
Am Ch

ejecífler daemónium , locütus

autem, cüm hac díceret : ex-

fhtis

efl mutus , & admiráte funt

tóllens vocem quaedam miilier

At

turbae.

Quidam autem ex eis

de turba , dixicilli: Beátus verr

"Itig(

dixérunt : In Beélzebub prín-

ter, quiteportávit ; & übera,

A tem

quz fuxífti. Acille dixit: Qui-

cipe demoniórum éjicit da-

! nj

mónia. Ecálij tentántes, fignum

nimmo beáti

ui

áudiunt

Wver

de calo querébant ab eo.

Ipfe

verbumDei, & cuftódiunt il«

t

aurem , ut vidit cogitatiónes

lud,

Q

li

Am

urinff»

eórum, dixit eis; Omne regnum

Oratio. Onzefumus,

g,

M*)We |

Dominica tertia Quadragefimz.

4j

^AD LAUDES,

| d

*

Quo démptio fit críninum,

Ti deg

Anüphona.

Dies venit , dies tua;

EY

Ac benigné T in bona vo-

In qua reflórenr ómnia :

luntáte tua ; ut aedificéntur

Latémur in hac ad cuam

1quind

F

; ii

Dómine muri Jeráfalem,

Per hanc redü&i grátiam,

Pfalmus. M iferére mei. cum

'Te rerum univérfitas,

D g

reliquis de Dominica,

29

Clemens adóret Trínitas:

gl

ia llj

Antuphona. Dóminus T mihi

Et nos novi per véniam

adjütor eft , non timébo quid

iNNovum canámus cánticum,

tTb

x

fáciat mihi homo.

Amen.

Jo dami

Antiph. Lábia mea t laudábunt

X. Angelis füis Deus mandá-

Lnwi

te in vita mea , Deus meus,

vitde te. $. Ut cuftódiant te

fortisumit

Anüphona. Vim virtütis fuze T

in ómnibus vijs cuis,

oblitus eft ignis : ut pueri: cui

Ad Benedi&us, Antiphona.

mjiy

jer: $

a

"

liberaréntur illaefi.

Cüm fortis armátus t cuftódit

Antiphona.

Sol& luna t lau-

éniens Yi

!

1

átrium fuum ; in pace funróm-

dàte Deum : quia exaltátum eft

nia qua poffidet,

ima ejud

nomen

ejus felius.

Oratio.

onfdei.

Capitu

j

um.

Ephef. y.4.1.

Iaofümus

omnipotens

, Qui

Ratres , Eftóte imitatóres

Q5

eus, vota humilium ré-

m m eüj-

Dei, ficut filij charítfimi:

Ífpice : atque ad defenfiónem

xun, U

& ambuláte in dile&ióne , ficut

noftram , déxteram tuz. Maje-

yins f

& Chriftus diléxit nos , & trá-

ftárisexténde. Per Dóminum,

t; Ambi

didit femetípfum pro nobis ob-

AdPrimam, Antiphona.

a

latiónem & hóftiam Deo in odó-

Et cüm ejeciílec t Jefus dzemó-

lo

xem fuavitátis.

nium , locütus eft mutus, & ad-

muY

u

Ti

breve. Ipfe liberávit me;

mirára funt curbae,

, ii

z.

De láqueo venántium. Ipfe li-

Ad Tertiam , Antiphona.

" g

berávit. XY. Et à verbo áfpe-

Si indigito Dei t ejício daemó-

affüni i

ro. De láqueo.

Glória Partri.

nia; proféctó pervénit in vos re-

cum IN

Ipie liberávit.

Hymnus.

gnum Dei.

.häbitalnf'fbï

Capitul. F ratres , Eftóte.

h

ml

Am Chriffe fol juftítiz,

YX. Ipfe liberávit me de láqueo

)US.

Fs

I

Menris diéfcant ténebrzs,

venántiü. 5 Età verboáfpero..

gc d

Virtütum ut lux rédeat ,

AdSextam , Antipliona.

dunf

"Terris diem cüm réparas,

Qui non cólligit meeum , t di-

qüæ

llll p

Dans tempusacceptábile,

Ípérgit : & qui non eft mecum;

U

Contra me eít,

ie)

Et penitens cor tribue;

Ed

Convertat ut benígnitas ;

QaPitulum,

Ephef. $. a. g.

Oc enim fcitóte intelli.

| qlll

Quos lon

ga füffert píetas ,

j»

Quiddámque ponnitentie

géntes ; quód omnis for-

K cil

Da ferre , quamvis grávium ;

nicátor, aut immündus,aut avá-

ælum"" !

Majóre tuo münerze ;

xus ; quod eft idolórum férvitus ,

non

H

$—

3

. Infra Hebd. tertiam maärageümæ.

mihi hanc fimilitüdinem * Mé.

non habet hereditàtem in regno

[75

Chrifti , & Dei.

dice , cura tefpfum : quanta au«

m

Y^. Scápulis fuis obübrábit tibi.

dívimus fa&tain Caphárnaum,

fit)

.

fac & hic in páuria tua. Ertré-

dicin

Et lub pennis ejus fperàbis.

Ad Nonam , Antiphona.

liqua.

hism

Cüm immiündusfpiritus T exíe-

Homilia S. Ambrófij Epifcopi,

bus]

rit ab hómine ; ámbulat per loca

Lib. 4. Comment. n c. 4. Luc.

hn

inaquófa ; quarens réquiem , &

poft «med.

qui

non íinvenit.

On medíocris invídia

7)

C

tulum.

