ex conttabéntilus , é4 poflea cognitá poffét-

iat, ]

ne i« vefdire à jpon[alsbus.

ä?)äj sqm

Wt

* Refp. Affirmativé : quiais dcfeGtus , q"u'i

P All

tempore fponfaliomm non apparet , eodeni

tl

modofe habet, ac (i üon effet, quandó veró

appáret , five apparere incipit , perínde eft , ac

ïwdeh'cer

^i

fi denovo exiftat, ( in jute enim paría cenfentüt

n

mon e[fe , $ non apparere. l. i2 fandi, j. de com-

U

£rab, empt. ) (ed edim eff , ffve exiflit , nóü cons

ll

trahéret , ut per fe patet , ergó.

!ï!defgü,

&td quid ff juramento fiemata fbfm!

üt sM

ejufmodi fpon[alia ?

If

Refp1

* Refp, lderi omninó diceiidum effe : quia

ficuti jam femel dixi , juramentum. fequitur

fïähenï

Boj

etaturam promrflonis: & per confequens , cef-

fante obligatione promiffionis ; ceffat

Kl

&Cdm

etiam obligatio juramenti;

Cütq[

d edi

li

thl(

Àif

E

H

JTene-

/y—&iä

htti,

| $,.2. De dz]]blnti&qze äfan]äfior.ï 127

4 ali;s W

Tenetürne i5 , qui eju[modi defeitibus im-

peditus , vvule (pon[alia contrabere , eos manife.

flare alzers parti , quatido [cilicet judicas

Peïm j üïl

f

!t

IU

AU

alteram non contratiuram [s

feiret ?

d (

* Refþ.Cum diffintlione: x, Alij futit defetus,

qui infunt uni ex coritrahendbus , reddenies

T1

WHDLAS THIHIUS appetiäz'/ef, non tamen pernicioe

"TTT)

fàs : at ff mulier quz exiftimatur puíchra , &

ii i

divés , quia abfens eft , fit deformis , & pauper $

;fe&'us,gï^

velputetur virgo , cüm tamen (it corrzpta,.

2, Aljíunt defztlus non. folüm reddentes

rer ,

nuptias minus appetibiles ,(cdenam pernuicto[ass

TL

videlicet , morbus contagtofus , smprobi mores ,

Ti

3 cnd

à quibus defiftere non vult , gravis zzfamia, five

per[onahis , (ive familia , que honeftam poffer

l, jjf. T.

deturpare familiam.

ji, t

His pranotatis , Refp. 1. Quoad . primi gene-

vís defeiins , non teneri contrahenzem apetire

€6s , fed fibi imputet, qui contzaxit , fi non di«

ii fmnl

ligenterinquifiviï",

n«

sdt

Refp, 1,. Siunt defectus feennd: generis,co

trahentem teneri manifeítare , vel recufare

/í MI'IU

fponfalia:quia hi defe&us funt zssptijs perniciofi,

gei, "

& ad ufum nuptiarum , item ad fafceptionem ,

w,.cgil

& educationem prolis parum accommodati ;

tdi

ficat qui vendit alicui ligna putrída , & cariofa

ad zdificandum , tenetur aperire vitium ante

traditionem, Pontius Z/b.12, cap, 18. Coninck,

difp, 23, dub. 12. Dian, de Sacram, refol. 247.

Á

-

ii

Es

:2 De'ïy, Sacrám. C;zp,. $. De Mzriäa

« Obfervatamen : quo ad defe&hus primi gené-

äi,obn

(ionem,

ris , nonlícerecontrahenri , ejüfmodi defe&i-

bus infécto , per dicta ; tive facta pofitive fid-

]

f

V

[

h

J

laüdo, vaná pe álterum ad nuptias allicere,

Vler

$t quid ff interrogetur an. (itcar-

mpm?

| Refpe-

* Refp. Non peccate negando : tiodó

EED[C[VCI

!'l": VCl

menitaliter (abintelligatim commauni exrflimatioe

pe ,aut , ttdicam tíbi : quia non cenetur ad in»

doníl

Nuphjn

terrogationem tam duram Wuni'vöcä teípone

dere,

"Uteti

&Cg [

dIdeim dico , 6 interrogetur , am virgo fit , tee

Tadem

fpondere polle affi-marroé , modó fubintelligat

mentalitet ,iz com»uni exiflimatióne : ita jæpr'ä

il'VCl fpii

citati ddAuthores )

E

L

E

Dolx; daazsc

aufameaontracdui fpon[alia-

rum ireitátue illa

'.4'(&';6

ód abaltero

üssadjïl

Kefp. Affirimative : Pofito qu

contrahente do/i cosfcio , & patticipe , fuerit

f;!"üfmfn

V enl

adhibitus , ade(t enim taliscaufa , five inutati9;.

quam fi deceptus previdiffet, prudentis virijue

ia

litei

dicio non contrax (Tet,

Secus eff , fi dolus (olüm incidat in fponfalia,

116' [od

)7

quia fufficiens adeít coníenfus ad concrahzne

dum,

Lite

uid ff dolus adbibitus fuevit À tertia

^

aliqua perfona . [ine participatione alterius

U

onj; ?

(ve

3U[ae

Reff. Spon[aliauon fore ,ipfofattonulla,

Wt

srrita , cd deceptum habere jus , illa diüb'lven'-

l;

li

. n

LU

$. à. De dj [ülwzane fpmfa[zar

129

H gm:-

di; ob notábilem , ícilicet ; illam rerüt iüta-

j defe

ionem:

toe t

Dzj]ä!vumume [pan[zlza propter ajjïnz-

Jlcéré

taben),vel etiam cognatioenem . legaleim , at

fL i

fpzrztm:lem fpervoeniéntem ?

