magno eufrate vſq; ad mare
occidentale erunt termini vri

nulluſq; ſtabit cõtra vos.Zer

bit dñs deus veſter ſup oẽm

terrã quã calcaturi eſtẽ. ſicut
locutus eſt vobis dñs deꝰ vr
Mað. Protector nĩ aſpice ð
us 1 reſpice ſuꝑ ſeruos tuos.

P.Bſe deuo vtutum exan/

di pᷣces ſeruoꝝ tuoꝝ:Oꝛemuſ

Flectamꝰ genua. Leuate. e

SBeſto qs dñe ſupplicati
onibus noſtris. vt eſſe te

„e.

largiente mereamur 27 inter

ꝓſpa humiles ⁊ inter aduerſa
ſecuri. Per. Lec.lvu macha
beoꝛum ſecundi pꝛimo caplo.
NN diebꝰ illis: Oronẽ, fa
1 ciebant ſacerdotes dum
offẽrẽt ſacrificiũ ꝓ pplo iſrlł.
ionatha ichoante:ceteris aũt
ridẽtibꝰ ⁊ dicẽtibꝰ: Bñfaciat
vob ðs ⁊ meminerit teſti ſui
qð locutꝰ ẽ ad abꝛahã ⁊ vſaac
Tiacob ſẽ̃uoꝝ ſuoꝝ fideliũ.Etr
det vobis coꝛ oĩbus vt colat
eũ ⁊ faciatis eius voluntatem
Adaperiat coꝛ veſtrũ in lege
ſua ⁊ in pceptis ſuis ⁊ faciat
pacẽ.Exaudiat orones vr̃as

tinirmui Yar
genitenertar
ſartaweesme
nanein . An
NNritertüni r
eininziwentn in

n GNXeiir

(oCitefart an

nqi ideanir

N onſtin
Goiteinmin

OXmüENN m

iefneri ereleuri
Mliteimmi ſen

—— ð

rtun udie er
drichmin

2—— .
—N —

5

. ſhlme
—

Nrſ ih
G it ſhdi
L
— miihiet
Virarhend.
Dr un
Kum an lau

cbpdi ippan

antrs m neſe
rerr mrHI Iie
Cimies Mer uhe
on to.

recõcilietur vobis. Nec vos
delerat in tẽpoꝛe malo: Dñs
deꝰ nr Graðd. Coͤuerte re dñe
aliquantuluʒ depꝛecare luꝑ
ſeruos tuos:b. Diie refugiuʒ
factus es nodis a generat ione
7,pgeme: ꝛemꝰ. lectamꝰ
genua. Leuate. & .
NRecces ppli tui qͥs dũe
clemẽi exaudi.vt giuſte
ꝓ pctis nir̃is aſfligimur.ꝓ tui
nois glia nnſericoꝛditer liber
—
Aſerere noſtri de? oiuz
7 reſpice nos ⁊ oſtende
nobis luceʒ nuſerationũ tuaꝑ
⁊ imitte tinoꝛẽ tuũ luꝑ gẽtes
que nõexꝗſie runt te.⁊ cogno/
ſcant qꝛ no ẽ deus niſi tu vt e
narrẽt magnalia tua. Alleua
manuʒ tua luꝑ gentes alienaſ
vr videãt potentiã tuã. Sicut
eim in ↄſpectu eoꝝ ſanctifica
tus es i nobis.ſic ĩ ↄſpectu no
ſtro magniſicaberis i illis: vt
cognoſcãt te ſicut ⁊ noſ cogno
uimꝰ qm nõ ẽ deꝰ pꝛeter te do
mie. ꝗ nnoua ſigna ⁊ imuta mi
rabilia. Gloꝛifica manũ ⁊ bꝛa/
chiuʒ dextrũ. Excita furoꝛem
⁊ effunde ir. xiolle aduerſa
riuʒ ⁊ afflige inimicũ. Feſtina
tẽpus ⁊ memẽto finis.vt enar
rẽt mirabilia tua dñe de? ny.

Dirigat oro mea ſicut

icẽſuz ĩ ↄſpctũ tuo dñe. v Eie
natio manuũ meaꝑ ſacrificiũ

–

velꝑtinü. Oꝛemꝰ. lectamus

genua. Zeuate.

CLtiões njr̃as qs dñe aſpi
H, rando pꝛeueni: adiuuã
do ꝓſequer᷑:vt cũcta nr̃a oꝑa
tio ⁊ a te ſꝑ ĩcipiat.⁊ ꝑ te cep⸗/

ta finiat. p. cõ daniel
Angelul dñi deſceditenn

Hym. Buqict? eſ dñe dðꝰ
paty nroꝝ. Et laudabil.

Diis vodiſeii in. Flectamut

Eus ꝗ tribꝰ geua
pueris mitigaſti flãmas
igniũ:ↄcede ꝓpitiꝰ.vt nos fa
mulos tuos non exurat flãma
vitioꝝ. Per.

NRẽs: Rogamꝰ vos coꝛ
ripite inquietos: cõſola/
mini punllanimes.luſcipite in
firmos.patiẽtes eſtote ad oẽs
Videte ne quis alicui malum
pꝛo malo reddat.ſed ſemꝑ qð

bonuʒ ẽ ſectamini in inuicẽ 2

in omnes. Semꝑ gaudete: ſiñ
intermiſſiõe oꝛate.in omnibꝰ
gras agite. Hec eſt eim / volũ
tas dei in xpᷣo ihu. in omnibus
vobis. Spiritũ nolite exingue
re. Pꝛophetias nolite ſpꝑnere

DOmia autẽ pꝛobate.quod bo

nuz ẽ tenete. Ab omni ſpecie

mala abſtinete vos. Ipſe aũt
deꝰ pacis ſanctificet vos per
omnia: vt integer ĩpũs veſter
⁊ anima ⁊ coꝛpus nine querela
i die aduentus dñi nri ihu xpᷣi.
ſeruet LZaudate dñʒ
oẽs gentes ⁊ collaudate eum
oẽs populi.ꝰ. Qm ↄfirmata
E ſuꝑ nos mĩa eius ⁊ Vitas do
mini manet in eternũ

Nillo tempoꝛe:Aſſum/
pſit:hs petrũ ⁊ iacobuʒ
⁊ iohannẽ fratrẽ eius.⁊ duxit
illos in montẽ excelſũ ſeoꝛſuʒ
1 tranſtiguratꝰ eſt ãte eos.Et
reſplẽduit facies eiꝰ ficut ſol
veſtimenta aũt eiꝰ facta ſunt
alba ſicut nix.Et ecce apparu
erüt illis moyſes ⁊ helias cuʒ

eo loquentes. Reſpõdẽs aut

petrꝰ di ad ibʒ:Oñne.bonũ ẽ
nos hic eſſe. Si vis ſaciamꝰ h
tria tabernacula:tibi vnũ.mo
in vnũ ⁊ helie vnũ:Adhuc eo
loquente.ecce nubeſlucida ob
ũbꝛauit eos.Et ecce vox ð nu
be dicens: HNic ẽ filius meꝰ di/
lectus in quo mihi bene cõpla
cui ipᷣm audite.Et audietes di
ſcipuli ceciderũt in faciẽ ſuã ⁊
timuerunt valde.Et acceſſ t
ihus ⁊ tetigi eos.dixitq; eis

—
. — — —

Sur gire nolite timere Leuã
tes at oculos ſuos ne ninẽ vi
derunt niñ ſolũ ihᷣm. Et deicẽ
dentibus illis de mõte. pᷣcepit
eis ihs dicẽs. NHemini dixeritꝭ

viſionẽ donec filiꝰ hois a moꝛ

tuis reſurgat.Offerto. Sñe
deꝰ ſalut mee in die clamaui
7 nocte coꝛã te intret oro mea
in conſpectu tuo dñe. ſe
Beſentibꝰ iacrificijs ãs
dñe ieiunia noſtra ſcifica
vt qð obſeruantia nra pfitet᷑
extrinſecꝰ.interiꝰ oꝑet᷑. Per
Dñe deus meꝰ ĩ te ſpe⸗
raui libera me ab oibꝰ ꝑſequẽ
tibus me ⁊ eripe me⸗ .
Anctiticatiõibꝰ tuis opᷣs
deꝰ vitia nr̃a curent ⁊
remedia noſᷣ eterna ꝓueniãt
Per.

