€. 2. dub $.. 3, Confültum nihilominus etit,

Ut

nequis fibiblandiri videatur, proponere excü-

bet ni-

gg:ioncn; fuara confeffario , qui non de

mium

p—

ä

^

D 7ejunio €$ Gulá,.

12.5

hi gï!

mium e[fe rigidus erga pæmtentem , ut habet

tfb

Cajet. ne fcilicet ll)fum à fua boná fide, & pio-

u

babili ratione , quà fe præcepto ;e)unandl ,non

Ridi,

teneri credit , abducat atqucm multa pecca-

um d

ta przcipitem àgat, confule La)mmn L. 4.trati,

8 c. 2. d. 6.

j

eui 1

Pa./ïämne appanere cibum illis, quos [cie

i

alias angere jejumium frne CAHSA ? -

jait t

Refp. x. Si nulla adít cawfa rationabilis

, 0nti

$

quà egooblxger illis dare cibum , me non pof-

íc , hocenim foxetcoogcran peccato ulo-

jui

Ium,.

; [qlw

2, Siveró legitima fubfit caufa illis al:quem

p hw

h Vi j

cibum dandi , uti sccidere poffet in magiftro

famlhas, refpe&u fervorum fuotum , qui aliás

LHQ

ipfum deferturieffent , velaliquod damnum

(

illaturi? item in Caupone , te(pe&u fuorum

eh &n

hoípitum, qui ipfum aliàs injurià aliquá affice-

rent, aut notabile damnum afferrent,eífe omni-

ttelts

no'hcxtum

Tuncenim non cooperatur fra-

W

&ioni jejunii , fed nutritioni naturali , ut Ícili-

16(13;

cetdamnumíuum evitari pofht. Sazcbez Lb

L,€. 7, 4. 34-

dutt

E^ Slfïtdubxum numfufiïcwntem habeant

fíci l*

excufationem , quo minüs jejunare velint, vel

"

teneantur, nullus tenetur illos exammale m[x

T

fuerit 1llorum fupenor Sanch.loc. cit.

j

yrc

Aim«

j

r

m

.314. De s. Desalogi Pracepto. Pun&. s;

l

Nunquam bthzþz j -vel alíos ad bzl:ena'am

Tiot

gompælz]h ufaue dum vel egrotarent , vel ufum

D

yationis amttterent , q//tad eff peccatti mor-

tale contra temperantiam? de quoin'

qtií

[

fequentibus.

[n quo confifrit malitia Ebrictatis

!i

Rfjþ Dum quis volantarié fe privat ufu t2

tionis,qu& eft pretiofa quær!'vm marganca,

Rrj

quam homo adediftinctiónem omnium Cate-

tforum fublünatium pofüdet.

füm s

AAR1

ui biberet pargla lærgzm iptaitu þ/ms

i

- datitía ,uon perderet tamen u[jm2 vationis,

fetir

Aut laderet fanitatem , pecmreme

marmlzter E

püne

&tl

Reþ Negatwe Nammahtxamormlxs cb-

tigb

rietauis confi(tit inamiffiogejudicii , vel deper-

fibni

dmone fanitatis,

Layman de tempemn lib. ?

Quf

j&& 4. dummodó per talem lztitiam quis fe

Á

non exponat probabili- periculo ebrietatis;

lii

tuncenim forec occaíio proxima , quam qui-

ln

vistenetur devitare fab peccato mortali.

L

,Qæale eff peccatum , provocare alterum

- ad bzämdum 2

k

Rejþ, Cumdz/r'm&mne. L Cum adverten-

mgjrz

tia &mtunnone ebrietatis iubfccuzuræ , eít

*

W:au

peccatum mortale

e

talis enig veré dicitur

B

K

eooptrari ebrietati.

u

W

z, Sine

P -

12$

'!

De ?ejtmio £? GuJÀ.

ii

2. Sine intentione , aut advertentid, fed ex

motivolzeritiz , quamvis ebrietas fequatur,

m

IJJlf«

non erít nifipeccatum veniale ; nam ebrietas

1

cenfetur per accidens advenire, Lajmaz; /ee.

N

61t, 2. 6,

i

Potéfné quis dare ad libendum illis ,

WL t

qios fcit intemperanter wino

sufurosi .

rgzïiu1

Refj. . Siue juffacausa

hoénoefé liei:

i CZT.Q

tum 5nam hocforet ipfis fubininiftrare marcy

riasi intempcrantiæg

?

)

. &- Siadfit caufa vat

iónabilis, qüalis effe cetie

IWJ !

1

fetür in fervo , reípe&tufui domini ; vel in Cau-

)

j

pone , refpe&a füorüm hofpitüm ad evitandas

eorüm minas ; injürias , quetelas ; vel aliud

"IT

hótabile detrimentüm , hoc effe licitüm ; nain

p

fubminiftzatio vini eft tes de fe indifferens j

al

quo fi quis abutatur , eft ipfius malitia, & con-

? qul& l

fequenter dator non cooperatur in'femgeraä-g

tixilius ; ni(i folüm matexialiter. $4 ; &&

Yi

"r

Laymaii.

;

hs

le biberé ini aliquà

Ef n peccatumi morta

i

Laberná , durante officio didino?

Re'fþ'.' Cum dijiiääïio'he' , 1. fiurgeat qüaidám

aecejfitas , omnino effe licitum, fine ifta neceffi-

r

[d 15

tate,ac dempto omni fcandalo non effeni

d

peccatum veniale;

i. Siindé aliquod fcandalum oríatur, qüod

: prä—

valdé frequeüs , & P:obabiil'q—gïe Íols$ 5

eipu

P 513'

p

126

De 5. Dec"alagä Pracepto Pþz&l j

cipué quandó di&a potationes fiunt publicé,

| q

Vi

accum clamoribus , vel cantu , &c, effe pecca«

dutm

tum mortale.

