
cipere licet virtuteillius ; quía ne(cxtut num

at

mutuanus voluiffet contractum :Hum éjufnio-

r

di conditione onerosá celebrate ;

fii pfi decla-

fatà fm(üt.,

qugs qlh

icqu ?

i; Ürnon eXcedaigr valov dammi', ex-

vluco!

éeffus énim talis nullum haberet fundamen-

Q

tunms

$. Ut damnüimn iftüd non proveniat ex al-

h

qüll &ledö'ylü.ïd Plætöf ratioriem mutii. Nam

üxl!ud acc deLeL eX aliquà negligentià , vel

u

1

ialitiá ; tion

Á

1ceretaqudquam in virtute illius

panots

accipere; Leff. lib. À

C. 20.92,573. €9 feq,

m d

Filigc, lov, cit 2 70

uffcrrcfï-

(usmO*

d

(

lgncuh»

:

ii

oäæe

ä

d

p

$ i

D

N

276 De*7,€?10. Decal. Pracepto, P;m&,- 5

Qumy

Si damnum aliquod accidit ex dej?ä?u

folutiouis ad terminum prefixum , uibilue

T& mut

22 14

licet accipere,quamivis

PL

Wa lus

um an

T II

fatta fuerit mentio ?

/

lt g

Refp, Negative : Nam retardatio illa fuit

"

caufa efficax damni fubfecuti , terminufque

(Hll

conftitutüs ad. folvendum fuit confen(usfive

Mti

[r

pa&um tacitum , quo fe alter obligavit ad repa-

randum damnum ex fuà negligentià proveni-

éns: fuppofito quód habuerit media ad illud

Mfy

præüandum : nam ad impoffibile nemo obli-

ttinolk

gatur. Bozac. decontrati. difp, 3«q. 3. p« 4« 4

yentior

ANavar. cap, V]. n, 211,

Ttyo

Eflnà permiffum accipere aliquid ultra

Quiten

[artem principalem vratione perim/omm $

tus fo

laborum n mutuando fubenn-

M

dorutm :

quid

Qhtiy

Rejþ.äj??æativä : Nam funt eftimabilíapre-

Vetti

tio , nec quifquam ea gratis fübire renetur , ad

h

hoc ut alteri gratificetur. 5y/veff. v. Ufura.

(

tüm

Quanam fe;;wz*mmær conditiones , us

ttulas ifle reddatur licitus?

Tünf;

il

Refp. Duas: 1. Utejuímodi lab*oresk,ac pe

TPb

[

ricula ratiemabiliter , & communi prudentum

Vete

» judicio talia exiftimentur.

8 D

2, Ufint probabilia, Nam fi ejufmodi pe-

|

ricula , ac labores probabiliter (int. tales ;

!€&

—quam-

ii |

De Awr; "Ufura , 69 mzm& ofa.

277

d

qüamvis fortuito non acciderent , non propte-

reà mutüator non debet alíquid accipere: pre-

giht'læe

L

tium enim nonaccipitur pro expenfis, & atiu-

ali am:[[ione capitalis , fed pro periculo, Bozae,

loc. cit. 2,2.

ol

|

)

i

quind

Pate'/l;fze nuliuator p;ä(f?:äm cum qmutlud-

(exst

tario ipire, ut fr fLatito tempore non [olue-

ial

Tit , folvat. intereffe Incri i. fa-

| IOV

turum

m

*

Refp,. Affrmatiod

-

Taléque interäff& lu-

T

crinullo modo eft ufurarium , fed' peena con-

p

ventionalis , quam contrahentes imponunt

mutuoconfenífuin punitionem morz illius ,

L)

" j

qui tempore prafixo non (olvit

.

quia mutuas-

&f/üï [

rius folutionem differens peccat contra jufti-

ii

tiam , ideóque dignus eft aliquá peená , có

quod fcilicet detineat bona aliqua invito ejus

domino

ergo poteft poena imponi ex con-

yabil

ventione partium, Leff. Iib, 2. €. 20, dub, 15.

enetiti

n I28.

um

(t tamen zetereffe iféud reddatur — lici-

tum , Authores quatuor conditiones regui-

ititt /

]

Yunts

j

1. Ut mutuarius termino elapfo fit zz po-

tentia [olvendi , nam fi ob impotentiam fol-

j M

vere nequeat , ficuti eximitur a culpà, ita &

P[udüm»-

à pcená.

T

2. Utfitproportio intet pezam ,8c moram,

id eft , ut poena fit moderata, — INam poena

"3

qm*

$3

ie-

MTM

w

]

278 . Dej.€310, Decal. Pracepto, Punil. s.

refpondere debet culpz $ porro intereffe iflud g(;;ä?

0

poffzcrationabiliter dererminari ad modum ,

quo juäex civilisfecundum taxam , & afti-

mationem regis aliae

E

þ[modi Intereffe Ajþdicatg Mj

ac decerminat.

It pe

3. Ur terminus przfixus non fit nimium

drim

brevis , v.g. quindecim dierum , unius men(is;

fiam

fed medij anni , velad minimum trium men.

Vlocant

H

fium ,utita mora intercurrens magis intel

" ïf«lüflïiaa(

ligatur.

LTYI

. 4. Ut intereffe iftud petatur,nam cüm non

]/

fitdebitum ante condemnationem , fit ut peti-

tio illa fubeat locum condemnationis. Le,

Ref;

Boc, cit.

petcox

Commáttitórne ufura ab ea , qui cum

&f

2cöom'(,

son fit cambfor , acciptt aliquid pro mutaz

Ym

Hone unins moneta in aliam?

