Hoc nunc os ex óffibus meis;

Mul

fti , qui portávimus pondus diéi,

& carode carne mea ; hzc vo*

& eeftus,

um

)!

cábitur Virágo,quóniam de æ:iro-'

ume

Infra Hebdomadam Septuagefima.

Tl

361

fumpta eft. Quamóbrem relín-

Y^. Produxitque Dóminus Deus

$

quet homo patrem fuum, & ma-

AUf

dehumo omne lignum pulchrü

uem,; & adhazrébit uxóri fuze ;

vifu, & ad vefcéndum fuáve ; li

nus D

& erunz duoin carne una,

Qlürcam

num étiam vite in médio pa4

Ad Magnificat, Antiphona.

M

Joyii,

L]

radifi. In qlul

Dixit autem T paterfamilias

D]

ec&tio jj.

|

Qdigu

;

Amice , non fácio ribiinjáriam ;

h:

*Umque cognoviffentfe effe

nónne ex denário convenifti

nudos , confüérunr fólia

ol

mecum ? tolle quod tuum eft ;

ficus , & fecérunt fibi perizómas

i boil

& vade.

ta. Etcüm audiffent vocem Dó-

l quoctm-

FERIA QUARTA.

mini Dei deambulántis in para-

d d

.

- Delibro Génefis;

. D

dífoad auram poft merídiem ;

Le&io j.

Cap. 2. 4.1.

abfcondit fe Adam & uxor ejus

Ed & íerpens erat callídior

)u Nq'

à fácie Dómini Dei in médio li-

minen J

cun&is animántibus rerra ;

£ni paradíf./ Vocavítque Dó-

aljno

qua& fécerat Dóminus Deus.

minus Deus Adam , & dixit ei:

Qui dixit ad mulierem : Cur

Ubi es ?* Quiait : Vocem tuam

precépit vobis Deusut non co-

audívi in paradífo : & tímui !

Dónir

mederétis de omni ligno pata-

€ó quód nudus effem;& abfcón-

T

dífi ? Cui refpóndit mühier : De

dime, Cui dixit : Quis enim

veli

fru&u lignórum ; qua funt in

indicávit tibi quód nudus effes

x d4

paradifoy véefcimur : de fru&u

nifi quód ex ligno ; dequo prae-

uid vt

Veró ligni , quod eft in médio

céperam tibi ne comédetes , co-

paradífi, pracépit nobis Deus ne

"E

medífti? Dixítque Adam : Mii-

yis, J

comederémus , & ne tangeré-

lier, quam dedífti mihi fóciam ,

mus illud, ne forté moriámur.

t

dedit mihi de ligno; & comédi,

jj QU

Dixit autem ferpens ad. mulíe-

Er dixit Dóminus Deus ad mu-

d

rem : Nequàquam morte mo-

lierem: Quare hoc fecífti ? Quae

riémini, Scit enim Deus quód

du t

zefpóndic : Serpens decépit me ;;

od

in quocümque die comedéritis

& comédi,

€X eo , aperiéntur óculi veftri :

$£. Ecce Adam quafi unus ex

& éritis ficut dij, fciéntesbonum

nobis factus eft fciens bonum &

il

iil

& malum, Vidit igirur mülier

malum: * Vidéte, ne forté fu-

quód bonum effet lignum ad ve.

n ! JW

mat deligno vite , & vivat in

! unzmd

TU

Ícéndum, & pulchrum óculis ,

eternum.

» Fecitquoque Dó-

alpectáq; dele&ábile : & culit

t camcmfj

minus Deus Adaz tünicam pellí-

de fru&u illius , & comédit: de-

ceam , & índuit eum

D

manS

"

P] oö.c dIXit-

am Ü

dítque viro fuo , qui comédit. Et

Vidéte.

Ledio iij.

ld

apérti funt óculi ambórum.

'T ait Dóminus Deüs ad

;ll

À. Plantáverat. autem Dómi-

E

ferpéntem. Quia fecífti

«qu j

nus Deus paradifum voluprátis

(j

y f

hoc , maledi&us es inter ómnia

hzcn'

à princípio: * In quopófuit hó-

animántia , & béftias terrze : fu-

ü

rnumdw

minem , quem formáverat.

per pecus:uum gradiéris ; &

p

Z

tet-

362

Infráà Hebdomadarh Septuagefimz.

FER

&if

terram. cómedes cunctis diébus

A QUINT A.

lii a

vitze tuze, Inimicirias ponam in-

De libro Génefis.

ter te. & mulíerem , & femen

Le&io j.

C;zp. 44 . Iv

Tepón

fitism

tuum & femen illius : ipfa cón-

Dam veró cognóvit uxó-

teret caput tuum ; & tu infidiá-

rem fíuam Hevam , que

alam

À

l

us

beris calcáneo. ejus.

Mulíeri

concépit, & péperit Cain,

P

L]

i

vtl

quoque dixit

Multplicábo

dicens : Poífédi hóminem per

zeníimnas tuas , & concéptus

Deum. Rurfümque péperit fra-

tl

t

tuos : in dolóre páries filios, &

trem ejus Abel, Fuit autem Abel

Áiti m

fub viri potefláte eris : & ipfe

paftor óvium , & Cain agrícola,

dominábitur cui.. « Ads veró

Fa&um eft autem poft multos

Qtàts

l

j

:

^

--

!

]

fnf

dixit : Quia audiftiyocem uxó-

dies , ut offérret Cain de frá&i-

j

bus terre muünera Doómino.

ipser

xistue , & comediííti de ligno;

exquo pracéperam tibi ne co-

Abel quoque óbculic de pri-

jl p

fælum f

méderes, maledícta terra in ópe-

mogenitis gregisíui, & de adí-

ge tuo: in labóribus cómedes ex

ibus eórum : & refpéxic Dómi-

Ddl

ea cunctis diébus vitze tuze. Spi-

nus ad Abel , & ad münera ejus.

