nicaria,ut talisprobatio prevaleát prafumptio-

f0j

1

&tt,

K

Mitrin,

$.8, De impedimentis Matrim,

225

biniiopre

ni friiditatis, docet Sanch..7. de Matrim,difp,

99. ", 135.

ique (pte

ydiur, ju

cip, di d

JSQuid cümfemina feparatur , quia

Zimis aviia eft ?

ell, acDor,

*Refp.Quandóob arclationem mulierts fit fe-

paratio, mulier, fi oulli alteri fit proportionata,

meh "

innupta permaneredeber, 5i autem illatantum

|

re[peclive arila erat , & nonabíoluté , fitranfit

] reyert f'r

ad feeundas nuptias& ab altero cognofcitur, re-

.nij rematt

dinregtatur prünum Matrisonium:; vunc enim,

quemadmodum »/ier cognofci potuit à fz-

) cjufmoäe

eundo , fic prefümitur cognofci potuiffe à pri-

juin od

370 , per continuatum ufum , aut per aliqua»

lem aliam inftrumentalem ; five. manualem

w d n

clauftri virginalis referationem : atque tunc,

i gt

ex poft fa&to Ecclefia judicat, fe fuiffe dece-

[e iif

ptam. cap, Jasdabilem, cap. frateraitatis eodem

tt,

vim a

Quod:amen cum ifta. Zitatioze intelliei

diaulln.

deber, fcilicet , fi ipfatantüm reffe&lzvé artla

Jum 00300!'

erat, & non abfolute , fitranfijt ad fecumdas u-

uter t o

tias ,non eftftatim à viro fecundo feparanda,

& Cänl "o

& primoteftituenda , fed confiderandum an à

fecundo fimilis proportienis cum przzo fueric

r copufäi

cognita , fienim 2 /émili viro cognitaeft, ad

Xi(h'mawm

primum vevocari debet virum , & fecundum

ol

eorj^citm declarandum eft , non íubfi-

ræ(llmP";.'

ftere,-

T 5

—

M

$94 De 7* Sacrm, CAqu, De Mgtrim* i

Si autem conftet , talem effe zmproportionem

1

BEU;

eaforum , fivemulierts , five viri , ut copula ad-

- od

hucinter €os,qui primó contraxerunt , habe-

rinon poffit fecundum. Matrimonium , omni

N-

p

lite remotà , judicandum eft valui[fe. Pont. 57

- doreun

€, 64, , 3. Rebel. loc, f Cite

* m

lim,

I.wpäyeæz

tia ad genetrandum . vas fami-

Reum , dirimiue Matrumonium?

epitus

Mi qu

* Refp. Affirmativé $ pofito quód fit per-

x di&äimp«

petza , five dein abfoluta ,

4

five rejþeö?iv,æ, fit,

- Vritonio

quamvís emittatur femen ad os vafis , perac-

Undä !

cidens , fufficienter ad generationem, quomo-

Dotiam

docóánque deinde id fiat, fv

e Damonis mi«

Wi

niterio , vel etiam virtute matricis muliebris,

*

t pat

(emen attrahentis , quía revera ex vihu

jus,ad-

& [qucdl

hucnon eft cop

ulaperfecta, ut fiant duo i car-

üm, qux

(modi copula eft fufficiens

"euna, nec eju

! Curte

principium ex natuta rei gc'ncrandæ g:olis,

j LA

,Qlfzd.ä f&

mina nequeat ret:".n,e;rc«.

&i

v irile femen ?

*

* Refp, S,ihequea: retinere (emen viri , vel

*]

faltem partem illius, qua ad generationem

lC T

fufficiat, cenferi rmpotentiam fimpliciter, quame

visipía foemina fuum femen emirtat , & reti

finevi

neat , nam uttiüíque feminiscomimixtio requi«

Aptàng

mep[a

titur ad generationem,

nf

Quex

"ER

us

PA

irin,

$.3, | Deimpedimentis Matrim.

29j

Quocirca, fifomina certófciat, fehanc

rroportionm

t copulaad-

dmpotentiam vetinendi (emen habere , non po-

tetit validé aut. licite contrabere.

nunt, hr

i, Qnt

Quod fiZezs frde contraxit, dubia de hac

n

ampoteutia , finonomninó defperetur aliquan-

do rerentura , poterit

per t,rim'nium. tentare

utrum poffit retinere.

Jdem efl , ex parteviri , qui per triensium

"i fwmi-:ï

expertus eít , fuum femen ab uxore non reti-

11]

neri , quo elapío , ac perfifténte nihilominus

od ftit

ln

di&à imporentia ,non poterit amplius in Mae

f)?:ZW l

trimonio permanere , ut declaravit Ecclefia,

[la ; Pcmi

(Undé concludo , ipoft . contra&tum Marti-

em, quom

moniumnulla viro fubfit. fpes, emittendi fe-

Ymonso

men,intra vas, vel faemina defperet, fefal-

Toy

tem partem feminis maritalis retinere poffe,

l hU)'usia '

abíquedubioillicitum effe illorum congref-

[ dW, m u

fum , quia reverà ubi nullatalis fpesadeft, va-

( if

caturreiillicite: «ide qua. dixé immediaté an-

læ PWLSQ

4

z verbum affinítas. pag, 244,

"f!]lff

Suid fÉ. judicio mcdäcomm, mulier pa-

rere non poffit ab(que gravi vita periculo,

vvalidéne contrabit ?

|

nen V]IUI;V

3n€l'äïi0ne

fl

* Ref) t, Aliquosomninà probabiliter vel-

le,quodnzon ,quiasxorar&la , utdixi , qu

aittd

um

'

fine vitz periculo, aut alio gravi incommodo

t &t

aptanon eft, ut cum virocongredi poffit, eft

xixziofïqw"g

d

inepta ad Matrimonium , eàque rwpotentia

«enfetur. effe perpetua : cap. fraternitatis. de

(

4

*

frigi.-

(

a96 — Dev».Sacram. Cap. 8. De Matrz'm.

rigidis & maleficiatis , &femina non potens

parere ab[que vita periculo , vel alio notabili

incommodo corporáli , eft hujuímodi , &

* M

confequenter , non poteft cum eo periculo de-

; g, i

bitum reddere, aut cognofcià viro , reddendo

m f

enim exponeretíe periculo conceptionis, &

877

partüs, Speculum a, parr. art, 38.. concluf, g.

