J

N fuperiórile&ióne memini-

tem cernit urgéri.

ftis, quod Dóminus éxijt de

yelfi

Ullxn'

|

Y UF,

$. Cantémus Dómino,glorióse

mánibus eórum , qui lapidáre

mus exil

illum volüerant , & diícéffit

ia

enim honorificátus eft : equum

& aícenfórem projécit in mare:

trans Jordánem , ubi Joánnes

36! jl

il

(f

10

* Adjütor & proté&or fa&us eft

baptizábat. Ibi ergo. Dómino

xelPI

mihi Dóminus in falüté. Y. Dó-

conftitüto , infirmabátur in Be-

vül,l

,j

minus quafi vir pugnátór , om-

thánia Lázarus , quod caftéllum

a

nípotens nomen ejus. . Adjütor.

erat próximum Jerofólymis.

, hi

j

l

Glória Patri, Adjütor.

Maria autem erat , qua unxit

li

g

Pf3

Dó-

Yi

g

jj

Em

454

Infra Hebd. quattam Quadragefima.

m

Dóminum unguénto, & extér-

lum eeum in manu Móyfi &

Ké

fit , pedes ejus capíllis fuis,cujus

Aaron. Etin colümna.

lia

frater ^ Lázarus

infirmabátur.

Lcóio iij.

.

H

(eltn

Miférunt ergo . foróres ejus ad

Icit áliquis

Quomodo

Hod

us

uó mi-

per Lázarum peccátor fi-

eum. Jam intelligimi

tenci

férunt , ubi erat Jefus:

*

óniam

gnificabàtur , & à Dómino fic

amabátur ?* Audiat eum dicén-

AUM

abfens erat ; trans Jordánem fci-

licez; Miférunt ad Dóminum,

tem : Non veni vocáre juítos,

Domin

n el

nuntiántes quód zgrotáret fra-

fed peccatóres. Sienim pecca-

hr q

ter eárum , ut fi dignarétur , ve-

tóres Deus non amáret , de czlo

adterram non defcénderet.. Au«

TeRQ,

niret , & eumab zgricidine li-

berárer. Ille díftulit fanáre , ut

diensautem Jefus , dixiteis: In-

À

poffet refufcitáre.

firmitas hzcnon eft ad mortem,

n

y. Inmari viztuee , & fémitze

fed proglória Dei , ut glorificé-

tur Filius Dei. Talis glorificátio

ftmitit

tuz inaquis multis : * - Dedu-

R virt

xífti ficuc oves pópulum tuü in

ipftus non ipfum auxit ; fed no-

manuMóyfi &Aaron. x7. Tran-

bis prófuit. Hoc eft ergo quod

emper ]

Dónini

ftulifti illos per mare Rubrum;

ait, Non eft ad mortem : quia

& tranivexifti eos per aquam ni-

& ipfa mors non eratad mor-

$47

miam. Deduxtífti.

tem ; fed pótius ad miráculum:

Ldth fa3

Leaio ij.

quo fa&o créderent. hómines in

Chriftum , & vitárent veram

Lsl

Uid ergo nuntiavérunt fo-

mortem. Sané vidéte quemád-

X illo

róres ejus ! Dómine, ecce

quem amas , infirmátur. Non

modum tamquam ex obliquo

h

e n

Doóminus Deum fe dixit : pro-

dixérunt, Veni : amánti enim

;cells:Eg

tanuimmodó nuntiándum fuit.

BM

pter quofdam qui negant Filium

Non aufz funt dicere , Veni , &

Deum effe.

Y IESF f

1tdi lin

fana : non aufze funt dicere , Ibi

$. Móyfes fimulus Dei jeju-

nl $

jube, & hic fiet.. Cur enim non

nàvit quadragínta diébus , &

& ifte , fi fidesillius Centurió-

quadragintanó&tibus: * Utle-

Máyj,

nis inde laudàtur * Ait enim :

gemDomini mererétur accipere,

lll

lm

Non fum diguus , utintres fub

X*. Afcéndens Móyfes in mon-

tectum meum : fed tantüm dic

tem Sínai ad Dóminum , fuit ibi

lt

Qttls

verbo , & fanábitur puer meus.

quadraginta diébus , & quadra-

;

R fime

Nihil horum iftze , fed tantüm-

gíntanócibus.Utlegé. Glória.

Utlegem.

"ItQttlo

modó : Dómine , ecce quem

amas , infirmátur. Süfficitut nó-

Ad Benedi&

us, Andpfmna.

mlramm (

veris: non enim amas,& déferis.

Lázarus T amíicus nofler dot-

ho x

mit:eámus, & à fomno exci«

RU

. Qui perfequebántur pópu-

um tuum Dómine , demeríifti

témus eum.

Qlll lcat

eosin profündum : * Etinco-

Oratio.

N

Wij

l

himna nubis du&oreórü futfti.

Eus , qui ineffabilibus

NI

y

y^, Deduxífti ficut oves pópu-

mundum rénovas faclra-

g

metn-

Q[ägl( |

7

EE

44

Infra Hebd. quartam Quadragefima.

W

W

méntis : praefta quafumus ; ut

fuérunt hetérici , qui ifta feníé-

Iw

l

Eccléfia tua & setérnis proficiat

runt.

Manichei Ííolem iftum

inftitütris, & temporálibus non

óculis cárneis vifíbilem , expófi-

deftituátur auxilijs. Per Düm.

tum ,& püblicum non tanrüum

: Qd

Hodie dicuntur Pfalmi Pani-

homínibus , fed ériam pecóribus

1 ptdhi

H

| Dmi

tenriales.

ad vidéndum , Chriftum Dómi-

z eumjigat

Ad Magnificat , Antiphona.

num efle putavérunt.

m

Dómine , fi fuíffes hic Lázarus

Spléndida fa&a elt ficies

od j

M

non effec mórtuus : ecce jam

óyh, dum refpícerecin eum

enm v

Dóminus : * Vidéntes fenió-

rer t

fetet quauriduánus in monu-

ménto.

res claritátem

vultus

ejus ,

cendamt, !

