Mive, ac auerito vetiuevi. debet (a).

Ci ratio.

At fi de Miniftro, qui' extra ordinem

Ui amat,

diftribuere poffit Euchariftiam, me quispiam

interpellet, is fic habeat velim 1, Diaconi

ydaeTri;

hac praerogatiua, fi e re fit, ornari queunt:

n alitá

2. Clerici Diaconis inferiores : 5, Ipfi Laici.

"u tem«

In Ecclefia Graeca hodieque more se-

puit :

ceptum eft, vt Laici, praefertim ii, qui

in meatn

monafticam vitam agunt , Euchariftiam do-

mum deferant, et arbitratu fuo fumant,

Wif

í ol lþfia

quemadmodum Allatius, Arcadius, aliique

litteris confignarunt.

; g

Ecclefiae Latinae . difciplina hac parte

longe diuerfa eft ; namäpud nos ipfa etiam

fiiendie

;; nlb

Vafa facra Laicis tangere, nefas eft , nedum

20 ditr

vt in Corpus Domini quidpiam iis [liceat.

)ib us ïUl'e

Nihilominus quum ab eodem Diuino Spiritu

fem-^

" Quatl

Hg

(a) Seff. 13..Cap. $.

man« h

iz2

femper regatur Ecclefia, extra controuerfiam

E

eít, poffe ab Ecclefia his etiam temporibus

poteftatem fieri Laicis, Euchariítiae fibi,ac

/

aliis privatim miniftrandae, Quid ? quod non

$

longo ab hinc tempore a Pio V. Pontifice

]l

Maximo Mariae Stuartae Scotorum Reginae

q

facta fit copia, femet pane Angelorum mu-

niendi , antequam ceruicem gladio daret (2).

$. i.

Vltimus | Sectio

nis huius locus Subiecti

1ie

Euchariftiae fit. Siquidem autem is proli.

le

Xiorem poftulat orationem, feorfm de eo

«

differam. Iilud hic dixiffe fatis habeo , ne-

minem non effe idoneum , ad accipiendum

hoc Sacramentum , qui quidem falntaribus

bl

Baptismi aquis ablutus fit, nifi Lege Dei, ;fel

2. |

Ecclefiac coelefti Menfa ei fit interdictum,

i

—MÀ

pli

SECTIO IL

m

De , quibus aminiftranda » Uel negak—

Qu

da eff Euchaviffia,

$. r

m

j

| hiuriam non leuem a facro Curione ac.

hn

ciperet , quem Wille, quum ad accipiendam

fin

(a) Confü

À

H

Dj

e eius vitam,

123

uetfiam

Euchariftiam. quam optime comparatus eft

yoribus

j

a faera menfa fubmoueret 5 contra non d;/pen-

fibi,ae

fator. fidelis , fed diffipator dicendus elfet , fi

;0d 10l

(Auamobrem ne in

Sanctum daret canibus.

'ontfice

alterutram partem oftendat

probe norit,

Meginte

quinam ad participationem Sacramenti huius

um mu

admittendi, aut contra ab ea arcendi fint.

lret u)

$. 0.

X

Vt omnes ii, qui Lauacro falutis rege-

Subiecti

nerad funt, neque Lege vlla a Menfa coe-

j pï(l

lefti prohibentur

Dape facra refici poffint,

) de e0

ex iis, quae nune dicta funt, fequitur

e0 ,

g' PX

pïendum

De quibus dubitari poteft , miniftranda 11s,

Infaribus

an non fict Euchariftia, hi funtz 1 Infantes:;

[joi, vel.

2. Energumeni: 3. Ámentes : 4. Rei ad fup-

plicium rapiendi : s. Impii,

p

Ecclefiae Hiftoria fidem nobis mdubxta-

tam facit, ab initiis Rei Chriftianae ad fe-

culum tertium decimum infantibus miniftra-

] n

tam fuilfe Euchariftiam; neque abs re, cum

enim ftola innocentiae in Daptismo accepta,

o *

ünt amicti, praeceptum illud Diui Paulli:

(

Prole autem [eipfum bomo , et fic de Pane illo

gpie

edat ,

124

edat, et de Calz'cel Dbilaz (a), eos minime ob-

ftringit.

Nihilominus quingenti, et amplius funt

ql

anni, cum grauibus de cauffis infantibus apud

i

nos Euchariftia negatur; at Graeci, et re-

(

liqua Orientis Ecclefia hodieque veterem hac

M

parte morem tenet,

$. 4.

li

lis, quos malus fpiricus infedit, Maiores

u

noftri, fi vltimam vitae periodum demas, Sa-

n

cramentum Euchariftiae vsque fubtraxere.

a

Quocirca pincipio Miffae Fidelium facefcere

ij

e facris aedibus iubebantur , folemni illa for-

D

mula: omges Catecbumeni , omues po[efff. difce-

dite. At rigorem hunc. hodierna Ecclefia

ttjf

intra limites eos coercuit, vt, fi debitam ad

«

hoc Sacramentum animi adfectionem adtulif-

fent, dape Coelefti , Wore ceterorum fide-

lium, recrearentur.

4df

$. 5.

E

Amentium fortunam Doctor Angelicus

liis ,

exhibet: Dicendum , funt eius verba, quod

eEoui non dicumtur. balere vfum vationis. du-

p2

(4) 1. Ad Cor, cap. 11. v« 28

1

125

L]

e

quia . balent ddiilem

fit 6b-

plciter : . vuo zz:bdo

vfum rationis , ficut dicitur mom videus ,

jus funt

qui male videt ; et quia £ales poffmt ah-

quam

deuotiouem buius Sacramenti conci-

s apud

pere , mom eff eis denegandum: alio modo di.

