üdem deprecetur, vt Sacramentum, quod

jam iam miniftraturus eft

ea iü corpor

j 1)7!'(1*

Cono

et animo aegri efficiat, quorum cauila à

g oP

Chrifto anftitutum - eft

f !

gtl

Q2

$

(d4

á[t

(2) Ybidem.

12

,a

gen

Guum peruentum fuerit ad aegrum, fer-

Crat

vatis Ritibus,- quos Paftoralis Ecclefiae beer

Dief

praeferibit

Extremae Vnctionis vim et

fün

efliciendam ei in memoriam ftrictim rediget ;

Vi

fimul in.eo' ardens, Sacramentum hoc pie.,

&t

ac religiofe fufeipiendi, defiderium excitabit.

VE

Lt

C

Recitatis deinde orationibus, quae Vn-

tTj

ctioni e praefcripto Eeclefiae praemitti de.

bent, cohortabere aegrum (fiquidem effectus

Sacramenti huius e praecipuis eft, peccato-

[

rum:condonátio; nam, // ig peceatis t , ve-

uie

Y

Ut

mittentur ei3) vt ante Sacramenti fifceptio-

nem vitae totius delicta gezeraziz deteftetur,

et coram Deo fummiffa mente eozfizeazur ,

y

folemni illa formula : Coufiteor Deo ommui-

fubii

potenti - - - f id facere nequeat, Clericus pro

pie

eo idagat; aeger autem oris exomologefim

cordis, et animi Coz/e/fone penfet.

$. 6

Dem.

i

Tum moneat praefentes Paftor, vt pro

hsw

infrmo orent, quo illum Deus in extrema

fto

hac lucta, ad quam, vt fortis athleta, vn-

lnürm

gen-

J

D

2153

genduä eft, corróboret, et falutaribus Sa.

, fet.

cramenti huius beneficiis, et effectibus do-

eliber

n

t

De precibus, hoc in rerum articulo

m , et

fundi folitis, haec habet nofter Sacramenta-

ediget;

vius Liber : /Bi commodum fuerit , pro loco ,

v pe,

et fempore, et adflautium uumero, vel quali-

aitabita

fafe , recitent fptem . P/almos | Poeuitentiales

ye Vi

cum Litauiis; vel alias preces : dum ipfe Va-

ctonis Sacramentum advunifirat (a).

i de.

t

$r

ffec

V

U$

'Deiüde Sacris Vnctionibus fic initium:

;QQQ?&O-

quae, qua ratione peragendae fint, Liber

fit, T*

Ritualis dabit.

[eeptio»

g' 8-

efletif,

Finis Vnetionibus , Orationes, quae

Ptl ,

fubiiciuntur, ea, qua par eft fignifcatione

2177

pietatis, recitandae funt.

icus pro

$. 9.

jogelity

Difceffurus , aquam luftralem, et imagi:

nem Chrifti , e Cruce pendents, nifi rebus

his inftructus fit, apud aegrum deponet Pa-

,Avt j

ftor : aqua luftralis eo pertinet, vt ea fefe

exrem

infirmus crïebro confpergat , ad vim , et artes

3[3 J V n'

(5

dae-

göll'

(a) De Extrema Vnctione,

214

daemonis infringendas ; Chrifti eCr'uee pen-

4

dentis imago , ad concipiendam Fidern, Spem,

et Caritatem in eum , qui pro nobis in Cruce

Hor

mortuus eft, valet; ad imitandam praeterea

w

eius patientiatm , obediendi ftudium , ipfam,

d€g€

que mortem,

aþta

m

[

L

"SECTIO VL

habe:

Ct, .

Quae Cura orituris ef i?zzpendeägcla?

" d

Quae

$. r.

adii)

I

rautfrente morbo , inquit nofter Sacra-

mentarius Liber , Parocbus inirwmh/ Jre-

(

queutius vifetabit , et ad [alutem diligenter iu-

dote

uare nom defiet (a).

petoo

sR

Siquidem auütem aegrorum non vha, fed

Si

mulüplex fortuna eft, facile inteligimus,

COttet)

etiam modum, quo ad mortem Chriftianam

!) 07167/24

parentur , non vnum apud omnes tenen-

aem*n.

dum elfe.

501'2'07

$. 3.

&) De modo iuuandi morientes,

(d

) D

2

vt

f pet

h!

w

Quocirea recte monet Ritualis Ecclefiae

Apenn,

Ytuee.

Romanae Liber, Z'idelit Sacerdos, quibus

qeterca

potiffimum tentatiouibus, aut prauis opinionibus

iplat.

aeger at fubiectus , eique prout. opus. fuerit ,

apta remedia prudenter. adbibebiz (a).

$ 4

Si Paftor notitiam gregis fui adcuratam

habeat, ac proinde quam quisque vitam du-

cat , apprime norit, nullo neg'otio intelliget,

lvndo?

quaenam ei in extrema lucta zemedia /fut

agl/äz'&e;zc]z.

$.

9

Lud

r fu.

Quum vero moriens ei ignotus eft, a

um f*

domefticis , et vicinis, vel etiam ab ipfo

u li

percontabitur, quam vitam vixerit.

$. 6.

$i ea leg'i' Chriftianae .aduyer['a etat, z//um

eoncutere debet terrore Diuinae Fuflitiae , pro-

Jigimut

jpouendo ipfé grauitatem peccati, et pottias

acteruas , quas pro ilEs meritus xg/i ; ac deinde

; (

Portari, vt a Deo petat donum poenitentidé,

O 4

Si

M

(2) De Vifit. et Car. Infirm.