Oratio.

admirántes

timuérunt

valde.

, d

A nobis, quzfuümus om-

Y. Cümque deícendiffet de

ial m

]

IB.

y lt

j

J

N

l

niporens Deus :ut qui in-

monte Sümï,porräbac duas tá-

firmitátis

noftrze cónfci] , de

bulas teftimónij, ignórans quód

iis gt

tua virtüce confídimus ; fub tua

corníüta effet fácies ejus ex con-

TEU

femper pietàte gaudeámus. Per

fórtio lermónis Dei. Vidéntes.

L ergt

Dóminum.

Le&io ij.

nortem *

SUAB B

A UItEQ.

Ed Cathólice Eccléfize re-

encad t

L é&io fan&i Evangélij fecin-

&a fides improbartale com-

d ii

düm Joánnem.

méntum , & diabólicam do&rí-

. homi

Leaio j.

Cap. $. b. 12.

nam eíle cognófcit : nec fo-

vitárnr Y

N illo témpore : Locütus

lüm agnófcit credéndo, fed in

k 05

eft Jefus turbis Judeórum,

quibus poteft convíncit étiam

ym ex 64

dicens: Ego fum lux mundi : qui

difpurándo. Improbémus fta-

1 fe dixi[: '

!

féquitur me ; non ámbular in té-

ue hujüfmodi errórem , quem

nebris , fed habébitlumen vitze.

fan&a ab initio anathematizá-

g j

Et réliqua.

vit Eccléfia.

Nomn arbicrémur

mulus p

Homilia S. Ambrófij Epífcopi.

Dóminum

Jefum — Chriftum

"n ^

Tratt.34.3n Ioannemspoft initiwum.

hunc effe folem , quem vidé-

Qu ^*

Uod air Dóminus, Fgo

mus oríri ab Oriénte , occídere

st

i

fum lux mundi; clarüm

in Occidénte : cujus cürfui nox

yojet

puto effe eis ; qui habent

fuccédit;cujus rádij nube obum-

,öminum»mï.

óculos, undehujus lucis partí-

brántur: qui certa de loco in

ii M

J

cipes fiant ; qui autem non . ha-

ocum motióne

cómmigrat.

bentóculos, nifi in fola catne,

Non eft hoc Dóminus Chriltus.

u;lege. G '

Non eft Dóminus Chriftus fol

"d

mirántur quód di&um eft à

J

Dómino Jefu Chrifto, Ego fum

fa&us, fed per quem fol fa&us

, A

li

;sno

lux mundi.

Et forte non defit

eft. Omniaenim peripfum fa-

; n

qui.dicat apud femetípfum :

&a funt ; & Íine ipio fa&um eft

Numquid forté Dóminus Chri-

nihi .

ftus eft fol ifte , qui ortu & occá-

Ecce ego mitto Angelum

uU

AU

Ll

ffv

fu péragit diem ?. Non enim de-

meum , qui pracédar te; & cu-

q,

noï [

,

Ff 4

ftó-

!

nE

x

456

Infra Hebd. quartam Quadragefimz.

ftódiat femper : * Obférva &

uia tunc nobis próderunt fu-

0n

l

[e

audi vocem meam , & inimi-

épta jejánia, fi tuz fint plá-

Ed

cus ero inimicis tuis, & aflli-

Tan

cita pietáti. Per Dóminum.

gentes te affligam : & pracé-

9 .A B B A Y

lt

ante Dominicam Paífionis,

det te Angelus meus. X. I[-

d

xacl] fi me audíeris, non erit

AdVefperas,Capit. — Heb.g.c.11.

Sus

^

inte.Deus recens, neque ado-

Ratres, Chriftus . affiftens

ra

F

- Póntifex futurórum bonó.

ràbis Deum aliénum: ego enim

ÜCmx

Dóminus. Obférva.

H

rum, per ámplius & perfé&tius

Lecio 1ij.

tabernáculum non manufá&tum;

Auge |

'St ergo lux, qua fecit hanc

ideft, non hujus creatiónis :

BRT

E

À

lucem.Hanc amémus;hanc

neque per fänguinem hircórum ,

dtlimm

intelligere cupiàmus, ipfam fi-

aut vitulórum, fed per próprium

1 Collis

tiàmus, utadipíam duce ipfa

Sánguinem introivir femel in

Quos]

aliquándo veniàmus: & in il-

San&a , setérna redemptióne in-

Vlras

la ita vivàmus, ur numquam

vénta,

omníno moriámur.

Ifta enim

^. Erig

&. breve.

De ore leónis,

m?nc T

lux eft, de qua prophetia olim

* Líbera me Dómine. Deore.

lipeme

premíffa ita in Pfalmo céci-

YX. Et à córnibus unicórnium

humilitátem meam.

Líbera.

1 Mag[

nit: Quóniam apud te eft fons

Ip (im

vite ,& in lümine tuo vidébi-

Repetitur ,

De ore.

fthno

1aus lumen.

Advértite quid de

Etnon dicitur G lória Patri,

tntum

tali luce antiquus fan&órum hó-

Ícd ejus loco repetitur . à capie

hii Te]

minum Dei fermo przmiferit.

te ufque ad Y'. quod fervatur in

Hómines , inquit , & juménta

omnibus s. tam prolixis quàm

MET

falvos

fácies

Dómine : ficut

brevibus utque ad Pafcha, prae

Vs

rerquàm in Feftis San&orum ;

multplicàta e& Mifericórdía

| ts v

tua Deus.

inquibus dicitur , G lória Patri,

more coníueto.

| R?)ämï Y

$. Arténdite pópule meus le-

gem meam :

Inclináte aurem

Hymnus.

tD

veflram in verba oris mei,

Exilla Regis pródeunt ,

f

.

