ltinc vero nemo non intelligit, Sacra.

meutum hoc conflari e duobus, quorum al.

j (u(u

terum a Sacerdote, alterum a poenitente

ripuri It

praeftandum eft,

quiata

Poenitentem s ad hoc perficiendum Sacra-

mentum, dolorem de peccatis, et eorum

| þmzdä

Confeffonem , ac pro iis Satisfactionem adfer-

,Cis f()l-efk

K4

re

j Gte

(4) Part. 2. de Sacram, Poenit-

y pf

il

(9) Cone, Trident, Seff, 14, cap. 2.

ii

j

(c) Paul. Gabr. Antoine Theol, Moral, Tom, 3. Traet,

l]

de Sacram. Poenitentiae:

—

-

d52

-

re neceffum eft, Actus hi poenitentis fa.

miliari Vocabulo Matería Sacramenti Poe.

nitentiae VOC&I]U]I'

Bupt autem qua/f Mate-

1i

9i2 buius Sacramenzi ; aiunt Tr ldezmm Pamew

2p/fus poenitentis Jetuy , uempe Coutritio, Con-

J'tfo , et Satitfactio.

Qui quatemus im poeni-

Zette ad i Hitegvitaten Sacramenti , ad plenam-

(

que , er perfectam peccaz*wwlw vemiffonem ex

[

Dei inflitutioge requiruutur , bac vatione Poe-

/

Witentime pavtep dicumtuy (a).

Materiavs Arti cogitandi duas tribuere

j

in partes, folemne eft,

in Mazeriag circa

at

gww , etin Mareriam ex qua.

pï

Prioris nomine praefenti in argumento

Vemunt peceata a Baptismi füsceptione ad.

el

milfa : pofteriorem efficiunt actus poeniten

V

Us, T. Contritio, 2. Confeffio, 4. Satisfactio.

n

Peccata alia grauia funt; alia quod no.

füs

ftram cum Deo amicitiam nequaquam dilffol.

flu

uant, vt vt multis partibus minuant

Fenia-

1l

Jj2 dicuntur: ad vtraque abolenda vis, et effi-

i0

cia Poenitentiae Sacramenti fe fe porrigit,

4

Ma-

(Y

)

fa

) Se

ii I4e L-&Pe Sa

)

Ü

1$3

nes fs.

Mïzz*mm ex qua, Sacramenu, in quo

1 Poe

verfor , actus poenite ntis elfe ,

femel , ac

QfMaft"

iterum innui; jam vero de iis pluubus s

iPatres

bis agendum eft,

tio, t

$. 4.

H poem

Contritio, quae etiam QCompunctio , et

hm

Sci/ffo cordig adpellari folet, eff auimi doler,

(Ienm 6X

ac deteflatio de peccato commifü, cum propo-

o Poe

Jito 702 peccandi de cezero (a)

Species eius duas numerant Theologi;

imibuee

perfectam , e£ imperfeetazm : Mla ex puro Dei

u C

amore proficifcitur (7); haec e peccati tur-

pitudine, aut formidine poenae exiftit (c)

gumen

Quiaeritur, vtra Con£ritiomis fpecies ad

jope àd

obtnendam in facro "fribunali peccatorum

peniten

veniam mneceffaria fit ? aio, Contritionem

perfectam a facris Curionibus, gregi curae

asractio

fuae commiffo , omni contentione, fummoque

]U(d no

m difl

ftudio fnadendam elfe ; nihilominus docendi

illud ecdiami funt

fa.

ad eluenda in Sacramento

el 6[5

Poenitentiae crimina , neceffariam non elfe.

K 5

»

(«) Cone, Trident. Seff. 14. cap. 4.

l

€») Ibidem,

(2 Ibidem.

154

d JAitvitionem ,

quod adtine

mint

[

Orthodoxorum ambiguum eft, ea peccatores

[

ad obtinendam fcelerum veniam praeparari ;

*

vemm, i quis folam fufficere , ad expianda

1n

icramento Poenitentiae

peccata, exifti-

uet , perperam fentit

Nam, vt ad eam zg-

ials amor Dei accedat, necelfe eft

Plurima , et validiffima rationum momen-

[

ta ad doetrinam hDane ftabiliendam adferre

in medium poiïem, verum ne longius mea

/

exeurrat oratio , vnam Gallicanae Eccle(iae

?n

de hoc argumento fententiam adtulilfe (atis

[

fuerit

qui$ pute? , aiunt Praefules Sa.

(i

pientiffimi , zz £rogue Sacramento (Baptismi

JI

et Poenitentiae) reguiri, vt praeuiam | Con-

lg

tilionere eam , quae fi? cbaritate perfecta , att-

1701

zequam actu Jfuscipiatur , bominemque Deo ve-

conviliet : alterum , ue quis putet, in vtroque

Sacramento fecurum fe ef , fí praetai Fide,

ef

et Spei actus, zom incipiat diligere Deum ,

fouquam ommis iuflitiae fontem.