Ideles tuos deꝰ benedi

ctio deſiderata cõfirmet
ue eos ⁊ a tua volũtate nũq;
aciat diſcrepare.⁊ tuis ſemꝑ
indulgeat beneficijs gratulari
Per.

Eminiſcere miſerati
onum tuarum domi/
ne. ⁊ miſericoꝛdie tue
que a ſeculo ſunt.ne vnqᷓ; do/
minẽt᷑ noõ ümici nri liba nos
ðs iſr. ex oĩbꝰ ãguſtijs noſtrꝰ

‚—

cin worer dN.
ANet wi
iee
ſtü rolci trren
thonoreoiehr

ffartgersgrun

lenaigtrn
Grinenatirpen dai
nrceredi dede
rzinmns wootri⸗
ing eni won
Winiärühiſmin
Aproiu don

1 rlronesarig

ſiltt ſde wi
nchenderdenr

Arimnnt

2ð

*

dermntniäi
orlennimn ifff
DrNNe eſr
mbNdad ii
Ammmni nb
WtMNI annt
vtaNöͤdenn prenüi
5
es wosde ett

„

cN 11 Wiinr ig

1
.

xA MNNNe1Nenn

naadern deriepginin

auite nien
om run d
õ
tminr ſin⸗

ps Ad te dñe leuaui aĩaʒ meã

de? me ite confido non ern/

beſcam. v. BGloꝛa.
fELus q cõſpic is omi nos
vtute deſtitui. interiꝰ ex
teriuſq; cuſtodi:vt ab omibus
aduerſitatibus muniamur in
coꝛpoꝛe ⁊ a pꝛauis cogitationi
bus mundemur in mente. ꝑ.

KRẽés: Rogam? vos!
7obſecram?ꝰ in dno ihu
vt quẽadmõʒ vos accepiſtis a
nobis quomodo vos opoꝛteat

ambulare 2 placere deo. ſic 2

ambule:is:vt abũdetis magꝭ
Scitis enim qͥ pꝛecepta dede
rim vobis pꝑ dñm ihm. Hec ẽ
enim voluntas dei.ſctificatio
vra vt abſtineatꝭ vos a foꝛni/
catione vt ſciat vnuſaſq; vĩʒ
ſuũ vas poſlidẽ ĩ ſctificatione
⁊ honoꝛe:nõ ĩ paſſione deſide
rij.ſicut ⁊ gẽtes qͥ ignoꝛãt deũ
Et ne quis ſupgrediatur neq;
circũueniat ĩ negocio frẽʒ ſuũ
qm̃ vindex ẽ dñs de his oibꝰ

ſicut p̃diximus vobis ⁊ teſtifi⸗/

cati ſumus.nõ eni vocauit noſ
deꝰ uimũdiciã:ſʒ ĩ ſanctificati
onẽ̃. In xpo ihu dño nro
Tribulationes cordis
mei dilat te ſt. de neceſſitati
bus meis eripe me domine
Nide humilitatem meam ⁊ la

boꝛem meũ. dimitte oĩa pcã
mea. Tractus. Confitemini
dño qm bonꝰ.qm̃ in ſclin mia
eius. v. Quis loquet᷑ potẽtiaſ
dñi.auditas faciet oẽs laudes
eius v. Beati ꝗ cuſtodiũt iu
diciũ ⁊ faciũt iuſticiã in oĩ tꝑe
b5. Memento noſtri dñe i bñ
Placls ppli tui:viſita nos i ſa/
nra tuo. E
pfit ihs petruũ.
cedeti. Moeditaboꝛ
ĩ mãdatis tuis ꝗ dilexi valde.
leuabo manus meas ad mã/
data tua que dilexi.
Acrificijs pũtibꝰ dñe qᷣs
intẽde placatꝰ:vt ⁊ deuo
tioni noſtre pficiãt ⁊ ſaluti.p
Coio. Intellige clamoꝛẽ meun
ĩitẽde voci orois mee rex meꝰ
ðs meꝰ.qm̃ ad te oꝛabo dñe
AUAplices te roga P
mꝰ ops deꝰ:vt quos tuis
reficis ſacris tibi etiaʒ placitꝰ
moꝛibus dignanter deleruire
concedas. Per.

Edime me domine
miſerere mei.pes eni
meus ſtetit in via/ re/
cta.in ecclefijs benedicam do
minnm. ps Jucdica me diie
qm egoi inocẽtia mea igreſſꝰ
ſũ ⁊ ĩ dño ſperãſ nõ ifirmabo:

„*

Gloꝛia patri.

PNeſta qs ops deꝰ: vt fa
milia tua que ſe affligen
do carnẽ ab alimẽtis abſtinet
ſectando iuſticiam a culpa ieiu

net. Per dominum.

N diebus illis: Oꝛauit
daniel dicẽs: Dñe deus
nr̃᷑ ꝗ eduxiſti pplim tuũ de ter
ra egypti in manu foꝛti:⁊ feci

ſti tibi nomẽ ſcðᷣm dieʒ hanc:

peccauimus:iniquitatẽ fecimꝰ
Dñe in oẽm iuſticiã tuaz. Auer
tatur obſecro ira tua ⁊ furoꝛ

tuus a ciuitate tua irʒ ⁊ a mõ
te ſancto tuo. Propter pctã
eim nr̃a ⁊ iniquitates patrum
nr̃oꝝ:irlm ⁊ populus tuus in

oppꝛobꝛiũ ſunt oĩbus per cir⸗

cuituʒ nr̃uʒ. Nũc ergo exaudi
deus noſter oroneʒ ſerui tui ⁊
pꝛeces eius:⁊ oſtende faciẽ tu
am'ſuꝑ ſanctuariuʒ tuũ quod
deſertũ ẽ. Propter temeripᷣʒ
inclina deus meus aurẽ tuam
audi:aperi oculos tuos ⁊ vi⸗/
de de ſolationẽ nr̃aʒ:⁊ ciuitatẽ
ſuper quã inuocatũ eſt nomẽ
tuũ. Neq; eim in iuſtificationi
bus nr̃is pꝛoſternimus pꝛeces
ante faciẽ tuam. ſʒ in miſera/
tionibus tuis multis. Exaudi
due: placare dne:attẽde ⁊ fac
MNe moꝛeris ppꝑ temetipʒ de

