fampfit medicinam , vel quia ipfe maritus in-

«

fe&tuseft turpi aliquo morbo acquifito per ni»

ln

mios fuos exceffus , &c, quia obligatio redden-

Veten

di debitam | intelligitar fecandum ordinem

diftra«

naturz , & charitaris , dummodó hoc fit fine

Catt

ruina fubje&i, Banac. 4 4. p. 1. s. cit, C fed

Àj

Quod fiob juftam ejufmodi denegationem ca-

4d

deret maritus in periculum incontinentiz ; fuz

culpz id imputet, non veró denegationi, nam

fuperfunt adhuc alia remedia , tum cor-

POI a*

(

d

k

J

173

De del:ito.muma Corjupgum.

d-

.uando

poraliä ,tum Ípiritualia convenientia calib

ptaf-

tui ad (edandam concupifcentiam , qua i tali

fecite

neceffitate tenetur adhibere, Sa, ver£, debitum

Mi

unm.X5.

3, Si maritus vellet abuti mortaliter actu

Yi

conjugali,v.g.fi timeret ne nimium liberis gta-

varetur , ac proptereà commítteret aliquem

abufum in confummatione matrimonij, hive

m Ut

dein id fierer ad impediendam generationem ;

: paziau;

iote

fivein quzrendis voluptatibus indiícretis, quo

ad uíum facramenti contra honeftatem ordi-

POHW l

nariam , & pudicitiam conjagalem , nam uxer

i t

confentiendo cooperarerur ipfius peccano.vide

. F)Ml'l

Sauch,de matrim,l, 9. difp. G. oum, 16

piont

untjl

Uxor potéfine reddere. debitum marit;i

naffi. j

exigenti Jud ia die commusnionis ?

ip

Refp.. AMffirmativé , ive dein id fiat ante, vel

'eccnïüi

poft peractam communionem , nam facit hac

inrea&um juftitiz , dum reddir alteri quod ei

rb[i ) qu'i

yitu

eft d .,^itum , nempé ufam fui corporis. poteft

p

tamen uxor maritum monere hac de re ob re-

verentiamtanti Sacramenti , & ad evitandas

T

ordit

diftra&iones fpiritus,quas ejufmodi voluptates

x f :

carnales quamvis licitz fecum afferunt.Si enim

Ti

Apoftolus confulit conjugatis, ut fe abflineant

y f

advacandum orationi,quantó magis ad reci-

yit

pienduni Corpus Chrifti 7

,00i1 d

um

j

Po[-

17 4 De 4. Decalogi Pracepto. Pug&, 4.

l

Pofihsine Conjugatà. abflinere matrimt- iaaemi

nio, ue nimium liberis graventur

| Wiefl

imor

ORefp. Affrmativ? : nam defiderium nullos

5 (

habendi lhberos , vel abftinentia matrimonij

pro hoc fine , res non eft illicita , dummodo

petic

u

VaL

hoc fiat

s

N

100f

1 Exwmotivorationabili :eó quod v.g, non

habeantíufücientiabona , ad illorum nutri-

ittgli

mentum & fuftentationem , prout ftatus, &

,Qm!ä'z

conditio ipforum requireret.

2, Ut abf omne periculum inconti-

nentiz.

Kefp

DW

lt

- $, Uthocfiat per confenfum mutuum con-

m

jugatorum. nam unus fine altero hác de causá

d

nequiret dencgare debitum (ine gravi. peccato,

Sanchb. Reginald, Coninch, Navar.c,6.2.33.

ummfl

m

Taiius inhonefli imter Conjugatos

ff untne liciti?

m

ii

Rejþ. Cune

diflinilione ; 1. Si ejufmodi . ta-

u

[

&us fiant cum intentione confummandi matri-

monium , omnino (unt liciti.

2. Sifiant abíque iflà intentione, & cum

Rfj

animo folius voluptatis , peccatur venialitet,

Qued

nam voluptas ifta non centetut effe finis hone-

(W!?«l

ftus humanarum actionum. Confe(farius ta-

Tetur

men non multum laboret in ejufmodi tadtuum

$5

examinatione , quandoquidemilli non funtnifi

Certi

Wnc

veniales,finon przvideat latete in ipfis aliquid

mortale, Nec ego de hiíce tactibus aliquam

lgt

1nene

v Á-

p — 'n-ä-

-

h

De debito mutao C. anjugum.,

17

üfilil

mentionem feciflem nifi hoc pro fequenti cafu,

"n

lav

ijiCA4

quie&o

vatü digniffimus, ac valdé frequens*

? nl

& mortalis,fuiffet neceífarium.

3. $i, ejufmodi tactus committantur. cum

ttimti

j

periculo probabili , & previfo pollutionis, eric

peccatum mortale, nam ejufmodi impuríras

p M

I

non magís e(t permiffa in matrimqnio, quàm

T fuutt

in coelibatu,.

fs.l

Qualémnam invebit malitiam pollutia

enter conjugAtos ?

jnor:

Refp, Pollutionem inter conjugatos , dicere

malitiam adulterij expl

!iCcan

A& AA

dam in confeffione,

uufïï a

nam eftfrangere fidem mutuó, ac reciprocé

TT

datam , quà fe uterque obftrinxit fervandi fu-

um corpus alteri cafté Sazc/, difp. 18,2.4.1.9.

43

Uxor cognofcens invaliditatem fui ma-

'ugnw

trimonij ob zz[i:jmod impedimentum. dirimens , ia

quo Summus Pontifexc difpeu[are poffit , debetne

fmod t

Jieo marito eam male tra&taturo denega-

li

r£ debitum ?

