cramenrum per propriam fatisfa&ionem ipfius

debitoris, ex opere operantas.

2, Inillam, qua imponitur per confeffari-

um, & eít pars integrans Sacramenti operan-

hk

ti$ , ex opere operato.

As5

um

Que conditiones requiruntur ad.

fatisfatlionen ;

tTt

Refb. Inter aliasrequiriiftas, p. eft, ffatw

vi4: quiaeodem modolicet difcurrere de ía-

r

tisfactione ficut de merito; fedíolüm tempus

h

hujus vitz eft tempus merendi: ergó.

hirg

2. Eft,ftatuseraris : nam DEUS non rela-

tht

xat poenas fuis inimicis ,nec acceptat. illorum

titenti

compenfationem duranteftatu inimicitiz,

princip;

j. Eft, utopus fatisfacorium | fit pesale,

(Cmpor

nam fatisfactio eft a&us juftitiz , qui debet per

flitty

penam punire peccatum, — Filiuc, /oc. cW.

BHTP, Y7,

LE

a!turin

* ( 4. Eft, utopusfatisfa&torium fit aliquo

!HSJ (0

modo liberum, & voluntarium , quía debet

effe opus morale , quod fine libertate fa&um,

! Efvaatil

"tien

moralíratem habere nequit,

Ex

N

De .Pæäi!mtia.

77

Ex 210 infero , per opera przcepta poffe ho-

lg minem fatisfacere, quoniam praceptum | non

n tollitrationemliberi , & voluntarij, nec ratic-

( g Dem meriti , ac perconfequens, nec rationem

lii fatisfactorij , nec illa opera, exeo, quód finc

precepta , amittunt rationem

j

liberj, & volun.

J

taríj , ut ex fepatet, ) *

i

)

w

, Satisfaciio Sacramentalis babétae. efe-

ione:nig!f.

— um aliquem ex opere operato »qui non de-

pexdeat ex bgno Opere peni-

a

tentts ?

'u n

Refp. Affirmativé, aliàs gratis. affereretur

párs Sacramenti; nec haberer plus. efficaciz ,

quaám fatisfactio ,

li

qua fit extta Sacramentum,

Ex Trident. /eff. 14 c.3.

d

nalis eft iffe effettus, ci-

r d

b .Zgi:, vel4

quotuplex

m

Keff. 1. Effe relaxationem alicujus päm&

. | temporals , ultraillam , que refpondet , & ob-

im" tineturper meritum £ozorum

operum ipfius pe-

r / nitentis s nam fa

tisfadtio Sacramentalis , eft

ji» principaliter inftituta pro relaxatione

cna

jj* temporalis, ficuti Conzrszio , & ab[olutio ad re-

j ensttendam culpam.

!

]

h!

2. Effe certam probabiliter , £ratiam

3 quæ

atur in virtute iftius fatisfactionis Sacr

amen-

jf talis , confiftentis in quibu(dam auxilij

$ prz-

j fervantibus, ac juvantibus penitente

m adíe

i €orrigendum , ac deferendos pravos habitus ,

l

E

78

De , Sacramentis, Cap. f,

Qu

& peccatas nam cüm pats ifta Sacramentalis

yidot

inftitutafit, adtalem finen ,. probabileeft,

wnpa

ipfam habere

aliquam virrucem conducentem

vétr

a

Y

adeundem.

Fiiuc, £ra

8. 'cu 2- 72-33.

tinredi

Tenetárae Confe[farius imponere

LLUMAT

d

"

. Panienttam

*

A

idijoi

.M.g

* ( Refp. Reg;zlariterloquenäo,tenetur fa-.

tisfactionem aliquam imponere: ita Trident

ii fe

tl

feff. 14. c.8 &t ex cap

"

. omnis utriie[que fexus,de

dasl

oitent. 89 remuj.

E

Et ratio eft, quia tenetur

Amm

integrum. facere Sacramentum ,. & hoc qui-

Àt tor

demex virtute religionis ,-fatisfa&io aurem

^

Xná

[

eft pars intcgialis , &c,

fatim

Dix!: Regälaritsr laqumda.

i,

* ( Quia excipiuntur aliqui cafus , in quibus

F

nontenetur, 1, Eft, gu.aazda, penitens ett

omninóim

[sT.

E)c

otens , quiaeft in articulo mortis

4

con(titutus , v

el jam (en(ibus caret,

»Rtjrp ,

(it, nm.

Si vero capax fic & fenfus habeat , imponen»

ttunc comimo-

Trigli

da eft aliqua peenirentia , qua

füb conditione fi

meïä

dé poffit exequi , & eriam alia

convalefcat , attentá gravitate peccatorum ,

Mif

1]

commodiori remporeimplenda.

& alijs

WT

2. Eít: quando ex Confeffione ,

L

indicijs confeffarius intelligit , poenitentem in-

-0611 [

tegté fatisfeciffe pro paena debita, quia none

de integtitate

hujusjudicij & Sacramenti , ut '*

tEIfe

N

ti f

l

femper imponatur

posnitentia ,fed tunc folüm,

quando incelligitur durare reatus paena.

