— Praeter rationem orandi eam , quae lin-

; [

guae, et voeis fubfidio abfoluitur, alter fu.

perat Deum laudandi , colendique modus;

is vero, quod mente

ac cogitatione defini-

s THo

tur, oraHonis meutalis, vel wieditationis na-

n €üs

men ainucnit

n

$, 1I,

03

$. tft.

fet

Argu-menta , in quibus oratio meutalis

latise

verfatur, funt : 1, Diuinae Perfectiones ;

LU ]

u

mum Lit

Vita, et mors Chrifti ; s, Ethice Chriftie

pum tit

225 4. Diuorum res geftae.

vero fei

$ r

giàs u

Loco hoc filentio transmittenda non erant

fit nut

Sancti Tenatii a Loyola Jbivituaba nExercz'tz'a,

tetant,

praecipuum faerarum comimentationum ge-

mm, f

nus, Sane, cui animae falus in prätio eïï,

praefert

diebus aliquot ab omni rerum terrenarum

cura animum feuocabit, et afcefi Ignatiana

quot annis excolet, '"lanta in meditationibus

his ad inftaurandam, alendamque pietaten

De Q

vis ineft,.

$. 3

^

^

Verum , ecquod fubfidium ad pietaten

toendam fuperat üs, qui meditari nefciunt ;

Fædef

eorum antem numerus longe maximus eft ?

l

3

L

fiüje q

! maiori ceteris diligentia /acris interfüint

promif

Miffoubur, e quibus, fortaffe propter faci-

0 vo)

liratem loquutionis, maiora in Ecclefiam per-

Detua v

ueniunt commoda, quam politiffimis, lima-

[

t Vitio

Y

tifimisque clariffimorum oratorum dictioni-

büao

$. 14

93

Denique, adminiculum Chriftianae pie-

Qtalts

tatis € praecipuis, nunquam non fuic Diuina-

rum Litterarum lectio; iis videlicet, a quo-

tilties

rum intelligentia remotae illae non funt ; qui

vero fenfum earum sífequi non valent , hi

pias lucubratioDes, quarum myftica Theolo-

erant

gia numerum magnum dederit , diligenter

277

terant.

His adiungi polfunt vitae Sancto-

n e

rum, fed non nifi eae , quae notas veritatis

0 elt

praeferunt.

arurm

atiana

DAPVI RV

onibt

De Co?ercitione wofirae *voluntatis , e£

otateni

anini demiffione.

xtatett

$. 1.

Citllt s

F

idem addixi meam feparstim de /Z/gera:

;CHP

fioge a me actum iri (cap.13. $. 3. ) : nunc

rernt

promiffa exfoluo.

Abnegario, feu Coé&rci-

cio voluntatis noftrae, eft conflans, etper-

1 füc

petua voluntas prauis animi commotionibus ,

Ü pef

et vitiorum. illecebris refiftendi.

ln

ctt0DE

$. 2.

T

94

veloit

$. 5

ft,e

Guanmm ad obnneudam animae falutem

pitem

Abne"arm poffit

ex €o poteft intclligi;

Vero

quod Chriftus difertis verbis enurciarit 44vt

quisquis eius difciptlis adlegi vult , is volui-

que, ,

tatem faam pro virili coérceat: Ca )

I)

$. 3.

piofi

Ex hoe Chrifti effato apermm planum.

tet, je

qne eft, hallucinari eos, qui virtutem hanc

tüf , f

iis modo expetendatm colendamque elfe exi-

fimant, qui, mündo valere iulfo , clauftro-

perm

rum feptis fe fe obuallauere; quin, vt aeta.

lic

US, aut vitae rátio pluribus eft periculis ob

noxia ,.1t2 cohibendae noftrae. volüntati im.

Tur

penfus ftudendum eft

defham

$. 4

lud inj

Vidit hoe fapientiffimus hominum Salo.

tilfimis

mon, et quid:non. videret ille, qui fapien.

Ql fnor

ua a Deo tali ; tantaque inftructus fuit , vt

ï'lllud pa

€ea homines omres longiffime anteiret ; vidit

Ütatem

US Dofle

haec,inquam, Salomon, et, quoniafm iue

uentà ,.pars . ea vitae noflrae eft

jua cüpi«

ditates quam. maxime ebulliunt, atque effet«

A.

V6ee

£«) . Math. cap. 16, v, 24.

95

vefcunt, Librum, quem de ProuerDzs inferip.

lutent

fit , eorum cauffa elucubratus eft, qui aánci-

pitem illum vitae tramitem decurrunt hunc

li

Í

j

vero , vtinam !

affiduo Voluelent, moribus.

C, VE

que, ac vita exprimerent, -

TW

$.. 5.

Ín hae autem re, neitpe abnegatione co-

piofiffimus elfe poffim , quoniam latiffime pa-

litttte

tet, neque ad ea modo , quae legibus cauen-

j hr

JiM

tur , fed etad res eas pertinet

quae illis

b e

[iro

permittuntur; at nobis prolixioribus effe non

licet ;

quare deinceps de humilitate dicemus,

av

,S. 6

lis 0U.

