Dómine in beneplácito pópu-

Dominatórem terre , * De pe-

li cui

.

.

vifita nos in falutári

tra. deféici

ad montem filiz

du

jrum

tuo. Ofténde.

Sion. Y. Ofténde nobis Dómi-

a

Lectio xj.

ne mifericórdiam tuam , & falu-

ld

us

T enim fecindüm dignos

tàre tuum da nobis. De petra.

u

| i

paniténtiz fructus loquá-

Glória Patri. De petra.

mur : fciéndum eft , quia quif-

S equéntia fan&i Evangélij fe-

u

xalä ld

quis illicira nulla. commifir ,

cándüm Lucam.

"

uic jure concéditur, ut lícitis

fo»

Cap. 4. 1,

n l

uràtur: Íícque pierátis ópera

Nno quinto décimo im-

o

(

fáciat, ut tamen fi volüerit - ea

périj Tiberij Caefaris,pro-

quae mundi funt non relín-

) quyl

curánte Póntio Piláto Ju-

WHE

deam,

188

- Dominita quarta Adventus.

daeam,tetrárcha autem Galilzeze

nátor, Prince

ps pacis , allelüja ,

Heróde , Philíppo autem fratre

allelája.

Ahia. Omnípotens T fermotuus

ejus cetrárcha Irureez ; & Tra-

chonícidis regiónis, & Lyfánia

Dómine à regálibus fédibus vé-

Abilíng tetrárcha, fub princi-

niet , alleluüja.

Capicilum.

I COor. Q d

pibus facerdótum Amfha & Cái-

pha: fa&um eftverbum Dómini

[,! Ratres,. Sic nos exiftimet

J homo;ut miníftros Chri-

Íuper Joánnem; Zacharíz fi-

lium, in deférto. Et venit in

fti; & difpenfatóres myfterió-

omnem regiónem Jordánis,prae-

rumDei. Hic jam quzritur in-

dicans baptíímum poeniténtize

ter difpenfatóres , ut fidélis quis

in remiffiónem peccatórum : fi-

jnveniátur.

cut fcriptum eft in libro fermó-

5 breve.. Veni ad liberándum

nos. 173. -

num Ifaíz Prophéte : Vox cla-

mántis in deférto ; Paráte viam

Hymnus. V ox clara ecce íntos

Domini, re&as fácite fémitas

nat. utfuprà.

1723.

Y. Vox clamántis in deférto ,

ejus:& omnis vallis implébi-

tur: & omnis mons, & collis

Parátre viam Dómini. $- Re-

&as fácite femitas ejus.

hamiliábitur : & erunt prava in

Ad Benedi&us , Ántiphona.

diré&a, & áfpera in vias pla-

nas : & vidébit omniscaro falu-

Ave María , T grátia plena , Dó-

minus tecum : benedicta cu in

tàre Dei.

Oratic. E xcita, quefumus.

muliéribus, allelüja,

Nifi dicenda fit Ana.

ut infrà.

Nolite

AD

timére,

177. vel Ana. Ecce

LAUDES,

& per Horas; Antiph.

compléta. 183.

-"Oratio.

Anite tuba T.in Sion ; quia

propé eft dies Dómini : *

' Xcita , quaefumus Dómi-

C

ecce véniet ad falvándum

2 ne , poténtiam tuam , &

nos, allelája , allelüja. Píal-

veni ; & magna nobis virtüte

tmus.

iferére, cum reliq. in

fuccürre : ut per auxilium grá-

Pfalterio. 5g.

tie tu& , quod noftra. peccáta

:

Anüphona. Ecce véniet T de-

prepédiunt , indulgéntia tuc

fiderátus cunctis Géntibus :

&

propitiatiónis accéleret. Qui vi-

replébitur glória domus Dómi-

vis & regnas cum Deo Patre.

f

ni , allehija.

Ad Tertiam , Antiphona.

Ana. Eruntprava t indiré&a ,

Ecce véniet.

& áfpera in vias planas:

veni

Capiculum. F ratres , Sic nos

Dómine; & noli tardáre , allel.

exíftimer, ut fupri.

Ana.

Dominus véniet, T oc-

Y'. Veni ad liberándum nos ,

if

cürrite illi , dicéntes : Magnum

Dómine Deus virctücum. &« O-

o

fténde fáciem tuam , & falvi

r

principium, & re

o

ni ejus non

etic finis : * Deus, fortis, Domi-

érimus.

