& qui partem , five intereffe. habet. refpe&tu

fmac Qd

preda conquifitz , vel qui ftabat in excubiis ac

Diratius

fpeculabatur, dumalius furabatur,, velalio

;

io il

modo fuam contulít operam, ad damnumil-

pam G

latum,

7. Mutus, qui obligatusex offczo , ut loque-

'o0penu

fet. D

retur , autclamaret ad confulendum , repre-

hendendum , precipiendum , diffimulavít,

m fpccä.

L

conticuit , necullum verbum protulit.

9. ANon Obflaus: Qui non impedivit dam-

/

]

! R(Wf

l

i

num, adquod tenebatur ex cyjzfcz'a, & poterat

impedire. '

þjïam L

9. Non Manifellans : Qui non detexit, ac

indicavit malefactorem , cüm effet obligatus

yejn

en

ex officio illum manifeftare , ac declarare Pre

damno refarciendo.

ij &

j d

Q «o ordine ii , qui cooperati funt ad

jett

R

— damnum , obligantur refli-

r n

tuere ?

uíahuti

Reff. x,Is, quidamnum precepit, primo

j idit

ecam loco tenetur.

2, Quiillud perpetravit, & executus eft,

ilius

i (luigonfuluit,&üc de caterís cooperaa

toribus efficacibus , fecundüm ordinem, in

od

verfibus fuprapofitis noratum, — FZiue, tract.

d jl

324 [2 3' no 460

Quamvis probabiliter Leff.

p ln

nittat

bib, a. 6 33 db 6, 9. 49 nullum adt

ordi-

n

m-—

"ia

252 Dez.€$10. Der, Prae-tepto. Punt. 2,

otdinem reftitutionis poft aulorem damni , €3

W

ditni

executorem , (qui primóobligati funt ) inter

rcliquos quinque fequentes, nempé inter con-

fultorem , coníentientem , fautorem five ad-

m

ulatorem , celatorem , participanrem , &c. qui

lt e:

omnes, eó quód cooperati fint ad. damnum

nüinjun

pofitive , hoc eft , per a&ionem realem & effi;

Mftms

cacemtenenturin folidum. Zeram íi aliquis

W

illorum primóreftituat, reliqui nontenentur

]

l

ipfireddere nifiprorar2 , inquantum fcilicet

quivis efficaciterconcurrit addamnum cum , Ài

illo.

Hoctamen judicium , & partitio moralis — rj

fieri debet per prudentem zftimationem dod |umc

alícujus Cafifte , qui examinatisillorum ratio- — | &epdl

hibus, dividet inter illos valorem reftitutionis,

RI yutr

habi:tá proportione concursüs cujufcünque ad

maltn,,

damnum , procurans , ut quivis fuam partem

ïiS,bonm

lt dim

excooperatoribusrefundatprimo , qui refti-

tuit: Quodveró concernit illos, qui coopera-

IT

ti funt zegative : uti funtzeutus , non obflans ,

i w

uon manifeflans , qui omnes efficaciter inluxee

ruatin damnum non per. fuam actionem, fed

NT

per omiffionem actionis , quam debebant prz-

Ut

ftare, fcilicecloqui , impedire, revelare dame * | ii:qi

num , veluti obligabantur , ex officie , non te-

hw

T0h «

nentur adreftitutionem , ut habet Leffius, nifi

deficientibus caufis pofrtivis , qu magis cen«

L

fcntur influxiffe in damnum , quàm cauíz

iCjudi

:zcgatiw..

fojtis (

ARt. [

Qui

B

7 N

lDe Re/?imtiane.

253

d A

Qui pqumæ: , féve pracepit inferri

n ) i

damnuum , tenethrue ad. veparandum

eittet Q

illud , v2 quoju[[us excedit

'em fea

Refp. Negativé : Nam exceffus provenita

m, Ug

malitiá executoris , non veró mandati ;

d dani:

qucd

ipfiinjunctum fuerat.

dem &

Poffümne con[ulere il , qui paratus ef

sf dit

Rontenez

furaricentum. coronatos , utfuretur

YtULTI xdxfff

í

folam decem ?

TOR wf

Refp. 1. Hoc poffe fieri refpectu ?jufdem

emninó per[ona ,cuiipfe paratus eft furari cen-

rtijenti

onen

tum coronatos,

Namtali modo redditur di-

lonjm t

&z perfonz obfequium , dum furi perfuade-

tur ,ut reli&o majori damno , minus inferat

reftituti

*

malum, five damnum in comparatione ma

jo-

um

ris, bonum eft potiüs cenfendum , quàm ma-

um p

, quit

lum , cüm non fit malum , nifi szaterialiter, Sic

p^tef? quis confulere illi , qui eft paratus. occi-

u o

l

l

[

dere , vel mutilare alterum , ut folüm baculo

L dl/

N

jec

illum percutiat.

Monem,fï

2. Steff aliaper(ona ,cujus malefa&or pro

tunc non recordabatur , dico non poffe hoc fie-

bebon

velate l

ri: quia Gic inferretur. injuría: illi perfonz,

dum manifeftaretur.

j

"Atque ob bancce caufam

non excufatur Loth Gezef, 19, nifiratioue

eliusy!