Humlhtatem quatri caülgatior fermo mo-

(1 1l

deftiam , vel animi demiffionem nominat , il-

lud imprimis commendat, quod viris foler

tiffimis, Platoni, Epicteto, Socrati , aliisque,

| &ilo

qui morum doctrinam egregie illuftrauerunt,

[apel

nulla parte cognita elfet, Eius autem necef.

ll v

fitatem illud arguit, quod aduerfi vitii, De-

viott

us hoftem fe fe profiteatur acerrimum.

ffi [

S odl

; Cup

Ad. elevandam, quam vulgo. nofhl, et

1 eüef**

rerüm noftrarum habemus immodicam exifti.

íe

ina-

95

mationem ,' redigere in memoriam iuuerit,

1. Commoda , quibus fruimur ; neque nou

ámicorum praefldia , rei familiaris adiluen-

tiam , cetera , quae in bonis ducimus, a Deo

nobis dari, 2. Deinde delicta , quae admifi-

mus, peceandi pericula , quibus obnoxii fu-

À

mus, móttis ratio incerta, et quae morterm

liS, à

eXxcipit, aeternitas, haec, inquam, et quae

üum f

éius generis funt, identidem ahimo , ac co-

*

fepti .

gitatione reuoluenda erunt,

ptaefi

$. 8.

um

Haec eum ita habeant; quis mot fortu.

natifimos eos dixerit, quorum mentes mo-

quam |

deftia *penicus infedit ? Homines eiusmodi

petenn

non profpera fublatos, non aduerfa fortuna

lhibiciy

Bortun

videasdeiectos : quaecunque iugruant mala,

te, &t

eosdem plane , neque vlla parte fui diffimi-

Yilegti

les inuéniünt, Cuim denique mors adpetit,

&t Fucl

et e vita liác excedendum elfe (ibi intelli,

gunt, voluütati Dei, cuius arbitrio vitae no-

ltte

flrae tonienta decurrunt, laed , átque ala-

cres acquiefcunt , probe gnari , mortem cun-

ïïmum |

cta hominum mala diH'oluere.,"vitaeque mee

quag fr

lióris principium elfe.

l,

C A.

gf i

N rlrg

10

CATVIT Vi

uet

| [éo

De Sacramernto Poeniteuiiae,

im(t

$. t.

j u

Á

diumenta, de quibus differuimuüs hacte.

Ortet

nus, apta, atque adcomimodata funt, ad pra«

quse

uum fugiendum , fequendum bonum ; verum

MM

fepti licet , et obvallati partibus. omnhibus

praefidio opportüno fimus, in vitia facile de:

Buimus

At , o! benignitatem Dei , nun.

fottü

quam fatis praedicandam : non in periculis

] n'o:

peccandi folum nobis adeft; verum, fi pro-

;cmodi

labunnr in peceatà etiam , fubfidia nobis op.

tottonl

portuna parauit, quibus crimina admiffa elue.

I h,ang

re, et eadem in tempüs reliquum effugere

dïü'mr

'valeatiius

fubfidia ea funt, Poenitentiae ,

dpetits

et Euchariftiae Sacramenta,

qnte ]i

$ 2

ao 00

Inter Sacramenta haec, et ótationem plue

fimum diferiminis intercedit j nam preces;,

u jb

em U

quas fuhdimus, vimi üatura fua noh habent

i:«

ulam, qua vel thini

mu

m in ios conferant

jié me

benefi.ium ; at Sacramenta liaee , quod idein

(À

G

de

98

de aliis etiam dictum velim, per fe fä mene

tis integritatem , et Sanctimoniam inflaurant,

D

vel eandem adaugent, "Tl'alis, tantaque Poe-

diot

nitentiae, et Euchariftiae digxïitas cum fit,

Tàbi

de vtroque pluribus verbis feorfim acturus

elue

fum : principium a Poenitentia ducam,

Iome

$o

oj

Haec vero omnia, quae iam de ho& Sa;

fiten

cramento in medium adferam, eos nulla ras

fte

tione tangunt, qui belluis fimileni vitam du-

Fecle

cunt; vtfi nullus res humanas curaret Deus:

nulla improbos fupplicia fequerentur , virtus

nullo a morte praemio donanda effet,

Ne.

tiobis

que ad eos haec fpectat oratio , qui inuete.

atmc

ratam peccandi confüetudinem exuere nolunt.

NUUM

S. 4

OUtts

Cum iis igitur primum res mihi eft, qui

peric

cum magna mentis aegritudine in facro Tri-

defti

bunali peccata fua damnarunt, omne in id ftu-

C

dium conferunt, quo vitam fuam in melius

Tient

commutent. Hi namque non fperare modo,

facil

fed et confidere debent , Patrem coeleftem

propitium , et placatum fibi effe redditum ,

€a, quam coram Sacerdote, Dei Miniftro ,

Sitra

fecerant, damnatione noxarum,

99

« ffl£fle

$. 5.

UPsf

De'l'nde iis quoque haec dieuntur , qui le.

e Doe.

uiorum non ni(i culparum rei, facrum adeunt

m [it,

Tribunal; his vero incompertum minime erit,

LULUS

eluendis leuioribus noxis, complura a Deo

remedia eífe parata; nihilominus inter haec

omnia principatum tenere, Sacramentum Poe.

e 5

nitentiae, non eos fügerit etiam ; qua cauffa

la tts

frequentationem eius tam enixe commendat

t di.

Ecclefia.

[etts ;

$. 6.

