loquatur ,nam conje&turz non funt frivolz;

wj

quin potiüs rationabiles , utpoté prudenti,

ac pudori alicujus puelle. omninó contrari-

Wmium

QOJM

antes,

Wdititg

ludicare , vel fafpicari (um conjeciuris

zo E:

rationabilibus à parte rei falfrs ,fue

deasddg

peccatum 3

d

Refp. Negativé : dummodó judicium , vel

fu[picio, lt pro rata , ac non excedat , fuffcien-

TA

eren

m

o

fh4

De fufpicionib, €4 temer. 7udiciis.

32

n p V

tiam conje&turarum , nam ut fic , efta&us con-

fetü , &

formis prudentiz , & rationi, quandoquidem

d lg

intelle&us judicatfecundüm id , quod. ipfiap-

ib exd

paret , (ive objicitur,

Sivero zonnibil exccde-

n. 20

tet ac crapfgrederetur limites ejufmodi conje-

Q C

&urarum, peccaret venialiter. Bezac.de veffit,

difi). 2.3. 7 p. 1. , 1.

Quonammodo . dignofcuntur. conjectura

"

e[fe [uffcientes ?

li o

Refp. Quandó ejufmodi cezjecfure eo. mo-

vd j

(edicnd

do (e habent, ut perpenfis omnibus perpen-

dendis , fufficienter movere poffint hominem

( Pubïicäf

prudentemadferendum tale jg4dicism, five

hn

fufpicandum : ut habet

Sot, 'alen, Regin.

Jl

Unde colligitur indicia effe fafficieniia ,

yel inþ]jfcz'ezt;a ?

yli v

Refp. Cum Bonzac.loc.cit.u.3, Ex | quatuor

if

j v

circum[Lantijs [pecialiter, 1, Ratione. temporis :

Ob id,fi quis videat nc&tu aliquem fcalas ap-

i v

plicantem ad feneftras , & judicer ipfum velle

Áonr

'

D

ij

aliquod deli&um patrare , non videtur effe re-

[ä fü

! ö COFIU

merarium ,led potiüs rationi confentaneum,

Quod fi boc , idem ab eo fiatclaro die, ac idem

judicium. quis velletferre , temeré faceret.

j CW&

2, Excircumflantià loci , proprereà, fivi-

deas adelefcentem in gredi domum diffamatam,

Jj;,z]lm

& judices ipfum velle peccare , non videris ze-

mere judicare,

E contra zemere judicaretur,

j

fiidem domum honeftarum feminarum in-

grederetur,

j D F;

3, EX

&

P RESLN

I

226

De8. Decál. Practpto. Punül. 3.

3. Ex circiumflantia per(ona v ut , fi quis jus| nim,

T ln

dicet aliquod peccatum de aliquo, quem con-

ftat in ejus generis peccata labi coníueviffe;

fia

ficjudicarede ebriofo ,

&

»

bibulo ! egrediente

taberná , quod illam intraverit ad fe inebrian-

dum, videtureffe rationabile , quamvisnihil

Kf[þ. :

gdo,

biberit; Econtrácernere re/igiofum, velaliam

gumvis

eríonam devotam hofpitio exeuntem, ac

liter f

exindéidem ferre judicium , eft remeritas,

ttolli

4 Excirceumftantia fame, ut ,fifama volet,

Titium commilitfe deli&um, & hoc fit confor-

3uam Qu

mm,

me famz, quam anteà habebar , non videot

t devi

peccare peccato judicij temerari , &i credam

bnt,

(

rem ita fe habere , quod fihoc idem judicinm

I)

ferretur refpectu perfona virtuof , ac ab omni.

Ü

l, lj

fcandalo exemptz , precisé ob rumorem po:

k fituia

?ula'rem » foret temeritas,

"i qui

-Quale peccatum eff. judicium tt-

vinuv(a,

merarium ?

pimong

il n

Refp. Effe ex fuogenere peccatum mortale,

Ws (

nifi parvita: excuíet. Nam omne jsdicium de:

rerminatum , firmum , fine omni hafitatione,

aut dubío , circa noxam diffamatoriam funda-

tum zzzudictis impertinentibus ,. €d conjetluris

frivolis defe iufüfficientibus ad excirandum

tale judicizz in homine prudente , eít contra

rium rectz rationi, prudentiz , ac charitati

proximo debirz , illíque infert injuriam , dum

opi-

de ipfo (ine omni ratione malam concipit

niq-,

ES

—

n

þefz/pz'cz'aniä. €2 temer. faa!;ki'ix. 317

lt üqu's

nionem, quz ordinarié procedit ex conzemptu.

Bonac. loc, cit. n. 4.

), Qu

Conlüt

J

Quale eff peccatum [ufpicio :m);e.-,

, u

Yartia?

d(e n

:

Refp, Cum difflintlione: 1. Regularitar lo«

quamvisn

quendo, noneftnifipeccatum veniale. Nam

mv

quamvis zeserarie facta fic , nontamen nota-

:xcuntem,

biliter famam proximi ledit : non enim om-

t

;,üfamv

ninótollitopinionem, five exiftimationem ,

quam quivis deillo haberetenetur , fed illam

hucürcq:

folummodoó nonnihil diminuit , ratione fcili-

m W

cet levium conjecturarum,

Syl'zz. INavar.

j if

Sot. Medin,Valen, citaute Filiuc,loc. cit. z. YG,

j J

€$ 12,

L]

j ii

2, Si fefpicio foret de crimine enor

mi, V.g,

um

de forzicatione , blafphemia, farto, peronaque,

circa quam movetur /z[picio , fitchonefta, ac

virtuoía , bonzquefame , committeretur cul-

r

pa mortalis, lederet enim notabiliter famam

illius, uchabet Sayr. 44zor. Lef. $a, apud Bo-

um

rarium tenet Cajet. cum

mc.' Cujus cont

(j

j hat

Fi(iuc,

riam.

