quoà

CAPVT KX

,

folum

De Fidv. :

didit,

*

S. 1.

l

- ides totius Sanctimoniae noflrae fons,

^T

et caput eft : ea affenfionem firmam praefta-

fieonit

inus fingulis, quae Deus loquutus eft, fum-

tiloni

mae eius Veracitatis , et Sanccimoniag gratiaf

quam |

$. 2.

bus Fj

Multa olim facros vates inftinctu, atque

afflatu Diuino fudiffe oracula , quem demutn

praetereat? at poftea quam Dei Filius e Coe-

lo ad nos delapfíus eft, oraculis veterum Pro-

Qu

phetarum cumulus acceffit.

Eorum vero,

OXpert

quae Chriftus enunciauit, alia Dei perfectio-

Cogitat

nes in aperto ponunt3 alia ad hominum con-

fubdi

fecrandos mores pertinent.

Botio e

ele d

$. 3.

dorum,

TCitent

61

jbus;

93

Vel

fton pauca eorum , quae nos credere

: lll*

Oportet , etiam acutiffimi vim , atque intel.

Verum hoc

ligentiam ingenii effugiunt.

3pfum Fidei noftrae ingens pretium aducu,

quod pro certis habeamus res penitus abftru-

fas, et a nofira remotas intelligentia , eg

folum de cauffa, quod eas Deus nobis pro-

didit.

54

fotis ,

G.uamquam vero omnia , quae Deus fi gnza

velta

ficanit , non effe veriffima non queunt ; ni-

(omt.

hilominus nihil tam commune eft hominibus,

gf&ü&.

quam grauiffimis vexari difficultatibus in re.

bus Fidei; quae fi eam nequaquam cotnuel.

atque

lant , certe quidem non raro infirmant,

demut

$. 5

eCoe-

Quod ad eos attinet, qui litterarum funt

ym Pro-

expertes ( nam doctis, ad profligandas hasce

j vero »

cogitationés , opportuna munquam deerunt

orfettio

fubfidia) e difficultatibus his fe fe nullo ne.

yll cor

gotio explicauefint; fi, fimul atque mentem

eae dilacerare occipiunt, fummam crederte

dorum, feu Symbolnm Apoftolicum deuoté

recitent.

$. 6.

$

62

$. 6.

Multum profecem enam , ad mf'rmgem

— PENINIENINPNYTUETUTUUENI UOH PETNIORENTEUE EM A

H

dam vim cogitatlonum ejusmodl, ammo rE

et pto

oluere, quales , quanuque viri ab. exmm

vifis P.

Fidei Chuihanae rata habuermt omma, quae

quid fa

facer- vtuusque Legls codex docet ;

atque

ta fi p

confeutaneam etiam thae ratxonem rebus

creditis müxtuermt

Ya

$. 5

tobilis 1

Ceterum fi ii, qui fcxentus, fiue amae«

pondus

iioribus, fiue iis, quas feuerxores dieimus ^

of

egregie perpoliti funt, puncxpla Religionis

füinus a

Chrlüïanae fub 1udicium vocare vehnt moe

UM

do pzams cupiditatibus vacuam , ad hane

f

rem, mentem adferant, principiorum eorum

(Ethnie

robur, ac firmitatem facule perfpzcxent.

fifii ,

$. 8.

Fdctijis

Nenne praecipua Chriflianae. Rehgloms

caplta, fcilicet Natiuitas , Mors , hefurre:

Ad]

Cth, in Coelum Afcenfio detu Chrifti ; deins

letiltis

de Dmun Spiritus Miffio, Chriftianae Fldel

Tteta «

ulültutlo a facris Vatibus multo, quam eue-

COmpoft

nerant antea, tam dilucide fignificata funt ,

vt non vaticinia , fed rerum geftarum fiiftoria

() Joitg

elle videantur ?

$. 9.

() liy,

65

$.59.

Huc a*æcädit infiguis Chrifti Sanctfinf?nïäi

Lngena

et prodigis plurima , maximaque ; certe iis

W

xOmi

vifis Pharifaei, infenfifüai Chrifü hoftes ,

quid facimus , exclamant ; quia &ic bomo mul-

, quie

?

Watque

—

tebus

$29 t

Neque filentio praetermittenda eft, mi-

rabilis illa Fidei Chriftianae propagatio, quae

: af

pondus eius veracitati ingens adiicit : £ per

"Apoftolos Chrifli , recte ingeniofiffimus Augu-

*imus ,

füinus arguit, v£ eir crederetur ,. Refurrectio-

ipinti

uem , atque JWcenffonem : p*räedicantiäm Chyi-

(., no

0 Danc

fli, etiam ifla Miracula facra e[fé uon credutit,

( Ethnici) Zoc solis vnuim grande Mim'cuiuni

1'601'11111-

J'üfficit , quod ea terrarum. orlir ffue ullis Mi-

Yi

raculis credidit CZ).

8 15

firionid

Ad haec quam fancta , et ab omni, vel

&efufffï*

leuiffima, priuatae vtilitatis fufpicione di$-

j;

iuncta eft Ethice Chriftia'na ? certe cüm ea

Plato ,

n eXe

compofita morum doctriüaj' gg, qqam

So-

i fünt

(2) Joann. cap, 11. v. 47.

! hmgria

(5) Libr. 22. de Civ. Dei -cap, 5.

