Y. Obtulérunt pro eo Dómino

diam tuam in médio Templi tui:

xentt

par círturum , aut duos pullos

fecándüm Nomen tuum Deus,

manæin

columbárum. Sicutfcriptum eft.

fic & laus tua in fines terre :

JUs lIJIVS)

Ledio iij.

* Juftítia plena eft déxtera tua.

MneSan&um non tanget;

Y. LatéturmonsSion,& exál-

:paräbi!

O

n Dö'

nec ingrediétur in San-

tentfilie Yuds, propter judícia

pelit

&uárium, donec impleántur dies

tua Dómine.

uftítia. & lória

jl I

purificatiónis fue. Sin autem

Patri, Juftítia.

qqniu

In fecundo No&urno.

féminam pepérerit ; immünda

nicint

erit duábus hebdomádibus , jux-

Antiphona. v.

Poft partum t

taritum , fluxás ménftrui , &

invioláta

(inot

—

Virgo

.

permanft-

m

fexagíntafex diébus manébit in

f

.

Dei Génicrix intercéde

if

fánguine purificatiónis fuz.

pro nobis.

2

$. Obtulérunt proeo Dómino

Sermo S. Auguftini Epífcopi,

quit

partürturum , aut duos pullos

Serm. 3. de Temp. pofl init.

Ii&um:

—

columbárum, * Sicutícriptum

Lectio v.

yig

--

eft inlege Dómini. X Poft.

Ic olim predí&um eft : Ma-

quàm autem impléti funt dies

ter Sion dicit : Homo & ho-

rtum

*

d

purgatiónis Marie ; fecündüm

mo factus e& in ca ; & ipfe

Urle

I'PfeD!

Rrj

Eefta Februarij.

6

*

b

fundáviteam Altíffimus. OOm- eumi1

nulnasfuas. Et benedíxit.

Dir

Le&io vij..

tiUiT

nipoténtia nafcénris ! Ó magni-

I&um ei füerat à Dómi-

TURt

ficéntia de celo ad terram de-

fcendéntis ! Adhuc in Utero por-

no , quód non guftàret

j.I

mortem , nifi vidérer Chriftum

Titm

tabátur , & ex Utero Marris à

Dómini natum. Natuseft Chri-

ln

Joánne Baptífta falurabátur. In

"'Templo prafentabàcur , & à Si-

ftus, & implétum eft defidérium

Pa

l

d

meóne Íene famófo ; annófo ,

Senis in mundi ipfius fenectüte.

Ipíe ad íenem hóminem venit ;

M

probäto , coronáto , agnofee-

bátur.

qui mundum inveterátum invé-

t

&. Símeonjuftus & timorátus

nit. In ifto quidem fzculo diu

qia

effe nolébat , & Chriftum in hoc

rin

expe&àbat redemptiónem l-

raél: * EtSpíritus fan&us erat

fzeculo vidére cupiébat ; cantans

[

Q

in eo. Y. Refpónfum accépit

cum Prophéra , & dicens : O-

fténde nobis Dómine mifericór-

Cuqu

Símeon à Spíritu fan&o , non vi-

fürum fe mortem , nifi vidéret

diam tuam , & Salutáre tuum da

E

nobis.

Leii

Chriftum Dómini. Et Spíritus.

Leüio vj.

$&. Cüm indácerent Püerum

| Unc cognóvit ; tunc ado.

Jefum Paréntes ejus in Tem-

li

lum;ut fácerent fecándüm con-

i

ràvit, tunc dixit : Nunc ;

fuecüdinem legis proeo ; accépit

mph

Dómine, dimittis fervum tuum

in pace : quia vidérunt óculi

eum Siímeon in ulnasfuas , &

.

li

lg

benedixit Deum ;

dicens

.

mkmn

mei Salutáre tuum. . Differebá-

£ur exire de fzeculo , ut vidéret

* Nunc dimíttis Dómine fer-

l

l

« Sufci-

natum , per quem cónditum eft

vum tuum in pace.

NDRUR

]: [

fzculum. Agnóvit Infántem fe-

piens Símeon Perum in máni-

nex , fa&useft in Püero puer.

bus,exclamávit dicens. Nunc

^nil

Innovátusin ztáte, qui plenus

dimittis.

li Q

Lectio viij. :

erat pietáte. Símeon fenex feré-

E[w

ba: Chriftum Infántem ; Chri-

Enique , ut novéritis ità

n

D

ftus regébat Simceónis fene-

effe iftius laetítiam , cone

clüfit , dicens:Nunc dimíttis fer-

étütem.

Morin,

vum tuum in pace : quia vidée

i [f

&« Refpónfumaccépit Símeon

à Spíritu fan&o , non vifürum fe

runt óculi mei Salutáre cuum.

f

Ü

mortem , nifi vidéret Chriftum

Prophéte cecinérunt Conditó-

RUT

Dómini:

EtbenedixitDeum;

rem czeli & terrae in terra cum

lu iS G(

homínibus furürum : Angelus

&dixit: Nunc dimittis fervum

Mi

nuntiàvit Creatórem carnis &

tuum in pace , quia vidérunt

óculi mei Salutáre tuum Dómi-

fpíritás in carne ventürum: alu-

mi!itu]i

ne,

. Cüm indücerent Pue-

távit Joánnes ex titero in Utero

j Wc

falvatórem:Símeon fenexDeum

i

rum Jefum Paréntes ejus ; ut fá-

Ti

cerent fecándüm confuetüdi-

agnóvicinfántem.

: o

'

X. Nuncdimíttis fervum cuum

Q

Ti

nemlegis pro eo : ipfe accfpit

!

Fefta Februarij.

635

dixt

Dómine , fecíndüm verbum

glóriam plebis tuz Iíraél,

tuum in pace: * Quia vide-

xy. Cüm indücerenc Püerum

)mi.

iunt óculi mei Salutáre tuum.