216

5 fimoris, et. poeniteutiae ffeum aduertat

potef? illum confideratione Diuinae Omnipoten-

(

Uae, Mifericordiae , et zmeritorum Chrifli, ad

Jpem , et fiduciam erigere, atque ad amorem

Chrifli pro. ipfo Crucifixi , ad odium , e£ de-

zeflationem . vitae praeteritae ; ad. fatisfacien-

dum Diumae Pfuflitiae, e£ ad morlbum , atque

1

ipfass uorfewi pro peccatir fereudam — exci-

ave (a)

D

$. 7

li

Ag 4

zutellicat

2Z0r

us

um g? QU2OVY ID

quidem erimigibus obuoxium uon fuiffe , fod

]70«

geque magmopere (vf feri im guultir folet)

p

C öïg?zcmze pietatz addictum : conabitur. exci-

Ui

m

Qre

e hum ad dohwem, de illis etiam peccatis,

quae forte anmtea peccoza non (—.ïïfumamt (2.

f

$,:8.

^i

S; Parochut ioam coufdat, Iuf vite

conuerfut,

ojfe , iMum . excitabit ad morbum,

siorbique | quolefiias , atque. ipfam smortem . pa-

pi

Ueuter fereucam , Difce, et femilibus rationilus.

a

Quod

li

ad

(4) Clar. Ioann, Opftraet..Pa/fer. Honns, Part, 2, Cap. 8.

De Sacram, Extremae Vnctionis.

(£) Ibidem,

u ]

2r7

teriat

Quod ff illa .in fpiritu poenitentiae fufcepe-

yit, iurias , Deo per peccata illatas , i2

fm*elf

ifi, od

compenfaturug.

(ILOT CL

Quod per illa Chriflo patienti quam fimil-

et d

limus fit futurus,

ffatt

Quod /2 cusm Chriflo. compatmtur cum

', ab]t

zpfo etiam fit couglorificaudus.

]j u

Quod uon /ft condiguae paffoues buius

zemporis ad futuram. gloriam , quae reuclali-

zur in nobis.

yio hus

Quod JDeus mufericorditer puniat

dumm

poeuam aetevuam wuutat im temporalem , et

[Tgcd

; fii

foenas purgatorii ovauiffmas im leuiores buius

r x

vitae. doloreyr.

Quod per. tolerantiam. affrmilemur Sauctis,

put dtifs

quorum uullus fine tribulationibus in. gloriam

it (J)

2utroiuit Qa)

$: 9

nuu r

Cohortandus deinde eít aeger ad Chrifti

UL

pátientis, et morientis virtutes imitandas.

" [

d üuitandam Chrifli patieutis , et morteme

tj

zis bumilitatem : Humiliauit femet ipfum vfque

Q 01/

ad mortemni,

C?

O 5

d

kuïï I ideum

218

1 imitandam ipfius obedientiam z Factus

obediens vfque ad mortem, mortem autem

Crucis.

L imitaudam ts in Paffone, et morte

patient;am. : Chriftus paffus eft pro nobis

-dd imitaudaw ipfras im voluntatem Patris

vefiguationem : Pater ! non mea voluntas fiat,

fed tua.

d imitandam ipfrus in. Paffione , et morvte

zranquillitatem , et pacem : Oblatus eft, quia

ipfe voluit (2) .

-d imitaudam abremumciationem , qua

:

mundo,et vehus mundanis ig pafffoue, et smorte

venuuciauit : Propofito fibi gaudio füftinuit

Crucet

Á

«dd imitaudam ipffus m Patrem fiduciam :

Pater! in manus tuas commendo fpmtum

meum

!

$. 10

p

Infuper morituro grauibus verbis incul

K

candum eft, vz fe a2 . imitatiouem Cbrifli pa-

EUtts, e£ pnorzeutis offerat Deo in Sacvificium,

(a

quatuor modis;

n

(a) Ibidem,

219

"yehus

Iu bolocauftum , quo tefletur , fe tauti facere

ais

Diuimam Maieflatemm , vt ad ilius bouorem

paratus ff& , mortem fulire,

MWorte

In Sacrificium propitiatorium , quo femet

bis.

ipfum im mortem offevat , ad Deum propitian-

dum pro pecatis fu.

Burit

In Sacrificium. impetratorium , quo. femet

as ft,

àpfum offevat , ad impetrandum fibi, prolibus,

L

familiae , amicir, atque ipftr etiam inimicif

benedictionem | Diuinam.

J quà

Iu Saerificium Eucäari,ü*z'cum, quo [emet

ipfum offerat in wortem , ad grates habendas

, (in

Deo, pro beneficiis omuibus tota vita acceptit.

? norie

Singulis autem bis auonitis Oratio congrua

wftinuit

jtþiiciatur ( fä) i

5. IIe

juciatt

Communes ad haec morituris omhnibus

þiritam

ludulgentias; eas praeterea, quae aegro

propriae funt, in memoriam redigere, iterum,

ac tertium connitatur Paftor,

, ino

5. 12

A

p*

(4) E Celeberrimo Opftraetio haec promere vifum eft,

qui eadem fumfit e Thefibus Theologicis, de smodo

rifoihy

difpouendi lufrmos ad Exiregmna Sacramenta ,. ei

h

Chrifliantm mortem,defenfis die 13.Dec. Anno 1686,

in Collegio Adriani VI, Pontificis, Louanii.

220

f

$. i2.

Denique Virtutum Theologicarum . fre-

quentatio identidem ei inculcanda eft

$. 13

Ceter

quae.ad. hune locum reuocari

folent, et fere Ca:;zmendaäzpne animaue, crebra

Sanctiffimorum Iefu,

t Mariae , aliorumque

Coehtum inuocatione ao['oluuntur exprelfa

funt in bem Ecclefiae nofirae Sacramer-

tario (4)

[

u

| SHETIqUAI

[

De Teflamentis.