NO.m

Refp. Negativé : Nam habettitulum ratío- Áas

;tumþx,

nabilem illud faciendi,

1. Ob /aberem & smoleffiam , quam fubítin | Q

numerandà,&(íupputandá pecunià , quz ,

.ri.,ö

quamvis videatur effe patva ; ac gratis plcrum-i- tloni

que fubeatur , nihilominus eft pretio aftí- | p

mabilis,

PB.UP(

?. Ratione commoditatis 20net , quà fepri« |50q

2,

Vat,v.g. i cqrtó tempore ma

gna fic gcnurig

piícu

auri, Lef; lä&.g';c.zä,dub. 6,

ejufmc

| Ejü& ü Qu

P

E

d ) :

De.dvar, 'Ufura , €à äæz;?ta Ufur. — 279

UI

"R Effmé permiffum locare. animantia , v.g.

oves ,boves , Vaccas ad certa páfcua

, Kai

ffve pradia ?

:ff; j

Ref. -Affrmative : Nam focietas 1fta eft li-

Gità , per quam aliquis locat fua animalia , &

f n

alter impendit fuam induftriam aclaborem, ad

niusm

fru&um exindé hauriendum , qui inter illum ,

rigm I

& locantem dividi debet pro varia cujüfquein-

nagis l

duftria ac contributione

*

?

Bonac. de contrat£,

dzH).g,q. 6, p. $.

mam

Quanam requiruntur conditioues ad

,f

eju[modi locationem auimalium ?

jn/

Refp, 1. Ut fervetur eqnalizas pretij , recepta

perconfuetudinemloci, quz folahácin re ju-

dex eft; fiquidem pro diverfitate pafcuorum ,

( ]

acbonitateanimalium , etíam prerium eft di-

r t

verfüm ,Ííic vacca viginti quinque franco-

I

rum,; majori locaretur pretio , quàm que

folum valet fedecim, item vacca viginti franco-

tjus

rum plus valet in paícuis pinguibus , quàm ali-

qua viginti quinque francorum in loco palu-

m

ftri , &c.prz omnibus veró fub paena reftitu-

i,

tonis attendi debet , ne excedatur norabili-

Vr plffii

ter pretium ordinarium , dum locantur pafcua

n

pauperibus, qui neceffitate preffi ea accipiunt

€o; quo defideratur pretio.

y llärm

2, Ut veré,effeiive , ac re ipsà animalia in

f, j

:

/

pafcuis exiftant , quorum virtute , & intuitu

ejuímodi fru&tus percipiatur : prefertim atten-

datquis , necommittat ufuras palliatas, dum

j

4

at

"l

28o De,. &4 10. Dec, Pracepio. Puuil.3,

dat pecuniam alteri ad emenda animalia fn

foro , cum probabili opinione illum non em-

"t

prurum , torümque quod facit , e£ , ut , (ub

hocpratextu , qucrat pecunias ad mutuan-

dum , fetvans fibi utrumque fub titulo prarg'

jj:

ifl'ius vi'm aginarijad committendam ufuram.

3. Utanimalia ftent perículo appozentis,ita

ut fi pereant abfque culpá accipientis , pere-

N/enq

antapponenti. Nam apponens elft dominus,f

2

ves autem domino perit. , adeoque fi fortuito ,

[/I

&cabíque negligentia accipiencis aliquid pe-

reat , deber perire illi , ad quem pertinet,

pll

nam cafíus fortuitus eft. inevitabilis reípectu

li

prudentig humang , nec poteft in pactum

h

deduci , nifi melioretur conditio accipientis,

ii

recompenfando fcilicet periculum, quod

(

- fubit refpectu. cafus fortuiti,Zta. Mil-

bard.citans Graff. ac conflitutionem

Sixti F.

lj

lus

W

ts

QOAXNSS

dlty

&sx A9 Qu

COANSS

(

&s As CeNfpd

Á

tedir

tequa

PUN-

/—1

-

d

EC

fj' vendit.

29X

ii

| Defraud. circa empi

]

ld :

s.

O.

T

pE

MOR

142

Ox

[ t t

^

IOR

MU

u

Y

h

i PAT UES

[ al

VPUNCTUM IV.

] mtu

ttalom

^

TA

DeFraudibus circa Emptionem

T

^

"

& Venditionem,

fvamz!"ï

'

N

Nunquam ufus esfraudibus , && dolis in

( donz

ü füml.h

venditione , aut emptione: 1. Dando

digi

guerces gmalasprobomis : 2. P'endendo

ij Feït!n:;

pluris quam alias vendereutur , ob di-

latam fä!zztämem , vtl emendo mino-

[s re!þf;:

n Pzdu;

ris obprafentem pecuniam ,. quod vi-

accipicr;::

detter effe ufurarium; venditur enim

fr, qui

qnafdipfupm tempus ?

"

t

Quid efl emptio, & venditio: |

Ef». Effe contra&us , qui mutuo confenfa

R

v

perficiuntur , & ultro citroque emptorem,

& venditorem obligant , ita ut emptoroblige-

turad tradendum pretíum pro merce , & ven«

ditor ad tradendas merces pro pretio,

Quid efl venditin per retrovenditionem

;

Jau redemptionem ?

