Gi411-1
author: Horváth, Mihály

Ts

ii

*5

T

f5

"

b il

T

T

z

z

""

s

n

pE

as

d

A.

2

-

I Ugv a

E

m

E

webis:

m

L

VO

euee

*

&

þ

s

z

a

9

Xv

aE

X

z

E

?i

À

d

t

as

d

f

p

s

ABAE

d

s;

g

a

RP

£s

t

E

d

^

A.

odf

E:

P

2

s

,w

3R

A.

T

»

u

L

P

s

d

EC

pos

a

i

ER

p

j

*

E

Es

w

^

-

*

—

a

Es

:

A

züee

A

NUPA

a*

R

A

2

.uwa

*s

RnE

X

s

a

s

j .

^

m

s

R.

5

x

3

o

3

at

ss

E

i

-

U

i

Á

4

&

x

m

M

5

&

**

*

o

Diis

ts

y

5

*

Bs

p

E od

pR

^s

fs

d

AR

"EM

Ej

Ka

8

i.

& u

BN me d

3

EM

A

d.

Y

a

VÉECRNS Lt

r

a

"

us

3

—

-

w

p

P

i.

ET

T

"d

"

ao

[

ise

d

h

RE

-

Eu

x

d

RE

n

-

x

ha v

g

—

i

AA

x

25

E

D

um

——

W

s

x

B-

*

KE

URU

a

ERE1l1tidia

COMERMO T

—

EEE

—

er-

—

^.

——

r

d

n

regpnad

?

P.

5

[

-

E

ET

THEOLOGIAE

PASTORALIS

Pans

PRa0mR,;

COWPLECTENS

PRAEDICATIONEM

w' GL G D d

1D

M EE M

AVTHORE

MICHAELE HORVATH

SS, THEOLOGJAE DOCTORE,

ET

IN REGIA VNIVE RSIT ATE

BVDENSI

PRVDENTIAE PASTORALIS

PROFESSORE PVBLICO , ORDINARIO

vt

"»U

"ass

4j um C DO n CO ROR i

as

LïTTBRïS A GHELENIAWIS

VINDOBONAE,

0190

-

faeredan

pooccrq

— "

8

"d

w*

A.

Q.VAM

EMINENTISSIM O

ATQVE

CELSISSIMO

5. 4 a

PRESBVTERO CARDINALI

EOSEPäO

COMIHbV

BAT FHWAN

PERPETVO IN NEMETH T»/lVrïP

ARCHI - EPISCOPO

SIAIGONIENSI,

SEDIS APOS[OL!L*XF LPGA""O NATO;

?JR'*&IWEAT&

REGN

I HVING ARM&.

ET SVMMO AC

SECREJ.'ARIO CANCE LL&&IO

INSIGNIS ORDINIS

SANCTI STEPHANI REGIS APO-

STOLICI

PRAELATO,

ET

MAGNAE CRVCIS EQVITI

COMITAT VVM CASTRI FERREI,

ET

STRIGONIENSIS

PERPETVO, SVPREMO COMIT

VTRIVSQVE SACRAE, CAE-

SAREAE,

ET

REGIO- APOSTOLICAE

MAIESTATIS

|

ACTVALL, INTIMO STATVS

V

EXCELSIQVE CONSILII

LOCVMTENENTIALIS

li

REGII HVNGARICI

CONSILIARIO ,

hM

NEC,NON

EXCELSAE

d

TABVLAE SEPTEMVIRALIS

niu

CO-IVDICI

I-N' PERENNE OBSERVANTIAE MONVMENTVM

of

QACR&M ESSE VELIM.

(

X

À

EOE

ny

x

A

Y

£ x

-

n Ffi

i

€3 N

M

SSN

RT

!'h

SE)

u v

EEP

ZW

VA

'H,,z;

—

ha

EV

y I

u

k

DW

TWC

30

z

K

E

WP

&

&

CEACRERS

T

z

u

b

,

. PRAEFATIO.

70

f

bene, ..iäpienterque ab Au-

d

T

gufta conftitutum eft,

vt fcientiae fingulae, e quibus

Theologia vniuerfa coalefcit, dis-

iungerentur, ne illa, vt quon-

dam, Cornucopiae quoddam ge-

[S

nus eífet, in quo /cOnfufa. fint

TM

omnia, perimiftaque.

E

74

E Adiuifïone hac Scientiae

"Theologicae , exftitere. Herme-

neuticae , Patrlolagiac , Rei Li-

tureicae, aliaru-mquef, fublimis

huius Difciplinde, partium Cathe-

drae. N ouiffime Paftoralis etiam

Prudentia exorta eft, quae fcien-

tiarum Theologicarum cumulus

eft, et complementum,

Nihil in. ein« commendäf

tionem, etfi inqume]m fe fe of-

ferant , dicam aliud , ne cui rem

l

meam nimium amplecti 1 et tam-

V

gumn' deofculari videar.

?

Agam

À

Agam id; quod. agendam

eft, et,

quid hoc.in. opere. mi

l

hi propofitum fit , continuo. pro-

IS

mam. Nimirum partem Paftora—

N

lis Prudentiae. priorem, e Cate-

M

chetice

Doctrina de Vera. Pie-

At

tate,.feu Evgies, , Homiletice ,..ac

LUS

priuata Paraene(i conflatam, Ti-

bi Lector Beneuole offero.

De

Vera Pietate id.- confiteor me fe-

(t«

" Te celeberrm" V»J.u Ludoma An-

of

tonii Mura.tom opul"culo quod

en

"hoc adeo argumentum comple-

M

ctitur ,

fuiffe Vfum

in reliquis

vero partibus promifcue Scripto-

res tam Catholicos, quam Pro-

teftan-

* 4

éeltatités ii fibhdiüin -vaedai. -Sin

vspiam liberior fortaffe mea cui-

piam videbitur- oratio, id e ftu-

dio, proflirandae ab Ecclefia Ro-

mana füperftitiotis cuiusuis, pro-

fectum effe, ne dubitauerit; Tan-

tüm eft, quod praefari volui.