So Is

|

C

um nou raro accidat, vt Paftores ad Te.

j

ftamenta condenda, vel etiam ad eorum exe-

7]

quutiónem adhibeantur; omnino necelfarium

(0)

eft, vt fibi notitiam eorum comparent, quae

4

ad Teftamenta rite, etad amuffim Legum con-

denaa, atcmenc, ne ex eorum xgnoratlone

fi

vel lites naïcauml

vel alia

incommoda

Xïf*cant.

Ó

E

90 2.

(a) DeExtr, Vnet. etinodo Iwmfh Infirmos,

()

221

-— 9

2

$.

Neque tamen huic .negotio fefe facile

j fte.

ingerant, quod Res Teüamentdïlae cum mul-

*

tis difficultatibus coniunetae funt.

$..3

QoCart

Ttaque /£ zrorbus grauior , vel cum pericule

crebra

fuerit , 3nquit Paorafe Strigonienfe egroto

que

fuadeat , vt , dum integva 1uente-eff , vess Jüau

xpleiïa

ommeu conflituat , e£ oflamentum facias ; -

Tamel

quid. babet alienums, reflituat , et ad remedium

auimae fuae pro facultatibusy quod im Doinino

Ó Ó

ei j)l acuerit , difbonat

Sed baec fzzggcrezza'a,

ounWs auovitiae nota caueatur (a).

$. 4

$2 infirmus alquid d/fpenat , imquit Doetif:

fimus Opftraerius, cogzra caritatezz Dei , ve]

$ ad Te

proximi : Pafloris eff , ipfum iuffraeve , ez di.

um e((ll

rVigere , vt ff v. g nfirguug velit aliquid ]gare

farum

communitati , vel Leclefae , quae abuudat, es

t qjae

Jblendet ; fuadere poft , vt feget. Parochiae,

j cor

quae indiget , e£ Jordet.

lOrar'ODv

Si fuudare welit Leneficium aliquod , ve]

m

Saerum, - .- moneat aegrum, v£ /a gog

fa-

y^

(4) De Vifit, et Cura Infirm,

y05

2

E

fu/cheiztur, Bf cum onere excipiendi Confef.

ä

fiouer - « - catechiaandi , viftaudi imfirmos ,

captiuof --- quo eius liberalitas ad plures

peruentiat,

$2 iubeat celebrari ingentem numerum Mif

Jarum , uon ffne maguis füttibur ;; docere po

£ofl, Mum nou tam baliturum merita pro uu-

mero AMifarum , quas. fieri iubet, quam pro

penfüra caritatis , qua fieri iubet

lam autent

Jaepe caritas minime poffulat , vt tot. Miffae,

Baoyutis fumtibus celebrentur - - « Sed flipendium

Jlud --- detur potius pauperibus , et boneffis

Parochiauis, ia ueceffttate couflitutis : Cavitas

ü

Oy-

eutu non efl caritar , £ ordinata uon fit

dinata autem nou efl , quae iubet neglectit pau-

peribus , diuites , aut. faltezs mon indigentes ,

K

pecumüs augeri, quibus bi forte ad luxum,

r

h tantum ad necefftatem vtereutur Ca).

?

d)

.j'

[/

7j

o

SE.

M

(4) Paltor, Bon, Part, 44 Cap. 8, Dé adminiftr, Sacr,

Extremae Vnctionis.

222

m

nj

fintuor ,

SECTIO VIL-

plures

— De Exequiis , e£ Sepultura.

—

n Mi

$. 1.

( pa'

S

ilquidem" argumentu hoc Rei Liturgïca&

j m-

!

eit (4). De eo quam breuiffime agam.,

n r

MC

J ub

Ante omnia igitur maximopere curan-

- Mif

dum eft, vt in capiendis ftipendiis etiam iis,

))endium

quae lege pro exequiis , et fepultura deben-

r

tur, omnis effugiatur auaritiae fufpicio.

Caritat

S. 3,

þj : r

Pauperes vero , inquat Ritualis Ecclefiae

'eftlï p;ma

Romanae Liber, guibus mortuis mibil, eut

jpnth

ita parum Juperefl , vt propriis impenfis buma-

BI

Yi non poffut, gratis ommino þþelz'mtur, ac

)

debita lumina ( ceteraque huius generis )

Juis -ex—pen/is, i opus fuerit , adbileagt Sacer-

doter, ad guof defuucti cura pertinet , vel ali-

qua

g

(a) Vide Sciagraphiam Theologiae Paftoralis Eruditif-

t

lmi Abbatis a Rauttenftrauch parte altera,

niüïüf )

224.

qua pia Confrate;*æziädf , ff fuerit , iuxta locz

co;y'äetzzdifzeiiz G.

*

Sin vfpiam, filieernia agendi mos perftat

adhue , opera Paftoribus danda eít, vt ea

eraáuitatis Chriüianæ "hmitibus circumteri-

bantür.

S. 5.

In('upef :H lqua Plfaeücarnm veftigia non-

nullis in loeis füperant, ea obruantur.

$. 6,

Ad haec euigiïabunt Paftores, vt a funere

leffi illi inficeti , anilesque abfirt.

$T

Altercationibus, fi quae in fünere ob.

oriantur quoscunque iüter Coetus , cum offen-

V

fione non leüi fidehium, facile obuiam ibitur,

fi Antiftitem fuum ea d'el re-Paftor cemmo-

di

nefecerit.

