X. Superte Jenífalem oriétur

RC " 7 7 V - M

-

Ad Abfolutionem Capituli ,

Dóminus.&. Et

glória ejus ip te

LeQiobrevis,D ómine miferé-

vidébitur.

l

pe. f« qua dicitur in Dominicis

Ad Vefperas, Antiph. Inilla

& Ferijs ufque ad Vigiliam Na-

die. cum reliquis de Laudibus,

. - ]

tivitaus Domini exclufive,

quarta pretermiffa. Pfalm, D i«

Ad Tertiam, Hymnus.Nunc

xicDófninus, cum reliquis de

fande, Anüph.

Jucundáre.

Dominica.

:

118.

Capitulum, &. breve, Hym-

Píalm.L egempone, cum re-

3

liquis.

1o8.

nus, & Y". uc fuprà in primis Ve«

fperis.

* C 7 03 e»

Capic.F ratres;Hora eft, ut fup.

X/. Veni ad liberándum nos ;

Ad Magnificar ; Antiphona,

f

Ne tímeas Maria, T invenifti

Dómine Deus virtütum. $. O-

fténde fáciem tuam; & falvi éri.

enim grátiam apud Dóminum :

Inus,

ecce concípies, & páries Filium;

Oraiio. E xcita ; queefumus,

allelija.

Oratio quz dicitur ad Vefpe-

Oratio, E xcita ; quefumuse

Xas, dicitur jempei

GV

íd

Mazuti-

ut füpra,

Hyma

Ls

Dominica prima Adventus..

151

o

Hymni, Verficuli,& Retfpon-

difcite benefácere : quserite ju-

l.

foria brevia hujus Dominice di-

dícium , fübveníte o préffo; ju-

cuntur in alijs Dominicis, & Fe-

dicáte pupíllo,deféndite víduam,

"

rijs Adventus.

Etveníte, & argüice me , dicic

"n

Poít Vefperas diei dicuntur

Dóminus : fi füerint peccáta ve-

Velperze Defun&orum.

(2

ftra ut cóccinum, quafi nix deal-

FERIA SECUNDA.

babüntur : & fifüerinr rubra

^

Ad Maturinum,

quafi vermículus ; velut lana al-

Invitatorium. Regem. ven-

baerunt. -

m

s

türum Dóminum ,

Venite ;

x. Süfcipe verbum kVirgo Ma-

I

adorémus,

ria ; quod tibià Dómino per An-

Hymnus. Verbum

vfupe'rnum.

gelum tranfiníffum eft : concí-

Til«

ut lupràin Dominica prima Ad-

pies & páries Deum páriter &

Afia. Rectos de-

hóminem , * Ut benedí&a di-

U

ventus. y 4.2.

cet,. Plalm. Exultátejufti. cum

cáris inter omnes

mulíeres.

TUffl

reliquis de Pfalterio.. 36.

X'. Páriesquidem Filium,& vir-

Poft X-- & Pater nofter. Ab-

ginitátis non patiéris detrimén-

Jefy

10

folutiones , & Benedi&iones in

tum: efficiéris grávida , & eris

bac & fequencib? Ferijs dicuntur

Materfemper intáfta. Ut bene-

^

il

ordine füperius defcripto. 148.

dí&a.

Lectio ij.

bus

Notandum : Quando in

Ivoluéritis, & audiéritis me;

Ferijjs Adventus contingit fieri

bona terrae comedétis. Qnód

jbus

t

Officium de Fefto xij. Le&io-

fi noluéritis ; & mead iracn-

pnum., non habente Lectiones

du

diam provocavéritis : gládius

de Scriptura proprias ; vel de

devorábit vos , quiaos Dómini

m

jet

Communi affignatas , cunc ex

locütumeft. Quómodo fa&ta eft

tribusillisLe&ionibus Scripture

méretrix cívitas fidélis, plena ju-

intt

per fingulas Ferias pofitis , fiunt

dicij ? juftítia habitàvit in ea,

quatuor; divifa nimirum illa Le-

Vil

nuncautem homicídz. Argén-

b

&ione in duas , quze habuerit hoc

tumtuum verfüm eft in fcóriá :

vinum tuum miftum eft aaua,

Dk

fignum. « circa medium. Idem

etiam obfervandumiin Ferijs ab

Príncipes tui. infidéles , fócij fu-

sde

Od&ava Epiphanie ufque ad

rum : omnes díligunt münera,

Quadragefimam , & in ferialibus

á

fequiintur retributiónes. Pupíllo

n

diebus poft primam Dominicam

non jüdicant : & caufa viduae

Ye

non ingréditur ad illos.

Novembris ufqu; ad Adycn-

tum,

gg.Lætäntur czli, &lexiültet ter-

r

d

De Ifaía Prophéta.

fa. jubilate montes laudem :

nf

' Lectio j.

Cap. 1. d. 16.

quia Dóminus nofter véniet,

m «

Avámini , mundi eftóte,

* Et páuperum fuórum miferé-

uf

auférte malum cogitatió-

bitur. X .Oriétur in diébus ejus

E

num veflrárum ab óculis

juftítia , Scabundántia pacis, Et

1

mtis : quiéfcire ágere pervérfe ;

päuperum.

K

Le-

"

——

Infra Hebdomadam primam Adventus.

x52

L.e&io iij.

Capitulum, — Hfai."2. 4. 3.

nite, & afcendámus ad

Ropter hoc ait Dóminus

P

Deus exercituum fortis If-

V

monrem Dómini, & ad

domum Dei Jacob, & do-

gael : Heu , confolàbor fuper hó-

ftibus meis, & vindicábor de ini-

cébit nos viasfüas, & ambulá-

míicis meis, Et convértam ma-

bimusin fémitis ejus : quia de

num meam ad te, & éxcoquam

Sion exibit lex ; & verbum Dó-

ad purum ícóriam tuam , & áu-

mini de Jeríífalem.

feram omne ftannum tuum.

