mis, & veníffet Béthphage ad

Ipfe eft jánua , ipfe eft via , qui

a, Erno

"

montem Olivéri : tunc. mifit

aperítur , & qui áperit : qui pul-

jf

fàturab ingrediéntibus , & ab

duos difcípulos fuos , dicens cis.

um m

Et réliqua.

eméritis adorátur.

t

tfüpplé

Homilia S, Ambrófij Epífcopi.

. Dixérunt ímpij apud fe, non

aisf

Lib, 9.1n Lucam.

re&té cogitántes : Circumveniá-

m

Ulchré relictis Judzis ; ha-

mus juftum , quóniam contrá-

bitatürus inafféctibus Gén-

x.) (hum, f

rius eft opéribus noflris : pro-

uvb E?

p

míttit fe Íciénriam Dei habére,

üum, templum Dóminus

cuum 34

afcéndit. Hoc enim templum

Filium Dei fe nóminat ; & glo-

riácur Pacrem fe habére Deum:

ul i

eft verum , in quo non in líttera;

fed in fpiritu Dóminus adorátur.

* Videàmus fi fermónes illius

voluxife

m

Hoc Dei templum eft , quod fí-

veri funt : & fi eft vexé. Filius

g u

deiféries , non lápidum ftru&á-

Dei, libereceum de mánibus no-

'

ra fundàvit. Deferintur ergo

e

, um

ftris : morte turpíífima condem-

j 0j

qui óderant : eligántur qui ama-

némus eum. ;7, Tamquamnu-

vürierant. Et ídeb ad montem

s li [mä:,

gáces ceftimáti fumus ab illo , &

venit Olivéti , ut novéllas óleas

ábftinet fe à vijs noftris tam-

g,t*

in fublími virtüte plantäre*t,qua—

quam ab immunditijs : & pra-

, n P.

tl

i lgw

güm mater eft illa, qua furfum

fert. novíffima juftórum. Vi«

eft , Jerífalem.

deámus.

Le&o xj.

h

fs

i

. Dóminus mecum eft tam-

Rgo incaftéllo erat, & li-

qii'

l

j a

]"

quam bellátor fortis : propté-

E

g&tus erat. pulluscum áfi-

rcà perfeciiti funt me ; & intellí-

na : non póterat folvinifi juffa

po

ml

j lil

gere non potuérunt : Dómine

Dómini. Solvit eum manus A-

J

hi

a

probas renes & corda: * Tibi

;

I

poftólica. Talisactus, talis vi-

revelávi caufam meam. ;?, Vi-

ta ,talisgrátia. Eftotalis & tu ,

Kuyr P^

difti Dómine iniquitátes eórum

ut poffis ligátos fólvere. Nune

bnüm' M

confiderémus qui füerinr illi,qui

g

advérfüm me : jüdica judícium

meum, Tibirevelávi,

erzóro deté&to , de paradifo ejé-

u

E

—Ó

478

Dominica Palmarum.

lil

&i, incaftéllum fint relegáti. Et

Cap. 21. 4 T.

N illo témpore : Cüm appro-

fümde

vides quemádmodum quos mors

t Dom

expülerat , vita revocáverit.

pinquáffet Jefus Jerofólymis ;

.

Circumdedérunt me viri

]

& veníflecBéchphage ad mon-

ntiph,

mendáces : fine cauía flagéllis

tem Olivéti : tunc mifit. duos

defnde

«ecidérunt me : * Sed tu Dó-

Aatiplo

difcípulos , dicens eis: Itein ca-

mine ;defénfor

vindica me.

ftéllum , quod contra vos eft , &

plers

X Quóniam tibulátio próxi-

ftatim inveniéris áfinam alligàá-

Trümpl,

maeít, & non eft quiádjuvet.

tam ; & pullum cum ea : fólvi-

t Hl

te , & addücite mihi : &i quis

|

|

diphon

Sed tu. Le&io xij.

vobis áliquid díxerit, dícite quia

( pe

*'T íde) fecándiüm Mat-

Dóminus his opus habet : &

ftfndar

', theum , & áfinam & pul-

conféftim dimittet eos. Hoc au-

| Ilj

L

lüm légimus: ut quia in duóbus

tem totum fac&um eft , ut adim-

|. Cipitil

: Matrs

homínibus uterque füerat fexus

plerétur quod di&um eft per

expülíus , in duóbus animálibus

Prophétam dicéntem : Dícite

[

vrolj

filia Sion : ecce Rex tuus ve-

fexus utérque revocétur. Ergo

T qu

illic in áfina ; matrem quafi He-

nit tibi manfuétus , fedens fuper

U n

vam figurávit erróris : hic au-

áfinam, & pullum filium fubju-

Ü NTC fe 4

gàlis. Eüntes autem difcipuli ;

L

tem in pullo generalitàtem pó-

puli Gentilis exEre':iïït : & ídeó

fecerunt ficut. praecépic. illis Je-

Mu lervi

fus. Ec adduxérunt áfinam , &

pullo fedécur áfinze. . Etbené ,

hd

iiquonemo fedit : quia nullus,

pullum : & impofuérunr fupet

«

eos veftiménta fua : & eumdé-

ántequàm Chriftus , natiónum

h. Ofeye, l

ópulos vocávit ad Eccléfiam.

fuper fedére fecérunt. Plürima

I

Jus,

autem turba ftravérunt velti-

,

Dénique fecándàm Marcum fic

46

ménta fua in via : álij autemce-

17). Eri

m

habes : Quem nemo adhuc fedit

débant ramos de arbóribus ; &

Dus

hóminum.

