pottut

Mediolanenfis, a//quam ;uflam caufJam , atque

cipi

adeo neceffariam paruulo, ac infanti, qui nom

( Gul

miodo eatmm aetatem (feptennii, ac octenni)

expleat , fed ue adtingat quidem , miuiffraudi

aliquaudo cenfuerit , ne fit vetitum: P

1 Ee

$.5

j Suerà

Energumenis etiam Sacramenti huius, fi

Q annos

1 ritu, ac more Chriftiano expetant , copia

eptiquft

facienda elts fiquidem per Confirmationem

f: (idem

adolefcere in vita Chriftiana queunt, quam

decefri

in Baptismo aufpicati funt, — Guid ? quod non

nda 201

raro Szg,mculuw Dominicum ab Ms 1mmanem

fl5 ; þ()['

hunc hofpitem eiecit, quemadmodum etiam

gt

de puero Jugatico refert Diuns Bernardus. (/)?

bt (it

$. 6.

j

Si vero paruuh , poft paullo dece(Tuu,

amentesque Sacramento hoc donari queunt,

aliamNt

qui nunquam pro Chrifto pugnatur funt,

ifcipl

1am

el cefefä

nüäümta)

(2) De liis, quae ad Sacramentum Confimationis per-

nl

tnent

(2) In vita S. Malachiae,

92

igm perfpicis, ceteris hominum aetatibus id

multo impenfius effe minifïi*andu(m , quo ad-

uerfus omnes Carnis , Mundi, et Diaboli im-

petus robuftiores fiant (4). -

r

[ — Ébes "um difbiss.

SECTIO III.

Qua cura, et Jolicitudine fideles a Pa-

Jlorilus ad Confirmationem fufeipiendam

ii

raegparaud: feuz ?

d

$. t-

f

P

oftquam Ecclefiaftieae Politiae pars ea,

jt

[//

quae prioribus duodecim Seculis obtinebat

4

in Ecelefia Occidentis, grauibus de cauffis

LT

antiquata eft, vt ipfis etiam infantibus, fi-

Ufi

mul atque Baptismum fuscepiffent , Confirma-

tio minï&fetur, reliqui funt ii hominum or-

á

dines, qui, vt Ecclefia inftituit, hoc Sacra-

mentum fecipere po)fïintk, g»atione iam con-

firmata,

fte

$. 2.

tr

Nihilominus hodieque infantes Sacro Oleo

;

8 t

tonfignari polle ab Epifcopo, quum id -g?a-

uia

( 1

(7) Recole cà, quae dicta fu;it cap, 3. Sect, 1. $. 4.

93

bus d

via vrgent momenta , paullo ante docui (Sect,

4; id, vbi fit, in fola Fide Ecclefae vn-

o ad-

tOli im-

guntur , quemadmodum- etiam in fola P;4e

Eccle/iae Latex falutis ijs adfundi foleteap, 2.

Sect;.2. 5..' 1.)«

$.2s

Aetas , qua hodie Confimatio miniftratut,

ü Pt

prima ea eft, qua vfus rationis vulgo obti-

netur ;;Catechismus Synodi Tridentinae hac

Mrm

L

de re fic ftatuit

*

In quo illud obferuaudum

eft , funt eius verba , omnibus quidem pof? Ba-

ptismum Coufivmationis Sacramentum po[Je ad.

ts i2

aniniftravi, fed minus tamen expedire,' £oe freri,

btinebt

antequam pueri vationis vfum baþueriä:, Quare,

; enils

Jf duodecimus annus expectandus nen videatur,

llbïls» f

vrque ad féptenuium certe. boc Sacramentum

QUE

differre maxime couuenit (a).

Qium of

$ 4.

X Sacrt

Si itaqtle Epifcopus poft paullo ad Sacra-

jim Q

mentum Confirmationis miniftrandum, adfu-

turus fperetur ; Paucir ante munwfiratiouem

diebus , inquit Sanctus Carolus , Parocóus,

in cuius Parocbia buius Sacramenti mhintfiratio

?4n-

j 8

i

(a) Part. 2. De Sseramento Genfirmationis,

h

( k

94

zndicitur - - - diffincte per familios notabit, qui

boc Sacramentum mondum füsceperint - - - pue-

ros defcribet , qui aunum octauum adtigerimt,

quam aetatem, f quos rationis vfu, deuotio-

nisque fludio antecedere forte oidevit , eos quo-

que im eorum mumero ad[cribet , qui Confirma-

fi

?ionis Sacramento iuitientur, v£ Spiritus Saucti

Il

virtute confirmati accedaut etiam ad praeflan-

h

zfnum Eucharifliae Sacramentum Ca).

(

$. 5

q

Ceterum .antequam adfuerit Antifles,

lg

suagna cura fingulos a Paftore, ad fusmplen-

üm

dum hoc Sacrame/ntum parari oportet quam-

tity

obrem perperam agunt Sacri Curiones, quum

T&

fpeciofis obtentibus rem hanc ad Epifcopi

g

aduentum differunt

Cor|

$. 6

tap

In eo igitur operae plurimum, fludii-

i l

que à Paftoribus ponendum eft, vt ab ipfo

lib

fatiomis diluculo in integnitate ,

quam in

Baptifmo acceperat prinulam illam aetatem

Con-

4

quq

(4) In Inftruction. General, De Sacramentorum Ad-

QfIt,

miniftratione,

eonferuent , elementis deinde Chriftianae

TU

þdü

Religionis diligentiffime imbuant.

TA

$. 1.

