r

In quo confiflit amor proximi ?

füm

Refp. In duobus fpgcz'al,iær: I. Inexcitatio-

ne affcctionis interioris: erga ipfum : nain eft

lum

m

in fimilitudinem noftram fa&us , exprefsüm-

ue mandatum nobis proponitur à . Chrifte

dcn

lm

JESU : DWigesproximum tuum ficut teipfum.

2,1n

m

]

EF

De pe:. Contra 3. Pzv2, T Leol,

A

2, In procutatione bonií, & impeditioxie

ll*

mali , quod commodé . avertere Po[fumus,

Tolet. &£, 4.. c.16.

iil*

l|g«

Quodnam bonum obligor exbibere

77

proximo meo?

fet

Refp.1. Bonum [pirituale concernens ipfias

ter

falutem, Sylveft, verbo charitas, priacipali-

ter per correttionem fraternam.

m

a. Bonum temporale concernens ipfius. vi-

tam, honorem , bona fortunz , (l)cciaiitcr per

Eleemo[)inam,

JQQuandónam. fum obligatus benefacere

udie

proximo , etiam cum proprío zacem-

zzodo !

v

lii

Refp, Cum diffintlione : x, In extremá se-

et[fitate falutzs ipfiusteneor cum periculo vitz

illi fuccurrere , nam anima pretiofior eft , quàm

l

corpus,

2. Quandà agitur ewitáproximitui , obli-

Dd

garis non quidem cum periculo vits propriz,

(

fed cum notabili tuo incemmodo, illi auxilium

t

ferre , nam vita eft pretiofior, quàm omnia alia

bona.

3. In weceffitate. communi : quandó nimi-

rumproximo ingruit aliquod notabile dam-

at

num five detrímentum five inbonis honoris &

1

famz five in bonis fortunz, tenetur. quis illi

jf*

faccurrere, fed non nifi cum levifuo damno ;

n[ïe

nam lex Chatitatis di&at notabile proximi no-

n

B 4

" l

AE

EH

27 üli&, f

$4 .üa J. Decalogi Pr.

ftti damnum praferri. debere levi

neüro Ín»

V

commodo, Tolet, Jec. cz£,

Teuemárne etiam idem praflare inimi- | |

du

eis noftris?

j

Refp. Affirmative : nam lex divina przci»

pit , ur diligamus inimicos noftros non quidem

W

I

ormaliter , ut inimicos , (nam vitium non elft

amabile ) fed ut Chriftianos , & ut homines

J

j

capaces falutis , ut fcilicet Penefaciamns sjs qui

ederuntz uos.

To

fiot

7 me(æ?me 4

tis potius benefacere. inimico,

quam aueo fuo?

f0j

Refp. Negativé: nam inimicitia , cüm fit

n

vitium , non debetpraferri amicitie : Eft ta-

lt

men nihilominus actio veré heroica , & ma-

DN

gnz virtutis, dum inimicus ob amorem JESU

II

Chrifti anteponitur amico,

NT

Quandónam tenetur quis benefacere

zuimice fuo?

Refp. 'Tutic , quandó quis erit benefa&or

Q

generalis inaliqua. communitate , cujusille

W

nembrumefts utfifacis Eleemofynam , aut

preces publicas , fi falutas aliquam focietatem,

1

fi benefacis integrz alicui parochiz, nunquam

P4

debes excludere ctuum inimicum, nam exclu-

fio ifta foret indicium tui latentis odij, Regi-

Ó

nald, &ie, 17. sum. 121. feél, 2,. ad 1, Desalogi

li

Pracept.

l

Ad

df

.

,

—

Dep ; 3, P'art, Th?ol.*

Aj

0 ihv

vAd quid teneor refpetfu. inimici mti ,nt

fm capax abfolutiouis?

fs

Refp.

d duo [pecialiter ; 1. Ad deponen-

dum odi&m interius: &

fipoft iftud reítet ad-

m

nucaliquisremorfus naturalis , ob acceptam

iden

injuríam ab illo , non erit peccatum , velad mi-

T.

nimum folüm veniale , feduló tamen debet

i

quis curare, ne indé ferpat aliqua notabilis

n

averfio erga perfonam inimici ; ea enim foret

j

mortalis , utpoté procedens ab odio inte-

riori.

j

2. Loquatur inímico , illümque falutet in

congre[fu: nam ifta funcfigrm extetna amicie

m t

tiz , & teftimonia reconciliationis 5 ut ita tol«

( t

laturfcandalum populi, quifibi perfuadet ini-

m

micitiam tamdiu perdurare , quamdiu fibi invi

sl

cem denegant figua illa benevolentiz,

Si nullum [it [candaluma metuendum tent-

u

therne quis logui [uo inimico?

Refp. Negativé ,regulariter loquendo , nam

d

cümfíalutatio & converfatio fint a&us liberi

) j

inter perfonas zqualis conditionis , illos vel

4

exhibere poffumus , velreftringere , pro libi-

n

tu noftre , cüm enim ejufmodi actus denegare

poffim Chiiftiano extraneo & alienigenz qui

quam '

;xclu-

ni, ímà potiori jure inimico mee, Bonac,

M

difp, 3. 4 4 p.2..3, Nihilominus , càm or i-

if

narié fcandalum continuetur , quamdiu popu-

ntfæ

lus videt contínuari negacionem benevole

illi-

Bj

m

(

26

De Z Deczzlagi

F£C

0 Puypfff, ;,

5111'113" ,quz exhiberi folet in ifti

slocis , in qu;s

bushomínes fe invicem cognoícunr , expe-

i

diens, & confultum erit , procurate , quantum

|

poffibile erit, reconciliationem externam . ve«

[l

luti a&tionem q

s

uandam boniexempli , & vir»

;

m

tutis,

E

! tun

Quis inimicorum tenetur p'ime

tCu

Joqui alteri?

