aeternitas. 9. Rigor infuper, et feueritas Di.

uini Iudícii, 4. Acerbitas demum poenarum,

nedum mfernahum, fed et lufirici carceris.

j

W2

De

1go

De Pudore.

p

$; 1.

Pudor, eft motio animi,' ex malis, quae

Qu

infamiam generant, profecta; fübinde eum

at

in oratione facra opprimimus, alïas'æommo-

uemus,.

Til

*

[

Qu

^ $

&

"Commoueas pudorém , cum ofeitantiam

in rebus Diuinis, exiguam falotis curam,

crimina admiffa in auditoribus tuis reprehen:

des,

Cum haec argumenta tractas 5' oculis

tpe

fubiicienda eft: 1. Criminum deformitas, /2.

litu

Damna ex iis emergere folita, 4; Si fugilles iu

pooi

auditore exiguum rerum coeleftium ftudium,

fs

Dul];

fac, vt intelligat, humana omnia virtute.

Nl

etxrebus coeleftibus inferiora elfe,

ïitiae

$3

Euellitur autem ex animis pudor ille

luftrs

praepofterus, quem in exercitio virtutum

praeferunt Chriftiani , dum Diuina violare

hU

praecepta nihil verentur, tnodo hominibus

IUCUb;

ne difpliceant ; aut cum fua aperire peccata

Quent

facerdoti reformidant, Noxium hunc pudo-

Vüqua

rem euellas, 1, Si in medium adtuleris , poe.

nám,

(*N !

HO:

nam, quae eos manet, qui, quo homminibus

placeant , Deo difplicere pro nihilo ducunt;

làt

fi porro doceas, quam luculento praemio

Q

cumulaturüs fortitudinem eorum fit

qui Dei

amicitiae priores partes tribuunt(a). 2. Ho-

o

minum iudicia loco , ac numero plerumque

nullo habenda effe, quod leuia , infirma , quin

A

et iniqua funt,

$. 4

Pudor eorum, qui fua in facro Tribunali

£1]

aperire delicta refugiunt

momentis his tol.-

QUs

litur; r. Silentio illi crimen . facrilegii

P

$n

proinde vnum e grauiffimis fubeft, 2. Exi.

ftimatio noftra, Confeffione fincera, parte

1UITI,

nulla, obícuratur, quin etiam adaugetur. $.

yte

Nullo operae pretio peccata tua fubducis no-

titiae facerdotis, cumea pateantr, omnjia per-

luftranas Dei oculis,

[l

$.5

tunl

Antequam compendiariae huic de affectibus

Jate

adiunsgenda fe.

lucubrationi finem imponam

ybus

quentia erant,

1. In affectum grauiorem ne

vcam

vnquam adfurgas, nifi themate rite amplifi

u

cato,

E

(4) Matth, cap. 10. * 32. 33

l

194

[

cato, riteque probato. ». Ipfe ardeat oportet

orator, fi ardorem fuum auditori afllare V8s

lit. 3. Locum affectibus in compïäxione fin.

lii

gularum partivm elfe quidem ; at in Perora-

alü

tione regnum. tenent, 4. Eos denique ex

glii

ilis fumi fontibus , quos momentis rationur

ott

inueniendis adtribuimus ( Cap. 27. Sect. 4.).

um

La

as

Vl

SECTFO XL

De Peroratioue.

fedi

erul

5'. I;

feet

b

elemïac-io » eR : exitlls f)iöationis á quo id 4

ER

quodtota oratione agebat orator, maiore ve-

Tot

hementia euincere , et obtinere contendit,

t?e|

Partes eius duae funt: 1, Enumeratio. 3.

(0

À ffectus.

Con

$. d

Hs

Enumeratio, Graecis Arnacephalaeofis,

M

res per orationem difperfas in compendium

que

aptum redigit; vt qui füb initium Peroratio-

fitie

fis venerit, nihil eorum ignoret, quae ad

fummam orationis pertineagt.

$. 3-

195

e

A *

Ce

u

Repetuntur autem argumenta praecip

d

et validiffima, quaeque animis audientium

d

alius imprelfa velis, Ceterum quod repetis,

Ó

aliis verborum, et figurarum coloribus ex.

1

ornes, ne crambe defipiat.

a

,

Altera Perorationis pars eft Affectus z

vnde Peroratio a nonnullis propria motuuim

fedes dicitur: in iis tractandis obferuanda

erunt: t. Affectus alias ab Enumeraiionc

fecerhituf ; interdum cum ea permifcetur.

d,

2. Commotis animis, diutius in Peroratione

ve

morandum non eft; nam lacrima nihil cjtius

dit

arefcit. 3. Concludere orationem , adpella-

di

to Deo, aut e (fogälitibus vno aliquo, in-

congruum non eft; neque a praeceptionibus

Homileticis abhorret, concionem dimittere,

3

cum ei bene;/precatus fis; at fi vnamquarm-

jurt

que dictionilm hac forma Ferminare veli-s,

tio-

fg.tietatem parias,

:ad

o

L

N

CA.

1

-----

196

CAPYT LT

ti0l

De 'Eloquutione , eiusque vzrtutzbm ^

igh

Puritate , et Per[picuitate gene-

Orc

Y üZ'ZTIZ.

QO

&. E.