M

64

Socrates, Ariftoteles , Plutarchus , Epiete:

fis Í

tus, Seneca , aliique virtutis Magiftri tradi.

iite

dere, obfcuratur penitus, et euanefcit. Quam:

lüs

guam vero examini, et difcuffionibus homi-

p

num acutiffmorum fubiiceretur identidem,

fiüe

nihil in ea repertum eft, quod reprehende—

p

retur ; quin nihil,

quod non laudibus fum.

lifk

iis celebratum effet

Momenta haec $2" vt

A

alia longe plurima praetereantur, luculen-

de: l

tum faciunt, Fidem, quam profitemur Chri-

10

füiani, e Coelo deuocatam effe.

firma

$. 12.

Ceterum , nolim , exiftimes, te pretlum

Fidei cuae laturum, quod in optatis habes ;

T

fj quaedam Religionis capita pro exploratis

lt

habeas , aliis neglectis :

quaecunque Deus

Clefí

loquutus eft , omnibus vt affenfionem prae»

ftemus , eft neceffe ;

füto |

nifi in haeretxcarum

nosmet conücere caftra velimus,

E

5. 13.

Haerefes , et fchifmata ortum inde du.

Cot

quge

cunt füum , quod Diuinas interpretandi Lit.

tefas, ius quisque fibi contra praefcriptum;

(0)1.

voluntatemque Dei adroget ; cutm vra Eccle.

fia

N

J Caj

6$

ietei

fia fit cuftos veritatis, et Legum Pivinsrum

radis

interpres; quám ea de cauffa Paulus Apoito-

dfTIe

lus Columuawi , et Firmamenmtum veritatis ad-

VOfti

jellaz (a). In hac Ecclefia fe fe Chriftus ad

dem,

fipem mondi manfurum , folemnibus verbis

ende.

pollicitus eft (/) : eidem Diuus Paulus non

um

Paffores , non Doctores , non Propbetas , 6on

VM

"dpoflolos defuturos unquam , docet ; nullis

'ület

denique feu Haereticorum, feu Ethnicorum

Cliti

artibus eam pelfumituram , Matthaeus con-

firmat (e).

$. 14

à

etitit

Haec fiita funt, vt noà effe non poffunt,

bes s

manifefto tenetur 5 Catholicos in Romapae

Joratis

Ecclefiae doctrina, in quam vnam verae Ec-

Deus

clefiae notae , ac characteres conueniunt,

: prae-

tuto conquiefcere poffe,

(corut

g. Iöü

Longe diuerfa Proreftantum fortüna eft,

Certe ij nezave vix aufint, fe ab Ecclefia,

quae ea tempeftare commüni hominum om.

i ol

E

nium

i Lt

iQtum i

(aj l, od T'im. cap, 3,' V. 145

Ticde:

(5) Matth. cap.28. v. 204

(

(C) CQP, 160 V, 189

66

ninm opinione orthodoxa erat, feceflïonem

u

feciffe,

Quinam igitur in animum induxe-.

Ec

rint, veram elfe,, quam conftituere Ecclefi-

am? Dicat aliquis : Romanam Ecclefiam, in

qua fuos vixille maiores non diffitentur , er-

0p

rauilfe.

Verum , fac, erraffe Ecclefiam,

u

quae ante eorum feceffionem vera ab omni-

f

bus orbe toto habebatur; iacént Chrifti ora-

Coi

cula, quibus is Ecclefiam fuam ad finem mun-

dei

di manfuram ,. pollicitus eft..

gei

$. 16,

Huc accedit : fi vnusquisque auctoritqa'te,

Diuinas interpretandi litteras , praeditus fit,

nf

fublata funditus eft ratio, cognxofcendi», dis-

M

cernendique , quaenam germana Chrifti fit

Nil

Ecclefia ? quod quanto opere a verbis Chri-

C

fti sbhorreat, nemo non videt.

L

W e

$. 17.

li

Ex ds vero, quae in medium addücta

lo

funt, efficias, ampliffimas quot diebus Deo

lob

laudes , gratesque referendas ab omnibus,

l10

qui vitae primordia in finu Romanae Fccle.

(

Uif

fiae aufpicantur; vel certe ad eam Dei bene-

fige :

ficio fingulari reuocantur ; quod fola haec

nhun-

Que (

6T

nunquam non $ancta , Catbolica, (züaniolica,

Ecclefia habita fit,

9. 18.

(àuoniam vero nhon claritas natalium, non

le

opum amplitudo', non corporis ornamenta ;

ly

aut fortunae bona ; verum vna Fides, et eius

l

praeceptionibus confentiens vitae ratio , nos

lo

Coeli fedibus inferat ; confequitur iftinc, Fi-

Q

dem principe habendam loco, et, fi per in-

genii vires liceat, penitus edifcendam elffe,

'5. Ig.

0

Verum , cum multi animo, vt corpore

Ó

nafcantur imbecilli , adcuratam Religionis

j*

Chriftianee notionem párare fibi non queunt,

Nihilominus nifi fpem falutis omnem abii-

fit

Ir

cere velint, haec eos noffe oportet : 1. De-

um effe, 2. Vnum natura, Trinum in Perfo-

nis, 3. Alteram in Diuina Triade Perfonam

hominum naturam induille, et mortem proó

a

Je0

nobis oppetiife : 4. Probos a morte prae-

u

mio, improbos quaefitiffimis fuppliciis adfe-

j

ctum iri : 5. Ad haec etiam feptem Eccle-

fiae Sacramenta pernofcenda funt : 6. Deni-

ne

qee

que Oratio Domini cum Salutatone Angeli-

kà

Cà,

68

ca, memoria comprehendenda. . Quod ad re.

liqua Fidei placita attinet, imbecillae bae

mentes ita comparatae fint, vt pro veris ha-

beant, quae tenet orthodoxa Ecclefia; con-

tra repudient , et afpernentur , quae illa

1

damnat.

