folemninm , velin die communionis , f zlicitis

lg,

'aäïmmnjzgali.r? Jtem , an atiu canjugali!, it

conce(fus rempore Menflrai ,aut quandó Qxor

did

3€

eff gravida? Item ,anliceat confummare matri-

monium ante denunciationes, vel , intra &/me-

M,

f

ndum de

j?re ilnd , quod fponfis , ad delibera

religione

4

—

hr

$. 7 De debito €$ ufu conjugali,

AA

tÜvdtini

religione fufcipienda, conceffumeft ? que

Muf

omnia in explicatione fuprà pofitorum verfu-

rligio]ämm

um , ficut eriam in 4. Deca/egs precepto , pag,

$at

172.ac quandó de deswsciationibus egi, p.3,

fint, t

pag- 156 fideliter refolvisunam hicfolummo-

ls hi,

dó quzftionem adjungam.

miriut

A conjugalis, ante benedicliones

ür at

unptiales , éff ne licitus ?

i 9d

"T

* Rejp, 1. V'artos, varia fentire ? alij enim

5 t

abfoluté dicunt effe ssortale. peccatum, — Alij

mortale vantim agnofcunt in prima coz[umma-

fll",! d' IJ'

o

tione , non veró in reliquisfequentibusactibus

. pl

conjugalibus? Alij ajunt elfe peccatum in. pe-

zendo ,non in reddendo: alij afferunt effe' fo-

L)

[

lüm vezrale ,non autem zzortale

— & haceft

multorum fententia,

-

* Refp, 2, Verius, & probabilius eft , non

e(fc peccarum, nec veniale quidem , fi ab/it fcan-

ib

dalum ; Ratio eft, quia velhzc obligatio ori-

tut ex jure saturali , vel Ecclefiaflico, Non

t

primum ,quz enim naturalis eft connexio 74a-

trimonij cum Ecclefie benedi&tionibus, cüm

jj

jl

matrimoniumt contracus de jwrematura,

í

u

Beneditliones veró , jure . Ecch

efraftico fint in-

duca.

m

jk!;/,y, j

Sed néque fecundum , quia Trident. feff. 24.

j

fttit

€, I, tàntüm dicit : Zfortatur (antla Synodas ;

quo

j

p

j

!

EE

—

& De*, Sac*am., Cap, 8. De Matfim.

Qu 9€

quoverbo, non praceptum , (íed confiliem

D

innuitur.

ia (ua

Quod, (i antiquitus exftiterunt aliqua jura;

Cfgö; m

Tilut O

uz videntur precipere , ne matrimonium

ante Bezeditliones confummetur , contrarià

lgicat

confuerudine , illa abrogata funt; ficut & zová

if.to

Concil, Tridemt. declaratioge , cm follm bor-

Qui

tetur , & f[uadeat , ne Matrimonium ante Bene-

ülant à

Qurex:

dicliones con[ummetur, Sanch. L 3, d, 12. s. 6, €9

qundt

9. Pont, /ib, 10. c. 4, ?. 3. Cafpen. tr. 26.de

Matrim, (eBl. $, n, 34. Azov. topn3. snflit. moral,

nn, qi

Dntut

lib. 3. c. 231,4. 9. citantes pluves alios.

um

Tla&us.

S;zcm;;

* tl'.

Qui

Tatlus enrpes süntne liciti inter

-

Vlderur

conjuges ?

[E ipfum

lerdbf

" Dä hac matetía fatis , fupérque egí , in

10n hd

guarto , & fexto Decalogi pracepto x pag. Y]4-

dl

&$ 214, ubi dixi , quofcünque za&ns , ofcula ,

n

m |

verba , & afbetius inter conjuges ,. citra po//s-

Vafq q.

Howis pericnlum , non eíle peccatum mot-

tale.

duþ.

u

dty

uibüsaddo cum Sanch. /jP. 9, difg. 4$. ad-

huc ejufmodi za4&&z4 , non effe mortaliter illici-

tos,euamfi ex illis. prevideatur comimnotio

membrorum generationi defervientium , & fe-

quutura diftillacio : quia non eft grave dam-

nu m.

m

EEE

ib

$.7. Dedebito €8$ ufis conjugaii,

223

wj num generationisin tali ftatu , híqueactus na-

turá fnà ordinantur ad copulam conjugalem ;

imp, ergo, libido ,quz in ipfis reperitur, non qux-

"m ritur omninó extra matrimonium , fed in ipfo.

uxd; legatur Ochogavia. tr. $, 4. 13, Hurtad,

wümi diff.1o.

folinr.

Qui ipfi Authores, cum Sanch, z fuprá ex-

ao €ufant à mortali conjugem turpes fui ipfius ta-

pi/f|, &usexercenremin abfentia alteríus conjugis,

i 44j quancó nonadeft probabile pollutiozis pericu-

/l;';,mm!.? lum, quia etiam illi ta&us , ex fua natura ordi-

nantur ad actum conjupalem . , quamvís tunc

actu non referantur. «;Ze Dianam. p 34t*. de

Sacram, vefol. 215, & p, 4. tr,

2, F.2 N TAE 277

4, refol. 1/37. C p.

uidquid fit, mihi verius , & probabilius

i . videtat , quod sortaliter peccet conjugatus,

[j

fe ipfum tangens, ad voluptatem capiendam,

( ]

licetabfit pollutionis periculum , quia conjunx

t

| non habet dominium proprijcorporis, in or-

n Tn

dinead ufum veneris fecum explendum , fed

,Müj.'

tantum habet dominiü corporis confortis fui,

p

Vafq. 2,58, art. 8. d. 113, Joan. Sanch, $2 felect.

m

j

| diff, 21. Salas, dela Crux, Cafpenfis. zr,. 26.

de ZMatrim, difb. $.(etL, , n. 9. Armilla,

T :

V. ofculum €$ impudicitia z. x.

[g[ IHW Í

D

Sylveft. v.deleifat; q.$,

o

fly S(ff

ve'jif'"' t

fj k

Da4n-

Em

T

2

;,24 Dee7. Sacm&z. Cap. 9. De Matrim.

jf ,':

prisen

Danttürue aliquicafus , im quibus talfus,.

jone M

Q ofeula inter. Conjugatos , etiam cum perisulo polin-

gionis , "velpolluzione ipsa , mon finz. peecatum

n

morraie ?

