faeris Miniftris, vt, fiquidem actualem ad

lo

ferre , perquam arduum eft, [ntenuonem

SS,

Virtualem ad Sacramentorum miniftrationem

wa

adferant

enis

$. 10.

t.

Quae hattenus de Intentione Miniftri

Sacramentorum in medium aduli, certa om-

nibus Orthodoxis , atque explorata funt ;

10

iam dicendum foret etiam, a

an Intentio ilía

debeat elfe zzzerior ; an vero exzeror fufficiat ?

nf

Verum cum haec quaeftio ad Scholam ad-

deti

tineat, ei immorari nolim

$. It

Duo interim, quae pro regula Paftoribus

(une

animarum fint, hoc loco adnotalle iuuat:

M

alerum eít, vt, quum de iterando Sacra

prae

fild

mento aliquo agitur, nil quidquam Epifc

eniis

po neglecto, conftituant ; alterum, vt, f

per temporis anguítias , aut graues alias

]hibe

eauffas explorari meng, et fenía Anmnfüus

| men

nequeant, fententiam eam amplectantur

gxoü

quae Intentionem exeriorem sd Sacramenta

liga

conficienda fufficere pernegat; fiquidem al-

meü

tera tutior, et malori cum verifimilitudine

dris

coniuncia eft

$. 12;

ET

Proximum , quod adferr a (acrorum

miniftris, ad rectam Sacramentorum admi-

nifirationem oporteat

eft Gncera Religio-

nis Orthodoxae profeffio , morum deind

integritas , ac Sanctimonia ($. 4.) Equidem

Sacramentis, fi modo, ac ritu Ecclefiae con-

fecrantur, vim fuam neque perfidia , neque

xmmetas Miniftri detralit; at hominum lon-

[

ge infeliciffimum ! qui grauibus coopertus

r/

delictis , fe fe Sanetuario infert.

L

S. 13

ff

Quamobrem , quisquis noxae grauioris

l

reus eft

antequam conficiendis, aut mi.

1

niftrandis Sacramentis ,/ riaium admoueat ,

Q

ià id toto pectore incumbat

vt fceleris

tj

admiff gratiam a Deo impetret.

gu(

$. i4.

tj

In eum delapfus fum loeum, in quo ttiea

&l

longiffime excurrere poffet oratio; at. cum

hr

omhibus ab 1pfa natura inditum, penitusqué

pur

in(culptum fit , Jzzeza. /zücle petagenda elfe,

ff

ad haee vefro etiam in contuberniis Cleri

(0) |

lunioris ftüdii plurimum, et operae in eo

Con.

5

2

I

éonfumatur, vt fancti, atque äxlcuïpafae vitae

n

Paftores formentur, copiofior hoc in argo.

Ml«

mento effe nolim, Nihilominus in rem . fue.

a

tit quam maxime , antequam finem eius

nde

tractationi imponam , monitum grauiffimum

dem

Libri Ritualis Eeclefiae Romanae, quod ap-

COl*

prime ad hanc rem facit, in medium adfer-

re.

Quum iu Ecchfi, verba funt eius ,

j

]ott-

zibil Jauctius , au£ vtibus , nibil excellentius ,

-tCUS

aut miagis Diuinum babeazur, quatm Sacramenta

ad Dumani generis Salutezà a. Chriflo Domigo

énflituta ;; Parocbus , vel quiuis alius Sacerdos,

ad gzzäm eorura. adminifiratio pertiuez , auemi,

nïori.s

t fdi

sf inprimis debet, fe [ancta tracéare , atque

jeat ,

ommi fere temuporis snomento ad tawi fanctae

adminiflrationis aficium paratum effó oportere ;

olerts

quamobrem illud perpetuo curalit, vt integye,

taffe , pieque vitam agat ; znam etff Sacramenta

ab impuris coiguimavi mom poffütt, meque a

jotel

pravis Minifiris eovum effectus impedivi ; im.

[ Cum

pure tamen, et ind:gue ea mumifhrantes , in

wgq Ue

actertiae h20r2i veatum incurvumt (a)..

la dllo

(ä)«De iis, quàé in adminiítratione Sacramentorum

; C]el

geherátim runt Obferuanda: Coníule etiam S. Ca-

jj &

kelus Borrem. Inftitut, ad Parochos,

"

22

u cacsPnRM PPINECHN;

SECTIO'VIIL

. De Subiecto.

S. 1.

S

acramenta ad folus Ecelefiae seltantir

l

commoda procurandá fuiffe a Chrifto inuenta;

nemo vpus negarit, qui animo , ac cogitatio-

ie reuoluerit , Beatosillos coeli Ciues metarm

fuae felicitatis, cuius obtinendae Sacramen-

ta, praefidia certiffima, et pignora funt ,

iam contigiffe; animas vero illas , quas

Luftricus carcer inclufas tenet, folis viuo-

rum /zffragii; adiuuari: de damnatis nihil ad-

h

tinet dicere.

Hl

5 3.

fie

Neque tamen fingula Sacramenta omnj-

ler,

bus hominibus conuenire , facile coarguitur

]u

ex iis, quae alibi commemorata funt (Sect,

$. 9 42

$..

t

Nexus argumenti poftulare videaur,- ne

M

ea loco hoc filentio praetermittantur , quae

t

ad fructuofum Sacramentorum víum perti-

li,

nent,

!

