giam, parum proficias; nam quorfum vefti-

ff«

mentis Sanctorum induemur, fi non etiam

eotUr

eorum perfequi veftigia connitamur ?

$. 8.

Huc pertmet etiam , vita functos rehgw-

fa in vefte humandi confuüetudo; nec enim

unt 1l

veftimenta, fed interior animae ornatus ad

1016l

illud immortalitatis domicilium nos perducit.

nc; 28

Sed iam de recta chrxülam hominis Deuotio-

yi fub

ne fatis fit, ad Homileticen progrediamur.

ftenta

——

-

—

reputte

quam

CAPVT XXVI

[eus,

De

Homüiketice.

re «t

S, t.

iprttde s

r

aftoribus animarum incumbit etiatm, vt

defea

Chrifli legem, quanta eft, gregi curae fuae

commilfo explanent; proinde quid fide te-

ydus d

nendum, quidue fequendum, aut vitandum

ofarum

€l

K 5

fan

154

ei fit, fermone populari ob: oculos ponant,

Zzl

Complexio praeceptionum , ex quibüs populo

res credendas, et agendas proponere opor-

impent

tet, Homiletice adpellatur; Dictiones vero eae,

tionet,

quibus rerum harum notio inftillatur ,. .Coz-

citiott

€zonunm nomine veniunt.

flitugm:

$. 2.

um fr

Nemo autem. exiftimet, quemadmodum

habent

alio iam loco dictum eft Ceap. 2.Sect, r. $. 2.),

ia

SCRPLERS

Sacram Eloquentiam , quanta eft , parti huic

Prudentiae Pattoralis infertum iri; mae eum,

qui hoc exfípectet , diferimen praetereat,

quo Homiletice a Sacra Eloquentia.feiungi-

tur; attamen neque authorum eorum perfe.

gnuem

quar veftigia, qui Homileticen anguftiori-

Coglef

bus- limitibus- circumfcribunt, quam.ex eius

lunt; r

dignitate ,"atque vfu fir. . kaque. ea ratione

Tütuere

in hoc argumento verfabor, .vc; fi quis po-

Vetfatur

litioris humanitatis , 'Theölogit:arum deinde

t fibgi

difciplinarum minime expers eít , regularum»

bis fide

quas iam tradere adgredior, fubfidio, facram

ïUOl', E

orationem. cuiuslibet argumend nullo nego.

ti9 paraturus fit,

$. 3.

() N

!55

Tent,

,g. $,

In Oratore , inquit , dicendi Magifter no

711

ypulo

por.

imperitus, ()j)nttet effe Inuentionem ,. Difpofi-

)€

z

tionem , Eloquutionem , Memoriam , et Prouun-

ciationem(a). Abhinc igitur praecipere in..

47

^

ftituam; deinceps praecepta generalia oratió-

num fpeciebus, quae in Ecclefia Orthodoxa

habentur, adcommodabo.

odutt

—

—

)

E

ute

r

XPXHV II. 4

eutt,

De luuentione genemtün.'

pent ,

yagi-

$. 1.

H

nuentio eft eorum excogitatio , ex quibus

coalefcit Oratio.

friort-

Prima Orationis elementa

[ eius

funt; r, Sacrafententia, quam Dictioni prae-

fütuere paras.

2. Thema deinde, in quo

000

verfatur Oratio, 3. Poft diuifio thematis,

s 0*

ac fubdiuifio.

4. Poflremo, momenta , qui-

einde

bus fidem facimus,

De his Sectiionibus qua-

arum

tuor, acturi fumus,

gcram

pego

SE.

(4) Rhetorie, ad C, Hwenn.ALib.*. I. Cap. 2.

156

SECTTO6*T]

T

fam 1

De. 'Inuentz'ane Jacrae Sentehtzþ&-.

hoc

É

3

acram Sententiam in argumento praefenti

intelligimus eam, & qua Oratio principium

Que (

ducit,

Wiuff)

$. 2.

patria

Ecquidem facer textus é fiugulis Litte.

Moc-

rarum Diuinarum Liàbris peti poteft ; fed iam

in mores abiit, vt ab ea facrae Paginae (u.

Ó

matur parte, quae die illo in facris folemni-

fés (

bus recitatur. Attamen(vtcertae, quae in

texti

res omnes incidant, praeferibi regulae non

dus p

polfunt) a generali hac. praeceptione feclu-

Cufl]

das Orationes eas, quas occaftogaler: vulgo

Domi

nominamus, deinde Funebres Laudationes ;

eolen

nam illisintegrum eft, promtum e quouis fa-

pudis

cri codicis loco tex tum, pertractare.

füfpi(

$.5

Inuenias etiam primi fubfellii Ecclefia-

fiden

ftas, qui fuis orationibus fententias, e 2D;u-

w5 Offcür fumtas, praemifere.

50 4.

157

i

54-

Textus , quem delegeris, prolixus ne fit;

nam illius prolixitas faftidium creat: praeter

t.

hoc orationem omnem virtute complectatur.

6. 5.

gefenti

Apud complures 'Europae pOpuïos hodie-

cipium

que obtinet, vt fententia facra Latio pri-

mum fermone recitetur: poft autem lingua

patria reddatur 5 at , quonam operae preno

Litte

iftoc fiat, non video.

