(G ita loqui fas eft) patrifaut minus, ewa-

p dege-

érifant magis.

J

Connuu

b d

einde nomen a Veteribüs ac.

( 1 e

eepit Ritus, de quo fermo : adpellatio haec

| agüm'

a nubendo ortum ducit; nam vetuftiffimis ten»

poribus fponfae , dum viris tradebantur, in

telferam verecundiae , et — fübiectionis ca-

put Flammeo obnubebant ().

$2

Con-

iC

(aS Genes, Cap, 94 V.q é5.

216

Coniucium infüper, et confortium Yomü.

temete

mari vulgo folet; adpellatio prior inde nata

CaTum

elt ; quod commum iugo colla lubmlttant "

tfact

qui nuptias ineunt; alterius adpellationis

legibu

" cauíffa, eft focietas

et comtnunio arctiffi.

hor M

ma, quavir, et mulier copulantur.

TP

. À Graecis Sacer hic Ritus qg(þæ,,wcg et

No

& P/oux vocatur ; quod apud eos in mori-

distmo

bus pofitum eft, in ipfis nuüptiarum folem:

dat: Jj

niis fponfós corona redimire ()

Talir (

Morem, corona ineingendi fponfos, a

LJ

didum

pud Hebraeos,

aliosque. populos , Patrurmi

Qu

memoria viguiffe, monumenta Hiftorica fi.

Orthod

dem faciunt,

hum ]

$. 2

POntew

Matrimonio non vna, fed triplex. vis;j

Mat

et natura meft ; nam primüm eft officiuti

Fotmay

naturae, ad conferuationem

et propagatio-

Mityin

nem humani generis necelfarium.

" Fj

Idem deinde contractus Ciuilis vim ha.

bet; nam quum ordo, et tranquillitas 1n Re-

(0) Pirt

publica eonfifere nequeat , (j Matrimonia

( P Tàe

temere

quo ],

(4) Vide Euchologia', fiué Libros Rituales Graecse

Ecclefiae,

diet (

b u,

Y

! Riomt

temere ineantur,

; Legum, et Rerum pubh-

de nati

earum conditores naturalem Matrimonii con-

VAE

tractum. nonis communiuere, et obvallauere

latio ]s

legibus.

Ad extremum Legis nouase Au.

stetilf-

thor Matrimonium ad decus fummum euexit,

quum illi Sacramenti. dignitatem contuhit,

jgt

Notionem Magni huius Sacramenti Cate-

1 m

ehismus Pii Quinti Pontifieis Maximi hanc

folem

d

Matrimonium , effl viri, et muleris gma-

yitalis comiuuctio iuter legrtimas perfonas, in-

dividuam vitae coufuetudinem vetinens (a)

fos ,

(àuam indiuiduam vitae confuetudinem

Patrart

in d

Orthodoxi its accipimus, vt ne per adultee

rium. quidem partis alterutuus folui poH'e

eontendamus (7).

Materia eius eft contractus lege factus:

teï( RT

Formam verba haec efficiunt: Eso vos :u

oficn

Matrimouium comtungo , im nomiue Patris,

pa?'im'

e? Fiü, b Spritus Saucti: zdmen.

S3

$. 3.

vim 1

sine

(a) Part. ?. De Saer. Matrim.

t Omä

(b) Praecipuum hoc eft Pthices Chrx(hanae caput

oQmere

quo Latini a Graecis diffidemus. Confer ea, quae

sGI

dicta funt Parf, 1. "Theol, Paft. Cap 40, Sect, 3.

$. 12.

278

LU

$. 3

modett

Effectus. Matrimonii , cum ceteroruna

fidem co

Sacramentorum effectibus, quidam . commu-

jmmund

nes fünt, alii proprii.

Ti

Priores funt: 1. Gratia Sanctzicam, non

uUl

tamen per fe fe prima, fed altera; fen aug.

mowa f

mentum gratiae: 2, Virtutum feu Theolo.

tüm 1n ,

gicarum , fiue Moralium mfuüo' 3. Dona

Canitate

Sancti Spiritus.

LU

Gratia Matrimonio propria illa eft , quae

7N

malis iis medetur, quae per peccatum Ada-

fa judi

mi, et Euase in nuptias irrepfere ; nam vna

Mil

omnium Theologorum doctrina eft, Sacra-

fil0 qi

menta nouae Legis fufcipientibus gratiam

L//J/H81

eam conferre, fine qua finis Sacramentorum

quo, |

obtineri nequit, cuius gratia inftituta funt

Bof

Mala, quae in nuptias noxa primorum

EP[, Vt

parentum fefe intulere, ad quatuor capita

tunus

yeuocantur,

Deceati

Primum malum Cozeupifeutia dicitur

fpician

cuius, peccatum originis fons, et caput eft

Dropty

Haec facit, vt Coniuges re bona male vtan-

iduo

tur, Malum hoc fanat Gratia Sacramentalit,

quae 1d in coniugibus efficit, vt cafle, ef

mode-

) M

2719

moderate Offieium Matrimonii. exerceant ,

IT

fidem coniugii fervent , omnemque effugiant

COfQCDU

immunditiam.

lllud deinde peccatum Protoparentum in

mundum inuexit, vt fere difcordüs Matri-

115 f101

monia faneftentur; huic quoque malo mul-

feuaut.

tum in Sacramento hoc eft praefidi, cum

Theolo.

caritatem intef coniuges conciliat , 442 v

3. Dont

vxorem diligat , /fcue. Chriffus dilexit. Eccle-

d guie

fíam , et vxor viro. fubdita fít ficut. Ecche-

um Adi:

fa fubdita eff Chriffo (a).