(ittus

Quae cum ita fint , cum nunquam non fit

Ne.

r

nobis integrum , ami

k

am inftaurare cum Deo

Wetee

amicitiam, mirari fubit, quid fit, quod mos

jlunt.

rum conuerfiones aetate noftra vix vllae fint:

cuius rei cauffam cum ex me requirerem , re-

, qu

periebam, Exomologefes plerasque fincero

TJti

deftitui propofito ; quin ipfa adeo facilitas

dftu

expiandi crimen , quod fufceperis , inuita-

eluus

mentum non raro eft, iterandi id, cuius tam

od0,

facilis eft expiatio.

fleri

$. 7

um ,

Vlterior deinde orthodoxae 'Eccleüae'vde

[1$0

Sacramento Poenitentiae doctrina eft , deter-

G 2

fa

YoÓ

fa labe peceati, poenas neutiquam femper

condonari, Quamobrem precibus, flipis ero.

Cut

gatione, fuppliciis vltro, et voluntarie in-

C den

flictis, aliis Chritianae pietatis operibus poe-

8d Coel

nae illae delendae funt

Verum aliter yul

Tüur füat

go euenit; nam

qui piam , et criminis ex-

quile Í

pertem vitam ducunt, ii grauiffime in femet

Iog Jis,

animaduertere folent ; contra eos, qui in

omni dedecoré voluntantur

nequaquam ha-

Virh

bet follicitos, vt vllas de fe poenas fumant

fs n

Pro dolor ! hi pulcros fe, beatosque putant,

Chrlfhan

fi nonnunquam fuüblatis in Coelum oculis, ve-

dere, s

uiam peccatorum faüorum a Deo deprecentur.

Fetent (

?

$. 8

lamdbst

(Auamquam probe norim, fic animo ho.

4 f0j

munes omnes comparatos eíle, vt vel mini-

Eodem 1

mas corporis, animique moleftias refugiant.

fottunte

Quid Deus igitur tali in re , ac loco agit ?

— MRIITIPUUIHTHHIRERIREDPEEERIUE

ele veli

eius voluntate mgmunt bella , annonae pe-

Ogrelf

nuria, hominum, et pecorum lues, non de-

lutt cog

funt eïumones, diffidia domeftica, orbitates,

Vlh patt

funexa.

(uorfum autem his a Deo ferimur

mal)xs ? vt placida, ac fedata eorum toleran-

Quam »Q

TOemis

tia Diuinae luftitiae ob noftra delicta faciamiüs

fatis.

$. 9,

E la

fOl

fetopet

$. 9.

s eno.

Cum proin Deus hunc in modum fuppli-

ifie It

cia de nobis fumit, mentem, ac cogitationes

us poe-

ad Coelum adtollamus, plectentis deofcule-

er vul.

mur manum, et inflictas moderate , ac tran-

ütis eY«

quille feramus aerumnas, non ignari, plura

n fennet

nos lis, quae patimur , commeruilfe,

qui &

$. 1o.

yam T

Virtuti, e cuius difeiplina fortem in ad-

Cometit,

uerüs rebus praeftamus animum, pietatis

puttnt,

Chriftianae Magiftri nomen Patientiae indi-

ulis, ve-

dere. Paulus Apoftolus, quum mala eum vt-

ocetut-

gerent quam plurima , laetitia geftiens ex-

clamabat : Goriazmr in tribulationibus, fcien-

yimo Do-

ze5, quod tribulatio patieutiam operatur Ca .

(e] miüi*

Eodem animo, cum intquo per conuerfionem

fngiatt

fortunae res (unt loco , Chriftianos omnes

Verum eo humana natura iam

i agH?

effe velim,

onae p*

progreffa eft maliiae , vt viam, qua ad Coe-

gon d*

jum contenditur, confitam floribus , neque

e

vlla parte afperam cuperemus

?

et quarm-

jrbitiles

quam, quum orationem Domini recitamus ,

yferim

rogemüs Deum, vt, prout eius voluntas fer-

G 3

"Yet;

| fägjamW

j^

(0) Ad Bem. cap. 5. v. 3

I02

fet, ita res noftrae fluerent ; nihilominus ,

vt primum vulnus aliquod. accipimus:a for-

Cut

|

tuna, animum abiicimus ; inqueftus, et la-

fet &l

menta effundimur.

praefta

lioc üer

CAPVT XVII

Apofto

jam Co

De Sacramento Eucharifliae , et Miffae

Qifertis

Sacrificio.

fus, n

G

N

emo vnus Chriftianorum eft, qui Sacra.

Prie

mentum Euüchariftiae, et Miffae Sacrificium

folum (

non in primis rebus ducat

Ecquidem Ec-

W0Tl

clefia ad facram Menfam accedere , non ni(

(hae0 Q

femel quot annis

P]

Lj

Miffae Sacrificio autem

fácim

fohs Domini , et Feftis diebus fideles adelfe

Citque

iubet; at fuae falutis minime ítudiofum eum

licen i

dixerim, cuius fe fe pietas vlterius. non por-

(]07296' Vi

tigat,

Tie ides

$. 2

qlläe ln

Miffae Sacrificium aliud non eft, quam

efe: at

Coenae vltimae inftauratio; qua Chriftus for-

Sutem

ma panis, et yini Corpus fuum Apoftolis

edendum obtulit,

(a) LUC (

$. 3.

Ü LA

103

Inus ,

$. 3.

a for.

