vo cenfcientia invalidum reddit: quia qui non

coníentic;nifi (ab cosditione turpi, & impo[fibili j

reverà nou confehti: ; deficiente autem con-

M

fenfu Matrimonium fubfiftere nequit,ergo &c.

»

n

dl

Leff. /. 2, 0. 18. 2, 122 Sanch, Z. $. 4. 1. Rebell;

1

i

]. 2,q. !0. fe&b, 4, , 3. Henriq. Valent. €3 plie

res a,

LN

1qu

-

T EENN

—

d

$, .g, De cosfenfu condit. ia Mät;a 17j

Itifi

* Refp.2. In foro. éxterzo ; matrimonium

ntr (j

fub cenditione Inrpi, & impa]?äzfli , qu& nanfc&;

TT

contra fübftantiam ipfius celebratum , valez,

jpi-

eo fané modo , ac fi cozditzo illa adjecta non

fuiffet, Itadcfinitum habetur.à Gregorio IX,

lhl

in favorem Matrimonij in cap. fizali. de condi-

tionibus appofitis in defpon[at. quia reverà Ec-

quiarcvera

cleíia , quando oppofitum non conftat , coz-

t M

';fiefationem

ditionem. iecos? , & nonferià fuiffe appoíitam

us

pizfumit , & quídem non fineratione , hoc

prafumit, quia quandó oppofitum non con-

n

ftat , prefumítur in re adeó gravi , & fandta,

contrahentes noluiffe nugari , & fuum actum

irritim xeddere , acproindé ab Ecclefiaco-

y& iil

W,

guntur.

In quo cafu ipfi conjuges , ut licité proce«

T

dant, tenentur verécontrahere, (i dubium eft,

t

"

an couditio turpis , vel smpoffibilzs faeric. ferio

j; cont

mb

appofira , nec ne ,ut fecuri fint ín foro con-

m

fCielï[iæ.

! anzgmfy

Repugnántne bujefmodi bonefle. condi.

It

mlj

L

Hones, v. g. contraho tecum., fi te ad perpe.

2 q'dl fi

tuam caftitatem obligaveris , vel ad

!

f

ii

Religioaem prófitendam ?

/

^

/

n

z,erg

p

l

* Refb. . Aliquos graviffimos Auctores,

k

(|

A

probabiliter negativam tenere , conítituentes

u

? n5*

effentiam matrimontj im mera conjun&lioue fpiri-

Y

tuali , & indvoifibili amimorum, pex quam, five

x ff

//l li

ex qua , tanquam proprietas , neceflarió fluit

obli.

i56

De s Sacram. Cap. . De Matrim,

.

.

adidd

obligatio ad fidem muruó fervandam,

(j

i

concluduut : cofz/a carnali , non efl de effentiá

dnairimonij ; ergoó condirio de non habeuda ;

liadverfatur , licét fit coritra bonuim pro-

nonil

H

Palud. z« 4:

li$; atque ideóillud non irritar;

n

dift. 30.2.2,art. X5 Gabriel; z2 f;'zpplemä;ztä a.

UE

28; 4. 2. 4rt,.1, €

oninck. difp; 24. dub, 40 H.

UV

43. Bonac. q. 2, pantt. 10. ". 15 Rebel; 4. z. dé

lm

$

imatrim. q.AO.fetL3.nm.i9

lone

biticer alij afferunt ;

* Refp.2. Magis proba

doqu

&iufmodi cóndiióses vitiare iaatkibaénium: quiá

^

trad

iepugnant f2/ff

antia matrimónij , mattimonid

Tion

^

f

fgüix

Á

requitit confenfutm exprejj

um in 'cänjugaj-

ncqu

lem tonvillum , tacituta vetó in cóptlam , at-

ttad

talis cozfe?

/j

/4$ non ádeft , atiandó márri-

qtli,'

! tünc

fb di&

i$ cbhdifiöi:ibüä éeleDratür

moniurm

1

&Dtl

du 4; difl à2.4. 4, Adtian, dé

érgó , &c. Major

d,

Id ac

M,n.trz'm.q.gj.So;.d(,?,—zy d z;art: , Sahich. F.j.

damg

io.2 3. Henriqz 1 1.64p:4.55 1.

P

Y du

sabeésntiüni

fgf;

1 [i uterqueyvel alter cónt

tl

fs.

ia eonditione impoffibdi , declaret fe nollé

4

a'-xPPC

jt

Ü

BIN

£ontráberé , nifi i condiiiohis eve

:-V.-ft'n laÁm

auo ad Déum.quam rg;.:ä ad Erclefrazi

ls

TT

t S RI dnvalidum

veddi. Matrisfonium |

*

ali intenti*

qüia quoties Ecciet

i$ conftat , det

fub condittone z'mpcgmbz'/i,-

lioy

oné contralientiüu ;

(i;

lUT

flmul éi conítat , satrimbzium «validuim nen

lis d

effe , néccade dacüc locus ad pïæfamend:ï cons

Ubu;

trariam voluftatem : ergó bon Pnþe& judigam

Is

validum ejufthodi 7Matrimonium Ecclefia. Ree

| h

i[atie

bel. /ib,z:? 16.fe&h, 4, Adrian, Covar. ab eo£

Gos«

E rud

Mi

Q. 6, De tanf;';:j?t cwz.dz'r. in Mazr; 177

mb — Confen[us, fub couditione de futuro ap..