Multas etiam aerumnas inelffe 1Vlatrlma-

pam vnà

Sacft

nio, quotidiana experientia docet: Sacra-

g d

guentalis ? Vlammonu QGratia facit, vt eae ae-

nentoruia

quo, bonoque ferantur animo,

ya fott.

Poftremo Protoparentum culpa factum

ritorufi

eít, vt proles, fiue eae, quas thorus legi-

timus, fiue illae, quas illegitimus procreat,

p Oi

peceato originis obnoxiae lucem primam ad-

Ífpiciant; verum gratia, Sacramento huie

dioituf. ,

propria inftructi coniuges, ab eademque

apurel

affiduo excitati, liberis fuis Baptismi Sacra-

yale Y

ines-

S 4

ii

afte; á

(4) Ad EPhCSo CaP 5* Vo 24 25«

mode

260

mentum a Deo precibus affiduis, et ftüdio

hsec 1

fuinmo deprecantur, atque impetrant,

praecip

H

S. 4

Rentiae

Neceffitate ea, quam Medi fchola ad.

pellat, necelfiriam effe fufceptionem ' Ma-

li

nlmoml

nemo dixerit, qui meminerit [o.

ee, w

fuam, Eliam, Fhfaeum, leremiam ,

. et ip.

pio ope

fum Sagcrum Sunctorua ; lefüum Chriftum;

$u)

vitam duxilfe caelibem.

Tenga fl

Si de praecepti necelfitate quaeras; cer

Jeüï"lly

tum

xploratumque eft, mundi primordia

il

nulh non praeceptum fuiffe Matrimoniüm 3

ltene

quemadmodum enim conferuationem ?"udrai-

dui per umtionem alimentorum ratio fana

8 d

praecipit; fic et fpeciei conferuationem s pez

fotmm

Matrimonium.

(

$a

'2

Nemo etiam negauerit, 7 Lege fevipta ,

Q10tt a]

l

quamdiu populus fidelis exiguo numero ef

fet, Matrimonium a Deo fuiífe populo i

lii

E li

praeceptum (2), Verum fimul atque auctus

a(g

4

populi fidelis numerus erat

hac lege fins

iil elfe

guli Israelitarum. neutiquam ligabantur

! uHa (eu

Alia Legis Nouae fortuna eft ; fiquidem

id eüim

haec

lot

lüfe

(4) S, Aug. Libr, de Bon, Coniug Cap. 9.

28I

: ftülig

hsec i1s duntaxat fufceþtïonem Matrimonii

n

praecipit, qui confilium feruandae conti-

H

mentiae capere uon poffunt.

Vola d.

* ä- 5

m Ms

Ínuentorem omnium Sacramentoruti eum

ent Io.

effe, qui Nouae Legis Author eft, princi-

p

pio operis huius diximus ( Cap. 1. Sect. 6.

rifum ,

$. 1. )s ex quo iam liquet, ad quem refe:

renda fint initia Sacramenti, de quo ago.

à j CeP'

Tempus, quo iftud idem ad hanc dignitatem

v

mordia

Chriftus extulit, dies nuptiarum Canae Ga-

um ;

lilaeae eräcg

E

S./ (-

o fatá

$i de Miniftro Sacramenti huius dubitas,

formam eius, quam paullo ante adtuleram

em peï

($. 2.), recole, et facile mihi dabis, eura

non alium, quam Sacerdotem effe,

fartti

ao d

$.T.

Ex iis etiam , quae eodem loco funt dic-

uh) mi

ta ($. 2.), conficitur, Suliectum Matrimo-

; QU

(

üiielle Virüm, ec Mulierem, quos ab eo

g fb

nulla feu diuina, fiue humana lex remouet ;

LUf

id enim nomine perfonarum legitimarum in

quie

&otione allata intelligitur.

laet

De

282

De Subiecto Matrimoni, Rituslis Ee.

EI'IO

clefiae Strigonienfis Liber hune in modum

d7

praecipit: Couea? - - - Parochus , ue facile

ad coutraleudum Matrimonium admittat. va-

n

gor. eb peregrimos , et qui imcertas babens

Ó n

Jeder; meque item eos, qui amutead comugati

H

Juerunt; vt funt "wxores militum , vel capit-

uorum , vel aliorum, qui peregragautury

lje

. diligenter de iis oumnibur faeta iuquiftiene , et

Theutor

ye ad Or dmawum delata, ab eoque Dabita

obrem

emrpiodi Matrimonii celebrandi licentia , quae

il F:(jl

ghatis concedatur Ca)

His adiiciendum etiam; Morauos et Bo-

hemos, fi mancipia fint ( tàm mancipatum

in Regionibus his vigere hodieque, nemo

Qu ;

nefcit) coniungi a Paftoribus non polfe,

donec libertate ab heris fuis donehtur; vel

certe Matriinonii ineundi gtatxam ab iis ob-

tmeant.

"

l

j

$. 8

latrim

m |

Impedimenta dirimentia maiore, quam

Jfplicis numero funt

et vulgo verfibus

(Jüide |

his comprehendi folent :

& 3.)1

Er-

fenden

(4) De Sacrim, Matrim,

';83

üdis Ee.

