Refp. Paenitentem poffe à Confeffione de-

tíaC

At

fiftere , acdicere Confeffario fe. alium minus

feverum quæfimmm ;nam peenirens non tene-

M

tur fub peccato Mortali ipfi morem gerere, ni(i

quatenus cupit abíolutionem ab ipfo recipere,

Suarez d. 38./e& . 7. 9. 4. concl. 3. Bonac, d. j,

hU

9. f fe. 3. pun. .

ftie

Pecátne "Morialiter penitens non ad-

tb

spaplendo [nam persitentiam ?

magis

Refp. Affrmativé , fi iMa fic notabilis, &ab

gmvu

Ipfóacceptata; namadillamtenetur. tum ob

enimg

n

reparationem debitam peccato , tum ob ipfam

d

fidelitatem (uz acceptationis liberz, —Bonac,

d. y.2. f.pun, 4. eadem fect,

T

SQuid fiilla levis fft v.g, dicere quinquits

Patev 4 Ave « vellevem [folummodo

À

partem omtttat ?

$p

i

R»ef», Penitentem nen peccare nifi veziali-

?ertatione parvitatis , quz inducere nequit o5-

Que1

n

lgationem Movtalen ,ipsáque mutilatio Sacra-

menti cimlevis (it, non eftnii Venialis,| Sua«

d

tez Joc. cit, n. g.

eQuo tempore tenetur quis penitentiam

pnplere , ff nibil à Confeffario determi-

Vi

tu

aatum fit ?

to

Refp. Quamprimum commodépoteft,nam

.fatig«

dij

De Satisfactione,

9X

M.

rationabiter prz(umendum eft,eam fuiffeC on-

feffarij sstentionem , ut poenitens prompté fa-

one d

tisfaceret,&íe à peccatis decatero prafervaret,

1

Bonac. /oc, czt. z. 6.

)

| ünuy

n t

Peccátne Mortaliter mon adimplens j?kz:,m

ertll

pouitentiam datá pra!ximä

ecipere.

cccajiaize à

30. dl )'I

Refp, Cum difinthoue: Sienim peenitentía

fitleuz , eam differte folum erit peccarum ve-

Y

&iale , càmejusprocraftinatio non pollit effz

magis Mortalis, quàm oriffio, Si vetó fit

E

gravis ejus dilatio zotabilis , eft Aertalis

»

eft

s ld

Bonac. /oc. cit, Modica

p

enim gm*w': AMater1a.

veró dilatio non eft nifi vezialis , qux depen-

b ip(äm

dentà prudentia Confeffarij.

Bons

Tenetárne per[olvens panitentiam effc in

ratia ?

nquüs

lh

Refp. Affirmatiue , alids talem peccaturum,

opponendo videlicet impedimentum effectui

Satisfactiouis , qux eft pars Sacramenti , illame

ib

"O

que indigné tractando,

'Bonac. d.$. q. $. ptiit.

4 fect. 3. 2.Ap,

*

u

, U

«Quale committit peccatum implens peni-

tentiam in fLatu peccati Mortalis

Refp, Veniale folizm , nam videtur non. gra«

:zfiM

vis irreverentia commirti contra Sacramens

h

tum , nec praxis habet , ut quisfe de ilto pecca-

toaccufet, — Filiuc, £ract, de Sacramental. S4«

A

HsfAGt C a 0.2

gaià

Lt-

$t

T L. DeSeientis C j

itt

.,Z*ibcrämc [e penitens [uà abligatione ,

dum pernitentiam in flatu peecati

r

exequitur ?

;:nitc

Wt k

, Refp. d irmative , nam facit illud zotum;

quod ipfi injun&um fuit , Confeffarius enim

dtei

nunquam fecitmentionem de pocnitentia in

ftatu grat,ila: adimplenda, ^ Tolet, Z£, j.€. lh

9 1.

Ellaà Penitentia in peccata Martali falla

W;

H

fatisfactoria. pro poua debita

peccato

. Refp. Negativé,nam pesa nunquam re-

T

fedi

mittitur prius quàm ipfa ex/pa. Filuc, e, 1. 4

JVe$

propa

gortitárne effecium faum peuitentia $a«

eramentalis fa£la in ffatu peecati Mare

tAhs [ublato obsce ?

Aitlo

u

Refp. 4dffrmativà, nam eft proprium $a«

cramentisproducerefuum | effe&um | fufpen-

thaï

al

Íum , fublato obice ; atqui Sarisfatlio eft pars

Wit, /

Sacramenti, ergo ,ö.;cg Suarez d. 38, fect,

8 . g,

i

ra in flatu. peccati Mortalis

Reh

| Tamen ope

[

facta uibil valent ?

Sarm

Refp, Effe verum ; nam illa funt Opera

ddi

JMirtua & per Confequens revivifcere neque-

G]

unt , Satisfactio autem Sacramentalis e(t Opus

Sacrae

(ín,

*

[' C(

-

De galifaäiüää;

f:'axe i

Sicramengale , & confequenter vivens , quod

!

folüveft Mottificatum per indifpofiuonens

pænitemis $ atqui opera motti

ficáta revivif«

&unt pet fuperveniearem gratian 5 Ergo &c,

totut

y euif

Suarez &t d. 2 fect.Bemg. g

a n

De

3- Gl ul

D

-

Indul

gcnftijä.