Ibidem. b. $.

pródicrur , que cíivice

lh

capi

IN

charitátis oblita, in acére

-

átis enim. aliquándo té-

Idl

r

P

nebrz : nunc autem lux in

ba ódia caufas amóris inflé&it,

Düniny

Dómino. Utfilij lucis ambulà-

Simul hoc exémplo páriter &

tlmy

te:fru&us enim lucis eft in omni

oráculo declarátur,quod fruftrà

Dm l)

bonitáte,& juftitia; & veritàte.

opem Milfericórdiee ceeléftis ex-

fimes

y'. Scuto circámdabit te jvéri-

pé&tes, fialiénz frá&ibus virtü-

o

tas ejus.

[

Non timébis à ti-

tis invídeas. Afpernátor enim

45 fe]

móre noctürno.

Dóminusinvidórum eft : & ab

tümder

ijs qui Divina beneficia in alijs

'/Ad Vefperas ; Antiphona; &

j 1

lle

Pfalmus. D ixit Dóminus, cum

perfequüntur , mirácula fuz po-

mus) de

reliquisde Dominica, 118.

teftáus avértit. Domínicee quip-

"ls il

pecarnis actus;divinitátis exém-

* Capitulum. F ratres, Eftóre.

* Feltin

fuPrä. g. breve, Scäpulis fuis.

plum eft : & invifibília nobis

iorigir

Hymn,A udibenigue. y, An-

ejus , perea , quae func vifibilias

H

g,

demonftrantur.

Tere.

gelis fuis. ut fuprà. 390.

Ad Magnificat , Antiphona.

. Tóllite hinc vobífcum m«

eph

atl

Extólens vocem t quadam

nera , & ite ad dóminum terra:

AW

mülier de turba, dixit : Beátus

& cüm invenéritis, adoráte eum

R vl

*

.

* Deus dutem

venter , qui te portàvit ; & übe-

fuper terram

iy

ra,que fuxífti. At Tefus aic il-

meus fáciat eum vobis placábi-

lem : & remíttat & hunc fra-

li : Quinímmó beáti qui àáu-

Ti

diunt verbum Dei; & cuftódiunt

trem veftrum vobifcum, & eum

]u

allud.

quem tener in vinculis. y. Si-

Prop

hC[æ

- Oratio, Q u&fumus omnípo-

mite de óprimis terrae frügibus

h (s

d

in vafis veftris ,

& deféte

l

tens, utífaprá

EVldq

"Poft Velperas diei dicuntur

viro münera. Deus autem.

:| D

Ut

Vefpere Defunctorum.

Le&io ij.

ü

UdIUm

ERIA SECUNDA.

On otióf? ftaque Salvátot

N

Qttà

L e&io

fan&i Evangélij fecün-

excüfar, quód nulla in

u OR 1

düm Lucam.

pátria fua mirácula virtütisope-

Á

Tij

()(]

Le&io

l.

Cap. 4.. d. 23.

rátus fit : ne fortáffis áliquis vt«

Vi

Nillot

empote :

Dixit Jefus

N lgl

liórem pátrie nobis effe debére

Eu )

Q

I

purárec affétum, Neque enim

Eharifæi,s ; Utique dicétis

ciyes

DlVina

PmHJ

m

infra Hebd. sértiam Quadragefims.

433

cives póterát non amáre, qui

tibus deferintur. Díximus in

Qu

amáret omnes : fed ipfife chari-

libro álio, in vídua illa , ad

phmia,

tàce pácrize ; dum ínvidenc, ab-

a E.

quam Elías diré&us eft, typum

dicárunt. In veritáre dico vo-

Eccléfie praemíffum. Pópulus

bis:multe víduz fuérunrin dié-

Eccléfam congregávit, ut fe-

fj Epl

bus Elíe. Non quia Elíz dies

quátur pópulus ille ex aliení-

:z ( 4l

fuérunt, fed in quibus Elías

enis congregátus. Pópulus il-

^

operátus eft : aut quia Elías dies

j

e

s m:

ante leprófus , pópulus ille

faciébar illis, qui in ejus opéri-

anté maculófus, priüíquàm my-

qui qu

bus lucem vidébant grátize fpi-

ftico baptizarétur in flímine ,

blitay

ritális , & convertebántur ad

Qs il

idem poft facraménta baptífma-

Dóminum. Et ídeà aperiebátur

tis máculis córporis & mentis

Plo piri(e(.

celum vidénuübus ztérna & Di-

ablütus , jamnon lepra , fed im-

g fnit

vina myfléria : claudebátur, &

maculáta virgo cepit effe fine

; at

fames erar, quando nulla erat

ruga.

ia

€ognoícéndz Divinitátis ubér-

&. Dixit Jofeph ündecim frá-

sf &

tas. Sed de hoc pléniüs díximus,

tribus fuis : Ego fum Jofeph ,

m eil

cüm de víduis fcriberémus.

quem vendidiftis in AEgyPtum i

vficiani

. l1fte eft frater vefter míni-

adhuc vivit pater nofter lénior ,

iculafuz)

mus, de quo dixerátis mihi ?

de quo dixerátis mihi? *Ite ,

yma

Deus milfereátur tibi , fili mi :

addücite eum ad me, ut poílit

r

* Feftinavírque indomum, &

vivere. Yy. Biénnium enim eít

ploràvit : quia erumpébanc lá-

.

T.

quód cepit effe fames in terra

*

vfnir (

cryma , & non póterat fe con-

& adhuc reftant anni quinque ,

tinére. Y Attóllens autem Jo-

quibus nec arári póterit, nec

feph óculos , vidit Bénjamin

meti. Ite , addücite,

G lória.

: v-obffcumï'

6mimlm(ä*7

ftantem , & commóca funt óm-

Ite , addücite.

nia vífcera ejus füper fratre fuo.

j ht

Ad Benedi&us , Anriphona.

x Dart

Fc&inavitque.

Le&io iij.

