:Refp. Negativé : etiamfi hoc fieret ex mali-

tiam

tiíàs nam ejuímodi peccatum non eft contra ju-

quer

ftítiam obligantem ad . reftitutionem , fed . fo-

tI0ne,!

lummodó contra Charitatem proximi , ac obe-

Dus, !

dientiam magiftratui debitam, Leff, lib. 2. €.30,

num.g9.Filinctrail,4o.5.2 5

Tf

UT

Teffis, qui accipit pecuniam pro fal[o te-

^i

Jlimonio díceudo , ad quid tenetur ?

Reþ. Teneri illam pecuniam reddere , nam

h

etfi non fuerit obligatus ex juftitiaad dicendü

hocei

teftimonium , fi amen illud vult dicere , obli-

fe Px

gatur ex juítitià dicere veritatem, Leff. lib, z.

lgt

014 dub. 9. 1. 65. Et idcircó quia illam non

protulit, tenetur ad reftitütionem omnium

quár

Tolet

damnorum;qua ex falfo provenére teftimonio,

Bonac, loc, cit,n.19.

fon g

Yetit

Qui

^

(d,

De falfo teffim. €2 revel. Secreti,

301

ifn.

uj ex inadvertentiá falfum dixit 9€-

Jflimonium , peccavitne , ac tenetur ad

atinhi

ve[fitutionem ?

Refp. Cum diftinttione : 1. Si illud protalic

telb n

ex igaoranti cra/;4 , id eft , non adhibuerit d-

(accy

ligentiam vequtfitam ad confiderandum illud ,

o, i

quod dicere debebar, peccátfe, ac obligari ad

ufcd

reftitutionem. Sy/veff,v. teLis 2,1o0. Si tamen

ifta ignorantia , & negligentia non fuit nifi ve-

nialis , excufari à reftirutione fub peccato mor-

T

tali , ut habet Leffius, Azor. Navar.c.25.2.409.

2, Siillud protulít poft adhibitam diligen-

L0 mllï

D

tiam moralem veritacem inveftigandi , illiüs-

Lcontip

ue recordandi eximi & à peccato & à reftitu..

TL

tione,Pet,Nav. lib, 2.. c. 3. n. 25 3. Tolet, 1. .6,59,

j Ac o

Dian,part.A-tr.a-refol, 99,

l)

M

l..

Teflis , qui per fuum falfum teflfimonium

conjecit aliquemin vita pericnlum , vel bono-

( f;([j(? l

ri», aut fama, tenetiirne llnd vetratlare

"E

eum fimili periculo ?

KRefp. Siinferendo teftimonio peccavit ,

dcïf ) ülf

j

hoceft , i illud ex zsa/a fide protulit , & credit

( Ubgl

fe profuturum per retractationem , omninó

reneri ; conditio enim innocentis melior eft ,

j Jï d

Jl ?

quàm delinquentis. Leff, lib, 2. c, 30, s. $44

Tolet.loc, cít, Sinautem boná fide falfum dixit,

"m

ffimu

non teneri cumtanto fuo incommodo , cognitá

veritate , dictum retractare, Zolet, loc.czt.

Aa45-

jaf

) EM

!

302

. JDeg. .-Deo/', Pracepr, Puntl, v,

Y i

Nuuquam revelafii aliquod . fecretum

!

L rdums

tibi commi[[Jum , ex. cujus revelatione

dlgnaL

damnum , [fve infamia proximo fub-

h

fecuta ef.

Eflnà probibitum revelare fecretum?

M.

Refp. Affymative , nam ejufmodi revelatío

1Hlttr cot

perturbat pacem civilem , cumalat refpublicas

Wt ic

querelis, tollit affli&is libertatem manifeftan-

tititàaf

di [ua crímina ad petendum confilium , v

(

auxilium.

Hf

TTE

-Quale eff peccatum revelare feeretum ?

N

Refp. Cum diffintizone :x , In sateria levh

exquá nullum grave fequitur damnum ,eft

M

peccarum veniale , ratione fcilicet parvitatis ;

t i

eam( quis promififfet fecretum illud ce-

m&ïïïm

lare.

a |

2. In smsateriá gravi , ex quà fequitur dam-

num notabile, five dein id accidat quo ad cot»

GUj

pus , five quo ad bona, aut etíam refpe&u ho-

noris, fivefamz proximi, eft peccatum mor-

h ?

tale obligans ad reftitutionem damni injufto

Ha ln

modo illati , violatur enim f£delitas ,ad quam .

! tramimc

jus tum naturale , tum Divinum aosobligat, ut

| Oretn

4 $

fcilicet confervemus fecretum tanquam depo-

firam, cuilegi nos ipfos fubjecimus , dum ali-

ï'".: iU

quid tanquain fecretum in nos fufcepimus.

LP

Faliuc. tra, 40.€. 2, 1. &j.

$i

17

JDe fätljä teflim, &$ rew). Secreti,

2063

fentis

Si ex iflá revelatione pnullum | fequere-

tür damnum , [ed folium quadam triflitia 8 in-

velatin

dignatio tius , cujus fecretum vevelatum

im f

fuiffet , forétme peccatum. mor-

tale?

m

« Refp. Mfirmative , i vationabiliter , äzmm-

]i r

Lbiliter contriftaretur ,. nam talis/4ffe indigné

refpubüx

ferret , ac notabiliterfimul. , & rationabiliter

triftitià afficeretur, cernens divulgati füum fe«

mll

cretum , ac confequenter in

lium ji

jufté aflligi, B"'"ff'

de fecreto q-pam z.