AnSi

nf

* Refj, Ecce tibi zres f[Decrales : 1. eít , fi

! Ut

Wrotcr

ollutio accidat reddenti ; quia quamvis petens

nequeat exigere ofcsla cum pol/urionis perieulo,

ltem

poterit tamen illa pati , etiamfi polaatur , quia

Ms o

non vacar rei illicite , & hoc eft. preter. ejus

dl

intentionem,

x fuí

2, Efts etiaminpetente , pollutio non erit

ha.

hi di

peccatum mortale , fi intendat copulam, ac

pet ejufmodi raZws & ofcsila eam excitare cone-

.]ter

tur , & interim pol/uatur: quia ut dixi , hocfit

trimor

prater ejus intentionem,

Àn,

;. Ett , fiejuímodiracius & — ofeula fierent

üdo

ad amorem cor(eroandum ,. vel excitandum,

lil

& tunc praterintentionem fequeretur poliurio,

LX

Sanch. de Matrim. l. 9. d. 45. 1. 3$. Filiuc, tr,

10.p.1. "um, 356, Dian. Erat, 4, de SACTAI,

Wften

*efol,217.

lt

ttto

Votum.

pofüt ,

Et

* De P^oto hincindä difperüm vatias refol-

Mpred

viquzftiones, prefertim ubi de . Sponfalibis ,

m ? Pg

& AMatrimonto egi: fupr. pag, 116,139. fe11- &

m

160, feq.

U5

aR

E

-

nitl

$.9. De delito €$ ufk vonizgæ)i.

ii

Ut , an quivero Caf£itatis , vel Keligionis

qufi priusemiffopuellam defloravit, càr promif-

ag

' fione Matrimonij, reneaturad. verzm , vel ad

WMWI

AMatvrisonium ? pag. 114

.4

An Spon[alia ditlol

vantur per Religianis $-

greffnm , & an requiratur Profeffro? pag. 117,

dl

Utrum diffolvantur per fufceptionemOrdi-

Vi K

sis Sacri? pag. ibid,

f perim'aï

Item, per votem f7mplex Religionis ,& Caffi-

zamr,quä

z4tis praecedens ? 118,

'.[æw y

Vel, per vorsum [implex Caflitatis fubfequens,

vel fu(cipiendi Ordizem faerum ? pag. ibid,

An , /Matrimonium ratum. ,. non con[umma-

opulams*ï

tum diffolvatur Religiosa Profeffione? pag. 140,

(

. Item, an vota frphieia, etiam dirimaut mae

iri i

trímonium ratum ? pag, 141,

An, Matrimoninm con[ummatum ,. imili

i, f

modo

diffolvatur

Keligiosá — Profe[[rone 2

diandit

ibid,

u

An, Conjuges poflint cosfmmmato enatrimo-

Fl

sio , ex imutuo confenfu , Re/igzonem ingredi ,&

"N

profiteri ? pag. 144.,

Item, an zsavizzs de confenfa libero alterius,

&6 contra,altetutro in fzculo remanente

poffit profrteri? pag. 145.

dedit licentiam

Et quid , fialteri conjugi ,

atti [e[&

, ingrediendi Religionem , ine propofito Religio«

nis ? pag. 146.

i^

p

P

An

Pars 1H. |

Ü

LE

$

436 . De*. Sacram, Cap. $. De Matrim,

- Anconjunx innocens , poft divortium ob ad-

s

h

ulterium fa&um , etiam /rero znvito , poffit

ca[litatem vovere , & Religienem ingredit pag,

*Ke/!'

Afiädc'emne" dicendum fit de aduitero? Ibid,

Aem

|

tach

Etquid, fi adulrerinvito altero, profiteatut

1.

li,

in Religione ? 1bid.

DUE

Hasomnes quftiones , in fuprà dictis

loci$

OT

reolvi , nunc in prafentiarum aliquot . de im-

edimento confammandi , vel petendi , aut exi-

impedi:

fionem

gendi ex emiffo voto, proponam,

llud.

D

t

Oi emifit vetum. Religionis tenetírnt

0lflzgm

ad ingrediendum anie con[ummae

tiomem ?

NTP

* Refp. Affirmativé $ quià anté confume

mationem poteft vo/4 illqd implere ; ergo

obligabitur.

* h

wi vole

peccátne dalis con[ummando Ma-

DETI

trimonium?

fonn.

MT

* Rejp. Affrmativé: nonquidem contra

lmP &tl

caffitatem ,(appono enim ipfum folummodó

tf

emififfe vorums Religionis , non cafHitatis , de-

U

linquit ergó contra vorum Religtozis, quia libe«

Tiiug

1à apponít zzpedimentum impletioni vori , cüm

tophi

oft Matrimonij confummationem non poflit

ad Religionem tranfire,

Ullpty h

! dl, €,

2ui

a

:tfirü.t

227

lum 00 À

$. 7. De debite (9 ufu conjugali,

D

9il), W

l

, ui babet votum Religionis ,

QU

pecrät;-z'e

zgmii |

!

Ü

folum m primá cen[ummatione ?

