e materiam gravem ad peccatum mortalecone

gt

ftituendum, manifeftum e(L.Ita Saucbez in ape-

YAWorali d, 3. c, 38. . 18.

"

Refp.. 2, Ratione ignorantia, que non fitcraf-

g'uti-

lem,

lum

fal' vel affectata , illam polfe effe venia

quia»

»

8

Dc 1, Decalogi F;æ&epto. Punt. 3;

uia aülla adeó gravis malitia conegurrere vls

i

li

detur. ut habet Sazcbez, loc, cit. , a9.. Valent,

Sayris, Cajets ut fi populus fimplex, credat ejuf-

AK

modi divinationes fieri per virtutem aliquam

ii

divinam, vel caufam naturalem ; eó quód vi-

dim

deant nihil aliud adhiberi , quàm herbas ali-

ln

quas, vel verba fancta , &c,

Efiné pccchum » fuccurrere proximo ia

nece[fitate conflituto , per applicationem , verum

h

facrarum , puta orationuno , feriptura fa-

q

Q

i

T

crá , aqua beneditla , Cdc.

h

f

Refp, Si hocfiatex fuperftitione, effe pec»

catum mortale. Superítitionis autem fignum

1

eít. 1.

uando omnis generís perfonz , five

4i

1

I

vitijs dediti, five virtuofi operantur indifferen-

terper ejufmodi applicationes ; nam donum

L

miraculorum, ordinqriä eft privilegium fancti-

tatis.

2, Quandó adhibentur ejufmodi res facree

lt

contrainftitutionem & ufum Ecclefiz : Dae«

li

Q

mon enim non habet opus iftis. facrisad ope-

h

randum ,fed illa defiderat, utea profanet,

B

fubtili&(que homines fallat.

&

LT

Excu[/Atne ignorantia à peccato mortali ,

in omnibus ifHis aClibus faper[fitiofis »

dide

pet

Refp. -Affirmativé , exceptismalefictjs, cüm

de

in illisnulla ignorantia fuboriti poífit, có quàód

CC

iure nacurali fint

'rohibita, in alijs veró acti-

G

;

bus fuperítitiofis, lunplex populus no nfci

t ut—

ffuu

rum

l

d

De Teutah Dei , Sacral. &à Supgw*; - à

d ïum ejufmodi divinationes, effe&tus admira-

&il

biles, atit vanz obíervationes fiant arte Dia-

teju*

Bolicä , velper vircutem naturalem ; & (&pe-

quam

iumerócredítíe obíequium praeftare Dco

2

düm fimile quid agit ad fuccurrendum proxi-

ld Vi:

48 d

i'hO, Lt;ä; lläg P O MP n dü!*g s H 26;

eQui dubitaret ,num eju[madi 77

"

effent mála ?

t

| Refi). Oporte

tut dabium iftud implicitum

[.

evolvat , & perfecté dignofcat, num res illa fit

mala ; nee né , antequam operetur : aliàs pecca-

2

tetmortaliter , exponendoíe peticulo com-

Qurt

mittendi fortilegium;

, It

«Qui per timorim aut pufillanimitatem ,

ere

€$ ad evitándos 'mnes farupulos , faceret a&io-

Qul

hem aliquam vama ob[eruantia v.v. nollet.

At

- effedecimus tertiusad menfam ,

| péccarétne smortaliter ?

fuet

Refp, Negativé , nam non foret nifi fuper-

De

ftitio quazdam imperfecta. Sancb. Lib, 2, CAp. 4

| of

Vtfi quis exequendo. a&ionem aliquam ha-

fant

beat refyectum ad fomnia, ad catntum avium,

& adalias vanas obfervationes ; po tiüs per

rtd/lli

timorem & przcautionem alicuius finiftri ac-

cidentis qiiod fortaffis aliqdändö evenire ex-

pertus eft , quàm ut per firmum affenfum , five

s,cl?

fidem tali rei affentiatur; talis ; inquam; non

p qllüd

peccat nifi venialiter ; propter rationem alle-

g

gatam fuperius ,' &c, Poteftetiam fieri , ut ef-

; j

fedus intentus non fequatur, falluntur enim

n

Pars 1

D

Íxpif-

—

Ex

$o

De , Decalogí Pracepto. Punt,s.

fzpiffimàex fingularí permiffione Dei ifti ob«

«

fervateresà Daemone , utbené notat De/rio /;

W

A. difquifit. magica, c. 2.4,7].

r

ln

Ejluà peccatum permittere calculari

delineari fnum Horofcopum?

f;mm

El

Refp. x, Sifiatex levitate , aut vanitate , ac

fine credulitate, nonefífe nifi peccatüm ve-

iU

r

niale.

Atj

Refp, 1. Si quis firmo affenfu ejufmodi pre«

i |

di&ionibus adhzreat , eft peccatum mortale,

'cüm fit attribuere cafui fortuitores futuras

Mi

ii

contingentes, quz dependentà libero hominis

d j

atbitrio , quatümve cognitio eft refervata foli,

C

& infcrutabili confilio Dei. Etlicét aftrologi

mfx Pc

allegent innumerasrationes , ut fuas iuftifi-

cent gredi&iones . Chriftiano tamen fufficere

l^

debet , quàd (ciat Ecclefiam, per Bullam Sixti

]

V. condempáffe aftrologiam iudiciariam ,

l

Horofcopos, & ipforum authores, ut ita cettà

affirmare id non audeant ex Bulla citáta.

p

j

lin)