Qoft10

Sed et Parentes, et Tutorgs faepe co-

j quo

hortandi funt, vt ii proles, quas fufcepe-

frmi

rant, hi vero eos, quorum adolefcentiam

Quntti

moderari e praefcripto Legum debent, re-

aeffclïl-

rum credendarum , et agendarum placita do-

4

ceant, moresque eorum &d amuffim Ethices

Chriftianae fingant, et prohibeant omni cum

SQX&QS )

iis confuetudine, quorum mores cum Sanc-

timonia Legis Chriftianae pugnant ; namop-

dipiel-

tima , ad Sacramentum hoc cum fructu

: qüüm-

recipiendum , praeparatio, eft primae inte-

;,qüüm

yiltoi

gritatis conferuatio. Neque alia de caulfa

confirmationi maxime idonea aetas, iuuen.

ta prima vu'ïgö defisnari folet, quam quod

ad id temporis Flos innocentiae facillime il-

: fl

: g ipfo

libatus conferuetur,

SO 8

quam i

At quid fi eius iactura facta üt? tum

]

o

quidem fecunda Naufragii tabula vtendum

erit..

uo'ülïm« P

$. 9.

96

$. 9.

Ceteris, qui alia quauis aetate Chris.

maté falutis corroborari volunt, eadem ani-

mi adfeCtio eít adferenda, quam fufceptio

Baptifmi poftulat, Iftud, vt leviffime dicam,

t

vel inde coarguas, quod vetuftiffimis Eccle-

fiae temporibus Confirmationis fufceptio a

Baptifmo nequaquam fuerit feiuncta, Qua-

li

mobrem. Albäfpïneus -Obferuat , omnibus,

a

qui morbo vehementiore adilicti baptizaban-

di

tur, negatam fuiffe Confirmationem , nifi

lie

reddita valetudine, tres Catechumenatus Sta-

[/7]

tiones, "udientium, Ggmg/iectentium, e£ Com-

petentzum , ffue . Electorum decurrilfent, his-

que veluti Gradibus viam fibi ad Sacramen-

lg

tum Zerfectiogis muniuilfent; aut certe infi-

Qui

gnia alia quaepiam documenta pietatis Chri-

u

(a)

üïange dediffent.

&t [

S. IOO

put

(Auoniam igitur ea fe;e animi adf'ectio

Qui

ad Confirmationis fufceptionem adferenda eft

&

(S. 9); quam Baptismus poftulat, ne ite-

rata rerum earundem auacephaj]aeo'ü L'ecfoï-

T1

iil

(3)i Libr, z. Cap. 13.

n

97

ri fafüidium creem;, campum, in. quo iam

(hris.

excurri, non ingrediar; verum de üs dun.

taxat hoc loco memorabo , quae propria

l ani«

(ceptio

Confirmationi funt, ncque vlla ratione Dap-

dieato,

tiímo com"munia.

: Eecle-

5. Il.

Confirmationem e numero. Sacramento:

eptio 4

, Qut-

rum eorum effe, quae Theologi Sacramen-

mnibus !

ta Zuorut adpellant, nemo Orthodoxorum

tiziile

diffitetur; quocirca iis, qui grauiore crimi-

ne, mentem inquinarant, antequam. co7/g-

m,nü

ais ott

menzur , facra ex.omologeü id erit eluendum.

5 h

g n

i Proxime hanc eftl,

adcurata. vihtae poft

of , hi

actamet

Baptsmum actae difcuffio, vt, fi rebus iis,

quibus in Baptismare nobis interdiximus , ani-

j Chri

mum fortaffe rur(us adfixilfemus, id lacrymis,

et fincera criminum damnatione expiandum

putemus. Nam quid eft aliud Confirmatio,

quam folemris eorum , quae in Baptifmo

alfcio

acta funt , o//zgnatio ?

grenot d

$.. 13.

4 l i

.AAd extremum omni ftudio. Z/eczzr ea

106 LeC[G

]

iniicienda mens eft, vt diebus aliquot ante Sa-

z.

TG"J-*, IIA

G

T

.Crà».

98

cramenti huius fufceptionem Chri(tianae pie-

tatis operibus impenlius fefe; dedant, Apo-

ftolorum exemplo, de quibus Sacer Serip.

tor , éran?, inquit , perfeuerantes (adpetente

4

nimirum die Pentecoftes ) iz oratioge , cums

[

miulieribus , et Maria Matre. lefü (a).. Haec

[j

de adfectione animi, Nunc quem elffe habi-

fi

tum corperis oporteat, dabo,

ta

(S. 14.

f

Primis duodecim feculis inter ea, qui-

f

bus. Co;petenter parabantur , ieiunium prine

(

cipatum tenuit ea cauffa, quod Confirmatio,

ii

gem illico Euchariftia exceperit,

f/!(' (

$. 15.

ila

At vergente Seculo.duodecimo , pars

&W

haec Ecclefiafticae Difciplinae nouari, et,

if

quod hodieque obtinet, etiam non ieiunis

qu

Chrifimatis Sacramentum miniftrari coeptum

fiti

eít, i tamen congrue obferuari potefl , ine

p

quit Angelus Scholae , comuenieutius eff , vt

N

ieiuuis detur , e£ accipiatur (5).

d,le'z

Mþgh

$. 16,

dj

(4) Act, Apoft. cap. t. v. 14.

(4) Part. 3. Qu, 72, Art, &2« ad 2»

(

99

? pie.

