I—nnqccns mánibus, &' mundo

de ; & regna.

P so«

In Nativitate Domini.

201

I

Propter.veritätcm ; & man-

bi filij: *^ conftítues eos prín-

n

fuetüdinem , & juftitiam:* &

cipes fuperomnem terram.

dedücet te mirabiliter . déxte«

M émores erunr. nóminis tui-*

u

Ka tua.

in omni

i

ratiónem.

generatióne & genos

S agíttge tuz aciite , pópuli fub

te cadent ; * in corda inimicó-

P ropréreà pópuli: confitebiün

It

rum Regis.

turcüibi in etérnum, * & in fze-

"

S edes tua Deus in fzeculum

culum fzculi.

feculi: * virga dire&iónis ; vir-

Andiphona.

Diffüfa er£ gr:s'(ti;t

Wa

a regni tüui.

in làábijs cuis;' proptéreà bene-

$

aR

ilexifti . juftitiam , & odifti

díxit te Deus in etérnum.

lu

iniquitàrem : * proptéreà un-

Antiphona. Sufcépimus T Deus

jU

Xitte Deus Deus tuus. óleo lz

mifericórdiam tuüam in médio

títiz pra confórtibus tuis.

templi cui,

& 1

P

]

M yrrha , & gutta , & cáfia à ve-

falmus 4).

s u

ftiméntis tuis :à dómibus ebür-

r

1us Dóminus, & lau-

TU

neis: * ex quibus dele&avé-

M àt

ilis nimis * in civitá-

gk«

runt té- fílie regum in honóre

te Dei noftri, in monte fan&o

tuo'

ejus.

2!

À füitit Regina à dextris tuis

Fundátur exultatióne univér-

iA

in veftitu deauráto: * circüm-

Íe terrz mons -Sion , * látera

data varietáte. -

Aquilónis ; cívitas Regis ma-

i

iil

Á udifilia, & vide , & inclína

gni.

i M

aurem tuam : * & oblivifcere

D eus in dómibus ejus cogno-

6-pulum tuum , & domum

fcécur , * cüm fufcípiet eam.

(

atris cui.

4

10

Q uóniam ecce reges terrae

m

t concupífcet Rex decóre

cougregáti funt: * . convené-

runt in unum.

Jf

tuum:* quóniam ipfe eft Dó-

minus Deus tuus , & adorábunt

Y pft vidéntes fic admiráti funt :

ecum.

conturbáti funt,commóti funt ; *

n"

3

E « filize Tyri in munéribus *

tremor apprehéndit eos.

vultum tuum / deprecabüntur :

Y bi dolóres ut parturiéntis, *

omntes dívites plebis.

in fpíritu. veheménti cónteres

1b.'2)

O mnis glória ejus filie Re-

naves 'Tharfis.

S icut audívimus , fic vídimus

jj

gis ab intus , * in fimbrijsáureis

circumami&a varietátibus.

in civitàte Dómini virtücum

.

L

d !

À dducéntur Regi Vírgines poft

in civitáte Dei noftri : * Deus

g

fundáviteam in aetérnum.

eam : * próximze ejus afferén-

'tur tibi.

S ufcépimus Deus mifericór-

p if

Á fferéntur inlatítia & exul-

diam tuam, * in médio tem-

f

'tatióne : * adducéntur in tem-

li tui.

ntlldj[lc

lum Regis.

ecündüm nomen.tuum Deus;

| P[gü'

$

fic & laustua in fines tezre: *

10 pátribus tuis nati funt ti-

I

N5

ju-

202

In Nativitate Domin:.

juftitia plena eft déxtera. tua.

ad mare: * & à flümine ufque

ad términos orbis terrártim.

Letétur mons Sion, & exuül-

.Ceram illo prócident A&chio-

tentfilie Jude, * propter ju-

dicia tua Dómine.

pes : * & inimíci ejus terram

Circámdare Sion ; & comple-

lingent.

Reges "Tharfis, &c ínlulze mi-

&imini eam: * narráte in tür-

xibus ejus.

neraófferent: * Reges Arabum

& Saba dona addücent.

pónite corda v

:eftra, in virtü-,

te ejus: * & diltribuite domos

Et. adorábunt eum omnes re-

ejus , ut enarrétis in. progenie

es terrze : * . omnes. Gentes

áltera.

^

férvient ei:

16niam hic eft Deus , Deus

uia liberàbit páuperemà po-

noR

er in zérnum , & in fxcu-

ténte: * & páuperem , cuinon

erat adjütor.

]um f&culi: * ipfe reget nos in

fzecula.

parcet páuperi &

—i'ngpi ÓX R

Antiphona. . Sufcépimus Deus

ánimas páuperum. falvas. fá-

mifericórdiam ruam in médio

Giet.

í

xempli tui.

Ex ufüris & ii

"

iiquitáte. rädii-

Ht n d

Anti

h

ona, Ot

mer ánimas eórum : * & ho-

bus

D

ómini abundántia pacis ;

norábile nomen eórum ,coram

:

4,

& dominábitur.

illo.

Píalmus 71.

Et vivet, & dábitur ei de auro

Eus judícium tuum Regi

Arábie:: & '"adorábunr de ip-

da: * & juílítiam tuam

fofemper : * tota die benedi-

cent ei.

:

ilto Regis.

,

.yud

icáre po

pulum .tuum in

Et erit firmaménrum in terra

juftítia,* & páuperes tuosin ju-

in fummis móntium: fuüperex- .