V

SRPSPUNBANY 1

E

loquutio , eft idoneorum verborum, et

Diri

'ententiarum ad res inuentas adcommodatxo,

quut

eloqun autem , eff, omnia , quae mente

e d

conceperis , promere, atque ad auditores

m

perferre.

feiüt:

$ 2

g

Dotes Eloquutionis funt quinque: r. Pu-

ritas. 2. Perfpicuitas. 3 Ornatus. 4. Suaui-

tas, 5, Copia,]

$. $

Z)F [

Puritas fpectatur in verbis fingulis, aut

dl

coniunctis, In verbis fingulis curandum eft

vt ea propria, domeftica, et natiua fint;

vnde abftinendum a nouatis, obfoletis, pe-

Ü

In

101' » U

regrinis , nifi ea ciuitate domata fint,

lt

verbis coniunctis feu fententiis operam da-

tmplg

bit Orator; vt modos loquendi adhibeat vfi-

tatos, et;ei linguae vernaculos.]

$, 4. Ber-

191

go "43

. Perfpicuitutem, etlucem accerfiueris ora;

-

tiohi: I. Vocum. proprietate; abíint igitur

ignota , abítrufa, aequiuoca vocabula, :

;:" 2;-

Ordine rerum , et collocatione verborum,

3. $1 longas interiectiones, et Parenthefes

vitaueris, . Verum.de duabus his virtutibug

«

Puritate, et Perfpicuitate, quae totius Elo-

05

quutionis veluti fundus funt, plura hoc lo-

Ms

CO dicgre; » Dihil adtinet ; neque. enim. cona-

(

mur eum eloquentem reddere, qui loqui ne-

Íciat: neque is, qui non dicat, quod intelli-

Pu

gamus, VAUR E pmmcf

í

» quae.admiremur.,

[ oeeeac

—

j«

SE

CTiOo L:

De ornatu: orationis vuiuerfe, etffhe

aut

g?(lü(z'm de peifb'z's Jütplicibus,

j B&!

S

S n

497

2

"

fint;

N

t

)i

r

Fnatus orationis, eft quidam» quafi co.

ff

Iu

lor, aut füccus toto corpore diffufus; con.

ffit autem vel in verbis fingulis], vel i»

j d

t;rogfls, * vel i figuris.

í i

N3

O« d.

beï.

198

qi

$ 2.

Tij

Verba alns alia effe ornatiora, obícu-

Ornatiora verba funta

Te

vüm :eft nemini.

It

I..(àuae confonantiora.

2. Grandiora. 3.

f

Nitidiora.

fs

53-

J

-QConfonantiora funt, quae htterxs magis fo-

2

nantibüs conftant: Grandiorafunt, quae figni-

iià

ficantiora; deinde fuperlatiua, poftremo lón-

giora verba: Nitidiora demum funt, quae e

fuauioribus litteris coalefcunt.

SECTLDS4I

De Tropis in genere.

$r

te,

d

ropus, eft nominis, aut verbi a pro-

Inf

?ria ügmücanone in alienam cum virtute

Ive

translatio

'Tropos inuexit linguae egefcas,

ligj

aut ornatus ftudium (*

$. 2.

Tropl ali funt. verborum, alii fenten-

Gch

tarum: in illis ponuntur verba alia pro aliis ;

O

cuius.

(2) Cic, in Orator. Cap. 27.

199

cuiusmodi funt: r:; Metaphora. 2. Metóüny-

mia. 3. A ntonomafia. 4. Metalepfis- 5. Sy*

(u

J

necdoche, 6. Onomatopoeia. 7, Catachrefis,

E

In his vna fententia vfurpatur pro alia, vt

funt: z. Allegoria. 2, Ironia, 3. Periphra-

fis; 4. Hyperbole.

Praetermiffis ceteris ,

praecipuos folum exponemus: 1. Metaphoram,

iSfo

2, Metonymiam. 3. Synecdochen

4. lro

igi

niam. $. Hyperbolen.

)lon

ae €

SECTIO III

— nd

De Tropis. in fpecie.

$. t.

M

etaphora, eft translatio nominis ab vna

re, cui proprium eft, ad rem aliam fimilem.

] pïO

In ea cauendum eft: z. Ne fit humilis. ^2

rittute

Ne durmr 3. Ne longms ducta. L Ne im.

geüaS;

modxca.

52.

Metaphora audacior, atque licentior, Ca-

(e

tachrefis adpellatur ; fi autem Metaphoram

continues, Allegoria exiftit: in' ea curan.

j

CA

dum

208

dum eft, . vt eo, quo coeperit, genere de-

&nat.

u

$53*

Metonytia, eft. Tropus, quo. y.- Cavffa

fumitur pro effectu; -2. Effectus pro. caulfa,

3. Continens.pro contento, 4. Polfeffor pro

te polfelfa. s. ngnum pro.re fignificata.

54-

äynecdoche üt cum intelligitür; r« Pars

T

pro toto, 2. Ex toto pars. 3. Ex vno plu-

I

fés, 4. Ex pqubus vfius, $. Ex genere fpe:-

Ve

ties, 6. Ex fpecie genus,4, Ex materia res,

Tt

$. Ex antecedente confequens.

tia

p u h

Vél

Ironia eft, quae fenfüm verbis ilis ;-e

CU

quibus: conflatur, habet contrarium ;'id ta-

mnn vel.e vocis pronuntiatione , vel geüu ,

vel natura-rei cognofg:t poteü

Ver

i$606.5;

Xer

Hyperbole, e& quae rem cxtqlht, vel

qu)

sminuit vltra verum, ac fidem

Seruit ad

Ver

rem exaggerandam , vel deprimendam, In

li

Hyperbole modus tenendus eft,. femperque

Verb

wogitandum .Ecclefiaflae , fe nec in . fcena;

fieu

nec

xl

20I

(

nec pro Rofiris, fed e fugge&u facro dl-

cere.

