obligatur ipfis hunc amorem exhibere per re-

verentiam exteriorem , tum quoad geítus,tum

lm eju

hd

quo ad vertba. 5y/s. V. filius n. 15. patvitas ta-

men materiz , in hoccafu , à peccato mortalí

du

excufare poffet,

4l

frflit reverentia debita

1n quo con

Parentibus ?

Ke[p,

Mi

Refp.. Inexhibitione externá refpetüs , feu

reverentiz erga illos , tam quo ad geftus,quàm

V i

quo ad vetba , ipfos fcilicet falutando humili-

BETS

ter, eis loquendo comiter, ferviendo officiosé,

ac denique impediendo , pro poffe fuo, omne

! 91

malum , quodipfis.accidere poffet,

eQuale eff. peccatum. proprios. parentti

l Refp.

[ii

ditlerijs , cavillationibus , injurijs , aut

Alijs fcomatibus. afficere?

COD(et

quari|

Refp. Cum diffintiione : 1. fihzc omnia fint

notabilia , & ex fuà naturá contriftativa , ac

Qüente

degt,

pet accidens indé

provocantia ad iram ;( licet

*

t

pat ene

Ü

De debito filior.erga Parenter.

149

11

parentes non commoveantur ac contríftentur)

[]

violatur enim honor

'"d" f

eft peccatum mortale

3

Atl |

ipfis dcbitusin re gravi, Bonac. tom. 2 difp, &,

$. M^ICAD. 2,

alitrí

2, Sicjufmodi di&teria , cavillatíones, con-

jcid

tumeliz fint /eves , provenientes potiüs ex ru-

tolly

fticiate ordirarià fimplicis plebis , quàm ex

Joniit

malo aliquo affe&u , quamvis parentes nota-

biliter indé contriftentur ; nonerit nifi pecca-

j quiw's

t PC[ l

tum veniale , ratione fcilicet parvitatis fuz,

nam ejufmodi verba non (unt de fe (ufficienter

frupit

mvltste

indu&ivaad indignationem , nec norabiliter

y t

deftruunt refpectum debitum parentibus.

-Quale eff peccatum percutere pa-

rentes?

jdi

Reþ Effegravi

ffimum peccatum , contra

naturam , ac pietatem , punibile per omoia

ei 1&

legum genera , etíam

fipercutiantur folüm /e-

[tus,quat

viter , nam hocipfosa

D

cit injurià notabili, ac

f m

graviter contriftat.

oficit

Iu quo confiflit obedientia filiorum

Io, oni

erga pareutes ?

.

Refp, I1n. duobus

.

circa quz filíus ipfis

fubijcibilis redditur , 1. reípe&u illius quod

Ó

concernit falutem zternam , ac bonos mores.

quaré fi parens przcipiat filio , ne tabernas fre-

yniP

quentet , vel domos, aut perfonas diffamatas

t

adeat , vel miffam audiat , & filius obedire de-

'd'nf l]

tte&et; peccat mortaliter , nifi parvitas ipfum

^

K 3

exe-

d

wo Dea.Decalog: Pracepto. Pzä&. a.

excufet , vel parentesin hác preceprione , non

,

habuerint intentionem iplum obligandi (ub

mortali, nam omne przceptum íÍuperioris

non obligat , nifi pro ut eft ipfius intentio.

t

[

i

Bonac. loc. cit, p. 4. 2um.'2.

m

2, Refpec&tuillius, quod concernit oecono-

miam , feu gubernationem domeéfticam. quare

i

«

fi lius fine legitimá excufatione detrecter cu-

001

At

ram habete rei familiaris , feu domeftícz , ne-

l

IN

gotia illius infe fufcipere , invigilare confer-

vationi bonorum , ac redituum familix ; pec-

TA

l

cat mortaliter. parviras tamen nonnunquam

lid,

VL

ipfum excufare poterit. Sancb. lib. 4. cap. 1j. s.

22. Bonac. difp. 6, p. unica p5« 9. 2, a, v. filij.

?w l[

Cajet, v. Jehij peccata.,

lj

j

P

ne filius promittendo matrimo-

fecca/t

qui

mum fine pra[citu parentum ?

! g

Refp. Affirmatiue : & in Galliá , eft pecca"

Q

tum mortale , ubi etíam conftitutio de Bloys

&l5 f

arr. 14, permittit parenti. exhzredare flium

o

matrimonium contrahenrem (ine ipfius con-

Iorg

fenfu, nam obligatur in re tanti momenti pa-

üï['JPJ

rentibus hoc negotium communica:e filius,

acab ijídem confilium petere , cüm fit fub illo-

Üb

rum poteftate conftitutus. Sazch. /ib, 4.

de matrim,difh. 23. num,10.

A

Qim

I

-

T dl

"

il

De debite fifor, erga pa,reme:.'

Ye, t

du quo confiflit auxiltum, quod filius 1e-

ndi l

merar praflare parentibus ?

ptioi '

Qrenn.

Reff. 1n duobus1. fi ipfi neceffitate aliquá

fpirithali premantur. quare filius peccabit

d

mortaliter ( nifi ratione parvitatis materiz ex-

cufetur ) qui negligit culpabiliter ;ne parenres

n,quii

r

in morbo conftituti facramenta neceffariareci-

icz t

piant , aut qui impedit teftameati conditio-

nem,vel noníolvit debita legitimàab ipfis con-

o

£racta , cüm poffet facere, auc non exequitur

mj

i

illud, quod ipü fideliter in morte injunxerunt,

veletiam non debité pro illis orat , aut preces

Mf.ïï:f-,-

pro ipíis fandi permittit, Navar, €ap, 14« 7

x

15. €9 16.

