F quis cum duabus ;'l!iu: confauguiueis, quam

liäie Q

du.

Tm

305

durere vult, peccarit) , et quidem in qeadäm

eæ;*i d-

Libello fupplici : 3. Etiam gradus propinquion,,

ff imaequalis. eff graduum diflantia-. .Nam,

m

quod in Confauguinitate obferuatur , idem etiam

ie Injt-

in Adfiuitate fgruari, lura poflulant : 4.. Ex-

más. &i

primere etiam oportet ; an. Adfinitas ex. copu-

Ja Wicita, vel illicita oriatuv j cum petitur

, n fit

dü guofa

difpenfatio pvo priano , vel /äczmdo ,gmdu. Tum,

ii cott

quod difficilus difpeufatur iu "ddfinitate ex ce-

, ii

pula licita, quam illieita ; tum' quia. id uecef-

u , d

Jarium efl , vt iutellgatur , au cum Adfinita-

£e concurrat. Honeflas pullica. Haec enim cum

277 þä'

Jemper. adnexa fit copulae licitae , tacite expo-

j ii

gitur , et tacite di[beufatur , eo ipfo, quod

a M

exprimitur , AAdfinitatem ex copula ortams ef-

f p

j i (

fe: s. Exprimendum etiam , am. Adfinitas f

obiiuct-

in linea vecta , am in transuevfa ; faltem fi d-

n d

fiuitas oriatur ex copula licita.

um n

h1

$. 15.

Circa. Honeflatem . publicam e.xfplf'cä?:durä

efl; au ea oriatur ex &poufalibus, au ex Ma.

j O

£rimonio; et,quo im gradu fent i], qui contra-

j

[

TU

Bere volunt. . Looco boc in smemoriam ved'zen.

*

j qz/dm

Tom. II.

ïf

ü

eá dl

74 1

li

306

adulta

dubs e? , ifitatem e fponfalibus euotam ;

que [i

grada prima coerceri,

$. 16,

quim

Ae-;fz"aw

- Circa copnationem Spiritalem exþrïwezä

^l

oportet : 1. 7u ea Jit Pateruitas, vel Mater-

!)

4

t ci

vtas ex vua pavte; ac proiude Filatio ex al

dm ;

Zera; vel fit tantum Compaternitas , aut Com-

muateruitas. Multo enim iudecemtius efl Ma-

du

zrimonium imter Patrem , et Filam Spiri-

caufrs

galem, quam iuter Compatrem, et Matrem

d

eiutdesm Filae etc.

Fude wvix vmquam m

Jutgui

it fit

Patevuitate — Spivitalh difpemfat Sedes dpho-

Jnitre

floliéa: 2- "n coguatio Spiritalis fit duplex :

arde

puta,anu qui Petri filiazas leuauit e fonte Sacro,

eanden , vel eius. fratrem , aut fororem te-

j

mueri im Coufirmatiome ; an nom idem Petrus

df

feuariz filtos z'(l/z'u.r » qui filios þzo.r leuauit. IVee

Ionto

zamen opus ef? exprimere ; am quis pluves illuis

fit n

Jfilios vel im Baptirmo, vel im Confrmatione

E) e

Jüiceperit ; quia coguatio, Spiritals uom cei

77 /€('

Jetur binc multiplicata.

linty

514

l]

Cirea Dmpedimentum Criminis. exponi de-

ürctn.

bet; an fít ex macbiuatione coniugir, am. ex

lr if

ad-

?

30?

etolat,

adulterio [olo /fze sacbinatione ; an ex viro-

BINRDEDOCW O UA RANT

que fimul. — Quia £ ff ex macbinatioue , mun-

quam dipeujat Papa pro foz*a Exteruo j taro

etam pro Interiore.

yprim

v Miter.

Ex bis colliges , !gzmecfm/:; eff. lupedimen-

fío ex d

fa, circa quae , guidquid pofft Papa, ue guf—

at Coti-

dem tenteuda eff petitio d'|penfationis: quae.

dam vero, in quibus, momuifü grauifmmuis de

ref Me

/ Sþirf-

cauffs, e difficillime difpenfat. . Sye nunquam

- Matrem

dijpenfat 'z'fz. Jecundo , tertzo, et quarto com-

n/szguz'izz'taz*z""r gradu in nea vecta, [itut mec

ii if

in fecuudo liueae transverfae gradu; nimirum

dy d

: pl

Jratrem iuter j et fororem , licet id faepe iam

de at

ardeuter poflularint. Magnui Primcipes, — Pey.

ide mom mifi ob cauffas , quae vix occurrunt ,

a 1

difpenfat im comiugicidio publco, et Jnipedi-

m Pitrü

eento Difparis cultus.

