da, et perfpicua fit, vt a.nemine non intel

higi queas. — Varias interpretum opiniones de

0p

di

germano facrae fententiae fenfu adferre in

medium , nihil adtinet

Ecquid enim ad in-

fe

füllandam pietatem proficit, noffe populum ,

alium, atque diuerfum fenfum e, mente Di-

uorum Auguftini, Chryfoftomi , ceterorum

e

Divini codicis interpretum facro textui fub-

bot

elle? quin Ecclefiaftes eruditionem hane fuam

Tat

promendi locum magis tempeftiuum , deli-

Tet

gat; e fuggeftu quidem facro non mifi vni-

at C

cum, eumque auditori aptitfimum fenfum ,

at

facrae Paginae aperiat.

ttiti

$. &

paul

Morum doctrina fingulorum textuum elu-

1tff

cidationi fubnectitur; fi vero Homiliam in

Ti

capita quaedam diftribueris, capitum fingu-

Oper

lorum explicationi eam fubiunges, Quo quo

10di

autem modo id agas, doctrina ea fit e re

nata, neutiquam autem temere iniecta , vel

longius aecerfita.

$ 6.

Epilogus morum capita per Homiliam di-

fperfa ftudiofe colligit, et reminifcendi cauf-

fa

220

ll

f4 fub afpectum denuo fubiicit; poft aufem

opportuno Diuinarüm Litterarum textu au.

l

ditores exacuit, adv agenda ea, quae prae-

fenti inftitutione accepilfent.

l;

EUA

j

Eloquutio fummiffae Homiliae ad infimum,

fl

et quotidianum fermonem demilla eft ; vez-

h

borum tamen proprietatem, ac puritatem cu.

m

rat, neque a Figuris, et "Tropis iis abhor-

]

ret, quibus in vulgari confuetudine locus ;

hi

at cum animorum affectus agitamus, inflam-

D ,

mamus, vel refüingüimus, aut morum doc-

trinam' vi quadam maiore adurgemus, ftilus

paufïulum adfurgit, Scopulus, quem in his

eli

infütutionibus maxime vitare oporteat, eft

j 10

ftili aequabilitas ; quare omne ftudium, et

operam eo conferat orator, vt eloquutionem

pgu

modis omnibus variet,

qllO

e fe

vd

ml

r

SE-

Pa

f

230

dis

—— :

FEENACRELSRSMBAGOE EU.

^SECTIO IL

De þzblüzzi Homilia,

$. 1.

H

omilia fublimis eft, itidem geuegis Exe-

getici oratio: differtab Homilia fummiffa ar.

tificio, etdignitate ; ab orationibus vero iis,

qüae de moribus haberi folent, ea re diffi-

det, quod his ad fidem faciendam, . facros

li

fumere textus, e quouis Diuinarum Littera-

l

rum libro, integrum eft; illius firmamenta

a

fere e facra diei lectione peti folent.

q

$. .

Wr

CHE blb Hondlis du -dubim:e d-

L

ferepet a morali oratione; efficias, partibus

reliquis ei cohaerete; quare, more dictio-

pli

num moralium, cum aliis dotibus, tum vero

fat

potiffimum vnitate inftructam elTe oportet,

H

$. 3.

l

Hinc vero iam palam—,ïeü, non bmnem Ie.

pai

etionem facram conftruendae fublimi Homiliae

opportunum praebere argumentum , fed eam

folum', quae vnica ngf'ratïone, fimilitudine ,

aut

r

231

aut Parabola abfoluitur: Euangelicae lectio-

nes éeiusmodi funt: de Lazaro, et Epulone;

de Filio prodigo, Muliere Chanaanitide, Sa-

maritana; alia quaedam praeterea huius ge-

-

neris Euangelia,

7-

lu

Quoniam Homiliae fublimes proxime ad

j

morales orationes accedunt, eas ftruere pa.

l

ranü, in praeceptiones, ex quibus oratio.

08

nes de moribus efformantur, deinde in haec

d

intuendum eft: r, Arguinentum orationis ,

J(8

eiusque diuifio, et fubdivifio e facra diei le-

ctione fumantur. s. Singula partitionis mem.

bra fingulis innitantur capitibus Euangelicae

Ü

Lectionit. 3. Guidquid expones, breuis efto.

bbs

4. Quod per fe dilucidum, etapertum, ex-

ti0

plicationis non eget ; nam explicando obfcu.

'ero

ratur, nedum, vt in luce maiore collocetur.,

l.

5. Si aliquos textusaliunde, quam e/facra diei

lectione mutuatus es, eorum expofitionem

nlb

paucis complectere.

$. s.

jhae

Quod de eloquutione fublimis Homilise;

eam

Mf

in ea locum habent,: fingula dicendi genera.

F3

ScQ.

ii

252

Scopulus autem itideuh ifthic fugiendus is eft,

in qqemf fuperiori Sectione digitum intendi.

i

jod

i

VEU

Té

OGALP VOT XXEXIlK

tc

ide

De rbratz'one Mora£.

'

ij

$ r

Ti

.

rationibus, quae a moribus nomen in-

H-

uenere, propofitum illud eft, vt ftudium

virtutis , fugam vitiorum animis audientium

penitus inferant.

$. 2.

