poftulamus , verbis hisce complectitur Paffo-

0

fal Ecclefiae Strigonienfis Liber: $i quir

iti

adultus , inquit ille, ff bapzizandus, debet

prius. fecundum. "dpoflolicam vegulam in Chri-

feu

Jlieua Fide, ac fanetis moribus diligeuter in-

JHitui , et per aliquot dies im operibur. pietatir

exercert , etutque voluntas , e? propofitum Jfae-

vt,

piur explorari , et nou nifí feienr, et vofens,

lic&

probeque inffruGus boptisari. (a)

Leg

$.5

Ante omnia igitur Catechumeni explo.

randa mens eft, quibus adductus canífis , no-

Chri

men Chriftiange Religioni dare velit; fi

ad

(0) (

(^) Dc Bspt, Adultorum,

by

61

ad aH'ugiendum malum quodpiam, vel fpe

fortunae fecundioris Sacris noflris initiari

eque

velit, repulfam ferat (g).

Wnum

$. 6.

nel;

erae

Si vero errores abiurare fuos, et Chri-

ftianae Reipublieae adiungi conftituit pia

eorud

mente, etreligiofo confilio, hic eius ani-

e Tb

mus, et propofitum ratum habeatur, atque

ad Lauacrum Baptifimi honein modum paretur.

hodie

5- '70 ,

Primum fümma ope nitendum eft , vt

[ pnþ'g

notitia Legis Chriftianae curatione fumma

jj qui

imbuatur; atque adeo dogmata feu Fidei,

,4 db

feu Ethica xdiligenter edifcat.

f iri«

$. 8.

m il

. Deinde omnis in eo ponenda eft opera,

piy!dfi!

vt, fi fortaffe Catechumenus in Infidelitate

Jutl fae-

licentius vixillet , mores fuos ad amuffim

: Wfo j

Legum Diuinarum .componere connitatur,

$. 9.

Siquidem autem neque notitia Legis

j EXPIO'

Chriftiange breui tempore ab vnoquoque

UmS , n

para-

f

Ve]iü

"

(«) Cónfer ea, quae dicta funt Part, r, Theolog.

"n

Paft, cap. 40. Sect. 8. $. r.

65

parari, neque vitia penitus ifolita ictu vto

praecidi, et amputari poffunt; iam vides,

l -uiabon - Moess

Paftores illos a meknte Ecclefiae totis , vt

aiunt, fideribus deflectere , qui Catechu-

]

menos Sacramento Baptifmi impertiunt, poft

paullo, quam Catechumeni elfe coepiffent.

5* IO.

Ü

Certe quidem Vetus Ecclelia pemini co.

te

piam Baptifmi fecit, nifi is. ftationes Cate.

chumenorum decurriffet ,

et hifce veluti

1

'gradibus viam fibi ad fontem Baptiïfmatris

fce

tempore longiore muniuilfet.

$. 11

fap

fa

Equidem primitiuae Ecclefiae vi gor mul.

tis partibus defluxerat; nihilominus, cum

(j

eadem fit femper dignitas, et Sanctimonia

u

Sacramentorum; fummo ftudio Paftoribus.cu.

hr

randum eft, ne vulgo paífim, nullo difcri-

fl

mine, Catechumeni vzda genitali abluantur.

p

Z

S, 1.

dentz

Quoniam in eum delapfus füm locum,

fun,

quo difciplinam Veteris Ecclefiae, et eius,

fan?

quae hodie viget, componere inter fe fe

litip,

mihi fit integrum , diorum Sanctifbmorum ,

"dwu

Do-

65

Doftiffimotumque Praefulum " Francifci "

V0

Epifcopi Heliopoleos , et Petri Antifütüs

yles,

Berytenfis, qui incredibili fructu in Regnie

N

Tonchini , et Cochinchinnae feculo fupe-

echt.

riore Chriftianam Legem annunciarunt, te-

pl

ftimoniasin medium adtuliffe fuffecerit, ex

[ents

quibus planiffimum fiet, Ecclefiae etiam ho.

diernae nihil potius effe, quam vt ne adult

T

temere Chriftianis facris initientur; neque

. Cates

Veteris Ecclefiae difciplhinam , quod nom.

velu'ti

nulli criminantur, hac parte penitus tabe.

iimatis

fcere, . Cateclifmi tempus, siunt Praefules

fapientiffimi, zoz breuiore , quam quadragin-

£a dieruta fbatio vulgo deftuiendum , uec. alios

vt m

eff ad Baptifinum admittendos , uifi qui ante

T cum

quadraginta dies momen dederint --- diutius

Atimonià

probavi debere rudiores ,et obtufforis, tardioris

eos a

que ingeni feruos, eosque , qui temporalis

0 ö.lïCfi'

poma& vitaudae gratia fidem auplecti velle vi-

blyaptoP

dentur , aut [perant aliquid lueri, et com-

smodi fe confequuturos ex eo, quod Chrifliant

j ]oeuty

fiant; eos deuique, qui leuis , et. inconflautir

r eu

puimi /z'gnaa aliqua dederiut -- - ad B&pt:fmum

(

admittendos uon e[é Gentiles , quautumlibet

fjortP»

esmej--

p

64

emendationem vz'taejyrorzzitfant, nif aute etu$

Jufteptionem , ton. verbis tantum , fed. etiam

t

operibus. faam eumendationem. probauerint « --

procul ejfé peilendos, qui ttolueriut interioris con-

uerffonis figüa: operibus dare ,. quum . inde pa-

!

teat, infedam peccati aiizorg-'vo/uü:ateriz £0$

Q

ädäyc gerere (a).

l

$.5.

l

Poftremo Catechumenis omni, qua licet,

&j

ratione, inculeandum eft, quo vltimis Ca.

li

techumenatus diebus Orationi, aliis praete-

rea religiofis operibus fefe confecrent im.

penfius, ad recipiendos: omhes eos , quos

IT

Baptismus adferre folet, fructus.

pi

5." I4b

f«

Siquidem . vero: Ecclefiam nouis augere

fti

acceffionibus, vna omnium maximi momieti

itt

ti res eft, argumento, in quo verfor , itt«

C

haetere diütius adhuc, alienum a propofito

Taij

Ícientiae quam profiteor, nequaquam fuerit,

"

li

$. 15.