V

Apériam in parábolis os

Fulget Crucis myftérium ;

LY

CU

meum : loquar propofitiónes

Quo carne carnis Conditor

ab inítio fzculi.

"tf

Inclináte.

Sufpéníus eft patíbulo,

G ]ória Patri. Inclináce.

Wiünes

b

Q uo vulnerátus ínfuper

£P

Ad Benedi&us, Antiphona.

Mucróne diro láncez ,

Y

"R

Qui féquitur me , t non ámbu.

Ut nos laváret crímine ,

lat in ténebris: fed habébit lu-

D()]

Manávir unda & Sánguine.

[

men vita , dicic Dóminus.

! mpléta funr qua cóncinit

l*M

Oratio.

David fidéli cármine :

Rtur

4 Jat ; Dómine quaefumus ,

Dicens, In natiónibus

N

N

| per grátiam tuam fruc&tuó-

Regnávit à ligno Deus,

fus noftre devoriónis affe&us :

hgü

Ial

À xbor flccöra & fillgida ,

Ms

Or

s

Dominica Paffionis,

"PA

nf

Ornáta Regis pitrpura;

Hoc Invitatorium dicirüruf-

n

Elécta digno ftipite

que ad'Feriam v. in Cena Do»

T.

Tam fancta membratángere, — mini, etiam in Feriali Officio,

TOII

Beáta , cujus bráchijs

In Pfalmo , Hédie fi. vocem,

iitns

Secli pepéndit prétium,

omittitur, & repetiturà Choro

hgt

Statéra facta córporis,

Invitarorium , deinde fequitur,

s dl

.Predámque tulit tártari,

Sicut in exacerbatióne ; &c. in

rum ol

O Crux ave fpes ünica ,

fine hujus. Pfalmi non dicitur,

t peita

Hoc Paífiónis témpore ;

Gléria Patri, hoc tempore Paí-

at

Auge pijsjuftítiam ,

fionis , nifiin Feftis : fed repeti-

crettii

tur Invitatorium ut aliàsin fine,

Reifque dona véniam.

n hi,

* "Te fümma Deus Trínitas,

Hymnus.

et grüprinm

Colláudet omnis Spíritus :

Ange lingua gloriófi

j ld t

P

Pralium certáminis ,

Quos per Crucis myftérium

:mptiönm

Salvas,rege per fzecula. Amen,

Et fuper Crucis tropheeum

X. Eripe me Dómine ab hó-

Dic trimphum nóbilem ,

e lu

mine malo, $&. A viro iníquo

Quáliter Redémptor orbis

ne, D

&ripe me.

Ymmolátus viícerit.

anicórnt

d Magnificat , Antiphona.

D e Paréntis Protopláfti

h Ubö'x

Ego (um t qui reftimónium

Fraude Fac&or cóndolens *

J

"

perhíbeo de meipfo : & tefti-

Quando pomi noxiális

Val

mónium pérhibet de me; qui

Morfu in mortem córruit ;

a i

mifit me Pater.

Ipfe lignum tunc notávit ;

x fervatt

Oratio.

Damnaligni ut fólveret.

lt

Uazfümus

xolixs

iW

omnípotens

Hoc opus noftrae falütis

Pafchä: ;;z.

Q5

Deus, famíliam tuam pro-

Ordo depopófcerat ,

Gandari

pitius réfpice: ut te largiénte;

Multifórmis proditóris

du

regàtur in córpore , & te fer-

Ars ut artem fálleret ,

vànte, cuftodiátur in mente.

Et medélam ferrec inde ,

USA

Per Dóminum,

Hoftis unde laferat.

pridet

« Abhoc Sabbato ufque ad

Q uando venit ergo facri

Feriam fecundam poft O&avam

^ m),[löfiüïil

PCHCCCOQCS non HL'.HI Comme-

Plenitüdo témporis,

j Condt

Miffus eft ab arce Patris

morationes confuetze de Cruce,

ub

Natus , orbis Cónditor ;

de S. Maria , & alize in Pfalterio

Atque Ventre Virgináli

]fuPeI

pofitae.

aM

Caro fa&us pródijt.

DOMINICA

m

V agicInfans inter arcta

de Paflione.

Cónditus praefépia :

& Säng!lmfv

Ad Matutinum, Invitatorium,

Membra pannis involüta

Hódiefi vocem Dómini audié-

qyr

Virgo Mater álligat;

ritis , * Nolite obduráre cor-

Et manus, pedéfque, & crutzg

dnibis

a veltra,

Stricta cingit fáfcia,

Pfalmus.V enite,exultémus. 16,

G lória & honor Deo

d]gldb 0

Ff5

ut-

—

Domïnica Patfionis.

458

Ittffimo ;

y. Locütus eft Dóminus ad

Infi

Ufquequáque a

Unà Patri , Filióque ;

Móyfen , dicens : Lóquere tilijs

&i (

Iíraél, & dices ad eos. Quarta-

lp omr

Inclyto Paráclito :

Cui laus eft & potéftas

décima die.

n áqi

Peraztérnaíacula. Amen,

Hoc x.. non dicitur infra Heb.

drana

domadam.

Adprimum & fecnandum No-

Le&io jj.

COT

7* T dixit Dóminus ad me

&urnum omnia urin Pfalterio

tinm a

de Dominica. 17. Y primi

Noli dícere; Puer fum

ï-

! TO.