S, 20.

LE

"Vitra- breuem hane fummam credexxdxo-

qui

fum, praecipui kthices Chriftianae fontes,

)ul

ac capita edifcenda iis erunt.

Nolfe itaque

qui

lÀ

*

eos oportet

i, Decalogum , et quinque

f t

praecepta Ecclefiae. 2. Poít, capitalia fep-

tem

tem peccata : ii vero, qui feliciore vi men-

fiite

tis pollent, fi, cum haec rudimenta Fidei

ld

Chrifianae memoriae tradidiffent , Inftitu-

quo

tiones catecheticas , alias praeterea facras

do,

oratioDes diligenter exceperint, plenam,

WUs

perfectamque fibi credendorum , et agendo-

zum notionem facile pararint.

Üten

(ubi

lj

fifgs

C A.

69

Ie.

d-

CAT VL

XI

d«

1.

De Spe.

lla

S. E

A

t quorfum inuiolata Fide credamus bes-

tas illas piorum fedes, coeleftesque delicias,

ldc'

quarum fimiles nemo vnquam viderit

nec

$,

auditione acceperit, neque humana mens,

qie

quamdiu corpore inclufa tenetur, intellige-

que

re poffit, fi nunquam in earum communio.

fep

nem cum incorporeis illis Coeli ciuibus ve.

1

nire nobis liceat? Sed profecto fuperum il-

"del

lud beatitatis fempiternae domicilium . nos

(itti

quoque manet,

(Auamobrem non Fides mo-

TC

do , fed et Spä affequendi ea , quae credi-

p

qmus, iu mentibus noftris altæ*fdefixa fit,

R

&, $.

ondo

Eft autem Spes firma animi confifio , ob.

Gnendi felicitatem aeternam, et opportuna

fubfidia, quibus ea paretur.

$. 3.

Firmamenta Spei funt. 1. Summa Dei Bo-

nitas, 2. Vis eius, atque Potentia. 3. Ne-

Ea

que

Ac

70

que.non, in promiffis impl*ei!dis Fidelitas.. 4.

4

L]

Ac demum merita Iefu Chrifti

?

fi proinde

&ar

a

MU

quispiam e nobis fcitetur, vbinam fpem no-

cit

ftram defigamus Chriftiani, reponendum eft,

Jpem noffram Deum effe ; fecundum Deum ve-

Tij

ro, Jefum Chriflum, etiam vt homo eft.. (2)

e

$ du

[!

Veriffimum hoc Pauli oraculum altiffime in

füf

animos noftros demittamus ; üligulä,, quibus

C

Vifain praefentem tnemur, commoda ; nec

non et eam, quam a morte fperamus felici-

tatem, a Deo nobis dari ob merita Iefu Chri-

vid

fü. Si noftrorum ergo gratiam confequimur

ftm

criminum; fi maiores in virtutibus quot die-

u

bus progreffiones facimus * fi finem profpe-

rum imponimus negotio omnium grauiffimo,

tibu

quo noftra continetur falus; haec talia be.

dom

neficia in nos fluunt ex meritis Chrifti.

ii

S.c

Toe

Verum Deuä auctor Spei, et fuafor, dum

Va

Ii

illam nobis largitur, fuorum vna obferuatio-

?

nem praeceptorum a nobis poftulat, Ecqui-

«

dém illi nihi] perinde in votis eft, quam nos

& Ior-

(a) l, ad Tim. ;:ap. I, V, I,

41

9

Ti

4

a morte elficere beatiffimos, — Sed neque in'

e

Sanctimoniam Dei , neque in Dignitatem ejus

conuenit, eum in partem fempiternae feli-

u

l

citatis Vocare , cuius vita omhis non inter-

V£«

rupta cum virtutibus, et continens dimicatio

0)

erát, Quid? quod eos facrae Litterae fem-

piternis apertiffime fuppliciis addicant, quo-

rum vita pugnet cum profeffione Religionis

!u

Chriftanae.

bur

)eC

&. 6.

([H|

Quocirea Spem Chriftianorum eorum pro.

1h].1

videntüfimam dixerim, qui eam quidemjn

nur

fumma Dei Bonitate reponunt ; verum in id

etiam omni ftudio incumbunt , vt ea, quae

(ie

fpe-

Deus imperarit, adcurate perfciant, 1n men-

If ,

tibus hominum eiusmodi, velut in fede, ac

be

domicilio fuo alta quaedam pax, et hilaritas

animi non infidere non poteft, Piae hae ani-

mae in confinio mortis pofitae illud Regii

LJ

vatis ingeminare ex vero poffunt

.

Laeta-

dïïm

attor

us fum im bis, quae dicta funt mbi, im do.

um Domini ibinus (a).

cqu"x-

! 105

i

E 4

$.T.

(4) Pfalm, 121., v. 1

rt

ï

tati

& 1

At cum ea Lege, et conditione beandos

lä

lgt

nos a morte audimus, fi Dei praeceptis mo-

verl

rem, omnibus in rebus geramus ;5 haec con.

bis:

ditio neminem non complere formidinis de«

qui

bet.

