mini non : mmiïent, at eum in m odum illam

j

[

ne hïïenv ant

í

t

vt fi conclamatae res eius fint

qui quaetinilimo Mariam cultu

ac venera-

U;Gï'" non

rofequitur,

Neque exiftiment,

Virginem fauctiffimam exaggeratis ezusmodl

leuc:bus capi ; quin pro certo teneant, eam

(a )Ul

repud'are quodeunque intemperans laudis

h

genus

Ilï

123

genus, .Dominae zoflrae , inquit Petrus Ab.

$M

bas Cellenfis ,' eoziffmae Firginis Mariae

Qcer],

oä/?fuia , venerazionems poffulant, mom aduia-

[ /00-

tiouem. (a) Quapropter vir celeberrimus ,

ebitur,

Dionyfius Petauius, hune jn modum fingu-

| ml

los noftrum compellat : ZJ//ud ad extremum

1abis;

monere omues audebo cultores , ac . laudatoves

gula,

firginis Sauctae, vt ne pietati, ac deuotioni

esfae

a dlam fuae zimium iudulgeaut ; et, vt ve-

yis coutenti, Jolidisque. praecouiis , ]fs'm ioe

comuentitia repudient; quorum vel nullus pof-

m de

/ft ,þ vel uom idoueus auctor adferri. Quod

/erba

gemus loteutis, et iufitae bumauis cordibus*

ü

]10,

vt Auguftinus ait, Zdololetriae , multum ab-

Btur

Borrez ab Theologiae , Doc. off , coeleffis fapien-

judi.

Lae grauitate; quam uibil fentive , aut. adfe-

| £

uerave. pav efl, uiff. quod ad ceïikzzfz, e£ x

llar

quifitam zfegufïzm J exactum. (0)

äæ

n

CA-

U

era

at ,

yudi

2am

-

C4^) Libr. o.'epift, 16. '

Ils

(55 Libr, r4, cap, 8. num?, 9. Theolog, Dogm.[ dex

Incarnat,

Is

n

!

124

ä

r

a

p

s

pes

Ablitni

CHTMVOT

XxL

pïeïmll

lendi,

De culmx Sanctorum.

6. 1.

Ti

& ,ultum religiofum a Proteftantibus abiu-

Eecl

dicari Parenti Diuinae, coelitibusque, . no.

bus re

tum in vulgus, perfpectumque eft ; contra,

fma

quosdam orientis populos immodicum iis tri.

(Hen

buere honorem , authores luculenti. fidem

t [

faciunt.

Orthodoxa Ecclefia mediocritatem

idpell

ilam tenet, quae eft inter nimium, et pa-

tilbus

rum; a nimietate, ac defectu ex aequo re.

Wemno

mota,

€om

w

6; 2.

*

qui /

Coelites eos dicimus, qui, dum in viuis

T

agerent, morum fanctimonia non vulgari

qUO

floruerunt, cuius rei gratia a morte in coe.

Q 0

los recepti, optato illo Dei confpectu, quo

105

fümma continetur felicitatis'aeternae, per.

flami

frountur. Hos Chriftianae Reipublicae pu.

t p

giles, et fideliffimos Cárifti fectatores, mo-

Dew

re incorporeorum coeli ciuium pie, ac reli.

dum

giofe coli poffe, Orthodoxa docet Ecclefía.

Ab-

hioftz

Qu

125

Abhine manauit mos, dies illos, quibus fu.

premum vixere, facris anniuerfarüs reco-

d

lendi.

$. 3

Tribus potifimum rationum momentis

: ab

Eeclefia adducta eft

ad habendum co:liti-

j HO-

bus religiofum cultum: prius eft

vt clarif.

ODITI,

fima haec Reipublieae Chriftianae lumina

I$ tf

(Heroes dixerat Auguftinus, nifi fanctimo-

fidem

nia fermonis Ecclefiaftici hanc repudiaret

(atem

adpellationem) debitis a morte laudum intig

p

pnibus exornentur; eorumque immortalitati

p re

memoria confecretur, quemadmodum famam

eorum ad feram poíleritatem extendimus,

qui feque, et Rempublicam profanam re-

Deinde

VIUI5

rum geftarum gloria celebrauere,

ileari

quo viua illa, fpirantisque virtutum fimula-

coc.

cra oculis noftris nunquam non obuerfentur,

qUO

nosque ad imitationem virtutum fuarum in-

fiamment,

per

Denique, ea cauífa Sanctos cul.

; pu

tu profequimur, quo illi uicifim nobls apud

f0

Deum patrocinentur

Neque enim dubitan-

reli

dum eft, quin finceri hi amatores generis

li

noftri coelis amorem illum intulerint, quo,

cum effent in viuis, flagrabant.

$4

b

12

$. 4

Quamquam vero Ecclefia more , inftitu.

