
nequa:

celn; et patenam: 2, Panem deinde, vi-

K

num, et aquam, aliaque praeparare: 3. Ca-

feopii

licem, et patenam in folemniis Miffarum

ponit:

Dïacqno offerre :

4 Oblationes, quae a

(uufi

ficelibus ad altare deferuntur, colligere:

opu .

5. Epiftolam in Mi(fa decantare: 6. Diaco-

fürayj

n0, quum res diuina fit, feruire,

9 cLi-

dndet

brum AMjffalem, dum Ewangelum a Diacono

Ü

canitur, ante eius confpectum tenere; et

purita

€o finito Pozzifici deofculandum dare: 9. In

In m

fupplicatione publica ecrucez; deferre: — 9.

Jl (

Lineas vefles, quarum in facrificio Miffae

jl ,

víus eft, abluere aliquantulum antea, quam

7777 j

Laicis mundandae tradantur.

ief pe;

$. 125,

?

Oïlg

- DDiaconatus Minorum. Ordinum fons, et

lertgy

caput, eft Orao facer, cuius 'i'u['ceptiigne

Jm

poteftas obtinetur , folemni ritu, et proxi-

VEU

me Sacerdoti, qui rem diuinam facit, in.

fs

feruiendi,

Eius Mozeria eft, fola smanmuum épibofi-

tin L

o ; e;; quo confequitur, porrectionem Li-

bri

W) N

245

d Latitos

bri Euangeliorum ad eiï'en'tiam Diaconatus

ltaris cali

nequaquam adtinere.

Ande, vi.

Forma vero eius eft Oratio, quam Epi.

; 3.

fcopus recitat, dum manum initiandis im-

Milmum

ponit; ea autem fic habet: Emite----

, que a

quaefumus Domine Spiritum Sanctum, quo in

colligere

opus Miniffevii tui fideliter exeqzzendz', Septi-

"Ab-

( Diato.

farmi; Gratiae 2uge munere voborentuv.

undet im eis totius forma vivtutis, . auctori-

3 Diacono

za$, Tuodefiia, conflams pudor, inmoceutiae

nere; &

puritas,! e£ fpiritalis obforuantia difcipliuae,

fe: $, I

In movibus eorum praecepta tua fulgeant, v£

eMe: 0

Juae caflitatis exemplo 3mitationem fauctams

io Millse

plebs acquirat ; et bonum coujcientiae teffimo-

& quam

nium praeferentes , in Chriflo firmi, et flabi-

Jes perfouerent, diguisque. fücceffbus. de infe-

riori gradu per gratiam tuam, capere potiora

fon, &

gereantuvr.

Per eundem. Dominum nofivura

Slefusm Chriftum , qui tecum viuit, et rägïzat

[jopübit

n vuitate eiusdem Spiritus Sancti, per omuia

et pl'OXi'

ïacit; ii

Jecula feculorum : 2men (a). .

Quum autem Diaconis omnibus fingilla.

tim Librum Euanzgeliorum. tradit Epifcopus,

, i

Q 35

haec

onem.ff*"

(&) PQntifïcal»,k Roman, de Confecrat, Diacon,

btl

246

haec cenmmo verba fubiiei

IE:

t

Accgj-e gote-

fopum

Jiatem, legeudi Euanpelium in Ecchlefia Dei ,

Hill[j

fam pro oiuis , quem pro defuuctis in Nomige

ii 6

Domiui:. Zdnen. (a)

Qu p

It dl

Munus Diaconi Cateclhismus S. Pii Quin-

t Bomani Pontificis hunc in modum fuüb

(rdii

oculos fubiicit: 247 eum ( Diaconum ) perzi.

Jrobu

pet, Epiftopum perpetuo Jequi ,. coueionautegm

Ej

€uffodzre, eigue , et Sacerdoti , facra facienti,

"m

vel alia Sacramenta adminiflrauti praeffo effé,

Uür ,

et i Miflae Sacrificio Evaugelium fegere. Olieg

ü

vero fideliusa animos Jaepe excitalat , vt facs

Rons

adtendevent ;

Saügumem euHam . Dosini

2f

Diato

Jirabat , in quibus Ecclefis ea confuetudo erat,

l)

UA Jïde/e.f Eucbavifliam fub utr aque fDecie jz',«-

wRveut. Diacouo praeterea lomorum ecclefra-

ly

JUcorum di/peufatio COUBUIa eYat, "vt vuicui.

te[las

que ad victum ueceffevia füppeditarez.

Tetti

«dd Diaconuss etiam . pertiuet ,

tawgwm

E

äptfcgþz oculuu pev zxej/izgm Q gumam in vvbe

Aque

die, et veligiofe ; quiue facus vitau traducant;

lüter

qué ad Concionem , ez Sacrifícium jz'atz.r £emfo-

li

wäm Conuediaut , vt, quupu de omuibur Epi-

Vill)

Jca-

(*) Tbidem,

V) Dq

247

ile vel priuatim

'l't!/)e jþnfg

Jcopum. cer Hovem fecerit 5.

lt'JM Dcl,

vuutiquemque bortari, et admouere; vel pa-

137[ i

las corrigere , et o&zurgwe pofft, viti ; fe 1a-

gis profecturum iutellexerit.

Catechumeno-

vum etiay nomina vecitave delet, et eos, qut

1 Quit

jum fb

Ordinis Sacramento initiandi funt, ante Epi-

Jcobum flatuere.