.ü'f Jf /le

Rodriq. tom, 2. f3m, 0. 234.7,6. Pctrusaled;f-

( evtn

ma se /Matrim,q, $9. art, Xt,

froconf

* Refp. 1, Quamvis peccatum fit, ejufmo-

di Matrimonium contrahere , imó edamfi fine

Confirer

peccato nec reddi , nec exígi poffit debitum , fi

husügnis

tamen alioqui,ad copulam apta fit inulier, va-

li

lidé contrahitur Matrimonium , per accidens

enim eft difficultasparzendi , ficut & fferilitas,

*pr,

Deia (altem tempore fene&utis ceffabit hocce

| fwm;ah

| DOH(UE[(

periculum , ideóque cüm non fit perperzacalis

2mpotentia , dirimet Matrimonium. .4ecedit,

| t

quod per mortem foeminarum in partu, nemo

; Ut W

dübitat, an valuerit Matrimonium.

Henriq,

ho

de Matvim.. lib,12, cap. , n.$, Rebell. 45 3,

ittatemf

Filiuc. zra&. 16,

Matri

de Matrim. q. 6. fetl. 1. u. 10,

p. 2.nutm, 6$. Sanch, de Matrim. lib, 7.difp.gn.

etiam

Hgm, 27. $ 29.

.| Feftet,

| püsco

Palidéne conjuaguntur. puerà ante

| ttzhen

ufiuin vationis ?

* Reff. Pueros ante ufum vationir , inhabi-

1 deüa :

tä tom

les effe ad Matrimonium, cüm non poffitin

]'UI'C, di

ea ztate fufficiens effe con(enfus , quamvis fct-

táffis generarepoffinr,

zm

Qye-

Wrim.

$.7, De ipopecunentis Matrim,

257

non p

dom — .Quemam requiritur etas in utri[que?

juimodi,

* Refp. Infomina requiti. azswm — duodeci-

ypetiriba.

$um , in vire autem decimum. guartam , uc

to d.

jam femelannotavi : cap.pmberes ,cap. atte-

ceptiohis,äf -

l

Jlationes , cap, ex litteris, cap. centinebatur «

j andi

o:

de defbon[Atione impuberum:. waalitia autemin

Pa Lcd:i'-( :

hoc eventu fupplerepoteft ztatem. , tum in

oroconícientiz ,taminforo externo ,. (iilla

mfi i

conftiterit , ex habitu cor

poris , aliifve fimilj-

yoedamlu

bus ngis probetur,

f dditm

(icimalie t

Quid fienificat boc loco malitia ?

M sl

r fl

* Refp, Non fignificare folum | gezerazd: ,

sffabicht

five eopulam con[ummandipotentiam , hocenim

J

erpmmaü

non fufficit , nifiadfit ,vel doli capacitas, vel

m, Aitih

diícrerio , quà quis de Matrimonij valore , &

Atl p

onere pofüic dijudicare,

s Htl

In cafuautem, in quo salzia. non fupplet

T i

&tatem,eritpeccatum moiztale , contrahere

juc n

Matrimonium , ante completam ztatem ,

M). 71le1"

etiamfi exigua temporis diftantia complenda

reftet , fempérque in dubio , an ftatutum tems

us completum fit, judicanturejufmodi con-

u !

trahentesinhabilesad conttahendum | ab Ec-

cleüa: Reguiritarergo di&aatas Matbemati-

"n

b

r

!

£ completa , quia cüm fit definita , & taxataà

n po

J

!

jure , debet in indivifibili confiftere: acproin-

guamvif (;

dé illa regula quod parsum diflat , &c. locum

j

l

ROD

/

1.98

De ». Sacram, Cap. $, De Matrint,

W

non habet in taxarís à jure , ficut nec in alijs de«

:

,

ü

finitis & taxarisájure,utin 4« probationig - ïtfikïföva

Ke!z'gw/.i ,& in«etate ad. Ordises , fi enim vel n

unus dies , aut hora defideretur , vitíat votum - -t

fa&um. Sanch. 4 7, de Matrim, difp. 104. "f*nunquar

- necPr

num,2. Pont. bb, , de ;mpedm Matrim, t«

ÓH

65. Zuih. ,

!

nb Her

: patie

Eflné impoteniia, quando 7 uis ob juffam

.

L moj

alj-q.ua,m 64

ufam , jam morti proximms ,

duci£ uxorem ?

Wa f

* Refp. Non cenferi ismspotentiam , adin«

"

eundum Matrimonium, quandó. quis morti

proximus, defpefaïä falute , contrahit cum

1 M

aliqua , quo vel abfo/vatur à peccato concubinae — wj

tus , vel prolemanceà fufceptam. veddat. legiti- | dl

"um : corpusenim defeaprum eft, quamvis,

Wa

potentiaejus morbo extrinfeco impediatur, && — | ul

obruatur.

UM

. ll

-

Poiéfne validé Hermaphroditus coutra-

?

-

bexe Matrimonium

| ?Wþ

L]

* Refp, Cum. di[lintlione

«.

, 1, Juxta fexum.