Q 14f

$. 6

ye f

Puleros etiam

beatosque fe fe orato-

tes exiftimauere annis fuperioribus, cum

lemttt«

[uae t

textum geminum fuis praeftituere oratiotii-

2e D00

bus poterant; hoc autem tum fere eueniebat,

feclii

cum vnius cuiusdam e Coelitibus memoria,

-

yulgo

Domini die

folemni ad aras precatione re-

10065 ;

colenda erat; verum meo quidem animo re-

uis f

pudianda eft haec concinnitas, quod ex ea

fufpicio quaedam adparationis, atque artifi-

!

ciofae diligentiae nafcitur, quae res maxime

fidem orationi, oratori adimit auctoritatem

ccjelt

put

SE-

d

158

JUMTOT as N 7 C D G-

H

SECTÍ " d

De Imeutione Tbematis.

$. 1.

l

& hema facrae orationis eft argumentum ,

J

tini

quod orator pro concione fumit pertractan-

-.dum.

fper

$. 2.

Dotes, quibus thema facrum inflructum

j

effe oportet, funthae: zr, Thema verum fits

quen

non igitur Zezum, aut nigium parado-

Q65 (

Xxug» 2. Vnum, etadaequatum. 3. Mode.

ratum, feu nec fterile, neque nimis copio-

)

fum.

4. Sacrae fententiae copforme.

5

tolun

.Adcommodatum loco, tempori , oratori.

Jus a

*

$. $.

(Taet;

Fontes eius inueniendi-futt: 1. Euange-

lium,,dilei, quo dicere orationem conftituifli,

2. Diuinae litterae, quantae funt,

3. Ho-

UT

miliae Sanctorum Ecclefiae Patrum, —4. Sa-

putt

cri codicis Interpretes. 5. Clari oratores,

liter,

6. Theeïogia myftica. 7. Polyantheae,

fam :

SE-

(4)

01

159

SBRCTEO IH

De diuifionc, et fubdiuifrone.

51.

iuifio eft thematxs certas m partes d:.

ACUR

D

ftributio: fi ipfas has partes de integro di-

adtont

fpertitum eas, nafcitur fubdiuific.

$.2

Vetuftiffimum effe partmouum vfum elo-

üctüti

um ftt

quenufümx poít natos homines "T'ullii oratio-

nes complures apertiffimum faciunt.

Mrabo

$. 3

Mode

Membra, in quae difpefeitur oratio, duo

copio

folum, vel tria fint, quod plora intra tem-

m

y

pus ad dicendum conce[Tum commode pe;;.s

"

tractari non queant.

$. 4.

ag

Hodierni dicendi Magiftri, Fennelonio ('a)

titoil

et Gisberto (7) feclufis, confenfione vnammx

a

partitionum víum vehementer probant ; quod

4 9

lucem eae, et perípicuitatem orationi accer-

atotes»

fant: deinde auditorem docilem reddant ;

26

deni-

^

(2)) Dialogues für I* Eloquence Dial, 2.

)

E

(5) Bloquent, Sacr. cap. 6.

16o

il

dEniQue oratori canücellos quosdam bïrcu:ne

dent, extra quos egredi, fit nefas,

JX .

Leges bonse partitionis ad capita. haee

reuoces: 1, Plena ea fit, et fidelis, metn-

bris inter fe aliquam relationem habentibus,

l

part

vel oppofitis; 2, Plana; 3. Perfpicua ; 4.

r c

Ordinata,

E

mett

lisdem parandis feruiunt: r. Loci orato-

oU

ri: e. Theologici; 3. Figurse illuftriores,

4. Lectiones Paginae facrae varzagtes,

CUM

P

Thec

Momenta, quibus diuifionis vfüs fuade.

Ícen

tut, ad fubdiuifionem pertinent etiam ; fed

et fontes, e quibus petuntur, ac dotes, qui-

bus exornantur , commurnes habent.

'Tria ni-

Vits,

hilominus, quae fere in folas conueniunt fub-

& N

diuifüiones, adiicere iuuat: prius eft: earum

tium.

artificium pro vitibus celetur ; membris defi-

N

Ài

niantur paucilfimis ; vltimum, argumento pro.

priae fint,

üt,

Tatl0

$8E-

ifi

CUf

SECTLO IX

De Inueutioue argumentorum.

[iet

$. 1.

fieffle

nuenta fententia facra , et themate , in

1008 j

H

la, 4*

partesque diftributo, in eo Ecclefiaftae ope-

ra colloeanda eft; vt idoneis rátionum mo.

mentis fu(ceptam materiam in luce plena ,

(rato

extraque dubitationem omnem confhtuat.

* d.

r

Momentorum fedes, loci oratorn , et

'Theologici fuünt; quare 11 penitus perno-

fcendi.

fusde:

(53

l5 [ed

Loci oratorii, quorum in facra d1ct10ne

, Q

r Definitio ; ;

víus, numerantur duodecnn

rja nl

2. Notatio nmmms, 3. Coniugata; 4. Par-

j füt

üum . egumeratio; s. Genus, et Forma; 6.

estunt

Similitudo, Diffimilitudo, 7. Contraria; 9.

j i

Adiuncta; g. Antecedentia, et Confequen-

Ü pl'O*1

12, Compa-

t13 ,

IO.

aulfae; rr. Effecta

yatiO,

$- 4

P

162

$. 4.

Locis addendi funt etiam Geüeml'e.r, 1n-

1

de dieti; quod cuilibet fere firmahdo the-

]j

füs

mati, argumenta gezeraziz fufficiant

E1us-

modi funt; r. Poffibile; 2 Facile; 5. Ho.

Cüm

neftum ; 4. Vtile; 5, Necelfarium ; et his

atQue

contraria.

