Néque hoceft in przjudicium Parechorum,

nfm te

utquidam vofunt, fed potiüs in. uzilitatem &

lCl

commodum eorundem , ut benà. notat Suar,

1]

Cit. fel. 1. n, 1t. ex S, Thom. quia , ut fic, potíus

flnd q

juvantur , & eorum onusfit levius. Quin imó

aíferit

1 ï&m ,l

u

De Euchar, ut-Secramentum eff.

$t

ft n

afferitBonac, diff. . de ponmit, Saeram. q. 7. p,

2.7.9, Parochum nonpoffetempore pafcha-

tis denegare communionem paíchalem & an-

:gim' a

nuam ijs, qui talibus Re/zgiofis privilegiatts ,

etiam ipío invito confeffi funt : nam Zzrochus

ii

& Epifcopus non poffunt derogare privilegijs à

NT

fede Apoftolica conceffis, ut in fpecie tradit

D

Rodriq, tom. 1.44.reg. q 60. a. 6. Miranda,

Beia , Filiuc, €4 lj apud eundem cit, Accedit,

i r

]i

quodut fic , paenitens adhuc confiretur.| alterí

n

deproprij facerdotis , (aleem | mediati: licentia ,

uno Ya

uod fufficit ad implendum hoc praceptum

n Q

Ecclefiz. ) *

wm:w

ui [emel communicavit in fudParochis,

quadragf;

durante bebdomadá f[anclá , potéflse tem-

implenc'.:

Pare

five in die Pafcbatis , in alio

n j ï(*l"'

lococommunnicare ?

4m d

l

Refp. Affrmativé: namEcclefiz precepto

hba?

farisfecit, Suar. dip. 72. fet?, z.

n

i

j

ui nón communicavit tempore Pa-

od

at

fchntis , tenetiérue (ub peccato mortals

poft illud vempus commu-

HVitU; 5

zicare :

.A f

Refp. Effe controverfum. 1. Aliqui dicunt

ammæ

nonteneri virtute, five vi przcepti Eccle(ia-

H

ftici,

jiliat

gour

z. Alijprobabiliustenent , ipfum obligari ,

íc,

'

primá quávis oblatà occafione ad communio-

l

p

nem , nec tempus paíchatis defignarum effe

afï*!i!

P

per

aM m

l

$4

De 7,Sacram., Cap. 4. $. £,

ulhobet

er Ecclefiam ,ad terminandam obligationétit

communicandi , fed ad excitandosfideles ; ne

Trident

communionem differant.

Sic edam praxis

fetas f

tidinen

Ecclefiz habet, ut puniateos, qui tempore

a(chclition communicárunt, Z4zor, Navar.

tietre

fenimi

Reginald. FEiliac,

debitar

Quà bora diei poteft. quis COTIEDU-

XiEccl

hicare 9

filone«

Refp, Hoc fieri poffe quäviä horá , dummo«'

3. |

doquisü:jejunus , nülla enim exfítat prohi-*

1 dffecc

bitio contraria. Sa, verb, Euchar, Hentiq.

! fingy

l. 8- c').;- n.fc

Confe

. 4:grotos nihilominus quod attinet , nullum

ti Aug

eft detecminatum tempus , Ecclefiz praximfe-

| vit]

qui debemus,

bus,n

fpoftm

Effne con[ultum frequenter comimu-

zicare ?

Suar, l

U

ARefp. Cum diflintlione 1. Hoc determina»

leal ;

ri nequit ,ob diverfitatem ftatuum, & condi-

&

tionum; namperfonaaliqua devora , ac foli-

lm

taria frequentiüs communicare poteft , quàm

etis)

bili

aliqua matitata , multifque negotijs , tum do-

mefticis , tum forenfibus intrícata ; quaré . ju

dicium relictum ett devoto, ac prudenti itftru-

bu;.(

étori ac directoii.

Íeto

2. In primitivà Ecclefiá fiogulis communi-

Tünj

cabant diebus , ut colligiturex 44&, é, — z. iftà

dffh(

que confuetudo longo tempore perfeveravit ;

kde

ut

l,

De Euchar, ut Sacramentum eff,

8

bliput

ut habet S, Hieron, epzf?. :8. ipsümque Conc.

fidees;:

.

Trident. feff. 13. c, 8, defiderar, quatenus

pietas fidelium hanc faciat revivifcere coníue-

Qam p

tudinem : Nihilinterim eosab hác. videtue

quiny

fr, N

abfterrere confuetudine, quàm quód. tímeant,

ne nimia frequencia minuat reverentiam tanto

debiram Sacramento,

Unde videmus ex pra-

(

xi Ecclefiz etiam devotiffimos ab hác commue-

nione quotidianà abftinere.

aorfi j d

k, non

3. Plurimigraves Auctores fentiunt

t p

effe con(ulendum laicis, ut frequentiüs , quàm

TA

fingulis diebus dominicis communicent , ad

confervandam fcilicet reverentiam Sacramen-

tinet; n"l

j

ti Auguftiffimi , fuppofità enim curá & ftudio

li i

viue humanz , ac alijs neceffaríjs occupationi-

bus,motaiiteraliquisnequiteffe lemper di-

fpofitus adtam frequentcm communionem.

y iil

Suar, difp.69.. feti. 4, concl. 3. Regin, lib, 29«

2.69. Filiuc, c,7.7. 197. Bonac, difp. 4.4.7.

(

deen

puntt. 2. Henriq. 4b.8. c. $3.

lm & (61.