Refp. Effe venditionem fa&tam cum pacto

redimendi rem venditam, fi venditor petat, an-

tequam fcilicet conditio expiraverit,

n

2j

Que-

fr*" —

Y

De 7, €

910. Dec, Præc&pto, Puntl.4,

) requiruntur conditiones , Ad

lat

enditis cum patloretrovendens

u

feu redimendi reddatur

Ictta $

es ; . Zutentio emendi, ine quà non

T

£

d

uli mucaut pallitarum, & ufurarium, dum

Ü

defrau(

äþaïice:

ifta venditio adhibetur , ut pecunia affe-

curetur , & aliquodlucrumimporter ; nam om-

! lima

nisa&tus humanus, & civilis nequit fieri abíque

; iicio

]!

intentione ,4 quà obligatio contractüs proce-

Vffen

tQmm

dit, atqu? uti fuppono talis non habet inten-

tionem emendi ,fed folummodo adhiber vene

P'rin

ditionem inftar pignorís , ad fru&um exinde

fitio,

nolue!

capiendum. Rïgz';zald. Bb. 2g. uum. 29j.

€ap. 17.

o

2. Utfervetur egzalitas pretij, quod debet

e(fslongé minus, quàm illud, quod refpicit

venditionem finalem , ob conditionem fcili-

MH

g

cet, feu onus illud quod emptor fubir ; ferva-

?ijli

tà confuetudine , & ftatutís locorum.

a. Utfrntlus vei vendita , v. g. domüs, fe-

m

üato

prorum , &c. pertíneant ademptorem ; ac ven-

Yed

ditor non illos refervet fub certo pretio loca-

Tütign

tionis contra voluntatem emptoris , nam hoe

fag

forerufura palliata, Bozac, de contratt. dgü?;.

à

q. 2 p. 3 7. 13

tamen i

*

Tnun

- Noneft

llicitüm relocare rem ven-

libertate

did

ditam venditori , cum omnimodá

Que t

emptoris.

m

Kfins

P R.

58

as

2

4

Pcfrwl.- Cirta emp

1. eà ?mdzjtf.

kagä

TT

Eflaó permiffam ad evitandum vetra-

dm-.

- &um alicujus contratlus, uum augere exe

hibendo plus quam fuevat fo-

lutum ?

quu

Reff. Id nonlicerefub peccato mortali, &

.um,dlïz

pænäre&itmionispropinquis faciendz, qui

Uunjod

defraudanturjure retra&us, quod eftpretio

m

zítimabile, raxatique debet prudentis Cafifi

iib

judicio, - Quodfi propinqui nollent , vel non

;üsproa-;

poffenthereditatem venditam retrahere, niíi

ye i

committendo aliquam fraudem contra le

o

cem

hr v?

Principis , nullatunc ipfisfacienda foret refti-

j aiié

rutio , utpoté nullum damnum paffis , cüm

i. 3j

noluerint , yel non potuerint uti fuo*g;iviï

!cgio,

;od dCfo"

-Quot funt fpecies pretij

| dj

Refp, Duas: 1. Dicitur Jegitimum , ideft

n l

definitum à lege, ditüürque confiftere in zzd;-

j lt

vifibili, nonenim eft permiffum illud tran(gre-

di; v.g. fipreiium triginta folidorum confti-

)müs, :

tuatur pro modiíotritici vendendo, nequit alio

a "

vendi pretio ab(quepeccato mortali , ac refti-

:[iü !05'

tutione excefsus , nifi

Parvitatc matcriæ excu»

ni

fetur.

",

[

l,

[

l

2, Diciturzatzrale , quód dependet à com-

muni,feu vulgarizftimatione hominum juxta

rcm vh

dicamen naturalis , feu humanz rationis , ne-

jibcmïf,

que ut alterum confiftit in indivifibili, fed ma-

pluribus

gnam habetlatitudinem , eó quàd à

taxetur;

j

QR

)

284 Dey,€210, D calogi Præce*pto Punti, 4

taxetur, nec omnes omuinó idem judicentt

/

Mu

H

r

que pretium zatsrale dividitur in tres

f

fpecies , Ícilicetén zufimum , mediocre, & riga-

:/ Mv

rof.

bHPFPP .

M.

ltiedit

Quid eff pretium infimum, mediocre ,

z

adiem

C

4 rigoro[um

W& coní

Refp, Mediocre e(fe pretium currens met-

l

flendi de

cium.

lifimum effeilud, quo res itavili

4?«4-?1-6.

venditur pretio , ut fecandüm exiftimationem

prudentrum *es illa minus valere non pollit,

!l Qu

Rigorofum,; quod eft fummum, quod res ven-

stail

s

denda valere poffit.

1

Rem exemplo nobis declara.

M

Ulnapanni fecundüm pretium | ssedioere ,

Pt

valet feptem francos : quare pretium zzfrmum

tliten

erit feptem folidis , velcirciter infrà , rzgoro-

Q»ïþitimeuu

fu. veró erit feptem folidis fupra 5 & fic erunt

A um

quinque vel circiter pro centum folidis , & fic

"Icqnf

de ceterisfummis.

Pa

W

Tria ifla pretia sáutne jufla?

lii

E

Refg. Sineillálefione confcientiz res hifce

*

D

vendi poffe pretijs

*

quód fi notabiliter exce-

&Rnol

daüïur

1

, €rit peccatum mortale cum obligatio-

Hac*

L

ne reítitutionis , eó quód zquum & jus -

el[d

q

ftum violatum fuerit pretium,

1 D)

.. &a, verb. emptio,

däm n[g

Lex

ii

28;

De fraund, eirca empt.lfä wnditf

jadict

t us

Lex Civilis annullátue venditiones fa-

,U

GLas coutra tres iflas (hecies pretij ?