* Qu

d

p-——

Val

De Poaujtentia,

]

79

rel

V0

l confeffarius in hoc

LA

[

il

Quiatamen facilé po

obl

judicio errare , con(ultius erir, etiam tunc ali-

,

quam paenitentiám imponere,

ducen

j. Eft, . quandó fcrupulofusfzpé? intra ho-

hd

ram redit cum novispeccatis, ut fzpé abíol-

vatur t zta communiter DoGlores Enria, Medin,

pomn

€$ alij quosrefert. Vagund. 2, . pracepro li£, 9.

wat h

£, 2.9. 9, & exeo.Ludo, | Cafpenf, 1r,24.. 4e

Ti

panit, fe&l, 4, num, 28, . Et:quando ponitens

L jni

ftatim lucraturuseftindulgentiam plenariam ,

fialiás fatisfactio non fit neceffaria,. pet. rao-

;um u

& hg

dum medicinz , quia ín illo eventu , peeniten-

o

tia non eft neceffaria ad fatisfa&ionem pro

poná temp.örfaïi ,quajam, velremiffaeft, vel

1l

ftatim reniittetur per indulgentiam plena-

tiam, )*

,f

Qninam funt effcttus $acram

(

ii

€nii |

Paonitenutia ?

i

o I

Refp. Inter. alios effe hos. Zzos fpecz?læ f

m

eít , remilfio peccatorums mortalium , ac etiam

eont

Venialium , nili retineatur aliqua quorundam

complacentia : Qwormezremiferitis

[l

(iti

pecmm,rg-

mithntur eis , &c. Joan. 20,

canm

2. Eft, recuperatio virtutum , meritorum ,

y gratarum , bonorum. opertma deperditorzm ,

' ,[æþ feu amifforum per peccatum mortale, — Reddam

l

n

^

-Vobis anuos quos comedit locuffa, Joel, 2. nam

m

R

pertinetadinfinitam mifericordiam DEI , ho-

n

JJ

mini fibi terum reconciliato teftituere omnia

2

| illa , quz per peccatum faére ablata,

J

Pote'/i—l

80

: De ?. Sacram. Cap. s.

i]

Potéfine remitti peccatum mortale abf

tid,

que veniali ?

!

idí

?.

Refp. Affiymativé: Namadid, utpeccarum

ft g

mortale remittatur,nihil ali:d requiritur , nifi

Tet

dete&atiopeccari illius, in quantum exinde

d

DEUS graviter eft offenfus , íed hzc detefta-

U

tio eft compatibilis cum peccato veniali , quod

ttoit

non eft , nifilevis offenía , ergo.

A Sl'd

O

Poiéfine remitti peccatum þ'enidt'

tbas

fime mortali?

Refp, Nc:gativä

LÀ

*

loquendo de pqientzä ore

A

dinarid , namremiffio nunquàm fic,. vel fine

h

1"fufrone gratia , dum fcilicet peccator. juftifi-

catür , velfine augmento gratie in quantum (ci-

D] ig

fo

1"0

licet homo juftus , aliquod opus meritorium

exercet5 atqui , gratia eftincompatibilis cum

u

peccato mortali , ergo, S. Thom.

as

art, 4

| 1. $7.

Exq.

Remitteretiürne pectaium mortale illint ;

qui recepiffet abfolutionem fine attritione ,

À

credens fe attritum ?

m

Re]þ. Cum diflintlione:t. Loquendo devià

ticgrQ

L

.

4

erdinariá , dico quod non

nam néc Sacra-

mentum , necgratiam Sacramentalem recipe-

funt |

ret , cüm deeffet pars effzntialis , quambona

V

f?d'&s nequit fupplere.

tina

Ia

z, Lo-

De Pexitentia,

$i

$. Loquendo de viá extraordinaria , Gà-

ÜT

mach, de Cewfeff. v. 11. tenet. probabiliter ,

quód DEUS in virtute iftius £oza fidei füpples

tpeau

ret , ion quidem gratiam remiffivam ipfius Sá-

jritt, i

m t

cramenti , nam illid nullumeft, fed grátiam

Jantlificantem , quz tedderecliominem juftifi-

z o

l

catum , capacemfaluris per füam bonitatem

nid

infinitam, & fapientem. providentiam, quá

nunquam deelft extremis neceffitatibus.

Opinio ifta plürímum folatij affert peccato«

?cniä

tibus , utizam fit «que P*rbäa'äzlir »4Cpia,

lum Confe[fronis Sacras.

patmtiis'»

&uid ff fici

"aentalis ?

, wl

w i

Refb. Effe alegaiz'a;-zem veiicehdi '0'7'27742;2 mæ-

yantume

nifeffatain Confeffiane , de(umptá metaphorád

U

figillo; five (ignaturá , quáclaudere ,^ & ob-

nbilis *

firmare folemus res iI;l.as ; quas volumus fe-

€reras;

" q' j

Ex quo cabite prz'gahzr 4quis 4d

ii

Sacramentale ?

,?gi/ïlz:w

ii

Refþ. ic Dejurenam*rqli; cüni xï!ud dís

&et , illa , quz fecretó fuére corimilfa ; re«

ticere,

)b

.

à, Dejare Divino

.

Beàti quorüm te&à

g

funtpeccata. Pfal, 3.

7u miff' i

,.3. Dejure Ecclefiaffizot ex cap. ominis ntris

u P

n[aue fexis. de penitent. E$ vemif. cum inter-

minatione -

gravilimz peeng , incarcerario«

h

Pars 1H,

ni$

22

De 7. Sacramentis. Cap. $.

|

nis (cilicet perpetua, confeffario figillum fráds

iC

|

tüi[ ] ad

genti.

tf e

tum co;nmi:tz'ä Canj&järiw

f,ggale pecca

frangens figillum ?

Qamv

Refp. Ypfum committere grave. peccatum ;

D

& contra jafiitiam , dum fcilicet injufté re-

velat peccatum , ac fecretum proximi ; & con-

j

tta Religionem duminfert injutiam Sacramene

Beticl

(men

to, ac reddit Confeffionem odiofam. Suars

fém |

difp.33 fe&. x.n, z. 63 15.