Ita fane :

Beata illa Coeli atria fubin.

&

£rabimus, fi noftram Deo deem, quà nose

€0/ 4

snet in Sacramento Baptlfmx obürmxxmm, per

omnem vitam praefticerimus; fed quisquams

ne fibi in palaeffra virtutum conftantiam

DN

fpondeat, cum alia stque alia in momenta

Vr

pene fingula mgruant peccandi lenocinia ?

erau

Hoc adeo eft, cur Diuus Paulus vnumquem.

quet

que noftrum compellet ,

moneatque, v2 cums

qtut

fnore, e$ fremore falutem. uoftram operemuy

ii

(24) . Guapropter Spes noftra metu vacua

W in

nunquam.ft : at timor hic id efficiat vnum,

quo viam Chriftianae dx[uglmae conftanter

Pf*l' equamar ; minime autem

vt animum

tolg

abiiciamus; cum non modo vitam fempiter.

dole|

Dam, ied et adminicula ,

eam affequendi, fa

atb

datürum nobis, Deus liberaliffime pollicitus

lidoy

fit ; opportunis autem fubfidiis inftrueti, or.

tüm

na-

(a) Ad Phllxpp. €»2. V, 13,

(0) 4

h]

&

3

ï:atïquæ; nihil eíft, quöd perücere non va.

$

leamus, (Quamobrem idem Apoftolus , qui

e

verbis, pauu"uxante adduetis , falutarem no.

h

bis sdflare timórem connititur, praefidiorum,

J

quibus a Deo infiruimur, vim, et numerum

le

animo verfans, exclamat ; Quue pojjum in

T

e0, qui 1e. coufovtaz (a).

f

$. 8.

à

Capitale hoc alfertum ad omnes quidem

Chriftianos pertinet, nemine vno feclufo;

verüm ii compriumis, qui expertem noxae

grauioris ducunt vitam , animos fibi addere

:

queunt, a Deö, qui fe ad hoc temporis pun-

H

ctum, ne prolaberentur , feruauit, effectum

iri, vt quod fibi vitae fpatium fuperat adhuc,

?

id inoffenfo gade decurrant,

$. 9.

,

Alia eorum , qui peecandi finem facere

nolunt, fortuna eft : quod ad hos fpectat,

dolens pronancio , dum fuis obfequi cupidi«

j*

tatibus pergunt, aditus ad beatum illud Coe«

li domicilium iis omnes interclufos effe. Cer-

E

tum ecquidem, expïotatumque elt , auera-

fs

E

a

"

i

(2) Ad Philip.p. cap, 4* LV. I3. -

14

'ouet. IDei effe füber. omnia opera eiut (a) ;

q h

fed mifericordiae Dei iuftitia adiungenda eft

pee:

L

€tiam, et tum fincera eius effo

abitur imago.

3 1 ^

;Ve *

um peccatores eos, qui a vitiis ad

qui,

virtutem traduxere animum, bono Deus ani-

D

9o eie iubet; neque enim is hominum aerum-

esq

yoni

ls capitur; fed omnes , quot quot a recto

tramite deflexerunt , ad eum reuocatos vult,

o [n]

et fimul atque aegrituda de admiffis culpis

i

h

eos fübintrat, noxarum omnium gratia m facit

conta

S o pE

lHIS Ü

Quapropter mirari fubit, quid fit, quod

fem ei

non pauci ftimulis vrantur moleítiffimis, poft-

Ditenr

quam vitae licenter actae peccata , magna

€0 eyc

"251

àjVi

iüs aegritudine damnarunt. ( uicumque

inanem hanc religionem animo circumferunt,

Ix

" peruelim, animo reuoluant prodigi filii e

tef im.

domo patria egreffum , perditam, atque di(

bic ell

folutam fub. peregriuo Coelo vitam, et eius

T

, &t

&d Patrem reditum, benignitatemque, ad om.

Topap;

nium aetatum memoriam con'fecrat'am, qua

&alis p

is reducem filium accepit, atque in fymboli-

Cüell d

CA

fün de

(4) Pfalm. 144. v, e.

—

T

r

2

d

ca hae narratione perfpiciant Diuinam erga

h eft

peccatores mifericordiam.

11g0,

ER ET

Itaque Diuino in nos amori font iniutii,

iif 4

qui, cum fua expiauere crimina; grauiffimis

I5 alll-

nihilominus vruntur anfxmi ftimulis dies, no-

eruim.

Cesque, .. Ecquidem fufcepta maleficia obli-

r'ecto

vioni tradenda nunquam fünt; verum hoc

eo folum pertinet, vt eorum identidem ve-

s vult,

eulpis

niam a Deo expofeamus ;. minime vero , vt

J facit

contabefeamus moerore. Olium fauke', beatis

ilis Coeli Ciuibus addiri, videbimus, maio«

rem eorum effe in Coelis numerum, qui poe-

; quod

du

pnitentiae fubfidio, quam qui via innocentiae

eo euolauerunt,

magnt

6. 13.

ümque

Ex his VerO; quae adhuc dicta funt, po-

ferunf,

teft intelligi, maximo opere euitendum no-

il e

bis effe , ne coeleftis haec virtus in extre-

;ue di [

et elus

ma , atque pugnantia inter fe fe vitia ; ad-

rogantiam , et diffidentiam , abeat. Adro.

ad of«

gans profecto eft, qui, cum vitiis feruiat ,

, qua

;mboli-

Coeli delicias fpe praecipit ; contra perpe-

ram de Bonitate Diuina ftatuit, qui illam fi-

a

bi

p

£

6

bi pacto eo efforn

vt fi hominum serum.

