€^ I dixérimus quóniam pec-

cátum non habámus , ipfi

Ex libro. (an&i Hicrónymi,

nos fedücimus, & véritas in no-

Presbyteri de Scriptóribus

Eeclefiáfticis.

bisnonett. Siconfiteámur pec-

càra noftra ; fdélis eft & juftus;

Le&io v.

ut remíttat nobis peccáta neftra;

Oinnes Apóftolus, quem

& emündet nos ab omni iniqui-

Jefus amáàvit plirimüm , fí-

tüte. Si dixérimus quóniam

H

lius Zebedeei, frater Jacóbi

non peccávimus

27

mendácenY

Apóítoli, quem Heródes polt

ficimus eüm, & verbumejus

paffiónem Dómini decollavit ,

non eft in nobis.

novillimus omniü fcriplit Evan-

Hic eft beatilfimus Evange-

gélium, rogátus ab Afie Epí-

las

& Apóttolus Joánnes :

icopis, advérlüs Cerinthum; a-

* . Qui privilégio amóris przcí-

liótque hzeréticos; & máximé

pui, céteris álciüsà Dómino mcé-

tunc Ebionitárum dogma" cons

ruit honorári, Y. Hic eft dilci-

fürgens , qui áfferunt Chriftum

pulus ille quem diligébat Tefus ,

ante Mariam non futffe : unde &

ä

qui fupra pectus Dómini in ec-

compilius eft Divinam ejus na-

[

narecübuir, Quiprivilégio.

üvitàcem edícere.

Lectio iij.

Cap.2. 4. T.

£&. Qui vicerit, fáciam illum

Ilíoli mei, hec fcribo vo-

colümnam in templo meo; di-

r

bis, uz non peccétis. Sed &

cit Dóminus: * Et fcribam 1u-

fi quis peccáverit, Advocátum

pereum nomen meum, & nc«

habémusapudPatrem , Jefum

men civitácis novee Jerüfalem.

Chiítum juítum : & ipís éft

X. Vincénti dabo édere de li-

gno

—

In feflo fan&i joahnïs.

227

L

gno vitze; 'quod eft in paradifo

tem; & vix inter difcipulórum

l

Deimei. Etfcribam.

manus ad Eccléíiam deferrétur,

l

Le&io v).

m

U

"

nec poflec in plura vocem verba

Uarto décimo fgitur an-

contéxere , nihil áliud per fin-

Qu

: no, lecindam poft Neró-

gulas folébat proférre collé&as ;

n

"

nem períecuriónem movénre

nift hoc : Filioli , diligitealtéru-

Q

Domitiáno, in Pacmos £nfulam

uum. Tandem difcipuli ,. &

lx

relegátus ,. fcripfir. Apocalyp-

fratres , qui áderant , czedio affé-

ht«

fim, quam interpretátur. Jufti-

&i quód éadem femper audí.

[

nus Martyr; & Irenzeus.

rent ; dixérunt : Magifter, qua»

&. Diligébat autem eum Jefus,

re lemper hoc lóqueris ? Qui re-

d

,quöniam lpcciälis prærogatïva

íÍpóndit dignam Joánne fen-

Qu

caítitàtis, amplióri dilectióne

téntiam : Quia

pracéptum

d

fécerat dignum :* Quia Virgo

.

Dómini eft; & fi folüm fiat. ,

eléé&us ab

«

Ío, Virgo in aevum

füfficit.

j

:

J

permání.

. In cruce de*njque

&« Cibávicillum Dóminus pa-

aQ

(

moricürus, huic Matrem fuam

nevite & intellé&us, & aqua

Cuh

"Vírginem Virgini commendá-

fapiéntiz falutáris porávit eum :

vit, Quia Virgo.

* "Ecexaltávit illum apud pró-

Lectio viJ.

ximos fuos

* In médio Ecclé-

'jml

u

H Nrerfé&o autem Domitiá-

fize apéruit os ejus , & implévit

no, X ac&tis ejus ob nímiam

eum Dóminus fpíritu fapiéntize

crudelitàtem à Senátu refcíífis ,

& inrellé&us. Et exaltávit,

liz]

fub Nerva principe rédijc Ephe-

G lória. Etexaltávit.

,l

fum: ibíque ufque ad Trajánum

In tertio No&. adCantica,Afia,

sObl

principem perlevérans , toras

Dedit illi Dóminus T clarità-

Afize fundávit, rexitque Ecclé-

tem axérnam ; & nómine &«

polï

t y

Íias. Et confé&us fénio , fexa-

térno hereditábit illum.

Canticum,

at

gelimo ocávo poft paffiónem

V os

Sacerdótes

Dómini anno mórtuus, juxta

Dómini, cum reliquis de Com-

lr

lh

eámdem urbem fepültus eft,

muni Ápoftolorum.

Xj«

Affle

P. InmédioEccléfize apéruit os

X. Nimis honoráti funt. amíci

ejus ;

Et implévit eum Dómi-

u

tuiDeus. *&. Nimis confortá-

h

w

qit

nus fpiritu fapiéntize & intellé.

tus eft principatus eórum.

N

WU

&us.Y. Jucunditátem & exul-

é&io fan&i Evangélij fecín-

Ti'g

tatiónem — thefaurizávit lüper

düm Joánnem.

€um. Etimplévir eum.

Le&io ix.

Cap. 21.d. 19. .

P

Ju

Ex Commentárijs ejüfdem in

illo témpore

.

Dixit Je

Epíftolam ad Gálatas.

I

Petro

.

li

Séquere. me.

Le&io viij.

Lib. 3. cap.6.

