P Dinii

Sanch. 7 7.4, 21, ».15, €2 16.. Rebel, loc. faprà

m hr

€it. 9.3, CÀ 4-

MA

Mancipium contrabens cum. Domino,

'vel Domina con[equitárne liber-

1 COU

tatem ?

j x

* Ref Juteipíonature ftatim fieri. libe-

qitj um

vYHm , quia ftatus 7Matrimonj ex natura . rei

obl

pugnat, cum ftatu. fervizatis , conjunx enim

ex vt Matrimonij , fic alterifocius , & una caro

cum alrero conja

pes cluod incomPatibileeft

3

gili

cum ftacu fervili

ii

Licitámne eff [ervum conjugatum vtn-

no cotté

dere ad vemorum locum ?

igariouem

* Refp. 1. Si fzrvus de confenfu. Domini

;, pcrhä

t od

contraxit , mortale eífe eum in eas partes ab-

legare , ubi 7Matrimonio uti non poflit; i enim

1 uiïil.

j cont

nefas e&impedire ne contrabat , à fortiori pec-

j ,

catum erit poft initum Matrimonium , illius

ufum impedire: conceffo nàmque princmpalio-

, coi

minij

i concedi cenfetur & acce[forium,

* Refp.2, Etiam (icontrahit abíque Domi-

nicon(en(u, mortale tamen peccatum eft,

potulh

yini

fervum conjagatum vendereinlocum, ubi A£a-

;uäme'

trimonoutinon poteft: quidquid alij. dicant

incontrarium : quía , ut fuperius dixi, fi Do-

m ]

cet, M

mini peccanr ín impediendo fervorum conju-

!

i

gio , à fortiori fiperpetuóimpediant ipforum

j

ufum,

Z

]

a46 De'y Sacram. Cap. 8. De MA!ri»?g

veldent

ufam , alioqui fruftra , 1mó majori cum damno

(uo contraziffenc,ít pet vezditoinem eó diftrahi

wb

(matte

poffent, ubinecprzcedentiuti , nec noyum

uum,

jam inirelicet. — Si camen id fieret cum . con-

Matim

fenfu ucriü(que conjugis, ceffaret diéta injuria,

D. Thom.4. $2. addit art, 2, Wichard, i 4.

dif. 36. art. 4. q. 2 Palud. sbid, ari, 1. g. 1. D.

Anionin, 2, parte.tit. x. cap. 3, Gab, 4. diff. ;6;

*

2.3. concluf. 3. Sanch. sbz[upra. d. 12. . V, €i-

dem (

zante, Kebel, 4.3.4. 3. fett. 1, s. gg.apud quem

T con.

plura £ggcialïi,a,. requige, )*

D

gmdw

Votum,

tatoll

Teatu

HI, Eít ,] votum Caflitatis , quod caffat Ma«

unus

,

aimozinm ,dc jure pofitivo Ecclefjaftico : vo«

1um tamen iftud debet eíle /olemae , | autfufcie

Gi'dc

piendo Ordies facros , aucemittendo Preofeffe

du

nemig Relzgionc approbata,

guim'tm

piron

Lin

Canat—ioq

,feucolll

li

IV. Eft, Cognatio , quz eft, velwwrälisf.it;;«

uye

ter co,n(angumeos uwritans Matrmonium de

medi

jure naturali, :'hpnj.»f agmdü , & dejure pofrci-

vohumano ufquead quartum . gradum inclufr-

ut ]ï/i;

Et

véi velLegahs,qus eft proximitas quedam

l qi

proveniensexadoptione , caffams — AMatrimo-

«:4m de jure g.c)[;i;ivg humano, in pnfma g-mdug

,mh;t

ve

$.9. Deimpedimentzs Matrim.

247

ii

vel deníque ffiritualz quz v. g, contrahitur in-

um dantg

tec baptizantem & baptiz.aium ejufque patrem,

cö dikt

C Don.

& matrem, nec non & inter Patrinum & bapti-

*

*

cum av

l

|

zatum,ejufque pattem & matrem

mfam

AMatrimonium dejare pofitivo humano,

h&ain)uhz.'

du

Quid efl confangninitas ?

Mu

TT

* Refb, Effe uinculum pev[onarum , ab eo-

TR

dem (tipite d,;c(cende"tium carnali propagatio-

.afudqw:'

ne contractum,

&

D:&ihguitur eoz[auguimitas per linegs.,

YAdUs ,

Lineanihil eftaliud , quàm ordina-

tacolle&io , five ferics perfonarum coníangui-

nearum: boc eft,ordo ille confauguiaeorum,quo.

m

unusdicitur pater , alius fifrus. — 2epos alius

&c.

ico t

—

al

Gradnieft períonarum fanguinc jun&tarum

]

diftantia, quá cognofcitur, quanta fit. cozfaz-

gm

gninitatis propinquitas , vel diftantia inter illas

eríonas , qua in7zea includuntur,

Linea duplex eit , aliarecla , tranft

ver[a alia *

(eu collateralis,

Linearetta eft i

lla ,fecundüm quam, mul-

jl

tz perfonz , ita defcenduntab uao ftipite ime

n*

mediaté, vel mediatà , ut una fit genitaab alia,

uc/iliusà patre , uepos à filia, &c,

i

Ethecrelta linea qugadam eft aftendentium,

$ qllïdw t

io quacontinenturperfonz , à quibus erigo

MWW?

trahitur , utpater , dU2 proauus, ataui,

Alia

W»QM |

Q 4

k

48 De 7. Sacram. Cosp 8. De

M trtt?»'«.