* Refp, Affirmative : poft co';zfummatianem

li,

autem przmarm , perindé poffe pezere, ac vedde-

p

re,acíi nullo obftringeretur voto: quia , ur

dixi , nullo ca/fitatzs voto eft. irretitus : vortgugs

db

autem Ae/gzozis quod hic & nunc attíiner ,

g t

nullum amplius adimpletioni illius apponit

i, ii

impedimentum , quandoquidem per cozfzpzm a.

toneu iftam primam , fa&us eft impotens , ad

ilud , durante Matrimonio adimplendum;

tenm?fä

impo[fibilinm autem , ut per fe conftat , s4//; eff

Tás

ob!zgatio.

: coit

Sublato impedimmia , Jenelóárue Reli-

gionem ingredi

kre;

* Refp. Mortuoconjuge, vel adulterante,

vel volente Re£rgionem 1ngredi ,(ive ante , ive

poff con[ummatum Matrimonium , is qui Reli-

13

gionem voui , ( idem dico de voto Caffitatzs,vel

Sacrorum ordinum fu[cipiendorum ) cenetur. ad

g a

impletionem voz;: nam tunc reverá mpedsmea-

Jnm?

tum eít füblatum.,

77 ! "

Quod fi fublato di&o zmpedizento , nihilos

)qüilhï*"

jf

minus ad fecuzdas cranfeat zs4ptiz; , eodem mo-

uüiia E

do philofophandum erit, ficuti dixi de primn

yn

T

nuptjs. VideSanch,/, 9.d,23, 2. 2, Azor, tom,

L. 11, €. 21 Q,8.

P2

Qxi

2!!

|

l

2238

De $. Sacvam, Cap, 8. De Matrim,

dim,

uicum voto Caflitatis contrabat , po-

nf

téfine peteve con[ummationem ?

gionia [

* Refp. Negativé: quiaquantum ad hoc,

ii qu

.

pote[t ille fervare caftitatem

5

ergó tene-

sf

Á

tut,

!quide.n

Con[(ummato vexó Matrimonio reddere quie

li

dem debitum . venetur , petere autem soz poteff,

obligar

N

Ratio prime partis elt ,quia alter conjunx ve-

rum haber jus , cüm fir Dominus corporis al-

tatita

tebat;

terius , ergo.

Secundam veró quod . attinet

| Ditate

partem , poteft, quantum adhoc, iroplere

votum emi[[uin , exgó obligatur.

'tüt ill

Defun&o veró conjuge , obftri&us voread 'mui;

|tlonee

perpetuam obligatur caftitatem , fuppono

enim vott/m fuilfe perpetuum: — nam tunc eftin

ilio I

.

t illn

ipfius pote[tatc veti adimpletio

]

ergà ad

illam tenetur.

Ec hecíuntextra. controver-

V wf

fiam.

lld d

Wwwm,

!Ur, üVC

Peceatne ab/lri;f?us veto , reddende ad

inflantiam. alierius debitum , vel tenetur

AUjet (

Y

Keligionem ingvedi , wut [ervet

J

"vettm ?

Marr'n

"O qc Z

* Supponoalterum conjugem »o/le fervare

caflitatem : undé dubium eft,num,(i pezar debi-

iptol

t«um , abobftricto voto , alter teneatur potiüs

E

Religtonem ingredi ,ad fervandum vorum , quia

her, j

ttah

ingreffus Religionis eft unicum refiduum me-

jum,

*Mm

Mi

!N

$.7. Dedebito E& ufu cb;zjugalz'.

119

dium, ut fervaricaftitas quezt, — Si ergó. au;*

rælm,;

cou[fummarionem matrimonijvenetur ad Kefi-

il

gionts ingre[[mns , ut Íecvet vorum ,certé pecca-

umad i

bit , quocànque modo marrimonium confam-

!

Cïg() [

mát,Íi autemnon tenetur ingredi , peccabit

quidem pezezdo non autem reddendo,

lt

His pranotatis , Refp. 1. Aliquos velle,talem

u

obligari ad Religionis isgref/um , quandoqui-

dem nullum aliud medium fupere& fervandz

conci

corpovisa«u

caítitatís: fic autem arguméentantur ; taliste-

nebatur ante matrimionium abíoluté fervare ca-

jod d*

j

flitatem ,ergó etiam contratlo matrimoniotene-

( ; l'mP

cr illamfervare; necenim peccato fuo , quo

l

Q n

L

spatrimoninm contraxit , poteft fe illà obliga-

f

tioneeximere;ednon poteft illam fervare

) cuncd

alio modo , nif ingrediendo Ae/igionem ; erg5 ,

; p

ad illam tenetur : medium enim i(tud wsorahiter

L]

controvelv

eff poffibile cam DEI . gratia

*

tenebitur ergó

illud eligere 5 ergóobligabitur awte confum-

mationem ad Religionts ingre[fum ; peccabitigi-

ln

tur, five cop(ummet petendo, (ive reddendo : quia

faciet centta ca(fitatis votum : ita D. Thom, iz

ii

i

4. difh, . $8, art. 3. q. 2.ad 3. €$ 4.. Sylveft. v.