6 WI"

d ade

5,6& i

i

ä

"D.

juriup

conc

X 4

PUN-

P.

— d

318

De8, Decalogi Pracepta Pun&, 4,

C EHTHURTRTETRTEDETEUSNNEUETEEHE Qs

T

PuNcruM

IV.

nif rati

iterf

lbt

De lactationibus , Cavillatitoni-

bus, Irrifionibus?

dendlpr

qumm derififli proximum tuum , il-

&

judendo ejus perfona , aut cavillaudi

quddi

famiug

ejus acía ?

(

-Quid eff deriffa , (Fue cavillatio?

lator

RA

E[h. Etfe a&um, quo . inhonoratur proxi-

liryg

mus , five dein 1dHatper vetrba , autpet

geftus, cum intentione illum confundendi,ac

pudoxe achxendi.

M

WE ot

)

Quomode differt derifina cantume!zz?

lh

Jféve injuria?

Refp, Pet hocdifferre , quod derifío fit joco,

& habet pro i fine comfuüomm , & erubefcen-

Reü

t.am PlOXïlTll $ conmmelm VC['O Ht (CUO: ac

der

r

lj

p: -ofertur ex irà , feu mdxgnauone

Bonac, dt

re/idzfpzqf.plnlo

moj

A

hem

SQuenam barum eff gravior?

dl de

1709,

Refp. Cateris paribuseffe Jderjfonem, quia

invehit aliquem contemptum , five v1llpenüo—

Biura

nem illorum , qui deridentur,

Bonac.loc. £it,

p

Ofæ

ZHII. lL

Que

i,

M

. Be Gloriat, Jatlat. Cavillat,

322

i

Quale eff peccatum derifto ?

Refp. Effe ex fuo generepeccatum mortale,

V,

nifi ratione parvitatis materiz excufetur : [pe-

gialiterfecundüm Bosat. a, 13.£0 bis tribaus

eafibus.

7

"at

1. Quandó adeft intentio gravirer confun-

dendiproximum,

37

2. Quandó objicitur per derifum erave a5-

i nl

quod delitlum , v. 9. con jugate rarpis amor, co-

ram fuo marito,

3. Quandó derifus graviter. exindé frie

rilil

ftatur.

yoraturp

!

Parva deriffones neminem offzndentes ,

bzlsi

! E

sÉntne peccata

funde

Reff. Affirmative , faltem venialia, (icuti

veiba otíofa.

u

Levis aliqua derifra potéftue fieri

mortalzs

ii

&

Ref. Affirmative , ratione fcilicet per(onz:

derifz , v. g. fiforet/acerdos boneflus , virgo de-

ff

vota , femina virtwo[a cui ratione pudoris eju(-

.

modiderifio cederet in notabilem confufio-

nem. PFihuc.tratl. 40,9.144. Vel fi ejufmo-

yitt

di derifio refpiceret res facras , Ecclefie. core-

/iMMï ] "

yionias » fa&ta, fivc gefta SapBorum , aut Scri-

[4 Vl)]iper;

pturam (acram ,uam ut fic , foret facrilegium

yi

?rofatotigm ,ac mortale,

Ü

*

Deri-

——

K

$39

. .De8. Decal. Pracepto, Punti. 4,

| mubl

Deriffones leves facfa caufa. recreatio-

vis bone[fa, ant corretlionis suntue

nifere

Amenn

peccata?

L]

.

iNam motivum non eft

lamnif

Refp. Negativé

malum : v.g. deridere aliquem cum | motivo

reddere

corretlionis ,quod. zacivilirer. manducet , vel

hi

nimis collum contorqueat , &c. dummodoó non

l

?1406

excedatur mode(tia in recreatione , & ejuf-

l

modi derifio non degeneret in di&eria, (eu

yerbapungitiva. Filiac. loc, cit,

Mf

circum

Nunquam gloriatus es de commi[fo pec

.ti, qua

cato , vel complaceniiam . babuifi ,

ünenc

dum Alij te de illo lagflárunt ?

pl

] illa(ols

,,zq-ale peccatum eft ejufmodi Glo-

ïiOneprc

YlALO ?

n

Refp, Effepeccatum mortale, vel veniale

Yi

E

pro qualitate rei [ubjecte , de quà quis gloria-

tur , nullam defe habensaliam malitiam,quàm

lilre

illam, que reperítur in peccato,de quo gloria-

Y Lmqu

t

tur, — Sancb. in opere moral. 3. n. 4.. Sic glo-

riari de pnellà fedutla , de inebriato. proximo ,

Ql

&c,. eft peccatum mortale , nam omnes ejuí-

Efni

modi actus funt mortales 3 Gorzar: , de fuo in-

genio ,temmare, pulchritudine, bonis, vel

k

dealiquáaliá re , quz non fit mortalis , eft pec-

NI

catum veniale

Dummodó tatuen ex . ejuímo-

lonwe

iquod

di gg,lori,arianeveniali, noníequatur al

nota-

1

De Gloríat. 74&4: Cavillat ,

9t

d1411

pnorabile damnum proximo : ut elTex:, f v. g.

Wi

artifex gloriaretur de artificio in opere, quocl

tamen non intelligeret, acita proximum fuum

m non d

dammficaxct , tunc enim e;u(moax glonatlo

J ol

redderetm mortalis. /Vavar.c. 23.7.13,

Qct)

Eþne peccatum "mortale , rezen[ere. ali-

nmodo

guod peccatum . mortale vita praterita ,

T

mon ob gloriationem , [ed ex

(teria, !

levitate ?

fiabfit omnis alia mala

Re[p Negnuw

cncum&anua.