Error, Couditio, Fotum, Cognatio, Crimen,

odum

Ctz/tz/z.r difpar ap, Fis, Ordo, Ligamen,

fit fati

Honueftas ,

i

A?mefz:, A'j'imf f Clandeflinus, et. Impos ;

y ho

$; azulier fét vapta , loco mec veddita tuto.

contugtt

Haec

acienda vetant counulia , facta re-

zraczant

tj

;l'ü', U/;

De natura, et adtributis horum 1mpedi-

fritttt ,

mentorum Theologia Morum difputats quam-

qe Dalita

obrem ad hos fontes remittimus, quibus ea

in merntem Peuocaze confhitutum fit.

fIJ, 1:[('6

ii -

ZINElD'U AUE

o

yos et Bo

EClIIO

l4

ancrpatuti

patut

je, Dento

Oua ratione fideles praeparandi fimt

i pf

ad Jufceptionem. Mazrimonii ?

s; d

S. 1.

1

b üs d

&um Sponfalia via, et praeparatio

d

Matrimonium fint, CIugreff. $. 1,); ea pri-

mum facris Curionibus cordi

ffle velim

e, qnl

CUL. 24

quae paullo ante adtuh ( Cap. 8

verfibià

et3.)

deinde vero in haec iis animus in-

tendendus elft

$225

284

N

L]

tilomut

Vebes grauibus coborravdx funt Sponü,

t

vt jam inde aSponfalibus, vel etiam ex quo

Qu

tempore animum ad vxorem adiecere, fefe

L

per üequentauonern operum re hgmforum"

ptolli

iuprimis vero fincerae peccatorum Exomo-

trietst

logefeos

fi antea licentius vixilTent

ad

Matrin

pram, et retigiofam huius Sacramenti fufce.

dere c

paonem. praeparent

p u-

Cauífa frequentioris criminum Exon

logefis gemina eit

altera, vt ii

ui folu.

fiore erant vita, mores proffigatos abiieiant;

Üge

aitera, .yt et hi, et illi

qut animum a vi-

tis cohibuerunt,

aduerfus illius temporis

pericula,

crebro Sacramenm Po:.mtennae

.

VLU mumaatur.

Ts loet

54

ipg

Nunc, quo tempore Sponfos ad facram

Bientum

Communionem accedere oporteat, expe-

diendum eft. Equidem vulgo fieri videmus,

Ceri

vt die, quo Matrimonium initur

et: con«-

DUATI

fümmatur, Sacra dape reficiantur Sponfi

Shonf

quae praepoftera agendi ratio quanto opere

(Sent,

cum antiquiffima Ecclefiae doctrina pugnet,

h g

o

295

monume*nto!rum'- Eeclefiafticorum periti no.

n Sponfr,

runt.

m exquo

. Quare 1n id ïnc'umbiedduth eft Paftoribus;

eere, fele

vt confuetudinem hanc, vbiubi ea viget,

profligatum eaht, fuisque, vt ad Sacram

giofotm:

] Fxommo.

menfam biduo, vel tridno ante folemneni

fen, d

Matrimonii celebrationem accedant, : per(ua-

dere connitantur.

r fulce-

—6AER€AÁÀ

, Exomo.

sE equ'pri m

qui (olu.

gbiicialit;

,Qz'm'e Cerimoniae im Bemedictióue Ma-

erizionii frut .adbibeudae ?

aim v*

$1.

£

tempoti

?;m

um aliorum Sacramentorum ritus folem.

onitentité

nes loco fuo adtulerim, nequäqua—m praeter-

mitti poffunt i, qui ad Matrimonii Sacra-

d factatt

mentum pertinent,

S . 2:

j expe

Cerimoniae, quibus apud Latinos Con-

videlllss

iugium perficitur, lae funt:

I. Sacerdos

g ao

Sponfis Benedictionem folemnem impertitur

,' Sponfl j

(Sect- I; 50 26).

2,. Matrimonium. coufe-

0 OPera

ma£ obatio, vt loquitur Tertullianus; Mif-

| pugüefn

fae.

o

«o6

Nicola

fae fcilicet Saerificium: — $. Veïämïne Spotts

moniign

fi 'öbnubuntur: 4; Vitta, partim candida,

partim purpurea, coriutnguntur: 5. Sponfus

Mfrrat

donat fponfam annulo, qtiem Sacerdos priug

quam j

benedixerit: 6, Variüs precibus Matrimo-

a:gm

qumdo

nium recens initum Deo commendatur, 7.

Sponfus, et Sponfa a Sacerdote monentur,

tihy d

vt in vfu, ceterisque Matrimonii ofliciis

Partm |

rationem Decori habeant.

(ie cit

Ritbus his: apud nos accenr['endum eft

&rit ,

folemne iusiurandum, quo Sponfi mutuam

&t pofi

fibi üdem, conceptis Verbis, dant.

dipitum

Ceterum vnüus, alterue e Ritibus, quos

Jpaido;

percenfüj, apud nos nequaquam obtinet,

6 um j

quemadmodum infpicienti Librum Ecclefiae

2771

Strigonienfis Ritualem patebit (4).

üov,

$. 3

Petpu

Cerimonias, quas Ecclefäa*orthodnxa;

Hdttp, a

in celebratione Matrimonii adhibet , rident

n jrum

Heterodoxi; verum &udiant illi , qui, quan-

051(:250721]

tique Scriptores, temporibüs Ecclefiae di-

ä

Sitids

e»

verfilimis, earum commeminerint,

Bfizedz'cti

Septem, et ampïiug fluxere fecula, eum

;...V&

Ni-

gäi ad f

Ca) Dþ Rita celebrandi Mitrimonii Saeramehtuar.

