ut dicunt medici , poft iftam inquam animatio-

nem fi tale quid fequéretur,Gregorius XIV,de-

crevit excommunicationem refervatam Egift-

copo. Filine, trat?. 19.6. 6. ". 100

2 Cti—æi |

i

d

De kuziez'al, volunt. € Cajnal,

125

hi,

2 Cafuale &6 indireilum , quod accidit (ind

A

intentione expreisáillud committendi , con-

currittamen cum illo culpabilis negligentia ,

eó quód fcilicet in patranda aliqua . actione,

quamvis animadverterittale fubeffe pericu-

lum, non adhibuerit diligentiam neceffariam

113;

adillud evitandum, nam qui vult caufam, vult

etiam effectum inde provenientem : S;c pro-

[

jicere lapidem per feneftram in locum tranfe-

LT

n

untibus frequentem , cum przvifione pericu-

qitilt

li vulnerandi aliquem prztereuntium , fi indé

occidaturaliquis infans , erit homicidium ca-

fuale voluntárium in (nà causà. Séc etiam ma-

(

ter, que contra prohibitionem Ecclefiz , ac

d

cum advertentiá periculi fecum reponit infan-

tem in le&um , talíque modo fuffacat , com-

(l

mittit homicidium mortale: quod fiipfa 5ie

J Bä

j

4u

€$ nimc, nullam habuerit hujus periculi adver-

j

u

tentiam , quz tamen neceffaria et, uteffcctus

[ Pm

cafualis , qui indé fequitur , reddatur volunta-

ao

rius , vel crediderit probabiliter, fe per fuam

onell

vigilantiam huic periculo poffe mederi, dum

lm

ponit infantem in fuo le&o, ut ipfum lactet,

*

j

5'[((»

acmox iterumin proprias cunas remittat ,

1n-

»ümsltï

terim tamen fubitaneo fomno obrura. infan-

r (j

il

tem fuffocat , ipfa excufatur à peccato mortali,

duit

taléque homicidium cenfendum foret in-

4

voluntarium ac fortuitum.

sl

m ^

N 4

ANu«a-

y

200

De g. Decalogi Prazepto Puntk, 4Q

Aunquámne bomicidium efl per-

ani[uu *

fgm

Refp, 1. Homicidium jzvozeztis nnnquam

effepermiffuu,hoc enim prohibet lexna-

turalis, divina , & humana. JVoz eccides

uf

Exed. 20.

j

1

2. Homicidium malefat£oris eft perm

'imim,

Wt ,

i

fic enim ratio dictat prö bono publico confer-

iole f

aitíol

vando. ipséque DEUS illud authorizat, 4a-

deficos nou patierit vivere, Exod, 22.. five dein

2

id fiat authoritate publicá, veluri magiftratus

d m

demt

facit . five authoritate partigu!ari , & privata,

ad repellendam violentiam injufti aggrefforís,

titel

qui nos, vel bonanoftra damnificare intendit,

PO[C(

nam jus naturale permittit iftam defenfionem

grtf

noníolàm ad vitam tuendam , verüm etiam

hu

ad bonatemporaliafarta tecta. conferyanda,

F

fine quibus vita commodé tranfigiv nequit, &

&uamvisbona ifta non fint comparabilia cum

h

vità hominis, nemo tamen tenetur permittere

ud,((

ea auferri, Quod fi ad illa confervanda , &

f

ad vim repellendam , quifpiam illius perfo-

Sur»;

nam cogatur offendere, (uzid attribuat ma-

d

kig : vnumenim -vi repelere dicet, Kegé-

: Wld* [ib, A. mp. $.". 6o. E$ 6

pir

Ua

v.belum 24 n.3,

en

£

tüt

&wäm |

"—

l.

pe Hamicid : z/'ahmto&"j Qaþæä), 201

! jt.

Quenam: requiruntur cenditiones d

eccidendum licité injuflusn ag-

b

grefforens ?

Pt lr

VT

Refp, Tnter alidsrequiri iftas duas fpeciali-

per : , Percuiere emaa smoderamtne inpu!ygt&

P

lt

xti

n

tutela , hoccft non occidere fi aliquis alio ma-

Qp co1:

do fe (alvare , vel fugere. abfque dedecore;

aut folim vulnerare poffit.

i, J

. fyelt

2. Ut occifio fiat in continenti : nam pon

mpltus

eft permiffum occidereinimicum , quijam pe-

demretulitfeureceffit, foret enim tunc. ma-

&pim

nifefta vindi&ta , fpe&ans ad magiftratum, ut-

1ggrc(f0ig-'a

'e o

oté cum talisnon amplius cenfeatur C;Hä :

fenfor

grdfor. Bonac. dijæ, 2,0, UIl 0. 2

;üm d

!

n

:

Potéflne quis (ine peccato caoperazi fea

[cq*üiï) '

. propria anorti ?

hl

"Refp. ,. Diretié ,ac fine infpirati;on& dix;i-

epit

ná,(cum quà plurimi Sani ; tum veteris ,

ggüdä l

tüm noviteftamenti fus proprig cooperati

ius Pffl;'

funt morti, E, G, Samfon , Apolonia , &c. id

u ?

elfe omninó illicitum , illüámque peccsturum

!

!

Á

graviffime contra charitatem fuiipfius , ac con-

1

Jlii

ira juftitiam , quirali modo cooperatur. facit

enim injuriam DEO , dum ita. (evitin ipfius

creaturam ac reipublicz , cujus homo cenfe-

tur effe membrum,

& I*

.

