illud t ZAortale, Nam fi refervarentür Fezi;-

4lia , in quz & Iufticaderefolent, effet inij-

cerelaqueum, & intolerabile jugum Chrifti

fidelibus, Bonac, 4.$.4. 7. puz. $, s. 3. . 2,

Filiuc. /o, cit. Suarez d,29. fe&. 2. ». x. €4 3. IIT,

Ut Cafusillefit gravzs , Nam fi refervatetitur

qüam'

peccata /Mortalia, in quz frequentiüs ob fragi-

etitt

litatem noftram incidere folemus , uti eft /774.

mentum , fornicatio ,. violaretut. charitas, eà

llogos

quód Aefervatio ejufmodi potius in deftltu&ios

(i 5

nem , quàm in zdificationem Animarum ver«

p

geret,

:Quis babet. poteflatem reþr*'z)mdi

peccata ?

sdi

Refp, Y. Papa, pro plenitudine fuz pore(la.

( li

tisinuniverfoorbe Chriftiano, IL, Epifzopus

T

infuá Diccefi, Parochz veró nil ibi reervare

1

poffünt , ut fert ufus & confuetudo corunis ,

600*

nec expedit hoc facere , licét aliqui fuftinue-

d

tint contrarium. Suarez d, 29. fe&d, 1. z, 4.

Quinam Cafus dicuntur v

efervats |

M'

Papa?

Kefb, Effe magnum illorum numerum:Szzz-

! fist

?2/u5tamen Poztifex ordinarié nullum peccatum

L

fuo Tribunalirefervat , nifi propter annexam

j

Excomunicationem fibi itidem refervatam: In-

j

;erim illorum tra&atum in illum reijcimus le-

Du

eum,

16

m&e L, De Ineifd. c ,

cüm , ubi de Cewfuris Papalibus difcurremus;

l

t

Cap. ff quis fuadente, Filiuc. zra&, 7. CAp. 19,

4. 2/70. Suatez d, 29. fect, z. n, 3.

7

,*2&0: funt fpecies Cafuum:Epifcope

vefervatorum?

Reþ Tres , juxta Suarez de Pouit, d, 2. f£l,

i )

3, cnumerari poffe. I De Zire communi , hoc

f

il

eft, per facros Canones continentes Ius comu-

ne, totiusEcclefiz,ex quibus Cafiftz olim VI.

im

t

referebant : nullustamen eorum amplius eft in

praxi, ut probat, Filiuc.zract, 7. cap, 10. z, 273.

MT

Fagund. /.8, cap. z.. 7. l. De Confuetudine

(

generaiiomnium Diecefium , ubileguntur cer-

ti Cafus refervati omnibus Epifcopis; quod ta-

men fcitu valdé difficile eft 5 neceífe enim fo«

!

retexamináffe & evolvi(fe omnia Atchíepifco-

m

patuum Manualia. Romz, tefte Filiuc, zrac,

Ó

25. de Cen[ur, 12 partic, cap. 10, 9. 240. Nulli

t

funt ejuímodi Cafusrefervati. In Italia Ordi-

hæfet

narié ifti VI, Compurantur, 1. Blafphemia

MVEJ

publica. 2. Homicidium. 3. Inceftus. 4. Sodo-

6 Cty

mia, f, Beftialitas, 6, Manducatiocarnium &

p

ovorum diebus prohibitis, III. De Jwre par-

lii

ticnlari , €9 con[netudine cuju[que Diocefis,qua

certa fibi peccatarefervat, quorum Referva-

tio ad exactius Animarum Regimen conduce-

re videtur ; quos omnes Cafus in Manua-

Iau

libus

ESSe-

De Cafibus Refervatis.

"9

Ius,

libus cujüfque Epifcopatus reperire li-

P: ld

cet,

Efínà neccffe ad incurrendam re[érwatia-

]

BEHP , HE quis fciat , peccatum boc effe

Refervatum ?

Refp, Negativé ; Ignorantia enim non excu:

.f

fat , cüm Refervatio hujufcemodinon fit talís

j h

poena , cujus cognitionem przhabere oporteat

Offll

adillam incurrendam, fed potiüs (it folüm qua-

u W.

dam ablatio, feu non conceffio Jdurifaiéizonzs ad

du

abíolvendutm ab aliquo peccato,

^ 7'73'

777

Potéfine fimplex Confeffarius in 4li700

Cafu abfoluere ab omnilus peccatis,€á Cen-

r «t

jdth

Jieris etiam Epifcopo vefervatis fine

epfreta licentiá ?

m

Refp. V. Specialiteratlignari poffe. I, Eft,

:pifco-

In aruculomortis,& extrema neceflirate,quivis

(

Sacerdos. indifferenter (ive fit approbatus five

Nil

non , doctus & indo&us , Excommunicatus ,

Qu

hareticus, lurjfdictionem habens,five non,ab-

femit

folvere poteft , & quidem a£ eszibus Cenfuris,

odo

€5 Cafibus cuicünque illifintrefervarz. Itaexe

um d

preíséfacri Canones, Cencil. Trident, /zff.

1 PAT'

14' caP4 7.

frqu

Abfülvetürne Penitens diret?à ,

(erit

€9 fiue onere ?

vue

Refp. Affirmativé : fecundüm faeros Canones;

fauyt

itaux Penitens,ubi mortis pericylum evaferit,

Pars 1

non

[jb

La

«

p

18

Trall. I, De Inrifdit. Cap. $. |

non teneatur fe fiftere Prelato, cui dictus cafuis

li

refervátus erat, Bonac, d.4.4. 7. pttzt. 1, . 13.

démne dicendum de Cenfuris ?.