Convérfus Petrus , vidit il-

|di

n

X5 Eáns

Joánnes Evangelí-

lurh difcipulum , quem . di-

1

j fta,

m

cüm Epheli moraré-

ligébat Jefus ; fequentem. Ec

tur níque ad iilimam fene&tü-

J

reliqua.

a

P2

Ho-

$28

In fefto f3n&i Joannis.:

L

Homilia fan&i Auguftini

L.ectio xj.

Epífcopi.

7 Na flagellátur malis, ne

U

extollátur in bonis : áltera

Tradl. 124. 1n Yoan. poft med,

Uas vitas fibi divínitus

tanta plenitidine grátie caret

predicátas & commen-

omni malo, utímne ulla tenta-

D

dáras novit Eccléfia :

tióne fupérbie coharear fum-

uarum una eft in fide , áltera in

mo Bono. Ergo una bona elft ;

Ííedadhuc miílera : áltera. mé-

pécie : una in témpore pere-.

lior, & beáta.

Ifta fignificáta

grinatiónis , áltera in zternità-

te manfiónis : una in labóre,

eft per Apóftolum Petrum , illa

altera in réquie : una in via ; ál-

per Joánnem.

tera in pátria

.

.

una in ópere

&. Virgo eft elé&us à Dómi-

actiónis , àálcera in mercede con-

no, atque inter céteros magis

templatiónis.

dilé&us: qui füpra pe&us Dó-

. In illum diem fufcipiam te

mini recámbens , Evangélij

ervum meum , & ponam te

fluénra de ipfo facro Domíni-

ficut fignáculum in. confpéctu

ci pé&oris fonte

potávit :

meo: * Quóniam ego elégite,

* Etverbi Dei grátiam in toto

dicit Dóminus. Y^. Efto fidélis

terrárum orbe diffüdit. Y. Spí-

ufque ad mortem , & dabo tibi

ritus fan&i grátia inebriátus;

Corónam vita. Quóniam.

céteris áltiüs Divinitátis pate-

Le&io x.

fécitarcána, Et verbiDei.

Lectio xij.

TW Na declinatà malo , & fa.

cit bonum : áltera nullum

Ota hic ágitur ifta ufque

T

habet , à quodeclinet , malum ;

in hujus fzculi finem, &

ilic ínvenit finem : difféertur

& magnum habet , quo perfruá-

tur , bonum.

Una cum hofte

illa complénda poft hujus fz-

ugnat ; álrera finé hofte re-

culi finem , fed in furáro fz-

nat.

Una fübvenir indigén-

culo non habet finem.

Ideó

ti ; áltera ibieft , ubi nullum m-

dicitur huic : Séquere me. De

illo autem: Sic eum volo ma-

venit indigentem. Una aliéna

peccáta , ut fua fibi ignofcántur,

nére , donec véniam : quid a

1gnólcit : áltera nec pátitur quod

te * tu me féquere.

Quid enim

ignófcat , nec facit quod fibi

eft hoc ?* Quancum fápio, quan-

pofcat ignólci.

tum cápio , quid eft hoc ? nift

$; lfteeft Joánnes, qui fupra

tu me féquere per imitatió-

e&us Bómini in ccna recu-

l

nem, perferéndo temporália

b

u

it: * Beátus Apóftolus, cui

mala : ille máneat , donec

teveláta funt fecréra. caléítia.

fempitérna vénio reddicirus

bona.

|

X. Fluénta Evangclij de ip-

fo facro Dominici

pé&oris

£. Sic eum volo manére do-

fonte potávit, Beátus Apófto-

nec véniam :^ Quid ad te? tu

lus.

me Ííéquere. ?^ Hunc ergo

J

Füm

In fefto fan&i Joannis.

229

€üm vidiffet Petrus, dixit ad

meus : t ficeum volo manére ,

efüm

.

.

.M

Dómine , hic autem

donec véniam.

tst]

quid? Quid. clória. Quid.

Andphona. Sunt de hic ftán-

AE

Sequénia fan&i Evangélij fe-

übus , T qui non guftábunt

cándüm Joánnem.

mortem , donec videant Fí-

T

um

Cap. 21. d. 19.

lium hóminis in regnofuo.

CB)

Nillo témpore : Dixit Je-

Autiphona, Ecce puer meus T

Ilj

fus Petro: Séquere me. Con-

clé&us , quem elégi, pófui fu«

]

véríus Petrus , vidicillum di-

K

per eum Spíritum mem.

fcipulum , quem diligéba: Je-

Capitulum.

Eccli. 15.4.1.

li

fus , fequéntem : qui & recübuit

; i timet Deum , fáciet

in cena fuper pe&us ejus, &

.

bona : & qui cóntinens eft

hn

s

Iul

dixir : Dómine ; quis eft qui

J

uftiti& ; apprehénder illam, &

traderce?. Hunc ergo cüm vi-

obviábit illi quafi mater ho-

D.

diffe: Petrus , dixit Jeíu : Dó-

norificáta.

]

mine ; hic autem quid ? Dicit

. breve.

In omnem terram ;

fhi

ei Jefus: Sic eum volo mané-

* Exivit fonus eórum. Inom-«

üp

EOL

re , donec véniam : quid ad te?

nem. y; Et in fines orbis ter-

tume féquere. Exijt ergo fer-

rz verba eórum. Exivit. (;ló-

p

ria Patri. In omnem.

QUj

mo ifte inter fratres, quód di-

Ícípulus ille non móritur. Et

Hymnus.

PZ

^

N

Xült

et Czl

non dixit ei Jefus : Non móri-

um láudibus ;

tur; fed : Sic eum volo mané-

E

jRefültet terra gáudijs

re donec véniam , quid ad te ?

