fione peccatum [candali ?

Rejþ. Oportere dicere dwo, T. Speciem pec-

Pars 4

cati,

w

QaEmRe,

VN

b

114

Tratt. Il, 8 Scientia, Cdp 6;

eati , num v, g, fuerit Zuxuria vel furti peccde

lf

j

ium , ad quod probabiliter quis induxit proxie

zl

mum per íuum malum exemplum 1H, Aveme-

Ut

vun. per(onarum,qua ícandalizate & indude

uj

fuerunt ad peccatum. Filiuc. 4efcandal,.

M

trati, 28.6, 10.2, 226..

R:[P

(UIHIHEIHIRE A d detedi i tHug

Q

ASey

CA?UT VIIa

OO j

lt

De

IUnty

Wm ld(

Peccatis Cogitatïonïs.

Tij

| Quanam funt peccata Cogitationis l

j

Efp, Effe, qu& committuntur intetiüs 'vï-sl

hi

R

delicet in iztelects , & Polustaté , cujuse

lt l

llel

t

modi funt Odism, Superbia, invidta, berefis, u-

Qm n

dicium temerarium , cogitationes moro[z £$c. &

li QP[

vocantur peccata Cordts,

qiths.

Quomodo dividuntur ifla peccata

ll

Cordss ?.

lin 4

W

Refp, Ylla bifariam dividi, . In deleetés

Vil

y

iones Morofzé, VI. Indefideria illicita.

djtt

Quid ef dele&tatio morofa

U

hiöe.

Refp. Effe (implicem & deliberatam comi«

üt

placentiam , quam voluntascapit ex cogitat

B9

mä;,,

d

De peccatis Cogitatisnit,

IIj

i n

hd

netei illicitz (ine intentioneillam in opus de

it prox'þ

ducendi , contenta dele&atione fola cogitatio-

, m

: indudt

nis interioris v, g, complacendo fibi de occrfrone

snithici , vel Copula carnali , abique Operis /n-

'MMO

tentione,

nare vocatur cMerofa &

il

Refp, Hoc non fieri ratione tempoyis , quo

quis ejusmodi cogitationi immoratur , fed ra-

tione zeglirentiz , igaavia , &c mora ipfius o«

luntatis , qu& advertens malitiam füz cogitas

tionis petfeverat 755»05à inilla, acíibi in ea

tomplacet , cüm illam expellere deberet,

15

Jenetürne advertens deleitationem u-

"

ofam flatim illam vepeere ?

Refp, Diftinguendumeffe. L, Si ad(it pro«

gtl

babile periculum confensüs, uti (pecialiter &eri

i, ul

folet in cogitationibus veneris , aliquem teneri,

hlïfþ:?

cüm enim cogitatio fit de re illicita, deletatio

j

inde proveniens etiam taliseft , & per Confe«

-

quens évítari debet,

ll. Sinon adfitejufmodi probabile pericü-

T

um ,& voluntas ita fe habeat , ut nec acceptet,

; dii

nec f'epellat deïe&ation:m exciratam in appe-

titufenfitivo, fed permitrat. illam naturaliter

agere,finetamenconíeníu. 1. Aliquosvelle

M--

[

hominem teneri ad illam repellendam ,. finod

n

hábéat caufam rationabilem illam permitrendi,

ut bt dum quis 'fþur",'citz'a: eju[modi in Confe|[io-

cogiwl'*

m&u»s .e-x;'zþiehdi: Á

ndire tenetur , vel dibvos me-

e

-

dicorum

116

Tra. II. De Scientia. Cap, 7.

hn

dicerum legit £$c, Nam voluntas obligatur re-

fih

frznare in quantum poteft motus pravos & in-

u

ordinatos appetitüs feníitivi , quod finon re-

l

ben

primat , illius omifio eft iuzerprerativé volun-

taria.

gtyt

T

Qiuod ego in praxi confulo fuaderis tales de-

üehd

leGationes prompté repellere ob periculum

dntin

pra(umptionis feu temeritatis , & né tandem

tim h

eju(modi dele&ationes voluntatis confenfum

X0y

extorqueant, S.Thom, i, fecunde 4. 74. 4.6,

qar

Valent. i.fecunda d. 6, q. 4. punt. 3. Azors tomi

fepexiu

I- l- 4. 6', 6- q- f, Va(q-d.log, €. 25

i fn

IL, Alios verótenerezz rzgore

Memphj/ïadi

Künpg

nulluni teneri ad ejufmodi dele&ationes pofi

r qua

tivé repríimendas, cüm voluntas illis non prz-

dune

beat fuum confenftim , nec z'nterpremti'öä qui«

nij, 1p£

dem , quin potiüs fecum ftatuat non confentí«

| flþaal

re, &íatis fir. regere appetitum fenfitivum

p .

prohibendoconfenfum, D. Boriavent. Cajet,

Sayp,],g

F. Delectatio. "Toletus, Angelus relati àSanch.

Lx. Moral.cap. z.. Sylveft. P. Delectatio, Na«

n

VAtI. C. II, Z, 12. $ 6, 16.24.9.

h

éAztzeomnues delecationes mara]ä

EX?UW

Ejufdem [peciei ?

Reff. Effa controverfum. . Aliquos di-

i uem |

i

cere illasefTe diver[arum [pecierum ,fecundüm

diveríiratem objectorum exiftentium ín. cogi«

Cotf

tatione,à quibus fuam malitiam defumuntex

conj&,!

objecte , [rue objectis diverfis , qua fe habene in«

ftar principiorum motus inhoneftos in appeti-

L

EE

ARA

"

117

De p?cmti: Cogrtationis. |

tu fenfitivo excitantium. — Sanch. 1. Morat.