Licet ei praeterea , f£ abfft

) u

1010

Epifcopus , e Sacerdos,| Euangeltum explaua-

ye; mon tamem e fupeviore loco, vt intelliga-

' fatittità,

a f/f)

zuy , boc eius proprium snuuus mou ef£ Ca)

(Quae nunc adtuhmus,

ea JPontificale

"a m

'**([;ï

Romanum paucis his verbis complectitur ;

Diaconum. oportet mzzzzþ*mre ad altare, £a-

f MHdt

00 eat.

prisare , eb pr aedicare.

$. I2

/pm lii

nækæ

Presbyteratus, eít Ordo facer, quo po-

teftas datur confecrandi Corpus Chrifti, et

j 4 ftlit

remittendi peccata.

Eius Mareria eft fola manuum impofitio ;

famu

fed has

eaque nec prima, nec poftrema

TTL.

inter fiedia.

/i []Ilf [/;

ltinc effcitur,- traditionem Calicis cum

(j [W/lj)ü

vino, et aqua; neque non Patenaecum pae

lu B*

Q 4

nec

la

(4) Part, 2. De Sacram, Ord

248

ne füperimpofito ad efïentlam eius nequa-

qu

quam pertinere,

tem

Forma vero Presbyteratus

eft oratio,

quae ad alteram mezwum impofitiogem reci.

pof /

baet

tatur; er autem g Saeramenutario G regorii

M. praefütuitur. Zizu/ur ; Confecratio; ia

Eus

deinde oratio,

quae confequitur Zzulumr,

eu

Confumationir Presbyterij,

Porrectioni va.

gï/ft

forum Sacrorum haec Jntelfezuntm verba ;

«decibe poteflatem , offrre Sacrifiium Deo,

u

Miffargue celebrave, tam pro viuit, quam pro

BU

defunctis.

In Nomiue Domini.

AImnen,

lioc

Munera Sacerdotalis poteftatis ad haec

Qu

capita reuocaueris:

Presbyterorum eft

$,

confecrare

et offerre Sacrificiom :

2«

Sa.

dum

cramenta ( Confirmatione

et Ordine fe.

pl

€lufo) fidelibus miniftrare:

3. Vfibus eo.

qut

rum edulia,

esque alias benedicere

4*

Qp

Praeeffe gregi Dominico: 5,. Eum verbo

4

Dei pafcere.

TEU

lien

Epifcopatus,

eft Ordo Supremus,

quo

Lib

Presbyteris fit poteftss, conferendi Sacra-

p

menta Confirmationis ; €t Ordinis, regendi.

que

249

E.|

ls tequ

que Eeclefiam eis creditam, hoec ePc, 'le.

rum, et populum.

[ orttio,

Materiam: Epifeopatus fola ssmauum. im-

onem Teci.

pofítio abfoluit; quare traditio annuli, et

- regoni

baculi paftoralis, impofitio deinde Libri

qio, 1

Euangehiorum fuper caput iniriandi, atque

* lm

etiam vnctio eius ad folam Sacramenti imfe-

xeti011 Yd-

gritatem. Ípectant.

r verba:

Ex his autem intelligitur, Pormam Sa-

am ,

cramenti huius elfe orationes, quibus Diui-

nus Spiritus inuocatur fuper eum , qui apicc

(nam bro

m

hoc, et complemento Sacerdotii donatur.

. qd hoec

(Auare preces ilae, quae recitari folent ab

omm eft,

eo, qui miniftrat hoc Sacramentum, fiue

dum Codicem Euangeliorum ceruici , et fca-

: y Sa"

pulis Candidati imponit; fiue quum annulutm,

wdine fe.

aut baeulum paftoralem porrigit; fiue dum

/ibos eo-

eere:

caput eius, et manus facro chrismate vngit,

um veroo

ad elfentiam Sacramenti minime fpectant.

Munia Epifeoporum latiffime patere ,

nemo nefcit.

Poutificalis Ecclefiae Romanae

Liber ea his verbis complectitur : Epi/co-

jus, qU

fj Sadt-

pum oportet Y. Judicare: — ?. luterpretari

.

LÀ

3. Confevaere : 4

( nempe verbum Dei)

fe geüdi-

Q $

Qr«

que

59

Ordinave: 5. Offerre: 6. Baptizare : 7. Con-

equiqt

firmare

Quam autem fingula haec fint

bhml N

grauia, alienum eft a noftro inflituto adcu-

ratius pertractare; non enim Epifcopos, fed

At

facros Curiones formamus.

iil CU

$. 15

t (eg

Effeetus Sacramenü Ordinis triplex eft

euam (

I. Gratia Sanctzficaus cum. Dalitu Virtutum

ailitütu

lheologicarum , et Moralium, atque donis

byterati

Sancti Spiritus: 2. Gratia Sacramentalis, qua

Ox 0'1

initiatus ad ea, quae huius Sacramenti funt,

pel

fancte peragenda idoneus redditur: Qui zi-

lümis,

Ói bomoris efü auctor, dicebat olim Sanctus

ftis (a

Leo Papa, zpjfe auibi fie admin üfirationis ad.

Autors; et, ne fub maguitudime Gratiae. fuc.

De M

cumbot mfïrmztaf dalit virtutem » quz cons

fimm F

tulit dignitatem (a)

3.. Character

dentis :

$. 16,

Üms

ïWeceüïtss Sacramenti huius tanta eft,

V0f Eny]

vt hoc füblato, Sacrificium , et Sacramenta

Attamen hoc de

f dT

Legis nouae peífum eant.

Ecclefia vniuerfa dictum fit: nam

6510107; |

cum

118

f Á

fingulis fidelium fermo eft ; dubitari nequit,

Wg tre E

ne«

(&) Sermon, 1 In die füae affumtior

(j Conft

351

E

nequaqnamk effe quoslibet idoneos, vt in fu-

aaec fint

blimi Sacerdotii faftigio collocentur.