Nam fmplex natratio pecc a-

nj

, quamvisfiat cum aliqua dele&atione (non

hi

tamen dc peccato vel cum UOVG. allqua comes

placenna autapprobanoncob;e&n) fed cum

illa fola dele&atione, que ex ejufmodi narra-

li Gl

tione provenit , nullam aliam habet malitiam,

quamllam motivi, cum quo narratur , motl—

yum autem nullum ef aliud quàm levitas quz-

V v

d

dam vemalxs

j alO'

Sanch.loc, ctt. 2. Y1. €9 12, Con-

qll

rAf

)j

qui

fuleretamen oportet. ejufmodi narratoribus ;

ne unquam loquantur de fuis deli&is prateri-

vop^

tis,Difl cumanimi contritione ,& compun-

, À

d

&mne.

nf

H

m

Effnt peccatum gloriarà de bono. opere ob

qelii

vanam glarmm P

50*

pnis, "

Refp. Affrmative : peccatur enim veníali-

; d

ter,nam finis boni Operis debet effe gloranEI

Y eiil

non veroó homm:s. Sancb, loc. cit, n. X,

f ahquvll

!

n

"f ne

.

$32

De 8. Decalogi Pracepto, Puntl. 4.

Efla ueceffarium confaeri: diver[as gla-

tttf C

Tatit

TIALORUHL fpecze: v.g. forazcationis ,

ebrietatis ?

10 Cut

R«fp. Navar. quod non , afferens fufficere,

[wi

ut quis dicat , fe nïonatum fuiffe de.re malà,

Sauch. Íoc.cít. n. 13. contrarium , fiquidem ut

Re[p

fuprad'xunw: loriatio habet eandem mali-

pivac n

tiam , quam habet peccatum de quo quis glo-

Áurtati

riatur.

AE Amico

ANunquam detulifli proximum. tuum Ad

feputatu

liter

feminandas difcordias , && querelas

2AteF ATHIEOS ?

díabolia

Drtq; ]i

-Quid efl delatia , fve fufurratio?

LUM

Refp. Sufurratio eft peccatum ingus , quo

þü! dm

quis manifeftat alterius defe&tum , ad excitan-

( d

das inimicitasinter amicos,

in quo differt fufurratio à. deiractiont

M

€g contumtliá ?

flmw

Refp, x, Finis detra£fionis, eft. injufta denl-

grario, five ablatio famz,

jj

2. Finiscontzumelia ,cftlefio honoris,

It ahql

3. Finisfafurrationis , eft feminatio difcor-

àC t

diarum, &turbauoamxcmæ. Bonac, de reftit.

Qte

gäpxn.

[4

per

-Quale peccatum . efh Jufurratio ?

Rrfp. Ex fuo genete effe peccatum mortale;

nifi parvitate materiz excufetur , noníolüm

contra

EE

ii

| De Glorat. fzzö?ät; Casillat,

EE

t

contra charzatem , led etiam repugnans j»/fi-

T

t , ratione notabilisdamni, quod infertpros

ximo cum obiägatione reftituendi.

y fufíus

Quodnam ex his tribus peccatiseff

: [

gravius ?

tquiden

dem r

Refp. Sm[urrationem , nàm . detractio , tofi

privat nifi famá , coztsmelia , non vifi honore ,

Q qii i

f'furratio veró dirimit pacem , amieitiam | in-

ter amicos , quod communiter pretiofiffimum

3771

reputatur bonum , adhoc fs[prratio (zpe . in-

cludit etiam derractiozem , €$ contumeliam — d

» pl

diabolicum munus fnum meliüs exequendum,

Bonac.loc. cit, n. 2, $. Thom. 2.2. q.7440rt, Fi-

7)

[Inc.tr. 40. 2, 137.

jngklæ 1

Eþnä a'uplex peccatum a'eferre .aläqaeïæ

"

cum alio motivo , ffve fine ,quam babeat

fefurratio ?

T

Refp, Mfirmativó : Namultramalitiam fet-

f'rrationis , qui confifitin diffolurione pa-

Cisinter amicos , adhu« reperitur malzria pere

jl

verfifimis , quem delator inrendit., v, g. defer-

noris.'

realiquem apudalium , ut exinde | rixentur ,

ac manus conferant.

Nam malitia rixz dif-

atiO Ü

ferreab illá, quz reperiturin fzfurratione , &

/f, d? n

per confequens exprimi debet in con-

feflione, Sayrus Jib. 12, CAp, .

ii

AHUZ, 1,

mmoffz.t

49 o 90

pon^

Effné

*&mæx

s

514

D:8. bec. Pracept. Pundi, 4.f

!

tpteci

. rï:feapt

Eflnà permiffum deferre aliquem vert ,

Ac pró boneffo fiüe ?

Aulcitia

todcor

Re/þ. A]jïrmati*vä: Vg ad diffolvendatii

PIGPICT ,

ác rumpendam rutpem familiaritarem juvee

Fi!, n

&um cum paellis, licitam enim eft manifeftare

:'?0 7'Pl

vitiaalterius ad evitandum datnnütp notabile ;

atquï ,ffequematio,five fauiiliaritas ifta vete

Wis f

git in daimnum , aut ipforum delinquentium;

aut aliorum qui exindé fcandalizantur, Filiuc,

iratl, 40. c. . . 138.