No&urni. Erue à frámea. ut ibi-

quóniam ad omnia, que mit-

p

tamte, ibis: & univérla ; que-

dem tempore Paffionis.

ipajd

In primo No&urno.,

cümque mandávero tibi loqué-

prome

ris. Netmeas à fácie eórum :

qidrdi

Incipitliber Jeremíae

Prophétz.

quiatecum ego fum , ut éruam

Ut dis

te, dicit Dóminus. Et mifit Dó-

Le&io j.

Cap. 1, 4. I*

nve":rum;

EY

m

Em

!

Erba Jeremía filij

minus manum fuam , & tétigit

Tim,

N s

s

4

RY

Helcíe, de facer-

os meum : & dixit Dóminus ad

y n

s

me : Ecce dedi verba mea in ore

N

&

dótibus ; qui fue-

mïCUSmm»

ä

C

runc in. Anathoth,

tuo: ecce conftítui te hódie fu-

—:

H

(

(s

f &fXäU

N

in terra Bénjamin,

er Gentes , & fuper regna, ut

LUA

o fa&u

m eft. verbum Dó-

evéllas, & deftruas, & difpér-

!Iuhaibum

das, & díífipes , & zdifices, &

mini ad eum in diébus Jofiz fí-

"t ]

plantes. Et fa&tum eft verbum

lij : Amon zegis Juda , intertio-

décimo anno regni ejus. Et fa-

Dómini ad me , dicens : Quid tu

;;ibo. Mi

&um eft in diébus

óakim filij

vides Jeremía ; Et dixi : Virgam

!

vigilántem ego vídeo. -Et dixit

1 Uer;

Joííze regis Juda , u

que ad con-

| i üoy,

Íummatiónem undécimi anni

Dóminus ad me : Bene vidífti ,

ts

Sedecíc filij Jofíae regis Tuda ;

quia vigilábo ego fuper verbo

: n

meo , ut fáciam illud. Ec fa&um

ufque ad tranfmigratiónem Je-

Wtinri

rüfalem , in meníe quinto. Et

eft verbum Dómini fecündó ad

F»ï'mleömm.

fa&um eft verbum Dómini ad

me, dicens : Quid tu vides ?

.

.

Etdixi : Ollam fuccénfam ego

Md

me , dicens

Priüfquàm te

Ll cO)üm;]an

formárem in ütero , novi te: &

vídeo, & fáciem cjus à fácie

ET

b

ántequàm exíres de vulva, fan-

Aquilónis.

"gibus

N

&ificávite, & Prophéram in

&. Multiplicáti funt qui tribu-

&facef

Géntibus dedi te.

Er dixi,

lant me, & dicunt : Non e

iij

li

ïlläbuy

A,2,a, Dómine Deus: ecee né-

falusilli in Deo ejus. * Exürge

W ] vah

Mv

Ício loqui , quia puer ego fum.

Dómine , falvum me fac, Deus

Vlmas

y. Ifti funt dies, quos obfer-

meus. y. Nequándo dicat ini«

l s

mícus meus, Preválui advér-

h

váre debétis tempóribus fuis :

W

Yi

* Quartadécima die ad véfpe-

füseum, Exürge.

M IN

Oem

rum Pafcha Dómini eft: & in

Leüio iij.

NU

uintadécima folemnitátem ce-

T dixit Dóminus ad me :

Jl

UR

W r

lebrábits altíffimo Doómino.

b Aquilóne pandétur ma-

"3

um

j Dfus

—

Dominica Paffionis.

459

m

lum füper emnes habitatóres

meum réfpice.Quóniá, 5;. Deus

quili

terrz. Quia ecce ego convoci-

meus éripe me,

ulque ad

& Qu

bo omnes cognatiónes regnó-

YX*.& fic de ceteris ultimis gj

*

rum Aquilónis, aic Dóminus

*

No&urnorum ufque ad feftum

nf

& vénient, & ponent unufquif-

Pafche , quando dicuntur de

O0l

E

que fólium fuum in intróitu por-

"Tempore.

tárum ]erüfalcm ; & füper om-

In fecundo No&urno.

Duerlr;

nes muros ejusin circiitu; & fu-

Sermo fan£cti Lcónis Papse,

quo

per univérfas urbes Juda. Et

Serm.9. de Quadrag.

s g

loquar judícia mea cum eis, fu-

Ledio v.

v tlibi

peromnem malitiam eórum ,

N ómnibus; dile&íffimi, fo-

A Qeduum

qui dereliquérunt me, & libavé-

lemnitátibus Chtiftiánis, non

m,udut

runt dis aliénis,

&

ado-

]

ignoràmus Paíchále , facra-

Es

ravérunt| opus mánuum íuá-

méntü effe praecípuum: cui cou-

p &R*

rum.

digné & cóngrue füfcipiéndo ,

: Domus:

. Ufquequó exaltibitur ini-

toríus quidem nos témporis in-

bamat!

micus meus fuper me ? * Réfpi-

ftitüra refórmanr : fed devotió-

te hod

ce, & exáudi me Dómine Deus

nem noftram przeféntes vel má-

st regnà

meus. y;, Qui tribulant me ,

xime dies éxigunt , quos illi fu-

blimiffimo Divínze Mifericór-

exultábunt fi motus füero: ego

ais

autem in Mifericórdia tua fpe-

die facraménto fcimus effe con-

m eü Vfï&.

tàbo. Réfpice.

tiguos. In quibus méritó à fan-

j

Ledio iiij.

