iL ffirmativa , non obligant femper pre

emnitempore ,. pote& enim fupervenire iufta

caufa illa omitrendi , vel tranfgrediendi, v. g.

percstere Patrem ob iuftam fui defenfionem

vel nonfemper elicere "us Admmoris D E I,

Quodnam borum peccatar umCommi[fonis

(foni

£ omilfLonis eff eravius?

/

"

[

Refb. Omuibus covfideratis peccarum Come-

Q COf

guiffionis ceteris paribus elfe gravius; Nam per

peccatum commiff;onis fir A&tio contraria vire

T

tuti , in peccaco verà Orziffionis ceffatur folüm

j

,

ab A&u virtistis , contrariari autem virtuti , eft

resquzdamgravior, quàm' illam omittere,

jr o

Donac. tom, 2, de peccat, d. 2, q. 4« pHt, 4. , 2

" Mt&!

:

Eflné neceffariumy, dum quis. coufitetur

peccatum Omil[onis v. e.fe neglexiffe Miffam ,

nl

aperire cau[am Omilfionis ,ln[mm [cilicet,

yrls

falutationem ,come[[Jatzonem €8c,

Vut M

Refpe Cun diftintlione, 1. Si Caufa Omiffionis

mU'u

eftMortalis habens malitiam diftin&am fpecie

"

ab Omiffionis malitia, teneri poenitentem illam

aperire, v, g, Sz quis. dntermittat. Sacrum , fe

1

Pmip&g

iuebriet. Bonac, d. z. q. du piti 44 H.13,

d

:qumä

/*44. M. Sicaufa Orniffionis noneft nifi venia*

lis , vel indiiferens :V g,r/ï qm's omiitat Sacrum

egdti.w

Indends ,fludendi ,faltandi,canendi gratiá &c.

noneffe neceffarium illam expzimere in Con-

lp

feffione,

15

TRA,

u

:

—

Ut ä*"m&. HI.. De Prudentia. Cap. .

D

Be: SEOHIMHIHHIMIM MUOH

(i

TRACTATUS III,

De

chl

Prudentia,

]

On eftulla fun&io in exercitio confiftens

N

refpectu amnium Sacramentorum , quz

htl

T

lus Praudentie xequirat, quàm Cezfeffionum

j 1

eadir. 70,

Quapropter Confe[Javius in(tanter

&il

invocabit Spirrtus San&i gratiam Hymno illo

1,1

Feni Creatoy antequam Confe(fionale accedat

plllls !

offerens exiguos fuos labores Chrifto Damie

pobs

no , non fpe lucti, fed falutis animarum ín-

m;un!

du&us.

Penitens feilli (ftet facie versá, ma-

Tüenn

nibusjun&is, fignans fe (igho Crucis dicen-

ténte

do: /m memiae Patris , €$ Filj, € Spirit

QHæq

Sanili, Benedicite Pater Keverende quia pece

hn

«avi, QConfeífarius ei benedi&ionem imper-

Ahm

tiet dicendo.

Dominus fit in corde tto € 1nla-

fütior

dijstums , ut vevé CÀ digne confitearts omnia pet

i

cáta iua im. I[Nomine Patris &óc,

Dein Poni-

tj

tens dicet fuum Cozfiteer uíque ad mea culpa!

in)

Reliquam ejus partem finita. Confeffione di-

i

Co

&urus 5 vel certé premitti poterit in lingua

ygrna;ula ^ c;uod [implici Pqpulo magise

xpe-

*ri

lire

m

)

Regula Prudent, aute Ca;gï-jfo

U?

dire videtur, fubjunáis verbis, ultima mea

Confeffio hoc vel illo die peraéta eft &e.

l

T.

TIEEILZUASEME TU m

q R

Regule Prudentiales ante. Confeffio-

nem obíervandz,

Egula, Petat Confeffarius à fuo Pos-

I R

m

wl

* nitente , nnm ponitentiam in przce-

m,q

denti Confeffione fibi injun&am adimpleve-

rit ; quàd fi illam omifit ,

uzrat, num id

fe]þom

jl

acciderit uno ex fequentibus , Modis,

1, Ex oblitiione, co quód illius recordari ame

ml

] accta?

plius non poruerit, in rali enim Cafu aliqui

u

robabiliter volunt , novam illi peenitentiam

larumi*'

injungi deberc , ut integrum reddatur Sacra-

ICISav n

mentum, atque in hunc finem teneri peni-

tentem repetere aliqua principalia peccata , ob

üi dfü*-'

L

que ejuímodi peenitentia fuic injuncta. Sylveft,

F. ca"fffwo B'Q-nac(d- FPq. F. DAH 3-[2&9 3. », 8.

,'qm l

Alijveró afferunt, ipfum excufariab illius exe-

( WPG

"

cutione ratione irapoffibilitatis , in qua con-

iil

ftituitur Peenirens, dum illius penitentiz re»

cordari ampliusnon poteft. Navarr. Ser. C4-

d

gt

jet. Vafg. velati à Donac. /o, csr,

a. ANegligentia vel contemptu , «unc enim

[fott

n

Confeffarius Paenitentem increpare deber, ipf

ferió ob oculosponendo, quód abutatur Sa-

1;313'?3

cr$-

a

140 ;3-4&, IHI, Deudmtia, Cap. r,

[

cramento, illüdque mutilet ( eà quàd fatisfa-

€&io 6t ipfius pars integrans) eüinque obliga-

2

|

J

re, ut quantocius illam adimpleat,

3. Exeo, quod fuerit empertisews impofita

Af

fcilicet absque diícretione, v, g. fi egezo Opifici

yl g'

