verténdum eft, non in foloré-

Tumis

diebus li occurrat Feftum Dupl,

rum corporeàárum nitóre at-

IH

vel Semidupl.fit de eo cum com-

4

ue pompa , fed étiam in ipíis

&U

mernoratione , & 12. Lectione

í

[0]

rdibus luc&uófis eíle polle

[eb

"m

se Ho

4Aa

ilia Feriae cumfuo pri-

jadántiam ; & eó periculofió-

mo Reíponíorio. De Simplici-

rem , quà fub nómine fervitüe

bus fit tantüm commemoratio.

tis Dei décipit.

U

$ In hac & lequeutibus Ferjjs

$. Veniháódiead fontemaqua;

ii i

ufque ad Vefp&ms Sabbad

& orávi Dóminum , dicens:

Mepig

* Dómine Deus Abraham, tu

Hymni ,Jgap.imla , & alia om-

Onfeq

nia dicuntur utin. Pfalterio: per

prófperum . fecífti defidérium

Cl'!piun»,

Annum, exceptis Antiphonis ad

meum. y. Igitur puella , cui

p

díxero

5

.

Benedi&us, & Magnificat : Ad

Da mihi aquam de

pl

hydria tua , ut bibam : & illa

Primam , & Comþlcrorium in

fme

Feriali Officio preces.confuetz ;

dixerit , Bibe dómine , & camé-

p elfHUw

ficut & Pater nofter, & qua fe-

lis tuis porum tríbuam; ipía eft,

Tlüfm p

quuntur per omnes Horas ; di-

quam przparávit Dóminus ft-

illim

cuntur flexis genibus.

lio dóminimei. Domine Deuse

Qf

Hodie ante Marutin& in Cho-

Lé&io ij.

Pfl'ls |

xo dicuntux Pfalmi Graduales.

Ui ergo immoderáto cul^

WIpia

j, é&io fan&i Evangélij fecun-

tucórporis atque veftitu 5

EM

düm Marttheum.

ve

Ceterárum rerum nitóre

Ilere) f

Lectio j.

Cap. 6. b 16.

prefülgert , fácilà: convincitu£

wmegan

N illo témpore : Dixit Jefus

rebus ipfis ; pompárum fzeculi

ly

I

difcípulis fuis : Cüm jejuná-

effe fe&àtor, nec quemquant

lu;n

li

tis , nolite fieri ficut hypócrite ;

fallir dolófa imágine fan&titás

]u

(i:óns

-triPces. Et réliqua.

tis. . Qui autem 1 profe

hj

[!

Chri«

1

Infra Hebdomadam Quinquagefimz.

385

iBj

Chriflianitátis , inufitáto fqua-. * &dificavítque ibi altáre

Do-

lóre ac fórdibus inténtos in fe

mino. X. Dixit autem Dómi-

TT

óculos hóminum facit, cüm id

nus adeum: Levaóculos tuos ,

voluntàte fáciat , non necefli-

& vide : omnem terram quam

tï,hisgaax

táte patiátur : ex céteris ejus

m nyta

cónfpicis , tibi dabo, & íémini

operibus poteft cónjici, utrüim

tuo in fempitérnum.

A&difica-

L

-

hoc contémptu Ífupérflui cul-

vítque. Glória Patri.

A&difi-

:or a

cavitque,

tus, an ambicióne áliqua fáciat :

uic o

quia & fub.ovína pelle cavén-

In fecundo Nocturno,Capitu-

( n

doslupos Dóminus preecépit :

lum, & Y. urin Pfalterio per

r d

Annum, Oratio ur infrà Similia

Sed ex frücubus , inquit, eó-

rum cognolcétis eos.

ter ad Laudes & Horas, omnia

äris,' qui

dins ; &

$. Fac&us eft. fermo Dómini

ut in Pfalcetio.

conkiat

í

ad Abram, dicens: * Noli ti-

Ad Benedi&us, Antiphona.

, DW

mére Abram : ego proté&or

Cümjejunátis, . nolite fíeri fi-

uxim ?

tuus fum, & merces tua magna

cut hypócritze , criftes.

y in K

nimis. X- Ego enim fum Dó-

Oratio,

pitort !

minus Deus tuus, qui ediüxi ce

)Refla Dómine fiüdelibus

jm n

de Ur Chaldaórum. Noli timé-

I

re.

tuis: ut jejuniórum vene-

d v

ránda íolémnia , & cóngrua

Le&to iij.

gesïcph

pietáte fufcipiant ; & fecüra de-

mune Itf

Um enim ccperint alí-

Per Dó-

C

votióne percürrant,

uibus tentatiónibus

ea

minum noftrum,

l

fonend

ipfa

cilicet illis fübtrahi, vel

.. Et dicitur in fecundo No&ur.

negári, quae ifto velámine vel

jUm ; i

no, & ad omnes Horas uíque

confecüri funt , vel cónfequi

ad Velperas.

Et fic de Íequen-

Mi

j u

cüpiunt: runc necéffe eft ut ap-

tibus.

yr pufm"

páreat , utrüm lupus in ovína

Hodie & duobus fequentibus

pelle fit ; an ovis in fua.

Non

yhi

diebus dicuntur Velperz hora

tamen proptéreà ornátu fu-

confüeta, Sabbato veró dicuntur

bbun: V

ante comeftionem.

qe 1&(

pérfluo debert afpé&us hómi-

num mulcére Chriftiànus , quia

buam

p

Ad Magnificat , Antiphona.

illum parcum hábitum ac ne-

"Thefaurizáte vobis . thefáuros

t Dommu'

ceffárium

étiam

fimulatóres

incalo, ubi nec &rügo, nec

Doni*

Íapiüs ufürpant , ut incáutos

tínea demolitur,

.