Sic difficillime difpen-

m

at im Patermitate, et Materuitate Spiritua-

hyoy

É, et in coguatioge Legali ligeae vectae. — Sic

:jrmatiufie

iB fecumdo Con[anguimitatis , vel Jddfinitatis

g F

Jineae rausuerjae gradu, mom folez. difbenfare,

u cum magnis Principibus. F'uiuerfim , quo

arctins eff viauculum igter Pevjonar, eo diffci-

p ^

Eor of difpenfatio, e grauior ad eamj'eguärä-f

'l;h 1

l

g u

V 2

E£ur

7

208

tur cauffa; vude deficikus difpenjatur im Im-

ition

pedimento Confauguinitatis, quam /ddfinitatis;

l

p7 Aelli

d g

e£ /fpt in gradu eodem: dificibus, im. gra-

/j)zmm

du propinquiori , quam vetmotiori: difficikus ,

ino lmpedimento Honeflatig ex Matrimonio,

C

quam ex Sponfalibus ; diffeilius , et folum

ob publicam cauffam cum Diacono, quam Sub-

DVon

diacono

diffiilius , eum Relgiofo Profefo,

tdfit)

: al

quam cum Subdiacono feculari ; difficilius , i

Due

Matrimonium necdum efl contractum, quam

Jf contractum i.

ra eor

$. 18

Quod jpectat .ad ea

quae , licet apud

E

Wg' [

Datariam exprimenda faut, mom exprimum.

fur tamen apud Poeuiteutiariam ; la fumt

u , (

MUTHEVO guatuor, quae guamquam ex dictis

quam

facile colligi poffunt , bie tamen maioris cla- -

Dudim,

viatis cauffa /Zrzcz*zm repetenda videntur.

/729 [

Jtague im Poenitentiaria exprimi mou de.

[ 0/2/ü€

bent: V. Nomen , vel cognonem Oratoris : 2

lr

Neque uomen Dioecefür: 3. mom etiam meceffé

I;

ef , vt exprimatur gradus propiuquior, uifi

dtbeyty

ÉR primur: 4. dNec etiam 7zeceüzrzo exprim

ptZO £

delet copula , uifi babita f ? um Jpe, difpen-

Püpam

Jationem

399

hur i T.

Jatiosem facilizui impetrandi ; Quz';z , quae

Adfaitatis

praeuiam copulam exprimi volumt , et alia

eius gemeris, forum duutaxat exteruum ve-

m

./j)z'cz'zmt.

dficu,

$. 19.

atitotion,

, t fim

Coutra in Dataria exprimere oporte?: 1.

Nomen, et Coguomen Oratorum fime abbre.

um $u-

ulatiome: 2. Dioeceffm originis, mf partes

! PrMO,

in alia Dioeceft domicilium fixerint: 3. Duae

fcilut , f

/7 f!//!///

Dioecefés , f Orator in vna, Ürazrix in alte-

Fa comporetur.

5' 200

Ex» bis vero efficias , aliter. coucinnandas

TE

e[fe litteras, quibus a. Poenitentiaria , aliter

exþrz'mzm»

eas , quibus. a Dataria petitur di/pen/atto ; et,

il futt

quamuis, abfolute loquendo , Jufficiat , vt Im-

"ED

pedimentum , et difpenfandi cauffa dilucide , «t

j d*

fine amlagilus exponatur ; expedit tamen , vt

ettul

conþæt"m im Curia fupplicandi ffilus Jféruetuv.

li iuoti (]ä'.

Is vero ffc fe. babet.

.atorz',[.' y

Iu fupplicatione , ad obtinendam pro foro

at net'd/?'

interuo difpen[ationem , fupplicationis inferi-

uiüf', m:/i

jtio extra, feu . aforis adponenda, uon fit ad

: expriliii

Papam, féd ad inalorem Poenitefztiariu;ju ,

7 (Wïl*

OM 3

g [

gione

310

& ii

qui vmus ef, e S. R. E Cardzzza/z&w ; hunc

Falint

z modum :

occultu

Euinentiffmo, et Reuerend/ffmo. Domino,

ad efa

Domito Cardinali, Maiori Poegitentiario,

v j

Futus autem bis incipit verbis fupplicatio:

dula,

Enminentiff/me, et Reuerendffue Domime !

mi[ry,

Tum proceditur ad expofrtionem Inpedi-

(illi d

30002 ; CiTCO QUATA Hotaudum , quod, /f vmus

butsil

duntaxat counpum 9 comfenis Inpedinenti

rma,

ex delicto occulto , v? plerumque fe ves Balet ;

uot ambo coniuges , vel fbonfi plurali uumero ,

eur,

Di

fed reus im fFngulari, fieto momyme, füpplicat

7'1g€1€

as ferme vérbir, quae petitionem difpenfatio-

tendy

Af /upeï Impedimento Aafinttatir aute comm ac-

£um Marmnimonum continemnt ; guaegue al*

(uen ;

(uem,

difpenfationum . f übplicationibus adcwzmoafaw

quidor

facile poffant.