BU

, Cümaudíffet pópulus , quia

fternébancin via : turbae aucem

téury

USinm

j

e

fus venit Jerofólymam ; exié-

quz praccedébant;& qua feque-

fs

runt óbviàm ei. Plürima autem

bántur , clamábanr dicéntes?

l*à ml

turba ftravérunt veftiménta fua

Hofánna Fílio David : Benedí-

nfaqdiem 1

in via, álij ramos de arbóribus

.

&usqui venit in nómine Dfi.

.ïmflo;*

fternébant , & clamábant

*

Oratio.O mnípotens, ut infrà,

AD LAUDES,;

X* HofinnaFilio David : Bene-

Teygdt

lj

dí&us qui venit in nómine Dó-

Antiphona.

Ominus Deus T auxiliá-

mini. Y. Turbe autem quae

tor meus : & ídeó non

pracedébanr, & que fequebán-

D

L

EUS,

q

tür , voce magna clamábant.

fum confüfus.

|

Holánna. $, Cüm audiffet.

Píalm. M iferére mei Deus

P

UT

S equéntia 'fan&i Evangélij fae

cum reliq. de Dominica ; ut in

Wt

cündüm Matthseum,

fecllïh i

le)

Pfalterio. | 28

W

4

An-

$

mmll&l;

Dominica Palmarum.

79

]

Andph. Cfrcumdántes t cir-

ménta, & refurre&iónis confóra

sumdedérunt me : & in nómi-

tia mereàmur, Per eímdem Dó-

m

v(dyi,

ne Dómini vindicábor in eis.

minum.

at

Antiph. Jiídica caufá meam: t

Ad Primam, Antiphona.

miir i

defénde;quia potens es Dómine.

Páeri Eebrzeórum t tolléntes

; n

Ántiphons. Cum Angelis f &

ramos olivárum , obviavérung

yosdl

pueris

fideles

inveniámur ;

Dómino clamántes , & dicén«

uml

Triumphatóri mortis clamán-

tes ; Holánna in excélfis,

ne i

tes , Hofánna in excélfis.

Ad Abíolutionem . Capituli

i: x q

Antüiphona.

Confundántur t

Le&iobrevis. F áciem meant,

qui me perfequünrur, & non

ut in, Pfalt.

.

r d

; d

€onfíndar ego, Dómine Deus

Ad Tertiam, Antiphona.

ineus.

Páeri Hebraeórum t veftiménta

eos, Ht

N

- Capitulum.

pbhbil.2. . y.

rofternébanr in via , & clamá-

4' Ratres , Hoc enim |fentíte

b

ant; dicéntes : * Hofánna Fis

tum d

m . x

in vobis, quod & in Chri-

lio David : Benedí&us qui venit

x - ts t

fto Jefu: qui cüm in forma Dei

ii nómine Dómini.

eflet , non rapinam arbitrátus

Capitulum. F zatres , Hoc

dens

ilium fb

eít effe íe zequálem Deo; fed

enim, füprà,

m

femetípfum. exinanivit, for-

X. Erueàfrámea Deus Ánimam

$ ul

3

mam fervi accipiens, in [iini-

meam. £. Et de manu canis

litidinem hóminum fa&us , &

Wnicam meam,

y finti

hábitu invéncus ut homo.

Ad Sextam, Antiphona.

Ya at

Bz. reve,

Erue à frámea.

"Tibi revelávi T caufam meam,

Hymnus.

L. uftris fex.. üt

defénfor vite meze , Dómine

yr, 1

fupra.

Deus meus.

yvnun

463.

X. Fripe mede inimícis meis

Capitulum.

Phil. 2. a. $.

jijun

j

I)

J

Deus meus. $. Et ab infür-

MImiliáàvit femetípfum fa^

géntibus in me líbera me.

H

[u[bæ [

&us obédiens ufque ad

U2

Ad Benedi&us, Antiphona.

mJRortem, mortrem autem Crucis,

T

Turba mulra, t quz convéne-

j 0f

Propter quod & Deus exaliávie

rataddiem feftum , clamábat

illum, & donávic illi nomen ,

f

TM

u

m

f

Dómino : * Benedí&us qui ve-

od eft füper omne nomen.

nit in nómine Dómini, Hoíin-

;

- Deore leónis líibera me Dó«

ts

yu

na in excélfis.

mine, $. Etàcórnibus unicór«

p0r.

Oratio.

nium humilitátem meana,

o

H

Mnípotens — fempitérne

Ad Nonam , Antiphona.

Dels

p

m

O

Deus, qui hurmnáno géneii;

Invocábo f nomen tuwtn Dó«

.

j

adimitándü humilitátis exém-

mine:ne avértas fáciem tuam

Jüi

plum, Salvatórem noftrum car-

à clamóre meo.

à fid

T|

nem fümere , & Crucem fübire

Capirulum.

Pbil.2. b.10,

fecífti : concéde propíuus $ ut

Nnómine Jefu omne genu

& patiéntis ipíius ha

€ docue

fle&átur ; caléflium , terré-

ftrium ;

480

Feri fecunda majoris Hebdomadae.

ftrium, & infemórum : & omnis

Homilia S. Auguftíni Epifcopi,

; mili

Tradt. yo. in Ioannem, poff snitium.

| udelo

lingua confiteátur , quia Dómi-

E putárent hómines phan-

tim:

nus nofter Jefus Cllriiïus in gló-

ficamen

ria eft Dei Pacris.

N

táfma effe fa&um, quia

mórtuus refurréxit , Lázarus u«

| P

Y Neperdas cum fmpijs Deus

ánimam meam. 5;, Eccum viris

nus erat ex recumbéntibus : vi-

| u Qu

fánguinum vitam meam.

vébat , loquebátur, epulabátur,

Til

véritas oftendebátur , infidéli-

d

Ad Vefperas, Afia,& Plalm.D i«

tas Judaeórum confundebátur.

xit Dóminus. cum rcliquis de

Tica (

r18.

