poffumus quidem peccarum Originale

(ed deteftatione folüm materiali.

l

deteftari ,

Filiuc, 4r44. 6.6,2, 4 14*

ff e

| Paï1

Eff-

^

R lum um AU

6j

D.

&flne pevcatum dubium fafficiens cMate-

M

rià lnjus Sacramenti ?

"

a

2 iaq"üændaöüaiü'ää

; Re[p. Neg"atiwä-, aäjöl

Nf

forimam certam , requiritür Matersa ceriá, né

confa

quis (e periculo exponat invalidum reddendi

luste

Sacramentüm, —Bonac; d. $. 4. 3- pat£, à. 5 9.

; hoftt

Nifi detür abfolütio füb Conditione/f Adateriá

fed U

8j (ufficiens &c, Ut confalit Suarez d. 14. Je&?,

[lmat

li 7 1à;

paliterci

.»,Quid /i dubium iq)zt'zï?zfz Ft.; Viràm béi-

TU

ä*atüm" £0

minifjum Veniale fit a5

j Mr;(

AMaàrtale ?

Wo ;0 M

Refp, Éore- Maieriam. fufficientem , bam

) fl qüi&ï

din i

péccaturn mariet certüm , fola vero diftin&tio

illiiis eft incertá,

js, u

äïenialia il«

i

Poiéfl

nà babens plura ptctat

;

dorumá

liqua confiteri, Cj aliquá

Ul

orittere ?

relidfüj

Refh, Afirmatioà, Non enim fünt AMaiés

Vià nece[faria $

acramenti, Boriac, /ó. eit, 4 7.

Saluberrinium tamene

ffe illaconfiteri; prz-

à

! pecamf

ia5 4€ áliàs PO&

u

fertim fi fint aliquo modo grav

al

fetraliant Confequentias,

i

Polfünsme peccata Mortalia alias leg

itimé

ngUW

confeffa, E3 ab[oluta de novà e[fe Mae

?

mdümf*

ieríá Sacmmemi

:

*

e

| Or;gf*

Ponitentt

enim libes

Ref, Affirmativé ,

nyb

iüm eftillatoties , quoties libuerit

ar$ l

:

l

[

Q9

n

66

m&'. II, De Seienita, Caf. 15

Ecclefiz fubmittere , dummodo neví Actts

Citri

Contrítionts & Confeffionis concurtant , qui

ul

funt 7Materia proxima & novaad applicandam

l

Ht

de novoformam Sacramenti. Valq.oce fwpe-

YiHs Cit.

hfj

somodo verificabuntur verba ilía, Ab

Aitütm

. folvo te à peccatis tuis, // Pemitens nou-

777

nift peccata jam vemiffa con-

:'.Am;]ke

fiteatur ?

tinoff

Refp. Eodem modofore verificanda, que

svefü

de fa&to etiam verificantur, quando Ponitens

r

elicuit a&um Contritionis de fuis peccatis Mor-

Pivoh

talibus, ac gratiam recepit, antequam Con-

t ]

.

Nam fenfus verborum

feffionale accedat

3

Qpf

iftorum nonefts £rebfolvo te 4 peccatts tuis,

Vi

fi jam funt remifífa , (ed eft, ut dicit Suarez

h

cit, d. 18. felb, Y,u, 1o«. Ego confero tibi gratiam

i

remi[[vvam peccati quantum ex (ee[l. — Per cu«

jus infufionem peccata infallibiliter funt re-

miffa, fialiqua reperiantur in Ánima bené di-

lj

flsSatrai

fpo-fita. à

J

^

4

Quanam eff Matería proxima $acramtm-

t Penitentia ?

"fj

Refp. Effe ttes a&tus Poenitentis ,. Contriti-

ouem , videlicet Cozfeffionem & Satisfattionemi

cüm fit conveniens, ut ficut Deum offendi-

äef

mus tribusmodis, . Cogiratioge. M,Verbe,

fas— í

Wn[,

111, Opere, ita noftras reparemus offen

9D*

**

*

h

De AMateria Sacram. Ponit,

67

W GContritione Cerdz , Confeffione R &S'a—

"t tisfadtione

:

i

Operis,

Jian

j

!

J

!

s iIres dé]us elfe neceffa.-

du

Fäd: collegis iffo

AT

il

| .Refp.g Exinde,

quia Sacramentum iftud eft

(ni n

Inftitucum in forma fudicij pwmitivi, & re-

7

tonciliativi, Inomni autctm Judicio requiritur,

LiAcenfatio, & manifeftatio Criminis, urjudi-

cati poffit , & hoc preítat Cosfeffio , in qua

ni,$ fpente fuafe Poenitens accufar, L. Ia Jaudi-

Iu! cio reus delet fe commififfe crimen , alioquin

u omni venia indignusforer , & hoc facit Cos-

pnU £ritio,. II Requiritur in Judicio Jzjzr;a ali-

v cui perfonz illate reparatio, & hoc efficit Sz-

« isfatlio, — -Bonac. de Pamit, d. s. g. 3« QUH 2 0.

TLEE C

il gm!iü

Sunine. iffi 1res MEus effontiales

MU

Sacramento ?

erlint -

bt

Refp, edffirmativi; & defe&u Üniusex ip-

fis Sacramentum effe nullum.

Bonac. Jo,ciít.