PA

0s

€. 2,7.11. Cajet. F, Delectatio, Navart. þ. 16, *,

9, Azot. L. 4. c. 6. 9, 3.

inoDte

H. Alios velle ipfas effe ejufdem fpecie non

é vl

habentesaliam malitiam , quàm Zsxwri2 , foli

vitturi Cafhratis oppofitam. Quod tamen

st

extendi non debet ad defidería , cüm enim ten-

ericil

dantin a&tionem externam , illam ipfam mali-

é n

tíam habent , quam habetactio : Delectatioues

jn(at

veró morofa Gftunt in. complacentia carnali fe-

VT

queftrantes reliquam malitiam, quz in actione

,or.

reperitur , cui ut fic nec confentiunt , nec in il-

lam feruntur. . Qui cogitationibüs Ézminà

uf

conjugatà motosé dele&atur , non illà delecta-

nspe

tur quarenusconjugataeft , quin potiüis per

non p

fuam cogitationem feparacinjuríam Matrimo-

j

nij, ipfam przcisé confiderans ; quatenus eft

n

dele&abilis fuis fenfibus,

Filiuc.-zract, 21. ft.

enltint

jor, Valq. difp. t12.e. 2.. Angelus P. Lexwria.

Y

;Sayl'.l. So c, 7. Z. Z,O'

j

L

confiterz cngiiatiarzes

4ti N

O&wmgd*o eportei

turpes ?

* Ref. l. Aliquosafferere , quód necefle fit

i

exprimere diverfitatem fpecierum; v, g, Num

p

,fuerit coguatio adnlrerij ; Inceffus €9c, — M.

iqi

: ;

Aliostenete , quód (ufficiat fe ipfum accufare

tU

D

!

confitendo fe rurpes babnifJe cogitationes , ac ulis

jn d

n

| confenfsfje , ut dicetqr in 6. Decalogipracepto,

pat

Pra-

H 5

*

p

—

a

T

1

Mi i

eipa "d

p

n5

Zraüt.H. D

,

Sg'ienttqd', CFIP- r

Tropoue uobis aliquas. Regulas coucer.

ämz

T

aentes iflas delectationes mporo[as ?

;]L

Ecce tibi ípecialiter zres,

Q-Pa[ uln Io

PU

Eft;Omnis dele&atio morofa cogit

ationis mae

am

lz , & mortalis ,v, g. Forzzcatiouss , Furti , cui

| nJ

quis immoratur , & fibí complacet velwatarié

| rf

ac deliberaté in illa , quatenus mala eft , quames

hd

visipfam in opusdeducere nolit , eft peccatum

nym

AMortales Nam dele&aripeccato per cogitae

flhrem

tionem eft habere affectum conformem mali-

atj

ti& peccati ; Sicis, qui habet complacentiam

in cogitationeturpi,habet affedtum confore

mem adipfam turpitudinem, — Navarr, €. H

Mj

$.

Il.

lt

IL, Eft, Omnisdele&atio cogitationiskma!æ,

pl

& ex fua natura ZMortabs , in qua fibi quis com-

h

placet, nomquatenus mala, íed quarenuseft

conjuncta cum aliqua Cirewmflantia indiffes

M

renti , vel vezial , non eftpeccatum AMorzdle ,

IH

fed ut plurimum veziale , non enim quis fibi

&l

complacet ( uti fuppono )inintrin(eca malitia

rei 4Mortalis , (edin cogitatione Crrczmfhaatid,

tüt

«j

1

indifferentis , vel enzalis illi annexz. Sicde-

lh

letlarifurto marfupij ,

nonquatenus fartum,

fed ut eft factum quod

dam ingeniofum , vel

tl

&

deleitari duello , non quatenus Pbomicidium , fed

UM

quatenus actus generofus efts Item deleclari

l& P4

adulterio ,non quatenus /sxarie peecatum , fed

quatenus plenum eft calliditate & adinventio-

4

Íuan

nibus , non eft nificogitatio otiofa, — Sanch. t

dMos

p

[

De pecmtzïf Cgiz'am".r; |

119

Moral, c, z. n* Filiuc. £ratf. 21,0.2. 9. 1-),

P

£$1,299,

i

HI. Eftt:Omnis

dele&ätio cogitationis mA^

äammï

l« , nontamenex fua natura mortalis , fed tan-

(Qnism

tàm malz, quod fit prohibita, non eft pecca-

an: ü

tum 7Mortale , fed uc plurimüm vesae, . cüm

qulut

fitut fic quzzdam cogitatio o£/fa v. g. deleila-

NU

tjo de come[lione carnium tempore quadragefi-

T

ma , nam taliscomeftio non eft mala, nificon-

X cog;uï

fideremr, quatenus eft prohibita. Filiuc, z.

mem n

Z.I. c. ,80 "g. 2;864

placensli:

?

] qu

-Quid eft defiderium illicitum

VAL, hi

Refp, Effe A&um & . Motum efficacem vo-

luntatis, quo appetit , & fertur in objedtum

ionm

rohibitum,

Í quiscof

lp quonam conijz'it malitia bujus

defiderij ?

]uaïimlïf

j n

Refp. Conütere in hoc, quód Voluntas de-

L

pravata fuo affe&tu feratur. I, Inrem aliquam

n qui '

ex (ua Narura malam, rationi contrariam , vir-

«

tuti , & legi diving repugnantem , ut eft v.g.

I

HIm,

(l

' )defiderare . bomicidium , adulterium ,.furt

j 3

lv

11, In rem aliquam non ex fua natura malam

!s füï

ll

ex objetfo , (ed malam , quatenus Voluntas in

0i

uf ,

eam fertur ob malum aliquem finem , ut eft v.