4. Nihilominus exiftimo fecundüm praxim

L

VOL

illam,quam obfervari videmusin perfonis do«

od

l

tis, prudentibus, ac devojis, hanc rationa-

biliter fieri poffe diftin&ionem,

tlf s Q

4; qui

i, Illi quiabhorrentes à- peccatis mortali-

bus fummo ftudio , Venialia devitant , infuper

I

udcmiifä

fetotos virtutum exercitio , ac pa ffionum (ua-

Jis o

rum mortificationi dedunt , pofunt. fingulis

j

diebus dominicis communicare , ac pro libitu,

& devotione uno, aut altero die infra hebdo-

Pcr(cïüf

l[j

]

1034

$4

Dez, Sacramentis. Cap. 4. $. r

imna

dam, non (ine magno fratu , & abfque

r

ullo irreverenriz periculo.

2, llli, quia

bhorrentes

]

&

i peccatis mortali-

ntines

bus; non curantdevirare Venialia, poffu

trá quaruordecim dies femel, ac alijs folem-

nioribus communicare fefiviratibus.

ÜC

3. lili, qu'inrerdum labuatur in peccatum

aliquod mortale ,necin illo perfeverant, fed

iterum refurgunt , poffunt fingulis menfibus

femel,ficuc & a!jjtäfeüe;iv-,ratibqä (acram acce«

dere Synaxim ; nam credibile non eft ,. fre-

quentatipngmït;igrg pretiofi , * & augufüiffimi

j

h

Sacramenti (Olü:m*refpii;þr,g: perfe&os..

PL

li

4. llli, qui nullam curam, adhibent ad

Hhyg;

deviranda mortalia , remitendi & diffe-

lm Hgi

rendifuntadPa(cha, & alias folemnes

i, )

- feftivitates.

tütteffe

mitto AT

a

)

qo

MIIEU,CJ

RX

^

d

ANY

ER

tmi[ïu).

9

T

25

l

j»

-

UMT

—

N

T

SENS

,Z&

Ql

»

N

Dd

h

3

j

i

Ü

f 3.*

4 um

lïxïïïimy

*

Suer

Mi

Q ES(

$.

]!,

V

R,

n

De Euchar,ut Sacrificium eff,

5

tll

!

VHIHIMIHIRIMIME A DHIMOHEMORIHTHORUE

ls m

ol

$.

1.

dipite

. DE

IN

EUCHARISTIA UT EST

T

SACRIFICIUM,

veram,.?r*-

" mcnuh:

Interrogatio L.

um u

J Cn-,ä

Quid fignifiat 2n Miffa

mguülä*f

Lures effe hujus vocabuli derivationes,

l0.

nonnullienim, exiftimant effa nomen

dhien:

Hebraicum , defumptumàá verbo Mffac , quod

TT

idem fignificat , ac oZ/atio , vel munaus volunta-

[

rium , DEO oblatum , alij veró , & re&ius di-

cunt effe nomen Latinum , derivatumà verbo

mitto , velemitto , ita, ut tefte Bellar. L. 1, de

Miffac. i, idem fit Miffa, quod miffio , five

emiffio, Ratio eft;quia , utdocer D. Thom.

7

q-93. art. 4, 4d 9. hocíacrificium dicitur ZMffa,

j

quía hzc facrofan&ta hoftia , fuità DEO Miffa,

pro redemptione hominum , & nos iterum re-

|

mittimus illamad DEUM ipfum , minifterio

Saccerdotum. ) *

Quis inflituit Miffam?

Refb, Chriftum Dominum in ultimacoena,

cui Ecclefia ali

quas defn adjunxit caremo-

Jl

niai,

E

$6

De 3.Sacram. Cap, 4. $.2

1

[

partes effentiales Sacris n

[

Tegian

! ,ngægzam[zm;

fieu Miffe ?

ul [

Kefp. Tres.r, Eftoblauo : nam ZMiffa non

ponamr !

cenfetur facrificium,quamdiu res non elt obla-

imotisp

ta: Duzautem oblationes fapt, 1. Eft in Of-

«miftto

fertarto , quando pauzs, & vinum offeruntur, "

DN

2. Éftpoft Cezfeerationeg , quando Chri-

VE

ftus JESUS offerturPatrizterno , &iftacft

yoptet

effentialis , alreráque ad hanc ordinatur,

D

2. Confiticin Coz[zcratioze , id eft, in re

tonfuc

facra facienda, ficut facit Sacerdos in perfona

porak

Chrifti , dum dicit: Hoec eff corpus meum.

bus t

3. Pars eft Confumptio : nam — omne illud

Curra|

quod eít confecratum , & oblatum DEO , non

pdi

eítfacrificium ,( ficuti vafafacra ) Cesfsmptia

j

jl

ifta reprefentat. mortem . Chriíti JESU ; ac

ivfius Paffionem , szertem Donizi annuntiabi-

| !v:'iä, [

ilt) g

tis.. Echec Cosfumptio fit , quando . Chriftus

- | Tloy,

TESUS deíinit effe (ub fpeciebus Sacramenta-

ljbus , per ipfarum alterationem,

-Quales fum effettus facrifici Miffa?

| h

| g

Refp, Tres.1. Eft conferre gratiam , & ve-

]s

mittere pectatum.. ex Trident, feff. 22. & ideà

p

facrificium hoc vocatur propz'tia;orium', non

futy

quidem quód conferat primam gratiam. dele-

eli

ti/vAm peccati mortalis, nam hoc refervatum

Tür

eft Paniteutia , led quód conferat augmentum

ralia,

Dicietiam nihilominus poteft , 7Mf

aC;i!

!;!Z?? conferre grktiai?g jaii[ïmnæm medi&zzef,

u

z

at

'

:

DleþEucfmr. utfaertficium eff.