Eflne peccatum uti. pbyffognomid , vl

€0IP

ANecromantiá , [en Chiromantiá , ad prafa-

um

giendum aliquid $

nibi

Refp, 1. Pradicere ex confiderauione , feu

£Qm

infpe&tione lineolarum in oculis aut manibus,

lg

illud quod naturaliter poffunt . fignificarera-

lut

tione difpofitionis corporis , uti eft fanitas,

D

remperamenrum , paffiones animz , nullum eft

l

peccatum: certó tamen & infallibiliter illud

Atj

f

velíe

t

"—

—

—

| De Tentat. Dei , Sacril. 69 Superfe,

$i

T

- velle predicere, foret peccatum veniales cer-

m 1

tóenim nequit fciri -ut habet 24zor €4 De/rio,

Aefp. 2, Pradicere ex afpe&u ejuímodi

[

ineamentorum fucceffus malos , aut bonos ,

quinon dependent àtemperamento hominis ,

fed (unt/ meriffimé contingentes, ac reli&ti

T

yo

providentiz divine, e(t peccatum mortale.

Refp. 3. Vellefcire , aut indagare ab 4Egype

"

tijs (eu Cyngaris , ut vocant , bonam aut finiít-

ram fuam fortem, vel fortunam cum eredz/i-

xl

Irara

tate ,vel cumaliquo fcazdalo ( ut fifacerdos

mini

ipfis manum porrigeret ad fibi prefagiendum)

agl

eít peccatum mortale: fi veró hoc fiatex folá

curiofitate(ine. omnifide & affeníu, non erit

rj

fs

ni(i peccatum veniale. Sazcb z, tom. 1, lib 2. €,

ffc«t

38. 9. 48. pracept, , 4, , 0. 4. m. x.

:

T

Effnà peccatum obfervare fomnia?

ia

Aefp, 1. Obfervare fomnia,; fpe&tando ea

d

preciséquatenus naturaliter fignificare pof-

funthumorem aliquem predominantem in

iU

corporé,quá ratione. aliquiscolligit fe bilio-

"

fum effe, quia fomniar derixis, & diffenfio-

nibus ,item alius concludit fe melancolica eífe

1 ,(ä

complexionis, eà quód intra dormiendum fz-

mlbüïu

pius fibi mortis five fepulchri fpecies obverfe-

a

tur ; aut phlegmatice , quia fzpé in fluminibus

ii

J

luctatur no&u , nullum eft peccatum,

u

Refp. 3. Obfervareejufmodi fomnia , illis

'[lllü

adhibendo fidem üt indé deducat, res occul-

ta$ , vanas , cüriofas , & inutiles , mediantibus

vcm

nse

sertis ideis,quasipfi imaginatio intra dormie

um

$2

De I. Decalogi Pracepto, Punl. 5,

dumreprafentat, nullàmque habent propote

tionem aut vim virtutem naturalem ad dedus

(r*)

cendum hominem ín cognitionem talis effectus

occulti, eft peccatum mortale, nam ejufmodi

revelatio nequit provenireá naturá, vel potee

ftate fomnij, necetiam probabiliterà Deoad

fatisfaciendüm vanz cutiofitati fuperftitiofos

rum, qui per media extraordinaria & vaná

| Mq;

I

quarunt inveftigationem verur inutilium , ut

eít (omniare feminam, qtix defponíari debeat;

p

& per confequens concludere licet, quód hoc

f

totum fiat operante Dasmone cui. adhibere

qm

fidem fcelus eft, ita Leff; 1ib. 2, 6. 43, dub, $;

fii

Commitiitirne fuperflitio , dum quis fe

fcq

permittit tangi ab aliquofilio , qui eft. feptimmi

aumero , ad fanandam. flrumam , vel ab

Aliquo certafamilia ad tollendum

tumorem [penis ?

H

t

Refp. Plurisios effe graves Authores ; qui

104j

nonrecijciant , aut condermrient ejufmodi cus

(ul

Til

rationes , credentes uftm illartim poffe per-

(s

mittiinrepublicá, dummodó poít fedulum

It

j

examen Theologorum nihil', quod füperftitio-

$

tef

nem redoleat , inveniatur

*

nam cüni proba«

hod

bile fit curationes ejufmodieffe gratias . gratis

L

datas , quidni DEUS inbonum | comfnunita-

--

tis , poffit ejufmodi donum alligare certis fa«

miliis, cüm & illud peccatoribus fubindé con*

ceffiffe legatur. dzor lib. 9.c, 25. q, 2, Sancb.

i

32 oper.moral,lib. 2,, c

4p. 40.7. 4'7, P'illoria Lef.

F

Wsl

€$ plures aljj,

Pun

]

De Simonia €9 Decimis,

$5

'0poi

bh didETHIHEHTHIHIHIH E HIHIMIMI o

TO CLUI

(rmod

PuNcTUM IVWV

|pot

De Simonia €9. Decimnis.

Deod

hii

: Ya

Nunquam emifli , aut vendidifli beneft-

cia , velconciliafli tibigratiam alicu-

Ir, d

o

jus ad illa obtinenda , prece , aut. pre-

o h

1/o , fpondems recompen[ationem a4li-

dht

j

quam temporalem , vel 4lio iniquo

i

/

euodo ie illisiptrudendo , de quo in

j

fequentibus ?