Z

V TIPER,

o z

Aha dej?endentmm quz COmPIc&utur per-

fonas eriginem abeo ftipireu ttahentes utfi!m.r,

nepote.f pranepate.r - &c.,

' Liuea ca/l:tteralzs ePc illa, fecandüm quam

In hm

nïultæpet(()l]'? ab uno &xpxte:mmedxate vel

!sum tO

mcdxatc nrocedunt xp'æ tamen perfonæa fe

dcmpto

invxcem non d?lcendur

, ut funt fmtre: &

vpud

earum]ï/g patmm' A'mzm

Mor Con

Snpe: » eft periona illa ,^ à qua ognes per«

!/ojund

fonz de quarum con;un&lone quzritut ,

deo

ptoavo

fcendxmt & originem ducunt

qMTW.

Jn linea a'e/'cendentwm

2

af&mdentwm ^

(unt [

quz folet appellan linea vebla ,tot grad.bus pete

eiTe i

fone duæ inter. fe con;unouncur quot genera-

tOt CfUl

ztamäm una ab alia procedzt , ac diftat.

lde& |

)2 linea 'uera tmnfverþ!z zot gmdzäm due

Etin ha

per(onæmter(e c«»n;unguntur qnat 1pfæ a,'z-

n [

jiant aprimo communi þ*zpzta » clquc con;un—-

(0, licit

guntu

xine i

,Quamada defrgnantur gradw proin-

mndo Ma:nmomo ?

T Refp. Quamvxs alxter fecundum jus civile

* hi

computentur gmdm l. 1.ff, de gradibus a/fm-

Ro er,

jatis , juxta tarnen jss Canommw, hifce zribus

e: t

commumter l'C(.Cptls reguhs comprehendun—

fridy,

tüc, quarum prézza eft proZea reita , & dua

€0n)un

pay?ermrc': pro tmn/w;fzh feu collaterali.

mtgri

5ulxa

——

la n

&.8, Deimpedimentis Matrim,

)lc&nur :

ues utþh

Regu a prima.

ndmqu

In lineaveGia a[cendentium , & defcendeg-

meditt,

tmm toterunt gmdm quot fuermt per[ona,

perfonæ

dempto lipite, v. g. Pater , filius , nepo.r pro-

tfum

mepos, abzepos, quinque funt perfonæ , & qua-

tuor conftituunt gradus, nam patri filius in prz-

] OmHnP

ma,un&us ePc grads , ayo nepos in femudo "

PEICUI ,

proavo pronepos in tertio : abavo abneposm

guarto.

Rauo c& quxa tOt(unrgmdw, quot

1777

t

funt aenemnones generat»o veró non po:eB:

vidl

1

e[Te mterpaucnores quam inter duos; ergo

7) gfw

torerumgradw quot perfonæ dempta uná,

Jilat

id eít, ltipite , qui toti generationi mppomtur.

d b

Et in hac computatione, quo ad Zmeazm ff-

t lpiæ J,

&am ;us civile , adhuccoincidit ctim Canonl-

je t

Co, licàt quoadamdmtranfwrfalmm velmas

^ Ti

ximé dxfcre:pcznto

fïü h

Regula Íecunda.

m 1144 ffli

* Inlineatrasver(ali aqué di di iffantium à à flipite,

ju 4 n

quog amdu diftant à jlzpzte eodem dxfï:ant inter

f n

fe: ut , duo fmtres diftantinter fe in prime

ha

gmdu quia in eodiftantà primo [Hpite , in quo

, (

conjunguntur , quieft parens , filij duovum fra-

jl |

trum , infecundo gradu, quiain eodem conjun-

gumur incommuni utnu(que szm proximo ,

Müh

*

"—

5

qut

»Q'!iäilix r

zs'o' De 9. Sacran. C-'AP, 9. De Maifim;

"

quieft avs: : quia illi eàdem rezeratione die

dthren

ftant interfe,quá diftantà /f/ite , tot enim à

hum d

fhipite , refpe&u illorum , intercefsére generae

ub videl

£tjones : & non Flurcsg

W patre:

qeanq

Reguia tertia,

titioneg

!

titione ]

* Ia lineatran[ver[ali inaqualiter diffantium,

tatione i

quo grads remotior diftat Perfona à fHipite, eo-

Tüm qui

dem gradu diftatabalia , v,g. fUj patris.€8

patruss ,exuntin (ecundo gradu , quiafiltj patris

ln q

ab avocommuni ftipite in fecsa4o diftant.

Secundüm j45 civile autem , longé alia eft

up.

computatio , ut videre eft apud Rebellum zz

id for

materia de teflamentis , qua]t, 20, quoad iftam

du

rertiam Jineatransver[ali regulam.

mnäm:

Sed dices,foráffiscontra iftam regulam:

MMHm(

major propisquitas eft inter zepotem , GC auum s

[imtat

quàm intet zepotere & fratrem patris , fed nepos

ftfiri

fecundo gradu diftat à (uo. avo, juxta. primam

regulam ,étgo non poteft fecumdo tantüm gra-

Därim

du à fratre patris diftare.

[

Reípondetur , diverfz rationis effe gradus

linearetla , etiam numero pares , à eranver[av

vum gradibus ,idcó non mirum effe, majorem

^

propinquitatems cerniin fecumdo linee retta ,

M

quàm in feemdo trazfverfe ; undé negatur con-

Dirum

(equentia , quz foret legitima & bona ; fi pro-

D

flam

g;cdeïet* de gradibus ejutdem Jizea, .

hr-

/&æ

(irim,

$.8. Deimpedimeniz Matrin.

258

rititd |

Arborem confauguinitatis , hicinferere fuper-

otenm

fluum duxi , cüm illa paffim habeatur obvia:

d p

'ubi videbib reliquosgradus a primo , qui eft in-

ter patrera & filium, originem ducere , in eóá-

quetanquam in centro conjungi , f/zsenim ,

ratione patrisjungitur 4o, proave &c, pater

ratione f//4j, zepotz , & pronepoti , &c.. fratras

difinm

ïationg [')gl[ï[;j ö(' fïäfïf.fpä[rza!&!, tuim intcr [C,

if

tum cum cxterís ; c.a/lqzerrqþzlzþü.c.

