praícriptarum per manualia, five. ritualia E-

motcali

pifcoporum , quibus fe conformare quivis t«

fitatem

netur, ex Trident, feff.7. c4s, 13.c. u,a';. de óa-

erament.

.a

E

Quis eff miniji&r Baptifmatu 2

minift

Paro

,Re;/þ-. 1. In zecef[fitate effe quemvis homí-

Vem t

nem,&feminam , & hæretiguxm & paganum,

Em

&c. habeatem ufum rationis , acintentionem

ceffry

faciendiillüd , quod facit Ecclefia, Tolcr,lib,

ld j

PT c,'ZQ.

bafum neceffiratis

LE

2. Solemniter , ac excra

Wt /

eífe (olum facerdotem. ex Coz, Florent, ac poe

fito quód laicus fe intrudere vellet, peccaturum

mas(eg

lus

mortaliter, S, Thom, 3. p. . 67, art, 3- ad .

f

4

Qete|

Peotéfine femina äaptiæære n præ/;ämili

r

Viri , ac vir , frue lawns pra[ente

facerdote ?

'Refp, 1. Feminam in prafentia viri illudnon

po[ïc abíque peccato veniali.

1 Virum , five fetninam prefente facerdo-

te , fi baprizaret » peccaturum mortaliter ; ufüre

' Pafst

—

2j

,

De Sacramento Baptifmi,

aretenim officium ,five munus illius in ma-

fs J

teria magniponderis. Suarez. d. $, fe&, a,

nitit i

* ( Dilus addo i. In cafa necefficatis nullo

prefente alio , qui Sacramentum hocce admini-

jm cut

flvare [ciat, pavrem , aut ma,rem po'ITe, ac

'erenonit

tenerí baptizarefuos infantes; fublatà tamen

hác neceffirate iliud non poffe , fine offenfione

ve r

mortali ,( nifi ob meram excufarentyr fimpli-

Mre quivi.j: i

citatem)pe:dere infuper jus perendi debitum;

[;l h WL"'U

Cap. ad limitna 30. q. 1.

2, Rellerem , ive Ficariunnon poffe ad-

J4ll

miniftrare Sacramentum | Baptifinatis in alia

emi i

Parochia , quàm infuá , fine exprefsá , vel fal-

tem tacita arothi , vel Picariejusloci, aut

EH

Epifcopi licentia, nifi hoc foretin extrema ne-

icinte

ceflitate , alids peccaturum morraliter,

Mil-

!üä. Tü[äm

hard. i direll, Confeff. 1. part. c, v.

;, Excludi à collatione hujus Sacramenti

j nccfälä

omnes A4ugelos am bonos, quàm malos, ani-

fl !

mas feparatas , infaztes ufum rationis non ha-

b PC(CQ["'

bentes , amentes , phreneticos ,ebrios , ac deni-

7 t»!'m

que omnes illos, qui capaces non (unt dignof-

cere illud, quod agunt , five íntentionem re«

/ Pf d[ü*

ferre nequeunt ad id, in quo Sacramenti.

"d

iftius fubftantia 7cr£'atur. )

7['[!' illudü

Hroor

yt (gcflyäl;-ï,

Atet »

d

Pil.

Pj

Que-

.

—

aó

De 9$, Sacramentis, Cap. t

l

-äümam vequiritur. intentio ex pamä

um regu

minmfivibujus Sacramenti?

jimnt: n

(ontrati

Refp. Requiti zz£entionem. — baptizandi fe-

V Al

eundüm Ecclefie prefcriptum , ac faciendi

Chridtur

quod faciunt Catholici ; & quamvis hoc fieret

interrup

intuitu lucri exindé reportandi; vel per jocam,

Qunqua

ficuri accidit .S. 44tbanafto infanti , qui interlu-

fecadi

dendum baptizavit fuos focios , habens inte-

quidem

rim intentionem faciendiillud , quod Chri-

| Scram

ftianifaciebant , vel , quod fieri videbat per

! (4ten,

Patriarcham Alexandrinum , verzezforet, &

fitcon

validum Baptifma.

E

Vel (altem requiri zzteutiopem particularem

d

baptizandi , fecundüm religionem illam novi-

terabhzreticis excogítatam , dummodo quis

P Efgä

habeat actzahiter , vel vertualiter. iutentionem

ueralem faciendi illud , quod Chriftus infti-

tuit, vel quod vera Ecclefia facit , nam per

Y (J

iftam zetentionem corrigiturerror ifte particu-

Waite

Wt

larís , Bapufmáque redditur validum. Gamach,

de Sacrament,q. 64.c.3,

lur,

qm [

$i facerdos fít ita perverfus , wut exprefä

iutentionem vequifitam omitteret , parmte'fque

Jy

hn

pro [alste prolis nibil non egiffent , damna-

Fili

reterne ejn[fmodi infans fi continge-

[

ret sþþgm 71;0"' ?

(

Refp. , Saniorem Theologorum partem

l,

tenere affirmativam , apud Swar.Filuc, ac alios:

nam

A tufæ

N

IP l.

De Sacramento Baptifanz.

27

pam regula hac eft infallibilis : »:/ quisvenatus

nE Pd!

7H

fuerit: nec ulla ratío videcurfirmiter evincere

contrarium.

napuzanäx

£, Aliqui graves exiftimavére Theologi,

« h

Chriftum Dominum tanquam (upremum &

mvishod

interruptum gerentem.| facerdotium , quíque

"d

nunquam rebus tam neceffarijs deeffe folet 3

li u

nec ad-mpoiïlbxleobhgat larg!runfann non

. habtt

quidem gratiam Baptifmalem , quandoquidem

d, qu

Sacramenrum eft nullum , fed gratiam — jeffifi-

[| Vl

cantem ad (alutem neceffauam ; & quód hoc

wmmfor"

fit conforme ipfius infinitz bonitati. S. 7Z5om,

"Alenfis. Gab, Duraud. Valeut./ Cajet, .Sylfue;ä

ynrtw/i

apud Gamach. loc, cit.

em ia d

Ergo [emper timere quis poffet , num

lum

Baptizaus babuerit inteutioneta

baptizandi ?