Apoftolórum glóriam

ufque

Hic eft difcípulus ille, qui te-

Sacra canunt folémnia,

nl

ftimónium pérhibet de his, &

v os fzecli jufti hídices ,

(it

Ícripit hec

*

»

& Ícimus

,

Et vera mundi lümina,

1

quia verum eft teftimónium

Votis precámur córdium;

17

ejus,

lf

Audite preces füpplicum.

Oratio. E ccléfiam tuam. ;

ui

i Ceelum verbo cláuditis ;

l]

frà in Laudibus.

-

n

eráfque ejus fólvitis ,

4D.LAUDES

Nosà peccátis ómnibus

jd

& per Horas , Ana.

Sólvite juffu , quzefumus.

j

nf

Aldé honorindus eft T

[o)

rum przecépto fübdirur

u

s

V

beàtus Joánnes, qui fapra

alus & languor ómnium;

jl

pedus Dómini in cena

Sanáte eegros móribus ,

(

recübuit, p(ilm. rÓminusre-

Nos reddéntes virtütibus z

[alll

n

gnàvit. cum rcliquis. . 39*

Urtcüm Judex advénerit ,

.'f;n[i hona, Hic cR: dlfCl'pUlUS

Chriftus in fine fzculi,

ii

Mle T qui teftimónium pérhibet

Nos fempitérni gáudij

dehis: * & fcimus, quia ve-

Fáciat efíe cómpotes.

l

M

um eft teftimónium ejus.

G lória tibi Dómine,

Antiphona,

Hiceft difcípulus

Quinatus esde Vírgine ;

!

à

Cum

jl

u

220

In fefto fan&ti Joannis.

Cum Paiæ, & fan&oSpiritu,

Dóminus

ia npitinel

In fempitérna fzecula. Amen.

intellé&us, & ftolam glória

y'. Hic eft difcipulus ille, qui

índuit eum.

teftimónium pérhibet de his.

y. Nimis honorári funt amíci

tui Deus.

$. Et fcimus quia verum eft

.. Nimis confortà-

teftimónium ejus.

tus eft principátus eórum.

Ad Benedi&us , Antiphona.

Ad Velperas , Antiphona,

Yte eft Joánnes , t qui fupra

Tecum principium. — cum reliq.

ec&us Dómini in ccena recü-

Antiphonis & Pfalmis de Nati-

L

$

uit: * beátus Apóftolus, cui

virate?16. AntiphonaiiijApud.

xevelàta fünt fecréta caeleftia.

Dóminum.

:

Eccli.i g.a.1.

Oratio.

Capitulum.,

Ccléfiam tuam , Dómine,

Ü

i timet Deum,

fáciet

F

jbenignus illüftra: ut beáti

bona : & qui cóntinens

joánnis Apóftoli tui & Evan-

eft juftitise , apprehénder illam ,

gelíftae illumináta do&rinis , ad

& obviüábit illi quaft mater ho-

dona

norificáta.

pervéniat fempitérna.

Per Dóminum noftrum.

&. breve. Conftítues eos prín-

Deinde fit Commemor. de

Cipes, *Superomnem terram.

Conftitues. , Mémores erunt

Nariviare,& de S. ScePhano,

urinfrà, 239.

nóminis tui Dómine. Super.

Ad Tertiam , Antiphona.

Glória Patri. Confticues.

Hymnus.Exülter ceelum ut füp,

Hiceft difcípulus ille.

Capirul. Qui timet Deum.

: Valde honorándus eft beà-

LI

Qui

fupra

y..In omnem terram exivit

tus Joánnes.

fonus eórum. s;Er in fines or-

ecus Dóminl in cena recüe

à

uit.

bis cerrz verba eórum.

Ad Sextam , Antiphona.

Ad Magnificat , Antiphona.-

Hic eft difcipulus meus.

Exijt

ermo T inter fratres 5

iculum.

Ecclt,1f. 4.3.

quoód difcípulus ille non mó-

E

àvitillum pane vitze &

ritur: & non dixit Jefus: Non

móritur : fed , Sic eum volo

& , intellé&us , & aqua fapién-

tie falutáris porávit illum Dó-

manére , donec véniam.

minus Deus nofter.

Oratio. Eccléfiam tuam. fup.

y^/Confílíues eos príncipes

Deinde pro SS. Innocentibus;

fuper omnem terram.

, Mé-

Antiphona.

mores erunt nóminis tui Dó-

Hi fünt, t qui cum muliéribus

mine.,

j

non funt coinquinádi : Vírgi-

Ad Nonam

, Antipilona.

nes enim funt, & fequüntur

Agnum , quocimque ferit.

Ecce puer meus,

Capiculum.

Eccli.1g.a.f.

*^. Heródes irátus occidit mul-

N médio Eccléfie apéruic

. In Béchlehem

tos ptieros.

Juda civitáte David.

&os ejus, & iroplévit ll um

Ora«

&

In fefto fan&orum Innocentium.

231

1

Oratio.

In primo Noc&urno.

(ri

Éus, cujus hodiérna. die

De Jeremía Prophéta..

Innocéntes

praecónium

L

0j.

Cap. 31. €. 1 f.

n

21

;&i

" Zc dicir Dóminus:

Mirtyres non loquéndo, fed

C

Wf«

moriendo conféíli funt : óm-

— Vox in excélfo au-

Bia

in nobis vitiórum

mala

;dira. eft. lamenta-

3 riónis, lu&tus, & fle-

l,

mortífica ; ut fidem cuams quam

lingua noftra lóquirur, étiam

tus Rachel plorán-

feli

N

móribus vita fateicur, Per Dó-

tis fflios fuos

; & noléntis confo,

minum noftrum,

hd

làri fuper eis, quia non func.Haec

Pofteà fit Commemoratio de

dicit Dóminus:

Quiéfcat vox

L

Nativitate; & de S. Stephano,

tua à plorátu, & óculi tui à -

hi

infü.