2. Dumipfos urget. seceffit

Af tempam[i: :

TU

quaré filius , qui non fubvenit fuis parentibus

'

in gravi neceffitate conftitutis , cüm polfetfa-

f

cere , vel ipfos non vifitat motbo affl.&os, aut

d

eis non debito modo, feu remedijs fuccurrit

t ft

ad obtinendam fanitatem priftinam 3 peccat

fius j

mortaliter, nifi ratione parvitatis excufetur ,

'

yenti

ut fupràámonui Navar, loc. cit,

: li

ubbb ,

Oporxäme exprimere in Confe[Fone cir-

hþo 4'

cum[lantiam Pacris , wl Matris?

;

Ref. Affirmative :namipfa mutat-fpeciexh,

cim rectà militet contra virtutem pietatis.-

Habe-

]

—

tgz : De 4. Decalog? Pracepto, Pun&. 2.

Habetí[ne ,0 , Parentes curam veftrorum

COH;

liberorum , proutlex Divina , bumandve vobis

u

|pracipit sspsaque etiam lex naiuralis ab

l

spfis befltjs ob[ervata vos edocet ?

de quibus in fequentib.

l

Ad quidnam tenentur Parentes refpedlu

w

liberorum fuorum ?

füm

ilot

Keff, Ad quatuor fpecialitet ; 1. ad ssffru-

£Honem. 2, ad bonum exemplum. s. ad corretli-

tert

enem. 4, denique ad vite [uffentationem necefa

f

fariam.

m

iB quonam con[iffit dicla inflrudiio?

ps

Mf

Refp, Utimbuantur do&triná, & fide Chri-

üd

ftianá, ac cordibus ipforum implantetur pi*

a

etas, inítigentur ad opera virtuofa, & feduló

curetur , ut mandata Dei obíervent : Item ut

Tuty

Tijy

ftudijs, vel alicui alteri difciplin fe addicant ,

ïang

pro cujufcunque ftatu , ac conditione.

G

n quonam

conftfiit bonum iffud.

d

exemplus ?

D

| Rejþ. In eo

confiftere , ut fcilicet coram

E

fuis liberis parentes exerceant opera pietatis,

&t

ac virtutis Chriftianum decentia : eis fuggerant

W

bona confilia , ad vitam honeftam fe&tandam:

4

fos hortentur , ipforum vitía , (eu noxas non

ffimulent: nullam , coram ipfis , a&tionem

exerceant , ï*ä verbum proferant , qu

od fit

Oones

t

d

E

h

E

De debitofilior, erga Parentet.

ii

contrarium honeftati , ne ícilicet malutn ex-

h

"

emplum indé queant fumere,

lt d

)

1n quo confiflit dicla Corretlio ?

Refp. Ut fcilicet parentes liberos fuos re-

"ii

prehendant , accaftigent , ubi hoc ad pecca-

tum ab ipíis commiffum puniendum , vel ad

1d !W/

illorum animz bonum conducere animadver-

ao

terint ; v.g. fi wegligant mifJam , aut tabernas

m

frequentent , jurgnt , vel etiam . fcortentur, f

tamen prudentia di&aret correétionem iftam

plus nocumenti, quàm profe&us allaturam

u

eífe, poffetilla omitti , vel in aliud commodi-

dC

us differri tempus, intereà diligenter advertant

reut]

parentes,ne in caftigatione fuorum liberorum

&l

: i

nimium cxcedant ; nam fiexceffus fuerit enot-

mis , v. g. percutere , curn vulneratione , aut

dl

fanguinolentá contufione, item pedibus con-

culcare ; erit peccatum mortale , nam ejuímo-

ihi

di correctio potius innuit effrenatum paffionis,

ac vindi&z actum , quàm charirativum animi

et ao

affectum , ejufmodique violenta vindiéta,

furi

tantum fpectat ad magiítratum Sy/veff. V.

percuífio,

uj

hb

p

Teueniárne Parentes. autrire fuos

Y

Liberos?

fu.

Refp. Affrmativé , xationefcilicetlegis na-

1

Ü

turalis, uíque dum liberi eam atatem attige-

K 3

gint ,

U 334 - D:cäfagi Pracepto. Punti, 2

]

tint , quà fibi fufficienter providere poffiat | m

cum háctamen drfinétione,

ht

Í,

M

Ó

ater cenetur per legem naturalem pro»

(ij.

li lac fubmini(trare , eriamfi is fuerit Spurius,

ha

quando commodé illum poteft la&are , quod

il

fi fubát aliqua caufa ratiónabilis illud omite

tendi, non peccabit : veletiam fi nullam om-

L

i52

ditüe

M

ninó habeat.non peccabit n'fi venia

modó defe&um i(tum (applea:

JGA ii

am

lm

/iä. l

aliquam nutricem. nam faciendo ittud

les

W

nullum notabile nocumentum patitur, a-

tüir

254H lib, $. traGL. 10. CAp. $.72, &. DArt, 3.

A

. 2. Proreliquo vitzprolis,Pater ceneturipfi

iij

W

alimenta (ubminiftrare , (i neceffitate aliquá

h,

prematur , & fi Pater fit pauper , mater veró ha«

T

beat bona fufficientia , tenetur ipfa vices illius

dj i

agere , acinopiam prolis (ublevare,

luT

,;?gu!e'æam peccatum CUPIVALTUPE , qüi

liberos fiosinvitos ad. veligionens asmple-

;

endan compellunt

fetu

Refp. Eífe peccatum mortale ; & fiquidem.