A

decípiant

.

quia & ille oves

Oratio.

m

j

Pii

non debent pelles fuas depó-

Nclinántes, fe , Dómine,Ma-

a(qug j

n

nere, fi aliquándo eis lupi fe

jeftáti tuz , propiátus in.

cónteganr.

ténde : utqui Divíno miünere

j a

f

?- Movens Abram tabernácu-

funt refé&i , czléftibus fem.

PZ

[Uml

um füum, venit & habitávit

per nutriántur auxílijs, — Per

g

qugrlu

juxta

conválleem Mambre ;

Dóminum noftrum,

jgitie ;

f

hl

(1)

Pars Hyemalis.

Bb

FE-

j1]

i

N

s

6

; Feria quinta Cinerum.

;

FERIA QUINTA.

tantüm dic verbo, & fanàbitut

pit

ia

] €&io fan&i Evangélij fecün-

puer meus.Amen dico tibi.

düm Matthseum.

Lcáio ij.

Wm;*

Ledcio ).,

Cap. $. a. .

Yenim hoc ita geftum eft ,

Aed

N1

|

Timta

lotémpore : Cüm in-

O

quómodo erit verum quod

I

troiffet Jefus Caphárnaum ,

Matthzeus narrat, Accéffit ad

ntinda

accéífit ad eum Centiürio, ro-

eum quidam Centírio ; cüm ip-

lii a

fe non accéflerit , fed amícos mí-

ganseum, & dicens : Dómine ,

üis, f&

puer meus jacet in domo para-

ferit : nifi diligénter advertén-

dinpl

lyticus, & malé torquétur. Et

tes intelligàmus ; Mattheum

lilim

non omnimodó deferüiffe ufi-

reliqua.

laC

Homilia fan&i Auguftini

tátum morem loquéndi ? Non

CA

Epíícopi.

folàüm enim dícere folémus, ac-

T

Lib.2.de con[en, Evang.c. 20. to. 4.

cellííle 4liquem étniam ántequàm

m d

pervéniatilluc , quó dicitur ac-

tlüsac

7Ideämus , utrüm fibi de

hoc ífíervo Centuriónis

ceífiffe : unde értiam dícimus ;

Tevol

Mattheus Lucáfque con-

Parum accéffict, vel multüm ac-

quim;

féntiant. Marthzeus enim dicit:

céilit eó , quó áppetit pervenire:

D.

Accéífit ad eum Centürio, ro-

verüm étiam iplam perventió-

Y. Ta

gans eum, & dicens

.

.

Puer

nem , cujus adipifcéndi caufa

FUR

meus jacet in domo paralyticus.

accéditur , dícimus plerümque

l flin

Cui vidétur repugnáre quod ait

fa&am , etfieum , ad quem per-

V,

Lucas. Et cüm audiífet de Jefu,

venit , non vídeat ille qui pérve-

&l

mifit ad eum fenióres Judaó-

nit, cüm peramícum pervenit

Qitm

rum, rogans eum ut veniret; &

adáliquem , cujusei favor e

(oqi

fanáret lervum ejus. Acilli cüm

neceffárius. Quod ita ténuit con-

Almjm j

veníílent ad Jefum , rogábant

Ífuetüdo , ut jam étiam vulgà

eum folícite , dicéntes ei : Quia

lg flium

*

perventóres appelléntur,qui po«

l 'uml

dignus eft ut. hoc illi preftes

*

téntium quoráümlibet tamquam

N

diligit enim gentem noftram ,

inacceffibiles ánimos , per con«

Diyi

& iynagógam ipfe zedificávit

veniéntium perfonárum intet-

Lti

nobis. Jelus autem ibat cum

pofitiónem, ambitiónis arte pere

Qüétyr

illis: & cüm jam non longe ef-

tíngunt.

Vfi'lliam

fecà domo, mifit ad eum Cen-

*

Dum ftaret Ábraham ad ili^

türio amícos, dicens : Dómine,

cem Mambre , vidit tres viros

noli vexári : non enim dignus

alcendéntes per viam : * Tres

DE

fum ut fuüb tectum meum intres.

vidit,& unum adorávit. y/. E.Cf

( Y

Dómine , puer meus jacet

ceSara uxortua páriet tibi fi-

llIUg 1

Paralyricus in domo, & male

lium , & vocábis nomen ejus

lu

"j

torquétur : x Amen dico tibi ,

Ifaac. Tres vidit.

T

ego véniam, & curábo:eum.

Le&joij. *

mlHUmn

, Dómine , non fum dignus

On ergo abfürdé Mat-

Md

ütintres fub ce&tum meum, fed

N

vulg

,,thæus , étiam quód

Disj,

Poiüt

p n

Feria quinta poft Cineres,

387»

findi

intres fuüb te&um meum : fed

oubi

poflit intélligi ; per álios fa&o

accéffu Centuriónis ad Dómi-

tantüm dic verbo , & fanábitur

u

er meus.

Oratio.

num , compéndio dícere vóluit:

hm d,

Accéflit ad eum Centürio. Ve-

]

. Arce Dómine , parce pópu-

ET

rámtamen non negligénter in-

lo tuo : ut dignis flagella-

Atl

tuénda eft ériam fan&ti Evange-

tionibus caftigátus , intua mi-

; ij

líftae alticüdo myftice locutió-

feratióne refpiret. Per Dóminü,

]amkore

nis ; fecándüm quam fcriptum

FERIA SEXTX

r adeti

eftin Píalmo: Accédite ad eum,

L é&io fan&i Evangelij fecin-

Marhaz

& illuminámini. Proínde quia

düm Matthaum.

dl i

fidem Centuriónis , qua vere ac-

Le&io j.