Amen dico vobis , t* quia nemo

w

Pro

phéta accöprqs eft in pátria

'T multi leprófi erant in

fua.

Oratio.

íE P

E

Judea tempóribus Elifzi

* Ordibus noftris, quzefumaus

,biitum,öfï

Prophéte : & nemo eórum

fncil

H ly A;

J

Dómine, grátiam tuam be-

t

mundátus eft, nifi Náaman Sy-

nígnus infünde : uc ficut ab efcis

rus, Evidénter hic íermo nos

a

carnálibus abftinémus : ita fen.

Domini falutáris infórmat, &

, i

fus quoque noftros à nóxijs re-

ad füídium veneránda Divini-

trahámus excéflibus, Per Dó.

0J

tátis hortàtur : quód nemo fa-

minum,

t

ucggln'

j»)

mátus ofténditur , & maculófi

Hodie dicitur Officium De.

fun&torum,

j l[[utlb ij

morbo córporis abfolütus , nifi

l

qui religiófo offício ftiíduit fani-

Ü

t il

táti. Non enim dormiéntibus

Ad Magnificat , Antiphona,

p

Jefus autem t tránfie,

oblS Ci *

Divíina benefícia »led obferván-

nsper mä-

l N eqüc

J

dium illórumibart,

j

Pars Hyemali.

€

Ora«

TOv

434

Infra Hebd

* 6wÀ

tiam Quadragefimz,

Oratio.

vl

audiffer Jacob quàd filius ejus

Ubvéniat nobis, Dómine ;

víveret , quafi de gravi Íomno

gnum

Mifericórdia tüa : ucab im-

evigilans ; ait. Süflicit.

qun

(ixer

minéntibus peccatórum no-

Lectio ij.

ftrórum perículis te mereàmur

*« 7 Is noffe; quia i

n hömihcm

pha

U

protegénte éripi, te liberánte

peccándo, perífti $ Si te

lalván. Per Dóminum.

obxi

ille; in quem peccáfti, corri-

FERIA TERTIA

puerit inter te & ipfumfolum ,

&

Loftm

1. é&io fan&i Evangeélij fecün-

& audieris illum,lucrátus eft te.

düm Matthaum.

titth

Quid eft , Lucrátus eft te ? nifi

» Le&io j.

Cap. 13. b.15.

quia perieras, fi non lucrarécut

t

N illo témpore : Dixit Jefus

te? Nam finon períeras, quó-

qii df

modo te lucrátus eft ? Nemo:

lm t

difcípulis luis: Si peccáverit

intefratertuus, vade, & cór-

ergo contémnat , quando peccat

gunm

$, Men

ripeeum inter te & ipfum fo-

in fratrem. Ait enim quodam

Vfleri

lum. Etréliqua.

loco Apóftolus : Sic autem pec-

Homilia S. Augufti

ni Epifcopi.

cántes in fratres ; : & percuciens

[ NT

tes confciéntam eórum infir-

67 quj

Serim.16.de verbis Domint tom.10.

mam, in Chrifítum peccátis :

ii innn

po]i juitium.

Uare illum córripisiQuia

ídeó quia membra Chrifti om-

nj 1

tu doles, quód peccáverit

nes facti fumus.. Quómodo non

lHnt,poR

in te ? Abfit.. Si amóre

üminj

peccasin Chriftum , qui peccas

tui id facis , nihil facis: fi amóre

in membrum Chrifti

hgrdr

illius facis, óptimé facis. Déni-

$. Jofeph dum intráret in ter-

Mehroa

Ó U (

que in ipfis verbis atténde, cujus

ram A;gypri,linguam quam non

amóre id facere débeas, utrüm

nóverat , audivit : manus ejus

Al

in labóribus ferviérunt : * Et

tui,anillius. Si teaudferic, in-

N rv

quit ; luciátus es fratrem tuum.

lingua ejus inter príncipes lo-

Rn

Érgo propter illum fac, . ut lu-

quebátur fapiéntiam. ;/. Hu-

g

crérisillum. Sic faciendo lucrá-

miliavérunt in compédibus pe«

uemm)did

ris ; nififecíffes , perierat.. Quid

des ejus : ferrum percránfijr áni-

eft ergo , quód pleríque hómi-

mam ejus , donec veniret ver-

X

nes iíta peccáta contémnunrt, &

bumejus. Etlingua.

hl

Rl

dicunt : Quid magnum feci * in

Le&to iij

L f

hóminem peccávi. Nolicontém-

"&T Emo ergo dicat, quia non

MUTTUR

lm

nere. Inhóminem peccáfti.

A. &. peccávi in Deum, fed pec-

&. Nuntiavérunt Jacob dicén-

cávi in fratrem : in hóminem

lh

W

duf

tes : Jofeph filius tuusvivit, &

peccávi , leve , vel nullum pec-

l

cátum eft.. Forte inde dicis : le-

iple dominátur in tota rerra

bun

J&gypti : quo audito revixit fpí-

veeft, quia citó curátur. Pec^

Wïlmlum

ritus ejus , & dixic:^

Siüfficic

cáfti in fratrem : fac fads ;

mihi, vadam & vidébo : eum

fanátus es. Citó fecífti mortífe-

m

(

l0^. Cümque

ramrem , fed remédium citó in«

jxutequäm mória

"m

venle

&löng

Infra Hebd. trertiam

1

adragefimze,

li

venifti. Quis noftrüm fperetre-. n

mper iniquitáte cuftódi, Per

Dóminum nofítrum.

1'v'1 fni

num celórum , fratres mei,;

i

f

FERIA QUARTA.

quando dicit Evangélium : Qui

dixerit fratri fuo , fárue, reus erit

Hodie. dicuntur Pfalmi. Gra-

duales,

Vhónia

gehénne ignis * Magnus ter-

j o

ror : fedvide ibiremedium, Si

L €&io fanài Evangelij fecün-

düm Matrhaeum.

li, a

obtüleris munus tuum ad altáre,

m Ádut,

& ibi recordárus fiieris, quia fra-

Lecuo 3.

