Gi419-2

^

A«

r5

'

ls.

1

À

M

d

|

3

*

k

11

ï

ET

z

^

:

$

À d

385

2

"

" a

"r

h

^

:

$

La

"

&

H

*

1

2

".

2"

H

E

WoY

E

]

&

*

*h.

*

)

E

ia

w*

"

*

:

"

4

.

s

"

*

*

*

E*

^

E

V.

Mu

Y

4

r

d-

El

e

r

á

E:

Y

T.

£

*

-

Mi

:.

"

)

»

&

*

i

É

"

$

E

—

u

»

*

3

"

&

.

*

*

.

^

r

"

:

*

r

"

"W

H

wv

d

i

i

9.

"-

:

g

;

—

"

i

L i

4

*

j*

"

*

Y

t

i

e

L

;

*

a d

^

z

Ab

d

"

: d

-

*

*

E

"

»

s

MÉ

x

r

T

&

x

PT

»

-

&

M

f

Mi

p

*

J

8

Pas

iy

P

t

&

^v

,.ä!y r

"t at

* w

»

p

k

*

,

( at

;

F

"

» ul

:

P

*

EX i

)a.

ï

r

L

á

g

*

L

*

"

U^

-

-

L

-

:

Y

n

d

"

:

i

yete

E

*

3

u

E

P

x

9.

N

*

^

* :

"-

:

E

"

w

*

s

3

*

.

&

td

.

* -

?

d.

r

*

k s

à

u

-

J

N

*

*

$.

"

E

;i

Y

"

;*

m

E.

at

-

E

ï

A w

ï

i*

LA

.

ï

":

£s

^.

as

E

es

«*

:

"

) li

&

.

t xaP

sx s

^

*

X

-

"

1

p*

-

^N

J4

g;

r

j:i(

W.

PX

;'ä&:

&.

&

--

M

$

T4

E

*

L d

F

v

76..;4.

^

"

ä»s

F.

r

-

A:

*s

"N

*

*

E

i

r

us

E a

*

i

;

ia

-

y

g

$.

m

W

^

4l

-

;

*

Ed

d

;l

d

M. !

AE

1

d

*

"

A

r

»

g

» .

i

Ts

x

L

x

"

ES

:

*

lx

]

"

*

*

t

"

"1

-

]

*

d

»

L:

eg

*

*

E

*

,

*

p

*a.

us

m

a

^

^

k

&

-

h

" s

*

s

E

g

x

B.

$

"

M i

hd

2,

"

d

m

*

"

UE

L

o

U*

?

m

"1

&

*

E y

p x

»

*

E

Ts

b

Ls

L

*s

Á

1

4

»

E

4

E

*

^

a

:*

^ d

n

!

d

"»

g

"

[j

L

3.

E

4 s

Z i

.,

w *

*

r d

E

"À

LE

9 us al d

á

*

* VN

D.

"

d

EY

L

n

L

*

7

$

* du

"

3

$

v

L

L

*

$

W

j

D

^

L ä , d

"

pl

:1

b

2d

|

".

*

h

6*

»4

k

*

ï

Ls

us

E

v

J*

*

d

p

*

*;

x

ha

d

T

iA

*

ä'ä »

"

i

P

b

E

$

O

d

»

^

"

Ld

"

*

&

,

*s

w &iä

a

Lj

*

-*

U

fecs

à

P.

o

FA

L

E

$

L

9

NT 4

x

as il

ijv

A

"

9.

;r

:

$

^

m

ä*&

"

;z

W

E

d

*

vl

X

f

K

z

*

;z:

n

é

P oss,'

.TI

K

&

714

z

]

«

3

w

^

$

9

E.

h

"w

d

ïi

x

rä*-z

*

;(

"

j

r

$a

E

"*

"f

;

j

à*

av

A»:

j

-

5 s

»

x

P

E

a

"

-

*

»

k

"

*

s

E

*

»

á

-

as

».

"

»

23

*

$ *5

L:

-

»

*

a

Pt

:

&

xX

Z

ia

^

d

L

E

('.

5

"

b

T

d

—

w

E

-

i dl

à

x

d

r

"A

:

d

"w *

5

^

ET

T

.

-

"

s

h

3

",

E

m

"

y

£

€

*

v

I

l..

P

s

4

ïü

"W

-

*

$

i

^

r

j

,5

s

;*

ä'&

L

E

E

*

*

Z

*

d

L

*v

N12«511954452 021

j

NUALAANIALAI —

d

t

DIRRECTOR

CONFESSARIORUM

IN FORMA

CATRECHISMI

PER

HOLDUM

M. BART

BERTEAU

Primum Gallice editus

Poft Editionem veró decimam fextam

Gallicam Latinitati donatus, rmultis in

locis au&us & in tres Partes divifus

OrzRA&S TUDIO

R.P. ADALRICI. SCHWARZ

Ordin. S, P, BENED1CTI, ln Exempto

EiwsipieNsi B. V. M. Congregationis

Helvetiz , Mornafterio Profeffi ,

Nunt

EKditiome bac Poftrema denub revifus , &

fummorma Pontificum Decretis conformatus

in lucem prodit«

PARS

L,

Decalogi , & Ecclefiz przcepta

com ptchcndens.

Cum Privilegio Sac. Cef. Majeft. & Facultate

Suþerz'omm.

evdiquteqaputetupiqepe p qeptepicipesie

DILING XE€,

ASPARUM BENCARD;

Apud JoANNEM C

a i n r m

AwNo M.DCCIIL

li

i

l

lï

lv

2u

!

li

Y

h

ll

l1]

ly

INDEX

Przceptorum & Pun&orum,

H. Partis.

. Preceptum I. Decalogi.