Pr&eminentem , cezcum eft , ipfum hoc poffe , Z,

-ïh/

queritur ff. de [latu hominum , quia in eo cafu

h;

Po,tePc generare , ac infuper ratione illiusprae- T

Qtensel

Ü

|

t

It

qwinentie , vir potiüs , quàm faiza appellan-

Qus eft , i fexus virilis magis vigeat,

2. Cäan-ï

j

Y

Atri

S--; 8 De izäpäa'z'wmti.s AMatrim,

299

cindjrde

i

2, Quandóautem fexw eff equalis , & neu-

N 77

tet pravalet, poteft sligere fexum , quem ipfe

, fienind!

voluerit, & (ccundüm illum contrahere Ma-

vititum

trimonium . prftito juramento, fealtero fexs

, M' m.'*

nunquam ufurum efle durante Matrimonio z

nec Parockis unquam debet affiffere' Matrimo-

, Matin, f

|

nio Hermapbrodus , nifi prius hoc juramentum.

praftiterir , Daffzus v.. 7Matrimommn. V 1L,

T

L LLLPPE

ID y

|

Fatlá fémel eleftione fexus , v. g, visilis,

potéfine mortuá comjuge snutare. [extm

T

quis mot

( fecundum alium contrabere

nl al

* Refp,. INon po[fe abfque gravi peccato,

T

mortuà conjuge ,ssmutare eleftionem , & (ecundü

j hr

alium contrahere fexum , vaciaretenim eZectzos

| quamvii

nem integravilima ; quamvis fi contraheret,

validum e(fez . Matvimonium , cüm fit. corpua

quiazur,:&,

aptum , & nullum (it jus. Ecclefiafticum , quo

Ieddatur inhabilis ad contrahendum.

"

?Wcj'/ftze validà contrabere juxta fexum

22122U4 pm*ïwiemem E

p fen

* Reft. Afhrmative , quia etfi alkcer'/äxu;,-

ocpo

preeminueat , vamen minus prz valens abíolurà

m £ü (

otenseftad generationem , in quantum fci-

illosp^ i

licet; in hoc. fexu requiritur, Ponrius

: appcilzn-

loc. cit, nut, Q. )

7

X

uet

LU :

NG

500

De 9. Sacram, Cap.8. De Matrim,

4

'

Quot c quenam [unt impedimenta

2092 dirYientia?

: Mp

jrmm jj

Refp, Effe duodecim r. eft Jeterdilum Ec-.

qmacedüre

g:lef «. 2, Tempus probibitum., 3. Potum fimplex, -

lm

4- Spon[alia prius celebrata cum alia pcrfona.

Qd

$- Czrecäzfmw cum feptemplici crimine. 6.

Epncopl |

Juceffus, 9. - Raptus, 8 "Uxoricidium. 9, Pres-

amoum )

bytericidium. 10, Matrimonuium (cienter cum

A05 Q

It,

35oniali contzractum.,

Finculum cogmtzomæ

addmumf

?zr;malzs inter cozjugatos, 32, Solemnts poni-

tcmk.arrm

Z6HtiA,

Matrimoni

1j ut hp

Efinà peccatum contrabere fcienter

Matrimonium cum :mpedzmento ?

Lfam Kom

lt d

Refp, Cum Ziflintlione : x, Cum zmpedzmm-

fineolen

£0 dirimente eft peccatum mortale.

Ilf er

2. Cumsmpedimento noa dirimente, nullum

eftpeccatum , ut haber. Pezrzs Soto, ZArmilla

Icitfe

( Iuj

Cajetau, Tolet, cum Ferzandez,, qui eos citat ,

ttetwr J

& Íequitur 3. part, c, 16. quandoquidem per

At

confaetudinem inveteratam, nulla pro:lhs pe-

abufüs

titur difpenfatio, Navat, c, 22, 2. 8;, qui fe nu-

lam unquam vidiffepeti deffes[ationem profi-

tecut.

&

n /fre,

Excipere tamen opottet hzc £ria zmpcdz—

WI, ;

[

meuta,quz funcin uí(u, cum quibus . nequit

contrahiMatrimoniam ab[que peccato.

1, Potum fimplex Caffitatus ,& Rehgionzs , ve«

Omma

fervatum Papz, & votum ueu nu&eudæ Ep:(co-

po ICiervatum.

2, Spon-

Atrifi

$. , De impedime;ztixl Z4atrinz,

30f

limentd

3. Spon[alia facta , € mon dilfoluta , 6H alia

I

du Ev

tertia perfona, n quibusnob poteft dilpenfari ,

uia cederet in prejudicium tertij,

i þmg/a; j

24. Vempus , quo . probibeutay uHptit, uteft

lia pedtu OQuadragefima , & Advenths , line. licentia

onimipe, (

Epifcopi: quia quamvis Cazozer »«& Concili-

19.9, t

«um folüm ptohibeant folemaitateze , ut (ant

cjentet n

conivia ,ac publici conventus , tradutlio fponfi

z cagr.atim

ad domum [ponfi cum Jfignis letitia, &c. Non au-

i p

tem Matrimoniüm : noh proptereà permittunt

Matrimonium contrahere (ine licentia Ordina-

l

rij, ut ha

fit

bet Bonac, 4.3. p. 14. 7 4, citans Glof-

hi

)

|fem

,communiterrece

pram, (uper cap, Cape[-

- Janus. de

Wwdim

ferás ,quefert, quod . Matrimonia ;

fine folemnitate poffint fieri de licentia Ordi-

. natij , ex quo colligitur , ipía finelicentia ,non

TAT

licité fieri poffe.

raxis infuper pluritnarum Diæcefïum ob-

T

tinet ut prohibeantur, & puniantur ejuímodí

udem p

, Matrimonia fata , (inelicentia, ad evitandog.

roills *

abufus , qui facilé fe ingererent,

quilt *

77 pmn-

JHifceLe&tot vale: intered verb, dum te laboris

smei, qualifoinque, Arbitrum exfbello alja

i ;';;;pd:- -

én po[terum àme , nonnova , fed

|

folida ex[heila.

