as de Crucci

léntem myftéria , fibique fuam

| ia v

impietátem exprobrántem, diü-

clamábar , dicens : Dómine Je-

illipim

tiüs ferre non poffet ; in Crucem

fu. Chrifte , magífter bone,

alperii

tolli , & Chriíti mortem imitári

* Non jübeas me depóni de ifta

Then vor;

juffit.

Cruce , nifi priüs accipias Spíri-

T?

tum meum. X/. Quóniam ru es

&. Expándi manus meas tota

h Otipi

die in Cruce ad. pópulum non

proté&or meus Chrifte ; in ma-

umrel* ic,

Credéntem , fed contradicéntem

nus tuas comméndo Spiricum

cemagm

mihi

.

*

qeum. Nonjübeas, G lória Pa«

* Qui ámbulant vias

Tsb

non bonas , fed poft peccáta fua.

tri. Non jüibeas.

In tercio No&, sd Cant

icas Aü&

*. Deus ulüónum Dóminus,

.

Sonj ;

Deus ultiónum: libere egit

.

Unus ex duóbus f qui fecüti

f Cei

exaltáre qui jiidicas terram, red-

funt Dóminum , erat Andréas

Migflïcr n

frater Simónis Petri , allelüja.

de rerributiónem fupérbis. Qui

lii,q

ámbulát. Le81o viij.

Canucum.. Vos.| Sacerdótes

UT

Dómini vocabtmini,

cum re«

Ddá&dus Andréas ad lo-

'A " N q

liquis ut in.Comm. Apofto:

Aüfem

cum martyrij , cüm Cru-

cem vidíffec , longe exclamáre

lorum. . xj.

"

x Nimis ho

noráti funt /Amíci

cepit : O bona Crux , que de-

WIOHC ?

córem ex membris Dómini fu-

tui Deus, &. Nimis confortà-

Id

*

&1Cg

fcepífti , diu defideráta, folícité

tus eft principátus eórum.

|[ j um Q

L é&io fan&i Evangelij fecün-

J

amáta, fine inrermilfióne qua-

llll e

fita, & aliquándo cupienti áni-

düm Mattheum.

.Le£tio 1x.

Cap. 4« 6« 18.

mo praparáta j áccipe me ab

Ti

xmdl

homínibus ,' & redde me Magí-

W Nillo témpore : Ambulans

]'Pf

Tba mew

ftro meo : ut per te me recipiat;

Jefus juxta mare Galizz,vi-

Y

u

hOc 1

dit duos fratres , Simónem, qui

N

qui per te me redémit, Itaque

D

R per

Cruci affixus eft : in qua bi-

vocátur Pecrus, & Andréam fra

l&xnsc

duum vivus pendens , & Chrifti

trem ejus, micténtes rete in mae

dam

Wt d

Ic; Ec reliqua,

Homf- [ ]

T

fidem. praedicáre numguam in-

EFefta Novembris,

539

ipr

Homilia fan&i Gregorij Papae. ó Crux quae per rotum mundum -

A

Homilia y. n Evangelia.

rütilas : * Sifcipe difcípulum

Idj

Udiftis , fratres chariffimi,

Chrifli , ac per re me recipiat

:,guitl

-À quia ad unius juífiónis vo-

qui per te móriens me redémir,

lii

cem Petrus & Andréas re-

X« O bona Crux, que decórem

ais

Vi&is rétibus feciti funt Redem-

& pulchritidinem de membris

solip

Doómini fufce

prórem, Nulla veró hunc fáce-

pífti, Süícipe di:-

impmtü::

re adhuc mirácula viderant ; ;ni-

Ícipulum.

r

duindhd

hilabeo depramio etérnz re-

Lecio xj |

. C

tributiónis audíerant: & tamen

f( X Uid ergo, fratres. charif

; o

adunum Dóinini preceptum ,

fimi , quid in ejus judício

f

di&ür fumus , qui ab amóre

hoc quod potlidére videbántur,

oblíu funt... Quanta nosejus mi-

praféntis fzculi nec. przecéptis

T

rácula vidémus , quor flagellis

fié&imur , nec verbéribus emen-

Domi

affligimur , quantis minárum

dámur ? Sed forcáffe áliquis tá-

fler h

alperitátibus dererrémur , & ca-

citis fibi cogitatiónibus dicat :

pónidd

men vocáncem fequi

)comämni-

Ad vocem Domínicam utérque

ass

mus *

ifte pifcáror quid , aut quantum

vonim d

X. Orávit fan&us Andréas ,

dimifit , qui pené nihil hábuic?.

dum refpiceret in celum , & vo-

$s Viriite in pópulo fuo mitil-

äüc ) lïn.mä

yp u

ce magna clamávit ; & dixit:

fimus appáruiz, (an&itáte autem

Tu es Deus meus , quem vidi:

Ó Gldmh

& grátia plenus : * Ifte eft,

ne me patiáris ab ímpio judice

qui affidué orat pro pópulo , &

uia virrücem fan-

Cm[iüx ')

depóni: *

pro civiràte ifla. . Pro eout

A

&ze Crucis agnóvi. Y. Tu es

me diligerent , derrahébant mi-

etit m

Magifter meus Chriftus, quem

hi : ego autem orábam. Ifte eft,

Lectio xij.

qi,

diléxi , quem cognóvi , quem

w

conféffus fum : cantámmodó in

Ed hac in re , fratres charif-

T

j

ifta voce exáudi me. Quia vir-

Íimi , affé&tum debämus.pö-

tütem.

ectio x.

tiüs penfáre ; quàm cenfüm,

mm- AP i

N czlo jam fedet;qui de con-

Multum reliquit , qui fibi nihil

I

verfióne nos ádmonet : jam

j f W

recinuit : multum reliquit ; qui

jugo fidei colla Géntium fübdi-

uantiinlibet parüm, rotum de-

js ^

í

€

L

rüit. Certe nos & hábita cum

dit , jam mundi glóriam ftravir:

j r

f .v!