Eas quidam dicendi Magittri a thematis

diuerfitate in varias diftribuere fpecies fo-

tia |

lent; attamen quod ad formam fpectat, vnam

lis

omnibus attribuunt. |

la

$t

qui d

Virtutes, quibus praeditam Moralem

at

orationem oportet, praecipuae fünt: z. Per-

fpicuitas, 2. Ordo rerum dicendarum.

3-

ET

qUo -

Vnitas argumenti, |4. Varietas eius, et fin-

depen

gulorum, e quibus oratio. conflatur.

deinde

Ws,q

$. 4-

liis b

253

$4

f

Dicendi characterem expofeit Moralis

Dictio iam fummiffum, iam Sublimem, iam

'l'emperatum; nihilominus prae aliis Pathe-

ticus in ea regnum tenet, Ceterum , cum

idem verba fint orationi, quod corporibus

indumenta, primum rebus, poft vero fer

mqnis concinnitati ftudendum eft.

VN RERUROURSSDREI

t

GOSDIMSEMERANS PIRSMEERÉAZNUS) NGCDNEIDNNSTHD

— À

ulni

CAPVT XXXIV.

a

De oratione Dogmatica.

N

$. r.

ais

D

iebus, quibus Fidei Chriffianae Myfte.

Bn

ria facris anpiuerfariis Ecclefia recolit, de

fjart

his etiam ad popuhim verba fieri vult. Nae

is a fcopo Ecclefiae grauiter deflecteret,

qui diuerfum a. folemniis, .dicendi fumeret

den

argumentum ; eo namque confilio memoria

per

anniverfaria, dies hi aguntur ab Ecclefia,

T

quo fupremae Numinis Maieftati. folemnes

p Bu

dependantur grates ob beneficia accepta;

deinde etiam , vt fideles ad laetidiam fpiri-

tus, quae praeguftus quidam fit fuperae il-

Pa

4'

lius beatitatis, excitentur,

234

$. 2;

jl

Afgumentum orationi ipf& diei folemnia

fe

fubminiftrant ; quare eam paraturus orator,

[

Myfterium, de quo verba facere | vult, pe.

Và

nitus edifcat. Fontes, e quibus ea hauritur

Ti

notitia, funt: t, Sacrae Litterae : 2. Earum

hn

fuc

interpretes. 3. HomiliaePatrum. 4 Theo-

logia , quanta eft.

$. 3.

Cum vero vix vnquam pro Concione di-

fun

cendum eft, fine ulla morum doctrina ; lec-

F'ide

to themate , perfpectoque , perquirendum

ftily

eft, ecquid Ethices Chriftianae potiffimum

& t

orationi inferi poffit.

His autem rebus in.

quat

uentis , ad formam orationi conciliandam,

tiofi

animum, ac operam referat orator,

qui

$. 4-

pfop(

Forma Dogmaticarum Dictionum, diuer-

Át f

faab ea non eft, qua Morales adornantur ;

eum

quare ne rerum earumdem anacephalaeofi

Leetorem obtundam; aliqua folum iftie in

medium adferam.

Prius eft: in elucidatione

Myfterii certa ab incertis diligenter feiun-

£e: alterum: e fuggeftu facro nihil eorum

pro-

235

promendum-eft, de quibus Seholaftici inter

ld

fe fe difceprant: tertinm : Nubes , et inania

ne capta; cum ad 1mper1tum vulgus, non

)[)

K

vero ad Academicos verba facias.

Poüre-

mum : Ethicen chriftianam fingulis Confir-

At

Utt

mationis partibus fubiicere confultiffimum

Q0-

fuerit

$..5

Cum nusquam magis Doctoris munere

di

fungatur Ecclefiaftes, quam cum grauiffima

Fidei Chriftianae M yfteria populo explanat,

lec.

ftilus is adhibendus eft , qui ab argument

IH

puta

et muneris fui dignitate minime abhorret ;

] ln'

quare iam fublimi, iam Temperata eloquu-

lat] ,

tione vtendum erit, fed et Tenuis, parte ,

qua docemus , locum habet; nam dicenti

propofitum aliud non eft, quam intelligi.

At fi de Crucmtlbus Domini - dicas,

Pathetti-

ruet

cum vfurpa dicendi genus.

tUL »

genf

j n

F T. n

rioti

(eiitt

P5

CA-

[e

256

!

ERsasrsca BRNNUEESD ULO IAGQ bceCRE RUL COoqRAFMUE:

——-—.———-——-————-—.—-——-—-————

CERSNON EM

at s Rs

C A PVT XXXV.

Qui

De ow)tz'one Polemica.

»

qui

$. 1

MU

C.

m Regnum hoc luctuofa temporum fu.

(0t

periorum fortuna in plures fectas tributum

qit

fit, orationes , quibus germana Chrifti Doc-

VC

trina ftabilitur, et errores oppofiti conuel-

Con

luntur, locum in eo non habere non pof-

fiai

funt. Ecquidem non paucos e Proteftanti-

Tiat)

bus, atque etiam e noftris reperias , qui

QUE

proffigatas ab Ecclefia Dictiones has, ob.

ttibu

tentibus fpeciofiffimis velint; at illae fe ve.

ieqt

tuftate fatis, fuperque tuentur,

tur,

$s

nem;

Argumentum orationis Polemicae triplex

luri

eft: nam aut propugnamus, et in luce am-

Ulhj-

pliore ponimus Doctrinam orthodoxams; vel

abinj

diluimus momenta , quae aduer(ari admer.

us eam contorquent; vel demum contraria

n

; Dogmata labefactamus,

£reft

IOgen

E

$ 3.

