curat,

terae

— -

j Pauli

D Itfu

Qua ratione agendum Paffori cum Ten-

yor of

zatis , Pauperibus , Haeveticis , Seducto-

praed:'-

ribus, Euergumenmis, Rudibus ; ss de-

p;

inde, qui inimicitias cum proxemo

exercent; quiue Religioni Ortbo-

?tia, u

doxae nósmen dare. voluut.

wis us

Singula , quae capite hoc cotnplectar ,

yreptit

fapientiffimo ili Doctoris Genüum

oprià it

Pauli ipnituntut placito : Ogsgilus. 0-

"nita fact'uffum , v ümmuef facereth

vt PaW

f:tlgzof. (a). .

jciu a

S; t

s eme?

.

entatio Myfticae Theologiae, eft illi-

Cium, quo ad fcelvus inuitamur. Non omnis

c;tlrriïïeff

eodem ex fonte Daícitur. Sunt, quae Dae.

monem auctoftem häbeant; pleraeque a nobi$

R2

proficifcuntur.

ä". rr

! Cot*

(4) 1 Ad Corintk, Cap. 9. Y« 22«

262

pet

7 d

T0n€

'"entationibus nemo non obnoxius eft;

difpar tamen humana eft conditios nam alii

raro, nec grauiter, aliü per omnem vitam

w T

tentantur grauiffime.

oCCUTl

$. 3

Coniue

lis, qui rarius, neque cum aliquo pec

candi periculo tentari folent, ob oculos po-

pat facer Curio: r. Piopenüonem ad malum

€t 1r11ta.menta PTODEDHC a noxa 011g1nau

2. lTentatio-

a qua immunis nemo mnalcitur

nes lapidem lydium elle, noftri erga Deum

amoris 3. Sementem vitae coeleftis,

:

$ 4

tülend

Contta

Anrequam remedia quaepiam i$, qui gra-

uibus nunquam non Tentationibus vexan'ur,

COPhS 0

fubminiftret Paftor, fedulo perquirat , a Dae-

mone, an potius a vi prauae, et inolitae

Am

confuetudinis eae exoriantul

ei primtum;j;ó

d fo

euincat: i. Vehementiffima licet fit Tenta-

Dimenu

tio, vim ab ea voluntati inferri minime pof.

LEENTT

fe

2, Non aliam fuiffe Iobi, Tobiae, Pauli,

aliorumque integerrimorum hominum fortu.

Ad

nan

3. Nonniü permillu Dei

talia in

lite l)

per-

265

perniciem animarum noftrarum audere Dae.

monem,.,

g ;

x

$..5

ial

Si vero a praua confuetudine profieifcan-

J

tnur Tentationes ; tum fÍcilieet vnica , illis

occurrendi ratio , eft inueteratae peccandi

confuetudinis correctio.

pec

; 00

TAE

KSE 4 40 d

De

i

auperibus.

I)l&LlO

a

9. r.

Deuta

p

auperes eos dicimus , quibus ad vitam

tuendam mneceífaria defuünt vitae praefidia ;

contra in claffem diuitum transferimus, qui

D g

copiis omnibus circumfluunt,

xdD£UE s

$. 2.

9 Dae

Ambiguum nemini elfe potef'c , inopiam

golitie

effe fontem, et caput malorum maximorum ;

m ;

Diffidentiae , Obmurmuratwnum Deiectig-

; [enti

a

mis animi; aliorum huius generis.

ye j

$. 3-

poy

Aduerfus mala haec fuos Pa&or muniet

n )

huce modis; 1, E Diuinis Litteris, et Phi-

à mha

D

& 3

lofo-

Pöï

264

-

lofophiae plácitis commonftrabit luculentif:

[

fibe, non fine peculiari fupremi Numinis

dam

eueniffe confilio, vt in tenui fortuna lucem

Qs n

hancafpicerent, 2, Locupletem prae egeno

lilor

loco potiore apud Deum non efífe, 3. Ino.

piam pro fcuto effe validiffimo adufnfum Le.

conc

niocinia carms, et fanguinis,

edif

*

E-

--

SECTIO II

Q v]