:h'q

Refp. Negativé , Canones eniin facti id ex«

i

preíse vetant,adeóque irretitus aliquá Cezfurd

Íolüm zdiretlé & cusa oneré abfolveturnanens

EXPD

fs

interím obligatus , ubi prirnüm convaluerit,ad

M

fe Superiori iftendum,cüiCe»[zra re[ervara eff.

Suarez /o. cit. d. 30. fet£, $.. 6. €4 defumitur ex

ftqq.

c,Eos qui de féntent, Excommun.in 6,

-Quain ób cáu[am ciim jam. abfolutus fit ;

l

kenettty fe fifleve Superiari ?

N

B

äe]j). Hoc ideo fieri; non ut iteruütti abfolvas

ilqi

tür,cum iam fit abfolutüs ; fe üt mandatum Su-

&b

perioris accipiat, & o(tendát fe obedientem ad

tf

recipiendam debitam medicinam ; & ad exhi-

lib

bendam majorem fatisfactionem , fi Superior

Ti

ipíe judicaverit majorem imponendam. Hen-

tj

tiq./. 6,0,6,€9 defumitur ex cap. 46, quod dé

his.

l

Dr

,ngd f ceiänte impedimento , cum pri-

Q Ü

um commode potefe , fepra[entare Supe-

adl!m,

riori negligat ?.

lj

Refp.Ypfum incurfurum ean

dem fpecie Cei-

i

furam , non quidem illam ipfam , qua anteà

Dort

fuit abfolurus, fed omninó fimilem alteri, ra-

Jat

tione fcilicet contemptüs , & inobedientiz. c.

lt

Eos quíde

ll

feut, — Excommunicat. in 6, ng,riq.

lo. cit,

R

A."'F-Inufs'

De Cafibus Refervatis,

15

?füä

lutidéthe in iflam Cenfuram , ff primama

^

fepralentandi océaftonem negligar ?

&efp. Negative , Nifi negligentiaifta cum

'

[

aliquo contemptu & contumacià fueritcon-

jin&a, Nam Canonhancponam ftatuens

L

li

exprefsé habet , 49 contempferint ,ut benà ob-

ii

fervàt ! Suarez de Cezfuris difh. . felt, $. , 20,

C fequent, Filiuc, zratt. 11. cap. 10.7, 134.. €$

7

at

fea1

: Duidnam per mortis articulum

intelligitur ?

i/üj

Refp. Intelligi probabile mortis periculum ,

ol

ubiin [pecie effe cenfetur,fi quisimpetu urbem

aliquam adoriri cogatur , vel domum pefte in-

M

fe&amaccedere, veliter terramaríque peri-

:ma

cülofum ingtedi, Nam Canones indifferenter

ejti

his utuntur terminis articudus , periculumo ,

jetiül

Vafq. de Poir, 2 95. avt. 2, dub. $. n. 2, Suarez

He

de Pair. difp, 266. fel. 4.n.3.

jodd

II. Cafus, à quo inferior validésbfolvit, eft;

quando non facilis pate aditus ad Superiorem ,

,

cui ejufmodi Cafus Refervatur: Per diffeilems

p

aditum ad. Superiorem $ Vagum enimChrifti

(

fuave eft, & Ecclefia Mater benigna, quz pra«

[j

fumi non debet velle Peenitentem cum talirie

; Ant

gore obligare , ut tam graviainfeitinerafufci-

-

piat, G commodé id perficere non poffic, &

lnæ, A

quandóin tali dilatione & morafalus anima-

f

rum periclitatur. Quocirca Iaferior Confeffa-

tius Pæniten;em à peceato & à Cer[uira abfol-

fit

D

yat

Z

26

Tratl,1, De Inrifditt . Cap. 3.

lt

vatindiretle €$ cum one

re,ut di&um eft,Suarez

Reg.luris, — Quorées

u

d. 30. fett, 3. ". 9. C9 ex

us

non patet €$c.

p

Si Cafus Pape

fit. Refervatus , cuimam fe

fiffere oportet ?

| (

Cafíus Refer-

Dl

Refp. Epi[copo,ad quem omnes

il

vatiintalineceffitate devolvuntur. lta

a

ex SS.

li

Canonibus Suarez /o, cs£. ». Xo,

aL

li-

Quid fi nullus ad Epifcopum pateat a

l

us ?

ll

(

Reft, Peenitentemfe | Parocho , vel fuo Con-

AOf

fej]kria f

ftere debere , qui ipfum abfolvetsdi-

Wt

)

yetlé G cum onere,

Henriq./. 6, cap. 10,7. 4.&

thuf

colligitur ex c. Eos qui.cit.

LT

Teneiárne quis inpropria. per[ona $upee

D

m

vierem accedere pro. abfolutione obtinendà, an

dl

fifficiet idonemm ad bocmunu Legatum

Ht

delegare?

m |

fe tcnett?r fifte-

Reff. Eum , qui perfonaliter

Wf

lQ

re fuperiori ad obtinendam abfolutionem;tub-

ms)ïïn

lato impedimento accefsüs,non poff: per aliam

Interpofitam perfonam

abfolutionem petere ,

ts

(ufficere idoneos adid

Incontrario veró Cafu

ores deftinare,iuxta R eg, luris-

Quid

procur-at

quz'.r per 4

lium &$c. Sylveft.7, Excommunicatie

p

2 $. Navatt. €, 17. 7, 46.

p

Iil, Cafuseff,Quando imminet veltimetur

fl

(candali , aut alicuius infamiz periculum A UM

lüg,

ur Con-

g. ob talemCafum R efervatum omittit

W

ubilzo

fefio proCommunione annua,vel prol

ucran«

&t

|

De Cääw Refervatis,

2r

w& — lucrando, velaliquo pracipuo feftivitatis die ,

wu unde probabiliter fcandalum enafci poffer, In

his & (imilibus Cafibus Confeffarius Paeniten-

m — temzzdrrecte & cumonere sbfolvet, Ratioeft ,

quia càm evitatio fcandali, & infamiz fit de jure

M« — naturali; Cafzum veró Refervatio &Cez[ura de

.Uj Ture humano pofitivo, Confequens eft, illud

huic praferridebere, Bonac, difj, g. 4. 7. pu. 3.

jl f 9 LaymanZ g. zrat£.6, cap. 11..10.

