dodired

uofrisalio

De Raptu.

T quoäï

um , t

Suid efl Raptus ?

ajufitu,

* Refp, E(leviolentam pucllz extra&ionem

ione. i

de domo patiis , & hunc dirimere | Matrimo-

nium ,inter raptorem , GC raptam, quamdiu hec

manet fuüb poreftate raptorzs , ita Trident, fef.

D

24. €.6. quod decernit, zrrztsm effe. ejufmodi:

AMatrimosium , quamdiu raptain raptoris. po-

mlitme

teftate fuerit 3. fecustamen , iab eo feparata,

& inlecotuto, ac libero conftituta, e

( magillre»

? nubere

, quiin

voluerit,

iberecon

Incurrere tamen ip(o fa&o EXCOUmIPImicALO

utm , tamraptorem , quàm eidem confilium ,.

on C0m«

auxilium , vel favorem praftantes,

*

Teneti pratereà raptorem , ad dotandum v

ts

pl)m j w

rihere o

.

ptam pro judicis arbitrio , five eam ducat , five

non ducat.

vtüt , Jl

;oralcs,ï

Notainfuper , hocdecreto comprehendi

folum raptorem mulieris , non à contra, ut ob-

mPoraIfi, ;

fervat Pont. /b, 7.de Matrim, imped, cap.

olin

39. ", 6. Speculum z» append. ad. art.31. x, p.

LE À

Rebel. 7. ?. de zmped. Matrim. 4, 11.2. 7,. diffi-

jr, i

UM

cile enim jus przfumit , viro eam inferri

violgntiam.

eijiss tlf

p

Quid

M

ayo JDejg.Sacram. Cap. 8. De Mairim,

| r

Quid| fí. raptus fa. libidinis explenda

THione

grati& , non Autem Matrimontium

m;fque

anenmds ?

z.ci:aidfw

j Quv

* Refp. Nonzrritari Matrimonium ,. quia

per hoc decretum folüm conf(ulitur libertatí

a CO q

conirahentium , quz femper manet, quamvis

n m

hn Cem

vaptus at libidinis causá , ita Sanch, Coninck,

quos refert & fequitur

Hurtad, 4/f. 23

fmiute,

d. s. Cafpen, tact. 26. de Matïz'm. dzj]i 9

*U

quitu

fe£. 14. 2.94.

Ex definitione, etiam rapttus , fuperius pofi-

que i

tà , fequitur non effe rapzum, dum inraptorem,

flatju

five abducentem , famaima con[entit. [nbens ,

etiam izvitis parentibus s quiain hoc decerto

Qul

|

confulitur libertati non parentum, fed iporum

(

contrahentium.

ij

[

Nec etíam effe raptum , Gfolis precibus , vel

promiffis ,& domo paternaclam abducatur , &

* Inl

perconfenquens non orietur impedamentum

Matrimonij dirimens ,nec teliqueg paenz De-

nl

[ Mü:

Ordiney

creti4ncurrentur : cüm de ratione raprus Ht

dinatio,

.v(i-olentia 28*

Of

| Ergö

Ordo.

ld q

tthtiofr

Ordo ,Calfat Matrimonium de jute Écclefia»

Nito,

ftico , intantum, ut , fiinitiatus facris ordini-

'::0!0 tam

bus , Matrimoníura contraliat , ejuímo

di 44a-

-

trimon

ïiVif]][m

|

n

N

hi

$. 8'* : De iæPf dianeutzs Matrigs,

2"l

trimonium t nullum , five ratione Ordizis, (ive

f'xPlW* ratione voti folemzuis, iliannexi ,. five ratione

tj

- atriffgue ,(ecundüm divería Do&orum . pla-

- cita id fiat.

Itf y quiä

. Qui veró fecus facit, irr&;gzlm-zä efficitur :

: libett

excan. qUotquot, 27. q. Y« cap. fenali, de biga-

j quamvis

| quis , prater excommunicationcim quam incurrit.

Conin

in Clementina unica , de con[anguimitate €d. af«

DI finitate,

* (Ex quo coligo ,. Primam tenfuram ,&

'l.mo d"jï'i! |

| quatuor AMinores Ordines , néque dirimere , né-

d que impedire Matrimonium , quia nullum ex«

p ftac jus , quo illud prohibeatur,

; dl

e dectro

uid , fí quis per uim, c metum caden-

iipforu

D femim virum conflantem , Sacris initietuy Ordinilus,

gmpeditárae ad contrabendum Matrimonium

.W, Vd

coailws , con[equenter nd. fervandam

tünzinentiam ?

AUE y u

Aimwtm

* Inhác quaftione nonloquotdeeo , qui

ft Matrimonium. invitus , promovetur ad

j Ordines Sacros , nullius enim effe&use& . o«

mptt

dinatio , contra jus alteríus conjugis , ut docet

communis fententia,

Ergó , quiper mezwm gravem ordinatur,

'valide quidem recipit ordizes , cüm fubfiftat in-

tentiofufficiens ad erdizes cum voluntario

1

fi! | mixto, ficut fufficit ad fervanda pracepta

T0 77 tamen caff;tatis non adfiringitur , neca

À

;

j divinum afficinta vecitandum obligatur, moc

"

(

à

j

ïi

nr?m

y

272 Der, Sacnam. Cap. 8. De Matrzm.

non ratificaverit fponté ordwationems — vetbis

autfacto ,autfemel, vel pluriesliberé urens — [Jjy

do erdize fufcepto , unde talis matrimonium

ii

contrahere potelt , abíque ulteriori dif, p,epfa-

tione,

i

Ratio eft ;thia vottm e& ptomiüïo volun-

ä(([g

taria DEO fata, nec obligat, niíi acceptetur

tiorte p

àDEO, fed quod smets gravi extortum eft,

ftro CO

nequit effe voluntarium , imó nullum eft, ipfo

tdiri

jure pofitivo, ut probatur ex c. per/atum. c.