AMatrim.7.4,$. Joann, Azor. tosm, z. lib. 11, c.

j ["

21,4.2. Ethac fententia meo judicio eft val-

dé probabilis,

p

* Reff.2, Verius , & probabilius eft , 405

i

p

MM

teneri Relzgianem-ingredi » etiamíl peccaverir

contrahens zzatrimoniatm , fed pofle debitum

T

du

reddere, & mairimonium con[ummare ; vovens

Ps-

enim,

5

230 Der, Sacram. Cap, 9. De Matrim.

Mutic

enim ,ut fappono , non vevit. Religionem , fed

o

cantüm caffitatem y fine causàergó obligarecur

crgö,ü:

ad sagre[fum Religionis: iftud enim medium vi-

deturnimis durum , & difficile:Sot. 24. diff.

pofeim

1tt), m

38. Corduba :» /amma4.156. 'Thom. Sanch.

lib. 1,de Matrim.d, 46, €8 lib, 9. dift.34, Lell,

Qu

lib. 2 de virtut, c. 4A1. dub, G. Egid. de Sacra-

folig,

ment. d. 34, dub.g.. conclu[. 2,. , 2.5. Pont, lib

9uc

10.6, f. 7. 9, Cafpen. tr. a6, d. 8. fet&. 3. m 20,

Hurrad. 4;f. 10. diff. &, €$ alij Recenttores,

"R

Er hüicíententiz maximé videtur favere dé-

qutum

cifio Joannis XXIl. iz extravag. antiqua de

poreft

vto , inqua decernit , Zuitiatum [acris , 1n qui-

10 u

bus votum folemnue caflitatis emittitur ,. etiamj

tantr

iuitietur poft Matrimonium contrattum , non te«

qui

neri Religiouem ingredi,[ed ,| autingvedi , vel

cou[ummare, lmo néque ReZgioms ingre[fu

titt

uml

illiinyingitur , fed tantüm admonetur , & con»

fH,

filijs iuducitur , noncompellitur.

Quaràftante hác fententià, five decifio-

Drt

ne, nonvideo quando prioropinio fubfiftat,

Obiazota. Pontificem hic corumunem vo-

vendi modum definivi(fe , nam fi quis emittens

*

[

votum (afcipiendi (aeros Ordines , advercit non

Tl

effe aliud medium fervandi votum, nifi Relígioe

fmen

ais ingreffam ,& tamen adhuc voluit votwz

ftt, p

iftud emittere, teneturad Re/rgronis ingre[fum ;

Mbmg

idem dico , de emittente Caffizaris votum , poft

M

contrattum AMatrimonium , ante ejus con[Hm-

NT

?aALUOHCTR,

Ratio

*

htrit

$. 7, De debito £ ufu coujugali.

23X

p

Ratioeft, quiavevenraliquid , cenfetut

) oligt

vovere media,qu& ad hocnovit effz neceffaria;

a mediun

ergó , fi advertit, quando vover , fe aliter non

j

poífe implere vorum , nifizagrediendo. Religio-

hom, du

uem, implicité etiam id vovez , ac proindé. ad

ij

id tegetur,alias (ciens voveret (imul incompof-

T

N

fibilia,

L f /;i,

Peccátne nubendo , qui votum babet ,

[fü, 3. p

non nubendi ?

uf

ab

* Refp, -Affirmativés facit enim contta

votum ; po& centratium xamen AMatrimonium,

L

jni,m

poteft petere , & reddere debitum , quia vorauz

non nubendi , nonzquivalet voro ca[Hitatis, (ed

"N

tantüun dicit zegatiogem flatus matrimonialis ,

VN

quz zegatio , ci poft costratum. Matrimo-

t'ngfldi ! u

w n

aíum , i fa&a impoffibilis, fequitur , obftri-

u A

&umillo voro , polTereddere , & petere. debi-

m

ïve, dfdy

Peccátne talis peciali peccato , dum

jbrnz'cationem eommittit?

munet

* Refb. Negative : aliud enim eft. votus;

g n

Si

d

»0n nubendi ,aliud votum. uon fornicandi,

st

tamen d/ffoluto matrimonio de novo contrahe-

ret, peccarec ,quiacüm abfoluté votum zon

hi f

)

l-

nubendiemiferit ,tunc , cüm poffitillud im-

j

l' IA,

g

plere,ad idtenerur, Clavis regia//f. 6, c, 6, v

$. Navar. €. 22. ?. 44*

)US

(4)' M

i

J-

M

P4

Ed

1j

De . Sacrm. Cap,8. De Matris,

]

E ütiq

Votum uon [ornicandi , aquivalétne

voto nom nubendi

j

* Refp. ANegativé : quaré ejufmodi wete

| Wt

ii

öbfkri&us, nontenetur abfinere actu licito

conjugali : quia tale vozss intelligendum , &

interpretan-dum eft fecundüm communem in-

telligentiam , & acceptionem , nift alitercon-

ftet dezutentioxe voventis ; Sanch, lib, 4,moral,

*(1

ttpona

€.21, 7. 27.

n zih)

Quod ad fuperierem queítionem , de vore

»on nubendi attinet, in qua obftri&um ejuímo-

üifum

ü,

di vote, dixi peccare quidem eoszrabendo , five

forff

»ubendo , non autem confummando , eó quód

datur .

votum non nubendi , non zquivaleat voto caffs-

& coy

zatis ,. (cuuno verbo, quod cezfmwmarenon fit

ques,

contrabere, ficut is, quijurat comtrabere Ma-

$ia

zrimonitim ,impletjuramentum contrahendo ,

Aemutu

non veró tenetur copfummares ficé converfo,

tonoi

is , quivovit non contrabere , non cenferur ve-

viffe non con[ummare.

Droinds

Cüm cafusifte , jam fzpiusin confeffionali

COtytg

lo p

mihi obtigerit; confultum exiftimo, indaga-

re hác in parte mentem voventis , fi enimisin

R

u

emittendo voro , ita conftitutus fuit , ut volue-

uf

ritíe folummodo obligare ad non ss£endum ,

non VétÓ, ad zon confummandum , pezcabit,

Doteri

uti dixi , »s5endo, non veró cor[(ummando : Si

autem utrümque; dum votu emifit , voluit;

in

Áutrin,

$, 7. Dedebito C ufu conjugals.

