fati in Theologia Morali & Iure Canonico,

oneii

uut

Ergonà ob hanc vliimam rationem excu-

ICBCiUl

fari quis poterit ab Excommunicationibus decre-

tis pev Sacros Canones, Concilia , Staiuta €9c,

Clr

Nam quis eff , qui illas fciat ?

^ PG&

du

Reff. Ytaeft, & ranto melius tam pro Con-

ml

feffario , quàm pro Pcenitente , numerabí(que

lnl

interraro contingentia , fi nonunaex dictis

a

cau(is excufantibus occurrat, Absc'lue iftiscer-

mt,!li

té fimplexConfeffarius (ine fpeciali licentià ab-

mücm

folveþe non potetit.

Juit i

]ul

Incurritnó Excämmwzz'cationem,qæi per-

entit Clericum , velpercutientem adiuat , .amt

| ufm

n'tapüä

percuffiouem confulit ,. [cuens ejufmodi per-.

j

cu[fioni annexam effe Excommunicatia-

ud

nem ?

i

Refp, Affirmativé , ex Cahone/fi quis fua-

dente Diabolo, 17. 4« 4-

4

Potéfine

M

49 W;&q £ De Iüï?fd- ce 44 De genj:

1

Poeflné in aliquo Cafu

pcrcufa 6!61?1'6?

excufari 2

l]a

ï

il

Refp. Mffirmativé ; & interalios. fpecialis

1;

tet iftos rres poffe afhenari,IL.QOuando percuffio

//I-f

]

!f

eft levir, quz i Laico infligeretur, non foret

ni(i Fenialis in genere percuffionis: Namad Exe

K Cü

gl

communicationts poenam incurrendam requiris

tur peccatum ZM4orrale. V a(quez de excommnnc,

d

dub. 12 n,X.Sa, F. Excommunicatio, n.$, Bonac,

j

de Cenfier,d, Y: q.X, pun.3. propofit. 3., 6 , E2 7

11, Sipercuffio fiat ex /gworantia , Vt fi quis

ignorat Clerici percuffionem effe prohibitam,

j

Qul

& hzceít igaorantia Zwris, vel ignorat hunc

D

effe Clericum, qua eít i

gnorantia facH,

I II 3i quis habeat C

il

ff

afum miz'g:zaägkm,

TV

quä probsbiliter judicer,fibi licitum effe percu-

tere Clericum v. g. G (it Feigiofis , geflet arma ,

4

velítque inferre damnum proxim

o, fivein per-

fonà , five in bomore,

five Ponis ipfius s vel (i quis

moderaté percutiat. Clericum cau( correcfigs

h

nis, & difciplinz , fitdueipfius Superior. Nam

(f

W

caufa rationabilis, velboná fide ralis exiftimata

excludit . costumaciam ,

& excufatà peocato

r

2Martali , ut didtum eft,.

W

Filiuc,erac, t5. c, x,

q.67, 118 defumitur ex cap, Si verà, c,ex Tóno-

24*

Qug

re. c, Farverfitaris, de eus. Excommmnicat,

pet

Quis poteff abfolvere ab Excommunica-

ab

(

tione contrallá propter percu[fionem Clevici:

| qu

.Aef, Oportere percuffionem diftinguere;

l,

4

Qq Z De Excommunicatione.

!l

I, Siipfa fi esermis , v.g, Muulatio ,Fraäic;e :

vel amotio membsi, notabilis vulneratio & c,

ipfam Summo Pontifici efe Re(ervatam, — 1I. 51

"

il

levis t,v. g. fa&ta pl,lgno.æzixïïä, manu,;baculo,

Epifeope rciervatam efe, 11 1, $14ediocris fit,

o

l EJ.'!

ideft necezormis, nec levis, pacticipans tamen

[uiris

deutróque exremo, Papeadhuc refervatam

It

euece.

)u

Quilnam ab. eà debet abfalvere , f dubis

e

tetur , an fitmediocris vel lewis:

qii

Refb, Oportere do&tum Cafiftam confulere :

t

ui fuum de percuffione huiufmodi ferat ludi-

hu

cium,quam [1 ZZedrecrem invenerit,ad Papam,

filevem ad Ep:[copuim recurrendum erir. Suarez

JH

C

de Cenf. d. 12.. (e£t.1. n 92^

1f

udnam Excommuuicationes Epi/;ca..pg

! Pm

Refervata dicuntur ?

iqii

I&ld«

RQI?Q Angclum F, Ca./i!:, Sylve&. ittdemf/'.

Cafus,n. 4. Nauatr, cit. €,27,2. 262. & alios

N

quoídam Summiftas allegare fex contentas in

m

Sacris Canonibus ; Suarez ramen tom. 4. difp,

catt

29.fe&1.3.2,6. &$. Filiuc.tratd. 15. cap. 10- 4.7. f«

!: [0 ]f

T

241t, afferunt, prap,riä. loquesdo , necunicam effe

quz ipfi refervata fit à ure communi Quod fi

^

perhoc /wipfi poteftas conceffa (it , ab aliqua

TR

abíolvendi , effe potiusaiunt . De/egationem ,

i X quàm Refervarionem,

Ó

Q

€ 5

z

l

h

"

4*

TAU I, De Iuvif, C. 4. De Cenf,

Wt

-Quenam Excommunicationes Epi[copo

R

Referuata dicuntur À. Iure commnuni FABQHAPA

M

per De!egatiaizcm ?

[l

Ecce tibi tres , qua funtin ufa pofite, I.Le.