feutiap

cum dileBus, de ijs, quevi. nec DEUS | acce»

quemc

prat Votum vi , Gc mett injuriofo expre[fum , et«

toncu

Videat

gó nullo ille tenetur. cowtzsenti voro , átque

adeó non eft inhabilis ad Matrimoniumineuns

mühit

dum,

Azor, tom,1, lib.13. €.. Mltmo q. 8

Düntip

Cleme

Sanch, de Matrim. l.. d. 39. Bonac, de Ordi-

ne q. WnicA, p« $, 29. & de Matr, q. 3. p« 9. 9t

j;;fllzg,

121, Coninck, difp. 20. , 144. €2. feg4. Mar-

chin. de Ord, tr.2.p,6.c,8, diff. 9. Cujuscon-

aïyilfa.

trarium latiffimé propugnat, Ponr, /ib, 7. de

ampediment. Ordinis cap, 29. Hum, L. €3 fe-

qïæmiäw. )*

H

Attl

Ti cc

Ligamen.

Í iüxrz

Lz;gamm , eft vinculum primi Matrimonij

validi, quo quis alteri conjugi adhuc viventi

eft ligatus , caffans Matrimoniumde jure na-

torali , divino, & humano, cum pofteriori cone

juge inigum.

U

Iy;

:

^

E

hn

T

'S.g Ee impeaiimetäiis AMatris. — à 23

| VC[biS u

j

T u

Á

üt taajd;

xp,pgr/;gg po[ïz ctita alio « Mas

imonium «

irimonium inive , quauam certitudo de

morte alterius conjugts requi-

dlfpenf:- i'

rv

io vilte

— *( Refp, Requiri certitudinem oralem dé

ICCCPICIUI i

morte prioris conjugis , ut ater poffit cum al-

ytund, «

tero contrahere,juxta cáp. Dominus.de fo-

j e&,ipfo ï

enndis &uptijs, unde non fufficit fama , necabz

rl t

fentía per plures arinos, etiam poft adhibitani

[5 acæïf

quamcünque diligentiam , nifi talia indiciá

.4["";, u

concurrant , utád arbiiriuin prudentis. nor

Videatur de morte dubitandum :

*

y, i

ünde com-

umind

muniter hzc certitudo non habetur , nifi pe£

W ql 8'

huntium fide digüum , juxta decifionemi

:,di OIJI'

Clementis lII càp, i& prefeniià , de

jät'läü&' $

Jpon-

;»/J' ^

W, Mi['

m

,Qz!idfälsä credens priorem C0?7jugeäz yi-

hbo 7' Ljf

"vere nibilami?zw 6-072?9'4112'2"?

mj

.* Aief. Nonlolim peccare, fed infopei

Matrimoniumforenullum , cüm . veruihiani-

mum contraliéndi non videatüur hábere, infupet

jüxta citatam cozféiutionems Clem, IIH.

inhábilisfit; donec certus aíe-

lztrïmom'!' !

tatut nünciiis,

|C m

iurt ^

jon

U

—

3

g

as

a

&

2)4 JBDt' Sacram. Cap. 9, De M;ztriiz.

dniq

Quid ff dubitet de morte prioris.

i

m

Ceonjugis ?

Ü

* Refp, Eum illicité contrahere, & fiprior

feced

conjunx adhuc vivat , invalidé. — Rarze priorms

his;c

N

eft . quia qui ftante dubio contrahit , manifefto

adulterij periculo fe exponit. &a/70 poffei iovis

Cund

eft , quia (i prior conjunx à pasterei adhuc vi-

thon

vat,novo contra&ui obítat impedimentum

Qsc

dirimens ligaminis.

Utrum autem , quiita dubius de novo con-

traxit Matrimonium , poffitperere ,& reddere

debitusg ,non leve eft dubium , pro cujusrefo-

H

lutione tenenda funt fequentia,

hium

Si is, qui dubius novum contráxit Matríi-

difj

monium , pofted certófciat, priorem conju-

telii

n

em adhuc vivete , nec petere potelt, nec red-

dere debitum , (ed potius excommunicatio-

Pïimo är

amj?lh

nem pati c, inquifitiont 44* de fententia exe

»

lia

COmmuniCcAti0oHe.

Siveró dubitetde víta, vel morte prioris

(ooþ,

conjugis, tunc vel rationes dubitandi funt

adeo graves , ut judicio prudenris, neutra pars

contradictionis crcdipoäïr , vel funr adeó le-

ves, ut utráque pars credi poflit, vel deníqué

fünr mediocres, & tales, ut ob eas credi poffit

honc

infuum,nontamenin alterius. prajudicium,

impc

Primo catu cenfet

Navar, zz smanttali c, 22«

pedit

H

Hum. $4. necpeti , nec reddi poffe debitum ;

fecundo cafu; poffe pezi , & reddi , ac tertio

MW |

denif

nE

h

5-4- De xd?z'itä 65" zt/?ït conjugals,

*7$

äeniqtrecäfur&ddipaj/?; &debere , nonta-

Epri!

imen peti.;

- Ubi tamen certior fuerit de vita prioris;

ciit

recederetenetur à pofteriori fub adulterij pa:-

j p'rim

his ,cab. cus per Lellitám. can, ff irgo 34:4.1,

ial

€4 2 nec potelt petere , aut reddere debituim (e-

jf

cundo : quod íi prior abeffe velit. ,. fecandi

Jhuc v

mentt

thorum deferat , & vitam cælivþem agat, juxta

Cit. cap, f/Psrgo,) *

o C0

Publica honeftas.

il

[jusrcl'o-

?Janej?.z& puälica irritum teddit Matrimo-

hium de jure humano, per quam | prohibetur

Mati

defponfatis , neunus illorum , poffit defponfa-

Qonyr

re ibi, propingnam con[anémineam: defan&iin

ec f

nicatit

primo gradu , puta patremg , auvsatrem ,felium,

jj C

aut /r/am , fratrem ,aux fzrorem. Concil. Trid.