[ert

Triplex hominum genus apud. nos inue-

dOCi

nias , qui adultiore invaetate' Lauacro DBa.

i

ptifmi

(a) In Inftruction, ad Miffionar,

();

65

t uj

ptifmi ablui queant, 1, Indaeos, 2. Mahome-

etiaii

tanos, 3.Socinianos.

ludaei per omne Iate

T

Regnum magno funt numero : Mahometani

ij CUfj-

fines Regni tenent i Sociniani in 'ranfyluas

le -

tiae funt vifceribus.

(Quum autem alia, et€

u )

diverla ratione errores fingulorum conuel.

lendi fant , de fngulis fpeciatim dicendum

fotet; verum quod de Sociniauis actum iam

]ieet

eft (4) ; cum folis Iudaeis , et Mahometa«

is C

nis hoc loco res mili futura eft,

tae

$, 16.

i ïm&

Curio Sacer , cui fe imþuencïum placitis

Religionis Chriftianae Iudaeorum vnus quise

! 91105

piam obtulit , praeterquam in ea, quae iam hae

fectione adlata funt, et ad omnes Catechu-

gufer

fenos pertinent , in haee etiatm animuri

notiel

intendet: primum , oraculo quoüis Cate«

tl

ot,

chumenis his talibus planius faciet, Meffiam

opOflm

jam adueniffe; deinde , eum a Iefu Chrifto

H

yeriti

alium, et diuerfum nequaquam effe, Ad.

fertum prius pleniffime , curmulatiffimeque

docebit r Ex Libr. Gen, cap. 49. v. 10, a,

At Bäa

E Prophetia Danielis eap. g. v« d1. et feqq,

E

gtifu'üi

3. R&

(2) Part. 1, cop. 49, Sect, 3, $9 ^

66

3. EX Aggaeo Cap. ä— V, 7& 80 9. Ioko 4;

E Malachia cap. 3. v. t. 5. E peruulgata

apud homines omnes opinione ea, quod ub

-.ä!

hoc tempus hebdomades Danielisfinem fint

!

accepturae (2).

Ü

Enunciationem alteram in plena luce

Ü

ponet mira confenfio Veteris cum Lege no-

va. Nuncius e deferto profeCtus viezs; Mef-

fiae praeparabit, ls. cap, 40. v. 3. Malach,

le

cap. 5. v. |. Diuus Daptifta e folitudine

j

egreffus praecefft Meffam im Spiritu , et

fic

Firtute Elae Luc. cap. 1. v. 17.

tüt

2. Meffias a MatreVirginein lucem eden-

u

dus eftIs, cap. 7. v. 14. Chriftum e Virgi-

ne natum, docet Matthaeus cap. t. v. 26.

i

3. Meffias in Vrbe Bethlehem vitae pri-

B

mordia aufpicabitur Mich. cape 5. v. 2. Chri.

Bert

ftum hoc loco primam luücem adfpexiffe ,

Matthaeus teftatur cap. 2. v. $

üi-us.

4. Meffias vitam pauperem ducet Is.cap.

m

53. V. T. 3. Chriftus vfque eo pauper erat,

(ünt

vt, nedum vl capuz recliuet , haberet, Luc.

V.;

cap. 9. V. B8.

5.

Vg

(4) Yoan, eap, z. v.25.26.27. et 41. Rurfüm cap. 4« v.25,

ini

Sueton, in Vefpafianocap, 4, Tacit, Hiftor, Libr, 5.

67

l

3. Meffias praedicaturus eft Is. cap. 6r

pata

v. t. Chriftum Legem nouam annuncialfe ,

]

W

quem demum praetereat ?

int

6. Idem doctrinam fuam editis prodxgns

corroborabit Is. cap, 35. v. 5. Miracula a

luce

Chrifto fuiffe maximo numero patrata , Sacer

e o

Legis Nouae Codex fidem facit.

Mef.

^. Meffias aino infidens, ritu folemni,

jlach,

Ierofolymam ingredietur Zach. cap. 9. v.

udite

g. Vaticinium hoc fuiffe perfectum , con.

[

ficias e loanne, cap. 12. V. 13. 14. 15,

li y

9. Meffiam atrociífima quaeque perpelfu:

£um, et ad extremum mortis genere om.

j edeh

oium probrofiffimo fublatum iri, Vates Sa-

Virg

eri praecinuere : Chriftum et pertuliffe lon-

! 200

ge plurima; ct poftremo exquifito necis ge-

en

nere peremtum fuilfe, nemo dubitat.

(

j

9. Ceterum non vniuerfe folum mortem

ex

[e ,

eius Vates Sacri Litteris confignauere ; ve-

ram etiam fingulas eius partes complexi

seip

funt.

