domine pꝛebeant ſacr̃a

ſubſidiuʒ. vt tibi grata ſint no
ſtra ieiunia ⁊ nobis pꝛoficiant

ad medelam. Per. O.
omnia ſecula ſeculoꝛum. G.
Amen.

.ã

Nggtnimis t
u EiNN
fnen em rN
ſhittmai bn
gceen
Nnrmi a
Gppltu ſp

pebetchen

rgepwrcn
muene.

— = — — —

des.

Nclinãtes ſe dñe Ofo.
.R maieſtari tue ꝓpitiatus
intẽde.vt ꝗ diuino mũere ſũt

refecti. celeſtibus ſemper nu/

AUm clamarẽ ad dñm
exaudiuit vocẽ meaʒ
ab his ꝗ appꝛopiquãt
mihi. humiliauit eoſg ẽ ante
ſecula:⁊ manet in eternũ. iac/
ta cogi tatũ tuũ in dño ⁊ iye te
enurriet. ᷣ. Exaudi deus ora

tionem meam 2 ne deſpexe /

ris depꝛecationẽ meà:intende
mihi ⁊ exaudi m. v. Glia.

Ens ꝗ culypa offenderis.

penitenta placaris.pre/
ces ppii tui ſupplicantis ꝓpa
tius reſpice.⁊ flagella tue ira/
cũdie que ꝓ peccatis nris me
remur auerte. p. E

dieb? illis: Egrotauit
eʒechias vſq; ad moꝛtẽ
introinit ad eũ yſaias filius
amos ꝓppba.⁊ dixit ei:Hec di⸗
cit dñs:Diſpõe domui tue: qꝛ
moꝛieris tu ⁊ nõ viues. Et cõ
nertit eʒechias ſaciẽ ſuam ad

Humiliate cata vra

parietẽ: a oꝛauit ad dñʒ ⁊ dixit

Obſecro dñe:memẽto queſo
qũo ambulaueriʒ coꝛam te in

vitate a in coꝛde ꝑfecto:⁊ qð

bonuʒ eſt in oculis tuis fecerĩ
Et fleuit eʒechias fletu magꝰ
Et factũ ẽ vᷣbuʒ dñi ad yſaiaʒ

dicẽs: Uað ⁊ dic eʒechie:Hec

dicit duůs deus dauid pfis tui.
Audiui or̃onẽ tnã ⁊ vidi lachꝛi
mas tuas.Ecce ego adijciã ſu

per dies tuos ꝗndeciʒ ãnos.⁊

de mann regis aſſyrioꝝ eruaʒ
te.a ciuitatẽ iſtam ⁊ ꝓtegã eã
Ait dñs ops. Jacta co
gitatũ tuũ in dño ⁊ ipᷣe te enu
triet. v. Dũ clamarẽ ad dñm
exaudinit vocẽ meaʒ ab his ꝗ
appꝛopinquãt mihi.

Niillo tempoꝛe:Cum in
troiſſet ihᷣus capharna/
nʒ.acceſſit ad eum cẽturio ro
gans eum ⁊ dicens. Dñe Re
meus iacet in domo paraliticꝰ
⁊ male toꝛquet.Et ait illi ihus
Ego veniã ⁊ curabo eü.Et re
ſpondẽs cẽturio ait:hñe non
uʒ dignus vt intres ſub tec/
tuʒ meu.ſʒ tm̃ dic vᷣbo ⁊ ſana
bit puer meꝰ. Nã ⁊ ego hõ ſũ
ſub poteſtate conſtitutus hñs
ſub me milites ⁊ dico huic:va
de ⁊ vadit.⁊ alio veni ⁊ venit.
⁊ ſeruo meo fac hoc ⁊ facit:

Audiens autem ips miratus
eſt:⁊ ſequentibꝰ ſe dixit:Amẽ
dico vobis non inneni tantaʒ
fidem in iſrl. Dico autẽ vobis
multi ab oꝛiente ⁊ occidẽte
venient ⁊ recũbent cũ abꝛabã
yſaac ⁊ iacob in regno celoꝛuʒ
ilij aut regni eijcient i tene/
as exterioꝛes.ꝗbi erit fletꝰ
I ſtridoꝛ dentiuz. Et dixit ihs
centurioni:Hade ⁊ ſicut credi
diſti fiat tibi ſanatus eſt pner
in illa hoꝛa. erto. Ad te

dñe leuani aiam meã deꝰ meꝰ
in te cõfido nõ ernbeſcaʒ neq;

irrideant me inimici mei.eteni
vninerſi ꝗ te expectãt non cõ
fundemuur. Secreia.
Acrificijs pñ
ſumꝰ intende placatꝰ. vt
⁊ denotiõi nre ꝓficiãt ⁊ ſaluti
Per. Acceptabis ſacri
ficiũ iuſticie oblatões ⁊ holo/
cauſta ſuper altare tuum dñe

Eleſtis doni benedictiõe
pcepta.ſupplices te deꝰ
opᷣs depꝛecamur:vt hoc idem
nobis ⁊ ſacramenti cã ſit ⁊ ſa⸗/
lutè. Per. Im. Ofo.

Arce dñe pce pplo tuo
vt dignis flage latõibus
caſtigatus.in tua miſeratione

ribus dñe ꝗ

8 ——,.⅞.o W 0-=

dus miſert?ꝰ ẽ mihi
dñs fẽs ẽ adiutoꝛ meꝰ
Exaltabo te domie quoni
aʒ ſuſcepiſti me nec delectaſti
inimicos meos ſuper me
Bloeia patri. filio ⁊ ſpũi.
Ncchoata ieiunia. Oneo
Kqueſumꝰ domie beĩigno
fauoꝛe ꝓſequere:vt obſeruã
tiam quam coꝛpoꝛaliter exhi/
bemus mẽtibus ẽt ſince ris ex
ercere valeamꝰ. Per:

Ec dicit dominus deus

Clama.ne ceſſes:q̃ſi tu/
ba exalta vocem tuam:⁊ annũ
cia populo meo ſcelera eoꝛuʒ
7 domui iacob peccata eoꝛum
Me eteni de die i diez qrunt

⁊ ſcire vias meas volũt.quaſi
gens que inſticiã fecerit ? que
iudiciũ dei ſui non derelique/
rit. Rogant me iudicia iuſticie

⁊ appꝛopinquare deo volunt

Quare ieiunauimꝰ ⁊ nõ aſpe

xiſti:humiliauimus animas no

ſtras ⁊ neſciſti/ Ecce in die ie⸗
iunij veſtri inuenitur volun/
tas veſtra:⁊ omnes debitoꝛeſ
veſtros repetitis: Ecce ad li/
tes ⁊ contentiones ieiunatis.
pcutitis pugno ipie. Holite
ieiunare ſicut vſq; ad hãc diẽ

vt audiat᷑ ĩ excelio clamoꝛ vn

.ùẽ⁴B

ominirwruln
Giiarb
nrdt m r
uickäaber i
Schiieii
N iturinwirn

7

X
1*:
.
w
T

CcNtdern
Claſesii
Henn wenhumi
uNprd rlenern
r iN NMe
Neerikedeidi inn
tiens Milgl
e ANüſemtigr
daſiüfn elin
1 Rozteindiife