NN

, ELEN-

pE

äþ**käääwääæ»

ELENCHVS

CAPITVM ET. SECTIONVMi

QVAE

PRIMA HAC THEOLOGIAE PARTE

CO'*TFI*IEWTVR

le

INTRODVCTIO

CAPVT EL

ae mecefftay Praedrcandz Ferbum Dez $

Q:

quiue iiodi 3

CAPVT T.

uid Carecletice 9- Catecl;eta ? Patecäumenu.f?

"Cateche/is ?. Quae eius. Species ?

"SECTIO:

Quae. Forma fübimiffae Catecäq/eo.f' à

SECTIO II

Quae SulLmiori: ?

CAPVT IIT.

Eoweegemt, fu. vecta. Chriffiani: Deuotio, qu-

us de cauffes catecbetice fübicitur :

CAPVT ÀV.

ualex; a. tolis Deuatzonem profelffo Chriflia.

mae Fidei poftulat ?

CA.

CAPVT. V

De Deuotioné erga. Deum Patrem,.

CAPVT VI

De Déuotione erga. Tefum Czäry'ium

CAPVT VH

A.

De Dezzotzo;ze erga szwtuw Sonctum.

CAPVT- -VIIL

De pmeæ/)ua parte . Chr zjfzaime Deuotionis ,

Jfue de. bomis oj)erzäm

&

r

L

EI

CAPVI' IX

De fundamento bouorum oj)ez« üm , feu a'e F.

züzibus Tieolopicir ontuerfo..

CAPVTI 3.

De Fide.

APVT.. XI

De Spe

CAPVT XII

De

Cbharitste Dei,

e£ Proximi

CAPV T

XIHI

De

Precattoge.-

CAPVT XIV'

De

"doratione Dei , et- J detione Gratiavums.

CAPVT

XV.

De Co?rcitione. üojlwe volumtatit , et amimu

demifftoues-

'"CAPVT XVI.

De Sacramento Poenitentiae

SE-

CAPVT XVII

De Sacramento Eucbarifliae , et. Mifjae

Crifci.

CAPV R* XVHI

De Miffae. diguitate.

CAPVT XIX

Quae populi im Sacrificando fmt parter?

CATVT RA

JDe Cultu Beatae Vlrgz Hifs

CAPVT

X

De Cultu Sanctorus,

CAPVT -XXI..-

De Culeu Reliquiarum , ez Jacravuim .ä,;mm;:ziw

CAPVT X)& Lf

De Olforuantia. Foflorum , et Domini dierum,

CAPVT

XXIV

De reliquis popularibus. Deuotionilus.

CAPVT - XXV

De exterza, Chrifliant /mm;m.r Deuotione

A.PVT X)WI

Q'zzf! How:/etzce 2 gucze n eiut tractotiome

vratUi

tenebitür.?

CAPVT KXV RE

De luuentione geueratim.

SECTIO

ï.

De Iuuentione lacrae Söliïfäfilïwwu

CA-

SECTIO l!I

Je Fuussone UThematt

SECTIO II

De Diuifone , et Subdiuifimme.

SECTIO 1V,

De lauentione avgumeutorum.

CAPVT

XXVIII

De Difpofitione

SECTIO I

JDe Exordio.

SECTIO 1.

De Proþaf Zione.

SECTIO IH

De. Diuiffonibus.

SECTIO V

De Cosfirmatione.

SECTIO V.

De Co;gfutdtzoïze

SECTIO VI

De. dplificationibus.

SECTIO VII

De Narratiene,

SECTIO VIII

De Dagreäone thorajj,

SE.

"SECTIO IX

JDe Affectibus im geuere

SECTIO X

De Affectibus i [pecie

SECTIO

XI.

JDe Pworatione

CAPVT XXIX.

De Elquutione , eiusque virtutibus ,. Purita-

te, et. Peyfpicuitate genevatim.

SECTIO 1.

De Ornatu orationis vniuerfe , et fingillatim

de verbis fimplicibus.

SECTIO I

De Tropis in genere

SECTIO 1ll.

De Tropis in [pecie,

SECTIO 1V

De Figuris in genere.

SECTIO V.

De Figuris in jpecie.

SECTIO

VI.

JDe fuauitate , e?. copia. Eloquutionif

SECTIO

VII.

De Gtili natura , «t us [pecicbus.

CA-

CAP v«r . XXX

JDe Pronunciatione.

De l'kflemarz'æ,

SECTIO- b

SECTIO l.

De Foce.

SECTIO 'm;

De fï&-;g &t ftue Geffu.

CAPVT XXXL

De . focyir Oratzouibur, quee im EÉcclfa Ca.

vz*,gf'm/fca- baberi foleuz.

CAPVT XXXIL.

De Homilia, einsque' fpeciebus vuiuerfe,

SECTIO I

De fummifà Hosmilia.

SECTIO.

IIQ *

De Homilia Jublizaiori,

CAPVT XXXIII

De Oratioge moral.

,-,-

CAPVT XXXIV.

De , Oratione Dopmatica,

CAPVT -^XXXV,

De Oratïom Po/eff)i'caä-

E

CAPVT- XXXV

l

De P&äegyri Sauczorum.

CÀ.

n

CAPVT. XXXVII

De Laudatione Funebri.

CAPVT XXXVHI

De Orationibus occationalibus,

CAPVT.- XXXIX.

De Paraeneff priuata, .