23j

3n utróque peccabit, ita Confalit Pont. Zib. 10.

iil

€. $, 4, 16. ex Ázor. Ibid. cit.

jmod «

Peccántne conjuges. con[ummando «9Ma-

e atuli

zrimonium , quando ante illius confummaes

D

l

tionem ex mutug confen[u ingref-

,ligendum,

- fum Religionis uevent ?

QInmuta

Vr at

* ( Refp. Jffirmativ? : quia manifefto fe

à /ii,äy."'r??*;

exponuht periculo , ut fiant zmapotentes ad vo-

ztum ihplesdum : quia accidere porelt , ut poft

ywm, d

confammarione /Matrimonij,neuter

poffit ingre-

um i

nhuih.i

di, (1 alterutra parsnolit, vel non poffit, aut

fortálfis uxorex zali coitu concipiat , & ita red-

j, 00

datur impotens ad s»sgrediendum Relirionem ,

p lt

& confequenter

nartit :

| maritus etiam - ingredi non

queat.

vahut l

Siautem poft con/ammatum Matrimonium ,

hat

de mutuo confenfu vorwm caffitatis emittant ,

& oonit

mortaliter peccant reddendo , & petendo . ac

cenfent

proindé ob periculum incontinentim , rales

conjuges, thoro feparandi funt , cüm actus ille

dio.

non poffit bené fieri fed malé , & utérque coo-

yo, 17

peretur peccaro alterius.

f anini

"

Quód fiunus ab(que licentia alterius vovea?

25

caflitatem , reddere quidem poterit , pe;ere non

7

poterit,

p

;

WM

;'5I -

oX

,

P ;

P?tcjäf.

234 — Dev.Gacram. Cap. 8. De Matvim,

;/ma'z

1

Potéflue votum de non. petendo. debita

muliet

ab Uxore fatium , irvitavi à marito ,

euít

C à contra ?

um

* Refp, Fotum uon peteudi debitum ,ab 'Uxes

; lil.a.

ve emilJum ,po[[e érritart à marito, poteft enim

Suar.' |

cederein ipfius przjudicium, — Imó , saritus,

li

poteft irrzzare univerfaliter vota wxoris , etiam

prob

ii

cum fua licentià emiffa : quia searites concee

dendo ejuímodi licentiam , non amifit potefta-

Mat

tem infuam Uxorem, Sanch. £ib, 4. seoral. c.

Apoï

Ptæf

34. Dian, t7. 4. deSacmm.rejöl. ;;O.Reginald.

lib 18. 9. 304. 312

ipfo

Pari modo affero, xerempof[fe irritare vo-

ipfi

tamariti , qut aliquomodofibi prejudicant , feu

flan

incommodum afferunt: v.g.lougas peregrina-

Ino)

ton

tiones , geftationem habitus Religiofi , excef-

fiva jejunia , quibus vires illius notabiliter de-

lr

Mat

bilitarentur,

!ït 41

Alia veró vota , que non ceduntin przjudi-

cium Qxorz; , nequit ipfa zrrztare.

Filiuc.

tr.26.5,257. Clavisregia, /,6. c.10, 5,20.

Tos

Suarez. /ib. 6. c. 4.7, 8 Sanch. Reginald. &c.

t

vide Rodriq, fmm. . cafuum, — confcientit

£ap. 121,

ANoetanter dixi , maritumpoffe. ivritare/ wota

Qxoris , qua fibi prajudicant , quaté alia. vota

ut funteraHiomes, parve Eleemo[yua, votum

(ai

nonmentieudi , vel son pevjurandi , & alia fimi-

Adim-

£iem

lia ;»Xltem » Volttm pofl mortem. mariti

le-

$. 7. De debito &8 ufuconjugals.

23j

lt

plendum , non poterit ipfe zrrztare : quia inhis

h dill

mulier noneftfubje&a viro , nec videntur

itiít

ejufmodi vera, maríite prejudicare : Clavis

regía. Jib. 6 c. 10.», 19.. Rodtiq. /oc. cit.. Leff.

u

lib.2. c, 40. dub. 1$, 9. 9. Valent. Filiuc,

Slla-r. lib- y. 6,0 4-. no 4-

potcü dit

Ql

Licetuon negárim , alteram fententiam | fuá

tri i

probabilitate non carere , que afferit .zz-

"tht C

vitum poffe irritare omniavota uwxaris , durante

H

ift p

|

AMatvimonio emif[A , vel adimplenda , quia

juxta

, fl

Apoftolum t Fireff caput Uxoris , ju omnibus,

praterquàm in a£n conjsgali , ( nam ineojura

ii

ipforum funt paria ) ergó , Uxer perfecté debet

bt

ipfi, quo ad omnia , fubjici , durante , feucon-

ftante Matrimonio: prefertim cüm leviras &

ficun Y

mobilitashujusfexüs, facile fe vorze implicet,

cregfinzl-þ

non facilé extricet,

of n

Et hzec fententia,, licét

alterafitverior, in praxi eít tuta,. Sanch, de

biter d

Matrim, l, 9d, 39.Sot. lib, 3. q« 3. avt, 1. Dian

'

I

;

z

tr, 4.de Sacram. refol. 220.

ypraj

. fl

;-

J

g

1

Tenetárne quis, ex «vi voti ad Ca/li:,;;

IOI 3'0

j

tem, qui vovit. Religionem ingvedi, aut in ea

;ma!d.ö'ï'

profiteri , fiad. Religionis ingreffum ,

m;[mnhä

vel ad. Profeffionem non fuit

admiffus ?