N ;

202

De $, Decalogi Pracepto, Puntl,4,

1. Jgdireile , ac per accidens hoc poffe fierí,

|

i

|

L

velícilicerexponendo fuam propriam vitam

JJ

d

pro causá rationabili , v, g. in defen(ionem re-

ligionis , patríz , fui principis, vel ad evitan-

Al

dum ctudelealiquod tormentum . v. g. fi quis

fe przcipitet per fencftcám,dum fe vider inclu-

fum in aliquocubili, quod paulatim à flammis

M

abíumitur , adexemplam animalium , quaex

fs &

inftin&u naturali idem omnino faciunt , nam ín

,

iftis omnibus non intendit quifquam dret? fe

41

interimere , fed femper aliquem alium ratíona-

E. w

bilem finemfibi

7

Præ&ituit. Lejf. lib. 2, c».

,

l

€&L

d4b, 6,

tüm,

dein

Qui cafu , & fortuito aliquem occidit ,.

)

zenetírne ad veflitutionem ?

mH.&

i.

: Refp. Negativ? t finimirum adhibuit dili-

A

genciam requifiram ad przvidendum pericu-

lum , ill&dqueimpediendum, quamvis occu-

M

4

pecur a&ione illicità , v, g. committat fur-

f

tum, nemejuímodiocciíio non fuit volunta-

taría, sec z (?, quando

uidem nulla adfuit in-

yel

tentioillam committen

1

i; neque zz f44 c4t-

W

:4, càm nullum fuerit periculum pravifam,

nec alíqua negligentía in illius pravifione

qu

C0

concurterit, Leff. Bozac. dereffst. d. 2^ d»

4

It feH, . p, 1. num, 3. E. g. Henriquex,

lib.

"

a

lu

203

De Homicid. QolzntL €$ Cafial.

Jfe f

lib 14. cap. 16 nutp- 1, Filimc. ?745-2«9- cap, 7-

Y viut

JOet

| U

44 quid obligatur i , qui occidit , vel -

T

dec iv

vulneravit injuffé a(äarfz ?

Wi

Re]þ 'E, ïlhlm obligari av,cäl omnes", expen-

, qui

fas, & fümptüs durante zgritudine infum-

W

'LOS,

d

ientia ex vulne-

2. Ad omnia damna proven

mtetoné

:e , vel homicidio refpedtu vulnerati , vel re-

NDI

fpe&u hz:

edum defun&i, v. g. uxoris , filio-

t prudens Cafifta

rüm , patris , ac matris , prou

deindé judicavetit.

ttill,

j,P

ro vità defün&i, vel cicatrice vulneris

fenodi resnon

infli&i ad nihil tenetur, quia eju

(ant z&timabiles per juftitiam commutativam ,

ii

ac in fefuncitreparabiles. ,.Vafq. Lej]'.La)rmm.

p i

l3. tratl. 3. p. 3. 0. 6. 9.2

jj 0U

4, Refpe&tu faneralium ad uihil obligatur.

m

nam quocunque tempore fuiffet mortuus , ea

| VO!UW

praftare oportutffet,

ylfiii

. Occifor nontene

tur exjufhitiaprocutare,

fM u

uroretur pro mortuo , fed folümex squirate

l[æViFGm!

- quádam naturali , fequendo Ícilicet hàcin re

r

corfilium Confeffarij, 2MoBs, Sayrus. Rodrz-

4 M

quez, Filiuc, tratb, 31, "m 30y. .S)lqu/i. 9.

jf

li

reftit, 1

Z

L

V.

za] M

(

&064

Det;. Decälagi Pracepto, Puntt, 4*

n

Suenam circumflantie exprimi debems

in confe[[one , concernentes bomici-

j

dium ?

Refp, Tres,r, nglz't;uperjbnz occrfa s

v.g,

fi fuit pater; máter ; frater , fotor , (ace

!

rdos ,

velreligiofus ; nam ejufmodi circum

ftantiz

mutant fpeciem.

I

2, Si homicidium fuit commiffüm i;gz-loka

I

fAcro , contra reverentiam debitam Ec-

clefiz.

N,

..4. Indicare oportet complices , qui adhibit?

fueruntad homicidium patrandum ,nam tot

funt peccata deítin&a numero , quot füe-

runt perfonz indu&tz , ut illi coo-

perarentur.

-

DeC

"i

A

A

s

N!M?m

2X ä)

,

DA

B

s

AE

EC

M

N

MOA CN

N

i

"v

-'Li

d

a

$

ti

4

LTA o

A

M

E*f

CO

3v

25

H

E apd

MA

f

i

at

h

jj

a

z

,.

961

l

N

| f

*

—

E

z

6u

I a

2. eu

dcm

dcf?s

In

3.

E

- De Cogitat. 68 D

mpud £oj

dj

at OH HHH

| gltäenl

j

In VI. & IX. Decalogt Ptz-

eeptuin.

j

L

De Cagitätianibz&s turpibis E3 defideriis

ii

yfani

impudici!.

II,

De 'ozjþeöïibw,'veräzä , leiiiomibus lafis-

vis , item de veflimentis:

r

IIf.

un &

De ofculis €$ tattibus-

IV.

De atlibus impndz'c!ä?.

axsmmnecicpmcsercnen GN IOIento

qeice i. 209

Ddl

d

PuNxcruM*I.

pf

Jj

De Coeitationibus turpibus , &

defideriis impudicis.

Nanquam babuifli cogitationes tàrpess

quibus fueris delectatus ; vel voluz-

tarià confenferis uno ex. feq

m'm"&us

smnodi ?