Emiuentiffme, et. Reuevendiffrme Doaniue !

QZI

Expouitur bumilter Reuerentiae F

rae

Wittt

pro parte deuott tllius Oratoris N. (vel Titii,

Jflia l

id aj

aut alterius ficto nomine expreffi) guoZ

gofiquam idem . Orator carnaliter coguouit Fa.

al

biau, poflea ignarus Impedimenti, bona fide

lir

( ve] confcius Impedimenti ) zractatum Dabuit

Hj [0(

de

311

de contrabendo Matrimonio cum forore dictae

W, lu

Fabiae ; cum autem. dictum. Impedimentum fit

occultum ; zractatus vero fit pullicus , et , nifi

Dunin,

ad effectum. deducatur ,. [caudala exinde exo-

THenttnto

vitura ffut

cupit Orator , ad vitanda fcan-

fpucatu:

dala,. et pro confcieutiae fuae quiete, de pvae-

Donime/

quiffs, de quibus fumme dolet , ab(olui , et fe-

J Inzþe/fz

cum difpenfari.

Quare Eminentiae F'effrae

, f

bumiliter. fupplicat , vt fuper bis de obportuno

pedaent

vemedio auctovitate qu/io/zm prwzdere dig

r lu

uetur.

(teTO ,

Dignetur. Eminentia. Peffra vofponjum. d-

fupplicat

vipere IN. ad me Tafva Jcviptum

Hic expri-

fferfato

eueudus efh momen, et cognomen Jlhur, ad

"

zomen item loci,

ad

quem vefcribeudum eft

Wt aliit

quem, et per quem ve[cribendum eff . et baec

anmodant

quidem vulgari , et vfitato idiomate.

Quum vero difpenfatiomis exequutio com-

Dogittt

muittitur folum Theologiae , vel luris Ecclefia-

, Pf

flici. Doctoribus , f neuter facile baberi poffet;

v f

id addere debet Sollicitator ,

e£ vogare, t

) gyai

ahir .commuttatur exegquuzio difpen[ationis ,

r;]() [Zf F H

Bis. , aut fimilibur verbir : Es quia in Orato-

hona D

rzis loco uulus aeperitur Confoffarius , dheo-

"

KF x

fo-

ii

312

Ibgiae M&gä/ier , vel Canomum Doctor ; vel

alius ad exeguendusm priz:i/egz'atm, dig netur

E

Eviinentia Feffra pvouidere , es difponere , vt

pro ]i

etiam alius exequi valeat ; praefertim Parochus,

N. D

N

aut etiom fimplex Confellavius, cuipoemitens

Juam . aperuit confeientiamy vel cui maiorem

dotem

baleret aperieudi fiduciam ; we ibfé boenitens ,

tur fr

e praefertim Jaeminae Dinc inde ad exeguutios

a

nem dilpenfationis oberrare cogautur. . Haec

Q/g),

Jacultas ad. Confeffavium ,. etiam mom Docto-

qlere

vem vecurrend? facile conceditur in. cafibus ,

&r, f

qui parum balent. difficultatis, et im faeminir

eum d

di/penfandis praecipue.

it oyt

$24

tun la

þum difpenfatio

petitur 2 Dataria, |fup-

[77]

plices. Litterae inivibuntur. Suammo Pontifici ;

U u

j ;

quare. Epiflola bis. verbis incipit: Beatiffme

(tod

Pater! Exemplum Epiflolae eiusmodi boc. loco

llet er

adferre, quam maxime in vem fueris. . Sup-

4'

J*

$

jonimus, cauflm difpenfationis effO tum nfaf-

à

L

(

Jicientiam dotis , tum augufHiam loci ; qui qui-

Itj c;

dem lcus momimaeri debet patria kugua, ff

ft, f

Latina expreffuz uequeat fatis intel/igi.

diey

h,

! Dea-

Ü d

$U$»

tr: od F

Beatifffmie | Pater !

dzg TP

Exponitur | bumillime Saiictztatz Pefivae

o , vt

f*o parte deuotorusa lus Omtorum Petyi N.