SECTIO I

uae Pafloris in curanda ng(p/ffm Ert!gf d-

fiica partes :

SECTIO. I

De Corréctioue Fraterua

SECTIO II

De Correctioue. Paffoval.

CAPVT XXXX.

sz ratione agendum Paflori, cum Tentatis,

t'azzpwz&m, Haereticis, Seductorz&u.r, Ener-

as cum Proxiemo exercenu£z ,

gzzmemf Rudibus ; d5 deinde, guz Inimici-

quiue. Orzbo-

doxae Relgioni momen dare "eolunt ?

SECTIO 1

De Teautatis

SECTIO. 1l

De Pauperibus.

SECTIO — IIT

De- Haereticis.

SECTIO IV.

JA9e Seductoribus,

SE-

SECTIO V

De Energumenis,

SECTIO VI

De Rudihut.

SECTIO Vïï

JDe iis, qui inimicitias cum. Proxtitmo exercent,

SECTIO

VIHI.

De üs, qu Re/zgzom ürtöodoxae nomen das

ye volunt,

£528

E

---

aW

E

o

Q*h

NA

ïïx

M

y

H

[LNS

II'E

p

.

Wi UY

5

ü

&(

ld

H

IN.

k

[

f

E

p a

E

ä/

uTA

"4

T

t

Y

C a

[

J

—

^

um

Z

X

SGSNMN

VE

J

a

.—

d

D s

ERCSS

ERE

"

"

///////A

AT

..

ä&;

N

M E

C ANS

E6

p

m

Ej

NU NET

TM

SSSSSSSSUE

N

PSS

SRESS

BERSERNNO RE

INTRODVCTIO

A D

THEOLOGIAM PASTORALEM

VNIVERSA M

$. I.

"s

j

AE 'aftoralem Theologiam, quot quot

o

2

in ea probe, atque cum laude

erïät

fuit , uno ore fatentur, effe Ícien-

tiam, qua Dogmaticae , et Moralis Theolo-

giae placita ad functiones paftorales rite

adplicare, atque adeo munere paftorali cum

incremento cultus diuini, et Íructu anima-

rum perfungi queas,

A.

G.. 2,

520

Ex quo iam liquet,

Theologiae Pafto-

rali id unum elfe propofitum ,

ut quam

maxime idoneos Ecclefiae. det niüniftros,

--

$. 3

Hinc vero nullo negotio conficias, quam

non dlCO, vtile folum ,

fed etiam neceffa.

rium fit , fi quam fmennam aliam , Pruden-

tiam hanc Paftoralem quidem certe ut pro

virili excolamus,

Facile id mihi quisquis

es, dabis, fi animo reuolueris, quanto p ae-

flantius fit,

habiles Ecclefiae miniftros ,

f

quam homines

doctos efformare,

Illud

Pr udentia Paftoralis, alterum Thenlogla ec

fmt.

$. 4

j

p

Imperitae multitudinis ea vox eft, quum

U

Miniftrum. Ecclefiae, feu Paftorem anima-

TUm , Zormigem quemdam Jecundum feculum

Jelicem , aut. ferundum . feeulum bontglum di

cit

Reclamandum iis , qui ita fentiunt to-

p

I

t2 contentione vocis eft, Neque ii aucisn-

di,

3

3

di, qui "uomühil : fupra vulgus 'fibï fapere

videntur, atque Ecclefiae Miniftrum effe

Firum eum contendunt , qui erbum Dei

fidelibus praedicavre , et. adminifirare . faera-

meuta tenetur, Alienum iftud a Sacri Co.

dicis mente eft. Ille, ille, inquam, Diui-

pnis Litteris Paftor elt, qui ad fuam adeo

pro ouibus vitam profundendam promtus

femper

paratusque eft. Hanc Paftor Pa-

ftorum

Chriftus veri- Paftoris nobis dat

ideam.

Ego, inquit 1s, um Paffor lonus —

— — k auimups Tueata pouo pro ouibus

s (a)

$. 5.

Dicamus igitur, quod res eft, Paüloris

aDimaruu partes fünt oues fibi commiffas

pafcere Z'erbo Deij, Sacramentis , et exemplo

vitae.

$. 6

'Triplex haec oves p'afcenldi ratio praecig

puas müneris paftoralis curas abfoluit. Quae

res etiam me in eam mentem impulit , ut

A 2

Opus

'C,a) Jeann, cap, 10, *, 1Xj

4

Opus fioe in tres partes difpefcerem , qua.

rum prima praedicatiogem Ferbi Dei , altera

adminifirationem Sacramentorum ,. poftrema

exemplum vitae complecteretur.

—

THEOLöGIAE PASTORA[?I&

PARS E

DE

PRA'E.DICATIONE VERBI DEKL

up ATW L-L

Ouae meceffitas praedicandi Verbum

f

Dei; quiue snodi ?

Y

Il

$

]

F

undaffe Chriftum in mundo hoc fpiri.

$

tale quoddam Regnum , idque ad finem

h

mundi duraturum , nemo megat, nifi apud

quem nullo loco, ac numero funt Sacrae

Paginae (a). ldem ille Diuinus Fundator,

quod

(2) Luc. cap. 1* Y 22.

p D—

5

quod fieri in omni behe conftituta Republi-

ca neceífe eft , Ciuibus regni buius leges

etiam , ad quas mores fuos exigerent, tu-

lit C2). Quia vero pronius femper ad ma-

lum , quam.ad bonum eft hominum genus ,

delecti e Ciuibus, e quibus fpiritale hoc Reg-

num conflatur , funt nonnnlli, qui rudesx eru-

dirent, improbosad frugem reuocarent, pro-

bos in integritate morum, ac recta viuen-

di ratione confirmarent (2).