HO

$. 5

——

fükzcu

Praeter communes hos Rhetorum Iocos,

alii praeterea funt,

qui Z2eologici, et Coge

cionatorii dicuntur; quod Theologi non mi-

DUs, quam oratores facri ad fua ftabilienda

R

À

placita, ex iis argumenta fümant,

d J

$. 6,

& d

Locos eiusmodi decem numeramus poft

t

Virum Doctiffimum Melchiorem Canum , qui

parte

primus eos explanauit, funt autem; 1. Sa,

UE

crae Litterae; 2, "Traditiones A poftolicae ;

det oj

$. Aüctoritas Ecclefiae; 4. Concilia;. 5. Se-

des lxümana, 6. Sancu Patres;./7. Doctmes

n

Ícholaílici; g. Ratio natuzahs, 9. Philofo-

Qu Qu

phla, 10. Hiftoria facra , e!.: profana.

QUe. nc

*

[]

jitur

W

IIUPH[I

$. 7

)G

—

16

3

"d

i

E

» n

3, ]n

tle

. Igitur orator dictionem faeram conftructu-

Ens.

rus , locos hos omnes animo collizat? ac fe.

.H

cum difpiciat, vter eorum apta imprimis,

atque adcommodata , ad fidem faciendam,

t his

momenta rationum fuffecturus fit,

b w

J005 ,

CACPWVUY XXVIII

J Cot

De. Difpofitione.

j li«

1

S u

4

jenda

cX, yülpoftio , ef? verum inuentarum im ordi-

uem difiributio, (2): mfi enim quodque eo-

rum, quae funt excogitata, in ea orationis

, poft

parte collocetur, in qua res poftulat, nun-

, Qu

: Ste

quam rite coagmentata, temperataque eua-

det oratio.

ice5

8 s

)O

" 6

Ordo duplex eft: vulgaris alter, quo rei

toTes

€t

ï:i'

liiv

jlolo*

unque initium tribuimus, ac finem , ne-

que non et medium, quod vtroque interci-

pitur; alter ordo is eft, quem artes fingulae

proprium (ibi fecere, .

du

9. 3

a€

(a) Cic, de Inuent. Libr, [, 'c.qp

v*

164

5 g..

Siin ordinem, quem in diftribuendis ora.

tionis partibus confectamur, mentem inten-

ul

derimus, facile intelligemus, eius initia ad

ht,

naturam efle referenda.

Ed

Ti

S. 4.

ten

Pärtes, e quibus facra cdaïefcit dictio,

ver'

aliae primi, aliae ordinis alterius funt, Ad

dii;

priorem claffem pertünent: t, Exordium ;

fpec

2. Propofitio; 3. Confirmatio; 4. Epilogus.

$. 5.

Proximam claffem efficiunt: r, Divifio,

plic

et fübdiuifio ; 2. Confutatio; 3. Amplifica-

iioy

tio; 4. Digreffio moralis; s. Narratio ; 6,

tam

Affectus, Iam de fingulis ordine differam,

— ——

—— Rá —

SECTIOTI

plur

De Exordio,

Com

j

$. 1

ill (

&

X

Com

ordium, eff oratio , aniwum audztoris

de 01

zdonee comparans ad veliquam dictiogeg : quod

eueniet, ff eum Degeuolusa , attentum , docilem

quoi

fecerit, (a).

4 0

^

Sepa]

$

CCf

(«) Cie. de Invent, Libr. x, cap, 1f7.

(HUENECGO OUU NUA

16

E

$& m

0rt«

Beneuolentia conc:hatur folemni illa for-

ltyü-

mula, qua Ecclefiaftes ab auditoribus poftu-

"ER

lat, vt dicentem auribus aequis accipiant: ni-

mius fit , fi alias praeterea artes adhibeat. At-

tentos efficit ipfa argumenti dignitas, 10 quo

VP

verfamur. Docilitatem parit ftructura Exor-

Ad

dii; fiid ita conformatum fit, vt ex eo omnis

um ,

fpeetari oratio queat.

ghS

$. 3

Leges, ad quas exigitur Exordium, du.

ilit,

plicis generis funt; nam aliae vitia ab uis re-

o

mouent, aliae exordiis fplendorem, et or.

ó,

namenta accerfunt,

am,

$. 4

——

Vitiaexordiorum funt: 1. Vulgare, quod

pluribus argumentis poteft adcommodari ; 2.

Commune, quod nihilo minus in hanc, quam

in contrariam materlam poteü conuenire 5 3.

Commutabile , quod leuiter mutatum etiam

fitti

de oppofito themate dici poteft; 4. Longum,

j 1

quod vltra, quam fatis eft, producitur; 5.

7(21 fl

Separatum , quod non ex ipfo arguisento du.

1

ctum eft.

I

E

$. 5.

166

$. s

T |

Eadem his praedita elfe virtutibus opor-

tet: 1, Exordium fententiarum

et grauita-

ts aabeat plurimum, id efft, magna fit cura

elaboratum ; 2. Sit argumento proprium; 3.

Sit noderatum ,

id. efh,

nec breue mmls

P

neque paullo productius,

to]

$. 6

Partibus exordia duabus conficiuntur, In.

tüm ,

greifu, ac Defcenfu

CUT

llla faerum, quem ora-

tuon praeftituimus

textum exphcac, haec

I

viam ad Propofitionem munit

LV

$. 7

Quaerass; an in facra oratione locum ha.

