Chriftus veró camquam Fiílius

10

tus, non admixtus fídei ex ijs ,

in domo fua: quae domus fumus

qua audiérunt.

Ingrediémur

us

nos , fi fidiciam & glóriam fpei

enim in réquiem , qui credidi-

u lt

ufque ad finem , firmam retincá-

mus : quemádmodum dixit: Si-

ntes :

mus. Quaprópter ficut dicit Spí-

cutjuráviin ira mea , fiintroí-

fiise

ritus fanctus : Hódie fi vocem

w Dir:

buncin réquiem meam : & quis

ejus audiéritis, nolite obduráre

dem opéribus ab inftitutióne

corda veltra ,. ficut in exacerba-

mundi perfé&tis.

,fbmþl.kz»'ï

tióne fecándüm diem tentatió-

m talit

Le&io ij.

nisin deférto.

Ixitenim in quodam loco

yb m

H

$. Adjütormeus, 318.

B.

de die féptima fic : Et re-

jbus

Le&io iij;

quiévit Deus die féptima ab óm-

njxii

- Idéte fratres', ne forté fit

nibus opéribus füis. Etin ifto

V

in áliquo veftrüm cor ma-

rurfum:Si introfbunt in réquiern

hAmF

lum incredulitátis , difcedéndi

meam. Quóniam ergo fupereft

n r

à Deo vivo : fed adhortámini

introire quofdam in illam , & ij,

r

vofmerípfos per fíngulos dies,

quibus prióribus annuntiárum

fuina

donec Hódie cognominátur , ut

eft , non introiérunt propter in-

mexil

non obdurétur quis ex vobis fal-

credulitátem : fterüm términat

láciapeccáti, « Partícipesenim

diem quemdam , Hódie , in Da-

-CUN

Chriíti effé&i fumus : fitamen

vid dicéndo , poft ranrum rém-

T l

inírium fubftántiae ejus ufque ad

poris ; ficut fuprà di&um ett :

)

lh

finem firmum retineámus. Dum

]

Híódieíi vocem ejus audiéritis

] j,fl&l)

dicitur: Hódie fi vocem ejus

nolite obduráre corda veftra.

audiéritis, nolite obduráre cor-

n

s

Le&io iij.

üu'v

da veftra , quemádmodum in

Am fi eis Jefüs réquiem

fiónt

illa exacerbatióne.

Quidam

praeftitífle , numquam de

enim audiéntes

exacerbavé-

t entl)

álialoquerétur , pófthac , die.

j

runt : fed non univérfi qui

Itaque relínquitur Sabbatífmus

j

jl

J

proféti fünt ex /&gypro per

pópuloDei. Qui enim ingréffua

Móylfen.

)

uf

eftin réquiem ejus : étiam ipfe

j*

$. Benedicam Dóminum, 318.

requiévit ab opéribus fuis , ficuc

9

"wf

àfuis

E

m

356

Infra Hebd. fextam poft Epiphaniam.

à fuis Deus. q Feftinémus ergo

benedictiónem à Deo :próferetía

fr4

li

[

íngredi in illam réquiem : ut ne

autem fpinas ac tribulos, répro«

in idípfum quis incidat incredu-

ba eft; & maledi&o próxima

e

*

dirit

litátis exémplum.

Vivus eft

cujus confummátio in combu-

P À

ftiónem.

Confidimus autem

enim fermo Dei , & éfficax, &

de vobis ,

:

ilediffimi melióra &

]

penetrabilior omni gládio ancí-

vicinióra falüti : tameétfi ita. ló-

n

piti : & pertíngens ulque ad di-

^

vií

10

nem ánimz ac Ípiritus ;

quimur.

Non enium injüftus

li

dmd

compágum quoque ac medullà-

Deus , ut oblivifcátur óperis ve-

rum , & difcrétor cogitatiónum

ftri , & dile&iónis ; quam often-

Tesad

& intentiónum cordis.

diftis in nómine ipfius , qui mi-

lr

'FERIA QUAR T A.

niftrátüs fanctis , & miniftráus,

Qmfi

De Epiftola ad Hebraos.

g. Adjütor meus. 320.

Yl q

"

Le&io J.

Cap. 6 A I.

FERIA- QUINTA.

Tàtus

Uaprópter intermittén«

, De Epíftola ad Hebraos.

patts

tes inchoatiónis Chrifti

Qbi 24

B

Lecuio j.

fermónem, ad perfectió-

Ic enim Melchifedech ,

lum

ra ferámur, non rurlum jacién-

rex Salem , Sacérdos Dei

Vitic

H

tes fundaméntum peniténtize

lummi , qui obviáàvit A«

DI

hl

abopéribus mórtuis , & fídei ad

braha regréffo à ceede regum ;

Deum , baptifmatum do&trínz ,

& benedixitei : cui & décimas

(inem

impofitiónis quoque mánuum ,

ómnium divifit Abraham : pri-

ggre $

ac refurrectiónis mortuórum, &

m

mum quidem qui interpretàtur

judicij eecérni. Echoc faciémus,

rex jultitize : deínde autem &

Trans

fiquidem permilerit Deus.

rex Salem , quod eft , rex pacis ;

[

àt,

$, Ne perdíderis. 319.

Ífine patre; fine matre, íine ge«

Le&io ij.

nealogía neque inítium diérum;

À. G

lMoHïb

ile eft enim , eos , qui

neque finem vitze habens ; affi-

TE

femel funcilluminát ; gufta-

milàtus autem Filio Dei, ma«

h

vérunt etiam donum caeléite , &

net Sacérdos in perpétuum.

Leà

participes facti funt Spiritus fan-

$

g. Deusinte fperávi. 320.