C,M

Vitium ebrietatis commi[f

if]uim it die feflo ,

:

mutátue äwciem ?

tili

Refp, Negativé :nam tempus non eft nifi

Ti

circum(tantia ageravans: nififpeciale aliquod

fidi

preceprum exftet ,' ebrietatem prohibensiü

tali , & talifefto, quod nufquam

| adhuc com-

pa*ravi/ri

hi

t

SeAINIMEE EM EL OR H o Hedo

&f

Poaunoncoru.M.AV,

t

b

. De Accdia,

(uuquam piger , aut acediofas fuz/?z in

i

]u

Adimplendis praceptis DE1 ,. vel. Ec-

cleffe ita , ut prigitia tua. te pericula

Gi

R Q

expofuerit offendendi DEUM? de quo

p

in fequentib,

atj

-Ouid efl -dcedia ?

Yol

Efp. Cum diffintlione,1, Si velimus impro-

R

Vitt

priéloqui , noneft nifi quedam negligen-

Rori

tia , & voluntaria omiffio diligenriz requifité

Quo,

ad aionem quandam praftandam; qua negli-

li e

retür

gemiaïnon eft viiofa , utfic ; ni&i conde:

qua-*-j

De Acedia,

127

liïlice,

quatenus hominem periculo peccandi exponits

ita ut illa fit , vel mortalis , vel venialis , fecun-

p

dum naturam ipfius peticuli.- Fihnuc, tratd. 18.

€, 8, q. 10,

j

2, Proprió fumpta,eft languoranimz , feu

ttiftitia , ac faftidium voluntatis refípe&u re-

du

rum fp

iritualium, quod ipfam negligentem

li

reddit in operibus virtuofis exercendis,

jbl

MU

Cuinam virtutum opponitur

"A cedia 9

Refb, Charitati: per hanc enim aníma lz-

a

i

tatur in exercitio bonorum operum cum fpe,

& fiducia firma promifforum divinorum sficut

écontta , per acediam contriftaturacin fe ipía

emarcefcit,

-Quale peccatum eff « Acedia ?

Refp, Cum dflinthione. v, ex fogenere effe

;7]; j

yl !

peccarum mortale , numeratum | inter (eptem

'!

capitalia, fic dicta, quód ex illis, veluti ex fon-

i

te quodam,feu princi

d

ginem fuam trahant,

pio plura aiig peccata orí«

Refp. 1. Ordimarie non effe. nifi veniale,

ratione fcilicet parvíratis fuz ; quamvis enim

voluntas fentiat aliquod faftidium, circa opera

u

,

virtutis , hoc ramen non fit przcisé ratione bo-

lv

legb

Rorum operum , nec ad fe contiiftandums

:j

quod DEUS ejufmodiopera in falutem ordi-

u

gl

d

nayerit , vel quöcxi dcüderatet nulla effe bona

ü

opera;

u

h&

138

De 3. Desalogi Prácepto, Punt.5.

ogcra

,fed hoc provenit àconfideratione pos-

ac laborum,; quos quis fubire co-

"n

narum ;

citur in illis exerceridis : ut

n quis exenipli grá-

tia £aftidiat conciones, confeffionem , jejunía ;

non ea fp

é&tando quatenus ftint quidam bona

fe

opera j

"

d quiatali veítiuntur circurnftantiás

utà loc

i,témporis , laboris, &c; eó. quod v.

b

9. nimis mané debeat fe

é ftrato proripere ad

audie

ridam concioneni ; vel niniis longo tem-

l

fetfionalé ács

Boreexípectare, ántéquam con

cedere queat , Yel cali potiüs die jejunare

li, ]

igneatur , quàm alio ; &c. Zoler, dé

LLST

jeccat: capa 6 s

N

M

; afh

w(.

w

;f

R

n

N

&

(

»p

9^

[

d

K

)

o

VE

,

4(1

N

h

A M^

"*th

uN

m

'K m

i('(.—

B

"

Aw

p

N

»)

a

a.

ETRT

2

N

:

i

MO

«

go

E

]

r cadi l

4

1

R1

In

Wbíe

l

De debitoerga Superieres,

1219

i po

t (

pligm-

jurit

In Ii. Præceptum

n boti

frinti

Decalogi.

quod f

L. De deäita £2 obligatione ve[petliva Supee

put Ü

vIDYM?M AC inf:riomm.

g() ljl

ii

Jl. De debito Filrorum erga. Parentes , Cj à

toutrá.

IIl Dedebito Servorume

u'ngrc

é contrá,

vga fnos Dominas ,ä

IV...De debito mutuo Conjugum.

ts

GD FGGESSRESENSRIONÉSS

PuwctTruM L

|

De debito, & obligatione refpe-

. Éiva Superiorum, ac Inferiorum.

Nunquam, chm (55 beneficiarius , omififls

boras caponicas , ad quarum vecita-

dionem quotidià ex . pracepto Ecclefree

tenerá ? dequo in fequent.

"Ad quid tenetiv. Beneficiavius ,

quintn recitavit [numBreviarium?

Efp. 1. lum peccä(ï'e mortaliter toties ,

R

quoties omilfio fuit notabilis , qualis effe

ceníecur omiffiounius no&urni , vel alicujus

l

Pars 41,

Ore

1$0

De 4. Decalogi Pracepto,Puntt, x,

horz integrz, ut habet Szarez, cap. 2.5,

h t

)

Filinc. tratt. 25. cap. 7. 4. 10.