Refp, Affirmativé : Siipía fitcerta , quicuh-

TT

que deinde rigores , (candala, infortunia , indé

æmm

fequantur. nam fii»fa illud redderet , meecha-

jnis h

retur, Quod (i maritus fit ita tetricus , & bilo-

faciu?

fus , ut ipfa cimeat illum de hoc impedimento

j

certiorem reddere , vel ei debitum denegare ,

um

tunc fi non poteft recurfum haberead Sumum

[j if

nimiz

Poatiüccm » Ycl ratione paupertatis , aut

j

diftan-

n

F4

176 . De4. Decälogi Præc/'epto. Pun&t, 4.

| 4

diftantiz civitatis Romanz, quo nequeat

"

mittere fine manifefto incontinentiz periculo ,

ob lengum temporis intervallum quodin hác

difpenfatione obtinenda intercurreret , petat

difpenfationem ( fero con[cientie tantum )

l

fiimpedimentum eft occultum ab Epifcopo ,

Ir

hácextremá neceffitate. difpenfandi fa»

lj

qui in

cultatem

haber , ut erudité probat Sancb. z24-

l,

trim. lib. 2. difp. 40. tota, Ex quia. tale matrí-

monium nunquam fuit legitimum , ad íllud re-

validandum , ipsámque copulam reddendam

licitam, uxor primá vice quà copulam cum

(uo marito habebir , ipfum cognofcet affe&w

maritali , hoc eft , ipfum acceptet bic & uunc

ro [uo marito, per novum confenfqm H s ipfi

hác intentione reddat debitum , quod .

fufficit in tali neceffitate, w* docent

Nlim

Sanch, Rodriquez., Coninch.

l

Filiuc, Bonac.

li

L d

7

.

AT

XK 0

-&w» V

ls 3

A

R g

N

"

;'ü' A.

?—ä

l

C

rj

^

H

G[

n a

Q'J,..,n

m

p

A d

*h

I

LA

—

-

efp.

EC

E

URU

d P

In

Sudpa

i

'De Szp?;äzä.' j

777

mqucat

ticilo,

t tttetetaentetututdoe

dini

n

Iu 3 Præ;:cptum.

n

I.

De Superbia,

Ícopt

II

De Odio €$ Invidia,

adi

IIf.

De ia , injurüjs , tmprecatianibns ,

( t

querelis.

lemtto

IV,

De bomicidijs: voluntarijs &

ilodte

libus,

cafntas

n

l

hm d

T

, gm-'

x PuNcr.uM L

E igl.!

l

i De Superbia."

m - Nunquam fuiffi fuperbus. pmf;mmdn

e ie :pfa , contemmntndo reliquos, am-

biendo wanam gloriam , vel deftde-

randa- bonorem mundanuum?

Quid eff. Superbia ?

Efp, Effe amorem i

:

nordínatum füz ptq-;

R

prie exccl'lentiæ.

Quarà vocas inordinatum :

Refp. Hoc ideó fieri , quia fuperbus zftimat

pluris illud , quod in ipfoeft, quàm fit xftima-

- bileà parterei,

Pars I[,

M

Qu

l

i78

De $, Decal, Pracepto. Pukf?. ï.

h

.Quet modis eff fal[a ac. decepioria affi-

matio , qnam [uperbus de [ua. habet

| ;v'fCä

excellentia?

iet

Refp.. Tribus fpecialiter : 1. Dum cogitat fe

10

ä

niad

bonum aliquod habere , quod nullo modo ha«

bet; v. g. f fuPCIbiat de dO&tinä, cüm tamen

;! ln el

fit ftolidus , ac infipiens.

Wt

2, Quandó exiftimat ín bono; quod poffi-

t fupe

det, re(idere aliquam excellentiam, qua tamen

ETg

sninimé in illo reperitur , ut eft , v. g-fuperbire;

Ailo

Wu-

eó quod benà ludat pilà , credendo ibidem

exiltere magnam perfe&tionem.

huti (

;. Dum fibi imaginatur fe poffidere bonum

aliquod ingradu ita eminenti , ut aliorum bo-

!

na non mereantur illi comparari , undé confee

quitur prafumptio & arrogantia: uti eft; v.g.

credere merita , profapiam , nobilitatem , do-

M

&rinam , & perfectiones aliorum nihïil' effe in

di:,l,j

comparatione fuarum.

fl

taq'.Tol

4 d

Quale peccatum of Superbia?

'vak'mw

Refp. Cum diffmtlionez , Superbia complee

W

i4,per quam aliquis fe fubmittere detre&tat

Deo , & ipius fan&is legibus; qualis eft fupere

bia illa deteftabilis Demonum , achominumá

Deo dereli&torum ; eft peccatum mortale ac

'mnum de feptem peccatís capitalibus; hoc ta«

men peccatum rariffime invenitur in confefli-

enibus ordinarijs. Le/f, ljb, 44 €,4.dnb. 9063

n

p

——

.De Szþefäidg

179

À. Supäräia incompleta , per quam quís plu-

tis fe eftimat, quàm oporteat ; vel nimis benà

de fe opinatur , aut cogitat reliquos nibil effe

gt [

Ín comparatione fui , vel credit fe habere plures

odl

perfe&iones , aut merita , quàm reipsá habeat s

m o

non eft nifi peccatum veniale. nam maliítia,

qua reperitur in ornnibusiftis parvis inordina-

d pd

tis faperbijs, non eft rotabilis IVavar. c, 25. z

W

6:Toler, lib, 8, c. 4, . 2. 88 3. de ,Peccat, Mortal,

'uPerbiie;

Nihilominus fuperbia ifta ; quamvis venialis ;

oibilt

veluti radix plurimorum inalorum omni co«

hatü devitari debet,

re bt

o

Superbia venialis þntæfüw freri

1d€conlä

mortalis?

