Gi411-2
author: Horváth, Mihály

Ts

ii

*5

T

f5

"

b il

T

T

z

z

""

s

n

pE

as

d

A.

2

-

I Ugv a

E

m

E

webis:

m

L

VO

euee

*

&

þ

s

z

a

9

Xv

aE

X

z

E

?i

À

d

t

as

d

f

p

s

ABAE

d

s;

g

a

RP

£s

t

E

d

^

A.

odf

E:

P

2

s

,w

3R

A.

T

»

u

L

P

s

d

EC

pos

a

i

ER

p

j

*

E

Es

w

^

-

*

—

a

Es

:

A

züee

A

NUPA

a*

R

A

2

.uwa

*s

RnE

X

s

a

s

j .

^

m

s

R.

5

x

3

o

3

at

ss

E

i

-

U

i

Á

4

&

x

m

M

5

&

**

*

o

Diis

ts

y

5

*

Bs

p

E od

pR

^s

fs

d

AR

"EM

Ej

Ka

8

i.

& u

BN me d

3

EM

A

d.

Y

a

VÉECRNS Lt

r

a

"

us

3

—

-

w

p

P

i.

ET

T

"d

"

ao

[

ise

d

h

RE

-

Eu

x

d

RE

n

-

x

ha v

g

—

i

AA

x

25

E

D

um

——

W

s

x

B-

*

KE

URU

a

ERE1l1tidia

COMERMO T

—

EEE

—

er-

—

^.

——

r

d

n

regpnad

?

P.

5

[

-

E

ET

Jl

LOGIAE

QCLUS

THE

€Y

iT3

Coti

13 )

"I^

Xv

$

Dhot

iL 43

ERY

lL.

ALIS.

lcep»

tudio

Pua m$ 4A Bu E R'AS

H

,CO-MPLE'.CT'ENS

ADMINISTRATIONE

xenat,

| eouf-

SACRANENTORVH:

AVTHORE

jdetn ,

Yuitis

MICHAELE HORVATH,

Paftot

t hügc

Ss, THEOLOGIAE DOCTORE;

thodo-

ET.

ïf*ï R

EGIA VNIVERSITATE

f; de

'ofiete

BVDENSI

1e pfil'-

PRVDENTIAE PASTORALIS

j cofti-

PROFESSORE PVBLICO, ORDINARIO.

yomile

22*

AEMN

ENSS

;; QU

CEZR

--

funt

:IC:E..::;JCJF—! t vemrícsirt m mb ag m m nb

VINDOBONAE,.

LITTRBRIS:

A GHELEN ANIS

I T$ n

C

N

J

Al

r M

tiü

Natt

DF n

Qilde

) i

edecsoesesetodbo.

'*

r d

ELENCHVS

CAPITVM, zr SECTIONVM,

GVAE

ALTERA HAC THEOLOGIAE PART;;

CONTINENTVR.,

INTRODVCTIO.

CAPVT 1

D

e Sacramentis vniuerfe.

SECTIO E.

däjellatig Sacramenti multihlex. 40'/2*7517*.,

SECTIO 1l.

"du, €? quo uutmero in noua dege ex/fflant Sa-

cramenta ?

SECTIO

1.

Natura. illorum. ante oculos. pouitur:

SECTIO IV.

De vi, £? eficientia Sacramentoruma,

SECTIO V.

Quae illorum seceftas.

SECTIO VI.

De Autbore Sacramentorum.

* 2

SEC-

SECTIO *VTE:

De Minifito,

SECTIO

De Sabiecto,

VHL

SECTIO .IX.

De Riibus im eorums müiniflratione. obferuari

olttis.

JRAPX I IL

De Sacramentis faugillatima , deque miniftratio-

"e Beptifmi.

SECTIO .

"dpellationes : Natura

Specier : Effectus:

Necefftas : "dutbor: — . Minifler . Subiectum

.6.'(11) zmi.

SECTIO IT.

Juibus con

Q

«cec?ezzäzz.rþ , eut uegandus Eapz;jüm(s

us

SECTIO III,

Qua vatione Catechbumeni a Pajiaz/e" graepa-

randi ad füfceptionem Baptifmai ?

aL b

Quo ritu Baptifrsum miniflrare oporteat ?

CAPVT IT.

De adwüzsz"mfione Sacramenti Ca.nj?rmaz'iozzif.

SECTIO L-

"ddpellationes : Natura: Effectus : Neceä'taf:

-dutbor : Minifler : Subicctum: Confirmotio-

!

fï? Kf£s

SEC.

SECTIO 1l |

d , "uullo difrerimine , Neophytis omnibus Sa-

eramentum boc qminiffrari poffet ?

SECTIO Iif.

Qua cura, et folicitudime fideles a P&'/ZZOWZIH'

hr

ad Confirmatiouem fufcipiendam, praeparan-

di fint ?

SECTIO IV.

uibus Cerimoniis Coufirmationis Sacramen-

firatio

zum miniflrari foleat ?

CAPVT

IV.

(?"frfm:

Jiectuti

De. Adminifiratione Sacramenti Eucbavifliae.

SECTIO 1.

"ddpellationes :

atura : Effeetus : Neceffrtas :

"utbor: Minifler : Subiectum Eucbariftiae.

g/)fä?lü!ä

SECTIO Il

De üs, quibus miniflvauda , vel neganda ff

PWM

Eucbariflia.

SEGTIO: - III.

Qua vatioue fideles ad facram Synax

m praepa-

raudi ff ?

ul !

SECTIO

tbV.

du Paflor populum, curae fuae coumu u;az, ad

frequentem Sacrae Communionis v[um , co-

qutitid

bortari debeat 2 |

SECTIO V.

vt*

De Ritibus in diftrributione Euchbarifliae obfer-

n

j im;"t (

uari folitif.