*s, atque infortunio caperetur,

6i

$. 14.

denti

Refumo igitur fermonem meum, et orti«

omm

nibus inclamo , qui er umiDibus valere wais,

dum :

animum ad virtutem adpulere, vt, plurima

Nt M

quamuis ,

maxzm.*que admiferint crimina ,

quadi

profligato moerore in Benignitate Diuina

Iere

conquiefeant,

$i npius , fidem alfertis haec

ditori

ficrae Paginae verba faciunt ,

eger zt j)oem-

quam

veutian , ab ommibus percatir þm 0 Uifa

057

€ £

u€

r

s OPHBLMmM zwm:zmmffz eut . pI À

Y

vecordabor (a)

Vl e

5. I 50

quiby

Guspropter ii,

qui grauibus aliquando

dem |

fe contamiriarunt criminibus, eorum faepe

lerite

numero veniam a Deo poftulent; verum illi-

fit; a

us Benignitati ne ditfidant

(Quid enim effi-

. Q0

cere non valeat iile

cuius limitibus nullis

lite

poteftas cireumfepta eft ? aut ecquid ab illo

fperare non liceat

ïnüöh

qui inter cetera , quibus

falutari vult

Vr f

cognomenta , Patris mifericor-

Vant

6122 appellationem fibi fecit propriam ?

T

ä 16.

( E

ZCC

* Cap. I8. V, 2 T. 22

Q

11

CUR

: 5- —1'6:-

Grauius adhuc animi deiectione, et diffi-

dentia peccatum , defperatio eft, quae fpem

t Off«

Diffimulan-

omnino conuellt, ae perimit,

tuffis,

dum ramen nequaquam eft, euenire pofle,

urima

vt in poenam admilforum. criminum ; fimul ,

Yif ,

quod Deo, ad frugem reuocallti, morem ge-

Jrüit

rere abnuiflent, exemplo impii Chrifii pro-

(*

$ CA

tores nonnun-

s haec

ditoris in defperationem pec

poti-

quam agantur,

77

$. 1?7,

m

Verum quoquo modo res haber, nemini

vni e Chriftianis fpes falutis abiicienda eft,

quibusuis eriminibus fit coopertus, Ecqui.

ïuando

dem lios tales indignos effe, quibus Deus mi-

[iepe

fericordiam fuam impendat, nemo negaue.

fit; at is bonitatem fuam, et Filii fui meri-

mll

(a contuetur vnice, cum gratiam criminum

j eli

pullis

facere cuipiam vult, — Sint procul igitur im-

Q illo

modicae anxietates, quae noftram erga De-

unrfiduciam , atque amorem paullatim ener-

qnibus

äuant, et obtundunt, Dum Filius Dei,'faïu-,

of«

tis noftrae cauíTa Cruci adfixus, oculis, at.

2

Que animis jnoftris obu;:r[äbiwr, fpgs eus

if

po

18

ponenda uon eft. Ipfe Regius vates zemens,

dolensque profitetur , tot, tantaque ab fe fe

Yi

*

admi!

ï»

proeft

a fcelera, vt^eiur caput fupergrederen-

1otur

Zür (2); verum tali in re, ac tempore ec.

?

*

U ot

quid egit

Mifericordiam Diuinam füpplex

|

adit ; crimina fua magna mentis aegritudine

' [

lidere,

damnat : veniam eorum petit, et accipit.

b

z

* i

LCATVI XIL

f105 jfi:

De Charitate Dei , et Proximi.

fed Quo

que abd

S

I.

P

eUt] ey

oftrema virtutum T heologicarum hari-

Düs eny

tas e(t : ea vulgo in partes duas diftribuitur,

ül*OS,ï y

Charitatem Dei, et Proximi ; at, fi naturam

Charitatis vtriusque perfpexerimus , nullo

negotio intelligemus, geminum hunc amo-

lei

rem cogitatione diferepare , re cohaerere;

Téguit,

i, Qu

nam dileetio , qua homines profequimur,

COfisf o

tunc folum nomen virtutis Theologicae adi.

pifeitur , cum eos Diuino adducti amore di-

*tim jl

ligimus.

fe? m

$. 2.

lire? f

(4) Phalm, 37. v. 9. —

19

Bns,

$, 4

| multum

le la

Virtutem hanc reliquis duabus

Wetj.

praeftare, manifefto; tenetur ; praecipuum

igitur hominis Chriftiani officium efto ; De-

ag

ylex

um omnl ftudio, et tota animi contentione

idune

smare , ac potiore prae rebus creatis lqco

u

häbere.