& breve,

Veni ad liberándum

nos, * Dómine Deus virtürum,

$ Erreflímam jüdices tuos ut

fuérunr priüs,& confiliários tuos

Veni. . Oftlénde fáciem tuam,

ficut antiquitus : poft heec vocá-

& falvi érimus. Dámine, Gló-

beris cívitasjufti , urbs fidélis,

tia Patri, Veni.

Sioninjudício redimétur, & re-

Hymnus.

dücent eam in juftítia : & cónte«

Ox claraecceintonàt, .

tet Íceléftos, & peccatóres fimul;

V

Obfcüra quzq; íncrepat'

Pellántur éminus fómnia ,

& qui dereliq

uérunt Dörrïinum,

confuméntur,

Ab ethreChriftus prómicat,

&. Aliéni nontranfibunt per Je-

M ens jam refürgat torpida ,

nílem 2mpliüs : * Nam in

Qu forde extat fáucia ;

illa dieftillibunt mentes dulcé-

Sidus refülget jam novums

dinem , & colles fluent lac &

Ut tollat omne nóxium,

mel, dicir Dóminus. Y. Deus

E fürfum Agnus míttitur

à Libanovéniet , & Sanctusde

Laxáre gratis débitum

monte . umbrófo , & condénfo,

Omnes pro indulgéntia

Namin illadie, G lória Patria

Vocem demus cum lácrymis,

l

Nam in illa.

S ecándó ut cüm fülferit ,

In fecundo No&urno.

«Mundümgq; horror cínxerit ;

Capitulum.

Tit, 2. d. 12.

Non pro reátu püniat ,

J Obrié, & jufté , & pié vivá.

Sed nos pius tunc prótegat.

i. mus in hocízculo , expe-

L. aus ; honor , virtus; glória ;

€ántes beátam fpem , & ad-

Deo Patri , & Filio ,

véntum glórie magni Dei ,

Sanco fimul Paráclito ,

ä

& Salvatóris noftri

In feculórum fzecula. Amen,

fti.

Jefu »Chri-.-

Y. WVoxclamántiis in deférto ;

ä

X. Veni Dómine, & noli tar-

Patráte viamDómini.?.. Recas

l

fácite fémitas ejus,

ü

dire, . Reláxa facínora ple-

hona.-

bl tua.

Ad Benedi&us; Antip

Oratio Dominice prace-

Angelus Dómini t nunüávit

d

dentis.

Maríz , & concépir de Spíritu

[

.Ad Laudes, Antiphona & Pfal-

fan&o,alleluja. K yrie eléifon.

W

raus, M. iferére, cum reliquis de

C hrifte eléifon, K yrieeléilon,

Plalterio.

295

.

P ater nofter.

: ()raä

L

L.

Infra Hebdomadam prïmäfn Adventus.

153

Oxatio.

Ter. 23.4 6.

Capitulum.

d

Xcita,quefumus Dómine,

N diébus illis falvábitur Ju-

i

E

potämiam tuam , & veni:

I

da , & Ifraél habitábit confi-

"

ut ab imminéntibus peccatórum

dénter : & hoc eft nomen , quod

|

noftrórum perículis, te mercá-

&

vocábunt eum ; Dóminus juftus

mur protegénte éripi, teliberán-

nofter.

J0s

Y. Ofténdenobis Dómine mi-

tefalvári. Qui vivis & regnas

cum Deo Patte,

fericórdiam tuam, g. Et falutá-

um

Oratio Dominicze praeceden-

rzetuum da nobis,

Jrtl

tis femp?r dicitur perHebdoma-

Ad Nonam, . Antiphona.

(f

Ecce véniet,

dam in feriali Officio quando

li

propria non affignatur.

Capitulum.

Ifai. 14. a. 1.

Et ad Horas Antiphone Ífu-

Rop? eft, ut véniat tempus

muntur de Laudibus Dominice

P

ejus, & dies ejus non elon-

)

pracedenris, quando ad . Laud.

.

.

miferébitur enim

gabiintur

pa*.

Feriz non atfignantur proprige.

Dóminus Jacob ; & Iírael falvá-

)

Hodie dicitur Officium De-

bitur.

e

funa.

Y Superte Jeráfalem, oriétur

Ad Primam, Antiphona.,

Dóminus. . Et glória ejus in

Yn illa die,

te vidébitur.

s;

Capitulum. P acem & veritá-

hona. 'Nos

Ad Vefperas, Antip

j

tem.,

.

qui vivimus, Píalmus. I néxi«

Dein

1

ePreces,ut ibidem inPfale,

tulíaél cumzeliquis de Pí;l-

Ad Abfolutionem Capituli ;

terio.

12lIs

Le&io brev. D émine miferére.

Capitulum.

Gen- 49 b.10.

ur in Pfalterio.

L]

ymf&

On auferétur fceptrum de

Ad'Tertiam , ARa, Jucundáre,

IN

Juda, & dux de fémore

at

Capiculum,

Jer. 23. a. $.

ejus, donec véniat qui mirtén-

* Ccediesvéniunt, dicit Dó-

duseft ; & ipfe erit expe&tátio

I

gäfl

4 minus , & fufcitábo David

Géntium.

germen juftum:& regnábit Rex,

.brev, Ofténde nobis.Hme

[

& lipiens erit: & fáciet judí-

nus,C Ónditoralme.utfup. 141.

cium & juftitiam in terra.