Cap. $. 8 43.

init N

eéditur ad Jefum , ipfe ita laudà-

N illo témpore : Dixit Jefus

[dims,

vit , ut dicerec: Non invéni tan-

I

diícipulis. fuis : Audiftis ,

m

tam fidem in Iíraél , ipíum pó-

quia dictum eft : Díliges proxi-

j d

tiüs acceffiffe ad Chriftum díce-

mum tuum; & ódio habébis ini-

m d

re vóluit prudens Evangelífta ,

mícum tuum. Et réliqua.

multin

quàmillos , per quos verba fua

Homilia fan&i Hierónymi

míferat.

*

Preíbyteri.

[ perven'zx

ervelt

*&. Tentávit Dóminus Abra-

Lib. 1. Comment. in cap. y. & 6.

Matth.

cewd

ham, & dixit adeum : ^ Tol-

le fílium tuum . quem diligis;

Go autem dico vobis : Di-

s lt

lYíaac , & offer illum ibi in holo-

ligite inimícos veftros , be-

aqu?

ileqirt

cáuftum fuper unum móntium ;

nefacite his qui odérunt

quem díxero tibi. ^. Vocátus

vos. Multi precépta Dei , im-

jum d

TE

quoqueà Dómino; refpóndit ;

becillitáte fua, non fan&órum

Adíum : & ait ei Dóminus. Tol-

li[&[äHUilcf'

víribus zeftimántes , putant effe

lefilium. — Glória Patri. Tolle

impoffibilia quae przecépta fünt:

1 etilm "'!']1.

filium,

:Hc'nwï:qmï'

& dicunt füffícere virnitibus ,

Ad Benedi&us , Antiphona.

non odiíffe inimícos : céterüm

]uf

Dómine, t puer meus jacet pa-

dilígere, plus praecipi quàm hu-

a

ralyticus in domo, & malé tor-

màna natüra patiáàtur. . Scién-

d

quétur : * Amen dico tibi ego

tibnst

dum eft ergo ; Chriftum non

véniam ; & curábo eum.

impoffibilia praecípere , fed per-

Oratio.

fé&a. Qu fecit Davidin Saul,

pb

Eus, qui culpa offénderis,

idius

& in Abfalom : Stéphanus quo-

poniténtia placáris : pre-

que Martyr pro inimícis lapi-

qam» .

DI

j

ces pópuli cui. fupplicántis pro-

dántibus deprecátus eft : & Pau-

pv

pítius réfpice : & flagélla tuze

lus anáthema cupit effe pro per-

P.melü

ixaFündiæ, qua pro peccátis no-

fecutóribus fuis.

Hac autem

"T d

ris merémur, avérte, Per Dó-

Jefus & dócuit & fecit, dicens:

h

minum noftrum.

Pater , ignófce illis: quod enim

J

/

Ad Magnificat ; Antiphona.

fáciunt , nefciunt.

i

Ji

"

Dómine , t'non fum dignus ut

9^ Angelus Dómini vocávit

unq' b

"

B

P

, Abras

j

388

Feria fexta poft Cineres.

Abraham , dicens : * Ne ex-

riam hoc fácere vidétur, ut ipfe

téndas manum tuam füper pie-

juftus effe videàtur. Unde dici-

L&

rum,eó quód tímeas Dóminum,

tür eiä.Dömino : Hypócrita ,

X. Cümque extendiffet ma-

éjice primüm trabem de óculo

num , ut immolàret filium, ecce

tuo. Non íraque virtus, [ed

Anselus Dómini de calo cla-

cauía virtütisapud Deum mer-

mávit , dicens. INe exténdas.

cédem habet : & f1 à re&a via

mái

P d

Le&io ij,

páululüm declináveris , non

Xälif

'T firis filij Patris veftri ,

interelt , utrüm ad déxteram

u

qui in czlis eft.

Si Dei

vadas , an adfiníftram , cüm ve-

rum iter amíferis.

pracépta cuftódiens , filius quis

lil

. Deus dómini mei Abraham,;

efficitur Dei : ergo non eft na-

H

tura filius,fed arbitrio fuo. Cüm

à

l

rige viam meam : * Ut cüm

;i

ergo facis eleémófynam , noli

falüte revértar in domum dómi-

tuba cánere ante te , ficut hypó-

ni mei. Y, Obfecro Dómine ;

difis

critz fáciunt in fynagógis &

fac mifericórdiam cum fervo

Vrür

tuo.

Ut cum. G lória Patri,

in vicis , ut honorificéntur ab

Tntmy

homínibus. Qui tuba canit ,

Ut cum.

alqi

eleémótynam fáciens, hypócri-

Ad Benedi&us , Antiphona.

Had H(

ta eft. Qui jejinans demolitur

Cüm facis eleémófynam , T né.

p

fáciem fuam , ut ventris Inani-

Íciat finíftta tua quid fáciat

C

tátem monftrec in. vulcu , & hic

déxtera tua.

Wa

Oratuo.

hypócrira eft. Qui in fynagó-

Donn

Nchoáta jejünia , queefumus

Go

gis& in ángulis plateárum orat,

Dómine , benigno favóre

;/H/&a

ut videátur ab hominibuþs, hy-

ócrita eft.

proféquere : ut obfervántiam ;

lt

&« Vocávit Angelus Dómini

quam corporáliter exhibémus ;

m P[n

Abraham de celoíecándó, di-

méntibus étiam fincéris exercé-

i

cens : Benedícam tibi , * Et

re valeámus.

Per Dóminum

Y

multiplicábo te ficut ftellas cae-

noftrum.

0[ [

|

li. Y- Poflidébit femen tuum

Hodie dicuntur Pfalmi Poni-

tentiales.

