babiliter ejuídem ípeciei : opponuntur enim

eidem virtuti , fcilicet reverentiz debitz pro-

pinquis.

Bonac,q.4. p. 16.. num. 6.

Hanc

W' qw

opinionem , quamvis nulli graves fequantur

Authores , efttamen fecura, ac favorabilis ali-

u

Qf

quibus confcientiis , qua difficulter eó pof-

c[[] Q

funt adigi, ut confiteantur primum gradum

inter fratrem , & fororem ; ne ícilicet confef-

j ny

fario detegant complices , quos ipfeforté no-

vit , refervando illum confiteri alteri , qui ipfos

non cognofcit, ut habet Cadeffinns traél,t, c.8,

d

q- 7- an qui dormivit,.

M u

2. Reliquiprobabilius tenent ( quod in pra-

xi tenendum exiftimo) effe omninó neceffa-

,v

rium , primum exprimere gradum , non veró

9

j

reliquos , qui funt ejufdem fpeciei

*

natmm

eyetm

primus differt fpeciedreliquis , ratione ícili-

cet Ípecialis horroris ; & turpitudinis na-

turz, quzreperiturinprimo , non veró in

j

!

rediquis, necíummus Pontifex unquam in

1

P

QG«

. Pars 4l,

E

216 — De 6, €$ 9. Dec.Pracepto. Pautt, 4.

hoccégradudifpeníavit, — Leff, lib. 4, cap,

3.2um,79.

Filine, tratb, 30. cap, $. num.go.

Wt

ö 22,

£ uid e[f þcrilegiam Z

l.

Refp. Effe peccatum luxuriz .commiffum

i, J

eum períoná confecratá DEO , vel per. Oidi-

nem , vel religionem , vel per. votum caftíta-

Tif

tis

vel quod eft commiffum ia loco facro,

v,g. in templo , Ceemetetio,

Bonac. q. 4.p,

ultimo num, Y,

Rtfp. |

Wb or

In quo confiflit malitía facrilegij?

tüllom

Refp. Initreverendià, quz fic DEO , dum

itifo

polluitur, & contaminatur indigné per a&um

n

laxuriz perfona , vellocus ipfi dedicatus.

€Xprimi [

liil

Efinà duplex facrilegium , quando du«

Qf

per[ona , qua inmvicem peccant , fumt

confeerate DEO ?

Refp. Effe duo peccata diftin&a , ac confe-

Refp,

quenter in confeffione exprimenda , funt enim

duz irreverentiz diftincte numero.

Filiue,

litütor

liec def

ratt. 0. 6. 7, 9. 1AP.

CY

Ofcula ex deleczatione data. perfona con-

deiy

fecrata DEO, facifíntne [acrilegium ?

ld (j

- Refp, Affirmative : ficut & omnes reliqui

CYeni

actusimpudici ,quibus quifpism confehtit,

Dertin

tanquam facrilegí in confeffione exprimi de-

Wt enn

blent. Filitg. lot, 6t 0, 9 ,9.122,

Pf*

&

L

227

De Athibus impudz;czï»f.

E

hg

Peccatum mollitiei commil[um im loco

facro éffne [acrilegium?

!

Refp. Affirmative : Violat enim fan&itatem

ww loci. Bezac, q. 4 p. It. z. 4.

Xt (

m al

Tacfus impndici in loco facro funtne

X0 uf

facrilegi ?

MW d

Refp. Negativé : fuppofito quód fint exem-

ti ab omni pollution:s periculo. nam ut fic,

il

nullo modo violant fznc&itatem loci.

Quod

EQ,u

fi ejuímodi ta&us proxim

? difponant ad iftam

u (

impuritatem , funt facrilegi, ac in confeffione

CAl

exprimi debent, tunr enim cezfecutivé : ordi«

natríad pollutionem loci facri,

Notret hoc

"D

confeffarius pro Ecclefijs , & Coemeteriis.

, L

. Quid efl Millities?

,* coB'j

Refp. Effe peccatum | graviffimum contra

)

( -

Daturam , cujusutinam nec fÍciretur nomen,

, 9

necdefinitio,necpraxis, — Videantur pro hac

rc. Tolet. Sa, Fernandez, Binsfeld, qui aper-

*

té deipía loquuntur ; timeo enim , ne parvum

,l

E

- l

ftud dire&orium confe&um pro Confeffariis,

deveniat in manus quorundam laícorum

ye

coi

libertinorum , qui citiuseo malé , quàm bené

w (

J

. Uterentur,

ypnn "

P2

- E[ioé

N

:

-

2218 be &. € 9. Dec. Pracepto, Punil.4,

| ffar

Ejlnä peccatum fentire i/lm imparit,g-

(s f

tem inter dormiendum

VttId

4

Refp. Negativà : Nam non cenfetur effe

"woluntaría 3 cüm 2ffzs tamem duabus — limsitae

la jur

xpe

tionibus ,

1 C

1. Utvigilans quisnon habuerit. intentio-

hg,

nem eam procurandi. nam aliàs ipía foret

voluntaria $5 f;4 caitsá ,ac coníequenter mor-

talis,

1. Utnon confentiat dele&ationi , que in-

lo

&us,

dé confurgit , quandó quis eft expergefa

ond

nam ejusmodi confenus , foret mortalis , fed

ptcca

ut illam repellat per a&um averfionis, ac di-

vll

& quamvis illam fuftinendo im-

fplicentiz:

puritatem , quis fentiret aliquam delectatio-

barur',ï

nem ,talisnon peccaret , nam ipfa impediri

nequit , intereà tamen ftudeat quis non folüm

utioge

fibinon complacere in illa: nam hoc foret fe

habere segative , fed oportet elicere adum

MP,

pofitivum averfionis , per quem ipfa difpliceat

fittio

a&iualiter, Filiuc,tratl, 30 0.8,4.5.

fatdn

f

Canþjarias szenetrne denegare abfoluiit-

quid

nem juveni , quiex fragiltate carms

undP

cadit frequenter 1n bot pec-

lt

catum ?

