t0 COR

Copula

torig.

quinea , impeditme debiti petitio-

]

u

qua ut

li.

* Kejp, Ex copula fornicaria cum U?S.O.I.l'ïs

Nec

con(anguinea , oriri affzitatem , & confequen-

ter inpederi debiti petitionem, non tamen debiti

Ilqui

befo)

yedditonem , quia pat non eft , ut innocenj

Ne

damnum

4

patiatur , ob g;ilgam delinquentis,

yasde

ö(;c.

m

ne ad contrabendam ajïüit,q;-

fetvi

Requivitár

fi

tem , ;op:ild perfecha E

N

VR. Affirmative ; Ydeft , copula carna-

! iltic

liz , valis debet effe , ex qua fequi valeat ex na-

V,

"

u

L

*

raréi, prolisgeneratio, aliis non induce

Ttnor

affivitatem.

hn

" Quia rora ratío, ob quam contrahitur affsi-

du ex eju(modi copula , eft ( ficuti jam dixi , de

confüaimatione Matrimonij ) quod peream

"

vir & femina unacaro efficiantur , at non eftü-

AW

ciuntur 24 c4ro, nifi per copulam perfedtam,

tener

& fufficientem de fe ad prolis generationem:

virf

qualis et illa, cüm virile femen intza vas natue

fe-

chuq

rale femineum einirtitur, & cum . ejufdem

Qnd

minz commif(cetur femine. S. Thom. z» 4.diff.

ädger

€3 147.

4ugre r - Reginald, £/31. m wf

ha

Filing

u

6 7, Dedebito & ufu conjigali.

IQ?

Filiuc, £r4&. 10.2, part.u.108. Sa. de impedi-

n

I

ment. n.13, Navart, 64 22. 8. 42.

fatis efit ad

Undé , ut jam (emel dixi , non

con[ummationem matrimonii : affnitatémque ex

eocontrahendam , defloratio , fivecorruptio

nj

:g:iq-

uxoris , abíque virilis femínis receptione :

quia ut fic , non dicuntur proprié ss cáre

fieri.

u

Nec etiam

Lcyiqe

contrahetur affinitas ex copula ,

in qua fola femina feminat , quia íemen mulie-

um

bre folum , non eft prolificum.

yc i

Necetiamex quafcünque pollut,ion; extr&

!clinqufüfä

vas debitum, néqueexcongreffu. fpadonum ,

càm illorum | femen generationi non de-

s

4l dfjïï?m

ferviat,

Néque ex copula preternaturali , feu fodo-

ul n

mitica , quia ex illanon poteft fequi genera-

at

tio,

Nec etiam ex copula habita cum muliee

g ii

remortua.

Requiritérne ad contrabendam 4ffivita-

jf

pem, ut fimulconcurrat feminei feminis

t dixïu;

*

excrettio ?

l p

,OBOD L Aliquos,cgmMedi&i: Galen,c$

g n*

"Avic, pof? Hipocratem , - probabiliter omninó

| ';effeaïi

tenere, feminànoníeminante , quantumvis

l

vir feminet , néque effe copulam . perfe&am,

.

*

q u

néque ex ea affinitatem confurgere

quia fe-

qu[dfm

cundüm horum fententiam ;utrümque femen

" !',';4. j

adgenerationem defideratur: D, Thom. 7 4.

^

difl. 41,4. 1, art. , Dian. 4 p.iratt.2, re[gl. 43,

4

aco Der,Sacram.Cap. 8. De Matrim.

í

5:m&.g mz]c.refol 19,p. 3. Huttad, dzjþ 10;

/mw.a

diff.

.

(

7* Refp.i, Alios magis probabiliter affere-

re, parum | referre ad ajïmm:em comraheq-

«

dam quod femina femmet ; vel non, cüm ejus

' M

femen ad generationem neceffarium non fir,

Pon:,l7 £, 33,5. 2 Kebell. 4,3.4. 15, s.2

Wnere

Rodriq. r. p. c. 227. , 1, Sancb, 4.

64f 2.!

) CQP

Mi

Sylvelter. Sylvius, alij.

ügm 4l

-Quid fi opula vi fft extoria ?

* Re[.

fnpis

Carnalis copula , five fit conjuga-

Cnvnafu

lis, five non, (ïve llbera Gvccoa&a fivecum

tudr)

vxgnlante,üve cum dormuente wr:[mam pa-

v

reteaffinitatem, Cap. dz[crmonem de eo qut cog-

[üf affin

no'w:. Sanch. /.7.4, 64.n 17.

mtz !

[mm

Si quis maritus cognovit mulierem tertio,

J

vel quarto gradu ]uæ uxort conjuuctam , fibique eodem

gmdu afnem , zmpedzt;ürne à petitione de-

lton

biti conjugalis?

gutte,

* Ref. Negativé: quia ejufmodi u'npedl-

&

mentumi provenitex jurc Ecclefiaftico, nullum

)unge

bttum

autem jus (tatuit alem inceftum impedireà de-

biti exactione: nam jure Conc. Trident, fe [

N

24. dereform, Matr.,c, 4, coittts ;lltczm.r,g gnit

Wynä

afEnxtatem tantüm ufque ad fecumdum gram

5'071]4!

dum cüm ergó non fe extendat ad uxorem ejus

:

mariri , nullam eft Fundamentum ut dicamus

impediri debiti petitionem. . Navar. lib, 4»

*""-4? W"f W"f j $ 304 Tolcms. lib.7.

m»-

fri,

$,7, De debito €$ ufu cpnjugalr,

201

famma, c

, . Pontius. /. 7. c. 33. de impedimento

affnitatis,

lter d

Conti

| guiüw.'? dic

untur f.azztrf;þ;r? 4ffz

"i

h.,

eitatem

)b,tümf,füä

lt QOLU

* Refp, Hodieillam folam affinitaten pere

? ff M

manere , & effeinufu , quz . centrahitur. ex

TU

uno capite inter cosagguineos Viri , eggnofcen-

s feminam , & exalio,inter. spfam feminam

cognitam, — Ex (imiliterex uno capiteinter coz-

Jl

fanguineos femina cognita , & inter ipfum virum

!