Si non egrà ferret, quamvis ves vevelata

at

o feiffet motabilis , forétme. peccatum

g

portale ?

ymnm j

Refp, Negativé , dummodó exiftà. revela-

at

tione nihil mali fequatur , ut ficenim revelatio

3

i nl]ud ü

ifta ipfum folum , & unum refpicit.

pfuc d

Qui fecretum ejufmodi revelaret ex in-

curiá , non pen[ando ,quod fit magniponde-

|

lO at

ul

ris , peccarétue. mortaliter ?

;

um 1

Refp, Cum diffintione : Si fuiffet segligen-

i p

?ia levis , quam omififfet (eduló ponderare rem

tanti momenti , quam hic & nunc profert, non

,ad q

Obh'giïvw

foret nifi peccatum veniale.

2, Si illa nepgligentia fuiffet. motabilis , ac f

undt

p düm iü'

pina , omittens fcilicet neceffariam difcuífio-

nem . circà rem tanti ponderis faciendam ,

I[cepimü'

cüm

!

p

]

304

De8. Decalori Pracepto Punl. x.

quni

cüm polfet facere,ferer peccatum mortale.

Tl

FHlinc, loc, cit.

milan

Ts (

2ui ejufmadz'.fäcremm 20n refue!arkt,

Wdra

nifi uni aut alteri ex. amicis prudentibus ,

ac fidelibus , peccarétne mor-

e

&Mfi

taleterv ?

'

fifp,

Refp. Negative : Nam ejufmodi revelatie

Altiniti

exquá aullum coníequitur damnum , non cen-

lii

fctur tanti momenti effe , dummodó amici illi

:mlatm

nonfint de numero illorum , quibusis , quem

:*ïdeaeg«

fecretum concernit , nullo modo vellet ejuf-

telaidi

modirevelationem fieri ,in tali enim cafu , fi

jithg,

fccretum publicaretur , proximus notabiliter

Bs

poffet triftitiá affici. Bosac. de eff. ,a. 4. ..

Msln.

miicon,i.Filiuc.loc.ctt,n.63,

1

lj AG

Quomoda digmofcitur, num res aliqua

li dc

Oi

fecretó fit diclas

fénullt

Refp,. Duobus iflis modis: y, Quandó id ex-

(nje

D

prefie pracipitur, v. g

. ego hoc tibi dico tàn-

V

1€an k

quam fsb frgillo confe[[honis,

l

t

2.

uandoó zaczté hoc mandatur , hoc eft ,

ls

terminis de fe fuffi.jenter demonftrativisinten-

ld

tionis , quam quis habet , ut fecrezum eju(modi

fut l

rj

fervetur , v, g. dicendo , ego hoc tibi dico tan-

Ofniyo

quam amico meo fingulari : vel fecrezum ipfum

Wt

fit restanti momenti , actali formá , aut modo

N

iofi d

recenfeatur , ut facilé conijci poffit , proximum

;

aretur,

IIPO

(f

Parl

ggré laturum, &i ejufmod/i [ecvetum xevel

quam-

p

üe f'a)/?) tey?z'ih. &j ?e?el. Secr?ti.

30j

!

^ quamvisexprefsé nonpraceperitilliuscelatio-

mot nem.;

Nam gravitasrei , modüíque, five for-

ina illam proterendi, fatis tcftificantur proxi-

ht

inüm ; vellefecrezam i(tud celari. L

7

i

qm. l.' 5.]

tb

fell g ératl. 3. g n.i.

ls

Nunquámne litet revelare (ecretum ?

f

Kefe. Cum. diflintlione : 3. Ad. evitandum

Itl

Á

]

daminiin phblicum , quod bonó particulari pra-

X

M

]

ferri debet ; quámvis quis juráffec. fe illud non

Ti

l

Il

révelaturum ,eíTe petmiffum fecretum ejüfmo-

jrif

ü*

didetegetée. — Nam nemo fe obligare poteft ad

ii

celaüdüm rem aliquam , in przjudicitim Zozs

fnCï[Uu;

pikslici , quándoquidem fecretam illud foret

od

meruüm vinculum iniquitatis. 7o/. ib. 8.

dg 3- q'l'?

€s 4.5 123 je

2, Ád evitàndami aliquod damei partica-

lare , àc. impediendum deli&ctum, quod. quis

T

cominittére vulc ; dico L. S 4//ud leve fit , ác fe-

ténulliusrmomenti , non effe peraiitfum, Nam

mdö l'd ,

confervatio fécreti neceffarij ad confervandam

l dlCO u

tém publicàm , przferti debet levi , ac partie

cülari alicüjts detrimento.

r

li. Sin weró damuum foret notabile , & de-

g

li&tum magni ponderis , tuncfi illud omninó

futürum , ác committe"ndu'm é(t , fiee pomt

wcjüfmï*

)i diCo [?

COmmddääniGpär tevelationem fecreti impe-

um

diti,dico effe permiffüm. ^ Nam fecretum

üón debet deftruere cliaritatem.. Prizs tamen

,auth*

g

fi poffibile eft , certior reddi debet is , qvi fe-

,

erée

Paré H.