( um

-

——

COA aE

SECTTO TV

jh,

De Figuris in genere.

p

á $ ob

H

igura , eft conformamo quaedam verbo.

Dort

rum, et fententiarum a communi loquendl

pl«

ratione remota,

Differt a Tropis, quod

fe-

verbis propriis fieri Figura poffit, non item

I

'"Tropus: co&unt tamen in eandem fenten.

tiam frequenter Tropus, et Figura; vt fi

verbis translatis vtare in tractatione Flgurae

$t

cuiuspiam,

Üu

520

of ,

Figurae aut in re pofitae funt, aut in

verbo; nam quod, quibuscunque verbis di.

xeris, venuftum. tamen eft, re continetur;

quod mutatis verbis , ornatum amittit , in

«t

verbis habet leporem omnem; ex quo intel.

jr al

ligas, geminam figurarum fpeciem, alteram

j li

verborum , alteram fententiarum elfe.

m

éque

figurarum praecipuarum maturam , et vfum

As

explicabimus

N 4

SE-

fec

202

SECTIO- V

(

di

De Figuris in fpecie,

;

$

0

Adluratlo eft,

qua Deum, Coehtesquc

teftamur, nos veriffima, certiffimaque pro-

&

mere,

Figurae huius in affectibus grauwu-

bus vfus eit

p

bi

$. 2

Anthithefis eft, qua non tam verba ver.

bis, etc fententiae fentestiis, quam res re-

bus opponuntur,

Figura haec lucem ma-

tià

Wl

gnam affundit orationi; quare ea parcius

vfurpanda eft, fecus oratxonem perquam lu-

minofam efficias.

P

per

fet

Apoftrophe, eft conuerfio fermonis ad

aliquem praefentem , vel abfentem, viuum,

i

vel vita fünctum ; quin etiam ad res fenfus,

Clll;

et rationis expertes, quas vt perfonas allo.

quimur.

Seruit haec figura: r, Ad vrgen-.

dum, », Reprehendendum, 3. Commiferandum;

ts

i

$. 4, Com-

20

9

o

$ 4

Communicatio , eft qua orator auditores

confulit, et cum iis deliberat, quid agen-

Valet t

Ad faciendam fidem. 2.

dum fit.

Ad concxhandam adtenuonem.

u

$. 5

Conceffio, eft qua Eccleüaües, ftetus

aequitate cauffae , dat aliquid, quod negari

r

polfet, Vtimur figura hae ; 1. In confutamom-

büs. 2. In COhOl'tatIOmbus.

$. : 6,

oU

Correctio, eft quae verbum, aut fenten-

fe

tiam, alia magis idonea,

orrigit.

V furpa-

W

tur; r. In laudando, ». Vituperando,

us

li

$ T

Dialogismus, fiue fermocinatio, eft ficta

perfonarum colloquutio, feu folus quispiam

fecum ipfo, feu plures inter fe loquentes

d

inducantur, |Vfus eius praecipuus eft 11 con-

um

cilianda adtentxone,

fus,

$. 8.

illo

Diftributio, eft, qua ahqu:d in fuas par-

gen

tes tribuitnr, quarum vnicuique ratio dein-

if

de fua fübnectitur Figura haec illuftrem,

et

Ns

le

204

et perfpicuam reddit orationem ; ferüit etiam

ad amplificandum.,

$ 9.

Dubitatio eft, qua orator ambigit, et in-

certus animi pendet, quid fibi, aut quo mo-

do dicendum, agendumue fit,

Figura haec

valet: 1. Ad vrgendum, 1. Ad parandam ad.

æntlonem.

; S; otO.

Fmphaf' seft, cum plus ügm&camus, quam

]i

dicitmus

Vtimur ea, ad vim, et robur iis,

quae promimus, adiungendam,

$, tIe

prphonema eft, rei narratae, vel pro-

di

batae fententiofa adclamatio,

J

$. 12

I

Ethopoeia eft

expreffio vitae, ac mo-

It

rum alicuius; differt ab Hypotypofi, .quod

haec res, et acta, illa mores praecipue de-

pingat. Vfíus eius eft: r. Iü narrationibus,

er

2, In animis commouendis,

0ti

$d 9;

lr

Exclamstio eft, orationis elatio, vehe-

ftio

mentiorem. animi motum in re graui expri-

nmens,

'

265

iUl

mens.

Locum haeec ügura in conc:tandxs af

fecnbus .habet,

5. PTR

li

.Expolitio eft,.cum ii eodem loco mane*

l0

mus, et aliud, atque aliud. dicere videmür

VeC

Figura haec feruit ad orationem illuftrandam

i.

1

$.-15

Frequentatio-eft, cum.res in. toto argh-

mento.difperfae coguntur in vnum

quo

m

graujor, aut acrior oratio fit, Vehemens eft

jis,

laec exornato; valet itaque ad probandum

$. 16

Gràdatio eft, qua ex vno ad aliud gra.

m

datim ad(cenditur , dum perueniatur ad. fur-

inum ; aut defcenditur, dum infimus teneatur

locus, Eft figura haec nimium affectata , qua

f1o

re parcius. vfurpanda.

"

;uod

$. 17.

j d-

Hypotypoüs , eft rerum gef'carum öe-

Du5;

fcriptio ejusmodi, vt non tam audiri, quam

oeulis cerni videantur.