3) Ab amico prodendus erat, Is, qo

f emïa

v. iO. bj Vendendus triginta argenteis ,

a[ LUCH

$x proiiciendis, et ex eis emendus ager

b

Bguli Zach. cap. 11. V. 12,

c) Deferendus

94.7950

E2

& fuis

yir

68

a füis Zach. kcap. i Y uw, 'd) Accufandus

t

2 falüs teftibus If, 40. v. 9. e) Accufan.

tibus non refponfurus If cap. $3. v. 3. f) Spu-

&

ta, et omnia obprobrii genera laturus If. cap.

C

50, V. 6, g) Cruci inter iniquos fuffigendus

Qu

Íf, cap. 2 1. v. 7. Zach. cap. 13. v. 6. 1. cap.

e0

53. V 012. h) À praetereunte populo deri.

T

lo

dendus If. cap. 21. v. 9. i) Nudandus, et

10

fuper veftes mittenda fors 1f cap- 21. v. 19.

&) Felle, et aceto potandus If. cap. 68. v. 22.

dei

1) In latere fodiendus Zach. cap. 12. v. 1o.

Da iam vel vnum apicem, qui in Chriüum

5Don conueniat?

DUII

$. 17

!t

fut

Cum e Secta Mahometis quispiam facra

Chriftiana amplecti defiderat, primum in eo

le|

euigilet Paftor, vti prifei errorig veftigia

fiet

in eius animo funditus aboleat , et oblitteret.

lg

Momenta ad hoc e fententia perficiendum,

i

apta, atque adcommodata funt 3 aà) Mahome-

fili

tem 8 ftis temere Prophetam, nedum prin-

al

lig

eipem Prophetarum dici, quod notae omnes

dum

Prophetae in eo defiderentur : b) In Caz*gïlo

alii

pihil ineffe , quod Paþl'uxn Scriptorem oleat :

e)'

()1

69

1Qui

c) Sectae Mahometenae voluerem pï'r)paga.'

]

tionem nequaquam eius e coelo accerfitae

Spu

argumentum effe, Cum. enim lenocinetur

CA

càrni, et fanguini, mirabere fcilicer, eam

nd

VAE

quam breuiffimo tempore f'üb ardoribus coeli

p

eo, quo videmus, proceffiffe? d) Ad e»xtlr.e;k

(etis

mum, Paradifum, qualem fuis & morte Ma-

a

hometes pollieitatus eft, ftabulum circaeum,

j 10

non animarum, € corpore euolanvtium , fe-

dem elfa.

V: 2 D

50 1 8*.

( 10.

ul

um

His e fententia peractis 5 b'nmi* virium

contentione Catechumenis iucidbabdun—l 1eü,

jiis copiam grariae fanctificantis nequaquam

futuram, nifi fefe ad eam modo, quem Ec-

l (icta

110 0.

clefia poftulat, compareut. . Si, verba funt

eu

facrae Paginae , zzzpius egerit poenitentiam -- -

(t

ie

vita viuet (a). Neque alio ex capite arcef-

fendum eft, cur Deus, qui neminem noh

3ndum j

faluum cupit, aliis gratiam criminum faeiat,

ahonie

aliis eam neget, quam quod alii ad obtinen-

i Qïin'

dam illam fefe rite, ac diligenter parent,

3 omi

alii hoc, quidquid eft, negligentius habeant.

ng;atw

E 3

Prae-

" :

"

| (2) Eiech, cap, I8. v. 2f.

7o

Praeparationem , ad recipiendam gratiam

criminum, hisce coloribusSynodusTridentina

adumbrarat : Difponuntur autem ad ipfam iuffz-

diam , dum excitati Diuina Gratia , et adiuti,

Fidem ex auditu concipientes, libere mouentur in

Deum, credentes vera effé, quae diuinitus reuela-

£a, et promiffa fumt, atque illud in primis, a Dea

sufEfcari impium per gratiam eius, per ve-

demtionem , quae efl i Chriflo Pefu; et dum

peccatoves fo eff intel(igente:, e Diuinae iuffz-

PRiae timore concutium* ^ , ad confidereudam

JDei mifericordiata fe conuertendo , in fpem eri-

guntur , fidentes A. Deum propter Chriftum

ü

u

propitium fore : dlumque , tauquam omnts u-

Biitiae fontem , dilgeve incipiunt , ac propterea

L-

euouentur aduerfüs peccata per. odium aliquod,

et deteflationetu , Doc eff , per eam poenitentiam.

Qquam ante Daprismum api oportet ; demique

dum proponunt füfcipere Baptismum , ineboare

nouam vitam , et. Diuima feruave zandata.

De boc. dipofitione feviptum eff :: Accedentes

ad Deum oportet credere, quia eft, et quod

lUg

inquirentibus fe remunerator fit. E : con

Xü'de fili, remittuntur tibi peccata tua. — Ez:

tHDOP-

() $

7

timor Domini expellit peecatum, |..£? : Poe-

tiat

nitentiam agite , et baptizetur vnusquisque

htiia

veftrum in nomine Iefu Chrifti, ia remiffio-

if

nem peccatorum veftrorum , et waccipietis

'/liuti,

donum Spiritus Sancti.