5 — —— —=—

is meuſ:qꝛ nomẽ tnũ iuocatũ

E ſuꝑ ciuitatẽ hanc. ſuꝑ pplʒ

tuũ. Dñe deus noſter. Grav.
Adiutoꝛ meus ⁊ liberatoꝛ me
us eſto dne ne tardaueris
Cõfundant᷑ ⁊ reuereant inimi

ci mei qui querunt animaʒ me

N illo tꝑe:Bixit ihs tur
bis iudeoꝝ:Ego vado ⁊
queritis me:⁊ in pctõ vr̃o mo
riemini.⁊ quo ego vado vos
nõ poteſtis venire. Dicebant

ergo iudei: Nũgꝗd interficiet

ſemetipᷣm qꝛ dicit quo ego va
do vos nõ poteſtis venire:CEt
dicebat eis: Vos deoꝛſuʒ eſtis
Ego deſuperius ſuʒ. Vos de
mũdo hoc eſtis. Ego nõ ſuʒ ð
hoc mũdo.Dixi ergovobil.qꝛ
moꝛiemini in pctiſ vriſ. Dice/
bant ergo ei: Tu gs es: Bixit
eis ihs. Principinʒ ꝗ ⁊ loquoꝛ
vobis. Multa habeo de vob
loqui ⁊ iudicare:ſed qui mifit
me verax eſt. Et ego que au/
diui ab eo hec loquoꝛ in mun/

do.Et nõ cognoueꝛũt:quia pa

trem eius dicebat deum. Bi⸗
xit ergo eis iheſus:Cum exal
taueritis filiũ hõis tũc coano
ſcetè ꝛ ego ſũ ⁊ a mipo facio
nihil:ſed ſicut doc nit m̃ pater

—–

jfrarreſe rs r

ſrvoN 1 d

(Neemierdde
lignscſtam. pe.

Nidee
neigria nti
Epllhtinumdirngn
Wtsfaez umin
Dölloniuto n
Mitineba d
Rimeſabſn nir
emrſric RSZRZ

8

nne nen e

ns
wewrris Ni
vndr Nig mnnit
roHCEe
l
Atrar woenſieſts
rabareſts. LCodnoͤſi⸗
b ri Dnengdi
rmNNid Vii Dir
deatcaer uger
as a Priwiingtlrnd
ros Dun Ni o
at md rit güinf
NAA cvei
A denN NN NNN
o Etnictriid
encrAAN3N D
. sCM

mecũ ẽ ⁊ nõ religt me ſolum
quia ego que placita ſunt ei fa
ferto. Budicãa
dſim gꝗ mihi tribuit intellectũ
ꝓuide bã deũ in ↄſpcũ mo ſp-
qm̃ a dextris ẽ mihi ne mo/

cio ſemper

Ec hoſtia dne ꝓplacatõis

7 laudis. tua nos ꝓpitia

tiõe dignos efficiat. Pen.e

terra. ce

Ec nos coio dñe purget

a crimine. celeſtis rĩ̃me
dij faciat eſſe ↄſoꝛtes. Per.

Beſto ſupplicatiõibꝰ no
ſtris op̃s deꝰ ⁊ ꝗbẽᷣ fidu/
ci ſperande pietatis indulgeſ

cõſuete miſericõdie tribue be

nignus effectum. Per. Feria

Ibi dixit coꝛ
meũ queſiui vultũ tu
uz vultü tuum dñe regraʒ ne
auertas facieʒ tuam a me.
Bñs illuminatio mea ⁊ ſalus
mea quẽ timebo.v. Gla.

Erfice queſumꝰ domie
benignus in nobis obler

nãtie ſancte ſubſdiuz. vt qᷓ te
auctoꝛe faciẽda cognouimus:

te operaute impleamꝰ Per.

NMdiebẽ ill: Factꝰ? ẽ ſer
Hnmo dñi ad heliã theſbitẽ
dicẽs: Surge ⁊ vade ĩ ſareptã
ſidonioꝝ ⁊ manebis ibi pᷣcepi
.n. ibi mulieri vidue vt paſcat
te. Surrexit ⁊ abijt i ſareptã
Cumq; veniſſet ad poꝛtã ciui
tatꝭ.apparuit ei mulier vidua
colligens ligna.Et vocauit eã

efficiat. Men. dixitq; ei: Oa mihi paululũ aqᷣ
unio .· Dñe dñs ni q; admi⸗
rabile ẽ nomẽ tuũ im vniuerſa

in vaſe vt bibã. Cũqʒ illa ꝑgẽt
vt afferret. clamauit poſt ter
gũ eiꝰ dicens: Affer mihi ob⸗/
ſecro ⁊ bucellã panis in manu
tua:Que rñdit. Niuit dñs ðs
tuus.quia non.habeo panẽ.ni
ſi quantũ pugillus cape põt fa
rine in hydria.⁊ paululũ olei i
lechito.En colligo duo ligna
ingrediar ⁊ faciã illud mihi
filio mo.vt comedamꝰ ⁊ mo
riamur. Ad quam helias ait.
Noli timere.Sed vade ⁊ fac
ſicut dixiſti. Nerũtamẽ mihi p
mũ fac ð ipſa farinula ſubcine
riciũ panem paruuluʒ.⁊ affer
ad me:tibi aũt ⁊ filio tuo facieſ
poſtea. Hec aũt dicit dñs deꝰ
iſrael:Hydria farine non defi
ciet nec lechitus olei minnet
vſq; in diem in qua dominus
daturns ẽſt pluuiam ſuper fa
ciem terre: Que abijt ⁊ fecit
iuxta vẽbũ helie. Et comedit
ipſe ⁊ illa domus eius tota

Ex illa die hydͤria farine non
de fecit ⁊ lechitus olei nõ eſt i
minutus iuxta voum dui qð
locutus ẽ i manu helie.
Jacta cogitatũ tuũ in dño ⁊
iße te enutriet.
reʒ ad dñm e xaudiuit vocem

meã ao his ꝗ a ꝓppinquant mi

hi.
N illo tẽpoꝛe: Locutus
E ihs ad turbaſ ⁊ ad diſci
pulos ſuos dicens. Suꝑ cathe
draʒ moyſi ſederunt ſcribe 2
phariſei. Oia ergo qᷣcũq; di/
xerint vobis:ſeruate ⁊ facite:
ſcðʒ vo oꝑa eox nolite facere
Dicũt.n.⁊ nõ faciunt.Alligãt
eim onera grauia ⁊ ipoꝛtabi/
lia ⁊ imponũt in humeros ho
minus:digito aũt ſuo nolüt ea
mouere.QOia vero opꝑa ſua ſa
ciunt:vt videatur ab hoibus.
Dilatant.n.philateria ſua:et
magnificant finbrias. Amant
aũt pᷣmos recubitus in cenis.
7 pᷣmas cathedras in ſynago/
gis:⁊ ſalutationes i foꝛo:⁊ vo
cari ab hoibus rabbi. Nos ãt
nolite vocari rabbi. AUnus eſt
eim magiter vr. Oẽs aũt vos
fratres eſtis: Et patrẽ nolite
vocare vobis ſup terrã. Unꝰ
Eẽ eim pater veſter gin celis ẽ
Nec vocemini magiſtri: quia
magr᷑ vf̃ vnꝰ ẽ xpᷣs.Qui ma/

—

Düvtclama/

— G—..mx.zmÄC—ʒꝗ&

—

Bʒððèðð

ioꝛ ẽ vruz:erit miſter vr. Qui
auũt ſe e raltauerit hũiliabit.⁊
ꝗ ſe hũiliat exaltabit·
Miſerẽ mihi dũe ſcðᷣʒ magnã
miſercoꝛdiã tuã:dele dne inig
tatem meaz.
Anctificationẽ tuã nobiſi
ſone his miſterijſ placatꝰ
opare.q nos ⁊ a terrenis pur

get vitijs.⁊ ad celeſtia dona ꝑ

ucat. Per. Loie. Marrabo

oĩa mirabil a tua:letaboꝛ 2 ex

ultabo i te.pſallã nõi tuo altiſ/
Tt ſacris ſime.
dñe rddamur digni mu
neribus.fac nos qſumus tuis
ſemꝑ obedire mãdatis. Per.