"

1. Sine defiderio illas Cchuöndi , contentus folà de«

le&atione, quz intra cogitandum habetur, &

ejufmodi cogitationes vocantur moroíz.

3« Gum defiderio ipfas exequendi talíque modo ten-

deido in opusexternum luxutie; quod yocatus

defiderium impudicum,

Ds

l

2

Aoó

| De6. Demiagi ijütefjjtö. Punstl. ;

Delectatio morofa cogitationum iur piuta

tií

^ er

U

fe (

éffne probibita?

À

*

,

R

Efp. "Affirniatiud : Nam ip(a excitat in ap.

peritu fenitivo motus carnales, qui deua

[

natüura tendunt in al

?quazh impuritatis fpe—

llipn

ciems

" quongäz cm/ï/iit ilaruna malitid :

L

jþecinli: ?

(tnifi

Refp. i, In eo;quód iftar principij defet viant

itte q

tonad

&d excitandos quofdam motus inordinatos.

2 Quód accipiant pro fuo obje&to rurperi

u ati

suím

cogitationem repugnantem legi Divinz & hos

neítati,

les del«

enim;

mbrefa poiéfine feri

À.

De(e:fi'atia

ventalis ?

Ierurg(

Refp. 1. Ob indeliberationem , àc imperfe-

ii

&um confenfum , hoc poü"c fieri , quando fcie

W n

Thonuee

licet intelle&tus fuit ia petturbatus 4 feufuali-

rate , ut non habuerit fufficientem advertenti-

Tlon Rn

àm malitiz , quz erat iniftà dele&tatione, undé

k

I

confequenter fecutus fuit imperfectus voluns

tatis conferifus,

hm

i, Rationeparvitatis matéría , teneo ipfin'i

Cpit

non poffe reddi venialem , veluti magis proba-

deb

biliter, ac magis fecuréin praxi füftinent Sanh.

lib. 9. difp. 46. ni 6. €8 ]. Filinc,ir. 30. 6194

166, quamvis AVavar. Sayrus ac aliqui alij di

cant contrarium, Nam minima delectatio tio«

tofa

P s

"st

i

De Cogitat, &2 Ddïd

€

,. Imþüd,

20'7

, E

irtin

tofa femper eft complacentia in re turpi , quas

de fíe eít provocativa ad im

Buritatem morea

talem,

j i

Q d

Poiéfine vidua dele&ari cogitatione vo-

tits lþex

luptatis , quam olim durante matrimo-

nio capiebat ?

Áiti

( Iäe[p. 1. Si voluptas , five dele&atioiftaron

fit nifiin animo , letando (cilicet de illà , veluti

defeti

de re quádam praterità, ac récordando illius ,

non d capiendam inde volüptatem ; fed folàm

matos

ad (atisfaciendum fpiritui, (ive animo,eó quód

bt

jnz d

ejufmodi viduafine peccato experta fuerit ta-

les dele&ationes; ipfam

;hoc poffe , confenfit

Y

enim rei licitz,

ftti

a. Sivoluptas five dele&tatio ifta progrede-

retur adapperitum fenfitivum , reprefentando

imaginationi a&ionem przteritam , veluti fi

nj

r

ipfa foret prefens , undé conícquenter aliqui

[umdo

motuscarnales excitarentur ; dico viduam hoec

T

non poffe fine peccato mortali. Nam ut ipía de-

jyrto

le&etur ejufmodi voluptatibus prateritis , ne»

onejut

ceffe eft , ut fibi forrnet ín imaginarione imagi-

u

nem rnariti confumantis matrimonium , quatà

cogitationem quz tunc eft illicita , confeguitut

Q1 iPm*

dele&atio fenfualis. Fermandez, 4, part.

ii

€. 19, 4d lit,F,

n

Q (

«f o 30 .

ho P

[

£Jïnä

,,,

s.

iää

Dé &. Decal. Pracepto, Puntl. i :

l

J

E,äizä aece[farium confiteri diver[as ]þe-—

a Vne

cies iurpium deleliátionum morofarum: F. ,

; perfona , circá quam aliquis fuerat

deletlatus , fuit foluta , marita-

Reff

Intati

tá , propinqua?

m;qu

R&þ. 1. Zlli2ttos probabiliter dicete , quod

wferun

fíc: quia dele&atio interna cogitationis ; habet

d

candem malitíari ; quam habet turpisactio ex«

EM

terná ,qua inftar obje&ti fe tehet , refpedtd

cogitationis , ad excitandam iftam delectati-

onem. L*ej[, lh. 4. 6. 2 dub, Vr, $. 122 €8 ftd:

INavar.c,15. 5.9. Sanch,lib.i, c. d. Y, Sà Vi

luxurtia. 2,12.

d

De

2, Alij magiís probabiliter & f

aVoraBiIvitef.

tenent ; non eífe neceffarium : e3 quód fecuns

düm ipforum do&trinam , omnes delectationes

NWA

moroíz fint ejufdem fpeciei ; ac fint aCtus vo»

ÍIny

luntatis incfica£es , qui accipiunt omnem fti-

am malitíam, nonab o£jetfo , (ed à smótivo, curü

A

quo percipiunru£ , quod eít affe&tio carnalis

procedensà vitió luxuria ; oppofita foli virtuti

Efp.

caítitatis , cogitario enim feparat injuriam par*

W

ticularem, qua fieret uni , aüt alteri per actios

leba

!

bem externam ; & eft contenta folà deledati*

quocu

one luxuriosa, .4zgel. Sayr, Laym. Pa[d.1.3.t&s

Thorta

I, d. 12, C, a. Suflicit ergo dicere íin lconfeüïönc:

Adio |

Habuicogitationes turpes,in quibus fui dele«

P

Gatus finetameri intentione illas exequendi,

Íti ln

Ca[pens tra&l. 12, d. 4. , 444 Bonae. de matrinn

! osfüc

g- 4,?.* 89 ?3?134. 55190

Wi

du

Efinà

IT

x

i

De afpetl, vevb, lett, lafciv. Cdc.

