nerat ad dieʒ feſtuʒ clamabat
dño.benedictus qui venit i no

mine dũi oſanna in excelſis.

Gloꝛia laus
Iſrl es tu rex

18. Glo: ia laus. ncut a penei
i0. v. Bloꝛia laus 7 honoꝛ ti
bi ſit rex xpᷣe redẽptoꝛ cui pue

rile decus pꝛompſit oſanna pi
um. v. Iſrael es tu rex daui/
Nomi

dis ⁊ inclita pꝛoles.
ne qui in domini rex benedic/
te venis. . Gloꝛia laus. v.
Cetus in excelſis te laudat ce
litus omnis v. Et moꝛtalis
homo cũcta creata fimul.
BGloꝛia laꝰ.
tibi cuʒ palmis obniam venit
Cuʒ pꝛece voto hymnis aſ
ſumus ecce tibi.. Gloꝛia la

us X.c Hi tibi paſſuro ſoluebãt
MNos tibi re⸗

munia laudis.

Plebs hebꝛea

ſ]

1

fulats. Keemn de
hopgnn ngiinn
osfuetbehew n
cccepins 4,Geun
Gbpis ſcenamtr
aſellus. Zen m
gut wbo venennna N
Gorus lzus, n
leemrlofitgorram
LZebejdou es t
lerua w Kwr
Zgnirframr
mocoe wt Qn
Nernosſenperit wum
ohlneds Krn
n Rrinwan
GMannoin Ban

mti, erer
Wnivinſnam arnn
Uhywtepponuncannle
nbpehnarumn oArm
MWmrmn excelis In
gullentis r
ſchnum enenn

üannrunis.

Goupen.

rNn
õü
5 aum maATHNEN
. r Ne de

1 Srülste

m Bon bostſ
r betetitlin
n eetdſn
4 m PresnN

4

„

Suanni pangimuſ ecce melos.
Py loria lan⸗ .v. Di placue
re tibi placeat deuotio noſtra
x. Rex bone rex clemẽs cui
bona cnncta placent.e. Glo
ria laus.x Fecerat he bꝛeos
hos gloꝛia ſanguinis almi. v.
Nos facit hebꝛeos tranſitus
ecce pius.ꝑꝭ:. Gloꝛia laus. v

Sis pius aſcenſoꝛ tu ⁊ nos ſi/
mus aſellus. ꝰ. Tecũ nos ca

piat vꝛbs veneranda dei. ?.
Bloꝛia laus.x. Neſtis apoſto

lice rutilo fulgoꝛe tegamur.⸗

Ze beñ docta vt ea noſtra ca
terua vehat,. BGloꝛia laus.
v. Tegmine ſine anime ſterna
mus coꝛpoꝛa noſtra.ꝓ. Quo
per nos ſemper ſit via tuta ti
bi. Re. Gloꝛia laus. . Sit pia
pꝛo palme nobis victoꝛia ra/
mis. v. Ut tibi victrici ſoꝛte
canamus ita,. ꝭ Bloꝛia laus.
Poſtea intrat pꝛoceſſio eccle
Kaʒ cantado G. Ingre diente
domino in ſanctam ciuitatem
hebꝛeoꝛum pueri reſurrectio
nem vite pꝛonunciantes.Cuʒ
ramis palmarum oſanna cla/
mabant in excelſis y Lum/
q; audiſſent ꝙ ihs veniret hie
roſolymam exierunt obniam
ei cum ramis. Er non dicnur
Gloꝛia patri. Hominica in
palinis. Ad miſſaʒ: tatio ad

ſanctum Johannem in laters
no. J Bmine⸗
Dmine ne longe fa⸗
cias auxiliũ tuũ a me
ad defenſionẽ meã aſ
pice. libera me de oꝛe leonis ⁊
a coꝛnibus vnicoꝛniuʒ humili
tateʒ meã,pᷣs Beus deus me
us reſpice in me.quare me de
reliquiſti longe a ſalute mea
verba delictoꝛuʒ meoꝛũ.oro.
Mnipotens ſempiterne
deus g humano generi
a ꝗ imitãdum humilitatis exẽ/
pluʒ.ſaluatoꝛeʒ noſtruʒ carnẽ
ſumere ⁊ crucem ſubire feci/
ſti. concede pꝛopitius vt ⁊ pa
tientie ipſius habere documẽ
ta ⁊ reſurrectionis conſoꝛtia
mereamur. Per eundem.t
hec oꝛatio tätum vicitur. Epi
ſtola ad philippeles ſco ca*.
+NRatres: Hoc enim ſen/
tite in vobis quod ⁊ in
chriſto iheſu. Qui cum in for
ma dei eſſet non rapinam ar/
bitratus eſt eſſe ſe equalem
deo. ſed ſemetipſum exinani/
uit foꝛmam ſerui accipiens.in
fimilitudinem hominum fac/
tus.⁊ habitu inuentus vt ho
mo. Humiliauit ſemetipſum
factus obediens vſq; ad mor
tem: moꝛtem autem crucis.
Propter qð 1 deus exaltaui?

illũ:⁊ donauit illi nomẽ qð eſt
ſuꝑ õe nomen.vt ĩ noĩe ihu õe
genu flectat:celeſtiũ:terreſtri
uʒ ⁊ iſernopꝑ.Et ois lingua cõ
fiteat:qꝛ dũs ihs xps ĩ glia eſt
dei pfis.: Tenuiſti ma⸗
nuʒ dexterã meã:⁊ in volũta
te tua deduxiſti me.⁊ cuʒ glia
ſuſcepiſti me. v. Quã bonus
iſrl deꝰ rectis coꝛde:mei autẽ
pene moti ſunt pedes.pene ef
fuſi ſunt greſſus mei qꝛ zelaui
ĩ pctõꝛibꝰ pacẽ pctõꝝ videns.
us. De? dus meus re⸗
ſpice in me qre me dereligſti.
. Loõge a ſalute mea/vba de
lictoꝝ meoꝝ. v. De?ꝰ meꝰ cla/
mabo ꝑ diẽ nec exaudies.i no
cte ⁊ nõ ad ĩfipientiã mihi.
Tu aũt in ſcõ hitas laus iſrlł.
In te ſpauerũt preſ nii:lſꝑa
uerunt ⁊ liberaſti eos. v. Ad
te clamauerũt ⁊ ſalui facti ſũt
te ſpauerũt ⁊ nõ ſunt cõfuſi.
Ego aũt ſuʒ vᷣmis ⁊ nõ hõ
oppꝛobꝛiũ hoiuʒ ⁊ abiectõ ple
bis. V. Oẽs ꝗ videbãt me aſ
pernabãaãtur me.locuti ſũt labi
is ⁊ nouerũt caput ? Spauit
i dño eripiat eũ.ſaluũ faciat e
nz qm̃ vult eũ vᷣ. Ipfi vo cõ
ſiderauerũt ⁊ cõſpexerũt me
diniſerũt ſibi veſtimẽta mea.
ſuꝑ veſtẽ meã miſerũt ſoꝛtẽ
Libera me de oꝛe leonis

tur quẽ fecit dñs.