Jefüm Paréntes ejus ; & ipfe ac-

ul

Y Lumen d revelatióneGén-

cépit eum in ulnasfuas ; & be-

vilum

rium , & glóriam plebis tuze

nedíxit Deum , & dixit, Tues

r

vere.

Le&io x.

Yírael. Quia vidérunt, Gloria

idenun

Paui Quia,

' Irgo génerat ; ftérilis pa-

neltià

In tertioNoctur.adCantica; Ana.

rir, mutus lóquitur , Elí-

1 Vl

Adórna t thálamum tuum Sion,

fabeth prophétat , Magus adó-

miye

& füfcipe regem Chriftum , *

rat , ürero claufus exultat , ví-

al

quem Virgo concépit ;, Virgo

dua confitétur, juítus expéGat.

minl

poft partu

Etbené juftus ; quinon fuam ;

m,quem génuit , adó-

(

yàvit.

fed pópuli grátiam requirébat

0

Canticuni

.o iaäudite mecum

cüpiens ipfe corpóreze vínculis

jre

xeliquis ut in Concept. 567.

fragilitátis exólvi,fed expe&ans

Quumtà

X. Elégiteam Deus.

vidére promíffum: fciébat enim

L é&io fan&i Evangélij fecán-

quia beáti óculi qui. eum vi-

Xijerut

düm Lucam.

dérent.

Tem

Ledio ix.

Cap. 2. €. 22,

.

X. Senex Pücrum portüübat ,

e

mf corte

illo témpore

*

Poftquàm

Puer autem fenem regébat

e

I

xapl

mpléti funt dies purgatiónis

* Quem Virgo concépit , Virgo

u

Mariz fecándám legem Móyfr,

péperit , Virgo poft partum ,

dicen

iulérunt Jefum in Jeráfalem , ut

quem génuit, adorávit. Y. Ac-

fifterent eum Dómino , ficut

cipiens Símeon Püerumin má-

"

IVn Slll»i

fcriptum eft in lege Dómini. Et

nibus , grátias agens benedixit

xéliqua.

p n

Dóminum. Quem Virgo.

; N

Homilia S, Ambrófij Epifcopi.

Le&to x).

Lib.2. Comment .inL uc.c. 2. pajï nit.

T ipfe accépit eum in ul-

Et ecce homo eratin Jerá-

E

nas fuas , & benedixit

'vel[ids i

falem , cui nomen Simeon,

Deum, & dixit : Nunc dimítte

5

fervum tuum Dómine , fecán-

m,COB'

& homo ifte juftus & ti-

morátus , exfpé&ans confolatió-

düm verbum tuumin pace. Vide

jl

nem Ifrael.

Non folüm àb An-

j; n

juftum , velut corpórez cárcere

gelis, & Prophétis, & à paftó-

molisinclüfum , velle diffólvi,

; quuT

:Ondi[ö'

ribus ; fed énam à fenióribus , &

ut incípiat effe cum . Chrifto,

Diffálvienim , & cum Chrifto

r qu

-

juftis Generátio Dómini accépit

teftimónium.

Omnis ztas, &

effe, multó méliüs eft. Sed qui

i

j

utérque fexus ; evenrorümque

vult dimítti , véniat in Tem-

mirácula fidem áftruunt,

lum , véniatin Jerüfalem , ex-

um*.mu' |

: Sufcípiens Jefum in ulnas

pé&et Chriftum Dómini , accí-

]'mütem |

h

as Síimeon , exclamávit , &

nchCUm

piatin mánibus Verbum Dei:

dixit: * Tuesveré lumen ad

compledàtur opéribus velut

L

E

n

f

illuminatiónem Géntium ; &

quibüídam fuze fidei bráchijs

p

zunc

636

Fefta Februarij.

tunc dimittétur , ut non videat

h

quia emne mafculinum adapé-

mortem , qui víderit Vitam.

riens vulvam , Sanctum Dómi-

!

:

no vocábitur: & ut darent hó-

£. Hódie María Virgo Páerum

g

Tefum offertin Templo ; quem

ftiam , fecándüm quod di&um

hn

li

Símeon juftus accépic in máni-

eít in lege Dómini, partürtu-

bus : * Et Anna vídua Chri-

tum, aur duos

ullos columbá-

pe

À

ftum agnóvit adveniffe in terris.

rum. Ertecce

omo erat in Je-

hm

Y. Cümindücerent Páerum Je-

rüfalem , cui nomen Símeon, &

€]

fum Paréntes ejus in Templum:

homo ifte juftus & timorátus ,

duj

accépit eum Símeon in ulnas

expé&ans confolatiónem Ifraél,

(

fuas. Et Anna.

Lectio xij.

& Spíritus fan&us erat in eo. Et

(

: Ides überem in omnes

n

refpónlum accéperat à Spiritu

[

rátiam, Dómini Genera-

fancto , non vifürum fe mortem;

a f

ynlet

tióne diffüfam , & prophetiam

nifi priüs vidérer Chriftum Dó-

incrédulis negátam effe , nonju-

mini.Et venit in fpiritu in Tcm-

lium

ftis. Ecce & Símeon prophétar,

Ium. Er cüm indücerent Piie-

Quari

in ruinam & refurre&iónem

rum Jefum Paréntes ejus , ut'fá-

lqu

lurimórum veníffe Dóminum

cerent fecándüm confuernádi-

; le

Jefüm Chriftum : ut juftórum

nem legis proeo: & ipfe accé-

fs

iniquorümque mérita difcernat ,

iteum in ulnas fuas, & bene-

At M

díxit Deum , & dixit: Nuncdi-

D]

& pro noftrórü qualitáte fa&tó-

xum , judex verus & juftus aut

míttis fervum tnum Dómine,fa-

Tb

fupplícia decérrtat , aut przemia.

cündüàm verbum tuum in pace:

dj

. Gaude Maria Virgo ; cun-

Quia vidérunt óculi mei Salu-

as herefes fola interemífli ,

táre cuum , Quod paráfti ante

fáciem ómnium populórum ;

ug Gabriélis Archángeli di&is

credidífti: * Dum Virgo Deum

Lumen ad revelatiónem Gén«

NT

l

& hóminem genuifti , & poft

tium, & glóriam plebis tue

parcumVirgo invioláta perman-

ifrael.

j

fifti. y. Beáta es qua credidi-

Oratie. O mnípotens fempi-

1

i

fti, quia perfé&a funt ea , quae

terne. infràin Laudibus.