CA-

$EC

—

——

l

CAPVT

LP

De )äz/mz'izi/lmtz'one Sacramenti Poenitentiae.

SECTIO - F

ddpeflatione.r: INatura : Effectur : Neceffrtas :

"Autbor: Miniflev: Subiectum Poeuiteutiae

Sacramen :H-

SECTIO II

uibus danda aut meganda , vel differenda fíe

Abfolutio Sacramentalis ?

SECTIO III.

Quemadimodum parandi ffat. fideles , ad fufci-

piendum cuss frucsa Poenitegtiae Sacrameu-

z 2

SECTIO

IV.

Atur ;74/&/21-372032' a peecatis exponitur.

SECTIO V,

De bfolutiene a. Cenfurig,

SECTiIO VI,

JDe Pecatis , feu Cafibus referuatis.

De Jdminiflratione Extremae Fuctiouis.

SECTIO —

"ddpellationes : Natura : Effectus: Nemgy?äa:s

-dutbor : Minifler :

Subiectum . F mz*z'qnis

Extremae.

SECTIO T.

«du Sacramentum. boc. omnibus . Zufrsnis. mullo

diftrimite misfrari a Pafloribus. oporteaz ?

" SEC-

D)

.SECTIO IIT,

De vifitatione et cura iufirinoriüi.

SECTIO IV.

Qu-emadgfzodum aegri ad fulceptionem Extre-

euae F'uctionis paraudi fiut, exponitur.

SECTIO

V.

Quaenam. Sacramentum. F'actioniy Extremae

sninifirandi /ft vatio, docetur.

SECTIO VI.

Quae cura 1morituris eff impeudeuda ?

SECTIO

V.

De Teflamentis.

SECTIO . VII

De Exequiis , et. fipultura.

SECTIO . IX.

Quae captiuorutma cura. balenda of ?

CAPVT VII.

JDe Saeramento Ovdinir.

SECTIO f[.

"ddpellationes s Natura : Numerus : Effectus a

ANeceffrtas ; "utbor * Subiectum Ordinuis.

SECTIO 1I.

Quibus dotibus inffruczos effé oportet , qui Sa-

cràtnentum Ordimnis expetunt ?

!]

SECTIO IlI.

u

Quae [acri. Curionis partes fint circa eos , qui

ad facros Ordines: ad/piraut ?

jl

CAPVT VIiI,

at

De praepavatione ad Maüiiizonlew ,

ffve d

Sponfalibus.

SEC-*

SECTIO -1.

;:

Sponjalum uotio: Finis: Denunciationes : Lom-

pedamenta.,

SECTIO . II.

uae Paflosis im celebratione Sponfalium ftut

partet 2

SECTIO - 41.

Quid agendum Poflori , cum . de contralendo

Pt

4a

4 d

irimonio quopiam i Parvoecia fua admo-

netur 2

CAPVT

IX.

De Matrimonio.

SECTIO 1.

"Adpeliationes : Natura: Effectus: Necefftag :

Autbor : Miniler : Sulzectum:

: npedimen-

.ta satrimoni.

SECTIO .. A,,

ua vatione fidele praeparaudi Jumt àd fa-

Jceptionem. Matrimonii ?

SECTIO III.

Quae Cerimoniae iy Benedictione Mazrzgo-

nifimt adbibendae ?

g

SECTIO IV.

[/4)

d quibus petenda difpenfatio m Fmpedimentis,

wg

feu Simplicibus, /eu Dirimentibus?

,

SECTIO . V.

dj

Qua vatioue difen[atio Daec petenda efl? ..

jo

SECTIO VI.

De exequutioue- difpenfationis.

/im

SECTIO VII.

De reualidatioue, Matrimonii.

u)1

IN-

Q

D

7-

KQ

/ap

z/&-. L4

f at

[

j^*8

-X

SSSN

»

J iX

äi»»,»w J

D

t

&

p

x

4

(

A

*

LY

«

EX

d

(

m

EX LC

—

LOPV

peten

E

(än

NS

S

p

u3 LE

z

-

-

WS

4

Clb

p e»

l

INTRODVCTIO.

»-)

ft

* ——

J

N

W

SQDUUD

N

j

SSEE

SNSE

h

N

N N

fu.

lly,

I

[j

!hi

1

ij

;

l

l

M

ïan ef , inquit immortalis memoriae

f

EM

P

d

J

SSSS

l

d

Petauius, Myfleriorum Religio-

nis noftrae füblimitas , eiusque Sacramentorum

vrque adeo " dupuffa Maieffat , vt eopitationes

i

omnes nofivas infimito fapereunt intevuallo , me-

dum vt& ad Saeramentorvum . particibationem,

pro vei dignitate auimos noffros parare pof-

fümur (e) o

À

$

?

a.

'(4) Thcoldgicomm Dögmatum ; dé Poenï;;cïïtia I?u*oä.ï.eL

€a , et Praeparatione ad Communionem Libr. 1.

" Praefam

iE at

u

[

$ s

ä

D)

Quamobretmn iis, q

ui femet aiïänae,faïutï

procurandae addixere , in eo vel maxime

elaborandum erit , vt animis Bidelium exactam

Myfteriorum horum notitiam, venerátionerie

1

que fummam noh tam inferant, quam inpri.