Refp. 2, Perfacroscanones , cap, quia per

n

l

ambitiofam, & per Concilium Latevasenfe fef.g.

can,9. €8 per Bullam Pj V, ( qua decrera. re-

cepta fuére in quatuor Concilijs Provinciali-

bus Galliz ) talem beneficiarium effe. obliga-

E.

tum ad reftitutionem fructuum perceptorum ,

Ecclefiz , vel pauperibusillius loci, anteom-

nem fententiam Tudicisfaciendam ; nam ca-

i

*

.

non faciet fruclus

iden

nones exprefsä habcntr

H0f.

Quf

hus

Reff, $. Mlumeffeobligatum ad reftitutio-

nem, pro rataom:[[lonis : e. g. proofficio unius

UT

*

diei omnes fructus siss dies

,

pro matutinis ,

jutl

D

mediam partem illarum , pro Ze«dibus , vel

sná borá ,fextam partem , deducendo onera

o

l]

beneficij, v, g. miffas , affiftentiam — officij,

confervationem domus , conciones , admini-

'ülii[im

[

ftrationem Sacramentorum, vifitationesagro-

diy;

torum , elargitiones Eleemofynz. Henri2, cit,

& Leff. lib, 1. 0. 34.dub. 31, docetquod . fecun-

terrrul

düm confilium , & praximprudentum, (uffi-

L

ceret parocbo reftituere quintam partem pro

Á

rata omiffionis: Canonico veró quartam: Sine-

| (MEU

plici Beneficiario tertiam , quod pro iftis duobus

hnj

ultimis videtur Leffio nimislargum , quando-

ChUm

quidem feré nüllum aliud onug . habent quàm

Vat,

uf prccan'.

n

Ro

t

De debite erga Snperizores.

1j

L [6-

Nunquam ,cum [fs Parechbus, neglexifli

refidere in propris benefcto , vel defuiffi cuis Vi*

W

ff

bus ia in[firnilione ,. ant adviinifiratione

Sacramentorum ? de quo infe-

a Dv

du

quentibus.

a

o !

eQuale peccatum committit Parachus

«on refidens ?

f ol

Reff. z. Illumpeccare mortalitcer, nam res

r o

fidentia eft de jure naturali , per quam | tacité

fm&m

quifpiam fe obligat füfcipiendo onus , quate-

t

nus officio fuofungi velít, Eft etiam de jure

o Ut

divino , juxta illa verba , pafreovesmeas. qua

juffio dire&té refertur ad Parochos |in perfona

Tl

"E

Petri : obligatur pretereà ad illam ex jure Ca-

nonico. Cap. pervezit, Cap. feifeitaris , 7. . 1.

om

Oüdä«

& ex Trsdent, fe[J. 13. €. Y. Bonac. de vbligat, Be-

.lrio

Béficiar, D. 3.

Refp, 2. Siàfuo beneficio abfit plus quàm

s

fl f

duos menfes,;inanno, vel contínuó, autcum in-

terrruptione , perdit fru&usprorata(9na abfen-

Á

[

£í4 , & tenetur ad reftitutionem, ante omnem

m

fententiam condemnationis. quod diligenter

obfervabit confeffarius, ( ut notat Passs , im

n:Sll

duj

fira. fam. cap. 19. ) ne fcilicet eju(modi Paro-

j

chum refidere renuentem , cüma

luan

Vat,

qpeffet i gbfcl-

up

la

Qu

»

pi - De4. Pecalogi Pra?epla, Punnil, y.

a

Qaale peccatum committit Parochus, qui

t

z0n concionatur , vel catechizat fuos Parüs

y

thbianor,

l,

K

Refp. t, Si (ubfit aliqua. nece]fitas coBCers

tnTu

nens res ad (alutem necelfarias , ( uti quotidia-

M

us

na docet experientia , femper ejüfmodi defe-

D

étus in fimplici plebe vigere,) peccat morta:

j

MM

litet. nam intalineceffitate tenetür velper fe ,

il

el per alium , (aas palcereoves. Ec Cost, Tri-

ült

dez. fe|J. $.c, 2. ipfi prcipit, ut populum in«

dj

ftruat fingulis Dominicis , acfeftis (olemnibus,

Wg

Bona. defp, g. d. Y p. 3. . 28.

V

Refh. à. Quod finulla ad(it neceífitas , eà

Qqui

quod juvehtus fit fufficienter catechizata per

Ím,

parentes , & magiftros ícholarum , Suar. putat,

&i

illum tion pecécatürum graviter, fi aliquoties

w

tantum illud intermittat. . quod Jozac, Joc, €st;

hl

determinat ad duos menfes , plus minus, in

--

nmbw

anno,

hjf

eQualiter peccat Parochus,qui Sarramen-

UP, ;'c

La non adminiflrat egrotis ?

illum (

Kefp. 1. Peccare mortaliter , concra finem,

D

f

pro quo in Parochum affumptus erat , ne fcili-

cet in tali neceffitate négligeret falutem ovium

cg

p

fibicommiffarum, namut dicit Bannj loc. cit.

Parochus debet informari, numfint aliqui z-

tionj

groti in fuá Patochiá, num facro muniti fuerint

t

viatico, ac deinde illos vifitare , cifque affiíte-

lllonc:

te, cüm fit res periculo pleniffima, totum hoc

nqgo.