S. 2-

Homines ,/quibuä in fpitjftäli hac Chrifti

Civitate id negorii mandatum eft, Praedica-

forer dicimus, quod eorum fit, legum, quas

!

Chriftus tulerit, notitiam hominum mentibus

inferere, et populum ad ea, quae lex de-

poícit , agenda, fermonibus fuis incitare.

f

Sacer Codex eos Semiorer et. Epifcopor vocat

2

(c) atque ecam 4ngelos (2)

u

Lin

A g

$.2

)f;

4)' I- Petr. cap. 1. v. 23. ^

(b) Ad Tit. cap. z. v. 5.

(c) Act, Ap, cap. 20. v. 17. 28.

(d) Apocal. cap. 1. 2., 2»

$08

Qui vel primoribus, ut aïunf, labris Di*

uinas deguftauit Litteras, facile, credo, mi-

hi da'bït, nequaäuam humeros cuiuslibet íid

ferre, ut Diuinum annunciet Verbum. Non.

ne diferte iffud Sacrae teftantur Paginae ,

cum aiunt , Paftores, et Doctores a Chrifto

fuilfe lectos (2)? Quem autem ibi legi ne-

ceffe eft, ubi quisque eidem idoneus fit

muneri? perperam igitur agunt illi, qui

temerario aufu fanctuario fe fe inferunt,

tametfi minimé ad obeundas partes mune.

ris paftoralis a Num*.ine fint deftinati.

$5 5

Duplex vero eft annunciandi Verbi Diuini

modus; alter publieus , priuatus alter. ' Ille

Ipftitutionibus Catecheticis, aut fermonibus

il

facris, quos Cozeiozer vulgo dicunt , abfoluitur,

fe

Hic tum obtinet, cum unum quempiam feor-

fim, aut plures etiam fi res ferat, commo-

IN

C

nefacimus , Coarguimus ",« confolamur , ae

ino-

$s

fi

(&) Ad Ephcs. CaP. 40 V, IN

&0|

[i

modis omnibus continere in officio, vel ad

j

Pa

id reuocare connitimur,

BHaec ita pertra-

ctabo, ut modus ille, quo Catecheticae In-

J

ftitutiones adornantur, primumlocum teneat 5

u

huic continuo 'Eveigss» , feu Doctrinam de

JI

z

de vera Devotione fum fübiecturus: 'Eveé-

fto

Pus» Homiletice excipiet: poftremam Ope-

Tis huius partem , quae de privatis cohor-

t

tationibus agit, Paraenefim adpellabo ,

fe-

fit

quutus ea in re Ifocratem , qui quam illuftre

qui

L ,

apud Graecos nomen fuerit, nemp nefcit.

M

" '"ABP M. us Ib

Dg Catechetïse.

j

$. r.

[lle

b

aftoris curae in eo potiffimum euigilent,

ibus

ut rude hominum vulgus, atque eos prae-

ituf«

fertim, quorum tenerior adhuc cft aetas,

(eof*

ls imbuat principiis, quibus univerfa rei

yro

chriftianae moles inbititur, eosque circum-

at

fpiciat modos, quibus id quam minimo ne-

s

gotio ab imbecillitate vtrorumque obtinere

À 4

pot-

$

po(ïïf.' Scientia regularum , ad quas; ujeno

tem quis aduertere debet , cum ea, quae

credenda, et agenda funt , deurittere ingani-

:mos rudiorum connititur, Caf£ecbetire dici

folet,

| $. 2

Dictio vero eiusmodi, quae aïiqüam Fi-

dei, aut Morum doctrinam explicat, nomi-

mine Cozechefoos venit, lllam, qui explica.

tionem excipiunt ,

Catecbutmaegi , qui , fa-

ciunt , Cazechetae compellantur.

:

6. $.

Qoam illuftre in primitiua Ecclefia no.

3en Cateclietae fuerit, vel inde coarguas,

t

quod eo munere, ut plurimum , viri tam

fanctimonia vitae, quam omni doctrinae

Certe

genere fpectatiffimi , üint: perfuncti,

quidem, ut plures alios miffos faciam, in

f

Alexandrina Ecclefia Diuum Pantaenum, vi-

1

rum muldplici, ut fcribit Eufebius (2) eru.

j

ditione confpicuum; tum Origenem, docto-

Ld

E

rum virorum aeuo fuo facile principem

E

(

ieþo-

(2) Hift, Eccles. Libr. $. eap. Io.

9

iernfoïymïs 'aute»m" fanctum Cyrillum , qui

fubin eiusUrbis Epifcopatum geffit , Cate.

]e

chetae munus obiilfe accepimus,

d

$. 4.

Cum Cathechefim eiusmodi dictionis

facrae genus effe dixerim, quod in expli-

41,

canda Fidei, Morumque doctrina verfatur

n

d

($.2:.); iam vides, quam eius materiam ,

t

in qua occupetur, velim; eíle icilicet. Fi-

dei, Morumque praecepta, quae fcire, cre-

dere, alte in animum demittere, atque fa-

ctis etiam, et operibus exprimere, nullius

n

non ad perennem beatitatem permagni in

"m

terfit.

[

$. 5.

1086

Sed quoniam multitudo horum, et varie.

ette

tas facit, ut memoria teneri non facile pof-

j

fint, diveri Ecclefiarum Antiftites nulli hoc

V

in genere labori parcelid'um rati, totam hanc

ent»

doctrinae Chriftianae faecunditatem reuocare

yt?

ad fumma quaepiam capita non dubitarunt; aut

[2ii j

certe idoneis e Clero, feu Seculari , feu

Á 5

Regu-

10

-

Regulari viris Pi'quinäam eaim demaudaä

FUDL

N

E

- Libellos, qui capita ifta wmpïebtuntur,

Catecbifios dicimus. Vtinam ifti, quemad.

modum omnes Hn., qui /yzbole; dicuntur ,

in omnibus, Monarehiae vcuiuslibet Pmuinciis

iidem vfü recepti effent.

