zamquam firmiffmo quodam praefidio sruniuit.

0b

AVam etff aduerfarius . moffer / occaffones pe*

àu

omnem vitam quaerat , e£ capfet , vt deuorare

f«

onimas uoftrag. quoquo tiodo bofft , nullum ta.

o

muen tempus eff , quo velementius ille ommes

pu

verfutiae fuae meruos iutendat àd perdendos

f

qyor peuitus , et a fiducia etiam ,ff pofft, Diui-

gae mifericordiae. deturbandos , quam quuta

79

unpeudere uolis exitum . vitae perfpicit (a).

$.

Á

Quae cum exploratiffima fint, quis ef'r.

quin. videat, quae, et quanta animi gratiffi.

mi teftimonia, tam infigne beneficium a no.

bis depofcat ?

$ a.

Naturam, et adtributa Sacramenti huius ;

le

Ccetera deinde , in quibus cura Paftoralis ver-

Ti

fatur, ordine, quem principio operis huius

li

müihi praeftituti (Cap. 1. Ingrel $.2.), per-

ely.

fequar ; qunm vero profligata, et ad exicum

&f

adducta haec erit quaeftio, fingularem Sectio.

em curae illi confecrabo, quae Paftoribus

haben:

(&) lbideni,

183

! qriet,

habenda eorum eft, quos publici Magiftratus

Wutttutt

ob fufcepta maleficia in carcerem detrudunt,

wr p

aut etiam capite minuunt ; fiquidem paterna

worart

facrorum Curionum folicitudo etiam ad er-

lum t«

caftula, et compedes, ipfaque, multandis

£ QUIeE

publice criminibus deuota loca fe fe expor-

vrütdot

rigere debet,

h Dui

m

/, qlllllll

( 0)1

SECTIO!J

Adpellationes : Natura : Effectus : Ne-

j« ett

ceffitas : "duthor : Minifler : Subiectum

grauma

Fuctionit Extremae.

m ao

T

.

eramenti Extremae Vnctionis, vt rerum

1 YuiUS y

plerarumque, vis, atque natura pluribus no-

minibus declaratur

Qui diuerfa Sacramento

li (el

huic nomina fecerunt, ii iam in JMateria

i Dutus

eius , iam in Forga, alias in Suäzeczo, aut

m

effec.ns mentem defixere.

| eyiumt

jocibu

abd

M4

5! 20

1 234;

& s.

llotui

Chrisr

À Materiz apud Graecos Sazezi Ole? (a),

firmat

apud nos O/ei, vcl Oei Saeri Chrismatir ad-

pellationem inuenit (Z)

te?ea

Deinde a. Mazerza fimul

fimula Forma,

C0

Oratio , Olei

'6*7']9(,10722 COHIUZCÍIO , GdliCitut

puti

Confei

Origo nominis huius ex illis lacobi Apofte-

h fumfit initium ; /zfirmatur quis i volis?

Cunfa

Uducat Presbyteros Éeclefiae, et orent. fuper

Ü

€ug, vngeuter eum'oleo im nomine Donini (e).

Tient

Poft, a Su&æc:a .cui munfhatur

Sacz L

jam ali

Ientuu thwm; ï;fff".rmorz,fm4 ez Sac ramemn-

S o)

dum) exeumtium audit (

&detar

Infuper

famihari vocabulo, Evrrema

1

Fuctio folet compellari,,

qua adpellatione

N

eius a ceteris faeus /æctzomäu.r difcrimen

1 Diie

conficitur,

fitmat

Fuctioger: eusmodi funt

1. Catechume.

Ec'ctef

norum, in pectore,

et inter fcapulas:

e

E

Paptizatorum in. fummo vertice : 3. Deinde

Vab

illo-

, í

Quf

(4) Vide Euchologia Graecorum ; De Officio Sanczi Olei,

(9) Innocent, x, ad Decentii Confültationes,

füti n

( Cap, $. v. 14

(4) Cone, Trid, Seff. 4, Cap, z, et 3. dc Extr, Vnet

!

OR

185

illorum, qui in fronte ab Epifcopis facram

Chrismats Vncegonem, Sacramentum Con«

(ä;,

firmationis diei folitam , recipiunt : 4 Prae.

TEN

et Epifcoporum Vn.-

terea Presbyterorum

TLTA

ctio:/5. Regum etiam, quum folemm citu 1.

CICUC,

augorantur : -6. Demum, nomen Vnctionis

conferimus in folemnem vaforum Sacrorum

puftc»-

/mf !

Confecrationem,

Complemenutum , e& Confürsmationem Sacra-

/szei'

menti Poenitentiae Vnctionem Extremam ,

"209

iam alioloco compellauimus KIngrelf, Cap. 6

r

$. 1.)5 haec autem adpellao ab effectu

quieli

Sacramenti huius ducta ett

$. 3.

1rend

Notio Extremae Vnctloms difertiffime

attofe

$ s.

a Diuo Iacobo verbis his expreH'a eft

rited

firmatur quis im volis ? Faducar Presbyteros

Éechfiae, eB orenut fuper eumr, vugentes eum

hum

Oleo in MNomine Domin

eb ovatio fidei fal-

xas Q'

uabit infirmum , et alleuiabit eum Dominus s

]emde

eb, fi im peecatus ff , vemisteutur € (2).

jll0«

&uaü dicas: Extrema Vnctio eft. Sacramen-

ad confexendam

m JlCïc

wun a Chrfto inuentum ,

$s

M g

Vi

(&) Ep. Can, Cap. $. V. 14« I$

196

aegroto vita periclitanti Gratiam , qua dae-

quod 2

monis artibus in extrema lucta füperior eua-

Patrün

dat: aegritudinis moleítias modice, et fedate

quas j

perferat ; peccatorum reliquias penitus ab-

N

ftergat : ipfamque etiam corporis valetudi.

