FecitOrdinatiónes feptem men-

n

Hiö

Ulta idem decréta fecit

ífe Decémbri , quibus creávit

nanlöu'

Eccléfie Dei uulia : in

Preíbyteros quadragínta duos,

his, Ut à folo Epifcopo Chrifma

*

Diáconos viginti quinque , Epí-

conficerétur

.

Ut Préfbyter

j i

Ícopos per divéría foca Íexagín-

Chriímate baptizáti füummum

ta quinque.

J Omf

iniret vérticem

*

.

Ut Diáconi

jt

"

* Jufítum dedüxir. Ixxviij.

(u

In

252

. Ynfefto fan&i Silveftri.

Le&io xj.

In tertio Nocturno.

[

L é&io fan&i Evangélij fecán-

Xfo autem funt que ju«

K

düm Lucam.

béntur, & lumbos reftrin-

li

Leàio ix.

Cap. 12. b. 3.

gere , & lucérnas tenére : ut &

N illo témpore : Dixit Jefus

munditia fit caftitátis in córpo-

$

I

difcipulis fuis : Sint lumbi

re , & lumen veritátis in opera«

tióne. Redemptóri étenim no-

veftri pracindti , & lucérnze ar-

dént:es in. mánibus veftris, Et

ftro unum fine àltero plac&re ne«

réliqua.

quàquam poteft : fi aut is qui

Homilia fan&i Gregórij Papse.

bona agit ; adhuc luxuürice inqui-

Homilia Y 3- in Evangelia.

naménta non déferit : aut is qui

a

An&i Evangéli , fratres

caftitáte praeéminet , necdum fe

Yo

chariffimi , apérta vobis eft

per bona ópera exércet. Nec

"

lé&io recitàta. Sed,nealí-

cáftitas ergo magna eft fine bo-

[

quibus ipía ejus planities alta

no ópere : nec opus bonum eft

N

fortáffe videátur , eamfub bre-

(

áliquod fine cattitáte. Sed & fi

vitáte tranfcárrimus : quátenus

utrümq; ágitur , reftat ut quif-

ill

ejus expofítio ia neíciéntibus

quis ille eft , fpead fupérnam

Ti

fiat cógnita, ut tamen fciéntibus

pátriam tendat , & nequáquam

dit

non fit onerófa. Dóminus dicit:

Íea vitijspro mundi hujus ho-

&

Sint lumbi veftri precín&i.

neftáte contineat.

[

Lumbos enim precingimus ;

X. IfteSan&us. Ixxx.

cüm carnis luxüriam per con«

Le&io xij.

^7'T vos fímiles homínibus

tinéntiam coardtámus.

expe&cántibus dóáminum

$. Amáviteum. Ixxix..

Le&io x.

fuum , quando reverráturà n«

Ed quia minüs eft , mala

pujs : ut cüm vénerit ; & pul-

"

láverit ; conféftim apériant ei.

non ágere , nifi étiam quiijq;

ftüdeat & bonis opéribus infu-

Venit quippe Dóminus ; cüm a

dáre ; prótinus ádditur : Et lu-

judícium próperat : pulfat veró,

cérna ardéntesin mánibus ve-

cüm jam per z&grividinis molé-

ftris.. Lucérnas quippe ardéntes

ftias effe mortem. vicinam defi-

in mánibus tenémus ; cüm per

gnat. Cui conféftim aperimus

bona ópera'próximis noftris lu-

fi hunc cum amóre füulcipimus.

cis exémpla monftráàmus. De

Aperire enim Jüdici pullinti

quibus profé&tó opéribus Domi-

non vult , qui exire de córpore

nus dicit : Lüceat lux veftra

trépidat : & vidére eum , quem

coram hóminibus , ut videant

contempfiffe fe méminit ; Jüdi-

ópera veftra bona, & gloríficent

cem formídat. Qui autem deíüa

Patrem veftrum, quiin calis

fpe & operatióne fecürus elt»

eít.

pulfánti conféftim áperit , quia

* Sint ]umbi veftri. Ixxx.

latus Jidicem füftinet, Et cüm

tem

E

Infefto fan&i Silveftri.

2-.

tempus propínqua mortis ad-

Vénerit in fecünda viellia , & áa

TT

vénerit ; de glória retributiónis

in tértia vigilia vénerit ; & ita

i.

hilaréfcit.

invénerit ; beáti funt fervi illi,

cu

$ Elégitte Dóminus. Ixxx.

Hoc autem fcitóte, quóniam fi

Q

Sequéntia fancti Evangeélij fe-

Íciret paterfamílias , qua hora

o

cünduüm Lucam.

um

fur veniret , vigiláret üdque; &

Cap. 12. €. 3f.

non fíneret pérfodi domü füam.

TRU

N illo témpore : Dixit Jefus

.

Et vos eítóte paráti : quia qua

TT

diícípulis fuis

*

Sint lumbi

hórà non putáus, Fílius hómi-

]

m

veftri preecin&ti ; & lucérne

nis véniet.

Oratio.

TTR

ardéntes in mánibus veftris, &

A quzfumus omnípotens

ecluni

vos fimiles hominibus expe-

D

Deus : ut beiti Silvéftri

« M

&ántibus dóminum fuum;quan-

Confeflóris tui atque Pontificis

Lb

do revertátur à nüptijs

P

.

ut

veneránda folémnitas , & devo-

]

m

cüm vénerit, & pultáverit, con-

tiónem nobisáugeat , & falü-

ii

féftim apériant ei. Beáti fervi

rem. Per Dóminum, -

T.

illi; quos, cüm vénerit Dómi-

Reliqua omnia' ufque ad Ve-

jpen:

nus , invénerit vigilántes. Amen

fperas , lumuntur de Communi

uiqui

dico vobis , quód przcínget fe,

Confefforis Pontificis. Etin 5ne

us

& fáciec illos difcümbere , &

Laudum fit Commemor. de

uánfiens miniftrábicillis, Et f

Ü

O&avis , utfuprà. 239

l)

10!]1]0?0'-'

W'I

T

:

:

eN

w i

7

E

!