Süu !60

Àpo

Ceteras corporis dilpofitiones Magnus

Serip-

Medioïaneüüum Praeful , quem 1lam faepe

etente

adpellaueram, hisverbis complectitur: Pa

, um

cit aute Minifrationem dielus Pavocbus , in

Daec

cuhs Pavocbia äuiw Sacramenti smimiflratia

Ie habi-

iudicitur , --- praemonebit (faos) , vz mares,

£om qui Confirmationem fufcepturi funt , guamm

gui ad eam Patrini adhilebuutur , veftitu f

Jémplici , moderato , et snodefliae Chviffianae

n qUï'

confentaneo accedant, et avma item deponaut.

ii gfi[l-

Jdem femsnae praeflemt, ita fcilicet, ot me

jtittits

Juco, et pigmentis facie ilita accedamt ; . fed

ita, vt cum. capite vecte velato ffut 5 tum re-

N

Jiquo vegitu, cultugue eiusmodi , qui Chriflia-

in, *

uas mulieves, gvaverque decet : vt vmimer,

f iEilllliS

qui coufirmandi funt , accedaut. won igcompo-

Jitis, atque vsque adeo promiffs capillis, vt

pene frous abtegatur ; aeque vur[us fronte fiut

)otefi , i,

qut forte madida , aut fordibus confperfa g pri

" 9/2 , w

die igitur diel , quo confiraatiouem fafcipient,

caput lauegt , aut tuundent; capillos itemitome

defrz' curent (a).

$ if

G 5

SE-

(&) Ín ïn&mc:ioq, Gen, de Sacr. Confirmat,

106

SECTIO IV.

Ü

Quibus caerimoniis Sacramentum Confir-

q

satiouis auiniflrari foleat $

"-T

irabitur fortalfe quïspiþram , quid fit,

fe

M

quod, cum Sacramenti huius Miniftratio An-

f

tiftitum fit, caerimoniae in eo conferendo

fe

adhiberi folitae , "Theologiae Paftorali abs

eí

me inferahtur , cui Scientiae propofitum eft,

idoneos Ecclefiae Miniftros fecundi Ordinis

a

dare? verum antequam rei huius cauffa vnus

aliquis in ius me vocet, is velim animo

p

tantisper reuoluat, a Sacris Curionibus, po-

]i:

pulo curae fuae credito, rituum horum na-

U

turam effe explanandam ; ex quo facile con-

dei?

fecerit, ab operis huius inftituto alienum

tür

nequaquam effe , ritus eos feripto prodere.

4

$. 2.

Vet

Caerimonias, in miniftratione Sacramen-

fec

ti huius obferuari folitas, limitibus arctis

plit

concludit Ecclefia Orthodoga.

4ie

$. 3.

(

iorI

5; 3.

:

Ín ea nunnulli ritus Confirmatione

m pllac-

cedunt :.alii eam comitantur: aliqui confe-

Jjir-

quuntur.

9. 4.

Minifirationi eius praemittitur à) Con-

u) fit,

fecratio Chrifmatis : b), Oblgtio Neophyti

;tio At

facta Epifcopo per Patrinos; c). Nominis,

ferenlo

fere ab eo diuerfi, quod in Baptifmo datum

rali 15

eít * impqütio: d). Frontis ablutio.

um eft,

$. s.

in confecrando

.Qrdinis

Caerimoniae quatuor

yffs vaus

Chrifmate apud Latinos adhibentur ; nam

jm ao

primo preces funduntur iuxta illud Apofto-

li: Omnis creatura Dei -^ Sanctificatur. pev

'ibus j POI

verbum Dei , et orationem (a). Super oleum

jmm n

deinde, et balfamum fignum Crucis efforma-

;cile- cott

tur. Poft, Epifcopus aliquoties halat fuper

)

gnenott

ampullam Chrifmatis ,

inftituto Ecclefiae

| pïodeïe-

vetuftiffimo, Poftremo, Chrifma iam corn-

fecratum ab Epifcopo, et Presbyteris po-

sycrael-

plite flexo falutatur. folemm. illa forma ;

bus aïCfis

4due fanctum. Chrifma,

G 5

Spon-

(2) r. Ad Timoth, cap, 4« Y* 4« $s

$i

182

Sponfores, im Confirmatione adhibendi

1os inde enatuüs eft , quod ('Uperiöribus aeta-

tibus Baptismum illico Copfirmatio excepe-

rit, quo factum eft, vt iidem, qui in fuf.

ceptione Paptismatis, etiam 1n Confirmatio-

ne Fideiuffores effent : hune morem etiam-

num in Eccle(a Orientis vigere Euchologia

perhibent. (2) Ex quo planum fit , non ante

inuectum effe in Ecclefiam Occidentis ri-

tum, quo feorfim proBaptismate, ec Chrismatis

g

Sacramento Sufrepzores adfcifcuntur, quam fe.

[

junctioBaptismatis a Confirmatione facta effet,

A muBere PÉrrinorum arcentur ; a. li,

]

qui 10 Baptifmo eo füngi nequeunt (Cap. 3.

(Qui hoc Sacramento

Sect. 4X 96)5 b

l

initiaüi non font: c) Parentes Neophyti:

[

d). His adiicit Diuus Carolus eos,' qui aeta.

ü

Ls annum quartum decimum nondum adrigere,

al

Ad extremum loco hoc adnotaffe iuue.

d

rit, lege nulla praecipi, vt Patripus Confir-

mationis, a Sufceptore Baptismi diuerfus fit :

confultifftmum deinde effe , vt Neophyti

f

eponfores e numero adfinium , wel confan-

gui«

()

(«) Vide Goarii Rituele de Officio $, Baptifinatis,

105

guineorum legant; ne impedimenta Matri-

bendi

momoru m mmwm augeantur.