1V, Ca(zseff , SiPaenitensconfiteatur £oza

p (

fide Cenfuram, vel Cafum aliquem Refervatum,

ii

, ignorandozzvizcibilster ip(umRefervatum c(le;

e

veletiam fi fciat Cafum fuum effe hujufmodi

P]

,71- !

bona fide tamen credit , (eà Confetfario abfolvi

poffe,tunc talisPoenitens izdirecl & cumOnereo

] S:lP!'

fapradi&o abíolvetur, Nam fi dimitteretur in-

!^ ab(olutus , non nificum ftomacho , & naufea

! iphus Ponnirentis id fieret, ac fortaffis occafio-

l

nem perderet debitam & bonam faciendiCon-

(

fl

feffionem , ad quam pro tunceft ben? difpofi-

t

!

"tus;ita ut averfio & indignatioilla animi, qua

t evinde nafci

poffer , juncta ifti Poza fidei it mo-

| Pcmfvc

tivum fufficiens non denegandi abfolutionem

dU ipdireHl? €d cums onere fupradi&to. Laym, £rac.

M 6 eip.

?. 11, Aliqui Authores.cum Rzcbardo &

gU A dria,

ohanc rationem ut infufficientem non

probant, quandó fcilicet Cafzs Refervatus Ex -

Ü comsmunicationem babet amnexam. Nihilomi-

g^ nus Navarrus ,Toletus , Layman , qui ipfos ci-

4 tat & fequitur zra&. 6,c.12; illam tuentur , hoc

lïllbi d

€nim modoEcclefia veluti Mater benigna faci-

y

B ;

litat

TTR

n

22.

Tratt. I, D? Iuri[d, Cap, 3.

l

litat viam.| Poenitentiz. Dein abfolutio indi»

n

vetlà G cum onere data non aufert áPralato poe

teftatem ejufmodi Cafmm Refervatum denuó

hj

M

recognofcendi , fed illam folummodo pro ali-

quotempore differt. Navart.cap.94.4, Lolete

d.5 030 Layman vbi [upra v v2

V. Cafus eff , quando affiguntur Jedolgentie

Ke[]

concedentes Cenfurarum G Ca[uum Re[ervatos

ab

um abíolutionem , nam tuncipía Bulla dat

n

Jurifdi&ionem.

00

ine

Ab[olvetárne Penitens ab iflHis Cen[uris,

Yi

€3 Cafibus Re[fevvatis dwel? .€4 fine

Ti

0X€Y€ e

m

Refp, Quod fic , Nam Dulla Zwrifdiclionem

ii

ti,

concedit , ut fuppono , direcé , fuppofità Ap-

hr

robatione,

pebétneis à (afu Refervato , & ab Ex-

ozflh

hi

commmnicatione ab[aluere , qui eam tulir

[

Ref. Affirmatiue, QuandoExcoremnnuicatio

d At

i|

fuit decretaVomizatim , cum cognitione ipfius

At

cauíz

contra períonam determinaram ,

Mte

nam alioquin non nifi meriffima naícererut

d

confufio: Quodfi Excommmnnicatiolata fuerit

a

er fententiam generalem, ine determinatione

alicniuscerte perfonz , ut fitin ZMozrrerjs pk-

]i

Llicis , poterit (Confeffarius injungendo fatisfa-

I

&ionem debitamin virtute Bulle abíolvere

$f

Penitentem, Filiuc, /4&, 12. cap, ':,Q.;:n 2j

g

a

De C;zji'äz; Re/älr-wtti:.

itli |

£3 tral. 11, cap. 9.9.. 266. Sylvc&. E. ,Excg;g;-

qunicatio, Z

) pO'

y

t

Cenfendáfne eff abfolutus Penitens , f$

T

Bulla fatisfachionens pracedentem requivat , il-

t

hg

Jam tamenis ia pra[entiarum commodé

exequi non poffit ?

fgmti&.

at

Refp. Affirmativà , dummodo ferió promittat

feoblata proxima occalioneillam executurum,

]i d

nam Bulla per iftos rerminos fatisfatle partzs

non requirit fazisfa&lionem tanquam. Coudi-

tionem quandam neceffarià antecedenterim-

jir

plendam, fed potiüs Confeïlkïärijs illís rerminis

intimare vult, utillam quantocius procurent,

Navarr, c,27.7. 47. & defaümiturex cap. Eos

f

qui, de [eut. Excom.in 6. Hentiq, ib 15, £aps

d

!

29.2, L.

-Quid f ditfam fatisfatdionem prarequi-

i By

7

YAt tanquam 4li7uid antecedens fine quonon ?

Ref. Mlam exequi oportere, nifi fru&u Zz-

yit

dulgentiarum quis. fru(trari velit; nam cüm

j IP(lus

Privilegium conceffum ex merá Pralati libera-

j :

liate proveniat , quidiri illud prolibitu limi-

cereni

tare & reftringere queat ? Navarr. £. 27.7, 57*

Henriq. c, 29. z. . ab zzitio.

natic

NB. Refervationes particulares. aliquarum

rj

Diæcq/zhm

Gallicarum z'njvezeie; adcalcempartis

icti

þcundæ.