Po

relieiofos

toque vetuftiffimo pios Sanctis

cet Ec

que habeat honores; attamen limitibus eos

tüm Y

admodum aretis coercet,

Itaque ante omnia

mi f

legibus; cauet, ne quidquam in iis inelfe, Di-

gatiua

"untats exiftimemus; quare folemnis illa

Conii

cerimonia, qua commendatos a vitae fancti-

tum,

monia Dei feruos in numerum coelitum re«

fert Ecclefia, ab Ethnicorum Apotheofi to-

!r

to, vt 1D vetere prouerbio eft, coelo diífi-

]!te |

det,

Eadem aedes facras

atque altaria non

Qür, v

Sanctis, fed Sancto Sanctorum, attamen in

memoriam

qum.

et venerationem Sanctorum di.

patrt

cat, et confeerat; neque minus vni Deo li-

tat Diuinam viecimam, quamuis ea.voluntate,

vt feruorum Dei memoria, pietate congrua,

Diuon

recolatur; vt adeo, quod de Diuorum exu-

Vüus

us Sanctus enunciauit Hieronymus , in

f]dk

praefens argumentum conueniat etiam

Ho:

noragmus, inquit 1s re/zqzzzaf Martyrum , vt

Hozo-

$i

eum, cuius fuut Martyres, adoremus.

MUV

racuus feruos, vb Lonor feruorum redundet . ad

Quit

Dominum, ( a)

$. 5

(4) Epift. ad Riparium,

Coeht

I27

$. 5-

ll.lm

Poft, de eultu Sanctorum orthodoxa do-

0l0

cet Ecclefia, neminem vnum ex omni coeli-

; €01

tum numero gratiani, peccati etiam leuiffi-

ff

l

mi facere polfe; quod grandis haec praero-

e D.

gauua ea ratione fol Deo fit propria, vt

n

la

communicari cum nemine vno fiue Angelo-

Tictt

rum, fiue hominum queat.

i

$. 6,

1 (0

Praeterea Ecclefiae meris eft, prodigia,

dl

quae nonnunquam grauibus de caulfis ed/mu

on

J

tur, vnum Deum habere Authorem ; quam-

1 1

quam ea Deus noftiro, aut coelitum rosatu

um

patret.

0 li

-

S

(*

tate,

Denique, cum pepuïfo bene precamur

"f'lld,

Diuorum imaginibus , aut facris Lipfanis,

exu

vnus Deus eft, qui bene frecatur eo fub.

lil

fidio.

[/D

$. 8:

Vr

Si legibus hifce noftra.erga Diuos pietas

fjito-

€coércita fit, nullus dubitationi locus relin-

j 12'/!

quitur, eam nobis falutarem, Deoau'em, et

coelitibus fore acceptiffimam, ^Verum non

Taro

128

fas (

Taro -euefu'ït, vt eain fuperftitio contaminet ,

aut ignoratio ; fons, et caput fuperftitionis ;

e

«

prauae deinde animi cupiditates. Reperias

cant

etiam ex orthodoxis, qui nucleo neglecto,

haei

corticem verae pietatis gonfectentur.

X] fl

5. 9.

füsd

Quamobrem iftoc altiffime in animum de-

mittamus ; noftram erga Sanctos pietatem

qui

Deo, ac coelitibus gratiffimam, acceptiffi-

nol

mamque tum fore , cum ab iis fubfidia de-

precamur, quibus mores perditos, ac diilo.

lutos in melius commutemus ; legibus Diui-

impi

nis morem geramus; Deum, ae Proximum

tili

amore complectamur; quibus rebus fumma

fet

fanctimoniae Chriüiala'ae corminetur.

plo

& 1

$. 10,

At fi Diuis cultum, ac venerationem eo

de

1l

folum confilio exhibeamus , vt res nofílra

familiaris, claritas pominis, et exiftimatio maio-

rain dies incrementa accipiant, haec talis

110

pietas loco nullo, ac numero habenda eft;

-

for;

nam verae Deuotioni propofitum id eft ante

It

omnia, vt nos e malis bonos, e bonis effici-

fiiu!

et meliores, Anigitur, dicat aliquis, ne-

fas

(4)

129

fas (it Chriffiano pecuniae, et honmoris in-

itet ,

Olis ;

crementum, prolixos vitae dies; alia prae-

yerias

terea, quae ad hoc genus pertinent, depre-

CD0,

caria coelitibus? Ecquidem mhil prohibet,

haec taliaa Sanctis expofcere; verum pro-

xime, et feeundum bona coeleftia, ac fpiri-

1mde-

tualia; quae principatam tenent inter omnia,

(atelil

quae a Deo ad nos peruenire queunt, com-

n

moda.

à

1 de

$. ID

dillo

An vero pietatis, non autem fümmae

ll

]i

impietatis fuerit, efllagitare a Sanctis vana,

irtuft

nihilad vitae obtiaendam fanctimoniam pro-

Qmma

fectura, aut omninoturpia, more, etexem-

plo ethnicorum? quarum rerum cauffa Poéta,

et ipfe ethnicus, populares fuos multo fale

defricat. (2)

If 0

$. 12.

yolltà

Accidit etiam nonnunquam, vt Chriftia.

maio

talis

norum in coelites cultus ignoratione, et ab-

Hoc e fonte

; ol

fonss erroribus deformetur.

atite

mapat inficeta plebeculae erga Diuum Anto-

ideret,

fci

nium Abbatem pietas»'; nam, cum ea v

l

San-

j f

fos

(C4) quex»mliäi Satyr, xó.