Qü?el

frminas ita cogant , etiam annexam habet.

f

centuram Ezcommuniícationis ex Trident. feff.

.

Q

2f. €. 18. deregular. Ubinontantum eft intel-

nid

ligendus metus con

jun&us cum aliquá vio-

u

lentiá , eonvizijs , manuum inje&ione , verum

teli

etiam metus reverentialis , quifandatur in im-

C0b

portunis precibus , increpation

ibus, fignorum

I

exhibitione, fe

u tei*timcpio,quc» figuificant pa-

rentes

p- —

i

x

]

De de£i£a filior.erga Pareutes.

15f

rentes fe ejufmodi prolem non amaturos ,nifi

pl

hac in parte fibi morem gerar. ita Bauny 12 fa.

TO

6.24. Milbard, c. 40.

YILIUS,

Peccántne Parentes cogendo fuos liberos

,

ad 'z'nmndnm Matrimouius coutra ipfo-

orti

vuim voluntatem ?

m o

[3!

Ti

Refp. Afffrmativeé : per SacrosCanones, cap.

demuptijs cap, f uerum, 31,9. 2. & Conc. Trid.

feff. 24-€ap. 9. decrevit excommunicationem

) *

DrOR

ip[o fatlo , contra omnesillos, qui dire&é, vel

[

!

indire&téaliquos ad matrimoniü compellunt.

uod valde notaudum . pro Dcminis temporali-

at

ä

bus filias [ubditorum ad matrimonium cogentie

: diqi

bus,. hzc tamen ceníura non obligar patrem ;

ieri

& matrem : velut declaravit Cozgregatio Coa-

as ii

cilij. Fernand. 4 part, eap, Vg 9. $, $. 4-

Peccántne Parentes , tenerins eci artliós

, 4!1

amando untim filium pra alio?

j

Refp. Sifubficaliqua ratío , puta quia eft in-

gis , ac devotior reliquis , nullum

genuus ma

o

eft peccatum. quod fi hoc fiat abíque ratione ;

quidc:

11 häbf

fivecausá per amorem inordinatum , qui fun-

.Cn[urj'

derur inaliquo malo affe&u , erit peccatum ve-

niale. uthabet Bu5 loc.cit,& hoc plerümque

[rints

excitat odium aliquod , fiverzncorem refpectu

;uä L

, vu

reliquorum filiorum: ut patet in exemplo Ta-

cobi. Gez. 37. videntes fratres ejus , quod à pá-

jit

tre plus cunilis filjs amaretur,oderanteum,

;nOIllm

J p

nec poterant ei quudquam pacifice loqui.

PUN-

o

1jé De 4« Decalogi Præf-epta. Puni, s.

h

|

N

PVNchM III.

ii

wd

De debito fervorum erga fuos Domi-

äf U

1035 , & ccontra,

filnc

l

Nunquam , 0 Servi, omifeflis eddere de-

bitum Dominis veffris 2 nam ipft [unt

h

vobis laco parentum , e& covfequenter

hat

eundem refpectum ipfis. debeiis ; ffe

Wi

Ceuturio Evangtlicus loqueaus de fer-

"

vo [uo vocat ipfum filium féve puerum

Nont

HWWu,

Qütj

AV;' |

Quidnam debet fervus Domino f»tm?

Mi

Ilapra

Efp, Tría fpecialiter : 1, Honorens ; 2, Obe-

ln y

R

dientiam:3, Fidelitaten.

Q (

qui

In quonam confifit iffe bonor ?

Tion

Kefp, In refpectu externo erga dominum

dlfp

elucefcente ex verbis, geftibus, & actionibus,

ft

quaré fervus , qui contemneret fuum domi-

lum

num, ipfi illuderet , vel arroganter loquere-

Zd C

rur cum murmure & ftomacho, vel ipfum ca-

Qua

villaretur , aut nimis pertinaciter ei ob(ifteret $

llOP

peccaret mortaliter , nifi ratione parvitatis ex-

hefu:

cufaretur, File., tratt. 25. . 3. ?t. 46, pATLL,

i

a

,

^

De deb, ferv. ärg:z Dom. & cantr.

157

I5 quonam confiflit dicia Obedientia?

Refp. In executione mandatorum domiíni :

fubintellige in illis folüm rebus , in quibus fer«

vusdomino eft f/ubzjcibilis vatione fütimuneris,

Donu.

& conditionis. nam non tenetur zzdfferezter

eiin omnibus rebusobedire.

"T

In quibu[uam rebus tenetur. ei

obedire ?

J

Rc/þ. Cum diflintlione : 1. Si dominus prae

7:mzm

cipiat rem aliquam intrinfecé, & ex naturá fuá

"

malam , contra jus naturale , aut divinum ; v, g.

T

percutere aliquem,alicujus feminam feducere ;

nontenetur ei obedire. nam ubi Deus offendi-

;umn

tür ,oportet magizsobedire Deo , quam bomini-

hus : tefte $, Petro.