Vtmur ea:

;, In

narrátionibus: /2;. Ad eblectandum. 3« Ad

e

motus eiendos.

jpri

J

$. 18. In.

20

2

f

E

$. 18

Interogatio eft, qua orator non feiíci-

tandi ,

fed alterius.rei cauffa fe, vel audito-

f

'res iutérrogat, Vfurpatm' ad.rem augendam,

[

vel mmuendam.

f

$. 19

H

Obteftatio, feu. Deprecatio, eft qua fi-

dem, opem, & auxilium 'alicuius vehemen-

ter imploramus;

Haec figura adhxbetur ad

aife&us commouendos,

Ü

$. 26,

hu

Occupatio, feu prolépfis eft, quando ora

&

torid dieendo.praeuenit, quod obiici polfit

«

Vfíus eius eft in confutatione.:

h

$, &t,

fl

Optatlo eft, qua orator defiderium vehe.

mens aliquod declarat.

Vfum eius in niotio

nibus animi excitandis -effe, per fe patet.

t

$. 22.

le

Praeterito eft, cum profitemur, nos ali«

quid dicere nolle; quod tum maxime dici-

mus

Víurpamus figufam: Praetermiffionis :

fe

i- In tranfitionibus. 2. In argumentis admo-

Mil

dum fertilibus, 3. In exaggerandis rebus.

de

6. 23-

207

$. 23

v

Profopopoeia eft, cum rem quamcumque

(2

fiue illa animata fit, fiue inanimis, loquen.

I)

teminducimus, Vfíus figurae huius perquam

frequens in oratione faera eft; valet autem:

1. Ad mouendos affectus, 2. Ad amphücan-

6.

dum. 3. Ad perfuadendum.

eu

$. 24

id

Repetitio fit, cum'ab eadem voce perio.

di, membra, aut incifa inchoantur; fin ve-

ro terminentur, figura conuerfionis : exiftit;

UC

at cüm utrumque coniungis, complexionem

ffi

effecifti;

Hae tres figurae eleganter vfur-

pantur: r. Cum aliquid. vehementius vrge.

mus: 2, Dum affectus ciemus.

ehe.

$

5.

jt10

Reticentia eft, cum ad affectum expri.

b

mendum, fermone abrupto, fententiae par-

tem fupprimimus,

n

$. 26

(ici

Subiectio eft; qua orator vel interrogat

JJIS «

fe ipfum, et refpondetfibi; vel cum alium

d

interrogat, non expectato refponfo, aliud

bu50

de fuo fubiicit.

Adhibetur: z. Ad amplifis

2

eandum

208

candum ,

$, Ad docendum,

3. Ad vr-

gendum.

5 21.

Suüentatlo eft., qua animos aud:torum

J

fufpenfos tenemus. aliquamdiu ; tum . vero

inopinatum aliquid fübiungimus. — Vfus. figu-

|

rae huius praecipuus eft ad c0nc1handam at

àt

tenuonem

n

5- à8.

qu

Tranütlo eft, vinculum quoddam orat;o.

Hl

ms, quo fit, vt membra illius apte inter. fe

Tt

colligentur, ad unum efficiendum corpus,

que

Duplex eft TranfiGonum .genus :: Maiorumi,

et minorum : illae partes praecipuas,. hae

minora membra inter fe. connectunt.

Vl

$- 29,

fe ll

Quaeras : nunquam. ne nudam, atque i«

Litag

comtam adferre ad dicendum oratienem opor-

lity

eat ? Ego vero ita in animum induxi meum;,

fjl

fecus vix aliquo operae pretio declamabi-

Ca$

mus.

.Nihilominus , cauendum, eft, ne figu.

Il

rae mmlum frequententm, ne eiusdem pe*

10j

neris, neue longius ductae fint , aut male

eum argumento cohaereanf,

SE:

209

SECTIO V1

De Suauitate, et Copia Eloquutiomis,

-S. 1.

ii

&ctenus puram, perípicuam, Frgurïs,

ac "Tropis illuftrem 1eddere orationem, con-

nifi fumus; iam in eo nob1s elaboxandum eft,

Suaultas haec

quo ea fuauis euadat etiam

in eo fita eft, vt cohaerentes inter fe, le-

js

niterque, et aequaliter fluentces periodi, at.

$,

que fententiae fint.

ly

DA

Conciliatur autem tribus modis:

1. Certo

"

verborum ordine; 2. Apta eorumdem inter

feiunctura; 3. Numero: quibus de rebus quo-

niam in ornata Syntaxi, fchola dein huma

fl«

)u

nitatis, ac demum in Rhetorica copiofe agi

folet, ad hos fontes eos remittimus, quibus

[Ily

eas in mentem reuocare,

confticutum fit.

ble

h

Illic etiam, quemadmodum copia Eloquutio-

Gonis pargnda fit, inuenies.

2

GERECHUNA

ile

dgiemues s

SE-

210

1

deRYGENIBEESNSSAE

tf

SEGTIO.VID

if

De Stilo.

Cl

U

ng.'l.

In

À

R

,

x

xk

h

L]

uemadmodum e. verbis inter fe copula-

nl

üs fententiae exiftunt , ita e fententiarum

Coi

Coagmentatione Stilus nafcitur, quo nomine

bendi formam intelli-

clmract?rm , feu fcri

-

gimus,

veli

$. 2.'

Datu

Cum vero oratori de rebus fummis, me.

fit

düs, imis; Diuinis, humanis, naturalibus

vehg

dicendum fit, facile conficias; non eodem

lls |

femþer cultu orationis eï'vtendUm, aliterque

Que

atque aliter in diuerfis thematis Verfandum

kfulgt

elfe. -

LC

S- 3.

