Qein [

Ícientie ,non peccat, héc incurrit

fufpenfo-

N

'nem ,autzrregularitatem illos exercendo. To-

let. Jib, 1. 0. 48, Si tamen (ufceptis Ordinibus

poft aïiquod intervallum temporis cognoice-

ret;íe nondum debitam compleviffe ztatem,

exercitio illorum abftinere deberet ; uf*

qu

edum legitimam attigiffet zratem , aliás

Bonac, de . Ord. p. $

peccaret mortaliter,

AWmm, !3.

a.tSl

—

. De Ordine.'

TOX

2, Siillos recipitzsa/á fide , fufpenfus eft per

:eyn'om

Düllam Pij 1. fufhenfione refervatà Epifcopo ,

(«

acpofito quódillos exercear ante impetraram

ablolutioner , incurrit zrregm/aritatem — refer-

4 Mi

vatam Papa , có quód Cenfuram violaverit.

pl

nus (

Requiritérne flatus gratia ad . recipien-

dos Ordines ?

hii

Refh. Affirmativé : Quia funt vera Sacra-

" wigc;?

| vigehmu-

menta , quapropter fufcipiens vel atfzms con-

tritianis eliciat , vel confiteatur , fi communicate

E

oporteat , aliáspeccaret mortaliter.

i

TT

J uinam funt effectus /miusl $4-

eramenti ?

| qamisn

*( Refp.1, Effe gratiam habitualem, & au-

n

xilia divina , quibus premunitur ordinatus, ut

digné, & convenienter exe

los t

u

quatue tutiiis Or-

'

iuis fui.

A

2. Effc Charatterem indelebilem , quo quif-

yratg (

que in (ao Ordine accipit poteftatem ad. eum |

Wil

finem , & effe&um, cui perunumquem-

cenob

que Qa:dincm deftinatur.) *

50[ Jj

c t

fe d

j

Yi

EM

n

yet

Uyd, Pb l

G 3

CaA»ur

[]

N

aM

103 be 3. Sacram, Cap. 8 De Matrsm..

— "

1

x EH HIHIMIMIME M 0s

fnem

tfenl

Carurt

V IHI,

l

DE

"M

Mfi d

SACRAMEN'TO

if

. MATRIMORNII,

I.

f(m

$

DE SPONSALIBUS.

! Re[l

Átun

Interrogatio I.

ipofi

induc

Quid nomine Spon[altorum in-

h

quij

telligitur 2

obhgai

n

Efp, Spenfalia dicià fponalma!a: nam

*(R

mos erat olim antiquis , ut pue/la nupta-

g

ibtny

*4 , promitteretur viroà patre , vel tutore, vel

fs

; Mnen

ficis : Sanch, &ib. 1, de matrim, difp. 1. w. ,

Quotupliciter. fumuntur fponfalia?

(N

L

* Refp, Tripliciter potiffimüm accipi: 1, Pro

L

smuneribus [pon[a à fpon[o collatis.

)

2. Etfrequentius , pro ipfo ecoztra&lu. ma-

Qu

irimonij vato , nondum tamen confummato , qllä'i

ratione /arrh. x, dicitur: ezzz. effet. defponfata

. hll

s| n

AMaier JESU,

L

3j Pro» *

h

$. 1, De Sponfalibur,

10?

3, Proprijffimé fumuntur , pro ssst94 ntri-

H

&fque matrimon'j promilfrone de futuro 5 & in

hoc fenfunoftrz queftiones procedunt.

Quomodo definiuntur fponfalia

* Refp. Sponfalia fumnt/ mutua — promiffio,

It

futuri Matriminij ,igno aliquo fenfibili ex-

Preffa. :

Quanam conditiones requiruntur ad

validitatem [pon[alyorum ?

h

Re[p. Inter alias has requiri : I, eft,ut ad-

fit vera promiffio, non enim (ufficit nudum pro-

pofitum , cüm propofitum de fe nullam , ut fic,

inducatobligationem,

2. Eft: utpramzy]z'a ejufmodi fit voluataria,

n i

quia fpon[alia invebunt oblrationem ,vis autem

obligandioritur ex voluntate,

j Qu

Spon[alia ergó debent fieri liberé, acproin-

dédeliberaté , quia nullus actus abfque. de-

p

tofe Vä

liberationefa&us , dici poreft humanus , &

confequenterneque potens induceze obli

:,n-l;

tionem,

ge

tlid

Non tamen major ad-Sponfaliatequiritur de-

liberatio , quàm requireretur ad peccatum mor-

T

tale,

3. Eft,utpromiffro fit sautua , &8 reciproca

jy n

quia ficuti AMatrimomnum. eff effentialiter C0n-

li qüa

fratfus ,ita, & fponfalia ; contra&us autem

non eft nifi inter duos falrem inter fe paciícen-

W; ,

€65 , ac muruam obligationem fubcumes,

I

o 4

Ex

us

y04 De7,Sacram, Cdp. $, De Maitrim.

Ex quo infero : (iunus promitteret , & alter

non repromitteret , fpon[alia nonfore.

| hn

4. E(t,utpromi[fto fit acceptata: hzc enim,

guinn'

regulariter loquendo, non obligac ante acce«

Ptau onem.

y. Eft, utprom;

i[fTo ifT4 frgmo Aaliqua exteriori

*R:]

manifefletur , quia debetinnotefcere. contca-

1l

hentibus , aliàs non poffeteffe mutua,

'seïexpi

.Ex quoinfero, noníufficere promiffionem

Andif

meréinternam , nam contra&tus . fpenfalium ,

| Ur

eftcontra&tus obligatorius interduos, & re-

quirensacceptarionem , & r*cciprocam promif-

*]

fionem , acproindé requiritur, ut exteriüs ma-

(; m

nifeítus fit inter ipfos contrahentes.