:l

dicio.

tollétur fuper Líbanum fru&us

.Sufcipiant montes pacem pó-

ejus : * & florébunr de civitáte

ficut feenum terrae.

ulo, * & collesjuftitiam.

j

S it nomen ejus benedí&um in

E

udicábit páuperes populi , &

ä

i

alvos fáciet filios páuperum :

fzcula : * ante folem pérmanet

.& humiliàbic calumniatórem.

nomen ejus.

p

E t benedicéntur in ipfo omues

p t permanébic cum fole , & an-

il

te lunam ;* ingeneratióne &

tribus terrze: *. omnes Gentes

[

; generatiönem.

magnificábunt eum.

lgn

p efcéndet ficut plávia in vel-

& enedí&us Dóminus Deus If-

j

lus: * & ficut füillicídia ftillán-

tael , * quifacit mirabilia folus:

&

E t benedí&tum nomen majeftá-

tia füper terram.

lr

QO riéurin diébus ejus juftítia ,

tisejus in erérnum : * & re-

Tion

& abundántia pacis: * donec

plébitur majeftáte ejus omnis

i

- auferátur luna.

^

terra ; fiat , fiat.

t

p t dominábitur à mari ufque

Anriphona. Oriécür in diäbllls

Qs

In Nauvicate Domint.

503

Q

Dómini abundántia pacis ,. &

de Virgine nafci dignátus eft,

dominábitur.

:

T

ut hóminem pérditum ad ca-

X Tamquam Sponfus. $;.Dó

léftia regna revocáret : * Gau-

TEU

minus procédens de thálamo

det exércitus Angelórum : quia

fuo.

Til«

Ííalus ztérna humáno géneri

Paternofter. Abfolü'cio.Exäudi

appáruit. $". Glória in excél-

bun

Dómine. Y. Jube domne be-

fis Deo,. & in terrapax homí-

nedícere. Benedi&io. Benedi-

nibus bonz volunrátis. Gau-

$f&

&ióne perpétua,

det exercitus,

Glória Patri, &

Q]

Uentes Lectiones

* Quatuor feq

Filio , & Spiríitui fan&o.

Haiz leguntur íine titulo.

Ec repeutur .. Hódie nobis.

Hþï'

Le&io j.

Cap. 9. 4. 1.

ufquead Y Glóriain excelfis.

Md

R

E.

AE

Benedi&io,

ZA

Rimo témpore alle-

Unigénitus Dei

J5

iE

viáta eft cerraZábu-

Filius.

i

—

lon ,& terra Néph-

Ledo 1j.

Cap. 48. 4. 1

"3

j

thali: & novíffimo

* Onfolamini , confolámini

" aggravàra eft via

pópule meus , dicir Deus

.

;naris Ua

vefter.

ns ]ordänei*n Galilzze

Loquímini ad cor Je-

&l

Géntium. Pópulus quiambulà-

rüfalem ,

& advocáte eam

L]

.

corat

batin ténebris, vidit lucem

quóniam compléta eft malí-

magnam : habitántibus in regió-

tia ejus, dimifla eft. iníquicas

)

neumbrz mortis, lux orta eft

ilius : fufcépit de manu. Dó-

131

eis. Multiplicáfti gentem,& non

mini duplicia pro ómnibus pec-

m

cátis fuis.

.Vox clamántis in

magnificátti latítiam. — Leta-

büntur coram te, ficut qui Ize-

deíérto: Paráte viam Dómini ,

j i

tántur in.meffe, ficut exültant

re&tàs fácite in folitüdine fémi-

vi&óres capta praeda , quando

tas. Dei noftri.

quE!CX'

] frufUJl

dívidunt fpólia. Jugum enim

i. Hódie nobis de czlo pax

éneris. ejus ; & virgam hiüme-

vera delcéndir :. * Hódie per

ii ejus ; & (ceptrum exaáóris

totum mundum melliflui fa-

f

TE

ejus fuperáfti ficut in die Má-

&i func cali. Y^. Hódie illü-

dian.

le'[mllm

Quia omnis violénta

xit nobis dies redemprtiónis

I

sedátio cum tumiültu, & ve-

novz , reparatiónis antíque;

j

['0 omHö

liméntum miftum 1ánguine,

felicitàtis aetérna. |Hódie per

erit in combuftiónem , & cibus

totum.

1

s (

ignis. Párvulus enim natus eft

Benedict.. Spíritus fan&ti grátiae

nobis , & Filius datus eft nobis,

Le&io iij.

Mnisvallis exaltábicur, &

j

& fa&us eft principátus füper

.

m

hümerum ejus

.

& :vocábitur

omnis mons & collis hu-

r

nomen ejus, Admirábilis , Con-

miliábitur: & erunt prava in

filiárius , Deus, fortis , Pater fu-

diré&ta, & Áfpera in vias pla-

,

£üri fceculi , Princeps pacis.

nas. Et revelábitur glória Dó-

mini: & vidébic omnis caro

j

—gg.ul-lödic nobis colórum Rex

d

péde-

In Nativitate Domïxxi.

204

agunt , dicit Dóminus , & jigi-

páriter quàd os Dómini locü-

nomen meutm

tum eft. Vox dicéntis : Clama.

ter rota die

Propter hoc

t dixi: Quid clamábo * Om-

blafphemátur.

nis caro fenum , & omnis gló-

íciet pópulus meus nomen

ria ejus quafi flos agri. — Exfic-

meum in die illa: quia ego iple

càtum eít fenum ; & cécidic

ui loquébar, ecce adfum.

flos, quia Spíritus Dómini fuf-

&. Defcéndit decelis Deus ve-

Vere fenum eít

flàvit in eo.

fus;à Patre génitus, introivit

in áterum Virginis ; nobis ut

pópulus : exficcátum eft fce-

vifibilis ,

indátus

num, & cécidic flos : verbum

apparéret

carne humána protopare'ntc

'autem Dómini .n'ofi'ri manet in

secérnum.

