Suid eff Bla[phbemza ?

IUj

Refp, Effe verbumaliquod falfum , & con-

fl

tumeliofum prolatum contra DEUM,

Ilj

p

Quod f& ejefimodi verbam fft prolatum

eontra | Santlos , per derifum. exprobrando

"

illis vitam. preteritam , eritue

$o

Blafphemia

of

Refp,. Affirmatiwe , fcilicet primó diretle

W

contra ipfos fanctos , Secundó ;sdire&fe . con-

7)

tta DEUM , nam honor fanétorum redundar

&l ;l

So Tha. 2-

inipfum , ut auctorem illorum.

2,. Q 12 ATE, X,

7

M

Quot modis camkzz'ttitarlïlajï

yuii

phemia ?

Refp, Duobus : z, Dum quis attribuit rem

n

t

aliquam Deo, quam non haber, quzve vel

maximé ipfius fumm« bonitati repugnat ,ut fi

7

voceturimiwfeus, crudelis , iz(cius ,&c. Nam

i

Deus nequit habere vllam injuftitiam , crude-

Mil

tl

litatem , aut ignorantiam.

2.Dum removetur , five tollitur. aliquidà

Deo , quod haber , ut fi quis dicat ,ipfum non

il

polfz refuícitare mortuos , ipfi curz noneffe

affli&os , &c, nam hoc effipfum privare , tum

omuaipotencià , cum providcntiä fuà. -

hd

j

Ef

Efhné .

Q;y

m

74

äe 2. Decalogi Pracepto, sz?.z:

i

Effn£ Blafbhemia ,ridere. Dei attributa,

!

V. g. Omnipotentiaminflitiam , vel illudere,

vebis [acris puta pani , 4HtAQUA

/

enedile ?

Refp. ffirmative : nam licét per iftam de-

K

rifionem nihil attribuatur, vel tollaturà Deo ,

M.

autà rebus facris : ifta enim attributa feu per-

j

fe&tiones, funt veré, & realiterin illo; non

los

funt ramen in illo, ut aliquid contemptibile ,

9]

LÀ

feu ut obje&um derisüs , & fubfannationis

»

quaré maxima fit Deo injuría , dum ipfius at-

tributa per ejufmodi di&eria profcinduntur,

Santhez, lib, 2, c, 329 T.

!

E/ln.e' Blafphemia jurare per ma'rtenl, "171

fanguinem Dei?

Refp. Cum diflintHiene :1,Si hoc intelligatur

!

de Deo wede Spiritu: quod tramen rariífimé

/

fubintelligitur , eife bla(phemiam. nam Deus

nec caput, nec fanguinem habet.

2, Si veró hoc inrelligatur deI z s v Chrifto,

iqui cum

qui corpus& fanguinem habet, al

Bonac, de blafp, 9.8. p 2, volunt ejufmodi di&e-

4

ria effe proprié jutamenta ; nam non funt pro-

lata per modum contumeliz contra Deum,fed

N

potiuspermodum irz contra homínes. Alij

tàmen cum JSazch./oc,cit, tenent ejufmodi

di&ts effe blafphemias , nam funt prolata ex

irà, & paffionein contemptum & dehonora-

di;

tionem Dei, non veró ad invocandum ipfius

:

Q

£eftimonium divinum.

Opor-

..De lurament, Persur, t$ Blafphm;: 7$

li

Oportétue exprimere in confeftone . [oe-

I[e

ciem Blafphemiarum ,fi ia faerint contra

Deum , vel ipfius [anttos.

Refp, Negativé : nam omnes fantejufdem

i

fpecieiconvenientes, (cilicet in hoc effentiali-

Ju,

ter, quód omnis bla(phemiafit dehonoratio

pe

Dei ; ipfiattribuendo, vel auferendo contume-

m

liosà rem aliquam. Sazch. Joc. cit. n. 39. Catet.

Mh

"T

$d«

CU

PvucrvM IIL

ul

De Promiffonibus fimplicibus &j Iura-

spento confirmatis,

igatur

Nunquam promififli aliquid,quod deinde

i

ffat causá praflare neglexifli , ex quo

[jet

deindà magnum proximotuo fecutum

eft dammum 1 dequo in fequentib.

hïiflol

jicut

-Quid efl promiffo ?

did

R

Ef». E(fe deliberatam , veram, ac volun-

[ PW'

tatiam . obli

gaionem fidei fuz pro re

im,ff&

boná, & poffibili,

&

.Hl

-Quid efl obligare fuam fidem ?

o

j

Refp. E(fe infaper adijcere voluntati faciens

at

di aliquid, fpecialem intentionem fe obligandi

j

ex virtute fidelitatis,

Que

(

E

-

76 þ».—De 2 Dewilogi Pracepto, Panil, s.

i

Qua deliberario requiritur ad pra-

]

l

mniffionem 2

l

Refp. Eadem omninà, quz neceffaria eft ad

peccarum mortale: itaut. promifliones infan-

j

NI

ium , ebriorum , mente captorum, fintinvae

lide, ob defe&um (ufficientis advertenriz ,

& plenarij usüsrationis. AVavar, C4p, 18, a.

[

d

Sancb, ad matrim, lib, 1. difp. 8.

-EP

Q4 eff effe veracem in fuà pro-

At

L

I.P&

antlfione ?