$ 0C

Vepe-

Sponforum e mente Sancti Caroh haec

a

funt: Qui confirmagd? (uut, iquit , Patri-

rimatio

aum adbibent , cuius amunus eff , filiolum, quem

etiam

iu Coufrmatioue temun, suomerve , enque fanu-

quam ducem [e praebere, vt in quotidiano Spi-

;olog

vitali certamiue aduer[arium vincat : fed ,. et-

j ante

fi rudem illum viderit , non Jolum. Fidei Clyi-

gt n

flianae documentis inffruere, verum etiam ad

1simatts

viam [alutis, virtutumque Chrifiianorum .dif-

yam fe-

taclet

cipliuam erudire , cobortationibut, atqueexet

plis, vt in Sacramento Daptifmi traditum «f ;

ä) h!

quamobrem | Patrinus 1 deligatur , qui uon fo-

(ap. ?«

lum doctrinae. inflituta , praeceptaque calleat,

fid etiam qui vitae piae exemplo ita fe infHi-

oply

£uit, v? Magifler , vereque Patriuus, ac dux

J &

aliis effe poffrt , ad bene agendum , progredien-

dnoee

dumque in via Domini (a)

fe 100

$. 6

]s C()l;flï'

Mos, fümendi in. Confirmatione diver.

erfüs

fum a Baptxfmo nomen , a Baptismate ad Chrif-

mans

G 4

j confi

(«) In Actis Mediolan, Eccles, Pert. 4, de Sacr,

p

Confirm,

ia

104

matis Sacramentum traduetus eft: Ip muran-

His nominibus eorum , qui Confirmationem [uf-

4

eipieut , boc curabiz: (Parochus) monetidem

U

Sanctiffimus , nec vnquam fatis laudandus

Merdüiolanenüu-m Archi- Praefol, v£, gui

Zurpe nomen Balent, illud muteut, fumant-

[/

h

atte in. Coufirmationis Sacramento nomen Samn-

cti alicuius , quem in Coelis Patronum deligant,

n

H

et ad imitationem fibi propouaut , ad þz'e apen-

du ilfus virtutum. exemplir, vecordationeque

n

excitati (a).

lu

$

i

Quod ad frontis , et capitis totius mut-

li

di&em adtinet, de ea iam alibi dic;um eft

It

(Sect. $. S, 16.).

quk

$. &

Apæ

Rinïs, qui Confirmationis füsceptionem

comitantur, ad tempus, et locum, quo Sa-

eramentum hoc miniftratur , reuocari polfunt,

li

$. 9.

Pri

Memoria Patrum iisdem anni diebus Con-

m

firmationem, quibus Baptisma, fideles acci-

piebant ; nec mirum, fiquidem hoc Sacra.

1

imen-

C

(&) lbidem.

0

105

Wi

mentum Baptismd coniunctum fuit; ex quo

2

autem difciplina Ecclefiae conuerfa eft, quo-

tidem

uis tempore eius conferendi poteftas eit

jundus

Epifeopis; monet tamen Sanctus Cárolus , iz

, f

Pentecofle praecipue miniflrandam 5 quoniam

iucint-

eo maxime die Jdpofloli Spiritus Sancti virtu-

| n San-

£e roborati, coufirmatique funt (a). Nectem-

olig (til,

pus modo , fed et horam id miniftrandi hunc

in modum dat Sanctiffimus Antftes : 77oc Sa-

t npet

/jpnefte

crameutum Epifcopus miniftrravre fludebit bora

zertia potiffmum , quae ex antigz(o ritu flatu-

£a Sacramenti buius bora eff (b). — Obferuare

us mul

hoc loco libeat, horam tertiam , de qua fer-

tüti d

mo, nobis matutinam nonam horam effe; at-

que adeo plane illam, qua Diuinus Spirims

Apoftolorum pectoribus illapfus eft.

$. rO.

pticnem

Locus , miniftrandae Conürmationi, nul-

q**

lus non idoneus eít, cert5 Statores, et

Principes Ecclefiae Apoftoli hoc Sacramen-

tum, more Baptismi, quouis in loco Neo-

ts Co?

G 5

phy— -

]

" t

(4) In Conc. Mediolan, 5. De his, quae ad Sacran,

od

Confirm, pertinent,

(2) Ibidem.

106

phytis conferebant: primi eafum Succeffo-

res, exemplo hoc adducti, fimul ob infecta.

tiones Ethnicorum , iam in aedibus priuatis,

iam in caemeteriis, iam in abditis receífibus

Oleo facro 1univere fideles.

At vbi pax

Ecclefiae adferta eít, et Baptíteria ernigi

4

coeperunt, fere in principibus Ecclefiüis , quas

ü

Cotbedrales dicimus , Confirmatio miniflra-

batur: aucto demum fidelium, et Paíftorum

f

numero, in horum aedibus feu facris, fiue

[/]

Ecclefiae

profanis vngebantur neopbyti.

h

hodiernae difciplina eft,. principem — hac

l

parte religiofis aedibus honorem habere;

bu

quum vero fert vfus, etiam in profanis lo-

[J7.

cis miniftrare Sacramentum Zezfeecziouis.

ff

$. 11.

l

Tam ritus ipfe Confirmationis adferendus

J

eft; is manmuum impo/ztioge , et oratione,

at

cuius fupra meminimus ; vnctione deinde

Chrismatis, et ilis verbis: Sigmo £e figno

dj

Cruci.r , et confirino te Goórismate. falutis, in

PO?*P

nomige Patvir, et Filü, et Spiritus Sanc(z' ;

Jb

abfoluitur. ( 4)

$. 12.