édita :

Et exivit per porcam

claufam Deus & homo;, lux

&. Quemvidíftis paftóres? di-

cite , annuntiáte nobis , in ter-

& vita ,

Cónditor

mundi,

Nacum

ris quis appáruit ?

X. Tamquam SpontusDóminus

vídimus , & choros Angeló-

procédens de thálamo fuo. Et

rum collaudántes Dóminum.

exivit. Glória Patri. Et exívit.

In fecundo No&. Antiphona.

- Dícite ; quidnam vidiftis ?

'& annuntiüte Chrifli nativi-

Véritas t de terra orta eft ; 8c

tácem, Natum vidimus.

juftítia de caelo profpéxit.

Pfalmus! $4.

Benedi&Jn unitáte fanaiSpiric.

TO E OROR R

Le&io iiij.

Cap. y2. 4. 1.

Enedixifti Dómineterranm

tüam : * avertífti captivi-

Onfíürge, confürge; indüe-

D

C

re fortictádine tua Sion,

tátem Jacob.

inddere veftiménris glórie cuae

K emififti iniquitátem plebis

tue : * operuifti ómnia. pece

Jenifalem cívitas San&i: quia

non adjíciet ultrà ut pertrán-

cáta eórum.

l

feat per te incircumcífus & ime

M itigáfti omnem iram cuam: *

qnündus. Excütere de pülve-

averdíti ab ira indignatiönis

lv

tus.

e , confürge ; fede Jeráfalem :

folve víncula colli tui captiva

C onvérte nos Deus . falutárig

filia Sion.

Quia hzc dicit Dó-

nofter: * & avérte irzam tuam

l

minus : Gratis venámdari eftis ,

-à nobis.

D

& fine argénto redimémini.

N umquid in. ztérnum irafcé-

D

ris nobis? * aut exténdes iram

Quia hzc dicit Dóminus Deus :

hi

Jn /£gyptum defcéndit pópu-

tuam à generatióne in genee

ratiónem ?

:

]us meus in principio, ut co-

fty

lónuseffecibi: & Affurabíque

eus tu convérfus. vivificábis

Et

ulla caufa calumniátus eft

nos: * & plebs tua læcäbi;ut

N

in te.

t

eum. Er nunc quid mihi eft

Co

hic, dicit Dóminus , quóniam

O fténde nobis Dómine mifíe-

ticórdiam tuam; * & falucáre

[

ablátus eft pópulus meus gra-

LU

tis ? Dominatóres ejus inique

tuum da nobis,

Qi

Á We

In Nativitate Domini.

] wg]

205

Audiam quid loquírur if me

bitur. Dómino : * fimilis erit

TRU

hx

Dóminus Deus :* quóniam lo-

Deoin filijs Dei ?

l

Ms

quétur pacem in plebem fuam.

Deus ; qui glorificárur in con-

Et fuper fan&tos fuos, * & in

filio fanctórum : * magnus &

M

1

l

€os qui convertüntur ad cor.

terríbilis fuper omnes , qui in

eu

Verümtamen prope timénres

circuitu ejus funt.

eum faludáre ipfius : * ut. in-

Dómine Deus virtütum , quis

IN

l

Is U

hábitet glória in terra no-

fímilis cibi? * potens es Dómi-

ftra.

ne; & véritas tua in circiitu tuo.

J

j

Mifericórdia & véritas obvia-

'T u dominàris poteftáti maris: *

j

vérunt fibi : * juftítia & pax

motum autem flü&uum ejus tu

PO!(AM

ofculátz fünt.

mitigas.

Q h

V éritas de terraorta eft : * &

Tu humiliáfi ficut. vulnerá-

mh'üdi:

.

x*

in bráchio

juftícia de czlo protpéxit.

tum , fupérbum

Va

Etenim Dóminus dabit beni-

virtátis tuze difperfífti inimícos

io d

gnitárem: * & terra noftra da-

tuos,

) c):lmr

bicfructum fuum.

'Tuifunt celi, &tua eft terfa :

hiont

ftítia ante eum ambulábirt : *

orbem terre &

enitüdinem

C&)i

k

gl

poner in via greffus fuos,

ejus tu fundáfti :

Aquilónem

"

Antiph. Vétitas de terra orta eft,

& mare tu creáfti,

& jultitia de czlo profpéxit.

T habor & Hermon in'nómine

Wm

Antiph. Ipfe invocábit me, T al-

tuo exultábunt , * tuum brá-

p

lelija : Pater meus es tu; allel.

chium cum poténtia,

Pfalmus 88.

F irmétur manus tua , & exal.

^" ffericórdias Dómini * in

; Pllh

tétur déxtera tua : * juftítia &

y p

E

. eecérnum cantábo.

judíciüm praeparátio fedis tuae,

Ingeneraciónem, & generatió-

Mifericórdia & véritas pracé-

,mm'-l*

nem * annuntiàbo veritàtem

dent fáciem tuam : * beátus pó-

gnaliöml

£uam in ore meo.

pulus ; qui fcit jubilatiónem.

uóniam dixífti : In zetérnum

D ómine;, in líámine vultus tui

f

mifericórdia edificábitur in cae-

ambulábunt : & in nómine tuo

mmäm

lis : * preparábitur véritas tua

exultábunt tora die : * & inju-

in eis.

flítia tua exaltabiüntur.