— ÉUR

187

Nicolaus Primus, Romanus Pormf'ex ceri-

Ite Spoft

moniarüm, quas peicenfm , fyllabum dedit,

Catididh ,

JVoflrater, verba funt eius, as suoref,

Spoifod

quaim femimae, ou ligaturam auream , vel

dos ptut

Matrimo

argenteam, aut ex quolibet iuetallo compofitam,

aut, 7

quando nuptialia foedera. coutrabunt, in capi-

(onetityr,

tibus deferumt; fed pofi Spoufalia , quae futu-

j offciis

varum futit iNuptiarum promiffa foedera ; quae-

que com[omfh eoruwi, qu Baec coutrabunt , et

m ef

eorum , im quorum poteftate fugt, celebragzur;

mutuam

et pofiquam arrbis Spoufam Jibi. Spoufus per

digitum fidei, a fe aumulo fddz infrgnitum de-

fponderit , dotemque vtrique placztam, Spoufus

Us, qüOS

ei cum Jferipto , pactum boc comtinente , coram

obtiDet

inuitatir ab vtraque parte , tradiderit

aut

poclefaé

220X ,

aut apto Zempore;

xe videlicet ante

^

zempus lege defimitum , tale quid fieri. praefu-

matur, ambo ad nuptialia foedera perducuntur.

Lodott

Et primum quidem in Eccheffa Domini cum

(et

oblationibus, quas offerre debent Deo, per

qua"

Sacerdotis manum [latuuntur ; ffcque. demum

lefiae (

Benedictionem , . et velamen coelefle fufcipiunt

-- Ferum tamen velamen illud nou fufcipit,

Pofl baec

qui ad [ecundas muptias mugrat.

N

a.

f

-

278

autem de Ecclefía egrefZ, coronas iu capitilus

Ài

gufaut, quae fomper im.Eccleffa ipfa jfolitde

Tertu

J

Junt referuari. |.Et ita foflis uuptialibus. cele-

|

V

bratis, ad ducendam indiuiduam vitam ,. Do-

diae :

BO dzf)oneizz*e j de cetero dis ZQuutur sz)

Santeft

Né quis autem exiítimet

communern

hunc gr

is Dominici Paftorem , noua, eta

M

veteri Ecclefiae difeiplina aliena memoriae

POnletà

prodidiffe, vetuftiorescommemorabo Patres,

d eg

Jud quos Rituum horüm mentionem inue:

f Cs

hies.

siricius Papa C7) Innocentius . (0); Ma.

M

gnus Mediolanenfium Antiftes, Ámbrofiusi

iil Oi0)

Denedictiomis meminere (4)

Summ

u

De coniunctione dextrarum. haec habet

Diuus Gregorius Nazianzenus: .4muimo, et

a /'Hu

volugtate.ad/um (adelle corpore , per aegri«

'!)'Zr(j.

tudinem non licebàt , ) /uu/gue feffugz. cele-

éro, iuueniler dextr af Zuterfe, et virasqui

àJ

[

!

Dei suanui iungo (e).

An-

fïïela

Ca). In Refponfis ad Confulta Bul

Ton

z guïm Cap, 3 :

5) Epift. x, Cap. 4.

(a

) lel

(c) Epift- 2. Cap. 6

! lil

C4) Epift. 7o. ad Vigilia:

üum

(*2 Epift. 57, ad Anyfium

() CDnR

lsl

289

|eapitit?

Annuli, quem SpdnfusSponfae donat ,

hfa. folitt

Tertullianus mentionem iniicit (a).

libuy cd-

Veli pnrpurei,quoin tefferam verecun-

m , De

diae Sponfi obnubebantür , praeclara apud

ir (4).

Sanetum Awubrofium eft memoria (2).

Omtiuner

$.5

oua , ett

Matrimonii celebrationem varia tripudii

memorie

genera excipere folent ; in quibusobferuau.

yo Pattes,

da ea funt, quae de epulis fponfalidis dic-

n 19

ta Cap, g. Sést. $; $; 3((0).

g. 6.

: w 3

Ad extremumSponforum nomina in Nym-

qbrofuss

phiologium referantur,

sec Dabet

säca*m- "[AV.*

Jinn, *

Pfe

-

4 quibus p

ada Difbenjatio in bnupedi-

sentis , feu Sunplicibus, ffue Dirzmentibus?

fui u

$. t

j vipaiq

u

& Jifpenfatio in Impedimenucs Matrimonii

eft relaxatio iuris, ab eo facta, penes quem

Án

Tom. Il.

T

haec

. $

(&) Libr, de Cultu Faeminarum.

(P) Libr. de Virginitate Cap, 1$. Vide etiam Siri«

cium Papam Epiftola ad Ecclefiam Mediolanenfeme

( Confer ctiam ea, quae dicta funt . Cap. 8. Sect. 1«

05.

290

TR

haec eft poteftas , quae, cum obtenta fuerit

inre Matrumonium iis licebit, quibus id

tenuita

ge veutum, et interdictum eft

tign

ilcola

$.. 2.

ädä lil

Certum eft, laxamenti aliquid Legi. ali-

quando dandum effe; tum fcilicet, cum illa

leotdia

elfet noxia; Legz emm zz//fere, cum eiur

que |

olferuatio infert praeiudicium, ecrudelitatem

Je CORl

haeted

Japit (a)

)!

$. 3

Ád M

Nemo etiam in controuerfiam vocarit

tem

vel ad

difpenfationi tunc folum locum eife, quum

eam neceffitas, vel ingentia fuadent com-

ïfa Vt

moda.,

Fbi mecefftar Urpet ,

ait. Sanctus

doto

Bernardus,

xeulfabils dibeufatio «;

vii

Dudicy

prouocat | vtilitar ,

dibenfatio laudalilis efi

i a

viilitas dico, commugis, zonm propria. Nam ;

&ut pE

quum üibil borum ef , mou plaue fidelis

ben-

tüm e

Jatio, Jed erudelis d/ffpatio eft (D)

ett

:

$. 4

In

Neceffitas , et vtilitas, de quibus Docto-

* el

ri Mellifluo fermo eft, in cauífis Matrimo-

N

9

D1a-

(4&) Symmach. Papa Epift, ad Auitum,

lu

(/) De Confiderat, Libr, 5, Cap, 4.

fü

fit

nialibus, ad haec capita adplicantur: z. Ad

s idle

tenuitatem dots: 2. Ád terminandam litem

magnam: 3. Ad anguftiam loci, fi nempe

incolae eius pene ommnes cognatione, vel

egi l-

adfnitate illigati fint: 4. Ad fedandas di-

um il

fcordias , praefentes,

vel occupandas eas,

quae prouidentur inter adfues, vel fangui.