33

il

nent, et' ab iis, qui Myfteriorum Diuino-

rum participes fieri volunt, praeftari. debent,

Verum, fiquidem iftaec copiofé períequu-

turus fum dum fmglllatxm de Sacramentis

agam, foperuacaneum eft, ea 'hoc loco vel

(

leuiffime tangere.

enta

p

at10

SECTIO 123

Jetal

Iet

De Ritibus im eorum mmzjifzztzone

ftt ,

obferuari Jolitis.

$. 1.

qüäS

v

R

itus, fiue caerimonia, eft àctio. exter-

i d

na, et religiofa ab Apoftolis, vel Ecclefia

inftituta eo confilio, vt Auguftiffimum Mif-

fae Sacrificium, Sacramenta deinde, et c«.

onitj

zera Sacra digne , et cum emolumento po-

puli Chrifiani peragantur

gmtuf

$. 2

(Secc

Sacrarum Litterarum , et totius antiqui-

tatis rudem , et expertem elfe oporteat , qui

caerimonias complures fua Apoftolis debere

m', 116

initia perneget,

Cczera , inquit Diuus Paul-

quae

dus, de Eucharifha agens , 4uwts venero,

pEï

Jom. 4f

C

di/po-

nelxt J

:

34

zlz'fþohää (a): inter eas autem leges, quas

Apoftolus hoc loco pollicetur, fanctus Au-

guftinus eam recenfet , qua fideles prohi-

bentur , ad Sacram accedere Euchariftiant,

Uifi ieiumi. ZZeo, inquit Magnus Hyppo-

nenfium Praeful, zom praecepit (Chriftus),

l

quo deimceps ordime fümeretmr, vt "ihoflolis ,

f

per quos. Ecclefias. difpoffturus erat , feruaret

!

bunc locum ; nam £ boc ile womuffet , vt pof

cibos alios fotiper acciperetuv , eredo , quod eum

[

2yovem nemo variofet ; quum vero ait /poffolus

tl

de boc Sacramento lequens, propter quod fra-

pa

zres conuenitis ad auanducamdum , iuuicem ex-

ij

üi

pectate. . Si quir. efurit , domi manducet , vt

llilfa

won in iudicium comueniatis , flatim fubtexit :

cetera auten , quum venero , ordinabo. | F'ude

MT

ntelligi datur , quia smultum evat, vt inEþi-

figr

iflola totum illum agendi ordinem infrauaret ,

quem vniuer[a per orbem. feruat: Ecclefia , ab

ipfo ordinatum e[e , quod mulla. smorum. diuer.

Cq8j

fitatevariatur (L). — Obferuandum locohoc,

fy

Au-

Cont

(2 1. Ad Corint, cap. II« Y« 34-

'Jrue

(5) Epift,1 18.'C01ïfu'le etiamTertullian, Libr, deCorona

- Militis cap, 4. S,Bafil, Libr. de Spiritu Sancto cap. 27

(

)

S

9$

Auguftinum exiftimauiffe , a Paullo ; Eccle-

fiaftica, qua pollebat authorltate , ritum eum

i

imffe inuectum.

u

r

CM

j

Ifihe vero nemo non eiï'ecemt Apof'to-

ü*))

lorum etcam fncue[ïores punqum non eadem

ht

valuiffe poteftate; facras nempe caerimonias

Jl

feu inftituendi, fiue, quum in rem foret,

antiquandi, et abrogaudi.

Certe quidem eo

M

pertinent verba haec Tridentini coetus : de-

n

clarat (Sancta Synodus) baue potejlatem per-

fal

petuo in Ecclefra fuiff , vt n Sacramentorum

!f

j

difpenatione , falua. illorum /u&/iantza, ea ffa-

!j

PT

tueret , vel mutaret , quae , fafcipientium uti-

litatiy feu epforum- Sacr "amentorum fueneratzam,

hat *

pro rerum

*emporum , et. locorum varietate

VW]!

wapis expedire iudicavet (a)

-u FJW

$. 4

iil Ü

Commoda, quae ex iuftitutione facrarum

[up aþ

L

caerimoniarum , ad populum Chriftianum

du

fluunt, hoc paeto compleä*mur "'Tridencini

vO th,

Concilii Catechni'mus

dMerito --- a primis

Ài

t /gue Ecclefiae: temporibus illud ,/emper Jerua-

G 3

fum

*

cCOl ons

(4) Seff, 21, cap. 2.

) (?01 v

35

u eff , vt Sacramenta folemuibus quibusdam

caeritniomis suniffrarentur.. Primum enim ma-

xime decuit , facris. Myfleris: eum Religionis

eultum zribuere , vt fancta fancte tractare vi-

deremtur. . Praeterea, quae Sacramento efficiun-

?ur, caerimotiae ipfae magit declaramt , ae

veluti amte oeulot pomunt , et earum rerum

þnetz'tatem in animis fidelium altius iupri-

wxugt ; deindé vero suentes illorum , qui eay in-

j

£uentur d i diligenter oþj*?ruant, ad fublimium

verum cogitationem erigunt,r fidemque : eis,

l

et caritatem excitant : quo t»aioY cura, e?

diligentia adbibenda: eriz , vt fideles vim caeri-

woniarum, quibus /fngula Sacramenta conff

ciuutur , coguitam, ez perjpeczam babeaut (2),

$. s.