:

] patrmä

jg /ï/t/ WE

]u ?uata gmd'

« dirimit. Cinfanguinitas

Jiont

Matraimbsnitum ?

gt

* Refp. Quamvisolim Cosfanguinttar ufque

ebeln'

ad feptumum gradum inclufivé. Matrimonum

uoil ii

dirimeret ,ex Can.ad. fedem3$.4.. $. jam veró

tantümuíque ad quartwm. inciufrve . dirimit

i fggulamf

Matrimonium; ex cap.zoz deber.. De cou[an-

' & u j

guinitate €8 affnitate, 'Trident, jäf 24. €, $. de

AA

ia

veformatione,

g p

tl'

n f

Dirimítne Matrigonium Con[anguinitas

in linea vedía, per omnes jam. affignatos

quaruor gvadus , de jure

effcw

m

!l

L

2AtiuTAO

,,m

QJOIET

u

* Refp. 1,. Matrimonium iü prémo grady,

—

il

j n

linearetia ,ipfo jure naturali zrrztum eile, ni-

mirum patriscum filia, vel matris cum . fifío,

la,gp.fü'[ ob ftri&ifliinum pietatis, & ob(ervantig vin-

!

culum , quo cos natura inter Íe colligavit,

l4

* Ref.

2

De;. Sacram, Cap.8. De Matrzm.

5

* Fe[p. 2. 1n cateris gradibus | lineeve&la , wt

copula Í

quamvis oppofita fententia non fit nnprobabx-

Jis, verids efttamen , Matrzmamum etiam jare

MTA 1

- Dein

natur& e(fe svritums quiacüm ommes a(cen-

üm f

dentes habeant ratloncm principij , & fupeno-

ns,ldeo ob reverentiam (upeuorlbus debi- :

tam ,zzvalidum erit. Matrimonium , inter eju(-

Q otig

acidif

modi períonas celebratum.

Rebell. Z. j

de imped, Matrim. q. $. [eat. 2.. H. 12 CHATS d-

pdod

Huaeros alms,

maob]

ton (j

mudin

Efla? Wa!r:manmm jere namræ irri-

£um in primo gmdu æqualz linea tmnfverja.

Tion;

frams[ulzcet eum fororc ?

tisdeji

tt Mi

* Refp, 1. Ahquosvelle illud eH'c1pfOJW€

mmmzrnmm atque adeó mdx(penfabxlea

plei j

reul

Pontifice , qu:amter fmtrem & þroremeü:

[/7

H]QXHTIUS PUdOI naturahs cui max1mc adver-

UT

fatur a&us con;ugahs. Dem Ecclefia in hoc

mterpa

gradu nunquam dlfpenfawt ergó fi ( gnum efï

t foi

id , illam non poffe,

Abulen(q f. Levit, 18.

100 rj

Lede( 25 4- Q $6 art. 3. dub. 4, Catharinus /, f

lïapn

annot.in Cajetan, & Recentiores 4lhj , quos ci-

tat & (equxtm Rebel.

TWj

loc. fapra cit. fett, 3.

"um, 13. Baffæus. de zmped Matr:m. F.

Waj

Wàmj

BHW. 24.

* Rej]? $i onbab:lmsmxhx videri, Marri-

r

sonium inter fratres & jbrore.r non elTe inri-

hu

Pdyy

eum inre naturals , (ed tantüm pofmvo Eccle-

i

!ia&lco olim, divinoin Iege veteri ? quía ex

hatu-

(M.r'mgl

RE

ia

MM

$. 8. Deimpedimentis Matrim.

2j

natura rei , non eft tanta indecentia in carnali

lineere!

copula ínter eos , ut ipforum — ZMatrémonium

improd

zatura irvitet.

Fetiam j

m du

Dein, quodnufiquam ha&enüs difpenía.

tum fit à Romano Pontifice , parum re-

p

tb d

fert , (lícet demus , falfaeffe, que me-

NT

morizproditafunt,) potuitenim hoc exeo

bl

accidi(le , quód juíta caufa , in tam propinquo

i?

gradu difpenfandi , fe nunquam obtulerit, vel,

quia ob probabilitarem contraríe fententiz ,

hon (atis confliterit , aneriam jzre zaiur& hoc

un i"'"/

impedimmmm , Matrimonium irritaret, D.

u

Thom,; 2.2.49éff. $ 4, art. 9, ad tertium.Pon-

tius desssped. Matrim. lib.7] . cap.32, 1. 3. Sanch,

de Mátrim. lib. 9. d, 3. n. yo. Przpofit, is fup-

f

enliin

plem, 3. p, d. 7. de imped, dub. 9. i. 23, citantes

plures alíos,

fv

yt adit

- Undeultevimá inferó , licét juré sdiura , non

fitirritum conjugíum ,in gradibus cóllateralibus,

f i

inter patrumim camen , & avunculum & fvatris ,

igllümfï:'.

aut fororzs filiam ; talis apparet inhioneftas, ut

, LCVifo Ibf :

arir

ion riifiexgravi caüifa permitatur ? Quaré,

ütàpriücipio dixi, jure Ecclefiaftico ZZazri-

,Uf

miomium inter períonas cozfAmgWineas intta

m,jign 5'

quaytuim gradumiücln[froà , vam in linea rella ,

mgn. LT

quàm in zrazfver[ali iuvalidum eft,

Si tamen duo Confangminei: inequaliter di-

Ij M;w,," fta

t à ftipite , ut, fi alter diftet ultra. zwartpzz

elit ^

H

i

| £radua , alter veró intrá illum , Matrimonio

:jvbffc

z

d

jungi poffunt , quia tunc attenditur gradws

| qlllä

W

,| tenfanguinitatis penes diftantiam remotioris à

ftipite,

ij& — Deg.Saeram, Cap, 0. De Matrim.