Müct,

-Quid tentt

uv Confeffarius reticeré

à

fub þ'g;/la 1

1

téttio

Refp. i. Omneid, qüod ei exponitur ii

fiam,

Confeffione , i quantum . (cilicet eff in ordiné

debr

4d Confefionem Sacramentalem $ nam fi poeni-

tens fle&eretgenua coram Sacerdote recitati-

Til Q

do confiteor , abíque intentione recipiendi ab-

folutionem, fed potiüs vellet ei aliqua impet-

i tec(l

p

tinentia exponere: utfic, non eft materia . ft-

f

gilli Sacramentalis, fed folüm pe;tinet ad $e«

| neg«.-.;

cretum Henriq, c. 2 1. 9. 3e [it. ,

Iare

2, Omnelllud, quod Confeffaríus , ín

Guf

Confeflione intellexit, quamvis ob juftam cau-

if

fam denegaverit abfolutionem. Graf, . alent,

li

Reginald, Henriq, loc. cit.

3. Omnia peccata mortalia , & Venialia

!

Penitentis ,imó & publica , & quz Sacerdos

-lïn

el

ignorabat, ufque dum víáalíá in illorum cog-

nitionem devenerit. ^

tihil

4. Om«

P s

,

De Ponitentia, -

85

[lv

À. Omrescircumfantias ; quas dici! opor-

táit ;ad exprimenda peccata , v. g. feeffe fpu-

DL

rium , epilepticuim, &re alienooppreffüm , &c,

Qt/a'm?/i.r Fafz; feutiat contrarium.

PCCCQ!UGH

De quibus poteft. confeffarius loqui

ab[3iie peccato?

| injullä ?

mi;&e

Refp. i. De omni illo, quod non invehít

Gu

periculum manifeftationis poenitentis : quia

tamer matetiaifta eft valdelubrica, coníule-

a, Vi

iem Íemper filenium, — Vame tacnife mon

[

"ll

Zücét.

i. Deillo, quod necpenitenti , nec alicui

téttio patit damnum,vel ignominiam aliquam;

xponitur'f

fiam ut fic , non redditur odio(a confeffio, Un-

,/Z fi nl

de bené confeffarius dicere potefts as2/vi ta-

Atl ü P(füi-

lem , &2 talem penitentem , nam eriam | juftiffi-

Jte ICCW'

tids quifque; non accedit confeffionale ,. nifi

i jendi

ut recipiat abfolutionem : vel etiam dicere

ii

poteít: devota anima ifta non confitetur nifi

mari

peccata venialia, vel egoilli abfolutionem de-

inet 4l

negavi, eó quód nonfufficientem repererim

itnatetiam abfolutionis j nam hoccetotum non

[ra[iUSa !

caufataliquam ignominiam , quin potiüs cedit

d

in favorem , & commodum penitentis.

rgf, V*»h

Lictme confeffasio utà fcientid pracise

babità in ca;gfe/]ïane 2

" Va

Refp. [Negativé, nec diretlé , nec indiretlà

; f

j d

fine licentiá poenitentis , non aliter , quàm fi

nihil fciret;unde herusex hoc capite nequit

dimit«

F2

,U

E

54

De. Sacram. Cap. $.

yeetl

dimittere famulum, aut prater confuetudinem

torvo eum vultu afpicere , eó quód per viam

((( CU

confeffionis ipfum aliqua übi furatum effe in-

t

IUP

Liri

H

tellexerit,ne fcilicet exindé fervus. confunda-

tur,

ATC

Graffus, Benéquidem herus occafio-

l

Va

nem pr.optetcä capere poreft , majori Íedulita-

ce confervationi bonorum fuorum invigilan-

iomini

(otes é

di , magná tamen prudentiá , ac difcretione uti

debet ad evitandam omni modo confufionem

Attta]

fervi.

Sicetiam aliquis moneri poteít inge-

gia, X

nerali ,.ut (ibí caveat , dicendo fe in confeffio-

bun a,

neaudiviffe, venenum ipfi parari, Bonac, diff,

NI

$- 4: 6«p. 4. ". 19-

guxd,

* ( Ex quibus obiter nota , Superiores reli-

Went,.

gionum ,nullo modo uti poffe fezentia Confef-

1o, ]

fionis , ad exteriorem.| gubernationem , tum

p

Cardm;

propter rauones allatas, tuny propter decres-

tum Clementis VIII. anno 1/49. die 16. Maij

NCC |

editüm,exprefsà id prohibentis his verbis:

al

tam [uperiores pro tempore exiflentes, quam Con-

in qn() (

m

fel[avij qui pofteà ad fuperioritatis . gradum fut-

vint promoti , caveant diligentiffime , ne. eà moti-

r

tià, quam de aliorum peccatis in Confe[fione ha«

Oi

buerunt, ad exteriorem guäematianem HtAH-

inüm

fUv ,. CÓc. — Átque dta per quoscténque Regula-

fone

Ontetc

rium fuperiores 7;11'0»2;77:4: ii fint ebfervari

snandamus.

H

Ex quo ulteris infero , Confeffarium non

liecd.

poffe ex notitiá precisc habita in Confeffione,

Pericu

amovere peenitentem ab oflicio , néque ne-

Veta

gare

I RE

De Penuitentia,

8j

fendive

gate ei fuffragium , aut quidpiam alíud facere

d prcia

circa eum, dequofit rationabiliter invitus,

um d

propter peccatum , quod ex Confeffione no-

confuni

verat: Quiahocdivinum Sacramentum, quod

nus oct)

infalutem animarum eft inftitutum , tanquam

yi fedia

fecunda tabula. poft naufragium , redderetue

] mvigilz'

hominibus exofum , & nimis grave, fi poeni-

eretone

tentes exiftimarent fe pofTe amoveti ab officijs,

of

auttransferri in alialoca, & fibi hegari fuffra-

r n

gia, &c, ob notitiam habitam in Confeffione.

ip at

Ban 2.2. 4,23. art.8, Malderus, tra& de Sigil.