TR

cugtur aliqui. totaliter n babere ofüm vatio-

'em D4c

ui. dut igitur uuuquam babuerunt , fed . füc

a gatiuitate permanferunt ; e£ zalibus nou eft

bor Sacramentum exbibendum ; quia $m ei

MaiOfes

nullo suodo praecefft buius Sacramenti deuo-

(a5, $t

2i05 aut aton Jemper. caruerunt. vfu vatiouis :

(faXe TC

et tunc , fE prius, quando erant compotes. uae

;celcere

"entis , 'adparuit ia ei$ deuotio buiut Sacra

la for-

menti, debet eis im articulo amortis oxbiberi ,

ifr f

uifr forte timeatur periculum womitus , vel

Fecleht

ex/puitiogis Ca).

Jitit u

« 50 60

) gdmüf'

Reis , vltimo fupplicio poft paullulum

n B

adficiendis, in Hungaria, Germania, ltalia

Euchariftia negari non folet; fecus 4n Gal.

lis, et Hifpaniis,

w rFEhCUs

" quod

/n

"T

ld.

yi

(Ol) Päl'f. 3. au. 80! Al't. 9c in ær?.'

126

Id mirum! infelicibüs "hifte "Abfolutio-

gen ipfam Sacramentalem n Gallia ad annum

l

1396. fuiffe interdictam. Prizur, inquit

D

Morimus, Aunc movemb multorum Procerutm

j

Ecclefiafficorum, e£ Firorum Principum pre-

cibus perfuafus. abrogauit Carolus FT. Edicto

Y

Parifít dato IP. Nonas Fobvuarii augo x 396 Ca).

)

Ceterum etiam in iis Regnis, in quibus

þ&

fupplicio obnoxii a Saera menfa non remo-

p

ventur, lege cautum eft, ne.die illo, quo

fí

ictum feralem excepturi funt, PLio mu-

E.

niantur; verum biduo, aut triduo;ante exe-

quutionem Sententiae capitalis.

$. 7.

D

Ín numerum impiorum coniicimus. eos ,

qui flagitia vitae fuperioris deteftari nolunt.

Sacramentarius Ecclefiae Romanae Liber im-

piorum , quos dape Angelica indignos putat,

liüe

hune dat elenchum : Zreezd; fugt: ( a Sa-

ben

cra communione) verba funt eius , pub/ce

tefi

indigmi ; quales funt Excommumicati, [uter-

&llin

dicti, Mauifefleque 1ufames , vt Mervetrices,

Cogz-m&z';zwä , Foeneratoves , Magi, Sortilegi,

Dlaf-

(r

É

(2) De Adminiftral: Sacram, Poenit Libr. IO. cap--;.

( 1

[|

12//

Molutia

Bl:sphemi, et£ al eius geuerie. Publei pecca-

ahnom

fores: nifi de eorums poeuitentia , et emenda-

iquit

tjone conflet, et publico Scandalo prius fazis-

roterum

feceviut (a).

u ove

Occultos vero peccatores , fubiicit Ritug-

fuito

lis Ecclefiae Stugomenf s Liber, // occulte

æ)6(d L

petaut: et nom eos emendatos agnoverit, ve-

j thus

pellaz (Parochus); zom autem, fi publüce

t fem

petaut, et fiue Scaudalo ipfos praeterire ue-

lo qüO

queat (L)

HU t

5X

qte e

SECTLO 1lit

Qua ratioue fideles ad Sacram Synaxim

mus e08,

praeparandi ffnt 2

" nnlunt.

$. r

d

riplex hominum genus eft, ad quod

yos p*

hac parte curae Paftoris fefe porrigere de-

(353

bent:

I, Paruuli,

qui primum dape Sacra

þu ((e

refici volunt: 2, Adulü ; 3 Ii deinde, qui

j Juit

animam agunt,

Sz.

Sg;fll 2

(«) De Sacram, Euchariftiae. Confer etiam Rit, Strig.

m

Ecclef. de codem Argumento,

j h

(4) Ibidem,

)'I

128

l

$..2;

Cum paruulorum res agitur, oinni ope

nitendum eft Paftoribus, vt eos fub annum

aetatis feptimum, aut octauum, nifi men-

tis imbecillitas officiat, Sacrae menfae par-

ticipes efficiant. Hac autem ratione iis ad

Sacrum boc comuiuim via eft munienda.

t

Sub dimidium verni ieiunii, numerum

eorum in fua Paroecia ineat Paftor , qui

Septennium, aut Octennium vitae adtigere,

$

neque adhuc panem Angelorum deguftarunt

Deinde locus 1isidoneus eft praefiniendus,

lr

8l

ad quem iterüut, et faepius per feptimanam

ftáta horà confluant, ad accipienda ea, quáe

(ü

m

fcire, atque dgere eos oportet, qui ad Eu-

al

charifticam menfam cum fructu accedere

volunt.

neq

Óy

Docendi autem funt: r. Capita Fidei,

fef.

feitu. necelfaria , secef/zate medüs 2. Ea,

quorum notitia legé pra&cipitur:: 5. Ethices

exp*

Chriftüianae partem, quae in eorum aetatem

i

conuenit: 4. Sacramenti Poenitentiae natu-

i

ram, et adtributa ; atque imprimis rationem,

lion

dod

qna peccatorum exomologefis rite peragitur:

7

5

129

$. Docrriäa deAu gufïiäïmofuchari&iae Sacra;

mento pleniffime,cumulatiffimeque imbuantur,

n ope

Poftquam haec e Sententia procelferint,

anügm

i mel

aliquo hebdomadae Sacratioris die confiten-

tibus aures praebeat, et Sacramentakw .

fie pit

Jfolutionem impertiat,

e ii d

Tempore, quod ab e&omologefi ad funt-

di.

tionem Euchariitiae fluit , ardens defiderium,

jumerum

et menti$ teneritudinem , qualis liberorum

10f QUï

erga parentes effe folet, erga SanctifZmum

ayngete

Sacramentum in[pirare dis omni. ftudio conni-

gxmarunt

tatur, Ád frequentationem actuum Theolo-

us

gicorum etiam omni contentione funt exci.

pumanam

tandi. Ad extremum infütuantur. paruuli ,

r quae

qua ofis, et corporis totius conformatione

qul Qd Eu.,

ad Sacram menífam accedere eos oportéat j

sceadet

neque non: quo pacto Euchariftia e manu

Sacerdotis accipienda fit: deniqwe quales

ll'æ Fldei)

fefe percepta Dape faera exhibere debeant,

TE B.

explanandutü eft. fam eam animi preepara-

1 Erhice

tionem exequar, quae adultis adferenda eft

st

llla autem

ym

àd Diuinum hoe Myfteriut.

(Ü

pnae D*

non exiguam adfundet lucem iis, quae mo-

do dicta fünt

i

on. H

$.2

»

130

$& 3.

Pi*aeparatïo,'quae ad Sunitïon(em Eucha.

rifiae ab adultis adferenda eft, alia ad cor-

pus, ad animam adctinet alia,

Priores difpofitiones hifce definiuntur :

!

1. leiunio naturali: 2, Puritate: 3. Vultus,

et totius corporis ad Leges Decori compo-

l

ütianef

Ieiunium Nazurale in eo ütumweü,*vt,'

[//

qua die facram Synaxim peracturus es, mi.

Ü

hil ante eam fumas &ue cibi, feu potionis ,

L

fiue medicamenti,

p

A generali hac 'praäceptione fecludas:

[/)

D)

j. Eos , qui adflicta funt valetudine : 2.

Quum Sacerdos , facta Confecratione , gra-

Ài

ui morbo tentar| coepit ; nam, ífi hoc eft

tin

res loco, ab alio Sacerdote, etiam non ie-

"

iuno facrificium perficiendum eft: 3. Ac-

lï.aa

cidit etiam, vt aqua pro vino calici in-

lt

L

fundatur, quod fi fub ipfa communuione

animaduertat Sacerdos; tum vero deguftata

ür

etiam aqua, vinum confecrandum, et su-

mendum erit: 4. S$1, communione peracta,

et calice abluto, Sacerdos 3quuas adhuc par-

()

ticu-

()

15t

tieulas hoftiae in altari de fuo Saerificio in-

l EUCha-

üenerit (a).

| 4l cof-

. Corporis puritatem fümtioni Euchariftiae

praemittendam effe; plurima rationüm mo-

menta, et Sanctorüm Ecelefiae Patrüum vh.

piuntut :

Nultus,

animis confenfio fuadet, Vnum adtuliffe. fa.

tis fit.

- qunpe

A

Diuus Hieronymus e&plicans ver-

ba illa Apoftoli : JVo/ize fraudare imutem,

'eü, vt,

Wi forte ex confenfu ad fempus, vt vacetit

j 65 Ili-

brati0ni, haec ait:

Quid efb maius , ovare,

ag corpus Chrifli accipere ? vtique accipere cor-

QQ(XOQ.KS )

pus Chrifl. Si per vfum üzæz*rz'maniä,- quod

munus ef], impeditur 5 multo. magis , .quod

focludis:

moius efhl Legimus i Seviptuvis , panes pro-

Jipe : ?

pofftionis uon potuiffé comedere Dauid, et so-

ofie , gfä-

Cior eius , mf fe triduo, amundot a mulievibus

m d

n n()]l ie'

vefpondilut: won vtique ab illegitimit, quod

" ht

damnabatur a lege, od ab vxoridus, quibus

aió i*

licite iubgehantur - --- nobis curae eff , non quod

unusquisque poffft , aut velit, fod, quid fevips

o

éura praecipiat ,. dicere Qö).

0 g

sl

jn, &

l »

maeus

ls

;e r

(«) Vide Cone, Conftant, Seff, 12,

T

(2) Epi(t. so,

i

132

Siquidem autem carnis impuritas non

vno ex capite nafci poteft ; dicendum fupe-

dge

rTat, quaenam ea fit immunditia, quae fide.

| Tem

les facra menfa prohibeat,

UC

Fontes, e quibus impuritas haec exiflit,

J

praecipui funt: 1. Noxa grauior, contrale-

.

gem Dei füfcepta: 2, Pollutio nocturna,quae

At

nulla, vel certe leui e culpa profeCta ft:

Dec

3. Daemonis illufio, aut carnis infirmitas:

Qer

4. A€&us coniugalis,

Reos noxae grauiorisab Euchariftiae par-

quor

ticipatione aliquo temporis fpatio arcendos

effe, nemo in dubium vocat,

tioni

Sinulla, vel certe leviori e culpa þol'-

Ctpi

lutio nocturna orta eít; ea quoque ad tem.

M 4

pus quodpiam impedit fuümtionem facrae

DT

Communionis , verum nullaalia, quam De-

cori lege (a).

renti;

Q uum vero Pollutio a carnis infirmitate,

locg

vel daemonis illufione proficifcitur , nihil

prohibet, quin facra fynaxi reficiamur Q».

f& mi

Co.