Chilu

* ( Reff, Timorem ejuímodinon poffe pro-

I[ ) m[Er

y il

venire nifi refpectu adultorum , qui tamen vi-

m

ventes Chriftiané certi hácin parte . effe po(-

funt , nam intali vivendi modo , obfervationé-

que mandatorum DEI , continetur zzplicite

u

Baptifmain voto , fi enira fcirentíe baptizatos

,l

non effe, mox fe bapnzancurarcnt , ut habet

i MM

Filiuc, Tabie, Milhard. z»[wo direclorio in-

firatt.g$, €. 7

tf

Quod Gallqms habens : iptentionem. genera-

r

v

lezz conferendi (acrum Baptifma — alicui crea-

rum p

j

i,

turz , putaret fe baptizare foazzem , cüm ta-

l

l

men

EL

28

De 3. Sacramentis, Cap, 1,

ET

xi)en baptizaret Perrum, vel (e tingere ma[culis

cüm tameneffec. fzzmella:: oportet dicerecum

N i ab

coÍuni Do&orun,iejuímodizfantem veriffimé

*(Q

W a

fore baptizaimims quandoquidem diffinttio im-

dividuorum , vel diverfitas fexüs , nullo modo

m i

ef de effentia Baptifini ,(ed fimpliciter creatw-

liobus c

ya kationalis , qualiscünque- deindé illa fit,

n«dhi, (

quam minifter femper implicité fupponit, licét

Atnc o

aliündé determineteffe s»arem , velfeminam:

ï!cum intt

Y

ita Tabie, . Arm. Fran,à Vict, de Sac, Baptif, ".

txiltere

3. Joan, de Burgo de Sac. Bapt. can. $. tit. 9.

eitante , Milhardocap, ubi fupra . infirutt gT.

pitaine

late un

Tolet. /. 2.cap,24.) *

fiban

Requiritárae flatus gratie ad confer

$, Tà

ausa Baptifma

bupol

Refp. 1. Si hoc fiat folemaiter , xequiti fub

77

poena peccati mortalis.

2, Sifiatprivatim, ac in neceffitate;non

If

exigi tatum gratiz. Filiuc, eap. 4. 4. 9.

nHm, $..

Refp,

D

DO uis eff capax Baptifmi ?

lsQ

Kefp, Omnem hominem viventem in mor-

pler,

talicorpore, Bellar, c,8. Layman.Z. $. trat

furii

g' caP- 6.

lgt

«

Baptizandáfne eff infms 2508-

ft'rajïu 2

Refp, 1, Siforetcertumillum habere 4;-

map rationalegs, debere baptizari abfolute.

3. In

F

as

:

hi

Ds Sacratnénto Baptifmi,

-

gertmi

2, In dubio , cumconditioue. Bonac. 2f«

et digtit

1,9. 1. . 6, 9. 5.

3

at

* ( Quod concernit smoz/fra, q

;Jæ na(cunf-

w df

tür cam duobus, autiribuscapitibus , fi clarà

ynalos:

pateat , ibi duas refidere animas ( v. g, fi cum

liciter t

duobus capitibus forent duo corpora, aut fto-

einde ll

machi, fibiinvicem coharentes, ac coagulati)

tunc oporteret. illa baptizare in particulari ,

(uppambfü

" fmmm:

cum zztenttoze diflintlá,

$,

J

Quodf claré dignofci non poffet , ibi duas

exiftere animas , €ó quod duo ; vel tria fint ca-

(di. 5. "

T

pita ineodemcorpore, tunc. oporteret baptis

zare unumexillis ffme . conditione , acreliqua

fb conditione:. Sinones baptizatus, egote Dapti-

"[2

to, Tabie, ver. baptif, 2, 14, Joan, de Fri-

burgo £/b, 3. t:t. 1444. 33. Arm, ver. baptif. 9,

; [equili(üä

69. citante Milhard. zzfiruct, 20.

Eflae intentio neceffaria ad recipien-

g(emlälbi*ï

dum Baptifma ?

4?: (" ?I:

Refp. 1. Refpectu adultorum, A&ualem',

aut Fzrtualem eíle neceffariam,

7

2« Quoad iofantes,Ecclefiam illam fupe

'emil p

plere; nam quemadmodum voluntas Adami

J n

fuit fufficiens, ut illimaculá, & nzvo peccati

inquinarentur , fic voluntas Ecclefia fufficere

cenfendaeft, ad illam maculam abfter-

n

gendam, S. Thom.4,68, art. .