'Rej]ä. Negativä: Si non fit daceptio rcfpcä

Quriedie partzs pretij,ad evitandá fcilicet multi-

diutt,

mdinem proceffuum ,ínterim relinquit cujáf-

en

que conícientix obligation

Sed

! Daturalem (up-'-

fj mf:-

plendi defe&tum jufti preti], — .Bozac. lec, cit.

ts 1un

pa 4- ?. 6.

[ïimatiolï

nonpo:

Ip quibufnam cafibus potefl ves pluris

"

.

venii , quam pretio vigoro|

0 €X4(

71 ;*01?2'2 ]

uo&xeswjæ

vel minoris emi ,quam fi F;f;m«:m

nfimum à

lth,

| Re/þ. ngumzwrä&;æiafzæm E

Q

:

Wan

Oo€

T

lucrum ce[]ans ,vel. daga;

72 147

7774

7

P

at

7 mzwigm& :

LL

nullustenetur vendere, auremerecum íuo

i

!

.49!'

,

Í

j

detrimento, — Sicis, qui menfe Decembri ven«

i

dit fuum tritícum in gratiam emptoris , & ad

Ohdls ) :

lioc quafi inftigatus , poteft accipere idem pre«

tium , quod valeretad feftum $, Joannis, ubi

probabiliter cariori venderetur pretio , nam

ii

rnon videtur zquurm , ut quis , dum alteri gra-

lie t^

tificari cupit ; prívetur proprio fru&u , ac

b

i?

emoluinento :

Hoctamen cüm — bifce duabus conditionibus

fieri debet.

um

I, Ut venditor færvatürus effet triticum ad

Tif

illam ufque feftivitatem,

l/

à. Ut

— "

T

ài$é De9.€410. Decal. Pracepto. Pusü. 4.

(ittd

« 4. Ut detrabátur. aliquid ab ejufmodi ré

vilate

vendendá , ratione periculi , cuftodie ; detes

tiorationis ufque adillud tempus, Bonac,dé

Ü

toritrati. difp. 3. q«2« p5 45

lt

i, Cauía propter qua

in aügéri poteft pres

h

L

tium , funt labores ; fumptus,periculà ; qu&

Átt: h

quis citcà vehditionem , aut emptionem fubit;

fünt enim ifta omnia prétio eftimabilia; Opers

Citne

ll t

tet duiesi conttalientes tfnoftiete dé. causá; ob

Wretium

quàm augetur , vel diminuitur pretium , ut itá

[7/ :

liberipforum confenfus interveniat circa coris

Dtetium

traäuä*;; illum a»ceptandum cum tali 'co'rid,ifio"ä

m ,ne

he,

Sa, verb; venditia. s. .

3. Eft. modus eméndi , ánt vendesdi . fatü

?ujf

quandömagna mercium quantitas fiminl emis

tut , vilefcitillaram pretium ; quàm fi mint-

exceí

[/7)

tatimemarürí Iten , fi merx ultró offeratür ;

[

vilius venditür,quàm finon offerretur : ul

ttonez efiim mercespro tertià parte vilefcünt:

Filiuce, cap.gg.n. 70..—

W

.0'

4, Eft , multitudo ven

ditorutá , àc faucitas

epptorume , natu hac pretium rei diminuunt;

&l

& écontra multitudo emptorum ; ac paucitas

ag

venditorüm eftcaüía ; üt pretium | augeature

Wil

Bonac. de contratl , difp, 3. 4 1. a 4« V. 14o-—

L

Requiritur autem , ut i ejufmodi emptios

iiibus, & venditionibus obíervetur modera*

tiopretij: forétque fummoperé defidetans

düm pro perfonis DEUM timentibus, neali«

duafi«

as

Y

Dé Jä*azd; ci?cd enpt, 55 vendis,

487

"m

xmodit

qaandó in fuis emptionibus & vendítionibus

iæ j düi'

violatent pretium zzfizzsmz, vel rigorofum.

Juwd

CMaxima ifla éflae vera ,

Vtelt

d

Res tanti valet , quaAnti fvmdi j)s*!fjä ?

i, n

'

Refp, Cum Leff. lib, 2. c, 2x.dul. 3. AMffrmas

ynemli

Í/vé: hoctamen debet intelligi cum iftà reftri-

jlia; 0v

&ione , (cilicetzes zazti valet , quauni vendipo-

- cutüi

teyï'intralatitudinemju&ipretij juftum autem

pretium eft iri maximá latirndine , fcilicet izfz-

Bim, i

t

ipum ,uiediocre , eà figórofzm , extrá quz aliud

l

i

.

pretium nequite(fe amplins ju

tum , & zqus

;liconä"ftw,

um , nec quidquam vendi potett.

Wi; j li

l

Potéfiné res aliqua vendipretioomnino

exceffivo , eo 4uód emptori fit valdà com-

m

fioj

[l

9O0dA , uti plurimi , tefle Leff. abfaue

Qd

itt

ii

omuz con[cientie fcrupula fa-

éunt )

e il

$

Kefp, MNegativé

.

Pofito quód venditor

jc p

hullum índéincommodum, quod pretio fit

limituf

&ftimabile,patiatur, nam non licet. vendere

i pl

alicui illud , quod aliás ad ipfam Ípectat ,

i augï'?.'.v:'

uti ice&proprium commodum. ZLeff,

fl

lib.21,c. 2.d, 4."um.30. Layman.

jdi t

loc, cit. ef fingularis,

p

dl

us, ncän

J

j

j

Pe-

Qul

E

i8 De 755 ic. De?/zzl.Pmcæþto. ?Wä, 4

M d

Potéflneres aliquaplaris ; quàm valeat

fad

vendi , eó quod venditorskam magno

Mdf

ajfetin profequatur :

oäl:('

Refi. Affrmatioi: Nam privatio illíus af

fc&us , & delectationis eft pretio. eftimabilis

àvitam vendere domum; — Sitamennimis

| Mp

V..