237

L

18

$. $:

Forma, qua conftruendae funt, a reli.

quis orationibus faeris nulla parte diffidet ;

quare nonnullas folum. praeceptiones addere

communibus regulis, vifum, quae in earum

Ita-

ft

confiructione adiumento oratori fint.

uf

que: r. Ante omnia in eo elaboret orator,

loc

vt caput Fidei controuerfum in luce plena

confüituat. 2. Momenta, quibus orthodoxa

jel.

ftabilienda , oppofita autem, doctrina infir-

pO['

manda eít, gratxifüma fint.

3, Singularis

auctoris placita Ecclefiae vnicuipiam ne at-

qui

tribuas.. 4. Doctrina aduer(ariorum integra,

ob

neque vlla parte accia , in medium adfera-

j V

tur. z. Eadem e fontibus finceris, Libris

nempe Symbolicis , quales hodie in vfu,

haurienda.

6, Saerae Sententiae ex illis Di-

lplex

uini Codicis Libris, quibus fidem aduerfarii

gnm

abindicant, fumendae non funt.

; vei

o cala

duer-

In Orationibus Polemicis , morales di-

(ratit

greffiones locum vix habent; quare iis fub-

rogentur breues paraenefes, quibus cohor

tandi funt Auditores, ne fe vllis artibus ab

Ortho-

^

238

Orthodoxa Ecclefia abduci finant; neue eo-

bl

rum vitae ratio cum Fidei, ac morum doc-

10

trina pugnet.

$ $

Sales amari ; loquutiones minus officio.

[l

f&e dignitatem oratoris profani eleuant, et

bus

attenuant; Ecclefiaftae autem omnem ad ani-

àa

£mos aditum intercludunt.

$. 6

Characterem dicendi

oratio Polemica

Ies.

Tenuem poftulat; at vbi vehementius inftat

M

vrgetque orator, parte ea flilus attollen-

C

du$eü

g&s.

a |

Qs (

CAPVT XXXVI

De Pauegyri Sanctorum.

um

& n

fütes

D

iuorum Panegyres communem cum Re-

glori

ligione Chriftiana ortum

atque incunabula

&dits

habent ; verum Ecclefiae exordio de folis

(fge

Martyrum laudibus ad populum dicebatur;

primg.

qui mos, pe:zfecuüonibus deflagrantibus , ad

ag (

€os

239

e0

eos manauit etiam, qui fanctimonia yitae

0C

non vulgari effloruerunt.

. 5,.-2,

Orationes has eo confilio invexit Eecle.

cu

fia, vti coelitibus honores congrui a fideli-

bus habeantur; poft, quo hi ad perfequen-

,

T

da eorum veftigia incitarentur.

$.3..

Laudationi argumentum praebet vita et

res Sanctorum gefiae, Quare antequam Di-

mios

ctioni formandae initium facias , vitam San-

at

cti, quem laudare inftituifti, attente perle-

let-

gas.

Bollandus,:et eius continuatores, yi-

tas Sanctorum, prae alüs fcriptoribus , ma-

)

gis caftigatas dabunt.

5- EL

Quaeras: ecquid in coelitibus celebran-

dum fit? Laudibus priore loco efferes vir-

tutes eorum, et qzxxäg pro Deo fortiter, ac

gloriofe.ab iis perpäwata funt: proxime

u R

edita miracula: poftremo, corporis, et for-

abl

tünae bona,

Praepoftere egerit fane ; qui

e [ihs

primas miraculis, vifionibus, ornamentis iis,

d

atuf s

US s

gl

quae Gratiae gratir datae & fcholafficis dici

fo.

e

240

folent, fecundas autem partes virtutibus tri-

il

bueret, '"lanta enim in virtutibus praeftan-

adi

tia ineft, vt ab his quaecunque bona, et

Des

ornamenta alia obfcurentur.

Corporis 'de-

Af

mum, et externa bona non alia ratione .in

coelitibus exornanda funt, quam, quod iis

Taet

pro fubfidiis effent, quibus ad fummum San-

ctimoniae Chriftianae faftigium euolauere.

tel

li

$. 5

quà

Si res'quaepiam in vita Sancti cgntro-

D

uerfa , et difceptationibus obnoxia occurrit,

Ácti

eam ülentioögraetermitte; cum nullus filen-

Dent

W q

'tio locüs;»feiiæntiam vfu-receptam ample-

cCcere,

Tistu

$. 6uc

Virtu

Accidit non raro, vt laudandus fit vnus

Clar;

aliquis e coelitibus, qui aliquando iuuenili

pluri

Ui

abreptus ardore, in vitia defluxerat, Cum

Vittüt

reseo eft loco, vitae licentius actae men.