Bont

€.14, Layman, Jib. g. tratd, 6.0,14, 2, 23,. Fa-

gund, pracepto 2. lib. G. c. 3. /Egid. de Sacra-

vriat

ment. di[p. 9. dub, 4.n 6&4. Vega, part. 9. cafn

atl 7

10. Delrius in di(quifit. — J£, fe&, 2.. Diana,

jonem ,

parte3.vefolut."6, Hurvad, difp.a, diff, xi.

ontrdtt

Cardinal, Lugo, difp. 23 feH. , , os.

TTR

Nec ad hoc opuseft , quód ponitens fcíat ,

ATU

aur (ui'piccturid fieri occafione Confeffionis ,

J ";WG?

in quo cafu omnes admittunt effe contra Sigil-

lum $ Sed füfficir , quód homines anteceden-

ln

ter Íciant, Confeffarios póffe uti illà. fcientiá

LA uf

occultécontraillos ; nam eó ipío timerent

ijlä

jpnent *"f"

infirmi ,ac pufilli, & retraherentur à Confef-

M

fione, & hxc rcddcretur illis nimis gravisac

?

onerofa.

l däflf*!

Hac fententia veriffima eft , cujus oppofirà

fs

nec doceti debet, nec in praxim deduci , utpoté

:onfgmüï)

periculofa & repugnanshonori, ac religioni

Sacramenti : Quamvis enim aliqui do&ores

nay

|

;

F3

fint,

De 3. Sacramentis, Cap, $,

96

[ctep

-f;;nt, qui contrarium dicant , pleríque tamen

ex illis, cor regulis , & limitationibus contras

(tipi

rjam tradunt fenrentiam , ut. difficillimum fit

jpn

eam in praxim ducere.

«t

Quomod debet confe[farius. vefp

?nderg,

" quando interrogatur de peccato pemtentis

jteridicé , €8 [ub juramento ?

Reff. In hoc cafu non poffe confeffatium

maniteftare peccatum poenirentis, quodtane

M

tüm ex confeffione novit; alids frangeretfigil-

lum: imó poffe, & debere illad negare , fe il-

ludfcire, quamvis non addat , illam reftri&ios

nem mentalem, gt ibidicam: quia dum aliud

nihil exprimitur , ejus interrogationis fentus

et, autdebereffe , an (ciar rale peccatum , ej

fcientià , quz defervire poreftad illud. dicen-

h

dum , de quá fcientia interrogant homines , &

I

de eá , hoceft, denotitiá habitá extra. confef-

fhátto

fionem deber intelligirefponfio,

firii

uid fi zmerrogäm injuflà urgeat , ó

pral

determinet fen[um interrogationis , C pe-

t4t an moveritin confe[ome poenten-.

|

tem peccatum illud commifi]fe 3

pa

. Reff.. Poffe etiam tunc negare, falvá veritaz

te: addendo menraliter , £ ti£i dicam , ff y

L:

nt poffim dicere , quia licét non. femper poflit

homoretinere hanclimitationem , feu reftrí-

étionem in mente, bené tamen poteft. in hoc

eafu , in quo adeít jufta & — rationabilis caufa

16

Ó

De Extrema atliese,

$7

Iu u |

ficnegandi, enamü inrerrogans eá áre(ponfione

bus conr

decipiatur , cüm illicité interroget.

Conf[ule

cilimum

, partem de fagillo confeff, pag. u;,& [eq. )*

aC HRCHTRIHIPEROHIHUEONIHUR ETE TIC OOT

jpd

pærz:tcr

C A Prh r Va

7H

DE

coud

SACRAMENTO EXTRE-

qU[ [

angur

M/& UNCTIONIS

nea&

m reünm

Inter rogatio I

ia dum?

dU

Suarà vocatur. Exirema Uää?m?

Ccacu

ilud à

Ffp,

uiacft U/tzma suntlio , »quam homo

R

hom

recipit po& unctienem in Bapz(mo , Confir-

t

matione ,& Ordineveceptam: i quis infirma-

turin vobis , inducat pre.rä]teros Ecclefía

rent (aper eum,ungentes eum oleo J:cob j

;MM! ]

M l

u, Ul

n

i uid eff extrema Uncfio?

vl

f

Re[p Effe Sacramentum , perquod certa

f

patrtes corporis zgroti inunguntur oleo bene-

(ilià

(Atf

di&o, cum certa, & pra(cripta verborum for-

ma, fecundüm inftitutionem Chrifti Do-

npt|

at

mini ad falutem animz, &coxpous.

Bonac,d»fp g. q nmmp K

xd /

bili

ll

54

Que

R.

88

Dez, Sacm;m,enfis, Cap. d.

!(.

-ua efl materia hujus Sacra-

MeDO!

menti ?

fiittyà

Refp, 1. Materiam remotam eíTe oleum oli«

catets:

varnm , led benedi&iuns ab Epi[copo , ut decer-

libec:

nit Trident, feff.. 14. c. 1. Eug&nius IV. infuo

n

decreto fidei.

tlib

a. Materiam proximam effe ipfam 'Untlie«

&t

gen , Áicut eft ablntio in Baptifmo, ) *

(inftn

-Qua efl forma bujus Sactramenti ?

tbile

menti

Refp, E(fe hanc: Per zfam Santlam 'Z/lrflz'ae

gem ,€3$ [nam pijffimam mi[ericordiam ,. indul-

geattibi DEUS , quidquid deliquifHi per vifum,

&c. -dmen.