6. Eít, eras comveniens , qux communiter

tum

Í

feptem annovum (tacuitur, quia ad celebrandum

te5 !

ld

contra&um requíirítur ufus rationis , qui quafi

pon.

femper in utroquefexu Circa feptimum «tatis

m

annum reperitur,

uaré,ante iffamatatem , invalida [unt

*h

fpon[alia. ob defe&um fcilicet usüs rationis,

lt

[

nifi fortaffis malitia fuppleat etatem , contrahen-

ü

CAf

té(que ante feptennium iftud faris intelligant

hg

id, quod agunt,

Sicuté contra inferre licet , izvalida effe

fponfalsa, i oftendi poffit , contrahentespoft

legitimam feptennij ztatem , difcretionis

h

ufum fufficientem non habuiffe.

!t gr

«)j$ O $999

ohhg

ia

?»f-

j

'

Ait

LA

$.1, be Sponfalibus,

10j

et, lt

7

Pofféntne parentes , tutores , ef confam-

heceur.

guinei clientibus ,. €d eonfanguineis. cura

Ante aQ

[« commilfis contrahere fpon-

[alia ?

p m

* Refp. Poffe: uttamen eiufmodi /pon/alsa

t6. COR

— fmivalida ,zequiritur pofteà confeníus tacitus,

i,

vel expreffus filiorum & clientüm , ciim ad an-

of

N

nos difcretionis pervenerint.

fpmfalizm

t

Unde dignofcitur tacitus ifle con-

jpr, U

fenfm ?

am pmmï;-

xterit

* Refp. Inforoexterno , fofficienter

'dignof .

h

ci, imó prz(umi adelfe, f filij , poft comple-

onmutt

tum feptenniurn taceant, nec reclament, ícien-

. tesá parentibus, vel tutoribus fuis celebrata

T

fponfaïia.

is,quiqäï.,

r uj

Suednam ef difcrimen inter fponfalia ,

€9 Matrimoniutn ?

"m

*Tn hoc differre ffosfalia à matrimonio,quód

js r

hoc fit cogtra&lus ipfius matrimondj : illa veró

lcomrzäfi-'

dicantobligationem ad contrahendum smarri-

T

080HiIH?B in futurum.

Obligántne fponfalia vtra fub

;';WA[W? '

7;ertali ?

jhento

crenioti

Ref. Afirmativi : Quia omnis promiffio

] *70

? gravis , qualis hic eft refpedu ZMarrimonij ,

if

obligatfub morrali , quia non tantüm obligat

| exfidcliate , (ed eiam exjuffitia , juftitia veró

f

Gj/

.

GE

106

De *, Saeram, Cap. , De Matrim,

jnreo

tavi obligat fub mortali. Navar, c. 77.

l

|

e)

1

|

Wi n

n.79, Va(q. difp. v 13, Sanch.Z, 1, d, 27.

TY

i

hi

Promi[Fo Matrimonii externa , & fidia

éffne validaadobligaudum ?

* Refp. Promiffionem illam ,que à promite

! W.

TR

tente fit ,non folàm animo non adimplendi , &

non feobligandi , fed etiam non promitrendi,

ae[eoblq

av

quia verbis folüm , & oretenus fit, non effe va-

lidam ad obligandum ; quia promiüïo folis

n

verbis & oretenus facta , non eft. promiffio,

ii

fed fimulatio promiffionis , ergó non habet

ts

H

Lefi.

vim obligandi. Sanch. /b.x. d, 10.4. 5.

fj

d 2, 6 18. 7 j Reginald. /.31, ?, 20.,

D7

Promilfo fafta animo promittendi , fed

non [e obligandi . éfine valida ad obli-

gandum ?

| 'Kefp

t |

* Refp. Negativé , Quiaconditio, qu ad-

verfatur fubftantiz alicujuspromiffionis, illam

I?S puïïn

lt

invalidat & annullat; cümäfgö de intrinfeca

ratione Sponfalium fit. animus , & intentio fe

tht

W

obligandi , illàve fint veriffimus contra&us,

feu promiffio, conditio quz adveríatur huic

animo , reddet invalidam promiffionem.

^

Sanch, /ec, cit. d,9. , 4.

*

ARCR)SM

l

Qui

A

109

Matrn,

$.1. De Sponfalibus,

Navir, t^

Q,Q:u" promitteret Matrimonium , 4ui

I

quidpiam aliud , cum animo fe obligamdi ,quam-

i

l

vis habeat animum uon umplendi , teuere-

50l

n

trne fLare promi[fis

* Refp. Affrmativeé : Quiaobligatio fequi-

jg i.

tur naturtaliter ex voluntaria promimonc ani-

inphnd

promimnä,

mo e obligandi fa&à, ficut illuminatio ex

luminofo , nec impediri poteft per contrariam

,nnde

xonillodd

voluntatem non adimplcndi ;cüm nullus pof-

d

fit, pofitisrerum naturis earum effe&us necef-

farios impedire. ztacommunuiter DD,

Ui hzäï

"n

0

0

Qui fat^à diligenti , ac fufficienti exa-

minahone mauet dulius ,. an matrimo-

Mu

nium promiferit , teneturne fer-

ij

7f

li

vare fidem ?