2. Siprecipiat rem aliquam,que (it contra*

l fuu'!

ria precepro Ecclefre , puta laborare die fefto ,

non jejunare , non audire facrum , & hoc fa-

" Oh'

ciat dominus z» odium fidei , &$ religionis , eó

quódíitv,g, Hareticus , aut Atheus ; fervus

r

non tenetur ei obedire etiam cum periculo, feu

omiti

difpendio vite propri, quod fi hoc folum

jon

fiat per fimplicem aliquam malitiam , aut ma-

) d

lum affe&um , ipfi fübindé obedire oportet ,

[0 u

ad confervandam fcilicet pacem domefticam,

um

quam Ecclefia veluti majus aliquod bonum

fuo przcepto hác in parte przfert , dummodó

J

u

herus hocin confuetudiné non deducat ; nam

aliàs ejuímodi domino valedicere oporteret ,

W M'

l

quia

*

"

1j8

De 4. D:&æ!agi Pracepto Pustl. 3.

quia non poffzt ei fervire (ine difpendio pro- D.

fb

prae (alutis.

Hzc dod&rina ob eaídem rartio-

Til

nes defervire pexeric pro filijs , uxore, refpe&u

mariti, &c. £/iac, loc. cit. w Ó g.

gä."fl' |

r

3. Si przcipiac cem aliquam concernentem

E

debitum, & officum fervi conformiter. legi

divinz, & hzc contineatur intra poteftatem

Qondi

ie)

fervi, & contractuminitum cum hero , tcne-

pj

turei obedire , & in cafu quo hoc renueret fere

dj

vus,(iforet materia gravis, peccaret more

taliter.

titus,

tip

In quoconfifiit dicta fidelitas?

damp

Refp, In duobus fpeczalier : x. Ut adhibeat

pinis

(üasy

omnem diligeatiam moralem , quam ordinarié

tend

bonifervi pro confervatione bonorum domiíni

«t

adhibere folent ; nam tenetur ad hoc ex efficio,

indéque falarium accipit,ira ut , fi per negli-

d

fojy

£

ntiam cepahdem , damnum a!iquod accidat

;

; li

onis ,qua ipíius cure comrhiffa funt , peccet

Qu

pro qualitate damni cum obligatione reftituen-

di? Bonac,difp, 6, q. unic p.g.s.d4. cHam

lt

L

ANavar. AAzor, Kegin, Filiuc,

D

- Piffcr

2. Ut impediat omnes nequitias , 'quäs

|

committi viderin bonis domini, licét fidei , &

j

1'30

curz (iüz non finc commi(fa , nam dum illas

|

itvin

Ofer.

nonimpedit , cüim poffet facere , peccat contra

|

|

chariratem , & fidelitatem , non tamen tenetur

dämg

ad reftitutionem ; nam non tenebatur , ut fup-

An lib,

p illa cuttodire ex qäïcia :dta Laym

A fell,

ä

T

RL

"a

,

)

De ä'ez. f;r&w; erga Dos. Cj econtr., Ifo

Q PW

$. fect. f tracf. 2.6. $,0.7, . Quod £ef. Lb, 2.

€,13» 7, 7. limitat refpectu demefamcorzm ,

at

nam intuitu horum non videtur debere curam

d

gerere didtorum bonorum , fecuseft refpcctu

extermorum: nam quoad hos cenfetur effe ob-

hst

ligatasad cuftodiam bonorum ratione fcilicee

er

hu

conditionis fuz, & hunc dicit Leffius effe com-

munem fenfum omnium nationum,

),t W

(

Quod fi

provi&ones domus , cibum & potum confume-

«

h

readjuverit , nequefurto ralium fuerit ccope-

pm

ratus, nontenetur nifipro rata, quantum fcilí-

cet ipfe confumpfit.

Quod ü fuerinr resquze

dam parvi valoris , v. g. vitrum vini, fruftrum

b,.

panis , parum tele , aut fili, ad refarciendas

il

fuas veítes fine omni licentiá, contra intentio-

Yalb

nem domini, ad illa inproprium ufum conver-

(

Ql

n

li

tenda, vel per modum recompenfationis , aut

T.

et Dd

eleemofynz elargienda ; nullum erit peccatum

mortale , ratione fcilicet parvitatis fuz ; nec

j

ulla reftidutio facienda , etiamíi, dominus,

; pCCC'

l

quandó hocrefciret , foret peffimé contentus;

dfütu

namcenfereturpotiüsad iram commorus ob

,l

occultiim modum ,quo ille parve. res. ablatz

fuiffent , quàm ob valorem illarum. Z4y»«,

,f

lib. , Quod fiforetprobabileeum futurum

üdfh*x

invitumraeze valorisre: , reftitutio facienda

um »

foret , quz confurgit ex re accepta , non ex so-

d accipiendi,

| [Cu d

u

i

Ob

7

n

J'I'"'

L

r d

150 De 4. Decalogi Pr??epto. Pda&.?./

Qb quam negligentiam ienetur férvus — |

,?U

re[hituere domtino ?

!

Refp, Sibonum commiffum fuitipfius cue

gz , at fcilicer illud cuftodiret , quandó aliquid

M

illius deperditur , ex Jevi fervi negligentia, te-

netur ad reftitutionem , nam ficuti. dominus

: m

II

obligatur ex juítitia ben folvere fervum , ita

Íervuseitenetur. benéfervire ; ineünt enim

Áttam

Tte

huncmutuó contractum, |.F//ise, trath, . 326,6

Átuami

6.4. 10. 5:172,114. Bonac. de contratl, difp. 3.

toda

7MPM

Wt

m

PNunquam,ö À Domini , intermififlis de-

t

bitum , quo obligamini vefiris

Qume

fervis ?

^

Tij c

nentur Domini refpeä:i ]c"r-

DT

Ad quid te

hinfe

vorum [uorum ?