209

(L]]

AT

EffIné neceffarium conffteri diverfas [pe-

cies defideriorum impudicorum ?

liv

':"uerm

Refp. Affirmativé : Nam ipfa funtactus vo-

luntatis efficaces, qui habent eandem maliti-

t

am ,quam habent actiones externz , ad quas

"

referuntur , ac confequenter , ipía veluti tur-

DI5 ,

sadto:

pes actiones confiteri oportet.

IU

j

d

kac*rvu II.

u)

;n.ll.sm

De Afpe&ibus , verbis , le&idnibus

vorab'ili:a!

laícivis ; item de Veftimentis,

lt

«t

Nuaquam binc ind? impudicà conjecifli

tu05 oculos ?

o ï;

m

eccatum 4fpeäm n-

ii a

| Quale eff p

puadicus ?

p n

(oj r*

Ejþ. Cum diflintlione : x, Afpe&tus ex moti-

R

jriamf

vo libidinis ad percipiendam aliquam de-

le&ationem carnalem ab aliquo obje&o,

p

d

quocunque deindé illud fuerit , eft peccatum

mortale, ratione fcilicet mali finis, quem fibi

[

g

j?.'l.ïl'f

A&io illa humana præ&ituit.

2, Afpe&usex motivo quodam ecsrzofitatis ;

T

feu levitatis , dumj ícilicethomo conijcit ocu-

wxcqu*«'

T

los fuos in rem aliquam impudicam , nullum

quidem eft peccatum mortaleexíe , fe

din/xe

j

Pars d.

O

ä

efe&n/:

um

jf

3.

210 De €.€$ 9.Decalori Pracepto Pontt, ,

l

-

effetlu , hoc eft ratione periculi , cui aliquis fe

ii obl

ineff

exponit habendi ac íepntiendi delectationem

motuuam fenfualium in parte inferiori , ac ita

G

i d

in pollutionem incidendi, ita P. Bamy in Sum,

tortaje

- €. 1. citans Cajet. Cj Milbard, ac proptereà pa-

nitenti fcrupulum inijcere oporter , velati de

& lr

Otm

re, quz infallibiliter ipfiinftar occafionis proxi-

ia ac infallibilis defervit ad inflanmandum

V, N

ignem concupiícentiz , cujus eventus non po-

^

KE

teft eífle

illo af

nifi periculofus.

tionem

Efl ué neceffarium. confiteri. circumflan-

Comple

tiam per[one turpiter a[petta?

quamy

Refp. Affirmative:Namipía murat fpeciem,

hasl

quandoquidem delectatio talis a(pe&tus eandé

äOqumw

habec malitiam , quam habet a&io inhonefta,

9uä'mle

adquam tendit : atqui intali a&ione ejufmodi

Yetidis

circumftantia foret exprimenda in Confeffio-

(lliny

ne : ergo, Sanchbez. lib, 9. difp . 46,m. gt

Vgl

t d

Nusquam delectatus fuifli legendo , au;

fRor

diendo, vel loquendo verba tn-

fs

bonefla,

offet

À

s9uale eff peccatum. legere , audire vel

CC

logui werha inbonefia ?

gilit

Refh. Cum diflintlione : 1. Cum motivo r4-

quam

tionabili ; veluti i quis foret obligatus recenfe-

malä;

re', velaudire cum faftidio , feu renifu animí

D.

delge'cl

ejuímodi yerba laíciva, vel etiam ipía lege

u;i

E.

Il))&. !j

De Affeti. verb. Ief, Wav; ed.

eIE

dliitl

uti obli'gantut Medici

dationet

lum effe peccatum.

; Confcffarij , &c, nul-

3ti,acit

2. Cum metivo libidimis ad percipiendam

j 1631

indé dele&ationem carnalem , eft peccatum

tepe

mortale. Nam opera noílra (unt ralia , qualis

, velud

eft illorum finis ; atqui finis ejufmodi ver-

oníspm

borum eft curpitudo , qu& de fe eft moitalis:

wmandi

ergo , &c,

g

.3. Ex motivo leviratis , feu curiefitatis , fine

ullo affe&u indé percipiendi aliquam delecta-

janlie

tionem carnalem,fed (olüm ex vaná quadam

complacentíá jocando de rebus turpibus,

"

quamvis aliquiauthores veluti Sdmcb, Joc, cit

at

9. 32. Leff, Filittc, Bunac. Layman (peculativé

us t

loquendo, nullam aliam attribuant malitiam

inhovd

quam levitatis, feu curiofitatis, quz non eftnifi

d qu(ülo'»'

venialis. Vibzlominz:s (entio cum P, Bauny loc.

[

cit, in praxi contrarium effetenenduin, 1. Ra-

j

rione licentiz , & prefumptionis , quz propter

hoc dartetur aliquibus perfonis nimium his

7/ L

temporibus ad vitium iftud inclinatis,, (i crede-

in-:

rent fepoffe continuare ifta verba fine lethali

offenfione, feu culpá.