Perf [

beat, modus exordiendi Is

TiIen;

qui ex ajrupto

fit? at proféeto

cum exordium

Noy

quemad.

modum paullo ante e Cicerone docuimus,

ad reliquam accipiendam dïcnonem comparet

aud*torem

locus ei in oratione facra con-

eü: f()

cedi nequit

m Y

$. 8,

Fs

—. Fontes exordiorum denique, ne quid prae-

tereatur, Func Hs

e€ quibus peti themata, et

N

momenta I'äïlougm dlmmus (Cap 277. Sect,

Dtopo

2,.66 4

C.NQ

SE-

üctor

16

ojot

SBUCILO:-IT

quita

CQUIa

De. Propofitione.

l; 3

9. r

II

P

ropofitio eft breuis, et aperta explica-

tio ftatus quaeftionis, feu eft 1pfum argumen-

tum , aut thema orationis, de quo verba fa.

"

cturi fumus.

] orà

s s.

liaec

In propofitione haec erunt obferuanda:

I. Vt fit vera;

Non nimis generalis; 3.

Perfpicua; 4. Simplex, et Vna; s. Conue-

m l

niens oratori, auditori, loco, tempori. 6.

vujto

Noua.

omad

r n

qnus ,

(Quoniam propofitio cum themate res via

wpalet

eft; fontes etiam iis efTe communes oportet; qui-

Con

nam vero hi? paullo ante percenfitos repe-

rlas(Cap. 2[. 990E., $..

$. 4

Nonnulli oratoriae facultatis Doctores,

praE-

j *

propofitioni Zzzroductionem fubnectere folent

ect.

suctoritate quorumdam Galliae oratorum ad-

L 4

ducti,

B.

ï

168

netn

ducti, quo nomiüne viama propofitione ad par,

titionem intelligunt ; verum, cum hodierni

Jis

oratores Galli hac parte a fuis antecefforibus

jari

deflectant; neque noua haee orationis par,

fe fe vlla commendet vtilitate, in eius tra-

ctatione commorari, nihil adtinet

et,

—

ARA TEMUNENSORNENDRMMDn

Tintt

SECTIO-LH

nite

noli

De Diuionibus.

folu

^

.M

t101h

x uae &d rem praefentem fpectant, ple.

fiali

raque iam alio loco tractata funt, ( Cap, 27.

Sutc

Sect. 3.5; quare ifüie duo folum adiungere

E

ais

vifum eft ad ea, quae ixam alibi commemora-

uimus,

.

s. $.

Prius eit: cum diuifionum commune cum

propofitionibus munus fit, illuftrem, ac per-

fpicuam efficere orationem, verbis apertiffi-

£m

mis proponantur ; alterum vero: in vnum

fider

locum perperam coniicias diuifionem , atque

fubdiuifiones; nam partitionis propria fedes

propofitio eft, fübdiuifiones ad confirmatio-

Xiom

nem

169

|pir,

nem pertinent, QGuseras; qua confirmatio-

terni

nis parte fint collocandae ? punupxo fingu-

ribüs

larum partium,

$. 5.

jtts

(fà

In regnis compluribus more id reöegtum

eft, vt partitionibus fubiiciatur Diuini Nu-

minis implorato, ad argumentum dictionis

rite pertractandum: morem hunc damnare

nolim, Verum apud nos facri oratores tunc

folum inuocationem. Diuini Numinis hac ora-

tionis parte vfürpant, cum 1n argumento dif

ficiliori verfantur , aut de laudibus alicuiis

[l

Sancti dicunt,

"i

Dl

Iu

(otas

SECTIO IV

De Confiriatione.

em

9. 1.

£O

&

onfirmatio, eft qua fumtum dicendi ar

pEI'

gumentum in luce plena conftituimus , exque

tl

fidem adiungimus.

vnufa

$. 3

que

Fidem orationi concilies: t. Rationum

(edes

momentis; ». Eorum expolitione,

nato

L $

6.

DO

j

I70

$

3.

Bati

onum expolitio artificiofa , Vocabelo

apud Rhetores

?

et Dialecticos vütato, Ar.

&umentatio dicitur.

Sedes rationuüm , et Ba-

tiuüm dmnä;ilium alibi i

ndicauimus (Cape 27.

Sedt, 44

("

$. 4.

Ul

nn

Argumentationum formae fünt octo:

I

0oHc

4

Syllogifmus; 2. Enthymem

[

3. Epichere-

tores

ma; 4. Collectio; 5. Sorites; 6. Dilemma;

Cotci

2 Iildaïf:ïiüg 8. Exemplum.

Cs

509*

them:

«In tractatione a

rgumentorum, atque ar.

Fijei

Sumentationum tria haec feruanda funt:

pri-

mum, vt argumenta folida (int potius, quam

D

multa: po

f*, quo ordine debito, quem nem.

iltén

pe rei natura, vel ars exigit, collocentur;

ferat

denique curandum eft;: vt alia,, atque alia ar-

Tle a(

&umentatione expoliantür, ad fatietatem oc.

jro (

cupandam,

m

C

4

SE

D

II

wbolo

$ECTIO V.

, Àt

X Dd-

De 'COQZ-?]-ZZZQZLZ;OHQ?.

$- 1.

) 27

ZX

1

-

OT

H

fütatio, veteribus Aeprefenfo, pars

*

confrmationis eft : ea diluuntur rationes , quae

7- x.

obiici polfent. Graecanici, et Romani ora-

ha

liv

t

tores raro admodum f[fine confutatione ad

concionem dixere.