ViälDeu:

Ad Cain veró , & ad münera il-

K

nas & tríbulos : germinábit tibi :

& cómedes herbam terre. In

liusnon relpéxir : iratüfquee

p

fudóre vultus tui vefcéris pane ;

Cain veheménter , & cóncidit

Wingor

donec revertáris in terram de

vultus ejus. Dixítque Dóminus

.

ad eum

*

.Quare irátus es? &

i

qua fumptus es : quia pul-

vis es , & in pülverem re-

cur cóncidit fácies cua ? Nónne,

Et vocávit Adam

fhej,

vertéris.

fibené e'gcris , recipies : fin au-

nomen uxóris fuze Heva : eó

tem male , flatim in fóribus pec-

Ecceq;

quàd mater. effet cunctórum

'càrum áderit? fed fub re erit ap-

f

[i() n Q

vivéntium.

petítus ejus ; & tu domináberis

. Ubieft Abel frater tuus ? di-

illius.

Onnts

xit Dóminus ad Cain. Néício

y. In principio creávit Deus

Wl

calum & terram , & fecit 1n eà

ls.X

Dómine, numquid cuftos fratris

hóminem, * Ad imáginem &

Onnis

mei fum ego ? & dixit ad eum:

pl

Quid feciíti ? * Ecce vox fán-

fimilinidinem ífuam.

, For-

Uf Pl

mmus C

guinis fratris cui Abel clamat ad

mávir 1gitur Deus hóminem de

f

limo terre ,. & infpirávit in fá-

il fffc t

me de terra,. . Maledi&us eris

fuper terram , quz aperuit os

ciem ejus fpiráculum vitz. À

liller dl

tD

fuum, & fufcépitfánguinem fra-

imáginem.

0

tris tui de manu tua, Ecce vox.

Le&io ij

-O

RI l

ad Abel fra-

G lória Patri. Ecce vox.

Ixu't'qu; Cain

WE

à Umd

Ad Magnificat , Anciphona.

trem fuum :. Egrcdiämux

Tolle quod tuum eft , T & va-

L

tas. Cümque effent in agro»

de : quia egobonus fum , dicit

confurréxit Cain advérfüs fra-

"lltin

fv

Dóminus.

trem fuum Abel,, & interfécit

H(æ) &f

eunie

L

[

"

Infra Hebdomadam Se

tuagefims.

36

NThl

eum. Etait Dóminus ad Cain:

pio

3

ecit

eus ezelum & terram,

"

libi eft Abel frater tuus ? Qui

& plafmávicin ea hóminem. Et

n

refpóndit: Néfcio. Num cuftos

inlpiràvit. C5lóriaPatri. Ec in-

Oun.

frauris mei füm ego ? Dixítque

pirávit,

m,q

adeum : Quidfecífti ? vox fán-

Ad Magnificat , Antiphona, i

guinis fratris cui clamat ad me

x t

Non licet mihi t quod volo fáce-

linem x

de terra. Nunc igirur maledí&us

re? An óculus tuus nequam eft,

x

l

erisfüper terram , quz apéruit

quia ego bonus füm ? dicit Dfis,

Qremdt

os fuum , & füfcépit fánguinem

EERIA. SEXTA.

in agncrä

fratris tui de manu tua.. Cüm

De libro Génefis,

v mid

t

operátusfüeris eam , non dabit

Leüaio i.

Cap, 4.6., 17,

n de frü

tibi fru&us fuos : vagus &

Ognóvitautem Cain uxó-

, Domm

fugus eris fuper terram.

PI'C/)-

rem fuam ; quae concépit ,

, In princípio creávit Deus

C

ylic p

& péperit. Henoch : &

, Va

e€clum & terram , & Spiritus

sedificávit civirátem , vocavit.,

éxiti

Dei ferebátur fuper aquas: 3* Ec

ue nomen ejus ex nómine filij

í

unerit

vidir Deus cuncta quz fécerat ,

1j, Henoch. Porró Henoch gé«4

& erant valdé bona,

* lgitur

| m

nuitlrad , & Irad génuit Ma-

ii

perfé&i fünc celi &

terrà , &

viael , & Mavíael genuic Ma«

omnis ornàtus eórum, Et vidit,

f o

thüfaél , & Machüfaél génuit.

- "

. Lectio iij.

m

Lamech. Qui accépit duas uxó-.

us d

Ixitque Cain ad Dómi-

res , nomen uni Ada, & nomen

D

num ; Major eft iníquitas

áalteri Sella.

j N

Genuitque Ada

mea,quàm ur véniam mérear.

Jabel , qui fuit pàter habitán-

yes : 10*

Ecce éjicis me hódie à fácie ter-

fobu

uum in tentórijs ; atque paftó-

I2 , & à fácie tua abfcóndar , &

ii

rum. Et nomen fratris ejus Ju-

€ero vagus & prófugus in terra:

bal : ipfe füit pater canénrium,

doni

omnis ígitur qui invénerit me ,

cíthara & órgano. Sella quoque.

occidet me, Dixítque ei Dómi-

ii

F

énuit Tubálcain, qui fuit mal-

nus : Nequáquam ita fiet : fed

j

e

átor & faber in cun&aóperaze-

&i

omnisqui occíderit Cain, féptu-

ris& ferri. Soror veró Tubál-

l imggincm;

pium puniétur. Pofuítque Do-

cain , Noéma.