J

Si urgeret. periculum mortis fuffcerétue

unica nl ?

dumr

loc

Refp. Negative : quamvis Adrz'amä, AMedi-

i

RI

9A €3 aliquialij ceneant, quód quevis Uzélia

TAtiQ

conferat gratiam pertialem : probabiliüstamen

del:q

L

eft effe&tum hujus Sacramenti rion recipi , nifi

C

in zltima'Untlione , virtute. Untlionum prace-

| Um

dentium , cüm (it Sacramentis proprium , pro-

Ti

ducere graciam in illo inftanti , in quo funt

lts

completa.

zor. Sotus, Suar.

ASd. Hllu(:' ?

Sin

Ca,;zi,nck.. Bonac,

dam]

Bené quidem in neceffitate omves "Untliones

E

fieri poffeut , pronunciando femel formam hif-

U(Um

ceterminis: quidquid per vifum, auditum, oda-

C.

Wm, I

vatum.cultum , Cä' tactum deliquifhi, &

* ( Con-

——

Iäe Eätremdfözä?ian&

89

(ths

* ( Contraria tamen.| fententia probabili-

tatenon caret , quód unica fcilicet z&fis (uf-

ficiat; ad valorem , & effe&tum Sacramenti,

TT

caterís ad integritatem.| illius concurrenribus,

N

Ita Becan. de Saera. c, 25. 444/]. 7, Diana. de Sa-

JUE.

era.vefol.169g. €9179. Layman, acalj,

nia

quzlibet sa&£io cum ( forma abfoluté , & per-

j (

fe&é,fignificat effe&um — Sacramenti , undà

)*

fiinfirmus decedatcum zsa fol m P'ntlione , pxo*

2771

babile eftipíüam fruiturum effe&u . Sacra-

z

fiehri.-. ) *

T

j n

Quibu[nam adminiflrari debes Ex-

pru

trema F'atlia?

Refj. Fidelibus conftitutis in vit periculo,

fun

dummodó habuerint aliquandó rationis ufum

ad hoc , ut capaces effe potuerint peccati , nam

WJ, MMIS'

aliàs non effet verum , quod ipfis in. admini-

vis Ui

ftratione hujus Sacramenti dicitun, aqwidquid

lst

dehiquifl : Bonac, Toc, fuperius cit. p. $, ex

eopl

Concil. Florent,

mefl(l*

Undeinfantibus,qui nunquam peccave-

im,

runt,nec confeffifunt, aut. communicavére,

T0 g

hoc Sacramentum non conceditur, cümhoc

"m

Sacramentum fit quafi complementum quod-

f

dam Ponitentiz , Sotus dif?, 23, q, a. art.5.

l

u

l

EtScotus diflintlione 133.. q. unica, dicit, effa

tfrat

!

ii

ufum ieceptum in Ecclefia , Extremam Villio-

hii

:

sem,nunquam dare infantibus , quàmin zrate

F

iuaq

(i

P — —

?

o

De 9. Sacram, ..C?zpl 6.

illlva ,& difpofitio

ao

ulb, &

1

nqua poffunt ICCïPC.IS-

Quo

viaticum.

fitrin

*( Dixtinre[ponfione , admi

'niftrari deblcre

tfmat

Extremam lactionem. fédelibus: conflitutis ii

!

d

li,

vite periculo , quodintelligitur cum | íftà limi-

ii

tatione , Ícilicet ,non fufficere aliquem exifte-

rein periculo qualicünque, vel articulo mottis,

Expsa

fed rcqu.iri periculum , & articulum morus

Provenientem, ex infirmitate: ut patet ex tex-

tuD, Jacobi, — Zwfirmatpr quis ip. vobrs, Va-

(K

dé mulieres przgnantes , damnati ad mortem,

B

navigantes ,nou funt capaces hujus Sacramene

fin,f

ti, quia non funt in perzculo mortis proveniente

; Dm

exinfirmate , (ed aliundà, Ludo. Cafpen,

qui

trall. XX VIL, difp. AV. olb 2,

6.!? Sacrattt,

d

num. iz.) "

Cram

foiéfige Sacramentum. iflud canfärri

| udi

iMis , qui antequam u[um raronis Athhit-

L

terent ,utiaquam illd petíe-

yant ?

Ref. Affrmativé: Pofito quod aliquando

habuerint intentionem | illud recipiendi, a

minimum faltem zsterpretative , qualem cen-

ti

fentür omnes habere , qui Chriftiané vivunt,

ii

velaliqua contritionis (igna. antecedentia de-

€gQn

derunt ; nam quivis prefumitur ad illud. re

tor

cipiendum difpofitus , nifi contrarium mani-

ini]

üer-

feftéconfter, Suar, difp, 42 fetl, 1. , 6.

uo

f

y—

v

b

De Extrema'Ontiione,

9t

[

Ut r

Quod fi aliquis foret in peccato morrali

goterio conítitutus , nec. antequàám rarionis

ETRT

ufum amitteret,aliquod eoarritzozts figuum de-

canfirtemg'ï

differ , non deberetipfi hoc Sacramenrum cone

m il

ferri,

guence

iculomi

Expedítne collationem bujus Sacramen-

um noi

ti differre , donec vita egroti fit

püïft )

deäcram :

«uli,

Refp. Negativà : namunus ex effectibus

d at

hujus Sacramenti , eftreffitutio priffiza [antta-

; at

tis, i zgrotoficexpediens : &2 alleviabit. eum

provcnic:'i

Domints: Siautem ita diu exfpe&etur, ett

o, Ca[Pïf

quafi tentare Dominum DEUM ,& abillo de-

d t

fiderare miraculam, Deindeconferrihoc Sa-

!

cramentum debet,dum ufus rationis ad

nuc

adeft , ut eó majori cum difpofitione recipia-

] anft

j A

tur Gamach, Ze Extrem, Unti. c.. nafa&ili. L

!