&i, guftavérunt nihilominüs bo-

Le&io ij.

[

num Dei verbum , virtutéíque

Ntuémini autem quantus fit

. &u

feculi ventüri , & prolápfi funt ;

I

hic, cui & décimas dedit de

T li

xurfus renovári ad poeniténtiam,

precípuis Abraham Patriárcha.

QOnfec

üt

xurfum crucifigéntes fibimetípfis

Et quidem de filijs Levi Sacer-

Ielhg"h |

KFiliumDei,& ofténtui habéntes.

dótium accipiéntes , mandácum

Y 0])

$; Paràtum cormeum. 5 2g.

habent décimas fümereà pópu-

D

Le&io 1ij.

lofecindüm legem , id eft ; à

D

d.

Erra enim fzepé veniéntem

fratribus fuüis : quamquam & ip-

nlh[ )

A

fuper fe bibens imbrem,&

fiexierint de lumbis Abrahe

mümum

génerans herbam opportünam

Cujus autem generátio non at*

Jl

D

illis; à quibus cólitur ; áccipit

Vs

j

numerátur in eis, d&cimas.fumä;

Infra Hebd. fextam

P

oft Epi

haniam.

251

[4

00

[it ab Abraham; & hünc, qui illam

h

in

&us adhuc lóquitur,

bulos,[ep:,.

habébat repromifliónes , bene-

&. Confuéborribi. 32 1.

Ü PIOXR

l

dixit.

Le&io ij.

9 11 Qf

$. Repleáturos meum. 321.

'Ide Henoch tranílátus eft

Qmus d

Leüio iij.

r

ne vidéret mortem , & non

mi od

Ine ulla autem contradi&tié-

inveniebátur , quia tránftulic

amedi

ne, quod minüs eft, à me-

illum Deus: ante translatiónem

vim n

lióre benedícitur. Et híc qui-

enim teftimónium hábuit pla-

Atur p

dem décimas moriéntes hómi-

cuíffe Deo.

Sine fide autem

nes accipiunt : ibi autem conte-

J , quam u

impoflibile |eft placére Deo.

piusg:

flàtur, quia vivit. Et (ur ita di-

Crédere enim Oportet acce-

, umnita

&umfit) per Abraham, & Le-

déntem ad Deum, quia eft, &

vi, quidécimas accépit, deci-

5

inquiréntibus fe remunerátor

.

UINTA

mátus eft: adhuc enim in lumbis

fit.. Fide Noé refpónfo accépto

d Haas

pairis erat, quando obviávit ei

deijs ; quae adhuc non vidébán-

[

Melchífedech.. « Siergocon-

tur ,. métuens aptávit arcam in

kl

fummátio perfacerdótium Le-

falürem domus füz;, per quam

fuctrdor]

víticum erat ( pópulus enim füb

damnávit, mundum 5 & juftí-

TUTUM

ipfo legem accépit) quid adhuc

tiz,

us per fidem eft, heres

ate u

neceffárium fuit , fecündüm ór-

eft in

d

itütus.

dinem Melchífedech, álium für-

g d

$. Milericórdia tua. 521.

gere Sacerdórem , & non fecün-

badan:]

duüm órdinem

Aaron dici

[4

Le&io iij.

j i

Ide qui vocátur Abraham;

"Transláto enim Sacerdótio, ne-

F

ii u

obedivit in locum exire,

céfleeft uc & legis translátio

quem acceptürus erat in he-

ie(t;"xfï

fiat.

Tattey |

reditátem: & éxijt, nélciens

&. Gaudébunt lábia mea. 321,

um

quó iret. Fide demorátus eft in

ERRIA SEXIA

æhabensxi

terra repromiffiónis , tamquam

jio

De Epiftola ad Hebraos.

in aliéna, in cáfulis habitándo

Leaio j.

C

1.4.1.

cum Ifaac & Jacob coherédibus

)crpellüïi-"

T Stastem fides fperandá-

repromifliónis ejáfdem. Expe-

rum fübflántia rerum, ar-

Werra'wvl, )

&àbat enim fundaménta habén.

jj

guméntum non apparén-

emq

tem civitárem : cujusártifex &c

tium. In hacenim teftimónium

cónditor Deus.

o

confecüti funr fenes.

Fide in-

z. Factuseftmihi. 322.

y DI

telligihus aptáta effe fzcula

SoxKo uB w T s

Verbo Dei : ut ex invifibílibus

s jat?

De Epíftola ad Hebrzos,

d

vifibília fierent.

Fide plári-

Le&lo j.

Cap. 13. 4..1» ,

L

mam hóftiam Abe quàm Cain,

Háritas- fraternitátis má-

n,J

'T

]

Óbtulit Deo : per. quam efti-

neatinvobis. Er hofpira-

ml

mónium coníecütus efít eíle

litàtem nolite oblivífci :

jbii M

juftus, teftimónium perhibén-

perhanc enim latuérunt qui-

[l

fít p

te munéribus ejus Deo, & per

dam , Angelis hofpítio recéptis,

[ /ammb

Mse

352

Infra Hebd. fextam poft Epiphaniam.

Mementóte vindórum , tam-

citur ; Benedicámus Dómino ,

gin

A!öis !

quam fimul vin&i : & laborán-

allelája , allehija, &c.

S A B BA T

yd $e

tium, tamquam & ipfiin córpo-

fe morántes. Honorábile con-

ante Septuagefimam.,

jrima

nübium in ómnibus, & thorus

Ad Vefperas, Antiphone &

pedita

immaculátus.

Fornicatóres e-

Pfalmi ; utin Píalr. in. Vefperis

&eTr

D

nim

& adülteros

judicábit

Sabbau. 132.