Y Roráteczli défuper, & nu-

a

Y. Veni ad liberándum nos ,

bes pluant juftum.y. Aperiácur

PA

Dómine Deus virtürum. &. O-

terra , & gérminet Salvatórem.

U

fténde fáciem tuam ; & falvi

Ad Magnificar ; Antiphona,

érimus,

Leva Jerüfalem t óculos tuos ;

)

Poft verfumdicitur , K vyrie

& vide poténtiam Regis: ecce

eléifon, C hrifte eléifon.K yrie

Salvátor venit fólvere te à víne

yit

il

eléiíon, P aternofter, & Ora-

OUIOD

tio , & fic in fequentibus Horis,

Capitula praedicta dicunturin.

lälfüü:

k

AdSextam , Antiphona.

feriali Officio ufque ad Vigiliam

Ecce Dc'»minusg

Nauivitatis Domini exclufive.

FE.

0

K5

5

4

Infra Hebdomadam primam Adventus.

FERIA TERTIA.

lex , & verbum Dómini de Je-

»

füfalem. Qufalux.

De Ifaía Prophéta.

Le&to j.

Cap. 2. 4, L.

Leaio iij.

E. "LC RUE TE du A Ectr ass

Erbum , quod vidit Ifaías

Epléta eftcerra argénto &

filius Amos, fuper Ju-

R

auro: & nonefthnis the-

V

dam & Jerüfalem. Et erit

faurórumeejus : & repléta eft ter-

raejusequis: & innumerábiles

in noviflimis diébus praeparátus

mons domus Dóminiin vértice

quadrígze ejus.

Et repléta eft

móntium , & elevábitur fuper

terra ejusidólis: opus mánuum

colles, & fluent ad eum omnes

fuárum adoravérunt, quod fece-

Gentes, 4 Er ibunrpópuli mul-

runt digidi eórum. Et incurvá-

ti , & dicent : Veníte, & afcen-

vitíe homo , & humiliátus eft

dámus ad montem Dómini, &

vir:ne ergo dimittas eis.

. Ecceab Auftro vénio ego

ad domum Dei Jacob, & docé-

bit nos vias fuas , & ambulábi-

Dóminus Deus vefter, * Vii-

TEADI II TL TA E a 2 R .

mus in fémitis ejus: quia de Sion

türe vos in pace. Y.Afpíciam

exibitlex, & verbum Dómini

vos , & créfcerefáciam : multi-

de Jenífalem.

plicabimini, & firmábo patum

meuni vobífcum.Vifitáre, Gló-

. MontesIfraél ramos veftros

A

éxpándite , & florére , & fru&us

ría Patri. Vifitáre.

[5

fácite: * Propé eft ut véniat dies

Ad Benedi&tus , Antiphona.

&

Dómini. $. Rorátecali défu-

Ahrequàm convenirent ; T ins

L

per; & nubes pluantjuftum :

vénta eft María habensin üitero

It

4

aperiátur terra, & gérminet Sal-

de Spíritufan&o, allelija.

y.

vatórem. Propé eít.

Ad Maenificat , Antiphona.

p

Lectio ij.

Querite Dóminum, t dum in-

d

d

T judicábir Géntes , & ár-

veníri poteft, invocáte eum 5

&

: uet pópulos multos : &

dum propé eft , alleluja.

FERIA QUARTA.

eonflábunr gládios fuos in vóme-

Ti

xyes , & lánceas fuas in falces:

Delfaía Prophéta.

pai

non levábit gens contra gentem

Cap. 3. 4. T

[ET

Cce-enim dominátor Dó-

|tET

gládium, nec exercebiinturultrà

ad prelium. Domus Jacob ve-

minus exercítuum áuferet

níite , & ambulémus 1n lümine

E

à Jenifalem & à Juda váli-

Dómini. Projecífti enim pópu-

dum & fortem , omne robur pa-

lum tuum , domum Jacob: quia

nis , & omne robur aque : for-

cöu

replécifunrur olim, & augures

tem, & virum bellatórem ; jü-

T

habuérunt ut Philifthiim , &

dicém , & Prophétam , & ario-

at

lum, &fenem ; Príncipem fu-

pueris aliénis adhaeférunt.

lov

, Erámpant montes jucundi-

er quinquagl'nta & honorábi-

j

€

m vultu , & confiliárium, &

t

tácem,& collesjuftítiá: * Quia

DT

luxmundi Dóminus cum po-

fapiéntem de archité&is , & pru-

Tüy

téntià venit.v *De Sion exíbit

déntem elóquij myftici. Er daba

Uaj

f

püc«

Infra Hebdomadam primam Adventus.

155

(

pueros principes eórum , & effe-

cite jufto quóniam ben? , quó-

mináti dominabüntur eis.

niam fru&um ^ adinventiónum

&. Rex nofler advéniet Chri-

fuárum cómedet. Vae impio in

ftus, * .Quem Joánnes predi-

malum : retribütio enim má-

lk

càvit Agnum efle ventürum.

nuum ejus fiet ei.

d

Y^. Super ipfum continébunt re-

&. Eccedies véniunt , dicit Dó-

le

gesos iuum , ipfum Gentes de-

minus, & fuícitábo David ger-

d

precabüntur. Quem.

men juftum : & regnábit Rex ,

Nl

Le&io ij.

& fápiens erit,& fáciet judícium

(

T írruet pópulus , vir ad

& juftitiam in terra : * Echoc

Yàs

E

virum ; &unufquifque ad

eft nomen , quod vocábunt eum:

d

E

próximum fuum

M

tumultuabi-

* Dóminus juftus nofter. Y". In

qu

tur puer contra fenem , & ignó-

dicbus illis falvábitur Juda , &

bilis contra nóbilem. Apprehén-

Ifraél habitábit confidénter. Et

Vil«

det enim vir tratrem fuáà , domé-

hoceft. Glória Patri.Dóminus;

i

fticum patris fui : Veftiméntum

ilt

Ad Benedié&tus , Anriphona.

tibi efl;princeps efto nofter , ruí-

De Sion t exibitlex , & verbum

i

na autem hzec fub manu tua.