Jfeff. 24. dervef. Matrim.c, 3.

: p[ï'Ofif

J n

Coofaraitne. publica. boneflas , p felis

.

fponfalibus , am etinmex Matrimo-

hioïüfo?

jdui l

* ( Refp. illametiarh ex Matrimonio: vato

joit

nondum cofgomato oriri , que Matrimonium

jj ol

dicitm

impedit , uíque ad qmartum gradum , ficutim-

pedit confauguinitas , & affinitas,

l, l, lh

Honeflas vexó publica, con(urgens ex fonfa-

WM

r

libus de fututo , primum gradum,non excedit

25

ex

lu

»

lr

]

f

l

276

De7. Sacram. Cap.8. De Matrim, .

.

. , bln

ex cit. Trident, feff. 24. c. ?. Piu

s V. in motu

Matr

proprio incipiente ad. Kemantm Pantzficem.ï

juris

guosmodo diflinguitur bec impea*img;;-

Pu(zii«

tum , 4b a-j]'ï'nz"tazis impedimento ?

àpu

* Refb, In hocdiftingui, quód affmitdi I

tradi

jüm contrabaturper copplaz caraalem licitaft ,

t

velillicitam , bomeflas veró publica , ex Jpon[als-

pm'flit

bus ,vel Matrimonio rato ,. wom con[umratàó ,

.d'd'llj

nullam dicat affizstaters ,cüm — affmitas fine co-

Coi

ulà carnali , con(argere nequeat ; folümque

Ut

ideó indu&tum eft hoc zzpedimentum, có, quod

ad f[)ls

juftum fit propter publicam decentiám , mo-

NT

vímque boneflatem , Matrimonia inter. certas

perfonas noncontrahi,

Confurgit autem ifta boneffas , ex folis fpon-

falibus validis , non autem invalidis , quia

,

—

4

'Irident. «£

) fupra. clarifuümé decernit, ex

.ceþh

jþon/'aii!)w quä&ünque ratione z';walz'dz's, non

jue

oriri izpedimentum publice boneftatzs,

H

v

fu.

Quod, refpe&tu 7MMarr:

montj rati , non itafe

ür

haber, nam oriturhoc sspedimentum cx Matri-

dec

monio rato irrito , quácónque ex causá, modó

non fit ex defetta confeufus , quia à jure anti-

^

quo recedendum non eft, nifi quatenus aliter

per jusnovum decernitur, fedjure antiquo,

!

confurgebat hoc impediméntum ex. Matrimo-

nioinvalido, modó non effetinvalidum defetth

ttin

confen[us : ci-rgö,

Advetce

3

1

. $.8. Deimpedimentis Matrim.

272

,

de fi, poft feprennmm ante aetatem nu-

1 Potg

bxlcm contrahant de prefeztz , ( càm illud

if

Matrimonium habPat fponfalmrum rationem

]uus mterprctauom.) orietur zmpea'zmmmm

publice boneflatis.

tdintd

)

* Idem dico, de fPoz[alibm nomine filiorum

3 parenübus contractis, quibus fi ipfi non con-

ff

tradxcant vel poíteà rata habeant zacite , vel

vl

exprfjm , cüm illa reverá vaieanr, nafcerur

lh

ä r

l W

Pu&hm/aonejiæf* fecus minimé, cap. zzico.

(]/WM!' ! 1

de deffonfat. zmp'z!;erum in6, parag. 1. 2. €27.

a i

Coniul Rebel, Zij. 3, de Matrim. tmped. 4, 14. -

(olümat:

ubictiam de difpeníatione hujus izepedzmenti ,

, 00, qUO

adíolum Poniificem Romanum pertinente ;

i, n

multatractat.) *

r Qd

Affinitas.

th ?0/'

Z ffiaitas , feu propinquitas proveniens ex

CHM

copuia cqrnah licita, caffat Matrimonium de

4 1 ï

j

jure humano ;ad qnertum ufque eradum incln-

À

Jvé, proveniens veró ex farmmttone non fe

nonl[a

*a

ï;

extendit , ni(1 ad fecundum inclufrvd gradum.

x a l

de qua,quia multa dixi v. a]j'im; , hic nlhxl

Lsa,ülüd

1epeto,

u a

yis at

Im potenua

antqu

Impatentm perpetua , confummandi Ma-

tnmonium 5 movemens ^ causa naturali in-

,/n

trin-

S 4

Anc

5

120

De *j Sacram. Cap,8. De Matrim.

forem

trinfecá, autextrinfecá, (iveà . praternaturalf.

direcl

ratione , v. gbmaleficxg , caffat. Matrimonium

de jute naturah &E cclcüaïhcc;.