*

E

Cauffarum genera vulgo tria ftatui fo

;

fiis,

lent: r. Tenue. 2, Graue. 3. Medium, qui-

iäaua

bus triplex item refpondet ftilus a ) Humi-

lis, 2) Sublimis, c) Temperatus,-

$. 4.

tiilen

Stilus humilis eft, qui ad fermonem fa-

preff

miliarem proxime quidem accedit ; neque

Datyn

tamcm

211

u

tamen repudxat fermonis puritatem; neque

a figuris iis abhorret, quae fuapte, nec ace

cer(itae fe fe. offerunt.

Adhxbendus e['c** is

In Inftitutionibus Catechetlcxs ; 2, In Dmuo»

]i

nibus Dogmaticis? 3 fn narrationibus 1. 4

Qffj

Confirmationis partibus iis, quibus docemus,

ia

$ 5

i

Sálus füblimis, eft ratio dicendi grandis,

vehemens, et incitata , quae figuris illumie

natut nobilioribus ; amplificationibus grandes

fie

fcit; argumentationem inuictam; et affectus

bus

vehementiffimos amplectitur; eadem opinio-

dent

nes penitus inficas ex animo euellit , nouas.

]u

que earum in locum iuferit: tonat denique,

dum

fulgurat, permifcet omnia. Locus eius eft:

1, Cum de vitiis iam inolitis, et relapfu vie

tando. 2, Porro autem de condcnandxs iniue

o

riis, edomanda carne, gramorlbus aliis chm-

qlll

ftianae Iuftitiae officiis agitur.

[yrtt

$. 6.

Temperatus, feu medwcns Stilus, eft hu.

milem inter, et f'ubhmem medlus, ifto de.

) J

prelfior, illo elatior ; qui orríatus plummum,

parum vehemsnnae habeat ; affectus eriam,

pque

9.

et

21

213

figuras, fed leniores, contineat

Vfus eiug

li

eft

t. In Panegyribus; 2. In iis orationi

BU

bus, quas occa/fozalés dicimus: 2. Poftremo

partibus Dictionum fingulis, quibus delecra»

re prcpoütum oratori eft.

(l

$4

Vg

Praeter hos dicendi characseres , al

!U]

praeterea funt, qui non ab argumenti ratu.

Vf

ra, fed a diuerfitate Eloquutionis, ortum»

Vllh

et adpellationem ducunt.

Praecipui eorum

QUi

funt: 1. Pemod:cus, 2. Concifus, $. Ar-

gutus,

$. 8.

j*

Periodicus Stilüs eft, qui certa quadam

(:t p

verborum itüter fe connexorum et nümeroe

Mer

fe cadentium ferie, et ambitu definitur, Vti«

mur hoc charactere: r. In Exordiis oratio-

num, 2. Principio fingularum parüum con-

firmationis,

$. 9.

Concifus dicendi character eft , quo plu.

i

rirfia membratlm áut incifini dicuntür.

Ad.

U r

hibetur: 1. In orationibus breuibus, vbi páue

* Qp

cis multa func comprehendenda. 2. Cutn ve:

hemen«

49,(

213

U$

^

lemenius vrgemus ; 3. Aut affectus cie.

imt

imus,

l0

$. i&

fte

Stilus argutus,

^witis fplendidus, eft 16;

quutionis forma adfperífa fale Socratico, et

venuftis cogitatiohibus, quae intellectuim eütn

j

in modum oblecrantf vt vna ad fe rápiatir,

Id

Víus eius eft: r. Ín Panegyribus. 2. Cuit

m

vniuerfe non tàám docere, atqüe tlouere,

Qu

quam deleetare volumu$,

À.

$. ii

Vitia füli funt: 1. Tumor, &. Exilitas,

4, Tautologia. 4. Laconismus tam contractus,

dut

vt pete Oedipo opis fit. $. Soloecisinus. 6;

eto

Meinbrorum diífolutio,

Vi

Viicuimmaqe a

it10-

CAPVT XXX

eo

De Pronmzþiaïzjwez

L

$. d

pïü*

a

l 1 rosuhctati 5 i*ümmö dicendi Aüttöï'ï;

At

f ex rekuim , et ver Loruin digniiate , Ubb ,

p

e? corporis mväewzfoä (a2; equa notione

O2

liquet,

] V?'

na

(4) Cié, de inüeni, K, i. Cap. . s

142

liquet, Pronunciationem duo complecti : «,

h

Vocem, 2. Actionem, feu Geüum.

(

$. 2.

(Auoniam vero memoria, totius Actxoms

fundamentum eft; nam, Qumtxhano et ex-

e

perientia tefte, Zere pronuuciare nom poterit,

DA

;'uz —— — memow&—-—- — À dduewt ,

[

D6

praeceptlombus de voce, et gefcu praemit-

tenda ea eft,

Rgapus

[ Teerernemen

SECTIO IZ

Sen

hum

De Memorvia.

-

El

S. t

gui

Vart

Jf

moria eff , fivina rerum, et verborum,

et difpofitionir perceptio (a); non igitur par.

tes folum maiores orationis

cuiusmodi funt:

diuifionis, et fubdiuifionis membra ; fed etiam

ininores, vt :

argamentationes, et earum par-

tes; iluftriores item amplificationes; quin

et verba 1pfa memoriae tradenda funt,

Ns

enim ad verbum teneas omnia, collocatio ,

Ctim

figurae, tropi

ac praeferrüm admirabilis il.

