ſũ.infirmabũt᷑ ⁊ peret a facie

tua. Ad te leuaui ocu

los meos qui habitas ĩ celis.
,Ecce ſiẽ oculi ſeruouʒ in
manibus dnñox ſuoꝝꝰ Et ſiẽ

oculiancille i maibus dñe ſue
Ita oculi noſtri ad dñʒ deũ
nrʒ donec miſereat᷑ nr̃i.ꝰ Mi
ſerere nobis die miſerẽ nob.

MNillo tꝑe: Erat ihs eijci
H ens demoniũ.illð erat
mutũ.Et cũ eieciſſet demoniũ
locurꝰ ẽ mutꝰ ⁊ admirate ſũt
turbe.Quida ãt ex eis dixer̃t
In beelʒebub pᷣncipe demon
oꝛuʒ eijcit demonia. Et alij tẽ/
ptantes ſignũ de celo quere/
bant ab eo. Ipſe aũr vt vidit
cogitationes eoꝛum dixit eis:
E regnũ i ſeipſũ diuiſuz de
ſolabitur.⁊ domꝰ ſup domuʒ
cadet.Si aũt ⁊ ſathanas in ſe
ipᷣm diuiſus ẽ:quõ ſtabit ĩgnũ
ipſiꝰ:qꝛ dicitis i beelʒebub eij
cere me demonia: Si ãt ego i

beelʒebub eijcio demonia:filij)

vri ĩ qꝰ eijciut.Jõ ipᷣi iudices
vri erũt.poꝛro ſi ĩ digito di ei
icio demonia pꝛofecto puenit
in vos regnũ dei.Cum ĩoꝛtis

„ —

armatus cuſtodit atriũ ſuũ. in

pace ſunt oĩa que poſſidet. Si
autem foꝛtioꝛ illo ſuꝑueniens
vicerit eũ.vniuerſa arma eiuſ
aufert in quibus confidebat.⁊

ſpolia eius diſtribuet. Qui nõ

eſt mecũ aduerſum/meeſt.Et

qui non colligit mecum diſper

gir. Cum imundꝰ ſpuͦs exierit

— ——ð

ab hoie anibulat ꝑ loca arida
⁊ inaquoſa qrẽs reꝗeʒ.⁊ non

iueniẽs dicit. Reuertar in do
mũ meã vnde exiui.t cũ ve
nerit iuenit eã vacãteʒ. ſcopis
mundatã ⁊ oꝛnatam:E tũc va
dit ⁊ aſſumit ſeptẽ alios ſpũs
ſecũ negoꝛes ſe. Et ingꝛeſſi ha

bitãt ibi. Et fiut nouiſima ho
mimis illius peioꝛa pꝛioꝛibꝰ.ꝗa
ctũ eſt ãt cum hec diceret:ex/
tollens vocẽ quedã mulier de
turba dixit illi: Beatꝰ venter

Alt ille dixit. Quimnmo bti

ui audiũt verbũ dei ⁊ cuſto/
dũt illð.
recte letificates coꝛda.⁊ dul/
cioꝛa ſuꝑ mel ⁊ fanũ.naʒ ⁊ ſer
uus tuꝰ cuſtodit ea. Seciei

e põtauit.⁊ vbera que ſuxi
ſti
9

Ec hoſtia dne qͥs emun ⸗

Edet nra delicta. ad ſa/
crificiũ celebꝛandu ſułditoꝛũ
tibi coꝛꝑa mẽteſq; ſcificet ꝑ.
Palſſer iueit fibi domu
⁊ turt nidũ vbi rponat pulos

ſuos altaria tua dñe virtutuʒ

rex meus ⁊ deus meus. beati

qui habitant in domo tua.in ſe

culum ſeculi laudabunt te.

ECuictis nos s domine
reatibus ⁊ peric ulis pꝛo

pitia tus abſolue.quos tãti mi
ſterij tribuis eẽ participes. ꝑ

=—

Juſticie dñi

nczideohern
vgltatnibtbin
ſteneideqi
boondeidegas
Utnan Hlapnn

SbeniveN
nitmibeng unr.
ſtſout adeſas m r
ſtren? na ſenir are n
gnisrenban an

NNeri Em
Liupmiepef
rteuwrng podi n
den Aänden
nir ſäniſeemir
ſoßduerßkpmn
efmuegefſini imn
alitapniei Xe
— Delignnigen ne
Pnos nami Qrrx
Mn tinifacgi
pbigeiſnmn,
mmanſt eün ha
Unſtwe RZðM
un lun4 Muaam dc
iideſne 8
iſer em
Napehztnulſin

.,,,

—— —

— =W

2„

2AüSEAEüfeüesecebceliges.88⁸

=
R

Mens Migkinind
arda dir ir ber
gr votm iinin
AAtire Qumti
qumti/ Woi lin
1 Dfmguſren
uEEMitsSGNAN
Anettmün
mN Nter
cdetader esen
AndeN
ii NNNdiſut
”
tmi nii ui

2 . 1 8
ſoos uNN m
☛ TEb.

Ndeo laudabo vbuͦ

i dño laudabo ſermo

nez i deo ſpabo noõ ti

bo ꝗd faciat mibi hops. Mi/
ſerẽ mei ðs qm ↄculcauit me

hõ:tota die ipugnans tribula

uit mecv. Olia pii.

Oꝛdibꝰ nr̃is qs dñe gra

tiã tuã benignꝰ infunde.
vt ſicut ab eſcis carnalibꝰ ab
ſtinemꝰ.ita ſenſus quoq; nr̃os

ꝗ nris retraham? exceſſidꝰ.ꝑ.

VNM dieb? illis. NHaaman
H pnceps militie regis ſy/
rie erat vir magnꝰ apð dñʒ ſu
uʒ ⁊ honoꝛatꝰ.p illũ.n.ðdit do
minꝰ ſalutẽ ſyrie. Erat ãt vir
foꝛt ⁊ diues:ſʒ le ꝓſus.poꝛro
de ſyria egreſſi fuerãt latrun
culi:⁊ captiuã duxerãt de tra
iſrł puellã ꝑuulã qͥ erat i obſe

ꝗo vxoꝛᷣ naamã. Que ait ad

dñaʒz ſuã. Ntinã fuiſſʒ dñs me
us ad ꝓphãʒ ẽ i ſamaria. ꝓ
fecto curaſſet eũ a lepꝛa quã
hʒ. Ingreſſus ẽ itaq; naaman
ad dñnʒ ſuũ ⁊ miciauit ei dicẽs
Sic ⁊ ſic locuta ẽ puella ð tra
iſrl. Dixitq; ei rex ſyrie. NHað
⁊ mittã lras ad regè iſrl. Qui