Onandó autem zzpotentia hzc provenità

[

ó

maleficio , Ecclefia , cap. lazdæäzlam , de frigi-

*T

dis , ijma!f]?cmm csnccdxte;ufcemodl con-

duphü

)ugzbm tres anos , quo durante remporis [pa—

dinea

tio, adhibitis precxhus

& exorciímis , COn-

ell. no

fummanonem tentare poffunt quo finito , fi

Tantüt

ma!qïcmmperþwret permittitur illis fepaxa-

fhinag

tio , utun alibi nubanr , eis conceditut 2 mrca

lt

quzomniía impedimenta , Papa dx(pen(:ue po-

poff

teft, qmndo non funt , nifi de jure humano,

liper

,T/zd,s*Sancn de Matrim.lib. ", dz/ji 99. ?. 13

'»"5/6710

prai

& t

pot,

Q2uid vecas impasentiam.

* ( Refp. Quamvis erigatur membrum, &

n

clauftra poffintaperiri, nonideó eft potentia

co&undi , quod propter Eunuchos hic. addere

volui,

quorum aliquos fomus cum Íominis

conmed: polfe non negatur.

li s

gldzta

Impate/ztmm ergo cmundn »VOCO sGempoten-

gillu

tmm 'Z/ETL'-/HWZJZWJI utra ,fæmmmm "UAS , GVC

Íemen de natura fua fit &emc , üve fæcundum,

üutf;

ratione cujus feminationis fiasit uza caro.

Ec

poff

2-

ho.,, jam Eunuchzs convenireno: a poteft , cüm

ampu

reveraex certo medicorum, &ph;lofophomm

Vir[s,

judicio , non feminent,. fed ad füuramum hu-

morem

P

Mi

M

$. $, De impedimehtix Matrim.

281

ternawm!ij !

morem quendam aqueum ;

tinonin|

ä feminis ratione

N?

dþïcrfum emittant,

provat

-Quotuplex efl bac impoteniia 9

Ll

modiae |

3 Räfp, U.*,jam annotavit e/fzílor 7ettt , effe

pporis i

duplicem : alia dicitur ebfo/uta , id elt , inor-

u

ii d

dine adomnem perfonam ; alia refpe&iva , id

um

j

eft,nonin ordine ad omnem perfonam , fed

0E

m

tantum re(petclive in ord

ininatam.-

-

ine ad aliqugm deter-

htur;dm

i

enlcep

Ttem ,utráque , vel eft perpetua , ita ut non

- hat

poffit removeriarte humaná, aut fine probabi-

li periculo animz , aut corporis; veleft Lenm-

u1

poralis ,feu ad tempus , ita ,

ut medio facili ,

& fecundüm

jus , ac æguitaæm licito auferri

poffit.

l

lbfllmu&

Quanam fuunt caufe. bujus utr

poremiz |

impozenti.z ?

f'zi[qüe

icaddut

* Ref. Has effe precipuas: '1,eft za£gura.

fremit

li5 , proveniensab.intrinfeco, puta ex viri fri-

giditate , aut ex famina ar&itudine ,. ita , Ut fi-

m

^

zillum pudoris infrin

gi nequeat, vel. femen,

4 lt b

aut faltem par

tem | illius reginere ipfa non

cundüm; *

Po(ïirf

40

2. E(t etiam maturalis , proveniehs ex

[r, a

aut

amputatione virilium ,

teftium

in

viris.

um Je

$3

p

282

De 9.5

Saeram. Cap, 9. DeMatrzm.

Dentq

AXIG.,

al

H

noi ;r& zaturalis ,. (ed qua(ï

Advcrl

of5

(i ex maleficio Dæmom.r,

PF

hJo, fion

tlk)«

VC

D£GPTZE

/

ur , quod uque fexui

ï*:*(*' 1

flatu di

com:

d enim

H s ?*æ vailfis nora in(a pper , fi zmpotentia -

t if

fugplvelllaï Matrimontio jam comm&a & va-

ümmta,l

lzda illud neutiquam diffolvere, cüm Matrz-

92

77'10

nium ,,ferwclp atum , icindiffolubile: Efter-

: amq

go (ermo de £ gotentza antecedente Matrigas

z;zm.

; ul

N

Im;:azemza abfolata , eé perpetua diri- —

mitue Mazrzmonwm '7

*Re[p

* 4eb. Aj]ïrm:ztwe- ex quacünque dcm—

dé caufa provehiat, hzc co&undi zm/otmtm

m aj

£:

l

;ve d caufa zaturali , G intrinfeca , ve prater- -

atmnc ;

xmmlz (euab epe Demosis , ratione zealefr- — ",

hvefitex parre uruufque viri Ícilicet, G Mün,

fæmmæ fimul,

üiveex parce unius tantüm.

x u

Ratio eft manifefta ,

qma ad valerem Maztrz- ippr

moníj requititut ; üt con!uae) poiïmc fieri »w-4 — Wt

caros (ed cum zfæpofentm per po!zm non pof-

funtfieri wza caro

ergo , cap

. de fri-

Oriti

& 1ta cen(enc

cidis , €$. maleficiatis ,

commumtm DD

E.

*

*Rd

*Wntm ,

ä&(*ï*)

m Sor

mfumn

Qui4

ï*m DT

!

[iitj,

. 8 De impedimentis Adatrim,

277

, fedquaflg

'..-

Dutmii . 3.

!

Adverte tamen , ex /Matrimonio vato N7

! lido, non induci,

m

ünpedimertwm publice bone-

f flatis , diffolvens

priora fpon(alia valida , -pub.

. lica enim boneflas

r

mpoïm! !

i

fuperveniens Íponfalibus ,

d k ]

non diffolvit illa ,

ficut dirimun

t C2etera empe-

dimenta, fponfalibus fupervenie

ntia.

m J

Navar.

ile: Es

€4p. 22.9. &7.. Sanch. 2, $9. g.

24. Bonac. Je

Tatrim. q. 3. p. 1 1. 9. 20.