]am ruínis ejus crebrefcéntibus ,

amóre poflidémus , & ea quee

raï

j

It

difirí&i fuijudícij diem propin-

mínimé habémus , ex defidério

hum

u

iàntem denüntiat : & tamen

h

j

quarimus. Multum ergo Pe-

(

y

1

upérba mens noftra adhuc non

trus , & Andréas dimifit, quan-

n

vulthoc Íponré deférere , quod

do utérque étiam defidéria ha-

T d

quotidie perdit invíta.

béndi dereliquit.

j u ]

9. VidensCrucem Andréas ex-

. Diléxit Andréam Dóminus

i

Clamàvit dicens : O Crux ad-

in odórem fuavitátis ; dum pen-

l

dérer in Cruce ; dignum fibi

.:?i:äbüis 36 Crux defiderábilis ;

-

€QIde

M

v

Fefta Novembris.

349

mulus,tdign? DeiApóflol*, ger-

M

computávit Mártyrem , quem

vocávit Apöüclum dum eflec in

mán? Petri, & in patfióne fócius.

E

Cp

mari: * Etídeó amicus Dei ap-

Antiphona. Maximílla 1 Chri-

pellàtuseft. . Andréas Chri-

fto amábilis , tulit corpus Apó-

N

fti fámulus , dignus Dei Apófto-

ftoli, óptimo loco cum aromáti-

lus, germánus Petti , & in pal-

bus fepelivit.

Dàmin

fióne fócius. Et ídeó. C lória

Antphona. Qui perfequebán-

Tt5, qu

Patri. Etídeó.

tur T Juftum, demerfifti eos Dó-

| ls eni

Gierit )

S equentia fanài Evangelij fe-

mine n inferno,& in ligno Cru-

düm Matthaum.

cis Dux Jufti fuifti.

us

Rom. 10. b. Y0.

Cap. 4.6.18.

Capirulum.

Y. Conf

: Ratres , Corde enim cré-

ptomne

*N illo témpore': Ambulans

Jefüs juxta mare Galilez, vi-

diturad juftítiam , ore au-

T$ eUnt

tem conféffio fit ad falütem. Di-

MN

dit duos fratres Simónem qui

vocátur Petrus, & Andréam fra-

cit enim Scriptüra : Omnis qui

Quiper

creditinillum,non confundétur,

trem ejus, mitténtes rete in ma-

Capiu]

MT

te ( erant enim pifcatóres ) & ait

$. breve, Inomnem terram,

illis: Venite polt me, & fáciam

Hym. E xültec Celum. dé

quis qx

CommuniApoftolorum. xiij.

19 fs

vos fíeri pifcatóres hóminum.,

Atilli continuó, relíctis rétibus,

4. Annuntavérunt ópera Dei,

ümper

(:Nur

fecüri funt eum. Et procédens

. -Etfa&a ejus intellexérunt.

inde , vidic álios duos fratres ;

Ad Benedi&us, Antiphona.

| Aquidem

óminem

-Jacóbum Zebedzi, & Joánnem

Concéde nobis : t

PNitlons.

fratrem ejusin navicum Zebe-

juftum , redde nobis hóminem

r reï,fæ'Vl

dzo patre eórum , reficiéntes ré-

fan&um ; * neinterfícias hómi-

7. Nimi

tiafüa : & vocáviteos. Illiau-

nem Deo charum;juftum , man-

Wi Dogs.

tem ftarim relí&is rétibus & pa-

fuérum ; & pium.

Wt orin

Oratio.

tte , fecüicri funt eum.

V

Oratio. M ajeftátem tuam.

Ajeftátem tuam ; Dómi-

SrtCrs

ut infrà.

ne , fuppliciter exorà.

TO

ADLAUDES,

mus : ut ficut Eccléfize tuae beà-

liln ]

& per Hotas , Àntiphona.

tus Andréas Apö&olus éxtitit

Qu j

-.

predicátor & re&tor ; ita apu

m

Alve Crux pretióla, T fifci-

pe diícípulum ejus; qui pe-

te fit pro nobis perpétuus intet»

pl

N

céffor. Per Dóminum noftrum».

Ilf

penditin te Magífter meus

W

"Chriftus.

Deinde fit commemor. Feriz.

n

LU.

Píalm. D óminus regnàvit.

Ad Teriam, Antiphona.

[![cælum'

30.

Beátus Andréas,

"A

€um reliq. de Dominica.

Anuphona.

Beátus Andréas T

Capitulum, F rattes ; Corde

l lib

erábat , dicens : Dómine Rex

enim.

M*gml

sgtérna glóriz , füfcipe me pen-

y. Inomnemterram exivit fo-

déntem in patibulo,

nuseórum. y, Etin fines orbis

RL

Anrphona. AndréasChrifti f-

terrae verba eórume

Wt

D

Ad

Fefla Novembris.

Y

" Ad Sextam ; Ànti

hona.

bona Crux, diu defideráta, &

(')ngü

nl

Andréas Chrifti fámu

l

us,

jam concupifcénti ánimo prz-

l0s

Capirulum. | Rom.10. c. 12.

paráta , fecürus & gaudens vé-

ol

On enim eft diftín&tio Ju-

nioadte,ita & :u exiiltans fu-

JIf IQ

A& daei & Greci : nam idem

Ícipias me difcípulum ejus ; qui

Dóminus ómnium; divesin om-

epéndit in te.

ia

nes , qui ínvocant illum. Om-

ratio. Majeftátem tuam, ut

lus

nis enim , quicümque invo-

fuprà ceum commem. Feriz.

cáverit Nomen Dómini , fal-

« Quoniam concüngit qua-

"

Ainligno(:.

vus erit.

dam fefta transferri in Advernis

ht d

X Conftítues eos príncipes fu-

tum , ea pro majori commodita-

yde um

peromnemterram. 3:. Mémo-

te hic inlezere placuit.

tiom, 0

res erunt nóminis tui Dómine,

INFESTOS.MARTINI

d

Ad Nonam , Antiphona.