(

(a) Recole dicta Sect, x« $, 3*

107

ueeefo-

$. 1a.

tofectte

Caeräxüoniae , qüsi'e Cotfirmationem ex-

priatoy

cipiunt, funt tres; nam vbi frontis inunctio

ecelfibus

peracta eft, Epifcopus leuiter vmaxmam ini-

ybi pik

tiati caedit ; pacem deinde ei impertitur;

3 enp

ad extremum vitta linea fronti circumponi-

&ur.

[us ) quas

mioiditte

Prioris ritus S. Carolus Borromaeus cauf-

poftorum

fam hanc elle vult: EpZropus cum leuiter im

ZïiS J fiue

enaxilha caedit, quem Chrismate confirmnat ,

Kccleliae

Buuc vitum Parocbug ita docehit , vt fciut

bomo Chriflianut , fe iem militem effe, . cuius

p hic

jupua, e& victorie elucemt im patiendis -

l pobete;

sofanis o

viis, mou in illis infereudis j. deinde fe in Chri-

tf

jfliana. Militia conffitutum.effó , in qua uon vi-

tge Duius iucunditates , et coumioda quaerat ,

,Jferemdis

Jàd incommoda potius, atque adeo mala multa

Oyat:;OHe !

jatienter ferat; ac praetevea intel/gat , Offi-

ci e[£, im acie flave, telaque , vude vem'qm!

j (

obforuave; ita vt quaumis illi telorum ?ctibus,

güü fe /gw

corpur , bomor, opesque laedantur , auima ta-

þlüm' n

suon "ullo pacto offeudatur.. (a)

j 9

Pacis

(&) In Actis Mediolan, Ecc*leC Part, 4. De Sacranm

p

Confirmat,

108

Pacis ptecatione, inquit Catechistmus Ro-

D

[

manus , 1mitiatus intelligit, /e pgrafiae coele-

[k

füis plenitudimem , et pacem, quae exfuperat

Oniten jäq/imz, confeguuturm effé. (a)

lo

Vltima, quae miniftrationi Confirmatio-

z

nis caerimonia fübicitur, eft vitta illa linea;

qua cauífa frons obnubatur ,

mente confequi

promtum eft, .Quanto autem tempore de-

ferenda fit, Liber Ritualis exhibet.

Cete-

rum quibusdam in locis illico J*ons goffpio ,

vel medulla pauis a. facerdote albflevgituv ;

ziX vero a Clerico i Sacris conflituto aqua

!

lauatur, quae aqua im faerarium Baptifterü

atf

Broücitur. (b) | Quae res facit,

vt nulla

]u

opus fit faícia,

Quisque Ecclefiae , cui

€01

feruit, con['uetudmem teneat,

leff

Atque haec fatis habeo de Sacramento

Quei

Confirmationis e facris Litteris , Ecclefia-

prae

fücae "Traditionis fontibus, Conciliorum

thcm

Sanctionibus, et Libris Saeramentaris com-

fui

plurium E ccleüarum depromiffe , quae, vu-

nam !

(2) Part, 2. De Sacram, Confirm,

Tient

(/). S. Carol, in Cone, Mediolan. $, De his, quae ad

Büne

Sacram, Confirmat, pertinent,

109

ms Ro-

nam! Paftorum omnium inf'cu!ptä - cordibus ,

per facra pulpita refonarent , quo. debita

je (tel-

Dono Sanct Spiritus reuerentia, multis in

xfugerat

locis fere reftinCta, excitaretur!

frmatio.

|]a linets

CAPVT IV

confequi

pore le.

De admz'm'jimn'one Sacrafizenti

n

Cete

Eucäari/z'iae.

gtb

S. 1.

agitit's

(

-uantum Euchariftia ceteris Sacramentis

iuio afus

ahtecellat, vt momenta alia, quae longe

Baptijïerii

plurima funt, filentio praetereantur, vel ex

v nulla

eo intelligi poteft, quod , dum menfae coe»

ite, cu

leftis participes fumus, non gratiarum modo,

quemadmodum in ceteris Sacramentis dona

scrameno

praecellentiffima confequimur; verum Au-

Rodett

thorem ipfum, et Fontem gratiae omnis

;aciliorum

fumimus.

iil 00"'1'

& a.

qui 9s

Ratio, qua de Auguftiffimo hoc Sacra-

gun

mento acturus fum , ea prorfus erit, quam

principio operis huius defcripfi, et in tra«

ys u

. Ct&«

110

ctatione duorum Saeramentorum Baptismt

4 E

et Sacri Chrismatis adhuc tenui.

quatm

L Snonce i. Ub Vcanuat aM r

Pane

SECTIO I

tibus

Adpellatzones Natura: Effectus: Ne-

sdpe

cefitas s 2dutbor: Miuiler: Subiectum

4 $

Eucbóatiffiac.

u, 8

$. I

flituto

C

um Euchariftia Sacrificii parlter , etSa-

0b &

(ur,

cramenti dignitatem fuflineat, (a) palam

en,

adpellatxones alias in eam quadraré ,

quum naturam Sacrificii mduxt ; alias dum

E

ei vis Sacramenti fubiecta eff :

rurfus n0o«

pfopri

mina complura in montumentis Eccleéfiafticis

Ditrg

OCCHI'I'G!IL'

quae in Euchariftiam adcommo-

Ceterre

daueris ,

quum Sacmöcmm ümul,

finul Sa.

