copula completa fit.

ub

II Per copulam .

fomina cum fiminá ,

modó femen unius fübintret vas alterius s

quia

Y

five medio inftrumento id fiat , five abíque

illo.

M

- IV. Fit eju(modi carais divifro , per copulam

l Opr

beflialem ,ita Bonac. de Matrimon. q. 4 P« f*

uor,

a, 4. Sanch, /,10. diff. 4. 7,3, €$14.. Filiat

L

zra&l. 10, C,10. 2,3 6 7,5ylveft. v.

divortium quaf'«

! nj

7.quía in his omnibus cafibus, perfedt? fides ma-

tig

W

zrimontj violatur.

À

Ergo [6 non-fiat eju[modi diviffo cami: :

20n fol'aeturMatrimanium ?

*

* Refp. Non folvi : Quia tunc perfect? fides

Matrimonij non violatur.

hhte

liry,

Ex quo inferol, Perpeccatum mollitie , non

diffolvi matrimonium , quoad rborum , &:co-

DPIO

babitatinem , five illud contingat adminiculo

.

proprio,

i

$,3. .'De Matr, quaten. S»;tr.ej!. fci

proprio, five alieno, extra vas naturale , five

'pïæpo&arum,

, n

,

m

iL N

cguc per 0

fculä, tatlus, & amplexin ,

quamvis fiant eo animo, ut quis adadulterium

&

velaliam coneubitum perveniat.

lgtl

L

jit um

L Néque per immiffi

jonem I

n&rumentii

virilis, in vas, abfquefeminatione.

.

r

nis in Vaä

et o

V. Néqueperreceptionem fe

fe , fi illafiac ab(que viri adminiculo :ut , &

n,ftuW

matrixin balneoattraheret. femen effufum i

H&[ )mgäb

Vito.

V. Néqaue per concubitum cum faemina ,

autbeftia mortuis , aut cum . ftatua mulieris,

T.

quía hac non eft propri Zrvifo carnzs cum alio.

j alzeïiFï

(

VI, Obhanc ipfam rationem non (olvitur

Matrimonium per copuiam Sodomiticam cum

pmpriauxore: Sitamen vir admonitus ab

er m

!

uxore , defiítere nollet ,fufficiens uxor haberet

] 704'

motivum , abillofe fe (equeftrandi, nead ejuf-

i, P

j

(1:«

modi enorine peccatum pertraheretur, Hen-

"

riq. J 1. de Matrim, €, 17.7, 7- Sanch. z. 12.

"

ji

Navarr, €,22. 7. a2, dedivortio,

€uid requiritur , ut ob adalter:'uni

TL

-eommiffum , di&ortium propriá auitori-

tate fieri poffit ?

.

* Refp. Cum diffiatlione : 1. In foro. exter-

gt

50 requiritur , ut adu/terism fit publicum , € no-

allit"

l

torinu ,cap. fzgpg)ïmþ*i.de divortijs, vrtl quan-

W

dó probationes funt inpromptucontra nocene

yihs

tem , uttenentcommuniter DD, quia jsre

,admxmul

nátfé-

K 4.

m

".

-

15'2. | De 7. Sacram. Cap, 8. De Matrim.

vatura, frangents fidem ,. fides. feruanda nom

UM

"

£JV,

ul

filone

2, Inforo con[cientia : (V adnlterium | fit oc-

cultum , & plené probari non poffit, quamvis

hi

fit moralis , aut (ufficiens certitudoillius , ve-

tired

f0

rius videtur , non fufficere propriam auctorita-

tem: quiacrimen occultum proximi , noneft

insm

cum ejufmodi fcaudalo , talem revelationem

hn

plerümque confequente in. vulgus fpargen-

(nari

Wte,

dum , quodaccideret , i ob occultum adulte-

rium divortium fierer:. dein publica poena im-

Q

poni non debet, ob crimen occultum. Pontius.

drfun

üb. 9. Co 18. n, 6.

j

toin

Tenetárne aliquar)d'a maritus facere di-

vortium cum Uxore adulteva à

Edo,d

tlf

* Refph. x.' Multos velle ipfum obligari fub

ET

,

motrali , & hocprzcipue in duwobus cafi2ns.

hd

Quandóvir per ejufmodi Zivortugms fperat

Á

emendationem, & fru&um : 'Um'am'que eumm

iif

graeipiter cura de proxtmo fuo.

lidi

2 Raionefcandali emergentis indé , quod

fcilicet prz(umatur, feu veriüs exiftimetur ma-

ritusconfcius , & fautor deliti ,. nec aliá vià

quàm per divortium malo fubveniri poffir, ira

Occi

Baífxus tit. de divort. ». 9, citaus multoszAutho-

r

ves. Histamen non obflantibus.

DOte

* Refp, 2, Virum non teneri dimittere Uxo-

peri

rem etiam in adulterio perfiftentem. cap.

ln &0

quemadmodum. . 15. dejurejurando, $, ultimo:

hd

quia ,

N

7

i

Mrin.

5. 3. D'e Matr. quaten, Sacr.

et.

155

J

TET

quäi-a , &i obligarecur, vel obl/igaremr

ratione

adulterij , vel ratione correifionis fraterua , vcl

m fit

ratione fcandalt.

Non prizum , quiapoteft

l quamvis

illud ei remistere: Non . fecasdum , quia ut

i"mïl W

cotre&ioni fratern fatisfiat , fufficit, ut eam

aiorte

moneat , ac moderaré puniat. Non denique

nj d

terithm; quia (candalum nullum erit , fifit oc-

veluontt

cultam , aut fipublicum fic , fufciet publicé

; u

conari eam emendare , ne videatur crimen fo-

vere.