Difcumbébat ergo Jefus cum

Dominica.

up.l]

Lázaro, & céteris: miniftrábat

| p

Capir.F ratres,Hoc enim,. íu-

Martha unaex foróribusLázari,

rà.

J tll : C

María veró , áltera foror Láza-

tipris v

. br, Deoreleónis. Hymnus.

ri, accépit libram unguénti nar-

gudely

V exilla Regis. Y". /Eripc meDó-

mine. 456.

di píftici , preciófi, & unxit pe-

Yha fün

- Ad Maenificat , Antiphona,

des Jefu , & excérfic capillis fuis

t neceff

Scriprum eft enim :

Percu-

pedes ejus , & domus impléta

t Domi

eft ex odóre unguénri. Factum

tiam paftórem, & difpergéntur

Hoph

eves gregis : poftquàm autem

audivimus : myítérium requiráe

Bilmics

Inus.

refurréxero ; praecédam vos in

Jvimm

Galilzam : ibi me vidébitis , di-

, Viri ímpij dixérunt : Op»

Ia me [

cic Dominus.

primámus virum juftum injd-

Lociti

ífte, & deglutiàmus eum tam-

i

M

l

Oratio. O mnipotens. ut füprà.

"

ob

0j

$ Ab hac dieufque ad OGa-

quam inférnus vivum : auferd-

!

D

mus memóriam illius de terra :

vam Paíchae., fi occurrat. ali-

I

& de fpólijs ejus fortem mittà-

quod Feftum xij. Lecionum ;

I

zransfertur poft OCtavam. T'riü

mus inter nos : ipfi enim homi«

veró Lec&ionum à Feria v. in

cída thefaurizavérunt fibi ma«

Equ

Themb

Cocna Domini ufque ad Feriam

la: * Infipiéntes & malígui o-

g s

iij. Pafchze inclufive , nulla fit

dérunt fapiéntiam : & rei fadi

Ntfeclfis

&«commnmernmoratcio,

funt in cogitatiónibusíuis. ,

l:

ia vell

FERIA SECUNDA,.

Hac cogitavärunt , & errave-

H

DUS o

runt: & excacávit illos malí^

Invitatorium & alia ufque ad

Jisatten

tia córum. Infipientes,

Ketiones,ut in precedenaHeb-

domada.

Leüio ij

Hl.namgd

L. €&io fan&i Evangelij fecün»

Uzcümque 'ànim

a fidé-

q

lis vis effe , cum Maria

düm Joánnem.

i Chn[h

un

edesDómini pretiöfo ure

nl y

Lectio j.

Cap. 12. a. I.

of

aQ

A. Nte fex dies Pafchee venit

uénto. Unguéntum illud ju-

ftitia fuit , ídeó libra fuit : erat

q

A

Jefus Bechániam ; ubi Lá-

i

£arus füerat mórtuus, quem

autéem ungue'ntum*;nardi piüici,

D

li

[0)

fufciàvit Jefus.

E: réliqua.

hl

Pretiöü. Quódait; píftici ;

unm

Ts v

mlï. ud

ls

Feria fecunda májoris Hebdainadz.

481

E

cum Áliquem crédere debémus ,

fti bonusodor fumus ; inquit, in

fri

1

' unde hoe erat unguéntum pre-

omni loco.

JICSPIH?.-

tiófum: nec tamen hoc vaca &

g. Infurrexérunt in me:. viri

um

facraménto óptimé cóníonat.

iniqui abfque mifericórdia,quae-

LAmy

Piftis Grzece , ides Latíné díci-

fiérunt me interfícere : & non

Xtibu:

tur. Quaerébas operári juftitiam.

pepercérunt in fáciem meam

puidis

"

Juftus ex fide vivit.

Unge pe-

ipiere, & lánceis fuis vulne-

I ) mhdeL'

des Jefübeneé vivéndo : Domí-

ravérunt me: & CODCLiHä fu-nt

fundbi

nica fectàre vefligia.

Capíllis

ómniaoffía mea: * Ego autem

yáre

zerge : f1 habes fupérflua , da

exiftimábam me tamquam mór-

minlti

paupéribus , & Dómini pedes

tuum fuper terram. y'. Effudé-

xiuliar

tersifti : capílli enim. fupérflua

runt furórem fuum in me : fre-

forc n

muérunt contra me déntibus

córporis vidéntur. Habes quod

pgutiae

agas de fuperfluis tuis : tibi fu-

iuis. Ego autem.

. Infurrexérunt.

& um

érflua funt, fed Dómini pédi-

!

us neceffária funt.

Forté in

AD'LAUDES;

:capillisfïä

yus i

terra Dómini pedes índigent.

& per Horas , Afia.

i, R

, Oppróbrium factus lum ni-

Aciem meam T non avérti

4mis inimícis meis : vidérunt me,

um requ

F

abincrepánübus, & con-

& movérunt cápita fua:* Ad-

fpuentibus in me.

Pfalmi

y u

n

juva me Dómine Deus meus.

de Laudibus Feriz 3j.48.

. Locüti funt advérsüm me

Antiphona, Frámeafuícitáre T

i,uïumL'

mus u^

ingua dolófa , & fermónibus ó-

advérfus eos,qui difpérguntgre-

qum :d

dij circumdedérunt me. Ad-

gem meum.,

ii

d

juva.

Jl

]U$

Afia, Appendérunt T mercé-

.

forcem

n

Le&io iij.

dem meam trigínta argénteis

.

fj

E quibus enim , nifi de

quibus appretiátus fum ab eis.