In dictionibus etiam fa-

]U ;

cris omittenda Reprehenfio non eft, cum

themata fenfui repugnantia pertractamus , vel

Fidei noftrae dogmata. ftabilimus.

o df

S

* -9

D5

pri

Tl

Parte hac orationis duo caueat Orator:

lU

nem

alterum eft, ne difficultates in medium ad-

|tuL ;

ferat, quibus dilfoluendis impar eft: alterum,

ne aduerfarios acerbius accipiat: Zegat:o;

g

pro Chrifto Yfungimur , inquit. Doctor Gen-

100

e;ium , qui pacis fuafor, et auctor eft. (a).

$. 3.

Wt

(Q b A—a Corinth. Cap. 5. V, 26.

172

QUEX

$3

Modi , quibus ea conuelluntur quae di.

€i contra queunt, feptem funt

I, Cum 1id

quod obiicitur, oftendimus, veritate labora.

re, 2. Cum damus rem obiectam, at com-

plexionem, quae ex ea conficitur negamus

1

D

3. Cum declaramus, rem obiectam

fecum

A.

eand

pugnare. 4. Cum tela, in nos congefta, in

aduerfarios conuertimus. 5. Cum fententiag

ampli

facrae, quam nobis aduerfarii opponunt, fen.

que f

fum fincerum aperimus. 6, Si quid eiusmodi

nobis obmoneatur, quod penitus effugere non

E

poffimus , eleuandum faltem erit: ratione hae

, q

tum vtimur , cum id, quod opponitur ,

omm-

üone;

no remoueri non poteft. 7. Cum ea, quae.

Ctet

obiiciuntur, contemtui et defpicatui nos habe.

re oftendimu

V

t Pe

dàm Y

N A

*

NT

C E

)

« æ*"

E IN

u

4 V

ptaefi

tiof

SE:

(1)

—

178

EUR

Rss

je di.

SEÓAIO VE

m id,

De Amplificatiomibus.

abora-

. COtt-

& 1.

M

eff grauior Quaeriam adfir-

s.

fecom

qmatio , quae motu auimorum , conciliat in di-

, 11

cendo fidem (a): ex hac notione intelligas,

entiag

amplificationem . affectibus propinquam , at-

E, fen'

que meitimam effe.

smodi

a d

*e D0n

Ecquidem confirmationis fingula momen:

ta, amplificationis egent; fed cutmprimis ra-

i Igac

tiones eas, copiofius exornes, quibus fubne-

ofmli«

ctere affectum conftituifti.

, quee.

$. 3-

|habe

Modi amplificandi e familiariffimis funt:

:. Per incrementüm ; cum oratio per quos-

dam veluti gradus adfurgit. 2. Per compart-

tionem; cum rebus natura, vel opinione ho-

minum magnis contendimus aliquid, iisque

praeferimus. $. Per frequentationem defni-

tionum, caulfarum, effectuum, fimilium, dic

fimi-

(a) C-ic./dc Par:i,n Orat, cap. 15

É

"-G

174

fimilium, et f,xempïmum. 4.

Per hypotypo-

m

fiue del

Icriptionem facti alicnius DBiblici

cum

H

t

JTOfall

j

» €t apodofi, 5. Per Similitudi-

1d7

nem Biblicam ;

cum facro textu cc»ntenta fi-

nilitudo eruitur,

ftu

ac diffufius explicatur, 6

LA

Per dfïicultatem ex ali

1quo Litterarum Di-

uinarum ]

oco propofitam, et indidem diffo.

lutam. ^. Per expolitionem ; cum ea

Ut

, quae

in re in funt,,

Sua

alia, atque' alia fub imagine

oculis fubiicimus.

i.

—

CLPUITD YTI

De Narratione,

S. p

j

IN

arratio apud veteres proximum ab ex.

t

ordio locum obtineb )8; e

à OratOres /becien

vel

facti ,

vt hodierni iuri

speriti loqui amant,

lg

l

Lomp:em funt.

Narrationi hoc fenf fu nullus

in facra oratione locu

$5 Contra fre quumm-

müs eiuüs apud Oratores hCIOS vfus,

h zar-

LT

rationem dicas verum geflarum ,.

aut quafr ge-

f0

Jlarum , ne fabula

parabola, vel apolosus

i

!)

excludatur, expofitionem

[»]

S

* .

I"F

[2 -

$. 2.

Narratio hoc modo fumta nullum certum

ü

habet in dictione facra locum, fed iam huic,

li

iam illi parti, breuius, aut fufius, vt res po-

f

ftulat, admifcetur.

6.

$ 3.

)

V)irtutes bonae narrationis funt: r, Bre-

l

uitas; 2. Perfpicuitas, 3. Probabilias; 4.

n

Suauitas,

l"

SlE CTIO M TIT

18

De digreff/one anorad.

b

SCI

l

]

omine digrefhonis moralis intelïïg'zmu.s,

K

factam ab oratore faero, ad informandos,

vel arguendos hominum mores, procurfio-

7

nem; eam alii fructuz: oratiomió nominant.

m

s *

$

Vt earite fiat, fequeutia obferuanda erunt:

li

1. Digreffio moralis fit conformis argumen-

lÀ

to: 2. Adcommodata auditori: 3. Ornata:

1

Non igitur in di.