Wi Afl

g. defiderare impertiri Eleemo[yna

m Alicut puel-

ii M'

j pauperi ad ip[am

þduaendam , Nam omnes

docent Theol. defumunt

mmm?

J"Aeliones noffra, ut

& fuam Ponitatem ab o£-

ii ^ fuam malitiam , ficut

H 4

jeto;

$u^

!

]

l

!

L

jl

*

120

z jTMEZ.' I Scicntäa, Cafn;

je8lo, in quod feruntür , velà fige proprerquem

ul

ejuímodi AGiones fiunt,

m

[

| -Quomodo diflinguuntur delelfationes -

worofa à defiderijs ?

(

i

Refp. In hocdiftingui, quód — deleGationes

AU

soro[eferantur i. [aum objeium , ut aliquo

]

41l

modo praffeus , fine intentione progrediendí

(ium

adipíam executionem s. Defideria veró ferane

hm,

znr in tem defrderatam ut ab[entem , defiderium

enim e[t de bona abfente. cette Philofopho , &

Ápe]

hi

i

tendens im executionem, Exempli gratía ali-

quis dele&aturforascatione , velvinditlá , co«

;

gitatioipfi reprzfentat Voluptarem proveniene

tem ex Luxpria , vel ex bomtceidio (ui inimici ,

W

M

non aliter ac fieffe&n ipfo ejufmodi committe-

n

/

/

; |

retur a&tio , & voluntas fibi complacet , & fiftir

umf

inifta fola delectatione ; alius defiderat forz

tionis

cationem , vel vinditlam , de(iderinm ipfius

a.

non fiftit infola Complacentia cogitationis, fed

Titrum

tendit ín executionem Z4&s /nxnrzofr , vel vim»

t,um/?g,;

dicativis & idcircó vocatur 4445 efficax , de»

Anteya

lectatio veró A4&us tnefficax,

fitihy

lo

— OQuet fun: fpecies deffderiorum (ä- :

tni]

CACILTA ?

"

Refp. Elfe dzas, Quarum I, Aliqua tendunt

in acrsozem externam , & (unt veluti difj pofitio.-

h

nes ad illam perveniendi ; quz defideria sorta-

La lunt vel Vezialia pro diver

fi

r

SUSi[ä

itate Adtionis,in

quam tendunt, Undé defiderium férzicand

€

"—

E.

*

"

[]

h

Dc ,Pg.cmtü

ogi

» ET

.tiani-h

!ZE

vt

eft Moertale , eo quód fermicatio frt Mortalis, de-

fiderium furandi unum folidü eft vesiale, quia

iftiii

furtum unius folidi eft Peniale, 11.. Alia funt. ,

qui non tendunr in actzomem externam, (ed (unt

a

confumata & completa szterzus , & hac redu-

cuntur ad feptem fpecies. Qiarum. L E(t Super-

u dit

!

predic

bía, 1Y, Jnobedientia. X3l, Contemptus. VV.

Odium. V. Invidia, V L. Jra, VlI, Scanda-

ero f

lum, Dequibus fu(iot mentio fiet in tractatu

þjderi&

fuper Decalogum, Filiuc, tract. 21,c« 8.4. 9. ",

opho i

gmm

20j- £9 304

ii

Quomodo confiteri oportet defideria

rove

- efficacia ?

j initi

Reä), Oþortere

dicere trja. l, Speciem r«

Sorit

Hogis , ia quam tendunt, y, g, Num fit pecca-

il

rum fornicationts , ia quod defiderium fornica-

2

tionisfertur ; Nam defiderium defumir fuam

maliriam ab A&ione,in quam rendit, HI, ZVs-

jom p

tignis)

merum , fide(ideria int 7Mortalia. ML, Cir-

cumflantiam , Mutantem fbeciem , fialiqua fit

-- RA

þ,vclï*f*

f

annexa defiderio , illa enim haber malitiam di-

ftin&am , ut liquet ex defiderio Incefts, quod

non folüm habet »zsalitiam fornicationis , cd e-

s

tiam illam Circemfhantiam incefliis.

Quomodo multiplicantur [pecific peccata

" (

i

' -Cogimtioni.rz

jb

Refp. Ratione diverfitatis obje&orum, fic

rj

cogitario, qua habet /wxwriam pro objecto;cft

gaiülïisfi

H 5

di-

fgmiüïä

Y2

TvraH, 1 . e Scientia. Cap.8,

diverfa fpecieab illa, qua habet pro Obje&o !

4

u

firium,

D

Quomodo multiplicantur numericil

n í

Mi

Refp. Quando femel ceffavit cogitatio per

interruptionem, ac poftea de novo reaffumi-

DT

tür, nam quantocunque tempore fine inrerrup»

djhu

tione duret aliquacogitatio, noneftnifi una,

us

& unum peccatum licet gravius fecundüm pro»

portionem temporís, quo quis ejufmodi Co-

Np.

titri;

gitationi imoratur,

f n

)uomedo fit zffa Imterruptio , quam di-

lite]

eis niultiplicave ZAUÍus Cogitationis?

(

dicur

Refp, Wlam fieri dwobms modis, , Quando

quis voluntarié relictà priori cogitatione men-

MW

ïfsphyf

tem fuam applicatalteri, 1. Quando per Con»

trariam voluntatem cogitatio aliqua retracta»

It

iur, dolendoillam anteà fuiffe habitam. Filiue,

UYT

Irall. 2 €, 9.2. 315, cttans plnres alios,

1

tited

r dd

ir;!evru)

4

URX CU g Y &III-

De

lii

l

Pcccafig Oris,

Quenam funt peccata Ora ?

l

Efp. Effeilla, q«ue oretenus corhittuntut,

fide

R

veluti eft Mesdacium , Perjurium , 7Ma-

Tij

ledichio Q$v,

3

) (

5

AH

M

.f)e Peccatzs Orz.,

i

oOj

; Quomodb multiplicantur fpecificà ?