TU

cognofcentem duntaxat , ita Conc, Lateran,

hl

[

cap,

non debet, de con[Ang. €8 affimit.

'J at Fa*

Quarté cosfagguinet gpfius viri,non dicun-

T

T

tut affines re(pe&tu confanguineorzum fiemina cope

site ; undé fit, ut dwofratres poffint ducere duas

(1) Wiä

farares , & Pai;r & fihus ,mateem , & filiam,

fhi

Uude non debet impedzmentum hoc extendi

ad conjugem , qui rem habetcum fuis confan-

W'g dlf

guineis; quia licétznceffus gravius crimen fit ,

ex eo tamen nulla oritur 2ffz;74; cum alio con-

"D.

t

P

junge ,rat

;

IC07mlm

ione cujus , impediatur perere. de-

cdlirc ïï

éxtum.

bt

Neque etiam extendendum . eft ad affines

conjugis , &tita , (i rem habear cüm affize fui

il

142';4?," , i

c05j4915 , noncontrahit affrzitatem cum cone-

igorfmflï

:juge; quare folüm ad coz[2ngnineos HX0-

*/5 excendi deb

A

y du

*

X

Ct,

*

u

Í

:

N $

l

"

Con-

l

5

£02

De 7. Sacram, Cap, 9. De Matr.

(ntfit

Contrabitne cognofcens affinitatem ^ — um

t cognit& , ( àcontra?

| n

* Refp. Negative : (ed effe quafiunum prin-

cipium totius a/fizzratzs: dicuntur autem affines,

*N

quia percopalationem unins , frt proximus

- tnjug

eoni Alterinus.

—Cügml!'

u!queä

4f

Diflingsitárne affinitas gradibus i

&

* Refp. Per fe non diítingui ,fed fequi gra-

[im o

dus cognationis , vam in retfa , quàm in rranfe

h.

veríalinea: hincfit, ut quoto. gradu con[an-

lum

guinitatis conjuntius eff tibi vir , toto gradu aff-

wl

nitatis conjunila [it tibi ejus uxor, quod etiam

i d&

verumeft in. copulatis coitu fornicario : D.

j

Thom.4 $f-art, 7.

Pcrïti(

Quaré /Lipes in affinitate dicitur duplex illa

tripl

per[ona , quz pet caznis copulam commi[cetur. ,

E

cüm utráque fit, orz7o , & radix bujus affini-

Quv

tatts.

älicih

Etficut lipea. con[anguinitatis ef

duplex :

Cjas

Qgædämre&a alcendentium fcilicer, & de-

Fifleï,

fcendentium , quzdam traz/ver/a , Collatera-

lium fcilicet , ita //zea affmitatis duplex eft ; in

Lineavetla sfcendentium affiniratis ponitur

focrus , Uitrichs ,. noverca, Defcendentinm

Gener , nurus , Pryvignus , 9 Privigna.

lu /nea tran(ver[acollateraligm , (untilli,

I

nZzea

Qüinf

qui älgcrutri conjugi funt confanguinel i

?,i??ïla

menf-

Mav,

$. 7. De debito €$ nf coujugali.

20j

trap[ve

rf

4, nam alteri fqgtaäne; in eoä;m gra-

btl

du linea tranfverfa.

)

Ex quoto grada oritr affnitas ac im-

( um

peditur debiti pe:äïo?

ij

ij

rend

* Refp. ffinitatem contta&am ex copnla

um

conjugali , & licita impedire debiti petitionem

ufque ad quartum gradum inciufivi.

TE

"dffinitatem veró ortamex cópula. fornica-

l

ria, & illicira ex Tridenc. feff. 24. cit. c. 4. fo-

ii

Ihm contrahi u(que adfecisdum gradum incltte

im n

Jrvà; necultaextendendameffe : cüm ultra

li ii

sllum gradum. ssatrimorium. conttahendum,

j grm

vel contractum nec

x

d

x

uodat

iritiat, imó nec eopediat:

utdeclaravit Piíus V.

micr

'yþi:npga; hanc 4jfïzitatem impedire debiti

petitionem , etiamfrocculta fir, cum incurra-

f /lap/:x::ï'

tur ip(ö fa&o , & ante judicis fententiam.

,mm/füw

Ex hác graduum divifione affinitatis , vum ex

p

copula conjugals & licita , vum ex forzicaria &

illicira contra&z , hunc fingularem cafum :

cujus etíam Baff;

4M5n [uis meminit fleribu, de-

g, u

giglerg liccþit, ;

Collst:l

)

J

. Cafus Specialis.

t Qu

cet

(

* Duwo confanguinei, u»ss Cajus exdfens in

tgll

4'

"

fecundo , a/rez Titius z tercio gradu confan-

pl

uinitatis interfe, 4sazdas Dettam ssatrimo-

L

wium ducendam frequentabant , e$ unus ex illis

COP E:.!!.v

M

Wocigue

i04 — De7.Bacram.Cap. 8. De Martrim,

(

copulam fornicariam cum . spfa babuit , altey

ul

veró mattimonium cxm ipfa de prafenticone

t

traxit , £ confummavit t queriter nunc.

:

Num Mairimonium tfInd validum

fuerit ?