?

ym at

;apænamf

Quod, finihilominus adhuc aliqui putent,

y, D

ipfum crimini confe

» erit fcandalum acce-

pium ,non datum

dnon tenetur cum tane

to incommodo,c

m fcilicet vitam viven-

facmäï

do , domum folus regendo, evitare, — Imó i«

1

vortium iítud cederet in majorem perniciem ,

Jl

acruinam uxoris, quz dituiffa multo liberiüs

jf

macharetur Sanch, &b. 10. e,. 13.4. 7, . 1, €$

»wm IP".

[é44. Coninck. dip.3$, dub, 3. t Huttad, dz]þ

j

II' 1

EL

i,v

Licitámne eff Uxoricidium , ff a'epreäm.;

jmett

datur in adulgerig ?

TE

j

* Refp. Inforo confcientie vunquam licere ,

j pl

occidere uxorem in adulterio deprehen(am ,

"00

veletiam ipfum . adulterum : quíia fi ejufmodi

poteftas concedererur , exponeretur manifefto

vitWL

l

periculofalus anima , nontantüm mariti, qui

mWW

ineo conflitu, non zelo juftitiz , fed ulcit-

]

PA

cenda injurig , quamfüis inr;*.etu: oculis, du«

qllü

j

CCE&f

s

" o

::4 — Der, Sacram. Cap, 8. De Matvim.

S

ceretur , fed etiam eorum, qui fic. interfice-

j

xontur, utexfepatet : Ponr, Z. 9. c, 1j. sbi. at-

tf

Jegat, 49. DoGl. Batbos. tom. 5. collett. parre. 3.

Ubet

eau[a 33. 3. 2., c. inter bac.

m

Potéflne conjumx innocens, pofl divor-

LU

iium, ritàob adnlterium fadium, eiiam altero

Ágroa

invito,caffitatem vovere, [atris initiari

! Tu

&b religionem ingredi ?

t q

* Refp. A ffirmativés Quia jamin perpetu-

K QO

um ab altero eft folutus ,

quctad tborum & coha-

quic

6;'tzztianem.

hu';u!

Idémae dicenda

alet

?adultfra ?

Vr à

* Refp.NNegative ,

nuitus ic, eciam-

Qu

fifeparatio faóa fit. per judicis fententiam:

quia lata fuit infavorem izzeceztis , non veró

- ul

| fetin

in favorem soceztts , ac proindé quoties. alter

! vilid

vult , manet nocens obligatus ; & eftad ipfum

revocandus.

! fdo

f

Quid fi adulter , invito .alma , frofite-

retur in religione?

* Refp, Poffeab innocentirevocari , & vO-

tum irritari, profeffioenim non valet contra

jus innocenris conjugis.

Eflne probibita Polygamia :

* Kefp r. Pluralitatem conjugum fuccef-

fivé validam effe, & licitam : ut colligitur ex

D, Paulo : Azler alligata efft legi , quanto

Jempore vrr ejstsvivi , guod fi dormierit vir ejtté,

liberataefl , cui vuli "ibat ; tantim in

domina.

* Refp,

g

^Mf

( $.5. De Matrim, quaten. Sacr. qff Uf

[i sGCC

* Refp, 2 Polygamia , five pluralitas Uxo-

;

[;i

rum, femul, C femel cum jure divino pofrtivo pro-

T

l

hibetur , ut definitur in. Concil, Trident. /2ff.

24. CAT. 2,, fi quis dixerit licere Chviflianis plures

fegul babere 'Osores , €$ hoc uuila le ge divima ef-

J w

7117

feprombitum , anatbema fiz.

tf

Tum etiam jzgre zaturalr eft irrita, & | illici^

ta , quia contra&tus marrimonij celebratur in-

t

ter eos, quorum utéerque quanrumad rem, de

nl

qua contrahit eft zqualiter fui Juis ,^ &ex vi

hujus contractus utérque fe donat, & tradit

"

alteri zqualiter , ita st z quantum eff ja: , quod

vir acquirit in corpus mulieris , tantira. eff jus ,

, eit

quod mulier acquiritia corpus viris ergo , ficut

Qrenni

fon v

. mulier fe donat vito , ut nihil naturalis juris

r d

retineat ad fedonandum alteri. fimul viro, &

validé cameo contrahendum , fic mulieriita

al ii

fe donat vir , ut nihil juris naturalis retineat ad

Il,

fce donandum alteri fimul mulieri , & ad

pl

ineundum validécàm illa cons

jugium,

i,&vü*:

u

etilsevdile

j

*

» t

jriud

u

airih

m

: S. IV-

[ K[, iþo

AE

s

1;6 — Des. Sacram, Cap, 8, De Matris;

l

| t m

CTH EHI GRU o UEOO

Í;,in

u

$. IV

Pa:ej

DE MATRIMONIO

*R

CLANDESTINO

tyut

Mi

Quot modis dicitur Matrimonium

Autett

Clandeflinum ?

j

Efp. Duabur. v, Ex defe&tu folemnitatis

VetO.

R

sonjure requifite , quandofine Parocho;

& teflibus celebratur.

N

?. Ex defe&u denunciationum , quæ pre-

x

mitti folcnt antecontraétum matrimonium,

Matrimonium primo modo fumpmm :

l l

moml

ej'ne validum ?

E

u Refp Quamvis ante Zridentiusm e;u(mo-

d

dimatrimonium clandeffinum validum fuerzt :

tamen poft definitionem illius , omninó zrr2-

Il

ont

um ,

& aMicitum ef. 3

ut habetur in decreto

li

c;u(d Conc. de refarmat »matrim. cap. Y, qui

if

ínter , quam prafente , &éc.

fjj

vMairimonium [ecundo modo þtm-

ottq

pium , éflne validum?

l

* Refb.