9.2,

Yl

Ergb ff penitens non completà farisfattie-

n

ne moreretur, nonforetab[folutaus, eoquod

deejfet pari Effentialis., wempé

j(in

Satirfattio ?

ff ngä

Refp .Oportere diftinguereduas Satisfatlio-

jun

j(

ww [pecie, l, El illa, quam Confeffarius

| eft Effentialit, fed pars

:

i'»nqupgi.t, & hzc nor

E

Ea

snte-

68

Tv a. If. De Scieutiá, Cap ài

s'megmlz'.f' ad complementum & perfe&tioneni | —

Sacramentifpectans; quamvis ergó illa defi:

ceret, Ponitens noB proptetea defineret effe

abfolutus; Quemadmodur fi brachium pars

integrans hominis deficeret , nori proptereá

homo defineret effe homo, $, Thom.3. puss

4. 90. 4.2. €3 3.

Ii. Eftilla, qux raturaliter 2 parrerei peés

H

cato debetur , pro ipfius expiatione ; Nari

! '

PECCZU

oniné peccatumi meretur pamAm ad reparaiü-

,

LE IN -

b r

Cet

da

m injdriam

Dzo offenfo illatam; — Satife:

|

CHb D -

&io igiturifta indubitanter adiniplebituriu hoc

mundo per opera poenali& peenitentis ; vel in

j

:

purg

atorio pet igriem Juftitis Dzi ; Ut etgo

ï

l gra*

Satig"

atlio ifta fic Effentialzs , (ufficit , quod

Posnitens acce

dendo Confeffionale fit difpofie

li D

Dict

tüs tefte Gamach. faltem 4z vore ac propofíto 4«

aimi, adimplere in hoc vel altero mundo iftani

obligationemi fatisfaciendi D'zo , anrexam

Re/p

peccato.-

Gamach, de Satísfact. c,25;

fut rei

hi

Quid fí Penitens nec in boc , nec in 4l

teró miindo vellet (atisfacere ?

lb&ö |

tf

Refp, Debere rejici veluti Sacramenti incs?

i

pácem; Gaæäch-lo'.- cid. co;?cl. 2"..-!

ltni

deteü

S»]jï

«6) t (5

À

öAie

til]o

d

e

!

Ee Contritione & "Attritione,

E

T.C&iomï g À g

il d

C.Ak,l"v

TOHLC

nattt

n

De

tium p

P[OPHH

Cont.rit.i.oncm & Attritione.

)m';l Fk

Qj e[l Contritio ?

EfM V, Contritioig Communi

,quatenus etiam

Htl

R

D

comprehendit Attritionem, eft dereftatio

n N

eccati commilffi cum propofito illud vitandi

| t

deCatero. Filiuc. . 7,6. 0. 7. ?* 166.

, r

lL. Contritio proprie

fumpta , prout

diftin-

jtict!

ft deteftatio peccati

uimrab Jdrrritmne , €

; Y

fuper omne

deteftabile intuitu amoris D z

) U

uigraviterin

de eft offenfus cum propofito il-

j

l"ud inpo&erum evitan

di& fatisfaciendi. Ga»

f d

mach, de Contrit, concl, 1.

NM?"

-Suuomodo fit 1ffa deteffatio :

undoqil |

n

Refp.

—Pgt actum Voluntatis; cui cümpeccas

tum reprzfent

atum fuerit, utingens aliquod

L'.l;-

ftoffenfa D E £, ipfi difplicet,

malum , & ute

pl

ab eóque abhorr

et ; & jn hac difplicentia ,&

j

T

n

averfione , quze

ft dolor voluntatis fufficiens

u

adcaufandum concomitanter dolore

m Íenfibi-

lem in appetitu fenfitivo , confiftit formaliter

deteftatio. Bonac, d. $. 4,5, pf T- £. -

ad AGumContr itionis diceret

,S'njïcerg'me

vellem uon pecca[fe?

bum iftud

Refe.. Affirmative ,Nam licet ver

i Voluntas imefficax ; aut

(

vellem , non Vflt nifi

vellei-

?3

E

49

Tratk. I 1|De Scienia, Cap.g,

velleitas, quandoquidem nullus efficere poteft,

(ice

uj

uüt peccarum commiffum non fitcommiffum ,

Nihilominus Voluntas ifta continet. difplicene

q:det

hu

tiam AGtaalem peccati ; Nam ratio , ob. quam

aliquis nollet à fe ejufmodi peccatum commif-

« f

» d

fum , eft, quia modàip(i difplicet, Gamach,

de Contvit. c. 9.

|

iU

(i

4

-Quid intelligis per ^n fuper omaue

Vi

deteflabile ?

hr

R

e

j ?

Omnia mala mundi , que citiüs pet

feren

j

a effent, quàm veicum. peccatum. Mare

UO

Pale committendum,ea quàd omnia fimul non

p

fint obje&um zqué deteftabile,

tingte

Effné confaltum fibi ipfi in. particulari

D) iW

aliquod malum veprefentare , ad experiendum ,

ite

nupa l:otzïu hoc malum [ubire, quam pecca-

r

tum tale committere vellet?

n

Refp. Negative , fed (ufficere , ut quis dicat

ingenere, Mallem citiüs omnia mundi mala

fuffzrre, quàm iterum committere peceatum ,

Rfj?

TY

quod ' deteftor. fuperomne quod eft dete-

lia

ftabile; aliás enim periculum eft , ne Idza ifto-

ii

rum malorum particulatim ita. vivaciter pene-

tret imaginationem , ac inilla tantum horro-

p

rem naturalem exciret, ut voluntatem impe

diat ab hocpropofitoeliciendo, Gama ch, /rce

ett,

À

Aequiritórne ,. ut quis fentiat dolarem

Pdfc

fenfibilem in deteftatione peccati

Cien

|

&e. Nuf:gætiväfofxnglgtcg loquen

do, fed

m

fufficere

De Centritione €à Attritiak?.