1777 «el'llf

ne coniunctos oboriturae: g. Ad tuendam

at

haereditatem opimam in eadem familia: 6.

Ad Matrimonii male contracü diuturnita-

teu: 7, Ad ccpuïam cum confanguinea,

gerrit ,

vel adfine, modo ea eo confilio habita ne

, Qnum

fit, vtfacilius difpenfatio obtineatur: g. Ad

Y Cof

3'

indotatae puellae conditionem, vt vel ad

Sanctus

pudicitiae, velad fümmae inopiae perica.

j; di

lum adducenda fit: 9. Ad graue fcandalum,

l d

aut peccatum occupandum: 10,. Ad merito-

, a,

fum excelientiam,

Haec praemittere vifum

; dipe

eíts iam rem ipfam aggrediamur.

Impedimenta Matrimonii duplieis gene.

Ms elfe, alias dictum eft (Cap, 9. Se

s Docto-

gtt Io

g'&

ga

)

—

$$

W.imcv

)i

In Impedimentis ümpl ibus certum eít,

Ta

'po-ü'e-

292

poffe Epifeopos difpenfare, &i folum votum

hl toris

caiutaüs perpetuae, et Religionis demam.

pofennti

Haec enim duo Summi Pontifices tanto fiu.

Qquam 1

dio fibi '"eaezmta volunt, vt ne in Iubilaei

quidem Anüfüitibus in ea. quidquam Lceat.

Qw

Contra vero Antifüitum poteftas etiam

io P

ad Impedimenta

quae Matrimonio contrac-

tollunt

to fuperueniunt,

fefe porrigit

eiusmodi

ler

q

3

l(

impedimenta funt;

1, Adíinitas ex inceftu:

2, Spiritalis cognatio ex Baptismo , vel Con.

À«

ürmatione nata: alia praeterea huius gþnem

fpenfin

$.. 6.

Vt iam

De Impedimentis iis, quae Dirimena

alia

bona f

vocantur,

atque alia ratione flatuen.

Wotati

dum eft; fiquidem eorum quaedam luris Na.

füerit

turalis, et Diuini

quaedam vero luris Hu.

fitotm

mani funt

i

Impedimenta prioris ordinis fun

Is

Ie eq

Error: 2. Confanguinitas, certe quidem in

d

dl

primo gradu:

3. Ligamen:

4. Impotentia

perpetua;

5. Amentia:

6. Vis

Cetera

$u

MO

m

Impedimenta ab hominibus ponuntur

CCl qo

In impedimenta, quae Legem Naturae,

tndm

aut Deum Auctorem habent, hominibus ni-

hil

f'oliey

d d

^

29

3

1 VOLUID

bil iuris eft ; äi in ea, quae a lure humano

Qdetn

T.

nafeuntur, plenum Ecclefiae imperium nun.

nto ft.

quam non fuit,

tbilaels

$. 7.

Ticeat,

Guod quamquam ita fit mihilominus

; etam

foli Pontifices Romani Impedimenta haec

UL

tollunt vetuftiffima confuetudine, quae vim

iusmcdi

legis habet,

l

pceftu:

$ E.

el Cotv«

Accidit tamen, vt Epifcöpiv etiam di-

efler!s,

fpenfare in iis poffint, cum res ita funtz r.

Vt iam contractmnïücMatrimoniuin: 3. Vt

itietittt

bona fide fit initum, feu cum inculpata ig.

flatueti-

uoratione Impedimenti: 3. Vt Matrimonium

H'is Na

fuerit confummatum: 4. Vt Impedimentum

js H

fitoccultum: 5. Vt coniuges, per inopiam,

Pontificem fummum , aut eius Leeatum adi-

o

t

L] ! i

re nequeant: 6, Vt, fi feparatio fieret,

j

pt

j 1

fcandala enafcerentur.

otentia

Sin vero aliqua rerum earum deficiat, et

Cetera

comugum fupellex anguíta fit, Epifcopo,

ceu communi pauperum omnium Patri, eni.

fül 3C

tendum erit, vt difpenfationem a Sede Apo-

pr

üolica 22 Poraa pauperum gratis obcineat.

n

Ilï 3

$.

294

o n'f

$. 9-

At tnulto arctior eft in Mammonm COl

f"ïu

trahendis Eplfcmomm poteftas

conti

; et per quam

taro accidit

VCR

vt hac parte difpenfent

Fuur occurrit eofug, inquit Doctiffimus

i, f

Vir, Gafpar lueminus, praeeunte Eruditiffi.

C

10/

4

4 5

Ui

mo Cabaffutio, 7z quo, etiam im Forocon/cien-

tae, valeat, av lcitaft, conceffà ab Epi

Eecle

Jtopis d?fbeufatio; quum mempe Parocbo pes

!

r

)2

"uv

f

Confoffromem | Socramentalem 71772026/"22* eccuf.

qudq

contraczumme

£ums adfuitatis Dapedime: "ÉU ,

ex illicita copula caruali ; uec aliunde via pa-

1

JU, Qua viZelur $um jecamagium ,

fU IHI-

at d

guiae periculum, quae alioqguim exoriremtur ex

Stang

Rationem a

nuptiarum [leaz*zowe (a)

autem

QJ X)

hanc interferit; guia zom eff verifmile, quod

Verba

Papa in ii angufizis fibi difpeufationem , dïe

£erery

qua agitur , reforuavzt. (D).

l ünm

$. IO

?l

2

L P

Adiiciendum loco hoc:

Nonuulls €Ciak

Pa

&

!