2 |

bessando autem. [pon[alia communi 0R«

Jenfu diffoluunzur , ceffátne boc i

TT

meniun boneffatis »

Ppedi «

*Refp. Negative.

nque din

Quia tefle Fagnano in

htl

«. ad audientiam de p

onfal. €9 7Matr., fa&t5 re.

epur " Tatione , fua San&ita

$ Alexander VII . Sen«

[ W/ffï"

tentiam S. Congregationis ,

fi Sponfalia per

ol

mutuum confenfum diffolvan

tur, impedimen-

tum Publice honeftatis.non

efle fublatum ,

m M

approbavit , eandémque

jutlic in dubium de-

rf n

inceps non vocari,

nOn FJ

D

Oritárne publica boneflas ex

calt

£ondiiionatis ?

J[pon[alibus

* Refp, Nep

alivé , ante fcilicet Conditionis

evenimn , quar

€ valebir Matrimonium initum

cum Sorore fponfze ,

monium fuerat

cui füb conditione Matri.

promiffum , conditione non-

Qx/

dum exítante,

quia, cüm conditio fufpendat

€Q1le

b

278 Dtey. Sacrääz. Cap. 8. de Matr;;m, :

-—

confenfum , ufque ad eius eventum , antequam

impleatur, fponfalia , non funt valida; ex defe-

4

il

&u confensüs,

*j

Quod intellige, quandó conditio eft de fuktu-g

(int,

ro, lienim couditio fit de prefenti , aut praterie

limiu

to, orietur ftatim impedimentum publice boue[ta-

w adt

lis, fi couditiones vere exltent.

- Monju

H N

Quod à fortiori verius erit de Matrimonio

E N

rato, hoc enim multo fortius vinculum eft.

altet

Henriq. lib. 1 2.c. 10.1m. 2.Rodriq. cap. 233*

Qp

num- 30 SOt. 4. do 4quo 1.

'num. 2. ?anch. lib. 7.

difpoü(

[] 699 n! 2.

&t

PUl

Hinc collige, quid ciiccnduh fit; deg Sponae

fe ü

libus alterius ad. copulam impoteutis , five ana-

Yel a

tura, five ob maleficium ; - licet contra&ta fint

Qilun

ante pubertatem, fi defe&us potenti fponfalia

dard

preceljit ;; càm enim femper invalida re ipsá

Syv

exfüterint , impedimeutmm boneftatis publice

Mat

t tent

patere nequeunr,

197'1

Ex fpon[alibus ante þftennium celebratis,

eritferue publica beneftas ?

n

F

* Refp.. Negativé: nifi poft feptennium appa-

zeat cos confenfiffe , vel muruá cohabitatione;

vel aliis fignis ;

?

quia fpoufalia ante feptemiwm * | r Pf'

2ulla funt,

qua

.. Quod

l

m

li

1

E

52, De impedin?gæ?is Afd""i"??* 285

itqin]

T

u

ff ila immpotentia antecedens Ma-

]

L

j'id

trimonitim , non igna?-äza fuifftt

*

ï'äejþ, Quidquid al'ij incontrarium -di-

ff |

cant , /Matrimonium nonteuere : quia non Ío-

t

Ti

làm jure humano, fed etiam naturali impoten-

AUL

l'

á

165 adcotundum funt perfonz — inhabiles ad

conjugium , nonfecus acjure Pontificio 4f-

j

fines , veleonfanguinei inhabiles funt.

at

Nam quamvis non negem , poffe conjuges

um

antecedenter fibi invicem remittere a&inalem

9-2

viïäp?glær:dditz'a;zem;cüm hoc liberz ipíorum

nChs Hb' ; !

difpofitioni reli&tum fit $ contendo ' tamen

eostales debe:e effe,utfilibeat, quantum eft

ex vi Matrimonij , & habilitatis naturz copula

dg Sponfa- !

fequi peffïc : äb&iahehdo ab impedimentis ,

üvc.iiza'i

vel cozditionibus , quas fortáffis ab initio pa-

u f

&ifunt, ita Dur.z 4. d. 24.4, 2, Scotus , Ri-

l

chard. ibid, 4r£, 2. Sot. /e&i. $, de Matrim.

"2

Sylveft. v, Matrim.9.4. 19. Rebel. lib. 3.de

j p

Matrim. imped. q. 16. qui afferit hanc. fen-

tentiam effe ;Qmmuniggemïsanch, lib. 7.a':ä7.

97. HHIHI,

j

pnpotentia vefpediia , éffae pärggtggg , 46

conequenter , di.vfmz'me Matri-

um

qnomium? —

ia

* Refp. Ipfam poffe effe perpetuam : quod

fic probo : zzzpotentia perperua cenfetur. illa,

gPüil/fW

li. pe-

qua nullá humaná arte , abíque corpora

Qu

Hääf

294 De 7; Sacram, Cap, 8, De Matrim.

$

ECC TNBADN

ticulo, vel äbfque-peccato removeri poteft;

deordine

atqui, ejuífmodi poteft effe porenzia refpettiva:

A& nanc

nam contingere poteft , ut vzr f;r zt4 delilis , &

jl

mulieritaartla , autalids , talis intersrza-

|

]

lr

quecorjugem difproportio , ut fmzima nullá

hümaná induftriá , poffit abíque virz periculo,

autaliograviffimo incommodeo , ei viro pro-

/',A?uan:

ortionari, utab eocognofcatur, aut ut fit

proportionata alteri , vel poffit proportionari

kMP

abíque di&to periculo ad hoc , ut ab eo cog-

d int

nofcatut, vel cognofci poffit ; . ergó negari ne-

,

quit , poffibilemreffe aliquam zmpotentiam a«

- qu.

vtralemve[Dettivam ,qua (it perpetua , ac pro-

inde dirimens Matrimonium.

