jam effec. Iraque ferro pérdito ,

tremebündus ad Maurum Mó-

&o. Nuntiàvit. (;lória. An-

nachum cucürrit Gothus , dam-

Hymnus.

Vi

gelus.

T

num quod fécerat nuntiávit , &

Ve'maris ftella ,

Dei Mater alma ,

I

reátus Íui egit peniténtiam.

Quod Mgurus quóque Móna-

Atque femper Virgo;

i

chus mox Benedií&o fámulo

(

l

Felhx czli porta.

NUf

Deicurávitindicáre. « Virigi-

S umens illud Ave,

tur Domini Benedíctus hac aü-

Gabriélis ore ,

diens, acceffitad lacum , tulit de

Funda nos in pace;

manu Gothi manübrium, & mi-

Mutans Heva nomen,

firinlacum : & mox ferrum de

S olve vincla reis

rofándo rédijt , atque in manu-

Profer lumen czcis ,

j

rium intrávit. Qui ftatim fer-

l

Mala noftra pelle ;

:

rameéntum Gotho réddidit , di-

Bona cuncta pofce.

lB

&ens : Ecce labóra; & noli con-

Monftra teeífe Matrem ,

griftàrie

Sumat perte preces ;

tili

Le&io iij. de Homil.. Feriz

Qui pro nobis natus;

€um &. j. ejuldem.

'Tulit eíffe tuus.

1l

In (ecundo No&urno ; Antiph.

v irgo (ingulàris ,

Recéffit igitur T fciénter néfcius,

Inter omnes mitis;

& fapiénter indó&us.

Nos culpis folücos ,

Mites fac & caftos.

(

Vefperz de fequenti , Come

mem. Ferie tancum.

V itam przefta puram ;

p

Die XXV. Martij.

Yv

Iter para tutum ,

YN FESTOANNUNTIA-

Ut vidéntes Jefum ;

(

dit

tionis beate Marize Virginis.

Semper collztémur.

Duplex.

S itlaus Deo Parri ,

nuql

AD VESPERAS.

Summo Chrifto decus ;

Ü

Antiphona. Miffus eft Gábriel,

Spirítui fan&to ,

ude

'Tribushonorunus. Amen,

i

cum reliquis de Laudibus,

Pfalm. D ixit Dóminus. 118.

y;, Ave Maria , grátia plena,

j

i

L audáte puéri. 119.. [, ztà-

. Dóminus tecum.

tus. 115.. N ifi Dóminus edi-

1

Ad Magnificat , Antiphona.

ficáverit. 117.

Spiritus fan&tus T in te defcén.

d

Capitulum.

I(aie. y. c. 14.

det Maria , & Virtus Alcifimi

;ce Virgo concípiet , &

obumbrábit tibi.

i

Oratio.

n

páriet Fílium, & vocábitur

nomen ejus Emmánuel. Buty.

Eus qui de beátee Mariee

ii

rum , & mel cómedet , utíciat

nh-

l)

Virginis Utero, /erbum

reprobárc maló, & elígere bonü,

tuum , Angelo nuntiánte , car-

j

nem

Xx4

d^

696

Fefla Mattij.

[

nem fufcipere voluifti : przfta

mo Jacobinztérnum. Ecce.

fupplícibus tuis ; ut qui vere

Leüio ij.

Cap. 11. 4. T.

j

eam Genitricem Dei crédimus ,

T egrediétur virga de radi-

ge

E

l

ejus apud te interceffiónibus ad-

ce Jeffe, & flos de radice

juvémur,

Per eümdem Dómi-

ejus afcéndet. Ecrequiéícet fu-

[n

num.

pereum Spíritus Dómini : fpíris

Ad Matutinum, Invitatorium,

Y

tus fapiéntiee , Gz inrellé&üs ,

À ve María,grátia plena:* Dó-

Ípiritus consilij , & fosticüdinis ;

Y

fninus tecum.

fpiritus fciéntize , & pietátis ; &

Hymnus,

Q uem terra,

t

replébit eum fpíritus timórisDó-

Antiphone,; Pfalmi ;

AU

mini.' Non fecündüm vifiónem

hi

Cantica Noe

CH

veeiti

rmorum , ur in

oculórum judicábit ; neque fe-

cündüm auditum áurium ár-

Conceptione ejufdem B.V. $$8.

In primo Nocurno.

guet : fed judicábit in juftitia

[

DelIfaía Prophéta.

páuperes , & árguec in eequitáte

Ledio j.

Cap. *7. b. 16.

al

pro manfíuétis terrze : & percü-

7*T adjécit Dóminus loqui

tiet rerram virga oris fui , & fpte

Va

ritu labiórum fuórum interficiet

ad'Achaz , dicens: Pete tibi

ilpf

impium. Eterit juftitia cingu«

AU

fignum à Dómino Deo tuo

in protfándum inférni ; five in

lum lumbórum ejus , & fides

fii

àl

excélfum fuprà. Et dixitAchaz:

cin&órium renum ejus.

L]

p

Non petam , & non tentábo

€. Ave Maria , grátia plena

*

ki

Dóminum:- Et dixit: Audite er-

Dóminus tecum : *

Spiritug

toi

Dirl

go domus David : Numquid pa-

fan&us fupervéniet in te ; &

gum vobis eft , moléftos effe ho-

Virtus Altiíffimi obumbrábit ti-

EUH

mínibus , quia moléfli eftis &

bi : quod enim ex te nafcérur

31

«

Deo meo*? Propte: hoc dabitDó-

San&um, vocábitur Filius Dei.

minus ipfe vobis fignum.