D

Licét prohibitum fit à Concil, Tri-

dent, llhque qui non przmiffis dezpatiationibut

ldj

mmairineminm clandefhipum contrahunt , pec-

|/

cent

Áutig,

157

6. 4. De Matrim. clandefline,

u

5

5

cent mortaliter , eó, quód præceprum' Eccle-

fiz, in re graviffima violent , non tamen eífe

irritum , quía nullojure irritatut.

Poitéfhne. difpenfari in denunciationi-

bus , & à quo?

W

* Refp. Poffe , fiad(t legitima caufa , facul-

tasautem ifta aute, & poff. con[ummatum qma-

trimonitimn , elt penes Ordimariums Ordizarg

TT

autem nomine venit Epiftopus , aut Pralatu:

:l

jurisdichionem quafs Epi[copalem babens , non

emtitl

veró Parochits , auc inferior Sacerdos,

Dan

Recenfe -:awliz]uas caufas , ob quas legitim

difpen[atur tn denunciationibus 1

]u p

Oniumo

* Inter alizs: has tibi przcipuas habe:

p

l. Siadáit probabilis fufpicio , quód matri-

monium malitiosé ímpediendum fit : v.g. pet

maleficia ; aut

:e,'urmo'

des.

parengum ; vel aliorum frgu--

, a

II Si contrahentes »imio affeiastur pu-

jf

d

dore , eó quód , v. g. fint difpares inztate,&c.

HI. Quandó enwaciationes fieri nou pof-

L

funt abfquc detrimento. , aut motabili incom-

qodo , fivein bonis famz , aut corporis , five

fortunz.

If«

IV, Siin proximo tempus fit.v.g. AAdventus,

j m

aut Qwadrarefima,quo nuptiz prohibentur be-

nedici,

7

j PiC'

V. Notalilis f ponforum «essmeditas.

(l

VI, Quan-

*

158

De ?. Sacram. Cap, 8. De Matr.

VI. (lu-an

dó Magnates , üve Princrpes conx,;-l

| Qlldl

tracturifunr,

VII. Siconftitutus zz »mortis articulo conct-

| j «'gf/l

'tuait

binam vult ducere,

- [n his omnibus, & fimilibus cafibus, poft

t

babitam informationem debstam , nullo com-

J E

lob

parente impedimento , difpenfat / Ordi-

]

^

BAYUMS.

|

;l:

M

117.

Qb

Efinà peccatum martale , con[ummare

Matrimonium, £on prami/]s's denuntiationibus,

*Ri

* Refp. 1. Alios. afferere , effe peccattm

p

7portale ,quia contrahentes exponunt Íe peri-

;f

culo farnicationis , non adhibendo diligentiam

ti

ab Ecclefia prafcriptam , pro inveftigarione

1$

impedimenri : & hoc nonfolüm verum eft pro

i h Cä f&i

prima vice , fed toties quoties habent copu-

' Wvf

lam : Reginald. 4 51. s. 257. Sanch, 77 difp.1t,

diy;

Coninck, 4. 27,2. £1, €9 $8.. Navar. cap.16, 9

L

38,ubi per faciem Ecclefiz intelligit dcnqnci-

(ütumo

ationes , &t patet 2,2, n.*7O.

iliter. velle &antm-

NI

Refp. 2. Alios probab

abem

7ium , quandó (cilicet Parochus , & contraben-

tes diligenter inveftigarunt , fi quod impedí-

[*

mentum laterer; quia cunc nullo fe exponunt

g

fernicationis periculo : Henriq. Z, 11, c4p» —

l00 Pg

16, 7,1, Rodriq. 1. p. cap. 222,

t aj

Unitts

1, |

CEROPER E

Wl

| thle

Áuir,

.$.4, De -Mz»:trim, »ckngä?i;;o.-

159

inciper (

QQuale. efl peccatum. umam omitiere

:

degunciationem ?

H at

Refp. Effe peccatum. weniale , quandö

,

moraliter certum eft , nullum fubeffe impedi-

i t

mentum , quia materia levis eft. Darbof. Ze po-

tulpos

tefh, Epifcopi p. 2.alleg. 2, Gutierez, cap,57.

r (tó

Villalob, zom.1, trat. 15. df 24. Sanch, 4 j

d. $. z. .

Ubinam facienda funt denu

:

ncz';f-

.

:iones?

TT

LJ

* Refp. Cum diffintiione

.

r, In Parcechia

fs i

i

propria , & quando fponfi funt divérfarum Pa-

ur b

vocbiarum , taciendas eífe in miragse Paro-

liget

cbia,

yeligi

2. Sifponfi fiut diverfarum Parochiarum ,

nf

in eá faciendz funt denunciationes,, ubi diuti-

ho t

us verfati funt , & prizcipialiorem babuerunt

n

larew : quia dezunciationes faciendze func, ut

; (

impedimenta centrahentium detegantur , qu

j li

commodé detegi nequeunt per brevem mo-

ram , in ali

habentur.

qua Parocb:a , ubi quafi pro ignotis

d i

TL

SSaandónam

denunciationes fieri

pi if

debent ?

fc CXPUF.':

* Refphi Tribus diebus feflivis continuis :

l: II' MP

1on peccabit tamen mortaliter Parochzus.fi uno

f

aut altero die fefto denunciationes Íncosptas

omittat , ob levitatem fcilicet materiz.