Vi

Refh. Eft babereintentionem iftorum duos

à

sum : 1. Promittendi, 2. Se obligandi exprefz2,

n

veliacité ; nam omnis promiffio fa& fine du-

Qu

pliciiftà intentione, nihil aliud eft ; quàm

il

llj

fictio , & confequenrer nonobligat : namom-

qui

nis obligatio procedit ex voluntate fe obligan-

di , fitamen per ejufmodi fi&tam promiffionem

2

p

evenirer aliquod damnum proximo , qui indé

deceptus fuiffer, ceneretur. deceptorad repa-

Rq

rationem damni faciendam. Z

£

Jf lib. 2. cap,

üty

18. 7.6. dubiz, . citans. Sot, €d Na

vAY.

p

qui

Qui promittendo, nunquàm obligationis

COj

recordatusfuilfet,nontamen zgnorarez promi[-

19f

fronem e[fe de [e oblivatoriam, tenetárne ad

Ws executionem ?

h

Refp. "dfirmativà : quamvisnon habuerit

ullam expre[fam intentioner (e obligandi ; nam

qui vultpromiffionem, zacz7 eziama vult. obli-

oblig

t;i

gationem natutaliter indó procedentem.Quod.

K

fitamen

De Promiff. Inran.

77

fitamen aliquis premittende . eliceretactum

intentionis contrrariz , per quem ipíe non in-.

tenderetfe obligare , promiffio foret invalida,

T

[if«

utpoté fictioneplena exiftens ? Sancb. lib.1. de

matrim, di[p. 9.

WEU

N

Promi[fo debétne effe volumtaria?.

4

Refp. . Affirmative : , nam. vis obligacföäïs

dependetàlibero confeníu voluntatis; ifta

autcem [ibertas impediri dicitur duobus modis.

1, Per virz, €8 zuetum alicujus , que impediunt

voluntatem ne liberé confentiat,

duy

2. Pertgnorantiam natura promi[fionis , quae

i

nullamaliamhabet virtutem, five vim obli

t d

gandi, quàm prout intentio promittentis fuit,

lua'm

illiusautem intentio non eftfe obligandi ad id,

j

0

quod ignorat,

t

lp

,Siui ignorat promi[fonem invehere obli-

(net

gationem , tenetiirne adillius executionem ?

TT

Refp, Negativé: nam hoceft ignorare na-

o

4/H)

turam promi(ïïonis,(ï tamen promittendo ha-

beat intentionem . faciendi quod faciuncreli-

quihemines, zaczté promiflionis obligationi

iil

conféntirejudicanduseft, quamvis ipíam ig-

7

notet,Bonac. di[p, 3. q. 32« p. X. de contratt. z,9.

l

Pt promiffo fft. obligatoria , debétue effe

: dere bouá 2

lbllm

Refp. wodfic: nam nemo poreft licitàfe

l,naïl

obligaread rem aliquam faciendam, quzfit

peccatum , ne detur vinculum iniquitatis.-

Qu

Pre-

um

78

ï.vliïe 2. Decalogi Pracepto, Puntl. 3.

Promi[fo facta pro causá inboneflá , v. g.

fo.

j

promififhi famiza impudice pecuniam ut illa

| potiripaj]ä.t,

vel ut talis , €9 talis occidere-

W

l

tur , obligatne 3

Vg.

Refp. Cum di/inthione $. x. Antequam mala

hna

i

l

a&io fuerit facta , eju(modi promiflio non ob-

ligat, namforet provocativaad peccatum.

Q

Bozac. loc. cit.

MM

,

2. Poft a&ionem perpetratam ipía obligat ,

h

nonquidem ratione rei inhone&æ,namipfa

ld

meretur poenam potitis, quàm recompenfatio-

nem ,fed ratione laboris, & periculi pretio

[upe

&l

aftimabilis, : quod fubeundum erat ad talem

a&ionem efficiendam. Leff,de promzf, dub,3,

tdi

2. 18, citAns Covar, Cajet, Medin.,

Tij

pí

f

Promi[fo liberalis dere d

Jf

abliga'tm 2

;fficili :

At |

Refb, Cum diffintlione.. v, Si eju(modi' dif-

Velcu

ficultas fit Jevis, illa cenfenda eft obligare,cüm

üuöu

omnisadim

A

difficultate.

pletiorei conjunctafit cum aliqu?

lo

2. Sidi&a difficultas eft gravis, promiffio

lo

factanonobligat ; nam quod eft valdé difficile;

lmp

moraliter cenfetur eíffe impoffibile ; ad impof-

nií

fibile autem zemo tezetur , ut habet regula ju«

li

zisin 6.

2

di (

n

qulléfne daturcafus , in quo quis ntn

zemeatur adimplere promifJum ?

I

&efp, Duos cfle [Peciales ? 1. Eft, fipromif-

19

|

ïïalisj

De Promiff, Invam,

739

^ g«

fio detegitur effe fa&a per errorem , qui caufa

"n

finalis fuerit illius facienda, & cum cuiuscoc-

f

nitione talispromiffio nunquam facta fuiffet ,

v. g. fi quis pauperi promififfet largam eleemo-

ml

fynam , qui re ipsà non erat pauper : nam nihil

T

efLita contrarium libero confenfui voluntatis

II

quàm etror, Bonac. de contratt. difp,s, 4. 12,f.

2,7, L, Filine. trati,33.9. 21.. [Namar, cap. 19.