a coꝛnibꝰvnicoꝛniuʒ humilita
tez meaʒ. v. Qui timetis do/
minũ laudate eũ vniuerſũ ſe/
men iacob magnificate eũ.
Annüciabitur dño generatio
ventura.⁊ qnunciabũut celi iu/
ſticiaʒ eiꝰ v. Populo ꝗ naſce

—

ne Dñs vobiſcũ

itur Gloꝛia ti
bi dñe. 2

N illo tẽpoꝛe. Dixit ihs
diſcipulis ſuis: Scitẽ
qꝛ poſt biduũ paſcha fiet ⁊ fi/
lius hoĩs tradet᷑ vt crucifigaĩ᷑
. Tunc cõgregati ſunt pᷣnci
pes ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛes ppli
in atrium pᷣncipis ſacerdotum
qui dicebat᷑ cayphas.⁊ conſili
um fecerunt vt ihm dolo tene
rent ⁊ occiderent. Dicebant
aũt: G Mõ in die feſto ne foꝛ
te tumultus fieret in populo,
Cuz anteʒ eſſet ihs in be⸗
thania in domo ſymonis le ꝓp
ſi:acceſſit ad eũ mulier habẽs

bonihatnein ne Ni
Polges hadebitd irii
gitnon teng babedtnt
lenseimbec vgreri
Cotpus meii ad erlicn
ſeet.Anendowens ma
g eecicnty fn wam
Gelüfntoonunhin
ler ſani emmi am
Zunczoit nus de dwwden
güdcitinnsſanietd ure
cbesſaentan nüs
Qucltenberrten
nws A
Clſfneniteinirnnn

iente geru;

uhminrem Neyzmar

Pimaürdie giner

ſuurdiſipnlla *

—
=
—
— —
=. = S=
. = —
—
E
—
—
x2

—
S
ES
—
—
—
–—
=
—.⸗ꝰ —

—

* Wen – alabaſtruʒ vnguẽti pꝛecioſ. ⁊ ſcipuli ficut cõſtituit illis ihus

⁊ parauerũt paſcha. Neſpere
gũt facto diſcũbebat cũ duoð
cim diſcipulis ſuis.Et edẽtibꝰ
illis dixit: Æ Amen dico vob
vnguẽtuz iſtud venundari 2 qꝛ vnus veſtruʒ me traditurꝰ
vari paupibus. Sciens ät c. Et cõtriſtati valde ce/
ihs ait illis: ¶ Quid moleſti perunt ſinguli dicere. GO Nũ
eſtis huic mulieri Opus eim quid ego ſum dne:? ¶) At ipe
bonũ oꝑata ẽ in me.Nã ſemꝑ reſpõdens ai:x¶ Qui itingit
paupꝑes habebitis vobiſcũ.m mecũ manuʒ in parapfide hic
aũt non ſemꝑ habebitis. Mit me tradet. Filius quideʒ hois
tens eim hec vngnentũ hoc ĩ vadit:ficut ſcriptum ẽ de illo.

effudit ſuꝑ caput ipſius recũ/
bentis. Nidentes aũt diſcipu/
li indignati ſunt dicẽts: HAUt
ad ꝑditio hec? Potuit enim

coꝛpus meũ.ad ſepel ẽduʒ me

fecit. Amen dico vobis vbicũ
ꝙ; pꝛedicatuʒ fuerit hoc euan
eliũ in toto mundo:dicet᷑ ⁊ q
ec fecit ĩ memoꝛiã eius.
Tunc abijt vnus de duodeciʒ
qui dicit iudas ſcarioth ad pᷣn
cipes ſacerdotuʒ ⁊ ait illis.?
Quid vultis mihi dare.⁊ ego
euz vobis tradaʒ?O. At illi
conſtituerũt ei triginta argen
teos.Et exinde querebat op/
poꝛtunitatem vt euʒ traderet

Ae auteʒ homini illi ꝑ queʒ fi
lius hois tradetur. Wonume
rat ei.ſi natꝰ nõ fuiſſʒ hõ ille.
Meſpõdens auteʒ iudas ꝗ
tradidit eum dixit: Hüg
ego ſum rabbi:¶Ait illi.
Zu dixiſti. Cenantibus ãt
eis accepit ihs panem.⁊ bene/

dit ac fregit:deditq; diſcipuliſ

ſuis.⁊ ait: &Q Accipite ⁊ come
dite:hoc ẽ coꝛpus menũ.Et
accipiens caliceʒ. gratias egit
⁊ dedit illis dicens: Bibite

S Prima aũt die aʒimoꝝ acce ſ ex hoc oẽs. Hic eſt enim ſan/
ag ſerunt diſcipuli ad ihm dicen/ guis meus noui teſtamenti:ꝗ
S5 tes:Abi vis paremus tibi pꝛo muitis effũdetur m remi᷑
mſerma ſin, C comedere paſcha? At ihs fionem peccatoꝛum. Dico au/
t N1 NN. 4. r dixit: gte in ciuitatẽ ad quẽ tem vobis:non bibam amodo
9 äNin 4 dam.⁊ dicite ei: M.agiſter di / de hoc genimine vitis vſq; in
k mmuns f cit: Tempus meuʒ pꝛope eſt: diem illum cum illud bibam
a Cemt n apud te facio paſcha cuʒ diſci vobiſcum nouum in regno pa
( bmnd Rirti pulis meis. O Et fecerunt di tris mei. ¶ Et hymno dicto

exierunt in montem oliueti.
Tic dixit illis ihe ſus –« Om
nes vos ſcandalum patiemini
in me. in iſta nocte ſcriptum ẽ
enim. Percutiam paſtoꝛem ⁊

diſpergẽtur oues gregis. P

Sanem reſurrexero pꝛece/
am vos in galileam. Me
ſpondens autem petrus. ait il
li· Et ſi omnes ſcandaliʒa/
ti fuerint.in te.ego nunq; ſcan
daliʒaboꝛ. Ait illi iheſus:
Amen dico tibi quia i hac
nocte anteqᷓ; gallus cantet.teꝛ
me negabis.¶ Ait illi petrꝰ
Etiaʒ ſi opoꝛtuerit me mo
ri tecum.nõ te negabo.) Si
militer ⁊ omnes diſcipuli dixe
runt. Tunc venit ihus cum il
lis in villam que dicitur geth
ſemani. dixit diſcipulis ſuis

