
obfervatam hacinpatte , nam ipfa nunquam

IPE

fuitrecepta: quippécüm femper, ac omní

]

yilu

tempore Populus teclamaverit.

nf

uale ef. peccatum laborare die

fq/ia ?

tiltie

Refp, 1. Laborare integrá horá effe pecca-

r4rid

tum mortale , ut habet Zozar. 44xor, Reginald.

ber,

lib, 19,2. $3. Licet probabiliter aliquigraves au-

enu

thores ut/Swarez tom, , de veliz, trat£, 2, lib a.

brut

€, 31.9. 2 Filific c, 11. 2. 205. teneant requiri du-

adit

ashoras ad faciendum peccatum mortale; nam

m

de viginti quatuor horis, intra quas dies decur«

| qüäf?»

tit, una hora repuratur pro materià levi: in

Jj

praxi tamen hoc pofteríus non videtur contu-

lendum,citatur pro hac fententia 3 Suarezio ,

Syveff. Sot, ZAngel, Cajet,

d

[

W

2. Laborare minus uná horá , non erit nifi

i

peccatum veniale, ratione fcilicet. parvitatis

materie,

iil 15

j

Laborare per motabile tempsa parvts , e

dj*

arverfis vicibus , feu moruti: , effae pecca-

n'*n[üt

tum mortale?

D

3

TA

Refp. Affirmative : nam licét in omnibus

lt ]J,a

j

iílis parvislaboribus non peccetur nifi veniali-

ter, ratione fcilicet parvitatis materiz , nihil-

]j; !

Ominus irreverentia commiffa per ;xinum folàm

j a

o contínuatur moraliter cum

(

peccacuni.dic feft

G2

re ;-

100

De 3. Decalogi Pracepto. Puntt, Q!,

reliquis irreverentijs (ub(equentibus,&ita om^

2*

nes colle&ivé, acíimul fumptz perveniunt ad

notabiletemporis fpatium, & confequenter

conftituunt. notabilem , & . mortalem irre-

| (Un

verentiam commi(ífam contra

diem fe-

paí

ftum.

Sanch. in oper, moral.. lib, V. cap. 4«

Zum,i .

t

M

Qui laboraret parvo temporis fpatio fe-

l 519'

mel , frve unà vice , dwer[is tamen diebusfe-

flivis impendens ia omnibus iflis laboribus

Pargf,»

colleivve [umptis notabile tempus s

"

il

peccarétne snortaliter ?

Refp. 1, Cum Tolet, c, z j.n. , qüi rigoto-

h

sé tenet. affirmativam , dicens irteverenriari

commiffam per tale opus meclianicüm ii ali-

lt fojf

quo die fefto ; continuandam effé moralitet

Nye

cumreliquisirteverentijs dierum | feftivoruni

o

f-':&um

fubíequentium.

:

1

Refp. 2. Cum Sa

utb. loc, cit, Bosiac, di'j?i. h

h

P. E pluribusalijs, qui cum majori pro-

UR

babilitate tenent contrarium , négantes ejuf-

l

modicontinuationem moralem iríeverentías

FümJ

rum, quzin diverfis diebus feflivis coritti

Sju(n

folent, effe peccatam mortale, obligatio enim

fan&ificandi diem feftum , ficut & auditio mif-

lus

üttjl

íÍz, eítannexadieifefto , & ceffatfive exfpi-

h)

rat cum fefto , & confequenter etiam tranf-

Guf

greffiones finem accipiunt , quz proceduntab

ejuímodi obligatione,

Q e

Quan»

K DEq

N

]

.-De operib. fervil. probib. die feffo,

IOI

LOI

Quando incipit obligatia [ancfiftcandi di-

al

gt

em fellum , €9 quandónam definit

ii

Refp, Ab uná media no&e ad aliam , nifi

h

confaerudo contraria aliquid aliud faciendum

h

praícribat, itautin vigilijs, quispoffit labo-

rare ufÉque ad duodecimam, &diebus feftis

poftquam mcdia?ars no&tis decurrerit. Szarez

ii

ii

£. 317 L

j

i

Poié//ng quis immediatà aute aliquem di-

em feftum egredié fud parochid , eAintentione ut

alta in locoubi tftud feflum non celebratur,

laborare queat

rigo'w

teyit

Refp. Mffrmative : nam przceptum Eccles

jiid

fiz folum prohibet laborem diebus feftivis ,

nOïaïïttf

non veró egreffum e parochiä die antecedente,

fior:

neque ut aliquis extraillam parochiam ubi cale

feftum non celebratur, nequeat laborare, Fer-

naud, i 3. precepto a. 13

T

Nónne hoc eff defraudare. diem feflum

jur

us C]B

Refp, Negative : talisenim ucitur jure (uo,

«

cüm nullum preceptum exílet prohibens

j cofï"?

ejufmodi egreífum. quaré egrediens po-

;fioem;

tius cenfendus eft fugere obligationcm ,quàm

diiot

ut calepreceptum tran

fore

]

di velit, — JVibsloms-

T4 CX(F

nus hocnemini debet fuaderi , niifabfic aliqua

f miï:

caufa rationabilis ; ur contingit in opifice ali-

«

quo egeno , quialio modo familiam fuam ale-

re nequit: talisenim, finullum fcandalum in-

dà

QW

G 5

Es

al

F

102

De 3. Decalogi Pracepto, Puntt, 1,

déoriatur , etiam ipfo die fefto egredi poteft

(

ad labores íuos,

"

ji

Op:fex 1fte senebitáürne audire miffam ,

antequam parochia fuá egrediatur ?

lt

Refp. Affrmative : fi illud poteft fieri fine

Tiat

incommodo. namauditio miffz eft de przcep-

Ti

to affirmadvo , quodobligat pro primo tem-

AUE Q

pore fine corioditate, fi probabiliter quisprz-

Qd

videat elapío iftorempore, five comoditatefe

ll

nonamplius miffam audire poffe, a, verL. fe-

ftüt

flum. n. $, Fezmkd, läc, éit Licet Sancb, de "ná-

£riman, rcneat contrarium.