*-'Döx

ortas inimicórum tuórum, &

Prolpe

1

enedicéntur

in fémine tuo

Ad Magnificat ; Antiphona,

Tieüm

omnestribus terre. Ec multi-

'Tu autem clim oráveris, T in«

IXero

tra in cubículum tuum 5 &

plicábo.

[l [ur]

Leio iij.

clauífo óftio ora Patrem tuum.

tit, B

X quibus ómnibus colligi-

Oratio,

lt

[UUS !

E

tur, hypócritas effe, qui

) Uére , Dómine, pópulum

Tim

)

quódlibetfáciunt, utab homí-

tuum , & ab ómnibus pec-

m

nibus glorificéntur. Mihi vidé-

cátis cleméntér eminda : quia

tur & ille , qui dicit fratri fuo:

nullaei nocébit advérfitas, 11

d

Dimítte ut tollam feftücam

nulla ei dominétur iníquitase

de óculo tuo : nam propter gló-

Per Dóminum.

SBA-

: ! Sabbato poft Cinetes.

,

389

NU

"

l

$ AcB B A|T-.O.

f2 , atque auxílium prote&iónis

ünde d

L é&io fan&i Evangélij fecán-

illius gemebündo clamóre quz-

,

düm Marcum.

réntis : Ut quid Dómine recef-

i od

Leaio j.

Cap.6.]-47

fifti longé, défpicis in opportu-

rrts,

N illo témpore : Cüm feró

nitátibus, in tribulatióne * Quze

eum n

!

effet; erat navis in médio

páriter vocem inimíci perfe-

m

mari , & Jefusfolus in terra.. Et

quéntis expónit, in fequénribus

tIis , D

réliqua.

Pfalmi fübjíciens : Dixit enim

d dinei

Homilia venerábilis Bedae

in corde fuo , Oblitus eft Deus ,

m, m

Presbyteri.

avértit fáciem füam , ne vídeat

Lib.2.c.29.12 c.6. Marctstom.y.

uífque in finem.

v Mi

Abor difcipulórum in re-

&. Fa&useftfermo Dómini ad

Md

migándo , & contrárius eis

Abram, dicens: * Noli timére

[-

omumts

ventus, labóres fanctse Ec-

Abram: ego proté&or tuus fum,

]

n

o Dor

cléfig vários defignat : que in-

& merces tua magna nimis.

Curm 5

zer undas fzeculi adverfántis , &

X. Ego enim Íum Dóminus

(f

immundórum flatus fpirítuum ;

Deustuus, quiedáxi te deUre

ad quiétem pátriee celéftis,qua-

Chaldeórum. Noli timére.

fi ad fidam littoris ftariónem ,

ariphon

Lcáio iij.

Erüm ille non oblivifcitur

ymm, j

p-ervcnïre conàtur. lbi bene dí-

citur, quianavis eratin médio

oratiónem páuperum , ne-

qii i

mari , & ipfe folus in terra : quia

que avértit fáciem fuam à fpe-

nonnümquam Eccléfia tantis

0

rántibus infe : quin pótiüs &

Gentilium preffáris non folüm

certántes cum hóftibus, ut vin-

1, qe

pimo D*

affilt&a , fed 7c foedáta eft, ut , fi

cant , ádjuvat, & vi&óres in

setérnum corónat.

Unde hic

benam

fieri poffec, . Redémptor ipfius

eam prorfus deferüilfe ad cem-

quoque apérté dícitur, quia vi-

T

pus viderétur.

dit eoslaborántesin remi

ándo.

r d

P

orán-

x D

&. Veni hódie ad fontem aquz,

Videt quippeDóminus la

& orávi Dóminum, dicens :

tes in mari, quamvis ipfe pófitus

*:Dómine Deus Abraham st

in terra : quia etfiad horam dif-

pl

prófperum fecifi defidérium

férre videátur auxílium tribulá-

jes

meum. 7?/.Igitur puélla ,. cui

u

tis impéndere, nihilóminus eos;

A

dixero ; Da mihi aquam de hy-

ne in tribulatiónibus defíciant ,

r

dria cua , ut bibam: & . illa dí-

fuz refpé&u pietátis corróborat:

m u

xerit, Bibe dómine, & camé-

& aliquándo étiam maniféíto

d

lis cuis pocum tríbuam ; ipfa eft,

adjutório , vi&is adverfitáti-

10i

quam praeparávit Dóminus filio

bus, quafi calcátis , — fedatif-

i

p

dómini mei. Dómine Deus.

i

uf

que flí&uum volumínibus ,

0

m

Le&io ij.

liberat.

u

undä

de eft illa vox ejus inter

&. Movens Abram tabernácu-

jl gt

indas , P

rocelláfque ten-

lum fuum, venit & habitávit

gr n

.

-

tatiónum irruénrium deprehén-

juxta convallem Mambre

B

3

* Kdi-

g

Dominica prima Quadragefimse.

ägïEdificavitqu

eibi altáre Dó-

Fufas quadragenário,

$n

mino, $. Dixit autem Dómi-

Id

Scrutátor alme córdium ,

nus ad eum: Levaóculostuos ,

Infíirmatu fcis vírium;

Ad te revérfis éxhibe

& vide: omnem terram quam

Mi

cónfpicis;tibi dabo, & fémini

Remifliónis grátiam.,

ünt

tuo in fempitérnum. & dificavít-

Multüm quidem peccávimus,

que. G lória. dificavitque.

Sed parce confiténtibus :

m

dici

Ad Benedi&us , Antiphona.

Adlaudem tui nóminis

Me étenim t de die in diem

n

Confer medélam länguidis.

quarunt , & fcire vias meas vo-

Siccorpus extrà cónteri

dii

lunt.