Refp. Ratione objectorum fpecie differen-

Writ

tium; fic fpecie differt 4Mendacimm ab Oftre-

itto Y

Hatione ; nam obje&um — 2Mendacij videlicer

rf

fulfitas differt (pecie à diffamatione, qua eít

z

eitet

obje&um Obtrectationizs,

(nii

« Quomodo multiplicantur numerice?

ndüny

[nodi(

Refp. Duobus Modis, L, Per multiplicatie

onem objeslorum , hoceft perfonarum offenía-

rum unico quodam di&erio ; Exempli gratia

dicere de focietate decem peronarum, , illas omnes

qm i

7

effefures, Nam quzvis pex,r('o.na in particulari

afficiturinjuriádiftin&à, ratione cujus malicia

| (Eani

jone x

numerica dicti moraliter multiplicatur, quam-

visphyficé loquendo non fit nifiunicum diátü,

b perüx

five verbum prolatum. Filiuc. IrALE, 24, €, 9,4»

u retrafc

2.7.32f.

uml

»

IH Per Jntermptianem aliquantum fcilicet

tacendo , ac poltea de novoincipiendo. Nam

— d

jnterruptiofuitin caufa, utduo illa di&afint

"L:lus diflincli, Bonac. d. $. . $. pusn, 2 9. 3a»

l

Erántne Aus diflindli , ff interruptio

fuit levis, ipfáque verba, quafi. con[e--

quenter fuerunt prolata?

H

Refp, Affirmative , fi pbyfice €S vealiter con-

&uttu

fiderentur , 7Moraliter tamen non. conftituere

Jl

nifiunum peccatum , quod tamen gravius erir

"m

ob continuationem illam moralem volnn;at.is

im

Qy

M S

-

124

f?aäï. I I e Sgie;æz;fia, Cap. g.

in omnibus illis verbis, v, g, prolatio pluríum

injuriarum quafi continua2 , & cum levi inter-

Atl

L|

ruptione, Donac, Z, 2, Q« 2« ptépi. 2. Fa

gund,/, j

Il

pracept, a. e, $9. 3.

llï?f;i

Quomoudo confiteri oportet peccata Oris?

Lontl

Rf/?7. Oportere explicare I, Speczem pecca-

as

ti. v. g. num fuerit /afphemia , perjurium

?

LTA

Convitiam, M. INumerum Ferborum , fi fint

-M. 9,

AMortalia, TL INumerum perv[oparum offcne

4f

farum perunum aliqgod dictum,

L—

ij

VIMOI

CArur IX

Pmu Al

De

firim

Pcccacäs .Opcris.

ttconti

Quenam faut peccata Operis ?.

aud,

titenfio

R.,

Efp. Effe illa , qua complentur per actio-

nemaliquamexternam, veluti eft pecca-

MM

gum Lonxurie , farti &$c,

bilitespl

fh'nm,

Quomodo multiplicantur fpecifice ?

yubis

RefP. Tribusmodis. I, Ratione O£jecie-

n.w

um [pecie d'fhinctorum, | Sicfurtum fpecie dif-

ä

]

Ti

fert ab Horicidio , «

juía objeäta illorum funt

fpecie diverfa, :

Rcfp

Cati, v

H. Ratione Fizá ; Quando fcilicet. una

Weryy,

fola A&tío habet plures fines Mortales diftin-

D

&osípecie ; v. g. in furro propter. fermicatio-:

ncm

, ]

g

—

apl 8.

12j

De Peccatis Operz':? |

iopus

lr

a comiffo, n

am Jïizz;r faru dzþf?rt 4 ;ïna* Lux-

i.

agund,L

-]fI Ratione Cmecmmflantié aiidüiüsMä'«

iantis (peciem , quz intali A&ione reperítur ,

ia !

üt contingit iià fizrzó Caliczs , nara circumftan-

n

tiareifacrz éau(àns Saérilegium ef — duflincta

Tj fpecie à furto pracisà confiderato. Filiuc, £ra

&a

9, li

2D €. 9. . 3« 4 3298

L OE:

| Quómudó multiplicantur numérice?

n

Rejþ.f Duobus modis, l; Per multz'pläää:ig-

nem actionuto móraliter interruptaruim , ücfitin

percufione cettió repetita &c;

]l. Permuluplicationem Oljeciortii , ideft

plüriüm perfonarum unica actione offenfarum;

üt contingit in occifione dworsm bóminum uni-

[

'

co i&u ; vel décem beteinumi pet unius doimüs

iücenfionem fa&a , quamvisfitunicus & idem

:v eriti

Á&us Materialis peccatí, niliilominus proba-

d

bilites plu'res (unczzalitié moraliter numero di-

flinctá , rationeinjuriatum diftin&arum , qua

jf

pluribus perfonis inferuntür, — Filiuc, 4e, cit,

T

[petk

PCCI

Quomodo canfiteri eportét peccata Operis?

qum J

Refp. Opottere explicaze f. Speczem pec-

cati. v, g, num fit fart; velLaxuritt$c. 1. IN«

t

|/

merum , fi (int 7Mortalia, V.. Cirenmffants-

"T

am Mutantem (peciem , fi quam habenr anne-

d

xam, ÍV, JNumerum per[onarum offenfarum

uf

mo-s

x

u

126

Jratd. I I

be Scz'em:!jm, Cap.10,

moraliter per sam folan actionem,pofitosquód

li

Ltl

glures fuerint,

as

»