.* Refp.. Negativé : Quiain dubio saelior ef

j'o.qu? :

conditio po[[identis $ aqui in hoc du£io volun-

tas poffidetfuam libertatem , cüm de promif- -

fini

fione non conftet , fed potrius dubitetur, ergo,

k inriti

! denni!

in hoc dufiopro libertate judicandum eft, ita

Sanch, Jec. fupra cit, dub. 2,

concal

r

"SDuicertus de promi[pone . omatrimonij,

(l

dubitat an habuerit animum fe obligands,

tenetirue matrimonilusm Co3 -

i

trabere ?

* Refp, Affrmative : Quiain hocca(u psf-

fefo flat pro oblzgariane : nam premiffionem na-

£se-

li

193

De 9. Sacram, Cap, 8, De Matrim;

turaliter (equitur obligatio , nifi expre(sé difpo-

n

natut conditio contrarias ergó dum de pro-

1

:

Yif

miffioneconftar, & dubitatur de contrario

]

ii

k!

animo , prefump

E*

3

hts

ï

LTA

H

tio , $ poffeffro lat pra . obliga-

iil

tomit

Tenetárne is , qui Virginem defloravit ,

:

m

[pe ficta pramiffiouts matrimonij ,

eam ducere ?

IT P

,

[

M

A

Refp, Affirmatyve ,. 8c quidem fub mortali,

!

neceuimn fatisfacere damno illato, fi offeratei

1 ali;'as ill

dotem (ufficientem ,urnubatalteri viro, quia

)t

itr

promiffio hec fa&a eftin modum contradüs,

w

pertinentis ad juffitiam commutativam s juflitia

; um

l

autem copamutativa non tantüm petit reddi z-

quale , fed ucidemmer reddatur : cüm ergó in

hoc cafu perfe&tus intervenerit contra&us, vi-

| ! te'l?clu

delicet do , u£ des , vel , facio ,ut facias , puellá-

! tifi

que ex fua parte illum impleverit , tradendo

t

corpus faum , tenetur fidtus promiffor ,' con-

vrgiz

tractum implere , ducendo illam , non quidem

ian

ratione promiffionis , quz vera non fuit, fed ra-

Qu

ij

tione conventrionis , & pactiiniti : Vafq. 4.6,

€. 6, Sanch, d. 10,5,2, Navar,c,16,7. 1g. Mo»

ma;

]

Jin. zr. 3.4,106, z. 4..

Nulláfae datur ca[us , im quo mom tenea-

H

ür

tur eam ducere , fed fufficiat , damuum

i«l

aliunde ve[arcire ?

* Ref. Interali

osaífignari poffchos qrfin-

| dl

qu£.

"

[Hi«

1. Eft,

( m N

Áutrin,

$, t DäSpmfZelz'äw.

10 9'

[ difpu-

1. Eft, fi defferator longe fit nabilior , €3 opu-

d m

lentior , idQue illafciverit , . tunc. enim facilé

CODEIADQ

potuit conjicere ; ipfum fimulaté promittere

1 ab!:;ga-

nuptias , atque ita non fuit decepta , quamvis

decipi fe Gnxerit,ur baber Dzvus Thom.ergo ficté

ul

promittens , non tenetuür eam ducere,

7ij:

&, Eft: fi deflorata ex aljs figmis , €2 conje-

Unris potuit deprebendere ipfum mon finceré age-

m

ré: v.g. li verbis ufus fuerit &quivocis vel

aliás inconftanter locutus,

oftnrd

3 Eft.fimpedimentum aliquod. legitimum

ito,

ynrad

éntervenerit , e, g. affiniratis , vel alia. ducatur

per verba de prefenti ; in híscafibus fufficiet

;j

r

damnum aliundé recompenfare,

j ergö Í

4.. Ett: fiilla fornicetur poffea cum alio , non

tenetur illam ducere , nec aliter. fatisfacere,

jdus,

nifi anteà conventum fuerit,

f, puellä«

valett

f. Eftz i quis promittat nuptias afferenti fe

Virginem , aut divitem , ac pofea deprehendat

j, 0

sllam neutrum effe ,non tenetur ftare promiflis,

1 quitifm :

j; d

quiain talica(u füfficiens adeft ratio , diffo/ven-

di fponfalia, etiamfi veraeffent , quanto er

afq, M&

go

magis peteftrefilire à fPonfalibus frtlss ?

34 MO*

lmóinhoc cafu,ut obíervant Sawcb, &$

Layman , virad nihil tenetur , nullum./ enim

7

damnum intuliffe cenfendus eft, Confule Dían.

um

ra], 6. Mife, vefolut. 91 parz,3.

* Quiatamen ejufmodi fGipromiffores , fa«

hr

cillimé adinveniunt aliqua effugia, ut dicant,

[e non inveni[fe feminam fuam intatiam , néque

T

Virgi-

—

ilxo. De 7, Satram. Cap. 8.-De Afatrim,

| ttftà Vi

Virginem , & confequenter ad nihil reneri , un-

cumiuttg

um aut alterum pro elucídanda priori quaftio-

ne hic fubijcio.

Nota 1. P'irginitatem formalem , effe pro-

lf

pofitum abftinendi ab omniad&u venereo,

zmdfflo

etiam licito,

Iumjis

j Furginem etle smaterialiter , eft. non effe

!

| Mity

cognitam àviro: per Virginem enim intelligi-

9t

;

turfemina , que nunquàm fuit deflorataá viro,

néque cogüita ,néque clauftrum illius. viola-

tum , neque integritas carnis rupta,

* Y

Unde hzc Firginitas non confiftit in aliqua

Ms

cela inta&a , néque inhoc ,ut. fit difficultasin

Qizinte

penetrationeclauftri, nam predicta tela, fe-

hag

cundum perítosmedicos,non reperitur, &

pium.