RefP,

Mevilot

Potéflne quifpiam amicitiam aliquorum

fitafste

dirimere , ut eamm fibi conciliet 1

titii

Refp. Effe cogtroverfum : 1. "Aliqitá negani,

m&lis, im |

infc:xturenim nocumentum proximo contrá

charitatem ipfi debitam, — z4&or. Sayrns. Claátis

o de

Kegin, Salon,

«f

2. Alijaffztunt , dummodo duweló noti iti«

tendatur damnüm proximi , nam ut fic , moti-

vum foret malum , fed fimplieiter quis (e infi-

nuet , acfibi animos aliorum. devinciat ; ità ;

utfiinaucupaudáaliorum gratià , alius pro*

prereà excluditur , lit per acct dexs, nec cauld

ipfi iraputari debeat,

3. Necmedijs, feu modis illicitisfe infinuet

in amicitiam manifeftando viria alicujus , ac

malé deilloloqueudo ; fedfolummodó uta-

tur

.....

b

P

e ä/'orz'laf.v 74554!. Cavillat,

255

tüt precibus, gratificationibus , ac obfequijs

tin

de fe aptis conciliire ejufmodi amorem: nam

amicitiaeft donum | gratuitum , ac. liberale;

quod conferri poteft caíque adlibitum , qua-

(olvétd

propter , 4wi potef? capere Capiat. — Sot. de ju-

aretm I

flit, &8 jure l, g, q. V. Art, , — Bonat, de veff, d.

atl

A Q,T P 24 . 6,

ib notd

j t

Levis þtjkrratia' ex qu notabile fequi—

inquem':m

tur damnum , fitue amortalis ?

ntir, J

Refw Cum diflintlione: 1. Si damnum fuit

previfum , erit mortalis, nam ex lege cha-

| aliqaam

ritatistenetur quivis devitare damnum

171

Xximl.

pryo'-

j

2. Sinonfuitprevifum , non erit nifi ve-

!;qm ?!fg

hialis, ita ut duamnum , querele, contriftatio-

m (P

hes , quz exindé confequentur , imputari

m "

potius debeant malitiz audientium, quàm

efficaciz fufurrationis,

Bonac,

TT

loc. ctt,

f(lcamä.

TTE ,

nciati ^

N

r

o

AURT

ii

i

jcujI'

00 b

L

Stqllüll-.

E

$326 3& 9. Ee;*aþ 'þmcäpta', Panit, 4 à

4

wem ,

ites,

Sequamtur nonnulli cafus rej?*r'vatä,quaf

; Pro

quos bic AAutbar ad calcem bujus Di-

imati.

redlorii adiecit ,qui licét pracipu? fpes

- lia cat

dientád Diecefes Gallicanas , tamen

dntmat

ze aliquid defederari. pef[ft , àllos bt

mlir

inferere volui.

1, peni

wicdi,

Cafus Refervati.

|

t 0

llicertt

ahfati

D»5. GArchiepifcopa vParzfjiänä;

y 6

Ereuf[ro Re!zgfoF , el Clerici in facris con»

p

mincpam;

ftituti , que f1 atrociot fuerit , Swmmo

Waö Á

etiam Pozzrfic: refervatur,

V x

a, Exufho domorum procurata & voluntae

W]fm, d

tia , dummodó zzceadiariu non fit publicéde-

, D

nuntiatus : nam fi denuniiacus eft, refecvatit

ïï&minm

Summno Poutifici.

3. Idipfum deeffracore,aut fDoliatore &di

u;f

? oïehhguh

4

l Y

Jacrarum , aut piorum locorum intelligi etiant

volumus.

öPEïQQXe

Cïconfuh

4. Homicidium voluutarium,unec non etiam

n

ca(uale , quod accidit ex aliquo.

ctati

j. Mouomachia , velduellumz , quo nomine

Wiatis. (

continentur omnes pugnantes in daello , tum

n,

etiam , qui vulgó dicuntur illorum pacrini.

6. Quíad dwellum provocant, intellige cum

ï*Ecc/e/;

??Urimus

effe&u , feu fecutoZzells : aut qui voluntarié

i!tfia.

j

interfunt , intellige tanquam comsres , aut/a-

vo*

h j

! 3

n&. 4'

D. Ar'cäz'eþzï"/&äþa P;;z]z'm/i,

337

auxilium $ .Vel confiliam — pra-

"u bentes.

roctratio äääftäf, Gvö animati , five

hi

P

.

,J Inanimati

fostus , id eft, cüm quis pharmáco ;

NF( ! velalià causà voluntarié fztum conceptiim ,

I/, I! (&à animatum , feu itianimáttim , extra zterzoy

li expellit. — Namfize Arero illis artibus occide-

tit, pertinebitad quartüm cáfüm , qui eft de

bomicidio.

$

ii

9. Oppre[fio parvulorum per incuriam : cüm

Ícilicet fit sotabili n

egligentia , q//mvmn aä'mz"ttiä

rf

-?xqufatz'onein'.

.

9-

Grav.

45

) þerdzjz*o pátris ,vel imatris : No;

in [ZCU;S *

mine patis , $ znatris comprehendüntur etiam

17

avus ,€À avia.

X

I1o. Profiteri ; vel exercere »»aleficia, ves

T. voluli,

heficia , dvimationes , cater&(que artes. mapgi-

(t Pllbhïï-

c& — Hoc cafu comprehendi volumus , noii

i

ü, qlat

Íolür incantatoret , fortilegos , magos ,divina-

tores,ligula nodatores , && eos omnes; quia&us

at b

illorum ; quosab ipfis, vel alijs. didicerint j

mclligi*

opere exequuritur , fed etiàm qui$eos adeuat:

'

€3 con[ultant.