"nUmn."j,

ligat:

nipi

a, Eít, fiftatus promiffionis, & perfonarum

(ati

ita eft mutatusratione alicuius cafus Ípecialis

pretio

fupervenientis , vel difficultatisinprevifz , ut

ul

Íecundum judicium do&i alicuius cafiftarum ,

dlfb. ,I

talis promiffio nunquam faGta fuiffer , i ifta

mutatio fuperventura przvideri potuiffet , vel

pra(umiliceat intentionem promittentis nun-

quamad talem. cafumíe extenfuram fuiffe,

quin potius fi tale quid ip(i in mentem veniffet,

»dl dïf'

velcirca tale quid interrogatus fuiffet , omni

ftudio reclamá(fet , contrá

[e,cüm

ue promiffarium

1iy

fuum excepiffet, quare ejt

imodi promiffio ,

!

noneftcenfenda obligares$ . nam cüm omnis

gmiæü

fponfio fit lex

articularis , quam fibi quifque

e

iHiCüf;

imponit, con

equens eft illam nonobligare ,

nififecundum intentionem illam — ferentis,

jf

Filiuc. de promif, nmm. 31,.Layman lib, 3, loquens

;ulajü'.

de contratl, Sa v. promi[[io. n. 1.

"T

Promiffo ebligátne antequam fit. accep-

tata 2

Refb, Negativà, nam acceptatío efteffen-

;mrm'ï'

tialis obligationi,Sazch. de matrime, lib difp-5

i

do D? 2. Decalogi Pi.ecepfa; Pun, 3.

-Quale eff peccatum , non flare promiffi

1uflis , €$ acceptatis?

[

l

^

Re[fp. Cum diflintlione:1, Si indé proximo

; d

aliquod notabile damnum eveniat , e(fe peccá-

tum mortale, obligansad damni reparatio-

nem : fi veró damnum indé exurgeus fitleve,

"

non eritnifi peccarum Veniale, ratione fcilicet

é

parvitatis materiz,

j

«l

2, Sinullum damnum fuit . fecutum proxi-

!

mo , & promiffio fa&tafitob. Ziberalitatemnon

milfw

TC

verópropter rezzuaerationem , in materiá levi,

non erit nifi peccatum veniale: fi veró res füerit

dto)

magni momenti,ac de (egravis, aliqui , ut

l

h

Cajetan. Sotus. Henriquez, citanteSanch, loc, cit,

dicunt probabiliter etiam non effe nifi. pecca-

CUR

tum veniale, & quod ejufmodi defectus adim-

qui

Toty

plendi promiffi zquipolleat mendacio fimpli-

ci.. Alij tamen , ut Sazcbez,, Leff, Fdiuc.tenent

j(

cum majori probabilitate efe peccatum mor-

Ug

tale, namfervare fidem nonft folius verita-

PW 1l

tis, fedetiam fpe&tat ad virtutem iuftitiz, ita

Cl

ut promittere, non fit folüm dicere veri-

Conf

tatem, fed etíam obligare fuam

l0nj

fidem. vide Sa»uchbez lib.1. de

plit

HAtTVI. d. g. a, nm. x8,

Tüéin

ff/?flf aa'jïnfm.

pl

&

lie q

h

ANunquam

| ümEn l

[

De Promi

Inbátb.

$x

) Nunquam ueglexifli fene legitima excu-

fatione adimplere promi[ronem juramento fir«

1000

ematan , quod| foret peccatuta mortale: nama

( *

dum talis promiffro on Adimpletur, veddi- —

tll

ter Densteflisfalfitatis?

m eQuanamef) la legisima excufatio non

lia

gpreflandivem promifamo

Refb. Poffe multas affignari , inter quas

w fpecialiter (unt ifte fequentes: x, Quandó pros

g miffio nequitadimplerifine peccato, nam jue

il

tamentum contra borios mores preftitum nod

&y; eftobligatórium ,uthabetregw/ajprii in6,

1u&,u:

$. Quandó execütio promiffionis eft red

,j itamoraliterimpoffibilis;utfi quis promirtat

g, Cüm iuraméntoalicii equum fuum aditer ali-

4p quodperficiendum , & intéreà equusfiat zga

!

[j

|

, Fotus,nam «d impojfibile wetnó teuetur,

n

3, Quandó iís , in cujus favorem juramens

j tümerat przftitum, rénunciavit fuoiuri, ac

vtl

preprio commodo : nam juramentum non

cadebat in promiflionem fa&ar , nifiadillam

fx,iä

[

confirmandams quodíi promiffarius ipfam

nonampliusdefidérat, jüramentum non am-

pliusobligare cenfetur, ut fi promifi alicui

meümequum,; &ipfíemihi dicatfenonam-

plius illo opus habere.

4. Quandà aliquis obtinuit felàxationem ;

five difpenfationem aliquam füi juramentf

fa&titad confirmandarm promiffionem nüllam,

, sutinvalidam $ vel quzfit quidem valida,

j

[

tamen illícita , na

"

Paári dl

jg illi; äuibus talimodofa

&

$1

De». Decalogi Pracepto, Puntl. 5,

&a eft promiffio , non habent jusin promiffios

T

ff

nem,; quz eft invalida, aut illicita , vel in

juramentum , quod ipfam confirmat; in hoe

t

Ptoinde juramenco non agitur caufa nifi folius

u

!

Dei , incujusauthoritate, ac ratione injuri

factz perejufmodi promiffionem | Prelatus

làt

concedit difpenfationem, Bosac.dejuramento

Qu

nl

dz;fpo 407' I&P' 17' 71.3, 4' ffjfqu-

( fe

Juanam promifo juramentoftruiata s0n

ij

obligat amplins ?