Capitulum.

Deus.

1. Cor.9. d.24,

Ledio ij.

4 Ratres, Nefcitis quódij qui

AUL

P fe00

Int mores fineavarítia, con-

in ftádio currunt, omnes

,O ténti praeféntibus : ipfe enim

quidem currunt , fed unus ácci-

* Erin

dixit: Non te déleram, neque

pit bravium ? Sic cürrite ,. ut

Dilm,

E

derelínquam. Ita ut confidén-

comprehendáris.

hpim

ter dicómus : Dóminus mihi

k.breve.

Magnus Dóminus

PiROG

& k

adjütor : non timébo quid faciat

nofter, * Et magna virtus ejus.

muihi

homo.

4

Mementóte

tolnyi

Magnus. Y^. Etíápiéntiz ejus

Idj

prepofitórum — veftrórum. qui

non eft nümerus. Et magna.

vobis locüti funt verbum Dei

L

.

Glória. Magnus Dóminus.

Ana';

quorum intuéntes éxitum con-

Hymnus, Olux beáta Tti«

iculi p

ut In

verfatiónis , imitámini fidem.

nitas, Y. Vefpertina.

üi,dc N

Jefus Chriftus heri; &; hódie

*

e

hn

Pfalterio. 133.

zecula.

Ad Magnilicat ; Antip

hona.

-h

?Pfe & in f

ld

Le&io ijj.

Dixit Dóminus T ad Adam: De

O&rínis várijs & peregrí-

ligno quod eft in médio paradi-.

D

nis nolite abdüci. Opti-

fi;necómedas ; in qua hora

mum eft enim grátia ftabilire

coméderis , morte moriéris.

Cor ; non efcis: qua non profué-

Oratio,

£unt ambulántibus in. eis. Ha-

Reces pópuli tui, quafie

bémus altáre; de quo édere non

E

mus Dómine , cleméntet

n äci

tifer

habent poreftátem, qui taber-

exáudi: ut qui jufté pro peccá-

náculo

deférviunt.

Quorum

Xigie]

tis noftris afilígimur: pro tui nó^

enim animálium infértur fan-

minis glória mifericórditer libe«

CR lY

rémur. PerDóminum.

qu

d af

£uis propeccáto in Sanc&a per

Pontíficem , horum corpora

X'. Benedicámus Dómino, al-

nj r

cremántur extra caftra. Propter

lelája , allelíja. $:« Deo grátias

It p

ERN

quod & Jefus, ut fan&ificáret

allelija; allelija,

per fuum Sánguinem pópulum ;

Et deinceps non dicitur Alle-

mme ) die:

extra portam paffus eít.

lája, ufque ad Sabbarum fat

ïUS BH

Si aliquod Feftum duplex ce-

&um : fed poft D eusin adjutó-

D

^i

à

lebretur in Sabbato anteSeptua-

rium, ubidicebatur, Alleluja»

i |

gehimam, in fecundis Veíperis

dicitur; Laus tibi Dómine »

Qnmm

*

poft OrationemFefti fit comme-

Rex ztérna eglória.

]

mor. de Dominica ; & in fine di-

4 Siin Dominicis à Sepnm-'

ge le

A H]t

4

Dominica Septuagefime,

is Domy

gefima ufque ad Dominicam in

M.

Et fa&um eft ita. Vocavitque

Albis occurrat Feftum Duplex

Deus firmaméntum , Calum:

À TI

vel Semiduplex , transfertur in

& factum eft véfpere & mané ;

vefimum,

primam diem fimiliter non im-

dies fecándus,

peditam , ut dicitur in Rubrica

. In princípio creávit Deus

t nv

de Translatione Feftorum.

celum& terram , & fecit in ea

D

NICA

hóminem , * Ad imáginem &

1. Cl

in Septuagefima.

funilitdinem fuam.

. Fors

lisquit

Ad Matutinum,Ínvitatorium.

máàvit igitur Deus hóminem de

P rxoccupémus fáciem Dómini:

trunc; &

imoterre , & infpirávit infá-

feduni:

* Erinpfalmis jubilémus ei.

ciem ejüs fpiráculum vite. Ad

Píalm. V e€nite; exultémus, 1 6;

jc Gl

imáginem,

In prime verfuPfalmi omitritur,

Le&io ij.

ms D

P zzeoccupémus

ciem ejus ;

Ixit veró Deus : Conprés

I)

] v

&c. & ejus loco repetiturà Clio-

géntur aqua;quee fub cee«

xo Invitatorium. Hymnus, P ti»

lofünt , in locum unum : & ap«

lä'pie'miz*.ï

modiérum, 16,

Er mj

páreat árida. Et fa&um eft ita,

Anüphonz , Pfalmi & Ver-

Et vocávit Deus áridam ; Ters

Domins

xbiuT

ficuli primi, & fecundi No&ur-

tfam : congregationéfque aquás

ni; de Pfalterio.

u !

rum appellàvit Mária. Et vidit

In primo No&urno.