* Refp. Ajfrmati'y& . quia tenore Conc,

L

Trident, affiaztas contracka ex copra forascaria,

€3 uiicita , folummodo matrimosium dirimit uf-

* My

que ad fecundum gradum inclufrve: cüm autem

|

Cüüfangn

duo ifti con(anguinei , Cajsws,& Titius , fint in-

f"'"fa f

tet fe intertio con(angutnttatis gradnu : nam ab

nt ,ul;;ï ,

eo , quiremotior eft 4 [lipite , h: denominatio

lferam

in iftisgradibus : fequitur quod in eodem ter-

ia

tio gradu ille affinis ic Bertea (e cognitz: cüm

Cpi

ergonullum hic inveniatur ssspedimentum diri-

attinet,

mens inprimo ,& fecundo gradn, fed tantüm ir

Wiruy

tertío , inquo Concil, non prohibet matrimo-

M

nium , quandó affizitas provenitex coptla tlici-

lilonem, l

:4, concludendum omninó eft , zatrimonium

Ib dgfu

hoc tezere, ac pofteon(nmmmationem ;jþ indi[-

;

»

eï,*u.im

folubile.

ld

«4- Poffetne i5 , qui fornicarié cognoverat

Bertam , defunito (no Cognato , illam «vi-

4

duam ducere ?

! M

* Refp. MNegative : quia modó inter eos exi-

b (luæd

ftit Zmpedimeniumin tertio gradu , proveniens

confurge

ex copula matrimoniali , atqui, hocimpedi-

uf

mentum fecundüm Concil. Trident, nonfo-

TL

Yim ufque ad zertism , fed | pfcltgc ad 4u4

d

lla?rin;,

$. 7. De delíto E ufu C0njügalï.

10j

hi, d

vadum inclufrvé , dirimit 1natrimonium ,

;ræfemimrq

A

L

n

vulidun

Affinitas Spiritualis.

enott

Impedimenturm Cognationis impedíine

li fmt:m;

Petitiótem , (» Redditionem?

j m

' gt

* Multa . bic , de Cognaüone carnali , fen

Confíanguinitate , éjZ/7we . gradibus dicezda

j t

jj t

forent , fed quia lócias eommodior illins tratlaude

Jenonit

erit ,ubideimpcdimemis egero , illam eà áfaue

yeodin

differam s Pauca [olummado hic de Coguatione

Spirituali dePabe.

tites Ciï

Cognationem Legalem, quod in przfentiarum

i

dunir!

attinec ,obferva , quod ipía füperveniens

s matt

matrimonto jam contratlo , nonimpediat debsri

petitionem ,quia nullo jureconftat , debiti pe-

gþ u il

titonem,in eocaíu interdici, — Sponfalibus au-

a

tem defuturo , faperveniens , illa dirimit. R.o-

TO

fel, v, impediment. n, 16. Sanch. d, 36, s. 12, 20,

l, 7. de impediment.

u

o V

-Quid efl Cognatio. Spiritualis ?

* Refp. Cog

natio Spiritualrs , eít propinqui-

tas quzdam períonarum ,. ex Ecclefiz ftatuto

yer

rora

confurgeus, propter Collationem Baptifmi ,vel

ocitf"

Confirmationis , vel fufceptionem r'écipten-

t15 bac Saeramenta,

y

"Tf

"

Inter

-

l

406 Dé7. Sacvam, Cap. $. De Matrim.

inite: (

us V.j

later quo[nam contrabitur ifla

Cognatio ?

| Alan,

* Refþ. Trés olit fäifïe Cügnätz'ani: Spiriä

tualic [pecies , que tamen jzre 50v0, Concili

Tvident, teftri&z fuerunt ad hafce uas : nemé

5

pä:ad Patersitaiem ; £ Compaternitatem , qua-

ii

rum prior contrahitur inter Baptizattem &

lmin

Baptiz.atum 5 iiémque inter Baptizantem &

&U

Pabrinoi, — Compatermitàs autem coatrahitur

Haptz

inter Baptizantem & Baptizati patrem ac ma-

Itb

trem , itemque , inter Parrísos. , & Bapz"iiat'il

ügniti

paventes caraales.

tnii d

.De Cognationé adtem orta , ex Sacramento

il

Confirmationis.pari modo concludit, ac ftatuit

Mih

Concil Trident,ea quóque i nqüit(ï"agnaiiü,qw ex

Contra

Confirmatione coztrabitur , confirmantem , &$

pf

confirmaturb, i//5:45 patrem,4c matrem 4c fe-

ez'fedeb.

Aentem 205 egridmtur.

tl

FUPhatiy

CAffinttas contratda ex lfapri[ma , vid

Confivmatlone À Viro , transfunditórne in

f CW,

Uxorem ,( à contra i

Tlfore

* Refp. Negahivà : quia néé olim tran$

fundebacur , iulió minus nunc poft Concil.

f. zl.n.]l

Átriy

Mrident. antiquas . cognationes reftringens !

imó vir, & uxor jure compuns, a

lienim pofunt

atj

fu(cipere puerum: quia cagnario hzc non €on-

h

&u; 2

trahitur inter ipfofmet patrzzos; quaproptet qif

4

'niuiff M

& mnlier fic [nfcipientes poffunc matrimo

- dpis "g

$. 7. De debito €$ ufn cqnjug&li. 207

t

*

H

nire: &,ficon

]

ugati funt

» debítum peteie,

w

Pius V. in Bulla: czmo dlius

Vicem , &c.

ititit S;l

Ad contrabendam. hancce Cpgnuimg,,)

f0 u

Spiritualem, quamnamrequiruntur

tenditiones ?

d

n

u Ref. Interaliasplures

; haspracipué

rfequiri : 1. quód Zaprifmuui &

4;;:;'541//»1.'