2, Facienda funt denanciationes in Ecclefra,

z'gt:r Miffarum [olemoia.

j. Pof-

:

—

Y6o X.De VE Sacvaws. Cap. 8. De Matrim,

3. Poffisat ecíam fieri extra Ecclefiam , filo-

L

cus firaptus,ut ad multorum notítiam perves

. plab

. $.

niant, Layman, traéf, to 45 part.1,cap.4. s,10.

Mfzo;

Ex vi denunciatiónum , quenam eft ob

ligatio manifefl andi impedimentum

ïm;;ä

D7

* Refp. Quemlibet reneri, fub smortali

culpa, manifcitare rmzpedimentum, etiam occul-

t

tv8 ,quamvis cum aliqua infamia conjun&tum

hr

fit3 ut , fie.g. proveniatex forsicatione cum

qià p

u

con[angminea in eradu probibito : quia quilibet

tenetur detegere peccatum , infecens damnum

um

*

L]

[rretztus camen

]m: 1

gertio , fi (uperior pracipiat

dter

ejufmodi zmpedimento , prius juxta regulam

fraternz correctiopis admonendus eft , ut de-

Wfïptjn'n

fitat à matrimoaios quod (i acquieícere nolit ,

Ti

denuncietur.

i

Tenetárne quis denunciare impedimen-

*l

£m occtilium , quod Ypfe folus novit , ideoque

tefibus illnd probare nequiz ?

]

f,'?m ' (

Ui!uiidg

* Ref. Affirmative : quia unufquifque te*

netur vztare peccatum. vmortale proximi , dum-

?'ïemo'r

atf

modó commod? poffit ; atqui ; demenciando -

Pdïgcj

pedimentum. eccultups , vitantur plura pecca-

ta, que contrahenres cum zmpedrmiento com»

mitterent 5 ergö unu[qui(quc' tenetutr impth

*]d

mentum occultum denunciare , quamvis teíti uto'

Cmþ/f,

illud probare nequeat.

füced

Notanter dixi ; Dsemismodo commo

de pbjft:

lj

quía , hoc fiezi nequeat abíque gravs imcome

mean,

frj

T

— 16tr

Af

$. 44 De Matrim., claudeflino;

fim, lh

3podo , velgrave [candalum , ex denunciatione

1a PCWC*

probabxhtert:mear non tenebitur denunc:a-

PMIO

fe. Sanch; Rodriq. Navár; Regtm citanté

DaíTe0; de vzatrim, 177 a, 8;

if h-

n

Ténttárae qu:s denuntiiare zmpedzmm-

tim occuitim, quod ub jetreto mztumlz, e

ub m

" AIHUi jczt ]

etitmui

* Reb. Affrmativó: exiamüex c;u(moch

cuigt

o i

dmuacm:zo/æ infasitàm paffurus fit dentnciarus,

u d

quxa pluzis habpnda eít falus anima prommx ;

qumn fervare fecretum

5

& famz illiasconfu-

n t

lere : nedde juramentpm ia tali cafu obligat,

mmstav'

&fet enim conrra cháritatem ; & conta pr&-

(ta ICU'

y d u

tepiüm ; dd dodi imponitür perc denunudaoneS.

(

dénentrn &ian ibf conira. bentes

faiim zrvped.memuw octultum máni-

feftave ?

p

x Ke?? Omnzin):h nolintà zeairimonio de-

Il 'MM

"

fiflere , agitüt enimibi i non de fapplicio , fed de

Vitarido peccáto , quare, ia Parocho de Drpedi-

f

Hientó. interrogentur , illud, fi quod fubfit ;

ub

j

man'(:-f* ftare oohmnmr

m

bárachas Ezem ejufmiodi sapedimentum

lu

Ph

üccultum , teneiárne illüd ; vévelarve ?

j

* Refj. Affrmátivé :

p(,u o clvod exirá

yetut n

Ginfelfionems novetit ; nec poffe in marrimonio

gt

cocedere : ob ratioriem fuperiüs allcg.tam.

í

n

i

V oäfär'wz , Paréchusi ex præcepto Con-

cil; Tudenr f] A4. Calp. 1. (enem féib iotíali ,

Pari 11

habe-

p

L

162

De $3. Sacram, Cap. 8, De Matfim.

^

*

"

eo Ícri

bere nomina conjtis

habere /ibrum , & in

L |

ffni

um , teflium ,tempus

& locum , ubi , & quane

J ptg;

do celebracum fuerit matrimonium.

|Loi

jl T

od HHH HIHEHI I HOMIMOE D OESQ"

Ártttet

mm,n

g^ v.

tfb

iil

[

üne d

DEÉ ASSISTENTIA

PAROCHI.

iten p

DAT

minifler folemnitatis

Qb

| Quis eff

Matrimonij ?

*

Ls

Efp. Effe Parochurm & duos tefles,hi fempet

adeífe debent , matrimoniümque con-

l &Rfj

tractum abíque illis , in nullo cafu valet, íu lo

l böc a

cis , ubi Cozeilium Tridentinum. vecepium eft ,

iljnia

neque in hoc Epzfcopm ; quäcunque urgente

nece(fitate , difpeufare poteft: quia per Tri-

| [

effgiä l q

dentinum , xale matrimonism , omninó zruae

abiles , nec pet

Xdt,

etr , perfonzQue redduntur inh

;ï'fïl'id!!.

aliquam neceffitarem habiles fieri poffunt.

ii À«

Sanch. /d. 3. d. 17. Pont- Z. $. . 6, Hur;. difp.

;. diff. s. Filiuc, zr. 10. c. 6.

hd

Contrabitárne valide mairimonium frne

Parocho , C teffibus , in locis , ubi Concili-

| Reþ

um Trident. veceptum non eff ?

