Eï*-?æä?æ, Jiue vecia Hominis Chr

"

d

i"-z'cz;z?

|

d

Dezzaäio.

E

56 Io

Ulic

ä"ä

aftoris deinde partes.funt , gärmananf

fiiat

gregi fibi tradito notitiam verae pietatisin.

cill:

fillare ,1llique opportuna praebeïe remedia,

qui

quibus ea paranda eft.

fit

le1

oerio.

àqi

. Subiicere. doctrinam de vera Deuotione

n

v

l

Catecheticae duabus ex cauffis libuit.

Prior

eít, quod rudibus elementa Fidei, in Cate-

chetice tradita , hac parte inculcentur ite-

du

rum; altera, quod iis, qui Fidei. rudimentis

C

egregie imbuti funt ; adiumento fit, ne Fidel

elementa , iam cognita , obliuioni tradan-

tu

Ls

-

dim

CAL

Hd(lhw

39

!f

CAPVT IV;

T

Qualem a uobis Deuotionem þ?'ofäj/?o Fi-

dei Chriflianae poftulat.*

$,

1l

(2

uum beneficio fingulari Dei optimi,

maximi Sacramento .Baptii'marïs initiamur ,

in Coetüm Fidelium , ez Chriftianam Rempu-

blicam adfcribimur, Verum, quod iftoc eue-

m

niat ea aetate, qua cum corpore iuxta imbe

A

cilla mens eft, leges eas minime nouimus,

'uiä,

quibus Chrifti Familiae adlegimur': ex eo

fit, vt e Chriftianis. non pauci fceleribus fe

fe/ inquinent longe plurimis ; grauiffimisqne,

a quibus Religio, cui in Baptilmate nomen

"

dederant , penitus abhorret.

!not

poPS RL

*te

Quapropter neceffe eft ,. vt fideles rite

j

doceantur , quibus conditionibus in nomen,

enti

et Chriitianam concelferint. Ciuitatem.

"

S.

$)

'jdel

Conditiones e praecipuis func 1. Dif

o

idat

dium cum Diabola, 2. Perfecta ,. yera, pie-

l.

naque cum Deo coniuncüo.

26

M

& 4

K

At Deus viciffim . folemnibus verbis pot

It

lieitus eft, fe nobis in periculis peccandi ad.

pl

futurum, et, fi cupiditatum

lo

iWl

n

[

-:;ciü-'zis fub-

l/

acti, malefeium aliquod fufceperimus, eits

(a

gratiam facturum , fimul atque ad Sacrum

p

Poenitentiae Tribunal, quod culparum a Bap-

d

tifmo admilfarum perfugium effe vóluit, con-

uolauerimus. Neque limitibus his Diuina in

nos munificentia circumferibitur ; pam iis ad

(ic

haec, qui per omnem vitam , Fidem Deo fu.

M

am probaturi elfent, mercedem a morte ad-

dixic fempiternam.

5. 5s

AUs

In Sacramento Baptifmatis igitur Deus ,

n

aä:que homines mutuo inter fe fe pacifeuntur,

liobi

datis vtrinque, et acceptis legibufs, : e natu-

ra pacti huius homines femet obfequio Dei

Cüra

penitus addicunt, ac maneipant, Qui fe fe

Cotni

hunc in modum feruitio alterius addixit, is

riae,

üäx

fe ei denouife dicitur; ex quo natum eft De-

uozioniy nomen ; eo autem non aliud figrifi-

&t

camus inargumento, in quo verfamur, quam

iüferxi

folemnem eum abmm , quo nos Deo dicamus,

D:

COR-

D

n

confecramusque , dum Baptifmatis Sactamen-

to initiamur. Gusmobrem Angelicus Doctoe

al

I'ECtääinquit : Deuotio dicitur a ddeuouendo g

w

vude deuoti dicuntur , qui fe ipfos quodammo-

do Deo deuouent , vt ei fe totaliter fubdaut

'1U$

.

Ca). Subiun git autem

*

F'ude deuotio milil ali-

rum

ud efe videtur, quam voluntas, /ó fradeudi

p-

ad ea, quae pertinegt ad Dei famulatum.

cott«

j 1

1

A O.

Deuotionem hane alio nomine Pz'etaz'eæ

j

dicimus ; quamquam eam nonnulli virtutig

0 fi

Magiftri a Deuotione disiungere velint.

d

$. 7.

Quo promtius, atque alacrius perficie

mus ea , quae Deus praecipit, animo reuol-

EUS J

uendum eft identüdem, Deum mihil plane a

]

nobis expofcere, quod non ad noftram pro.

nati

curandam felicitatem fit aptum , atque ad-

i Dei

commodatum,

Uauet is, ne pecuniae, glo-

fe fe

riae, luxuriae, vitiis ceteris ferbiamus ; at,

5

n

nifi morem ei geramus , nonne aut famae ,

T

aut exiftimationis , aut rel familiaris , aut

þgm

f«

.ill'þerxlae illius quietis , quae. &nimo 'penitus

; qna'ïl

jine

um

(g) 22. Q*!*m?&" 829.495'. qu

of

m

mma E*FHMI:W eni

eft, aliorum etriam, qt

$

'prima diciunus bum , nonnullam imminutio-

ho

nem, patimur ? Deéfipiat 1igitur, qui Dnimium

duel

Lesum

Divinaruni

ricorem damnet

quae

t

mnes ee fpectant denique , vt beatitate cu-

1011

mulauffima: etiain in vita hac perfruamur.

ben

$. a

Denotionis vocabulo eam -fubeffe. notio-

(

nem, quodea nos, quanti fümus, Deo con-

Faf i

fecremus , paullo ante a nobis commemora-

Rüütm

um eft, Abufione vctuntur igitur vocis hu-

(iis

iuS ,

quot quot ea infigniunt. quosdam reli-

pot

giofos ritus, quos verius fubfidia germanae

-Deuotionis dixeris.