( n

(2) S Thom. Part. 3. Qu. 8o. Art, 7. in corp.

b S. Thom. Ibidem.

()) Q

g

133

i(à$ f101

Copula denique, fi fola prolis füscipien-

m füpe

dae cauífa fiat, a participatione Euchariftiae

ne fie

neminem remouet,

Quum vero, WMquit,

Gregorius Magnus, zom azor procreandae

- exifl

Jübolir , fed voluptas dominatur , babent conm-

vobtra le

juges, etiam de Jua commixtione quod defie.

r quie

ant (a)

Ex quo intelligitur , per leges

ia fit:

Decori coniugibus, cum ita res eft, a facra

fiemitas:

menfa aliquantisper abftinendum effe.

Vultus, et corporis totius compofitio 1n

(íae Qat

quonam conftituta fit , nemo eft, quin fciat,

ateetos

Animae Adfectio, quae ádultis ad fum-

tionem Euchariftiae neceffaria eft, ad haec

I p

capita reuocatur: r. Ad immunitatem a no-

Y ad ef

xa gxaunore : 2. Culparum etiam leuiorum

j fictie

odium, et auerfationem: 3. Singularem reue-

rentiam, et deuotionem erga Chriftum in

yim pe

hoc Sacramento praefentem (7)

firmtate

$. 4.

r

hil

Euchariftiam non omnibus morituris fuif

amur 0

fe miniftratam vbique a Maioribus noftris,

illud

13

(b

(a) In Refponfis ad Auguftin, Anglorum prflcolaum.

(P) Qui plura de hoc argumento nofíe cupit, Ma-

giftros Chriftianae Pietatis (Afcetas) eonfulat,

154

ilud planiffimum facit ; quod quaedam Ec-

clefiae. 1is, qui rei grauiffimorum criminum

elfent, puta;- Idololatriae

Adulterii, Ho.

micidii, aliorumque, 2ZLI/olutionem Sacramen-

talem in. vltima: linea rerum negarint; ex

quo palam fit , iisdem Euchariftiam eciam in

exitu vitae negatam fuilfe.

Hodiernae | Ecclefiae d:fcxphna ea eff

vt fingali, quibus impenditor ,2/o/u£io Sa-

eramentalr4 edam Euchariftia refciantur ;

F

fi cámen

de

facta criminum «exomologefi

r

mente, et ràtione non. demoueantur,

/

A numi praeparatio , cuiüs imaginem paul

Á

lo ante ded«mus (S. 3), ad morituros etiam

[/

pertnet :ocui duobhaee adücere iuvat, Prius

f

eít, vt aegri .eiusmodi, fi per vim morbi

(it

licéat ,

de eruninibus vitee totius conf-

[

teantur ;

alterom

üne.facinorum fuorum,

h

etiam facta exomologefi, memoriam amit-

id

tant ;- quin-identidem eorum fupplicium a

[

Deo deprecentnr more Augufüni (e). Ce-

di

tera , quae ad hoc argumentum faciunt, lo-

p

co fuo aperiam,

[

SEC.

Quj

(&) Vide Poffidium in vita eiesdem,

135

dam Ee-

Ti protnt

SEGQGAILO 1M

ni, o

An Paftor populum, curae fuae com-

Cramen

aniffum , ad frequeutem. Sacrae. Commu-

r

X

uiouis vfum , cobortari debeat ?

etam t

$ r

D

iuus Bonauentma frequentmns , , aut

| 0 et

rarioris Communionis normam praefcuptu-

Aidutio 94

rus iis , qui Religiofam vitam amplexi funt,

fictao m

J« aliquis , Ànquit, defderat experiri, vtrum

fít melius , faeplus , am. varius Corpovis Chrifii

((UI

Jufcipere Sacrameutum , videtur mbi, quod

o pl

uon poffit Juper. boc omnibus dari regula vai-

raros e[lüm

formis. Faria fi mt bomiuum merita, et di

u P

uerfa operum fluaia, et d'fferentia defrderza ,

[j

"EDU

í

et multiplices Spiritug Sancti operationes in

n

fmngulis, e£ diver/£ flatus u Religione. .Ef

"

()ï um!

ideo ficut aegvotantibus uom potef] vua forma

onam J

feruari iu daudis smedicimis corporis propter

diuerfitates complexionum , aut loc? , aut tem-

jni U

poris, aut dietae, aut aliarum. confideratio.

1

fciot

uum, pro quibus, aut rarius , aut fuepius,

aut imaiori, aut muinori quanutitate eadem u-

gEU

l4

dicinua

156

dicina datur ; dta de medicina Jpirital, quae

T8t

41

ef Corpus. Chrifii intelligendum (a). Quod

Sanctus Ecclefiae Doctor de fectatoribus vi-

du

fe

tae Religiofae, id iure dici de populo

poteft.

tat

1,5.2-.

fic

Iftinc vero efficitur , regulas de Sumtione

Q

Euchariftiae , quae in omnes conueniant,

qui

tam parum ftatui poffe, quam foret incom.

deg

pofitum , omnibus, qui morbo quopiam con-

flictantur, vnum, atque idem adhibere anti-

dotum.

Det

$. 3.