Íus magna perturbationis , que ipfi mentem,

mai^

un U

ac judicium offüfcabat , quód obtulerit. Sodo-

mitisfuas proprias filias , quiillas non expere-

bagt , fed juvenesillos, quos in domum fuam

l

recepee

ade

2134 De 9, Dec.&$ xö.ifmæpfä;iäazäi.

réceperat. Urhabent LeffeSanch, quicitan | |

hi du

S.Thom, Lyran. Toflat, Sot.;

j. Poffum contulerealicui ; qui mihi mas

R,

lum inferre intétitat ; vel mea boua diripére;

xbile

&c. aütalio modo meé dámnificáre vult; ut

hlnr t

potíüs fuum maltim propo(itum exequatur i

nodo d

alio , abfque co, quód ei fpecificem aliquani

fit boti

perfonam , dicendo: tam mulci ftint in hàc ci-

0.'10.72,4

vitate ; velloco ; quitibi loco mei effe poffurit;

tum,

adilloste confer ; ac me miffurn fac naim nule

hri, fl

lius damntim protunc confulo , fed (olüm mes

Mterfds

ümà me ipforémoveo, Sancb , de

j 'jdf Yil lz'þg

ptin

B. difp. i, v. 25

&l i

,Qui potuit impedire damnum , nic ià

MW

men impedivit , tenetárue ad ré-

Mij ee

f'itutionein ?

Tortl

— Refp, i. Sinonfuitobligatüs adhoc nifue*

Ws

Rn

eharitate ,nontenetur , nam peccáatum corm.

Tiv

tra cliaritatemi non öbligat ad te(tittitióe

2- Pï

fiem,

Teu

3. Siadhoctenebaturex ofícis , obligatüf

Ual s

ad illam , peccavit enim contra juftitiam,.

PNP(

4, Siillud non poteratimpedire , nificttti

tünaximo füi darino ,nontenetur ad reftitutio-

nem ,nam notobligavitíe reipublicz, quód

vellet exercere füum officium cum tali onete,

Leff, lib, 2,, C 13 9. 70,

i

[

Itili

1

"

- De 'Rcþäimiz'm.ä..

ifj

ii

hqnas

Qli dubitat , num fuevit caufa ejï'þax*,ægc

ne tenetiirne ad veffitutionem ?

eniii t

Rlefp.' Negativé i Sidubiüui

pHus eft pro«

a d

babile, & bene fundatum.

Jm dubijs enipi

€ vl; !

smelior eft cónditio pajfdmtif $ atquï i$ , qui talí

xeq'uaïur

mododubitat, poffidet fuam libertatem , ac

em ag

fua botia , ergo. Sancb, inopere inóral, lib,x.

inin hu

ci IO. Z. 44'5

Szc 1$,q/41 dedit confilium | dam-

df poïï:

nofum , poteft illud in füum favorem interpre-

( naumr

tari, fi dubitat de effe&u fui confilij ? ffecias

d(ci e

liter i damnum longo temporis fpatio interlap-

fo primuüm confecatum fuerit.

'»mtri»:.-if

$ub quo peccata. tenetur quis ad vé-

/fimtiazrem 2

j, i

Refp, Effe diflinguendum : , Pro fusutmá noa

tabili, Gd mortali , tenetut quis fub peccato

M

i

mortali , ratione fcilicet damni, quod Domi-

adhdc )

nus patituf per injuftam detentionem | bono-

cium v

rum fuotrüm;

j ii

2. Pro[ummá levi , tenetur quis fub venía-

lipeccatoratione fcilicet parvitatis fuz, Filiac,

,

oblig?.

IU ACL, 32. 0. 1. d. G. 1,21.

Jtart

Propone nobis aliquas. regulas ad redià

] mlc'

faciendam veflitutionem ?

Ld fe

(it

Éccetibi qnatuor fpec ialifimas :

blicz; f

ll d

i

I. Resula.

Quifnuis detinet rem pertinentemad alium,

nee

ive illam poffideat boná , (ive malä fide,.te

tur

l

m

Vs

z

þ'e » ö 10; Dec; Præqekt; P;mfi, 2;

cu£ primüs illam reddere ; nam verus Domínus

non perdidit jus ; quod habebat in illam , ita u£

etiam eam accipere poílic quocunque loco eatti

| Opört»

occupaverit, finé omüi obligatione reddendi

f if

pretium ei, düiillam emerat, velboná, vel

J

malá fideeam poffederat , nam non. videtur a«

inegad

um

quitati confentaneum , ut quisemat bonum;

]

quod aliàs ad ipfum fpe&at. Sancb. in oper:

Wi

|

gaoral. lib.2,.0.23. 9. 2.

zód[fives non am-

Ya titi

pliusextet,eà quod v.g. fuerit vendita , cons

dtgiue

fumpta, vel dono data , runc fi poffetfor , qui

atl do

ipfam alienavis, fuitmalz fidei, tenetur rcdde:"

re valorem æquivalehtem reialienatz * $;vero

Itt rf

50 W

feit polfeffor bonz fidei, tenerur reftituere il*

lud , in quó fa&us eft ditior , eó quod v. g. ven-

Ubexr

diderit, donaverit, velconfumpferit , cum

Ilj ptríon

nonfit rationabile , ut quis diteícat bonis

o Quar

alerius. —Leff. Jib, 2 cap, 14, dub. 3. num. j

QUE

E. G, fiquis confamp(iffer, & bibiffer ca-

qllifäl[oj

dum vinipertinentemad. alterum, contrá

entrin

cadofíui vini domi affervato , peperciftet

Áincii

talis inquam , deberet. reftituere valorem

dt(i(khæ

vini, undé fa&us eít ditior.