NRopitiare dñe ſuppli⸗
cationibus nr̃is:⁊ aiarũ
nraꝝ medere lãguoꝛibꝰ.vt re/
miſſione pcepta in tua ſeꝑ bñ
dictione letemur.ꝑ.

E dereliquas m̃ tus
dñe deus meus ne di
ſcedas a me intende iĩ
adiutoꝛiuʒ meũ dñe vᷣtus ſalu
tis mee. ps. Dñe ne in furoꝛe
tuo arguas me:neqʒ in ira tua
coꝛripias me. v. Glla.
Opulũ tuũ dñe ꝓpitiul
reſpice: ⁊ quos ab eſcis
carnalibꝰpᷣcipis abſtiere.a no
xijſ qꝰq; vitijſ ceſſar̃ cede.pꝑ.

—

Tpon
fęraldin nb
vowisinan,
anſiwart ct e
hereiſewm
ſeisſalum wscant
Minm Tenidettt
lmtrnitNair
WCoNeei Zues dm
WNet riſtatucken
tnicdieer
shznderet
Mlunt nimn r
edeſanns imi
Meniki eNr
ſitfmbberrn
Urhmnmnn
IIITMeddsten
Eedjedein, in
Ehmniitidr:n
4 ſenm Arx
n ſmnis B

n.

—

Aroir uwil
trX w ndsn

aodr niinis en

Rprirdi ſihol/
ornbe di
n ergid N
NLNN.

M diebꝰ ill: Oꝛanit he/
ſter ad dñm dicẽs.DHiie
deꝰ rex oĩpotẽs.i ditione tua
cũcta ſt̃ poita:⁊ nõ eſt poſſit
tue reſiſtẽ volũtati.Si decre/
ueris ſaluare nos cõtinuo libe
rabimur. Tu eni dñ̃e feciſti ce
lum ⁊ terrã:⁊ ꝗcꝗd celi ambi/
tu continet. Tu es dñs oĩium
non eſt ꝗ reſiſtat ma eſtati tue
Et nũc dñe rex regum. deus
abꝛahaʒ miſerere populo tuo
i volun⸗ nos inimici nr̃i per
e. Verechirare tuã delere.
e deſpicias partẽ tuã quaʒ
redemiſti tibi ſʒ exaudi depꝛe
cationẽ noſtrã.⁊ pꝛopitiꝰ eſto
ſoꝛti ⁊ funiculo hereditatꝭ tue
Et ↄuerte luctum nĩm in gan
diũ.vt viuẽtes landemꝰ nom̃
tuũ.⁊ ne claudas oꝛa canẽtiuʒ
te dñe deꝰ nj. Saluuz
fac populũ tuũ dñe benedic
hered tati tue. . Ad te dñe
clamaui ðs meꝰ ne ſileas a me
⁊ ero ſimilis deſe endentibus
in lacum.

1Nillo tẽpo:e:Aſcẽdens
ib s hieroſolimã aſſũpſit
duodec im diſcipulos ſuos ſe/
creto.⁊ ait illiſ. Ecce aſcẽdimꝰ
hieroſolimam. filius homi/
nis tradetur pꝛincipibus ſacẽ

dotũ ⁊ ſcribis:⁊ condemnabũt

eum moꝛte ⁊ tradẽt eũ gẽtibꝰ
ad illudẽdũ ⁊ flagelãdũ ⁊ cru
cifigẽdũ.⁊ tertia die reſurget
Tũc acceſſit ad eũ mater filio
ruʒ ʒe bedei cũ filijs ſuis.ado/
rans ⁊ petens aliquid ab eo.
Qui dixit ei. Quid vis: Ait il
li. Dic vt ſedeant hi duo filij
mei. vnus ad dexterã tuam ⁊
vnꝰ ad ſiniſtrã tuã i regno tuo
Reſpõdẽs ãt ihs:dixit. Neſci
tis quid petatis. Poteſtis bi
bere calicẽ quẽ ego bibiturus
ſuz: Bicũt ei. Woſſumꝰ. Ait
illis:Calicẽ quidẽ meũ bibetiſ
ſedere ãt ad dexterã meã vel
ad ſiniſtr non eſt meum dare
vobis. ſed quibꝰ paratũ ẽ a pa
tre meo.Et audiẽtes decemi
dignati ſunt de duobꝰ fratri/
bus. Jheſꝰ? ãt vocauit eos ad
ſe ⁊ ait: Scitis ꝗa pꝛincipeſ gẽ
tiũ dominãt᷑ eoꝝ.⁊ qui maioꝛeſ
ſunt. poteſtatem exercent in
eos. MNon ita erit inter vos.
Sed quicunq; voluerit inter
vos maioꝛ fieri ſit veſter mini
ſter. Et qui voluerit inter voſ
eſſe pꝛimus erit veſter ſeruus
Sicut filius hominis non ve
nit miniſtrari ſed miniſtrare:
dare animam ſuam. redem-
ptionem pꝛo multis.
Ad te dñe lenaui animam:
E

meã de? me? i te confido non
erubeſcã. neq; irrideãt me ini
mici mei.eteni vniucſi ꝗte ex
* — -——-=
pectãt nõ cõfũdent.Secreta.
H Oſtias domie qs tibi of
R. b, ferimꝰ? pꝛopitiꝰ reſpice.
7 per hec ſcã cõmertia vicula

pcõꝝ nroꝝ abſolue per. Loio.