E: : Euntes ergo

tur t

docete omnes gentes, baptizautes eosin no-

u-

mine Patris , et Filii , et Spiritus Sancti , do-

aDa

centes eos feruare, quaecunque mandaui vo-

u r

bis, Jenique : Praeparate corda veftra Do-

: du

mino (2).

ciff

$. 19.

eudanm

Vbi haec apud Catechumenum fundamen-

m t

tà leceris, regeneretur eo, quem praefti-

jrifunt

tüam, modo.

ytir tt*

IÍ

ropterea

aligins

SE CTIO 1V |

ptyttüti»

Ouo ritu Baptisumun 7(2i72ä'?ï078

deit

oporteat £

incdorrt

G*? I'()

4

C

aerimoniae, quarnm in Sacramenti hu-

ius miniftratione eft vfus, vulgo trifariam

r quà

E 4

difpe«-

Et ] cOD

p P

(4) Seff. 6, cap. 6.

nmot

T2

difpefcuntur, Alise Baptismum prasecedunt,

comitantur aliae, aliae confequuntur,

$. 2,

Antequam dicere de iis aggrediar ope-

fae pretium fuerit

de tempore,

loco,

fonte baptismatis

et fponforibus nonnülla

in medium adferre, quo adcuratior argu.

Wenü, in quo verfor, cumulatiorque fit

fotio

$. 3

Quuod ad eos fpectat, quorum vita im

eztremo fita erat

certum eft, primordio

t

Ecclefiae nunquam a Baptismo exclufos fuif.

!

fe. Si qui uecefftate mortir, inquit Leo

|t

Magnus, aegrzz*udzizï.r, ol/idionis, per/ogu-

li

donis, eb uau (fragià . vr. Beutur, omul tempore

t

debeut. baptizari (a).

Catechumenis etiam,

L

tametfi firma effent valetudine, principio

Qu

Ecclefiae, quohbet anni tempore, nullo

be

diferimine, Baptisma fuiffe collatum dubita-

ti nequit (7).

4

-

$. 4

(6) Epu

ad Épiftep, Sicil,

(/) Act, Apoft, cap. 8. v. 26. et féqq.

()

L

L

13

lut,

S. 4

Poft autem, folemni Baptismo duo prae-

finiti füere dies, Sabbathum Pafchae, et

Ó

Pentecoftes (a)..

Moris huius vei*:zgzu lio-

loco,

dieque fuperanc (b;.

iülla

$. 5.

Vulgo tamen hodie, fiue infantibus,

argus

- fit

fiue adultis, quouis tempore, müniftratur

Baptismus.

*

0. 6

(q 14

Locus Baptismi,

nafcentis

Ecclefiae

jordio

tempore, in aedibus, in viis, in mari, fu.

; foif

minibus, in ipfis carceribus erat

Vindica.

t Leo

ta autem per Conftantinum Ecclefia, in fo.

lis pene Ecclefiis Cazdedralibus , Catechu-

l feqü-

meni abluebantur.

Hodie proprius facri

p

etidfil y

Lauacri locus, eít Ecclefia; quanquam, fi

quid periculi grauioris adfit, mihil proli

c]plü

plla

best, quin vbiuis hoc vti poffis.

E $5

$

[

T

dnbl

(&) Tertull. Libr. de Bapt. cap, 19. Libr. de Corons

Militis cap. 13. S, Bieron. in Epift. ad Pammachium.

M

$, Leo Epift, ad Epi(c. Sicil.

Qlo) Confule Canen. Miff, die, et per Octau Pafch.

et Pentec,

74

$,T

Aquam fimplicem, et naturalem effe

Baptismi Materiam, fuo loco dictum eít

(Cap. 2. Sect, 1. $, 2. ); ea autem ex in

ftituto Ecclefiae, quod ab Apoftolis mana-

uit, confecranda eft,

$. 9.

Confecratio haec fit, r, Precationibus

Sacerdoti?;

2. Contactu manus.

3. Signo

Crucis frequentiore : 4. Cerei immerfione:

5. Infufflatione : 6. Chrismatis admiftione.

Singulis his caerimoniis vis permagna ineft,

neque eae ab Ecclefia temere vfurpantur.

1

5' 9-

Mos, quo, cum per Baptismum renafci.

D/

mur, Sponfores adhibentur, vnus ex anti-

D

quiffimis eft (a).

d

Caerimoniam hanc non elífe Vrban'ita.tïs

(

folius, ea docent, quae muneri Sponforum

adnectuntur; funt autem : 1. Sponfores Ec.

clefiae offerunt initiandum.

2, Pro eofidem

4j

(s) S, Dionyf. de I-ine—rarch.þEccl. eap, vltimo. Apud

N

$. 'Thom. Part. 3. qu. 67. art, 7. in corp. Tertul-

?a,

lian. Libr. de Bapt, cap. 18. S. Aug. Epift, ad

Bonif. 98,

(a

j

15

fuam obftringunt. (' 2. &usefitis refþondcnt,

effe

fymbolum fidei recitantr,Satanae abremumciant.

j elt

4. Nomen Catechumeno imponunt. 5. Te-

X I

ftes Baptismi funt, 6. Sureepzum Fide, et

Dd

Morumintegritate erudiendum accipiunt.

$. I60:

Nequaquam fingules effe. idonäos ad

mbus

obeundum Sufceptorir munus, Libri Rituales

docent : Ecclefia Strigonienfis hac fuper re

Signo-

[lo8:

fic habet : Seiazt -«- Parochi , ad boc suumus

uon e[f admittendos infideles , aut Gquoad. eius

tiote.

fieri poterit) baereticos , num pullice excommu-

] ineü,

tf

micator, aut imtevdictos ; wom publice crimi-

mofos, aut infames s mec praeterea, qui faua

'entlc-

sueute non funt ,-uec , qui ignoraut vudimeuta

x d li-

fidei - -- Praeterea ad boc. etiam admitti non

deleut Monacbi , vel Sanctimoniales, üegue alü

Danitadä

cuiusuis Ordiuis Regulares, a foculo fegregati (a).

$. 1.

Jnf()fum

idem porro de Patrinis haec monet : Zor

ytes Ee

autem Patrinos [altem in aetate þz;þertati:, ac

0 fidem

Sacrameuto Confirmationis configuatos eff,

f Apua

suaxime conuenit (L).