5. pv

f

Denique nomina eorum, qui vita .functi

ü

funt, N ecrologio inferat Paftor,

(2) De Exequiis, Confüle etiam Libr. Ritual, Strigon,

Ecclefiae eodem titulo; vnde etiam cetera , quae

NU

ad praefens argumentum refgruntur, peti. debent,

22

m

-

li

SECTIO IX

Quae cura c;iptiz;orz:m babeiäda eft ?

per&at

B

$ r

wmleri

Á

lienum ab hoc loco nequaquam fuerit',

lis, quae ad rectam Sacramenti Extremae

Vnctionis miniflrationem pertinent,

fub.

a 101l

iungere, quae cura, ac folicitudo a Pafto.

h

ribus impendenda fit infelici illi hominum

generi, quos publiei Magiftratus ob fufce-

qü','hmxe

pta maleficia carceri mancipant; praefertiu

& etiam morte multandi ; func.

g. 2v

yere 0*

Quod de ergaftulis, illud vtiuerfe dici

m ofet

debet, loca haec Paítoribus crebro effe ad.

; bt

eunda, vt eos, qui ibidem in luctu, ac for-

comro-

dibus iacent, confpectu fuo,

falutaribus

monits, aere, atque aliis amoris fignifica-

tionibus recreent, et ad ferendos moderate

carceris fqualores extimulent,

im fuüctï

$ 3

Dum ad hoc hominum genus eft inui(u.

n $g

rus Paftor, quám maxime cauendum ei erít:

« p

R

i,

4Aopm. .. :

T

226

t. Ne iudiclorum normam, et rigorettn darir.

net: 2, Ne Magiftratus infcientiae, aut erude-

l

— Ü "X

H8tis arguat5 quin , fi captiui perperam de

Judicibus fentiant

baec iis fenfa eximernda

tunt

3. Ne adfit, cum rei tormentis fubii-

ciuntur: '4. Ne

nififinito iudicio, aures

Confitentibus praebeat

$ 4.

Quamobrem quoad nil quidquam de is

conültuetm , Ih eo eft elaborandhm , vt Ía-

lutarem criminum poenitudinem,

et vitae

prioris damnationem eorum animis inferat

&l

$. 5.

dÉ

foerlcorcïzam Dei, etx | peccatis Con«

d

donandis facilitatem; ; neque non Jefu Chri-

u

fü cruciatus acerbifnmos, et probroffinam

mortem 1n memoriam . 11s red:gezc connita-

Hf

tur. Atque haec quidem ad omnes perti-

nent

ef

qui in carcerem coniecti funt.

t

$. 6.

Po&efuiuam autem ynus aliquis capitali

fententia daunatus e:[ï

hune in modum ad

mortem chri

n l(i

füiano ritü telendam, eum pa.

düs

rabit: 1. Singolari ambris fignificatione ho-

H

ini-

227

] Catll

minem eiusmodi complectetür ; atque profi-

cude.

tebitur, fe ea folum de cauffa adelfe, vt eií

am üe

quoquo modo opituletur : 2. Id operam

metíüa

dabit, vt finceram criminum Cozfz/Zouem reo

. [übi

3perfnadeat.

T

Siig Confeffone audiat Paítor, infonti

cuipiam a reo graue crimen fuilfe impofi-

tum, nihil non aget, vt iniufta haec accu-

1 de iió

fatio ab eodem retractetur,

9Vta

Audita peecatorum Cozfe/froue , F'jatico

( vitüó

donandus eít aeger ea ratione, ad quam

y[etat,

alio loco digitum intendi ( Cap. 4. Sect. 5.

$. $. 3- 4.*

Porro iftud biduo, aut triduo

ts GQ

ante exequutionem capitalis fententiae fieri

1d

J Cb

!

oportet ( Cap. 4» Sect. 2. $; 6.).

Innocentiam rei, quam in facra Exo-

voffitram

connitie

mologefi acceperas, prodere inconfultum

e$ peïï'ä*

eft; neque etiam ea res quidquam reo. pa-

)b

troecinabitur,

A

"

S

.

&

*

"W

'Tempore, quod a fuümto Zarico, ad

r Cgpitaïi

yodum ?

exitum vitae reliquum eft, . crebro inuifen.

eutt p

dus eft a Paftore reus; 'quo tempore virtu-

tum harum frequentatio inprimis ei incul-

[tioaxe, jo-

P 3

Cau-

ff

228

canda eft:^ r. Fidei, äpei, Caritatis eumi

h!

fincera maleficiorum fuüfceptorum damnatio.

t

ne: 2. Palientiae, ee forttudinis in morte

faf

fubeunda ;

3. Orationis, qua agonem füum

t10

Deo commenudez

*

[]

4. [fienationir in Dei

tb

voluntateri.

Plura, quae in rem praefentem faciunt,

in Sectione fexta ipuenies,

$. 8.

D€4

Quum dies fupremus infelici einsmodi

iloxit, eum ad locum fupplicii deducet fa-

Oi

cer Curio: inter eundum ad locum fupplieti

ilot

actus virtutum, quarum nunc memini, alia-

210

rümque cum eo ehciat; fimul orationes,

;IS

At

quibus exitum e vita hac profperum depre-

E

cari a Deo folemne eft, recitabit.

$

Ht

Ictum vero feralem iamiam excepturo ,

(Tema

fanetiffima Jefu, et Mariae Nomina incla-

Ü

mabit, aliaque, quibus Deo fpiritum mo.

ftrig

flrum, Eeclefiae ritu commendamus , eidem

inculcabit,

"n

d

$9.

Scena ommi peracta, pro eius anitna

R,

Deum ipfe, et popvlus, qui adeft, fufüs

hn-

0 C

n

229

L

u5 Ui

humi äeþrecabïtuf. Dein, vbi mos hic ob-

umatio«

tinet, Cürlo facer ad multitudinem circum.