Negue vero

at

Jatis impleri poteft , vtrique Sacramento neceJ-

yi,

Jarium vitae mouae imchosndae , ac feruandi

f

quaudata Diuina propofttum , f poeniteus prvi-

9H ,

(Q

I55

Demint

qu,acmgximi maudati, quo Deus £oto corde

CCaCOTOS

Jz'/z'gz'z:ztr , Qullam curam gerat ; nec fi Jaltenz

eparun;

animo ita praeparato , vt ad illud exequeudum

xpida

Däuz'zzq opitulaute gratia fe fe excitet , ac

, eufti

prouocet,

edth 11«

Placet etiam caueri a Sacmmieiztz' Poenz'z*evn»-

[

:iae adminiflris , ue im boc Poenitentiae Sacra-

mormen.

aento, aliisque. Sacramentis conferendir , "

aüferte

quautur opinionem probabilem de valove Sacra-

LÀ

is mei

qenti, velicta tutiore

L

neue poeniteutes ipfo.

ccleíiae

vum fdei auimawm fuasa comuitieutes admo-

uere ceffont , vt in poenitendo iuchoatae faltem

jf fatis

les Ste

dilectionis Dei iueaut viam, quae fola fecura

:Bap[ismi

Jit : grauiter peccaturi iu Doc falutis dicrimi-

um Gutt

we , vel eo fülo , quod certis iucerta prae-

ponant (a)«

tll , um

)

$. 5.

, [ 1*

Proximus Contritioni poenitentis actus,

7 Fldel ,

eft Coufefro Sacramentakr.

Eo nomine intelligitur, fcelerum Accu.

" Dellïlh

fatio , facta Sacerdoti , ad eorum veniam,

üta [ e/:

vi, et efficacia Clauium Ecclefrae a Deo ob-

tinendam,

.,/gyszi/i

j

Do.

j jf ;

(2) A'cto Comit, General, Ann. 1700.

fl i

156

4

Dotes , quibus kïnüructam effe oporteät,

verfibus his exprimi a Magiftris Ethices

Chníftianae folent :

Sit /mplex , bumilis Confeffro, pura, fidelis,

IVec non nqda, Jrequens , difeveta , lubenr,

verecunda ,

| Futegra, fecveta, et lacrymabilis, accelerata,

Fortis, e& accufans , et fft parere. pavata,

$. 6.

Poftremum, ex quo /Materia Sacramenti

Poenitentiae coalelcit, eft Sazisfactio. No-

l

mini huic non vna vis, et notdo fübiicitur,

In argumento hoc Sazifactionis nomine ve.

nit, vo/uztavia poenae , a Sacerdote in Poeni-

tentiae Tribunali impofttae þerþeï?ïo , ed com-

peujaudam zniuriam Deo illatam , z'fþzwgue p/a-

J

caudum , cum firmimo propofito., peccata iu po-

L

Jflevum omthi fludio vitaudi (q).

[/]

Ceterum, iam iam morituris ; aliis item

nae veri

(i:

poenicentibus, in guibus luculentffii

dolo-

?)

-

fa)' Vide Celeberrimum Authorem Rei Sacramentarise

f'äi

Renatum Hyacinthum Drouven, O. S. D. Doctorem

p7

Sorbonicum Tom, 2, Libr, 6. De Sacramen;. Pot-

u

I'litent. (Au. 6.

157

prtett,

doloris notae leguntur, condonarl Operd ea

Eituces

folent, quibus iniuriae Deo illatae penfantur;

quod indicat, Sazisfactiozem nequaquam ad-

tinere ad etfenrtiam Sacramenti Poenitentiae,

deit,

tlttts

fed ad eius zgzegritateur.

!

Primitiuae Ecclefiae hac pfute perquam

hyetü,

aufteram Politicam nemo ignorat, qui vel

primoribus labiis monumenta Ecclefiaftica

pai fs

deguftarit, Rigor hie maximopere defluxit e-

rommentt

quidem; attamen hodieque Ecclefiae cordi eft

No:

ne criminum numero, et grauitati magnitudo

bricitut

Samfaczza;'m concedat : de quo,vt nullo modo

dubitare queam , facit inter cetera , vel fola

pe v

numiïimae Synodi auctoritas. Debent Sacer-

p Podtt

al cuti

doter, l'ünt eius verba, guanmm Jpiritus, et

prudeutia f! uggef rit, pro qualitate criminum,

u p

e£ poenitentium facultate , /alzztare.r , &t conue-

4 n De

nzen fes fatszaztzone; igiumgere, te, ff fosze

fs ite3

pecmtu comzweant, ez mdu/gentzw Cuti j)oe-

aitentibus agant , leuiffma quaedam opera pro

moe ved

grauiffinis delictis iniungendo, altenorum pece

iolo

catorum participer eficiantur.. Habeaut autem

gt

arit

jrae oculis , v£ fatisfactio, quam . imponunt ,

Doct

(

o

4on /t tqutum ad vitae uouae cuflodiam , e£

4/4-

158

(it

züfiriuitati$ wuedicamentuta , fed etiam ad þme«

IZ!«

Zeritoritu þeccato,fz::m vindictam , et crg[t'

2iouen (a)

l

$. 7

De Materia Poenitentiae Sacramenti hacz

))

tenus : nunc eius Forma pertractanda eft.

Pa

Forma huius Sacramenti, eft "Ab]olutio ,

h

fiue Sententia , qua Sacerdos poenitentem

[

ab

Jolum a peccatorum vinculis, Nam ' Orthodo-

Xorum nemo vnus negauerit, Sacramentum

lat

hoc a Chrifto fuiffe inftituceum àd normam

gu

iudiciorum forenfium , eo foIo difcrimine,

f]l!ll

quod illa fint iudicia vindicatiua; hoc Tri.

li (

buna| autem non ad puniendum , fed &d

conciliandum cum Deo reum, a Chrifto in-

uentum eft. — Domeflicos Fide; . -- Chrwifur

teti

Dominus --- agte boc Tvibugal, aiunt Tri.

tati

dentini Patres, zezquate reos fifli volui, vt

fütr

per Sacerdotum Sentegtiam - - - ab admiffis

ENUIT

jeccatis --- pojfat lberari (2)

Et alio lo-

p þg

co: zom ef

IDquiuünt, --

nudum einiffe-

fusc:

rg.-(Abfolutio) , Sed adinflam actus lu-

Gra

Üicialit,

Q4) Seff. 14. cáp, 8

()1

(2) Setf, 14, Cap, 2,

ON

159

al jrat-

dicialhr, que ab ipfo (Sacerdote ),, veluz a

D

Judice Sententia Aronmunciatur (2).-

Verba, quibus Eccleíia Latina Sacrapaen-

zalem hanc fenteptiam exprimit, funt haec:

ht hil(f;

Ego de albfoluo. — Dovet. fancta Synodus , aiunt

s ef.