Inrn

AD LAUDES

di&ta funt tibi à Dómino. Dum

Csl

G lória Patri.

Dum

& perHoras ; Antiph.

T

Virgo.

Virgo.

Imeon juftus t & timorátus

Ft pl

expe&ábat redemptiónem

S equéntia fan&i Evahgelij fe-

l

S

Yi

cándüm Lucam.

Ifrael , & Spiritgs fan&uþ

Ctn

( 2». 2.€. 22.

erat ia eo.

(l

N illo témpore : Poftquàm

Pialmus. Dóminus regnávit,

30.

Qui

]

impléti func dies purgatiónis

cum reliquis.

At

Mariz fecándüm legemMoy-

Antphona. Réfpónfum accé-

L

fi , tulérunt Jefüm in Jerífalem,

pit f Símeon à Spíritu fan&o,

A

ut fifterent eum Dómino, ficut

non vifürum fe mortem, nifi vif

j

fcriptum eft in lege Dómini : déret Dóminum.

cx

Ane

637

Fefta Februarij.

i

ämiphopa.icdpiens Simeon T

fum paréntes ejus , accépir eum

Ql«

erüm in mánibus , grátias a-

Símeon in ulnas fuas , * & be-

h

gens benedíxit Dóminum.

nedíixit Deum, dicens: Nune

jf

Antiphona, Lumen T ad reve-

dimíttis fervum tuum in. pace,

T

Oratio.

latiónem Géntium ; & glóriam

ob

plebis cuz Ifraél.

Mníporens

fempitérne

i

Anriphona. Obtulérunt t pro

Deus , Majeftátem tuam

od

eo Dómino par türturum, aut

füpplices exeràmus : ut ficut

(aUUS ,

duos pullos columbá&rum.

Unigénitus Filius cuus hediér-

Ts

Malach.3.4.1.

nadie cum noftrz carnis fube

/Capitulum;

«.D

Cce ego mitto. Angelum

ftántia in Templo eft prafen-

pint

E

meum,& preparábit viam

tátus ; ita nos fácias purificás

(

ante fáciem meam. Et ftatim

tis tihi méntibus prafentári,

mDo

véniet ad templum [ían&um

Pereümdem Dóminum,

jTun.

fuum Dominátor, quem vos

Ad Tertiam

Antiphona.

:

u D

quaritis, & Angelusteftamén-

Refpónfum acc

pit.

T

ti , quem vos vultis.

Capitulum, E cce ego mitto;

Tetui

y. Spécietua.

$. breve, Ave Maria, grátia

at

plena : * Dóminus tecum,

Ad Sextam , Antiphona.

r

Ave María, s. Benedi&a tu

Accipiens Símeon.

in muliéribus , & benedí&us

Capitulum.

Malach. 2. 4, 14

Nuntde

i

Fru&us Ventris tui. Dóminus.

ce véniert, dicic. Dómi«

Qlória Patri. Ave Marie.

E

nus exercítuum : & quis.

n

?

T

Hymnus

póterit cogitáre diem advéntüs

fri av

G

loriófa Dómi

;la,

ejus, & quis flabit ad vidéndum

Or

xcélía fuperfidera;

eum ? lpíe enim quafi ignis

j

J

y G

. Quie creáàvit próvidé ;

conflans, & quafi heiba fullé-

ys U

La&áfti facro übere.

num.

d Heva triftis ábftulit,

* Adjuvàbit eam,

fen

T

.. Tu reddis almo gérmine:

Ad Nonam , Ansphona.

Intrent ut aftra flébiles ,

Obiulérunr.

à

Cali fenéftra fa&a es.

Ibid. 4. d.

)

C

ulum.

J

Tu Regis alti jánua ;

-xag[i't

placébit Dómino facrié

, Etporta lucis fílgida ;

fícium Juda ; & Jeráfalem,

yoratul

»uönüf'

Vitam datam per Vírginem,

L

cut dies fzculi, & ficuc annj

a d

Gentes redémptz pláudite.

antíqui , dicic. IDóminus emnée

Glória tibi Dómine ,

Otens.

m

Qui natus es de Vírgine,

*. Elégiteam,

egmï

; Cum Patre; & fan&o Spíritu,

Vefr

eris , Antiphona,

Ín ij..

ft

L]

;

:

j U

In fempirérna fzcula. Amen,

Simeen jw

cum reliquis de

y. Diffüla eft grátia.

iaudibus Pfalmi, Capitulum ;

fan&ül

| nlü

n

A diBenedi&us , Antiphona.

&. breve; Hymnus &j *. ut

Cüm indácerent Püerum Je«

p

fuprà in primis Vefp. ! 31.

A

638

Fefta Februarij.

deprehénfus,; & ad Prafidem

i

Ad Magaificat , Antiphona.

Hódie t beita Virgo María

du&us , ejus juffu conjé&us eft

K

Püerum Jefum praentàvit in

in víncula.

Quoin loco mul-

Stan

[C!