8i dubium fft num egrotus vivat

necne?

gh u

| a

xcndh

Re(b. Debere illi conferri. appofità coüdi-

uden t

tione:. f/viczs ; nam fitalisegrotus non fit nifi

attritus , & confequenterin periculo' falutis

conftitutus , mediante Sacramento ifto , fiec

af

jl

coutritus , vedibítqueingratiam : Si moriatur

rium

in ipsá adminiftrarione , Sacerdos f'atim. defi-

ftere debet , nam Sacramentum hoc , non con-

,7706'

(

fertur mortuis. Tabi,

Armilla, Sylveft,

4

52

Be 9. Sacramentis, Cap, 6,

v. Extrema'Qntlio num, $. Catechif. Roman,

Tfn

cap, 9.

Debétue. pramitti Confe[fo antequam

LA

quis /aoæþ Sacramentum veciptat ?

Iin&co

Refp, Non effe neceffarium , nii quis (it in

l. tet

ftatu peccati mortalis conftitutus , vel fi quis

jacept

ufumrationisamififfer, Henriq, 4, 5,cap. 1o.

| 0

"um: 3'-

quud

tibus|

Dcbéine conferri Extrema Undlio

MUET

of Fiaticum ?

Aeetu

Refp, Affirmstivé : Sicjam tenet praxisEc-

!menti]

cle(iz , quzmadmodum przcribit Catecbifmim

|imdà.

Pj F. nifi sliquod impedimentum obftaret , ut

firatione vomitüs agrotus communicare ne-

:

quiret.

Antiquitüstamen, referente Swarez, , Cj

h,

Bellar. füfcipiebatur. Extrema | Vntlio , ante

hoj

Euchartfliam , quz inftar viatici, & quafi finis

J init,

reliquorum Sacramentorum habebatur, Sic

| Mi

S. Malachias , recitante $, Berzardo , illam (u-

s &

Ícepit azte Piaticum ; Sic S. Gertrudis 4 j. re-

velat. ait , olim fuiffe confuetudinem admini-

| öum'76

ftrandi , 1. Sacramentum Cosfeffronis. 1. Ex-

trema Vntlionis, 3. Viatitim ,nam hoc fem-

per eftpro itinere alterius vitz ingrediendo :

Re[

exiremaautem Paélio. aliquandó defervit ad

ton(i

fanitarem & . medelam, Suaraz. 4

if 44

"l nà

Jä&- Y, 9, 189

]

at

Eft-

p——

ANTELE.

. 6,

De Extrema Vztiioue.

95

j N

Eflne peccatum mortale non récipere

Extremam Fatilionem?

mttqfwn

^

Refp, Cum diflintlione : Y, Scpofitofcanda-

piaf ]

o ,& contemptu, Coninck. $a, cum Filiuc, ».

fiquiti

M2. tenentquodoon, quia nullum exftat

vi ii

praceprum.

hu

2. Sifiatcum negle&u falutis , & ex negli-

gentiá domefticorum, ac familiz, velillorum,

quibus hocincumbit , Fernand, de Extregm,

U

Vatl.num,12, dicit effe peccatum mortale:

Et certé cüm tam przftantes fint fructus Sacra-

erpmïs';c-

menti hujus ; omiflio volunrzria illius, difficil-

Cudin

liméà contemptu excufari poffer,

lts

Qnanam corporis partes

d

z'mmgi

debent ?

vt

Rejp. Debere inungi guinque /änfu: à ob-4

yffi

fervato ifto ordinenaturz confotmi, tOcalos,

deindé aures , pofledos, exin zares , deníque

! quzli 'J"

Wit, «

manus , nam peccata procefsére ab iftis. fenfi-

jl

bus, & nonabalijscorporis partibus. — Filiuc,

dis t

num."6,

m at

Quinam funt effectus bäjus S4CI 4-

»;J'l h £E

7uenti ?

| hot kþ

ii

Kefp, Effe tres , ultra gratiam habitualem;

3(6[V£I l

confiftentes in quibufdam auxilijs fpecialibus ,

vel maximé neceffarijs in mortis articulo,

Lu

'

1, Eft delerereliquias peccatorum , hoc eft ,

peccata mortalia, vel venialia qua ignorantur,

j

&quz

94

De 7. Sacram. Cap. 6.

& que£ co

nfequenter quis confiteri héqüiti |Hüts

reliquá Sacramenta hoc

ah'quod«

Verüm quidcïm eft ;

idGm PO[TC $ h

oc€ tameti Sáctamentuin fpecias

iuing

ti, N

litet ad lioc inft

Licutuim füit pro finie vite , quod

(Trid.

fatis aperté dedücitur ex vetbisillis: $22 pec«

cátis fuerit, remitténtur

£

ei,

oraré,

1

L

n

, Ett, corrob

& conjïrmæ agrotiim ;

cviti morbi labefactatum , contra mortisti-

pe

teipfius fpem , de inexhaufta

motet , tqböra

mifericordia DEL , largiri patientiam , & robur

adv

iolentás deemonum tentationes fupportate

das , & vincendas :ad huncenim finetn Sacta«

»

inencm ift

ud fpeciale confert auxilium.Filiuc,

£. 6. 4 2. 4117« €$ fe24*

;. Eft modetati aff ictionem

corpóralem , ác

Alle-

reftituetelanitatem , fi anima expediat :

wiabit eum Dominus, S.Thom, q. $0. ar& 4

(

i'nfupplemenm

Non igi

tutr

fibi quistimete deber , duim de

j

Bf

téceptione

"u

f1

!