Forochs,

N. Dioecefis INN. et. Mariae NN. Dzoecef jf

poemte

NN. ex oppido INN quod cum dicta Oratrix

ftidtor t

dotem babeat iminus competeptem, iuxta [la-

poemtem !

fur füi couditiouem , cum . qua , vti e£ propter

angufliams dicti loci, F'irum mon conjangm

Wi eqm T

Ht

neugs, velmom adfiuema paris conditionts, cut

a Dorto

gulere pofft , inuenire nequeat 5 et dictus Ora-

ca/ Ilf y

£or, qui ia memorato oppido domicilium fixit,

€um dicta minus comþetente dote ovatricem

; fueminid

in vxorem duceve intendat ; et, ff extra dic-

um locum mulere cogevetur , dos , quatu. ipfa

Ti , /llþ

Babet, mom efft competens, mueque fufficiens ,

Tostifc ;

vt

wum pavis couditiomis imuenire valeat.

Cquod de cauffa hac dicitur, ad alias perti-

fyytifme

net etiam, quas fuo loco adtulimus (Sect.

j jot lo

") 9/)

4479«

AVeque praetermittenda efl copula tiotoria ; ;

tll zf/ f

cum eius expreffro citra dubitationem neceffaria

* (lil f

Jfit , fi babita fuit. fub fpe facilius. obtineudae

/i

,zgttd j

difpenfationis , et verifftuillime neceffaria etiam

ij

Z£um, cum

itra banc uefaviams intemtionem

efl babita.

V5

De

j

314

Deinde Epiflola bune im modum coutiuua-

lm )

dur: Quia vero tertio, et quarto gradæ?on—

p

Jauguinitatis commmeti ( bie adfertur. Eupedi-

mentum vuum, 'vel multiplex cum omuibus cir-

Ej

cumflautüs neceffario exprimendis ) defiderium

vu (

Jilm bac parte adimplere nequeunt , Dumillime

Jüpplicant Sauctitati Feffrae, quatemur cum

N.

zrden Omtoriþu.f » quod Imþea'z'mengo quarti

N

C vel tertii, et quarti) confauguimitetis gva-

0 u

dus, buiurmodi mom olflaute, Matrimonium

zutev fe,. feruota föWiza Coucilá dridentimi ,

ïf!lä'!/h

€01l [)l

contrabere , illudque in facie Eccleftae Jolemni-

littg

Sare, et in eo pofimodum vemauere libere , et

TT

licite valeaut , difhenfare ; diflamtiam vero

[// A

zertii gvadus praedicti eir uon obflave, decla-

—

vare , prolemque fufcipiendam exinde begiti-

wuus Wunciave dignemini de fpetiali gratia ,

zou obflamtibus praemiffs, ac| Conffitutioni-

bur, et Ordinationibus: "dpoffolicis , ceterisque

eogtraris quibuscunque , cun clauþ/i:v obpor-

Zumis.

- Si partes . in. forma þauþerum, difpeizje&zrz'

vl

celimt , Parochus. de eorum paupertaze teflari

(iz'zm;,

apud Episcopum debet , vel Episcopà Geuera-

ï?fJ/?il'i

! Jena

L

315

URT

lem Ficar zzmz, guz zeflimonium ad fedem Aj)o-

d con

flolicam verbis bijce mutttet :

Impüdz

Nor --- flluffriffmii , av Reuerendiffrim

T

Epiop N. N. Generalis Ficarius IN. N.--

Wfita

vel Officialis.

junillint

Fidem facimus, et adteflamur , foamne:

gur cug

N. N. et Cathbarinam .N, N. buius Dioecefrs

fo (utri

N. N, adeo pauperes, et muferabies e[£ , vt

gt gra

ex Jabore, et iuduflria fug tamutum wviuamt ;

vittlüit

quemadinodum a Pavocbo ,. aliisque. teffibus

duitit

comperimus. Iu Cuius vei fidem pwaefonter

/ /0/3//1/17

litteras conferibi iuffmus, easque fügille, e£

ia , d

smanus moffrae fubferiptioue 1suniunmus. — d-

qm v?

WONN(ileNNo

T tit[[

/]c þüllm

SEOCTTO YT

] (/MW

/fitdm/l f

De exequutione Difpeufationis.

tl ff

ir dpir*

$. t,

D;

ifpenfatio vel efl a. Sacra Poenitentiaria ,

ve] a Dataria (Sect. 5. $. 2.) Puaquaeque

/frgu?

li tt*/ !

diuerfos babet exequutores : altera quidem con-

G//þeïa

faffarios , altera. Épifropor , eorutzuque Ficarzos

[

Ge-

216

dicit €i

Generales , feu. Officiales. . .De vtrisque feor-

m dicenduim eff.

a .

Y

mulitre

$6 s.