Quod fi 1ilam

taDtqm

zem pertinentem ad alium gratuito donáf-

minueb

fét,ad nihil ceneretur : nam non

ttifnen

fuiffec fa&us dixiot;

Dem,

-«0$ O $0s

Obl

jLRe-

"Prop

P

T

De Reffitutione. :

257

Donitt

II. Reeula;

n dl

how - öpörtät fernper reftituereperfonz damnum

reddtd

paffze , i fit poffibile ; ipsá veró per mortem

xj 1

füblatà ; heredibus; & non applicare reftitu-

vitaut

tionesad res feuoperapia ; quandó perfona

it bon:

damnum perpeffa commod? reperiri porelt,

j

Quod (i ipfa non inveniantur , vel hoc fieri de-

Dond

beat nimiis fumptibus , qui quafi rem ablatam

i, d

adzquüarenr, velnulla fubfitfpes verum repe-

»Mdï j *1

riéendi dorninums tuncfieri poteftpia illa ape

yetut rf i

plicátio; ad quod Dominus tenetur rationabi-

!

: "

liter confentite, Bozac. dereffit, difp, 1. d. S.fh,

re(h'tucüï*

$ — Qued fi fit cómmunitas aliqua , cui fierí

TT

debeat reftitutio , & impoffibile fitin particula-

jj ! :

ri perfonis damnificatis fatisfacere , omni ftu-

a

dio curari debet , ut reftitutio convertatür in

[,' Ü ylti

bonum univerfale communitatis;

Szc 1llis y

bibll :

qui falfo pondere ; & menfurá , multa vendi-

j e qu

derunt in detriihentum boni publici , néc pof-

fünt retituere perfonis damnificatis , períua-

cpetcilïä

[e VB[O?

deri debet ; ut pondusfivé menfuram fuam in

uodf"d*

tantum aügmenrenr, in quantum ab illis di-

jl

minuebant , utita bonum püblicum , quod de-

trimentum paffum eft ; recipiat reparatio«

if i

/

nem,. .

IlI. XRe" "ulà;

öbiigatlgr quis zoraliter laqigehda-, teftitue-

ä]

7

ieproprimá commoditate, nifi fubit legiti-

ma

Pars 4/,

R

ma excufatio. Nam preceptum reftituendi

tonem

eft zegativim ,(cilicetson retinebis injuflé Lo-

Mura,

um alterius , ac confequenter obligat pro, &$

NT

Venient

femper ,ita utinjutus detentornon reftituen-

do ,fi commodé illud praftare poflit , verfetur

petveti

in ftatu peccati , ac obligatusfit, reparare ome

yealiq

niadamna, quzex injuftà illa detentione pro-

tit; ul

venerunt, Vzfa, de reffit. c. y. $. 1. dub,

fitudi

zum,ag. Bonac. dereflit.d. . q. g. p 2. num,

li, Qi

2.3.4.. Med. dereffit, q,6, D.Thom, 2,2, . 62.

t inquil

art,6.

petinent

uum;g'.

IV. Regula.-

jron

Toties quotíes reperiri nequít verus Domis

facüns

nusad ipfi faciendam reftitutionem , femper

Veterun

illam applicare oportet ad opera pia. Lef.

Moteri

lib, 2 c,14,. 39 loquens de bonísincertis fa«

»

at

citiftam diftinctionem,

SNI

1. Si funt bona injufté acquifita ex delile ,

M

puta per fraudem, furtum, ufuram; oportet

PUEEU

illa reftituere pauperibus , non quidemex jure

fcili

naturali, nam lumen natüirale nón docet , qua-

lcdj

re bona ifta potilis ad pauperes , quàm ad alios

r |

[/

pertineant , & quod adhuc plüs eft, (zpà ejuf-

7

j

modibona adjudicantur Domino illius loci

4 &

poft diligentem fcilicet perquifitionem , quo

Titm

foretcontra jus naturale , fi ejufmodi bona

Itet p

&d pauperes pertinerent ; igitur hzec obli-

00 illi

gatio provenit à jure Canomico in puni-

Afeti

tionem

limte

M

p

lÁ

De Reffitutione,

2j9

fioevd

tíonem fcilicet . deli&i.

Cap, CH tu, de

t h

furts,

nj

2. Sifünt bona poffeffa fíze deliffe, pro-

rellitus

venientiaexcontractu: v,. g. fiquisea habeat

,vels

per veriditionem, Mutuum , depofitum , vel

?81'2[6 0n

per aliquam aliam fpeciem contractüs , & nef-

tnonep?

ciat ; cui illa debeat reddere; fec/usa omnicon-

j dj

füetuditie incontrárimm. , poffunt . retineriab

) n

illis, quiea poffident; poftdiligentem fcili-

n, ï. 2(1 q'&

cet inquifitionem illius, vel heredum , ad quos

pertinent, ita

Petrus INavar, lib, 4, cAp, 2

4um;47j. Nam Canones qui przcipiunt re-

ftitutionem bonorum incertorum pauperibus,

ensDuo

facitint folüm meritionem de bonis , quz pro-

venerunt ex delLíio,

D (CW

)nanm epimionem Leff.

t

D

non exiftimat improbabilem , quamvis dicat

contraríümeíle magis pium ac conformius

s/inwtisf'.'

fen(ui Do&orum,

"T

3. $: fint bona imventa: aliqui tenentea

l; OFOæ

pofferetineri ab inventore poft diligentem

Ícilicet inquifitionem pro more&coníaetudine

lmet f

joctt ,qü

loci, $o deveffit. lib. s. a, 3. art. 3. Pet. Na-

nl

vari lib, À. c. 2. num. 7$. eit. Ledef. AMed.

Layman.lib.3. c. 9. quath fententiam Leff, z,

lgt

ilius !