&is Apóftolis per do&rinamSpí-

d Wt

U ergo accínge lumbos

ricus fancti majóra funt ordináta

;

jdko. 'EF t

. & tuos, &furge, & lóquere

jejünia:ur per commáüne con-

fórtium Crucis Chrifti, étiam

av

adeos ómnia quae ego pracípio

tibi. Ne formídes à fácie eórum:

nos áliquid in eo quod proprer

) lupe[ ,Vï:

nec enim timére te fáciam vul-

nos geílit, agerémus,ficut Apó-

ii

iifci

tumeórum. Ego quippe dedi re

ftolusait: $i compátimur , &

hódieincivitátem munitam , &

d u

conglorificábimur. Certa atque

incolümnam férream,& in mu-

fecüra eft expe&átio promísfze

fpcceit

ngb

rum areum;fuper omnem terrá;

bearinidinis, ubi eft participá-

tio Dominicz Pafífiónis.

régibus Tuda , princípibus ejus,

& lacerdótibus, & pópulo terrze.

, Deus meusestu, ne difcé-

fin'd

m

( NI

Et bellábunt advérfümte,

&

&

sàme: *Quóniam tribulátio

t

Y EW

non praevalébunt : quia ego te-

próxima eft , & non eft qui ád-

e;us.

j

cum fum;ait Dfs , ut liberem te.

juvet. "; Tuautem Dómine ne

m

&. Deus meuséripe me de ma-

elongáveris auxílium tuüà me :

; do d

PL

nupeccatóris: & de manu con-

ad defenfiónem meam áfpice,

.

.

Le&io vj."

o

tra legem agéntis, & iniqui

Quóniam.

** Qunóniam tu es patiéntia mea.

Emo eft ,'dile&iffimi, cui

)Jij

if

Y'. Deus meus ne elongéris à

er conditiónem témpo-

j5

Aff

me : Deus meus in auxílium

j

ris focictas hujus glérie dene-

g(.'."

Dominica Paffionis.

460

leónis,

* Ut enárrem nomen

jk

géur, tamquam tranquíllitas

^

tuum frátribus meis.

y.

Erue

Ainam

pacis vácua fit occafióne virtü-

à frámea Deus ánimam meam,

tüis. Apóftolus enim pradicat ,

fiag

& de manu canis üinicam meam,

dicens : Omnes qui pié. volunt

| L.

viverein Chrifto, perlecutió-

Ut enárrem.

*

*

at

nem patie'ntur

D

& ideónum-

Lectio viij.

!

M

Eátus Job alternántibus

|

Nili

quam deeft tribulátio perfecu-

l

"

I

bonis ac malis mundi hujus

|

llj

für

uónis, fi numquam defit obfer-

vántia pietátis. Dóminus enim

eruditus , pié veracitérque dicé-

CUUT

bat

*

.

in exhortatiónibus fuis dicit :

Nónne tentátio eft vita

jenie

hóminis fuper terram £

uó-

Md

Qui non Áccipit crucem fuam ;

niam non folis dolóribus córpo-

* Ihmili

&léquitur me, noneft me di-

gnus.

ris atque fupplícijs àánima fidélis

Tnil

$&. Inteja&átus fum ex ütero ,

impétitur, verüm étiam ; falva

Enfi

de ventre matris mez. Deus

incolumitáte membrórum , gra-

man

.I

meuses tu, ne difcédas à me :

vi morbo urgétur, ficarnis volu-

lii

* Quóniam tribuládo próxima

pràte. mollitur. Sed cüm caro

di[äl[ dl

]

concupífcit advérius fpirictum,

eft, & non eft qui ádjuvet.

! mecepecc;

X'. Salva meex oreleónis, & à

fpiritu's autem adveríüs carnem;

Mer r

córnibus unicórnium humilitá-

prafidio Crucis Chrifti mens ra-

tüttmmg

tem meam. Quóniam.

tionális inftrüitur : nec cupidi-

"iitirs

tátibus nóxis illé&ta conféntit;

Le&o vij.

,F;ïiiicäre.

Ec dubitáre debémus ,

quóniam continéntiz clavis ; &

t q f

hanc vocem non Ífolüm

Dei timóre transtigitur.

''orer ]

ad diftípulos Chrifti ; fed ad

$. Qui cuftodiébant ánimam

.I ïüïngn P

cun&os fidéles,torámque Ecclé-

meam , confilium fecérunt in

"i

fiam pertinére, quz falutáre

unum, dicéntes : Deus dergli-

ïültq

W

U?ex

fuá in ijsqui áderant,univerfáli-

quiteum , * Perlequimini , €

!s

comprehéndite eum : quia non

teraudiébat. Sicut ergo totius

frdl Q

eft córporis pié vivere; ita totius

eft qui libereceum : Deus meus

UW il

Wu

eR tämporis crucem ferre : qua

ne clongéris à me : Deus meus

il

in adjutórium meum inténde.

V

p«

méritó ferri unicuíque fuadétur,

il

y'. Omnes inimíci mei advér-

quia próprijs modis atque men-

ia

füris ab unoquóque tolerátur.

füm me cogitábant mala mihi :

UHID'

IInum nomen eft perfecmiönis,

verbum iniquum mandavérunt

Y T Q

fed non una eft caufa certàminis:

advérfüm me , dicéntes. Perle-

LOT

químini.

[ !

i

& plus plermque perículi eft in

bam |

infidíatóre occülto , quàm in ho-

&. Qui cuftodiébant.

NI mel

fte maniféfto.

Iniij. No&t. ad Cantica; Afia.

mu]m m T

Ego glóriam meam t non quz-

li

?. In próximo eft tribulátio

IT

meaDómine,& non eft qui ádju-

ro ; eft qui querat , & jüdicet.

Canticum. D edácantóculimei»

AH]el

vet: ut fódianr manus meas &

t

pedesmeos : líbera me de ore

caum reliquis. . 394«

Yy.

Dominica Paífionis.

461

As

"

X. Ne perdascum íripijs Deus

Lectio x.

y. ln

i

ánimam meam, $. Et cum vi-

A&léftem pátriam defiderá-

m m

ris fánguinum viram meam.

C.