Jarum Epytopos couteudere, Ecchffas fuas

o

eo

(«) Commentar. Hiflorie, et Dogmatic, De Sacra-

()D

ment. in Gen, et Spec, Differt. yo, Quaett, 6, Cap, 2.

() lIbidem.,

( 1

205

ex vf ;iizztzzz-"zo j)raejäifiþ/gfüä adu&äfurcon i&«

)niis COl

udinem , atque eo titulo dipenfare, memime

jer quan

coutradicente , " ab aliquibur Iupedimentis Di-

Af

vimentibus etiam publicis, fiue:de contraben-

o

do, ffiue de contracto (a). (àuod fi ita eft

"ruditill

( nam Doctiffimis Cabaffutio, et Tuenino,

"

fctths

zon videtur certa baec opinio (D). Gallicanis

000

i

!

Eeclefiis propria baec orbe Chriftiano. toto

j à) Ej

rotbo f

praerogatiua eft: in Hungaria certe nihil

ft etct

quidquam horum obtinet.

o P

tv

; "t:ï,lï im'

llud iam dubitatur, valida fit, necne

u if

fit difpenfatio , falis obtentibus impetrata ?

Standum hic, vt in ceteris, auctoritate

upur *

Syhnodi Tridentdinae eft: —^ Difpenfationes ,

j autefi

verba funt eius, quacuuque auctoritate com-

j, d

cedendae , ff extra. Curiam Romanam commit-

Itl , : à

tendae erumt, commutautur Ordimarür ille.

vum, quieay z'mpetmuerint i €4e umre, quae

gratiofe couceduntur , fuum uom -fortiautur

! (

effectum; mift prius ab eisdeus ,| tanquam. De-

f f

le-

o

,T1.4

(4) Doctiff. Habert, Theol. Dogmat, et.l&ioira],.-.'fom)

Dc Sd u

7. 'Yractat. de Matrim. Cap. 10.

! Cäp- À

Qy) Loco, quem nunc.nominaui,

296

legatit "dhoffolicis , fummarie tantum, et ex-

goti I

tetum .

r azudzczalzter cognojcantur , expr effag preces,

/z';l/reþtmzzz.r ve] obreptionis vitio uon fuäwce-

re (a)..

4

n

A

MUl

i5 otti

SELBEO..V

fnt,

Qua ratioue difhenfatio baec petenda ejt?

S. -H

f[ Id d

p

oteftatem difpenfandi non folum penes

Sedem Romamam, fed Antiflites etiam alios

Nil

nonnunquam elfe

Mo.-

evd

1nüü. f Bect. d)

dum, quo difpenfatio haec ab his petenda

fl.f, 7!!

ffcum

fit, Dioecefeos quemque fuae confuetud

docebit

7 7//7!&

$. m

D7

Quamobrem id folum reliquum eft, vt

videamus, quemadmodum ea Romae exora.

Qu

ri poffi

quaeue fupplici hac in vrbe ad.

Poemten

eunda fint tribunalia.

£rady ,

$. 5.

€ feeu

ll

Duo hic funt tribunalia, ad quae con.

fugïendum ls eft, qui aliquam fibi in ne.

£o-

Qu

(e) Seff 22. Cap. s. De Reformat.

Confer etiam

up. fuper Litteris: exzra: De Refcriptis,

297

n

l

gotio Matrimonii gratiam fieri volunt; ai»

f prcey,

terum Sacra Poeuitentiaria , alterum Damriq.

Juliace

$ 4.

" Poekz'tentz'aw'a' petitur. Difpenfatio pro

l

interiore foro im ounibus, etfolis Impedimen-

zi occultis, ffiue ea frmplicia , ftue divimentia

fnt, zam ad contrabendum . Matrimonium,

uaef?

quam ad permanueudum im eo, quod z'm'z*um ef.

-

S* 5-

1 peJes

Nililominus a genemlz' bac. enunciatioue

J alios

exclufa veliu . Impedimenta tam. Confauguinita-

|

Mo

Zs, quazs /ddffuitatis, quae ex copula dicita

petenda

mafcuutur, tums etimm cognatiomis fpiritalis ,

[üetndo

7 gz;z'/)u.f, quamcunque occulta féut , nunquain

diben]at Poenitentiaria ad contralendum.

$. 6.

ft, vt

QuodAá Matrimouium contractum iom ef ,

exor

Poeniteutiavia ad id reualidandum difpenfat. iu

jje &i

gradu tertio , et quarto, mon item in pvimo ,

e? fecundo , feu confanguinitatis , /fue adfini-

Zatis.

e C0

$. 7

ij 16

Quis, ff eradus. Confanguinitatis , et 44f

gO

j f[l'am

-xz'zq? pullici faut , potef? Poenitentiaria Ma-

*

T$5

zrj-

298

triw?o;zz'a, du s inualde comtracta , veualida-

U

re, quando mulhktas pvouenit ex cauffa fubve-

yii f

jHonis, wel obreptiouir occultae . Littevarum ,

illto .

a Dataria o&teizi*arui;*; , praeterquam ff falfe-

a

Tqy CON/jlat im marratioue praecedentis copu-

P?Jigffi |

lae, quae fameg emte mom interuegit.

l

Bo*

His, quae nunc dicta fünt, adde duo:

(vrat

1. Poeniteutiavia im gradu mixto, e primo ,

D

e? quocunque alio Confauguinitatir, vel "Adfiai-

0itl

zotis dipenfare nom comfuüeuit, quum e copula

ÉFcita lfïqyedmzeizitzmz eXt tf . Eadem di-

*o

lbeufat im omnui et liueu ; et gvadu , adfiuitatis

e

^3?

grofectae ex co

P

la ilhcita, vtgue oceulta. .