Cup. Ij.4. T.

cinsd

ter cuus habet áliquid advérfüm

N illo témpore : Accefférune

I

li

te , relínqueibi munus tuum an-

ad Jefum ab Jeroföl ymis fcri^

y Lcar

te altáre. Non iráfcitur. Deus ;

be & Pharifzi, dicéntes: Qua-

rus, Qu

quia differs impónere munus

re difcípuli tui. tranfgrediüntur.

tüum : ce quzric. Deus magis ;

traditiónes feniórum ? Et ré-

di t

quàm munus tuum,

liqua.

vanoytt

. Meménto mei, dum bené ri-

ym qu

H

Homilía fan&ti Hierónymi Pref-

b

)l

füerit: * Ut függeras Pha-

byteri.

c aurem

raóni ; ut editcat me de ifto cár-

Lib. 2. Comment. in c. v y. Matthei.

v perai

cere : quia furrim fublátus fum,

Jra Pharifeeórum fcriba-

m j

n eccit

& hic ínnocens in lacum miffus

rimque ftultítia. Dei.

M

Chülh t

fum. ;^, "Tres enim adhuc dies

Fílium árguunt, quare

funt;poft quos recordábitur Phá-

hóminum traditiónes & praecés

mj

rao miniftérij tui , & reftítuet te

ptanon fervet : Non enim la«

n qu F(m

ingradum príftinum : tunc me-

vant manus fuas cüm

anem

ii

ménto mei. Utfügoeras, (;ló-

mandiicanc. Manus, id eft , ópe-

st ïfi

ria, Ut függeras.

ra non córporis ütique, fed áni-

( qUïm ;

Ad Bénedi&us, Antiphona,

m lavándz fünt , ut fiat in illis

T

Si duo exvobis T confénferint

verbum Dei. Ipfe autem refpón-

VIetont

fuper terram.: de omnire quam-

dens ait illis :

uare & vos

l

r PHHU

cümque petierint, fiet illis à Pa-

tranfgredímini mandátum Dei

juam

tre meo, dicit Dóminus.

j

propter tradiiónem veftram ?

om

Orartio.

Fallam calámniam vera refpon-

emznhiï*

: Xáudi

nos omniporens &

fióne confürat. Cüm , inquit,

) "i W[]lm

miíéricors Deus : & con-

vos propter traditiónem hómi-

nglla.

tinéntiz falutáris propítius no-

num przecépta Dómini negligá-

9b

]

bis dona concéde.Per Dóminum

tis ; quare difcipulos meos ar-

dictt

qHU

noftrum,

guéndos putátis, quód feniórum

peur .

!

Ad Magnificat, Antiphona.

juffa parvipéndant , ut Dei fcita

1 Jont

Ubiduo, t veltres congregiti

cuftódiant?

& nu"üïï'[(

fierint in nómine meo,in medio

. Méritó hec. páumur, quia

, mdfd

d

€órum fum , dicit Dóminus.

peccávimus in fratrem noftrum,

(if

o o

Oratio.

vidéntes angüftias ánimz ejus ,

(

fiti

Ha nos, Dómine ,

r

Ote-

dum deprecaréturnos , & non

Mu

li

f

& iónedefénde :

&c aboma

:

audívimus: * Idcítcó venit f«

Ee 2

xme

j ^

ld

pet

—

436

Infra Hebd. tertiam Quadragefiniz,

per nos tribulitio. 7. Dixit

rans , ut filij honorárent , ériam

in vitze necelffárijs miniftrándis,

N

Ruben frátribus fuis : Numquid

non dixi vobis , Nolite peccáre

paréntes fuos. Hanc providen-

n

in páerum ; & non audiftis me ?

tíffimam Dei legem voléntes

fcribae & Pharifze fubvértere,;

f

Idcircoó.

Lectio 1.

,

RC

utimpietàtem fub nómine pie-

D

Am Deus dixit , Honóra

tácis indücerent, docuérunt péf-

f

pauem & matrem : & ;

fimos fílios , ut fiquis ea, que

n

liil

Qui maledíxerit patri ; vel ma«

paréntibus offerénda funt , Deo

ui,morte moriàcur. Vos autem

vovére volüerit , qui veruseft

P

ij

dícitis : Quicümque díxerit pa-

Pater, oblátio Dei praeponátut

Nil

tri, velmatri: Munus quod-

parénrum munéribus : velcerté

ld

cümque eft ex me ; tibi próderit:

ipfi paréntes, quz Deo confecrá-

um

& non honorificábit patrem füü,

ta cernébant , ne facrilégij cri-

IOT

aut matrem füuam. Honor in

menincürrerent , declinántes;

brbus

Scriptüris non tancum in faluta-

eseftáte conficiebántur. Atque

ita fiébar , ut obládo liberórum

Honi

J

tiónibus & offícijs deferéndis ,

Iila,

(

quantüm in eleémófynis,ac mü-

fub occafióne templi & Dei , in

facerdótum lucra céderet.

nerum oblatióne fentitur. Ho-

$:. Lamentabátur Jacob de duó-

Tl

nóra ; inquit Apóftolus , víduas,

bus fílijs fuis. Heu me , dolens

M

qua veré viduz funt. Hic ho-

Ui

nor donum intelligitur. Etin

füm de Jofeph pérdito , & triftis

aof

L2l

álio loco : Presbyteri düplici ho-

nimis de Bénjamin du&o pro

nó;e honorándi fünt , máximé

alimónijs : * Precor caléftem

ïUSJUdæ

Regenyut me doléntem nímiüm

Trnermor

qui labórant in verbo & do&ri-

fáciat eos cérnere. ". Proftér-

li

UM

naDei. Et per hoc mandárum

|

!lb

t

jubémur bovi trituránti os non

nens fe Jacob. veheménter cum

-

lácrymis pronus in terr

am,; &

|

Hs

cláudere : & dignus fit. opera-

Gl(')dao

fs T

rius mercéde fua.

adórans ait. Precor.