injun&e fint ,Elgemq,äu , d5 neillis peregrina.-

j

pone, Infantibus jejunia Cóc.. intalicafu con-

gt

feffarius poenitentiam ejufmodi mutare , &

(

de.novo aliam . pro Sacramenti perfe&ione

li

penfatis penfandis imponere poteft,. -

ll

4. Exeo, quàdfir Z/ficilis ejusmodi poeni-

litet

tentia, & Ípfe penirens pravideat fe illam ad-

Cs

implerenon poffe, nificum maxima difficul-

tj

tate & repugnantia, quamvis poenitentia g«

nf

qua & jufta fit; atque à peenitente acceptata ;

toif

quo itidem ca(u Confeffarius condefcendendo

i,

jnfirmitati animarum , eamin mitiorem come

bibi

mutare poteft.,. prout difcretio & prudentía

Conf

dictabit, absque eo tamen, quód poenitens

p

de novo teneatur fübjicere clavibusilla pecca-

[æClj

tà , ob quzejufmodi posnitentia fuit injundtas

f

ut renent. probabilíter

Navarr, £, 26. 2: 22,.

--

bit.

Toler, . 3,c. 11. 7,.5. Quamvis aliqui cum Sua-

dlhgc

tez.. fom. . difp.39,feHi.10.9. 4, valdeproba-

liof

biliterteneant coritrarium ,. quiaparzp parem

TAf

non babet imperium.

Nec confeffarius poteft

Mf

eaffare fentenriamalteríus, nifi panitensean»

Ofe.

dem cauíam in Judicium afferre , novámque

T.

ez

Qis

(.c;:.n.tcpriam poftulare velit ( utloquirur Suar

$;

um

A

Regnule Prudeut, ä;i:e ngfejl',

14£

tf

ho, cit.n. $. ) Caufa autem rationabilis mutan-

ipe

& peenitentiz cenfetür, quando peenitens ra«

tione malorum habituum contractorum mag-

n

ham in illa explenda experitur difficultatem.

Jj

y, g. Si ebrietati dedito injunétum fit, ut feim«

rgring-

per fubfequenti ebrietatem die jejunet ; quo

TO

potíius ipfi preberetur occáfio Dzux offendeni«

tl

di, quámilli fatisfaciendi , plerümque enia

Rov

lioc ómitteret,

l Regwla, Qustrát Confeffarius ex Pos-

ipæni;

nitente, rium Confcientiam anteacceffüm ad

qmd

Confeffionale difcufférit ; quodfi nihil peni«

if

ts de Confeffione cogitavir, retnittat ipfum

Wt

Confeffarius ad meliüs examinandam fuam

guii

conícientiam , contritus eniti cenferi non po-

ndyi

"

teft, cüm fe exponat volüntatrié peticulo pro-

m

babili partis peccatorüm füorum oblivifcendi ;

lat

Confeffionémque mancam reddendi, contra

guiti

préceptum divinutn integritatem Confeffionis

api

frecipiens, Etperconfequens, cüm examen

it medium neceffaritim ad Confeffionem de«

Qu

bité exequendam , fi posnitens vel mediocri

"TU li

um

diligentià Confcientiam difcüfferit , quaravis

non omnimodam attulerit diligentiam pro

t

probi'

7 yn

tanti ponderisa&tione, Confeffariüs ejus Con-

f gt

feffionem excipiat , quia plurimi gravesDo-

entu?

€tores cum Suarez dif?, à2, fetd, 10. », 3. affe-

jam

qllt

runt, illam diligentiam effe fufficientem, quá

$u*

quis aliquanto tempore fa&tà Confcientie dif-

Culiie

l

Ws

-

à4i — rali, Hl De Prudeutia Cup. i,

cuffiohe nequit ultetitis alicujus peccati Mors

l

taliscecordari, velcüm taürá difficultate , u

I

illa excedéret mediocrerm diligentiati , quaiià

Iu

Concilitm requitit; & ratio; Íta ut fimplici

N

plebi füfficiat aliquantülur difcuffiffe Coniciz

/

entiam ; cüii inientioné nihil reticendi , fpés

n

rándo fuatnignorantiàtn & itmbecilliratem per

il

Intérrogationes à Confeffario faciendas füp:

IC]C

"

plétüm irij qu£ dilpolitio ceníeri debet paré

maximá requifita diligenrie, — Navarr; c; 9

Wt

üo 150'

Hl EegWlà, Obíervet Confelfariüs exà:

r

tii

&é verba & difpófitionem Peenitentis , atten:

deridó riüm à€cedens àd 5acramentüm Pni-

tU

tenti faltern fit attritüs de füis peccatis; fina

füi;

Qquà d&lore Cotifefíio eit invalida ; impolfibi-

(im

le énitti eft peccarüm remirti, nifidoleat pas-

Íq

hitens , feillud éoramiiffe , proponatque ii

CQ

de céterà évitaré , ii quó dolore generalitét

3

Clplg

loquéndo éonliftit Covzrzio && arrrisé j

0g

éclfaritim cánen tion eft, ut Confe(fariis (it

l

tetic

anxiüs, hürn pcenitens fit 4£trinz nécne , cüm

cognitio Mousillius interioris áit foli Deó ré«

f&&a

lervatá. Sufficit igitur Coiifeffario ad rnini-

à t

inüm feputáte peinitentem atritut , eo quod;

at

üc habet $uatez d.32. e/£, 2.5,2. — lpfüm vi-

&i

deat Confe(fionalé accederé ctim quádam de-

fem

Q^

vOrione, veibis at

i pcenitenti conífuetis,

it

4

!