$, 12.

» Terti

(4) De Sacram. Bapt, rite admiaifrando,

Eplüc j

(b? Ibidem,

56

o

-

$

$. 12

GQuod vero ad numerum eorum : Parr.

Wuf,1nqutt, vzus Zantum , f/fue vir, ffue smu-

e

Ker , vel ad fummum vuus , et vna adbibean.

f

fur ex Decreto Concili Trm'ertmz

Jed frmul

8on admittautur duo viri, aut duae maulieveg ,

!l

negue ipftus laptizaudi Pater aut Mater (a).

lam de ipfis caerimoniis, quae ad Baptifmumi

pertinent; et eius miniftrationem pmecedunt.

j

dicendum eft,

dei

$. t3

Cer

Ritus , qui Baptismo praemittuntur

praecipul funt ;

Oblatio catechumeni, et

praefentatio ad fores Ecclefiae

2. Nominis

ïhïï

inpofitio : 3. Catechifinus : 4. Exorcifmus

quo

5. Impreffio figni Crucis : 6. Manuum im-

g. Con-

pofitio : 7. Salis Zezedicti deguftatio

tactus aurium, et narinm digito, et fputo.

QUi

$ 14

";

Caerimoniae, quae Baptifmum comitantur,

hifce capitibus definiuntur z 1. Zbreauuucia-

tioueé Satauae, et orfzm&w operibus. eius , et

vpon

Qfüi-

(«&) Ibidem, Vide etiam Conc.Trident. Seff. 24. Decret

quam

de réform, Matrim, eap, 3.

17

emmibus pompis eius : 2, Fidei profeffione : 3.

il

Olei Sancti in pectore, et ad fcapulas vn.

p

ctione ; 4. Interrogatione ; vtrum Catechu-

hiatt-

menus animum , fufeipiendi Baptismum , ha-

n

beat. Caerimoniam hanc excipit Sagramen;im

"of

miniítratio.

$. 15.

! (ä).

Peracto Baptismo Sacerdos chrigmate neo.

ii

edUBï-

phytum vngit in vertice capitis : linteolum

deiude candidum eidem imponit: pofiremo

cereum'ardentem inanui inferit.

itut ,

5 16.

mi i et

'Peractis his, monendi fünt verbis gra-

uiffimis Sponfores, vti curam Sufcepti, pro

omitif

quo füpulati funt, gerant,

sfimus s

$. 11.

;m im'

Quum aduliore aetate 'La;u—acrö facto

, Cot

[puto.

quispiam renafcitur, inculcabitur illi, ne ad

ea animum referat, quibus nuncium mifit.

50 18. x

stottls

Ad extremum Curio facer *Neophyti, et

i

Sponforum nomina Baptismologio inferat;

(ill/s d

gt

qua in re, vtinam ! Paüomm vigilantia ngm

quam deü'der;turo

7 Dgcma

: üuoi

78

Quod iflic a me de Baptismo dicitur, id

etiam de iis, q»ui confitjmantmj, dictum volo.

u

CX PV n

De admini/lrdtz'om Saeramenti Con-

firiuationir.

5.,10

V

t in vita naturali hominiïs natiuicati priïm

mas, alteras virium incremento tribuimus,

li

ita in vità eius fpirituali principem locum

E

Baptifmus, proximum Confirmatio obtinet,

TE d

W

Confirmationi vim inelfe Sacramenti, ne-

li

mo vnus Chriftianorum ante feculum fextum

tür

decimum dubitauit. Primi, qui ei dignita-

tem Sacramenti abrogatum ibant, Caluinus ,

"

et Lutherus fuere, . Equidem hi contendunt

Nouatianos, Valdenfes , et Huffitas hac parte

F

facem fibi praetuliffe; verum opinioni huic

(

fincera Ecclefiae Hiftoria refragatur,

m

$. 3.

Rationem, qua hoc in argumento ver.

(4) Y

fabor, ex iis, quae paullo ante dicta funt

fil

Ceaps.

U Óf

f

79

h id

Ccap. 2. Ingreif, $. 2, et 3) facile per.

iolo,

fpicies.

M

M—Ó

SECTIO I

4dpellationes * Natura : Effectus : Ne-

(

eefftat:: Jdutbor : Mimiflev : Subiectum

Confirimationit,

$d5

t p

S

acramenti, de quo jam fermo erit, varia

MDUS y

nomina apud Scriptores facros leguntur ; ea

Joctli

&utem eius nacuram , vel adtributa declarant,

el

Primum Cozf/rmatio Vocatur , quod vim ,

roburque Neophytis infpiret , ad Fidem Chri-

q, €

füapam, fi vfus ferat, vel cum vitae iactura

fexturt

tuendam (4)

jgut

Manuum impofitio deinde adpellatur, quod

[uitlUS »

ex hae tanquam parte, coalefcat (2)

pdut

Infuper Sacramentum Chrinwuatis, Mag-

pum Chrisma, Sauctum , ac Supercoeleffe ,

Chrirma falutis , Chrisma fpiritualis vuguenti,

Üjleum Creatoris , Oleut Diuinum , Oleum Chri-

Jii,

p v

(4) Vide Authorem Epiftolae ad Epïfc0pos Hxlþamaa

fub nomine Melchiadis Papae.

j etl fuuï

( Iüidor Libr. 2, de Eccle Officüs cap. 26

(cüfs

go

fl ,. Qleum . falutis, vulgo Patres feu Latini

feu Graeci dicere folent.