Id ?

vis percuf[io Clevici, ac etiam gravzs quoadMu-

Mi

lieres, FT. Illa, qua eft refervata Pape & cora-

lit;

miffa Epi/topo proptet difficilem recurfum ad

a

Papam. 111 illa, quam Gregorius XIV, de-

toti

crevit contra eos, qui procurant aortume fatus

hh

auimati , concedensfacultatem £pifcapo ab illa

We

abfolvendi,

LT

Huic adiungere poffemus omnes Excommue

NU

nicationes tefervatas Papa , quarum abfolutio

p

eft delegata Epifcopo , per Concilium Trident.

lt

félf. 14 de Refarm.c, 6. quando funtocculta.

(

sQuanam ergh. Excommunicationes pra-

l

prie Epiftopo ve[ervata dicuntur ?

ticui

]

Refp. Specialiter effe duar fequentes, T.

Eftilla, quam decrevitper fuum ftatutum ,

ftp

fti

cuiufvé abfolutionem ipfe fibi refecvavic , pro

cuiusnotitià quivisProprig Dioecefis Statuta

.co nfulere poteft.

IL Illa ; quam quisre incidit: eo quód fe

Epifcopo non przfencaveritpoftquam indire&té

folüm ab Exeommnxicatioze Eptfcopo re(ervata

fuit abfolutus,

Quesam dicumiur. Excommunicationes

uon refervata ?

econe

Mh

Rgþ. Tres effe illarum /pecses, eafqu

üneri

E

z

$, 4. De EÉxcommunicatioue

43

[

(

dneri, L J« Sacris Canonibus , qui magnä-m

tcexunt

illarum feriem , quatamen non fre-

T

quenter

incurruntur ob rationes allegatas da

AMMatvisa0-

Cenfuris Papalibus ; Hinc h excipias

|s

ia ingradibus probibitis , bonticidia , fpoliaria-

m

nem uaufragantium cum recuíatione reltitutio--

UI

nis, ex cap, Excommunicajionis de Raptaribus.

um

Et aliquas alias. Excomvaumicationes minus

K

i

communes, & magis ignoratas ; reliquz rarius

f

in Parochijs Ruralibus occurrunt.Filiuc, zra&£,

ibil

il

14. €d 15. enumerat Quadraginta novem Exeom-

muaicatienes, contra Omnes refervatas Papa. ,

Wt

contra Clericos fuigimi tvYe$ , COntIa pub!icas

ol

1

petíonas exdec

jm , & feptuaginta tresnon Re-

idet

Confefarius in cafu necellita-

fervatas , quas

la.

tis confulere poterit.

lL s Statutzs Syno

dalibus Dicecefium pat-

] M-

ticularium , ad qua quivis recurtet.

li. 42 Masualibus Parochorum., quas, ut

(CS, !

fingulis diebus Dominicis & fuggeftu dcnqnci«

CUR

JJ

ariaudias, eo teconter.

,j

Sni

EX

l

luod

-Dc Sufpenfione,-

dite

[eria

Quid eff fu[penfio ?

EcclefiaflicaCenfura prie

"

Refp. Suígenfio eft

vans Clericum ufu Ecc

lefiafticiafficj ; aut ve7

". lïiis

ueföüf

Quid

u

441 ?'ï'aä?, Z De lur?f'dq C-.;;-.AD& C;"nfï

&lld ?ülf/lfg'itgr æomine offlj?

lh

€j beneficy

ii

Refp. Intelligi, 1. Ufum alicujus Ordiaz,

n

fi quis illofitiniuatus; vel Zezifdiélzonz, fi lu«

i

dex (it , aut Paftor, vel aliquo ofticio Ecclefia.

ftico fungatur , v. g. fifit Tlefzzrariss, Tolet,

LL.6,42. iL Privationem & inhabilitatem re,

i

ln

cipiendi emolumenta temporalia fui beneficij,

ln

-Quot medà dividitur Sufpenfia ?

relh'gei

Refp, Hifce quatuor modis, L. à. Zure. vel

torel

ab bomine , qu

od reliquis Cezfzzrzs commune

Ra

eft.

h

^L Ab efficio, velbeneficia vel ab utró

que /i-

/ lj

mil , velabaliqua parte ipforum,

HL. Una eft pezalis vindictam alicujus de-

L"P*?a

li&iper Clericum. comiffi ; alia AMedicinalir

4

ad corre&ionem , & emendationem contama-

cie ipfius contra Ecclefiam,

R:[p

1V. Unaelt ad zempus, v

.

S

g. per fggcimagafn

vel Menfem ; alia eft perpetua.

eQuid inteligitur per Sufpenfanem ab-

-

falute €8 fimplieiter latam ?

M

Wüm A

Refp. Intelligi ab Wcioöäene]ïcz'e Gimul ,

nam (ub genete comprehendu

35

ntur fpecies, ut

DLT

!

habet Ugblings €. 14. Tab, 4

À

Sufpenjus ab uno addu Ordinis,effnà

h

etiam [ufpen[ms ab alijs2

Hlf f &

ft àce-

Re/þ Wega:ivä, fic is qui /vfpenfin e

N e

lebra-

j

S. 1]. De .g'ufþehfaääj

4

!

hlralone , nonidcitco fufpen[us Ve&, ne poffic

&bfolvere in toro pcenitentiali;

Filiuc, £raéf

tl

17.!'. Z2 R, 26.

X

]i

d

li

Ouid inielligitur pero fufpenfus

drvinis Officijs ?

Toh

tf

Kefp. Sufpenfo a divinis Offcij: prohibitum

elle , ne ZMzffam celebret , nevé illi aut reliquis

ii

j

devints Offrcus ieterfit , velin Cborocantet, in-

tellige ex Officzo , ut fatiunt Clerzei,

Si veió

"x

inorelaicorum audiendo rántüm aífiftat , non

n

peccat. Sylveft.. - Sufpenfro. . y. $.fi'verofuf-

peufo, Bonac. de fufpenf. d. 5, pu. 2. . 16 Filiué;

aj

ir.1j, deCeznf, in partic. c,à.n.33, alleganà

Lopez, & Navarrum,

ind

at

Quis poiefl ferre Sofpenfiamtm in

CZericos ?