Dómini de Jeríüfalem.

J

«

H

Refpondébit in dieilla , di-

Ad Magnificat ; Antiphona.

cens : Non fum médicus , & in.

Véniet t fórtior me poft me,

lh

domo mea non eft panis; neque

cujus non fum dignus fólvere

VM

veftiméntum: nolite confticie-

corrigiam calceamentórum.

j

Ie me príncipem pópuli.

FERIA QUINTA.

$£. Ante multum tempus pro-

De Ifaía Prophéta.

h

phetávit Ezéchiel: Vidiportam

Lectio j.

Cap. 4.. 4. T.

]

claufam , ecce Deus ante fzecula

T apprehéndenc i?:pg:ä mu-

my

líeres virum unum in die

ex ea procedébat profalüte mun-

E

di: * Eterat íterüm claufa, de-

illa, dicéntes: Panem no-

À

mónftrans Vírginem, quia poft

ftrum comedémus, & veftimén-

partü permánfit Virgo. Y^. Por-

tis noflris operiémur : tantám-

]

taquam vidífti , Dóminus folus

modó invocétur nomen tuum

Do

tranfibit per illam. Et erat.

fuper nos, aufer oppróbrium no-

Jefet

Le&io iij.

ftrum. 4 Indieillaerit germen

vill

Uicenim Jenífalem, & Ju-

Dómini in magnificéntia; & gló-

R

J

das cóncidit : quia lingua

ria, & fru&us terrz fublimis ,

hr

eórum , & adinventiónes eórum

& exaltátio his qui falváti fie-

1,)1!'

contra Dóminum , ut provocá-

rint delírael. Ec erit : Omnis

i

rent óculos majeftáris ejus.Agni-

ui reli&us füerit in Sion , & re-

nl

tio vultus eórum refpóndit eis :

fiduus in Jeráfalem, fan&us vo-

)rabl-

& peccátum fuum quafi Sódoma

cábitur , omnis qui fcriptus eft in

u

predicavérunt , nec abícondé-

vita in Jerüfalem.

runt : vae ánimze eórum ; quó-

$. Sülcipe verbum Virgo Ma-

g])[lll

M

niam réddita funteis mala. Di-

ria quod cibi à Dómino per An-

P

g*-

Infra Hebdomadam primam Adventus.

156

gelum tranfimíffum eft:concipies

fpinze : & nübibus mandábo ne

& páries Deum páriter & hómi-

pluant fuper eam imbrem. Ví-

nem , * Ut benedií&a dicáris

nea enim Dómini exercícuum

interomnes mulieres. y», Páries

domus lífraél eft: & vir Juda

germen ejus dele&ábile: & ex-

quidem Filium , & virginitátis

non patiéris' detriméntum : ef-

pectávi ut. fáceret judícium , &

ficiéiis grávida , & eris Mater

ecce iníquitas ; & juftítiam , &

femperintá&a, Utbenedica.

ecce clamor.

-

Le&io ij.

Cap. $. 4. T.

. Miffus eft Gábriel Angelus

* Antábo dilé&to meo cánri-

ad Maríam Vírginem defponíà-

C

cum patruélis mei vínez

tam Jofeph, nüntians el ver-

fux. Víneafa&aeft dilé&o meo

bum: & expavéícit Virgo de

in cornu filio ólei.Et fepiviteam;

lümine : ne tímeas Maria, inve-

.

.

& lápides elégit ex illa ; & plan-

níftigrátiam apud Dóminum

távit eam eléctam , & eedificávit

* Ecce concípies & páries ,

turrim in médio ejus , & torcü-

& vocábitur Altíffimi Filius,

larextrüxit inea : & expectàvit

y'. Dabit eiDóminus Deus fe-

ut fácerec uvas, & fecit labrüfcas.

dem David patris ejus, & regná-

Nunc ergo habitatóres Jerüfa-

bicin domo Jacob in eetérnum.

lem, & viri Juda, judicáte inter

Ecce concipies. G lória Patri.

me & víneam meam. Quid eft

Ecce concipies.

Ad Benedi&us, Antiphona.

quod ultrà débui fácere víneae

mez , & non feciei ?anquód ex-

Benedí&a tu T in muliéribus , &

benedí&us fructus ventris cui,

ectávi ut fáceretuvas , & fecit

j

a

brüfcas?

Ad Magnificat; Antiphona.

. Afpiciébam in vifu noGis ,

Expectábo Dóminum T Salva-

&tecce in nübibus cali Filius

tórem meum, & przftolábor

hóminis veniébat: & datum eft

eum , dum propeé eft, allelija.

EERIA:SEX TA

eiregnum ; & honor: * Et om-

is pópulus; tribus, & linguz

De Iíaía Prophéta.

férvientei. Y». Potéftas. ejus ,

Le&io j.

Cap. 6. 4. t.

N anno , quo mórtuus eft rex

potéftas eetérna , quae non aufe-

rétur: & regnum ejus, quod

Ozias , vidi Dóminum fedén-

Etomnis.

]

non corrumpétur.

tem fuper fólium excélfum ,

Le&io iij.