Rejþe Si affizitas inter fpanþm & [pon]hm

) mod

iütervenérit, veluci pet coprlam Jponfi cum Mas

H ]hmam-

ire , vel forore zpf us [pünfz babitam , diffo.vi

Atl

[poníalia , càm enim proprer ajïmmtem inatrie

inoniuw iMipedialur , früítra dé Íponfalibus

] t

conteniditüt : c. fmtermmn 7. & ex lütéris, 8.

) quf'

& c; Uenien$, 9. ext. de eo qw cagnowt con[z zng

Eadem pror(üs rátio cft de cognzatione legals ;

pl

il

Vel fpiritsialitpontalibus fupérvenieüti;

Solvuntárne [pon[alià ob conditiünis

defecium,

/W:W/O

* Refp, Si coniditio [prfalibus etíam jütá-

dhah

! tis , adjccta fit , puta , f éazrum: dederis , fi pater

| toifenjzrit , becilla impléta fir; poïe dxfTolvx "

j ll

quæ eüim füb ecómduzoné promltruntur non.

vc mwü

ánté parmntobhmuonem quam cóuditio exe

' ftitecit. chac dematrzm q, 1. pi 10i z. 4: Sancli;

libi i. difp. 67, , j. Coninck. difp. à3; dabi 9. ad

Ponml l

5ntÓn; 4

TP

Licét&é , e qwiws i mfäzzs proprió

àtitb»ritate dz[ül veré (Ponfalia ?

x Pcfp Effz licicum in dzæd!;n.cpræuouecd-

:muf f us : . eft G hzc clasz coniratla fuctunt, &

, Cau(a ea di (ïolvend: oCciilta eít , jufta tamien , &

' 71!4// '

Certa:

RA

Pari 11

I

, E(t,

M

150

De». Sacram, Cap.8. De Matrim.

2. Eft, quandó ea publice contratta faerunt,;

wäo

h : ]

causáque illa diffolvendi eft zororza , & publicas

uia ex hac diffolutione proptiä authoritate

facta , nullum oritur ícandalum Henriq. b.1:.

cap. 14. Sanchez. dfp, 69. C$ 0. Navar. £, 22«

aum.2a8. -

)!

Q«

id ff caufa diffolutionis dubia fit , vel

TE

moraliter non conflet. , illam effe (ufficientem?

* Refp. Tuncnonlicere propriäau:horita-

ée fponfalia diffolvere , quia vi contractüs

fpon(aliüj ,.qu

ilibet i'pon(us eft in po[fe(ïione

Un;

jutis acquifiti , ur fiat quod promi(Tum eft , in

dubio autem nemini licet propriä authoritate

deturbare alterum , de. poffeffione fui jutiss

5

fed requiritur legitima judicis auctoritas, Gu-

tierez./. r, c. 3j. 24. 17, Reginald. 4 315 268

4

Sanch.4. 1. d. 69.7. 9,

X (1

Quis potefl effe judex, coram quo diffol-

venda [int:fpon[alia :

V Chjj

-

ä

|

Aue;

?

1

* Refp, Debere effejudicem Ecclefrafticum ,

Ordinarium , vel delegatum , uti eft Epi[copus,

hu

J

Miy,

aut alius Pralatss habens Jnrisditfionem. Epi-

Procr

feopalem , vel ejus delegatus, Parochus verà mon

Per i

&[f competensjudex , càm ipfe non habeat j4rs-

Jl

ditlionem iu foto externo. Sanch. 4i£. 1.d,69. !s

Antu

|

TOR

1o, Reginald. lib, 31. 2, 269, Filiuce 5*«

fatia

10.2.299.) *

[

$. III.

—

L

H

5 A De Matrim, qnaten, Sucr. ej?;

J

ifaenu

x pl

æswääüääüüüüüüüä&w

arhoriut

:

L[iq. b&.[ h

TE

DE MATRIMONIO QUA-

MPENYS

TX

SACRAMEN

:

hi

TUM EST.

quot

od

Po[ït[[ïOüC

ixaïei*fügätïo l.

ij d j

[ndà derioatur nomen Mairinopij?

uortt

ii m

Ef., Derivarià AMarre Matrimonium, 'q;iäjä*

R

AMatris BBAsmIum .

xitus,

Shot modis injcribitur Matrimo-

l- 51: fh 26'

nium?

f

l

l

——

jl

)

I.

* ( eff. Illüd , quatentiseft zrarri & fesi-

n& conjuntiio , quandoqüe sarrimozj , quanz

äwm

doque tonjugij ,interdum zephiarum , ive com-

ZHbij nomine infcribi. Matrisonij propter

Fylir

mmä*

Matrem ,cajus precipaum munus veríatur in

y uml

'

procreanda , & educanda prole ; Conjugij, quod

p

per illud , vir & mulier uno quafi jitgo adítrin-

o

) I,d,æ' l

rA

antür$ ZVuptiarais , quod puellz, teflo n

;

ofíó , in matrimoniüm ducta , olim pudoris

iuo P

grarià , obnubebantur; quo & fignificabatur ;

eas viris obedientes , fubje&áfque cffe ópor-

tcrc;

1

2.

7!

Quid

£

3

2

P

2

D: 7. Saerm. C'ap.g.,De Mdtï;ü.*

V,

]

3

per interdum nuptiarum

- fduid infu

' [

nomine mcipitu'r à

! (f

* Refp, Nuptiarum nomine ,nontunquam

L]

!

ia

denotari fHemnitatem, & Pilaritatem illam.-

&t co

quz matrimonij celebrandi causá adhiberi fos

let. In qua fignificatione loquuntur Sacrj

yidqu

udoi

Canones , cüua. certis temporibüs nuptias pros

hibent : fiquidem nuptiz pro contra& matrí«

iidpr

i

In

oníali fumpte; nunquam interdita fünt ; né

:oncupi

Wt d

quidem quadrageümali tempore cap, capellas

us 4. ext, de ferijs ,c.mon üportet, 1.c. néc sxo-

fe9.33«q. 4 Videatur Panormir. & alij.