Ecce

X. Quómodo fet iftud , quó-

l

Virgo concípiet ; & páriet Fí-

niam virum non cognöi'co t B

tj

me!

lium, & vocábitur nomen ejus

reípóndens. Angelus dixit ei.

Emmáhuel. Butyrum & mel có-

Spíritus.

p

meder , ut fciat reprobàre ma-

Le&tio iij.

Cap. 35. 4. Yo

6l

A&tábitur deferta & invia ,

lum, & elígere bonum.

&. Miffuseft Gábriel Angclgs

EJ

& exultábit folinido ; &

hi

Ge'rmi-

adMariam Virginem defponfá-

florébit quafi lilium.

L

tam .Jofeph , nüncians ei ver-

nans germinábit , & exultábit

p

bum : & expavéfcir Virgo de Iü-

lzetabünda, & laudans

glöria

NT

mine.

Ne tímeas Maria : inve-

Libani data eft ei : decor Car-

nifti grártiam apud Dóminum :

méli , & Saron , ipfi vidébunt

Ecceconcipies , & páries ; &

glóriam Dómini , & decórem

Confortáte manus

vocábiturAluffimiFilius.£. Da-

Deinoftri.

bit ei Dóminus Deus fedem Da-

diffolütas ; &

gänua -d?þilia 10«

vid patris ejus; & regnàbitin do-

boráte.

W

&« $d«

u-

Fefta Martij.

697

cel

&. Süfcipe verbum Virgo Ma-

eft ; flatim , ut nos diabólica

i

la, quod tibi à Dómino per An-

malígnitas venéno fuze mortifi-

tl

gelum tranfmiffum eft : concí-

cávit invidie , praedeftináta re-

lg

ies & páries Deum páriter &

novándis mortálibus fuze pietá-

«tl

j

óminem: *

Ut benedi&a di-

tis remédia ; inter ipfa mundi

Càris

inter omhes

mulieres.

primórdia praefignávit 5 denián-

f

up

Y. Páries quidem Filium , &

tians ferpenti ; futürum femen

[iy

virginirátis pon patiéris dertri-

mulíeris , quod nóxij cápitis e-

$

méntum : efficiéris grávida , &

latiónem fua virtüte contéreret;

sDi

eris Mater femper intácta.

Ut

Chriftum fcílicet in carne ven-

.

ii

Benedicta.

türum

5

Deum homine'mque

Led&io iiij.

: fe-

fignans, qui natus ex. Virgine ,

d

Icite pufillánimis : Con-

violatórem humánz pmpägini;

Áiti

D

fortámini , & nolite timé-

incorrápraNativitáte damnáret.

re: ecce Deus vefíter ultiónem

j

£. Ecce Virgo concipier , &

|

addücer retributiónis : Deus iple

riec Fílium , dicit: Dóminus

.

.

OCIEE-

z?ä

r|

!

véniet , & falvábit vos.

'Tunc

Et vocábitur nomen ejus,Ad-

T

Cl

aperiéntur óculi cecórum , &

mirábilis, Deus, Fortis. Y^.

Su-

ao«

aures furdórum patébunt. Tunc

perfólium David , & fuper re-

fd

M |

"a

fáliet ficut cervus claudus , & a-

gnum ejus fedóbit in eetérnum,

pérta erit lingua mutórum : quia

Et vocábitur.

2

Íciffz funt in deférto aque , &

Leàio vj.

Wil

torréntes in folitdine.

Erque

Am quia gloriabátur diá-

1

erat árida , erit in ftagnum , &

N

bolus, fua fraude decé.

Il

sítiens in fontes aquárum.

P'

tum hóminem Divinis carutffe

$& Qua cüm audiffet , curbáta

munéribus , & immortalitátis

(

"n

M

eft in fermóne ejus : & cogitá-

dote nudátum , duram morirtis

bar, qualis effet ifta. falutátio.

fubijffe . fenténtiam , feque in

l

A

* EraicAngelusei. Y. Netí-

malis fuis quoddam deprzvaria

meas Maria , invenifti enim

catóris coníórtio inveníffe folá;

( u

gràtiam apud Deum,

Et ait.

üum;Deum quóque jufte f&

G lória. Et ait.

f h

veritátis exigente ratióne , erga

In fecundo No&urno.

(ldy

hóminem , quem in tanto honó-

Antiphona, V. Angelus Dómi-

re condiderat , antíquam mutáf-

r

jlld

5i T nuntiàvit Marie, & concé-

fe fenténtiam : opus fuit , dile-

"

pit de Spiritufanéto.

Qiffimi , fecréti difpenfatióne

Sermo fan&i Leónis Papa.

consili; , ut incommurtábilis

li

(i

iÜ

Serm.2, de Nativit. Donini.

Deus ( cujus vohíntas non poreft

Led&io v.

"

J

fua benignitáte privári) primam

Eus omnípotens & cle-

pietátislue difpofitiónem facra.

J

«

mens , cujus Natüra bó-

méntooccultióre compléret : &

J

D

lu

nitas , cujus volüntas po-

homo diabólicze iniquitátis ver.

véntia; cujus opus mifericórdia

fütia a&us in culpam , contia

Xx5

Dei

W

698

Fefta Martij.

Dei propófitum nmon periret.

um humánum genus ineffabi-

*

Egrediétur virga de radice

liter ei multa fuppéterent ;hanc

j

€

ffe & flos de radíce ejus afcén-

potíffimam confuléndi viam e«

dec: * Etericjuftítia cíngulum

légit , qua ad deftrnéndum opus

Jumbórum ejus , & fides cin&ó-

diáboli, non virtüte urerécue

xium renum ejus.

j Et te-

poténtie, fed ratióne juftítize,

quiéfcet fuper eum Spíritus Dó-

Nam fÍupérbia hoftis antiqui

j

mini , fpíritus fapiénuise , & in-

non imméritó fibi in ömnles hó^

Q

(

tellé&tüs ; fpiritus consíilij , &

mines jus tyránnicum vendi.

fortitüdinis. Et erit.

cábat : nec indébito dominátu

]

[

k

Leajo vij.

premébar, quos à mandáto Dei

Dveniéntibus ergotempó-

Ípontáneos in obíéquium fuee

fi

A

tibus dile&í(fimi, qus re-

voluntátis alléxerat.