Sedete hic donec vadam

illuc ⁊ oꝛem. Et aſſumpto
petro ⁊ duobus filijs zebedei
cepit contriſtari ⁊ meſtus eſſe
Tunc ait illi: Triſtis eſt a
nima mea vſq; ad moꝛteʒ. Su
ſtinete hic ⁊ vigilate mecum.
Et pꝛogreſſus puſillum
pꝛocidit in faciem ſuam oꝛans
dicens. Pater mi.ſi poſ

nibile eſt tranſeat a me calix
iſte. Nerumtamen non ſicut

ego volo:ſed ſicut tu.) Et
venit ad diſcipulos ſuos. in

uenit eos doꝛmientes. Et di/

cit petro.¶ Sic: Non potui
ſtis vna hoꝛa vigilare mecu:
Aigilate ⁊ oꝛate vt non intre
tis in temptationem. Spiri⸗
tus quidem pꝛomptus eſt: ca
ro autem infirma.) Iteruʒ
ſecundo abijt ⁊ oꝛauit dicens:
Pater mi ſi non poteſt hic
calix tranſire niſi bibam illuʒ.
fiat voluntas tua.) Et ve⸗
nit iterum. ⁊ inuenit eos doꝛ/
mientes. Erant autem oculi
eoꝛum grauati. Et relictis il/
lis iterum abijt ⁊ oꝛauit tertio
eundem ſermonem dicens:
Tunc venit ad diſcipulos ſu/
os ⁊ dixit illis: E Doꝛmite
iam ⁊ requieſcite. Ecce ap/
pꝛopinquabit hoꝛa ⁊ flius ho
minis tradetur in manus pec
catoꝛum. Surgite eamus.Ec
ce appꝛopinquabit qui me tra
det. Adhuc eo loquente
ecce iudas vnus de duodecim
venit. ⁊ cum eo turba multa
cum gladijs ? fuſtibus miſſi a
pꝛincipibus ſacerdotum ⁊ ſe/
nioꝛibus populi. Qui autem
tradidit eum. dedit illł ſignuʒ
dicens: Quemcũq; oſcu/
latus fuero ipſe eſt. tenete e/
um. Et confeſtum accedẽs
ad iheſum dixit. Aue rab
di· Et oſculatus eſt eũ:di⸗

Aapbaniriren

ſin Onnesein qnum
firgcium gadoete
Apotas qouia or e
inuen nt
itmbinoong
legonesangtla Qu
cveo ineruin drer
eQuuſcpei
UnèAhientrt
Omghistfiäescn
henderene Qwmr re
Wsſeleban daens urn
Notnönetenuts dr
entorun nknn
nlerinr npiur
Inm Duncdiiaprl enr⸗
tlced ſgennn. ,
mmnkeſm dingmn
tom ſdiſenbe .“
innenn Pemsze
ſhrmmem lern,

Nanimn nininet
niisfrtnin

Ewern i
Emm INN
m ENN
kIANRNN

Icva M
31 M *: 5Don
m 1prſie. el
nhi tii
am iltinn

NAWN

b

D

,4 GNN
vr mdiN
Ou e

„D
ec
4 3

xitq; illi is: . Amice ad ꝗd
venſti⸗

Zunc acceſſerunt
⁊ manus iniecerũt in ihm ⁊ te
nuerunt eum. Et ecce vnꝰ ex
his qui erant cũ ihu extendẽs

manuʒ exemit gladium.⁊ per
cutiens ſeruum pꝛincipis ſa/

cerdotuʒ amr utauit auriculã

eius.Tunc ait illi ibs. Con
nerte Gadium tuum in locum

ſuuʒ. Omnes eim qui accepe

rint gladium.gladio peribunt

An putas quis non poſſuʒ ro
are patrem meuz 2 exhibe⸗/
bit mihi modo pluſq; duodeci

legiones angeloꝛuʒ: Quomo

do ergo implebũtur ſcriptu/
re:Quia ſic oppoꝛtet fierii
In illa hoꝛa dixit ihus turbis:
Tamq́; ad latronem exiſtis
cum gladijs ⁊ fuſtibus cõpre/
hendere me: Quottidie apð
vos ſedebam docens in tem/
plo.⁊ nõ me tenuiſtis) Hoc
autem totum factuʒ eſt:vt ad
implerẽtur ſcripture pꝛophe
tarum. Tunc diſcipuli omnes
relicto eo fugierunt. At illi
tenentes iheſumiduxerunt eũ
ad caypham pꝛincipem ſacer/
dotum: vbi ſcribe ⁊ ſenioꝛes
conuenerant. Petrus autem
ſequebatur eum a longe vſq;

in atrium pꝛincipis ſacerdotũ

Et ingreſſus intro ſedebat cũ

miniſtris vt videret ſinem.
Principes autem ſacerdotũ
⁊ omñne concilium querebant
falſum teſtimonium contra
iheſum.vt eum moꝛti trade/
rent. Et non inuenerunt.cum
multi falſi teſtes acceſſiſſent.
Mouiſſime autem venerunt
duo falſi teſtes dixerunt:
DHic dixit poſſum deſtrue
re templum dei.⁊ poſt tridu/
um reedificare illud. Et
ſurgens pꝛinceps ſacerdotum
ait illi: G& Mihil ireſpondes
ad ea que iſti aduerſum te te/
ſtificantur?: O Iheſus auteʒ
tacebat.Et pꝛinceps ſacerdo/
tum ait illi: & Adiuro te per
deum viuum. vt dicas nobis
ſi tu es chriſtus filius dei:
Dixit illi iheſus: ¶ Tu dixi⸗/
ſti. Herumtamen dico vobis:
amodo videbitis filium homi
nis ſedentem a dexttis virtu/
tis dei.⁊ venientem in nubibꝰ
celi.Tunc pꝛinceps ſacer
dotuʒ ſcidit veſtimẽta ſua di/
cens. & Blaſ femauit. Quid
adhuc egemus teſtibus? cce
nũc audiſtis blaſtemiaʒ. Quid
vobis videtur:) At illi re/
ſpondẽtes dixerunt? Meꝰ
E moꝛtis. Tüc expuerũt
in faciem eius.⁊ colaphis eum
ceciderunt.Alij autẽ palmas

in faciem eius dederunt dicẽ
tes: OQProphetiʒza noõ xpe
Quis eſt qui te percuſſit:
Petrus vero ſedebat i atrio
foꝛis. Et acceſſit ad eum vna
ancilla dicẽs: Et tu cũ ihu
naʒzareno eras. ¶At ille ne⸗
gauit coꝛam omnibus dicens.
Nefſcio ꝗd dicis. Exeũ
te auteʒ illo ianuam. vidit euʒ
alia ancilla.⁊ ait his qui erant
ibi: & Et hic erat cuʒ ihu na
ʒareno. ¶ Et iteruʒ negauit
cuʒ iuramẽto.qꝛ non noui ho
mineʒ. Et poſt puſillum acceſ
ſerunt qui aſtabant ⁊ dixerũt
petro: Uere ⁊ tu ex illis eſ
nam ⁊ loquela tua manifeſtuʒ
te facit. Zunc cepit ðᷣteſta
ri ⁊ iurare qꝛ non nouiſſet ho
mineʒ. Et cõtinuo gallus can/
tauit.Et recoꝛdatus ẽ petrus
vbi ihu:qð dixerat:puſq; gal
lus cantet ter me negabis.Et
egreſſus foꝛas fleuit amare.
Mane aũt facto:conſiliũ inie
runt oẽs pncipes ſacerdotum
7 ſenioꝛes populi aduerſꝰ ihʒ
vt euʒ moꝛti traderẽt.Et vic
tum adduxerunt eũ ⁊ tradide
runt põtio pilato pꝛeſidi. Tũc
videns iudas qui euʒ tradidit
ꝙ dãnatus eſſet penitẽtia duc
tus. retulit triginta argenteoſ
pᷣncipious ſacerdotuʒ ⁊ ſenio/

ribus dicens:
dens ſanguineʒ iuſtuʒ. OAt
illi dixerůt Ggd ad nos:tuvi
deris. Et ꝓiectis argente
is in templo receſſit.⁊ abiens
laqueo ſe ſuſpendit. Princi/
pes autẽ lacerdotum acceptiſ
argenteis dixerunt: G Non·
licet eos mittere in coꝛbonam
quia pꝛeciuʒ ſanguinis eſt.
Conſilio autem inito:emerũt