De Haereticis,

nofoc

$ r

fum

aereticorum nomen, poft anthtnfïimos

Clat f

Ecclehae Patres, imponimus iis, qui in ali-

fes el

qua & profcriptis ab Ecclefia fectis nomen

&l

fuum profitentur

Gràe

$. $i

Haereticos

Haerefesque in. partes duas

vulgo tribuimus, in Veteres, ac Nouas, Ve.

etden

teres dicimus

quae primis Chriftiani Nomi-

& Se

nisfeculis viguere; ceteras omnes, fed cum-

fent

primis eas

quae nouiffimis duobus enstae

tur

funt feculis, in claffem Nouarum reicimus,

IT

Vitie

$. 3.

265

lennf

$- 3

E veteribus aliae 1acent omnino: quae-

LUTTLOTS

dam alia fub imagine, et adpellatione in lo-

Dcem

cis nonnullis viuunt , fpirantque adhuc

Ni-

ereno

hilominus etiam Haerefes eas , quae peritus

3. lo

concidere, haud contemnendo operae pretio

m Le«

edifcet- Paftor,

d

$. 4.

At vero Haerefes, quae in agro Domi-

ni vltiniae pullularunt, ei penitus funt per-

nofcendae omnes; cum . primis autem in id

fuum conferet ftudium, vt fectas eas perfpi-

ciat funditus, quae domi obtünent.

Haere-

dftmos

fes eiufmodi apud nos funt: r, Caluiniana.

jp al

o. Lutherana.

4. Sociniana.

4. Schifma

nomel

Graecum

$.5

Caluiniana Haerefis in Gallia exorta eft

s Quts

RE

eadem in Vngariam fecundum fata Ludoui-

Nott!

ci Secundi, cum bella. CIUlha valere coepil.

fent, fe fe penetrauit. Errores Calmmano-

j cum

rum ; vel, quemadmodum ipfüi femet 9dpel-

enatit

lant, Reformatorum ; praecipui füntz r. $a-

TOU

cramenta non nili dao, Baptifmum, et Eucha-

R 4

nrífítam

*

266

fiftiam flatuunt.

LT Elsdem v:m, virtutem-

Tif

que, ex opere operato, vt fcholae loquuntur,

lom

tribuendi |

gratiam ,

abiudicant,

5. Panem

Eucharifticum non niír imaginem Cmpous

DOH]IHICI elfe, volunt.

4. Chriftum pro fo-

1.

p

lis. iis, qui electi effent, mortem obiiffe,

^

Wte

&)

€ontendunt

5. Vfum Miffae, Venerationem

An)s

Sanctorum

cultum Reliquiarum, Sacrarum

Tid

inaginum dammant, et repudiant.-

G. Car-

lis.|

cerem luftricum , precationem pro vita fun.

SeCïäq

Ctis , comlnencls adnumerant.

quibu

$. 6

dim

Si quos füorum fectae huic addictos ha.

thari

beat Paftor, e Diuinis Litteris, et Liturgiis

fubelf

vetuftffimis ,

ex Hiftoria Ecclefiae,

fonti-

Sane

bus aliis planum iis fadeíat: 1. Docftumm,

anima

quam Reformati profitentur ,

nunquam non

m

damnatam fuiffe ab Romana Ecclefia: - nun.

n

quám non hane tenuiffe pro veris contraria

Citon

placita, 2, Tempore, quo ipf feceffionem a

ters

Fide: Romano- Catholica fecerant, folam eam.

Qm )

orbe toto. fuiffe orthodoxam Bccleüam OfI»

nium confenüone Chr*üxauorum

$. Muta-

n

Hones, quas inde ab ortu fuo. Haercfis Calni:

telh

niana

ORU

Legl

67

|

(0LefI«

COEC-

niana palTa eft, argun1e11tp effe, eam e

UhtUr,

lo minime delatam (2).