7X

T

fufficere interiorem , qui confiftitin aver/rone

tepd

vilun,

&difj

licentiapeccati; quod apparet in Beatis,

ccatum fine iíto dolore, quia

Mbl

qui deteftantur pe

deteflatio formalis eít. Actus Voluntatis , dolor

b u

|contti

verà fenfibilis et paflio appetitüs fenfirivi,in

uo deteftatio eft Materialiter , tanquam in

Gu

;

u

ofübje&o, Gamach. eiz. cone^ 1.

enti

Eflnà necefarium ad Coniritionem, dete-.

m ex motivo 4Amoris Dei,€9 qua-

flari peccatu

zenus eft Ipfus Offen[a?

iij

m

Refp.

Afirmativé qui enim. deteftaretur

mul n

peccatum

ob aliquod aliud Motivum , v. g.

timorem

Gehennz , vel punitionis civicz , vel

nicilt

ob ipfam turpitudinem peccati , vel infamiam

rittdit

inderefultantem &c, non eliceret Actum Cos-

tritionit.

l[IW'

Contritiopis ezi-

Kequirilzime ad Adum

qui i

ciendum Voluntas confitendi ?

yndi t

Re[p. Kequiri vel A&nalem ,vel Uirttalenn

ettti:

Nam cositritio non delet peccatum , nifi zz or-

d

dine ad. Confe[fionem , quandoquidem Dzvs

lii

inftituit hoc. Sacramentum in. Remiflionem

itt]e

mb

peccarorum, Tridenr, feff. 14« cap. 4-

m

Quo tempore obligamur ad Confef-

fronemn ?

Refp. Yemporepraftituto ab Ecclefi

a, V- go

j

Pafibatis , rationefcilicet Communionis fa-

ciendz , aliàs fufficeret id. preftareintra Àn-

!

d

num, Navatr. 6»2,7,9»

4

Eflné

j

um

72

Tia&k. 11, De. Scentia. Cap.g

inin

Effn£ necefarium a4. Contritionem, vt

jrat

quis babeat afluale propofitum confitendi , ET

tibu:

peccands sapofferum ?

m

Refp. Affrmative ,poíito, quàdipfiusmee

um

moriz occcurrat cogitatio devira inpofterum

m

inftituenda, ac deobligatione confitendi ; fi

prpanäq,

verà de illanon cogitet , & ramen habeat Voe

l

hmilit

luntatem omnia D zx Mandata obfervandi ,

tunc in ifta generali voluntate Urzgaliter con-

i,

tinetur. propofitum confitendi, & peccarum

ii

dcvitandi; Nam (idi&z obligationis recorda-

i

retur , indubitanter hoc propofitum eliceret ,

quod fufficir. Medin, Coninck, Bonac, 4de

Panit, d. s. (&l. . q g. pun. 3.n, 9. Filiuc. . 67

H

n

4 173. Navarr, e,

I 8.12. C6 18. Layman, tratf.

$. c. 4. 7 6.

fred

n

Quamvis plurimi graves. Authores requí-

rant propofitum expreífum evitandi de cztero

mll

dl

omne peccatum, Sotus,Reginald, Valent. £em,

du

4. d. 7.4.8. pun. &. Bellarm, de Panit l, 2, c. 6,

leyd

& 7, Suarez de Penit, d 4. äj&rt, t, fe1, 3. 04

&Cott

&qeiritzimg "ddus Coutritionis vel At-

ii

Eüillonis pri

sfquam Confeff

fftonafe quis

A

accedat à

dii

äeäz.l Fore utiliffimum äd ponendam Mate«

h

tiam neceffariam &effentialem Sacramento,

Ej

Debéte reijci Penitens , qui nullum Ceon-

Irstionis vel Attvitionis atlum elicuit?

K&ef. Confeffarium procurare debere , ut

Li

a

I.,

De Coutritione C8 Attritione

?i

ad minimum finita Confeffi

one, antequam ab-

M

liciar, iftis velfi-

folvatur , ejufmodi A&um e

li n

milibus verbis Qmozium peccatorum ,que cou-

m Cóquorum monve

cordor veniar à

fs f

*

pl

Domino

"

Deo hunillime e

rR

apeto, dolens ex totoCors

;

me illum. offendiffe ,

poltaz

de meo ob amorem ipfius ,

tendi;

7

cetero yon peccave , quave

vponóque firmiter de

barV

humiliter petoà Te Pa

ter pooniteutiam C a;*äj?)l;g:-

r

tionem, Bonac, d. $. g p ptn. a.

lr

ut eliciens atdum Cog-

PCCC&[HS

Effnà neceffarium,

* gritionis de omnibus peccatis mort

alibus

tU

doleat ?

elittt

a, i

R. Ajïrmativ& fine omni pxc;&ption; :

llC- 6' æ

tale nequit remitti

nam unum peccatum Z4er

Qn, n

finealio, irautfiingeneraliifto Cozerzrzonis

ac&tu unum excluderetur , illud non foret re-

esty

miffum , nec per confequens reliqua. Coninck

le ctt

dePenit, d. 1,dub. "- 20. Quocircà neceffe

lent

M

eft , ut a&us ille Costritionis omnia compre-

)

1

hendat ,tunc enim peccata illa , quorum quis

i

j

H

recordatur, remittuntur per atlualem,& expref-

ul l

famillorum difplicenuam, reliqua. veró,qu&

414:

memoriz non occurrunt per Urrealem illam

dif

Y

»

licenti

n

z

I

*

amin a&u Contritionis inclufam,

P

v

Bonac. cit, d, $. pun. 6.7, 1. Cd z.

Ml

ml

Efiné finz

ulorum Mortalium. neceffaria

?

s

"101

particularis Contritio

foret enim Iugum nímis

T

Refl. Negativé ,

sere poft habitam fnorum

[T j

encrofum, fed faffi

E ;

peccae

umeme.