1nte

Reliquum eft igitur, vt axiomata quaedam

ef

adferantur , ad quae tanquam ad Amuffim cer-

tam res exigatur, cum dubium oboritur,

quando, et quoties populum fibi creditum

iuf

facra Dape reficere fitintegrum,

toni

$. 4.

a

Quod, vt planiffinum fiat, Chriftianam

pI

Ciuitatem , quanta eft, in A)pa'rtes quatuor tri«

(s j

buam non incongrue eo pacto, vt primas

bus ]

peccatoribus , 'q;;i ad ffugem redire nulla

pta

ratig»

(39 Libr. de Ptofecm,ReIigidbrum, cap, 77

( »

137

l, qu

ratione connituntur : alteras iis, qui animum

Quod

a vitiis, quibus infueuerant , ad virtutem tra.

Fibus vie

ductum eunt : tertias fidelibus eiusmodi, qui

populo

fe fe a noxis grauioribus cohibent, neque

tamen progreffiones in Difciplina Chriftiana

facere eo , quo par eft, ftudio, fatagunt ; v-

umtione

timas denique religiofis iis mentibus demus,

gentant ,

quae Ze Firtute iu Virtutem eunt, domec vi-

: j0cott-

deatur Deus Deovum in Sion (a).

$. 5.

em Con-

i at

Quod ad Chriftianos primi ordinis adti-

pet, ex iis, quae dicra funt (Sect. 2. $. 7.5,

intelligi poteft, eos Sacra menfa prohibendos

ele , quoad vitiis nuncium remittere abnuunt*

qnaeäam

ffun cet-

$6

Jhoritu ,

De peccatoribus illis, qui, vitiis valere

iuffis, animum ad virtutis ftudium adiicere

sedtom

conítituerunt, Liber Ecclefiae Romanae Sa-

cramentarius hunc in modum praecipit ? 45

peccata facile vecidentibus (ecquid autem prom-

riftianatt

tius , faciliusqueeft, quam vt in peccsta , qui-

stuo tTl

bus longiori tempore irretiti tenebantur, vi

j pïimas

prauae confuetudinis eant praecipites? )vz//7-

o nul

quur

t

l5

(4) Pülm. $3. v, 7.

7

138

suum fuerit, confuleve , vt faepe , puta feme]

fen

75 1nenfe , vel certis diebus folemnibus confitean-

tictp

£ur , et , ff expediat , commungiceut (a).

de

E faluberrima hac praeceptione coargui-

fi

tur,

. hominibus bhisce. frequentationem ,.$a-

ttum

erameutalis Coufzfonit omni virium conten-

loc

tione inculcandam effe ; Verum quod ad Sa-

füg

cram Communionem , aliter fefe res habet

i

fiquidem Confefforibus difcutiendum relin-

teny

quitur, quando, et quoues iis menfae Sa-

tt v

crae adcumbendum fit.

fllt??il

Rogas , quando a Confelfore rei huius po-

quadi

teftas facienda? tum folum , quum animum

edd

longiori tempore a criminibus vitae prioris

flior

abftinuerunt. Poftquam vero procul ab om«

(;

ni funt periculo

redeundi ad vitia , quae

j tin

tam alacri mente repudlalunt

arbitrio pru-

tn f

dentis. Confefforis faepius, aut rarius facro.

L

Epulo reficiantur.

Neq

tde d

j

*

mbls [

Dicat. quispiam

*

peccatores emdstno-

(q? 17

di ad minus diebus illis , quibus annivert

Hi,

fia Religione praecipua Fidei noflrae my-

fte-

Wi

(4) De Sacram. Poenitent.

(4) li

139

f

fteria recolimus, Sanctiffimi Sacramenti par

f Cofffittt

ticipes effici poffe; ita enim eft mos, ut fi-

(1)

deles folemnioribus anni diebus Corpus Chri-

e contgu

fti fumant? eloquentiffimus Ecclefiae Pa-

donem .

trum Diuus: Chryfoftomus, ea, quae contra

m contel

hoc adfertum pugnare videntur, 1am zetate

qod ad3

fua occupauit, et hoc pacto diluit : Au/tos,

res habe

inquit, v/deo ; qui Corpus Chiifli accipzunt

dm reli

zemere ,- et perfunctorie ; idque potius, quod

venfie 5

in vfum, ac legem quandam videatur alijfe ,

$;

guam quod dudicio, et mz*zone ducautur.

j ymos f

quadragefimae tempus mjlet , aut Epiphaniae

m animum

celebritas (aut quiuis alter dies paullo augu-

ge priot

ftior) qualescunque tandem illi fueriut, Sa-

z cer-

ul ab of

cramegtorum participes fieri volunt.

jtia, Qu

fe temporis. vatio tempefliuum. ad ea acceffum

pirrio pI

qon factt,

grius acn

Neque enim quadrageffmae , neque. Epipba-

niae dier (nec alter quoquo modo folemnis)

zobis conferunt , vt digne accedamus , fed am-

9 € istto

94e itegvitay , atque zfocentia.

ganed

Haec. f adfft , femper. accedito 5 f aPfft,

oirae nj

Tunquan (a). Et rurfum alio loco : Quo.r

"

fe

ïgZ-l

(«) Hom, 3, In Cap, 1, Epitt, Ad Ephef

140

jgitur pori Ufimum laudalimus ?. an qui Jäml

H,

an qui frequeutiis ? ag qui vavius. Communio-

u

wems adeunt ? Héque £ot, negue illot , fód eos

demum;, qui cum puvae snentir Jientia , qui

Lit

mundo covde, ae wita iutegra, atque im-

u

eulpata Chrifá Corpore veficiustur.

Tales

! .