Tent

$.9

Subüdiorum

iUsmodl , quibus

cta . De-

güum elfe in Ecclefia Or-

quoq

uotio paratur,

L

'thodoxa numei um,

uemo nefcit

orum nDnon-

nuila- Deüm

alia Apoftolos , Authiores ha-

Sücti

le[ide

bent ; fed et.Ecclefia , fideliffima . Diuinae

l'uP 1

Mentis 1nterpres, quaepiam inuexit

SUAO,

V Cor

1&[, l

Praeter Diuina haec, aut Apoftolica ve-

gt CO

rae pietatis adminicula, complura etiam alia

IOe

l cu

[

33

[»

reperias apud Fideles, quae a viris Sancti-

)

monia, et doCtrina confpicuis principium

fil

ducunt ; de his vero fic ftatuo : nonnullis

l

e

eorum ad alendam, augendamque pietatem

H

momenti inelfe plurimum , multa, nullo. ha*

-

benda effe loco, ac numeto.

MBSC

10.

Quo itaque Deuotionis Chriftianae fince-

on

ram notionem obtineamus , necelfe eft; pri.

ofa

mum eius naturam ab adminiculis, et fubfi-

hu

diis, quibus ad eam peruenias, fecernere;

rel

ànae

poft, vera ab adulterini; eius parandae adiu-

menta disiungere,

$ 215

5

Nolim autem quisquam exiftimet , feculi,

QDG

quod decurrit, fortuna ritus foperftitioni fi»

,Üf

nitimos, aut omnino ea inquinatos, fe fe it

of

Sauctuarium immiüife, Patrum memoria Ec-

/S

clefiae puriffima doctrina abufionibus, et cor-

iuinae

ruptelis deformabatur. Si quis 'aiï'ertgm hoc

in controuerfiam vocare aufit ; is fane igno-

ret, tot, tantasque PraefulumRomanorum,

'!Ca vea

et Conventuum Eeclefiae Sanctiones, qui-

kam 3!'13

bus corruptelis hisce occurritur.

| Vt adeo

[o

C

fa

34

fatis mirari non queatn , quid fit, quoä , cum

e libris fymbolicis, aliisque fontibus fince.

ris planiffimum fiat , Orthodoxam Ecclefiam

ï

nunquam non feparaífe fuperftitionem a ve-

ra pietate, nunquam non docuilfe cultum Dei

effe optimum, eundemque caftiffimum , at.

que fanctiffimum , plepiffimumque pietatis,

vt eum pura, integra, incorrupta mente ve-

neremur , iillam nihilominus in ius vocent

fon

complures, vtfi ea ritus quoscunque, atque

ia c

eos etiam , qui fuperftitionem olent, ratos

D

atf

habeat; niíi forte Scriptores hi glaucoma im.

Qum

periae multitudini obiicere ob oculos ve-

lint, dum paucorum e noftris errores Eccle-

ï

fiae, quanta eft, imponunt, Sed vnde di.

Vi ;

grelfa eft, iam fe referat Oratio.

Quod

$. 13.

itny

Principio Capitis tertii dixeram, proxi.

ofcit

me ab elementis Fidei traditis , germanae

labe.

Deuotionis notcitiam populo inftillandam a Pa.

ftoribus , neque non, et fübfidia, quibus ea

Di

paretur, fubminiftranda effe; non alium ipfe

Perts

etiam in pertractatione argumenti huius fe.

Üts h

qui ordinem decreui; &c proinde loco prio-

re

QUs

*5

3

J

(f

fb réctae pietatis ibdolem , deinde rationem,

[

gm obtineri ea queat, iglüeüi-;gabo.

Iaf

Mi

CAPVT V.

Det

, at&

De Deuotione erga Deuwn Patrem,

itis,

5, T.

s

D

iuinae "Triados Myfterium e ttibus Pers

fcem

fonis eonflari , Orthodoxae Ecclefiae do&tri:

tqie

na eft, Perfonarum harum priorem dicimus

ratos

Patrem, proximam Filium, vltimam Spiri:

i m.

tum Diuinum falutamus«

L ye

$. 3.

ede

Non paucos e Chrifliánis feperias, qui

a

vix aliquam Dei Patris notionem habeant $

quod fubfidia , quibus ea comparatur , fiue

immodico rerum praefeütium ftudio , fiue

proxï«

ofcitantia quadam , et ignauia negligentius

Qnanie

liabeant,

Ti

$. 5

: Diuinus Pater in

Triade Sactà , Sanctaque,

bys &&

Perfona Princeps eft : ab ea fingula , e qui-

bus haec rerum vniverfitas efficitur , ducunt

1üs fe

HMuné vera Ecclefia nunquam

p

prineipium.

d

n

Cæ

26

non honore profequuta eft pïo , 8C religió.

fo; quin et ipfi coluere Ethnici5 quamquau

hi germanam eius notionem fabulis abfonis,

conf

et fuperftiionibus deformarint.

tept

$. 4

of

Dum Patrem falutari priorem e Diuinie

itq

Xet"i ]

Perfonam audis, inteliges fcilicet ; ab eo

Filium, vt in humanis fit; procreatum ; aut

Vitür

quemadmodum inrebus vfuuenit Diuinis,-ge-

nitum effe ; hunc vero, ex quo corpus ille

N

induit , et Diuindm humanae copvlauit natu-

af

ram, Jefum Chriftum appellamus, Legis ve-

perei

teris Sacer Codex femel,; ac itefum fermo.