- Virgines multzjam grandevz , que virum

il

noncognoverunt,facilé poterunt penerrari ,

of

& ramen reveràvirgines funt, néque aliquid

; Mon

fanguinis in penetratione, vel ruptione clauftzi

iffobahil

contigic emitti,

"i w

Quaré advertant Confeffarij diligenter, fi

m

áccedat ad eos aliquis matrimonio jun&us, in-

ij

l |

quiens , fe zoz inveni[fe femtinam [unam intatlam

At

neque Virginem ,quia inquit, fe facilà penetrá-

vicatig

fe clauftrum , & (inefanguinis ; vel humoris

AQter

quali fanguínei emiffione, utconfulti decla-

LA Q

retit , hocnon effe fufficiens indicium , ut fe-

| drig

mínanon fueritinventa Virgo, quia facilitas

illa poteftex alio capite oriri , fcilicet ex dilata-

tione pactium , maximé infeminis grandavis,

IQVCI 3

11

Atrif

99 i. Dt* Sþöfl[äliþlys

iener, t

tevera Virginibus , acccdentibus ad maritum

t quali

cum zgtegritate materiali prædi&ä—.

TT

Qui fifó promifít , e- [ub eà fe Virgi-

] Venorod

nem defloravit, tenetitrne implere promiffum y

quamuvis [imt difparis conditionis , non folum

( m é

tnac,quandomulier fuit difparitatissn[cia,

imind

velft erat con[cía ,taliter ei promifit,

oritid t

ut vir prudens vere promitti

|lins vl

judicaffet ?

à

* Refj, Juxtadoctrinam Leffj, Lafz. &

kicio d

P.

diftcalut

INavarr, defloratorem teneri ftare promiffis:

quiaintercedit verus contracus obligans ex

1 [Clä; k'

jtflitia commutativa, ad faciendum id , de quo

ejn, ^

pa&um initum eft , (ab conditione alicujus rei

qu Ti

ab alteco dazde

penet

poftquám res hzc ab altero

data eff.

quedi

Aliorum tamen fententia , negans , videtur

nnedait

probabilior: quia obligaretur ad illam ducen-

dam, vel ratione promiffionis , vel ratione

lgt

damni: non ratione ptomiffionis,quía ex fiéla

ï»un&US»i"f

promiffione nulla ovitur obligatio; nec ratione

i

damni femina illati, nam hoc damnum aliter

[ipttt?

vitaripoteft,dotando ícilicet, vel augendo

el lll!mmii

dotem, ut zquà honeftó nubat , ac íi deflo-

Jti i

rata non fuiffet, | Sanch. Reginald. Sa, R.o-

Im!mb

i ii

driq. Sg?ch, lec. cit, n.20«Sa,v. promif-

1e,

», f

x düüw

r

;gyem

Qui

n De 7 Sacram. Cap, 8. De Matr.

|

;kv'zw.:f(

ui babuit mpzä!am cum femina mala

IN

fama , fub fitfa promt[fione matrimong, te-

netárae illam ducere?

hii

* Refp, Negativé ; Non ratione fi&e pro-

jj

l

miffinonis, quiailla non obligat ; nec ratione

damni , quía ut pet fe patet , femina illanullam

damnum patitur: folvat igitur folüm pretium

| M.

uden

copule, ft illa femíina confuevit pro mercec!c

orih

corpus fuum proftituere.

siadt

( Dico infuper , Virum nonteneri Vírginem,

Ubhgaü

aut viduam bonz fame ducere , quam deflo-

finch.

ravit, fub promiffione fita matrimonij, quan-

dó fcilicec copula ita eft occulta, ut nullumin-

ämll.l.j

famiz periculum fit metuendum , tenetur ta-

?Pcruï/ï

men injuriam fa&tam judicio prudenctis viri re-

compenfíare. Lelf. 4 2. c, 10. s. 15. Sanch, i,

E *M

!

j ;

1. d. 10, 9. 25, Filiuc. tr, 16, 1. p. c. ]. 95 252

|

ii

W 1073

Sántne Sponfalia clandeflina walida ,.

D 0s

€3 licita. poff Concilium T?idengi-

num 2

d

Dd

adq

)

* Refp. Affirmativà 1 Quiacüm decretum

Itplt

Concilij Tridentini corrigat jus commune,noh

jmfg

eftextendendum ultra catum expre(fum , ii«

ratenim. folummodo AMatrimonium clandeffi-

| jrai

num ,nonigiturexcendendum eft ad fforfal'a,

Imó non eít peccatum contrahere ffosali4

X

Na-

clandeftina , quia nullo jure prohibetur.

]

V'aro

APU

x

li,

6 üg.äpän/äiiäzä.

1i$

TTTE

Vaf £, 2f.2, 14.4. Rodtiq. tom t fumrsdse 244,

J

4, i0, Satich, 4ifp. ia. €$ i5,

Teneniirte liberi , datam fponfalisyum

judem jervave , sàmerft vàm imparis conditiónis

nitep

fiC tl

-,[pahþ's dédéribt invilis ; imaia/'ultü

jilel

joreniibu?

lm p

Reéfp.. A ffrmiativé : Quia. licét peäcäiiht

fpondendo inconfultis patettibus , tamen in

9 at

contrahendo fui jütis. ac l;bertatis. exiftunt,

proindéque ädïpfomi(ïïönem füam iniplendam

| Vlrgn*"1

!

quam

obliganturjimó in omBi forocom

pellipoffunt,

l

Sanch. d. r, difp. 14. Molin.zor, à

atj

[

T^ 1'75 Lay«

r nullt

mail.l-j-. lr' ioe p- l.cö Iiün i4.*

tenet

Petcántne Parentes ,f fubs liberos ab

ifla

óblipatione impédiuntà

iui i

MU

Mi m»

* Refp, Affrmativi : & quidem mortaliter,

ficuti dixi in examine 44 lf/ïdemlagipræceþtüm,

T

(aulil

p4t. 10&.illos péccate mortalítet ,^ düm füog

libztos renitentes ; ad cettüm. matrimonium

lnl

ineundum cogunt: quia impediuntillosab eó,

ad quod füb aortali tetientüt , feilicet , adade

p at

ixïjplendaxn*fuzain obligationem.