(ohe

CA»r,

Y L*:

B 4

i

h

24

.Tm& I, De Invi[Z, Cap, 4.

l

CAPVT:IVo

De

A

i

Cenífuris.

du

Ouid eff Cenfura Ecclefiaflica?

(ut

R

Efp. Eft poena Medicinalis, & temporanea,

dre

privanshominem ufu aliquorum bono-

n

IUum fpiritualium.

Wt

Quare dicitur Medicinalis ?

Refp. Quiaordinata eftad excitandum pec-

catorem , utcitílis refipifcat.

-Ouare vocatur temporanea ?

Refp. Quia fublato peccato , & fubfecutá

emendactione, & illa tolli debet.

Rq

"Quanam funt illa bona, quibus ipfa

&pz

4

hi

priwt ?

li

K

Refp. Effe boma quedam Communia , qui-

t

bus homo privari poteftin poenam per Ecclefi-

am quoad ufum a&ivum vel paflivum, vide-

LY

V?

licet Sacrificij , Sacramentorum Ecclefía fuffra-

giomm, €9 Satisfatiionum.

Bonac, de Cen-

4

fu. d. 1 q.2. p, 1.2.2, CÀ pu. ult, . 5,

l

Quot [unt Cen(urarum Species ?

Ht

Refp, Tres ,à Theologis comuniter admite

ti, videlicet. Excommugicationem , Su[pen-

fiouem y: & Intevdicium,

Efine

De Cajïbä: Rg/ärwtiy:

2j

um

Eflnà Irregularitas Cen[ura ?

Refj. Negativé proprié loquendo, quf:i non

omnis Zrregularitas ponitur in poenam deAli ,

e

nec AMediczaalis eft , (ed aliqua ponitur ob de-

fectum absque de/ife, unde recté definitur

fs

Canonictm Impedimentum ex facto , vel defe-

&u corporís vel Animi proveniens, quo quis

onor

ad Ecclefiafticos Ordines promoveri , & jam pro-

motusin eisdem mizifirare ;:rohz'ämgk.

$. ir$

]PCS*

De Excommunicatione;

.,Quid ejl Extommunicaiio ?

eolt

Refy. E(tCenfura Ecclefiaflica , quà. bomo

baptizais privatur Ecclefiaftica fidelium com-

i

emunione, Fiiuc. tra&.12.c.1. q,2. Quz de-

finitio competitExcomm»unicationi cam Majort,

, Q

tum Zdizori , namutráque privat participatio-

qdtl-

ne Sacramentorums quamvis AMizor non privet

side

nifi Paffive.

i

Ti

Quomodo dividitur Excommunicatio?

20rY€75.

Ref». Ip(am re&é dividi in Majo(em & Mi-

;dmit-

:Quid efl Excommunicatio Minor?

uf

Kefp, Eft poena Ecclefiaftica privans homí-

Bj

nem

gffnä' !

TERS

36

'Tm&. J be lIürif'ak, C, 4.D€ Ce'?f; |

nem participatione paíliva Sacrasmentorum. &

]

Ecclefiaftici hencficij,

Quenam eft differentia Mineris,ch

Tf

Majoras

o

kegf, Illas in hoc differre, quód 7ajer pri-

vet participatione Sacramentorum , illorüm-

:

que adminiftratione ; ac glurium aliarum re-

/fu n].p

'

b?!fam üb .M!tptm imurrimr Ex,cam-

l,

municatio AMinor ?

lu

Tit

Refp, Obunamfolam tefte Filiuc. ciz. tratf,

13, €. 1. Q, 7. 7- 12, vidclicet propter commuzi-

qiid

W

CAtionem CHIn excommmnteato AMajari excom-

municatione vitando, prius tamen, quaàm ali-

quis teneatur Excommunicatum vitare , debet

fubp

d

ls nominatim , C$ publice. effe denunctatus , ut

Ti

declarat Concilium Conflantien[e ia Extravag.

l

Adevitanda fcandala, quod tamen ita comune

ol

noneft. Filiuc. zrac. 15. , 4, 4.1.2,56. Na-

Yatt.C, 27. 9.

31- Ctan5 Extravag, — Adevitan-

Ie

da ícandala,

Quod concernit zotorium Cleri-

I

l

eipercufforem , Canones volunt ipfum devitari

debere (ine ullaalia denun

*

?

hi

ciatione,; ex Fræ;i—

fa fcilicet deli&i cognitione,

——

t

d

uid eff Excommunicatio Major ?

i

l

Refp. Eft Cenfura Ecclefiaffica , quá hemo

baptizatus exteriüs feparatur àcommunicatio-

,

Q

l)n..e

fidelium,

Mi

7/7

[

$, J. De Excamäzunicatio;;g;

22

M d

In quo confiflit bac Communicatio ?

Reff. In duobus, I, In participatione Sa«

3

cramentorum & precum publicarum, 1I. In

confortiofidelium , feu conver(atione Civili.

!t«

Yi

Quomodo dyviditur Excommunica-

tio AMajor ?