Jemper | aceedant ;

cetert nec famel acce

us

dan* (a)

(fo

Quisquamne dixerit autem , eos, qui viX

toti

€ caeno vitoruim emergere coeperant, ea

hunt

ammi integritate, atque innocentia effe or.

(jur

natos, quam vfus quotidianus pams Eucha-

riftici poftulat ?

u

$. 8.

&

hi

De iis, quibus tertium , et qua!*tum

3.

locum in ciuitate Chriftiana deügnam , Sera-

phicus Doctor fic ftatuit :

um

AY] alzgm: videat ,

tge

Je eff im flatu pranitiuae : Ecclofíae ,. laudan-

dum ef] , quotidie communicave. .Si autem n

Of

N

ffatu Ecclefíae . finalis , vipote frigidum , et

vordum , laudandum eff , quod varo. — Si au-

465

zemy wedio tiodo , suedio vodo deles fe babere,

TCC

et aliquando. delet ceffave, vt addifcat veueve-

fis

(4) Lih

!) À

(4) Hom, 17. In Epift, Ad Hebr,

) Àt

14i

ri , aliquando accedere , vt

[ j?nzgl,

vinfdmmetur 49(0-

1771

ye (a).

, fd a

Primitiuae. Ecclefiae imaginem e facris

Litteris nullo negotio efformes : Eramt - --

ttía , (

perfeuerantes , 3nquit Diuus Lucas , z doct»i-

ii ff

na poflolorum , et. Comumunicatione fvactio-

7 Tale:

m at

mis pauis, et orationibus - - - omues. etiam, qui

evedebaut , eraut. pariter , e2 balebout omnia

COIITIBUTMIA . Pqæfsne:, .et fübflantias vende-

J qüi vit

lant, et diuidelauz. illa omuibus , prouz cuique

rant, Q

ia effe or-

opus erat (D).

Ec rurfum

*

*

Multz'tudz'ni.r - o CFedentiuti

s Euchte

eva? cov onum,etanima vua, Mec quisquams

eorum , quae po[fidebat, aliquid faum effé dice-

Bat ; fed eraut ilis omnia communia (c) ..

. quartom

Ex his facrae Paginae verbis intelligitur;

nani j u

eum, qui cum Chriftianis Ecclefiae primi-

yir ib

tiuse componi velit, virtutibus his, atque

,, Inirt

ornamentis praeditum elfe oportere.

MLA i

Primumaut puritas mentis, in Baptismo

accepta, in integro fit; aut, fi eius facta eft

4 SZ n

iactura, per Sacramentum Poenitentiae in-

" /ebabere;

ftau-

Wt ,'gu-ere-

(z) Libr, c. De Profc&qXR-cIigiofor. Cap. 77.

LT

(P) Act. Apoft. C. 2. v. 42. 44. 45

(c) Actf Apoft. Cap. 2. v, 46.

145

ftauranda eft; eragz perfeuerantes i2 « - Coin-

fit

munpicatione fractiomir panis.

t

Necelfe. demde eft, vt humanarum rerum

U:

defpicientia animum eius penitus. infideat

qu

more priorum Chriftranorum ; qui po[feffroues

et Jubflantias vendelauz » & diuidelanz illa

omnzäuf.

li

Praeterea vaenus üt amore fui : /Vec gm—

yt

quam eovum , quae pof/fdebas ,. a/zguzd Juum

ete

effe dicelaz.

Bul

Infuper plenus amore proximi : Mu!tztu-

prin

dini$ credentiusà erat cor UCHUWi, efk auima

lefti

vA0,

Denique orationis ftudiofiffimus : Quotidie

veft

guogue perdurautes onanithiter in letublo (a);

TIti

e£ perfeuerantes — in orationibus ().

füciu

Quibus dotibus fi quis inftructus füit, cum

E

primis illis Chriftiani nominis pugilibus, guo.

düon

tzdze in comwinicatione fradionis panis tuto

Culo

peigeueret.

eü,[

Ex his etiam fàcile. emees " quld te ii$

Chnülams facere velim , qui z fazu Ezcle-

ffae

v)P

Do

(4) Act. Apoft, C. », v, 46

(/) Act. Apoft, C. 2, v, 42.

fhi

i

143

1« Cot

ffae. fiaalis funt , &tque etiam illis , qui viau

tenent mediam inter fideles Ecc/efíae primiti-

Jf FELUtI

vac, et finalir ; nam regulas, quas alhi, alii-

wfdeat

que cafus poftulant, vix quisquam dederit (a)

pojf 0Uf

$. 9.

at il

Quamquam vero haec ita habeant, Eccle.

fiae femper in votis fuit, hodieque eft etiam,

vt fideles meníae Euchariftieae partcipes

Nit qu*

crebro fiant. Si ad initia Rel Chriftianae ani-

gl [im

mum referamus

e facris Litteris docuimus,

Mulitte

primos Chriftianos quot diebus menfae Coe-

lefti adcubuiffe.