T ] Ü

u, Profanmatió, & impius àbufus i:efüni

facrarum , utSacrateenti Enchartflie. , Chrif-

u

L

matis , Oleifantlá , & ipfius miffe facrificij.. .

ib

12. Atrox, & violenta fawgmizis effufró

" 3[[ifiï

i& Ecclefra , veletiamralis percuilio, ex qua

d

intcïli

]

plurimus fanguigfundarur , licéc non in Ec-

Clefia.

E.

|

y

4

i, '

j

Pars JH

Y

1j. Fore

J

Cafus Refevvati

339

13,. Fornuitatioin Ecclefia,

Wi

14.. Concubitus cum Santlimonialt , id eft;

79 uv

1

4

Werter

cum f

DR3

r

L

a folemni voto, religionis DEO

Q;

[

dicata.,

-

fivis

I;. Etcum Pärfsm etiam, quam in Japtif-

*

i, 4

ao [ufceperis , vel cu

]

us Confeífionem Sacra-

üigier

mencalem exceperis , vel cum eo, qui baptif-

mrtum,r

mi, aut Confeffionis Sacramentum admini-

ftrárit.

aL U

iiaelt,

16. P'vente propria uxore , aliam ducetey

velptoprio viro vivenre alteri nubere.

tiatelag

d. i

17. "Adulterium publicum ,quod vel judicio

E&, Hq

probatum eft , vel nulla tergiverfatione in tota

Qiénto (

vicinia celari potef

(u5; enr

18, Rapeus virginum , vel mulierum honefté

imp

viventium ; Nomine Aaptus intelligitur vío«

(

lentia erga perfonam raptam inordine ad libi«

:

ts E

dinem, vel ad matrimonium,

Blicin

A

19. Jaceflus intrafecundum | gradum, con«

litiy )

Per Zffoitatem

fanguínitatis , vel affinitacis.

i Wt

intelligitur ea , que oritur , tam ex copula ma.

trimoníali,quám ex copulaillicitay extra ma-

mk):u-w

DN

trimonium ,v. g. 77745 commixtus fuit car*

fum,

nalirer cum Zerzba ,fipolteà ejus cognofcat

À6.

fororem , aut cognatam n [ecundo gmdlz ,quam

. vulgó nominantgïrmanam , ca[us eff veferua-

")

.tus: & viciffim, G que commixta fuir cum

Utitür

' foanne , & pofteà cognofcat carnaliter ejusfr4-

du

Irem , aubcogaatum in fecundo grada , quem

vulgó nominant germanum , cafus eff refere

vAUS;

Is

| Bgïzr;x;zapifc, Parifienfe,

339

| Vatiis , idipfum de parrass ,avunculis , amitis,

TM

3

!]

M

J TWAtertéris

igionis J

20. dSodomihicum: peccatum , & quod eà

äi'avius eft

jm m

—

—

il Sacrüegium , quo intelligitur quod-

jonem

v:

'€ünqüe reifacre furtum in quovis loco, vel

, qii f.'j

t a

furtum rei profanz loco facro,

A2. Ufurapublica ,que vel injudicio pro-

bata eft , vel nullátergiverfatione intoza. vici-

lia d

nia celari poteff.

bere,

ii Éalfum teflimónium. coram judice , id

odudjt

eft, ( quis inteftem vocatur, & praítito jura«

farioni

imento de veritate dicenda juridicé interroga-

tüus,;eam negat, vel maligna tergiver(äfcione

erum o

- diffimulat,

eligir

i4. Crimen falariorum , qui adulterant lit-

dine 4

teras Ecclefiafticas, five fit occultum ,. five

publicim, modo non (int lítterz , aut bullz

;radum ï

fummi Pontificis, harum enim fal(ificatio re-

: Agf;;;)!;ï

fervatur Pape , quandó factum e&vnomrium :

y o

hobis veró fioccultum eft,

2j. -dulterare monetam , aut freillum ve«

X[US fUH i

Mma

d

à6. Simónia, & confidentia occulta,

Mü?f 1'::'

27.

drregularitas omnis,€3 [unfpenfio ex de-

|

j gjft:(

licto occultoproveniens, eáexcepiá , que

((4 fü

otiturex homicidio voluntario , vel quz jam

licer f

dedu&aelt ad forumn contentiofum.

TLT

",W

28. Or-

J

T.z.

E

340

Cafus Refervat

18, Ordinari ab alieno. Epifcopo , abfque

exfmu

Ordinarij (ui faculcate : quod de ma;orxbus &

dunt,

Qomt

minoribusordinibus intelli igi volumus.

29. Promoveriper faltum ad ordines ;

vel

mnda

ante legztzïv".zm cezatc"sz vel falfo , aut ffq)paf 710

gitulo y velfuppofrtà alia perfona ad. fabeundum

e€xainen,

Cafuüus R efervati

&

i

Sorn

Ds. Archiepifce. Rbotbomagenfs.

omicid

Ivinatio ,fortileegium , & omnis ars mae

fOCutat

Cc1C42,

ppre(

Blafphemia execrabilis, contra DEUM , &

genr

San&os,

&tl

Homicidium voluntarium.

Ql

Oppreffioliberorum, quz fit notabili neg

N

ïxvemxa.

LA

Inceftus in pnmo & fecundo oradu.

Dttfn

Violatio Sanctimohnialium,

hu

Sacrilegium , & rapina bonorum Ecclefix.

NT

Pex;vnum coram judice,

Q

Exconmununicationes quedam npx(copls

ka N

tefervatx , ut propter levein percuüïonem

Pequ

Clerici.