Ito adtll-

$: 17.

pos, fed

Authorem huius, vt ceterorum Saera.

mentorum effe Chriftum, iam alias dictum

eit (cap. 1. Sect, 6. $. 1. ) ; fi. vero noffe

yex eft:

etiam cupis , zmmediate, an fecus a Chrifto

Virttüm

infüitutum fit: fie habe: Dzaconatus et Pres-

je doms

byteratus & Chrifto zzmmediate inftitutus eft ;

ais qui

Ordines etiam ceteri, fi eos in füa radice,

nempe Diaconatu fpectes; at fi feorfim eos

nti äfnr?

Qui fl

fumis, nonnnifi zzediazus Authorj eft Chri-

Sati

CLUS

ftus (a).

4

igtit 1f

$. 18.

De Miniftro Sacramenti Ordinis vetuflif-

t [

DL

1

TU

fimam Ecclefiae doetrinam dat Synodus Tri-

í

dentina : Dec/eraz ( Sanctiffimus , et Doctis-

fimus hie Ecclefiae fenatus : Cpraeter cete-

uts eli

ros Ecchfiae gradus , Epifcopos , qui m JApo-

oramelti

ffolorum locum fucceffrunt, ad bune Hierar-

; lc &€

ehicum. Ordinem praecipue. pertinere, et po-

cum

fftos , ficut dpoflolus ait, a Spiritu Sancto

vegere. Ecclefiam. Dei: eosque Presbytevis. fu-

; pedi

perio-

pe

(4) Confer ea, quae dicta funt Cap, 1, 9ect, G. $.4.

252

jerioves ejfä . Sacramentum Confirguationir

1

conferre , Miniffror Ecclefrae ordinare , atque

ala pleraque peragere ipfos pofe. quarum

Q

J'itnctionum. poteflatem: vekqui. Ordinis inferio-

vis nullam babent (a).

Verba haec docent, Presbyteratum — et

Diaconstum a folis Epifcopis miniftrari pot.

fe; verum , Subdiaconatus et Minorum Or-

ML;

dimum,, ac elementi Sacerdotii, fiue 727.

[47

Jurae clericel: Miniftr1r, Romanorum An-

e

üftitum. beneuolentia, etiam fecundi Ordi.

üe ;

nis facerdotes effe, poffunt.

ue

$. 19.

Tebu

De fubiecto facramenti Ordinis tria loco

Uitas

hoe commemorare iuuerit,

Primum eft,

mares folos Sacramento huic eífe idoneos:

alterum , infantes, et eos, qui amentia

I0 g

perpetua laborant, Sacramento Ordinisini-

Culen

tiari non polfe: vlrtimum, initiationem adulto-

Cebat

rum, qui ei modis omnibus aduerfantur, ef

&O g

fe nullam. Cetera, quae huius funt loci,

Myä;- i

in Sectionem proximam eoniicio,

V

SE-

illlgf

(«) Seff, 23, Doctrin. de Sacram, Ofd. Cap. 4-

() lo

53

ZT

m

, ütque

SECTIO T

(uarum

Quibus dotibus iuflructos effe oportet ,

duftrit-

qui Sacramentum Ovdinis expetunt ?

um «

$. 1.

"n pol

Á

d Ordines rite, et Eeclefiae inflituto,

m Qt.

füfcipiendos , neceffaria haec funt: :. Dei

je Tot

Focatio: 2. Electio Cazomica , feu vocatio

um At

exterior , e£ minifferialis: 9. Sanctimonia vi-

tae: 4. Scientia: 5. Immunitas a quocun-

; Ord

jue impedimento Ecclefiaftico: quibus de

rebus fingillatim vt differam , argumenti gva-

eria loco

uitas fuadet.

$.

P

um et,

Neminem, nifi qui a Deo voretar , Cle-

|loneos :

ro adferibi oportere , illa Chrifti verba lu-

mentit

eulentum faciunt ; JVog vos me elegiflir, d

qinisi

cebat Magifter Diuinus difeipulis fuis; /óZ

m adulLo-

ego elegi vos , etpofui, vt eatir , et fructum

ptt , d

adfer atis , e£ fructus vefler tuaneat (a).

yn Is

Verum quibus indiciis haec. Dei vorcazío

innotescet? tribus ea f& fe potiffimum pro-

dit:

SE

(«) loann. Cap, 15. V, 16.

apl 4'

254

dit: primumjeft, vitae integritas, et inno-

EULU

centia, vel a Baptifmo feruata, vel fubfidio

4

"

Poenitentiae recuperata: alterum, laboris

ls

tolerantia, et Ecclefiafticae di feiplinae ftu.

tDQ

dium: vltimum , recta intentio, ex qua fors

Yal

Donini expetitur.

j

2$

/npia

Electío Conouica , feu Focatio: exterior

tlum

tria complectiur: z. Poffulotionez, vt Clero

77

adferibare : 2. Confenfionem Epifcopi in id,

pufa

quod efllagitas: 3. Confecrationem , quo

Minifter Ecclefiae idoneus elle queas,

5. 40

totes

immunitetem a noxa grauiore necelfas

Ysle

riam effe omnibus, qui Sacramento Ordinis

initiari volunt, nàtura eius fuadet; eft enim

Sump

eorum e numero, quae Zzvoruzs Sacramenta.

adpellantur,

lj

Neque tamen exiftimet vnusquispiam , fe

AtCen

punctum omne tuliffe, quam ante initiatio.