- Jücens.

caro illam venderet pretio ;

i

puta medià, vel

tertià parte pluris, ratione ptc

císà hujus affes

B

t eX

&us , hocnon foret licirum, nam talis affectus

cenferetur effe irrationabilis, Leff ib42«6. 2X

fumptï

dab. 4, Layman .nbi fupra:

jdum

ilide

j

ni minofis, q'uäm

peséftne ves

.

'iqgmz É;

(imilib

vAleat 4b al

H

quo , qui illam ez nece[fi-

dümp;

tate ajf&'rt ?

hi.

ltüt J a]

Re[b. ./f'?ï vinAtiU :

Nam oblatio ille , quïaä

*

l

diminu

i

tricum - 1

k

luc?

Vtitos

ht ,

it pretium , juxt

smerx uitronuea

to tertia parte vilefcit , pofltd

fs

quód exiftimari poffit, tunc paucos emprores

CO

mpe:rie;zciüs e(fe

.,Dam res non vetideretur tam

prai

Tsv

vili pretío ,fi efenr, qui plus darent. — aff

:

de.vefl.c.. $.. dab, 1o. nnuim. 6t Smwïfü

N

tlor

e;;wf:z"z'o, n , d.

dit,

CF£e£

$i

L

ditor «uelit demare fuo däb.itarzf par-

I6c

zem [ui debiti , utis.folutsonem [nam Antt-

Cire

cipet , pateflne sllam acceptare $

Ye

Refb. Affirmatiu? : Nam illa prefumitut

^

o

ad allicien-

eífe cdndgnaz* liberé acgratuit

duim

la

//2'&*

*

d

V,

. De frand. circaämlv.;;'cä' veniit. | 289

dum debitorem, ut anticipationem iftam prz-

tll

ftet, ad quam non obligatur.

:agm

Potéflne ves aliqua emi minoris , v. g,

o du

obligatio , aut aliquod alind debitum ,

quàm reipsà valeat ?

[tinid

4menul

Refp. Affirmative : Quandó fcilicet ratio fuf-

Á !

nedi

"

ficiens adeftilludfaciendi: v.g. fivenditor

hU[US

nonnifi difficulterpoffitfolutionem fibidebi-

lSäE

tam exrorquere , vel hoc fieri nequeat. fine

l

ä

lh

füumptibus , aut debitum fit dubium ac . fub-

je&um jurgijs, vel decretum aliquod circa

illud ex(pe&tari debeat: in hifceinquam

»

&

f ,9

f

fimilibuscafibus, poreft accidere , ut. fecun-

T

düm proportionem difficultatum , qux com-

muniter circa ejufmodi debita occurrere fo-

jl

!

ii

lent, aliquando obligatio valens centum co-

)

um 9

ronatos, vendatur quinquaginta , quadra-

ginta, imó etiam triginta, nam fecundüm

u p

o U

communem exiftimationem hominum ,

ua

pratij arbitra effe (olet , cjufmodi debita mis

t

nus valent , quàm numerata, & prefíens pecu-

en. ^

E

nia: Quod fs emptor fix dives , ac magnz au-

thoritatis , ac nihil in ejufmodi emptione per-

dat, non proptereà tenetur debitum i(tud eme-

n

IT

re carius ,nam hoc non debet ipfi prajudi-

l

/U/

Á

care , fed petiüs inipfius cedere favorem , nec

j

venditor exindéfru&tum aliquem perci-

rgiu

r

perepoteft, . Leff. lib. 2. cap.

l

&Y. d. 44

j

L

i

ui-

Pars 44,

T

Hf

290 De7.€$ 10. Dec, Precepto. Panti, 4;

Pofiétne debitor ipfe , emere [uum debi-

tum à (uo creditore nsinore pretio ?

hus

Refp. x, Si per/Aam culpam fait caufa diffi-

fel

cultatum , quas creditor haber in folutione ex-

torquendá , ideóque debitum fuum viliori co-

h

gitat vendere pretio; hoc non poffe fieri.

1j

bont

2, Sidebitor »ow extitit canfa ejufmodi dif-

felicit

ficaltatum , fed à parte. rei ipfi impoflibile

Jiminos

fuit,debitum füum exfolvere , vel hoc nequi-

Wpern

verit przftare abíque nocabili incommodo ,

[

|

N

ivetep

(quo ín cafu neminem teneri certum eft) vel

At emert

ilammo

ultro pars debiti relaxanda ipfi fuerit oblata,

pofito quód folveret alteram; exiftimo hoc

I confe

poffe fieri , nam talis debitor non deber effe

pemï..

pejoris conditionis quàm reliqui. IVavar, v. 17.

EY

?. 23t. adng. v reffitutio,

t

iil

Potéflne vendi debitum alicujus. debito-

HCMBD

ris ,quifolvendo non eft illi , qui bec

z;gnomt ?

It

Vil enin

Réfp, Negativé : fub poená reftitutionis

.:

Ctej

facit enim contra charitatem , eó quód caufet

QU0 eta

damnum proximi ; accontra juftitiam , dum

usj

fcilicet dolo malo inducit emptorem ad debi-

lodo.

tum hocemendum , celans intere ipfam im-

Aüxug

poffibilitatem folvendi debitoris, ad quam

HP. 2'[0

manifeftandam tenebatur,. Leff. /ib, 2,

C&p. 21. dub, 10. 91, 1.

m gï Pl'

L;!rm i

Potcf-

d

T

n

De fraud. circa empt, €à vendit, 191

un ii

tb

Pet *i/'l"? quis im confcienti4 emere , «v:Z

uf

veunere bonum , quod furto ablatum

Jutionen

credit ?

viliori»

Iäg/þ. 1. Si fperaripomtfuturum,u;DomL-

f

"

nus bonum iftud zerum fit recuperaturus , non

u(mo

— .