Refh. Negativó: Nam quamvis occafio ifta

firproxima, tamen einon eít voluntaria ,

quandoquidem illam declinare nequit, Con-

€112-

De dtlibus im;ud:'cir.

129

L

feffarius igitur i

(i injungat falutares poeniten-

npm'u

tías ,feverisobjurgarionibus eum adhottetur ,

a

[

acetiam fabindé abíolutionem ei deneger, ut

Vent

L

Í

ità juvenis incitetur ad extirpandum infelix

7207

hocpeccatum. Zezr:4. lib. 4« €. 244 9. 4. lit,

m,'Coninch. de pamit, di[p. 8. dub 1].. .. 134

inthu

Bonac,de matrim, q. 4. D. 14. 9. 14

Lgfa f

t D

,Qtfonam modo exprimere oportes

iflud peccatum ?

j qu

Refp. Prudenter , confitendo fcilicet duot 1.

d

T

[

Conditionem perfonz , que commifit hoc

uliy'

peccatum , &illius quz tanquam complex

;iS! m

ad illad committendum defervivit,

a

2. Qualitatem perfona, qu animo objicie-

d

batur , dum illud quis commifit, nam confide-

1 1mp'l'

ratio períonz mutat (peciem.

n6l (

. eQuid efl Coucubinatus ?

h fORl

j d

Refp. Effe frequentem , ac confuetam for-

nicationem cum eádem períona, vel. commo-

rando:cumillà fubeodem tecto , ac. vivendo

fimul quafiforent conjuges ; vel , degendo

4&/0153'»

quidem feparatim , interim ramenillam | ade-

ini

undo, acfrequentando publicé cum familia-

ritate proprià , ac confueta conjugibus.

Bonaác, q. 4.p.14.um, 8.

)Ctimä

etiioeeilhe

J

il

j

Mi

P 3

Quo-

v 9.1)35. Prkcepto, P,M&'"4.

prdxim

"Q uomodo intelligenda efl [acra. fcvipta-

quod:

va, duim a[Jerit , a&tiquos Patriarch

yius n

babuiffe concubinas ?

&cillo

moeti

Refp, litas concubinas fuiffe illorum uxores

193

legitimss , qua exindé tales dicebantur, quía

erant du&tz fine folemnitate, nec ullum habe-

Ji, cot

fiitio

bant imperium inrem domefticam , ad diftin-

QOntrt

&ionem aliarum' fponfarum principalium,

quz habebant omnem authoritatem circa do-

wito.

porelt

mus negotia.ita a4zor, Hezriq,relari à Bonac.

Joc, cit, num. 9.

fione

j

LE

l

Teneiirne quis expellere mmnlierem,

pecca

quam populus credit effe conctbinam,

tonl;

quam"vis ve ipsa uon fitz

trih,

Ref. Affirmativé $ Si hoc poffit fieri abf-

Gïd/jïw

LUTUY,

quegravi detrimento. nam quo ad fcandalum

populi, idem eft , efc reverà concubinam,

Wa

Ícnl

vel ob actiones quasdam impudentes , qui-

busfuitfcandalizatus , //ud effe false, Lopez.

Cb

Jlozac.

Qtoí

Debétue abfolvi is, qui domi f[ua tenti

concubinam

Reff, 1. Siconcubinatus eft occu/tus, & con-

i

cubina non poffit egredi domo , fine dedecore,

türai

fcandalo , ac gravi incommodo, hoc poffe fie-

illud

ri: promittat intereà concubina confeffario ,

had

quódvelit relinquere domum illam, datá,

Mity

PI OX1-

i,

De Z&i&w imþudic:ä*.

251

próximá occafione, ífeu commoditate , &

jcit

quöd velit intereà omnes adhibere vires am-

i

lius non cadendi in hoc peccacum, tunc enum

occafioillanon cenfetur voluntaria, in quá

manet invita.

A du

2. Si concubinatus fit publicus, ac fcandala-

Wt, t

fivi , concubina debet egredi, vel privari ab-

lml

nàm aliás non cenferetur efíle

folutione,

iL

contrita , quandoquidem fitmo caret pro-

ncipalic

pofito , iterum non peccandi , quod ipía non

h r

poteft habere , dum manet in ejufmodi occa-

ii

fione fcandali.

2. Simulier commorans in domo , in quá

n

peccat, exgratià DEI , ac facramentorum ,

ittál

non labatur in peccarum nifi valdé raró , v, g.

tribus, aut quatuor vicibusinanno , ut habet

Graffius : vel femelin meníe , ut habet Ca/effi-.

T

us in compend, Theolog, moralis ,trac. 1. c. 2,0.