J lfälg'

Difpófui teflaméntum elé&is

j

Q uóniam glória virtütis eórum

s

meis : jurávi David fervo meo:*

tüues : * & in beneplácito tuo

exaltábitur cornu noftrum.

TA

ufque in serérnum praparábo

femen ruum :

1a Déómini eft affümptio

»]

I

lt

E t edificábo in generatiónem

Bol

noftra; * & Sancti Ifraél Regis

noftri.

d

& generatiónem * fedem tuam.

C onfitebüntur celi mirabilia

'T unc locáütus es in vifióne fan-

0X*

, g

tua Dómine: * étenim vericáter

&is truis , & dixifti

P

Pófui

t&uam in eccléfia fan&tórum.

[Auml

adjurórium in poténte: & exal-

távi cléctum de plebe mea.

M

(-lwuöniam quis in nübibus sequá-

n

in Nativitate Domini.

206

Ínvéni David fervum meum : *

lábijs meis, non fáciam írrita.

óleo fanc&to meo unxi eum.

S emel juráviin San&o meo , fi

Manus enim mea auxiliábi-

David méntiar: * femen ejus in

turei: * & bráchium meum

aeicérnum manébit.

confortábit eum,

E cchronus ejus ficut fol in con-

*

N ihil profíciet inimicus in eo

fpé&u meo; * & ficuc luna per-

fé&a in sérnum : & teltis in

& filius iniquitàtis non appónet

nocére ei.

caelo fidélis.

E t concidamà fácie ipfius ini-

T u veró repulífti & defpexí-

fnícos ejus : * & odiéntes eum

ftü : * diftulifti Chriftum tuum.

E vertífti teftaménrtí fervi cui: *

in fugam convértam.

E t véritas mea , & mifericórdia

profanáfti interra. fan&uárium

mea cum iplo : * & in nómine

ejus.

D eft

meo exaltábitur cornu ejus.

ruxifti omhes fepes ejus : *

pofuífti firmaméncum cjus for-

Et ponam in mari manum

ejus : * & in flumínibus déxte-

midinem.

gam ejus.

D iripuérunt eum omnes tran«

feüntes viam : * fa&us eít op-

i pfeinvocäbit me : Pater meus

estu : * Deus meus, & fufcé-

róbrium vicínis fuis.

tor falüris meze.

xaltáfti déxteram deprimén-

F

tium eum : * lzuficáfti omnes

t ego primogénitum ponam

illum * excélfum pra régibus

inimícos ejus.

terrae.

À vertífti adjucóriü gládij ejus*

In atérnum fervábo illi mife-

& non es auxiliátus ei in bello.

D eftruxífti eum ab emundatió-

xXicórdiam meam : * & tefta-

ne : * & fedem ejus in cerram

méntum meum fidéle ipfi.

E t ponam in feculum fzeculi

collifífu.

M

üs: *

femen ejus : * & thronum ejus

M inoráfti diestémporis ej

ficut dies czli.

rfudifti eum contuftóne.

S 1 autem derelíquerint filij ejus

äe

íÍquequó Dómine avértis in

legem meam : * & in judícijs

finem : * exardéfcer ficuc ignis

meis non ambuláverint:

iratua ?

(

Si juftíias meas profanive-

M emoráre que mea fubftán-

int : * & mandáta mea non

tia: * numquid enim vané con«

D

cuftodierint :

ftituíftiomnes fílios hóminum?

V ifiàbo in virga iniquitátes

Q uis eft homo qui vivic, & non

lil

vidébir mortem : * éruet. ánie

eórum : * & in verbéribus pec-

[d

"Ccáta eórum.

mam fuam de manu ínferi ?

meam

M ifericórdiam autem

U bi füunt mifericórdiee ; tuze an-

Fl

non difpérgam ab eo : * neque

tíque Dómine ; * ficucjuráfti

hi

nocébo in veritáte mea :

David in veritáte tua ?

in|

';-

N eque profanábo teftaméntum

M. emor efto Dómine oppróbrij

fervórum tuórum * ( quod con-

-

po * &qua. procédunt de

Y

unui

In Nativitate Domini.

20y

"m:

dnui in finu meo ) multárum

bus quia Dóminus regnávit,

jl

géntium.

E tenim corréxit orbem terre ,

til

Q uod exprobravérunt inimíci

qui non commovébitur : * ju-

tui Dómine , * quod exprobra-

dicábit pópulos in aequitáte.

Qu

vérunt commutatiónem Chrifti

L sténuur czeli , & exültet cer-

tui.

x PCF-

rà : commoveátur mare , & ple-

lrl

B enedí&us Dóminus in ætfär-

nitüdo ejus : * gaudébunt cam-

num : * faat , fiar.

pi» & ómnia quaee in eis funt.

Ahtiph. Ipfeinvocábit me, al-

X

'j . unc exulrábunt ómnia ligna

Qd

lelüja: Pater meus es tu ; al-

filvàrum à fácie Dómini , quia

u

lelája.

venit : * quóniam venit judi-

inid

Antph. Leténtur cxli , T &

cáre terram.

exültet terra ante fáciem Dómi-

j udicábit orbem terrz in zequi-

J

ni; quóniam venit.

táte; * & pópulosin vericáreua,

Ij i

Píalmus 95.

Antüph.

Latcéntur celi , &

5 Antáre Dómino cánticum

exültet terra ante fáciem Dómie

$u

C

novum : * cantáte Dómi-

:

ni , quóniam venit.

Il q

noomnis terra.

Antph. In princípio T & ante

*

i

C antáte Dómino, & benedícite

fzecula , Deus erat Verbum

5

Ym

j

nómini ejus : * annuntiáte de

ipfe natus eft nobis Salvátor

n

die in diem falutáre ejus.

mundi.