Non íta-

1

dem

ióni hóminum füerant

ue jufté amítreret originálem

D

proítitüra , ir

3eréditur hac ínfi-

1

editítij géneris fervitütem , nift

W.

sna Tefus Chri

j

us Dóminus no«

de eo,

L

ht

quod fubégerat ; vilnce-

fter, deceléfti fede deícéndens ,

zécur.

[

*

Dixit autem Maria : Ecce

& à Patérnaglória non recédens,

PGI

novo órdine , nova Nativitáte

Ancílla Dómini, * Fiat ntihi

fecündàm verbü cuum.

Be-

generátus : novo órdine , quia

e

3nvisibilis in fuis , visibilis fa-

nedí&a tu in muliéribus , & be-

t

nedi&us Fru&us Ventris tui,

&us eft in noftris : incomprchen-

el

Fiat. G lória. Fiat.

sibilis , vóluitcomprehéndi :an-

h

te témpora manens , effe czepit

In tertio Noct. ad Canrica, Afia,

D

Gábriel Angelus t locütus eft

D

ex témpore : univerfitátis Dó-

minus , fervilem formam obum-

Maríz , dicens : * Ave grária

bráta Majeftáns fuge dignitáte

plena : Dóminus tecum : benes

fufcépit : impafsíbilis Deus, non

dí&a tu in muliéribus.

dedignátus eft homo efle pafsí-

Canticum. O báudite, cumà

k

bilis, & immortjlis mortis lé-

reliquis de. Conceptione ejuf-

p

gibus fubjacére.

dem.

867.

b

*

Dixitautem Maria ad An-

y. Elégit eam.

lii

elum : Quómodo feet iftud. :

L €&io fan&i Evangélij fecine

lT

uóniam virum non co

nófco ?

düm Lucam.

Ut

* Etrefpóndens Ange

j

us dixit

Lec&io ix.

Cap. 1. €. 26.

ttn

ei. ", Spíritus fan&us fuper-

N illo témpore : Miffus eft

Q

vénietinte , & Virtus. Altíffi-

I

Angelus Gábriél à Deoin Ci-

li

vitátem Galilez , cui nomen

mi obumbrábit tibi. Etre/pón-

f

dens.

Názareth, ad Vírginem defpon-

Le&io viij.

fátam viro , cui nomen erat Jo-

)

Érax namque tifericórdia

feph, de domo David , & nomen

e

ln;

Dei ; cüm ad reParändum

Virginis María. Ec re'li-qua

Hos

H

)

699

Fefla Maftïj.

- j

: EHomilia fan&i Ambr

ófij

ram,néfcio: * Quiaquem ce-

m

Epifcópi.

li cápere non póterant , tuo gré-

( &

Lib. 2. n Lucam.

mio contulífti. x* Benedicta cu

Qu

Atent quidem Divína my-

in muliéribus , & benedí&us

Ktni

.. ftéria, nec fácile juxta pro-

Fru&us Ventris tui, Quia.

H

lt

L

/phéticum di&um , quiíf-

Le&io x

:

tii

quam hóminum poreft ícire

T ingréffus a

;äm Ange-

37

confilium. Dei. Sed tamen ex

E

lus. Difce Virginem móri-

nl

céteris factis ; atque

rgecéptis

us, diíce Vírginem verecün-

nàt

5

umus in-

dia; difce Vírginem oráculo , di-

Dómini Salvatóris pó

Ddl

tellgere , & hoc propenfióris

Íce myftério. "Trepidáre virgi-

num eft; & ad omnes virii

neref-

Qu

fuíffe confilij ; quód ea potiíli-

j

müm elé&a eft , ut Dóminum

fus pavére ; omnes viri affátus

L

J

páreret , que erat defponfáta vi-

veréri. Difcant mulíeres propó-

Yo. Cur autem non ántequàm

firum pudóris imitári. Sola in

"i

"

defponfarétur , impléta eft ? For-

penetrálibus, quam nemo viró-

l

|

káflene dicerétur, quódconce-

rum víderit , folus Angelus re-

x

perat ex adultério.

pérerit : folafine cómite , fola

vl

Beátam me dicent omnes

fine tefte , ne quo degénere de-

h?

eneratiónes; * Quiafecic mi-

ravarétur affátu , ab Angelo fa-

17

h

i Dóminus magna , qui potens

|

u

tátur.

fl

eft , & fan&um Nomen ejus.

, Congratulàámini mihi om-

nes', qui diligitis Dóminum ,

y. Magm'Hcac Anima mea Dó-

f

minum ; & exultávit fpíritus

uia cüm effem párvula plácui

Altiffimo : * Etdemeis viícé-

Y

meus in Deo falutári meo. Quia.