(l

poteftabíolvi; dummodó nullum concurrat

xubmï

p

Ícandalum, namejufmodi cohabiratio indu-

j, l

censraró ad peccatum , non ampliüs ceníetur

occafio proxima.

a

*

W l

Quid ef Sodomia

,U

Kefp. Effe deteftabile peccatum contrz na-

d

turam ,quo DEUS in lege antiqua irritatus

M

CPOH

illud perignem ,ac fulmina punivit. 4e:-

madvertat folizm [frmplex confeffarius , boc. pec-

ufelh" |

r

satum etiam committi inter mulieres , quando

"

Pfexl

P 4

E-

H

a3 JDec.£$ o, Decal, Pracepto. Puptt, à,

in formà copula exevcent. impudicitias , quat

i

p*dor , €8 prudentia vetant ditere. vide Sancb.

de matrim, Bonac, de nefando Sodomia vitio q.

A. p- Xl.

-Quid eff Beflialitas ?

l

].

li.

Refp. Effeabominabile peccatüm contra

naturam , quodratione borroris & turpirudi-

nisfuz, per antonomafiam appellatum fuit

l

peccatum fiue nomine.

De quo fciet. «antum

fimplex confeffarius , diverfitatem animalium,

nonmutare fpeciem: quiaejuídem eft ratio-

nis, ac turpitadinís, —.Sz verbe /nxnria

num. 6.

a

a

tbl

x.h

I)

s

*

ü &5

W

;,'

tili]

9*

hd

a

;

w rl

3.

b-:

-

df

N

DL

*h.

ul N

ær;æ

7)

g

D5

-

N

H c'lgä?/

:

n

")

C

2X O

n d

E r

Y

f

"

E N

IN

p eemsiide.. d et ]

IN

W

h

QUm

iliag

M

if

Pefurin,

235

d qkd'

« P EEE IEAE TE MENEHO RUE DERIMILO0

de $a

iL t

In VII. &X Dccaïogl Pra-

ceptum.

De Furto

I

II

DeR effitutione.

Ill

De Avaritia , u[ura , CÀ. mutuo ujic-

t CO

YAY10,

titpf

A&

IV.

De Frandibuscirca emptiouem , C ven-

4 U0

ditienem.,

—

n li

d

Á

PuwucruM l

De Furto.

Nibil babes de. bonis alienis. quod vel

abfluleris , vel imjuflé apud te deti-

zeas ?

Quid intelligitur per furari ?

R

Efp. Effe , auferre bona proximi , ocewlté ,

invito xpfo , ac rationabiliter remtente,

feu eontradicente,

ua7à dicis 0cm/te ?

Kefp. Additincionem furtià rapiná : per

uam auferuntur bona proximi in ræfenni

illias. Zozac. defurm,n.z. s DoVbon, 2. z.

4 66. art. g,

Pj

Quid

Em

lt

Es

334 De 7. 68 10. Decalogi Pracepto,Pus&. v.

Quod fí Daminus non foret invitus circa

ui

bona e[setue furtum?

Refp. Negativeé : Quamvis ejufmodi bona

accipierentur, vel occulté detinerentur. nam

Mj

con[entienti non fit injuria INAvar. e, Y7.n,1.

Birimo

Qui dubitaret am. Dominus malà. forei

q.nam

n du

contentus , vel non?

Ánm:

Refp, Ypfum nec debere bona accipere, nec

1 U

accepta apud fe retinere. nam ín dubio Domi-

um 1

l

nus femper przfumitur effeinvitus : quando-

tj

quidem nemo prafíumitur velle privari bonis

TCut P

Íuis. Sylveff, Saverb. fartum.

i

Iqui:

1n quibus caffbus poteff. quis licità acci-

t

pere bona fii. proximi ipo etiam

Condir

2AZ'UItÓ ?

f

Refp. In duobu:fpecialiter : 1. In compen[ae

tüim o

f

None occulta , per quam aliquis occulté tantum

fumit debonis proximi , quantumis ipfizzjuffe

Vetdur

detinet , talique modo potiüs fumuntur bona

(

propria, quàm aliena, 7o/et,/. . c, 14. 7 €.

2. In extremá nece[ftate, per quam aliquis

jus habet accipiendi bona aliena ad fublevan-

dam eju(modi neceffitatem, in quà opia

Jnt/ communia, Toles.. loc.

i

qui.

€it. a. $.

Til

divif

£es

&sX

n

o

Q

t

De Farto.

25j

TTR

Quot , fFve quales requirantur conditi-

enes ad oceultam vecompenfa-

odb

tHonen ?

tUt Qj

Refp. Dua:1, Ut debitum fit equalíter , ac

4

pati modo certum , ficuti eft acceptio boni. ali-

il f

eni. nam non foret zquum , compenfare debi-

tum dubium , cum acceptione certá. y/vef?,

if.

férium n. 1.

Cttd

qbioDte

2, Utquis noupcffit habere fuum debitum,

dum illud peteret. nam nemo debet fféiipfipra-

Y quzn&f*»

flare juflitiam , nii in neceffitate ; aliàs turba-

rinriot

rezur pax, & tranquillitas Reipublice,Sítamen

aliquisdebitum habere non poffet , nifi cum

difficultate , minis, fumptibus , tricis , &c, hác

Zri!ä l

A

conditione illum nonteneri , dicit Layman de

furto. t 3. f $. 0. 1. . 9. Sylveff. loc.cit. valis

l cwl'!/f

enim occulté debitum compeníando , evitat

Ícandalum , ac

um

providet, ne debitum bis fol-.

vendum fit.

jj

patür od

Quot , five quales requiruniur conditio-

[4. fh 6'

nes ad di&lam nece[[itatem , ut aliquis

nm a[lq3

dlicite aceipere poffit. bona

ilübet

Aliena ?