& nir

la

K

E

(4) Rhetozic. ad C, Herenn, L. 1, C, 2,

215

la numeri, et eloquutïo'n'is! totius veruftas

1

defluat, necelfe eft.

j

Adiumenta memoriae fünt : 1. Oratio-

Is

pnem ad verbum fcribere: 2. Edifcere per

I9

partes: 3. Loco idoneo, 4. Opportuno tem-

Til

pore, 5 Animo a curis vacuo: 6. Vfus. '—cf:t

fil ,

exercitatio, 1. Notae quaedam.

mite

$. 3.

Contra eam hebetant, et retundunt: I.

s

Senium. . Motbi. s. Vbertas , elwt affluentia

humorum, 4. Stomachi vitium. 5. Brevis fo-

mnus, 6. Ordo difcendi praepofterus, 7. Eua-

gatio mentis. 8. Negodorum magnitudo , et

varietas.

rftmx,

pas

SECTIO Il

—funt:

efia!t

ïDe Vaz?

y par

sT

x

quin

V

ocem Oratoris virtutibus hisce inüri;-

)

J

f

J

etam effe oportet: 1, Firma fit, 2. Sonora,

ca[iO ,

et nitida, 3. Articulata, 4. Variabilis, nem-

jis 1

pe: e) Pro modo, et diuerfitate partium ora-

la

O $

tlo-

516

Va

tionis, £) Thematum c) Figuratum, d) .Af;

fectuum, (e) Periodorum,

fiü

$..3.

à

Partibus orationis vocem hac ratione ad

XIO

commodaueris :

Exordium lene fit

InO«

pi

dut

deüum, ac tranqmllum. 2. Propofitio, et

Pal.'thlO vocem exigit claram, et diftinctam,

b

$. In Co ürmarmne vfurpamus vocem iam

at,

acriorem , jam remiffiorem ,

vt ipfa oratio

Yect

1am acuox:, iam. fedatior eü 41 Pewra

pof

tione adh.'be;;ur Vox viuida, vehemens, con.

fllfpw

Clïätaæ

dem

$. 3.

f0 v

Themati, fiue cauffae aptam , et confor.

tulid

meim reddes pronnnciationem : 1. Si .in do.

(itg

cendo voce vrare fummiffa, 2, In fuafxonm

BI

graui, 3. n laudando laeta ,

clara,

et ex.

dicui

plicata. 4. In vitiorum ihfectatione mafcula,

et commota, 5, In iücundis , iucunda, et fua.

ui; in triftibus iracta, ac debzhmca 6. In a:am

Que i

do deprelfa.

l ]X

$.. 4.

Yary|

In emmc:andls Figuris vocem moderabe-

ipec

hunc in modum;. z Anüthefis, vt rem,

D

N

ita

a17

Hf

ita fonos amat oppoütos ; prius membrum pro-

fubciatur voce altiore, pofterius 1em1£hme.

2. Ifterrogatio, habet fuam naturalem fle.

Md

xionem, ac ln fine elationem. 3. In Prole-

10

pl, dum orator obiicit, vox eft demlffmr 4

dum autem obiecta dilfoluit , eft contentior.

et

am,

4. Profopopoeia eius, quem loquentem fa.

127

Clt, loquendi modo fe adc.ommodac. 5. Sub-

ano

jectio parte priore vocis elationem habec,

)d

pofteriore eius remiffionem poüulac. 6. In

(l

fufpenfione priorem partem enunciamus iti-

dem per modunt Interrogationis 5 alteram ve-

ro voce paullulum demiffa.

Atque has ad.

tuliife figuras fufficiat.

Ceteras autem me-

üï()!-

ditatione, vfu, et exercitatione , ac pon[ü-

. d«

mum clarorum oratorum, dum ad conc:onetg

0lC

dicunt, affidua g:ontemplanone perdifces,

[ 0R

$. 5.

(uid

Quod adcinet sd a&'ectus, hic, vt pleru-

tfra

que in rebus, naturam fequere, Qui ipfe fi-

Qu

Ui perfuadet, vera efe, quae dicit, fuapte

variabit vocem, cum affectus mutabunturz

fpeciatim autem: I. ln amore, vtetur voce

ta

blanda, et amaenaz 2. In odio, afpera et

D2

O 4

fevue-

n

918

feuera: g In gaudio, tenera, et füaui; 4;

In trlfcma, debili, et querula: 5. In ira,

&cuta, et cencntata. 6, In dolore, ardenti,

ac vehemenn. " T tlmore, dexecra, ac

tremula

$. 6.

In pronunciatione periodorum haec fere

obferuanda erunt: r, Periodi pars prior vo»

ce inchoatur moderatiore ; vltimae fyllabag

contentiore fpiritu exprimendae fünt, 2, Poft

fingula incifa fpuxtusremprocetur. 3. In me-

M

dio periodi moram interpone longiorem, 4.

«

In fine, vox deprimenda eft. s. lnter vna,

QU

ét alteram periodum conquiefcendum eft diu.

&

tms, né Vox perpetua contentione frangatur,,

äj l!-&

À

$T

u

Vma pronunciationis praecipua fünt; r,

N

Cantillatio, 2. Monotonia. 3. Vociferatio, 4

Languor. 5. Praecipitantia. 6. Lentitudo,

p

lie

:

por

301

Utà

SE-

$19

L2UaER P a I ODNNL A 4

L

(

SECTIO III

if

De Actzone Jfue Gcgþu.