Templo , & Simeon replétus

tos zegrótos fanávit , quiad Blá-

Spíritu . fan&o accépir eum in

fium, ejus fama fan&iráris ad-

bit;

Chri

ulnasíuas, & benedíxit Deum

diá&i, deferebántur. In illis puet

inatérnum.

fuit, qui deíperára à médicis fa-

VDI d

lia

Vi

Oratio. ut fuprà.

líte, tranfvérfa fpina. fáucibus

Deinde fit comm. S. Blafjj.

inhzrénte ; ánimam agébat.

]i

Prodá&us autem ad Praeíidem

n

Antiph. Ifle fan&us. Y'.Glória

u

& honóre, Oratio. uc infià.

Blífius femel & íterum , cüm

nec blandítijs, nec minis ad-

' « Sicontingat feftum Puri-

ficationis impediri propter Do-

düci pofler , ut dijs facrificáret ,

D]

primüm virgis caefus , deínde in

hfs

minicam Seprtuagehmz , Sexa-

gefime , vel Qrinquagefimee

equüleo ferreis pectínibus di-

UT

iransferatur: in immediaré fe-

laniátus eft : poftrémó dempta

tii;

Qquentem diem , etiamfi eodie

cápite , illüflre fídei teftimó-

guisi

Feftum 12. Lectionum occur-

nium Chrifto Dómino dedit;

cltmy

rat ; quod illo anno transferen-

tértio Nonas Februárij.

hs

dum eft in aliam diem non im-

Die IV. Februárij.

k

editam.

IN FESTO S. ANDRE£

lm

Die TII. Februárij.

CoríiniEpifc. & Conf. Semid,

j irgir

S. BLASII. EPISCOPI

Ejus Offic. vide in finecclxxix.

ln

& Martyris.

Die V. Februarij.

lp

Oratio.

IN FESTO S.

AGATH/E

hrent

!

Eus , qui nos beádi. Blafrj

Virg. & Mart. Semidupl

fte,

D

Mártyris tui atque Pontí-

Quod propter Paurocinium in

ET

ficis ánnua . folemnitáte latífi-

multus Coqgregationibus Celéa

l

W

€as : concéde propítius ; ut cu-

bratur fub ritu Duplici.

at

jus natalítia cólimus , de ejüf-

Ad Vefp. Antiph. Quis és tü,

n

dem étiam prorectióne gaudeà-

tümfs

mus. Per Dóminum.

cum religuis de Laud. Pfalm;

*

D ixit Dóminus, cum reliq. áe

m dC CC

Le&ioiij.

Dominica. 118.

Láfims, Sebáfte in - Ar-

"t

Capiculum. Eccli.g1.4. f. 1.

Qtte (

! ménia cüm virnítum lau-

Onfitébor

tibi

Dómine

hm t

:

Rex ;

& collaudábo te

de floréret, ejífdem civi-

["m) K

kátis Epíícopus elígitur. Qui,

Deum Salvatórem meum. Con-

Kiip,

quo témpore Diocletiánus infa-

fitébor Nómini tuo : quóniam

Mil

tiábilem crudelitárem in. Chri-

adjütor & proté&or factus es

N

fliános exercébar , fe in fpehin-

mihi; & liberáfti corpus meum

Wh (

camábdidit montis Argzei : ubi

perdirióne,

l i

támdiu látuit , dum ab Agricolái

&. bre, Adjuvábiteam. Hym

écie

hllfh

praíidis milítibus venántibus

jefu coróna Virg. y. Sp

tl[

efu

Fefta Februarij.

629

[dent

tua. de Comm. Virg. cviij.

exaudivit me Deus juftíua

tsl

Ad Maegnificat Apcphona.

mez., lxxj.

) mil

Stans beáta Agatha T in médio

Anriph. Ancilla Chriftifum ,

d

cárceris ; expánfis mánibus orá-

ídeó me ofténdo fervilem habé-

risal

bat ad Dóminum : Dómine Jefu

xe períónam.

Pfalmus, V erba mea áuribus

ispit

Chriftre , Magiífter bone ; grátias

jcisl

tibi ago, qui me fecifti víncere

pércipe Dómine. Ixxij.

iciby

torménta carníficum: jube me

Antiphona. Agatha fan&a tf

Dómine ad tnam immarceícibi-

dixit : Si feras mihi promíttis;

fang

elidet

lem glóriam felíciter pervenire.

audito Chrifti Nómine mane

Oratio.

fuéfcunt.

, Q

nis a

Eus , qui inter cétera po-

Píalmus, D ómine Dóminus

J

I

téntiz tuze mirácula, eciá

nofter.Ixxij.

a

in fexu frágili vi&tóriam Már-

Antiph.

Si ignem adhibeas , t

b d

tyrij contulííti : concéde propi-

rorem mihi falvíficum de czlo

jenyl

tius ; ut qui beáte Agathe viír-

Angeli miniftrábunt.

Jlimy

ginis & Mártyris tuze natalitia

Píalmus, j n Dómino conft-

dedit

cólimus , per ejusad te exém-

o : quómodo dícitis ánimaze

meze. Ixxiij.

pla gradiáàmur. Per Dóminum,

,

&d Matutinum, Invitatorium.

**. Spécie tua.

Le&iones. Confitébor cibi

DNE

R egem Virginum. Hymnus,

L Scm'ü-

V írginis proles. ut in Com-

Dómine. de Comm. Virg. &

Cix.

muni.

Marr, cxxiij.

?cclxxix,

In primo Noct. Ànt

iphona;

,j Dum rorquerétur beáta

TH

Ingénua fum, t & ex fpe&ábili

f

Agatha in mamílla gráviter , di-

p

génere , ut omnis parentéla mea

xit ad jüdicem : *- Impie , cru«

ml

tzeftátur.

délis , & diretyránne , nones

g «

Píalm. B eátusvir ; qui non

confüfus amputáre 'in fémina ;

ábijt in confilio impiórum : &

quod ipfe in matre fuxífti ?

at

in via peccatórum non ftetit.