D

membris. fuis in fine. di-

Ana.

a

Inundavérunt T aqua

S&mgy

&ürus eft : Cüm uni ex mínimis

fuper caput meum : dixi;Périj: *

meis fecíftis , mihi fecíftis ? Su-

m n !

invocábo nomen tuum Dómi-

pérflua. veftra impendiftis : fed

ne Deus.

gibi jis

Ó

[/

pédibus meis obfeciti eftis. Do-

Antiphona.

Lábia infurgén-

mup

iil

mus aütem ímpléta eft odóre :

tium,; T & cogitatiónes eórum

mundus implétus eft fama bo-

vide Dóimine,

jeni

na:nam odor bonus , fama bo-

Capitulum, — Der.11.d.19.

Y

d

um ,

na efl. Qui malé vivunt , &

Enite, mittámus lignum

Chriftiáni vocántur , injáriam

V

inpanem ejus, & eradá.

, Q^l

j

Chrifto fáciunt : de quálibus di-

museum de terra vivéntium ,

il

g !

jj

&um eft , quód per eos nomen

& nomen ejus non memorétur

Dómini blafphemátur. | Si per

ámplius.

[

f*

i

(h PI)

tales nomen Dei blafphemátur,

.br, Erueà frámea. Hymnus;

perbonos nomen Dómini lau-

j

Lufiris fex. Y', Eripe me deini-

lfs Pl

tl

dàtur. Audi Apóftolum : Chri-

mícis. 464.

Pars Hyemalg.

Ad

482

Feria tertia majoris Hebdomad.

Ad Benedicus , Antiphona.

carnes fanctze áuferent à te ma-

A

Clarífica me t Pater apud teme-

líiastuas, in quibus gloriáta

|

fU

típfüm claritáte ; quam hábui

es? Olivam überem, pulchram,

| f

!

fru&íferam , Ípeciólam vocá-

ililq

pridfquam mundus fieret.

Oratio.

vit Dóminus nomen tuum , ad

mpürun

danis,

A; quaefumus omnipotens

vocem loquélz ; grandis exár-

D

fit ignisin ea, & combüfta íunt

hag

Deus : ut quiin tot advér-

fis ex noftra infirmitáte defici-

frutéta ejus. Et Dóminus exer-

Ms n

Vinunr

mus , intercedénteUnigéniti Fif

cítuum qui plandávit te , locü-

tus eft fuperte malum : proma-

qdnm

lij cui Paffióne refpirémus. Qui

tecum vivit & regnat in unitáte

lis domus Ifraél , & domus u-

j t E

Spíritus,

da , quae fecérunt fibi ad irritán-

|lime,

Ad'Tertiam , & alias Horas ;

dum me, libántes Báalim. Tu

| tiecum,

Capirula & y". ut in praceden-

aurem Dómine | demonflráfti

EM

ifrem ad

t qoy.

ti Hebdomada.

mihi , & cognóvi : tunc oftendi-

fti mihi fhidia eórum. — Et ego

Ad V efperas , Antiphonme ,&

f0 ]i

PlalmiFetiz ij.dePfalcerio. 120.

quafi agnus manfuétus , qui por-

fQt)fegi

Capitulum.

Ser.11.d.20.

tàtur ad victimam , & noncog-

ul

lI autem DómineSábaoth,

nóviquia cogitavérunt fuperme

& P(onfn

qui jüdicas jufté, & pro-

confilia, dicéntes : Mittámus

j rülere,

bas renes & corda, vídeam ul-

lignum in panem ejus; & era-

ridibi

tiónem tuam exeis: tibi enim

dámus eum de terra vivéntium ;

|

revelávi caufam meam ; Dómi-

& nomen ejus non memoré-

W ipro

ne Deus meus.

tur ámpliüs. Tu autem Dómine

Wt

Sábaorh , qui jdicas jufte ; &

. breve,De ore lcónis. Hysnn

Wefidns

V exílla Regis. y, Eripe me

probas renes & corda , ví-

.

tbes f

s f

deam ultdónem tuam ex eis

*

Dómine. 456.

Vontam

(inid

Ad Magnificat; Antiphona,

tibi enim revelàávi caufam

It It

Non habéres t in me poteftà-

immeam.

Wyy &

Contumelias

& terróres

tem , nifi défüper tibi datum

d mlmlco.

futffet.

Ozatio.

paffus fum ab eis, qui erant

m

Djuva nos Deus falutáris

pacífici mei , & cuftodiéntes la-

"ii

nofter: & ad beneficia re-

tus meum , dicéntes : Decipià-

A

al[) li

colénda , quibus nos inftauráre

mus eum , & prevaleàmus ili:

m

dignátus es, tríbue venire gau-

fedtu Dómine mecum es tam-

hfj

)

déntes. Per Dóminum.

quam bellátorfortis:« Cadant

äf(d

llE&a

l: FERIA TERTIA.

in oppróbrium fempitérnum ; ut

Vi

Benedictio.

Deus Pater.

vídeam vindí&am in eis , quia

M

tibi revelávi

caufam meatm.

De Jeremía Prophéta.

Jhlk'q ded |

Le&io j.

Qap. 1120 1.

Y^ Jüdica Dómine caufam áni-

[ Qd

l TT

Uid eft , quód dilé&us

mz mea deféníor vitze me&

dwq

[he'

meus in domo mea fecit

Cadant.

"hii

As

Ícélera multa? numquid — &«nedi&io. Chriftus perpetuae

h

, Le«

) ***"1

Feria tértia Majoris Hebdomadz.

483

itn

Cd L 1204- t

- Lectio ij.

éftise terre , properáte ad de-

hi

vorándum.