E

(

effe licitum ; fecusfi hoc fiereceo animo , ut f

/ ]mpüæöf!x

Dominus comparerer , illud. reddere vellet;

hocith

compertus autem Domíinus, non teneretur

Comm

folvere pretium emptionis , nam nullus tene-

i d) tur emere, quodaliàs ad ipfum fpectat, fed

fY

aidi/ folummodó obli

o

auur reftituere fumptus , qui

ii in confervatione ejuímodi boni fuére im-

dde i pená.

2. Si moraliter certum fit;xtem Domino non

(tut, l

reftitucum iri, & quafi pro deperdita cenfeatur,

, dico il

/

&

l

lam emi poffe , cum hácramen conditio -

J Á

ne ,utfi Dominus rei compareret , illa ipfi re-

"" fiumatur,eodem pretio quo fuit empta, — In

, talienim cafu res Domini agitur , dum fcili-

fiti*. cet ejufmodi bonum retrahitur ex periculo , ín

i quo erat,ac emiturvili pretio , ut fi Domi-

im,"nusillius compareat, fruatur hocce come-

"Ts ! modo.

jpn?

Atque ínhunc modum teíte — Lef. L5b.2.

il ( cap. 21. dub. $. emi poteft bonum furto abla-

Jlà tum àpiratis , furibus, milite.

lt habet

Laym. citans Sylveft. Cajet, €9. Vaf4, & etiam à

fetvo , ut afferit Bauny im [um. c. 26. cum hoc

tameg onere;ut Dominus compertus fecgn-

ij

d 3

um

M.

.

292 . De7.€2 .m.. Dgcz;l. Pracept, Puntt. 4.

t'msa"eä

düm opinionem Do&orum , prafertim Juris-

confulcorum , teneatur emptori reddere illud

P

omne , quod expeudit ad ejufimodi bonum, €

Mhity

manibus furis retrahendumi , inque priftinam

[ecuritatem vindicandum : nam in hoc agit

M.

quaíi procuratorem ipfius Domini, Laymam

& Na

lib.2. feil, g. tra&l. 4v cap, 27 , parag, 3« ?. 26,

Aunhyr,

1 En

Potéflne vendi furi ad recipiendam [n-

am pecumam illud , quod ab ipfo emptum. fuit,

t

705 &item vero Dontiuo , quicomparet ,

, Y,

Qs

€$ agno[citur ?

onrery

Refp, 1. Siresilla emptafuit Zeza fide , hoc

offe fieri , nam ut fic nullafitinjuría Domino,

lidusjm

ditiona

dum fcilicet bonum ipfius in eundem reijcitut

lnpedj

ftatum, in quo fuit emptum cum obligatione

ftivend

reftitutionis faciendz per furem. JVavar. Sylv,

i .2.0.2

"Ang. Leff. quod. Laym. qui . spfos citaz loc, ubi

i Y

fiprà n. 14, dicite[fe probabile. —

2, Sibonum ejufmodi emptum fuit malaf-

V. g. dec

T

de cógnofcendo , vel probabih'ter dubitando

illud fuiffe ablatum furto , dico hoc fieri non

T

tàcita

poffe , fed reftituendum effe vero Domino,

MIZ)'H

nam dum quís emit bonum illud ,^ agnofcens

illudfurtivum effe , voluit (ubire periculü per-

n

dendi fuam pecuniam. 5Sor,

CQ'U- Cdjet. S-:Tho"fo

2,2. q. 62 AYL.7,

&j

Sunttamen aliquigraves Authores , quite-

N

nent ejufmodibonum reddi poffe furiad reci-

upe-

Pfam:

piendam fuam chuni;m , Obrationem fi

rius

/cï-'—"h».

íes

ia

)uf —

De .]9'4!«!0/.» czrca empe.Cdvends, — 293

trim u

riusallegatam de emptione fa&á bonà fide,

dder l

"Alenf. Gah, Ang. Sylv.

bontto:

Delétne emptor , an venditor ferre ja4-

: priüim;

nuram merca vendita ?

n hoc !

Refp. 1, Emptorem ,pofe traditionem mmer-

j, h

cá. Namtraditionibus rerum dominiatrans-

j ;C 7;,2&,

feruntur,

l

li

. Emptoremiterum , fi azte traditionem ,

taxa & folutio fa&a (it , merxque fit determi-

um

Wm,

nata , v, g. hic equus in individuo , hic pan-

nus , &c, ac venditor non moretur illam pre

fixotermino tradere: nam contra&us eft va-

;WM'M!IE'

ü us

lidus jure naturali , jásque civile requirens tra-

ditionem ad transferendum dominium , non

j tj

impedir, quo minus commoda & incommoda

ag

rei venditz penineant' ad emptorem, Le[f.