*. Ego enim hábeo mamíllas

Dl

eum fequentibus primi Noctur-

integras intüs in ánima mea ,

ni de Comm. Confeíforis.

Ixx.

quas ab infántia Dómino confe-

li 4

Anüiphona, Et fiingénua es; T

crávi. Impie.

cur te ofténdis fervilem períó-

$.ij Agathaletíílimé, & glo-

jfb

n

nam ? * Quia ancilla Chrifti

riánter ibat ad cárcerem ; * Et

fum, ídeó me ofténdo fervílem

h [U

quafi ad épulas invitáta,agónem

perfónam.

fuum Dómino précibus com-

,U

,on:m

Píalmus, Q uare fremuérunt

mendábat. , Nobilíífimis or-

l o

entes, Ixxj.

ta natálibusab ignóbili gaudens

u ?

n

Antiphona.

Summa ingenüi-

trahebátur ad cárcerem.Et quafi,

tas

iftaeft , in qua férvitus

.ij, Quis estu , qui venífti

Chrifti comprobátur.

àd me curáre viilnera mea ? eco

i

Pfalm. C— um invocárem ;

*

fum Apóftolus Chrifti : nihil in

Spjw

me

640

Fefla Februarij.

Vr

ime dübites fília : ipfe me mifit

Qii facithec , * non movébia

Ia

adte,; * Quemdilexifti mente

tuür in aecérnum.

| qii

& purocorde. . Nam & ego

Andph. Nifidiligénter per.

Qu

Apóftolus ejus füm; & in Nómi-

féceris corpus meum à carnifícia

T

ne ejus fciaste effe curándam.

busattrectári , * non poreftáni-

dibi

Quem. :

ma mea in paradífum Dómini

niy

$.iiüj Gaudeámus omnes in

cum pàlma intráre maryri).

No

Dómino, diem feftum celebrán-

Antüphona. Vidífti Dómine *

tes fub honóre Agathe V írginis,

ali

agónem meum , quómodo pu-

TILUO,

* De cujus paíflióne gaudent

gnáviin ftádio: * fed quia nólui

füzuk

Angeli ; & colláudant Fílium

obedire mandáris príncipum ;

At

Dei. Y.lImmaculàtus Dómi-

juffa fum in mamílla torquéri.

qpine

nus immaculàcam fibi famulam

Pfalmus 15.

Oníérva me Dómine,

pgà

in hoc frágili córpore pófitam

(uià

mifericórditer confecrávit. De

C

quóniam fperávi in te: *

p

cujus.

Glória. De cujus.

dixi Dómino ; Deus meus es

In fecundo No&urno , Antiph.

tu : quóniam bonórum meó-

h fü

À

LU

hr

Nifi diligénter t perféceris cor-

rum non eges.

lii

us meum à carnifícibus attre-

San&is , qui funt in terra ejus, *

fl

étári, * non poteft ánima mea in

mirificvit omnes voluntátes

meas in eis.

Dusm

paradifum Dómini cum palma

T m

Anuráre martyri).

Multiplicáe funt infirmitátes

B]

Plalmus t4.

eórum ; * pófteà acceleravé-

ROU

runt.

Omine , quis habitábit

ï'ïrg. (

in tabernáculo tuo ? *

Non congregábo conventícus

D

lp

aut quis requiélcec in

la eórum de fanguínibus : *

i

monte fanc&o tuo?

nec memor ero nóminum eós

R qu

Qui ingréditur fine mácula ; *

rum per lábia mea.

A

& operátur juftítiam :

Dóminus pars hereditátis mez ;

: m

1 lóquitur veritátem in cor-

& cálicis mei: * tu es qui re«

ftítues hereditátem meam mihi,

n

de fuo, * qui non egit dolum

in lingua fua:

Funes cecidérunt mihi in pre«

hj

li

Nec fecir próximo fuo ma-

cláris: * étenim heréditas meá

dum,* & o

róbrium non ac-

Vr

proclára eft mihi.

d

€ópit advérfüs próximos fuos.

Benedícam Dóminum , qui

ET

Pl

vÀd níhilum dedüc&us eft in

tribuit mihi intellé&um : * ín-

confpé&u ejus malignus : * ti-

Mib

fuper & ufque ad noctem incre-

li

méntes autem Dfim glorificar.

uérunt me renes mel.

nnp

Providébam Dóminum in con-

I&efl

Qui jurat próximofuo , & non

décipit,* qui

ecüniam fuam

fpé&u meofemper: * quóniam

ln

non dedit ad u

f

üram : & mü-

à dextris eft mihi, ne commó-

üllïlcu;]

nera füper innocéntem non ac»

veat.

Ikd

]

li

€épit.

Pxopter hoc

xlætätum eft cot

meurmnihy

Fefta Febriüarij.

641

seum' , & exulivic lingua

Leftio v.

YO

mea : * ínfuper & caro meare-

Gatha Virgo , in Sicília

quiéícet in fpe.

nobilibus paréntibus nata;

| P':[l

Q uóniam non derelinques áni-

quam Panormitáni & Ca-

Til

ln

mam meam in inférno : j* nec

tanénfes civem fuam effe dicunt,

dabis Sanctum tuum vidére cor-

Vil

in períecutióne Décij Impera-

rupriónem.

tóris , Cáranz gloriófi martyrij

j

N otas mihi fecífli vias vitze:

!

corónam confecüta eft. Nam

adimplébis me lztítia cum vul-

cüm pari pulchrinidinis , & ca-

b

tu tuo:* delectatiónes in déxtera

fticáus laude commendaiétur ,

Ani

tua ufque in finem.