lendo(e Daui«odendiffe cam propofito pece

aa

rum

i

^

"

e

Regule Prm*äü. 2& Cv

DÀ

14j

[oi:

tüm evitandi de catero;

Quod fi aliquis de-

T.

prehendatur Confeffi

onale accedere animo it-

u

reverenti, ridens , vel verba jocofa profetens;

pld

V. gs addipem, Pater , fuperficialiter soibi ab-

jl

Jferges won excoria, sue fuaviter tratla ,. éà

he

Jitmnl poflea bibemus &$c.. evidenseft indicium ^

j

"

ipíam noh effe contritum , & confequenter

fjj

rejciendum , ne Confeffarius Sacrilegio coó-

Ht

pererur, tarn indifpofito fabjecte Sacramen-

i Mt

tüm corferesndo;

IV, Regula; Confeffariüs Pinitentem ia«

L:

tetroget , áh i przcedentibüs (uis Confeffio-

Itl

nibus ícienter mon reticuerit aliquod peccas

Pal

tum Moirale, quód ha&enus non fit confef:

Íi

fus, & (iex ejus refponfione deprehendar ip-

Yf

um aliquod reticuiffe peccatüm ; & per Con«

p

Ícquens invalidam fuiffe ipfius Confeffionem

u

contra preceptum divinum; & hümanum pra«

ax

P

cipiens inte

8

titatem Confeflionis

,lequetitimoe

1 NC'

do cum ipfo procedet.

IU5

l

1, Jubebit ipfumaperire peccatum, quod

CU

feticuerat , & repetere omnes confeffiones

D

«

£1&as à die reticentiz i»cisfrvé, Henrig. dé

ls

inn

Penit, l, $, c. 4.2,4.— Cüm porró neceffaria

foret fedula conícientiz difcuffio , aniequam

; qUUds

jn y

ejufmodi repetitio inftituezetur , poxeft Con-

j

effariuspenitentem inaliud rempus remitre-

$ dO'

te, dummodo regreffurus, acprópteres noà

uoti-

Peoäf'

eentriftandus fgere;urs Quia tamen q

j

dia«

id4 — Trad.]H. era'mtia.Czp. N

diana docet expetientia plurimos inde exaácets

bari, paucófque reverti, idcircó omnium

:

confultiffimum erit, ipfos mox in prafentias

;

oGae

n

rum audire enitetido , per exactas interro

o

i

siones defectum memoriz ipforum fupplere ;

&i

qua repetitione finita concludat peenitens pet

f d

à&um Contritionis füam confeffionem dolen-

lii

dotam de peccatis veiteratis , quám de Sacrí-

Mu

|egiis petfiftente reticentia commiffis,tum quo«

küäh

ad Confeffionem , tüm quoad Communio-

nemni,

in;

U

3. Si Danitetis peceatum, quod reticuerat,

nl

confeffus fit , noti tamen Confeffienes duran«

liin

te réticentià fa&tas repetierit , crederis boná

Gf

fide fufficere peccatum fuppreffum apetire ,

fii

iec peccatum fuppreffum , nec Confeffiones

ul

Cl]

hujüfmodi boná fide fa&tas repetere tetietur

fed tolüm illas , quas dürante iftà reticentia

Ktoe

r

!

&

iialá fide fecit,

5, üiürm por»

l,

V, Aegula, Inquitat Confeffatiu

Tf

nitens rion fit forta(fis obligatus ad aliquá tefti»

Türfe

tütionem ipfi i prioribus Confeffionibus íne

gl

jun&am , quaim hactenus non adirüpleverit $

ätfp

Tiga

quod fifeteneti fateatur , petat Confeffatius,

^

1, Qu

uatü ob cau(am illara execurüs non fit. ,

J

V

li

cüm nulla impoffibilitate laboret , ferió ipfiob

fed|

oculos ponendo , quód rei alienz detentiofi«

enge

ne cauía rationabili fit furtum , & per coti-

lm

fequensis, quireftituere detrectat , . ficipffa»

gd

fttea

lj

RMMRMA -

Regnla Prudent, ante Confeff.

14

[2

Vi

tü peccati 5 proindéque Confeffarius talem

ntis

poenitentem. velut non costritum & incapa-

tem. Sacramenti, antequamipfum abfolvat ,

6

E(]g&i

]ete.