3. Chr,

cramencum ePc.

tïem D

9. 2.

camt, 1

Cum iftud accidit

hae i eam adpella.

&pu]

tiones conueniunt, r, Graeco nomine, fed

Dertne

quod ab ipfis Rei Chrittianae initiis ciuitate

bUS ECC

spud nos donatum. eft ,' Euclariflia dicitur:

CRtfüel

2, Efi-

Áiptiny

(&) Cone, Trid. Seff, 7, Can. £, et Seff. 22. Cen, r,

hOG sacr

Recole etiam Part, z, cap, 17. $. 5

It

4, Eulogiae , (ue PBenedletionis fert nomen;

ap'tïsmï,*

quamquam hac adpellatione veniant etiam

at Á

n

Panes, ratione quadam fingulari a Sacerdo-

tibus Zenedici foliti : 3. Pafcba vocatur , quae

lIt : Ne«

adpellatio a veteri Ecclefia ad nos manauit ;

Terttut

4. Synaxis audit: quod ad huius Sacramene

ti , et Sacrificii celebrationem , veteri *ixig;

füituto, in vnum conuenire locum folemus:

31'», Et MT

ob eandem cauffam a Latinis Collectq dici.

tur,

) palam

$. g.*ä

Ttadrité y

.Eidem , quum

Sacramenti partes apit,

yas dutt

propria nomina haec funt: T. Sazcziffsmum

as 00

Sacramentum wv jmegeygy lalutatur, quod

lefafticis

ceteris Sacramentis plurimum antecellit;

deorrito:

2. Caenam Domini vulgo adpellamus, fiqui.

il 3

dem iz Supremae zocte Caeuae, vt Ecclefia

canit, inftituta eft: 3. 7Zgape, feu caritatis

epulum dicitur.

Ceterum haec adpellatio

f

pertinet etiam ad conuiuia, quibus priori-

fti6s fed

bus Ecclefiae feculis in aede facra meníae

; ciirtat

extruebantur: 4. Communiosi; nomine in.

j dicitor

fignitur. Nomen hoc inde accepit , quod

$, Ef!'

j fimus

,2 CQH' I.

hoc Sacramento euss C—&rijz"g cgncorgoi*e

(e).

II2

(a). s. Pzaticum audit:

quo nomine vete.

res ahmenta, faciendo itineri, neceffaria;

vltimam. deinde, quae peregre abeuntibus

h

adponebatur, caenam intellexere (7). Ad

B

pellaüogem 7"az; Euchariftiae adpofitam

N

effe, inde liquet, quod facro hoc cibo in

hi

peregrinatione vitae huius 1 reficimur; poft

ff

quod eodem grande aeternitatis iter inituri

£gorroboramur.

Eo confilio Sacerdos mori-

furo Euchariftiam praebens, accipe, inquit,

[

frater Paticum. . Quamquam Baptismus eti-

füis

am , et Sacramentum Poenitentiae, cum

t

viam nobss ad fuperum illud coeli domicili-

que

um muniant, a Bafilio, et Gregomo Nazian-

t

zeno Zatici nomine infigniantur: 6. Cory-

Clej

pus Domini, Pauis Jdnpgelorum, Redemtionis

fhe

guemoviale , aeternae vitae cibavium , poculum ,

et alimonia detevmitatit, vitae aetermae $-

pon

&0, Sacrmnentum noui Toflamenti, dici, et

A

adpellari folet

Cognomenta, quibus Eu-

ffje

chariftia infignitur, quum Sacrifieii naturam

H

induit, z Ae Sacrameutaria dicere non ad-

tmet

;"tm*

S. 4.

K4) S.Ioann. Damafc. Lib ,4, deOrth(:*doxa]ï?u;ïe2 Cap.14.

Ti

() Plaut, ip Bacchide,

faNh

I13

lg vete

$. 44

vcelfaria;

Adpellatïonibus, quibus Sacramentum

Yeuntibus

hoc noui Teftamenti exornatur, eius fubii-

:þ)t Ad'

cienda eft notio; en illam : Euchariftia, 9?

dpofitart

Sacrameutum Corporis , et Sanguiuis Domini,

c cibo i

Jub fpeciebus pauit, eb vini, ad [piritalem

u poll,

animae vefectidtem , a Chriffo infitutum,

et iDituri

$. 5.

dos mori

Ex lhac explieatione luculentutn eft, e

,, tquib

Pane, et Vino coalefcere Euchariftiam. — Pa«

etoos eti»

nis, qui Aareria idonea Sacramenti huius fit,

ae j eum

e triticea farina conficiendus , et igne co-

m

quendus eft, Idem Azymus íit, nec fe,

tihil ad Sacramentum intereft,

Interim. Ec.

io Nazia

r: 6, C(W'

clefiae, cui adferiptus es, hàc p

græ con.

pdtitrit

fuetudinem tuere.

Partem alteram, ex qua Euchariftia eotu-

N

u 1

ponitur, vinum effe, paullo ante dixeram:

"dudito Piui uemine , inquit Cardinalis Bona,

. did, &

qll

1bus f

omes flatims wiente concipiunt id, guod ab

[ natmam

vuis exprimitur , et bominibus in votum exbi-

betur. (a),

T

Tom. IL-—

H

Vimirit,

ia

(«) Rer, Liturgicar, Libt. 1. cej. 23,

114

Vinum , quod Sanguine Chrifti motare

cupis, aqua modica, praecipiente Ecclefia ,

cha

diluendum eft,

Id ni facis, Sacramentum

g

&i

nihilominus fibi conftabit; at tu grauiffimo

cet

te obftringes piaculo.