M

H

E

De delito erga Superiorer,

153

negotium V icarijs negligentibus comittere ; ac

f 401

ID

rem tàuti momenti per procuratores pcragere.

Ref,. 1. Siipfius Parochiani fint infe&i pe-

fie, cenetur (ub peccato mortali ad Sacramen-

QG

um Confeffionis, nonfolum ex ebaristate, uti

Qtidld

aliquis (implex Sacerdos teneretur , pro falure

f

animarum vitam fuam exponere , fed etiam ex

n

jMflitid , namiftud facramentum eft necellari-

p

um ad falutem hujuspopuli , qui non. poteít

AU

diu fe Præfcrvareäpeccato mortali , nec ita

i 1

facilé pera&um aliquem contritionis iterum

T

renargerc,

. Quad attínetad Sacramentum Euchariftiz ,

10

quidam auctorescitati per AMabardum 2 7-

"T

[nmma c,43,ipfum ab hoc onete eximunt,dicc-

Ü lm

P l

;esyelüfcmmin;ali&,atunon teneri. adillud

quon

recipiendum , &coníequenter Parochum ad

li,

hoc illi míniftrandum , praximque quotidia-

TM

namhocevincere, Nihilominus Suarez, diff.

72. fell. 3. n.7. Fagund. de. 3, prac,. Eccl. lib 3.

nl

€ap. 3. citans Henri4. Navar $4 , Tolet, dicunt

illum effe obligatum , atqueadhoc, ab epif-

copo poffe compelli. nam licét hocSacramen-

Y

tum noo fit neceffarium ad falutem , eft tamen

n

nece(farium ,ut quis perfeveretin gratià recep-

dul

I

tá per confeffionem , ac refiftere queat tenta-

tionibus mentis. fi tamen Parochus nimium pe-

Jiqui

qll

futit

riclitaretur de vitá fuà in ejufmodi adminiftra-

m

na[mtl

tioqe Ielinquens per mortem (uam Parochia

ine

jX

)

n

$34 : De 4. Decalogi Pracepto. Puntl.x,

l

fineomnifubíüdio, poffeteffe excufatus , tefte

tonni

Suarez, loc, cat,

LU

M

Refed:flíne, cüm ffs Canonicus iu tuá pra-

üt,

bendá a[fifTendo officio Divino veluti facri praci-

pient Canones ? de quo infequent.

Qu

i.

EL

Canonicus zenetárne refidere

A

Refp. Patrem Bagnij in füa fum. cap, 22.ci-

aC

tando. Ofhen[em. Aor. Le[f. Keginald. ac alíos,

ja

Ia

dicere, omnes Do&ores , quotquot in (uas mae

nus incidetint, fentire expreffe , illum effe ob-

pud !

ligatum ; nififit privlegiatus, alioquin non ha-

im|

betnifi ttes menfes per annum à Concilio Tti-

Ce;

dent. quibus abeffe pofli. quod optimé ad-

vettat confeffarius , utillis, qui ia liberé ab

Ecclefijs fuisfine(crupulo decedunt, fcrupu-

(l

lumaliquem & confcientiam moveat, -

t

utficium enim datur propter officium.

Canonicus tenetárne affflere choro ,

Rtf]

€$ caztare ?

NI

at

lN

Refp. 1, Ilum obligariaffiftere, ni(i habe-

p

at aliquam excufationem approbatam ,à Sacrís

On)

Canonibus , fab peená perdendi diftributio-

nes , quz inftirutz funt , ut ibi affiftarur , ex

lt

Conftitutione Bonifaci] , qua incipit cepfut-

iedinem de Clericis nop vefulentib, in 6, eaique

tim

zeftituendi vel Prefentiario , aut Fabrica;an-

um

Qt;

;,

|

—

l,

De debsto erga Superiores,

13j

5, t

té omnem fententiam condemnationis, JVa-

var. concil. 33, SAP', refidentia.

E

l. Trident. ut

Refp. 2. Obligari per Conci

ufi p

cantet, Jzbilonnzus ubi confuetudo eft recep-

1 PMGS*

Ils

12, quz non eft alienaà tatione , cefte Leff. s&.

2, CAp. 54 dub. 53 71 185,. ut. vicarij , atque

cantores faciantofficium , eà quod callentes

artem mufices , decentiüs munus obeant , Ca-

pb

nonicus cenfetur liber exiftere, dumodo fit

F

rz(ens, acafliftat reverenter, vide plura a-

(oust

T

pud Honac. de boris canon. p. 2.

T

um fis Capellanuscelebraflíne miffas tu&

ilio1

Capellania conformiter menti $ interztiani

inti

Funudatorum ?

bert )

fcpi

Capellanus obligatus ratione fundationis

"

celebrare quatidie, peccatne opaittendo ali-

quotics 2

Refp. 1. Sifundatiocontinet , ut celebret ,

i ,

vel procuret celebrarzi;tam refpe&tu unius quäm

alterius, licérfitegrotus , peccare cum obli-

ifhd

gatione re(tituendi

, contrariatur enim intenti-

E

onifundatorum.