150

Sanctum hunc vulgo ea ratione EXprïmï; vt

eius finiftram flamma tenuis lamberet, pedi-

bus vero fubiiceretur lutulenta fus, conti-

qui

nuo effecit, eius praefidio ignes ab aedibus,

cul

a& gregibus, armentisque fuis morbos, et

[z E

contagia auerti, et profligari. At profecto

Yiol

flamma manui imminens, fymbolum amoris

f

erga Deum, fus pedibus fubiecta, continen-

tur

tiae argumentum eft, Eodem etiam e fonte,

Ec

fcilicet iguoratione, enatum eft, vt fingulis

Coelitibus , fingulae adtribuerentur virtutes,

0pe

lii

Nomen ipfum Diuarum Luciae, ac Libera-

qu

tae vulgus imperitum in eam mentem impu-

l

lit; vt priorem vi morbis oculorum medendi,

fel

alteram facultate mala quaecunque profligan.

Ql

di inftructam , ornatamque efTe crederet,

$. 13.

qu

Ecclefiae orthodoxae hac parte, doctri-

natalis eft : vnumquemque coelitum quali-

à

bet in re opitulari nobis poffe; neque tamen

f

fuperftitionem vllam olefe pium Fidelium

bu

morem, quo vnicuipiam e Diuis neceffitates

be

fuag commendant impenfius,

C

£

qu

$. 14

13f

li vt

5. 140

pedi

-Inuenias etiam ex orthodoxis nonnulloä,

tT

qui partes hominis chriftiani praecipuas, in

]bus,

cultu Sanctorum conftitutas effe exiftimant ;

8

ea caufa nihil non agunt; quo Dinorum ho-

ecto

noribus dies plurimi confecrentur, fplendi-

TO

diffimo iidem adparatu, ac religïone agan«

Idl

tur: fodalitia eorum nominibus infigniantur,

Qte,

Ecquidem , quibus adducti rationibus tantum

Vlis

operae ponant ea in re , veftigare nolim.

te$

Id tamen minime ambiguum eft, Ecclefiam,

z

quanta eft, communi confenfione , quod

p

fpectat ad cultum Sanctorum , pro certo

i

tenere, eum alendae pietati fubfidium oppor-

tl

tunum eife, adiumentum neceffarium nequa-

quam effe.

$. 15.

i

Quonam aeutem loco, ac numero baben.

jl

da eít erga Coelites pietas ea, quam fuper-

e

ftitio inquinet; fi tamen religiofo hoc voca-

J

bulo cohoneftare rem vitiofam liceat? Celes

6

berrimus aetatibus füperioribus cultus Diui

Chriftophori erat; at qua demum caulífa?

opinio,

quod ea mentca hominum peruáferit

ss

l 3j

!

die ,

132

die, qua Sancti huius imaginem. vidiffent »

f10|

imprudentes

atque imparatos e vita hac

ti0.

minime exceffuros; ex quo inficetum hoc

CtO

Diftichon enatum eft:

fe

Quz P& mane videt, mocturgo z'emaare ridet ;

d

Chriffopborum. videas po/fea fufus eas.

Guud autem porro iflne exítitit? vt ii ícili-

. qui fuas celebrari facrás aedes quam

ht

miaxime cuperent, Sanctum hunc gigántea

tul

corporis proceritate in earum fronte depin-

tül

gerent, qua 1magine, velut promulfide qua-

fl

dam rudem plebeculam ad fua templa pelli.

Cel ent.

O caco&thes deplorandumi!

1]

$. 16

h

1

Vehementer exoptandum eít etiam, vt

e

Sacri Oratores, dum Coelitibus Panegyres

W

adornant, neque immodicis eos laudibus ef-

ferant; neque componant inter fe, et con-

Il

tendant, atque alterüm alteri praeferant,

S. 17

Ü

Tisdem maximo opere cauendum eft etiam,

ne Virtutes, et vitae Sanctitnoniam breuiter,

iM

ec carptim attingant; contra yero 1n eoruti

q

percenfendis miraculis fint copiofiffimi ; cum

fü

non

€tl

153

i

1

2

non eorum prodigiis, fed inculpata vitae ra-

liac

tione adducta Ecclefia, eos in numerum San-

loe

ctorum retulerit; neque ad edenda miracula,

fed ad ftudium virtutpm inflammandi fint Fi—

Y

hi ;

deles.

$. 18.

ll

Accidit etiam non infrequenter, vt Coe-

n

htibus faeri dies, pompa fplendidiffima azan-

teà

tur; contra Domini dies negligentius habean-

J

tur; quae ratio pietatis eft maxime praepo-

Uà

].

ftera, Dicat aliquis: Diuorum cultum vsque

adeo Eccle(iae cordi elfe, vt i, qui Eccle-

fiaftica adpellatione A/zus dup/ieir dicuntur ,

ipfos Domini dies, paucis feclufis , oceupent?

[

ecquidem iftud ita fe habere , non nega-

'e$

uerim; attamen fuperioribus aetatibus alium

ef.

valuiffe hac parte morem , noui etiam ; fed

Jl

neque me fugic, principio feeuli huius Ro-

mae magno animorum aeftu fuiffe agitatum ,

de abrogandis quibuscunque Sanctorum offi-

Dj

ciis; verum res haec , quibus, nefcio, de

'I',

cauffis, fuo caruit effectu. Id certum tamen;

ti

fub idem tempus Cardinalem Thoma(ium,

cuius zemoria im Leuedicticme e;/?,* a Pontifice

l53

Ma-

1

134

Maximo impetraffe, vt nunquam de Sanctis

penfum Ecclefiafticum perfolueret; (ed vnam

(

Pfalmodiam quot diebus recitaret ; nihil addu-

re d

bitans, Coelitibu:, quorum cultor ipfe exi-

facit

mius effet, mentem hanc fuam probatum iri,

li

L

(pt

D&l

DCATVT XXILI

eli:

De cultu Relz'qm'amm , et Saerarum

tis (

LInaginum.