cũ ꝓfectꝰ eſſʒ ⁊ tuliſſet ſecuʒ

decẽ talẽta argẽti.⁊ ſex milia
aureos.⁊ decezʒ mutatoꝛia ve
ſtimẽtoꝝ:detulit lras ad regẽ
iſrł in hec ꝓba. Cũ acceperis
eplam hãc ſcito ꝙ miſeriʒ ad
te naamã ſeruũ meũ:vt cures
euʒz a lepꝛa ſua.Cuũq; legiſſet
rex iſri lr̃as:ſcidit veſtimenta
ſua ⁊ ait. NMũquid deꝰ ego ſuʒ
vt occidere poſſiʒ ⁊ viuificaꝛe
qꝛ iſte miſit ad me vt curẽ ho
minẽ a lepꝛa ſua: Aiaduerti/
te ⁊ videte qꝛ occaſiones qrat
aduerſuʒ me. Qð cũ audiſſet
heliſeus vir dei ſcidiſſe.i.regẽ
iſrł veſtimẽta ſua:miſit ad eũ
dicẽs. Cur ſcidiſti veſtimenta
tua: Neniat ad me:⁊ ſciat ẽẽ
ꝓphãʒ in iſrl. Aenit ergo naa
man cuʒ eꝗs ⁊ curribus.2 ſte
ſtit ad hoſtiũ domꝰ heliſei.mi
fitq; ad eũ heliſeus nunciũ di
cens. VNade ⁊ lauare lepties ĩ
ioꝛdane.⁊ recipiet ſanit. tẽ ca
ro tua atq; muũdaberis. Iratꝰ
naaman recedebat dicẽſ. Pu
tabam ꝙ egrederetur ad me
⁊ ſtans inuocaret nomen do/
mini dei ſui. ⁊ tangeret manu
ſua locum lepꝛe ⁊ curaret me
MNunqnid non meliores ſunt
abana ⁊ pharfar fluuij dama/
ſci omnibus aquis iſrael:vt la
uer in eis 1⁊ munder: Eum
ergo vertiſtet ſe et abiret

indignãs. acceſterut ad eũ ſer
ui ſui.⁊ locuti ſũt ei. Pr ⁊ ſi rẽ
grãdẽ dixiſſet tibi ꝓphᷣa.cer/
te facere debueras.q;to mag
2 nũc dixit tibi.lauare ⁊ mun
aberis:Beſcendit ⁊ lauit in
ioꝛdane ſepties iux ſermoneʒ
viri ði.⁊ reſtituta ẽ caro eiꝰſẽ
caro pueri puuli. ⁊ mũdatꝰ ẽ.
Reuerſuſq; ad viꝝ dei cũ vni
uerſo comitatu ſuo vẽit ⁊ ſte
tit coꝛã eo.⁊ ait. Nere ſcio ꝙ ñ
fit aliꝰ deꝰ iĩ vniuerſa tᷣra.niſi
tm dũis deꝰ iſrł rad Beus
vitã meã annunciaui tibi. po/
ſuiſti lachꝛymas meas ĩ ↄſpcũ
tuo.ꝰ.· Milerere mihi dñe.
quoniã cõculcauit me homo.
tota die bellãs trivulauit me.

Nillo tpe.SDixerũt pha
riſei ad ihʒ. Quãta aud
uĩmꝰ facta ĩ capharnaũ.fac ⁊
hic ĩ pria tua.Ait ãt.Am dico
vob. ꝗqꝛ nemo pha acceptꝰ ẽ
i pria ſua. In vᷣitate dico ve ᷣ
mite vidue erãt i diebꝰ helie
ĩ iſrł qñ clauſũ ẽ celum annis
tribꝰ ⁊ mẽſibꝰſex.cũ facta eẽt
fames magna ĩ oi terra. et ad
nullã illax miſſus eſt helias ni
ſi in ſareptã ſidonie ad mu ie/
rem viduam. Et multi lepꝛoſi
erant iſiri ſub heliſeo ꝓphᷣa.

nemovoꝝ mũdatꝰ ẽ niſi naa/

—LVrrrE

mau tyrus.Et repleti ſũt oẽs
in ſynagoga ira. hec audiẽtes.
Et ſurrexerũt ⁊ eiecerũt euʒ
extra ciuitatẽ.⁊ duxerũt ſlluʒ
vſʒ ad ſuꝑciliũ mõtis ſuꝑ quẽ
ciuitas eoꝝ erat edificata vt pᷣ
cipitarẽt eũ. Ipſe ãt trãſens
mediũ illoꝛuʒ ibat. . fer
Exaudi deꝰ oronẽ meã ⁊ ne ðᷣ
ſpexeris depᷣcatöem meam in
tẽde ĩ me ⁊ exaudi me.
Anx qð tibi dñᷣe nr̃e ſer
uitutꝭ offerimꝰ. tu ſalu/
tare nobᷣ ꝑfice ſacramẽtũ. ꝑ.
io. Quis dabit ex ſyõ ſalu
tare ifrael. cum auerterit dñs
captiuitatem plebis ſue exul/
tabit iacob.et letabitur iſrael.

Meſta qs ops ⁊ miſeri/
coꝛs deꝰ. vt qð oꝛe ↄtigi
mopura mẽte capiamꝰ. Per.

Abueniat nob dñe mile
ricoꝛdia tua.vt ab iminẽ
tibꝰpctõꝝ nroꝛũ ꝑiculis te me
reamur ꝓtegẽte eripi. te libe
rãte ſaluari.ꝑ.

Do clamaui quoniaʒ
exaudiſti me deus.ĩcli
ra aurem tuam 1 ex/
audi vᷣba mea.cuſtodi me do/
mine vt pupillã oculi ſub vm
bꝛa alarum tuarum pꝛotege

Ndebe le Er
ncna t
iz pban deig en me
Wrme'nortr'itnrhe
ſenudw ſuitnmisdriti
legednce wentrir
doſlos neos niit
Cridintenin Qu
Itfanitir rn E

Wsidoroe Tünr

ſött hubemium
Khidnoeni n
Nionen Lan dur

1etenedd e
Wseeee
Prueretchneſäat

cfuenstut fl ſtu⸗
kince ioi bertaig

R—
.
8

—

=W

— — –—

15 Waoser
re ö arſonii)
„ O EAn Ntſii
ri wriaanmenh
cäI ts en
u. nNNr kit ie

hiz cer nie
an dbcr
A adrdn.
t .

% O mwran
air eihu
rrm pgzir tiinl

. bocmu e⸗
1 rn Aneden
nummnmnin
ie

me. ds. Exaudi dñe iuſti ciam
meã:itẽde depꝛecationem me
Xaudi nos op̃s ⁊ miſeri/
coꝛs deꝰ. continẽtie ſa/
lutaris ꝓpitiꝰ nobis dona con
cede. Per.

N diebꝰ illis. Mulier q̃
dam clamabat ad heliſe
uz ꝓphᷣam dicẽs:Seruꝰ tuus
vir meꝰ moꝛtuꝰ c.⁊ tu noſti qꝛ
ſeruꝰ tuꝰ fuit timẽs deũ.Et ec
ce creditoꝛ venit vt tollat du
os filios meos ad ſerniẽdũ ſibi
Cui dixit heliſeus. Quid vis
vrt f aciã tibi:Dic mihi. Quid
habes ĩ domo tua: At illa re/
ſpõdit.Non habeo ancilla tua
geq; ĩ domo mea niſi parum
olei quo vngar.Cui ait. Nade
⁊ pete mutuo ab oibꝰ vic inis
tuis vaſa vacua non pauca. 7
igredere ⁊ claude oſtiũ cu ĩtri
ſecꝰ fueris tu ⁊ fil j tui.⁊ mit/
te inde ĩ oĩia vaſa hec ⁊ cũ ple
na fuerit tolles. Juit itaq; mu
lier ⁊ clauſit oſtiũ iuꝑ ſe ⁊ ſuꝑ
tfilios ſuos.Illi offerebant va
ſa ⁊ illa infundebat.Cũq; ple/
na fuiſſent vaſa.dixit ad filiuʒ
ſuum.viffer mihi adhuc vas.
Et ille reſpondit.non habeo.
Stetitq; oleum. Nenit ãt illa
⁊ idicamt hõi dei.Et ille. Nað

igt vẽde oleũ ⁊ redde credito
ri tuo. Tu ãt ⁊ filij tui viuite ð
r liq“. Ab eccultꝭ meiſ
mũda me dñe ⁊ ab alienis par
ce ſeruo tuo. . Si mei nõ fu
erit dnati tũc ĩmaculat ero ⁊
emũdaboꝛ a delicto maximo.