C!Sa'

Ut

Viatores , féve peregrini , qui morantur

Tion

Vettr

aliquot diebus in aliquo loco,. lu felflum agitut. ,

zenentftrne ctiam ad auditionem mi[fa , 8

at

- Alia qua 1bi obfervari folent ?

Áing

(b

Refp. x, Quod concernitleges, & confue-

IT

tudines generales , quz fant dejurecornuni ,

Bill

ac ubique vigent,ut àccedere (acram Synaxim

tempore paíchatis,, illos effe obligaros,

Fonfei

[ 0Pr,

Reff, 2. Quod fpedkat ad leges, quz funt

ti?t l

quidem de jure comuni,funt tamen abrogata in

ne, l

illislocis, per quz iter faciunt , fiveinquibus

Iu f]l

aliquot diebus morantur, non effe obligatos :

nam eft privilegium /ocaJe , quo licité gaudere

0?3!04

poffunt, dum ín talibus locis verfantur , üt

[/

manducare carnes Mediolaniquatuor prímis

diebus quadragefimz, fecundum confuetudi-

Rc/l

nem loci receptam, licét fit prohibitum jure

com-

De operib, ferodl, probib. dre fefla,

103

tQKC&

comuni, Sarcb. de smatriua, L 5, 6. X9. um 17.

18, €$ n fum, lib. 1, cap, Ya "um 26. Snarez, lib,

'Ws

3-6'32'- . 30

Refp, 3. Quod attinetconfuetudines,, five

legesparticulares locorum, perqua tranfit

ri t

viator, quz tamenin;jpfius patría non obfer-

0

vantur , illumnonobligari, v,g. nontene-

) (Ul]e

tur audire facrum , jejunare, &c. quia ejuf-

lisyrz-

modilegesnonobligant, nifi habiratores il-

jutt

liusloci, atqut peregrinus five viator noncen-

uj

fetur moralirer inhabitator illius loci, utha-

d

betSayrus,Sylveff, Azor, Reginald, nam ut repu-

teturpro habitatore, requiritur ut in tali loco

u

moratusfit per majorem partem anni, velilluc

veneritedintentione , utibimorari velit, li-

cet dein ftatim poft duos, aurt tres dies rever-

d

furusfit : ita ut brevis mora, puta duo, vel

uesmenfes , refpectu integri anni , non cen-

conlt

fenda (it poffe inducere jurifdi&ionem Epifco-

ymun

n

piilliusloci , in talem peregrinum , exceptá

J

confeffione, & coisunione, ut habet Sanch,

Ó

22 oper moral, lib.x c.12, 2.38.. LicetLel, fen-

y l

tiat vlatorem volentem proficifci fequenti ma-

p

né, nonefíe oblieatum ; fecusveró remanfus

j

qlll

rus fit adhuc aliquo: diebus.

]l;aawl

1

«Quod fi celebretur feflus dies , vel jeju-

gau "

"

ZA iH p:ztr:fl peregrinantis , tenetirae il-

tf "

laobfervare ?.

[ [fmï

j

1(!1"?*"

*bligaæ

Rffp. Negetiväï n,am'non cenfetur«

E

tus

p

V

PL

104

Des. Decälagi Pracepto, Puntt, 1.

tus ad confuetudines locales (uz patriz , finon

n

firprafens, Sic refpondiffe fertut S; Ambro-

fius, B. Monicz interroganti , num confiftens

l

Mediolani, ibique domicilium habens, v«l

u

[ntn

Romzcomorans, jejunia Mediolanenfia : vel

écontra, Mediolani , Romana obfeivare te-

tdli

neretur : Szferis Roma | Romano vivito

Tinaf

'7.7*'07'5!

Lef. lib. 4. c. 2, dub, 9. , $4

ARIS

AC

Quenam funt excufationes legitime,qua

fatel

minus aliquis dies feffos fæmfhfcægre Ltentas

tury ?

f

À

Refp. Plurimas poffe :i(ïïgtïari , qu& tamen

f

Ql

omnes in praxi reducuntur in seceffitatem labos

Wil

randi, velpablicam , vel privatam , Íeu pate

lr

ticularem, ad evitandum fcilicet norabile dam-

pum , quod aliquis in obfervatione fefti incur-

4!

BU

reret : five dein illud fit iu bonis corporis , aut

tf

fortunz , five in bonis proximi, quippé cüm

jr

fitrecepta apud omnes Theologos regulagquod

lm

nimirum przcepta Eccle(ie non obligent cum

.

!

aliquo nimis gravz incommodo

5

cüm illa nihil

Ie

l

aliudfint, quàm leges humanz, & confequen-

lll

ter przfíumi nonlicet homines intendere obli-

I

garecumtali rigore, Jugam enim Chrifti [uaut

h

e-)o

d

Ex quo deducere licet , x. excufati ab ob»

d

fervatione dierum feftorum pharmacopoeos ;

f

piftores , fabrosferrarios , molitores, lanio-

il

nes , ratione fcilice; neceílitatis qulicg,

quan-

l

P

.qum

l

Ü

- De operib. feruil probib, die fzffo.