„

NHα wht
Lanerrun ſſt
danimniigl

Nunquid tale eſt ieiuniuʒ qð
elegi per diem aff igere hoĩeʒ
aiam ſuã/nũꝗ contoꝛquere qᷓ

ſi circulũ caput ſuũ:⁊ ſaccũ ⁊
cinerẽ ſternere: NHungd iſtud

vocaui ieiuniũ ⁊ diẽ̃ acceptabi
lẽ dño? Moõne hoc eſt magis ie

iuniũ quod elegi:/Diſſolue col

ligationes impietatꝭ ſolue fa/
ſciculos depᷣmentes. Dimitte

eos qui confracti ſunt liberos

omne onus dirumpe.Frãge
eſurienti panẽ tuuʒ ⁊ egenos
vagoſq; induc in domũ tuam

Eũ videris nudũ operi eum

carnẽ tuã ne deſperis:Tunc

erũpet quaſi mane lumen tu/
uʒ 1 ſanitas tua citius oꝛietur

Etanteibit facieʒ tuã iuſticia
tua ⁊ glia dni colliget te Tüc
inuocabis ⁊ dñs exaudiet. cla
mab ⁊ dicet.ecce ad ſuʒ. Quia
miſericoꝛs ſum dñs deꝰ tuus
Gꝛað: Mnã petij a dño hãc re
grã vt inhabitẽ in domo dñi.
P. AUt videã volũtatẽ dñi ⁊ ꝓ
tegar a templo ſancto eius.

N illo tẽpoꝛe:Bixit ihs
diſcipulis ſuis:Audiſtis
quia dictũ ẽ antiquis:hiliges
ꝓximũ tuũ ⁊ odio habebis ini
micũ tuũ:Ego aũt dico vobis
Diligite/ inimicos vros bñfa/⸗
cite his ꝗoderũt vos.⁊ oꝛate

pꝛo perſequentibus a calũniã
tibus vos vt ſitis filij patris

veſtri qui in celis eſt. qu ſoleʒ
ſuũ oꝛiri facit ſuper bonos ⁊
malos ⁊ pluit ſuper iuſtos ⁊ in
iuſtos. Si enim diligitis eos:
qui vos diligunt.quã mercedẽ
habebitis. Mõne ⁊ publicaui
hoc faciũt:Et ſi ſalutaueritis
frẽs veſtros tm̃ quid ampliuſ
facietis: Nonne ⁊ ethnici hoc
faciũt: Eſtote ergo voſ ꝑfecti
ſicut ⁊ pater veſter celeſtis ꝑ
fectus cẽ.Attendite ne iuſticiã
vr̃am faciatis coꝛã hominibꝰ
vt videamini ab eis:Alioquin
mercedem nõ habebitis apð
patrẽ veſtrũ ꝗ in celis . Cum
ẽgo facis elemoſynã.noli tuba
canere ante te ſicut hypocrite
faciũt in ſynagogis ⁊ in vicis
vt honoꝛificẽt ab hoibꝰ.Amẽ
dico vobis:receperũt merce/
dem ſuam. Te ãt faciente ele/
moſinã: neſciat ſiniſtra tua ꝗd
faciat ðxtera tua:vt ſit elemo
ſyna tua in abſcondito.Et pa/
ter tuus qui videt in abſcondi
to reddet tibi: .
Domine viuifica me ſecundũ
eloquium tuum vt ſciam teſti
monia tua ecreta
Acrificium domine ob/⸗
ſeruantie paſcalis offe⸗
rimus:pſta queſumꝰ:vt tibi ⁊

mentes nf̃as reddat acceptas

cõtinentie pmptioꝛis nobis

tribuat facultatem. p. Co
Seruite dño in timoꝛe ⁊ exul
tate ei cũ tremoꝛe appꝛehẽdi
te diſciplinã ne ꝑeatis de via

iuſta. .
Pititũ nobiſ dñe tue ca
ritatis infunde. vt quos
vno celeſti pane ſaciaſti: tua
facias pietate cõcoꝛdes. Per
in vnitate eiuſdẽ.
UVer᷑̃ dñe pplm tuũ
ab oĩbꝰ pctis elemẽi ẽ
mũda:qꝛ nulla ei nocebit ad/
uerſitas.ſi nlla ei dñet᷑ inigtas

p.

vñs ⁊ miſertus.
Deſto dñe ſupplicationi
I. bus nr̃is ⁊ cõcede:vt hoc
ſolẽne ieiuniũ qð aĩmis coꝛpo
ribuſq; curãdis ſalubꝛiter iſti/
tutũ ẽ.deuoto ſeruitõ celebꝛe
mus. p.
Ec dicit dñs deꝰ: Si
abſtuleris de medio tui

Auiuit

cathenã:⁊ deſieris digitũ tuũ

extẽdere ⁊ loqui qð nõ ꝓdeſt
cũ effuderis eſuriẽti aiam tu/
am:⁊ aĩam afflictã repleueris
tũc oꝛietur in tenebꝛis lux tua
⁊ tenebꝛe tue erũt ſicut meri/
dies.Et requieʒ tibi dabit do

— — —=

minus de? tuꝰ ſemp? ĩplebit
ſplẽdoꝛibꝰ aiaʒ tuã ⁊ oſſa tna
liberabit.Et eris q̃ſ hoꝛtus ir
riguus.⁊ ſicut fons aquaꝝ cui ⸗
us nõ deficient aque. Et ediſi
cabunt in te de erta ſcloꝝ.fun
damenta generationis ⁊ gene
rationis ſuſcitabis.Et vocabe
ris edificatoꝛ ſepiũ:auertẽs ſe
mitas iniquitatuʒ. Si auerte/
ris a ſabbato pedẽ tuũ.facere
voluntateʒ tuam ĩ die ſancto
meo.⁊ vocaueris ſabbatũ de/

licatuʒ. ſanctuʒ dñi gloꝛioſũ

Et gloꝛificaueris eũ duʒ non
facis vias tuas:⁊ nõ inuenitur
voluntas tua vt loquaris ſer/

moneʒ:tunc delectaberis ſuꝑ

domino ⁊ ſuſtolã te ſuper alti
tudineʒ terre:⁊ cibabo te her
ditate iacob patris tui. Os e⸗
nim domini locutum eſt.