N illo tpe: Reſpic ens
ihs in diſciplos ſuos diỹ
ſymoni petro. Sipeccauerit i
te fr̃ tuꝰ.vade ⁊ coꝛripe eũ int
te ⁊ ipʒ ſolũ:Si te audierit.lu/⸗
cratus eris frẽm tuũ.Si autẽ
te nõ audierit. adhibe tecũ ad
huc vnũ vl duoſ vt i or̃ duoꝝ
vel triũ teſtiũ ſtet oẽ vᷣbũ.
ſi nõ audierit eos. dic eccleſie.
Si ãt eccleſiam non audierit
ſit tibi ſicẽ ethnicꝰ ⁊ publicanꝰ
Amẽ dico vobis:quecũq; alli
gaueritis ſuper terrã erut li/
gata ⁊ in celo.Iterũ dico vobᷣ
ga ſi duo ex vobis conſenſerit
ſuper terram de omi re quan
cũq; petierint fiet illis a patre
meo qui in celis eſt. Abi enim
ſunt duo vel tres congregati
in nomine meo.ibi ſum in me/
dio eoꝛum. Tunc accedens ad
eum petrus dixit:Homine.q*
tiens peccauerit in me frater
meus ⁊ dimittã ei:AUſq; ſepti
es:Dixit illi ihus. Hon dico ti
bi ſepties:ſed vſq; ſeptu. gies

ſepties. Offerto. Bexkera
dni fecit vtuteʒ. dextera dñi
exaltauit me.nõ moꝛiar ſʒ vi

nã ⁊ narrabo opa dnij. Secx.

PEr hec veniat qs dñe ſa
k cramẽta nre redẽptioĩs

effectus:ꝗ nos ab hũanis re/
trahat ſemp exceſſibus. ⁊ ad

ſalutaria dona pducat. Per.
Coio. Bñe gs hitabit in ta /

bernaculo tuo:aut ꝗs regeſc
mõte ſancto tuo ꝗ igredit᷑ ſiñj

macula ⁊ opat iuſticiã.
Acris dne miſterijs/ cõ.
Dexpiati.⁊ veniã qͥs ↄſeq/
mur ⁊ graʒ.p. Suꝑ pplʒ oĩo.
Lia nos dñe pꝛotectionẽ
efende. ab omni ſem/
per iniquitate cuſtodi. Per.
Feria quarta. Statio ad ſanc
tum Sixtum. Introitus.

SGo aũt in dño ſpera⸗

bo exultabo ⁊ letaboꝛ
in tua miſericoꝛdia.qꝛ
reſpexiſti humilitateʒ meam
e. In te dñe ſperani nõ cõfũ
dar in eternuʒ in tua iuſtitia li

bera me ⁊eripe me. Glia.

J KReſta nobis qs dñe vt
aalutaribus ieiunijs eru/
diti a noxijs quodqʒ vitijs abſti
nentes pꝛopitiationem tuam
facilius ipetremus. Per do

Ec dicit dñs deus. DHo⅓

noꝛa prem tuuʒ ⁊ mĩreʒ
tnã:vt ſis lõgeuus ſuꝑ terraʒ
quã dñs deus tuus dabit tibi.
NMNõ occides. Nõ mechaberis
Mõ furtũ facies. Mõ looueriſ
cõtra ꝓximuʒ tuuʒ falſuʒ te/
ſtimoniũ. Non cõcupiſces do
muʒ pꝛoximi tui.nec deſidera
bis vxoꝛẽ eius. Non ſeruũ.nõ
ancillã nõ bouẽ.nec oĩa que il
lius ſunt. Cũctus aũt populꝰ

videbat voces/lãpades ⁊ ſo

nitũ buccine:mõtẽq; fumigan
tẽ. Et pterriti ac pauoꝛe ↄcuſ
ſiſteterũt ꝓcul dicẽtes moyñ
Loqre tu nobis:⁊ aud emus.
Non loqt᷑ nobis dñs.ne foꝛte
moꝛiamur. Et ait moyſes ad
pplim. nolite timere vt.n. ꝓba

ret vos venit ðs:⁊ vt troꝛ illiꝰ

eẽt ĩ vobis: ⁊ ũ peccaret. Ste
titq; ppls de lõge:movſes aũt

—„ ⏑ %*

acceſſit ad caliginẽ ĩ q̊ͥ erat ðꝰ

Bixitq; pᷣterea dñs ad moyſẽ
Hec dices filijs iſrl. vos vidi
ſtis ꝙ ð celo locutꝰ ſũ vobis.
Nõ facietis ðoſ argẽteos.nec
Sos aureos facietꝭ vobᷣ.Altaĩr
de tra facietis mihi. 1 offeret?
ſup illð holocauſta ⁊ pacifica
vĩra. oues vr̃as ⁊ boues ĩ öi lo
coin quo memoꝛia fuerit noĩs

minuz nrum. Zectio liꝛiero mi. Grꝛa eiſerẽ mi dñe qm̃

gi xr.. C8*.

infirmus ſuz: ſana me dñe. V.

0
ſerberphenſe inen
redſepeliniran
ties dnir⸗ N m
nun ſsci irum
Feitnitens utn
wineim um
dei ppter tmreind ren
Hide dint homn
tüdmartimitgetri
ftpam warrN
rutn: xitN On
GDientiNmi m
Nigüerendig
Nöbopefcdre üm
tideimänezti
Dppocrre der ran
wb ſais deis Pert N
Pisnebeetenzed
tnpein Et rr

Pwommn i
riſnii
ml vrin ukel
ſe. (imäünn
räbaarniizinin

4 Kfrmi Mräref

Kr bo wos dioe ſal
wumm. Ltat noſſest

wemriee NN. N

udeNini
r NEde crmin
Berta idti

„ 4 ℳ 8
dc iwds

trrs Aritlat
Won Nr

os 200
N

vinte zitofen

Löõöturbata ſũt oĩa oſſa mea ⁊

anima mea turbata eſt valde.