Il

ff

CApuv *X

[77

::mian

De

Wi j l

Circumftantijs Peccatorum,

wg:':atä

hi,

Quid efl Cireumflantia peccati?

turam ]

« I:'jþ. Effe Accidens & Conditiosém comitati«

,

tem Actum peccati , non tamen pertinens

adhas [

tem ad fubftantíam a&us peccati, Bonac, d.j;

ns CM

g. $. pntr. 2« Exempl, grat: fizrtum cít quzdam

i J

;

A&io , furari autem in Ecclefia, velextta j

LT

rem facram ; velprophanam; homini diviti ,

Val

velpauperis funt acczZemria , que non funt

timin

de natura fart , cüm fart«m fine illis. coraitti

Wt

poffit, fedillud comitantur,

t

Quot [unt fpecies Circumflantiarum?

Qey

&efp, Tlarum effe 42^uór. 1, Vocatüt -

wa q!

ftrtinens, que nec minuit,

E

t

nec auget peccatum;

'iteul

& per Confequens noü eí

explicanda in Con

p;

feflione, v.g. faratum e(Ic manu finiftrá , ve

u

U

Gd

die potiüis quàm no&u forzicatum fuiffe &cc.

II Dicitur 24pran: [peciem , habens ícilie

LE

,

cet malitiam diftin&am fpecie ex fua natura ,

cum A&tionis malitia , quam cemitattir, ut

Bifte

quis forzicetmr | cum [ua Con[anguined, nari

Detitg

prater malitiam /uxuria , circumftantia con-

Al

r ,

d

A

"**'ISV.»

2

127

N

De Circmflantijr peccatoram.

Ytoi

A

fan

uinitatis continet aliam diverfam Jfaec'äe

ialitiam ,

j

videlicet Zzceffus,

axzin :

HL Appellatur zotadliter aggravens, qua

non mutat fpeciem peccati , fed illud reddit

gravius , v.g. fi quis foruiceturipfo [acre Cona-

munionté, die , lesnebriet in die INNativitatis Do-

mini, integro menfe per[everetin. aliquá malà

It

cogitatione : Nam Circumflantia ilta cum tem-

poris, cum diei aggravat (olüm non mutat na«

util

turam iftorum peccatorum,

Waon

IV. Nominatür dizizauéns , Qu reducitut

] pcrtizg

ad has 4, Speciesy Quarum 1. Eft Jzuorantia.

onat, 4

Il Coucupifcentia. 111.. Metus. 1V, Vis, A-

1 quzdï

zor. /.1 c,9, Peccatunienim comiffurn per £2-

velrt

morantiam , & permotüm paffionis eft minus

j divi/ä

voluntarium, & comiffum per Merziz & vims

o )

eftminuslibétum, & per confequens minus

ls as

peccatüm , quandoquidém ad peccatum requi-

titur Ziber €$ perfetius con[en[us voluntatis$ vo«

n

luntas autem nequit perfe&é confentire in il-

lud, quod ignorat,

at

Etquamviszgzorantia ptovéniat ex peccati«

' pecæ:":

tis culp4 , €o quód negligat, inveftigare illud,

dun

ad quodtenetur, nihilominus defe&u hujus

iniflü(

conditionis peccatum femper eftminus volun-

if

tàriim,

Fide Filiuc, de bís omwibus fpecielua

at

traU. Yy, A n 69 uf que ad n, 9. CS trati. 7, 0. 4.

"m

2.86. C$fegà, Fagund, pracept. 2 I. 4. Concue

stl

pifceritia excitans violentam paffionem in ape

*i'm, j

petitu fenfitivo offufcat rationem per vivam

TT m

üuti«

L

TM

36s.

i28

Tratl. 1H, De Sciélitid. Cap. io.

[

!

utilitatis , vel delectationis repra-fentationent,

quz in A&ione reperitur,

J

|

Et ita di&ta coschpifcentia aüget quidem vo-

ili

luntarium ega illud utile vel dele&tabile, im-

kncg

pedit veró Judiciim ad confiderandam pärfe&ä

m

ialitiami moralém , & turpitudinerm actionis

f

intehte, — Unde illa cosénpr/zenta dicitur di-

ininuere voluütarium re(pectu illius malitiz&

fenert

Ün,

türpitüdinisj ita ut defectu iftius advertentig

cogmr

voluntastion confentiat, nifi imperfedté Ia

hod

tiorié imperfe&æ illius confiderationis,

AMetus & F5s tollunt. libertatem, fine quá

lii

Vitu,

volüntás non confentit , nifi cum do/ore , & ifte

dolor, Repügnantia & averfio voluntatisab ali-

Obl!gæ

qua te eft indicium , quód talisres ipfi difplice-

rewgr

at, quamviseam a&u exeqtiatur ; acproindé

Bttia

ld

multum imminuit liberum & perfectum con-

fenfum,

Wt

tdled

Quanam lgnorantia excujä;, vel dilili

teltin

unuit peccatum ?

mal—i'tia

Refp, Oportete diftin gu&re fres fpecies Jgnt-

2

Qu

L

rantia, L, Dicitur Zpvizcibilir.que nequit vin*

fosf

ci, quáfcilicetignoraturresaliqua , qua íciri

fiifh

non poteft ,. eo quód aliquis vel nihil unquam

deillaaudiverit ; vel nunquam dubitaverit fe

nfgïig

efco

ad illam inveftigandam teneri , vel nequive-

tfamy

zitillam addifcere, vel illiusoblítus fuerit.Ita

U77)

ut illiusrecordariamplius non poffit , ifta zz-

!d

It

zorantia excuíat à peccato excgdic enim po

ls

m

P

) i3i

De Giveumflantis peccatovum.