Paftóres multi de-

us quidem tu es Dómine,

ldu

fidifputem tecü:verimtamen

molíti funt víneam meam , con-

n

|

m vj

jufta loquar ad te.

Quare via

culcavérunt partem meam: de-

üum,d

impiórurn profperátur: bené eft

dérunt portiónem meam defide-

inds o

ómnibus , qui prevaricántur , &

rábilem in defértum folicüdinis.

nbl

iníqué agunc? Plantáfti eos, &

Pofuérunt eam in diffipatiónem;

minustt

xadieem miíérunt: profíciunt ,

luxitque fuper me : defolatióne

jt tejl

& ficiunt fru&um : propé estu

defolàta eft omnis terra , quia

n: PTOIB

ori eórum , & longeé à rénibus

nullus eft qui recógitet corde.

T

eórum. Eccu Dómine nofli me,;

», Synagóga populórum cir-

cumdedérunt me : & non réd-

biaditia

vidííti me , & probáfti cor me-

Didm T

um tecum. Cöngrega eos quafï

didi retribuéntibus mihi mala :

denolt

gregem ad vícdimam , & fan-

* Confumétur Dómíne nequi-

&ífica eos in die occifiónis. UIf-

runcles

tia peccatórum , & dírigesju-

u 18

quequó lugébir terra , & herba

ftum. ;?, Jidica me Dómine

omnis regiónis ficcábitur ; pro-

fecündüm juftíiam meam, &

ts qu'

- & no

prer malitiam habitántium in

fecindüm innocéntiam meam

ynrlüpe

ea * Confüimptum eft ánimal,

fuper me. Confumétur.

y. 5y-

& vólucre, quóniam dixérunt:

nagóga.

. Mib

Non vidébit novíffima noftra.

AD LAUDES,

l e')us;&:ïl

TAUR

, DeusIfraél, propter re fuftí-

& per Horas,

Antiphona.

Ide

ómine, & coníií-

"m

nui impropérium , opéruit re-

veréntia fíciem meam , extrá-

dera ; quóniam tribulor :

auem D

neus factus fum frátribus meis ,

velóciter exáudi me,

sl

.

.

& (0134 )Ir"

& hofpes filijs matris meze

Píalmi deFeria tertia ad Laudes,

* Quóniam zelus domus tuz

qun d j

utin Pfalrerio. — 57*

comédit me. ;?, Intende áni-

Antiphona.. Difcérne t caufam

qer

j a

mamez, & libera eam , pro-

meam Dómine: ab hómine iní-

pter inimícos meos éripe me.

quo & dolófo éripe me.

T.

Quóniam.

di; 1

y d

Antiphona, Dum tribulàrer, T

Benedi&io, Ignem fui amoris.

clamávi ad Dóminum de ven-

cuüomcnw

LeGio iij.

Ilid.b.7.

tre ínferi , & exaudívit me.

nte

Elíqui domum meam, di-

Anriph. Dómine T vim pátior,

ævälClmu,

.

R

mífi hereditátem meam

.

refpónde pro me : quia néício

mecumh[,

dedi dilé&tam ánimam meam in

T

quid dicam inimícis meis.

uD

manu inimicórum ejus.

Facta

1i/

Antiphona, Dixéruntímpij: T

mnpl[tf

eft mihi heréditas mea quafi leo

Opprimámus virum juftum,

5

j n

in filva: deditcontra me vocem,;

quóniam contrárius eft opéri-

m

m f

bus noftris,

Ídeó odívi eam. Numquid avis

jl

difcolor heréditas mea mihi ?

Ad

A3ii

BI

mdi&us,Antiphcna;

JJ

numquid avis tin&ta per totum t

Ante diem T feftum Pafche ,

venite , congregámini omnes

fciens J

efus quia venit hora e j.us"

T df

gl

Hha

E

cum

48

Feria quarta majoris Hebdomads.

I r

cüm dilexíffet fuos, in finem li, & non páveam

ego : induc

feQrm

djiäxit eos.

fuper eos diem afflictiónis, &

tirist

Orátuo.

düplici contritióne cóntere eos,

pltic

| Mnipotens

fempitérne

L

Locüti funt advérfüm me

Tilum d

Deus , da nobis ita Domíi-

linguadolófa, & íermónibus

WinrPa

* idei

nicae Paíliónis facraménta perá-

ódi) cireumdedérunt me : pro eo

gere : u indulgéntiam percípe-

ut me dilígerent , detrahébant

r:ïi f;um

]

[

re mereámur. Per eümdem Dó-

mihi :* Ego autem orábam , &

i

f

minum noftrum.

exaudífti

me Dómine Deus

r

Ad Magnificar , Antiphona.

meus. X« Et pofuérunt advér-

N UI

Poteftátem hábeo T ponéndi

füm me mala pro bonis, & ó-

prsali

ánimam meam , & íterum íu-

dium pro dile&tióne mea. Ego

| diner f

méndi eam.

autem.

tmabi

Oratio,

Benedictio.

Divinü auxilium,

t nv

Ua

nos

Mifericórdia ,

Le&io ij.

Cap.18.b.13.

làmy,

Uis audivit cália horribí-

Deus , & ab omni fübre-

Md

ia , quz fecit nimis virga

ptióne vetufláris, & capáces

]

fan&a novirtáds effíciat.

Per

Ifrael ?* Numquid deficiet de

Tténd

Dóminum.

petra agti nix Libani ? aut evel-

Ka

FERIA QUART A.

li poffunt aque erüumpéntes frí-

1 itmebrun

Benedi&io.

Ille nos benedicat.

gidz , & delluéntes? Quia obli-

ltyrobon

De Teremía Prophéta.

tus eft mei pópulus meus, fru-

Titlovean

L.ectio j.