2, Ratione fcandali, quod eju(imodi verba

i

ecum afferunt , tam refpectu perfonatum fra-

gilium , quz exindé ad libidinem inducuntur,

st

quàm refpe&u piorum hominum , qui exíndé

malé zdificantur.

jf

3, Rationepericuli probabilis, n ejufmod?

delectatio eurifitaris , vel levitatis mutetur in

d

u

O a

d(v

GRUN

af

l

àm Deé6.€$9. Demlagi Pracepto Pü?äa 2

delellationem carnalem : nam rariffimé accidít ,

cbnfper

ut habet prafatus author , quàd is,qui profert

pient

patu

eiuímodi verba , fi fiat fine irá , eximatur péri-

&cont

culo dele&ationis, & complacentiz,

N

Eflnà neceffarimm. confiteri circum[lans

10 C

tiam per[one, , quà aliquis fu. deletatus

xi[co,opc

legendo , audiendo , vel loquendo eje[-

&allo

mmodi verba tuvpia?

vlme

torcal

:

Refp, Cum Sazcb. lib. 9.diff.46. , 46, quod

wnnull

fic:nam quo ad fpecialem malitiam ejufmodi

titare

circum(tantiz , eadem eft ratio, quam dicimus

tjftno

e(fe refpe&tu defideriorum , afpectuum , ta&u-

WeXCeQ

umac verborum turpium,

tahtis,

Nunuquam te veflivifli , & , orndfli ex

FIDIEX[OJ

malà intentione , €4 ad complacendum

Wp, eri

impudicé alijs;

NU

ldl

-Quot modis peccat. quis per ve-

Tttty

fimenta ?

gl

Refp. Tribus modis [Decialiter : 1, Ratione

Catün

fivis , qui 1 fit honeftus , ut eft, v, g. fe veftire

forezl

pro fua conditione , & ftatu , nullum erít pec-

I

catum, quamvis veftimenta forent pretiofa. 57

I

verà 15 fuerit vitiofus : uteft , veftire fead com-

placendum lafcivé alijs , erit peccatum morta-

le. Quódfiis fuerit vanusexemptus ab omni

intentione impudica prouteft , v, g, fe veftire

admorem five modü patriz, pulvere odorifero

COIls

E

N

As

"ii

4

'nff; li

De Alfpett. verb, lect. 1.

fciv- €2c,

213

acdi

con(pergere ? &cri(pare crines per folam com-

l profert

placentiam in vanitate habitüs , non erit nifi

peccatum veniale: interíim tamen hoc mode-

r

ftiz contrariacur Chriftianz,

i, Ratione qualitatis veffimentorum , (1 ni«

jf

mirum obformam fuam & modum exceffivé

(l

l

difcooperiant partes certas,quarum afpe&us fit

jf

occafio proxima peccandi , v, g. finum , ubera;

nollem ego eximeretalem perfonam à peccato

mortali , quamvis bonaintentio hác in parteà

r

nonnullis allegetur : nam ex . charitate oportet

| eju&n |

mddu

evitare ruinam fpiritualem proximi, Zterz (i

eju£modi veftimenta fiat confe&ta tanto luxu ,

j

utexcedantriotabiliter conditionem illa por-

tantis ; & utrarione iftiusluxus debita neque-

antexíolvi , nificum maximocreditorum dam-

Ww l

yin

n0 , erit peccatum mortale,

s. Ratione circum[lantiar um : veluti fi quis

ad fe veftiendum & ornandum tantum infume-

] Wa

ret temporis, ut fe exponeret periculo trans-

grediendi aliquod preceptum obligans ad pec-

uit

catum mortale, v.g.audiendi miffam , quod

.

foret lethalepeccatum

.

atque punctum iftud

fvedi

fpe&at przcipué ad Confeffarios zzatro-

i

T

narum , dominarum , quz dum . co-

-

muntur ,annus eff,

4d ub

p m

ab Omll

AR CER)OSS

fori

q

O ;

Ho-

m

-

,;4 De 6.€29. Dem!.— Pracepto, Punil.2.

4

i

Honefla femima potéfine fe vellirt cu-

viose pro more. loct , quamuvis [ciat aliquos

juvenes inde ad aliquam. libidi-

Aaen cxcitari2

Refp. Affrmativé : Dammodo habeat ali-

quod motivum nece[fitatis . utilitatis , vel civi-

03404

litatis adfe veftiendum tali modo , v, g. ad re-

if

parandum aliquem defc&um pulehritudinis ,

ad honeftiis nubendum , ve! denique ut ince-

(f

dat veftita ficuti feming reliquz faz condi-

tionis , & ftatüs.

*

*

ntitur enim jure fuo , nec

j

malitia alterius eam fuà libertate privare po-

Ü

teft , ipfum enim non fcandalizat , quan-

QHE |

. doquidem juftam haber rationem faci-

pnum |

endi actionem illam. Bezac, de ma-

P'o

PTA.

IYIm. Q. 4.p.9,,17.

m

ii

)

Av

z

li

D '&

qii

j

M

.

£*

li

A

m

t

mfüys:

N

d

tetdn

?

if

Y

^N

U

MELS

)

impuv

«

XNRS --

N

o

»

3'

ia

]

Dd

d

*(.Q'!

fiis,

N

A

;

D

cx'q

g

:fö)ii

men

THARE

d- EO

144

(enfi

| PUN.

* '*u;i(

De ojculi: &

t.zäliäm:.

21j

hia

t i HC H OMIMCHIHIHIEEEOHIo0r

n

[ a!iqxos

PuxcTuM

III.

lil-

De Ofculis & tadtibus.

fhabent:

i, vela

Nunqunm peccaffá taiiu impudico , ptr

ofcula , aut alio modo ?

1. ul

L l)

:hrizudqïä,

Quait hi

— Ofculari aliquam. perfonam . éftne.

peccatum ?