"LI

J v

/

* Refj. Non teneri ex vi voti , ad caffitatems

4,

"]

( nifi ptincipaliter voveri cafHitatem ,. & Reli-

jijte

fianem) nec ad alia Religionis onera : quare,

Tu

E

Plen-

236

De 7. Sacram. Cap,8. De Matr.

tendit

qui vevit Religionem , & adillam in. perpetue

um nonadmittitur, poteft in (zculo inanens,

ia

AMatrimonium inire. Clavis Reg, Zib, 6, c. 10.7,

23. Sanch,Z. 4. c, 16, », ux. Suar. Z 4, c. 7. 9. g,

if

Oi

Layman./. 4.tr, ff €. 6, 9, 14-

* fe

-Qui altcujus determinata: Religionis in-

fHitutum ,& Profefonem vovit , & ad illam

ftrRel

non fuit admiffus , tenetrne aliam

ton ity

tentare ?

tonfüe

* Refp. Negatwe : fedabfoluté ceffat vo-

n qua

ftcüla

2ipy, modó nonfter peripfum eeventem,ne re-

cipiatur , & modó rejc&usfuerit/ompliciter , &

li Lq

Lit

non ad determinatuim folummodo tempus ,

ab ijs; penes quoseft admiffio , nam, firepul-

feat, |

failla firtemporanea, tenetur. complero illo

Rodri

tempore ingredi, fi velint , ipfum : admittere

fllæ.;

Religiqfi,& per confequens; ad illud uí(que

tempus exípectare , ut recipiatur,

il

Idem dico ,fireje&us fuit ob aliquam cau-

famtemporalem, Reginald. Z 18 z. 379, 380.

Navar, c. 12. 2,46. Sanch. /b. 4. c. 16. z. g.

*R»

felïm.

Rodiiq. c.67. 7. 4. €9 $. Layman. £ib. 4, tr. f.

€, 6.57.3.

Ie:

flmph

ld

UA quid tenetur, qui Religionem inde-

AUt ia

terminaté , Ó $n geneve vovit

ltten

* Kefp. Si non admittatur. in s»o Ordize,

debere ipfum tentare alíum , idque ad rres , vel

77 !

mm:l

quaiwor , prout dein exprefsé , five. tacitéin-

tendite

m

lr,

&,7. De debito E2 nfu conjitgali,

137

petpy.

tendit, Leff. /. 1. . 41.», 43. Sylv, verb. Re-

ligío 2. 2. 16. & Layman./oc, cit, s. 1.

j

mantny,

j 104

MU

Satisfacerétne . ingrediendo — quemlibet

Ordinem , v. g. ajfummendo babitum Equi .

tum SS.doannis , vel Jacobit

Qj if |

" Refp. INegative : quia , quamvis ifti. veri

]i

fint Religiofi, tamen vovestes , communiter

jj

nonintenduntillum habitum affümere , fed

confueveruntvovere illum ftatum Religionis ;

fl

in qua vivitur procul à cumultibus & curis

-m, fie "l

fzcularibus in communi, Sanch. /, 4. c. 16, z,

Hn. Layman. Z 4 tr. 5, c.6,2,2.

ültr ,U

:empuh

Licér contrarium fuà probabilitate nonca-

Es

(l

teat , Molin. oze, 1. d. 141. Azor,Z, 1. c. 395

lco i

Rodriq.c. 95. z. 8, aljj cuns. Dian

5

|

mittere

]

mifc, refol. 36,p. 2,

" :mrff, 2.

u

Quid ff vovens firicliorem Religionem

m

ingrediatur , dein laxiorem , ac in ea

profiteatur ?

n

d

(

* Refp. Peccabitgraviter: tamen fa&tá Pro.

4. !ï.f:

feffione in laxiori , non tenetur ftrictiorem adi-

re ; quía per vorum; folemae ,

derogatum e&

fimplicí.

177

Idem díco eo, qui vevit Religionem in eredi ,

aut ss ea profiters , abflrabendo à certa , ied in-

vl

—

determinaré , ac. in geuere vovit , fe Religio-

-

nem ingre[fnrum , €$ in ea. Profeffionem fatdu-

d

D

THP ,nón Fencri aliam . Religionem ingredi,

ve

,endl(-

p

Wibases

»3$ Dewy.Sacram, Cap.9, De Matrim.

f conrrai

vel inquitere, poftquàm à Religione füit. ejee

;

hubred

éus, jam factá Profeíflione; quiaomne votmm

LE

fimplex,per folemne vorum Religionis irritatur:

vel (altem commnutatur in. oncra. Religionis:

Qu

lim,

um 8

nifi vovenscontrarium exy refséintendac. Re-

ginald. 7 12,7, 28». Azor,l, 11,0, 22. 4. 12.Leff,

3Mnm'a

J.2. €, 40, 9. 106. Sanch.4. 4« c. 16, 2. 16. C. pen-

P

ult. deregular.in. )

lu

[

wüüä&ääöääüüä&ä&ä&üüäw

$. OCTAVUS ET ULTIMUS,

Ícet ,

i

m

DE

410'

M.-A-T-R D:MeOQCN H

| cümq

dim j

IMPEDIMEN'T'IS.

quzndc

tàn e|

Potéfi ne Ecclefía Matrimonio 4liqua

lgt ,

appgnere impedimenta ?

Quj

&holn

Efp. Affirmative , ex Trident. felf. 24-

R

trror,

Ccam, 4. tanquam cosrratéut ciuil: , non

vetó, ut Sacramento, certas adjiciendo cemdi-

tiones, , quarum defe&u , Ecclefia reddit perfo-

nas inhabiles ad conttahendum, Bonac. 4.5»

*(l

p. I.9112.