: m t

Refp. Ylum quicaufa fuit offenfe , nam

qud

ipfi incumbit primó farisfacere. — Bonac. Zor,

Álets

55?, H. 6,

fnd

$ per(everante feandalo inimicus nolit

E

. etffare ab odio , denegandáne eft zpfi

h

abfülutzo ?

j

Refy, Cum diffintlioze, 1. Enim fi nullam

habeat juftam caufam , quz zquiparetur fcan-

dalo,omninó ipfi eft. deneganda abtolutio,

nam nen potef cenferi contritus , dum coope-

l

ratur continuationi ruinz fpiritualis. Sylveft.

verbo Charitas,

[?

f

2. Siveró adfit caufa aliqua . rationabilis,

quzvé przponderet ipfi (candalo , puta , quia

alter e fuperior , & confequenter hoc praju-

dicaret fuo officio , vel quia indé ínimico occa-

fio , fivefübminicula aliqua mala fubminiftra-

rentut , quz cederentin notabile detrimentum

L

ali«

nolentis reconciliari , nullo modo ipfi eft dene-

Cll)

ganda abíolutio. Sylveft. /oc, czt, n, a.

ff

)

l

Ms

*

"À

—

De peam, frm s. P5rt, Theol,

27

Qu

(pé

; QQuomodo vitabis igitur fcandalum?

utg

- Refj. Proteftabitur coramillis ,^ quibuf-

Ves

cüm verfatur, fe non profequi odio talem &

Vi

talem , necfe defiderareipíi aliquod malum,

imó quodipfum amet, ac velit preftare ea

omnia , quz DEUS przcipit przftanda homi-

ni Chriftianos quodfiipfi nonloquatur , vel

eum non frequcnzet ,hoc non fieri propter ali-

El

quod odium , autaverfionem; fed fieri ex con-

Jif,

fideratione quàdam particularieó quod fibi

familiatitas ; & converfatio illius non multüm

jl

arrideat,

Expendiffíne Eleemofynam pauperibus,

vrendoinillorum nece[fitate, mti

Apfis fuccn

lm

eff praceptum ? Luc. 11,.

at

Tenemáürue elargiri eleemo[ynam

ltiO J

pauperibus ?

J

Vc.ü.-

Refp, Affiemativé per omnia jura »maturale,

divinum , & bumanum , quandó funt in mecef-

fitate conftituti,

iliS! :

lgis i

In quánam nece[ftate ad illud

?

j

feneminur

1

L)

d

Refp, Opottet diftinguere tres neceflitates:

]

1 Eftextrema , vel quafi extrema, per quam

J

aliquis redigitur in. probabile periculum ali-

ia

cujusgravismorbi , velipfius mortis 5 tune

enim tenemur dare eleemofynam , fub peccaz

to fortali,licét quis non habeat alia bona nifi

'!4]-.

m

l

*

/

ii

23 De 1, Decalogi Ma.

fmc'f. ^

ad vitam utcunque fuftentandam, ;1/ ámque &6«

D

queat przftare nifi cum notabili incommodo *

i',i

nam vita aut fanitas eft

praferendailli incom»

li

modo, $. Tho.5, 2 q. 31. &Yf.. j.

ii

n

2. Alia necef&tasef, gravisper quam in ma«

|

í

gnam redigimur egeftatem , licét fit fíne mor-

t

te, yel morbo , in quafunt non folàm omnes

| RI'BPUS

pauperes mendicantes , fed etiam omnes illi

: IT

«ujuícünque deindéàftatus , (ive conditionis

fint , qui dum nequeunt fübvenire fuz familiz,

maximam coguntur patiinopiam, [n iftá ne-

Refp

Wt

ceffitatetenemur impertire Eleemofynam , &

]

fubvenire miferiz proximi cum parvo tamen

h

i

»U,

Íolim incommodo, Bonac,

de Eleemo[. n, $,

€ fe24.

l

It

ji

3. Álianeceffitas vocatur COWIWIUHnis, ratioe

d

i

ne cujus aliquis parvà feu levi inopiá laborare

A

dicitur , & iftaeft neceffitas ordinaria paupe-

li l

f

rum mendicantium, ad quam fublevandam is,

qui non habet alia bona nifi quz fufficiunt. ad

IT

ftatum , familiàmque fuam fuftentandam , non

tenetur,

Qui veró computatis omnibus ha-

l

aïfec

betaliquid fuperflui, quod erogare in pauperes

Poüïr, aliqui , ut Covzr, Petrus Navar. AMedi-

t

|

na ,cum V2[q, de Eleemof, c. 1,€33, dub, 4. ,

i u

14.C) Layman. lib. 2, tratf. 3,c.. 6, 9. 4. dicunt

ij

probabiliter ipfum non effe obligatu

m fab pec-

cato mortali , verbáque illa Evan geli

Jnon prze

ceptum fed confilium tantüm ínnuer

e: Alij ta-

h

gen , p Bellarm, Becan,

Kegiüald. cum Filiuc.

p

tract,

De þä. a 3. P'irt. Theol.