TA

$i ex difparitate fponforum , timenda

fim f

7] [ldfï,(fy

forent feandala, diffeufiones , ia , f'amilia dé«

dettia , licerétne paréniibus ge-

d Mll;if,'

H

daimave ?

: j

N

,;:! ** PU E

j

u(modi ssarrimonium ,quod fil/us,

u^ aucf

^; contiahete cogitat , poffe , ac debere

n

:'1464 2 j yi ].

porente

m

jj

34 — De . Saeram, Cap.8, De Mut;im;l

parentes impedire , imploratà etiam judieis aue

lii

&oritate , quia cüm tale matrimonium chari-

i»fm

tati , ac pietati adverfetur , fine peccato conrra-

hi nequit, Navar. Cc.16. 2, 18. Gutierez. J. 1.

i

CAn. C. 20. , 20. Covat, qq.6. 1 0.P. 23. relati à

Sanchez, £, 1. d, 14. s. 3.

ui voto caflitatis, vel veligionis prius

DE

emiffo , puellzen deflovacoit , euim. promiffone ma-

ivimonij , 1enetírue ad votum , velaà

matrimonium

«

* Refp. Cum diflinthione : 1. $8 puella fuit

voti cenfcia , nulla erit illam ducendi obligatios

imonecrefarciendi damnum illatum , quia

Qu

malà fide fibi permi(íir damnum illud in-

ferri,

2. Sifuit m[zia voti , p

ïqrcs Doé&ores té-

]

nent , per votum cafditatis , velreligionts , ime

Dl e

pediri obligationem ducendi defloratam , ac

roindé defflorantem teneri voto. Layman,

M

lib, g traBl xo.p. . c. z. Hurt, diff. 21 Diane

vefol.280, Vetiüstamen, ac probabiliàs mi-

hi videtur , quód is , qui priüs vorsm caffitatis ,

hf

velreligionis emi(it , ac pofteà Virginem , vel

feminam honeftz famz defloravit , (ub pro-

milliene matrimonij , nou obftante voro , t&-

mh t

neatuream ducere: quia vorüm non obligat ,

cum notabili damno debiciaftc;ri ex jufïitia,

N

atqui , inhoc cafu intervenit damnum notabi-

"n

le Virginis deloratz ex juftitia folvendum , er-

It

45

ïï)m

gö impediturobligatio vori. — Sanch, d/ff.

:e-.

Til

$,2.. De diffolutione fpon[altor,

11j

udicoae

um du

Lef. 1b. 2. c. 30, dub. 44 Vaíq. dereffit.6,3.8,2;

án fine dub &. Pont. lib &. c. 12. A. 10,

AtO COU

tjerez|

o EH HCHIHIHIHIH CH OIREMEMIMO a Eoee

j ii

$.

II

n P L

DE DISSOLUTIONE

þnm

SPONSALIORUM

qulil

B

Intermvauo l.

[Lob

(OUPE

uenam [unt m,;/.z ; X quibus dzjïæl-

VURAY. þonfalm ?

il

Éfp, Hoftienfem illas hifce verfibus cotna

Xbore

'R

j ,

pranendetc

Ar4f ,

Dzjünfm criméti ,fuja , tempns , & ordo ; fä—

CundA

[aym:

j Dll

Morbui , €ó affinis , vox Puähm c:zmque ré

clamant.

pl

naWW

nmm»

Polfüniné ]þm/a!m puäerum j'ala imiti «b

&orutia coufen(u diffülvi ?

(ubP

À 7)0303

* Ref. Ajfrmanw Quia hic contra&us

hon eft natirá tua indiffolubilis; ergó ficut mü-

n Obl'

XUI

tüocontrahentium corifenfu conflcxrur a. H

"]

étiam dilfolvitur ; Res emimómnis per gua[cttn-

um HOS

qdunf

quemz[ama/&ztur ( fubinrellige fi diffolubilis

T

fit, néquealiquojurenaturali, vel poücxvo id

P

PFO—

ET.

116

De'7. Sacram, Cap. $. De Matrim,

1

prohibitum fit ) per eafdem diffoluitur : uthas

beturt , in Cap. 1. dereg. juris,

J

m

-Quid f (pon[alia juramento fui[femt

^

flrie

- conjirmata £

qian

* Refp. Nihilominus Ziffo/vr .poffe, quíá

m

cüm juramentum fit praftitum in favorem par«

pofüb'

tis, remittente parte , remittitetíam DEUS.

ple

hl Y

Poffunine fimili modo , folo eorummutuo

E

coufenfu , [bonfalia impuberum diffolvi

df

t

* Refp. Nega(ivä, fícd exfpe&tandum effe

tempus pubertatis , quo tempore adventante;

! gitl(

inac

fi velunuseorum reclamárit , fponfalia diffol-

vuntur: C.deillis, 7, de defpon[at. impuber,

pter

T0

Nifi forté fpon[alia jurejuraudo confirmata . e[-

fent , quocaíu , & alterius diffenfum requiree

qud

horl

rent c. ex litteris,Yo. de fpon[al.

tf

Diffolvunitrne fpon[alia per ieligianü

ts

WUs

ingre[[um 2

ij

Refp. Affirmativé , etiamfifint juramento

confirmata , fienim zeatrimozium nondmm con-

lil

fumatumper copulam xeligionis ingreffu diri-

mitur, multó magis fpos[alia : c, verim, 2

, ex publico ^. c. ex parte. 9,. ext. de

con'u:;;/; conjtus.