[i

mant, penitusque infeulpant ; praefertim

de

vero Auguftiffimi illius, quod ceteris lorige,

&

multumque antecellit , Euchariüiae Sacra.

menti,

Idtw

Siquidem autem Theologiae Paftorali pfo«

polfitum eft idoneos Ecclefiae dáre miniftros

ul

NT

(Part, 1. Introduct, $. 2:) ; exhauftis praeé-

Coc

ceptionibus iis, e quarum praefcripto res

Vcredendas,, et agendas explanari a Paftori-

b

bus gregi, curae eorum commilfo, oportet ;

punc id agam, vt planum iis faciam , quem-

Vi

a&dmodum Sacramenta adminiflrare ille. de-

beat, qui et horum dignitati , et fufcipien-

tium vtilitati confultum G?uPifas

9. 4

(

Complexio regularum, iuxta quas Sacta

i

menta a facris Curionibus conficienda, et f-

[

Ll

j dehg

H

à

9

dehbus diftribuenda fubt, Z)eolopia Sacra-

hii

Wieizmwiä -mec-zicä folet adpellari,

lia

u

Quod vero Sacramenta adminiftrári pro

eormm dignitate minime poífint, mifi hitus

fl

ii adhibeantur, quos Ecclefiía inftituto vetu:

yti

rtità

füifimo praecipit; iam vides, parte hac Prü-

dentiae Paftoralis Secramemariae primas,

Dgo,

du

&ei Liturgicae alteras dati oportere, — (&)

g. 6:,

Verum, quod apud nós tradendae Rei

p

Liturgieae cathedra fingularis voluntate At

(tos

guflae deflgnata eft, partem hanc Paftoralis

Prnäentïae intrà modum Ae? Sacramenteriae

pïae

Q fe8

coércebo, neque ea vel verbo taugam, ia

Ti

quibus Z verfatut Lsrurgica,

ynteb

Hane auteri enunciationem ità aécipi

quem

le (e

velim, vt intelligàs, a me nibil eorüm i

À à

ine-

1[)1611*

(6) Vide Sdapráphiam "Theologiae Paftoralie, quam

Réveréndifiius ; atqueé Eruditifümus O. S, B,

Abbas Stepharus à Ráutteniftrauch ádorhánit; typi$

st

&utem exehüit Joannes Thomas, Nobilis à Trats

ab

heri, Vic'nnä?, Ánnà 1778

)dl

4

medium allatum i;*i, quae Scäagæ-aplgia Pa«

flovalis Prudentiae , cuius nunc. commemini ;

Rei Liturgicae adtribuit ; minime vero eam

d

in partem, vt fi caerimoniae, quae vetuftif-

fimo Ecclefíiae inftituto in miniftratione Sa-

1

ll

cramentorum oþferuari debent, filentio prae-

V

tereantur.s

$. 9.

l

"Nolim tamen in animum vt quïs inducat

E-

fuum, eaame hocloco vniuería iterum , ac

T

fingula delibatum iri, de quibus, Theologia

fiue ea, quae a Dogmatis, fiue illa, quae

a Moribus nomen traxit, adcurate, et co-

piofe folet difpütare ; alienum iftoc eft fcien-

,

tiaex*, quam profiteor,.

S. g.

TTria potiffimum funt, in quae Paftoribus

intuendum eft, vt ad normam Ecclefiae Sa-

cramenta fidelibus miniftrent : primum eft,

quo dignos ab indignis difcernant : proxi-

mum, vt fideles ad rectum eorum vfum di-

!

ligentifime comparent : poftremum , vti ri-

dam

tu, ac caerimoniis , ab Ecclefia receptis,

Cürf

Sacramenta c,ouüg:iänt, et itj fideles erogent.

Btge

$. 10«

/

$. 106.

ll

Quamobrem etiam tria haec, quae a Pa.

Atl

ftoribus in. celebratione Myfeeriorum | ftu-

t

diofiffime curanda funt, fummam lucubratio-

$i

nis huius abfoluent.

Cetera, quae.his ad-

(

iiciuntur, eo pertinent, vt operis fummae

vita, et lux plenior , cumulatiorque.ad-

fundatur.

iteat

], 8

THEOLOGIAE PASTORALIS

a

(XU&B

'*PA RS ALTERA,

( C0

COMPLECTENS

fcieu«

ADMINISTRATIONEM.

SACRAMENTORVM.

Yribus

CUROT

20 M

De Sacramentis .vm'zzerfe.

im eüï

T

pfOXi'

(2

uemadmodum peregrini vrbem quan.

y» d

dam magnificam ingreffi, eam loco principe

j Vti fï

curfim , & generatim luftrant ; deinde vero

praecipua eius ornamenta fumma adcuratio-

Wogeüü

A-3

ne

j

&

ä—æk"PePü-eïïïgaüt, atque dihgentiffime com.

templantur ; non fecus in hac de Sacramen-

tis tractatione primum vniverfe de iis dilfe.

14(

ram : deinceps ad exphanandam ün g.ït)ïölfuüï

haturam , et adtributa delabat,

$ 2,

Generalem hanc de Sacramentis difputas

'ï

tionem his mihi limitibus circum(eribere vi-

Ilot

fum eft, Primum, uotiones Sacramenti in

t

medium proferentur ; has 'S,.,acraxne;tm;f-tuu

nouae Legis exiftentia, et numerus excipiet a

deinde natura ante oculos ponendaeft; hine

L.I

ad vim eorum, et efficientiam declarandam

füct

orationem anocabo : poft, quaenam fit ne.

N

cellitas Sacramentorum, declarabo s his Àu-

QUOI

thor Ceeleftium Myiteriomm fübïicietur;

fupu

proximum huic eorum Mingifter tenebit lo.

let,

eum : tyim de fgxbiectisf Sacramentorum ver

f5

ba faciam : poftremo Ritus in mipiftratione

f

eorum adhiberi folitos, quam breuiflime

fttj

perftringam,

(

V

EE.

()L

ia

—

-

lk

S EC-»T 101

Adpellatio Sacramenti multiplex ad-

n

fei'tuï—.