(.«

ifil

Poiéflne quis fatisfacere pro pena fuii pec-

catió debita, luévando Indilgentias f

Refp, dffrmatid , nam 1ndulgeutie fuht

j

medium facillimum, quod Eccleia nobis offert

"

pro peccatis ioftris expiandis,

Quid efl. 1ndulgentiai

i Sdg

Refp, dudulgentia nihil aliud &f ; quáui te»

a

axatio peza remporalis debita pro peccatis

á&tualibus jam dirmiffis ,

homini exiftenti. ii

um

m

"'thefaüri Ecclefiaftict

gratia pet applicatione

f

àPrelatoconceffa, D, Thom.zs gupplem.;

]i Pafi

pért. 3. 25, Bonac. d. 61.d.1, &. f

.ä

l f((lc

. Qualis eff bie Thefaurus

Ecil;*/fæ ?

ACtiónés Chrzfü

Refj, Effe merita & Sati

sf

4uli

?ESU , Beata Virginis MARIAA , E$ ommmium

Sanctorum, quarefervautur in Ecclefia, ut fts

t

delibus per Sumtnum Pontifice

m applicentur ;

d

ri dixit: Onod-

cui Filius DELinperfona D. Pet

r (nl

eánque [alueris (uper tevram. — lxa docet Fides

Á

e.fg C?onc;. Trident. feff. 21. 49«

Notare

*

94

Trach P. DeScieutia; Cap, $.

Notare oportetin omni Opere bono duplicem

tht

effe Falorem. , quorum 1. Ett Aderzti , eo quód

du

tale Opus fit dignum vità eterná , quia vivifi-

P

catur grarià. AL, Eft. Sarisfaciiomis pro poena

n

debita peccatis, quia eft pzwz/is, Loquendo

igitut de Aerzoillud perJonale ctt , nec appli«

cari poteft alceri;Sarisfact;o veró eft communi-

m

cabilis,

um vel

Cüm ergo Chriffüs Domions , Beatà

Qirgo ,&3 ter Santli exercuerint Actiones ità

digno,ü

ljbusq

excellentes, & Sarisfatlovias, nonhabentes pro

fe opusaliqua Sarisfattione , re&té ipforum Sae

cap(

AE

titfailioncs aperabundantes in Z/efauro Ece

RU C

éle[ia ceíervantur,diftribuend& ChbrzHfidelibus

&il

per Pralatum : quemadmodum | videmusin

Civitatibusaffervari Maï(upium commune ad

hi,

fubveniendum Reipublicz neceífitatibus, Fi«

Mrtgyy

huc. tract, 8, , 344. 6; W; 670

$uemodo drviditar iIndulgentia ?

2

£ejb. Dividiin Plezarzam, que delet ezezeps

pisam pro peccatis debitam;&Non p/ezariato,

M

quz deletpartempeze,

tl

Poiéfine quis lucrari. Indu

EUY

lg;n:i;zm in

peccato Mortali

Dtite

Refp. Negativà , D &vs enim nonelarpftus

W

hujuímodi dona fuis inimicis , qui pcnari

lltw

sicérnagm mierentur,

tl

tlo,

Reqæiriuïme Ad confequendum effcium

dndulgentia t 255 fit 2 gratiateto tegsporeé

lnd»sgmm 2

a

Re/1

i'ati'äf

uj

.Rej]: ANegativé s íed fu&ic&re,-, uting

Xl«

LA

h

De Satisfactiose,

25

hia

éxiftat , dum facit ultimum opusper Bullam

0 qui

injun&dum, Filiuc. zra&, &. €, 6, 9. 6, 7,138. -

"OH

159.

0 P(Elll

Tamen opera faida in fl atu peccati Morta«

»quend«a

ls snibilvalent?

cipl

mumu

&efb, Verum quidem effe, non mereti Cos-

lum veleffe atisfa&oria pro peccatis de cose

f Bul

ones t

digno, fufficeretamen pro implendis conditio-

nibus certis, & per Bullam requifitis,ut quis

hr

um J

capax effe potlit ZPe[auri Eccclef'a , quem Prae

T

latus cum talibus offerc conditionibus,

f

Quid fiquis, unam ex. conditionibus à

k

Bulla Requifitis negligerer?

mued

Reff. Mlum nihil lucrari ; Zzdu/gentit epig

bis f

tantnm vValent ,quantum [onant,

ria?

-Quid fibi vult 7. vl 40. vel 100,

tamit

unorum Indulgentia ?

tl

Aefb, Intelligidebere, quodquis tantam

temiflionis pyzdebite pro peccatis obtineat,

j i

quantum obtinuiffet, f 7. vel 40. vel 100 Afiis

panitentias àSacrisCanonibus impofitas pete-

lgt

giffet: Non veróin eofenfu , accipienda elfe

illa vetba , quód Zzdw/gentie zelaxent 7, vel 40.

Pænzm

vel 100, Annos temporis luendiin Purgato-

tio.

n

"Quis pbtgä cancedere Indulgentiast

ii

&efp. l. Ipre divino id poffefolàm | Papass,

Pafce

p

Bam ipfi in pcr,'(enaD: Peuidi&tum fait :

svis

"

96

Tral, PL -De Suessha Cab, $s

ptes meas,loangit 31 Süarezd. 49. lii D. Fil-

1

Mir

liuc. cit. tratd. $, 6, 4. 2, $1.€9 fegq, M. dave bu-

PA

inano E pzj&opnm polle concedere Zzdrlgentias

48. dierüm Iolàm cx commiflioneSummiPous

le

t:hus

.Rfr;u:?ttume al:a*-*a muü ad cüntea'm-

dàs Ira,

pr

z

gentias 9

Rf[;

&ejp. Affrmatisà, Preladi enim . fantdif-

[GhlIPl

Divsx

þenfa.rotes , non diffipatores Theíauti Ecclä—

fu.

lus

tefra

fr

..... wmm cdufa eff nerrmzrmad Iædal

DUSU

üle

Bentiam plenariam : ?