"

,["

minus Cain fignum , ut non in-

. Tulit Dóminus hóminem ,.

ho

terficeret eum omnis qui inve-

& pófuir eum in paradifo volu-

j j

níffet eum. Egrefhifque Cain

pitis: * lt operarétur & cu-

lum [

àfácie Dómini , habitávit pró-

ftodiret illum. y. Plantáverat

fugus in terra ad orientálem

pla-

autem Dóminus Deus paradi-

J

i

gam Eden.

Ífüm voluptátis à princfpio ,. in.

Tf

T

, Formávir Dóminus hómi-

J

quo pófuit hóminem quem for-

fem delimo terrze , x Frinfpi-

jf

máverar, Ut operarérur.

Á

"

tàvitin fáciem ejus fpiráculum

.. Le&io ij.

D

1

vite ; & factus eft homoin áni-

Ixítque Lamech uxóribus

r po

mam vivéntem, y', In princi.

fuis A2« & Selle : Audi-

tu*

te

364

Infra Hebdomadam Septuagefimae,

Adam , in mulíerem , & addi-

$e voce

m meam uxóresLamech,

tl

xit eam ad Adam , ur vidéret

m

aufculáte íermónem meum:

quöniam occidi virumin vulnus

quid vocáret eam : & . vocávit

d

meum , & adolefcéntulum in li-

nomen ejus Virágo , quia de viro

kf

vórem meum. Séptuplum ültio

fumptaeft. Y- Cámque obdor-

Mat

dábirur de Cain : de Lamech

miflet, culit unam de coftis ejus;

ov

& replévit carnem pro ea. Et

veró feptuágies fépties. Cognó-

vit

uoque adhuc Adam uxó-

zedificávit.

Glória Patri. Et

1

aedificávit,

rem fuam : & péperit filium ;

vocavítque nomen ejus Seth ,

s5 A B B K

T Q

[

De libro Génefis.

dicehs: Pófuit mihi-Deus femen

Qu

Le&io j.

Cap. y. D. t5.

lia

áliud pro. Abel , quem occidit

€ain, Sed & Seth natus eft fi-

Ixitautem Maláleélfexa-

hum

lius,quem vocávit Enos : ifte

V

gínta quinque annis, &

i

£cpit Invocáre nomen Dómini.

énuit Jared. Er vixit

Xiqu

*&. Dixit Dóminus Deus: Non

Maláleél , poftquàm genuix Ja-

nuit]

eft bonum héminem effe folum :

fed , o&ingéntis trigínta annis:

[

d

* Faciàmus ei adjutórium fími-

& génuit filios & filias.. Ec facti

ls

lefibi. Y Ade veró non inve-

funt omnes dies Malaleel o&in-

li& di

niebátur adjütor fimilis fibi: di-

génti nonagínta quinque anni ;

& mórtuus eft. $ Vixit

i.

xit veró Deus. Faciàmus.

ue Ja-

hm

Leio ii.

Cap. y. 4. 1.

red centum fexagínta

1

uóbus

$

Ic eft liber generatiónis

annis , & génuit Henoch. Et vis

H

Adamj In die qua creáàvit

xit Jared poftquàm génuit He-

Deus hóminem , ad fimilicidi-

noch , octingéntis annis : & gé-

U J

nuitfílios & filias. Erfa&i funt

nem Dei fecitillum. Máículum

& féminam creávit eos , & be-

omnes dies Jared nongénti fe-

l

nedixit illis : & vocávit nomen

xagínta duoanni , & mórtuus

f

eft. Porró Henoch vixit fexa-

eórum Adam , in die quo creáti

1qui

fünt. Vixit autem Adam cen-

gínta quinque annis

!Q

Mathüfalam.

3 & génuit

tum triginta annis : & génuit

Quse

c&io ij.

Vos a

ad imáginem & fimilitüdinem

fuam , vocavitque nomen ejus

T ambulávit Henoch cum

hls

Seth. Etfa&i func dies Adam,

Deo : & ;vixit , poftquam

tttig,

génuit Mathüfalam , trecéntis

l

poftquàm génuit Seth , o&in-

l

génti anni : genuítque filios &

annis: &

i

génuit filios & filias.

D

filias. Ec fa&tum eft omne tem-

Et facti funt omnes dies Henoc

u]]'vä

1f

pus quod vixit Adam, anni non-

trecénti faxagínta quinque n

tl

14

génti trigínza , & mórcuuseft,.

ni. Ambulavitque cum Deo;

"r

&. Immífir Dóminus fopórem

non appáruit : quia tulit eum

Wi

inAdam , & tulicunam de co-

Deus. Vixit quoque Mathüfala

M

füis ejus

.

.

* Et zdificávit co-

centum octoginta feptem at

»nis;

ftam, quam tilerat Dóminus de

& génuit L;mech. É vixit

Mg-

i

thu-

P2

Dominica Sexagefimze,

6

) & 1&&11—

thiüfala , poftquàm génuitLa- ur contra advérfa ómnia;Do&ó-

t Ya

mech , feptingéntis o&ogínta

ris Géntium protectióne munià-

X w

mur. Per Dóminum.

duóbus annis : & génuit filios

piad

& filias. Et factifunromnes dies

DOMINICA

lquepbdw.l

Mathüfala nongénti fexagínra

in Sexagefima.

colive

novem anni , & mórtuus eft.

Ad Matutinum

Inviratoriume

p l

P reeoccupémus

h

ciem Dóminiz

Lcáioiij.

M

Ixit autem Lamech cen-«

* Frin pfalmis jubilémus ei.

V

cum octoginta duóbusan-

Pfalm. V enite. Hym. P rimo,

CTA

nis , & génuit filium : vocavít.