4

m

;

p h

[j

Efine

W;.!n |

RE

39

Be5, décietiini, Cáp; à;

Qure

*E/ïn'e opus Patrinis in collatione

mquäm [

Fapti[matzä' ?

majori

Refhs Afï&üm&vä , fecutidüm antiquam,(cfä

sliquei

licec Ecclefie confuetudinem , S, Dionyfiu$

lggizimosp

?

tap, 2. Hierarch, Ecclef. Et hi. Patrini

5,

, funt

fnitatem

infanti, peägtgogorum inftar; ad illum infïruerll-'»

iud, if

dum , quod concernit falutem , ac bonos mo:

InJ

£es , in tantum, ut deficiente inftru&tione re-

u

ifità , five dein idfiat ob defedtüm Catechie

| Mf.

n

arum , vélgegligentiam parentum ; ipfi obli-

yimum

cdend

entur infantem inftruere , ac catechizare. ex

Qap. vos azte, decenfecrat; d, 4, Hac tamer

: quinill

obligatio rariffiméurget inter populumCatho-

MID, 2

licom , ubi Parochi , facerdotes ; magiltri

Pulj

Íícholarum , cogtiati illos fufficienter inflruere

Áj

poffunt. Valen, difs. 4.. Q. z4p.3.Filit1c; tratl,

LTA

H

2. 0. 7. q. 7. 9. 159,

í

*

(Bt

"* (Dejure Antiqito C

ap. nion pliirei, de tin

if

f*c. d. 4, non plurésquám sss folus patrinl;

DO

fiveis virfic, five femina ; admittidebet; a

ittitio

levandum infantem exíacrc fonte : confuetü-

il

!5 M

do :;inen aliquarum provinciarum obtinuit;

Rondfe

utadmittant duos,quztolerata , & receptá

dtc

eft per Conczl, Trident. interim tamen , ficuti

idem terminavit Concilium ; duo viri fimul;

aut duz feminz nequeunt admitti pro pazrins;

fed neceffarium eft , utfitvir , & muli

er fimul;

vel vir folus ; aut mulier fola,

- Quare

a

T

. De Sacrámento Baptifmi.

3t

*

Quare morraliter peccant miniftri , dií plu-

Jutitil

resquàm duos adimittunt; ficuti & illi qui (e

in majori ingerunt, ac intrudunt numero : pro-

Atiqu ]

indéque ipfis predici debet, folüm 4os 2ffe

$ Diyi

legitimos patrinos ,qui fpiritualem . contrabant

irini ,

afinitatem , provenientem ex Baprifmo. Mil-

humítlo

X

hard. is/frut, 79. de Bapt. ca.Yo. )

yc bonuo

Anfans poséfl ne effe Patrinus

du

tim Cr:

Refp. AAfirmative , dummodó annum fes

injiit

primur exceílerit , acufum rationis habeatad

Íciendumillud , quod agit , ac promittit, alios

techit

i

quinilladnon poffe. Henriq. 4£. 12.cap.rt.

—EUUR, 2,

x

$, n

Peobibetárne Religiofus effe Patrinus ?

yet ib

Refp, Affirmatiué, Omnine prohiberi, Cap,

Ril i

non licet, de con[ecrat. d, 4

*( Et ulterius affero , nec patrem , vel sss

ii "T

trem eíIe poffe patrinos venentes fuos infantes

li Patrixa

in Baptifmate , ut manifefté pateat , quantum

[i dCbeï; |

nutritio , & educatio fpiritualis differat à. ear-

T

TM

nali: Quod fi contrá faciant, ultrà peccatum

j ob

mortale quod commirtunr, perdunt s5 pezen-

&

di , & reddendi debitum conjugale , nifi

elli i

ii 1P

di(penfetar*ab Eïi(copo. p*

*

o

jl

eijfseotifne

M

TU

Debénr-

4

(

35

|De ?,Sacrd?nmtü. Cap, 25

q

L

i

'Debe'zzt& i reæeptime B(zpzzfmtis fs

Poi'u' HOHHAHA prafam

4 , Va gi .Dzoge:fze:,- Plato,

Pytbagoras , Thbemtfiocles ,&vc;

Refp. Negærivä: nam Chri&fanis imp'an'j

l

debent snonunza Santlortm, quos invocate pof-

(int ,tanquam patronos , & ;nterceffores; non

veró paganorum , qui zcernis exuruntur. flame

mis;

Quinam f[un pmäpæi effecius

Bapt;,(mi?

Kefp. 1. Conferie grotiam babitualem , &

(hrifm

fantlificantem cum donis , & virtutibus, que

Cicis

illam confequuntur ? exZrzdent. hacque con-

tonfrm

ceditur zqualiter omnibus infantibus , ad /s4-

Md

eulam Orzgimlem ab(ïergendam.

g, Remittereomniapeccata ante Baptifma

H]nt

abadultis commiífa , dummodó atterantur $ e&

Cosicil, Florent.ac oronem ponzam peccgtis debi-

Rtfp.

tam. S, Thom, 4,69. 4 2.

Wij

3. Imprimere as Charatlerem , adillam

pl

difcernendam ab infideli: iütuitu cujus , Bea-

miaffcm

tiffima Virgo, ac reliqui Apoftoli fuére bapti-

tf

zati, Filiuc, c. £, 2,700.4. « 5. Átque tatione

hujus Cbaratteris indelebilis$acramentum iftu

2

eí(t initerabile : nifi diícufBone pradentum fa-

Refp

& , dubitaretur rarionabiliter de illias v.ali'di-

tate,

"Untem

türeal

Ca^-

ht

li

De Confirmatione,

33

iuió ——

nei, i

,&C;

CAp'u T IIL

: .

DE

ais ij

tj

CONFIR

MA TIONE

:elTarcsi.:z

Untur Jl

Interrogatio l.

Quid eff Confirmatio ?

ffeäw

Efp. EíleSacramentum , quo homo viíator,

R

jl m!ï

& baptizatus inungitur per facrofazHiums

Chrifina in fronte , manu Epifcopi, in modum

ilibüs) (::

hi

Crucis, fub przícripta verborum formá , uc

confirmetur , & corroboretur in fide, Bonac, j«

"L

Qunicá p.V

; ngzik;

Eflne $acramentum iflud ad [alutem

c[&ü[üf;l";

aeceffarium ?

cadsd

Rfj Negativ

à ; & quidem nec seceffitate

eedij, cümnullibi ex verbis Chrifti colligi

l, ädlüi

po(ïït: necetiam necefz'mtepræcepti ; ut pluri-,

miafferunt Authores: nullibi enim exftat

cuius , Bf:

ejuímodi preceptum, Bonac, Joc, ciz, p, 1.

j i

— «Qui fcienter illud omitieret , pec-

nEuf^

caretne ?