Adpellationum harum vis in aperto eft

Ad haee Siguaculum [pirituale, Sz2naculum

Dominicum , Signaculum vitae aeternae Sigil.

luso Domini vocatur

Nomina haec a. virtu«

te, et efhicientia füa fortita eft

Denique Pezfectioni; etiam nomine coti

decoratur (a).

E tot, tamque fplendxdlä adpeïlanombus

f

intelligi par eft, quo loco Sanctis Ecclefiae

li

Patribus fuerit CODHL[U&UODIS Sacramentutn.

hi

ia

di

Ex adpeüanombus his facile intelligitur

u

totio Sacramenti Confirmationis, quae eft

e

huiusmodi: Comfirmatio eff Sacramentum No-

D

uae Legf.r ,

quo Baþtz:mate initiatis, witra

lil;

gratiam fa;'zctzf canteu, datur. us ad auxr!za

H

Jpecialia , quae fzece[lärza füut, vt quis firmiiter

L

credat , et fidem publice confiteatur (5),

]e

J

(s) S. Ambrof, fiue Author Libr. de Sacramentis Libr,

3. eap. rf. Conc. Eliberit, Can, 47, Guil, Ariti«

eny,

fiodor. Libr- 4»Sutntiae, "Tractat, 4. cap; 3.

Q]

(/) Cafp. Iuenin, Commertar, Hift. et Dogrm. De Sacr,

Hfes

in gene. et fpecie, Diflert, 3. qu.. 1. €$p 3.

3i

tl r

$. 3

. Partes, equibus coalefcit, funt; Manuum

| 8&.

impo/ftio, et Chrismatis vnctio; deinde Ora-

vulum

tio Manuum itipofitioni , et verba Chrismatis

iil

vnctioni addi folita. Ritum hunc omnemi

vittü

Gregorius Magnus hisce verbis comprehen-

dit : Pozftifex weniens ad infantes, tenente

ye COf«

"drebidiacono Chrisma , inuolutis. [capulis , e£

brachiis ex panno limeo , eleuata Maüu fuper

;ionibus

capita omuiut , dicit: Omnipotens , Sempiter-

ccleae

te Deut , qui regegerare dignatus es bor famu-

yentult

los tuos ex aqua, et Spiritu Sancto, quique

dedifli eir vemifffouem. omnium . peccatorum ,

figitut

emitte ineos jäptz'jbrqzem Spiritum tuum , Sau-

ctum Paracletum de Coelis , Spiritum Sapien-

quie d

ziae, et lutellectus , Spiritum Confili, et. For-

tutt M

l;) g/f;'a

ztitudinis , Spiritum Scientiae , et Pietatis ; ad-

u

imple eos timore Spiritus tui, et coufigna eos

; fi n

fguo Crucis , in vitam propitiatus. aeternam:

/0

per Dominum uoftrum , Iefums Chriftum , Fum

zuum, qui tecum viuit , e? regnat in vauitate

gt j

eiusdem Spiritus Saneti , ^men. — Et interro-

Gudi A L

gantibus Diaconibus totuina f/Aagulorum , Pon-

a 5

Dg $lo

dHfex tincto pollice

in Chrirmate, facit Cru-

H

-

T^

s

Tom. H,

££

z

ap^

82

cem in fvonte viius , Kaniliter per omues -

E

gillatim, - Quibus ex «letis iuf£ incipiuut in Ec-

t

clefia Letaniam zernam. (q).

fl

D

lisdem. pene verbis Ordo Romanus par-

tes Sacramenti huius complectitur Pontifey,

1f

mquit ile, veziens ad infaptes, et inpofrta

um fuper capita eoruus dicit Orationem Juper

£05 , Cum. THUocatzone feptiformis Gratiae Spi.

T

vitus Sancti,. Oratione impleta , "Hterrogan-

p

zilus Diacouibus zomina ff ugulorum Pontifex

LHuecto. pollice $m Chrigmate , faciat Crucem. in

fita

J*ontibus fj ngu/arz/m » "a dicendo : Coufirano

di,

ze in uomiue Patris »et F,etSpiritus San-

C

cu, men (by,

Th

Conficitur autet Chrisma ex oleo Oliua-

TEU

rum, et balfamo apud nos (nam Graeca Ec-

clefia varias Aromatum fpecies infüper imi-

Ícet); idque ab Epifcopo hebdotmadae Sacra

T0d

uoris Feria quinta confecratur.

Mmem

fey ]

hunc effe antiquiffimum Gregorii Magni ver-

fitoe

ba extra controuerfiam ponunt: Praeparan-

1 ,

£ur zimpullae duae cug oleo. (loquicur Sanctus

pri

Ec.

Crg;

X4) In Sacramentar.

() Cap, De ordme 72 "octe , et die Sabbarbi Saucti,

FAI

80

Ecclefiae Doctor de Confecratmne Chrisma-

f

1

tis Feria quinta huius hebdomadae facienda),

quarum tuelior defertur Poutifici, vt accepto

Balfamo , et. commixto cum Ofeo , sanu J&

py

implezt eam (a)

!fot,

94

Ms

Effectus Confirmatio quosdam cum aliis

jin

Sacramenns communes habet ; alii eidem 1ta

[ SP!