SaN. miffa,..

lrb

Refp.. 2. Si fundatio non contineat , utcee

AUL ]

lebret,quandó Capellanusnequit illud prarfta-

u

re , poteft id honeft? intermittere feme! infep.

al

timana. nam non tenetur celebrare;ni(i quan-

rj

zum reverentia Sacrificij illud permittit : imó

[

oritemporisfpatio in-

potef*c illud adhuc lon?i

4

o

termite

136

De 4. Decalogi Pracepta,?un&. i.

termittere, fiurgentia ipfius negotía idrequi-

'ffh 1

runt , ut habet Bozac. difp, 4. p 8« q.ult, n. 7,

E

Quod fi fit egrotus , ac morbus longo teimpo-

,

re duret , puta per fpatíum duorum , vel trium

Mf

menfium, tenetur procurare,ut eju(modi miffz

der

celebrenturperalíum: Siverà ejufmodímor-

/mil

bus fit brevis ,v. g. quindecim dierum, aut

UM

etiam menfis , tenet Laymancitans Navar, il«

tusfe |

lum noa obligariad procurationem , ut ejus-

lici

modi miffe legantut Layoan lib, e. tradt. s. n,

vgt

7. D. Navar.l. z. de veffit, cap. 2. num. z.

N:mq

precisáconfuetudine , aut decretis , nam non

ftitg

videtur credibile , fundatorem protam parvo

cempote , ac protam rationabili causá. ipfum

voluiffe ita ftri&é obligare Petras Navar, Ra«

driquez,, Bonac, loc; cit.

(j

Capellanus potéflne dicere miffam de San-

Eis locoilins ,quae[l de Requiem , vel in

. l(:ü

Ms

4/iqna alio altari contra Lertinos

fndationis ?

Othh

L

lo

a

Refp. v. Ilum non poffe celebrare in aliá

ellà , aut altari , fine causá vatianabili , & (

Z.P

or

"

inavié hoc faciat,i

pfum peccare mortaliter,

&i

adverfa

tur enim intentioni fundatoris , cui nec

ipfi

hzredes der

ogate poffenr. quod f boc varà

m

facit

» Don eft nifi peccatum veniale : & fi ha»

Bo

buit caufam rationabilem 4

ipfe nullo modo

peccavit , nam cenfetur. fec

Átni

ifle juxta interpre-

Cun

tativam v'olgnrarem funda

toris, 44zor , Graf-

Ici

*

OJus,

N

!4 'A

De debita erga Superiar'e:,

u7

idrequi-

fiut . Bonac, Dian. de celebrat. miffar, vefol. 19,

lst

Pdï'f . 4

n

Refb. 1.

Si celebravit miffam de San&o in

ettiu

dieferiali , aut. fenplici feflo , ipfe peccavit nom

dimd

obíervando fundationem , ut habept /4ngelut,

xl

rmilla : Siin aliquá die dominica, €$. feffo du-

m, t

plici , vel feemiduplici ; non peccavit. nam po-

av

tiusfe poreft conformare ufui Ecclefiz , ac ru-

u

bricis Miffalis, quàm particulari fundatoris

d

devotioni.

ff

Nunquam, cim fis facerdos , intermififli

TU

recitaretuum. Breviarium , velcelebrare m[..

It P&WO

[am , ad quam obligabaris ? de quo

j i

iníequent.,

TA

- Olligatárne Sacerdos recitare [uum

Breviarium ?

ran

Refp. .Ajïrmatz'vä :ex jure Ecclefiaftico,per

j t

|

i

facros Canones cap, doleztes. cap. presbyter. de

eclebrat.. Miffarum. ac pex veterem , & gene-

ralem Ecclefiz confuetudinem, Bozac. d7f?. 1. 4.

E älal

As p 3« 2. de boris canon,

".

Qualenam Breviarium recitare debea 9

ytdlit

Rop. Secundum ufum , & confuetudinem

, aiit

EL

fug Diecefeos , ut dicunt aliqui, quatenus tali

&lb

modo fuz (e conformet Ecclefiz. Angelu.f.lfoz-

) IUOdj

Jentia , Navar. Va[2, Belar. Azor, Alij veró di-

ntern

cunt , quod, pracifo decreto particulari , poflic

/ GN'

recitare Romanum , & quódin hoc fe confor-

met

:

l 5

138

De 4, Decalogi Pracepto Pun, ,

metEccleüz Romanz,

m

quz eít mater omniumþ.

6

Caiet. Leff. Sa , Layman,

"

ln

-uanam omi[Io Brcviarij erit f* j'z'ciem

E

L 4

J

W

ad päcmmnz mortale ?

ii

Refp, Omiífio unius. nocturni, velhorz

Jit,

integrz, Swuarez cap, 15 num, 16. [ib. a, de

YLfCAHOHICLIS,

-!)a—-

NT

e"Qui interrumpit recitationem Breviarij,

pecm'me ?2

h

Qu

Refp. x, Si fubüt juffa caufa,v. g.ad audien-

dam concionem , ad faciendum difcurfum ali-

vl

quem pium, adlegendum aliquem librum fpi-

hoc

]u

ritualem, adrecirandam orationem aliquam

jaculacoriam , ad refpondendum breviter ali-

tttl

cuiusinterrogationi, &c. nullumeffe pecca-

4f

f

1

|

à

tum, nam totum hoc redundat in gloríam Dei,

& non cenfetur effe moralis interruptio. Z/zor,

t

D

Lef. Navar, R

egin, H(z'uc, Medin, de orat,

quaf. 16.

x

i

Refp, 2, Sine ullá causá, & cum longá,acno-

t

t

tabili interruptione , aliqui dicunteffe. pecca-

tummertale, ratione irreverentiz , qua in

(

Deum committitur, & etíam quód non fatis

Etd

fiat przcepto Ecclefiz , cüm nulla fit continua-

W

tiointer officium,tam longo tempore interrup-

Qu

ED

tun , ac dein iterum inceptum. zzor, AMedi.

INavar.$2, Alij veró tenent,non effe nifi pecca-

S]lz

tum veniale,ratione fcilicet indecentiz , quan-

vidi

D7

tumvis duret. intertuptio, fivedein id fiat in

medio

————————OMÓS NÓ

M

l,

De J.eäitc.) erga Suþ;;;are:.