Y

Refp, Mlam dividi quadcifariam. I, Ini[-

[//H

lam, que eít a /ure per aliquem Canonem , vel

ftatutum ; & ineam , quz eft a bomize , & fer-

tur per aliquem Iudicem Ecclefiafticum , non

.traf?!

fl

quidem in formá ftatuti permanentis, fed fen-

centiz rranfitoriz,

LCOITIe

? 4l-

il In eam , que tantum eft. Cominatoria

fub poena Excornunicationis,vocatürque ferez-

i

de fenteutia 3 Exin eam , que ipfofa&toincur-

j It

ritur , & dicitur /at« fenteniie,

ld.vag.

llI, Ineam , quz fertur gezeraliter contra

uiune

certosalíquos delinquentes zadeterminatoss Ec

. "

Vi

ineam , quz eft decrera contra certam aliquam

perfonam expreflam nomine proprio,

(l

vitt

IV. Ineam, quzeft. valida, eo quód fulmi-

nata fit ob caufam rationabilem cum folennita-

)ræci'

te , & ordine à lurerequifitis; Ec in eam , que

eft invalida , eo qubd fueritlata (ine caufa, vel

--

Otdinefüris non obfervato. v.g. finulla pre-

yorto

ceffit comyonitio , & hzcnon ligat, Interimne

quis in tali Cafu decipiatur , doum coníulaz

t

Cafiftam , fe gerens in foro externo ob perici-

lum

[

Em

|

aM TEX Dg Inrifd, C, 4. De Ceaf,

lum ícandali , ac i di&a. excoszzeuni

P

cALO liga-

ret, ufque dum denullitatei

plius per Superio-

I

rem judicatum fuerit,

TU

hb

(

-Ouifnam poteff excommunicare ?.

Refp. Papa, in tota Orbis Chriftiani Uni-

[æfq

(

verfitates. Epzfcopus in fuá dizcefi , Capztulum

Jäl

f

fede vacante , Pzcarij generales , Officiales , Ar-

.

thidiaconi , acomnes ali

Mi

habent comiffionem,

] ; quifpecialém ad hoc

Quanam eft forma Excommunicationis ?

i

ROU

Kefv. Nulla effe determinata verba, licét

d

if

Ordinarie adhibeanturifta: Excommunicamus,

m

Jfit excommunicatus ipfo fatlo,

la

eQuanam vequiruntur cau[e ad incur-

1777

E

vendam Excommunicationem »

Uv

Refp. Specialiter requiri Z , quarum 1.

u

Elft peccatum AMortale , ut (cilicet aliqua fit pro-

lc3 T

portio inter poenam & culpam, Nam Excom-

LU

municatio et una ex graviffimis penis , que in

Ecclefiareperiuntur. Coninck 4.:5. dub. g. z.

h

66. Navarr. c.27.4. 9. II. Eft Contumacia,qua

Trat

ft inobedientia formalis, contra Ecclefiz Au-

nf

&oriratem, Filiuc. zrac£. 11,c.6.7, 1 58. C irad.

12, C. 1. 7. 24.

m

l

iuonam modo committitur boc Contuma-

|

Al

77 peccatum ?

(ate

Kefb, Dum quis agnofcit , A&fónem talem

n

eíle

N

AEscun

$. 4. De Excommuzicatione,

25

W liga-

effe (ab pomná Excommunmicationis mandatam,

Xj

vel prohibitam à Superiore, illitamen contraáe

venite præfumit itaut quis cognitionem illam

1

habens,eaque non obítante per Inobedientiam

przceprum transgrediens , ejusmodi prace-

"

ptam Actionem faciendo aut omittendo, fit

77

dicendus Coztumax,

m

dhot

Sufficiétme peccatum Moriale ab(que tali

contumaciá ? -

Refp, Negative , etiamíi peccatum illud fo-

yi;'

retgraviffimum contra przcepta DEI, vel Ec-

i

cleiiz commiffüm, nam ut quis ad incurrendam

77

hanc Cezfuram trebellis ab Ecclefia cenfeatur ,

debet Cezfuram cognofcere in tantum ,ut coz-

l-

tumacialt ZMateria proxima Ceu[ura , pecca-

'Toler. Z. 1. c. 8. Bo«

tum verój pfum Remota,

ul Il

nac,de Cenfaris,d, 1.4. Y. p4 4. . 19. Henriq.

103. c. 170 720 3.

tD

VUl

SQuenam «au[fe ab Excommunicatione

i it

excujaant ?

,7.8471'

!.Re;fp. Effe fpecialiter duodecim. , Crede-

l,qllæ

terationaliliter in fua Conícientia fe non com^

; Al

mififfe niipeccatum.| Veniale , id nàamque non

nl

eft materia (ufficiens pro tanta poena. Bonac, d.

1. 4. 1. p. 2, 2, 6, Filiuc, czr, tracd. 11, 0. 8.2,238-

.1I. Deftitiffe 2 coztzumacia , & fe emendáffe

n

ante decretam Excommunzicationem cum volun-

tate reparandi damnum inde íecutum , nam

j

cüm Excommunicatio lit paena AMedicinalis ,f

d

peccator eít fanatus , Ecclefia contenta cífe cen-

etulä

30

Tral, I, De Inyifà, C, 4'.- De Cenf.

(td

fetur, Suareztom. $.in 3. part, difp, 4, feil, j

7,il.

W

n

II Eft Qnomziia(ïenfuræ,z;gnfamz'vtz'a hs-

,U

&i5 attt fatli, quamvis quis fciat péccatum ,quod

u

hr

cominittitur, effe eraviffimum ; nam ís , qui

iguorat prohibitionem Ecclefie fub Cezfurá

tutic

obligantem ; ab Ecclefia non tepütatur eozzu-

ina

Navarr, es, .

DN

$4X , fieam ttansgrediatur.

15.2,16. . Sylveft, F; Excommnunicatio, Bonac.

iCj

de Cen[m, Cit, d. 1,q, , p. 1. n. &

t

Intf,

Quidefl iznorantia Juris ?

Refp, Effe ignorare Cazozez? , auüt ftatuta

ünji

decernentia Excommunicationem; v, g, iguo-

Qu

ïUOHCI

rare percuffionem Clerici (ab posná Excommu-

nicationis effe prolibitàm,

Ktex

Qd

-Quid eft Ionorantia fact;

if

Refþ. Effe ignotate , exequendo actionem

(etti i

aliquam Excommunicationi fubje&am, Cir.

li a

cumftantiam quandam particularem Actionis,

Wf

ob quam Ecclefia Cezfurazz culit, v. g. percu-

Wt

tere Clericum , quem quis C/erzcuze etfe igno-

.