n MW

! Refp. Dua : 1, Ut neceffitas. (it extrema , in

If

quà omnia redeunt ad commuuitatem , 54

Tolet. Lef. cum Filinc, tra&d, 32.0. $.2 41, nam

divifio bonorum jure gentíum iniroduéta non

poteft przjudicare juri naturali , quo quivis

tecite

B

j

236 De'7.&10. bäml. Pracepto, Puutl.t,

tacité fibi retinuit ufum bonorum in.tali ne-

hliter

*

ceífitate.

| fipfa

?. Ut aliquis in extrema i(tà neceffitate (ibi

! ferucn

non poffit mederi alio medio , quàm per occul-

decm.

tam iftam acceptionem bonorum proximl,nam

tdis

fi hoc fieri poffet per donationem , mutuum,

UM

emprionem , velalio licito modo ;. ejuímodi

fitto,

bona accipi nequirencinvito illorum domino,

tt, f&

abíque peccato, Deiz non oporteret accipere

mf

plus, quàm neceffarium effet ad. fübvenien-

Q Tm

dum ejuímodi necefficati.

l

Hm'tä

ejufmodi necefftate , temetárne

M

quis acceptum re[Hituere »

5

tenc

Refp, Negative : Nam confumens illud,

»

ufurpavitfuum, quandoquidem per iftam ne-

177

ceífitatem ozzzia erant communia, Bonac. difp.

3. qc II-P.;.

2u

-Quale peccatum eff : furtum ?

Refp, Ex fuo genere , effe peccatum mor-

h

tale contra juítitiam. nam omne peccatum

tniny

contrajuftitiam commiffum de fno genere eft

(tn

folu

mottale , ut habet S, Thom. ratione tamen par-

vitatis fux , non erit nifi veniale, 2.2.4,

Ccyt:

Ieri

66, art 3.

qui

Quenam cy&iäa fumma ):ataäilz's fürür*,»

lote

tanjh'æen.r peecatum. mortale?

illud

Kefp, Authores non convenire in illius de-

petu

arionas

.' tetminatione : meraliter tamen , & r

DT

biliter

—

T

De Furto,

157

ial n

biliter loquendo, aliqua fíumma confiderata in

Íe ipfa , non veró cum alijs circumftanujs, cen-

tl

fetur notabilis , qua eft vigrnti folidorum , (| fem

pcroccu'.-

decem baceorum ) quapdoquidcm per furtum

yrim p

talis füummz , aliquis pati poffet norabile dam-

Truttut

num , vel privari notabili utilitate ac emolu-

,quii

mento , Quiergo minus viginti folidis furare-

3 dori

tur , (eclusá omni alià circumftantià, peccaret

t d

non nifi venialiter , ut afferunt multi Doctores

(ibrn

cum Zo/et. 1, $, € 1647.3.

1n quo confiflit ej?mz'a— ferii

:;g:äm

Refp, In duobus : 1. In acceptione , feu de«

tentione izjz//4 boni alieni.

"T

1. In acceptione , feu detentione , contra

o t

voluntatem domini , feu invito ejus domino,

Quot modis furtum f[umma notabilis :

v g.vigintifolsdorum.fit veniale

u Ti

Refp. Quatuor [pecialiter : , Quando do-

ud

minus non eft zzvitss circa fummam ablatam

ecat

eu

t

( namillam libere dediffet , fi fuiffet petíta ) fed

folum quo adzodum furtivum , quo fuit ac-

amcn J

cepta , ita, ut pro tunc non fit accipere , vel

EL

retinere bonum alienum zzvite ejus domino

.

.

quandoquidem is eft male contentus circa va-

! fiflh

lorem bóni , fed folüm ob modwm occultum

illud accipiendi.

Sic illi , qui occulté acce-

perunt aliquid parentibus , cogna5, amicis ,

jl

qart

obtimorem veriti illa petere , prefumentes

P rg-

b«

N

tv

238 De'.C?1:0. Decalogi Pracepto Puntl, x.

probabiliter , & quafi certó ipfos , non invitos

! Watifo

fore , circa fubítantiam rei, quandó hoc refci

| :upon's

duti fie

rent (nam bona illa aliàs liberaliter darent)

dptione

fed folüm circa modum hancce rem accipiendi,

malé contentos futuros ,tales inquam , poffunt

t pecca

excufarià peccato mortali , & à reftitutione,

t vig

4'09.8. [

Navar. cap. 1], n. 138. Lef. lib, 2, cap. aa num,

47. Hoctamen reprehenfione dignum eft , ob

T

llata co

periculum Ícilicet furtí,

À

|lti hon

2, Quando íumma viginti folidorum eft

ablata bomtnibus valde opulentis, nam ratione

du h

magnarum divitiarum , non facilé notabile pa-

tcedete

OPW 1nt

tiuncur dampum , nec privantur alíquá utili-

i adc

tate notabili : undé Sazcb. ix opere qmoral, lib,

g, €. 10. 7. $. CÀ Bon. defurto dü:. 2,q.8. p. 1 9.7.

AH ;

extenduntiftam (ummam fufficientem peccato

mortali , ad coronatum, €9 4zamv:is hoc vi-

Re[p, N

deatur parum , refpe&u per(onz valdé divitiss

tamen defe eít materia fufficiens ad peccatum

mortale, (ive ad furtum mortale conftituen-

Fm Á

lr

dum , coronato enim poffet dives folvere fer-

vum, nuntium, artificem, &c. quod in no-

Val

D

tabilem utilitatem redundat. -

&í

3. Quandó (umra viginti folidorum fuit

ablata faeceffiveé per parva furta venialia, acper

Quis

QUam

longum temporis intervallum , v.g. per fpatiü

QUovy

aliquot annorum, nam confideratisomnibus ,

X mj

fumma eft fufficiens ad fartum mortale , quod

deífe caufat damnum notabile, privátque no-

W.