Cap.1 7.6.! 3.

ftràlibàntes , & impingeéntes

tordäreguö,

! Xpectátio Ifrael Dómine :

in vijs fuis , in fémitis fzeculi ut

2HUO, g

omnes , qui te derelín-

ambulárent per eas in itínere

!t

)& 4Ve

— quunt, confundéntur: re-

non trito: ut fíeret terra eórum

N tiàm ab

cedéntes à te, interra. fcribén-

in defolatiónem, & in/fibilum

A fOrtlm

fempitérnum : omnis qui pre-

tur : quóniam dereliquérunt ve-

X'"manug |

nam aquárum vivéntium Dó-

teríerit peream , obftupéfcet; &

Iüägmm db

minum. Sana me Dómine, &

movébit caput fuum. Sicut ven«

fanàbor: falvum me fac, & fal-

nï«& Vi

tus urens difpérgam eos coram

L müne ]

vus ero: quóniam laus mea tu

inimíco : dorfum , & non f&

AltUr ?l

à

es, Ecce ipfi dicunt ad me: Ubi

ciem ofténdam eisin die perdi-

eft verbum Dómini ? véniat. Et

tiónis eórum. Etdixérunt: Ve-

"I o

RT

llCes

ego non fum turbátus, te Pa-

nite , & cogitémus contra Jere-

Tij

ftórem fequens : & diem hómi-

míam cogitatiónes : non enim

mrep

Dmm Ut('

nis non defiderávi , tu fcis. Quod

peribit lexà facerdóte , neque

à

g ab['c

0j

egréffum eft de lábijs meis , re-

confilium à fapiénte ; necfermo

'€&um in confpé&u tuo fuit. Non

à prophéta: venite, & percu-

M» l Tu 1

; * Ug

il

fis tu mihi formídini, fpes mea

tiàmuseumlingua, & nonat-

tuin die affli&iónis.

Confun-

tendámus ad univéríos fermó

n

Ti

dàntur qui me perfequiüntur , &

nes ejus.

lat e

non confándar ego : páveant il-

L]

*X. Dixérunt impij apud xilï

n

—

Feria quarta majoris Hebdomadz.

as

non re&e cogitántes : Circum- — leátur: fiant corruéntes in con-

TE

veniámus juítum, quóniam con-

Ípé&u tuo , in témpore furóris

n

trárius eft opéribus noflris: pro-

tui abütere eis.

J

míttit fe Ícienrtiam Dei habére ,

Circumdedérunt me viri

.

v a

Filium Dei fe nóminat ; & glo-

mendáces : fine caufa flagéllis

[etmua

riátur Pacrem fe habére Deum :

cecidérunt me: *

Sed tu Dó-

mine defénfor

víndica me.

D

* Vide&mus f1 fermónes illius

Jerrtt

veri fünt : & f1 eft veré Filius

y. Quóniam tribulátio próxi-

oributj

Dei , liberer eum de mánibus no-

ma eft, & non eft qui ádjuvet.

mun: D

ftris : morte rurpiffima condem-

Sed u Dómine,z. — Circumde-

n d

némus eum.

dérunt.

x^. Tamquá nu-

yons,

À L

áces zeftimáti fumus abillo, &

ADLAUDES,

qE

ábfliner fe à vijs noftris tam-

& per Horas , Afa.

quam ab immunditijs : & pra-

" Ibera me t de fanguínibus

nj audit

Deus Deus meus: & exul-

fert. noviffima juftórum. Vi-

deámus.

Y

tábic lingua mea juftíciam tuam,

CM

rilia

Benedictio.

ad focietátem.

Píalmi de Feria iv. in Laudi-

bus.

r nimsii

Lc&ioiij.

75*

defict:

'Tcénde Dómine. ad me ,

Antiphona. Contumélias, T &

m? a

. & audi vocem adverfarió-

terróres paffus fum ab eis : &

um?'emcsj

rum meórum. Numquid réddi-

Dóminus mecum eft tamquam

bellátor fortis.

etQui

tur probono malum , quia fodé-

yunt fóveam ánimae meze * Re-

Antiphona. Ipfi veró T in va-

us muh d

cordàre quód ftéterim in confpé-

num quafiérunt ánimam me-

( imyingä**'f

mitï': Wïi..

&u tuo , ut lóquerer pro eis bo-

am, introibunt ininferióra ter-

num , & avérterem indignadió-

ra.

ii n 1[;«.31"

nemtuamabeis. Proptéreà da

Ant

ibhona. Omnesinimíci mel

« r

4

filios eórum in famem, & deduc

T audiérunt malum meum : Dó-

7 & n m;.;ï

omnis (

n

yr

^

eosin manus gládij: fiant uxó-

mine letáti funt ; quóniam tu

"i

j

res eórum abíque liberis, & vi-

fecifti.

atl

il«-

due:& viri eàrum interficián-

Antiphona, AlligaDómine t in

a

vinculis natiónes Géntium , &

van Q L

tur morte : Jüávenes eórum con-

[*

fodiántur gládio in przlio. Au-

reges eárum in compédibus.

!

M i

diàtur clamor de dómibus eó-

Ad Benedidus , Antiphona.

d

rum : addiices enim fuper eos la-

Simon dormis ? T non potutfti

.Idlxeïüm

trónem repénté , quia fodérunt

una hora vigilàre mecum ?

Ü

fóveam ut cáperent me , & lá-

Oratio.

nó-

nol

queos abfcondérunt pédibus

Raefta quefumus omnípo-

"

EU

meis. Tu autem Dómine fcis

P

tens Deus : ut qui noftris

lgl]lei

omne consilium eórum advér-

excéllibus inceffánter afflígi-

nito

p

"i

süm me in mortem: ne propitié-

mur; per Unigéniti Filij cui Paf-

fiónem liberémur.

guä)

risiniquitáti eórum ; & peccá-

Qui tecum

j*

j

vivit & regnatin unitáte,

gum eöxqm àfácie tua non de-

Hh 3

Ad

zp"j*

P

»

^

Feria quarta majoris Hebdemadz.