In

rimo Nocurno,

nes

que nomen ejus Noé ; dicens:

e libro Génefis.

hii

Ifte confolábitur nos ab opéri-

Le&io j. Cap.5.d.3:1. 9 6.a.1,

lul

bus mánuum noftrárum in ter-

X

s

«»9 Oé veró cüm quin-

z

je aniij

fa , cui maledixit Dóminus. Vi-

E2

—Aj 3

9

gentórum effet an-

Q Eu

x

xítque Lamech ; poftquàm gé-

:)ä

nórum;génuit Sem;

(G

$

m

Cham, & Japheth.

m i

nuit Noé , quiggäntis nonagín-

*

»

J

ta quinque annis : & génuit fi-

Cümque copiffent

jas, Bl

lios& filias. Ecfadi funt om-

hl'm*:ies mu

ltiplicári fuper ter-

Aledl oi

nes dies Lamech , feptingénti

ram , & filias'procreáffent ; vi-

inqué

feptuagínta feptem anni , &

déntes filij Dei fílias hóminum

mórtuus eft.

uód effent pulchre,;accepérunt

Vixid

í

o d!

S A B B A T O

bi uxóres ex ómnibus , quas

d

ante Sexagefimam.

elégerant. Dixítque Deus : Non

Ad Velperas ;

permanébit Ípiritus meus in hó-

I ge'HUïfr

annis «

Capitulum.

2. Cor, 11, d. 19.

inine in ecérnum, quia caro eft:

atres , Libénter fuffértis

erüntque dies illius centum vi«

; E(f&ffi"

infipiéntes , cüm firis. ipfi

gínti annórum.

d

F

fapiéntes. Suftinétis enim

, Dixit Dóminusad Noé : Fi-

".

fs univéríe carnis venit coram

D

h: quis vos in fervitütem rédigit,

fi quis dévorat , fï quis áccipit , f1

me , repléta eft cerra iniquitáte

JliS ) &S

quis extóllitur ; fi quis in fáciem

eórum : * Et ego difpérdam

^

vos caedit,

)

eos cum terra, y^, Fac tibi ar-

&.breve,Hymnus & Y.. de Pfal-

cam de lignis leevigátis ; man-

H

terio. 1325

fiánculasineafácies. Etego.

i!(ihp

oltcï

Le&io 1j.

p 5

Ad Magnificat , Antiphona,

DixicDóminus ad Noé : T Finis

Igántes autem erant füpeg

ílioi

univérfe carnis venit coram me:

terrá in diébus illis. Poft.

o

factibi arcam de lignis laevigá-

quàm enim ingre(li funt fílij Dei

à qul"q

tis, ut falvéturunivérfum femen

ad filias hóminum , illzedue ge-

gam

inea,

Oratio.

nuérunr , ifti funt poréntes à fze-

".

Eus ; qui cónfpicis ; quia

culo viri famóft, Videns autem

" yj

. ex nulla noftra actióne

Deüs quód multa malítia hómi-

J

w

confídimus : concéde propítius,

num eflec in terra ; & cun&a co-

LE

gi-

-

L

Dominica Sexagefimse. -

366

gitátio cordis inténta effet ad

ta eft terra iniquitáte á fície

fitt,

malum omni témpore; poenttuit

eórüm , & ego dilpérdam eos

phtet

cum terra. Fac tibi arcam de

nam|

eum quód höminexrf fecífler in

terra.

lignis levigátis: manfuínculas

(om

Qd

X*. Noé vir juftus atque perfé-

inarca fácies , & bitümine li-

'&us , cum Deo ambuliàvit:

nies intrínfecüs & extrínfecüs,

* Er fecit ómnia quacümque

Et fic fácies eam

*

*

"Trecentó-

pracépicei Deus. Y, Fecithibi

rum cubitórum erit longitü-

l

,

&10]

arcam , ut falvarétur univérfum

doarce, quinquagínta cubitó-

femen. Et fecit.

Qu in

rum latitüdo , & crigínta cubi-

Ledio iij.

tórüm altitüdo illius.

Ál

| ^ T ta&us dolóre cordis in-

X*. In ardculo diéi illius in-

pinin

TU a

trínfecüs. Delébo , inquit,

gréffus eft Noé in arcam, & fí-

hóminem, quem creávi à fá-

hj ejus, * Uxor illius,& uxó-

merde

Cieterre , ab hómine ufque ad

res filiórum ejus. Y. Deléta

6'uüfqu

&tam

animántia, à réprili ufque ad

fuat univérfa de terra ; remán-

vólucres cali.

Poenitet enim

onm

fit autemfolus Noé, & quicum

me feciífe eos.

Noé veró in-

eo erant in arca. lUxor. Gló.

AUL p

vénit gratiam coram Dómino.

ria Patri.

Uxot.

Videiri

Infecundo No&urno.

k b

He iunr generatiónes Noé :

Noé vir juftus. atque perfe&us

tb

Ex libro S. Ambrófij Epifcopi

fuir in generatiónibus Íuis, cum

de Noé & Arca.

aX

Letctio v.

deisi

Deo ambulàvit. Et génuit tres

Cap.4..circa tltd.