X

od

Y

Y ocabulo Sacramenti alia, atque diuerfa

Wf

V

notio e fententia profanorum, et Ecclefia

fticorum Scriptorum fübeft,

m

$. 2.

fugt

Profanis Scriptoribus Sacramentum eft;

jet4

1. Pignus, quod olim a litigantibus in loco

m

facro depofitum, illi peribat, qui cauffa ce-

o

cidit. (z2). lisdem Sacïamentum idem eft,

; DC

quod iusiurandum ; fiquidem per rem facram,

hi

fupremo fcilicet adpellato Numine, fieri fo-

X

let, Ea cauífa iusiurandum, quo fefe nili-

t lo

tes obfequio Reipublicde deuouebant , Sacra-

| ver

zentum Militare: ipfi autem milites , Saera-

iuone

mentarii dicebantur ().

jfime

À A

$,

;go

(2) Vsrro Libr, 4. de lingua latina,

4

$.

i

Lj

LJ

|Seri ptores facri

vo

;:abulo Sacramenti ad

haec tria declaranda vti folent : z, Ad rem

A

quampiam arcapam, et foblimem (4): 2, Ad

fgnum rei facrae (/). 3. Ad ritum eius-

modi, qui fancamoniae, feu füignificandae,

fiue etiam efficiendae virtutem , et efficaciam

!

habeat (6).

É

?«

QECTIO ITt^

1

An,et quo numero in Noua Lege exi-

N

Jfiant. Sacramenta ?

T

Is

S. 1.

H

-&ominum genus Theologiae Magiftri in

id,

li

Szatibur quatuor contemplari folent : prior

eft Seazus inmocentiae ante culpam primorum

Parentum : proximus, JVorurae Statur ab

lg

Adae peccato ad L'egem Moyfis : ,tertius.L-e—-

Tile)

Á

gï.f

(4) S. Ambrof, Libr.rde Incarnetionis Dominicae $a-

cramento,

():

(5) S, Aug. Epift, s. nunc 138. ad Marcellin,

(

(à

( 9. Thom, r, 2, qu. 1?2 art, $.

h

)

9

gis feriptae, a. Moyfe ad. mortem Chrifti:

d

vltimus a morte Chrifüi ad: cozfammationen

oem

féculorum. pertinet.

M

$. 2.

Jufte

In ftatu innocentiae nulla omnino, veri

Àte ,

nominis, exítitere Saeramenta : profecto

dam

nullus faeri Codicis locus, nullus Doctorum

Eccleü;ae apex parte hac mihi aduerfatur.k j

5595

u

Lex naturae vnicum videtur poftulaífe

Sacramentum , in eo remedio fitum, quo no-

(ti-

xaoriginisfanabatur (7). — Quisquis Patrum

monumenta confüluerit, id mihi largietur,

eos non vllius alterius Sacramenti, praeter

id, quo labes originaria fübmouenda erat,

d 1

meniin'iü'e.

onot

$. 4.

39

Alia Mofaicae Legis fortuna erat, quae

H )

non vnum, fed complura numerabat Sacra-

s L

Ceterum haec omnia ad folos lu-

menta.:

gl!

À5

daeos ;

j $

(«) S. Aug. Libr, $. contra Iulian. cap, 11. S. Provfþer.

(fiue auctor ab eo diuerfus) Libr, 2, de Vocat Peut,

h

cap. 23. S, Greg. Libr. 3. Moral, cap. 3. S. Thom.

In 4. Sentent. dift, 4, qu, 1. art. 2«

yo

daeos, atque illos ; quibuseum promifeua Tu.

daeis fuere facra, adtinebant ; quin aliirquia

eunque iis quacunque ratione obftringerentur,

go SQ

X

Haee Mofhicae Legis Sacramenta vulga

ä

Theologi ad quatuor capita reuoeant: t. Ad

!

Circumcifionem : :2, A;d Immolationem , et

Ü

efum A gni Pafchalis ; $. Ad Confecrationeng

ie

eacerdotum : 4. Ad expiationes varias,

«

$. 6.

Legis 'Eu'angelicae Sacramenta numero

TE

feptenario definiri, conftans Ecclefiae Ortho«

doxae doctrina eft : eam Tridentinus Eccle-.

!

fiae coetus verbis hifce de integro adferuit:

SZ gais dixerib , Sacrasenta IVouae Legir uon

Juifé ounia a Fefu Chriflo, Domino uoffra z'æ-

(

JHtuta ; aut efü plura, wel pauciora , quam

äig

Jépzem , videlices. Baptifium , Confirmasiouem,

e4

KEuchbarifiiau , Poenitentiam, Extremam Uz-

ul

ezionem, Ordinem, eá Matvimonium ;; aut eziasm

Wen

aliquod. bovum feptem , mon effe vere , et proprie

Sacratuentum , agatbema ff& (a) ,. Guod mi-

ntis , qnae

gum , non ngooul»o,' Begna Occide

a fa-

hii

ht ;

(&) Seff, 7. Can. z,

*2

l«

a facris Maiorum füorum nusquam defeiue.

ls

runt, fed & Ecclefia illa, quae per Afiam ,

I

et Affricam latiffime funditur, atque Aegy-

ptios, Graecos, Aethiopas, Syros, aliasque

g

Gentes gremio fuo coinplectit-uv, feptena-

Al

rium numerum Sacramentorum laudat 5 Vti«

r

nam, quemadmodum hae in re mira nos in«

C

ter, et illos eft Doetrinae eonfenfio , fic ce-

£eris in 1'ebgs ininime a nobis diffiderent,

.—--—--—L—L—-!!« 3

E

—— -

n

T

-

et

(]10s

CTIO 1.

xe:

Natura illorums ante oculos pomut.

(u

p

N

$6R

ZA

2 (

.uisquis aliquod tempus tribuerit inue.