7

lii

Z

77

durir

Y V/*'

3

s

x

?

f

-

V&Pw

N

7)

"d«

i

a

$.

m

f

G.

N

l a

(

N

b

d

UA

TAR

M

il ïïj

CO

Md

SNNS

o l)

.

v

P AA

j: ?

C*

"v

"

n

'(***

]

j

1l

j Yi

€;

//

!

J

:

l

j

3

1d

P*'ü

if

je [U.

Jmiq'

fl

[mdm

"L

i ,9

1

IN

IN CIRCUMCISIONE

u

K

DOMINI,

ET OCTAYA NATIVITATIS.

9« 05

DUPLEEXkX.

AD VESPERAS,

Ex illibáta Virgine

O admirábile com-

V

Anü ho

Naícéndo , formam fümp-

mércium, cum reliquis de Lau-

feris.

D

hi

dibus, infrà. Pfalm. D ixit Dó-

S ic praefens ceftátur dies,

minus, [, audáte pueri. L, ze-

Currens per anni cíirculum ,

tátusfum, N ifiDóminus zxdi-

Quód folus à fede Patris

ficáverit.

utinfrà in Officio

Mundi falus advéneris.

E

arvo B. V. Maria.

cixxvj.

H unc celum ,

terra , hunc

"m

Tit.2.C. 11.

mare ,

Capi;ulu

U o

TA

5

—

E

Ppáruit grátia Dei

Huncomne quod in eis eft;

füij

EY

H

gw

"

:5

Salvatóris

noftri

Auctórem advéntus tui

Ny

)

ÉN

V2

ómnibus

homíni-

Laudans exültat cántico.

Àn

bus , enídiens nos ;

[

X

N

—

N osquoque, quilancto cuo

ut abnegántes im-

Redémpti Sánguine fumus; -

tàn

du

ietàtem, & fzculária defidéria,

Ob diem natális tui,

fóbrie ,& jufté, & pié vivàmus

Hymnum novü concínimus,

in hoc fzculo.

. Dee grátias.

G lória tibi Dómine,

lu

, breve.

Notum fecic Dómi-

Qui natus es de Vírgine,

I&'T

hus, * Alleliüja , allelitja. No-

Cum Patre, & fancto Spíritu;

g

tum.

e

Salutáre fuum. Allel.

In fempitérna fzecula.

C lória Patri. Notum.

Amen.

Ài

Hymnus.

Y^. Verbum caro factum eft, al-

:

Hrifte Redémptor óm-

lehija. $. Er habitávit in no-

Qu

nium

i

bis , allelija.

Ex Patre Patris Unice ,

Ad Magnificat , Anriphona.

Alm

Solusanre principium

Propter nímiam T charitátem

D

Natus ineffabiliter.

fuam , quadiléxit nos Deus ;

t

T u lumen , tu fplendor Patris;

Filium fuum mifit in fimilinidi-

'Tu fpes perénnis ómnium ,

nem carnis peccáti , allelja.

hi

Inténde quas fundunt preces

Oratio.

IY

Tui perorbem fámuli.

Eus , qui falüris etérne

&i

M eménto falücis Auctor ,

D

beáte Mariz virginitáte

]

Quód nofiri quondá córporis,

LA

fecánda , humáno géneri pr&-

n

In Circumeifione Domini,

5

mia praftitifti : eribue queefu-

minus procédens de thálamo

uo.

h

mus ; utipíam pro nobis inter-

cédere fentiàmus, per quam me-

De Epíftola beáti Pau

ii Apófto-

niimus Auctórem vitze fuícipe-

li ad Romános.

re , Dóminum noftrum Jefum

Le&io j.

Cap. 3. 4. T.

Chriftum Filium tuum : Qui te-

X

!

zsUid ergo ámpiiüs

'ISI

cum viyvit,

A

& judao eft ?* aut quze

A

utilitas

Et non fit aliqua coinemoratio,

s

circumci-

Ad Matutrinum;Invicatorium.

g

)

(

-

EE

S

NI

/

fiónis? Multüm per

Chriftus

natus eft nobis ,

"omnem — modum.

Pfalm.

l

:

* Venite , adorémus.

primüm qc

idem, quiacrédita

n is

Venite , exultémus. 16. Hyin-

funt illis elóquiaDei. Quid enim

nus. C hrifte Redémptor óm-

fiquidam illórum non credidé-

]

"m

nium.

uc fuprà.

runt ? Numquid incredilitas il-

lórum fidem Dei evacuábi: 2

P

Kai

In primoNo&urno.

t

Anüphona. Dóminus T dixit

Abfit. Eft autem. Deus verax ,

115,

ad me: Fílius meus es tu, ego

omnis aurem homo mendax ,

"

hódie génui te.

m

l.

ficut Ícriptum eft : Ut juftificéris

Pfalm.

Quare fremuérunt.

in fermónibus tuis, & vincas

eis df

cum reliquis, ur fuprà in die

cüm judicáris.

Nativitatis.

i

199.

&. Ecce Agnus Dei, ecce qui

ytct

Antphona. In fole t pófuir

tollit peccáta mundi : ecce de

(oty

tabernáculum fuum :

& ipte

"

quo dicébam vobis : Qui poft

tamquam Sponíus procédens

me venit, ante me factus elt :

: juti

de thálamo íuo.

wl,

* Cujus non fum dignus corrí-

Pfalm. C szlienárrant. 199.

iam

calceaménti

fólvere.

ycnir

Anüphona. Elevámini f por-

y. Quidererra eft, dererraló-

n

tecternáles, & introibit Rex

quitur: qui de cxlo venit ; tu-

glóris.

m

per omnes eft, Cujus,

Pfalm. Dómini eft terra. 200.