$. 6,

e[f

Cum Sacramentum quodtunque jffot,

tel

verbum accedit ad elemeutum ,. ( Materiam

Ti

fcilicet) (25, conftituta Euchariftiae 4a-

prir

£eria; Porma iam eius defignanda eft.

ní

Forma eiuseff duplex: altera ad Panem,

ad Vinum adtinet altera : illa verbis hisce

poti

conficitur : Zoec eff Corpur sseum: hanc enun-

Vin

ciatio ea abfoluit

Hic ef Sanguis meus;

Tum

feu, quod idem eft, Zic eff calix Sanguinis mei,

7

(Quamquam. vero haec ita habeant, fa-

cinus erit , 'vel apicem e Miffae Cagoze ne-

dUgU

gligere, aut commutare,

prael

$. 7.

lo

Ea, quae fumtio Euchariftiae efficit, cog-

VttQ

plures Pietatis chriftianae Magiftri litteris

tityys

complexi funt, e quibus huncin locum con-

ïï'ride

feram, quae a propofito fcientiae huius alie-

Doe

na non funt.

Illud

?!!9 []

(2) S. Aug, Tractat, 80. in Ioann,

115

| mutare

Ylud certum , exploratumqhe eft, Eu-

chariftiam per fefe nequaquam delere noxas

Peclefia ,

amencut

grauiores 5 nam Sacramentum hoc, eibum

Tanifimo

animae effe, facer Codex pluribus locis do-

cet; quis vero dixerit, cibi naturam in eo

elfe itam , vt vitam, cuius iactura facta eft,

reddat? non vero potius vt eam, cuius vfu-

BJW)/i

ra frueris, alat, etcorroboret? Atque iftoc

Matoriam

primur adferre libuit, quo effeetus Eucha-

tae. Mi

riftiae (uo quemque ordine promam facilius,

Hf

Effectus eius eft Gratia. Sagczificags , vel

| Patett,

tis fsce

potius Augmentum Gratiae; cum Vobiliffguo

Virtutum feu Theologicarum , feu Mora-

anc enu-

lium , neque non Donorum Sancti Spiritus,

jj m

aomitatu,

guz'm'f flb

Proximus, Gratia Secramentaltt, propria

jeatk , f-

autem

auguüiïïimo huic Myfterio; eius

w Y

praefidio caritas Dei in nobis alitur,

et mc.-

contra

iora im dies incrementa accipit;

vero prauae cupiditates attenuantur, et pe-

Hci[, cog

nitus domantur,

Sumi eutem, aiunt Patres

j Jitetis

'lTridentini, vo/uzt (Chrníftus ) Sacramentum

joymm COP*

boc, tamquam fpivitualem auimarum cibum ,

yíis 3

quo alautur, et confqrteïztur viuentes vita

Tiad

H

2

lus ,

116

llius, g?;i dixít : Qvi manducat me, et ipfe

*

viuet propter me (2).

i

Infuper, z//e guotz'diaml.rkþam'f C Afcilic"et

(

Euchariftia ) Jumizur in vemedium quotidianae

g

iufirmitatis, id eft culparum leviorum, in-

[/

quit Diuus Ambrofius (7).

l

Quamquam vero grauia erimina, vt nunc

dictum eft, nequaquam deleat per fefe; at

7l

tamen veri fimile eft, eius fumtione zzdirec-

d

£e , e? per accidens ilorum nonnunquam fie-

-

[/

Ti gratiam,

Fotefl boc Sacramentum , inquit

f

Diuus Thomas, operari vemiffouem peccato-

j

yur dupliciter, vito todo zon perceptum actu,

t0f

Jed voto, ficut quum quis prius iuffficatur

[

a.peccato: alio modo , etiam perceptum ab eo ,

fit

qui eff im peccato mortali, cuius confcientiam,

C!þg

ez adfectum non babez: forte enim primo ton

bt

J'fficieater. contvitus , fod deuote, ac reueren-

du

Zer atcedens , confequetur per boc Sacramen-

um gratiam caritatis, quae contritionem

MUA

jefeet, et 2'8771?,&57267? peccati (e). .

Eu-

fang

,

ape

(&) Seff, r3.. Cap, 9.

(P) Libr. s. De Sacram, Cap, 4.

(c) Pert. 3. Qu, 79 Art.,g. in corp.

(hy

I17

&i

Euchariftia adhaec poenam tempora-

$z

riam, quae peccatis debetur, tollit

feicet

coufideretur. Eucharifia, inquit Doctor An-

ditat

gelicus, vz eff Sacramentum , babet efectum

um ) m'*

dupliciter: vuo modo directe ex vi Sacramen

zi , alio qnodo quaff ex quadam concommtantia,

vt totc

-

-

ex vi quidem Sacramenti divecte babet

€&7ä

illum effectum , ad quem eft iufitutum; nom

indirtte

eft autem inflitutum ad fatisfaciendum , od ad

mmüe

fpiritaliter uutriendum per vuionem . ad Cri-

iquit

flum , et ad membra. eius ; [id quia. baec vnio

peccato-

Jit per cavitatem, ex cuius feruore aliquis

n actily

conþqmtur vemiffonem , wom folum culpae,

füd etiam poemae, imde efl, quod ex coufee

'2,6 )ï(' (l

"T

quenti per quandam concomitantiam ad priu-

(czentmm,

cipalem effectum bomo confequitur vemiffrouem

p;mzo tt0n

poenae, uou quidem totius , fed. fecuudum qmo-

dum fuae deuotionis, et feruovis (a)

Porro autem, quia efu pazis Zugelorum

corroboramur aduerfus lenocinia carnis, et

thM

fanguinis, eft zagquam anzidotum, quo - -- et

r

T

)

a peccatis - - - praeforuaremur (D).