'Dä/þen/ätz"o ad CaanrZo.r 4 Maiori Poe-

m

nitentiario guiffa, bunc im ssodum infcviblitur :

eutatidi

Diflcreto Firo NIN. Confeffario,

7 beologiae

pt o

»Magi/iro Coel luris Pontificii Doctori) ex

d//,räcf' 57;

adprobatis ab Ordinario per latorem , vel la-

ftdi ;'z.«pei

iricem poeuiteutemy eligeudo ad iufra. fivipta

äigizaïe:

Jpecialiter. deputato.

L

ln Litteris exponitur ffimul Impedimentum,

iidita j

fimul vatio , qua za' relaxatur. — Quod vt in

fulluta.

y

pleutore . luce ponatur , duo in medium adferre

ftferit

iuuaf exempla; aliud quidem difpenjationis ad

dodi

contrabendum , aliud ad mauendum in Matri-

COIlþæm

m-om:o, quod imitum efl. Prius fic babet.

d o

loanme: Miferatioue Diuina Tituh SS.

alz'i:, q

1

loannis et Pauli S. R. E. Presbyter Cardinalir

LUE

Difereto Viro. Confeffori - - - Salutem in Do-

p

9no:

Ex parte latoris pvaefeutium molir

Ivlþedz'm

objata petitio continebat , quod ipfe de contra-

qud, ;

bendo Matrimonio tractauit cum mmuliere,

277 cuä

quam, et eiut matrem carnaliter cognouit.

þlllllfce ,

Dum autem, ficut eadem petitio fJuliuugebat,

Wm*(!öe

dic-

ROEUNS

a

lt Jur-

dicta cavnalis cognitio cum praefata mulieris

amatve ff occu/t?z, et, nf lator cum dicta

uulere Matrimonium. contrabat, : periculum

u Doe.

immiíneat fcaudalorum ; ideo ad dicta Jcandala

vilitur:

euitauda , et pro fuae confcientiae quiete, cue

helgioe

p per Sedem 4poflolicam abfolui, fecumque

gr) e

Quare fupplicauit: bumiliter, vt

, d lt

fibi fuper boc, obportumo vemedio, prouidere

Jiggaremur.

Nos diferetiomi tuae commuttt-

frripta

zu, quatemus, £ efh :ta, dictum latoren

Mettttuti y

audita prius eius Sacramentali Confefrone , ac

iud at i

fublata occafione , amplius peccandi cusa dicta

mulieris ammatre , ab inceflu, et exceffbus bw:

) aiftrrt

iusmodi. abfoluas bac vice , in forma Ecclofrae

ss u

j Mairi-

com[fueta ; imiumcta ei, pro tam emormis h-

; lbt

dinis exceffü graui, poeniteutia falutavi, et

alis, quae de lure fueviut imiungenda. De-

"EM

mum, dummodo Impedimentum ex peaemiffis

dl

73

proueniens , occultum ft, et aliud Canonicum

"D

Impedimentum non obflet , cutma eodem latore ,

quod, praemiffs mon olflautibus , Matrimo.

TU/LA

nium cum dicta mwuliere , et vterque intev fe

quiltrt

H

pullice , foruata. forma Concilii Trideutini ,

contrabere; et in eo pofhmodum permaneve ,

li

Ji-

dic:

—

$14

$

licite valeat, mifericorditer difhenfess pvolem

tU !

Jufcipiendam exinde , legitimam pronunciando

Cun &

24 foro confeientiae , et iu ipfo actu Sacramuen-

dictu

zalis Cozfofffonis tentuw , et mon aliter , "egque

jrow

w/lo zw0do; ite, wz buiusmodi abfolutio, er

p7777

dä)ehjatio in foro iudiciario uullatezus fuffva-

fitlicae

geutur. . Nullis , füper bir, teflibus adbibitis,

qua,

auz Lz'tter'z'.f. datäf , Jeu proceffibus coufectis ,

ditham

Jféd pracfeutibus laceratis , quas fub poeza Ex-

vifit,

—commum'mz*iom'.r latae. fezzz*ezzz*z'ae ; lqcemre ze-

J

mearis, meque eas latori weflituas; — quod f

bunjlit

velli?ueris , m'/Jz'l e? praefontes litterae . fuffva-

de qp

gerzmr.

Datum BRomae, Jduuo -- die --

hum [nr

$..2

Jetans

Litterae, Vguz':h/.r po:ejzza.r p ,vf z Matri-

gzm p;ï

muonio remanere comiuges queant, bunc iu mo-

inftjiu ,

dum adornavi folemt.

itiugry,

loagues Miferatione Diuina 'Dmli S'S.