äptimæ

ï! d

Sonid eff Simonia?

n

R

L

fli' Effe fagrilegium procedens ex delibe-

ratà voluntateemendi , aut vendendi ; pre-

$50

tio aliquo remporali rem aliquam fpzrzualem

:odi

(ut (nnt facramenta , confecrationes, benedi-

f p

ulu;

&iones, bene,&cia, & omnis zfus alicujuf po-

t

teflatis [piritualis , uci eft excommunicatio) vel

erfi

rei fpirituali annexam , ut funt prefentatio ad.

beneficia , veftimenta , vaía, Scalige res facra

:

Prob-i'

, gmd

Leff. cap, 35. dub. x. n. 1, 2 €8 feqq.

s

t /

Qu efl origo nominis bujus

j

Simonia2

a

Refh. À Simonemago ,qui primus in. no-

"

voteftamento, háclabe infectus fuir, ibi

Dj

Pe[-

) y/

UE

$4 — Del.Decalogi Præc?pto. Pustha.

perfuadens

Spiritum San&um poffe vendi,| i

á, 8.

V

I

Quale peccatum eft. Simonia

i

f

Keff. Ex generefuo effepeccatum mortale,

!

/i

eppofitum religioni , per quam obligamur res

divinas, & (acras debitá cum reverentiá tracta-

h

re , cujusoppofitum facit fimonia , redditenim

Mi

illas vel maximé contemptibiles , eó quód eas

(Qnit

appretlare nítatur rebus abjectis, & vilibus,ex

h

quo dein maxima irreverentia in. DEUM ut

"

auctorem omnium (acrorum redundar.

&tj

Peccatum iflud potéfine fievi veniale ra-

Hone parvitatis snateria

27

Refp. Negatiué , nam femper maxima com-

EM

i

mittitur per hoc peccatum irreverentia erga

DEUM, utauctorem rerumfacrarum, & con-

trarem ipfam fpiritualem, illam reputando

h

ut vilem, & abje&tam, dumvenalis pro retem-

porali exponitur. — Sepramis de Simon, trall,

magr

h

IN

Quomodo probibetur Simonia :

Rl'll

Reff. 1. Jure divino & naturali , cüm ip(a

lg

tatío doceat , fidefque di&et, dona fupernatu-

A

raliagratiz & Sacramentorum effe digne tfa«

étanda , nec deducendain contra&um vel pa-

lijg

&am $ pecunia tua tecum fit in perditionem , qua«

fen

niam donum DEIexifhimaffi pecumia . po[fideri,

tin

digit Sanctus Petrus Simoni Magoa&t. 8.

"u

nb

EEX

:

De Sifnania, £2 Decimmu.'

$5

vel |

Refp, 2. Jure divino pofitivo explicante juä

maturale, graztsaccepi[His gratas date , Matth,

)

7, Àc denique jure ecclefiaftico , ut innumeri

canones teftantur,

orti

Efluà Simonia , emtre calicem confecra-

AUL IG

tum , aut albambeneditlam , €$c.

tid

'et

Ref?, llla emere carius ex eó , quód fint be-

s

nedi&a , eftSimonia , quia hoc eft appretiare

;

confecrationem,

ibuS»Ei

(

]

(

Refp. 2. lllaemerecariüs , eo, quódin il-

lis benedicendis plus laboris , & fumptus fu-

'

erit impeníum , non eft(imonia, Ferzazd. j.p.

T

€. 144 7. I5,

Eflnà Simonia , celebrare miffam , con-

n

feffiones excipere ; fermones ad popu-

t

lum habere pracisé , & principaliter .

LU

-b lucrum inde proveniens 2

J

| Refp. Effe peccatum mortale ratione illius

) [Ctä

magnzirreverentim, quz coraittitur contra

n

minifterium fpirituale : non tamen peccabitur

peccato fimoniz , 6i nullum paétum exprefurs,

;P

aut Zacitum intervenit, in quo malitia fimo-

nj

niz conftituitur. Leff. /oc, cit. ?. YO,

) e[m(*;

-Quale peccatum eft , emere beneficium t

;nä [

Refp. Effe grave. peccatum mortale fimo-

u

niz , annexam habens excormunicationem re-

W],?M

fervatam Papa: 5 nam eft inferre injuriam ma-

Wæri

ximám rebus facris,dum illas appretiat , ac in

l

pacum deducit,

4

L

| ILitei-

5-'6 g p? ]? Demlagi Pr-.æc?pt.o, Pun.ä?. 4

Licitámne eff , dare Aliquid alicud pere.

[ona , quamnultum apud Patronum , frye.V

)

eollatorem poteff , ad

à

procararïäzæ

1

. þengffï

!

J

[

Refp, Negativ? , incutreret eniri vitium (j

n

moniz, Fernand.3, párt. c, 14. , 30.

(in

Iffe, proque emitur ben

f

Ciüw ? äflfic

Simogiacus :

i

Refp. Nerative ; Durjodo illud ienoret^

velipfe nonconfentiat,tenebitur tamenejufinos

di beneficium quantocyus relinquete , ubi prie

mum in cognitionem illius devenerit.- ita 49

ä

ü

€rt CABOHCS,

/

A

Qui pracurat alteri Bmgïcüm, potéftne

aliquid accipere pra fualabore ?

Refp. Afhirmative

[

.

:Dumodo illum non

fi

pluris faciat ,

quàm quantum valeret refpectu

n

alicujus reiprofanz , nam G laborem fuum plus

PQ[

ris zitimet ratione illius magnz utilitatis ; quz

l

h

ex obtentione talis beneficij Provenit, comit-

tet fimoniam , hocením eft

j

1/

, accipere fala-

rium confideratione & intuitu benefici

k LX

lib. 2., c. 35 dub, g.p. ag, €$ 46,

Poté/fne. quis dare certam fummam pecte-

nia AlicHi , ne ab klloin beneftcio obtinendo

vexetur vel retardetuy ?