Lectio x.

ribus génui Deum & hóminem.

i i

"d

T bené utnimque pófuit

X* Beàtam me dicent omnes

Scriptára , ut & defponfáta

enerationes , quia Ancillam

j

i

L

et, & Virgo. Virgo , ut ex-

ümilem refpéxit Deus. Ecde

ers virilis confórti) viderétur.

meis,

jl

Defponíáts , ne remeráte virgi-

Leftio duodecima de Homi-

nitáris adurerétur infámia, cui

lia Feriz occurrentis ; cum prie

gravis alvus corruptélze videré.

mo &, ejufdem.

if

tur infigne preférre. Máluit au-

$ equéntia fan&i Evangelij fe-

tem Dóminus áliquos de fui Or-

cündüm Lucam.,

)

j

tu , quàm de Matris pudóre du-

Cap. 1. 6. 26.

bitáre. Sciébat enim téneram ef-

N illo témpore : Miffus eft

(

fe Vírginis verecándiam , &

Angelus Gábriel à Deo in ci-

j

]

vitátem Galilez , cui nomen

J

libricam famam pudóris ; nec

utàvit Ortüs íui idem Matris

Názareth , ad Vírginem defpon-

du

n.

ynjürijs aftruéndam.

fàtamviro , cuinomen erat Jo-

&. San&a & immaculáta Vir-

feph , dedomo David : & no-

gínitas, quibus te láudibus effee

men Vírginis Maria, Ecingréf--

h

fus

N

oo

Fefta Martij.

fus Angelusad eam , dixit: Ave

Autiphona. AveMarla, t'grí-

),/

[

grátia plena : Dóminus tecum ,

tia plena , Dóminus tecum : be.

Benedí&a tu in muliéribus.Quae

nedií&a tu in muliéribus.

cüm audiffet, curbáta. eft in fer-

Antiphona. Netímeas María;

Q

móne ejus & cogitábat , qualis

invenifti grátiam apud Dómi-

effec ifta falutátio. Et ait Ange-

num : ecce concí

D

lusei: Ne timeas Maria : in-

Filium.

pies , & pärieg

Il

venífti enim grátiam apud Deá :

And

hong.

Dabit ei Dómi-

ecce concípies in Utero , & pá-

nus

t

fedem David patris ejus;

ü

riesFilium , & vocábis Nomen

.

& regnábit in aetérnum.

ejus Jefum. Hic erit magnus,&

Antiphona.

Ecce ancilla. Dó-

[

Filius Altíffimi vocábitur, & da-

mini: T fiat mihi fecándüm ver-

bit illi Dóminus Deus fedem

bum tuum.

D

David patris ejus : & regnábit

Capiculum.

I(aie 7.6 14

fi

Cce Vir

[

in domo Jacob in etérnum , &

o concipiet ,. &

regni ejus non erit finis. Dixit

E

páriec Fí

j

ium, & vocábi-

m

li

autem Maria ad Angelum: Quó-

tur Nomen ejus Emmiánuel.

modo fier iftud, quóniam virum

Butcyrum & mel cómeder, ut

Dj

non cognófco ? Et refpóndens

Íciat reprobáre malum, & elí-

?

Angelus dixit ei : Spíritus fan-

gere bonum.

&us füpervénietin te ; & Virtus

. breve.

Angelus Dómini ,

h

Altíffimi obumbrábit tibi. Ideó-

* Nuntiàvit Mariz. Ange!us.

y*. Etconcépit de Spíritu fan-

que & quod naícétur ex teSan-

&um, vocábitur Filius Dei. Et

&o. Nuntiávit. G lória Patri

:

;.

ecce Elifabeth cognáta tua , &

Angelus.

ipía concépit fílium in fene&üre

Hymnus.

N

ua : & hic menfis fextus eft il.

Gloriófa Dómina ,

O

Excélía fuper fídera ,

li , que vocátur flérilis , quia

non erir impoflibile apud Deum

Qui te creávit próvidé ,

omne verbum.

Dixit autem

La&áfti íacro übere.

U

María : Ecce. Ancílla Dómini ,

uod Heva triftis ábftulit ,

2

*Tu reddis almo

érmine:

fiat

mihi fecándüm verbum

fn

tuum,.,

Intrent ut aftra

i

ébiles ;

Y

Oratio. D eus ,. qui beáte

Czli fenéftra facta es.

Maríz. utinfràin Laudibus.

'T u Regis alü jánua ,

E

ADLAUDES,

Et porta lucis fülgida ,

&

et Horas , Afia.

Vitam datam per Vírginem ,

j

ffi

useft T Gábriel An-

Gentes redémpte pláudite.

gelus ad Mariam Vírgi-

G lória tibi Dómine,

lfci

M

nem defponfitam Jo-

H

Qui natus es de Virgine ,

L

Cum Patre, & fan&o Spíritu;

)

feph.

Pialm. D óminus regnávit,

In fempitérna fzcula.

l

cum reliquis.

30.

Anjen.

E

y, Àve

Fefta Martij.

7/oti

tt.

y. Ave Marla » grátia p

lena.

Ad Magniücat ; Aritiphona.

bt

£&. Dóminustecum.

Gábriel Angelus t locütus eft

Ad Benedictus , Anüphona.

Maríz , dicens: Ave grátia ple-

i

Quómodo fieciftud , T Angele

na , Dóminus tecum : benedí&a

üm

Dei,quóniam virum non cog-

tu in muliéribus.

E

nóícot * Audi Maria Virgo: Spi-

Commem. Octava. & Feriz.

ritus fan&us füpervéniet in te;

Die XXVI. Martij.

ff

& virtus Altífmi obumbrábit

SEXTA DIE

Oratio.

du

tibi.

infra Octavam.

| "w Eus; qui debeáte Marize

In primo No&. Antiphona.

b

'Virginis Utero, Verbum

Benedi&us T in dies magis aus

M

iuum, Angelo nuntiánte car-

gebátur Divina grátia, ut étiam

nem fuícipere voluifti : preefta

prophético fpíritu ventüra prze-

1

fupplicibus tuis; ut qui veré

díceret. :

eam Genitricem Dei

crédi-

Pfalmi de Feria,

[

J

mus: ejus apud te interce(fióni-

De libro fecíndo Dialogórum

jd

bus adjuvémur, Per eümdem

S. Gregórij Papze.

u

Dóminum,

Ledioj.