$. r.

R

es ipfa monet, vt expofito cultu, quetm

lüs

beatis illis coeli ciuibus exhibet Ecclefia,

tioni

deinceps de Sanctorum exuuiis, et religiofis

I

Imaginibus differamus. Quod de hoc argu-

i,

mento eft, nunquam mnon pro certo tenuit

giu

Ecclefia , Lipfanis Diuorum pium cultum

av

poffe tribui; quod corporum eorum partes

eflent, quae Diuinus olim incoluerat Spiri-

tus; Deque non etiam , quoniam corpora ea

fien

in partem felicitatis, qua animae fruuntur,

tall

vocandä olim fint.

De Sanctorum Imagini-

Ve '

bus eadem docet Ecclefia, nimirum polfe eas

Qur

religiofe coli,

Xl

$. 9.

135

C1$

. 5.

r

(àuod de cultu Sanetorum capite fuperio-

d-

re dictum eft, id ad praefens argumentum

2

facit etiam ;

nhimirum venerationem exuuia-

If],

rum, et facrarum Imaginum lege nulla prae-

ü

cipi; ad alendam pietatem, vitamque obti-

nendam aeternam, fubfidium necelfarium non

ffs; neque tamen eas habendas ludibrio quo-

n

uis obtentu.

$. 3

.Ynquies ;

quonam noftro commodo res

A

has in pretio habemus? maximo, inquam:

d

nonne Diui, quorum curae nobis honor eft,

»üs

Deum pro nobis viciffim interpellant? dein»

Ü

de , cum Reliquias Sanctorum, et eorum Ima-

jt

gmes mcuemur

vehementiffime animi noftri

IIl

ad virtutum ftudium inflammantur ?

$. 4

es

Nolim autem exiftimet quispiam, Catho.

i

licam Eeclefiam ligno, feu lapidi, feu me.

tallo, quo Diuorum ftatuae effinguntur; ne-

ue Tabellae, ccibus eorum valtus inducun-

H

tur,

habere bEonorem: iniurius fit orthodo-

XIS, qül hoc iis crimen 1mponat, namque

l 4

Cat ho-

126

catholiea Ecclefia nunquam non tenuit,

in

plate

corporeis his fimulacris, in Oihbus aud:s, aut

ef, t

puluere e diui corpore refiduo corqme(cen-

port

dum nequaquam effe, verum ad ex mplaria

fimuli

Coeli

1pía euolandum nobis mente, ac cogitatione,

Qui Tabellas, penicillo artificis exprelfas ,

tener

Veneraretur , nae is diris deuouendus elfet,

[

$

D.

D

Quum igitur iuxta tumulos Sanctorum

Imgi

ut 1magines preces fundimus

1 illud coe.

Patron

li domicilium mentem adtollamus vbi eorum

compl

animae degunt, et Dei fruuntur confpectu

alia o

$. 6.

tollat

Non abfimili ratione, cum pio Sanctam

Dam -

Domml Crucem ofculo. veneramur

. vel ca.

Orni

put ante eam apemmus aut omnmo in genua

Clefgc

ante illam prouoluimur, in coelum noftra e-

ls ef

nhiti pietas debet

vbi noftrae falutis Author

ad dextram Patris adfidet

Ex his vero ne-

"no non conficiat

Ài

quailem Ecclefia cultum

lifttg

exuuiarum, et imaginum probet

Dattey

$. 7

elt e

Alia Euchariftiae fortuna eft; cum enim

biec Chrifti imago non qualiscunque, f:d

plan

(4) !

d

137

t, W

plane eiusmodi fit, qua Chriftus, quantus

$, aut

eft, continetur, preces noftras ibi. definere

elcen.

oportet; at, quum effigies ceterae , inania

platià

fimulacra fint, pietas noftra eo euolet, vbi

Ifjofte,

Coelites, quorum feu Lipfana, feu imagines

rels,

tenemus, commorantur,

ff

$. 8.

Pietatem in Coelites, eorum Lipfana , et

Imagines fuperftitionibus inquinatam fuille

um

Patrum memoria ; ex eo fcirix poteft, quod

] c08-

.Or t

complures cenfüerint, abu&onibus his non

eCtu,

alia occurri poffe ratione, quam fi funditus

tollatur quicunque Coelitum cultus(2). Va-

ptam

nam hodieque veneratio Sanctorum culpa

omni vacet; quemadmodum hac parte Ec-

e| et

4 enui

clefiae doctrina fana, et expers omnis; erro-

yis eft!

m e

utbo?

$. 9.

0 D

At pröfecto non paucos reperias etiam

noftra aetate , qui;Chriüianae Deuotionis

Ql

partes praecipuas in cultu rerum harum fitas

effe exiftimant, Quorfum enim alias homi-

$5

nes

efiltt

[4

(2) Vide celeberr. Fleurii Hiftoriam Ecclefiafticam

de initiis Iconoclaftarutn,

D6

139

nes vitae proffgatae, et perditis moribus

V

Diuorum Lipfana folhcltudlne tanta aucupen.

tur, et Palladii in loco habeant? quorfum

elt,s

in eorum ornandis, colendisque. Imaginibus

bus c

tantum operae confumerent ? quam quod

Tnerte

bendu

confidant, huius pietatis id fe pretlum latu.

fOs, vt morientium Sacramentls mumtl, s

VeLut

vita hac decedant?