Íne av

nj

Efp. Cum diflintlione :3. Ex motivo AU

citie

R

printy

€$ civilitatis pro confuetudine loci, nullum

i, g

effe peccatum, nam ejufmodi ofculum eft fi-

v t

gnum benevolentiz , ac pacis. Bogat, . 4

ht

P' 9- n. Ic

D

^2 Ob motivum lii

dinis cum con(enfi; in

dele&ationem , quz indé derivatut , velquam

quis fibí imag

inatur. , cft peccarum mortale.

V

idaHnt

nam medía pcrvenieïzdi ad finem , rout

[2

àfine

,inquem

fuam bonitatem , vel malitiam

2

v

n ofculorum , eft

tendant; atqui finis iftorur

impuritas , &c.

itatis fine intenüone alte-

3. Ex motivo lev

rius dele&ationis , quàm illius , que percipitur

ex applicatione o

risad faciem , obquam ta-

men confueverit in parte in

feriori refultare

Authores

fenfibilisaliqua voluptas , quamvis

pes

4

W

J

s.

-

6 De&6,.ts4

9. Decalog; Præa:pt; Punil, 3.

fpeculativé multum difputent 5 nihilominus

lt

cenfeo cum P. Bauzy loc.cit, Leff. in Praxi ejuf-

ii

modiofculaordinarià effe peccata mortalia ,

ratione fcilicet periculi , cui aliquis fe exponit

fentiendi motus aliquos víolentos carnis, quos

M,

slenic )

confequaturturpitudo quzdam , vel dele&a-

qurdec

tioaliqua fenfualis ; quàpropter ofcula juve-

num , & puellarum reciprocé fibi invicem da-

idepon

V No

tà , quz non fiunt ob amicitiam aliquam ho-

im,tl

neftam , veluti prefumere quis poteft de illis

perfonis , que nunquam fe confpexerunt, vel

atf

lib. 1 d;

aliquà amicitiá fibi invicem conjun&z , veldi-

TIN

fparis cultüs, & conditionis funt , communíi«-

ter funt peccata mortalia,

Ptl

Ofcula ex delectatione inter [pon(as

N

fftntne permiffa ?

CO

tl f

Refp. Mffirmative ,fi abfi þericulum impu-

O

titatis « nam ficutí matrimonium reddit iftam

Vr

dele&ationem licitam , (icetiam fponfalia ,

Bd

quz funt difpofitiones ad matrimonium, Zofer.

p

Bb g. c. 14, 5 2. Quamvis Leff, non approbet

tiofy

ifta oícula reciproc&äde(ponfatis fibi invícem

D

data,ex delectatione , cüm ifta deleftatio fit

tanql

ordinata ad adtum matrimonij , qui

pro tusc adhuc eft illicitus.

T

chor

p

Si

-

1774 1

De ofculis 8 m&zäm

217

vlilonin:

8i alter fpon[orum committat. fornica-

LDraiiu

tionem , cfhne circum[lantia mutans

gtl

Jpectem ?

IT

catmis u

Refp, 1. AMffrmative : fiffonfaillam com-

miferit, Naminfertinjuriam fpecialem fponfo,

veldt

quare declarare oportet in Confeffione ,quàd

Ycudt n

dovicem

fit defponfata,

. Noneffe circumftantiam mutancem fpe«

lum l

otel dl

ciem, refpe&u fponfi, Nam injuria,quam de-

exerum

fponfatz infert cenfetur effelevis. ita Sanch,

njz, d

lib. , difp. 2. uuz, 6. Filine.. tract. 106 7.

q' lo nc. 233'

; Onnd

Peccátne bonefla emulier. faltandao , vel

cboreas frequentando ?

, ]pM/ü

Re[p, Ex honeftá recreatione , decentià, &

civilitate , eo quod , v, g. invitetur ab alijs ho-

neftis feminis , quz ibidem reperiuntur pro

lum t

con(uetudine receptáloci , fublatà omni aliá

rl

$

*

circumftantià malà , nullum effe peccatam

(þonfalïä

nam chorez ex f2 , (unt indifferentes , nec funt

nium.zf

prohibitz , niíi ratione circumítantiarum vi-

n u

tiofarum , quz ipfas comitantur , ut habet

ibi invkg

Bonac, ob quas, Patres Eccleíiz eas abhorruére,

kl

tanquam occafiones facilé ad peccatum indu-

Ctivas. ut verum fit dicere , quód meliores

nJ

n

chorez affimulentur fuzpgzs , qui licét oprimé

præparentur ; accoquantur ; tamen nufibs-

us funt momenti, aut

quam alicuj

faporis.

Peicfine

O ;

E

z:18 Deé6.t3 ä, Decalogi Pracceptvv Pu;gt?,l 2

Poiéfine mulier con[entire ofculo: eb ci-

qzeü a

vilitatem ,quod cognofcat procedere ex

itcala

dorut

inteutione la[fctva ?

Rejp. Cum. diflintliane ; 1. Si mulier priva

1plex !

i, exi

tim ,& fecretó hoc oícalum recipete debeat ,

ia fer

illad non poffe : nam cooperaretur peccato

alieno.

nipati,

QO , n

2, Siilludrecipiatis publieo , poteft illud

qtm ho

ad evitandum fcandalum permittere, nam ipfa

cenfetur cooperari honeftaticivili , non veró.

du impl

orpoti

la(civz alterius intentioni,

Y, g. m

; In dubío , num ofculum exterius hone-

[onas «

ftum , procedat ex íntentione impudicá , vel

qun

non; poteft illud recipere, nam tunc ín meli-

peticl

orem parté omnia interpretari oportet. £/£

furdum

Irati, 30,4.9.

a

&do i

itm],a

Quale ef päbmtumtuäm impnu-

i

Wi

d dicus ?