4: Prudenter infütuta,

h

grel-

176

greü:ombus acerbum íe fe praebeat orator

qu

non principum virorum, publici Magiftratus,

Ti

aut quarumuis fingulcu'um perfonarum vitia

toi

mfectetur

pa

$. s

De

Digreffione morali nulla omnino careat,

£0$

oratio , ad quoduis genus referatur, ni fpe*

p

rato fructu defhturam eam velis.

$. 4.

Aptiffima digrellionum moralium . loca

hiit

funt; t. Argumentationum complexiones ; 2.

hen

Epilogus orationis: eo orator perquam op.

toft

portune digreditur ad mores,

(01

u

a

Z

i

OBbCILO LX

lIs

(1l3

De Affectibus im. geuere

S. 1

ä*ä inis facri

ac profani oratoris'eít, per-

1not

fuadere dictione; at nunquam is fuum hunc

lmpr

adfequetur finem, fi non intellectum modo

CElI

validis rationum momentis expugnare, fed

et voïuntatemlmpellele quo velit; vnde au-

tem velit

deducere, Dnouerit,

(Àuae res

hn

que.

177

n

quoniam affectuum coneitatione , aut demi.

lf,

nutione perficitur; ei, qui facri munere ora-

"

toris cum fructu animarum perfungi vult, o-

perae, et laboris longe plurimum in eo po,

nendum eft, vt naturam affectuum, et artem

t

eos tractandi pleniffime, cumulatiffimeque

perdifcat.

p

S x

Alffectui gemina fubeft notio. Quinti.

liano affectus , eft motus animi ex appre-

(

henfione boni, vel mali profectus; at ora-

)

tores facri non prauas itiodo atimi perturba.

tiones, in quas data a Quintiliano notio con.

13

uenit fed cuiüsuis infuper chriftianae virtu-

tis actüm, et motum, quem in auditore ex-

cirare conhitimur , affectibus adnumerant,

$. 5

Affectus itaque oratori facro, eft animi

e

motio, ad aliquem virtutis acrum hominem

|i

impellens, vel a vitio eidem oppofito aþduf

o

cens.

d

5; 4.

Eorum slii per fe lenes, ali vehemences

]U*

[?

funt ; illi placide, hi acriter auimum afficiunt,

M

$. 5.

178

$. 5.

i

Plures quidam, pauciores alii numerant

&

affectus, Praecipui funt: r. Amor; 2 Odi-

um; 3. Defiderium; 4. Gaudium; s. Trifti-

ta; 6. Ira; 7. Spes; 8. Audacia; 9. Ti.

g

1nofr ;

1o. Pudor.

N

—— ERE

D

&ebporro x

i

De Affectibus im fpecie; et fiugillatim

de J4more.

[i$

$ r

TU

A

mor eft fruitio boni veri, vel apparen.

eim

tis: ex quo poteft intelligi , bonum alterum,

u

alterum amorem prauum effe.

Prior adtingit

i

Ils

i Deum; 2, Nosmet ipfos; 3. Proximum ;

4. Virtutes,

2,

$.

lm

Ea, quae amori praepofltero obiiciuntur,

haec funt: £. Nosinfi; a. Corporis voluptates,

externa bona, communione fanguinis iuhcti,

lorg

$ 3.

Sen

Amor Dei excitatur: r. Recenfione per-

mm

fectionum , quas ei ineffe nouimus, 2, Dein-

de

Deua

179

de beneficiorum, quae àb eo in nos Huxere,

a

commemoratione,

di

$. 4

ft

Amorem noftri mouet: t. Lex naturae ,

Ti

quae animis noftris eum penitus impreffit. 2.

Noftra eum.Deo fimilitudo

3. Exemplum

L

Dei, nos amantis. 4, Damna e neglectu veri

in nos amoris confequi folita,

$..5

n

Amorem proximi cieas: r. Állata vete-

ris, &c nouae Legis praeceptione. 2. Com.

imuni omnium ab Adamo origine. 3. Dei ex-

'e

emplo: qui homines omnes , nemine vno fe-

Ut

clufo, diligit. 4. Telffera chriftianorum; quae

yrit

dileetlo mutua eft

I

$ 6

Ad amorem virtutum inflammamur

1. Ea«

rum dignitate; 2. Vtilitate ; 3. lucunditate.

tUL

-

$. 7. -

te5,

Amcr noftri 1mm0dlcus fedatur $5f Ma-

K,

lorum is maximorum fous, et caput eft 2.

Seruos nos pecuniae , gloriae , luxuriae , alia-

p6f

rum prauarum cupiditatum ellici, 3. Eum

2

Deus maledicto perftrinxit.

M

[]

g

$

18óÓ

f

$ *

Amorem immoderatum voluptatum $ for.

p

am

tunarum , eorum, qüi nobis vinculo fangui-

his coniunguntur, co&rceas his momentis:

Cf

1. Amor hic aegrirudines animi parit prope.

aC

f

modum infinitis. 2. Corporis voluptates nos

in bruta animantia transformant. 3. Immodi-

cus noftrorum amor cuüm Lege Chrifti, fin-

gulari ratione, pugnat.

)*

4, —De Odia;

fie

aïa

$. T.

Odium , eft auerfatio rei cuiuspiam : m

fert.

luni alterum , alterum bonum eft. Bonum il-

3

lud eft, quo in nos, aut peccata ferimur,

& !

& 4.

bus

Odium noftri iis commonetur rationibus,

quibus fedatnr nimius noftri amor, Peccati

ür,

odium inflillamus: 1. Cum ob oculos poni-

Diyy

mus eius malitiam, 2. Tüfpit*üdillgm. 13' Ff—«

fecta.

$. s.