Liber

nem, fi e re efl, inflauret, per Vnctionem

u

Olei Sancti , et Orationem Sacerdotis,

QMS [

$ 4.

tribii

Vltima datae notionis verba Materz'am,

tan

e£ Formam Sacramenti Infirmorum declarant ;

d n

ea autem eft O/eum Sauctum , et Oratio

tiéfati

Sacerdotis,

f ii

Oleum, quod Materiam Remotam efïïcït,

jotojl

ilud eft, quod ex oliuarum baccis educitur;

alia ;

id autem praecepto Ecclefiae confecrandunt

li

eft, Quamquam 'vis fua plene Sacramento

dhhegt

conftet, etfi Epifcopi Confecratio abfit,

D.

Quum OQleo aegrum perunxeris , Mazeris

l'ïa, q

ARemota xin Proximam abiit,

tie al

'S. &.

n j

Roget quispiam, quas corporis partes

biria

vhgi oporteat? Hac parte non vnam effe

N

Ecclefiatum confuetudinem e Libris Sacra-.

PWJ* ](4

mentariis perfpicuum fit, ln cauffa illud eft,

þürum

quod

on"

187

Qut at«

quod neque facrae Litterae, neque vnanimis

Patrum confenfio, partmm earum meminit ,

IOT CUA

et [edate

quas vngi necelfe fit.

Wtus ob

Scrigonienfis Ecclefiae Sacramentarius

valetodi

Liberde hoc argumento fic praecipit: Quia-

Detlonem

que - - - carporis partes praecipue vugi delent,

LSs

quas veluti fenfuum . inflvumenta bomini uatura

fvibuit ; mempe oculi, aures , maret, of , et

lateritti ,

manus : attamen pedes etiam , et venes vngetm-

eclarant

di fuut; fed veuum vuctio in mulieribus, Lo-

ueflatis gratia , femper omittztur : atque etiam

t rf

i viris, quaudo iufivmus cotumode tmoueri 101

potefl. Sed fíue in mulievibus , ffue in "viris

n effcit

ulia corporis pars pro venibus vngi uon debet

oducitüty

scrgndurt

Manus vero, quae reliquis iutertus Ungt

mupento

debent , Presbyteris exterius vugantur.

Dum oculos , eures , et alia corporig tiem-

at

Mairit

bra , quae paria. funt , Sacerdos vugtt , caueat;

ue altera ipforum inungeudo , Sacramenti For.

eam prius abfoluat , quam ambo. buiusmodi

paría membra perunxerit,

ló paf

Siquit autem /ft. aliqua memlro tautilatut,

u x

pars loca il proxima iuungatur , eadem . ver-

[S 5301' d

borum Forma. (2)

g. 6.

l]ud eüs

(&) De Sacram, Extremae Vnctions,

quod

198

!

g. 6.

| fg;glïf j

Ídem Ritualis Liber de FormaSacramenti

frmat ,

huius haec habet : Huiur autem Sacramenti

fidueian

Forma , qua Sancta Romana. Eccleffa vtitur ,

et mur]

Jolemnis ille precatio ef, quam Sacerdos. ad

u mta

Jingulas vnctiones adMibet; quum ait : Pen

facihus

iftam Sanctam Vnctionom, et fuam piiffimam

hii ,

mifericordiam , indulgeat tibi Dominus,quid-

quitur

quid per vifum , fiue auditum etc. deli-

quifti (2).

Vii

5' 70

tidii n

Effectus Extremae Vnctionis, quorum

nendam

alii ad animum ; alii ad corpus adtinent, paullo

quum

ante percenfui ($. 5.); nihilominus eosdem

quetr

e mente Tridentini Coetus pertexere etiam,

qui y

alienum ab operis huius propofito nequaquam

cedunt

fuerit : Her porro, inquit ille , e2 Effectus

Tecipig

buius Sacramenti illis verbir explicatur : E&

D

Oratio Fidei faluabit infirmüm : et alleuia-

Dei, j

bit eum Domihus; et, fi in peccatis fit, di-

nien

mittentur ei; Aes ezenim baec , Gratia ef

1 qui

Spiritus Sancti , culus. F'uctio delicta, f quae

Q jn

Junt adbuc expiauda , ac ;agcmtä veliquias ab

bus Ye

ffev-

(&) Ibidem,

() $«

189

flérpi . eh aegy oti anumám alhkut, et con-

atmeht

fmiuat

magnam im eo Diuinae mifericordiae

MTM

fiduciam excitaudo & qua infirmus fülievatus,

et morbi imcomumoda , àc labores leutus fervt ;

! Vitir ,

d a

et. tentationibus daesmouis , calcaneo infidiantis,

?:PDet

facilius veffffit : et Janitatem corporis imter-

yxiffimsm

dum , vbi fahti amimuae expedierit , coæzfe-

i, QUi

quitur (a)*

^$,:8.

(

ü

ercuonem éxtremam non effe neceff" tate

a)di necelfatiam, ad fálutem animae obti-

nendam , eius natura planum facit

Nam,

qw qm

lo

quunm hoc Sacramento nonnifi il donari

r pu

queant, qui amicitia Deo coniuncti funt;

| eosdetl

re & 1911

quid prohibet, quin hi amici Dei1 ; cum de-

cedunt, fine Olei Sancti Vnctione, Coelo

quagua

]

recipiantur ?