Psnem

$ 7

rporis

Haerefis Lutherana, inuentore eius, et

j [p.

principe etiamnum ftlpeiüïïe, in Vngariam

'biiü.e,

irrepfit; et, quad mirere, Mariae Regiunae

ionem

Aula primum.ei p&rfllgiuxxffuit (b) Capita

CHOUM

Fidei, quibus Proteftantes a nobis diffident,

j Cat-

his.fere definiuntur: 1. More Caluinianae

4 [üll«

Sectae non nifi duo admittunt Sacramenta ;

quibus item Virtutem, et efficaciam omnem

adimunt, exemplo Reformatorum.

2. Eu«

os Lit-

chariftiae, Corpus Domini cum pane iuxta

fubeffe, volunt. 3. Ritum Miffae , . cultum

turgiis

fonti

Sanctorum, luftrici carceris poenas , pium

rinatm,

animabus eo carcere detentis opitulandi ftu-

"E

dium, ad fabulas relegang . 4. Confeffionem

b

: ul«

criminum, falutarem effi

on diffitentur ; in-

prand

uemtam a Chrifto pernegant. 5. Libros Ve-

teris, ac nouae Legis complures repudiant

onem d

m o

cum Refqrmatis iuXta ; verum alios, atque

R

LÀ

diuer.

g om

Mi*

(a) Coníule Illuftriff. Boffaet, . Hiftor. . Variat. Pro.

teftlant, .

,ilüie

(Ej Hluftriff, Kollar de Originib. et Vía poteftt:

. Jeegislat, circa Sacra Apoft. Hungariae Reg.

TC

2628

L

diuerfos hi ab illis. inter fubreptitios repo.

gindr

nunt.

6. Traditiones quascunque infuper

Sectar

(erTarn

habent. /7. Ius Diuimas interpretandi Litte-

ras cuiuis vulgo, paffim attribuunt.

dent :

$. 8.

erm

Paftor, vt fuos, qui ab auitis Maiorum

uinirgi

fuorum facris defectionem fäcsrant, ab er.

giuean

rore reuocet, luculentiffimum , exploratiffi-

dunt,

mumque iis faciet: 1. Lutherum, qui fe a Deo

bta h

delectum dictitabat , ad abufiones, quibus

bilem.

orthodoxa Chrifti Ecclefia deformabatur, tol.

MU

lendas; hanc tantam prouinciam, fibi a Deo

fuiffe demandatam, non vitae fanctimonia,

C

non miraculis patratis docuiífe,

2, Ipfos mi-

Bo $&

nime diffiteri Proreftantes, neminem non in

TOres

finu etiam Romanae Ecclefiae vitam aeter-

fedder

nam polle adipifei, 3. Ad extremum: nul.

m

felicin

lum Proteftantes doctrinse caput profieri,

ligenr

quod non fuiffet: ante ortum eorum identi-

lüculr;

dem improbatum ab Ecclefía, et cum execra-

^

Tum

l

tione e Sanctuarió eiectum,

$. 9.

$

Socinianus error fectae Ariänae proge-

quim

nies eft; is in Tranfylüaniam Ioanne Sigif-

Dreha

: mundo

269

fept

muhdo Zapolio regnante fe fe intulit, — Quui

tfüper

Secram hanc.amplexantur, eorum im medi-

litte-

terranea Dacia magnus eft numerus, Diffi.

dent a nobis Sociniani: r, Myfterium San-

ctiffimae Triados inhiciantur.

2, Chrifto Di-

STOrttt

winitetem abrogant, 3. Eundem ante Vir.

jb et

gineam eius Parentem. exütiffe non conce-

yatiffl

dunt. 4. Noxam originis pro re commen-

:aDBO

t6tia hahent.

5. Sacramentorum vfum lauda-

bilem quidem, at minime neceffarium elfe,

quibus

contendunt,

us ol

sDeo

5. 10.

Curio Sacer cum Socinianis acturus:

I,

monit ,

er-

[os mi«

Eos Sacrarum Litterarum textus , quibus

gon t

rores percenfii iugulantur , familiares

ibi

!

reddere connitatur,

2. Ecclefiae Patres, qui

!

geter

felicius adverfüum Arium depugnauere , di-

m

ofxteri j

ligenriffime verfet.