Precor.

Weruitig

X. Dixic Ruben frátribus fuis:

Ad Benedi&tus , Antiphona.

& fübd

Numquid non dixi vobis , Ne-

lite peccáre inpüierum , & non

Audire , t & intelligite traditió-

mimqm

l Cürar

audiftis me ?

En fanguis ejus

nes , quas Dóminus dedit nobis.

Oratio.

Ht fs

exquíritur. 7- Méricó heac pá-

Raíta nobis , queefumus

tffätusdï

timur,quià peccávimus in fra-

trem noftrum , vidéntes angi-

Dómine : u faluráribusje-

) m

ftias ánimee ejus , dum depre-

jinijs erudíti : à nóxijs quoque

V,

carétur nos, & non audivimus.

vítijs abftinéntes , propitiatió-

n

4

En fanguis.

nem tuam faciliüs imperrömuso

binn

Lectio iij,

Per Dóminum.

ATM f

Nit

Recéperar Dóminus , vel

Ad Magnificat ; Antiphonae

Yi

1)

imbecillitátes , vel zetátes,

Non lotis mánibus T manducá«

RY

W

re ,non coínquin

at hómineme

h

vel peniirias paräntum c.onlfide:

Ora«

A

437

Infra Hebd. tertiam Quadragefima.

TU

Oracio.

feph fratres. fui, quód à patre

nlb

Oncéde quzfumus omni-

cunctis frárribus plüs amarétur,

C

: p

potens Deus : ut qui pro-

óderant eum , nec póterant ei

n vt

tetiónis tue grátiam quari-

quidquam pacificé loqui , unde

fürens,

mus, liberáti à malis ómnibus,

& dicébant.

Venite.

fecüra cibi mente ferviàmus. Per

Le&io 3j.

omie

Dóminum,

"C Abbato medicíne Domí-

um

FERIA QUINT A.

nice ópera ceptra fignifi-

ts a,

Cat,ut indenova cteatüra co-

alunt D

Lé&io fan&i Evangelij fecán-

düm Lucam,

perit; ubi vetus crearüra anté

j verus

Le&io j.

Cap. 4.. f. 35

defivit : nec fub legeeífe Dei

præponäzz

: vt

Nillo témpore : Surgens Je-

Fílium , fed fupra legem in ipfo

fus defynagóga, introivic in

princípio defignárer : nec fol-

Deoconltà

domum Simónis. Socrusauteim

vi legem ; fed impléri. Neque

facdlqyt

declin

Simónis tenebátur magnis fé-

enim perlegem, fed Verbo fa-

bribus. Et réliqua.

&uselt mundus, ficut légimus:

r Af

Vetbo Dómini czli firmáu funt.

jo Iiberie

Homilia S. Ambrófij Epifcopi.

Lib. 4, Comment. in Luce C4p. 4«

Ji & Deiy!

Non fólvitur ergo lex , fed im-

circa finem.

plétur: ut fiat renovátio hómi-

«t

Ide cleméntiam Dómini

xb

nis jam labéntis.

Unde & A-

Salvatóris : nec indigna-

i,

póftolus aic : Expoliántes vos

"

J

tióne commótus , nec fcé-

véterem hóminem , indüite no-

d

j &t

lere offéntus , nec injüria violá-

vumíiqui fecndàüm Deum creá-

j d7

tus Judeam déferit: quin étiam

tus eft,

« a

immemor injüriz , memor cle-

*. Dixit Judas frátribus fuis:

a

méntie , nunc docéndo , nunc

Ecce Ifmahelítze

tránfeunt :

z Sþ- d

liberándo, nunc fanándo , infídze

venite , venumdétur , & manus

hm

plebis corda demülcet, Et bené

noftrz non polluántur: * Caro

B) tefrm;'j

enim & frater

nofter

eít.

i

fan&us Lucas virum ab Ípíritu

WUP

nequítiz liberátum anté preemi.

X. Quid enim prodeft , fi oc-

N

fic; & fübdiditfeminz fanitàtem.

cidérimus fratrem noftrum , &

;, Al

Utrümque enim fexum Dómi-

celavérimus fánguinem ipfius?

]Vl [i6

[i

nus curatürus advénerat : fed

mélius eft ut venumdétur.

d

musdï

prior fanári débuit , qui prior

Caro.

Lth-

creàtus eft : nec pratermíti il-

T

U

w

Le&ioiij.

j

la, quae mobilitáte magis ánimi,

T benéfábbato ccpit, ut

du

quàm pravitáte peccáverat.

ipfum fe ofténderet Crea-

jW

x

. Vidéntes Jofeph à longé,

lrll

tórem, qui ópera opéribus in-

TT

oquebántur mütuó fratres ,

téxeret ; & prolequerétur opus,

J

dicéntes : Ecce fomniátor venit:

quod ipfe jam coeperat : ut fi

* Wenite , occidàmus eum , &

domum faber renováre difpó-

"

p

r

videámus fi profint illi fómnia

nat , non à fundaméntis , fed &

U^

busT 7

fua, Y. Cámque vidüïcm Jo-

culmínibus íncipit fólvere vetu-

Ee 3

ftà-

U

—

438

Infra Hebdomadam tertiam Quadragefims.