« aumd

Ecclefíam aeui medii decelforum fuorum

Quatzdzz

veftigia diligentiffime fuiffe perfequutam ,

monumenta Ecclefiaftica fidem indubitatam

271]07

faciunt

()

Eandem hodiernae Ecclefiae mentem effe,

j fit, cumt

duorum eius Conuentuum, quorum aker fe-

lllbuso 4"0

culo quinto decimo , alter proximo habitus$

; pam.f ht

eft, faluberrimae de hoc argumento Sanctig-

Dbes

quxd J

e i

, Qq) Plura de his invenies apud Gennadium Libr. de

ji : f

n

Dogmat. Ecclcf S. Franc. Salef; Introduct, ad vitam

fpiritalem Part, 2. Cap, 20, & 21. P.Salazar in egre«

gio opere. quod de frequenii Coimunione edidit

143

nes ïuculentlfïime declarant,

Quod amutem

Jaepe accedere , aiunt acta Bafileenfia, digne,

e£ deuote, et cum di ji'zgf zoue delita fft vtile ,

e valde proficuum ; immo fumme. mece(faviut ,

cupienti , et dofiderauti im via Domini uon ve-

gredi, fed brogvedi ; omnes Doctoret. Catbolis

li laudaut , bortantur , admonent , e obfécraut

emcefjanter bopulum fidelem. (a). Nowuiffimus

autem Ecclefiae coetus hunc in modum (ua

de frequenti Communionis vfu fenfa aperuit:

Ü

Deinum —— paeteruo adfectu admonet Samcta

i

Synodus , bortatur , vogat , et obfocvat per vi-

bi

fcera Mifericordiae. Dei noffri, vt omues , et

llg

finguli ,qui Chrifliauo nomiue cenfeutur — Pa.

gen lum fuperíulftantialem. Jrequemtey fufci-

pere poffat — (£). Ex quo palam fit, repre-

n

henfione dignos eos effe, qui non it& vi-

dl

uunt ,

vt tanto, tamque falutari beneficio

eu

Írequentius vti queant.

di

ple

SE.

It

(4) Vide fosnnis de Ragufio at de Commum füb

vtraque fpecie,

Dus

(9) Sefl. 12, Cap. 8, Vide etiam Seff, 28. C, 6.

H

145

td auiatt

IN

t

a, ditt,

fit vtib,

SECTïO Vs

CE'(]('IHWZ,

De Caewmam 5,in d jiwbutzone Emba-

111 1100 T*

vifliae , obferuari folitis.

t Cathol

alferati

$..1.

toui lts

(2

üum Euchariftiae fingulare illud , atque

odom fot

emmmm efc vt Sacrament fimul , ümul Sa-

crificii partes foftineat (Cap. 4. Sect. r. $. 1: "

j aperul

p dunih

ritus, quibus ea fiue conficitur, fiue diílri-

buitur, ad ratighes Vmusque non pertinere

at qer v

ion poffunt. &

w , 0

$. 2.

f - p

»nm' /i[ W

Sic ]u.dem autem Res Liturgica, cüi apud

l, repre»

nos Auguftae voluntate fingularis Cathedra

y 14 !

defignata eft (Introduct. $. 6,), hóc in ar-

gumento verfari diu, et copiofe pro etus

penefct

dignitate folet, qui notitia hac imbui vult

plenius, fontes eius confulat.

E

]

Noui equidem, et facile largiar, caeri-

monias quasdam, more adpellationum , qui-

fi

puni

bus inügnitur, vsque eo proprias effe Eu.

chariftiae,qu um ea Sacraimr entum eft, vt re-

] 6'

Jom. H

K

tione

146

tione nulla ad Saerificium pertineant ; verum

L:

eae in Libris Ecclefiarum Sacramentariis tam

aperte, tamque dilucide proponuntur, vt iis

lucem maiorem adfundendam minime exi-

fümem,

$. 4

?

Caerimoniae illae ad diftributionem Eu-

[

chariftiae adtinent, et ab omnibus facris Cu-

Por

rionibus obferuandae funt, 6iue dum aegri,

Ij

qui poft paullo iter aeternitatis inituri funt,

Ili

facro Viatico muniuntur ; fiue , quum ceteri

f

Fideles fpiritali hac alimonja refici volunt,

p

ad perfequendum felicius Iuftitiae Chriftianae

tramitem.

u

1 )

$. 5

flïl!«]l

Cum autem perfpicuitate fumma, et ad.

Wong

curatlone in Libris Ritualibus caeummuae

di

in diftributione Euchariftici panis obferuan.

/äi lii

dae, delcribi foleant, plumbus verbis hac de

10 //

re differere nolim,

LATIU)

lilyen

Á

( &i

147

Verutm

um

m tam

CAPRYT V.

, YEIS

De adminifiratione . Sacramenti .

]e exi

Poenitentiae,

$ M

P

! roximum a Baptismd loeum, fi Sacramen-

æm Ft-

ta ex eorum vtilitate , àc necelfitate fpectes,

ris Cl

Poenitentia obtinet, Eguidem /fim vegene-

| gegrl,

vatis Omnuibur ea gvatitudo erga Deum ejfet,

" /il!lf;

inquit Tridentinus Ecclefiae Senatus, v za-

, Ceret

flitiam in Baptisuo , ibffus beneficio, et gvatia

volunt,

fürceptam , conflamter tfuerentur ; &om fuifft

iltianae

opis , aZäz:d ab ipfo Baptismo Sacramentum ,

ad peccatorum veurffronem eff iuffizatum ; quo-

niam autem Deus, diues ig wüforicordia, cog-

et d

souit fgmentum nofivum , illis etiam vitae m

noniae ,

zuediutm contulit , qui e fe poffea im. peccati

Jferualt«

Joraitatem tradiziffonz ; Savramentum videlicet

hucde

Poenitentiae , quo lapféy poff. Baptirmum , Beue-

Jfécitm mortis Chvifli adplicatur (2).

$. A.