M

H 3

Vlda-

(«) Part. 3. Qu, 79, Art, 5, in corp,

(P) Conc. Trid, Seff, 33. Cap. 2«

—

118

li

VitimusEuchariftiae effectuseft eterna glo-

i

ria : Qui meuducat meam Carnem, et bibit meum

[j/

Sanguinem , inquit Chriftus , £adez vitam aeter-

z ,et ego refüscitabo eum ia nouiffemo die (a).

*

ü

'Totam hane Euchariftiae vint , et efficien-

àu

tiam breui hymno complectitur Eccletia : O

I

Sacrum. Conuiuium , in quo Chriflus fumitur !

[

vecolitur aesoria paffronis eiuy * TRemy z'mpletw

j

Gratía, et futurae Gloriae nobir piguus datur.

Til

Át quo temporis puncto Euchariftia iffa

'Effïcit? cum Chriftus de vfii Sacramenti huius

fl

p

praecipiat , "Iccipite, Manducate , Bibite, efe.

Ti

ctus plerosque produci a Cibo hoc Sacro, dum-

n ftomachum demittitur , dubitari non poteft,

Ti

Iftinc vero cOnücïtur, nullum ab eo fru-

EN

lic

ctum percipï, in euius ore hoftia confecrata

liquefacfa eft : ea caulfa vetat Ecclefia, ne

aegris lis miniftretur , qui vehementia inorbi

lu

eam demittere in ftomachum non queunt.

ve]

$. g.

et

Taïïz , tantaque cum Euchariftiae fit vir-

tus , etiamne dubitabit quispiam , vllane eius

Ien

fuscipiendae fit neceflitas ? quid,v quod Chri-

ftus

O

(

119

ftus conceptis verbis enunciarit: z// zaa-

t glo

ducaueritis Carnem Fili bominis , et biberitie

j btU

eius Saugüiuem, non babebitis vitam in volisCa).

t aebr

Iftud omnibus dictum eft, qui modo men-

die(o),

ts fuae , et rationis compotes fuerint; ligat

efficiet

autem eos his temporibus ; r. Vt primum

elia : 0

rationis vfunr adfequuti fuerint : 2, Saepius

[imitir!

per vitam : 3. Quoties vita in diferimen

z'mþletur

adducitur.

Siquidem vero indiciis quamplu-

i dntir.

rimis comperit Ecclefia, complures fidelium

T Va

faluti fuae vsque eo indormire , vt praeci-

w butus

puum hoc vitae aeternae fubfidium in poftre-

[itt, l

mis haberent, tulit, vt omnes, nullo diferi-

(, du

mine, quot annis femel fub Pafchae folemnia,

a p

ad facram Menfam accederent, dape Ange-

] eo -

lica reficiendi (£).

$. 9.

Mm ,W

Principem, et authorem Sacramenti om-

j o

nium nobiliffimi Chriftum effe, ambabus vltis

vel heterodoxi accipiunt ; quamobrem operae

et temporis difpendium erit, fi hoc in argu-

fit.

je Df

mento verfatus diutius fuero.

Jl

es

H 4

'Tem-

"

) Yoann, 'Cap. 6. v., 5';4.

fus

(/) In Conc, Lateran, 4. Cap, Orsuis, de Poenit,

120

Tempus inflitutionisad eum diem refä*en-

dum effe, quem luctuofae necis confequuta eft

I

tragoedia,planiffimum e facris'eftScri ptoribus.

r

$- 10.

Poftulat. nunc. res , vt de Miniftro En.

(t

chariftiae dicam i cuius rei antequam initium

H

'cxpediam, redigere in memoriam iuuerit ,

li

Sacramentum boc a Theologis duplici ratio.

ne fpectari, primum , vt Schola loqui amat,

(i

n fieyi, poft, m facte effe,

ilt

Poteftatem Euchariftiae confi ecrahdaeTri;

li

' dentinus Ecclefiae Senatus Epifcopis , et aliis

$

Sacerdotibus contra Nouatores illorum tem.

porum folemnibus hisce verbis adferuit : Si

tj

quis dixerit, ilis verbis : hoc facite in meam

110

commemorationem, Cr2ug; gop "uflituiffe A.

bUUT

poflolos Sacerdotes , aut non ordiuoffe , vt ipfi,

Que

alzique Sarerdate; offervent. Corpus , ez Sangui-

litt

uem fuum, amatbegia f (a).

/

Siquidem vero Euchariftiae conficiendae

l(mg

vis ad eius miniftrationem refertur ; nullo

Vaf

negotio efficias, ad eos Iure Diuino diftri.

UET

butionem Euchariftiae f pectare , quibus Iure

Nl

Diuino, eam confecrandi, eft poteftas,. Quuam-

(a) Scil, 22. Can. a. Vide ctiam Conc. Lateran, 4,

(0) $

m*

'eferen«

Oobrem recte Patres Tridentini obferuant:

iuti d

In Sacramentali - -- fümtione fomper in Ecche-

toribus,

ffa Dei mos fuit, vt Laici a Sacerdotibus

Conununtonen æcciþermtx ; Sacerdofes autem

ito E

celebrautes Jeipfos : communicavent ; qui 3»0$

ititium

tanguam ex J4boflolioa Traditione defcendens,

düderit,