Oratio.

(l

Dona per abftinéntiam,

Déftlo Dómine fupplica-

Jejünet ut mens fóbria

Jrite

A

M

tiónibus noftris, & concé-

À labe proríus críminum,

de; ut hoc folémne jejánium ;

P tzefta , beáta Trínitas,

n

b

quod animábus , corporibiüfque

Concéde fimplex Unitas;

curándis falübriter inítititum

Ut fru&uófa fint tuis

Nq

eft , devóto fervítio celebrémus.

Jejuniórum minera. Amen,

fl

Per Dóminum.

** Angelis fuis Deus manda.

pon

SABBATO PRIMO

vitdete. $. Ut cuftódiant te

lIQ

o

in Quadragefima,

inómnibus vijs tuis.

;

Hodie & deinceps ufque ad

Ad Magnificat , Antiphona,

Rn u

"Tuncinvocábis, T & Dóminus

liois,

Pafcha dicuntur Vefpere ante

comefílionem , tam in Feftis,

exáudier: clamábis, & dicet;

lm

Ecce adfum.

quam in Ferijs , exceptis Domi.

"X

nicis, in quibus dicuntur hora

Oratlo.

N

confueta.

Eus, qui Eccléfiam tuam

apit.

9. Cor. 6.4.1.

d yefp.C

ánnuaQuadragefimáli ob-

D

AA -

Ratres , Hortámur

fervatióne puríficas : praefta fa-

u

C

gX

vos, ne in vácuum

G

milize tuz ; ut. qued à te obti-

H

& grádam Dei reci-

nére abftinéndo nítitur, hoc

Q

S

Ait enim :

Z

x

,.g

piátis.

bonis opéribus exequátur. Per

k

'"Témpore

accépto

Dóminum noftrum.

Utan

exaudívi te, & in die falütis ad-

DOMINICA I.

Ye

jüvi te.

in Quadragefima,

$n

9. breve. Scápulis fuis

,* Ob.

Sic hac die; & in alijs Domi-

Pal

umbrábit tibi. Scápulis. . Et

nicis Quadragefime occurrat

Vlteml

fub pennis ejus fperábis.

Ob.

Feftum Duplex, transfertur in

u

umbrábit, Glória. Scápulis.

fequentem. diem fimiliter non

Nil

$

Hymnus

impeditam, ut dicitur in Rubri»

l

ca de Translatione Feftorum.

Udi, benígne Cónditor ,

)

E

A.

Noftras preces cum flé-

Alijs diebus Quadragefime uf-

m

tibus,

que ad majorem Hebdomadam

M

In hoc facro jejünio

fi occurrat Feftum Duplex; ve

[

D

Dominica prima Quadragefima.

391

o

Semiduplex; fit de eo cum com- N oftris malis olfffndimus

imy

memoratione, & xij. Lectione

* uam Deus cleméntiam :

de Hom. Ferie cum fuo primo

um

E ffünde nobis défuper

be

Refponforio. De flmplicibus fit

. Remífforindulgénuam.

m

tancum commeroratio.

eménto quód fumus tui ,

etcm

Per toram Quadragefimam

Licét cadiici pláimatis ;

nbu:

1n Feriali Officio , Feria fecunda

Ne des honórem nóminis

mints

dicitur Officium Defun&orum ;

"Tui ; precámur , álteri.

Feria iv. dicuntur Pfalmi. Gra-

lg

axa malum quod fécimus ;

It

duales; Feria v). feptem Pfalmi

Auge bonum quod pófcimus;

u

Penitentiales cum| Lytanijs ;

Placére quó randem ribi

Poffimus hic , & pérpetim.

fori

preterquàm in.Ferijs majoris

T

Hebdomadze: que omnia ha-

P peftabeáta Trinitas,

bentür in &ine Brevíarij.

Jti$

Concéde fimplex Unitas,

Ad Maturinum; Invicatoriumg

Ut fru&uófa fint tuis

C Unity

ruis

Non fit vobis vanum m:ne

ejuniórum münera. Amen,

n primo Nocturno,Antipho-

a, At

fürgere ante, lucem :

Quia

na & Píalm. D óámine in virtüre

A5 I

promifit Dóminus corónam vi-

Vitodfant

ilántibus.

tua, cum reliquis ; ut in Pla -

uod dicitur in Dominicis tan-

terio.

I

[

&.

tim ufquead Dominicam Paí-

De Epíftola fecünda B. Pauli

hniphi

& Doi

fionis. Pfalmus. V enite , ex-

Apóftoli ad Corínthios.

ultémus. 16.

Hymnus,

&&io j.

! &d](

Cap. 6. 4. Y.

7*X more docti myftico

o . z

AA

Djuvántes autem

Servémus hoc jejánium ;

f

-

exhortàmur , ne in

n

Deno diérum círculo

vácuum gráriam

gdeumt

9

Du&o quater notiffimo,

Deirecipiàts. Ait

" Cflmä,hd.'*

€

-

L. ex & Prophétz prímitus

enim: Témpore ac-

m præm?:

divi te, & indie

ued iU 0;

Hoc pretulérunt;*póftmodü

c&þto exau

Chriftus facrávit, ómnium

falütis adjüvi ce.