—

Secundum mpathbeum quin
todecima Capiunlo.
NM illo tpe: Acceſſerunt
I. ad ihm ab hieroſolymis

ſcribe ⁊ phariſei dicẽteſ. Qua

re diſcipuli trãſgrediũt᷑ tradi/
tiões ſenioꝝ: Hon eni lauant
manꝰ ſuas cũ panẽ mãducant
Jpe ãt rñdens ait illis.Quar
⁊ vos tranſgredimini mãdatũ
dei ppter traditionẽ veſtram
NMNã de?ꝰ dixit. Honoꝛa patreʒ
tuũ.⁊ matrẽ tuã.⁊ qꝗj maledixe
rit patri. vel matri. moꝛte mo
riatur:Nos ãt dicitis. Quicũ/
q; dixerit pri vel mr̃i. munus
qðcũq; ẽ ex me tibi ꝓderit.⁊
nõ honoꝛificabit patrẽ ſuũ aut
mr̃eʒ ſuã.⁊ irritũ feciſtꝭ mãda
tũ dei ꝓpt᷑ traditioneʒ veſtrã
Hypocrite. bene ꝓphauit de
vob yſaias dicẽs: Populꝰ hic
labijs me honoꝛat.coꝛ ãt eoꝛũ
löge ẽ a me.Sine cã ãt colunt
me docẽtes doctrinas ⁊ man/
data hoiuʒ. Et ↄuocat: ad ſe
turbis dixit eis. Audite ⁊ inte
ligite. Non quod intrat ĩ oſ co

inquinat hominem ſed quod

procedit ex oꝛe:hoc coingꝗnat
hominem. Tunc accedentes
diſcipuli eius.dixerũt ei Scis
quia phariſei anudito hoc ver/

bo ſcãdaliʒati ſunt· At ile re⸗
ſpõdens ait. Ois plãtatio quã
nõ plantauit pater meuſ cele⸗
ſtis eradicabit᷑ Sinite illos:ce
ci ſunt.⁊ duces cecoꝝ. Cecus
autem ſi ceco ducatũ pꝛeſtet.
ambo i foueã cadũt. Reſpon
dens ãt petrꝰ dixit ei. Ediſſe/

re nobis parabolã iſtã. At ille

dixit. Adhuc ⁊ vos ſine ĩtelle/
ctu eſtis: Mõ intelligit: ga oẽ
qð in os intrat in ventrẽ va/
dit.⁊ in ſeceſſuʒ emittit:· Que
aũt pꝛocedũt de oꝛe.de coꝛde
exeunt.⁊ ea coinꝗnant hoĩem
Be coꝛde enim exeut cogita/

tiones male homicidia. adulte

ria.foꝛnicationes.furta. falſa

teſtimonia. blaſfemie.Hec ſũt

que coinꝗqnant hoĩem. Mõ lo/

tis ãt manibus mãducare.non

coiqnat hõieʒ. OQfferto Bñe
fac mecũ miaʒ tuã ppt᷑ nomẽ

tuum. quia ſuauis eſt miſericõ
dia tua.

Secreta.
QAſcipe queſumus dñe p
ces populi tui cum obla/
tionibus hoſtiarum.⁊ tua my/
ſteria celebꝛantes ab oĩbꝰ nos
defende ꝑiculis Rer. Coio.
Notas mihi feciſti vias vite
adimplebis me leticia cũ vul/
tu tuo domine. Poſt counno
QꝘR Anctificet nos dñe qua
Opaſti ſumꝰ meſa celeſt

a cũctis erroꝛibꝰ expiatos ſuꝑ
nis ꝓmiſſiõibꝰ reddat accep/
dos Per. .
Oncege qs opᷣs deꝰ vt
ꝓtectõis tue graʒ qͥrim
liberat a malis „ade⸗ ſe⸗
cura tibi mente ſeruiamꝰ:per.

Aulꝰ ppli ego ſů diẽ
dyñs de qcũq; tribula
tje clamauerit ad me
exaudiã eos.a ero illoꝑ dñs in
ppetuũ. s. Attẽdite pple me
us legẽ meã inclinate aurẽ ve
ſtrã ĩ verba oꝛis mei. ꝰ. Glo/
ria patri filio ⁊ ſpũi.
Agnificet te dñe ſctõꝝ
tuox coſme ⁊ damiani
btã ſolẽnitas.qua ⁊ illis gliam
ſempiternã ⁊ opẽ nobis ineffa
dili pꝛouidentia ↄtuliſti. Per.

Ndiebꝰ illis. Factũ eſt
verbũ dñi ad me dicens
Sta in poꝛta domus dñi.⁊ pꝛe
aica ibi verbũ iſtud ⁊ dic. Au/
dite vᷣbũ dñi ois iuda.ꝗ igre/
dimini ꝑ poꝛtas has vt adoꝛe
tis dñm. Hec dicit dñs exerci
tuũ.deꝰ iſrl. Honas facite vi
as vras ⁊ ſtudia vra.⁊ hitabo
vob̃ᷣſcũ iĩ loco iſto. Nolite ↄfi/
F ĩ vbis mẽdacij dicẽtes tem
plu dñi tẽplũ dñi.tẽplũ dñ̃i ẽ

—

OQm ſi bndixeritꝭ vias vr̃as ¶
ſtudia vr̃a.ſi feceritis iudiciuʒ
inter virũ ⁊ pꝛoximũ eiꝰ adue
ne ⁊ pupillo ⁊ vidue nõ feceri
tis calũniaʒ. nec ſanguinẽ ino/
centẽ effuderitꝭ in loco iſto.2
poſt deos alienos nõ ambula/
ueritis ĩi malũ vobiſmetipſis:
habitabo vobiſcũ in loco iſto
in terra quã dedi patribꝰ vr̃is
a ſeculo ⁊ vſqʒ in ſeculuʒ. Ait
dñs ops. Oculi oiuʒ in
te ſperant dne ⁊ tu das eſcam
illis ĩi tẽpoꝛe oppoꝛtuno. v. A
peris tu manũ tuã ⁊ iples oẽ
gial bñdcõe.
N illo tẽpoꝛe.Surgens
ihs de ſynagoga. ĩtroiuit
in domũ ſymonis. Socrus ãt
ſymonis tenebatur magnis fe
bꝛibus. Et rogauerũt illũ pꝛo
ea. Et ſtans ſup illã iperauit
ſebꝛi ⁊ dimiſit illam. Erx conti/
nuo ſurgens.miniſtrabat illis
Cũ ſol aũt occidiſſet.omnes.ꝗ
habebãt ifirmos varijs lãguo
ribꝰ ducebãt illos ad ihm. At
ille ſingulis manus imponens
curabat eos. Exibant autem
demonia a multis clamantia
dicentia:quia tu eſ filius deĩ
Et increpans no. ſinebat ea
loqui.quia ſciebant ipſum eẽ
chꝛiſtum. Facta autem die.

egreſſus ibat in deſertũ locũ

leinſte m
Pſtoizn p
Zununcditinin ma
huriinanniNe
ſCntdisn
lemnſinrner i
Mon mentsimgn te
Gieni
Oropin Esde
mklets mpimen:
Wcarſenuenng:

mean 5 1 r
ori i n

xhem rien

inergen
N mnmiitie

3 . — ℳ .
“
Ei Mr ckag.