Qial

Refy.. Ad ttia fpecialiter : x, Sunt enim lo-

UT

co patrum : ficícripturafacra fervos pueros,

Mi

fivefilios compellare confuevit,

*

?

fXEquj

1. Adeorrettionem vitiorum ini

pfis glifcen/-

Qdj

^

tium , nam DEUS , ac homines, illis hanc po-

Türt

ceftacam huncce in finem concedunt.

quemï

3. Ad jnffum [alarium , cujus. retentio eft

& (lu;

unum ex peccatis , quod tefte fcripturà coram

40

DEO vindictam efflagitat,

Ttelio.

E

,Qæd-*

:

)

.:.

De deL. /&r*u erga Dom. &f ecostr..— 16z

r

Quodnam ef illud , circa quod. domini

refpetin fervorum fuorum ordinaric

u

delinquuut ?

tiqi

Yia, t

Kef. Hoc confiftere in. fex ffecialiter: x,

r

Si Dominus negligat culpabiliteripfis procura-

m;i

ieea,quzadíalutem ífuut neceffaria : v.g,

t ent

facramenta , cüm funt in morbo conftíturi , vel

utcatechizentur , ac do&trinà Chriftianá in-

, É

firuantur, veleosnon permittat , cüm com-

ij

modé fieri poffet , ut precepta Ecclefig obfer-

vent , v. g. jejunent , aut miffam audiant, &c,

Filiuc.trat, 29. c, 4.92, 79.

Ji "

2. Si Dominus non corrigat vitia fervi,

dumea ipfiinnorefcunt , v. g. fi fint helluo-

nes , Ícortatores, blafphematores , &c, eót-

que cümfunt incorrigibiles , non dimittit,

hj

nam fervus, qui non debitéfervit DEO, nup-

quàm herofuobené deferviet. Navar. c. 14.

ein!

2uU. 2l,

Puews

3. Sieispracipit aliqua, qua fine peccato

exequi nequeurt,v, g. ut nocumentum — ali-

At

quod inferant proximoin bonis corporis, &

a

fortunatum, aut feminam feducant

vel

5

quempiam ínebrient, &c, nam hoc nihilaliud

nti i

eft quàm proximum inducere ad peccatum.

ä COM

4- Sieisínjuriam infert per verba contu-

meliofa, acindigna hero Chriftiano, v, g.

compellando canes , futciferos , excommu-

L

nica-

;M«

: Pars 4I,

"ORR

E

162

De 4, Decalogi Pracepto Pas, 3s

| ttd

nicatos , vel ut Diabolus eos abripiat, &c.

Filiac. loc, cit.

F:Mf)

$. Sieosdamnosé percutitex irá, vel motu

Ms

arita-

paffionis , nam etfi jufta moderata , acch

llj

ti«a corre&tio fpecterad Dominum , violenta

ul

tamen, enormis ,ac vindicativa ipfi eít pro-

a

tf

Jttm:

hibita, & refervata magiílratui, Sy/ver/f, 1V'.

i,

percu(ïïo.

&. Si eisretinet falarium debitum ,. quod

li

eft furtum , obligans ad reftitutionem , in om-

I

nibus iftis parvitas materieexcu(íabit d morta»

li peccato.

Rejþ

Quodaam falarium debet Dominus fer-

4

tion

qjo , qui ex necef

J

fitate fees offert , frne oumi.

WR

preiia coztratlo?

bped

Refp. Ipfum obligari ad minimum ad pre-

UM

tium infimum quod fic juftum , nam quamvis

ltrün

reliquis fervis plus detut, atque neceffiras nihil

titun.

diminuat de valore rerum , fpontanea .tamen

7'1205'4

illarum oblatio multum diminuit , fecundüm

Domim

iludcommune effatum : zzerces. ultro oblat&

l

eilefcuut: veluti habent. Sor, afa. Leff.

potéfine Dominus fHudio , e exprefsà po-

h

zere in locoaliquo pecuniam ad tentau-

].

"lïbüem

dam [(«i [ervi fidelitatem ?

Refp. Aliquos effe, qui dicant Dominum

W

iftud non pofle facere: . nam hoc foret. pofiti-

äaäiligi

vé cooperazi ipíius furto:, dum eiad illud pa«

trane

-| Metur

ia

L]

De deb. fä;w, erga Dom,€9 econtr, — 16 2

d

trandum materiam fübminiftraret.

Sa. F.

peccazum uutmn. 7, Sauch, de matrim, lib 1o. re[P.

| moti

12,. 3.

jrt

Alij veró tenent contrarium , dícentes ejuf-

jolet

modi Dominum. nullo modó cooperarí pecca-

[tg

to., fed (olüm illud permitrere , dum (ubmini-

:'

4

;;

fttat materiam minoris mali, ad evitandum

majus. .Petrus INavar.lib. 3. cap, 4, uum. 1044 .

l.

Layman Lb. 1.

E

Teneitárne Dominus dimittere fervum

j fOorte

vitijs debitum ?