Ecce nunc

ninu

"

Rex atque Faétor témporum.

tempus. acceptábile, ecce nunc

xcquaw

U rámur ergo párciüs

dies (alütis. Némini dantes ul-

fil,

Verbis , cibis ; & pótibus ;

lam offenfiónem , ut non vitu-

TE

Somno, jocis, & ár&iüs

perécur. miniftérium noftrüi : fed

dirtà

Perftémus in cuftódia.

in ómnibus exhibeàmus nofme-

EE

Jj;D'

V itémus autem péffima ,

típfos ficuc Dei miníftros , in

n W

u

ul

uze fübruunt mentes vagas:

multa patiéntia, in tribulatióni-

trans

Nulláümque demus callidi

bus, in neceffitátibus, in angü-

(

Hoftis locum tyránnidi,

ftijs , in plagis,in carcéribus , in

jgri^

Dicámus omnes cérnui ,

feditiónibus, in labóribus , in

i

HCF

Clamémus atque fínguli ;

vigilijs in jejünijs , in caftitáte,

4

du

Plorémus ante Jüdicem ;

in fciéntia , in longanimitáre,

fb

" Fle&ámus iram víndicem,

e

in fuavitáte, inSpíritu fan&o ;

;Di

"

Bb 4

392

Dominica prima Quadtragefimz.

in charitáte non ficta , in verbo

illis ; & inambulábo inter eos,

[ïa'(i[ ]

veritátis, in virtüte Dei , perar-

& ero illórum Deus, & ipfa

vt

!

ma juftítize à dextris , & à finí-

erunc mihi pópulus.

[

lite

[

.

In

ómnibus

exhibeámus

ftris; per glóriam & ignobilitá-

. Ti

tem; per infamiam & bonam

nofmetiplos ficut. Dei miní-

í

tricof

L

famam: utfedu&tóres , & verá-

firos ,

in multa patiéntia

»

dxilt

ces; ficut qui ignóti, & cógni-

* UIcnon vituperétur minifté-

107i$;

ti: quafi moriéntes , & ecce

rium noftrum. y. Ecce nunc

&

vivimus: ur caftigáti, & non

tempus acceptábile, ecce nunc

dies

t pub

mortificái : quafi triftes , fem-

falütis : commendémus

fentlam

per autem gaudéntes : ficut

noimetipfos in. multa patién-

ttidine

egentes, mulros antem locu-

tia, lt non.

Qd m

pletántes : tamquam nihil ha-

Lc&io iij.

Cap. 7. 4.4.

ltfica

béntes , & ómnia poffidéntes.

Eplétus fum confolatió-

tid

X. Ecce nunc tempus acce-

ne , fuperabündo gíudio

Chana

ptábile, ecce nunc dies falütis :

ih omni tribulatióne noftra.

commendémus

If

nofmetipfos

Nam & cuüm veniffémus in

Doni

in multa

tiéntia, in jejünijs

o

ïa

Macedóniam , nullam réquiem

mupy!

multis

Per arma juftitize

hábuit caro noftra, fed om-

fl

virtüts Dei. Y». In ómnibus

nem tribulatiónem pafífi fu-

$m

exhibeàmus nofmetípfos ficut

mus : foris pugnz , intüs timo-

Vr a

Dei miníftros in multa patién-

res. Sed qui coníolàtur hümi-

tia , in jejünijs multis. Per arma.

les, confolátus eft nos Deusin

advénru Titi.

Lecio ij.

X

S noftrum patet ad vos, ó

. In jejünio & fletuorábunt

Atl

Corínthij, cor noftrum

$

E

cerdótes, dicéntes : * Parce

Yedig.

dilatátum eft. — Non anguftiá-

Dómine, parce pópulotuo; &

lsln

ne des hereditatem . tuam in

q

mini in nobis : anguftiámini

.

Camqlæ

aurem in viícéribus veftris

*

perdiriónem. . Inter vefti^

ET

I

eáàmdem autem habéntes re-

bulum & altáre plorábunt Sa-

[ n

ynuneratiónem , tamquam fi-

cerdótes , dicéntes. Parce.

Yi &i

lijs dico, dilatámini & vos.

Lecto iiij.

f ]

Nolite jugum dücere cum in-

On folüm autem in ad-

fidélibus.

Tnéri

Quz enim partici-

véntu ejus , fed étiam in

li

)

pátio juftítiee cum iniquitáte ?

confolatióne , qua confolàtus

r

Jf]am

Autqua focíetas luci ad téne-

eft in vobis, réferens nobis ve-

N

bras 6 Qua autem. convéntio

ftrum

defidérium , veftrum

Chrfti ad Bélial ? Aut

uae

mthI

W

flerum, veftram emulatiónem

*Ml; m

pars fdéli cum infidéli ? Qui

pro me, ita ut magis gaudérem.

m

autem confenfus témplo Dei

Quóniam etfi contriftávi vos i

WP

l

cum idólis ? Vos enim eítis

epiftola, non me penitet : erfi

il

templum Dei vivi, ficur. dicit

ET

j

poenitérer , videns quódepíftola

LU

Deus: Quóniam inhabitábo in

N

y

illa (etfi ad horam) vos contri^

i i

á-

Dominica prima Ousdragefimse.

393

Ieten

füvit, nunc gáudeo: non quia

Domínice. facraméntum puri-

a&ip&

contriftáti eftis , (ed quia contri-

ficátis & corpóribus & ánimis

celebrémus.

fláti eftis ad peeniténtiam.

libeim

. Tribulárer , fi nefcirem mi-

d m

$, Emendémusin mélius, quze

fs

ericórdias . tuas

Dómine : tu

ignoránter peccávimus; ne fübi-

xnent

dixifti, Nolo mortem pecca-

tó praeoccupáti die mortis, quae-

p nl

tóris , fed ut magis convertátur,

ràámus [párium poeniténtize ; &

2c m

& vivat: * Qui Chanangam

invenire non poflimus

.

.

* At-

UM

& publicánum vocáíti ad peeni-

ténde Dómine, & miferére; quia

m

téntiam. y», Secündüm mul-

peccávimus tibi. xX^. Adjuva

la ub

titidinem dolórum meórum in

nos Deus falutáris nofter ,. &

corde meo, coníolatiónes tuz

propter honórem nóminis tui

pb

leuficavérunt ánimam meam.