Nirr n
dnrinn
Mrins S
——
ueeMiülin
a itn mien

⁊ turbe regrebant eů. Et ve
nerũt vſq; ad ipʒ ⁊ detinebãt
illũ.ne diſcederet ab eis. Qui
bus ille ait:Quia ⁊ alijs ciuita
tibus opoꝛtet me euãgelizare
regnũ dei.qꝛ ad hoc miſſꝰ ſuʒ
Et erat pꝛedicans in ſynago/
is galilee: OKerto. Si aäbu
auero in medio tribulationis
viuificabis me dñe.⁊ ſuꝑ iraʒ
inimcoꝝ meoꝝ extendes ma/
num tuam ⁊ ſaluum me fecit
dextera tua Secreta:
NMNtuop dñe pᷣcioſa moꝛ⸗
H te iuſtoꝝ ſacrificiuʒ illud
offerimꝰ de quo martyrij ſum
pfit oẽ pᷣncipium. Per. Coio.
Tu mandaſti mandata tua cu

ſtodiri nimis. vtinã dirigantur

vie mee ad cuſtodiendas iuſti
ficatioẽs tuas: Poſt comu.
G It nob dñe ſacramẽti ſtu i
certa ſaluatio.que cũ be
atoꝝ martyꝝ tuoꝝ coſme ⁊ da

miani meritis imploꝛat. Per

G Abiectů Supꝑ ppl oro
tibi pplim ãs dũe ꝓpitia
tio celeſtis amplificet ⁊ tuis ſẽ
per faciat ſernire mandat. p.
Feria vi. Statio ad ſanctum
laurentiũ in lucma. Antretus
Ac mecũ duñe ſignuʒ
i bonũ vt videãt qui
me oderũt ⁊ ↄfũdant᷑
qĩ tn dñe adinniſti me.⁊ ↄſo/

lats es me. pᷣs. Inclina dñe au

rẽ tuã exaudi me qm inops

⁊ pauper ſum ego v Gla ère

Eiunia nr̃a qs dñe beni⸗/

gno fauoꝛe ꝓſeqnẽ vi ſi
cut ab alimentis abſtinemꝰ in
coꝛpoꝛe.ita a vitijs ieiunemuſ
in mẽte. Per. Lec iwꝛi nume
N diebꝰ illis ri xx caꝰ
T Conuenerunt fllij iſrael
aduerſũ moyſen ⁊ aaron ⁊ vẽ
ſi in ſeditionẽ dixerunt: Date
nob aquã vt bibamus. Ingreſ
ſiq; moyſes ⁊ aarõ dimiſſa mił
titudine ante tabernaculũ fe/
deris coꝛruerũt pꝛoni in terrã
clamauerũtq; ad dñm atq;ʒ di/
xerũt. Sñe de? exaudi clamo
rẽ ppli huus.⁊ aperi eis the/
ſaurũ tnũ fontẽ aque viue.vt
ſatiati ceſſet murmuratio eoꝝꝑ
Et apparnit gloꝛia dñi ſuper
eos. Locutuſqʒ ẽ dnis ad moy/
ſen dicẽs: Zo le vᷣgã ⁊ ↄgrega
populum tuuʒ ⁊ aaron frater
tuꝰ a loquimini a petrã coꝛaʒ

eis. illa daoit aquas. Cumq;

eduxeris aquam de petra bi⸗
bet oĩs multitudo ⁊ iumenta
eius. Tulit igit moyſes vgam
que erat in ↄſpectu dñi.ſic pᷣce
perat ei:congregata multitu/
dine ante petram. dixritq; eis.
Audite rebelles ⁊ increduli:
Nũ de petra hac vobis aquã

poterimꝰ eijcere:!: Cũůq; eleuaſ
ſet moyles manũ ꝑcutiẽs vga
bis ſilicẽ egreſſe ſũt aqͥ largiſ
ſime.ita vt populus bibere t ⁊
iumẽta:Bixitq; dũs ad moyſẽ
garon:Quia non credidiſtis
mihi vt ſcificaretꝭ me coꝛã ſi/
lijs iſrl.nõ itroducet: hos po/
pulos in terrã quam dabo eis
Hec ẽ aqua ↄdictiõis.vbi iur/
gati ſunt fil jiſrael Z dñʒ ⁊ ſci
ficatꝰ eſt in eis. Gꝛað. In vᷣo
ſpauit coꝛ meũ ⁊ adiutꝰ ſum ⁊
refloꝛuit caro mea ⁊ ex volun
tate mea ↄfiteboꝛ illi. v. Ad
te dñe clamaui deꝰ me?ꝰ ne ſi⸗
leas ne diſcedas a me. Scoᷣm
bohannem quarto capitulo.
N illo tpe. venit ihs ĩ ci/
1 uitatẽ ſamarie.qͥ dicit ſy
char iuxta pꝛediũ qð dedit ia/
cob ioſeph filio ſuo. Erat aũt
ibi ſons iacob. Ihs ergo fati/
gat ex itinere. ſedebat ſic ſup
fontẽ. MHoꝛa aũt erat quaſi ſex
ta. Wenit mulier de ſamaria
haurire aquã. Dicit ei ihs:a
nuhi bibere. Biſcipli ãt eius
abierãt in ciuitatem vt cibos
emerent.Bic go ei mulier illa

ſamaritana. Quo tu iudeꝰ cũ

ſis bibere a me poſcis qͥ ſũ mu
ler ſamaritana: Hõ.n.coutũt
indei ſamaritanis. Nñdit ips ⁊

pixit ei. Si ſcires donum dei.

tu foꝛſitã

— —

gs ẽ ꝗ dicit tibi: da mihi bibẽ

diſſet tibi aquã viuã. Duvit ei
mulier:Dñe.neq; in qꝰ hauri

as habes 1 puteꝰ altꝰ ẽ. Unð

g habes aquã viuã: E ũquid
tu maioꝛ es patre nro iacob ꝗʒ

dedit nobis hũc puteũ. ipſe
ex eo bibit. ⁊ filij eiꝰ ⁊ pecoꝛa

eius. Reſpõdit ihs ⁊ dixit ei.
Omnis qui biberit ex aõ hac
ſitiet iterũ. Qui ãt biberit ex
aqua:quã ego dabo ei nõ fitiet
in eternũ. Sʒ aqua quam ego

dabo ei. fiet in eo fons aq ſaliẽ
tis in vitã et᷑naʒ. Bicit ad euʒz

mulier: Hñe da mihi hãc aõʒ
vt nõ ſitiã: neq; veniaã huc hau
rire:Bicit ei ihs vað voca vi

rũ tuũ.⁊ veni huc. Rñndit mu

lier ⁊ dixit: NHõ habeo virum:

BDixit ei ihs: Biñ dixiſti. ga nõ

habeo virũ. Quinq; enim vi/
ros habuiſti ⁊ hũc quẽ habes
nõ ẽ tuus vir. Hoc vere dixi⸗
ſti. Dicit ei mulier:Dñe vt vi

deo pꝛopheta es tu. Patres

nr̃i in monte hoc adoꝛauerũt
vos dicitis quia hieroſoly/
mis ẽ locus vbi adoꝛare opoꝛ
tet. Dicit ei ihs:Mulier creð

mihi.quia venit hoꝛa quando

neq; in monte hoc.neq; in hie
roſolymis adoꝛabitis patrem
AVos adoꝛatis quod neſcitis.

petiſſes ab eo.⁊ de

tktnicii⸗
Uinsolenbtſen
ernne Nia
gialnetei een
1eos wicünen
Utmeopotetaer
ſeſobisannücuah
eeniben
tyrmorenet iia
Iirinntgcime
Gensarlvrven