Ref». Affrmativé : poftquàm fcilicet cor-

u)

atth

re&tionem neceffariam adhibuit , ne fcilicet

confuetudine unius ovis morbide, cetere

deperdantur , quod (i tamen Dominus fperare

p

poflit , fervum ad frugem rediturum effe , vel

m

futurum , ut fi dimitteretur , peior fieret , pote-

"m

rit eum retinere, "d or, 6.39, d. 1 3. FHl, cap. 4,

1 -ramjï

9. 12, Iratd. 24. 2, 97.

wcundu:

r dl

Dominus dimittens. feum. feruum Ante,

l

terminnm , tenetürne ei folvere au-

ZzHun z'ntegmm 2

il

TA

Refp. x, SiDominus habeat casfam vatio-

nabilem illum dimittendi, nontenetur : quod.

fifervus damnum aliquod índé patiatur, fibi

omin

ipfi imputct , fin veró nulla fübfit caufa rarie-

[ Oïh

mabiliilum dimittendi , dominus omninóà,

i f

venetur infolidum 5 cüm fervoculpa impu-

u

r

.tar£

ia

164:

De 4, Decalogi Pracepto. Puntt.5,

tari non poflit , quód non continuet fuum fer-

l

uj

|

vitiutn.

2. Sifervus propriomotu , ac fine omni - "

i0t

causá difcedat , 44xor, Rebel, Bonac. tenent

TOLUT

eju(modi fervum perdcre fuüum falarium an-

nuum: Diam. veró écontra dicit, quód nihi

L

ipfi poffir detrahi, nifi. pro rata, tratt, 6, mc.

T

vefol. $, €9 16. p. 3. Filiuc.loc, cit.e.3, . 67,

zfïcxprc

äsinjuz

3 z a d

anrio

imcon

Puwxcr.uM, lV.

i, f

A

ns&hü

Dö d'ebi;o mutuo Conjugum.

fili

quuquam ,0 , viri , omififlis debitum,

lurad

[

quo obligamini veflris uxoribus , con-

j Ut

ira mandatum expre[fum DEIL?

'

Ti

Ipedn

vAd quid obligatur maritus refpeäd

nxorts fua?

d

D.

R

Efp. Ad tría ffecialiter $ 1. "Ad amoret t

llty

quiafuntuna quafi, & eadem perfona:

ii

erunt duo in carne ua,

2. «4d bonoremt nam uxor non eft ferva,

It J

*

aut ancilla, fed focia ipfius mariti.

&

3. Ad obedientiam, circa opera matrimonij,

ateri

ubi obligatio eft reciproca.

ïiIiur

9/

!

p

3

d

14

De debito :hutua Cozjug.

165

gum t

In quo confiflit amar mariti refpectu

uxorizs [ua ?

ine on:

Ref. In quatuor fPeczaliter : 1, Ut in cot-

, UX

efuo erga eam conjugalem habeat affectum,

dum d

remotum abomni invidia, odio, ac aver-

dl

fione,

16 n

2. Uteiloquatur amicabiliter , abftinendo

3-614

abexprobrationibus , inve&tivis, acalijs ver-

bis injuriofis;quamvis illa fuerint prolata fine

n

N

Ü

x

|

i

i

"

intentione ,aut voluntate diffamandi , v. g. il-

lam compellare canem , meretricem , Sagam ,

,

&c. eftpeccatum mortale Zozac, difp, G. p. 7.

7, 2, nam ejufmodi verba contrariantur amo-

ri ,& honoti , verum quidem eft licitum | effe

u

fubinde, permmodum corre&ionis ,uti aliqui-

ii

1

busverbis(everioribus, nontamen diffama-

L

,

toriis,

3 Ut ipfam non impediat in adimpletione

mandatorum DEI , & Ecclefiz , nam ejuímodi

impedimentum eft potiüs odij effe&tus , quàm

jji

amoris. To/et. ib $. £, 2. 2, 1. Quód G. illam.

folummodo impediret , ne exequeretur con-

j m

filia Evangelica , v. g. nefingulís diebus Vene-

ris jejunaret, aut milfam fingulis ferijsaudiret,

Pclfaü

&c. rarilfimé peccatum morrale inde exurge-

ret, Bonac.loc. cut. Tolet. loc, cit.

di

4. Ne ipfam injuft8 percutiat: quodin

T

materià notabili , eft peccatum mortale, con-

ttarium amori reciproco , nam licet maritus ,

in

L 3

E

Nosssua

166

De 4, Decalogi Pracepto, Puntt. 4.

Ín certiscafibus , lltlpOHlï aliquà cmrc&xone,

"n

hben

hoctámen fieri debet pxudenar ac chatitative,

l.S

non vetó cum paífione ac rsgore, Zolet, loc. cit,

9. 2, Filinc. tratl, 28,p.2: 9. 140. Layman, L

tbäle

£raGt. Yo. p. 3. cap. 2,um. 6.

ligUll

eMaritus potéff ne ómpedire fuam uxorem

Nrmq:

neprecepta Ecclefia obfervet?

7.!06

Refp. 1, Ajïrm.ztwe, quando fube& caufa

rationabilis , v. 9.

Á

o

cüm timet , ne per ;e;uma

reddaturmmium debilis, vel ne Ecclefiam

pro miísá audiendá adeundo in morbum inci-

M

dat , ob coli mmxrummrcmpenem ac incons

liirm

Pcantlam ,fineratione veró xlam xmpedzre ne-

(itiort

qult.

b 4l

2, Quodconcernit privatasac pamculares

uxorís devotiones , puta audire facrum in fe-

"

rns,proceümmmtetcf €, cxaminare confcien-

Rf[P

tiam , &c. fimaritus habeat . caufam , poteft

lil

omnia reícindere, quod fi hoc faciat abfquc

f

causa,pevar venialiter. Fiue. tratd. 23.e4p.

AYerlto

g.9,139, p. i.

ln Mü

C

5i Maritus babeat Patrem , Uxarem , li-

AUt t

Leros im. magna con(titutos: nece[fitate

ort

eninatm primo fübvenire

excul

tenetur ?