S. -

l

Symboliei hi libri, quorum magnus in

Ecclefia eft numerus , omnem Catechefeon

nateriam fere capitibus quinque definiunt.

Primum nempe agunt de Fide, feu Apofto-

lico fymbolo; dein de Spe, feu Oratione

H

Dominica, et Angelica Salutatiöne; poft de

rl

Charitate cum decalogo , ac quinque prae-

ceptis Ecclefiae ;; hine. ad Sacramenta gra.

L

dum faeiunt; locus poftremus officia iuflitiae

chriftianae pertractat,

$. 8

tur

(uod Catechetae cumprimis cauendum,

(

eft illud , ne a—uditbrcg fuos moleftis , qua-

les

(

Yi

les d:f'putau a fcholafticis folent, quaeftio-

nibus, nullo operae pretio excruciet. (a)

Sed netum quidem, cum Fidei, vel Morum

principia explanat, veftigiis feholafticorum

infüftendum elle arbitror, qui miffis iis ,

quae facilia funt, in argutiis quibusdam,

d

et natis ad obtundendum cerebrum fophis-

matis haerent; exemplo potius Chrifti , et

Apoftolorum, relegatis procul fübtilibus il-

lis, et inanibus ingenii foetibus , germana

Religionis Chriflianae placita populari fer.

mone doceat,

i

li

$. 9

Si antequam habendis Catechefibus facias

ilz

jnitium, praemiferis Hiftoriam verae Fidei

g

ab orbe condito ad Chrifti aduentum; rem

j

e mente Diui Augufüni praeftiteris longe

n

vtiliffimam (7).

ag

$. 1O.

Forma catechefeos, eftmodus, quofum-

tum argumentum pertractatur

*

i1I.

Wp

(a) Conc, Trident. fefs; 25, (Auod loco hoc de

Conciouibus praecipitur ,

ad Catechefes. pertinet

jite

etxam.

(b) Lib, de Catecb, Rud, cap. 3

12

5 Il

Ecquidem Infüitutiones Catechieticae ad

paruulos potiffimum pertinent, atque ad eos

etiam qui prouectiori quidem funt aetate ,

fed quia colendis agris, aut iliberali cui-

piam arti addicti funt, fufficientem fibi Chri.

Q

füianae Religionis notitiam parare münime

Qu

poffunt.

Illud mirum , stque luctuofum ,

Tüt

quod et in ipfis vrbibus permuïtx reperian-

Wa

tur, lique litterarum non expertes, qui ta-

II

men fcientia rerum earüm, quae ad falutem

neceffariae ,

vix vel tenuiffime adfper-

M

fi funt

Àn non et ad hos nonnunquam de

ills

principiis verae Fidei dicendum erit? Quae

N

fi ita funt, geminam hine enafci Catechefeos

8101

fpeciem oportet

humilem , ae fummiffam

]ro

alteram , fublimem aliam. Illa vulgus rude,

EIOw

haec expolitos artibus omnibus Mineruae

m

lüor

filios fentire recte de capitibus Fidei do-

cebit.

üo

DN

S E-

Y

^ B

o

——

13

—

SCETIOI.

— De. fummiffa ACätecbe/z';

-

$.. T.

ï

i

T nulla, feu Catechetica, feuquaäcun-

que alia dictio faera praeftabilior fit, quam

quae ad naturam accedit proxime; quia ta»

men leges, et regulae naturae notae , et

manifeftae cuiuis nequaquam funt, necelíla.

al

rium eft, quaedam praecepta artis arripere,

e quorum praefcripto res, ad auditorem pro-

:r,

]e

mendas inueniamus , inuentas, quemadmo-

dum ex víu eít, collocemus; praeter hoc

at

eloquamur, memoriae tradamus, ac demum

08

pronunciemus ; nam partibus his quinque

a

Eloquentia, quanta eft, abfoluitur ; nempe

i,

Inuentione , Difpofitione, Eloquutione, Me-

u

moria, Pronunciatione,

io-

6. 2.

Verutm quod mihi Eloquentiae praecep.

tiones elucubrare propofitum non - eft, fed

exhibere , qua ratione Theologia

Dog-

T

Dogmaticae, feu Moralis placita fermone po-

pulari in Catecheticis Inftitutionibus e fug.

Qu

geftu Ecclefiaftico promenda fint; idcirco

Qu

ea folum ex Eloquentia .h,u"c' traducenda pi.

dir

taui, quaejin memorjam rqediganþr praecep-

D

tiones Artis Oratoriae, olim exceptas, ade

dendo ea, quae Catechefibus ftruendis , or-

DI

jnand-is'que apta, àtque adcommodata ï»funt.

$.3.

C

Summiffa Catechefeos fpecies illa eft,

e(

qua paruulis, atque etiam adultoribus iis,

tüt,

qui litteras ignorant, Fidei , et Morum prae-

qI'wd

cepta traduntur (cap. 2, $. 11.)

W

tia

$. 4.*

Ditte

. Materiam cuius*ïïb'et, proin et fummilfae

Catechefeos effe Fidei, et Morum placita ,

In

iam alias commemorau?mus ( eap. 2. $. 4.))