?f

Tra&, L. De Scientía. Cap. 5

peccatorum recordationem generalem. Contri-

ipfo

tonis atlum eliceye,

Gamach. 4e Coztrit. c,7.

itudi

eencl. 3. Nibiloninus utile erít de gravioribus

gj

peccatis fingulares Contritionis aiius elicere,

Jäm

ut ita homo illis deteftandis affüefcar.

Debétne eiufmodi peccatorum vecordatia

M.

e[fe particularizs €$ diéintla?

Ra

Refp. Negativé ,Nam Moraliter hocni-

UEV

mium foret difficile , fufficit proinde confua,

gis tit

eneralis,& indefinita peccatorum recordatio,

(lehy a

;

AAl

curetiam aifus amoris ,qui poteft iuftificare ,

non continet niü virtualem & confufam

pat

peccatorum recogitationem, Gamacb., /o, cit.

li

Reqmrizärne 4d effentiam Contritionis ,

nt panitens credat fe non amplius

Rq

peccaturum !

ifof

(i

Reff, Sufficere voluntatem & propofitum

T

b:c C s»uzc. D £o adjuvante, non amplius

of

&

eccandi, nam ejufmodi creduliras eft AGus

intelle&üs, quifrequenter eft deceptoríus ,

càm plures veriffimi peenitentesiterum pecca-

yerint; vel cerré periculofum eft ad excitandam

h

m

rzfumptionem,aut defperationem in homine;

lnu«

Contritto autem formalis confiftit in acu velun-

tatis, ubi reperitur odium peccati, Navarr, z

lür

| d

dMantial, c. 1. . 9. Suarez d. 4. fell. 3, . g.

Reflituítne gratiam Contritio

:

Sacramento ?

Jtne

ab

em

&ijþ' Reftituete /z Ordjre 44 Canfä-jïoä

[1:]

j

De Cmtritz'one €8 Zttritione.

y

t Chir.

eoipfo in(tanti , quo producitur actus, Mam

DA

includit ín feipfo Cürtualem. ddHum . Amoris

LvIOti

D E 1 fuper omnia , impo[fbile autem eft DEFM

eica,

salimodo amare , €à ab Ip[ononredamari,

]

Suid eff ,Attritio ?

ttriii

Reft. Eft odium , & ímperfe&ta deteftatio

peccati conjunéta cum aliquo amore D 21 fu-»

- od

pernaturali , fed imperfe&o ; INam 4drrritio ma«

confdi

gis timet panam , quàm ceipam , & eft infuffi-

Sordan

ciens ad delendum peccatum Mortale , nifiSa»

(icr,

cramento conjungatur , cum propofito non

onfüls

peccandi de Catero. Gamach. de Zrtrit,cap. 9.

NT

Ín quónam conveniunt Contritio,

":Àtvitio ?

T

j

Reft. 1. In detefflatione peccati , Dzus e«

hilm nulli hominum condonat peccatum nifi ip»

fi difpliceat. IL. In propofito illud evitandi in-

poltut

anpi

pofterum , (ineiftoenim propofito fignum eft,

peccatum adhuc placere,

ft Md

rptoriusæ

In quonam differunt 3

p

jrndut

Refp. In duobus. 1, Z Objetto formali de-

tefistionis , quod eft peccatum , nam Cozrritia

honir:

illud deteftazur perfe&é , veluti fummum ma-

avülllü'

lm deteftabile, fuper omne quod in. mundo

warr

et, Attritio veró illud deteftatur fed émperfe-

J

&e, & non fuper omnia odibilia , Plgs enim

7

abherret.Z para, quàm à culpa,

l. n motivo deteflationis : Nam Comiritio

ies

f"

"m

'75,

Tratl. I. De Scientia. Cap. $.

deteftatur peccatum ex zfmore Dei , quem a-

mat fuper omnia , itaut fi per impoffibile nul-

lus forer infernus, aut Parady(us, illa ramen

peccatum femper deteftaretur,

hi

H

00b

z"ttritio veró illud quidem ex amore quodam

fupernaturali deteftatur, fedimperfe&o , &

1000

dolor.

noníuper omnia, quandoquídem talis Amor

non eft cauía principa

l

;

fetin

i$, quareàpeccato quis

b

abftineat , fed potíüs aliquid, quod proprium

cgorhodum concernit, v. g, Hmarpænæ,yel

(i

damnatignis, velprivationis zterng beatitu-

dinis, vel punitionis a Dxo infli

M

mundo &c,

gendæ in hoc

Malï)

IL, Turpit&do peccati, quz funt duo Moti-

bf

vageneralia Zfrtritíopis, quatenus illaper fi-

li,

dem cognofcimus.

Ex Trident. feff. 14. c. 4,

Hii

Becan. deAetrit, c.35, . 1. Gamach, de 4

erit . 9,

Forétne abfolutus , qui crederet fe attri-

L

(mi

EH , m tamen revera non e[fet ?

Md;l;

Refh. Negativeé , Nam Cfedulkaähuiufmos

di nullo modo fuppleret difpofitionem effentia-

Ády

Q

litez neceffariam Sacramento , ut eft z4rtritio,

Suarez Reginald. relati à Bonac. d. g, fet£. r.4.