& elevátum: & ea;quae fub ipfo

'T nunc ofténdam vobis

erant, replébant cemplum.Séra-

4quid ego fáciam víneze

phim ftabant füper illud:fex alze

mez : áuferam fepem ejus, &

uni, & fexala álteri : duábus

ericin direptiöncm :diruam ma-

velábant fáciem ejus: & duà-

cériam ejus ; & erit in conculca-

bus velábant pedes ejus , & duà-

busvolábant. Etclamábant al-

tiónem. Et ponam eam defér-

tam : non putábitur , & non fo-

terad álterumi, & dicébant :

diétur: & aícéndent vepres &

Sanctus , San&Qus , Sanctus Dö-

mi-

Infra Hebdomadam primam Adventus.

157

Y

fninus Deus exercítuum ; plena

diéntes, & nolíte intellígere: &c

l.

vidéte vifiónem, & nolite co-

eft omnis terra glória ejus.

Itl

& AveMaria ,

rátia plena ,

gnófcere. Excaca cor pópuli

il

Dóminus tecum:

g

Spíritus fan-

hujus , & aures ejus ággrava , &

0

&us fupervéniet in te, & virtus

óculos ejus claude: ne force ví-

I!

Altíffimi obumbrábit tibi : quod

deat óculis fnis, & áuribus fuis

enim ex te nafcéturSanctum,vo-

áudiat ; & corde fuo intélligat ;

cábitur Fílius Dei. ?. Quómodo

& convertátur, & fanem eum.,

lus

fiet iftud, quóniam virum. non

$. Obfecro, Dómine, mitte

l«

cognóíco? Et refpóndens Ange-

quem milfürus es: vide aflli&ió-

Vil«

lus dixit ei,. Spíritus.

nem pópuli tui : * Sicut locütus

[

P )

Le&io ij.

es; veni, & líbera nos. Y.. Qui

W

T commóta funt fuperli-

regis Ifraél inténde , qui dedücis

m i

4 minária cárdinum à voce

velut ovem Jofeph, qui fedes fu«

I 1

clamántis , & domus repléta eít

per Chéruübim. Sicut locütus es,

[i

fumo. Etdixi : Veemihi , quia

GlóriaPatri. Sicut locütus es,

3

tácui;quia virpollütuslbijs ego

Ad Benedi&us, Antiphona,

-gm-

fum , & in médio pópuli pollüta

Ecce véniet t Deus & homo de

1uft

lábia habéntis ego hábito , &

domo David fedérein throno ,

Ms

regem Dóminum exercítuum

alleliíja.

vidióculis meis. € Et volávit

Ad Magnificat, Antiphona.

n

ad meunus de Séraphim, & in

Ex &gypto t vocávi Filium

ii

manu ejus cálculus ; quem fór-

meum: veniet , utfalvet pópus

lum fuum.

ul

cipe tilerat dealtári. Et térigit

m

os meum , & dixit : Ecce tétigit

S:: ALoB ao TO

lt

hoclábia tua, & auferétur ini-

De Ifaia Prophéta.

b

quitas tua ; & peccátum tuum

Lectio j.

Cap. 7.4.1,

!

mundábitur,

T fa&um eft in diébus

J]i.

Ac

&. Salvatóremexpe&ámusDó-

Achaz filjj Jóathan, flij

minum Jefüm Chriftum :*

ul

Ozíe regis.]uda , afcéndis

l

rcformábit corpus humilitátis

Rafin rex Syri , & Phácee fi-

Mo!

noftra configurátum — córpori

lius Roméliz rex Ifzaél , 'in Je-

claritàtis fuze. Y^. Sóbrie , & ju-

adenu

rífalem; ad preliándum con.

um

fté , & pié vivámus in hoc fzecu-

traeam: & non potuérunt. dez

belláre eam,

b1pfo

lo, expe&ánres beátam fpem,&

Et nunuavérunt

advéntum glórie magni Dei,

dómui David, dicéntes : Re-

Set

Y 3!2

Qui reformábir.

quiévit Syria fuper Ephraim , &

Le&tio iij.

u

commótum eft cor pópuli ejus ,

? T audivi vocem Dómini

ficut movéntur ligna filvàrum

db

(

J

dicéntis: Quem mittam ?

Afácie venti. Ec dixic Dóminus

& quis ibir nobis ? Et dixi : Ecce

)

adIfaiam: Egrédere in occrfum

ego , mitte me.. Et dixit : Vade,

Achaz tu, & qui derelictus eft

i

;v

& dices pópulo huic: Audíte au-

jatub filius tuus, ad extrémum

n

aqua«

158

Infra Hebdomadam primam Adventus.

£o concipiet , & párier Filium ,

aquzdictus pifcíne fuperióris

in via agri fullónis.

& vocabitur nomen ejus Emmá-

nuel. Butyrum & mel cómedet,

, Ecce Virgo concipiet , &

páriecFilium , dicit Dóminus:

ut fciat reprobáre malum, & eli-

3* Et vocábitur nomen ejus Ad-

gere bonum.

mirábilis, Deus , Fortis. , Su-

. Eccedies véniunt, dicit Dós

per fólium David , & füperre-

minus , & fuícitàbo David ger-

menjuftum : & regnábit Rex ;

gnum ejus fedébit in eetémum.

Et vocábitur.

& (ápiens erit, & fáciecjudícium

Le&io ij.

& juftítiam interta. * Er hoc

—* T di

ces ad eum : Vide ut

eft nomen;quod vocábunt eum:

j Sileas : noli timére , & cor

Dóminus juftus nofter. 7 In

NI d a

tuum ne formidet à duábus cau-

diébus illis falvábitur Juda, &

dis titiónum fumigántium iftó-

Ifrael habitábit confidénter. Ec

inira - furóris Rafin re-

hoceft. GlóraPatri. Echoc eft.

rum ,

gisSyriz , & filij Romeliz : eó

Ad Benedi&us , Antiphona.

uód confilium iníerit contra te

Sion t noli timére , ecce Deus

tuus yénier , allelüja.