T

zvf,t

Aei-

mX

H

$,2 De drfolutione fponfalior.

n3

TET

Bequiritárne Profcffo:

* Refp. Aliosnegare, alios affirmare: pro-

babiliterutique : probabiliustamen eft , non

iif

folviex parte ingredientis, ante profeflionem,

quia non fit liber jurealiquo pofitivo, cüm nul-

ofe, ei

lum exíter, néque ipfoingreffü , quia hicim-

vorem p

offibilisuon eft cum matrimonio , nam poteft

uDEU

poíteà egredi, ergó ,fi egrediatur, & alter ve-

lit ; tenetur ftarepromiffis,

um

1

Ex parte veró manentisin fzculo , ffosfalia

diffolvuutur , quia quandà intervenit notabilis

ydus d

murtatio, in quocünque contractu, ceffat obli-

.

jiettun

gatio fecandüm omnium fententiam

*

atqui ,

".

in noftro cafu firnotabilis mutatio , nam proe

pter ingreffum religionis , cogeretur perma-

L

ni !

nens in (zculo exfpectare, an alter profiteatur,

g ;equit:-

quod eft onus grave , & reli gionem ingrediens

moraliter firminus aptus ad nuptias poft. dif-

ceffum religione , quianon exiguam levita-

tis & inconftantiz noram incurrit 5 ergó. Pon-

qirin

tius c, 10. Coninck Z/fj. 25, dub. 3. n. 22, Hurt,

diff, 6. Sanch, difp. 41.

um

Solvuntirne [ponfalia per. fafceptionem

Ordinis fatri , velper votum femplex veligionis ,

wr;fm.z'

aut caflitatis pracedens?

7

Refp, Affrmativà : Quiaut bené obfervat

Henricus Canif. $n fua fummacanonica ad c. ,

4« ext. qui clerici ,velvovent, , i. ext. de cler.

H 5

£0ne

Wii

H8 Deg.Sacram. Cap. 8. De Matri;?.

conjug.c. ttntico de cou[ang. €8. a]fin, in. Clement,

IITT

facer Ordo ac ejufmodi &atus plané obeft ma-

trimonio contrahendo , undé neceffe eft, fpon-

faliain caduci caufam incidant,

'h

AC ui*

(ja tt

Difflvuntárue (ponfalia per gutum fim-

(oplex mfimtis febfequens , vel fujpil:igndj

DI

Ordinem (acrum ?

^

AR

1

* Refp. 1. Probabil&. effe illa diffolvi : quia

li

nemo per ptomifüonem fponfalitiam cen(etur

ftatui perfe&tiori renunciare,fed ftatus qui eli-

vel fufceptio facro-

gitur , videlicet czlibarus;

mati

rum Ordinum ; eft perfe&ior , er

Pontius. Suarez,, AAngel, Cajet. Sotu*.

ïp W[q d

| Qum

prin

lie]þ. 2« Probabilius effenon diffolvi : quia

omnis promiffio , & votum femper inrelligitur

Qu

deproprijs ; quiautem pott fponfalitium con-

Q

tractum velletfolvere rem alteri. promiffam,

interprerativé exalienisfolveret ,ergo. — Di-

cendum igitur eft , tale votum in ipfius voven-

lr

tis przjudicium ,nontamen in prajudicium

fponíz obligare, Navar. c,22. 7. 27. Regin,

fup

i

[ib. 51. 1. 259. Sanch, d, 46. 7, 9. Coniuck, 4.25.

Y

pum. 25,

Ti

Ordines veró minores (u(cePl;ï POBF fponfef

[UA

lia, illa non diffolvunt.

(er

4

[/4

i

Solvts.

Htf

Y5

$.2. Dediffolutiose fponfalior.

7171

ob m

Soluuntárne fponfalia per matrimonium

fubfequens , valide celebratum?

[IF C&: lþüü'

* Refp. ffirmativé : & hoc verum eftex

parte utriufque,quamdiu durat matrimonium.

t j

quia resuni (emel tradita per indiffolubilem

;jn'pimdi

contra&um ,non pore(t tradi alteri , cui. tan-

tummodó Promi[fa eft, c. finter. 31, de fpanf

folys

falibus,

p ettt

Difficultas tamen eft.

ul

* An,qui cum fecundá contraxit , diffoluto

oO iac:(;

matrimonio per mortem ,teneatur contrahere

A

cum prima, fiipfa velir; — Ratione fponfalium

primócum ipfacontra&orum ; pro quo fit fe-

folyi«t

incdlj

quens quæftio.

jtium ?

Sántnue diffoluto suatrimonio adimplen4

i

]

.romilïa

[

da príora fpou[alta?

:rgo.