Nüllo tempore: Cuʒ ſe
ro eſſet factum.erat na/
nis in medio mari:⁊ ihus ſoluſ
in terra.Etvidit diſcipulos ſu
os laboꝛantes in remigando:e
rat eim ventus cõtrarius eis.
Et circa quartã vigiliam noc/
tis venit ad eos ambulans ſu
pꝛa mar̃ ⁊ volebat pꝛeterire e
os. At illi vt viderũt eũ abu
lantẽ ſupꝛa mare:putauerunt
fantaſma ce:⁊ exclamauerũt

.êòS ⅞eð

ſianieerticeter
Giginraa
Neraranitr
Ewewraee
GNiteiti
nennewerat

ehiteiſi ri

rdriin

cAt WNNNide
Etderiarwei
rm mhENTNöͦeii
witn u t anse
wr hte ſher il
õ
KErrid rsdi i

Omnes enim eum viderunt
cõturbati ſũt.Et ſtati locutꝰ
eſt cũ eis:a⁊ dixit illis: Confidi
te Ego ſum nolite timere. Et

aſcendit ad illos in naui ⁊ ceſ/

ſauit ventus.Et plꝰ mag itra
ſe ſtupebãt. Non eni intelle/

xerunt de panibus.Erat eniʒ

coꝛ illoꝝ obcecatũ.Et cũ trãi

fretaſſent puenerũt in terraʒ

geneſareth ⁊ applicuer̃t.Cuʒ
q; egreſſi eſſent de naui.conti
nuo cognouerũt eũ.Et pcur/
rentes vniuerſã regionẽ illaʒ
ceperunt in gꝛabatis eos qui
ſe male habebant circũferre
ꝓbi audiebant eũ eſſe.Et quo
cũq; introibat in vicos vel in
villas aut in ciuitates.in plate
is ponebant infirmos:⁊ depꝛe
cabant᷑ eũ:vt vł ſimbꝛiã veſti ⸗

menti eiꝰ tangerẽt.Et qꝰtqꝰᷣt

tãgebãt eũ ſalui fiebãt.
Aſcipe dñe ſacriſiciũ cu
ius te voln: ſti dignãter
imolatiõe placari:pꝛeſta qs.vt
huiꝰ opatione mũdati bñpla/
citũ tjbi noſtre mẽtis offera/
mus affectũ. Per. eũ. ꝰ cõ
Eleſtẽ vite munere vege
tati qͥs dne.vt qð ẽ nobᷣ
ipñti vita myſteriũ fiat eĩ᷑nita
nis auxilium. Per.

Jadeles tii deꝰ p tua do

na firment: vt eadẽ ⁊ pcipien/

„

do reqꝗrãt.⁊ qredo ſine fine ꝑ

cipiant. Per.

Nuocabit me ⁊c ego
exaudia eũ.eripiã euʒ
glificabo eũ: lõgitu
dine diex adiplebo eũ ſt Qui
hitat ĩ adiutoio altiſſimi ĩ ꝓte
ctiõe dei celi ↄmoꝛabit. vgla
Eꝰ q eccſiã tuã ãnua.or̃o
q̃drageſimali obſeruati
one purificas:pſta familie tue
vt qð a te obtinẽ abſtinẽdo ni

tit:hoc bonis oꝑibus exeq̃tur

Per.
NRẽs:Hoꝛtamur vos ne
in vacuũ grãz dei recipia
tis:Ait eni:tẽpoꝛe accepto ex
audiui te ⁊ in die ſalutis adiu/
ui te.Ecce nũc tẽpꝰ acceptabi
le:ecce nũc dies ſalutis. Nemi
ni dantes vllam offenſionem
vt nõ vitupet᷑ miniſte riũ nrjm
Sʒ ĩ oibꝰ exhibeam? noſmet
ipſos:ſicut dei miniſtroſ.ĩ mul
ita patiẽtia.i tribulatiõibꝰ.ĩ ne
ceſſitatibꝰ.i ãguſtijs.ĩ plagis.ĩ
carceribꝰ.iĩ ſeditiõibꝰ.i laboꝛi
bʒᷣ.i vigilijs.ĩ ieiunijs.iĩ caſtita
te.ĩ ſcia.ĩ lõgãimitate.ĩ ſuaui/⸗
t ate.ĩ ſpũ ſcõ.ĩ caritate nõ fi
cta in verbo veritatis in vir/
tute dei. Per. arma inſticie.

a dextris ⁊ a finiſtris.ꝑ gliam
⁊ ignobilitateʒ ꝑ infamiã ⁊ bo
nam famaʒ. At ſeductoꝛes et
veraces.Sicut qui ignoti ⁊ co
gniti. Quaſi moꝛiẽtes ⁊ ecce
vinimꝰ.vt caſtigati ⁊ nõ moꝛ/
tificati. Quaſi triſtes ſꝑ autẽ

pedẽ tuuʒ. v. Sup aſpidẽ er

baſiliſcũ ambulabis ⁊ cõculca

bis leonẽ ⁊ draconẽ.ꝰ.Qm̃ ĩ
me ſꝑabit liberabo eũ.ꝓtegã
eũ qm cognouit nomen meuʒ
v. Inuocabit me 1 ego exau/
diam eũ. cũ ipſo ſuʒ in tribula

gaudẽtes. Sicut egẽtes mitoſ tione.ꝰ Eripiẽ euʒ ⁊ gleꝛifica

at locupletantes. Tanqᷓ; nihil
hñtes ⁊ oia poſſidẽtes.
Angel ſuis mãdauit de te vt
cuſtodiãt te ĩ oibꝰ vijs tuis.
In manibꝰ poꝛtabũt te ne vn
q; offẽdas ad lapidẽ pedẽ tuũ
t. Qui hitat in adiuto
rio altiſſimi ĩ ꝓtectiõe dei ce/
li cõmoꝛabit᷑: v. Dicet dño ſu
ſceptoꝛ meus es ⁊ refugiũ me
uz de? meus ſpaboi eum:
OQm iße liberauit me de laqo
venãtiũ ⁊ a vbo aſpo. V Sca
pulis ſuis obũbꝛabit tibi ⁊ ſub
penis eius ſpabis. Vv. Scuto
circũdabit te vᷣitas eius nõ ti/
mebis a timoꝛe nocturno.
A ſagitta volate p diem a ne⸗/
gociꝰ pꝑambulãte in tenebꝛis a
ruina ⁊ demonio meridiano.
Cagdent a latere tuo mille
decẽ millia a dextris tuis.ti/
bi aũt nõ ꝛoinahet.
Qm angelis ſuis mãdauit de
te vt cuſtodiant te iĩ oivꝰ vijs
tuis. J. In manibꝰ poꝛtabunt
te ne vnq; offendas ad lapidẽ

22 — —ʒ—ʒ—

bo eü ſongituiine dieꝝ adiple
bo eũ.⁊ o n.
uz. Seoðm.
NMillo tẽpoꝛe: Buctus ẽ
ihs in deſertuʒ a ſpũ:vt
tẽptaret᷑ a diabolo.Et cũ iein
naſſet qdraginta diebꝰ ⁊ qua
draginta noctibus poſtea eſn/
rijt. Et accedẽs tẽptatoꝛ dicit
ei: Si filius dei es dic vt lapi⸗/
des iſti panes fiãt. Qui re ſpõ

dens dixit. Scriptũ eſt. Mõ in

ſolo pane viuit hõ. ſʒ in omni
vᷣbo quod pꝛocedit de oꝛe dei
Tunc aſſumpfſit eũ diabolus ĩ
ſanctã ciuitatẽ:⁊ ſtatuit eũ ſu/
pꝛa pinaculũ templi ⁊ dixit ei
Si filius dei es mitte te deor
ſuʒ.Scriptũ ẽ eim:qꝛ angelis
ſuis mãdauit de te:⁊ in mani/
bus tollent te: ne foꝛte offen
das ad lapidẽ pedẽ tuũ. Ait il
li ihs rurſũ Scriptũ ẽ:Nõ tẽ
ptabis dñʒ deũ tuü. Iterũ aſ⸗
ſumſit euʒz diabolus in mötez
excelſuʒ valde ⁊ oſtẽdit ei oĩa
regna mundi ⁊ gloꝛiam eoꝝ ⁊

.ꝰẽ⁴ſ⁹

ſpedie de

ephlmirtnunr an

Anorisd; auree
nyr . .α
Sſuri
ns s e
Mima wimr

nillun ri

iper.