N

hujus faluberrimi Sacramenti agi-

tüut,cu

millud ex fuà natutá fit fingalate reme-

"tl

dium ad fanitatem recuperandam : olim egro-

LY l

er providen-

:

ti frequenter fanabantur , nünc p

tiam divinamrariüs,ur habet — Filiuc. cap. &

1

qj 6. n- 1305

lLe&

or

recibà Éxtrema

diutog

potéfhne fapits

?

Fatio?

tenj

nontamen ín unà , &

d mfe

—Rep. Affrmativé ,

Vtdo,

eddem zgritudine , ac quamdiu eft

pevriculum

morcis :

—

DeOrdine,

5j

r ii

ffiortis; fiautem boc periculum ceffet , & poft

yenti ln

aliquod tempus 5 .v. g, menfern reincidat ali-

u i

Quis in grave aliquodpericulum , poteft reite«

vt ii

rari, Regin, ». 49, Bonac. Zifp. 7, 4, unic, p.

6. Trid.loé, cií,

h S:'i'a/aï

It 4gramm

p moniite

r

Ca»pur VIVL

m

DE

gt

ineni

SACRAMENTO

fiumf

ORDINIS,

lh 4!!771 j

In tcrl*egati SE

du

p Mi

Quid efl Sacramentum Ordinis

R

Eff, Eff: Sacramentum, pet quod confer-

inenti/

tur fpecialis poreftas confecrandi Corpus, Sz

jhote r

Sanguinem Chrifli Domini. | Donac. difp.g.q,

unlfü?. Is

glind

roui

st funt Ordiaes?

kuc. t^

* ( Refp. Effe feptem : Offiariatum (cilicet,

Letloratum , Exorciflatum . Acoly:atum , Sub-

tll

diaconatum , Diaconatum , & Presbyteritm s

torenim , & non plures funt gradus deftinati

)l

ad inferviendum

facrificio Miflz , quiliber (uo

ln una,t

modo,

nzl?;"r*

Pe

müm

Undä

-

6

De g.Sacranii Cap, 5.

Demor

Uadécolligo Primam tos[nram ion effc

|

niet l

Ordinem ; quialicet tonfuratus habeat ex-de-

|

f

putatione Ecclefie , & privilegio graduti

uen-lam inter c/erécós , & fit capax juriidutio-

Mmpanx

duden

»is Ecclefia , & beneficuorum , tamen ejufmodi

privilegium non pertinet ad ullam rationem,

aut pattem Sacramehiti , nec liabet vil

lum offi-

A

cium adaüesum circa minifterium altaris : fed

tantüm eft preparatio quzdarm ad Ordines ;

i

| M

ficut Catecliifraus ad B;prifma. ita D. Thom;

]

a i

trdita

j 4.d, 14. q. 4. 4rt, 2.. D. Bonaven, Albertus;

Ffmm

Palud. Ibid. Sayrus de céf. ZHb 4. £. 4-n. 7

Bonac. p, i. z. 6.Fernand, p,3.c. 11. $, 2,Layman,

Wortgi

À. g. tr. 9. c4p, 3.

Suarez. de Sacmmf, dzfp. h

a

fet. 24 ) *

*(j

Qua efh maieria büjus Sacramenti Q

ferend

Eptþap;

Refp. Materiam remotam efe inftruinens

tum quod ordínandis tradirur , & ab illo qui

N

PD[TC [

recipit ordines tan

o

girur, veluti eft ca£/x , cüm

ftim p

Vi70 , pátena cuim bofiia reípectu Sacerdotis

cujus officium eft confecrare ; ZLzber. Evange*

li

!Ul

liorum reípe&tu Diaconi , nam ad ipfanr [pe-

hml

étarlegere Evangelium : Calix — vacuus cam

d

pateuá vacuá , refpe&tu Subdiaconi , uc ia ferat

ad altare ibíque Sacerdoti ioferviat, deolyti ,

materia coalefcit ex traditione sreceoli: vattity

& caudelabri cum cereo extintlo ad alfiftendum

alrari , &accendenda luminaria

Exorciflt

fugaxndos

gna:eria eft , lber exorcifimorum. ad

Py,

Domo-

ER

u

]

De Ordz'ge.

97

fiof eï*

Domonesper impofitionem manuum.. Zecfo-

at r

ris eft iber continens propbetiae veteris, & novi

;io gradnn

teflamenti: In ordinatione Offiarij materia cft

jl

campanpla & claves Ecclefia ad apeu. ndum, &

claudendum , & convocandum populum.

j eju[mci

| ratttt

lii

Qua efl forma bujus Sacramenii

lais : i

q/7]

ARefp. Effe verbaEpifcopi,que profert,dum

1 D Thü

di&a inftrumenta tangendo porrigit , utin

ordinatione Sacerdotis : ecspe poteffatem

; As

offerendi facrificium i. Ecclefia pro vivis, €4

4 UM

ROYIHEE,

. Z;LZ)'PV

TU

Quis eff miniffer bujus Sacramenti

[

* ( Refp, Miniftrum poteftare ordinariá con-

intlil

|

ferendi Ordines Ecclefiafticos effe

folum

Epifcopum , eümque quamvis fit. excommuni.

d

z2

catus , fufpenfus, hareticus , & degradatus ,

poífe valideordisare , non tamen /ieite, illa

Ml'ï )'I

m

enim poteftas annexa eft cbara&eri Epifcopi ex

inftitutione Chrifti, qui eft zzde/ebiizr, Concil,

i I

Trident. feff. 23. c.4. €9 ca2.7. D. Thom. is

ipam !

f*ppl. 3. p. 3. 38. art, 1. Sylvius 2&id.. Marchin,

v 'G'

deord,tr. , p, 2.cap, 1,€9 2. Sot, 4, diff,

,,u[llllh-"

24.4. , art, 10, Henriq, Vafq.