* Refp. 1. Probabiliter quod frc : quia ob-

p

qus Y*

ligatio validé contta&a per impedimentum

[æ]udlw'

fdþerveniens ,non extinguitut , fed folummo-

p N

nifiCkafä':

dó(ufpenditur. — Utcoiligiturex fimili cafu:

videlicet ,fi quis voto emi(fo contraxiffetma-

trimonium, & confumáífer , mortuáuxore ,

Oü (PW

tenecetur religionem ingredi; ergo, idem di.

cendum eft in prafenti: Pontius e, 13. Coninck,

difp.25. dub. 4, Bonac, de . fponf. d. 1. p. 7.7.3-

cit4ns Ledeíman. 4. 43. 4rt. 5, €4

faja 2. fol,

* Refp,

H4

E

329 De 9, Sacram, Cap. 8. De Ma:rivi,'

Í

Refp, 2. Probabiliffimum effe, per matri»

monium fübfequens, ita d:ffolvi pr:ora fpon-

m

falia , etiam jurara , ut ad illa fponfus non te-

neatur; nififortérarione damni, ut , (i femi-

nambonz famz deflocáffer,nec anteà. fatisfe-

!N

ciffet ; quia jurameatum folummodo adhibi-

3

AA

dMihi

tum fuir ad corroborandam promiffionem,

]raofen

Jnatiy

exípiranteigitur , five extín&tà promiffione,

etiam ipf; juramenti obligatio ceffabit, ut ha-

[nus i

*]

bet Sanch. /. 1.2. 48 Henriq. Z 11. c.14. Filiuc,

tratb 10 p. 1.2 272

(j

v1f]

Ü

cat

Per fecunda [ponfalia diffoloumárne

dunt

prima ?

17l

prim

Refp, Excetta & communi Do&orum fen«

&idi

tentia per fecunda [por[zlia. wom diffolui priorai

quía nulliusfunt valoris, adeó ,ut. néque ex

lutu

illis gignaturmpedimentum aliquod publica bo-

qit

ne[latis ,ut conftat ex cap. wmice de fponfal.

p

in 6,

H

|Md

m

Juid ff pofre

riova fpoufalia juramenta

e[Jent Ermata?

* Refp. Idem omninà fentiendum effe?

quia jgramentum non eft virculum iuiquitatit,

là h

nec firmat promiffionem illam,

ii

o

(ii

ee o äþ

N

E

Quid,

v

(fini

n

$. 2. De dääl??lntianä fponfalior.

w Pa

r'ora o

eQuid , ff poffevior fponfa fw/]ï'i cdrm;.l;i-

furnon

ter cognita , fub [pe matrimoni , iguorans

TT

priera jponjnlia ?

yel fti

* -,.Re:/,þ.- I.

Sponfalia etiam in hoc cafu zon

odo «dii

xb

1

däjfalzxi, quia Ppü Cepcilium Trideutisum non

ynifn

tranfeunt in. matrimonium , etiamfi. affe&u

ol

matrimoniali fiat copula , utnotat Eligius Baf-

ibit, ub

feus £z fiis florib, tit. de fpon[aL, 1II,

* Refp. ?. Nonminusprobabile effe, di(-

20

folvifponíalia, ponsümque cogendum effeut

ducat fecundam: namquando duo conten-

i

dunt , 4us de Inero acquiremdo ,. alter de dam-

s vitando , huic potiüs favendum eft, quàm

domm

primo, fed fecunda femina damwurm patitut ,

0/7/[ fïW:

& idagit, ut dumuumevitet, prior veró , ut

'

ntgtt

luerum acquirat, crgö illipotius favendum eft,

| pnä/'

h

quia prior velleve,vel nullum patitur das-

i n

nup : ut optimédeducit Rcbellus £, 4. 44f

8. fe££, &. Coninch, difp, 23. dub. 4. Pontius. c.

V4- apud Dianam.

u

Dt]o,lrgumtirne üonþliax f!r ab. —

fentiam Spanfs ?

läumf[fï

* Refp, Affirmativ? , fi (ponfus non obten-

j

tà licentià , fe in remot:ores conferat partes,

abíquefpe celeris reditüs ; càm enim eo. ipfo

fponfus videatur ex patte füá renunciá(Tz fpon-

falibus , utique & fponfz eadem poteftas re-

nunciandi facta intelligitur ; cap. deillz. s.

j

ext,

B

5

yqà — De 9. Sacram. Cap, 8, De Matrz';n.

ext.defponf. Sanch. difp.54. Navatt, £, 22

num. 26,

t

lu

Diffolvamtárne Spon[alia elapfo

zermino ills prafixo ?

M.

* Refp. Si terminus illeptæäxus fit, tan-

juxamen

limia

quam erminus finiens obligationem , ultra quem

coütrahentes nolunt obligari , illum , pet

hs uer

quem non ftetit , quo minüs matrimonium ini«

llmpet

retur, eximi ab obligatione : quis hoc tempus

PCTIMM

[

cüm rc&ringendæ obligationis causáadjedum

fit, ut eo tranfa&o finiatur obligatio , uliuà

|

* ]

nentem contrahentium PtOtr&hi non debet,

a uFH

& perconfequens, isper quem non fterit,

manet liber, quia tantüm voluit obligari

| glümm,

ufque ad predi&um zermisum , & non

j 92?11

ultrà,

*Kfj

Manétne is , per quem fletit , quominus

&thy

inivetur , fimil modo

mqtrimonium

liber ?

noym

: Refp. N'egativé , fed adhucligari: aliás

MAT

reportaretex fua culpa commodum , quo

abfurdum foret,

Quid fí. per utrumque fleiiffa

r

,lio:ix

* Refp Utrümque manfürum liberum,

Ti

quia utérque cenfetur juri. fuo renunciáffe,

& mutuo confeníu (Ponfalia difïblvi(ïea

Dátue

p

Matrih.

123

| $. 2. De dilfolutione äozfalz'or.

AVALC, (5

päme. fornicatio fpon[e wvel fpm]z' þt-

pervveniens , innecenti jus diffolveudi

E

fponfalia?