Papse & martyris Semid.

Qui perfequebántur.

Fuir XH. vel XIV. N ovcmbr.

j Oni

Rom.10.€.16.

Qratio.

nconfun

Capiculum.

Saías enim dicit : Dómine ,

Eus , qui nos beáti Mar.

ytertd

quis crédidit audítui noftro?

tíni märtxxis tui atque

Celum.

Pontíficis ánnua tolemnitáte lz

orum. Xl

Ergo fides ex audítu , audítus

autem per verbum Chrifti. Sed

tíficas : concéde propírius, ut

gl

al

dico: Numquid non audiérunt?

cujus naralítia cólimus, de ejüí-

Etquidem in omnem terrà exi-

dem étiam prote&ióne gaudeás

o

vit lonus eórum, & in fines or-

mus. Per Dóminum noftrum.

IT

i

U*

bis terrz verba eórum.

"Ín fecundo No&urno.

s W

Le&io v.

Y. Nimis honoráti füunt amíci

m:erü:im,

tui Deus. $. Nimis confortá-

Artinus , "Tudérti in

m,jumm) [Ell

tus eft principátus eórum.

Umbria natus, iní«

ülfo

M

tio Pontificárus & lic«

tio.

Ad Vefperas , Antiphona.

Salve Crux pretiófa. cum reli-

reris, & legatiónibus miffis ópe-

I tüim)h'

zam dedit, ut Paulum Conftans

yac ?

quis de Laud.

"

Pfalm. D ixit Dóminus, cum

tinopolitánum — Patriárcham à

(

o

nefária haerefi ad cathólicee fídei

teliquis in fecundis Vefperis de

pilolt Ü

Communi Apoftolorum. xiv.

veritátem revocáret, Qui Con-

gl

g

Capiculum. F ratres ; Corde

ftánte Imperatóre hzrético fre-

f

enim. ut füprà.

&. breve,

tus , eó améntiz progréflus füe-

nofln5

ynm

Conítítues eos, Hymnus, EX-

rat, ut Sedis Apoftólice Legá-

W,

ültet celum. de Commun. ij.

tos várié in ínfulas relegárit.

d

$. Annuntiavérunt ópera Dei,

&. Honéfítum fecit. xxxj.

^

Le&io vj.

(s

. Etfacta ejus intellexérunt.

m[es )

- Ad Magnificat , Anüi

P

hona,

V

o ejus fcélere commótus

4

tus Áne

Póntifex , coódto Romze

ii

Cüm perveníffet t be

mm CX[

dréas ad locum, ubi Crux pará-

Q

Concdilio centum quinque Epi-

Ü

Ennfmes

tà erat , exclamávit & dixir ; O

Ícopósum ; eum eondemnávit,

jf

Que

Fefta Novembris.'

:|

$x

Quz cáufa fuit Conftánti mit-

| itde.

mé, üc in Communi unmius

téndi in Itáliam Olympium Ex-

Matryris. xxxiij.

A

Time

árchum , ut Martínum Pondfi-

$; ix. Corónaáurea xxxiij.

& plax

cem interficiéndum , aut adíe

5:.x, Dómine przeveniíti.xxxiv,

þHl

perducéndum curáret.

R. X). Glória & honóre xxxiVe."

À

5.. Defidérium ánimaze. xxxl.

7:. xij, Beàtus vir. xxxiv.

Echt Commemoratio Feria, -

$

[

Le&io vij.

Gitur Olympius Romam vé-

IN FESTO S. DIDACI.

ml

a5 d

I

niens li&óri mandat , ut Pon-

Confeff. Semidupl.

tificem , dum in Bafilica fancee

Fuitdie X III. Noveinbris, -

LM

Marie ad Praíépe Miflárum fo-

l1ri Hymn. dicicur. méruit fu«

m «

lémnia celebráret , occiderer.

prémos Laudis honóres.

1hos àr

Quod ubi li&or aggréditur , c-

Oratio.

(unto-

cus repénte factuseft.. Conftán-

^wMnipotens

fempitérne

Qürge ii

ti autem Jmpemtöri exeo tém

Deus , qui dilpofitióne

Áinius

pore mulce calamitátes incidé-

mirábili inffírma mundi &Iigis ,

lus hoc

*

runc : quibus níhilo mélior fa-

ut fórtia queque confíindas

.

Tong jn

humilitáti

&us , Theodómum Calliopam

concéde propitius

fir timen

ad Uirbem mittens ímperat ; ut

noftrz ; ut pijs beàti Didaci

ilen (

Pontífici manus injiciat.

Confeflóris tui précibus ad pes

F nj

* Stola jucunditáiis. xxxij.

rénném in celis glóriam fubli-

|

| üdice.