1

t0,

ii

5 Omnia ad majorem DEI, San&or(üm-

jblep

que ejus honorem & gloriam.

A

INDEX

302

1NDEX

]

; ,

"——

:

i

;äot

a Q

INDEX

- inenr.

Quaflionum €9' verum pract-

intc; adoj

puarum.

3 ijb Quo

Terix Pattis.

]

J Abbata.

- M n

L

É

-:ï

N (a

1S

fub

:

ditisR egularibüs , Primam ton-

i

N

A

furam, &

Ord, Min. conferre Pomüt

DN

1

Ctnead

Pag. 97.

Adus ambris DEI

i .VCIC, &

| mReh'gi

Àn peccatoretm juftificare poflit. 66, 70. An

ita juftifica

tus ab aliquo peccató , cujus non re-

$

N

cordabatur, & dum ejus

recordetur, tenetür»

ttahen

ne illud deteftari formaliter. 7 i,

Ànfr,

-

Adhus Conjug alis.

femii

|

Quoffine fit exercend

us. 185, Qusnam con-

'Xrorm

ditiones requirantut ,ut fit lícitu

s & merito-

|

jel' em 3

re rhodi, reddatur vitioe

-Aüique

rius, 102, Ánexpaár

fus.

194. Àn ante

benedictiones nuptiales, Cttüre

fitlicitus. 2a1. P?4de piwra verbo, Matrimo-

um Cog

nio, &c,

AU0to

AMitnq

Adoptie,

H

393

ngfsy* ET RERUM,

;

Bs

Adopiio.

ï

Quotuples fit. à$4. An Mattim, dirimat.

25j. Quorfintfpecies. ibid. Quoto graduter-

minetur ,ad dirimendum, :56. Anintercedat

! præci-?f

intetadoptivos, 2«5, Qui adoptàáti nequeant,

258. Quot modis folvatur. 2$9,

— vAdulterium,

Quid fi ab uttoque conjuge committatur,

149. An vir cenfeatur indire&té confentire ad-

ulterio. Uxorioccafionem prabendo. 149. An

xinim W'ï;

r p

ob adulteríum divortium fieri poffit. 1j1. Li-

cétne adultero , fa&o divortio, Caftitatem vo«

vere, &c, 153. Quid fi adulter

, invito altero,

inReligione profiterettir. 1$4,

i0 t

Affinitas,

j 00

Ànfponfalia diffolvat.129, An ad illam con-

,ul., tgneml'

trahendam , requiratur copula perfe&a, 198.

Àn fit neceffarium , ut fimul concurtat feminei

femifis excretio. 299. Quid fi copula vi fit

s (

extorta, 200. Quid fi Maritus cognovit Mu-

lierem 5. vel 4. gradu fuz Uxori conjun&am,

" t

fibique eo gradu affinem, Ibid,

uinatn di-

hi 9

cantuream contrahere. 20t. An cognofcens

nupti& Q

[

cum cognita eam contrahat, & & contrá, Ibid,

Mat W"ä

Quoto gradu oriturilla, debiti petitionem im-

| pediendo. 202. An quí fornicarié, defuncti

M

fÍui

/WFM'

INDEX

304

k

fui cognati ,

viduam cognovit ; Pofïïtäam du-

S

À

cere; 204, Ánirritet, Matrim. 279.

ï

ääüz

j

Affinitas fpiritualis.

h necelà

Impeditne petitionem, & redditioné debiti

jinr

20j. Quidfit Ibid, Inter quoiham contrahae

hum qui

tur, 206. Contra&a ex Baptifmo , vel Confire

;ïöere debe

mationed víro ,transfunditürnein uxorem , &&

?co'n(perg'g

&contrá. ibid. Quznam conditiones ad eam

nipts,t

requirantur, 207. Ántenens puerum in Dap*

sblurione

tifmo privatim minifttato , eam contrahat,

M

fu. 1

208. Quidfi plures nullo certo defignato , ad

Duris, &

prolis fuf(ceptionem concurrant, 3109. Quid

imd, n

fi plures quàm uns, vel una legitimé deputen-

i À

tur. lbid. AnProcurator , vel Principalis eam

E qiidi

contrahat. 210, Quid (i alter pareutum filium

i]bid, n

alterius Conjugis baptizet , vel teueat. Atr«

Witione

An in neceffitate quis proprium filium baptiza-

hus Mi

re poffit, 212 Quidfialter conjunx commu-

nem , velalterius filiumfcienrer ; tamen fine

ninr

lii

fraudeteneat, ibid, Et(i cum ignorantia talis

5( n i

fllius teneatur. 213. Si ignorantia fuerit fadi,

hat

i14. Er (iignorantia juris , € fac&ti fit culpa-

Wayy

bilis. ibid. Si quislegem Íciat, penam autem

Mil

igaoret , ac proprium filium levet, 215.

tüirïi inte

Affflantia Parocbi.

(

Ànín folennitate Matrim. requitatur, &

Vide w. Pato« — Qj

quis earum fit Minifter. 162,

chus.

Tüptimy,

| Bapti[s — h,

i

j

EM

fümé s

Baptifmus,

T?