(el

m

: Rej;. Aüïrmnii*vä: & þæcz'nfitær duobus mos

hil

His ,1. Si fuit caufa committendi peccatum

mortale, nam u fic , et occafio proxima pec«

&ati. Tolet; loc; cit,

7

$, Si indé fequeretur äii-qui's contetnptus ,

vel injuria notabilis proximo , ratione fcilicet

i WW

peffimi effe&us , quam producerer,

T

Leff, lot; city |

T

n

rP

AE

j

3

vijfie

n ^

6.9."-:2

M.2

PUN-

":

:

189

De5. Deca?agi Pracepto Puxdl. 1.

&Ts

o HITHIMIMEE

WPLINCTU./.M II.

i

3

Atitlh

De Odio & Invidià.

|

g

ii

Nunquam odio vtl invidi4 ajää?u; f;,;f.

r

etd

ff* conira proximum tuum une ex. (e-

i

!hfi

uentibus modis?

t. Defiderando eialiquod malum ,

h

2. Latando de malo, quod ei accidiz,

$. driflaudo de ipfius pr

|

UOda

q/þero n .reäm"

iptat

f'ccef] .

Bectat

&

ütel

Quid efl 0dium

Opz

ifen

ia

Efp. Etfe ali&:nationem , & averfionem vo-

H

R

lx ( l

luntatís circa rem aliquam , quam malam

t.ru'lli'ha

e(fe exiftimat, nam voluntas nihil poteft odilfc,

U.

nifi e reprafentetur fub fpecie mali.

&nitig

levis

Jn quo confiflit malitia odij contra

Q

proximum P

Qüente

illa

Refp. In hoc:quod voluntas depraväta ac-

Titof,

cipiat pro objecto mali fuz averfionis , proxi-

1 [

mum , quem tamen Deus precepit homini

amarce íicut fe ipfum,

lfid

Wer(ïon

S

l p

ia

De Odio & Inwidia,

18r

Bi proximnus [f malus, c vitiofas

debetze amari?

Refp. INegative: 7212490dio babut : Píal, vv;

interim ramen oportet , u:

obje&umhujus odij

fit vitium proximi , non vero ipfrus pevíona ,

amando fcilicet ipfum ut hominem , & eum

uf

odiendo ut peccatorem,

uf

Quotnams [uns [pecies odij , & quale ilud

eff peccatum i

1

Refp. Effednas : 1.et, odium abominationzs,

j n

quod confiftit in alienarione , & averíione vo«

luntatis erga proximum, qua fi (it magna , erit

peceatum mortale, F/izc. trait. 28 c. 9. 2, 167.

uteft, v.g. dicere de fuo inimico

; fenullumipfi

optare malum , interim tamen nec ipfi loqui ,

necaudire poffe, nam ejufnodi remorfus funt

jonem i

indicia notabilis alicujus averfionis , quz de-

firuitcharitatem debitam :cüm im poffibile fit ,

x[c[t Oälk

amorem ejufmodi fecum compati poffe dedi-

gnationem ejufmodi,

Qaód fi avet(io fuerit

levis, at eít , v. g. fentire aliquam commotio-

u

nenm ,dum quis fuo inimicoloquicur , vel lo-

quentem audit, ob injuriam ab ipfo acceptam 3

illa folummodo erit venialis,

vel certé pecca-

vt

aminofa non erit, Bozac, dif. s.

. 4 p.HItAn.6.

2. Eft , odium zzimicitie, quod coníittit ín

; 9

defiderio mali fuo proximo , proveniens ex

averfione,& difplicentia perfong ipfius, quód-

Ye , proprié loquendo, potiuseft efe&tus odij,

quàm

182 Des, Decalogs Pracepto, leü.*ï.*

q&:lim odium ipfum przcisé éonfiderzcum j éft-

h

l

[

.

que moitale , aut veniale, pro guali;a;e malí

defiderati, Filiue, loc,cit.

Effn

B oprobibitem gaudere de malo at-

M

zevins , vel de bouo ipfius contriffari ?

1 -?4,621

ntlione : y. Sihocfiat ob mo-

ial

Refp, Cum difs

tivum averfionis & di(pïiceäzciæ ipfiu

s perfona,

m

effe prohibitum, nam ejuímodi gaudium, &

quamv

triftitia eft contraría chatitati , cüm non pofiit

It

prove

nire nifi ab odio interiori.

lat

2.

Si hoc fiat ex motivo honefto exempto

lu

ab averfione , dico nullo modo cffe prohi

bità,

Qitu

ut eft , v. g. defiderare

mortem alicui latroni ;

Qne,i

libera : ægricudi-

ut commércía indé reddantur

ptty

(

nem alicui vitiofo homini, ut indé convertatur,

velcontriftari quiarabula quifpiam , eftefte-

Ó

é&us prator , quim

ale fit cra&taturus populum.

p

dia , five triftitiz: accipiunt

nam ejufmodï gau

in m

fuam malitiam , vel

bonitatem ab obje&o , ícu

meþm

?