Patres Tridentini, Sacramenti Poeniteutiae

PFormam, in qua praecipue ipffus vis fsta eff ,

?]ljo?uüo :

xitefitelf

im s Miniffri verhir pofitam eff: Ego te

Jrthodo-

abfoluo etc.; quibus quidem de Eccfefrae fanc-

mencutl

Pae j0ve preces quaedam ]azzdaäi/iz*er Qu

yonmát

guutur ; ad ipffus tamen Formae effintiau ue-

miminé,

quaquam [pectant, meque ad ipffus Sacramen-

oc Tr

H oadminfirationem funt neceJariae ().

fo] ad

$. 8.

Commoda, quae' e Sacramento Poeni.

iflo if

tentiae fafcuntur haec fere funt: t. Condo.

Chifut

natio peccati, et poenae aeternae: 2. Im.

nt Tr

minutio poenae temporariae : 3. Integratio

hut, **

qdidi

amicitiae cum Deo: 4. inflauratio, et veui-

yiio I*

uifrentia Virtutum , et. Meritorum , quorum,

ginilt

fuscepto maleficio , iacturam fecimus: $.

Gratia Samt/i]ïcaw, cum cogtatu Virtutum,

et

alih

(2) ïbidcm. Cap. 6.

d

(/) Tbidem Cap, 5,

160

et Donorum 'J,Saiïct'i -Spiritus : : 6 Auxila

l

"diualia, aut ius ad ea -acci/pienda tempore

[

opportuno, quibus impofterum tempus vitia

fugiamus, virtutem amplectamur.

$. 9.

Neceiïï.tatem. Sacran—zeut;ghuius 'cum eä,,

quae alio loco commemorata funt (cap. z.

Ingrelf, $$. 1. 2.), tum verba haec coetus

'Tridentini. lucülenüffimam faciunt: £/7 a.

2em boc Saeramentum . Poenitentiae logfos, pof

Baptifmum ad . falutem uecoffarium , vt uon-

fi

!

duim regeucratis zpfe Baptifmus (a) : quamobe

t

rem pluribus verbis ejus neceffitatem adle-

rere, fuperuacaneum foret.

[//

$. 10.

»i

Principem , et Inuentorem Sacramenti

L

1

huius, vt ceterorum, eundem effe , qui no-

uae Legis Author eft, iterum, ac faepius

L0

a nobis dictum:eft; id igitur vnum fuperat,

"

vt tempus, quo Zaoriofut bic Boptifimus a

€hrifto inuentus eft, prae*fini-amus.

Mihi fententia ea . vero propius accede-

r

re videtur, quac tempore eo fuiffe inftitu-

tum.

h

j

(4)-

fbtien, Cap. 2.

(

1|6t

At

tum adferit, quo. poft refurreetionem appa-

rens Apoftolis , in eos zzfuffausm , atque,

(etipore

pus vitt

accipite Spiritum. Sanctum : quormm vemiferi-

£f peccata , remuttuntur ei$, eb quorum vere-

amueritis, retenta fuut, dixit. (a)

Quid ? quod Tridentinus Ecclefiae Sena-

cum ,

(eip. 1

tus opinionem hane fuam fecerit : Domnus

C COCLUS

auiep, eius [unt verba, Sacramentum. Poeni-

fentiae tunc pr aecipue inflituit, quum a mmor-

) u

&uis excitatus infuj /y.mzt in difcipulos fuos. di-

l//fpüf

uf fiüfie

eent : Accipite bpmtu n 5anctum, quorum

remiferitis peccata , remittuntur eis : et quo-

]uamcb

rum retinueritis , retenta funt.

Quo tam

em adl

infigii facto , et verbis tam per/bicuis , pote-

flatem vemittendi, et retimendi peccata , ad

reconciliandos. fideles poft Baptissum. lapfos,

yerament

yi 10«

- "poftolis , et eorum legitimis Succefforibus fulffe

COMMHUBICAÍAHb, "Mi aerjbrum Patrum confefz-

, fiepins

Jus famper iutellexit. Cb^.

1 fupefüf;

$. II

P tf/lbh

Sacramenta duo , Baptismus , et Poeniten.

tia, quae Mortuorum a Theologis dici folent;

qcelt

L

Tom. ll.

quod

Vfl

qu

(a) Ioann. Cap. 20. v. 22. 23*

(6) S.C[T 14 Capo ie

16

2

E

quod ad Miniftrum adtinec, maximopere in-

ter fe diffident. Nam, quemadmodum nemo

vnus eft, quin Baptismum, quum víus fert ,

munitrare poffit; ita nemo , qui, praeter

Sacerdotes, poref/ete Clauium poleat.