Oratio.

ilfqui«

ftátem. Ttaqueibi prius manum

ádmovet ; ubi anté defterat : de-

Agnificet te , Dómine,

upl

M

fan&órum tuórum Cof-

E(gO [

índeà minóribus íncipit , ut ad

Libetáre à

ma & Damiáni beáta. folémni-

qudi

majóra pervéniat.

mpi«

eecl

daemone & hómines, fedin Ver-

tas : qua & illis glóriam fe

térnam , & opem nobis inelfá-

i

$ Y

bo Dei poffunt: refurrectiónem

mórtuis imperáre , Divíne fo-

bili providéntia contulifti, Per

J

Fortáffis é-

Dóminum.,

m

lius eft poteftátis.

T

tiam in typo mulíeris illius Ío-

Ad Maguificat , Anciphona.

pl

crus Simónis & Andréz, várijs

Omnes T qui habébant infit^

críminum fébribus caro noftra

mos , ducébant illos ad Jefum ,

lunst

& fanabántur.

Ts

languébat , & diverfàrum cupi-

ditátum immédicis zftuábat il-

Oratio.

090

ITl

lécebris. Nec minórem febrem

Ubjé&um tibi pópulum,

o

quafumus Dómine , propi-

h

amóris effe dixerim, quàm caló-

&

K

yis.

Itaque illa ánimum, hzc

tiátio celéftis amplíficet

tuis femper fáciat fervire mane

tütem].

corpus inflámmat. . Febris enim

nofira, avarítiaeft: febrisno-

dátis.

Per Dóminum.

fimim j

FERIA SEX T

fimum,

; ftra ; libido eft : febris noftra,

luxiüriaeft: febris noftra , am-

L. é&io fan&i Evangelij fecán-

(f

düm Toánnem.

- »bítio eft : febris noftra ; ira»

t d

»tyundia eft.

Le&io j..

. Cap. a-4. fs

Vebum

i D

& Extrahéntes Jofeph de la-

N illo témpore : Venit Je«

I

fus in civitátem Samarie,

me .Fl'!ju'!

cu, vendidérunt Ifmahelitis vi-

x*

gínti argénteis: "

Reverfüfque

quz dícitur Sichar, juxta pre-

Ktipf

*tipfim

imef

Ruben ad püteum , cüm non

dium , quod dedit Jacob Jofeph

inveniffet

eum ;

Ícidit. vefti-

fílio fuo.

Et réliqia.

i fum

um, Pcr

ménta füa cum fletu , & dixit :

Homilía S. Auguftíni Epífcopi.

A

Puer non compáret, & egoquó

Tradl. 15, in Ioannem, poft initium.

e

lele

il

ibo ?

At illi intíné&a ninica

Am incípiunt myftéria.Non

enim fruftrà. fatigárur Jefus:

Ia 1hy

in fánguine hoedi , miferunt qui

J

ferret eam ad patrem, & díce-

nonenim fruflrà fatigàtur

l& (n

Virtus Dei : non. enim trultra

Mi

xet; Vide, fi tánica filij cui fit ,

an non. Reverlüíque. C lória.

fatigátur, per quem fatigáti re-

LU liy

creàntur: non enim fruftrà fa*

gt

Reverfüfque.

Ad Benedictus, À

nriphona.

tigàtur, quo deferent

e fatigàe

Wt

firmámur.

RU

lY

Exibant autem t demónia à

mur, quo prafénte

-3multis clamántia, & dicentia :

Fatigátur tamen Je

fus , & fafi-

' M

eph

& fedet , &

quiatu es Chriftus Fílius Dei : *

gàurab itínere ;

,

ü

& íncrepans non finébar ea lo-

juxta püceum

fedet ; &

hora fex«

Ttn

Wye

Omnia ifta

qui, quia. fciébant ipfum effe

ta fatigátus fedet..

]l d |

«hriftum.

E( hn

ánnuuncáliquid; indicáre volung

31

5

Infra Hebd. tertiam Quadragefimaz.

439

áliquid : inténtos nos fáciunt; . . Humiliavérunt in compédi-

;e :

ut pulfémus, hortántur. Ipfe

bus pedesejus: ferrum pertrár-

vulrntl

ergo apériat & nobis & vobis ,

fijjc ánimam ejus , donec veni-

n f

qui dignátus eft ita hortári,ut dí-

ret verbum ejus, Etlingua.

loram i

ccrec Pulfáte;& aperiétur vobis.

L.ectio iij,

TU

$&. Videns Jacob veftiménta

Uirit ergo ipfe infíirmus

N

onglll )

Jofeph fcidit veftiménta fua

infífrmos , tamquam gal-

cum fleru, & dixit: * Fera péf-

lina pullos fuos: huic enim fe

fima devorávit filium meum

Ítmilem fecit.

iA

j

Quórties vólui

vb

Jofeph. X Tulérunt autem

inquir ad Jenífalem,congregáre

fratres ejus t'íinicam illius, mit- filios tuos fub alas; tamquam

]ocad Y

zéntes ad patrem : quam cüm gallina pullos fuos, & noluífti

Vidéds autem , fratres , quem-

I

cognovíffet pater, ait. Fera péf-

Y

fima. Ledio ij.

ádmodum

allina

infirmétur

ii s

Ó

uis.

Nulla enim

Vi f

Ibi fatigátus eft ab itine-

cum pullis

. re Jefus. Invenimus Vir-

ália avis , quód fit mater , agnó-

pl

rfenin t

tütem Jefum: & invenimusin-

fcitur.

Vidémus nidificáre páf-

inum-

firmum Jefum: fortem , & in-

feres quóslibet ante óculos no-

firmum. Fortem , quia in prin-

ftros : hiründines, cicónias, co-

EXI

cípio erat Verbum , & Verbum

lámbas quotídie vidémus nidi-

avj t

mnem.

erar apud Deum , & Deus erat

ficáre , quos, nifi quando in ni-

Verbum : hoc erat in princípio

dis vidémus, parénres effe non

o

apud Deum.