49

BUn

1481 29 0. 5.9, 2« 9. 75, tenent. cum majori

do,

robabilitate , & charitate, eum qui füpera-

i

Oltl»

undat divitiis, omníno effeobligatum elar-

giríaliquam eleemofynamjuxta illud Luc, 1,

I«

wod(uperef? date eleesmo/ynam. xelinquentes

10Í«

difcrerioni , & pietati cujüfque quantitatem,

nes

tempus,locum illius dationis, five elargirionis,

ili

Teneórne invefligare de pamperibus ad

hi

$lls benefaciendum

lia

Refp, i, Pralatus qul vocatur patet patiperü,

D

omninó ad illudtenetur: námque obligatur

:

ex officio illorum neceffitati fübvenite. Azor.2.

R

P. lo IZ; CI 8! q- 3- Malde[. q- 320 6'. 65d$ zfn

;no S'

Refp. 2. Alij veró, qui nonex officiead hoe

d

tenentut , folumodó obligantur effe difpofitt

illisfubveni:e , fi neceffitas, five occafio id po-

Qnn

ftulabit;nam przceptüCharitatis non ica ftrictà

aupt-

& ar& obligat, Laym. /, 2. tra&l. $. c,6, . g.

11 i,

E

Tencórne credere panperibus , qui fe in

mon

magná tece[fitate effe dicunt?

s hr

Refp. INegativé ,namízepe non eft nifi. res

PC[CS

affctata ; exiftimario igitur illorum paupetta-

ul

tis five neceffitatis dependere debetà cujufque

4^

prudentiá,& con(cientià:Bonac,d.3.2.4.p.6 ,.5

cttt

EjEn$ peccatum . remittere. pauperes cum

j PCC'

afperitate quadam?

w

äefp. Elï'e peceatum veniale,eft enim affic-

j'*

ge-reajïi&gm,

li.

Cor-

M&u

A ls N

n

Y

46 De J, Decalogi

Punt t

l

!

Correxiffinà proximum tuum quamda pecs i

£AVIE Ed opus babuit aliquá corre&lione Jictts.

Wt

zi praceptum eff in evangelio Matth.

j

19, f pecca'verit in te frater tu-

Afj

4f ,'Vade , Corripe euna,

| Y

t

Suenam. vequiruntur. conditiones , ut

L qll

quisobligeturad corrstlionem

ü

fratersam 9 -

b

Refp. Quinque ffecialiter. 1, Ut peccatum

uïq

fit mortale ratione periculi falutis , in quo pro«

fu

ximus verfatur, Azor, 4ls 12. 6 14. 2 7« 12, €.

fel

!40 "o 76

M

1. Peccatütü debeteffe certum , ne dum fala

fisaliotumdictis, & relationibus aliquis intii«

titur, proximur aliquo

pudore afiiciat, Bone

ac, decorreil. p, 7. 2.7,

l

3. Sitimendusfit relapfusin idem peccatum?

m

námaliis, fecundumaliquos, nullus tenetur

WK

ad correctionem fratertnan, Layman. /ij, 2,

It

€4p. 7. 1. 2 Sylvefter V, correptio. citatur pro

d

hàc fententiá illud Eccletaftici 12, Corripe pro-

xumum ue forte itevet.

4. Requiritur ut cotrectio ifta poffit fieri («

ne tiotabili damno; imóadillam quis obliga-

tur etíam cum damno notabili, fi nimirum ii

ftet periculum falutis proximi, Filiuc, zuz,

(141. tratP, 28. cap. 6. Garvis autem nece[fitas , (i

veanxietas, autrepugtantia, quz fentitur iri

reprehendendis quibufdam certis perfonis,moa

Íà«

|

p

De pecc

9

porra s. Firt.Thedl,

j

talitet cenferur notabilis incornoditas , ut no-

f jte

lls

tant aliqui Cafiftz,

j« Si probabiliter emetidatio fperati poffit s

tiani aliás correctio illa foret actus inutilis.Bo-

fidc, d, 3. ; 4. p, 7. 9. 7, Spes autem ifta cenfe-

turvaldéparva , & quaf: infüfliciens , quati-

T

dó quis ratione aliquornm malorum fucceffa-

um; exiflimat fe nonhabere (ufficientia talen-

£a , aut dona , ad iftam correctionem fraterhám,

tttt

vel quia proximtüs eft adhuc in exarcerbatione

QEO'

fuarüm paffionum, velquia ingenium autpro«

| n. 0-

penfionem naturalem iftius hominis non cog-

noícit;

n

i

fl

Praceptum correliiongs alaligamä |

Dona

fï*equmter* 2

Refp, Negativ? : namratiffimó omnes cir-

ttt

€umftantiz ad. obligandam neceffariz fimul

1etu

concurrunt, & difficulteromnes advertuntur,

"

,

necconfuetudo aliqua , quz illudevincat :

PW

alferripoteft, cüm nemo fein confcffione hác

IW'

de reaccufet,nifiSuperiores, Parentes;pas

ftores, mariti, qui ex fao officio ad

'flr j

hoc aliquatenus aftringi

llga'

videntur.

14

iMl

jb

ao

jril

f(0a

u

Pu

N

LE

;D'e;-'l. Dem!agi F

Pnn&. äö

pew

;l

I

PuxeétuM IL

lu

Nqu

De duobus principalibus Actibus Religis

lu

enís , «Adoratione fcilicet , €$ Oratione,

D

Adorafliné Deum;ipfitfque Majeflatifére — a

vifht fideliter , ipfi reddendo bonorem

b

E

pracipuum , qui illi debetur ? de quo

B.

in fequeritibus.