À nnuntiáre inter Gentes gló-

Pfalmus 96.

riam ejus , * inómnibus pópu-

"m

Ominus regnávit , exiil-

)b

u

lis mirabilia ejus.

tet terra : * laeténtur ín-

fula multz.

T

Q uóniam magnus Dóminus, &

laudábilis nimis : * terribilis eft

N ubes & caligo in circáicu

[eii

*« füper omnes deos.

ejus : * juftítia & judícium cor-

Ts

u

Q uóniam omnes dij Géntium

ré&io fedis ejus.

damónia : * Dóminus autem

1 gnisante ipfum przcéder , * &

o

calos fecit.

yett D

inflammábit in. circititu inimí-

C onféflio & pulchritüdo in

Cos ejus.

y m

confpé&u ejus : * fanctimónia

] lluxérunt fülgura ejus orbi ter-

fiplo

& magnificéntia in fan&tificatió-

rae: * vidit,& commóta eft terra.

ne ejus.

Y

M ontes ficut cera. fluxérunt à

qe

À fférte. Dómino pátriz Gén-

fácie Dómini : * à fácie Dómi-

myn

ni omnis terra.

" g

tium : afférte Dómino glóriam

i

& honórem : * afférte Dómino

À nnuntiavérunt czeli

)juftitiam

T

óriam nómini ejus.

ejus : * & vidérunt omnes pó-

tcnl

'Fl

óllite hóftias , & introite in

ge

puli glóriam ejus.

átria ejus: * adoráte Dóminum

C onfundánturomnes , qui

ad&

yp

in átrio fan&o ejus.

rant Ículprília : * & qui glo-

ommoveátur à fácie ejus uni-

riántur in fimulácris fuis.

j

n

[

1]

véría terra : * dícite in. Génii-

li

À doiàre eum Oómnes Ange

]uo

p

ejus: *

1

508

z

in Nativitate Domini.

ejus : * audivit , & ltára eft

T ubilátein confpé&u RegisD5-

Sion.

mini: * moveátur mare , &

Etexultavérunt filie Jude , *

plenitüdo ejus : orbis cerrárum ,

propter judícia cua Dómine :

& qui hábitant in eo.

Ouóniam tu. Dóminus altíffi-

E hámina plaudencmanu: fimul

montes exultábunt à confpé&u

mus fLIPC[ omnem terram : * ni-

mis exaltütuses fuper omnes

Dómini : * quóniam venit ju-

dicáàre terram.

deos.

Tudicábit orbem terrárum in ju-

()ui dilígitis Dóminum , odite

;

tnalum ;

Qï

* cuftódit Dóminus

ftia ; * & pópulos in zquicàte.

ánimas fan&órum fuórum : de

Anriph. Notum fecit Dómi-

manu peccatóris liberábit eos,

nus ; allelija : Salutáre fuum ;

|

pux orta eít jufto ; * & re&tis

allelija.

Corde lztítia.

Antiph. Nato Dómino t An-

;w

[ zeámini jufti in Dómino : *

elórum chorus canébat, di-

& confitémini memóriz fanci-

cens ;

Salus Deo noítro , al«

ficatiónis ejus.

lelíja.

Píalmus 98.

^w Ominus regnávir;irafcáne

Antigh. In principio & ante

zcula Deus erat. Verbum 5

tur pópuli:* qui fedec fu-

er Chérubim , moveátur terra.

ipíe natus eft nobis Salvàtor

mundi.

*

Dóminus in Sion magnus: *&

Antiph. Notum fecit T Dómi-

excélfus fuper omnes póp.los.

Confiteántur nómini tuo. ima-

nus , allelüja : Salutàre fuum,

alleluüja.

Pfalmus 97.

gno : quóniam rerríbile & fan«

[

^v Antáte Dómino cánticum

étum elt : * & honor Regis ju-

C

dícium diligit.

l

. 4novum :* quia mirabília

Ti

fecit.

"T u parátti dire&iónes : * judi-

&

S alváàvit fibi déxtera ejus; * &

cium & juftíiam in Jacob u

bráchium fan&tum ejus.

fecífti.

l

€

N otum fecit Dóminus falutáre

Exaltáàte Dóminum Deum no-

ftrum: & adoráte fcabéllum pe-

Ti

fuüm : * inconfpé&u Géntium

xevelávit juftítiam fuam.

dum ejus :

Thi

* quóniam fan&um

Dl

Recordátus eft mifericórdize

eft.

fue , * & veritáris fuze dómui

[

Móyfes & Aaron in facerdóti-

Yírael.

bus ejus: * & Sámuel inter eos,

i ]

"a

Y idéruncomnes términi terre *

qui invocant nomen ejus:

falutáre Dei noftri. -

I nvocábant Dóminum, & ipíe

lus

ubilàte Deo omnis terra : *

exaudiébat eos : * in columna

d

Anin

cantáre , & exultáte, & pfállite.

nubis loquebátur ad eos.

p fállite Dóminoin cíthara ; in

C uftodiébant ceftimónia ejus,

DT

cithara & voce pfalmi : * in tu-

& præcäptum quod dedit illis.

1'lïe

Dómine Deus nofter tu exaue

n

bis du&ilibus. ; & voce tube

córneze.

diébaseos : * Deustu propítitis

Q

üle

!

Ín Nativitate Domini

209

i.

fuiftieis : & ulcífícens in omnes

tia plena : Dóminus tecum.Beá-

adinventiónes eórum.

ta Virgo.

jl

E xalráte Dóminum Deum no-

àni

Benedictio. Chriftus perpétuz.,

ftrum : & adoráte in monte fan-

Lecio vj.