ölqusa

fæf?.

ugvo«xel'e can[am piam , qantume

hl

vis pacvatn (ufficere, & hoc obtinere praxim

Ecclchæ & T bomm. S. Bonatent,Richard, Palud,

Ke[þ,

Durand. Gabriel , SyIveft, Alios veró protam

g

m&ïn effectu requus,ïccm[zzm proportionas

honum

tàm , qui iuxta morale, & prudens iudicium

f fficiens fit ad excitandam Ecclefiam ; ut 97

QUtlonf

Thefauros tam libera liter effundat, Catmm.

Cordnbà Adrianus , Suavez,, Puline,

Etctlmr

BProfantne |ndulgentiaDefunilis

IP

iq

Rejp, dfiritative ,Sic enit tenet comfthis

[/ g'

!

Ecciehæ confenfus, cujus contrarium foret

!Wr;l

érroneunu Et in hoc cognoícirat Comimunn

Saniiorum.,dum Ecclefia xmhtam füccuttit fuf-

h

felenu, (eu patienti sox per modaa. [urisditlus

D

£5 Nam Papanihil Authoriratis habetiti

! Dg

"lb

AmmasPurgatorq,&:d perfsods /m?'mg:j!,qua

lP 1$

f

E

ts

De Satisfattione,

27

j

l

ipfis impendit per Thefaurum Ecclefiz, Sotus,

RD.F;l.

Dellarm. Navarr. Cosmzzent, de Inbilao, ANotab,

ldl

22 Suarez. d. $3. fecd. 1. 2, €9 3.7.1« €9, 3.

ælgeg!w

wb

Effné neceffarium , ut quis fít àn gratid ,

duns facit opasad confequendam Indulgentiam

pro defuü&ag

vtl

Re(p, Noneffeneceffarium ; Nampeccator

f

folvitpro defun&o ex ZPefauro Ecclefra ,. 8c

Dzvsillam íolutionem acceptat. nomine il-

t Eccï&

lius. QuemadmodumEleemocfyna non deinit

effe fru&uofa Domino , etiamfiper manus ini-

lhl

J

|

qui fervi expendatur. Coninck, 4, xz. du£, z.

a. 39.Sauxez cit, (eCf, 4 n $,

qitii

e tii

Jfglicatärn

e Indulgentia illi ip

fé am'mæ,"

eiieam applico ?

a hii

Refp. Affirmative, iita expreffum habeas

)proti

tur in Bullis, fic enim fert praxis, & uíus Sum-

ii

morum Pontificum, & Vniverfalis fidelium

iidiot

confenfus, Filiuc, /o. cit, s. 21j.. Pafchalis re-

.,mþä

fertur primó conceffiffe liberationem perfona

determinatz affignato miffarum numero , &

Mm

poftipfum .4JexasderP 1. QClem

fnsVlI,öc

jl

init

Quare; ff talis anima per Indulge)ztiam

u fU[(

rata,adbue contintantur pre-

p

p(mariam eff libe

ces pro la?

)

uti

&e[b, Hoc ideo fieri,quía licét. communis

i

fit Doctorum opinio afferensiftam animam

hus

effeliberatam, Dcumque ex

4aCce

ii

Mi/?rz'cordi

i

'

:

cep«i

[

far: I.

"

, ..—mä:

F

$

TraH, 1I, De Scientias Cap, .

ceptáffe folutionem ab Ecclefia fibi oblatam ;

IH

noütamen id afferunt, utínfallibile , fedut

d

robabiliffimum , quandoquidem refpe&u

D x x de ifta infallibilirate nullaextat. promif-

:

u

iieu

fio , cürà auter ipfe nou (it obligatus illam fo-

hie|

lutionern acceptare ex /ufeitia,potelt illamalis

ii

quandoobccrtas rationesíuz Sapientiz CO

[

gnitas reijcere, quemadmodum liberum foret

yizi

R egi Galliz refpuere folutionem quamvisju-

fetür

ftam , & condignam fibi à Rege Hifpaniarum

f(m

pro liberatione alicujus captivi oblatam; Qua-

re cüm effectus hicnonfit. infallibilis, prout

probabiliuseft, magí(que conforme fenfui

Rffp

Ecclefiz talem aniraameffe liberatam , magis

Qu

etiam piumerit continuare preces protaliani-

umim;

mà. Corduba. 4.16, dub.3.cwm — Cajetáno

Qd

apud henriq.Z. 7,c. 7. 2. 3. €8 4. ac plares alij,

Qdl

Q;id ff anima illa nen e[fet in purgatorit,

?tta g6

quonam deveniret bac Indulgentia2.

W!,el[g

&efp, Dxvillamapplicaturum alteri,nifi

quisintenderet , in cafu quo talisanima non

effetín Purgatorio , illam alteri determinata

anime applicare. Sotus ; 45.4. 2. art. z.Fj*

liuc. £ra&, $, c, $. zu fine.

N

Quid fignifíat ^n Iubileum?

Refp, Terminum iftum orginem fuam trá«

hereà verboHebrzo Zo£el:Sic enimHebraziane

u

num Remilffionis appellabant, quo hzredita-

tes vendite redibantr ad fuos venditores fine

]

ullafolutione , mancipiáque in libertat

em pri«

ftinasi

r

.f-

jbl

De &tïixfdäz'anäa

99

n

ftínam reftituebantur, & ut fic noftrum praf-

gurabat Zu/sleum , in quo fideles fervitutisIu-

replt

: promiil

gum , quoá diabolo premuntur , excutientes ,,

&edeunt in pofleffionem hareditatis aternz

iluri

illami

Ante hacPontifices illud non concedcbant, niü

fingulis ceztems Z4pnis , dein Ángulis quizqua-

enti t

ruiiis

£enis , tandem indulfetunt , ut ob brevitatem

m

vite(ingulis vigimhi quiuque anmis celebra-

fetur,

Q)aniarui

m (Eï

euanam e/l di]jï?:rmtäa inter Inbilaum;

is, r

€3 Indulgentiam plenariam ?