Y.0

filios, Sem , Cham , & Ja-

- Abes , quia irátus Dómi-

eth.

nus eft : quóniam quam-

U

$ leidragx'nta dies & no&tes

vis cogitáret , hoc elt íci-

Tious n

apérü funt cali, & ex omni

ret, quia homo pófitusin ter-

carne habénte Íípiritum — vitze

r& regióne , carnem portans;

ingréffa fünt in arcam:* Et

fine peccáto effe non poffit,

N

claufit à foris. óftium Dómi-

A

(terra enim velut quidam ten-

nus. yc

In artículo diéi illius

p

tatiónum locus eft;caróque cor-

ingréffus eft Noé in arcam ; &

ruptéle illécebra) tamen cüm

Yolrl

fílij ejus , & uxorillius, & uxó-

habérent mentem ratiónis ca-

llf jn

Ppter

res filiórum ejus. Et claufit.

pàcem , virtutémque ánime

Le&ioiiij.

efäl][) &

infüfam córpori , fine confide-

Orrápta eft autem — tarra

ratióne áliqua in lapfum rué-

C

ls

coram Deo , & repléta eft

runt, ex quo revocáre fe nol-

HS em

iniquitáte.

Cümque vidiflet

lent.

N Wt

li

W

Deus terram effe corráptam ,

*. Kdificávit Noé altáre Dó«

N |

l

(omnis quippe caro corrüpe-

mino , ófferens füper illud ho-

T

müm

1at viam Ííüam fuüper terram )

locáuftum : odoratííque €

l

dixirt ad Noé : Finis univéríze

Dóminus odórem fuavitátis;

[ PAX' H(

Carnis venit eoram me : replé-

. & benedíxit ei, dicens :* Cié-

Aj

Ícite»

Dominica Sexagefim.,

367

du

d

n

cite , & multiplicámi

ni, & re-

nábile, Principáli ígitur ex-

m q

pléte terram. Y'.. Ecce egoftá-

tín&to, értiam fenfus omnis ex-

tuam pactum meum vobíícum ,

At

tínguitur : eó quód nihil réli-

ln

& cum fémine veftro poft. vos.

qui ad falátem (upérfit;cüm falá-

Xtnite

Ciéícite.

tis fundamentá virtus defécerit.

x

Lectio vj.

$&. Permemertípfum jurávi , di-

Ts

Eque enim Deus cógitat

cit Dóminus , non adjíciam ul-

N

ficut hómines, utáliqua

trà aquas dihívij füper terram:

fi h.

ei nova fuccédat fenténtia , ne-

ina o

pa&i mei recordábor : * Ut

que irífcitur quafi mutábilis:

igig

non perdam aquis dilüvij om-

l$.

fed ideó heec legüntur, ut ex-

nemcarnem. Y^. Arcum meum

i& s

primátur peccatórum noftró-

ponam in nübibus , & erit fi-

yram

rum acérbiras ; que Divinam

gnum fcederis inter me, & in-

merüerit offénfam : tamquam

ter cerram.,

Ut non.

lus

y. x

éóoüfque incréverit culpa , ut

Ledio viij.

[[4 j I

étiam Deus , qui naturálirer

D condemnatiónem au-

non movéturautira, aut ódio,

tem ceterórum , & ad ex-

, &qui

aur paífióne ulla, provocátus

preffiónem pietátis Divínz , dí-

or, (

videátur ad iracündiam.

citur Noé apud Deum grítiam

&. Ponam arcum meum in

inveni ffe,

Qrmo,

Simul ofténditur ,

nübibus celi , dixit Dóminus

quód hóminem juftum non

i B

ad Noé: * Et recordábor fc-

obümbret aliórum offénfio E

NU

deris mei, quod pépigi tecum.

quando ipfe ad totius géneris

W,.;.c?rfi»*f

X. Cámque obdüxero nübi-

us

refervàtur feminárium , qui

bus celum , apparébit arcus

non generatiónis

nobilitáte ,

d

meus in nübibus. Et recordábor.

fedjuitítia & perfe&iónis mé-

c, o

Le&io vij.

rito laudátur.

Probád enim

dub

Ipitátus eft pretéreà ,

viri genus , virtütis profápia

M

TO Po.

quód deléret hóminem.

eft : quia ficut hóminum ge-

31

Ab hómine, inquit , ufque ad

nus hómines , ita animárum

r iib

pecus , & à reptilibus ufque ad

genus virtütes funt.. Etenim fa-

[ a?

volatília delébo.

Quid lzfe-

mílie hóminum Ífplendóre ge-

um

rant irrationabília ? Sed quia

neris nobilitántur , animárum

1 [Zliönjiy

propter

hóminem illa fa&a

autem clarificátur. grátia fplen-

ml Ü

erant, eo ütique deléro, pro-

dóre virtütis.

n .cor:ï

pter quem facta funt, cónfe-

&. Recordátus Dóminus No£ ,

j lpl

quens erat, utétiam illa dele-

addiüxir fpiritum füper terram ,

u

st

réntur, quia non erat qui his

& imminüte füuntaque: * Erc

Uterécur. Senfu autem altióre

prohíbice funt pláviede ca-

(ot

ahffvr

illud manifeftátur : quia ho-

li. Y. Reverleque funt aquae

et hlh

mo mens eft, quz eft ratiónis

deterra eüntes & redeiüintes :

capax. Homo enim definitur ,

Wml

"

& copénint mínui-poft :cen-

lunl[x

ánimal vivum , mortále , ratio-

tum quinquagínta dies, Etpro-

[v

hí-

3268

Dominica Sexagefim:e.

híbitze, (; lória; Et prohíbitze,

cum; & cum

fémine veftro pofï

vos, Créícite.

In tertio No&. ad Cantica , Ana.,

Semencecidit T interram bo-

Lectio x.

l

Nde & idem Dóminus

nam , & ortum fecit fru&um

p

céntuplum.

U

per femetípfum dignátus

Tnen

Canticum. pómine miferére,

eft expónere quod. dicébat, ur

pil

26.

Íciátis

rerum fignificatiónes

Yer

cum reliquis.

xaltáre Dómine in virtü-

quarereinijs étiam , qua per

tilt)

tetua. g, Cantábimus , & pfal-

femetípfum nóluit explanáre,

haj

]émus virtütes tuas.