.

.

d

Go ejus

* quóniam ían&us

Xülter fan&us , quia ap-

Dóminus Deus nofter.

E

o

propínquar ad. palmam :

Antiph. Nato Dómino An-

gáudeat peccátor, quia invirá-

Witje

gelórum chorus canébat, di-

turad véniai: animétur gen-

cens ;

Salus Deo noftro, alle-

ml«

tilis, quia vocátur ad vitam. Dei

QU

lája.

namque Filius fecündüm ple-

Döm:-

X'. Speciófus forma pre filijs

nitüdinem témporis , quam Di-

n

hóminum. 3. Diffüfa eft grá-

víni confilij infcrutábilis alcitü-

tia in lábijs tuis,

do difpófuit , reconciliándam

ub

Pater nofter. . Abfolutio ipfius

Au&óri fuo natüram géneris

bä) äï'

píeras. Y. Jube domne bene-

affámpfit humáni : ut invéntor

dícere..

lt )ïl*'

mortis diábolus, per ipíam ;

Benedi&. DeusPater omnípo-

quam vícerat , vincerétur.

tens,

iralco

&. Beàta Dei Génitrix María,

edet i

Sermo fan&ti Leónis Papze.

cujus víícera intácta pérma-

Ser m.i. de Nativitate Domini.

nent: * Hódie génuit Salva-

ut tl

Le&io v.

tórem Ííecul. $/^, Beáta qua

)]US' H

Alvátor nofter , dile&iffi-

crédidit

*

.

quóniam perfécta

)(')P..[U.*v

mi; hódie natus eft: gau-

funtómnia, qua di&a funt ei

Qop

$

deámus. Neque enim fas

àDómino. Hódie génuit.

lu

eft locum effe criftítize , ubi na-

Benedi&.

Ignem íui amóris,

Mil

tális eft vite: que confiimpto

Lectio vij.

mortalitátis timóre, nobis ín-

.

N quo conflí&u pro nobis

s:*ïui;'

erit de promíffa szternitáte

ínito , magno & mirábili z-

j

j

a

tíriam. Nemo ab hujus ala-

quitátis jure certátum eft , dum

€ritàtis participatióne fecérni-

omnípotens

Dóminus

cum

n

tur,

UIna cun&is lztitiz com-

fevílhmo hofte non in íua

xl*

münis eft rário: quia Dómi-

majeflàre,fed in noftra con-

1 m&w

nus nofter

eccáti mortífque

"3

gréditur humilitàte: objíciens

deftri&tor,

cur nullum à reá-

el

eámdem formam , eam-

fict

um

tu líberum réperit, ita proli-

dämque natüram, mortalità-

Iu

berándis ómnibus venit.

tis quidem noftre partícipem ,

p

&. O magnum myftérium , &

Ífed peccáti totius expértem.

i

:

admirábile

facraméntum , ut

Aliénum quippe ab hac nati-

i

animália vidérent Dóminum

vitàte eft, quod de ómnibus

s

natum , jacéntem in przefépio :

légitur: Nemo mundus à for-

* Beáta Virgo , cujus vílcera

de, nec inf:ans, cujus eft uníus

j,i*

meruérunt portáüre Dóminum

Nihil

d

A

^l

diéi vita fuper terram.

Chriftum. X Ave María, grá-

ergo in iflam fingulàrem. na-

j

p

Pars Hyemali.

tiVie

i

D

210

In Nativitate Domini.

tivitàtem de carnis concupi-

córporis fis membrum. Remi-

fcéntia vranfivit , nihil de pecca-

nifcere ; quód érutus de poreftá-

te cenebrárum , tranflàtus es. in

tilege manávit. Virgo régia

Davídica flirpis eligitur , quae

Dei lumen & regnum.

::

facro gravidánda fotu ,. Divi-

. Angelus ad pafítóres ait :

;N*

Á

n

nántio vobis gáudium ma-

nam humanámque Prolem priüs

concíperet mente , quàm córpo-

gnum , quod erit omni pópulo:

1

rye. Et ne fupémi ignára coní1ilij

quianatus eft vobis Salvàtor ;

** Qui eft Chriftus Dóminus in

ad inufitátos. pavéret affátus ,

civitàte David. x?, Inveniéis

quod in ea operándum erat à

Spíritu fan&o , collóquio difcit

infántem pannis involütum , &

Angélico: nec damnü credit pu-

pófirum. in praíépio. Qui eft,

!

dóris, Dei Génitrix mox fu-

Glória. Qui eft.

türa.

In tertio No&urno.

€. San&a & immaculáta Vir-

Ad Cantica , Antiphona.

g

Párvulus Filius T hódie natuseft

gínitas, quibus re láudibus éffe-

ram néício : *Quia quem ceeli

nobis: & vocábitur Deus , for«

cápere non póterant, tuogré-

us , aljelüja ; allelüja.

1

miocontrulíli. Y".Benedi&a tu

Canticum Ifaiee Prophetze,

in muliéribus ; & benedi&us

Cap. 9. 4. 2,

n

gl

fru&us ventristui. Quia.

Opulus, qui ambulábati

[

Benedi&io. . A cunü&is víüjs.

ténebris , * vidit lqæm

|

P

^. magnam:

Longils poff. praditta, circa finem.

Leaio viij.

Habitántibus in regióne umbraé

|

— À Gàmusergo, dile&íffimi ;

mortis , * lux orta eít eis.