—

u

quam-

RX

306

De 9. Dec. Pi'æceptb; Puntl, 4,

cretum tale communicavit , & eju(modi dam:

num, fivedeli&um impediat : quod , fi facere. ag

detre&et , nullam dein querelam , five excufz-

tionem prætendere potetit eb revelationem

fa&tam , (ed a propriz malitie: imputare il-

ljudtotum,

T

Quod fi damnum jam. fattum fit , & deli-

&tura commiffum, nec poffitamplius averti per

revelationem, non erit permifï'um. Nam ob-

ä'imq'u

(ervatio fecreti , commiffi fuo amico depofiti

n

inltar , majoriseft momenti refpe&u boni pu-

qu

blici , ac pro confervanda fecuritatecivili ,

tili

quàm foret manifeftatio damni alicujus parti-

cularis , vel delí&i inevitabilis & jam commiffi,

2.45

inprzj

udicium fidelitatis.

hi

LImà [i effet permiffum. illud. evelare, coge-

renturcontra ornnem æquitatem fecreto erran-

]

tesaut delinquentes in fuis erroribus & peo

B

catis perfiftere, eo quod nonauderent cuíquam

!

W

:

ea confidere, five ad petendum confilium,, h-

fett

vead confolatienem recipiendam, aut deni

qUC

d

ad media congrua hifce peccatis reparan

dis num,

! fitit

inveftiganda. Bozac, loc, ctt, 2, 9. Layt

1 dedtj

lib. 3. loc. cit,citans Molin,

4

hj

Wtcar

Ntde,

i

'Pflus [

PUN-

m

u40

£e detratlion.

PA

Ej' ;ijümaf :

3odi d

n

-äsäæääsmwzmmmaämw

ve n

velatt

PUNCTuM H.

mputmi

De äet—ïa&i*onibus & di-ffa.maa

.

iV

tionibus.

usv

*

, il

Nungnam detraxifli de famá aliorum

.

yicodt

quofnai , & coram 4uot perfonis, 4li-

dubor

riuret

quos ex bis uiodis. L. LIis ixaponendo

lii

calumnióse aliqubä erimen f;ll];tüa

2. Revelando crimen verum , wcculs

lamcomwi

192: titBien?

*Veläfe,a;

..

&t

Duale peccátum . eft Beraztio

xb d

E[p. E fuó genere effe peccatum mórtale:

repcalt

R

nifi párvitas; ac indeliberatioab illo excu-

;onmium«!

fent , ob magnurmi fcilicer , & notabile dam-

n,autkfï;

nüti , quodinfertfamz proximi ;'quam pluris

n

i. Ficit, ac aitimár ,

5

Z, 9' Xl'x

de detrat, p,i, 9. 7,

quàm ipfüm a'ut'urþ*. Bonats

lih,

-Quit tmodis reddituy Deirattio

venialis ?

: äefþ. 3/33&2422:&22:402»51, ;iïbuïtï & räiqqä

peccata: t, Rationeparvizazis , e.g. revelare

per detrattionem peccata venialia alicujus 5 vel

ipfius defe&us naturales , concernemtes cor-

Ó

2

Püs $

--

308

De 8. Decälogi Pmcepto-,*Pun&. 2

alid a

pus, five

dotes ànimi , v.g. quod fit lufcus,

claudus , incivilis, indo&tus, LLef. lib,2. C, I«

dQ

dub, 5.0,11. Nam ordinarié loquendo ,

hoc

ub

non multüm damnificat famam proximi : nifi

qut

fortafsé ex iftà. revelatione veniali , accideret

damnum notabile proximo, vel eju(modi de-

Kefp,

fectus in prafenrià, & cum maximo rubore,ac

8 crt

confufione illius revelarentur $ vel proximus

ITR

£ocet verfona venerabilis , in cujus diffamatio-

L

nem eciam eju(mo'di peccatum veniale verge-

W

facerdos , &c, tunc enim

(rimen

ret , v. g. religiofus ,

effet peccatum mortale. Bozac.

(iminy

i

dereffit, dz]þ. 2

q. 4 p.2.5.7. €2 8.

d f

.1l*iquis' ex

z. Ratione indeliberationts , quà

t QP

levitate recenfer , vel fubiraneà irá commotus ,

contt

pub

licat notabile aliquod vitium proximi, abs-

vl

que eó quod (e re

fletat,vel animadvertat eju--

modi revelationem fur

uram perniciofam famg

d r:

proximi. Tolet, lib. y.€ 64, 477« —

M

confj

Qui revelaret. aliqua peccata p.ortalia ,

que tamen ordinarie quaft [olent effe vena-

Gtevi

lia , V. g. peccatum Avaritie , menda-

d

cij , C$c. peccareme mor-

lo d

taliter 2

:

am,

inaric"***

h

Refp, Negativé : Audientesenim ord

eju(inodi peccata , tanti pendere non folent ,

nec proximus notabiliter apud illos diffamatut:

jo-

obligantur enim ex charitateomnia in me

etiam

rem partem interpretari , ac plerumque

aliuc

p

1

ln

De detratlioz, ö äææd&*

302

fl

aliud fub ejufmodi vitijs revelatis non intelli-

lh. gitur, quàm inclinatio ad illa, Sylveft, v, de-

endo, l

tratt, z. 2.

ximi «t

Quot modis committitur Detractio E

, &il

:']ufmod;:

Refp, Specialiter duobus , 1. Im ponendo al-

orübut.

teti crimen fal[um , quod eft grave peccatum

| Proxi:

calumniz,

äthïs

s difn:

2. Revelando crimen occultum , qu

aide

verum ; licéc enimá parte rei , & in rei veritate

( u

crimen commiffum fit , tamen fama proximi

jj fj)": alffji'

diminuitur : occultus enim peccator tamdiu

eft poffz(for fuz fame , quamdiu retinet bo-

iUä .llïlq"ïïf

nam opinionem apud alios , fiquidem fama

icomm

confiftit in opinione hominum , fiye dein illa

yroxin

vera fit , five falfa.

qdyettt

Qui revelat vitium notabile , non diffa-

ao

BAU , peccátne maortaliter ?