! 'efþmis

pq/imæ, valétne expleta conditiene jracise,

ex fola

nabeod

pofstione conditionis

» A verb con[en[us

n

novtut defideratur

* Reff. r,

ll; ii

Alios afferere , ex(pe&andum

ieit d)

effe nov

um confenfum, ut liget mattímonium,

"P

cx vi autem prioris confeníus , & expletá con-

d Id

ditione , confurgere folüm fponfaha de futuro,

am primó ante. completam conditionem ,

non eft Sacramentum , ut per fe patet ,

quan-

;Jf&u

doquide

m

ro eo tempore adhuc valor. con-

tractus (u

ip

at

enditur , & confequenter adhuc

nondam eft validus ej

y hii

one

uímodi contra&us; fed

ltläm »?*l'

néque expletá conditi

poteft ejufmodi con-

tra&tus inter fideles e(fe

Sacramentum :

o m

quía

tunc nihil actu eft fenfibile

. CX parte contra-

J bt

d

hentium , quodpoflit elev

ari per modum for«

m2 ad rationem Sacrament

ndihi

i, vel , ad caufan«

damgratiam ; ergó

5

fignum eít , nunquam

validum fuiffe ejuímodi

contra&tum ex przciía

1[;(;'4(523

exiítentia conditionis,

nifi novus accedat con-

4 J,r! ïx'i'u.!

fenfus: ità Meratius fe

& , 1t, citans Dom.Soto,

j m

'?,:771-)

Ledef, Bonavenr. Vi

&or,

Hentiq, Valen. qai«

&éus ad(lipalatur. Dian,

.;;.,'?MW

Pont. & Barbo(a.

* Refp, 2, Alios probabilius tenere, fine

novo cofifenfu, implerá conditione . valere

i

j

precisémarrimonium : veritas hujus affertio»

lend

nis defumitur ex innumeris utriü(que juris tex-

tibus,prefertim, L, potier. ff.

* QHi pottores s5

p

17

pignore bab. ubi fic

Pars LI,

!oquiturv Jurifconfultus;

( H

m« j j

l

P r

17$

| Dev Sacrám, Cap.8. De Mati*im.

AC

Cim (emel couditio exiflst , perinde babettr ,

)

l

f

ila, tempore qmo [Hip

ulatio interpofita , fint

Et L.

bac venditio, jJ, de

n

conditione fatla e[fet.

contrabendá emptione. ibi. Conditionales

vendi-

t

tiones func perficinmtur , cim. completa faerit

l& n

VAE

i

cos ditio,

Undé fic argumentor , contractus conditios

teff

natus, purificarà conditione , redditue. abfo»

?hicc

D

lutus,ergo & matrímonium expletà conditio-

ne , eft abfolutum , &obligat, nou exfpectato

i, o

novoconfen(u; ex vi prioris confenfus, com-

l

;

lerà pracisé conditione, Sanch, /, j. d, g. Pa-

gn ini

lud.iz 4. diffin£, 19. q. 1. art.8. Navat, €.. 22.

qui

4,63. Hurtad. dz'jþ.7.dz]f3, Rebellus, 4 2,4e

tWalr

mátrit, q. 10. fetb. 6, 9. 44,

hiüm

2

Requiriiárne mvva . affffentia Parochi ,

d teflium , dum adimpletur con-

, as

ditio?

1 !;Uiang

* Refp, 1, Aliquos affrmativam tenere;

(

Retv

quia affiffemtia Parochi , ideó defideratur , ficut

Vi

& tejisum , ut , fiopus fit , ipfipoffint ceftificati

de ssatrimontj valore ,fAaltem quo adea , qu&

ex:eriüs fiunt , ut perfe&tum faatrimbnunium evas

dat , atqui , hoc praftare nequibunt, nifiaffi-

fxant dum completurconditio, ergó. — Donac.

€. 2, P. 10 ZH2 22.

Hurtad. difp. 7. diff. 7-

Pont. £, $. €, 22.

;. Alijmagisprobabiliter , ac conformiter

refpondent, nonrequiri zovam affffentiam

£ arochi , & tefliuma ,ied fufficere illam prateri-

tam *

Wlm

$. 6, De vor[enfn tondit, in jia;r. ï.7ä

t

r

tam: quia firequireretur nova affiftentia , ideà

ild , j

effec , ut , fiopus foret , poffent teftificari. de

jin .

valore matrimonij , ut (aperior afferitratio , (ed

lu

eti Parochus , & teffes non affiftant omnibus »

/, fu.

quz neceífaria funt, ut pollint teftificari de

válore matrimonij , veletiam ignorent. aliquid

coüdäffü'

neceffarium ad bujufmodi matrimonium , ad-

i ibe*

huc non eft neceffatia eorum iterata affiftentia,

condï[iO*

validámque nihilominus eft matrimonium s

ute, 2

:X]'Pe&ä()

Ob*

[js, d

1. Non eftopus, ut ip(ivideant litteras, v,

,

4

g. inmatrimontoper Procuratorem celebrando,

li f 2'.

quibus datur poteftas procuratori ad izezzdyups

$ l' l.æ

matrimonium , & vamen non. valet. matrimos

nium ,nifi vi illarum litterarum,

pgmbi:

2. AMatrimonimm | inter Con[AUgHIMEO , im

gmd:æ pralyiäz'ta non v4/et, nili obtenrá difteg-

x

fatione , fed noneftopus , ut zeffe;

$ 09

9."37':1-

! tcn?ffi

chus videant difpez[ationem illam , fine quá ta-

men visà, nonpoteftpraeberi teftimonium de

[— u3

(

!

il

valore talis matrimonij, ergo,&c, Sanch,

i

;I

d )q;'ä

L. $. d. 8.uum. 14.c, 7. de debito

r

€9 uf» conjngala,

*

xX

nl

Joti

L

"

o

j ?;*M

r;[fff'

l

M z

u

tg. VVII.

nj

18?