60 f

nem generali eriminum exomologefi fuf-

0j

cepta maleficia eluit: eft quiddam. praete-

Probj]

/

S

rea, quod

ad fufeipiendum hoc Sacra.

mentum adferre oporteat: fcilicet, vt vel

'ina

)0

255

L 1t00-

innocuam duxerit vitam, etg grauiori no-

iubfdio

xa püram, vel certe vitae liberioris macu.

jaboris

las diuturna Poenitentia explaritz: Je emz

ee fu.

inquit Diuus Gregorius Nazianzenus, zatu-

J fors

vals rerum ordo ef, purgari prius, deimde

jurgare; fapientia iuflrui, atque ita demum

Japieuzia alios inflruere ; dux fievi , et, alios

terir

iluminare ; ad Deum adpropiuquare : et. de-

t Clero

inde alios ad Deusm deducere ; Sauctificari et

j m

gwo,äm fauctificare (a).

D

7 qw

$. 5.

]

s

LU

Scienitia multiplier inftructos populi Doc-

tores elfle debere ; nemo eft, quin fciat,

Valeat Doctor, quisquis docendus eft.

necelïaä

Qelitis

Quiae autem fcientiae Pafloribusanimarum

[ etint

cum primis perdifcendae (int,(uo loco aperiam.

$. 6,

amentd

Impedimenta, quae a facris. Ordinibus

arcent, vulgo Zrreguleritates dici Íoient;

;iam j fe

G

féft

j

;;

eo nomine venit impedimentum Cezo

"r ,

gitiatio

Ordinum fufceptionem ,. et- Jufceptorum. vfura

di (ul-

r æ)e

La

präefæ

probibens . (Cap

Sect, 4 'sj, 3« J.

- Sicte

ï EEE

vt !l Gï

il«

Ca) Orat, | É

d

-

t

'"Impedimentorum eiusmodi, feu Zrregt-

qu

Jaritatum duae funt fpecies; altera ex defec-

"

tu, altera e crimine quopiam nafceitur.

Irregularitates ex defectu feptem nume-

g ———ÁH)À

rantur;

1. Éx defectu animae:

2. Corpo-

i&

ris; 3. Natalium : 4. Aetatis:

5, Liber-

gem

tatis: 6. Sacramenti: 7. Lenitatis.

Bu

Jrregularitar, quae crimine incurritur,

quadruplex eít; prior homicidio, altera

iterato Sacramentos; tertia haerefi;

vltima

Qtirjé

e;er-citio Ordinis illicito,

d [l

dem

SxocoTIOG Dr

'4t10i

DOuae facri. Curiomis: bartes ff circa

ingen

eor, qui ad facros Ordiues ad/biraut?

cellm

$. n

Vocat

uamquam Paftores animarum, quos

Ueneu

hodie vocabulo vfitato Perocdor dicimus

Quo;

( cuius vocis notionem perici Romanae Lin-

ti& p['(

guae non ignorant ) Miniftri Sacramenti

Ordinis minime fint , quemadmodum neque

üämc[

Sacramento Chrismatis initiare Neophþtcs

lücgle

vulgo foleant (Cap. 3. Sect. 1. $. 8.); ni-

"icam

hilominus complura funt, quae circa eos,

(ene

qui

Ts

251

]u

qm ad facros Ordmes adfpxranc, obferuan-

x defec.

da habent.

r

8 a.

] Düttte

Primum illud eft, vt adolefcentum, qm

Corpe

in eorum Paroeciis litteris dant operam , in-

, Libet

genium, indolem, moresque, et progrelfio-

nem in lxtterxs exploratam habeant.

orfitut ,

Y

$. 3.

Itera

Neque tamen exiftiment Parochzanos

; Vitimi

oumnes,. aut etiam- potlorem eorum paltem

ad ftudia litterarum alliciendam eife: fiqui-

at

dem confilium hoe Reipublieae vtriusque

rationibus noxium eífet ; fed, qui ceteris vi

: r

ingenii, indole,

morum integritate ante-

T

cellunt, hos credant ad ftudia litterarum

vocatos; his confilio, ope fuk, atque aliis

m qUO

beneuolentiae ügmhcac:ombus px*aeü:o fint.

(icimus

Quos fi in morum integritate, et innocen.

tia progre[ïiones in dies facere compererint

T

tum vero ne dubïcent eos ad ftatum Eeccle.

Cmmeüü

fiaffticum a Deo vocatos

fiquidem nullum

luculentius eft Zocaziomir ad vitam Ecclefia-

(oophy ^

j

ífticam argumentum, quam vitae innocentia

a teneris annis farta, iectaque.

a t

0$,

Twm. FT

p

qi

$

2598

$. 4

Contra eos, quibus ferox indoles, plum-

beumingenium, mores perditi, atque foluti,

D

2b Ecclefiaftico Qrdine abücrreant.

$. 5

Certe quidem nunquam non in optatig

fiabuit Ecclefia, vt Sacerdotes vitae fancti-

N

monia, fcientiis, aliis praeterea ornamentis

fantw

fpectatiffimos haberet ;

quamobrem etiam

lleot

omnibus, qui in Hierarchia Ecelefiaftica

Tont,

locum aliquem obtinent, in id ftudium con-

CUI'&D!

ferendum eft, vt hoc Ecclefiae votum cu-

tüm ]

mulum fuum accipiat.