Exponéndo ergo quod dixit , fi-

Yerds.

L é&io fan&i Evangélyj fecin-

guráté fe loqui innótuit : quáte-

atl

düm Lucam.

nus certos nos redderet, cüm

tidi

Le

&io ix.,

Cap. $. 4. 4«

vobis nofira fragílitas verbó.

Ni

]

diligi:

lo témpore : Cüm tut-

rum illius figáras aperiret.

lo

ba plárima convenírent, &

. Ecce ego ftátuam . pa&um

Verb:

e civitátibus properárent ad

meum vobifcum , & cum fé-

i

mine veftro poft vos : * Neque

Jefum, dixit per fimilitidinem :

enim

Exir qui

éminat , femináre

erit deínceps dilávium díffipans

quáj

terràm.

femenfuum. Et réliqua,

9. Arcum meum po-

langu.

Homilia S. Gregorij Papse,

nam in nübibus , & erit fignum

(s

Homilia 15. in Evangelia.

feederisinter me;& intet terrami,

hon

E&io fandi Evangéli) ,

Neque erit.

Le&io xj.

WY

uam modó, fratres cha-

Uis enim mihi umquam

fj

L

ríffimi!, audíftis, expofi-

créderet , fi fpinas divítias

h (

tióne non índiger ; fed admo-

Q.

intéfpretári voluíffem? máximé

Tiren

nitióne.

Quam enim per fe-

cüm ille pungant , ifte delé-

ls p

&ent. Et camen fpina funt, quiá

metiplam — Véritas expófuit ;

Bl

hanc difcürere humána fragi-

cogitatiónum fuárum pun&ió»

n

nibus mentem lácerant : & cüm

liras non prafümat. Sed eft

YT

quod folícire in hac ipfa ex-

uíque ad peccátum pértrahufit ;

ul

ofitióne Domínica penfàre

quafiinflí&o vilnere cruéntante

'CIt

debeámus : quia fi nos vobis

Quas bené hoc in loco, álio

qui

femen verbum , agtum mun-

Evangeliífta teftánte ; néquáe

$egu

dum, vólucres dzemónia, fpi-

quam Dóminus divítias, fed fal«

nas divítias fignificáre diceré-

láces divítias appéllat.

mus , ad credéndum nobis mens

. Requiévit arca menfe fépti«

Yil

fórfitan veftra dubitáret.

mo fuper montes Armenie :

pl

. Benedíxit Deus Noé ; & fi-

* Er aque ibant & decrefcé-

é

*

UT

l]s ejus, & dixit ad eos

bant ufque ad décimum men-

"m d

* Créfcite,& multiplicámini, &

Ííem. y», Décimo enim menle ;

hitg

repléte terram. y/, Ecce ego

primo die menfis , cacümind

IN

ftátuam"pa&um »neum vobít-

móntium apparuérunt.Et aqu&e

Le-

ahï»dü,

f

EM

It

1

36

d

Dominica Sexagefims.

Lecio xij.

comedérunt

illud. . Et älii

d

Alláces enim funt, qus no-

cécidit fupra petram : & nàtüm

r

bífcum diu permanére non

áruit , quia non habébat humó.

Dinin

poffunc: falláces funt, qus

rem. Eráliud cécidit inter fpi-

n

mentis noflreinópiam non . ex-

na$, & fimul exórtee fpinze fuf.

TO

péllunt. Sole autém divítie

focavéruntillud. Etáliud céci«

altclte

vere funt ; qua nos divites vir-

dit in cerram bonam: & oftum

; quy

türibus fáciunt. Siergo , fratres

fecit fru&um céntuplum. Haé

explani:y.

charíifimi , effe divites cüpitis ,

dicens, clamábat

&

.

Qui habet

oddtg)

veras divítias amáte. Si culmen

aures audiéndi, áudiat. Inters

tit:quà

veri honóris , ad czeléfte regnum

rogábant autem. eum difcipuli

k d

téndite. Si glóriam dignitátum

ejus, qua eflet haec parábola,

[tus v

diligitis, in illa fupérna Ange-

Quibus ipfe dixit: Vobis datum

Xl

Jórum ciria adícribi feftinàte.

eft noffe myftérium regni Dei ,

A ïlfhlp

Verba Dómini, qua aure per-

céteris autem in parábolis : ut

& a

cípitis , menre retinéte. Cibus

vidéntes non vídeant;& audién«

ÁGN

enim menris eft fermo Dei: &

tes non. intélligant. Eft autem

m MIP

quafi accéptus cibus ftómacho

haec parábola. Semen eft ver-

meum]

bum Dei.

languénte rejícitur ; quando au-

Qui autem fecus

gl

ditus fermo in ventre rnemórize

viam, hi funt qui áudiunt: deín-

t u

nontenétur. Sed quifquis ali-

de venit diábolus , & tollit ver-

tio 3)

énta non rétinet , hujus pro-

bum de corde eórum, ne cres

j unp

fe&o vita defperátur.

déntes falvi fanr.. Nam qui fu-

inadi

$. Cüm turba plürima conve-

pra pétràam: qui cüm audíerint ,

m

nírent ad Jefum , & de civitáti-

udi

cum gá

H

ofufcípiunt verbum:

l[,iüæ&

bus properárent ad eum, dixic

& hi radi

1

ces non habent : qui ad

inzlif

per lmilitídinem : * Exijt qui

tempus credunt , & i cémpore

féminat , femináre femen fnüm.