Refp, JAffivmativé : Dummodo ad tale be-

ncficium obtinendum jus acquifierit, ut fice-

L

nim ,

Y

N

De Simonia &$ Decimis,

$7

M

pim, & exconfideratione talis juris acquifi-

[

ti, & adredimendam vexationem , quam dif-

ceptando incurreret , datcertam pecuniam ,

non yeró intuitu elifirbencficij. JVavar. c,25.

n. 114, Rebuff,

-f

£it,n. 28.

,de[monim n,176. Fernand. lec,

n

Committitárne fimonia , dum dicitur Pa-

srono , five collatori ;. da mibi tuum bene-

*

m

: f""'»,";ö eear

ibi tradam mesm v,g,

equum ?

| Refp. "A ffirmative. Taleenim pa&um eft ve-

| Pfl'

N

ré fimoniacum , ac fimonia palliata,

Quenap [unt ile peue , que imponun-

tur Sumoniacis 3-

h

Refp, Effetresfpeciales, qua defa&oinus

fufuat, 1, Excommunicatio refervara Papz,

nol

per Exrravag, cum. detefiabiles approbatam

d

erPium V, 2, Tenentur beneficium per fimo-

| plll

niam obtentum relinquere , nam collatio nul-

qüæ

laerat, ut decreyitPaul. II in e&demextra-

fl

vagante, 3, Obligantur reftituere omnes fru-

fil:

L

&us perceptos Ecclefiz illius loci , vel illos di-

ftribuere in pauperes ejam ante omnem fen-

tentiam condemnationis , nam eos

7

poffederunt injufté , ut habet

l

Concil. Conftantienfe,

lt

ov

s

(e

Sü«

1j

D;

P N

4 be 1. Decalogi Pracepto Pustt. 4.

Seloifline fideliter Decimas , illas nec ce-

W

laudo , velpermittendo illas diminni , vel

ä'äfC

donaudo ficuti Caín illud quod evat pe-

"

dl

jus,vilius? de quo in fequent.

ilis

vid quam virtutem fpectat folvere

m

decimas

Refp. Ad vittutem religionis,ut habet com-

smunís Theologorum fententia,(unt enim ordi-

h

natzin fuftentationem miniftrorum cultüi di-

nii

vino defervientium , eumin finem (cilicet, ne

ib

illi in quarendis vite neceffaríjs , à continuo

eu

Deifervitio divertantur,

i

"uomodo pracipiuntur decima:

f

lum

Refp, 1. Per jus naturale ; & Divinum ,

quoad fubftantiam , oportet enim nutrire eos

hd

quiferviunt , 4wis militat. fuis flipendijs ?. x,

A

Cor, 9,

v

RefP, 2. Quodconcernit determinationem

quantitatis , quzeft decima pars, hocprove-

nit à jure Ecclefiaico, contento in facris Ca-

W

i

nonibus? Cap, Ecclefia , Cap., de decimis 16.2,

1. & ex Trident, [eff. 13.cap. 12. ad imitationem

H

veterislegis, in quápars decima erat precep-

ta. Exod. 22, Sedhoc preceptum cüm . fuerit

Q

morale, ceffavit poft Paffionem Chriftilefu ,

«

ut habet Vafq,

Potéfine quis boná confcientid decimare

d

?,

um uudecima , aut duodecimá parte?

K

Refp. Adfirmativé inillislocis , ubiconfue-

tuda

"P —

De Simonia tà Decimir.

f^

( (f«

tudo per fpatium quadraginta annorum abro-

]

gare poreíft legem humanam & inferc morem

tali nodo decimandi, dummodoó fatis adhuc

reftet pro faftentando miniftro Ecclefiz, nara

t

alids confuetudo non poffet prevalere jurí na-

turali, FZiac. trac, 27. e7.4- 8. 7,153. €$ 4

[

Dd

De quibus tenetur quis decimare?

Qd

Refp. De fru&ibus omnium rerum : Deci-

ii d

mas do omnium qua po[fideo , dicebat Pharifzus

inEvane

o

elio : fed hácin parte oportet. fequi

NU

confuetudinem loci, nam in. aliquibus locis

decimanturherbz, inalijs faenum, in alijs alij

--

fiu&us, dummodó neceffirati, & fuftentatios

ni miniftrorum fufficienter confulatur , nec be-

Q ,

n

neficio fuo fruftrentur.

«

ii

Qualenam peccatum cammiftit i, qui

non folvit decimas ?

n

rove

Refp. 1, In materiá notabili , effe peccatum

morrale contra juítitiam; retinet enim id, quod

s

rl

alterieft debítum pro falario fui minifterij fpiri»

tualis.

jont

Refp. 2. Cum Suarez., Filiue, : qui dicunt

a

detentionem decimarum effe facrilegium ; ex

futi

eo, quàddecimz fint debitz Ecclefiz , pro

iIefu !

minifterio facro , canonéíque fepius éjufmo-

di detentionem |facrilegam vocent c4p. Deci-

r

245 16,4,7. Nihilominus Bonac, & Layman

um;

tenent,non effe proprié lo qucndo«facrilcgi

nam

)nfüï'

[uäü

T.