$. 6,

l]

; €x hoe nemo non videt, grani cepfura

Ptltr

perftringendos effe eos, qui doctis, et in-

d"ä fia

doctis, bonis, et malis, nullo difc:rimïnö,

Qui ii

ad ftatum Ecclefiafticum viam muniunt. At-

fitetit

que haec de Sacramento Ordinis adtuliffe

fifime

in Prud..emia Paftorali fatis fit,

Spirfiu

Nomig

L od

d] dj

[

hm

CA

259

um

sepuqgimmei n

-—

—— ÁÁ

, u

OOAPVT VHL-

[oluti

De Praeparatione ad Matiiæjzöniuilz;

-

! þ?ze de Spoufalibus.

opttti

5. LP

fatti

IN

ulla Cliriftianse Reipublicàe pats, tot;

strents

tantaque Tribunalibus Ecclefiafticis faceffit

| etiati

hegotia,. quot, quantaque e coniugiis exis

efaftca

Íftunt, Quamobrem omnibus, qui fe pro:

« cote

curandae faluti alienae addixere, Sacrameti:

tum hoe penitus pernofcendum eft,

um Cu«

äo 2'-

Hue accedit; quod faepe ad coneionem

Paftoribus de hoc Sacramento verba facien.

centurt

da fint; more, et exemplo Apoftolorum ;

* et 1f

qui in fuis Epiftolis Matrimonii digritatem;

orimilt;

ux. At

fanctitatem ; et officia adcuratiffime ; differ:

ad[üligg

tiffimeque expofuere;

Diuinó enim. adfrati

Spiritu inielligebant , inquit Catechismus

Romatnüs ; quamta; et quava wiulid Cobspücdá

&d cäri]lianamj)cietätem péruenme poffut ; /i

fideles : Matrimonii fauctitatem coguilas La

Berent , et itiuiolatapi feruarenti contra séyo

R2

£s

(

&60

€a zguorata , vel neg!ecta plurimas, maximas-

d

que calamitates, et detrzmem'a i^ Eccie gfam

tPitoi

zmport'arz [ a)

3 2

Salebrofum autem, et multis impeditum

difficultatibus hoc argumentum effe, ipfe

3or

Auguümus confitetur :

Quacyizonem de con-

iugiis, verba funt eius, oäj&urgfmam, et

implicatiffmam. effé, won tefcto,

Nec audeo

y

profiteri , omues ffnus. eius ,. vel in Boc opere,

T)AL

vel in alio tme adbuc explicaffe ; vel iam 2^ffe,

C

KE vrgear , explicare (L)

fi]

&«

$. 4

hrpit

Siquidem autem ab aetate Magni hvius

[

fpon

Doctoris res haec tanta, tamque impedita

[

inluce plena pofita eít ab Ecclefía;

Viim

foonfs

eius, €t naturam fub oculos fuübiicere multo

Quim

nunc, quam aeuo Diui Auguftini expeditius

eft.

(

1ütel]i

$.5

lt qi

Modum in argument huius tractatione

lMi

eum.tenebo, vt primum de Sponfalibus, id

praepa

eft,

(g) Part. 9. De Sacram, Matrim.

(1 lib

(b) Libr, x. De coniugiis adultermis Cap 35

l

(f) lu

ä

261

YP

eft, via ad Matrimonium, poft de ipfo Ma«

D

trimonio fim difputaturus,

——

CR RMSESUOR IT IT

SECTIO L

Dei

j

-

Spon/alium Notio :. Fihis: Demmcm-

TO

ziones : Impedzmeizta.

um, &

$ r

c doe

S

ponfalium nomine intelligitur, promzä" 9-

( OjW 7

mutua , et legitima Matrimouii (a) ,

L

) p0[/?p

.Cum vero. haec promiffio corroborari.

folest arrhis, et muneribus, quae fponfus.

largitur fpnnfae, ipfas arrhas nonnunquain..

vj fiotüs

fponfalia adpellare; mos eft

INon. babe?

m]pedl

Rex Sponfalia, ueceff , id e

largitatem

|

Vi

Íponfalitiam, dicebat olim Saul ad Dauid

e ml

quum ei filiam fuam coliocare decreuerat (Z)

pedz 1$

Ceterum fponfalium. nomine aliquando

intelligitur Matrimonium, ratum duntaxat;

nec cozfummatum (c); verum hoc fenfu

iftic fponfalia non accipimus,

quum de

ycatione

praeparatione ad Matrimonium agimus.

fibus, n

R 3

$

Cü;

(4) Libr. 1. FF.. De Sponfal,

(5) 1. Reg. Cap. 18. v. 25.

p

(c) Luc, Cap.1. v, 27.

62

520

CauffAa, ob quam fponfalia - praemltn

M)

Matrimonio folent

ea eft, vt fideles quam

compl

optime parati accedant ad magnum hoc Ss.

quidet

cramentum, Sponfalia quippe funt ad illud

vendie

Sacramentum iuxta Diuum Thomam, quod

paren

Catechumenatus ad Baptismum, voz/ura Cle-

hoc ].

vicalit ad facros Ordines, et tyrocinium

Tanus

vitae religiofae ad folemnem votorum pro-

[/1771

feffionem

44 prima fponffoue dicumtur fpon-

Jt j

falia proprie, Yunt eius verba, quae fumé

(urum

quaedam Jécramentalia Matrimouii, ficuz exor-

triluas

cittuus Baptismi (a)

e igbz;

Ideo autem Ecclefia Baptismi, Ordinis,

Nm ;

et Matrimonii candidatos, fingulari cura 'ad

haec füfcipienda Saeramenta comparat ; quod

MU

fideles cum eotum perceptione nouum am.

lum

plexentur vitae genus; in quo nunquam eos

videt

fe fe exhibebunt, quales propriae, et Rei-

t'imoni

pubhcae rationes depofcunt,

nifi ftatus ,

u qui

cui nomen. dant, offieia perdidicerint, et

ad eum fefe diligentiffime compararint

D

$.