Vis vidére quam

fxgnöfcimus. Gallina veró fic

r : LA

3fte Filius Dei fortis fit? Omnia

yem 9

infirmátut in pullis fuisut éciam

er ipfum facta funt, & fineipío

fi ipfi pulli non fequántur , filios

hr jUXlZE

fa&um eft nihil : & fine labóre

non videas, matrem tamen in-

j

fa&aíünt. Quid ergo illo fór-

télligas.

efliqu'&. |

tius, per quem fine labóre fa&a

?;. Meménto mei, dum bene&

Ep]*!

funt ómnia ? Infírmum vis nof-

;u[ïilli

tibi fierit: * Ut függeras Pha-

j pl

fe tVerbü caro fa&um eft, & ha-

raóni , ut edücat me de ifto

l

l

i

|

h

l

bitávit in nobis.Fortitüdo Chri-

cárcere : quia furtim fublátus

fl

;

füi te creávicinfírmitas Chrifti

fum, & hic innocens in lacum

m

'te recreávit.FortitüdoChrifti fe-

miffusfíum. Y^. Tres enim ad-

"

"

citut quod n6 erat;effet;infirmi-

'huc dies funt, poft quos re-

[

]em W

tasChrifti fecit;ur quod erat;non

cordábitur Phárao miniftérij

gitm fn]fï[

»periret. Cóndidit nos fortitiüdine

tui, & reftítuet te in. gradum

giqut

gt

fuaquafivit nos infirmitáte fua.

priftinum : tunc meménto mei.,

p U*

& Jofeph dum intráret in ter-

Ut függ&ras. G lória Pacri, Ut

c['US;&

rám Agypti, linguam quam

fü

€ras,

&]g j

non nóverat, audivit: manus

Ad Benedictus ;'Antiphona,

(

u

ejus in labóribus . ferviérunt :

Qn

Aquam, t quam ego dédero , fi

t

^ Etlingua ejus inter prínci-

(

l

quis bíberit ex ea, non fítie in

pes — loquebátur fapie'ntiam.

&etérnum.

^

Ec 4

Infra Hebd. tertiam Quadragefima.

449

Oratio.

lus venit ad eum : & fedens

Dir

DA

jinia nofira , quafumus

docébat eos, & non tenebàátur,

J

omine , benígno favóre

quia nondum pati dignabáur.

proféquere : ut ficucab alimén-

Nunc jam atténdite , ubi ab

ilo.

inimícis tentáta fir Dómini

Qum

tis abítinémus in córpore ; ita

manfuetüdo.

du

à vítijs jejunémusin mente. Per

Dóminum.

$. Méritó hzc pátimur, quia

?päci

ii

Hodie dicuntur Pí21mi Poeni.

peccávimus in fratrem noftrum,

£entiales.

vidéntes angüftias ánimze ejus,

Ton

Ad Magnificat, Ántiphona.

dum deprecarétur nos, & non

D7

audívimus : * Idcírco venit fu.

Dómine, T ut vídeo, Prophéta

li

Duüe

es:u: patres noflri in monte

per nos tribulátio. y^. Dixie

hoc adoraverunt.

Ruben frátribus fuis: Numquid

Áitüm

Oratio.

nondixi vobis, Nolite peccáre

lt ei

in píerum , & non audiftis me$

Üprim

Rafta quzefumus omntpo-

*

n

tens Deus

.

ut qui in tua

Idcírcó venit.

Leaio ije

R (

Ddücunt autem illi fcri-

prote&iöne confidimus : cun-

U

&a nobis adveríántia te adju-

bza & Pharifei mulíerem

nigyqy

vánte vincàmus.Per Dóminum.

in adultério deprehénfam , &

lisíd

ftatuérunt eamin médio, & di-

5 A-B. D-.A T Q

p d

f.é&io fan&i Evangeélij fecün-

xéruntei: Magífter, haec mi-

UR

düm Joánnem.

lier modó deprehénfa eft in

ii

i

Lectio. j.

Cap. 8.4. 1.

adultério: inlege autem Moy-

ettnt

fes mandávit nobis hujiímodi

i

Itf

illo témpore: Perréxit Je-

T.

sin montem Olivéti , &

lapidáre : tu ergo quid dicis?

] L&me

&

diliculo iterüm venit in tem-

Hzc autem dicébant tentántes

IN

lum. Etréliqua.

eum, ut poflent accufáre eum.

" um

Homilia fan&i Auguftini

Unde accufàre? Numquid ipfum

lIl is mm

Epíícopi.

iníliquo facínore deprehénde-

UT

Tra&. 33. i Ioannem , po[L initium,

rant: aut illa mülier ad eum áli-

[ælänem F

Efüs perréxit in. montem

quo modo pertinuíffe dicebárur?

Wtj

Olivéu, in montem fru&uó-

$. Dixir Ruben frágribus fuis:

7. j

fum, in montem unguénti,

Numquid non dixi vobis , No-

men[e[ fUr

in montem chrífmactis.

Ubi

lite peccáre in pierum, & non

Rl'üm

enim decébat docére Chriftum,

audíftis me? * En fanguis ejus

P þal

nifiia monte Olivéti ? Chrifti

exquíritur. Y. Méritó haec pá-

IGI

N

enim nomen à chriífmate di-

timur, quia peccávimus in fra«

l

j lüvit

é&tum eft : chrifma autem Grae-

tré noftrum , vidéntes angüftias

"ltter

cé, Latiné áné&tio nominátur.