Áffci

*

*

quia /ezes non abfo-

* Refp. Affirmativà

F"trab

luté cadunt fuper perfonas fabdiras ; fed fuper

|

PC[-

m

itifh

& f De Affflentia Parochi.

163

TTTE

pérfonas exiftentes , in Zozo; vel

, u

:

]eges 'cjü(modi

feceptz fünt, ergo , &c;

.E costra vevó, (i incola illius loci , in quó

n

r

DELN

Concil, Trident; non viget ; animo contraheadi

m'vc

divetteret ; in loco ; übi Cóncil, eft n(u rece-

prum , noü poffetcontraliere ab(que Parócho ;

& teflibus ; quia litet extrazezus zon bentatur

legibhs lóci , ad quem divertit ;'abfque inten-

Tl

tamen peculiaree

tione ibidem mianendi niajori parte aüni , hoc

&

E

t contzactibus , ut celebren-

tür , Juxta fol

emnitates receptas loci ; in quà

i

'celebrandi funt;

Quid 6 invintibiliier ignorarerar ab

shilent

Bliquo lex Tridentina,

mqic v

* Refp Licí aliqui fint ; qui afferant ; ii

v:tfe(;m:?

hoc cafü abíque Parbcbó , &

e]tibut Qalid? con-

CcP[um 54'

rabimatrimonium ,veriüs tá

i

men eft , ejufina-

Y UP

[/

diatrimsniua effe irritua

a u

,Dnam igtiorantid

legij', qdamvi$ excüfet

4 t8lpÀ , non tamern

Tmud

facit

; quód a&us contra /egem. iivitantég fit

lej,

validas. ia communiter DD

i p

. apud Sanch;

lib 3. d, 17,) *

Hun./

Quid requititut in barecho ub validi

j

Matrimonio affifia: ?

Cf

1

Refp. Réquiri ; quód fit veré Parochys : defn

&)

füfficit, quód fit Parochus unius

, vel alteriug

4110

j

contrahentis :

$

n

flka': in prgþr

3

ena

r

i

z

a ; G&'ein ali

Pa«

d

asv

164.

De 5. Sacram., C'—.zp.' $, De Matrinis

Parochia matrimonio affiftat , quia ajïjieüriai,;

L

[

aon e[ft atius juvi[diclionis.

t

Ex qua ipfaratune ulter

Hs inf?ro,- Párochi

non folüm valide , (ed etiam licité poffe affifte-

re ; acconjungere fuos fübditos in miatrimo-

d

nium , non modo extra preprzam Paróchiám ;

! ficco

"r

fed etiam extra propriam ditcefim, R odriq., c.

219.55, y. Henriq, Z ít. €. 3. 242 Sanch. . 3. 4.

Tat

1. ?. it, Reginal. / 215 i77. Gutier. €.6.2. s,

|"

4. Dian, tralt, de Sacrament,re[ol, 132 p.5.

Reäuiri!ämc

qfubrl P arochus /;: Sacerdosj

1

ut valid? affbat.

eäl

?

: Refþ, Negätiä)ä ,quia Parochus son. Sacer-

eni

dos , exercere. poteft illa omnia, quz à potes

!6

ftate. Ordmis non dependent$ atqui , Zzzeref-

[

fe matrimionio , won eft attus Ordinis , fed tedu-

citur ad jurzfAitliónem voluntariam. Navar, /ib:

Qu

$. conf. 3o, Heuriq. lib, 1k. cap. 3. F.liuc. trath;

li

Parocbüs excümmmunicatti , 8Ó»n ig[gü;

D

£us , saterdictus , fufpen[us ( irregula.

ris , affiffitné validó Marri.

N

2502i0 ?

pla

lid

* ( Reff. Mffirmaiivé ; quia hujufwodi aí-

fiftentia, uc dixi , non eft aczes juri(ditlionis ,

E

€0n

ipséque Parocbus , quamdiu Parochiá non pti-

ïali.r

vatur, manet in pol(fetlione, & verus eft Pa-

rochbus,ita commnuniter DD.

döfc(

P Qf fF-

AU

Hf

$.f. De Ajï/leætia Parach?,

16j

petéflne fic excommunicatus , validé

Wentiä,'

conferre licentiam Sacerdoti , ut Matrimonio

Dandi

affffat ?

t fl

* Rc*/þ.

Affirmativé: quia licentiahzcnon

jatrimoe

elt a&us jurifdithionis , ac proindé tam Zicentia

richiih;

fic conceffa , quàm seatrimonium valet, Sanch,

.Odf lq. h]

1.3, d. 21. 2, 7, Pontius Enriq. qwos feqmmr

"

:h.[ ) dn

Huitad. , 27.

t-6cïr "l !

,*thz'd ff Parachus probibeatui-ä compe-

S'P-)'

tente judice matrimonio affiffere ?

vctrll

* Reff. Falidé nihilominus affiftere , quia

eà prohibitione , quamdiu manet Parochus ,

y .S;.A.W'

a liitendi poteítate , privari non poteft , adhuc

enim femper jzrif/dictionem reiinet, Rodriq. x.

a pot

P. cap. 219, Ladovic, Cafpen, zratz. 26. de ma-

t

trimonio difp. 4. fect. 4

L redit

Qui autem Parochus nom eff , nä/fg't-—

2e valide ?