Derta

nem infert, veruni fübobfcuris verbis, my-

D

fterii huius abditi penitus, etabftrufi. At.

ühqm

tamen ex quo Filius Dei Coelo delapfus ett,

pleniorem eius notitiami confequuti fumus, :

'V

$ 5

I

Eodemi etiam Magiftro arripuinus, di-

tiden

dicimus , mutuum , quo erga fe feruntur ,

piofe

amorem, Pater, et Filiüs, tertiae e Diuinis

pune

Perfonae*fontemj, et originem elfe,

fïl'äjm

impem

L'l'na

N

6.

QJO'

26. 6

qatt

Cüm vero omnia , e quibus mundus hic

ms,

confututtur

füuum Deo Patri exortum. in ac-

ceptis ferant, iam palam eft, noftram ei De-

uotlouem ante omnia confecrandam elfe. Sed

IU

in quonam fitam eam elle, et conftitutam di-

)b eo

xerimus ? fuga p"am, et recti. ftudio abfol-

€«x

yitur.

; tl

N

$E

; 1l

Sane quisquis anjmo , atque cogitatione

tlatu

affidua reuoluerit , quantis ab eo beneficiis

15 VC

percultus fit; quamque is grauiter animad

ermo

wertat in eos , qui fe fe-criminibus eontami-

nant, vix vnquam in animum inducet, vt

P

Át

aliquod maleücmm fufcipiat,

Jb eit,

$. 8-

timorem

filUS,

Verum fatis nequaquam eft

Dei, qualis quahs is fit; nos habere , amor

eidem, vtaccedat etiam, eft neceffe, Rem

J5

(

1

profecto adnuatwre dwm[ïimam

*

Deum

Ytur s

Diuitts

principe loco praecepilfe , vt amorem ei no-

ftr um COllfeLïSmUS ; at nonne nofter ei amor

impendendus erat nominibus fexcentxs, clmn

eum a nobis lege depofceret ?

E g

$. 9.

m

f

—

38

D

$

090

profitu

Quamquam vero hic erga Deum emor fu.

in M

sa mali , et ftudio virtutum potiffimum ab-

ctüofk

foluitur ; attamen idem alia etiam ratione

corpo

enitefcit. Rationes eiusmodi funt. z. Fre-

prett

quentatio actuum amoris Dei, 2. Defideri.

a(

um ardens , quo is ab omnibus toto terra-

rum orbe aeflimetur, ametur , laudetur, ?.

les vl

Porro nofter erga Deum fe fe prodit amor;

(ies,

fi mane e fomno exciti , cogitata, dictaque

QUot

et faeta diei totius eius dicemus honoribus,

aec |

4. Tum poftea, fi principio cuiusuis operis,

TiDEIs

piam Deo placendi voluntatem inftauremus ;

penm

quo confilio crebrum ügni fanctae Crucis

m'ï[ïoq

vfum nobis commendat Ecclefia; quae etiam

f2 1

omne, quod ex actionibus noftris fluit, de.

fito ]

cus, et gloriam in eum traductam vult.

üis m

$. 1OC.

tam

Pietas infuper erga Deum Patrem id po.

fiulat , vt venerationem aedibus facris quae-

Àj

finffimam exhibeamus , quod illie fuum po.

Ü

i

(

fuerit folium , atque ex eo vota fidelium',

CeQtia

et preces exáudiat, Quare facram ingreffi

um

aedem ? fummum eius in res creatas omnes

lütellr

pro-

38

profiteamur dominatum, noftrasque , quibus

Bu

in momenta obfidemur, magna mentis. deie.

ab

ctione neceffitates aperiamus ; bona dein feu

|t

$

corporis, feuanimi, fiue fortunae ab éó de-

F

e

precemur,

$ D

jer

Quoniam vero proni ad malum, et faci-

2itu

g

les quue eo fumus, vt nullus culpa vacet

if

dies, veniam a Deo* culparum admiffarum

quot diebus enixe poftulemus,

At fi vota

qque

haec cumulata cupimus, magha aegutudme

IU !,Jg

ens,

meptis repudiémus , quidquid a nobis per-

pofl autem fracto, fum-

mus;

peram actum elt ;

[

iv

5

mxH'oque animo vitae licentius actae crimi.

etjalf]

na in facro Poenitendae Tmbuvah Dei Mini-

ftro aperiamus ; fimul vero ammum a pecca-

de

tís ns contineamus, quae paullo ante dam-

nammus.

i p

$. 12.