Pont, Z£, 3. c.

de

LN

61. 2, 3, Sanch. 4ib, 7, difh. 93, , 2. €8 f. Hurt,

A

pntertig

d. 214 diff. 6./& 2 Mera»r. difp. 9. fett, 6.

Tlerare

'

] fl ttah

Impotenitia temporalis , five abfsl&ta,

Vi

frve ve[peitiea , dirimitne Matri-

üsw

maniüw ?

babil

*Reyþ, Quandoquidem zezporalss imþatm-

Qtiai]

Ht

tia cft ea; que medioaliquofacili , & fecun-

düm]Jus, aczquitatem licito auferri. poteft ,

Yel (in

non dirimet Matrimonium: quiaunufquifque

Qiiod

in contra&u celebrando poteft /fe obligare

ijts , 8

üm ho

modo,adaliquid preftandum in futurum,quod

reveráà modo praítare non poteít , in futurum

tilcio

aurem potef'c. ergö pari modo in comtratin

d h'u,ï

4Matrimoniali potet fieritraditio corporum 5

Uideap

in

n

1;

]

(

$,7. De impedimentis Matrim.,

28;

ei posf.

zreþi/llw

in ordinead copulam , modó, fivepro hic,

& nunc eepof[;ibilem , poftmodum tamen

Á dehlll.f , &

poffibilem, uthabet cap. 6. de fi

fteniria

gt wl

!; CÍAT2S ,

peri

du

ado femina à fvi?o cogpofci mop pa;

,?tm

deft, nifiincidatur ,éftne bpnpedimen-

, u

Im pf'rpemum ?

oporrionz:

*k Refp. 1. Pri

mam, aliquorum fententiam

ib uj

önegariuc

effe , in tali cafu , tale impedimentum e(fe' per«

peiuum, & Matrimonium declarandum zsllum :

Hetitit

quaré , f&gina non tenebitur pati zzeifrozem ;

id, i

l !Iþ '7» Í

ut faciliorpatear aditus viro , fi peractis £ribus

& f T

41iis , à jure dcfignatis , ad experiendam víri

potentiam , adhucnon valuerit pudoris clauftra

M.

referare, & confequenter integrum utrique

erit tranfiread fzcundas zuptias, Quz íens

täf W,

'

tentía ,tamquam pudori, & honeftati mulie«

,

bri, vel maximé confentanea , & omninó pro-

babiliseft, — Ratioprimabnjus feutentie eff ,

T d

^

quia illud zpedimentum. cenferi debet perpe-

& ln

H , quod auferri nequit, fine míraculo 3

vel (ine probabili vitze periculo, & àfortiori,

1 po(öü-

quod rolli non poteft , nifi per medium, quod

g(quill]ut

| obfigäff

jüs , & equitas iniquum exiftimant ; fed medi-

um hoc deflorandi Virginém aliquam certo at-

ïüquuoü

fnnim

tificio , five dein fit incifio , five aliquidaliad;

ca;e/r/i//

eft hujüfmodi: ergó. Minoris probationem ,

vide apud Pont,/ib;7. c, 63.totoj citatarab

p :'

t

ead.

ilo Durand, z»4. dt;(l,54. 4, 2. Palud,

dif.

ERa

256 Dez,Sacram. Cyzp; $. DeMatrirh.

j

- Nug)

dift. &3 q. fupplement, Gabriel, ead. diff. a, T. arh

ilecehs

». Dian, ipfam diverfis in locis probabilém af-

Otlatur

firmat: £ra&. de Sacrám.re[ol. 201, 89 ia addit,

müliebr

fectinda, vefal. $. P. $

* Rejp, 2: Aliostenere directé coztrarium $

CXP&I[C

bilinter

quiargumentahtut invertendo fuperius argue

D

mentaüm lioc iodo: illüd izzpedzmzeztum, ve

wf al

imporentia fola cenfetür perpetua ; que nulla .

teddij

humaná arté , abíqüe corporali incorimodo;

üod

velpericilo gravi córporís, aut etiám péccató

'ilabfa ü

removéri poteít. cap; ex litteris. & cap, frater-

nitatis ,de frigidis &$ maleficiatis. evgà , fi fie«

i, i

m

mina , qu nimis ar&a eft , poteft juvarialiquo

Itvdldy

attificio , utapta fiat cozjugali copula , non cene

febitur labortare ismipóténtia perpetue:

| CONigi l

Dein , Alterius fic argumentor t fosminà con-

trahens ; abfoluté fé obligar ad cópsjam conjt-

T

galem , cujusjus, poteftatem tranftulicin mari-

tum , ergó, implicitéetiam fe obligat ; ad mée

J

dia neceffaria ad eam copulatuà , faltern qua fine

4l3folun

vitz periculo , aut gravi incommodo adhibeti

queunt ,ergo ,fe obligatad predictam incifio-

unam,

7777

nem , à quá obligatione nonezimitur ob mo-

Qüens,

|

leftiam doloris ; quiafimilem quandoquefa

1

|

mína patitur dolorem, dum pudoris clauftrum

iquaal

Tium &

referatut, — Sanch. Jib. 7. d. 92, 9. 32- Henriq.

Q Qb]

lib.12.cap.7.9.8. Sa. verb, Matrim,imped. u.