.

L

tabili commodo

iHLerim tamen , fumma

p

vigin-

P t

De Färta.

139

on iv

viginti folidorum fucceffivé , ac per longum

) hocrd

temporis intervallum ablata non íta nocet,

ter du

vclutí ficíffec ablata unáà. vice, nullaque inter-

Iüptione temporis. quaré ut hoc modo confti-

Vaccpit

tuat peccatum mortale , debet excedere fum-

um g

refhtuti

mam .viginti folidorum, .Leff. lib. 2, c. 12.

dub.8. 4. 46.

Mp. m

unel

4. Quandó fumma viginti folidorum fuít

ablata communitari , in quáquivis in particu-

olidorist

lati non patitur ,nifileve damnum ; utergore-

fpe&u hujus conftituat furtum mortale, debet

nam n

excedere íummam viginti folidorum, Sazcb. in

tocdi

:aliquiunï-

epere morali lib,7. c. 21.2.17, illam extendit. et«

iam ad coronatum.

1 mm!.fi

uq,s,/.läv?

Quor modis furtum. fumme -vm.ia.lz':',

redditur mortalis?

r

penptc

ais oc

.

Rcþ. Specialz'ier—qmtuor

»

1 Ratione affe-

g

Uus atiualis farandi , etiam u(que ad notabi-

] ptccit

conut

lem fummam , fi occafio fe offerret. nam ma-

litia merralis intentionis , influitin omnia par-

[oieee

và furta ex fua natura venialia, 7e/et. Jib, j.

;uad p

c' 160 72.4.

2, Quandó per plura parva furta venialía

jorr

'

quis pervenit ad f&mmam notabilem , uam

Yal

quamvis non fuerit peccatum nifi venialiter ia

p r

quovis parvo furto, ratione fcilicet patvitatis ,

'Omnlbw

ac mille peccata venialia non poffint efficere

2101

qu'A

unum mortale; tamen detentio fümmz ablate

A?

futoà

perparvaejufmodifurta , co/eciive fumpta ,

ailcrt

D

[L-

240 Der.t8 to, Decal. Precepto. Puntt.t,

IÀ

affert damnum notabile; quod eftfufficiens ad

7

conftituendum peccatum mortale , adeóque

detentio füumma: norabilis , non veró ablatio

fummarum venialium caufat peccatum morta-

le, Sanch, in fnmma lib.7. c. 21,n.3. Sic illi, qui

Rc(p

vendunt aliqua injufto pondere, vel menfurá ,

fg.n:gm

poftquam defraudatio ad magnam pervenerit

ldeto

(ummarm , peccant morcaliter,

ORU [

3. Quandó quis patitur , ob furtum veni-

alis fummz , notabile damnum , ratione ali-

?robabi

cujus circum[fantie parvo furto annexa , ut eft,

n

v;g. furarifübulam alícui futori , qui propte-

trum

reà cogitur feriari , familià neceffitatem patien-

te. Zolez, loc. cit.

$i tamen feratut , feu decernatur excommu-

nicaso contra €os , qui commiferunt furtum,

M

id debet intelligi , de damzo notabili confidera-

lr

to in fe ipfo , & in rationefurti , non veró in ra-

t

tíone alicujus circum(tantiz , quz noneftde

füm d

naturá feu ratione furti. Sa. v. furtum n2

RUCA C

4. Quandó quis aufert fimmam venialem

RTE

illi , cui jam detinet fnmmmar notabilem , nam

telui

malitia mortalis detentionis notabilis , (1 com-

riouis cfï

municat per voluntatem explicitam , five im-

nf

pliciram , quam quis furando fummam veni-

N

alem habet retinendi fammam notabilem , om-

It pi

nibus parvis fuitis fubíequentibus , quz fem:

tionis

peraggravanturin ejutmodi injuftà detentio-

Wccay

ne. Sancb, loe cit.,7 Benac. dp furte d. a, quafh-

?g,

$. p. A. 9. 3.

Ef-

J

De Furto,

241

Mi

kfia peccatum. — mortale. furari. fum-

Rn

mnmam venialem alicti , a quodguas fcit

at

fuiffe jam ablatam. [ummam

tà a

zotábiler 2

1tf gt

ic il (

Refþondcr Molina cum Lef, lib »., cap. 12, m,

henti

33. negatrvé. nam parvum : iftad furtüm nullam

habet connexionem cum damno notabili fur-

P€IVCR!L

torum pracedentiti, quamuvis ahquxcum Vafq.

ttum v?

probabiliter afT&:ruermt coüttrarium;

Patione

exz t

Qando plures fura:z funt unam fum-

qlll PWW

mam uotalilem , quivis tamen per paruum

[cmpallcf'

furtum x peccavertntue onimes

seortalter ?

eycon.

v fonut

Refg, 1:]72* dzþmgumdum t. Si qüivis in par-

Í COB( i

ticulari confpiravu cum rehqms voluntaté

; veoit

Plena & intentione commitrendi hocce fur-

, nond

tüm , peccavit mortaliter , nam cooperarus eft

eH1cac1teï ad darhnum notabilej per fuam con-

TULI

7 WM

fplrauonem cüm réliquis, obligátürque ad

IM !