Syria in malum Ephraim, &

filius Roméliz,dicéntes : Afcen-

Ad Vefperas, Capitulum.

Rom. 15.4. 4.

1

li

dámus ad Judam , & fulcitémus

eum , & avelláàmus eum ad nos,

| » RatresQueeciimque fcript

& ponámus regem in médio ejus

funt, ad noftram do&rinam

f

filium Tábeel.

fcripta funt : ut per patiénciam,

Pl

, Audite verbà Dómini Gén-

& confolatiónem fcripturárum ;

ü

Vi

te$, & annuntiáte illud in fíni-

Ípem babeámus.

bus terre : * Ecinfulis ; quee

$z. breve, Ofténde nobis, 141.

Ti«

rocul funt , dícite : Salvátor no-

ut in j. Sabbato Adventus.

T

fter advéniet.. 3. Annuntiáte ;

Hymnus. C ónditor alme fíde-

lt

& auditum fácite : loquimini ;

fum., utfíupra,

141.

ii

& clamáte E ínfulis.

. Roráte celi défuper , & nu-

V,

Le&io iij.

h

bes pluant juftum. s. Aperiás

tu.

"* ^T adjécie Dóminus loqui

tur terra ; & gérminet Salva-

lu

I

' jad Achaz , dicens: Pete ti-

tórem,.

l;

bi fignum à Dómino Deo tuoin

Ad Magnificat; Antiphona.

LE

rofíindum inférni,five in excel-

Veni Dómine t vifitáre nosirt

h]

fum füprà. Er dixit Achaz : Non

pace, ut lzetémur coraim te corde

DOI

erfécto.

Oratio.

petam , & non tentábo .Dómi-

Y

num. 4 Et dixit : Auditeergo

^* Xcita Dóminecorda noftra

Vib

domus David : Numquid parum

ad praeparándas Unigéniti

vobis eft , moléftos eífe homíni-

tui vias : ut per ejusadvéntum ,

r

bus , quia moléfti eftis & Deo

purificátis tibi méntibus fervire

Tun

meo*? Propter hoc dabir Dómi-

mereáàmur, Qui tecum vivit &

h

rcgnæt.

N

"" ipfe vobisfignum. Ecce Vi-

H

DbO-

Dominica fecunda Adventus.

152

l,

DOMINICA Ii,

renum ejus. Habitábir lupus

Id

Adventus.

cum agno: & pardus cum hoedo

li

Ad Matutinum, Invitatorium.

accubábit : vitulus, & leo, &

V

n

R.egem ventüárum Dóminum ,

ovis fimul morabüntur , & puer

* Venite, adorémus.

párvulus minábit eos. Vírulus ,

D

Píalmus.V enite,exultémus. 1 6.

& urfus pafcéntur:fimul requiéf-

JO[«

Hymnus. V erbum fupérnum,

cent cátuli eórum : & leo quafi

i2€]

urfüprà. —4442..

bos cómedet páleas.

LT

In primo No&urno , Antiph.

, Ecce Dóminus vénier, &

ht

Véniet ecce Rex.. P(alm, DÓ-

omnes San&iejus cum eo, &

(mi

mineinvirtüte. cum reliq. ut

erit indie illa lux magna: & exí-

]t

in Pfalterio.

57 n

bunr de Jenííalem ficut. aqua

&

De Ifaía Prophéta.

munda: & regnábit Dóminus in

»

" Le&io j.

Cap, i. 4. T.

setérnum , * Super omnes Gen-

d

PA

T egrediétur virga

tes. , EcceDóminus cum vir-

Id

ER

de radice Jeffe , &

tüte véniet: & regnum in manu

Doii

flos de radice ejus

ejus, & potéftas , & impérium.

-FA

alcéndet. Etrequié-

Super.

Lettio iij.

n

—

'T dele&ábitur infans ab

$ fcer fuper eum Spí-

ricus Dómini ; fpiritus fapiéntize

übere fuper forámine áfpi-

à

npr!

& intellé&us, fpíritus confilij &

dis: & in cavéma réguli, qui

juf

forricüdinis ; fpiritus fciéntise &

ablaftátus füerit, manum fuam

(

piecáris ; & replébit eum fpiritus

mittet. Non nocébunt, & . non

timóris Dómini. Non fecüindüm

[ülly

occident in univérfo monte fan-

.

vifiónem oculórum judicábir ,

comeo

D

quia repléta eft terra

]4.]1

neque fecándüm audisum áu-

Íciéntia Dómini, ficut aque ma-

riumárguet : fedjudicábir in ju-

ris operiéntes. In die ilia radix

! Gdfl

Ítíia páuperes ; & árguetin

Jeffe , qui ftarin fignum populó-

eequitáte pro manfuétis terra.

rum, ipfum Gentes deprecabán-

Milg

g. Jenítalem ; citó véniet falus

tur , & erit fepilchrum ejus glo-

"

tua: quare moróre confümeris?

riófum,

iib

numquid confiliárius non eft. ti-

$. Civitas Jenifalem noli fle-

bi, quia innovávitte dolor ?

re: quóniam dóluit Dóminus fu-

* Salvàbote, & liberábo re ,

perte,* Etáuferer à teomnem

)m-l

ysl

nolitimére. x», Ego enim fum

tribulatiónem. y,Ecce. Dómi-

Dóminus Deus tuus, Sanctus

nus in fortitüdine véniet: &

«

líraél, Redémptor tuus.Sal-

bráchium ejusdominábitur. Ex

vábo.

áuferat.

naflm

Le&io ij.

L.eGio iiij.