Juſtus dñs ⁊ inſticiaʒ dile xit

egtatẽ vidit vultꝰ eiꝰ. ? cõ.
AVmptis dñe ſlacramẽtis
HS ad redẽptiõis eine qs ꝓ
ficiamꝰ augmtũ.p. Sup pplʒz
Eðꝰ inocẽtie rſtitutoꝛ oro
amator: dirige ad te tu
oꝛũ coꝛda ſeruoꝛum: vt ſpiritꝰ
tui ſeruoꝛe cõcepto:⁊ in fide
inueniãtur ſtabiles.⁊ i ope ef
ficaces. Per. ĩ vnitate eiuſdẽ
Feria qnta Statw ad ſcam ma
rü tranſtyberim. Introitus
Eus ĩ achutoꝛiũ men
ſitende. dnie ad adiunã
dum me feſtina. confũ
dantur reuereantur omnes
inimici mei qui querunt ani/

mam meam. plalmus Auer

tantur retoꝛſum ⁊ erubeſcant

qui volunt mihi mala.v. Ola

eſta nobis qs. ro
domine auxilium gratie
tue.vt ieiunijs ⁊ oronibus con
uenienter intenti. liberemur
ab hoſtibus mentis ⁊ coꝛpoꝛiſ
Per. Lec. hiereie ꝓphe. xvij

ð

——ð

P Ec dicit dñs deꝰ. Male
0 dictus homo ꝗ cõſfidit in
Hoie.⁊ ponit carnẽ bꝛachium
ſuũ.a a dño fcedit coꝛ eiꝰ.Erit
eni quaſi mirice in deſerto 2
nõ videbit cũ venerit bonũ. ſʒ
habitabit in liccitate in deſer
to in terra ſalſugis.⁊ ihabita/
bili. Bñdẽs vir ꝗ ↄfidit ĩ dño
erit dũs fiducia eiꝰ. Et erit
quaſi lignũ qð tranſplantatur
ſup aqs.qð ad humoꝛẽ mittit
radices ſuas ⁊ non timebit cũ
venerit eſtus. Et erit foliũ eiꝰ
viride ⁊ in tꝑe ſiccitatis non
erit ſollicitũ nec aliquando de
ſinet facere fructũ. Pꝛauũ ẽ

coꝛ hõis ⁊ inſcrutabile.ꝗs co/
gnoſcet illud. Ego dñs ſcru⸗/

tans coꝛda ⁊ ꝓbãas renes:qui
do vnicuiq; iuxta viã ſuã ⁊ iux
fructũ adinuẽtionũ ſuax: Di/
cit dñs opᷣs. Gꝛaðᷣ. Mꝛopitiꝰ
eſto dñe peccatꝭ nris.ne qñ di
cãt gentes vbi ẽ deuſ eox. v.
Adiuua nos deus ſalutarè no
ſter ⁊ pꝛopter honoꝛẽ nomis

tui dne libera nos. Secunduʒ

lucam ſextodecimo capitulo
Nillo tpe:BDixit ihs di⸗
cipulis ſuis parabolam
hãc:Hõ qdaʒ erat diues.⁊ ĩdu
ebat᷑ purpura ⁊ byſſo.⁊ epula
batur quotidie ſplendide. Et

erat qdã mendicꝰ noĩe laʒarꝰ

e

eltmener u
hebisloget lerinn
nsCtiplechni
rcbrabinier

Ehymiüwirranm

daitiſuirar
Hugunr
rfiuttNrureti

7

innrter
Wrocieene
ierestncen
nuſnnidinnan

Nbrnir en;
Pfiren ibrre

but Roroener vr

Innpeni dorit

ſmlert pinm.

hmhr nenrs

1

Tlirhm heern

=
S
—
„„

Aes idkci
iaiN
N Wi Peni
a is tinCMndil
r lat Lepdioſen
wrüüſiiff
finNitd
õ
cgun minl⸗
NAlII
rmper wwr Mi

n dr N

gi röiihin
——
umntdiegtii
Pedes
n eſi e
—
AAX M l

qui iacebat ad iannaʒ eius vł
ceribus plenus cupiẽs ſatura
ri de micis que cadebãt ð mẽ
ſa diuitis:⁊ nemo illi dabat.ſʒ

canes veniebãt ⁊ lingebant

vlcera eiꝰ. Factũ ẽ aũt vt mo
reretur mẽedicus ⁊ poꝛtaretu:
ab angeliſĩ finu abꝛabhe Moꝛ
tuus ẽ aũt diues ⁊ ſe pultus ẽ
in inferno. leuãs aut oculos

cuʒ eſſet mmtoꝛmentis: vidit a
bꝛahã a longe ⁊ laaarũ in ſinu

eius. Et ipſe clamãſ dixit. Pa

ter abꝛahã miſerer̃ mei:⁊ mit

te laʒarũvt intingat extremũ
digiti ſui in aquã vt refrigerʒ
linguam meam: qꝛ crucioꝛ in
hac flãma. Et dixit illiabꝛahã
Fili recoꝛdare ꝛ recepiſti bo
na in vita tua:⁊ laʒarus fnmilꝰ
mala. Nũc aũt hic cõſolat᷑: tu
vero cruciaris.Et in his om/
nibꝰ iter nos ⁊ vos chaos ma
gnuʒz firmatũ eſt. vt hi qui vo
lunt hic tranfire ad vos:non
poſſint.neq; inð huc tranſm̃a
re.Et ait. Rogo ergo te pat᷑
vt mittas eum in domũ patꝛiſ
mei. Habeo eim ꝗnq; frẽs.vt
teſtetur illis:ne ⁊ ipſi veniant
in locum hunc toꝛmentox.Et
ait illi abꝛaham. Mabent moy
ſen ⁊ pphãs:aucdiant illos.At
ille dixit. Mon pater abꝛaha
ſed ſi quis ex moꝛtuis ierit ad

ess penitentiaʒ agent.Zit au
tem illi. Si moyſen ⁊ ꝓphãs
nõ audiũt:neq; ſi cuis ex moꝛ
tuis reſurrexerit credent.
Pꝛecatus eſt
moyſes in conſpectu domini
dei ſui ⁊ dixit:pꝛecatus ẽ mop
ſes in cõſpectu domini dei ſui
: dixit.quare iraſceris domie

in populo tuo. parce ire anim
tue.memẽto abꝛaham, iſaac ⁊

iacob:quibus iuraſti dare ter/
ram fluenteʒ lac ⁊ mel.⁊ pla
catus factus eſt dñs de mali⸗
gnitate quam dixit facere po
pulo ſuo. Se
Meſenti ſacrificio nomi
ni tuo nos domine ieiu/
nia dicata ſanctificent. vt qðᷣ
obſeruantia noſtra pꝛofitetur
exterius.interius operetur et
fectu.p. Qui mã
ducat carnem meaʒ ⁊ bibit ſa
guinem menm in me manet
ego in eo dicit dñs. Wolt cᷣ
fa tua nos queſumus da
mine nõ derelinquat.⸗
ſacre nos deditos faciat ſerii
tuti ⁊ tuq nobis opẽ ſp acgꝗrat
Beſto dñe famul tuis:
ppetuã benignitatẽ laꝛgi
re poſcẽtibꝰ. vt his q te ancio
re ⁊ gubernatoꝛe gloꝛiant.⁊ ꝭ
gregata reſtaures. fſtanꝛata

oerues. Per.

Ho ãt cuʒ iuſticia ap/
parebo ĩi ↄſpcũ tuo.ſa
tiaboꝛ duz manifeſta/
bit᷑ glia tua.s. Exaudi dñe iu
ſticiã meã itende depꝛecatio/
nem meam. v. Gloꝛia.
A ãs op̃ᷣs deus vt ſacro
nos purificante ieiunio
ſinceris mẽtibꝰ ad ſcã vẽtura
fac as ꝑuenire. Per.