Le&io ij,

J

Anüphona. Specióíus Tforma

I autem iníquitas noftra ju-

pis filijs hóminum, diffüfa eft

.

umcM

Íftiiam Dei comméndart ,

grátia in lábijs cuis.

quid dicémus ? Numquid ini-

j

Pfalm. E ru&ávit. 200.

quus eft Deus , qui infert. iram?

Üj n

Antiphona. Suícépimus T Deus

(fecándüm hóminem dico.

)

mifericórdiam tuam in médio

Abfir.

ghl[iläm

templi tui.

Alióquin quómodo ju-

dicábit Deus hunc. mundum ?

Tgud

m

Plalm. M agnus Dómin?.201

An Judeórum Deus tantüm ?

Anriphona.

Onétur t in dié-

nónne & Géntium ? Immó &

]kl

us Dómini abundántia pacis,

Géntium.

Quóniam quidem

& dominábitur.

unus eft Deus, qui juftíficat cir-

T4

Pfal, Deus judícium tuü.202

cumcifiónem ex fide, & prae-

;'I"gi,nW

pátium per fidem. Legem er-

j

- Tamquam Sponl*usf ». Dó-

p

$o

In Cireumeifione Domini,

z

556

i

o deftniimus per fidem ? Ab-

Dicimus enim quia repütáta

»

j

t: fedlegem ftaniimus.

eft Abrahe fides ad juftítiam.

Til

Dies fan&ificáras illüxit

Quómodo ergo reputára eft ?

Robis: venite Gentes, & ado-

in circumcifióne , an. in pre-

rüte Dóminum: * Quia hó-

ütio * Nonin circumcilióne ,

f

led in prepütio.

die defcéndir lux magna in

Et fignum

teríis. y», Haec dies , quam fe-

accépit circumcifiónis ; figná-

cit Dóminus, exultémus, & lz-

culum jufütize fidei , que eít

l

témurinea. Quia hódie,

in praepütio : ut fit. pater óm-

Ó

Leüio iij.

Cap, 4« 4, 1.

nium credéntium per prepü-

ui

li

ergo dicémus inve-

tium , ut reputécur & illis ad

Ài

nífe Abraham patrem

juftitiam : & fit. pater circum-

a

no

in fecüándüm carnem ?

cihónis , non ijs tanrüm qui

Ín

Si enim Abraham ex operi-

funt ex circumcifióne , fed &

hi

bus juftificáàtus eft, haber gló-

ijs qui fe&ántur veftígia fidei;

li

riam , fed non apud Deum.

quzcftin prepürio patris no-

itii Abrahee.

Qvid enim dicit Scriptüra *

Crédidic Abraham Deo, & 1e-

. Hicqui advénit , nemo fcit

A

pudátum eft illi ad juftíriam.

nomen ejus ,-nifi ipíe lolus:

vocatur Verbum Dómini , ha-

3nt

E: autem, qui operátur, mer-

ln

ces non imputàátur fecündüm

bens veftem preclàrüm : * Et

$

grátiam , fed fecündüm débi-

omnis chorus Angelórum in

P

tum.

Ei veró, qui non operi-

albis fequántur eum. : Y'. Ocu-

hn

tur, credénti autem in, eum ,

liejus velut flamma ignis : &

&

qui juftíficat impium , reputá-

incápite ejus diadémara mul-

ta. Etomnis. Glória Patri. Et

TU

tur fides ejus ad juflítiam fe-

d

cíndüm propófitum — grátize

onnis,

Sicut & David dicit bea-

Ín fecundo No&urno.

Dei.

À

ricídinem hóminis , cui Deus

Antiphona. VéritasT de terra

accépto

fert' juftítiam

fine

orta eft, & juftítia de czelo

-

Ípéxit.

pro-

opéribus: Beári, quorum re-

[

miflze funt iniquitáres, & quo-

Píalm. Benedixífti. 204. :

yum tecta funt peccáta.

Ántiphona, Homo T natus eft

y,

, Benedi&us qui venit in nó-

in ea , & ipfe fundávit eam AI-

mine Dómini, Deus Dóminus

tíflimus.

Pfalmus 86.

[in

& illáxicnobis: *jAllelija, al-

T'Undaménta ejus im món-

lelíja. s7, Hzc dies, quam fe-

tibus fan&is: * díligir Dó-

N

cit Dóminus , exulténius ; &

minus portas Sion fuper ómnia

Iecémurinea. Allelüja.

tabernácula Jacob.

Le&io iii

G loriófa di&ta funt de te , * ci-

atitüdo ergo

ä;æc in cir-

vitas Dei.

u

mcifióne

tantüm ma-

M emor éro Rah

D.

.ab & Bab/ylö-

nis * fciéntium me,

q

net, an €tüam in prepüutio ?

zcce

L d

*

In Circumcifione Domini.

257

d

E ccealienigenz ; & Tyrus, &

falíum , necde Deitáte áliquid

(cas

pópulus Athíopum , * hi fué-

fentit indígnum. Patris enim

d

xunt illic.

perículi malum eft, fiilli aut na-

np.

iN umquid Sion dicet : Homo;

türznoftre véritas, aut. Patér-

& homo natus eftinea : * & ip-

Vil

ne glórise negétur aequálitas.

fe fundávit eam Altiffimus?