D

Dubitare vnus aliquis poffit ; an praecepto

ur: H

Dei, vel Ecclefiae ad fufceptionem. Sacra-

t all

euia

menti huius obftringantur fideles ; verüm

]S ü[, Ul'

fi quis hoc inanimum inducit, nae 1s no.

[/ [

j ffg

dum in fcirpo quaerit.

Nonne Diuus Iaco:

,, ]

bus verbis conceptis praecipit: Jgffrmatur

/ifllltlï i

-

quis

i

(«) Seff. 14, Cap, 2. De Sacratn. Vnction,

195

Dittentar

quis in volis? inducat Presbyteros Ercloffaes

logr, $,

edo; verbisne his confilium duntaxat , an

Sacrame

non multo magis praeceptum Dei grauiffi

Secram.

mum includitur? Putasne autem , Ecclefiam,

4 mortu,

quae fideliffina praeceptorum Divinorum

mus (Ca

cuftos e(t, nequaquam in eo ponere fludium

[d l

omne, vt praecepti huius ob(eruantia apud

eidem t

omnes vrgeatur ?

Graui igitur fecrimine commaculant, qui

Non

[

[

a Paftoribus moniti, vel Sacramenti huius

videntur

Íufceptionem omnino repudiant, vel temere

differunt (a).

fite ton

$. 9.

10 cotif

Authorem Sacramenti huius, vt reliquo-

lieitu

rtum elle Chriftum

iam alias dictum eft

Ctrdofey

Pfe.räym

(Cap. 1. Sect. 6, $. 1.); quare nune id agetr-

tm,

cum eft, vt tempus praefiniatur , quo Sacra-

mentum hoe a Chriito inuentum eft

4 fetiy,

Verum, haec quidem res nullas habet

tdnitey

Lon

falebrass cum enim complementut fit Poe.

ni-

l1tl3 gl

(4) Plura de his reperies in Áctis Conciliorum, quae

fuit Q

poft Synodum Tridentinam íunt habita variis i

Regxonlbus, mprlmls vero confule Coric, Mediol,

(4) lily

5. fab $. Carolo habiti, Part, 2, De Sacr, Extr, Vnet,

kb) Liy

I9t

J

nitentiae Jzfrmorum Sacr-ämeriium. (Cap. 6.

t , at

Ingr. $. r.); faüis intelligitur, id inuento

Sacramento Poenitentiae fuiffe inftitutum;

grunff

Sacramentum vero Poenitentiae. Chriftum

celefa,

iotut

a mortuis rediuiuum infticuiffe , alias docui-

: (lodiom

mus (Cap. s. Sect. r. $. 10); ex quo quid

aliud efficias, quam Sacramentum Vnctionis

xià apid

eidem tempori fua debere initia?

$. 10o.

lupt, qu

Nouatores Seculi fexti decimi lufiffe mihi

i büjts

videntur, quum nequaquarm e finceris Eccle.

tetmete

fiae monumentis, verum e folo nominis Ety-

imo conítituere de Miniftro Sacramenti huius,

lucertum efh snibi, inquit Lutherus, a7 Sa-

seliqut

cerdotes velit (lacobus) iufelligi; quum dicat

n et

Presbyteros , id eft, Seniores. (a) 5 Caluinus

adagete

autem ,. Jacobur , inquit, igffrzium vul? vugi

p Sictie

a Senioribus. Ecclefíae : iflüi Fuctionem t0t

admittunt , nift Sacrificorum (L).

ss habet

. Longe diuerfa Orthodoxae Ecclefiae do.

fic Poe

etrina ab ipüis Rei Chriftianae initiis femper

fl

identini

fui.. Quo2 adti?'zef, verba funt Tri

Coi-

- vatiis j

(4) Libr, De Captiuit, Babylon,.

; Medlüh

Qv) Libz. 4, Inftitut, Cap, 19-

192

i

f

Conuentus, a4 praejcriphionem eorumb, qui

vt ab

e£ fufeipere , e£ münmiffrire boc. Sacramentum

e vit

delent, baud ob[cure fuit dud etiam : ver

uis $

jis praedichis traditum ; nam et oflendituv

Certt

ilic , proprios. Duius Sacramenti. Miniffros ,

juice

elfe Presbyteros , duo moimine, eó loto mon ae-

Titel

jate Seniores , aut primores $m populo iuteih-

Tiürr]

gendi veniunt , fed aut Epifcopi, aut Sucer-

deotes , ab ipfis viteordináti, per impo/mtioneu

QUie

telei

guwormus Presbyterii (o).

lile

(uod quamquam ita habest, néquaquam

hullo

tamen Sacerdos quilibet aegros citta piacu-

C

iuií Oleo Sanéto vhsat; verum is folum,

tbl

cui poteftas huius rei a legitimis Paftoribus

Íion

facta eft,

Sacerdoti , inquit Catechifmus

Romanus Pulus Secramenti adiminifiratio cona-

(

dote

qu[z h; meque tamen ex Sanctae Ecclefiae

Ctor

decrelo, cuiuis SacerdoH, fed proprio Paflori,

ehe

qui iurisdictionem baleaz , fjue altevi , cui ilfe

eir anungeris fungendi poteflatem fecerit , Doc

p

Sacramentum adminiflravre licet (D)

Ere

(me

Ome

Alites

To

N

(a) Seff. 14. Cap.3. de Extr, Vnct. et Cah. 4

(») Part, 2. De Extr. "net,

!