L

quia non.in-.-

motivo, quod pro cunc habetur

Yis P[(

tenditur malum prox

imi , quatenus malum,

üm,(

fed quatenusbonum e

ft , nam non defideratut

Mm;

homicidium

gnors latronís , quatenus pracise

€g0 l

eft , fed quatenus ejufmodi mors eft , cau-

Tif

. fatür quiétem publicam. Borat,

habea

de odio proximin,7.

p

mogj

fffult;

eiiiseetife

MFam

lo

Ef

at

f

ü

'

De Odio €$ Invidia,

185

1j d

Ejlnä peccatum. procurare aliquod mz.i-

e mil

lum [uo proximo , ob juflam cau[am , ac

per media jufla?

li d

|

Refp, Cum diflintliane : , Ex motrvo viudi-

1

fla , exacerbationis , averfionis , indignationis,

ob

&c.elt peccatum, vel mortale , vel veniale ;

L

;crfon;

pro qualitate odij ,& mali procurati

b

nam

dium; l

uamvis caufa five res ipfa , ac medía finc juftas

onp^

motivum tamen eftmalum , bonum antem , ut

habet commune effatum , eff ex integrá causá,

e

malum autemex quocunque defetiu, Sic judex ,

quitulit fententiam juftam , tamen ex averfi-

| huoni'lx

one , indignatione , &c. (ive vindi&à quàdam,

ægrimw

peccavit mortaliter : non tamen tenetur ad re-

yetti

"

h

ftitationem. Bozac,d:fp. 10.2.24p.4.9. $-

di

]

2. Si motivum fit rationabile, nullum erit

uit

peccatum, Bonac. loc. cit, V. g. accipere debita

[

1gm

in aliquo alio ad meiptum folvendum , folici-

iedo,'

tarepunitionem alicujus malefici, nam quame

jj 00

vis proximus meus patiatur indé aliquod ma-

, maln

lum , ego tamennon fum in causá , stor enms

dide

jure meo, Circa quem ca(um nota , quód licét

ymidé

ego hoc debitü non ita maturé ab eo exegiffc ,

.(Lcaü*

nifi ab eoaliquatenus fuiffem offenfus, (itamen

l,

habeam motivum rationabile, v. g. fitincom-

moditas, quz mihi ex pecuniz mez detentione

refultat,nullo modo me vindico,dum pecuni&

meam repeto , quin potius denego ipfi bonum

aliqnod, quod non reneor ipfi przftare,

j

M 4

Ejln&

"À

124

Des, Demlagi Pracepto. Puntt. t,

um [ibi apfé de;/z'demr;

di

Eflne Zieccat

Sortesm? .

i

J

Refp, Cum diflintlione v1. $1 hoc fiat ex md-

Am

tivo defperationis ,effe peccatum mortale con-

TOl

|

tra charitstem — fui ipfius,l Tolet. lib, a.

|

m

€,9, €$ 10.

2. Si veró motivum fit bonum ; v.g. ad

&t

yit

amandum Deum eó ardentius , ad ipfum non

tQne

offendendum amplius , ad miferias vitz hujus

fttis

declinanda,'sv(; velnullum erit peccatum , velfo-

lum veniale, pofito quod hác inre aliquo mo-

ha

do excederet refignationem propriz volunta-

tis involuntatem divinam, Bozac, de odio d, 3,

g. 4« p nlt,num. r

AEgrotus qui ia fuo delore clamat ,

tün-

,&'þq

triflatur , vel Corpus fiuum agz'mt ;

n

peecatue $

qualig

UA

Refp. x. Si ifti. motus externi corporis fint

leves & moderati , ia ut nullam caufent inde-

[Ufs ;

centiam , nec üllam animi exacerbationem in-

e'6-1

finuent , quz fit contraría rationi , ac refigna-

tioni in voluntatem divinam ,

egrotus non

du

(

peccabit. nam ejufmodi effe&us , funt effe&tus

u

dir

nature fenfibilis, quos animus etiam patien-

tiffimus , pro Jibitu fuo regere nequit. fic de

]

plurimis fan&isle

gimus eos in fuis doloribus

inor

exclamáffe,

dor

2, Siejufmodi motus fint aliquo modo ni-

etit

mis violenti conjun&i cum aliquo angore , in-

(ion

digna-

t

n

:De Odio €$ . Inleza!m

125

at

dugnattone : vchmpaucntm cgrotus. pe»cabjr,

contratiantur ením ejufmodi ; iuotus virtuti pa-

tientiz, ad quam fpe&at confirmare animum

&xmo

leen

ad moderandas ægntudxms moleftias, hoc ta-

; nam iftud

hbq !

men peccatum non erit nif) veniale;

omne, nihil aliud eft, , quàm excclïus dulorxs

& mü:mæ expreffus. per figna externa corporis,

«

qui non poteít effe morralis , nifi fortaffe ra-

Qu at

tione fcandali, vel alicujus mali inde proveni-

d

entis. Leff. ib 3.0.2. dub.g.n 44

X

UO D

Eflnó permiffum defiderare , vel. procn-

VOl

rare malum alzquad ammalzbu:

aliid

prox;mz $

k

Reþ Cum diflintione : 1, Cum motiyo odij»

/f,

& pet relationem iftius mah ad dominum illo-

h

rum , erít peccatum morrale, vel veniale, pro

qualitate mali dehdcracx vel procurati, nam

"T

f

hocnihil aliud eft quam odiffe proximum in

jentti

fuis ammanubus. Layman lih, 4, tratt, 10.

el 6 u II.

onem !