Cum ergo ad intelligéndum fa-

i lignum

D óminus narrábit in fcriprüris

craméntumNativitátis Chrifti ,

n

populórum , & príncipum ; *

qua de Matre Vírgine eft ortus;

quæ;:':

horum, qui fuérunt in ea.

accédimus , abigátur procul ter-

LT 0T«

S icut lecáncium ómnium * ha-

renárum caligo ratiónum , &ab

[ p

bitátio eft in te.

Cl

illumináto ftdeióculo mundánaee

Antiphona. Homo natus eft in

La

fapiéntize fumus abfcédat.

1

ea , & ipfe fundàvit eam Aliif-

$. Congratulámini mihi om-

ntüm gl

fimus.

Mu

nes ; qui diligiis Dóminum :

KU

Autphona. Exultübunt t óm-

* Quiacüm effem párvula, plá-

n $

nialigna filvárum ante fáciem

cui Altífimo, & de meis viícé-

Datti

Dómini; quóniam venit.

ribus génui Deum & hóminem.

f

Pfalm. C antáte Dómino.207.

X Beátam me dicent omnes

1gmg

a

Antiphona. In principio, t &

eneratiónes , quia Ancillam

|

V

foli

ante fzcula Deus erat Ver-

À

ümilem refpéxit Deus. Quia.

jn; i:

N

i

bum ,^ &ipfe natus eft hódie

Le&io vj.

Salvátor mundi.

Ivina eft enim auctóritas ,

]Jorum

Píalm. D óminusregnávit.207

cuicrédimus : Divina eft

T

Antiphona. Ante lucíferum t

do&rina, quam féquimur. Quó-

igm's: :

génitus ; & ante faecula , Dómi-

u m*

niam five legis teftificatióni , fi-

nus Salvátor nofter hódie naíci

ve oráculis Prophetárum , five

j

dignátus eft.

Evangélice tuba interiórem

Plalm, C antáte Dómino.208.

admoveámus auditum : verum

hum

Anüph. NaroDómino , t An-

eft , quod Joánnes plenus Spiri-

t

gelórum chorus . canébat 5'di-

tu fan&to intónuit : In principio

af

cens : * Salus Dconoftro fedén-

erat Verbum ,. & Verbum erat

tifuper thronum , & Agno.

apud Deum , i& Deuserat Ver-

10

Píalm. D óminus regnávit.208

bum.Hoc erat in princípio apud

gnatus C

X. Speciófus forma prae filijs

Deum. Omnia per ipfum facta

em»

hóminum. $. Diffüía eft grá-

funt;& fine ipfofa&um eft nihil.

17

tia in lábijs tuis.

&. Confirmátum eft cor Viírgi-

m

Sermo S. Leónis Papz.

nis , inquo Divina myftéria An-

Uligit]þ

Serin. 7. de Nativitate Domini,

gelo nuntiánte concépit : cunc

(f d

Le&io v.

Speciófum forma pra fílijs hó-

Eftivitátis hodiérnz , dile-

minü caftis fufcépit vifcéribus 5

m

&iffimi , verus. venerátor

F

* Er benedí&a in. zerérnum ,

1l

eft , & pius cultor , qui nec

M

Deum nobisprótulit & hómi-

Bj

€ Incarnatióne Dómini áliquid

Pars Hyemalis,

nem. . Domus pudíci pé&o-

I18)

p

258

In Cïrcumcïfïonc Domini.

ris, templum repénte fir Dei :

poteftátem filiosDei fieri: * Qui

kl

H

glm

intá&a néfciens virum , verbo

non ex fanguínibus , neque ex

voluntáte carnis , neque ex vo-

h

concépit Filium. Et benedí&a.

Le&io vij.

luntáte viri, fed ex Deo nati

Qp

[0)

T fimiliter verum eft,quod

funr. s* Si a3tem . filij & heré-

^

.

.

des ; herédes quidem Dei, co-

mu

T

"

idem Praedicátor adjécit

herédes autem Chrifti. Qui non,

Qu

Verbum caro fa&um eft , & ha-

bitávit in nobis: & vídimus

Glória Patri.. Qui non.

glóriam ejus,glóriam quafi Uni-

In tertio Nocturno , 'ad Cantica.

Antiphona. Beáàtus venter, T

génitià Paue. In utráque ergo

TNandra idem eft Dei Filius , no-

qui te portávit , & beáta übera ;

ht

D

ftra fufcipiens, & própria non

qua te lactaverunc Dóminum &

amítrcens: in hómine hómine ré-

Salvatórem mundi , alleluja.

j:

novans , in feincommutábilis

Canticum. Pópulus, qui ambu-

ü

perfevärans«

ábat. uc fup.in Nativit, 219

' Benedí&a & venerábilis es

x Notumfecit Dóminus,allel.

l

r

v

Salutáre fuum , allelija.

0

irgo María, quz fine ta&tu

[

pudöris inventa es Mater Salva-

[,€&io fan&i Evangelij fecüfb

düm Lucam.

tel

tóris: * Jacébatin prafépio, &

Le&!o ix.

Cnp. 2.6.21,

tit

fülgébat in. celo. y. Dómine

audivi auditum cuum; & tímui :

N illo témpore : Poftquàm

Q

confummáti funt dies o&to ;

vj

confiderávi ópera tua , & expá-

I

vi: in médio duórum animá-

ut circumciderétur Puer, vocá-

d

lium. Jacébat.

Le&io viij.

mi

tum eft nomen ejus Jefus. Et

Eitas enim, quzilli cum

réliqua.

Ye

Patre commánis eft, nul-

Homilía fancti Ambrófij

Nl

lum detriméntum omnipotén-

Epíícopi.