Lectio viij.

mári mercámur. Per Dóminum

Quo per fraudem captus

noftrum.

l j Àmiy

A

Martínus , & Conítan-

Ecfit Commem, Feriz.

| ? Xim

tinópolim perdiü&us , deínde in

Infecundo No&urno,

M

| L gt

Cherfonéfüm relcgátur ; ibi ób

Lectio v.

cathólicam fidem zerámniscon-

Idacus Hifpánus ex óp«

1 at an

fé&us, prídie Idus. Novémbris

pido fan&i Nicolái de

D

iv Deic

«eilit eé vità clarus miráculis:

Portu , Dicecéfis Hifpas

Wa d

ófteà

«ujus corpus Romam

lénfis, ab inednte ztáte, pij

ftos inj

uanslàtum , in Eccléfia cóndi-

fub Sacerdótis difciplina , San-

Tpréff ;

zum eft, qua fan&órum Silvé-

&ióris vitz folitária in Ecclefia

Rirablre

ftri. & Martíni nómine dedicata

t;yrocinium exércuit. Deínde ut

*' Ule ho[

€rac. PraefuitEccléfize annos fex,

firmiüs Deo fe conjüngeret ; in

Convéntu de Arizzáfa Fracrüm

3neníem unum ; dies vigínti fex.

Hábuir Ordiratiónes duas men-

Em

Minórum ( quos Obfervántes

fhi

fe . Decémbri ; quibus: creávit

vocant ) fan&ti Francifci Regue

lr

Pretbyteros undecim, Diáconos

lam in ftatu laicáli proféffus eft.

»&n

quinque, Epílcopos per divéría

Magna ibi alacritáte hámilis

[

T

loca criginra rres.

obcdiéntis & reguláris obier«

Vi

Ypu

&f

$. Potuifti Dómine. xxxij.

váhtize jugum fübiens ; conteime

In ij. No&urno ; Homilià i

platióni inprímis déditus , mira

hi Dy]

det

(»lm d,

Vi

Fv;ngclium, Si quis venit ad

Dei luce :p-exfundcbätur » À

Ut

lia

Y

Fefla Novembris.

$43

" D

ut de rebus cxléftibus ;

litterá-

celórum, & Dóminum ; áni-

[

rum expers,mirándum in modá,

mam Deo réddidit ; pridie Idus

ht

& plane Divínitus loquerétur.

Novémbris, anno Dómini fu-

w

. Honéftum. xciij.

ra milléfimum quadringenté-

Qre Xj

;

mo fexagéfimo tértio.

Ejus

Ledctio vj.

x

: Anárijs in Infulis , ubi Frá-

Corpus cum menfes rion paucos

o F

C

tribus fui Ordinis praefuit ;

( ut pio confluéntium defidério

)1DAQ

multa perpéffus , Martyrij eeftu-

fferetlatis) infepülrum manfif-

pl

ans defiderio , plures infidéles

Íet ; quafi jam incorrupriónem

Vorunh

indderit , odórem fuaviffimum

verbo, & exemplo ad Chrifti

mait l

Fidem convértit.

Romam vé-

efflàvit.

Hlum mulus, & ilhi-

ftribus miráculis clarum Sixtus

Vi

niens anno Jubilei ; Nicoláo

-

Quinto Pontifice , ægrotörum

Quintus

Póntifex Máximus

f

curz in Convéntu Arz czli de-

San&tórum niámero adfcrípfir.

ftinátus,eo charitátis afféctu mu-

diit:

; Defdérium ánimz. xciij.

nundi t )

nus hoc exércuit ; uc urbe an-

Iniij. No&. Homil.in Evang,

confiiy

nónze inópia laboránte ; egró-

Nolíte rimére pufillus grex.. de

humili

tis tamen, quoórum aliquándo

Comm. Xcix.

4d DI

ülcera étiam lambendo abíter-

In Laud. commem. Ferise,

dusali

pébar, nihil pénitàüs necefláiij

IN FESTO S. GREGORII.

Vram

defécerit.

"Thaumaturgi Epifc .& Conf.

m

y. "Amávit

; xchj.

Semiduplex.

Lectio vij.

Tuit dic XVII. Novembr.

Y^ Xími

a quoque Fides &

In Hymno ; méruit fuüprés

vf

mos Laudis honóres.

um

grátia curatiónum in eo

elüxic, cum lámpadis, quz col-

Oratio, Da quaefumus. utin

:

:

lucébat anté imáginem Bearíf-

Comm, Conf. Ponrif. Ixx,

!

D

inlïxus p

!

Ífimz DeiGenitricis, quam fum-

E: fit ccmmem Feriz,

i

ma devotióne colébat , óleo

undo No&urno.

iecds

; In fec

Lectio v.

ye a

szgros inángens, figno Crucis

impréffo , multórum | morbos

Regórius , Neocefaréze

pf

mirabiliter fanáverit.

iU

(o

G

Ponri Epífcopus , fanétitás

)

te do&rináque illáftris ,

jj D*

i. lMfte homo. xciij.

j

Leàio viij.

fignis veró ac miráculis multó

u

[zzafa l

Emum Complíüti finem

illiftrior; quorum multitídine

jefia

a

fibi vite adéífe iniélli-

atque praeftántia Thaumatü

rgus

T

M

E

i

gens;lácera & obfoléta indiátus

appellátus eft, & fan&i Balilij

g

m,

tünica , conjéctis in Crucem ó-

téítimónio cum Móyfe, Prophé:

i

'hpmt

W

culis; fingulári devotióne illis

tis, & Apóftolis comparátus 5

at

montem , qui Eccléfiae edifica-

gt

verbis ex lacro hymno pronun-

4

tiàis; Dulce lignum , dulces

tiónem impediébat ; oratióne

y

q

álió cránftulic.

(

clavos, dülcia terens póndera ;

l

Jl

OU

?W fuí(ti digna portáre chem.*

& Invéni David. 1xxvij.

Le-

n

544

Fefta Novembris.

. Le&io vj.

infatigabiliter ténuit ; donec ad

[77

"W Tem pálüdem , inter fratres

vi&tóriam perveníret.Quid enim

a,

caufam difcordiárum , exfic-

fuit rotus vitze illius curfus , nifi

Qiropu

cávit. Lycum flivium perni-

unjus cum vígili hofte con.

b 3

ciófe agros inundántem , defixo

flí&us ?