ex illis agruʒ figuli in ſepultu

ram peregrinoꝛum. Propteꝛ
hoc vocatꝰ eſt ager ille achel
demach. hoc eſt ager ſangui/
nis:vſq; in hodiernum diem.
Tunc impletum eſt quod dic/
tum eſt per hierem à pꝛophe
tam dicentẽ:Et acceperũt tri
ginta argenteos pꝛecium ap

pꝛeciati: quẽ appꝛec auerunt

a filijs iſꝛl.⁊? dederunt eos in a
grum figuli ficut cõſtituit mi
hi dñs.Ihᷣs autẽ ſtetit añ pꝛe
ſidez:⁊ interroganit eum pre
ſes dicens: Tu es rex iudo
ruʒ?: ¶ BDicit ei ißs: ETu di
cis: ¶ Et cũ accuſaret a pᷣnci
pibꝰ ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛibꝰ ni

hil reſpondit. Tunc dicit illi
pilatus: & Men audis quan/

ta aduerſum te dicunt reſti-
monia:
ei ad vllum verbum.itavt mi
raretur pꝛeſes vehementer.

Peccauitra

Tu di

Et non reſpondit

bate ichpinifui nna
ei Seler itilo pm
miftadil vroreus Ne
ihil nbitinſ
nnenipaſſnſübotegnn
pptereü (). Prae
cerdoti tſenor niud
popyliſwient
Fnwrower Nehe
Gensautenprcs ar A
Qiyllis woe e wedis
dunntre. Aüdrrir

Beri Dor r

g Aiüpiirüdetun

Cnafgenn 0) Aribe
ſeg Quceinnat

24 e

Cταππ
õ
ctt

amhbertin in

Lxmpeunckt n
mck r bermie
mNNECMherit
ran wi NI

Ber diẽ ãt ſolẽnẽ pſneuerat
pᷣſes dimittere pplo vnũ vin/
ctũ quẽ voluiſſet. Hẽbat aũt
tũc victũ iſigneʒ ꝗ dicebatur

ſus populus dixit: & Sangu
is eius ſuper nos ⁊ ſuper filios
noſtros.LZunc dimifit illis
barrabã.ihᷣm auteʒ flagellatũ

barrabas ꝗ ꝓpi ſeditionẽ miſ tradidit eis vt crucifigeretur

ſus fuerat i carcerẽ.Cõgrega
tis ãt illis dix pilatꝰ: Quẽ
vult dimittã vobis: barrabã
an ihm g dicit xpᷣs? Scie/
bat eii ꝙ ꝑ iuidiã tradidiſſent
eũ:Sedẽte ãt illo ꝓ tribuuali
miſit ad illũ vxoꝛ eius dicens:
G Mihil tibi ⁊ iuſto illi: Mul
ta eni paſſa ſũ hodie ꝑ viſum

ꝓpter eũ.(y Pꝛicipes ãt ſa

cerdotũ ⁊ ſenioꝛes perſuaſer̃t

populiſ vt peterẽt barrabam

ihᷣm vero perderent: Reſpon

dens autem pꝛe ſes ait illis:

Quẽ vultis vobis de duobus
dimitti:¶ Arir illi dixerũt:
Barrabz. O Bicit ill pilat?
Quid igit᷑ faciã de ibu qui
dieit xpᷣs? Bicunt oẽs:
Crucifigatur.¶ Ait illis pꝛe
ſes: & Quid enim mali fecit
At lilli magis clamabant

dicentes: ꝙ Erucifigatur.

Nidens autem pilatus quia
nihil pꝛoficeret.ſed magis tu
multus fieret accepta aqua la
uit manus coꝛam populo dicẽſ
Innocens ego ſum a ſan/
Suine iuſti huius:Nos videri
tis. ¶) Et reſpondens vniuẽ

Tũc milites pꝛeſidis ſuſcipiẽ/
tes ihm in pꝛetoꝛio:cõgregaue
rũt ad eũ vniuerſam cohoꝛtẽ
Et exuẽtes eum clamydẽ coc
cineã circũdederũt ei.Et ꝑle
ctentes coꝛonã ð ſpinis poſue
runt ſuper caput eius.⁊ arun
dinẽ in dextera eins.Et genu
fiexo ante eum illudebant ei
dicentes: ꝙ& Aue rex iudeoꝝ
Et expuẽtes in eum acce
perũt arũdinẽ ⁊ pcutie bãt ca
put eiꝰ.Et poſtq; illuſerũt ei
exuerunt euʒ clamyde.⁊ idue
rũt eũ veſtimentꝭ eiꝰ.⁊ duxe/
runt eũ vt crucifigerẽt. Exeũ
tes aũt inuenerũt hoĩeʒ cyre
neũ venientẽ obuiã ſibi. noĩe
ſymonẽ.hunc angariauerunt
vt tolleret crucem eiꝰ. Et ve
nerunt in locũ qui dicitur gol
gotha.quod eſt caluarie locꝰ
Et dederunt ei vinum bibere
cum felle mixtum. Er cum gu
ſtaſſet.noluit bibere · Poſtqᷓ;
aũt crucifixerũt eũ.diuiſerũt
veſtimẽta eiꝰ ſoꝛtẽ mittẽtes:
vt impleret᷑ qð dictũ eſt ꝑ pꝛo
phetã dicentẽ:Biuiſerũt ſibi
veſtimẽta ma.⁊ ſuꝑ veſtẽ meãẽ

miſerũt ſoꝛtẽ. Et ſedentes ſer
nabãt eũ.Et ipoſuerũt ſuꝑ ca
put eiꝰ cauſam ipſiꝰ ſcriptã:hᷣ
eſt ihs naʒarenꝰ rex iudeoꝛuʒ
Tũc crucifixi ſunt cuʒ eo duo
latrones.vnꝰ a dextris ⁊ vnꝰ
a ſiniſtris. Pꝛetereuntes aũt
blaſfemabãt eũ mouẽtes capi
pita ſua ⁊ dicentes: G DNah
q deſtruis tẽplũ dei ⁊ i triduo
illud reedificas: Salua temet
ipſũ. Si filꝰ dei es deſcẽde ð̊
cruce. Similiter ⁊ pᷣncipeſ
ſacerdotũ illudẽtes cũ ſcribis
ſenioꝛibꝰ dicebãt. G Alios
ſaluos fecit ſeipſum non põt
ſaluũ facẽ. Si rex iſrłẽ.deſcẽ
dat nũc de cruce ⁊ credimꝰ ei
Cöfidit in deo libet euʒ nũc ſi
vult. Dixit enĩ gꝗa filiꝰ dei ſuʒ
Idipſũ ãt ⁊ latrones ꝗ cru
cifixi erãt cũ eo ĩpꝛoꝑabãat ei.
A ſexta ãt hoꝛa tenebꝛe facte
ſüt ſup vniuerſaz terrã vſq;
ad hoꝛã nonã.Et circa hoꝛam
nonã clamauit ihus voce ma/
gna dicens: Meli. heli lama
zabathani. O Hoc eſt De
us meus:deus meus: vt quid
dereliquiſti me? O Quidã
autem illic ſtantes ⁊ audiẽtes
dicebant: Heliã vocat iſte
Et continuo currens vnꝰ
ex eis acceptã ſpongiam im/⸗
pleuit aceto.⁊ ĩpoſuit arũdini