;e :

Refp. Nullam effe inter ipfa differentiam ;

lm,ngä

quaritüm d abolitionem peze attinet.. Nam

julit

utrümque illam plenéremittit, fed íolàm

Caictfi'

quoad fwrisdiéliones , quàd fcilicet in Zz5iao

gl

ordinarié concedi foleatfacsltas commutandi

;fgafmf

vota , abfolvendià Cafibus Refervatis , à Cenfnes

"

ulitij

POX

'rz".r , —'el;zge;zæ' Ca?f[fzriam pfa libitu &

m

x

yimi

Ms VI*u

m

CLAP

] 4 z'.

iDe

d

D

!

Ma't'eïria Remotà Sacramenti Póni-

tenti.

um

jl

DSuanam g]f )ater ia ,7"(5*7720':4 KT

menti Ponitesntia?

"

gt

REfP Eïöþcccathm A&u.ale;

TO

f

9*

Q;d

100

Trat, HI. De Scientia,Capj f.

,

uid efl peccatum ?

Refp, Definiri dibum, factumsvel concupitum

l

contra Legem D £ 1 aternam. S. Thom.r,

li

fecunda q. , art, vle, — Alij. veró Theologi

ï

ie

peccatum A&uale itadefiniunt: Ef? privatio

Al

vetlitudinis debita sueffe attui. Dicitur priva-

ulieri

1o retlitudinis debita , quam A&us humaniha-

frnim

beredebent3 Nam Creatura ratíonalis debet

qodt

actiones fuas producere conformiter re&titu-

T

dini rationis, undéfi per (uam malitiam illas

Mritm

eáptivet, peccat. Filiuc, zrac. 21, c. 6,q. 2. ft,

lal

230.

id:cujm

-Quid fibà volunt tevmini ifli : contra

isaqui

JLegem Des aternam ?

f

R.fp. Hunceffe fenfum verborum iftorum,

fitin

quódícilicer peccatum fit. contra. rationem

Qditig

Dzr,quzeft Regula noftrarum a&ionum,&

tuem;

contra ipfius divinam voluntatem, quà vult;ut

Vettent

nihil honeftati contrarium agamus. Filiuc,

QUte

tratt. cit.c. 6. q. Y. 7. 228,

1 ïle

sQuanam . peccata comprebenduntur bac

fruf.

definttione ?

ïiOBe, w

Kefp. Specialiter tria, I. ezialia , que non

m&m

folüm funt prater /egezz,fed etiam contra Jege

Gamach. depeccat, Nam D v silla prohibuit,

tray

V n

ac puniet, tanquam contta fuam prohibitioné

& voluntatem commiffa. 1 I,Peccata Cogsta-

qui r

Tiere.

$0915 ,oris , Gcoperis, IIL.. Omiffionis,per qua&

llid

aliquis negligit dicere , facere, cogitare , quod

éiscere,facere , Yeleogizarexenebacur,

t

Quee:

De Mat.vemota Sacr, Pouit.

X1OI

Quenam requruntur ad peccattum

committeudum

:npitum

honi

Ref?. Duorequiri , um exparte Intelle-

&tus , altersm ex parte Voluntatis, Et 1. Qui-

ho

dem ex parte /ntellectus neceffariam effe per-

priwm

fe&am cogitatíonem , & expreffam malitiz

[ pn'w-

advertentiam, vel periculi maliti , velad

vatili

minimum aliquoddubium,five fcrupulum ,

igdtbt

tediti

quódtali a&ioni infit aliqua malitia , 454 pec-

eatum non eft peccatum ,uifi quatenus eff voluno

imil

tarium , atqui non poteft effe voluntarium fine

.qn Lu 59

ifta adverrentia ; oluutas enim non cou[entit in

id,cujus nullam baber notitiam. Hinc eft ,quód

g

is,qui facit. aliquam . a&tionem fine ullare-

fil:xione ad malitiam , quz in ejufmodi actione

foruty

zeperitur , vel fine omni. cogitatione perículi

Ston

malitiz , nec ullum patitur. fcrupulum , circa

mum,&

talem actionem , non peccat ; cüm talisinad-

ä VUh)üï

vertentia zquiparetur ignorantie invincibili ,

Ril

quz excufatà peccato. — Bonac. de peccat. d,2.

q. 2« pft.2,7.3, Exquo . deducitur, illum qui

TL

feria fexta mauducat . carnes ineulla cogita-

tione, vel dubiotalis diei , non peccare , & ob

eandem rationem jacientem lapidem ex fene-

quæ h

f'rainplateam fine ulla advertentia periculi,ne

rl

traníeuntes ledantur ; non peccare.

Siveró

ob

vel minimum fentiat Z»uézum vel ferupslum ;

ibl

qui reddata&tionem malam , teneri illa abfti-

: CW

nere , ufque dum dubium fuum elucidárit ,

y t

illüdque depofuerit; Nam fi operaretur pen-

;, quoä

dente dubio, periculo peccandife exponeret,

G5.

quï

W

Y02

Tratt. IH, De Scientia. Cap, 6.

qui auté fe exponit periculo peccandi, p&ceag

jfo

Mortaliter , vel venialiter (ecuadüm naturam

!

lt

& qualitatem ipfius periculí,

faica

ll. Ex parte Po/uztatis requiri confenfum ,

li 9

H

peccatum enim nequit effe voluntarium , nifi

voluntas confentiat.