ád reftititionem congruam faciendam remite

I

tet, ut confulunt plurimi Do&ores , cum Sua-

t PC

Ie2. d, a2 fetl. 2, 9. 3, talisenim impoftor nihil

dqlc

Ff

aliud intendit , quàm prafenti illudere Con«

$u

feffatio , ficut illufit & reliquis $ ita ut Cen-

i QUU'

vüti

feffarius ipfius Sacrilegio cooperarerur, fiips

Íum abfolveret, Navarc, 2& Ezchirid. c. A^

cacd

€4. & fegg, Nihilominus fuadente ratione , fi

penitens promittat fe hac vice teftituturum,

dqraa:

ia

fuámque promiffionem aliquo doloris indicio

j

confirmet, cui Confeffarius fidere queat, ab-

folvipoterit ; minitetar ramenilli Confeffati«

(in

jelll j

usfe ipfius Confeffionem non amplius de Ce-

tero excepturum, nifi exhibita fatisfactione, 3

j

praterite negligentiz Confeffione,

"

1. Si Peenitens habeat excufationem legiti-

jnp

mam differendz R eftitutionis, tuac Confeffa-

Ó 'ICIU'

hus

rius re bené examinata & difcuffa , fi poenitens

difpofitus fit cuncta reftituere , ubi primum

i

;[fatiüS:

media füppetierint ,. ipfum abfolvac, illi in-

jungens , ut in hac voluntare perfiftat, & in

1 fïï;

Cafu mortis, fialiqua füperfint bonafüis ha-

T

redibus ex

re(se hanc reftitutionem injungat ,

t

l

erigendo aliquod Jnffrumentmm , velhocdebi-

T

"

tüm in?effamento ponendo, — Exhortetur pra-

terea jpfum Confe

mi-

i

Pars d,

(farius-, ut feduló rem fa

]Q*

N

ais*

146

Tratl, HI. De Prudentia, Cäp. 2.

liarem adminiftret ad hanc reftitutionem velex

ch

toto, velex parte preítandam, quod erít pro«

gï!RC

batio manifefta veriffimz paenitentiz. Quod

u

ficirca validitatem excufationis diverfitas opi-

m

A

D

nionum probabilium , & peenitens teneat u*

nam , Confeffarius veróaliam , debet ipfum

dpr

abfolvere, feque illiusopinioni conformare ,

UM

Namin ifta opinionum diverfitate electio eft

[ngis

k

peenes ipfum. Filiuc. era&, 7. c. 11, 2.368,!

Q6

Mieisin

at

qun

tf

:

CAPu.'r 11,

]

nj

g,

Regulæ Pradentiales durante

Confeffione.

GR

7

]

gt

t

R

Egula 1, Confeffatius nünquan negligit

in Confeffionibus excipiendis peeniten-

HOHPO

ildpm

tem adifta duo exprimendaadigere, 1. 7s«

?

[

merum peecatorum Mortalium, ut precepit

m:öl

Ecclefia in Conc. Trident. feff, 14, c, Abfque

A

enim ifta diftin&ta, & numerica peccatorum

cognitione Confeffarius nequit f'atum alicu-

"n

NT

jus conícientiz dignofcere , indéque rationa«

bileformarejudicium , ac peenitentiam difcre-

Qu

D

«am injungere, & remedia pro peccato vítan-

ll

i

doprzícribere. Oportet igitur, ut poenitens

lütn

dicat v, g. jufaUi , commuifi furtum, forsi-

OPOm

eatus [um tot C9 iot Vicibus vel eirciter, plus mi-

LT

nus, Bonac, d, $. 2. f puz. '?'

Nec

&1 6.9

'3»0-4

Regula Prudent,in Canþ&aw. 147

vt

Nec timeat paenitens fe in hoc numero afli-

t

gnando aliquod mendacium. commiffürum ,

Qd

i5 0pl

nam nonforer nifi materiale ab omni peccato

exemptum coram DÉO : Dummodohíc nu-

eat u

merus exprimatur cum aliqua-confideratione,

n

& probabilitate , prout fcilicet przfens cogita-

mf

tio, & exiftimariofuadet, quam 4 C2 ss

od

aliquishaber: Nam ejufmodi declaratio pec-

2

€cati eft. fufficiens ab dandam notitiam ali-

quam Confeffario, ftatümque Conífcientie mas

nifeftandum,

Non igitur fatisforet. dicere :

Jurawi frequenter , vel pluries , vel toties, ut non

4

fciam INumerum , (ed oportet. determinare

cerrum numerum , prouc preíens cogitatio di-

&ar- Illi veró , qui calem numerum ob nimiam

peccatorum fuorum multitudinem exprimere

il

nonpoffunt, ad minimum faltem dicant fuam

enintt

L

ad peccandum habirudinem v, g. ceztiznavita-

epeccatum tanto tempore Vlnd | comamitteudo ,

a

tot , C tot vicibts , plus mínus , per mez[em,per

ia

diem. -Coninck 4e£Pamit,d.7. dub. 7, », €2,

OT

G feeq.

i

Coníu

Viote

ltum intetim non erit , ut notant ali-

quiAuthoresfimplici plebi (crupulum inijcere,

dírt

illius confeffiones invaliditatis damnando , eo

vt

quód ex ignorantia,& bona fide numerum füo-

st

rum pec'cator'um non

eterminaverit , fed

y

opoztet illam in (aa bona fide, relinquere, ac

lusmi'

infuturumeam inftruere, — Laym. 4. . zra&..

6. c,9. ". 4. Fagundez. a.pracept, Ecch, a«

M

l 3,6. 4. 9,10.

Ka

ge Speeiem

m

Wä

149

Tra&l. HI. De Prudentia, Cap,2,

[

n Speciem peccati v.g. Num fit furtum 5

ij

vel Juramentum , velfovnicatio, nec folüm ape«

At

rire fpeciem (ufficit , fed etiam Cirewmflantia

|

l

l

P

nutans [peciem ,fi aliqua. péccato commiffo

| MII

annexafit , exprimi debet ;utaccidit in fwrre

j ni

Calicis ,in quo non füfficeret fe accufare de fur-

|

to mortali, fed declaranda eft. Circumflantiá

f

|

(ttr

fei facra, cujus reticentia voluntáriaConfeffio-

|

nem redderet invalidam , & omnes fcquentes

|.*

ti

:

t

inejufmodi infelici ftatu peractas.