An vero quispiam dixerit, eum ferio,

qie

neque fcenice fua dammalfe in facro Poeni-

pO

tentiae Tribunali crimina ; qui €a , vt pri-

jon ,

mum licet

de integro perpetrat ? ex quo

gxe

intelligere datum eft, morum conuerfionem

fies

C 4

elfe

)u

[5

E

4o

effe finceram poenitudinis notam, et argu-

f

mentutm,

Vi

$ 15

Haec autem,. quae a nobis pluribus ver.

bis de Deo Patre funt difputata, eo perti

po

nent, vt eum priore loco amermus, et ve.

gl

neremur.,, ac in omnibus adpellemus neceffi.

ff

tatïbus. Chriftus ipfe conceptis verbis- hoc

fe

facere nos iubet, Tf, inquiþ Diuinus Ma-

nibiw

giiïe;* ) quum.orauerit, imtra im culiculum

fil

£uunm , e£ claufa offio, ora Patrem tuum n ab-

tfa

Jcoudito , e£ Pafey tuug , qui videt im abfcondi-

Zo, reddez tibi (a). Diuino etiam Patri prae.

cellentiffimam omnium precationum , quam

vulgo Orationem Domini vocamus , .facram ,

fanctamque elfe voluit, füam obftringens fi.

;*

dem, nihil non ab eo nos impetratüros,

li

forma, modo, ac ratione , ab fe tradita, eum

in*terpellauerimusg :

/

quo;

$. 14

W

Hac Chrifti praeceptione adducta Eccle.

I

fia, forma ea precatur, vt Deum Patrem

Tiox

priore 1äoco adpellet ; abhine ad Jefüm Chri-

ftum

th

füeti

x(a) Mat;h. eap. 6. v, 6.

AE

ia

ftum procedat

ac demum, Spinitu Diuino

inuocato, preces fuas concludat

S. 15.

iiv

Nae is 1gitur abluderet a mente et fco-

AT

po Ecclefiae, qui vnum Jefum Chriftum co-

LVO

gitaret ; eius vnice rebus in ommibus hono-

celf

rem qüaereret; interea vero Patrem coel

hoc

ftem, cuius gloriae non minus , quam ratio-

: M

nibus noftris eonfulturus ,. vnigenitus eius

TT

Filius e Coelo ad nos delapïus eft, obliuioni

tradexet !

$n al

DNCHRSIENUNG:

[

[

toudi

prie

CATVT VI

p»am

De Deuotioue erga lefum. Chrifeum.

atf ,

55 1

$

l.

tera e Diuinis Perfonis, rudlfïimo Cui-

os, 1

Al

que multo , quam r(.hquae notior eft ;

eum

quod ea hominum naturam induerit ;

nam

ex eo fit, vt iam fpecie pufionis , iam for

fed

ma viri; alias patrandis miraculis intentus ;

P«tre

mox cruci affixus füb afpectum fubiciatur.

Et quamquam eius Diuinitatem. oculis con-

; Chr

tueri nequaquam valeamus, nihilominus 1ma-

fiom

I

C

Jj

gine ,

42

gine, quae in huinanam conuenit eius natu-

ram, commonemur, eum effe Chriftum, id

eft, verum Deum , verumque hominem, et

dam

humani generis inftauratorem.

rl

$oU

fhci

L

Alia Diuini Patris, et Spiritus forma eft:

eorum notionem vulgus imperitum fibi ani«

Til

mo effingere nequit ; quod ab omni. concre-

fl

tone feiuncti, et puri Spiritus fint,. Guam-

quam autem penicilli artificum Diuinum Pa.

N

trem venerandi (enis, qui mundum manu fu.

Vià t

füneat , Sanctum vero Spiritum forma co-

tür;

lumbae fub afpectum fubiiciant.; nihilomi-

G&,c

nus haec fimulacra vacua fünt, et a fuis, to-

IT

to Coelo, vt in vetere proverbio eft, exem-

tuigi,

plis abludunt ; cum Pater aeternus neque ca-

fatit

uitie fpectandus , neque membris humanis

Cog]

praeditus fit;; Diuinus autem Spiritus, vt vt

homi

vifendum fe columbae , ac linguarum ignea.

Tif

rum fpecie praebuerit , non columba, non

Ti

ignis eft ; neque vlla ei eum rebus, quae e

Quo;

materia efficiuntur , fimilitudo,

lam Deuo.

llobis

tionis; quam slteri in Dioina Triade Perfo-

a.ditun

nae habere nos oporteat , dicere naturam,

Vet,

gredior.

d i de s Eal

$- 3-

43

"

S.

3

9

; Pietati erga coeleftem Patrem adiungen-

dam alteram effe, qua Diuinus eius Fihus

religiofe colatur, fi fupera illa Coeli arce

recipi volumus, víque eo luculentum fit e

;

Littetis faeris, vt rem hanc nemo vnus eo-

]l

rum, qui rebus in Ecclefia nouis vnquam

Ie'

ftudebant, vocare in controuerfiam fit aufus,

Yl«

$u

Neque imm'erito Deuotio erga Filium Dei

(

via eft, qua ad fempiternam vitam contendi.

l

A

tur; nihil enim aptius ,' adcommodatiusque

J

eft, quam quo Coeli claues teneat ille , qui

t

Paradifum coeleftem, antea generi humano

(Audnam autem

j

minime peruium , aperuit.

fatione Coelo terras, homines Deo fociauit ?

(

Coelo valere iuffo, in terras delapfus eít :

nit

hominem induit: mala propemodum infinita

vt

noftri caulfa pertnlit : ad extremum , anDi-

a

mam in Cruce diriffimos inter cruciatus egit.

"

Quorfum autem haec fpectabant omnia? vti

g

oU0

nobis Patrem aeternum placatum redderet

f0

aditumque ad beatam illam Coeli arcem 'ape.

riret, Et erit quispiam hominum , qui non

(

hune

)

44

hunc tentum amorem, pari amoris iignlüca-

(atl

txone penfet?2

fatl

$. 5

Vi

Neque vero hoc eius in nos amorem ab.