Cum P

50 I OO

li eyg

In eo etiam noftra erga Coelitum Imagi-

glote

nes, et reliquias laboraf pietas, quod in id

Teorur

vnice non raro omui ftudio incumbamus, vt

ceffit:

eorum honoribus facros, folemnesque dies,

et (àns

magno collucentium cereorum, et funalium

numero, fümtuofo Miffae adparatu, exqui-

Co

fita vocum fymphonia, laudatione fplendida

Ortlod

condecoremus,

ingluuie etiam, et veftiurb

Mllitgr

luxu ad augendam diei celebritatem in fub.

Oftand

fidium vocatis; at quantum haec pietatis fi-

(

mulaera abludunt a vera pietate! cui propo-

W ]

fitum d eft ,

vt cum dicatos Sanctorum ho.

iceyde

noribus dies, recolimus, Coelitum Imagines

Datum 1

contueimur,

Lipfana deofculamm eorum no-

bis virtutes ip memoriam redigamus, et ad ae.

ülationem incendamur

M u

139

ss

$. u.l

Yribus

Vitra haecx maxino opere exoptandum

ypete

orfum

eft, vt, cum facris exuulis, atque imagini-

DN

bus cultum , ac venerationem exhibemus ,

quod

mente reuoluamus, quanto maior Deo ha.

| latu.

bendus a nobis honor fit, At quoties vfu-

uenit, vt raris colluceant ignibus altaria,

itj, e

cum Panis Eucharifticus publicae veneratio-

ni expofitus eft; contra, fi anniuerfaria reli-

Imgi-

gione memoria Diui alicuius recolitur, ce.

in ii

reorum numerus fulgore fuo radios folis la.

, vt

ceffit: quod nedum chriftianae pietati, fed

des,

et fanae rationi aduerfari, facile perfpicias.

yliuft

$. 12.

Commemorandus eit etiam hoc loco pius

u

orthodoxormm mos, porticus vrbium, vias

ndida

militares, loca alia Diuorum imaginibus ex-

frum

ornandi: verum jis, qui facra procurant,

n fub'

omni ftudio enitendum eft, ne eae ludibrio

yis J

iter agentibus fint , quod citra dubitattonem

gfopO'

accidet, fi aliqua parte mutilae, vel habitu

p o

parum religiofo efformatae effent.

jpine

m o

4] a&

$. 1

90

L

140

£U ,

$ Is

t tl

Noffe etiam plebem imperitam opotrtet,

non nifi vnam eiï'e Dei Parentem ; verum

lijcita

alia, atque alia forma eam fub oculos fubii.

Birif

Tenpi

ci; Deque non: Virginem mtegerrunam ex

m

aequo in nos locis omnibus munificam effe,

$. 14

Cenfura deinde perftringendum illud eft

De 0

quod ad fupplicationes, quae honoribus San-

ctorum educuntur

vulgo populus numero

maximo conHuat, eas vero, quibus Diuina

hoftia 'Circumfertur ,

negligentius habeat,

Y

Quod autem de 1pfïs fupphcanombus PT

füpren

Paftores fedulo curent

ne illae theatrales

DISNQR

ludos, et fpectaeula referant

lucis f

$. 15.

Qemur

Ád extremum commonitos Paftores anr

profici

marum velim,

vt ab aedibus facris arceant

lum ex

Coelitum imagines, quae cum gf*ïmzate chri-

quodn

ü anae Ethices pugnant: hac de re iam olim

f&l

Moguntini Patres

hunc conítituere in mo-

dum: (2). Procacer Imuagines, e£ wimi avtir

la

lenocinio, ad wmumndauae potrur vanitatis [pe-

if Yi

[2 :0//4

(42 Ann. 154c.

( Q

141

eiem, quais ad þietatä: cotMuotioneth. effigig-

205, i Templis proponz omnino vetamus : tam

Ottet,

lafciuam . artis offentationem. fvugs , e? feuero

YO

Patrifamilias intra priuatas aedes grauem , iu

fübii.

Templis prorfus intolerabilem cenfentes Qa).

I CX

DW ia

sl

-

1 ele,

CAP V- T .XXIII.V

d eff,

De obferuautia Feflorum , ac. Domini

s Sat-

dierum.

Utero

Dunna

Es

habeat.

V

itam ecquidem praefentem, quanta eft,

D

fupremi Numinis dicandam. elfe honoribus,

h 6&,

nemo vnus negauerit, qui animo reuoluet,

trales

lucis huius, omniumque , quibus vitam hanc

tuemur, commodorum vfuram a Deo in nos

proficifei ; nihilominus aequumque , ac bo-

(j z

num expofcere videtur, vt tempus infüper ali-

areeant

quod,negotiis quibuscunque tantisper dimilfis,

re dii

if Olim

peculiari quïadam rationeDei confecretur cultui

s s.

il fiiü

Deus ipfe facem nobis hac in re praetu,

1'0 /lïf?,f

lfe videtur, cum diem vlamum hebdomadae

jti t

facrum

riutt

- (4) Can. 41.