Si quidem vero talis, tantaque eft dig-

uitas facrarum caerimoniarum, tamque mal-

ta ex earum vfu nafeuntur commoda; quis -

eft, quin dubitet, grauis noxae reum Pa-

lie

forem illum fore, qui, qu-umnnu]laf- adeft

adi

necefftas, eas negligit, vel omnino con-

temtioni, et defpicientiae habet ? (3uo«

fl

&

cg:c;

:2

(3) Part. 2, De Sacram, ïp:gen, Cape f»

317

cifvà recte, fapienterque Synodus Eecle-

d

fiae noviffima de argumento, in quo verfor,

7u

hunc in modum conüxtuerat' S quz.r dixe-

Iuf

u

vit, veceptos, et approlatos Ecchfiae catbo-

licae rvitut, du folemmi Sacramentorum ad-

tl

aniniflratioue adbiberi cogfuetos, aut contem-

ni, at ffme peccato, & miulflris pro libitu

r

emitti, aut im mouos alios, per quemcunque

rzprz

Eccleffarum Paflorem iutari pof£ ; anatbema

j Is

Jft Ca)

Atque haec dicere de Sacramentis

j

vniueríe; íatis fuerit. ad intelligendam me.

fs

lius, etfelicius explicandam de iis Eccle.

TL2

fiae doctrinam.

Tb

"-

i

N

CAPV T T

/ (9),

De Sacramentis fingillatim ;

deque

| d

adminiflratione Baptismi.

D.

! mm'

S. 1.

j qülä

P.

rinceps ordine,

non di gmt'tte Saera-

i P

mentum Legis Nouae Baptismus eft. Quem-

| ädeü

admodum enim in vita corporea matiuitas,

L]

folum, et fundamentum eorum eft, quae

Qu

ho-

C 3

TL

(4) Sc&. 7. De Sacram. in gen. Can. 13

33

hmmmbus per omne vitae tempus continge-

re queunt;

áta. Baptlsmus vitae fpiritualis

fons, ^et caput eft;

eo enim. fufcepto in

ciuitatem Chrifti transferimur ;

et ad alia

Sacramenta comparamur.,

^

$. 2.

In trectstione Sacramenti huius ita ver-

fabor; vt primum notionem eius aliquam

mentibus inferam: proxime, quinam hoc

Veï 3b eo arceudi

Sacx*amento amitiandi,

fint

inueftigandum mihi erjt: neque''ra-

tionem praetermittam, qua Catechumeni ad

Baptismum parari folent

vltimus locus de

à

caerimonii$, quae in nnniftratione Baptismi

vífui funt, dabitur;

M

DN a.

E

Nec dmpl'['am in tractaudis Sacramentls

aliis cenebo viatn,

Ni nlo'mnus fi quid, vt

n

adiiciatur, in rem fuerit

Obuiam ibitur.

W

Ui

u

j

SE-

39

gt

SECTIO L«

ls

u

Adpellatzmzes. Natum. Specze.r' Ey-

alta

*

fectus : Necefftas: ,4212!/707' , Mzng/ier.

Su&zectum Baptz.fmz.

l.

$

ver«

N

on vna, fed multiplex a facris Scripto-

quam

ribus inuenta eft adpellatio , ad explicandam

hoc

Baptifmi naturam , et adtributa. Vocabulo

«eudi

vno omnium familiarsffimo Sacramentum, de

f

quo fermo eft, Baptz/inw, feu Lot:o du:ltur ;

"E

adpellatio: haec modum., quo id ohm mlnþ

u de

Ürabatur, exprimit.

pnsml

. Deinde Sacmmentum deez, facro prae-

eunte Cadice, adpelhm folet ; ; üquxdem,

antequam aqua falutis abluitur Cazechume-

yents

nus, vel per fe fe, vel per. fpcnfmes pro

, "

htedtül' oportet ,

fe. cr(.,dere jn Tuadem D1.

A

mmüimam Quz credzrlerzt ; mqmt Chui'tu

et baptisatus fueriz faluus erit (2).

q 6

1"8-

(a): Marc. cap. 16. v. 16. Vlde etnm Acte Apoftol

cap, 8. v. 37-

j

sb

qo

In fuper Sacramenmm Illumznatzozzz: a Scn—

ptoribus Ecclefiafticis nominátur.

Remema—

wemini prifinos dier, monet Dinus Paullus,

in quibus iltuinati, TuApeHUT) Cerlamen fu.

füinuifir paffogum (a).. Ea cauffa San&us

Cyrillus Ecelefiae Ierofolymitanae primum

Catecheta, deinde vero Archi- Praeful, cate:

cheticas Inftitutiones quas ad eos habuit,

quibus paullo ante latex falutis adfufus eft

i

Catecbefes illuminatorum , et Diuus Gregorius

f

Nazianzenus dictiones , nonam tricefimam,

l

et quadragefimam, quae de Baptifmo funt,

j

Qrationes ia fancta. Lumina infcripfic

At haec Jauacrum vegenerationit , e? ve-

d

nouatiogit audit ( 4 )

cuius adpellationis

Ve

cauffa in promtu eft.

D

Sepulturam item nominare poft Diuum

&

Paullum (c) Seriptoribus faceris perquam fa-

t

miliare eft, quod catechumeni in aquam im-

U

merfione humatio Chrifti adumbratur,

abl

Denique Sacramentum: 'vztae nouae , vuda

fier

geui-

fifi

(?) Ad Hebr. cap, ro. v. 32.

() Ad Tit. cap. 3. v. 5

(a

(Q) Ad Roman. cap. 6, v. 3. 4,

fö) (

^^

41

Scti

genitalis , matiuitat fecunda , Cureumciffo fpi-

"o«

yitualis, Donum Dei, Fuctio, Sigillum , exe

llus,

purgatio , plautatio , zndumentum , principium

1 j

suandatorum vocari. Baptifmus folet.