Cum hoc Apoftoli a Chrifto aeceperant,

et la.

rem .eiusmodi ab eo tulerant, qua is nihil

praeftabilius dare poterat ; verum grande

hoc beneficium non voluit ita proprium elffe

Apoftolis, vt non etiam ad nos perueniret ;

nam Coenae nouiffimae integrationem verbis

Af

difertis praecepit : Zoc facite, inquit Chri-

ftus, i2 meam comunemorazionesa (a). ^

$. 4

- Praeterea Sacrificio Miffae non memoria

acrt.

folum coenae vltimae inftauratur ; fed et

ficiutm

n Ee

mortis acerbiffimae , quam in monte Golgo-

jb m

thaeo oppetiit ; quoziercuzque , allerto fidem

autemi

faciunt haec Pauli. Apoftoli verba , guotier-

adelle

cunque - - - inauducalitis panem buue, et ca-

m eun

liceim bibetis , anovtem. Domini aununcialitis ,

npo*

douee véniat (5 ). Quocirca , cum rei Diui-

nae ades , cogita, te luctuofae illi tragoediae,

quae in monte Caluariae peracta eft , inter-

effe: atque illum contueri fuper Altari San-

quam

guinem , quem in Cruce, noftri amore pro-

ysfot

fu-

woüolis

(4) Lue, cap, 22.Y. 5«

(P) L, Ad Corintb, cap.]3. v,26.-

E

104

fudit, Ex his vero nemo non 'ïxltelliget, B-

guftiorem nullam, nullam grauiorem caeri.

$i

eorum

moniam in Chriftiana Ecclefia effe Miffae Sa.

erificio,

(ut, &

5« 5' ,

Is |

: $citu porro neceffarium eft , grauiffimo

ss ]

huic Religionis noftrae ritui non Sacrificii

lomit

modo, verum Sacramenti etiam inelfe ratio.

candi )

nem ; cum Sacramentum eft, eo pertinet ,

lt grai

vt noftram adaugeat , et corroboret pietatem,

quo virtutum tramitem conftanter perfequa-

Qu

mur; dum vero naturam Sacrificii induit,

Dris atr

his de cauffis fupremae Numinis Maieftati of.

teri E«

fertur, 1. In tefferam Dominatus, qui Deo

Tie valu

eft in res creatas : ». Ad gratiam referen.

Ts Go

dam ob Iac;ce,pta beneficia: 3. Criminum ex.

€Í., n

piatïdorum,cau[ï'a: 4. Denique litamus Deo,

(rant n

ad eas res impetrandas, quarum vfum ha.

ftiquam

bemus,

delica

$ 6.

E. defcriptione hac quatuor facrificii ge:

Jen

nera nafcuntur, z. Latreuticum ; 2. Eucha-

püdiato ;

rificum ; 5. Piaculare ; 4. Impetratorium,

Tofitun :

Vocabulis ciuitate donatis, alia fübrogare,

Teligio inanis eft.

s lc

105

»

m

$.

AL

Si annales vetuftiffimos etiam populorum

N

eorum, qui commentitios Deos veneraban

tur, euoluamus , nullo negotio deprehende-

mus, ipfos etiam falforum Numinum culto-

ifimo

res Diüs fuis litauiffez; vsque adeo mentes

vrifictd

hominum ea peruafit -opinio

remedium pla-

Tatit

candi Numinis praefentius nullum effe, quam

Qnet ,

fit grauiffimus Sacrificit ritus.

aLl

$ 8.

fequi«

Qui facras Litteras vel primoribus la.

jndi

bris attlgxc, eum minime praeterit, in ve.

w of

teri Ecclefia morem facrificandi quam. maxi-

me valuiffe; at, cum ea facrificia augufii il-

t Deo

efefe

lius Sacrificii, quod in ara crucis peractum

eft, non nifi imago quaedam elfent ; non po-

um ex

terant noh accipere fnem, cum, Dei Filius,

$ DBOJ

tanquam Agnus innocens victima cecidit, Vt

m D

delicta noftra elueret

-

«

$ 9.

Rem hane euenturam

id eft, veteri re-

ficii £*

Fucba-

pudiato, Sacrificium multo praeftabilius fub»

rogatum iri, faeri Vates pluribus Diuimi co-

gtorum

Vt reliquos filentio

dicis locis praecinuere

yog:

prae-

6 5

105

praetermittam , Regii Vatis difertiffima funt

um

verba; cum ait: Meffam fore Sacerdotem fe-

polle

cundum . ordinem. Melclifédecb (a), qui non

pretit

auium, non quadrupedum genus vllum, fed

quam.

panem , et vinum Deo obtulit ; quae duae

lud tai

res Materiam item noui Sacrificii efficiunt.

quale

$. 10.

ad fin

Quoniam vero natura facrificii id poftu-

perui

lat, vt hoftia actione facrificantis immutetur,

ittelli

iftoc etiam in facrificio novae Legis vfuue-

que be

nire, Fides docet; nam, fimul atque Sac er

tentur,

dos verba facra enunciat, Panis , ac Vinum

Corpore, et fanguine Domini vertitur, quae

&

commutatio fufficit,

et vita

fite do

C,AIPVT PUIIT

41 nofi

De Mifae. Dieuitate.

Qun

$. r.

EM

C

um Panis, et Vinum in Sanguinem ac

factificg(

Corpus Domini transformetur, vt primum Sa-

fructum

cerdos verba facra'enunciauerat; duo iftinc

PHOI' I

confequi? necelle eft: nimirum Hoftiam ,

tim loft

quam

fut Mj

(Z) Pálm, 309. V. 5

107

IT

quam ifta fit, nullam Deo gratiorem offerri

73

polfe ; deinde, intemeratae huius victimae

(Quae

n

pretium , pretio nullo exaequari.