Ut

E

lllIS )

Quod ad formam attinet, parüibus ea

adoma

tribus conftat 1) Exordio, 2) Confirmatio.

ldem

ne, 3) Epilogo.

tem.;: 1

$. 6.

sd

15

& 6

Modus exordiendi longe optimus is eft,

quo ftrictim

et breuiter repetuntur ea,

quae vltima Inftitutio complexa eft, Exor.

dio facram praeftituere fententiam exemplo

Diui Cyrilli Iezofolymxtam, zntegrum eft,

necelfarium non eft,

$

19

Confirmatio argumenti, quod explicatidum

e Catechismo occurrit, expo(itione abíolui-

tur.

d

Propofitio Inftitutionis a themate',

2

quod exponendum e libello fymbolico fu-

diuería non eft; atfi idem duo, aut

ttia conüneat membra, Catecheíis tibi in

partes totidem tribuenda eft

t

$. 8

m

In enucleatione thematis haec fere obfers

)

uanda funt.

Naturam, et attributiones il-

lius probe perfpiciat Catecheta, anteaquam

adornandae Infüitutioni capiat initium.

2,

a

Idem fententia Sacrae Paginae vna, aut' al

u

tera, verum brevi, et dxlucnda, quo memo.

riae

n

16

riae nullo negotio a rudiffimo quoque tra.

D-

di queant, extra controuerfiam ponat

Si lex vetus argumenti, in quo verfamur,

f

typum aliquem , et figuram amplectatur,

|

ea in medium adferenda eft, quo concor.

l

dia legis veteris cum noua plenius eluces-

t

caf.

4. Quoniam vero exemplis vim ad

li

perfuadendum maximam ineile nouimus, iis

utendum quidem in Dictionibus Catecheticis

eft, verecunde tamen , et parce; petantur

autem illa e fontibus finceris

minime vero

Iu

(]111

Q

e fcriptoribus aetatum fuperiorum 1is

P I

nomini fuo, et dignitati Fidei orthodozae

ül

i

profecto melius confulturi erant, 1'1 obfcuu

li

u

omnino deceffiffent, neque volitare per ora

hominum voluiflent

Piaculo fe Catecheta

Rel

obftringit

fi aniles eiusmodi naenias iuis

b'h

inferat lInftitntionibus.

Con

4

(ae

$. 9

Qua

&l

Peroratio complectitur

:. hepetitio-

nem , qua tota Catechefeos fumma in bre.

uiffima redigitur capita.

Doctrinam nlo-

ralem argumento Catechefem adcommodatam,

du

$. 1C.

I?

$. 10.

—Eloquutïo Catechefis fammiffae plana fit,

P

fermonique familiari fimillima — Sint tamen

procul adagia, quae nefcio, et modi loquen-

l

diex triuio fumti, .Ad conciliandam locutio-

pi-facilitatem , . et natiuam concinnitatem ,

g

d

tranfitiones finc apertae, atlupïific:aïiölïes ob-

Ils

uiae, figurae perpaucae, et faciles

OR

I

Res ladicrae ià. elucidatione. grauiffimo-

[UN

10

rum Fidei My*üeriorum locum non habent,

Quid ?. quod. ne iis quidem ,. qui aliquod

qui !

fdt

profanae fcientiae. genus profitentur , ioci

W

ulli in fchola permittantur ; nedum .vt mo-

ora

rionem agat Ecclefiaftes, dum auguftiffima

Reügioui's Chriftianae Myfteria: promit , qui-

yeta

bus ea potius, quam merentur, veneratio

[ois

concilianda eft. Nec tamen idcirco.Cateche-

tae, nefcio, quae aufteritas gmeferelnda eft,

quam tenerae parvulorum mentes fubuærg-

tl

äl;l[ul'.

S.-I2;

;

bre«

Si, in quod ei toto pe&tore incumben-

m

g[ämt

um erit, gamuïmmn fibi aï*jimos deuincire

B

V Q-

u

1$

v:oïet , Patrem , Matlem*quc' ihäxïat , eaque

illos charitate complectatur , qua parentes ,

quos procrearant, liberos folent.

5. 12.

Dum, vt inquieto parvuli funt ingenio ,

Catechefeos tempore, dicenti obturbant,

molefüiamque faceffunt ; cum item in difcen-

do fegniores fünt, ne verbis eos afperiorio-

hi

ribus, minime vero contumeliofis adpellet ;

d

at fi monendi funt, id curandum erit, vt non

p

ex indignatione, vel alia pärturbatione ani-

Qu

mi, fed ex amore tam erga ipfos, quam er«

Ti

ga alios, qui Inftitutiones excipiunt, moni.

y

tio profecta effe videatur, Ceterum familiz-

re multis Catechetarum eit, vti Dialogifuiis ,

dum Fidei elementa elucidant ; nam cumFi-

EU

gura hac mirum in modum capiantur animi,

Qut

auditores perquam attentos efficit, Subfidia

ifüiusmodi , quae, ad DoCtringe Chriftanae

leu

te

promouendum f'tuäium, valent plurimum ,

m

zelus animarum Coelo ad(erendarum , et in-

for

defeH'a— ixi habendis Catecheticis Inftitutioni-

li

bus exercitatio, magno numero fubminiftra-

bit

&m

S E-

19

Ie

1

,

SEDLTTOSJTI

De füblimi Catecheff.

0,

W

$. 1

en

Iu

raeceptiones non paucae, ex quibus fum.

10

miffa paranda eft Catechefis, in illam eciam,

z

de qua nunc fermo erit , conueniunt 5 ne

Iu

proin Lectori fatietatem adferat rerum ea.

lu

rundem Anacephelaeoíis, ea duntaxat com-

g

memorabo , quae Catecheü fublimi fum: pro-

u

N

: pria.

lii

$.-5.

ll5 ,

Altera Catechefeos fpecies fublimis eff

hï'

adpellationem hane ex eo inuenit

quod

mu,

cum ad auditorem minime rudem haberi fo-

f

leat (cap. 2. $. 11.), fimplici ea concinnita-

qnae

te , quae dos fummilfae Catechefeos praeci-

th )

|pua eft, relicta , alfurgat paullo alcius, et

J 1l

forma , atque artificio ad ipfas accedat Di.

otii

€liones Sacras, quibus nomen Coucionum fs

[0',&2'

G1mus

I

B2

L2

L.