129

itatité

bilitatem hümanam, — Navart, e 23. 7 46.

Vafq, pus. a. difp. 22. €ap. 2

11. Vocatur Craf/a , Metaphorá defumprá

;uid,e'mä

dbl t

àb hominibus obefis & pinguibus , qui ignavi

& negligentesfunt, ad fignificandam fupinam

nnper[:&

i d

illam negligentiam, quz eft inignorante,quo

minus inveftiget illas , qua ícire & inveftigare

qicinti

s dlit

tenerür , üt habet Sanch. , z. AMoral c, 16,

dvene

€4 17, Jgnorantia ifta non. tollit omnimodam

cognitionem , quaquis cógnofcat fead ejuf-

tfudt

J

iodi rem inveftigandam teneri , veluti collit

dnpvincilila , fedrelinquit (emperaliquam ad-

, lt

qertentiam , dubium vel ferupulum circa iftam

T

obligationem, quo quis poffet tnagis penetra-

xardi

re cognitionem rezgorat , ( requifitam dili-

j d

| acpmiiï

gentiam adhibere vellet; & in hoc gzorastia

ifta eft voluntaria & culpabilis; quamvis pec-

um d

Catum commiffum cum illa fit minüs ; quia in-

tellectus ratione zgzorastie non habuit advet-

"I

tentiam & confiderationem perfe&am totíus

malitiz,qua inerat peccato.

Quate qui cogizat , vel (olum habet. ferupu-

; 7) ]gl

lum , (cteneri rem aliquam fcire , illamque

T

poteft commodé fcire , quámvealij , qui funt

l, quzliï

fui ftatus, & conditionis , fciunt , fi illam fcire

iil u

negligat, in iftainquam negligentia voluntaria

ia

eftcontentus virtualitet affe&tusad ignoran-

d neq"iï

tiam & peccatum, quod inde provenit, Filiuc,

j fucff(ul«

do. czP.

!

l,

IIL. Appellarut 24ff&ara, quá quis ex-

en

j

Pari 4,

I

prei-

—— À

s

130

Trat I ;) Sciéntia, Cap. Y6i

n

pie(sä Ícire negligit rem aliquam; & hzcpó:

li

tiüsauget , quàm diminuit peccatum , prove-

llra

nit enim ex malitia affectante voluntatiam mae

tiin

litiam , ut eó liberiüs peccet ; juxta illud : A:

] r

quit intelligere ,ut bené ageret,

TT

l

Quanam pafo excufat , vel diminnit

.gdfl

m

peetarum ?

Däan.þf

Ref. Diftinguendum effe. 1. Paffegu

d de

Pravexitrationam , utaccidere foletin moti«

H*. )

bus prímis, & pertutbat Judicinzs s ità ut horrio

Oil

non habeat fufficiens ípatium — confiderandi

D

mmm[

malitiama ctionis,excüfar à peccáto, non enim

Qsnd

eft in poteftate hominis pofitum. Fatione illius

Tite

paffionis , ut habete poffit advertentiarn necel-

j&rin

fariam ad peccandum,

Qu

IL Paf

j

0 ,6u4 permrbat ludicium hamim'fu.'

Y

qm 'i

relinquit ramen adhuc íatis advertentiz, &

liüsiom

umíris pro cognofcerida malitia Actionis,noit

oj

excufat , fed dimíinuit peccatum , tollit. enir

Íemper aliquid dé perfe&a cogritione , quaim

i ilii

rïönäïtll

Intelle&us habere debét ad pecéatum. Filiuc,

I'i Fito C'. l. uo '78- 5 795

*

.23:'5— Metnus excu[at , vel diminuit

peccatum 3

h

Ref], Opürtere diftinguere duas Meths ,&

l

duas peccari fpecies; I, /Merus gravis, id eft ;

mmn

fufficiens incutere formidinem viro conftanti,

fenf

Q

Metus cadens in couflantem virum , vellicéc de

Mvtu,

fenontitacomftans, talis camen Mem eft

C

Nim

i !GZK

131

De Giroin]hanbijs peccatorume,

k) fuficiens commovereillum Refpedu . ipfius

m

nituralis Gon(titutionis; cüifacile zi»oralie

TET

quis ícutí poreít, ut habet Lefl. Z 2. de Coz-

Jud:

trath,c,15. dub G9 25, lic , inquams Merss

excufarà peccáto proliibiroZwre paftivo ; Nam

Áiniti

leges hüman& non przfumuntur velleobligare

cumralirigore, DBonac.Z. 2.2, 8.puu. 2,m. .

Dian. a, 3. iral, &, Refoluz. 48. €8 $5.Fagun-

, Mi

dez. de Jejusio 4. precepto Ecclefral.x, c,9.m. 9.

lerin z

Il AMerws gravis non. excufat peccatis

gitm .

cotumilfis contta mandataD & r fundata in Zgre

onidit

Baturals, uam citlus przftat mori , quám I2v

r 01*

oflendere , & actionem intrinfecé malam com-

hat

mittere. Filiuc. fra&&, 3y. s. 75. Diminuittamen

at

peccàrum ; ex parte enim tollit libertztem Re«

quiltam ad 6mrem A&um peccaminoíum ;

d

quam vis fatis ibertàtis reïfnq*nat-, ut quis po«

hete

tiusomnes pcenas fufferre, quàm peccatuin

A&

committere debeat,

,uli!