1e Véritas jubet ; carnis de-

A ,

L. é&io fan&i Evangélij fecán-

fidéria cónteri, mundi glóriam

düm Joánnem.

declináre , aliéna non appétere ;

]

Le&io ix.

Cap. $. f. 46.

Ra

própria largíri. Penferergo apud

N illotémpore : Dicébat Je-

le unufquilque veftrüm , fi hec

qundg

fus turbis Judaeórum : Quis

vox Dei in cordis ejus aure con-

tl

ex vobis árguet me de peccáto?

váluit ; & quia jam ex Deo fit ,.

gio d

Si veritàtem dico vobis , quare

agnófcit. Nam fünt. nonnálli ,

ani Q

non créditis mihi ? Et réliqua.

qui precépta Dei necaure cór-

Yb o

Homilia S. Gregórij Papse.

poris percípere dignántur. Et

ii Htb

Homilia 18. in Evangelia,

lunt nonnülli , qui hac quidem

&tiom u

Enfàte , fratres charíífimi ,

córporis aure percípiunt , fed

manfuetüdinem Dei. Re-

n

nullo ea mentis defidério com-

|camit

laxáre peccáta vénerat , &

ple&üntur. Et funt. nonnülli ,

d um d

dicébat : Quis ex vobis árguet

qui libénrer verba Dei fufcí-

S lpuu

.me de péccáto ? Non dedigná-

piunt , ita ut étiam in flétibus

rlis car

turex ratióne ofténdere f& pec-

compungántur ; fed poft lacry-

a mem.ïa»

catórem non efle , qui ex virtüte

márum tempus ad iniquitátem

: c um

Divinitáàris. póterat peccatóres

rédeunt.

juftificàre. Sed terribile eft val-

a cult

&. Ne avértas fáciem tuam à

vie d

dé quod fübditur : Qui ex Deo

puero tuo ; Dómine

.

.

*

uó-

jpltut

eft , verba Dei audit : proptéreà

niam tribulor , velóciter exáudi

b an[ änlrfh"

vosnon auditis , quiaex Deo

me. x'. Inténde ánime mee ,

m f

non eftis. Si enim ipfe verba Dei

& libera eam : propter inimícos

: Dcns

Lal

"

audit qui ex Deo eft , & audire

meoséripe me. Quóniam.

u

verba ejus non poteft quiíquis

Lectio xj.

um : qUIJ 4

ex illo non eft : intérrogetfe

I profé&ó verba Dei non

unufquifque , fi verba Dei in au-

1 DSHSF

áudiunt , qui hzec exercé-

I6 cordis pércipit , & inrélliget

reinópere conrémnunt. Vitam

H DN

unde fit.

yum [

ergo veftram, fratres chariffimi,

Id m AmW

H

. Totadie contriftátus ingre-

ante mentis óculos revocáte , &

:

l

ébar Dómine : quóniam áni-

alta confideratióne pertiméfcite

mf

T

ma mea compléra eft illufióni-

hoc , quod ex ore Veritátis fo-

| mandl

jcanes

M

us: * Ft vim faciébant , qui

nat : Proptéreà vos non auditis,

quarébant ánimá meam. y. A-

quia ex Deo non eftis. Sedhoc,

mícimei , & proximi mei ad-

quod de réprobis Vériras löqui-

blm«

l

j

/]

l

l

j

vérfüm me appropinquavérunt,

cur, ipfi hoc de femetípfis répro-

n

j

ftecérunt : & qui juxtà me

iT

!

bi iníquis fuis opéribus oftén-

crande longé ftetérunt. - Et

dunt : nam féquitur : Refpon-

i M.

Vim.

tl

l

dérun: fgitur Judai, & dixérunt

a

eiz

1

P

Dominica Paffionis.

6

t

ei : Nonne bené dícimus nos;

Cap. $. f. 46.

Qu

uia Samaritánus estu , & da-

N illo témpore : Dicébat Je-

Ms

mónium habes *

fus curbis Judaeórum:Quis ex

x

]

vobis árguet me de peccáto?

s d

.

Quis dabir cápiti meo aquá ,

ic

r óculis meis fon

tem lacrymà-

Si veritátem dico vobis , quare

mygol

rum, & plorábo. die ac nocte ?

non créditis mihi * Qui ex Deo

| pos,u

eít, verba Dei audit. Propréreà

| fu.

quia frater propínquus fupplan-

üvitme , * Etomnis amicus

vosnon auditis , quiaex Deo

] dl

fraudulénter incéffii in me.

non eíftüs. Reípondérnt ergo

(Qranj

s um

v/. Fiant vize eórum tenebra G

judai, & dixérunt ei : Nonne

bené dicimus nos , quia Samari-

ID

Tübricum , & Angelus Dómini

tánusestu , & damónium ha-

l

péríequens eos. Et omnis.

Le&io xij.

bes ? Refpóndit Jefus : Egodz-

i

mónium non hábeo : fed hono-

Wa

Ccépta autem tanta con-

]

A

tumélia , quid. Dóminus

rífico Patrem meum , & vosin«

Lt

refpóndeat ; audiámus. Ego dz-

honoráftis me. Ego autem non

Pïllm. j Htï

.

mónium non hábeo : fed hono-

quaro glóriam meam : eft qui

füntgi

|

uarat,& jádicet. Amen , amen

xífico Patrem meum , & vosin-

Atn,.

honoráftis me. Quia enmm Sa-

:

ico vobis : fiquis fermónem

ij D

maritánus interpretátur cuítos :

meumíerváverit , mortemnon

(tmnein

vidébit in ztérnum.. Dixérunt

&t ipfe veráciter Cuftos eft, de

iiphona,

uo Píalmífta ait : Nifi Dómi-

ergo Judei : Nunc cognóvimus

*f ttfn

nus cuftodierit civitátem , in

quia daemónium habes. Abra-

12]'0[ Vl[æ [

| E:US.

vanum vígilant qui cuftódiunt

ham mórtuus eft , & Prophétzet

& tu dicis : Si quis fermónem

eam : &cui per líaiam dicirur

L

Cuftos quid de nocte ? Cuftos

meum ferváverit , non guftàbit

lg l

quid de no&e ? refpondére nó-

mortem in zerérnum. Numquid

.