Dómine llbera nos,

Atténde

colia

Dómine.

Qui Chananeam. Glória.Qui

do goài

Chananeam.

Le&io vj.

ne wl

In fecundo No&. Antiphona,

Ebebátur quidem tantis

if à

Dóminus defénfor. P(alm.Dó6-

Fmyftérjs ita inceffábilis

nriqu.

minus illuminátio.

devótio , & continuáta reverén-

cum . reli«

d o

UiS.

2I.

tia,ut tales permanerémus in

a i

Sermo fan&i Leónis Papze,

confpé&u Dei , quales nos in

|nois t

Serm. 4.deQuadrag.

Le&io v.

ipfo Pafcháli fefto dignum eft

àur r

Radicatürus vobis, dile-

inveniri.

Sed

uia hec forti-

y D

P

&iflimi, facratíffimum ma-

tüdo paucórum eít ; & dum

ximümque jejünium , quo

carnis fragilitáte auítérior ob-

hod

áptiüs utar exórdio , quàm ut

fervántia relaxátur , dámque

j H

verbis Apóftoli , in quo Chri-

per várias actiónes vitee hujus

ylotu; ^

ftus loquebátur , inciplam , di-

lolicitüdo. difténditur, necéífe

cámque quod le&um eft: Ec-

n u

eft de mundáno pülvere étiam

a v

ce nünc rempus acceptábile ,

religiófa corda fordéfcere : mag-

[oribi

jl

j

ecce nunc dies falütis? Quam-

na Divinz inftitutiónis falubri-

. Pa

vis enim nulla fint témpora ;

tàte provífum eft , ut ad repa-

quz Divínis non fint plena

n

rándam méntium puritátem

yrem n

munéribus, & Íemper nobis ad

quadragínta nobis diérum exer-

[ed at

Mifericórdiam Dei per ipíius

citátio mederétur, in quibus

grátiam preftérur/ accéflus

E

M

T

aliórum témporum culpas & pia

nunc tamen ómnium mentes

i

ópera redímerent ; & jejünia ca-

W vt

majóri ftídio ad fpiritáles pro-

fta decóquerent.

gmuhïiqny

éQus movéri, & amplióri fi-

Derelinquat J'mpius viam

ücia opórtet. animári ,

U

lan-

füa

T Al fiid

m , & vir iniquus gogitatió-

um

do ad univéría pietátis officia,

d

nesíüas, & revertátur ad Dó-

j

[

nl

ilius nos. diéi , in quo redémpti

minum, G& miferébitur ejus:

umus ,recürfus invitat: utex-

o

dePIW !

* Quia benígnus & miféricors

J

céllens fuper ómnia Paffiónis

eft , & pracftábilis fuper malíria

L

Bb $

Dó-

Dominica prima Quadragefima.

3

Déóminus Deusnofter. Y- Non

ponitens cJamem : Peceávi :

d

vult Dóminus mortem pecca-

miferére mei Deus. Y- Avérte

at

tóris ; fed ut convertátur & vi-

At

Dómine fáciem tuam à peccátis

vat,

Quia.,

Ledio vij.

meis, & omnesiniquitátes meas

DI

Ngreílüri fgitur , dile&iffimi,

dele. Tempus*.

lória Patri

i

I

'Tempus.

u )

dies myfticos , & purificán-

dis ánimis atque corpóribus fa-

Intertio No&. ad Cant.. Afia,

du

crírtiüs inftitütos ; precéptis

Nonin folo pane.

Ag

[un)

Apoftólicis obedire curémus ,

Canticü]eremiæ. Cdþ- Y A.€.15.

emundántes nos ab omni inqui-

Edücant óculi mei lácry-

[

naménto carnis acípíritus : ut

mam per noctem & di&*

(tni

D

& non táceant:

lsn

eaítigátis collu&atiónibus , quse

funr inter utrámque fubftán-

Quóniam contritióne magna

m

tiam , ánimusquem füb Dei gu-

contrita eft virgo filia populi

llya

bernáculis conftitürum , córpo-

Patte

mei , * plaga péffima vehe-

zis fui decet rectórem , domina-

ménter.

t f

tiónis fuze obtíneat dignitátem ,

Siegréffus fiiero ad agros , ecce

&l

ut némini dantes ullam offenfió-

occiti gládio : * & fi introfero in

Dafg

nem , vituperatiónibus oblo-

Civitàtem,ecce attenuáti fame.

Wg.

quéntium non fimus obnóxij.

Prophéta quoque & facérdos

lolt,

*:. Paradifi portas apéruit no-

abiérunt in terram , * quam

Ctili

bis jejinij tempus : fufcipiámus

ignorábant.

Vetob

R

üllud orántes , & deprecántes :

umquid projíciens abjecífti

Propre

* Utin die refurre&tiónis cum

udam ? * aut Sion abomináta

Cor no|

Dómino gloriémur. - YXY. Inóm-

eft áÁnima tua ?

tiri f

nibus exhibeámus nofmetipfos

Quare ergo percuffifti nos ,*

ET

ficut Dei miníftros in multa pa-

ita uc nulla fit fánitas ?

Ktman

&iéntia, Ut in die.

Expe&ávimus pacem , & non

Bu

eft bonum

5

DOK

Ledio viij.

& tempus cura-

Ym

Igna enim ab infidélibus

tiónis , & ecce turbátio.