*iæäuid'fïg;'niücetg Qüzd fit. Etan adfalutem

fit neceffarius, 19. Quzficejus Materia. zo.

toné d

Anaqua illa debeat eife benedicta, ibid. Quz-

n contite

ham quántitasrequiraurg & luper quid ca-

.relCotte

üeredebear. zr. Quanam corporis : pars fit

uxorem, a

confpergenda, ibid. Quid faciendum , li nil ,

ynes 4d «t

22. In quanam

nifi pes , vel digitus appareat.

[5

rum inDy

sblutione cor

L

eratur gf-rati a,

ibid. Quz fit

T

forma. ibid. Quid fi omitratur. in Nominé

:ngam, 4 ï

poflint

Patris, &fc." ibid. An plures bäptiZari

33, Qu

fimul, 23. An inlingua vulgari baptizare liceat;

pedeut

ibid, &a (ine neceffirate domi baptizare liceat;

ncipahseem

É: quid fieri debeat fi quis domi baprizetur,

acumiie

ibid. An éonfetendo baptifmafolenniter ; im-

etiedt. Al

pofitionem nominis diffzrre liceat. Z4, Qläïsï

us hopuce

fit ejus Miniftér. * Ec anfemina prafente virg

n (',Omüïu'

Baptizare poffit, ibid; Anparentes in neceffi-

mmenhj-'

tate fiosinfantesbaptizare poffinr. 2j.

nis

:ommiatäïü

f

5

tcapaxillius, 28. Án infans, Monftrofus (it

(reril

baptizaüdus. j4. Anopusfit Pattinis. jo, A

v ia

du

infans, & Kelígicfus poffit eTe Patrinus. ji"

gpam dj

Ain liceatimponete nomina prdfana; 32, Quis

u

Bátii [iat ejus précipui efteQtuss ibid;

Cháratle? Sacramientorüm.

llf:&'

]lllm

[Ull

! (Eld(ït ,A & ngiücet; 16. Án 3ïfqäaedni

g !

& an

Imprimanr; i7, Anfit cju

Pars 1H.

s

fdfem fpeciei 5

pet

M"f*f

ET

306

INDEX

[

lptent

14

per mortale peccatum , aut mortem ín amm:f**h

deleatur. 18.

Etäpl Q

Cognatio Legalis.

Quidfit. 254. Quanam |irritet Matnmo— Í

nium, 246. Anfponfahadxffolvat. 129, P d:g Qui

v, Adoptio,

- fi; jo

j faaParo

Cobere.

1 ticite p

Quid hoc verbo intelligatur, 215.

- fibno

Confe[fo.

Quo rempotre ad eam obligainur. 73. Qu!

eoanno Confeifus non fuiffet, nec Communi-

Wi

caífet , committítne plura peccata, 74. Qui |

Atin|

in mortis periculonon fit. Confeffus , an eo

; tatfie

fublatoteneatur, ibid,An quis obhoauoms

, Inpel

tempore ab eaexcufetur, 75.

Confeffariu.

[

De quibus abíque peccato loqui liceat, 8;,

An liceat ei uti fcientia in Confeffione habita,

Confe

Aafy

ibid. Qualiter juridicé , & fub juramento re-

MH

fpondere debeat 86. Erfi interrogans injufte

VOf

urgeat determinaté . fenfum | interogationis.

— —

ibid,

T$ eye

EU

Confirmatio,

; iil |

Quidfit, Quis ejus Minifter. 34, Qu e;us

E

neüa

Matería, Forma , Effeótus, $6, Qua atate

Uicie

us

OUvVEST, ET RERUM,

307

ff (£ 4011f

faícipien

da. ibid, Quare un

&io fiat in frqnte,

W Et gfgifco?,as a;agam det, 38.

x Marime

Commnnio Pafcbalh.

i. 25l

Ql'ld Rgiigio-ki þriviïegiäti cireà eam pofe

fint. fo. Communicans hebdom, fand in

fua Parochia, an inPafcha, in alio loco comu-

nicare poffir, st. Qui eam neglexir , tenetürne!

h

fub mortalecam poltea famere. Ibid.

v n d

Con[anguinitas,

c Comitut

- Quid fir, 245. ia quotogradu dirimat. 25

(, 74' w

Aninlínea re&ajib. An inz,gradu equalislinea

(fus , 2

traüíveríz , jure naturz (icirríta, 252 Pide ,

obligzn'onis

Emgec,iim;,

'0nf2*n]?43 50»4?':'&0?22:1?1&

Quotuplex fit. 168. An *q'uiïuïö cóhditiote

Confenfit , habeat notíriam ejus exiftentiz. 169.

Hone häbmo

Ànf(ub eo defutüro , üeceffarió eventuzó. fuf-

ficiat, 176, Si contrahentes habüerint inten-

yus 1j*

tionem eumfu(pend'c'ndi, ü(Que ad coónditio-

groputi

nis eventüm, i7r. Si quis conrrahàt fülb corr

ditione nón neceffaría, certó tamen eventürà.

ibid. Pofita conditione , fi Antechriftüs intrà

X. ann.Yenerit, 172, An füb condirione ho«

]

Q

nefta , & poffibilide futuro , valeat, ibid. An

U 2

Patre

(u(ci:fi

!

as

308

INDEX

Patre primó diffentieste ; poftea confentiente

compleatürnepofteriori confenfu Conditio

174 Matrimonium inter Affines , fub Condi-

tionecontra&bm , éftne validum, 174. An

An pre

i

fub conditione turpi valeat, ibidem, An Con-

um V

ditiones honeftze repugnent, 17;.-.'»i:c'1,ü

appofita conditione impoffibili , fine ejus

eventu contraheremolint, 176. Sub condi-

3 lHomi.c-ï

tioneappofitus , valétne ea expleta, 177, Ea

. Nonigm.

adimpleta, anrequiratur novaParochi af

: m

ftentia, 178.

-

E

1

).

hod

!

Confenfus tacitus.