142

facrum fibi

fanctumque effe voluit,

Ve.

lu

rum, quod Legis Nouae Myfteria pleraque

diesdl

die hebdomadis pmme peracta funt; ea de

Nepu

cauífa Sabatho diem Sohs fubrogauit Eccleüa,

aliis infuper additis diebus Feftis, quibus in-

Don g

verbis

de a cura rerum profanarum auocandus eft

ahimus, et ad ftudium difciplinae coeleftis

M lat

traducendus.

aliquat

tiüm d

$. 3.

proter

Diebus hisce opus feruile fieri Ecclefia

ii

vetat; dein vero Miffae auditionem praeci.

liac rel

pit; neque tamen expectationi Ecclefiae fa.

cit fatis, qui reliquum ab his occupationibus

peram;

tempus in Tabernis, Theatrisque otiando,

Coehte

ludendo, liguriendo agit

Tegr.

$.4

Quoniam vero multorum annorum expe-

Weg

"imentis comperimus, tempore, quod a Re

Clatm el

Diuina füperat, Baccho, et Cereri litari,

Chïlfha

Augufta feliciter Regnans, Pontificem re,

ItiCjen

ac nomine Maximum, Benedictum quartum

decimum interpellauit

vti numerum Fefto.

54lüäe |

rum dierum accideret ; quo pacto malis pi

ET

pemodum infinitis remedium paratum, fimul

fietos

pauperum inopiae confultum eft.

$. 5.

^5

$4

5

! 5 "

Ve.

- lam vero, fi Ecclefiae complures feftos

eque

dies abrogare vifum eft, quod eorum numerus

e1 de

Reipublicse vtriusque rationibus officeret; an

eeleft,

non grauibus accipienda , reprehendendaque

bus il

verbis temeritas populi, cum antiquatorum

lus elt

yelefts

in locum nouos fuffiicic feftos dies? Accidit

aliquando, vt coeli inclementia, gemmas vi-

tium decoquat, aut flauentes culmos grando

proterat; is igitur dies nefaftis additur; ho-

celefia

minum infortunatiffimum, qui neglecta inani

pruec

hac religione operi, cuiuis faciundo daret 0*

[ie .

peram; nae is camquam irreligiofus, et in

onib0S

Coelites xkimpius , digito ab omnibus monftra-

;iando;

retur.

L

$. 6.

Res poftulare videtur, vt modum fubii-

p

ciam etiam, quo Fefti, ac Domini dies a

j e

Chriftianis agendi funt.

Ante omnia igitur

müh

magna populo exiftimatio folemnium dierum

m fe

iniicienda eft; proxime docendus erit, fola

yartürm

Miffae auditione, dierum eorura obferuatió-

Tefto

nem minime abfolui; fed infuper orationes

jis i?

facras, quibus res feu credendae, fiue agen-

dae

! hm

j

144

hlutis

dae dviluciäanwz'*, excipiendas effe: deinde

Fefti, ac Domini dies ad frequentem fanctif.

tiqie,

fimorum Saeramentorum víum nos excitent3

al vitt

vt ab aede facra, vehementiori amore. Dei,

gui Bi

ld QUi

ac Proximi, praui autem odio incenfi, re-

filentto

uertauur, |Guuoniam vero piorum librorum

le&tio, alimentnm pietátis perquam oppóre

quit ij

tunum femper habitum eft, reliqua diei pai-

i iai'lfj:r

3

te ad litteras Dioinas ; Sanctorum vitas ,

Yelun e

alios. legendos authores, qui de difeiplina

lhyatin

chrifüuiana agunt , animus adieiendus eft,.

(uit cy

(Auod vero a piis liis exercitationibus fuper-

deti u

eft temporis, eo rebus illicitis operam ne

f ii

demus.

(Auaeras: an feflis diebus ad animi

Tf Vg

remiffionem , et ludum defcendere nefas fit

00 1

at cantum abeft, vt ifthoc prohibeam , vt

FTA

fuadeam etiam, poftquam Rebus Diuinis fa-

—

tisfeciíti.

: $. 7-1

Cauffae , quae in eam mentem impule--

De w

;

rant Ecclefiam, vt Domini dies, alios prae-

terea quosdam religiofius agat, tres fere funtz

À.

princeps cauffa eft, vt iis diebus fingularem

hr

Deo cultum cxhibeamus: poít, quo negotium

falu-

(0.$

145

leide

filutis noftrae impenfius cutemus; quo de.

anedt

tique, cum Coelitum memoriam recolimus ;

-Mtent

ad virtutis . ftudium accendamur, "Werba fna-

e Djei,

gni Htpponenüum Praefulis de argumento ,

(t, re

in quo verfor, illuftriora funt, quam vt ea

j

)

Torum

flentio praetermittere queam. — Primum , in-

ppor

quit ille: ze arbitremur , aliquid uo$ conferre

1 paí

Martyribus C quod de aliis Coelitibus dictum

Vitas ,

velim etiam ) qui2 eorum dies folemutffemos cee

hbramus. — JHl uoflris fe Jfliuitatibus uon egenut ;

ipl

g ek

gquia cum dagelis in coelis gaudeut. — Congau-

demt autem uolis, mon [i bouoramus eos , Jed

r dþeh

gm fie

fE. imitemur eof,. Quamquam ec quod bonora-

mus , mobis prodef, wou illis ; fed. bouovare

, animi

et non imitari , nibil eff aliud, quam tueüudaci-

; f

zer. adulari, (2 )

q, «

p

1 r

CAPVT XXIV

De reliquis. popularibus Deuotionibus.