C

Porro otccultum Impedineutum iud dici-

ü

(

$MIR, CUm . vel 077;722;20/ arcomum efl, ita, vt

fhei

aguile ratioue probayi valest; wel cum coguo-

W

Jütur ab vno, aliowe, aut tribus, vel qua-

Tun;

z*zzaf,. nóu famen plzzrz'&m ; QUAM gz:z'izyw.

lura enim id oceultum cenfomt, quod mnonuifé

ad comfcientioss quinque / Perfonarum . peruete-

me

vVi.

Ceterum in praxi nom'mumeri folum,

tion

Jéd suulto mdgz"f diguitatis babenda eff vatio.

0ffe

in,

Fie;*z' eizifzz 'p'cz:fiä, 1 z'(fä-')edz'zfgezzz*zm a gzgzzzzz's

£0

-

299

aQ

vettadds-

copnofcasur, meque tamem ff pvudentes :

[ fl

$/ fs ,

n wsfgm* exeat :

efferatur autenm

feraruti,

ico, etf (flie düntaxat ,

resue fint, fed

ür, ad quot lu-

n J fajf

parura Én ffzza/' , eu? iufefli

L 0

pedimeuta adtinent

$

$. 9

Fe Poemitensiaria wom exprrmwnutur vero

|Caius ,

]le duo:

ÜCratorume nopuna, .e fed fka*zäzt», U. E.

BE'I !7[*'

$.

$

] Eigtéva A B. nec wl ibidem.

6?1

v Aff

toleroud? fumut fusiift

^.

iO.

L eopul

$

a.

44 Dataria petuatur. difpenjationes pro forc

,u[]**rll (Il'

ex?ert9o,.

q//r] L?yly

lhi vero difpenfaudorusms nomma ,

jpenltt

e

4 Fü(/

Dioecefes exprimi. debeut ;

iufuper ,

if difpeufatio expediatur in forma pauperum,

]lud diti«

fil,

foluendae fünt expeufse cum faxa pecmzzaï ]

gom wiodica, quae piog im vjus aqp lcotur 8

g cogtt

Suemmo Poutifice.

vt 4!1

S

quilJ

Ef autein t ibumal pro foro extertmo o

] j /

sgoe erectum. Dazavia abfolute vocitavi folet ;

, prite

gonm tomem im eodem loco, meque ab zzsdew

j t

Officialibus expediuntur. difpeufatioues omues ,

7 Taf 0.

pro exteriorà foro vequifitae, Nam iu Data-

01

u

ia

(05*

3cOo

d

j d

vi?, qtae etiam officium Mno;-'z's Gratiae

Qu

el

vorafür , eme omnes , ez folae expediuntur . di-

Jl

Jpenfatiouer, quae - in vemotioribur gradibus,

"l

videficet im quarto; welim teriio, et quarto

Iro

gradu petuutur, fue ab VHO, /fue a diuer/iy

Qf, i

i

L

V

Jlipitibus proueniant, Éae vero OMIMef, et fo-

qu

jae, quae pro ter?io; wel tertio, ef Jecundo

/ite at

gradu, ffue ex vuo, ffue ex . plurilus ffipiti-

FtCUTT

us proueniaut , neceffariae fuut , expedzuntur

tio dl

28 Cancellaria,

Quae autem petumtur in pri-

smo adfmitatár gradu; vel im pvimo, et fecun-

J

do; velin primo, et tertio; vel demum in

f

primo, et quarto confauguinitatir, out adf-

ft dj

mitatis gradu; eae, iuquam, ommes , et folae

fhm,

expedimutur ia Praefectura Breuium , et Jab

& ff

amnulo Pifcatoris, |Quuim vero Paffores. aui-

'L'fl"g(jf/

suarug, petendarum Duiusmodi difpenfatiouum

er;

praxim nolfe oporteat, eam hoc adferre

I

loco, quam maxime in rem fuerit.

lt

L

ltaque aute omuia videndum efl, am Zm-

7]/-

pedimeutum , quo lalorant parter , quae Ma-

Dr

g^

1

£riimonium coutrabere , aut im cont

[/

aczo ia-

uere volugt, /ft ex nmumero eorum, in gz)ääw

73

Dapa dipeufeé pofft; quod ex iis, quae

[

H

lilys (

lam

30

N

Gratiai

iam dieta funt ( Sect. 4. $. 5. 6,.7

'J

5 f'ï*

hr di

cile mteï 1gitur.

vadius ,

.Szmlþ/zo atio, quae BRomam unttitur, f]euef

vulso Idiomate Latimo, et verbir, quoad b

; Qll(li'tü

cet, im Curia Romana offtatis exprimi , abr-

E

f, t fe

que vllo dictionis adparatu , praefertim vero

Jine awbagibus; ff enim peregrinis, neque «fü

: feumdt

vecepzis vocabul?s vtautur Oratorer , füpplica-

f f Ij)ll'z

at

Ho dilecerari fofet.