Mar'a

—

d

$. pttn, 3. 1, 6.. Licét alij cum Vafq. & Henriq,

i

[-4.6. 26. n. 3. £$ 4.. teneant contratium , exi-

ftimantes peenitentem , qui bona fide crederet

ili

i

ft attritum, & bené difpofitum ad recipiendá

À r

Sacramentum, cüm tamen non effzt, fore ab-

folutuin,

suji-

77

]

' Dä'öaztritime* & Mttritioné;

T

; ille , quà quis dolet fé non

ylemi:

S'üäaftne' dolü

þaj]ä Atteyià

i n

Refh,. Negativé , Namtalis dolor non liabet

pro obje&to deteftationem peccati , fed folum-

quia

m

inodó defe&uri veri doloris ? Ordinatrié tamen

dolor de peccatis eft conjunctus cüm ejufmodi

i Ant

at0qi

peenitudine, Vaíquez 4. 92« ar&. 1. dub. j. ?« 7:

Boriac. /ó. cit, £, *j

,

roprium

n

Canférine gratiam cAtirilio fine Sa-

(

beut

cramento ?

r

Reff., Negatiwä , quià iinþerfe&c) iodo de«

teftaturpeccatüm , cum Sacramento autem eit

"

hj Moti

S

ufficiens , nam ex Adrrriro faéit contrituma Tris

T J

dent, feff.14.6. 4 Bonac. 4o, citi z t1.

Mu

"

Fltne LAitritio Coniritio pofl faciam

Confe[fionem ?

Refh, Negativé , phyficé loquendo ; Namí-

T

emactus aztrztiosis Materialiter. fumptus fe«

t

éundim [ubflautiamnon tnigtat. fücceffivé in

vjj

dAum Contyitionis ; (ed attritus fit contritus | ,

| gfrfn(fi*

uando ipíius atritió perficitar & informatur

Am

M

oralitev pergtatiam , quami tecipit in Sacrae

f

iiento , quód juftificans peccatorem ,in codem

1 IHQIIHI;

ipfum reponit ftatu, quo poneret;Contritio ,

illique infundit una cum alijs virtutibus babi-

u

ii , non verà 4délmn Contritionif Gamaclh;

p

$. 6H

fq[t y

£fíné

j

2$

71545?. ! Z De 36!873!;;3- CdP :

atj

Effinà timor gebeuna ((à Deo propter pecs

itte

catum infligenda ) actus bonus?

Refp. -dffirmatwve , quiaomnis timor mali

tecipit fuám bonitatem d bono illi oppofito ,

Mj

damnatio autem eft oppofita beatitudini, qua

L "t

eftfumum hominisbonum , & conífequenter

timor , né quistanto privetur bono per damna:

tiohem, eftlaudabilis, Etcerté ordinarié hoc

timore excitati peccatoresad frugem redierunt,

Mi,

NT

& ipfa fcriptura eum de

prædicac.: Bonac, d. $,

. g fell. Y pum, 3. , 4«

if

Nénne Attritio deteflaretur. peccatum ,

Atgm

W

quamwvss nullus foret. Infernus ? -

Refp,. Quod fic $. Nam timor gcehenne non

Inreg;

eft iphus sltimus finis, fed (atistactio offen(z

n

contta DeuM 3 Tzmor veró Jpferni eít finis

l Confej

proximus,quo quis excitatür ad vitandum peco

Bs

catum , u attingát finem fuur ultimum. Quod

Til

fi quis foretita difpofitus, ut peccátum Vitaré

ll

nollet, nifi gehennam timeret , ralistimor má«

p

lus effet , eo quód cum affe&u ad peccatum fo-

ll

ret conjunc&tus, S. 'Thom. feeuz

da fecunda q.»

i

19. Bongg lo. cf'f.

"uG

uD

tintm

C AP uT n—,;.—

De Cornfeffione.

N,

&fm

-Quid eft Confe[fta 1

! Cmfe.g

Efj. Eftlegitima & Sacrameütalis accuüe

Mtopt

R

m

tio peccatorum coram Sacerdo:e Chridi

^

p

d

De Cäntrz'tz'me €s Attritim:j

72

ff P!i!

Vicatio, ad veniamillorum virtute Clavium

ü

ebtinendam.

motul

Suare vécatur !egz'tiäfm k:

i

ppnln

Reff. Quia neceffe eft , ut habear cozdites

tl qt

&t requifitas adbonam Confcflionem,

u

t dam

Suafoam Conditiones requirit.

- Cenfeffio?

Baric

Refp.. Authores fedecim enumerare c.ö,ntena

edietu

W dj

tas his veríibus :

st fimplex , bumilis , Confeffio, pura, fidelis ,

"Aique frequens,nuda ,€$ difereta , libens. ,

H

TE

verecanda ,

2

14

dutegra , Secreta , & laþcln)'ïn;zgzäi.*'z': ! accele-

n Ut

rata s

odf

Fortis, €$ accufans, €3 f parere pafatä,

d fti

L. Cozfe[fio debet e(fe /rmplex;id eft ut verbis fü-

duj

perfiuis, & circumftantijs impertinentibus ca-

n

Keat.

r Vi

li, Debet effe bumilis , cum Revetentia

imorR

genibus flexis , capite dete&o &c,

ALUD) l

nl

I1I, Para debet effe Confzf//o quoad Inten-

tionem , ut fcilicet fiat principaliter ad placan

j

dum Dzux., &remiflionem peccatotum ob-

d

tinendam,

IV. Fidelit dcbet effe C'ohf?]faj,id eft verax;

& finefallacia , Nam. ewezdacium mortale i5

Confe[ione prolatums , illam invalidam vedderet;

propter injuríam Sacramento irrogatam , iía-

ii

pedientem Sacramentieffe&tum. — Mentiri ve-

re

É

do

Trad, Iy, De Sciéniia, Cap z

ió in Confeffione affirmando vel n

egando fal:

l

i

[ó pecéatim aliquod Veniale, nonforet pluf. lii

Qquam veníale, nam peccatüm Venialéuon e

lll

iilcOmpätibilc" cürn gratia, nec injuriam nota«

fifns [

bilem infert Sacramento.