Strii 1wolien
dett
rANNDN Mntſr
õ
tmr fu Oirſß
N S hon
mn do in
Ntil er
ramittiduck
mti t*i5
eNd
mi rINI
2 e 12 Y ete oſen

K et
. iinini Ai

*

„
Nbe

n nnol

eagiitkin
66½ 1

umilhoneh

dirxit illi: Hec omnia tibi dabo
ſi cadens adoꝛaueris me.Tuũc
dixit ei iheſus:Nade ſathana
Scriptũ ẽ enim: Onm deum
tuũ adoꝛabis:⁊ illi ſoli ſeruies
Tunc reliquit eũ diabolus.

ecce angeli ac. eſſerũt ⁊ mini

ſtrabãt ei. Offerto Scapulis

ſuis obũbꝛabit tibi dũs ⁊ ſub

pẽnis eius ſpabis. ſcuto circũ
dabit te vitas eius Secreta.
Acrificimn quadrageſi/
malis imitij ſolẽnit imola
mꝰ:te dñe depcantes.vt cum

epularũ reſtrictiõe carnaliuʒ

a noxijs quoqʒ voluptatibꝰ tẽ

kerenmr Per. Coio. Scapn
is

ſuis obpumbrabit tibi ⁊ ſub
penis eius ſpabis ſcuto circũ

dabit te veritas eius. Mꝰ? cõ.

.

TT Vi nos dñe ſacramẽti li/

batio ſancta reſtauret. 1
a vetuſtate purgatos i myſte

rij ſalutarꝭ faciat trãſire pſoꝛ

tiũ Per. Fe.ij. Statio ad ſem̃
petꝑ ad vincula. Introitus

Neut oculi ſernoꝛuʒz i

mãidus dñoꝝ ſuoꝛum
ita oculi noſtri ad dñʒ
deum noſtrum donec miſerea
tur nobis.miſerẽ nob dne.mi⸗/
ſerẽ nobᷣ. pᷣa ! d te lenaui ocu
los meos qui hatas qiin celis
O v. Gloꝛia ꝛatio.
Onuerte nos ðᷣs ſaluta

ris nr ⁊ vt nobis ieiuniũ qua
drageſimale pꝛoficiat mentes
noſtras celeſtibꝰ inſtrue dilci
plinis. Per. Lec ezechielis
dꝛophete trigeſſimo quãto ea.
Ec dicit dns deꝰ. Ecce
B ego ipſe reꝗrã oues me
as ⁊ viſitabo illas ſicut viſitat
paſto gꝛegẽ ſuũ in die quãdo
nerit in medio ouiũ ſuarũ di/
ſipataꝝ. Sic viſitabo oues m̃ᷣ
as:⁊ liberabo eas de omnibus
locis in quibus diſpſe tuerãt i
die nubil raliginis.Et educã
eas de populis.⁊ congregabo
eas de terri . Et mducam eas
in terraʒ ſuã:⁊ paſcã eas i mõ
tibus iſrlin riuis ⁊ in cunctis
ſedibus terre.In paſcuis vbẽ
rimis paſcã eas:⁊ in montibuſ
excelſis iſrl.erũt paſcua earũ
Jbi requieſcent in herbis vi/
rentibus:⁊ in paſcuis pingui/
bus paſcent᷑.ſuꝑ montes ilirł.
Ego paſcã oues meas ⁊ acen
bare eas faciam dicit dominꝰ
deus. Qð perierat requiram
quod abiectum fuerat redu
cam ⁊ quod confractum fue/
tra alligabo.⁊ quod infirmuʒ
fuerat cõſolidabo.⁊ qð pi que
⁊ foꝛte cuſtodiam. Et paſcam
illas mm iudicio ⁊ iuſticia:Sicit
dns opᷣs. Gꝛað. Pꝛotectoꝛ nr
aſpice ðᷣs ⁊ rſpice ſr ſẽuoſ tuoſ

d

Dñe dðs vᷣtutũ exaudi pᷣces

ſeruoꝝ tuoꝝ. .
NMNulo tempoꝛe: Bixit

ihs diſcipulis ſuis:Lum

venerit filius hoĩs in maieſta
te ſua ⁊ s angeli eius cum
eo.tuuc ſedebit ſuꝑ ſedẽ maie

ſtatis ſue. Et congregabũt añ
eum oẽs gentes ⁊ ſepabit eos

ab inuicem. ſicut paſtoꝛ ſegre/⸗
gat oues ab hedis.t ſtatuet
oues quidẽ a dextris ſuis:he/

dos t a finiſtr. Tuc dicet rex
hiſga dextris eiꝰ erüt:Nẽite

benedicti patrꝭ mei poſſidete
paratũ vobis regnũ a ↄſtituti

one mũdi.Eſuriui eni ⁊ dedi/
ſtis mihi manducare.Sitiui

dediſtis mibi bibere. Hoſpes
eram ⁊ collegiſtis me. Nuduſ

eram ⁊ coopuiſtis me. Infir/

mus eram 2 viſitaſtis me.
In carcere erã ⁊ veniſtis ad
me.Tunc rñdebũt ei iuſti dicẽ

tes:Dnie quando te vidimus

eſurientem ⁊ pauimꝰ te ſitien
teʒ ⁊ dedimus tibi potũ: Qñ
auteʒ te vidimus hoſpitem ⁊
collegimus te.aut nudũ ⁊ coo

puimus te:Aut qñ te vidimꝰ

intirmũ.aut in carcere.⁊ ve ni
mus ad te:Et rñdẽs rex dicet
illis: Amen dico vobis.q; diu

feciſtis vni de his fribꝰ meis

mninimis mihi feciſtꝭ Tũc dicz

—

—. —

TQ his qui a ſiniſtris eius erunt
Diſcedite a me maledicti in
ignẽ et᷑nũ.ꝗ ꝑatuſ ẽ diabolo ⁊

angelis eius. Eſuriui enim =
non dediſtis mnihi mãdncare.

Sitiui ⁊ nõ dediſtꝭ mihi potũ

Hoſpes era ⁊ nõcollegiſtꝭ me
Nudꝰ ⁊ nõ coopuiſtꝭ me. In ⸗
firmꝰ ⁊ in carcẽ:⁊ nõ viſitaſtꝭ⸗
me.Tũc rñũdebũt ei ⁊ ipi dicẽ⸗

tes. dñe qñ te vidimꝰ eſurietẽ
aut fitiẽtẽ. aut hoſpitẽ.aut nu
dũ.aut ifirmũ:vel m carcere

⁊ nõ miniſtrauimꝰ tibi: Zunc
fſpõdebit illis dicens:Amẽ di
co vob.qᷓ; diu nõ feciſtis vni ð

minoꝛibꝰ his.nec mihi feciſtis
Et ibũt hi i ſuppljciũ eternũ
iuſti aũt in vitã eternã.
Teuabo oculos meos ⁊ cõ
ſiderabo mirabilia tua dnie vt
doceas me:iuſticias tuas.da
mihi intellectũ vt diſcã mãda

ſanctifica.noſq; a pcõꝝ
nroꝝ macul emunda:p.
Amẽ dico vobis:qð vni ex mi
nimis meis feciſtꝭ.mihi feciſtꝭ

vẽite bdicti patr mei poſſið
re pꝑatũ vob regnũ ab initio.