AA Ralirg Niim

Pninieeetnrerde
Ginedrnticn i
ſecipüglireck e ber
Gdecnmmer ernitnel
isdicenrs Rad nin
leaurendintesbenct
Nomnrrar
NisDibaterrd
nliisalinirn ſin
SS

tte beſie ene

ð

õ
rtirni Cii tore

1 Mnmie ndüͤfti

l
ma Wia Din
õ
rncix; Wühich
Drabs ed r

SmitWüb Ridkn

etads Diſigt
e W DAN N
ADnirRe
nr N MNe
– hende
slwninenech
õ
n

nos adoꝛamus quod ſcimus:
quia ſalus ex iudeis eſt. Sed
veit hoꝛa ⁊ nũc ẽ qñ veri ado
ratoꝛes adoꝛabũt patrẽ ĩ ſpũ
veritate. Nã ⁊ pat᷑ taleſ q̃rit
qui adoꝛẽt eũ.Spũs eſt deus
⁊ eos ꝗ adoꝛãt eũ in ſpũ ⁊ ve/
ritate opoꝛtet adoꝛare.Dic ei
mulier. Scio qꝛ meſſias venit
qui dicit xpᷣs. Cũ ergo venerit
ille nobis annũciabit oĩia. Dic
ihs:Ego ſum qui loquoꝛ tecũ
Et ↄtinio venert diſcipli eius
7 mirabant᷑ ꝗa cũ mnliere lo/
quebat. Memo tñ dixit.quid
queris.aut qnid loqueris cum

ea. Meliꝗt go hydriã ſuã muli

er.⁊ abijt in ciuitatẽ.⁊ di xit ilł
hominibꝰ. Nenite ⁊ videte ho
minẽ ꝗ dxit mihi oĩia. quecũq;
feci. Mũqd ipᷣe eſt xpᷣs:Exier̃t
g de ciuitate:⁊ veĩebãt ad eũ
In terea rogabãt eũ diſcipuli
eius dicentes: Rabbi mãduca
Ille autem dixit eis:Ego cibũ
habeo manducare.quem vos
neſcitis. DHicebant ergo diſci/

puli eius ad innicem. Nunꝗqd

aliquis attulit ei manducare:

Bicit eis ihe ſus:Meus cibuſ
tibi gqrata ſint.⁊ nobis ſaluta/

eſt vt faciam voluntatem eiꝰ
q miſit me. vt perficiaʒ opꝰ eiꝰ
MNonne vos dicitis ꝙ adhuc

quatnoꝛ menſes ſunt et meſ/
ſiz venit. E cce dico vobis le

uate oculos veſtros. ⁊ vicete

regiones.ꝗa albe ſunt iam ad
meſſeʒ. Et qui metit. mercedẽ

accipit. ⁊ Pgregat fructũ ĩ vi/

tã eternã. et ꝗ ſeminat ſimul
gaudeat ⁊ qui metit. In hoc.n
eſt verbuz verũ. Quia alius ẽ
qni ſeminat.⁊ alius ẽ ꝗ metit.
Ego miſi vos metere qð vos
nõ laboꝛaſtis.Alij ant laboꝛa/
uerunt ⁊ vos in laboꝛes eoꝛũ
introiſtis. Ex ciuitate aũt illa
multi crediderũt in eũ ſamari
tanoꝛũ.ꝓpter verbũ mulieris
teſtimoniũ phibentis.ꝗa dixit
mihi oia quecũq; reci. Cũ ve/
niſſent ergo ad illũ amarita/
ni.roganerũt eũ vt ibi manẽt
Et manſit ibi duos dies. Et
multo plures creddierunt in

eum ꝓpter ſermonem eius.
mulieri dice bat. qꝛ nõ iã ꝓpt᷑

tuã loqnelã credimus. Ipſin.
audiuimus 1 ſcimus. qa B eſt
vere ſaluatoꝛ mũdi.Offerto.

Intende voci oronis mee rex

meus ⁊ dens meus uoniam
ad te oꝛabo dñe. Secxreta.

Eſpice dñe ppitius. ad
A., munera q ſacramꝰ. vt ?

ria ſemp exiſtant. Per. Coĩis
MQui biberit aquã quã ego da
bo ei dicit dominꝰ fiet ieo fõs
aque ſalientis i vitã eternam

pceptio ſacramẽti mũðt
a crimine. ad celeſtia regna
ꝑducat. Per..Supꝑ ppłᷣʒ.oro
NVeſta qs opCs deꝰ. vt ꝗ
itua ꝓtectiõe ↄfidimus
cuncta nob aduerſantia te ad
iuuate vincamꝰ. Per. Sabbo
Statio ad ſcãz ſuſanã mtroitꝰ
Erba mea auribus p
cipe dñe. intellige cla
moꝛẽ meũ.ĩtẽde voci
oronis mee. pᷣs. Rex meus ⁊
deus meus. BGloꝛia patri 7

filio ⁊ ſpiritui ſancto. Oꝛzatio.

NReſta qs opC̃s deus. vt ꝗ
. S affligẽdo carnẽ ab alimẽ
tis abſtinẽt ſectãdo iuſticiaʒ a
culpa ieiunẽt. Per. Lectio da
nielia pphe. xii. gpitnlo.
N diebus illis: Erat vir
T ĩ babylone ⁊ nomen eiꝰ
ioachim.Et accepit vxoꝛẽ no
mine ſuſãnã filiã helchie pul
chꝛã nimis ⁊ timẽtẽ deũ Pa
rẽtes eni illiꝰ cũ eẽnt iuſti eru
dierũt filiã ſuã ſcðʒ legẽ moy/
ſi. Erat aũt ioachi diues valð
erat ei pomeriũ vicinũ do/
mui ſue:Et ad ipᷣm cõfluebant
iudei eo ꝙ eẽt honoꝛabilioꝛ oĩ
nuz. Et cõſtituti ſũt duo ſenes
iudices ĩ anno illo.de ꝗbꝰ locu
to ẽ dñs.qꝗa egreſſa ẽ iniꝗtas
ð babylone a ſenioꝛibus iudici

P Aius nos dñe 9 c&ͤ.

—

— —

bus.ꝗ videbant᷑ regere pplm.
Iſti requẽtabãt domũ ioachĩ
veniebãt ad eos oẽs ꝗ habe
bant iudicia.Cũ aũt populus
reuertiſſet poſt meridiẽ ingre
diebat᷑ ſuſanna.⁊ deãbulabat
ĩ pomerio viri ſui:Et videbãt
eã ſenes quottidie ingrediẽtẽ
7 deambulantẽ exarſerunt
in cõcupiſcẽtiã eiꝰ.Et auerte
rũt ſenſũ ſuũ ⁊ declinauerunt
oculos ſuos.vt nõ viderẽt ce/
lũ neq;ʒ recoꝛdarent᷑ iudicioꝛũ
iuſtoꝝ. Cẽm ẽ ãt cũ obſcuarẽt
diẽ aptũ qñ eã poſſent inueni
re ſolam ingreſſa ẽ aliqũ.ſicut
heri ⁊ nudius tertius cuʒ dua
bus ſolis puellis: voluitqʒ la/
uari in pomerio.Eſtꝰ quippe
erat:Et nõ erat ibi ꝗſq; pꝛet᷑
duos ſenes abſconditos cõtẽ/
plãtes eã:Dixit ergo puellis.
Affẽte mihi oleũ ⁊ ſmnigmata
oſtia pomerij claudite vt la/
uer. Cum autẽ egreſſe eſſent
puelle ſurrexerũt duo ſenes.
accurrerunt ad eã ⁊ dixerũt
Ecce oſtia pomerij clauſa ſũt
nemo nos videt.⁊ ĩ concupi/
ſcentia tui ſumus. Qnamob/
rẽ aſſẽtire nob.⁊ ↄmiſcẽ no/
biſcuʒ. Quod ſi nolueris dice
mꝰ teſtimonium contra te ꝙ;
fuerit tecũ iuuenis ⁊ ob hanc
cauſam emiſeris puellas a te