reftitutionem infolidum ratione füz coopera-

tionis efficacis, Sazchb. Joc.cit. , 19. vide Dian,

is,l

irati,3, mzfc. reþ/ 42.p.2,

T

man "

2, Siquivis fuum parvum commifit furtum

bllfmio*

in partlculan 1b(quc con(plratzone&mten-

nx

tionis unione cum reliquis , talis i inquam non

peccavit nifi venialiter , eó quod non coope-

] dercn

Pars ,

D«

rTatus

m

f;ï'

p

N

242 De 7 €8 10. Decal, Pracepte, P;mfï. ie

ratus fuerit efficaciter ad damnum totale, quas

ii

1& adreítitutioné. nonobligatur nifi pro quan-

j

titate valoris fui furti, Lef. Hb.2.cap.1n,

dub.9,n.52*

j

$i obtineretur excommunicátt0 prö rÉs

(et; nüi

paratione damni notabilis can[atu per pare

vafarta,quinon re[Htueret , forctne

hii

excommÁmmunicatus ?

Refpondent aliqui , veluti afg, Petrus Na«

M

arr.cttim Sanch. loc. cit.u, 29, negative s pofito

fünt :

quód parvum furtum commiffum fuetit , fine

alem;

cooperatiorie ad damnumi notabile. nam pec-

m ;

catum veniale non eft materia (ufficiens ad

Àij

excomihunicationem. Álij , utSuarez,Sa)ïr,.

Mflmy

Rebell. apud Bonac.loc, cit, p, 2. n.6, dicuntte-

i e[f

neri prorata , quantum fcilicet alteri damnifi-

dbi

cavit , iterum reftituere

*

$

& fi fuperior illud

i

W

preciperetfüb cenfurà ad reparandum dam-

num notabile proximi , caufatum per parvá

furta, ac aliquis nollet reparare ejufmodi dam-

num, talem incurrere cenfuram , non rationé

furti venialis, fed ratione mandati fuperioris ,

qui pro f/ze zotabili , velutieft damnum proxi-

mi , poteft in materiá levi obligare ad

pecone mortale,

a& o*

Ejnä

[

—

bt

De Furto.

245

lt

;

|proqut

Ejnä aéceffarium exprimere in 'C'anþ

J

Jiexe valorem , €8 qualitatem rei

Vipi

ablata 2 '

&ef). Affirmativé : Àd difcernendum fcili«

il p

Cet; num fit peccatum niortale , an veniale,

] prpm

Sufficerétoe diceve , Abffuli

faräfm

]kmmäm :

Bobabilenm ?2

; D

f(äfþ.- aiïquicilm Fafz, probabiliter id affe-

tünt: ia cüm cercum fit fummam effe mor-

ii

(

h

ii

ialeim ; illud ]Mazgif, €9 Minnus, nonmutat fpe-

11 t

e,Dit h

ciérm ; fed foliim ággtavat.

ufü«lm

)

Alijtamen probabiliüs tenent contrarium ,

T

àffirmafités quantitatem furti , effe conditio-

(, du

üem e(fentialem ex parte obje&ti, hoc eft , reí

s

ablat , ad actum individualem furti , ac

per confequens exprimendam in

hp r 1'

n d

Confeffione, F/iuc. Bonac.

Gamacb.

pl

f

nott ïä(l'i

i mpcric:;

j

x

QU

ligafc :

GOANSS

& sX

h)

asE R9

PUN-

n

as

"-

T

t

M

:44 De 7,Cj10. D;cal. fræceþta. P?hïï. LP

D

ETO

d EETHIHIEH UE HHH o

(CUtIO

'PVuNCTuM,II.

d

De Reftitutione.

Nulláne po[fdes bona aliena , qua inju-

h,

ffà detineas , ab[que omni cau[a ranit-

eu]ucm |

gabili ,babens commoditatem illa rt-

'

ïinju&&

,

E;

fituendi ?

] ltepata

li Blj

Quale eff peccatum . detinere bona

u

Aliena injufte ?

R

Efp. Effe peccatum furti, Nam injufta de-

tentio non cauíat minus damnum Proxi-

r

mo , quàm injufta acceptio , dum fcilicet deti-

pm Mi r

netur bonum aliquod invito ejus domino,

l Ran

Quod furtum eft mortale , aut veniale , pro

quüi

quantitate fummza detentz,

visid

pe

Qui detiuet. injufló bonum alterius

xinil

éffne in continuo. flatu peccats

tedia

mortali?

|, effe;]

2

Refp., Affirmative : Pofito quód habeat com-

moditatem illud reftituendi , nam contínuó, &

accep

üínts

abíque ullà ceffatione damnificat proximo ;

etiam dum dormit ; non quód runc formaliter

quam

iS, i

pe;;et, cümnon habeat ufum ration

efe jvé

",

n

ii

De Reffitutioue,

24j

effetliu? ,ideft , quód effe&us (uz injufta de-

ub

tentionis perfeveret durante fomno, veluti

executio malz alicujus voluntatis, Zef, /b, 2.

CAp, X2, dub. 5,2.11,

l

-Quid eff Reflitutio

u

Kefp, Effe actum juftitie commutativs ,

ili "ii

perquem redditur alteri cwem egualitate , quod

ttmili

ipfiinjufté fuerar acceptum , vel detentum: vel

ipfi reparatur damnum , quod paffus eft, Pez,

JNav, Fdliuc, Bonac. S.Tbom, 1244 62.4T0,2.