-

fl()nem

-Quot fant [pecies impedimentorum :

T Q

Álte

" Refp. Duas, . e(t impedientiu m €9 diri-

& no

gium

wbuen id cft , qua ispedinnt. Maurimo

con-

n

-6,7. De debito &2 wfn confzgali. | 239

m

contrahendum, & i contrahatur , illud

nül-

ne p

- du veddunt,

|

ittitatu

a, Eftimpedientium & non dirimentiug, . : i(i

eligionis:ä

eít , quempediunt Matrimoninta contrahene

d M -

dum, & fi contrahatur , peccatur imo

dMatrimonium tamen eft validugs,

rtaliter ,

f u.[tff. n

n

Quoi funt impedimenta dirimentia,

Q quanam ?

Refp, Duodecimjwre atíano, cum duobus

alijs , perjzszovum Concil. Tridentini; fci-

((

icet ,. AMatrimoninm clandeftinum , & — Ra-

.

Pi»s.

x Efterror ,non qualitaris ,

puta fortanz ,

NI

cüm quís putatur d/ver , & eft

pauper , probus

cüm fit zzprebus ,

fed errer Per[ona :

uüta,

quando quis contrahit cum 27 ARLA

5 eXi&i'

mans effe Catbarinam : talis inquam , error

ln |

àrritat, & anuullat Matrimonium 5

de jure na-

turali, & humano

hihilenimita contratium

eft voluntati pofitivz , & confenfui

, quàm

Jf

error,

ilj, !

70 [M 4['

Quotutlex eff eryoy ?

uc !

/

* (Refp. Dap

lex,unus antecedens opera-

tionem , quifcilicet eft cauía

volendi a&um,

nl

! quemquifciret , nollet.

Alter cozcomitans , id eft

»quandó quisab

f; /l

adu non defifteret, etíi no

n erraret,

j

"

qu

Diri-

[

|

i40 . Dej. Sacram, Cap,8, De Matrim.

j

voïunran

Dirimítne error Períona antecedens

;

fonam j q:

Matrtmonium ?

^i df

* Ref. Affirmative , ut jam dixi, quia qui

M

tollit caufam neceffariam , confequenter tollit

j ä!ai:rj; p

effe&um: Cozfen[us aucem cft caufa necelfaría

d cinji

Matrimonij, quem error circa. perfonam ex-

icidenr

cludit , ut patet 5 ergó. Sanch. /z5. 7. de AMa-

ü nübän*s |

trim, difp.38.5. 12.. Ke inald, A. 31,5. 92..

ittigi

D. Antonin, Hoftienf, Palud, Sotus. Filiuc,

;Mairimiæ

Coninck,

hnj

4 'Ff]?o

a concomitans , dirimánt

:

iulej

Ermr perfon

Matrimonium?

f[ïBiFWPOr

* Refp. Probabilíus eft illum AMatrimosium

gtj

arritare : utlicum 7:wma contraheres, exi-

flimans errore concomttante , elle Mariam ,fed,

tf

Ü, Cönti

ia esin mente difpofitus , ut cognitam 4a-

lqia

riam , zquà libenter , aut libentius duceres:

"o

quia lícét error cemcomitans , non efficiat fim-

pliciter involuntarium zegativé,Matrimonium

M

niifquaiü |

tamen deber neceffarióeffe pofitivé volunta-

rium, Sanch. s&ifuprá s 6. Ledefm. 2, p. 40*

Ws

iij

q' $3. 4, 1. Hentiq. 7

Coninck.

IL,C, 10, 7. 4« Bomc.

lii

Tefen

Error Fortune , & qualitatis dirimíime

p

Matrimonmium ?

W0bl

^ Rffl'- 1. JVegativé : quia error qualitatis

tn d

perfona , non impedit perícdtum, & fim

plicite*t

?**ffnä.i

E

vo unua

hj

Mi

. $.8. Dezþzpedzmmtstamm.

24t

voluntariurm ; & confen(um circa ipíam per-

itctdhli

onam , quz eft maferiá fuä]?mtmlu 4Matrimao-

8ij , fed folum (ecündiüim quid , ergó,.

Yi quiq

* Refp, à; Si confenfüs ettántis circa gHÁ-

JODteE 0U

lzmtem perfosa , velfértuna non füit abþlz»ztw É

faaeeefd

fcdcandztzam!u dependens (cilicer ab xpfis

erlotut

accuienubus tanquamd mufzz necq[arm *ür,

n;W

Gnubensdlcat áncó te , Ái déves ; aur. mobila ,

j

áut virgó e5 , mquöca(u fi condmo defiuat,

J E [:5

7Matríimonitit eut éinoAlidum : qma deeft con-

|

enfm

!

Re/]) R Sii error. qmlztætz.s*

ve fermzæ

dirin!

J

redundetm errorérà. per[ona , mwlzdm erit

Matrimoüim; ut e: g. (ifilia Kegis fopamæ

r

fibi proponatin merite ducere ; filium prizos

gemtumReg:sGalhæ.m quem direti vult

herer, d

confeutire , puta ns autem

E contrahere cum

[dï Al 1

illo , contrahlt cuüm fcmm 0 gemta : vel cum

TX 4 2

niut l

us du

alio , quia error illius qualtatis , recidit in ér-

rarem perjïmæ.

ii

prd fi talís Frtmdgemtw

vel ejus pátet

T

nüfquarü fmrz-.—: cetifenda e£fet iaeo , limili-

[; VO[UE

büfque cafibus in prafentem velle confemire,

m-AP

Mammanmmqne effe validuni ; quotaes enim

4 Bmi»:

dir£tÉé intenderet contraliere cum eó , quem

pr&(entem liabet , efto decipiacür : credendo

jv

eunmi prtmogemmmefreduus vel divitéii ; vel

fobileni , Mdtrzmanmm erit Validum ; cüm

h

fon errétur circaper[onam ,(ed Circa qualzmi*eæ

l W"

^T

Id

éfoná : .not fecüs ; ac fi contralieret tééuiri

f

)

Pará 111'

L[C-

!