Punéug I. De peccatiscontra tres Virtutes Theolog.

Fideri, Spem, & Charitatem.

Pae. 1.

lI

De duobus Principal

lbus A&ibus Religionis , A-

doratione fcil: & Orakione.

X

31*

iil

De vitiis oppofitis Religioni, Tentationé Dei;Sa-

38*

crilegio, & füuperftitione,

DN

De Simonia & Decimis.

55-

Preceptum II. Decalogi.

Punünm . DeMendaciis.

Df*]

65!

1l De]uramentis, Perjuriis, Blasphemiis.

11I. De Promiffionibus fimplicibus , & Juramente

confirmatis,

725*

1V. DeVortis.

$7.

Praeceptum III. Decalogi.

Punüuml De Operibus íervilibus prohibitis die

Fefto.

97-

i

107.

KO L munpEcsosos

Deauditioge Miffz,

III. DeJejunio, & Gula.

Il65.

IV. DcAcedia.

1216

Praceptum IV. Decalogi.

Pundum 1, De Debito,& obligatione refpe&tiva Supe«

riorum & Inferiorum.,

1294

lI

De Debito filiorum erga Parentes , & é con-

tra.

146.

III. De Debito fervorum erga fuos Dominos, & &

contra,

156.

Iv.

164

Dc Debito mutuo conjugum-

Pra-

P;'æccptum V. Decalogi.

Puniüum L DcSuperbia.

127«

1I.

De Odio & Invidia.

180,

1II. De Ira, Injuriis, Imprecationibus,

uerelis.

189.

1V. DcHomuicidiis voluntariis, & Ca

)

ualibus,

198,

Preceptum VI. & IX. Decalogi.

2unilum 1. De cogitationibus turpibus , & dcfideriis

103*

impudicis.

lI

De afpectibus , verbis, le&ionibus lafcivis, It em

de vcfjimentis.

209

&TI.

Dc ofculis, & tactibus:

2I$.

220«

LV.

De actibus impudicis.

Przeceptum VII. & X. Decalogi.

Pundum L DeFurto.

133.

l

LT.

De Reftitutione.

244.

1II. De Avaritia, Ufura, & Mutuo ufurario:

268,

1 V. De Fraudibus circa Emptionem , & Venditio-

l

ncm,

28 'o

Preceptum VIII. Decalögi.

Pundwum I. De falfo teftimonio, & revelatione Se«

creti.

298$.

Il

IT.

De Detra&tionibus & diffamationibus.

397:

III. De Sufpicionibus, & Judiciis temerariis,

32l

I V. De Jadationibus, Cavillatiomibus, & Irrifioni«

bus,

IN

52.84

z

L

Gs

Qi

t

PA.RS II

!

A

6 )(æ«)(w

I

i

J

ä&E?M

um

o UE

Ab AA

&

RAT

J:,XAMEN

:æ

PR/ECEPTA DEI

130 CLESIä

Supra L Praceptum.

j

L

De Peccatis cogtra tresVirtutesTbeo-

M

du

l;galesFidem,Spem,& Charitatem.

10

EL De duabm Principalibus Aifibus Re-

SH

ligionis Adoratone filices d

Oxatxonc

M.

7)]

Il. De Fitijsoppofttis RErrcroNr,Ten-

L

T

tatione DEI , Sacrilegio , & Su-

i

perftitione,

0nt

IV. De Simonia ct» Decimis

5zt

pasosommmd

—

PuxwcruM I

De Peccatis contra tres Virtutes Tbeolo-

£ic45 , Fidem, Spem €9 Charitatem,

Id

Cl

N

u

N

Cífne illa , qua þmt ad falutem

1(?(;*

nece[faria , uti ef fymbolum

l

A

»

)

eApoflolorum , Oraito Domi-

mm,

Pars 4[,

2 De 1, Decalogi Præcepto,-üPun"&. f

——

wica, pracepta DEl , quorum ignorantia

eraffa eff. peccatum . emortale , repugnaus

fracepto fídei,

Quid eft Fides ?

Efp. Eft virtus (upernaturalis inclinans ía-

D

;

R

telle&um ad credendumrebus à DEO re-

velatis propter ipfius authoritatem.

Ü

"Quid eff iud quod DEUS revelavit?

i(P(

Refp. lllud omne, quod Ecclefia proponit

credendum pro marería fidei contentum in

Sctiptura facra , Traditione , Decretis íummo-

l

rum Pontificum , ac conciliorum, & doctrina

l,

unanimi Patrum contra hzreticos, FiLizc, eap.

1. g. 2. 9. 6, tratl, 22.

ng

Quednam efl motivum , fPve ratio

þ(ma-

b

lis affenfus fidei 2

);l

Refp,. Effe authoritatem Divinam revelan-

j

tem , quaz cüm fit prima veritas, nequit fallere,

| n

aur falli,

hj

Erítne peccatum , credere articulos fídei

uece[farios ad falutem , ob motivum aliquod ba-

ImAARum , z'gnomndo €05 debere credi

alio uzodo ?

h

Refp, Cum diflintlione : 1. Enim fi igno-

lIa jge

rantia foreccrafía, proveniens ex magná, &

M, q.

fupinà negligentià, quà quis negligeret fcire,

thq

quomodo myfteria fidei credenda effent, pec-

dæ: lfj

CQIQF

EE

De peccat, eontra5, P'irt. 77Jeol;'l

;

!

tatet quís mortaliternam fidesilla non eft

divina , cujus motivum humanum eft : uti con-

j

tingere folet in infantibus , qui tantüm ideo

credunt articulis fidei , quia parentes ipforum

dicunt , oportere illos credere, ine omnireve-

li

latione DEI, vel Eccle(iz authoritate illos

f

proponente: quare cjufmodi fimplex populus.

debert bené inftrui.