"1]

(,2133 de causá tenetur quis 4:1 7t-

Jf'itutionem ?

; in)üü'"ï'

yn p

| Refp, Caufam iftam ex zribus fpecialiter ca-

(

pitibus oxiri.

ilicet alí-

p

x Ratponerei accepta : eà quàd fc

odl

quid detineatur,quod fpe&at ad alterüi , quam-

yisillud acceptumfit , vel detineatur abíque

peccato : E, G,fiquisafportavir pallium pro-

"

ximi fui, putans effe fuum, vel poffideat h-

mti

reditatem bonáfide ,

quam deindé cognofcir.

eífe alterius,

ub

2 Ratine inju[la acceptionis: eó quód injuffe

accepta fuerint bona proximi per furtum ,

gt

ufuram , rapinam, eut fimilem modum ,

; rox'iï

quamvisaliquis non habeat amplius illa bona,,

jrm

in

Q 3

ignfs ! i

,f:fn

246 De 3. € 10. Decal. Pracepto, fæk&,;;?

in quibus damnificavit proximum , fed folumsg

B

l

modoó cooperatus fuerit, ad injuftam accepti-

;:11170.

Dio

onem illorum , quivistalis verfatur in ftatu

peccad mortalis. Fzle. de reffit, €.30.247.

L null

3. Ratione damni illati :id eft, ob damtium

afitot

procuratum proximo , quamvis nullum indé

qumyi

emolumentum fivefru&um confecutus fit is

wblis,

qui damnum intulit , e. g. fuccidere arbores ,

fitT h

interimere animalia , &c, Nam t'a'liSCf:nfetut

Raavi

effe detentor bonorum ptoximi , qui detredtat

Qet ,

ipli reparare damnumà fe inju(t procurarum,

tentia 1

mlpala

füitco

Quaenam culpa eff neceffaria , [eu come

livio,

muttí debet , ut. quis obligetur ad. vefhitue

pnonem damnie

^

t o

Cenfeyr

E

Ll

Kefp, Oportere

. fupponere dwar cwipt

zcuegh'g,

fpecies.

Wi a

1. Dicitur 7 beologica ; que veleft peccarum

u

mortale , yel veniale.

n()h:e'ne1

z. Vocatur /zridíca : & eftomitlio diligen-

fünjj

tixrequifitz ad impediendum damnum ali-

lii

quod qüæïrlï fit magna , omitrens diligentiam,

fliti

qua communiter, & vulgó adhiberi folet in

ptoye

eju(modi a&ionibus , appellatur ca/pa /ata: 5i

lob

fic. Mediecris , omittens diligentiam , quam

Tétqu

homines prudentes ac diligentiores confueve-

(litue

runt impendere , dicitur cuipa fevis : $i fit om-

dame

z120levis , omittens diligentiam illam , quam

t&[Eda;

pi adhi-

Nonfe

homines prudentiffimi ac diligentiffi

— bent,

M

38

m

i

De Rxefitutia;ze.

247

9

:d folume

bent, fominatur cw/pa Jeviffma. Hoc fup-

j acccpn-

ofíto.

?

ucitig

- Dico 1.

U.'Ei nullum eft peccatum , five cul-

a ,cüm

AU

pa, nullaeft obligatio reftituendi. Qui

e

etiam culpam

e.

ydinit

reftitutio fit poena, fupponit

ilui

quamvis enim intervenerit culpa juriZ;ca no-

mus i

tabilis , id eft , cspa /ata , fi tamen ipía non

X

fait T beologice mortalis , hoc eft, fi quis non

li

peccavit mortaliter , non tenetur ad reftitutio-

u det

*

nem , utfiquis egrediens cubile , exinadver-

i'[Qi;flfäiüE

tentia relinquat januam apertam , quod eft

culpalata,üne tamen peccato ;undé pofteà

fuitconfecurum furrum, — Nam ejufmodi ob-

T

| rí

F

livio, cenfetur cafus fortuitus, diþ pecca-

tum mortale íntervenerit , uti przíumirut, &

cenfetur effe cale , quando damnum eft grave ,

Y

acDegligentía notabilis; ejufmodi damnificans:

tenetur ad reftitutionem,

fi veniale,

«

j

Dico ». Ubinoneft peccatum ni

(

.ftF

T* ;'M.

k c€

titutionem ; veluti affe-

nontenetur quís ad

j dl

runt Sy!v. Fi. Laym. cit. Petr. INavar.€9 Sotus

eyYa^t

ks.;O re-

Lef. lib . c, 9. dub. 6. 2. 26. Nam obli

^

minul

ftituendi damnum, in materià

gmvi ,hon Pütä&

ijge"

^

pec

3

a

ro,quan

R OOW

u utu

;

idem

t

provcnite,niü àgt:

tdg

[4

d

tavi

W

t

ate materiz ,fo-

j

M li

ifta obligatio depenc:

*

C

rétque valdé durum , ot

?

E.

i

-

are aliquem ad re-

j4lf y

íftituendum. decem millia coronatorum , pro

; con

damno caufato per culpam venialem: adeö(äuc

tale damnum cenfetur caíus fortuitus , qui ab

gm,q

Jj

omnieximitur reftituzione , quia excedit dili-

Álimi

k

Q 4

enam

248 Dej.€4 16, Decal, Pracepto. Puntt, 1.

gentmm ardmarmm Sunttamen ahqux Authoe ,Qllll

res,qui fuftinent contrarium.