9'

ftipire , remotiorautem à ftipite diftat |ultra

Cipen,

nartum gradum ,cigó ambo erunt confanguis

Din, 4

Qa

A0

nei inter fe ultca quartum gradutn,

debet. de Confangtumtate Concil, Trident, feff

Di

24. de Matrim,cai. 3.DD,Thom; i — fupplem.

q. $4 47f 4-

qu

phttin

Cognatio Legaïiæ

quia ol

lutäudo]

-Suid eff Cógnatio Leéalis

imq

Dà

* Kefp. Effepropitiqüitatern proveriiente&i

p jura

ex Adoptione.

tUt , p

ptfei

Filiuc,

- Aáuoiuilex éfl Adoptio?

* Refp. E(fe duplicem, Alia eft päiy?ffa;

onac, |

If

qua & adrogario, five árrogatio dicitur ; quà

adoptatu interveniente principis auctoritate ;

:

tran(ir in poteftatem adoprantz , & fic barei

illius , non fecus ac fi fr/ius &aturalii foret.

Alia dicitur adopzzo commmuni nomine Tetento,

*Ref

per quam adoptatus non tranfitin poteftarem

4d0 tum

edoptantis , càm Ícilicet , quis affumic in prepri-

TQue a

um filiutn ;eum , qui eft fuB poteftate parris na-

n alis conftitutus, nec fic beres nece(farius;

& El

quamvis fiat bares Ab izteflató: & hac adaptiä

auctoritate Magiftratus comperentis fieri de-

]ïlnml

ber. Bonac. 4. 3.p. y. parag. 3. Rebel, /; 2. 4é

imaped, AMatr,q,7,91, 24 Sanch, £, 7. d, 63. . 2:

Cafpena

Attifi,

$. 7. De inpedimentis adatrim,

255

Jtot. ul

Cafpen, r 27. de Matrim, d. 9.[etb.7, W. 50,'

[ canfangm«

Dian, 4« pv tr. , refol, 120.

CaP, n

tident, [j

Dirimítne utráque bac Coguatio -

7 f::gp/w:

" Matrimonium ?

* Refþ. Solam cognatiosens orta ex 4d-

eplationé perfe&la , dirimeve 7Matrimomum ,

quia fola lizc adoptio eft fimpliciter; . & abfo-

luté adoptio , impcrfe&a autem non nifi fecsa-

if

dum quid.

Dein Matrimonium eftresfavorabilis, et-

oveniemeä

gö jura , quibus hoc zmpedizzentitim introduci-

tur , potiüs reftringenda funt ad — adoeptzonems

perfectam , quàm dilatanda. Sanch. Coninck;

d

Filiuc, Layman. apud Dian,/ece sbi fupra,

jonac, q,3, p $. parag. 3. &tans Reginale

um.

/ u

*f[llf,' qua

ydodtu

"Z uot funt. (péciés Cognationis

r fcr

Legalis?

fordt

j

* Refp, Effezres: 1, eftinter adeptaniem &

adoptatum , & inter adoptanter & filvos adoptati

o[cm[fl?-ï

cinp

G(que ad esartzn gradum $ & hzc quafi

linea rvella defcendentium. & aftendentium

» ptih

e€

*

:CCH'JUUSV

2, Eit ; quafi traz(verfalis , que eft. inter

" ddazllf

f

filium ipum adeptatum , & inter filios naturales

adoptantis,

el l í

L H |

I

3,2&,.

;

256

De 3. Sacram. Cap.8. De Matrim,

N

j, Eft, permodum affinitatzs ; intercedeng

inter 4xorem adoptati , & Adoptantem ,& 6

417

Quan

converfo , inter adoptatsim & uxorem adoptan-

15

hzcaurem £raplex cognátio dirirsit Matri-

itti lo

4

msonium 6X (olo jüré Ecclefiaftico.

adop:zm'

dum K

at d

-Suotà. grádà iemiatir bac fecinda j

Und

£ tàrtid Cagng;ibhi:: fþäcie:', quoad

diritienduin ?

letecu

quiafil

* Reff, lllasfe f& no extenderé ultra. prie

juxa

snuim gradum , quia tran[ver[alis illa . tantüni

ftitma

intercedit inter ff2 adóptatum , & filium na-

udopm

£nralem adoptantis , quo mortüo ; hcexf| pirat

ipus

éognátio , ut pér feliduet? undé/f/ss zaturalis

trity d

adoptáritis , pateft Jug'efe;ö'ätiii'ädapïiä]ï(zähä

ls.

üt poft D, THom, & Speculumi, i, p drr. 6.. ac

df.y.

alits , ténet Kébell; [ib, 3. dé imped. miatrim. 44

d

&, conclAf. 2;. num. G, qäi ipíos citat & Íe-

uitur;

ltltree

Illa vero , qi£ e

(Lpér iódüm áffinitatis ;

(

folumimodó iriteicedit inter sxorém ádoptantis;

&cadoptatum ; & vicifhui inter Gxóremi ade

*

éptati, S adepfahiténs ; nec altrá progreditür :

D

'crgö.

uRO,E

Quo

dattitiet, primiati fpeciém cógnatiónislé:

ttimoy

£4lss, qu&e

f quafi iri/imearetlá de[cendentimms

0t

& afcendentium , ia (e ad guartum dique gr4-

duin excendit , ar docét Kebel; Jocó füperims

&*if,üa 1« Sotus, As di 'o 4&676 AniCA- P?'

iNavat:

Iuj

(f

$. $, De z;'mpedz'meäti.c Matrim.