"R

Eflné in lege v»av4 Matrimonium $acras

QDD

inentum gratiam cónferens?

iif il

* R

), Matrimónium e(fe à Chrifto Domis

vamen

aoinftitutum, & unum ex feptem Sacramentii

| 9

/

Ecclefía.ita. definit Conc, Florenj & Trident.

féf. 24-canón, 1. dein. matrimonium eft (ignuni

À Re(]

pra&icüm , caufativum ; & collativum gratiz ;

M

tme

ergo eft verc, & proprié Sactamentum. ) *

mtegm

Yaméztum Mdtri&

&Dexfe

! Quid eff $ac

fnoiiij ?

lon h

dtm.

Refp, E(fe coniratlum l*egmm;k, & indif:

folubilem inter zzzrem & feminam , per quem

f- 15.4

íinutua poteftas corporum , reciprocé traditur;

lu

. & acceptatur , ac gratia fan&tificans cons

fertur; Bonac, 4e zatrzg,

[

-ä.iopc Ii

"lomh

haP,

u

E

[07777

iB

»:

P

iatrini;

$.5 De Mätrz'm. quateu. Sacr, eff.

ptiarm

Suomoda dividitur Matrimouium ?

onnunqu;

* (Refp, Dividi in Jegitimum , ratum , con-

ienm u

ftmma:um. Legitimuma c

ft, quodlegitimo con-

Adhibul

fenfu contrahitur , quale eft apud infideles ,

Mutcit

poté(tque dici contradtus quidam, quem cele-

brando infideles non peccant , cüm fit ordina-

füpiis

ttadidc

tusad propaggndam fpeciem , inque remedium

ial

concupifcentiz,

( u

Efinà ejufmodi contracfus per infideles

Lt

gelebratus Sacrameutum?

li

* Refp. Negatvé:quia Baptifmus eff iantia.

:ii;m M

omnium Sacramentorum , ac proinde nullus ,

J

nifi ifg(p«ïptp Baptifmp » capax eft alicujus Sa-

hcitoDt

cramenti,

NOLA

Quid f infidelis cum fideli contra-

beret ?

,& Ti

adilp:

* Refp. Idem omninó dicendum: quia hoe

rüngu

Sacramentumiinftitutum eft in folo contractu

,üim')*

integto ; fedinfolo baprizato non eft integer ,

& perfe&us contra&tus; ergo in folo baptizato

Mi

non habet rationem Sacramenti, Sanch. /. 2,

difp, ,. 2, & alij ab. boc velati : Henriq. 4. va,

i, Ü

€. 13, 1. 3.

Zl

I

Potéflne Matrimonium contratlum inter

cans ?

infideles aliquando fieri Sacramentum,

il

Re[p. Negativé ; Quia Sacramentum matri-

monij , elfentialitez eft contra&us initus inter

ii

þaPtizatos , quí inter infideles nullo modo in-'

j

vsni!rä

T.

í

134

Be . Sacram. Cap 8. De Matrimn,

Mu t

yemupozc& contrn&usemmprætemus non

|

fuit inter baptwatos nec jam exiítit , ut per fe

Patu nec illiinfideles poffunt de novo matrie

monium contr ahere, cüm non polïinr fibi mu-

uj

D

tuó corpora a tradere, quia neuter jam habet pos

] uncun

teiïath (ui corporis, & nemo po(ï: altetí tra-

|ls fp

dere quod fuum non eft ; ergo, Matrimonium

ærter infideles , eullo modo jïerz po!e[i* Satramen-

;erhcu

1 ucfi

;ym Pontius

, Vafq. Coninck. apud Dlano

Mi

ztmäi cie.Sm'mm refol. 25 3. p.3

Quid g/l Matrimaonium rAtum , guzd

X

con[umnmmm ?

It

* Ref. Mairimonium mmm dici, quando

.....

eft Sacramemum

nondum tamen capu/a CAF-

t Qqam

3

nali con[ummatum : quale fait)llud . inter B. V.

lf

Mariam , & San&um ]o(ephum cen[ugima-

alti

mm veró matrimontum cít , quod rapnla cate

€Tg

nali perfetium eff, ) »:

«

,&m eff materia bujus Sacramenti ?

p

Refp, Etfe. mutuam carpomm traditionem ,

lo

quam fponfl faciunt.

m]

:Quamm (*f ferma 2

1

Refp. E(Te mutuam acceptationem . iflius vt

J

ciproce t traditienis , expreffam per figna , (ive

H

verba. Sanch. //b. 2, difp. 5, Quamvis Vaíq. te-

A

neat z74re 2777 hu)us Sæcmmmh G(TC 607"'70/:4

(,mtm!]e,efmm , fovmaim veró. effe fgmz five

Wt

verba mutuam )flam accepmmnem

zol

JXP rmrmrzm

JVon

:&,3, De Matrim, quaten, Sacr, e/z' u3f

ii

erits t

Non igitur. funt illa verba qua Sacerdos

pronunciat dicendo $ ego conjnngo vos ,

t, Utf

forma?

Dovo fti)

finc f

Refp. Utique non effe ; quia Parocbus sos

eft. minifler. effentialis matrimonij , cui affiftit

m hat

tantummodo ad conjungendos , & benedicen-

fhirateia

dos fponfos , fed effe ipfos coutrabentes , qui

lum

[ vt

pertïc.&unt contra&um addüntque forzam Bo-

;

nac.fuperius loc. cit, q, 2.p-4-9. .