Quintiánus Sicilie praetor ejus

;ipqm l

Antiphona,

Vidifti

Dómine

amóre captus eft. Sed cümten-

quii

agónem meum ,

quómodo

táta modis ómnibus ejus pudi-

pugnávi in ftádio : ^* fed

cítia ; Agatham in fuüam fentén-

mine )

quia nólui obedire mandátis

N

L

tiam perdicere non poffer,Chri-

principum, juffa fum in mamíl-

füánge — fuperftitiónis nómine

kus d

S

la corquéri.

comprehénfam, Aphrodifize cui-

nj

Antiphona. Propter fidem

dam mulíeri depravándá tradit.

caftitáris juffa fum fufpéndi in

, Egoautem adjütaà Dómi-

ïyfllsiï

equüleo : * ádjuva me Dómine

no , períeverábo in. confeffió-

p

Deusmeus in tortára mamillá-

ne ejus, qui me falyam fecit , 3

rzum meárum.

Etconfolátus eft me.

, Grá-

mia

Píalm. Erudáávit cor meum

tias tibi ago ; Dómine Jefu

lu

veibum bonum.

de Comm.;

Chrifte , qui mififti ad me Apó.

Virg. exj.

ftolum tuum , curáre vülnera

n

Anriphona,

mea. Etconfolátus.

Agatha T lztíffi-

u

me

gloriánter ibat ad cárce-

Lectio vj.

I «

rem , quafi ad épulas invitàta : *

Us Aphrodifie confue-

& agónem fuum Dómino préci-

tídine cüm de conftántia

(

bus commendábat.

colendze Chrifliáne fiídei , &

Píalm. Benedixifti Dómine

qui »

fervándee virginitátis removéri

l mihlu

terram tuam. cxiv.

non poffet , nántiat illa Quin-

f præ*

Antiphona. Agatha t ingréffa

tiáno , fein Agatha óperam pér-

;má

Sárcerem , benedicébat Dómi-

dere. Quare ille ad fe Vírginem

num Jefum Chriftum.

addüci jubet : & , Nónne , in-

E

qi

Píalm. Fundaménta e

jus in

quit, te puder nóbili génere na-

* 'm-

móntibus fan&tis. cxv.

tam , hümilem & fervilem

i

—

Antiphona. Mens mea f foli-

Chriftianórum | vitam ágere ?

àta eft , & à Chrifto fundára.

Cui Agatha : Multó preeftántior

n qu

Píalmus, Cantáte Dómino

eft Chriftiàna humílitas & férvi-

n

€ánticum novum. j exv.

tus, regum ópibus ac fupérbia.

-mmf*

X*, Adjuvábit eam.

Íe me curávit , qui per

Pars Hyemalis,

ae-sI[P

Apó-

[ a

n

642 .

Fefta Februarij.

D

Apóftolum Petrum in cuftódiá

trémuit , ac duo fparíetes

me confortávit ; pro eo quód

corruéntes, Silvinum & Fal

| mel

intimos

juffa fum fufpéndi in equileo: *

cónium ,

praetóris

D

familiáres opprefférunt. Qua-

Propter fidem caftitátis ádjuva

ni

me Dómine Deus meus , in

ie veheménter

commóta ci-

Tif

tortára mamillàórum meárum.

vitáte ,

véritus pópuli tu-

AT

multum

Quintiánus ,

Tey

y'. Ipfe me dignátus eft ab om-

Aga-

ni plaga curáre ; & mamillam

tham femimórtuam clàm re-

diüci

cárcerem,

Jubfx

meam meo péGori reftitüere.

imperat in

;)" xw

LeGio vij.

Quz fic Deum precáta : Dó-

Propter.

ïärpox

^W Ulamóbrem irátus praetor

mine , qui me cuftodifti ab

H

hancei optiónem dat , ve-

infántia, qui abftulifti à me

üi

linepótiüs venerári deos , an

amórem fzculi, qui me car-

u

vim tormentórum fubire.. At il-

nífcum torménii fuüperiórem

üpi

la conftans in £de, primüm có-

praftitífti , ^ áccipe Animam

lüe,

laphis cefa míttitur in. cárce-

meam.

Ea in oratióne mi-

pao

rem : unde poflrídie ediü&a ,

grávicin celum, Nonis Februá-

Deqm

cüm in fenténtia. permanéret ,

rij : cujus Corpus à Chriftiánis

h

admótis candéntibus láminis in

fepelitur.

Qul

equiüleo torquétur: tum ei ma-

$; Qui me dignátus eft ab om-

IN

milla abfcínditur. Quo in vül-

niplaga curàáre, & mamillam

D

nere Quintiánum appéllansVir-

meam meo pé&ori reftitüere ;

! s

go , Crudélis , inquit ; tyránne ;

* Ipfum ínvoco Deum vivum.

Ianti

non te pudet amputàrein fémi-

X. Medicinam carnálem cór-

lnij

na, quod ipie in matre fuxifti ?

pori meo numquam exhíbui, fed

la

Mox conjé&a in víncula; fe-

hábeo Dóminum meum Jefum

ll f

quénti no&e à Sene quodam ,

Chriftum , qui folo fermóne re-

haj

qui fe Chrifti Apóftolum effe di-

ftáurat univérfa. Ipfum ínvoco.

i&cor

€ébat , fanáta eft. Rurfum evo-

Glória. Ipfum.

Iniij.Nocturno,ad Cantica;Aíía,

Mi l'æ]

'cáta à pretóre, & in Chrifti

[ j P

confeífióne perfevérans , in acá-

Beáàta Agatha t ingréffa cárce-

d!

I ;

tis téftulis, & candéntibus car-

rem ,expándir manus-fuas a

hus

f

bónibus ei fubjé&is volutàtur.