2. Siignorantiaeffet invincibilis , excufaret

d peccato mortali.

Sanch, lib, 2., cap,x. n. g.

nit

$

Quenam þmi ad falutem neceffaria ?

mo

&efp, Quatuor fpecialiter :

titi

( JP-

1 Symbolum Jipoffolortm , ut quis addiícat

cognolcere DEUM.

4. Pracepta DEI5 nam illanon poffunt ob-

(m,lv

fervari aut adimpleri, finon fciantur.

3. Oratio Dominica , ad precandum Dzuu,

du

qu em adoramus.

a

4« Septem Sacramenta ,ad gratiam divinam

percipiendam,

li

li

-Quatuor iffa sántne eodem mode

7

nece]krizz ?

Refp, Negativé , nam n aliqua fant neceffa-

ria zeceffitate medij , hoc eft , neceffirare. ab/o/n-

g

i

14 , quz non admittít ullam excufationem .. 2,

[f

(f

Reliqua funt neceffaria zeceffitate pracepti , id-

eít , in tantum funt neceffaria ;in quantum funt

f Pec

A à

u

PIZ-

4

De I, Decalogi Pracepto Pun&, x,

l:

przcepta , quorum igaorantia invincibilis po-

teft excuíare à peccato,

|

"Quamam fuat ad falutem fczm necce[fsria

nzece[litate Wjal'üm 2

Refp. E(fe quinque iftos articulos fequemes,

lä

hienicm funt fundamentum noftrz fa;uns.

t

Becan, 22, c, 12. 4. 1. €$ fe4. Bonac. difp. 3. q. 2.

pz.:'ö.

p EGs quou fit szus DEUS rerounetatos

bonwu m , & vindex malorum,

j

) M

vn

od fint tres Perfoue in DEO;,Pa-

Ug

lu

b

tCcr ï"'l(,". $, &

oiritus Sanctus:

2 and Secunda Per[ona fuerit incarnata

f

pro Ledcmntwone noftra,

li

72 Quod Chrifius 7ESUS ad liberandum

lt

gcnushumanusnm Cruce mortuus fuerir.

(s

1

$. Quod 7ejürrexerzt à mortuis gloiiofus

cor pore & anim3.

o

- Quanam ]äm': fczm neceffaria , ex eo

ls

lxlï

qnaa | t pracepta?

li

Kefp, lta quatuor [eauentia:

di

1. Omnes artizuli fidei contenti in fymbolo ,

I

inter quos ahqax!uncnecclïzrx; uece[fitate me-

li

dij , ut Íuprà diximus,;

:2 Precepta DEI

i

31 Ormo Domiuia diclata ex ote Dom1n1

noftri JESU . Chrifti,

4. Oeptem. Sacramenta :

fubmtclhge f;l-

Q

tem

;-»"!*k

g

De peccat, coutra 2, P'irt. T heol,

;

a

temea , quz quistenetur reciperez fic is, qui

non vulteífe facerdos , aut nubere, non cen-

fecarobligatus fcire,ín quo confiftat Ordo,

t

vel Matrimonium,

Filiuc, zratf. 22. cap. 2.

Utmn. $1.

J

unsb

Quo tempore ienetur quis [-jre ia , que

lh

ad [alutem funt nece[[aria , €4 elicere

a&bum fidei ?

t

Refp, Ubiptimüm annos difcretionis quis

attigit , fufficienrérque inftru&us eft, tunc

)

)?l'

enim , cüm intelle&tus incipíat ratiocinari, cen-

fendus eftteneri cognofcere DEUM , qui eft

At

Al

finis nofter ultimus, ac credere a&ualiter my-

fteria fidei, quia a&us fidei eft medium ad . (a-

N

lurem neceffarium, & copfequenter. quanto-

Ti .

Verum nihilominus

cyus adhiberi debet,

Quul

eft , quod ignorantia invincibilis hujus obliga-

tionis ín parvaifta etate , & minuta illa com-

H

prehenfio, five judicium , quod pro tunc

infzntes habent de myftei?js fidei , ac credibi-

litatefua , quá movendí effent ad affentien-

dum rebus fidei,excufet plurimos à peccato

b

mortali.

Bonac. d/fj, 3. 1.2 p. 2,7,9.Layman,

i r

lz.þ!)zu 608' g Cæly' y: n, z.

Regulariter loquendo quamodo poffumm

Doti

!)

deternainare sfeud tempus ?

Refp. Poft completumfeptem annorum fpa-

j [

tium , quo tempore infantes cenfentur capa-63

(

pee

2"5

€

De I, Decalogi Pracepto, Puntl. 1.

L

peccati : quarein primá illorum , atque etiam

(

plebeculz rufticang confeffione, oportet ipíis

furnarim explicare ifta. myfteria , antequam

abfolvantur, ferióbipüsinjungendo, ut dida

ff

myfteria quantocyus apprehendant« deinde

|

l

confeffarius curabir, ut a&um fidei ftatim.|in

i

prafentia eliciant iftís rerminis $ Nonue credis

T

omnia :fla suy[levia Fidei, quia Deus illa revela-

j Ut

vit? Bonac. Joc.cit. uum.8. €$ 16,

Wt

]

Oporiéine fcire latinó, Cxedo, &

Pater nofter?

"i

Refp, Noneffe neceffarium , utile tamen fu-

q

turum : fufficit igitur illa fcire infua. lingua

materna, cum fen(u fimplici, &litterali, Fi-

]iuc.tract, 21. c, a. &, 37-

(n

"Tenemárne 1n particulari [cire fenfum z.