D« aütem funt Coz-

llq- IO

fenfus [pecies ,. 1. Dicicar direcfus, quo Volun-

Mnc

tasexprefse intenditrem aliquam.

Il, Vocas

tur Zz direlfus , sutevpretativus , velietuale,

hj

quando quisfacit, vel omittitactionem aliquá

eum pravifione peccati inde fecuturi ,

ilm

;licäe

intentio ipfius expreífa feratur

aipíam

ii

uodinde

tun J

actionem , nonveró in peccaru

fecuturum przvídet , quod eft coníentire iz-

T dk

diretle, |Vel etiam quando quis ia periculo

i

tentauionis fe negativé habet, nec confentien-

fcip(am

do formaliter, nec etiam eam repellendo ;

pitcati

quod elt izterpretatsvé confentire. Bonac. cft,

& A

tione ]

pun.3.9.16,Sicis, quitempore guadragefima

comedit carnes abfque ulla intentione fcandali,

ltomn

previdet tamen proximum índe (candalizane

m

dum, zzdirecle (candalo confentit , nam velle

p j

a&tionem cum prazvifione malitiz inde fecutu-

Pïoyoa

nE , eft per confequens velle malitiam izdire-

&

"e

Requiritárne ad confen[um. advertentia

h

onnium malitiarum , [f attio aliqua plures

4di

tius

babeat malttias, v. £ nceffus ?

lem

Refp. Afirmativeé , Nam Confenfus non

datä.

fertur nifi in id , quod cognofcit, ita ut is,

d

qui

p —

P

'

De Mat, remofa Sacr. Ponit.

163

lptit

sui fornicatur, ac folíus luxuriz cognirtionem

BACUL

habet , non veró propinquitatis , implici

fornicationi formaliter confemtíat, non ince-

fenin,

flui, Suarez, i2 Summ, l. 1, €. Vafg, i, fecun-

gm, u

d 4. 107. - 10,

nt

9 Voli

Efln? neceffe ad peccandum mortalitev ,

[, Vot

n quis cognofat salitiam ej]?:

AMortalem ?

Virtuià

Refp. Negative , (ed fufficere copitationem

mlj

ri, l

illam, quá advertat, a&ionem talem fimpli-

citer e[fe malam , illàmque examinare qualis fit,

' nPl*ü

P

l

ii

num AMurtalis an Feuialis ; Nam fi quis fine

lllO

st

ifta di*[quiütione ad actionem Progxcdiamr :

commitrit peccarum Mortale , licécActio de

| pericuï&

feipía non faeric nifi vez;alis , quiafe Pcticuio

nlenti

lo

eccati ZMortalrs exponit, ut proinde dubitans

de A&ionis malitià, abíq; ulteriori difguiü,

onio

j

L

tione illam voluntarié exetcens, cenfeatur vel-

Iul

leomnem, totam, actalem malitiam,quz ine-

fl

jufm.udi A&ione reperitut, Bonac. d.2. d. £,

dul

pun. 3« . 34« Satch, i Opere Moral, l, c, 1. 1. 9.

namvf!-f

leleti

Propone Regulas , quibus di[cernam con-.

p

fenfum. perfettum. voluntatis ab

imperfetto ?

Ecce tibi fpe

cialiter tres, L. 1s, qui habet

"

& cognofci,t , fe inte-

advertentiam peccats ,

/ p&:r::

rius ita di(ppütum »

ut nollet pro quacunque

*

!

llud committere eiiam

'

re mundi peccatum 1

f

u

datá occafione , ordinarié cen

fetur hon pcrfe-

ji

j

et, num confenferit.

|

&é confenfife , üduk();it

»

Nam

qü

h

:

164

Tratt, 1. De Scientia, Cap. 6.

Nam ejusmodi interior difpofitio averfans

Cntt

1

peccatum , magnum efít indicium , peccatum

: PM il

voluntati non placuiffe, Sanch, z fzmm. d,x.

€. 1,7.17,

Qum

lL. Is quieft Zmorata Confcentia , & aífue«

hj

tus refiftere tentationibus , fi dubiter, num

perfe&é confenferit, necné , ordinarié non

fs

cenfetur plené confeníiffe, & cum advertenti

Cogima

a

deliberatáà, nam dubium ipfius eft indicium

imperfe&ti confenfus, quandoquidem eft val-

de difficile , Animam bonam & timoratam ,

Refp]

quz peccatum averfatur , fuáfque paífiones

vità J

iortificat,

(ine advertentiá perfe&é peccato

QOl

coníenfiffe, 'Cujüs contrarium meritó pre-

fumere licet refpe&u Fecularium habentium

laxam Con[cientiam , fidubitent, num peccato

R:þ

perfe&téconfenferint, necne, aliàs enim ve»

4 py

luti parüàm fcrüpulofi nec minimum paterene

fidim

tur remorfum, ni(i perfe&é confenfiffent San-

dj

chez ». cit.

pnj

III, Qnando quis du/ta2 , utrm in A&io-

Dj

ne fua habuerit P/ezam illam advertentiam ve-

Qquifiram ad peccatum mortale , Confeffarius

äef

debet illad probabiliter in favorem poenitentís

« u

interpretari , quàód non habuerít, nec perfe-

df

&um confenfum prebuerit, Nam fi di&tam

habuiffet advertentiam ,

D'atu

facilé peenirens ad»

ton

vertiffet ,

nec modó dubitaret, homo enim

poli

c;B: as

cum perfcótà ?-racigne operans facilé pot

éio.

l0

p

n

De Mat.vemota Sacr. Panit.