27

interceden

Navar. c. 22, 7, 45. Cardin. Tolet. Zi£. 9. fum.

um

€. 4.7, 7 €$ alijrecentiores,

zmdqpt.m;

Quamvis nonnulli afferunt , iftam cogzatios

nit Mu

nem , olàm extendiad eos filjos , & nepores filij

adoptati , quituncerant füb. poteftate. ipfius ,

dum per adopriozemzpofitusfuitfub | poteftate

fci

patris adoprautzs,

Unde inferunt , poffe adaptantem ,. conttae

g"md

herecum /ilijs legitimis adoptati , & nepotibus ,

quià/i/o adoptato defcendéce, poft adoptiozem,

TT

juxta/, ff paterfamilias, adinitium, ff. de. ado-

] n

ption, ubi folüm cenfentur adoptari cum — patre

tf

adoptato, abalio, qui tuncexftantf//j , (ub

gect

ipfius poref?ate , ut docet Sanch. /ib. », de. Ma-

717

trim,d.62,7. 24. Merat, d, 9. fe&, yo. Lopez,

iij

lib 7. . nnicA CÀ lib. $, 154,7, par. 4.. Hurcad,

'ä'rtl g' AF

difp. 19. diff. , Ludo, Cafpenf, zr. 26. deAMazrim,

fuirt

difp.9. feit. , n.53.

a us

Intercedítne etiam z'mpedimmm;n iflud

änimä.

cognationts legalis , inter ipfos adoptivos,

idpi

frve legales filios ?

j

'og[Cdf!Uf :

* Refp, Quandó plures adeptati fuüntab

uno , & eodem , poffuntadopratiinter. fe Ma-

Wig)lülz

ttimonium inire, ut patet ex Gloffa 5z cap. smia

ii

cum , de con[aug, legali, & eft commus

&

iif

nisinter DD. ut. habet Rebel, /oc.

j Wïlf

|

j

€lt, VHm, 12

jl

Pars II

R

25'

th :

[

—

248

De3. Sacram, Cap. 9. De Matrim,

[

Quinam poffunt adopt;zre ?

X ;

Wliadi

tll

* Refp. Vlt aliquis adoprare poffit , reqü."

ritut L outfitfWijuris, nec minor vigénti quinte

i

"m

ue annis.

/

p

, Vitadoptass , nonfit

femina -, hacenim

N

nequi

t adoptare nifi ex przvilegio.

At (j

P

tan: , habeat potestam natit-

3, Ut ado

valem genera

sdi : quales adhuc reputan-

rurilli, quive

] gladio fe&ti , vel pet morbum

*

enim

tantume

C

Eunuchi fa&i funt

*

hi

modo funt émpotentes ex accidentó , mon

ex defetin,

d«

| 7

4. MNequit mzaor gate , majorem natua

fed debet effe ita femier , ut quan-

ps,i

OPM.'TE .

*]U:ï Ial

tum eft ex capit

e ztatis , naturaliter eífe

Inftitut. de

Crn

offet carzalis adoptam pater.

Tionjgn

Aadophom. Sylvefter verboadoptio s. 2. Sotus

Wdflm

in 4s diflintl) 42, q. 2 art. 1. ad tit. juris ci-

l

qulis de adoptionibm.

.

W

Us fm

His prano

tatis , qui

libet, etíam Sacer-

bet , dummodo fit

D M

dos adoptare , & — quili

ut habet. Baffzus

7A

præ(e

ns, adoptati poteft.

C

v, Matrim. deimped. cognationis Lega-

fi

Htj

lis uutmi. 34.

mlmor

lipis,

av

)

Rtion

.,2:40?

ERE

--

jih,

sR UM 'De zfä;gpädzäæenïif AMatriss,

2j2

-Quot. modis folvitur kdöptia ?

* Refb. Solvi adoptiosem , 1. Morte satu-

Il

vali adoptanii: , veleveili, ut ,. fi damneturad

[

nietalla , vel relegetur.

girz:iquin'

2. Si 4deptams contrahat igceffmofas nma

aceht

;m'm.

. Siade

pzktw fatpatritius , vel Epifcopus ,

aut emancpetir 5 de quibus confule Sylveftrum

»4 " Mm:

V.adoptio z,$, ) *

[CPUHP.'

morbum

tannute

Crimen homicidij ; & ad-

ulterij.

li j i

| ï'f'imm ; "Matrimonium dírimens » eft dz-

yni

Id

ples , fcilicet bemicideézm, & adulterium , quod

ut qlll

l

Jirer

quà ratione fiat , explicandum eft,

Crimen bomiidij , & adulterij ittitat Matri-

(Liett

D

i

'

, monium de jure Ecclefiaftico, & committitae

quatutor qmodis.

x

jim *

. £, Quandóaliquis durante Matrimonioab-

ufus fait perfoná folutá , vel maritatá, &cum

L]

ip

sà Matri

fenci.

m'om'u-m contraxicfer verba de pras

[ BM n

.

2. Quand? quifpiam , licét adhuc liber , &

"

Lfg ]'0[

£t5 , abufus fuit

perfoná maritatá cum pro-

miffione, illam ducendi poft mortem con-

jugis.

|

;

4

*

]

3. Quàndó per(ona aliqua conjugáta ex in-

Ientone | ducendi aliquem , machinatur

Al |

KR 3

' cum

ss

|

260 De 7. Sacram.Cap. 8. De Ma;rim.

| (äöä

cum illo mortem fui conjugis , effeta fe-

L

P. «d m

q!lüta

*

l,

4

Si qui(piam occidat unum ex conjugibus,ï ^i

(tite concrahat,. Bonac. de «mped, -

IAddit

utcum fuper

(rityitis

Mdtïäïüo»qo 30 5, 6'

M extt

f0 tetir

r ne eju[modi impedimentum pev.