, fed

quamquam certiffima, wveriiïimacxlue funt, il-

dune

lud tamen minime exploratum nobis eft, qui,

it.

qualesque , et quo numero , e facrificio hoc

ad fingulos, pro quibus offertur, fructus

perveniant; definitos tamen eos effe, 1nde

yoftü-

tetuf,

intelliges, quod facrificia ad vnum , idem-

u-

que beneficium aþDeo impetrandum frequen-

tentur,

eqcet

m

$. z.

Sacrificium Miffae non viuis modo , fed

, quie

et vita fünctis prodeffe, Orthodoxae Eccle.

fiae doctrina eft, a primis eius incunabulis

ul

ad noftra tempora propagata.

:S../3.

Quamquam vero ad omnes hos, commo-

da non pauca perueniant, ex incruento hoc

facrificio 5 attamen alii aliis vberiorem ex eo

n *

fructum referunt. Certe enim in eos am-

m]m 53'

plior redundat vtilitas, pro quibus nomina-

o ii

üm hoftiam Deo litamus: rurfum ii, qui ad-

Ofmm )

funt Miffae, maius emolumentum ex ea con-

quäm

fequun -

108

fequuntur; fed et e praefentibus ii ,. quibus

eud

mens integrior eft, vberiorà camunt com.

u)

moda.

coní

$. 4.

TUm

Quiod de viuis dictum eft, id ad vita

fper

functos pertinet. etiam

nempe diuería, 'et

(ue

inaequalhi ration

s etiam fructum facrifi

(

cn impendi, Guam autem ille late pateat

vnus ille nouit

cuifms arbitrio res haec o.

dequ

mbis vertitui

H

$.5

Lit

Miffae facrificio vim eam ineffe fupra di.

ximus ( cap. 17. $$..6. 7.), vt propitium no-

bis, et placatum reddat Deum; atiftoc mi.

fà r

nime accipiendum efít eam in partem, tam.

Qu

quam fi facrificium iftud per fe Grariam fan-

terl

erficautem conferret iis, qui iacturam eius

funt

crinine quopiam fecerant

Reclamant huic

Menf

opinioni Tridentini Patres, et ipfae diuinae

fimus

Litterae. Ea igitur folum ratione Miffae fa.

etin

crificio amicitia Dei amiffa integratur, quod,

Uf

fi Sacerdos eorum cauífa rem facram faciat,

ür ])

inftinctu, adflatuque Dei ad finceram crimi-

lla b

Dum damnationem adducantur eoque pacto

ET

€uya.

100

bus

euadant idonei, qui a Dei Miniftris pro fz-

Jflls

cro "Tribunali peccatorum fuorum veniain

confequantur. Alia eorum fortuna eft, quo-

rum leuioribus duntaxat maculis animus ad.

ntà

fperfus eft; has enim tolli funditus, penitus

&

que abftergi Milfae facrificio, nemo nefcit.

nif.

$. 6.

Quse hactenus de natura facrificii noui,

i,

deque eius effectis a me funt commemorata,

iis non Litcerae Diuinae folum, verum etiam

Liturgiae vetuftiffumae fidem faciunt.

di

$.

nu

Euchariftiae Sacramenti, ac Sacrificii 10X-

fijl

tà vim, atque naturam ineffe, alias docui-

(aff

cuimus C cap. 17. $. s. )5 permultam igitur

interfit inter eos , qui folum Rei Diuinae ad-

D

etus

funt, atque illos, qui etiam participes fiunt

Doic

Menfae coeleftis; Ecquidem priores amplif-

1üae

fimumn illum, quem paullo ante commemo-

raui, fructum referunt; at multo maiora per-

» ff

ueniunt ad eos beneficia, qui etiam reficiun-

y0d,

tur Dape illa Angelorum.

(Auaenam autem

M.

illa beneficia? plurima, maxima , immortalia;

lkml

fi animum a peccatis continemus ; fi ferrei,

jtto

atque

d*

1IO

atque immobiles fumus ad illecebras vitio.

datgy

rumz fi in difciplina Chrifliana progreffiones

g

facimus, vni huic coelefti Pani in acceptis

vulite

ferendum eft, quo nofra corroboratur im-

becillitas, vires , cupiditatum infringuntur,

E

femita virtutum plana, facilisque . redditur.

Qs e

Qui mauducat. bunc Pauem , inquit Chriftus,

tuli i

viuet ip aetermum: (a^) e quibus verbis in-

guo (

ftamu

telligimus, ea, quae percenfui, ommnia, vir-

tuti Euchariftiae deberi,

gEüat

ädf&fa

$. &

Cum vero fub fpecie Panis , et Vini

itne,

hriftum ipfum fumamus, quanta mentis in-

Vittul

tegritate ad Diuinam illam Menfam nos opor-

e

tet accedere? Iominum infortunatiffimum'!

qui more ludae proditoris , culpae lethali

obnoxius, corpus Domini fumere aufit ; ec.

quidem, qui tam proiectae fuerit audaciae

Dui

veus evit Corporis, et Sanguinis Domini. (5 )

Quare quisquis menfae illius Diuinae fieri

particeps vult , antea , quam accedatad eam,

M

probet fe , an non criminis alicuius eum re-

Mif

dar.