48

Ad Magnihica: ,

Antiphona.

Maria; & ad Marütinum , &

Ancílla dixitPetro : T Veré tu

in principio. Prime , C yedo ,

H

exillises : nam & loquäla tua

omnibus alijs praetermiffis , ab-

folut? incipitur Officium adMa.

maniféftum re facit.

Oratio,

cutinum , & ad Vefperas ab An-

tiphona primi Pfalmi : & Anti-

Efpice , quaefumus Dómi-

R

ne , fuper hanc familiam

phonz duplicantur , ficut in fes

]

À

£uam , pro qua Dóminus nofter

fto Duplici. In fine Pfalmorum

efus Chriftus non . dubitávit

nondicitur G YoriaPatri, pet

[ hpria.

ET

mánibus tradi nocéntium , &

omnes Horas , nec in Refpon[e-

Crucis fubirecorméntum. Quit

rijs ; & in fine cujusliber Pfalmi

|

| m

fitbic

tecum vivit & regnat in uni-«

ad Matutinum extinguitur una

ex quindecim candelis pofitis in

táte,

3

Tribus fequentibus diebus

candelabro triangulari anie Al«

i

taree

p

dl&O läcrczö, Pate[noüer, EY ve

N

j

[

Ü

UA

pfün

ü

i

2

EY

&

)

.

)

i

-

i

:

j

laiinaln

RR

z

A

,

SSSEEON

tydas

AR

í

.

Lt

A

NEN

N

C

u

Q

€

La

DN

N

27

M

x fute

71

x

7

(l

Y

^

wlümgj ,

(

N

Ni

(s

( 3 Y 4

£

(

SS

SSI

ER

Db

Tum,

d

a,

M

d-

Iw

Q^ G ZA MA

r C

A n

u

NSS

SSUN

f»äultiplicär

E

n

*

fr,

U

5

?

i

U

Ul

RT

t

BUNTRN

a,köndita.

"trie

4ilme D('m

V,

"af

qlll auæmm

V

l

RTM

Ti

D

m

Xïïäneus

FERIA

m d

C

'

1dg,

FERIA QUINTX

ts

um «di

a

IN COENA DOMINI.

H

as

JUmm

AD MATUT/INUM.

meis: * & peregrinus filijs ma-

tris mea.

i !

In primo No&urno, Antiphona,

j

Zelus domus tuze T comédit

Q uóniam zelus domus tuz co-

iM

[

diber

me; & oppróbria exprobrán-

médit me:* & oppróbria expro-

tium tibi cecidérunt fuper me.

brántium tibi; cecidérunt fuper

ringw*n [

Plalmus:68.

me.

k

Ils

lr d

du

; Alvü fac meDeus: *

Et opérui in jejánio ánimam

)

quöniam intravé-

meam : * & fa&um eft in oppró-

-

runt aqua uíq; ad

brium mihi.

-

Etpofui veftiméntum meum ci-

——

ánimam meam.

-

e

U5

Infixus fum in limo

licium: * & fa&us fum illis in

P

rofü"ndi:*

& non eft fübftántia.

parábolam.

Veni inalticidinem maris ; * &

À dvérsüm me loquebántur qui

tempéftas demérfit me.

fedébant in porta : * & in. me

L aborávi clamans , rauce factze

-

fallébant qui bibébant vinum.

fünt fauces meze : * defecérunt

go veró oratiónem meam ad

óculi mei , dum fpero in Deum

te Dómine: * tempus beneplá-

mcum.

citi Deus.

In multitidine miíericórdiae

M ultplicáti funt fuper capíllos

tuz exáudi me , * in veritáce la«

cápitis mei ; * qui odérunt me

gratis.

látis tuze.

Confortári funt qui perfeciti

E ripe me de luto , ut non infi-

funt me inimíci mei injüfte : *

gar: * líbera me ab ijs qui odé-

quz non rápui, cunc exolvébam.

runt me, & de profándis aquárü.

D eus tu fcis infipiéntiam meá: *

N on me demérgat tempéitas a-

& delí&a mea à te non fünt

qua: neque ablórbeat me pro-

abícóndita.

fándum : * neque üirgeat fuper

Non erubéfcant in me qui expé-

me püreus os luum.

&antte Dómine , * Dómine vir-

E xáudi me Dómine , quóniam

tütum.

beníena eft mifericórdia tua : *

fecándüm multitidinem mife-

Non confundántur fuper me , *

qui quzrunt te , Deus Ifrael.

ratiónum tuárum rélpice in me.

£!uóniam propter te fuftínui op-

É t ne avértas fáciem tuam à

pióbrium : * opéruit confüfio fá-

páero tuo : * quóniam tríbulor,

ciém meam.

velóciter exáudi me.

Extráneus fa&us fum frátribus

I nténde ánima mez , & libera

Hh 4

eam;*

f

4.88

Fería quinta in Ccena Domini.

novéllum, * córnua producén-

eam : X propter inimícos meos

Adito

éripe me.

tem & üngulas.

TTR

T ufcisimpropérium meum; &

V Ídeant páuperes , & letén-

Ániph

confufiónem meam ; * & reve-

tur : * quzrite Deum , & vivet

lrerub

xéntiam meam.

ánima veftra :

limali

In confpé&u tuo funt omnes,

Quóniam exaudivir páuperes

hp

Dóminus: * & vin&os fuos non

qui críbulant me : * imprope-

lm

yxium . expedáàvit cor meum , &

defpéxit.

miíériam.