* Refp. Cum diffin&lione : ( ad(t titulns co-

loratus , vel patativus , talis , ut communiter

D7

reputetur Parochbzs velbeneficiatus , validé af-

(

fitere : quiain talicafu Ecclefia cenfetur fup-

plere defe&um, & conferre poreftarem ad va.

lidé exercendum munus Parochi, Sw£intellige ,

9

i

nifi cum ejafmodi zz/o colorato , & putativo ,

"

concurrat énpedimentum juris dvini vel nata-

D

pf

ralis, nam tunc Ecclefia non fupplet eju(modi

TT 04

defc&um, cüm non habeat poteftatem in füpe-

n

L 3

fiorem ;

J

IU

H

VPK&

|

166 De 7.Sabmm. Cap.9. De Matrim.

rioret: fecus eft , refpectu defe&us juris bu-

afí

mani , quem de facto, ad fcrupulos, & perple-

tl

xitates evitandas, fupplet, Bonac. d. 2 p- $.

37. Plaud, 4. diffintt. 1. q. 6. a. 1.

* f

m

U: quis de licentia Parocbi Matrimonia

| a p

* affiftat validi , qualifnam vequiritur

j

Mi

*Licem*ia E

(s i

* Refp. Sufficere generalem , quà illi con-

] z-!

cedatur gerere vices Pavochi , fic enim (atisfit

" Üingi

??'identina , di&aque Jicentia , quamvis fub

gara

tergiinis generalibus colata , eff veriffima ltcen-

tihil

La Es

, Otte

göSanchez.d:/þ 35 Coninck. dzgy A.

dub. 3.

&

D

Quäcfmg Y4

tibabitio futura poft afpften-

1 Don

tiam Matrimonij ?

: Ves

* Refp. Negative ;:qda:mvis— probabiliter

przíumatur :quia tunc de preíenti ; quandó

L

hffiltitur , non eft //ceztía , ut per fe pacet, cum

de prafenti nulla fit vatibabitro , ergoó pro tunc

«

i

nvalide affiftitur,

tty

Tamen regula juris exprefse afferit. Ra-

| aliq

tibabitionem vetro trabi , ( mandato

: der

comparari?

| h

"

* Kefp. H/oc verum effe , quandó valer

|

ten

atlés , rantüm pendet ex voluntate zatibaben-

tis , quod non contingit in satrizzozio , cujus

pto

valor pendet etiam ex confenfu contrahen-

In

dum,

3 lu

Suf-

Hlif.

$. f. De Mffrflentia Parochi,

167

j

Sujz'cztne Ad affflentiam Matrimonij

k p

ratibabitio , feu licemtia tacita , quam

"QoCcAPRL ?

p

* Refp, Cum dzüm&'zane : 1. Si illa fit mer?

iritrtt

interna , & potiüs prefumpta , non fufficere ,

i

quia prefumpta , & mere interna licentia , pro

Matumom) affiftentia in præfenu e& nulla, «

dixi 771, parte,

la lth

2. Siilla aliquo modo zzzotefzt , uti con-

n t

tingit, quoties víder Parochps , Sacerdotem

1

am

^

palarl ad affiftentiam , vel illam incipere , &

Timi

ni ulommusxp(um permrttxt dico illatm fuffi-.

u dl'i zl'

cere: qma/zcentm e;uimodx veré eft Zicentia,

& non pmcmtema , cüm per taciturnitateim

Parochi , veré expumacur. San&ius. Conmck

2

Pontius. quos refert € fequiturFlurtad. s. 39.

babiltt

vide Sanch. . 3. d. 3$. z. 20.

que

Alfflens Parochus matrimonio tenetür-

Meïlcum

ne uti certis vyerbis?

Ffo u

T Rr/þ

Ad validitatem Matrimonij non

rcqmrä,utPaxochus velSacerdos alius adhibeat

n d

aliqua Zerba:dum affitit matrlmonlo,qutaTrt-

dentinum ,in. Clau[ula irritante , nnllam Ver-

j

borum mentionem facit,

* oofenh

j v

2, Ex praícripto ejuídem Conc:llj l

tenetur Paras/m affidens;hzc , vel fimilia ;

!1 ;/l.,j!ïl

pro more ; & confuetudine patriz adhibere :

"NU

Ego vos 1n matrimonium conjnga in nomiue

pl

Patris , 0.

L

Qmite

[

- d

mb

j

168

De 3. Sacram. Cap, 9. De Matrim.

Mu

AOm*it;cnxs. tamen ifta , vel his equivalentía

verba , non peccabi: , ni(i venialiter : quia licet

Trident, id precipiat , parvitas tamen materig

excuíarà mortali. Sanch. 4. 38. z. 7. vide Di-

E

It de

anam. de Saerament. refol. 156 p. 3-

MTA

hi

dN

"

h fuï

$.

VI.

7

y

. tináj

DE CONSENSU MATRL

U;m

i

of

MONIALI CONDI-

(*.*mi*;

TIONATO.

hgar

6 AQHMM alius e& abfolutr , qui datur

deni

/abíque ulía condizroze , alius couditionatus,

perfc

gui non datur , nifi sediante cbndätiamg

lu

l

ul

qæoz:ulv!ex eft conditio ?

A Re/þ.' llam effe zoultiplicem ; Alia enim

.

eft deprefent: , alia de prateriro , alia de futuro

3

Ài

alia zeceffariía , quz neceffarià eveniet, alia

] dilio

Ccontingems , quz contingenter , Deinde alia

ï ad fe

pelfibilis ,alia smpoffibilis , Prtered alia eft tur-

p5 » €d inbanefla , alia boueffa , & Iicttas alia rt-

Ut

, Con|

pngnuans fubflantie ipfius matrimonij , vel ejus

f

alicui inf-parabili proprietat? , ut contrraho te-

! pon

cum fi prolis genevationem , vel conceptum evita-

MC

vtris, Xc, alianon FepHguans,

M

AMa-«

k

——

ls

lj Wh

$. 6. De confmþ condit. 12 Matr.