W

iat

3

Nam licér quis fciat percuffionem Cle-

Qcbn

ricorum inducere Excommnnicationem , exe-

E

quendo tamen actionem iftam ignorat Cir-

Ql i

cumftantiam & qualitatem C/ericz

MMl

o qua eít

caufa Excommunicationis,

D

lV. Caw[a eff e"Etas ; Nam Infantes non

d

incurrunt Excommunzicatiozem àá 7ure ante fe«

PfCiH:

prennium , necillam , qua eft ab Zozz;zeante.

litom

deci-

$, De Éxcommunicatione,

31

décimüm quartum annum , ut dicunt alíqui,id

dl

'colligentes ex Cazn, Finali, exty. de deliclis pue-

i

&w. Proquàopinione Henriquez citat plu-

qui

tes ÀAuthores; quamvis Filiuc, tr. 11 c. $. 2. 1314

Bonac; , i. d. t pit, 4. ". $, C3 9. illati Excoóm-

j qu

if

inunicationem a2 bomzze pofle ingurri ante di»

Gain ztatetü füftineant.

Val

V, Canfavationalilis , vel calis exiftimata ,

d

Doti

in Coüícientià ; quá quis credar, fe in tali a&tios

ne à Cez[nraexemptum effe, nam ejufmodi

bona fides exclüdit & peccatum , & contuma-

ciam;itauttalis ab Ecclefía non reputetur

at

Contuma , qüi ipfius mandato obtemperaret,

Agy.

Mi

finon créderét in Confcientiá fe legitimam ha-

bére excufatiónem rem préceptaro non exee

quebdi , ut notànt Cafifte feqiiendo do&rinam

Cajetan, i f(na Summa V. Fefla probibita. affe-

1ónet

tentis infinitatum commiffionis ,tum omiffio-

, Qu

hispeccata excufari à culpa in virtute iftius

iont

bona fidei , quà quisfe contra precepturn non

prmþ

agere éredit;

VL doopotehtia , ratione cujts quis Ecclefiz

T

ice

pr&céptum adimplere non poteft , hoc enim

cafu nulla eft coztumacia, càm. Ecclefia. non

L

obliget ad magnas difficultates , que funt im-

i Gr

poffibilitates morales , Zugum Chrifls fuave eff,

luæ C&

Suarez cit, tom, $. di[p. 20. (e&££, 2, n. 7, €9. 33

Unde is,cuireftitutio injuncta & pracepta fuit,

& ol

vl

nec illam bic £2 2426 exequi poteft , fine gravi

gpale

incommodo excufatur.Filiuc. citracf.xt. 0. 7«

V

i

umm.

3 | Tratt, I. De ]'znri/'d, C, 4. DeCenf.

9. 241. & juxta regulam JurisZ, Zmpoffibilium. ff

: gin

de Reg,furis. Navatr,c. 27.5. 49..

V.. Compenf[atio occulta ,ita utis , qui non

D

accepit de bonisalterius, nifi prorata. illius ,

[

quod ipfiinjufté detinetur , cum omnibus Cir-

Ml

cumftantiis occultz compenfationis, excufetur

d

d przcepto Eccleíiz reftitutionem mandantis ,

nam nullo modoeft detentor boni alieni , fed

[

lic

fuiipfius , quod iterum recepit.

VHI.

(ife

/ntentio impetrantis nolentis com«

deir

prehenderein fuo 44ozitorio certas perfonas,

li

quamvis culpabiles int, Nam Cesfura lata

ad ipfius folam inftantiam & favorem non ope-

ratur, nifi fecundüm ipfius intentionem, cuí

lg

Pralatus in ferendaCezfuraíe conformat, Co-

m;w

lol

ninck 4. 14. dub. 16. ». 249. Caftra Palao 4z O«

pere AMoral, p. 6. 29, d. 1.p. 8., ,

"lf

IX. Quando Superior precipit revelatio«

itf

nem alicujus rei , quz non fciturnifi per viam

ffagf

Confef&onis , nam idem eft , ac finihil fciretur,

T

necpro quacünque re mundi permiffum eft

b

li

illam revelare , sereddatur od£ofa Confeffio.Par

eft ratio , quando quis rem ejusmodi non fcit ,

Wa

1

nififub fecreto, ad cujus confervationem pro

AR

bono publico ipfum obligat fidelitas: dum-

m

modo occultatio ifta non cedat in prejudici-

lj

um notabile ezi pu£/ici , quod praferri debet

hé

bono particulari(eu prrvato , ut dicemus in fe«

quentibus, Sotusde f«litia €4 Pure- L. g.concl,

4

$. 6 63 74« 6.

X,

uang

Qs

l

6.2, De Extomminicatione,

35

mj

X, Quando Superior pracipitrevelationem

äïicuujus rei,qua fitvelcontra — Zezp/jz , nam

l nou"

de Jurenatura zézzo tewetur dicere contra [e ,

ilis,

vel contra Zareztes & Ceg&atos ufque ad quaf-

tum gradum inclufivé, nam ipforum inhomge

us

cufeqr

rario & detrimentum redundatet in. teftem3

dunis,

vel contrà. Dominzos , & Superiores , ac 'dam"e—

Jficos familhia , quibufcüm quis moratur, Nam

n

hoc foret replere domum turbis, querelis

?

diffenfionibus, &inimicitijs. Bonac. tra&i.