Hif.

Refp. Negativé : Nam salitia detvatito

n

confiitit ín privatione bonz. famz :fic publi-

i

care vítia aliqua certa conditionis, qua mun-

l

m( Li'

dusreputat pro honore , v. g. quód miles duel-

lo decertaverit , aut adolcícens feduxerit fili-

W*-

am , &c,non eft derratiio , nam fæpenumerö

homines de ejufmodi vitijs gloriantur.

m o

Bonac. loc, cit.

j ^

$

ddfamä

T

!

P |

H

r

m]'

Eflue

u 3

Ws

iO

De $, Dec. Rræckpga: lr'.wzä?,'cg.(w

qui 4

E nà peccatum mortale reuelare. uniy

Quadtic

l dqu-lm.sf'amz'cis prudentibus , qui [äq;;;;cä

PINT

vetinebunt , vutium notabile

admc

proximi?

vitlat

lat

Refp. Effe comtroverfum. 1. Enim aliqui

4 gam

tobabiliter illild afferuht, Rario eft , quia

;

*

ujufmodi revelatio videtur ledere famam

inpere

malte

proximi, b

onámque opinionem tollere inuno

dign,t

autaltero amico : quandoque vero is , cujus

deli&um manifeftatur , mallet füum crimen

gf

manifeflari duodecim externis . quàm uni ex

pm'n

illis duobus. Szar. Lef. Fultuc. Molin.

z, Alij probabiliter fimul& favorabiliter

tenent contrarium , quia hac revelatio facta

viris pradentibus , ac taciturnis , videtur leve

M

num,v,g

detrimentum inferre famz : infuper cüm fa-

wüce

ma fit quzdam opinio generalisin mente plu-

nj

Md

rium períonarum , videturres parvi effemo-

menti illam ín mente duorum. nonnihil obícu-

c[ïe P(

xare, Caiet, Pet, Navar, Regim. quqad.l de

li

pracept, Ecelef. P. g,.(iþ.f.q.;,fg. 9.

Eflnà peccatum. Detraclionis. recen[tte

Qu

snjuriam, acceptam. ab aliquo?

K

Refp. Cum diffintlione : x. Si fiat ex motiva

vem'al

detratlionis ad fe vindicandum de illo , ipsum-

bf

que privandum boná exiftimatione , fcu fide

quam

um

"

n

lA

De detratlion, £9 diffamat,

quam apud alioshabebar, dico effe peccatum

'm i

detra&ionis,

i[tmi

2. Siad(íit motivum ratiozalile , v, g. ad pe-

lt

tendum confilium , aut folatium de fuo amico ;

velad fublevandam fuam triftitiam , recenfens

non pluribus pezfonis quàm oportet, non pec-

inirm d

!

cat ; nam res effet valdé dura, fi quis cogeretur

UC&;F

dure f

femper eífe affli&us , necauderet fuum dolo-

rem alteri declarare . Leff. loc. cit. dub. 12. 2.*70,

ohrcit

Di&n.t?il&. 5075;:/&. Tefbl.gl.jf).j'.

TTE

Qum t

Eflnà permiffum patribusfamilias , vel

arentibus reuelare delila occulta famu-

quäm il

li

lorum , vel filiorum fuorum *

iv

veluutit

Reh.. Cum diflintlione : 1. Ob sv us

videut

num , v.g. adillos corrigendos, e(fe permitfums

| c[Cül'üä

ut ficenim bonum illorum procuratur, Bozac.

o

dereflit. difs 2.4.4.p.3.9.6.

-arvicfffF

2. Sifiat ex morivo odij , iv

e adulationis 3

pbl

eífe peccatum mortale , aut veniale, pro qua-

litace , & diffamatione vitij.

g

Quale eff peecatum veferre audita abfque

; T

nllà ajjeveratione , aut exaggee

7;;02

ratione ?

Refp. Probalilitez , non effe nifi peccatum

"DI

veniale, nam fimplex ifta narrario non eft de

HO ,,iP 5/

(e efficaciter indu&iva ad ditfama

tionem :

(fe à

T Wm'

dummodoó referens non dicat , fe audivi

,

4

tai

E.

Pe

De8..Decal. Pracepto, Ptmü 2,

tali per(ona fidedigná , ne fortaffis audtentes hpïOb

mducat ad sz credendum ; nec narret crimina

ltit S)

, fortilegium ,

valde gravía , v.g

Sodomiam ,

nec pexfonæ (iuu:a veneub:!es ut velfolafu.

hnt

ipicno probabilirer caufara per c;u(moch nat-

w ;

rationem fit dxïamatoua , ac contraria Cha-

r

. fitati. Bonaz. loc. czt p JHi| jwwm*, -

1877)0

Refp

TTTUN

-Quod fi aliquis ob fFmplicem éflam nar-

ratiouem , iaclingtus ad vitium detratlia-

E

"i relatvf, crederet ; fore.ma refe-

Tntento

tenus in mmæ ?

, Lj

Dur, N

*

Refp MNegative

e

Hoc enim totum unpu-

Yenide

tandum forec:p(usmahuæ ac pxochvxtatl ad

ACCIdCD

$t

B(MM,

detra&ionem , non veró narrationi.