&rai,

Jloaunis et Pauli S. R. E. Presbyter C'ardz'fza/z'f,

Atcram

. Difereto Firo Coufeovi - - - falutem iu

ütlitri

;.Dïamifzo. Ex parte. Viri latoris praefentium

du $,

wobis oblata petitio coutinelat, quod ipfe alias

d

Matrimonium pullice in facie Ecclefiae coutra-

Fï: 6'!4,

Xi, et Jücceffrue conjwm:au?t cum mulere ,

€1i-

&fïem ]

319

;E

i bt

ewup matvemi antea cavüalber togtoueraz.

Qttucunilo

Cum auiem , ficut eadem petitio fubiungebat,

Tacramt-

dictus lator, ob Phupedimeutum ex praemiff

, ttfle

prouenieur, quod occultum efl, in dicto Ma-

fihutio,

trimonio remanere nequeat, absque Sedis 44po-

10 fufrt.

fiolicae difpenfatione, ad euitauda Jrandala,

f adäiþiz*ir,

quae, Jf diuortium fieret, interfé, et prae-

CUf ,

dictam inulierem , uafcerentur ,. cupit a prae-

p I

wifÉs, de quibus plurimums dol, abfohü;

acarare t«

fecumque defuper difpenfari. Quare Jupplcauit

N

özmzä/it'er etc.

NNos igitur - - - diftretioni

j J

£uae comuittimus ; quatemus, fiita efl, dic-

d

4

zum latorem, audita prius etc. a quibusuis

Jententüs, cenfuris, et poemis Eccleffafflicis ,

r in Matr-

quas propter praemi/a quotmodolibet iucurrit ,

j in n

inceffu, et exceffcbus puiusmodi alfoluas. - - -

imiuncta ei pro fam enovmüs lbidumis exceffa

fu. 59

$raui, poeuitentia Jaluari, ac Confefffone

Cgrdinil

Sacramentali femel quolibet menfe per. tempus

avbitrio fuo [latuendum , et al imiunctis,

jz/uterll il

þ;'a:feiztänm

quae de lure fuerint iniuugenuda.

Denum ,

" ïff' al

dusimodo: Impedimentum praefatum. occultum

fft, et feparatio iuter lagorem, et dictam mu-

fjc (

Kerem fier? ton. po[ét absque fcandalo, et ex

y ii :

(t

£9-

32e€

:oäaäztatmne proh:bzlz!er de intomtimentia ti.

muendam fit, aludue camomicum mom obflet,

NI

eun eodewm latore, vt* dicta mulzere de null-

pH

0 t

tate prioris cotfeufus certiorata , fed ita caute,

vt latoris dehctum . uusquam detegatur , Ma-

mzzwg

irunonium cum . eadem 77!2!/162/'6, ez 'üt(.'ïglæ

/Igiom

inter fe de mouo .fecreto, ad. euitauda Jcandala,

die fa

mp/e;z

graedictis non olflantibus ,| contralere, et in

u hi

eo pofimodum -vemanere licite valeat ,

zferi-

( ll/l[/i'

corditer difpenfor; prolem fufceptam , h qua

fudita

Jf&, .et fufcipiendam exinde . legitimam decer-

uendo im foro cou[ciemtiae etc. vt fupra,

ici

$. 4

!/

Iu difpenfationibus , auz commutat:omäu:

votorum fplicium Caflitatis, aut Religionis ,

Abf

u 77 /i

quae quis vel transgrederetur , vel iam tvanr-

grefus ef , Matrimonium. contrabendo , pecu-

]g

Lares quaedam claufulae adduntur bunc in

tie a(

aodum :

fati

l, 1n

Nos difcretiomi tuae committimur quate-

nus, [i ef ita, dictum latorem etc. abfoluar ,

ib ,

ununucta ei poenitentia falutavi, fü hgue votutn

Ueuto

praefatum. ad Loc tantum, vt Matrimonium

titd)

degitimie coutrabere, et ineo debitum coniuga-

n f

Je

Idj

I

321

Pt d

Je exigere, et reddere licite valeat , in Sacra-

o olft

zentalem . Coufeffronem femel quolibet menfe ,

t de nl

et im alia poeniteutiae opera perpetua pev te

Tida cautt,

iniungenda; intev quae fint etiam aliqua (Re-

, Mi

21 'ütüq

ligionis, quam ingve]urus fuifft) quae quot

die facere teneatur ad eum fiuem , vt ea ad-

j fcandah,

implens, muemini[é fempev po/ft obligationis ,

l, d i

qua buiusmodi voto adffringebatur ,- prout fe-

, fjj«

cundum Deum, ipfus auimae faluti expedire

j / u

iudicaueris, difpenfaudo comumutes im for?