10j

ATa

&ones fuas dignofcere, Bonac. d, 2, d. 2«

CAU

pun. 5 ?. 19*

7720

Quanam fu

pt pracipua peccatamrb fpes

7721

feitu neceffaria 2

N]

Refp. Potiffimüm effe zrz, I, Utrum fit

t, D

Veniale, vel Morzale ; 1I, Num fit peccatum

ii n

Cogitationis, Oris, vel Operis. — Il, An fit pece

[ts1U

catum Commifionts vel Omiffronis,

Didicib

T

Quare vocatur mortale ?

OTCU

Refp, Quia mortem affert anima , illam di-

^

xfois

viná privando gratià

,per quam vivit , ipfam-

PECC&W

que obligarad pornas aeternas.

p pt

yentitl

Quare Peniale ?

ï?eü;.

PCCC&W

Quia mapis meretut veniam , ob fu-

nim fé

am parvitarem , nec animam privat gratiá ,

fed imminuit fervorem , nec ipfam adpasas

JAUIC

aternas obligat , fed folüm ad vemporales Par-

y n

gatorij,

jJAte

Datárne aliqua Regula ad difcernendum

n

peccatum mortale 4 veniali ?

effuti

Refp, "Affirmative , ia camen in praki non

j

eft adeo clara , difcretio enim ifta eft valde

petiee

difficilis,

l. Quando fecundüm Judicium

dida

naturale offenía eft magna, & injuria gravis

D 4

contraDeum , vel homines cum notabili op-

enil

pofitione virtutis, & ícriptura ejufmodi pec-

em à

:'tc,ffli'

cato intentetgrave pegar s puta exclnfion

d

$

:rgäu

m

306

7raH, II, De Sctentia. Cap. 6.

regno Colorum , penas Inferni, mortem ater.

l J

Qul

nam , punitionem divinam Cóc. eft peccatum

Maortale , gravitas enim offenfe , & injuria

Pifkieg

innuit notabilem oppofitionem virtutis, &

hd)

magnitudo penz propofite per. fcripturam

[7

demonítrat magnitudinem deli&i, Reginald,

lg

] 35.6. g.

II. Si offenfa velinjuria fit levis, non hae

Reþ.

bensnotabilem oppofitionem virtutis, (ivefit

contra Deum , five contra proximum , & per

N

D

UM

eonfequens non priver gratià Dei ratione fue

r

parviratis, nec facra fcriptura ita rigorosé il«

Wtl

lam exaggeret, fed de illa loquatur, ficutilos

UM

quitur de rijfm tmnzoderato , de verbo otiofa &ic,

cammuni Doctorum confeníu illa reputetur

lr

levis, eft peccatum Pesiale; Nam levitas in-

^

urie & peenze denotat leve delidum cum

ä

*

Re!

evi virrutis oppoürioncy

li

a/þ(

Dependétne communiter gravitas, qel

i ve

levitas offenf2 à Carcumflantijs

[1

2

fj

Refp. Affirmatvoe, Nam I, Peccatum AMor-

ll

tale redditur Pewiale cum aliqua Circumftantia

[evi. Sicfuttum 20. Solidorum vel 16. Ba-

"

ceorum, qui defe conttituunt fummam nota-

bilem , commiffum à Filio familias in bonis

Rej

jarentis, non eft nifiPezzale , ratione videli-

[

lo

cet illius Ciresumflagtie peteraa ; Nam Pater

l]

circa iftos viginti folidos aon eft invituscon-

zra proprium filium , |ficut foret contra extra-

«

neum:.

fit

d

[

De Mat,vemota Sacr, Pornit,

107

TL d

II Peccatum Fezíale fit Mortale , cutn Cir-

p

cumftantiagravi; ficfurariquinque folidos o-

pificiegeno , licàt defe non conftituat Surnam

&i

ifturs,l

notabilem , eft peccatum ZMdertale ob eircum-

flantiam illam paupertatis ?

(riput

Reginak

Potéflne peccatum ex genere fuo Mortale ,

fieri. per accidens Veniale 1

, Doti

Ref.. Affirmativà , in duobus pracipuéca-

TM

IIf , &F

fibus, i, Rationeparvitatzs Materie , quain

eju(modi peccatoreperitur; cquum enim non

ationel

foret, eternaliter damnari obrem. parvi mo-

'igorosä,ï-

menti, v, g. ablationem unius folidi. Valent,

)

furà

torn. a, difp. . q, 18, pui, 2.,

iil

| ICPU[QE

Reperitórne parvitas Matevia in omni-

deviti)

bus peccatis Mortalibus?

dom

Refp. Negative , Mam dantur aliqua. v. g.

Blafhemia,foruicatie , perjurium €9c. in quo-

fi, t

rum vel minima partereperitur malitia , & de»

formitas integra .peccati, Sanch. /. cit, 6,4.

E

8. I

iU

cumr

Q uomodo dignofci potefh parvitas

jd o )

AMateria ?

nam HOI?