T

tize fübijc, nec Dei formam fervi

Lib. 2. in cap. 2. Luct ycitt4

Vi

medium.

forma violávit, quia fumma &

]

Ircumcíditur ítaque Puer.

fempitérna Efféntia, qua fe ad

humáni géneris inclinávit falü-

uis eftifte Puer, nifi il-

l

E

[

tem , nos quidem in fuam gló-

le,de quo di&um eft: Puer

natus eft nobis , & Fílius datus

[

riam tránftulic , fed quod erat ,

eífe non déftitit. Unde cü.-m Uni-

eftnobis ? Fa&us eft enim lub

cep

génitus Dei minórem íe Patue

lege, uteos ,qui füb lege eflent;

&

lucrifáceret.

Ut fífterenc eum

confitétur, cui fe dicit aequàlem;

veritátem in fe formz utritifque

Dómino.

Quid fit aurem in

[

demónftrat : ut. & humánam

Jeráfalem fifti Dómino, dice-

D

rem, nifi in Ifaíaa Comménts

robet imparilitas ; & Divinam

ï)ad

ante dixiffem. Circumcifus e-

declàret equálitas.

k

$. Inprópria venit , & fuieum

nim vítijs, Domínico dignus ju-

llll:

pon'recepérunr : quotquot au-

dicàtur obnátu: quia óculi Dó-

D

Ti

temrecepérunt eum, dedit eis

mini fuperjuftos.

8:' Sah-

- In Circumceifione Domini.

259

a

X, San&a & immaculáàta Vir-

tágia corruptélee , immaculáti

u

ginitas , quibus te láudibus éf-

partus novitáte non fenferit , &

Q

feram néfcio: *Quia quem czli

celéfti majeftáte depülerit.

)9 n

Párvulus natus eft nobis,&

cápere non póterant;tuo grémio

E&.

&l

contulifti. ; Benedi&a tu in

Filius datuseft nobis: & fa&us

X 0

muliéribus, & benedi&us fru-

eft principátus ejus fuper hüme-

Qus ventristui, Quia.

rum ejus: « Et vocábitur Admi-

wwinon.

Lectio x,

rábilis , Deus , fortis. x Multi-

Ides omnem legis véteris

plicábitur ejus impérium ,& pa-

'ellïiä;

j

V

fériem fuíffe typum funá-

cis non erit finis, Et vocábitur.

4 üböfa)

X :nam & circumcifio purga-

,cétio xij.

H

Yinum

Amg

l

Itteram

tiónemíigníficat delitórum.Sed

, fequámur:

quóniam prona quadam cupidi-

quómodo fan&us omnis

!elüiaj

N

llll m

táte peccándi, humána carnis

máículus, cüm multos fcelera-

IU

tíllimos fuíffe nonláteat ? Num-

If,

& menris fragilitas inextricabí-

al

libus vítijs implicátur, eó per

uidfan&dus Achab ? numquid

o&ávum circumcifiónis diem

í

a.

lija

n&i pfeudoprophéte , quos ad

! fecl

culpetottus futüra purgátio ,

Elíz preces ultor czeléftis inji-

refurrectiónis praehgurabátur e-

rie ignis abfümpfit ? Sed ille

m

táre. Hoc eft enim illud : Quia

Sanüus quem in figára furüri

omne maículinum adapériens

&CKXXXQE

myftérij pia legis Divíne prz-

«s od

vulvam , Sanctum Dómino vo-

Ícrípta hignábant : eó quód folus

r

cábitur. Verbis enim legis pro-

fan&z Eccléfiee Vírginisad ge-

dis, !

mitrebátur Vírginis partus. Et

nerándos pópulos Dei, imma-

veré San&us,quia immaculátus,

culáta fecunditátis aperitet ge-

nirále fecrétum,

hrj

$" Néfciens Mater Virgo vi-

tum, péperit fine dolóre, « Sal-

L

O Regem czli, cui tália

*

j

vatórem fzculórum, ipfum Re-

amulántur obíéquia

L]

ftábulo

gem Angelórum, fola Virgo la-

pónitur, qui cóntinet mundum:

éábat übere de calo pleno.

^ Jacetin priefépio, & in ca-

qu

n p

X', Domus

udici pé&oris ,

lis regnat. ;; Natus eft nobis

templum repénté fit Dei : inrá-

dub

hódie Salvátor, qui eft Chri-

€&a néfíciens virum , verbo con-

ftus Dóminus, in civitáte Da-

ij

"m

cépit Fílium. Salvatórem fa-

vid. Jacetin praefépio. (5 lória

culórum.

Lectio x

m

Patri. Jacer.

Enique ipfum e

f

c »qui le-

s equéntia fan&i Evangélij fe-

j

í

at

I)

ge fignétur, in eüimdem

cündüm Lucam.,

Iu

modum ab Angelo repetíta ver-

C4p.2.6- 2.1.

07d

*

J

ba declárant : Quod nafcétur ,

N illo témpore

e

Poftquàm:

,mmfn

inquit ; San&um, vocábitur Fí-

nl

À

confummáti funt dies o&o, üt

lius Dei. Solusenim perómnia

]

circumciderécur Puer : vocá-

r

q

ex natis de fémina San&tus Dó-

j

tum eft nomen ejus Tefus. Quod

(l

minus Jetus , qui terréna con-

vocárum eft ab Angelo ,

R 2

g

pri-

y-

Ín Cireumcifione Dornini.

260

f

priüfquàm in ürero conciperé- * Alleluja, alleldja. Notum,

tur.

Y^. Salutáre fuum.. Allel. allel.

Glóéria Patri. Notum.

y

Orario. Deus qui falütis. ut

inirà in Laudibus,

Hymnus.

Solis ortuis cárdine

AD

LAUDES,

Ad uíque terrze límitem,

& per Horas , Antiph.

[

Admiribile

commét-

Chriftum canim? Principem;

At

cium! T Creáror géne-

Natum María Virgine.