$. 3.

s

——1Ó

Ecquidem fi is oculis cerneretur, miaxi-

mos in animis omnium fui amores concitaret ;

fed quoniau ab oculis hominum remotus at-

que abditus eft, eo demum fit, vt, quamuis

eum exiftere minime ambigamus ; nihilomi-

hat

nus eius natura, et perfäctiones animos no-

wituty

fwos, vt par foret , nequaquam adficiant.

türam

$ 4

oullo

Rei huic praefentius adferri remedium

' a[]0»

nequit, quam fi perfectiones eius, et bene-

fete;

ficia, quibus ornati ab eo fumus, mente, ac

j ,

-

cogitatione affiduo reuoluamus, . Quantum

p il

enim illud eft, ante omnia tempora exílitif-

ye d

fe? nullis locorum finibus circumfcribi ? , ni-

hil eorum, quae olim euentura funt , igno-

rare? fupremum in res creatas omnes exer-

Z

cere

80

cere imperium? Adhaec puleritudinetm eius

]

fnódi cogita, quam vidilfe vel femel, opta«

gb

bilius quiddam fit, quam delieiis huius murt-

leg

di per multa annorum millia ad fatietatem

quis

frui : repráefenta animo Maieftatem illam,

at 1

cui feruire, fit honorificum magis, quam to-

*

]lma

ti mundo imperare

$

reputa animo bonita.

expl

tem tantam, vt difplicuiffe illi, grandius quod-

lil

dam fit flagitiut , quam in ruinam totius or.

nb

bis coniuraffe ; nihilominus ,

quantula haec

adde

eh(?l

perfectionum Diuinarum imago erit ?

flimo

huc igitur etiam beneficia in nos congeüa.

,Vi

"

$. 5.

(s

Quod e nihilo conditi , et cum íin pec-

li

nl

catum prolapti fumus

Sangtine Iefu Chrifti

EURT

abluti ixmus; quod iti finu Ecclefiae ortho-

doxae nati 2

plurimis aliis infuper ad vitam

Obtinendam aeternam fubüdiis inftructi , or-

Cu

fe:]

Qu

natique ; haec, aliaque beneficia ex auguftif-

MM qui

fimo illo Diuinitatis fonte ad nos peruene.

Tunt.

Quamobrem fiue Deum,

fiue nosmet

IRU

V 1

Tlqe U

refpicimus, momenta Deum dxh gendi prope-

'àece

modum mümta funt,

|

Ven

U

S. 6.

8

$. 6,

Cs«

Tribus autem potifïlmum 1odis tioftet er.

Qptte

ga Deum enitefcit amor

: prior Diuinarum

mufl«

Legum obferuatione abíoluitur, . Et vero

(atem

quisquamne dixerit, ab eo diligi Deum, qui

]lam,

tam profligatus, tamque perditus eft, vt nul-

1 [Q

lum admittere flagitium vereatur, módo fuas

otiitds

expleat cupiditates ; vt vt adprime norit, ni

tUod«

hil toto orbe, vno.peccato feclufo, auerfa-

üs 0T

ri Deum? primus amoris gradus eft, nullam

j Daec

ei, duem diligas, creare tioleftiam, AcChri-

adde

ftiano nequaquam fuerit faris, vitare pecca-

e"ïa.

ta, virtutes infüper toto pectore complectae

tür ; quod iis maximopere capiatur Deus;

nl pe

fimul poffibile vix fit, vt virtutum expers

Chritt

animus diu culpa vacet.

ortho

us

| vita

Cum vérto prauum fügimus, ét virtutem

r

fequimur, non poenae formidíne, quae nos

nl

alioqui maneret, noü [pe mercedis adducti;

rene

ioe agamus, verum fludio placendi fupre-

postet

mae Maieftati. Qui fola fpe praemii Diuinis

p

praeceptis morem gerit; is fane not Deum,

vergm femet loco priore curat,

E

$. 8.

— -

6.

82

5.' 8-. 3

Altera , qua nofter erga Deum fe fe pro.

st

dit amor, ratio eft , aerumnarum tolerantia,

fisx

Mundus hic gaudii, ac moeroris, fecundae ,

lag

et aduerfae fortunae domicilium eft, Homi-

L

tolleg

num alii fame contabefcunt

9

alis : diuitiae

quibr

ex nimia adfluentia Juibrío fügt ; quibus , Vi«

AC

delicet ,. abuti per. libidinem. properant , cum

eas balere boneffe licuit (a) : fecunda alii for-

M

tuna nunquam non fruuntur ; alios aduerfi

alfjote

cafus per omnem vitam fatigare non definunt,

Vittüs

Hane fortunae varietatem, ac diffimilitudi-

tüeflie

nem fapientiffima illa mens-in mundum. hunc

temere non inuexit, Ecquidem, quum im.

Cs

probos-florere opibus, lionoribus , Clientum

luti W

numero videmus , contra probos malis pene

fettim

obrui, in admirationem damur, quod cauffas

Detteff

huius rei.perfpicere minime valemus; nihil.

ominus oraculo quouis certius eft, grauiffi

VET qn

mis fieri de cauffis , quaecunque in mundo

EL

hoe. eueniunt,

vü'f

$. 9.

(2) Salluft, de Bello Catilin, cap, 13

fODïem |

g

83

$9

:pro

$i ptoinde morbi ingruant, fes familiae

ULId,

ris peffum eat

honoris deceffio fiat

aerulm.

Xe ,

tae aliae corpus, sut ahimum fatigent, at-

Jom

tollenda ad Coelum mensi Dei, qui omniutm

utia t

quibus premimur , caálaimitatum eft author,

VI f&

acquiefcendum eft voluntati,

T

SI IO&

fot

dueri

Poftremus , noftrum .Deo comprobandi

amorem, modus, eft Proximi dilectio: qua&

Duftt

virtus Chriftianae Fidei proprià , atque do-

Aimh'

meftica, eiusque teffera eft.

lonc

& bf

m

Ceterum amor hie actuofus fit, neque fo.

eptum

lum votis, et verbis abíoluatur $ cum prae-

j p

fercrim | ea . quaáe in proximuim congerimils

las

beneficia, eo )eus numero, ac loco habeat,

hil

vt & in eum collata fuerint

quil

AEDASENE

p

gunoe

CAPVT XIII

De Precatione.