Ü

adripam , quo fuftentabácur ;

3. Juftum dedüxit. Ixxviij.

báculo, qui ftarim viréntem cre-

In rertio No&urno.

Ec

vit in árborem , coércuit , ut po-

Lé&io fan&i Evangelij fecüne

d

fteà ultra eum . términum non

düm Marcum.

qunis

eflláxerit. Sapíífime dzemones

Le&io ix,

Cap. 11,64221

L p«

ex idolórum fimulácris , atque

N illotémpore : Refpóndens

3 m D

I

L

ex hóminum corpóribus ejécit.

Jefus difcípulis fuis, ait illisz.

&. Pófuiadiutórium. Ixxviij.

Habéte fidem Dei. Amen dico

u fexi

Lectio vij.

vobis , quia quicámque dixerit

pomift

ülta ália mirabiliter ef-

huic monti : Tóllere, & mitte-

lingis

: fécit , quibusinnumerá-

reininare 5 & non hefitáverit.

irer, ]

biles hómines traxit ad . Jefu

in corde fuo , fed credíderitquia

iéni

Chiifti fidem , cüm étiam pro-

quodcámque díxerit, fiac; fiec

tiufeí

phético fpíritu futüra przdíce-

ei. Ec réliqua.

Qtum o

Yet, Qui migratürus é vita, cüm

Homilia venerábilis Bedae

tey

quafiffer , quot in civitàte Neo-

Prefbyteri.

tilltm n

cslariénfi réliqui. effenc infidé-

Lib. 3. Comment. in Marc. c. 11.

| üitog [

les ; refponfümque effet , tan-

Olent Gentiles ; qui contra:

Dömino [

"

Deo

tüm eíle feptémdecim

j

S

Eccléfiam malediéta ícripté-

T ol

grátias agens : Tótidem , in-

re,improperáre noftris, quód

Dmape.

quit , eranc fidéles, cüm cepi

non habüerint plenam fidem

n

Epifcopátum. Plura fcripfit ,

Dei , quia numquam montes

l

uibus étiam , non folüm mirá-

transférre potüerinr. Quibus

Efllm(

culis, Dei Eccléfiam illuftrávit,

refpondéndum eft , non ómnia

hn

$. liteeft qui. Ixxviij.

fcripta effe; quaz in Eccléfia funt

fni

Val

Sermo S. Máximi Epífcopi.

gefla ficutétiam de fa&tis ipfius

DX

Ex Homil.59.qu« efl2. de S.Eu[ebio.

Chrifti & Dómini noftri Scri«

f,ügn, k

Le&io viij.

lm

ptüra ceftátur.

i

Eáti Patris Gregórij mérita

iteum. Ixxix,

94 Amáàv

Tm, quí

B

jamin tuto pófita feciiri ma-

Lectio x.

Ut

nificémus : qui gubemäculum

Nde & hoc quoque fíeri

U

idei viriliter tenens , áÁnchoram

U

potuíffec , ut mons ablátus ,

hllm

by

fpei tranquílla jam in ftatióne

deterra mitterécurin mare , 1l

ls

A

ls fp l

compófuit , & plenam ceeléfti-

necéflias id fíeri popolcíffet.

"od

bus divírijs & setérnis mércibus

Quómodo légimus fa&um pré«

Til

lu,

navem optáto in líttore collocá-

cibus beáti Patris Gregórij INeo-

uj

vit : qui contra omnes adverfá-

cmíarée Ponti Antíftius , Viri

W

ltin

Vi [

xips Ícurum timóris Dei támdiu

méritis & virtütibus exímij;ut

mons

ükw

Tütri

li

jn,

Fefta Novembris.

545

T

snons in terra tantum loco cé-

&. Elégitte Dóminus. Ixxx.

Quide

deret , quancum íncola civirá-

Sequéntia fan&i Evangélij fe-

udüsyd

&is opus habébanr.

cündüm Marcum.

lls

$. Sint lumbi veftri. Ixxx.

Cap. D. 6822

Le&io xj.

N illo cémpore : Refpóndens

b

lm enim volens adificáre

Jefus difcipulis fuis , ait illis:

]

Habéte fidem Dei.

Amen

ATO,

C

Eccléftam in loco apto, vi«

déret eum an

uftiórem eíle ,

dico vobis, quia quicámque

odij l

:

im,

quàm res exigábat, eó quàd ex

díxerit huic monci : Tóollere , &

una parte rupe maris, ex ália

mítterein mare; & non hefi-

i i

Mpindn

monte próximo coarcarétur ;

táveritin corde fno, fed credí-

ii

venit noGe adlocum, & géni-

derit, quia quodcmque díxe-

Anad

bus flexis admónuit Dóminum

rit, fiat, fiecei. Proptéreà dico

r

promiífiónis fug, ut monrem

vobis ómnia quacümque orán-

lóngiüs juxta fidem peténtis

I6 & mi(lfl

tespétitis, crédite quia acci-

| hod

ágeret. Et maneé fa&orevérfus,

iétis , & evénient vobis.

IN FESTO S. ODONIS

3dld6m,ql'

invénit montem tantum fpátij

xeliquifle füructóribus Ecclefie,

Abbatis. Duplex.

i, füt;?

quantum opus habüerant. Pó-

Fuit die XVIII. Novembris.

z

terat ergo hic , póterat áliusquis

inHymno: méruit fuprémos

l.llïlS k

n

eji(dem mérid Vir, fi oppor-

Laudis honóres.

/

Oratio. I ntercéffio,

AURU

tánitas exegíllet , impetráre à

ut in

Dómino mérito fídei, ur étiam

Communi.

xcj.

s; qiif

PUL

mons tollerétur, & mitterécur

In fecundo No&urno.

ànmare.

Lectio v.

endis

$; líefan&us. Ixxx.