3. Theologorum eorum

identi

jucubrationes, qui contra Socinianos cala-

mum ürinxcgre , identidem delibet.

at

$. 1

Sc;hifma Byzantinum e contiguo Illyrico,

quum penes diuerfos diuerfa e füirpe Mo-

pmge'

narchas apud nos fumma rerum effet, in Hun-

, Sigil

i

1

gariam .

)

undo

1706

gariam fe penetrauit, Ex eo tempore nihit

fcrept

non egere noftri Praefules , quo populus

doctti

Illäyrus, pofito Schifmate , Romanae Sedis

adtime

principatum agnofceret; verum eo quidem

confilio fufcepti labores ad hoc tempus fru-

YVI

ftra füere. Quod mirum! ob .kplacita Fidei

eti:am

,

duo; nimirum Proceffionem Diuini Spiritus,

ei5) r

et Primatum Romanorum Antiftitum a Grae.

fefe

cis diffidemus Orthodoxi; neque hac. parte

quod |

Occidens, et Oriens coalefcere in vnum tot

que in

feculis queunt (2).

Cratmet

$ 155

Diec (

Paftor itaque , cui res cum. hominibus

manda

erit , qui Photii Schifmati adhaerent, in id

toto pectore incumbet , vt iis res eas oracu-

lls q

dtlige

lo quouis clariores reddat: tertiam in Diuina

priftn

Triade Perfonam a Patre non minus, quam

Filio; vel, quae loquendi ratio Graecis Ec.

tesgAu

*«

Em

A

——

clefiae Patribus familiarior, a. Patre per ,Fif

Filium procedere; deinde Romanos Praefu-

les in vniuerfa pollere Ecclefià Primatus

praerogatiua.

Cetera, quibus a Graecis di-

Ícre-

ü

(«) Cátecbifim, Synodi Novigorod, Petro L. impe.

Q

d

2

i

rante habitae,

271

! oihil

fcrepamus ; eorum autem alrera ad morum

pulus

doctrinam,

altera ad Difeiplinam Fcc:cvau

Sedis

adtinent, fuo loco adferam.

umdem

$. 13.

*

s f

Vitra Proteftantes (quo nomine apud nos

idei

etiam Caluini affeclae veniunt abuüone VOo-

ITILUS,

€is) vltraque Photii Sectatores, in Reznum

Gtüe

fe fe peuetrauere Aebaprisamter, fic dicti,

pitte

quod fingulos latice falutis abluant, quicun.

m Lot

que intra primam iuuentam initiati funt Sa-

cramento Baptifmatis.

Verum, quod fecta

haec ciuitate apud nos minime donata elfet

iibus

mendauezat haud ita pridem Augufla, vt ex

iil

jiis, quae apud nos obtinent, fectis, aliquam

OI'aCU

deligerent, in qua fua nomina profiterentur

Jitita

priftino repudiato errore; et paruere volen-

anm

tes Auguflae voluntati,

f$ EC'

er Fl

Smcrro

IV

ael

De Seductoribus.

04 tUP

I$ (h'

E A

IL e.

Á

ccidit non raro, vt. Curio facer fuo in

homines eiusmodi cenfeat, quorum

n

h

praua

272 |

l

praua viuendi 1'a£i011e alii offendantur ; quó«

niamn autem exemplis in vtramque partem

vis longe maxima fubeft, nihil non aget Pa.

ftor, quo malum hoc ab Ouili fuo proffiget,

$: 2«

Ad rem hanc ex animi fententia .-pelffx.ciena

Y

dam: 1. Coeleftem implorabit opem: 3, Co.

los fj

hortationibus priuatis homines eiusmodi a vi.

pfus .

tiis abáucere conabituri 3. Sacris aliquot ora.

eXeTCL

tionibus palam faciet, quam grauia eos tna-

fitus .

neanta morte fupplicia, qui iunocuas men.

Q vi

tes prauo vitae inftituto illigant. 4, Si in rem

Attim

fore videbitur, püblicos Magiftratus adpel.

'pei*mit

labit, ad fanandas, vel a grege füo repellen.