Expo«

üQus

fitioni horum nominum immorari nbhm ,quod

tImurm

per fe fint perfpicua,

Cate

*

$. 5

ibuit ,

Baptifmi notio optima 'ea eff, quae na.«

j 3&9

turam illius breuiffime, veriffimeque fub ad«

fpectum fubiicit : cuiusmodi illa Catechifmi

r us

qua ,

Romani eft : Baptifmus , eff Sacramentum ve

penerationir per aquam , in verbo vitae (a)

funt

E notione hac intellizitur etiam eius Jafera,

e? forma

aqua nempe (vera, et zaturalis (b

p

verba deinde ifla : Ego ze Dapetizo im mominue

t10nIS

Patris, et. Fili, et Spiritur Sancti.

V fus

et adplicatio Materiae Sacramentorum , 2ro

fyuufa

xíma Matería dici a fcholis vulgo folet

In

Yatt fi

argumento praefenti eiusmodi Jazeria , eft

m if

ablutio.

Poteft autem abluitio modis tribus

fieri, 1. Immerfione, 2. Adfperfione, 3. In

ii

P

fufione, Neque tamen exiftimet quispiam,

gefii'

Cy

ah

(e) Part. 2 de Sacram. Bapt

(2) Cone, Trid. $eff, 7. Can. 2. dé Bapt,

4'*

ab arbitrio. Curionis facri pendere, quanam

ex iis vti velit; fed omnino Ecclefiae , cut

derui

confuetudinem fibi. tenendam memi-

Beritf,

i

& Ablutio vero ipfa eiusmodi fit

vt no-

men rei refpondeat

(Avamobrem . vna, aut

altera gutta aquae ad Baptismum. non fuffi

cit,

Deinde nullum eft. Saceramentum

nifi

lk

aqua carnem catechumeni,

fed veftes fo.

Q

lummodo,

et crines. contingat,

Iufuper

aC

.&quae. adplicatio fucceffiua fit,

tei

. Cum praecipua corporis pars, et animae

dia

RC fenfuum fedes,. vero quam fimillime. ca-

DT

.put fit, hoc, neque aliud membrum abluen-

hr

dum efr

Ex quo intelligi par eft, dubium

7j,

elfe Baptismum, quum manus, velpes in-

0

fantis facra vnda perfunditur; quare Ritua-

LTA

les Libri iubent iterari Baptisma, eo pacto

DT

miniftratum (2)

(

L

[

Baptismm nequaquam mnïnphcem fed

17

(trà

vnum elfe

haec Litterarum Diuinarum ver-

ba

aïiguj

li ;

(2&) Confuüle R. Rom, De Sacram. Bapt, et Strigon,

Ecclef, De Sacr, Papt. rite adminiftrando.

() &

m

4

2

Ltf

ba coarguunt: Znur-Dormimus , inquit Sanc-

tus Paullus, vza Fidet, vnum Baptirsa (a)

[2

Nihilominus abvfione vocis Baptismus,

in fpecies tres. difpeleitur

quarum -prior

( 10

PFlhaniut, altera Plaminir, vltma Saggainu

j, dl

adpellari folet.

.

ul

Cauffa, ex qua Mar tyrio, et Gon?

r tzozz "

;, nif

Baptismi adpeïlatmnem impofuimus, ea eft,

ls fo-

quod:mors pro Chrifto forüter tolerata, €t

mfopet

acrus veri amoris Dei, ad obrinendam fahx-

tem,

non fecus , ac'

vuda Baptismatis reme-

animat

dia idonea fint, Bapt:mzz C Fluminis ) /2ue

me C

vicem aliquaudo implere paffouem , ait Sanctus

abluel

Augufinus, Ze latroge illo, cui nón. baptisa-

qubiur

:o dictum efl , hodie mecum eris in Paradifo,

uon leue. documentum. beatus! Cyprianus adfu-

Pes j

] N

$t quod etiam, atque etam coufiderant ,

inuenies, uon tanutum paffonem pro nomme

Chrifli ,. id quod ex Baptismo deerat, poff

upplere, jfed etiam fidem, conuev/fonemque

en, fe

cordis , fi forte ad celebrandum Baptisma , in

n ve

augu[lis temporum , fuccurvi zon poteff

ba

fed zugc jmpltur inuifi þzlzter, quun Myjle-

!'! ü"l

t gmaoü-

(&) Ad Ephef, Cap. 4« v. 5*

ldo:

44

eium Baptismi nom contemtus Reloionir, fod

articulus necoffetatis excludit (a)

$. 4

g

Commoda, quae e füfceptione Daptismi

b

ad catechumenos manant , funt longe pluri-

Ti

ma, maximaque

Nam primum mnoxa ori-

di

einis, et quaecunque ante Baptismum fa-

ln

fceperas peccata, abolentur; tota deiude

a

poena peccatis vitae fuperioris debita con-

Qu

donatur: nihilominus ad peega/itatef, quae

Ver

a natura vitiata proficifcuntur, gratia haec,

fu

et remiffio non pertinet.

Ece

Inl'uper gratia /anczificaur cum nabxm

li

Virtutum feu Theologicarum, fiue Mora-

bro

lium, ac donis Spiritus fancti infunditur :

Qu

ad haec gràtia facramentalis, propria Bap-

"tf

tismo obtinetur; ea vero fita, atque confti-

Tum

tuta eft in gratiis, quarum praefidio Neo-

Cont

phyti vitam nomini chriftiano confenta-

neam ducere queant,

Vitimum, |quod e

Baptismo prouenit, eft characteris impref

tamq«

fo (/

lie;

$. 5.

lo

(4) Libr, 4. contra Donat. cap. 22.