[

De 2, Decalogi Pracepto, Puntt. 1.

nam decimzin fe ipfis confiderata , funt alí-

quis u(us temporalis, -

Datirne aliqua penapro dolosé de-

wmzmtzäm' 2

Qu

Refp. canonesíacros , ficut & Concxljum

"Tridencinum intentare excommunicationem ,

us tamen non eft nifi comminatoria adeoque

nuilam defa&to penam fubdolé — decimantes

incurrunt 5 ni(i ftatuta parc:cularla cujuíque

at

diccefeos aliud evincant, qua proindé quifq;

confalere poteft..

hr

[ n

——

K

dan

Supra II Præccptum

Decaloy.

104

I

De Mendacijs.

H

De lIuramentis , Perjurijs, €9 Blafphee

mijs,

li

II

De promiffronibus fimplicibus €juva-

Q

2hento conjrmatzs.

N

De Votis.

IV.

l

t

um

d

PuwcruM I

i

De AMendacijs.

D

C

f

Nanüam dixifli aliquod mendacium,ex

P

uo zotabile damnum proximo effe- —

&

—

eulum ? de quo in fequent.

Quid

p —

—

éf

De Meäz&aaä:.

Quidefl mendacium :

f' Zlfæ

um

Efp, Effe vcrbum'prolatum» cüm intentios

nefallendi, feu decipiendi proximum ;

qui ejüfmodi di&tum verum esiftimabit.

Iu

"Suot müdi

erbum aliquod dicituf

lmz

falfum ?

yt

;.i, Quandó illud nor

Refp. Duobustnodis

Gd

eft conforme rei , qu& aftrüitur, ü

t fiquis di-

non fit.

ufqpe

cat , rex eft Parifijs , cüm tamenibi

1ui((13

2, Quandóejuífmodi verbum non eft con-

forme menti illius , quiid profert ücfi dicats

tex eft Parifijs, &interea ipfe contrarium cte*

daf;

In quogam borüm modoyum coofrflit ind«

litià mendacij ?

"

: Reij In ul

imó, dum fcilicet quis. menti

fux non confentancéloquitür,

Quateconfe-

d diceré falfum

junt-

quenter colligerelicet: 1, Quo

verbum , exiftirnarido effe verum

on fitinen-

daciüm, nam hoc hon eft loquicontra. men-

tem propriam, 2. Proferre verbüm verum cre-

dendo illud effe falfum ; eft cotacnittere men-

daciüm$ eft eniín loqui cofitra mentem. 3. Di-

cere verbum falfüm in fuá fignificatione , pro-

ferretamen illud in tali forma & modo. v.. g.

ftentes facilé conij-

1

perludum, aut Jocuio,ut affi

ro vero illud fua-

J

cere poffint loquentem nollep

m n4as-

dere, non eft meudacium ; nam nulla

| uit,

Q»d

Es

£2 ,i;e 2, Debdlogi Pracepto, Pupil.t,

btxii, utfuppono , intentionem decipiendi

autfallendi: fic nutrices excufantur, dum di-

cunt fuo infanti , lupuseft foris ad januam;nifi

lt

l

quantocyus filueris ego te illi. devorafidum

lu

proijciam , & alij huju(modi loquendi modi.

ity

Layman,tratl, 3, libe 4 c Yj citans $, Anguflin,

de mendacio,

K

1

Af

il

eQuod fí quis iflo modo loquendi deceptus

feiffet , talifae diceretur mentuus ?

l

A

Refp. Negative : 'Talis enit deceptio poti-

o

üs artribuenda foret illius judicij imbecillitati,

qus

t

quàm falítati ipforum verborum.

D

Effnà omne mendacium peciaminofum

q

Refp, -Affirmative ; cít enim oppofitum alí-

J

eui attributo divino, fcilicet veritati, $,750z,

Qd

2. 2, Q. 110, At, $.

40!"[

Nunquámne ergo permwm eft üemiri ?

j

Refp. Nunquam , nam mendacium forma«

leeftintrinfecé malum, quod nulla circumftans

l

tía reddere poteft honeftum. Zozac, demenda-

t

10 q. HHCA D,2,. P. ,

ii

i

Übligamfrne femper dictre veritattm .

Ungy

r

Refp, dffirmativà: terminitamen ad illath

Thod

dicendam aliquendó funt clari , & intelligibi-

[m

les , aliquandó ambigui, feu zquivoci haberi-

tes duplicem fenfürn pro neceffirate , (eu

obligatione,quam quis habet loquendi,

JMo-

"s

De Mendacijs.

6

d

Modus equivece loquendi , éfue licitus :

di

1l

Refp. Mffirmative;: Scriptura enim facrail-

lum approbat, Gen, 12. 16. & 27, Matth. 16.

m

Ioan. 7. exempla fan&orum illum confirmant,

Yi

ut patetex hiftoria S, Athana(ij, S. Francifci ,

iif

&c, imó fiquisiftum zquivocé loquendi mo-

dumípe, velzeloevitandi mendacij 6 medio

hj

tollere vellet, fanécitius omnià mendacijs re-

l

4E

u

iivoca tamen nemo adhibere de-

creto.

j

bet, nifiju

i

aneceífitas fuadeat : nam — aliás

?otï-

Iu

quispeccatet , perturbande duplicitate fua fo.

cietáteim civilem,

Tunc autem cenífetur eífe

neceffitas jufta, quandóinterrogaris de re ali-

W

quà , quam nonobligaris dicere, quamve non

hali-

potes detegere ni(i cum tuo vel alterius praju-

Ti

dicio, Filiuc. tratl. 40.c, 2 4, 7. Layman lib,

4« tratl. $, 0. 13,2, 10, C9 11.

ii

ori

.Eþmï mendacium loqui aquivoce

lbt

Rejp. Negativé: nam hocnon eftloqui con-

qutd

tra mentem propriam ; quandoquidem verba

&quivoca habent duplicem fenfum , quorum

unuseít conformis cogitationi illius,qui loquie

m

tur, &alterintentioniillius , qui auditejuf-

]il

modi verba equivoca, nemó autem tenetur

Jigh

Íc conforniare intentioni alterius, fiipfa

"

fitirrationabilis. Lef. lib 2,€, 43.

fei

a

;di;

Qui

L

J

$4

x;De 2, Decalogi Pracepto. Puntd, t,

Sui injuff cogeretar vefpondere , c

vniü

j

ignoraret àquivóca , quid ipfi

&i dum ?