Deus quódeffet bonum. . Ft ait :

— Íncipit liber Génefis,

j P*.mi?bï'

Gérminet teira herbam viréns

&i

C(lp- . 4. Í.

tem ; & faciéntem fémen , & lia

r r

—

-

v

«

M d

EC

É

N ptincipio creávit

gnum pomiferum fáciens frus

T

e

Z;

Deus caelum & ter-

TEU

3

C

ram. 'Tetra autem

&umi juXragenus fuum ; cujüs

e

Íemen in femetípfo fit füper ter«

m

ï

:

!;.ä

"—

—

erátinánis & vácua;

f

—3

s

x

—

tam. Etfá&utrm eftita. Et pró-

& ténebra erant fu-

tulit cerra lierbam virétntem ,&

Ji t q;

per fäciem

abyíli : & Spíritus

faciénrem fémeri juxta genus

i Ü

Dei ferebátur fuper aquas. Di-

fuurn ; lignümque fáciens fru-

yte r

Xitque Deus : Fiat]ux. Etfacta

&uim , & habéns unumquódque

mur PIOL

eft lux. Er vidit Deus lucem

feménteni fecündüm Ípéciem

quód eflet bona : & divífit lu-

Íuam. Etvidir Deus quód effet

pinum

cem à ténebris. Appellavítque

bonum. £t fa&um eft véfpere

p

lucem Diem ; & ténebras No-

& mane ; dies téttius,

y Df

&em : fa&ümque eft véfpere &

£. In princípio creávit Deus

mané ,diesunus. Dixit quoque

qiatu

Deus : Fiat firmaméntum in

celum & terram,& Spíritus Dei

yt

ferebátur fuperaquas: * Ftvi:

g

inédio aquárü ; & dívidat aquas

dir Deus cun&a quie fécerar , &

Ti

abaquis. Ft fecic Deus firma-

erant valdé bona. ;

méntum ; divifitque aquas ; quze

fé&i

fünrt cali

Igitur pers

yitf i

&

terta ,

g

p

erant füb firmaiménto , ab his

& omnis ornátuseórum, Et

Uz' 1

que erant füper firmaméntutn.

vidit.

Pars Hyemalis,

z

mdw

Lae-

Dominica Septuagefimze,

354«

Le&io 1ij.

& mané ; dies quintus. Dixit

nit

Ixit autem

eus * Fiant

quoque Deus : Prodücat terra

lii

lumináriain firmaménto

ánimam vivéntem in génere

A

cxli, & dívidant diem ac no-

fuo , juménta , & reprilia , &

fim

&ein , & fincinfigna & témpo-

béftias terrze. feciindüm fpécies

ra,& dies& annos 5 utlüceant

fuas. Factümque eft ita. Etfe-

qu

Qj

in firmamento czli, & illámi-

cit Deus béftias cerrze juxta fpé-

nentterram. Etfacum eft ita.

cies fuas, & juménta , & omne

Fecítque Deus duo luminária

réptile terree in génere fuo. Et

magna: luminàáre majus , ut

vidit Deus quód effer bonum ;

fuam, |

recflecdiét ; & lumináre mi-

& ait : Faciámus hóminem ad

um

nus, ut przeéffet nodti : & ftel-

imáginem & fimilitidinem no-

ld my

las. Et pófuit eas in firmamén-

ftram : & praefit pifcibus maris,

Átinx

to celi , ut lucérent füper rer-

& volatilibus celi ,^ & béftijs ;

il à

ram, & praéffent diéi ac no&i ;

univerfzeque terre, omníque ré-

& divíderent lucem ac ténebras.

prili quod movétur in terra.

N

nilen

Et vidit Deus quód effetbonum.

&. lgitur perfé&ti funt cali &

inole

Et fa&um elt véfpere & mané ;

terra , & omnis ornátus eórum :

lo

dies quartus.

* Complevitque Deus die fé-

[

Formávit Dóminus hómi-

ptimo opus fuum quod fécerat:

Qtfin

T

nem de limo terre , * Et in-

& requiévit ab omni ópere;quod

Vefo

fpirávit in fáciem ejus fpirácu-

patrárat. Y,. Et benedixit Deus

dilr

lum vitze , & fa&us eft homo in

diéi féptimo , & fanctificávicil-

hu

ánimam vivéntem. xX^, In prin-

lum : quiain ipío ceffáveratab

bUsfm

cípio fecir Deus celum & ter-

omni ópere fuo. Complevitque,

D

ram , & plafmávit in ea hómi-

G lória Patri. Complevítque.

nem. Erinfpirávit.

In fecundo No&urno.

ho

Tj

Le&io iiij.

Ex libro Enchirídij fan&i Au-

Ixit étiam Deus : Prodi-

d

li,

guftini Epífcopi.

D

cantaqua réptile ánimae

Cap. 25. 26. Q 27. toim, 3.

Idj

vivéntis , & volátile fuper ter-

Le&io v.

ram fub firmaménto caeli. Crea-

Ortis fupplícium Dómi«

vítque Deus cete grándia , &

nus hómini comminátus

.

S ly

omnem ánimam vivéntem at-

füerat , f1 peccáret

.

1C

Cütlm

que motábilem, quam prodüxe-

eum münerans liíbero arbítrio;

N y

ranr aqua in fpäcies fuas, & om-

ut camen régerecimpério , ter-

ne volátle íecündüm genus

réret exítio : atque in paradift

VM

m

fuum. Etvidit Deus quód eflet

felicicáte , tamquam in umbra

Qup

i

ol

bonum. Benedixiítqueeis , di-

vitz, unde juftítia cuftodita in

As

cens : Créfcire , & multiplicá-

melióra confcénderert , collo-

m l

mini , & repléte aquas maris:

càvit,

OK

M

E

avéfque multiplicéntur fuper

*. Tulit Dóminus hóminem;

mïfmul

terram, Er. factum eft véfpere

volu-

il

*

& pótuit eum in : Paradifo

Qj

p

T gen

i. Diy

Dominica Septuagefima,

355

ia t

tàtis: * Utoperarétur, & cu-

adjncta parti eórum , qui

pec-

In g

ftodiret illum. Y. Plantáverat

cáverant , angelórum , lu

ébat

li,

autem Dóminus Deus paradi-

impie deferuónis digníilimas

fum voluptátis à princípio , in

peenas.

im f

La D

quo pófuit hóminern, quemfor-

). Immifit Dóminus fopórem

junf

máverat. Ut operarétur.

in Adam, & tulicunam de coftis

Ledio vj.