Cap. 9. propé fin.

Commem. Feriz.

ES

]«

An&us Vir ad ália démi.

Ad Tertiam , Antiphona,

grans loca, non hoftem mü-

E

Ave Maria.

tàvit: nam tantó poft gra-

10

Capitulum. E ece Virgo,. ut

vióra przlia pértulit ; quantum

Àl

upra.

contra fe apérté pugnántem ip-

Is

y.

Spécie tua,

fum malítize magiftrum invénit,

Ad Sexram,; Antiphona.

Caftrum namque , quod Cafsí-

Ne tímeas Maria.

num dícitur, in excélfi montis

Capirulum. Luce 1. d. 32.

látere fitum eft, quí vidélicer

.7w Abit illi Dóminus Deus

mons, difténfo finu hoc idem

fedem David patris ejus:

Caftrum . récipit, fed per tria

& regnábit in domo Jacob in

milliária in altum fe fübrigens ;

seternum ; & regni ejus non erit

velut ad áéra cacümen tendit :

finis.

ubi vetuftíffimum fanum fuit;

X. Adjuvàbiteam.

in quo ex antiquórum more

Ad Nonam , Antiphona,

Gentílium;à ftulto rufticórum

Ecce Ancilla Dómini.

pópulo, Apóllo colebátur. Cir-

Capirulum.

I(a*& 11,4.1.

cumquáque etiam in cultu dze;

2

Grediétur virga de radice

monum luci fuccréverant, ii

i

E

Jetfe ; & flos de radice ejus

quibus adhuc eódem témpore

afcéndet. Et requiéícec fuper

infidélium — infána multicído

eum Spíritus Dómini,

facrificijs facrílegis infudábar,

]u

Y^. Elégiteam,

Illuc ítaque Vir Dei pervéniens,

contrívit idólum , fübvértit a.

In fecundis Vefperis , omnia ut

ram ; fuccéndit lucos, atque in

äfu pràin primis V efperis.

TU

|

lpfe

702

Feft Martij.

ipfo remplo Apóllinis , Orácu-

tióni inftántiüs , quàm folébat ;

]um beátu Martini , ubi veró

incübuit.

Mira res, eádem ho«

Ara Apóllinis fuic; Oráculum

aQ Q us .

ra hunc incólumem , atque ut

—9

fan&i Joánnis conftrüxir , &c

prius valéntem ad. eümdem ite-

MA

commorántem circumquáque

rim labórem mifit: ut ipfe quó«

multitüdinem

praedicatióne

que paríetem cumF rátribus per«

contínua ad fidem vocábart.

ficeret; de cujus fe intéritu ane

Le&io ij.

Cap. 11.

tíquus hoftis Benedí&o infultá-

UmFratres paríetem;quia

re credidiffec,

E. — aMREaE TU MEDEEMET TA

[

res ita exigébat , pauló ál-

Le&io iij. de Homilia.ferige

tiüis erígerenr ; Vir Der in ora-

occurr. cum j. &. ejuldem.

[:

[

tiónis füidio, intra celle fuz

Iníecundo No&urno; An-tiph.f

clauftra, morabátur.

Cui an-

n

Huic, dum erémum T péteret ;

tíquus hoftis infültans appáruit,

Románus Mónachus obviávit:*

Q

i

& ei, quód ad laborántes Fra-

cujus , cüm defidérium cogno«

tres pérgeret ; indicávit, Quod

víllet; & fecrérum rénuit ; &

[

4

Vir Dei per nántium celérrimé

adjurórium impéndit.

Frátribus indicávit dicens: Fra-

Pfalmi de Feria.

4l

tres, caureé vos ágite , quia ad

itulum,

Eccli.29.4.64

a

äa

d

u

s cor fuum trádidit ad

Ín

vos hac hora malignus Spíritus

venit. Is , qui mandátum détu-

À. vigilándum dilüculó ad Dó-

q

lit, vix verba compléverat ; &

minum , qui fecic illum: & in

li

malígnus fpíritus eümdem pa-

confpé&uAltíffimi deprecábitur

B

ríetem ; qui edificabátur, evér-

X. Juftus germinábic ficuc lí-

[

fu

tit ; atque unum puerálum Mó-

lium. $. Et florébit in etér«

nachum , cujáfdam curiális fi-

num ante Dóminum.

D

lium ópptimens; ruina contri-

Oratio. O mnipotens, ut il

:vit.. Contriftáti omnes, ac ve-

fefto. commemoratio feriae.

heménter afflí&i , non damno

Die XXVII. Martij.

(

SEPTIMA DIE

parietis, fed contritióne Fratris,

1

ivenerábili Patri Benedí&o ce-

infra O&avam.

Q

dériter cum gravi lu&u nun-

In primo Noctur. Antíphona,

lii

türunt. « . Tunc idem Pater

TTantamgrátiam, T ei Virtus

Al

(Benedi&us dilacerátum pierum

Divína contülerat, ut fub una

DN

Solis rádio omnem mundum

ad fe deférri jubet : quem por-

fj

&áre non nifi in facco potuérunt:

collé&um confpíceret.

ltr

Píalimi de Feria,

uia collápfi faxa paríetis, non

li

dolüm ejus membra , fed étiam

De libro fecíndo Dialogórum

UH

ipila contríverant. Precepítque

S. Gregórij Papae.

þmy

Vir Dei ftatim eum in cella fua

Lectio j.