X

jenmf*

Refp. Cum diflin&lione ; 1. Si hoc fierete

lu

contemptu , aut cum fcandalo , peccaturum

mortaliter, Suarez di/p. 38. fect. x,

Pari [

2, 9ine

c«

)

De z. Sacramentis. Cap. 3.

:

^

]

. Sinecontemptu , veramtamen cum | fi

Diri

piná negligentía in illis locis , ubiurget perfe-

|

la

cutio fidei,idem dicendum affero , omittitur

tntis t

enim remedium valde utile , ac conducibile ad

tomtae

falutem,

Filiuc, zra&, 3. cap. 2. 9. 40. €$ 41,

bxit D

. Ubi quisnonobligatur proteftati fidem,

limilfor

aliquí dicunt nullum effe peccatum , eó quód

Undt

nullum exftet preceptum ; Sot. Victoria,Sua-

;

Mt.ad,

gaz. Filiuc. Joc, czt, . 42.

(éfen

Alijveró uti S, Bonavent, S. Antonínus ,

labecd

Nav, Sylveft. cum Gamach, ae Cozfirmat, te-

tbalio

nent committi peccatum , quia cüm ifta vitafit

fitcon

ita plena tentationibuss omittens, fe pericu-

confir

lo exponit illis fuccumbendi: infuper omittere

Quico

deliberaté hocce Sacramentum, durante totà

quif

vitá (uá rariffimà caret fcandalo , vel con-

dcimä

temptu,

irrega/;

fieost

-Quis eff minifef .buj:zfce- Sacra-

i

Refp.

Miniftrum Ordinaritzm Confirmatio-

zi5 efle folum Epzfcopum , ex Con, Trident,

".

i

;

". cant. 3, Conttanr. fzff. 8.

* ( DixiOrdizarism: nam ut miniftro exe

d

T

traordinario ex Romani Pontificis commiffio-

U

ne confedtío hujus Sacramenti delegari poteft

fimplicifacerdoti. Ita communiter Do&ores.

fxcm;

Simplici ,inquam, Sacerdoti: quia alteri , vel

etiam Díacono , talemunusnon poteft com-

mitti , etiam à RomanePontifice,

-

Dixi

Em

E

i

De Conj?rmaïimeg

ü

nen cut j

"

Dixi pretere zfofo Remano Pontifice: quia

iurgam

Epifcopis , ut eft concors Vheologorum | fen-

, O0

tentia, etíam quo ad fuos fubditos, non poteft

yndacbbt

committere munusconfirmandi fimplici facer-

FO

xellati

dotig potefttamen a;ceri Epifcepo pet litteras

dimiflorias.

m , Cöfl'

Unde re&é infert Dian. de Sacrament. vefo-

f

1ut,24, &ex eo Ludovicus Cafpenfis de . Sa-

evament, Confir, di[p. 2.fett. 5 s.ly. eum, quí

- AMintoss

habec /tteras dimifforías à fuo Ept[copo,ut poffit

nf

abalio ordinari; hoc ipfo, fi ordinandus . non

jm lm

fit confirmatus , poffe etíiam ab eo Epifcopo

; hp

confitmari , priufquam ab ipfo ordínetur ;nam

Jpcrominï

quiconcedit finem , concedit confíequenter

dora!

qux funt neceffaria adeum finem; Quod idem

, lt

deirregularitate occultaatfero : quia liberari ab

drreg

ularitate, eft medium ad licitéreci piendes

Atb

facros Ordines, ) *

vmateria bujus Sacra-

: «Quanam eft

(

meuti?

idet/

Refp. Matervians vemotam, uxi fuprà notavi,

N

eífe Corifma , confe&um ex oleo olivarum ,

xibiot

& balfamo per Epifcopum benediclo, 'Yriden. &c

conmi

Eugenius IV.

u p

Proximam vetó eíTe Untlionem Chrefmatis,

:[odis

fic uzi. eft ablutio in baprimo,

Jreri

g

[

Ca

r m

p

aM EEE

36

D? ^. Satramentit, Cap. 3.

[ , Nutx

r

S9uanam e[f forma bujus Sacr?—

qnent, u

menti2

1 urinf

Refp, Etfe iftam: Agno te fígno Crucis, &6

ainilcam

tonfirmo te Chrifmate [alutis , $n nominc Patri,

(utechi

&& Puj,€ $ Spriwes S.

h ho

fm&i. ex Concil. Flo:

Erent,

1t,acita

i incipi

S i [unt effcihus Confirmationis?

i,

Refp, Inprimis recipere gratram babitualem,

Gama

cum acquifitione juris accipiendi etiam teme

onfala

pore ; & loco debito asx//ia fpecralia , gratiam

ibus ,

fcilicet Sacramentalem ad fidem firmiter prote

lhur ja

flandam , vefiftendümque periculis ac tentatio»

fentum

nibus , quibusinceifanter homo concutitur,

corde Chriftiano, & intrepido, Gamach. de

Prais

Cozfirmat, c. 6.

n

rfrong

2. Charatl

ev. indelebilis , quo Chriftianus

m

infignitur, & ideó hoc Sacramentum iterarí

Raturcs

nequit,

m

Jo quánam etate poffunt

Acanfrmdri ;

enfantes ?