Ndiebꝰ illis. Dixit io/⸗
ſeph fratribꝰ ſuis. An/
dite ſomnium meũ quod vidi.
Putabaʒ nos ligare man pu
los in agro.⁊ quaſi ↄſi uge ma
nipulũ meũ ⁊ ſtare. veſtroſq;
manipulos circũſtantes ado/
re manipulũ meuz. Meſpon/
derunt fratres eius. Nũquid
rex noſteꝛ ert. aut ſubijciemur
ditioni tue: Hec ergo cauſa ſõ
nioꝛum atq; ſermonũ. inuidie
odij fonntẽ miniſtrauit.Ali/
ud quoq; vidit ſomniuʒ quod
narrans fratribus ait. Nidi ꝑ
ſomnium. quaſi lolem lunã
ſtellas vndecim adoꝛare me
Quod cum patri ſuo ⁊ fratri/
bus retuliſſet increpauit eum
pater. dixit: Quid ſibi vult
hoc ſomnium quod vidiſti:

Nunquid ego ⁊ mater tua ⁊

frarres tui adoꝛahimus te ſux
per terram: Innidebant igũ

ei fratres ſui pater vero rem

tacitus conſiderabat: Cunq;
fratres uᷣlius in paſcendis gre
gibus patris moꝛarent ĩ ſicnẽ
dixit ad eũ iſre: Fratres tui pa
ſcunt oues i ſichimis veni mit
tam te ad eos. Quo re ſpondẽ
te.pꝛeſto ſuʒ ait. Qade ⁊ vide
ſi cuncta pꝛoſpera ſint erga
fratres tuos ⁊ pecoꝛa:⁊ renũ/
cia mihi quid agatur. Mdiſſꝰ ð
valle ebꝛon venit in ſichẽ. In
uenitq; eum vir errantem in
agro ⁊ iniogauit quid qreret
At ille reſpondit. Fratres me
os quero. Indica mihi v bi pa
ſcunt gregem. Dixitqʒ ei vir.
Neceſſerunt de loco iſto. Au
diui aũt eos dicẽtes:Camus iĩ
dothaiʒ. Perrexit ẽgo ioſeph

poſt fratres ſuos ⁊ inuenit eoſ

in dothaim. Qui cũ vidiſſent

eum pꝛocul:anteqᷓ; accederet

ad eos.cogitauerunt eum occi
dere.⁊ mutuo loquebant.Ec/
ce ſomniatoꝛ venit:eenite oc
cidamus eũ.a mittamus eũ in
ciſterna n veterem. dicem? q;
fera peſſima deuoꝛauit eum.
Et tunc apparebit.quid pꝛo/
ſint illi ſomnia ſua. Aud'ens
autem hec ruben. nitebatur
liberare eum de manibus

—f—
. —. ==—æ — .

Dunturnrn hrn

Cndeteigt rna r

alntetmtmnin
Censtnti wd

Prar

KAEP

—
—.

Wan

—

Vg

and wohen in
Nms ost Nden
mdgn
ntgem Werun
NoHNAYNi
ZreNr Su
woar mamhiy
rgeyn Sing ei⸗

”cä

u Wd Peneſtignil
detban Quci nin
emn ltmnti Att
AcE«N6tMeÜ
Xr 1mnim rd
EMruce mrvenni
numscit IINdd
ſem 1W. en
Ctt rrtit 4i .

eoꝛum ⁊ dicebat. Non interfi
ciamus animam eius nec effũ
damꝰ ſanguinẽ.ſed ꝓijcite eũ
in ciſterna hanc.que ẽ i ſolitu
dine.manuſq; vraſ ſeruate ino

xias. Hoc ãt dicebat volẽs eri

pere eũ ð mauibꝰ eoꝝ ⁊ rdde
re pr̃i ſuo. dñm cũ
tbularer clamam ⁊ exaudiuit
me Oſe libera aiaʒ meã a
labijs iniꝗs.⁊ a lingua doloſa.

MNillo tꝑe:Dixit ihs di/
fcipulis ſuis ⁊ tur bis iu/
deoꝛum.parabolã hãc. Homo
quidam erat pater familias.ꝗ
plantauit vineam. a ſepem cir
cundedit ei Et fodit in ea toꝛ
cular.⁊ edificauit turrim i me
dio eius.⁊ locauit eã agricoliſ
Tperegre ꝓfectus c.Cũ ãt tẽ
pus fructuũ appꝛopinquaſſet
miſit ſeruos ſuos ad agricolaſ
vt acciꝑpent fructus eius.Et a
gricole appᷣhenſis ſeruis eius
aliũ ceciderũt.aliũ occiderũt.
aliũ vo lapidai erũt. Iterum

miſit alios ſeruoſ pli res pᷣoꝛi

bus.⁊ fecerũt illis ſimilit. No
uiſſime ãt miſit ad eos filium
ſuũ dicẽs.Herebũt᷑ filiũ meũ
Agricole ãt videntes filiũ:di
rerunt intra ſe. HNic ẽ heres:
Aenite occida iuus eũ.⁊ hẽbi
mꝰ hereditatẽ eiꝰ.et appᷣhẽſũ

eũ eiecerũt extravineã.⁊ occi
der̃t. Cu ergo venerit dñs vi
nee quid faciet agricolis illis:
Aiunt illi. Malos male pdet
7 vineã ſuã locabit alijs agri/
coliſ.ꝗ reddãt ei fructũ tẽpoꝛi
bus ſuis. Dicit ill s ihs. Nuũqᷓ;
legiſtꝭ ĩ ſcripturꝭ:Lapidẽ u2
repꝛobauerũt edificates. hic
factus c in caput anguli.A do
mino factũ eſt iſtud ⁊ eſt mira
bile in oculis nr̃is: Ideo dico
vobis. qꝛ auferet a vobis re/
gnũ dei. ⁊ dabit genti facienti
fructus eius.Et ꝗ ceciderit ſu
lapidem iſtũ. confringetur.
Supꝑ quẽ vero ceciderit. cõte
ret eũ.Et cũ audiſſent pꝛinci/
peſ ſacerdotũ ⁊ phariſei para
bolas eius: cognouerũt ꝙ de
ipſis diceret.Et querẽtes euʒ

tenere. timuerunt turbas.qm

ſicut ꝓphetam eum habebat.
Bomine in auxiliũ
meum reſpice: confundantur
reuereantur qui querũt ani
mam meam. vt auferant eam

domine ĩ auxiliũ meũ reſpice.

Ec nobiiſ ſacrificia deꝰ
⁊ actõe ꝓꝑmaneant ⁊ ope
ratione firment. Per.
Tu dñe ſeruabis nos ⁊ cuſto/
dies nos a gnãtiõe hac ĩ etnũ

2 nos doine ꝗs accepto
pignoꝛe ſalu eterne nic
tẽdere cõgruẽter.vt ad eaʒ ꝑ
uenire poſumꝰ. Per 1

Aqueſumus dñe pplo
molalutẽ metis ⁊ coꝛꝑiſ
vt bonis oꝑioꝰ inherẽdo: tue
ſemꝑ virtutis mereatur pꝛo/
tectione defendi. Per. Sab

—

Eeyx düuiirrepꝛeheſibi
Ccouertẽs aias teſtio/
muz dni fidele lapiaʒ
pꝛeſtãs parnulis. Celi ena
rant gliaʒ dei:⁊ opera mannũ
eius anunciat firmamentũ. .

Bloꝛia patri ⁊ filio. ρα1αι

— —

a qs duͦe nris effectuz ie

iunijs ſalutarẽ. vt caſti/

gatio carnis aſſũpta ad nraꝑ

vegetationẽ traãleat aiaꝑ. ꝑ.