[

toluit, quod deterfa labe originis nos in fü-

am familiam adlegerit: f, a fufcepto Bap-

üfmo, in peccata prolabamur ; fubin vero

(er

indidem refürgimus , Jefu Chrifti beneficio

Tius

refuroe gimus,

Ex hoc autem efficias , folum

t

$

dl

ilum spud Deum P:aem hominum generis

elle DLpl ecatorem.

loi

$. 6,

'"Porro autem, quidquid ex auguftiffimo

illo Coeli domicilio ad. nos fluit ornauiento.

Tun

rum , quibus animae piae conueftiüntur : au-

fiici

xuiorum , quibus:- Daemonis artibus occurri-

ipa

tur

fübfidiorum , quibus morum conuerfio

Ti (

paratur, fingula haec , inquam

beneficia a

lu

Deo Patre in nos congeruntur deprecante

ts r

communi hominum omnium Mediatore,

)

$.7

ih j

Quae cum itafint, nihil eft; quin Jefum

(ap

Chriftum in neceffitatibus quibuscunque ad-

pellemus ; attamen rectius, et, quae volun-

tati

4

r

3

tati Chrifti magis confentanea fit ; inibimus

ica-

tationem , fi a Deo: Patre beneficia, quorum

vfum habemus , petierimus ; in medium alla«

4

d

üs Jefu Chrifti meritis.

3

fi.

( $:8.

Üt ut autemi nunquam nobis aditus fit iti-

Af

eto

terclufus ad 7Zrogzum gratiae , tum nihilomi-

nus maiori cum fiducia noftras ei neceffita-

u

lum

tes aperire poffumus ; cum Carne eius, et

Hs

Sanguine vefcimur ; quod eo tempore, nul-

lo interpofitu; cum fmfcro agamus Seruatore.

$. 9

it]o

Cum itaque Deuotio erga jefum Chri.

flum, ad vitam obtinendam aeternam , admi-

fi(O

niculum fit prorfus e neceffitate ( $, 13.) ea

dU

3 Paftoribus gfegi curae fuae credito, fum-

(f £t

ma contentione eft inculcanda; non quidem

r[jo

leuis ea (cuiusmódi foret, imagines eius fer-

a

anté

tis redimire, ac rofa ; dein odores inc)ende-

re) fed germana illa pietas, quae potiffunum

in fuga praui, et virtutum ftudio pofita eft.

t

Ceap. s g.6.)

od

)l

n

G. 10.

d

46

$ i6.

Verum vltra hos pietatis ritus , alii prae.

terea fuperant, quibus noftra erga Dei Fili-

tef

um fe fe prodit Deuotio,

Alter is eft ; fi

abf

Qui

eum publicae in facra aede venerationi pro.

pofitum , falutandi cauffa , frequentes adimus;

CX

alter vero, cum eum affectamur , tiue dum

j

lae

pompa folemni per vrbem circumducitur,

fiue dum ad aegros deiertur.

lata

$ i5

tuli

beat

Noftra deinde erga Dei Filium pietas eni-

tefcit; fi ad Miffae Sacrificium , et Menfam

libu

titi

facram accedimus pietate

quam tautorunt

Profectoó

Myfteriorum dignitas expofcit

fud

cum ille in pignus, et monumentum fui erga

lab

nos amoris Corpus fuum, et Sanguinem de.

l p

derit, nihil, quod praeftabilius fit, imperti-

iem

Tl poterat

(àuo autem confilio noftris illa.

€

bi pectoribus dignatur ? vt füum nobis infpi-

ret amorem ;5 vt |fe fe nobis arctiffime con.

1ungat; vt animos noflros ad perfequendam

D

Sanctimoniae viam corroboret.

Validilfima

profecto momenta fünt haec , ad amorem

concipiendum longe tenerrimum er ga Filium

dlebu

Dei,

g;z.

4T

G dbs

d

E*c his, quae in medium attuli, fciri pön

teft, veram erga Jefum Chriftum .pietatem

li.

abfolui vitiorum fuga , et virtutum ftudio ,

quibus item rebus fummam Deuotionis erga

f0

coeleftem Patrem contineri diximus ( cap. 5

U$;

$.6.). Atque haec pietas, fola , inquam ,

luta

haec pietas nos Coeli fedibus inferet: ea fub-

i,

lata, qualiscunque /pertrogatoria deuotio ,

nihil quidquam ad fempiternam obtinendam

beatitatem proficit. Si quispiam igitur fide-

Jf

libus author fit , vt ftudium fuum in eas po-

fm

(iiin

üiffimum res conferant, quas facrae Paginae

xto

fuadent duntaxat; contra vero negligentius

habeant ea, quae Legibus praecipiuntur, nae

20

d&«

is puleerrimum difciplinae Chriftianae ordi-

ettie

gem verfum iret.

ia

CATPVI VIL

yipi

COl

ydart

De Deuotione erga Spiritum Sanctum.

$. 1.

[ma

uicunque fe ügno Sanctae CIZIICiS' quoc

jrem

(2

qfiurm

diebus munit, eitra quoduis aliud adminicu-

lum

2

48

lum comperiet

Spiritum Sanctum tertiain

ten

in Diuina Triade Perfonam. efficere, eodem.

Spit

que cum Patre, et Filio habendum elfe loco

dem

honoris,

52.