2. Cum morivo rationabili

:av g- ratione

T

otus

damhi, quod ejufmodi animalia caufant, nul-

l[C

lum erit peccatum, nam ad arcendum notabxle

fl Päfk

damnum, etiam mterfmqueunt.

j« Cum motivoirz & paffionis, contra ejuf-

'w[- h

modi animalia finc ullá relatione ad illorum

d

dominum, vel odxo aut da.mmücanone , non

m

erit nifi peccatum veniale , ratione (cilicet pa(-

fionis inordinatz , non verà refpe&tu animalifi,

; OIC

namn;

d

M 4

s

E

:86 — De $, Decalogi Pmceþta, Pustl ,

nam cüm ipía fint fubijcibilia homini, ea odiffe»

damnificare , interficere, prolibitu fuo poteft,

Nï,üe

dummodoó abfit damnum proximi. Bozac, loe,

F/ ffl

eit,num, 9.

L

Efhé ueceffarium exprimere im Confef-

ffone fpeciem mali defidevati , vel de quo

aliquis eff letatus , vel con-

r

triflatus ?

a,

b P

It

Refp, Negative : Seíafficit dicere , ego odí

qatt

meum proximum , illi de(iderando malam

txcel

,ngtabile , vel gaudendo de ipíius infortu-

mus;

njo , vel me contriftando de ipfius profpe-

UE

ro fucceffü tot , & tot vicibus. nam ifta di-

yerfitas malorum , & bonorum , non eft

Íd ]

fj

hm

nifi materiale odij , cujus malítia formalis

confiftit folüm in volitione mali , fine detere

j

N

minatione illius .,

ut habent Caiet.

M

Valen, apud Bonac. tom, 2, d. 3. q.

q. p. ult. parag, 1, 2. 10. Dian,

de circumflantis. vefol.

l

30, p. I

eti

doqu

Quo

ipfe

Íedi

bon

n j

Nun-

o

/

E

De Odio &$ Invi

:'4&

197

]

tAodifïe'

ye,

Nunquam invidiofus exflitifli refpectu

M

peofperi fwcceffus tui. proximi concurrentis vel

gorpus disus , uel spfies bona , vel denique

gjm hanormf 2

n

Quid eff Invidia?

T.

Refp. Effe inordiinamm triftiiam volunta-

tis, per quam quis doler ob bona aliorum, non

quatenus przcisé cale bonum proximi eft, fed

i

quatenus putarur effe dimínutivum propriz

) malum

excellentiz ; v, g. fiquis doleat, eo quód proxi-

infute.

musperveneritad aliquod officium , vel divi-

p

tias acquifiverit, non quidem radioneillarum,

jl ä'(

fed quia cüm fiteffeétus dives, alter exiftimat

m

fe jam minus honorandum effe.

o

n d

Efln peccatum , dolere , quod quis son

(

tantis abuudet: divitijs , vel bonoribus

fieuti cateri laamine.fä

,

'

Refp. Megativé: Nam ïeju[mödi triftitianon

eft inordinata, nec confequenter vitiofa ; quan-

doquidem talis , ut fuppono, non dolet eó

quod proximus ejufmodi bona poffideat , vel

ipfe defideret illa habere cum proximi damno ,

Íed folummodó dolet fe effe privatum fimili

bono , quod habere cuperet. Lgman lib, 2,

jr. 3,6, 10.9, 2«

-Qale

j

2

183

De s, Decalogi Pneceäpt,a. ,P,unü, b

cQunale eff peccatum Invidia?

Refp, x. Ex fizo geuere EHZ: peccatum mor-

m

tale

3

*

& wunum de feptem capitalibus, nam

ïïclr;

eft contrarium charitati , quz de bono. pro-

ximi lzrati confuevit, $, 7bom, 2, 2.q

;

art. 2.

dQ

25

Mqu

Ordinarie loquendo , non 'eft nifi pec-

catuim veniale , ratione (cilicet

parvita-

tie fue

*

*

l»t u

v. g. dolere qaód proximus fplen-

:mp

didiore ornatu incedat , vel melius

n

cantet quàm nos ipfi, &c, 72-

!6?, &b. 8. £Ap, 67.

72!6"5? 5.

H

À

Yil

t

»

tthy,

N

4*';'

Mu

&i

(hn,

«

"

i

)

QXx( ^

At

d

&l

i

IH

Hl

ä.

C RAEIS

)

(

æ»

Iwl

»

Nf

m

tss

N A

Z

L

24'&&

uDCTO.

VE

5 uf P

T.

a

N

N

W

d

H

('0

v

J

as 2777

Q

h

$

';'

$

v2

à

N

X/o

CO

929

eft p€

H

BAR

"apit.

110

LA

à

JCca

litioy

PUN-

ia

pE

139

b

- De frá, Pnjur. Imprecat, querel.

|

Q DI EM OMMIEMEHTHEMIN

PuNCTUüUüM

IiI.

m mh;-

, Ddf

00 9

DelIn jutijsImprecationibus, :

Y q-ï

quetelis,

a

Nunquam adiram cómmatis fuifli , qua-

4€ concitáril , 1. « Ad injurias , 2. Ad

pam'ra:

:

imprecationes , 3. Ad querelas,e ad . *

telü

conv/iiiai

&

[

Quid efl ira i

Eff. Cum diffintlione, 1. Materialiter eft

R

paffio appetitus fenfitivi , & commotio f2n-

guinis circa cor, quzinflammat faciem , &

oculosagitat corpus, ac denique immutat vo-

cem.

2 Formaliter fampta , eft defiderium vin-

dicandi aliquam injuriam acceptam. .. 77o.