Quod fi

M

bona fide fuiffet confeffus fuum peccarüm , re-

Qpj

ticuiffet autem Circeumflantiam ii antieXam ;

Tij

credens non effeneceffatium illam exprimerej

exempli caufa ; fi fe accufatfet de furró non ex-

^i

fitty

primendo , quód hoc fueritpetpetratüm cum

intertioneforsicandi , confeffio illa & omnes

flim

fequentes ejuímodi botia fide fa&z forent va«

CORH[!

ilty

lidz , üfque dum peenitens fua bona fide excie

deret, inquocafuteneretur folüm de novo

hr

fubjicere clavibus defiderium illud forzicandi

qüalp..

fineulla mentionefzrz commilfi. -

(

Regula M. Confeffarius prudenter fe getát

Imi,c

Tltm

in examinando fuo panitene , finens. ipfum

exponere fua peccata fine interruptione,quame

Cs

pol

visilla rudi módo exprimat, ut habet Cajet. F.

Jaterrogatia.

Directionis Regulam fecün-

pei

fe[f;u

düm DEI pracepta, círca quz deliquiffe pocuít

dlfäc

illiproponendo , prout Itatus & conditio ipfius

od

requitit , per ftüias intertogationes particulares

Am

illiinmemoriam révoeando omnes culpas;

quz

R

&eenla frudezt. z2 Confeff.

149

xm,

quzcontra przcepta illa commirti poffünt , ut

ita peenitens facili negotio videre queat, num

apc'-'

ii

contra illa deliquerit , nec ne; adigens ipfum

vill

4

ad GireemfIantium , numerum 69 [pecies pecca-

torum exprimendas,

Sub finem charitativé

n

j

penitentem exhortetur , quarenus fuorum

hn

peccarorum horrorem conci

p

Contritionem excitetur,

Pigt , atque ad

Jend

Si Peenirens utatur. fuperfluis circumlocu-

al

tionibus & hiftorijs in declaratione fnommm

peccatorum ;Confeffarius cum debita lenitate

lj j

UT

omniare(cindat, — Sipenitens dicat , non ju-

iett

rayi ,nullum commifi furtum , oportetrepone-

te , id effe virtutis, quod hoc & hoc pecca-

yi o

qui

rum non perpetraverit; proinde requiri , ut fe

yntd

folüm de peccato accnfet. — Si poenitens intra..

confitendum noretur velle nominare aliquem,

fT

a

illicó filentium ipfi debet imponi hifce , velfi-

200

milibus verbis , non licere diffamarc'quc,n-

M

quam,

&

T

. Sicon&teatur posnitens aliqua peccata enor-

mia , caveat Confeffarius , ne fignaadmiratio-

j

i

nisexteriüsedat ,v, g. attollendo humeros ,

1pfum

clamando &c, tum propter adftantes, qui hoc

qllä

poffent animadvertere , tum propter ipfum

| e[c

/

penitentem , qui exindererreretur.

Si Con-

«

gmlf

feffarius advertat pænitentem laborarealiqua

difficultate ; & repugnantiacircapeccatum ali-

i

fi

quod enorme aperiendum , verbis charitativis

uud

animum illiaddat,monendo, ut cunc&a de-

glyah

cla-

qut

M

"

159

Tra. III. De Prodentia. Ca/tp. 2

ipfiob oculos

i

clarans nihil reticeat , (imülque-

n

j

[

:

ponat pericula emergentia ex eju(modi reticen-

tía facrilcga.

i

[

l

Si peenitens roget Confeffarium, ut fe inter-

D

toget ; ac fuam incapacitatem (uppleat, tene-

tur id przftare , nihil omittenseorum, qux fibi

Q

J

nece(farió dicenda videntur.

Non propterea

tamen teddatur anxius five fcrupulofus, timen-

!

)

do fe in ejusmodi examine officio fue. non fa-

ilo

deh

tisfeciffe , füfficit enim interrogáffe illa , quz

Confeffarius probabiliter à íuo paenitente

eommilffa fuife judicabat.

qi

[on

Et quamvis ex oblivione aut inadvertentia

emitteret aliquam — interrogationem neceffa-

u

tíam ; non propterea peccaret , imó fi hoc fieret

WU.

&

ex levinegligentianon foretnifiveniale pecca-

tum , ut docet Sylveft, P. Confeifarius. 4. n. 17.