Confirmatia va«

lidé miniftrecur,

?,;an'zmi

2. Ut Pafrini frat b

n at

aptizati in Baptifgno, ficue

& baptizan: , aliás no

T

ncontrahen t cogzationem

fpiritealem, — Vttüm autem ad contrahendam

& Bx;ä&;

cognationem [hiritualem , ex Confrrmatione Pa«

trizi debeant effe cozfirizar;

Y Sdmm

eft,

; controverfam

jí, ul

Mihicerté probabilíus videtur

: quidquidid

) MW":

contrarium nonnulli Rec

a?

entiores dicanr , licét

in cozfirmatioze non nifa

confirmatps (u(ceptor

m

e(le debeat , attamen (ic

outrafiat , reverà te«

nensaliquem in cozfry

n

Ati0ne

; contrahet hanc

cognationem ; ad hoc enim (atis eft

; quódquis

fit Chriflianus: & hocextendendu

j

m eft, quam-

visforet beretiens , febifmaticus

, vel puer mi«

gin "

DOr/feptennio , doli tamen c

apax,

Na Vafg

€. 22.9,36. Sot, 22 4. diff, 45. 4.

90&

3. Rebell. 4e

w

AMatrim, imped, [. 2,

-6.2,9. Palud, Rich,

rl

nf

relatià Rebel. Sylveft,

V. Matr.8, 5, .

— $. Eft , ut Parríniphyfico

hgclwn

» & reali Vconiïra-

&u £aptizatum , vel confiy

7^4tH92 teneant ,itz .

n

i

uür

ut veré dicantur/z/cipere

: & tezere :

.

" debetc in-

u

(up;r puer fuícipi de manibus bapt

ÜLANDLMO &ia*-

tim

|

]

àog De v? Säqfaäii. Cdp. $. De Mairim,

tini ac baptizatus eft, Hentiq. 4 12, c. L. 9

wgmtiz)

8. I .

:äprze

3. Reginald, Z 31.

.

j Ut Patrizi

nten'd'gut id münus exercere;

; Mi

M.

àd quodaffumunturi hincrequiritur, ut (uf-

(t.36.

cipientés ad cautráliendam lianc cogmtiane:? ;

fint vAtiónis cApaces ,

j Quo

; Ne concurrat é*

ror Per[ana, utfir, quane.

! lmpm;

rognntio

dà quis éxiftimar fe fufcipere , vel tenete frlium

Wi

Caij ,cüm tamen fic 777j filius : fecus ; fi inten-

dat facipete pre(etitem , quicünque ille fit,

(litàt p

&, Ut Patrinidlegitimodefignacote; qualis.

inch,

eft parens , tutor, Parochué , deputentur;

du

g. Utpuer f'fcipiatur , quandó pfimó Bap-

Lixatur ,undé , (iinfans rebaptizetur, non cone

* R

trahiturcegzatio. Sin veró dubium (ir de priori

WW P4

baptifmo , & infans fub conditioné vebaptizetur,

| fuitti d

præ(umendum eftcontrahi cogzattonem,

*

*

ündé

tte v

8. Ut teneatur infans in baprifmo.

Qrcli

quando puer domi efh baptizatus , aC deinde

p

folemnitas completur in Ecclefia , noft contra-

Diori i

hitur cognatio ab eo , qui lum (u(cipit,

lel fupï

[

Tenens puemmkin baprifmo mom folem-

t q

niter , fed privatim miniffrato , contra-

bitne cognattonem fpiritualem?

LURT

Ab

D

* Ref. Cum probabiliori fententia fufcí-

QVat,

ientesnon contrabere: quia inprimis- tunc

Mdlrin

fitamen aliqüí

quia;ï !

nulla eft obligatio uti patrinis $

a illa

load.

intercedanr , nulla exurget cognatio; qui

g

lg

9

; Mat'r;'m,

$7- De debito eà wþt conjzääli. 209

] Y 64

€o gnatto inter [nfeiptentes non contrabitur praci-

sepropter munus quod exercent , (ed quia folems-

Is CR

niter giniflratur, Sanch, d, &1, z. I

Suar, 2,

itir ul y

P. 4.67.art. 8. Rebel,4.2, dez

22

P

ed, AMatrim, 2

:agnationfäf

6. ». 16. Dian, de Sacram, vefol. 1.

Quod tamen exte

ndendum non eft;ad ipfum

, uf

Daptizanté , refpe&

uenimipíiusrevera orítur

tenr fl

cognatio ,live folemniter ,five privatim Sacra.

us, i

smentum boc minffratur : quia precísé contra-

luclllcfm,

hitur propter as baptizamdi, ut notat

I](Ovaqw

Sanch, Zec, cít. », 1 $s

Qul

Quid f klures , nullo certo d

f./l'gndta 3

Pr'imä l

conuvrant ad prolis [ufeeptionem

?

yr, 00

mfdcpfich

* Refp. 1. Quamvis non plures, quàm uzus

Jfolus Patrinu, five is vir fit , fivà famina ad-

»',[;WIW»

jtll,

mitti debeat adlevandum | infantem exfacro

jj ,

fonte , vel dwo famul , ut obtinuit confuetudo ,

mortalitérque peccent miniftri

» qui plures,

j ac dcmï'

gf at

quàm 4wosadmirtunt, ficut. & il

li, qui fein

majori ingerunt, vel intrudunt. numero , uti

ipilo

dixifaprapag,36, de Sacram, Baptifmi : aliqui

tamen Do&ores : omninó probabiliter fufti-

4 W

gt

nent, omnues tangentes baptiz.atum contrahere

iftam cognationep, J[piritualerm , ut laté deducit

T

]

Rebel./b. 3. de imped, Matrim. g. 6. nnm. $

.