Enf

Quzdam graviora peccata, ut percuffio vío-

Ihtarjs

lenta patris, aut matris; ut adulterium noto-

Witte

rium , & ufürarij publici , aut quifemelitü an*

Bxoo

no nonconfeffifunt, aut communionem ía-

"$ Iu

crám non perceperuat , aut duas uxores duxe-

runt

,/&&PQ*,

Cajh.s; Aejervatt,

341

; lt eunt fimul, & qui carnes in quadragefima com-

jou medunt, velalijs diebusprohibitis ; deteftabi-

l$,

lefodomiz crimen, & alia etiam hujufmodi re-

i,* fervanda cenfentur.

ut f

[beuni

Caífus Refervati

[]

Dn.A'Epifcapa Bajoceufr,

Í

Atefis.

ASortilegium , & omnis ars magica,

mgenf.

Homicidium voluntarium,

i Procuratio abortus.

Oppreffio parvulorum per notabilem | neglie

i

gentiam,

Sacrilegium , & ufurpatio bonorum — Ec-

clefiz.

yabili

Sodomitica ; aliáve graviorcontra naturam

Rhoxa,

[aöu.

Inceftus tam cum con(anguineis , & affini-

W

bus, quàm cum perfonis DEO confecratis,

i ECC!

Raptus virginum , & mulierum,

Concubinatus publicus,

E^

Adulterium notorié (candalofum,

ercufïïcr

Perjurium coram judice,

Exuftio domorum deinduftria fa&a & YQ-

luntaria , fi

-rcuffo

publicé denu-nciacus ! incendiarius

MUU

y

non fuerit.

mdi "

Excommunicationes,8z alie omnes cen-

nioa "

fürz jurís difpofitione Epifcopis refervata , &

j

r i

Yoto-

m

342

Cafus. Referuati.

Ábuf

votorum ccmmutanonas " exceptxs llhs ma;oa

p faci

r d

rlbus caftitatis ; religionis, &

peregrmauo

D

num Romanæ , erro(olvmxtanæ , Compo-

hi

ftellanz , votis , S'cdl Apoüohcæ rc(er-

àu» ,(

Vaus.

Jlldf um

Siveró preter hujufmodi cafus , alij occure

Homt

Lantoravmm & eztmmdu ariorum peccato.

)ao.cul

IUlïl ,V€

&vkL

luti

i percuffionis paremum , efus cat-

! Duell

nium umho;masorombws & execrabxhum

0ppu

conrra JLLïM , aut San&os bhfphemlarums

itable,

ptudennæ cunfefiaucmm in hac dicscefi re-

l Proci

li&um eft ; ut deijs an fit cox*fulendus, necne,

tipof

1p(eD hpiprus eju(vercanus aut Peni«

hi

t:.ntxauus pro vzma cxrcamüannamm [as

?CLCKX

tione, (iwt magls eis expedxre v1debuur de-

hoj

ümanr,

frto,

Ton

Cafus Refervati

Vl

aj

Dz. Epi[copo Confl autienfi

Vi

Evis percuüao Clerici,

1j

Ya

Effca&xo ,& fpohauo locorum facro*

Ài

lUln.

k

Volumana , & malitiofa domorum exi-

ttitno

fho dummodomcendlanus non fit . denun-

Di

ciatus , nam po& denuncxatlonem rcfcrvetur

Dipg

apæ

Di

endit maleläcos,

Sornlegxum,quod compreh

Áb

Divinatores, omne(que, qui illos confulupt, &

Witori

omnéernm artem m aglcam.

Abu-

—

Ca[us Räj?rvatz.

243

Abufus impius , & profanatio fortilega re-

il

rüm facrarum,

[CUI'IM"

Perj

Con

nin judicio.

F

atio Lup;ufamm , veluti contra-

licz

&uum

swn'rogla*momln, litterarum. dimif-

for:uz.u & figilli p*mhc:.

dl ot

Hrmmdzum volu:

3ta

ij

ríium : feu pubh..um,

n PCCC

feu occulcum fit.

) , eli

Duellum.

x

Oppreffio parvulorum per neghgnntxam

n

notabilem,

dieci?

Procuratio abortus cum. excommun

itiO-

us i

ne ipfo fa&o.

x l

In;unoia Pams yel matrís,avi, vwel aviz

Rtiarun ^

ercuffio,

Jebiti

Ince(h.smtet confanguineos , & affines in

umo, & (ecundo gradtl.

Fornicatio cum pericm reliciofa,

Vel confeffarij cum illa , cujus facmmenca-

lem confeffionem excepit.

Mþo

Vcl patrini cum filia , quam de facro fonte

levavit.

um [

Adulterium.

Raptus violentus honeftz mulieris ad ma-

*

jorun

trimonium, vel&ugrum.

[it

& commutatio

votorum

szpþmauo

) r

P.mæ nontreíervatorum,

Difpcnfmo juramentorum.

hrmäf

Abíolutio omnium cafuum Pape non refer-

yatoruin,

Dn uhlhll

Y 4

Ab-

h

PT.

N

2944

Cafus Refervati.

Abfoluuo omnium cafuum Papz referva-

tornm quamvis occulti funt.

us

Hzrefis , &Apoüafia , ab Ordme, aut

fide.

Beftialitas & Sodomlag

"

- Procuratio abottus,

7

Sufceptio Ordinis furtiva perfaltum : velab

alieno Epifcopo:

velextra ftatuta tempora $

vei antelegitimam etatem , abfque hcentla öc

dx(pkn(anone

Celebratio fcienterfa&a , coram excomms

U

municato vitando ,

vel in Ecclefia interdida :

velin altarinon Con(ecrato vel in excommus

Mcm

nicatione, (ufpenfione, aut interdi&o pcrfo-

nali, &c.

Peccatum quodvis habens Excommunica-

tionem majorem , velaliam ccnfuram an-

Qi

nexam.