19

medio horz , five píalui , nam fempet licer di-

Til

cere, quód recicetur officium torum , | fecun-

UCRAU

dum przceprum Écclefiz, pro quo non requi-

ritur phyfica continuatio, led moràlis. $warez.,

Leff. Layman. Bonac.Filine, tratt. 13. num, 102.

id

hott

4

D

Dian. de boris ve(ol, 4 p 4

-Quale eff peccatum recitare Breviarium

tVilr

/:'h: Attentione ?

Refp, Aliquos effe in eaopinione, ut dicant,

|

!

aude

eum qui non attendit ad verba, velad feníum:

vel alioquin mentem ad Deum non elevat, &

Áund

m

hoc fiat per partem notabilem, peccare morra-

liter, nam Ecclefia precipit, ut horz canonice

iique

iterdi

recitentuz f/4diosé €$ devoté quódq; precesfine

[apecca'

attentione , vel formali , vel vírtualifint inu-

tiles. Navar. Sotus. Azor, Leff. Sua, Sà , Kegi-

'iamDeï»

EQ. AZW ]

zald. Vafa. Filinc, Tolet.

: diümg

Alij:enent non effe nifi peccatum veuiale ,

dummodoó inrecitatione horaru:n , in aliquà

actione fe non occupet , quz ex fe fit incompae

u

tibilis cum attentione, uc eft , v. g, ícribere, lu-

| pev

uj

dere, &c. nam attentio eft a&usinternus,quem

n

Ecclefia non poreft precipere , quandoqui-

dem illum non poteft cognoícere , nec coníe-

onuli

quenrerillum , ut pooiendum judicare , ita

fitett)

"Antonin. Oflienfts. Auchar.2»an. Andr. Duran.

J

Sylv, Med. 4Ang, Rofel, Coniach. ac plures alii :

fipt?

vide Dian, de borzs , refol. a, p, a, Baym. hd

qu

IrAU, V. CAp. $. 0-10,

j

)

Inra

g

146

De 4. Decal. Pracepta, Puntt. x.

jptra quod £empus tenetur quzjifiam 4d

JM

recitandum [uum. Breuiarium , ut à pec-

iele

catamoxtali eximatur ?

(on

. Refp, Intra fpatiüm unius mediz no&is af«

u

queadaliam fubíequentem i c. diei natue

u,.

talis,

|

: Wty.

Potéfine re&itar:' totum C irztegr)m

officium matutino tempore.

'le

lia

Refp. 1, Cum causarationabili, v. g. fi quis

praevideacaliquam occupationem contínuan-

bolo:

Aott

dam totá die, hoc effe licitum , fic permitcunt

SS. Canones pauperiClerico in campum ad

i

Qu

laborandum eunti , cap, 1. de celebrat. wiffar,

Aefp. 2, Recitans vefperas, ante. meridia-

inj,

numrempus , ve] refezvans omnes fuas horas

7

ufque ad vefperam , non poterit excufarid pece

"ii

cato veniali, eó quód pervertatur nortabiliter

D h

l

confuetudo Ecclefie. — Bozac, difp. 1. 2. 3. p. 3«

W

n 9.

ln

d

Licéine recitare Matutinum , (v laudes

aotle Antecedeute ?

l

&i

Refp, Affrmativi,elapfis circiter quatuar

(

horis poft meridiem , nam tünc temporis, dies

Vi

Écclefiafticus incipit, imó Ecclefia , tefte Lay-

t1or

man, jam facitofficium, ^ Quoad reliquasho-

Éill

ras , recitari illa omnes fimul poffünt matuti-

Dam

no tempore, finimirumfübfit aliqua honefta

lttic

cauía , v. g. iter perficiendum, negotia tractans

P' Ig !

a5

"

141

De debito evgA Sxtþc"riore:,

d

da ; vifitatio amicorum , fi opotteat gudere,

t

vel fe occupareopere aliquo pio refervando

(ecandum confuetudinem Ecclefiz vefperas

uf

joft meridiem. — FIiut. tract.. 23, K 8. 4. 10.

| M

num, 273,

nerne vtcitare Breviarium

Sactrdos iene

!

nn

dum efl egrotu?

" Refp. x. Siincommoditas ,que indé ipfire-

rültat " ficevidenter notabilis A Vug. violentus

dU

VEUDuge

doler capiis,inquietudo quzdam molefta,

Bon cenfetur obligatus , nam creditur morali-

mutt

ter impotens 5 nec Ecclefia intendit quempiam

um i

vj

€um eju(modi incommoditate obligare, El;'uc.

veridie

] 2"4&. 2;- q; y- 'n.! 2920

ss hort

Refp. 3. Siincommoditas frt levis, v. g, par-

vusaliquis dolor capitis , ftomachi, renum;

gip

vbl

obligatur ad illiusrecitationem, nam obligatio

recitationis Breviarij,eftrigida ; à qua caufa

j

levis eximere nequit, — P4/4, Suarez, Palent.

ZAxor, Tolet,

:

j

Refp, 3. Siincemmoditas t mediocrit, ac

confequenter quifpiam dubitet , num ipfa fuf-

quatuf

ficiens fitad fe eximendumàrecitatione Bre-

6s d*ö

viatii , debet ftare judicio medici , vel fui fupe-

(l

rioris , v. g, Parochi , Confelfarij , Cafiftz ; &

uashö'

fiilliipfi dubitent , non cenfetur obligatus ,

ma

J

nam non deberfe exponere perículo incidendi

ho

innotabileincommodumi, Bozac. difp. 1. q. 6.

u

fi autem nullus fuprà dictorum pra-

Po 1,?, fo

li

. (eps

14à

De 4. Decalogi Pracepto, Puntl. 1.

fens fit , non peccabit egrotus, quando ex bo«

Pm

ná fideiftam excufationem | rationabilem judi-

cabit, Fi/rzc, loc, ctt. n, 293. .