De*3. Sacram, Cap.8. De Matrim.

ocitd EH HIMIMIIHIHEIHIHIMIMESOn

li

*

VII.

pudo

(

DEDEBITO, ET USB

Hn

CONJUGALLI.

E debito Conjugali , paucis multa comple-

d

D

xus fum, in qzarto . Decalogs pracepto,

p

pag. 165.€8 feq. ad quod proindé, paucis adje-

fraci

étis calibus , Lectorem remitto,

m

* Erisprimis cettiffimum eft , copslam car-

ings:

nalem , inter conjuges effelicitam , fi debité

tinen

fat: quiaa&us conjugalis ex fua natura ordi-

is

natut ad bouum finem , & eft a&us . virtutis

l[.ctim

juftitiz ,cüm reddatur conjugi debitum ex

| (uüm

acto matrimoniali contractum,

Infuper ta-

lis actus eft meritorims ex opere operantis , fiia

Bfn

gratía exerceatur , ficuti in czteris bonis a&i-

bus jufti cg*n;ingit. D. Thom. 2,2.4. 153,4. 2«

x*

iteol

Suale cff peccatum, mon reddere 'debitu(lt

25

^ p

conjugi illud exigentt?

* Reff. Regulariter loquendo , effe pecc

ftjy j,

'ütdi

"um inortale , contra juffitiam. commutativam:

: tuse

quia quilibetconjunx habet jus, feu potefta-

[777

tem in corpus alterius , inordine ad ufum con-

l

jugalem ; unufquifque autem cenetur. ex ju/P/-

1femp

!Driur

tiareddere alterí, quod fuum eft , ut eo pro

Moya

voluntate fua utatur, ergó, in utróque conjuge

,ä!

if

cft obligatio reddendi , quod alter exigit.

Qu

|

ERN

am'y.

$.7. De debito €9 af conjugali,

181

n

. Qui autem fint cafus , quibus conjunx ne-

gando debitum, non peccar morcaliter , con-

(ule 4. Decalogi praceptum. pag, 1yi, €2

|NI

3

/e41.

Quo fine exercendus eff aidus

Conjugalis ?

|uconp

* Refp. 1. dum conjugalem , non modo

j prmyb

propter generarionem prolis , quieft ejus. finis

u uj

przcipuus , ac primarius , fedetiam , ad viraz-

dam incontinentiam , inalrero conjuge, dum

u d

p

IT

unus illorum videtalterum in periculo incon-

tinentiz conftitutum ,. effe licitum; quiaeft

a:uraoxf;

a&us Chariratis , ex fine falutis proximi, ac

g v

debitun:

etiam jufPitie , dum fcilicet , redditalteri,quod

(uum e(t, za communiter DD.

Ipt?

Effne peccatum conjugem petere debitam

ii ü?*'

yns 4

jracisé , wt incontinentiam 1 (e ipfo

[.

vitei ?

,If;od'z'

* Ref Wullum omninó effe kpeccatum,

utcolligitur ex Epift. D. Pauli 1. Corzzzb, 2,

í ii

propter fornicationem autem nnu[guif4ue uxo-

rem [uam habeat.

Deindé , fi ad viasdam,

d)

utdixi, ferzicationem in altero conjuge lici-

st

tus efttalisa&us,cur noneritlicitusad forz;-

T

cationem vitandam in fe ipfo , càm Charzta

ul

femper , & primarió refpiciat fubje&um pro-

p a

rium : Henriq. /, tt, de »matrimen, c. Ij, P. 4«

yr a

Fiü

Navar. Kebellus, Coninck, Pontius. Hurtad.

p at

"[b. 10 dif, 2,

*

M 3

Petitio

192 — De.Sacram, Cap. 8; De Matrim.

Petitio dcbiti tuenda , aut rq/iaurmdg

Q

It

fanitatis geatia , éffne licita ?

(ibin

* Refp,. Affirmative : hujufmodi enim finís

nonelít malus , medium etiam eft licitum , íci-

sced

Pa

licet a&£us conjugalis , & conveniens ad eum

deng

effe&um , ut »edici docent , ergó non e&- ,undé

detivetur malitia talis actus,

hiuni

lunta

Sunttamen aliqui Authores, qui duas. ifas

conclufiones limitant , dicendo , nifia/isd ap-

(tea

fitiu

2um medium ad carnis flmulos coércendos , vel

ad[anitateua. veflaurandam inveniatur: &ut

fat,

fic , nullum aiunteffe peccatum , nec veniale

quät

(

quidem , fecus fiinveniatur, Layman. Zf.f

XO. f. 3. c. 4, Dían, de Sacram, ve[ol, 119, C5 242

jeju

p.3. Coninck. Pontius, Hurtad,

ill |

fime

Undeadlocum 7?£/2,dico , ipfum intelli-

gendum effe de illis , quitanro impetu . ferun-

ag

tur in delectationem , ut ex affe&tu fuo , eodem

dig. g

modo de/e&arentur cum quávis.

m

- Ad quid ulterius tenentur tonjuges ?

* Refp, 1. Tenericonjuges ad zsuruam o

7

kbabitationems , ac proinde neutrum polfe

Itidi

ab altero invito , abíque neceffitate diu ab-

eífe.