3.

[

quibus hactenus egimus,

T

fontém , et caput Sanctimoniae nofttae elTe,

Ea

1ani

94

iam alias dictum eft ( cap. 9. $.6.) 5 quod ve-

eotrg

ro arcana quadam viin momenta ad peccan.

qi/rot

dum impellimur ; alia infuper circumfpicien-

da fubfdia erunt, quibus irriti reddantuc

To

exafla

conatus praepofterae illius incitationis,

elefia

UA

Jono p

tétt et

"Vis illa, atque impulfio ad malum, vfita-

Chriffa

to. vocabulo , €oncupifceutia nominatur j ea

dnplot;

tabis inftar, nifi refiftas , animum quantus

eft, peruadit, et inquinat.

Pa

S. 3.

filllum (

Subfidium e praecipuis, proxime, et fe-

eundum virtutes Theologicas, ad cozeupi/cen-

Catür "

2iae vires infringendas, Precatio eft, et Coér-

citio noftrae voluntatis; fed de hac poft paul-

1b ipfo

lo fermo erit, nunc de Precatione differe-

difettel

Tnus,

il fjj

$. 4.

t

Precationis nomen inde natum eft, quod

Qui,

ea opportuna, ad vitam hanc tuendam fub-

Coelits

fidia, a Deo efllagitemus ; dein vero fempi-

W P &t

ternam a morte felicitatem , et eam obtinen-

di adminicula.

Neceffitatem. orandi ex eo

——

lad *

COat-

)lus,

$5

V&

coarguas, quod Diuu$ Paulus nos /f/ze zuter-

calle

miffone orare velit (a)

Ml

$. 5

j

Forma precandi no(íira ad normam eam

exacta fit, qua vtitur fuis in precibus Ec-

clefia; huius autem ratio orandi haec eft :

loco prineipe Deum Patrem, Diuinitatis.fon-

tem et principium adpellat ; abhinc ad Iefum

VvÍitd

Chriftum procedit; poftremo Diuini Spiritus

H

implorat auxilium,

jAntus

$. 6;

Praeter hoc, quod ammaduerüonü dignif-

fimum eít, quidquid ea a Deo Patre depre-

et fe»

catur, ob merita , et interuentum lefu Chri-

up;fcerz

fti ab eo deprecatur.

Hanc orandi rationem

tCotf

ab ipfo Filio Dei arripuit. Ecclefia; is enim

j ul

diferte 1nquit

quodeunque petieritis Patrera

aete

i uomiue meo, dabit volis (P)

$T

Quid? (uod non Ecclefia modo , fed et

t qu)ï

Coelites , ipfaque Coelitum Regina , cum De-

f f

um Patrem pro nobis interpellant, non fua,

) fonp!

T:3

fed

ooned

(a) I. ad Theffalonic, cap, 5. v. 17.

13&

(5 Ioan, cap, I5, V. 16.

cod

96

fed merita Iþfu Chrifti ei exhibeant 5 quid

Detti

ita? quod probe norunt , vnum Iefum Chri.

ftam

ftum effe noftrum äpud Deum Aduocatum,

TEnte

$ 8

Cüm -

Vt autem vota noftra, precesque a Deo

exaudiantur, neque ornatu, et vbertate fer-

À

monis , neque fententiarum. acumine opus

"

quasq

eft: orazter , ait Chriftus , "olite mulum fo-

tgre i

gm' Ca). Non dixit, nolite multum orare,

qU€

(

multa petere, multa precari; fed, zoZire mul-

1nter

£um loqui, Fchnicorum more, qui fuos, ora.

.M

ï

tionis elegantia, et prolixitate flecti Deos

amicyl

exiftimant; putaz? enim , quod im wruléiloguia

Te fo]i

Jfto exaudiantur. (F), Cotdisdeüderia, cemi.

aedes |

tus imo dueti, profectique a pectore, non

Xuij

l, |

verba fünt, quibus adductus vota noftra cu-

Tulie |

mulat Deus :

defiderium pauperum: exaudiuit

m i

Dominuis (e),

59 99

feety.

latc (f

(Quoniam vero orantes * fupremae Maiee

flatis folio aduoluimur ,-gratiam ob accepta

UOT

bl'O.fa, :

relaturi , vel noua a DQvaatituü beneficias

C0 Math. cap. 6. v.7,

llä»

(,) I^idem,

Q Pálim, 1o, v v

81

qui

nemo non videt, corporis, animique mode-

hris

füam , ac fiduciam ,

qualis filiorum erga pa-

I

rentes elTe folet, prae llOblS ferendam elfe ,

cum preces fundimus,

. Deo

90 IOO

e [or

Animi attentionem , vt ad res grauiores

opus

quasque , ad orandum a nobis adferri opol-

um h

LJ

*

tere. liquet

quamobrem ab aedlbus facus

Xate ,

auelcenda, profligandaque funt , quibus, eà

iil

mterpellatur

Auocamenta eiusmodi iunt

, 0i

. Mendici clamoribus mcondms ; obfoletis

j Dieos

axmcuhs, viceribus nudatis ftipem extunde-

lod

re folii 5 2. Catelli, in comitatu herorum

eettls

aedes facras fubingreífi ; 3. Veftes, ad lu-

Dol

xum, et oftentatiohem compofitae; 4. Gar-

i Q

rulae linguae ; 5. Burfarum ftrepitus, qua-

atdhï [

rum indicio ad ftipem dandam inuitamur. Pro-

fecto , i aedes facra cenfu opimo ditata fit,

hanc ftipis colhgendae rationem interdictam

e Vate

oporteat , quod ea nomini orthodoxo pro-

aceepa

brofa, pietad fidelium minime falutaris fit,

;eficia

LY

pe

F 4

C A.