Y

Refp. Cum diflinilione : 1, Siilla concetnit

b

proximum , Deusipíam non authoritar in vire

l

tute juramenti, nifiin ipfiusfavorem ; quane

t

dó igitur proximus eft contentus , ne promit-

l,

tens exequatur fuam promiffionem , promif-

l

fio non ampliusobligare cenfetur : v. g. ftant

lii

duo ad portam civitatis , vel domus, untsile

tl

!l

lorum jurat fe non primó ingreffurum , alter

L

ipfum precibus inquietat , compellitque , ut

contra juramentum prz(titum prímus ingredías

tür $

3

talisinquatn non peccat, nam is in cujus

favorem juramentum fa&um etat, eo ipío.,

ii

quódalrerum ad ejufmodi ingreffum compulee

lr

rit, cenfendus eftceffiffejuri fuo , quod ha-

Id

ebat vi juramenti , ne alter primó ingredere-

tel

tur, — Tolet. lib. 4, cap, 22 cafu 3.

2. Siillaconcernitfolum Deum , noti veró

Ju

D

comodum proximi , nec eft obligans ad fui ad-

impletionem , nifi in virtutefolius juramenti

ad evitandum , ne dum non adimpleretur, De-

üs

— ——

A

De Prowiff. Invam,

85

ximö'

üs in teftimonium falfitalis affumeretur,

Et

T

ifta promiffio, ut(itobligatoria , deber habe-

j ht

reficati votum ( cum quo juxta Suarez. pari

(olios

paffuambulat) has duasconditiones, -

njuné

Prima eft, ut fit bona, femadctus virtutis ,

gtl

nam Deusnoh authorizat illas promiffiones ,

At

quz nullo modo vergunt in ejus honorem , vel

in utilitatem proximi , ut füunt. promiffiones

de rebus malis, vel indifferentibus Saach. lib,

T

3, C 9, 4, 25.

Secundaett ; ut non fit impeditiva majoris

Oif

boni; namcüm, ut fic , impediat majorem

n

Deihonorem, illanon poterit effe gtata & ace

quan«

Cépta, ut fiquis jurat fe matrimonium initue

;ronxit-

rum. ham matrimonium eft impeditivum vo»

ticaftitatis, & religionis, quodeftmajus bo-

Ptomif-

b i

num, Zojenib, 4,0,22. 8, 4.

unusil'

Obligáne itramentum mercatorum , aui

! ï[m

emptorum , quojurant (e nolle , aut non po[»

li ; d

fJe májori pretio emere,vel minori ven-

yéted

dere merces ?

jc)

Refp. Negativé : nam (ünt facta de materia

) le

indifferenti, velillefolus, qui juramentum

g^

przititit habet commodum , ac proinde illud

d !

relaxare poteft,fuóque juricedere , & effe con-

tentus,Sazckez $n fumma loc. Cil. n. 1.

g[edm

Tenetlrne quis adimplere juramentum ex

;

irafallum,v. g.cum paterfamilias jurat ex

il

(

motuira (e [umpturum ponas à fuo fi-

yun

lo, velfervo?

:WBD

à

Refp,

$4

be' 2. Decalozi Pracepto Puntl, s.

Refp. Cum diffintlione, 1, Si juramentum

h

habefpro fine fuo vindictam, vel executionem

J

pafhonisconceptz , quod frequenter in ejuf-

modi motibus, & minis fuperiorum fieri folet,

]

protunc ratione illius mali finis non. cenfetut

ÀD6f

obligare. Sanch.im oper., moral. lib. 3. c, 9,9.16,

[

Bonac, dejuram, p. 14,,3,

Ü

If

2, Si juramentum habet pto fine corre&tio-

L

nem charítativam delinquentis, ipfüm obli-

lu

gat, cüm fitdere boná, quamvis ira, qux

cauía talis juramenti ex(titit , fuerit mala, San-

€hez,loc. €tt,

l

li

Superior qui juravit fé puniturum fuum

Jd,u

febditam potéfine aliquandó mentesm [uam

flong

;mutare?

V

Refp, Affirmativ?,quandó habet juftarn ali-

u

quam cauíam illud faciendi * nam hoc cenfe-

Ithdy

tut effe actus pradentialis, ut 1. Si probabili-

V

ii

ter judícare poteft correctionéem nüllum fru-

n

é&um (ortituram. nám niemoobligaturad actü

t

inutilem. item quandó filius, vel fervus jam

pa

fcipfoserendárunt , vel veniatri petiverunt $

n

fupervacanea enim tunc videtur oninis corre-

étio, atque adeó ceffat obligatio otta ex jurá«

mento, Sancb,loc, cif.

Qu

hr

z. Sifuperior videat corre&ionem futürara

qui

impeditivam majoris boni, ut fi ex caftigatió-

ne infantis fequantür turbz , páàxque demeftí^

x

Orré^

ca turbetur, nam cg&iggtio'ordinæt—æ inc

&io-

De promiff, Iuvam,

8$

t

x

&ionem mali, non debet effe caufa majorís ma-

i

li. To/et. bb, 4. . 21, 9. 7,

j

j Etiamfi finecausá mutet. mentem, five

ole

confilium circa obfervationem juramenti, nom

letut

tamen peccabit , nifi venialiter, ut habet Lay-

i

mau lib. 4. ratione irreverentiz factz Deo , ut

T

tefti inftabiliratis confiljboniillius, quod ju-

Faverat,

l

luramtntum promiffoni illicita eb-

; Q

, M

ltga'me 2

Refp. Effe diffinguendum. x, fi executio ff

licita, quamvis promiffio fuerit »lla €3 sevalt-

j

d4 , utli quis promifit latroni certam redemp-

Aiti

e

.