igs

Aliter ftatuendum , quum loco res eo eft,

i, qui

vt äbü; proprius Paftor , et aeger poft paullo

CPADODTAL

e vita decellurus exiftimetur: tum fane cui-

i 1 d-

uis Sacerdoti eft integfum, segrotum vugere.,

! afenitir

Certe. quidem , morte adpetente, Sacerdos

Mifror ,

quicunque, etiamfi Lurisdictione careat , poe-

liéo st d«

nitenti aures praebere poteft, eique crimi.

pu/o 7

num omnium, atque adeo illorum etiam, in

a Sutti«

quae ius fibi, Sanetione fingulari Anciftites

pf

referuarant , gratiam facere poteft; quid pro-

hibet igitur, quin etiam finguli Sacerdotes,

yeguaguim

nullo diferimine , Sacramentum Poenitentiae

3 pncte

Confummatiuumy , miniftrare valeant aegris,

i5 fommy

abfente, vel repugnaute étiam 'pmprig Pa-

; Prftoritus

ftore ?

(mm

Quaerat aliqui«s , vhus , an plures Sacef-

LL

z/?; aduo £0

$. f

dotes adeílTe oporteat in miniftratione Vn-

p Em

ctionis Extremae ? equidem vnicum fatis

ao Pijtrh

elle, ad f/acrum hunc A/tum omni ea, qua

g,

li ili

par eft, dignitate peragendum, vetuftiffimi

il

0

^i

Ecclefiae mores , et Difciplina fuadet: nihil

l.

camen eít, quod plures Sacerdotes ab hoc

officio remoueat, (Quin, magnus ille prifei

hi

moris inftaurator , Carolas Borromaeus , liunc

N

in

n

Tom. II.

194

in modum praecipit de hoc, in quo verfor,

argumento : Exzremae Fnuctiowis Sameramen-

tun qminifiraturur (Parochus) quot comrmode

potefl Presbyteros , et Clericos adbilere ftudeat,

Áu

li

Superpelliceo indutos , qui ipfum , et miniffran-

Lem,et precautem , piezatir , orationisque ffu-

4io in eo minifterio adiuuent (a). . Quod qui-

dem recte, et ad amuffim Veteris Ecclefiae

a Sanctiffimo hoc Praefule eff praefcriptum;

t

nam etiam apud Maiores nofiros morem hunc

Tett

valuilfe , monumenta Ecc!lefiaftica fidem fa.

Tle

ciunt (Z).

ïïqu'

&Tb

Vlümus Sectionis huius zztzÁe de fub-

jecto Vnetionis. Extremae eft.

Siquidem

toi

vero Zifulut bic proxiliorem difputationem

(unt

poftulat, fingulari Sectione de eo agam,

Ten

Pät

Quit

SE-

(uQ

,4) In' Conc. Mediolan, 4; Part. 2. Cap, 6,

./u!lill

( Oreg. M,Libr. Sacram, Eparchius in vita Caroli

lam,

M, Reynerus Libr, de Waldens, Error.

EVEUROA RRU

195

verfor,

AT MUC-

SECTIO IL

Qiimibde

fudat,

An Säc'mmeïztwn boc ommnibus z'mïwüis,

Ajfr-

aullo difcrimine , uinifirari a Pafloribus

que f

aþortegtj 2

od qui-

$h

cclefiüe

N

equaquam omnes infirmos ad participä-

tionem Saeramenti huius admittendos elfe,

rjptuln;

$ hunc

nemo elt, quin fciat , nifi ignarus omnino

fem fa-

Theclogicarum Difciplinarum , et omnis all-

tiquitaüs fit.

$. 2.

de fib-

Ante omnia excludendi ab eiüs comuiu-

iqnidem

nione, qui Baptifmi Lauacro initiati non

;tionetul

fant; fiquidem Baptifmmus, ceterorum Sacra-

gam.

mentorum' ianua eft.

$N R

Infantibus deinde, et iis, qui amentia per-

petua laborant , Extrema Vnctio miniftrari ne-

quit,

Quorfüm enim pro his Deum preceris,

quo is zzdulgeat omuia, quae per organa fen-

Y

Juum deliguere ? cum iis per aetatem imbecil-

lam,aut rationisinopiam abuti nequiuerint ?

'm Cäïoü

Na

$. 4

4

196

(l

$. 4

fere

Nemiui praeterea, verba funt Tridentini

difpt

Catechifmi , qui morlo grauiori adfectus mon

Jft , Sacramentum F'uctionis dare licet ; tazr

vitae periculum adeat ; vel quia pericuiofana

&, (

nauigationem paret y vel quia praelium inita-

Tüsc:

rus t , a quo illa certa suors impendeat ; vel

Atfr,

etiam capitis damuatus, ad Jüpplicium. vape.

retur. (a),

Quae loco hoc dicuntur, ad

t |

A0f

mulieres etiam partui proximas adtinent,

(ui Í

tüori

Negandum eft etiam Sacramentum hoc

jlis, quorum vitae ratio cum principiis

p

'itiy;

Chriftianae Ethices per omnem vitam pugnat ;

€any

neque praepofteram viuendi rationem in con-

M

finio Qvicae damnant.

E

"t

L

Ad extremum, O/eo igfirmorum vngi ne-

peric

ad]ïc

queunt , qui a Communione Fidelium funt

exclufi.