[ Am

"

jf

eillfeotilfe

j E,rzrl*'f

f

Par: 1.

G

Poffante

je

aM

ä*y,g i^

98

De , Saeram. Cap, 7. :

ml

Poffuntne Abbaws , Presbyteri , jusmi-

Nortri

ty& , €8 baculi babentes , beneditli: ab Epifcopis —

tabfol

confer?*ePrima:.m tenfaram , €9 Ordines

mumores (uis [ubditis vegula-

rccipier,

vibus ?

hontr

Und

Refp, "dffrmative , uthabetur in Cap, quwo-

mpol

niam dift. 69. Cap. cum contingat. de . atatet$

j

Q^ nQ

|

qualitate s €8 ord. preficiend. Cap.. Abbates, de

Uorgl:

privileg,inó, Concil. Trident. /zf& 23. c. 10, de

lial

refornm.

tlj

"Addo , Abbatesetiam poffe . primam ton[u-

vAm ,acminores ordines conferre. fecularibus;

|

Ü IM,

Marchi

Epifcopi jurisditlions (ubjectis , dummodo ip-

ii

fius Epifcopi confen[ns accefferit , & ab co quif-

U

que ordínandus deiffortales litteras: impeuae

jutdi

verit ubi non fufficit , quód Epifcopus genera-

$

um

tim idconcefferit,fedhzc | conceffio üngulis

ordinandis eft neceffaria.

Sorbus v, ordines

Ts

inby

Sacvi,n, $. Suat, tom. 4, de relig. tr. $. Eb.2.6,

|

Mi l

29.2.20, Vaíq. diff« 243.9.33. Famburin.

'|

TU

de jure Abbatum tom, 2 8ifp. 2. quefit. 7, Mat-

än*gu&il

chin. Jeord, tr. x, p. 2. c,10. Dian. p. $« tr, -

A

Í

refol. 93, Prapofitus 3. p. q. wnic

fz de ord. dffbo

j

13,4. 12

Polfüntne Abbates ordinare feos dNovi-, |,

.

1505 ante Profeffronem

Refp. Negativéó : quia Zridemt, requitit ;

at ordinandus ab Abbate fit regularis , & ordi«

nzn:ä

R—

De Ordine.

93

t

nanti fabditus Abbati , càm ftrí&é loquendo ,

yJuii

ii

Novirius non poflit dici regularis, nec plené,

Ov

& abfoluté fübditus fit Abbati regulari , quoad

recipiendoserdrses , fedíolàm quoad pro-

li

bationem.

Unde ulterizsinfero ,. Pralatos regulares

n

non poffe fuis Vow:tgs dimifforias concedere,

NT

Alhund

quia non adhuc perfe& fübiacenr jurisdictio-

ni Przlatorum regularium , fed hoc munus fpe-

M 10.3

Carad Epifcopum loci novitiatüs.

Sayrus, de

w t

cenf.lib,4. €. 15,7. $.. Rodriq. tom, 5, 24. reg,

q, 23.4, 2. Miranda tosz, 1, 4-39. 4. 9. concl, a,

xculutt

Marchinus. deord. tr. 1. p.2. €. 10,7, 19. Tam-

ob

burin, £om. 2, diff. 2. q, 10.7. 3,

jbot

Quod tamen /itarur, nam Zf£bas habens

j imPt[li

jurisdi&ionemEpifcopalem privativé ad E

pit-

p

copum poteft Clericis fibi fübditis etiam fzcus

" [mgu!:ïf

laribus concedere Ziteras dimiffasis. ldem

m

Tambur. ciz, d.2. 2. 26, s. 2. €9 2, Batbos, /, r.

rghw

Tumi

furis Eccl, univerf' c, Y7. n.95. 82 Ilid,c. 33 9.

62. C part. 2,, de offic. &2 pote[f. Epifcopi.

alleg. 7.

"

7,8, & in Collectaneis Bullarij v. 424

45 $, 18.

h^

, WIW

Lezana qq. reg. tom.. 3. v.. Dimifforia n. 365

Fonmz. 4, V. Ordines facri n,15.. S. Congre.

gatio & Rclca ap:d cqfdem.

]

i

rf Wi

A&)(o

(*

, V

Müb

G 2

Qnue

ä»ffïkx

ha

io6

De». Sacram. Cap, *s,

n

lilm [

Qua at5 requirz"mr ad fufceptionem

kavfto

i

* facrorum . veletiam minorum Or-

Vi

dinum ?

um ,

Refp, Ad Primamtonfuram G tres Münoret,

requiritur fe

ptennium completumC,4e 7: dit.

uodecimus com-

inin

28. ad Acol]thamm annus d

pletus C.i» fingulis dif

,73.ad Subdiaconatum,

Diaconatum , vigefi-

M.

vigefi

musíecundus: ad

mustettius:

& ad Presä]temmm vigcümus

M

hMAT

quintus incep

ti Concil. Trident. f2ff.23. cap, 12«

-—

porte

deveform.

Denique ad Eprfcopatum requiricut

'annus trigc

fimus completus C. cum in cuntli

r

| de cledt.

Qui reciperet Ordines facros nondum

/

[/

atate completà , quam. pornam in-

curreret à

lii

LJ

ii

Refp.. Cum diflintlione

L]

1. Si illos recipit

ffgnis f

cum Zoz4 fide , ob teftimonium, v. g. paren-

AH

(onatum timorarz Con-

.tum ,vel aliarum per