TE

con[cientiae tautum ete,

ï?ï L

*

S. 5.

lam ipfa dicenda eff forma, qua Sedis

gpatiotit

-dpoftolicae gratiam a Confe jïrzäm exequutzo-

LE

ui dari oporteat.

j 1nt

. Igwur,

data, more recepto, .Zbfolutio-

i, t

ze a Cenfuris, et peccatis, verbis hisce li-

TTE

beratio ab Impedimentis impertienda eft:

Ez infuper auctoritate /dpoflalica mibi fpecia-

gudte

liter delegata ,. difbenfo tecum fuüper Impedi-

(lþ/b 4f ,

suento primi ( feu fecundi, ffue primi

et fe-

cundi) gradus, ex copula illicita ante babita

i

cum [orore tulieris, cum qua coutrabere in-

TL

£endis , proueuieute; v£ praefato Impedimento

[

Zom. II

X

70

325

jmiïx ,

son obflante, Matrimouium cuu dicta 7):11/?6*

yt, þuä/z'ce , feruata forza. Coucilià Trideutiui

ff

Ditiit

contralere, confumuae, et im eo remamere

licite boffft , et valeas. Fu Nomiue Patris etc,

li

)]

£0

dnfuper eadem . auctoritate "dpoffolica pro-

g

lem, quam fufceperis ex: Matrimonio, legiti-

j

üll

(at

um fore guucio, et declaro.

In MNowinue

1

il

quf:fi; etc. Pafffo Domini uoffrí etc,

$. 6

(i in|

Ó

52 difben[atio detur ad remaneudum im

Matrimonio coutracto, bac forisa vtere: Et

ïri:ïlonä

zufuper a'i&äeæþ ?ecups füper Impedzmento pri-

tton o

i adffnizatit gradus ex copula illicita, quam

z*raïz;rg

fildfre?,

eum forore zuge putatae couiugis autea balui-

F. vt, illo non obflaute, venquato coufeufa ,

e (!'äf&

£m þz*aä*"ata coniuge Matrimonium cuu ila

ex'fge'r»l

contralere ectc.

Et paviter eadem . auctorita-

Qtiefor,

ge " dhoflolica prolem , f quam fufeepifti , ez fa-

Ditr

fcepezir, legitimam fore deceruo, et declaro

Cl e

ezc.

formyl

$: difpeufatio /ft ia voto Caflitatis, dicitur :

N

Jufuper ub votum caflitatir, quod emz'þ']z'i 3

() Qu

ad effectum, vt Matrimonmum contrabere, et

Vito

et petere. lieite

fum,

delitum cqui;z-gale reddere ,

Py-

L

323

h mule-

ERE

þvf?xi, eà valeaí, ?h operd , quae tiäi prae-

In Nomins

Tyiduutiti

Jeripff, difpenfaudo commsnuto,

PORORG

Patrér etc.

Putris etr,

;Eaaïem fere däjg'benflzz*ionf;r fbmm e? à voto

folira fro

Beligionis, im ordine ad Matrimonium ; quod

Ji quis difpenfatus fit , dummodo caelibem vitam

"I

ducat, zon dicitur: ad effüctum . comtrabendi

! NOIIIIII]!

]

Matrimonium ; verums ad efeciäm Ve284A6Ó-

di in /ä'cul'o ón vite caclibe,

Si quis, zom olflaute voto caflitatis , Ma-

um d

éritsoniumb iniuit, diceudum érib: ftem te,

twt: Bt

nonu obflante caflitatis volo , quod emufifii, et

at jri

trausgre[fus fuifli, im dicto Matrimonio v

jio, qum

suanere, et delitum comiugále veddere, poff ,

f lob

et débere declaro , ét u idem debitum: etiam

00

exigere lcite pofr, et Valeár, técüim éadem

TL

lu Nomine

auctoritate poflolia difeitfo.

auctotitte

Patris etc. Exw bis alfoluendi formubs , fa-

ji, e

cile efficias, qua retione adornandae fint

d Jef/l?ï()

formulae aliis cafibus adeomtodatae (2) .

SEC.

X à

?!, (IIIIH'W '

(4) Quuae liac, ét priore'Sectioné addücta fuüt, a

) iif s

Viro Doctiffimo Paulo Gabriele Antoine mutuatus

7 d

11

*

fi

iM

le Theol, Moral, Vniu. Tom, 3.

füm, qüem Co

"L lif f'te

T!&Cï,

p

324

hom o

tem $

SECTIO VIL

fuenit

De Reualidatione Matzrisnonii.

j)fziz'me

". m

'p,öz [

(2

uumImpedimentum eft publicum, fpon.

1040 (

fi nouum praebere confenfum debent coram

conet

Parocho, et teftibus; fecus enim hi concu-

V

binariüi, proles fufceptae illegitimae habe-

buntur.