4t Mi

in quantüm , fcilicet , DEUS intuitu illius , &

mediante hocce facrificio , dat infallibiliter ase-

xilia gratia , ad eliciendam contritionem , nifi

T

ponaturobex, & auxzla fpecialia , ad actus

ion el t

amoris producendos , veletiam, 4dweris pro

Eal

remiffione venialium. Filiuc, zra&, 4. c. 6. 2,3.

Terüm,

4. 17« €9 Q. $« 74 161.

undo C

2. Eftzwpetratio bonorttm , que petimus, ac

, k

fiqtit,

proptered faerifieium hocce vocatur &wpetra-

torium, — SicEcclefiain Miffa faerzficio petere

d

confuevit fuas neceífitates fpirituales , actem-

TU x

porales.

Etlícec DEUS ejuímodi neceffitati-

ffeut

omte j

bus tetporalibusnon femper infallibiliter fuc-

currat, hocideo fit , quia faluti noftrz nonex-

]DEO)[:

pedit.

aj

3? E& :SdtM»fk&iüPïOPæKä deäz[f? 17 Purga;q

( d!

ga7-ia,rc(pe&u mortralium, ac venialium , &

m

T

ideó vocatur faerrficium hoc f;ttixfzzälorii;m.s;

Thom,4«79. 4r^5.

Acramt

Valor Miffz éflne infinitus ?

L)

Refp. Cum diflintlione

.

I. Valor facrificij,

:,('M,'I i

nonattendendo quatenus continet Chriftum

i,

m

JESUM , fed quatenuseft facrificium oblatum

per Sacerdotem , ac conli(tens in actibus obla-

"

Honis ,con[ecrationis s & — con[umptionis , noü

H Wï; l,

eft isfinitus ,(ed determinatus ; aliàs fequere-

$

.Jgr&'äïlï

;l,,n:z!zä.

tür , non opus effe illud offerre nifi (emel , quía

jf j Mii;'

acci pererur effe&us infinitus,

"

&o l,"

!

D;

EE

De 9. Sacram, Cap, 4.5, 2.

2 Falor generalis iftius factificij e(t infinitus,

extenfrvé , quatenus fcilicet infinitis pozeft per-

X,?M

fonis praücerc,ücooperenmr aliàs (equere-

"

tur, quod quo plures affifterent Miffz, eà

xlicus ,

us finguli petcxperenc fz:u&us. Vaíq., a'tfp

P

10 Qu

2

2

00)0409

1 Tam

2 lfælariacuhm;Ml'ïæquoadmewmm &

maftit

fat:' factionem

Ofrre

fi

pondéntem oblationi, ac

£cuctumi

] famfit

inqu»

Sacerdos applicare poteft

l 35 PTF

llhs , pro quibus N-mb at, e&üurus ac limi-

MI

tatus -

aliàs f« :quererur illum ap »ph cab:poffe

unicam Miffam eque : utiliter, ac f u&u »sé mil-

*

*

quod eí: contra

Of

le perfonis , arque uni foli

praxim Ecclefie, — Bonac. difp. 4. q. tlt, . 4

ts fru

Conftl

ü"/- ;o

tentloft

SAcrziamm zþud oblatum per Sacerda-

Qd i

tem perver[um , éfne aqualis valoris

&usappll

um eo , 7-;4051 per bonum of

T

N

fertur ?

-

li,

L

[

] x

Refp. Afirmative

nam valor provenit ex

|'

ff

epereoperato ,non veró exnoftro proprio me-

rito, & difpofitione.

Verum quidem eft,

Bw

terti|

plunma effein Miffa, veluti eft' Memento ;

reces oratxones , perque plus I'CCIPC[CIUL

Q

fractus ex opere (cilicet operantis ,

r ce-

tur qu

lebrans probusforet. / Tolet. lzb

üt gr

- t.2,

rf

Tgs j

Win

Qu

gä;

d

De Euch.ut ]Eæcrgïczum eff.

$2

;c& T

ualem frutium. recipit celebrang pro

lS POLC [l*u

jim parte ex jäwryïcza ?

li u

Refp. Duplicem :

n Tanquam facrificator

Ml[ïæl !

ublicus , & hic ftu&us eít is

, quem apphca:

Vi

nllx pro quo celebxara

t

É Tanquam pet(ona prlvata more reliquo-

rum affi(tens facmhcm

Filiuc. e, ) mm. 7

obhaton.

de facrzjïczag

phcu w ^

Us, adw'

.Sz T pre quo facrifcatur yforei du celo, vel

)pI Cd hp U

in mfäma quarfum facrificij fmäus

d:'uemret R.

at

jel at

Refp. Siis , proquo« celebratur eft incapax

talis fxud:us refervaturm The "auto E:clefiz.

q "! PH

Con(ulæumcngoer:t quacerdos habeat in-

tentionem ad minimum vartualcm j pofto

v futr

quàd is ejufmodi fru&tuopus non habeat,, fru-

al

Gus applicetur ipfiusparentibus, amicis ,vivis,

& defun&ls.

f

Filiuc, sm, ?8.

cap. 3. de

acnf

* ( Oudeulterius infero , tanquam certum

Provcm"

mpno n

facnficm.n altaris non. effe offerendum pro

Beans : Innocent. II!.m C. cum Mart/aæ.f.

mdcm

£ertio loco fmrernztm* tua.

ec)PCItL

QuUd-ntell gendum eft, ut Beatis remitta-

[ià

tur calpa , feupoena aliqua , velut in eis augea-

i

tur gratia , veliloria: nam bené potcft hoc

facr.ficium offzrri DEO, tum ut gratias aga-

mus ipfi proBeatorum victorijs, & pro beati-

tudine 1pfis collata , ut habetur in. Trident.

Ü

feif.

6o

De v, Sacram. Cap, 4. S. 2.