!

(

T j

Navar, c.22.in fum, 2,39. Henriq. Zi&. 12, de

,[imis

P

AMatrim, c. Y n. 3. Sa, v. Matrim., "vAped, z, g.

j

!

J

l

|quiaàjureantiquonon eftrecedendum , nifi

L

—

qüll

quo ad excepta innovo,

de

[ cog'

Pars 1l

; L.O percepzmus C,

4p-

j

410 De 3. Sacram. Cap, 8, De Matrim.

ex jureantiquo omnes contta-

!

tigrod

appellat. acqui ,

hebant , ucliquet ex Declarat

ione Bonif. VIII.

fudiaí

tr, lol

erg o.

2, Alij etíamcum magna probabi-

ibf

* Refp.

Covar,

litate dicunt;

nullum eorum, fivefimul , five

affivitatem. contrahere ,

; & Al

fucceffivà. tangant ,

diim ipfos neceffarió pro forma exi-

iDrur,

quia fecun

itur à Tr

identino fa&a certa defignatio.

tuit ti

h.de Matrim. difp,

liptizar

Suar. 3 p. 4« $7- 4v 8. Sanc

44 qui

g7. HHH

Weime

Quid fi pl

ures quàm unas , C una àle-

) SC

gitimo

defignatore deputentur?

dqui al

X Refb, Peccabit defignator, contra Tyident.

lum 7

ipfi tamen defig

nati , contrabent omnuts vagm-

?"idqu

tionem (ecundu

m probabiliorem fententiam,

fietre

(i autem fuuccef[rve tangant,

jurg,

modo zazgant femnil,

exiftimat Suarez fo

lüm prigzum , à quo tAngi-

Dtin ?

(ammum dsuos , fi fuerit

Puggg,

zur baptizAtus , velad

saafculus , 8 E

cemina , dictam

cognationem COrle

U ptayd

"

Vi

trahere : Joc. ct

t, Reginald, Z. 31. 9. 152. vide

Rebel, /ib, 3. de impedim. Matr., q« 6,9. 5«

V

itd j

to

Si quis alieno , € prawrataria nomint

levet infautem de baptifmo , comrabitne ipfe

* p

affinitaiem [piritualem , an vero ejus

f

ilicer

primipalis ?

Ht

* Refp, Effe controverfum : 1. Enim aliqui

i

firitga

tenent ,cogzationem ejufcemodi in hoc calu,

"um de

uecà Principali, nec à Proeuratore. contra i,

Miii Pm

€o

pR

i.

$. 4. be debito &2 nfa conjugal. — aig

D65 (OlLte

eó quod fufceptio prolis ex Baprifiate ,üitpere

Bof

fonalis actio , valífque nuntius , five . Procura-

tor , folàm fungatur munere alieno. — Sanch,

. proo

H

dib. $9.7. 4.. Reginald, Z. 3. z.

156. Sylveft,

Í

jmul

f

:

Covar. & Ledef. Henriq. ac plure

s alij.

- gutttdn.

2. Alij volunt contrahi iftam Copzationens

o form d

à Procuratere , qui perfonalitey Fangit,icut con«

/

lii

trahit coguariozem,quiex commiffioneParochi

Mu

baptizat, — Sot. 24 dife. 42, avz. 3. Tolet.J, 7,

& 4. qui hanclimitationem addir : (cilicet

J

zpfe intendat coutrabere.

WW

—

p

j Secundàm probabilíorem | fenrentiam ,

T

aliqui afferunt , iftam copnariouen refultare in

m

Íolum Prizcipalem, non veró in Protcuratovem s

d

quidauid enim AQHt aliatris per alium

.

»per fe ipfum.

f

facere ,ive agere cen[eudus eft ,

ut habet reg.

f

juraz.

jqu u

"

Dein Prizcipalis fuit defigznatus , non autem.

Tuos ) ilï

it

Proctrator: huictandem fententie adítipula-

4

tur praxis communis , inter

Vata.

principes obfer-

"UM

,64"' !'

-Quid [f Alter. Parentum Élium alterius

vonjugis bDaptixet , vel teneas i utrá-

jj i

que Sacramento ?

j

* Refh.

S

;

hoc i2 frandem » €8 malitios? fiat ,

nj Ícilicez,ut i

dé capiat occafionem zecand; de-

bitum

altericonjungi ,. pratextu

£.

OT ZAPGnIS

ff äïï fpirit

salis , quamvis hic puniendus (i

t, propter

j i fuum

deli&um , neutrum tamen

impediria

; ngïö'. d;þiti petitione,

O a

Et

|

4334 . Dey, Sacram, Cap. $. De Matvim.

r:!i!ime

Étr. quoad izzocentem , res eít certa , nec

robatione indiget: Quoad socentém. veró,

fcet

dreral

tes eft controvería : fed quidquidfit , non vi-

detur zocens privandus debini petitiose; quia

Md w

nullusefttextusjuris, ubiid conftituatur:;ut

l?fl,(cipitw

—

itmet r

Ja:iffimé probat. Pont./, 10. c.6. 7 4., Egidius,.

dijb. 34.. d. $. 2.66, hanc rationem , ex ipfa pru-

L

m

dentria defumptam ,reddit, 4« , inquit, s*

hocimp

in leclo dormire,

tiot(en

defliffimum foret , cum eadem

€ uou po[c peteredebitum ex lege Ecelefiaflua,,

qdont

q.ff,od cei

12 mnltis ocecafonem praberet peccatis y

*

il

Íicetiamd

ocet Thom, Sanch. /, 9. 18.costlnf, 2,

faltem quo ad redditionem debiti,

p*

pfiq

Suid , ff jam contracto matrimonit

quand

aliquis in. neceffitate , proprium flium.

levam;

baprixet?