Cap. 21.

in pfyácjo, quo oráre confuüéve-

Lio quoque témpore in

l

rat ; próijjci , miffífque foras Frá-

eádem Campániz regió-

&

ne ; fames incubuérat;

à

tribus, cellam claufit ; qm Qd«

Ind«

Fefta Marrij.

703

h

magnáque omnes alimentórum

xevertebátur.

Quem mox; ut

(j«

indigentia coanguftàbat : jám-

orbárus ráfticus afpéxit , cla«

L]

W

que in Benedicti Monaftério tri-

máre cepit

L

Redde filium

a

ticum déerat : panes veró pené

meum , redde filium meurmn.,

J

4 . Vir autem Dei in hac voce

omnes confümpti füerant ; ut

(«

:

non plus; quàm quiuque ad re-

fübftitit dicens: Numquid ega

fectiónis horam Frátribus inve-

ll«

filium tuum tibi ábftuli ?* Cui

niri potuíffent. Cümque eos

ile refpóndit. Mórtuus eft;

"

venerábilis Pater contriftátos

veni, refüícita eum. Quod ut

céreret , eórum pufillanimirá-

mox Dei fámulus audivit , val^

[

tem fhíduit modéftà . increpa-

dé contuiftàtus eft , dicens: Re-

cédite Fratres ; recédite, hzc

tióne corrigere ; & ruríum pro-

.

miíllióne (ubleváre , dicens

*

noftra non funt, fed fan&órum

if

j

Quare de panis inópia vefter

Apoftolórum. Quid nobis óne-

ánimus contriftátur ? hódie qui-

IQ«

ra vultis impónere , quze non

e

dem minus eft , fed die cráftina

póffumus portáre

.

At ille,

abundinter habébiris. Sequénti

quem nímius cogébat dolor, in

aurem die ducénti farinee módij

Íua petitióne pérftitit, jurans;

ante fores cellz in faccis invénci

IJD

uód non recéderer, nifi ejus

fünt , quos omníporens Deus ;

filium refufcitáàret. Quem mox

quibus deferéntibus , traními-

Dei fámulus inquifivit dicens :

«

yn

fiffec; nunc ufque manet incó-

Ubi eft ? cuiille refpóndit: Ecce

(

gnuirum.

Qucd cüm Fratres

Corpus ejus ad jánuam Mona-

;

]i

cérnerent, Dómino grátias re-

ftéri jacet. Quó. cüm Vir Dei

feréntes,didicérunt jam de abun-

cum Frátribus perveníffet, flexit

Vja

dántia nec in egeftáce dubitáre.

genu; & fuper corpáículum in.

Leàio ij.

$i

Cap. 32.

fántis incübuit , feféque érigena

Llodam die, cum Frátri-

ad czlum palmas reténdit, di«

us ad agri ópera füerat

cens : Dómine , non afpíciag

egreinus.

Quidam veró nifti-

peccára mea , fed fidem hómi-

cus defünc&i fílij corpus in ul-

nis hujus , qui refucirári filium

nis ferens , orbitátis luctu zftu-

"

fuum rogat ; & redde in hoc cor-

1

ans ad Monaftérium venit , Be-

üfculum ánimam , quam ab.

d

nedi&um Patrem quafíívit. Cui,

ftulífti. Vix in oratióne verba

cüm di&um effet ; quia idem Pa-

compléverat ; & regrediénte

m

ter cum Frátribus in agro mo-

ánima , ita corpáículum püeri

omne contrémuit , ut füb ócu-

raréturs prórinusante Monafté-

rij jánuam corpus extíncti filij

lis ótnnium, qui áderant , appa-

y

projécit, & dolóre turbátus,

rüerit concuíhóne mirífica tre-

ad inveniéndum venerábilem

méndo palpitáffe. Cujus mox

li

J

Patrem , fele in curfum cóncitus

manum ténuit , & eum patri

dedit. Eádem veró hora Vir Dei

5[6*

vivéntem , atque incólumem

ab agri ópere jam cum Frárribus

dedir,

T

Les

f

704

Fefta Martii.

Le&ioiij. de Homilia feriz

re conáfcee lucis infigeret , vidig

(i

Occurr. cum j. &;. ejuldem.

Germáni Capuáni Epífcopi Ani-

[

In fecundo No&urno, Antiph.

mam in fphzra ígnea ab Angelis

A

in celum deferri.

Pater fan&us, T dum inténtam

fi

oculórum áciem in fplendóre

$:. O laudánda fan&i Benediati

l

corüíce lucis habére viderétur, *

mérita gloriófa , qui dum pro

u

vidit Germáni Animam Capuá-

Chrifto: pátriam , mundique

D

ni Epífcopi in fphara ígnea ab

Íprevit pompam , adéptus eft

émnium contubérnium Beató-

g

Angelisin calum deférri,

li

Commezmoratio Feriz,

gyum:

* . Et párticeps factus

-Vefpera de Octava Duplex« ut

pramiórum eternórü. — y.In-

in primis Vefperis Felti , cum

ter choros Confefsórum fplén-

commenm. Ferice.

didum póflidetlocum, & ipfura

]

Die X XVIII. Martij.

fontem ómnium intuétur bonó-

Vr

OCTAVA S.P. N, BENE-

rticeps.

mum. Et pá

T

di&i.

Duplex.

Lecio vj.

us

'Totum Officiim ut in die fe-

*"Unc tanti fibi teftem. vo«

lis

fto, przter Le&iones lecundi; &

lens adhibére miráculi ,

Servándum Diáconum, iterátó

lo

zertij No&urni.