Ài

Petitiopum Pater nofter?

Refp, INegative : fufficitenitn illumfcirein

generali ; & quod ( Pater) fitoratioquzdam

continens pecitiouem facdtam Deo pro necefli-

9j

Sanchez

; QU

tatibustüm animz , tum corporis,

E

loc, cit, c, $, . X6.

Sufficerétne credere articulos fidei impli-

citó, credendo in generali M«lnd quod cre-

dit Ecclefia ?

COg

Refp, Negativé :fedneceffarium eft illos fcí-

m

rediflindle, &dexplicité, nam talis credulitas

(n

confufa, zquipolletignorantiz Bonac, /o, ci?,

&. 4-&

:

. De peccat.

coztra 3. Pirt, Theol,

7

9, 4. €8 . Licet graver aliquiauthores, ut Rj.

at

(is

chardus, Sotus , Medina, Fega , Sà , Tur-

Am

vi4nHs , citante Laymanno lib. 2 tratb, x. e, 9.

teneant probabiliter fufficere ad falutem , cre-

d

nà

dere myfteria fidei, imó & Trinitatem , acIn-

It

carmationem zmplicité , €$ i generali : càm a-

liàs íardi , & muti ànativitate, acomnesilli,

d

lts

qui nimià incapacitate circa myf[teria fidei la-

borant, neceffarió effent perituri,quód vide-

tüur valdé durum,

Nunquam negafli articulum aliquem fidei,uel

voluntarié de aliquo dubtita[li cum pertinacia. »

nf

quod foret barefis ?

i'gll&

Quid eff Harefís ?

1

Kefp, Effe errorem intelle&tüs voluntariumy

€um pertinaciacontraaliquem. articulum fi-

ei,

n,

| Quid eff pertinacia

Iteil

u

n

Refp. Effe obflinatam períeverantiam ín fuà

opinione, contracognitionem certam, quam

cel

dit

quishabet, quzvé eít contraria definitioni

Ecclefix,

eQuanto tempore debet quis per[cverare

;ph-

jn [uo evrore,ut dicatiur pertinax

7'

Reff. lo ipfo tempore; quo intellectus

cognoícit Ecclefiam hoc przcipere, X nihil-

!s (cl'.

ominus per(iftit in fuo errore , cenferur effe

lit

contumax. Tolet. Jib. 4.6, 3. 7, 6,

i M

Qua-

À 4

^ 4,

[

" 4 m

*

Pun&. U

$ De j/ Decalagi Pr

Sualenam peccatum eff barefrg

[

Refp. Effe gtave peccatum , & fubindé pee-

nam peccati preteriti, nam feparat ab Éccle-

fia, inducit damnationemzrernam , fubijcit

]

denique hominem excomunicationi, .

!

li

Hartticus éflne excommunicatus

()

Refp. Affrmativé , non quidemjure divi.

no, fed humano per facros canones, cap, ex-

:

conmunicamus , cap. ad abolendam de hartti-

€is. cap. woverit , de (entent, excommunicat,

C fit excommunicatus debétne de-

W

vitari ?

ü

Refp. MNegativé : finon fit denuneiatus,poft

(l

!

Conc. Contítandenfe , quod cap, 44 evitanda

fecandala, decrevit. excommunicatum , ut . fit

lj

X

evitabilis, debere effe zominatim excommuni-

Y

catum , & publicé deuunciatum : ita ut boná

conícientià quis poffit loqui hzreticis , cüámque

q

illis contra&us , & comerciainire , dumodó

q

f

z EE

abfitfcandalum , vel periculum fubverfionis,

Suarez, difP, 4. fe&l. 1, concluf, s.

]

77 quiin ]iuï cogitatione mentalitet

con[eufrt alicui pronofrtioni baretica ,. éflne

bareticus ?

Refp. 1. Sinon manifeftavit fuum errorem

exteriüs, per aliquod fignum demonftrativum

ilius, ipfüm non debere cenferi hareticum,

Ec-

a

3. Fart. '777?01: |

2

JDe pec

Ecclefia enim non punit a&usinternos cogita-

Jf«

tionis, quos nequit cognofcere,

Refp. 2, Simanifeftavit exterizs (uum erro-

de.

rem mentalem per aliquod fignum demonftra-

jcit

tivum , ad illam approbandum, non veró pe-

tendiconfilij gratiá (quod non foret erroneum)

ipfeeít excommunicatus, Bonac, de cenfuris

difb. 2 3. 3 P4 2- n /j)ecie.

V«

h

il

Qui dubitat de aliquo articulo fidei,quem

J

[

ere , eritne baretieus?

Ml

tenetur ('7'6'

Refp. Effe controverfum ; 1, Enimfi volun-

l.

tatió dubitat cum cestà cognitione , quód Ec-

clefia illad eneat pro indubitato , erit hzreti-

]

poft

cus, errabicenimin intellectujudicans dubi-

lMJ

um illud,quod Deus ut.. infallibile revelavit ;

forétque pertinax, fi perfeveraret in fuo du-

j H'

T

bio contraillam cognitionem, quam haberer.

li

Valen. difp.1. q. vx. p. x. Iit. D. Sunttamen. ali-

vt i

"

qui graves authores, qui ejuímodi perplexum

excufant ab hetefi. nam cüm babeat judicium

j

00

faum quafi fufpenfum , nullum facit a&um con-

trarium fidei.

Nihilominus , moraliter lo-

quendo, eít feró impoflibile , tefte Sazchez

[

lib.2.c,9.2.11. utcumifta fufpenfione judicij,

u

re(pe&tu myfteriorum fidei non Gic aliquis error

conjunctus , ratiorie cujus illejudicat , dicta

myfteria none(fe certa, & infallibilia, quod

ort

um

| jam eft hzreticum,

3« Si voluntarió dubitat cum ignorantía

ag .