— feff 5246« 3- tum etiam inhonorem & gloriam

r greüï fx;

Beatorum , ur expreísé dicitur in Miffz foer-

CIgO.

.tOrio

l,

7

Iufero 1. N6

que hoc facrificium poffe offer-

nisof

iil

riprodamnatisininferno, necpro puerisin

[

1

limbo ex

4

i

ftentibus , qui cum peccato Originali

In-

'[DPRg:

dec

P

v

"Lilci

unt , quia facrificium hoc nihil poteft

sttlici

eis prodeffe , càm jam nonfintin ftatu. confe-

apia

quendi mifericordiam novam; nec damnati,

necpueri fincmembra Chrifti , aliqua tatione

iPare'jIn

faltem in potentia.

E

Infero 3. Hoc facrificium offerri poffe pto

5vulwl€

animbus exiftentibus in Purgatorio , & eis pro-

WO €

deff , ut ex profeffo definiturin Tridenr, feff

(ino

2,:.€. 2, €9 can, 3.

eomt

Infero 4.. Hocfactificium offerri polfe non

hute

-tantüm pro ipfis Sacerdotibus offerentibus,

17

fed etiam pro alijs vivis, quod probat praxis,

Ke]

- & ufus Ecclefiz. )

l

"

Totéfine facrificium iflad offerri pro

tme

Catecbhuments ?

t

jui

* (Refp.x, Probabilius Sacerdos nec valide

nec Jcité poteft dire&e offerre facrificium Mif-

Aut|

fx pro zoz baptizatis , quamvis Catechumenis.

Cl,,[

Qu

Ratioeft, quía baptifmus eft. janua omnium

Sacramentorum , ergo, qui noneít capax

Qu

&

fru&uum Sacramentorum , nec erit capax

fru&tüs hujus facrificij ex opere operato s 1e

lqu

omnes nondum baptizati ,

non íunt ca-

dl

(paces Sacramentorum , cüm nondum in-

L

gre 1

)

De Euchar. :;t Sacrificium eft.

éK

&glorm

preffi fint jasuam Ecclefiz per baptifmum,

(s Of

€rgo.

Refp, 2. Indiretle potef? hoc facrificium pto

poffeo&c:'

ipfis offerri, oblatione fcilicet ad Ecclefiam

) puen'sf:

dire&á. Sic enim direée offertur pro fidei

) Original

propagatione , & Ecclefiz dilatione, quamvis

facrificium zzdiretdé redundet in bonum . non

hod

i a

baptizatorum.,

vt

[

n

Potéflne Sacerdos boc. facrificium

-g:;;?"

quatationt

Y0 eXCOT)UOTC AL $

* ( Refp. , Sacerdos »omine Ecclefie nec

]

Y

i

pl

validé , nec licité poteft offerre hoc factificium

At

pro excommunicatis,

Ratio eft, quia Eccle-

dn

fianon habet intrentionem offerendi pro ex-

communicato, fed potiüscontraríam, ut con-

ypafre li

ftat ex cap, 4 mobis 28, de fent. Excome

TU

qunicat.

N

li Praïii

Refp. 2. INomine proprio , & nomine Chri-

?

fl , Sacerdos poreft offerre illud validé , non

"p

tamen Ziciré : quia exuna parte p*ore&as offe-

rendi hocfacrificium, eft poteftas ordinis , à

L

?

"

jurisdictione independens

& exalia , bapti-

zatiexcommunicati funt capaces hujus facrifi-

du

jdunt-

cíj , ex in(titutione Chrifti, quod ficut & reli-

1 omüf.'ï

qua Sacramentainftitutum eft pro omnibns ,

e[At f?rï

qui pet baprifmi januam femelingreffi funr in

Ecclefiam , ergó ficut Sacerdos miniftrans. re-

r

czlm

liqua Sactamenta alicui ab Ecclefía prohibito,

j

wn[ u

Valid? ca miniftéat , quamvis graviter peccet ,

j

j

& is cui miniftrantur , recipit effe&us Sacra-«

inene

gïel'-

m

"

De 9. Sacram., Cap 4.8.2,

1]

u

Itf

inentorum, v.g,Charatterem, imo & gratiams

nifi careac debitá difpofirione ad eam recipien- | "r

d

dam , ita fimiliter quanivis Ecclefia prohibeat

hocfaérificium offerri pro. excommunicato ,

;*(Räjþ.

porerit valide quamvis 4llicité proillo. offerri,

& ei prodeffe quo ad effe&tus; quorumille ca-

tent N

ax eft , ut(untauxdlia excitantiaad agendam

.1.Fagü

Ugolin

cnitentiam , & quaerendam ab(olngi,on'cm,

j

& Íimiles.

, Xj

atd,de

QUnde ulterius iafero.

1 Si Sa;c(r/dyos facrifi-

At COR

cium offerat pro sominatim excommunicato,

qui, quantum eft ex parte fua, fitcapax frudtus

Xcott

facrificij , utfi contritus & juftus, is reipsá per-

ttod

ciperet ru&um facrificij.

Quapropter ime

ROT

robabile non eft, quod docet Sáyrus 4e cez-

hitiig

fuvis l, 2,6.4. licereSacerdoti. ftipendiumab

IG

excommunicato accipere , ut pro illo offerat,

'*bus(g,

& (acrum celebret.