Refp. Affrmativà ; Etiamfi illa. fponfalia

Qs f t

iuramento confirmatafuerint : idem — dicen-

A

dum (i alteruter corporaliter - velciviliter lap-

ilm , Y

fusfuerit? quiainíponfalibus hzc conditio

imontum

femper tacité continerur , //reszz eodem ffatu

aloctes

perman[erit,

T

Quid ff fponfa i comprimatur ?.

gatio, 'ü!ïiït

* Refp. ldem dicendum ; quia etíam ineo

jnon d

i

cafu fit notabiliter vilior ín ocdine ad matrimo-

non d

u g

pium , necfine nota vir eam ducere poteft,

Vh&i

r -Quid (£ [pon[a fe permittas folummadi

turpiter tangi

* Rejp. Etiam in eo cafu diffolvi, quia etiam

u

| nwdü

perhoc fit notabiliter vilior , & habetur omni-

o proimpudica,

$i poft (ponfalia , utérque [ponfus färm't&.

Iigari: ïl'

D

Ü

tur , compen[atárne delitum delidio , ita

ut neuier reþln-e poffiz ?

* Refp. Negative : quia turpior eftfornica-

i li

tio infemina quàm in viro , longéque ignomi-

11 l[h:h

niofius fponfo ralem ducere , quàm fponfze

[enun Pl

talinubere$ vide Dian.de Sacram.

V1d

'"]b'l:x 2-34—; p

p

SQ!*:

z

N

??;4 De*. Sacram.Cap, 8. De Md?ï;m;

:

Solvuntáürne [von[alia per. impedimtne

IT

gum aliquod [uperveniens , [vve illud fit diri-

mens , [Fue impediens ?

* Refp, Affirmativé x quia (1 zzmpedimentum

.A

DI

dirimens fit ,facir ut fubíequens matrimonium

Atiite

nec Licit? ,nec va/ide contrahi valeat ; fi aucem

hniat i

fit cantüm zmpediens ,facit ut [/eité contrahi non

ial

poífi:;quod autem non poteft contrahi 5 nifi

;iwr D

aut invald? , aut iMicrté , nequit invehere obli-

tintejy

gationem ; ergo,

Licét non negem , probabile eífe , per -

pedimentum , quod tantüm :mpediens fic, non

' N

diffolvi, excepto religionis voto, Sanch./, 14

tts, i

j6. Navar, CAp. 2 2. , 27.

il5 CO|

Xcüral

Teneiéórne d5 , cujus caus impedimen-

tum contracium efl , procurave. difpen[ationem

Á

ler,

Altero td exigente ?

Itf

ma[h'e

* Refp. Affirmative , quia contra jus alte-

rius, liberé appefuit impedimentum s ergo , ex

RUQU

wf

juftitia obligatur ad illiusablationem, Sanch,

difp. 56. & Coninch. difp. 23. dab. g.

l

Afl

Ti

Nififorté difpenfatio eju(modi , abíque noe

tabili incommodo, veletiam fine magnis fum-

l'el,p

0n

tibus , obtineri nonpolfit, quia nemo tenetur

Qonf

V0f

er medium adeó difficile, obligationi fatisfa-

cere,nec apponens impedimenmm ; fed ad

'idean

]

illud obligare voluiffe centen-

dus e&;

beri

)

DÁ-

:

Áuhim

6,2. De dzjbiztiöæ fponfalioy,"

12j

mtint

Dátue [uperveniens motabilas mntaiio ,

:'ud' ju

jts diffoloendi f[pon[alia $

* Refp, Mffirmativé : quia omnis proniii?ïo,-

um

five contractus , tacító fit cum ifta coriditione :

matriotut

Sires in eodem flatu permaneant , vel : nifi fupere

TT

'conalit

veníat zotabilis so»ntatío , ob quam aditapletio

d

fpon[alium fiat notabiliter omerofor. ità commue

niter DD, & colligiturexcap. gwemadmodun

vded

de jurejurando, 23,

fn-c ) Pü ,

Rem exemplis declara.

jantlt

* Morbus contagiofut. uti 'c&:Neapoïitaq»

ul

hus , (ive Gallicus, Lepra. Epilepfia, five mor-

bus comicialis, Paral

yfis, alízQue lnfirmitates

impeiimn

incurabiles,

IHetm, Siunusex (ponfisocul»m , veloculos ,

five naresamiferit , velalia notabilis deformi-

tas; five turpitudo füpervenerit ,imó, ob gra-

"TT

veolentiam oris , ( arte imedica tolli non

em;CïBO'?:

offit.

x

ym

Idem dicendum , i aletuter fponforum gta«

vem infamiz notam incurrat.

ag

Vel,fi graves , & capitales inimicitie inter

nacti'

amo t

fponfos , vel eorum parentes , aut confanguine-

Os oriantur; ita ,ut infelic

jonii

es timendi exitus

videantur.

il fei

n

Vl , fide novo agnofcatut notabilis morum

a(peritas alterutrius ex fponfis.

1

Fel,fi fponfus nofcatur de novo deditus

ebri-

lil

-

—

116 i5 De * Säcrayn. Cdp, 7.D£ Matrim:

|

5

ebrietat , fcortationibus , ludo; & alijs ejufï

777

f:ditu: ,

modi vitijs.

|

Vel ,f fapérveriiat zotabilis paupértas , five

]

fnt

alteti , (ive utrique , quía non habent fortunas,

que ad Matrimonij onera fuporranda fuf-

ficiant.

|

*Ref]

li

1

iinfan

&i tempore fpon[alium aliqua ex

| faprà

r.z;t:':u [

didlis culpis exflitiffet , ignerata tamen ab altéyo