(àuamquam vero vis, et praerogatiua a

peecatis liberandi per .4//olutiomem Sacra-

zuentalem. vsque eo Sacerdotibus propria fit,

vt ratione nulla communicari cum illis poffit,

qui Sacerdotii expertes funt, nequaquam

/

tamen omnes hoc initiaüi, Miniftri idonei

[

funt Sacramenti Poenitentiae; verum ii dun-

l

taxat, qui fufcepto Ordinis Sacramento , iu-

risdictione infuper ornantur. — Quomiam - - -

f

uatura, e£ vatio iudicii expofuit, inquit Tri-

I

dentina Synodus , v£ /enteutia im Juülditos

It

duntaxat fevatur ; perfuafum . fomper i Ec-

&

clefía JDei fuit, et veriffrmusm effó Synodus baec

Qi

confivinat , uullius womenti. "db[olutsonem . effe

debere , quam Sacerdos i eum profert , iu quem

(

ordinariam, vel fubdelegataum uom babet. iuris-

f

dictiouem (a).

H

Haec ;

(4) Seff. 14. Cap, 7.

()

165

jere il

Haec, quae de iurisdictione nunc dicta

D] tl efmo

funt, nequaquam pertinere ad mortis peri-

s fett ,

culum, conftans Ecclefiae Orthodoxae doctri-

prüeter

na nunquam non fuit. NNam morte adpeten-

n

te., quilibet Sacerdos, nullo feclufo , a qui-

busuis peccatis, et cegfur;; liberare poteft,

»gatiua 1

) Qucrt-

Pie admodum , ant Tridentini Patres, ge

yria fit,

Dac ipja occaffome aliguis pereaz: , i4 eadem

[l polEt,

Ecclsfta Dei cuftoditum , km.þerx fuit, vt uulla

fft reforuatio im articulo zuortis ; atque ideo

juaquem

[ (donel

ommues Sacerdotes , quoslibet poenitenter , a qui-

W N

Duruis peccatir, et cenfuris abfoluere poffuut (a).

auup il

Praeter duplicem. poteftatem , Ordizie

wj][-[lw J

fcilicet Saeramentalis , et Furisdzctionis, qua-

rum priorem Sacerdos in fua inauguratione

1quit Tr-

recipit, altera ei per legitimam Z'ocatiozem,

| þ;þlätüf

] i EC'

et Mi/fonem confertur , eft aliquid praeterea,

du t

quod muneris huius ratio poftulat, nimirum,

1. Vitae Sanctimoniam : 2. Zelum : 5. Scien-

sun (J'

üGam : 4. Prudentiam :. 5. Fidelitatem in cu-

,",ui

qum

ftodiendis iis , quae in Cozfe//roue Sacmmen-

£ali à poenitentibus accepimus.

La

Sait-

p

(9) lbidem,

164

Sanctiffimus Mediolanenfium Antiftes Ca-

rolus dotes, quibus Poenitentiae Miniftrum

f

inftructum effe oporteat , his complexus eft:

Iu ür problandis (qui Confoffomibus fidelium

audiendis ,

funt admouendi) Zame rafiouem

Babeamt Epifcopi, vt pii, bene morati , docti,

t

prudentes , patientes , de animarum falute J*

[eiti, et fideles euffodes fent. eorum , quae itz

Confefroné dicuntur ; prouecta. etiami, aetate,

pragortun illi, quibus Confeffonies Mzz/zemffz

erugt audieudae (a).

J

Cur tot, tabtasque pmuogatmas, et or-

1

namenta poftulet Sacramenti Poenitentiae

miniftratio, id cauffa eft; quod grauiffima

munera Zocforz* videlicet

ludicis, et Medi-

ci luftinet Sacerdos, quum pro facro Tri-

h

bunali peccata fidelium audit, eaque vicaria

Ü

-Supremi Numinis poteftate, vel condonat

l

vei retipet.

In exponendis dotibus iis, quas in Mini.

1

ftro PoenitentiaeSacramenti requiritEcclefia,

(

plus collocarém operae

nifi argumentum

j

loc ab Ethices Chriftianae Magiftris iam

gr

per-

p

(4) Conc, r, Mediolan, Part. 2,

(

165

tiffes Ci-

perpurgatumforet. QGuamobrem fi-quis ple-

Jintrom

nius, cumulatiusque notitia,rgru*m harum

exus eft:

imbui velit, fontes eos adeat,

fdelum

Sy 12.

ithonet

Nomine Suia;i ijn argumento hoc in-

ti, ttt,

telliguntur ii , qui ad Exomologefim peragen-

fulute f

dam , lege tenentur,

Quinam vero ii fint,

e verbis his intelligitur; .. Dicezdum , inquit

, (tit i

Authot Supplementi Saucti Thomae, quod

y. i,

UO

ad Confeffomem dupliciter obligamur

Mulim'w

zu0do ex lure Diuino, ex boc ipfo, quod eff

sedicina, et fecundum boc uom ommes tenem-

, et of*

onitentiae

zur ad Confeffrouem , fed illi zaufum, qui pec-

catum 120r£ale incurrerunt pofi Daptismum.

grauifüma

"dlio snodo' ex þmecej)tq luris Pofftiui ; et /ffc

r Ma-

Zeneutur omues im iuflitutione Eccleffae, edita

o To-

ip Concilio Generali fub. Inuocentio HI1, tum

je vicirit

vt quilibet fe. peccatorem vecoguofceret ; quia

yondontt,

oJues peccauerumt , et egent Gloria Dei ; tum,

vt cum. iaiori veuerentia ad Eucbarifiiam ac-

,ip MiDi-

cedmtur ; tum etiam , vt Ecclhfrarum . Rectore

aEcclelts

jus füi fubditi inuotefcant , ue lupus iutra' gve-

;umeuwm

gem lateat (a).. Sediam de argumento hoc

Mi Vl

SE-

?ef

phn*ibus verbis agendum.

(4) AdPart, 3, S. Thomae, Qu, 6. Art. 3, In cofpg

166

b

SECTIO IL

$

Quibus danda , aut neganda , väl diffe-

veuda jt "bfolutio Sacramentalis ?