2.2. 130. art. 3,

ab ii —

Qualesam p?ccattm ef z'ia ?

Refp. Cum diffistlione : 1. Ex . fuo genere

eft peccatum mortale , adnumeratuma feprem

capitaiibus.

1. AMaterialiterconGderztaira nullum eft

peccatum fuppofito qvà4 6

[

L

-

'end regulata per

d

rationem , zzafcimini ,C3 nolite pe€5ärt, quo

cm.

;!

jj

-

196 De 51. Decalogí 'fïmeep'tä. Pünd. $;

fihita

fipaffio excedat ipfam moderationem in moti:

LE

büs fenfitivis, non erít nifi peccatum venialei

nam ipía non deftruit , nec notabiliter offendit

xili

charitateüi ,fiquidern ifta cominotio fanguinis

3

conjun&a cum clamore , & agitatione corpo-

M

tis; exempta ab omnialià circumftantia more

i

u

tali,v. g. odij , injuriz ; blafphemiz , cone

tIm,

temptüs ; non contineat nifi levem malitiam

& inordinationem , quz non inultum prz-

À

ATl 2s

judicat proximo; — .

Refp

T/Jam, 252.4. 258;

^

€3 3.

ittabi

3. Formaliter acceptá , eft peccatum morta-

Ws ,

le , vel veniale, pro qualitate vindi&z , quami

l pf

quis defiderat injufté procurare : v, g. levitet

tüt eni

manu percütere , crines patum vellere ,. q'uod

qispl

MSP

ordinarie accidere folet inter infantes, & do-

"

mefticos fine ullá intentione inferendi aliquam

«(

offenfam ulteriorem , erit peccatum veniale;

tamcn;

fi veró vindi&ta fit notabilisetit;peccatum mors

U

tale , nam de(truit charitatem ; ac offendit

Tl in

DO

ju&itiam, Fiiuc.

tratl, 19. 6« Y0, "m zof.ö

feqq:

pïxäx?ï

4.

Motusfive iraviblenta j ,qUamviïs' non

htq

fit nifi zzaterialis ,fttamen corfüefcat per ex«

Véni

perientiam provocare ad peccatum mortale:

füalt

v.g. ad juramenta, verbera, injurias , eftmor-

Qug

talis, Ram cenfetur occafio proxima pro hic &

cte

hunc effe, quam quivistenetur devitare, fi dumi

dàm

irafci incipit , hoc periculum . animadv

ertit;

tijsm

Filiuc, de charitatee/10, q,34 2, 20g, — Quod (

[ubif

I

at

di

Delra, Iizjzr,. Imgrkat. gueret,

19X

n m

fubitanea paffio offufcet quafi iftam adverten.

vebidk

tiam , poterit eximered peccato mertali ratio-

: ofeni

nefcilicet indeliberationis.

figi

Quideff injuria feve comtumelia ?.

d

TC

Refp, Effe exprobrationem vitiorum a&

ie,ü

defe&uum in prafentiá , & in faciem objecto«

tum,

malit

Quale ejï peccatum contumelia 2

um p

2j8- ff

Refp. Cum dsflintlione : 1,. Si injurim fint

hotabiles; v. g.canisrabidus , Deemon incar-

jm i

natus ,Ícortator, &c, ptolatz ex animo odi

de, U

& paffionis , erunt peccatum morrale , offendi«

n j

tur enim notabiliter honor proximi , quam

It , quf

quispluris zftimat quàm omnia reliqua fua

'CS:&G

bona.. Regizald, lib, 244. ». 1o0,

diaüqïïf

2. Quamvis injurig fuerint notabiles, (i

u VCR[Z«?

tamen proferantur per jocum , aut. recreatio-

at

nem , vel etiamlevemíram, fine przvifione

p

vel intentionelzdendi notabiliter honorem

h, J

f

proximi(quod ordinarié accidere folet fim-

TVX

pliciplebi, qua ob leviffimam impatientiam

gv

fine omni advertentiá profert quzcunque ipi

veniunt in buccam ) non erít nifi peccatum ve-

niale,nam non folemus adhibere fidem illis

j u

:s,efï**

quz per rifum , aut ludum dicuntur, nec cre-

M

;pw

dereea,quz fimplex populus ex levitate quá«

amü'""

dam profert , dummodoó pofteáinhifce convi-

"ni Is

tijsnon pcrfcvcrer, Tolet, lib, $,6. 9,2, 4,

!d

3. 51

] iub

b

19i

De s. Demi,?mcapm Pz;ïäf; 5

*

$, Siinjuri intJeves: v.g. morio , bar-

A

dus, nequam , non erítnifi peccatum — veniale

ratione Ícilicet parvitatis fuz.

E

m

4« Siinjuriz fintprolatzex motivo boro ,

)Yeti

v.g. per modum corredtionis , veluti loqui fo-

lentífuperiores, parentes, domini fubditis (uis,

.Jlia it

dtütal

contrá ipfos profererido aliquas ínjurias leves,

It,non

& moderatas ,ut inde confundantur, ac repre-

(onet

hendaatur , nullumerit peccatum, nam inten-

hnota

tio horum füperiorum eft, eos cortigendi non

veró dehonorandi. Zole£. Joc, cit.