Alutaris. lcli

tui dñe munere ſatiati:

ſupplices exoꝛamꝰ.vt cuiꝰ le⸗

tamur guſtu. nouẽur effcũ ꝑ.

—,—,,—,,,-— — TT

Unera tibi dñe oblata

W.
Pde 7 4 1
K —

2„
8
nn
bde —

* *
Aos Lrudende
Nenmnrarcin;
orreriEN

gaſſſeeesese—⸗
35
mſerenenn⸗
merehr NraRE
* „ .
—SeSLH
ſſw . .
4 5 „
K G Kbn
Menye —
NEreY?
W EVY
K. .
N Dent Ine
eKhet. . Lur.
. 4 A
Peee 4
ümar ehꝛten
LEiZr⸗
eee ſe
Wrtwenes
Ank. N
4*
Wroesme:
N. . 42 ℳ.
Wy.⸗ .
L Worz

or ie⸗ 4
6 Al e?

NNz
8
–

tte deti
Amiisa
Hoedr deeng Mid
vN5 di si

tit bippli eenni
ſns miemnifer
Lmdoened
NrtortibaNder
mrkiN
umn. M
Drrnimidr d
(iuuc i
õ
ðõð
t iiſecf

Snper populnm. Oratio.
A Bſea lne gs dñe nrorum

vincula pctõp. gcꝗcl p.

eis meremur ꝓpitiatus aner
te. ꝑ· Jeria.iij. Statio ad ſcaʒ
DNDmine refugiuz fac

tu es nobis a genera
tiieone 7 pgenie a ſclo
⁊in ſcqʒ tu es pe. Priuſq; mõ
tes fierẽt aut foꝛmaret᷑ fra

oꝛbis a ſclo ⁊ vſq;ʒ in ſeculũ tu
es de?. Y. Olia. Oꝛatio.
B eſpice dñe familiã tuã ⁊

pꝛeſta:vt apud te mens
nr̃a tno ðᷣſiderio fulgeat. que
ſe carnis maceratiõe caſtigat
Per. Ectõ ee phete. Iv*

Mdiebus illis. Lo/ ca.

ecntus 6 yſaias ꝓpheta

dicens. Querite dñm dum in
ueniri põt:inocate eũ dũ ꝓpe
eſt Berelinquat impius viaz
ſuam:⁊ vir iniquus cogitatio/

nes ſuas.a reuertatur ad dñʒ

⁊ miſerebitur eiis:⁊ ad denz
nruz qm multus ẽ ad ignoſcẽ

dum. Hõ eiʒ cogitatiões mee

cogitatiões vre:neqʒ vie mee
vie vre. dicit dũs. Quia ficut
exaltantur celia terra. fic ex/
altate ſũt vie mee a vijs vris
cogitationes mee a cogitatõ
nibus veſtris. quomodo de/
ſcendit hymber a nix de celo

⁊ illucvltra non reuertituꝛ ſed
inebꝛiat terram ⁊ infundit eaʒ
germmare eã facit. dat ſe/
men ſerẽti ⁊ panẽ comedæẽti:
ſic erit vbum meũ quod egre
dietur ð oꝛe meo. Non reuer
tetur ad me vacuũ.ſʒ fa iet qꝗͥ
cũq; volui ⁊ ꝓſperabitur in
his ad que miñ illud:Ait dñs
ops Grað. Dirigatur oꝛatio
mea ficut incẽſuʒ in conſpcũ
tuo dñe. ꝓ Eleuatio manuũ
marum ſacrificiũ veſptinum.
Scvm Mathenm xxj*. (a0.
illo tempo:e:Cum in

.·traſlet iheſus hieroſolp

mam cõmota eſt vniuerſa ci⸗/
nitas dicens: Quis eſt hic⸗
Populi autem dicebant: Hic
eſt ihus pꝛopheta a nazarerh
galilee. Et intrauit ihus in tẽ⸗
plum dei: 1 eijciebat omnes
vendentes ⁊ emen es in tem
plo:⁊ menſas numularioꝛum
cathedras vendentium co⸗
lumbas euertit. Et dirit eis
Scriptum eſt: Domus meꝗ
domus oꝛationis vocabitur.

Uos autem feciſtis illam ſpe

luncam latronum. Et acceſſe
runt ad euʒ ceci claudi ĩ tẽ
plo ⁊ ſanauit eos. Nidẽtes ãt
pncipes ſacerdotum ⁊ ſcribe
mirabilia que fecit:⁊ pueros
clamãtes in tẽplo ⁊ dicentes

Oſãna filio dauid: indignati
ſunt ⁊ dixerunt ei: Audis ꝗd
iſt dicunt:? Ihs aut dixit eis:
Atiq;. Nuũq; legiſtis:qꝛ ex oꝛe
infantiuz 7 lactetuiũ pfeciſti
laudem: Et relictis illis abijt
foꝛas extra ciuitatẽ in betha/
niã: biq; docebat eos de re⸗
gno dei. Pfferto. In te do
mine ſꝑaui:dixi tu es deꝰ me
us i manibus tuis tẽpoꝛa mea
—0 Blatis qs dſe Secre.
placare muneribꝰ? 1 a2/
ctis nos defende ꝑiculis.per.
Noio. CLuü inuocaré te exau
diſti me deus iuſtitie mee.in
tribulatione dilataſti me.miſe
rere mihi dñe ⁊ exaudi oronẽ
meam. Moſt comunionem.
P NReſta qᷣs ops deus vt il
ilinus ſalutaris capiamus
effectuʒ. cuiꝰ ꝑ hec myſteria
pignus accepimꝰ. p. up po
A Scẽdãt ad te pulu oro.
DdDuyije pꝛeces nire. 1 ab ec/
cleſia tua cũctã rpelle neꝗtiã.
Per. eria. iiij. ꝗqruo: teporũ
Statio ad ſ às mariq maiczc.
Eminiſcere Introtꝰ.
miſeꝛationũ tuaꝝ do/
mine.7 mie tue que a
ſclo ſunt.ne vnq; doinent no/
bis inimici noſtri.libera nos ð
is iſrl ex oibus anguſtijs nris
po. Ad te dnñe leuani aiaʒ me

am ðus meus ĩ te cõfido non
erubeſcã.v. Gloꝛia. Oꝛemꝰ
Flectamꝰ gẽua. Leuate. 0
Reces noſtras qs dñe
clemẽter exaudi: a cõtꝛa
cũcta nobis aduerſãtia ðxte/
rã tue maieſtatis extede. per.
Lectõ libꝛi evodt. vxiiij.caꝰ.
NNnöiebus illiſ. Dixit do
minus ad moyſen: Aſcẽ
de ad me in mõtem ⁊ eſto ibi.
Daboq; tibi duas tabulas la
pideas:⁊ legẽ ac mãdata que
ſcripſi vt doceas filios iſrael.
Surrexerũt aũt moyſes ⁊ io/
ſue miniſter eius. aſcẽdenſq;
moyſes in mõteʒ dei ſenioꝛibꝰ
ait. Expectate hic donec rex
tamur ad vos. Habetis aaron
hur vobiſcũ:ſi quid natum
fuerit queſtionis referetis ad
eos.Cũq; aſcendiſſet moyſes
operuit nubes montẽ ⁊ habi/
tauit gloꝛia dñi ſuper ſynai:te
gens illũ nube ſex diebꝰ. Sep
timo aũt die vocauit euʒ dñs
de medio caliginis.Erat autẽ
ſpecies gloꝛie dñi quaſi ignis
ardens ſuper verticem mon/
tis in con ſpecrn filioꝛum iſrk.
Ingreſſuſq; moyſes medium
nebule:aſcendit in moteʒ. Et
fuit ibi quadraginta diebus 7
qᷓdragita noctiꝰꝰ. Grað. Tri
bulatiões coꝛdis mei dilatate