W

5:.

A

ctio, Ciceroni e& tuuta quaedam eloo

feta

quutio; et adea, qme dicuntur, vultus, ma.

yo

nmum, ac corporis totius conformatio.

bae

$. 3.

Poft

Tn efformandis. geülbus oratori generatim

T

urandum eft:

1. Ne hiftrionem agat. effufa

h

corporis iactatione ; 2, Neue immotus lo.

0s

quentis inftar ftatuae adftet, 3. Vel vsque

dl

eosdem Ííine vlla varietate agat geftus; 4.

CUT

Aut demum illos, qm fiue legibus Decori ad-

uerfentur ; fiue cum materia non fatis cohae-

reant, promat,

QIQ

$5.

N

Praeter generales has leges, fpeciales

"

praeterea funt de geftuum formatione regu-

lae, eae autem adünent: r, Ad fitum cor-

poris totius; 2. Deinde fingillatim ad caput,

4, vultum, 4. oculos 13 Collum humews,

blachla ; 6. Manus.

O 5

50 40

220

$4

Corpus fit erectum : niec antrorfus recu.

ruum ; nec ad latus rechne, minus cachedrae

i

inurbane-. incumbens,

ü

$. g.

. Caput abiecte, aut feniliter ne propen.

deat; neue ad latus, nifi ad languorem, tri

I

finam, luctum. exprimendum, fit reiectum :

E

crebra eius agitatio cum Decoro pugnat, An»

le

nuimus tamen Caplte, cum aliquid la;gxmur

fic

conh;mamus, probamus; leniter renuimus ,

vib

cum negamus; in latus guertimus , cum md;.

tli

gnamur, et auer(amur,

fic:

$. 6.

Vultus in rebus triftibus fit müls. in lae—-

tis alacgr ,in amore blandus , in ira feuerus,

fne

RT

LT

In vultu pluumum valent.oculi, quod per

Waf

eos animus fe fe maxime prodat;. quare ocu-

Tie (

lorum inactione praecipua habenda eft ratio,

lite

Itaque. 1, Qculi femper manum confequan«

Tum

tur, 2, . Vnum iidem in locum defixi femper

Q]

il

ne fint, fed in eam pax tem, quam orator ad-

Tend

pellat, conuertantur, 3. Claufis ad populum

dicer

fhaf

221

dicere oculis, eft praeconem, non oratorem

v

agere, 4. Cauendum denique, ne oculis li.

y

berius euagetur Ecclefiaftes, quam ex dignL

tate muneris, quod gerit, c:lïfet.

$. 8.

In.

Colum nec fit contractum, nec pfotenæ

I

fum, nec rigidum, et immobile, Humeros

nl

iacrare, .adrollere , deprimere, vei contra.

"

here incongvuum eft, Brachia nec incompo-

l,

fite deorfum propendeant; neque immodice

)73 f

T

vibrentur, qua qua verfus, Cubisisi

ii

itl.C8.

Ül

thedrae, pedibus fupplodg:;-:e.2 nimis quam iu-

ficetum et infulfum eft,

$..9.

"

De aetione manuum generalesaliae, aliae

us

fpeciales leges habentur. Generales funt : 1.

Manus finiftra vix vnquam fola geftum for.

mat, faepe tamen dextram in eius formatio«

g

Qu

ne confequitur, », Geftus a finiffrro incipit

latere. 3. Manum vltra caput adtollere vitio-

l[iO-

fum eft. 4. Initio orationis geftus faciendus

Qdl

nullus eft; fed manus paullulum quietae te-

lpef

T.

nendae, p. Cauendum cít, ne digiti fint di-

jut

fpaffi; aut tribus extremis in volam contra-

ctis $

-

T

222

ctis, indice folo, et pollice geftus peraga-

tur, 6. Manus cum fono complodere , cathe.

t

dram ferire, crebro ftrophium arripere, pi-

leolum, ftolam, fuperpelliceum aliter, ali-

h

terque verfare, leuitatem quamdam redolet.

Y

$. 10

T

Leges de actionibus manuum fpeciales

pi

ad exprimendam rerum dicendarum fignifi-

e

cationem fpectant ; 'en earum praecipuas; :

hd

d

Admiramur: oculis, manibusque fublatis, et

li

vola vtraque ad populum verfa. :2, Allo.

li

quimur nos, manu ad nos inflexa ; alios, ma-

M

nu ad eos porrecta. 3. Adíeueramus: dex-

«

tra pectori admota, vel manibus leniter com-

g

ploüs

4 Auerfamur, et execramur:; caput

de

in ümfb am, manum vero vtramque fublatam

b

jn dextram vertendo

5, Confirmamus: ma.

u

num dextram pronam graui quodam motu de-

primendo.

MR

6. Diftinguimusz dextram fupi.

din

uam in finiftrum latus, ac deinde pronam in

dextrum transferendo.

Dolemus : com-

fs

7

Pro

plicatis inter fe manibus, vel virinque de-

yectis,

fi

9. Exclamamus: manibus fublatis,

pon

et ad fe fe inuicem conuerfis. 9. Exprobra.

uSqu

muss

223

mus: tribus digitis preffis, et indice explica-

to.

10. Hortamur, manu aliquantum caua,

et aperta, ac identidem fublata, 1r. Inter-

rozamus: dextram modice fubleuando, ita,

vt vola dicentem refpiciat,

12. lrafcimur:

manu alias jn pugnum contracta ,

alias

3

porrecta. et ad latus extenfa. 13. lroniam

lo

exprimit: Vultus paullum auerfus, os fubri«

l.

dens, ceput leniter annuens, indice in latus

protenfo. :4. Minamur: fufpenfo fuperci-

je

lio, indice elato, et aliquoties moto,

15.

d

Midgamus : manu aliquoties leniter elata,

Y

? d

et cum quadam grauitate demilfa.