Quid e]i Adoratio $

l

EF Effe a&tum fübmiffionis erga aliam ,

R

w

inrecognitionem excellentiz ipfius 5. ita

4j

utratío , ptopter quam aliquisfe fubmitrit; fit

excellenti4, quam aliquis recognofcit in illo. S,

ii

&

'Tho, 2.2.4. 54. d. t,

[

Quot funt [pecies ádorationis 2

.Refp. Effetres ; 1. vocátur Zatría, quáa

éft veneratio foli Deo propria, & debità, quà

pioteftamur , pet cultum precipuutn ; noftrani

l

i,

fubimiffionem erga Deum , ut Dominum àb-

folutum , & creatorem univerforüm , tacione

hlll]

t

Ícilicet illius excellentiz increat refidenüs in

ipío.

Qu

z. Dicitur Dulía , feuhonor propriüs farie

tti

&l

&is,;per quemillós veneramür àt períonas vire

tuofas ; & periftam fubmiffionem ; quam ip*

LT

fisexhibemus , honoramus excellenrías illas;

M

.

quibus Deus goa decoravit.

ái Nïä

De

e &2 Oratone,

22

3. Nominatur Zyperdulia, qua eft honor

minor Latriá , (nam convenic alicui creatura;)

eftcamen excellentior Duliá , propter fingula-

res qua(dam eminentias,& ifte eft honor, quem

lxgz-

tribuimus B, V. María , propter intimam uni-

onem cumIefu Chriflo, &

ualitarem illam

[

eminentem, quáàmater Deieíle, & nominari

n

meruit, quávetranfcendit omnes angclos , &

homines, Donac. de aderar, difp. 3. 4, 1. ha

qW

Potéfine adorari una. perfona Tri-

nitatis fine alia ?

i i

Refp, Affirmative : ficuti poffamus concí-

pere unam non. conceptá alterá ; dummodó

^ j

f

explicité non excludantur relique. períonz , ab

:

U.S.

iftoactu adorationis, nam licét tres fint perfo-

nz, nonefttamen nifi una elfentia , in une

foloDeo. Azor.r, part. lib, g. c. $.2. 7.

eQuembd adorari debet Chriflus

, quz

lhsus:t

T.

fl

Re]p. AAdoratione Latriz , nam eft verus Dea

n

us &licétíeparare poffimus per. intelle&um

on

vumanitatem à Verbo , ficque inifto ftatunon

(s i

fit adorabilis nifi adoratione Hyperdplie, eà

quod non habeat excellentias increatas , 77 pra-

sl

«t tamen femper adorari debet Chriftus Iefus

j Vif'

cultu przcipuo Deo debiro , ipfius enim hu«

m

manitas femper eft unita Verbo Divino, Vaíq.

jlis

ï' )00 dü. 96. Cdp. ;. æ 4. Fllluc, trdæn 25- BHWL,

TPm- 4I,

€

Qu

m

34

De 1. Dec&logi

Punil. 2,

Quomodé adorare oportes Sacram

,

Encharifliam ?

Rafþ; ÁAdoratione Latrie , ac cultu przci«

]

*"

puo ; quiàlefus Chriftus realiter, & (ubftan-

tialiter eft contentusin hoc Sactamento, Va-

;

lent. lüm. 3- dz;&- 6. 70 IIO PG 46

M

j

(jn

S uomodo (rux eff adoranda ?

Refb, 1. Vetactux , cui Iefus Chriftus fuit

n

TC

affixus, adorari debetadoratione /atrie, rea-

hm

liter enim tetigit noftrum Redemptorem , &

l

Q

reprefentat nobis Chriftum crucifixum.

COgB(

Reff, 2. Reliqua ccüces debent etiám ado-

Aj

ratiadoratione Latrie, non quatenusfunrima-

gines vere Crucis , fed quareriusin illis Chri-

HIUSIC(US, lltCIüCifinlSs e&rcpræfematus.

Keg

Quomodo adorare oportet. imagines , d*

Mi

veliquias Santlorum ?

!

t

Refp. Tllà ipsáadoratione, quz veneramut

empl

res exemplares, qdas repra'fentant, fic imagi-

W

fity

nes Chrifti lefu adorari debent adoratione Za4-

ti])

tri& 5 San&orum veró , ipforüimque reliquiz,

Dnlis; & quamvisadoratioterminetur ad ima-

E

lo

ginem (coram illa énim fle&imus genua noftra)

eit tameninferefpectiva , cüm imago adore«

[ri

tur nontationealicojus excellentiz illi infiden«

üj

tis, eftenim de feresquadam inanimata , fed

of

propter excellentíam illius quem reprafentat,

l;

$. Tho, 3. par. q aj« 4 6.

2e-

*

d

De Mddoratione E Orations;

35

Dijrecat[e es Dominum Deum þ';ygulis

RCl

- diebiis peteudo tlla qua ad [alutem fuut ue-.

bftat

ctfJaria? de quoiníequentibus.

N

: Qgid ejff oratio?

u

— &ef. Effe petitionem ,

uam facimus Deo;

pro rebus nobis convenientibus , ipius Divi-

;

.* ät

nam Majeftatem , velfan&tos ejus, tanquam

[ede

interceffores noftros , interpellando, & pet

iftum a&um religionis profitemur noftram jn-

T

digentiam , & ipfius fümam liberalitatem , rez

cognoícendo illum utauthorem omnium bo.

nado-

norüm,

yme

| Ch!i-

7&»29;2'2:71: ürare ?