VUf

Refp. Mlutn, qui poteft excommünitare;

Bu

Pro quánam culpá potefé ferri

Sufpänfa 2

md&

Refp, . SiSufpenfio gravis it, reqüiti pe&-

catum ZMortale, l, Silevis, polfe etiam fet-

"

re pro culpá ezi4£ , atícilicetinter pásam &&

g, !

culpáin Git aliquà propottio:

Requirituré prasia admbnitio ?

n

* Refp. AdSülpenfionem ab bomine teqüiti ;

nifi feratur in pizzaim deliti, Adeam vetó ,

i

qua eftà /&re pezCanenem aut. ftatutuimn hon

&

w

Ed

ln

46

Tratk, 1. De Invifd. C, 4, De Cenf,

effe neceffariam ejufmodi monitionem previd,

nam iplius promulgatío pro continua monitio-

neréputatür. Filinc, fraBh 1. €, 4. q, f. H 6j.

Duamnam penam incurrit exercens Ors

dines , & quibus fufpenfts eft »

Kefp, Ypfum incurrere Irregulayitatesm Pás

T

pe vefervatam , circaquam Ep;fcopus , quame

diu eft eccw/ta , difpenfare poteft, Concil, Tri«

diran

dent. fzff. 24.€, 6. de Reform. ubi omnium Jr«

pitt

D

Hj

regularitatues occultarum . difpen[atio Epifcopo

conce(fa eft, illà exceptá, quaprovenitex o«

wiicidio voltntario , acillis, qua jam ad forum

vap

contentiofum deducte (unt,

Qunj

ïif', ü](]

Quis potefl abfolvere à Sujhenfróme:

Dytica

Refp, l, Siillafit d 2ure & Kefervatà, effe

ïi:a[þg;,

illum, cui Jusipfam refervat , fi non fit Refer-

v4t4, e(le omnem legitimum Confeffarium, 1I,

4

Siilla (it a£ bomine , pertinere adeum , qui tüe

kefp;

ltin (

litfententiam , veladejus Superiorem s ejaf

dem eft folnere , cujus eft lisare, . Vivaldus, dé

N

éujpenf. u.12,

Eetï'on;

i,

Qua eft forma abfülutionis à Su[peim- |

N

l

Jffone ?

Refp. Ad abfolvendum à Ssfpesfione , noh

t;ia,[

effe determinata aliqua verba , nihileminusa

Ol

feconformandum Ecclefiz ufui; oportet dice«

ly

:.cþ ; Egoteabfols

"o à Vinclo Sufpenfionss £dc.

N Pai

$. III.

E

f

47

Yb

ODiti

$.. Ill,

De

d

ÍÁnterdi&o:

^i üh

Duid efl Inierdidtum ?

im

Re/?:. Interdi&tam eft Eec/efraffica Cenfnv

qui

Sacramentorum lifum, divina Officia, & fe-

j

nium

puïmtaïn Ecclefiafticam prbhi*b*en&.

Bj

Privainó femper Interdicium iflis |

n

tribus ?

dlont

Refp, :Negat/vé , fed fabinde uno folo, alïav

quándo pluribus, prout in Iure expreffum faes

(b

rit, cdm fit in hac parte quiddam minusexcom«

4

1

municatione , quz non folüm privat tribis ii«

ütä', EN

fisaffignatis , fedeciam pluribus alijs.

(

Quomodo dioiditur Interdicfum??

rutt 1

äqu; Hifce quatuor modis. 1. In Lecale,

g

nl

he in certoloco divina Officia audiantur.

jldus /

iL Inperfonale , quo prohibentur certe

pétíone audire divina Officia , ubicánque

fint.

-

ff;/ff?f*

. HI. In Gezera/e, quo magnus & amplus

aliquis locus, v. g. aliquod Regnum , Provin-

cia, Diecefis, Civitas, veltotus populus, &

" Nï

.minuslf

Comunitas Interdi&o fubijcitur,

t dfiï'

IV, in fp*eciak quo particularia aliqualocas

713

vel patticularesaliqué perfons alicujus Coms

j

mu-

)

N

4 Tad. L Delenfi CpA iCf

munitatisinterdícuntur, v,g. Parochia, Mó:

if

nafterium alicujus magna urbis , àut Parochus,

(

vel Religiofus aliquis ?

[

A

Suifnam pazry'f ferre Interdictum ?

KRefp. l. Papam. 2. Epifcopum. 3. Capíe

:cOä

tulum fede vacàgte id poffe,

pedi

Quale requiritur Peccatum ad 1nterdi-

ptt,

*

Gpnm ferendum ?

N

kfþ, ï-. Si Tnteráicium t gmw-, LA 'g-.' Ci'-w

nngok

Vitarts aüt Proviscié, requiri peccatüm ZMore

lll

*4le ,"atícilicet detur aliqua proportio intet

fup

eulpám G panasa,

fidi

Wt

: ;ng/wm babet Ej?ö?:zs Inter diddum?

i .Rcyþ Omnes Effe&us Jnterditli ad tria Ca»

(000

iCor

pité vevocati, I. Effectus eft Provatie atv cà

pa[fiva quorundam Sacramentoruzs v, g, Ettba-

i,

rifis,nifi danda effet per moduin Viatici ,

A

Yel Sácrámentt Puonitentià ïcfpe'&ü deline

Quentium perfonalirer. interdi&torum ; finon

fatisfaciaht 5 Vel extreima On&iionis, quiemie

M

(ltCor

üiftrari nequitijs, quirefident inloco interdi-

&o, vel perfonaliter interdictifunr, Suarez4e

[nti

i

l

]oterditho, d. 33. [e(&, v, vit. tem. . Navartt cits

£,27,7,179,

T

p "

i|. Effe&tusTaterdicti eft Privatio activa &

aliqug»

þäïïi va drüiuoram Officiorum $ 4! proinde li-

jj

ali£is non poffitcelebrare, velaudite Miffam,

cantare, velalfi(tere divino Officio, Matütie

4

h

.

nis , Minoribüs horis; Vefperis ; Proceffionís

bus. aquz benedicenda &c.