20

r

*5-' 3.

Catechefeos fublimis , quam etiam Cos-

lr

wv x

oOat

£10726 üzäecäetim;zg vo

nus, argumenta 87;'1-

dem íunt, quae ;Catechefi humili tribuimus

( cap. z. Se&t, r. $. 4.), Igitur et hac Symbo-

H

lum Apoftolicom dilucidamus , Orationem

(0

Domini, Praecepta Decalogi, et Ecclefiae ,

ad hiec vim, naturamque , et efficaciam Sa-

CC

cramentorum , ad extremum Officia, quibus

p

luttiia Chriftiana condnetur , exponimu:s.

$64

Verum, quod praetrer generale Chriftiani

tur

hominis munus, aliud fpeciale gerant pleri-

D«

que Fidelium, fpeciatim a Paftore docendi

Iu

erunt, in Catechefibus hisce fublimioribus,

qua ratione partes fingularis muneris,

quoä

fuftinent , obire eos oporteat.

bus

1 UO

fer

'It'aquie iis, qui praefunt , ponendum eft

dem

ob 'Ocuïos, fe non sbrutis animantibus , fed

Cürg

generi hominum fibi fimilt imperitare ; nec

Tate

priuatis, fed publicis fe. commodis , et feli-

ln !

citati natos effe ; at inuicem fubdiüs affiduo

W/g

inculeandum eft, quo Magiftratibus, quo-

2717

rum

($

duf

Y

rum poteüa;s a Deo fluit omnis, morem ge-

rant parato , atque alacri auimo.

vSoa6;

Patres, Matresque:Familiarum: commo-

nendae funt, vt eorum; quos in fuam adle-

-€turae funt familiam , .corporis , aninnque

commodis.pro viribus ftudeant; hi vero do-

cendi, vt eorum omnibus in rebus nutum

U

pro imperio habeant.

L

Es

$- T.

Parentibus illud nunquam fatis inculcabi-

n

tur, vt proles, quas procrearunt , timore

'l

Dei infüituant; his vero, vt Parentibus mo-

rem

öv

oo

rant, eosque obféruent,

j

$. 8.

I

Y

od

Domini meminerint fe praeeffe homini-

bus; ac proin natura fratribus; at non minus

feruis illud Diui Pauli in memoriam identi-

dem redigendum eft : Serui obedite Domiuis

et

fed

cargalibus im timore , et tremore , in frupfici-

nee

zate cordis veflri. ficut - Chriffo : uom ad ocu-

juim ferutentes, quaff bominibus placeutes 5 füd

ll«

juo

vt ferui Chrifli facientes. voluntatem: Dei ex

euimo. (a)

B 3

$. 9.

qllO

m

(4) (Ad Ephef. c. 6, v, 5. 6.

22

$. 9.

Scientiarum Magiflri commonesütur, vt,

qui in eorum fe difeiplinam tradidiffent, iis

EU

li

non doCtrinae. modo , fed probitatis etiam

ftudium pro virili ingenerent,

$. 16.

Nihilo minus hac Infüitutionum Cateche-

ticarum forma fingularia explicanda funt Vir-

B

einum, Coniugum, Viduarum officia ; Mei'-

dt

catorum adhaec, Tabernariorum , Artifi-

li

cum, Operarüm, et aliorum quorumuis, qui

fir

partem aliquam Chriüiamea Reipublicag efh-

[

Ciunt.

i

$. 1.

tht

Cateqhefïm fublimem forma, et artivüci-e

Qu

ad Cozcioner ipfas accedere , iam monui ( $-

ü

2.) Quare ex iisdem etiam conftruitur par

tel

tibus, 1. Exordio, 2. Própofitione, 3. Con-

tit

firmatione. 4. Epilogo,

lg

P. ss

T

Exordium fere fententiae facrae , quam

il

e parte Saeri Codieis, quae die illa in Sacris

te

folemnibus recitatur, promfimus, dicChioni-

&

que noftrae praemifimus, expofitiïone abfo'

;zimr.

54 Iga

23

: 50- I 30

Propofitio diuería non eft a Fidei , vel *

,

morum doftrina, quae ordine expliænd;—;.in

libello- catechetico ocecurrit.

$. 14-

&

Quod de Propofitione eft, animaduerte,

lu

necelle nequaquam effe, vt morum, vel Fi-

1

dei placitum, quod-explicandum fumis , om-

ni ea, qua pollet, fecunditate, inftitutione

1

J

fingulari, fub adípe&tum fubiiciatur. Nae

s ageret perperam , qui Sacramenti vnius

cuiuspiam initia , vim , et naturam , necelfi-

tatem praeter hoc, atque etiam rationem,

(I9

qua datur, et accipitur , vna compleGti di-

&

&ione vellet ; fatis fuerit, vnam, atque al-

teram rerum earum, quas delibaui, inftitu-

pa'r,

tione fingulari dilucidaffe , ceteris in aliud

Ql«

tempus reie&ris, Explanas Sacramentum Poe-

pitentiae , (30101" de admiffis culpis , et eas

qant

jn tempus reliquum vitandi propofitum, ma-

teriam Inftitutioni idoneam dederit; ceteras

ens

eius partes ne verbo tangi, necelle eft.

of

l0

B 4

$. 15.

)9

24

$. 15.