It

Rejp. Affirinativà :ve vecaliter , five mä»-.

l,ä

Paliter. ita przícribitjus divinum , Luc, 18,

Opertet femper orare. Atque inhunc finem Re-

demptor nofter nobis in oratione Dominica

rammu

formulam orandi przfcripfit : nam creatura

ma

tationalis non (olàm dependet ab omnipoten-

tiàDei, ratione creationis , vel confervatios

iqui

dint

Bis, fedetiam àliberalitate & bonitate i pfius

adobtinendum finem , ad quem | creata eft ,

vt

ydort

fcilicetad eternam gloríam; & nétentationi-

busab eádem divellamur , neceffario precibus

afidff"'

noftris divinum auxilium , & opitulatricem

j

(cnüb

Dei manum nobis adeffe depofcimus. Filiuc,

trath, aj, 04p. , d. j 40 e 41

h

C 2

Quana

gen.

N

" d

36

De 1. Decalogi Pracepto, Punt,1;

l

Quandónam teneiur quis orare ?

p

Refp, Perfeloquendo, nullum effe tempus

M

determinatum ; nihilominus opinio Ledeímz,

uthabet FAiac. loc. cit, », 45. eft probabilis ;

i

AK

quód nimirum is, qui longotemporis inter-

vallo, puta per unumaut duos menfes orare

mid

uml

il

intermitterer, peccaret mortaliter , nam hoc

RU

foret indicium, fzmma, acíupina negligene

AU

tiz, refpe&u falutis propria,

Rej

um ve[perà , & mané

o

Ef/hzä peccat

, 80n orare

DnE

hia

Refp. Effe peccatum veniale , dum nimírura

quisnegligit pro beneficijs interdiu, vel notu

IN

lm

erceptis, Deogratías agere ; vel illud pra-

ftat inle&to valdé tepidé finerefpe&tu aut attens

CUUf

U

tione : ita R,P, Bauni in/za fumma cap, 2.

(toi

Qnas formulas ivepreces adhibere

[

debemus ?

Refp. Hocftare penes cujufque beneplaci

tüm : namnullum extat przceptum , quod

hocdeterminare videatur Filiuc, Zoc,czz, 2,81,

pra

Coníultum ramenerit, ijsuti precibus & for-

lit

mulis, quas Eccle(ianobis proponit , quafvé

Ür

FiliusDei nobís dictavit in oratione domini-

p

€a,

Eflnà atteniio neceffaria in oratione ?

Re[fp. Affirmativé: nam ut fiat. a&us iíte

adorationis , tenemur adbibere teverentiam

illí

o

»

€$ Oratione.

57

illi debitam , & confequenter illud folum co-

!

gitare,quod cunc fit,

npif

?

JQuale eff peccatum , non orare Attenté

[nz,

'ilis j

Refb, x, In precibus voluntarié & fine ob-

ligatione fufceptis, effe ad minimum peccatum

ntef«

Orate

veniale. Suarez tom. 2. [ib. 3,. cap.. 4, HHI2 3.

nam (uppofito quód aliquis velit orare Deum ,

!hoc

tenecur illud przftare cum debito refpe&tu erga

Peh

Divinam Majeftatem.

Ref. 1, In precibus, ad quas ex obligati-

one tenemut , aliqui dicunt probabiliter,quód

in materiá notabili , fit peccatum mortale,nam

hoc non eft orare , fed potiüs , nt Propheta

initi

od

dicit, za/ís Deum labijs honovat , cor auteus ejus

pfæ'

longéeflabeo. — Alijveró volunt non effe pec-

n

catum mortale, dummodo cum precibus illis

h

ex obligatione períglvendis nulla concurrat a-

&ioincompatibilis , nam attentio eft a&us iu-

n

ternus, quem Ecclefia non poteít przcipere.

Quot funt fpecies attentionis?

plad*

x

Refp. Effe tres : 1, eft , & daturad fola verba

n,BI.

pracis , & eft minus perfe&a. 2, Ad íen(um

r

litteralem verborum , & eft magis perfe&a. 5,

uafvä

Ordinatur ad D'eum ipfum , & rem fubje&am,

lt

pro quà quis precatur Deum devoté, & hec

e(t omnium perfectiffima, quamcünque

"

ex iftis tribus quis adhibebit , . fut-

ficiet, Suarez, /7e, cit.

i

P u-

u

C ;

i

X

h

38

marc

D*—."Df'ï"lfgip —

d

u

P V N' c;- T VM HIII.

n

h

De Vitijs oppofitis Religio'»i . Jentatione

f

Dei,Sacrilego , $ Superflitioue,

:;'uan

ne

Teniaflinà Deum in tuis adlionibus ,ne-

ii

gligendo adbibere tuss — meceffrtatibus

tgadraï

sucdia 1lla,que Deus omnibus bomini-

ilri

bus providit , fptraus ipfum tibi via

P

uádam extraordinarid e& infueiá

:

auxilium laturum effe , de quoin íe-

quentibus.

[

mon:;ïn

-Quid efl tentatio Dei ?

ttih

R

E[p. Eft a&us contra Religionem, quo quís

li

ab(que iufta cau(a aliquid dicit, vel facir.