Til

O

ris humáni , animátum

Beátus Auctor fzeculi

[l

corpus fümens, de Virgine naíci

Servile corpus índuit :

Ut carnecarnem liberans;

l

dignátus eft: * & procédens ho-

f

mo fine fémine ; largitus eít no-

Ne pérderet quos cóndidir.

!

bis füam Deitátem. Pí3lm. Dó-

Caftze Paréntis vifcera

r

minus regnávit.

,cum

szeli«

Caléftis intrat grátia :

quis, 3o.

Venter Puélle bájulat

An

hona, Quando natus es T

Seciéta , qu& non nóverat,

g

ine

bíliter ex Vírgine , tunc

Domus pudici pé&oris

impléta funt Scripairae: * ficuc

"Templum repénté fit Dei :

plávia in vellus defcendiíti, ut

Intác&ta néfciens virum ,

ä;.

ízlvum fáceres genus humá-

Verbo concépit Fílium.

num : te laudámus Deus nofter.

Enixa eft Puérpera ;

N

Ancdphona. Rubum quem vi-

Quem Gábriel przedixerat ;

derat T. Móyfes incombüftum ,

Quem martris alvo géftiens ;

confervätam agnövimus tuam

Claufus Joánnes fénferat.

laudábilem virginitátem : * Dei

Feno jacére pértulit;

Génitrix intercéde pro nobis.

Praíépe non abhórruit,

y

Andóphona.

Germinávit T. ra-

Parvóque lacte paftus eft;

J

dix feffe: orta eft ftella ex Ja-

Per quem nec ales éfurit.

k

cob: * Virgo péperit Salvató-

Gaudet chorus czléftium;

szem : te laudàmus Deus nofter.

Et Angeli canunt Deo;

Antiphona. Ecce Maria T gé-

Palámque fit paftóribus

nuit nobis Salvatórem, quem

Paftor , Creátor ómnium.

Glória tibi Dómine;

flin

Joánnes videns exclamávit ,

dicens : * Ecce Agnus Dei , ecce

Qui natus es de Virgine;

]U! 1

t

qui tollit peccáta mundi , allel.

Cum Patre, & fan&o Spíritus

Capitulum, « Tzt. 2. . 11.

In fempirérna fzecula. Amen.

DT

r

& Ppáruit grátia Dei Salva-

. Verbum caro fa&um eft;allel.

A

tóris nofiri ómnibus ho-

)

&:. Echabitávit in nobis , allel.

m!nibus, erádiens nos ; ut ab-

Ad Benedi&us, Anriphona,

L 1

N

negántes impietátem , & fxcu-

Mirábile myftérium T decla-

lária defidéria , fóbrie , & jufte,

ràtur hódie : innovánrur na-

4

& pié vivàmus in hoc fzculo.

li

türe, Deushomo fa&üseft:*

hn )

$.. breve. INotum tecitDóminus,

id quod fuit permánfit , & quo

non

In Cirenmeificne Domini.

261

V,

non erat affümpfit; non com-

3 brev. Verbum earo fa&um

m

mixtiónem paflus , neque di-

eft, * Allehija, allel. Verbum.

vifiónem.

Y^ Ethabitávitin nobis.

Al-

Oratio.

lelája, allel. G lória. Verbum.

Eus , qui falütis aetérnze,

Hymn. C hrifte

Redémpror.

IB,

mite

beáte Maríz virginitáte

fuprà. 254.

fecánda, humáno géneri prz-

Y'. Notumfecit Dómin" , allel,

1ruy

lel

mia praftitífti : tríbue quafu-

. Salutàre fuum , allelija.

mus; ut Ípiam pro nobis in-

Ad Magnificat, Anciphona.

tercedere fentiámus , per quam

Magnum hereditáris myfté-

meniimus Aucórem vic fu-

;erans,

rium : Ttemplum Dei fa&us

fci

ere ,. Dóminum noftrum

eft. üterus

nefciéntds virum :

Vi

;

um Chriftum.

Je

non eft pollütus ex ea carnem

Ad T'ertiam , Antriphona,

affümens: omnes Gentes vé-

1

H

Quando natus es.

nient , dicéntes : Glória üdbi

Dómine.

Vetd

Capiculum. A ppáruit.

Y' Merbum caro factum eft,allel.

Oratio.D eus;qui falütis. fup,

Dei:

. Ethabitávitin nobis, alle-

Deinde pro S. Stephano,Afia.

uja.

Stéphanus autem f plenus grá-

l;

ff

Ad Sexram , Antiphona.

tia & fortitidine , faciébac fi-

Rubum quem viderat.

gna magna in pópulo. Y'.Sté-

Capitulum.,

Heb. 1. €. t6.

phanus vidit c«los apértos.

ltl

; T: Tuin principio Dómi-

Vidit & introivit : beátus

;e'&iens)

4ne terram fundáfti: & ópe-

j

mo ;cui czli patébant.

Ya

Ya mánuum tuárum fünt celi.

Oratio.

Y^. Notum fecit Dóminus;allel.

Mnipotens

[uih

fempitérne

$. Salutáre fuum , allelája. -

Deus , qui primíitias Már-

( d2]

Ad Nonam, Antiphona.

tyrum inbeáti Levítae Stépha-

Jurt

Ecce Maria.

ni finguine dedicáfti : tribue

if

Hebr.1.c,11.