Vr

lib. 2.c, 21, dub. 21, 2. 96, ,

TT

3. Venditorem , fi merx fitzedeterminata ,

v.g. decem Ooves ex meo g!€g€ * centum imos-

f

dij tríticiex meo horreo, &c, Naminemptios

, dUbifïf*

nemercium indeterminatarum ifta conditio

g lt

tacira eft comprehenfa, S$y/v, Cov, Regin,

u

l

lib. 25. ", 351.

| ! 00:&-'-

ii

$i res commodata , locata, vel depofita ia

cuftodiam pereat inter manus , tunc deti-

y'et.S-

nentis , cuju[nam erit jatiura ?

uf

Refh, 1. Siillapereat//ze culpa illius , qui

u P

ipfam detinet , damnu

m attribui debere com,

j

T 3

mo

j

7s

Husce

,

294 Deé£, €2:10. Dec. Precept. PunB. 4.

modanii,locanti, &c. Nam damnum ejuf.| ,j

modi poriüs icafüfortuito provenit , quàm ut

wlocat

prudentiá humaná potuerit evitari , quaré res

gO

illa Domino perire cenfetur ; nifi fortaffis con-

tij, &

trahentes padi fuiffent illam reftituere quo-

qulf

cünque modo ,five pa&to illa perirét, Bonar,

à,dar

de coztr. d. 3. q 16,2,5. —

aonar

2. Siillapereat um culpà detinentis , tunc

Mf utis

fi culpa gravis fuerit , id cft cwipa /ata ,. dam-

tyidf

num ipfiimputarideber, tenetur enim adhi-

üariam

bere diligentiam illam , quam reliqui homines

NT

ordinarié adhibere folent in confervatione ,

WYen n

feu cuftodia reifibicommoda:z, locata: feu

tidodien

depofitz. Ferzand. 4. part, c. g, m. 1. condudi,

tamïïx?e

peccata, Quod fi culpa /evis frt, réfque fittra-

tonol)

dítain cuftodiam,locata, vel commodatain

terccfff:g

favorem , & utilitatem ipfius commodantis,

Uerta

is , inter cujus manusres illa perit , ad nihil te-

T

nétur , nam nullusobligatut adhibere procon-

Tif

fervatione boni , & utilitate alterius majorem

A

diligentiam , quàm alij homines adhibere Ío-

te, lw

leanttabilusa&ionibus; Dammodo quis non

terl.

teneaturad rem ejufmodi confervandam ex

V,

officio,v.g. Caupo ad cuftodiam fareinarum ,

Nam

T

Sartor adcuftodiam panni fibi traditi,

tunc obligaretur quis fubire damnum ex culpä

leviproveuiens , eo quód neglexerit eam adhi«

M

i

betediligentiam, quam homines prudentas;

t

ifum

hic & nunc , adhibere confueverunt.

Hta IQ

&il

3.5l

na.(4u

De fi-äud. ecircá empi;;vendt't.

295

lnur e;s.«

3. Si res non fuerit depofita , commodata ,

N

vellocata ni(i infavorem illius, inter cujus

, Qu

manus perijt, depofitarij fcilicer, commoda-

ytalint

tarij; &c. Tuncíiculpa Jevis fuerit , aliqui

wurt t

cum Leff./ib 2.c, 27. dub, 3. probabiliter. di-

t&, Ju

cunt , daronum refpicere depofitarium , come

modatarium, &c, nam equitas videtur requi-

yentiyt

rere , uris; incujusgratiam, five commodum

la,

aliquid fit ; teneatur adhibere diligentiam or-

rennd

dinariam , ad farta te&ta cuftodienda illa, qua

qu lot

ipfi , fivecuftodiz illiuscommittuntur, — Alij

jv

tamen nor, minus probabiliter dicunt , remin

cuftodiam traditam , locatam , aut commoda-

la

T.

tam, fi peteat per negligentíiam commodatarij,

[ä[quc!ïiü

non obligare ipfum ad reftitutionem ,. nifi in-

mmou

tercefferit amortalis culpa , uam nimium difficile

od

eít evitare culpas veniales , néquerationi con-

"

fentaneum foret , ut quis pro noxá veniali ita

jacpt

rigorosópuniretur. Q»o4 fi particularia qua-

j n

dam juracivilia conrrarium videantur aftrue-

qhibet

re , hocpracisé fit ad evitandas fraudes. Sot,

7 qtt;.rï

verb.commodatum, JHenrig. deirreg. l, Y4.€«

^

[vaüdäü

, 9. 7. Citans plures authbores.

far&imf'ïf

Jenetürne quis indicare vitium notabile

j ^

mercis vendenda emptori?

mm ü Ü

Refp. Cum diffistlione :1.Si vitium fit mani-

rj ,

feffum , itaut à quovis facilé animadverti poí-

Pm CUE!,

fit , non teneri ;nam przfumi poteft , empto"

)b

udvidiffe, nec tamen curáffe, Sor.

rgm il*

j

T 47

S)If:(æ/i,

CM

ial

236 De*. & 1o. Decal. Pracepto Puntl.4.

Sylvefl. Navar.Sa. apud Layman. de comtr.

fr,4.6, Y7,9, 14.. itaut bene confideratà mere

| &Wh

D7

ce , fiillam velittalem, qualis eft, ac deinde-

cipiatur ,fibiipfi imputet. -

a, Sivmium[it occultum reddens mercem

omninóinutilem emptori , dico déclarari de-

M.

bere , nam aliàs emptor deceptus per errorem

Q m

non liberé ad ralem emptionem confentire pof-

p r

fet , ex defec&uaurem confen(us omnis contra-

ümaim.