239.

crymis : quia eft merces óperi

IN

FESTO SANCTORUM

tuo , ait Dóminus : & revercén-

T

I

Innocentium. Duplex.

cur de terra inimici. Et eft fpes

L

AdMatutinum, Invitatorium.

nevillimis tuis , ait Dóminus:

Regem Mártyrum — Dómi-

& reverténtur filij ad térmi-

gBum, * Venite ;

adorémus.

nos fuos.

pn'v.-

Tatft

Píalm. Venite ; exultémus. 16.

. Centum quadraginta quá-

3u

Hymnus,

tüor millia , qui empri fünt de

^A Udit tyránnus ánxius

)c[l

terra , hifunt ; qui cum muliéri-

"

Adeife regum Príncipem ,

bus non funt coinquináti: *Vír-

I

uH

!

Oni nomen Iítaél regat,

gines enim permanfíérunt , ídeó

n blh

"Teneátque David Régiam.

regnant cum Deo, & Agnus Dei

Exclámat amens nántio :

cumillis. , Iftifunt, qui ve-

hipi

r

Succéffor inftat , péllimur:-

nérunt ex magna tribulatióne,;

Satélles i, ferrum rape:

& lavérunt ftolas fuas in lángui-

Perfünde cunas fánguine.

J

ne Agni. Virgines.

uid próficit. tantum nefas ?

Le&io ij.

t

u

n

Quid crimen Heródem juvat?

diens audívi Ephraim

LInus tot inrer fünera

A.

NI

tranfmigrántem : caftigà-

Impüné Chriftus tóllitur,

fti me , & erudítus füm , quafi

W

Glória tibi Dómine,

füvénculus indómitus : convér-

Qui natuses de Vírgine

teme , & convertar : quia tu

A

Cum Patre , & fan&o Spíritu,

Dóminus Deus meus. Poftquàm

)

)

In fempitérna fxcula,

enim convertífti me ; egi poeni-

Q

Amen,

téntiam : & poftquàm oftendí-

d

Anz, Pfalmi, & Verficulij. &

fti mihi, percüffi femur meum.

3j. No&. füumuntur deCommuni

Confüfus füm , & erübui , quó-

jl

plurimorum ' Martt.| exceptis

niam fuftinui oppróbrium ado-

lefcéntiae mez.

ij

duabus Antiphonis ij. Noct.quae

eicuntur ut infrà,

(

z. Sub altáre Dei audívi voces

P4

Occie

fH

232

In fefto fan&orum Innocentium.

occifórum dicéntium : * Qua-

x Vidi Agnum ftantem fupra

renon deféndis fánguinem no-

montem Sion , & cum eoó San-

ftrum ? & accepérunt Divinum

&órum millia: * Et habebanc

refpónfum : Adhuc fuftinéte

nomen ejus , & nomen Parris

módicum tempus,, donec im-

ejus fcriptum in fróutibus fuis.

pleátur námetus fratrum veftró-

x'. Hi funt qui tolléntes cru-

rum. Yy". Vidi fub altáàre Deiáni-

cem Ífuam fequántur Agnum

mas interfectórum propter ver-

ubique. Et habébant. |.G lória.

bum Dei , & propter teftimó-

Et habébant.

nium quod habébant, & clamá-

In fecundo No&. Antiph. ij.

bant voce magna , dicéntes.

Y

Ifti funt , t qui venérunt ex ma-

Quate.

Leóio iij.

na tribulatióne , & lavérunt

« I filius honorábilis mihi

j

olas fuas in fánguine Agni.

Pfilm. B enedicam Dóminum.

.^ Ephraim, fi puer delicátus:

quia ex quo locütus füm de eo ,

Antiphona. iiij

Sicoram T ho-

adhuc recordábor ejus. Idcírcó

minibus torménta paffi funt ,

conturbáta fünt vifcera mea fu-

fpes electórum eft immortális in

per eum : míferans miferébor

zetérnum.

Pialmus. E xáudi

ejus , ait Dóminus. Státuetibi

Deus deprecatiónem.

Ípéculam , pone tibi amaricádi-

Sermo S. Auguftini Epífcopi.

nes : dirige cor tuum in viam

Serin. 10. de Sandlis , n Append. 72.

Lecto v.

redam , inqua ambuláfii : re-

vertere virgo Iífraél , revértere

Odie, fratres chariffimi ,

ad civitares tuas 1ftas.

natálem illórum Infin-

H

£. Adoravérunt Vivéntem in

tium cólimus , quos ab

fzcula fzeculórum , * .Mitrén-

Heróde crudelíffimo rege inter-

tescorónas fuas ante thronum

féctos effe, Evangélij cextus eló-

Dómini Dei fui. . Et cecidé-

quitur. Et ídeó cum fumma

runt in confpé&u throni in fá-

exultatióne gáudeat terra ; c-

ciesfuas : & benedixérunt Vi-

léftium mílitum & tantárum pa-

véntem in fzcula faculórum.

rens fecünda virtütum.

Ecce

Mitténtes.

Lectio 11j.

profanus hoftis numquam beá-

UE

* F Squequó delícijs diffolvé-

tis párvulis tantüm prodéffe po-

:

C

risfilia vaga * quia creà-

tuíflet obíéquio ; quantüm pró-

vir Dóminus novum fuper ter-

fuit ódio.

ram : Fémina circümdabit vi-

&. Effudérunt fánguinem San-

yum, Hsc dicit Dóminus exer-

&órum velut aquam in circüitu

cíuum , Deus líradl : Adhuc

Jerüfalem : * Et non erat qui

uï

dicent verbum iftudin terra Ju-

lepeliret. &. Pofuérunt mortá-

da , &in üibibusejus , cüm con-

lia fervórum tuórum efcas vola-

H

L

vértero captivitátem eórum

tilibus czli : carnes San&órum

Benedicat ribiDöminug pulchri-

tuórum béftijs cerre, Er non

€rat,

tüdojuílitiie , mons 1fmäus.