Deum, & dixit: * Dómine, qui

T

. Vidífti Dómine, & fpe&á-

me fecifti víncere torménta car-

lm n

iagónem meum ; quómodo

níficum , jube me ad cuam mife-

pugnávi in ftádio: fed quia. nó-

ricórdiam pervenire.

REX fpel

iD

luiobedire mandátis príincipum,

Canticum. O baudite me,. cum

* Juffafum in mamilIa torqué-

reliquis de Corrím. Virg. cxviij.

ri. Y^. Propter veritàtem , &

Y. Elégit eam.

manfuetüdinem , & juflitiam.

Homiliain Evangelium. Ac-

Jufía fum.

Le&io viij.

cefférunt adJefü Pharifzei.cxxiv

&l ) mhl

Uo témpore ingénti ter-

X.ix. Beáta Agatha ingréffa

Pla

i

cárceré , expándit manus fuas ad

-

-ræmötu urbs tota con-

e

F

D;um,

Felta Februarij.

43

ht

Deum,& dixit : Dómine; qui

Anrphona, Medicinam carná-

W.

me fecífti vincere torménta car-

AOT

lem t córpori meo numquam

nifcum , ^ Jube me ad tuam

exhíbui , * fed hábeo Dóminum

QU

1

rhifericórdiá perveníre. ", Dó-

Jefum Chriftum ; qui folo fer-

mine; qui me creáfti ; & culifti

móne reftáurat univéría.

D

à meamórem fzculi , qui corpus

Antiphona. Grátiastibi ago ,

M

meum à pollutióne feparáfti.

I f

Dómine Jefu Chrifte , quia me-

Jube me.

mores mei ; * & mifiíliad me

*

*

P.

x

Medicinam carnálem

CCICIT?

Apóftolum tuum curáre vülnera

D.

córpori meo numquam exhíbui;

mea.

i

D

fed hábeo Dóminum ]Jefum

Antiphona. Benedicore, T Pa-

4

Chriftum , * Quifolo fermóne

ter

At

ómini mei Jefü Chrifti : *

reftáurat univérfa. . Quime

quia per Apóftolum tuum ma-

dem

míllam meam meo

dignátuseft ab omni plaga cu-

pé&ori re-

Q

yàre, & mamíllam meam meo

ftituífti,

t D

pé&ori reftitüere ; ipfum ínvoco

Antüphona. Qui me dignátus

eni

Deum vivum. Qui folo.

eft T ab omni plaga curáre , &

(l

&.xji. Benedí&us es Dómine;

mamíllam meam meo pé&ori

qui liberáfti corpus meum à pol-

reftitüere;* i

) o«

lutióne , & fecifti me vincere

vivum,

pfuinil'nvoco Deum

wllut

vínculum , gládium ; &ignem :

Capitulum.

Eccli, p1.4. 1,

n g

* Süfícipeme Dóminein náme-

Onfitébor tibi

Dómine

vint

£o ancillàrum tuárum. . Lau-

Rex , & collaudábo te

m d

Deum Salvatórem meum. Con-

dem tibi réferens grátias ago,qui

l'bUi;M

liberáfti corpus meum à pollu-

fitébor Nómini tuo : quóniam

tióne, Süfcipe.

l ]efüïl

adjütor & proté&or fa&us es

Ut

&.xij. VeniSponfa Chrifti,ác-

mihi , & liberáfti corpus meum

j

cipe corónam , quam tibi Dómi-

à perditióne.

[

nus praeparávit in aecérnum: pro

$. breve. Spécietua, Hym-

li

cujus amóre finguinem tuum

nus, J efu coróna. cxxj.

iffüfa eft,

] at

fudifti : * Et cum Angelis in

y.

[us ?

paradifum introifti. $^. Veni

Ad Benedi&us , Antiphona.

jt; F

elé&a mea; & ponam in te thro-

Paganórum multitüdo t fügiens

yi at

num meum , quia concupivit

ad fepálchrum Vírginis , tulé-

Rex fpéciem tuam. Et Cum.

runt velum ejus contra ignem: *

AD LAUDES,

ut comprobáret Dóminus, quàód

T

& per Horas , Afa.

à perículis incéndij méritis beá-

ä-c)ü"ï«"

Uis estu; t qui venífti ad

tz Agathe Mártyris fuze eos li-

me curáre vülnera mea? *

beráret.

Oratio,

um:Af'

Ego fum Apóftolus Chri-

Eus ; qui inter cétera po-

fti ; nihilin me dábites filia.

ténti?e tuze. mirácula étiá

D

Pfalmus. D éminus regnávit.

in fexu frápili vi&tóriam mar-

s

eum n;quuis. 309.

ryrij contulifti : concéde propí-

$

T

fius z

po»

«Fcfb Februarij.

644

Mi

tius 5 ut qui beátze Agathze Vir-

Chrifte , Magifter bone , grátias

[tis

ginis & Márryris tuze naralítia

tibi ago, qui me feciíti vincere

torménta carnificum : jube me

P&HO

cólimus , per ejus ad te exémpla

Dou

gradiàmur. Per Dóminum no-

Dómine ad tuam immarcefcibi-

Íirum.

,

lem glóriam feliciter pervenires

Ad Tertiam, Anciphona.

Oratío, ut fuprà.

Deinde fit commem. S.Doro-

Medicínam carnalem.

Capirulum, Confitébor tibi.

thez Virg. & Marr.

fuüprà. X.

Spécie tua.

Die VI. Februarij.

S. DOROTHE € VIRG.

pmqm

Ad Sexram ; Antiphona.

Grátias tibi ago.