N

"Quoties in anno senetur Sacerdos

lütdu:

celebrare ?

TA

foti

Refp, Navatr, & Suar. fundatos in. cap. do-

(uom

lentes de. celebrat.. Misffar. exiftimáffe , ipfum

lE.

obligatum effe , tribusaut quatuor vicibusin

üis i

anno, ÁAlijcum majori probabilitate judicá-

dxiny

runt,ipfum obligatum effe decies, vel duode-

todit:

cies , infeftis (cilicet folemnibus , quod vide-

Rtü

tur magisconforme Concilio Trident. dicenti,

tidien

faltem dominicis , C feflzs . folemnibus. . nam fe.

ij

longiori tempore à celebratione miffarum exi-

Tehgg

mere , rariffimé caret fcandalo , ac intereà ce-

dit indetrimentum fpirituale facerdotis. Fz/isc.

dl/p"fof

sratl. $. €. 4« q. 2, cum , Tbo, Sy

Qul

aljs.

l?e;þ. Sot, A&

Sacerdos potéfine. celebrare antà recita-

Rtfp

h;

|

tionem Matutias ?

M

Refp. Cum casá rationabili illum hoc pof-

Chi

fe , ut habet Leff. 1.2.6,3,2. $1. nam miffanul-

lam habet connexionem cum officio

*

fütini

?

imó fi

A:

nulla fubeffet caufa, tamennon commitrere-

One[

tur peccatum mortale , tefte Faggsdez de 1.

AVer|

pracs Ecclefia lib 3.c, 27. namrubrice miffa-

"M 5 [7

lis, que dicunt ,/a/teme marutino diilo, (ant tan-

h

tüm datz pro inftruétione do&zinali, nonau«

tem pro pracepre.

Pu-ï

De debito evga Sxperiar:;fä

143

erbo

Peccásne , dum nondum illucefcente die

31

celebrat , veletiam poff meridiem ?

Refp. 1. Celebrareanté auroram , five uná,

li

aut duabus horísanteortum folis, ( ut habet

Suar, Filuc, Layman , effepeccatumz nifihoc

foret in miffis de Nativitate Domini , quz no-

.ap. JV'

&uomnes confequenter dici poffünt , Szarez,

,nt

difp. 8. fe&, 4. vel in miffis matutinalibus, fun-

ais

datis in Ecclefiis parochianis,nbi confuetudo

juditï-

obtinuit , ut dicantur valde mané , proó. com-

dini

moditate fcilicet populi Conizc^ , Laymam

hi

Refh, 2, Quandófacerdos celebrat poft me-

dici

ridiem , peccar, poteft quidem perficere .poft

nani

m

meridiem miffam jam anteà inceptam , non t«

meneandem, poftillud tempus ordiri, Zenac,

vt

h

difp. 4,q,ult.p. 6,u. 6.

3 MWI-

ónil

eQuale eff peccatum celebrare cum . corpo

ralibus immundss ?

Refp. Effepeccatum mortale: 24»g, Ta£.

T

Sylv, Sà , Suar. Regin, Filiuc. ob irreverentiam,

l

qu& committitur refpe&u Corporis JES U

y 904'

Chrifti, dum illud imponitur linteo ita im-

liffanülj

mundo ,ut veró laventur , permiffum eft.illa

darealiquibusfosminisdevotis , vel filiabus

; ii

mittt

honeftis, poftquàm (cilicet facerdos illa priüs

dadlh

laverit , ac ablutionem in pifcinam conjecerit.

| milfä'

sta Suar. Hen-rig, Graff. Sa , Regim, Coninch.

j

Lgmf Fag*.

nqniü'

AN M

Ji

144. XDe 4. Decalogi Pracepto, Punä.'l,

Nunquam contempfifli 105 $uperiores Ec-

L

clefiafficos ,"vel Laicos omittendo a&ionem

m

i p«

debitam bonorativam , 'vel faciendo

aliomer: inbonorativass ?

hi

W

Quale peccatum eff contempim

1

SAEDEFIOYMNO ?

Refp. 1. Cum diflinchiose : Si contemptus

fit de ipfius perfona rationeofficij , & hujus in«

hij

D

.'

tuitu dedignetur ei obedite; eft peccatum mor-

tale. nam ifte contemptus redundat in DEUM,

lh

ui dixit $ Qui vos[pernit me [pernis.

"u fupe

Refp. 2. Sicontemptusfit de fuperioris per-

Dirtx

féná , nonvatrone officij ei impofiti , fed proptet

præcep;

ptttnt

aliquos defectus, qui ineo notantur , eó quód

v. g. fit indo&tus, incivilis, bibulus , lufcus,&c.

Srd

tll

non eít , nifipeccatüm veniale, Szarez, de /egi-

bus lib.3.c.28.*, 22. Quod Íi contemptus

UAU

NU

non fit de ipfiusperfoná , (edcircarem , quam

pracipit , & quis dedignetur illam excqui , eà

[

quod ipfi videatur nen magni momenti effe,

ut eft v. g. claudereportam, everrere cubile,

Refr,

etn

confpergere hortum 3 e& peccatum — veniale,

conh

rationeícilicetparvitatisfuz, ozac. de pet-

4j

'dt. tom. 2. d. 20 P- S. q. 3- num. Io.

lr

$i res pracepta , etfi de fe foret parva, f4-

menforteé magnum quid. importaret,

fierétne mortalis ?