5

| eraís

E—

g

Io Be J, Demlagi

[2

[

Ü

. Pusntt. x,

craffa, negligensculpabiliter fcire, quód ejuf-

modi myfteria non finc dubia , (ine tamen cog-

nitione, Ecclefiam decreviffe , ne quis circa

j

illa dubitaret , peccabit mortaliter , ratione

X

fcilicet ignorantiz non veró hzce(is : nam licéc

ii

error aliquis voluntarius concutrerit , tamen

0

nulla ibireperieturpertinacia. Filiuc, Jec, iz-

fracttando,

A

3. Si involuatarié dubitat fine confen(u ullo

u

praftico ,dolensfe habere ejufmodi dubium

l

(quod hocipfo argumentum eft confenfum

q

defuiffz) & ftatim per a&um fideiillud repel-

litmerebitur potiüs, quàm ut culpam aliquam

1

contrahat : Quodfi concurrat aliqualis negli-

gentía, peecabit venialiter, Atqué ejuímodi

i

dubia plerümque, & ordinarié apud fimpli-

fl

cem populum contingunt. FZzzc, traid. 16, c.2,

!

80240

f

1

Qui frne ffrmo affenfa aut perfuafione di-

ceret propofitzogem contrariam Ecclefía ,

l

eritue bareticus ?

Ref. Negative : nam nullus foret error in

ipfius intelle&u ; peccaret tamen graviter , fi

inde aliquod fcandalum fequeretur.

ji

-

Efme peccatum mortale audire concsones

-s

bareticorum, vel fme omnifidei affenfu coc-

nam ilorum [umere

. &eofp, Cumdsffintliose : , Enim illuc, ire ob

Caus-

d

3t

De peccat. contva 3, Virt. Theol,

lf

caufam aliquam rationalem , comitandi v. g.

g-

dominam fuam, &c.abfque omnifcandalo,

(d

vel periculo pervetfionis , que . femper ejut-

lt

e

modi hominibus modicefdcei, efttimenda ,

Tl

& confequenter pro poffe fui cuique evitanda,

non eritullum peccatum.

l

Refp. 2. Siilluc alle&tus quádam curiofitate,

autlevitate eundi , & abfitícandalum, veldi-

&um periculum , non peccabit nifi venialiter:

fi veró ejufmodi periculum , autfcandalum fe-

:ü

quatut , peccabit mortaliter.

Ke[p. 3. Sumere coenam , etiam(i hocforet

T

adevitandum maximum detrimentum: ut fi

l«

fervus ad evirandam difgratiamDomini fui,vel

]i

difpendium fortunarum (uarum , coenam illo-

|»

rum fumerer , foret pcccatummortale : nam

n

actie iltaeft (candalofía, & proteftativa hare-

fcos. nihilorninustamen non forer hzreticus,

riam , ut fuppono , non illam fampfit cum ali-

,

quo fidei affenfu. Layman i£. 2, c. 9. ?. 4. C $.

tract. x,

?0[ ant

zt Caibolici affflere concionibus ,

li

€$ funeralibus bareticorum ?

Refp. Quamvis Layman //j. 1. tratl. s. part,

v

2,cap. 4.£n fine teneat affirmativam, allegando

/

praxim & confuecudinem Germaniz, dicátque

quod non debeat magis effe prohibicum illos

fepeliendos comitari , quàmft quis illis viven-

tibusaffociaretur in aliquo itinere faciende, &

quödi&a alfi(tentia non fit nifi a£tio aliqua

pOc

iti«

m

12

De Z, Decalogt

7rd

5

D untt,. I;

litica & pïoteüativa amicitiz : Nihilominus

in Gallia, ubi Catholici Gngularizer fepuhu-

——

rameotum averfantur, meojudicio, vixex-

erceri poffent tales civilitates, fine mortalifcan«

dalo fimplicispopuli, qui ralem a&ionem ju-

dicaret approbativam caremoníarum hzreti-

|

catum.

Catbolicus aliquis non audens [e declar a-

(

ve, eà qttod damuum aliquod fibi obventu-

(

run timeat , potefine ad fe celanduma

l

manducare carnes die pro-

bibito ?

:Reij. "Aprmative : dumodó non. cogatur

l

illam carnem manducare zz odinm fidei , - ad il-

|

lum probandum num fir catholicus , & inde

el

neque fequatur fcandaluia, neque id vergat in

f

contemptrum religionis. nam ut füppono,cüm

talis non fit obligatus proteftari fuam fidem ,

quamdiu eft occultus, manducatio catnium

5

re(pe&u illius,non eft nifi res indifferens. Quod

fi haretici per hoc. teftificentur fuam religio-

MP MLA N

nem, eítperaccidens , necEcclefia cenfenda

l

eft velle obligare cum tali incommodo. San-

chez zz opere ioralt, lib 2,0,4. n ay,

Credere aliquam'Propofftionem contrari-

am fidei , ignorando quod fit talis , v. £. cre-

dere boginem tum in religione catbo-

Jicá , tum in aliapoffe [alüari ,

effze barefís ?

Jïe,ä» Cum

diffintliane ; 1. Si hoc fiatcum

igllov

15

De peecat. au';ztla ?. Firt, Thool.

H

|e

Jghotantiá cra[[2,erit peccatum mortale , non

quidcm ratione hzerefis, fed rarione ipüus ig-

C

norantiz: nam licétrale peccatum ignorantiz

I)

reducatur ad hzref(im , hareticus tamen non

uu

et , quandoquidem non eft pertinax : Sanchez

lr

ljb. 3. c. 7. 2. 20.