Mi

| Refp, Cum diff

iptlione : , In primitivà Ece

cleíia recipiebatur Cenfrrmatio eo ipfo tempore,

quo Daptifmus , ob graves illas perfecutiones,

Rrü,

peccan

quibus tunc fideles vexabantur: parentes

enim fcire non poterant, num pofthac fe offer-

0 ]igar

rzet occafio fuosconfirmaudi infantes,

|0te3d

(

2. Nunc

De C m]ïrmktiane,

37

^ |

. a, Nunc veró, cüm nulle perfecutiones

j At

regnent, ufusrationis exípe&andus eft, ad

hoc , ut infantes fciant quod agunt , illi&(que

to Cricd

reminiícantur, -

t D

Catechifmu Concilij d

,A-ident: requirit fe-

: Cocl

|

)

ptem aunos , & Ecclefiaplerümque illos obfer-

vat , acita facere confuevit , nam tunc tempo-

vitinti!

ris incipiunt infantes capaces effe tenta»

tionis,

n l!dþl'liä:

Gamach, tamen /oec.. cit, cap. $. afferit,

Vi eti

confultum , & expediens effe illis infan-

TM

tibus , in quibus íolito maturius adver-

frmt v

titur judicium ,

aliquandó hocce Sacra-

Misacttt

mentum ante feptimum — conferre

ane

) COl

num,

Gu

Praxis Hifpanig , referente Fernandez de

Confirmat, folet faos confirmare , fecundo ata-

) (rit

tisanno, átque in hujuíce actus memoriam af-

etum 4

fervaturcatalogus , cui inferra habentur nomi-

na confirmatorum,

v;j/?üm

lReQuiritzime flatus gratia ad. iflud $a-

eramentum recipiendum ?

u[l'ml'thi l

Yo p

Refp, ,Affirmativé: & pofito , quód . quis

rfecunür

peccatomortali fe gravatum deprehendat,

(4 pdffäfc

obligari, aut confiteri , aut contritionis eli-

hucfet

L

cere actum,

d

1 .'Vllüü

C 5

RRequi-

——

De $. S;t-crmz:nti:. Cap. $, o

j

AHR

—ARequiritárne a recipiens

jïä

|jejunus?

: Refp. Non eífe necelarium, decens tamen |

futurum , przfertim fihoc Sacramentum ma-

tutino conferatur tempore.

?' g. ?.62.

Flliuc. ;aPO ;' VENIP

eQuare Undlio Chrifmatis

ft inx

fronte ? -

Refp, Ad confitendum aperté , Gne:imore; DEET

velerübeícentia nomen Domini, & fidem

Chriftíanam, S. Thom. 4. 72 &rt. 9,

Quare dat Eyifiopus alapam 9

Refp. Adfignificandum ; quód recipiens

hocce Sacramentum , debeat deinceps patien-

tez fufferre injurías, fibiabalijs. ob fidem

inferendas. Tolet. Zb, z. v, 4«

I

29 XO,

1

:

putatq

itünioy

qu$

f

/

Ü j

CapruT

h

De Euchar, st SAcramestiim,

39

pifmf* Wäääääää&ääää&äääää&ää&ää&k

deotrtt

C A Pp.U.T IV.

Atoentum :

DE

h,

- VENERABILI SACRAMEN-

TO EUEHARISTIJE.

lt M

$

I

&, fntte

DE EUCHARISTIA, UT SACRA-

MENTUM ES T.

ini, 1

. 9

Intermgaïio» r

TY

tuöd [

M

WVJI'J

j

Quid nomine Emkæg ia intel-

nnnnn

inop^

ligitur ?

)5: Ob i

"D E.. Intelligi Zosam gratiam quia conti-

, Ff h

net Chriftum JESUM , fontem omnium

gratiarum ,infuper hocceSacramentum com-

anunicat amplioresgratiz fru&tus quàm . reli-

quaSacramenta. Bonac, . 1, p, 1. de Eucbari-

leao

— Quid eff Sacramenmm; Eucha-

viftia?

Re[p. Efferem facram continentem Corpss ,

ciebus

€j [anguintm ]ESU Chrifli,fub fpe

(ut

"

panis,

—

$O

Dek7. Sd"dm. Cdp. 4. 5. I.

l

panis ,& vini ad nutriendam animam , ejüfque

afet ,

vitam fpiritualem confervandam , ac propa-

tpi, 3u

; Ali

andam, Filiuc, cap. z. 4. 6. ». 21. colligitur

ex Concil. Trident. /2/f, 15. c. 2.

hml

[tocortt

Eflne Sacramentum iffud ad falutem

i fami

toneftl

nece[[avium 2

ideli re.

Refp. Cum diflintlione : 1. Refpe&u infan-

£m , qui nondumattigére ufum rationis , €

: Den

perconfequensincapacesíunt, prohic, &

jifce $;

nunc , fübjici alicui legi , non effe. neceffa-

rium,

]

tempo

fexury

2, Refpectu adultorum , qui habent, &

pet li

pervenére ad. ufum rationis effe neceffarium :

nifi manducaveritis carueg Filij bomims : joan,

lum j

; drind

€. non quidem mereffitare abfaluta , (eu medij ,

Mnat,

cüm falvari poffimus ebfque Sacramenti hujus

fumptione , fed neceffitate pracepti , quod nobis

dun

Chriftus , & Ecclefia de receptione hujus, $a-

jmi

crámenti propofuit,

K:(pw

Qua 1empore obligatur quis recipere

Eucbarifiiam ?

QUitty

B(mac

Refp. Cum diflinilioue : De jure divino: 1,

hY

In avtizulo mortis , fecandüm antiquam Ecce-

Ff

fie confuetudinem fumi debere pro viatico ,

! en

ut notat Cosci/. Niceugm , undé colligi licet,

Pane

effe przceptum Chrifti , receptum per. tadie

lat

tionem Apoftolicam : Qui tamen octo , aut

decem dicbus ante pericnlum mortis comuni-

cáífet,

m

$

D& Euchar. ut Säcmmmtum.