4

aPud J

Mairimonium contratium per procura--

toves , éffne proprio Saeramentum?

u ! q.'!läl

* ( Refp. Affirmativé : quia matrimoniumy

inter prafentes celebratum , eft veriffimum Sa-

*

*

nam

jii,

cramentum ,ergóetiam inrer abfentes

napit

«quéin ifto matrimonio concurrunt omnía ne«

ceffatia ad (ubftantiam Sacramenti , ac in

Q i ]

, 66»/4!?1"

altero , fcilicet ssateria , forma G&intentio ,

:

.

| capn!k [

ergo, &c.

Qu« ratia etiam probat matrimonium pet

epiftolam , aut per nuntium celebratum effe

^Ll [/ M

fii

proptiéSacramentum ; quia eft equé verumac

d

legitimum matrimonium, quàm ficillud ; quod

in prz(entiarum contrahitur. Valenz. difp, 10.

70 IQ p. 6«P0nt.liþ, I. Cdp. IO. Hutt. di/þ.;. dff:

17. Merat. difp. 2.. fec. 8,

TE

gtfid requiritur ut Maitrimonium validé

TU Vil

per procuratorem. contrabatur? *

If

d

"l

* Refp. Has precipué requiri cogditioges ,

a /IZ/M i

ut colligitur ex c. fiz. de procur. ia 6, Sanch. lib.

gl

2, d, i, 5, 5 Filiuce tratf. 10 044 8 24,

T3

p BR,

d

m

ia

156 De 9. $

ACrAm. Cap 8. De Matrim..

f

Ef ,ut pmcuracor habeart þecmle n

lim; (

damm, ad ejumodi matrimonium , nec (uüï-

lr de

cit gmem!e ad omnia negotia,

Md

2, Eft, ut procurator id per fe zpfim effiuat,

ii

non enim a!terum(ub&uuete porc&

ni lC!

[pecwlxtsr hr commiffum.

Req

3

Ef, ut fi mmdamm ad contrahendum

cum cerza perfona , nec (ufficit generale illud

Rejþ

M rei

adco1[r3btndamCumauaczznqne uels uz(xbl

commodam uxorem quzrat , fed quæüca in

Ti

pæmmlmz defícribarur , & fic in eam con-

íe nfiaï.

Re]

40 E&

ut tempore illo, quo contrahir

eul

proru;azor » &on fit vevocata patefa.r : quia

pà

j proc

f&VOCQïO mandato ; hon pOtC& ;am ame

tüncr

PI!JS

mandanus nomine. contrahere,

bt

hoc mteihgendum eft etlam[ï rcvocano man-

l;

dau non innoteícat procuratou

vel etiam

juramentum pxæ[hrum fuerit, de non revo-

| h

cando mandato , quod fpeciale eft contrattui

j g i

mammonmh.

m

(img

.(ï:nd Jf dato mandatoin amentiam

qms mczdæt ?

plen

* Refp, Procurarorem , nomine ipfius , va»

fet

tüta

lldeconrra&ulum, dummodo antequam 77

amentiam mczflerzt mandaztum 202 r&vocauerit;

liCv

quia , ur quisper procuratcrem validé contra-

lt

dum

hat;noneftneceffe,ut ratione utatur,

Uful-

contractus fir, aliás G tunc dormlret, velebnus

(v Ph

' 7

5[?6: mvahdc conttaheret , quod eft abfur-

dum,

€

p

-'f?fïf?:

u h ä' " D;*Algztrim? ?mzte;«;, 54???'3 gf/gz i

DT

H

p )red ïC(ïue'rizg; tanrüm À U nmr-:f:

m

NT

liberé dederit, nec illud tevocaverit, Copj

d t

d. à4, dub. 9. Sanch./, 2. difp. 11.Bonac

z

"'

fmed

enriqs

apud Dian, de Sacrar,. refal, 2.15.) *

l, il

Requiritérne flatus gratia in Pro-

od

H

'

il

eratore ?

yrat d

Ref

N v

e

garívé: Quia nec ipfe Sacramene

L

pum recipit, nec eft minifter illius,

quæ.'m;:

Teneitirne mittens Proceratorem

e (

effe in gratia,

Ref. Affirmative: & quide

| cont

m füb lethalj

culpa , o tcilicer tempore

» QO verifimi]

4 :

eeft,

:

[

f

procuratorem nomine ipfius conttahere:

jam

quia

ht

[

:

tunc reyerà reci pít Sacramentum,

cationt

Requiritárne certa. etas ad. matrignp.

nium valid? ineundum ?

yel at

pon (*

Refp. Affrmative , (cilicet

:

.

pubertatem, qua:

juxta praefctiptum jzris civi/.

€x annorum

FWA&IJ

numero zftimari folet : videlicerin enafculo dc-

!gtiläf

cimo quarto anno, in femiza duodecimo com-

pleto : Sed Sacr; Canones xvatem re

quifitam

!

Hus,w

metiuntur ex pabertate

» id eft, ex vigore na-

[equm j

turali , quoquis gener

are poteft , ut proinde

quit

hic vigor, predictuma

nnorur numerum non-

[

nunquam antcvertat ,

ecn

& hoc cüm accidit , di-

u[' dl!x

citur malitia, live prudentia fupblere atatenz :

c. puberes,

d

& .(.:, ]ïnü!-. de den)wanf; iml)g..

Í ypli

Perut,

du

I ;

od

8 Des. Sacram, Cap.S.v De Matrim.

$

*( Unde fi puhes

,& impubes , vel duoim- | hll

uberes , non proximl pubertari , & in quibus

iuTrid.

maalitia atatem. non [upplet , vexbis confenfum

Ptf

matrimonial

em exprimentibus contraxerint ,

h

nullum inter €o evit VLALYIIAORLIUTA :

in tantüm,

urne quidem

pubertate adveniente, matiimo-

?R

nijum convaleícat ,nif

per carnis copulam (nb-

IQà,

modum con-

fecutam , vel per aliquem alium

itàC

ftet , contrahentes cum eádem voluntatis pet-

'ton Íc

feverantia add pnbermt()s tempora . perve--v

livic

niffe.