5' ]0

B

ide certum , exploratumque eft, Sacer-

dotes poteftatem accepilfe a Deo, impertiendi,

Ü

negandi, et differendi JZ/folutiouem Sacra-

sueutalem. Si quis dixerit^, inquit Tridenti-

j

[

nus Ecclefiae Conventus, Claues Ecchfae

l]

effé datas £antum ad aloluendum , son etiam

ad ligaudum " apatbema f (a).

l

$. 2»

1

d

(àuamobrem Sacerdotesii fe grauiffimo ob.

!

ftringunt piaculo, qui, nullo diferimine, quos-

uis poenitentes Z4//o/uioze donant: fiquidem

infida eiusmodi miniftratione Sacramenti Poe-

b

N

nitentiae, Deo , Ecclefiae , et ipfis poenitenti-

bus iniuriam inferunt longe grauiffimam.

(i

$. 3

Hinc vero nullo negotio conficias ,'qu'am

non dico vtile , fed etam neceffarium Pafto,

ribus.

(4) Seff, 14. Can; 15'..

f

167

ribus fit, hominum genera probe nofle, qui-

bus.danda, feu neganda, aut differenda eft

L

Sacramentals: Abfolutio.

$. 4.

Jf

"

Impertiri A&fo/utionemSacmmentalem«poek-

nitentibus iis, neceffum eft, qui non fucata

animi poenitentis indicia praefetulerint.

, 0Cf

Eadem priuandi, qui nulla cozzrizi cor-

ettielidi,

dis figna ad facrom Tribunal adferunt : 57

n Sutit-

peenitens , inquit Sanctus Carolus, zullam

Ffidgmi-

contritionem ofleudat , eum miuime Sacerdos

Edf

abfoluat ; fod tamen Jalutaribus confiliis, et

m ao

bona opera praeferilendo. iuuet - -- cauendo,

J

ne quemquam a Derius £rattans , culpa fua in-

ducat , vt vel dcjpgret, vel a Confefffoue ab-

(fimoo.

Borreat (2).

je, quos-

Poftremo ,iis omnibus differatur , de qui-

fquidem

bus dubites, an vere crimina damnauerint,

xti Poe-

Nunc fingillatim agam de iis, quibus negan-

epitelt

dum, aut ad tempus differendum eft Jecoz-

m

ciliationis beneficiam.

!s ,qüam

n ?&HO-

L 4

$. 5.

fiUs

(a) Part. 4, De Sacram, Poenit.

168

"s ls:

tU

C

Ante omnia igitur "Alfolutionis beneficio

Ü

priuandi funt, qui ignoratione laborant re-

rüm illarum, quas fcire nullius non, ad ob-

9'1

tinendam vitam aerernam, maximopere inter-

eft, Quicunque, inquit Diuus Carolus, ra-

tionis vfum adtigerit, fub reatu peccati guor-

/

zalis , omues Symboli "boflolici , euius in Ec-

(

clefia folemnis efl ofite , avticulos Jcive zenetür,

Jaitem quoad fulflantiaom ; item Dei , e? Eccle-

n«

Jfae praecepta , quae þf& sortali peccato obfer-

f

uanda [unt; et quae vulgo doceri folem im

Jtbolis Doctrinae Chriflianae. . Si Confefaviur

f

H

goeumtentem reperervit iflorum omnium ig norum,

gec ad ea quamprimum difcenda difpofftum ,

Ü

zon debet eum abfoluere (a).

(i

Deinde J/olutiomis expers e facro "Tri-

j

il

bunali dimittendus eft ille, qui fciens, , vu.

densque in proxima peccandi occafione 2er-

p

fatur. Quamobrem ab Innocentio)Xfïm*e

&

optimo enunciationes, quibus contraria doc-

Dr

trina

fi

(4) In Inftructionibus Confe(forum, Confer etiam ea,

[

quae dicta funt Theol, Paftoral, Part, r. Cap, 40.

[

(

Sect. - 6.

Cï

169

trina ftabiliebatur, proferiptae, et.e San-

ctuario eiectae funt (2). Peccati autem

tefto

fant 16

occafioes vocantur , aitSanctus Carolus , quid-

ad 0

uid ad peccandum iuducit , aut ex fua matura,

e1pter

aut ex parte poenitentip, qui 9 ea occafione

vt probabile

lus, 1

pofitus, ita peccare comfueusm ;

at tuot

/fit, ex füo prauo babitu, illum u eadem pec-

E

cata /a/ furum , fE ia illa occaffone perfeueret («

Neque eos ZdPfolutioge Saeramental: do-

ponettir,

nare integrum erit, qui proximum aliquo tn-

: Eu

"U

figni damno adfecerünt, nifi ad fanandam ,

ole Jj

quam intulere iniuriam, promti, paratique

fint

Caueont Comfefver , idem Mediola-

fe/f*n

nenfium Sanetus Anttes inquit, ge aute de-

07]41 Wl,

Mam- fatisfactionem . illos abfoluaut , quibus,

pf

quum . facultas adfit veflituendi, vel legata ,

quae: ad pias cauffas facta. funts pei Jfoluendi ,

iisque , vt id facerent, fuperiori Comf. ///1011€

j,,V

praeceptum fit , praeffare tamen neglexerunt,

»r

^

] u

exceptis p , qui periculofe aegrotaut , quos

famenm tuoneazt, vt , quae debent, quampri

ia Q0U

s Joluaut (c).

trina

Porro

( Propofitiones 61. 62, 63. e damnatis anno 1679

eiim &

(5 In Inftruct, Confeft,

Qp

( Act. Con, Mediolan. 1.