üdonem , velufurariou(uram fub juramento

veletiam promiffio fuerit Z/ici£2 faila cum pec-

n

cato , ut li filiofamilias promittantmr nuptiz

T

infalutatis parentibus. inhiscaüibus, & cir-

li

od

cumfítantijs, ne Deusreddatur ceftis fal(itatis,

m Á

promiífio quo ad executionem, pro quá jura-

lii

tum fuit , obligarecenfetur. multa enim cum

T0

peccato fiunt,qua facta tenent, ut habet Sazch,

Vértl

$noper moral. lib. 3, cap. 9.. 2324

" cor[l'

2. .Si executio (It z//tczta, ita ut promifï,ïo m

aj

queat adimpleti finepeccato , ipíanon praíu-

mendaeftobligare, foret enim vinculum ini-

fuiitd

quitatis,

;

(f

j

sQuale eff peccatum non. implere promi[-

dgrt

fiouem juratam ?

n CUW

ün

Refp, 1, Inmateriá gravi, & notabili effz

?

pec-

$6

De à, Decalogi Pracepto,Puntl, s,

peccatum mertäle , ratione itreverentiz factae

Deo, iP(um reddendo teftem fal(itatis.

2. In mareriá levi

$

3

aliqui uc Pzez. Regis

us

sald, Lejf. dub, $. 1. 24. dicunt probabiliter etfe

oeccatam mortale. nam ut ratiocinantur , vel

"

il

promittens eft pauper , velnulla datur parvi-

tasín hác materiá. Alijtamen utNavar. 4dzor,

LT

Henriquex, Suar. €à Sanch. lib, $. cap, 4925«

qui iploscitat, tenent eriam probabilitet non

!

effe , niüpeccacum veniale, nam juramento

promiffionem confirmans , nonaccipit Deum

jn teftem pro adimpletione rei pmmi[ïæ , cüm

RE(

ifta futura adimpletiofit contingens , nec de-

o

pendeat à poteftate hominis , fed ipfumin te»

Wf

ftimonium affamit voluntatis prefentis . quam

promittens habet promiffionem adimplendi e«

jufque executionem procurandi, quàd (i quis

Rej

deind? voluntatem fuam mutet, non proptes

tl

teaeft mendacium , & coníequenter nec pete

gete |

jurium, fed eft quzdam infidelitas , qua

l

in materià levi , non eft nifi ve-

nialis,

V

quRe

eliieetile

ab

tür,

eibentie

foly

vol,

fl

Pun.

87

aimenrt.

| De F^tis,

]

P ww cruM- TV

iegi,

JDe Potís,

elt

d

quunquam fecifli votum aliquod negligens

gäwi-

Á

dlud deindà adimplere , ciem bonam

ecca[tonem , [ive commoditatem nadtus

ï.Mic

at

f*ifi? dequo in fequent.

(

Quid eff Vorum

Dat

T.

Efp, Effe deliberatam , & voluncariäm

vt

i

pfomiüiun?xn factam Deo de A.mcliori bo-

jinte

qu'

Defiderium facimäz' Aliquid:pro amore

Dei éfue uotum ?

enl

fioi

Refp. Nöifdtivä: non continet enim obliga-

p

tionem fidei fuz , utnarura promiffionis exi-

«

ere videtur,

r

.qj.

A €-

Votum faiium per timorem.

vitandum periculum aliquod , éffne wolun-

tarium , €$validum ?

Refp. Cum diffinctione , 1, Simetus fuitiste

juflé cuffua in eum finemprecisé , ut vorum

ab ipfoextorqueri poffir, v.g, fiquis mine-

turalicuimortem , nifi peregrinationem Iero-

folymam voveat : taleinquam 'votum eft in«

voluntarium, acinvalidum: nam metusiu-

ftulit libertatem neceffariam, .

Pa

2, Si-

n

$8 :De 2« Decalogi Pracopto, Puntd. 4,

?. Simetusnonprovenitab aliquá causd, | j

que habuerit profize votum, fedfolum fuerit

n

quzdam eccafío vovendi repraíentans homini

aliquod periculum, ut vitendum $ ficut con«

tingit. v.g. in morboaliquo, qui hominem

excitarefolet ad votum; dicevotum iftud effa

voluntarium, & validum. nam voluntas non

M

Ms

erat ad vovendumcompulía , fed liberé vos

tumelegit , veluti medium proprium ad evi«

kcer

m

tandum peticulum , quod imminere cognefce-

bat. Filigc,traid, 26, cap. x.nuu. 10,

Gämm

?

eQuanam deliberatio vequiritur ad

!

qVolu ?

ti

d

Refp, Hlameandem, quaz neceffaria eff, ad

Perpetrandum peccatum mortale: INavar, e.

gainI

32.4. 24.

D

)ni dubitares, num, dam vbvit , babue-

Wn,

vit f[uffcientem deliberationem

|

Refo.

uàd votum foret validum , adeó-

l

que oportteret hoc interpretarí in ipfius favos

rem , nam ipfam manetconftfns & certum, in«

la

cuju

deliberatio verà incerta, Bonac, tom. 2

4'?0 1. PQ I, "Q.i'q

Dor

jne

i,

Qui dulitaret num voverit?

qu

Keff. Ipfum non fore obligatum: nam, fe«

eundum regulam

jutis , zelior efd. conditio pf

6a

dentit ; vovens a

utem eft in poffeffione liberts«

tis 2

à

De Piis,

$5

Al

tis, ut habet Sot, 7Medis. Suarez. ijïm;

fütti

Sanch, de matrim, lib.x. d. 9. um 11

omi

i CO

tiaen

,,Qyi dyäimm nusm votum adim-

Flweïz't?

udi

500

Refp, Teneriad illiusimpletionem : nam

R

poffeílio ftat pro voro, quod manet conftans ,

g

& certum ; adimpletio autem voti eft incerta ,

Y

Bonac, de reffit, difp. V, q« &« P. - propofit, nai-

Wi

cánum. 6.