Singularem ecquidem erga Divinum Spi.

L

rtum Deuotionem Ecclefia non praecipit;

jite

cum alioquin omnis,

qui reliquis Perfonis

Verit

habetur hónos, ad euin quoque pertineat ,

Thorti

fi quis tamen iügentia , quae ab illo ad nos

Cipit

proficifcunrar

beneficia ; deinde , quanta

inüde

eius potentia, et virtus fit, animo reuolue-

rt: fzce in animutm inducet, peculiari offi-

Cio , ac pietate Spiritum Sanctum , more ce-

f&

terarum Perfonarum , coli a tobis oportere,

tiorje

$. 3

£üte

Incarnationem ,jefu Chrifti fontem elfe

C

bonorurr omnium , quae a Deo ad nos fluxe.

€otfs

re, quis eft , qui nefciat? fed nonne effe.

ctio rei huius Dxumo Spiritui ferenda efl in

Ti

acceptis ?

Fldes

$. 4

G n

Guidquamne Apoftolis , antea quam San-

Uil

ctus.1n eos Spiritus illapfus eft, cogitari po-

Dez Ü j

tel eat;

49

ii

terat inbtmius ? at eotum , Diuino recepto

Spiritu, fortitudinem animo collige, et eos:

(g

dem elfe perneges,

5

$. 5

Quod tot, tantique Chrifti Athletae ani»

pt

siam pro fide Chrifti. profuderint : tot Vir-

lL5

gines ei integritàtem Corporis fui confeera.

TI1S

verint $ tot Confelfores celüffimum Sancti«

moniae faftigium contigerint , quonam de

at s

i

capite, quam à Diuini Spiritus, eos penitus

Wita

infidentis vi, ae virtute repetendum eft ?

lue.

$. 6

ol

Quis deinde ignoret ; magnas effe par-

Ice

tés Sancti Spiritus in mirifica illa transforma:

tefCs

tione, qua panis, et vinum Corpore, etSan«

£uine Jefü Chrifti vertitur ? quippe Eum pre:

d

catur Eccleüa, vt dona transformare fua, et

lxe

eonfecrare velit,

elle

h

$ 1

Tres |práeterea illae eoeleftes virtütes,

r

Tides, Spes, Chàtitas, quae in lavacro Bap-

tifmi mentibus tóftris inferuntur

nonne Di:

NT

uinum Spiritum habent Authorem? Carzzas

De diffüfa efl ia cordibus noffris per Spiritume

B

San-

erát

50

Sancum, qui datur ef? nolis , inquit Paulus

Apoftolus (). E verbis his coarguas etiam,

ab eo expofcendas effe has virtutes ; impri-

i i

mis vero Charitatem , qua Sanctimoniae Chrx.

hon

ftianae: fumma contlnetur.

lts

$. 8

etu

E facris Litteris comperimus adhaec , a

hi

Sancto Spiritu proficifei pias cogitationes ;

alia infuper ad.Ecclefiam orthodoxam per-

(

uenire beneficia, quae ad vitam pie, ac re-

Tüirts

ligiofe agendam , magnum adferunt adinmen.

Qet

tum,.

Beneficia ea funt,

Sapientia , Scien-

Dietat

tia, Timor Dei, cetera, quae Dmml Spiri-

bug. 1

tus dona dicimus.

ldent

$. 9

Denique condonatio peccatorum adtif:

forum ,

progreffio in virtutibus ,

interior

( 18

animae Ornatus , proprio quodam modo,

Üer(in

quamquam in iis femper, vna confenfione

ferfer

tota- fanctiffima Trias operetur, ad Diuinum

]GRWN

Spiritum pertinent j quibus etiam de cauffis

rEDtlu;

Sazctificator ab Ecclefia compellatur.

ütpr.

rObOTM

$. 10.

(4) Ad Rom, cap. $. v. g

Iuïem

81

lus

$. 16.

-

Wm,

. Ad exn*emum, momenti habet plurimum,

pri

ad fingularem huic Divino Amori habendum

ln

honorem, quod is fons, et principium ome

nis Veri, et Spirius Peritatir, stque adeo

e

orthodoxae Eccigüae peculiari ratione , Ma

3

'yd

gifter eft.-

*

IIGS ,

$. 11.

p

"Quae hactenus in medium attulimus dé

C

miris Diuini Spiritus effectionibus et eius in

Tnetn

genus hominum beneficentia, amorem, ve-

I

XCIell«

nerationemque eius longe maximam mentie

Spit

bus. noftris infpirarent ; fi ea in memoriam

identidem revdige;f&fmus,

gc 126

jdnil-

Amor hic Sanct Spiritus, àe veneratio

teryot

ita'impenüïus cordi nobis effe debet, vt di-

ïlOdO )

uerfum ab hoc fpiritum in pectoribus , noftris

perfencfeimus, qui nos ufque à ftudio coe-

nfi0ne

leftium abducere, et immodicam rerüm prae-

p

fentium euram aninüis noftris inferere conni-

eaulls

titm".

Id ne eueniat, fimul vti noftram cor«

roboret in thomenta Fidem, vimque, ac vit-

;, I0.

tutem ad cenuälïendas artes Daen*fonis, lat«

Da

gia-

L

4

52

plO

gïätur,, votis affiduis ; et precibu's togan.

haf

dus eft.

pit.

$. 13.

ipf

Ratio iftoc agendi gemina eft s altera,

ten

eum eum, nullo interpofitu adpellamus ; al.