1706

Porro autem fine Z2//olutione difcedant et

qui graues cum proximo exercent fimul.

lu

tates , neque eas ponere volunt.

S$;-- -non

üiffere

dimiferitis bominibus , Ànquit Chriftus , gec Pa-

tür ay

?er vefler dimittet volis peccata veffra (a):

fuetudi

itaque neque Cozfzffor , Minifter , et V:canus

adtuel

Dei eorum facere gratiam poteft,

Teatit

Praeterea J4j/ofuztione careant, qui aes

Tàc, e

alienum. expungere negligunt; aut nomina

fereud

contrahunt

quibus diffoluendis

fe fe fore

dotur

impares praeuident (4)

tUn ,

Ad extremum

beneficio hoe priuentur

Wr ; (

1h, qui rebus illieiGs operam dant ; vel

ad il

quicunque artibus per fe fe licitis vtuntur

77

ad illicita, vt Pictores, qui tabellas obfcae-

n qun

nas efformant : Typothetae, qui excudünt

adlihy

Bibliopolae, qui vendunt Libellos-famofos.

(b

Idem iudicium efto de iis, qui apud fe ex-

4 fne

pofitas habent.eiusmodi tabellas, et libros

diferin

pfohibitos domicilio accipiunt

]

eosque

tilere

legunt

periu

dübiis

$. 6.

( In1

(2) Matth, Cap. 6, v. 15

td

() S, Carol. In Inftruct, Confeff.

(s )

17

feedant af

$ 6

ent (imul.

- Tam etiam locum 'eum , qui de ZIfolutioze

EPT

differenda eft , perftringere iuuat; amplecti-

Is, tuc D

tur autem eos, qui diuturna peccandi con-

ifra (o):

fuetudine deuincti fuerunt.

Ad hos quod

t Vieanus

adünet, JAbfolutiomis beneficio tantifper ca-

reant , dum Confelfor certis indiciis compe-

, qui as

riat, eos ad faniorem mentem rediiffe, Djf-

t nomini

feveuda efl Abfolutio, at Sanctus Carolus,

^ o fore

donec aliqua emendatio adpareat , ;is poeniten-

zus, qui licet f peccata dimiffaros poliicean-

priueutur

zur ; Coufe[hius tamem probabiliter iudicat ,

lat ; vel

ad illud reuerjuros : cuiusmodz funt - -- qui it

s vtüntut

eadem peccata frequentius velapft, im dis a muf-

s obcae-

zis annis perfeuerarunt; mec diligentiam vilam

»geudant,

adhibuevunt , vt fe emendarent (a).

famofos.

Obferuandum hoc loco, ea, quae nunc

a me dicta funt, ad tempus illud, quo in

yi (e e

diferimen vita adducitur, neutiquam per-

et Tibros

tineré; exemplo Medicorum, in extremis

e'osqüe

periculis, quum indubitata defunt 1*emedig,

Sub.-

dubiis vtendum eft (7).

j6

(a) In Inftruct. Confeffor, Vide etiam 60. Propoütioücm

e damnatis ab Innocentio XI,

(b) S. Auguít. Serm, 393,

172

Subiungere - hwis : 'Onilïïbus luculentiffima

—

Diui Chryfoftomi verbaiuuat, quae non leue

is additura funt pondus: ;Temþarf's'maram

)

M.

o quaero (loquitur Sanctus Doctor de poe.

/

nitentibus iis, quorum vitae emendatio non-

dum in explorato eft) 64 azigzae correctionen.,

Hoc itaque fac demotfles , Füme companctis

j

Jitue im melius immutati , e? ves tota eonfecta

X

ef. Quod niff ita fft, nibil profecto temporis

lss

diuturnitas emolumenti adtulerie ; Meque enim

Pal

Jaepiusue obligatum vuleuy J'uerzt , quaerimus ;

HHbl

Jed am oblgatio illa quidquam. profuerit. |.Ac

calit

Jquidem ,. etiam od exiguum tempus adlilita

iam

Bvofuit, non iam adbibeatur ; ff autem moudum

Seet

eam adbiluifé iuuit, etiam pof decem ammuos

(ract

adbibeatuy. Denique , bic tili eius, qui vin-

e£fus. eff , foluendi. pvaejcriptus. terminus. effo,

Mempe ib/fus vtilitas (a)»

Tem

quar

prae

dem

f

u

E 4

Tüg

SE-

(s) Homil, 14. In 2. ad c;;-.

(a

J

"75

Jestifftn

on leue

SECTIO IIT

L

4 fior atl

! de poes

Quemadimodum parandi frnt fideles , ad

t0 Q01i

þg/czpzendum cum fructu Poewtem*zae

Sacmmem*um f

eCLIOIHfT

$. t

itfitti

oenitentiae Sacramenti fufceptione fide-

(tünjactt

P

dempory

les ad Euchariftiam fumendam parari ; ex illis

qte eum

Pauli Apoftoli verbis tenemus : Probez auzérz

yaaritif ;

Je ipfum bomo

e? /fc de pane illo edat , et de

vt A

calice bibat: (a)

Siquidem vero copiofe

adhilita

iam differuimus de hoc argumento (Cáp. 4

j nondit

Sect. 3) : nullo operae pretio ftudium in eius

tractatione 1terum pobDeretur.