B

lt

Infiro 1. Licere Sacerdoti , quate

hus C&

/ Wago

privata per(ona(ecretas , Gcprivatas precesin

austr.g

Miffa effandere pro. excommunicato, & in

E

Memento privatim proeoorare , imó totum

BU

opus dicendi Miffam quatenus eft opus perone

QDatel

Ufm n

particularzk, valorem habens ex (olo opere ope-

ia

TABIis proexcommunicato offerre. Lege Sua-

zium de zez[ir. difp. 9. fe£t. 5. €d in bocloco

if

bEq

4&0. 680/ä&0 ;'

D

m

AR OR

nge

Licét»

l

De E;tcl:dri st Sacrificium. —

6;

&puit Licétne Sacerdoti nom:ine Fecleffe ora-

m p

ve 4 uut ofcrre boc facyificium p?'a eXCODÀ^

i pb

"hnicato iolerato , uec nominatumi

münicu,

denuntiato ?

llo dfer

* (Ref. Effe cóntroverfum 1. Áffirmantem

rrumilt

tenent. INavar. 6, 27. 7,36. Heürig.!.x;,c,lr,-

d agcndu

t i. Fagünd,; J. 3:c.12.7, 1,

Ugolin, Antoriin, ngid; Avila, Covarru-

(oluu'onca.

vias, Sayrus; Saricius. quos refett & (equitur

'fdbs lii

Card. de Lugo. a'ijp.- 19. fetl. 10, 1. 197,. Quia

TO

perconceffionem Cozcilj Conflantienfrs , potcft

excoriunicatus oéccultus fepeliri in loco facro,

pit hi

Ia ipsi l

Qquod &erinequit ,quinpreces, & otationes

fopti p

pro eoofferantur, Poteft etíam cum alijs ad«

"TT

mitti ; quando facrificium Miffz offertur , tunc

vendiumt

áutein Sacerdosorat pro omnibus circumftan«

] of

tibus( & omaium circum[lantium ) evgo, &c.

Partem negantem defendunt Valen,Suarez,

g

Vafq; Bonac, quosrefert & fequitur Marchi-

Dus?r. j. parte 1. c. $, 2. 21,

pïCCCSE

Ratioeft , quia

, i

prédi&iexcommunicati manerent , &non

m o

manerept excommunicati, quod implicar ;

uyn

manetentex fuppofitione , eo quód abfolutio-

nem nonfuiffent affecuti: nonveró manerent,

u

quiacommunicatent communibus Ecclefiz

gt M

m

fuffragijs.Item excummunicatuseft membrum

ab Eccle(ia pracifam , ergó fi gaudet commu-

nibus Ecclefiz inflaxibus, & beneficijs , non

eftmembrum abEcclefia przcifüm , ac proiü-

denec excom municatus,

j

Quzalibet

«.w

]

E

De 7 Sacram. Cap, 4. $. .

64

*.

. Qlælibet harum fentétiarum eft fatis prngz-."

bilis : verior & proDbabilior, mihi videtur hac «

pofterior fententía negans ; Concilium' enim ,

Conflantiez z. t patet ex procemio conftitutio-

nisab eofa&z, folüm concedit fidelibus, ut

p'o(ïïnt comrhunicare cüm excormunicatis to»

à

leratis, quantuim ad externam converíato-

nem ,tam in divinis, quain in humano convi-

&u , non veró vülteis concedere internam fuf-

Éragiorum communionem,) *

F

Quem frutium reciptuni affflentes

"

AMiffa?

Refp, Nobiseffe incognitum: certum itité:

rim hoc eft , illum qui ezrar drci Mi[am , reci-

M

(0

1

pere fru&um particularem ,. zzferviestesm al«

tarí alium , affiffeztes quóque alíum 5 Qui au*

:mj

tem curaret dici Miffam , illíque miniftraret;

u

reciperet omnestres fructus , cüm quibus ta-

Mj,

men nequit difponere in alterum , veluti facit -

Mu

Sacerdos , nam privilegium iftud eft perfo:

nale, & inalienabile. Filiuc,

2?4

£, 3, "HU2 OQ.

R:f]

At

lomi

ub

EOANSS

& s

li

GUANSS CORNDS

7

C!:;P uT

h

De Pæäit:ntid,

a'atispfïc»

éj

videmt

hm d

M L

Cotit

Caruc V,

idelbus

DE

mnicaz'äs:

SACR

AMENTO

OnetU

ao d

POENITENTIZE,

JGLDATT

Interrogatio I

,

IT

L

;1

Quid Penitentie. nomine fieni-

ficatur?

um

R

Efþ. Significari punitionem in fe ip(ov per

[;Fgm,ii

contritionem , & deteffationem peccatorupe

t

:mmij]ämm. Panitentia quafi pene- tenéntia,

mi Qül

ml

-Quomode dividitar Penitenta?

] qülbh

Kefp, Poenitentiam fumit, utvirmaeft, &

veltti

2 ut Sacramentum e(t.

d t

lidf

«Suid eff Penitentia , ut virtu ef 9

Refp, Effevirrmtem [upernaturalemintufam

animz per donum fpeciale DEI inclinaptem

hominem addeteftationem peccati , cum yo»

luntate efficaci fatisfaciendi DEQ

offenfo. Filiuc. cap, z.

BHPP, $. 243.

;

Pars 4HI,

E

Effne

(9

!

66

De *, Sacramentit, Cap. f

itentia neceffaria illis ,

E

i

E/lm* pen

)qui

-

. petcaverumt 7

| jui

]on

Refp. "Affivrmative: Nifi penitentiam egeri-

lis.fimulomnes peribitis, Luc. 13.

u

Nullí[ne fíue Panitentiá jufifícari

h

poteft ?