/

L]

Refp. Cum diflintlione : x, Ex neceffitate fer-

| Re[p

N

vatá, quantum poffibile eft , honeftate , ac

fublato omni periculo confenfus in deleda-

d

tionem , qux confurgere poreft , nullum eft

Ccccatum,

2, Ob deleffatzonem carnalem, cft peccatum

mortale,

3. Exmotive curiofitatis , vellevitatis , abs-

fi illa

wa co, quód quaratur;alia voluptas , ni

.

quæ

ä

P

--

i

De ofculis eà ?v;;ïäut.

219

lr ii

qlfæ eft curiofiratis , aut levitatis , abftrahendo

"

à [pecalativisopinionibus , & diftin&tionibus

authorum , concernentibus malitiam , quam

fimplex curiofitas, aut leviras dat a&ioni ali-

li t

cui , exiftimo cum . Bauny c.8, Leff. lib. 4. €. g.

e debu

5.62, lemper effe periculofiffimum tangere ,

t pea

vel pati, ut quis tangatur voluntarie , fine ra-

tione , neceffitate , aut. cívilitate, imó etiam

pl i

cum hoc motivo abíque ullo defiderio , & affe-

'c.n:mig.(z

&u impudicitiz , quamvis hoc forer in partibus

du

corporis , quz nullo modo inhoneftz funt ,

v. g. manus , facies , collum , ubera , inter per-

erinrit

fonas diverfi fexus, nam hocnihileftaliud ,

!diCä j ïj

quàm fe przcipitare , fineullà juftà causá ,. in

yc fntt

periculum manifeftum cadendi in aliquod ab-

ts D

furdum mortaliter peccaminofum , progredi-

endo inperceptibihter à delectitione curiosáà

animi ,ad voluptatem carnalem corporis,

9

Eflnó nece[[arium. exprimere conditia-

nem pevíona turpiter tatia?

myl

Refp. Affrmatiue : Nam ipía mutat (pebiem,

fl ,

quandoquidem ejufmodi ta&us continet ean-

dem malitiam,quam cauíatactio inhone-

n AC!CC'

fta;ad quam referrur, Sancb, difp.

ln é

46. 4.18. €$ 19,

Pcccaw

l

ET

4j ,

!nH

l

.'

qul

PUN-

hat

Y

a20 — De6. €3 9. Decalogi Pracept. Punét, 4, |

lirt

CTH GHIHGEEEQHIHSERRUEoQ

Mf

in co

PuwNcTuM IV.

dmir

Qolis a(f

,iutper |

De AGtübus impudicis.

ü, V

füinoní

i

Commififlíne atdum. carnalem , uno ex

Ajused.

féquentibus modis 8

li liber

1. Cum perfona folztä.ö "on conjHgatá, quod

fitsad

thipim

faret peccatum Fornicationis ?

latl

z. Cum per[ana conjugatá , quod foret pecca-

um Adulterij.

)

V

n ]j

3. Cum per[ona propinqua, feu confangnined,

quod foret Ince[tus.

Ui

4. Cum per[onà Ecclefraflica , frue religiofa,

L

vel qu& fecit votum cafHtatis , quod foret pecca-

m Sacrilegij.

f. Per molistiem.

]

kefy, |

quz funt peccata

fatem i

6. Per fodomiam.

Jutliga

7. Per beffialitatem,) contra naruram,

Ol

& in Qtt?

Quid eff Fornicatio?

i fl

AZ.W. G

R

Efp. Effe peccatüm luxurie commiffum

IT

inter perfonas folueas , five liberas, Filiue.

1]

grac. 30,€. 2 71. 377,

"letenr

Nodof

For«

$.

um

| De Athibus zmþudzcu'.

221

Fornicatio éflge peccatum mortale ?

Refp, -Affirmativà , quod eft de fide, ipfa

enim contrariatur legi divinz , reguïæ five

- di&amini rationis , quz requiritin educatione

prolisaffiftentiamparentum , qui conjun&i

fint per legem mátrimonij, & illius curam ge-

cisf

rant. Verum quidemeft, quód etiamilli,

quinonfíuntconjugaticuram gerere poliünt

ULL

bujus educationis ; conditio tamen; five ftatus

ille liber , non eft fufficiensad omnia,nec pxo-

priusad hanc educarionem praftandam, veluti

p

eft ipfüm matrimenium. ic videmus in bru-

tis animantibus , naturam confociare patrem,

t p

& matrem ,ut curam agant fuorum parvulo-

rum, Eiac.tra&l, 30. . . 2.39, €9 40,

uþ;nglli)iig

Efln£ peccatum fpeciale flupri , quando

puella , qua commuittit fornicationem ,

p

fntyi

eft irgo?

Refp. Etfe eontrover[um 1. Aliqui tenent

Nam defloratio alicu-

parrem affirmantem,

(

[40y

jusfilie adhuc virginís continetfpecialem | de-

formitatem propter amiffionem virginitatis,

& infert injuriam parentibus,in quorum cufto-

dià filiaeft conftituta, Cajet, Navar. Mediaz.

A or. Graffins con[ule Filinc, tratl, 30. num.