Lés

In Fe&o fanctonim Innocentium,

233 -

Jl

Le&io vj

He:ródis impíetas la&ántes ma-

äll-

[ Am ficut. facrariffimum

uum ubéribus abfiráxit. Qui

A

N

praeféncis diei feftumn ma-

jure dicüntur Márcyrum flores ;

c;is

piféftar, quantüm in beátos pár-

quos in médio frígore in&deli-

I

vulos iníquitas abundávit , tan-

tátis exórtos , velut primas

Tl«

tüm üe eis erária benedi&iónis

erumpéntes Eccléfie gemmas ;

uTl

refüdir. Beátaes , Óó Béthlehem

quaedam perlecutiónis pruina

[

decoxit.

terraJuda , quz Heródis regis

immanitátem in puerórum ex-

$. Ambulábunt mecum in al-

I

tincióne perpéífa es : quee füb

bis, quóniam digni funt: * Et

W

non delébo nómina eórum de li-

uno témpore candidáram ple-

(l

brovitz. X. Hifünt, quicum

bem imbéllis infánriz Deo pf—

h

ferre meruifti.

muliéribus non funt coinquiná-

Inh

. Mti funt San&i , qui paffi

ti : Vírgines enim funt. Et non

[

f

unr propter te Domine : vindi-

delébo. G lóxia Patri. Et non.

IN

caeos , * Quia clamantad te

Interrio No&. ad Cautica; Afia.

181l

quotídie. ». Vindica Dómine

Innocéntium páffio , 1. Chrifti

Ui

fánguinem San&órum tuórum ,

exaltátio : Héeródes confüfus

qui effüfus eft. Quia clamant.

eít ; quieos perfecücus eft.

j

Lcáio vij.

Canticum, .T uftlórum. ánimze,

j

Igné camen natálem illó-

cum reliquis de Communi plu-

D

rum cólimus , quos beá-

rimorüm Marcyrum,

( 4

Ifll

tiüs zrérnze vice mundus édi-

X. Jufti autem in perpétuum

Yi

dit, quàm quos marernórum ví-

vivent. , Etapud Dominum

T)

Ícerum partus effüdit. Síquidem

eft merces eórum.

|(a

anté vitze perpétue adépu func

L. é&io fan&i Evangelij fecin-

d

dignitàtem , quàm ufüram prae-

düm Matthzeum.

fentis accéperint.

Leà&io 1x.

n

Cap 2. b. 3.

.

d

&. Ifüfunoqui noninquinavé-

N

- illo témpore

H

Angelus

p

runtveftiménta faa. * Ambu-

I5

ómini appáruit in fomnis

ii

lábunt mecum in albis , quia di-

Jofeph, dicens : Surge , & ácci-

u

gniíunt. Y. Hifunt, quicum

pe Püerum , & Matrem ejus , &

.

inuliéribus non funt coinquiná-

fugein gyptum

H

& eltoibi;

"

J(d

ti : Vírginesenim funt. ÀAmbu-

ufque dum dicam tibi. Et r&-

lábunt.

Lectio viijj.

liqua.

d

Liórum quidem pretiófa

Homilia fan&i Hierónymi

A

j

mors Mártyrum laudem

Prefbyteri.

ib. Y. Comment. in c. 2. Matthat;

qlll

in confeffióne proméruit : ho-

[j

xyum in confummatióne com-

& apud Glo[fam ordinariam.

l^

plácuit. Quia incipiéntis vitae

Uandotulit Puerum , &

iij

primórdijs , ipfe eis occáfus iní-

Matrem ejus,ut in &gy«

rium glóriz dedit , qui praefén-

prum tránfeat ; nocte tu«

p

tis términum impófuit : quos

lit , & in ténebris : quia no&tem

u

Pj

igno-

*

s

In fefto fan&orum Innocentium.

4

rans filiosfuos. De Rachel na-

ignorántiz his , à quibusipfe re-

eetlit , reliquit incrédulissQuan-

tus eft Bénjamin, in cujus tribu

do veró revértitur in. Judeam,

non eft Béthlehem. Quarirur

nec nox , nec ténebrae ponüntur

ergo quómodo Rachel filios Ju-

in Evangeélio: quiain hine mun-

da ; id eft Béchlehem, quafi fuos

di Judzi fidem, tamquam Chri-

ploret.

CURT S

uiami&i funt. ftolis

ftum ab /£gypro revercéntem

fuícipiéntes , illuminabüntur.

albis, qui funt ; & unde vené-

runt? Er dixicmihi: * Hi fung

. Cantábant San&i cánccum

tiovum ante fedem Dei & Agni:

qui venérunt de tribulatióne

* Er refonábat terra in voces

maegna , &lavérunt ftolas fuas;

eórum. Y.Hi empü funt ex

& dealbavérunceas in Sánguine

hominibus primiiie Deo &

Agni.. y*. Vidi fub alcáre Dei

Agno; &in oreipfórum non eft

ánimas interfe&órum — propter

invéntum mendácium. Etr re-

verbum Dei, & propter teftimo-

fonábat terra.

nium quod habébant, Hi funt.-

Le&io x.

Le&io xij.