&us eft nullus, &, fi pretium pro me:ce fuit

[tet ac

acceprum, tenetur quis illud ipfi refticuere

2'

cum omni damno ex tali vend:tiore fubíecuto.

denda

S.Thom, 2,2. q. ]. art. 2.. €9 5, & defumitur ex

;

A. 1. Cod. de edilit, atiioa.

Krale

ufb

3. Sivitium fit oceultum ,nec tamen. reddat

bilisad

mercem eraptori zzztilem , fed folüm | nonita

"

VH

ztilem ad ufum , ad quem resillaemirur, non

i

obligatur quis illud declarare, nam hocforet

N

(

contrarium confuetudini omnium mercato-

rum etiam timentium DEUM : cederet. enim

[

inmaximum ipforum detrimentum, fi quod-

libet vitium rnanifeftandum effet , hócqnefi

obfervare oporteret, citó cuatla bomintm com-

enercia tollerentuy.

Sufficit icitur in tali cafa tantüm de prätiö

detrahere , quantó minus valet rescum eo vi-

tio; sícque nullum ipferetur damnum emptori,

aliàs qui excederet juftum preti um,quod resil-

la valet cum fuo vitio ,teneretur ad reftitutio«

nemexceffus, Bozac, eifp, 3. 4 2.p, 6 . 4.

,Qu—amda

-

i.l

De fraud. circaempt, TCST vesdit. 299

d a.

erati n

uando emptor interrogat , num ves

vendenda bona fit , uel nulium babeat vi-

c d

Uum: , quiduam ipf vefponderi

s IG

ptej -

tchrait

Refp. Cum diflintliane :1, Si emptoï petat,

?Cï erur

num merx vendenda fit bona , poteft venditor

fenntt

ipfi refpondere 444 fic , dummodó non fit

mnis o

omninó inutilis ,fabintelligendo proportiona-

o m

fs rl

liter ad pretium , quo ipfi merx vendetur,

2. Interrogatus venditor , num merx vet-

yeliti

denda careat tali , & tali vitio , feu num cale ;

jefurit

& rale vitium non habeat , tenetur illud ma-

nife(tare, cüm interrogatio ipfius fir rationa-

t n

bilisad evitandum errorem, Leff.

m fl

J. lib. 2, CApA1,

daub, 1x. z. 86.

m !

Quia ramen hoc valdé onerofum eft merca-

19 J100&

toribus , meo judicio fufficeret dicere five re-

j me[Ca

fpondere fimpliciter , ecte tibi merces me-

deret €

Astales quales, confideva illas , f

AT.

tibznon arrident, relizque.

:

J/

m

] de P[w

4

S

?

Ti J

2

n

&P

qo [

j rl

h

54 h

ül

T 5

ÍIn

j

l

EL

238

.Dg $, Decal, Præ&epto. Puutl.t,

KhOl'llfi

000 EHEHIAIE GE DMH UOR

L7]

at

In VIiI. Præceptum

ICfng

Decalogi. .

i

hat

I

nri

De falfo teflimonio €9 vevelatione

Secreti.

i

De Detratlionibus &4 d

nibus.

zj?'argatiaa-

Re]

II,

Ditate

De Sufpicionibus , €4 judicijs tt-

?

merarijs.

jure,

IV,

Dejatlationibus , cavillationibus ,

irrijiam'bm » €$c.

bt

Vmeeterzs

.'P»u N CTUM T

!

if

pe6it efimonis: & revds

ütxw

tione Secreti.

m

lu

Wuuquam dixifli falfum. teflimonium

feienter , c icum advertentid. dicen-

:

deo rem falfam , vel celaudo verita-

1059

qenetárne quis refpondere ad fingula,

que judex quarit?

q

Ep.. Afirmativà ,f juridic? interroget, nec

ed

R

ullam excufationem legitimam quis habeat

6i veritatem denegapdi ; nam judex fua

m aues

thori-

I&.h

De falfo teffim. t2 rew! Secrets.

295

thoritate à Deo habet, juxta illud ossais pote-

d

flas à Deo , ita ut mentiri ipfi inre norabili, fit

peccatum mortale , quodfi cum juramento in-

ll

terroget , eritperjurium mortale , in quo nul-

la materiz parvitasreperitur. $[

vt

70- AT. I.

?"bom. 2.2.4.

Quid efl interrogare jaiia'z'cäe .

tll

| Refb, Effe interrogare cum legitimá autho-

jjr t

titate, ac fe;ugïäüm formalitates requifitas à

jure,

ll

Potéflne quis babere excufationem . ce-

laudt veritatem , quamvis juridice

"J

enterrogetur 1

,

Kefp, " femative , 'Teftis enim illi refþon-

det fecundüm (uas j2/fas exeufationes , & ju-

'tyt

dex quiillas ignorat , interrogat fecundüm

faam formalitatens, Datnur ex utraque parte bel-

lum juflum,

m

jj d

[F

Suenam modo quis re/þ»ondere poteft ,

EDL

ul

dnm legitz"mam babet | excufatio-

A€ni

| /fngüh;

Refp. Offerente fe caíu, confület Cäüüam d

qui judicabit fufficientiam excufatjonis , do-

p

cebitque modum ;efpondendi.

'l'[o 6[,

pl

jj

]

Tej?ii

d7

p

N

300

be 8. Decal. Præckp;a. Puntl, 3'.

Teffis potéflne fe occultare nà teflimo-

num dicere cogatur ?

Refp. Cum diflintlione : , Cum rationalili

eautá iud poteft.

Mj

2. Sine causá rationabili non poteft , nam

a igm

ex lege Charitatis tenetur quivis fuo faccurre-

ligemiw

reproximo in neceífirate. conftiruto, fi com-

quoda

modeé illud facere poffit. Bozac. de tefle difp.

te(titu

Io. VESB LA E

iltaig

nialis

Qui f& occultaret ffne causd, teneretárnt

ad reflitutionem

tali,t

2