(hw«

N

2. Obligantur conjuges casfervare viret,

quibusindigentad moderaté , & juxta ratio-

nem urendum conjugio : nath Jex juffitie , quz

obligat ad reddezdum , obligatetiamad media

uece[faría , ut debitum reddi poffit,-

XQLEI-M ö»

d w

if

$,7. De debito C$ ufu fconjuga-:lz.'. 183

hat

Quaré , conjunx peccar mortaliter , medijs'

|

illicitis fe reddat impotentem. ad reddendum

j enmfni

debitum , v. g. per crebras pollutiones, vel a;.ia;'

accedendo.

du t

TE

Pari modo peceat mortaliter c

onjunx, fe red-

dens impotentem pet crebras abftinentias, &

mc&, i

jejunia ; quod verum eft , five jejunia fint vo-

luntaria, fiveex przcepto Eccleiz: ac proin-

As i

dé ea fervarenon obligatur , quoties id. necef-

TE

mdgg j Vfl

farium eft , ur conjugi moderate petenti , Íatis-

ill!: i&

fiat , quia fortiuseft hoc jufhtia vinculum ,

yc vt

quàm Ecelefíe preceptum,

"

.

. Obhancipíam rationem excu

fatur uxor à

m- /' g'm

1.

)

[74

i

jejunijs , etiam ab Ecclefia praceptis, quoties

illa perejufmodi jejunia redditur deformior ,

J

timeréque poteft ,fe exindé odiofam futuram

um !

Il

marito, Ponr./, 10,€.2, 7. 9- Ludo, Cafpenf.

:tu f"f H

Qu

dip. S.fc'ä.z. 2,12.

10*

Sántnt adbuc alie conditiones obfervan-

yru

da , ut a&us matrimontalis fit licitus ,

/

( meritoriust

J

M

* Refp. Praterillas,diverfisinlocis à. me

rua J

ii

!

traditas, iftas infuper , hifce vkerübus obíervan-

i

das venire.

Sitmodus, €à fínis , frme dammo ,[olve ,cohare,

J

um d

]

Sut locus , fjtempm,m&w , n [bernto

UXM

Votutm.

fm

?

TA

M 4

Mo-

Ó^

Q

E

|

34 D 7 Sacram, Cap. $, De M??rim.

Modus.

.Quale

'h

Ex parte modi , vel fitus , redditírne

Ínum

aétus conjugalis vitiofus?

Qltug

* Ref. .Affrmative : & quidem multis mo-

wefnl

dis , quos omnes in fpecíe referre furpe , Ícri-

Wisne

bere tsrpinsforet:. Generalior, & certior re-

l

iam]

gula prohis omnibus dijudicandis,an mortales

iq

finc, affignarinonpoteft, quàm hac: So/ur

timer

3lle modus concumbendi cum uxore , retento vaft

3

saturáli peccatum mortale efl , qui aptus eff im-

fCopu

pedire genevationem ,at ,f son impediatur , non

x

eff peccatum mortale: itacoximuniter DD.

!

Dicanr aliqui Authores , vezezto vafe natu-

tlt,

vali: nullocoeundi modegencrationem impediri,

fjj,1

quod , quàm verüm fit , zedicis difcutiendum

fni

edi

velit440: confule Sanch. 4/p,16,7. f.

QUi

Ex qua univer[ali regula infero 9

fitqm

* Variationem zzed; sáturalis concumben-

nihi

di , quo ad fitws , non effe peccatum morrale,

five dein copula fiat muliere incubá, & viro

Rn

fuccubo, five prepofteré retro accedendo, vel

CUf

fedendo , vel (tahdo , modó fervetur vas satu-

ia J

74le : quia talis variatio sod;, non repugnat

rj

generationi , cüm non impediat effüfionem fee

dt[P.

minis intra vas debitum, Pontius. //b.10, c. 11,

7)

Sanch. /£. 9, difp. 16. . 3. Dian. P« 3. AU. Ms

lüg; P

refal, 104, Hurtad, Henriq. & alij,

Quale

(dei,

18j

-$.7. Dedebito 82 ufu conjteali.

,Zufz!; evgo

eff peccatum ita imvertere

modum coneurbendi ?

* Kefp, Orsinari? loquendo , effe gravif-

dl

imum peccatum veniale , ac proindé ferià

Vulti m

conjugeseffe increpandos, qui abíque neceífi-

tate fufficienti , modsm , Íeu fitus peivertunt :

jn, l

T

talisneceffitasreputatur, quandó vir ob ni-

pmond

miam pinguedinem nequit alio modo congre-

di, quám przpoftere

gt D

timeri poffit abortus,

» Vel , uxor gravida Gt, &

nl

i cM-

Copula praternaturalis viri cum uxore

éfíne peceatum?

hi, v

t DD.

* Kefp. Effe graviffimum peccatum mor-

um

tale , duplicis fpeciei , forzicatiozis , & adulte-

7ij ; Idem dico , de omni effuione voluntaria

H'mfl!l'"»

aM

feminis extra vasnaturale, & modo co

ngredi-

&

j

endi,, quo voluntaria fequatur feminis effufio ,

quia tunc revera impeditue fobolis generatio ,

n

firque contra bonum fidei , quz obligat ad

p

nihilfaciendum contra fiuem generationis,

moti

Dein conjupx habet poteftatem in ufüm fe-

j

l &l

l

minis in ordine ad generationem ; quando-

3Cl1d0) j

VAi

J

cunque ergó generationi fübtrahirur ; fit con-

gt ]

tra jus conjugis, adeóque fpecialis committi-

r

eurinjuria. Pontius.Z, 10, cp. 11, ».7, Sanch,

fioneti

dif?. 19, Yoan, de Salas. 2, 0:2. 2 1. 2. tracl, 13,

9-104 f IB,

difp. G. fett. 16, fet1. 16. confule emartum . Deca-

gb

logi praceptum, pag. 17 1. 6 feaq,

Peéc-

pïale

186 — Des, Sacram, Cap,8, De Matrim.

fugæiz

Peccant infuper non folàm graviffimé con»

MnN)

juges , inconfummarione iftius Sodomirice , fi-

ve prarernaturalis copula , (ed exiamin illius in-

fital

.

choatione

*

quare inchoare copulama in vafe

| T

przpoftero uxoris, libidinis gratià , animo ta-

menillam confumandi in vafe naturali, etíamfi

abfit periculum effufionis feminis,peccatum eft

miortale : quiaut obíervat Pont. Jec. cit.non

Tinti

omnes ta&us inter conjuges licent, quaré non

licebit fe medio ita' turpi ad Vcncris actum

PIOVOCRIS-.