Potéfl ne feri votum alicui Saniio *

T

Refh, Negativé , nam votum eft atus. la«

triz ad DEUM folum pertinens : poffum qui-

N[MI

dem vovetrealiquid in honorem fancti, obli-

TT

gatio tamen eft ad DEUIM , non veró ad

ipfum fan&um. —Swarexisb, H de voto cap, X6.

T

unum. $,

Quid inteligitur per melius bonum?

ali

Refy, Effe bonum aliquod. opus cedens in

s f

bonorem DEI , quodnon fit impeditivum ali-

',llmylte(

cujus meliorís, nam ejuímodi impedimentum

6'

r

non poterit effe acceptum DEO : ficvotum

ineundi matrimonium , abfoluté loquendo eft

invalidum, privat enim caftitate, & religione,

!

quz funtimajorabona, Lajman lib. 4-tra£. 4

14 f!«

€. 2, 7.A1, C9 124

u

F

u

d

u

29

Ds x Demlggi Pracepto, Punti,4,

eQuo tempore tenetur quis adimp

lere [

u

il

f votum ?

d

Refp, Quà prima poterit occafione,aliis qui

moraliter nimis longo rempore illud differret,

peccaret; ff quid vovifli DEO ,uemorerm red-

«

Re/f

n

'dcre. Ecelef. $. 3.

wfibi

Quis feret judicium. de i/iä-(om,

lm:um

aoditate ;

it,e

Ref?. Confcientia uniufcujüfque, que

qfola

det

cognof(cit fuas fun&iones & impedimenta, &

Mp '

N

Prinnd& qui credit in confcientia fe poffe (ine

peccato morrali diffetre fuum votum, non (en-

Adqt

M

tiens ullum remorfum, ratione hujus. dilatio«

nisexcufaturà peccato mortali.

Exiftimat

R:(/

pretereà. Reginald, , 18. s. $6.. aliquem i

d

credat fe commodius votum fuum poffe adim-

jl

T

lere ex(pe&ando, uno aut duobus annis , pof-

fe id illucdifferre. Sanchez Ze vero cap, 14, f

g

Wt

8. emm Bonac. difp. 4. q, 2. p. .. venet poffe

quempiam differre vorum fuum ufque adiillud

Oäbg

tempus, quo purat feillud poffsa majori cum

f

devotione adimplere, nam cüm votum fit fa-

&um inhonorem DEI , dilatio ejus. cenfetur

e(Te jufta, quandó eundem honorem habet pto

!

ijfc'ä()o

Qum

fä(pi

a (o) (s

*

Qua

I

Quan-

|

!

De Fatis,

gx

"^ Quando

qui vovit aliquam peregvina-

siouem pedes , poffeà videt , quad won pefit illama

pefícere if eques ,. ad quid

isqu

tenetut s

AEIet

"71

Refp, Teneri illam adimpläre-modo ; quo

oteft« nam quandó matería voti eft ex parte

offibilis , & ex alterá moraliter impoffibilis ,

votum ad illud, quod poffibile cenfetur , obli-

em illam per-

gat , equo igitur peregrination

luæ(ola

fiet, Bonac. diff. A^j« Pa,mgmgäa 4

u d

»fïc [Et,

of

44d quid tenetur is , qui vavit fe cami-

taturum aliquem inperegrinatione fua , &

dilcit

alter dein nolit ulue iro?

Lt

Kefp.

Adhibeat requifitam diligentiam , ut

&t

(Ub!

?

alterum excitet ad iftam peregrinationem

HM

eundam: namexecutionon eft:in poteftate

i m

illius, quifolüm vovit fe alterum. co'mic.atus;

P

Í

rum effe,

p

!

lil

Obligamárane adimplere vota perfonalia,

n d

qua defuntlus in. fuà morte nobis recotmmenda-

j (u!

vit, quortemque impletionem nos ul

at

fpopondimnus ?

i

Refp,. 1. 'Vzdc—'tnr quad 292 : nam votum,

o illiusceffat, &

cüm fuetit pezfonale, obligati

ex(pirat per mortem períonz,

itaà ut promifiio,

qua morituro fit, qui putat fe poft mortem

ad-

huc obligatum effe ,

fundetur in quodam errar

f€ ;

QM

-

,

92 De 2. DecalogiPmcepta, Punt, 4;

re , & confequenter non obligat, fic fi promifi

ficf*-ni

me foluturum proaliquo moriente alteri cen-

MAm

tum nummosaureos, quos moriens fe debere

Ái j

exiftimabat , & egoinvenio obligationem mo-

Tl

tientis jam fublatam effe per (olutionem

b

m

nullo modo teneor promiffis meis ftare.

2. Nihilominus La

yman exiftimat aliquem

n

teneriad ejufmodi votum adimplendum, ob

mn;

fidelitatem promiffionis morienti factatm ,nam

il

licét defun&usnon ampliüs fit obligatus, ipfi-

Bfque vorum per mortem fapervenientem ex-

fpirárit ,.