Refp, 2, Siquiscum aZgali praparatione fe

r-

corrigendi , & füum judicium fubmittendi Ec-

cle(iz , fnum cognofcat errorem , noneft hz-

refi inquinatus , nifi folüm zzarerialifer , nama

nulla ibieft, utfuppono , pertizacta.

Refp, 3, Cutmn a&aali aifpofitione e non cor-

a

rigendi, licét (ciatrefolutionem , five propo-

i

firionem faam eífe contrariam Ecclefiz , talis

|de

e(t hzreticusformalis , nam ibi invenitur &

W

error, & pertinacia. Bonac, de Excem. d, 2.

n

4f p I« 7-

1.

Eflu? peccatum mortale legere libros

1,

bareticos ?

jol

10

Refp. Affrmativé : (i quis non habeat licen-

tiam

L

.

Ecclefia enimillud expreffé prohibet/:

T

pofïentamen parvitas lectionis excufare, . U

lls

ut fir, ejufmodile&io nullam inducit excom-

municationem , quia Concilium , quo excom-

At

municatióem in ejufmodi libros legentes ftrin-

2

git;non ubique eft receptum , przcipue in Gal-

lia. P. DBauny zz fza [umma i pracept. 1,

Effa à comce[[fum laicis legere Biblia im fua

lz'ngm materna 2

aut

l

jii-

)6^

;nG'

Refp, 'Conc.lilium Tridentinum illud pro:

EU.

T

L.

14

? be 5 4 Dem?agi

M ,Pün& t

[

bere, nifi quis habeat licentiam ab Epifcopo $

]

inferuit enim exprelfé , Biblia verfa in linguam

vulgarem indici librorum prohibitorum, Ni-

-hilominus Layman Z£, z. tra&. 1. cap. 15 5, 8.

[

docet hoc non receptum effe inGermania,dum-

i

modo ifta yerfio fit fa&a per do&tores catholi-

cos, nonyeróperhzreticos , utficenim nul-

f IWW

; [

lum videturfubeffe poffe periculum : idémque

«

Íentio teneriin Galliá, cüm fine Ícrupulo le-

! d

gantur Biblia à Doctoribus Catholicís tradu-

éta.

(

ii

Effue Peccatum refpeciu laicorum difpu-

u

tare cum baretiets de fidei articulis ?

Mm

Refp. 1. Silaici intbenéinftru&i, nullum

, Á

forc peccarum , quamvis fit prohibitum per

]

facros canones omnibus laicis , ut non con-

tti

grediantur cum hzreticis. cap, inbibemu. de

M

bareticis. in 7 . xatione fcilicet periculi , quod

Y

ejufmodi difputationes comitari folet : ifta ta-

Áitj

men prohibitio eft abrogata per confuetudi-

Wi

nem contrariam, ut habet Valent, 22. /fP, 1.

al

an- 4--.

CII(

Re[p. Quamvis ifti laici non fint do&i ,

ll

Sanch. /o czt. c. 6. & 10.. dicit quód raró poffic

effe tantum periculum inferendi difputando

prajudicium Religioni, obligans ad peccatum

mortale: Et Laymanlib, z, docet quód in illis

f

locis , ubicatholici & hzretici promiícué co-

IHC

habitant , confuetudinémque habent fübinde

[

di/fputandi' , hullum fit peccatum,

Pe-

"m

De D

"A 3. Pirt. neaL

i

'0;

Poteffnà ab[olviá bareticus m virtute a.

4

. Uilei concedentis. abfolutionem cafunm re-

.

fervaterum. Papa ?

D

Refp, 1. Quamvis Sorzs exiltimet , quód ís,

Ine

ii

qui dat omnia, nihil (ibi refervet : nihilominus

n

procerto habendum effe dicit Sancli, iz oper.

emoral, lib. 2. cap. 11. 2. 10.. quód hoc non fit

4

l.

extendendum ad hzrefim ; quia Papa conce-

l.

dendo cafus refervatos , verfimiliter nunquam

comprehendit hzrefim , preut habet regu!a

juris: ze generali conce[[ione non veniunt ea. ,

lje

quz in particulari non cffet quis verofimiliter

conceffurus s Henriquez,/ Esimanuel, Mzor.

n

«4vila. Covarrmvias Sanchez.

PC[

Kefv. 2. QuandoPapain fuo Tubilzo con-

ll

cedit illos cafus, qui inferti babentur Dullz

lt

Conz Domini, dat eriam poteftatem abíol-

d

vendi ab hzrefi : Ita reíponfum eft, Romz

i

4nmo 1617, per Paulum V. ex occafione Jubilzi,

ut ita fidelibus media faciliora fubminiftrentur

,Idi

rI'

adilladlucrandum , ita refert Filiuc.zra, $,

€. 105 Z, 265,

Habuiflinó aliquamdo cogitationes con-

:

irarias Spei uno ex dffzs fequentibus mo-

o

dzs obpofrtzs busc virtuti ?

(1l

lí

1. Quia forté prefumpfifti ingredi Calum

fine omni przviá peenitentiá, quam ín vita tua

(

liberrimánolebas exequi, quod eft peccatum

]

mors

H

g

——

(..uf

JM&. !:

66 Del, Decalogi Uv

hü

mortale przfümptionis: nam e& fperare bea-

[

titudinem abfque eo,quód vclis media ad il-

ful

lam obtinendam necellíaria adhibere , cujuf-

modi funt bona opera ad iftum fipem à Deo in-

t

flituta? S, Tho.2, 2« 4. 21. 4. 4.€.

lke

2. Quia de beatitudine , au: falute obtí-

| odc

nenda defperaíti, vel ratione alicujus impof-

xfddf

fibilitatis.quam tibi in mandatorum Dei obfer-

d

vatione eífe vané imaginabaris , vel ratione

ii

gravitatis aut enormitatis tuorum vitiorum

ln

tibi pcrfuaüfï:i Deum 1illis irritatum ea non

u

!

condonaturumeffe 5 quod eft peccatum mor-

[ Wt

tale defperationis, contrarium non folàm vir-

tuti Spei, fed etiam fidelitati divinz , quà

Deus promifit fe non amplius recordaturum

iniquitatís, zz quactimque boraingemuerit peco

h

lii

eator ? Bonac. difp.3.q.3.p. 2, , 5.