T adimplerétur quod di-

Efpondébimus bréviter ,

u

€um elt à Dómino pet

R

quia fepllta fit juxta Bé-

Prophétam , dicéntem : Ex -

thlehem in Ephiáta : & ex ma-

gypro vocávi Filium meum.R e-

térno corpüfculi hofpitio matris

fpondeant , qui Hebraórum vo-

nomen accéperit. Sive quóniam

láminum dénegant veriàtem ,

Juda & Bénjamin duz cribus

jyun&a erant : & Heródes pre-

ubi hoc in Septuagínta legàtur

interprétibus, Quod cüm non

céperat non folum in Béthle-

Invénerint , noseis dicémus , in

hem intérfici püeros , fed &in

ómnibus finibus ejus.

Of£ée Prophéta fcriptum , ficut

& exemplária probáre poffunt

. Sub throno Dei omnes San-

&i clamanr : Víndica fángui-

qua nuper edídimus.

. Vidi fub altáre Dei ánimas

nem noflrum, * Deusnolter,

ünterfetótum propter verbum

y. Víndica Dóminefánguinem

Dei quod habébanr , & clara

San&órum tuórum , qui effüfus

woce dicébant. * Víndica Dó-

eít. Deus. G lória Patri. Deus,

tine fanguinem San&órü tuó-

S equénria fancti Evangelij [

cündüm Matthzeum.

ium , qui effüfus eft. Y. Sub

throno Dei omnes San&i cla-

:Cap, 2. b. 13.

inant. Víndica Dómine.

N illo témpore: Angelus Dó-

*

Le&tio xj.

]

mini appáruit in fomnis Jo-

TInc adimplétum efti;quo

d

feph, dicens : Surge ; & ác-

SUCCE LUR UAET UUOR APE r 0 ER

T

di&um eft per Jeremiam

cipe Püerum , & Matremejus ;

Prophéram, dicéntem : Vox in

& fuge in &gyptum : & efto ibi

Rania audira eft , ploràtus &

ufque dumdicamtibi. Futürum

ululàtus multus ; Rachel plo-

cít enim ; ut Heródes quarat

P lin

ä

In fefto fantorum Innocentium.

235

n

Püerum ad perdéndum eüm.

itu

]um. 4foc- 14. 4. 1.

[

ii

-Caf

d

fi

Qui confürgens accépit Püerum

li fupra montem Sion

fItU[

& Matrem ejusnode , & fecéf-

Agníü ftantem', & cum eo

1

fitin gyptum : & erat ibi uf-

centum quadragínta quátuor

t

millia, habéntes nomen ejus , &

que ad óbitum Heródis : ut

adimplerétur quod di&um eft

nomen Patris ejus fcriptum in

fio

à Dómino per Prophétam , di-

fróntibus fuis.

[2

céntem : Ex /€£gypto vocávi Fi-

. breve. Latámini in Dómi-

fun

lium meum. Tunc Heródes vi-

no, * Etexultáte jufti. Latá-

^

8U

dens quóniam illáfus effecà Ma-

mini.

Y

Et eloriámini omnes

W,

gis ; iràcus eft valde ; & mittens,

re&ti corde. Er exultàte. (5lória

m

M

!j

Patri. Laetámini.

occidit omnes pueros , qui erant

e Di

in Béchlehem , & in ómnibus

Hymnus.

1

finibusejus , à bimátu & infrà

Alvéte flores Mártyrum ,

mu

A

feciándüm tempus , quod exqui-

Quos lucis ipfoin límine

du

fieracà Magis. Tunc adimplé-

Chrifti infecütor füftulit ,

tumeft quod di&um eft per Je-

Ceu turbo naícéntes rofas.

Itef

remiam Prophétam , dicéntem :

V os prima Chrifti ví&ima ;

1De

Vox in Rama audira eft ; plorà-

Grex immolatrórum tener;

x mi

£us & ululácus multus : Rachel

Aram ante ipfam fímplices

midtif

plorans filios fuos , & nóluit

Palma & corónis lüditis. -

Glóriatibi Dómine ,

confolári ; quia non funt.

m

y

Ortio. Deus, cujus hodiérna.

Qui natus es de Virgine ,

$ j

ut infrà.

Cum Patre , & fan&o Spiritu,

jl

AD'L4AIPFD.E;S

In fempitérna fzecula. Amen.

& per Horas , Afía.

y. Heródes irátus occídit mul-

iW

Eródes iràtus T occidit

tos pueros. & In Béthlehem

-5320-

7l multos pueros in Béthle-

Judz civicàte David.

hem Judz civitàteDavid.

b"

Ad Benedictus, Amiphona.

Píalmus. Dóminus regnávit.

Hifuünt , t qui cum muliéribus

ng] M

TU

cum reliquis. 39. :

non funt coinquináti : * Virgi-

Antiphona. Abimátu T & in-

ii

nes enim füunrt , & fequüntur

d

frà , occidit multos püeros He-

)

Agnum ; quocümque ferit.

Jj ^

ródes propter Dóminum.

Oratio.

l

Antiph. Angeli eórum t Iem-

Eus , cujus hodiérna die

per vident fáciem Patris.

Innocéntes

precónium

Antdph. Vox in Rama T au-

Mirtyres non loquéndo , fed

14

Jf [0

ia eft , plorárus & ululàtus,

moriéndo conféffi funt : ómnia

Rachel plorans filios fuos.-

in nobis vitiórum mala morti-

d

tT

Antiph, Sub throno Dei T om-

fica 5 ut fidem tuam , quam lin-

l

R

(i]

nes San&i clamant : Vindica

guanoftra lóquitur , étiam mó-

fànguinem noftrum Deus no-

j

j

xibus vita fateátur, Per Do-

et.

minum.

Uæm

Dein«

hr

236

Infefto fan&orum Innocentium.

Deinde fit commemoratio de

guinem noftrum Deus nofler,

Nativitate , de S. Stephano; &

Ad Magnificat , Antiphona.