Re[þ

adimpletio tamen quz ipíi fuit

t

promiffa,

lius,

erit . fatisfa&oría pro peccatis il-

fibil

pois,

It i

Polfumáfne fimul, dum wotum implemua

T GA

vacare alijs negotijs temperalibus ?

ttinl

Refp. x. Siobjedum voti fuit vifitatio alí-

m0fyna

cujuslocifan&i,fine cogitatione przhabitá

li

fumptus , vellaborís impendendi in itinere;

t I

hoc poffe fieri ;

quia quocünque tempore

D

vifitatio ifta fiat

» voto fatisfa&um effe cen-

ccur.

Q

2. Quando objectum uti fuit peregrinatio

R, & meritoria , ut ordinarié, voveri folet,

Rej

ial

aliquem non poffe vacare negotiis illis tem«

poralibus ante adimpletionem voti : namnon

dO (u

eeníecur

dum inten

quis obire peregrinationem piam,

.

moqi

dit fuis negotiis

j

poífe tamen nego-

tdlin

tiisfuis liber£ vacare adim

pleto voto ; nam ut

E

fic

1

De Potz,

93

tom

tl cth

fic principtleintentum fuit, exequi peregri«

natonem piam , ae fecuzdarig» , rebas

debe

fuis profpicete , ad hec vorum fit eundi,

1 (

nonautem etiam redeundi. Sanch, /i£, 4. cap

o

Y Z4HPP, $9.

iT

Mieuet

Qui non. adimplevit votum fuuts. illo

, Q

zempore , qito obligabatur , teuetfirue

,Ü

i, Mf

Mlnd tempus elapfum ,. àd ilind ad-

;

$, 1

implenduig ?

x

! Fh'

(s EX,[

Refb. Ipfutn quidem peccáffe , non mangre

j f

tamen ampliüs obligatum , fi votum fuit prisi

um

eipáliter factum in honorem talis diei, vel teme

)

"

|

oris , velüti orditiarié votá pérpetüa fieri. (o«

ent, uthabet Suarez . de voro lib. 4.c. 3. m

n

V. G.aliquisvovit jejunium fii

;gulis feriis fex-

l

tisinhionorem SacratiíTfimz pafttonis, vel eleea

Ü

u

mofynam fingulis vigiliis B. M, V, práters

[æhabiil

lapfis illis diebus quibas obligatio voti arinexà

jrine

erat, nonampliüs ad illius impletionem tea

fietür.

m

d

Quanaméau[e cenfeniur jufle,nt. )

| palfit differrivotum ?

] tim

"

Refp, Inter plutes aliaspoffe affignari iítaé

Jl

duasípeciale&, i, eít,quandó quis adimplene

um

dofuum votum nOtabjiem ihcurreret. ihcaüms

tnoditatem i narn , cüm votum |fit promiffio

volintaria , non habet vim obligandi , hifi fe-

a W

LA

;undüm,int.entiönem vYoventis ; atqui vovens

i

Ahüüe

94

De. Decalogi Pracepto. Puntd, a,

nuï*.quamintenditfe obligare cüm taütà if i'iä,«

commoditate , ergo, &c,

; u P

2. Quandó aliquis previdet, fe poffe ad.

bl

Tdto.

implere vorum faum alie tempore magls de«

voté , & cum minori diftractione j nam cüm

duf

D/

Áf

votum fit inhonorem DEI fadum, ipíius bo-

nitas facilé confentit,ur illad. differti poffit ,

Mi

quatenus deindéiajor honor (ibi exinde re-

fulïet. L

4

d

li

yman lib, 4'&4&' 4.c. 3. cltàns. Syl.

zdrmil. Sauch,

h

Sui pravideret fe longo semporis iater-

&il

Allin

Vallo son babituvuza iflam commodita-

ütf

laQ

tem , quidipfifaciendum

forert ?

h, Zäll

D

/Refp. Cümnoltravitacontinuis mutatio»

M

LU

numcafibus fit (ubjecta , humanáque negotía

lt

fint valdé diverfa, con(ultum videtut , ejuf-

modi votum ín aliquid aliud mutare , & virtu-

Q

te indulgentiarum , per quas füammus pontifex

T

At

dat poteftatem omnibus facerdotibus appro-

ij,

h

batis in facramento poenitentiz vota commue

tandí.

:

Aequiritárne ,ut confeffarius in bot. $a

R:/

eramento , judicium ferat , €9. determi-

pet materiam Commnta-

pu

Qmd

tonts Uoti ?

filits

Rejp. Negativé : (ufficit enim feciffe corx;i-

Inpls

iuracionem , & fi confe(farius nolit arbitrium

!

itoid

ferre , vel determinare materiam cemmutatio-

Di$; |

P—

:

De Poutik

j

ld ]l

àis, eó quód proprio fuo judicio diffidat , po-

tellpoenitentem (uum remitrere. ad aliquem

eftal

do&um Cafiftam , ipfi dicendo : egotibi com.«

agïs Ü

mutoin prafentiarum , vorum quod mihi de-

A QU

claraftiinillud , quod Cafifta . determinabit

Q

Pl t'»

Bonac. de cómmut, votin,14.

iil

Factá iflá commutatione voti , potéffne

(

i

TM

panitens iterum vefumere (uum votum

priffinum ?