Glend

tio fatione alia iniicienda non eít, quam,

Umma

quo Dei erga homines, etiam diffolutos ,

llis

atque perditos amplius elucefcat mifericor-

fJülam

dia; vel certe eo confilio pars vitae defor-

Tüetur

rimi.

mior apgriexlda eft , quoa -'docneamusi 4

na

241

D

na fufcepta incitamento nobis effe oportere,

!

ad maiores in virtutibus faciendas progreflio-

[

nes exemplo Diuorum, de quibus yïrba fa-

de

imus,

c

li

9. T.

1ts

Lecta, perfpectaque Diui vita, eius cha«

t

racterem conflitue,

Characteris nomine ir-

Ó

telligi'mus virtutem , aut actionem eam, ex

qua velut fonte , et capite aliae fluxere

tos

Diui virtutes, et fanctimonia vitae ormnis,

tit,

Actio. eiusmodi characteriftica , eft Sacra-

|Jeti

mentale Silentium Dini Nepomuceni; Studi-

ye

um autem indefelfum afferendarum coelo ani-

marum magni la&diarum Apoftoli Xauerii,

yirtutem characterifticam efficit.

- Dicas :

vous

Characterem Sanetài non raro coalefcere e

pluribus virtutibus ? enimuero; tum autem

yeni

virtutes hae inter fe fe copulandae, et vin.

Cutl

cendae funt.

t

Summa vitae integritas , et'

Íumma poenitendua Aloyfii; Amor folitudi-

qllam j

nis, et zelus animarum melliflui Bernardi

lutOS s

ricot

quam elegans, et fecundum dicendi argu-

mentum fubminiftrauerint ?

jefot

gt

f

$.$

142

E

o

$.

UQ

Panegyrim Diuorum vnicuipiam paratu.

rus, in has praecéptiones intuere : r. Sen-

V

tentia facra eiusthodi praeftituenda eft oràtio-

r

2.

ni, quae in characterem Sancti conueniat

at

Propofitio characterem eius, ac notàm enun-

f

ciet: quain re tunc nonleuis labor eft , cum

n

chàracter e plüribus virtutibus eft compofitus.

gu

2, Diuifio, ac fubdiuifio thema in fuas diftribu-

la

ant partes ad praeferiptum legum, quas alio

Cu

loco dedimus ( Cap. 27. Sect. 3.) 4. Momenta

tli

Confirmationis e vita Sanct accerfenda funt

EX

s. Morum doctrinam infere argumentationum

ll;

complexionibus , et Epilogo, vtin aliis facris

Ti

orationibus fieri folet. 6, Peroratio anacepha-

oX

laeofi, et motu conficitur.

vel

$. 9

In laudationibus Diuorum ftilus fublimis

Na-

et mediocris ex aequo regnum tenent

qua

tura .argumenti, et fcopus orstoris facile in-

on)

dicabit, vter e duobus ftili generibus vno-

e

quoque fit vfurpandusloco. Venuftae, acres,

lem

argutae cogitationes , fententiae luminofae

lis

nuspiam felicius, quam in Panegyribus iü

QUs

fperguntur

$. 10

24$

$. 1O.

ls

! Inqui»ves-: vfu venire non infrequenter ,

vt Sanerüi complares vna laudatione cele-

.

brandi fint; hoc vbi fit, perueftiga, idem,

à,

n diuerfus eorum character fit, nec ne fit;

Ill

fi cohaerent charactere, res geftas fingulo-

u

rum, et virtutes, quantum per temporis an-

I$

guftias licet, animo collige, idoneis copu-

bu

la tranfitionibus , et ad' auditores perfer,

lo

Cum autem Character eorum diuerfus eft,

nta

thema fumendum, quod ad omnes pertineat,

ynt.

exempli caufa, quanti/7 , efe amicum Dei,

Suff

Martyrem Dei; communi deinde huic argu-

(cris

mento inferendae fingulorum virtutes, et

-pha

opera religiofa, quibus fibi amicitiam Dei,

vel lauream Martyrii parauere.

& n.

.imïS,

Accidit etiam ; vt Panegyres nonnun.

N

quam àdornentur Sanctis, quorum vita fere

le t*

omnis, resque geftae in obfcuro funt: cum

yn0«

eo res eft loco, Moralem efforma oratio-

aCTes

nem , cul ,ad['pqrgantur, fi qua de Sanctis il-

johie

lis nota, atque' explofata fint Verüm fi

quis Tribunus pl&bis inftet importunius, vt

(

Pane-

1o,

244

d

Panegyrica, non vero de moribus habeatur

oratio-? tum e locis communibus mutuari

k

necelTe eft, quaecunque de - laudibus Sancti

i

diecturus es,

lj

C APVT XXXVIL

(

De Laudatioue Fuuebri.

h

$. r.

h

Ü

rationes Funebres in exequiis Virorum

fh

Principum, belli Imperatorum , Rei politi-

cae Adminiflrorum, eorum item , qui vitae

fanctimonia, doctrinae amplitudine prae re-

f

liquis inclaruere , haberi folent.

cli

$. 2.

£eí

Caüüäe, quibus adducta Ecclefia Landa-

A]

tiones Funebres confecrauit, eft bene me-

Que

rendi de Viris Principibus ftudium; vanita.

liis

tem deinde rerum earum, quas primas du-

ffial.

cimus, in afpectabilibus his Diis ob oculos

110 f

ponendi, mens, atque propofitum,

D]

$. .5.

Qütil

Cum orationes hae ad . genus Panegyri-

cum referantur, praecepta capite fuperjore

alla-

(

245

llata.hue pertinent etiam quare 11 reco-

Jendis fuperfedeo; at vero illorum in locum

1

ea commemorabo, quae laudationibus Fune-

bribus funt propria.