Vi

tAmen qui prævndeac , ac Judicet audlentes

ex fuá levitate omnia credituros , quamvis

A

relata non lint fide dlgna , tenetur ex cha-

3(

ritate e;ufmodl narratione abítinere. Bozac.

g

lar Ctt. .2

fiti

tlon

Committitürue vitium detratlionis ab

qua

Wun

€o , qui refert vittum publicum?

*

L]

Iiec |

Refþ Negatwe

Quia delinquens pet

ctiminis notorietatem , amifit j jus ad famam,

confequenter non fitei injuria , quamvis

hoc deli&um referatur nefcienti , modó il-

lud

p —

t

" l

De detratlion. €9 diffamat,

n

s audty

lud probabiliter potuerit, ac brevi reícire de--

VTet Crint

buerit, Sylvef, loc. czt

yodoni,

! velíti

Effinà peccatum mortale , crimen alicu-

ilmodi :

i dei uno loco publicum , manifeflare ia

ntranat

alio , ubi ne[citur , aut adbuc

"

h Mp

[ecremm c;/i,?

Refp, Cum diffintlione : x. Cum mat&/a Yd-

tionabili , nullum eft peccatum;

N

if

ditide

2. Ex motivo levitatis abíque omni malá

efe

intentione nocendi , (ive detrahendi proxi-

mo, Layman lib, 3. citang tratl. 3. 0, 3. num, g.

Petr. Navar. aíferit noW effe nifi peccatum

'

veniale , contriftans proximum fine causá.

tuniy

odiyitd:

Accidere tamen poffet , ut bené advertit

Ation

Bonac. difp. 2. 4. 4. p. 6. ut aliquis ratione

damni indé provenientis peccaret mortaliter

x audiïlï

contra charitatem.

tür d o

3. Cum ootivo detratlionisin re notabili. ,

eft peccatum mortale , ratione fcilicet mali

m'e, 3951;

finis , quod tamen non obligaret ad reftitu-

tionem , nam non foret contra juítitiam ,

fini

quandoquidem per notorietatem alicujus cri-

minisperditur jus ad confervationem famz ,

]

n

nec propter hoc homines fibi fcrupulum mo-

| ueti

vere folent. Filiuc, tratt, 32. e. 9.m. 234-

j ff

Jxor. Leff. Molin, Sa. Reginala,

ug,lvl

contra Rebelf. S]lvgfi, &c.

UR

d

J

m

314

De $. Decäl. Pracept. Puääï. 2.

d quid tenetur i5, qui boná fide narra-

* li conl

ArQUfc

vit crimen alterius , credenus illud effe

ii Cl

verum, &ópublicum , chmrevera

aon effet publicum ?

p

Refp. Teneri ad veffitutionem fama . ftatim

j Àl

ule, inf

ac cognofcit fe erráíTz : ratioeft , quia reverá

! nfamart

femam abftulit , confequenrer tenetur ad reffi-

£utiontne ,non quidem ratione inju(tz damni-

cerede

ia

ficationis , fed rationerei ablatz , id eít , ratio-

j ip

ne fama diminuta , üicut qui boná . fide accepit

9. dettd

pallium alterius , non quidem peccavit contra

tuprali

juftitíam, tenetur tamen ftatim illud reftituere,

mbælg

ubi cognofcit effe ali

gaum. Leff, lib. 3. cap. 1.

dub. 22,, n, 115.

litin

Eflné peccatum — mortale. Detracitonis ,

fj

infamatumin uno. genere. peccati , nfamare in

cere de fure , quod fit ho

alio , v.g. di

vinolentmus ?

i

libe l

Refp. Cum diflinthione : x., Si vitium revela-

R

tüm habeat , smortalem connexionem cum priori

iT

peccato, de quofuit. diffamatus, v, g. dicere

f

de ebriofó homine , quódlites (eminet, vel de

Tiere

lufore ,quód fit blatphemator 5 non effe pecca-

ipa

tum morctale.

Nam talia . vitia communitet

aliq

funtcounexa, nec notabiliter diffamationem

Diian

augent. Bonac.loc, cit. p. 7« 71, T.

Pl' [04

2. Silit diffamatus de pluribus vitijs, non

[n Tad

fl

erit

lJb

ccatum mortale detra&ienis, illum dif-

famare de aliq deli&o diveríz fpeciei , in quod

(,al.

w

]

P

.2.'

De detratiton. €3. diffamat.

7

dentn

labi confueverunt committentes priora deli-

&a:tunc enim non lzditurgraviter famapro-

w

Vera

ximi , cüm jam pro deperdita habeatur. Zxor,

AP : Cap. 7 lib.12,

3. Aliqui afferunt non effe pecca;um more

u Catt

tale, infamatum in gtaviori genere peccan

qUIS T

al t

infamarein alio genere minoris peccati , v. g

dicere de vezefico quód fit fur , nam ipfius fama

Yl m

]am ita eft denigrata , ut additio minoris deli-

döü,l ?

&i , ipfi non notabiliter damnificet, Sylveff,

fideati

. detm&zo. A. 3.

avit (

Q.lod tamen non videtur

ita probabile in praxi , unmadmodum eff favo-

drltint

mbzle

htl

Licétne manifeflare delicium alterius oc-

ii

cultum . ad vitandum damnum in-

mfm

Zocentus ?