L

Quid eff $pes ?

M

Reffb. Eft virtus Theologica , id eft, ha-

(

bens Deum pro obje&o , per quam beatitudi-

tlj

nem fperamus auxiliante nobis gratiä Dei &

í

h

non noftris naturz viribus,

Q

Tenetérne quis elicere affum fpei , uli

primum aunos difcretionis atti-

erit 2

*

Íve

Refp. Negative

?

nam nullum exftat prze

Lf

ceptum , ficutidatur Ze fide accedentes ad De-

um credere oportet; Mleb, 11, Sanchez c. 35. ,

dif )

2.l.2, Erit tamen vel maximé utile , admo-

nere

ï?.

Depec

é

3. Fita Tböü!. : I?

e

here infantes ac (implicem plebem, ut in primá

[

confeffione ejufmodi actum fpei eliciant, quem

IL]

forafsé nunquam elicuerünr,

lf

Ill«

euomodo e)ufmodi aifus. elici debes ?

Refb. Oportet faccinété demonftrare, quo«

YX

fiodo Deus nos créavérit ad nos participes

Y«

reddendos fuz beatitudinis ; quomodóve no-

lr.

bis det fufficientia media illuc perveniendi ,

ne

velüti funt Sacram enta: áctandem conclude-

W

ie in haC vorba : fperasae firmiter Deum tibi

yort

remi|[urum tua pectata , tquecum gratiadpfins

19?'

Pä'mdä/üin mgreffarumvlfe, &e,

hi

Quonam tempore elicá debes iffe

qU&

atkzn ?

füm

'P(I'

- Refs. "Tunc, per fe loqüehdo , aliquemte-

neri ad ejufmodia&um, quandogravi aliquá

tentátióne agitatur contra talem virtutem i

ham cüm fit medium neceffarium adillam vine

lt

cendam, neceffarium omninó ett, illàm in

ul

tali, & talioccafioneelicere, Valent, ioz, 5

at

difp.a., q. 4; p. T.

Quandonam tenetur. duis per accidens

ii

talem elicere aclun ?

Refb. In quatuor precipu circumftantijs ,

fivecafibus ; ratione alicujus przcepti , quod

m

rnón potelt adiipleri fine a&u Spei, Suarez,

Jv

di[p, , moral. de [pe fect. x, n. 3. &2 fegae -

B

À!

g, [^

Pars li,

$

*

uána

m.

]ot

E

$ | De1. Decalogi

uu, x.

1, Quando aliquis vull; producere actumi

!

guntritionts.

ccedit eanfeffiona-

. 2. Quando quifpiam a

:

es

1

s Cám quis Quïz preces fundere ad Deuss,

[

9207 i4,

4« Quando aliquís vult elicere a& a-

(

Omnes ením ifti a&us debent conjungi cum

:

virtute Spei , five explicité, fivezmplicite, cüm

W

impoffibilefit, habere remiffionem peccato-

D

rum , veleffedtum fuarum precum , aut amo-

J llml

rem Dei, fine $pe in Deum.

Qui ramen o-

i

mittendo przceptum negligeret elicete actum

lh

Spei , fafficeret in confefhione fe acca(are de

r

ofniffione przcepti,; nori veró de a&ü fpei neg-

le&o , qui non obligabant nifi per accidens,

!

Bonac. difp. 3. 4. 4. p. 2. 7- 2.

Amafline Deum ex tota animatia , ex omui

ii

li

eogitatione , €3 ex omnibus viribus tuis, Luc.1ó,

hoc ef? ( ut interpretatur. Z44aldozatss in E-

m

?

vang. ) fecuudum omnem po[[nbilitatem tuam.

L]

:

Suid efl Charitas?

tïux

Qu

Refp, Effe virtüter Supernaturalem, quá

Deus diligitur fuper omnia,

ij

Quomodo amatur fuper omnia 9

Kefp. Duobus modis, i. Zstesfivé : hoe

eft , cum vehementiá , & majori fervore ,

äfficl

quàm quis amet aliquam creaturam , qui amor

DT

eft

De p

j t4 3. Firt, lee;l.

19

Ui

eft valdé urilis non tamen neceffarius,

qui4

eft nimium difficilis.

dein fi foret neceffarius

lii«

ejusmodi amor, pareret innümerosin confcia

entiafcrüpulos, & inquietudines, cüm (ema

,

per dubius herere poffet homo, nüm trs-

nt

Jeendentalem ilum amorem haberet, hoc aue

tem non videtur conforme bonitati Divinz $

AIN

enjus jugum fuave eft, Sua

2

tez de pæ:zz't, difb,

QUi

4 £. A. n nj.

PU

. «ppretiativé , hoceft, attollendo Dez

(f10*

üm per rationem & xítimationem fuper om«

ln 0-

fnescreatüras, quod fufficit,

Sanchez zz oper,

Aunt

müïül. llþ, 2.0. 35'0 n- 26

ed

exuomodo cognofcimus mos affimare De-

nep.

im'o

um fuper omues credturas ?