, m

ejus:

Et edificáàvit coftam ,

ere ln

Inc poft peccátum exul

H

quam tülerat Dóminus de Adá,

et bos

efféctus , tirpem quoque

in mulierem , & addiixit eam ad

fuam, quam peccándoin le tam-

10m

jl

Adam ,ut vidéret quid vocáret

quam in radice vitiáverat , pos-

Tdinemt

eam : & vocávit nomen ejus

(cibusma

na mortis & damnatióne ob-

Virágo ; quia de viro fumpta eft.

"&b

ftrínxit : ut quidquid prolis ex

* Cámque obdormíffet , culit

illo, & fimul damnáta,per quam

mnigo

unam de coftisejus , & replévit

peccáverat , ccäl]juge , percar-

] ICIIJ-'

carnem pro ea, Et zedificávit,

jnr cal

nálem concupifcéntiam , in qua

.ectio viij.

inobediéntize poena fímilis retri-

us eórtt

D iram quippe Dei pérti-

bütaeft , naícerétur , tráheret

A

Vs dit !

net juftam , quidquid ca-

x f

originàlepeccátum , quo trahe-

rérur per erróres. doloréfque di-

ca & indómita concupiícéntia

fáciunt libénter mali ,

^

& quid-

at

vérfos ad illud extrémum cum

ywüxile

quid maniféflis opercíí

que poe-

delertóribus ángelis , vitiatóri-

nis patiüntur inviti

: non fane

n&iiicäniï

bus& poffeffóribus & confórti-

clivt

Creatóris defifténte bonitáte ,&

bus fuis , fine fine füpplícium.

m lCVh'

malis ángelis fubminiftráre vi-

5. Dixit Dóminus Deus: Non

tam

yleige

eft bonum hóminem effe folum:

» Vivacémque poténtiam ,

( qu

& Íubminiftrátio fi auferá-

odurmo

Faciámus ei

adjutórium fími-

le fibi.

tür, interibum) & hóminum )

j fguM

* Adeveró non inve-

fj

niebátur adjütor fímilisfibi : di.

quamvis de propigine vitiáta

amnatáque nafcéntium 2 Tor

j iil

Xit veró Deus, , Faciámus ei,

máre fémina , & animáre, & or-

U

ecio vij.

fLU

D ]

dinàre membra per témporum

G

Ic per unum hóminem pec-

jcom^

cátum intrávit in mundum,

&tátes , per locórum fpátia ve-

gctáre fenfus , aliménta donáre.

ecae

& per peccárum mors : & ita

Méliüs enim judicávit de malis

« d

in omnes hómines percránfijt jin

f J )

quo omnes peccavérunt. Mun-

epä fácere , quàm mala nulla

elie permíttere.,

j

um quippe appellávit eo loco

?^ Dixit Dóminus ad Adam :

g

Apóftolus univérfum genus hu-

De ligno, quod eft in

Cu[wh

médio pa-

mánum. [Ita ergo res íe habé-

radifi, ne cómedas :

TU

Qu

ant. Jacébart im malis , vel

In qua-

cümque die coméderis

; inorte

€tiam volvebátur , & de malis in

moriéris,

. Præcäpit ei Dó-

s d

mala precipitabátur toríius hu-

minus , dicens :

máni géneris maífa damnáta : &

Ex omniligno

T

l

paradífi cómede,

de ligno autem

4 2

Ícién-

m

6

Dominica Septuagefimz.

du

Íciéntie bon? & maline cóme-

Produxítque Dóminus Deus

G lória

*

humo omne lignum pul;.

qui

das, In. quacámque.

tia]

Patri. In quacámque.

chrum vifü , & ad vefcéndum

Id

In tertio Noct. ad Cant. Afía.

fuáve ; lignum éuam vice in

Ite & vos T in vineam meam;

médio paradift. In quo.

qiit

cur

quod juftum füerit ; dabo vobis.

Le&io x.

WE

Capnticum. D ómine milerére

Ic fraque paterfamilias ad

no

Yie

H

excoléndam víneam fuá,

&

cum reliquis de Pfal-

u1

terio, . 20*

mane , hora téitia , fexta, nona;

D

. Exalrire Dómine in virtüte

& undécima operários condü-

tua.

. Cantábimus & pfíallé-

cit : quia à mundi hujus inítio

mei

mus-virtütes tuas,

ufquein finem ad erudiéndam

(ulá

RT

é&io fan&i Evangelij fecün-

plebem fidélium , praedicatóres

düm Matthaeum.

congregàre non defíftit. Mane

ndet

Le&ioix, C4P.29. 4.T.

étenim mundi fuit ab Adamuf-

Iper

ue ad Noé : hora veró téttia

hm

N illo témpore : Dixit Jefus

difcipulis fuis parábolá hanc:

à Noé ufque ad Abraham :fexta

Tüsti

Símile eft regnum czelórum hó-

quoque ab Abraham ufque ad

1lll

m

mini patrifamilias, qui éxijt pri-

Móyten : nona autem à Móyle

Ylb

mo mané condücere operários

ufque ad advéntum Dómini: un-

décima veró ab advéntu Dómi-

in víneam fuam. Et réliqua.

3l

Homilia S. Gregóri) Papae.