& . Martyris.

hp

Qratio.

tijio

Capitulum. — Eccli. 5 1. 4. 4-

Iberáfti

me

fecándüm

Ndulgéntiam nobis, que-

p

I

itceni

muldnidinem mifericor-

fümus Dómine, beáta Do-

fterün

die Nóminis tui à rugiéntibus

róthea Virgo & Martyr impló-

beito

preparátis adefcam , de mám-

ret : quz tibi grata femper éxti-

tit , & mérito cafílitàátis , & cuz

yus j

busquazréntium ánimam meam,

& de mults tribulatiónibus ;

profeflióne virtürds, Per Dómi-

Mána

u

lze circumdérunt me,

nuimn.

Leio iij.

" H

Oróthea Virgo, ex Ca-

$

» Adjuvábit.

Ad Nonam , Antiphona,

jfaréa Cappadócia , pro-

D

ter Chrifti confeffiónem

Qui me dignátus eft.

Capitulum,

Eccli $124 8.

ab Aprício praide

compre-

tilin

Audábit ufque ad mortem

hénfa, Cry&æ & Calltftze foró-

igmpor

ánima mea. Dóminum

*

.

l gt

ribus, qua à fide deféceranrcrá-

quóniam éruis fuftinéntes te , &

dita eft , ut eam à propófito re-

ff

movérent, Sed contrà facdum

liberaseos de manu angüftie ;

V l

"

d

Dómine Deus nofter.

eft : nam eas Doróthea ad cul-

l

i

Is )

$. Elégiteam Deus.

tum Chriftiáne Religiónis re-

u

li

Adij. Vefperas, Aba. Quis

düxit, propter quam étiam mar-

estu, cum reliquis ut fupri in

tyrium fufcepérunt. Quare Vir-

f

Laud. Píalmi. Dixit Dómi-

goequitleo diu rorta , & palmis

tiUm n

nus. r18.

Beàtus vir. 118.

ceefa, ad extrémum cápitis dam-

BH

L audáte páeri. 119. N ifi Dó-

nàta , duplicátam virginitátis &

liv

minus aedificáverit. 117.

DI

mártyrij palmam accépit.

Capitul. C onfitébor tibi.

Die VII. Februarij.

fl

IN FESTO S. ROMUALDI.

&. breve.

Adjuvàbit eam.

ln

Hymnus. J efu coróna Vírgi-

Abbatis Duplex.

num. X. Diffüía eft.

In Hymno. méru't fuprémos

I

Laudis ho^óres.

Ad Magnificar , Antiphona,

J

!

Stans beáta Agatha T in médio

Oratio.

'mlllli Y

N

cárceris expánis mánibus orábat

.

tercéffio nos qu fumusDó-

lg

ad Dóriinum

P

L

ine , beáti Rom .aldi Abbä.-

Döm?nc Jetu

ts

Fefta Februarij.

645

bátis comméndet: ut quod no-

petriérunt.

Tia

Martyrij quoque

G

firis méritis non valémus , ejus

cupiditáte flagrávit : cujus caufa

Per

hm

patrocinio affequàmur,

dum in Panuóniam proficílcitur,

Dónminum. -

xlb

morbo , quo aífli&abátur cüm

Yal

In fecundo No&urno.

progrederécur , levabátur cüm

Le&io v.

recederet , revérti. cógitur.

In

Omuildus Ravénnz Sér-

) Dutt

vita & poft mortem miráculis

gio patre nóbili génere

clarus, Spíritu ériam prophe-

R

natus;adoléfcens in pro-

tí2 non cáruit.

M

pinquum MonaftériumClaffén-.

$. Ifte homo. xciij.

Íe peenicéntiz caufa fzcéffir : ubi

Le&io viij.

religioh hóminis fermóne ad

^Calamà terra celum per-

pietàcis ftüdium veheméntius

O

tingéntem , in fimilinídi-

,

incénfus, vifo étiam femel &

j D

nem jacob Patriárche , per

iterüm per no&em in Eccléfia

quam hómines in vefte cándida

i

yrtt-

beáto Apollinári ; quod Dei fer-

aícendébant & defcendébant ,

& M

vus illi füutürum promíferat ;

per vifum confpéxit, eóque Ca-.

Mónachus efficitur.

Di«

maldulénfes Món.chos , quo-

Honéítum fecit. xciij.

rum inftitüri au&or fuit , defi-

x C2

Le&io vi.

gnári mirabiliter agnóvir. Déni-

Ox ad Marinum, vitze

$ pm

quecüm annoscentum & vi-

fan&itàte feverióre dif-

ginti ágeret , & cencum ipfos in

sl

ciplinain fínibus Venetórum eo

fumma vitz alperitáte Deo fer-

con',PWf

témpore célebrem , íe cóntu-

víffet, ad eum migrávit, anno

lg l

lit, acad ar&am & fublimem

falüis millefimo vigéfimo lépri-

fanttte

perfe&iónis viam eo magiftro ac

mo. Ejus Corpus quinquénnio

ofro f

duce uterétur.

Multis fátanze

poftquàm fepültum füerat, in-

f

infidijs , & hóminum invidia

TT

tegrum repértum , Fabriáni in

oppugnátus , tantó humilior fe

Eccléfia fuüi Ordinis honoriífice

n

allidue jejánijs & . oradónibus

cónditum eft.

jummé

exercébat ,

& rerum czlé.

. Defidérium Animz. xciij.

ul

ftium meditatióne , vim la-

. Intertio No&, Homil. in E-

' Pg[TIS

crymárum profündens , frue-

vang. ECce nos re iquimus;

jis if

bátur : vultu tamen . ádeó lae-

utinCommunti iij

Jtatl

l[l

to femper erat , ut intuentes

In Quadragefima Le&. xij.

exhilaràret.

u

de Feria,

Die

VIII. Februarij.

Ü^

y

y.7 Amávit eum. xciij.

Le&io vij.

INFESTOS,JOANNIS

"

Agno apud príncipes &