48. exiftimat probabilem, quamvis contra-

E qui*ï

rium fit magis pium , ut fuprà didtum; — Nama

licét plüsptofitánima Domini incogniti ; lo-

j

jo;

co illiusreftituerepauperibus, quàm illabo-

Haretinete, tamenadid nemo obligatur s

Mi PW

g

nam temporalía non reparantur fpiritualibus,

E

- qua

.-'522&

140 De 7,€8 xo,Decal, Pracepto. Puntt. 1,

quæfunt ordiixisfuperioris.' Si tamen inveus

tip

tv fit dives , confulerem ego , ut pauperibus

H

eadiftribueret, .Eft enim magnum charitatis

opus.

Videatur Diaz, trat. 3. mifc, refol.

Püg, 2.

a

fi0Q,

Quinam, inteliguntur nomine

AMDeraum ?

plicati

&xet,

Kefp, Noníolüm mendicantes , fed etiam

(umpt

pauperes verecundi , quibus defunt res necefe

ff

fariz ad convenientem fuftentationem , mona-

DN

fteria , hofpitalia , ecclefiz , uno verbo ; omnia

loca pia,

"zor. Navar. Fafg. Molin, Regi-f

Tti

zald.

Nomine etíarnm pauperum intelligi

offunt animz defun&z , que clamantin

purgatorio , sweremuui mei, pro quibus

Kf/p

poffunt legi Miffz , ac alia opera pia fieri, Bo-

d

zac. dereftit, difp.3.q« 3. p- 4-9. $-

li

Bur,

Poiéfine quis fibi ipfi applicare veffitue

ditem

tonem bonorum iucertorum?

ii

Refp. Leffium , €$ Navarrum velle, hoc de-

bere fieri per confilium confeffarij , vel alicujus

Q

Cafiftz , netalisin propria caufa nimium -

fuf

veat fibi ipfi.

Sunt tamenalij , qui dicunt,

ale

AMolin,

illum hoc poffe propriá authoritate,

qllc

Sylveff. Vajg, Navar.cap. Y]. uum. 9. AMr-

dfj

, din. C, deveff, 4,3« Sanch, lib. G moral, cap, Y^

qu

HHNB. $4«

lien

Si

p — m

s

—

De Reflirmtine,

26I

TTR .

en t

8i poft

iflam applicationem factam domi-

^

auptribus

pus compareret , tenereturne qm': r€

v

charitd

dereiflud bonum ?

jr, rl

Refp. Va[g. Henriq,€9 -Axor. dicere quod

mitt

non. Namtalis acquifivit dominium ab ap-

plicatione, Alijtenent, quód (ibonum adhuc

extet , debere ipreddi: fitamen illud con-

d

fumptum; alienatum , vel alio modo expen-

t n

fum fit, non deberereftitui, ILeff. Filiuc. traet.

yem,mote

324 €, 4« 91.99, 7Molin. tomo, 3. d. 7 4'] HHH 4

ibo,0

j

Mali, V

qenetárne quis reffituere þ:ctwiam ; Pt*

m ij

lufum fraudulentum , acquifitam ?

dana

i i

Refp, Cum diflintlione 1 x.. Si non ufus eft

ïa fer, )

alijsfraudibus , quàm qua ordizarie in ejufmo-

dilufu,loco,acíocietateaccidunt, non obli-

Nam lufum fuit fecundüm confuetu-

gatur.

' röflt'li'

dinem loci , quamvis aliquis ludentium illam

n

ignoret, Leff. lib. 2. c. 26. d. 2.4, 14. €9 1.

je

2. Si ufus fuit fraudibus extraordinarits ,

| VCl ZI!'CUF

quz nondependent ex induftria lusüs, v.g.

yimiu ^

fuffuratus eft chartas, vel notis diftinxit, aut

Tunc, in-

L]UI

(

aleas adulterinas adhibuit , &c.

Jl

"

quam , fi aliquis negotium habuit cum Zzfore

Wl 911

de fraudibus: infamato , quialium — decepit,

j)

quoties potuit , non obligatur ad . reftitutio-

nem. Nam per tacitum confenfum quivisfe

G-

R 5

EE

£62. Dej.€2 10. Decal. Pracepto, Punti. 2,

deceptioniexpofuit atque fubjecit; volenti

t

autemnon fit injutia, — Layman. trat£, 4. feff.

3.0,21, 24.3.. Siquislufit cum fidelibus , at«

[

L

queab omni deceptione exempris luforibus,

vel qui padii fint fe fideliter lufüros effe ; ac

talis fraudulenter ludat , ultra peccatum mor-

tale, quod in materiá magni momenti com-

Mj

mittit, obligatur ad reítitutionem. — .Quod

mode]

idem intellig? debet de omnibus permntationie

dveni

bus . conventionibus : fitamen , uti fuprà dixi«

lhnn

mus;,nonignoreturtalem , &talem in hifze

exllt

QUhig.g

rebus fraudulenter agere , & nihilominus ejuf-

modi contra&uscum eo celebrentur, talis in«

tàvlo

qu

^

am , fecínfo pa Cfo , eximitur & à Pebggtg ,&

lia

Mu

zi rc&imtionet.

guiprä

eQui multum ludendo. deperdidit abfque

EU CX]

0s quodpecunia expofita uerit , teuetürnt.

fitote

in con[cientia ilnd. foluere ?

t ü

Ditit

Reff. Negativé : nifi exlege aliquà pa.;i;'f

ïgu!:ïri"ad hocobligetur , quamvisenim jure na-

turali teneatur adimplerefuam promiffionem,

nihilominus probono publico , Jus Civile.