Quae

$. 2.

edoce

. Sin autem Impedimentum occultum eft,

yolle

faüs fuerit, £, clam arbitris, Sponfi de in-

Va

verla

tegro confentiant in Matrimonium.

buna

$.3

Videndum nunc, an, vt Matrimonium

1777]

conualefcat, neceffe fit, necne, partem

7771

confciam Impedimenti vitium prioris con.

DT

liaec

tractus alteri parü aperire ? equidem id

fieri oportere Theologi, et facrorum Cano-

Pyar

D

num

anqy

()1

Tract. de Matr, Cap, 3. Adpend, Art. r. et 2,

Vide ctiam Manuductionem. ad praxim. exequurionis

&

()

Litzerarum $, Poen.iten;iariae R. P, Tiburtii Na,

U'dl'. Og Sg Fu Ro

3

5

—— Ü

TA

rern.-

pum interpretes non pauci docent

Pa

tem Subtilis fcholae adtuliffe

in rem fatis

ä

fuerit: Jico, inquit Scotus, quod, ff fm-

1011l

jedimentum. uon exprzmatur perfonae iufciae ,

ipfa im copula cargali fequemti mom com[eutit

nouo confen[u, ed folum rveddit virtute prim

eumm [pot

ent corati

confenfus , qui uullus fuit (a)

hi conici

$. 4

mge lab

Verum, ecqua ineunda erit via, vt pars,

qoae nullum eife Matrimonium 1gnozat id

edoceatur ? nihil in rem prae[enrcm melius

Ym eft

polfe dici cenfeo, quam quod celeberrimus

*

L

Mev:to ,

xl de ii

Fau Efben wmonet fapientiffime

verba funt; eius, exequuzor bic, uom tautum

n

bumana, jJed vel maxime Diuina coufilia, et

auxilia adbibebit ;; vecurrendo ad Patrem La-

imonnt

minum, vt eum lumiue fuo illuminet , quid in

] teI

Atque

cafü adeo. perplexo agere debeat CL)

oris 00

haec funt, quae de Z7eologia Sacramentaria

ld]]d

Bractica in. vtilitatem Paftorum ,

et falutem

r C

animarum dacta volo

purt

(4) In 4» Dift. 35. Guaet. 1. Ceterum in obpofitam

[ L

t2

etiam, fi ita fert animus

fententiam ire licet

gt 7

(b) 2. P, Tit, 14, Cap. 7. Num. 8.

[barti t M,

KO GWX

"3

j

T

À

BR

—

r——

—

PRY

—

—— À m

M

r

d

EE

EE

ais URRUR

m

M

D

"

*

[

p

x

-s

u

: |

La

1

"

^s

"

u

P

"

3es

EM

d

r

—

d

—

TAR

s

TE

i

R

i

x

ii a

A EE -

A

b

*

D

p

i

twe

DO

d

x

a

z

T

z

v

VEUTMKCUAT OE nl

M I&.

e

us

utd

h-

x

s

M

f

o

-

É

E

24

É

7U

À

RU.

i

u

3

U

onsicu:

A

R

[ CC E

x

o

45

:

^

t2

*

*

u

i

x

N

u-

o

EM

x

N

A

x

D

pre m

x

LO

M

zs

p

N

eds

d

M

"E

51

m

6

s;

*

SS

LC

n

t

z

EE

s

AUs

du

J

j

*

$:

O

r

E

X

s

3

-

j

D

x*

m

$:

A

eM

s

*

N

A

d

-

L

*

,..M

u

s

m

i

As

»

s

3

x

*

M.

P

Ea

t

4

r

d

s

"

uN

$

"n

n

-

r

z ..u..r.».kl»

E

THE

LOGIAE

tU

onl

D

C*""FM

n

ÍL d.n..wjla.

ï&*

9

9

g

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

T

Po& RS 4 L ER'A

COMPLECTEWS

r

ä

ADMIN ISTRATION EM

e

E

fat,

E

SACRANENTORYVIMN

m

ä

af

2

AV'THORE

;

hs

MICHAELE HORVATH

ftot

SS, THEOLOGIAE DOCTORE

12

i

.?

ET

od0

11

IN REGIA VNEVERQXTATE

"z

de

'—ä

bVDENSI

E

10

112

PRVDENTIAE PASTORALIS

9

pm

cofm

PROFESSORE PVBLICO, ORDINARIO

8

m

MM

QUNN C s

T2*

, qu

-

N

/7Sw

e

E7 74

jt t

p

6

i quauE I UE If A

Á

LL

fs : o £ a (b ( t i sl

VINDOBONAE,

5

ä

LITFERIS

À GHELSBRBJNY ANIS.

IT S'L

2

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1