'Thema omne ad duo , vel tria capita re.

uoca, et idem in partes tribuifli z fi faæbdi-

en

vifioni locus fit , eam e membris diuifiouis

di

T

6(? uc-

*

S. 164

n

.Si' thema diuilionem noü padtur, tum

T

par& Catechefeos prior , explanatio argu.

menü , e Catechifmo, fumti., erit

*

.

altera,

mofum doctrinam themati adcommodatam

Tütn

conti

I

73 (

at.

aCC

S. LT

fim

Confifmatio fuüblimis Catechefeos a fum-

Tilen

milfa differt , tam momentis rationum, quam

&t

eorum expofitionibus, quas argumentationes

Caul

dicimus,

Nam , quod inftitutiones hae ad

dilu

auditorem. emünétoris naris haberi foleant,

Capi

momenta paullo quaefitiora poftulant, . Cum

fiot

ad haec Intüitutiones fublimes naturain Cog.

QUi

eiomum induant ( cap.2.Se€t, 2. 6.2.), fünt.

d

ta momenta expoliri grauiffima quaque argu-

Te aj

iE

IT

T

mentatione po

1t.

Fadem de caulfa affé.

lg d

Gibus quibusuis-locus eft iu iisdem,

Tiüm

dun

$. 18.

25

$. TS-

€

Peroratio partibus conftat illis, e quibgs

]i-

eoalefeere. fümmilfae Catächefeos Epilogum

li

diximus (Cap)e; Set, 1. $. 19. : nihilomi-

nus

in

Vi21

QT

um do&rina fere affeCtu quopiim

permifeetur, qua.r

e diferimen Epilo

£

gi ii

Qu

1

-

il

rius ab altero abtoluitur, -

PU«

$. 19.

'- Cunm 'haec'Cätecheüs, vt femel, ac

a.

r

h,

am

rum dixeram ; ad Cozciomunm fiilitudinem

accedat, eloquutionem depofeit, multo, quam

fummilfa inftitutio , Ccómtiorem ; omnis tà-

D

men hie ornatus fumma cum perfpicuitate ,

p

Nec ea folum

et Faciïf*tate coniunCtus iät.

n

es

caulfa, quod omnem Ecclefiaftae orationem

al

dilucidam elfe oporteat, verum eo etiam ex

capite , quod didá&tico generi, cui Infüitu-

t

í

^un

tiones Catecheticae fubiüciuntur , facilitas

(it"

quaedam fermonis , natiua , et Qeme&iea fit

li

l

'll

dos, Sed fimül atque docere defiimus, et fi-

[

ue affe&tus commouemus, feu momenta no-

1

bis aduerfantia infringimus , feu quaqua de-

iffo-

mum caulfa maiore contentione depugnan-

dum erit; tum vero ftilum, relicta , qua ad*

huc

)

26

huc decurrebat

0

tenuitaste , alüus effereé.

nüus

di

$. 20

liU

Dum conciliandse füli facilitati ftudes,

duos hosce fcopulos te praeterire velim: al-

ter eft , ne fermo evadat exilis

e

alter,

5

ne

in ieitrum, et exfanguein abeat , qualis apud

j

fcholafiicos aetatibus fuperioribus ciuitaté

Bs

donatus erat.

Ad occupahdum priorem er-

Qu

rorem, fermonem nonnunquam extolle , in-

fht

fertis cultioribus figuris, erauioribus affecti-

pr

bus, tranfitionibus ornatioribus ; cauendum

Ti

tamen

De ornatus lhie perfpicuitatem , et

li

facilitatem vel cantilum ]laedat

Errorem

Qu

alterum . effugies,. fi ufque commemineris té

lo]

catecheticam adornare inflitutionem , mini-

LU

me autem fcholafticam elucubrare Differta.

310

ïwnem.

Noui ecquidem, et facile largiar,

iüe|

Dugmancae et Moralis Theologiae placms

I*

facras quascunque dictiones. inniti ; verum

Q0]

aliter Theologus illa tra£tat , aliter Orator

(16j

iacer eloquitur. Is Fidei , et morum prin-

que

cipiz ftrictim, et dilucide ad auditorem per

UE

fert, quin fermonis aucupetur venuftatem ;

üïp

Qra.

27

Orator omnes eloquentiae lepores in fubfi-

dium vocat, quo facilius in animos Lhomi-

L

um fibi aditum aperiat,

BS,

$. 21.

die

Si quod aliud dictionum facrarum genus

De

e re auditori fit, hoc profe&o quod nunc

oratione complexus fum, fe fe vtilitate com-

jl

Quam multis

es ;

àtó

mendat longe maxima.

a

quae iuuenes e libellis fymbolicis, vel iu-

um

fütutionibus Catecheticis arripuere

aetate

prouectxme per OCCDPQUOBUIH vim, et va-

Mi

rjietatem e memoria effiount

yotn

quo fit, vt

et

ligionis, cui nomina dant, notionem per-

(

quam rudem, et imperfectam habeant, Ma.

lo huic vix aliquod parari remedium praefen-

d

tius poteft

quam Ífifublimes Catechefes in

jl«

TO

morem , ac vfum inducantur,

Neque exift-

metOrsator, fe a cultiore praefertim audito-

*Xäï )

re minus aequis auribus acceptum iri,fi con-

Cits

cionum in loecum Catecheticas hasce Inftitu-

um

tatüt

tiones fubrogauerit ; expoliat illas modo , at«

que ad probatiffima, limatiffimaque clarorum

plm'

Oratorum exemplaria exigat ; et vfu fuo , ac

p91'

experimentis deprehendet, Dictiones has &

tefll

Dne.

[à

98

AR

nemine non cum voluptate excipi, ^ Tantum

eft de Catechetice.

[

[/

DAC PO TpPE

f,