ſenslonſn ern
ſenixtrni

ſvenr e bN

xſmucta
ſmacig wmi vinn
Tehiri
Peinmngeinnan
Njfeeent nni
flizelheymmn

tatz mienitetwr

Mithor fiis :mrt
ugiemr ti ir
ſicritdoperſr r

ntume
MWmaezmian
imitt ölhi
det wögher
matiin
Nne ſrinti
4 Esemri

„

EcNNNid

v kiämn

* 4 . 4
e waicice

2. . 1 4
4 Eapgmrri mi

4 * .* 1 „
1 e Gercdhn

NEti giei Mennen

2 . .
CNIs Wiit!

misporria gih

dhis
rsäineh

arttnoen digſe

7

rmiideiti
ℳndoren Arortb
Cπ itn

Ingemuit ſuſana ⁊ ait:Angu
ſtie ſũt mihi vndiq;.Si.n.hoc

egero.moꝛs mihi e: ſi aũt non

egero.nõ effugiã manꝰ vras.
Sʒ meliuſ ẽ mihi icidere i ma
nus vras q; peccare i cõſpcũ
dñi. Et exclamauit voce ma/
gna ſuſãna.Exclamauerũt at
ſenes aduerſus eã.Et cucuꝛ
rit vnus ⁊ apuit hoſtia pome
rij. Cũ aũt audiſſent clamoꝛẽ
in pomerio famuli domus.ir/
ruerũt ꝑ poſticũ vt viderent
gdnaʒ eſſet hoc. Poſtq; autẽ
ſenes locuti ſunt. erubuerunt
ſerui vehemẽter:qꝛ nũqᷓ; dic
tus fuerat ſermo huiuſcemõi
de ſuſanna. Et facta ẽ dieſ cꝛa
ſtina. Cũq; veniſſet pplus ad
vix eiꝰ voachĩ. venerũt ⁊ duo
pꝛeſoyteri.pleni iniqua cogita
tione aduerſus ſuſannã. vt in
terficerent eã. Et dixerũt co

rã pplo. Mittite ad ſuſannaʒ

filiaz helchie vxorem ioachi.
Et ſtatiʒz miſerũt:Et venit cũ
parẽtibus ⁊ filijs ⁊ vniuerſis
cognatis ſuis.ꝓlebant igit ſui
oẽs qui nouerant eã Lõſur/
ẽtes aũt duo pꝛe ſoyteri i me
io ppli.poſuerunt manus ſu
as ſup caput eius. Que flens

ſuſpexit ad celũ:Erat.n.coꝛ e

ius fiduciã hñs ĩ dño. Et dixe
runt pꝛeſoyteri. Cũ deãbulaĩ

mus i pomerio ſoli. igreſſa eſt
hec cũ duabus ſolis puelis.et
clauſit oſtia pomerij. ⁊ dimiſit
a ſe puellas. Nenitq; ad eã a⸗/
doleſcẽs:ꝗ erat abſconditꝰ et

coõcubint cũ ea. Poꝛꝛo nos cũ
eſſemꝰ i angulo pomerij vidẽ

tes iniꝗgtatẽ. cucurrimus ad e
os ⁊ vidimus eos pa riter com
miſceri.Et illũ ꝗqdẽ nequimus
cõpꝛehendere.qꝛ foꝛtioꝛ nob
erat.⁊ apto oſtio exiliuit. Hãc
aũt cũ appꝛehendiſſemꝰ iter/
rogauimꝰ ꝗſnã eſſet adole ſcẽſ
⁊ noluit indicare nobis.Huius
rei teſtes ſumꝰ. Credidit eis
oĩs multitudo quaſi ſenioꝛibꝰ
ppli ⁊ iudicibus.⁊ condẽnaue
runt eã ad moꝛtẽ.Exclamauit
gũt voce magna ſuſanna ⁊ di
xit. Beꝰ eterne ꝗ abſcõditoꝝ
es eognitoꝛ ꝗ noſti oia añq; fi/
ant.tu ſcis qm falſuʒ teſtioniũ
cõtra me tulerũt. Et ecce mo
rioꝛ:cũ nihil hoꝝ fecerim que
iſti malitioſe cõpoſuerunt ad
uerſuʒ me Exaudiuit aũt dñs
vocẽ eius.Cunq; duceret᷑ ad
moꝛtẽ.ſuſcitauit dñs ſpũʒ pue
ri iunioꝛis:cui nomẽ damel:et
exclamauit voce magna ⁊ di⸗
xit: Mudus ego ſuʒ a ſangui/
ne huius:Et cõuerſus ẽ omis
ppls ad eum ⁊ dixit:Quis eſt
iſte ſermo quẽ tu locutus es:

Qui cũ ſtaret i medio eoꝝ ai
Sic fatui filij iirl nõ indicãteſ
neq; qð vm ẽ cognoſcẽtes cõ
denaſtis filiã iſri? Reuertimi
ni ad iudiciũ.qꝛ falſuʒ teſtimo

miũ lõcuti ſit aduerſus ed. Re
uerlus ẽ ergo ppls cũ feſtina

rõe.Et dixit ad eoſ daniel:Se
Pate eoſ ab inuicẽ ꝓcul ⁊ diiu

dicabo eoſ.Cũ ẽgo diuiſi eẽnt
alter ab altero. vocauit vnuʒ
de eis.⁊ dixit ad eũ: Inuetera

te dieꝝx maloꝝ. nüc venerunt

pct tua que opabaris pꝛiꝰ in
dicãs iudicia imiuſta. inocẽtes

oppꝛimẽs ⁊ dimittens noxios
dicẽte dño:IJnnocẽteʒ ⁊ iuſtũ
nõ iterficies. Nũc ergo ſi vidi
ſti eã. dic ſub qua arboꝛe vide
ris eos colloquẽtes ſibi. Qui
ait: Sub cino.Dixit aũt dami/
el: Recte mẽtitus es in caput
tuũ.Ecce eiz angelus dni ac/
cepta ſnia ab eo ſcindet ie me
dinʒ. Et amoto eo iuſſit venii
gliũ.⁊ dixit ei:Semẽ chanaaʒ

⁊ nõ iuda.ſpẽs decepit te.⁊ cõ
cupiſcet a ſubuertit coꝛ tunz:
Si. laciebatis filiabꝰ iſrl. il/

le timẽtes loquebant᷑ vobis.
Sʒ nõ filia iuda ſuſtinuit inig
tatẽ vraʒ: Nũc ergo ſi vidiſti

eã. dic mihi ſub qua arboꝛe cõ

pꝛehẽderis eos loquetes ſibi:
Qui ait: Sub p:ino. Dixit ãt

ei daniel: Recte mẽtitus es ⸗
tu i caput tuũ. Manet eĩz an
gelus dñi gladiũ hns vt ſecet
te medium ⁊ interſiciat vos.
Exclamauit itaq; ois cetꝰ vo
ce mabnar benedixerũt deü
qui ſaluat ſperautes in ſe. Et
conſurrexerut aduerſus duoſ
pꝛeſoyteros:cõnicerat eiʒ eos
daniel ex oꝛe ſuo falſuʒ dixiſſe
teſtimoniũ. Feceruntq; ſicuti
male egerãt aduerſus ꝓximũ
iterfecerunt eos.Et laluatꝰ
eſt ſanguis inoxius in die illa.
Graðv. Si abulẽ i medio übꝛe
moꝛtis non tiebo mala qm tu

mecũ es dñe.vᷣ. Nirga tua et

baculus tuꝰ ipſa me conſolata

ſunt. Secundum zchannẽ

octaune cagialo.