proprii funt , vcad cetera minime pertineant,

'ogan

Ordinis prioris funt : r. Oraza jmctz-

ntifot

eu t

ficans , et quidem , vt Schola loquitur , /ecum-

jin

da , uon prima ; üqmdem Confirmatio eft Sa-

cramentum ZZuorum : 2. Habitus Virtutunt

u

"l'heologicatum , ec Moralium

3.. Dona Spi-

ritus Diuini, 4. Characteris impreffio

Oliute

$.5

a EC

Gratiam Confirmationi propriam hune in

et tUl

modum exlubet Catechismus Romauus : Prate-

SacTa

ter baec (nempe effectus nunc a me peu,em

Moren

fitos), quae cum aliis (Sacramentis) comun-

g g

uia cenfenda fuut ; primum quidem . illud pro

ggþlü t

prie . Coufirmationi, tribuitur , quod Baptisui

dl

Gratiam perficit, — Qui enim. per. Baptirmum

[v

(7.23'1-

F

2

(&) In Sacramentar,

TL

84

Chriffiani efecti funt , quaff infanter moio ge

giti teneritatem adbuc , et molliziem quandam

Babent , ac deinde Chritmatis Sacramento ad-

uerfus oprues Carnis , Mundi , et. Dialoli im-

petus. vobufliores fiuut ; et eorum animus im

fide ommimo coufirimatur. ad coufitendum , et

glorificaudum INomen Domini uoffri Iefu. Chri-

JH : ex quo etiam nomen ipfum inueutum effe,

nemo dubitarit (a).

$. 6.

Deplorari temporibus noftris quidam,

liaue non pauci poffunt, qui cum fufcipien-

e

di Chrismatis praeclariffima fefe obtulit oc.

f

caüo,k»iniytilari eo per fummam fuam ofvitan-

&

tiam nolint.

Alia Maiores noftros homines

Li

longe religiofiffüpos, quae de hoc Sacra-

$u

menro habenda effet, infedit opinio. Certe

lie

If)

apud eosï trienni poenitemtiae obnoxii 'fuere

Pa*

p

hiT

(a) Part, 2, De Sacram, Confirm, Vide ctiam $. Cy.

Ve

ril. lerofolymit, Catech. 3. Myftag. S, Eucher,

&0t

Lugdun. In Homil, de Pentecofte. S, Thom, Part, 3,

Qu.7z2 Art. $. incorp, Recolenda etiam ea,

quac dicta funt cap, 1. fect. 4. $. 8.

(

$5

) gei

Pa.entes, quorum incuria aliqui forte .e li-

du

beris fine confirmatione deceffere (a).

T?

Equidem ego fie animum induxi ; nemi.

f

nem effe, quin ad recipiendum hoc Saera-

y i

mentum praecepto Diuino, et Ecclefiae

obftringatur,.

j 0

Quod cum ita habeat, nerui omnes Pa-

(hri-

(tori contendendi funt, vt neminem in gre

j eJea

ge fuo habeat, qui O/eo alutis deftituatur.

$7

(dattt ,

Quisquis Confirmationem in Sacramentis

eífe confitetur, idem eius Auctorem , Chri-

spiett

jit 0C

ítum eTe, confiteatur oportet. Quuamquam

Voitall-

enim ea, quae ad gubernaculum Ecclefiae , et

moNiTesy adtinent, Apoftolis, et eorum

omines

Succelfforibus difponenda reliquerit Chriftus ;

Gectt-

nequaquam tamen idem de Sacramentorum

Certe

Anfüitutione iudicium efto, Certe Apoftolt

y t

ipfi in iis , quae ad Sacramenta fpectant, Mt-

pe

Difterium , non vero inftituüonem etiam fibi

vendicant, Sic sos exiflimet bomo , inquit

g $U

eommuni omnium fentenda Diuus Paullus,

5 * Euchlf [

F 3

vt

y r

g P^

(«) Confule Canon. Poenftentiale: ad quiuium D«eea-

logi praeceptum.

86

Á

ví minfror Chrifi, e? ïa*z'fperg/äztore.r myflarie-

yum D (a).

Dubitabit quiSpiain, quo terüpore Con-

fi

firmatio a Chrifto iuflituta fir? hac in re,

quemadmodum in argumentis iis , quae ad

fcholas duntaxat adtinent, non vna eft mens,

*

L]

nam al ad

f

et fenten"t'ial 'Theologorum

Iu

diem Pentecöües, quae Mortem Chrifti ex-

p

cepit ; alii ad illam, qua Euchariftia inftitu.

(0

ta eft ; alii ad tempus, quod inter Refurre-

h

cäï()nexn;ïe't eius in Coelos adfcenfum flu-

xerat, initia Confirmationis referunt : eui

te:

ij

ädhaerereepiniom malis , tui eft arbitrii

Ti

Mihi proxime vera, ea efle videtur fen-

i

tentia, quae Sacramentum Chrismatis tem-

(10

pore eo inuentum fuilfe arbitratur, quod in-

Tet

ter Refurrectionem Chrifti, et eius ad Pa«

1l

trem reditum interceffit (0). —

$. 8.

l

Minifltum eius proprium Synodus Tri-

alte

/!'Zu

dentinà declarat: Si quir dixerit, Sauctae

Coufirmatiouis Ordinarium Miniffrum uon effe

Hl

Jofums

hzz;

(2) 1. Ad Cor, cap. 4. V. p

:

(&) Confüle ca, quae dicta funt cap, z, Sect, 6. $. 2

37

Jfolum Epifcopum , fàd quemuis fimplicem Sacer.

i

dotem , auatbema fft (a),

Neque tamen verba haec ita acciþienda

Cote

funt, vt Confirmationis Miniftratio fecundi

D Ie,

ordinis Presbyteris ab Ecclefia nullo loco

g

(Quin monumenta Ecclefia-

tflett,

mandari queat.

füca fidem faciunt, feculo fexto exeunte

J ad

Presbyteris Sardiniae a Gregorio Magno co-

( es«

piam fuilfe factam , Neophytos Oleo Sancto

iftitte

confecrandi. Nam cum incomparabilis hic

elu/ree

Pontifex. cognouilffet , Infulae illius Sacerdo*

m W

tes paffim iis Confirmationis Sacramentum

E Cü'ï

impertiri , quos abluilent, fcriptis ad Janua-

ybitr

rium Calaritanum Praefulem litteris, grauif-

yr fe

fimis eum cohortatus eft verbis , vt Miniftrz-

ds (eIt

tione Confirmationis Presbyteros interdice-

mod i

ret.