Oritür m

KG:'gmfz

quod'vis adulterium t bomicidium?

tle deli

di(ig j

*. ( Refp, 1.Si non adfit promiffio, vel fides da-

s de Matrimonio futuro , vel. amachinauom

Quat,

ibutto

mortem conjugi , nullun gigni impedímen-

modo

tum ; ut habet Gratianus. 31. g, 1, cap, i/Ind. &

potr,

hibecur in cap. fremtficafli de «o qui duxit in Ma-

mimunim.

* p

:

Simil

iter nec/olafides de. contrahendo Ma«

. xillo

TT

ttimonio , nec Matrimonium ipío fa&o cone

tiqua

tractum , non tamen confümmatum per, femi-þ

nisintra vas effufionem , Jirigit AMatrimos

Matrig

zitiià ,ut habetur exprefsé in d. cap. figvificaffi,

Ài

UT

& cap. finalieodem tit,

Idem dico de zachbisatione 12 mortem cone

tüm ,(ui

Dntetno

jugis , fi abuno tantüm fiat , ac fine «dulterm:

nullus enim exftat Canon hoc impedimenmm

üc Wþ(

fiatuens,.

^

| fïüfinf]

dimentum incurratut, k

Reff, 2. Uthoc /mpe

1

I

hfa.

requiritur prterea ,ucin finem.— Matrimon

1

ipfe, vir &famisa machbinentur, mortemy

!

Dein

*

enim inalium fecerint , tun

c l:fo;üiþiäium no

n tj

dirimect Mairimoniun.

EE

Quoo,

3

777

$,7. De impeäz'mentäx /ïäfpz:rziy.x;

a

6t

Quód , Íi utérque cooperátus fuerir

quin n |

ad mertem , tunc adulterium non . requi-

r

ritur,

conjugibtg

c ii

Additjnfu.-pe: PontiusZ.7. de z'mpedz'mel:nt.

eriminis £. 4« neceffarium effe , eam intentio-

nemexteriusproferri , quia fi omriróin ani-

mo retineatur , nec intimetur exterius , non

Wil pff

m

oritur mvpedimentum , cm occultum ,& men-

tale deliélum , ut fic pracisé non [ub;'aceat Ec«*

cleíiz judicio ,ac confequenter , puniti ne-

ve f«,ï!mf

db

queat, Sitamen £ec. bonicidium patratum,

mpedir?

ab utróqueexterius fuerit , rion video , quo-

:aF' l[il'l»ï

modo ^oc additamentum Poniij ,. fufüineri

po(!ït,

iu.ïttiä»* /

* Refp. 3. Requiri

tur, y; occifio (equatiir

ln

ex illorum opere , & ex viactionis t;] i, . quiafi

fgäo ('0[.'

ex incuria zzediez , aut chirurai ,velexalia cau-

fa (equatur , tunctale borzicidium non. 4

1oe [le'

..,.lïl'mff

MMTW

oMatrimonium.

Notandum bic obster , eum ,qui dcd&g Ài

, ;gnffüï]fii

datum occidendi jac pofteà revocavit. manda-

um

tum,cujusrevocatio mandatario innotuerit

antemorrem illatam conjugi , nonincurrere

: MWW !

hoc smpedimentum , quia reverátunc non cen-

ferurinfluxiffe in mortem , efto , dein. ratiha-

jncurmrüfg

berer , quia ratihabitio , fine cooperatione , vel

phofica , vel moralinon fufficir.

Marie

]l

|

T

1

Deindé, impedrmentuma itud bomicid; , non

W'W;

:

- reddit emachinantem , vel adulterantem fimpli-

il ? j

sst

á

. €iter jmzhabikm ;ad quodcünque aliud Matri-

qii

?

InoQe

|

262

De 7. Sacrim. Cap,8. De ,M;etrz'm;

| Md

monium ineundum , fed tantüm refpeta. 44-

sltevantis , vel ejus, qui fimul in conjngis mor-

A. tin pla

tem macbinatus eít ,ad contrahendum — inter fe

Matrrimonium,

* Refp. 4. Adincurrendum inspedimentum

N

ND

delitli , ex adulterio neceffatia eft promiflio fau-

uibtt,

uevi Matvimonij ,ab his quaruor conditio

Ti

ficlen

z, Ut promiffio f feria , $ ex corde, — . Utfit

sutua,licéc aliqui contrarium . fentiant. — $.

Wt

Ut ecceptetur ab utróque , aliquo faltem acce-

^

delen

tationisfigno , neque enim taciturnitas [ufi-

cít ad hoc impedimentum incurrendum. 4.Ut

t t

of

fit abfüluta , & fine conditione pratet eogdicio-

—,D

nem inortis ipfms conjugis.

lo

Non tamen neceffarium eft juszamentum ad

3re,m

firmandam promiffionem : nee requiritur ali-

; dicen;

opei

qua precedentia alterius ad alterum, quia, ut

hoc impedimentum contrahatut , parüm re-

Qütral

CO

fert , num promiffio adulterium , vel. écontras

adulterinm promiffionem pracedat , qu omnía

COl]tag

ha&enus di&a colliguntur ex cap. frzzificafti de

peteat

E

€o Q

L

piduxit. . Cap. ff quis vivente 31, q. Y« Cape

quby

Qtins

velatum 31.

q.1. Coninck, d. 31. s. 62. Na-

vat, c. 22, , 46, Sanch.J. 7. , 78, Filiuc.tr. 10.

i pericu

*

2. p. c, $. Bonac, q. 3. p- 6. ". 4- €8 fegnentibns.