/rülnh

* Refþ. Nemïnemjuüiücaripoïc fin

e pænia

|

iliàs

tentià vel a&tual; per adtum fcilicet explicitum

tonc

"

. conttitionis , vel virtsali & implicità cqntcntä

"

vl í

in aQ&u amoris DEl füpet omnia,

YOtt

ris DEI potéfine juflificare

athu

Vfc?qs 4mo

5

| péecatorem ?

tïifil

Refp. -Affirmative : pet coutritionem fcilicet,

quatn virtualiter includit , nam is,qui elicit ra-

&

"fJeizadtum , quamvis non cogitet de fuis pec-

Tenp

catis , nihilominus illa mplicsze vult deteftati,

achxs;

acfatisfacere illi , quem amat (upet.. omnes

M

Crearuras.

Teny

* ( Undeetiam colligo

; äd ju&iä&aticnehx

Til

nonéffe neceffarium. expreffum propofitum

Hl

cavendipeccara futura , quia adtus - formalis

exl

contritionis virttaliter continet praediitum P[.Oi

pofitum, ) *

r

|

sj

m'tenti&, ut cfi $4cr4-

T

ggidq/i Pe

meztum

DÀ Pgrr

Rffþ. Effe tale Sacramentum ; quod confi-

dantis

Qpla

-ftit in actibus poerfítentis , & Sacerdotis

]

;

abío-

p ——

De Ponitentia,

67

T.

abfolutionem , inftitutuma DEO in' formá

judicijpunitivi pro. remiffione . peccatorum,

ii

Bonac, difp,5. 9. 2 puatl. 2, de Pauit,

Sacramentum iflud éfae necelfarium ijs,

fun

qui peccaverunt mortaliter ?

Refn Affirmative * fcilicec seceffitate ab-

felutá , (eu neceffitate tmedg inre , velin voto ,

i ptfüf*

aliàs nulla falus miferis , adeóque ut quis re-

xpW

conciliecur DEO , illud 427 recipiat oporter,.

|ont

vel fi id nequeat , acfwm contritionis ,in quo

votum Sacramenti continetur , eliciat , vel

MM*

attum amoris DEI fuper omnia , qui aui con-

trítionis zquivalet.

i (fmu

Que eff materia bujus Sacramenti

?

jdiatt

Refp. v. Materiam vemotam . hujus Sacra-

[

mentieífepeccata quatenüs deftruenda per

dadi

a&tus poenicentis,

Refp.. a, AMateriam proximam hujus Sacra-

mentie(fetres illos actus Peoenitentis con-

acati(fïï

iriionem fcilicet; cenfel]onem , & . [atisfatlio-

rl

[/ 177

| foïmzäy

fnf'

-Sua efl forma hujus Sacramenti ?

Refp. Egote abfolvo apeccatis tuzt, ex qui-

bus iila duofolummodoó effentialia (unt ;nem-

Jrth

péreabfolve, Interim qui omitteretzz z09i-

»e Patris ,&c.. peccaret venialiter contrarian-

do praxi Ecclefiz.

EÉt qui in neceffirate , v.

ol (

j

g.in naufragio , in bello diceret de plnribus

p

Ea

. fimul,

m

n

68

De $, Sacramentis, Cap. $.

fimul, & femel, nos abíolvimus vos, nullo

Bonac. d, f.4. 4- P. . propef.

modo peccaret,

sunicA.

h

Potéflne forme 4liqua adjungi

tll

conditio ?

U

Refp. Cum diflintlion

e11. Si condiäa eft de

ial

refti-

divid

futuro , v, g. dícendo; Ego te abfolvo , fi

tMA,

Qünty

(fe fieri, nam Sacer-

dbdt

*( Afferohocnon po

dos nequit fufpendere effe&tum Sacramenti,

um eft agens neceffarium,

quia hocSactament

ac proindei

n eo inft

anti , in quo eft , produ-

cit íaum effe

&um n (uícipiente re&é . difpofi-

det

den

co, velic , nolir , minifter: Cajer, veré. abfol.

ei,

cap. 1. Armil. Ludo. Cafpens, de pewit. dif.

D.

4. fg&

, 4- 1. 45. Bonac, d. $. 4. 4« P. 3-) *

1. Sicondstio frt de pra[enti : e. g.

f qui

s du-

atti«

bitet, num infans aliquis, qui confitetur ;

fuf-

£

eritannos difcretionis, vel (ubfit materia

ficiensa

bfolutionis , dico hocpoffe fieri ex ra-

h

Qüte

rionabili caufa , addendo iftam conditionem $

d

fits capax abfolutionts.

P

(

-Quenam [unt partes Sacramenti

üil

Pxnitentia ?

i

»

Refp. Effe tres , Contritioxem (cilicet , Ce

feffionem , & | Satisfactionem , quas fuccin&e,

& breviter tra&tabimus , cüm jam in fuperiori-

em..

busaliquam ipfarum fecerimus mention

Qui

—

AE

De Ponitentia.

69

$, I

eQuid Contritiona nomine figni-

m

ficatur ?

Refp. Breviter, conzritio metaphorícá ap-

mg:

pellatione , actranslatione diciturá Comtero,

ex eo quod conterere fignificat rem aliquam

Al

duram, v.g.lapidem in. minutiffimas partes

nj flj;?

dividere , & comminuere , hoc autem praftac

contritio dividens cor peccatoris per peccatum

m W

1

obdurat«um.

um

eefti

Quid efl Contritio fecundum fe? —

Refp. Eife a&inm Charita:ts , per quem de-

[l,pwd

dipi

j

deteflamur peccatum commiffum fuper omne

"T

deteftabile, quatenus ex inde DEUS offeníus

pælllf

i

eft , cum propofito non amplíus peccandi, Bo-

H

nac. djfp. s. quaft, DA

[qu! Ü

Il

Quare potius vocas aidum Charitatis ,

etuL L

quam Panitentia ?

jernà i

Reff. Hoc ideofieri, quia ad eandem vir-

jeri t

diion

turem pertinet velle bonum perfonz amatz, &

deteftari malum,quod privattali bono : atqui

Charitas eftquz vult bonaillain DEO exiften-

T

tia illifquefrui defiderat, & per confequens

ipía deteftatur peccatum tanquam offenfivum

at C','

DEI, . Suatez. d. 4. fec 2. m.1, 68 afferz.