Atorün

V, Debeteffe

"

Tequéns Goufffia , ob fra&us

All

inde réfaltantes, — In hoc tamen cafu oportet

liceb

feq

ui du&um Confeffarij.

2

fioit t

V

id eft rioii

[, Audá debet effe Confeffió ;

A

V Qm

palliata, néque dubia; & Verborüm obfcu:

'szimur

titate velàta, aütaffe&tata , fedaperta & clas

ta

A

"ViL Diferetadebet effe Cosfefa , id eft,ut

Ü

M

TU

Ponitens cauté confiteatur peccata Prafettimi

càrnalia, utendo terminis houeftis ; & inode:

l]

*

i$;

Qtsvel

VI lI. Lft

bens debet effe Confcfï'a,* id eft

Cl

fine coactione , ita ut voluntatié fiat noriex mie*

nb

tu minarum s vel Éxéomunicatioriis ; atir poe*

ii

nz infligenda , qiamvis obhae Confeffio non

foretinvalida , fiquisbene & debité confiteree

Rf/;,

ii 4

m

tu£.

fidlis

1X. Perecundá , w quà poenitens erubefcat

iC

tüm intus inConfcientia apud femetipfum,tüni

et

1

forisapud Cenfelfarium , nam hic pader. el

juud

|

Íurnoperé (atisfa&totius;

üne qul

X. Confeffió debet effe Integrá , ne fcilicet

Ti

painitens fcienter aliquod reticeat. peccatüm

hal

Mottale , fub pozna nullitatis Confeffionis:

'lCn

Vif

XI.

lg

d

De Confeffione.

&t

;andofa

Xl. Sit Secreta , & non publica ïequendb

j« u

Eecleüz Uftm , ne quisfe diffamet;

líon

XII,. Lachrymabilis debet elfe Confeffio,ud eft

A Doi

dolens cum deteftatione , & difplicentia pece

Catorüm , fine qua Confeffio eft nulla.

jf

XIHIL, zMecelerata item debet effe Confeffio. ,

o

hoc eft; ür pott coiiffüm Mortale peccatum n&e

inointàm periculofo ftatu diu hareat,

ideii

XIV, Foriit debet effe Cosfeffoad vincens

1m0h

dum omnem timorem & pudorein , quo quié

(

afficitur in propalaudisfuis delictis;

XV. eccufani , non excuüfans debet effe

T

Pret

Conf.ffio , nec plena verbis vanis , & inutilibuss

&i

XVI, Debetelfeparere paratá , ut Poenie

tens velit obedire Confilijs Confeffarij , Vicari]

! ld

Chrifï:iDbmïüfs

noriet

Sántue oimues ba Conditiones necefJaria

m

ad Confeffionem fnb paná uullitatis ?

pf

2

Befp. INegativ? , fedtantüm effe de Confie

conüfï'

ió, ád meliusconfitendum , excepto ZMezd4«

€io Mortali, & düabus fequentibus , üna ex

ii

l

parte Coszritionis , alieta ex parte Govfe[frouss

jl

1pf ,

fetenente, Quarüm L Eft,ut fit doews, coue

?uder

Suáctafcilicet cum Conziritioze vel Attritioné -

fine quo dolore & detéffatione péccatumi niequit

sl

n

remítti ,. & per Confequens Cozfeffio ef. inva-

eu

lida, 11, Eit,ut it /gtegra; Nam qui fcienter

f[iow&

ín Confeffione (ine legitima excufatione étiati

X?

'€x timore ïvelpudnxe-s autalioimotivo reti-

* "Pars d,

P

cerél

. .*ar Jra&, II. De/ Sczentia. C?æzp. 4e

ul

ceret , vel peccatum aliquod 7Mortale ,. cujus 1

haberet memoriam , vel circumftantiam ali-

moip

Qj (

quam mutantem peccati fpeciem, redderet

i

ääusp

Confe[fionem in'validam.

inif

Eflnà iteranda Corfe[Fo , qua fuit ipva-

lida ob defeium unins ex iflis Conditia-

u

zibus ?

ffgï

Ref. Affirmativé , & quidem Poenitentem

;onfiteri debere non folüm peccatum , quo

£ait caufa invalidiratis , fed infuper omniía re«

! Rt[ä

W0

liqua peccata Confeflionis invalidz, nam nul-

hm

lo niodo füére remiffa , cJun amums peccatum

edd

Müortale nequeat vemitti fine alio, Filiuc, ?7a&,

tion

-

g. C. 4 ft. 72« CB feqq-

a"utemf

fí quis poff primam Confejponem

p

f

$

( l

»validam pluries [it confeffus?

['&' !'! 4

ll

Refp. Omnes Confeffiones effe invalidas, &

cum prima, qua eft caufa invaliditatis , itere

N

misin

andas; quàm diu enim alicujus Conícientia

aliquo peccato Mortali gravataeft , camdiuis

Ácüm

LOm

incapaxeft Abfolutionis. — Graff, r,par*, TAR

e,16,

LO

t

Quid f plures ba ConfzfFones fatie effem

d

bonafde, credendo, fufficeve illud peccatum

folim co;gfïteri,)qnod cau[Aimvalidi-

l

Mso

tatis fuit , forcntne iteranda?

m

Refp, INegativé , valide enim effent ín virs

fj

gpitebone fidei , um oneresamgn, wt ubi prie

mun

*

De Corfeffvone.

d

35

imàm quiszona illa fide exciderit,iteraret folum-

, j

um i

modo Confeffionem invalidams quia in reli-

teddan

quis Confeffionibus fa£tis£oza fide, peccata

Mtius primz: Confeffionis invalide non fuerunt

zemiffa nifi zzdireile.