Quuam vero paucos in Ciuitate Chriftiana

4inüenias, qui vitam'v—[f'que eo puram, et egn»

tà«

VKg

(e) Seff. 14, Cap, 1

(

145

nm

tagxoms omnis expertem duc ant, vt nunquatm

toto vitae tempore /aZorio/o Poenidentiae Ba-

quet

pHsmoopus habeant, ingruenübus a. froi

oble

a larere, a tergo validiffimis, et ad nocen-

dum paratifhimis animae hotlibus ?

$..3.

Quamobzem mirari fatis non queo , Poe.

nitentiam , cuius tanta fit neceffitas, a Noua-

Ad

toribus feculi fexti decimi e numero coele-

ftium Myfteriorum proturbatam effe.. Equi-

dem Proteftantes , quod etiam apud nos fieri

quot diebus videmus, antequatm ritu, ac more

fuo Euchariftia donentur , admilfa peccata,

fiue vniuerle, fiue fingulaum 4Mizzffris fuir

Ulf

aperiunt ; verum quorfum haec Poenirentiae

fog

fimulaera, fi ei dignitas Sacramenti detraha.

ütler

Prim

tur? fi criminum numerum, et fpecies nequa-

fi Minifter facrorum Cla-

quam percenfes ?

diti

uium poteftate inítructus non fit (4.?

Sed

Cart

-

iaf

VtCor

daty

(a) Vide Confeffion. Auguftan, Art, 1r, et 25. Con-

CIus

fer etiam Doctiffimi Viri loannis Laurentii a |V 0s«

zl

,|

beim Theologiae Paftoralis Sect. 2. Cap. 4. etIoan»

nis Iacobi Plittfii Theolog. Paftoral. Cap. 3.

(üX C

149

Mitquatt

iam matura , et adtributa Poenitentiae modo,

ytiae Di

quem i tractatione Sacramentorum priorum

| [ronte,

obi'eruauimus», fub adífpectum pOnenda-f—unvt.

| ioceti«

COX LE

—— Ó

SEC,TIO :

eo, Pot.

) aNnua'

Ac!pellationxäy: Natura : Effectus : Ne-

o cocle-

cofftas : "duthor: Minifler : Subiectum

20 Eq*&'l'

Pogm'te;ztz'ae 'S(m*amenäz'.

ns fieri

S. *

ac more

: il-

-EL oenitentia,

vbi Sacramenti naturatm

peCCafa,

duir (nam de ea, quum virtutis cantum prae-

M;'z'f fll!'f

rogatiua pollet, locó hoc diiï'eret-'e , non ad-

pirentite

tinet) fere nominibus hisee infiguiri folet.

detralite

Primum, Aaguum impofítio dicitur z /1 ere-

ditur comtimuo moriturur , inquit Concilium

Carthaginis IV. de aegro, qui obmutuerat,

a. $ed

rec--omz'/iezz'uk per monus impofitionem, e£ igfun-

j

Vt autem

datur ori eius Eucbariflia (a).

PRU

eiusmedi Maguam impofitio feiungeretur ab

2l

a v*

ea, quae in Sacramento Confirmationis, et

enl

re

Iv

K 3

O

^

4 [

£108

lüj' ?*

(4) C?P' 75.«33

156

dinis adhibetur

FReconciliatoriae , vel ig

/T

Fogüzfeïztmm adiectum eft cognomentum,

D

DT

Exomologefeos deinde nomine venit quod

peccatorum Coz/e//o (nam Exomologefis idetm

hut

Graecis, quod nobis Cozfe/fro eft) pars Sacra.

ment huius e praecipuis

J5 actus , inquic

la

Tertullianus ,

qui miagit Graeco vocabulo ex-

frimtur,et Jrequegtatur ,

Exomologefrg eff ,

qua dv/zrium Dosino noþ*mm CUUfTEemur , 208

u

quidem vt iguaro , fed quatenur Jatisfactio Cou-

H

Jeffroue difbouitur , Confefffone Poenitemtia ma-

j)*zf

Jcitur ,. Poesiteutia Deuy mitigatur

Iz*czgzæ

tde

Exomolegefis , proffevuendi , et. Bumilifcandi

Bomiauis dWciplina efl , cogues þtzozrezzz LU.

gens ,

aericordiae. ilicem.

De ipfo quoque

füer

bobitu, e£ victu mandat . faeco, et ciperi ig.

(en

|/

cubPare , eorpus fordibus obfcurove , anisuum

pn

auoeroribus decere (a)

Deinde za/ua of gaufrogium. focuuda

W6

eompellari a Seriptoribus Ecclefiafticis folet,

C

F& enim confracta gaui, verba funt Cate.

chismi Romani, vzwm vitae feruandae perfa-

(a) |

gium ïelmwzm ef ,. A fowe tabulam aliquam.

()(

de

Y

(M

(a) Lihr, de Pacn;tqma. Cap. $.

Q

—

i5l

, Yel i

de naufrapio liceat avripere ; ita poft amilfam

fum, -

Dbapzisimni 'z'mzotäntz'am, nz/z' quz': ad Poeniten.

it; quod

zine tabulam coufugiat , fiue dubio de eius. fa-

e(isidem

lute defpevandum eft. Ca).

t Sacte-

Ad extremum , Paptirmus. Lacyymarum:

", inguit

Laloriofus Baptismus dici folet (42. .

abulb ez-

$.2

lu

njt 4

! Notionem eius hune in modum vulgo ex-

ur, not

primunt Theologi : Poemiteutia eff Sacramen-

ctio Cu-

tus a Chriflo inflitutum , ad peccata poft Ba-

TE

ptinmum cmm;fziäci, vemittenda per actus poe.

. du

giteutis, et abjolutiouema Sacerdotis (c).

iliicandt

$3.

t ii