500&

5. 70

Contra autem, omnibus iis, in quos nihil

eorum , quae —nunc adtuli, conueniat , Sazcz

Ojei

(a) Part. 2. De Extrem. Vnct,

01

197

ïj

Olei Sacrdmmtum a Paftoribus mikniürarai Opor-

tere, ex iis perípicuum eft , quae hactenus

ridentini

ERE asl

(1U$ 1000

difputata funt de Extrema Vnctione.

vlb

$. 8

;ln

Sacramentarius Ecclefiae Romanae Liber

ricit

ea, quae nunc a me adducta funt, verbis

TM

hisce complectitur :: De£ez £oc Saeramentum

J,JDI[ J—l 7"6';

infirmis praeberi, qui , quum ad vfum vatio-

NI

nis perueuerint , tam grauiter laborant , vt

itur , àà

smortis periculum imminere videatur : e£ Züs,

itlent,

qui prae fenio deficiuut , et im diem videntuv

anorituvi, etiam [fine alia. infirmitate - -- Im-

m boc

poenitentibus vero, et , qui in manifeflo peccati

)t'mcïpiis

muortalis periculo moriuntur , e£ excommumni-

1pugnat;

catis , et nondum baptisatis penitus deuegetur.

mit cott

JVon mminifiretur etiam ad praelium ituris, aut

nauigationem , aut þeregkiizationem, aut. alia

pericula. falituris , aut veis, vltimo fuppltcio

vngi

adficiendis , aut pueris, ratäom',r vjum . non

um Juit

b(z bentibus (a).

SB-

? Sdüffj

N 3

(Ui

(&) De Sacram, Extrem.. Vnct.

198

Cs

—— À

LUE OEU

*

CUX ID

iter du

ciyabit

SECTIO IIL

Barocl:

De Wfïatfone E Cäzm warjjzgrzzfno

päo.r, ü

$4

Pro

B

tommo

ene fapienterque Liber Eeclefiae R'oma-

nae Ritualis, Parochzr , inquit

data IX

» IBprimis me-

vt a

mumB débet, uon pofiremas effó zumerir /fui

partes , aeprotautium. curam Balere,

modebt

szre quamprimum Botterit | QUeRIbia ex

pe O

Tidelibus eurae fuae CONMWILES , aegrv

020TÉ , "0m

Qfarre

ex/pectalit, ot ad eum vocerur ; Jed vtro ad

ae ml

eum accedat , idque non femel foutumi, fed fae.

ï("fd'll:ï

pius, quotemus opus fuerir; borteturque. Pa.

flare,

vocbiales fuos , v? ipfuss admoneant, quum ali-

Vt

quem im Parochia füa aeprotare contigeris ,

hoccs

graecipue £ morbus £rauzor, fuerit.

tt, m

Jdd bor iuuabit, praefertim in amplis Pa—

lunt

votbir, aegrotorum notomi Jeu Catalogum Ba-

bere , vt culurque. flaturm ,. et. conditionem -

t

cognofcat , eorumque tmemovieam facilug veri-

€0$

i

Beve , et Is obportune fubuenire pofft.

obit,

Quod Parocbus legitime Umpeditus iufir.

tige |

QIOVUTL, VE , quando. pleres funt, vifittationi

r

OW

19)

EEE

duserdum vacare mom potef : id praeflandum

curabit per. alios facerdotes , fi quos. babet in

Parochia füa , aut faltem pev laicos. bomines ,

lQï U.

pior, et Chriflia

za caritate praeditos (a)k.ï

Profectó fiqui Sacerdotes in Pgroecïa

e Roma

commorantur

, quibus cura animarum man-

ue ratio poftulat,

data non eft, aequi, boniq

1t;f fl2

vt fva

m Paftori, in aegris curandis, com.

r u

omnibus enim in füsceptio-

modent operam:

ne Ordigi; dictum ef: Sacerdotem. oportet

hia a

edicare , et baptizare ;

't, 1100

offerre , benuedicere , pra

ac rurfum : /f doctrina veflra populo Dei [pi-

jro ad

vitalis à

edicima -- - quamobrem haec prae-

fid fnt-

flare,

cum víus feret, nemo nou debet.

L D.

. Nt vero de laicis loquamur., ad munus

iwt) d-

cantur, qui ceteris fcien-

hoc caritatis il deh

'flfge;.it j

tia, morum grauitate , aC

prudentia antecel-

lunt.

Mi Pa»

$ 2

um Jt-

Paftor , mores

Quum adaegros inuifit

t

eos praeferat , quos muneris ,

quod. tunc

[*

; [tli-

L

lat; fuggitur autem Jega

obit , dignitas pol

tioge pro. Chriffo, q'

i per lfaiam, Spiritus

itfr

Do

N 4

af |

et cura infirmorum,

(4) De Vifitatione ,

j

200

Domini , inquit , d'per me , propter quod vg-

ef

1

uü

1

üde

X ome, euangelisare pauperibus, mufit dAe ,

l]ldp]a 3

Janare contritos corde (g).

Eorum

Eandem morum Grauitatem Sacramegta.

Curam,

7/4.f, culUus paullo ante memini,

Fcclehae

Miblt, d

Romanae Liber. Sacris Curionibus incülcat:

qul [.

Aegroto.r viAtan; (Parochus), verba funt

Juoy at

€IUS, ez , qua facerdotes. Domini decet

bo-

fibpeti

nefhate » e£ grauitate fe babeaz :

vZ 02 aegru

Carati

þ/um /6"07 Ji, er domeflicis veif&o , e& exen-

hn, [

plo profft ad falutens (b).

PF' þit

Hinc autem illud efficio Sacerdotes eos

eemof),

ab Ecclefiae et Chrifti mente, ac propofito

d

toto,

Vt 10 proverbio vetere eft,

coelo

Coi

defle&tere, qui, quum ad aegros accedunt,

nac v

in id omne conferunt ftudium , vt lafu ;

ec

Alliotem

facetus, nefcio quibus, eos a rebus feriis

anocent

Quatqy

Tüamtatg

$;/8

l alr

Qamquam autem neminem vnum in Pa.