Tibus j

das fcabiofas eiusmodi - OUes..

Vei

fttodo

R

N

p i, h.

pofft ;

xää

Ls

quam ]

?s

homine

:

$4

a d

E d

QUaqug

(ite al

5

SE-

213

2

; quo:

Jaftem

syevr V.

et P

)Higü[c

De E nerg?tmefnis.

$L5

Áicteti

acrae Litterae apertiffime profitentur, ma.

S

2. CO'

los fpiritus, antequami Chriftus ad nos dela-

Vl

píus eft, ampïiüiinam in hominuüm corpora

OL OT2

exercuille poteftatem; verum e& iis compe-

5 flldé

timus etlam, Chrifti in mundum hune aduen-

fl

tu vires boruln multis partibus acciías efle.

Q fent

Attamen, proh dolor! hodieque euenit, vt

adpel

permittente Numine, hominum fe fe corpo.

pellens

ribus inferat faeuiffimus hie hofpes,

&

$&2

Verum , quod liac parte non imperitae

fiodo muldtudini, fed et Paftoribus facile

polfit imponi, nihil non agendum eft, quo,

quam luculentiffimum, exploratiffimumque fit,

homines eiusmodi a Daemone infideri; ne.

quaquam vero feu atrae bilis vitio laborare,

fiue ad plebeculam argento emungendam ora-

Dino fimulare,

| 6. 3. Dae-

sb

? j

274

S. 4

Daemonis humano in corpore hofpitium

M

accipientis, haec fere funt figna: 1. Odium,

fectio

et auerfatio Chrifti, rerumque Sacrarum. 3.

Eorum, quae clam omnibus acta fint, enun-

| diaab

tiatio. 3. Lixïguarqxn, quas nunquam arri-

À

pueris, peritia, 4. Rerum, quae diffiis in

s. Vires fupra

eoruim

oris aguntur , euulgatio.

Tei far

aetatem , condifiomemque hominis (2).

'$. 4.

tqdine:

duntu

. Cum indicis his comperit Paftor , Vlium

aliquem e fuis infideri a Daemone, omhne ii

liomit

id conferet ftudium, quo faeuum hunc ho-

cer Ci

Remedia

[

COnhit:

fpitem e fuo eiiciat domicilio.

füibus

iftud perficiendi funt:. . Frequens Sacramen.

torum víus,

2. Prolixa precatio.

9. Pro-

2- SOH*

ducta in dies multos ieiunia, — 4. Religiofo«

CODte

rum aliorum operum frequentatio, g. Ec-

lime jl

identid

cleüa:e Exargifmi.

DWi!fuu

$ 5

- (4) Vide Librum Ritualem Strigonienfis Ecclefize ,

iuflu, et' Auctoritare Emerici Efzterhízi de Gà-

lantha, ex ordine S, Pauli primi Eremitae, :Archþ

Epiícopi Strigonienfis, editum:

ï':) (ar

218

.

$. 54

H

ititt

*

81 cuiquam bilis atra, aliae corporis af.

JdiUm,

fectiones pro Daemone fint; malis his reme-

Ut 2

, Cj

diaab Hippocrate iutuetur,

$ 6.

? a

Acbidit etiam , vt a morte praematufáà

fhts i

eorum, quos diligimus ; jactura honoris, et

| fuþm

rei familiaris principium ducant animi aegri.

)

tudines, quae fubin eum in modum inten-

vhult

duntur, vt hihilo Daemone mitius, vraut

hominum mentes. Cum tes eo loco eft, fa.

Jilile 1

cer Curio hominibus eiufmodi perfuadere

g Do-

connitatur; I. Vt animum ab his cogitatio-

entecit

üibus auocent, atque aliorfum traducant!

Cmmen-

2. Solitudinem vitent, adeantque hominum

3 Pl.'O*

conuentus, vbi vbiliceat, 3. Denique, fub«

:ligïqfo'

lime illud, et coelis dignum lobi effatum

$I

identidem animo , ac cogitatione verfenti

Domiuus dedit, Domz'zzuf'- alffulit a).