Quin

D

reprehenfióne earpémur ,

Cognóvimus Dómine impietá-

!5 of

& noftro vítio lingue fÍmpiae

tes noftras , * iniquitátes pa-

ongifm

injüriam fe religiónis armábunt,

trum noftrórum : quia peccá-

ülyd]

1jejunántium moresà puriráte

vimus tibi.

Cye

períé&a continéntie difcrepá-

Ne desnos in oppróbrium pro-

xinc. Non enim in fola abftinén-

pternomen tuum ; *neque d-

u

tia cibi ftat noftri fumma Jejánij:

cias nobis contumeliam fólij

0l

lóriz tuaz.

autfru&uófé córpori efca fubrrá-

nbu

hitur , nifi mensab iniquitàte

k

ecordáre, * ne írrirum fácias

xevocétur.

Yer

foedus tuum nobíifcum.

MIS

$« Qui cognófcis ómnium oc-

Canticum ejufdé. Thren.c.y.4-1.

l QHUm

&ülta, à delí&o meo munda me:

Ecordáre Dómine quid ac-

* 'Tempus mihi concéde , ut

R

cideri; nobis : * intuére ;

m

Dominica prima Quadragefimee,

395

ethi

flris , * & ab univérfis idólis ve-

& réfpice oppróbrium noftrum.

Ym

H eréditas goílra vería eft ad

ftris mundábo vos.

1 v

aliénos , * domus noftre ad ex-

Et dabo vobis cornovum , * &

ILtmoy

tráneos.

Ípfritum novum ponamin mé-

Qrà b

P upilli fa&i fumus abíque pa-

dio veftri,

ue , * maues noftrae quafi ví-

Et áuferam cor lapideum de

at M

duz.

carne veftra , * & dabo vobis

A quam noftram peciünia bibi-

Corcárneum.

U!

mus : * ligna noftra prétio com-

Et fpíritum meum ponam in

imeili

parávimus.

médio veftri , * & fáciam ucin

m

C ervícib? noftris minabámur, *

præcäp;is meis ambulétis : &

"

laffis non dabátur réquies.

judicia mea cuftodiàtis , & ope-

A& gypto dédimus manum, &

rémini.

D

T m

ii p

Aflyujs; *ut faturarémur pane.

E t habirábitis in terra , quam

fims f

Patres noftri peccavérunt ; &

dedi pátribus veftris : * & éritis

non funt : * & nos iniquitátes

mihi in pópulum, & ego ero vo-

17108, ((Fl

eórum portávimus.

bisin Deum.

nttojttt

D efécit gáudium cordis noftri:*

Antiphona. Non in folo pane

w at

verlus eft in lu&um chorus

vivithomo , fedin omni verbo

& fddt

nofter,

quod procédit de ore Dei.

Y^. Scuto circümdabir te véritas

l *quifl'

C écidit coróna cápitis noftri : *

vse nobis , quia peccávimus.

ejus. 3;. Non timébis à timóre

2

T

Proptéreà meftum fa&um eft

noc&ürno.

cor noftrum , * ídeó contene-

p o

Lé&io fan&i Evangélij fecán-

bráti fünt óculi noftri,

düm Matthaum.

'T u autem Dómine in zcérnum

ff t

Le&io ix,

Cap. 4. 4. T.

permanébis , * fólium tuum in

"

N illo témpore : Ductus cft

generatiónem — & — generatió-

I

Jefus in defértumà Spiritu ut

Gu i

nem.

qnpid

tentarétur à diábolo. Et cüm

Q uare in perpétuum oblivifcé-

bitio

jejunáflet quadragínta diébus ,&

yis noftri ? * derelínques nos in

qgadraginta nó&ibus , pófteà

gincinf^

longinídine diérum?

efürijt. Et réliqua.

niqujc:'lï*ïf

C onvérte nos Dómine ad te ,

qu p

Homilia í2hé&i Gregórij Papze.

& convertémur : * íinnova dies

Homilia 16.in Evangelia.

noítros , ficut à princípio.

Ubitárià quibiídam fo-

ld

1]

Cant. Ezechielis. -Cap.36.0.24.

let, à quo fpiritu fit Jefus

*ne

D

Ollam quippe vos deGen-

du&usin defértum , pro-

i

jn ^

J

tibus : & congregábo vos

pter hoc quod fübditur: Affüm-

W

deunivérfis terris, * & addü.

pfiteum diábolus in fan&am ci-

ii

€am vos in terram veftram.

vitàtem : & rurfum: Affámpfit

rti

E teffündam füper vos aquam

eumin montem excélíum val.

g f

r

mundam : & mundabímini ab

d&. Sed veré & abíque ulla quz-

mineqmïk

ómnibus

]

inquinaméntis ve-

ftióne conveniénter accipitur ,

L p

H

!

ut

Dominica primá Quadragefimz.

96

ur à fan&o Spíriru in defértum

à membrisillius crucifigi ? Non

$g

(

du&us credátur

ut illuc eum

eft ergo indíignum Redemptori

fuus Spiritus düceret , ubi hunc

noftro quód rentári. vóluit , qui

vénerat occídi. Juftum quippe

NIl

ad centándum malígnus fPiritus

Iyl

inveniret.

erat , ut fic tentatiónes noftras

fuis tentatiónibus vínceret, ficut

VU

&. Scindite corda veftra , &

non veftiménta veílra : & con-

mortem noftram vénerat Ííüua

jl

vertíimini ad Dóminum Deum

morte füperáre.

Ui

einj,

veltrum:: * Quia benfgnus &

. Abfcóndite eleémófynamin

miféricors eft, Y». Derelinquat

f

nu páuperum,

id;

&i pfa orábit pro

ímpius viam fuam , & vir ini-

vobis ad Dóminum

ula

lii

finden

quus cogitatiónes fuas, & rever-

i

ficut aqua exzinguit ignem ità