Dealeatoribus, permittitilli , quí tali modo

R'ffo

multum deperdit in ejufmodi lufibus fortuitis,

itte

utnihilfolvat. — Bozac, de ludop. 3. num. 2. !

[ci

AMilbard, infum. cap. 64

Layman,

fer, eit.

Ht

teft

!

don

Qui-

[^ l

D.e R ejzitütian e, -

263

ol

uomode reflitui debez moneta.| falfa

^ Mi

JUS , d

(Cfeienter expen[a nullà tamen prorfis com-

mupicatà operá , vel confilio cum di-

Yoribu,

Gamoneta fal[ario?

TT

:qm Wi

Yb

Refp. Si perfona damnum fndä paffa coms

mode rcperiripoüït,'igü-[atisüeti debet : 6

. D

ytat

inveniri nequeat , vel jam iterum probabiliter

iftam monetam expenderit, & confequenter

[uprä di

T.

exiftat indemnis, talis quidem pro valore pe-

cuniz ac ratione fug deceptionis peccavit, juxe

ninit

ta valorem monetz , verum probabiliter adnul-

: t

«t

lam aftringitur reftitutionem, Nam talis mo-

neta ad infnitos deveniet, dummodo is,

qui primóiftam accepit monetam , illam ite«

"T

rum expenderit abíque ullo fai damno, fi ta-

mencertó fciretur, inde confecutum fuif-

i

fe dainnum

1

3

reparatio ilius fieri dee

berét,

" gata'-

mj

Quas. ob caufas lices veflitutionem

vifiond

df)jz?,rre ?

i (

lia

Refp, Ab Authoribus plurímas enumerari,

interquasin praxi hec eft magis erdizaria:

] g

Ícilicet fi reftituens bzc € 555c magnum incur-

m

reretincommodum , v,g. fideberet vende-

refuam hereditatem vili pretio ,. fi reftituen-

am,;

do non poiïet fuftentare fe , aur famili

&c,

Qyj.

i

2.54, De 5. &6 10, Decal. Pracepto. Punti.2;

&c:e

uf

Atque huic jufte dilationi , tenetut

creditor ex charirate coníentire ,

ob grave

i pa

iau

damnum, quod refticuens paterctur T quod fi

creditor foret invitus, Íine ratione foret

IN

de fto.

Bonac, de reft. a'g/jh L. quilt p. 1..1.

imd

(t00t:

&i ereditor effet in pari, veladhuc in ma-

fio

jori: mcommado conjizmtm teueretár-

ihot

ae tatis dlls rc/izmere ?

lu

Reff. "Afirmative ; Nam coneimo innocens

tis deber (emper effemeliorquàm delinquen-

tis. a. derejh:., c, 16, dub, x. Filinc, trail.

Re[p

r

31.2um. 148

fidi

obizgamme quis decidere de fuo. flatu ,

liti

€$ conditione ad refitueudum ?

lr

Refp, Cmn diflinflione ; y.. Si ftatus iffe fmt

tl

acqm[itus per peccatum inju[litia ,v, g, rapi-

nam, uífuram , &c,

Dico illum oblgari,

PW

Qf

iïc emm(olum recxdlt in fuum pn&mum fta-

Interim

ïcenrl

tum, ad quem culpa ipfum elevabat,

T

ptobabxle eft , illüm retinere poffe id, quod

eít neceffauum ad vivendum Gmphcntea ac nu-

fin

trxendam familiam fiam : alids calis (e redige-

I

yetad extremam neceffitatem , in quà licirum

Tür

eítaccipere bona aliena. Sor, Leff. Bomac. de

veff, difp. 1. . wle. B« 14 14- Interea omnimo-

La

qu'

do allaboret tenuitare victus , quantum ipft

fne

poffibile eft ,ut vel totum , aut faltem parrem

feftituat.

fav(

2 N

X

wn&.:;

De Reflitutione

26j

2, i ftatus five conditioiftanon fuít acqui-

, tentt

übgar

fia per peccatum. injuflitia , per alia tamen

peccata, v.g. ludum , commeflationes, luxu-

: qiií

iiam , non obligatur talis ad hoc, ut. decidat

n forc;.

de fuo ftatus creditor enim debet ex charitate

iftam dilarionem fufferre, ad evitandum fcili-

cet notabile damnum proximí , ne deturbetur

u

àfaoftatu , quod eft valdó amarum perfonis

li

in honore pofitis. F7/isc. trat!.32.c $.. 147

nfas redditur quis liber à

Quas ob cà

(o tatote

refHitutione 1

deli

li !

Refp. Ob duas fpecialiter : x, Quandóreti-

netur bonum alterius per compenfationem ju-

ftialicujusdebiti , ac proraraillius fequendo

u n

J

limitationes paluló fuperiüs declaratas,

Ut

a

habet Sayr. Nam hoc non eft retinere bona

tUf I/M

aliena , fed fuum proprium bonum , etiamfi

/ go mf

peccarum fuerit in acceptione furtivà illius, ac

oblp

cum intentione furandi, nihilominus cogno-

"L

s

fcens pofteà, fubeffe debitam compenfation£ ,

|net

non obligatur reftituere, Fi/iuc. loc.eit.n.150.

il, V

2, Quandó creditor liberé, & voluntarié

&[Cï,a(m

fineomüiignorantià, vel coa&tione condonat

TE

rem debitam,Nam eft dominusbonorum fuo-

y lod

rum : ad excludendam tamen orunem igno-

Biu.'

rantiam , oportet ipfi ingenué declarare , in

o

quonam resconfiftat , & ut evitetur omnis

um ?.

metus , proteftari , quód ,etiamfi ejufmodi

ii PJH?D'

favorá creditore no

n praftetur , debitornul-

R ;

9

n*

*

m

266 De7.€910. D?ml'. "Pracept, Puntl.2.

lo modo fit zgré laturus , cüm fit a&us juftitig, af

ad quem aliás fine iftáà condonationeobligare- |y

tur. Sancb. de matrim, lib

Timipi

yeflit, n, 28.