Á

4

adcapiendum experimentum de divina per-

lpl

fe&ione , v. g. de potentia , de fapientia , de

l&m; ]

iuftitia, mifericordia , voluntate , alijfque

Iweu)

attributis Dei , ut fi imperitus velit abfque íu-

Xl

ftá cauía concionari, nullà przviá meditatione,

hn

fperans fibi 3Deo fuggerendos conceptus, Bo-

nac, de tentat, Dei. pu. vn. n, r,

Quomodo dividitur tentatio Dei

Refh. x. Dividiin expreffam, quá quis a&io-

nemaliquam aggreditur cum intentionecae

i feu(

piendi experimentum divinorum attributo-

ái,

rum;veluti f quis pallio infidens vellet fluviura

ali-

DeTentat, Dei Sacríil, $ Supevff., :

»

aliquem rapidiffimum traijcere , fperando

Deum infallibiliter fibi auxilio futurum,

2. In 4nterpretativam,quá a&ionem aliquam

fett

fine intentione quidem ullà a&uali, quz tamen

ex (ua natura non ordinatar, nifi ad faciendam

iflam experientiam deDeo: ut fiquisex zelo

d

7

aliquoindi(creto , vellet iejunare pertotam

quadragcfimam ad jmitationem Redemptoris

l-

noftri , nam eft . interpretartive velle exigere

T

miracula fine neceffitate.

ii

eff peccatum teatart

,Qualmamr

*

M

D»EVM?

Refp, Regulariter loquendo effe päccamm

mortale, nifi parvitas materiz, & indeliberatio

excufet , nam femper concurrit cum tali tenta-

] quis

tione aliquis contém prusDei,Suarez, Saucbez,

| hii

Sayrus. Leff. Quod fihocfiat per. inftintum

fingularem & | ínfpirationem quandam divi-

H PEI-

Zide

nam,ut innumerz fanctorum hiftoriz luculen-

f;'(que

ter probanr , nullum erit peccatum.

1e ll

Nullumne commififlà. [acrilegium profa-

10n6

nando ,vel abutendo ve aliquá facra contrave-

3

verentiam illy debitam , dequo

in fequent,

!

Quid eft Sacrilegium?

l&iö'

Refp. Effe profanationem rei alicuius facre,

ia

feu dedicate cultui divino, cuifmodi eft Sacer-

ytoe

d?s » Calix , Ecclefia , &c.

viuflü

j

Id

C 4

Qu

quEEmER.

40

be Z. Decalogi Pracepto. Pun&.ï 3.

eQuet funt generarerumyex quarum pro-

//!fþ;

|fanatione committitur [acrilegiumi

Refp. Tria: z. Perfona,ut jhcerdas', veligio-

R:j

fs , (ea ille qui vovit cafhtatem , cum quibus fi

m

committarur peccatum luxuriz , peccabitur

B

[

peccato facrilegi

J

Wt

2. Locus:ut Ecclefía , cometerium,

Aff

3. Res dedicata eultus divino,ut funt calicet;

tij

vellimenta , imagines , veliquig , facramenta,

Bonac, d;/5, 3. d- 6 p. VHic, ton, 2,,

l

Quale peccatum e/i]äcrilegium ?

L

W

Refj. r.Ex(u ogenere, effe mortale, pre-

pter iniuriam illatam rebus facris,

m0u

Rejp.2. &atione patvitatis materia fieri poffe

ha

veniales ut fi quisfuraretur folidum , in ali-

(in

quà Ecclefiá. Bonac. /oc, ciz,

pem

$2 0cculià committatur. fornicatio , vel

H

pollutio in aliqua Ecclefid aut cemeterio ,

eritune [acrilegium ?

Ref. Affirmativà: nam eifmodi loca ma-

)

nent pollutaex zazsrá: fatli , uthabet Sanch.

l

de matrim. lib. 9, difp, $. . 1t. Licetnullaindé

fuboriatur obligatio abfinendi à miffarum

celebratione,vel quo minus mortui hujufmodi

cemeterio fepeliendi inferri poffint, quamdiu

fa&tum iftad eftoccultum; íunttamen aliqui

ï

authores, quicontrarium hácdere fentiunt.

Ferkba

Q

p

De 72::!&. De; ; Acril. C Superff. — 41

Verla c afpeéius: impudici im. Ecclefia

prt.

*

fnntne f[acritegzum ?

L2

e!igia-

. Reff, Nega'tivä: nam ejufmodi a.ïdt,ienesvnon

bu/f

repugnant fan&titati loci, ut indé maneat pol-

bt

lutus, vel quo minus officia divina ibi celebrari

poffint, Sanch./oc, cit. s. 21. cumm Catet, €9 INa-

VAT.

li

Taihus inbonefli ,qui fiutit in Ecclefiás

Mi

funtne facrilegium ?

LÀ

*

f

Refp. Authores dicunt quod non

l

mimirum ejufmodi ta&us fint exempti periculo

pollutionis, quia tamen periculum iftud eft

p

moraliter annexum dictistactibus, oportet

prafumere illos effe facrilegos, & pro ejufmo-

i

di confiteri , ut bene dicit Celeftinus in com»

d.

pendio Thc.ologiæ moralis,

? "i

Efine facrilegium. excitare querelas ,

j

- turbas ,ininrias in Ecclefia?

Reff. Suarez de Religione lib.3. c, 6. dicit

41

uodfc ; namejufmodi actiones inferunt

iniuriam]loco facro , & fpe.cialiter prehibentur

Fanch:

T

per Can.