Innocéntes t pro Chrifto infán-

deS. Joanne, utinfrà. 239«

Ad Tertiam , Antiphona.

tes occíli funt ; ab iníquo rege

À bimátu,

ladéntes interfé&i funt : ipfum

Capir, V ii fupra montem.

fequüntur Agnum fine mácula ,

X Lestámini in Dómino , &

& dicunt femper : Glória tibi

exultáte jufti.

Dómine.

ä: .' Ergloriámini

omnes re&i cor

Oratio, Deus,cujus hodiérna,

ut fuprà.

AdSextam, Antiphona.

Angeli eórum.

Deinde fitcommemor. S. Tho-

Apoc, Y 4. 4. 4.

m Cantuarienfis , nifi fuerit

Ca itulum.

u

unt s

icum muliéri-

Sabbatum.

1

busnon funt coinqpinäti :

Ancphona. Ifte San&us T pro

i

ri

nes enimfunr.. Hitequiün-

lege

ei fui certávit ulque ad

tur Agnum , quocümque ferit.

mortem ; & à verbis impiórum

. Exültent juftiin confpéc&tu

non tímuit : fundátus enim

ei. 5, . Et deledéntur in le-

erat füpra firmam petram.

tlltiao

X/. Glória & honóre coronáfti

eum Dómine.

. Etconftituí-

Ad Nonam, Antiphona. :

Sub chrono Dei.

fti eum fuper ópera mánuum

Capitulum. | 4poc. 1 4. 4. 4.

tuàrum.

Oratio.

I empt funt ex homíni-

Eus, pro cujus Eccléfia

H

4 bus primítie Deo & A-

gloriöfus Póntifex 'Tho.

no : & inore ipfórum non eft

mas gládijs impiórum occübuit:

invéntum mendácium : fine má-

praíta quaefumus ; ut omnes ;

cula enim fünt ante thronum

qui ejus implórant auxílium ;

Dei.

petitiónis fuze falutárem confe-

y. Jufti autem in perpécuum

quántur effé&um,

vivent.

"

Etapud Dóminum

Et fiunt Commemorationes

eft mercescórum.

de Nativitate ; de S. Stephano ,

& S. Joanne, ucinfrà. 239«

Ad Velperas , Afia. 'Tecum

í

principium- cum reliq. Atis &

$ Si feftum Narivitatis Do-

Píalmis de Nativitate. 216.

mini, S. Stephani, S. Joannis

ARa iiij. De fru&u.

Evangeliftz , SS.Innocentium,

& eorum dies O&avze venerint

Capit, V idi fupra montem.

. breve, Exdltentjufti ; X* In

in Dominica, ipfo dienihil fit de

éonfpé&u Dei. Exültent. ;», Et

Dominica , fed die proximo poft

delecténtur in latítia. In con-

feftum S. 'Thoma Martyris fit

UE ULO L IHPHETEEE AA MEEHC 4* U CT

fpé&u. G lória. Exültent.

de ea , uzinfrà.

2490

Hymnus. S alvéteflores. (up.

€ Sifeítum S. Fhomze venes

x». Sub throng Dei omnes San-

ritin Doiinica, transfertur in

fecundam Fetiam ; & in Sabba«

&i clamant, ». . Víndica fänf

.

t9

,

In fefto S. 'Thomax Epifcopi & Martyris.

23*

J

1o poft Orationem SS. Innocen-

decédens, próximé - conjicién-

eu

tium dicirur Antiphona, y'. &

dus in cárcerem , clàm recéf-

n

Bu

Oratio Dominice , qua pauló

ferit. Inde propínqui ejus omw

infrà habentur: deinde fit. Com-

nis aetácis ejécti , amíici ; fautó-

plin

memorauo Octavarum, & in

xes omnes: ijs, quibus per zerá-

Qu

fecundis Vefperis. Dominicz fit

tem licéret , jurejuràndo ad.

AT

li

Commemor. S; '"Thomz , &

ftrí&is , univéríos "Thomam

aditáros , fi fortáffe miferábili

IT

Octavarum. In fecundis Vefpe-

iis S;,Thomz;, Pfalmi, & Ab

fuórum calamitátis afpé&u

de Nativitare. 816, que du-

moverétur, qui à fan&o pro-

Ti

"

pófito — privátis. incómmodis

Wsl

plicantur. Capitulum , & alia

de S. Silveftro, cum Commem.

deterréri

minimeé

potuíffet,

S. Thomz & Octavarum.

Non refpéxit carnem aut fán-

t

IN FESTOS, THOME

uinem , nequeullus in eo

;

umanitátis fenfus

aftorális

n d

Epifcopi & Martyris. Semi-

-iörqm

duplex.

offícij conftántiam labefa&á-

&

Omnia de Communi unius

vit.

Martyris , preter Lectiones fe-

x.. Honéftumfecit. de Com-

Vma/(ä

cundi & zerti) No&urni, & Ora-

muni unius Mart.

xxxj.

lil

tionem.

Le&io vj.

ul

In primo No&urno , Lec&io-

* Ontulit ígitur fe ad Ale-

nes de Actibus Apoftolorum. A

C

xándrum tértium Pontí.

n

Milætac

de . Communi unius

ficem,à quo benígné accéptus

]

TIk

Martyris.

eft : & inde profé&us , Móna-

ibu

. In fecundo No&urno,

chis Pontiniacénfis monafte-

I5 g

Lectio v.

rij ; Cifterciénfis Ordinis, ab eó-

um y

Homas , Londíni

dem commendátus.