Q morte

fufam conuerfus, breui, fed neruofa ora-

m (num

tione, eam ad obferuationem Legum cohor-

in Dei

tabitur,

füciubt,

CAT OY VJ.I.

De adminiflvatione Sacramenti Oïdz'ïzz';,

sinsmodt

$. 1.

yet ft-

3

acerdotium, de quo iam dilferere ingre-

figit

dior, fundus, ac folum dici chriftianae Re-

p dà

ligionis non abs re poteft.

'Tolle hoc Sa-

rationes ,

eramentum ,

fuftulifti Eeclefiae Corporis,

n depre

et Sanguinis Domiuici Myfterium: pelfum-

Vnctionis Ex.

iere etiam Confirmationis,

cepfllm ]

tremae, ac Matrimonii Sacramenta (2) , et

p inde

ne Baptismi quidem ipíius ordigarzum . sninz-

"lfum ].

ferium Ecclefia habitura eft. . quis alo-

f eidelïï

77 Sa,cramentorum naturawmi, etk vatiouem

confideraui?, inquit Catechismus Tridenü-

Dus, facile perfhiciet, ea ommuia ab Ordinis

j ii

P3

Sa-

n , fufüc

&) Confule ea, quae de Sacramento Matrimonii di-

l

cuntur Cap. 9. Sect, r. $. 6..

236

Sacramento jta peudere, vt fine ilo partix

confici, et adminifirari mullo smodo queant j

partum Jfolemmi cerimouia, es folmi quodam

4

?l'?ü(, ac cultu carere videautur (a)-

$. 9.

Ea cauffa factum eft, vt faeuiffimus

apnimarum noftrarum hoftis, chriftianae Le-

gis Sacerdotio, multo, quam aliis Sacra.

ä-

mienüs, atrocius, et diuturnius bellum fe-

E

cerit,

:-lll

S..3.

Quamobrem etjiam Fidei chriftianae ad-

lat

fertores plurimum in eo operae ponendum

ij

äïfe, nunquam non cenfuerunt, vt Ordinis

Qu

Sacramentum ab aduerfariorum telis quam

fl

tutiffimum praeftarent, Atque haec prae.

Quf

mififfe, fatis fuerit.

hon

fv

(a) Part, 2, de Sacram. Ordinis.

Ad

b-hu

Qen

i

U

s&C.

531

u ad U editiasimi- ia

porim

TTR

SECTIO 33

guodm

Noztzzm *

Numerus :

Adpellatzones :

Ej?actu.r. Necefftas : "dutbor : Mszeï..

Szzþzecz' un Qrdigis.

il

nge Le-

$. 1

$ Sitri«

5

acramentum, de quo iam differam, a

Sériptoribus Laünis Ordo, et Impo/ztio su

ln f*

guunr dici folet,

Vocabulo Ordinis trxplex notio fubeü

8am prlmum debitam et comuemientem verum

vnae d

difpofitonem fignifieat, qua fit, vt fuo quae-

()neïdllm

rOrtit

que loco confiftant; deinde, eft certa, et

ftabilis multorum conditio.

Hunc in mo-

s quu

in. quatuor

dum Rempublicam , quanta eft

t p

hominum ordines difpefcimus, in Ecclefia-

ftüeum, Nobilem, Ciuilem, et Plebeium,

Ad extremum

Ordigirf nomine venit facer

ritus, quo quispiam Miniftris Ecclefiae ac-

cenfetur

Singulae hae notiones Ordmis

in Sacramentum ,

de quo ago , " adpofite

conueniunt.

Certe quidem notio, quam loco priore

Pa4

ad-

u

232

adtuli, ordinem rectum 1n Sanctuarium, et

in omnem Rempublicam chriftianam inue-

C

hit. Sacra enim haec cerimonia facit, vt

fubiecti Superioribus, oues Paftoribus, fi.

4

h,

deles obíequantur Doctoribus.. Haec facit ,

vt ex Miniftris Ecclefiae alii nitorem factis

b

aedibus concilient; eas aperiant, et clau.

U

dant: minus dignos indidem arceant;

ahi

:

Diuinas Litteras ad concionem legant:

alit

q

cereos accendant; alii Sacram menífam ex.

truant, et ornent pane, vino, atque aliis,

h

quae ad rem diuinam faciendam, necelfaria

funt: alii Sacerdoti, ad aras operanti fuam

pf

ln

pauent operam: alii denique, Deum inter,

et homines facti Sequeftri, incruento Nouae

10

Legis Sacrificio litent fupremi Numinis ho-

noribus, idque fibi,

et ommi Chriftiano

eft

eoetui placatum, atque pmpiriuæ reddere

connitantur.

&at

Eft etiam Sacramentum Ordizir, firma,

Ql

$

et ftabilis hominum conditio, qui (ratione

uf

fingulari Minifterio facro inauguraBtur ; ne-

,

que ei citra piaculum renunciare queunt.

(

-Deniqüe Ordigem . effe facram. cerimo.

niam ,

&(

Á

2

2

3

om, et

niam, qua quispiam Ecclefiae Miniftris ac

Milllnd

cenfetur, poft paullo. docebo.

it, t

Alteram adpellationem, nempe Mauuu

4 fua JMateria ibuenit;

nam

u, f

zmpofítious ,

fioit ,

Minifiri Fcc;eüae omnibus retro tempori-

| faetis

bus hac cerimonia initiabantur

"Adimoueo

?0 , O "Timothee!. inquit Doctor Gentium,

t ch

(5 ï

vt refufcites gratiam Dei, quae eff 2 ze per

t dii

impo/etiouem. Manuum mearum (a)

4 6X«

$. 2.

j äub $

Ritus facer,

qui Laünis Ordo, et Zz-

po/ftio manuum. dicitur a Graecis. * ei«orovía,

eeffra

( eipoegíar adpehau folet.