1of

finot

tum videlicet illa requirere videtur laboris , &

bt

non ultra,

(ilcn

2, lllos,qui neceffarijs ad vitam fuftentane

s v

J

dam intendere debent , uteft adminiftrare cu-

TT

linam , haurire aquam , fcindere ligna: in-

AC

rellige quantum opus fuerit pro die fefto ,. fa-

TEU

rinam feró manibus fubigere , nt die fequenti

anis, fidefit, coqui poffifeduló tamen cu-

rare debent tales homines, ne ejufmodi ope«

T

ra fervilia, ftudio in diem feftum differant;hoc

[

enim foret defraudare legem,

Ts

2, Egenos opifices , qui ptopriamfamiliam

futtentare nequeunt , ratione fcilicet neceífi-

[j la

l

l

tatis corporalis, dumodó fcandalum evitent ,

[ei

edt

& facrum audiant. Cajet, , feffum,

ln

L

4- lllos, qui ejufmodi fefta obfervando in-

currerent difpendium fortunarum fuarum. fic

yis,a

M

diefefto feenum, & fpicarumfaíces in horre-

J (

um congeri videmus , fi fit probabile pericu-

li

W

lumalicujus damni , fufpendi linteamina , ne

am Cur

lixivio corrumpantur : pauperes ancillas, fna

m

reíarcire veftimenta, fialidsob prohibitionem

[

«

illishoc non licet , ut habec Laymas 3. paupe-

r

rem rufticum po(ï'e arare diefeíto,, fialijs dia-

(ij

bus neceffaria ad arandum fine. notabili fuo

damno habere nequeat : dummodó abfíitícan-

Lïb

[

dalum , uthabet /Vavar. Item ,fartores con-

p

uu

n'*s

fuere veftesnuptiales, vel lugubres , quandó

l

ille differri nequeuntinalium diem: Uxores,

jl

item infantes , fervos opifices

Alaborar: ,qua

i

pj

o

E

i06

De ;. Decalogi Pracepto. Pun&l. g,

dó illis rigorosé hoc przcipirur à fuis marítís,

parentibus, heris, & perfonis autoritatem

habentibus, quorum difgratia ipfis innotabi-

le detrímentum cederet.. JVavar. c. 12. 2.7,

j, Excufari illos, qui proficifcuntur ad nun-

dinas toleratas ab Ecclefia , dummodó prius

W

miffam audiant, dequa , con(uetudinem dif-

n

penfare ptzfumendum eft , ur notat Cajet. nifi

quis fuo mané , ad iter fe accingere compel-

E

leretur , & inde grave aliquod damnum ipís

Q

impenderet. Fagundez, lib.1, de 1, precepto Ec-

q

clefia uum. .

F

Efiné peccatum. emere aut. vendere die

feffo ?

;

Refp. firmative , fi neceffitas, vel confue-

l

tudo illud non permittat , abrogans , velex

naript

toto , velfaltem ex parte przceptum obfervan-

di diem feftum , urin multis locis acciderefo-

Quf

Aos

let, in quibus matutino tempore , antemiffam

fm

parochialem venduntur illa, quz hornini ad

chi

vitam fuftentandam neceffaria effe videncur, ut

M

panes , carnes , gallinz , ova , buryrum, ftu-

Cap

&tus & alía hujufmodi , qua boni ruftici ex pa»

gis , & villis fuis afportare folent diebus

— feflivis , nediebus feriatis laborem

uum perdere cogantur,

| m

WaR

«09 o 90

[Puv-

h

i

,

De Audst ia;ze

107

sudbam».

tti

WVLU M

AT

PvNCITIYMIL

Qub

^

- De Muditione Miffa.

du

Q PW

Nunquam neglexifli diebus feivis audi-

m

re integyam on[fam, ut fert praceptum

jl

ompel

Ecclefea , fu. legitimá excufatione,

nj

cap. miffas de confecrat. dift. 1. de

aP[

0£b

quo in fcqucntibus.

Q ub10 atatis anno. enetur quis audire

't i

facrum ?

Ef». Vbiquisannos difcretionis attigerit,

(onU)

R

(ed quia tempusiftud difficulter determi-

r

nati poteft , regulariter loquendo omnium fe-

(

(it

curiffimum erít,infantes eó adigere ubi feprem

jedi

&

annos compleverint , tunc enim temporis cen-

nilit

fentur capaces peccati ; nifi ignorantia invin-

ini d

cibilisillos excufec, IVavar. cap. 21 anund. I.

il

p. Ecclefia. l. 2 cap. 2, &t habetur inC

/ap.mz'jïmp

f

Cap, omnes fideles cit.

jert

Tentiárne quis audire mif[am in-

du

tegram ?

Refp, AMffirmativé : ita ut omniffio partis

sotabilis, t peccatum — mortale , talis enim

tran(greditur przceptum Ecclefiz,

Quanam pars dicisur notabilis *

Na4-

p

Refp. Effe certiam partem plus minus.

var.