X

Ut utriufgue , vel alieriu; conjugis ft-

flfa)j

minatio extra vas ,[it ita grave peesatum ,uul-

. m

léque fine bonefLari po[rt , quid ve-

quirimr 2

4 cüm

qnan

* Refp. Requiri, ut con[ultà ila fiat ; quia

W COA;

contingere potelt , ut abíque culpa femen ef

[W (

fundatur, utin virz: potentibus , dum congredi

debi

conantur, poterit evenire , ut exfeftinationg

Qrdo

prater intentioném feminetur: id ramen non

M

vitio, fed nature feftinationis , & vigori tri«

bæc[

buendum eft. Sanch. difp.17.7. 14, i2 fine. Pont,

Mat

L. 10, cap, 11. 2. 6. Sot. P. Ledeíma, Rodriq,

* futz

Barth. Ledefma, Gr«f,

Íhce

" Cerg,

Finis.

, Quar

.,?gm if fenis usds Matrimonij ?

D et

* Refp. Vlum effe seuitiplicem, 1. eft pro-

Wi

ereatio prolis ad. cultum Dei amplgïmndxm :

fugd

'

lat

6 7. De debite 69 ufut conjugali.

195

nf o

faga incontinentia , debits wedditio , figuificatia

lum

utiionis Chrifli g Ecclefía, &c, An autem pro«

pier alios fines j ufus mattimonialis fit licitus;

Lin if

telolviin antecedente Parag.

lu n

X

lr

Damnum.

t

. r t

Tme!äme unds £01?iügüm alteri red;

, q.gzi

6;;:

dere debitum cum 4tAvi al:quo,.

r dul

damno ?

I

*lk Refy. Cum obligatio reddesdi del;szm;

[

f,

]

n

!

ü

fit affrmativa , quamvis femper obliget , non

n

tamen profemper, & ideó non obligat , nifi

du

cüm alterconjunx debité, & legitimé petit ;

quare quoties zzgerur. abortus , vel , quandà

TT

ex copula fequitur wetabile nocumentuen ia (a-

aentt

lute corporali , excufatur conjunx à redditione

mange

debiti , quia, uchabec S, Thom, 2, 64. at x,

fl

LL

"' 24

n

ordonaturz poftulat , st zudividus pr

n

fe ipfo perficiawur , vivtute sutritivA , 9 deiude

, vigOIi l

b«c fupev[luum wminiflvet generativa ; ergó, cüm

Matrimonium ínftitutumfit in officium na-

turz ,& unus corjunx non habeat poteftatem

7 Roängt

incorpus alterius , quantum ad ea, qua cun-

cerautt confergationem. individai , nifi folüm ,

quantum.d Vrterem generativam , non potett

t

ytii

ab eo debitum petere , nifi falvá alterius perío-

]il

nali incolumitate.

)

7

Wgu

Magis

!

fflu

3

]

s

&

185 De 4, Sacram., Cap. 8. De Matrim,

?!m

Magis aucem fpeciales caíus impedientes, &

excufantesà debito reddendo ,Ynquirez74, De-

calog: pracepto , pAg. 27 2, C fe4q.

!]

4l

Solve.

M

Til

hi

li a

Quid per verbum Solve in ver[u fupra

ltnin

pofito intelligitur ?

h

* Rä/þ. Per illud indicari mutuam , ac re-

wrob

ciptocam obligationem reddendi debitum ,

rme

dum ab alterutro conjugum petitur , ní(i legi-

d K

tima aliqua cauía , ex fupra di&is excufat.

E

Debéntne conjuges in redditione dcbiti

Tion:

conari , ut (imul feminent

le t

* Refp, Affirmative : quia ,utjarn femel ex

t

Dotlrina medicorum dixi , femen femineum

tnjt

nonÍolàm paffive , íed etíam a&ivé ad genera-

ie

M

tionem concurrit,

Et abítrahendo ab hác

La

iIiOIC |

opinione , fecundum probabiliífimam fenren-

tiam,certum eft, femen femineum , falcem

lh

adformofiorem | conducere , five defervire

mfdu

fotum : Unde conjugi in feminando tardiori,

vel.

jí

conceditut feper ta&tus difponere , ut fimul

lim|

cum viro feminet, Dian,.parte 2, tratt. 3. Msf-

df

cel. vefol, 38. Filiuc. trac, 10. .. 330. Hentiq.

fhort

lib, X1, c. 16.Sa, v.debitum.Bonac, de ma-

Qttfe

EF 4 As po 6 , 14« CÁ 15. Sanch.

!bnæ

-ajet.

W, (

Pec-

VTR

M,

$. 7. De debito €$ uf canju(ga;i.

1$9

ieatetd

Peccátne maritus , qui ipfo aita [emina-

i D

vUit , non ex(petlatà uxoris (eminatione ,

ff retrabeas 2

* Ke[p. Effe sontrover(um, r. Enim aliqui

negant , ut Pozt, €$ Sancb. dicentes ; femen fe-

minz non effe principium a&ivum generatio-

nis , ac proindé virum non teneri exípectare

n

Íeminationem uxoris.