16.

Ne-—

fl

gamus: manum dextram auerfam , in latus

ut

dextrum remouendo.

17. Narramus; expa«

nimus, docemus: dextro indice ad pollicem

Ml

ld«

adplicato, ceteris digitis mediocriter didu.

19. Poenitudinem often-

je

cüus, et inflexis.

p

dimus: manibus ante pectus decullàtim pofi-

n

tis, capite paullulum ad latus declinante. 19.

"n

Prohibemus: manu elata, et paullum fufpen-

fa.

20. Permxmmus. dextra conuerfa, et

ie

porrecta, ar, Supplicamus: iunctis manibus,

1$ 3

ortr

lisque vel elatis , vel depreflis, 22. Time.

Aus.

L

"t

254

mus: manibus fublátis, aiiquantutn palpitane

tibus, et fenfim verfus pectus recedentibus,

23. Vrgemus bracehio liberius prolato, et

manuum alterno motu impreffonem crebrio.

*

rem iïapieiïte.

R$M

Funccom

P

3

—— ——

CAfVTXX

XL

A

De Jacris Orationibus, quae

e

m Ecche.

Jia Catbolica baberi fo

Jnt.c

S. I;

.

faeceptiohes, quas hactenus elucidaui j

Ài

generales funt, et ad fingulas pertnent fa.

Blj

crarum Dictionum. fpecies ; deinceps ratios

T

nem aperiam, -qua generales hae leges ad.

commodari poffint facris Orationibus, quae

apud nos vfurpantur.

2

L2

$

- Dictiotium fpecies, quaruti apud nos hio.

die vífus, funt feptem: 1. Homiliae, 2. Ora-

tiones morales, 3: Dogmaticae, 4. Polemicae,

$. Panegyres Sanctorum, 6. Laudationes fu.

neþrgs. "7. Dictiones orccaffondles,

CA.

()

225

RUP PL U

CAPVT XXXII

De Homila.

TA

H

omilia, éft expofiio diuinarum Litte.

rarum, quae in facris folemnibus fub finem

Miffae Catechumenorum recitantur ; Latini

eas dixere Zradatus (2)«

$.-2.

In definiendo Homiliarum numero variant

$

L

Auctores

mihi Cateehefeon exemplo, ge.

"

minam earum formam , fummilfam , et fubli-

(Jà

iem ftatuere, vifum ett

s

o

&f

N

Q

n

n

r

i

f'"*ïb*äää

n

2

-8i

b

H

ïa

Ua

EE

É

zudw

£

(

-

[

EY

jl

)

I

[ü

M

Siea

——

iillctm

ET L

1€,

hi

SE.

( $. Victor Viicens, L. 1. de Per(ecut. Vandal

226

(

$4cTIIo 4

De fummifa. Homilia,

$. r

H

otmilia fummiffa, eft Orationis Pataphra.

p

fticae genus, qua facri codicis partem , Do«

0i

mini, et Feftis diebus in Milfa cantari foli-

ef

tam, populari fermone explanamus.

Eccle-

fiae principio fola haec viguit faerarum ora«

ii

tionum forma; neque vllus dubitationi locus

&

relinquitur, hac orandi ratione plenius, et

C0l

accuratius imbui populum chriftianae Fidei

ter

placitis, atque alterailla , qua vnam aliquam

Q0

Diuinae Paginae ('ententmm horae fpatio ver

Qut

famus.

n

$. 2

ti0r

Partes Hotiliae fummiífae quatuor funt:

ptit

t, Exordium, 2, Expofitio, 3. Digrefio mo:

g

ralis. 4. Epüepus.

jlic

$. 3-

o -

Exordium, quod perquam breue eft , du«

fici

cimus, vel adiei folemniis, vel a fentantiae

Ce

facrae , quae ordine princeps occurrit, elue

üod

cida.

227

cidatione; vel demum a cauH'a, loco, tetit«

pore, quo pars facri codicis expllcanda a

Chrifto, vel Apoftolis prolata fuit,

S..4.

"Exordio fubiicitur Expofitio : ea partem

Ratio diluci-

praecipuam Homiliae. efficit.

laü

dandi füumtum thema non vna, fed multplex

be&

eft; nam alias textus facros ordine, quo fe

l

fe offerunt apud feriptores Diuinos, expo-

e.

nimus: hic modus tum obtinet, cum Euan-

H

gelium diei, quantum eft, morum praecepta

ld

complectitur. Subinde praecipuas tantum fen-

a

tentias ex Euangelio deligimus, et pro con-

del

cione elucidamus.

Ratio haec tum habet lo-

n

cum, cume narrationibus, - fimilitudinibus, Pa-

jen

rabolis Euangelium conftat. Tertia expofi-

tonis forma eft; qua facra lectio ad certa

prius capita reuocatur, deinde vero fingulo-

at s

füm capitum elucidatio fubiicitur. Prior ex-

mo

plicandi ratio diuifionem repudiat, vt per fe

fe patet; altera , atque vltima Parttüones

faciles, et argumento proprias non excludit.

NU

Ceterum vtrolibet e percenfitis exponendi

ytilé

modo vtare , expofitio vsque adeo diluci-

eli

r

da,

d

$28

fi