$5

—

a

exq

cum

CAPVT XIV.

griti

De Adoratiaue Dei , et 4Actione Gra-

tiavun.

(

$4 45

gm"m

V

im animantium, et numerum longe ma.

lonit

!

ximum , fiue ad ornatum mundi huius , fiue

VIUS |

hominum vfibus a Deo procrestum elfe, quot

quant

diebus oculis contuemur, verum ex infinito

Qs,

ilo numero nullum omniao inuenias, quod

eft, i

mente, ac ratione inflructum fit: vni hom';-

i!l ami

ni haec tanta praerogatiua feruabatur , quem

dolor

ad fuam Deus imaginem finxit , animoque ,

&de0 g

ac intelligentia ornauit, quo fe fe agnofcerct,

decor,

$. 2.

Tiberg]

Quoniam vero principium nóftrum agno.

f-ere valemus 5 officii retio poftulat,.vt no-

I

ftram ei fubiecionem ,. gratumque animnm

Tif

praettemus,

Minime vero fui officii partes

Wem ])

il. impleuert, qui oculis.nonmmquam'in

Mlueyy

Coclum fublatis, conr munem rerum omnium

Tüg s

|

effectorem veneraretur : nonxleï)lllïcto.tenlv

poris nullo 1.on munificum 'in nos experimur?

€x

89

ex quo quoid aliud intelligi poteft, quam vt

et animi

eum pene in.momenta laudibus.,

grati fignificatione profequamur igidem«?

Jb

$..3.

D

Quamquam vero adorationem Dei , et

grati animi fignificationem proprias virtutes

Em

hominum omnium effe bporteat; quod.nemo

fiue

vnus hominum eft, qui non Dei beneficio fit,

quantus eft ; nihilominus, vt quispiam ,plm*i»x

qü()f

hüito

mis, maximisque 8 Deo beneficiis ornastus

quod

eít, ita praecipuas eius partes effe oportet

jotni«

in amore, cultu, et obfequio Dei; at, proh

quem

dolor ! fecus, neque raro, euenit ; et ab 1is

adeo grauiffimas fert iniurias Deus, in quos

X ,

decora, et ornamenta congeiïï'xt prae reliquis

Ceret.

liberalius,

R du

*

agno-

y( 00*

Ecclefía, vt a Chriftianorum eoetu animi

Truti

minus grati vidum arceat, fimul adoratio-

nem Dei perennem faciat, vfum Pfalmodiae

pgrtes

inuexit, quo nomine hymnorum Religiofo-

m i

rum recitationem intelligimus.

ypium

(

I'jmüï?

Fs

$.5.

[2

9o

Pfo'm

55

waææs*hlc orandi vnus omnium vetuftiffi.

per(

museít; nam Haebraeo i iam illi populo fami-

1 u "] T

liare erat ,

fupremi Numinis honoribus Píal

fus,

doot

mos Regii vatis, alios praeterea qui codi-

ce vetenis Legis continentur, decantare. Ex-

tes |

(uii

emplo populi illius incitarus Diuus Paulus,

1ubct Ephefios ,

loqui fibimet inuicem im P/al.

"i, et Qywmr, et Cauticir I/pirztua/zhu (a).

a

|

$. 6,

qui H

f1üo f

Abhinc fuum Horae Canonicae prineipi-

um ducunt, e Pfalmis Dauidicis, hymnis Ec

fecto ]

clefiafüicis , "utipbouis , Refbonforiis, praeci-

puis facrarum Litterarum partibus ,

earum

Cum «

que elucidationibus conflatae,

que R

RA

eUtga

qus Canonicas Horas recitendi mos apud

4 pre

Coenobitas valere primum coepit; poft vero

ad omnes manauit, qui facris ordinibus funt

f

P

lnl 1&[1.

f

58

perat

Qui Romani fermonis , quo apud nos Ho.

15 ven

rae Canonicae recitantur , imperitus non eft

tUI', 0;

Pfal

Tüen Hi

Ca) Cap, 5. v. 19,

9t

Pfa'modiae dwmratem, et commoda, facile

tufrif

per fpiciets quamquam proinde numerus alia-

) fimi-

rum precationum in Eeclefia fit longe maxi-

s Pal

mus

ouse yiros a Sanctimonia morum, et

doctrinae vbertate commendatiffimos autho

| codi

res

habent , attamen eae in contentionem

& Ex

ylos,

cum Píalmodia m.ïh venir

ratione queunt.

$. 9

H

(

lem vero fortunam eorum dixerimus

i d)

qui Horas canonicas quot diebus fermone la-

tino reeritant 5 quin €ea, quae pl omunt, per

jctpt

ignorationem linguae fatis intelligant ? pro-

]IS E

fecto hi non minorem e recitatione haec fru-

yYaett

ctam capiunt, quam vel callentiffimus quis-

eurom

que Romani idiomatis , modo abfit mentis

euagatio, et puram a culpis, atque integram

ad precandum mentem adferant,

s apud

$. 16,

vero

l