169

H

Mz:trzmamam BEU ,

v

ub ifhs emni-

quilia

us recenfitis cond: tienitus, éffne

ll nmtcnæ

'ualzdum L

"i.

Pefp, Si cenditio adjecta eft de pratevito ,

aut de pmfenn [' 1 non fic. z/icifa , aut conua

d

fuä/ TABHAN. , adt proprietates ælzc]zfmm m/?:pam.

«K qun

21

[blem matrimonij , quacunque illafit , confez-

fm fub ea condittone valet, & eftratum marri-

amoniumm , fvelc & realiter exüxtxt aut exi fht

condztzo mvahdus autem. eft confenfus irri-

AT

tmque matvimonium , fiver , & reahtcr C0f»

)l

ditio non exftmt , aut exitit, quxa qui con-

fentit , fub e conditione (olüm intendit fe ob-

ligare , datá veritate talis cozditiogzs , ergó fi

ii

detur manetob!xgatus ; fecus fi 1 405 demr ut

du

peri fel 1quer ja communiter DD,

fil,

Requiriiürne , ut qui confenfrt fub eju[-

|

]

,

m(m't cenditione , babeat not:tmm e]us

exiftentia?

Mi

de Al

* Refp. Negazwe fed fatis eft ad valorens

Matrimoni , re xpsa exümt aut exiftit coz-

entt, "

dirio qma!lie,quxcon(enüt, non defideravit

cmdf j

ad fe obl gandum , sotitiama exx&entlæ cozditi-

J d

onis ,fed nudam ejus exillentiam : e.g. Tuius

Ht « ii

: vel Ü

confen(itin marrimeniui cum Caja , fub coxdi-

I

Wr"lt

tione , quód illa præter to die aftiterit Sacio,

ponamus ergó, re ipsáà aftitffe , & 7z/4m id

yuti "

neícire ; pzocuï "dubio val uit ejus con(cnfus in

Jl

L ;

726

ais

I

176

De 9, Sacram. Cap.9. De Marim.

matrimonium , cüm couduio jam fub(iftat,;

uj

Sanch, Ab. $. difp. .. , 2. Hurtad. difp, 7

u

dijf. 2

' Hic obfer

VA 5 coiz.elz'tianes de prefenti ,qua

!'M

(unt de effeutia Matrimonij , vel tine quibus

Qeme

matrimonium iuter fideles coufiflere nequit, non

»1[id€ Y

veré effe conditiones , autfacere con[enfum. con-

futumm

ditionatum , fed perinde te habere , ac (i nón

Jitntet

adijcerentur : v, g. confentis n matrimonium ,f

Aintrad

alter con[entiat , velfub conditione , quod alrer

maneat debiter carnalis copula , vel , (b condt-

£iid

tione,quo

d Deus ejufiodi contralium perunt-

tit

z4t; hz námque conditienes (unx velutide effeue

tia matrimonij ,aut omninó neceffariz , ut s-

*

trimonium (abíitar, undé meplicite clauduntur,

stto[j

Hinc

(abomniconfen(u valido matrímonij.

tfen

é coutrario iuferre licet , ( conditio appofita de

"Qu por

f0 ) omninó

-Mlgetu

þmfmti (idem eft , fi fit de futu

evertate[fentiam Matrimonij , autaliquam ejus

W'ui[

infeparabilem proprietatem, omnínó zrritare

Uu]

valoren matrimonij : ut , fi quis confentiat , fsb

d lr

Doli

conditione. CQunodalter conjunx »o» confentiat,

vel quod in alterum fui corporis Dominium

?

nontransferat , vel quód alter nonteneaur fi-

QOl

0[, 0

demfervare: quia hz omnes , & fimiles coudi-

gioxes , repuguant effentia matrimonij , aut

f

ejus alicui comiti individuo,

4tj

?Um

/

x

E

Jiryay

*

"ïqu

Cen-

p -

7

$.6. Deconfenfi condit.se Matr.

l71

- dubf

ü

i Confenfus [ab conditione de futuro me-

il d

j 1

?

'gefa;*ib eventuro [uficitune ad Matri-

montmim ?

i[nti qu

* Refj. A/jïgfma;ivää etíam ante exfpecta-

f qiix

um

tionem eveztZ: : quia talis copditze (e habet Ye-

[m[qn; (

luti de pra[emti , & inftar non adje&z, nam tale

NU

.

futurum , eít przfens in fuis caufis , & confe-

^if

liiv

"m

7"))7

quenter non fufpendit in futurum val

L

ogem-

uod dtt

Contractüs , ergó.

1

f n

Quid [i cogtrabentes babuerint. inten-

!,;',;; p

tionem [u[pendendi confenjum ufaue ad con-

ditionis &ventum

gtide

rig, u

* Refp. 'Tunc

7

nairimonium fub conditione

Jaudunt

neceffaria celebzat

*

um , non effe validum de

jj D

prafenti

*

quia cestratdus "natrimonials eífe

Z

pl

non poteft

, ine co

:

,

lfenf't , ereó fi contrahentes

)

noluetuut confenti

re , nifi/abfecuta conditzone,

lum

anteilliusadventu

m ,non erit zzatrizzonign,

n n

Unde reilé. concludo , fi conditio de

futuyo

lil

entit

ln

eft neceffaria, & confenriens fub eá cozZ

£

t20€ ,

m

nolit allieare fuum confenfum , ad cezd.

H

Hontt

Doniid

fUEHIHP, , matrimonium fub tali forma , &

:e[]CJ[U[ T*[

conditione contractum: Dzacote , ff

Cr4s qriat;äæ*

vl d

fal, ex nunc effe va//dug

e(fe folis ortum,

, nec Iex(pc&andunï

MI] j 2!1;'

0,

Jdem dico , fi conditio non habeat diem Cei

tum , fed incertum : z duco te

; ff Pater meus

«ortAHtr , continuó tener "aty

imowiam , quia

Conditío a ppofita neceffarió eft e

'(/6!2!!47'4?