P

db

3

SE-

u

j

; Aüm

(4) Cap. 1, V. àt,

576

Q

SECRT-IO VI

quae [

dii; ol

De :Rzldz'öw.

pam f

$ 1.

di; fin

R

udium non vnus, fed tultiplex ordo

dej, (

eít; nam alii rerum credendarum, alii Ethi-

Tün f

ces Chriftianae funt expertes. Ex his alii

tam ]

rudes funt eorum, quae [cienda zece/ftate

C nl

zuedi funt; ali eorum, quae perdifcere ge-

VE nou,

cefftate praecepti, oportet. Rurfus, aliorum

Cotfof

ignoratio € focordia nafcitur ; aliorum a qua-

dam mentis imbecillitate ortum ducit.

?

Àe

$. 5.

TUf es

Qui ignorant ea placita, ad quae mores

les l n

funt conformandi , et ex hac ignorantia pec-

qtorum

cata peccatis adcumulant, ii docendi funt,

Clefia

quam grauiter deliquerint , quamque .eos

tecfteti

grauia maneant füpplicia, nifi fe ad frugem

Hïæïäm

recipiant, et mores in melius commutent;

eis WU&

neque adfectatam hanc ignorationem ipfis

TC tant

quidquam patrocinari,

ptent.

h a

$ 3.

271

$. 3

Qui ignoratione, laborant. rerum estum,

quae feiri ab omnibus oportet zece/Zfate zue-

dzz, ob fegnitiem ,

in re momenti ad aeter-

am falutem maximi, grauibus verbis accxpleng

h ; fimul vero admonendi funt, vt cap1taF1-

Oro

dei, quae folum, et fundus rerum credenda-

Echi

rum fint primo tempore arripiant

Et quo-

js alii

niam Exomologefes in illa infcientia pera-

offtate

ctae nullius roboris effent, cohortandi etiam,

& ne

vt nouam de omni .vita inftituant peccatorum

dorum

Confeffionem

g

&

$. 4

vt notitia re-

Aceidit not infrequenter

rum earum, quas nunc commemoraui, fide-

10165

les imbuti fint ;

contra ignorent cetera,

x«

quorum fcientiam, lege data, expofcit Ec-

; fun

clefia

Si -locis, quibus commorantur, ca.

ye «

techeticae habeantur inftitutiones, neque ipfi

frogeti

E]

litterarum. expertes- funt, facile 1ntelhgas,

nuteto

eis nullo numero eífe falutem animae ; qua-

te tantifper

dum fibi notitiam . hanc :.com-

1!" XPE*,

parent, 1n. poenam focordiae , Sacramenta-

lir -dhfoluio ipfis neganda eft

Sin cu

52

omnenm

$

278

omnem culpam haec talia ïgnrörent , venia

er

peccatorum donenturj nihilminus antea do.

ceantur fingula, quae eos noffe oporteat.

Ü

r

,.5* $..

Cum a mentis imbecillitate ortum igno.

rantia ducit; quod . ex eo efficias, fi homi-

fem

nes eiusmodi aliorum etiam rudes (inti; ne-

data

que vitam legibus Chriftianis diffentaneam

Claf,

agant; dum ita res habet: praequmh il$ ve-

ftian:

niam peccatorum impertiat in facro Tribu.

RI

nali facerdos, rerum.fcitu neceffariarum no.

gratia

titia eos imbuat.

probe

AUE

Deo (

Bs

ü—-—,—'

SECTIO VII

De üis, qui inimicitias cum Proximo ]

De il

606'??'667259

$. 1.

rauilfimae faepenumero exardefcunt ini.

G

micitiae in chriftiano | populo,

lqu

Coniuges,

üm F

fanguine iuncti, populares odio femet inui.

QUI 0m

cem acerrimo infectantur; vt adeo, quod

Ortiod

Quidius de Ferreo Seculo cecinit, in no-

ftrum

(

M

*79

Vett

firum etiam, quam maxime conveniat ; —

3 00

— — — — Fratrzm quoque gratm vara

20

csza)

s s.

|igno.