Decet.de immunitate Ecclefiarum 1

c. Alijveró refpondent segativé. dicendo

quod

P

bilis

finon concnrrat con

temptus, welnota

n

pcrturbatio offici j di

vini, tranfgreffionesin

nii

jni

fcanone Decet gomprehenfas noneffe mortae

[

les, ZIngelus, Sylvefi, INavar, Leff,

Efine

j

xe€

Ü

r;gï'.

A

4

,D;.I. Deca!agz' P;

&cepto. Punfi.s;

Efine facrilegium vendere merces

ia Cometerio

C'iietanus refpondet quod fic:nam hoc eft

hj

grofanare ocum facrum, mortale tamen non

rim

eft ut habet Le(, duh. z. & Filiuc, zrad. 24..

: UT

|ntg

260. qui ejufdem opinionis funt com Caietano,

90

Effne facrilegium ferari rem

profanam

92 locofaero ?

| ?(Wll

Reft. Aliquos affirmare,

prafertim prop-

ter Canon, Qtijuis inven

!A5 17.2, 4, qui

lj

dum divet(a facta diftinguit,

divería facrile

t

gia

W

jj

comprzhendit,nim. fzcram de facro;

Sacrum de

san facre: non [acrum de facro:d eft , furari rem

facráin loco facro:vel facram rem in loco pro-

[

fano:vel rem profanamin loco facto : ita Nan,

þulm

ii5

Valm,VajEyg Suar,Fil.Ld)'m. Bonzac, Ali jtamen

Il

volunt,non effe facrilegitm , füuppofito

,quód

zes illa furto (ub

]

Á

ata non fuerit commiffa curz

cPPc

Eccleíiz , uti eft, ar

gentum gazophylacij , ac

M

alia oblata jitem fün

W

es campanarum , breviaria,

facerdotumeft, Leff; Goninch, Enr

iquez. Vi-

n

Ó

(EtþQria,Fagundezä

eHalenam eff peccatum , quando

quis

Jacrá feriptura lndibunde €à ad

jocos vtitur.

Í

Rejj'ïr. Effe facrilegium mortale

, dum nimi-

[

fum quis irreverenter abutitur re fa

ctá profa-

E

nando indigaé verbum Dei,

Leff, lib. 2. c, s.

ET

dub.3.

EW

Qu-

x

*

DeTema:. DezilïiSdcril, CjSupa;y?.y : 44

eQuomodo confiteri oparyet facri-

legium ?

e

Refp, Requiri , nt ponitens. declaret ma-

108

teriam , uirum ícilicerillud commiffüm fuezit

i.l h

perfurtum , luxuriam , profanationem facra-

mentorum , aut. aliorum vaforum Íac

At

mrum &

&c, Bonac. lac. eit. 2.26.

n

Wwnquam w[us fuifli [nperflitione ali-

quá ,uno ex iflis (equentibus modis?

od

1, Ad devinandas ves occultas , ponendo cere

qi

: 8aliquas herbas, fub cervicalileótitui , &c,

:gia

7

vel aliquid aliud fimile faciendo.

?. Ad exercendum aliquem atbum magicum,

em

five dcín fiat per curiofiratem , utdum quis an-

(

4f

. mulum quendam adhiber , ut in vitro diftin&té

fonent emnes horz, Vel fub pretexta Cbharita-

a

"

i5 , ut fanandi morbos aliquos incurabiles per

n

appenfas fchedulas , vel certasaliquas preces,

Velexmerá malitia, ut eft v.g. mirabiles &

,

occultos facere nodosin ligulis, equi pedem

rial,

perincantariones , autalids clavo pravé infixo

Vr

fierifolet , exulcerare , &c,

. 4. Dumquis alicui przfagit malum ,aut bo-

I

num , rerum futurarum eventum per certas

Obfervationes impertinentes: ut fitale fomniü

fomniaverit, velifte diesin individuo malé

fuccefferit , vel taleanimal ipfi obviaverit, hoc;

1

&hoc, infallibiliter accider; ftem ut fidem

d

adhibeat, indéque aliquid colligat ; fi &nus

j

p

culter alteri per modum C:ucis fit fuperim

J«

Itus

44

De 1. Decalogt Præxcepta. Pun&. s.

ficus ; vel fifal effundatur , aut fi videat nume-

IT

zum tredecím perfonarum aflidere meníz,

a

uid e ]upwjïilia?

Kefp, Effe falíam quandam religionem , per

quam culcus divinus redditur creaturz , vel

l

t

Deusipíe cultu impertinenti dehonoratur.

&wamef ifla creatura , cui vedditur

cultus divinus.

Kej

&fup

Ref», Efe Dxmonem, qui honoratur inftar

TC

Dei, dum nimirum pro effe&ibus extraordi-

lm

narijs & fuperantibus nature vires , folique

N

Deo refervatis interpellatur, Ut quandó ali-

b

quis defiderat ipfius izffrattionem , ad vesoc-

cultas & fecretiffimas addi(cendas , per diviza-

?Honem vel auxilium ipfius ad patrandos effe-

| !

[ia

&us mirabiles , per zagiam , velipfius direttio-

Iy

zem in adminiítrandis negotijs, per vanam

T

quandam ebfervationem : Et hz funttres prins

noi

cipales fpecies fuperftitionis, &c,

O

. Quid intelligis per cultum imper-

Ín

Huentem ?

li

Refj. Effe fervire Deo ceremonijs inutili-

bus, & nonconformibus ufui Ecclefiz ; ut jeju-

nare diebus dominicis potiàs , quàm reliquis

diebus ; abftinere ex devotione die Sabbati à

fi

nendo, ac interim .alyia opera mechanica exer-

€cere,

9I

-Qualeuam eff peccatum cultus im-

.

perti;zem ?