$. 4

Quod in orationibus his, velis remis-

que, vt contritum vetuftate prouerbium fert,

fugie ndum, eft adulationis vel leuiffima fu-

fpicio ; nuspiam vitia nobilitare, et hone-

ftare fas eft

nedum i

in Sanctuario,

1f

$e 9.

ü

a

Quuaeras: a quibus rebus commendandi

It

fint vita functi ? Sic habe: r. A virtutibus

*

*

chriftianis ,. 2. Philofophicis

2. A rebus

gefüs pro Deo , Ecclefia, Re communi, 4

À natalium vetuftate, et fplendore ; 5. deni-

d

que ab ingenii, corporis, et fortunae bo-

n

nis. Verum primas virtutibus dabis chri-

ia

füanis, ceteras ceteris, INam quod a Tul.

du

lo

lio. plonunclatum eft, cum zit: Laudem ve.

zam vui virtuti deberi (a), id de fohs vir-

utibus chriftianis intelligi oportet,

avti

Q 23

$, 6.

ore

(2&) Libr, 2, de orat, cap. $4.

M

246

$. 6.

Ü

'Sin is,"qu'em pro concione laudare in.

gl

fütuifti , vitam nomine chriftiano indignam

Dl

(

duxit, neque haec eius effluxerit vitae ra-

tio , nuHa criminum iniiclenda eít mentio.

Verum , quid tum me facere velis, cum Vr-

bu

bem, Regna, Europam omnem fama vitio.

rum peruagata eft? Sileam ? notam adula-

Il

Gonis non effugero ; fi ea vel verbulo tan-

qu

gam , offendam fcilicet ? verum oflendat

l,

orator, incurrat indignationem aliquorum,

quid tum poftea? certe ii, qui bene de re-

bus ftatuunt, libertatem hanc in Viro Apo-

Qr

ftolico neutiquam damnauerint,

Quare ,

0d

cuim in eum res adducta eft locum, Ecclefia-

qui

ftes admiffa crimina, vitam licenter actam ^

fict

acri oratione coarguet; fubiunget tamen ,

ffita

fin ex vero dici queat, in confinio vitae

dep

finceris lacrimis , humili peccatorum confef-

fulgc

fione expiata fuiffe quaecunque vitae libe.

fioris crimina.

At, fi nullis poenitentis

()

animi editis fignis e vita hac exceffit is,

T

quem laudatione Funebri celebras? tum ef.

f

ferenda laudibus, corporis, et externa bo-

i

Dàs

i

()

247

£a; deinde iälla,- quae pie, ac Chriftiane

ab illo funt gefta; mifericordia fimul, Deo

imaxime propria, et familiaris vir.tus,, iden-

tidem pro eo imploranda eft. (a)

$7

Q,

Morum doctrina vanitatem eorum, qui-

j

0s

bus capimur, vitae breuitatem, futurorum

l

incertitudinem complectitur ; affectus autem,

u

qui in his orationibus infperguntur, funt:

ht

1. Maeror. 2. Spes de falute vita functi

a

*'5. 8-

(z

Cum orationes Fuuebres eo loco, ef

numero fint oratoriae Facultati, quo Po&tis

pO

,

Odae; fumma dicendi ornamenta defderant;

fit

quare, quid gzgz'd erit vevbis uitidum , Jïguri:

iucundums , Semtentüs maguificum , velut iue

m,

flitor quidam eloqueutiae, in his orationibus

P

depromet orator; zec fortibus sodo, fed e£

ite

Julgentibus armis vtetur. QL).

jl

Q 3

CA-

libee

(2) Ccterïa, quae huc fpectant, colligas e Funabri

entis

Laudatione Henrici Ducis Luxemburgii, Aucto.

d

re Carolo Ruaeo; Franciíci Harlaei Archi - Epi-

fcopi Parifini, Ecelefiafta Gaillardo ; ac denique

gef

Ludovici XV. Franciae, et Nauarrae Regis Chri-

ftianiffimi, oratore Ludouico Maria de Beauvois

bo

Epifcopo Sanitienfi.

I

(^) Quintilian, Libr4,8. cap. 3.

248

E

al

CULT UT

pl

De orationibm "Occaüonalibus.

n

i

)-

$. r.

1

4

D

ictiones, quae nullis ftatis folemniis ,

fed per occafiones enafei folitas habentur,

N

occaffonales appellaveris,

3.

u

Occafiones, quae eiusmodi Dictionibus

Cól

locum dant, praecipuae hae funt: r, Dum

tU

Tun

Virgo quaepiam vitae religiofae tiroci.

Vat

not

Hs

nium aufp:

ür, vel, ímito probationis

snno, folemia Deo vota nuncupat. 2. Cum

pu

laudes Deo , gratesque habentur ob victo-

Qu

riam reportatam, moenibus depulfos hoftes,

Iu

vrbem receptam, compofitum bellum , Re-

aud

fitu

giam Familiam noua prole auctam, 3. Vt

nouus Sacerdos primam ad aras hoftiam Deo

ext

litat, vel anno Sacerdotii quinquagefimo

v 1

Miffae primae memoriam innouat.

4. Dum

enlt

religiofae cuiusdam Familiae Sodalis , anno

üpei

a votorum nuncupatione quinquagefimo fo-

gen

lemni ad aras ritu' vota integrat. 5. Cum

àt 1

Epif..

!