Aefp, Iítudficri debere boc ordine : y. Te-

netur opitulari patri ; & matri , nam hi ei e(ïï:

Re,

dederunt.

Wtba

Uxo-

o

De deäz;ia "LHIMO »szjzgum,

167

04!

(hons

2. Uxori , nat heceft quaü alterxip,fe j ub

dotiv

habent Gamach. Bonac,

lt

3. Succurreretenetur prolí : ubi Valentia ;

ii lf

& Cajet. illam prafert uxori , ratione fcilicet

fanguinis,

Ht

Nunquam ,0 ,Uxares , omififis debitum,

quod DEQUS vobis pracipit reddere mia»

ritzs veftris ?

a

vt

! ,C)üï'l

"d quid obligatur uxor re[pecin

cel

mariti fui ?

imio

Refp. Ad;quatuor, inquibusilla eft. fj7ci-

scItot

bilis matito , rationefcilicet marrimonij : r. 44

edittü*

amorem: 2. Adlonorem : 3. 4d. fidelitatem :

4. « dAd obedientiam.

vicutt

m mï(f

[ quo cozg/i/lz't amor ille conjugalis ?

lat

Refp. Ineffe&u cordiali exémpto ab om-

I pOFi'

niodio , & averfione, quo uxor erga maritum

j

ferri deber, quaré uxor quz habet notabilem

h

T

l

averfionem à marito , feu difplicentiam perfo-

nz illius ,item dolorem concipit,quamprimum

eum videt, veletiam ipfius przfentiam fugit ,

reim/þ

aucomnia ipfiuscum naufeá intuetur , peccat

f

mortaliter : paryitas tamen rei à culpà lethali

excufat.

I quo confeflit dithus boner -

A!, T:'

CI (it

Refp. In figais exterioribus exhibitis per

li

wq;'tbarcverenriæac familiarem agcndi mo-

dum.

"

L 4

G

168

'1 De 4. Decalogi P;æcepto.Punä,är, -

dum,quareuxor,quz per altercationes , in-

wqu

rl

1

ve&ivas , exprobrationes , irrifiones , injutias,

acalía verba contraría focierati, & paci dome-

?J) fj

füceirtitarnorabiliter. füum | maritum , eum

j (

provocandoad iram , juramenta , teedium;

ATIQO.

peccat mortaliter , nifi parvitate rei excufetur,

ARSDR

Titnota

AJNavar, R egma!d.- Filiuc,

^

ftim,

la quo confrflit iffa fidelitas 9

tthome

Refp. 1n duobus fpecialiter: x, Ut fervet ft-

WAt€ CO

dem promiffam marito ,. prefervando torum

fttiori

conjugalem ab omini adulterio , & — impudi-

od

citià.

ltüto

2, Ut confervet fideliter bona , & provifio-

Angel.

nes domus ,que ipíius curz funt commiffe

Ll

per maritum , nevé de illís contra mariti bene-

Cl

Terilm

placirum difponat ; vel in fraudem ipfus eas

alienet.

tf

Totéflne uxor fine mar iti confenfu aliquo

Adqu:]

modo debonis domfís difponere?

ï!

Refp. Negativé : nam licétbona zqualiter

tum ad maritum , tum ad uxorem fpectent,

Rep

adminiftratio tamenillorum folum maritum

refam«

refpicit? exceptis tamen , inter alios, iltis

indt

duobus cafibus,

le fpe-

1 Quandóuxor alienat aliquid. de. bonis

fi duj

domüs per venditionem, aut alio modo, ut (ub-

quï ü

veniat neceffitatibus familiz , eó quod v.g.

uæ,.

maritüs iraícatur, quandó fimile quid petitur»

yec

Qui dj

v

d

De debito matuo

9.

169

h

M;ngüm.

t5l

velquia maritus eft homo nullius. ftugi , ac

njut

omnia diffipat, Zeff. &£, . cap, 12, dub, 14,

| dome

51.65. €287.

m qu

dó femina elargitur aliquid , aut

2, Quan

»din)

per modum rec-ompen(ationis ob beneficium

at

acceptum , ad. evitandam (cilicet ingratitudi-

nis notam ,vel ex liberalitate ; aut ob eleemo-

fynam ,non excedendo illud quod prudentes,

j

ac honeftz feminz íui ftatüs ac conditionis do-

(v

nare confueverunt. naim aliäs llXOt"fOi'Ct de«

jo tont

terioris conditionis ; quàm ancilla aliqua,

impua'&

aod fi ob eju(rnodi donarionem maritus ma-

lé fit contentus, facicillud fine oini ratione,

| P[o'aäïïa-

"ngel. Sylv, AMolin. Petr. INavar, cit, 4Angel.

m

Lef. lib, a. cap. 12. dub. 14. Confeffarius tamen

yii

cauté , àc prudenter utatur hác doctrinà licét

verifimà , ne pax domeftica indé perur-

ip[ms ü

betur,

Adquid tenetur uxor, qua per Adulie.

( Wllqï*

rium , falfum.| familie (ulbfhitmit

Haredem ?