Ti illo tẽpoꝛe: Perrexit

ihs ĩ mõtẽ oliueti.⁊ dilu
culo iteꝝ venit i templum. Ct

ois ppls venit ad eum 1 ſedẽſ
docebat eos. Adducunt autẽ

ſcribe ⁊ phariſei mulierem in
adulterio depꝛehenſ ⁊ ſtatue
rũt eã i medio. dixerunt ei:
Magiſter. hec mulier mõ de⸗
nꝛehenſa & i adulterio. In le/
ge aũt moyſes mãdauit nobiſ
huiuſmõi lapidare. Tu gᷣꝗd
dicis: HMoc at dicebt tẽptan/
tes eũ vt poſſent accuſare eũ

Aßs aüt inclinas ſe deoꝛſum

cteconlendun
Ghiusrol ween
Preſſoewdr S
gimwimat
m r. en

uſnidr a
ngitniim dem
maon t.
Per. Coa Renorain
itnylernenodir u
rcaibaäien
4 Poktconmm
Nelim drr
kraus mida mer
mai cpicicnn
iAu. Sge⸗
Spn

. .
Metgocenkeeri

edi Mnli .
Me wlulit clen

.
AMDiAi

mon ſennſ
4 lrerinmil
Mi ͦ rNNln
N t.
dcha N.N

11
ſ
7,
37 US
NWite
R

HN node
. ii
* 6
NN DNENAI
1 inrm
. . 0 N

digito ſcribebat ĩ terra. Cum

aut pſeuerarẽt iterrogãtes e
uʒz:ere xit ſe.⁊ dixit eis:Qui ſi
ne pctõ ẽ vruʒ. pmus in illã la
Ede mittat. Et itexꝝ ſe iclinãs
cribebat i terra. Audiẽtes at

hec vnus poſt vnũ exibãt uci

pientes a ſ. nioꝛibꝰ.Et reman
ſit ihs ſolꝰ.⁊ mulier ĩ mdio ſtãſ
Erigẽs ãt ſe ihs.dixit ei. Mρ
lier ubi ſi ꝗ te accuſabãt: Ne
mo te condẽnauit: Que dixit
Nemo dñe. Dixit ãt ihs: Hec
ego te condẽnabo:Aade ⁊ iaʒ

ãplius noli peccare. Offerto.

Breſſus meos dirige ſcðʒ elo

guz tuũ. vt nõ dñet mei oĩs in

iuſticia domine. Hecreta.
8 ncede qs opᷣs deus vt
huiꝰ ſacrificij munꝰ obla

tuʒ. fragilitatẽ nrf̃am ab omni

malo purget ſemꝑ ⁊ mumiat.
Per. Coio. Hemo te ↄdẽna
uit mulier. nemo dne.nec ego
te cõdẽnabo.iã ãplius noli pec
ca Poſt comunionem.
O Aeſumꝰ opᷣs deus vt in
ter eius mẽbꝛa numere
mur.cuiꝰ coꝛpi coicauimꝰ ⁊ ſã
guini. Qui te. Sup ppliʒz oro
Metẽde dne fidelibꝰ tu
is dexterã celeſtis auxi/
lij. vt te toto coꝛde ꝑquirãt.et
que digne poſtult cõſeg me/⸗
reant. Per. Dnica.iiij. in qua

drageſima. Statio acklancta;
cruceʒ in hieruſalẽ. Introſtꝰ.
Etare hieruſalẽ ⁊ cõ
uentuʒ facite oẽs qui
dDiiligitis eaz. gaudete
cũ leticia ꝗ triſticia fuiſtis.⁊
exultetis.⁊ ſatiemini ab vberi
bus cõſolationis vre. ps.Ce/
tatus ſuʒ i his q dicta ſũt mi
hi ĩi domũ dñi ibimꝰ. v. Glia.

QOncece qͥs opᷣs Oro.

deus. vt gex merito nie
actionis affligimun tue gratie
cõſolatiõe reſpiremus. Per.
Epiſtola ad galathas,. quarto
Matres: Scrip/ aplo.
Ltuʒ eſt. quoniam abꝛaba
duos filios habuit. vnum de
ancilla.⁊ vnum be libera. Sʒ
qui de ancilla ſecundum car/
nem natus eſt:qui autem de li

bera per repꝛomiſſionem:que
ſunt per allegoꝛiaʒ dicta. Hec

eim ſunt dno teſtamẽta. Anũ
quidem in monte ſyna in ſer/
uitutem generans.que ẽ agar
Syna enim mons eſt in ara/
bia:qui coniunctus eſt ei.que
nunc eſt hieruſalem. ⁊ ſeruit
cum filijs ſuis. Illa auteʒ que
ſurſum eſt hie ruſalem. libe
ra eſt. que eſt mater noſtra.
Scriptum eſt enim: Letare
ſterilis que non paris. erum/

e 7 clama que non parturis:
6

qꝛ miulti filij deſerte mag q;
eius que hẽt virũ. Hos at fꝛa
tres ſcðʒ yſaac ꝓmiſſiõis filij
ſumꝰ. Sʒ quo tuc is ꝗ ſcõʒ caꝛ
neʒ natus fuerat:pꝑpſequebat e
uʒz ꝗ ſcoõᷣm ſpum:ita ⁊ nüc. Sʒ
d dicit ſcriptura: Eijce ancil
ſ; 7fil ũ eius. Hõ eiʒ eru he
res filiꝰ ancille cũ filio libere.
taqʒ frẽs nõ ſumꝰ ancille fi/
ſij ʒ libere:qua libertate xpᷣs
nos liberauit. Brar Zetat?
ſuz i his que dicta ſũt mihi in
domũ dni ibimꝰ Fiat pax i
vtute tua ⁊ ab ũdãtia ĩ turribꝰ
tuis.Cractꝰ. Qui cõſidunt in
dño ſicut mõſ ſyon nõ cõmoue
bitur ĩ eternũ ꝗ hitat i ir .
Motes i circuitu eius:i vñs ĩ
circuitu ppli ſuiex hoc nũc et
vſq; i ſclʒ. Sc; iohnẽ. vjꝰ.
NM ilo tẽpoꝛe: Abijt a9
ihß̃s trãſ mar galilee.q ð
E tyberiadis:⁊ ſequebat᷑ eum
multitudo magna:qꝛ videbãt
ſigna q faciebat ſuꝑ his ꝗ itir
mabatur. Subijt ergo ĩ mõtẽ
ips.⁊ ibi ſedebat cũ diſcipulis
ſuis.Erat at ꝓximũ paſca di/
es feſtꝰ iudeoꝝ. Cũ ſubleuaſiʒ

ergo oculos ihs ⁊ vidiſtet qa

multitnudo maxia vemit ad eũ
dixit ad philippũ. VIñ ememꝰ
panes vt maducẽt hi: Hoc ſt
dicebat tẽptãſ eũ.qpᷣe eiʒ ſcie

bat qd eẽt facturus. Rñdit ei

philippꝰ:Ducẽetoꝝ denarioꝝ

panes nõ ſufficiũt eis.vt vnuſ

gꝗſq; modicũ ꝗd accipiat. Dic
ei vnꝰ ex diſcipulł eiꝰ andreas
frater ſymõis petri. Eſt puer