Bapüs

4b) Confer, cap, 3, Sect, 4. $8. 4 5, 6. 7. $.

45

2

i

0 f

. Cum tot, tantäeque Baptismuhï praeroe

"

gatiuae commendent, omni ftudio Paftori-

ptïsmi

bus animarum elaborandum eft, vt Sacraf-

plute

menti huius notitia fideles,curae füuae cre-

4 Olf«

ditos pleniffime imbuant, eorumque animis

m fi-

longe nobiliffimam eius opinionem ingene-

jeide

rent. Neque exiftiment fe, fi declamatorio

1 of

quodam, et incompofito dicendi genere

j quae

verba de eo fecerint, menti Ecclefiae fac-

| [jget,

turos fatis; quin veftigia potius veterum

Ecclefiae Paftorum , Cyrilli JJerofolymita-

habitil

ni, Gregorii Nazianzeni, et Nyffeni, Am-

More

brofü, Auguítini, aliorumque, qui omnem,

nditur:

qua valebant eloquentiam, eo contulere ,

vtfideles vim, et dignitatem Sacramento-

; L*Oüü.l'

rum cumulatiffime edocerentur, omni virium

jo N9

contentione fibi perfequenda putent,

g. 6.

.'(Baptis;ni facrae Litterae tam dilucide,

quüd e

tamque aperte meminere, vt complures

haeretici, qui nonnulla Sacramenta noftra,

nonnifi limis intuentur ocüulis, Bignitatem

P

Waptismi intactam, et illibatam finerent : i

"

hi

3

[.2

$

46

his Lutherani funt

qui Baptismum, et Eu.

fec

charitiam pro Sacramentis, .a Chrifto in-

pe

ventis, hibent (2).

. Et profecto, qmdquamne apertius eiï'e

poteft, quam deeretorium illud Chrifti effa-

fto-

cum? JVjf quis renatus fuerit ex aqua, . et

qui

Spiritu Sancto, nom potef? introive in Regnum

coeforum : quod uatum eff ex earge, caro eff j

tem

e? quod uatum eff ex Spiritu, Spivitus efl (P)

Quid

Enunciedonem hanc ad homines omnes

fehte

pertinere, eius vhiuerfalitas fuadet ; quame

tide d

obrem paruuli non minus

quam adulti ad

puor q

fufeipiendum Baptismi Sacramentum, nullo

(f Í

diferimine, obfiringuntur,

tyle

.Loeo hoec facros Curiones rogatos ve.»

De qul

lim, ne feu e fuggeftu lacro, feu quum

UT

r-nmnm cum DFOXImO agunt

erga infantes

ptobar

eos,

qui fine Baptismo e vita decedunt,

Vel il

duriores fefe exhibeant

Quorfum enim

lilortem

Patribus, Matribusque familiarum hos .tales

Á

pul

flammis addici fempiternis, inclames, cum

S lp of

Ec-

" li:

(&) Vide Lütheri rninorem Catechismum Part, 1. cap. 4

ü lapz,n

$- 46,

di IDl s

(F) Ioann, cap, 3. v. 5.

41

tht

Feclefia mentem fuam hae ['uper re nondum

10 1l«

aperuerit ?

& TE

efe

Baptismum, vt Sacramenta cetera Chrxæ

ieh

fto fua debere initia, perfpicüum fit ex 11hs,

u, 6

quae iam dicta funt CCap. 1, Sect. 6. 5 1.)

t

Quaerat ynus quispiam,

ad quodnam

n e/ï,

tempus Baptismi referenda fint initia? F

quidemi.hae parte non vna eft Theologorum

q0

otiies

fententia, neque valida vnicuique fenten-

tiae defunt momenta ; mihi tamen vero pro-

qUEIIII'

EM

pior illa videtur, quae Baptismum a Chrifto

qullo

tum plane fuilfe infütutum docet, quum

ipfe a Joanne aqua ;ordanis ablueretur;

«os 1

Deé quo vt dubitare poffim nullo modo, fa.

cit inter alia momentá

quae ad hoc com:

(suum

probandum quam plurima adferri poffept

mfantes

vel illud, quod Sacramentum hoc iam anre

mortem Chrifti &b Apoftohis adcurrenti po-

epin

yos al

pulo fit minifiretum, — Pof? jaec , inquit facet

g, CUf

Scriptor, vemit [efur, et difcipuli eius ?2 ter

fic

vam ludaeom, et illic demorabatur cum eis

et baptisalagt - - - facta autcim eff. quagflio ex

t I,Ciïp 4

discipulis loannis , cum Indaeis de Parification

e£

48

e?venevunt ad Fomunem, et dixevunt ei : R.zä-

li, qui erat tecum trans lordanem , cui tu te:

Ci

Jiimonium perbibuifli , ecce ! bic baptizat , et

7s

omnes veniunt ad eum (a). - - - F£ ergo cog-

p

wout lefus, quia audierunt! Plarifaei , quod.

pn

E efur plures difcipulos facit ,et. baptisat , quam

fà

JHoanues (quamquam PMefas non. baptizaret , fed

ieipuli eius) veliquit Iudaeam (£).