Y

ni uíque ad finem mundi. In

Homilia t9. in Evang. poft. princip.

qua praedicatóres fan&i Apófto-

Egnum calórum hómini

li miffi fünc ; qui mercédem ple-

nam & rardé veniéntes acce«

l

patrifamilias fímile díci-

R

tur , qui ad excoléndam

érunt.

fs

víneam fuam operáries condü-

*

Ecce Adam quafi unus ex

deügn

cit. Quis veró patrisfamilias fi-

hobis fa&us eft, fciens bonum

DT

militidinem réctiüs tenet,quàm

& malum: * Vidéte , ne forté

loD

uos

Y

Cónditor nofter , qui regit

fumat de ligno vitze , & vivat in

cóndidit , & elé&os fuos

í

1cin

stérnum. yj, Fecitquoque Dó-

Of

hoc mundo póffidet ; quafi fub-

minus Deus Adae tünicam pel-

Genr

líceam , & índuit eum ; & dixit,

ACItr

jé&os dóminus in domo * Qui

habet víneam , univerfálem fcí-

Vidéte.

[

licet Eccléfiam , quae ab Abel ju-

Le&io xj.

&' Inl

ftoufque ad ültimum elé&um,

D erudiéndam ergo Dó-

nsp;nel

qui in Bne mundi nafcit(ürus eft ;

A

minus plebem fuam,quaft

i

ATl: C

quot fan&os prórulit ; quafi toc

ad excoléndam víneam fuam;

? Ilgy

pálmites mifit.

nullo rémpore déftitit operzirios

i D

. Plantáverat autem. Dómi-

míttere : quia & priüs per Pa-

Yi

Atb

fiusDeus paradifüm voluptátis

*

ues , & póftmodüm per legis

emux

Vi

à princípio

5

* In quo pófuit

[

Do&óres & prophétas ; ad ex-

[g Q

hóminem ; quem formáverat.

OS »

[

N

trémum chö per Apöüol

um

Dominica Septuagefima.

39

TisDa

dum plebis fuze mores excóluit ,

terra in óperetuo. Sed fpinas.

m n

quafi per operários in víneze cul-

Glória, Sed Ípinas.

vl

türa laborávit : quamvis in quó-

equéntia fan&i Evangelij fe-

m ii

cándüm Matthaum.

libet módulo vel menfiüra, quif-

quis cum fide recta bonz przedi-

Cap. 29. 4. l.

1110.

càtoractiónis éxtitit, hujus ví-

Nillo témpore : Dixit Jefus

fuis

rl

neg operárius fuit.

ditcipulis

parábolam

vinanla

&. Ubieft Abel frater tuus? di-

]

hanc: Símile eft regnum ce-

xit Dóminus ad Cain. Néício

lórum hómini patrifamilias,qui

x

rios u

Dómine; numquid cuítos fratris

éxit primo mane condücere

hujus'iv..:

mei fum ego ? & dixitad eum:

operários in víneam füuam. Con-

endic

Quidfecifti? * Ecce vox fán-

ventióne autem facta cum ope-

od

guinis frátris tui Abel clamat ad

rárijs ex denário diárno,

ific

medeterra. X'- Maledí&useris

Jitic Vr

eosin víneam fuam. .Ft egréí-

fuper terram , qua apéruitos

fuscirca horam cértiam, vidit

ab At

]

fuum, & fufcépit fánguinem fra-

álios ftantes in foro otiófos , &

vend

dixit illis : Ite & vos in víneam

iham i

tristui de manu tua.. Ecce vos.

n hac, & fequentibus Do-

il u&]üe

meam, & quod juftum füerit

mà Mo

minicis , ufque ad Dominicam

dabo vobis. I!li autem abiérunt.

m

in Albis inclufivé, non iegitur

Yterüm aurem éxijt circa fextam

XiJ. Le&iode San&o , fi in eam

& nonam horam: & fecit fimí-

ol D

incidat.

liter. Circa. undécimam veró

j mull.'i..

Leaio xij.

éxijt, & invénit álios ftantes, &

andi A

Perátor ergo mané , hora

yrcden

dicit illis : Quid hic ftatis tota

tértia,fexta, & nona, anti-

E

die oriófi ? Dicunt ei: Quia ne-

quus ille & Hebráicus pópulus

monos condüxit. Dicit illis :

defignátur : qui in elé&is fuis ab

Ite & vosin víneam meam.Cüm

gf um

ipfo muündi exórdio, dum ré&ta

feró autem factum effet, dicit

(s V

de Deum ftüduit cólere, quaft

dóminus vínezs procuratóri fuo:

dele j fl? 7

non déftitit in vínez cultüra la-

Voca operários, & redde illis

à n

boráre. Ad undécimam veró

d

mercédem, incfpiens à novíffi-

dtqu

Gentiles vocántur , quibus &

mis ufque ad primos. . Cüm ve-

» (ün r

dicitur : Quid hic flatis tora die

niffent ergo qui circa undéci-

eyi;

otiófi ?

mam horam vénerant , accepé-

P. In fudóre vultus tui vefcé.

runt fíngulos denários. Venién-

»

ris pane tuo, dixit Dóminus ad

tes autem & primi,arbitráti funt

u d

Adam.: cüm operátus füeris ter-

quód plus effent acceptiiri : ac-

em [W.F

am, non dabic fruc&us fuos ,

cepérunt autem & ipfifingulos

yined

Sed fpinas & tríbules germi-

denários. Et accipiéntes mur-

ft"

iut

nàbit ribi.

* Quia audifti vo-

murábant advérfus patremfa-

r

P'h

ceni uxóris tuxe, & comedífti

mílias,dicéntes : Hi novíifimi

W

düm Pif

lí

e ligno, ex quo pracéperam

una hora fecérunt , & pares illos

[

qu

tibi ne coméderes, maledí&a

nobis fecifti ; qui portávimus

j

T.