A

[

Rejf). Dicet, proüt confcientia ipG fuadée:

T

bit: fic puer interrogatusálatrone nürn pater

! [l

domifit adillumi occidendum, ignotans uti

f

zquivecatione , dictante nihilominüs cons

reh'gi

Ícientià , quod foret perniciofüm hic, &nuünc

tl

edicere veritatem $ poteft refpondere pairem

Cm

non adeffe ; nár tale meridacium nor etit pece

dece;

catum: nofenim erit nifi materiale , cüni vo«

magt

luntás conftitüta inter duó extrema , quorum

q

unum cogitür eligére ; poffitad minüs ; con-

fcientiá illid minus judicante ; reli&o majori

fe detettnináte: ut laté probant. Lajmaz €$

"

Pafa, Püet autem exiftimat , ut facilé conjicere

licet, tneridaciuin effe levius ; quám homici«

dium'.

-Suet funt [pecies inendacij & qua-

lia [antpéccata?

Kefþ. Trest í, focofum',/'m ludicrum , has

bens pro motivo delectationem; quod plerüme

t

quefolüm eft veniale ratione. patvitatis fuz;

nam falfloquium iftud paryi

ponderis e'ffe

cenfetur, Zozac. làc. cit.m. 3.

?

2. Aliud mendacium dicittirojïcioþ;w, re-

t

fpiciensaliqudm utilitatem parvam, ut acqui-

:cnda.;n , velretinendam, quod etiam non

efh

l

nifi

De fumm. Perjnur, 9 Blafphena;

6j

o*l

nifiveniale, ratione fcilicet patvitatis fuz,

Bonac. lec. cz£;

3. Aliud mendacium aþpellatur pt;;rnicia';

f( , cujus obje&um ,five motivum eft dam-

uaäea

num fpirituale , auttemporale , proximi : quod

patef

fifit notabile , acin mareriá gravi; conftituec

[

DN

peccatum morrále , ut eft v. g,mentiri, , contra

P

religioné,contra fidem, &c, fin veró fit in mate-

:

QUE

rià levi,non erit nifi veniale,nam omne menda-

iiiïtm

cium quod non continet aliam malitiam, quàm

I p*

deceptionem proximi, defe eft veniale, nec

ii

magni ponderis eíIe , aut charitatem deftruere

jOtlt

cenfetur , dummodo rnullum inde aliud

D

malum fequatur, Leff./oc, cit. sum.

mjori

49. C2 44*

TR

jjct

THIHGHEE ZIHHINIMIMIMEEHUROE TM ER

n

PuwcruM

I[MA

De fTuramentis , Peryarys ,

Bl&'l-/lühemii.fl

li l

Yled

Nunquam jurafti pro re falfa , vel v.qtmm

tl

exiftimafli falfam , quod. eff perju-

eni

yium wmoriale

? de quo in (cqtfen,;-.

i,

^i

tibus.

ld

E

nol

f

l

Pars dL, :

E

Quid

D

&6

be s. Deéalo ; Precepto Pz)n&, 23

-Quid eff jurare?

Efy. Effe DEUM in teftem vocate illius; .

R

quodtunc afferitur,

;

(

JQuare jnratur ?

Ti

lt

Refj. Quia homínes nolunt adhibere fideta

fimplicibus verbis, quamobrem ad DEUM re-

Q

curfere folemus, qui eft príma veritas, ad con-

in|

firmandam per ipfius teftimonium divinum ,

n

veritatem humanam;quód fcilicet (it conformis

menti eam proferentis,

Eftaà licitum jurare

I

Refp, -Affirmativés Eftehim a&us relieto-

]i

nis, quo DEUS honoratur, dum ícilicer in

relzg;

noftris neceffizatibus , ipfius divinam implo-

10f

divin;

ramus veritatem : juxta illud Lasdabustur

emnes, qui jurant in eo. ita. $, h0. 2. a. q.

L

"

$9. ati.2,

lt

«Quot modis DEI teflimonium in-

dj

V0CAYaMS ?

Pop

Refp. Duobus : 1. Explicie , & termíníg

fide

expreífis; urfiquisdicat , zeffor) DEUM;

Vocq

DEUS mibi fit teflis vvivit DEUS, €óc.

latm

2, Implicite ,aciníuiscreaturis, inquibus

mOdq

divina ipfius veritas refplender ; ut fi quis juret

IVin

per diem , autper . charitatem DEI

, vel per

quem

Wm

folgm, vel per (uam animam , &c,

ln

Que

L]

*

De furament. Perjur, Cä*BIa/þiyeä: 67

Quanam intentio requiritur ad

lf

—^ juramenttum ?