10

(4)) loann, eap, 6, v.59,

(6) L.Cor, cap. 11, v 27,

u)l

Yif

Vitio)

darguat confcientia ; quam fi puram, et inte-

T'ottes

gram reperit,//r de Page ilo edat, et de

Cbntis

ealice. bibat. (a)

It 1g.

$. 9.

ntur,

Guamquam autem propria factament vir-

ditor,

tus ea in nobis efficiat, quae paullo ante ad-

iflus,

tuliin medium; nihilominus períaepe exi-

5 il

guo operae pretio Angelorum Dapem degu.

j Vif*

ftamus, (uid ita? quod ipfi pietatem con-

gruam ad menfam hanc coeleftem nequaquam

adferamus. In eo igitur euigilent curae no-

Yini

ítrae, vt non modo puri a peccatis , fed et

n

virtutibus inftructi, ornatique Pane illo coe-

lefti. vefcamur.

)pOl'-

qum!

NTEINSS

thalt

CUR XLE

&

ite ,

Quae populi in Jacrificando /z'nt partes?

0

S. d.

fleri

3

acrificii, quod vetuftiffma adpellatione

iffl,

Milffam dicimus, Partes praecipuae funt tres:

lia

1, Oblatio : 2. Confecratio: 3. Communio.

?

5. 2Ze

(4) I, Gor. cap, 11. v. 28

112

Cacet

$. 2.

m p

Oblatio, 'quam vulgo Oærtorifzzwz adpel.

licii,

lamüs, ex eo nomen inuenit, quod éa pat-

te, Panis, et Vinum Deo oiïerancür. Ec-

?

clefíae principio, anteaquam Sacerdos rei

Cïïfæ

huic imtium faceret;, Diaconi voce , Cate-

TOR ,

chumeni, atque ij, qui publieae poeiiten-

eric

taé obnoxii erant,, e&cedere e facra aede

prae

iubebantur; ex quo intelligi poteft , ea,

Cuti

quae oblationem antecedunt, Mofam: Cate-

Dl

ebuetorum ; quae vero jconi'eqmun;ur, Mif

ü

fam eéfficere FdeFum.

$3

i f

n

Proxima ab oblatione pars confecfatio

Geios

f9.

[ (?&7'/ (

ea, fimul atque Sacerdos verba (acra

L

enunciauerat, Panis, et Vinum, in Corpus,

et Sanguine/m Domini traüsformatur,

$. a.

Comtunio eft efus Corporis Domini, et

fetmq

Sanguinis eius potio. Obferuare loco hoc

lm

libeat, Pane Euchariftico Corpus Domini,

Orie

M aj

et vna Sanguinem cohtinérl. Quaré quis--

quis e Laicis-folo Pane vefceitur, coeleftis

pDqu

menfaé plene, ac cgmufate fit parti

CBPS 5

Sa.

(4)]

113

Sacerdotibus autem praeter efum Carnis eti-

am potio fanguinis, ad complementum facri-

dpd

ficii, necelfaria eft

iput

& 5

k

Principem a Chrifto Miniftrum huius fa-

$ f&

crificii effe Sacerdotem, neminem fugit ; ve-

Cate.

rum, vna feclui"a Confecratione, partes fa-

hteti

crificit reliquae a püpvlo , qui in.aede facra

dede

praefens eft, communi cum facerdote perfr-

&

Diceto huie,

vt alia ratio-

ciuntur opera.

(utt

num momenta fileantur , velillud fidem fa-

Mif

cit, quod Sacerdos, facta oblatione , hune

in momuu Fopulum compellet: Orate Fras

irer, v£ qeum , ac vefirum facrificium accep«

cfat

talile fiat apud Deum Patrem omnzj)o;teiz

iacrá

£em. (a)

Oï'püäa

S. 6

Beipublieae Chriftianae primordio , cum

fermonem latinum Occidends Regna, quae

j, V

e£cum vero promeret

Romanis parebant ; Gra

9 ho

Oriens, nullo negotio, populus Sacerdoti

ad aras operanti refponfa dare poterat; at,

qu

poftquam defloreícente fenfim lingua Roma-

ellió

H

)a,

(cep

(4) Lih, Miffal

9t

II4

fate

n2, alia vigere idiomata coepere populus

er

Wi

fermone domefiico magis capi, illum alte-

rTum tamquam peregrinnm babere negligen.

ii

üus; quoniam vero Ecclefía Rem Diuinam

acce

Cui

lingua vsque Latina facere pergeret, popu.

lus ignoratione huius Linguae 'refponder

qdl

Sacerdoti defiit

ET

Cum res eo effet lo

, "

mores fenfim abire coepit

vt pro populo

HH

Ecclefiae Miniftri

quanti Re1 Diuinae adef-

tiam

Tobur

fent , in folemnibus facris ; in priuata au-

tem recitatione Miffae refponfa daret ill

qui Sacerdoti ad aras facienti fuam COIJ-

C

modat operam, fiue de Clero,

fiue Laicus

Qrae

T

effet. . Nihilominus nonnulla adhuc antiqui-

tatis elligies eft hüfheque apud Religiofas

Iani

familias; nam eae veteri Ecclefiae inftituto,

Diin

facerdoti Miffam decantanü eloco fuperiore

dote

i

1'e[poufant.

l

W

ilur

H

]

$.5

Quia ergo populus per infeitiam latini

(

fermonis perfpicere nequit precum earum

COele

praeftantiam, quae, cum Res Diuina fit , re-

Dinin

citantur

facri Curionis partes erunt, Zizup.