Mturir ir vu
1efi N Nr
gebtii Ren
Göneraen 1!
Kcansdwe
Nig Srramt
ſefenttaan aun
eirrtie n
Creur ewotberin
mnonut beri
Nteidingen
r nsendr
ſen Aiciſnnten

N „

rtlyir ine
”ñ
rmas MiN
es mir i Mo
Errauebr dor e
um W PiNNS
5õs
Kiραaian
π7n¹1́),i
u drudi ſih ſet
x mcclnlill

ſt ð neceſſitatibꝰ meis eripe
me dñe.ꝰ. Uið hũilitatẽ meã
⁊ laboꝛẽ meũ.⁊ dimitte omia
pctã mea
cũine Flectamꝰ? genua g
Euotionem populi tui qͥ
ſumus dñe benignus in

tende.vt qui per abſtinentiaʒ

macerant᷑ in coꝛpe.ꝑ fructum
boni opis reficiãt i mẽte per.

N diebꝰ ill: Neit helias
in berſabee iuda ⁊ dimi/
fit ibi puerũ ſuũ.⁊ ꝑrexit ĩ de

ſertũ: viã vniꝰ diei: Cũq; veiſ

ſet ⁊ ſederet ſubt vnã iunipeꝑ
petinit aie ſue vt moꝛeretur.
ait. Sufficit mihi dñe tolle
queſo aiaʒ meã.Neq;ʒ melioꝛ
ſuʒ q; pres mei:ꝓiecitq; ſe ⁊
obdormiuit iĩ vmbꝛa iuniperi
Et ecce angis dni retigit euʒ
dixitq; illi Surge comede.Et
reſpexiti: ecce ad caput ſuuʒ
ſubcineritius panis.⁊ vas aqᷓ
Comedit ergo ⁊ bibit:⁊ rur/
ſum obdoꝛmiuit. Reuerſuſq;
eſt ar gelus domini ſecundo
⁊ tetigit eũ dixitq; illi.Surge
comede:grandis enim tibi re/
ſtat via.Qui cũ ſurrexiſſet co
medit ⁊ bibit.Et ambulauit in
foꝛtitudine cibi illiꝰ.xl.diebus
⁊ xl.noctibus.vſq; ad mõtem
dei oꝛeb Be neceſſi/

Dñs vobiſ

tatibus meis eripe me domie
vide hnmilitatem meã ⁊ labo
rem meum 2 dimitte omnia
peccata mea. v. Ad te dñe le
uaui animam meam de? meꝰ
in te confido non erubeſcam
neq; irrideant me inimici mei
Et enim vniuerſi qui te ex
pectant non confundent᷑ con/
fundantur omneſfaciẽtes ma
2*
Nillo tempoꝛe: Acceſ/
ſerunt ad iheſum ſcribe
⁊ phariſei dicentes: Magiſte
volumus a te ſignum videre.
Qui reſpoudens ait illis. Ge
neratio mala:⁊ adultera ſignũ
querit:⁊ ſignum non dabit ei
nifi ſignum ione pꝛophete.Si
cut enim fuit ionas in ventre
ceti tribus diebus ⁊ tribꝰ no/
ctibus.ſic erit filius hois iĩ coꝛ
de ᷣre tribꝰ diebus ⁊ tribꝰ no
ctibꝰ. Viri niniuite ſu gent in
iudicio cum generatione iſta:
cõdẽnabũt eã.q;ꝛ penitentiã
eger᷑t inpᷣdicatiõe ione.Et ec/
ce plq; ionas hic. Regina an
ſtri ſurget i udicio cũ gnãtõe
iſta ⁊ ↄdẽnabit eã ꝗa veit a fi
nibꝰ terre audire ſapientia ſa
lomõis.Et ecce pluſq; ſalomõ
hic.Cũ ãt imũdꝰ ſpũs exierit
ab hoie ãbulat per loca arida
querens requiem ⁊ nõ iuenit

Zunc dicit. reuertar in domũ
meam vnde exiui. Et vemens
muenit eam vacanteʒ ſcopis
mundatam 7 oꝛnatam. Tunc
vadit ⁊ aſſunnt ſecum ſeptem
glios ſpiritus nequioꝛes ſe ⁊ i
trantes habitant ibi. Et fiunt
nouiſſima hominis illius peio
ra pꝛiorious.Sic erit ⁊ gene/
rationi huic peſſime. Adhuc
eo loquẽte ad turbas ecce ma
ter eius ⁊ fratres ſtabant foꝛ?
querẽtes loqui ei Dixt auteʒ
quidam ei.Ecce mater tua et
fratres tui foꝛis ſtant queren
tes te. At ipſe reſpondes dicẽ
ti ſibi ait. Que ẽ mater mea
ui ſunt fratres mei? Et extẽ
lens manuʒz in diſcipulos ſu/
os dixit. Ecce mr mea ⁊ frẽs
mei. Quicũq; eniʒ fecerit vo
luntateʒ pris mei ꝗ in celis eſt
apſe meys fater ⁊ ſoꝛoꝛ ⁊ ma
rer ẽ. Oſerio. Meditaboꝛ i
mandatis tuis que dile xi val/
de. leuabo manus meas ad
mãdata tua qꝗ dilexi Secrets
1 Oſtias tibi one placatõ
Ee nis offerim?. vt 7 delic/
ta nra mileratꝰ abſoluas:⁊ nu
tãtia coꝛda tu dirigas.p. eio
Intellige clamoꝛẽ meu itẽde
voci oronis mee rex meꝰ ⁊ ðᷣs
meus quomaʒ ad te oꝛabo do
mine. oſt commmonem.