W

m

M

172

( Deg. Sácrm, Cap, 8. De Matrim,

,

EX

jïäf[ü?ldl

4

r

j

;!iquis coutraberet [ub conditione , fe

RT

jti;no

cundum fe » quidem non neceffaria , in-

£erim certo cogne[ceretur om-

»,idel

niso eventura?

i

* Refp. matrimontuna tenere , üt ,e. g Duco

tl con|

[

1

te ,f venerit Antichriflus , quia ficut orcus folis

hgö

craftina die futurus, eft hodie quodammodo

(ld,l

praíens in (uacauía proxima , ratione infalli-

e

bilitatis, fuz futuritionis , ita /Varruitas Znti-

pJ

ehriffi futura , eit modo przfens in divina prz-

fcientia , & reípe&tucontrahentumm , non mi-

*R

nus neceífaria , quàm ortus craftinus folis ; quia

llpr

denunciata eft te(timonio infallibili Sacra Scri-

füman

tarz. Sauch. 4. $, diff. 2. Rebel. £, 2. q. 19.

Deint;

/&&.z, z, 4. Hurtad, dzjþ 7 a'zjl 6,

(lum,

49 autem Matrimonias'mmrahenda hac

-»fed mOl

conditio , fi Autichriflus venerit

appaner,e;ur

.Itifig

inira decem. annos ?.

lii j

* Ref, Matrimonium vcr&tunc"fuþmdi,

f

ufque ad di&um tempus: quia ratione zem-

m

t Q

poris faperadditi , non eft ceita , & infallibilis

AMa cozditto,

.W ä

Matrimonium contrattum fab conditiont

As p

borze/lu , ö* Foj]ïbzlz de fu;uro , ä/ine

|

d

validum?

!

Y

ToMe

J

f». Non effe validum Ante conditionis

eventum , expletà conditione valere: v.g. Accia

piotein conjugem . ft Pater tuus confenferit : vel

f frater tuus centumin dotem dederit. implfïfä

Ac

——

(;tmm,

$. 6, Deconfen[u condit, 1n Matr.

173

Bac conditione, tenet matrimoumt,illànonim-

itint,

us pletásnon tenet : quia exiftente i!

là conditio-

l

ne , adeft confenfus neceffarius , uc Rarim zza-

drimonium fubüftat , & ed non exiftente; deeft

t egDä üalis confenfus i ut pátet ex ah;s contractibüs ;

At of tU5

efgo.

godmmi

Quid ; ff attem. Pater pr:ma dzj]mtmi

ione ibl

j d

e Poj?m confeutiat , completürne confen[u if

pofferiori condiiio dicia j at peæf'zmr

dinto

inairimoniuini

j , N

* Refp, Mfirinativé : quià lic& pet verba

yloliit

illa priora ; quando dl(ïenftpater f in rágoré

ia

TP

fumantur ; ée&dió deficiat;juxta commus

nemtamen fenfum & inrebtionem contrahen—

tum, illaverba fumldebent

non in 1!0

o

Ore,

hd !

fed morali quodam modo; üt (enfus it, f a Pa-

, uml

tre oätentu: füerii coafe,zfzey j ntra teshpis ju-

d!flü pmaentzs a'ffmwzaum aïlfnïtf CITCHWI

T f M

ffantiji : ergó j quamvis pater initio dzjfentmt,

qc100

clff

fi pofteà i intía 1d tempüs éozfentiat , valet con«

( mfahl

tracus i flcütimatrimónium [ub baé conditione

tontratlum , f Papnd,g/þerfawrzt valet, qüaim«

Vis Papa initio. denegat dlfpen(auonem

5

"

dummodo poïïea illain. concedat. Na-

L

Var, cap, à2. 7, 65. Coninck. Z//f.

29. dub. 2..

u

MA

Mis dÉ M*»

^l ii

—

EK

Vgs GoX

v

7)

l

Ma

"

J

174 Kïl*)e g. Sacram, Cap. $. De Matriis,

r

Maitrimonium comtracfum intr Con:

(benn

i (m;guineos , affines , at Aliós unpedimentum bàá-

(0nttÀ :

bentis , fub. conditiont $ ff Papa difpenfa-

verit , éne ualilum?

t fme

7

ifet.

]

|

1

fivo

Rfü Affirmativé : aäimpietä ficiiicfeilvändi.-

Suibus

bone ,(cuadveniente Zifpen[atione ; quia revera

n

illiprotancnon contralidnt , fedpto temporé

ltht

futuró, quando . fcilicet , pér di[pesfationemi

fiunt habiles ad sgazziemonizim ineundum.Sanchi

tf

vl

ü

]i

[h. 8. . 10. Coninck. 4.29, , 18.. Covar. 2 p«

:m ,p1

6; 3 ?. . Bonac. Sy!jrius.

(Qtitta

iritur

Tale'j?ne ffare Matirimbnium fal) cettdi:

Punta

tione türpi j vel impáfüibili imirum i

D

I

»äanr, [

* Refp.i. Conditio tnrpts , ficüt , & iæpofä

404

lilis , quando fério apponitür; itá, ut, contra?

hentes nolintconfentiré in rhatrímonium ,nifi

ht

Isf

fub Hac eónditione turpi , & impufft

i

i:ut 'q"uau-f

(ittj

dÀ dicitur : contrabo tecsim , fi folem attigeris ;

li W

vel f fürtuin commisfevis : Matrimonium zz fo-

1tti