"ER

li

1o8

De 5, Decal. Pracepto. Pvn&. 2.

li

Var.c.2), ". 2,. Tolet. lib. 6, c. . m, &. ita ,ut

fecundum judicium Authorum

quü

, venire pott

evangelium

, vel egredi ante commtunionem

n

D]

facerdotis , fit peccatum mortale: venire, vel

futi

egredi , ante , vel poft dictas partes, fit pecca-

tum veniale, ratione parvitatis fa.

lime

hs;

"Qui veniret poft lecdum evangelium , ac

&i

deinde inrecompen[ationem illius , audiret €UAR-

mmp

gelmm . doannis quod in fine leg itur ,

fi QO

F

fatisfacerétne ?

l

db d

Refp. Probabiliter ,(ecundum | aliquos, il-

teten

lum fatisfa&urum. J4zor. Suarez,. Laymanli

t

4- trall.7,cap.5, nam. cüm non fuerit obliga-

t

tusadaudiendum evangelium .. Ioannis ,

trava

lcgis!a

re&té hoc pro altero fübftituere poteft,

b

Tenetürne quis audere mgæm p4-

Átor

rochialem ?

m'nqu

fiin

Kefp, Omnes Cáfiftz dicunt quod non, To/e?,

ANavar, Azor, Filiuc. Eman. Sa, Coninch,Graf-

n

fiws.. Suarez.&alijcum — Bozac, de . facram,

h

KEuchar,difp. 4.p. 12. 2. 4, dummodó hoc non

Íie

fiat/n contemptum paftoris; Canones enim, qui

at

faciunt aliquam mentionem de obligatione

for

audiendi miffam parochialem , intelligendi

0t

funt cum iftà limitatione, quam congregatio

ff)cl

tib

Concilij declaravit: Epzfcopum fcilrcet zon pofe

ad illnd obhigare multlis , €4 pomis: quodcon-

fear

fuetudoaudiendifacrum | diebus fe(tivis extra

Qui

dif

parochiam , fit univer.falis,öc confe

quenter

habeng

"R,

RT

L]

üe "Áuditione Miffa:

109

Iita,u

liabent vim juris. communis; quod epifcopus

;ircpol".

hequear reftringere. item , pro Ecclefijs privi-

legiatis Clemens V I L. refpondit anno:$, 92.

tIonet

ite,Tt

diez1. Decemb.per Bullam, quz incipit ; figni-

Ya

ficatum fiit zobis , yelatam à Puteanio ; permif-

fum effe ómnibiis fidelibus cHgifHanis feculari-

bus , liberé audire miffam diebus dominicis,&

DN

feftivis, in Ecclefijs Meridicantium, & alio-

TU

tum privilegiatorum: duminodó lioc non fiac

Il

in contemptum Écclefiz parochialis;

Et iftaopinio mihi videtur probata;ac certa;

ób niultos graviífinios authores ; qui ipfam

quos,i'

l

tetient, & fequuntür, Etlicétaliquo fiiodó in

Atl

LU

controveifiani vocetür abaliquibus;propterEx-

t O

li

QD

irav ag;i[larü Vices illius,an Epi(CO'pus,ut juftus

legislator pofüt pro finealiquo bono,& conve-

!

tiiénti regimini Ecclefizfuz , obligateariimas

J

fiorüfidelià , admiffa parochialé audiendam;

hon quidem fub cenfürá ( foret enim pcena rii-

a

rbiüm gravispro tali deli&to ) (edfub peccato

![h)GN.

mortali;

^

:

;

2

/;m'xü

Vihileminus ego exiftimo, h

Íc in re córí-

Ícietitias Chrifti fidelium non elfe tutbandas.,

oc Y

xmm.(r

aüt fcrüpulum aliquem illis inijciendum $. fed

j

gatlüm

potius conformiter Concilio Trident. illos ex--

hortandos effeut affiftere velint. miffz pa-

li

Qu

rochiali , diebus doniiriicis , & alijsfolemnio-

gr,, 1di

/tüllf

ï

ribus feftivitatibus , ad evitandum fcilicet

fcandalum , & tacituta parochi contemptuni ,

uodw

a

qui inde füboriri poffet,. & ut (imuletiam ad-

Vi il

hedrá

que

[j

difcant res (citu necg(,farias , qua in cat

dene

hgbiü

um

IÓ

De j. Dical, Pracépté, Puhtd. à;

hi

denurcíari folent ,'utfunt | fe/?a , zejumia , 692

NT

commnicationes , publicationes matrimoniortum :

quorum ignorantia magnas inconvenientias

l]W

'

cau(are folet.

hn /

Suinam excufantur ab auditione miffa ?

[

Kefp. x. Viatores , quandó commodéillam

audire nequeunt, Zolet, [b. 6, . 9. . 2,

2, Illi, qui nequeunt interrumpere aliquod

RT

opus, five negorium, fine magno füi incommo«

do. AVavar. c, 21, 5, 3.

Rf(l

3. Qui fine gravi incomriodofui cotporis;

htj

velfortunarum, puta, quia unt ipfirmi , vel

dmy

Áicr

nimisremotí ab Ecclefia, illuc venire neque«

unt, pre(ertim quandó nimiaefta&ris. intem-

pecat

peries, Zolet,loc, cit.

lu

4« Quicuram gerunt domüs, infirmorum,

r

infantüm , pecorum , &c, eiufmodi tamen ex-

.dara;

hortandi funt, utvices fübindémutent pro

miísà audiendá , ne dum Chriftiani cenfentur ,

Re(f.

more beftiarum vivere incipiant, Z4zoer. Hen«

r14,Coninch, Bonac.de uil[e facrific. p, vlt,nm.6s

tl

tf

/ $. Vxores , infantes, fervos , quibus mari-

tus , parentes, Herus nolunt permittere , vel

us

dare lícentiam illuc adeundi,vel vifitandi calem

Eccléfiam, excufari exittimat Suarez, dummo-

9&62':

dó indé nulla contrahatur confuetudo, Eccle«

fiaenim cenfetur vellepreferre pacem dome-

fticam fuo pracepto, Tolet, loc. cit. vel etiam)t

.Re[;

dütetl

foemina non fit decenter veftita : Ecclefiaenim

"htiu

nonintendit quenquam oþligare cumt

aliru«

bOfe)

d

—EEm

Eez o

À

De Anditiose Miffe,

11

lid j flx'

bóre ,uthabet Zfzor, Graffus, Bonác.lac, cit.