L audent illumcezeli & terra , *

N]

mare , & ómnia reptilia in eis.

|

ftiün

E t fuftínui qui fimul contrifta-

yétur , & non fuit : * & qui con-

Q uóniam Dcus falvam fáciet

ia

'.

Sion : * & sdificabüntur civi-

folarétur , & non invéni.

| r

Ert dedérunt in. efcam meam

táres Juda:

! lülna a

fel : * &in fiti mea potavérunt

E t inhabitábuntibi , * & here-

! Lülvam

me acéto.

ditáte acquírent eam.

:H mil

EFiat menfa eórum coram ipfïs

E t femen fervórum ejus poffi-

Imy u

in láqueum : * & in retributió-

débit eam ; * & qui diligunt

il

nes, & in fcándalum.

nomen ejus ; habitábunrt in ea.

Tttam,

O bfcurentur óculi eórum ne

Antiphona. Zelus domus tue

&lifüg]'um

videant : * & dorfüm eórum

comédit me , & oppróbria ex-

*5 mqu

femper incürva.

probrántium tibi cecidérunt fü-

| Natüris

per me.

E ffünde füper eosiram tuam: *

.

Felegem g

Ant

hona. Avertántur T re-

& furor .iræ tua comprehändat

trór

d

*'x)ïöpiam

€os.

m & erubéfcant ; qui có-

IIle

F iat habitátio eórum deférta : *

gitant mihi mala.

M

& in tabernáculis eórum non fit

Plalmus 69.

!6 nf

qui inhábitet.

Eusin adjutórium meum

W

ID

inténde : * Dómine, ad

Q uóniam quem tu percuffifti ,

AO or

perfeciti func : X & fuper doló-

adjuvándum me feftína.

T rl

rem vülnerum meórum addi-

Confundántur , & revereán-

TM

dérunt.

tur,* qui quaerunt ánimam

mlll(is: & t

À ppóne iniquitátem füperini-

meam:

r

quitátem eórum : * & non in-

À vertántur retrórfum , & eru-

MTM

trent injuftítiam tuam.

béfcant,* qui volunt mihi mala:

r

Deleántur de

lib — vivén-

À vertántur flatim.| erubefcén-

:

TOcy

tium: * & cum juftis non fcri-

tes , * qui dicunt mihi : Euge. y

Nl « X

bántur.

l

euge.

Smea hh

€ go füm pauper & dolens : *

E xü

ltent & læt(ægitur in te ont-

d

il

falus tua Deus fufcépit me.

nes qui queerunt te ; * & dicant

L audábo nomen Dei cum cán-

q

femper: Magnificérur Dóminus;

AIm

tico : * & ma

qui diligunt falutáre tuum.

lnwl

Jaude :

gnificábo eqm in

Ü

É go veró egénus , & pauper

KWQS

fum : * Deus ádjuva me,

j

E t placébit Deo fuper vítulum

A

-

M

Feria quinta in Cena Domini.

489

ts

À djütor meus, & liberátor meus

héndite eum : * quia non eft

estu: * Dómine ne moréris.

qui eripiat.

&i

Andüph. Avertánturretrórfum,

Deus ne elongéris à me : *

hm

& erubéfcant , qui cógitant mi-

Deus meusin auxilium meum

hi mala.

réfpice.

NU

d

Ü

A

ij

Antiph. Deus meus t éripe me

Confundántur & defíciant de-

Osltosny.

de manu peccátoris.

trahéntes ánimze mez : * ope-

Pialmus 7o.

riántur confufióne & pudóre;

&t

N te Dómine fperávi ; non

qui quzrunt mala mihi.

il inþlx

I

confündar in setérnum : *

E go autemfemper fperábo : *

vam fit

in juftítia tua líbera me; & éti-

& adjíciam fuper omnem laus

yintur d

e me.,

demtuam.

[

nclína ad me aurem tuam , *

O smeumannuntiàábit juftítiam

& falva me.

i* &h::e-

tuam ; * tota die falutáre cuum,

ffl

E fto mihi in, Deum prote&tó-

Q uóniam non cognóvi littera-

] ejuspi

rem , & inlocum munitum , *

türam , introibo in poténtias

ut falvum me fácias:

qudg

Dómini : * Dómine memorá-

du

Q uóniam firmaméntum meti, *

bor juftítize tuee folius.

; donus t

& refügium meum es tu.

Deus docuífti me à juventüte

9!)?[6&.1!'?'

Deus meuséripe me de manu

mea ; * & ufque nunc pronun-

ceciderut:

peccatóris, * & de manucon-

tiábo mirabília tua.

tra legem agéntis, & iniqui:

Et ufque in fenédam & fé-

m 1!

Q uóniam tu es patiéntia mea

nium;*Deus ne derelínquas me.

Dómine

* Dómine fpes mea

Donec annüntiem bráchium

(can Q

à juventüte mea.

tuum * generatióni omni ; quze

Inte confirmátus fum ex ite-

vent(üra eft.

"

Yo : * de ventre matris mez tu

P oténtiam tuam , & juftítiam

yüriumt

x ponox

€s proté&or meus.

tuam Deus ufque in altiffima

felum.

n te cantátio mea femper : *

qua fecífti magnália , * Deus

tamquam prodígium fa&us fum

quis fimilis tibi ?

| & j

r d

multis : & tuadjütor fortis.

Q . uantas oftendifti mihi tribu-

R epleáàtur os meum laude , ut

latiónes multas, & malas : &

t

cantem glóriam tuam ; * tota

convérfus vivificáfti me : * &

f

um

die magnicidinem tuam.