Kefp. Y,. Quandó ipfa pracisé in (e confide-

j i

rata apparet /evzs , v,g. folidus furto ablatus,

fe -VMCP

Bonac, de peceat, d. z. q. 3, pttti. 5, n. 12«

us D

1. Si finis reiillius fet parei smomenti, veluti

i

e(t dicere verbum otiofum. Pofito autem,quód

r a

finss illefit alicujus momenti, & confequenaz,

a

dá

108

Tmä. II De Scientia. Cap.6,

j

Materia deíe levis redderetur notabilis, Bonag

Jlo.cit.

tl

II1I, Cognofcitur »saterie Jevirat ratione

joln

Qpl

indcliberacionis ,nam ut peccatum fit /4orzale,

rcpmtir

deber cífe perfe&te voluntarium , atqui indeli-

beratio impedit perfe&um voluntatis confen-

lm

tll

fum , & per Confequens peccatum per illam

in, Q

coriiffum nequit effe Morzale, Suarez 4 r. c, Ó

". ,

fity (

[ Vafq

Quomode fit iffa indeliberatio

W[)M

Kefp. Quuando intelle&us non haber nifi

tenuem, & imperfe&tam confiderationem &

Refp.

advertentiam malitiz moralis a&ionis , vel pe-

l, Mi

riculi illius, velnon habet nifi parvum & ob-

tun il

fcurum dubium,quod voluntati non reprafen-

litrin

tet, nifi partem confufam Circumftantiarum

lst

malz Actionis, tunc iaquam , ob defe&um i-

Ál

ftius expreffz & integra cognitionisneceffarió

requifitz ad excítandum liberum confenfum $

hii

i

cenfetur effe indeliberatio : quandoquidengvo-

di,c&[n

lurtas cam ejufmodi imperfecta advertentía

nequit perfe&te confentire, cüm illiusconfen-

IOcu ï. 'd.

ll ]

fus non feratur nifiin id , quod cognofcit , &

o

€o modo quo cognof(cit, cognofcit autem , ut

Aihitm

fuppono , folümimperfe&é, &c.

lii

Quomodo co nofci potejf indeliberatio il-

Qatüm

lacan[ata ob impevfetlIum voluntatis

[ Syh

-

con[enfum ?

:

ll

l

'boni

Refp. Quandó homo ita imperfe&té adver-

ut

QRvgl

Vg i

M,

De Mat, vemota Sacrjv Ponit.

169

s aliquid effe malum , ficuti femebrzns , vel

emifopitus , ita ut vigilans , five dein intelle-

E ipGus alió trahatur , five rationisjudicium

/Iffí xepentino irz motu fit obfufcatum , fi nonha-

lI! best rajorem advertentiam malitiz , vel peri-

iO* caliillius, velnon majorem patiatur fcrupu-

P lum , quàmilli, dequibus mentionem feci-

l mus, cenfendusfit, non dceliberaté confenfif-

fe. Vafq. 1. fecnada d. 107, €, 4 7, 1.

ii Potéflne p eccatum ex genere fno Veniale ,

abet t

per accidens fieri Mortale ?

1onen.

Refp. Affirmativà , fpecialiter: fex modis,

"L A&ione effectus Mortalis , quocum pecca-

un&i tnm illud comittitur, dum (cilicethomo a&ua-

* ]iter ita eft difpofitus, utfiforet Mortale,zqué

init libere illud coinitteret; Nam ejufmodi zfeczes

Ill aerualis & moralis , cransfundit fuam malitiam

K0 in AGionem,

Sic furatri folidum cum a&uali

Ya difpofitione , fi foret Coronatus, illum furan-

ii di , eft peccatum ZMorzale, Sanch, i« Summ,l,

iVCM!" I. c' ï. nb 14.

Is

]T. Radone frzzs morta

lis, propter | quem

i. a tio comittitur , 4dczio exizz defumit fuam Lo-

(j zitatem , vel malitiam à fine 5 ficdicere men-

dacium levead feducendam puellam , eft pec«

, catum AMertale, Reginald, /,15.0.4.7,32, Uf

j M de Sylveft. F. Peccatum,

"

IIi, Rationepericuli mortalis , cui fe homo

exponit efficiendo actionem venialem , nam

IVC

ein

te"adïï qui volgn;ari& Íe exponit perículo peccati,

"ub

Ho

Tratt. H, De Scieniia, Cap. 6;

deinillud vezzsle, five Morzale t ; habet af

&t

[:

n

fe&tum conformem ZMorrali & Ventali fimul

$

k

miamat periculum;peribit inille.. Oportet ta:

men, ut iftud periculum fit probabile & pravis

Hl

l

fum. Sanch. /o.cit.6.9.2,2, Namfi illud ime

probabile, vel non przvifum , voluntas non

afficitur ad peccatum , quod inde procedit ,

hk

velrationeimprobabilitatis, eó quod noricre-

hm

dat, aut dubitet, idexindé provenire , vel

ratione imprzvifioriis , quía non afficitur ad

id;, cujus nullarn habet riotítiam.

Hinc dice«

chp.

ftti g

re mendaciuim cum periculo comittendi perue

rium,e(t peccatum Z4orzale;

lii

IV. Ratione fpecialis cam*cmptä:, £$ inobta

lo

dientiá ; dum quis mandato Superioris parere

[2

detre&tat , hoc enim eftcontemnete D x UM ,

á

qui ipfi Superioritatem conceflit.