TTE

54 v, miffz auditio. z,2,

Dienr

ANunsquam garrivifiiper motabile [pa-

tium mi[[a , quodforet peccalum mortale , talis

nifol

enim idem omninó praflat » 4€ fi no5 Audi-

|

xl

li

!

retmilJam ? de quo in fequentibus;

2

Quanam efh illa pars notabilis fefficiens

li

ad peccatum mortale ?

IOR

Refp. Effetertiam partem , velcirciter , ut

fuperius notavi, ita,ut garríreparvo tempore ,

corporis,

frii

dummodó quis attendat ad principales partes

facrificij , fublato omni fcandalo, nonfit nifi

du

p n

peccatum veníale, ratione fcilicet parvitatis

fuz,

j

Eflnà peccatum profrre. Aliquaverba ,

tAt lj

durante [acvt/icio , ex nece[fitate veletiam-

putet m

bonoris gmzz'ä ?

«f

Refp. Negativé , dummodó non plus dica-

r o

turquàm neceffitas requirit hoc enim mo-

g

üvum cerfetur effe honeftum,

ibug nl

Qualenam eff peccatum garrire inter alia

t f

|

j

ju

officia divina , adqua tamem non ex obliga

]

dunt

Honetenemur , ut funt procefflones,

ve[bera , &c.

u

a

" f

"T

Refp. Cum diffinétione 11.Si garrulitas ifta

i

duret longo tempore cum pcrturbationc'aü" -

Wgcj

ftentium,nollem ego talem excufare à peccato

nu/

yreve-

mqrtali ,tatione Ícilicet. magna illius i

hi

i

u EEm.,

102

De . Decal. Pracepto, Pzn&' PA

rentiz i Deum commiffz , malíque exempli ;

]

five (candali, quod affiftentibus dedit.

à. Sigarrulitas ifta parvo tempore duret, nul-

l

lümque fcandalümindé oriatur , non erit nifi

Uif

péccatum veniale, ratione (cilicet parvitatis

fuæ.

Ke/j

f&mleiffi peécatum garrire extra o jïcium

lter

divinum in Ecclefia

hd

Refp, 1. Sidifcarfus illi fint fimpliciter inu-

:dcöqc

tiles, non effenifi peccatum veniale, cüm ir«

]

reverenría iftà non fit ita notabilis.

il h

. Sidi&tidifcurfus habeant honeftu m alí-

Mnf g

quod motivum , hullum incurretur peccatum.

1, i

tàmem

Layman lib, 4.

Torum|

F1 quis fqtisfäciat circá düa'itimem mif-

, Fe, Nguiritärne Attentio ?

Oton

0tP.

Refp. Affirimative : nam audire miffam cum

SQURDt

diftra&ione , eft habere corpus prafens , ani-

Ti

mum vero abfenterm,

wr[u,p

In quo con(ifHit zfla attentio ?

,P Qæm;

Refp. In devotá quádam cogitatione animz,

IT

& piá confideratione rerum divinarum , fufft-

cit etiam fi quis attendat ad ceremonias faeer-

RefP;

dotis , quas durante miffarum folemnitatead-

mOAUm

hibereífolert, velquis recitet fuas confüuetas

WWPM

preces adorando Venerabile facramentum,

P

uandó elevatur, vel occupet mentem fuam

1 fari

aliqua boná cogitatione , dum facerdos facram

in c[fc

(umig Euchariftiam , utita Deus ali

qualiæt

falrem

| f n

]

1

De Anuditione MW.

n

t

falem ab eo honoretur, £ilise, frall. f, e,7, a.

[]

"

243,

tbl

Polfumne durante mifs4 , quam ex obli-

r

gatione andire temeor , accedere confeffiouale , C

mtat

gonfiteri ?

ke/þ; Effe controverfum 1, Aliquiproba-

(

j

biliter dicunt, quód confeffiofitopus tendens

incultum divinum, veluriin fuumfinem ,

r

adeóque quód non pugnet cum auditione mif-

, cit!

Íz. ita Reginald, lib, 19. 2. 34. Bonac, difb. 4, q,

&lt. p. 11, z. 26. citans Molfefium tract,d, mif.

lum

facrif. e.17, . 45

t

L]

à, Al

eceti

ij tenent eti

am probabiliter; minus

tamem favorabiliter , quód accuíatio peccae

torumnon firopus , quodfiat per. modum

m

orationis, five precum , aut cujufdam alteríus

devotz cogitationis rerum divinarum, & con-

ifind

fequenter , non effe licitum inter miffarum fo-

(us,U

lemnia confiteri, Z4zor, Suarez. difj

fp- 88.[-9&. 6,

werfA , feptimum caput.

!