Qritut

tür,

-Quale eff pec

catum Ante :fegitimdm

.

moniuimn contrabere?

ha

ataiem matrt

*

*

quia text,

| hæcp

* Refp. Eífe peccazum mortale

|

impuberum. continet p

d ]

cap. 2. de de[ponf,

ceprum obligansa

d mortale ,dicitenim Pon-

It

tifex : dáffritlius inbibemus,

PWJ"

t inn

Nifi fortéaliquá urgentiffimá neceffitate in-

terveniente, v,g. pro bono pacís difpenfetut

per'ui,l

ab Epifcopo , talí(que con

junctio toleretur.

apud

Mi

Gutrierez. Bonac. Filiuc. Pont. Henriq,

Ba(fzum dematrim. Y 2, V, €2 babetur. expref-

fe .fn cit. c. 2.

EjfInà matrimonium indiffalubile 9

fö qv

divi

* Refp. Matrimonium legitimà contrathum,

IT

five pracisératum , five etiam con[ummatum

fün

inter fideles, & infideles, dicit nexum . perpe-

inde

tuimm , Sciadiffulubilem ,ex quoc;mque de

jurc

Áittii

$. 3. De Matrim. quaten, Sacv. eff.

vil du

jure illa matrimonij indiffolubilitas provemat.

Mi

ita Trident. f2f, 24 canon. 7,

conenlt

J

PoiéfEne Summus Pontifex. de plenitudi.

e (ua poteffatis difpenfare iu znatrimonto

EUR

v hat

Tatonom con(nisToAtO ?

* Refp, Pontificem, gravi interveniente

puhm

causa,xdpolïe qmaRomdno Pontifici data

qodun i

eft àChiifto Domino difpenfandi poæ&as.

luntat

fed edam in

non folüm ín jure Ecclefiaftico ,

on p

divino , qnandó hoc jusex VG!untate fidelium

eritur ; & ad bonum Ecclefiz expedire cenfe-

7títin

tur.

Sed quandóque expedit/fe difben[are in

g

2LALTIBIORIO YARO , n0R du cou[unmato s eroo

hzc poteftasnon e& neganda Summo Pontxfi-

' qum'f-

Cl,

nuint [

Imó, ut aFHzmant Cajet, Hewriq. €4 .An-

tontn, Martinus F. Encenius IP, Panlus y//A ]

TO

Pius 4, dl(pcn(averunt de facto

L]

.

huic fenten-

eceffü "

tiz innumeri fubfcrlbun; Theologn ;€ ]urls-

T

P€EIU.

0 [0161L

Matrimonium ratum , ut faperius dixi ,

lenrit

eft omuino ma'tjolubzle, ergo non poteft .

hr u

difpen[avi ?

* Refg. Matrimoniumnon dici zadiffolubile,

77

€ó quodnon poffit diffolvi per auctoritatem

divinam ,fed quia non poteft per humanam

^((/

yil

J

contrahentium , vel fupetiorum non haben-

/ fg//ï

tium poteftatem DEO,

Jl

xum

p

J

l

pau '?-v

T

l4o

63

: De y.Sacram. Cap, 8. De Matrim,

E

ä

cMatrimonium ratum non con[umm^e

um diffooitárne veligiosá Pro-

feffione ?

' Mj

* Refp, JAffirmative , ita colligiturex Alex.

lt debe

Ill. cap. ex publico: de copverf. Comjugat, &

intelligi

cap. ex parte, 14- eodem tit, ubi dicitur: ex

imelligi

acrieloqui interpretatione, £ divinarevelation

m

ne in Ecclefia Chrifli femper fuit cufloditum, ut

| vileg'mï

vatum matvimonium per profe[[ionem. [olemnem

þäcim

diffolveretr, kcced

€AA, G.

1

it Concil. Tridenr, feff, 24

| Dign:

*]

Manétne

Coniugatus emiffa Pro-

i T 1

feffioue liber,

| fvius:q

Refp.. Affirmativé ,licirimque effe alteri in

zculo remanenti cum alio matrimonium cone

Pwe'/(

|

uahere: Priorpars patet ex dictis,

Ratío poftertorise(t , quia profectó , ficut

X

J

mors corpor alis fatis eft ad ret(olvendum etiam

Jutm

illud carnale vinculum ssazrimont con(umma-

Chri

ti , jüfque dandum conjugi sontrahendi cum

177

altero ,ita sors fpiritualis , (ufficiens erit ad

l

diffolvendum vinculum , quod ex matrimonio

fitm

rantüm rato refultat , jüíquedandum conttae

3

pl

hendi cum altero,

Wt

mlim

m

edjfseotiite

kbra

Ha-

TET

u

ä- $ De Matriär(. quaten. Sacr. eþi, Í4í

Habéntne vota ffmplicia pradiBlam

of

vim ditimendi Matritponium

Pn

lflzmm i

x Re/þ, ./Vegatz'föä » quia hoc

privilegiuiii

jtütp ll

ita debetaccipi , & intelligi ,

ficutaccipit, &

Oi

intelligit Ecclefias fed Ecclefia illüd tantüm

dicinn «

intelligit de profzffione folemzi. Triden. feff.

jnirtte

ld !

24. CAB. Ó. per folemuem profeffonem , ergo,

pri«

vilegium iftud

; on extenditür ad vora fgz-

11] /üt'fï!»öïä

þlivid;

lm [j

Digaitas Epifcopalis , & Orda Sacer di-

rimítne Matrimonium farnun?