It bene

roecia elle velim, ad quem caritas Paftoris

fereuda

fe non porrigat ; nihilominus maior in eos

Qui

effun-

Id om

(2) Cap. 6r. v. r Confer etiam Luc. Cap. 4. v. Ig,

(ä) Loco paullo ante delibato,

) ha.

20I

BEOK o od a d U

(uud

fundenda eft beneuoienna qm flmul cum

vt me,

inopia, fimul eum aegritudine conflictantur.

Eorum vero, inquit idem Liber, praecipuam

PC

curam geret , qui bumanis auxiliüs deffitutt be-

Eecle(iae

nigui, ac prouidi Pafloris caritatem, et opor

iheuleat

requirunt. Quibus non potef? ipfe fi ,ccurrere de

bi fun

Jio, et e/eemo/yiza.r illas , prout debet, (f facultas

heet, ho

fuppetit,erogare ; quautum fievi potefl, ffue per

Jl f!fgl uf

cavitatis , vel alterius nomimis confvaternita-

et ov

tan, [ imea ciuitate, vel loco fuerit, fiue

per priuatas, ffue. per publicas Collectas , et

dotes e0

eleemo/ynas ,. illorum. neceffn tatibus f[uccurven-

dum curabit (a)

ropofito

Cui fapientiffimo monito fi morem geffe-

t, cod

rint Paftores, dici vix poteff, quantum fui

yecedint

amorem in omnti Paroecia concitaturi fint;

loo, &

quamquam enim homines nunquam noD hu-

ys feril

manitatis officiis capiantur; ea nihilominus

tune altius in animos demittunt, quum a fo-

nulla gratiae re-

la benefaciendi voluntate

m Pt

ferendae fpe , profecta fuiffe, intelligunt.

; Paftoris

Quidquid autem hac parte egerit Paftor,

id omne eo referat, vt faciles fibi in anir-

efu

mos

N 5

h ï,lgo

(2). Ibidem,

20

"4

m

]

H

mos aezrorum aditus faciat , iisque ad fupe

$i

Inrez ,

/

rum

iliud

immortalitatis domicilbum viam

Htian

niuniaf

*

[

Iuprimis autem , fübiungit Liber

|

0018

1 a

H

dem, Spiritalem aegrofamtnumae curam fufei-

101 6.:'4]:

Z

7

WBt, omnemque dilseptiam im eo pouat ,

vt

E

]

n vja fülutis eos divigat

fur al

atque a diabolicis

"mfidzas falutariusa adiumeutorum fraeffdio de

d f

feudaz (a)

$. 4

/

"7

(5

cedat autem ad aegvotum , lubicit

Qu

lem Saeramentarius Liber, zta paratur , vt-

42 Dromtu baleat argituenta , ad j)nr uaden-

l

dum aptu (À).

Non omnia autem in vnumquemque fe.

grum conaeniunt; nec loco omni

ac tem

d

pori apta

et adcommodata

funt,

&d vin

- praefortim , profequitur porro, Sagc-

Qmpa

forusr exempis GOptiusque Ielu Chrifti) quae

Xen

plhurimus: valent , gluh/f eumin Domimo com-

Jur d

Joletur , excitet , ac vecreet borteturque, vt

þü )

omhies f/ben fuam d Deo ponat; peccatorum

!zlf(]m

Juorum. poeuiteat ; Diuinaw mmiforicor diame im-

€0jj ]fïe;

)ho-

(«5 Ibidem

()) 1

() Ibid,

() thi

203

d lupe.

plavef, vt s

*

70

"

uifatiy poenat, tonguasya pa-

;

om viatm

ternanm Dei vifitatiouem , patienter ferat, et

iL

106

a(ib/ä/uäem. uam prouenifo credat, wt qmam,

am fijci-

moreique fuos melus nfituat (a).

ptat, vt

En! paucis exprelfa verbis, quae aegro-

diabolicis

rum animis inferenda, et penitus infeulpen-

da funt a Paftoribus, quum ad eos inui-['unt.

p

SPCTIT IV

Vib

Queimadimodum . aegri ad jizyæpfäo?zem

1tus , Vt-

Extremae | F'uctionis paraudi fint , ex-

erfiadat-

pouitur

$.T

nque f

aec vbi conftituta funt$ id. eft, qüum

qc tem

Hi

àd vim morbi fedate , et placide ferendam,

damnandamque vitae licentiam infirmum per-

2 9If*

duxeras, in eo ponenda eft opera, vt, qua

(íi) qu

par efh prudeutia, et caritate (eundem) ad

yino (*

facram | Coufoffronem adducas , et. coufitentem

]'(l'/l.l t u

audias , etiamfü velit , totius vitae peccata

totortm

confitevi (b).

,//G/!AW 7" ]')

In

h

(a) lbid,

Sþ) Ibid,

204

In fuadenda criminum exomologefi Pru.

dentiam , fi víquam alias, adeffe velim , vt

tuer

neque certam mortem nunciare videaris quo

OU

nuucio timor mortis infirmo inuciatur, ne-

cum

que mórbi vim eo pacto eleues, vt curam,

(

qua fefe ad mortem paret, abiiciat

fim |

$. 2.