Samaritánus

Wiljaiï It

luit Dóminus

3

tu major es patre noftro Abra-

hi

VN

non fum ; fed, Ego demónium

ham , qui mórtuus eft * Er Pro-

Yhy

Mmol

non hábeo. Duo quippe ei illáta

hétae mórtuifunt. Quem teip-

Wfim a[]lm,

fuérunt : unum negávit ; áliud

íum facis * Refpöndit]efus : Si

AU

lm

tacéndo confénfit.

ego glorífco meípfum , glória

lt

, Pacíficé. loquebántur mihi

mea nihileft : eft Pater meus,

F

Wf

inimíci mei , & in ira moléfti

qui gloríficat me , quem vos di-

mm,P

Va

.

: * Vidífti Dómi-

erant mihi

citis quia Deus vefter eft, & non

I:)ïmacl lu

ne, nefíleas , nediícédasà me.

cognoviftis eum : ego autem

Urm) ldeü

y'. Ego autem cüm mihi molé-

novi eum : Et fi díxero quia non

Mp

Wt

fcio eum, ero fímilis vobis, men«

:

Ri effent, inducbam me cilício,

R()mm

& humiliábam in jejónio áni-

dax. Sedício eum , & fermó-

u

Tüpri

mam meam. Vidifli.

nem ejus fervo.. Abraham pater

hm

ji lem l

, Pacífice.

vefter exultávit ut vidérer diem

um

"ls

meum : vidit , & gavifus eft:

Sequéntia fan&i Evangéli fz-

l

l, E[UeX

. eándüm Joánnem,

Dixérunt ergo Judai a

d eum:

ü(mam

W

Qu

Dominica Paffionis.

443

'

de manu canis ünicam meaàm.,

Quinquagimta annos nondum

J

habes, & Abraham vidifti ? Di-

Deus,

r

Erue.

mQu

xit eis Jefus: Amen , amen dico

Hymnus.

k p

vobis , ántequàm Abraham fíe-

Ufiris fex qui jam perá&is,

bis;

I

ret; ego fum.. Tulérunt ergo lá-

Tempus implens córporis,

Quers

pides ,. utjácerenr in eum : Je-

Se volénte natusad hoc,

, hts

fus aucem abícóndit fe, & exivit

Paffióni déditus ,

quaai

de cemplo.

Agnus in Crucis levátur

d q

Oratio: Q uzfumus omnípo-

Immolándus ftipite.

ya;Nas

tens.

ut infrà.

Hic acérum, fel , aríndo,

qui um

EDJAUDES,

Sputa ; clavi, láncea ;

ml

Antiphona.

Mite corpus perforátur ;

[is o

Ide Dómine t aflli&ió-

Sanguis ; unda prófluit ,

o m

nem meam,;quóniam eré-

"Terra; pontus, aftra, müdus,

V

G&us eft inimicus meus.

2, & nte

Quo lavántur flümine.

Q auten

Pfalm. M iferére mei Deus.

C rux fidélis inter omnes

am : cï'.aj

cum reliquis de Dominica. 28.

Arbor una nóbilis:

imen df

Anüphona, In tribulatióne T

Nulla filva talem profert

; feritt

invocávi Dóminum , & exau-

Fronde , flore ; gérmine :

Pmort

divit me in latitüdine.

Dulce lignum,dulces clavos;

m

D

Antiphona,

Judicáfti: Dómi-

Dulce pondus füftiner.

ne T caufam ánimze mez , de-

F le&e ramos arbor alta ,

y g*

hs 9

-

fénfor vite mez , Dómine Deus

'Tenfà laxa vífcera ,

; & P[()P n

meus.

Et rigor lentéfcat ille ,

Antiphona,

Quem dedit natívitas:

j lr

Päpule meus T

quid feci tibi ? aut quid mo-

^ n g[)'lkï

Ut fupérni membra Regis

léftus fui? refpónde mihi.

Miti tendas ftípite,

yn, Nf

t llOlho !

Antiph. Numquid rédditurt

S ola digna tu fuifti

pro bono malum, quia fodérunt

us elï ï EU

Ferre fecli prétium ,

fóveam ánima meze ?

Atque portum preeparáre

y, QuU'

Cápitulum.

Heb.9.c.11.

Nauta mundo náufrago :

od

D

Rtrres ,. Chriftus affiftens

ajplufm

Quem facer Cruor peránxit;

Pï

Póntifex futurórum bonó-

Fufus Agni córpore.

[

pacc m

y

rum, per ámplius & perfé&ius

G lória & honor Deo

d

quem

tabernáculum. non manu fa-

u

Ufquequáque altíílimo;

eücr CGJ

&um, id eft,. non hujus crea-

Una Partri, Filióque ,

^

Q V

tiónis : neque per fänguinem

Inclyto Paráclito ;

M

GU

hircórum, aut vitulórum, fed

Cui lauseft & potéftas

jj

per próprium Sánguinem in-

Per setérna fzecula,

&

à

troivit femel in San&a, aetérna

Amen.

a

n

d

qu

redempriöne invénta.

y. Eripe me de inimícis meis

ii

vld

.br, Erueàfrámea, * Deus

PUH

Deus meus. $. Ecab infurgén-

ll

Dimam meam, Erue, xX. Et

tibus in me libera me.

u !

'

Ad

Dominica Paflionis.

46À

- Ad Benedi&us , Antiphona.