Refp, "Mffirmativé : dependet enim à libe-

r

tà illius voluntate , cüm commutatio non fue«

"

i

rit facta,nifiin ipGus favorem, — Sancb, c. $5.

h, 26. lib. 4.

tim

Aequiritárme. exaida Aliqua determina-

jj

lib pro maaterià Ccommutationir ?

ge

tit, t

I?ejä. egamué: nam licéc illa fit ininot ,

:,&W

quàm fuerit prior matetia voti , firamen illa fit

gratior DEO , pluris etiam &ftimatur, Bonac,

l POM

y J

Wib 44q.2, Do 74 3. 4

àqtt

Quomodo. cogno[citur , ilam DEO

gratiorem e[fe ?

/

li

Re[p, Ex crcumflantgjs aditmpletionis votí,

;MHW

puta quia commodius , promptius , ac majori

cum devotione perficitur: nam fuppofità frae

gilitate painitentis , votüm patvum bené ad-

ü

fet

implerum plus valet , quàm magaüm aliquod

j

r

tepidé adimpletum,

mmUH

J

l

Qua-

$& — Des. Decalogi frææpiö. Pyaxil, A.

Suale eff peccatum. tranfgredi

fhum votum ?

(

Refp, Cum diflintlione, v, insmateria notde

fj

bili e(t peccatum mortale ; fallit. enim , qui

votum füum non implet infide, & promiffione

n

fa&á DEO.

a. In satéria levi , aliqui. , ut 24ngelus,

Cajet, dieunt , quód fi ipfa comprehendat tos

tum votum: v, g. fi quis voveat folidum dare

xauperibus , eft materia levis ; & nihilominus

comprehendit totalem materiam vóti , eífe

l

ll

peccatum mortale, — Alíjtamen ut Palenz, A

lll

&or, Sayrus cum Leff. lib. 2. cap. 40.dub, 9,5,58,

tenent majori cum probabilitate , non effe nifi

IU

p

'eccatüm veníale , nam votüm non magis obe

l

igat nec ftrictíüs , quäm' précepta Ecclefiz,

atqui in his excufat pátvitas d peccato mortas

ll $ &ci

]u

Qui baberet intentionem in. materid

levi fe obligandi [nb peccata

X

: mortali?

Ti

Refb. lpfum non peccatürürmh proptéreà

li

tmortaliter : nam intentio noti poífer annedteré

obligationern mottaletn in materiá leví , qüé

eft iricapáx de fetalis obligationis. Suarez //P,

4 04 4« H ÀO,

,

Pm

2(;3.

De Fotzs,

27

-"Quomodo dignofcitur materia effe

f

Jevis ?

Reff, Duobusmodis; 1. fi honor, qui in-

i il

dé DEO refultat, reputetur levis. 2. Si pre-

cepta (it per Ecclefiam , cenfebitur eífe levis

m

Ntho)

Bonac. d:fp. 4.4. 2. p- 5 ?. j

4»ng

t

WT

In III. Præceptum.

|omit

d, 9

De operibus fervilibus probibitis diefe[To,

lin,d

II,

De Auditione Miffs.

1283

A

De fejunto , € Galá.

d

IV,

De Acediá,

adi

MU

PuwcruM L

a

Deoperibus (erxvilibus prolilitis

jl

die feffo

(Nunquam fecifli 4liqua opera fervilia ,

velmechanica , diebus feflis fine cau-

mp[h

3á legitimá * de quoin fequent.

j

-Quid intelligis per opus fervile ,

iCVi ,qü

aut mechanicum ?

iuamü*

Illud , quod exerceri. folet peropi-

RT

fices, & ordinarié fit per fervos; quam-

G

v1S

Pars H,

"R

98

De35. Decalogi Pmcepta Punti, 1.

vis fubind? etiam fiat per Dominos, Tólet. lib, 4a | i

CAp. 24, 7,10.

[A

D

JSuanam funt nota , fve indicia ope-

li

vds fervilis?

(EIII[

.Refp. E(fe duo[þecmliter, L andö illud

exercetur per corpus veluti per aliquod inftru-

mentum,

2, Quandóillud eft ordinatum in uuilitd-

[

tem corporis. E//4c.c, 9, z. 141. Non tamen

ii

cenfebitur effe opus fervile , diefefto fcribere,

la

'etiamfi hoc fiat ex intentione lucti , conventio-

thor

nes,fivéconferentías ,^ nt vocant, celebrare;

64l

adíe divertendum pi(cari, veriari , digladiati.

P

nam ejufmodi actiones non fiunt in comumo-

,dlewä

ditatem corporis , vel pet fervos potiüs quàm

LA

per dominos Bozac. difp, y.2, ttnic.n 3. n. a.

prag

ttd

Polfimne ergo venari die fefo ?

Refp, Affirmative $ ex motivo fcilicet. r&-

H

creatonis; namnoneft ut. fic. atio fervilis;

P&cca

dummodó hoc fiat extra officium divinum 46

Ts

fine éumultu , & clamore : alids eiufmodi actió

d;fficulter excufari potlet d fcandalo,, & dum-

n

modo nullum damnum inferatur. framento ^

L

velfru&ibusilluc eundo, & redeundo ; tiam

aliàsultra peccatum mortale , quod quis in-

N

curreret , teneretur ad reftictutionem ; Adz/hard

mis |

sn f'na|umma cap.&,citat, Pet, Navar, ita, u£

t

venator non POmt vacare fux Iecreationi cum

Ünin

dam-

i

be oper:b fervtd. probib, die fäþa

L

j

29

bo h

t

damno populi. Necallegarelicet , ut nota

Lel. confuetudínem à tempore. Immemoriali