() D.

fc) In fupplem. Qu. 43. Art. x. ad G.

"

itid,

265

$ 3

&emit

Solemnitates fponfalium omnes fcripto

5 quit

complecti , alienum ab inftituto meo eft; fi-

hoc 5

quidem munus hoc fibi morum Theologia

d illud

vendicat ; 1uh110mmus, quod ad confenfum

quod

parentum adtmet, e re fore emihmo, ea

ia C

hoc loco inferere, quae Catechismus Ro-

Iuter

ocro1tt

manus de hoc argumento praecipit :

um pro«

cetera. autem , inquit is, maxime Lortaud:

j o

Junt fillfamilias, vt parentzäu,r, et ii .O

g f

quorum fide, et poteflate funt, eum Lonoretts

b r

trzþzmnt, vt ipfis inKientibus , uedum inuitis,

et repuguantibus : Matrimonium . uom iueanut,

Nam in Fetevi Teflamento licet animaduere

Ordlms )

zere, jfilios a patribus Jemper im Matrimo:

cin «

nium collecatos effe.

Qua ig ve plurimum

E q'uod

illorum voluutati defereudum effé, Jpoflolus

yutt a

videtur etiam iis verbis indicave,

Qui Ma.

trimonio iungit virginem fuam, bene facit,

e Ra

et, qm non iungit, melius facxc (a)

$. 4

t , j

Broclamazioner, fiue futuri Matumonu

Pmto

R 4

pu-

(a) Part, 2. De Sacram, Matrim Confer. etiam Conc,

$

Trid. Seff. 24. Cap. 1. De Reformat, Matrim,

s

4

pubhcae demunciationes, DBaunma vulgo dici

Epilto

f 'lent. A dpellatxonem hane Franci, e Fran-

f

conia in (ralhas quinto rei chriftianae fecu.

d lie

In profecn innexere; vnde per orbem chri-

du

ihanum vmuerfum didita eft.

W/ li

Proclamaz*zone.r eo confilio Mammomo

etlir

praemxm I'olent

vt, fi qua ei obftent im-

100 (

wd:menta, facxhus detegantur,

a//yzm

De Proclamationibus Liber Sacramenta.

"tf a

iu$ Ecclefiae Strigonienfis haec praecipit :

li

dutequam Matrimonium contrabatur, ter a

11 U

proprio contrabentium Farocho, continuis die-

Mfüt

Pus feffis im Ecchefia intra. Miffarum folemnia,

y

1 fs Concilü praefeviptum. publice denun-

d tict

eietur , mter quos Mzm zmonzum .Jft. contra-

H

Zendum.

i

Ej

. &i vero vzr, e? fiuler. Parochiae ffut di.

"v þe x od vtrague Parocbia fiant. denncia-

Imp

f»one: quibur denuneiationibu; factis, f uul-

mm; (

lum legitimum . obponatur impedimeutum , ad

V£l o

celebrationem. Matrvimoni jrocedatur, — Sed R

lïlltum

14id obflat , vltra Parochus non procedat.-

Eg

Quod f aliquando þraäaätlz.r [ füfhicio,

af .

to] alia ratmnaözlt.t cauffa jitäft, arþztrm

Ep.c

6 n

4 M Sl

————H

265

0 (iei

Epilcobi, -

Matrimonum maltiofe . impediri

eFrate

pelfe , & tot praecefferint denunczatzones zunc

P& [ecu

de lieentia Ordinarii, vel vua tamtum fat

m chti

degunciatio ; vel faltem Paroco , et duobus ,

vel tribus teflibus praeftilus Matri "monium

timmonio

celebretur,

Deinde ante. illius coufunmatio-

lent 10

nem denumciationer in Ecchffa fiant

L.

aliqua fabfuut impedinenta, faciiius detegant

"metit

722/'1' aliter Ürdinarius ipfe iudicauevit,

æflplf '

Has autem deuumciatioges Par 06621.1' facere

n

non aggrediatur , nf prius de vtrzwque COH-

m

trabentis lzero coufenfu ftbi. lene couffet

femmit

$i vero infra duos meufes, pofl factar

" d

denunciationes , Matrimomium mom contraba-

fur, denunuciatiomes vepetuntur

mA ahter

P eonttt

Epifcopo videatur. (a)

fut d

$. $-s

fanctt

Impedimenti nomine vmuerfe intelligi-

mus, quidquid Matrimonio vel contracto,

, [ !

vel contrahendo ponit obicem; idque vel

ftill! , 7

irricum , vel illicitum reddit.

$d f

reddf

E notione hac perfpxCUUm üt, dnphma

effe Matrimonii impedimerta: altera, quae

/ /þt[!O j

R 5

ilud

MIW

Swmm Mïælm

I

266

illud fisul iffctium, al Teritdin efficiunt;

di)

altera, quae Matrimonio contrahendo fic

þlem

refiftunt ,

7

vt contractum non diffoluant,

4

Priora | Zirimegtia audiunt;

cur.

impedimenta

77

fecundi generis Jfiplicia , vel impedientia

Q

vocari a Theologia , facraque, et profana

ta)-ii/.

lurisprudentia folent,

De illis loco fuo,

nunc de gplcibus dicam.

tem

Impedimenta huiusmodi magno clim nu-

Laxat

mero fuiffe, monumenta Ecclefiaftica fidem

fþ.olz ,

nobis indubitatam faciunt: hodie, ceteris

Md

J

antiquatis , quatuor duntaxat vigent :

tyali

Eccleffaé vetitum, £empus, fboufalia, votum.