WM

Refp. A]jïrmntwe Quia dammücatornon

habet]us retinendi famam cum damno . alte.

fum r

rius tahique revelatio neceffaria ad unpedlen-

dum mnucenus damnum, ponus eft moralis de-

iaum p

fmf 0,

quàm offenfío : fic amicum fuum mo-

Y g,dlvlj

nere quis poteft , calem perfonam , quz domum

ipfius freque"nat , effe furem ;

item revelate

oftut

alicujus vitium ad mfrmgendam xp(ïus calum—

amatlo

14

niam ,& ad emendauonem Præcaunonemquc

proximi , quiillam audit, — Navar, c.g,z

L

Filiuc.tratd, q0.7, 129,

b$i4t

vj[l!S:n

illumé

jl

"

Tane-

li

d

416

De8. Decal, Pracepto. Pun& LA

iä

: Tenetürne quis. veflituere famam per

5: du

|

detratliouem . ablatam 1

Refp.. Affrimativé: Nam eft furtum magis

Re/p.

lt f

damnificum , quàm fit ablatio auri , vel argen-

t1

Refarciri infuper debent omnia damna,

ddefim

qua exindé provenerunt , ut patet in exemplo

metjit

artificis , cui reparari debent omnía damnaa

libllias

eo , qui fidem illius tamamque apud alios in-

ton effe

famen c

jufté diminuit ,acproptered eum damuifica-

yit,

! Dotát;a

;5

Debétue. fieri reflitutio pro detratlioni-

fietur d

bus ,quarum quisoblitus eff

li a

Ref. Negatiwä : Pofito quód — damnum

modo j

etiamper oblivionem ceffaverit, hoc enim

Vf

foret illud procurare de novo , fi ad illud re-

lttie

parandum nova recordatio five reminiícentia

Bonac,

^j d

fierideberer, ut. loquitur Valentia

de vefl, d,. z. qu. 4 p D

Lejf, Molin,

ET

qun(

ANavar,

L

Ona te

W Pet

Sjuantum temporis r?quin'mr , Ad ju-

dicandum probaliliter , detrathionem

u

oblivioni traditam e[fe ?

Ref». Hocnon poffe determinari , fed pz-

A

nitentis prudentiz relinqui,

./it)u

"Azar cxigit vigintiannos ad præ(umendun'x'

Quis

ejuímodi detra&ionis flammam elffe fopitam ;

ür,

quod tamen valdé incertum videtur , quando-

|en

xäuidcm fubindé unius anni (patio extinguitur,

homii

4

Ed

TA

De detraction, Cg*fa;ï]j?zmafä

37

T

,Qtz detraxis defunéto , cuinam tenetur

facere reffitutionem $.

ttum nj

Refp, Ctm diflintlione : 1, Aliquos cumM—Oe

veag.

ina , afferere, non effe obligationem reftituen-

nia um

di defunc&to famaám, fi. conftet, ip(üm i fuá

4n m

perverfitate mottuum fuiffe; — Alij tamen pro-

à dmub

babilius renent contratium , aliàs fequererur

xd dl

non effe famam reftituendam haretico , cüm

- dub

tamen contra voluntatem (uá famá privareture

Bonac. de vefl. d. 3,q. 44 p.2. 2, .

jrri

t

if

2, Sifuit mortuus ee opiatone falutis , ve«

netur detrahensreftitutionem facere vel fami-

d

j !

At

liz, & confanguineis defun&ti, fi in ipfosaliquo

modo infamiareduüdaret , vel/ipfi perfonze

h(]g [

defuncta per fiiffragia ,aut eleemofynas ad il-

;d illad *

lius intentionem factas ,juxta Mo/m, d:fh, 44.

ii cto

".3. dddquod tamen exittimo neminem tenerí,

p M

nam ejufmodi fuffragia funt alrerius ordinis ,

L(Ul Mf,

quàm fitfama , non tenemur autem reftituere

bonatemporalianifi per temporalia, hono-

if M f*

rem per honorem , qua funt ejufdem ordinis ,

&c.

huntt

QQuomodo debet reffitui fama ?

"n

Ref. Cum diflintlione 1. Si vitium veraur

Ffit , occultum tamen , dici non oportet quàdali-

Áint

quisfuerit mentitus ,namalids quis mentire-

fe (oplläl

tur , ut habent Sayrus & 2dzor. tom. 3. 1. 12, c.

r quafqu'

6. q. . fed poteft dicere , tuum proximum effe

uingmf'*;

homíné probs víte, fubintelligendo, in exifti-

immatio-

"

—— N

E

r

I

;

DDe 9. Decal, Pracepto, Puntl. 3;

& ij

ftimatione quorundam , ipsumque honorarej

teri del

ac laüdare de virture vitio illi contraría , apud

O. [/^ 14

eos , coram quibus ipfum diffamaverat, alio

eniím modo fama non repararetur,

E. G. fi

4,Q

qando

quis dixiffet ; foeminam aliquam méretricem

effe ; nonfufficeret dicere ad reftituendam

lvedeln

f2 1am , illan eleemofynariam effe ; fed infu*

yoinfr,

! hue i

« - oporteret dicere; illam effe faeminar pro

bam , fubintelligendo in. exiftimatióne homi-

L

tm int

hüm , ne forté quis mentiatur.

Tolet; lib, f.

t. 69. 4Utm. 2.

DN

tullum

à. 5 faiziumfdlfamfz;t; oportet illüd retra

cllal nn4

are , ac dicere, fe mentitum fuiffe ,ut volunt

Valest, Filimc. Tolet, loc. cít. ac. alij.