dabat ei bibere. Leteri o
dicebãt. Sine videamꝰ an
veniat helias liberans eüũ.¶
Ihbs ãt iteꝑ clamãs voce magꝗᷣ
Emiſit ſpᷣm. Et ecce velũ tem
pli ſciſſũ ẽ ĩ duas ꝑtes a ſũmo
vſq; deoꝛſũ.Et t᷑ra mota c.⁊
petre ſciſſe ſũt.⁊ multa coꝛpa
ſcõꝝ ꝗ doꝛmierãt ſurrexerũt
Et exeũtes de monumẽtis pꝰ
reſurrectionẽ eiꝰ.venerũt in
ſcãʒ ciuitatẽ ⁊ apparuerũt mł

tis. Cẽturio ãt ⁊ ꝗ cũ eo erant

cuſtodiẽtes ihm viſo terremo
tu ⁊ his q fiebãt timuerũt val
de dicentes: Uere filiꝰ dei
erat iſte.) Erãt aũt ibi muli
eres multe a longe que ſecute
erãt ihm a galilea miniſtrãtes
ei:inter q́s erat maria magda
lene ⁊ maria iacobi ⁊ ioſeph
mat᷑ ⁊ mai filioꝝ ʒebedei. Cũ
ſero autem factuʒ eſſet venit
gdã homo diueſ ab arimathia
noie ioſeph:ꝗ ⁊ ipᷣe diſcipulus
erat ihu.Hic acceſſit ad pilatũ
⁊ petijt coꝛpꝰ ihu.Zũc pilatꝰ

iuſſit reddi coꝛpus. Et aceep/
to coꝛpoꝛe ioſeph inuoluit il/

lud in ſindone munda.⁊ poſuit
illud in monunie nto ſuo nouo
quod exciderat in petra Er
aduoluit ſaxum magnum ad
oſtium monumenti: 1 abijt
Erant autem ibi maria mag

Aeet ſenne
s n ſepulchen.

Lenitdriiß
ſcerdorut pharicin
dcetes Die errin in
giſedocterile dnt ahn

hens: Poſttresdes rn

beg 'ſtonn ſni⸗
ſpidietenüneſor⸗
ir Meipolie fmctt
cntpiebiſunentamam
Ctenit noniſſimene
e.Atilisr/
cſſtodii rattur El
Jliitarimmnrmi l
nſn gmmien
Nectantcemeitmerm:
ſcſfinigin Nirt 1
fnitciſitene dfni tno r
nitdeteritinetänei

leto.

f2=

SIEs

4

entſn horim

. 1
tnumhkgsBollby

Kamiturwin

4 - 4
atiüI

iian triniiſti
atesHNNIN
l

dalene ? altera maria ſeden//
tes contra ſepulchꝛum.

Ztera ãt die qᷣ ẽ pꝰ para
lceuẽ.ↄuenerũt pᷣncipes
ſacerdotũ ⁊ phariſei ad pilatũ

dicẽtes. Dñe recoꝛdati ſumuſ

gꝗa ſeductoꝛ ille dixit adhuc vi
unens: Poſt tres dies reſurgã
Jube ge cuſtodiri ſepulchꝛuʒ
vſq; i diẽ tertiũ ne foꝛte veni
ſt diſcipuli eiꝰ ⁊ furẽt eũ ⁊ di

cant plebi ſurrexit a moꝛtuis.

Et erit nouiſſimꝰ erroꝛ peioꝛ
pᷣoꝛe.Ait illis pilatꝰ. Habetis
cuſtodiã. Ite cuſtodite ſic ſcitꝭ
Illi ãt abeũtes munierũt ſepł
chꝛũ.ſignãtes lapidẽ cũ cuſto/
dibꝰ. Impꝛoperiũ ex
pectauit coꝛ meũ ⁊ miſeriaʒ.
ſuſtinui ꝗ ſimul ↄtriſtaret᷑ ⁊ nõ
fuit.cõſolãtẽ me qfiui ⁊ nõ iue

ni ⁊ dederũt in eſcã meã fel.a
in ſiti mea potauernnt mea/
ceto.

Oncede qͥs dñe.vt oclis
tue maieſtatꝭ munꝰ obla
tũ ⁊ grãʒ nobis deuotiõis ob/

tineat ⁊ effectũ btẽ ꝑhennita

tis acquirat: Per.

Eterne ðs. Qui ſalutẽ huma

ni generis in ligno crucꝭ cõſti
tuiſti

io. Pai ſi nõ

põt bic calix tranſire niñ bibã
illũ fiat voluntas tua:
Er huiꝰ dñie opationem
mypſterij ⁊ vitia nr̃a pur/
gẽt ⁊ iuſta ð ſideria compleãt

Adica ðne nocentes
me.⁊ expug ipugnan
tes me apphende ar/
ma ⁊ ſcutũ ⁊ exurge ĩ adiuto⸗
riũ meũ dñe vᷣtꝰ ſalutẽ mee⸗
Effũde frameã ⁊ ↄclude aduẽ
ſus eos ꝗ perſequũtur me dic
aie mee ſalꝰ tua ego ſuʒ.
A qs ops deꝰ. vt ꝗ i tot
gduerſis ex nr̃a infirmi/
tate deficim?. ĩtercedẽte vni/
geniti filij tui paſſiõe reſpire/
mꝰ. Per eũdẽ. aie pz

N diebꝰ illis: Bixit yſa
ias. Ons de aperuit mi
hi aurem.ego auteʒ non con/
tradico:retroꝛſũ nõ abij.Coꝛ/
pus meũ dedi ꝑpcutientibus.
genas meas vellentibus. Fa⸗

ciem meam nõ auerti ab icre-

pantibus ⁊ conſpuẽtibꝰ ĩ me.
Bominus de? auxviliatõ meꝰ:
⁊ ideo non ſũ ↄfuſus.Jðo po/
ſui faciẽ meam vt petrã duriſ
ſimam.⁊ ſcio qm̃ nõ cõfundar
Juxta ẽ ꝗ iuſtiſicat me.Quis
cõtradlicet mihi:Stemꝰ fimul

Quis ẽ aduerſariꝰ meꝰ? Ac/
cedat ad me.Ecce dñs ðs au/
xiliatoꝛ meꝰ. Quis ẽ ꝗ ↄdẽnei
me:Ecce oẽs q̃ſ veſtinẽtũ cõ
terrẽt tinea comedet eos. ꝗs
ex vob timẽs deu.audiẽs vo/
cẽ ſerui eiꝰ:Quis ãbulauit i te
nebꝛis ⁊ nõ ẽ lumẽ ei: Spet in
noie dñi ⁊ initat ſuꝑ dñʒ deũ
ſuũ. Exurge dñe ⁊ itẽ
de iudiciũ meũ.deꝰ meꝰ ⁊ dñſ
me?ꝰ in cauſã meã. v. Effunð
frameam ⁊ conclude aduerſꝰ
eos qui me perſequuntur.