Atun

llxm

Vide a&a Synodalia Anno 1609. ubi pro

I

di&is ca(ibus alxqua lnmtauo laxauva habetur

ad]e'fh.

N

bb *'?Xk'—»'b

QS&(W?

für,

C()g!

UE &ïfää

UE

dul

lbi

INDEX

p —

m

Mf

«o9 JOX ( m

345

n

E d

dite, v

INDEX

Quaflionum €9 rerum practpua-

tum

rum, qua in hac [ecunda parte con-

Hneniur.

; [CHW

; licenid

Accedia.

m Qu

f^xllitfie, Fol, 126.

Cuinam Virtuti. op-

jnterdi

excon

M ponatur. 127, Et quale peccatum fit,

ibidem,

[ido pefi:-

A: doratio.

ymmun

i

Quidft. 22. Quotve illius fpecies, ibääo

fien 2

An una perfona Trinitatis poffir. adorari fine

altera , & qifomódoadorari. debeat. Chriftus

j Ublp

TESUS. 3;.

Quomodo SS. Euchariftia ,

Al

1 h& st

Crux , & Imagines San&orum, 34.

vIAdulterium.

Quidíit. »32, Etquot modis committa-

tur, ibid, Anfiradulterium , fi Maritus, dum

cogno(cit fuam Uxorem , cogitando dele&e-

tur aliquä aliä,quam impudiCä amat, & quis

adulterorum gravius peccet, Maritusan Uxor?

at Circumftantia , fi

Iþid(—. An exprimi dacbf:

j

duz

i

Qs

Nése

INDEX

346

Z«:'iuæ illz perfonz,quz invicem adulterata: fint,

'äïcfäïlï in Matrinonio, 223.

vAfpecius Impudicus,.

C

Quale fit peccatum, 209.

An debeat ex-

tl G

YY

gn

L0

fïineml.ï

ii Circumítanda Pcrfonæ turpirer a(;»g,

A'v;:ri,tik,

Qu

U

Qpl

Quid, & quale peccatum fït 26 8.269;

N 9

&PCI

Beffialitas.

iil

Quid fit, 222. . In qua, diver[izas anima-

amd

lium , non mutat flþccienff, ibidem.

fcte

Suil

Blafphemia. :

41n fieripoffit Venialis, ratione parvitatís

(

fue, & quid illafir, 75.

«4n it bla(phemia

exprobrare per derifum San&is vitam prate-

ritam,ibid, Qaot modis committatur,' 74,

p

An fit blafphemia ridere DEIattribu:a , vel il-

H

ludere rebus facris , ibid.

An fit blaf-

Yi

phemiajurare per mortemaut fanguinem DEI,

7j

Anoporteat exprimere in Confeffione

Qu

Af

Í

4

peciem blafphemiarum , num ille fuerint

fpc

gontra Deum velipfius San&os, 76,

40

di

Cafus

EE

——

d

QUvEST. ET R

. ?R?M- | 247

tatefn

| Cafus. Refervati.

Cafus Re(ervati fpe&antes ad kdiverfas Diz-

bet &

cefes Gallicanasá ïpagina- A6. ;Ufguc ad

nem.

GE

Charitas.

lelïd fics & ggonjpdo DEUS amcmf fuper

£a

omnia.

Quomodo DEUS in zftimatio-

269Q

ne præferatur omnibus Creaturis

9. AB

fit peccatum DEUM non amare appretiativé.

jbid. Quotempore tenetur quis elicere a&um

amorisDEL. 20, " Anubiprimüm Annos di«

y du

fcretionis attigit, ibid, — An fir excufatus is,

qui nefcit , qaä'iïmam actus ifte elici debear, at« "

um

fægi;azipnes

iurpes , C* defideria |

smpudica,

æ(phemiz

n pra?

An Dele&atio moroía Cogitaxionpm' tute

tur,

piumfitprohibita. in quo confiftat illarum

j, "d l

malitia, An poffint fieri veniales, | 206, Au

fl

Viduapoffit dele&tari Cogitatione voluptatis s

"

quam olim durante Matrimonio capiebat. 207,

n f"emüü' :

Anexprimi debeant in Confeffione diveríz

3

ht

fpeciesturpium dele&atignum | morofarum.

208. Etanidemfitde defiderijs impudicis

diverfarum fge;icrum. 209.

Ül

eon-

« j

348

INDEX

Concubinatus,

Quid Gt,'& quomodo intellígenda fit S,

Con

Ícriptuta , dum afferit , antiquos Patriarchas

ligemr.

habuifftConcubinas, 230. — Anquis teneatur

t Lion

expellere mulierem , quam populus credit

M

effe Concubinam , quamvis reipía non fit ;

& au debeat abfolvi,qui domi fuz tener. Con-

cubinam. 231 8 232,

A

tatis D

"Contemptus,

Catum

Quale

Qualefitpeccatum. 144, An res przce-

pta , etá defe (it ; parvatamen ,. fortó . mag-

( N

)

num quid importet , fiatmortalis, ibid. Noe

tabilis Superiorum Contemptus ,an fit peccas

NOtOt

Dicus

tum mortale, mutans fpeciem. ibid. & z45;

HIMCD

Contumtlia , ffue imjuria,

m p

tuscel

Quid , & quale peccatum fit, 191

& [eqf

W.

cies di-

NT

Anin Confeflione debeant exprimi Ípe

veríz injuriarum, 192.

h!uomodo oporteat

itjj

reparare injurias , & quonam modo fieri debeat

tion)

ifta teparatio, ibid. An fufficiat ad IE-

tatio

parandam injuriam converfari cum proxi«

* IECi[,

mo, & uttum debeam converfari cum

i fuff

tetr

Proxfmq 3 .ut antea, 195.

leüq

tionc

Corre-

EUSIG

ER

.QJUVEST' 'E7-' RERUM .. $49

Correicfio fraterna,

tda (

—

Conditionesrequifitz, u quis ad illari ob-

At

(

!