L

ImpUI

$. t.

; p

os pietatis ritus, quibus populus

(di

äd ceter

fmpllmls capitur , praempue re

feras: Mu

vlarern

K

Jmata ;

g()tlum

"t

(a) Serm, 25,

(l

-

T

tuli,

jifzaia ; Hgnvay Deé , Corollat. Mavianar , Exo

mll

suides , Scapularia , Funiculos , Breuia, ac de-

mum Sodalitia, quibus de rebus vniuerfe pro-

lios

nuncio, eas adaugendae pietati, remedia op.

Aout

portuna effe, fubfidia necelfaria nequaquam

cam (

elTe,

tll

$. 2.

£0 0f

Cum Proteftantes, Orthodoxas fubingref.

filfis

fi ciuitates, vfum eorüm, quae nunc percen-

inquiu

Ífui, apud nos vident, criminum, nefcio,

d $

quorum nos reos peragunt; at profecto nul.

ln e

lus eorum docuit adhuc, hos pietatis ritus

hg,

fuperftitione inquinatos per femer elle,

DLUEI

$.5

Cty

Ecquidem euenire. poteft ,' vt rudiores

7777

e populo leuibus bis verae Deuotionis ad.

hn 3

iumentis amplius tribuant , quam e mente

alcyiy

Eccleüae fit ; accidere poteft, vt vnus quis-

Cmta

quam in animum inducat, fübfidiis hisce vi-

fltiend,

tam parari fempiternam : fieri poteft , vt noii-

Jï?'mm

nulli de plebe pro certo habeant, fe morte

lt /]»g;

fubita neutiquam exftinguendos , fi piis coe-

5119 flig

tibus nomina dederint, penfum Marianum

quot diebus perfoluerint, Seapularia, Fumi-

M)

FZI]OJ':

f

147

Es

culos , Éreuia detulerint; quin interim ani.

i de

mum.a peccatis contineant j verum abíonos

t o

hos errores nunquam non diris Ecclefia de-

i op

uouit, nedutm vt eos ratos habuilfet, Vni.

iquam

cam Conuentus Cameracenf(is fanctionem ad-

tuliffe fuffecerit, ad faciendam fidem, quare

to opere Ecclefia nunquam non execrata fit

falfas eiusmudi opiniones: Docegtür populus,

ingref-

inquiunt Praefules fapientiffimi, v£//mum

er.

effe Sanctos deprecari , ad impetrauda mom /o»

ie[CiO j

to Dul.

lum corporis , et fortugae , verum etiaifl animi

; ritur

bona , et fempiterna ; d execrandam effe illo

Ál

yum vatitatem , et Jupevflitionem , qui polli-

centur , tunquawr eor Jfue Poenitentia , e£ Sa-

cvamentis e vita exbgüïwoï , qui bunc , vel il

udiores

hum Samctum) velipiofe coluerimt: aut felicem

qis a

alicuius uegotii exitum promittuut, aut ffrnilia

quente

s qüllS"'

euenta. per[uadent. Quemadrmodum | etiam ve-

diciendi fuut alii omnino, qui adféueranter ad,

sce Y

x not

firmanut , certas auimas e Pargatorio indubita-

» (norte

ze liberatum iri, ff definito muurero , f/fugulari-

que modo, Miffae celebreutur. Ca )..

iis 00€-

K 2

$. 4.

ia

, hi

Ca) Tinl, rg, habitum áutem e(t hoc Conciliu

.^ Ann, 1565.

TIUP

148

$. 4.

nit, |

Quod fingillatim adtinet ad coetus San-

t

ctiffimae Triadi, Virgini integerrimae , aliis

votar

Coelitibus deuotos, nullus dubitationi locus

"LT

relinquitur, magna ex iis in Ecclefiam ma-

quum

nare commoda.

Quod vero ( iure, an iniu.

Tum !

ria, veltigare nolim,) in contrarium adferri

Quod

folet, piis his coetibus diffidia ali in populo

primi

id fi ita habet, culpa omnis 1n nonnullos So-

bus jl

dales, minime autem ia ipfa fodalitia eft cos.

ferenda.

(i

$. 5.

viuor|

Nemo negarit etiam , Corollas Marisnss

luftrie

recitandi quot diebus morem effe pium, at-

placit

que laudabilem ; eumque ratonibus nofítris

bus 1]

plurimum conducere; at fi quis propugnet,

primis

eum vitam hanc fine fancto conclu(urum,

Operar

qui Mariae honoribus nullo non die penfum

lonon

hoc dependits nae is egregie imponiüt po-

fert,

£

pulo.

tulang

$. 6.

fua N

Poftquam eos pietatis ritus, quibus po.

Qpem

pulus imprimis capitur, fcribendo comple-

li toy

(ititio

xus fum, non alienum ab Inftituto meo fue-

rit,

149

rit, piam anïbabüs illis, quas luftricus car-

: Sutt

cer tenet, fubueniendi curam, fub examen

, alits

vocare; minime autem eo confilio, tamquam

locus

fi ea popularibus Deuotionibus aecenfenda fit,

] Tà»

quum ad omnes pertineat orthodoxos; ve-

| itit«

rum propterea, vt intelligi queat, quid fit,

vferri

quod nonnulli tanto ftudio rudioribus cum.

primis ipftillare connitantur, tenerum anima.

opuloy

0s 90«

bus illis opitulandi ftudium.