Anh

Si peenitens exponat inConfeffionealiqua pec-

t

Qu

eata carnalía, magna opus eít prudentia , ut

non plusquo feu ultra neceffitatem illa. per-

Ti

pendat & perquirat , ne fcilicet psnitens ex ifta

ln

Qut

inquifitione potíis addifcat vitia, vel dele&tati-

enem capiat , quàm utab illis retrahatur, Uta-

n

tut igitur terminis honeftis przfertim erga fz-

ET

(

minas , & minotís ztatis perfonas, ordiendo

femper fuas interrogationes à cogitationibus

t

cum confenfu,

uod fipoenitens veré caftus refpondeat fe

&

illisnon confenüffe , non eft opus, ut Confef-

i

farius cum fuo examine ulterius ad . luxuris

q

actus

OM

Regulg Prudent, in Confef. :

'xfz

Wm

actus pïOgrcdia;ur, $i veró feillis confen(iffe

i

afferat , quzrat ex ipfo , num eas a&u comple-

re voluerit , fi repondeat quod fic: petat Con-

[nte.

felfarius , num ejufmodi cogitationes actu ipfo

t

compleverit , proccdendo quafi per gradus, ab

a l

uno ad alterum de cogitationibus ad defideria,

de iftis, ad ofcula ,abofculisad ta&us impus

lPtCïCä

titg

dicos;ab his ad pollutiones,& denique ad a&us

n

ipfos; intra limites tamen honeftatis. & :ino-

$

deítiz.

je

Ditelt

Regula i. Confeffariuscaveat , neali-

quem in proxima occaflene peccandi mortali-

ter conftirutum abfolvat , nifi fe illam relictu-

o

yecu

rum fpondeat, nonenim cenfetur effe contri-

y t

tus ,cüm affz&us ad. proximam occafionem

PCCCl'

peccandi (it virttaliter ipía volítio peccati: qmi

1

amat periculum,peribit n 0

£

lo. Tuncautem cen-

4«"42?'

fetur occafioproxima, quando penfatis ma-

qu

TR

turé omnibus circumftantijs aliquis per expe-

rientiam fcit , (enon poffe in illa reperiri, quin

"

gl

non ftatim , vel quafi ftatím in peccatum laba-

3[6&3""

tur, quod quidam Cafifta moraliter determi-

navithoc modo: fi quis, inquit , exiftens in

; Ui

eju(modi occafione tribus vicibus (emel in pec-

g

diti

catum cadat,eft occafio proxima ; quare is,

ioni

qui frequentar taberpam , vel talem focieta-

tem vel calem ludam , veltali & cali operi va-

n

cat,cüm probabilitate & experientia, quá

^

ub

fciat, fe non reperiri ter in ejufmodi occafione,

quin faltem femel DEUM mortaliter offendat,

luxum

tenes

i

K 4

o

R

-

P

153

73*451. 1. mdentïd.- Cap, 2,

bl

tenetur evitare tabernam ,focios , lndum &c,

aliàs incapax etit abíolutionis,

Ti

Sunt ramenaliquz occafionesproximz, qua

E

difficillimé relinquuntur , & nonni(i cum

fcandalo; velinfamia, velnotabili detrimen-

A

k

to: v. g, fifraterfua propriafororein. domo

atetná abutatur fine omni medo fepararionis

LU

;

aciendz,

Sifervusin domo Heri fui fit con-

tilo

W

üi

ftitutusin proxima occafione peccandi , quam

evitare nequeat , fine difpeadio fortunarum

iE

i

fuarum , in hujufmodi neceffitate ,. qua mag-

"

nam Confeffarij prudentiam requirit , & inta»

i

]l

libus eccafionibus , que dum declinantur,

v

ravia generant incomoda,nemo teneturfta-

T

tím fe (equeftrare ,quamvis enim aliquis mo-

fl

retut inejusmodi occafioneproxima, non ta-

h

menproptereainftatu peccati perfiftit, cüm

hi

Idl

occafio, ut f1t evitabilis , debeate(fe voluntaria;

&en

nequit autem effe volunraria,quando moralie

b

&i

tet non poteftevitari , nificum noczabili detrie

u

mento, quod vireshuimans fragilitatis. excee

r

dat, ergo&c. — [taut ralispermaneat in ejuf-

m

modioccafione potids ex neceffitare quadam,

Ifmp(

& impotentia, quàm cum affectu ad peccatum,

fd

Navatr. $.

Layman, 4 $, tract,6. 0. 4« n, 9,

*

i

P)

no 19'

pet

Ejuímodi penítentes Confeffarius adiget,

que

ut promittant, fe prímá commoditate oblata

litfe

illam occaíionem devitaruros , & proteftentur

dj

It

fc citiüs mortem oppetituros, quàm illud pece

earum

p

g

o

»

| Rig*" e Prudent, nteC'anfï-"JZ

113

B&c;

catum de novo commiffuros , átque omnes vi-

resadhibituros, ne relabantur;& in huncfinem

qi

Sacramenta fe frequentaturos , Beatz V, MA«

p

RUE fefore devoros, & (zplus Coafeffarium

Il

de ftatu animz fuz confultucos,

|omo

Et fi t peccatum impudicitie,promittat poss

tiot)

nitens Confeffario, fe fpecialiter evitarurum

LO

colloquia , familiaritates, loca privata, mu-

(llllm

nuícula , & omnes peccati illecebras : & fiin

Vr

przftarione & executione iftorum omnium

; ngs

"It

abfolvaturs in Cafu verà contrario rejiciatur,

T

veluti non contritus ratione evidentis periculi,

TO

inquo verfatur,ut docet. Suarez tom. 4. d. 52.

hr

fe. , 0. 4. €3 alij Dollores,

Regula 1V, ConfelTarius magnam a dhibe-

n Ea-

qum

bit difcrerionem circa relapfos , qui femper in

Jti:ia,

eademrecidunt peccata , nec aliquando fe

j

emendant , quamyisejufmodi relapfus non. fit

deti

fignum falfz poenitentiz , fed fragilíratis, plu-

CXCC:

rimi enim etiam probitare confpicui relapfi

l cju!e

funt; Siramen ejufmodi relapfus ita longo

d

tempore conrínuatur, peeniténfque fe :