$

grátias Deo Patri , per Fi-

Multiplicáfti gentem , * & non

]

magnificáfti. letítiam.

Tium ejus in Spíritu fan&o : qui

Áj

propter multam charitátem fuá:

Latabüntur coramte ,

ficut quï

letántur in meffe , * ficut. exul-

Qu

qua diléxit nos, mifértus eft no-

D

firi;& cüm effém? mórtui peccá-

tant victóres capta praeda;qua

j

P-

hi

tis , convivificáàvit nos Chrifto ;

do dividunt fpólia.

H

ipfo nova creatü-

&. vir-

ut effémusin

Jugum enim óneris ejus ;

D

LE

novum

j

gmäntum. De-

gam hümeri ejus, * & fcepcrum

pil

:ponàmus |

ergo véterem hó-

exactóris ejus fuperäüifïcu

x

á&ibus fuis

.

*

t ;11

C

minem cum

4die Mádian.

p

& adépti participariónem ge-

Q .uia omnis violénta preedátio

m

neratiónis Chrifti, carnis re-

cumtumültu , * & veftiméne

ci"]s

nuntiémus opéribus. Agnólce ,

tum miftum fánguine, erit in

ür

ó Chriftiáne , dignitátem tuam :

combuftiónem: & cibus ignis.

Tüm|

P árvulus enim natus eft nobis,*

&DivinLæ confors fa&us nauái-

nümg

ie,nolh in véterem vilitàtem

& Fllius datus eft nobis ,

ln

degéneri converfatióne redire.

E t fa&us eft principátus fuper

T

Meménto; cujus cápitis & cujus

hümerum ejus: * & vocábitur

QU

no«

In Nativitáte Domini.

2ii

4

m

nomen ejus , Admirábilis, Con-

rzcórdijs meis de mané vigi-

(«

filárius ,

[

4

^

bo ad te.

s

Deus, fortis, Parer funíri fze-

Cüm féceris judicia tua in ter-

culi , * Princeps pacis.

ra ,* juftíuam difcent habita-

TR

Multiplicábitur

ejus

tóres orbis.

1. f«

impeé-

rium,; * & pacis non erit fi-

Mitereámur ímpio , & non di-

u

nis:

Ícet juftítiam : * interra fan-

Y

i

Super fólium David , & fuper

&órum iniqua geffit: & non

regnum ejus fedébit: * ut. con-

vidébit glóriam Dómini.

us

firmet illud , &.corróboret in

Dómine exaltétur manus tua ;

mj

judício & juftíria,

& nonvídeant: * vídeant, &

i d

Ámodó & ufque in fempirér-

confündántur zelántes pópuli:

num: * zelus Dómini exercí-

& ignis hoftes tuos dévoret.

nu'

tuum fáciet hoc.

Dómine dabis pacem nobis : *

100à

Caucicum ejufdem. — Cap.26.a.1.

ómnia enim ópera noftra opes

n

w Rbs

fortinidinis

noftrae

rácus es nobis.

T

Sion Salvátor,* ponétur

Canticum ejufdem, Cap. 66.c.10.

in ea murus & antemurále.

Arámini eum Jeráfalem ,

h

A perite portas, & ingrediàtur

& exultáte in ea * omnes

gens jufta, * cuflódiens veri-

qui diligitis eam :

»uïöl*llï

tátem.

*

Gaudéte. cum ea gáudio uni-

j ld

V.etus error ábijc

*

fcrviBis

vérfi ; qui lugéris füpeream , ut

pàcem; * pacem, quia in te

fugàtis , * & repleámini ab

x n

li

u

Íperávimus.

übere confolatiónis ejus:

ls

S peráftis in. Dómino in fzcu-

Ut mulgeátis, & delicijs af-

*&nt

lis eetérnis, * in Dómino Deo

fluàtis * ab omnímoda glória

foiti in perpéruum.

ejus.

n

uia. incurvábit habitántes in

Quia hac dicit Dóminus : *

g av

excélío , * civitátem fublímem

Ecce eg0 declinábo fuper eam

humiliábit.

d

quafi flivium pacis : & quafi

H umiliábit eam ufque ad ter-

torréntem inundántem glóriam

st

ram , * détrahet eam ufque ad

Géntium,

pulverem.

[cepmï

Quam fugétis : * ad iibera

at !

Conculcábit eam pes , pedes

portabímini, & fuper génua

páuperis ; * greffus egenórum.

blandiéntur vobis.

$ émita jufti recta. eft, * re&us

i

Quómodo fi cui mater blan-

'Cl (l

callis jufti ad ambulindum.

diàrur , ita ego confolàbor

t in fémira judiciórum tuó-

at

vos,* & in Jerüfalem conío-

xum Dómine fuftiníimus te: *

labímini.

(

nomen tuum , & memoriále

V idébitis, & gaudébit cor ve-

tuum in defidério ánimae.

1

firum , * & offa veftra quafi

Anima mea defiderávit te in

herba germinábunt,

w;ül !

j

Et cognofcétur fnanus Démi-

nq&e: * fed & fpíritu meg. in

Oa2

ni

212

In Nativitate Domini.

nifervis ejus ,* & indignábicur

natióne eft di&um. A carná-

inimícis fuis.

libus autem cospit, utper hó-

Quia ecce Dóminus in igne

minem Deum diícere incipià-

véniet: & quafi turbo quadri-

mus.

Filij David, filij Abra-

ge ejus: * yéddere in. indigna-.

ham. Ordo prapófterus , fed

tióne furórem fuum, & incre-

neceffárió

commurtáàtus.