Velcerté Zotér-

d

Pfh

dicium

o

N]

$, 777, De Interdit-?a.þ

42

;

od

dicium privat folüm a2 Zugreffu Ecclefia , itaut

nequeat Zzterditiss ullumOrdinem (acrum ex-

ercere in Ecclefia, v. g, celebrare in illa Mif-

h!

fam , adminiflrare Sacramentum , vel interef-

1

fe Officio divino , non tamen prohibeatur in-

gredi Ecclefiam , ac Sacramenta ibidem reci-

nl

pere, dumnoncelebratur divinum Officium.

Sayrus4, s. e. . 7. 38,€9 feqq. Filiuc. zra&, 18.

U

57,79. 68 79. Henriq, 4. 13, CAp. 44 ?.3, €$ fega.

n 4l

1H. Effe&us Zaterdséts eít fepadeura Ecclefras

ip ii

Jlicaprivatio. — Quamvisilli ( quinontuntper-

fonaliter Interdiéls, nec dederunt caufam cul-

hii

pabilem Zsterdiclo ) poffintfepeliri in loco fa-

cro non interdi&o , ut habet Suarez 4. 55. fe&£.

2riaC5i

ii

1, Coninck d. 17. dub, 2. .. $2, Sylveft. ; Iuter-

dicium. $.INavart, €ut. 0. 27, 9. 181,

;.,Ewh»

(iat

,ztgalmam peccatum e[b violare Iä;

terditlum ?

| db

Reff, Eff&peccatum AMortale , quia pecca-

»

tur contra prohibitionem Ecclefie in 7Matería

j

;uarez'ä

ravi, Suarez d. 34. fe&. $, Coninck est, d 17,

dub. 4.7,73. Filiuc. zra&. 18. c.2.2. 54 Por-

ii

tóClericns violansZzterdiéluz exercendo (acrü

aliquem Ordinem inloco Interdito , vel per-

du

fanaliter intezdictus , incurrit Zrregzlariatem,

r

Mil

JSuis patejl abfolvere ab Interdicto?

yiit

Refp. I. Eum, quiilludtulit, II, SiIntet-

4l

di&um fit Jocale, & non perfonale decrecrum »

n

Pars 4,

Hre,

"

-

$o AAEZ. £ 'De Inrifd, C,4. De Cepf,

$ore , illud tolli poffe ab Ep;fzopo , namillud

u

refervatum non eft , ut habent Reginald. Hen-

xïïl

W

!

riq. /, 13, c. $1. 7. 3. Coninck czr. d. vz, dub, 6.m,

96. Suarez 4,38. fecf. 2, 111. Poffe legitimum

r*dgj

Confeffarium abíolvereab Zererdi&fo perfonali

non Refervato , is enim poteft abfolvere ab a«

*

lijs Cezfuris, ergó Gc ab /utevditio, quod col-

Rl/

ligiturk ex cap, JVuper, de fent. Excommmnicat,

a':liä(;

$. IV,

M,

tfri

De

QUi

Itregularitate,

Quid efl Irregularitas?

Rt(p

Refp, Irregularitas t Impedimentum Ca-

Ilfm hi

nonicum, exfa&o, veldefe&u proveniens ,

u

r

quoquis ad Ecclefiafticos Ordinespromoveti ,

hi

[

& jam promotus in eifdem miniftrare prohibe-

tur, obíumamillam Reverentiam , que di-

3j

Ij

vinisrebusdebetur, cum quibusejuímodide-

fe&tus & fa&a repugnant. Bonac. de Jrregs-

Mf

lar,d,7. 9. 1, puz. X,2. 1

lr

"Quare dicitur Canonicum ?

quii

Refp, Quia nulla eft Zrrezularitas, qua non

Cpet

fitexpreffa per Sacros Canones. c. Eos qui de

Cävite

fent. Excom. ia 6.

C.

- Quare dicitur ex faifo vel defectu?

Pf

Refp, Hoc fieri ad fignificandas dwas illar catts

; Re/þ

p;s

M

,n)'.

,f!

$, 1F De Irregularitate,

vill

fas Materiales Irregularitatis,.quarum mua pec-

L HeR'

caminofa eft , & vocatur éx deliio 5 Íteva

N

veró ordinarió fine péccato accidit , & dicitur

Itimum

ex defetiu,

e'rfmï;

Quale requiritur peccatum ad in-

te2

tod t

currendam Irregularitatem ?

TT

Refp. Adcontrahendam Zrregularitatem ex

deliio, tequiri culpam AMoertalem 3. Ad illam

veró , quzprovenit ex defecis , non eífe ne-

ceffarium, ut peccatum aliquod concurrat,

eQuale committi?. peccatum.| irregularis

recipiens ,ant. exercens aliquen

Ordinesm ?

Refp. Peccare Mortaliter contra prohibítio-

um Ü

nem Ecclefiz , novam tamen Zrregslaritatem

enicti

velaliam panam non incurrere, Navarr. o'-t,

Jtmo

q

roli*

€, 27,74 194»

qüæ

Ef nà irregularis privatus omni exerci-

ztio Aliuum Sacrorum ?

ff

li

, Jrti

Refp, Affirmative , loquendo de illis , qui

proprié ad C/ericos fpe&ant , non veró de alijs,

quos & Laici exercere poffunt ; ut eft v, g. re-

cipereSacramenta , Otdine tamen excepto, in-

, quæü

fervire Miffz , baptizare absque folennitate

TA

&c,

Efln? invalida. Abfolutio collata per Sa-

il

cerdotem Irregnlarem ?