SPCN

W

1

Orthodoxae Eeclefiae doctrina eft, pia

viuorum opera animabus iis, quae ignibus

Quicunque

Vients

luftricis expiantur, fuffragari.

hn

al

placitum hoc Eeclefiae ratum habet, anima-

bus ilis pro virili patrocinatur ; fed im-

nofttif

primis ad poenas eorum leuandas omnem

Ugnet ,

(ururt;

operam confert, quibus lucis huius vfuram,

honores gentilitios, et facultates in acceptis

pen u

fert. Verum hoc adeo, vita functis opr

nt p

tulandi ftudium , efficere poteft, vt quidam

fua cauíffa potius, quam quo animabus illis

opem ferant; in faero Poenitentiae tribuna-

u por

li non minus, quam e fuggetftu Miffaruni re-

oj

éitationem , ad leuiendos, fnisndosque ea-

eü fue'

rum

f

K 5

159

ruæ dblores, affiduo commendent, Sed, a&

comult

|

haec vna eít ratio, qua vita functorum poe-

Proxitt

nae leuantur? nounne virtus eadem ineft mu-

Pro

nificentiae in egenos, precationibus, COT

poris macerationibus, aliis chriftianae pie-

tori 4

illie in

tatis oHiciis-?"d(f:inde , 8n non pars magna

iructus, qui e Sacrificiis. Miffae orbe toto

smol

hahitis prouenit, Ecclefiae voluntate ad eas

pertinet? His adde coeleftes thefauros, Zz.

Qu

dulgentiar vulgo nominari folitos, quibus iis

tem vt

cumprimis fuffragamur,

Ecquidem vereor ,

tiobis 1

ne ii, qui a nobis diífident, iuftam obtre.

deftia n

ctandi materiam habeant, cum a quibusdam

noftrum tanta follicitudine quaeftuofa haec

Cor

fubfidia vndique conquiri aniwaduercunt.

praebo,

um

Tatür,

Thatibu:

Tuilfone

De exteriore chrifliani bominis Deäæ

&uide

tz'oneþ...

adeiïe j

$. 1.

"

MZLOR

H

cquidem chriftianae Deuotionis fumma.,,

interiore animi ornatu continetur; attamen

[am

necelle eft, vtei externa pietas, tanquam,

Hemin; ]

Cus

I5I

fimul

d, at

cumulus aecedat etiam , Dei fimul

|poes

Proximi cauífa,

f m

$..2.

, C0f«

Profeeto iniurii Deo, et dicatis eius ho-

pl

nori aedibus fumus, fi eas ingreffi, rumores

n

ilic inanes aucupamur, fermones ferimus,

t0t0

amicitias, quas nefcio , paramus,

( ess

$. $.

Quod vero vis permagna exemplis in parn

N

jus 118

tem vtramque fubeft, quam facile i, qu

nobis in facra aede circumfunduntur, immo-

['e0f ,

Qbttes

deftia noftra in praeceps agi queunc7

usdam

SWP

Tiaec

Contra quam vtile fpectaculum vifentibus

nt,

praebent ii, qui, dum facerdos ad aras ope-

ratur,

deiectis oculis, fublatis in. coelum

—

manibus, imprimis vero magna mentis de-

miffione Numen immortale adorant ; quod

Jetlt«

ecqmdem oculis non cernunt, fed praefens

adelfe , et preces fupplicum exaudire, pro

certo tenent ?

$. 5

|mfnà ,

Iam fi compofitum effe ad fanctimoniam,

amel

gemin.m non conuenit e cbriftianis, cum

quam

K 4

Rei

Y

152

Rei Diuinae, aliis prdeterea caerimoniis Re.

faml

ligionis noftrae intereft, quanta iis adelfe

füllle

grauitate ,. Mimftros Ecclefiae conuenit ?

defn

certe In eos ora omnium, oculique conuer-

tudin

fa funt

Quuare fi in his morum grauitatem,

attam

quam tanti muneris dignitas poftulat, fide.

Lt

les requirant, exigua de Religione chriftia-

Rnf

na, deque Sacerdotio in mentibus eorum

COTUIT

exxüat opinio, eft neceffe,

So9.

H

Siautem reprehenfionem non effugiunt ii,

hn

qui 1n aedibus facris morum compotitionem

Veftim

exiguam, aut nullam prae femet ferunt ; an

lllld l

non fale defricandi plurimo erunt , qui fub.

Sed j

intrant Templa, cultu ad omnem oftenta-

Je fat

tionem facti ? Profecto fi hi animo reputa-

—

rent, quantorum fint criminum rei, quam-

que graues poenas de iis olim repetet Deus,

Óifi ad frugem fe fe recipiant, maiore cor-

poris, animique demiffione Rei Diuinse ,

aliis deinde Religionis noftrae ritibus adeffent.

P.

$ T.

Clllfh

Popularibus Deuotionibus accenfendus eft

tomm

etam pius orthodoxorum mos, Religiofarum

SENIT

fami-

153

: e

familiarum indumenta , feu ad fidem voti ex-

xelf

foluendam, feu pietatis /upererogatoriae cauffa,

emit ?

definito temporis fpatio deferendi, . Confue-

J

tudinem hanc ecquidem damnare non aufim ;

AL

attamen ea, ad veram obtinendam fanctimo-

fide.