H ntiq.l. 13. C,

144 Valent, zem. 4. d. 10. q,*

! Vtlig

7. 'Tolet.

tium;

p.3. Sa. v. Matrimonij impedim. a.

1,7.c.6,Dian.de Sacram. ve[olut.. 198. Lay-

um

man. , f. £r, I0, . 4.0.10.7, 4* Pont. 4, 7. de

j

impedimento cYüminis, c, 45.t. 1, 8 ft

quentibis,

Rebell, —

ii

$.8. De z'mpedimmtfä Matrim,

265

Rebcl,. £. 3. de Matrim. gïmped. q. $.tota ci-

:fpeäd i

tans p/ures alios. )

Mi "

0 MC

Difþaritas cultüs.

h

"7

1

yedims

omilio d

* Diverfiras Religiozis irritat Matrimo-

pl

nium , dejure humano,inter f/deleg, & 127

; l

fidelem , non veró inter Carbolicum & . bare-

entt 1

Ucume.

* Quamvis autem ZZatrimoniumi , inter fi-

ii

yenitd

delem baptizatum & baveticum etiam baptiza-

du 4'»

tumteneat, ac validumíit , ut communis eft

et condt

Doctorum feritentia.

Lethale tamen peccatum etit , ita contrahe-

:menmmïï

re , utcolligitur ex S, Paulo.

2.4d Cerintb, G.

]uirizurlä'

dicente zo/zte jugum. ducere. cum . infidelibus t

, qui!

ob periculum manifeftum , cui fe ejufmodi

gim!

contrahentes exponunt , nam , fi velipfum

| equi

commerciumcum hzteticis prohibetur ; ne

qux Om'

contagione , & con(uetudine illorum fidelis

niP

pereat , multó magisabjicienda connubia , in

quibus cum illecebris voluptatis ferpant. do-

1 q' ] äg-

f 62 U M'

Grinz peftiferz , & (e (e animis tantó infinuant

]

periculoüüs ,quantó dulciüs,

* ( Lmita:; nifi confuetudo , ut fit in.He/-

vetia noftra , acalijs etiam locis, in. contra-

"m ï-ï*

mT

u

D

riumaliud permittat: ubi Catholici pacificé

jl M.

degunt cum hareticis, nec perver(ionis peri-

"n

Jf

culum , ob libertatem feedarümque conven-

y

j

R 4

tiones,

!

o

364

De 7. Sacram. Cap,8. De Maty.

$

tiones , quas nemo , nifi perfridtz frontisrüms — Dyji

pir, metuitur , quia ea conjagia ineuntur in-

tir,cen

ftaraliorum coztratiuum ciuilium ,obamicitiz

treque

leges, & ad communem pacem , ac reipublicz

cranquillitatem tuendam,

!

Quia veróvix ejufmodi pericula omninà

ceffant , & experientià conftat , plurimos Cae

* h

tholicorum ex ejufmodi Matrimonijs fcandas

j//A I;

lizari , vixtutum hocinpraxi,& (ine. urgenti

vtf

caufaeffeexiftimo. ) *

lrinfecä,

Á

dic

| Vis , Raptus, Metus.

igimr

Vi5 , & metusinjufté caufatus., qufcadcre

RUE

poreft in coz/fantem virum , caffant. Matrimae

o

ainm ,de jure naturali , fecundàüm | aliquos ,

m

fecundüm alios veró de jure Ecclefiaftico,

du

tollunt enim libertatem , ad confenfum perfe-

djdie

&um requifitam,

quis

* ( "Undeiufero 1, Metum levem , non irri-

tthete

tare Matrimouium , quia, quamvis Jeutsmettt,

Atedc

C

sliquomodo minuat rationem voluntarij it

confenfü ,tamen non minuitrationem perfe«

dim

€m voluntarij , càm etiaut alij contractus; v,

quial

g. Religiofa Profe[[io , ex fimili metz , nonirri-

quod

£eSIuY.

Importunas autem preces , fi aliud non

Al

addatur , cenfeo werums gravem , non indu-

lC fui

cete,

Uerit

üt ext

Du-

^

m

"

Y

du

5; 9. De imþodimemis» Matrim. :

5

fronrsrin

Dubium ergó folum eft,quiínam metus gra-

Inennuri

vis ,centeatur srritare Matrimontium.pro quo;

ob amidi

fit (equens quaftio.

| reipubhu

Quotuplex eff metus grqwk ,

a. onti

yrimor G

* Ref. Duplieiter incuti poffe ssetum gra-

nj (

vem. i. dutrinfecó: ut fimetus. proveniat ex

ine u

remorfu confcientiz , & metugehennz: 2. E*

arinfecé, qui nimirumoriaturacauffa extrin-

feca , puta ab homine privato , vel à ju-

uS.

dice.

igiturfi merusproveniatà caufa sstrizfeca,

certum eft , zonirritare AMatrimonium , quia

quicadu&

- dMarn

fponte fit, & totam eft ab zsrisfeco.

y al

Si verà setus accidat ab exerzzfeco. , adhuc

lf

duobus sodisincuti poteft ,uno ju/fé , ux fi fiat

n(um PCI i

àjudice comminante peenam , quandà fcilicec

quis (ub eravi poena compellitur ab ipfo con-

trahere Matrimonium , & ftare fponfalibüs o

j, n

P

antedcelebratis, que adimplere recufat , &

hocmodeetasjaffé incu[[as ,. ad extorquen-

»!Uma[ü !