7!//"/1

ftigadoni antiquitatum Ecclefiafticarum , le-

iteflly

gendisque Sanctorum Ecclefiae Patrum lu.

cubrationibus,* &cikä mihi dabit, defcriptios

a

nem Sacramenti non vnam in iis occurreres

g"'-. 2 *

| r()[)ïi g

)d mïw'

Mihi ia maxime arridee, quam Cate:

;hii'mus Concilii Tridentini hunc in modum

qü*le

;ü

dat : Sweramentum, verba funt eius, ef vef

fete

12

Jfanfibus. fübiecta , quae ex inflitutione Dei,

!

Sanctitatis , et. iuflitiae , tum . fagnificandae ,

zum efficiendae vim babet. (a).

In notione

hac viuos Sacramentorum Legis vtriusque,

Veteris fcilicet, ac Nouae, colores expref:

Q

fos haþes.

$. 3.

Siquidem autem res ceteras imitantur Sa-

cramenta, quae e materia coalefcunt 5 illarum

Ye

exemplo Zorum duplex, Metapby/fcum et Pl5-

q

ficumnon conflare non poffunt, Quare etiam

]

duplex Sacramentorum notio in medium ad-

Mi

ferenda eft, Mezaphy/ica altera, altera P/»y/ica.

[

Vil

$. 4

Eam, quae genere, et differentia circum.

[

feribitur, paullo.ante dedimus $. 2; quare

(d

jam fubiicienda eft altera, quae partes, e

5

quibus Sacramenta componuntur , fub afpe-

D

ctum ponat.

dó

S- 5.

imp

Dieat aliquis : inSacraii—lenta Totiur P/Jy-

lii

fici adpellationem. nequaquam conuenire,

fae

cum partes eorum non fint Jfalflantiales , et

veali-

(

(&) Part, 2. De Sacram. in Gen.

("

13

7P

vealiter . vnitae. Si* vnicuipïalh ita fentire

t,

vifum eft, bona mea venia id faciet, Sint,

J

necne fint. Zozum Pbyficum Sacramenta, exi-

P.

ftiment alii, mihi fatis fuerit, illa fuis con-

iel

flari e partibus,, qup'd iam ig aperto ponere

connitar.

50' 60

&i

In Sacramento Baptifmi noxa originis de-

rum

letur Jeuacro aquae im verbo vitae (a): ex

quo intelligi poteft, Baptifmum exiftere ex

)

riam

aqua, et verjo vitae, Confirmationem Vn-

ctio, cum Mazuum impofftioue et^ ovatione

E

perficit.

Euchariftia componitur e pane,

Wa.

vino, et aqua , verbisque illis : JJoc 8? Cor-

cuti

pus meum z: Hie efl Sanguis meus (P). — Effen-

tiam Zoenitemtiae actus poenitentis , et verba

luare

4 Sacerdote enmuiari folita conftituunt, Ín

$,€

Extrema Vuctione oleum, et Ora£io Sacer-

ife

dotis occurrit, Sacrorum miniftri. AMoguupm

impofitionie , et oratione initiantur. — Matrimo-

nii.denique Sacramentum, contractus lege

.]y

factus, et Deuedictio Sacerdotalis abfoluit.

311if ,

$. 7

lef j (

(47) Ad Ephef. cap. 5. v. $6.

jl*

(*) Matth. cap, 26. v. 26, 28.

14

$. v

. Pattes, e quibus Sacramenta nafeuntur,

E

hodie Mazeriam , et Forsmam dieere , 'Theo:

logis folemne eft, Adpellationem hane e

profanae Philofophiae fundo ad nos mabalfe

ineunte feculo tertio decimo, nemo eft, quin

fCiat (a) b

(5«

At aetatibus fuüperioribus res haée voéa«

bulis aliis ekprimebatur, Nam veteres vul-

go dicebant, Sacramenta coale(cere ex /550,

et ve inuifibil. Adlerebant deinde, in Sacra-

inentis reperiri re£, et verja. Denique Sa«

erameuto , et Re Sacramenti eorum naturam

f

complectebantuf. .Sed iam ad maiora, et

fcitu magïs ;aepe[ï'arig pi*ogyeäi(ex-uiiþum eft.

"

)

]s

Á—

-

f

SECTIOIV.

&

De ?vi T. gj?ïrieïztia Sacrameutórun.

J

,.5. YT,

N

] W ouatores fexii decimi Íeculi vim om.

)

nem, Ft vwtutem abiudicant Saeramentis

No.

(&) Vocts cas, ad explicandamSacramentorum natürari

. prümus adhibuit Guilielmus Antifiodorenfis,

i5

foüse hegis (2)i ïl"äb"-g'þmnäe'Wrba'

i

in conficiendis Sacramentis, adhiberi folita,

Q

nequaquam com/éeratoris, led mere concio.

C €

Wa funt,

xafïe

galiä j aut prawii;jla-

S. 25

yin

- ifüine autem efficitur, eorüti fentetitia ;

mon eff alat Sacraummtorum , am verbi

DDei parter, quae funt , offerre nolis, ec pro-

'odde

pouere Córiffum, et im eo cooflir gratiae

vul

s

üg;þmrw Q) "

L

zgno,

$. 4

acrde

i*ïouiïïïmus Ecclefiae coetüs öäpït*üæ

eM

hos errores grauiffimis verbis perflrinxit,

yreti

füumque Sacramentis honorem adferuit his

verbis: 5 guis dixerit, aiunt Praefules fa,

pientiffumi, Saecramente proptev folam: fiderm

äïf

autriendam inflituta fuiffe, anatbema ftt (c)

et poft paullo: S; guis dixerit, Sacrameuta

lil

AVouae. Legis üen continere gratiam, quam

digui-

y olb

(a) Luther, iï*br. de Captiv, Babylon, cap. de B-aptïfïnö i

Melanchton. Libr. cotitrá Arabapuft, — Galuin, Libe,

Lmentiä

No

natüräm

() Caluin, Ibid,

a

(c) Setf, 7, Can, $;

L

ffgnificant , aub gratiam ipfum mom ponenti.

jus obicem non. conferre , quafi figta tantum

exterua figt acceptae per fidem gratiae, vel

zuflitiae, et motae quaedam cbvifliauae . pro-

feffonis, quibms apud bomines difceruuntur

fideles ab infidelibus , anatbema fit (a): ac de-

nique:. 57 quis dixerit , per ipfa Ajouae Legis

Sacramenta, ex opere operato mom confervi

gratiam , fed folam ; fidem Diuinae. promiffo-

uis ad gratiam confequendam . Juffcere , .aua

zbewzg : f& (D.