"T

Aefh, Negativé , fi non (it denunciatus» €o

qUQ

N

2

Tyatl, I, De Inri[A, C, 4 De Cenf.

fl

quód talisfacerdos non careat Jurisdi&ione ;

n

peccaretamen Mortaliter.. Avila d. 2, dub. 6

ll

]

concl. 7.

n

lil

Quot funt [pecies. Irregularitatum

TE

ex defetiu

].

Kefp. Effe quinque. 1. Eft, Ex defeciuam-

miy qualem patiunturamentes, & iguorantes,

tht

ünesf

ui omníi carent litteraturá.

UT

II. Ex defetlu Corporiss quando. quis pati-

tur vitium corporis, vel notabilem deformita-

)

lo

rem , quale vitium eft carentianafi , velunius

Vl

oculi , pes lign

eus, lepra, morbus caducus

&c.

Ptl

lI, Exdefefiunatalism , quoaffciuntut

Q we

Wem ,

Illegi(imi,

lV. Ex defetlu etatis, qui accidere folet

Quand.

Infantibus, nondum attingentibus ztatem à

W yy

tf

Sacris Canonibus ad Ordines requiüitam,

V. Exdefetlu Sacramenti, videlicec Bigas

Ql()«

lil

mia , que confurgit ex multiplici Matrimonio

contracto , confummato , vel ex Matrimonio

Suarez

cum Vidua , nam hzc Matrimonia non reprz-

.1.6.7

fentant Uinionem JESU Chiifti cum una fola

hïfgm'l

Ecclefia,

üïüm

Qu

-Quot funt fpecies Irregularitatum

fæ),

ex delitlo ?

fïï]uiz

R.fp. Effsfex. I. Provenit ex Zofamia ; in-

lj

dicta pec Jus Canonicum , vel Civile,aut com-

lö (iw

munem hominum e;i&imationcm

: qui certi$

crimle |

D

6. IV, De Irregnlaritate,

$5

/

crimipibus infamiam imponunt ; v.g. Zfpoffafie,

o

Simouie , Harefi , Sodomia &c.

d

Il, Oritur expawitentia puälf'cä , eju(modi

tamen pænitentiæ non amplius funt in ufu.

(f

l. Exsteratione Sacramenti; quando ite-

ratur baptifmus abfque caufa rationabili,

IV. Ex fufceptione Ordinum , dum quis re-

fe&mz

Jorant

cipit , vel exercet folenniter , & ex Officio Or-

dines facros , Sufpenfionisaut Excommunica-

tionis vinculo irretitus.

yuspt

forit

V, Ex delitlo Harefis 3 quà Irregularitate

id Q

laborant Ha'retici Apoftatz,

cadut*

Vl Exbomicidio , có quód quis occiderit,

mutilaverit ,, vel mortem alteri acceleraverit.

faiut

Qui veró. ob juftam fuüi defenfionem ali-

quem occidiffet , non forer Irregularis ,

quandoquidem homicidium iítud neceffari-

eft [0

um poriüs , quäm voluntarium cenfendum

guit

(itá

effet.

Quod veró concernit bomicidium Cafuale ,

:et Ó

Molina de 7w[Hitia 84 Jure. tom.x. trat!, a. d. 44.

Eu

Suarez cit. tos, $, d. 45. fe&t, 6, p. 12, Totet.

at Aff

nl

w

"

l. 1. 6, 74. Sayrus 1 7.c. $, 9. 11, £8 12. illud

lunal

Irregularitatis damuüant , quandoid accidit ex

actione illicita & periculi plena, eo ipfoenim ,

quód quis det operam , re: illicitz & perículo-

j

Íz , cenfetur velle, quodex rali periculo con-

fequitur,

j

Alij tamen illud eximuntab 7rregularitate ,

qué

e€ó quódtale periculum fufficienter purgetur

D 5

PC[

T

(

rE

N

—

$4 Tra8. I. Dejurifa. C, 4. De C'e,a/'

þcr diligentiam adhibitam , ne ex tali actione

:

fequatut homicidium, Leff. Z 2. c. 9, d. 1,

Navarr. cit,e, 277. ». 257. Hentiq, 4 14, c. 3.

& p Filiuc. £r,20,7,70.

Quis potef! difpenfare im trregulari-

N

tatibus ?

Refp. l. InMajoriparteillarum , que ex

defetlu proveniunt folum Papasm difpenfare,

Exempl.gr. invitijs notabilibus Corporis,

Itémque Íi quis fit illegitimus , defedtu

geratis laboret , vel fit bigamus , aut infamíis per

M

fenrentíam Judicis , hzreticus vel fufpenfus ,

autexcommunicatus fuíceperit Ordines vel

M

exercuerit, aut homicidium v'oluntarium come

»

miferit.

KCeat

II. In OmnibusIrragularimtibw ex delitla,

]

It i

gaamdiu occultz fanr,difpenfare poffe Epifco^

! virture Concil, Trident. Seff, 24.. cap, 6

a

exceptá rregularitate proveniente ex

homicidio voluntatio,

M

Q f

Tij

&i

ff

lat

te

N

ll

TRA:

lito

|

De Scientia Confeffargj.

5j

Qrow

QUH IHIAHUHIHEMES DMH

D

] tl l).l

TRACTATUS IL

D

l

A"C Il E

eNTIA,

Capwuwr L

ug H

De

31(

2

ff

Scientia Confeffarij,

l

delodt

mls W

Requiritárne

, ut ConfefJarius. Scientiá

fit inflruiius ?