L

249

Epifcopi , vel Abbates facro Myfterio in-

6. Vt aedis religiofae lapis

augurantur.

primus in fundamenta. «demittitur.. N Po

ftremo, eum legionum Vexilla chrifbianis

eaerimoniis luftrantur, -

$ 3.

m

Orationibus, quae dici tum folent, cum

l,

Sanctimonialis annum probationis aufpica-

tur, vel eo exacto, femet Deo per vota

confecrat, propria haec funt: 1. Argumen-

us

tum earuüm funt, natura votorum religiofo-

um

'oci.

rum, vel praerogatiuae vitae religiofae ge-

neratim , aut Sodalitii , eui nomen datur,

TW

propriae, ac peculiares virtutes. 2. (Auid-

Cum

quid in medium attuleris, vel in eam, quae

ieto"

mundo nuncium remittit, vel in reliquum

0?[63;

auditorem conueniat.

3. Mens, et propo-

le

H

ftum vitae fanctioris Candidatae laudibus

? Yt

extollenda funt, non tamen eum in modum,

y Deo

vt fi omne iam punctum tuliffet; quin diffi

;eflmo

cultates , quibus vita religiofa impeditur,

2

eius Parentes ,

aperiendae etiam.

4. 51

iO

genere propinqui, affines adínt, ii femel,

0 iO

ac iterum officii cauffa compellentur,

$.

;

Cu

Q 4

Af-

1 Pl[

250

Affectus, quibus in orationibus hifce locus,

(ue

funt

4) Gratitudo. erga Deum. ob benefi

proel

cium vocationis: b) Fiducia in eum: c) Ae.

upeut

mulatio

6. Peroratio Candidatae conftan.

quam

tiam 1n bene coeptis precatur , fimul ad fer-

fira

uens vututum ftadtum eam incend lit: ceteris

Ya f

autem Auditoribus curam Salutis ingenerat.

gine

7. Stlus iftic variat hac ratione 2) Dum

effo

in argumento morum verfamur,

fummiffus

Prati

adhibetur: 2) A poftrophae ad Sanctimonia.

5 À

lem

Parentes elus ,

et fanguine coniun-

Velit

ctos, fublimi vefhuntur et exornantur ora.

Tütt j

tione: c) Defcrlptlonem commodorum, et

prine

praerogatiuarum vitae religiofae Tempera-

fit ,

ta dicendi forma damus,.

alis

$. 4

fütet

Occafronaler deinde orationes habentur

cum folemni ad.aras precatione grates Deo

exfoluuntur ob reprelfos hoftes, vrbes ex.

cerd

pugnatas, infiauratam pacem , Auguftos no-

ES

1$ 00

ua prole auctos

Antequam orationi con-

Site

Itruendae facias initium , argumentum eius

* €

ür

peairtus pernofe

5

adiuncta etiam omnia am-

f nl

mo collige: eo praeítito, in haec fere in

tuen-

A0 j

25X

OQUS,

tuendum eft: r. Textus facer, qui orationi

efi.

praeftituendus, eiusmodi fit, vt ex eo tota

)Ae.

fpectari poffit oratio. 2, Partitio thematis

latl

quamdam nouitatis fpeciem habeat. 3. Con-

| [et-

firmatio beneficii magnitudinem fub oculos

xteris

ita fubiiciat, vt excelfam quamdam eius ima-

erat,

ginem nemo non ex audientibus fibi aiimo

Dum

efformet.

4. Digreffio moralis ad snimi

ulfus

grati fignificationem cohortetur auditcres.

Ollide

s. Affectum gaudii ex oratione tota emcare

Qul

velim.

6. In Peroratione vota fae prc eo-

0fa«

rum incolumitate , qui benebcii auctore;, et

,&

principes. ^. Dicendi character fubimis

pera-

fit, argutisque , et figuris venuftiorbus ,

aliis praeterea luminibus adfperfus, e di-

füinctus.

JLUE ,

$«5.

His etiam Dictionibus locus eft, cun fa.

]eo

cerdosiiouus primum ad aras operatur $i

ex

; 10

is nobili ortus profapia, vel aliis rebuseius

COl

Sacerdotium illuftre eft, ipfa, quae igun-

elU

tur, folemnia, orationis argumentum ünto ;

fi nihil a vulgari remotum in eius ficerdo-

4l

» ]i

*o ineft, thema morale, aptum pihilomi-

Q 5

nus

252

nus diei diligendum.

Gratulationem neo-

Cofmt

myfiae ob facerdotalem dignitatem , ad hoc

penu

eius Parentibus, et propinquis interferere,

Ofatt

Vibanitas iubet

Deo

$.6

Àt

]ti

Vfurpantur infuper hae orationes, dum

-

al

10

face:dos lubilatus Sacerdotii fui, vel Reli-

(is,

giof cuiusdam inftituti Sodalis religiofae

vita? quinquagefimum agit annum.

$i hi

nulli dignitate confpicui funt

orator

Di-

If

ctioiem de moribus conftruat

cunms thema

b&t |

in idemnia haec conueniat. Sub ünem Ora-

I€; |

tions lubilatos hos facerdotes appellet, pro-

0u

lixoi adhue, et tranquillos iis vitae dies au-

Tlorjs

gur&éur

preceturque

At, fi Epifcopali,

& 0

vel ibbatiali munere fungitur is, cui ador

sp

nanà eft oratio? tum vero Panegyris ftrua-

tür,cuius argumentum virtutes Antiflitis,

resqie ab eo praeclare geftae pro Ecclefia,

us

et Inperio.