23

pon-

N

358

Dominica Septuagefimz.

^

pondus diéi , & zftus. At ille

e

Ad Benedi&us, Anti

xefpóndens uni eórum , dixit

.

Símile eft T repnum

P

Amice non fácio tibi injuriam :

hómini patrifamilias, qui éxijt

nonne ex denárnrio conventfti

primo maneé condücere operá.

1fà dl

mecum ? Tolle quod tuum eft. ,

rios in vineam fuam, dicit Dó-

Doni

& vade : volo autem & huic

minus.

"

Oratio.

ciu

noviffimo dare ficut & tibi. Auc

P Reces pópuli tui, quafu-

y..

non licet mihi quod volo , fáce-

I

mus Dómine, cleménter

Dor

re * An óculus tuusnequam eft,

exáudi :ut qui jufté pro peccá-

ftn

quia ego bonus fum ? Sic erunt

tis noftris afflíigimur, pro tui nó-

novíflimi primi, & primi no-

Aj

minis glória mifericórditer libe-

xitDo

vilhimi. Mul enim fant. vocá-

rémur, Per Dóminum.

Til

ti , pauci veró elé&i,

Ad Primám, Antiphona,

Oratio.Preces pópuli. ur irïfrä.

.

Conventióne autem

facta cum

Cipit

j.br,

Ad Laudes,Antiphona.

operárijjs ex denário diürno ,

"KYferére

mei

eus, & à

mifit eos in víneam fuam.

Hymr

fipum

delí&to meo munda me:

Ad Abfolutionem Capituli ,,

Ad)

quia tibi foli peccávi. P(ilmus

Lectio brevis. D 0minus auterni

L]

H

idem. 28.

ingat. 5.

i

Dixi j

fi:(

-Anlgiphong. Confitébor tibi E T

Ad Tertiam, Antiþhona.

quoniam exaudifti me,

Pfalm.

ij d

Ite & vos f in vineam meam ,

Y

Conftémini. 29.

& quod juftum füerit, dabo

vobis.

Xt, lt

An'[iphona. Deus TDeus meus,

ad te de luce vígilo, quia fa-

Capitul, F ratres, Neícitis, fup,

&g

Vobis,

&us esadjütor meus.

Píalmus

y.. Ego dixi, Dómine miferé-

jdem. 31

(r;

re mei. ,,, Sana ánimam meam,

FER

An[i- hgna. Benedi&us es T in

quia pcccävi tibi...

rmaménto czli, & laudábilis

|

Ad Sextam , Antiphona,

1nfzcula Deus nofler, Canti.

Quid hic ftatis T tota die ouofi?

ls

€um. Benedicite. 31.

refpondérunr , & dixérunt :

Afía, Laudáte T Dóminum de

Quia nemo nos condüxit.

[

l

cxlis. Pfilmus idem. 32.

Ca

1. Cor. 9.d.24.

æjt

U.hlm- L C07-9. d-zf'

lim,

Capitulum.

nis àutem , qui in agóne

CTyir

atres, Nefcitis quód ij

conténdit , ab ómnibus fe

"ls

r

qui in ftádio currunt , om-

(2

ábftinet: & illi quidem. ut COf^

nes quidem currunt;fed unus ác-

Pt

ruptibilem corónam accípiant;

li

ldte

cipitbravium ? Sic cürrite ut

nos autem incorrüptam.

comprehendátis.

P Clbu;

y. Dóminusregit me,

& ni'hil—

y.brev. Inclína. Hyn-;h;äte'r-

E :&U

mihi déerit. 5,, In loco páfcuee

M T

nererum. grinpfile, /33. ^

ibi me collocávit.

y.

Dómine refügim fa&us

f li

es nobis,

Ad Nonam;

Antip

honä. i

D)

. Ageneratióne &

Voca operários, T. & red

de illis

lt Q

nus.

lnfs

progénie.

mercédem fqam,dicit Dómi

Cà»

VI*M

Ign

.Infra Hebdomadam Septuagefimz.

359

l

"

i

D

!

jl

Ca

,

iculum. — 7. Cor. 10.4. 4.

típfis feméntem géneris fui, ut

fint vobis in efcam, & cunc&is

quiár

Ibébant autem de fpiritáli ,

I

coníequénte eos petra: pe-

animántibus terre, omnique

j OW

d

traautem erat Chriftus : fed

vólucri ceeli, & univérfis que

nonin plüribus eórum beneplá-

:

movénturinterra , & in quibus

cicum eft Deo.

eftánima vivens, ut hábeant ad

i qi

vefcéndum. Et factum eft ita.

d

X'. Aboccültis meis munda me

Viditque Deus cun&a quas féce-

pro t

Dómine. g. Et ab aliénis parce

fervo tuo.

rat: & erant valde bona. Etfa-

DIOQUS

jrditrd

Ad Vefperas, Aria & Pfalm.Di-

&um eft véfpere & mane dies

xit Dominus, cum xeliq. ut in

Íextus.

If

Pfalt. 118.

. Dum deambuláret Dómi-

hn

PT

Capicul, F ratres, Nefcitis, fup

nusin paradífo ad auram poft

fï

$.. br. Quàm magnificáta funt.

meridiem, clamávit, & dixit :

jo d

Hymnus.LucisCreátor. y^, Di-

Adam ubies ? Audívi Dómine

lia

vocemtuam, XEctabícóndi me.

rigátur. ucinPfalterio. 119.

[

W

Ad Magnificat, Antiphona.

y*. Vocem tuamaudivi in pa-

fs d

nf

M

Dixit paterfamilias t operárijs

radífo , & tímui , eó quód nudus

fuis : Quid hic ftatis tota. die

effem. Et abfcóndi me.

phona.

otiófi ? Arilli refpondéntes di-

"

Leaio ij.