*

Qquo

Quae fi m funt , fi iam ante mortem

puo

füam Sacramentum hóc a Chrifto eft inue-

tlo ]

ctum , ecquod aliud temporis punctum eius

pert

inftitutioni defignari poteft aptius, atque

,

t

adcommodatius, quam quum ipfe in Iordane

di

a Diuo Baptifta eft ablutus ? Cum Sacramenta,

inquit Doctor Angelicus, ex /uz ;uffitutione

i

Baleant , quod conferant gratiam ; tumc vide-

& al

tur aliquod Sacramentum inflitui, quando ac-

eipit virutem , producendi fuuta effectum 5 at-

Psh

qui virtutem banc. accepit Baptifmus , quando

&

U

Chrifius efl bDaptisatus (c)

$. 8

DOfote

(4) Loann. cap. 3, v. 22. & (eqq.

(») lbid. cap. 4. v, 1. & feqq

To;

(€) Part. 3. qu. 66, art, 2. incorp. Vide etiam S. Am-

phan

brof, L, 2.

In Luc, Authorem fermon. fexti in Epi»

Sg Itl

pha-

) My

49

-

$. 8.

Rüb'

Minifter, cum negorium quoddam conf-

4 16

Giendum efl, duplex vulgo in partem ope-

na

ris vocatur : alter, cui lege , vel vfu, rei

T

perficiendae , munus incumbat ; altet, cui

.quad,

praeter vfum negotii cuiuspiam exequntio

qum

inandetur,

t fl

lam fi notiones has ad.argumentum, if

quo verfor, adcommodare libet ; Minifter

prtett

prioris ordinis ille eft, ad quem confecra.

i

tio Baptismi, et miniftratio iure, et officio

j eu

pertipet ? ceteri, penes quos in nonnullis

atque

duntaxat cafibus ea et poteftas, Ai'e'cund-i funt

ordane

ordinis.

Tidtlils

- Primi generis Miniftri funt t Epifcopi,

Atutttlls

2.Presbyteri. | Certe Chriftus ad Apoftolos,

y iib

et alios difeipulos dixit : euzzes -« - - do-

jf 4

cele ommues gentes, baptisantes eos 2 nomine

i ;

Patris , et Fii, et Spiritus Sancti (a). SuCQ

quando

celfores Apoftolorum Epifcopos effe; cete-

rorum vero difeipulorum Presbyteros, nemo-

j

D

eft,

Tom. II

phania, quem aliqui S, Auguftinum putant (inte?

j $AT

Sermon, Auguftinianos 29. de tempore,).

jj g

(2) Matth. cap. 28. v, 19.

rþn

pó

eff, quin fcíat; ex quo quid efficiam aliud,

quam vtrosque , nempe fiue Epifcopos, feu

Presbyteros, Baptismi Miniftros. Ordigarzof

eífe ?

Sacramentum idem conferre extra ordi-

nefmi, et vicaria poteftate queunt : 1, Diaco-

ni, 2. Subdiaconi, 3. Alii ordinis inferioris

Clerici : 4. Laici orthodoxi : 5. Haeretici:

Í

6. Schismatiei ; 7. Infideles,

f

$. 9.

Praeceptum de fufcipiendo Baptismo ad

fl

omues feu pafuulos , fiue adultos fe fe por-

xl

rigere , commemoratum eftiam alibi (6. 5.5.

Baptifmum paruulorum, et fuperioribus

retro temporibus a compluribus haereticis

fuiffe repudiatum, monumenta Ecclefiaftica

fidem faciunt; et memoria noftra nequaquam

probari Anabaptiflis ex eo intelligimus, quod

cos, quibus, cum teneriores ellent, latex

falutis adfnfus eft, nonnifi, vbi annos difcre-

tionis ineunt, facro iterum fonte abluunt. Ec-

clefiae Orthodoxae nunquam non pro certo,

lu

atque explorato fuit, paruulis non minus,

C

quam adsltis Sacramentum Baptismi, ad fa-

lutem

(

5i

iil

lutem *obtïne—ndaþæ- eX aequo ngce[ïariuml

feu

effe.

TTE

(Auocirca Tridentini Patres Decefforum

fuorum veftigia perfequuti, huncin modum

ordi

de argumento hoc conftituere : $2 quis di-

Jitco«

xerit , paruulos , eo, quod actum credendi t108

Tioris

balent , füfcepto Baptifmo , inter fideles. com-

etidi:

putaudos 2om effü ; ac propterea , quum. ad

anuos difcvetionis perueneriut , eff vebaptizan-

dor, aut pracflave omitti eorum DBaptinma,

g &d

quam eos , &on actu proprio credentes , bapti-

" ?Oï'

&ari,anatbema fft (m). Sediam de fubiecto

L

*2

Baptismi pluribus agendum erit,

oribus

p

WRR ET

Em

SBCTIO- IÀ

ofaftict

Quibus coucedeudus , Qu megaudus

l$, quOä

Baptitmus fit?

l

t ïä*

i

Bu

j d

ete

fc

L oienab

omnibus Lauacri Regenerac

uUf

dionis copiam fieri a Paftoribus oportere, qui«

") cert

IAT]

eumque id poftulant vel per fe fe, vel pez

D a

fpon-;; |

]

gl

(a) Seff, 5 Can, iQ: de BQPQSWQ;,

gem

$2

[ponfores, nifi impedimento quopiam ab eiug

fufceptione arceantur: fiquidem Sacramen-

tum hoc omnibus, ad falutem obtinendam ,

prorfus e nece[fitate eft (Cap. 1. Sect. 5.$.42

$. 2.