Vetm-

hunjs!

* Refp. Nullum nafci zzpedimentum p

inHigiu

di ,ac reddendi debitum : quod exprefsé de-

p d

finit Joannes VIIL in cap. «d /munma 30

bibil

4.1I.

ICeta

hátiog

$i contrad?o enatrimonio , alter conjunx ,

AÉ COMIImUDEI , aut/alterius tantum filiu

m :eneat;

9t

fcienter quidem non tamen in fraudem , con-

| hatrir

trahitzime boc impedimentum ?

- akcin

* Refp, Affirmatiué : & pofito, quód hoc

dftem

libuS

accidat ex fcientía utriüíque , seuter pote

petere , néque reddere , & fi unus tantum te-

ttz [n

vatür debiti

j Cita'

cerit , fine foientia nllterz'm , is pri

Pöïl:

u

E

Mul

$, 9. De debito &2 ufi coniugalz,

2

l uj

petitione s. quia ,'ut ex contratia ratíone colli-

TT MA

gilicec,tam antíiquajura, quàm recentiora

(ur, t

decretalium definiunt, hocimpedimentum non

i,

naíci , vel cüm in fraudem , vel ob secefftatem

J URT

fuícipitur, aut baptizatur: ergó cüm exceptio

A Bl

firmet regulam in contrarium , plané colligi-

tut ,fi velmalitia , velzecefftasabüt ,. incurri

, eup p

nj f

hocimpedimentum ; hzc videtur effecommu-

o m

nior fententia DD. T. Sanch, Z/. 9. dz]þ. 26, ".

Frrhi

7.Pont, Z, 10, C, 6,« 7

rt pmw

j

Quid , (ícum ienorantia, alter Pmrm-.-

£um levet ejufmodi filinm ?

* Refh, Liberum fore ab eo mpedimento ,

PM]MW;

pofféque petere ,& reddere. debitum , /(V]uia-

quando matrimonium jam eft contra&um , &

j

4

levatur alterius conjugis, vel utriüfque com-

munis filius ex Baptifmo , tunc imponitur five

n p

infligitur , dicta privatio. pezitionis debiti , ut

p

teit

;

pena delicti commiffi , ac ita igaorantia proba-

i

babilis, & invincibilis, ficutexcufat à. cuw/pa,

fic etiam excufat à perzalegis, cap. ff vir, de cog-

'[M W*

j j

aatione üirit.

Secus foret , i id factum effetante conttactü

P

y

matrimonium : quia zzpedimentum . ilud non

,),

!

nafcitur ut peza delitli, (ed utinbabilitas, ob u-

li

li

deceatiam : Undein legibus inhabiles redden-

tibus parum excu(at gzeraztia , ut docet Sua-

yr r

"

rez Jocofupra cit. Vide Pontium Jb 10, c.6,7.

t

t

Al

$. citantem pluresalios,

O 5

Pcïl* i

l

Quid

*g&*&ä

s

|

G

4 Dez.Sacram.Cap. 9. De Ala:rin?;

|

| mipo.t

«Quid fi ignoramia fuerit facti

N

* Reff. Sifati fit : ut f filium Petri , putans

5

illum

affí

efle Pasli fufciperes , vel ignorares

quém]levas, tenes, autéaptiz4) , tuum effe

TA

filium, veltui conjugis , non impeditis ab exi-

gendo, vel reddendo debito, quia ubi animus,

i

Ut

&ícientianon adeft,fa&um tale caret omni cul-

.2u

àergó & pewA. Azor. tom. 3. L. 3. cap.31. 4, 10.

* j

diff. 3. Rebell, 1.$.4.6.9. 1 j. Ponr. /ec. fup. crt,

2.9, Hac autem zggorastía per juramentum

probanda etit, cap. zz Jecfum, 34. 4. X, €8 2.

hone

nofci

ob

iit

eQuid ff autem iznorantia tam bujus jurie,

quàm fadi [i culpabilis ?

u

(cien

* Reff.ldem nihilominus dicendum : dum-

! R&

modo non fit. zgzeraatia ajfe&tata : Quocirca

etiam fiquifpiamlevet , teneat, aut baptizet

[cit t

tend|

laborans zggorantta viucihili j imó & craf/atam

rvgnn:

juris Ecclefiaflicieó , quód ignoret legem hoc

ftatuentem 5 velfaci;iquia ignorat effe propri-

um flium , vel conjugis ? non privatur jure pe-

tendi, & reddendi debiti : quia quando lex

atuens aliquid , vel fi contra fiatinfligens

Qu

cenam , requirit fczentiam , vel dolus ,non

fufficit dolus prafumptus

.

*

fed requiritur re-

E

verà illa foieztia ,five dolws:atqui , ubieft

indy

$gnorautia craf[a,excluditur fcientia , vel dolu ,

tam.

ergó. Deinponze, utdicitur in jure,non funt

Und

exaggerandz , fed leniendz.ca

p. pana depa-

Scxnn'

nit, d, 1. & l, ponis [f de pmnis, Cajet, in fum-

1á

PT

Alriti

21j

5; 7. De delito &2 uf canjzg;?i.

mA«. excommmunicatio. Navar,«u fum. cap. 27.

jdi

Suarez. /. j. 6. 12 4, 14. €9 j tom, i 3. part, difp.

tiri, t

l

N

p þ&. 3.à num, 9.ac plures alij citati Ponr. /oc,

um f.eit n.10.

ditis o

Quid fi 4

liquis [ciens legem Ecclefiafli-

H

Albi m

levare filium , ignora-

rontic:

CATH , &C Prolwlum 8

ret ponam à jure fiaiutam ?