T

[

eQuanam Conditiones veguirumtur ad inz

vegritatem Confe[onis fub pama invalidi-

nitet

tais 2

1,qua

Refp. dves, l, Eft , ut dicattur omnes f2e2

,mm'aig-

éies norales peccatorum coinifforum, v,g. N&

naml

fitfartum , Tavamenutum , fornicatiot$c. Nam

P:ccam

ex declaratione fpecierum devenimusin cogni-

ic,tá

tionem qualitatis malitiz ipforum , peccatum

autern principaliter confiteri tenemur. fecuns

f

düm ipfius malitiam , erge, Bonac. cir d. g.

Jä&o 24 p*'ü'fl. 2!0 S' 3*

4li

:h iv

H Eft, utexplicetur AVweris , in quans

tumícilicet Moraliter eft poffibile , t dice«

Íit

il

mus in tra&atz de pridentia, hocenim necefz

J

farium eft ad cognitionem Confeffarij , qui sss

l

as ludicé in hocSacramehto exercet , ut rae

Pm'f' L

tionabile jüdicium formare, & pcenitentiam

propertionatam injungere poffit. Bonac, /e,

t

u

€it, diff, À.

rl

111, Eft,ut e'ïzp'rïmähmr öirm»gflaæ;æ Mng

i

taxtes pecierm , continent enim malitias diftins

&as cum Actionuüm illarum malitijs , quibus

j

u

gönjungumur-

yi

!

-

à

ais

34

TraH. ]. De Seientia, Cap. 4

i

Quenam requirumur adConfe[pronem làs

chbrymalilem frue doleutem [&b pauá

Aiulhtatis?

R&fp. Requiri I, Dolorem , averfionem

& deteftationem . peccatorüm commiiïorume

31, Propofitum illa vitandi de Cxtero.

qvónae faffceret dolor , quo quis doltt ,

fe non poffe dolere ?

3

J

$

j

L,

Refp. Negativé , Nam ejufmodi doler ion

[

[

habet pro objecto dezeffationem peccati , & pet

Ts

L

Coníequens voluntatem perverzfam rectificare

nequit, quin potiüs illi difplicet , quod dolere

(gf

nonpoffit. Vaíq. de P. 4,92, art. 1. dub

$. 6,

T

Peccarétne is, qui Confeffonale accederet,

R';ï?,

cvedens [e attritum. , cum tamen

Wt

son effet ?

Ctiampx

Wa

Refp. Negativé , (ed excufatum quiäc*m fo-

litra

"je àpeccato , accedentem cum iíta probabili |

credulitate , & Poná fide , hanctamen fidem feü

ü

«redulitatem non foré fufficientem ad valoremi

M

Sacramenti. Reginald.csranteBonac, cit.d,

al)ahq

$d. q. $. fell. 1. n,6. Saarez. de Ponit d.«

&t

Jeff, 2.2, $,. Fagandez pracept, g. lu eu a

Vicnt

d& 144

iit,

L

j

Hs

GA«

L

--

35

De Satig*iæ&?me.

l

i

Pt p

L

Q PA op M

De

Gonzm

Satisfääione,"

jifïotus

)

"DSuid eff Satisfatlio 3

yil

Ef), Eftcompenfatio peenz temporalis de-

At R

H

bitz- ob injuriam DEO, confiftens in Opee:

i,

ribuspcenalibus , & laboriofts taxatis àConfef-

«t

(aio, Bonac. de Satisfatl. d. g. q. g. fetl. 3. pun..

idt de st 1, Filiuc. eratf. 4. 2, 30 $ 27

li

Manétae condanato peccato adhuc

aliqua poaa ?

ii

Refp, Mlirmative, Nam Sacramentum pri-

Wi mari) non remittit ni(i ci/pam; fectendaríà veró

etiam partem peue, pro diverfitate A&uum fet-

j

jl

, Vorisà paenitente elicitorum, & qualitatis poc-

! nitentieimpofitz,

(00u

ii

Ubinam lneuda eff ifla peua?

ii

Refp. Y. Velin boc muudo per bona Opera

n cl!.i

abaliquoprzftanda, & peracquifiras Indul-

gi) gentias. II VelzmPrmrgatorio , fi quis fuf-

j) €ientem peenitentiam inhac vita non pete-

:

äe:it. :

F

Que.

(

-—

$6

| ?;'4&. II- De Scimtü*. Cdpo A^

Quanam pena efl fuffi-ieus ad. Satisfa-

Qn&

ciendum pro peccato Mortali?

Y 1Pf£

m

!

Refl. DEUM folum hoc fcire , quia is folus

(apl

gtavitatem peccati intime cognofcit,

,034

Nónnecanones flatuerunt feptem. Angti

paniteutiales ad fatisfacieudum pro

peccatas ?

hi.

p

Refp. Negativeé . (edíolum DEUM cognof-

ftato

cere,quantum temporis ad farisfaciendum

&tQ i

pro peccatis requiratur,

Suatez d, £. fetl, 4,

lu )

w.a. Nullum enim de bec extat deecretum.

)ænä, iï

Quod fiin Canonibus reperíantur aliquz poe-

p

nitentiz publice feprezz 44n2orum ob gravealí«

Praæff:

quod peccatum infli&z , id intelligi debet

Dtyj

lIurimum proforo externo , & ad zxdificatio-

Wite

nem Ecclefiz , ut peccatum puniatur , non ve-

m

10 equalis Satisfatlio intendatur,

lhj

T&ChWt

ha

Qualem injuriam infert DEO peccator rt-

parabilem per Satisfatlionem ?

lp

RefW. lpfumviolare perfuam inobedien«

ö,f;

tiam /4:, quod (ammus DEUS habet in (uas

Creaturas fubjectas naturaliterfuis fandtis le-

Refp

gibus , & divinz voluntati.