$. 4

Gratia, coius doctiffimus hic Ecelefiaé

Senatus meminit, eft ea, qua fancti, «Deo

grati, Filii Dei adoptivi , et haeredes vitae

[

aeternae efficimur: fchola eam /agczificag-

$

£em gratiam. adpellat.

[

0$ $s.

üc

Gratiae. fauctificautis confectatrices funt

i, Virtutes Theologicae.

2. Morales.

3«

5

Dona Spiritus diuini,

il

Catechismus Roma.

lj

nus inter res eas, quae cum peccatorutu

COl

[($) Seff, 7. Can. 6.

(1)

(

(5) Ibidem, Can, 8.

3

17

Jfi.

c;ondonätione coniunctae funt, mnumerat,

ii17]

gobil/ffum . virtutum. comitatum , quae in

ul

auima fiand cum gratia infundunzur (a). -

z

$. D.

J

Haec, quae nunc in medium adtuli, ef.

de

ficiendi, vis omnibus Sacramentis ineft, ne-

apit

que vllum eft, ad quod ea non pertineat,

ferri

S. 1.

ifin

Praeter effectüs hos, Sacramentis om-

q

tibus communes, duo ali numerantur:

I.

2. Character.

Gratia /aeramenutalis.

SI 80

jf

Notionem gratiae facramentalis Cl. Ha-

['eo

bertus hanc dat: £f u;, inquitille, fus-

vitac

datum im gratia [anctificante , per quodlbet

fudt

Sacramentum collata, ad accipienda opportu-

zo tempore certa auxila, id eft, gratiar

actuales , quibus pofft bomo obtinere finem

. funt

Sacramenti (D). — Quorfum enim praeclara

$ 3*

illa Sacramentorum varietas, fi Sacramentis

Rortde

fingulis proprius quidam effectus non fit ?

toruti

Tom. l,

B

Sxut

'oll

(2) Part. 2, de Ba'p.tifino.

(» Theolog. Dogmát, et Moral, Tom. 5. Tzi*actan de

Sacram.'in genere , cap, 18.

18

Sicut virtufer , et dona, inquit Diuus Tho.

«maä, addunt Juper ovatiaw commuuiter dic-

zam, quandam perfectionem , determinate or-

dinatam ad proprios actus. poteutiarum; ita

gratia. facramentalis addit /'upgr gratiam

communiter. dictam,

et fuper virtutef, et

dona quoddam Diuimum auxilhum, ad confe-

queudum Sacramenti figem (2).

$. 9.

Tria tantum fuüt Sacramenta, quae cha.

racterem imprimunt,

1. Baptisiius. 2, Con-

frmatio,

3. Ordo (2).

&, IO.

Characteris nomine hoc in argnmento

venit, //ogaculum Jfpirituale, et iudellil,

quo auima infiguitur, ad fufeipiendum, vel

dliüs tradeudum em,.quae : fumt Diuimi cul

fUL (og.

;

& TL

E notione hac liquet, characterer ,

praeterquam, quod liominetn Deo cotifectet,

*

duo

(4) Part, 3. qu. 62. att, 3. inC.

4(5) Conc, "Trident. Seff. 7. De Sacrám, in gen, Can, $,.

(c) S. Thom, Part. 4, qu, 3. art. 4. et 5.

(i

19

duo efficere * prius eïï; vt apti d ,Vaïïquïd

LB'

d

faeri fuüfcipiendum, vel peragendum red

jl

damur; alterüm, vt aliqua nota alter ab al

(d

"de Baptismi quidem

tero internofcamut,

n

charactere, inquit Catechismus Tridenrinus

d

virumque con[equimur ,. ot ad alía Sacramegs

£2 percipieuda véddaimur idonei ,. et eo praete-

jj

vea fidelis populus a gentibus , quae fidem . uom

Idem autem ig chavac-

colunt , difligguatur,

T

zere couftrmatiouis , eb faeri ordinis Jicet cog»

t

mofeere: quorum altero. veluti. Chrifli suilites ,

eur momigis publicam confeffonem, et pro-

pugnatiogem , ac contra infitum uobis boffen,

ez fpiritualia utequitiae ii coeleffibur armamur,

efitü

atque inffruimur ; fimulque ab dis , qui guper

al'llg j

baptizati, tauquam wmodo genitz iufantes funt,

tyb

[u"

(l

difcernimur: alter vero , tum poteflatem Sa-

cramenta eonficieudi, et smimiflraudi comiunc»

tam babet,tuta eowm,gf:i eiusiuodi charactere

praediti funt , a veliquo fidelium €otu di

f&l ,

fliuctionem ofleudit (a)«

cteu

j

*

B

P

SE-

C;H«

j

[d) Pait, à, de Sact, in generé)

20

T

"

(

[

SE(JITIOJA v

Quae "z'llomm nece[[itas ?

*

li

$. .