MPJI'?O m

* Refp, Secundüm probabiliorem fenten-

TL

tiam , regslariter loquendo , igzorantiam pene

a

»Ioöz'

non excufare , quia hácce ignoratá ftat, & cog-

nofcitur integra legis prohibitio , néque utlex

obliget , requiritur adje&tio pocaz , obligat

hij

enim,quamvis paenanon apponatut, ergó, qui

(cienter levat alterius conjugis , vel commu-

du

nem utrififquefilium, quamvis peenamnefciat,

Qu

ícit tameneffe prohibitum , privatur jure pe-

t hu

tendi, non tamen reddendi debitum. Piura de

(l (ti

cognatione require apud Sanch. d. 59- !

lt ii

ff g

Cohzre.

:urjnrcgf"

n

l

. j

]

S uid in carmiae þpiriüs pofrto intelli-

gitur per verb, Cobare ?

10!37/5 : "

|

yiriti f*

* Ref. Significat , u1 jam femel annoravi?

j, 7

bl J

individuam vita focietatem , ac cobabitationem "

ul

tam quo ad dozsm , quàm quo ad Zhborum *

" I[

] ton"

Unde uxoratis non licet hinc indé , abíque li-

exteris regionibus per

r

tl

m

csäntia fuz conjugis , in

4

lon-

f

l

316

De 7.Sacram, Cap.8. De Matrima'

L

longum tempus vagari , taléfque nifi urgens

Queda

neceffitas , vel caufa legitima recedendi adírt,

'ellit &

vel quantocyus regreffam fpondeant, abfole

qtden,

vendi non funt , quia fpoliantuxores fuascom»

in,d

moditate , & ufu matrimonij contraje/Trtiam,

Ui

Cap. lizteras. 13. de reffit, (holiat. 'Tolet, &b. *.

tliby

c. 21; Navarus. c.16.7, 2.5. Vaálent, tom, 4, difp.

firit

10. 7 j.p. 2. Sanch. d. 24. . 29, Covartuvias

r (an.

$n epitome p. 2« €. 7, . 1. €8 feqq.

p:m;m

Pj

Locus Sacer.

qia,í

i

Ombja

T

Locus pulblicus , vel facer , reddítne.

tlj

aüium eoujugalem illieitum, ac. fatri-

legum ?

quoda

N

4

]

* Refp 1. Certumeft, a&um . conjugalem

OCU

habitum inlocopublico , & coram aljs effe

J

l

At

peccatum mortale , vatione fcandali , eft enim de

; Mfu,1

fe occafio rainz fpiritualis afpicientibus.

- deand

Refp. 2.- Nullumeffe peccatum , i conju-

d

gescopulentur ín/oco facro , néque etiam Ec-

"Ec

c!ä

clefiam violari , fi copulentur incafu neceffita-

Á E cc

tís , quia talis a£Zus , fi foret. facrilegus , vel

: us

maximé effet ob Jegem saturalem , Divinam

|

tlitiy

vel Ecelefiaflicam , a&um ejufiodi prohiben-

|

1

win .

tem , fed nulla/ex saturalis

, velpofitiva illum

ï:inm,

prohiber , ergó,

nmþ

. Non Natauralzs : quia non omnia R&ccaxa

,:Cïg()'

commilTalin loco Sacro , (unt faerilegia , ergo,

(P.IO

^

27

j $. 7. De debito &2 nfuconjugali.

217

li um

quodaliqua fint , alia verà non fint, non pro-

ndi al

venit exlege Natwrali , (ed Feclefiaflica ; oA

a, a

tecedens patez, quià fevtum in Eccle(ia commif-

füascom

(um , eff facrilegium, nontamen deceptio pro-

jjb

ximi: infligere aïicuialap;zmin Ecclefia, vel

m

calcibus , autfaflealiquem impetere, meneff

l

Il, 4'4

i

facrüegium , uulnerare autem ita, uteffanda«

ovatwviuþ*!,

tur fanguis , faerslegtzm eff , eroà ,. uon omnia

peecata comms[[A in loco facvo , fimat facrilegia,

Probatur confequentia , prioris diutecedentts ;

quia, fi id provenitet ex natara rei , per hac

|

omnia inferretur zzjuréafoce facro, & ita omhia

t

ea effent faerilegia , imó omnes

alim dutergi

At |

eali, elfentfaerileri, fi. fierentin Jeco f acro ,

Itl«

quod nemo admittet , ergó.

Sed néque Feclefiaffica , quia nullibi exftat

M

hoc jus, ergó, non eft cur dicamus e£ u zzar i

ais e

talem in loco [aero,ctiam non u rge

nte zeceffitatis

i

g

cafis , effe [acrilesum, imó n&que celpalilem,

bus,

fcandalum abíi,

( cu

Quod fi dicatur in ca

p. ffnali ,de Confecrat,

eium

Ecclefra , haberi textum expreffum ,. ícilicet,

ge;di

E ectefra enjufchmque fuerit. femine , aut. [ane

lu

guints effuffone polluta : dico deberi intelligi, de

D

iliicita [eminis effuffone cujuscinque viri, velfa-

robilt

miné aC illicito , locum [acrum commaculan-

iil

lj

ti"nm ,uon verà conjugatorum, quorum a

non eft ilicitus , nec ex

jl

jute oftenditur illicitus ,

] Pt(('

crgö. :

u

lf ,

"

O ;

k

UET

^

2318 Des Sacram. Cap. 8, De Ma?r&iz,

E

Idem dicendum in fimili , de /awgmiuz effa-

Edf

cileef

jïane,

quz, f jufl ef? , non habet fpeciem facri-

legij. Glo

fIa in cap. Ecclefijs verbo femine de

Dion C

con[ecrat.

dift. x. Hurtad, Ziff. 4. Sanch. 4. 15.

ltt,

lib,9.».5. Pont.