—

,nam

3:/]7. Non e(fc nifi peccatum veniale

bona

REU

&

— DeTestat. Déi, Sacril 4 Soperf. — a

ts

"

bona intentio , unde illa procedit , dimínuit

malitiam 3 Sancbez., lib, 1. cap. 37, num., 10.

)uid eff Divinaio?

p

vi

Refp. Eft fuperftitiofa przdi&io tei occul«

te , quz fciri nequit víà erdizariá , £5 bumand,

uid efl acdlus magicus

j/d

Refp, Effe aliquem effe&um admirabilem,

& fuperftitiofum, qui excedit curfüm ordina-

lt

ii

xium naturz ; ut e, g. folo verborecludere ofti-

um,curare morbos certis precatiunculisz quí

Qu

) di«

effe&us mirabiles,fi vergantin damrum pre-

ximi , appellantur maleficia.

500

uide[l vana ob[ervatio ?

Jitie

efe

Kefp. Eile quoddam augurium five ptogno-

fticon boni , vel mali , ex confidetatione cerra-

ii

Iaf

rum rerum , caíu fortuíto accidentium , &

natutaliter incapacium przfagire aliquid ejuf-

pn'n-

modi , V. G. incidere in leporem jejuno ftoma-

cho, crederemortem fuiamici , ex eó quód

fomniaverit dentem fibi excidiffe,

tili

ln quo confiflit malitia mortalis iflarum

trium [peciermm fuperfHitionis ?

. Kefp. In eo , quód quis przftet homagium

qms

emoni inimico Dei , & generis humani, ip-

itd

(

fum adhibendo; ut operatorem five adjutorera

omnium iftorum effectuum,

Quomodoa cognofcimus talem. effcélum À

epone procedere ?

Refp. Ex eo, quód talis cffe&tus nequeat fieri

n

14

natrraliters namomtnia redia, quz adhiben-

tut

z

d

A€ — De l Decaloyi ? ; M apio m

ml

tur , ut talis effe&us fequatur, funt vana, in

sf

]

utilia , & impertinentia , có quód per nullam

vím,aut caufam naturalemi ad eju(modi effe«

étum producendum ordinentur,& confequens

M

ter neceffe eít, u: talis effectus procedat ab alj«

li q

quá causa plusquám naturali , quz nullaaliá

elfe poteft quàm ipfe Deus , vel Dcemon :atquí

Kinf)

n

Deo itte effectus attribui non poteft , nari nul-

la ex(tat promiífio in facra fcriptura , neciri

PWdUI

do&triua Eccle(iz, aut exetnplis piorum homi-

W

num , quàd Deus velit applicando ejufmodi

A

inedia impertinentia, revelare extraordinarié

(

ii

res abítrufas , & fecretas : vel fit productürus

effe&us admitabiles , contra ordinem natura,

.?!Iit

folimniodó ut fatisfaciat curiofirati, atit ina-

litiz füperftitioferum: vcl quàd fit prediétu-

l

£üs per varas, & ridiculas obfervátrionies , felí«

b

cem aut adverfum rérum fucceffum , qui à fo-

lp

á ipfius infcrutabili ptóvidentià dependet; &

ij

confequenter concludere licet folum Dosma-

j/

nem effe autliorém liorum effe&tuum , propter

pacum explicitum ve/ implicitsm , quod fu«

perítitiofus cam illo inivit; Zo/er. lib 4, c, 157

"

ler

i, 2, €8 3.

vin

uj

Quid eff patium explicz'tum Cuftp

(n

Daomone?

fin

- Re/'þ. Effe conventionem verbaletti cüii

u [/

Damone, vel expreffam intentionem fi uPer&i-

tiofi , utapplicando talia media vana ; & iríuti-

I*n

lia ad producendum talem , & talem effe

&ums

Da

,

39

a

]

Y

De Tejtat, Deiï

» Sacril, €9 Superft

b' 47

"

Dermon infállibiliter concurrat , talísque effe-

üllani

étus fequatur,

iefte

S$uid eff patdum implicitum:

Quene

.. Kefp. Tunc aliquis paétum implicitum cum

b ii

Domone liabere dicitur, quando in omnibus

]aali

fuis a&ionibus non habet quidem intentio-

:atquf

nem exprefIam adhibendi Doemonen, interim

)

tamen ad ejuímodi a&ionem five effsctum

iecit

producendum , utitur medijs impertinentibus,

Qs

qu& provenire non poffunt nifi ab ipío Dosmo-

(riod

ne , ita ut velle talem effe&um per talia media

Ünati

fittacité velle Doemonem effe authorem calis

biny

effe&tus, Toler.Ib. 4. c.14,

ituld

eQuid i quis producendo talem effctfum

jcie

Yeunnciaret omni pacto Diabolico ?

didi

Refp. Quód renunciatio effet inutilís , foret

N

enim cohtraria actioni , oré tenus dicens u-

j:l

nhum,& actionefaciensaliud. — Bonac. zom, 2.

ld

dip. 5. 2 $ p-3.

o

Divinatio fatia per imvocationtm taci-

*optef

tam ,potéline e[[e venialis :

d li

Refp, 1. Ratione parvitatis sateria, venias

/

em effenon poffe,nam velin minimá parte di-

vinationis ufurpatur cognitio rerum occulta-

rum, qu& foli Deo eft refervàtá $ hoc autem ef-