1101

tera, cum Deum Patrem, aut Diuinum eius

oramus Filium, vt Sanctum ad nos mittat Spi.

ritum, nosque eo inflammet igne, quo pef.

fumire nihil non debet , quod a virtute alie-

Leg

num eft.

lotg

F ide;

Datn

CAPVT VIII.

ipfiq

De paecipua þarte Deuotz'am's Chriflia-

fcele

&lte

mzeï ffue de bonis operibus.

n I

$. 1.

tr g

O

bferuationem accuratam Legum Divina-

Vittü

rum, Chriftianae Deuotionis partem potio-

rem efficere, femel, ac iterum a nobis com-

[]

LJ

H

memoratum eft. Dicat aliquis

qua caulífa

fitats

Deus Optimus, Maximus fuorum a nobis ob.

Tgr

feruationem praeceptorum exigat; cum pul»

la felicitati eius fiat acceífio , fi iis morem

Cépto

ille n

geramus, nulla, fi repugnemus, deceffio?

pro-

^

$3

profecto, cum is matura fit beatifimus, rem

i

hane non füa cauffa , fed eo conflio praeci-

pit, quo nos in communionem beatitatis, qua

ipfe fruitur, vocare olim queat. Ex hoec au-

,

tem incredibilem eius in hominüm genus &-

al

morem intelligere nemo non poteft

lus

S. 2.

i

Praemium vero eos , qui ad praefcriptum

gef—

Legum Diuinarum mores fuos compofuilfent,

qlie

longe ampliffimum a morte manere , nedum

Fides Chriftiana , fed et fana ratio fuadet;

nam cum Deus recti , et aequi amantiffimus ,

ipfaque iuítitia fit, probos praemit expertes,

fceleftos relinquere impunitos nequit; nofter

[ie

antem mundus is non eft, quo ius cuique fu-

um plene, cumulateque reddatur. Alterigt-

tur mundus, vita altera fit oportet, quo fua

TULU

vn'tutlbus, ac vitiis merces dependatur.

potxo

$73

Cor-

Hac igitur cauffa, quo nempe a morte bea-

caufïa

ütatis, qua ipfe fruitur , participes redda-

J

(

mur, fuorum a nobis obferuationem prae

y)il

ceptorum Deus poftulat. Ecquidem poterat

noïem

ille nos vita fempiterna donare,, vt vt nihil

«fio^

D3

ope-

j

54

operae ipfi in ea obtinenda pofuiffemus ,

n

quemadmodum infantes, qui mox a Baptif.

Q0

mo fulcepto e vita excedunt ,

fupera illa

lil

Coeh arce donat; at in mfimtam Dei fapien.

ia

tiam , et Sanctlmomam Inagis copuenit , vt

fej

H, quorum cum corpore mens iuxta adole.

uit

k

, I'ecto liberi arbitrii vfuü ampliffimum 11

Qu

lud praemium promereantur,

to

$.. 4

pat

Nolim tamen vnus quispiam in animum

fis (

inducat, opera hominum fancta , ac 1ehg10-

deff

fapropterea penfari a Deo vita aeter ]a ,

fem;

quod in iis natura , pretlum, nefcio,

quod

pett

ineft. (Qui hoc apad animum flatuit , hae

is ha!lucmaïur grauiter,

Merces haec de—

penditur Openbus piis ea de caulfa ,

quod

ponu

Deus vltro, ac volens fuam obi'cunxeut fi.

jroli

dem, ab fe hommes, qui pie, f'ancrequa vi.

xillent, eo praemio donatum iri,

t 0

$.5

felir

Obmoueas : an non Chriftiano nomine

Quis

TU

minus diganm fit, in morum integrirate, et

(U1n

eligiofis operibus fpem vitae aeternae col.

logare ? at religionem hanc inanem nullo- ne-

]

doqt

ü

üoti

o

MT

*

$55

gotio Sanctorum exemphs f'uüulemm, Certe

tif.

eos minime fugit pla quibus. cerpus , ani-

illa

mumque exercetmus , opera, "propria nobis,

j

atque domeftica effe; neque tamen in illis,

N

fed in infinitaDei benignitate , et in meritis

gle

efu Chrifti fpem fuam reponebant : quod

ni

qmdem ab iis rectilfime, atque e praefcup-

to facrarum. Litterarum pxaeültum eft; cum

partes multo prae noftris potiores in religio-

pf

fis operibus Dei fint; etenim auxilia, quibus

g

deftituti nihil- quidquam

quo vita paretur

Iu

fempiterna, agere valemus, a Deo nobis 1m-

quod

pertiunt ur,

, e

5 6.

o de

Quamobrem mirari fubit, quosdam tem-

porum fuper«mum nouatores eo dementiae

qud

prolapfos fuiffe ,. vt !

olius Fidei fubfidio , ci-

nt fl-

tra operum bonorum adminiculum , aeternam

j& Yv

felicitatem polfe ab adultis obtineri docerent.

Quis enim , nifi Diuinarum Litterarum rudis

otgine

plane, et expersignoret; quaDto opere do-

etrina haec iis aduerfetur ? Quod cum ipfi

e, l

t CO&

quoque sd extremum. perfpicerent ; fimul

lo 0£

quoniam illa Cllplditäübus fraena laxari, et

oni-

D 4

LFO

s8

omnem morutm mtegutatem peffumire anim.

pnm.

aduerterent, complures ex iis praepofteram

dem

hanc doctrinam recantauere,

g

D7

CAPYVT TX

De Fundamento bonorum oþemm Jeu

lx

de virtutibus Theologicis vniuerfe.,

fum a

$. 1.

fle, pi

C

m vera Deuotio Chriftiani hominis pra-

vi fuga et fludio virtutum potiffimum con.