Si

patiónem fuam in flamma ig-

enim primüm pofuiffct Abra-

nis :

ham, & pófteà David, rurfus

Quia in igne Dóminus diju-

ei repeténdus

füerat

Abra-

dicábit: & in gládio 1íüo ad

ham , ut generatiónis féries te-

omnem carnem , * & multi-

xerétur.

plicabüntur interfé&i à Dó-

&. Ecce Agnus Dei, ecce qui

:

mino.

tollit peccáta mundi, ecce de

.

quo dicébam vobis

*

Qui poft

Antiph. Párvulus Fílius hódie

natuseft nobis : & vocábitur

me venit,ante me fac&us eft:

Deus , fortis , alielija, allelüja.

* Cujus non fum dignus corrí-

giam

calceaménti

Íólvere.

Y^. Ipfe invocábit me, alleluja.

$.. Pater meuses tu , allelija.

Y^. Quideterra eft, de terra lo-

Ab olutio.

Pater nofter.

quitur: qui de celo venit; fu-

À vinculis peccatórum.

per omneseft. Cujus.

X*. Jube domne benedícere.

YX. Jube domne benedícere.

Benedi&io.

Benedi&io.

Evangeélica lé&io

Per Evangélica

fit nobis falus & proté&io.

di&a deleántur noftra deli&a.

k

. Amen.

.

Amen.

L éàio fan&i . Evangelij fecin-

L é&io fan&i Evangélij fecün-

düm Mattheum.

düm Lucam.

Leé&io x.

Le&io jx.

Cap. 1. 4. 1.

Cap. 2.. 4. T.

Ü"*:-dber generadónis Jefu

Nillo témpore : Exijt edí-

Chrifti Fíliy David, filij

I

&um À Caíare Augüfto , ut

ä

defcriberétur univérfus orbis.

Abraham. ^Abraham génuit

díaac: Iíaac autem génuit Ja-

Et réliqua.

cob. Et réliqua.

Homilia fan&i Gregorij Papa

((I

- Homilia fan&i Hierónymi

Homilia $. in Evangelia.

Presbyteri.

Uia largiénte Dómino ;

j

Lib.x, Comment. n Matb. in initio.

Miffàrum folémnia ter

*

hódie celebratári fumus,;

Ü

"

N' HMaàía légimus : Genera-

tiónem ejus quis enarrábit ?

loqui diu de Evangeélica le&ió-

D

*

]

l

Non.ergo purémus Evan-

ne non póffumus : fed nos áli-

geliftam Prophäcæ eífle con-

quid vel bréviter dicere; Re-

trárium , ut quod ille impot-

dempróris noftri . natívitas ipla

fibile dixic effatu , hic narráre,

compéllit. Quid eft enim quó

incipiat

naícitáro Dómino mundus de-

quia ibi de genera-

f

üóne Divinitáris, hic de Incar-

fcríbitur,nifi hoc, quod apérte

moile

In Nativitate Domini.

21

WE

monftrátur, quia ille apparébat

deámus hoc verbum , quod fa-

li.

in carne, qui elé&os fuos adícri-

&um eft , quod Dóminus oitén-

Is

beretin zternitáte * Quó con-

ditnobis. Et réliqua.

Y

Ti

trà de réprobis per Prophétam

Homilia fan&ti Ambrófyj

dicitur : Deleántur de libro vi-

)1

Epíícopi.

N

véntium, & cum juftis non fcri-

Lib. 2.in cap- 2. Luc.circa medium.,

li

bintur. Quibené étiam in Bé-

Idére Eccléfiee furgéntis

thlehem náícitur.

Béthlehem

exórdium. Chriftus - nà-

r

V

Mu

quippe

domus panis inter-

Ícicur ; & paftóres vigilà-

X

precátur. Ipfe namque eft ,

receeperunt : qui Géntium gre-

qui ait: Ego lum panis vivus ,

ges; pécudum more anté vivén-

Y

qui de calo defcéndi. Locus

tes , in caulum Dómini congre-

(

(

ergo, in quo Dóminus náícitur,

gárent , ne quos fpiritálium be-

j paü

domus panis ánteà vocátus eft. :

Ítiàrum , per offífas nóctium té-

uia futürum profé&ó erat, ut

nebras pateréntur incürfus. Et

yd

illeibi per matériam carnis ap-

bené paftóres vígilant, quos bo-

FTR

olyt

a

paréret, qui ele&órum mentes

nus Paftor infórmat: Grex igi-

2

rra l

intérna fatietáte refícerer. Qui

tur pópulus; nox fzeculum, pa-

non in paréntum domo , fed in

ftóres fant Sacerdótes. Autfor-

!

via nálcitur : ut profé&tó oftén-

táffe étiam ille fit paftor , cui di-

wl

deret, quia per humanitátem

citur: Eftovigilans, & confir-

fuam , quam affümpterat, quafi

ma. Quia non folüm Epíícopos

d

inaliéno nafcebátur.

ad tuéndum gregem. Dóminus

ddm

&. Beàta vifcera Maríze Vírgi-

ordinàvit, fed étiam Angelos

nis, qua portavérunt ecérni Pa-

deftinávit.

jf

tris

Filum :

& beàta d-

&. Inprincípioerat Verbum ,

bera, que la&avérunt Chri-

& Verbum erat apud Deum , &

n

ftum Dóminum : * Qui hódie

Deuserat Verbum : * Hoc erat

j d

pro faláte mundi de Virgine

in princípio apud Deü.^, Om-

',11'1'[01 !ll

naíci dienáàtus eft. Y'. Diesían-

nia per ipfum facta funt , & fine

T.

&ificàtus illüxit nobis : venite