Prauum odium afficit: 1. Deutn, 2. Pro-

fote

ximum ; at, qui Deum oderit, nae is certif-

COPp

fime

18

i

fine fenfus, et'rationis expers eft.. Odium

of

proximi fedamus: 1. Diuino praecepto, quo

amor omnium hominum, atque etiam inimi-

!)

0s

corum imperatur. 2. Exemplo Chrifti. 3. Huc

;pe

accedit, quod condonatio iniuriammx excel-

Dios

fxcatem mentis arguat,

Odis

fit«

De De/iderio.

$.

Defiderium , eft appetitus boni abfentis :

fi eo ferimur in rem bonam, bonus; fi fecus,

afectus hic prauus eft. Bonum Defiderium

fertur: r. In falutem animae ; 2. Virtutes;

[j

3. Vitam fempiternam. Defiderium falutis ,

j il

et virtutum concitaueris iis rationibus, qui-

bus noftri, et virtutum amorem,

but,

$;2

Defiderium fempiterüae felicitatis nafci-

tl

tur, fi eius exhibetur: z. Maguitudo ; 2.

;oni-

Diuturnicas.

P

Y

'S-A 3:

Affectus defiderii , quem minui ab ora:

tore oportet, pertinet ; r. Ad-ïvoluptates

Pro

corporis. 2, Rem familiarem, 3. Nimium ho-

ertif«

noris

&

Msj

152

noris ftudium.

(ua ratione fit conuellenduri

defiderium praepofterum Rei familiaris, et

voluptatum, alio iam loco declarauimus,

$. 4-

ïmmodïcum honoris ftudium fapztur , fi

haec in memoriam redigas: i. Ambitio eft

principium omnis mali. ». Eadem Deum fibi

habet infeftiffimum. 3. Naeui corporis, ani-

L4

mique, animo identidem reuoluendi funt. 4

Magna fortuna, magna feruitus

It

qde

De Gaudio.

rü

-

$. 1

Tie

Gaudiu

, eftanimi quies enata ex vfu.

n

fa boni, quod in optatis habuimus: id more

plerorumque affectuum in bonum , et malum

tribuimus

Cel

$. 5.

t

Gaudium bonum a mentis integritate pnn.

u

cxplum dueit: ea pofita , ftabihtaque, gau-

hii

dium commoueas: z Diuinis Litteris gau.

alia

dium mentis eft juge vonuiuium, 2.l1dem prae.

lg

fentis vm.e felicitatem abfolult.

fere

lict

$35

T

1f

$.. 3.

q

Gaudium , quod ex opum affluentia, cor-

poris voluptatibus, honoris fuauitate exiftit,

rationibus iis eneruatur , quas fupta comme-

,T

morauitmus.

eft

fibi

De Triffitia.

il«

$,

d

Triftitia, eft dolor de piälo | praöfenti..

In malis ducimus: 1:, Funera eorum, quos

deamamus, 2. lacturam nominis, et fortuna-

rum. 3. Afflictam, proftratamque valetudi-

nem, 4. Spes noftras profligatas. 5. Sufce.

vit

pta maleficia.

Jore

$54

jum

Dolor de malis iis, quae priore loco re.

f

cenfuimus, plerumque obruendus, neque ni-

fi in laudatione Funebri eft intendendus: non

tamen vltra modum ; nam chriftiana Lex,

rit

gäll

nifi quod turpe fit, nihil. malum ducit ; in

alias res fola abufione haec adpellatio con.

p

uenit,

Ex quo fciri poteft, oratori in eo

frae'

fere elaborandum eífe, vt maerori leuatio-

nem adferat.

M 4

$, 3.

1

184

$. $.

Ad ponendam triftitiam plurimum profi,

€it, cogitare toto pectore: r. Mala, quae

tt

nos fatigant, Deum habere

authorem, qui

(

ex aequo bonus eft, dum parcit, et dum pu-

I

nit. 2. Eadem elfe fementem fructuum a mor-

f

te legendorum. 5. Pignus item minime am-

biguum Dioint erga nos amoris. 4. Meininif.

te

fe ad extremum iuüuat, vitàm hanc nullo ma-

ii

loruin inceguentu decurrere non podfe,

$ 4

ott

Triftitiam erecordatione culparum admiffa,

lo

rum nafei folitam, chriftiana difciplina Poenirez-

ziam vocauit ; illius ü'equentiiïimus eftin facris

orationibus vfus; triftitiam hane concites: r.

fer

Ob oculos pofita turpitudine. 2,Damnis peccati,

Tiar

$. 5.

[

Cum animum aegritudo inceffit ob aduer-

lmï

fam proximi fortunam, dolor is commiferatio

eít. Ekxcitatur ea, r, fi mali maghitudinem,

quod in proximum redundauit , diluci-de, ac

fion

compofite. deferibamus.

$, Porro , fi dub

Tüer

oculos fubiicias perfonae , quae patitur, di-

fhnu

gnitatem. 3. Eorum autem, a quibus mala

3Eq[

profeeta fums, vilitatem.

$. 6.

Tige

185

$. 6

Y

Quemadmodum commiferatio eft aegri-

Jae

tudo e rebus alterius aduerfis , ita' Jguidia

qui

dolor eft ex alterius profperitate enatus;

»

Invidiae confectatrices fünt, ira, et auer-

l0T

fatiQ.

if

$ T.

nf

Haec animi motio vna omnium viliffima ,

Tà

teterrimaque eíft; nam cuius ea infedit ani-

mum, eum dies, nocresque dilaniat ; quare

omne ftudium in id conferat orator, vt eius

if,

horrorem audientium animis ingeneret,

(ten

$. 8.