Qui graecae

i fueta

linguae ignarus non eft facile mihi dabit,

] yntet,

nomina haec re cobaerere,

) NOB&B

jis D

$. 3

Iam vero ex his adpellationibus facile

nfano

efficies notionem eius,

Eft itaque. 0rdo,

reddete

Sacrameutum Nouae Legis, quo poteflas Jpi-

vitalis traditur ad. facrofanctum. Chrifli Cor-

ülma

$us cozfecrandum ,

et ad ala Ecclefaflica

ponoe

AMinilevia vite obeunda (D).

tf »

5

um

ye-

(a) 2. ad Tim. Cap. 1. v. 6.

ceïlmo*

(5) Clar.. Habert. Theol. Dogm. et Moral.

Tem. 7

Part, I, Cap. I. De Sacr, Ord;

4f s

f5

Cum nullam fit Saeramentum, cui fug

g 1

Materia, et Forma non fit CCap. v. $6.. s;

«

6;7.)

haec generalis enunciatio ad Ordigis

1

etiam Sacramentum fefe porrigit,

Siquidem autem Ordigis fpecies non

2,

vna, fed multiplex eft; üngulalum Mate-

uü

vicwi, €t Formam adferam, cum antea fpe-

á

eies eas percenfuero,

$. 4

Haereticorum ea vox eft, qua in folum

c

Sacerdotium Saeramenti dignitatem:: confe-

d

runt.

Beclamat doctrinae huic Ecclefia ot

e

thodoxa, quanta eft. 7 us dixerit, im-

E

quit Tridentinus Ecclefiae Senatus , zom effé

n

z2 Ecclefía Catbolica alios ordines , e?. mmaiover,

iil

et unores, per quos, oelut per pradss quos-

dam in Saeer dotiuzs tendatur ; anatbema ftt (a).

fo

Cauffam. autem plurium- Ordigum hané

i

dat :

Quum - -- Diuima res ft tam fancti

Sacerdotiz sminiflerium ;

eonfentaueum - fuit ,

iO

gwü digmw, ez aof cum veneratioue exer-

al

eevi poffet,

vt i Ercleffa, ordinatiffma d-

ü

g

Jeofítione plures , ez diucz/t effeut. Miniffvorum

Qr-

Qe) Self. 23. Can. 9.

(

|

3

i f

lüïdi?zes, qui Sacerdotio ex ordime defevui-

N s

veut (a).

ditiit

$. s.

Ordinäs eiusmodi funt: 1. Off/aratus,

$ Don

2. Lectoratur, 3. Exorciflatur, 4. äcolytba-

Mate-

2u5, 5. Subdiaconatur, 6.. Diaconatus , "p

u fpe

Sacerdotium.

'Tres ii, quos loco vltimo percenfui,

Maïz'ore.r Ordiges dici. folent, quod ad Eu-

[olutt

chariftiam , a qua omnium Ordgzum repeteu-

da eft dignitas, accedant propius; fimul

Conie«

etiam Ífolemne caftitatis votum adnexum

efa of

VHt ] m'

Ecclefiae praecepto habeant; ceteris vero

at ?[fä

Migorum. Ordinum adpellationem | adtribui-

quaitrths

f8us.

Sed et Sacerdotium bifariam diuidere

]u 41!0:"

folemne eít; atque alteri quidem Epifcopa-

tus, alteri Presbyterii nomen imponere,

"RUL

Quod ad Sacerdotium fiue 4azus (Epi—

"I

fcopatum) fiue JMigus (CPresbyteratum )

i o

adtinet; nemo Orthodoxorum ei Sacramenti

dignitatem abiudicat,

;WMM (;2'

jfroi

De

(

(4) Seff, 22, Cap. 2.

R

236

d

De ceteris fic habe: r. Diaconatus not

E

folum ordo eft, fed vim etiam et naturam

veri Sacramenti fuftinet.

2. Subdiaconatus

fo

jin Ecclefia Latina nunc efi Ürdo fzcer; nec

tamen femper. fuit.

3. Cenfeo item, in

Mirzorgf Ordines , Ó fontis, nempe Diacona.

j

tus ratio habeatur, Sacramenti adpellatio-

nem conuenire; at fi feorfim eos quis con-

i

üit

fideret, Sacramenta , nifi abufione , dici

non poffunt,

$.. 6.

ph

Series rei poftulare videtur, vt, ante-

fae

j

quam fingulorum OrZizum notionem tradam,

qu

Formamque, ac. Materiam proponam, — de

Jonfura Clerical paucis differam.

fae

Tonfurae Clericals nomine venit ceri-

monia facra, qua Laicus Baptismi, et Con-

firmationis Sacramento initiatus, in Clerum

(9)

cooptatur.

Effectus eius funt: r,praeparatioad Or-

dines , et facri Minifterii velut tyrocinium :

2. Cooptatio ad Ecclefiafticum ftatum: 3.

Priuilegiorum, quibus Clerus gaudet, com-

munio; fiquidem conditiones impleat a Tri-

DI

den. ,

251

Ts fott

dentina Synodo praefcriptas (4): 4. Jusad

Ecclefiae Peuefcia.

aturam

Ritum, quo Zoz/ura Clericalis conferri

/Of1aLUS

M

folet, in Peutifrali Romano vide.

s

, i

$.

ia cotid.