T

Ecclefiae vetitum, eft prohibitio Matri-

alteto

V

monii a Paftore facta, ob dubium impedi-

menti alicuius, donec veritas innotefcat.

jl

Tenpus feviarum , dies comprehendit ,

plette

poenitentiae agendae, et luctui confecratos:

Ordin

id hodie hunc in modum circumfcribitur:

& C

AAb Aduentu Domini uoftvi TIefa. Chrifli vsque

Y

m

ad dz'eizg Epiphauiae, et a feria quarta Cinme-

()»;

vum , vsgue im octauam Pafchatis incluffue,

eutiguas folemmijum muptiarum pvolilitiones

dizgeuter ab '/cæzüiäu: olferuari, [aucta

Syiz&-

dus

262

fferut

dus praecipit : in aliis vero temporibur tiuptias

ndo f

folemuiter celebrari permittit , quas Epicopi ,

vtea, qua decet , modefHia, et boneflate fiout,

f'olusat,

curabuns; faucta enim ves eff Matyimonium ,

qimen

et faucte tractandum (a)

pedlentm

Obferuandum loco hoc, quod Seeranien-

proaà

£arius Ecclefiae Strigonienfis Liber monet,

o f0 ,

tempore eo. folemuitates æuptzarum C dun-

taxat) probibitas eff , vt uuptiar benedicere ,

lm QU

t fidem

Jponfam. traducere , muptialta celebrare couui-

uia; Matrimonium auteus omm teupore cou-

CTl

tyabi poteft. (L) .

t

:

Tertium impedimentum Sponfaha cum

vutim

altero inita, nec diífoluta efficiunt

0 M&H

Vltimum impedimentum eft Votum //-

anpelt

elcà

pkx cafüitatis, in Jeculo feruandae, vel am-

plectendl ftatum .Relzgzq/um, vel. fufmpmndx

'ehendit s

Ordxnom facrum.

(ecrato

(&) Cone, Trid. Seff 24. Cap. ro,. D& Rt:f*ormt

[cribitur

N/iatmm,

(P) De.8acram, Matrim,

yil Ü

t

jt 5l

. SRC-

m

268

W

SECITUO IT

CTRO

Quae Pafforis in. celebratioue. Sponfa-

doetri

um ffmt partes ?

hn

&f w

$. 1.

lupte

C

um a Matrimoniis,

fi ea rite, ete

Tient

praefcripto Ecclefiae ineantur, non in con-

pet i

iuges modo, fed et in omnem Rempublicam

pt pie

longe plurima commoda perueniant, in có

fümma virium contentione elaborandum eft

fulcene

Qu

Paftoribus animarum, vt ea ad amufïim Le.

Cf

gum contrahantur

$.2

m eor

Si quidem vero fponfalia, ad magnum

Optitre

hoc Sacramentum via, et praeparatio funt ,

Sütttm

in eo curae Paftorum euigilent, vt eo mo-

do i meantnr, qui iter ad Matrimonium, ritu

IN

Chriftiano celebrandum aperiat,

ltte

$. 3

& üüfe

Ad hoe e fententia. conficiendum non

Rehg:o

tunc modo, quum iamiam Sacramentum hoc

Vitia de

fufcipiendum eft; fed longo ante tempore

ane fu

fuos ad illud praeparare ftudeant Curiones

h&berg

facri,

59

269

:

$. 4.

Hoc inprimis facient, fi rerum ad Sa-

cramenti Matrimonii notitiam neceífariarum

Spatja-

doctrina fuos plene imbuant.

Ac primum quidem, Matriihonium non

effe rem quandam eiusmodi, quae ad vo-

luptates corporis referenda fit; fed Sacra.

Jucd:

mentum eo confilio a Chrifto inuentum, vt

1n Con.

per id coniuges Gratíam accipiant, qua et

;ubïicam

ipfi pie inter fefe viuant, et liberos, fi quos

, ( 00

fu(ceperint, Chriftiano ritu educent.

n e

.Quaare fi Matrimonium ineatur infituto

fim Le-

Chrifti, et Ecclefiae, Gratia obtinetur, qua

tam coniugibus, quam prolibus eorum quam

optime confulitur,

Contra accidit,. cum

fra gnut

Sacramentum hoc minus digne fufcipitur,

jo fübt ,

$. 5.

- eo mo.

Docendi porro funt fideles, ad Gratiam

, rid

hanc accipiendam praeparatione opus elfe ;

ea autem in eo eít fita, vt Sponfi placitis

Religionis Chriftianae exactiffine imbuantur;

utt HOD

vitia deinde , in quibus forte percalluerant,

tum 10*

ante füsceptionem Matrimonii res fibi fuas

temPOF e

habere iubeant,

s

$.

/

2706

$. 6,

bus ej

Poft, Orationi, et cetetis Pietatis chri.

erit,

(

füianae operibus impenfius fe tradant , quoin:

liC .

telligant diuinitus, an ftatus coniugalis iis

fit congrüuus,

Sancti

Infuper, viri fraués, et fpeketatae vitaé

in confilium adlübeantur,

IY

75' 70

Paflor

:

CObl

Pofteaquam autem deliberatümi iis efi;

jnre Matrimonium- í fupplicandum fürfus

ibiatur

Deo eft, vt vxorem eiusmodi läfgiri velit,

Cuüi qua in Matritnonio pie; et paeate ?ïæs

ta agatur,

'Tum expendatur, vbinám vxor eiusmos

.Quzd i

di inueniri quedt; iftoc quum ages, primas

tràle

Morum integritati , ceteras corporis , et fof«

tunae bonis, et ornamentis dabis,

$. 8.

p arily

Wbi lisec talis inuenta eft, id parent-

;M-"ï l

bus fignificandum eft; quorum voluntas, ef

EQdeüae

confenfio in re canti momenti negligenda mi-

nime eft.