4X

tum, t

cáffet , excufaretur abobligatione hujus pre-

FE FIDFZ

cepti, Suarez, difp, 69. fec, 3. x

. Aliquoties in vità; nam cüm Ercharifia

1. colü;,,z

fit medium moraliter nece[Jarium ad. falutera ,

pre corroboratione fcilicet anima ,tenemur il.

lam füumere , tempustamen hujus fumptionis

al d

non eftlimitatumà Chrifto , fed judicio Ec.

clefiz reli&um, — Filiuc. tract, 4.cap. 2. 3. €,

epeu

uum. 47.

f ratts

Dein, de jure Eeeleffafticoobligamur ad hu-

p hrr

t n

jufce Sacramenti fumptionem femel in anno,

tempore ícilicer pafchatis, C,amzis utri&/aue

fexus : de panit, Gd vemiff, atcendendo nimitum

yi ha,

per hoccetempus, quatuordecim dies poft fe-

: nece!ïarigi

ftum palmarum ufque ad dominicam Qsafizo-

hm

do inclufivé ,prout decrevit Papa Eugenius,

u n

Navar. eap, 21,44d finem.

runtt

ti,quodaa

uánam atate dignofci posefl. fve pra.

y huj

fumi , infantes babere [ufficieniem difcre-

tionem ad commsunicandgsn »

Refp. Abanno decimo, ufquead decimum

T

quartum ,ad hanc enim uíque zxtatem tefte

Donac, q,7.p.2. poffunt differre communio-

nem fecundüm confilium parentum , & con-

g

"

feffariorum, eo quód tum temporis non ha«

qo Vi

beant fufficiens judicium ad di(cernenduim

ollii

panem illum caleftem , àcommuni, & quoti-

e (

diano,

od

g

mdlï(

C ;

hDT

jf

De

4

Ie7. Sacram. Cap. 4. S,t.

Saadéfne communicare infantem 47r0-

Qu

tHm, quamvis nondum complewnt mm!m;

M 1

decimuim

ymeum

Refp, Affirmmative : ficilicet polleat intel-

itumf

je&u, ac fit catechizatus: ita confulit Suarez

)

difp. 10. fett. 1. Ra.g,mald lb, 19. 2,84. nam

EU

viaticum iftud eft de jure divino , refpe&u cu-

LEU

ius Ecclefia non limitavit , etatem,

uamvis

f&l-!tl

JNavar, €$ af2. teneant, infantem non obli-

gari, antequam przfumi poffit , ipfum pervee

niífe ad di fmcnonns annos,

Mj

efum:

Quanam cf materia bujus $acra-

penden

3uenti ?

proludi

Ref). Solum , & unicum pazem Anymum,

&d eft , non fexmentatum fecundàm Ecclefiz

li

Latinz con(uetudinem , ac vizgoz de vite , ive

deinillad album fit, fiverubrum , nam diffe-

rentia ifta non eftnifi accidentalis, Donac.4

Samme

dum d

44. 2 p. 1. C92.

b

gare Chriflus inflituit boc. Sacramtn

T

tum fub [peciebus panis €9 vinià

.

G

*

EY

Reff. Ad fignificandam refe&ionem ,

cxmh

conviviumillud fpirituale anima , quod pet

T2nda

panem ,& vinum repræ(cutatur. Fxlxuc. cap,

þïæfe«

3. Q« 17 63.

Ottid

ln

Qua

—

s5

De Enchar.st Sacramesutua

M

45

en 4

Qua eft forma bujus. Sacramenti?

Jeni d

Refp. 1, Corporis effe itam : Hoc q,fz'cor.-.

pis meum , nam A , enim ad;un&um, five ap-

Bellar. 45, 4

L pol

pofitum fuirper S.Petrum.

ynfalit Y

CAp, 14.

AL

2. Sangu:mseffe hanc ; Hic eff calix fan-

) refpeut

gütrll.f "262 OCC.

n, Qu

Suid f gngfïmtur per aquam infu-

tem

fem caliei ?

"r

Refp. Revocari nobis.in memoríam ex«

ceffum illum amorís, quo Chriftus in Cruce

u

endens, ex fuo latere fa»gsinem G. aqnam

profudir, Fernandez de Sacrament.

1/1 A&

din w'

Qui fent effecius Sacramenti Eu-

chaviflta

yunii

Aefj 1. Augeregratiamin fubjedto hocce

n

hi

Sacramentumrecipiente , nam quemadmo-

dum cibusnutrit, özroboratcozpus, ficEu-

chariflia vires : ác

irobur animz addit: Caro

gutim

emea vere ef cw;.a.

noníolüm venia»

771

2, Praíervarea peccati

libus ,fedetiam mortalibus, ex Z*idezt, nam

10ntd ,

cüm hocSacramentum fit inftitutum ad robo-

qui

Ril

randam & vegetandam animam , deber illam

prefervare, & à, mortalibus, que ipfam

occidunt , &à venialibus quz ipfam debi-

litant,

[ii

5, Dare

h,

44

De », Sacram. Cap, 4. $, t,

3. Dareauxiliafpecialia tempori ; & loco

fuocongrua adroborandam animam , veluti

qi nta

alimentum przítat refpe&u corporis , ut fcili»

th

cet generosé polfit repellere tentationes , do-

minaripaffionibus, reprímere fen(ualitatem,

| hf, 1

operari virtutis opera, ex Trident, fef. D

Amomni

cap. 2»

4

dionis, |

»ix

Q uandonam percip

i:mzui effecius facra

comtmuntonis ?

yfdere

Refy, Ubiprimüm pars/fangminzs , vel boffia

Chti&i]'

demilfa fuerit ad (tomachum, quemadmodum

hs fpc(

luhtte

notamus accidere refpe&u ciborum materia-

Vseli

lium , qui noncitiüs nutriunt,

,

quàm ubiad B;of

fentiam,

machum pervenerint,

ui tamdiu in ore retineret. bofliam,

luit

ut , antequam illam deglutiret yspfa

alteraretur?