Kefp. Duobus modis t 1. quandó quis it

0

eft difpofitus, ur citius telinqueret omnia boc

lelot

na, qu& intef creata reperiuntut, quàm ut

Deum vellet offandete mortalitet.

n

i

2, Quandó aliquiseft difpofitus fufferre ci-

tius omnia mala, qua fibi accidere poffent ,

quàm Deum offendere. Sarch, /o, czz.

; Qu

Efinó peccatum mortale , Deum mon

amare appretiative ?

!

li

Refp. Affirmativà : Creator enim magná

(

afficitur injurià , dum illi aliqua. przfertur

ercatura, Tolet. /ij. 4. 0. 9.2. 7.

gm()f

p2

N

29 Del,Decalogi

0. Pun (t. 1,

eQuonaps tempore tenemur elicere

AtÍlum amoris Déi»

2:

Kefy. Ym duobus pracipué ca(übus, [,

1

Qnando gravi aliquá tentatione odij in Deum

A

agitatur , previdécque fe illam non poffe vín-

L^

cete, nifiper eju(modi a&tum : nam qui ob«

du

ligatur ad aliquem finem , tenetur & ad media

H

illiusfinis, Bonac. 4. 3. 4. 4. . 2. s. 2.

[7

2. Quandó aliquis ad annos difcretionís

L

perveuit, ut docet Angelicüs Do&er, nam

hr

|

anima tunc temporisincipit cognofcereDeum

(l

er fidem , & confiderationes ftationabiles ;

i

das habet fe referendi ad Deüm, tanquam

m

ad fuum ultimum finem 5. quaré pro tunc ob«

h

ligatur ipfum amare a&ualiter, Filiuc. de cba-

rit, €.9.5.290. Licétplures, ut Vafq. c.2. d

146, €4. [e4. c. 2 & 6. & Sanchez lo. cit, n. 7.

i

probabiliter teneant, nullam omninó effe ob-

iT

ligationem , illud faciendi di&o tempore ;

mdxgl

mam nullumi extat de hacreprzceptum , uti

Ui

fuprá, de Spe etiam diximus, prefertim cüm

qui

eju(modiztas ordinarié , ob ignorantiam iii-

lum

viücibilem , fit excufata. citat. Sanch, lo.uls

m

$. Suarez, Valen. Md xor.,

L

Tenetérne quis elicere iflum aéfum , ubi

-

primum atatena illam. attigerit ?

Refp,' NNegative , phyíicé loquendo; nám

1

iftud momentum eít imperceptibile, fed ssora-

ln [

liter (olüm, circiter (cilicet illud tempus,

LA

ht

De pect, atm 3. Pit, Theol,

PA

Qui nefciret quonam mudo acus. iffe feri

deberet , e[sétne excu[atus ?

i [5

Kefp, Quod fic : ufque dum (ufficienter fo-

Jett

evit

retinftru&tus ; poft quam : inftru&tionem , fi

differret nimis longo tempore , peccaret mor-

u

i

mneii

taliter. Layman. A. 2, $rad.5, Cap, 2,9, 6

Habnuifline odium Aliquod vel indignationene

T

contra DEU M , velquiatibi aliquas. immifrt

ht

affitliones,vel interdicit voluptates,aut quia prae

Jutt

hibet , G umpedit ne exequaris. tuas paffiones ,

bl

quod eff peccatum | mortale omuium graviffi-

VWTL , privat enim totaliter amore DEL, perfe-

lqüälä

CHone omnium maxima?

o

777

Iflud Peccatum po1éfl ne fieri veniale ra-

i Zudl

t0ne parvitatis ?

N

Refp. Negativé : nam in minimá illius par-

j

te invenitur malitia notabilis, cüm vel minima

of i

indignatio, quam — quis poffet habere erga

W

y

DEUM , repugnet ipfius fumma — bonitati , in

ncüm

quá nequit reperiri , vel minimum aliquod ma-

mi

lum , quod

pplïeteffeobjc&um odij : Bonac.

"m

deodio DEI4. 1.

il

Cjun non nifi malum fit odibile , quomodo

poeft DEUS odio baberi, chm fit fum-

756 bonus ?

t

£ef». Hocideó fieri: quia peccator ipfum

LA

fion confiderat ut &ozswe , feu ut é&onitatem

Ap/ami mamifto modo eum non poffet odío

?

pro-

2b De [,)Demlogi Pm;:—. un&; L

profequis (ed fpe&acipfum ut ultorem, &

[

l

vindicem füorum criminum; ira ut deteftan-

h

doillam punitionem , quam DEUS illi immit-

:

tit, ipfe fibi reprafentet illius perfonam odio-

fam , imó fubindé optaret. voluntate zwefficacé

utpoffet vivereliberiàs, vel ut nullus effet

l

DEUS ,autisad minimum nullam haberet

lute

poteftatem, Filiuc. zrat?, 22. €,9,9. 225*

[/

it

h

Amaflíne proximum tuum fécut v& ip[um

It)

!

ut habetur / in Evangelio

AMatth, 22,.

Bu

-Suid intelligitur per proxvimum?

'QWI

Ref?. Omnes homines capaces. beatirudi»

j

nis , fivefit Gentilis , Judzus, Turca , Hzre-

ticus, vel Catholicus , Amicus , vel inie

Rej

micus,

l

il

eQuid intelligitur per ifla utrba , amare

tüm

ftcut fe ipfum ?

l

Refp. Effe ipfi deiderare pro amore DEI

f

illud ipíum bonum , cum illà ipsá affeGione,

d

qüä quis fibi lpü defideraret ; lic in-tcrptc;azg:

fr

Maldonat, zz Evanz. lec. cit,