Dico 3. ls qui obligatur ex fuo mwzeuku

efficio impedire damnum , ac illud non 1mped1r,

M

nonteneturreftituere mfi ex culpa latá

nam

diq

nuilus obhgaturm fuáarte , & officio adhibe-

tit dili

o

re majorem dili

o

entiam, quam foleantadhibe-

tiüíde

re alij ejuídem Profeüioms. Lef. loc, cit,

Tünt

dub. TIS$Is

Dd ,

ahqua

Is, qui faciendo actionem malam cauþ;-

dilioe

o

u per.- accidens damnum notabile , tene-

trne ad illius rqäzmtzonem?

folia

prud

Refp. Negatz"aa : Poito quód damnum noa

[ Pü.

fueutpxævdum feu praco

2guicum , nam tunc

5

cedit

cenfetur accidifTz forcuitó $ nec ahqms pro tali

Excedit enim di-

dnti

damno re(pondele pore&

f

ligentiam ordinariam hominuin, Et quamvís

levns aliqua negl igentia círca illius prævmo-

nemintervenerit , ficamen illa non fit nifi veni-

&l

l

alis, non obhgablt adreftitutionem damni füb

f

peccato mortali. S/c z , qui intrat domum ali-

IN

quam ad comm:trendum adulterium, & accen-

culp

dendocandelam, fortuitó fcintillam proijcit in

proximum le&um , ubi forté fortuna pulvis

p

tormentatius pofitus erat; talique modo ledtus

conflagrat , nón tenetur ad reftitutionem ledi

pla

-

fub peccato mortali, Nam damnum eft

cu/p,

ga[uale'Banac.dl/þ IO 7. Io P 3'720 IX.

Qu

de reffit.in gencr &

J,Sue-

.T

249

d

Be Reflitütine,

*

.quiAuthc

Siuenam negligemz')' eff auece[fa

ia d

boc , ut quis obligetur ad. veffrtu-

i,

tonem ?

Onim l

ld i

Refp. Neghigentiam martalem , uti diíctum

ii

eft : quzin hoc coníiftit, ut quis Ícienter omite

cio

j

'

tat diligentiam ordinariam , quam homines

ADCA

|

l

";

ejufdem profeffionis communiter confueve-

: lii

rant adhibere adimpediendum eju(modi dam-

num , & vocatur czipa lata. — Quocirca levts

ln d

aliqua ,ac venialis negligentia , quz eft omiffio

diligentiz requifitz ad arcendum damnuin , ac

hib

folüm talis,quam adhiberent. diligentes , ac

m

prudentes , ejufdem profeffionis , vocatürque

at

culpa levis , eximit à reftitutione, nam ipfa ex-

,af

cedit capacitatem ordinaríam plebis , taléque

damnum attribuitur caíui fortuito,

Fihuc.

s

direnn:

iract, 32« CAp. 1 q- G. €27.

lr qui

Ij P[æVf,.

Rem in exemplo declaro ?

lfltniüvï

"Aliquis cum advertentià relinquit interdia

fenefttam domus apertam , dein in abfentià ip-

T

jort

fius , fur perillamintrat ; acfuratur; dicitur

n, &i

eulpa levis.

"Alius relinquit janam apertam , & eft cul-

j pfOlïii

l

4 lata.

tunip

gl

Alter fert candelam: accenfam in horreum

|

plenüm ftramine , & frugibus : & vocatur

ioncmf«

TU

eulpalevie. — Si ferat. torrem accenfum , erit

*'71,"'

g;ullm lata.

Q5

Qu

'QH

a

.

24j0 De7. €8 10, Dec, Pracepto, Puntha,

Quenam perfona obligantur ad?q/lj-

D

xdum

tutiouen damni 2-

;qui p

Refp, Authores recenfere novem complici,

ttdzco

um , ac cooperatorum fpecies , qui omnes cum

executore damni obligantur , ad reftitutionem

lab

infolidum ,unusintotum pro vario illorum

tdous

i,

otdine , ac pro:*edendi methodo ; nam con-

"n

&5iài

" Mi

cutrerunt ad dat

umþer fuam cooperatio-

Itür , d

:em, fine qua damnum nonaccidiffet. . FZige,

£7,22.€.3. . 46, , Hiz cooperatorum chcieg

lendenc

ü

| fonticu

his ver(ibus cpmgïehcnduntur,

SUA

f;z/]ïav,Cänäjilimn, Confen[us , Palpo , Recur[us ,

um, ;

Participans , Mautus , non. Obflans , nm

Inpedi

AManife[tans.

1

, ]

'

liquod pracipit, Nöc

Md

!l

1 fa[fo: Quifactuma

inftigat alium ad illius. execationem.

ttifii

3

L 3

Confilium. : Quiillud confalit. effica-

| QO f

citer, precatut, exhortatur , inftruit, ac docet;

&lm

r

quonammodo rem quis aggredi debeat.

3. Confen[us : Quiconfentit, ut. commit-

tatur , quivé per fuum cohfenfum caufafuit, ut

Nj

perpetraretur.

eUam

- 4- Palpo: Qui per fraudulenta ac adulato-

ria verba induxit alium effelivé ad illias. per-

4

petmtiozzem.

h

$. Recur[us : Qai per adhefionem , & com-

| tor

ver(il

munionem recepit delinquentes , velillorum

predam , & talis vocatur receptor fivecee

90

lator,

| hi

6. Par-

"

W.&:Zp |

De Reffitutionr.

2fr

4, Participaus : Qui phyficé. adjuvit

per

:d*rgþ;'-

modum complicis ad damnum inferendum ,

conpi