Verini

» Q

quiaformalis ifta retractio eft duriilima , acin-

tam, qu

honorativa refpé&tu perfonarum in aliqua dig-

Wtel a

ln

nitate conftiturarum , Bonac : exiftimat , quód

lï)tüülm

fufficiat dicerein generali de perfonis diffa-

matis , illas effe probae , aclaudabilisvitz , il«

Itl

| anli]sn

lófque qui hoc, & hoc dixére, deceptos fuil-

Tu'n

fe, futurüaique, ut fucceffu cemporis omnia in-

T

notefcant, Bogac, loc. cit, p. 15. 9. 4«

ti D

JQuenam — caufe excufant à r:/ïitu'-*-

41

iioné famai

üem,

Refp. Effe multas, inter quas þri'ncipaieä

It

lix (ant.

l

A

|

r. Conipen[atió: Quafidó (cilicet ddo [éré-

idim

ciptocé diffamárunt , cunc fi injaria fint equa-

| lm :

?

|

les, vel quafi , compenfantur , quód fi aliqu

&X

as

Deþdetmaia.n*.

&

k'arimï.

? h

N a.

ff

319

éxi

njuri

honout

isfintleves, alie atroces, repatatio

at

fieri debet pro rata. exceísüs. Toler, lib $« cap.

vetat, i

700 Ze. 140

"m

2, Quandó detra&io fuit isefreax , id eft

tüéfettit

quandó audientes non praftiterunt illi fidem ,

eltventi

five deinid fiat ratione diffamantis , reputati

i

proinfignidetra&ore, fiverationemodi, &

eminati?

formz in qua profertur, sícque linprobabilis

vidne h

manet , (ive deniqueratione audientium , qui

Ti 113.

cüm finchomines probatze confcientiz , diéta

ejuímodi non multum curárunt, namut fic

x illd t

nullum norabile infertur damnum.

ANavar,

€, 18« 7. 44.,

fe u

3. Condonatiofadta pérperfonam diffama.

jjj.

ii

tam, quia cüm quilibet fit Dominus fuz fama,

inaiquié

poteft etiam refpe&tu illius cedere juri (uo ,

dummodo iíta diffamatio non . vergat ín derri-

i&imusqä

don d

mentum publicum , veluti accidere folet. ze-

nhs vit !

fpectu publica perfona, qua: in talibus. circunie

ftantijs nequic de famá (uà difponere ad. libi-

dgEEP[C'Hï

mum, — Kegizald. lib. 19.5. 338. Sa. verb, infa-

yijonti

mia nun.3. Navar. loc. eit. z. 46. Tolet, loc,

h

£it.Z. 60,

, njm

4. Quandó infamia jam abijt in oblivice

nem, itaut potiüs renovaretur ,

quáàm reparas

]

retur , utfuprà di&tuin eft, -

p

$. Siquisnon revelavit nifi vitia neceffaria

cet du

ad impediendum, & arcendum aliquod dam«

hum , uti diximus,

4

fl

U

TE

!

€. Quandó

P ERN

jio

*D?e.g*,. Decalogi I;fäceptü szä?.zö

6.(&131

ndofama jaui recuperata ett aliunæg

N

fis actibus , vel bonoruai

pura bonis ac virtuo

tulione

virorum te(ïimonio'.- Bonac, loc. cit, pag,ult,

Jecutm

HH T.

nibit:

7*

)uan

do reftitutioaliena famz fierí nori

urà proprie , ut ace

M'ï«mþ.

ïpot'e(ï,- abíque notabili ja&t

lt üon

refpe&u hominis

cidere folet in viro iluffri ,

1oad

ylebeij i debet tamen cond

onationem ejus ,

eft , modo obtinere, Lef.

|

irionem

meliori quo pot

^ttiáde

li;ä, 2- 04!7. IIS

düþa 26.* !L?)'['Ulejii Q. detrd-'

A0 w

£f10.

X

1. lj

-3ienäo l

Eflab exprimendain Confe[fone diver-

'

N

fitas detractionis ,v. g. -tmm fuerit yn thde

Wectantm

teriá farti , 'v'el- feraicas

tionis ?

t fl

us fier

Refp. Nägatiwä :

Nar quamvïs uää detfää

Íunt ejuf*

tbl

&io fitgravior alterá, omnestamen

X'.g.qm&

dem fpeciei , cüm eidem virtuti, feu perfedtig«

tl

ni opponantur.fcilicet confervationifamz pro-

i, j

ximi, 54. v, cantumelia.

W xäum

-lil)m-æ

Nanquam desrabentem audiffi ac

3fïetem

ter pa[[us es uno ex brs modist

tenea

1. Directó fovendo , ac excitando detra&o-

?o;f'. f?'.ï

oties s

tempertuos geftus, rifum ; interogati

e m«

A

quod eff peccatum mortale , nili parvitat

itÁ«

teriz quis excufetut , nam eft cooperari €

citer ad detractionemi , ac damnum indä provee

hj

niGBSQ

I

LA

2. Nori

huj

—

-

ï 24

De detratlion, &2 diffamat,

t alionc

221

3. Non movendo ad detractioutm , fed de-

bonotut

, t'a&ione füliam. delectándo , quod. etiam eft

M

peccatüm mortale contra Charitatem | proxi-

P

mo debitam , fifüfficiens ad(it materia, To/er.

n u

lib. j«cap. 67, ",1. — Qnuiverà detrallarem au-

diret non habendo complacentiam |aut exci«

u ho

onem d

tando ad detrahendum , fed folummodo dele-

: y,'l

Gationem capiendo intei fübrilirate, vel elo-

net. )

quentiádetractoris, aut inalià fimili circum-

l !t

* . diantiá, ut plurímum peccaret venialiter.

j

». Judirecté: non corrigendo, vel impe-

j l diendo derrabentezz cüm | commodé poffes,

ii fpecialiter(ad id obligaris ex officzo , quod eft

l

peccatüm mortale , non folüm contra charita-

tem ,fed etiam conrrajuftitiam, càm obliga-

j ari

jj tus füetis ex officioillum corrigere , & impedire,

; nifi ob al

f [unt (

|

iamexcufatus fueris circumftantiam ,

atl

v.g.quod commodé non potueris facere, vel

N

, CX1

4

ftimaveris ; nullum indé fru&um | fecatu-

jmtf

tum. Sunttamen aliqui 44zzbores um Rehel-

[

|

lo ,eum propterea ad reftitutionem non teneri,

| 4 afferentes , eà quodnullusex debito fzi officij

TH

teneatur confervare famam alterius.