14, Rebel. Jib, 3, de imped. Matrim, q, 16 t $

AD per

(edubin

etass S. Thom. & plures alios,

ANeta-

A

$.8, De impedz'menti: Martrim,

285

Notabilen tamen /imeitatzone

o

72

addit Diana

l]u

xabilénd-

'alferehs fi defe&tus cotundi cum foeminá , non

IT

oríatur eánimiá ar&titudine , & quafi fpeciali

muliebrium partium coar&tatione , fed foicá(lis

Vutririmi

ex parte viri , ob extraordinariam videlicet de-

Vil um

bilitatem, aut quidfimile: non teneri fawi-

*

jeimt

AA incz]z'a;aem pat

*

fed viro fuadere ,

T

utfe ad copulam per medicinas , habileim

cofimtd

reddat.

in pc'ccm'

Qaod f mülier ità ar&ta fit , üt naturaliret,

-

C3P6 flüttï- '

velabíque gravi periculo non poflit reddi ha-

j öv (IJF*]'

bilis, fi poíteà rmiraculo , vel cum rali periculo

habilisfiat , Matrinionium prius nihilomints

waridii

j non d

invalidum fuit , & alteri nuberepoterit. ut

]

colligi licet ex defrzitione impotesilié perpetua,

ainá od«

ls cinj

4

Impeténtia con[urgeus ex s

"

alefició Idiri—

jcin at*

miz'-ne' Matrimonium ?

[f ad W',:

* Re/jz. äfrmatiwä : fi Gt perpetua , &

iquá

abfolutain ordine ad omnes vel reffeHiva erga

ioadhi'c:eu

ariincll*

unam , aut alreram perfonam: quia ut. Zzzpo-

teutia perpetua dirimat Matrimonium | fübíe-

jf Obllw'

quens , parum refert , five ex malefício , five ex

dbquem'

aliquaalia caufa Prqvcniaf : per. Matrimo-

clolrut

, Harit

nium enim fit ex rei natura Corporum traditio,

^ ifäffä'm

cum oblígatione rcciprocá , ad carnalem copu-

lam perfet:

capram, gezeranda proli 5

[ [ M

fed ubinon:

",d talen

.1co;;uimp , íeu

D

p

adit

.

e

Q

H&-

ubi noneft po

1 lo,

u-

Jen

|

]

,88. De 7 Szæc;';zzn, Cap, 8. De 7Matr.

tio ,nullusenim tradere poteft , quod non ha«

$ui

bet, aut habere poteft : ecgó, cap. ftnal. de

frigidis.. Enriq. ltb, 12.6,9, d. 94f 7; 8. Bonac.

ï *ReH

qöö.þ. !5. 2. 12.

ANotanter dix

plv

i , decopula per]-'eö?;z, de fe aptá

- vandum

generanda proli ,quamvis per accidens deinde

dnilme

fitinepta; quiavir ,& feminafteriles ; quo*

UO

ruméemen defeeft prolificum licet per. acci«

dens non fortiantar primarinm. finem. Matris

titpita

tandum.

monij, quieftprolis generatio , fortiuntur ta-

Unüm , t

men fecidarium , qui eft fatisfattio. concapi[-

donecpa

éentia , intercedente verá copulà, ita D, Thom;

4.d, 34.q.nica av F. 4. Ad. 3.

defam,

N apt

concef

)uid agendu;;n in dubio , an cóniugiumi

& nilil

pracefférit , vel fabfecutum maleficium

hoer

perpetuum fuerit

Quindoc

* Refp. In hoccafu præfümi maleficium fi«

tiqridf

&ietite|

&um fuiffe ante Matrirmionium ,& confequens

Íriul

ter, elfe inpedimenttm dirimens , ejüfque rei

1

]

ffzdebet, quodtam longo

fignum evidense

tempore coníümmare nequivetint;

Enriq;

Qui

lib.12. caps $. mumi,3. Bonac. 4.5. . 13, "Htf

X Sa. v, AMarrim. imiped. nutn. 14, Ke-

*R

bel, Jib, 3. de Matrim. imped. fetl;

iped;

4 num. 22;

Ptoind

tihenti

,æcæ

mimm

Py,

| Qudn-

Matr,

$. 9. Deimpredimentis Matrim,

2

z

r

uod tont

bzp. fuid

.. eQuando maleffcium cenféndum ef

perpetuum ?

it, $, D

* Rejf, Quandó fa&a trieuzij experientià

n df

períeverat adhuc 3 £riez»iut autem cotnpu-

dens deänä:;

tandumeítà die copule , ufque ad finem

A:rttbsetice.

il ; Q

etper u

Q:;o durante tempore , fïquandöque Cori-

m At

tingatíemínare extra vas, idnonmultum cu-

|

randum e(t , dummodó vir, & feemina , hoc

gt

|

j C

hr

ij

h'(l

unum , unicé conentur , ut re&á vià incedant,

donec pateat aditus: Verofimile enim e(t, Ec-

nD, Ts

clefiam , dum conjugatisejufmodi , zriensinmm

ad experiendam porentiags , vel impotentiam

n

conceffit , multa ejufiodi eventura przvidiffe;

& nihilominus voluiffz, ut conjuges durante

j

hoezrze25:65, inejuímodi conatu perfifterent,

quandoquidem effufio femiris exiravas, vel

aliquid fimile fi accideret , preterintentionem,

jjrim

eveniret.

conftate

ucd, protollendis suliercularuma.

ferupulis ,notare poterunt,

| C]'üfqucrä

um t

; m

Quid fi toto eo tempore nequeat con--

fummare ?

rpl H'Mm

f I4,RC-

* Refj. Experirijam ulteriüs non poffe, fed

n

impedimenutum perpetuum. judicandum eff , ac

roindé ftat'm feparandi ob periculum incons

tinentiz; Sublato tamen hocce periculo, per-

mitcunt jura ,ut yir eam habeat, ut fororem s

Pars 4 H

j

quam

£9M'

13

90 DeT. Sacmm/; Cdp.s.DeMatriä;

j

quam habere nequit, ut sxorem. Can. reii«

* sl t

- quema

fífli 3. q.x. cap. landabilem de frigidis. hujuf-

modi tamen convi&tus , regulariter loquendo ,

tiones &

tolerari non debet , ob periculuin incontinen-

. ttatium

tiz , (ed aliter eis profpici oportet,

; fhulier

Nj

Unde probatur ejufmodi impoteniia þl'r

: f

petuitas in foro Eeclefioftizo ?