Do Abbónis

nóbilis

J

yn M

m

Lecio xi).

Franci fílius, adhuc ado-

j

M

Erüm quia montis nómi-

Ó

léfcens Eccléfie Turo-

'[[ml

l

V

ne nonnümquam diábolus

nénfis Canónicus cüm effet , il-

fignificàtur ; vidélicet propter

E]

*

p Ea

lud Apóftoli apud fe répetens

n

fupérbiam , qua fe contra Deum

Siquis ignórat , ignorábitur ,

k äals l

litterárum fciéntiam viroEccle-

M

éngit; & efle vult fimilis AI-

L

j nülhl

tíllimo

?

mons ad przcéptum

fiáftico dignam cum pietáte

eórum , qui fortes fide funt , cól-

conjüánxit. Vírgílium poétam

]s

litur de terra , & in mare projí-

aliquándo dum parat légere ,

P2

€itur, cüm przdicántibus ver-

Íomno oppréflus, vidit quafi vas

,qu

p

bum Do&óribus fan&is , im-

infí

ne,fe

M

d ferpéntibus plenum,

o

mündus fpíritus ab eórum cor-

fibi iciénti offérri: quo vifu per-

j

yil n

«

:

de repéllitur , qui ad vitam fünc

térritus , in pófterum facris I ít-

;

praordináii, &

in turbuléntis

teris fe rotum dedit. Defnde (uis

T

n

amarífque infidé

Tium méntibus

in páuperes diftribittis, in foli-

velániam fuz tyránnidis exer-

tüdinemfecéffit , ubi per trién-

n[l[h )

&ére permíttitur.

nium , diem in le&ióne facra ,

Mm

us cx]mu

f

Pars Hyemalu.

Bnos

*s

—

Feíta Novembris.

546

no&em feré in oratióne pófuit.

verbórum více fignis neceffária

| bitd

. Vi&us illi quotidiánus panis fe-

loqueréntur.

Deínde víribus

t

milibra cum fabis paucis : le&us

integris à cárnibus plané abfti-

findi

ftórea humi ftrata , qua fénfuum

nére, atque idóneos quofque

lrl

incüria, & nuditáte fpontánea

ftatis quoridie horis difcere áli-

BmE :

Jlócuples, munéribus ündique

uid aut docére vóluit. Interim

munt

oblátis abftinuit.

í

bi parcus, ómnia quze. Móna-

PICCCS

$. Honéftumfecit. xciij.

chis Régula permítut , abündé

cimoi

Le&io vi,

fuppeditàbat. His accéffit ap.

hi

Ofteà in Monaftério Gi-

parítio crebra fan&órum Martí-

ïp

TIOngen

gnianénfi fan&o Bernóne

ni Turonénfis, & Patris noftri

qumia

Abbáte vitam Monáfticam férió

lihum

Benedí&i, é quorum exémplo

egit : quo témpore frater qui-

& patrocínio ünicé pendébat;

M fl

dam illic móriens exclamárat ,

qui Odónem, & illi obfequén-

" Ddf

pro Chrifti Tribunáli fibi à d-

tes ; favóribus, neg!igäntes vins

d

In

3

mone objé&as micas , quas in fi-

di&a celitus profequebántur,

nemenfz comédere neglexíffer,

Hinc familia Cluniacénfis, cüm

Evang

n Cor

Hujus memor Odo , micas fé-

Régule conveniéhger vívere

fY

duló collé&tas ; ipfe le&ióni in-

autmori cüperet, brevi longé

téntus, cüm íemel in menfa

latéque propagáta , fan&itátis

^

Papæ l

fütdig

comedere oblitus, poft meníam

ac do&ríne Iplendóre Eccléfiam

non audéret, delí&ti véniam de-

univéríam diu illuftrávit.

] Onisd

ij

precatürus Abbáti fupplex, eas

omo perfécit. xciij.

g.-. Ifteh

Le&io viij.

Qnty,

in tot margaritasDivinitus mu-

|

tátas ftupens ofténdit,

quas

Auperes folébat cceli jani-

/

"T.

Abbas veíti facrze intéxi curávit.

;

AIlf I

P

tóres appellàre, ultró ab

Invitus, & pra humilitáte ob-

| MTHI Dor

ipfis ; quo potiffimüm agerent ;

Al

nítens, Sacerdótio initiári ) ac

pétere; ómnium inópiz (cui

Mij

Q

Tltn

deínceps Abbas effe cógitur.

póterat ) honeftiórum éciam ve-

F C

$. Amáviteum. xciij.

recándie confülere :

moibo

! fulls fOl]l

Lecio vij.

vel fénio débiles in itínere ob-

Luniáci Abbas inftitütus ,

vios equum fuum afcéndere co-

u

C

thefáuros in Régule obfer-

góbat; quos ipfe pfallens pédi-

vatióne laténtes , Mónachis ex-

Ckml

bus comitabátur. Quam huma-

plicávit ; nullámque illius ápi-

nitàtem cüm in Alpibus Cóttijs

MO

(;

(

cem prudénti inconfültum , pro-

preftárer; mülier ad primum

ficiénti inátilem , credénti diffi-

Ttngn

ll

ielle ipfius tacum damónio

N

Q

cilem , peeniténti áfperum effe ,

quo tenebátur liberáta eft. In

[

Ti

)

"m

fuo & multórum exémplo dó-

príncipum diffidijs componen-

cuit. Solinüdini ; puritáti & de-

dis,Eccléfijs pacem refticuéndo;

H Cgrm

vorióni füuórum in Dei láudibus

Monaftérijs reftituendo, Mona-

N

nmo

no&ürnis diurnífque oratióni &

ftérijs reformándis cüm conle-

0.

kj Q

V!!

filéntio precípueé cavit, ita ut

nuífler, Roma ex febri mori«

B

bin-

lUt &

Fefta Novembris.