Nillo tꝑe Ante ſex di⸗

es paſce vẽit ihs bethai
a5 vbi laʒarꝰ fuerat moꝛtuus
quẽ ſuſcitauit ips. Fecerũt ãt
ei cenã ibi.⁊ martha miniſtra
bat. Laʒarꝰ vo vnus erat ex
diſcũbẽtibꝰ cũ eo: Maria g?
accepit libꝛã vngueti nardi pi
ſtici pcioſi ⁊ vnxit pedes ihu ⁊
exterſit capillis ſuis pedes eiꝰ
domꝰ ipleta ẽ ex odor̃᷑ ũguẽ
ti: Dixit ergo vnus ex diſci/
pulis eiꝰ iudas ſcariothis qui
erat eũ traditurꝰ. Quare hoc
vnguentum non venijt trecẽ

tis denarijs.⁊ datum eſt egeiſ

Dixit aũt hoc:nõ qꝛ ð egenis
pertinebat ad eum. ſed quia
fur erat ⁊ loculos habens ea
que mittebantur poꝛtabat: di

xit eꝛgo ihs. Sine illam: vt in
diẽ ſepulture mee ſeruet illud
Paupes eni ſp habebitꝭ vob

ſcũ me autem non ſemper ha

bebitis. Cognouit ẽgo turba
multa ex iudeis quia illic eſſet
venerũt non ꝓpter ihm tm̃

ſed vt laʒarũ viderent.quẽ ſu

ſcitauit a moꝛtuis.

Eripe me de inimicꝭ meis důe

ad te ↄfugi doce me facẽ volũ
tatẽ tuã qa ðs mꝰ es tu.ſcxr
Ec lacrificia nos opᷣs ðs
potẽti virtute mũdatos

ad ſuũ faciãt purioꝛes venire
pꝛincipium. Per/ Coio Eru/
beſcant ⁊ reuereant᷑ ſimul qui

gratulãt᷑ mal meiſ.iduãt᷑ pudo
re ⁊ reuerentia qui maligna
loquũt᷑ aduerſũ me.
MNRebeãt nobis dñe diui
nũ tua ſcã ferroꝛem quo

eoꝝ pariter ⁊ actu ðᷣlectemur
2 frnuctu. Per.

Diuna nos de? ſalutar?
noſi ⁊ ad bñficia recolẽ

da ꝗbꝰ nos inſtauꝛare digna

ta es tribue venre gaudetes.
DBs autem gliari opo
tet ĩ cruce dñi ni ihe
iſiſn chꝛiſti ĩ quo ẽ ſalus
vita ⁊ reſurrectio noſtra per
quem ſaluati liberati ſumꝰ

üinſonin le

etiperenenum.

Ndieb eDe⸗
bieemird
ſmſtinib 1cowan
fimibiſtud cor Lte
Nny nanſuet'goerr
chmi Ctnöcg
Nveritſup eir Nr
Qteminan imin
etendamme Nin
Nidwnte wrn
e Nnireſeben
ſeiſten doerste
Awitiiniwemicc!
bieniehnicizridir
ne) dag Letitdin
noekieitüirhirc
Thymiisban nenru
nento omer ffnuner 1
1 Ndi⸗ die wir .
tugningnüres e z,
ſemntantitenng n
niräini ge

Nlie r ,
S

N

v eminmn
in eni
m urriin
in Hinigkis
eimunn
2 wäamrnüi
Aaair
1 n e
n MIENNHIiN
amnuliliiſl

a Uotiin
e

ti e

Deꝰ miſereat᷑ nr̃i ⁊ bñdi/

cat nob.illuiet vultũ ſuuʒ ſuꝑ
nos ⁊ miſereaĩ nobis.
Mnipotẽs ſempiine ðs
da nob ita dñice paſſiõis
ſacramẽta pagẽ. vt idulqẽtiã

percipere mereamur. Per.

N diebꝰ lllis: BDirit.
hieremias:Dñe demon
ſtraſti mib ⁊ cognoui tu oñdi
ſti mihi ſtudia eoꝝ Et ego qſi
agnꝰ manſuetꝰ ꝗ poꝛtat᷑ ad vi
ctimã. Et nõ cognoui ꝗa cogi/
tauerũt ſuꝑ me ↄfilia dicẽtes.
Rẽite mittamꝰ lignũ in panẽ
eiꝰ ⁊ eradamus eũ de tra vi/
uẽtiũ.⁊ nomẽ eiꝰ nõ memoꝛet᷑
ſpliꝰ.Tu ãt dne ſabaoth ꝗ iu/
dicas iuſte. ⁊ ꝓbas renes ⁊ cõ
da.videã vltionẽ tuã ex eiſ Ti
bi eni reuelaui cãʒ meã dñe ðᷣſ
meꝰ Ego aũt dũ mihi
moleſti eẽnt iduebã me cilitio
⁊ humi iabam in ieiunio aiam
meã.⁊ or̃o mea iĩſinu meo ↄuẽ
tet.v. Judica dñe nocẽtes me
expugna ipugnãtes me apᷣhẽ
de arma ⁊ ſcutũ ⁊ exurge ĩ ad
iutoꝛiũ mihi.

MNulo tpe. Erat paſcha
aʒilma pꝰ biduuʒ. Et qᷓ
rebãt ſũm ſacerdotes ⁊ ſcꝛibe

quõ ihſm dolo tenereut ⁊ occi
derẽt: Hicebat eni: & Mõi
die feſto. Ne foꝛte tumul
tus fieret ĩ pplo.Etłcũ eẽt ihs
bethanie ĩ domo ſymõis lepꝛo
ſi ⁊ recũberet.vẽit mulier ha
bẽs alabaſtrü vnguẽti nardi
ſpicati pꝛecioſi. Ei fracto ala⸗
baſtro.effudit ſuꝑ caput eius
Erãt ãt qdã idigne ferẽtes in
tra ſemetipſos.⁊ dicẽtes:
At ꝗd ꝑditio iſta vnguẽti fẽa
E: Poterat.n. vnguẽtũ iſtud
venũdari pluſq; trecẽtis dena
rijs ⁊ dari paupibꝰ.y Et fre
mebãt i eã. Ihus aũt dixit.x
Sinite eam. Quid illi moleſti
eſt Bonũ opꝰ opata ẽ in me
Sempꝑ eni paupes hẽbitis vo
biſcũ.⁊ cũ volueritis poteſtis
illis bñfacẽ:me aũt nò ſẽꝑ ha
bebitis. Quod habuit hec feẽ
pꝛeuen t vngere coꝛpus meũ
in ſepulturam. Amen dico vo
bis. vbicunq; pᷣdicatum fnerit
euãgeliũ iſtud i vniuerſo mun
⁊ quod fecit hecnarrabitur in
memoꝛiaʒ eius. Et iudas
ſcariotis vnus de duodecim
abüjt ad ſũmos ſacerdotes t
pꝛoderet eũ illis. Qui audien
tes gauiſi ſũt ⁊ pꝛomiſerũt ei
pecuniam ſe daturos. Et que
rebat quomodo illũ oppoꝛtu⸗/
ne tradẽt.Et pꝛio die aʒinoꝛũ