R:fp, [

Refp, Tálemnullo modoillius effe&tus pete

lwms n

cepturum effe , nam nulla ibi foret manducatio

Riere

Chrifti, quz confiftit intraje&tione in ftoma-

chum , quandoquidem fpecies alteratz ; non

Dtcit

ampliüs continent Corpus Chrifti: Qu

Ah]n

manducat me . €$ ipfe vivet pro-

Bul

puerme,

ue(p

Omnini

a,

-aeoso-.

Qwi

E

1

"l

9- IQ

bä Enuthar. ut Sacramentini B 4

)

Vr , ln

Qm , a

sQui reciperet majorem bofliam , vd

r u

plures parvas [empnl , veciperétue plus

artomt, o

gmt.ia ?

(en(naltu

Kefp, 1, Negative,quoad opmi operatum s

idens fj

nam omnes tenent locum non nifi unius refe-

&ionis, Bonac, dj. 4. g. 1 p. 4, * 4.

f

1. Exopereoperantis , dico quod fic: ideft,

poffideret longiori temporisfpatio prefentiam

ii Y

Chrifti JESU , ratione fcilicet majoris quantí-

lucmadmü*'&?

tatís fpecierum , à fe confümendarum , quo

fria

durànte rempore , poffet plures. devotionis

;uämubiz

pI

j

a&us elicere , ob divinam (cilicet

:

fentiam.

illam Præ.

"t Miä

Qui communicavet fub wtraque foecie

htl W

perciperétne plus Eratia?

Refp, Aliquos probabiliter tenere 2//r;a-

yefetur

hU4m, nam cüm hoc Sacramentum fit inftitu-

g[manduw

tum per modum refe&ionis , ma

giserit per-

o p

——

fecta (ub utrágne ,

quàm /4b 44 tantüm

Jrecat i

; fpecic.

vifi:

Alijnon minus , imó magis probabiliter af-

ferunt , quod non, quia rescontentafüb utrá-

p

que fpecie , corpus(cilícet , & fanguis Chrifli eft

omninó éztegra , & perfetla ub una &quà , ac

[ub utréque, Bellar, c. 23,

Owid

,

d

1

D

De . Sacram. Cap. 4« $. fs

46

i COTDIQU

tilier,à

id requiritar ad reti[/iendizm lwcv

M

Sacramentum ?

4

*

TA

(ii

Intentio attualis vel virtttali

Kejþ r

municandi, nam qui ma

nducaret hoftiam ,aäv

Kefp, |

famem fedandam, non communicaret,.

2. Status gmtiæ: q

ui feergó ín ftatu pecca-

H

[07- hOC

madverteret , prius

telbravi

ti mortalis conftititum ani

í

ücontritionis contentus elie

tcirant

confiteri ,nec a&

'is hicrevera hominem recone

deberet, quam

Quj

ciliec DEO. imó

licét per revelationem alicuí

EO reconciliatum fuiffe pet

innotefceret , fe D

hunc acum

*

*

nam

íccundüm communem

Refp.

'Theologorum , c

onfeffio , fi poffitfieri, pre-

ho ey,

accedatur ad facram

mitti debet, antequam-

fim f

fyz?axim. F-emandez F^ gm*t, c4p* 4-

Af 4

ere. debet is , qui , dum

uo

modo [c ger

N

n

jam fleBlit genua 4

d gradus altaris , pro com»

^

muniene [ufcip:

endá , recordatur. fe pee-

RP[ :

cati mortalis 1n

Confe[[ione obli-

eum fuiffe ?

HItle |

utiterum , ftcotme

Tif

liefþ'. Aliquos

Velle »

1 Vitl

regrediatur.

Armill.

modé fieri pofiït

fl

Rofel, Suatez. Filiuc.

tral, . Cap. $d

nHm, 2i$.

diceretalem, cüm fit juf'ciücat'us,

Alios vetó

non teneri regredi.

Reginald. /ib. 29. 7 10j

Henriquez lib. $.

cum multis

DD, citatis per

eífe certum ,

& n

Additinf uper Eiliue.

À

De Entbar, ut Sacramentum eff.

47

050 !0

fi communio fiat publice , illum non poffe mo-

ieudim

ralitet , acin praxirecedere , fine fcandalo,

u

qöþ!z-'garftäme talis confiteri datá pro-

et holr

Nim-occaftone ?

icatih

Refp, Negative :nam Con. Tridenr. feff. :g;

i u

c,7. hocdecernens, intelligit Sacerdoiet qui

vettet/

celebraverunt , non veró Zaicos , qui commuye-

CORLADS-

niczfirunr.,

ymind?

stiotn

Poiéfine communicari egrotus de ,wv

dubitatur , ntm [itin peccata

jatami

mmortali»

] o

Refp, Afürmativé , (nifipeccatum*üc onme-

ofic

ii

ninó evidens, ) nam przíumere licet ip-

fum fe difpofuiffe, Bonac. 4/f. 4, 9, . p. r.

"

nm. 4l

if, Mlygf

Requiritürne jejunium ad commu-

Al Y Ml

nicandum?

qur J

jl

m'abl

Refp. Aj?ïrmnti*z;ä: & quidem jejuzinm za-

?urale , incipiens dmediá nodte , quod per. mi-

nimum quid deglutitum, per modum alimen-

utfl ; !