547

d

bündus; mortis indiícias impe-

fub cujus pede fons vivus emá-

t Vil

trávit ; donec Turónes revéríus,

nat , flüminis impetus letíficat

hb dl

fan&ti Martini folemnitátem ce-

civitàtem Dei.

^ Vidi fupra

] que

lebráffet: tuncfebri redeünte ,

montem ÁAgnum ftantem, De

ls d

fan&is Eccléfie |Sacraméntis

füb cujus.

, T

munítus, inter füas Fratrámque

,ij Omnes una voce dixé-

n N

preces ánimam Deo réddidit d-

funt: Ora pro nobis fan&e Cle-

, du

cimo quarto Kaléndas Decém-

mens* Ut digni efficiámur pro-

Xccait )

biis, círciter annum . Dómini

miffiónibus Chrifti, .«

Non

rim Ms

meis méritis ad vos ^me mifit

nongentéfimum quadragéfimü :

iris n

uem fanctusBernárdus ad Gui-

Dóminus , veftris corónis partí-

n ertmy

liélmum Abbátem fcribens,San-

cipem fferi. Utdigni.

slb

&um fuíffe áfferit.

!H

Dedífti Dómine habis

J

j oge

. Defidérium ánime, xciij.

ü

cuium

Mártyri tuo Clemén-

l RORT

In ij. Mo&urno.

mlla in

tiinmari, in modum templi

kqiun

Evang.

cce nos reliquimus,

marmórei, Angélicis mánibus

acanis

üt ii Com/

ciij.

preparátum : * Iter prebens

ÀN FES

TO S.

CLEMENTIS

pópulo terre , ut enárrent. mi-

yr w

yerl lt

Papz & Mart. Semidupl.

rabilia tua

Dedífti Dómine

, fandue

Fuit die XXIII. Novembris,

San&is tuis viam in mari , & in

)ïCECC]Efï

Omnia de Comm. unius Mart.

flumínibus fémitam. Iter pree-

bens.

j

XXIJ«

preter ea que fe-

uuntur.

&i x

iij Orémus omnes ad Dó-

ij

,

Ad Vefperas; Antiphona,

minum Jefum Chriftum dixit

Or

"T

aCC cum reliquis de Laud,

beátus Clemens , ut confeffóri-

ib UIUM

Píalmi Dominicales,

il8e

bus íuis fontis venam apériat :

Ed

Ad Ma

gnificat , Antiphona.

* Utde benefícijs fuis gratulé-

Orémus

omnes

El

óminum

p r

mur. 5; Qui percüffitin defér-

m

Jefum Chriftum, ut confeffóri-

to Sina petram , & fluxérunt

g i

bus fuis fontis venam apériat.

aque in abundántia , 'ipfe nobis

Oratio,

PUL

láticem & fluénta impertiátur,

;Jcälldfïc CE.'

Eus, quinos ánnua beádi

Ut de. (; lória Patri, Lt de.

Cleméntis Mártyris tui

falls

PEJ

In fecando No&urno.

atque Pontificis folemnitàáte l--

Le&io v.

Qu

m (

tíicas: concéde propítius ; ut

Lemens Rormánus , Fau-

p

cujus natalítia cólimus, virtü-

ftíni filius.de regióne Coe-

'fa

Q n

C

ii

tem quoque pafliónis imitémur,

^ lij montis , difcipulus beá.

j

Per Dóminum,

ti Petri , cujus méminit Paulus

borit f

Fit Commem. Feriz,

Ícribens ad Philippénfes : Etiam

smmpü ]

[l

rimo Nocturno,

Le&,

rogo & te gärmänecpmpar, ád-

N

A I.'xr&l'liä'r

t0. ucin Comm, XXVJ.

juva illas ; que mecum labora-

endol

qim

üv

.j, Orántefantto Cleménte ,

».

vérunr in Evangélio, cum Cle-

appáruit ei Agnus Dei : -

3*

De

1:

b[[ j

ménte , & céteris adjutóribus

y

Mm 2

meis;

Fefta Novembris.

548

meis ; quorum nómina funt in

&intus arcam lapideam , ubi

l Ti

libro vite. Hic feptem Uibis re-

Mártyris Corpus cónditum erat;

Dxi,

iónes divifir feprem Notárijs ;

& juxta illud ánchoram , qua

ripl

j

ngulas fíngulis attribuens ; qui

meríus füerat ; invenérunt. Quo

N

paíliónes Martyrum , & res ab

miráculo íncola permóti ; Chri-

Dinur

eis geítas diligentíílime conqui-

fti idem fufcepérunt.

C

fitaslítteris mandárent. Multa

mS)ö

$. Stola jucunditátis. xxxij.

Ácriphit & ipfe accuráte , & falu-

M

Ledio viij.

TU

A

záriter , quibus Chriftiàánam Re-

Jus Corpus pófteà Romam

ligiónem illuftrávit.

E

Nicoláo Primo Pontífice

Cimit

1. Honeftum fecit. xxxj.

tranflàrum , in Eccléfia ipfius

pv

LeGio vj.

fan&ti Cleméntis cónditum eft,

Dimine

: IIm autem doctrina ac vitze

Eccléfia étiá in eo ínfulae loco ,

lm: *

C

fan&itáte multos ad Chri-

unde Divinitus fons manárat;

fisdict

fti idem convérteret , À Trajáno

ejífdem nómine dedicáta eft.

ftümm

Vixit in Pontificátu annos no-

Imperatóre relegátus eft trans

mare Pónticum , in folitüdine

vem , menfesíex, diesfex, Fe-

Ei

cit Ordinatiónes duas menífeDe-

urbis Cherfónz, in qua duo míl-

Cle

lia Chriftianórum réperit ; qui

cémbri , quibus creávir Presby-

iedon

ab eódem Trajáno condemnád

teros decem , Diáconos duos;

lls * C

füeranr. Qui cüm in eruéndis &

Epilcopos per divéría loca quin«

Clljüs Yat

fcecindis marmóribus aqus pe-

ecim.

li qu

nüria laborárent, Clemens facta

. Pofüífti Dómine. xxxij.

mlll'o PC]

oratióne , in vicinum collem af-

In iij. No&ur, Homil. in

It

céndit, in cujus jugo vidit Agnü

Evang. Vigilàte. de Comm.