TE Ai dñe pceptiõe ſacri⁊
a nris mudemur occultꝭ.
ab hoſtiũ liberemur iſidijs
Per. nꝑ ppimOꝛatio.
¶ͥDü5D etes nr̃as bs dñe luũine
Etue claritatiſilluſtra vt
videre poſſimus q agẽda ſũt
7 que recta ſũt age valeamꝰ.
p. Feria. v. Stato ad ſeunm
Ruarẽtiuʒ panliſpne. Intꝛoitꝰ
Onfeſſio ⁊ pulchꝛitu
do ĩ ↄſpcũ eiꝰ ſcitas ⁊
magniticẽtia i ſcifica
tiõe eiꝰ s Latate dñno cãticũ
nouũ:cãtate dñno ois terra.x.
0 Euotiõeʒ ppli Gla.ofro.
tui qs dne benignꝰ iten
de.vt ꝗ ꝑ abſtinẽtiã macerant᷑
ĩ coꝛpe.ꝑ fꝛuctũ boni oꝑis refi
ciant i mẽte. p. Lo ezerhiel

WH Ndieb? ꝓphe vvi c
. ill: Scus ẽ ſermo dni ad

me dicẽs: Quid ẽ irer vos
parabolã vtitis ĩ puerbiũ iſt
i tra iir dicẽtes:pres nr̃i com
derũt vuã acerbã ⁊ dẽtes fi/
li ꝑ obſtupeſcut: Niuo ego di
cit dñs de ſi erit vobis vltra
parabola hec in ꝓuerbiuʒ in
iſrl. Ecce oẽs anime mee ſunt
AVt aia pfis ita ⁊ aia filij mea
eſt. Amima que peccauerit ipᷣa
moꝛietur. Et vir ſi fuerit iu/
ſtus ⁊ fecerit iudicium ⁊ iu/
ſticiam. in montibus non co

ſibuari a rN
DeNNNNX.
NANRä
Niogegrini
ſhna Cteatmir em
nunt eet Rir
Neflidanid nmun
Wn wni Qumg
ſtawtüttun
RNlens wotien

†

chtnliinn
ed nſ
Gnr i,
à Kn rii
r
Oricheimlihn
cihurlist
wee & iniihi
) C; blian
65der bengin
õ

Kiend din .

NisQudi inis
ur0li sienifß
dsNe iNöfn
oaribon b! werdon
CCrouszur eſi

mederit oculos ſuos non le⸗/
nauerit ad idola domus iſrl.
vxoꝛẽ ꝓximi ſui nõ violauerit
c ad mulierẽ menſtruatã non

acceſſerit ⁊ hoĩem nõ contri⸗/
ſtauerit. pignus debitoꝛi ſuo
reddiderit per vim nihil rapu
erit panẽ ſuũ eſurienti dede/
rit.⁊ nudũ oꝑuerit veſtimẽto

ad vſurã n ↄmodauẽit. ⁊ apliꝰ
noõ accepit. ab ügtate aueterit

manũ ſuã iudiciũ verũ fecerit
inter virũ virũ.⁊ in pceptis

meis ãbulauerit: iudicia mea

cuſtodierit vt faciat veritateʒ
hic iuſtus cẽ. Nita viuet.⁊ non
moꝛiet᷑:Ait dñs opᷣs. að cu
ſtodi me dñe vt pupillã oculi.
ſbᷣ übꝛa alarũ tuaxꝝ ꝓtege me
v. De vultu tno indiciu me
ꝓdeat oculi tui videãt eꝗtatẽ
Sevdm matheũ. xv“. atilo
N illo tꝑe:Egreſſus ihs
T ſeceſſit in partes tyri
ſidonis. Et ecce mulier chana
nea a finibus illis egreſſa cla/

mauit dicens ei: Miſerẽ mei
ñie fili dauid. filia mea male a

demonio vexat. Qui non re/
ſpondit ei verbũ.Et acceden
tes diſcipuli eius rogabat eunz

dicentes: Dimitte eam quia

clamat poſt nos. Ipſe autem

reſpondens ait: Hon ſum miſ

ſus niſi ad oues que perierunt

domus iſrael. At illa venit
adoꝛauit eũ dicẽs: Dnè adiu/
ua me.Qui rñũdens ait:Non ẽ
bonũ ſumere panẽ filioꝑ ⁊ mit

tere canibus. At lla dixit: Eti

aʒ dne. Mã ⁊ catelli edunt de

micꝭ que cadũt de mẽſa dnoꝝ
ſuoꝑ. Tũc rũdens ihs ait illi:

O mulier magna ẽ fides tua
fiat tibi ſicut vis.Et ſanata eſt

filia eiꝰ ex illa hoꝛa. Offerio

imittit ãgls dñi ĩ circuitu timẽ

tiũ euʒ T eripiet eos guſtate ⁊
viðte qm luauis c dñs. ſecie.

Acrificia dñe qs ꝓpitiꝰ
Oiſta nos ſaluẽt. que medi
cinalibus ſi inſtituta ieiunijs.
Per. Coio: Panis quẽ ego
dedero caro mea ẽ ꝓ leli vnta
Doſt Comunio.
AVoꝛũ nos dñe largitate
donox: ⁊ tempoꝛalibꝰ at/
tolle pꝛefidijs ⁊ renoua ſẽpit/
nis. Per. Super pplim. Oro
A qs dñe pplis xianis

2q ꝓfuẽt agnolcc. ⁊ ce/
leſte munꝰ dilligẽ qð trequẽ/
tãt. Per. Feria vj. Statio 3d
cõs.xij oe Introitus
E neceſſitatibꝰ meis
eripe me dñe við hu
militatẽ meã ? laboꝛẽ
meũ ⁊ diũitte oĩa pcã ma s. Ad
te dñe leuaui aiaʒ meã ðs muſ
ĩte ↄfido nõ erubeſcã. ? Bl

Sto dñe ꝓpitius⸗
plebi tue. ⁊ quam tibi ſa
cis eſte deuotã.benig no refo/
ue miſeratus auxilio. Per.

Ec dicit dĩůs deus: Aia
que peccauerit ipſa mo
rie tur.ꝭ ilius nõ poꝛtabit inigꝗ
tateʒ patris. pater nõ poꝛta
bit inigtatem filij. Juſticia iu/
ſti ſuper eũ erit.⁊ ĩpietas ipij
erit ſuper eü.Si aũt impius e
gerit penittiaʒ ab oibus pec
catis ſuis que cꝑpatꝰ c.⁊ cuſto
dierit vn uerſa wecc ia meg
⁊ tecerit iudiciuʒ ⁊ inſticiã.vi/
ta viuet ⁊ nõ moꝛietur. Qiuʒ
miquitati eiꝰ quas operatꝰ ẽ
nõ recoꝛdaboꝛ.In iuſticia ſua
quã operatuſ eſt viuet. Mũꝗd
voluntatis mee ẽ moꝛs ipij
dicit dñs deus. 1 non vt ↄuer
tatur a vijs ſuis ? viuat: Si
aut auerterit ſe iuſtus a iuſti⸗
cia ſua ⁊ fecerit iniꝗtateʒ ſcðᷣʒ
oẽs aphoiationes quas opera
ri ſolet ĩpiꝰ nũquid viuet: In
preu. ricatione qua pꝛeuarica
tus ẽ ⁊ in peccato ſuo qð pec/
cauit:in ipſis moꝛiet᷑. Et dixi
ſtis: Nõ eſt equa via dñi. Au/
dite ergo domuſitꝛl. Nũquid
via mea non cẽ equa ⁊ non ma
gis veſtre pꝛaue ſum: Cum e
nim aueꝛterit ſe iuſtus a iuſti/