IQ

In fecundo No&urno,

bis , térque ejus nómine cum

n

Ex libro fecindo Dialogórum

clamóris magnitüdine vocávir,

ha

S. Gregórij Papz.

Cümque ille fuíffet infólito tan-

tun

Le&io. v. Cap.aj.circa med.

ti Viri clamóre turbátus, aícéne

übi

Umque Vir Dei Benedi-

dit , refpéxit , partémque jam lu-

AYt

cisexíguam vidit. Cuitantum

| &us, quiefcéntibus adhuc

d

C

Frátribus , inftans vigilijs,

hoc obftupefcénti miráculum ,

li

no&ürne oratiónis

témpora

Vir Dei per órdinem ; quae fie-

Q

rant gefta narrávit ; ftatímque

praeveníffer, ad fenéftram ftans;

A

& omnipoténtem Deum dépre-

in Calsínum Caftrum , religiófo

viro oTheóprobo mandàávit , ut

Q

cans , fübitó intempéftae noctis

p

hora refpíciens , vidit fufam lu-

ad Capuánam urbem , füb eà-

Ti

dem nodte tranfmítteret , & quid

cem déluper cun&as no&is té-

Tür

de Germáno Epífcopo agerétura

nebras effugáffe , tantóque fplen-

Fa^

hi

dóre claréfcere, ut diem vince-

agnólceret , & indicárer.

W

&ümque eft , & Reverendiifi-

reclux illa , quz in ténebris ra-

lit

diáffer.

Mira autem res valdé

mum Virum Germánum Epís

«l

in hac fpeculatióne fecüta eft :

Ícopum , is, qui miffus füerat a

&l

jam defün&um réperit, & requi-

quia , ficur póft ipfe narrávit ;

DEI

omnis étiam mundus , velut fub

rens fübtíliter , agnóvit eódem

W

uno folis rádio collé&us ; ante ó-

moménto fuiffe illius. óbitum ;

(

culos ejus addá&us eft. Qui

uo Vir Dómini ejus agnóvit

aícénfum.

L

k

venerábilis Pater, duminténtam

Qu

x». Cümíanüus Benedíaus in

oculórum áciem in hoc fplendó-

€c1da

n

Kdi

Fefta Martij.

795

cella consífleret , & eleváret

Leéctio v

Ilj«

furfum óculos, vidit foróris fuze

"w Ua fcilicet

lïxe ; duóbus

dis

ánimam de córpore ejus egréf-

Fráuibus , uniin cella

fam, * Incolámbze Ípécie cae-

commoránti , álteri autem lón-

d

lifecréta penetráre. y. Qui tan-

po

giüs pöütg ; revelário uníus, at-

tee ejus glóriae congáudens , om-

que indiffimilis vifiónis appá-

u

d

nipoténu Deo grátias rétulit ,

ruit. Vidérunt namque , quia

ejilque óbitum Frátribus de-

T

ftrata pállijs atque innümeris

nunduávic. In colümbze.

corüfca lampádibus via , recto

us

n«

Le&io vij.

Cap. 7:

Oriéntis trámite ab ejus czella in

Odem veró anno , quo de

l

celum ufque tendebátur. Cui

E

hac vira erat exitürus, qui-

m

venerándo hábitu vir défuper

]A

büfdam difcipulis fecum con-

clárus affiftens , cujus effet via,

verlàntibus ; quibüfdam longé

quam cérnerent , inquisivit ; il-

manéntibus , fanctillimi fui óbi-

liautem fe nefcire proféffi funt.

tüs denuntiávit diem : preíénri-

Quibus ipfe ait : Hzc eft via,

VO*'

1j

bus indicens , ut. audíta per fi-

qua dilé&us Dómini caelum Be-

y$

léntium tégerent , abíéntibus ín-

IQ

nedí&us afcéndit. Tunc ítaque

|

dicans, quod, vel quale eis fi-

m

fan&i Viri bitum, ficut praefén-

]r,

gnum fíeret, quando ejus Ani-

tes difcipuli vidérunt , ita abíén-

ma de córpore exiret. Ante fex-

d

tes ex figno;quod eis praedí&ttum

tum vero füi éxitüs diem aperiri

fl

füerat , agnovérunt. Sepiltus

fibi fepultüáram jubet.. Qui mox

veró eft in Oratório beáti Joán-

]i

Iffl

corréptus fébribus , acri coepit

nis Baptíftz , quod deftrü&a arà

ardóre fatigári.

Cümque per

lj

Apóllinis, ipfe confiníxit. Qui

dies síngulos languor ingravél-

Ü^

& in eo Specu , in quo priüs ha-

u

ceret , lexta die portári fe in O-

bitàvit , nunc ufque , fi perén-

ratórium à difcípulis fecit, ibí-

j

|

tum fideséxigat , miráculis co-

que éxitum luumDominiciCór-

zuícat.

]i

poris , & Sánguinis perceptióne

5 Pareríanctus,düm inténtam,

e

jl

E

munivit, atque inter difcipulà-

oculórum áciem in fplendóre

rum manus imbecillia membra

if)

corüícz lucis habére viderétur,

ufléntans , eré&is in cxlum

vidit Germáni Animam Capuá-

la

xiTl'

mánibus ftetit , & ültimum fpí-

niEpícopi * In fphera ígnea

ritüm inter verba oratiónis

efflávit

ab Angelis in czelum deférri

r

X. Fac&ümqueeft, & Reveren-

[

&. Intempéftz no&is hora Vir

dífimum Virum Germánum

UM

Dei inftans vi ilijs affiduze ora-

df

Epilcopum , is, qui miffus fie-

tiónis, velutfub uno folis rá-

i

n

dio, * Omnem mundum col-

rat , jam defün&um réperit, In

fphera. G lória. In fphzra.