Quod ut

lt

E

p

in Anglia natus,

C

cognóvit Henricus , miífis ad

FR

'Theobáldo füccéf-

Convéntum Fratrum Cifler-

N

(

fit Cantuariénfi E-

od

—

ciénfum minácibus lítteris ,

Iu

Ifcopo : & qui anté

'Thomam & Pontiníaco mona-

ïrll aminifh*

j

ándo Cancellaríz

ftério exturbáre conátur. Qua-

muünere przcláré fe géfferat , in

re Vir fan&us véritus ne fua

s

g

Epifcopáli offício fortis & in-

caufa mali áliquid Ciftercién-

ví&us fuit.

Cüm enim Hen-

ui'.lml

fis -família paterétur ; fponte

pettt

ricus fecándus Anglie rex,

diícéffit, & Ludovicum Gál-

Ij

convocátis ad fe. Epifícopis &

lie regem ejus invitátu con-

procéribus regni ; leges ferret

ppüü

vénit; ubi cámdiu fuit, quoad

jj

utiliáti ac dignitái Ecclefiá-

Pontífice máximo, & ipfo Re-

icee repugnántes , ádeó con-

ge agéntibus ,ab exíliofumma

TA

ftánter óbitirit régize cupidicá-

rotius regni gratulatióne revo-

u

ti; ut neque pollicitatiónibus

cárur.

xj.

bv

neque terróribus de fente'ntig

3; : Defidérium ánimz.xx

)

Le«

2;8

In fefto S. Thomse Epifcopi & Martyris.

Le&io vij.

miráculis

idem

Alexánder

^W Ti dum boni Paftóris of-

Pónrifex rétulit in San&órum

fícium fecürus exéquitur;

nümerum.

ecce. calumniatóres ad. regem

&. Pofuífti Dómine.xxxij.

déferunt : eum multa contra

Intertio Nocturno.

regnum & püblicam quiécem

.

L é&io fan&i Evangelij feciine

moliri

.

ut proptéreà fzpius

düm Joánnem.

Le&io ix.

conquererétur rex ; fe in füo

Cap.10.b.1 1.

*

.

yegno cum uno Sacerdóte pa-

N illo témpore

Dixit. Je-

cem habére non pofle. Ex qua

I

fus Pharifzis: Egoíum Pa-

regis voce nefarj. farellites

ftor bonus. Bonus paftor áni-

Íperántes gratum fe xegi fa&u-

mam fuam dat pro óvibus fuis.

ros , li /'Thomam e. medio rólle-

E: réliqua.

A CUA OU DC EEE Ms ET UT a i a

rent : clàm. conveniéntes Can-

Homilia fan&i Joánnis Chry4

tuáriam ; Epifcopum in tem-

fóftomi.

Homilia $9. in oaunem.

plo vefpercinis . Horis ,óperam

dantem ag

[o]

grediüncur.

Agnum quiddam , dile«

&. Stola jucuuditátis.xxxi].

&iffimi , magnum in-

d

iicc

TE

Le&io viij.

quam eft Ecclé

pra-

Ui Cléricis cempli áditus

látio , & que multa índigec fa-

J

'praeclüdere

conántibus

piéntia & fortitídine, qualem

ü

accurrens; óftium apéruit ; illis

Chriftus propófuit : ucánimam

ufus verbis ad fuos : Non eft

i

pro óvibus ponámus, &«nuni-

Dei Eccléfia cuftodiénda mo-

quam illas deferàmus: ut lupo

i

re cafiórum :-& ego pro Ec-

generólerefiftàmus. Hiec enim

libénter mortem

cléfia Dei

inter paftórem & mercenárium

fubibo.

'Tum ad mílites: Vos

eft - differentia.

Alter.- pró-

Dei juffu cavéte ; ne cuífpiam

prie ; concémptis óvibus: alter

meórum noceátis. Deinde fle-

iua contémptra ; óvium femper

xisgénibus; Deo, beátze Marize,

laláüti invigilat.

fan&o Dionyfio , & réliquis

X Coróna áureà. xxxiij.

Le&io x.

g

San&is , ejus Eccléfize Patrónis;

com-

| de-

Eccléfiam & íeipfum

Aftóris ergo exémplo

méndans , facrum caput eádem

P

monftráto, decepróres duos

[

.

conflántia, qua iniquíflimi re-

méminiz

5

furem mad&ánrem

u

W

$is légibus reftiterat, ímpio

& rapiéntem oves ; & mercenás

ferro precidéndum óbtulit ,

rium permitténtem., neque de-

quarto Caléndas Januárij, an-

fendéntem commíffas.

Quod

It

milléfimo centé-

no Dómini

fuperióri témpore Ezéchiel his

N

fimo

feptuagéfimo — primo.

.

.

h

verbis infe&átus eft ; Vze paftó-

cujus cérebro relpérium eft

ribusIfraél : nónne pafcébant Íe-

li

totius

cempli

paviménrum;

metípfos? nónne greges patcün-

k

Quem mulds pófteà illiftrem

turà paftóribus 5 Sedilli con-

trá-

In fefto S. 'Thomz Epifcopi & Martyris

239

n

trárium faciébant , quod máxi- S equéntia fan&i Evangélij fe»

JQU

mz malítize genus elt ; & plu-

cündüm Joánnem.

rimórum cauía malórum.

3

Cap. 10. b. 11.

&. Hiceftvere. xxxiij.

Nillo rémpore : Dixit Jefue

Lectio x.

Pharifzis : Ego fum Paftor

]

C

Dcírcó inquit : Neque quod

bonus. Benus paftor ánimam

I

abjé&um erat , reducébant :

fuam dat pro. óvibus fuis. Mer-

T

neque quod períerat, quaue-

cenárius aurem , & qui non eft

i

]

bant : neque confrá&um alligá-

.paftor, cujus non fünt oves pró-

n