»

. Capitulum.

quaefumus

5

urt pro nobis in-

0

Pfi períbunt, tu autem per-

1

tercéflor exíftat, qui pro fuis

ribps

manébis , & omnes ficut ve-

étiam perfecutóribus exorávit

snuun

fliméntum veteráfcent: & ve-

Dóminum

noftrum — Jefum

lut amí&um mutábis eos, &

Chriftum Fílium tuum: Qui

fill7]

mutabüntur : tu. autem idem

tecum vivit.

oj

j

ipfe es, & anni tui non defi-

Dealijs O&avis in hisVefperis

n

cient.

n

nihil fit.

ng&,ln"

YX. Vidérunt omnes fines ter-

IN OCTAVA S. STFPHANI.

wbls ) lh)l

12, allelája. , Salutáre Dei

Duplex.

p

noftri, allelija.-

Omnia fiunzficuc in die Feft,

(P

Ad Vefperas , Antiphonz,

218. prater Lectiones & Ora-

Tb

Pfalmi, & Capitulum , ut fuprà

tionem.

austü

jn j. chpcr?s. 254»

comm. de alijs O. 240.

fs

E,[ fit

3

Ín

[

In O&ava fan&i Stephani.

262

- In rimo Noécturngo,

tia & fortitidine facióbat pro-

u

Ti

De A&ibus Apoftolórum.

dígia & figna magna in

pöpulq.

|

Le&io ).

Cap. 7. f. 51-

Et intüebáncur..

COXCRINS

A

Leétio iij.

$i

ER

MÉ RLAD

z5 lta cervice, & in-

;f

circumcifis

córdi-

4 T ejiciéntes eum extra ci-

X

*l

U

E

E

E

bus & áuribus, vos

-& 2 vitàtem, lapidábant : & te-

ftes. depofuérunt veftiménta

——

femper Spirítui fan-

&o refifüiris 5 ficut

Ífua fecus pedes adolelcéntis ,

patreä veliri, ita & vos. Quem

qui vocabátur Saulus, Erlapi-

Prophetárum non funt perfecü-

dábant Stéphanum invocán-

WY

ti patres veftri? Ec occidérunt

tem, & dicénrem: Dómine Je-

n

€os, qui preenuntiábant de ad-

fu füfcipe fptritum meum. Pó-

véntu Jufti , cujus vos nunc pro-

fitis autem génibus ; clamávit

ditóres & homicída fuíftis: qui

voce magna, dicens: Dómine;

Ii;

accepíftis legem in. difpofiuó-

ne ftátuas illis hoc peccárum.

ne Angelórum , & non cufto-

Et cüàm hoc dixiíffet ,. obdor-

]

mivit in Dómino.

l

díftis.

Audiéntes autem hac ,

Saulus au-

diffecabántur córdibus fuis, &

tem erat conféntiens neci ejus.

[

J

ftridébant déntibus in eum.

*. Intuens in czelum beátus

Ten

€. Stéphanus autem — plenus

Stéphanus, vidit glóriam Dei,

rátia, & fortitidine, "Facié-

& ait: " Ecce vídeo calos

p

y.

:

at prodigia, & flgna magnain

apértos , & Filium hóminis

ftantem à dextris virtüris Dei.

h

pópulo. X Surrexérunt qui-

: Cüm autem effet. Stépha-

dam de fynagága difputántes

cum Stéphano, & non póte-

nus plenus Spíritu fan&o;, in-

fj

ili

rant refiftere fapiéntiee , & Spi-

téndens in celum vidir gló-

aebátur. Faciébat.

riam Dei, & ait. Ecce vídeo.

AU

Is t,Ui qui loci

!

W

.ectio ij.

Lectio iiij.

1 A&a eft autem in illa die

Um autem effet. plenus

C

Spiritufan&o ,. inréndens

perífecütio magna in Ec-

in czlum, vidit glóriam Dei,

cléfia, qus erat Jerofólymis :

I

& Jefum ftantem à dextris Dei.

& omnes difpérfi funt per re-

Et ait: Ecce vídeo celos apér-

giónes Judee, & Samárie,

fl

i

tos, & Filium hóminis ftan-

preter Apóftolos. Curavérunt

tem à dextris Dei. Exclamán-

Mi

autem Stéphanum viri tmo-

tes autem voce magna ; conti-

ráti, & fecérunt plan&um ma-

[

nuérunt aures fuas , & impetum

gnum fuper eum.

p

fecérune unanimiter in eum.

Tk

. Cüm effet plenus Spiritu

$ Vidébant omnes Stépha-

fan&o beátus Stéphanus , in-

qi

num, qui eraot in concilio :

téndens in. celum, vidic gló-

La

* Ér intuebántur vultum ejus

riam Dei,

Et

efum ftantem

W

tamquam vultum Angeli ftan-

à dextris Dei.

:

. Et clamans

l

deo

[

tisinter illos. Y^. Plenus grá-

voce magqa ; dixit: Ecce vi

ca-

In Octava fan&i Stephani. L

263

i

czlos apértos. Ét Jefum, . G1ó-

fpíritum meum, . Et teftes

p

riaPatri. Et Jefum.

(!cpofuärunt veftiménta fua

In fecundo Noc&urno.

fecus pedes adoleícénris, qui

Sermo S. Auguftíni Epifcopi.

vocabátur Saulus : & lapida-

at

Serm. 2, de $. Stephano, Q 79.

bant Stéphanum invocántem

n

Append.

& dicéntem.

Dómine Jetu.

Lectio v.

Lectio vij.

edmai

Oft heftérnum feftiviífi-

" Ujus paffiónis veftigia pro-

lx

mum diem, quo Salvató-

fecütus beatiffimus Stepha-

, B

ris noftri Chrifti nobisNa-

d

nus , confiténdo Chriftum lapi-

tivitas illdxit , ériam hodier-

dátus à Judzis , corónam méruit

m

ein D

nus dies beàti Mártyris Stépha-

tamquam fuo fibi nómine pó-

ni coróna illuftrátur.

dunit

Marty-

firam. Stéphanusenim Grzce ,

risillius mérita nulla pars or-

Latíné coróna appellátur. Jam

D

bis ignórat : paffus enim eft in

Coróna nomen habébart , & ideó

petcäum

, 0E

ipfo princípio Eccléfiz , id eft ,

palmam martyrij fuo. nómine

in ipfa urbe Jerofólyma.