£

al!oqui

fäm yà

Debínsne in confe[rone. exprimi. [pecis

ti n

diver[a injuriarum N.g.. Ícortatot,

-

volle

latro, helluo,

H't.epl.;

kc/þ,. Nega

tveé : Nam. probabi!itcr lo-

i

quendo , omnesinjuriz funt ejufdem — fpecief

piton

aïicüjus

habentes pro malitiá (ua formali dehonoratio-

nem proximi , totáque illarum diverfitas non

ftore

eft nifi materialis refpe&tu peccati, quaré fuffi-

t

loni

cit dicere , protuli in;uriasnombilesin meum

proximum tot & tor vicibus, — JBezac., loc, cit,

lt

ntum,6. Sàv,contumelia, Filiuc. tratcl. 40, €.3«

duh.yj

9. :

71 60 (*:/ 70

— Quomodo epertet reparare injurias ?

ij

Refp. Deber reftitui honor ablatus proxinio

noníolümilli, qui injurià affe&us fuit, fed

etiamcoram ijs, quibushujus injurim -notitia

k

facta eít. Benac,loc. ci, p, 3. um 2. de vefhit,

tetfa

d. z.. 70 ;v

P

?(I'

P.

"u

Deíra, lnjür. !inp?ä;a;. querel,

195

)

j baïl

Bäzfam:m modo freri debes. eju[mod:

vtnid)

i"fäpamtz'o ?

i iäæfp, Duob

us fmodis fþeciaäter: r. Peten&

du

do veniamáper(ona offenfa; Si tamen per-

oqi

diis l

Íoria injurians; (it fuperior acin äignitare con-

ftituta? écontra veró perfona injuriata, fit vi-

aj lt

is, nonténetetur ad iftam abje&am fatisfa-

AC CPEE-

&ionern ; tátionefcilicet contemptus ac de-

g r

lionorationis,qui indé tefültaret, fed fufficeret

gcndm.-ï

alloqui, & falutare humaiiterperfonam offen-

faia , acilliexhiberealiqua figna extraordina-

h

tiabenevoliin illim animi , nam. hoc «qui-

Itof

pollet fuptà di&a fatisfa&ioni. — Bonac. lor.

£it. P. $4

il !

à. Exhibendo honorem aliquem civilem

j p

peétíonz offen(z , v. g; ptimas ei concedendo ín

yonor

alicüjus portz introitu ; cedendo locum hono-

ita t

tatiorém , bibendo ín ipfius fanitatem: quí

uili

ibodus reparandi injurias eft proprius per(onis

n m

lionoratis, & in dignitate conftitutis , quibus

712

durum foretperere veniam. Leff. i. 2, c, w

dub.35, , 140, Fdlinc,iratl. 32, cap. 9.q.. 11.

Z

Sum, , j 4?

pl

Suffierésme ad. reparandam. aliquam

injuriam illátam converfari cutm

sproxi;ï

proxz'm0 2

Rej?; Negativi : Nam cümeiufmodi cofi-

f ng(iïi

é nom

"T2

ver(atio varios po(Tit habereþünes , exind

colli«

/1»

.lfar.f H,

-

De 5, Decal. Pmcäpto. Puntl, s.

colligeretur , fa&am effe aliquam | reparatio-

ifto,

volfa

nem , nifi ipfa ita amicabiliter , & cum talibus

vltat

fignis animi familiaris fieret , ut facilé exindé

ejuímodi fatisfa&tio conje&urari poffet. Va

dexo

D7

VAT, C.19.2, 47.

de j q

Efluà zeceffarium ad reparandam . ine

fetba j

juriam. cenveríari cum proximo (uo

ut Antea?

fitftan

lüihque

Refp. Negativé : Si nullum exindé ptove-

Qtitu

niatícandalum, nam injuriá affe&us , non eft

alorü

inclioris conditionisin ratione injuriz , quàm

t&rjaüs

aliquis alienigena ; cui nemo tenetur ejufmodi

i

benevolianimifigna exhibere. Bosac. loc, cit,

yOi

fjata

BHUI. A.

aþfque

. Quidefl imprecatio? —

du

ftltor

, Refp. Effe deiderium mali alicujus expref-

D fen

fum per verba ,in formá voti feu. optationis :

v. g.optarem, ut haberes cervicem fractam,

&

Ui

ut te mille Diaboliabri

peïen;, ut quartaná fe«

at

briaffligereris, &c.

L

Suale peccatuim eff imprecatio ?

Mj

Ref». Cum diffizthone: 1, Si. ejufmodi ma-

Cümy

ledictiones (int notàbiles, cum vero defiderío,

Bu

ut taliseffe&tus fequatur , eft peccatum morta-

'ef j

le contra charitatem proximi,(unt tamen ejuf-

tione

ihort

modi maledi&diones diverfarum fpecierum ,

veluti ipfa mala optata, nam peftis, quam ali-

qug [

quis imprecatur , eft diverfz fpeciei à fulmine

Atf |

qptato,

A

]

(

. De jm', I;zjur;?»'zpretät, querel, 195

pub Optato, probabiliter tamen-non videtur eífe

p ul neceffarium exprimere in confeífione iftam di-

|e exd

verfitatem fpecierüm , fed fufficit dicere , pro-

(et. M

tali ex odio uprecatiomes circa malmm notabde

Wmeum proximum, nam imptecatio níl eft

ln )

aliud , quàm defiderium mali. expreffum | per

verba , & confequenter ficuti defiderium . acci-

I

pirfuam malitiam à motivo, cum quo fit , nul-

lümque eftaliud , quám inimicitia proximi cui

d

e ov

n

optatur ejufmodi malum; ia ut diverfitas

$

on

malorum defideratorum |Ífeteneat loco. ma-

i

Id

o

terialis.

yrjus

À. Sieju(modimaleäi&iones fntleves, vel

TAT

prolate per ludum , áut ex levi impatientiá ,

abfque ullà intentione effe&us fecnturi, üt or--

dinarié accidére (olet refpe&u parentum , do-

minorum , füperiorum in córrigendis füislibe-

ju exprä:

opuitt

ris ; fervis ; illi(que increpandis ; imó &tiam fi

ejufinodi imprécationesfint notabiles ,. i nul-

p ho

lum interveriiat (candalum , non erunt nifi pec-

juarranif?

catüm veniale, — Filmc. tra&l, 40. c. 6 q. 7. m.