T percütiet: terram. virga

7 T'eritin dieilla : Adjíciec

ge'nili

yurty

E

orifui, & fpíritu labió-

Dóminus fíecándó ma-

"d

rum fuórum interfícier ímpium.

num fuam ad Poüïdändum refí-

Et erit. juftítia cíngulum lum-

duum pópuli fui, quod relinqué-

jl

bórum ejus, & fides cin&órium

tur abAflyrijs, & ab /&gypto, &

&

a

po

Ph:-

'i'

160

Doninicá feéunda Adventus.

àPhetros, & ab /chiópia; & — neufque ad cérminos orbis tetrá^

ab./€lam,& àSénnaar, & ab

rum. Corónam.

Emath , & ab infulis maris. Et

Lecio vj.

levábit fignum in natiónes, &

"& (/ Osaütem virgam de radi-

1. ce Jeffe fané&tam Mariam

congregàbit prófugos Iírael , &

difpérfos Juda cólligecà quátuor

Virginem intelligáàmus ; qua

nullum hábuit fibi friticem co-

plagisteriz. Et auferétur zelus

haréntem

de qua fuprà légi-

Ephraim, & hoftes: Juda pert-

bunt.

mus: Ecce Virgo concipiet, &

Rex nofter advéniet Chri-

.

píriec Filium.. Ex florem, Dó-

ftus,* Quem Joánnes przedicá-

minum Salvatórem , qui dicicin

vit Agnum efle ventürü. . Su-

Cánticocanticórum : Ego flos

per. ipfum continébunt Reges

campi , & lilium convállium.

os fuum , iplum Gentes depre-

& Sicut mater confolátur fílios

cabüntur.Quem Joánnes. G. 1ó-

fuos , ita confolábor vos, dicit

ria Patri. Quem,

Dóminus: & de Jerüfalem civi-

jn fecundo No&umo, Antiph.

tütre quam elégi, véniet vobis

Gaude & letáre.Píalm.D éómi-

auxilium:* Ec vidébitis, &

DI

audébit cor veftrum. .. Dabo

nus illuminátio. cum xcliquis.

P

in Pfalrt.

21.

inSion falátem , & in Jeráfalem

De Expofiióne fan&i Hieró-

glóriam meam, Et vidébius.

H

Paulb poff.

Le&io vij.

nymi Presbyteri in Ifaíam Pro-

K

phétam.

.* Uper hunc ígitur florem ;

y

Leéctio v.

Lib. a. cap.ri.Tfa.

2 quide trunco & radice Jeffe

per Mariam Vírginem repénte

T egrediétur virga de radi-

ce Jeffe. Ufque ad princi-

confárget , requiéfcet Spiritus

pium vifiónis, vel pónderis

Dóminiquia inipfo complácuit

Babylónis , quod vidit Iíaías fi-

omnem plenitüdinem Divinità-

q

m

lius Amos , omnis hec prophe-

tis habitáre corporáliter: nequà-

1ía deChrifto eft : quam per par-

quam per partes, utin céteris

tes vólumus explanàre, ne fi-

San&is : fed juxca Evangélium

mul propófita atque différza , le-

eórum , quod Hebrzo fermóne

étóris confündat

memóriam.

conícriptü legunt Nazarzi:Def-

|

Virgam & florem de radice Jet-

céndet fuper eum omnis fons

h

fe iplum Dóminum Judzi inter-

Spíritus fan&ti. Dóminus autem

[

pretántur : quöd Ícilicet in virga

Spíritus eft: & ubi Spíritus Dó-

Yen

regnántis poténtia ; in llore pul-

mini , ibi libértas.

chritüdo monftrétur.

DT

&.

Jeráfalem plantábis víneam

Hs

"

*

Ecce véniec Dóminus pro-

in móntibus tuis

*

*

exultábis ;

*

[]

Il

té&or nofter , Sanc&tus Ifrael ,

uóniam dies Dórmini véniet

í

u

* Corónam regni habens in cá-

rge Sion, convértere ad Dó-

ite fuo.Y. Et dominábitur à

minum Deum tuum : gaude &

mari ufque ad mare ; & à flámi-

lztáreJacob * Quia de médio

Géhn-

Dominica fecunda Adventus.

161

Géntium Salvátortuus. véniert.

admirár. Sed infidélium mens

(ie

x", Exülta fatis filia Sion : jübi-

grave inillo Ícándalum pértulit,

a filia Jerífalem,. Quia de mé-

cüm eum poft tot mirácula mo-

dio.

Lectio viy.

riéntem vidit. Unde & Paulus

"

IN eódem Matthazi volümine

TA

dicit : Nos autem Prædicämus

I

légimusillud , quod in confe.

Chriftum crucifízum , Judzis

qu

quéntibus fcribitur

Ecce puer

quidem fcíndalum , Géntibus

| Q

autem ftultítiam.

meus,quem elégi ; elé&tus meus,

k

in quo complácuicánimz mez ;

&. Egrediétur Dóminus de Sa-

T

ponam Spíritum meum füper il-

mária ad portam, quz réfpicit ad

W

Oriéntem : &,véniet in Béthle-

hon

lum , judícium Géntibus prófe-

ret ; ad Salvatóris reférri intelli-

hem , ámbulans fuper aquasre-

n h

géntiam ; in quorequiéícir Spíri-

demptiónis Jude. * Tunc fal-

lum'

tus Dómini , id eft, zecérna habi-

(ILOS

jl

vus eritomnis homo : quia ecce

tatióne permánfit.

véniet. Y'. Et preparábitur in

T

W

, Ecce Dóminus véniet , &

mifericordia fólium ejus , & fe-

qu

omnes Sancti ejus cum eo : tunc

débir füper illud in veritáte,

$

aperiéntur óculi cecórum , &

'Tunc falvus.