Jenill,

jj

Is

E /þ.v A;jïrmativä-, Quia cüm in hoc Sacra-

[rcon

R

mentoofficjum fudicis , & Mediciex-

erceat. , Ícire debet , quid fui fir. muneris ,

d([.l j

ne fe.periculo exponat errandi in graví

H

(

Marteria.

MPG L]

:

Qualis requiritur Scientia

Refp, Duas efTe Scientiz fpecies, I, Dici-

tut Eminezs , quà quis optimé fit verfarus in

"Theologia Morali , Jure Canonico, Cafiftarum

le&ione , quàve fciat ratiocinari , Casüsque

difficiles Confciendaz reíolvete.

Hzc Scien-

tia neceflaria non eft , aliásenim pauci reperi-

gentur Confeffarii,

IL. Vocatur Mediocris , que commedé des

terminati nequit ratione diverfitatis, tumloe

dU

4

corum

—

"d

7ratdt, II, De Sctentia. Cap, I.

corum , tum perfonarum , majorenim requie

lt

ritur Scientia pro Confetlionibus inurbe ali-

quä inter Magnates & Mercatores exci-

piendis , quàm in pagis inter fimplicem po-

Kej

pulum,

&

Eu

Efluà imvalida Confeffo faifa Sacerdo-

' Dui

" iguaro ?

Refp. Affrmative ,l fcilicettantz fit igno-

!] Rf)?

tantiz ut neíciat, in quo Matería, & forma

1teQ ]u

hujus Sacramenti confiftat, & quz fiat partes

quid

Effntiales ipfius, fine quibus fub(iftere nequit,

wf

quod genus ignorantiz rariffimum & pené im-

titm,

poflibile eft in Sacerdote u(um rationis haben-

DN

te, Suarez d. 29. fect, 2 s.10,

"' f

QIi,

Quid [ fét fatis capax ad valid? abfolven-

lia

dum , non verà ad audiendas Confe[fiones licité,

li

eà quod non babeat. fuffictentem.

BSctentiam ?

[ntr

-

I

Kejj?.' Peccare Mortaliter , quia exponit fe

nullum

periculo milleerrores comittendi , Confeffio

CZP&X |

tamen £oz4 fide,ipfi facta eft valida , nam par-

futc]

tes Eífentiales Sacramenti ,. (cilicet Materia,

&

t

forma , Intentio , Jurisdictio , Approbatio

peti

illic reperiuntur , ut habet. Suarez . 28 feet.

o 7 Xi.

eedy

Itj

ectt

&O sE

:

Hbm

h

: fet-

—À

67

De Scientia Confeffarij.

T

Peccátpe Panitens Mortaliter , f ]üdio

bt il

€3 datà Operá talem adeat Con-

$

feffarium ?

i PO'

Ref, Affrmativé , provocatenim ipfum ad

1

peccatum. Suarez /oc, cit. n. g. C2 11.

(ttr

1

Danmárne aliqui Cafus , in quibus pani-

i

ten$ non pcccszet ?

Qibus

h ignc'tf

Reff. Tresab Authoribusaffignari , q

; f

meo judicio & quartus addi poteft. — 1. Eft,

qupint

quando Ponitens eft de fe capax , fupplens

enqt

entit

per fuam capacitatem Confeffarij ignorane

tiam.

Navatt. 6,44 9.3. 6itans $. Jnto-

;l

xinum.

"

II. Si Confeffio fiat bona fide rali $acer-

doti , credendo ipfum effe capacem, — Suarez

fihott

loc. cit, 7.

"

III, In Articulo Mortisobextremam & ure

gentem neceífitatem,

IV, Quandoin aliqua Parochia Rurali,

nullus reperitur Sacerdos , qui fufficienter fit

Y ol

capax ob eandem neceffitatem, Nam pro

Confcärïl

tuncPopulus adextremum abíque dele&u re-

m [

da&us cogitur vel tales, quaï(:*s funt Sacerdo-

Matt

tesinfua adhibere parochia velcum falutis fuz

;probaziw

periculo uíu Sacramentorum privati. Echoc

] 28']"

deducitur ex Doctrina Suarezij /Jec. cH. affe-

rentis fideles in Captivitate apud Turcas de-

genteslicité & validà confiteri poffe Sacerdo-

tibus ignaris fi nullius alterius copia fuppetat,

laf. f;t. n' 6,

hY

fii

D f

h.

E^

53'

Trat. II, De Sclentia, Cap. t,

$1 Sactrdos dubius [it de fua Sufficientia ,

potéf]ne audire Confe[Tones »

M

Refp. Negative , fiin fuo dubio perfeveret,

exponeret enim fe periculo , ac operaretur con-

t

tra fuam Confcientiam.

LUN)

Quid igitur Jïzrz"etwnfïærim 25 tali

;IOQHI

ditbio ?

A

äl ul?w

Kefp. Debete(cíe conformare judicio Epif-

x090

copiapprobantis, vel (aiPralati, velalicujus

cO Izs zI

Cafifl , & fi peripfos capax & fufficiens re-

I

pertus fuerit, füum dubium in. illorum judi-

Qus

T

cium rejicere , & fecuré confeffiones excipere.

of

S. Thom. fecwmda fecunde, q

*

IOg. Art.$,

0i

Suarez d. 24. fect.2,2, 7. Tolet, 4, Succ H

")

9. $.

Ah;

fi j

i

Poiéfine. Confeffarius lucri. gratià. Con-

Jeffiones excipere ?

Totüm

VC

Refp, 1. Principaliter id non poffe. $ finis

enim ifte avarus & fordiduse(t, ac Sacramenti

(

Gret

adminiftratione indignus.