Unde di

|

falia,

gnofcantur, 183. P;de 'verb.Sp'ob

|

IAD (

T

x

Contritio.

s

Quid hoc nomine fignificetur, 69. Quid

Qv

fit, ibid, Curpotiusa&us charitadis, quàm

Adey

Panitentiz vocetur, ibid. Quomodo pecca-

tendo

tor aCtum Contrit, eliceat , cüm charitate ca-

dapg(

reat.ibid, Anpeccatorib. fit neceffaria. ibid.

Deang

Quotempore quis ad eani obligetur. ibid.

fineli

^ Anftatim commifío peccato eam elicere de-

| lm

beat, 7i. Quodnam fit ejus obje&um : mate*

* Tetih

riale, 72,

R

190,

itftm

Copula,

E

i

i

309

- QUUEST, ET RERUM.

pnfentxenrc

Wv

Copula.

ub C

-4 An praternaturalis virí cum uxore fït pec-

u

em n

g:äxþm, 18y. Vz'de'y. Debitum Conjru-gaie,'

n Qu

Crimten.

|, n

Sub o

.:*jHomircidij, & adulterij dirimirme Matri-

kt; ml

l

|

monium. 259. Gignirürne per quodvishomi-

cidium , & adulrerium,

Y

J4roci ag-

26o, feqq. Vidä V.

|

Impediment. Matrim,

-

-

DammmsttiÓm,

u

Ancum o Conjuges teneantut ad debítum,

Fide v. I?cbimm Conjug.

Delbitum faniugale.

j 69. Qllx

» . Qualefit peccatum non reddere, 18o, An

'atiSv qu:ü

ad evitandam incontinentiam in fe ipfo , pe-

ydo p

tendo , peccet. 181, An tuendz fanitatis gra-

hariatti

tia petere liceat. 182, Adquid Conjuges te-

ff

neantur. ibid, Anfeminatio extra vas aliquo

:etþïf. u

fine honeftari poffit. 186. An debeantconari,

eitt

u fimul feminent, 188. AnMaritus peccer, fe

retrahens , non exfpeGata uxoris feminatiene,

I

[

189. Anliceat viroin/copula non feminare,

190. Anexcnfetur Maritusnon feminans, uxo-

|

re(eminante, ibid.

E

I

o

U 3

Quo,

INDEX

31o

'wocies pïec;cet conjunxpetendo , pe&c&tng

alrerreddendo ; & àcontra, rgr. Siquis cer-

'|

«us fit, Conjugium non effe validum, potéftne

- Jrrin

teddere ,aut petere- ibid. Credens Matrim.

bonafide contractum , effe nullum , potéftne

äpedim.N

1

reddere, & petere. 195. Quid (ifadka dili-

j

genti veritaris inveftipauone , alter adhuc ma-

neat dubius. 194, Si Matrim. nondum | con-

4 Ándu

fümmato dubium incidat , debet ne reddi à

hü,cim

dubitante. 199. Finitobimeftre, dubio du-

Thortuun

rinte, potéftne reddere, 194, An conjunx

guli, 1

teneatur credere , alteria(ferenti , feprius non

fi[u Wl-

coníenfifle , vel fubeffe impedim, dirimens,

*

195. An excufeturà debito reddendo

?

Ob (u-:

tG ?

tium ot

pervenientem. impotentiam , intra vas [e,n).ie

nandi. 196,

N

uülteo,

Denunciationes.

An licearin ijs difpenfare, & àquo, 156.

Oi

In quibuscaufis legitimà difpenfetur, 157,

Quale fit peccatum unam omittere,. 159. Ubi-

titit

namí(ntfaciendg, ibid, Et quando, 16o. An

puig

viearum , teneatürne quis revelare impedi-

mentum, ibid, An impedimentum occultum,

quod teftib, probare nequeat, denunciare quis

h

teneatur. ibid, An occulrum , füb fecreto na-

Matin

turali, vcl juratus, denunciare quis debeat,

16I,

-pf/?äa

ET

QvaST E'f RERUM.

3

p

Siquisce -

D"g'/þdkim cultus.

mpoidie -

s Marin

Irritátne Matrimonium, 2653. Fide v. Im-

n, potca

pedím, Matrim,

f&&ä dlh'

adbuc m

Divortium.

um Q

pe rddi

Andurante vinculo Matrim, fieri poffit.r47.

dübio du

An,cümuxor probabilior credat , virum

j conj;mx

mortuum , alteri nubat , priore vivenre , fieri

poffit. 149. Anpropria authoritare fieri pof-

epriusmt

fit. 1. An Maritus , cum Uxore adultera id

dirimett

facere poífit, 152. An innocens, poft divor-

)j Ob[llz

yas ii

tium ob adulterium fa&um, Caftitatem vove-

re,&c, poffit, 1/5. Idémne dicendum de ad-

ultero, Ibid.

Dolu.

qu, tf

Caufam contra&tui Sponfaliorum dans, ic-

etur, 1f

ritátneilla. 128. Quid , fiper tertíum, (ine

H)

D

j

participatione alte;ius adhibeatur, ibid.

g AP

! impf ,

Epifoþalä dignitas,

ycepltum

ciareqüjs

An 'ciirim:tt Matrimonium, 141. 7;de v,

(rerone

Matrimonium quatenus eft Sacram.

db ;/

U 4

Error,

M/&

m

3!

INDEXYX

418

t man

Errar

Comn.ul

; a comu

n

Quoruplex fit, 239. Per(onæ anreccdeng

ibid.' Concomirans, ibid. Forzunæ,c&quah—

»

giaus, an dirimat. 2.4 0,

Á

Curi

Eu þarzqu.