Sn ThOmo

2. fecunda 4, 1Og . art. 1. 68 [eq2, Vafíq. d, 102

'b 7.', na 24'

7

lfs

V, RationeCozfcientia erranää,dum quis f«

ciendo a&ionem vemsialem , erroneó & falsó

'tfign

credic effe Z4orzalez; , namin ifta etronea. &

ia

falía eredulitate voluntaseodem modo. feha-

W j

bet, acfireipía peccatum foret 7Morzale ; Sic

IT

duvare per fnaufideus , omitteve Fejfheras , non

fmmh

fe afpergere aqua beneditl cum di&tá Conícien-

l

tià, quód Deusmorraliter inde offendatur, ;?s

tàif

peccatum ZMertale, Cajer, P. Confcientia.

puta

, VI. Ratione fcandals,propter quodadtioex

dlægl

fua natura venialis , potelt fieri Zdortalis , cüm

ht fu

smp;

p us

De Mat. veinota Sd-s Pæmt'*æ

iIi

i

hii

ébim fcandalum invehat ruinam animarum ,

tenetix quivis ex motivo chatitatis illud evita-

T

re, & ab(tinere etiam à peccato vegiar, quod

)porma

e p

et ipfius. caufa. Mavarr. s /Mansa. e, 14. .

fl

2..».

luttast

fQuid eff Scandalum ?

procedï:

Refp. E (fe dictum vel factum. minüs re&tut

d noit

prabens alteri occáfionem offendendi Dxuu«

Quf ,

jfci

-"Quot (unt Species Scandali

Hitci

Kefp. Eífe quatuor. T. Vocatur. Scandaliuun

d

activum, 1l, Scandalum paffivum.. etctzvass

dividitur in duasaliasípecies , videlicet. II

,Ü

In Scandalum /peciale , &IV. In . fcandalum

oris p

gmemlä',,

e Diui

Quid efl Scandalum aclivum , quid

$T

pajoum ?

qua dc :

Refp. Y, Scandalum Activum eile ditum ,

luquif';

Velfactuin inordinatüm fcaüdalizantis , quod

tatione füi tnalí exempli prebet . occafionem

T

m

peccandi proximo, qui inde fcandalizatur, &

quia ipfüm ad peccaturn inducit , appellatur

"L

h

fcandalum activnm vel fcándalusa daturs , vel

[candalum perfe , íeu fcandalum pufillorum.

ii

iConle

IL, Scandalnm pa[[rvum effe peccatum com-

miffura

endit

er perfonam fcandalizatrai, quz ex

püra malitia fumpíit occafionem peccandí ob

j

j

ii

dictum vel factum ptoximi , quod defe non e-

tat fufficiens ,ut illam ad peccandütn provocz-

i

ij

i

[

ret,

N

-

n

112

| Tratl. IT, De Scientia. Cap. e&

ret, &quia peccator fuffert hoc fcandalum ;

li

fine cauía ipfi datá , vocatur paffivum , vel[can-

In

dalum accidens , [candalum Pbart[/aicum ad ex-

emplum Pharifzorum, quibonis Chrifti Do«

i

mini actionibus fcandalizabantur. Bonac. £om,

2, d, 2. q« A ptt. 2,7. 2« €8 3.

Jv

hilit

nv

Quid efl Scandalum [peciale , quiæ

hu

genemle 2

lila, ad (

Refp. Y. Scandalum fpeciale effe peccatum

UE

ícandalizantis , quod defumit fuam maliriam

Ti

fpecialem à fine propter quem |fit, videlicet

ä

ab illa intentione expreísà inducendi proximü

"

er fuum malum exemplum ad offendendum

ltiona

Drum, Vafq.1.fecuzda d. 102.€, 4. 2.7.Hoc

i

"ütsca

genus (candali non eft nifi animarum deteftabi-

:

lium & defperatarum,

lts,

lii

1l. Scandalum Geuerale e(fe peccatum fcan-

L

dalizantis, per quod proximus inducitur ad

DT

offendendum Deum ; comiffum tamen (inein-

DIR

tentione formali prebendi occafionem ruinz.

lt di

fpiritualis proximo,quamvis fiat cum previfios

ne ruinz fpiritualis proximi indé fecutura. Et

DN

Y

cüm ejufímodi malum exemplü de fe indudivü

!07""141

ad peccatum, accidere poflit in omnibus pec-

)00

catorum fpeciebus , & feré in omnibus pec-

Auty

catorum fpeciebus reperiatur , idcircó voca-

tur Generale.

Refpl

Q:;a): .

m

g

:p.s'.

De Mat. vemota Saer, Panit,

113

nddus

uàle commiltit peccatum i5 , qui per fa-

: wl[

- üte malum exemplum inductt proxtimum

DAR

ád peccatum ?

htidi

M

Refp l

Peccare ZMortaliter , i proximum

ad peccatum . /Morrale mducat. I!. Peccare

vVenuliter , fiad veniale , nam ipfius. inductio

quamvis fuerit notabilis , in ratione tamen

qmd

ftandalinon habet plusmalitiz , quàm actio

ílla, ad quam proximum provocavit, Navarr.

6.3 14 720290

PCCCH'z

ml

Tenerir ne qui in omnibus fuis adlioni-

, vidi

bus evitare proximi [candalusn ?

hp (O1t

Refp, Affirmative , nifi habeat quiscaufam

endent

tationabilem , &juffam illasnon omittendi ,

j

cujus caufz fafficientia à Cafifta judicabitur ,

a

ita utis, quifacit vel dicitrem aliquam malam

vcl mdlfferente*m advertens proximum | inde

quti

mortaliter [candalizandum , càm potfir. illam

Jucit

fine grav1 fuo detrimentó ommcre nectamen

ynl

omittit, feccet marmlzær, costra Clmrzmtam

if2 ti

qua dictat proximi ruinam evitandam ,

qua-

PfoII

tenusevitari pote& qm enim non lmpedlt ma-

"a

lum , quod facilé 1mped1re potelt , moraliter

i

loqumdo indire&éillud vult. Navarr. /e. czz,z.

30.

ibus [

jbu

i

,Quomoda exprimere opertet im Confef-

[C0 Wf