æquähf'

[pedt

Refp. 1. Viradulter eft primó obligatus ad

refarcienda omnia damna quz, veri azredes

matti

105, "

indé patientur , dummodó certus fit prolem ad

fe fpe&are, namfifitdubium, non tencturs

u

àn dubijs enim melior eff conditio po[fidentis , ac-

de

o,ulP

qui ut fic eft poffeffor bonorum , ac libertatis

uo

fuz , ergo , &c.

uod fi veró fit certus, ali-

if

qH

qui dicuntipfum non effe obligatumad banc

u

P

sefti-

170

De 4.6. Decal, Præcepta; Pän&; 4.

xeftitutionem faciendam, fi matrí. non. confu-

luit, ut ejufmodi prolem pro vero hzrede fup-

Dl

poneret; quiafiliusex damnato coitu natus,

ltc

noncaufat damnum, nifi quatenus. creditur

t

eífe talis , atqui mater fola fatendo illum effe

E

legitimum ,fuit caufa hujus credulitatis. Sor,

Qrtm

lib, 4. 9. 9. art.2. Henviquez, lib. i. .. 21. 3.

imf

Dian, p. a. tratt s mifcel. vefol. $.. quod Lefï;.

titi

dicit effe probabile, quamvisíit in eontrarià

teli

fententià, dum tenet adulterum ,. obligari, eó

tmir

quod fit cau(a per fe , ut ejufmodi fpurius , cre-

l ma

datur proles legitima , ob a&um injuriofum ab

n

eo commiffum,quem ralis deceptio plerümque

]

confequitur. Z. 2. c. 11, ». 45. €$ fegg.

sid

:

2. Indefe&u adulteri , mater tenetur ad re-

t

ftitutionem , nontamen id indicare fuo mari-

p

to; nam ipía fuum honorem toraliter deftrue-

li lc

8

ret 5 nec etiam reliquis filijs hoc indicare obli-

i

Em

gatur , namipfi anfam indé fibi defumerent ,

At

eam odio profequendi ; fed folum monere te-

netur filium fpufiux*n: quitamen non tenetur

multis;

eicredere. Lef, lib. 2, c, 30. dub. 7. 9, 47.

dlitis

Àn quonam confiflit didla Obedientia? .

debiu

tüm|

Kefp, 1n tribusjþecialz'æ(: 1. In eo, quocf

um

concernit bonos mores, v,g. ne uxor ferat ejuf-

0!) d(

modi veftimenta , ne frequentet loca fcandalo-

Ut a

fa , in quibus omnibusfi inobedientia mulietis

concerneretrem norabilem ,. foret

Uxori

pcccacgm

Oblis

mvm'tale., JNavar.c. 14. , 20.

25 In

iVing

h

De debite mm*äa Conjugum.

171

nf

2, Ineo , quod. fpe&at ad oconomiam

dl

WtU

domüs , & gubernationem familiz, v. g. ha«

bere curam tuppclle&tilis , negotia domus or-

teditt

dinare , ac illiusbona omni (tudio confervare ,

in d

tis d

&c. Quare uxoraliqua negligens notabiliter

2l M

curam domüs, undé marítus ad iram provoca-

ti poffit , vel f ufurpandoaurhoritatem ac. do-

xl

minium abfolutum infolenter marito domina-

omta

ri velit, emaiaque ad nutum fuum proprium

gari,cö

i, C

admíniitrare , peccat mortaliter, niíi patvita-

te materie excufetur,

Bonac. difp. 6. p. 7

ofumd

WHIR, 12,

u

» ineo. quöd concernit a&umrmatrimo-—

qcadt

-nialem; nam DECUS dedit maritatis potefta-

!

teih muruam , ac reciprocam in illorum cor-

jo 4f

pora,

Quaré uxorpeccat mortaliter , quz

At

fine legitimá excufatione deneget marito fuo

qca

mettits

debitum conjugale , vel ob malum animum ,

aut expertinacia , vel ob ríimorem , ne nimium.

.nere [

multis gravetur liberis, fuppofito , quód mari-

renetl

tus notabiliter inde contriftetur , vel iraícacur ,

1

aut uxorem fuam (tricté fnrendat oblfgare ad

debitum cenjugalefibi reddendum, in quan-

'fmdv

tum fcilicet ipfa eftobligara per legem Divi-

,0"

nam, Quodíi maritusnon multum irafcatur

:rartj'üf;

ob denegationem iftam fibi fa&am , velfaavi-

ter acquiefcat precibus, ac. fublevamini fuz

"

uxoris , vel noa intendat per fuam petitionem

v

obligare fuam uxorem cumeotigore, quo lex

h j

divinacam obligat, nullum erit peccatum, vel

ad

, ——

"u

172 be 4- D:mlögi Pracepte Punil, 4.

ad (ammüveniale,nam maritus poteít, quando

n

valt cedere fuo juri , omniáque pracepta fu-

m

eriorisnon habent vim oblizandi nifi fecun-

ud

dum ipfius íntentíonem, Bozac, de matrim,

h ]

q. 4 p.1. 9. T.

h

conjug

Suanam funt ille excu[ationes eximten-

tes à debito reddendo?

LLls d

dufa

Refp. Effe quamplurimas , inter quas funt

keini

itz rres fpecialiter : . Quandó uxor patitur

fuam , ratione ines

lyein

fluxum -Hüve purgationem

du

conveniehtiarum , quz proli accidere poffent ,

Tatiarn

Sylveft. €$. Henriq. dicunt , eam excu(ari : licet

(one

probabiliter teneant. Sauch, Conincb. Filinc.

eam etiam in hoc ftatu à reddendo debito non

taid

excufari ,nam melius adhuc eft proli cum ejuf-

Ut

modi inconveníentijs mafcz, quam non na[ct.

2. Siuxorillud reddere nequeat , (inegravi

:

detrimenco fux fanitatis ; puta quía recenter à

Wy

morbo convaluit, quia affligitur febri, quia

itif