um p*

rentaciónis recédunt.. Quod aii-

oponts d

*x', Et dum féminar, áliud cé-

tem in fpinascécidit : hifunt ;

cidit in terram bonam, & ortum

il

qui audiérunr , & à folicitudími-

fecit fru&um céntuplum. Exijt

[é ([H?Ur

bus , & divítijs , & voluprátibus

l 10501

qui. G lória Patri. Exijtqui.

vite, eüntes fulfocántur , &

fte ) ^i

S equéntia fan&i Evangélij fe-

non réferunt fru&um. Quod àu-

cündüm Lucam.

tem in bonam terram : hi func. ;

nitlä!»lrd

J

4l

Cap. $, 4. 4.

qui in corde bono & óptimo au-

mg]]]fff

N illo témpore : Cüm türba

diéntes verbüm rétinent; & fru-

plárima convenírent , & de

&um áfferunt in patiéntia.

| Amzmä

T

.. Civitátibus properárent ad Je-

Orário, Deus , qui cónfpicis,

infrà.

jni

fum , dixit per. fimilitidinem,

Exijt qui féminat, femináre fe-

AD LAUDES

ff f

$; Ü

men fuum. Ec dum fäminat »

Antipliona,

áli^d cécidit fecus viam, & con-

[llll[.

p

Ecándüm T magnam Mi-

culcàtum eft, & vólucres cali

fericórdiam tuam miferére

à

Pars Hyemalis.

Àa

inéi

370

Dominica Sexagefimx.

mei Deus, n(io:us. M iferére.

Ad Abíolutionem Capituli ,

cum reliquis

de Dominica, .28.

Lectio brevis.D óminus autem

Antiphona. Si mihi Dóminust

dirigat. 5.

fal vátor filerit, non timébo quid

Ad Tertiam , Antiphona.

lüp

fáciat mihi homo.

Qui verbum Dei rérinent t

Antiphona, In velaméntoTcla-

corde perfé&to & ópcdmo, fru-

mávi valde diiiculo: Deus Deus

&um áfferunt in patiéntia.

meus ; ad te de luce vigilo.

Capit. F ratres , Libénter. - fup,

Hymnum dicá-

X. Ego dixi, Dómine miferé-

Antiphona.

mus T Dómino Deo noítro.

remei.i;. Sana ánimam meam,

Antiphona.

in tympanoT &

&

lm

quia peccávi tibi.

choro , in chordis & órgano lau-

Ad Sextam , Antiphona.

ln p

dàte Deum.

"

Semencécidit T interram bo-

ls

. Capitulum, 2. Cor. 11.d.15.

nam, & átculic frücum , áliud

ls f

*Ratres, Libénter fuffértis

centéfimum ; & áliud fexagé-

5

lum

r

fimum.

ibus

infipiéntes, cüm fiis ipfi

fapiéntes : fuftinéris enimfi quis

Capitulum.

2.Cor.11.].2f.

duo,

vosin fervitütem rédigit , f1 quis

P Er virgis cafus fum; 'e-

( 5

dévorat, fi quis áccipit; fi quis

1

mel lapidátus fum , ter

pnai

extóllitur,íi quisin fáciem vos

naufrágium feci , node & die

Ámin

cadit.

KE fà

in profándo maris fui.

.breve. Inclina. Hymnus.,

X. Dóminusregit me , & nihil

Wt

ftéme. 33.

mihidéerit. — $;. In loco páfcue

ego p

?. Dómine refügium fa&tus es

ibi me collocávit.

gini

nobis. ;, Ageneratione &

Ad Nonam , AÁntiphona.

&i

Si veré, fratres, T

1vites effe

Áj

progenie.

Ad Benedi&us , Antiphona.

cüpitis ; veras divítias amáte.

Kote

Capiculum.

2.C0r.12.6.0,

Cüm turba plürima t conveni-

h

xent ad Jefum, & de civirári-

bénrer igitur gloriábor

rf

bus properárent ad eum, dixit

I

4 in infirmitátibus meis ; ut

h;e)

inhábitet in me virtus Chrifti.

f [

per fimilinidinem: * Exijt qui

féminat , femináre femen fuum.

X. Ab occültis meis munda

VUDP D

Otratio.

me Dómine. $. Et gb aliénié

lt qur

Eus , qui cónfpicis, quia

parce fervo tuo.

Ocran

ex nulla noftra actióne

1)

-

Ad Vefperas, Antiphona , &

eonfidimus : concéde propítius;

P

al

lmus, D ixit Dóminuscum

E

ut contra advéría ómnia, Do&ó.

fel

iquis de Dominica, 118. Ca-

hn

.

;

N

ris Géntium protecióne mu-

P

ulum, F ratres , Libéntet.

Qe

niàmur. Per Dóminum.

l

»s)a

breve, Hymnus ; & y. de

Ad Primam , Antiphona.

Dominica. 119.

lt

lg

Semen cécidit T in- terram. ba-

Ad Magnificat , Antiphona.

um

nam , & áttulit fructum in pa-

Vobis datum eft T nofle my-

QCURdo

tiéntia,

flérium regni Dei, céreus au-

Ts

D

gem

Infra Hebdomadam Sexagefimz.

371

Cpinl

tem in paribolis, dixit Jefus

m a

tes abyffi magnze , & catarítte

diícipulis fuis.

czli apértee func : & fada eit

Oratio. D eus , qui cónfpicis.

plüvia füper terram quadra-

Xiptq

fupra.

gínta diébus & quadragínta

E

FERIA SECUNDA.

nóctibus.

pim, &

De libro Génefis.

. Recordátus Dóminus Noé ,

tiéYtà

Lectio j.