Deo, emundábit confciéntiam

güc 4-5,

aidem

Dicébat Jefus t turbis Judzó-

hoftram ab opéribus mórtuis,

rum, & principibus facerdó-

ad ferviéndum Deo vivénti ?

Tmen

Diltoni

tum:* Qui ex Deo eft , verba

YX. De ore leónis libera me

Dóiine. £- Etàcórnibus uni-

Lt f

Dei audit : proptéreà vos non

[

Auditis, quia ex Deo non eftis.

córnium humilitátem meam.

Letioj,

Oratio.

Ad Nonam, Antiphona.

^w Tiefumus

omnipotens

Tulérunt t lápides Jüdai , ut

N

Il

|

Deus, famíliam tuam pro-

jácerent in eum: Jefus autem ab-

p

lsj utà

piuusréfpice: ut te largiénte;

Ícóndit fe , & exivit detemplo.

regàrur in córpore ; & te fex-

Qapituium.

Hebr.9.d.15.

m

""T ídeó novi Teftaméndü

Tomil

vánte, cuftodiàtur in mente,

Per Dóminum noftrum.

Mediátor eft : ut morte 1n-

^ AÀd Primam, Antiphona.

tercedénte , in redempuónem

| idon i

l

Ego demónium non hábeo, t

eárum pravaricatiónum , qua

fed honorífico Patrem meum,

erant fub prióri Teftaménto ;

Ilvl

dicic Dóminus.

repromiffiónem accípiant , qui

Qu

Ad Abfolationem Capiculi

vocári funt

erérna heredità-

| 3R;Ich€nde1

Le&iobrevis. F áciem meam.

tis, in Chrifto Jefu Dómino

TT

noftro.

il dox

dcin Pfalterio. 5. Et dicirur in

Dominica Palmarum & Ferijs

X. Neperdas cum ímpijs Deus

] fs : N

ufque ad Feriam v. inCona Do-

ánimam meam. X. Er cum

n vobli

o Yyltis

mini exclüfive.

viris fánguinum vitam meam.

Ad Tertiam, Antiphona.

Ad Velperas , Antiphona &

CIOD m

Pfíalmus. D ixit Dóminuscum

] Quare

Ego glóriam meam T nonquz«

reliq. de Dominica.

118. Ca»

Q du

ro :eft qui quaerac , & jüdicet.

Capitulüm. F ratres Chriftus

piculum , g. brev. Hymnus; &

iovy

y-. utfupra inj. Vefper. — 456.

X Q

affíens. y» Erue à frámea

QUi

Deus ánimam meam.

e

Et

Ad Magnificat ; Anti phona.

ls

li

de manu canis ánicam meam.

Abraham pater vefter T exul«

X hn

távicut vidéret diem meum ;

T.

Ad Sextam , Antiphona.

Amen, T amen dico vobis: ii

vidit , & gavifus eft.

. DCUS I

Oratio. Q uzfumus, utfüprás

M

quis fermónem meum ferváve-

L]

rit, mortem non guftàbit in ae-

€ y.breve, Hymni;

lt

der

3

térnum.

fupradi&i dicuntur etíam in Do»

Vüfiam

C

me

Hebr. 9. d. 13.

minica Palmarum , & in Feriall

"s m

iculu

AE

enim fanguis hircórum &

Officio ulque ad Feriam iii?.

h Deu

taurórum , & cinis vítule

majoris Hebdomadx.

Wnr

"

*ly

afpérfus inquinátos fan&iíficat

Poft Velperas diei dicuntu£

erz Defun&orum.

ad emundariónem carnis: quan-

Db

tó magis Sanguis Cbrifti, qui

"

RIA SECUNDA

Kï Ws

per Spíritum fan&um femet-

Invitatorium. H ódie f1. vo-

mï[h

1f«

Reu

ípfum óbtulit immaculàtum

cem, & Hymnus. P ange

T

gufa.

M:H)l

p

lüfta Hebdotmadam Paffionis.

465

N

£u4.457« Andph. & Plalmi

noluérunt enim agnófcere prae-

Is r

ejufdem Ferie. 35« y.

ruea

Íéntem , &. pófteà quaefiérunt ,

frámea.

vivani

ut

ibidem

tempore

cüm vidérent in eum multíciüdi-

I

Pafhionis,

nem jam credéntem. Magna

OR

L é&io fan&i Evangeélij fecán-

enim figna facta fünt ériam cum

V m

"

düm Joánnem.

Doóminus refürréxit , & afcéndit

Le&io

Cap. 7. e, 22.

Viph

in celum. Tunc per difcipulos

N

i

j

lo témpore : Miférunt

fa&a funt magna: fed illeper

s fs

fus zi

I

Aprincipes & Pharifzi miní-

illos, qui & per feípfum. Ipfe

ftros , ut apprehenderent Jefum.

uippe illis díxerat : Sine me

j d

Hdrs

Etréliqua.

nihil pocéftis fácere.

Quando

1 Téus:

Homilia fan&i Auguftíni

claudus ille , qui fedébat ad pore

Epifcopi.

tam ; ad vocem Petri furréxit,

; ü m

Tra&.31. in Ioanuemscirca medium,

& Íuis pédibus ambulávir, ita ut

edempit

, Uómodo

rónum, d

apprehénde-

hómines miraréntur, fic eos al

rent adhuc noléntem ?

Telunz

locütuseft Petrus, quia non in

Quia ergo non póterant

fua poteftáte ifla fecit, fed in

ccÍpiat

ii hereï

apprehéndere noléntem , mií-

virtüce illius , quem ipfioccis

fiiunt ur. audirent docéntem.

d Di:

dérunt. Multi compün&i di-

Quid docéntem? Dixit ergo

xérunr: Quidfaciémus ?

mimpip