Materia

gexte(ul

Quid hoc nomine mteiïzgatur

39- Anad

minidtra

falurcmnf*ceüarn 40: Quo tempore - ficfü

- Cnfetet

prenda. ibid, (älo(u:m» snno mfantpsad

T fperat

gam admittendi, 4t. ]nfans zgrotus , an eam -

| BCCR

ame X. gtat, ann, faimere liceat. 42. Quæ

dA

nre]us Matería. ibid, Qur(ubipacncbus Pa-

C0 t

nis, & Viniinftituta. 42.. Quz fit. ejus Forma,

Joni

ibid. qud (ibi vult2qua . Calici infufa, ibid,

efedus

Q!funtc]usEFc&lls. ibid, Quanaonamþelc

cipiantur. 44, Àn liceat eam inore retinete ,

donec alteraretur, ibid. xxemp:endu quzs (mnae

jorem ho(tiam, velplures parvas « recip iane

Qu

pluson»t:æ., 45 Sub utr&áque fpecie , percipi-

C()nlu

turne plusgratiz. ibid. Quid ad eam recxplcn-

dam requiratur. 46. Flectenti ad gradu: alta-

US

pro ea-fumenda. , recordanii peccati

P.iou. quid facxe*ïdum. ibid. An teneatur

|

U

proxima occafione. confiteti. 47. JEgrotus

Tüoce

de quo icdabium , .num fitin peccato mort,

üt erqu

3xl po(ht:.ommum ;are, ibid. /Egrotus, non

!lï e]US

ri

ungs, an poffit. 48. L!cearpcüarxm ea fume

ctan

pta

P

N

| gäwï ET RERUM,

513

ptaimandi?care. 49. Quo inloco renetur quis

Commnunicare, ibid; Qua dieibora. $2, Sít-

neconíultum f"æ;pius; Consnunicare. ibid,

at

(

2

!

]

;g:,&cgüal

: E;gtrema unidio.

Curíravocetur. 87, Quid fit. Qu,æ ejug

Materia & Forma, 89. Aniortis periculo nr-

gente fufficiatuna Undio. ibid, Quibus ad-

i ;9..An!äi

miniftrare debeat, 89. An. non petehtibus

ore i

conferenda, 90, An differendà donec vita fit

iufnten

[9/

l

EX

äefperata.' 1. Sidubinmfir an z

o

ey w iïria'; T

(PEUL

nec ne, ibid; *An debeat Co

nfe

(io' praimitri,

B

twk

f H?l, Qlï

ibid. An poft Viatícum con

enda. g2, An

cidus P

eam negligere (it peccat, Mort. 93. Quienam

ejus Formà

corporis partes inungendz;" ibid, Qui 53*!.3..

3fw;ä: lbld

cffe&us. ibid. Anfzpius recipienda, 9«,

o

re pl

Finis,

jo qUi f'ni'

; rg[);*lï.r.i

Quis fit Matrimonij. 187. Pide v, Debiuim

je, p

Con"'jugaïe.

miepe

|

i

;rad'us i

Forgicatio,

mi Pcmïi

] [cnfllubf

An Sponíz , vel Sponfi fuperveniens, det

A;g'OIU'

innocenti jus. diffolvendi fponíalia. 122, Si

Caw [']0".

uterque poft fponfalia fornicerur. 123. Si vir

t na'f

t

)

fitejuscaufa. 149. Pídev, Matrim, quat. eft

jmel n Í

Sacram,

[

u

j

Gradut,

CQ

a

INDEXTX

il

Grddus.

j

)

Ín

Pro Matrimonio meundo quomodo dc[' ig.

Àncor

nentur, 248. Regulzeos cognofccndt, 3,49

Ditochus

[eqq, Fide v, Imped Matritm,

bid. An

Quoc i

Gratiaá.

mentia, à

Sacramentalis , an differat à fan&ificante.ro,

in quo confiftar diverfitas accideuralis inter

In

utrámque, i.

Quo tempore percipiatur,

Quot

ibidem. In quanam ablutione Baptifmatis con-

| VOIRDIGE CU

feratut, 22.

Hermaphrodzms.

lii

An validécontrahat, 398. Facta femel ele-

&ioneíexus, aneum mutare poffit, 299. An

N wq

EM

juxtafexum | minus przvalentem contrahere

f antee

poffit, 3oo,

&wa

dmmar

Jeunium.

1le incj

"IlCI0(c

An ad Communicandum requitatur. D

4Egrotus non jejunusan poffir Communicare.-

Um, :9

48. Durantemorbo , an poffit fzpius 1ta

Oxld lu

Commumcare. ibid.

i, V

(äl!d 1l

ï"ldlta

Impedimen-

9 7-?2

p

QUVEST. ET k ERUM,

3

| Imp;dimmtgm UMatrimonij.

vododdp

Áncontrahentes teneantür manifeftare, :61,

ttdi uj

- Parochusillud fciens , anrevelareteneatur,

ibid. Au Ecclefiaaliqua apponere poffit, 258.

Quor(nt eorum fpecies, ibid. Quor diri-

mentia, & quz, 239.7:de v. Matrim,

ificttte d

Impedimenta nou dirimeniia.

aralis nv

;cïcipiarur.

dit, & queznam fun.t. 30o0, Ánfit peccatum

(matis Cl

Ícienter cum impotenre contrahere,ibid,

lppotentia,

IrritätneMatrim.zao. C&id €ea vocetur.

(md de

39r. Quotuplexfit, Et qua ejus caufz. : 281.