Morum doectrina e themate ifto

€a onfequitur: Deum non raro vitae diu-

üen

Cfa

turni&te munerari morum fauctimoniam, et

tibi

11 fe anando colendoque conftantiam. (uo-

hls

niüm autem e diuturno Antiftitum -regimine

lUel

cornm-

2

Á

9

3

HsE

commoda non pauca ad populos fübiectos

] lo

perueniunt; his etiam ftudio fummo eft ab

fete,

oratore inculeandum ; quo gratiam referant

Deo, quam poffunt maximam, ob longam

Antiftitum incolumitatem , et plurimos in

dum

annos productum regimen. Peroratio vo-

feli

tis, et fauftis acclamationibus abfoluitur.

'to[38

$. 7.

$ li

Cum Pontifices, vel Abbates facro in-

r Di

augurantur Minifterio, Pontificalis, vel Ab-

hema

batialis muneris partes oratione complecte-

| 0f

re; minime tamen fileantur merita, quibus

pre

noui Antiftites fibi viam ad tam fublime hq—

os dl

noris faffigium aperuere. Affectus gaudü

ex omni affeetuum familia vnus omnium

]päh j

adof

aptiXHime huic Dictioni inferitur.

fit

S. 8.

fht

I$,

Cum primus orphanotrophii, Nofocomii,

efit,

cuiuslibet aedis religiofse lapis in funda-

menta demittitur, aut, ea ad faftigium edu-

e iflo

) d]u

cta , ritu Chriftiano luftratur, quam optime

n,ef

tibi confultum erit, fi verba de operibus

Quo-

mifericordiae Chriftianae facias, Auctoris,

gine

inuentorisque mentionem iniiciendam effe,

cutmn

Yrtd

154

cum pofita ab eo opera celebramus, res ipfa

docet. Quod ad affectus, animi- grati figni-

fcatio , et aemulatio, prae quibuscunque

alis locum habent:

illa ad nouae aedis in-

colas; haec ad reliquos attinet auditores,

Eadem forma Dictionem conftrues, cum no-

(

b

N

uum Diuino cultui ! domicilium furrexit; at

l] &fii

thema maxime adcommodatum, illud fum.

pattes

feris ,

quo Veneratxo aedium facrarum in-

büs ]

üxllatur.

»

üet;

$. 9.

luiüs

Dum Legionum vexilla ritu chriftiano lu-

quoa]

firantur, chriftiani militis partes expone,

ad

Pifg

ditis Legionariorum laudibus , quas caftrorum

0 0

metationibus , expugnatis, vel defenfis for-

C

Mer vrbibus, con['ertls praeliis , profligatis

lts

hofhbus collegerant, -

Prolixius haec fortatt

ceff

af

fe non nihil de Homiletice; nunc de Parae-

i

1oniby

nefi priuata quam breuiffime.

de, d

d ef

Qu

VRüctam

CA.

VR

255

d

a

CAPVT XXXIE

fpti-

lique

De Paraenefi priuata.

$11

0te$,

S. 1.

ae Paftor is grauiter ballucinatur, qui

] 110

N

in animum inducit , fe omnes muneris fui

t; 8

fu.

partes impleuiffe, fi Feftis, et Domini die-

m

bus legem chriftianam populo palam denun-

ciet : eft aliquid praeterea , quod muneris

huius ratio poüulat, nimirum, vt fingulis,

o u

quoad fieri poteft, congrua oftendat pafcua,

:, ad

Paflor — — — inquit Chriftus, proprias

0ues vorat uominatim , et educi? eas (a).

orurt

; fot-

52

:gans

Itaque, cum diuerfae fingulorum fint ne-

prtif

ceffitates, quae communibus depelli inftru.

'atac

ctionibus nequaquam poffunt; conficitur in-

de, id genus hominibus, priuatis confulen-

dum eífe cohortationibus,

$. 3

Quoniam vero iftoc facere nequit, nifi

exactam fuorum notitiam habeat Paflor , nul-

l

(a) du Cap. 10, *. 3»

256

li pareät labori, dum hane in grege fuo con-

fequatur.

$a.

Y a

Parabit illam fibi: z. Si fedulo circumfpiz

fruet

É-

ciat, an aedes facras Domini, ac

E

'eftis dies

Caue

bus diligenter adeant, ibique Rei Diuinae

fidio

ea,.qua par eft, pietate interfint, 2. Si eos

.,ITQ

—

iterum, ac iterum, cum quid-otii nactus .f

Md vt

rit, inmifat. 3. Si quos probatae fidei viros

deligat , qui certiorem eum de fingulis,

quae in.ouili eius accidunt, reddai

^

?

t.

Qu

$. 5

Notitia Paftori neceiïariaäcapitïbus hisce

dehnitur: 1..AÀn omnes ea norint exactiífi.

J

me, quae ad falutem animae obtinendam fci-

fit,

na quouis debent.:.2. An mores fuos ad

Tegim

amuffim Legum Diuinarum componere con-

Conu

nitantur.. 3. Nulline in Paroecia fint, qui

Praef

cum graui ceterorum offenfione, probrofara

nomini chriftiano vitam a'gun't. 4. An omnes

Q

L

€

^e

t

ermanam Chrifi doctrinam profiteantur,

Eccle,

vel quidam, dammatis ab Ecclefia fectis ad.