1.74 8, Donac, l:c. propof. 1.

(upgriarr

E 5

ng-

E

| De7. Sacramentis, Cap. $.

9go

hi

Quonammado peccasor. eliciet a&ium

.. Comtrütiomis, cum careat Cha-

u)

2

ritate ?

m

Per voluntatem fublevatam , &-ad-

h

!

Refp.

habitum Chari«

üiitg

jutam auxilio fupernatutali ,

gatis fupplente. Filiuc. 6.7. 7. 178.-

cnimg

lus, t

ritio nece[faría ijs » qui

Eflne Cont

peccaverunt 1

Qa

Kefp. AïAAjermn

tive: fi ?elinrjuüiücari fine

Sacramentis,nihilominustamen in | ordíze ad

À

Confeffionem.,

quis

ts,

oune acius amoris illos j:i/ïi,ä'mrt

Tati

poffet ?

dlis

Refp. Affrmative , in quantum fcilicet con-

tineret vzrtsaliter contritionem , nam | nullus

7' 89-

poteft peramorem vellebonum aliquod alicui,

(

quin deteftetur malum , quod privat ipfum talí

bono.,

!

ui per acdum ameris fuit jufüificatus

tro|

ab aliquo smortali peccato ,. cujus non. veGore

qtiy

dabatur , teneturneillud deinde , fí. ejus

W0

recordetuw. deteflari farmaf

tetm

liter ?

dici

Kefp. Effe controver[um : y. Enim aliqui

fhin

tenent quod fic ; quia fcriptura San&a. dicit ,

le4

zi Ponitentiam egeritis omnes [iaul Pariäirlk.

1j

Luc, 13. Opinio omninó probabilis ac confu-

lenda

v

7X

De Penitentia,

rb

.cndain praxi, Medin, Graffius. Su;r, ï*R:—'gi-

l

nald, Medin. Co4. de pazit, q. 6.dub. 2,?u'areïz,

.

d, 15 felb hn s.

n

2. Alijdicunt quod non,,

quia nulium jus

divinum exftat , quod nos ad id obliget , textus

um Cui

enim ex Luca ciratus intelligitur de peccatori-

bus, non vero de ijs , qui )ïam funr juftificati,

nf

e obligatur quis actum ci)?g-

,*259 tempor

Vf

qritionis glicerc ?

| qnit

4ndo

Refp, Perfe, praciséloquendo, qu

quis in probabili mortis periculo eft conftitu-

tus , vel urget periculum amiffionisjndicij, five

tf

rationís ,nec haber copiam confeffarij : nam

áliàsfe exponeret periculo damnationis, Vaía,

tll

4, 89, 4rt.2. dub. 6.

g i

gtl

Teneiárue quis flatim poff pec-cz.imkm :

ig(um !

commijum atlum coutritiontó

elicere ?

e

Refp. Negativà, nam periculum non

if

;:

moraliter probabile , & proximum * deindé

j n

quia przceptum contritionis eft affrmativum ,

LU

ergo nonobligat pro femp

er , fedcertis, & de-

Quod fi Scriptura

terminatis temporibus.

dicitEcclefiaft, «.JVoz tardes converti ad: do-

in?

guinum ,coníilium eft , non preceptum, ' Sua-

N

rezd,if. f& p . 2. Filiuc. tm&,va.;. *'7.7?

E

l "

VLl

199, Layman, l$. tr.6.0, 2943 "

( 07

kcd&

E 4

* ( Pec-

—

Sei

73

- Des.Saevameutis. Cap. $,

*(/ Peccatortamen per accidens tenetur. ad

(

contritionem , quoties fuerirneceffaria ad vi-

diemy

tandum novum peccatum , vel quanido urget

lJ

neceffitas (ufcipiendi, aut' admíniftrandi ali-

iori

quod Sacramentum , cujusfu(Ceptio & admi-

u d

niftratio requirit ftatum gratiz , & non poteft

i,

aliojuftificarimedio , tunc enim tenetur ad

ljos

comtritionem , wtvitet peccatum fufcipiendi,

aut adminiflrandi in ftatu. peccati: Loquor

autem hic de Sacramentocowfiffente in ufu, quía

Sacramentum Euchariftiz , quod in facto effe

ReJ

pofitum eft, non requirit fublethali , autqui

ha

ipfum alijs miniftraturus eft , fitin gratia , quia

l,v

folum eft applicans a&;vapaffivis, Cafpenf.

Cilci

£r, 24. de poenit. d, 3, feHf. 6. . 3. )*

navig

f

QSuódnam efl obefium materiale

Contritionis ?

r

tb

Re[p. E(fe peccatum commiffum & non remi[-

5fqaej

fum , quod reddit hominem inimicum DEO:

Qmm

uate

lat

1, Poteít quiselicere a&uss contritionss ob

Íti

habitum pravum, & occafienes peecandi, quia

reddunt hominem

fuo

modo

inimicum

DEO .

2, Ob peccatum canda»am confiderando

R

illud , ut olim exftitit offenf(a DEI.