Poffemne legere/ aliquem bonum librum

geuti

dutra miffam , quam ex obligatione andire

teneor ?

uv

m

Refp. Cum diflintlione $.. X, Sihoc fiat per

nnl'laïc'*;

modumprecwm,aut alicujus alterius devora

eccupationis , effe omninólicitum,

u

2« Si hoc fiatea intentione, ut velit ftudere,

nteml"*;

ac fatisfacereappetitui , & de(ideriofuo , hoe

non effe licitum,

pl

"

]

ughï:;

,

ij

/

j

Quale

H

Pars 11-4

9

114

De $, Decal, Pracepto. 1273 2,

Quile eff peccatum ,dum quis eff diflra-

B

1

us in futs precibus

ia

Refb. Cum diffin&lione : 1, Quoad diüra&id-

igfam

nem/zvoluntariam , quanobis accidere folet

!

IC .

*

contra voluntatem , quámve ,ubi primum ad-

Ral

vertitur , folemusrepellere, nullum effe pec-

Aage!

catum , fed poriüs nos per illam mereri : quod

tnel

fi quis fefolummodóinillà repellenda negli-

tju(m(

gentem exhibeat, noneffenifi peccatum ve-

tdec

niale,

D

i,

2, Quod attinet ad diftra&ionem vo/uzta-

i

riam in precibusnon obligatorijs, quantocün-

li,

que tempore duret , non eft nifi peccatum ve-

praci

fotec

níale, nam cüm circa ejufmodi preces volun-

tarié fu(c;ptas nullum concurrat przceptum ,

fk Ire

nullum etiam erit peccatum , nifi irreverenriz

ilosy

cujuí(dum ín. Deum, . qu

;

z tamen nonhcx:&'nifi

quai

venialis.

fui

3. Quod concernit diftra&ionem volunta-

f

inilhl

riam in precibus, quas ex debito , & obligatio-

ne perfolvimus , utieft Miffa , Breviarium ,

ptatin

poenitentiz facramentales, (iilla parvo tempo-

st

re duret, nen erít nifi peccatum veniale ratione

Ícilicet patvitatisfux. Siveró illa duretper

notabile cemporis fpatium, utieft v, g. tertía

pars miffe vel circiter ; una hora canoníca

Breviarij , fecundum aliquos, 4* Cajer.Set.

Faleut, Snar, Regin. Tolet.. Navar, Leff, pro-

babilíter cenferi debet peccatum mortale, nam

qltm irreverentiam in Deum commiffarb, ralis

trgn »

p —

)

l

bDe "Auditiene Miffa,

f

if

ï;anfgrþditur ptæc&ptuxü Ecclefiz, qu& prace«

pitejufmodi preces$ ; & coníequenter etíam

d

ipfamat:entionem, fine quà ejufmodi preces

fil

Ü

licité fieri nequeunt, Nihilominus aliqui gra-

uia

yes au&tores, 4t $. dntonim, Tabiena , Rofel,

f

"Angel Sylv. Medi, Coninch. Lay man,fuftinent,

non effsnifi peccatum veniale , dümmodó in

| qüllü

L

ejü(modi precibus per(olv'änäis- fervetur dcbi-

tà decentia, & exterior corporis compofitio ,

[

li

id eft, ut nullum a&dum incompatibilem cum

quii

i

intentione interioti eliciat ; ut eft v, g. fcriptio,

t

lufus, confabulatio. namEcclefia non poteft

Atumm

pracipere adus intetnos , uti eft attsntio, ut-

potecüm eospunirenequeat, punirió autem

T

& przceptum. innüunt zqualem . poteftatem,

CCPIHE

vettt

illos veró ab Ecclefià puniri non poffe patet; ..

quia illos, ut fic nequit cogdofcere , nequecon-

Jl e[l [

fequenter judicare. Ifta opinio eft fecura ,. &

vali

favorabilis, nihilominus prudenter fe gerat

ubligäï

in illa fequenda confeffarius , & raró illam in

jacit

praxin deducat , ne populi. indevotionem fo-

vere videatur, vide Laymaz lib, 4. tral,

J

lerii

L cap. $, 7.19. Diaa, de boris fe-ï

du

f'üluf.' Z'Pf Z6

n u

Cutó

- ilbeetiibo

(

M 1

l'vfälf:'l'll

sibediln

'dfimxu]

Puu

t

RUR

n6 De 5 Decal. Pracepto. Punfï; 3.

^

i

'PUNCT.uM IIL.

!

De Iejunio & Gulá.

(

Nunquam omififli legitima excujätiane'

2

jejunium aliqued indicfum ab Ecclefa

quod foret. peccatum mortale. de que

h

j

f

in fequent.

r

M^

Quoto etatis anuo tenetur quis

; ,

jejunare ?

M

,Qn

Ejp. Poft vigefimum primum annum com4

pletum , Ecclefia enimante iftud tempus

l

noluit quenquam obligare , ne fcilicet fanitati

TU

infantum officere. videretur, quiíemper du«

lu

N

plici alimento opus habentad creícendum (ci-

licer, & ad fe nutriendum FZse, tralt. 27. , 6

lifrn

z. IIOI

k

ANullimne.ergo eff peccatum mon jejuna-

i

llq

ve antegnam quis ditlam átatem aitigerit 2

put

Kefp. AAffirmativé. Nullum effe , cüm nulla

Otet

£x inobedienita , nihilomiousprudenter faciet,

f.10

is, qui paulatim , & ad proportionem atatis fe

affuefcit,

OPOD

HIPQ

ER

e9uale eff peccatum , mon 2ejunare

Jeve umo folo die ?

fémil

ï»lnm

habe[

Refp, Effe peccatum mortale , iza ut quót«

quot erunt dies, quibus jejunare neglexit, tot

A(Or

At

196,(*;:

De lejunio t$ Gula.