II, Si habeat profineprimario Charitatem,

l

ln (uo

& falutem animarum , indéque fperet aliquam

dl

Recompeníationem , id licité poffe, nam finis

bic fecundarius bene ordinatus malus non

l,q

ch l4

eft ; f/nos vobis. fpiritualia fzminamus ,

magnum eft , fi nos carnalia ve[ftra

P&' !

WELATIMS? X. Corinth. 9,

(ous

De Scieutia, Confeffarij.

$9

tf

Confeffarius , qui mnon admonet Peniten-

tem. de Reflituione facienda ,. tenetirne

ipfe Reffituere?

H

AE CU

Refp, L. Si áic ffmplex Confeffarius , non te-

néri,nam ipfi incumbit falutem — Poenitentis

ul

procurare , non veró reftitutionem boni alie-

ni,

Navatr, €.17. 2,18. Pecr.. Navarr,. c. 4.

». n4. Suarez de Penitent. d. 32, fell, 6

o

2.,9.

Sanch, Z,x, AMoral.c.6, s. $. €9. la.

iij

A ER 3

ens w

lI. Si fit Confe(farins ex Offício , v. g. Pato-

1 judi-

chus , dicunt zoszalliipfum teneri, eó quód

in Officij fui exercitio deliquerit.

LSH; l. 2(.

(Cipcrb.

r

61 dub, 1Q, 7,77,

Filige, eradd, 32, £. .

I ig'

12.7. 79.

Alij veró tenent,ipfum nonteneri, non enim

fufcepit in fe munus procurandi bona Credi-

; r

torum fui poenirentís , neccontra Juítitiam

peccavioquia nullum actum injuftum exercuit

! E,m'!

contra tercium , cui peenitens reítitutionem fa«

m

ceretenetur;. fedcontra Religionem nonad-

hibendo debítam folicitudinem,& diligentiam

1t4ttf

in (uo Minifterio exercendo. Suarez, San-

Jiquit

chez loc. sbi fpva cit.

Bonac. de Reflitut. d.

m finiï

1,4. 2. pu». 11. Z,1j,

Coninck 4. 9. du2, 27,

us i

?. 14.4..

TP

Quanam debet [cire Confef[arius Media-

[

eriter $ (afficienter capax Regulari-

£er loquenda ?

-

EI(;.?;

Kq/þ?,[gäcialitcr quatter , uz habet Fili

Y

L2 d

9

P

Ms

60

;Tmö?. II. De Scientia. Cap,1.

I. Exten-

3n Inflruti. pro Confeff. exczpiendis.

t d;

fronem (uz Turifdi&tionis, nefe immilíceat ab-

u

folvendis Catibus, & Cenfuris Refervatis,

1hati

II. 7Materiam proximam , & formam $a«

die ,

cramenti, utíciat, quandonam defe&u illa-

tuc Q

rum, id validumfit, vel invalidum.

lr p

lII. definitionem , deftin&ionem, fpeciem,

i,

numerum, & Circumf(tantiam peccati, quod

eft Materia Remota Sacramenti.

Regul.

IV. Quanam peccata habeant, & quz non

habeant obligationem annexam reftituendi ,

Or

ff

ut hoc modo Peenitentis falutem procuret , &

proximi ucilitati confular,

m

Oniner

eQuid faciendum Confeffaria , quando

i

diffeilis Cafus accidit in Confffione, quem

[

Jpfe nequit ffatim diffolvere ?

WR

Kefp. L, Si ex le&ione iftius parvi Dire-

Wt

&oris fufficienter dignofcere nonpoffit, quid

wlo

fibi faciendum , remittet füuum Poenitentem

tation

inaliudtempus, ut rem interim cum Cafifta

Áim,

conferat, cujus confilium fequens Cafum pro-

fcrupx

poiïtum refolvet 3 Jam enim Iïgnum capacita-

N

tis eft ínimplici Confeffario , quod dubitare

Vr

Ci4t , ficut é contra infcitiz fignum eft , de

qu

ANulla re dubitare,

UmI

II, Si Confeffarius ob juftas caufasnolit in

Atf

feonus iftud confulendi fufcipere, fed malit,

Qu

Qe

ut poenitens ipfe id peragat, tunc nþ. abíoluti

aj

nem

d

m

é1

De Confe[farij Scientia.

Em

nem differrecogatur , Ecce

tibi genemliy Rc-

t d

gua, qu

Ate valeas ex omni

bus tpinofïs diffi-

It

caultatibus in

Confeffione occurrentibus extri-

um d

care , quod certé Animabus timoratis, qua

Qu ij

huic Charitatis exercitio operam quam impens

]

dere perhorrefcunt , magnum affcret folatí-

um,

t

in qül)ü

Regula gen

eralis pro omnibus. difficulta-

tbus Canfl'jf!.'onü 2

quæ n

iuend

Confe[fio non definit effe valida , licét Con-

feffarius peccatum AMortale reputet veniale , &c

we, d

é contra veziale, AMortales non enim tenetur

omnem Culpz gravitatem cognofcere , fed

quanil

fufficit fcire zz genere , quid ex fua Natura

ipfi

n

QUeniale vel AMortale

; absqueeo, quod obli-

!

|

getu

radilla difcernenda in Confeffione ; nam

untum a

baltero diftinguere nimis eft difficile ,

ri Dit

vel ob parvitatem Materiz, vel ob indelibe-

j 9l

nitenti

rationem , & imperfe&um voluntatis Coníen-

n CB[W'

fum ,. vel ratione ignoranriz peenitentis , vel

fcrupulorum ipfius, Suarez /o. cit. 7. 17

[unpt

s fimplex Confeffarius audiens pec-

apit

Quocirc

illud tale;

Jj

catum , quod diícernere nequit,

TL

quale eft, abfolver , fufpendens judicium fu-

quandoquidem in ge-

um pro natura ipfius ,

nere benefcit, num eziale vel AMorta/e fit ,

m

d milih

uod ex noftro Examine in pracepta Decalogs

addiícete

Yohi'

Et

n

,.rkäwä.x

N

- a

-

A

r d

éZ æä"m&. II. De Seiéntia. Cap, 1.