C.

m potentia Dei nullis fit cireumfcripta

Drl

limitibus, nemo dubitauerit, rationem non

b

vnam effe fupremo Numini, qua hominibus,

Tàl

fi quidem fe criminibus illigauerant, delic-

fii

torum facere gratiam, eosque ad illud bea-

tae immortalitats domicibum . perducere

I

queat.

d

$. 2.

al

.Quod fi ita eft, vt non efTe non poteft,

al

iam vides, nullam adeife neceífitatem, Sa.

iilq

lu

cramenta inueniendi, ftabiliendique.

$ 3.

Vtut autem haec certiffima , atque' ex.

ce

ploratiffima fint, nihilominus, nihil, quod

Int

in benignitatem Dei, et eius in hominum

Tts

genus ftudium conueniret magis, excogitari

potuit, quam fanctifimorum Myfteriorum

inflitnio, vt per ea, velut per riuulos

(

tot-

21

s

i-

totidem, inuentoris, et principis No'uae

Legis, ad nos e coelo fanguis defiïuerfät (25.

$. 4.

-Hoc pofito, et conftituto, dicendum

iam eft, quaenam fingula fufcipiendi Saera-

menta, fit neceffitas. Rem hanc fic habe:

1. Baptismus Vho-mi-nibns omnibus$ Pocmitem-

"

tiae Sacramentum autem iis, qui a fufcepto

p

baptismate grauiore noxa fe contamnaue-

Uf,

rant, ad falucem aeternam obtinendam pror»

1

füs e neeeffitate eft, 3. Neophytos, quum

v

praefertim adeft periculum

repudiandae

s

chriftianae Religionis, praecepto Diuinó

ad Confirmationem fufcipiendam obítringi ,

alias docebo-

2. Morte appetente, Extre-

eRy

mam Vncetionem, eti Euchariftiam . eodem

9t*

jure praecipi ; fuo item loco planum faciam,

4. Ordinem denique, et Matrimonium Ec-

clefiae toti necelfaria effe Sacramenta facile

e

intelligitur; fiquidem illi fuos Patres, et Paíto.

ind

res, huic oues&, et filios in acceptis fert,

10

at

SE.

rf

(«) Momenta tei huius plura legas ix;t Catech, Rom

ulos

Part, 2, deSacram, in gen, etin fumma DiuiThomae,

(

22

$e.

S$ECTIO VI

De g?atbowe Sbf?aznentoræææ;

$. t.

C

um Sacramenta e praecipuls Relïgïonï-ä

chriftianae Myfteriis fint,. quisquamne du

bitauerit, ea alteri fus debere initia, quam

Chrifto,

Authori, et Prineipi chriftianae

fidei?

Domimis woffev. Zefur Chriflus , ine

quit' fanctüs Auguftinus, Saeramentir uu-

wero pouciffmis , obferuatioue facillizais , fag-

yificatione praeffautifzmir, — focietatem | noui

populi colligauit, ficuti efl Baptismus Tyiui-

Paf nemine confecvatus, commuumuicatio cor-

poris, et fanguimis ig/ïü.r—, et £ quid aliud in

Jeriptuvis /Canonicis comaseudatur (a)-

$. 2.

:

Quod ad tempus adtinet, nequaquam

vno, eodemque tempore inuenta a Chrifto

faere; nam alia ante mortem fuam, alia eo

temporis interuallo inftituit, quod a glorio.

fe

fa fua Anaftafi, ad fuum in coelos abitum

fluxe«

N

(z) Eyift. ad Tanuas

(

2s

fluxerat, Hifloria certe, Actuum Apoftolo-

rum narrat, Chriftum e mortuis rediuiuum ,

diebus guadragiw apparuije difcipulis , et

cum eis de Reguo .Dei loguutum fuife. &a) ;

id eft, de Ecclefia confüicuenda; ecquid

autem ad eius formationem fpectare dixe-

us

rimus, fi Sacramenta nequaquam fpectant ?

(ll

Quuocirca apprime ad rem praefentem facit

UI

celebre illud Diui Leonis effatum : /Voz ego,

ag

inquit ille, Zi dzer , qué zuter Rcfzzriectionewz

i[ie

Domiui, dfceuffomemque fluxerumt , otiofo

fill*

tronsiere decurfu ; fed magna in Lis confivmata

l./ig

Sacrameuta, magna funt veuelata Myfleria (À).

1

$. 2

[rtile

Quamquam autem haec ita habeant , du-

j (

bitare quispiam poffit, an Chriftus Sacra-

";'[[((' il

mentorum omnium Nouae Legis igmediatur

fit Author, vel quorumdam, Confirmarionis

nempe, et Vncüonis Extremae duntaxat

laquäm

Mediatur? Equidem immediatam omnium Sa-

eyntto

cramentorum inftütutionem & Chrifto pro-

la &

fectam fuilfe, non facrae Litterae , non vna-

D 4

n

l1«

À

A

Ca) Cap. f. v. 3

hus

(E) Serm, 1. De Adícen

f.

Domini

24

nimisPatrutm confenfio fuadet,

Quid? quod

Ecclefia , fideliffima facrae Pa ginae interpres,

fuam in Synodo Tridentina de Sacmmenns

doctrinam intra limites eos coercuent vt

edicere nollet, fintne Sacramenta omnia zg;-

sued;ate & Chrifto inflituta, necne fint; ne

fcilicet, quemadmodum teftantur ii, qui Eius

Ü

acta litteris confiznarunt ,

notam aliquam

Dl

inureret Hugoni a Sancio V1&o1e , Magiftro

fententiarum , aliisque primi 01d1ms Theo-

(

logis, qui olim Confirmationem , et Vnctio-

p

nem Extremam ab Apoftolis , vel Ecclefi a,

C

€x praecepto tamen , et mandato Chrifüi,

D

fuiffe inftitutam. propugnarunt,

(

$. 4

l

Vero tamen fimilius eft

omnia Sacra.