OAIL Mereslevis hón excüfatà canfgref-

itiont, d

)

ïi'ön'&ïc-güm humanarüim; fatis enim relinquit

&

aiüm ?

libertàtisad refiftendüm ,

q

uamvis illam dimie

s

nüat, Filitüc.z724. à1, 9. 76,

-.-k

f

m

Quienam Vis ex«

u

J

at, vel diminuit

peccatum?

äs

1

',MJM!!

Refp, 1. Dim abfolutam , quà qüis cogitut

*W! 9i |

j

cÓómmittere ret aliquam malam per unum ex

10 (

j

j

fenfibus externis ,v. g. vifum,auditum, tattumhs

j VCHI'f&;

4Motum localem &dc. excufare à peccato , tollit

€nim micnfum Vo'?ti

;)'ca*ti"s-. Si ramien dusé

us

T Mf";f

2

of«

m

132

Tratt, 11, De Scientia, Cap, 16.

eoncurrant Conditiones, I. Vt voluntas talí 4j | !

o

repugnet , quantüm poteft, aut quantiim des

1

bet ad impedíendum confenfum, II. Vt

f

h

membra externa pro poffe refiftant A&ui pec-

35.'3V

l

caminofo , ad quem impelluntur, hincpuel.

TR

la violata , utnon peccer, & interíüsin voluti«

n

tate , & extcriüs quoad corpus , clama

pdo*, fü«

iendo, feféque defendendo,

tliad

ll, Qimab[olutam éni nonvefiflitur interini

j

ürtra

€$ exterins , ut dictum eft, non excafared pecs

cato. Bonac, £om, 2. d, 21, 2, 6 c. 12, L(ta enim

LA

1

tim|y

non refiftentiaeft indicium confenfüs, Filiuc,

lo, cit,

focetr

Quot funt Circumflantie mutantes ,vel

(ulib

Aggrawantes peccatum ?

P p

Wt

Refp, Effe feptem hioc verfu contetitas.

Quis, quid ,vbi, quibus auxiljis cur , quomudis

fltrcir

QRCTT

quande,

f 9t

4is denotat conditionem vel qualitatemi

!j

períoüz peccantis , quare fi qualitas illa dicat

ntdis q

malitiam fpecie diftin&tam,mntat fpeciem pece

zi

cati , ut (ifit Sacerdos , qui committat émpi

Ohlma

dicitiam , vel famina comingata , propinaua , vel

Ui

i

Fato Cajlitati: Adfiricla E$c. vel perfona agens

contra fuum Iuramentum , vel contra debitüm

Q k

üm

fui Officij. Hifce Cafibus exceptis,

ircutti«

Vtt, (

ftantia 4wis ordinari? ageravat folummodó

u

peccatum. Bonac. de Ponit. d. $d um i, más

tüm (

Quid1 ignificat objectum & materiam pec-

cati, v, g. Num perfona;quz percutiturs fit

As

Ua

Eeelefiaflica , - vel Pater aut Mater , velCalix

fnm

r

- M

I0i

De Cirenmflantijs peccatorum,

133

(

j furteablatus fit confeeratus. Quandó igitur tale

Yi

Obie&um continet malitiam diftin&tam , ut

j,' fitincafibus propofitis , illa mutat ; fin minus,

aggravat fpeciem. Donac, /e. czz,

Qp

iicot

- Ubi: Refpicit locum, in quo delictum fuit

jtio

perpetratum,qui locus non mutat fpeciem, nifz

u

prohibitio aliqua: fpecialis Ecclefie adíit ; ne

ralisactio in tali locofiat:. tunc enim tcanf-

ii

gteüïo iftius prohibitionis continet malitiam

.. , diverfam , v. g.furtum rezpropbana in Ecclefra,

jj;; quiaSacriCanones illud prohibentob reveren-

li

, tiam lacifacri. Bonac,/o. czz.

Quod autem

concernit Reliqua peccata commifla in Eccle-

fia (ub pophanationispaena non prohibita , v,

ii

PTFT

g. perimrium , verba impudica ,turpesoculorum

motus , tatlus lafcivi ab(que pollutiomis pericalo

Ü. exerciti , circumftantia , inquam , iftafclüm

ll"agaravat, Bonac. de Matrim.q. 4.puz, vlt,a.

7, Sautez tom, 4. difp. 22, fe&l, 4.m, 0.

u

Quibus auxilijs : üignificat Complices, &

li media quibus homo ufus fuitad. committen-

didum aliquod peccarum , & hzc Circum(tantia

i 'folàm agaravat v. g. percuffiffe fuffe vel eladio

fM e£c. i veró alij homines fuerunt concáufz pec-

If cati, & illosquis induxit ad illud perpetian-

&i dum , mutabitur runc fpeciespeccati, Na-

italfva:r. €. 14.71, 28. €9 C, 136. 2.13,

um

Cur: demonftrat fiaem;propter quent pecca-

Mitum committitur, qui finisfifit proprius

inf A&ionis, non mutatfpeciem. proutfinis v, g.

ii [f fernicationis proprius & intrinfecus eft. Polup-

«l

t ,

?

j

N

K*:m.

"' "

d

-

Trat*. 1 I, De Seientia Cap, vo.

142 , furtivtilitaz, Quod 1 aliusfinisextrine

lilth

DuT

fecus habens malinain. diftinGtam fuperaddis

tam fini proprio acionis, murar. omnínó fpee

Y

ciem , ut fit in furzo propter foraicatiouem coue

jir,

(afe

miffo. Fizsenim forzicanonit diffsct fpcciea:

Jene furti, Filuc. tract. 24, 9. g0. de*. Circums

77

]u

ftantijs.