" 6*1!; [

güi M(m.

$6

| Mox conuetienda , eïquä', aC pafä*äti.--

n

bus

271

bus eiusdem , id, quod agitas , aperxendum

erxt

s ch!

(; quoin

Captatio cum loneftate coniuncta fit ,

ugils 1

nec quidquam habeat , quod Chrlfuanae

Sanctimoniae yel tantulum adveríetur,

(ag Vitad

$. 10

Poftquam in manus conuentüm eft

id

Paftori fine mora fignificetur; et communi

confilio dies celebrationi Matrimonii prae-

d t

finiatur.

j fürlus

u velty

caté. Vs

SECTIO III

ll É psmo:

Quid agendum Paftori , cum . de con-

pnmas

£rabendo Matrimonio quopiam im Paroe-

j e;fof

cia fua admonetur ?

$. 1.

s

rocl)w a[lnlomtw Je aizguo Matrimonio

| pgrentï

?5 fua Pavocbia coutrabendo, inquit Ritualis

p d

Ecclefiae Romanae Liber, primurm coggofcaz

reflda n

ex bir, dd quos [ectat, qui, et. quales feut,

qui Matrimoniusmi contralere volunt.

u inber eop i& aliquod eazomicum impe.

paföïïü

(&-

bus

212

'(Zä'meütum? IillþegifiZ£ïgläd autem ,h Jf quae ji:ä

li

Jit. fujpieio , ffngillatimn 2pff expoxenda. funt.

funt $

Ptrum Jpoute, Bibere, et fecundum boue-

lf]l!g,

Jflatem Sacramenti velint contrabere ?

tolul;

"n vterque fciat rudimenta Fidei » Quutii

[o

ea deinceps filios fuos docere debeant Qa).-

^

j

ls |

His adiiciendum videtur: an. fponforum

liet

[;

parentes, fponfalia rata habeant ?

péniey

w

décet

Poffquam his de rebus edocetur facer

Curio, diem fponfalibus ineundis praeftituat,

Simul doceat, qua fe fe ratione tam ad

Al

fponfalia, quam ad ineundum Matrimoniuim

QT ; Vi

fitenta |

coinparare debeant, Id faciet, fi e faero codice

quente

ea ipfis praeeat, quae isde coniugio Tobiae,

flentupo

et Sarae recenfet (7). -

$. 4.

tbf

Guum autem dies agendis Sponfalibus

(à) Ri 1

aeftitutus adeft, ineantur coram Parocho,

() Tert

.Parent';bus Sponforum, et fanguine coniunc-

üs. .$1 quod epulum exfiruitur, id cum

chriftiana modeftia pe pugnet.

$.

(&) De Sacram. Matrim,

b Lib. Tob. Cap. 6. 7. $.

m

27$

EL

u J

cohortandi

Po(t fponfalitum foedus

d funt

funt Spon&, se aute lenedictionem Sacerdota-

duty bone

lem, :m Temiplo fufecipiendam , im eadem. domo

]

tobalitent, nequeMatrimonium con]umment (a)

TE

Docendt: etiam funt, nihil amplius licer

(4)

ipfis poft éontracta Sponfalia, quüam arntea

onforuri

licuitj qhin quam maxima adfunt peccandi

péricula, tam eos in confuetudine familiari

decet elfe cautiífirnos,

r acet

$. 5,

aefttcust,

Ad éxztremum Author iis:erit Curio fa:

e tam ad

Cer, vt Poenitentiae; et Enchariftiae Sacra-

rimoniult

fre:

imenta tempore hoc, fi vnquam alias

sto eodice

quentent; vt zzumndam pectoris domum füper-

t Tobite,

tienturo Spivitui Saucto parent, quo fe ille cut

toeleflibus donis libenter inferat ( &)

(&) Rit. Rom, De Sacram. M"mm.

ponm jj

Q»

j Tertullian. Libr, De Pocmt Cap, 3.

Parochoy

ii cou

fof—«ä

—

Jont. 411

(:7

(

/X-

274

aCX

CAPVT IX

De Matrimonio.

Áiy

$. 1.

nj

H

actenus viam, et praeparationem ad

Matrimonium, deinceps magnum hoc Sacra-

mentum exequar.

$

A s.

pelat

Caluinus, Ritus Ecclefiae traducere foli-

Corari

tus, de Matrimonio decretorie enunciat, in

N

id non magis, quam in agri culturam ,. vel

£0 Yoi

artem futoriam rationem Sacramenti conue.

N

lein-

tire (&).

&i lw

$. 3s

( itg

Contumeliam hanc a Matrimonio . depel.

trifam

lere Theologiae dogmatum eft; ipfe iam ea

G

retione , quam adhuc tenui, de eo agam.

Cept

(2) Inftitut, L. 4, cap. 16,

à Dübe

poribu

telfery

A f

f«

p n

SEC-

(a) Gwr

273

vite

— À

SECTIO L

ädpellatianes' : Natura : Effectus Ne-

ceffetas : "utbor : Minifler : Subiectum :

onem «l

Dmnpedimenta Matrimogi.

oc Sacree

9. r.

S

Sacramentum , de quo agitur, non vna ad.

pellatione folet a Scriptoribus Sacris conde-

eerelilt-

corari.

jeiat , il

Nam primur dicitur Mäträmonizm); Ofie

ift, vd

go vocis huius inde repetenda eft, quod pro-

(j &0DUCe

lesin vtero materno concipiantur; et, quo-

ad lucem adfpiciant, alantur etiam, eaeque