Cap. 7.4, t

addüxit Ípíritum fuper terram :

Ixit Dóminus ad Noé:

&

imminüte funt

*

X ;

aqua

H

nine mià

Ingrédere tu, & . omnis

D

* Etprohibite funt plávize de

imammà

domustuain arcam: te

czlis. Y^ Reverfaeque func. a-

enim vidi juftum coram me

quae deterra eüntes & redeín-

in generatióne hac. Ex ómni-

,tizïphom.ï

tes : & copérunt mínui poft

] tertun

bus animántibus mundis tol-

centum quinquagínta dies. Er

les fepténa & fepréna máfcu-

i, us

prohibitz. i.c&io iij.

iliod lg

lum & féminam : de animán-

N artículo diéi illius ingréf-

tibus veró. immündis duo &

I

fus eft No& , Sem , & Cham,

duo, imáfculum & féminam.

g,Car.HfJ'

& Japheth; filij ejus ; uxor il-

BfUS fbmt

« Sed& de volatilibus cadli fe-

líus , & tres uxóres filiórum ejus

g lm ;

pténa & fepténa , máfculum. &

cumeis, in arcam: ipfi & om-

féminam : utfalvétur femen fu-

w U

ne ánimal fecándüm genus

jun

er fáciem univéríz terre, Ad-

fuum , univéríaque juménta in

l

i:mea&?*'

ucenim, & poft dies feptem

génere -fuo, & omne quod mo-

ego pluam füperterram quádra-

hll

vétur füper terram in génere

gínta diébus & quadraginta nó-

fuo, cun&dümque volárle fe-

€ibus : & delébo omnem fub-

.Ami

M

cündüm genus fuum. Fa&üm-

]

ftántiam , quam feci , de fuper-

1

j

J

i

ficie terrae.

que eft dilíüvium quadragínta

dióbus füper terram : & mul-

vt

&. In artículo diéi illius in-

10j

tiplicáta func aquae ; & eleva-

gréffus eft Noé in arcam , &

vérunt arcam in fublimeàterra,

iv (

fílijejus, * Uxor illius, & uxó-

$. Quadragínta dies & no&es

dub

res filiórum ejus. $^ Deléta

virs

apérti funt celi , & ex omni

funt univéría de terra : remán-

camne habénte fpíritum | vitze

] meis n

|/

fit autem folus No£ , & qui cum

ingréffa funt in arcam: * Et

; d

€o erant in arca, Uxor illius,

claufit à foris óftium Dómi.

Le&io ij.

nus. y'. In artículo diéi illius

hi

Ecit ergo No&ómnia , quze

ingréffus eft Noé in arcam, &

pini*

r

mandáverat ei Dóminus.

filij ejus , & uxor illius , & uxó-

4 1

)

uanfiffent

fu.

Cümque

Íeprem

res filiórum ejus.

Et. claufit.

n

nm;

dies ; aquz dilüvij inundavé-

Glória Patri. Et claufit,

flló »

runt füper terram.

Anno fex-

Ad Magnificat , Antiphona.

centéfimo vitzee Noé , menfe

Si eulmen veri honóris quz.

Anop?

fecindo , féptimo décimo die

ritis , adillam celéftem pátriam

m

menfis , rupti funt omnes fon-

quantócyüs properáte,

(

[

"r

E^

2

Infra Hebdomadam Sexagefimse.

FERIA TERTIA.

ram , portans ramum olive

De libro Génefis.

virénübus fólijrs in ore: fuo.

]

Lectio j.

Cap.2. 4. 1.

Intelléxi£ ergo Noé quód cel-

[T.

Ecordátus autem Deus

faffent aquzefuperterram. Ex-

tb

No? , cuncorimque ani-

pe&avitque

nihilóminüs . fe-

e

IN

mántium , & ómnium ju-

priern álios dies: & emifit co-

qu

meniórum ,

qui erant cum

Iímbam , que nen . eft revería

Yi

eo in arca , addüxit. fpiricum

ultrà ad eum. Igitur fexcentéfi.

tf

fuper terram ; & imminuüre

mo primo anno ,

timo men-

ln

j

funt aque. Etclaufi funt fon-

fe , prima die men

15 , imminti-

[f

tes abyfli , & carari&e celi :

te lunt aquia fuper terram.

f

n [

& prohibite funt plüvie de

,Ad Magnificar, Antiphona.

lfta

celo. $ Reveríed; iunt aqua

Semeneft T. verbum Dei , fator

fm

de terra. eüntes! & redeüntes :

aucem Chriftus : omnis qui ín-

tm (

'& copérunt minui poft cen-

venit eum,manébit in aecernume

Vtte

tum quinquaginra dies.

Re-

FERIA QUARTA.

Delibro Génefis.

hr

quievitq; arca menfe féprimo ;

liem

Lectio j.

Cap. $. c. 18.

vigéfimo feptimo die menfis;

fenr,

fuper montes Arménise,

- Ocíüitus eft autem Deus ad

b K

Leétio 1j.

Noé, dicens: Egredere de

T

arca, tu & uxor tua, filij

T veró aquae ibant & de.

Wine

A

creícébant ufque ad déci-

tui, & uxóres filiórum tuórum

—.

&

mum meníem : décimo enim

tecum. Cunéta animántia , qu&

Terrg

menfe , prima die menfis , ap-

funt apud te, ex omni carne,

Dhimj

ram in volatilibus , quàm n

paruc'runt cacümina móntium.

deïig

Cümqué tranfiffent

quadra-

béftijs, & univérfis repcilibus;

& )

H

ínta dies ; apériens Noé fené-

qu& reprant fuper terram ,

h

j

ram arce , quam fécerat , di-

eductecum, & ingrcdimini Íu-

I

mifit corvum : qui egrediebá-