P

modo emendet , quin periüsuná cum tempore

m

incurabilem contrahat habitudinem , (ummo-

pete cimeri debet ralis reincidentia - nmnime

queoperam impendere Confeffarius tenetur ;

dl'gch

jl

nt rei maturé profpicíat ; ne ob lenitatem & fa-

j

eilitatem fuam malum exemplum & fcanda«

lum

p

& s

u

P

n

"

14

Tratl. 1 De Prudentia. Cap. 2,

DT

lum przbear ,átque ejufmodi relapfus fovere

videatur.

li,

|

H

uamvis enim $.Scriptura coníulat, ut

N

fratriChriftiano condonemus offenfamSeptaua-

giesfepties . relinquens interim judicio & pra-

; t

| üft1

denriz Confeffarij , ut peenitentem abfolvat ;

toties , quoties faluti anima ipfius expedire vi-

i

deatur.

Nihilominus Theologi docent, de-

A

negandam effe abíolutionem hujufmodi |rela-

i

fis, qui nullomodo feemendant, fed explo-

mim;

fistot Confeffarii monitis de diein diem dete-

m

GN

ziores redduntur , manifeftó enim indicant fe

contritos non effe, nec firmum elicuiffe propo-

M

fiturn de cztero peccatum evitandi , ratione

UT

illiusexiguz diligentiz , quam circa pecca-

Ti

tüm evitandum - adhibent,

Navartt, €, $,

i

sum. z Reginald. 4 £. s. 19. Tolet. & 3.

T

$.18.5. $.

k

Undeà contrarío infertur , quóàdis, qui

Wi

oft ultimam fuam Confeffionem fe vel paulu-

TC

j

b

um emendavit, necrorpeccata, utordinarié

folitusfuerat, commifit , & aliquem conatum

ls

ad feemendandum adhibuit, debeat abfolvi,

o

Si ve-

tii

ac moneri , ut in propofito perfeveret,

1ó Confeffarius fzpe fzzpius deceptus fuit à fuo

[

Ponitente , ut pote cui falusfua non eft curz,

Wi

qui toties. at antea , ve] pluriesex pura puta

Q

megligentiain idem recidit peccatum , multa

bi

promittens, pauca przftans , quíve nullum co-

(

cafio«

niatum adhibet, quo tentationibus& oc

lgn

nibus

lt

]

Reeula Prudent. äte Confe[.

155

ovtn

nibus tefiftat , fed frzna fuis cupiditatibus re-

laxat, talem poft crebras admonitiones & mi-

tti

nas adhibitas, quantum fcilicer prudentia di-

&ante neceffarium fuerit , fe amplius audire

(

!cpru-

nolle , dicat Confeffarius ; fi poenitens fe emen-

olnt,

dare negligat , abíolutionem ipfi adtempus de-

litev

neget , ne ipfum in fuis peccacis videatur fova-

t

ze, Reginald, 7. &, €, 2,2. 16,

! fth

Regula N. Toties, quoties Confeffarius

animadvertit , penitenrem effe in bona fide

cxplo-

TO

cum ignorantia invincibili circa aliquod pec-

catum commiffum , vel committendum contra

amt

legem divinam, vel humanam,fivé fit peccatum

P[OPG'

AtÍon

ex infirmicate proveniens, five ex malitia, prz»

PCCCZ'

vidétque peenitentem. quamvis inftrueretur ,

'. [. 30

& à (uabona fideac ignorantiaper ipfius.pec-

ltl L i'

cati declarationem retraheretur , non idcirce

à peccato receffurum effe , eo cafu , fi credat

probabiliter fuam admonitionem non profu-

nq

pili

türam , nontenetur poenitentem monere, foret

enim actus vanus, & inutilis, imó necfieri de-

du

natuf

bet, utpote càm omnís illa infru&io , non in

bfolVi; !

emolumentum, fedin detrimentum parniten-

MU

tis vergeret ,quia dum àbona fua fide poni-

itifud'

tentem retrahere Confeffarius niteretur, ipfum

v

a,

inzterne damnationis abyffum demergeret,

QuodfiPenitens vel minimum patiatur du-

] püü

mii

bium, illiüfque refolutionem petat, cenetur

Confeffarius illi veritatem aperire , licéc no8

j

ignoret paenitentem fuismonitis & di

&is not

ccaHG'

obtem-

tibul

x

AR

d

a& II I,De Prudentia. Cap, 2,

obremperaturum ; eoenim ipío , quód peni-

tens dubitet; jam habet ín Con(cienria Remor-

H

fum peccati (üi , ita ut non amplius in illa

bonafideforet, finon . vellet inftuí. — Sanch,

de Matrim. l. 2.4, 28.

Reginald, 1,2, c.. 4-

s. 44.