M

2. Alij innitentes principio huic contrario,

probabiliffim affirmativam tenent, afferentes,

cbimm !

femen femineum , ut fuprà dixi , concurrere

w

adgenerationem prolis aczive.

at

Etíivit , poftquám feminavit , fe retrahat

T.

non exfpe&tatà uxoris feminatione , poteft illa

Íe tactibus excitare, donec feminer , qua illi

[emdt

ta&us ordinantur ad complementum actus

Qnineuf

conjugalis : Abulen, paradoxo, : cap. 486.

entt

Cajet, 2, 2. q. 154, art. 12, Dian, 4. part. trat.

) l

2-refol. 43. E5 p. , tratt. 13.refol. $a. alijin fape-

tiore concluf. citati.

Ventt

,l

Interim hoc certiffimum eft , quidquid (it de

dcferviïl.

l

medicorum opinione , fifemina jam feminárit ,

[ardiüïl:f

vel , ad id excitata (it , ita, ut probabile pericu-

,uth

lum feminandiadfit , maritusautem datá operá

m

defi(tat à (eminando , peccare ipfüm , peccato

mortali , contra naturam , defraudando (cili-

B

| te

cet (emen femineum : & peccato mortali inju-

,

ftitiz contra jusuxoris, Dian. de Sacram, refol.

427, C? 204, €9 p. f. :rqc?, 14. refol, 37. Leff.

iB,

lu

190

Be , Sacram. Cap. 8, De Matrim,

H

lib. 4- Gap. 3. t $$« Bonac, £at, cit, m.15. &5 16,

tiad

Pont. Z. 10. cap, 1t.

|peren

Licétne aliqzzmdo vira in co[wld ipþ

lictnat

aon [eminave ?

Tioini

* Rep. Ajfl'rmztiwä: nempé fi uxor non fe«

axonij l

Mlint

minaverit , necfub(it probabile periculuss pet-

Iutionis alterius conjugis , & uxoreà copulà

ial

!

contenta fit , i enim confummatam requireret,

!]

de

reddenda foret.

Sub há« limitatione pofï"unt

iil

, 6,

abíque culpa à copula defittere , nullam exípe-

&ando (eminationem : quia copula abíque

NUT

(eminatione , eft tantüm quidam ta&us, qui

iu

licitus eft conjugibus, fi abíit pollutionis peti-

culum : ztacitati Adullores,

b

Q

1iatamen plerumque pofiatzonis periculum

ün G

dia&us comitati folet ; conjuges à tali-

ejüfmo

«2

t0

bus actibus compefcendi

fuat : quamvis fi ex-

1

perimento didiciffent , peric

ulum hocce abef-

fd[ mf

(e , ipfos damuare nolim.

ltem

Ci[s [

Quo

4 ff uxàr. faminaverit , excufatárnt

maritus in aliquo cafu non feminans ?

!0 0j

ldar

* Refp. Piater alios in fpecie hos affignari

*edtbu

poffe. 1. Si poftquam uxor feminavit , mati-

Ad

tus adverteret fibi peziculum vitz imminete ,

i

ffeminaret, ante inchoatam co Pulam non

ultin

*f

praevifum,

ah;f,,

2, Si durante copulá, fera , vel hoRis faper-

:

veniret,

Cter

d. 9I

j

$, ** Dä:zleäiïaavj" uf5 caxjugæ;ä

191

i

H) Ulg

$. Sicopula hujuímodi confiimanda , natu-

ralí adverfaretur honeltati, aliquo fcilicet (u-

perveniente : Ratiohoram omnium eft , quia

ii ii

lícét natura nullam feminis adminifttrationem

homini concelfferit; ut exira legitimum Matri-

yot d)

monij ufüm illud effundat, nihilominus ut il-

il

lud in talirerum ftatu , urgentiffimóque cafu ,

n

puta ad vitam , honeftatémque tuendam non

effunderet,conceffiffe cenfenda eft, eriamfi

uequi:erf.g

'oncpoï[ji'fï

periculum pollntionis adfit, Sanch. lib. 9. difp, 19.

lia

num. 6. alj.

lt

sSuotic Corjunx þeccai petendo debi-

Iä&üsn cx

D po?mime Alter. illad ei reddendo ? (»

jonis

écontrat

* Rem exeguplo declara : qui petit Sacramen-

; Fericu!z'f

ïu e aïïiï'

tum Confeffionis à Sacerdote , quem fcít ín

peccato mortali con(titutum : peccátne?

m jit

liem , petens mutuum ab ufurario , quem

i i

fcitexa&urum ufuras ? peccátne?

Jten ,Íi maritus dum uxorem fuam cogno-

fcit, ad evitandamprolis generationem zxore

:mWI'"

"

von confentiente , femenextravas debitum ef-

0 a(ügn

fundat, potéftne uxor licité petere, & redde-

re debitam?

vt

n

Ad has omnes ihterrogationes ; prefertim

ii

adultimam , quz in quaftione eft.

l j

* Refp, Uxorem fi zon confentiat ad eju[imo-

$i

u J

/ diabufuna copula maritalis , poffe licità reddere,

& petere debitum à marito , etíamfi ille per-

peram

á

192 De '?.S'&cmm. Cap, 9. De Mdg,;,,,. j

peram redditurusfit: quia quoties pero adum

if

abaliquo , quem illepoteft bené , vel malà

iteollig

praítrare , nonpecco , neque prebeo caufam

ht

peccati , altec eníitn fuá pervetfitate malé facit ,.

hn

cüm re&é poffit efficere: etgo , &c.