Kefp. Affirmativà , namres leves redduntut

graves , quando à Superioribus prcepta funt,

PIO

| Pm

ais

El.lt.

De debito ergá Sgpe;iare:,

145

irtt]

prö fise notabili ,fic nolle claudere portam hor-

1777

ti, quod caufa foret,ucbeftiz illum deripereng

h

eft peccatum mortale.

Affeciff íne fuperiorem 1uum aliquä C05«

iumeliá , pudore , injuria , fFue dein ss Pater,

n

Parochus, Sacerdos,vel aliquis fit alius?

de quo in fequent,

nj

hjv

Refp, Effe peccatum mortale , zaterid so«

um

tabili, cujus circumftantiam in confeffione de-

D

clarare oportet. nam peccatum coiniffum corre

tra fuperiorem , quí vel eft pater carnalis , vel

tinr

fpiritmalis , habet fpecialem malitiam contra

d p

praceptum DEI , quo obligamur honorare

T

parentes; acdeindépropter injuriam fa&am

Sacerdoti. Bonac.depaenit. difp. $. 4.. $. p, &-

hu

«

citat.Henriq, qui ipfi attribuit malitiam fpecia-

onetu!

lem , contra reverentiam partícularem , quam

n, (

"

debemus miniftris JESU Chrifti,

(;

Contemptus mutátne [peciem?

ynti u

l

Refp.. Affirmativé : cüma contineat fpecia-

t i

lem malitiam inobedientie , exprímendam in

veli

confeffione. nonfufficeretergó dicere , Omifs

XJ

auditionem mif[z , fed infuper adjungere debet,

per contemptum mes parochi, Pa[4, & — a«

difp. 158.,37.5,4.. V'ide Cafpen,

ij

at

trat, 12, d. 3, fet]. $.

«t

se09 o See

y

cplz

Par: 1l

Pux:

P

f

$46 | De 4. Decal. Precepra.þ Panil.5,

IY äüüüüüäüääääää

À

PLVNCTVMFH.'

iüm

mnt

De debito filiorum erga Paren-

inany

te$ , & econtra,

Tm e

H

)

!

Ofilj , zeunquam omifrflis debitum pa-

fonia

rentibus veftris bonorem , aliquo ex

h

- fabfequentibus modis?

ftQti

f li

x. Jpffsoptando aliquod malum.

uN

dignabundis,

à, Ip[oscontemnemdo geffibus quib:g.rdam de-

(3. Contra illos preferendo verbà rudia , Arro«

;

gantia , injnrio[a ,irriforia.

4 Fpfis nonobfequendo in vebus. bonos. smo-

ves ,velaconomiam propria domus , " concernen-

Rq&

tbus,

L

M,&[

$. Jpfosex indignatione percutiendo.

TDiln

6, Jpfis auxilium , €$ [ubfidium denegandoín

Vl

spforum nece[fitate corporali vel fhirttuali.

l Gd

Ml,s [

1n quo confiflit bonor erga Patrem ,

l (

€3 Matresm ?

tüt

Efp. 1n quatuor potiffimum: in amore, rte

fcabe

"Verentiá , obedientiá , auxilio,

eritpe

4

fitsf

la

z

i

D)e deþg'tofliar' erga— S;:P!Viüï&f. 147

n quo cenfiflin ifle amor ?

Refp, Induobus: 1. ut quis habear affe.

&um internum, ergaparentes. exemptum ab

omniodio, nam íilumen naturale di&tat,

A

amandum effe proximum , potiori jure id ve-

rum erit , refpe&u parentum.

?. Utipfisexterius exhibeat quedam teftí-

moniahujus interioris amoris per figna de-

m

monftrativa benevolentiz , quando occafioid

WW

requirit. nam przceptum amandi , includit in

fe aliquam amoris probationem, Bamz*c, dife,

a

N

6. p. 3. ?. 2.

?dm b

Quale eff peccatum , effe averfum à. fais

j m

perentibus , ac fpfis optare aliquod —

malum ?

nuy v

p

Refp, Cum diffintlione :1, fiaverfio fit mage

«4 ,& confequenter indicium odij /z/eras , vel

malum de(ideratum (it zorabde , v g. &gritudo,

:gMo!!

vel morsipfa, utquisin illorum hzreditatem

Gün

fuccederepoffit5 eftpeccatum mortale, Zo/er,

R

lib.s- c. !l n. 40

2. Siaverfio fit/evzs, vel malum | defidera-

TU

tum fit parvum , v. g. ut offendant contra

fcabellum, vel in. itinere luto maculenturs

p

eric peccatum veniale , ratione fcilicet parvi-

:

tatis fuz.

J

qi

K a

Quale

E

s

—

14& — De4.Decalogi Precepte, Punt. z-,"

uale eff peccatum , afpicere parentes

M

torve ,€2 oblique , spfis duve loqui , ezs illudere ,

dj

es difforquendo , vel ala srrifionis fig

"A eis :

d.

exhbibendo?

i

Refp. Effe peccatum mortale , fpecíaliter fi

9

Etá enim eliciendo

ndi

hoc ordinarié fieret,

huncactum exteriorem , non ftatim tollatur

lt

at

tb a

omnis amor internus erga illos, nihilominus

per talem adum dehonorantur, nam quivis

L:

| n ve