Paftor difcordes animos

conciliaturus,

homi«

fementem odiorum perquirat; dein adcommo-

j ne

data odiis reftinguendis remedia circumfpi-

tanearn

ciat, Praefidia eiusmodi funt: 1. Legis Chri-

us ve

ftianae praeceptum grauiffimum, ipfos etiam

Tbl

inimicos diligendi,

2. Chrifi exemplum,

u no

gratiam 115

; qui fe genere mortis omnium

pmbtoümmo adfecerant , in ipfa morte a

9

Deo deprecantis.

um .

l

C

--

Mrgtacpesa

nl

bb

d

SECTIO VIII

m

De is, qui ortbodoxae Religioni mo-

"Jen dare oolunt.

$. .

ynt n

3

i quis Chriftianorum, qui a nobis quibus-

p

dam Fidei capitibus diffident ; vel eorum,

gt M

qui omnino a Sacris Chriflianis abhorrent,

,m

Orthodoxae Religioni nomen dare velit;

j v

$3

fci-

(2) Metamorphos. L, z.

WU

,

280

I

fcitetur ex eo Curio facer, quibus adductus

caulfis, fe fe.in noflra coniicere caftra com-

ftituerat? Si fpe profperioris fortunae nun-

cium Sectae fuae remittere vult; a fufcep-

P,

to propofito eum demouere. omni üudzo

COHGUH.

$

$* t

?

At cum quispiam in animum induxerat,

$AC

honeftum ad nos facere transfügium ea cauf-

ía, quod ei in explorato fit, folam Fidem,

n

quam profitemur Romano - Catholici, Divinis

À

Jl

Litteris confentaneam elfe; tum vero Paftor

animarum , eum voti compotem efficiat hunc

$

in modum: primum, Notitia Fidei Orthodo-

xae plcne eumulateque imbuendus eft: de-

ïv j

inde, e formula synodi Tridentinae profitea-

tur folemniter: poftDapis Eucharifticae par

"U

ticeps fiatz poftremo, verbis grauiffimis com-

PRO

monendus eft, vt dignam orthodoxo nomine

vitam ducat.

Haec tibi,

quis quis 1s, quti

debes, Paftor eífe velis , alta mente fuünt te-

nenda.

T

Qu

LITF

M

r

d

EE

EE

ais URRUR

m

M

D

"

*

[

p

x

-s

u

: |

La

1

"

^s

"

u

P

"

3es

EM

d

r

—

d

—

TAR

s

TE

i

R

i

x

ii a

A EE -

A

b

*

D

p

i

twe

DO

d

x

a

z

T

z

v

VEUTMKCUAT OE nl

M I&.

e

us

utd

h-

x

s

M

f

o

-

É

E

24

É

7U

À

RU.

i

u

3

U

onsicu:

A

R

[ CC E

x

o

45

:

^

t2

*

*

u

i

x

N

u-

o

EM

x

N

A

x

D

pre m

x

LO

M

zs

p

N

eds

d

M

"E

51

m

6

s;

*

SS

LC

n

t

z

EE

s

AUs

du

J

j

*

$:

O

r

E

X

s

3

-

j

D

x*

m

$:

A

eM

s

*

N

A

d

-

L

*

,..M

u

s

m

i

As

»

s

3

x

*

M.

P

Ea

t

4

r

d

s

"

uN

$

"n

n

-

r

z ..u..r.».kl»

&

l

m

THEOLOGIAE ag

9

PASTORALIS -

9

PARS

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

PRz10R5B,;

s

COVIPLECTENS

PRAEDICATIONEM

O Balancee Q

ä

o

W. Bs 3R

J i

J

X db

Focus

AVTHORE

E

MICHAELE HORVATH

e

SS, 'HEOLOGTAE DOCTORE,

ET

S

IN REGIA VNIVFRSII'AI*E

E

BVDENSI

e

PRVDENTIAE PASTORALIS

PROFESSORE PVBLICO, ORDINARIQ,

;

7

dv

Bs

6

5

:us mawwaæww

$d

;

VINDOBONAE,

LITTERIS Á GHELEN!A'*?IS

4

0190

3

2

1

ü/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com