; COU

dfons,

Qf

deonere dennutiantss, Avila

, Sylveft. Ange-

-lUS*, €ó alüo

"t i

onope

— XL Metus gravis , €8 vationabilis s quo

rm,

qu

timetur notabile detrimentum vel in £oxis

j

&orporis, velin Domifortume , aut bonoris, (

Ecclefie priceptum obíervaretur , Ecclefia

4 (

eníin veluti pia Mater non iptendit rege-

velti

re fuos filios cum tali rigore, qui illorum

fragilitatem excedat. — Filiuc. cár. frabl, it. 6.

er vitt

6.2.4, 9. 171, Etfic non obítante JMonitorio

[

fun d

excufatur quis àtevelatione fecrétí , fi pr&vi-

deatfüturum , utnotabiles averfrona , trica ;

WQ.P&[

VeXAtiones , Comvitià exinde oriantur, Non

alienum taimen d ratione fuetit , fi cominünis

nemp

populus füam excufationem alieui Cafiftz di-

; du

Ícutiendao próponat, ne forté decipiatur.

^ XIL. Ois quà quis conturüelià && vexatio-

r U

yin

n füz perfong cogitur facete, vel omittere

actionem aliquam: Xxcommunicationi fübje-

L f[M[L

, &am ; Naim vi5; que involuit coactionem

;. uan'

Pari Í,

C

&O'Pa

a.

34 T. L. De Iurifd, Cap. 4. DeéCenf.

& opptelfionem de przfend , ficutzimor , qul

non habet pro obje&to nifi ssalwm fururum ;

i

K

excluditcoztuimaciam , ita utfl vis fit major

illa excifet non quidemdlege divina, Volune

j

|

senim ntllà tormentorum 9£ copi poteft, ut

(e in peccatutn pr&cipitem agat : fed à legibus

|

LN

humanis, quz non intenduntobligare queme

iam cum tanto rigote, Filiuc, czz, trati. 11. s

$.. 269. Sic Pbarmacopéla fuftibus ada&us ad

mifcendam potionem Medicam pro abortu

fcttus animati procurahdo, quod fa&um alids

il

Excommunicationi fubjacet , peccat quidem

*Lm'«

Mertaliter contra przceptum divinum , non

Ti

tamencontta preceptum Ecclefiz ,

: ut Cezj;;f

tif

(

L47177 in;utrat.

rj

uanam efh formma Abfälu:iämk 4b

Excommunicatione ?

)

Refp. Nulla effe quoad hoc prefcripta vers

i;'au

ba, fola intehtio abfolvendi ab ea; dum quis

7

ab alijs abfolvitpeccatis, fufficeret. — Bonac,

fn,

de Cen[ur. d. 1. 0. 3. D. 5. 9. 1. Nihilominus

t

confulrum erit üti his Ecclefiz tetminis : £gó

ze abfolvo ab omisi vinculo Excommunicalionis ^

a

ts

jnquantum po[fum , Cd tnindises. Cdc,

D

Quis petefh ab[ol'vere. ab Excommunicas

)

£oxe ?

lr

Q

Refp.. 1. Siillafit 2 f*re per Canonem V'el-w

OHä Prás

Statutum & fimul fit Rcferva;.za ; idp

|à

Jatuns,

$. Z. De Exeoisssunicatione,

3

gi

lattm , cuizefervataeft, fiveró refetvatanon

i i

fit » Jfrzplicem Confeffarium ab eà poffe abíol-

vere,

,jor)

Suar. 4.7./.3, 69 4.. Navar, Jo. ci&. w. 29.

J

Fil, i, tr, X1, 7 281- 286, & defumitur ex c.

t

NNuper. de feut, Excoz.

gibui

Kefp M. Siillafit aPborzize , ejufdem Jus

uet

dicis effe 'a-b(oïlecrc, cujus fuit ligare,

O

sOuinam [unt. Excommunicationis

usl

effetius ?

borti

Refp. l, Illamtprivare receptione & admie

did

jder

niftratione omnium Sacraimeritorüm , ita ut

iLaicus recipiendo àliquod Sacramentum ,

E

iE'Cclq/ïagEitm veró illud recipiendo vel admi-

khlkt

niftrando peccent ZMorzalztey, c, fi celebrat. de

Cler. Excom. c. Engeltrndam3.q, 4, $. Thom.

7)

sn Supplemn, 3, pv 1. drt, 3. Filiuc. tra&, 12., 9

kejþ'o WL Privare ovznibus Ecclefse precibus ,

"MU

dtà ut excommupnicatus , quamvisfit occultus,

mquiä

Miffa Sacrificio affiftere non poffit. c. vitizo. de

Jonity

fent. Excommun. in 6. necofficio divino & publi-

fuinus

€0; nec Miffa pro eo celebrari queat ; precará

:l

tamen licere pro ipfius converfione particula--

mm j

tier ih ZMemiento. VaíQ. TOWh, 3. traGL, de Ex»

comumu. dib.2, Quod fi veró Excommuni-

nide

€atus fic denuntiatus , nec Miffa, nec Offici«

um divinum inipfius przfentiá dici poteft, cüna

€vitari debeat.

f Vf[

. Il], Irretictum ExcomPotnicatione (ufpendi

s

àb exercitio Ordinum ; v. g. & celebratione

ii

C2

Miffa,

36 Tratt, I, De JurifA. Cap. 4. De Ceaf.

falis.

Miffe, Cantu Evangel;j fub posná Ir"reg;zlaïi-

!