. 4 dlfþ- 9-30f7' S",Q;U!

dmim,

Efinà ueceffarium. offerre creditori pe-

*h?gfi?m

euaiam , ad teflificandum, quod quis reali-

n

ter. cupiat ve[lituere ?

Refp. Megative : Nam obj e&ium movet poten-

| Refp.

iam:lquidem ralis voluntarié: condonáffet

L

!

dming

reftitutionem ad preces fibifa&as , quitenta-

MEDEU

tus peeunià , illam pofteaaccipit, Sufficit ergo

fequi T

adhibere preces ferventes pro líbitu ; nam illg

tlquum

non extorquent confeníum , fed folummodo

ttdt

fuaviter ac demulcendo eliciunt, Cazer, verb,

us

äïquo(

rg[limtia,

lt

t |

æi[wam Ienetur ïejlizueig bona

UT

Alterius ?

| T

Refp, Tllum qui deninet injuftó, vel ha-

tehp

redes,

[

Quonammodo tenentur baredesQ

Refp. Provata:Scilicet quod ex fucceífione

perceperunt , fitamen bonum iftud adhuc ex«

taret in fpecie , apud aliquem illorum , v,g,

annulus; pallium , gladius , talis inquam obli-

POPT BNSNERCIN N ——

garetur primó reftituere falvá compenfatione

per reliquos hzredesfibi facienda , nam ubi-

gunque locorum fit bonum alterius , quod non

pers

—

Il

De K.e/h'twie;&-

267

jl permiftum fit cum reliquis bonis , ita ut poiï.ï/,r

ooligae

adhuc cognofci , verus dominus non perdidir

dominium refpedtuillius. Rer enigs clanat pre

,ï7.Sa,izg

gamino. Le[f. Sa, Molin. Filiuc,

itri

TPofsntne baredes comvertere ejufmodg

T

Vona , ad pias can[as , ff dominus illorugs

non reperiatur ?

awe:pom»

Refp. Affirmativé : Pofito quód morieng

ndon

dominus non przceperit , ut intali cafy appli-

quitcutal

carentur certg rei.

Nam tunc neceffe foret

ffrte

fequi ultimam voluntatem ipfius, veluti lägem

;nin li

aliquam , cap. sltiga oluntas 13. q. 2. Quod ff

lumb

haredes ejufmodi bona cuperent mutere in

(M& W;!'

aliquod melíus opus , deberet hoccefieri cum

licentia Epifcopi , qui per Concilium 'Tridenti-

nl

num appellatur pzargm rerum €d difpofitionum

executor , quique poteft commutare cum causá

rationabili voluntatem defunctorum , qui cer-

t£fi prefentes effent , concederent iftam pote«

U

ftatem fuo Przlato , ejufmodi juftam

j

laciendi commutationem, Zosar,

difp. q.17. P. 8-

ul

jducd

S

n

Eints

uno

gum u

quodlloä

,

m

268. Des.t$ xö. Decal. Præcept. Pun&l, 5,

]

, d

u

eoc d t t t P o od

"N

'.

à

"TA

!

PuwcrTruM Il

At

i,

De Avatitia , Ufura , & mutuo|: ^

Ufurario,

AUR

imus ,

Tattlam

ANunquam fuifli avarus babendo affe-

ind

um inordinatum ad bonum, cum 1.l

difgofitione animi tran(grediendi pra- ij

eeptum 4li

ibent

aortali?

quod obligans [ub pmato

ihdq

Nunq.

,qu'zl eff Avaritiai

4/'1'57;;

D) Ef. Effe inordinatum affc&um diy

[

* *riarum,

hf

Qualénam efl peccatum. Avaritia

&

Refp. Cum diflintiione : y,Ex gencre fuo; eft.

peccatum mortale numeratum inter feptem

M

capitalia , eó quód fitfons , & origo plurium

Tiitu

peccatorum indé provenientium , ratione ci*

licet periculorum , quz confequuntur iltum

affe&um inordínatum , qui mortalís elle folet

h

in dmobus iflis cafibus, Y, Quandó ipfe contti-

Q2l

tuit voluntatem in difpofitione actuali habendi

VN

aliquod bonum per fas , & sefas, II, Quando

(

exponit periculo probabili tranfgrediendi

puts

Z

Md ;

De "Avar, 'Ufura €9 mm;tov'ülïäïl 269

.

|

ia

grzceptum aliquod obligans fub peccato mor-

tali, v. g. denegandi eleemofynam in exttemá

,

neceffitate , nam tunc occafio proxima peccáti

foret,

à4, Ratione payvitatis , ordinarié non eft ni(

] l' |

peccatum veniale: v. g, fi quis fit bonus céco-

nomus , parcé vivat, egré aliquid expendart ,

tesetiam minimascuret , fit negctiofns in re

ul i

domeftica, i omnibus emolumentum quz-

n u

rat, &c. Nihilominus tales qüiita proni,ac

lini

proclives funt. ad bona , diligenter attendere

i

debent , ratione fcilicet periculi, quod vitium

M ?M

iftud comitari folet, Leff. lib.2.dub $, cap,47-

Nunquam dedifli mutuum — accipiendo

aliquid ultra [ortem , vel in peccumijs , aut

am

Alijs rebus aquivalentibus , quod eff pecca-

aum contra omne jus , naiurale , Divinum ,

[

€3 bumanum.,

ynl

Quid eff üfura

vt

ntet kf'

Refp, Effelucrum proveniens immediaté ex

m p

mutuo,

T

Suare dicis immediaté ?