Dizan,

dgdcmïï p.3 n $ mifesvefol. 28.

e'fogfl[iïï

a

Ie-,ngmad'o audiens detrabentem fe gererve

debet , ne cooperetur ?

eit!

|

íf

üp

Refb. x. Recedendo , & commodé poffic.

à, Intermifcendo alium difcurfum.

3. Rogando detrahentem ; ut defitat,

A

D) J

Pars 4[,

4« Ta-

N

322

De98, Decal. Pracepto, Punöä. 3'.-

, Tacendo cum debitá ac decenti. mode:

lu

ftiá , id eft, nullum figuum, five geftus exterius

exhibendo, per quos detrahens exiftimare pof-

ke/þ. |

fet , (uam placere detractionem,

P cog

ii£, j

ft; D

PU.NCVTUM IlI.'

Quit

De fufpic"ionibus & temerarijs-'

3

Iudieijs.

um ex

levibu

Nunquam judicáfl temerarió , vl f

de füti

fpicatus es circa intentionem , €? 4-

li cemy

'Pate/

éliones proximi , a(a/que omni proba-

bilitaze ?

lá ,

Qu("e(

MT

eQuodzam eff dikrz'meä inter judicium

temerarium , €$ fufbicionem?

älq

üt(ün

[

l MP

D

R

Efp.1, Sufpicio, eftopinio mali , orta ex

levibus indicijs, & cum formidine op-

pofiti.

P

. 7udicz'ym temerarium elt affenfus firmus

de malitiá proximi , fundatus in frivolis conje-

À

&uris , fine hzfitatione , itaut fz/picio ac judi-

"i Qu

cittm differant veluti fides aliqua certa , & opinia

;

Áj

dubia.

Uïe, t

" mil]

,Qtftre

fs

nä;.;'..

De fufplcionib, (5 temer, 7&:!:'?:'/':. 315

"n m

atur fides :ffa certa ,

lus emvt

: Üuare voc

jaduicium ?

üimatepoï

Kefp. Quia intelle&us przbet a(fenfam rei ,

Qüiam cognofcit in modum conclufionis & fen-

tenti£ , jüdicanscertó rem tali modo fe ha.

D

be*reþs proüt fibi per rationem reprafentat.

ll

atur judicium . iflud te-

;ere T0c

merArium ?

Cmcf&(f; Rejä.-, Quia p;oædit m'agi's ex femeritate ,

'Quàm ex ratione , quando quidem fundatur

inlevibus indicijs , & conjecturisfrivolis, qua

)u

| defe furtinfufficientes ád fundandum judici-

, üth certum , & rationabile.

nem,('f

Poréflne dubium flare um judicio ?

nili Pf (

. Kefp. Negativé : Nam judícium eft conclu-

fio , ive fententia firma , ac certa , excludens

VET

)

j 9mne dubium , irà, ut quamdiu. manet adhuc

aliquistimor , ac hafitatio , nonjsaicium,

Wl?

fed fufpicio , dubium , vel opinio nominanda

Läli ) Omj € .[t.

qidir

Per qua indicia dignofcitur judicium

m :

(

temerarium a. fnfpicione ?

jroli

L

Refb, 1. Quandó aliquis auderet/arare pro

1] 415" re,quam hic & nunc crediteffe talem , erzz js-

h* diciituz ,nam nullus vellet juramento confir-

mate , tanquam aliquid certum id , de quo ad-

huc manet dubius.

:

X 23

2, 91

p ——

224

De$. Dec, Pmbepto. Puntl.5,

Dr

2. Sinonauderetjzrare ac illam pro verá

Nircon

afferete , timensne fortaffe deciperetur , erit

ï-:mispr

tlec

[picio. Nam timor ejufmodi, eft fignum

ICI,(IV»

hafitationis, quam judicium omninó excludit,

Filiuc. de judicio temerario q, . num. 20.. Àt-

TC CEQ]

fuaram

que in hoc ordinarie fimplex vulgus etrat , ac

cipiens /z/péciones pre judicijs,

fa.

dutmag

Rem exemplo declaro ?

"Adolefcens aliquis (alucat puellam. obambu

Re

lansinforo: fefpicariexindé , vel judicare

lo (e h.ab

ipfum habereintentionem illam feducendi , eft

——

ttdi

temterit4s 5 nam falus civiliter, & publicé im-

!

tudente

pertita , eft indicium leve ad jsdicazdum , vel

AMicand

fufpicandum adolefcentem talem aliquo illicito

amore ejufmodi puellam profequi,

U )

Adolefteusloquitur cum iftà puella. fepara-

R:[P C

tim , ac incubiliobferato : exindé fafprcari ,

vel judicare ipfüm proferre amatoria verba,

Elï[umn "

Obld l

nulla eftzezzeritas ,quamvis . nihil ejufimodi

Dtantem