N diebus illis. Dlxit ie

becca filio ſuo Jacob. au

diui preʒ tuũ loquẽtẽ cũ Eſau

fre tuo:⁊ dicẽtẽ ei.affer mihi

de venatiõe tua ⁊ fac ciboſ ut
comedã:⁊ bñdicã tibi coꝛã do
mino anteq; moꝛiar. Muc er/

go fili mi ac geſce cõſilijs meiſ

Eperſes ad gregẽ affer mihi
duos hedos optumos: vt faciã
ex eis eſcas patri quibus libẽ

2—— — ———=

ter veſcitur. Quas cũ attule⸗
ris ⁊ comederu: vndicat tibi pᷣ
uſq; moꝛiat. Cui ille rndit. no
ſti ꝙ eſau fater meus hõ pilo
ſus ſit: ⁊ ego lenis. Si attrec/⸗
tauerit me pr meus ⁊ ſenſerit
timeo ne putet me ſibi voluiſ
ſe illudere: ⁊ inducat ſuꝑ me
maledictioneʒ ꝓ bñdictione.
Ad què mr.i me ſit ait iſta ma
ledcò fili mi:tm audi vocẽ mã
ꝑpgens affer que dixi. Abijt
attulit:ðᷣditq; mri. Parauit
illa cibos ncut nouerat velle

preʒ il ius.⁊ veſtioꝰ eſau val/

de bonis q́s apð ſe hẽbat do
mi iĩduit eũ. pelliculaſq; hedo

ruʒ circũdedit manibus: 1 col
li nuda ꝓtexit.Deditq; pulm
tuʒ:⁊ panes quos coxerat tra

didit. Quibꝰ illanis dixit. Pr

mi: At ille rndit. audio. Quis

es tu fili mi: Dixitq; iacob:e⸗
go ſuʒ eſau pmogenitus tuus
leci ſcut pꝛecepiſti mibi.Sur

ge ſede ⁊ comede de venatio
ne mea vt bñdicat mihi aima
tua. Rurſũq; yſaac ad filium

ſuũ:quo inquit tam cito inue/
nire potuiſti ſili mi/ Qui re/
ſpondit. Noluntas dei fut:vt

cito mihi occurreret qð vole
bã. Bixitq; yſaac. Acceð huc
vt tangam te ſili mi. ⁊ ꝓbem
vtrũ tu ſis filiꝰ meus eſau:an·

—

timtigninr rin
lanr Carate
obeggigenati n
Din Neradt
Pugetreir dü
nnenn waddaenan
fmmitoäitnuee
Eflifwume Qumd
Mthiſftileni
iritttibiitnin
Urfſiſennnim
tegreſſordr

tincogolg derur

0MENNIr utni Nizer

Mnitcneen
umefijdidiann,
nm eng

,,

.⁴

——”äl

rwiſ Nn N
1rmrztmkri
cde
NejinstIn
âol i
vGNiEA NNNel
lmi grnt Betlcpl
wiſms ——
aA Qud lansdin.
Ak ridn wda
õ
icin rellienn
ANArapi
xN1¹απα
itüi Mhi
m Raig ſraſi

non. Acceſſit ille ad patrem
⁊ palpato eo dixit yſaac. Nox
gdẽ vox iacob ẽ:ſed manꝰ ma
nus ſunt eſau.Et non cog uit
eũ ꝗa piloſe manꝰ ſimilitudieʒ
maioꝛis expᷣſſerãt. Bndicens
ergo illi ait. Lu es filius meꝰ
eſau: Reſpondit.Ego ſũ: At
ille Affer mihi ingt cibos de
venatiõe tua fili mi:vt benedi
cat tibi aia ma. Quos cũ obla
tos comediſſet.obtulit ei etiaʒ
vinũ.Quo hauſto dixit ad eũ
acceð ad me.⁊ da mihi oſculũ
fili mi. Acceſſit ⁊ olculatꝰ eſt
eũ. Statiqʒ vt ſenfit veſtimẽ/

toꝝ eiꝰ fragrantiaʒ:bñdicẽs il

li ait. Ecce odoꝛ filij mei ficut
odoꝛ agri pleni cui bndixit dñſ
Det tibi deꝰ de roꝛe celi ⁊ de
pinguedine t᷑re abũdãtiaʒ fru
menti vini ⁊ olei.⁊ ſermãt tibi
ppli ⁊ adoꝛẽt te tribꝰ.eſto dũie
fratrũ tuoꝛũ ⁊ incuruent᷑ ante
te filij matrꝭ tue.Qui maledi

xerit tibi ſit ille maledictꝰ ⁊ ꝗ

bñdixẽ̃it tibi bñdictiõibꝰ rplea

tur. Nix yſaac ſermonẽ imple

uera.⁊ egreſſo iacob foꝛaſ ve
nit e ſau coctoſq; de venatiõe
cibos intulit patri dicẽs.Sur
ge pater mi ⁊ comede de ve/
natione filij tui vt bnñdicat mi/
hi anima tua.Dixitq; illi yſaac

Quis enim es tu:Qui reſpõ

dit. Ego ſuʒ filius tuus pꝛimo
genitus eſau. Expauit yſaac
ſtupoꝛe vehementi vltra q;
credi poteſt admirãi ait:Quii
igit᷑ ille ẽ qui dudũ captã vena
tionẽ attulit mihi ⁊ comedi ex
omnibus pꝛiuſq; tu venires:-
Bñndixiq; ei ⁊ erit bñcctus.
Auditis eſau ſermonibꝰ pfis
irrugijt clamoꝛe magno.⁊ con
ſtẽnatꝰ ait.Bñndic etiã ⁊ mihi
pr mi.Qui ait Ueit germanꝰ
tuus fraudulenter ⁊ accepit
bñdictionẽ tuã.At ille ſubiun
xit Jquſte vocatum eſt nomen
eius iacob ſupplantauit enim
me en altera vice. Pꝛimogei
ta mea ante tulit.⁊ nũc ſecun/
do ſubꝛipuit benedictionẽ me
aʒꝝ. Rurſumq; ad patrẽ:nũꝗd
non reſeruaſti ait ⁊ mihi bene
dictionem: Reſpondit yſaac:
Dñm tuũ illũ conſtitui. ⁊ omi
fratres tuos ſeruituti illiꝰ ſub
iugaui. Frumẽto ⁊ vino ⁊ oleo
ſtabiliui eũ ⁊ tibi pꝰ hec fili mi
vltra quid faciã: Cui eſau ait
Num vnã inquit tantuʒ bene
dictionem habes pat: Mihi
quoqʒ obſecro vt benedicas.
Cũq; eiulatu magno fiẽt mo-
tus yſaac dixit ad eum. In
pinguedine terre ⁊ in roꝛe ce
li deſuper erit benedictõ tua.
Ponũü ẽ ↄfiteri dſo =