* Comnck

Sic , dum peto Sacramentum Confeffionis à

s

] To

j

Sacerdote in peccaro mortali conftituto , non -

uæc f

pecco , quia poteft habere a&tuim contritionis, -

hi

quo digné miniftrer , quem íuáculpá non

habet.

Sic, etiam licité ab ufurario pccuni'am peto»

quia illefine ufura mutuam dare poteft.

: Itaque, quoties petitur aCtus ab aliquo, quí

J

]

hic & nunc , nonpoteft fieri 4b slobene fed .

fo'n

mals , adeóque non fubeft ipfius libertati ,

M

peccat quiexigit , & cooperatur peccato il- '

:el.

UJ'

Wt

lius : at ; cüm potelt fieri £ezà &c culpá faciens |

tisfit ssale , non peccat , neque cooperatur :

,

dir

"

ttbitu

Ita Poat.7, $. £2 10, cap.u.7. g. C

2

Ü

Hurtad. d/fp, g. fe&, 8, n. 61,

a(p-enüs citgg:f'

;

UA

'l

l

$3 quis conjugum certus (it , gonjuglfm

- Qf

non e[fe validum , potéféue reddere , aut

debitum ?

SLLMT

Lam

* Refp. Negative, eviamfi fequantur

gravi

l

: gPcht

fima fcandala, incommoda, & vitz pericul

um, o

imó potiüs excommunicationem fuftineat P

quàm reddat , aut petat, quia quod efti»« — (

grin[ecé malum , in nullo unquam cafulicità -

leti pote£ : arqui , accedere ad non fuant, eft . * ;

seirit(ecé malum , ergó. Quód verum eft, i, ,,

edame ,

Í

|

d

MM.

4

9. 7: De Jeäi:öfä nfu fcanjnä

i

195

ejptod

étiamfialter conjugum boná fide. contraxit,

K, n

be0

üt colligitur ex Cap. /z4z/ftionr. de fententia

excómtünicaliosis, Contrariaque fententia,

temil

(

quz à noünullis füftinetur,cft falía; & erronea,

Coninck, d, 34. d. 10, z. 96, Navar. e: 22; n.82.

Confel

D Tliom, 4. J, 277. q. i art. 2, . 4, Sanch, /,2,

f'itut, x

d. 39. 2: $. 7. 8, POnt. Z 10/c2p, 16, , 13. Rebel.

y ul

Á. 2: i 16, fecl. a,

CT

Qui próbaluliter credit ; Matrimanium

:cuniamg:m

A fe bona fide contrattum , effe nullum ,

bétéfinà reddere , ( petere

od

débitum 3

Ib aliquüaï:'

* Refp. Redderepoffe i peteré non poffe , ita.

P iltinn)

ie(po'ndet Innocenr; IIt. incit, Cap.. 22qu2frtio-

us lr

ni de [eniéntia excommusicat.Ferum ,ai ; um

r pea

£onfciedtid palfat auimgü ex credulitate probalili,

al

€$ di[?r?ta,qkamvä' A0H evtdänäi, €8 manifefía ,

qpoptct

debitum quidem reddere porett , fed poftulare

I(WHS (

non debet,ze £s Alterutro, velcontra legem, vel

contrajudicium confCientia committat ojfen[am ,

unii

quafidicat, ne , vel negando violet jus , quod

T) lw PWI

alterconjunx , qui bona fidei poffeffor eft, nec

dubitat , haber , ut fibi reddatur , vel petendo

AntUt g"ä

peccet contra judiciuim confcientiz, nefas effe

gpai

dictantis ; cum tali dubio petere,

1 fu&iüfiä

| uOd i

- Quid ff miérque dubitet de validitate

Mattimonij ?

amcafülfï"

* Refp, Nuls licere petere, & ex confequen-

nl

tlj »ec reddere

v

L2

ucérque enim

conttra

T d

con-

i

Pars 41l.

N

-

194

De 7. Sacrm. Cap;9, De Matrim,

conícientiam faciet , ftante illo dubio : Oxid-

quid autem n ef. ex fie: (ideft , con-

J Mi

uaconfcientiam ) peccatum eff. juxta Apofto-

il

b

]um ad Romar, 14 Sanch. Jib. 2, difp.. 42 9t

:

"h

Quid f alter conjugum , poft adbibitam ,

dbed

pro imoefligandá veriate , diligentiam , ad-

buc maneat dubiss circa Matrimomium ,

t

— boná fide contrachum ?

qur.

"

dunju

J Refp Non Íolüm zeddere , fed etiam fe';

&i

tere debitum conjngale po[fe , quia ficut poffeifot

D

bonz'fidei , (i dubitat ,. rem effealienam , & fa-

Hime(

&o fufficieniti examine , riequit dübium vince«

rc , poteft rion tantüm rem retinere, fed etiam

|

1

illà uti , eodem modo conjunx dubitans, (i prz-

| n

l

máiferit (afficiensexamen , & adliuc dubius ma-

idei !

neat , potef? non folum uti matrimonio redden-

tántg

do , led etiam peteudo, Dian. de Sacram. refol,

295. P. 3, Bonac. de matrim, q. 4.. p. 4,n.6,

gio

dub

Sotus. 2 4.diff. 27). q, 1. art. $.. €8 diff 3. art,

$. €$ 4 dejuffitiag, $. art.4.. Filiue,

| 'ci:af

(

IrAG., AO. p- 1. 9. 343.

tàns

D

QU QU

i

eum

!

$.7, De deäit? €d wf« conjngali.

195

O'M-

t

(ot.

tà Ál

$i Matrimonio nondum confummato ,

dulium incidat d& valore Matrimonij ? Puta i.[itxa

j

47: li

bimeftre il44 fponfis ad. deliberandum de relj.

gieiris ingreffu colicéffri , dibérnerid-

di debitum & dubitante ?