4 D

" Refp, Negativé : quia jus, de /o/4 folem-

hi profe[]ione ; hoc ftatuit, Sanch. Valenr, Syl.

viusapud Baffeum; z. 4; de ipatriiz, i,

e[fc d

Potéfine ffinili móda imatrimonium » €0-

yonigm d

pulá catdalitonfutimatium j diffolvi per

Profeffionem veligiofam

;&ö, "

3 Refþ. ]Vegætz'z'ä, quia zzatrzmosiutm con«

fummatum , lignificat unionem indiffolubile

?

j a

Chrifticum Ecclefia, Sacramentum boc m

A -

ahcndi 0;

bt 6[t i Chriflo ,e2 E. cclefra,

a di

Hicobferva, Svante celebratum matrimo-

WITIW

hium , conjuges (e cognoverint carnaliter ,f

pofteà inito matrimonio fe non cognoícant ,

tunc temporis non cenferí coz[zmmatum ma-

irimonm ,quia hec confütumatio

, ütporé

ufus matrimonij ,

fapponit effentialiterj

am ce-

lebratum matrim

onium,

Copuía autem illa

[

pm-

uÀ Der, Seram; Cop À. De Matrin,

précedens , smatririonialis non eft. : [ed. farnis

L

1f

€AY12,

| 1N fs

Ouandonam cen[etur 9Matrimbonium

con[ummatium ?

Ditri

fritioi

* Refp. Yunc cenferi tale , quanäo (emeh

j

il

&iri recipitur iatra vas femineurt

n , five natura*

le , eciam( va$

i

pÉc

netratum hon füerit , &hoc

R

verum ; quamvis Damonis minifterio femen

f

1Qnus

virilereciperetur , quia per illam copulam

lemtn

fafficienter fiunt una caro;

fpcnfi

difoln

ff

Unde non fuffici

t , fola vafis foeminei pene-

ptioné ;

'terta

tratio, abíque przdi&a ferminis réce

i a

fed neceffarió requiricür , ut (emen virile va$

j

Bl

fie fabintret , ut zsatrimenum con[amme-

fpon

|

:4 , dicique poffin

t zna caro. Filiuc, £r. 16.

|

t 604

C.2.7, 42. Sanch. £. 2.

d.21.». $. Hentiq. Zf i

K

C 15 743

| Quod f

foles vir intrà vàs. feinintt ;

']

dicetárne

Matrimonius Com-

li R

fümthatum ?

ttàjl

à

mvis cornmulis fit fenten-

- Refp. r Qï

dum;

rünc dici , & etfe coz[umme-

tlà ; sutrimonium

fefi

14m , €8, quód (emen fcemineum non it a

fitio

nece(farium:

ilor

genærarionem

* RUE Tamen 2,

probabilé effe , mol

)am |

confummari, nifi & ipfa fdmína (eminet ;

[enta

er tenent , femenfIc-

f

quia multi fatis probabilir

Jute

mineum ad genemtione

m elfe neceffaríum;

Vj

Hypocrates , Galenus , & ex Theolog.

Abuf

eni

m

Alrit,

$,3. De Matr, qzdten. Sacr, ej?, 143

| fed farn;i

len. Cajet, Dian. 4. p. ?r. 2. refol. 42, €9 p. g. tr.

15. refül, 3. citaute DBaffzo de matrmw, 1.

n

agum. $.

[

Daiürne Canjagdttk À termnino ipiti maz

ando i

^

trümnonij, ahte illius con[(ummatienem , zempus

At D

Aaliquod , ut quilibet , etiam altero renuen-

£e , religionem engredi poffit ?

eit , Ut

lerio lt

* Ref». Concediipfis Zimeffre , intra quod;

fiunus religionem ingrediarur, ac profeffio-

m

nemin illa emittat , smatrimonium prateritum

mind p

diffolvitur , & alver conjunx valide & lcité po-

x

terírad (ecundas nuptias tranfire;: ut habetue

qeepe

in cap, . de converf. Comjugat.

g vitl t

Elapfohocce /ieffi , conjunx cogi,poteft ,

j anfn

ut cozf/aret , vel religionem ingrediatur,

Flliüfo ) ":"

;Jlgmiq.lïiþ.l

Quid f intra Bimeffre iflud , vicon-

[ummetur Matrimontum ?

: r

* Refj. 1. Aliquos velle , non confumma-

t«

fi matrimonium per copulam vi extortam, in-

tra illud £zzef?re conceffum ,^ ad deliberan-

j; t

dum de religionis ingreffu , ac proindé per pro-

ff

fefionem fubíecuram , aut pontificiam difpen«

fationem dirimi vinculum matrimonij. Ratio

illorum eft, quia perillam folummodó copu-

&Cm:äj

lam matrimonium confummetur , quz reprae-

fentat unionem Chrifti cum Ecclefla; (ed hu-

*

n Efmæz:

li

)

ufícemodi eftfolüm copula voluntaria, cüm

necon

4

»

Y

unio Chrifti voluntaria fuerit , ergó,

j

oj

[j

:*Re./f,

O'bh

EM

u

De 9, Sacrám. Cap $. De Marini.