Refp, Débete illam effe expreffam , velta-

citam , utquisdici poffir vocare . inteftimo-

nium veritatem DE! , pro confirmatione huma«

bt

n&, ita ut fineiftà intentione quomodocünque

[tt

quis dicat , aut quibufcünque terminis utatur ,

I

non fit cenfendus juráffe, — F//zgc. de

AW

n"m. 41..

jumæmh

qmi

Propone sobis bác de ve aliqua

exempla ?

(l

. Éccetibi quinque confideratione digna. r,

j

f

Dicere: Permeam fidem ,in fide [acerdotis , aut

icul

religiofi , velChrifiiani,Gtc, noneft jurare;

nonenim invocaturin teítimonium veritas

implæ

I)

divina ,fed fidelitas humana;

"Heut, 7. 2..

Bonac. de jfzra-

*

.M

2, Dicete (:zeafides, per. DEUM) cum

intentione in teflem affümendi veritatem fidei

Jf

divinz, eft jurare, ordinarié tamen fimplex

populus nihil minus cogitat , quàm ut ad fuam

fidemaftruendam velitetiam DEUM ín teftem

n

EU

vocare, adhibensverbum iftud (DEUS) ad

fuam fidcm,po:ïüs per exaggerationem, five

]cw

modumloquendi, quàm per relationem ad

divinam veritatem ,átque ita. talis modus lo-

i

quendi conjun&us mendacio , non erit nifi pec-

catum veniale , ratione alicujus itreverentiz ,

entum erit,

nam ngllum juram

B a

?. Di-

,Of

& be 2, Decalogs Pracepto, Puntl,2;

|

3, Dicere, boceff ita verum , quam vertm

|

|

l

eft , unume[]e DEU M, vel, quam verum eft

ü;iis

ipfum Evangelium ,foret blatphemia , fi nimi-

D

rum quis vellet comparare veritatem DEI, aut

üïa

!

Evangelijcum veritate humaná; Si veró quis

&

d

ita loquens folüm fubintelligeret , quód resa

inti:

fe afferta , fit verain fuo modo, &genere, ac

«if

DEUS, & Evangelium in fuo modo, & genere,

vlüs

verum foret juramentum,

Sed fimplex po-

Riv

'

pulusnon ita fabtiliter philofophatur, profe-

IU

rens ejufmodi verba fine omni comprehenfio-

iey

nefensüsillorum, acper modum loquendi

bum (

potiüs quem informá cujufdam | invocationis

lj

divinz , talí(que modus loquendi etíam inclu*

dens mendacium ,nonerit nif: venialis, nam

nullum eft juramentum. Sazcb. lib. 3. cap. 2«

3. X9. d 27 termotnis lib, 2. c4p,32,9,21,

r

4« Jurare per creaturas, v.

o

o

per diem, fü-

"r

PI

lem, íine omniintentione invocandi intefli-

Dd

monium veritatem divinam , que in ejufmodi

IY

creaturis relucet , licét quis addat verbum

tl

iftud , DEUS , v, g. per claritatem DEI, po-

Tity

tiüs tamen per exaggerationem & per moduni

&nj

plebejum loquendi , quàm per. relationem a

Ihor

teftimonium divinum , non eff verum juia-

115.4

menturn ,& confequeriter etíam cum menda-

2

cio nonerit nifi peecatum veniale , veluti eft

Cm]

verbum otiofum. Reginald. . x8. z4p,2.7-

Vl$1n

agj« ANAVAYT. €. 12 V, $.

lua f

t (

)

$. Pro*

"

E

De furament, Pevjurv. €à Blafphem.

69

e'rth

. Proferrejuramentum | execratorium , ut

hj

fiquisdicat; Prim biacefferar mortuns , quam

Dl

boc faciam.

DEQUS me cosfeflim puniat , ima

[, atl

mihi debifcat tellus , cum intentione, & pofito,

)qi

quàód mentiatur experiendi vindidtam DEI per

dutr

juftitiam illius, que in creacuris relucet 5 c&

$1

veriffimum juramentum ; rariffimétamen po-

;CHfffr

pulus facit ejufmodi juramenta ; cüm intentio-

i

ne invocandi juftitiam divinam , & talem puni-

PIOEC-

tiohnem in caput proprium attrahendi , fine quà

henl

intentione nullum erit juramentum, . fed ver-

uquenäi

bum quoddam otiofum , & veniale, Sanch,,j

r

Iiä'.-;nCQ 2..'2. 4.2-.

ii

Quanam conditioues requiruniur

; ) Mm

ad juram entum ?

»

; 54;.2-

Refp. Tfes: IL Eftverizas : nam juräfc

ilfmujl"

to refalsá, quantumvis parvá , eft perjurium

i

mortale , in quo nulla parvias materiz datur

jíos

propter irreverentiam magnam , quz commite«

«

titur i& DEUM ,dum in teftem rei falfz affu-

7M

mitur: Quod fires, proquá juratur, fit dubia,

m

& nihilominus quisproilla jurer , peccabit

nen

mortaliter ratione periculi falsó jurándi. 70/e.

lib. 4. c. 21.m. $.

)j

m

2, Neceffitas : namappellare DEUM in te-

du

ftem prore parvi , vel nuilius momenti , quam-

vis in fe fit vera, eft illum afficere irreverentià;

MP(M'

illa tamen non eritnifi venialisratione parvi-

eu

-

tatís fuz , & verfcatis-,

?

jpro quá juratur ,

f f

m

y5o Dez,. Decalogi Præcepta.l)unäf. i.