117

MuECRED

fintfutura peccata morralia, nam obligatio

jejunandi annexa eít (ingulis diebus,

In quo confiffit effentia iejunii.

Reff, Inuná (olà comeftione cum collatione,

& abítinentiád carnibus,

hi

u pluries in. die comederet , commit-

t

zeretue plpra peccata mortalra ?

J

j

Rejþ Negati'v&:;Si ccnet polt 'fumptum'

prandium, peccabitin ccenà, Bowae. q. t.p.

PA Lq)mq(a . - trAU, g, c. 1. INNavar. c. 248

/

1.

yna

-Qui pluries manudnucaret caruts , come

mitteyétne toties peccatum martale ?

f

Refp. Affrmative : nam abftinentia à car-

: (anit:;

nïb"usle& de przcepto negativo ', quod ob-

"

ligatfemper , & pro femper, Bezac. loc. cit,

jumi

Infirmras potéftne

manducare carnes die

l: 17' fte

vobibito ?

Refp. Affirmative : & fi neceffitas (ic evidens,

jnh

talí(que judicata fuerit per perfonasprudentes,

ïgm)!

l

, puta confeffarium , medicum, cafiftam , non

)

!

üm nj

foret opus ullá difpenfatione. Fi/iuc. tra&. 27,

"

q.10.24m.128. Quodíi neceffitas fit dubia ,

"

oportet petere difpenfationem ab Epifcopo, f

fitprefens ,in abíentiá veró illius à parocho ,

!

--

]

qui in cafu neceífitatis difpenfare poteft.fubin-

l f

E

tellige de cosfuetudize tamttm , namnullam

habet poteftatem fupra jus commune. Sy!rue'/z'*.

T

"daxor. Angelus , Reginald, Bonac, vide Filine,

?Xf'f!f:: Doc.cit,

On»5o

H 5

P N

n$

De 3. Decal. Pracepto, Puntt, s. -

'--,ng- ienpo

re poffam [umere weam

J

refeiiionem ?

Iu

Re[p. Sub meridiem, prout fert confuetu-

]f Ml

do Ecclefiz : vel ftatim pottundecimam 7947

60 C. Z-n0 8.

Fuhl

fsc

liquis auticipare bora

: Ta:y]ätne a

p

g*efe&iani; ?

Wf C

Refp. Cum di/-?iäzäiom:;. Sine causá ,rat:iiona,'g

il

bilihocforet peccatum veriale: perverteret

:

enim ordinem ab Ecclefi Prælfärig.;umäfalle;,

l.c.2,9,

z Si ad(it cau(a rationabilis , putaquia iter

h

incundum urger, vel quia horá praftitutá de-

pa

ber in cali , & cali confetfu comparere: vel quía

Ltj

alicuí focietati , que horá nonà v. g. prandet,

fe renerur accommodares nullum " omninóeft

I

peccatum, Laymaa de jejun. c. V. , V,

[itn

ud

.sz enatutino tempore yentáffet ,g?n&

vetirue reltquo die jejunare ?

dejfjs

Refp, efrmativé : nam erit adhuc ín

potetate ipius fervare jejunium , cüm effentia

jejunij , utdixi , inuná folá. refectioneconft-

den

fta', quod ficommodé nequiret zeliquum diei

p

fpatinm fine nová comeft:one tranfigere , ipfe

non foret obligatus , peccáffet tamen mortali-

ter , fimalà fide jentáffet: fecus veró , fi boná

&de matutinis. temporibus aliquem eibum

i,

fnm Püffer, Filiuc, de jejun. 63 9. 24,

um,

Ejgxc

I9

»

. De fejänia €$ Gulá,

(t

Eflne permiffum extra vefeitianem al-

quem bauflum [umere ?

x

Refp. Affirmatives potus enim zez frangit

nTi

jejunium , nec Eccletia voluit ejufmodi hauítus

prohibere , ob notabiles incommoditates , quas

nin

fitis corpori afferrefoler, neque abftinentiaà

potu videtur tantàm conducere ad maceratio-

nem corpotis. Le[f. lib, 4, t, 2, , YO. Fagund,

ii

P.4 ]. 1, CAb, 4, . 14.

Jjst

Qu i

beret fine causa rationabili ,

.umST:ä

frangerétne jejunium?

'aquïa?*ï:

Refp. Negativé : peccaret tamen contra tem-

f

perantíam & fobrietatem, ita Leff. /oc, cit,

Luitkmne ef accipere aliquid extra r«

i

) ?HL

fetlioném , quando quis bibit ?

oru

- Refp. Affirmative 1 v, g. parum panis, in tae

[

litamen quantitate, five magnitudme, in quatre

ta eftnux, ne potusnoceat, üt habet . Bozac.

i

?/ ,l

dejejun. puat£, 3. 1.4.

3

adi

Eflnà yermiffem facere collationem ?

jn e([ffï

Refj. Ecclefiam eam permittere, & có qui-

joret

dem liberius , quo videt corpora noftra ex fuo

iquumi

priftino vigore deje&a efífe,

i g

In quo coufifiit ifla Collatio .

p av

AzAr, Sd,

Reff. In quartá patte librz panis.

à, 1'!

u

Filiac. q.*1,9.35.

cum tantà portione ructu-

um , five deinilli int ejufdem , fiv

e diverfz

,

H 4

fpeciai.

!