44

5

* Refp. 2, Pro certo tenendüm , ssatrirzó- |

l

PN!'/::-

sjoium con[umimars , €8 reddi zf;adgü?n'æfäi/s per eo:

pulam vi extovtam intra illnd tempius : quare, fi

conjünx profeffionem emittat, nullo modo fvlvi-

iur matrimonuium ,per confumínationem eninm

(fcen

illius, jam fa&i famt uma caro , & connexi ; non

tane

tantüm visculo [pirituali , quale eft siatrimonyj

Mtes,

vaii , juod proindé morte [piritsials profeffionis

L

folvirurs fedetiam visculo carzali,quod nos

provs

luic DEUS , utfolveretur ; niíi ezerfe öofpdialf.-

Aohtin

ita Rebel, /ibi j. de imatr.impéd.fetl. a.m. vj

Ttem «t

Hentiq. lib ; 1t, c. 8. 7. io; Rodriq; 1. f. & 259i

um

. 2. Vi&or. de mmatrim, à,34$: Licet contraria

tem a

fentehtia füà. non careat ptobabil'itatt*f: Vidi

Q ar

Sylvium zzfupplem, 2. 6i- 4. 1.

]

Pescátne [pan[us s extórguens. cópulat

)j

Vi j áui Funiré gravi , smtta illnd

UL

bimeftré ?

] tht

(itnt

* Rej, Mfirmatiu? i & quideiilechalitei

quià non habendo jus iritta illud £meffre , au-

fert corpotis int

eoc

[

ritatem, qua& gravis cgnfe:uf

E

.

H

njuria fpon(z illata;

t Epip

Vmen

Poffántne Conjuges canf;crhinäta' "Máifi-

Cütfer

monio ex mütua confenj. Religiohem ih-

gredi , ac profiteris

* Refp, Affrmatiuà: Nemoenim confame

Wor,

fnando imattimoninm cenfetur perfe&iofi ftas

tui renunciare , ut fuprá dixi.

Potdf-

hn

Á

|mini

$.5. De !I)atr.) quaten. Sacr. eff. I4$

Wi u

Poicfene conjunx deconfenfu. libero alte-

rius conjugis , in [aculo remanentis

i quarä,,

profiteri

motoJi

ti0?

CI] Vi

m Anr

* Refp, VitIzcrte, & vit? alter profiteatur , non

othon, X

fafficere confenfum liberum conjugis infeculo

remanentis, fed infuper alias requiri cowdj-

L gudrim

Jones.

/igwtälïio:*;ä

li, qm& y

1. Eft, utremanens in (zculo, /7t grandavus,

€$ provelia atatis , à qua. omne periculum in-

r n

continentiz abeffe judicetur, — ProvecZam au-

PL

tem 4/47e72 , regulariter loquendo, dicunt effe,

T

Jexagmta annorsm Doctores , veletiam mino-

crt

rem fufficere , fifcilicet malé affe&a valetudo

biitat:!

eum annorum numerum fupplere videatur,

2, Eft , ut infuper voveat costinentiam,

Jl

ji N,W

3« Si fit juvenis , Gcincontiaentie periculo la«

LH

li

boret , (imiliter religionem ingrediatur. Can,

:

Ji quis conjtgatus. 2. q. 2.. Cap. Conjugatus €4 fe-

i

quent, G cap. cume fis. cap, nxoratus de comverf.

Coujucgat.

WMF"*.Z'

"Addunt Dotlores , confenfum infu

ia

per requi-

ri Epifcopi ,ex Can, f/vir €2 uxor, c.2,

7.4.2. hic

vamen confeníus , etfi zeceffrtate prac

epti, cone

Áll Mi

jn

currere dcbea; fub mortali,fitamen

defit, non

reddetur invalida profetfio , ex Glof.

ibid. Pa-

DOT,77 c. 1, deconverf. COH]Hg. QHO0S iab

n

!]

"

m

Gabriel, i» 4. diffisti. 32,

?uæltgi

——

E-

i

Part H,

K

'. :vaz--

De

-

146

/

, Sacram.Cap. 9, De Matrim.

WUu

24u4n40 ,

qui &anjugz' dedis licentiam

eligionem , provcila atatis non eff, : i

hs

Mgrediendi R

fed manere in

nec vnli Religionem ingreas ,

)

faculo ; quid faciendum?

Iptum compelii debere , quia Pre-

* Refp.

E

^

J&E

ius fut

t validas quod probari poteft

fq[]?o alcer

HDH[M

ácontrario

fenfa, cap. frgnificavit de converfioe

Itj

ne conjtg- & excáà

p. qui xorem 33« q. * Con-

wnjm

cil. Rhemeníe: 4

uti ,inquit , xerem [uan ve-

tlite

t',fed /iri?iliter

larepermiferit , aliam non aäcipm

hd

gon vertat i.

edit talem licentiam, 171

Suid [id

propofito religionts ?

dans .eju(näm

* Refp. Cum diflin&lione ; 1. Si

quo

oceft , bonà

di licentiam , fuir juris

ignarus ,

W u

(e poïï'er

emanerein fzculo , al-

«l

fidcv, putabat

invalida erat alterius

1ero religionem pro

feffo ,

m

i

(fionem refti-

profeffio , q

E

jate etiam po

ít profe

ln

licentiam , fipetat,

tuendus eft ei

, qui dedit

D

reftitutustamen, folumm

odoreddere, non

Wt 1

ratione fcilicet

xero petere pote

it debitum ,

li

d Profeffio illa refolvi-

d

voti frmplicis , . in quo

!j

de can*uerjïl Cos-

ftt

nur : utcolligitutv ex cap. I.

jugat,

Dit

?. SidansZicentiam,

jurisignarus non erat;

[

in fzculo ma

nere non pofie ; al-

quia (ciebatfe

tero religione

m profitente , valida fuit prote

fio, quarequi

deditlicentiam hujufmodi ,ad re-

juxtà

[ï'umcompellendus erit »

Wc

ligion-isxingrc

Cá P.

-

Iff

$. . De Matrm, quaten. Sacr, eff., 142

TT

cap, "lgatbo

[a, 27. qua[h, 2,, 6d Cap. qMi uxorens,

mif,

2f

"1

Conjunx licentiam

?atä/!ne

femel

conceffam vevecare ?

quää PA

aj p

li

* Refp. Poft emiffam. validé profä]iow-,

nonpoífe; fitamenante. profeffionem revo-

qgnif?