242 De.Sacram. Cap. 8. De Matrim.

i:ontrab

credens falsó aliquod. zzzpedimentum dirimens

fabeííe, tenerec Matrimonium , fecundüm

h; et

communiorem fententiam, Covar, 2, p. c, 3.

óiligr

pamg.

7.9. 2, Kebel. /ib. $. de imped. Marrim,

J

q. 25 7,

;. Reginald, lb, 21, s. 954 Baffzus, de

AMatrim.F H,n.10. ^

*Rej

Werr

t vo].

Servitus.

153*, f3,

II. Eft , Zgnorántia conditionis , puta, f lilér;

( Dàr

crederet fe contrahere cum perfoza libera , que

tàtnen fitférva , fivemancipitm ; & haec . ignos

tal

-

tantia c4ffa? de jure Ecclefia(tico 7Matrimáó-

aium : Eju(modi tamen sazéipatus , five ferti-

*g

t4$ rnion vigetin Galijs.

pereu

£2 pr

Efficftne omnis error conditionis , ut

Idem

Matritnonium fít nullum ?

Q]

(* &Refp. Negativä , fedtunc ,»quandä; coris

fri'ente :

ditio errautis ic deterior , us , ft liber. contras

V m

hatcum ferva, quam credebat effe Zferams

r y,

quandó autem perfona, cum qua contrahitur

Dtreve

eft xqualis , vel melioris conditionis , AMarri-

lul

2:0714u72 noti eft invalidam ; quia hoc impedi-

i

zmentum ab Ecclefiaindu&um . fuit. ad tollen-

P(

duminzqualitatem ,& ne fieret injuría altetí

contrahenti , atqui, magna foret inzqualitas;

fi validum effer Matrimonium , quando fit de-

terior conditio errantis , id eft ; quando liber

€Onrs

't

"P.

A.

$. g. Deimpedimentzs Matrisih.

243

t du

conttahit cum ferva , quam credebat eífe Z/£e-

fecun

TAH ,€Cr gOO

DN

. Mim

$iliber contrabat csim comjugé ,

quárÁ

jer'w-m 20n zrrromt n Matmramïim

)6 BAHZHS.

éfine 'oalidum ?

* Refp. Afïwmat;*ye quia in hac cafu, uüor

infertur illiinjuria , cütn 2&eguahitas videatur

effe voluntaria. Bonac. 4.3.p; 3. &. 4. Rebel:

À 3; q. $, fe60, 2 g

puta,n-'*'

li,

$i Dóminus [ervi confentiàt , ut ulle cons

&Eæc l

rabat Máàrrimonium cim lz&»;wf"wwmzem

"Wur

igborante , emancipárze boc 2pfo

eum a /er'z.-ztm-? ?

Hln]i

* Refp, Doriinum e ipfo fetvum esxeuciz

pare; ut collioitur ex Aurhcnmca de WHptijr,

ii

€, 2-parag, fr vero ab inirio.

Idem dico; quandà zwawcipissa contrahit

)

cum ZiZero , conditionts igxaro ,

o

Domino vero

yand

ji

Íciente ; & ftudio ; five dólose tacénte ;

17

&« non cónttadicente

5

ut habetür in

fe I

eadem Autbentica, quia Dominus in. eocafü

| conuae

non revelansfereztarteza ( Paamcipij , fed eam

gis ,

ftudiosé occultans, coopera'ur injurig , qu&

hoc ff

irrogatur tonjzg: liberó , in cujüs deli&i

t4

du

penam ,puniturà lege (ui fervi

i

jurid 0

libertate.

J

(

w.

inzq

j

d

þ«r

Ár

A& CR)SE

j

I

uandfl

u

£*

tu

12

Q. z

hs

2144

De 7, Saeram., Cap,8. De Matrim.

V,

Sanch;

Ejlüe liberum fervis, etiamfi Domini

(l

contradicant , cum alijs ferSis , frve cum liberis

fervitutemnon ignorantibus Ma-

érimonium inire ?

Mun

* Refp. "A ffirmative : ecundüm Ncgmmu-

nem DD. caveretamen debet ferv;s^, ne Do-

*]

minum proptereá debitis privet fervitijs, cüm

n

)

per Z£Matrzmonium non eximatur ab obligatio-

þugnai

Reerga Dominum,

eu]

Qul

.szda obligatio debiti conjugalis , &*

at

fervitiorum [imul conzurrunt ,. wtrum

pm(öalere debet ?

Licit;

* Refp. 1. Siconfentiente Domino contta«

xerunt , regpjariter conjugalem obligationem

przcedere , quia uthabet D. 7bom. per hoc

J:

Conttay

quód concedit cosirabere , intelligitur cances

i

dereea omnia , quz ZMMarrimonium requirit,

lptt,

n

* Refp, 2, Si Matrimonium non . confen«

M

tiente Domino, vel faltem/z£ conditione , ni«

&t

hil inexLibendisfervitijs imminuendi, conttas

ufum hh

&um fuerit, regulariter fervirism Domini prze

! tont

ferendum erit,

h

ALimniíta: i Dominijacturanon fit notabilis,

lico

frrm

& ex parte conjugis probabile incontinentiz

periculum timeatur , potilis covjsg: , quàm Do-

'tïimom

9pmino ferviendum erit,

Inreveró dubia, in

inCOn(

favorem A7Matrrimonij inclinandum docet, Sot,

mlm |

3n 4, d. 25. art. 1, Speculum z.. parte, art,. $.

gio,ä]

Sanch,

3

litritt

| .$.4. 1—)«8 debito &$ ufu conjusal, — a4g