Vetia

$'am, quanta eft, ei patrio fermone expla.

Quo]

nare

—

lus

nare, quae res explicatus düïïciïes non ha-

ilte»

ber. . Neque fibi religioni ducat iftoc facere;

Pen

nam, ex quo eultus f.lforum Numinum finem

DIf

accepit, Res Divina Arcamis Reipublicae

Chriflianae non accenfetur.

opti

Profecto fi i,

lete

qui linguae Latinae gnari funt, legere, ac,

fi animds fert ,. edifcere Lzz*zzrgäafsz queunt ;

/Hlü

nihil prohibet, cur indoctis eius inteiligen-

del

tiam iguideamus, quod inde eorum pietas

robur accipiat ingens, et incrementum.

l

$. 8.

le,

n

Cum e:rgo non folus, fed cum iis, qui

(US

praefentes in aede facra fuünt, opera com.

muni Rem Diuinam Sacerdos faciat , (S. $.3

m

manifefto tenetur, eos, qui ad(unt, ius ad

as

yt0 ,

Diuinam habere Menfam, neque polfe Sacer-

dotem ab ea quemquam e praefentibus, nili

ote

iniuplj,a , arcere,

Til

Quaerat aliquis : liceat, necne, Panem

coceleftem diflribuere in populum extra Rem

rufi

Diuinam? in quaeftionem hanc, quod con.

[e

uf

ueniat magis, nihil dicere polfum, quam,

quod Nber Ritualis Romanus adfeuerat:

k;a

Ha

- Com-

116

guti

Communio - - -- verba eius funt: ipopuz, in-

iter

tpa Mifam, flatim poft Commnnuionem Sacer.

falut

dotis celebrautis fieri debet', miff quaudo ex va-

äona&i/z' cauffa pof? Mijam ef? facienda; va-

tionem vero hanc interferit; guum oratioges ,

bum

quae bofl Communionem dicumtur , uou ad fo-

Qeir

jum [acerdotem , fod etiam ad alios. communi-

cantes , fbectaut.

Verum quod res haec ad

otot

augu

Difciplinam pertineat, vt loqui fcholae amant,

tl

Ecclefia, fi vfüs poftulat, de ea conftituere

aliter poteft, quod e verbis etiam , quae

nunc recitaui e libro Rituali, po»teft intel.

tmul

ligi.

Ts

etià

CADPY T XX.V

lls

De cultzz Beatiffimae |Virginis Mariae.

$. Ls

P

raxe'cïpuas Chriftianae Deuotionis partes

K

hactenus perfequuti fumus, Deinceps ea in

tif

medium adferemus, quae ad eius cumulum,

int

Du

et complementum adtinent., Honor, ac ve-

neratio, quam integerrimae Dei Genitrici

nos habere oportet, principatum hoc in ar-

gumen-

111

i, i

gumento fibi ex aequo vendieat; cum primas

;(I['ET.

inter coelites teneát, et Sanctoruta Regz'na

X n

falutetur ab Ecclefia,

1

$. 2.

Ia

Qf ,

Priorem vc.ro inter Diuos ei locum tri-

d fi

buimus3 xprimum, quod filii Dei Mater fit:

11f

deinde, quod, vitae fanctimonia coelitibus

^ ad

omuibus praeftitit multum: poftremo, quod

Yant

auguftiore in coelis fruatur honoris, et gra-

Wt

tiaeloco prae Sanctis omnibus.:

$. 4.

]Use

Quod cum ita fit, facile perfpicitür,

1tel

multo praecellentiorem ei a nobis habendum

d

honorem, quam reliquis coeli ciuibus ; maiori

etiam rerum noftrarum incremento eius a no-

bis opem efflagitari.

df

xgo 40

Deinde fi progreffus in fanctimonia face-

re cupimus, in eius vitam, velut in abfolu-

)

tiffimum virtutum Chriftianarum exemplar,

xa in

intueamur. Nulla enim virtus eft, a qua

i,

Diuina Parens non fit commendatiffima.

ye

rici

df«

H3

$. 5.

118

$. 5.

^

N]

Proteftantes, quod de cultu Mariae eft,

-Cathoïi'ms in ius vocant, vt fi immodicam

Qt0 p

ei, zelo ducti incompofito, venerationem

petu

dependant; at, qui ita de nobis fentiunt,

lis

ái, velim, fanctiones Romanorum Antiftitum,

gend

(i0n

aut libros Romanae Ecclefiae Jymbolicos con-

fulant, et profperiora de nobis, voluntate

àue f

1Xintata, fenfa concipient, Noui ecquidem,

etpe

et facile largiar, luctuofa temporum. fupe.

gui ll

riorum fortuna, Aüthores quosdam intem.

elt:

perantius de Mariae praerogatinis fcripfiffe ;

0mt

] !

verum , an Ecclefiae doetrina e prinatis

folo

fcriptoribus, non vero iis de fontibus, quos

IOP

aä;*-glïatlgranl, arceffenda eft?-

€iny

$. 6.

"Talis autem de Maria Orthodoxae Fc.

]

clefiae doctrina eft: primum, Diuinitas quae-

Vl

cunquein eam impie. confertur, Ex quo ef

NT

ficias, nequaquam poteftate inflrucram eam

qua

elfe , crimina cuiquam condonandi ; quod

N

dü

P

€

Tes h.aee; Diui!,litatönl al 'güite

inm

üri

üiti

$.T.