Ml()s

- Ob peccatum Peuiale , nam & illud. fuo

! ngfg

smodo eít offenfaDEL -

4. Hic

ADERER

De Pawitentia,

7

htl

4. Hica&tus elicinequit proptet peccatum

a

alienum , perhoc enim non reddimur ínimici

(loup

DEI; benequidem de illo dolere poffumus,

r

dolortamen eju(modi non eít contritio. Bo-

T

nac, diff. 5.p. 4. ».9, De contritione imper-

n pmä

ea , feu attritione confale partem. primam

enent

hujusoperis. pag. 88. & feq. 92. & feq,

ii

: T

Quo tempore obligatur quis con-

!j

u

frerí ?

fidii

Refp. Cum diffintliane : 1. De jure Diviäa

|, i

1]

inar"'culo mortis , vel probabili illius pericu--

Atl

lo, veluti miles; qui ad urbis excidium profi-

Q

cifcitur , vel nauclerus , five nauta periculofa

navigationi (e committit, Zra commnniter Do-

&lores.

vll

2. Defnre Ecclefiaffico, 1. lemelin anno,

utftatuunt facri canones , ex Cap. omnis utri«

7 r!f'f*:;

&[que fexus , de peuitent.. €9 vemmffionibus ; a,

s DE

Qlando quis communicare cupit, & conícien-

tiam fuam aliquo peccáto mortali gravatam

Z

entit,

mdi)qïü

Quando incipit annus oblicationis

ipii

cenfiteudi ?

LMC""&

Refp. 1, P2f2, diceremenfe Januario, z.

Alios velle tempore pafcharis. Suarez, AAxor.

TL

Regin. C'oni:m&..

E ;

&Hic

a,

7

£ -

N

De g: Sacramentis Cap, g,

00

04,*-

2

z

ianno t(lonon fuiffet Coäj?jäs » 4

Áreoi

commnunicaffet , cammätterg?nc p-

EUY

a

7;4 peceata 2

Witt,

Rcü.ftäjfmäggit!ä/ä; Nam plura tzansgtcdce

retur przcepta, unum Confeffionis, alterum

ii

[

Communionis, S, Thom, z 4- dy?,ïz,g.j.

:

COgCü

&rt, 1. Bomc, d. f. 4 5]2*& 2o p* 4 ag

n

Qui ejufmodi anzo. non cy?(?i "f ]us , tt-

^

n

aetirne tran(atlo aumo , primá occafiqe

ne oblatü confiteri?

lïgï()['

ivite

lona

Refb. Affirmativ , nam Écclefia non deter*

minavithocce tempus ad finiendam obligas

D)

"t

aV

tionem precepti ,fed. ad urgendam | ejuídem

Tecá

nj

executionem, Valen, difp, 7 . 4« 9. p. 4. fth fi-

uem verfic, tertio notandum. Bonac, Joc. cit. t.

t0g,

26, F;gund, pracept, a. gv APPR

[æfef !

i

(

Qui na feiffet Confeffus urgmtb enertis

R

, tenetérne illo fublato

| Pericm'a.

confiteri?

I

Refp, Negatiï/ä, ut habet Zozac. nam. non

L

; i

ampliuseft in damnationis periculo. , quod

; Site

ip(ixm ad id obligabar,

|

| füen

, (

WNónae interdum quis. excufatur à Con-

fefftone, etiam obligationis tempore ?

| d

|

Refp. .Affirmativé, &inter alias caufas ex«

j

cufantes effe iftas, r, Quandó quis nequit

g

confiteri aliter , qlfäln cum notabili incom-

1inodo

P ——

JDe Poniteutia,

"

modoáprudenti viro, pro rali judicato, Eccle-

TT

?

fia enimtanquam . ben;gna matef , protunc

non intendi: obligare , ut fi aliduisad haben-

dum con

iVc

"

ffariumco«c

:

o

Zeretur

longum confice-

u

Ieiter, oc, f. eitato p. ult,.

diet

2, Quandóquisnequitfüa peccata commft,

;

il

i

tere figillo Sacramenrali, ut fi nimium alté

"

cogeretur clamare, ob furditatem confeffari

E

Í

ita ut aftantes intelligerent, velfi plures fim

i

ul

FÀ

f

j

effené in navigio conf

3

[

ituti , autfimul. plures

'l

.

&groti in eodem decumberentle&to, nec 4 (e

1

nvicem fejungi poffent, Swar. Pafz. Filiac,

|IiQ

Bonac, Sitamenpeenitensin ar&eulo mortis

m o

gravatus effet aliquibus peccaris mortalibus,

l CJH.

"]

nec a&fum Contritionis elicere poffer , teneremr

v4.f

ad minimüm confiteripeccata minus infama-

Af n

toría , ad cvirarnidum pericülum 'damnationis,

6

praferendum , ut fic famz — proprig Sylvéft,

j al

verb. Coufef, Suarez, d,36., fedt. 6, . s.

f

3. Quandó quis timet probabiliter reve-

landam Confeffionem , vel aliquod peccatum

n !

ex ipa per imprudentiam confeffarij , quem

quis cogituraccederc ,eÓ quod, v, g. uficus

441

Sacerdosin illa parochía reperiatur. — Si ta.

men iftetimor verfetur folüm circa aliqua pec-

"L

[

cata , teneturilla confiteri quorum revelatig-

j

nem nontimen — Suar. fedf, 6, unga, 1,

C&ïulm

" s nü.]UI

P

0

| P

i

Suid

36

De. Sacramentis, Cap, s.

uid eff [atzsfactio ?

lu

tiem|

Refp, Effe voluntariam compen(ationem

injuriz fa&z DEO per peccatum cum decreto,

tlira

five propofito illud non amplius commit-

Mtoel

Eïf!fd&«

tendi, àtque id ipfum confitendi. Filiuc. c.1,

BAIP, I

Ro

-Quemodo dividitur Satz'sþc?ä ?

1)ut

Refp, 1. Inillam , que completurextra Sa-

Bgïit