—

a

120

De . Decalori Præcepta. Punitt. 5.

fpeciei, dummodo dictam quantítatem & pond

dus nonexcedant. Fzzazmd de4. pmaepta loce

h

€1, n 13.

i

. Non babentifrucius ,licétue dlzqüzd

!,4

zl

almd ncczpere 2

Qu

Refp, Ajïrmam/e- v.g. parum butyrt in

1llis locís, ubi confuetudo illud permittit , ut

I

wl

habctLa)rmm lib.. 4 Hs 9. S)lve/i V. Je]zmum

Mitür

vehm accidere io!ec in plurxbuslocxs Woxman-

T

diz , item poteft- quxs panem faum carboni-

NT

bus f ;upcumponcrc ac demdc. vmo five Sicera

It

zllum intingere : :co&to enim L&a parum dcmc-

&& videtur de fubftantiá p panis,

biln

42?" tempore /ïmz petef illa

Yutg

collarza 2

li,

Refp Sero ,.oco cænæ.

N

fl Wl

Po]umne zllam fab. merzdzem f:"m'en' a

tl()ngl

demde j&ra cenare ?

T

Re/þ Afrmatwe. A.hquï tamen volunr,

ten

requiri caufam. ratlonabllcm, ut evitetur v.

J

g.

alxqua dcbxlxcao, vel ut quis

$ mehus fomnum

E

capere queat.

Talet lzä 6. c

41) 2,Utm. 9. Lc]f

Wen

lib. d. cnp 2. dub.2. :mm IL

Al tamen nul-

£Of

lam exiguntalían quam faci

litatem - commc-

ltà :

dius ;e;unandl.

Argz';: de

jejwzza z 4.

9.

Ien

.;zrr 2, CttAtus 4 .V ä?arella m 4

VHOL, 7?2!6: ad mp

Tàqy

34, lb. G. ln fne,

h

WPG

Qüjd

)

12

ISI

þe fejunio 68 Gul

&pow

"Quinam excufantur à jejumio 9

l

€PW

Refpx Iili.,'qui nondum attigére vigefi-

mumprimumannum, 35.750.2. 2 4. 147.

&rt, 4.

.

qlll

21.

" Quijam fexaginta annos adimpleverunt,

quäinyis'aäh!ucrhabeä*nt vires fufficientes ad Je-

r

junandum , ut probabiliter afferunt aliqui gra-

ltht

viffimi Authores , nam cüm tempore illo calor

jpu,

ggiuïaiis valde fit debilitatus , jejunium illos ad

gïofmzz:

'"maximam incommoditatem poffet adigere.

as

;;S'anc/a. de mätrim, libhy.dzi/þ..?öï "7- Cffj"' F.

NT

:iejgni;im, ANavar,c, 21. n. 16.

T.

)

jejunando incurrerent nþþaf

j. Infirmi , qui

bilem incommoditatem círca fanitatem, &

Á

—

vites corporís,ut funt defluxiones, hemicra-/

þiä j deliquia ,. impotentia Mdor:miþndi $ &'cq.

Quod fialiquisdubitet , num dubium fuum

fitlegitimum , vel fufficientem habeat excufa-

"i

tionem , nec Epifcopum fuum confulere poffit,

tenetur recurrere ad parochum, qui poteíta-

tem haberia dubio difpenfandi. Cajer. ver?,

u

uj

jejun. Fagund, de A. pracept. €. ge .2

(omnyt

l

^ 4- Quifunt in itinere laboriofo conftituti ;

iter,qui non habent media fufficientia ad

d

:n nu.

comparafidum unam bortam refe&ionem , ut

Cm

onm

itajejuniorum moleftias. fuppertare poffint.

l

41

Forminz gravide , nutrices , itemilli , qui cu-

raminfirmorum gerunt,

in

/ $» Omnisgenerísartifices. ratione laboris

sordinariécum jejez

corporalisincompatibili

RR

)

'.4.154

i

L

132

De 3. Decalogi Pracepto, Punti. 5,

3

nio, etiamíi opificium illudfit leve; nam gra-

f

viffimiauthores de excufationibus artificum

uj

loquentes utuntur indifferenter, & (ine exce-

D'

]

puone iftis cerminis omnes artifices,

Rofella ,

j

Sylveft, Angelus. Azor. Tabiena. Sa. eum Fa-

n

S. (l 2

gundez,, qui ipfoscitat &«fequitur de jejunio

lhib, 1. c.8. allegansprivilegium Eugenii 1V.

W

conceffum in favorem arificum , quod . ipfos

obligationejejunandi eximit. concludit ran-

I

dem dicendo, effeexpedientiffimum , omnes

artificesindifferenret habere excufatos.

quiq

Nihilomínusego exiítimo non abs re futu-

UM

Tum,

rum , ficonfeffarius illos adhortetur, (quod

À

idem fieri poteftin illis', qui jam. fexage(imum

attigére annum , & nihilominus adhuc viribus

Clbun

lii

pollenr) ut zantum hác in parte praftent, quan-

BN

rum vires ferre poterunt ; in&in&üfque pieta:is

M

fuadebit.

il

h I

6. Illi, quibus fuperiores minaciter, & fe-

veré nolunt ejufmodijejunia permittere, ut

IQ w)a

lg

funt uxores , famuli, infantes, domeftica enim

&

paxpravalere videturprzcepto Ecclefiz, ut

fuprá notavi,

C

7. lili jqui inconícientiá fuà credunt , fe

li,

31

legitimé & rationabiliter excufatos effe a jeju-

&u

nio, nam bona fides eos à peccato eximit, A4-

tene

var. Sylveft, Cajet, Layman, cum Leff. lib. 4.