qñ paſca imolabant. dicũt ei di
icipuli. Quo vis eamue.
paremꝰ tibi vt mãduceſ paſca
Et mittit duos ex diſcipu/
lis ſuis ⁊ dicit eis: E¶Ite in ci
uiratem. ⁊ occurret vobis hõ
lagenã aque baiuläãs. Segwi
eũ. Et quocũq; introierit. dici
te dño domꝰ. gꝗa magiſter di/
cit: AUbi ẽ refectio mea.vbi a
ſcha cũ diſcipulis meis mãdu
cẽᷣ:Et ipſe vobis demõſtrabit
cenaculũ grande ſtratũ. illic
parate nopᷣ. O. Et abierũt di
ſcipuli eiꝰ ⁊ venerũt in ciuita/
tẽ.⁊ iueuerũt ſiẽ dixerat illis:
parauerũt paſcha. Veſpe ãt
facto venit cũ duodecim. Et
diſcũbẽtibꝰ eis ⁊ mãducãtibꝰ
ait ihs:¶ Amẽ dico vob. ga
vnꝰ ex vob tradet me.ꝗ man/
ducat mecũ. ¶At illi cepe/
runt contriſtari ⁊ dicẽ ei ſingil
lati: & Nügd ego: O. Qui
ait illis: ¶ VUnꝰ ex duodecim
qui intingit mecũ manũ in ca/
tino. Et filiꝰ qdem hoĩs vacdit
ficut ſcriptũ eſt de eo. Ahe ãt
homini illi.per quem ſilius ho
minis tradetur. Bonuʒ erat
ei.ſi non eſſet natus homo il/
le. O Et mãducantibus illis
accepit ihs paneʒ.⁊ benedicẽs
fregit ⁊ dedit eis ⁊ ait? Su/
mite.hoc ẽ coꝛpꝰ meũ.. Et

accepto calice gratias ages
dit eis. Et biberũt ex illo oẽs
Et ait illis:¶ Mic ẽ ſguis me

us noui teſti:qui pꝛo multis ef

fundetur. Amen dico vobis.
ꝙ iaz non bibã de genimie vi
tis vſq; in diẽ illũ cũ illud bi/
baz vobiſcũ nouũ ĩ regno dei
Et hymno dicto exierũt ĩ mõ
tem oliuaxꝝ. Et ait illis ihs:
Omnes vos ſcãdaliʒabimini
in me in nocte iſta. qa ſcriptũ
ẽ: Percutiã paſtoꝛẽ.⁊ diſpgẽt
oues.Sed poſtqᷓ; ꝛe ſurrexero

pꝛecedã vos ĩ galileã.A Pe

trus aũt ait illi: OCEt ſi omẽl
ſcãdaliʒati fuerint:ſʒ non e go
Et ait illi ib5s: AZAm dico tibi
ga tu hodie in nocte hac pꝛiuſ
q; bis gallꝰ voceʒ dederit. ter
mees negaturus:. At ille
amplius loquebatur: Et ſi
opoꝛtuerit me ſimul cõmoꝛi ti
bi nõ te negabo. Silr aũt
omnes dicebant.Et veniũt ĩ
pꝛedium:cui nomen gethſe/
mani. ⁊ ait diſcipulis ſuis:
Sedete hic donec oꝛem:
Et aſſumit petrum ⁊ iacob um
iohannem ſecum:⁊ cepit pa
uere ⁊ tedere.Et ait illis:
Triſtis ẽ aia mea vſq; ad moꝛ
tẽ. Suſtinete h̊ ⁊ vigilate.
Et cũ ꝓceſſiſſet paululũ: ꝓci
dit ſuꝑ trã oꝛabat vt ñi tieri

ndenfſetſtann rin

inen gpisgtir
ſcrowroinfnma
teni biiseanittm
none dices Ctreve d
ipveniteos dormienrs
eniocnliecrügnmt
ribaytidfrſtea
penitterwc ar d e
nieitreir Sefr
enthoner ret Tr⸗
bossinadenen Jag,
leennacegnemacrr
heel Etubeenbn
Venitindusſenad nt
doit ieoinenc
Aistlignuniſin ſn
ſcenotber ndotle
debrinüna
foipettm

keuntdrcte (ute. e

cs rgie

iiditn
rännnſb
ſn . WiIS
ln Mmſte
TwiNenf
WENäl,
Onelälin
sNNri
Nin N
ri wigelil)
Kxi & NNol
an bacrn rtheegt
z ezdien
EtNMR
õñäü
gerrt tein inn
Secerkem im
Ktuirmi
rbingi

n uni/

timin

poſſet trãfiret ab eo hoꝛa.⁊ di
xit: Abba pr̃.oĩa tibi poſſibi

lia ſũt:trãſfer calicẽ hũc a me

Sed non quod ego volo: ſed

quod tu. Et venit ⁊ iuenit

eos doꝛmiẽtes.Et ait petro.
Symõ doꝛmis: Non potuiſti
vna hoꝛa vigilar̃᷑ mecũ:Aigi
late ⁊ oꝛate vt ñ itretꝭ ĩ tẽpta
tionem. Spũs ꝗqdẽ pꝛomptus
eſt: caro vero infirma. Et
iterũ abiẽs:oꝛauit.eundẽ ſer/
monẽ dicẽs.Et reuerſꝰ ðᷣnuo
inuenit eos doꝛmientes. Erãt
eni oculi eoꝛũ grauati.⁊ igno/
rabant quid reſpõderẽt ei. Et
venit tertio ⁊ ait illis: ESoꝛ
mite iã ⁊ requieſcite. Sufficit
Venit hoꝛa:ecce tradet᷑ filius
hoĩs ĩ manꝰ peccatoꝝ. Surgi
te eamꝰ:ecce ꝗ me tradet pꝛo
pe ẽ.· Et adhuc eo loquẽte
venit iudas ſcarioth vnus ex
duoðᷣci.⁊ cũ eo turba mita cũ
Fladijs ⁊ lignis miſſi a ſũmis
ſacerdotibꝰ ⁊ ſcribis ⁊ ſenioꝛi
bꝰ. Bederat ãt traditoꝛ eis ſi/
gnũ dicens: QNuemcunq;
oſculatus fuero ipſe eſt. tene/
te eum.⁊ ducite caute.Et
cum veniſſet ſtatim accedens
ad eum ait: Kabbi. . Et
oſculatus eſt eum. At illi ma/
nus iniecerunt in enʒ ⁊ tenue
rũt eũ. Anꝰ ãt de circũſtãtibꝰ