&i violari poteft, prout praxis Ecclefiz ab Apo-

uh

/

ftolis receptatenet. C. /guido, de con[r.,

" MP

dgfä.zf.S,uarez, diff. €8. fetl, 2.

rl

A

KO 3

j

Y

n

du

Qui

)

45

De 5, Sacram.Cap. S. s

|terallir

Qui cafu , e fortuito lavvando os , umam,

l. d

] t

aut alteram. gnttulam , vel aliguid cibi in den-

tibus rensanens deglntiret , frangerét-

?

Dfnt

ne boc jejunium ?

Rep. Negativé : quia fapradicta non fum-

Refp. |

pfit permodum alimenti,

*peditta

fEgroius nom jejumus. pot

éflue iom— :

- bo, u

sinicar: i

Rantur ,.

It domac

Refp, dMffrmative: fic enim Canones per«

ttmpusd

mittunt. Cap./iguido.. C. Sacramenta, decone

ftomdh

fecratione difl z. ut viaticum accipiat , ut pr&»

cepto obediat divino.

vc;equi1

*(B

Potéflne egrotus non jejunus [apins

tempor

communicari durante agri-

d abf

tudine ?

confump;

Tiefein!

Refp.

"A lirmatiué : nam cüm agritudo fit

periculo(a :

egrotus fempe

rillud recipit per

WT

edibile , Eccle-

modum Viatíci , cüm non fit cr

fiam ipfum voluiffe privare tali

fru&tu & (ubfi-

d

ftatu ,

vel maximé €

dio ; quodin cjufmodi

neceffarium,

Infuper

Conc. Couflant. quo

Aj

nullam facit reftri&ionem ; vel

1&5 €nty

hocpermittit;

limitationem prounä folá vice. Bonac.

dif. 4

t6pto

qo 60 Po 2. 7., 23'

1

Ínrerim non

forecexpediens, ob reveren-

DT

(trdog

tiam Sacramento debitam , fingulis, hoc mo»

do , communicare diebus , fed obfervare in-

Py;

cervaie

m

l,

DeEwchbar, ut Sacrameutum eft

49

tervallüm fex , aut octo dierum , ut notat Suar

05 MM

di[. 68, de Eucb, fetf, y, Sa, verb. Euch. Filiuc;

À alb

trach, 4. 6,8. q.11.2.238,

angeret-

Eflne pezchiurs , mandncare [Hatim

p:mäm COmmiusnione ?

& at

Refp. Negative , cüm nonfit prohxbxtum

expedittamenaliquanto tempore abftinereà

hii

cibo , ufque dum Euchariftice fpecies confu-

mantur , ac przfentia corporalis Chrifti JESU,

v

in &omachopei [everare defiftat: quod tamen

yn P

tempus determinari nequit , nam pro robore

ftomachi, & magnuítudine hofliz , plusminuf-

qpxat V

verequiritur : $a. V. Euc/mräa.

* ( Brevitertamen dico ,

tantum requiri

"1

temporis , quantum xequ:rererur ad digeren-

tgïl'

dam fubftantiam panis,fiibiforet, poftquam

confumptionem f fpecierum ceffat corpus Chri-

i

ftieffeinftomacho. Valent. 4iff. $, 4. 4« p. Y

r

n rcap

vide S. Thom. 4, 80, 4r2. 8.446.) *

dlblkv

,ng in loco tetietur quis commn-

u&u&

zicare ?

| maxmll-

Refp. infua Parochia , vel de fui./ Parochz

f t

?clonöm'

licentia inalia, alioquin non fatisfa&utum pra-

cepto, Navat; c. 21. a. t

nj

* ( Deannua. veró confeffione juxta C,

02315 mrm/'qæe depanit. £ vemif. proprio. fa.

o [cw j

cerdoti , velalteride ejus licentia facienda ;ali-

l, hi

]

Par: HH

D

ter

erit

J

j

(

&

De 7. Sacram. Cap, 4. . 1.

D

50:

fecitBoi

terjudicandum cenfeo : pro quo fit. fequens

"

quæPciO.

TMM

Ü dcncgz

Quid poffunt. Religioff privilegiati circá

um js

annuam Confe[ionem ?

:

tiamipf

Refp. Cum Suar, s.p. tom. 4. di]p, 26. feti,

tj

2, €$ 2, Vaíq. Ibid, q. 93. avt, 1. dub. t, €9 6. ac

ide Apo

pluribusalijs , apud eofdem cít. nomine pre-

odtiq,

prii [acerdotis , inallegato C, omnis utrififque ,

hi, Fi

non intelligi debere rantüm Parochum, qui eft

godut

immediatus proprius [acerdos , (ed etiam Epifcó-

lepro

um & Summum Ponutificem , uno verbo;

wodfu

quemlibet habentem jwrzsdi&lionem — Ordina-

Ecclefi

viam , Ueldelegatam in confitentem : Undé

Qui f

qUi confitentur quocünqucetiam qu'adräg'eü-

d

mz,aurpafcharis cempore, ad. impleriduri

Pü

etíam praceptum annuz confeffionis , religíos

fis babeatibus jurisditlionem delegatam ab Epi-

Rcü.x !

copo, aut Sunmmo Pontifice , ficuc. habent Re-

ligioff ngendicautes , juxta Concil, Trideat,. for-

ttisc

mam approbati ab O:dinario , fatisfacit pra»

UET

cepto Ecclefiz , necceneturilla peccata iterum

f

confireri Parocbo , imó eo etíam invito , tutá

conícientiá tali Re/igiefo confitetur , & Religie-

fs licité ilum abfolvit,

M