Ji Cikï;

Refp. 1deb : quia fi illud proveniret ex ali-

Cs

D

qua alia ratione , v. g. ex amicitia , gratitudin

uall'hï'äïï

&c. Non veróformaliter ex ratione mutui , id

m

i

eftex, m*rmnmi ,non foret ufura,]

bfgfcä

Pï

E

um,

r

270 De7. & 10. Décal, Precepto Punti.5.

&ääm

-Quot funt [pecies ufara?

. |docif

Réfp, Daas i. Mentalis , & intérua , pei

"N

'quam aliquis fine ullà pa&ione verbali dat mu-

| go;efï.

tuumanimo, & intentione , indé recipiendi

aliquid fupra fortem in érezre minitus,

UT

(

2« Realis 9 eXlérua , per quam aliquis pa-

€ifcitur , vel per terminos ex preífos , ut plus ibi

Rejþ.

detur quàm fit /2r5 prizcipalis 3 v, g. tu milii da-

bistot ; & tot mütuó ,tibi dabo talem , & taleni

lm

"ejuf

fümmam £ vel per terminos implicitos fuffici-

ttng

éniter tarien declarativcs intentionis ufurariz;

DN

V.g.tu cognofcis; & fcis modum ,quo ego

L

foleo date mutuum

?

item corifido pecuniara

r

tnéam non folam in marfüpium meum revera

4l

1€d qu

füram effe, F/iac, de Mfiura. 6, 2 q,341.

ferl

l

4Qui fine omni patto accipit ultrà fortem,

ES)HHC(

L

comittitae ufnvam 3.

j

Q p

Reff. 1. Si dedit mutuum cum zntentiont ré»

Df

cipiendi aliquid ultra. fortem principalem in

CL t

virtute mutui, quaámvis nullum pactum injerit,

! u/;;;

commiüttit ufuram zzentalez? cum obligatione

Pl Y

£eftituendi , nifi ipfi certó , & evidenter confta-

hdii

zet , illud ultra fortem datum fuiffe loco gratis

tudinis. Leff.//b.2,c.20 . dub G.. 41, €9 42,

Si , deditmutuum abfque omni . pa&to ; aut

h

intentione ufurarià ; ac tecipiat pro ifto favoré

Yobabi

aliquid ultra fortem ; cenfetur effe donatum ex

MUU

gratitüdine , feu recognitione , ac veluti aliquis

ht aj

eies

f

T "

De Avar, Ofurd, ejmuma Qfuwr, — aü

1

L

effe&us proveniens ex virtute gratitudinis , &

hoc ipfum defidefare , ac fperare poteft in tan-

"ntá j PE

tum , in quantüm fe virtus ifta extendere

idum

poteft.

Eecipicni

F

4

Eflnà probibitum fperare aliquid ab eo ;

hqlllï ]

euipraffatur gratiain dando mutus ?

utplusfï:

Refp. Cum diflintlione : x, Sperare immédias

T

vt

£ vimutui , & ut aliquid debitum ex obligati-

one juftitiz, eft omninó prohibitum, nam a&us

nl

stltrt

internus habet eandem malitiam;quam habet

externus : atqui a&tus externus eft ufurarius , &c

TU

per confequens fpesufurz eft etiam talis,

&cunz

a, Illud fperare nen quafi pretium mutui ;

üm n

fed quafigratitudinem naturalem , five dein

T

fpesilla fuerit caufa impulfiva ; vel caufafina-

lis, fine quá non dediffet mutuüim , non eft

l fortaz

prohibitum , nam non intenditur iftud lucrurm,

ut pretium íriutui , fed quafi res annexa virtuti

eitittt

gratitudinis , & amicitiz , illud autem quod

ial

tali tnodo datur , liberà & licité datur. Pozaec;

jnitj

de u[nva, p, à. n. g. Filiuc. tratl. 34, 1. pocap. d

blgt!

2HTP, 1. CO 15.

"u GOUFIw'

In dubio an res data fét ex vi mutui , an

locogmi&

ex gratitudine , potéffne [ervari,

b

2&0 ;5

Refp. Effe controver[um : 1. Aliqui dicunt

probabiliter hoc non effe licitum , ufque dum

jo li

certo conftet , ac innoteícat , rem illam effe da«

nair

ii

tam ex gratitudine, feu amicitià ; ne fcilicet

(

qüiff

P

k

d

ÉI

272

De 7. €210. Decali Iäræcepta. Pustl. j.

quifpiam fe periculo committendi ufüram exà

Y

llj

7

:

pohat Bozac,loc.cit. , ASU

-

2, Alijetiam probabiliter t

enerit ; effe pere

li

miffum , dummiodó poffit prefumi rem illami

lP.

datà fuiffe liberé , nec conttarium evidenter in«

hd)

], f,

[

noteícat, 44« Caiet; Petr.Navar.cum Filiuc:

iract. 34.6. $4.92.

nanam modo diznofti poteff , an rei

aligua frt liberà data vel. non?

Re;

l

[]

e.

i. Ex tonfideratiné

QUs cel

: 'Rejþ. Dueóobus modis

Rüishal

dantir ,examinando an fit homo liberalis , ari

«'.