!

iigetur,, jo. & feq, An praceptuim Cor-

SteDea

tectionis fratetnz frequenter obliget. 31.

u Cied

j hon lt

Debitum Superiorum.

gt (

"4d quid teneatur bencficiarius , non reci-

tans Breviarium. 129, & feqq.

Quale pec-

. catum committat Parochusnon refidens, 13r.

Quale peccatum committat , finon Concione-

4j Pl'æi';

tur , vel catechizet fuos Parochianos. ibidem

itt n

& 132,

(&a!iter peccet . non adminifttrans

bt V

wgrotis Sacramenta. ibid, feqq. — An Cano-

t pC(Cif

nicus teneatur refidere. 1j4,

An teneatuk

Kup

affiftere Choro, & cantare, ibid. An Capel-

lanuspeccet , qui ratione fundationis obliga-

tuscelebrare. quotidie, omittit aliquoties,

Ü

ix. 44n Capellanus poffit dicere Miffam de

& f

|

vride

San&isloco illius, quz eft de Requiem , vel

inaliquoalio Alteri contra terminos funda-

opora

tionis. 126.

"4n Sacerdos obligetur ad reci-

i db

D

[ ad Iu

* tationem Breviarij, 137. Et quale teneatur

,Iecitare. ibidj Quanam omiffio illius , fic

j Proxia

fufficiensad mortale. ibidem.

Quid de in-

j qum

terruptionedicendum. ibidem,& 158. Qua-

le fit peccatum recitare Breviarium fine atten-

done. 19. Jidequadixi v, Miffa, Tem-

fficre-

pus rec;itandi Breviarium, 140, Anpo

(ut!

1

cirlaa

gRR

4jo

iNDÉE

i

G

EE

Citarítotum , & integrum o

La AÀee

íiim Matuting

D

tempore. ibid, &uliceat Matutinum, & Lau-

des recitare

e«iudcc

z

nre

cedente nocte.

ibid.

An

Á

Sacercïds*äüüïefïægrotus, ténéatUr recitare

tlty, )

Breviárium, i4r,

onties in &nno teneatur

(io, ib

Sacerdos celebtare, I£21, ÀÁn Sacerdós ce-

illispræ

lebrare pOfiït ante Matutini recitationem.

lorum

ibid; X Anpeccer, dui nondüm illacefceüe

die;vel etiam póft meridiem celebrat, 143.

1 WE nutr

; m co

Quale peccatum corimittatis; qui füpra Cor«

dNX

porale immundum celebzat. ibid;

2

|

hendu

Delitum filiorum erga Parentes.

fatem,

ünum|

Ín qió confiftat honor ergaPátrem & Ma-

trem, 146. Qualefit peccatum ,. illosaver«

Dij;

fari; 147. Eostorveafpicere , aüt illisil-

ludere. i48.

Ín quo confiftat reverentia de-

| Qu

bira Parefitibus.ibid. Quale (it peccatum pros

DAU

prios parentes di&terijs , fcomatibus ; &c, affi-

€ere, ibid.

uale peccatum fit eos percüte«

] quu

ibii

fe, I49.

Ínquo confitat Obedientiá filio-

1. (

tum erga parentes,ibid. Eran filius peccet,

teltn

promittendo Matrimonium , fine prafcitu

parentum. 1jo.

In quo confiftat auxiliuim ,

!

quod filiustenetur preftare patentibus, rjt.

De circumf(tantia Pattis & Matrisin Con-

Ad

fetlione exprimenda, 1j2,

*

füt,

*

füini t

Deli-

—

g

s

ÓUVEST ET

? 'ER'Z)Jïf;;

3j*

Mi

m kl

Delbitum parentum ärga liberos,

ibil: i

I feotd

VT. Ad quidittïneanfur paretz-tfs refpectu libero«

fum, 152

inquo con fiftat liberorum inftru-

TUf

&io, ibid. Ia quo bonum exemplum, quo

ts d

cItAtion

illis prclucere tenentur parerites, & in quo fi-

liorum correctio. ibid, An parentes tenean-

]u

tur nutrire fuos liberos. 153, — Quale pecca-

ebri )

fum committant parentes , qui fuos liberos

ful')faüä«

ád Religionem amplectendam compellunt.

1 $4-

Et quale jficogantliberos ad contra-

hendum Marrimonium contra ipforum volun-

il

tatem, 15f. Eranparentes peccent ardtiüs

ünum filium praalio habendo; ibidem,

gm& M

ilost

Delitum j?rqurum:erga Jfwos Dasinos.

aj ii

«tentit

Quidnam debeat fezvus Domíno fuo, 15&.

l

^

i]

at

Inquo coníítat honor Dominorum , & in

s,&cuäm

quibus tenearur fervus obedite fuo Domino,

t Pem '

ibid. & feqq

In quo confiftat fervi fidelitas,

yiá D

377- Ob quam negligentiam teneatur fervus

reftituere. 160,

us p

: P;xfc;:.

Debitum Domizorum erza fues

auiili

ibus !

fervos,

in o*

Ad quid teneantur Domini refpectu fervo.

rum. 160, Ín quo ordinari? delinquant Do-

mini relpedu fervorum, ibid. & íeqq. Ad

quod

j

fNDEX

3A

l

[

quod falarium teneatur Dominus re(þe&ü feiz.

li

i

il