TAE

Momenta, quibus Inuidia iugulatur, haec

fere funt: 1. Ea carnifex irrequieta huma-

)v I.

narum mentium eft, 2. Arbitra rerum no-

i

atl

ftrarum longe iniquiüjma. 2 Viptutis hoftis

d "

at

implacabilis.

50 9?2

quitü

Mae&itia nonr

aro conficimur; cum alios

|petmi,

florentes opibus , honoribus, amicorum nmu-

o, &

mero intuemur, quibus ipfi bonis deftituti

l füb

(

fumus ; fi e maerore hoc exiftat appetitus ,

m

aequandi haec aliorum bona, et ornamenta,

5. IO-

(

mgeror hic 7Zesuulatio dicitur.

186

$. 10.

Vt aemulationis affectum excitet orator:

li

1. Magnam boni, qukod e*ix obiicitur, opinio-

nem animis auditorum inferat. 2, Eius digni-

f

tatem porro, 5. Commoda, 4. Ac facilem

e

parandi rationem ob oculos ponat.

o

$. r

Contra , fi eum oppreffüm velit, bonum,

de quo fermo eft: 1. Eleuabit. 2. obices,

qui in eo obtinendo fe fe offerunt, inten-

det. 3. Non omnia omnibus conuenire , ne-

M

que animum fupra fortunam gerendum effe ;

du

docebit.

l

lo

Def Ira.

$^R

Ira eft appetitus vltionis ex apprehen-

fat

fone, ac dolore iniuífti contemtus noftri ;

Yu

vel noftrorum ortus. Haec mentis perturbatio

ln

&nitima odio eft ; quare momehta, quibus

odium reftinguitur, ad iram frangendam va-

lent ettam. Nihilominus adiungere libet ad

l. ]

ea, quae fupra de odio diximus, aliquot ad-

;l

huc rationes, animis molliendis , adcomino-

de ]

datas.

$. 2,

on

197

5- 2. *

W5

Rationes eae funt: ;, Ira initium . vefa-

l0

niae eft. ».. Manfuetudinem, quae nouae Le-

i.

gis propria , et domeftica virtus, profligat,

lem

et e medio tollit, 3. Vinculum humanae fo.

cietatis ,reuelli.r.x

| De Spe.

im,

$

,

(

Spes, eft firma boni abfentis expectatio:

cum ea vehementius intenditur, nomen £?-

j

duciae habet.

e,

Spei aduerfantia vitia funt:

r. Diffidentia. 2. Defperatio. Ratio, affectus

hos obtundendi optima , eft fpei concitatio.

5. 2»

Spes, cuius 1n facra omtione vfus, ver-

fell

fatur: :. In condonatione peccatorum. 2.

n !

Vita fempiterna. .3. Subfdiis ad eam obi

atio

nendam opportunis,

$ 2

ibus

f

His autem fere commouetur argumentis:

1. Dei in nos munificentia, 2. Potentia eius.

-al

3. Fidelitate in promiffis exfoluendis, ac fi-

4l

de liberanda. 4. Iefu Chrifiüi meritis in me-

(110

moriam redactis.

JDe

"

188

De: Audacia.

i

$. r.

Mi

Audacia, eft animi motio, qua ad illu-

ftria facinora impellimur: eadem in Praefum.

al

Pouem abit; quum res eiusmodi, quae funt

Cum

tl

viribus noftris maiores, fufcipimus.

U

Praefumtione pugnat Pyzllanimitas , quae ni«

hil non refugit,

ty

$. 2.

Affectum hunc facile àb auditoribüs ob.

tinueris , fiii altae, atque exc/elfae fint men-

tng

tis; fin fecus contigit, audaciam illis affles:

tang

I. Commodis, in medium allads, quae e re,

fet,

quam (uades, fluunt; 2. Impedimentorum

& (

deinde eleuata vi, atque numero. 3. Contra

Tif

vero fubfidia,

quibus res ea obtinetur, in-

tendenda : 4.

Exempla demum adducenda

!

erunt eorum, qui facinora multis impedita

fir

difficultatibus enentu optato füfcepere.

"i

W

| De Tiuore.

&ete

$. r.

LT

Timor, eft animi. perturbatio ex appre-

D;ädm

henfione mali impendentis nata; quarum e-

nun

1$9

V

nim rerum praefentia fumus in aegritudine ,

eas venientes timemus,

1

$. 2.

ls

"'Timor , quod in Affectibus plensque fit,

]i

alias concitandus , alias retundendus eft, Re-

tundiur tum imprimis, C

cum orator oftendere

connitituf , netmm qUIbUSUIS COOPEItUS Cr1-

l

minibus fit, fpem falutis abiiciehdam elfe,

$. 3

. Nerum , quod non nulli fuam 1n Dei be.

l

2

nignitate fiduciam , eum in locum perducant,

)

tanquam fi a Diuina. mifericordia alienum . ef-

(6

fet, fi qulsquam falutis fuae iacturam faciat,

uti

ea cauffa, cum in hoc argütnento verfamur ,

"Timoris affectus excitandus eft

(Ta

$. 4:

n

Momehta, ad falutatem hune timorem i^

yl

fpirandnm opportuna funt: r. Incertitudo ,

li

an gratiam criminuüm tioftrorum confequuti fie

inus; 2. Deinde etam, ecquá hos maneat