.aique ,

^

alacri animo dederit , utrüm nulluim intercürs

^ iume

rerit pa&tum , &c; hifce rebus ,'& indicijs cone

E

currentibus , moraliter prafümi poreft dona-

N

tionem fuiffe liberam , & volüntariam ; acé

coritra , quandó perfona non eft ita. liberalis ;

li

quandóagrérem illam. dedit; vel cum mur*

mure , feurenifü , &c; facilé prefumi poteft ;

4

L

"

Y

rem rion fuiffé datam liberé. Fz/izc. loc;cit;

lt

i

2. Ex coónfidevationé doni , examinando ;

Vetüry.

: d

num excedat zetabilzter illud , quod ejufmodi

fet

' 41::'

eríonz confueverunt dare ; quod fi donum

37/'"'4476

iftud eft parvi , aut mediocris valoris, item 1

non inferat incommodum donatori , eó quo

fcilicet illud acceperit ex cominoditaribus do*

mus fuz , &c. pro tunc , inquam , donatio cegs

(ecur voluntaria, €$ € covtra,

ij

74j

llon

| Xulli[-

f

Aht

L

De-Avar, Ofira; €à mutuoOfar.

273

und $NI z;/,;e datur. titulus acctpsendi ali-

bt

PA

7!!'63

; »z fortem. principalem !

efteor

Re[fp. dres «

]e [peciales : 3. Luerum ceffaus,

m ]

£F b(

?":Jr

b Damzum.e

gent. à , Labores expez[z , pes

lette

n E

ncula[ubeunda r "alione mmtdi.

Quideff lutrum cfg?'m ?

u1

&

]

]

Refp E(ffe emo

ümentam five lücrum,quod

-À w

aqo

ic-:L ione

nurui : E. G, f

quis ce fi ïp :rcipe

fv

et peæ nuiam 'zx

emendas oves , il-

quis hab

etili ,

faciendas , taliíque pecuniaab

láfque Dmgv

jl

co ïUïD&;üLU,ï IDutua , PHV !P*'u! 58(3 ratione

jj

rilürb

fru&tu

2

guem exindé confecutus

[gft d()h'

fuitfet

ram;

fbeca

Lucruam fy?

fgt Ag€

permiffum

cu

-

(f

K

',J

J

j«f'ïyæ

ALt1UE

Nam

non videtur &quü,

FQ 31

..Jlg

i h

$ pér mutuum , aiteri Urax

cando pri-

VU;

nn

9)

babili.fructo

À5

qaue

E.

,.:

ginan

iexindé pe uepr-

fet

Á

hiue, tm&

d e,uf *

Violin, de 314 Regin, 123,5,18,F:

Q

]l

54 /2476 577.

-

I

Ondales Veguirantur conditz0hes ad

n

ao

lIucrum ce[fans 9

p

Refp, Trest$. Ut ceffatio lucri provemat

ex ratione mutui ,u: lucrum iftud fit prebaile ,

& non tantüm W ABInAFIHII Y nam nu!lus Lepe-

jii

ricur

Pars 1I,

$

r

274 D

e *, €9 10. Decal. Præceptav.& Pnnä.ä.

ritur ufurarius , qui non dícat pecuniam fuant

| u

multüm valuiffe , ac futurum fuiffe , ut magnü

indéfru&tum confecutusfuiffet : Lzcrum au-

M.

tem iftud cenfetur probabile , qquando quisco-

gitat impendere pecuniam fuam alicui negotia

a:eFi i

il

tioni luctativze medijs fufüicientibus negotian-

di. Bonac, de contratt.di[p.3.d.3.p. 4.9 13

2;. Utlucrum ifttid nori exigatur ftatim , ac

Qmä

mutuum, & pa£tumfuerunt inita..— Nam lu-

crum nondum ceffavit , & confequenternori

E

licet acciþere aliquid in virtute lucri ceífantis

ttid : f

quod primüm futurum eft, Kegizald. Iib. 23,

iüllà

Z,73. €9 90,

tperé|

|3, Utnonaccipiatür tarittini , quaritum lu«

Tiitua

crumiperatum valeret , fed habeatur refpectus

di tqn(

ad impenfías , difcrimina , labores , quos quis

Ltl

in negotiatíone fubire cogeretur $ sicque in-

4 UI

tilitu horum rationabiliter 'aliquid ex lucto il«

tss

lo detrahaturc Fzzze. tratt.34.c.4,.80.

iUl)y

j

)

Ü

Quid eff damnum emergens ?

.| li

fiilig

Refp, Effz ja&uram five detrímentum,quod

tüolin

quis patítur in bonis fuis pracisé ob rationem

LU

mutui: V, G,fiquiseó quod mutuam expen-

derit fuam pecuniam , cogeretur , fufferre rui-

nam íuz domus , vel tempus cenfus infolu-

tum relinquere , aut defectum agriculture

fuftinere,

Dam-

$;

dj

De Avar. Ufurá , €9 mutuo 'Ofnr.

275

am lt

It 020

Damnum :flud éfine permiffum?

TA

Refp. Afrmaisve $ Nam non totet equum

9 Qu

lteti fubvenire j ac intetea detrimentum

Ut Dd

T0

Patla

j

Quenain vequirumiur. conditiones | ad

&ä It

damnute emargens ?

Ndmw

jentet

Tréé : i, Ut Quispallus fie damnum

eeftusi

JRud [ï qque ve!probabxlc ,vel certim. Nam

ia

finul la fuit fa&a mencio iftids darüni ; nihil ac-