: $ Qi

: r

E -R.e/þ. Debere couflare teffimonio boneflos

odüm

yum virorum ,quivirum , & limiliter matro-

helbsn

narum , qua fewinam infpiciant 5 & ubi pet-

tür , q

petuitas conftiterit ; feparandi [unt : quam tà-

&il

men infpe&ionem , Pontius , veluti honeftati

poltos

repugnantem , acfallaciffimam , meritó dam»

TC

nat. Jib, 7. c. 63. toto,

"

fufíci

In propofíto igitur eventu , non creditur ab

CInipie

Ecclefia utríque hanc zpotezttam afferenti

limo ;

timeri enim collufio poteft , etiam elapfo zries-

luret

-sio , fed rieceffarium eft juramentum | conjjü-

Nota

gum , quód confummationem Matrimonij at«

Mget y

tentárint , nectamen confumare potuerint , ad«

! Ed

hibitáfeptimá manu, propinquorum cogno-

Wlefl[

ícenium ftatum ipíorum cit, can.ïreqwf/l'i-

Ditaten

330 70 I'

dübio

! füdicy

Quid [i unw'cmjygum negei , alier

Sanch,

affirmet ?

Rebel.

* Refp, Protunc, fi vzr petat feparatíonem,

Ic Wlm'

ixorenegante, incumbit eiprobatio, $i verà .

9féa

Mu

$,5 De z'mpmäme?)tis Mairum,

29i

C i

quulier veclamet ,acfe afferat incognitam , Z

ipli, hd

autem affirmet , & aliàs non fint aliz probas

7 loq*uendoï

tiones evidentes , feu convincentes, L;r?cone

n Inconutd

trarium afferente, creditur Pzro, qui caput eft

n

mulieris, 33.4. 1; cap. f guzs acceperit.

Ni(i Mulier, ut habet Rebel : velit ex in«

ütni ,

fÍpe&ione corporis probare, Pirum mentiri.

Th

Sed quia eainípectio fallat omninó eft , uc latà

|

probat Pont, &&i. fapra , a Kemina poreft in

ipont Bmä

militet n

odium viri faciléfe virginem ementiri , nec ho-

T.

neftas permittit, ut coram teftibus congredian-

tur , quaré fiunusex eis nepet , alter affirmet,

nt: quam l

& aliás nullifupperantteftes , qui. teftificari

Juti hoteid

pofliat , fe aliquandó ab ipfis audivilfe , quód

meno t

coirenon poffint , vel alia fighà ptobationis

fufficientia monftrentar , quibus ftabiliatur

n iredit l:

fosminz aífertio: ftandum virzjgramento exio

"EL

fimo , quantumvis fe mler. virginemo-

ftentet.

nelapfo"*F

tul u

Notanduis tamen, fiunusaffrmet , altet

(utimot)

neget , nii intra primos duos menfes reclamet,

xpernts

ab Ecclefia nonaudiri, Cap, x. de frigidi , &$

um cogw

l

j

sialeficiatis. quia propter jar longam tacitüte

n Mw

/

niratem jus innititur przfumptioni , ac in tali

dubio infavorem ptimi Matrimónij , remdi-

judicat, Sotus. 4.4/2,34. q. Mnica, avt, &.

7

Sanch. /. 7. de Matrim, di[h, 1603, num. 9. apud

Rebel, /, 3. de imped, Matrimon. 4. 6. fett,

Pm

U'o'ncmv'

i. 7U. 9.

f

^

p

Quid

$

292 De", Sacram, Cap. 8, De Matrim.

Quod intellige , fi modo potuitab initio proä uïfi'igidil

barizmporentia: nam aliás quocunque tempos

4088

revir , fivefimiza reclamet, auditur, juxta

.O

communem interprerationem — cap, c. de

quibus omnibus, coníule Rebell, ac Pont,

loc, f. €1t,

CUf

. ptuym

Poiéflne feparatus ", frigia'itate;m CHf«

innupzap

traberecum alia?

7:fyeäi?)3

tf

* Refp. Negativé : pofito quód revera fri-

eidus exiltat ,fed fine fpe Matrimonij remaneré

dinregra(

debere: A:Matrimozium enim. cum cjufmodi

1 quitmad

od t

ampedimento confiftere nequir,

*

L

48 lrl ordine

m

Quodfi contrahat fecendas uupti

lm 4

adcopulam , fecsmdum Matrimovtum ej? uul-

Flauüriv

lum , diffolveudémque ffne ulterwri probatione:

. rpotf

nam , i revera eft frzzidu: , non poteft conftare

Matrimonium [ecundum , i autem fe fiixit fri»

pitm,ca

lil

gidum , non elt diffolutum veipsà , primum con-

Qu

jugium , quo valido, fecundutn eftnullum ;

*d

d

:

ac proptereà ficontrahat, & fecundam cognof-

UC

cat,cogetur redire ad primam, ut patet ex cap,

ftias J

1. & cap, /audabilem de frigidis , & can, re«

&i

7;!:/?:2.6 33. qi I..

Quomodoautem pro

bari poffit hec copula,

! fecind

cum pofteriori uxore , per virum cxiftimatunt

an;m

frigidum , habita , vel alia quavis copula fot-