Ql

li

Eflnà Penitentia ila à Confeffaria 4d

tlot

Satisfaciendum. injuntla e[feutialss

ÓSACramento ?

]

Refp. No eflepartem Effentialem , cüm fine

illa Sacramentum poffit cffe validum v. g. 64 [

Qns

$7

r

ïbe Sati.fac'fianal

oj

Gonfeffariusillius imponende oblivifceretur ,

!

velpexnitensillà non completà decedetet , fed

'

elfe partem. integrantes? ad perfe&ionem &

ititfti

Complementum Sacramenti fþe&antem,

) Á

Qnanam ergo Sarisfactzo eft. effen-

j

tialis ?

Pïd

j

Refp. Effeillam , que confiftit in pr;:pq/ïta'

peenitentis , quo velit obligationem annexam

Lop:

pecearo adimplere ; ac injuriam pet peccatum

ycietd

DEO illatam in hoc, vel inaltero mundo repa-

i.f

farez Namomne peccattim dignum — eff aliqqä

du

tzà , itàqueobligatiofatisfaciendi eft infe«

iquæ l

parabilisabipfo, Et quamvïs ifta Satisfa&tio

n

pracise(pe&ata non fit pars effentialis. Sacra-

debat

menti ,e(t tameneffentialis Sacramento,& im-

dlicti

Plicitäcontcmain propoüto obfervandi man«

UL

data DEI, inter. quz eft etiam - Satisfatlionis

praceptum.

Gamach. de S$acram. Pensit

Lj

€. 33.

T

W

Ergo Penitens foret incapax. Sacramen-

z , f nec in boc mundo ,. necin Purgatorio

no'bcdäf?

yc il

Ponüentiam vellet acceptare ?

Refp. Affrmativà , Nam obligatio i

fta cft

m

effentialisSacramento, ita utpeccator huic

obligationi contraveniens fit incapax abíolu«

ii

tionis.

ulit

Quid fiparatus effet fatisfacere im purga-

torio ,nom vero in boc nundo ?

cüm!ïï

Keff. Ipfumnon forc abalvendum ,

quia

D

4

P[æ"

(j

88

Trall. H. De Scientia, Cap, s.

rafumeretur non canzritu;,telnerariliiü enimi

bl

& prafamptuofum et, manifeftánque DBI

?nch

rentationem fhpit cum pcriculo refervare fibi

m

jn alterum mundum Sarisfallionem. tantoperé

lí

nobisinhacvita commendaram, & ab ipüis

Sanétisufitatam, cüm nemofciat, quid fibi

M

oft hanc vitam futurum fit.

Gämadlg

)

[cc., ctt.

iil

! [

Quanam opera funtproprià Satisfa-

?

t

&loria

*

Mj

Refp, Effs pocnalia , hzc enim vel maximà

i

þxgiahr peuam peccato de

bitam.

?

v E259

L

Z uenam [uni Opera paaaliat

Ref?. Illa reduci adtria genera. I, Genus

M

eft Orati» , comple&ens omnes . orationum

lm

fpecies, — IT, E(t Zejunium , ad quod reducie

u

tur quxlibercarnis mortificatio, & aulteri-

UI

cas. L. Et Eleemofyna , ad quam redu-

ficto

cuntur alía opera milericordig in proxi«

li

mum,

Tuni

. eQuaré feliguntur tres ifle bonorum

i

Operum [Decies

Re]

Refp. Hocfieri propter aliquam — conve:

l

nientíam , quam - habent fatisfaciendi rrilaue

peccatorum j?zecieäm; nam , Peccato com-

miffo contra DEUM , reípondet Oratio, — I[,

it

P*o illo reparando , quod eft commifTum con-

tra proximum eft inftituta Eleemofjna. : IH,

Pro

À

De Szt&fa-äïm&,

35

ml

Proillo , quo quis contra (emetripfum dcliguir;

u Dl

rzceptum eft Zejuuinm.

rurelt

Lofiémtne in Satisfattianem inyungi ope-

DL

ra aliàs pracepta v. g, Miffe andirro

l

in die fefla ?

$

vid i

aþ l

"!Rej?, "Affrmative y INam una folà a

&,icne'

Cutti

edimplere poffumus duo pracepta. Sanch..

ig fumm. lY.0 14 He j

Gamach. /ac, cit, .

*

i

Til

qoncl, 3,

PPofshntne in generali omnia Opeva, qua

us eft panitens. injungi per ia

jnä&r

verba.

Qaidquid boní

l

feceris &c,

Refj. Ajämätifaä, funt enim opera ponaes

[, Gti

ratio.

lía, quz ficinjun&a à Confeffario elevantut

d rei

adSatisfa&ionem Sacramentalem, ex opere opes.

: lt

vato,& fiant pcrhujufmodi injunctionem pars

u

Sacramenti , ut probat Suarez d. 38. fel, 6. z. 6,

j p

1

Licet Vaíq. teneat contrarium,

Penitens aliquam Pæni ien-

f.fezzet.zime

tiam acceptare ?

J

Refp. Affirmative , ne Sacramenium red-

- o

datur imperfe&um.

TL

Potéflne mitiorem. petere 2

ito (

Refp, Affirimativé , fappofirà (uà. fragilie

-

j l

tate.

amut:

Quid

, i

F5

h

"

kiaä. 4J, De Scientig. Cap. g,

!

Quid fi Confeffarius ilam nolit Ma-

uoi

erarei

füfan

1»'