EU

$£

n Vl

Duo hic folummodo animaduertiffe in

ur fs

rem fuerit : alteram eft, vt Paftores multo,

quam vulgo fieri. foleat, difficiliores fe fe

praebeant quibusdam poenitentibus, qui ea-

dem femper, nulla vitae in me'ius commu-

tatione, ad facrum Tribunal adferunt 5 alte-

rum, vt, nullo difcrimine, faciles fint ad

audien-

g

(4») 1. Ad Cor, Cap, 11, v. 28

174

audiendas illorum Exomologefes, qui fpem

bus aU.

fütt ,

faciant vitae S,a—nc'txioris—.l

—

pacto

Antifl

SECTIO IV.

f Ti

qulitot

Ritus, aäg/o/ue?zdz' a peccatis, expi()nizäur.

$. r

1777

Confeiï'or actibus

poenitentis vim , vitam-

(I CQ

que impertiturus, haec prae oculis habebit:

fate ;

1. Accepta peccatorum Exomologefi, docri-

ff

3a, quae in praefentem ftatum poenitentis

liotri v

conueniat , eum imbuet : 2, Opera, ad eluen-

fs

dam, atque occupandam temporariam poe-

tixquu

nam adcommodata ei imperabit : 3. Forzaz

Cijuge

Sacramenti e praeferipto Ecclefiae enunciabit,

ftrtim

$. 2.

di p

Monita poenitenti, praefertim rudiori

COfer?

Dunquam non adhibeantur ; ea autem totidem

2'72 /Jeba

antidota fint , ad effugienda in pofterum cem-

litoyi;

pus peccata,

Detys

$ 3*

fili hr

.'—'Opera Jatisfactoria criminum magnitudi.

b oj

ni, et numero parte nulla concedere debere,

ïedz';zz*q

alibi iam dictum eft (Sect. i. $. 5.). Qui-

257'6695*2'

bus

17

i

5

qui fpem

bus autem modis peccata fingula, vt varia

funt, caftiganda fint, Diuus Borromaeus hoc

pacto docet : Zniuzge, verba funt Sanctiffimi

Antiflitis, poemitentiam pro culpae , et' perfo-

azae ratioge (Confefor): zta vt Juperbis bu-

OUU

militatis opera ; caruis voluptatem fectantibus,

Zezunia a&þmentmm cilici gq/latzonem, aliat-

, vittm

que CO?"þOVZJ' zacerattionem j)Z'O percatz graur-

habebit:

£ate imdicat: im Oratione megligemtibus, v?

|. dC

fingulis diebus, maue faltem , et ve]pere , ora-

Ziomi vacent : fevia fecuuda , et alüs certis

ntenus

3b eloet

Jferüs pro defunctis oregt» certis item , defimi-

atl pOB

tugue diebus deuote vifitent flationales, et prae-

Formam

cipuae deuotiomis Ecclefías , et altaria : prae-

fartim. in Quadrageftma , et ?n ZAduenzu : qmun-

unciabit

di pompas, cboreas, aliaque opera . Satanae

confectantibus , eam poenitentiam impouet , vf

rudiort

n hebdomada emane certis dielus (2d quod im

rotidem

üm celt

/á ngulo: dies etiam facze;zdum eff , g aui/frme

Beatus Chryfoflormus monet) Jaucta medztatzone

fibi propofíta , folemnem illam [ponftonem, quam

pe compatres im Baptismo faucte fecerunt

vedintegrent , intime Deum precando : in qua

jebe

Qui

precatioue firmo , fiabilique anim& propofito

]

ffa-

us

1761

rm

featuaut , e Chriflo Domino adbaereve ; venun-

ciareque iterum , ac iterum feculi Bompis , ope-

yibus tenebrarum , et diabolo inprimis, cui fe

aduer[arios effo, et þ;"(y"cyzj Jüuit, e£ profiteutur

perpetuo [4J.

$d.

1

tell

Formam Sacramenti verbis hisce defr-

n

gn: Ego te abfoluo, loco fuo dictum eft

777

(Sect. r. $. 7.). Eiautem praemitti quae-

dam, nonnullae vero fuübiici folent preces,

Eccleliae inftituto. Quamquam autem hae

y

ellentiam Poenitentiae nequaquam adficiant,

N

tür

4

j

attamen , nifi grauis caulfa intercedat, citra

piaculüm omitti nequeunt.

firis

g, P

Praetereundum loco hoc non eft, 2//o-

E

luioni a peccatis, alteram, qua Cez/urae

ina]

tolluntur, femper praemitti; quocirca res

ii

ipfa monet, vt loco hoc de Cen/uris ftri-

777

ctim agam.

Tüi

(4) by

SE-

Tï"h

(2) In Infitut, Cenfeft, 19e Sacram, Poenitent,

(

3

177

"

ais

AT

ECTIO' 'V

'zþs 0

f (li fe

De Abholstioue a. Geufuris.

Qfitnt.

w

$, n

cclefiaftieus fermo Ceg/ürae nomine 1n,

iM

—

ce del

telligit poezam meédicinalem , quae priuet pei

qmario bonit guz&zm/zszz Jpiritalibus , difpeufa-

)

zioni Ecclefiae commifffs (a).

t qu

(3;

Z

A

.*

] GE5 ,

Species eius funt i

Excommunicatio

Ktem 1

5». Sufpenüio. 3. Interdictum, | Huc reuoce-

gdlician

tur Zrregulüritas , ob eam, quae et cam Cea-

PUL

faris et, communionem,

$. 3.

Eft autem Zrregularitas , non aliud, quava

£, A

inbaliltas , lure Canonico indacta , zmpedze;zr

[g;;jxm f

füscéptionem. Ordiuum , et Jüsceptorus. exere

a I6

citium (L)

r r

M

TOWI 11&

$. 3.