pſallere noĩ tno altiſſime..
Ad anni ciandũ mane milſeri/
coꝛdiã tuã ⁊ vitatẽ tuã ꝑ noc/
RNillo tꝑe.Dixit ihs di⸗
ccipnlis ſuis parabolam
hãc. Nomo ꝗda habuit duos
ſilios.⁊ dixit adoleſcentioꝛ ex
illio pri. Pater.da mihi potio
ne ſubſtantie que me cõtigit.
Et djuiſit illis ſubſtantiaʒ.Et
nõ p? multos dies ↄgregatis
oĩbus adoleſcẽtioꝛ filius pere
gre ꝓfectus ẽ i regionẽ lõgin
quam ⁊ ibi diſſipauit ſubſtatiã
ſuã viuẽdo luxurioſe.Ct pꝰqᷓ;
oĩa cõſumaſſet.facta ẽ fames
valida i regione illa.⁊ ipſe ce/
pit egere. Et abijt et adheſit
vni ciuiũ regionis illius ⁊ mi/
ſit illũ ĩ villa ſuã vt paſceret
poꝛcos.Et cupiebat iplere vẽ
trẽ ſuũ ð ſiligs quas poꝛci mã
ducabãt.⁊ nemo illi dabat. In
ſe aũt reuerſus dixit Quãti
mercenarij in domo pr̃is mei
habũdant panibus.ego ã t hic
fame pereo:Surgaʒ ⁊ ibo ad
prem meun. dicam ei. Pater
peccaui iĩ celũ ⁊ coꝛam te.iam
nõ ſũ dignꝰ vocari filius tuꝰ.
Fac me ſiẽ vnũ ð mercenarijſ
tuis.Et ſurgẽs vẽit ad patrẽ
fuũ.Cũ aũt adhuc lõge eſſet
vidit illũ pater ipſiꝰ: mileri/

coꝛdia motꝰ c.C t accurẽsce⸗
cidit ſuꝑ collũ eiꝰ ⁊ oſculatꝰ ẽ
eũ. Dixiq; ei filiꝰ. Pr pecca
ni in celũ ⁊ coꝛ te.iã nõ ſũ di/
gnꝰ vocari filiꝰ tuꝰ. Dixit ãt
pr ad ſeruoſ ſuos. cito ꝓferte
ſtolam pᷣmã.⁊ iduite illũ.⁊ da/

te anulũ ĩ manu eiꝰ.⁊ calciam
ta ĩ pedes eius:Et adducite vi

tulũ ſaginatũ ⁊ occidite.⁊ mã
ducemus ⁊ epulemur: qꝛ hic
filius meus moꝛtuꝰ erat.⁊ re/
uixit pierat ⁊ iuentꝰ ẽ. Et ce/
perũt epulari. Erat ãt filiꝰ eiꝰ
ſenioꝛ i agro.Et cũ veniret ⁊
appꝛopinqret domui. audiuit
ſymphoniã ⁊ choꝛũ.æt voca/
uit vnũ de ſeruis.⁊ iterroga/
uit que hec eſſẽt. Iſq; dixit illi
Frater tuꝰ venit.⁊ occidit pat᷑
tuꝰ vitulũ ſaginatũ.ꝗa ſaluuʒ
illuʒ recepit: Indignatꝰ ẽ auũt
nolebat itroir. Or ergo illiꝰ
egreſſus. cepit rogare eũ. At
ille reſpõdẽs dixit pri ſuo. Ec/
ce tot anis ſeruio tibi.⁊ mãda
tũ tuũ nũq; pꝛeteriui.⁊ nunqᷓ;
dediſti mibi hedum ut cũ ami
cis meis epularer. Sʒ poſt
filiꝰ tuꝰ hic qui deuorauit ſu
ſtantiam ſuam cum meritrici
bus venit. occidiſti illi vituluʒ
ſaginatuʒ. At ipſe dixit illi. Fi
li tu ſemper mecum es et om
nia mea tua ſunt. Epular.

lbatoerud
rdoinfnrttt r
mevemefi pe n

Mniimis ie en
Nnratän ii
ercck mie
Apeenmrn pe

S. O
=
er E —

—

Stt arnwiuem
NKEIii
n Mrücpuniemiſͦ⸗
u nritLtci n
0 tetchei t iu
miXâNs tie
t uerberelit idirt
FuN WNN1Ncig
en s äſnni ſi
õ
m tmc t Dicſ
a ci ded
de hidsdinigfit
m Et iin
u dehR kumlͤͦ⸗

nmrscim z

beſcam.

ãt ⁊ gandere opoꝛtebat ꝗa fra
ber tuꝰmotuꝰ erat ⁊ reiixit pe
rierat ⁊ iuẽtꝰ e. 10 9l
luia oculos mos ne vnqᷓ obdõ
miã i morte ne qñ dicat iimicꝰ
meꝰ pᷣualui aduerſꝰeũ.
JIs ſacriticijs cõcede dñe
placatus:ut ꝗ ꝓprijs oꝛa
mus abſolui delictis nõ graue
mur ext᷑nis: Peꝛ:oio QOp/
oꝛtet te fili gandere qa trater
tuus motuꝰ fuerat ⁊ reuixit ꝑ
Erat ⁊ iuentus eſt.
Acramẽti tui dñe diuina
libatio.penetralia noſtri
eoꝛdis infundat.a ſui nos par/
ticipes potenter efficiat. Per

Amiliã tuã qͥs dñe ↄtinu/
pietate cuſtodi.ut qͥ ĩ ſo
la ſpe grẽ celeſtꝭ ĩnitit.celeſti/
etnã ꝓtectiõe muniatur Per.

Luli mei ſp ad dim
qm ipſe euellet de la
gneo pedes meos. re/
ſpice in me ⁊ miſerere mei qm̃
vnicus et pauper ſum ego.
Ad te dñe leuani animam
meã deꝰ meꝰ i te cõſido ñ eru
Gloria.
Aeſuʒꝰ opᷣs deꝰ vota hij
miliũ reſpice.atq; ad vᷣfẽ

nonẽ nr̃am.dexterã tue maie/
ſtatis extende. Per. pia

Rẽs Eſtote imitatores
Ldei ſicut filij kmi. et am⸗
bulate i dilectione ſicut ⁊ xpᷣꝰ
dile xit nos.⁊ tradicit ſemetip
ſum pꝛo nobis oblationem ⁊
hoſtiã deo in odoꝛẽ ſuauitatis
Foꝛnicatio aũt ⁊ oĩs imũditia
aut auaritia nec nomiet᷑ ĩ vob
is ſiẽ decet ſcõs:aut turpitudo
aut ſtultiloquʒ.aut ſcurrilitas
que ad rẽ nõ ꝑtinet.ſed magis
grãrũ actio. Hoc aũt ſcitote i
telligẽtes qꝛ ois fornicatõ aut
imũdꝰ.aut auarꝰ qð eſt idolo/
rũ ſeruitꝰ.nõ habet heredita
tẽ i regno xpᷣi ⁊ ði Hemo vos
ſeducat iambꝰ vbis. Pꝛ
hec enim venit ira dei in filios
diffidentie. Mala⸗ ergo effici
rticipes eoꝛũ. Eratis enim
Mquando tenebꝛe. nunc autẽ
lux in diio.vt filij lucis ãbula
te:fructus.n.lucis ẽ i oĩ boni/
tate ⁊ iuſticia ⁊ vitate.
Exurge dñe ñ pᷣualeat hõ iudi
cent᷑ gẽtes i ↄſpcũ tuoꝰ. In
ↄuertẽdo inimicũ meũ retroꝛ