146. €$ 142.

ii

3. Siejufmodi maledi&iones fint prolare

irmo

[

»

cüm indienatione , ac terminis fcandalofis , v.

T

g. utinam Diabolus te abriperét , utinam flagra-

ym n

res in inferno , €c. quamvis hoc fiatfineinten-

tione effe&usíecuturi ; eft tamen peccarum

anad

inortale ratíone fcandali , honoris , impietaris,

(Peciew?e

' p*

qu& funt ore Chriftiano indigna, Laymaz. lib,

H

L]

il

A. E. j C, 8.2.8

. Eflné

P T

196

De f. Decalegi Pracepto, Pupfl.à.

,W:A

Efl o pecmium imprecari Anima-

libus ?

W.

Refp. Cum diflintlione: 1. Cum terminis

1077

Ícandalofis, invocando Doemones , eft peccas

iptrc

tame

tum moitale ; ob rationeim fuprä al)egaa

dutitat

lii

2. Cum relationeanimalium ad ipfum do:

i qui

minum ipfis defiderando aliqiiod malum intui«

pl

tufolius Domini , erit peccatum odij, quod pro

qualitate mali defiderati erit vel mortale, vel

LT

tttdic

veniale.

14

3. Si proferantureximpatientid, qua ors

tb

dinaria eftillarumcaufa , etiamfi hoc fiat cuni

intentione effe&us fecuturi, non ramen inten-

Monexo

datur damnum proximi , non erit nifi peccaturii

lum ti

BKtCtt

veniale , ob impatientíam fcilicet illam, non

I

veró rationeanimalium. nam quandoquidem

U

homolegitimé ea poteft occidere , à fortiori

Yülnem

certé ratione illismalum aliquod defiderare

incq

potetit, Bozac, de Blafphem.p. 3. n. $.

que

Quid eff querela fverixa ?

Refp. Effe mutuam concertationem alíquae

rum perfonarum patticularium , excitatam per

reciprocam ipfatum iram , quz proxi-

ma ipfius eccafio effe confue-

vit.

Qtfzk

E

;.þ

De Ira, Injur, Imprecat, 72&:!; 195

peccatum rixari , feu quere-

gi,m. ,2?4!8 f/z

las ,aut lites »sovere?

Reff. Cum diflintlione : v.. Ex parte illius;

| te'mii

qui ;féud certamen incepit ,fem imva[or exfeitzt ,

;,'C&

n

eft peccatum mortale, deflruit enim pacem , &

j dlb

*

*

item

chatitatem cum proximo habendam

damnificat ipfum , ac offendit juflitiam,

plumi

ad quam vindi&a fpecat , cum recome

duminr

enfatione damni & obligatione ad omne

jaui;

illud,quod ex tali concertatione provenit, jux-

g, v

ta judicium do&i cujufdam Cafiftz, F/iuc. tr,

29. €. 9. . $. ?t, 207,

j qüïü."

2. Exparteillius, quife defenfivé gerit ,.

pcfüti

nonexcedat moderaimen inculpatz cutelz, nul-

yen t

jum eritpeccatum : Quod fi parum excedat,

ïpecczwi

percutiendo plus quàm oporteatad fui defen-

'nam» )

fionem , erit peccatum veniale, ratione fcilicet

gt

1

parvitatis fuz : Si veró excedat notabiliter

for

vulnerando , damnificando fine | neceffitate ,

du

tunc exceffus ille cenfebitur mortalis , cüm nee

'2

]

queat provenire nifi ex vindi&tà , invehente

1

/

L]

obligationem reftituendi, Fiac,

eii

: lac'f cz'f. 2, 202

ii

; PI(IXI'4

p

N 35

Pus-

M

:58. Dej. D:m!agi?ïmgepto', Punil. 4,

P

äthti

W SHIHIHESGHRUNUEUHUEUEUE TE OPUE GE

ütrit

PuwcruM IV,

:öqnö

1

Quam

lum n

cidijs voluntari

35 , ö(

illid

De Fomi

: —Qa,(uaïiblls,

euume

h

Qommiffflíne aliquod. bamicidium , i

utibu

— ganquas, camplex il commitiendo

lvoln

cida

adfitifti t

fuley

Suo? funt bomicidierum [pecies?

Zer, q

Qu

Efj 1. Homicidium vocatur , dire£lum ,

R

témin

..quod committitur per expreffam intentio-

toitit

nem enecandi proximum , five dein id fiat me-

n

diante veneno , five per íncantationes , aut ve-

tehti

- neficia ,five per affaffinium , five per. pracura-

Gf

tionem abortus, in muliere gravidà, aut etiam

impediendo generationem per potionem me-

Iius ; [

Tl

dicam , aut alia medía : quod quidem aliquo

Wt

modoeft fpecies homicidij imperfetti: Speciali-

ACty

zer tamen quandó fous eft./ animatus , quod

teti

reípectu maículorum accidere folet quadrage-.

em

fímmo die , & re(pe&u femellarum ocfuagefomo ,.

[