Verum vbi compertum eft , eam pro-

ad P&

hibitionem a nonnullis male acceptam fuiffe,

Peruenit ad uos , Ànquit

inceptum deferuit.

altera ad eundem Epiftola, quosdam fcanda-

dus Ff!'

Jizatos fuiffée, quod Presbyteror Chrismate en-

Suntint

gere im fronte eos , qui þq]):izati Junt, probi-

y 110 e/] j

buimus ; et mos quidem focundum . vfum vete-

foim

E. 4

vVeim

(2) Seft f. De Confirm, Can. 3i

ct' 61 9

85

vem . Ecclofiae nofirae fecimus ; fod & ommimo

Bac de ve aliqui coutriflautur , vbi Epifcopi

defunt , vt Presbyteri etiam in frontibus Lapti-

xatosChvismate tangerve debeant, concedimus(a).

Ex quo intelligi poteft, Magnum hunc Ec:

clefiae Doctorem exiftimaffe , ad folos Epi-

fcopos poteflatem Confirmationis miniftrun-

dae, lure Diuino minime adtinere.

Exemplo Magni huius Pontificis , qui

primus in Ecclefia Occidentis Presbyteros

infigni hac praerogatiua exornauit, adducti

Succe(fores, quum in rem effet, Ordinis fe.

cundi Sacerdotibus gratiam hanc perlibenter

U

fecere (7)

li

Nec Latinae folum Eeclefiae exploratum

V

eft, miniftrationem Confirmationis poffe Pres.

Tler

byteris extra ordinem mandari; verum etiam

in Ecclefia ea, quae latiffime per orientem

funditur, haec penitus infedit opinio (c)

luti

$.9

(4) Libr. 3, Epift, 26

fitt

(/) Confule Petrum Arcudium Libr. . qui eft de Con-

fem

firmatione ,

cap. I5, Lucam Vadmgum in Annah-

bus Fratrum Minorum.

(c) Vide Goarii Rituale Craecorum de Officio S. Ba-

Clgr

ptsmatis et Gabrielis Philadelphienfis Libr, de Sacr.

99

Wab

5 9.

iftpi

Poftremus,, vt mos eft, locus fubiecto Sa-

hijti-

cramenti dandus effet; verum quod pluribus

o).

hoc in argumento agendum eft, in Sectio-

nem diuerfam , rem reiiciendam putaui,

C E (ï'"

; Épi

jfrit-

SECIPRO IHL

An , nullo diferimine , Neopbytis omnibus

; qui

ytEl'OS

Sacrameutum boc. uiniffrrari pofft?

Ádact

Ü5

yis fe-

i

llud vocari in dubium a neh;ïne poteft, eos,

bentet

qui Baptismo initiati non funt, a Sacramento

hoc remoueri oportere.

(àuemadmodum

oratotl

enim vlla apud eum vitae fpiritualis acceffio

[c Pres

fieri poteft, qui viuere ea vita nondum coepit?

j etiarm

$. 2.

jenterm

Iam. vero infantibus, Lauacro vizae ab-

0

lutis , quid oberit, quominus in ea per Con-

firmationis Sacramentum progredi in plenio-

M

rem lucem poffint?

i Q

3.

n Agnau

Quod de infantibus dictum eü; ad eos

etiam persinere volo, qui nullo vnquam tem-

"

F5

pore

TT

9o

pore fuae funt mentis ; quamquam enim hi

illud

pro Chrifto , nunquam fint decertaturi, vt

Vitac

infantes ii, qui mox a fufcepto Baptismo in

j

Coelum euolant ; fiquidem autem opportuni

Med

funt gratiae illàj, quae in Baptismate accipi-

adeo

tur, nihil prohibet, quin CZrirmate. Salutis

qij

conf/guari queant.

etfle

$. 4

"hqz

Obferuandum hoc loco illud eft, in Ec-

cletie Latina hodie nemini miniflrari Sacra-

F

mentum Confirmationis, antequam ad annos

( ri

rationis peruenerit, id eft, aetatis feptimum

facte

vel octauum; nihilominus, fi paruuli (idem

adole

de amentibus ['entlo) morbo , ex quo deceffuri

i D

fint, conflictentur, Confirmatio neganda non

faro

eft: Moriturir, inquit Diuus Thomas, Zoc

hute

Sacramentum dandum efl , o* in Refurvectione

lo

perfecti appareant - - - ude etiam pueri Con-

]ïmmtz decedentes, uaiorem glormm £02 jäguzm—

£ur ; ficut et Bic maioreui obtigent gratiamCa).

ITle|

Magnus etiam ile antiquae difciplinae

qui 1

vindex Carolus Borromaeus praeter cetera

in fuis Synodis Zelo Apoftolico inftaurata,

ilfud

( h

(&) Part, 3. qu. 72. art, 8, ad 4.

BI

(

91

mit hi

llud etiam fanxit, pargulos , cum in difcrimen

Ui, vt

vitae adducti fuerint, eoz/ggmandos effe.

1800 1

Si Epifcopur, verba funt quintae Synodi