IV. Amittere oinném vócétn tuim atiivam,

D

'tum paff/ivam , quoad beneficia , nominatios

r

némque & collationeintali ; vel à cali fa&am

[j

'effe nallam:

hn

V, Privati fepsitérá Ecclefafticá , he fiat

[

communicatio aliqua cum excommimunicatis ;

M

fiveinvita, fivein moite, c. facrzs, de fepulis

Quo

Vl. Privari innodatos excommuünicatione

ht

emni conver[atione Crvilifed hoc debet intelli-

Ve

$gi. quanto nóminatim(unt excommunicati ,

Qu

publice deanntiati, ut declaravit Concs,

Thit

liuga Cofi--

d

jiantienj?r,

E

Eflnà licitum affffese Miffa facerdetii

excómmunicati 2

IT

Dorg

ür

- Kefp. Afrmati'vä; dummoäo nón fit dé«

hqu;g

nuntiatus , Nam Conéctlisim Cónffantieufe come

Oil

f

municationem cum ipío permittit , inrerimi

df

T

fgcerdos peccat AMortaliter. & fit Irreguld-

l' 7?4

yit,

4

Poffuninà peti Sacramenta à facerdote Ex.

communicató non denustiato?

l

Refg.

L. Si fit Parechus , omninó lici-

li

tum eífe, nam Parochianus Jus habet illa pe-

amP

tendi, & petendo situr 72ure f40,.. Quod (

)7

lpa ,

Ifarochw malé (it difpofitus, ipfius eft Cu

non

* ünc

]

;

$.4, De Excommunicatione,

37

non veró Parochiani,

li

Filiuc, zra£. 12, ». 67,

$ [eqq.

Aefp, 1l Si non fit. Parochus , aliquos

if

tenere, pofito, quod paratus fit adminiftra-

AU

re Sacramenta omnibusea perentibus, & pe-

dri

tens ratione fpiritualis neceffitatis ijsopus ha-.

bear, id ljcité fieripoffe, Suarez d. ri. fe&, 4.. €9

é Ez&

f[665.2, 0. 18. Navarr, c.9. 2. 10. Henriq. 4 13. c.7.

1tls j

$, 1. hi, F, Valent,z0m. 4.d, 7.4.11. p. 3. Ali-

?Pülfs

quos veró fuflinere , quod fine tali petentis

neceffitate , Itémque five Sacerdos paratus

tiohi

xal

& expofitus fit ,. (ive non , id fieri poffit ,

l, i

quia ad evitanda (candala, fcrupulos, Scani-

[

marum pericula, Cancilium Couflantienfe fi-

delibus conceflit faculratem in Sacramentis ,

& rebus divinis comsmunicandi cum excom-

hii

emuuicatis non denuntiatis atqui 1 femper o-

porteret inquirere , num Poenitens effecin a-

72

liquà neceffitate conttivutus , vel Sacerdos di-

corie

fpofitus , plïurimi fuborirentur fcrupuli, Le-

nerm

deíma, Alterius, Lopez, Driedo, Sanchez

:guld-

.l' 79;4- an- 8. BOD&C, d. ;. 79 Z.Pün. g. n. 4.

Abfolvinà potef! Excommunicatus

T

poft. Mortem ?

Refp, l, Diretié non poffe, Nam Eccle-

15

fia non habet Zurisditlionem in Mortzos , non

amplius exiftentes fu

n

per terrain, quacézq, fol-

jdl

Veris faper terram,

[llph

Kefp. Yl Indiretté poffe , Ecclefia enim

concedendo, fidelibus, ut excomemzunuicatum

n

loco

C 3

-

d

38 7'7"48!*;

E. De lurifd. Cap, 4. De Cenf..

loco facro inferant, ipfisfqueanimz commus

nia applicent fuffragia ,' ipíum ejufdem fatus

t

five conditionis efficit , ac fi ante fuura vitae

f

deceffum abfolutionem recepiffet,. Suarez cite

i

[/7)

tom, $. d.7. fe&. x, . 2, 68 4

PIB4

Quanam Excommunicationes Paþæ

Refevvata dicuntur ?

(f

Vrl

Refp, Magnum illarum effe numerum, quz

tamen (uà multitudine fimplicem Confeffa-

At

tíum turbarenon debeanr , proprer rationes à

Ergz

nobis allegandas, quz frequenter excufant,

Nam exceptis $722:2:4 in ordine , & beneficio,

fang

M p

& Simouia Coufidentiali, Duello, gravi Cleri-

corum percu[fioue , iacenfione domovum , pott

fa&am denunciationem , depredatione domo-

h

yun. cum effratlione portarum ,ingve[|u mulit-

M

r

vum ,in Regularium Monafferia per Bullam Pij

Tter

V, (licet graviffimi Auchores cum Suarez de

CUl

Cenfur, d. 11, fett. 6, 1. 1. non intelligant , nifi

fl

illasfzminas, quz , ingrediantur. Monafteria

(olve;

Regularium pratexiz Zpoffolice facultatis 3

Nam iunBullà exprimitut:prezextufacultatum. )

litt

& aliis Cezsuris minus frequentibus,& ufitatis,

tj

quas Confeffarius Vrbanus videre poterit apud

j Pfi

"Tolet , 1. e.18.€ fegg, Bonac, de Excommunie,

d 3. 9.3 €3 [eq4, $a F. Excommunicat, Quavà

Confeffario Rurali raciffimé in praxi folent ocv

Currere.

Jml

Reli«

|

j

Ls i,

a

»

€. Z De Exceiamunicatione,

32

n

Relique Excoromunicationes Papales fre-

H

quenter non ligant , fpecialiter in Gallia , & in

communi plebe. I, Quia ex parte funt abro-

vi;æ.

in C/e-.

: (

gatz , utifunt duodecim compreheníz

mentiuis ,& fexin Extravagantibus velatz per

P. Bauny /o,cit.

IPJ

lL Qnia di&z Excommuuicationes peené

omnesignorantur, non folàm à implici plebe,

verim etiam àViris doctis,fi non fintbené ver,

yq

Vl