' 2'99' An

Abíolura, & perpetua , an dirimat. 281, Quid

at

fi antecedens , & cognita fuerit. ibid. Reípe-

Giva, an fit perpetua, 285. Temporalis , an

dirimat, ibid. Anfit perpetua , cüm femina

iïneinciüonecogno(cinequeat. ibid. Ex Ma-

leficio confurgens. 287. ín dubio quid agen-

qu. d

munlcre

dum. 288. Quandocenfendaperpetua. ibid,

Qid fitoto eo tem poreconfummare nequeat,

ii it

289, VInde probetur. ejus. perpetuitas. 290,

| Quid fiunus neget, alter affirmet, ibid, Anob

| frigiditatem feparatus, peffit contrahere cum

:

alia, 222, Quid ob ar&itudinem feminz agen-

dum..

TY

$

INDEX

ai

d

um. 29;. Anquis ob juftam caufam mp;;i

proximus, com:aha; , it impotens. 299.. -

Qu

à 10

h

*'*intfætia.

At

ï(älde

uidfit. £: An neceffaria. E»c quot e)üä

- ünimoi

fpecies, &, Quznam earum neceffaria, 7. Án

gni

conficiendo Sacramentum fit neceffaria a&tua-

* antetedi

lisexplicita. g. Quznam à Miniftro Baptifma-

. Matr

tis requiratur. 26. Sià Miniftro-in Bïaptifma-

teomirteretur,damnareturne infans , ficon-

m

tingateummori; ibid, Anfe: per timendum,

: Moribar

|

gratim.

an baptizans eam habuerit. 25. An ad reci-

l

| trim i

p/iendqm Bapaii'*mfl fit neceffaria. 29,

| fddise

: fiddise

Ligamen.

(elesco

Irritásne Matrimonium. 272, Quez certi-

Qu

tudo de morte altecius conjagis , ut fuperítes

illaSae

contrahere poffit requiratur. 275, Falfo cre-

j

denspriorem viveré , finihilominus contra-

Crame

har.. ibid. Quid fide morte prioris dubitet.

fatore

.

274

Tatüt,

Locus JS4cer,

| &atem

:

|

[

Án u

Quid hoc nomine intelligatur. : 219,

poffr

P

'Ivl;lll',t;if??

liriof

Ctn[ei

" Qgid,ügniücct. 39«

Tfà Vas

h At

Mdtfäe

:

QUVEST. ET RERUM,

wam moni;-:

Matrimonium.

m

- Quale fit di(crimen, inter illud , & Sponfa-

f;-ï,?l'ia',v 10f, An promiffio fi&a , valida fit,106, Du-

— bitans,an promiferit, ceneatur ad fidem, 105.

. Qui de promiffionecertus fit , dubitet veró de

t quidc

- animofe obligsndi, anteneatur, ibid. Qui vir-

foris 7. &

|

- ginem fpe fiGte promiff. Matrim. defloravit ;

e[ïartiaa&ua-ig

anteneatur. 108. 7ide 9. promifíio,

1oDoprs

Matrimenium, quatenus. Sacram. eff.

1 Baprifmet

fs f

Unde derivetur hoc nomen. 15 Quot modis

erimendu

infcribatur, ibid. . Anexlegenovafit. Sacram,

hat

gratiam conferens, 132. Quid fit Sactam, Ma«

P

trim. £533, Quomodo dividatur. 133. An per in-

fideles celebratum fit Sacram;ibid, Quidfiin-

fidelis,cum fideli contrahat.ibid. An inter infi-

deles contra&um poffit fieri Sacrament, ibid,

Que t

'ux fit ejus Materia, & Forma. 134; An verba

" (uperl'tei

illa Sacerdotis : Ego 9os cozjumzo , fint fórma;

falo c'

13$. Ánper Procuratores contractum , (it Sa-

us QO

crament, ibid. (&id reqüiratur , ut per Procu-

yis dU

fatorem valeat. 126. An certa &tasin eo requís

ratür.137. Qualefit peccatum ante legitim,

&tatem contrahere. 138. Àn fit diffolubile, ibid,

Àn ratüm, & omnino indiffolubile, difpenfari

"

poffit, 139, Anratüm , non confummatum, R'e.

ligiofa Profeffione diffolvatur, 146 Quando

eenfeatur confummatum. 142. Anfolo viro in-

tra vasfetninante,dicatur confüummatum. ibid,

d

Àn ante confumrhationem, detur tempus ! in-

gredi

€

S N

uaznf

318

INDEX

)

i

:

gredi Religionem, 143. Quid ,fi intra bime&rä

b

&

4

timto,q

viconfummetur, ibid. Án péccet intra bime-

- Qu

ftu

ftre, copulam vi , vel timóre extorquens. 144«

f

Anconfummáto Matrim, ex mutto confenfu.

f

poquof

t

?

7

103 Quo

Religionem ingredi , & profiteti poffint; ibid,

.An pro(

Anconjunx de confenfu libero alterius,in fécu-

- Éxcomm

iE

lo remanentis , prefireri. poffit. PA Qxi'd;fï

y

j

/

Técipian

conjugilicentiam dans ingrediendi Religios |

nem, provecte atatis nonfit , nec Keligionem -

ingredi , fed in feculo manere velit, . 146,- Ec(i — Qul

dedit licentiam,fine propofito Religicnis.ibidg'

Aulicentíam datam revocare poífit. 147 An -

| ]u&ici«

diffolvatur ab infideli converfo. ibid. Án diffol-

vatut per omnes Luxuri& fpecies. io, An fol:

: tétenony

vatut , fi divifio carnís noti fiat; ibid:

Qud

1

. eMatrimenium clandeflinum.

J

Quot modis dicauir. 1£6. Primo, & fecundo

modo fumptum,an fit validum.ibid,An fit pece

Qid

catum , denunciationibus non Ptæmifüs , cons

I

I4

fummare. 18,

sin

etné,

hiotdy

Quotuplexíit. 265.. Quiriam Mattirn, irri- — ibij