Neque illud.x dubitari poteft , infantes

vtero materno ita claufos, vt tingi nequeant,

idoneos ad fufeipiendum Baptisma non elffe ;

neque fufficere, fi corpus Matris abluatur ;

quod proles non eft pars Matris, fed perfona

a Parente diuería : $7 ad Matris corpus , at-

l

gutatur Diuus Auguítinus , ;2, 4uod zz. ea

Mi

concipitur , pertineret, ita, vt eius pars. de.

putaretur , non laptizaretur infaus , cuius Ma-

der baptisata eff aliquo mortis vrgente periculo,

Pi

quum eum geflaret iu vtero. — INunc vero , quum

abl

etiam ij baj)tz'"qtur, 02 vtique biy 5ap;iza;

Ve

£ur Dabebitur (a).

$8

! Quocirca lis , et controuerfia tota ii

Tim

paruulos iam natos, adultos deinde recidit:

If

àn videlicet nullo diferimine his omnibus

Ba-

qui

Vg

(a), Libr.6. contra Tulian, cap, 14. Vlde etiam S,'Thom.

Part. 3. qu. 68. art.. iísd 2

(

53

eut

Bapt/ma üt míniftràndum; vel quibusdam

ia

feu paruülis, fiue adults negandum.

af

$. 4.

TU

Miniftrandum effe Baptismum paruulis 1is,

qui Chriftiano fufcepti e thoro, fimul, ac

antes

lucem adfpexere, a Sponforibus Ecclefiae

Jetiity

offeruntur , quotidiano vfu docemur.

I

Dl

f

?

$ 5

atul »

Infantes deinde illos Ecclefia gremio fuo

orfoni

excipit, qui ei aIudaeis, Mahometanis, aliis

jj 4l

Infidelibus, fiue ob penuriam , fiue alia de

u

caulfa donantur,

n d

$. 6.

u Mi

Proles etiam lufidelium , inuitis quamuis

gricills

Parentibus, Lauacro faero citrà piaculum

y f//llf/)

ablues, fi quando illae in vitae difgrimeh

venerint,

þ;zþtim*

$. 7.*

Ad haec, fi alteruter coniugum Chriftia-

qts i

nam Religionem amplexetur, pars altera in

yecidt^

Infidelitate perfiftat, infans reluctante ne.

ol

quidquam parte Infideli, Saeramento Aege.

p

serationis initiandus erit (2), -

D3

$. 9v

nS.Thomf

(*) Conc. Tolet. 4, :cap. 62,

54

| $5

ll

Quod aZ imfantes expofitos , et inuemtor

adtinet , Liber Strigonienfis Ecclefiae Sacra-

smentavius, hunc in modum praecipit: $ re

[

diligenter. inueffigata , de eorum Baptifuo nonm

L

g,a.yk'ziz: » fub conditione laptiseutur (a) .

Uj

$28

gl

Prolium , quae ab Infidelibus fufcipiun-

[/:

tur, fortuna haec eft : Si earum Parentes

"

nulla ratione funt Chriftianis Prineipibus ob.

[

noxii, nefas efít, eas, Parentibus inuitis,

]u

facro fonte abluere : fin vero Principis Chri.

Jj

füiani mancipia fint, nullus dubio relinqui-

/z'z;

tur locus, quin proles a Parentibus abftrahi,

fo

et more Chrifiano tingi queant; verum,

7

quum hoc res eft loco, euigilandum erit , ne

i?ll[

proles Chriftianis facris initiatae, aliis, quam

ia

Chriftianae Religionis placitis imbuantur.

de

5. 10.

la

Roges; quid te facere velim , quum Pa«

H

rentes nonnifi Ciuii, ez Politico fubiiciuntur

Chriftiani Principis imperio? equidem dum

res fic habet, inuitis Parentibus, proles eius-

üe

modi

(&) "Tit, de Sacram., Paptismi rite adminiftrande,

()

$3

mod baptizari minime poffunt, Maximam,

tytot

inquit Sanctus Thomas, balet auctorvitstes

QT

Ecclefíae confuetudo , quae femper eff in onni-

fn

bus aesmulanda ; quit e£ ipfà doctriua Catbolico-

yum Doctorum ab Ecclefia auctoritatem babet ;

0008

vude mapis flandum ef? auctoritatt Ec'flaff'ae,

quam auctoritati vel Auguflimi, vel Hieronymi,

1 p.ïüün

vel cuiuscunque Doctorit ; boc autem Ecclefrae

tentes

vfus nunquam babuit , quod Iudaeorum filii , iu-

j o

uitis Paventilus baptisarentur ; quamuis euim

fuerint vetro actis zemporibus suulti Catbolici

nuitis ,

Priucipes potentiffmi, vt Couflautiuus, J beodo-

sChïï-

4

ffus, quibus familiares fuerunt Sanctiffmi Epi-

finqui-

)üf'ähi )

fcopi , vt Syluefler Couflantimo , et "nbroffus

Theodofío, qui 11ullo znodo praeterimififfent ab eis

Vefüm )

impetrare , fi boc effe£ confonum rationis et

yi[ i je

ideo periculofum videtur, bauc .ddfertionem

de uouo iuducere , vt praeter confuetudraerm

m[Ul'z

bactenus im Ewcchha obferuatam . Iudaeorum

filii , äiguz'tz's Paveutibus , baptisentur (q) :

um P

$. 1r.

jciünmu?

Aceidit nonnunquam, vt natura in pfo-

; 0

creatione liberorum , quemadmodum in ce-

)les eius*

teris

D 4

modi

| (t)* 2. $. qu, 39, a1f, 12.

randec

$6

teris rebus, peccet, et faetus diffonos; atque

incompofitos in lucem emittat :

iftoc quum

fe dat , Pafloribus haec, quae fubiicio, pro

norma fint

In baptisandis moufirig ( hoc nomine

veniunt faetos male formati) inquit Liber

Strigonientfis Ecclefiae Ritualis, IHA CiF-

cumbectione vtendum eft

optume ffbi confü-

luerit Paftor, ff, autequam, eis. Daptirmum

minifivet, Epifcopi mentem exquirat, vel eius

ä

Officialis. (nos Gegeralezs Ficarium adpella.

re fulemls;) aut alios idoueor virog im confr.