Ton

szfe//" Zoneyz. eriminum omnium vitae to.

torut

tius fieri,

fi in rem fore, Confeffori vide.

ferti

bitur : mentio illius füb ipfa morbi initia in-

fübi

ii

licienda eft; fiquidem in exitu vitae multa

Aug

fe offorunt, per quae pezeralem criminum

e v

omnium Cogfz/7ouem facere non liceat,

et en

Porro peccatorum omnium exomologe-

/?!7/11/1

fis iis fuadenda eft, qui ad morbum vfque,

lo

€ quo decumbunt

vitam praeceptis Diuinis

ldu

diffonam egere.

g

lis deinde omne virium contentione eft

pon 1

inculeanda, qui maleficia fua expiare nun-

Ug

quam penfi habuere

ili

Quid igitur , 6 per vim morbi , aut alium

quemuis obicem peccatorum omnium Con.

d Dte

TT

feffo peragi nequeat? compendiaria quae-

lu f

dam totius vitee fumma, ac praecipua ve-

luti capita aperiantur

51

20$

el Pru.

Si vero aeger fit eiusmodi,, vt confti-

lim, vt

tuere apud animum non poflis, Chriftiano

iris, qUo

more , au fecus, vixerit, ad Confeffoners

ur j ne'

criminum oyinium adducendus eft.,

t Curart

Quin , etfiquispiam mores fuos ad. amut-

fim Legum Diuinarum componere , nunquam

non ftuduerit; gegerals nihilominus pecca-

rtae t0-

torum exomologefis ei fuadenda eft, prae-

ori vide.

fertim fi nunquam hoc Chrifüianae pietatis

fuübfidio vfus eft.

Nam e fententia Divi

in'uja ]l«

e mylta

Auguftini etiamiis, qui piam duxere vitam,

vuumt

e viuis excedendum non eft, absque Jigka,

eat,

e? competente Poenitentia. Dicere nobis intey

jmologe-

familiaria colloquia confueverat , refert de il-

1 Vf(]lle,

lo Poffidius, Zof? furceptum Daptismum etiam

; [ininis

laudatos Chriflianos , et Sacerdotes abfque. di-

na, et competenti Poenitentia. exive de cov-

rione ef

pore uom debere. Quod etiam ipfe fecit , vl-

r Du*

tima, qua defunctus efl, aegvitudiue ; mam

ibi iuffvat Pfalmos Dauidicos , qui fünt - - -

aut aliut!

de poenitentia , fcribi , ipfosque quatertiiottes ,

iacems im hcto , comtra parietem pofitos ,. die-

yn C

bus fuae iufirmitatis intuebatur, €f legebat ,

r que

e£z

jpu f/e'

$

205

e£ dugtter , ac vlertim felat: ep. ge

7AHLOHZIQ

|

(s o quoquam ipedivetur , cauebat. (a)

Contra j m admittenda (GegeraJig exomo.

p

logeüs Donh eft, qui magno pietatis Chriftia.

qui

nae detrimento vri ftimulis ,

et anxietatibus

Dd

cusd

folent, quoties Sacramenti Poenitentiae , et

Euchariftiae fieri

compotes volunt.

Alii

etiam quam plurimi fe fe offerunt euentus,

Tient;

quibus fuaderi, aut difuaderi confeffo Gene-

ralir poteft ;

de quibus Prudentia . Paftoris

brofa

ftatuet

Liber

Aeccidit nonnunquam

Vt criminum exo.

praeci

mologefis cane peius

et angue fugiatur

$

cum i eum res peïducra fuüerit locum,

Zaya

foa

VH

IDfirdito , quam eius familiarilus . e& pr opzn

quisf, monet Ritualis Ecclefiae Romanae Li-

Üm

ber, n zuemoriam veuocet (Paftor), guod La-

/ jrus

fepanenhs Concihi ,

Qc P/IH/'ZHWJ SZ[?/HIIOTZIW!

( ofp

Pontificum deevetis cauetur Jub grauibur poc.

Pu

N. u medici vltra Zer

7777 UICOUL Qegvoy

poeni

viÁfent

Eb prius ipffr certo coufler , illog

l)lïl'la y

Sacramuento Cor :fe/ffonis vite expiatos fuiffa (b

petits

2

$.

3

&'atine

(4) In eius vita,

(5) DeCura, et Vifitatione Infigmorum,

aT.

Anc

107

v ao GGHUR G NUb TE

$. 3

TLl

Quum vero Ritu Orthodoxo exomolo-

(ü

)

/

CXOtmt

gelis peracta eft; nec quidquam prohibet ,

hx li

quin Z/jszico muniri queat aegrotus , eo do-

nandus eft ; cuius rei rationem fuus iam ïO-

atDus

cus habet (Cap. 4. Sect. 5)

(138 , €C

Z

$. 4

Si is, qui füprema mogientium Sacra

SUeDCUS

menta expetit, vitam nomini Chriltiano pro-

o Gu

brofam duxit, Paftori ea curanda funt , quae

Tafto

Liber Sacramentarius Ecclefíae Romanae

praeeipit

cauendum , inquit Mle, zmprims

W exo

eff , ne ad indignos cum aliorum Jcandalo . de-

Ugïdïm )

feratur (Viaticum) quales funt pullici vfura-

ym, m

riü, concubinarii, uotorie criminofi , tnomtina-

Lþüþ

£UR OeXCOPHMUuN:ICAOÉÓi

aut demunciati , uifi fe

2e Ll

J prius facra Confeffone purgaveriut, et pibl-

W//[(l

cae offenffoni, prout de lure fatisfeceviut (a)

muforum

Publieum fcandalum reparatur , quum

lu j*

poenitens per fe, vel Paftorem ; coram ar-

j ag n

bitris veniam criminum

et datae offenfionis

g, 10

peti — Quiamquam nonnunquam hac in re

f/þ).

gratiae fit locus.