Ibi

praeferébat.

qulis

enim Diáconus miniftrávit: &

teci j

$. Impij fuper juftum ja&ü-

ram fecérunt ; ut eum morti trá-

y beit

in ipfo juventütis flore .decó-

rem serátis fue fánguine pur-

derent :- "At ille gaudens futcé-

im D

to a

purávit.

pitlápides, ut mererétur acci-

£.

Lapidábant

Stéphanum

pere corónam glóriz. Y^. Con-

| hömw

invocánrem ;

& dicéntem :

tinuérunt aures fuas , & ímpe-

rürs J

*

tum fecérunt

unanimiter in

Dómine Jefu Chrifte , áccipe

1 S[e;b:l-

fpíritum meum : & ne ftátuas

eum. Atille.

ao P

illis hoc peccátum. Y* Pófitis

Le&io viij.

vidit i

i JchI

autem génibus clamávit voce

Y Ui cüm lapidarétur, non

magna , dicens. Dómine Jefu.

Íolàm non expec&tábat de

e&io vj.

perfecutóribus reportáre vindí-

1!

lh

"TL

Aífio ejus infignis eft, mul-

&am , fedeis pótiüsà Deo vé-

P

tümque mirabilis.

Hanc

niam polítulábat. Memínerat

Jl

enim dixiffe Dóminum : Mihi

modó de libo A&uum Apo-

u

ftolórum , cüm legerétur, non

Gu

vindí&a, ego retríbuam , di-

Íolüm audívimus , fed étiam

cit Dóminus. Et íterüm : Ne

u

(

Chriftus

óculis. fpectávimus.

dixeris , Uleíícar me de inimícis

jl

"if [15

ergo caput Maárryrum prior

meis : fed expé&a Dóminum,ut

u P

pallus eft pro vobis , relín-

tibi auxilio fir. Expe&áre nos

quens vobis exémplum , ut fe-

jubet Dóminus Deus, ut in die

y J

quámini veftígia ejus.

futürz recributiónis cum fan&is

anlls )

&. Impetum fecérunt unanimi-

Martyribus vindicémur.

y

jip

d

terin eum , & ejecérunt eum ex-

* Surrexérunt quidam de Sy-

iti

tra civitátem, invocántem & di-

nagóga difputántes cum Sté-

du

céntem;" Dómine Jefu áccipe

phano:

. Ec non póterant re-

g

fííte-

Ü

R 4

[

264.

In O&ava fan&ti Stephani.

f.itere fapiéntize , & Spiritui qui

alas pullos fuos,in cántico Deu-

D

Til

loquebátur. y. Commovérunt

teronómij légimus : Sicut áquila

ftaque plebem , & concurréntes

rótegit nidum fuum , & fuper

[

rapuérunt eum ; & adduxérunt

pullos fuos defiderávit : expán-

i

in concilium. Et non. Gloória

$

dens alas fuas , fui:cäpit eos, &

Patiri. Et non.

tulit fuper pennas fuas.

X

In iij. No&. ad Cantica, Antiph.

p. Patefá&e fünt jánuz celi

HU

e

Jerífalem , t Jerifalem, quz

Chrifti Máirtyri beáto Stéphano,

occidis Prophétas, & lápidas eos

quiin nümero Mártyrum in-

qui ad te miffi funt.

véntus eft primus : * Er ídeó

Ti

Lé&io fan&i Evangélij fecin-

i

triámphac in czlis coronátus.

' düm Matthazum.

X. Mortem enim; quam Salvà-

Le&io ix.

Cap. 23. d. 34.

tor nofter dignàtus eft pro no-

fit

N illo témpore : Dicébat Je-

n

bis pati ; hanc ille primus reddi-

I

fus Scribis, & Pharifzeis : Ec-

dirSalvatóri. Et ídeó vriümphat.

d

ce ego mitto ad vos Prophétas ,

Leaio xj.

E

& lapiéntes , & Scribas : & ex

Cce , relinquétur vobis do-

Tj

illis occidétis, & crucifigétis. Et

-, mus. veftra deférta.. Hoc

[ic|

réliqua.

ipfum ex perfóna Jeremíz jam

di

Homilia fan&i Hierómymi

t

anté díxerat : Relíqui domum

Presbyteri.

meam , dimifi hereditátem me&

Lib. 4. Commeut, in c. 23. Mattb.

fa&a eft mihi heréditas mea

i«

Eráfalem Jenifalem quae oc-

quaht fpelánca hyénz. Defér-

cídis Prophétas. Jerülalem ,

tam Judeórum domum , id eft ;

noníaxa & zedificia civitá-

templum illud , quod fulgébat

f

tis,fed habitatóres vocat : quam

augiiftius, óculis comprobámus,

k

plangit Patris affé&u , ficut & in

quia habitatórem Chriftum per-

&i

álio locolégimus, quód videns

didit , & hereditárem prerípere

W

Is

eam , fléverit. In eo autem quod

géftiens occídit herédem.

&

dicit : Quóties vólui congregá-

. Heftérna die Dóminus na-

Yd

xe filiostuos : omnesretró Pro-

tus eft in rerris , ut Stéphanus

VJ Il

phétas à fe miffos effe ceftátur.

naícerétur in czelis : ingréffus

f

. Stéplianus fervus Dei, quem

eft in mundum , * Ut Stépha-

Qu

t

a

pidábant Judai , vidit czelos

nus ingrederétur in celum.

àlin

apértos

vidit ,. & introivit :

Y. Heri enim Rex nofler trá-