;

cet , alterum non poffe validélprofiteri , fed ad

j';mr. t

conjugem reverti debere: peccabitramen mor-

taliter, fiine caufarevocer. — Paludan, 4.

ij

32. q&ff. 2, art. 3. Durand. Sanch,

dij.

Potéfipe matrimonium di[fo

l

infideli convver[o,

0lvi 4b

* Refp. Sialterin&delium conjugum ( inter

nsclum

quos ctiam juftum matrimonium con(tat , fed

B&)O

u[())"

ut coztracius civilis ,mon. ut Sacramentum )

adfidem convertatur Catholicam , altero, vel

i

nullomodo , vel noníáne blafphemia divini

nominis, vel, ut eum perttahat ad. mortale

f]PEWI

N

peccatum , eicohabitare volente, qui relinqui-

2

tur ad fecunda vota tranfire poteft, Cap. qnan-

t lt /

()

to. de divortijs : non enim, inquit Ambrofus,

f

debetur ei reverentia conjugtj ,qui borret au&o-

u

rem conjugij.

201

Datárne alique caufe , 0b quas. ,.mon

of

quidem Mairimonij vinculum | diffolvitur , fed.-

Mj

durante inter conjnges Vinculo , divor-

j

tium fieri poteft

odl

ll

J

* Refp. "Affirmativé : Nempéfialtereotum

[!

adulterium , five fornicationem admiferir, vel,

t

2i

t

fiad

|

148 De7.Sacram. Cap. 8. De Matrim.

munja

( ad hzrefin, five.

paganifmum deflexetit , vel

Mi

uxorem ad peccan

duminducat, vel nimiáin, !

i

fevitià: quiaratio non exi-

congwrcm utatur

j

it ,ut cum ranto

detrimento , & incommodo

obligarioui namrali coha

bitandi fatisfiat..

g

N à

i ab utróque adulterium fwe-

]

tf

-Quid

vit commnijfumn ?

|

Wre

Neutrum poffe alterum dimittere, "

* Reffe

quia paria

delicta mutuá compenfatione tol-

c ex luteris, $. de

L

luutut, . €. ffenificafe, 4«

Bivortijs,

! p

—— Quid

, f iv fét caua þrnicatianis, | J

Q, g. proftituat [uam Uxorem ?

ääcon,'

| h

* Refp. Ipfum non poffe eam ob adulte-

repudiare: Cwr

——

]

ab

- zium ;cujus is ipe au&or eft,

enim inprobet maritus mores , quo

s ipfe , aut an-

gnoran

Siml

^pà corrupit , aut poffea — probavit, cap. difcrettoe

" nem, S. quod fi forfitan, de eoqui cognovit. l. cu

'ooni

-R s

mtlier. ff. foluto matrimonio,

l,

Quod verum eff.. Sivcinvitam proftituat,

lity

" five volentem.

Idena dicendum., Sivit

adulterij confcius,

hlnüce

^mon prohibeat adulrerantem , cüm poffit abí-

v

que gravi damno : Secus dicendum deuxore

conícia adulterij viri, quia (i pofftive confentiat,

tunc compenfabitur, fi veró tantüm conícia

cotme

&

fit , &non prphibcat , non eft fatis, quia

come

E

J

$.3. De Mätrim, qu;:m;, Sacr,eff. — 149

n

muniter uxornon audet. virum re

pgeþcndere.

lexit !

& ipía inferior eft,

| ninii

! Cenfebitárne vir confentire adulterio ,

o &

o

fi indirecé folim , vj. g. Uxorem «dibus ex.

pellendo , illi occafonem prabeat ?

tisüar.l

* Refp. Negatiue : Hoc enim totum pro-

venit à malitia uxorís , quz potiüs omnia ma-

Fumf/!-

laperpeti deberet , quàm forzicationem ad-

Wittere y ac proindé virab ea divortium face-

ydait

repoteft,. -

r

T ML

Potéflne freri diwvrtz'um » quando uxep

, prebabiliter eredens , virum mortuum , alteri ntte

bit , prior tamen adbuc in vivis degit *

Miüüifl

.* Refp, Uxoremnonpoffe , ob adulterium,

"l

à conjuge fuperveniente dimitti,

o

4dem dicendum, Si uxor cognita fit per frau-

J

dem ab aliquo, fe virum (imulante, quia ficut'

tfea

ul

ágnorantia excn[at à culpa ,ita €4 à pena.

Similiter, Si uxor pervim ab alio fuerit-

U

cognita , & compreffa , dummodo illa-

ta vis reddat co

riam.

pulanï omnizxö involunta-*

P[ORI'W«"

Item. Siinjuriaadultero rémiffa eft ,. quia

[

innocens remiffione ejufmodi cedit fuo jure di-

J C

j oüïï

vertendi , folet autem iíta remiffio &eri

i

velexprefsé , vel tacité,

coni

;

AR OR

p

Ü

K 3

Dj

xe — Deg.Sacram, Cap.8, De Matfim.

Diffolviturne cMatrimonium , quoad.

PiïIPO

j

tlyarum , & cobabitationem , per omnes

luxuria [pecies ?

It

il

ï:hu

* Refp. Negative :(ed folummodó per eas,

l

jn quibus unus conjugum , dividit carnem

J

fuam cum alio,

ï

ilS,

V,

Hincl. Fitillacarzis divifo ,per omnem

toncubitum naturalem cum alia.

A

Wtl

II, Perpeccatum con

tranaturam , feu Sodow

Aito

»iticum , Íive patfivé ,

five a&tivé fiat , inodó

b