Th

tineatur, vt femel , àc iterum dictum eft ;

Files

princeps Chrifiani negotium efto, animum

lomita

a peccatis cohibere , proximum , vn*tutxbus

eundem excolere,

t ftudi

tientib

$. 2

Difciplina , quae rationes complectitur ,

Vit

quibus vitia effugias, virtutes confecteris ,

i ptu

«d/cetice, vel myffica Theologia audit; cx ea

Vllïgo f

proinde quaedam ad hanc Paftoralis Theolo-

lutes o

giae partem traducenda funt

if laets

$. 3

Peceatum , diuo Auguftino , 9f Zi£um í

elfactum , vel coucupitum aliquid , contra Le.

) Liby

771

5) ler !

$7

1iftl

gem Dei aeternam (2)5 ex mente magni eius.

fam

dem Ecclefiae Doctoris, Zirtur , eff lona

qualitas smegtis , qua vecte viuitur , quaqtema

suale etitur (9)

$. 4

Virtus alia Theologica, alia moralis eft:

[

illa Deum, nullo interiectu ; haec vero crea-

tum aliquid ,

quod ad vitam pertineat hone-

fte, pieque agendam ,

anglt.

s (ft

g' e

COf«

'Theologicae virtutes numerantur tres :

1e?h

Fides, Spes, Charitas; has vero nemo unus

Wj

hominum fibi parauerit, quantumuis operae,

gtibus

ac ftudii in iis obtinendis ponat ; fed a Deo

mennbus noftris mferuntur.

5"6

Virtutes has Chriftianae pietatis Magi-

[1tut ,

ftri principium totius Sanctimoniae noftrae

teri$,

vulgo ftatuunt ; neque immerico, nam vt al-

ex &à

tiores eae in cordibus noftris radices agunt,

heolo«

ita laetius efflorefcit Sanctimonia noftra.

Ds

$

;y I s

gl

&2) Libr. 22. contra Fauftum,

(£) Libr. 2. de Liber, Aib, cap, 18.

ul

$9

$. 7

*

,'Quae cum ita fint , identidem dx['plcxa-

$, quem eae locum in animis noftris tene-

e

ant,

Ecquidem fi e Chriftianis fciteris, f-

& ne

demne habeant iis, quae Deus loquutus eft?

qur

pro refponfo accipias

tam haec fibi certa,

b

explorataque elfe, vt ad vitam adeo profun-

dendam eorum afferendorum cauffa nunquam

fiata

non promti ,

atque alacres fint :

ad fpem ve-

dum e

ro quod attinet, non fperare modo , fed et

Qem

confidere fe, fübfidia obtinendae vitae-aeter-

effcit

2ae , ipfamque felicitatem fempiternam fibi

(iei ey

a Deo datum, et impertitum iri : denique fe

Cüm a(

creatas res omnes Deo inferiores ducere;

AlLeg

verum fi haec eorum dicta cum factis com-

AMittgm

ponas, facile efficies

La

; amorem fiue Dei , fiue

Coelef

proximi in mentibus eorum aut omnitio e.

lotis yj

morcmuum effe, aut effe in proximo, vt pe

VE vie

nitur reftinguatur. ld vero extra controuer-

Peetoni

fam eft, fi coeleftes.hae virtutes in menti-

bus noftris langueant, nunquam fore, vt ea

C

vitae Sanctimonia Horeamus , cuius merces

1 faji.

yes ilae, qua; credere nos , et fpelare a

tam e()r

Deo profit

emur, elfe queant.

ItOi"es l

$

080

59

5 . du

Ex his autem. mtelhgxtur Fidei, Speg,

DI

(ene

et Amoris Dei actus, non vnles modo , fed

et neceffarios elfe, ad alendam, nutriendam-

s D

que pietatem.

eft?

$. 9.

cett

tofüte

Si igitur progreffionem in difciplina Chri-

ngum

ftiana facere cupimus, in eo nobis elaboran-

dum eít, vt eas altiffime- 1n animos noftros

m ve

demittamus; iftud vero fubfidiis hisce faeile

fed et

aeter

efficias : 1. Si mane diículfo fomno , ac item

, Cb

diei extremo illos inftaures : 2. 'Tum poftea,

cum ad peccandum inuitaris; 5. Neque non,

1qü€ fe

antea, quam fundendis ad Deum precibus,

Qcett

jnitium facias, 4. Denique, cum ad Menfam

s Coff»

coeleftem aecedis : hoe vero vbi fit

tum

fue

totis viribus Deus rogandus, orandusque eft,

p €

vti virtutes has adaugeat , et comoboxet in

Vt Ppa

pectombus noftris,

touet

9. 10.

) gyet

vte

Cum ergo virtutes hae tanti momenti fim—

ad felicitatem obtinendam : aeternam ,. accura.

me[CeS

tam eorum notionem gregi fibi credito: Pa-

ente ?

ftores infüillent, priuatis auoqunb, habitis

feu

-

f£o

feu eatecheticis, feu aliis facris dictionibus;

qua de cauffa ipfe etiam iam pluribus ver-

à

bis fingillatim de iis agam, poftquam de vni-

por

verfis breuiter differui,

ligen

A

lum