?

f

v

$. 5

a) De Communiene 1nnzmneruum

ganecco g

208

M s.

el

Quum duobus. monentmm Saeramentis

T

Poenitentiae,. atque Fuchqu(hae

munitus

flb

eft aeger, in id incumbet Paftor

vt eum

Tüt

d fuscipiendam Vnctionem Extremam Ritu

fe

Chriftiano comparet

Hae in re cauendum eit, monet idem

Liber Ritualis Ecclefiae Romanae , ze (aegro-

lil

tus) daemonum affutia, ueque medicorum pol.

vel

licitationibus Heque propimquorum , aut ami-

[

corum blanditiis fe vllo ssodo decipi ffat , quo-

C

vHHU en, quae ad animae faluteu pertinent

oäparmne jrocuret , ez qua par efd deuotzone,

1llo

ef celeritate

Saucta Sacramenta , dum fana

alil

quens efh, integrique femfus, veligiofe..fusci-

iC

pzat citra fallacem illam , ac periculofara pvo-

r À—

eraffinationem, quae plurimos ad aeterna Jup-

Alia perduxit, iudierque , falleute dzaþalo,

perduciz (a).

Oliää

Cauffa moniti huius faluberrimi ea eff

E

quod, fi aeger pol/citationibus muedicorum ,

aut amicovum blanditis adductus, exiftimet

nullum mortis adeffe periculum, ea, qua par

lu

eft,

Ül

aegrgt

(4) De Sacr, Extr. Vnct,

T 0U

209

eft, tatione fefe nequaquam comparabit ad

"aments

mortem, Contra; fi mortem in momenta

mubitus

&bi infftare videat; tum feilicet, abiecta re:

vt eum

ruüm praefentium cura , ad iter aeternitatis

am Nutu

fe fe accingere, toto pectore connitetur.

1

$. '6.

yet ideni

Ef aliud praeterea, quod infirmos pro-

e(aegto-

hibet, ne femet O/eo Secro tempeftiue vngi

rim jd-

velint; quod nempe exiftiment, conclama-

TETS

ràs elfe res füas, fi Extremae Vactionis 5a-

jtt , It

cramentum fufeipiant,

pevtinent,

^Quuum noxius hie error feu aegroti , fiue

foyodtotts

ilorum, qui eius lectulo cireumfunduntür ,

animos infedit, in hune conuellendum totis

d jm

"

if /um'-

ineumbet viribus Paftor.

9/2;;;; [)ï (

n M]"

SECTIO V.

^ diahuls

Vactionis

Quaeuam , Sacrameutum

Extrerzzde quiniflraudi fit vatio , docetur.

li el EQ;

g I.

aficri

"

Y

B

eximmeï,

-

llud ante omnia hic 'di'cehdz.zm eft, vbi

Oleum Sanctum [eruandum, et quo ritu ad

€H;

aegrotos deferendum fit.

Jom., IH,

O

Sa:

210

.SacramentariusEbcïefiae Strigonienfis Li-

df

ber, rationem , O/eus fufirimorvum feruandi,

i

hanc praefcribit : Zadeaz - -- Parochus, verba

tolu

funt eius, Joro zitido , €£ decenter orgato , 7

eui

vafe argenteo , feu flauueo, diligeuter cuflodi-

Ui

zum Sacrum Oleum iufivaorum , quod ffgulis

euli

enuis, feria quinta in. Coena Domini ab Epi

at

Jtopo beuedictum , veteyi comfbuflo reuouandum

t n

oü. d tawmen,J/ü forte infra anuum aliquo

at

zu0d0 ita deficiat , vt fufficere uon poff videa-

£ur, neque akud benedictum BDbaberi queaz ,

C

z404ic0 oleo, zon Leuedicto , m minori quamti-

tabit

Zate fuperinfufo , veparari potejt.

nt:

Oleum porvo afum , vel per fó folum , vel

leffi

n bombacio, feu ve fnili þrlluarz' potef ; Jed

àniy

ad effüffomis periculum , suulto. commodius ad

exolt

Zufirauos. defertur. im bombacio (a).

T

$..

üdem

Sacerdos igitur boc Sacramentum sniniffra-

m ;

Zuruf---verba Libri eiusdem fünt, Cozuo-

EE

catis. Clevicis , feu. Miniflris , vel faltem vue

Chrif

CIevico , qui erucem fime. bafla , aquam bene.

dictam cum adjperforio , et Librum Ritualema

defe-

(a) De Extrema Vntione.

(4) 1j

211

Yis Li«

defeyat , zp/ä- Pavochas decenter accipit vas

Füatd],

Sacri Oli Jufirmorum , Jacculo févico violacei

verba

tolovis inclufum , illudque caute defert , ue

ato , 1

effundi poffft. Quod ft longius iter. peragendum,

ifad

Quz etiam eqzzztanduw fit ; vel alias ad/rt peri-

fmgulit

culum. . effufrouis , vas Olei facculo, aut burfa

) B

juclufum , vt dictum ef , ad collum adpendat,

andum

vf commodius, e fecurius perferat. — Procedat.

E guo

autem Jfue fouitu campanulae Qa).

du

$. 3.

qïæ/tr ;

Cum iter ad aegrum facit, fecum medi-

Wm

tabitur, qualem (e Chriftus aegris exhibue.

ric : quanta amoris fignificatione eorum mo-

fil , æel

leftias leuare conatus fit.

Dum vero haec

animo veriat;

amorem in fe erga aegrotunm

j ji

excitare ftudeat,

ii r

Tempore eodem Numen Diuinum 1den-