L:

Exempli gratiaduo contraxére Matrímoe

nium in gradu prohibito, & per confequens

Matrimonium illorum eft nullum 5 Accedit

lh

Conjux Confeffionale ; Confeffarius proba-

bilitercredit, etiamü impedimentum iftud illi

Aji

declarer , fe nihil effe&urum ,nihil tenerur di-

i

cere, fed ipfum in fna. bona fide relinquat,

Conjugata quadam bona fide ad fecundas nu-

priasconvolavir, eoquód íuum Conjugem

obiiffe intellexerit, Confeffarins veró certó

fcit , ipfumadhuc vivere , nihil illidicat , nifi

aliquem fru&um inde fperarepotffit. — Aliquis

Rfl

bona fidecelebravit contra&um níurarium "

Dtire

Confeffarius pezvider, quod etiam( res.illi

declararetur , eamtamen d Contractu . hujufz

fl

(onf

modi nonreceffurum , nihil illi dicat , fedre-

tiipfa

fervetfibitotum negotium in rempus commo-

fla fit

dum,quomajorem fru&um fperare poffit;

pets

contentus bic & /4nc , quod faus paenitens in

gcmrali protefterur , malle fe mori quàm

h

pa

DEUM mm.tali.tcr offendere.

lác |

ftud

Carur

h,

TE

n

Regula Prudeat, p(f*äonfäjï i 157

hu

T0l

MHIHTHIHIHHIHIT EHIHCHI UE a o

ill

lüCh)

QGA gF uT lll

d

Regulz Prudentiales

ltov

feffionem.

poft Con-

Qu

cedi

) Radentiaifta confiftit (pecialiter in tribus, T.

H

In Impofitione Pezí

£

4

* " vt

entit.. Il, Ín forma

ob

dili

" folutionis. — ML, Inffgidlo ];'cre-.:g círca pecca-

d

ta in Confelfione deteéta,

qui,

$1

$. "-l

lgcm

Deé

vt

n

Poenitentia Sacrame

ntah

lqüli

Regula 1, Quivis Poenitens cenetur acce-

um

Jl

ptare aliquam Paenitentíam , cüm fit pars inte-

gralisSacramenti, nontamen illam, quam

T

Confeffarius imponere vult , íta ut (i peeniten«

d

tiipía vídeatur nimíum difficilis , quamvis ju-

T

fit

fta fit, poffit illam non acceptare , vel minoreax

petere, vel rogareut mitigetur. Bonac, , 5.4.

s

$.p97.4, SitamenPanitens rejiciat aliquam.

cnitentiam de fe juftam & rationabilem,

l

ác pracisé intentione , ut fibi imponatur , val«

dé parva, peccat venialiter, recufat enim

prudens confilium,. Ragin;ld, lib, 7 - CAp- 2o.

.

t

HH Iig

Regrzla

158

Trali. L. De Prudenita, Capr. 3«

qni

Regt;la IL Seduló curet Confeffarius , ne

E

peenirentiam aliquam imponat , cujus execu-

4

tio poffit. detegere pornitentem , vel aliquod

ícandalum -parere, — Vteffet , fi v, g. puellis

DCg

At

injungeret iejunia extraordinaria ; id enim ipfis

in malá parté traheretur. Pratterea Peenitentia

f

lil

n6 debet effe indifcreta,qualis effet v. g.fiOpi-

il

fici egeno injungeretur largitfimaEleemofyna;

Ut

longiffima preces hominibus álijs negotijs oc»

(

cupatis , iejuniainfantibuss fed peenitentia

injangenda debet ita effe (ale ditcretionis con-

Tor

ün

dita , ut Confeffarius probabiliter judicare

poffit , peenirentem alacrius, & majeri cum

Wt

at

devotione illam . exécututum effe , ne, dum

f

imponit nimis feveram , quamvis juftam, ipfe

lo|

fit caufa, ut Peenitens illam omittendo D s v M

Dlin

offendar potiüs ; quàm placec, nam in feculo -

ubi nunc degimus, & ubi Charitas ita refrixit,

aK

&t

rnulto fatius & confultius eft parvas imponere

penitentias , quàm ita graves, fiquid dein

h

$

penitentiz luendz refiduum fuerit , Purgato-

Jug

tium comipenfabit , ut habec Laym./.5, c, t5

8t, 10. €$ feqa,

N

tenri

Modus igitur quafi ordinaríus ímponenda-

türti peenitentiarum erít , injungereunum , vel :

Bu

ttm

ttía IXofaria , feptem P(almos Poenitentiales ,

Officium defunctorum, libri fpiritualisle&io-

pen

nem , examen Confcientiz vefpertínum, Mife

dieo]

MT

ízdicende procurationem , elargitionem ,

Éleemofyna,quantum (cilicet facultas propria

Wt

peumitüit , & iuftipétus Charitatis fuadet, ante

omnia

A Qucai

*

2

: Kegna Prudent, p Conf:

7

159

;ll

emnía autem frequentem Communionem,cui

*

(

nilfimile excogitari poteít,

u

Regula IlL, Pasnitens qui exoblivione, vel

ells

negligentia peenitentíam omifit ex toto, vel ex

li

parte, vel illam non admimplevit tempore &

J

J

dieà Confeffario przfixis, non proptereaab

Qj

illius adimpletione liberevafit, íed tenetur

Vjj

faltem illud praftare , cuiusadhucrecordatur;

8

cüm enim illam acceptárit eam reputans iuft&

entl

& difcretam , nequit illam omittere fine culpa.

cn

mortali,cüm peccet ín materia gravi, & magni

u

momenti , ut habet Valentia, Verum quidem

eui

eft , (ipeenitentiaforet levis v. gereciratio f.

du

Pater&Ave,Elcemofyna unius folidi,penitene

j IP(

tem,fiillam omitteret ex negligentia culpabili,

BoX