DE(IS inteftem vocatur, .Leff. de. jurament,

l

dub, 2,2.17.

3-

ulitía, namjurareproreinjuftà , eft

d.

facere DEUM reftem iniquitatis 5 ita ut tale

"

jutamentum fit vel veniale, vel mortale , ra-

tionereifübjed:z , pro quà juratur. ZVavarr,

Wi

£,12,7.3.

u

Juramentum prä ré indifferenti : juro

ii

v.g. me monm amplins lufurum char-

[ci

tis ,obligátne ?

&y

Refp. Cumdzflintlione :13, Sifit conjun&tum

&0n

motivo honefto, obligat ; namper illud res

bl

elevatur ex fuá indifferentía, & acquirit) ali-

hi

quem gradum bonitatis, ut nolle amplius lu-

dere, ad evítandas querelas, nolle ampliüsfre-

quentare locum talem, propter (candalum inde

exut

[o]

gens. JVavar,c. 12, 4. 11,

t

Kefp, 2. Simotivum , quo cum conjun-

wl

&um eft , ficindifferens,id eft, nec bonum,

hy

nec malum , nonobligat , nam hoc juramen-

tum caditin a&um inutilem; ut nolle ampli-

q

us ludere, quia locus eft. imutatus ; nonam-

fí

plíus adiretalem domum , quia iter illuc eundi

eít aliquo modo difficile, Suwarez, de jurament,

füt

lib. 2,cap, 6,v. x,

Yoi

Poffuümne compellere . aliquem ad. jura-

u

meutuma praflandum [ciens ilum. falsi

caf

juraturum ?

fin

Refp, 1.Si ad(itcausa vationabilis ;poffe hoc

li

licitéfierí; nam quoad hoc nemo | intenditil-

lum

*

De Turament. Perjur. €$ Blajþbem./ 7t

l

lum provocare ad perjurium ,fed íolüm ad

dicendam veritatem , imó regulariter loquen-

d

do, charitas nosnonobligat:., utpeccatum

tal

alterius impediamus cum noftro notabili dam-

] T

no, Sagcbez.inoper.smoral.lib. 2, €,8.2.7.

if

Re[p, 2, Sinullafubfit caufa racionabilis;

fed habeat quis defiderium folum pudere , &

confufione proximum afficiendi, fiillum per-

LU

e

juriireum convincete poffet , hoc nullo modo

licitum effe, fed peccaturum mortaliter , hoc

enimeít proximum provocare ad peccatum

u

| n

contra Charitatem. lezt, difp. 5. 4« 234 p. 4

Sancb. lib. 3. moral.cap. 8.n.22. Bonac. de ju-

( d

vam. punii,3.n.5,

u

uj

fi

Quomode dividitur juramentum $ -

nità

2 ffertorium , quo

Refp. Trifatiam. 1, 7

rem przfentem, velpreteritam affirmamuss

jj

ut fiquis jurec hoce(le; hoc non effe; hoc fuif-

u

fe, vel non fuiffe.

n

2. In Promifforium , quoconfirmamus. ali-

T

quam promiflionem fururam , de'quà pofteà

nl

[

fufius tra&abimus.

"]

* eut

3. In Execratorium , ad confirmationem

um

Íuorum dictorum , cüm imprecatione feu in-

vocatione aliquamm creaturarum

, in quibus

ut ab illis in

j

jutitia divina fingulariter relucet,

ful-

cafu mendacii puniatur

,ut fi quis dicat ,

li

mine tàngar , tertá abíorbear

; fuffocer pefte;

felt

nifx hoc fit verum,

—

Sfihtg

E 4

1di[ ll'

l

æ:hæ

15

;Je 2, Decalogi. Pracepto. 'le&. ^.

Süntue permif[e imprecationes

Refp, Cum diffintiione : 1. Cum terminis

propris, & convenientibus ad invocandam

li

juftitiam divinamin fuis cteaturis , effe omni-

nó permiffum; nam eft a&us reli

gionis, pet

l

quem DEUS honoratur,

[

Refp. i. Siterminifint impij, fcandalofi,

inhonorantes DEUM :

3

ac ineptiad ip(ïus te-

ftimonium interpellandum, eft peccatum mor-

tale: utfi dicas , atevnum damner : BHHUTHATE

Q

DEUOM aficiam ,. Diabolus me . abripiat,

Iu

&c. Tolet. &, 2x, Layman. lb, 4. tradl. 3.

i

€ap. 4.

[

ANunquam protuliflá aliquam. blafphemiam

coutra D EU M , autipfrus Santlos dicendo,v. £

DEUS non imperabit ibi ubi ego ero , Peélit. nolit

DE'US ,res it4 tranfigetur, 22vito DEO hoc

perficiam , uego, C8pernego DEUM , Chryf-

ah«

w €$ Bapti[ma , per smortem . €4 fanguinem

DEI; quedefh eravil[Emum peccatum mortale ,

N

N

oretenus commi[uum contra. bouorem DEI,€4

oppofitums virtutiveligtonis , quà jubemar zncef-

fanter ipfms diuina majeflatis laudes , €3 excel-

|

lentias decantare?. de quo ín fequent,

Potéfine peccatum iflud. fieri veniale

rAttione porvitatis 972

Re[p, Negative i nam vel minima Blafphe-

[ -1 4235 — —. qe—4

1nia continert injntíam notabilem factam DEO,

Suare, (am, 2, de relig lib, « €, 2, 1. X2,

uid

D& 7ummmt. Pärjnr. €4 Blozfph;*w.'

73