[in

menta Nouae Legis nullo feclufo , Chriftum

ter

anmediate, et per fe ipfum infüituiffe; ne.

dei

que temeritatis effugeret notam, qui nunc

aliter fentiret.

£u

(

(j

L

(

en

E

e

y

f

t

g

—— À À

n

$,

SECTIO VIL

itisx

De Minifiro.

W

"NT

íff]

ägutherus non

nullis Sacri Codicis fenten-

lK

tiis, quas temere, neque more, ac inftitu-

u

t(0 Maiorum interpretatus eft, in tranfuerfum

Ual

actus, adferere non dubitauit: Fl nn i

(diro

Sacerdos , aeque potef — quilibet Cbriji;'affw

[je0

(Sacramenta miniltrare ) eziam/f muubzer , aut

etid.

puer efft; qui emmm baptisatus ef] , Sparitum

eft,

Chriflü babet ; vb autem Spiritus C/szz'/z*.z'l,

ïlül ,

ibi ommium poteflas , ac fibertas (a). Fa

tempeftate Leo huius nominis decimus, Ec-

clefiae praeerat; atque is doctrinam hanc,

fimul ac nata eft, diris deuouit; cuius fen-

vcrt-

tentiam Succelfores Pontifices , ipfaque Tri-

rf

Verba Au-

j

dentina $ynodus , probauere.

punc

gufti Senatus huius funt: Sj quis dixerit,

Chrifiauos omues im verbo, et omuibur Sa-

crameutis adminiftraudis babere. poteffatem ;

anat bema fít (L).

B5

$. 2.

(a) In Thefibus publice propugnatis,

Q Seff, 7, De Sacram, in Gen. can. IO,

s

$. 2.

Idem ille feculi fexti. decimi

Nonator

&d libidinem finxerat, non Angelos modo,

l

fed et ipfos daemones poteaftate miniftran-

di Sacramenta inftrnctos, et ornatos eífe (a)

$, 3.

Orthodoxae Ecclefiae doctlma eft, fo-

los qmdem homines ,

non tamen omnes ,

effe Sacrorum , et Sauamentorum Minifltros.

f

Profecto DIUUS Paullus ,

ut alia, quae lon.

I

ge plurima, & lucuïenüfïima funt

Divina-

]

rum Litterarum teftimonia fileantur, difer.

te confitetur, ad facrum Minifterium quosdam

l

prae eaeteris a. Deo accerfiri, et legi

Ip

pl

f? , funt verba Gentium Doctoris , geiz quos-

[/77

dam quidem Jdpoflolos , quoydam. autem Pro-

(l

phetas ; alior vero Euangeliflas ; alios autem

affores ,. e£ Doctores ad confummatiomem

Sanctorum

Ub opus aHier, im aedifica.

ti

Zionem corporis Chrifli ( b).

Fac vero, ne.

i

miauem non effe Paftorem , vndenam gentlum

üi

ues tot, tantisque Paftoribus acciveris?

$. 4.

(4) Libr, De Miffa priuata.

U

(^) Ad Ephes C3p. 4. V. II, I2,

.

$4.

N

tot

Roget vnus aliqus: quaenam in Saera.

do,

gentorum confe&t ine Miniftri fint partes ?

il

en eas: Minifter ad illa.conficientda primum.

(q)

Intentionem , deinde Fidem, poftremo mo-

rum Sanctimoniam de fuo. adiicit.

, lo

$. 5.

o

Alïcjua'm intentionem in miniilro necef-

It0s.

fariam effe , vt Sacramenta lege, et e prae-

lot-

ferinto Chrifri miniftrentur, haec Eugenii

yint«

quarti verba perfpicuum faciunt; Saeramen-

Wet-

22 ,inquit communis Doctor fidelium , zr-

sdam

bus perficiuntur ,| videlicet vebus , tamquam

J

anateria, verbis , tamquam forma , €t perfo-

*

za Miniffri conferentis Sacramentum , Cum

)

iu

teutione faciendi , quod facit Ecclefía (a?-

at

EPT

TU

Siquidem autem fpecies multïplex Intet-

diüci

tionis eft, res haec vna, aut altera enuncia-

fe

tione in plena luce collocari nequit. Quiame

)

obrem de ea agam pleribus.

itiufl

rs*

$us

04'

(a) In Deereto pro inftruct, Armen.

'Confme etïgm

Cone, "Yrid, Seíf, 7 De Sacram, in Gen, can ZI

28

$. 7

$

Principe loco, ab hoc argumento re-

movendae funt eae Intentionis fpecies ,

quas ad conficiendum Sacramentum nequa-

quam füfficere , concors, et confentiens

Theologorum doctrina eft ; eiusmodi funt:

j, lntentio Zabizualis. 2. Interpretatiua.

S. 8.

Iftinc vero nemo non efficiet, Intentib-

nis fpecies, quae reliquae funt, ad confi-

cienda Sacramenta idoness effe; fiquidem

exceptio regulam firmat in obpoffttum (a),

. ——3 C

$- 9.

Species Intentionis, quae foperant , duae

funt, r. A&tualis, 2. Virtualis,

Eam, cui

&t

primas dederam, longe, et mnltum prae-

rl

flare alteri, extra controuerfiam eft; ma-

Ti

ximeque optandum foret, vt in conficiendis

Do

Sacramentis Miniftri facrorum illam adhibe-

pe

rent, Verum ea eft mobilitas humanae men-

n

tis , vt evagetur liberrime, neque longiori

li&

tempore eiusdem rei contemplationi illigari

Q

queat ; quamobrem in eo elaborandum eft

Con

(acris

tetr

(a) Rp I-

en

29