J

lé&um confpéxit. X. Vidénti

n iij. No&t. ad Cantica, Afia,

enim Creatórem angüfta eft

y

Benedí&um T prophéticis con-

Omnis creatüra. Omnem.

decorémus cánticis , qui tam

l

Pars Hyemalis,

Yy

ful-

796

Fefta Aprilis.

fulfit prophetía; quam & do&ri-

ram , fed meditatiónibus cxlé-

þl

ftüibusfuávem vitam duxit. Sed

nz grátia.

Canticum. B eátus vir ; qui

cüm virtütum ejus fama lóngiüs

in fapiéntia. Ixxviij,

manàret , multique ad eum pile-

Y Lex Dei ejus.

l

tàtis ftüdio concürrerent, fratér-

Homilia S. Joan. Chzyfoft,

nz charitácis ,caufá e folicüdine

j

in Evang. E ccenosreliquimus.

egréffus , Eccléfiam propé Pau-

(11

quzincipit. Sicéntuplum, ut

Jam edificávit ;

ibique pri-

in Comm. Abbat.

Cvij. &. ut

ma Ííui Ordinis fundaménta

[

in fefto.

!

jecit.

Le&io. xij. de Feria. cum fuo

*&. Honéftum fecit, xciij.

[j

li

j. &« Comm, ejufdem in Laud.

Le&io vj.

4' Rat in eo mirífica loquén-

V.

gcä'sverlx APRILIS

di grátia : perpétuam Vir-

Die II. Aprilis.

Y

ginitárem fervàvit : humilidà-

IN FESTO S. FRANCISCI

tem fic cóluit, ut fe ómnium mí-

g]

de Paula. Duplex.

nimum dícerer;fuófque alümnos

Y

Oratio.

Mínimos appellári volüerit.Ru-

la

Eus humilium celfitüdo ,

diami&u, nudis pädibus incé

if

u

i beárum . Francifcum

dens , humi cubábar. Cibi ab-

&

jj

Confeflórem, San&órum tuó-

l

ftinéntiá fuit admiribili : femel

rum glória fuüblimáfti : tríbue

in die poft folis occáfum reficie-

Y

quafumus ; ut ejus méritis &

bátur ; & ad panem , & aque

imitatióne , promíffa humílibus

otum , vix áliquid ejáfmodi

promia felíciter confequámur.

abfónij adhibébar, quo vefciin

D

Per Dóminum;

Quadragéfima licet;quá confue-

In primo No&uür.. Le&iones.

tüdine , ut Fratres fui toto anni

IN

Beátus vir ; qui inventus eft.

rémpore retinérent ; quarto eos

de Communi Confeff. non Pon-

voto adftrínxit.

tif. lxxviij.

$ Amávit eum. xciij.

In fecundo Nocturno.

Le&io vij.

Le&io v.

' Ultis miráculis fervi fui

D

E

Rancífícus Paulz ,

fan&titátem Deus teftári

[

&j

uod eft Calábriz

Tor

vóluit ; quorum illud in primis

f

yï

óppidum, loco hü-

SIEN

célebre, quód à nautis rejé&us .

T

— —

—j

mili natus eft:quem

Siciliz fretum , ftraro fuper flü-

tl

E7

——

aréntes , cüm diu

&ibus pállio ; cum fócio tranf-

d

proi& caru

Í

]:

ent , Voto facto ;

mifit. Multa étiam futüára pro-

beáti Francifci précibus füfcepé-

phético fpiritu preedixit. A Lu-

lm

runt. Is adoléicens Divíno ar-

dovíco Undécimo Francórum

dóre fuccénfus , in erémum fe-

Rege expetítus ; magnóque in

ge'[ïï: ; ubi annis fex ; vi&u áfpe-

honóre eft hábitus,

o

p

Fefta A prilis.

707

lé

&. Iftehomo. xciij.

fperfónis Ponti , Galitie ,

d

Leio viij.

Cappadócie , Afie , & Bi.

T$

Enique annum primum

thynie, fecóndüm przfcién-

D

tiam Dei Patris, in fan&ificatió-

PIG-

& nonagéfimum agens ,

i(70

Turónis migràvit ad Dómi-

nem Spíritüs , in obediéntiam,

]i

jl

num, anno íalütis milléfimo

& alperfiónem Sánguinis Jefü

)au-

quingentéfimo féptimo : cujus

Chrifti : Grátia vobis & pax

PII-

Corpus dies ündecim infepül-

muliiplicétur. Benedí&us Deus ;

Dd

tum,ita incorráptum permán-

& Pater Dómini noftri Jefu

fir, ut füávem étiam odórem

Chrifti, qui fecndüm miféri-

eflláàrer.Eum Leo Papa décimus

córdiam 1uam magnam , rege«

in San&órum nümerum rétulit.

neráàvit nosin fpem vivam , per

k

. Defidérium Anima. xciij.

Refurrectiónem Jefu Chrifti ex

Ji

Interüo Noct. Homil. in E-

mórtuis , in hereditátem incor-

It

vang.N olite timére pufillus

ruptibllem , & incontaminá-

r

grexuucin Communi. Confeff.

tam, & immarcelcibilem , con-

oj

pnonPonrif. Xclx,

fervátam in czlisin vobis, qui

.l

Leüio. xij. de Homilia Feriz.

in virtüte Dei cuftodímini per

[2]

cum füo j. &. Commem. ejuí-

fidem in falütem, parátam re-

»

demin Laud. & Vefp,

veláriin témpore novíílimo.,

d

Die V. Aprilis.

x. Eugeferve bone, Ixxiij.

Id

IN FESTO S. VINCENTII

Lectio 1j.

s

Ferrerij Confeff. Semiduplex.