— —

cia ſua ⁊ fecerit iniquitatem.
moꝛietur in eis. In iniuſticia

ſua quam operatus eſt moꝛie

tur. Et cum auerterit ſe impi
us ab impietate ſua quaʒ opa
tus eſt: ⁊ fecerit iudicium ⁊ iu
ſticiaʒ:ipſe aiam ſuaʒ vinifica
bit. Conſiderans eim ⁊ auer/
tens ſe ab omnibus niquitati
bus ſuis quas operatus c.vita
viuet ⁊ nõ moꝛietur: Ait dñs
oipotens. Grad. Saluũ fac
ſeruuʒ tuũ deus meus ſperan
tem i tes. Auribꝰ peipe dñe
or̃onem meam.

illo tẽpoꝛe:Erat dies
feſtus iudeoꝛum ⁊ aſcen

dit iheſus hieroſolymam. x ſt

autem hieroſolymis pꝛobati/
ca piſcina que cognominaba
tur hebꝛaice bethſaida:quin/
que poꝛticus habens. In his
iacebat multitud magna lan
guentium:cecoꝛum:claudoꝛuʒ
aridoxꝝ expectantiũ aq motũ
Angelus aut dñi ſcᷣm tepus
deſcẽdebat in piſcinã ⁊ mone
batur aqua. Et qui pꝛioꝛ ðᷣſcẽ
debat in piſcinã poſt motionẽ
aque:ſanus fie bat a quacunqʒ
detinebat infirmitate. Erat
autem qmnidaʒ homo ibi trigin
ta ⁊ octo annos habens in ĩfir
mitate ſua. HNunc ergo cuʒ vi/

-=-

ſoitcleegiri Nr
nhortrgern
mnä ü.
Nrtdodern
undar i ai
hefens Ktn ane
ſt beſs um Nim
IrcNn r
ſainenitenn da ntcr
miEar n
Smnlerr

cktgnſenten g

neerwtit
KAaene.

ni wetd
trntuun 4n
des been.
n den
a n r Min
beten Ntbſich
dedens n
NNENEEIN NNN
CNNMANN
mr cenmi ni

NCCAden INe

—
Xta ritN

Eimr AI

difſet ins iacentem. ⁊ cogno
niſſet quia iam multuʒ tẽpus
haberet. dicit ei Qis ſanuſ fie

ri: Reſpondit ei lãguidꝰ: Do

mine hoiem non habeo:vt cũ
turbata fueri aqua mittat m
in piſcinaʒ. Dũ venio eiʒz ego
glius añ me deſcẽdit. Dixit ei

ihus. Surge tolle grabatũ tu

um ⁊ ambula. Eæt ſtatiʒ ſanus
factus ẽ hõ:⁊ ſuſtulit grabatũ
ſuuʒz ⁊ ambulabat.E rat auteʒ
ſabbatũ in illa die. Bicebant
ergo iudei illiqui ſanus factni
ſuerat. Saboatuʒ eſt. nõ licet
tibi tollere grabatũ. Reſpon
dit eis: Qui me ſanũ fecit ille
mihi dixt: Zolle grabatũ tuũ
ambula Interrogauerũt eꝛ
go euʒ. Qus eſt ille homoꝗ
dixit tibi:tolle grabatuʒz tuuʒ
7 ambula: Is aũt qui ſanꝰfue
rat effectus neſc ebat quis eſ

ſet. Jheſus autem declinauit

a tur va conſtituta in loco. Do
ſtea inuenit eum ihus in tẽplo
dixit illi. Ecce ſanus factus
es iam noli peccare.ne deteri
us tibi aliquid contingat. Abi/
it ille hõ ⁊ nunciauit iudeis ꝛ
ihus eſſet qui fecit eum ſanũ.
to. Bicdic aia mea do
minũ ⁊ noli obliuiſci oẽs retri
butiones eiꝰ⁊ renouabit᷑ ſicut
aquila iuuem?ꝰ tua.

ulccipe qͥs dñe mũera no
ſtris oblata ſeruuijs: et
tua ꝓpitius dona ſanctifica.ꝑ
io. Erubeſcãt 1 coturbet
oẽs inimici mei auertàt rtroꝛ/

ſũ ⁊ erubeſcat valð velociteꝛ

Er huiꝰ dnie o/“.
perationẽ myſterij ⁊ vi⸗/
tia kargenke⸗ iuſta deſideria
cõͤpleant
Xaudi nos miſericoꝛs ðꝰ
7 mentibus nir̃is gre tue

lumen oſtende. p.

Ntret or̃o mea i ↄſpcũ
tuo iclina aurẽ tnã ad pᷣ
ceʒ meam dñes. Dfe
deꝰ ſalutis mee i die clamani
nocte coꝛ tev. Glia. Ore
mꝰ. Flectamꝰgenua. Zeuate.
Opulũ tuũ qͥs dñe
ſdn rſpice:atq; ab eo
flagella tue iracundie clemẽt
auerte. p.

N diebus illis: Orauit
moyſes ad dominum di
cens. Reſpice domine de ſãa/⸗
ctuario tuo ⁊ de excelſo celo/
rum habitaculo.⁊ benedic po
pulo tuo iſrael ⁊ terram quaʒ
ðdiſti nobis ficut iuraſti pribꝰ
nr̃is dare terraʒ lacte ⁊ melle
mananteʒ. Audi iſrael:Hodie
dñns deus tuus pꝛecepit tibi.

vt facias mandata eius atqꝗ;
Hudicia. cuſtodias 1 impleas
ex toto coꝛde tuo ⁊ ex tota aia
tua. Dñm elegiſti hodie vt ſit
tibi deꝰ. ⁊ ambules in vijs eiꝰ
cuſtodias cerimonias illiꝰ 2
mãdata atq; iudicia.⁊ obedias
eius imperio. Et dns elegit te
hodie vt ſis ei ppls peculiarꝭ.
ſicut locutus ẽ tibi.⁊ cuſtodias
oia pcepta eius ⁊ faciat te ex/
celſnioꝛẽ cuctis gentibus quas
creauit in landem nomen
gloꝛiã ſuã vt fis ppls ſanctus
dni dei tui ſicut locutꝰ eſt tibi
NHiað8. pꝛopitiꝰ eſto dñe pcciſ
nr̃is.neqñ dicãt gẽtes vbi eſt
deus eox. . Adiuua nos deꝰ
ſalutaris noſter ⁊ pꝛopter ho
noꝛẽ nomis tui dñe libera nos
Dꝛemus. Flectamus genua
LZeuate Hꝛatio.
P Morectoꝛ ni aſpice de⸗
. vt qui maloꝝ nroꝑ põdẽ
pmimur.pcepta miſericoꝛdia
tua liba tibi mẽte famulemur
E. Ec. lidni Sutronoij. xi Ka.
NN diebꝰ ill Diy moyſes
. 1 filijs iſre Si cuſtodierit
mandata que ego pᷣcipio vob
7 feceritis ea vt diligatis dñʒ
deuʒz veſtrum ⁊ ambuletis in
oĩbus vijs eius adherentes ei
diſperdet dñs oẽs gẽtes iſtas
ante ſaciẽ veſtrã ⁊ poſſidebit

cr.

eas que maio:es ⁊? foꝛtioꝛes

vobis ſunt. Ois locus quem

calcauerit pes veſter. vr erit

A deſerto libano ⁊ flumine