119

$7

M

Si vspiam legas igitur, aut e pulpito fa-

CaTQ

cro propugnari ab oratore, eloquentiae im-

Dem

petu abrepto, audias, potentiam Mariae nul.

Tünt

lis coérceri limitibus: eam, qmdhbet effi-

LU

ciendi, valere facultates hae tales enuntia-

cof

tones placitis fan

Theologiae temperan-

tifate

dae funt ; nam cum iis compofitae concidunt,

jet,

et penitus euanefcunt: Theologorum etenit,

fipe-

qui ad fobrietatem fapiuuz, vna omnium vox

tetft.

eft

corporis, animique bona, ac decora

bt

fe;

omnia a Deo in nos fluere; Mariam vero

Uaf'

folo apud Deum

et Filium , quem procrea-

uer

üu

0$

, ogatu, nof'ris neceffitatibus patro-

CU&(HIQ

S.

g

Ee

Renerläa etiam aut

iores quosdam, qui

[Läp

zelo , Jéd. uon fecundum [cientiam - incitati-,

T

omni contentione- propugnent , commoda,

eatti

quae ad vitam hanc tuendam pertinent, a

T

Maria in nos profieifei , verum hae tales

loquutiones eam in partem accipiendae funt ;

Chriftum fua Mariae debereinitia, cuius me-

ritis ferimus in acceptis vfuram conmodo-

ï*4

u

120

i

ti0te

rum *omnïum, et felicitatis noftrae; alioqui

ï

AMadi

temere adfereretur, nulla ad nos nifi Mariae

rogatu, ac interuentu peruenire commoda;

fpes i

ta€

nam, zobir vgus Deus off, vmus Mediatof

noftr

JDei , e£ bomitum , bomo Chriftus Ieg/u: Ca).

Deur

$. 9.

Ms

Nihil tamen prohibet; quin etiam Diui-

ja Parens dici a nobis, falutarique Depreca-

'V

riae Y

ttix hominum generis, queat ; neque non

temp

et reliqui coelites in communiouem huius

tantae praerogativae Vocari ; quum coelites-

femyi

que, et Regina coelitum Deum pro nobis

pero

adpellent.

Verum hinc adeo coargusas, in

Dae i

Mariam , et Sanctos non nifi fimilitudine

quadam adpellationem eam conuenire; con-

lm

tra vero, Chriftum vere, neque vlla vocis

abufione, nominari Deprecatorem; quoniam

prof

is noftra per fe cumulare vota, et preces;

Inte

coelites autem non nifi fuo apud Deum ro-

W

gatu rebus noftris confulere queant.

qui

$, 10.

in l

Neque äbümili ratione Mariam dicere

Test

fpem noiïäi'ain vere, atque propria adpella-

pug

tione

loy

(6) 1. ad Tim, cap. 2, v. 5.

121

— ugáÁÓ—ÁÀÀ!M'

tüone nefas eft: quemadmodum enim vnzzcur

oqui

anae

Mediator hominum, lefus Chriftus ett,

dt;

fpes idem eft vnica. Nec tamen a vera pie-

latof

tate abhorret , eam falutare fpem a Chrifto

noftram; quoniam illa, quanta quanta apud

J

Deum valet gratia, noítra gratia valet

$. IT*

Dui.

Verum fi vnus aliquis in exornandis Ma-

(2

ot

riae virtutibus, ac reliquis ornamentis , in-

JUIUS

temperans vsque adeo fit, vt eum felicitate

fempiterna poffe excidere perneget, qui eam

(e$

per omnem vitam pie, ac religiofe coluerit;

obis

nae is hallucinaretur grauilfime,

/3

n

dii

9. 12

con

Ecquidem qvisquis amore tenero, qua-

lem liberi parentibus impendunt, Mariam

10C1$

profequitur; fi huic in eam pietati morum

iam

integritatem adiungit , felicem e vita hae

(&65;

exceffum fibi non ex vano fpondeat; at fi

| o

quisquam in animum inducat, eum , qui pius

in Mariam eít, quamuis vitae rationem te-

peat, non polfe non recipi coeli. dexbus,

eete

pugnantia cum Diuinis Litteris fenfa anima

3l

fouet.

Hg

$. I5

2

E

$.

D

I3

genus.

lam hic' mihi obmoueat vnus aliquisz vi.

has C

lionibus longe plurimis, et prodigiis doceri,

aljeni

iacturam falutis facturum neminem ,

qui amo-

duen

£

j

tenero Parentem Diuinam complectitur.

Dioi

Vv

rum, amsqms haec obmoues ; quin mihi

l0g 1«

in.ma

i crücem , malumque cruciatum abis;

12090

nihi

eiendowm , €t agendorum regula,

4

Diuinae Litterae funt naenias, et aniles fa.

jtt illa

Du

H

as

ibi ha

0e

Mf col

^

$. .14

COU

(Àua propter. faeris orstoribus,

un de

ft,

"

Mariae. praerogatiuis ad concionem verba

F

5

[/

DÀ

ciunt, in eo elaborandum eft omni ftudio

t u

ne pofitos ab Ecclefia limites egrediantur.

larrg

Efferant integerrimam Dei. Parentemi laudi.

H g

DOUS, at VelIS, teneram in eam pwtate'n ne-

tierare