Cap. 2; 4. 1.

(fn medt

xérunt: Quia nemo nos condá-

Gitur perfé&i funt celi &

ierir, d

xit. Ite & vos in vineam meam:

I

terra, & omnis ornátus eó-

& quod juftum füerit, dabo

rum. Compleviítque Deus die

vobis.

u

elcts

|

féprimo opus fuum quod féce-

nine nio

Oratio.P reces pópuli. fuprà,

rat: & rcquiévit die féptimo ab

FERIA SECUN

A.

jmanié

univérfo ópere quod patrárat.

i

Delibro Génefis.

Et benedíxit diéi féptimo, &

"

Le&io j.

Cap. 1. d. 27.

fan&ificávit illum: quia in ipfo

'T creàávit Deus hóminem

j de t

cefláverat ab omni ópere fuo

ad imáginem fuam

P

.

ad

Ti

E

quod creávit Deus ut. fáceret.

t

imáginem Dei creávit il-

Ifte funt generatiónes czeli &

lum , máículum & féminam

Q

terra , quando creáta funt, in

creávit eos. Benedixitque illis

qiinf

die quofecit Dóminus Deus cae-

p o

Deus,& ait : Créícite, & multi-

lum & terram. Etomne virgül-

n t

plicámini , & repléte terram, &

tum agri ántequàm orirécur in

uübjicite eam: & dominámini

terra , omnémque herbam re-

d

L

pifcibus maris, & volatílibus

giónis priüfquàm germináret

.

j

um

czli , & univérfis animántibus ,

m

u

non enim plüerat Dóminus

que movéntur fuüper terram.

Deus fuper terram, & homo

hoj

« Dixítque Deus : Ecce dedi:

noneratqui operarétur terram.

vobis omnem. herbam afferén-

Sed fons afcendébat 6 terra, írri-

tem femen fuper terram, & uni-

gans. univérlam füperficiem

véría ligna qua habent in feme-

terrae.

j »s

/

4

5;,& Illj

6o

Infra Hebdomadam Septuagefime.

ulus tui veff£-" F ERIA TERTIA,

:,æ In füdóre v

m

ris pane tuo, dixit Dóminus

De libro Génefis.

qui

ad Adam : cüm operátus füeris

Lectio j.

Cap.2. c.1$.

m

terram , non dabit fru&us fuos :

7llit ergo Dóminus Deus

&

* Sed fpinas & cribulos germi-

hóminem , & pófuit eum

N

nàbittibi, ". Quia audífti vo-

T

*- in paradífo vol

uptátis ,

)

M

cem uxóris tue , & comedifti

ut operarétur, & cuftodiret il-

H

hii

de ligno, ex quo pracéperam

lum: precepítqueei dicens : Ex

m

tibi ne coméderes, maledic&a

omni ligno paradífi cómede: De

Tecii

terra in Ópere tuo.. Sed fpinas,

ligno autem fciéntize boni &

&l

' Ledio iij.

malinecómedas. In qüocüm—

Ormávit igitar Dóminus

ue enim die coméderis ex

i

F

Deus hóminem de limo

€o ,

morte moriéris.

Dixit

La

zerr , Gb infpiràvit in fáciem

quoque Dóminus Deus: Non

E

ejus fpiráculum vite , & fa&us

eft bonum effe. hóminem fo-

m

eít homo inánimam vivéntem,

lum : faciàmus ei adjutórium

Plantáverat

autem Dóminus

......

AL

Deus paradifum voluptátis à

Lectio ij.

prac

principio: in quo pófuit hómi-

Ormátis fgitur , Dóminus

Dd

nem quem formáverat. Produ-

r

Deus,de humo cun&is ani-

iC

xítque Dóminus Deus de humo

mántibus terrz, & univérfis vo»

nv

omne lignum pulchrum vifu ,

laulibus celi , addüxit ea ad

pud

& ad vefcendum fuáve: lignum

Adam ,. ut vidéret quid vocáret

Yero]

étiam vitz in médio paradifi, li-

ea. Omne enim quod vocávit

piad

nümque fcientize boni & mali.

Adam ánimz vivéntis , ipfum

Qmgg

t

Et flívius egrediebátur de loco

eft nomen ejus. Appellavitque

Wug jj

voluptátis ad irrigándum para-

Adam nominibus fuis cuncta

XIt a

difum

e

g

animántia , & univéría volatilia

qui inde divíditur in

imc

quätqor cápita.

celi , & omnes béftias terre:

T

£. Formávit Dóminus hómi-

Adz veró non inveniebátur ad«

n q

nem de limo rerre : * Et infpi-

jütor fimilis ejus,

€Xep

xávitin fáciem ejus fpiráculum

Le&io iij.

&i

vitae , & fa&useft homo in áni-

Mmifitergo Dóminus Deus

tl

mam vivéntem, Y.In principio

I

fopórem in Adam : cámque

Qdl

fecit Deus caelum & terram , &

obdormíffet , tulit unam de co-

H

plafmávit in ea hóminem. Et

ftis ejus , & replévit carnem pro

d «

infpirávit, G lória Patri, Ecin-

ea. Ft zdificávit Dóminus Deus

1

eh'll&u

fpirávit,

coltam , quam tülerat de Adam,

l

w

' Ad Magnificat , Antiphona.

in mulierem : & addüxit eam

Gye

TUl [[m

Hi novílfimi una hora fecé-

adAdam. « Dixítque Adam :

zunt; & pares illos nobis fecí-

! Phnt