Ofliavatus, eft Ordo, quo Clericus

u

praeficitur Aedium facrarum, earumque

d

at10

fupellectilis cuftodiae, et adferendae iis de-

jis C0fl»

bitae reuerentiae,

, dià

AMateria eius Reziota funt claues Tem-

ph; Proxima earum traditio ab Epifcopo

facta. Forma verbis iis abfoluitur: 5zc ape,

, tft

quaff vedditurus Deo vationem, pro bis vebus,

tradat,

quae Dzs clauibus includuutur.

!f d

Ofüariorum munera funt: f. Aeïis

facrae clavxges, et ianuam cuftodire: eiusque

it ter?

ad-

et Cot

€4) Conditíones eas dant Patres Tridentini: I; (gri.

Clerom

& Tonfura initiatus) priuilegio Fori non. gaudeat ;

wif Beueficium Ecclefrafticum. babear; aut. Clerica-

legm babitum , e£ Tonfuram def'crem , 4licui Ecclefiae

T

ex qmandaro Epä/l:oþä 'injä(ruz'af ; w in Seminario

Clericorum, auz in aliqua fcbola , vel Fuiuerfitate |

(ff) « *

de licentia Epifopi, quafe in via ad maiores Qrdi-

n[ j Com

nes fufcipiendos verfétwr. SefT, 23.. Cap. 6. De

Refgrmajiene,

del

238

aditu prohibere JufZeles, Haereticor, fur

eypks*

1.

:

faiiol

dictor, Excowmuumicatos ; contra dignos in

eam admittere: 2, Aes campanum pulfare,

fibd)

et fideles ftatis. horis ad Offeium Diuinum

f05

conuocare,' 3. Olim, quum ResDiuina fie.

Juje

Y

e

w

t, luxta aram Offiavius adl';abat , curabat-

Ed

que, ne quis Laicorum Sanctuario propin:

ram

7173

quaret, et Sacerdoti ad aras operanti obtur.

baret. 4. Illius eft, dare operam, vt fide.

lesin Templo, eam, quam par eft, graui.

I

tatem, et modettiam tueantur. 5. Epifcopo ad

sü;q

Concionem verba facturo, Diuinum Codicem

Liter

principio Rei chriftianae aperiebant Oftia.

Patty

2

*

T

P

i. 6. lidem facram fupellectilem curabant.

il

eft o

Diuus Carolus Borromaeus haec, quae

nunc enumeraui, Offieriorum munia, ver

UT

bis.hisce complexus eft: Offiariur, inquit ,

tf fj

fores Ecchoffae euflodiat , Eccleffam fuo tent:

de/ite;-

pore claudat, e£ aperiat s iufideles, baereticos,

Ü

excommmunicatos , et alios, quibut Sure inter-

Jf?'üuer

dictum eft, ab Eccleffa avceat , et eiiciat; ue

l

populum proplus ad Sacerdotem, Rem Diut

Erdj|

uom Jacieniem, accedere patiatar , catüpanas

Pïaeïeä

pu/er; u . Ecclefa dormientesp, wendeutes ,

€fheid-

(fl:i Axt

239

ähh

emeuter, deambulantes, collquenter, aliaue

Qs 1

ratione, offücia diumma pertur&ante:, et quouis

wsre,

modo indeécore, atque irreuerenter. fe Dalente

TT

euoneat , /£ pertinacer ffut , expellatz , aut ad

Meudicantes excludas

ts fie

Superiorem — defevat

*Ufjbh

Eccleffam: verrendam. curet

bruta deaique

afesque expellat; quidquidue im Eccle/fa de

i

decet, amboueat (a)

obtu

g.

[) hdc-

gTaUI*

Proximus ab Offíaratu /| Ordo | Lectoratus

eft; quo poteflas legendi in Aedibus (acris

oqo d

Litteras Diuinas, et Sanctorum Ecclefiae

yo1cett

Parrum Lucublauoms conceditur.

Ofa

Materia Lectoratus Remota apud Latinos,

|rabatit

æü Codex Sacer,Proxima eius traditio: For.

Quaáo

s sutem vefbis his concepta eft: 24cipe,

v'D,a

e eflo Ferbi Dei relstor , babiturus , £. ff

quf

deliter

et vititev impleueris Officium , par-

) tll

feni cum b ds, qui. verbum Dei bene admini-

murttos

firvauerugt ab imitio.

4 !nm

j(4

Lectoris :, eft, Litteras Diuinas, et

p

Ecclefiae Patrum opera in Templis. populo

j Dui

praelegere : 2. Catechumenos, et fideles

j nj

UaiQ^

denflh i

(5 À

Ct

^*

Conc. Mediolan, 1, De Ofliar,

g(llg[;

240

uf

rudiores elementis Chrifianze Religionis

U

imbuere :

3. Sacrae Paginae , aut cuius.

uis alterius Libri partem , quam Epifco-

Tibu.

pus exponendam fümit, pro concione le.

4. Laudes :Diuinas decantare , et

W

gere »

Eccl

praeelfe Píalmiftis , feu Cantoribus , qui

fle

primis Ecclefiae temporibus erant eius ve.

juti adiutores : 5. Denique Lectores Pa-

.)l

?

C

fat

trum memoria panes, et fructuum primitias

benedicebant, Singula haec Lecurotus mu-

luíir

nia e verbis colliguntur, quae Antiftes in De-

gradatione Lectoris enunciat: Zz Eccle/fa Dei

uon legas viterius , aut cantes 5 mec panes, aut

fructus nouos vllatenus lenedicas ; quia tuurms

ml

füe $

: Oficium «onm impleuiffi jz"deg"iter, et deuoze (a)-

$. 9.