Etquia poft peccati manifeftationem teftané

eraves fubinde difficultates diffolvendzinMas

terijs difficilibus , v, g, in Materijs Coztratiu-

Um», vendinonmm, Cj emptionum , Fjurarum,

Reflitutionum, Simouiarum , Cenfurarum , ita

M.

utifta omnia requirant fz

ect

Z041

Ham Emineutem ,

ut ex tempotre refolvantur, in quibus Cafrbue

Qui

eriam interdum Viri exercitati harent; Ideo

Confeffarius Pcenítenté ad promittezdz adiget,

quod datá proximá occafione, antequam ad

s

confeffionern redeat, fuper his Caf/bzs velit

n )

Cafiftam aliquem confulere, ejü(que Confilí«

Cutri

um non minusfequi, quàm fi confeffarius il-

lud nunc de przfenti darert ; Nam quoad ve-

u

lorem. Confeffionis nil refert ,. five Ipfemet

h

Confeflarius , five alius eju(modi confilium

li

ny

fubminiftrer.

Cunfeq

Ethoc modo Simplex Confeffarius fecurus

Ch]us

ü

erit, ipséque poenitens melius inftruetur, Co-

LUE

ninck, Angel.Layman. traZ, 6. c. 13. », x.Syl-

Du

Allj

veft, P. Cozfeffor. 1x. 2.13. Navarr.e. 4. s. 8.

Qu lg

f)ä 90 BonaCo d- y. 7. 7.P147l.4.- 72. 8- ü Io. EX*

lg,

empl. gr, Peenitens confitetur , fe depraválfe

fceminam Conjugatam, & ex Copulá cum eá-

ET

dem habita fuppofuiffe adulterinum hzredem,

l

in alterius Viri familiá, Confeffarius ipfum

ab adulterio abfolvet , quoad reftitutionem

At

BI Em

veró faciendam ob hzredem , non genuinum

p

[ ,

ad Caü&am ipfum remittet.

CAI*;

—

63

De Mater;'a Sacram, Posxit,

3

l

il

Bov ag rvmee

d

zi

i

/

'CAPVT LL

i

De

m, i

Materia Sacramenti Peenitentiz,

Atl

1 Cæfä».

eQuanam eff LMateria. Sacramenti Ta-

xitentiz?

I lh

!äzdigg

Efp, Duplicem effe ZMMateriam.

L Dicis

R

juAn ü

tur Kemota, Gceft peccatum, . 1l. Pro-

hu

xima , & (unt A&us Ponirentis , videlicet

Coti

Contritio , confeffio , & fatisfattio,

furiun d

Quare dicitur remota, vel proxima?

joud t

Jrfant

Refp. Quía peccatum formaliter confide«

onfit

ratum, utpeccatum, eftodibileDeo, & per

Coníequensnon potefteffe Pars Effeztialís ali-

s fe

cujus Sacramenti; quatenus veró illud /z4je.

st (

[

&tum elt actibus virtuofis Peenitentis , Cez«

zritioni (cilicec, Confeffronz, & Satisfactioni

?

;u h I'SW

i

p: 4' nls'

qui funt. ZMateria proxima, utíic, eft vera

Materia Sacramenti,

j E

ïerVäiïf

.,Quadmän peccatum eff Materia bujus $4«

ia d

cramenti ?

d

^

Refp, Duas adhuc effe Zateria fpecies ,

T iplüff

Quarum L JVeceffaria vocatur , qualis cft

quiont

peccatum Z4ortale , quia nullá alià remitti po-

a

teft vià, quàm per Sacramentum , z re v;i

172

W

a

ét.

5-,,,&, H. De Sc;m)ia, Cap. :

Gamach,. 4e Sacrament. Pami. .

hi

$n "Vvoto.

7 . a[fert. 1. Puteanusp. 3. 2, 84. 4. 2, Coninck.

de Penit. d. 4,dub, 3, €8 4.

)

IL. Dicitur $zfficiens , nontamen Neceffa-

It

ria, & funt peccata ZWortalia jam confeffa ,

Asfeg

ATACIE

vel Penialia, ad qua confitenda nullus tene-

tut j

Nam Sacramentum Panitentiz non eft

AOCU

ld

neceffarium, nifipoft naufragium , fed Uezi-

lli

(/

!I l u,

aliaucpote non privativa gratiz , nullum cau-

fantnaufragium, necpro illis principalitereft

"UT

inftitutum , cüm fit & vocetur Sacramentum

D

Mortuorun, e:gó &c, Gamach, u£i fupra c.

14.concl,y. Vaíquez. iz 3. pa. q.91, art. 3, dub,

Rrjþ.

7, Filiue, tra£, 6, ». $9. Nihilominus fi quis e-

AU

iusmodi peccata ezialia confiteri velit, funt

N

ll

femper Materia (ufficiens abfolutionis, dum-

li

L

modo actus Pcenitentis , qui fuat Zdateriapros

xima Sacramenti , illa concomitentur,

l

Efl nà peccatum Originale Materia faff-

ciens bujus Sacramenti ?

ij

H nmj

Refp. Negativé s fed (olum elfe peccatum

M

u

a&uale commiffum poft Daptifma; quia Ori-

Rf

inale commiffum per voluntatem alienam ,

(s

Al

non veró pernoftram, non eít Aateria accu-

Hf

fationis , qu& tamen in hoc Sacramento eft

neceffaria, cüm fitinftitutum per modum ju-

fl

dicij ;