$. I2

E

Fidendum eff , a quo tribunal , an Data-

t j

fu. 10

vire, ag vero facrae Poeuitentiariae obtineuda

; d

fit di, //penjat;o, et exprüuendum id ommue, et

folum, quod oniuscuimsque fribumalis praxir,

et Jot

u flþ

e£ füius exprefhss vult

Quaedam porro in

?roque tribunali , quaedam im alterutro folum

pf diii

exprimenda funt.

at

*

adfel

In vtroque teibuznali baec exprimere opor

fet

1. Dpedimentum , cuius velaxatio peti

fur , /ffucere propouendum eff;

42042

Quitem

u I

vgum pro alio, etiam muius pro minori: 2.

ii M f

S; pluribus Pupedimentis iligantur partes ,

j t

vmnia eidem [upplication: inferantur. lta enim

fülus Curiae Romanae fert.

niae

Quod

j

:

9

a

Quod £ Iapedimentum vuum , fü?W?ägæää

f?azm'

nitatis exempli cauffa publicum ftt,| aliud ve-

batt

vo, puta Crimunis, occultum $ func lmpeääa

fit,

enentum pullicum iu Datavia, vel Cancellaria,

$

proponu: delet , ad impetrandam. pro foro ex-

D7

2erno difpeufationem,

Ftrumque vero Impe-

[ut

dimentum» fam pu&!z'æum, quaia occultum

(ve

'

Poenitentiariae aperiri debet , uon quidem, vt

W i ! //&

baec Impedimeutum puldicum velaxet , fod vt

of

examiuet, an, et qua conditione difpenfare

Jb n

deleat ; quia nimirum diffcilus difpenfat cum

lm ]

üs, qui duplict , quam qui vno. [olum Impedr-

duyit

;

soento ligantur. Non interefd outem , am prius

H

j

ü

2f

g P^

£f

pro foro exteriovi ig Dataria petatur

ficili

fatio; am pro interiori in Poeniteutzaría. Cen-

en

Jeo tameny /i difpenfatio obtentu. difficilis, vi-

jtrtu

deat

14

Vr $

melius efe, vz prius ad Poenitentia-

C/nnj)

viam vecurratur; meimutilr, et quidem mon

þ.'lf (0

i

fiue anulto fzz)gfu 0!2;212&0&17 dipeufatio a. Da-

0

I

£aria.

DA

Vi

7,

Si copula in difper

ifäzz*imz?'f cauffam allege-

fU/dte

zur , ab Oratoribus exprisendum of ; au ba-

lo j;

J)

Bita fuerit fub Jpe difpeufatiouis faciliur obti

lnyj

zz-mc/aæ ; quod zrm*iïqmzrïwæef; ue quis ex

j'ïdü—

( &«

poLomug o rf

3

Ó

$

f;;fcäztaïe. e? peccato 603722:»10&51;;; repovzef; €

Z

Vtpti

d t

baec [pes , etiamytex vunus tout um po

ze fhd

Ij

vit, exprimi debet

cullarit,

$8 difpenfatio petitur. poft Matrimonium

forà 0X-

iam actum , fed inualide contractum , quatuor

í

^

? Inje

Jaut : Libello fuppliei inforenda z.. n partes

od

( ve] earum vua) Loua , vel maía fide contra-

dmn, od

«eriut; nempe cz-muzazfiäicz Impedimenti , quo

obfivictae eraut. Nom ceufetur autem immala

j f)(ï [

*äjpeizfare

Jide contraxiffé , qui mueminit gzziaïm , fe eopu-

lam | babuiffe cup confanguinea dlius, quatma

r//?n* (um

,

J

duxit; fed mefciebat, ex ea oviri Impedimen-

| Ii'/

H

peä-

£un dirimens: 2. m CO?ZN'(?&*E?';?ZZ" £ Jl)f:*

EU

[

[

j

facilius : impetrandae | difpeufationis :

3. ia

r

4

fut-

W.d- C:ïl'l'

etiam Matrimonium confummauerit: . . hn

partes, quae duip

;'1/7;-

u

meutum fuum ignorabant

uiir v

sitentil

claudoflina , vel ffue. praemiffs. demiuciationi-

lus contraxerint ; cos enim, qui i boc cafü

j 1

ia D*

ver[antur, omni difpeufitionis gvatia caovere

vult Tridentina Syuodus (m); mom quod ab-

[ äiiegþ

Jolute omnis difpenfatio negetur : Jfid quia s.

Et baec de ommibus

o difficilius obtinetur,

j uti M;

jj od

Impedimentis dirimentilus , quibus. quis , dum

€0/^

j QW "

fitlhs

(a) $e(f, 24. Decret, de Reformat, Matrim. Cap, 5.

304

duten

coutraberet ,. ligari potuit , dicta cenfori de-

benut.

Lidh.

9.

f inat

Praeter. baec , quae Gegeralia funt , g'üae—

quod i

gägaedawz mfuper circa vuum quodque Impe.

i Aff

dimentum im particulari [umt exprimenda.. Sic

jren

h J

in Confanguinitate exprim debeti . 2dm ff

i lnea vecta , au in trausverfa; et quoto

df

vitriurque gradu: 2. zdn partes duplici com-

quod d

Jauguinitatis vinculo coniuuctae ffnt, puta,

]u d

quia fratres duo . duas forores duxerumt , et

farium.

lt cottei

a fortiori, an non piura diuerjae vaticnis ba-

beant Impedimenta ; 3. Exprimendus eft im.

Jmpr.

ceftus feu copula cum confanguiuea , atite Ma-

pR

frimonzum motorie babita , cum , vel /fne fpe

Grin;

difpenfationis facilius obtinendae , etiam in ca-

L

fu. quo ala legitima difpeufationis obtiuen-

11 i

dae caufja adfertur ; 4. Exprimendum eff ,

79775!&! (

an iuceflus. babitus fuerit cum coguitiome, au

cuim iguoratioue Bupedisienti,

$. 14.

Clh

Circa JAdfiuitatem exprimz debent : i, Grae

L

) 04

dui: 2. Finculi multiplicitas , £ adftt (puta,

| d !tl