ü

lyt l.,;az

Lectoratui finitimus eü'Exorciþ'aïzz:;- eo

nomine intellige Ordinem, quo poteftas da-

Cere

ptior

tur, eiiciendi daemones e corporibus, xquae

infedelant.-

Cfr(y',

Bemota huius Materia Liber Exorcismo-

eccm

rum eít, Proxima eius traditio: Forma :

flo7yj;

babe po:

dütem

«decipe , et coyï:rzzezzda we;;zariae, et

offa-

]u

(;;) Pontifical, Roman, De JDMeïg;radaz*v

li

241

dimtotus

tej?atem Vanus zmponmdz Jüper energumeno: "

Quus

Jive baptisatos , ffve Catecbumenos,

Eotfeo«

Exzorciftarum eft:

1 Daemones e corpo-

ribus fidelium, et catechumenorum eiicere;

gle le.

2. Ad confecrationem aquae luftralis , qua

g, u

$, qm

Ecclefia ad abigendos malos fpiritus vtitur

falem, aquam, et cetera neceffaria parare:

ens v

3. Epifcopo , vel Sacerdoti daemonem exor-

yres i

cifanà . adfüftere:

4» In adfperfione aquae

J ts

luftralis eam Sacerdoti praeferre.

jj m

s n Dv

$. 1O

sfia Det

"Acolythazus eft Ordo, quo datur poteftas,

ynir, at

miniftrandi Diacono , et Subdiacono in. Mif-

u i

fae Sacrificio,

uote u)

Materia feu. Resztota, feu Proxima 274co-

Lj

.

1. Candelabrum cum

lyphatus eft duplex

TTR

Cereo: 2. Vrceolus, fed vacuus; Forma

U

prioris Mazeriae font verba haec: J4reipize

JUS , ql

Ceroferarium. cum . Cereo ; et [ciatis , voy. ad

accendenda. Ecclefiae luminaria giancipari , in

xOfClbmo

Alterius Foriam

gomine Domini: dmen.

[

autem liaec. verba conftituunt: z4recipite Fr-

177

ceolum , ad fuggereudum vigum , e£ aquam in

tl

j

Tom. II

à

Eu

242

anb0$

Euchariffioim Sanguinit Chrifli , iiz momine Do.

UI vyduen.

eet,

dcolytbatui haec propria funt: z. Aco.

lythi cereos accendunt, eosque, dum Res

quae 1

Diuina fit, ec in folemnibus fupplicationi-

tut, $i

bus deferunt: 2, Vinum, et aquam pro in-

tili t

cruento Miffae Sacrificio praeparant: 3, "Thu-

Confp

ribulo iniectum thusincendunt. 4, Presbyte.

M j

fO, Diacono; et Pro.Diacono in facris func-

lo ejg

(t0dp

tioïlibus operam nauaht,

SerIf.

fibris

Subdiaconatus, eft Sacer Ordo, quo fub-

£af

f

ec

dilaïcüno confertur poteftas, Diíacono , e

li

Jte,

Sacerdoti in Milfae Sacrificio miniflrandi

Gi

Materia Subdiaconatus Proxima, ex qua

ULES

nullo negotio Zezrozz intelligitur (apud Lati-

Verbiä

nos); nam Graeca Ecclefia a nobis hac par-

40939782

te difcrepat, ac hunc Ordinem, quemadmo.

D li

dum et Lectoratum Afaguam iupo/itione con-

u PJ!;

fert) eft Calicis vacui, et vacuae Patenae

Y

traditio facta ab Epifcopo; 'lraditio item

Qiàcon

Vrceolorum cum vino , et aqua, atque Lin-

tüije f

teolo, quo manus. abfterguntut, facta ab

Archi-Diacono, His, quadringentos abhinec

i') Vid

Anf

dine;

243

firft Dr'

annos , traditio i.ibr'i Epiflolarum ac-

celfhit.

1. Ào.

Forma Subdiaconatus coalefcit e verbis,

um Res

quae Antftes promit, quum AMa£eriz porrigi-

1cattone

tur. Sunt autem haec: 77 Z'ä'ef, cuius euinifleriums

| pro ]l

tió traditur (patena, et calix vacuus in

TA

confpectu Epifcopi funt); ef /deo, J v/que

fesbyte.

nunc fuifli tardus ad — Eccleffamm ; amodo de-

ris fübcs

bes . effo.affrduus ; & vofque. eunc fotmuolentus ,

emodo vigily f£ vfque numc ebriofus, amoda

fóbrius; fi v/que uumc inboueflust; amodo

cafius - » - ideo tc admoneo : tu talem te ex-

Quo fu.

jno, &t

Dible, vt Deo placere poffz.

xiftandi

Quum vero Epiftolarum Librum Subdia.

, qui

conis porrigit Epifcopus, his eos compellat

yd Lat

verbis: "dccipiteLibrum Epiffolarum; et babete

jac palf-

potóflatem legendi eas i. Écclofía Sancta. Dei ,

zam pro'viuis, quam pro defunctisiim Nomi-

ommadito»

ge Patrir, e£ Filiü , et Spiritus Sauctk: Amen.:

ia con

Vetuflis temporibus autem. Forma Sub.

patenoe

diàconatus erat oratio, culus inicium: 47e-

jo icm

quigeJancte, Pater omnipotens « * « (a).

j Jit

Q a

Sub.

fyta i

: abhin*:

(s) Vide Sacramentar, S. Grég. de Bfizeäicxïoäe Sub.

di&totii,

At

244

Subdiaconorum haec fere a'pud Latinos

b E

funt munia:

I. Ad minifterium altaris cali-