L

li

/

/

i

* Rafp, Negativ? , quiatoto . eo teiripote

lib

ff.Wp Hl'

ereít, &liciré, ác fecundüm . jürá. negare

TUf

poteft , nec alter conjunx

abet jdspeteüdi:

quaré , négando rion exponit fe periculo agens

di injufté , éwos ntatar ju*e f'o. Vafq;t. 2, difb;

detin)

66.c. G. 9. 32 Salas. J 1; z. r?a. . dio. Ónxsc. fect;

p

21.2;206, Dont, //5. 10. c; 15. , 15.

a, Ü

Jum t

Bimeftri finitb , pevfoflente. nibilominis

dubio , potéflne reddere debitum i

d t

- *(äejff. Ajïrm'ä:iöä: neécenim ültrd [füe

g,t

fpenium reriere débet conjugem

dubiustt

à äüi bopa

fidei polfefforeft, riec dübitans tenetür cum

T rl

tanto detrimérito (io, Velalterius ; v. g. reli-

( T'Ff 4

gioneni ingredi, aüt d redditione debiti in

Pl 40,;','

dubioabítinere: ita 24uiboréi i5 ]üþäriäriä,;

7

äitü(ig

Fili

Conftiltim ititereà milii videtüit, t dubi-

tans impedimentum detegat 5 quatenus illud

examinari poffit; fi ramet eam revela-

lationem profaturam credit, nori

obfuüturdm.

/

&& o) g

Tene-

N i

o

a

A

196 — Dey. Sacram., Cap. 8, De Matrim.

eisici

D

Tz»?:ärhe corjunx crederel alteri. affe-

| Perm

renti ? fe , vel non con(enfife ab iniiio , vuel aliud

yonjpi

:'ii!þedimentum dirimens !ube]e?

iltpu

* Refp. Negauve : etiamfi füb. jramento

Qs te

illud affirmet , atque adeó depofito dubio de-

tum

wione

bitum petere poreft: quia uthabetur. ín cap.

per tuas, de probationibus : valde indignum eft ,

iretux

ut quod (nà qui[que voce dilncidà proteflatus eff ,

Nivat,

zn eundem ca[um proprio valeat teflimonio infrr-

uN

3aare : Richard. 4.4.29,art. 1.4,7. Sot. in4.

!Wi. 7

dift, 27.4. Y, art. 3; Ledef, 2. 4, q.. 47.. art. 2.

Sit

citati à Rebello. 4£, 2. de matrim, q, 16, fetl. a.

fpetet

28.. 12.

pes,

Sitamen conjunx ex probabilibus. conje&u-

conjuä

ris, & teftimonijs , tum ex probirate ipfius

Visper,

uxoris , tum aliundé defumpris, dubitare pro-

Yis(enm

babiliter incipiat , petere debitum non porcít,

lt

/ut patet ex fuperioribus Conclaf. nec reddere ,

CbYtum

fi fortéalter peterec , cüm hic fuá . affertione

I

fateatur , fe jus petendi non habere,

pulof

I fæl

Excufatirne conjunx à reddendo debio ,

h

ob fupervvenientem impotentiam intrA

vas (eminandi ?

* Refp, Confkmmmomam'monia j f con'ju-

ges fiant impotentes, ob morbum aliquem,

ut ob fenium viri , vel, ob ar&itudinem inu-

lieris, non modó excufati illos , quandoqui-

DC-C

dgmimpnj]iäilium ntlla eft obligatio . fed

I2r

E

.5,7; De debito E$ ufU caningf;!z |

W

hirit

eis licitam effecopulam conjugalem, cüm finis

*

matrimonij ceffet.

liri i

Permittuntur tamen illis , tanquam vetis

! v diii

conjugibus, ofczla , ta&us , amplexus , modà

"

ab(t pe//utionis periculum : quia ejufmodita-

) juramcmu

&us , reípe&uconjugum , fieri poffunt ob ho-

o dibioé

neftum aliquem finem , v, g. ad fedandam ten-

t i dj

tationem ,velad oftendendum amorem erga

qdignum f)ïl

alterum conjugem Rebel, 7,3.4. 19. fe&.z.

*au/tm:f/ï-

Navar. £. 12.2. 60, Sanch.4. 9.d, 17. z. 20, a1.

m

22. Reginald.Z, 31. 2, 334. Henriq. Z. 11. c. 16,

, NOLT

HHIB.7,

g, m

Si tamen penfatis omnibus circumftantijs,

Íperetur vafis penetratio , ac probabilis adfit

TO

Ípes, intraillud feminandi , licitum erit his

xs,conje&u-

conjugibus; id per copulamattentare, quam-

tuc 1

visperaccidens, & prater intentionem extra

piarepe

vas íemen emittatur,

n p

ddem dico de uxore , que femen intra vasre-

C jeddf[f

ceptum , retinere non poteft , dummodó non

dfecit

defperetur aliquandó retentura: quia ifta ex-

pulfiofit prater intentionem ,. & matrix femi-

;10 Mi"i

nea Íapéneceífarium femenattrahit ad gene-

rationem , fuperfluo expulío: a 44g-

uti

thores relati a Baífeo v, debitum

[

(anjugnzle, Hmd» -

, Lt

a]iqufm»

li

:uandüfw'

etitoe viilo

N 5

Affini-

198

4

Des Sacram.Cap-3. De Matrim,

Tluc

Affinitas ex Copula fornicaria,

mor, v

Ünd

E Coupilis

ww

fornicaria , cum Uxoris canfan-