ánimz ejus dum deprecarétur

| t

n

)

Ideó autem nos unxit , quia lu-

nos, & non audivimus.

étatóres contra diábolum fe-

Lcüio iij.

!

fanguis ejus.

Asf

Cit,

Et diliiculo fterüm venit

Ntelligámus, fratres ; admi-

Wt

in templum, & omnis pópu-

I

rábilem. manfueuidinem m

llg

lh

Qe

(

Dominica quarta Quadragefime.

444

V s

Dómino fuíffe,

Animadverté-

ábftinent : fe&ándo juftítiam,

tenm,

runt eum nímiüm effe mitem,

à culpa jejünent. Per Dóminum

ügnabïr::,

niímiüm eíle manfuécum.

De

noflrum,

"

t .U

illo quippe füerat anté. przedi-

AdVelperas,Capit. |Gal. 4.c.22

t Dii

&um : Accingere gládio tuo

j Ratres; Scriptum eft , quó-

circa femur tuum porentíflime,

niam Abraham duos fílios

i, i

Specie tua; & pulchritdine tua;

hábuit: unum de ancilla, &

em lts

inténde, prófperé procéde, &

unum de líbera. Sed qui de an-

Animett

xegna : proprer veritàtem, &

cilla, fecindàüm carnem natus

nos, (

manfuetüdinem , & . juftítiam.

eft: qui autem de libera, per

frcovto

Ergoáttulit veritátem ut do&tor,

repromiffiónem : qua funt per

, y.Du

manfuenídinem ut liberátor , ju-

allegoriam di&a.

j Nuxt

füitiam ut cógnitor.

Propter

&.breve. Scápulis fuis, Hym-

Volre w

hec eum effe regnatürum in

nus.

A udi, benigne. ur íue

Iu

"

Spiritu fan&oProphéta pradixe-

prà. 300.

]i

xat.

Cüm loquerétur , véritas

X. Angelis fuis Deus mandávit

agnoícebárur : cüm advérfüs

dete. i. Ut cuftódiant te in

cm ii

ej mili!

inimicos non moverétur , man-

omnibus vijs tuis.

fuetüdo laudabátur.

Cüm er-

:he'nläm-,

Ad Magnificat , Antiphona.

m&&i() l u

go de duóbus iftis, id eft, de

Nemo te T. condemhávit mu.

g latl

veritàáte & manfuetüdine ejus,

lier? nemo Dómine : nec ego te

inimíci livóre & invidia tor-

h d!

condemnábo : jam ámpliüs noli

e at

queréntur ; in tértio, id eft ju-

peccáre.

Oratio.

jis ht

Ítítia , ícándalum pofuérunt.

Oncéde quafumus omní-

.

. Lamentabátur jJacob de

C

) uc d

potens Deus: ut qui ex mé-

3

u

Óbus filijs fuis: Heu me , do-

rito noftra actiónis afflígimur ;

"T

ä

TU

lens fum de Jofeph Pe'rdito, &

tuz grátie confolatióne refpis

trifis nimis de Bénjamin du-

rémus. Per Dóminum.

n

.

€&o pro alimónijs

.

* Precor

DOMINICA IVY,

[e dcpïew

Jj

caeléftem Regem , ut me dolén-

in Quadragefima.

tem nímiüm fáciat eos cérnere.

Ad Matutinum, fovitatorium,

ul

*. Proftérnens fe Jacob vehe-

N onfit vobis vanum,

Hym-

j fra't[ïþ"i p

NI

ménter cum lácrymis pronus in

nus, E x more do&i.

ut fu.

x o !

terram , & adóransait. Precor,

yerum

prà. 391:.

J

Glória Patri. Precor.

In primo No&urno.

E

fuY

De libro Exodi.

É

Ad Benedi&us , Antiphona.

Märlwh

Inclinàvitt fe Jefus, & fcribé-

Le&to j.

Cap.3.4.1.

(2

n

atinterra : Si quis fine peccáto

E E?

E

$.

^s

Oyíes autem pafc&.

(

a$d

eft , mittat in eam lápidem.

E

dn

«

ä

V

[

bat oves Jethro 1ó-

Oratio.

2

K

(2

p

ceri fui facerdótis

u

i

jrt

s

Rafta quaefumus omní-

€

EL

23

Mädian : Cimque

LC&IO J

p

potens Deus: ut qui fe , af-

mináffet gregem ad

fu.

jj

j

fligéndo carmnem , ab aliméntis

interióra deíéri ; venit ad mon-

j

)]

Eec 5

pena

——

442

Dominica quarta Quadragefime.

adloea Chananzi, & Hethsi ;

Áin,

tem Dei Horeb. Apparuitque

ei Dóminus in flamma ignis de

& Amorrhzi, & Pherezai, &

(ui

médio rubi: & vidébat quód

Hevzi , & Jebulzi.

g

fubus ardérec, & non combure-

& Stetit Móyfes coram Pha-

Hec

—

yécur. Dixit ergo Móyles : Va-

raóne, & dixit : Hac dicir Do-

Dui

dam, & vidébo vifiónem hanc

minus

Dimitte pópulum

Mi

magnam , quare non comburá-

meum, ut facríficec mihi in de-

m

tür rubus. Cernens autem Dó-

férto. 9- Dóminus Deus He-

Ils

minus quód pérgeret ad viden-

braeórum mifit me ad te , di.

lun

cens, Dimitte.

[/7j)

dum , vocávit eum de médio ru-

bi , & ait: Móyfes , Móyíes.Oui

Le&to iij.

DT

szefpóndit : Adíum. Arille: Ne

Lamor ergo filiórum Ifraél

M&e

C

venit ad me : vidíque aflli-

lirofe

apprópies, inquit, huc : folve

.

calceaméntum de pédibus tuis

P