"

Bum adbibeat. . At, quum mortis periculum

Ü

sdeft, in haec ei intuendum eft

Monflrum, quod bominis fpeciem. minime

qm

Braefert , tinoi omtino uon delet: . & fuübdubi-

&![J

ef, bom /ft, mnecue fft, Dac forma id ablue

li

fi tu es homo

ego te baptizo in nomine

d

Patris, et Filii

et Spiritus Sancti

lu

Euenit. interdum , vt internofei vix: queat

al

vuam, an plures smponfirofus faetus perfonay

p

cotuplectatug , Jffud vbi fit, danda eff opera ,

ZA

veé- verugs- eruatur.,

Pili

INa-

(91

S

Ique

INoeae , e quibus exj)edienfld eft baec dubita-

do , funt. iflae : ff moufirum Diceps , aut triceps

guum

ef? , f pectora duo, vel plura offert ; efficies,

pro

zotidem effé perfonas ; quamobrem fingulis aqua

yntte

Jalutis adfundatur , addita Baptismi fovma.

[ibet

Ferum, ff per mortis periculum 208 h-

"Mu

ceat , fingillatim eos tingere; tum Paflor fm-

eotji

gulorum capitibur vndam genitalemiaäzndat,

iil

Jormamque boc pacto egunciet ; Ego vOs bapti-

vl at

zo in nomiue Patris, et Filii, et Spiritus Sancti,

Ceterum bac forma , in couferendo Baptis-

!peHa

' 0l

)

'to vti eff uefas, nifi quum temparis anfgwi'z'a:

10010

n

probibegt ,. fingulor ftugillatim abluere.

Dubitere poffs, quid' te. facere. velim ,

mitit

quum teguta adfunt indiciag vsa, vel pluri-

dub

£us e perfonis azouftvum | coalefcatt. dum . loco

j ibl

boc ves efl , primuu .perfbizag, quae certo ad-

effé ereditur , folemui vitu, ueque vllir parti-

ngmifles

£us suutata forma , adfuudatur aqua fa]mfi.r j

TU

alteri vero, de qua 'dztþz'ta.,r, bac hge, &

pacto miniflres Daptisgum : i non es bapti-

pf

zatus: Ego te baptizo in nomi'nePatr-i.S; et

! W

Eilii, et Spiritus Sancti (a).

D

e)

] d

Su 120

(4). De Sacram, Bapt, rite adminiftranlo.

N'!

58

$. 12.

Vfu venire etiam non raro videmus, vt

faetus optime a natura conformati, ante

tempus praefnitum in lucem edantur: di.

fciphna Hippocratis faetus emsmoeh abor-

tiones, et abortus vocat.

Si abortus vitae expertes nequaquam

funt,

primo tempore abluantur; fiquidem

diutius viuere nequeunt.

Quüm neque vitae, neque mortis ldö—

nea adfunt indicia; Baptismus faetibus eius.

modi miniftrandus eft conditione, et lege

adpofita: Si Baptismi es capax : Ego te ba-

(

ptizo in nomine Patris, et Filii, et Spiri-

&

tus Sancti. Hactenus de paruulis, iam ad

t

adultos prog:edior.

E

$. 715

Praefenü in Arrrumento nomine adulto.

rum Vemunt OIbnes, (1111 menus, et ratloms

N

funt compotes , et falfam a vera Rehglone

D

difcernere norunt.

Certun , perfpicuumque eft, omnium

thw

horum , quum Baptifmum expetunt, vota

explenda efe, fi neceffaria Fidei Chriftia-

Qae

(;

59

fiae notitia imbuti fint, nec eorum mores

$V

ab inftitutis Chriftianis abhorreant ; nam àin

ante

negotio falutis, nemo non fui eft 1uris.

h

t di.

i.

1 3bof

SECTIO.III.

Qua vatione Catecbumeni a / Pa[fore

aquamt

praeparaudi fünt , ad þþeþtianm

.püdem

Paptifiui ?

i iäü»

$. 1.

N eus

IN

emo eft, quin fciat, a paruulïs prae-

t lege

parationem nullam ad fufcipiendum rite $a-

o te D

eramenutum Reuouationi; adferri oportere ,

t Spm-

eosque z Fide aliena tingi; nempe 4« pec-

m m

cavit ip altero ( Adamo) crediz iu altero ( 1

Ecclefia), inquit Diuus Auguftinus (2).

S. 2.

'Longe diuer(a fors eff adultoi'umi nam

qtiotis

nunquam hos íine praeparatione congrua

Reügiöne

Baptifmi factos fuiffe compotes , Dritiv An.

tiquitatis probe norunt,

q0t

$. 3.

Ut s

W iif

( Scrm. ?94, alias 24, de Verbis Apoftol, cap, 1.

n

65

1

$. 5.

Imitatione primitiuae Ecclefise, hodieque

non temere, promifcuum quoduis hominum

geüusin numerum fidelium cooptandum eft

verum ii duntawat, de quibus non fperare

modo, fed et confidere poffis, vitam eorum

cum Sanctimonia Religionis Chriftianae mi.

ninie pugnaturam

P

$ 4

Praeparationem , quam ab adultis hodie