?oem't.

haereant, aut omnino a Republica chr-i;iïiana

ü, pL

extorres fint,

Bgo

$. 6,

297

(0

l.

$. 6.

Cum notitia haec omnis eo pertineat,

vt cum maiori cultus Diuini incremento, et

tnfpt

fructu animarum, fuo perfungi munere queat;

: (

cauendum Paftori quam maxime eft, ne prae-

Qnge

fidio tam opportuno ad res alias abutatur.

] €08

Rs

RRODUROKUACETHNSEOMS

f

e

Vitos

XSECTIO T.

133»,

Quae Pafloris im, curanda difcz'p!fm

E rcldiaþica partes ?

p

hi

s

|

S.' R

ctil

.J

»

ifeiplina Ecelefiae ex iis legibus coale-

m Id

fcit, quae ad exteriorem eius formam, et

[( ?d

regimen pertinent, Legum earum, pars in

coti

Conuentibus Antiftitum , ceterae a Romanis

Praefolibus conditae funt,:

[ qm

S. 2.

yrojattl

Quantum hodiernam inter, et Veteren;

onmies

Ecclefiae difciplinam interfit, Canones, qui

qntur

Poenitentiales dicuntur, vel eminus infpicien-

(s a

yana

ti, planum fiet; nihilominus, quamcunque

primorum rigor feculorum defluxerit , Pa-

ftorum

! 6,

258

IH

ftorum eft, fi qua vspiam prifei moris vefti-

gia fuperant adhuc, ea tueri pro viribus.

$. 3.

Legeb,, quae ad Ecclefiae difciplinam fpe.

ctant ,

duplicis generis funt; aliae nec cum

,

Fide, nee cum moribus arctius aliquod ha-

admot

bent vinculum: aliae ad Fidei , et morum fin-

leficiu

ceritatem praeftandam valent plarimum, Prio.

iputc

res, fi in Pawema, in qua domicilium tibi

W d 6., 1

eft, antiquatae fint, vigori, ac vitae redde-

re, vix aliquod operae pretium fuerit: ve.

Pn

Tum, quod de alteris eft, quantum per dif.

fübeffe

folutionem, et licentiam aeui noftri licet,

Qüoties

fufcitandae omnino elfetit,

n 1bhcam Poeni-

tentiam praefidium effe, & praecipuis ad- Fi.

dei, et morum integritatem praeftandam, vel

lu

ex illis Pauli verbis coarguam: Peccantes , in-

"(5 praa

quit 15, corag ommibus orgue , vt et ceteri

lu d

£morem babeant (a)

(Auare maximo opere

optanda eft eius in Ecclefia inftauratio,

Orda

h*xe ef

o5

cer;l

»D

ü

(

i

SE-

(&) 1, Ad Timoth, Cap, 5, v. 20,

()Ma]

259

veftt

S E G,T EO

II

s.

De Correctióue Praterua.

f fpe

$. r.

C QUE

C

orrectio , feu Correptio Fraterna, eft

od ht«

admonitio eo confilio facta, vt proximus ma-

um fit

leficium fufceptum eluat, neque poft: iteret

Pro«

Si peccauerit in ze frater tuus, Ànquit Chriftus,

w bt

vade, corripe eum (a)

teide:

62

it: 6

Praeceptum , non confilium Vezbls his

jet N

fubelfe, neminem praeteric: ligat nos iftud

| htet;

quoties grauius a. proximo delinquitur,

| Poent«

$. 3

:aä Fl

Vt vt autem ad omnes fe porrigat vis,

atqu

natura praeceptí huius; nihilominus

eos prae ceteris obftringit, qui procurandae

jtf n

faluti alienae femet totos addixere,

j (

$. 4

0 opeïe

Ordo in hac correptione feraandus is

10

plane eft, quem Chriftus pra

eferipfit; feili-

cet: r. Priuatim cortipe: 3. Corain Ceülbüs.

5, Ecclefiae defer,

R

SE«

(a) Matth, Cap, 18, v. 15

L

$E

260

fl

s'ECqIGO lE.

preu

. De Correctione Papomli.

qui d

$. L

Qurat

ltra praeceptum Correctionis Fraternae,

V

aliud etiam exiftit; quod ex illis Diui Pauli

verbis efficitur: 7ef/ficor coram JDeo et lefu

ÜUna

Chriflo, qui iudicaturus eff viuos , e£ suortuos,

per aduentum ipffus , et. Regmum eius ; praedi-

filts.

ca verbum, infla opportune , importuue; ar-

ii

gue, obfera, imcvepa im ommui patiegtia, et

ew

doctrina (a),

Correctio, quam verbis his

commendat Apoftolus, Pattoralis Correptio-

8l

nis nomen ex eo inuenit, quod propria iit

Paftoribus animarum.

;

Vis eius omnis in eo vertitur, vt-'P]af'mlr

cum auctoritate, absque forma iudiöiali ta-

men, redarguat delinquentes, ad eos emen-

dandos, et refcindendum, fi quod occ.?urriifet,

,fcandalum.

eDdem (

Tionem, *:

$. 3. Cor-

Bof

*

(p) 2. Ad Timoth, Cap, 4. ^ 2.

)

56í

l

$o

.,Correcdo haee fpecialem ineo, qui fe

prehendit, auctoritatem vult; nec folum eius;

qui deliquerit, bonum, fed etiam Qommuna