L.10, c, 10. 2,33. . Cafpenfis,

trall, 26, de Matrim, d. $. (e&1, 6, eitantes plura

alios,

i (ui

]

Ex quo féquitur , ut etiam annotav

j inprimo

!]

Decalogi pracepto ; part, 2. pag- $2. €9 [eg4. ubi

quben

quod c

de facrilegio mentionem feci: effufronem femi-

ss ex fe illicytam , & que cum peccato mortali

ittüko

Un

fit , pollu

ere Ecclefiam , illamque folam com-

miífam in /oco facro , habere [beciem fa

crilegg »

moittat

dummodó non fitoccidta , fed publiea : id elt,

(IVWJ

talis non quejsridice probari poffet , fed qua,

, mod)

vel ipsà Covfez/fione rei in judicio, vel evidentià

; divini

4iin multorum notitiam devenit, per quam,

! COïpor

lity

eft quafi diffamata Ecclefiaipfiüique veverenti

ebfcurata,

liney ]

bumaná [eminis efu]'z'ane; Ecclefia

Quia.cum

tingum

"

uodammo

docommaculetur , ob irreverentiam

EE

onfiftat

illiillatam , & tevetentiaifta, etiam c

)

inhominum exiftimatione communi , ficut &

tl

fema bo

minum: neceffaium omninó eft , ut

quia]

"otoria

fit hec £cclefiz irreverentia , & diffa-

Ecde

ematio. 'Tolet, lib. g. f[umma c, 9. £gid. de $4*

Id

crament. q. S3e art. 3. d. 1. n. 230. Pont, loc, €it.

Iw

LP

51 15. Cafpenfis, Joc. ciz. », 48.

Etc/eþ

uare , fi duo,, veltres ,aut pauci homines

pata

tamen

fciant pollutionem admiffam in Joco Sacre;

D p

Eccie-

7)

| $.7. D& debito &2 zjï) canjugali.

219

ng:tixis j

Écclefia reconcilianda non forer , néque fpe-

i fim

ciale effet facrilegium : quia talis fezznis effafio,

) fmi

at 4j

non cenfetur adhuc fufficienter sororia, €$ pub-

lica,

- Cfpe

ipupnt

Quid z0mine loci (acti, in boc cáfu

éntellieitur ?

ii

;

l

* Refp. lutelligi: Ecclefiam confecratam ,

D

]

n

aut Pezeditlam , hoc eft , totum corpes Ecclefra ,

famn m

quod divinis officijs peragendis dicatum eft,

u n

dtecto interiori ü(que ad pavimentum,

folum a

Unde , f fupra tetlum hoc peccatum. com-

7: þfrif!;f»

mitratur , velfzbtzs pavimentum in. caveraa 3

"TL

five cryptaaliqua, non dicetur fieri in /ozo.Saezo,

, fcdqW

modó hzcloca non (int deputata celebrandis

d i

divinisofficijs ,. vel. fepeliendis mortuorum

p

corporibus,

r

Idem dico , i peccatum perpetrerur extra

Iimen Ecclefía , ideft, extralineam , quam at-

a

tingunt valvetempli ,modólimenillud non

à

Ípectet ad ceemeterium.

yim

l

li

Fl ,in Saeriflia , aut altero. loco/ adbarenti

lm lxui

vemoplo , autin tarri ,five Campanli ,ut vocant,

quia hzcomnia, non faciunt un

npn() Ci

um corpus cum

My&

r

Ecclefia , ficutfaciunt capella,

h

i

Idemafferendum cenfeo de cboro , quandó

!PW ,

Oml

Jeparatur ab Ecclefra corpore

,üt contingit in

Ecclefíjs Monialium , non autem quando nón

yi!

!')';

d

feparatur , tunc enim cenfetur efTe ocia Sacer ,

j

W

quia pertinet adcorpus Ecclefiz,

yn

M

ij

Sub

A

230 De*. Sacran. Cap. 8. De AMatrim,

. Sub /oco Sacro, etiam non veniunt Oratorid

r'eh'gio

ümnia

Authoritate Epifcopznon conftituta; /Monafle-

ria, Cubicula Sacerdotum , vel / Religiofarum

llm,ü(

dormitoría , quamvis enim /eca hzc Sacra fint,

n. «

M

L

T

j

ita, ur gaudeant immunitate Ecclefiaflica , non

tamenita facra funt , ut copulain illis habita ,

öquæ

vel pollutio fpecíalem faeriegi malititam

habeat,

k

Denique inter /oca f2cra reputatur ceigete-

vium Ecclefia benediclum , cüm eodem modo,

quo Ecclefia, polluatur , cap, szc. de couft-

ibfol

crat. Ecclef.in &. Navat. c. 16.8. 32. Sa. verb,

E£ccle(ia.

Sanchez. Zib, 9, de AMatrim. d. V.

Worti

Miosge

A. 24. Cf feqq. Suar, tom, 1,1. 2.€. 9. Pont. Jor,

C()Iljl

cit, n.3, €8 feqq, vide , que dixi in 1, Decalogi

tenda

pracepto de facrilegio. pag. $2. 9 fe4q.

lin ;

fitlto,

"h

T'empus.

tfrt j

Suandónam vatione tempora , illicitu

du

eft ufus Matrimonij ?

Tütey J

Thy

* Refp. Multainfe comple&iturifta que-

ftios Ut ,an diebus feffivis , vel fupplicationum

mm,,

Taiy