Circumftantia Quomodo fpe&kat adModum,

fltat

Áifcn

quo deli&um committi ur. Hzc Circumfítan-

Mürat

tia ordinarié nonnili aggrava: v, g. percuffiffe

fine , vel cum quadam animof(l.are ex coníues

inttad

1

tudine vel fragilirate. F:liuc, Zo. car,

obligal

Circumftantia. Quandoinuut tempus, quo

Eun

fj

committitur peccatum , & haec Circum(tantía

Ordinatrié folàm aggravar v, g frani.die

tdbli

Pafthatis,(a/| incbriare die fefio cóc,. fi tamen

lonac

tempus iftud effet. (peciabter ab Ecclefía prae

(un

ceptum, utcontingirin Præce(pzodiaifï'(?ia

Jeznagj

adragefsm alis , tranfgrelfio illius

pracepti Ecclefiattici mutaret ipcciem,Bonae:

Y

h

de Penit, d. g, q. $. pun. 2. [c8. 2, 03

mmli

m

Quafnam Circuwflantias in. Confe[fam

wWtty

sece[farío. aperire tenemur i

gf

Refp, Gam diltin&ione, I, Círcumftantis

df

sinuentes non funt neceffarióad — integitarem

Tl

Confeffionis exprimendz,nifi mutent (peciem,

e

Pa

IL. Cireumftantie Z4zragtes fpeciem necel-

farió (unt aperienda. C

-

oncil, Trident. Si/foüh

mu

e, $, CÀ Can. g,

Pri

1II, Quod attinet Circumftantias notabi-

"

lirer

(

13j

De C;'irc?mj?antij: p m*a:omnä

lr

J

liter A4ggrauanres , àtque augentes peccatum

xpcrad

,

H

intraeandem fpeciem, plurimi graves Autores

x.nih',öt

ut Suarez, , Sanchex, Coninch , Henriq. Sotus

Ü

TR

Filiuc, allerunt posnitentem obligari ad illas in

confeffioneexplícandas, Alij vero , ut $,T bon,

1 fpca*.

i

Medin. Navarr, Va[2. Reginald. Palent. Sayr,

Bonac,d, $. 4, $. pun. 2, ". $. Cum pari proba-

IMotr

bilitate , & in favorem poenitentis fuftinent

fufficereillas Circumftantias confiteri, quee

u

vl

,mutantfpecicm ,nonenim velin Ícriptura, vel

intraditione Ecclefiz ullum datur precepruns

j pqulä:

obligansad Confeffionem Circumftantiarum

pj

aggravantium, forétqueícrupulofis iugum

nimisonerofum. Hzc opinio eft (ecura, favo-

jl

rabilis, & conformis Concil. Trident, Pide

n À

( u

Donac, /o, e;£,

ET

]

Quomodocogno[citur aliquaCircumflantia

"m

emutare [peciem ?

[ i

nhi

Refp.

Toties, quotiesunico przcepto quis

uranigreditur divería pracept

a habentia fines,

& motiva,ac oppefitionem diveríam cum

7 !13*5

virtute,mutari fpeciem, di verfitas enim trant-

xte(fionum continer diverfiratem . malitiarum

diftin&tarum. Navarr, 6,6.5,3. €24. citans $.

If

fu

ratià fwrari Cali-

Thomam €$ Sotus, Exempli

L]

g

cem eft duplex peccarum , à

1

verfatur enim

)

(to

uo obliga-

j

Pracepto non furaberis, 11. Uli,

murrevererires(acras; "olare

;

ororem proe

LDW'

I. Ratione Lsx£-

pri«m c& criplex peccatum,

rie3 l1l.Ratione wioleniie.

III. Ratone /s-

j

4

eeffus,

u

sst

Tral. I De Scientia, Cap, vt,

b

cefhus, contra tría precepta hac peccata pro»

fty

hibentia ; & fi illa fit co»jugata , ulttaifta pege

T

l

cata peccabitur peccato Z/dplterij,

Id .

fit

&i

Al

Tl no

De

-

Qu

Peccato Commi[ïïonis,ö;(ï)mmïonis',

. Quid eff peccatum Comm:[fonis ?

h

24

Refp, Effeillud ,quod committitar contta,

preceptum Negativum ; v,

g« J Von Fnvabis, non

Ro

maocbaberzs

»H0n furtum facies edc,

t

Quid eff peccatum Omiflfonis ?

24

Refp. Effeillud , quod committitur contra

fösquæ

OC

przceptum Affirmarivum: v,

g bonora parene

tes ,ama Deum,

H

d

Q,?Naare zwmmr"Neggtj«u um ?

Pf

p

Refp. Qu

uía vetat aliquam actionem realem,

Quale prz

ceprum Negätivum eft, JVon iura-

bis ;prohi

bet enim A.&ignem Iuramenti,

Mj

thor

-Quare qocatur Affirmatiuum

DT

Refo. Qu

ia terminis Affirmativis precipit,

q

"Ut

utftatcerta

ing h

ilud a. D

aliqua AGtio, quale praec

eut , bonoraparentes,

eptum clï;

I

ityw

QbligÁnthe femper ifla prec

€p14 Pegatiua

li

€? afirmativa?

dþdq

fé

A0 e|

-.R,,—fl,. Cun d)

'-inö?io;ä:, I, Aegativa o

bligant

ilign

femgef

z

I

| -De Peccato. Cmm; ] Omz/]ï

X 57

t i

femper & omnitempore, feuper & pro femper,

[ W

nullo enim tempore tranfgredi illa licet,