educẽs gladiũ pcuſſit ſerummn
ſũmi ſacerdotis ⁊ amputauit
illi auriculam. Et reſpondens
ihus ait illis: E Tanq ad la/
tronẽ e xiſtis:cum gladijs ⁊ li/
gnis cõpꝛehendere me? Quo
tidie eram apud vos in tẽple
docẽs.⁊ nõ me tenuiſtis. Se⸗
vt adimpleãtur ſcripture.
Tũc diſcipuli eius relinquen/
tes eũ.omnes fugerũt. Ads
leſcens autem quidam ſeque⸗
batur eum amictus ſindone ſu
per nudo.Et tenuerũt eũ. At
ille reiecta findone.nudus pꝛo
fugit ab eis. Et adduxerunt
ihm ad ſũmũ ſacerdotẽ.⁊ ↄue
nerũt in vnũ oẽs ſacerdotes ⁊
ſcribe ⁊ ſenioꝛes. Petrꝰ aũt
a longe ſecutꝰ ẽ eũ vſq; intro
in atriũ ſũmi ſacerdot.⁊ ſede
bat cũ miſtris ⁊ calefaciebat
ſe ad ignem. Summi vero ſa
cerdotes ⁊ oẽ conciliũ quere
bant aduerſus ihm teſtimoni/
um vt euʒ moꝛti traderẽt nec
uenie bãt. Mult enĩ teſtimoĩ
uʒ falſũ dicebãt aduerſꝰ eũ:⁊
ↄuẽiẽtia teſtimõia nõ erãt.Et
quidã ſurgẽtes:falſũ teſtimoĩ
uʒ ferebãt aduerſꝰ eũ dicẽtes
Qm nos audiuimus eun
dicentẽ:Ego diſſoluã templũ
hoc manuſactũ.⁊ poſt tridiũ
aliud nõ manufactũ edificabe

Et nõ erat pueniens teſti
moniũ illoꝝx.Et exurgẽs ſũmꝰ
ſacerdos ĩ mediũ iĩterrogauit
ihm dicẽs: & Non rũdes ꝗc
q; ad ea que tibi obijciunt ab
his:y Ille ãt tacebat ⁊ nihil
rũdit. Kurſus ſũmꝰ ſacerdoſ
interrogabat eum 2 dixit ei:
Tu es xps filius dei bene/⸗
dicti: Ihs aũt dixit illi.
Ego ſu.Et vide bit filiũ hoĩs
ſedentẽ a dextris vᷣtutis dei ⁊
veniẽtẽ cũ nubibꝰ celiSũ
mus ãt ſacerdos ſcindens ve
ſtimenta ſua. ait: & Quid ad
huc deſideramꝰ teſtes: Audi/
ſtis blaſfemiã: Quid vobis vi
detnur: Qui oẽs ↄdẽnaue/
rũt eũ eſſe reũ moꝛtis.Et ce/
perũt ꝗdã cõſpuere eũ ⁊ vela
re faciẽ eiꝰ.⁊ colaphis eũ cedẽ
dicẽ ei: E Pꝛophetiza.
Et miniſtri alapis eũ cedebat
Er cũ petrꝰ eẽt in atrio deoꝛ⸗
ſũ venit vna ex ancillis ſũmi
ſacerdotis · ⁊ cũ vidiſſet petrũ
calefaciẽtẽ ſe aſpiciẽs illũ ait:
Et tu cũ ihn naʒareno eraſ
At ille negauit dicẽs
Meqʒ ſcio.neq; noui ꝗd dicas.
Et exijt foꝛas ante atriũ.⁊⸗.
gallus cãtauit. Rurſus auteʒ
cũ vidiſſʒ illũ alia acilla.cepit
dicere circũſtãtibꝰ: ¶ Quia
Hic ex illis ẽ:· Alt ſlle iterũ

quod dixerat ei ihus: pꝛiuſqᷓ;

negauit. E&t poſt pufillum. rur
ſus qui aſtabat dicebat petro
Aere ex illis es.nã ⁊ galile
us es. ) Ille autem cepit a/
nathematizare ⁊ iurare ꝗa ne
ſcio hoĩez iſtuʒ quẽ dicitis. Et
ſtatim iterum gallus cantauit
Et recoꝛdatus eſt petrus vbi
4
gallus cantet bis.ter me nega
bis. Et cepit flere.Et cõfeſtiʒ
mane ↄſiliũ facientes ſũmi ſa
cerdotes cũ ſenioꝛibus ⁊ ſcri/
bis I vniuerſo concilio vinciẽ
tes ihm duxerunt ⁊ tradider̃t
jlato. Et interrogauit euʒ pi
atus: & Tu es rex iudeoꝛuʒ
At ilie reſpondens ait illi:
Tu dicis/ Et accuſabãt
eum ſummi ſacerdotes ĩ mul/
tis. Pilatus autem rurſuʒ in
terrogauit eũ dicẽs: & Non
rñdes ꝗcqᷓ;: Uides iĩ quãtis te
accuſant. ¶ Ihus aũut ãplius
nihil rñdit.ita vt miraret pila
tus. Per diẽ aut feſtũ ſolebat
ill dimittẽ vnü ex vinctꝭ quẽ
cũqʒ petiſſẽt. Erat ãt vnꝰ qui
dicebat barrabas:ꝗ cũ ſediti
oſis erat vinctꝰ.ꝗ ĩ ſeditõe fe/
cerat hoĩcidiũ.Et cũ aſcẽdiſſʒ
turba cepit rogare euʒ.fiẽ ſẽꝑ

faciebat ill:· Pilatꝰ autẽ rñdit

eis ⁊ dixit: Aultis dimit
tam vobis regem iudeorum

Plarus aüt woes goe
ſccere dunift lsbanri
tmaidtiön rellsati
Guaiſgeri Mrsar
cooci cri obar; tn
kitenprpentiran
gecttesſenenzenwäte
Geritſinmiti Aem
Pgeop Lthanrdan an
eigrücſtetcöſerere
1worites genmn ortirt
po finrritctenei
lipupuntimenit an
Nhinenoſis teclririn
Nonafyerentei Etn
anntaeteme i
Anan Uhin
mcäin Rbe
nbig
idne r

T4
c
.
0
—
22

r

9

1
4

J. NaRene

ncezai ndn
iNNIIN
lerg Luosrin
AExpvel
LNN EtN.E
Püs meIII
nesgi digies
m Painiñ
Aderiſd

4
. 1
ℳ*

Sciebat eiʒ ꝙ p inuidiam

tradidiſſẽt eũ ſũmi ſacerdoteſ

Potifices aũt ↄcitauerũt tur
bã:vt magis barrabã dimitte
ret eis. Pilatus aũt iterũ re/
ſpondes ait illis: Quid er
go vultis faciã regi iudeoꝛũ:
At illi iterũ clamauerunt.
Crucifige eũ.Pilatus
vo dicebat eis: NQuid eim
mali fecit:.¶At illi mag cla
mabãt. GOCrucifige eum.

Pilatus aũt volẽs pplo ſatiſ

facere.dimiſit illis barrabã.et
tradidit ipᷣm flagellis ceſũ vt
crucifigeret. Milites aũt du/
xerũt eũ intro ĩ atriũ pꝛetoꝛij
⁊ cõuocãt totã cohoꝛteʒ.Et in
duũt euʒ purpura.⁊ iponũt ei
plectetes ſpineaʒ coꝛonã.⁊ ce
perũt ſalutar̃ eũ: OAue rex
iudeoꝝ. Et ꝑcutiebant caput
eius arũdine.⁊ cõſpuebant eũ
⁊ ponẽtes genua adoꝛabãt eũ
Et poſtq; illnxerũt ei exuerũt
illũ purpura ⁊ induerũt eum
veſtimẽtis ſuis.⁊ educũt illuʒ
vt crucifigerent eũ.Et anga
riauerũt pꝛetereuntẽ quẽpiã