(a) Paul, Gabr, Antoine Theol, Mor. Vniu, Tom. 3;

'ract. de Cenfuris, et Irzegularitatibus,

g

(b) lbidem.. Cap. 5«

]ub

178

$

Rurfum, Cenfura alia eft referuaza , alia

non veferuata, Haecr praemittere vifum eft,

ii

ad conciliandam lucem pleniorem iis, quae

iam dicere ingredior.

$. 5.

lend

Ne in melfem alienam falcem immittam,

)

tria folum de Cez/uris loco hoc adferam:

primum eít, quaenam fit eas tollendi ratio

L

*

|

alrerum, qui ab iis aJfo/uere poffint: vlti-

hii

mum;, qui ritus tenendus fit.

Eedl

&. 6,

Ratio a. Cenfuris liberandi eft duplex: 1.

m

F ori zgferui: 2. Exterun

$. 1.

l

$i Cenfura reforuata tion efl , in Foro Coti-

Icientiae, toli poteft ab omni Sacerdote ,

€ui exercere ius in crimina grauiora licet,

(;

$. 8

frae

.Sin earum e numero eft Cenfura, quam

Mua i

füibi referuari& Romanus, vel quilibet alter

Antdítes, vinculum hoc 7s Fore Confcien-

(2) Fa

ziae loluit; w Is, qui Cenfuram tulit: a.

() Q

Succeffor eius: 3. Mandatarius. Attamen

tár

) Pal

ab hac lege confinia vitae feclufa velim.

Ttg

79

$. 6.

h, lt

ii Foro exteriori Confüras réferuatas tollit

ilum eff,

15, cui id negotii mandatum eft ab Antiftite,

$, quie

S- Iö.

Ritus Cesfurae n Foro Confeieutiae tol.

lendae, parte nulla diffidet a confueta Aäa

mittaft

Jolutionit Sacrameutalis Forma (a).

«dferam:

MYM

jj ratio:

Quum in. Foro exteriore imperties 4bfo.

ts vlti

duosem, confule Librum Sacramentarium

Ecclefiae Jtuae (

pe

m

*

pleX: P

SECTIO VI

De lPec'catz'*y-, Jeu Cafibus Referuatis,

füno Cf«

$. t.

cetdote ,

C

afuum , feu peccatorum. veferuatio , eft fub.

' Iicet.

fractio poteflatis, alfolueudi a certis peccatis,

Jalua poteffate , abfoluendi ab aliis (c).

L qüäm

M.a

S. 2

|bet alteï

(a) Eam vide Libr, Rir. Strig, EccleCTit, de Sacr, Poenits

(f

(4) Guuod ad Ecclefiam Strigonien(em , coufule Sa

u 4

cramentarium eiu$ Librumi eódem Tzulo,

Acinea

(c) Paul. Gabr, Antoine "Theol, Moral, Vniu, Tom,2,

'TYrac& de Poenit,

velimf

100

$.hs

Tl

el

« Quaenam ab Antiftite tuo referueztur. pece

€àta, Lüber tuus Ritualis habet..

!

p(

li

Ritus dizztzendi peccata referuata 15 plane

ti

qui criminà cetera,

eiït,

t

T .

Ceteruri huc etiam referenda f*unt ei,

f

Lb

quae paullo ante commemoraui ( Sect. s.

$. 9.); nempe, quüm in periculum mortis

Lj

venio , quilibet Sacerdos 4 re/eruazi me ab-

Itl

foluat, licet (2).

d

$. 4

Verum vbi nullum fuerit mortis pericu.

lum, nemini quicquam in haec crimina licet,

h

nifi 1. Referuazti* z. Eius fuperiori : 4. Man-.

fin

datariis.

[//

"

—

fta

CAP VE ï)ï.

(jli(

d

| De akimz'?zg'/iïationeE xtremae Vnctionis.

J

b d

u

(2

uemadmodum Confirmationis Sacramen—

4

tum perfectio Baptismi eft ; ita Vnctio Extre-

(f

Ina

(a) Recole Trid, Cong,Seff, 14.Cap.7. cuius aliss memini,

()

191

ma Poenitentiae,

Ex quo confectaneum

i peæ-

eft, naturam ipfam Sacramentorum horum

poftulare, vt alterum alteri, nulla re alia

]s plate

in;eriäcca , fubiiciatur. Zfum efb--- Sam-

c£ae Symodo , avunt "Tridentini Patres, prae-

eedent? doctvinae de Poeuitentia adiunmgere em,

fubt eà,

gzmejäguzmtw de Sacramento Extremae Fa-

Sect, 5,

efiouis : quod uonm modo Poenitentiae , Jed et

Pofius Chrifliamae vitae, quae perpetua Poem

| Inortis

j Ije dl

£entia effe debet , confummatiuums exifiimata,

ef a Patribus (a).

TR

: Inttitutio huius Sacramenti, amorem , et

; pe;icn-

p 168l

beneuolentiam Chrifti in. hominum genus

fingulari quadam ratione commendat , C/e.

a, Mate

anentiffümus Redemptor mofler , inquit augu-

d

ftus idem Ecclefiae Senatus, guz ferui.fuis

quouis t*'ewþore- volutt de falstavibus remediis

äduerfzg.f ommia. ommuiugs DofHium tela effe pro-

jctidth

Jfpectugm : quemadmodusxs. auxika maxima im

Sucramentis alis praepavauiz , quibus Chriffia-

«i conferuare fe iutegros , dum viueregt, ab

;acæmen«

p E^

einui graurore Spivitus incommodo po[eut: t

M 3

Ex

[fià

(a) Scff, ;4, In Proemio Doctrin, de Sicr.Extrem, Vnet,

/ms mg!]ijnjæ

192

Extremae. Vuctiosit. Seeramento finem vitae,

a