Á H

dextro pede fontem aquee dul-

Conf, Pondi£, Ixxxv.

13 Cipi

cis , qui inde fcatébat , attingén-

$.ix. Corónaáurea :

cum

Vlls Mar

gem ; ubi omnes fitim explevé-

reliquis ex iij. No&urno,de

M Yd

yunt : eóque miráculo mul in-

Comm. unius Mart.

XXX!lJ«

At C

fidéles ad Chrifti fdem convérfr,

AD LAUDES,

Mi

LP

Cleméntis étiam fían&itàtem

& per Horas , Aíi2.

M;- de üi

Ráànte t fan&o Clemén^

venerári ceepérunt.

MM

&. Defidériumánimaze. xxxj.

te , appáruit ei Agnus

D

O

Dei.

1]

Ledio vij.

Hrtyn t

^7w llibus concitátus Trajá-

Píalm.D óminus regnávit. 30»

'flmodum

nus , mifit illuc , qui Cle-

Antiph. Non meis méritis T à

hii

mentem, alligáta ad ejus collum

vos me mifir Dóminus , veflris

Ui

!)

ánchora , in profündum dejíce-

corónis partícipem fferi.

V

rent. Quod cüm fa&um effet,

Affenr

Ancph, Vidifupra montem T

lt Cor

Chriftiánis ad littus orántibus ,

Agnum ftantem , de füb cujus

mare ad tria milliaria recéffit :

pede fons vivus emánat.

eoque illi accedéntes, zedículam

Antiphona, De fub cujus pe«

l

D]e]

i

marmóreamin templi formam ;

de t fons vivus emánat , flimi«

Y

nis

du

Feftra Decembris,

549

.eamla UH

Offic. fit ut in Rubr. gene.

nis inapetus letíficat civitátem

üume;

Dei.

ral. notatur de Fefto Semid. &

yumq

Antiphona. Omnes Gentes T

omnia dicuntur de Comm,

Vr

per gyrum credidérunr Chrifto

Virg.

cviij.

exceprs his ,

mói U

Dómino,

qua hic funt propria.

"

Capitulum , &. breve , Hym-

OQratio.

(s 39

nus , & Y ur infrà de Com-

Eus ómnium largitor bo-

muni.

XXXV.

I)

nórum , qui in famula tua

')&"eäRomaz

Ad Benedi&us , Antiphona.

Bibiána cum virginitátis flore

1o Ponti

Cümiter T ad mare cepiffet ; pó-

martyrij palmam conjunxifti :

x pl

pulus voce magna clamábart :

mentes noftras ejus interceffió-

üdium 4

netibicharitàte conjünge ; ut ;

Dómine Jefu Chrifte , falva il-

iil h

lum: * & Clemens cum lácry-

amótis perículis , praemia confe-

]s u

mis dicébat : Süfcipe Pater fpi-

quámur ztérna, Per Dóminunt

delidd

xirum meum,

noftrum,

Oratio.

Fit Commem. Feriz.

u a

Eus , qui nos ánnua beádi

In primo Noc&urno , Lectio-

dies h

D

asmento

Cleméntis Mártyris tui

nes de Scriptura occurrente in

vitPres

atque Pontíficis folemniráte l-

Adventu , qua occurrunt per or»

(conos di

tíficas : concéde propítius 5 ut

dinem in Officio de Tempore.

cujus natalítia cólimus ; virtü-

Quod &in alijs San&orum fe-

dilap

tem quoque paffiónis imitée

ftis fervatur , quandoin primo

"

mur, Per Dóminum.

jne, Xt

No&urno non affignantur alie

Fit commem. Feriz.

Lectiones ram in. Duplicibus ;

"2

Ad Hor. Ant. de, Laud. ut

d 0*

quàm Semiduplicibus.

fup. Capit. & Y.. de Comm,

In fecundo No&urno.

««

unius Mart.

XXXV,

Lectio v.

um : U

Ad Vefp. Afia.

Oránte T

Ibiána Virgo Romána; nós

Nodun

"

jutl

fantto Cleménte.

ut fuprà.

bili génere nata Chriftiána

At

Pfalmi, Capir. & breve, Hymn.

b

fide nobilior fuit.

Ejus

uDEDl

& Y. deuno Mart.. xxxv.

enim pater Flaviánus fub Juliá-

45; l-

Ad Magnificat , Antiphona.

i J

d

no apóftata impiíffimo tyránno

p

Dedifti Dómine T habitáculum

Expracfc&us , fervilibífque no-

m][ "

Mártyri tuo Cleménti in mari,

tis compün&us ; ad aquas Tau-

in modum rempli marmórei ,

rínas deportátus , Martyr occii-^

lSIegmv"

buit. Mater Dafróía , & filiee

Angélicis mánibus przpará-

j m

tum, iter praebens pópulo terrz;

rimüm conclüfz domi , ut iné-

mmus )

ut enárrent mirabília tua.

dia conficeréntur , mox relegáta

n ff

Fit commem. Feriz.

mater extra Urbem cápite plexa

fà

gur

FESTA DECEMBRIS.

eít. Mórtuis jautem pijs paren-

l lllb 0

Die II. Decembris.