61. €9 66.,

Y

ommilïl'»B

2.Alij magisprobabiliter dicunt quod non,

ras. Fdfï;

afferenteseffe meram fornicationem , dum-

modo filia liberé confenferit , volesti ezim zox

d

^

f

ceEE

N

|

zzz De 6.€ 9. Decal. Pracepto, Punti, 4.

fíi injuria, Suarez,, Va(. Leff. Coninch, cum

3 lo

Sancb, lib. ]. difp. I4. 4 .

'ywä

Quod fi ipfa non confenferit liberà , fed vi,

D

fraude, tímore, deceptione confen(us fuerit

abipsá extortus , tunc eft peccatum — fpeciale

-

M

T

4 d

féupri, quod infertinjuriam , acdamnum filiz,

& ipfius parentibus , ad cujusreparationem te-

'stp

/

t00b

D

[

Z

GE QT

netuc deflorator eam ducerein matrímonium,

vel dorare , autprocurare, ut zqué honeflé

uj

nubat,quàm anteá fi virgo permanfiífet. 7/2/7,

Molín, Leff. cum Bonac, q. 4., p.17. 9. , Pilinc.

j&JI

trall . 32,2.220,

4

pQ

ORE

Quid eff adulterium 9.

1 Un

Refp, Efe peccatum luxuriz, per quodper-

Htæ, 80(

fona conjugata violar fidem datam alteri parti,

W,g'

& contaminat -torum- conj-ugalem. Filiuc.

iratl. 30. c. 4.

j

M t

m

Quot modis committitur adul- —

)É

tevium ?

RBJP, *

Refp. Duobuss 1, Si una

perfona Peccan-

tium eft conjugata.

| ltss

mnütm

z. Quando ambz perífong peccantium

&CUt

N

funt cqn jugata,

E

Tetus ;

190,0

ii

eer

d

x

CUA

UA )

^j

m n

E/fnä

t

-

i

Mi

De Attilus z'mpudz'-ci:;

223

iitch, i

Eflné adulterium , ff maritus , dum co-

gnofcit fnam. uxorem , cogttando delella-

t

, hi

fs n

ter aliqua alia, quam impudicé

W

L

amat ?

hl W

nnuni

Kefp. frmativé: Nam delectatio ifta ha-

" u

LOT

A

bet pro objecto cogitationem impudicam, ac

rmotit

defiderium efficax adulterij.

1u& hoy

Qui[nam adalterorum graviua

pecæt

(s

VIAYIIA , a uxor ?

f.^ Ti

Refp. 1. Maritum ; eó quod ícilicet. cüm

it caput uxoris

; €tiam plus rarionis habere

debear.

[

2. Uxeremratione (dïicct incertitudinisli-

r quod;'-'

nez , ac Ícandali inde provenientis, — u

dieri f

€, 4 0. 82, tratl cit,

2 hi

EfIné neceffavium - dicere. in Cmfäþoineg

Jfidua. perfona , qua. invicem adulterata

il

f'nt ,erant ia matrimonio »

Ref. Affinativé, Nam ratiene duplicis

matrimonij diftin&i , infertgr duabus partibus

innocentibus duplex injuria diftin&ta aC con.

;eccan:!z

fecutivé reperitur duplex numero malitia: nu-

merus autem peccatorum eft exprimendus,

ergó,&c, zzor. 3. part. lib, 3. c. , Filitic loc.

£££, 7. 88,

— Quid eft Incefhu't

Kefp. Effe peccatum lnxurie commiffum

cum fuá propinquá feuconjun&á in gradi-

p

us

æz'zxs

d

214 De6, E 9. Dec. Pracept. Pundl, 4.

bus prohibitis, vel confanguinitaris , vel affini-

D

tatis,

/

U]äue- ad quotum gradum commit-

(

(tur Inceflus?

Mj

Reff. 1. Sipropinquitas , feuaffinitas pro-

ia

d n«

veniat ex Jegitimo matrimonio , cum , vel (ine

popte

copula , hocfieri ufgue ad quartum gradum

inclufivé.

atf

à, Siip

fa provenit ex þrnicatz'one ,hoc fieri

dscor

ufque ad fecundum gradum folüm, Ex Zri-

ldbiit

tidem

dent, fe[[. 24.. €. 4

niqui

,Qukmm perjone funt in primo, quæ*vä

ipitti

ip fecundo gradu ?

hutho

Refp. In primo gradalinez dire&z funt pa-

Qubys

rentes , & illorumliberi: in lineà veró colla-

| lurad

terali funt fratres , & forores.

irfr

Infeenado gradu fant patruus , & neptis,

fanode;

amita & nepos, confobrini,

n

li

[

T0f o

i quo confeflit malitia Inceftw

H

[]

Refp, In irreverentiá fa&à (anguini , ac na-

i|

turz ,nam naturaliter homo debet. revereri

Xl ten

fuos propinquos,parentes,acillos , qui fibi

Iium

conjundti funt. quaré matrimonia inter illos

rehqu

funt prohibita , ad confervandam reverentiam

Btimq

iftam, FWrnc. c. . m, 59. tract. 30,

at f

Wt

Efhne

Hiqu

lg

d

l4l

De Atlibus impudicis.

425

vlf

Eflnà neceffarium exprimere in. Coufe[-

ffone gradum intra quem commi[fus

"n

fuit Jaceftni ?

Refp, Effe coutroverfum. 1. -Aliqui. Recen-

hits p

Iiores cnm Cajer, 2. 2, q.164, art. 9. dicuncnon

h vt

effe neceffarium, nec poenitentem fedebere

i grad.

propter hoc inquietare , fed fufficere, ut (eac-

cufet, fe commififfe Inceftum, nam omnes gra-

g

dus confanguinitatis , & affinitatis funt pro-

b