Lectio. x.

p 5

aures furdórum áudient ; tunc

Tultum quippe homínibus

Dii

aícéndet claudus ; quafi cervus ,

"

vifum eft , ut pro homínibus

ilalef

* Erabfolüte eruntlinguz mu-

Audor vitze morerétur : & inde

yu

tórum. y'. Ecce Dóminus in

contra eum homo fcándalum

)9")

fortitidine véniet, & bráchium

füumpfit , unde eiámpliüs débi-

Bo

;

ejus dominábitur. Et abíolátae.

tor fi

eri débuit. Nam tantó Deua

[ij

Jd',

Glória Patri. Ec abfolütae.

ab homínibus digniüs honorán-

rcpemc

. In tertio No&urno; Antiph.

dus eft , qgantö pro hominibus

ynu

Gábriel Angelus, & rcliqua ut-

&cindigna fufcépit.

n

m

$. Fehtína , ne tardíveris Dó-

que ad Lectiones ut füprà in Do-

Dimntu

minica prima Adventus. 145.

mine: * Etlibera pópulum tuü,

u

I é&io fan&i Evangélij fecín-

Y'. Veni Dómine, & noli rardá-

j d

düm Matthzum.

re , reláxa facinora plebi tus. Ec

ag

Ledtio ix.

Cap. DI .

libera.

Le&tio x]

o

N illo témpore : Cüm au-

^W Uid eft ergo

cü'cere ; Beáà-

g*

diffecJoánnes in vínculis ópe-

tus qui non fiterit fcanda-

yii P

ta Chrifti , mittens duos ex di-

lizátus in me ,. nifi apérta-voce

f

BUS ällti

l

Ícipulis fuis , aiv illi : Tu esqui

abje&iónem mortis fuz , humi-

j

ventürus es ; an álium expedá-

litatémque fignáre? Acfi patén-

mus? Erréliqua.

ter dicat : Mira ,quidem fácio,

j

Homilia fanéti Gregórij Papze,

fed abjécta pérpeti non dedígnor.

x

j

hu

Homilia . in Evang. po[t princip,

Quia ergo moriéndo re fübíe-

| ve[lm

Ifis tot fignis , tantifque

quor, cavéndum valdé eft homí.

i

i

virtütibus , non Ícandali-

(

V

nibus , nein me mortem delpi^

j

zári quifquam pócuit ; led

ciant ; qui figna venezántur.

g

!l

p

Pars Hyeinalu,

*&. Ecce

"

162

Dominica fecunda Adventus.

. Ecce Dóminus véniet cum

lizántur : & beátus eft , quinon

f

P

lendóredefcéndens , & virtus

füerit fcandalizátusin me. Illis

autem abeüntibus , ccepit Jefus

ejuscumeo: * Vifitàre pópu-

.

lum fuum in pace, & conftitere

dícere ad turbas de Joánne

.

fuper eum vitam fempitérnam.

Quid exíftis in defértum vidére?

X.. Ecce Dóminus nofter cum

Aründinem vento agitàtam ?

virtüre véniet.. Vifitáre.

Sed quid exiftis vidére ? Hómi-

nem móllibus veftitum ?* Ecce

Le&io xij.

Ed dimíffis Joánnis difctpu-

qui móllibus veftiüntur ; .in dó-

.

lis quid de eódem Joánne

mibus regum funt.Sed quid exí-

turbis dicac , audiáàmus. Quid

ftis vidére ? Prophétam * Edam

exiítisin defercum vidére? Arán-

dico vobis, & plus quàm Pro-

dinem vento agitàtam ? Quod

héram. Hiceft enim de quo

vidélicet non afferéndo , fed ne-

Ícriprum eft : Ecce ego mitro

gándo intulit. Aríndinem quip-

Angelum meum ante fáciem

pe mox ut aura conrigert , in

tuam;qui preeparábit viam tuam

anteéte,

partem álteraminflé&tir. Et quid

per arándinem, nifi carnális áni-

Oratio, E xcita Dómine. fup.

mus defignàtur ? qui mox ut fa-

AD LAIUDIE

vóre , vel detra&ióne tángitur,

& per Horas , Antiphona.

ftatim in pattem. quámlibet in-

* Ccein nübibusczli T Dó-

clinátur.

minus véniet cum poæefïä-

, Radix Jeffe , qui exiirget ju-

te magna ; allelija,

dicáre Gentes : in eum Gentes

Píalmus. M iferére, cum reliq.

de Dominica.

fperábum: * Eteritnomenejus

287

benedi&tum in fecula. y, De

Antiphona. Ulbs forticüdinis

radice Jeffe éxiet dux ; & flos de

noftra Sion , Salvàror ponétur

radice ejus alcéndet, Et erit,

in ea murus & antemurále : *

G lória Patri. Et erit.

aperite portas , quia nobifcum.

S equéntia fan&i Evangélij fe-

Deus , allehíja.

cündüm Matthaeüm.

Antiph. Ecce apparébit t Dó-:

Cap. 11. 4. 2.

minus , & non mentiétur

.

a

1

N illo témpore : Cüm audif-

moram fécerit , expé&a eum ;

fet Joánnes in vínculis ópera

quia veniet, & non tardábit, al«

]

Chrifti , mizrens duos ex di-

lelája.

;

ä

fcipulisfuüis ; aicilli : Tu 6s qui

Antphona. Montes & colles t

ventürus es, análium expecá-

canrábunt coram Deo laudem;

mus ? Et refpóndens Jefus ait il-

& ómnialigna filvàrum plau-

lis : Eüntes renuntiàte Joínni

dent mánibus : * quóniam véniet

uzeaudiftis , & vidiftis. Czci

dominátor Dóminus in regnum

vident , claudi àmbulant, leprófi