dum confenfum, zen irritat Matyimouinm ,

en Pff j

quia hoc modo contrahens compellitur ad id ,

gl

ponit

uod aliás perficere tenebatur,

Alio modo 2zjs/f? , & cum injurià coacti , &

iaj

fic rurfus dupliciter confiderari poteft. 1. Num

g

i

fuerit incu[fus direcló , inhunc pracisé finem,

ut extorqueatur confenfus,

R j

2, Ind;'-

f

a,

2166 De*, Saecram.Cap. 8.1 De«M;ztri;n.'

j

2. Jndiretie , non ineum finem , fed in ali-

lim

uti, cui peraccidens adjungitur confenfus in

— enimte

Matrimonium; &inhoc omnes conveniunt,

. &noni

talem »setsum non z*mpea';'re valerem Matrimao-

. Kamo

zij , (ive deinjuffa, five injufle incutiatur ; quia,

lorem.

licéc Matrimonium celebratum cum zezz talí,

df

fitaliquo modo involuntarium , illud tamen

- feniti

involuntarium ; non cenfeturcaufa conífen-

quiad

füs, fed tantüm occafio , confequenre? non

Matti

fuflicit ad irritandum Matrimgnmm.

lm

TRU

Mattis

Quinam igitür metns irritat Ma-

IYimonium ?

LU p

ficità

* Refpr, Metin gravis injuflà , cd direle

incu[[us , in fnem exprimendi confenfus , zrri-

f5l

tat Matrimonium ; Alexand, Ill. cap, cwm

; ln

i

locum. 14. cap. veniens, 15, de fponfalib. ae D D.

MR

communiter omues.

Matri

Unde infera 2, invalidum effeMatrimonium

um

spetu gravi contra&um , quando aliquis non

E

N

folàm cogitur contrahere Matríimonium , fed

1

l

etiam illud confummare, quia nullus contra*

étaus Óirmatur,nifli confeníu;

[

atqui, nullqs

hicadeft confenfus: ergó,

juta

Quamvisnon negem, AMatrimosium métu

( trac

trat

gravicontra&um ,pofteiper copulam fponta-

nc2 habitam , ratificari ,, dummodo affein

21.4

ny,

searital;habeatur. Sanch, 4b,4,d, 18. 9.3.

£3 15. Coninck, . 2. dub. 4.7. 42 Pont,Z. 4-

:

t

€Ap, VT- 7- 2

Jdem

Md

lutn,

& 7. Be impedimentis Mgmm 263

» fedin d

Jdem dico de fontanea cobabitatione , qua

xonfenl i

enim recedere poteftab eo , quivsz intulit ,

n ventin

& non recedit, fatisindicat,, ezermes ceísálfe ,

s Matrim.

& amoto setz confentrire, quod unum ad va-

tiatur;quigï

lorem Matzimonij defiderabatur,

m n

Jnfero 3. Illum qui per szezum gravenm con-

illud tant

fentitin Matrimontum , nullomodo peccare,

( co

quia dum cen(enfit , vel cogaovit, nullum effe

Matrimonium , vel non , f wgnövit , effenul.

[uemei HGB.

H

lum ,confcquenter cognovit non effe Sacra-

mentum; fiveró fíibi perfuait. effe validum

i ll |

Matrimonium, & confequenter Sacramen-

tum , procul dubio bona fidés , ipfum falvum

fecitàculpa. Pont./. 4. c,6,5. 3. Hurd, 4.6.

, g d

nfüs, i*

diff. s. Bonac. 4. 3, p. $. 2.30. Kodriq.. Sa, Va-

lent. Sanch. Filiuc.

ap ?

lafero 4,. Juramentum non pofle ratificare

TO

Matrimonium , nullum ex zztggravi contza-

ii

(&um, quiaperjuramentum non fuppletur

defe&us coníenífus requifiti ad Matrimo-

us !

nium.

"

1hiü(n; lä'

Jefero $. E

tiam fponfalia. ejufmodi meät.

lus Cotute

gravicontraaa(fe nulla, & itrita , quamvis

qu, t :

jurata, quia juramentum non confirmar con-

tractum praterzirum , alioquin nullum. Dian,.

"PL

iral, de Sacramentyre[ol, 2758, Sanch,1.4. dif,

E ]

qmputi*

of

21.2.3. Batbos.zz colleci, tom, 2. 1. 4. tit. 2. cap.

11 2.2,

.H

Quibus adde , latam effe , ipfo jure , excom-

a

municationis fententiam , à Concil. "irident,

j

ff

N s

s

268 — De'. Sacram, Cap, 8. De Marrin,

$

feff: 24.0.9. in omnescujufcünque gradus, &

conditionis ex ftant , qui quovis modo dzre&t,

velindirette luosfubditos ,. vel quofvis alios

cogunt , quó minus liberé contrahant : quod

cüm fit ex fuogenere mortale peccatum , non

folüm contra charztatem , Íed etiam jufiitiam ,

*'Ref!

confurgit obligatio reftituendi ratione illate

' dedom.

injuriæ.

tht ,jn

manet t

.,Quafizam combrehendit ia excom-

TE N

municatio ?

Marm

* Refp. Vlam excommunicationem latam ef-

t

fe contra Dominos témporales , ac magiftra-

C inly

tus, & alios. cujufcünque gradas , qui fuos

Volttri

fubditos cogunt , né Matrimonium liberé cone

Ti

trahant,

wm, fl

Inhácramen excommsunicatione non. com-

As

prehenduntur Domini, fi fia mancipia, vel

[

Tewt

parenres ,fifuosfilios invitos contrahere co-

litj o

€

gant ,fedilli 22255 , ut ibidem habetur , js-

Q du

ra exfpetlantur , idcft, Domini temporales, &

Not:

Magzi'ïratus.

(Q

A

« ddunt aliqui , nec Dominos temporales,

etvat

aut magiftratam eam incurrere, i folüm pro-

UAM

hibeanteontrabere, quia non fertur, nifi in

! Rebel

£08, quiaadcontrahendum com-

clle

pellunt,

II

De

Latrip,

249

6.9. Deimpedimentis Matrim.

grdos, t