Ad

Infra Hebdomadam quartam Adventus.

189

Lectio

Ad Sextam ; Antiphona.

Cap. 41. b, $.

Erunt prava.

m

[ir.aöl fe

rve meus , Ja-

j

Capitulum.

1. Cor. 4. 4. .

cob quem elégi, femen Ab-

* [hi autem pro mínimo

raham amíci mei : inquo

eft , utà vobis jdicer ,

apprehéndi te ab extrémis ter-

M

Hl

aut ab humáno die : fed neque

I2 , & àlongínquis ejus vocávi

meípfum jidico.

te ; & dixi übi : Servus meus es

t

. Ofténde nobis Dómine mi-

tu ; elégi te ; & non abjéci te,

[j

ericórdiam tuam.

, Et falu-

Q«

iNe tímeas, quia ego tecum fum:

táre tuum da nobis.

ne declínes quia ego Deus tuus :

lW

Ad'Nonam, Antiphona.,

confortávi te ; & auxiliátus fum

]u

Omnipotens.

tibi , & fuícépit te déxtera jufti

Capitulum. ?. Cer. 4. 4. $.

meli.

lm

'Taque nolire ante tempus

Cánite tuba in Sion , vocáte

I

judicáre , quoadifque véniat

m

entes, annuntiáte pópulis , &

Dóminus : qui & illuminábit

dicite : * Ecce Deus Salvátor

abícóndita tenebrárum , & ma-

nofter advénier. xy. Annuntiá-

irt

nifeflàbit confilia córdium : &

Re

te , G auditum fácite : loquími

tunc laus erit unicuique à

ni; & clamáre. Ecce Deus.

Deo.

ynà

Le&io ij.

. Super te Jenifalem oriétur

44 ^ Cceconfundéntur & eru-

] ;Dö'

b

óminus.

. Et glória ejus in

béfcent omnes , qui pu«

Tib

te vidébitur.

gnant advérfüm te : erunc qua«

Ad Vefperas ; Afíia.

Cánité

Wit

hinon fint ; períbunt viri , qui

tubaà. cum reliq. de Laudibus.

contradícunt tibi. « — Queres

j

Palm. D ixit

Óminus.

cum

eos , & non invénies , viros re-

rcliquis, 118.

bélles tuos : erunt quatinon fint,

1. CoY- AA H

Capitulum.

& véluti confümptio hómines

Do

5 Ratres , Sic nos exiftimet

bellántes advérfüm te. Quiaego

lHï)&

homo; ut miníftros Chrifti,

Dóminus Deus tuus apprehén-

yiit

& difpenfatóres myfteriórum

dens manum tuam , dicénfque

p*

Dei. Hícjam quzeritur inter di-

tibi : Nerímeas , egoadjdvite.

Pccc'zta

Ípenfatóres , ur fidélis quis in-

. Nonauferétur Íceptrum de

veniátur.

j P

juda , & dux de fémore ejus, do-

(mivx-

&. breve; Hymnus & Y'. ut

nec vénier qui mircéndus eft z

Jo

füprà.

* Eripleerit expe&átio Gén-

one

Ad Magnificat , Antiphona, O.

tium. y. Pulchrióres funt ócu-

li ejus vino, & dentes ejus la&e

mines

Oratio. E Xcita; quae umus

, Slf y

ut füprà.

candidióres. Etipíe erit.

/Poft Vefperas diei dicuntux

"Le&io iij. .

" n

Veiperz Defun&orum.

Oli timére vermis Jacob ,

F

RIA SECUN . A.

U

N

qui mórtui eftis ex Ifraelz

j

De Ifaía Prophéta.

ego auxiliàtus fum tibi , dicit

Dó.-

l

*190

' Infra Hebdomadam quattam Adventus.

Dóminus ; & Redémptor tuus

pet eum , judícium Géntibus

próferet. Non clamábit , neque

San&uslfraél. Ego pófui te quafi

lauftrum tritürans novum ,

accipiet períónam , nec audiétur

j

abens roftra ferrántia : tritu-

vox ejus foris. « Cálamum

zábis montes ; & comminues ;

quaffátum non cónterer , & li-

& colles quafi püilverem pones.

num fümigans non extinguet:

Nentilábis eos, & ventus tollet ;

in veritáte edücet judicium. Non

& turbo difpérget eos : & tu

erictriftis , neque curbuléentus,

exultábis in Dómino , & Sancto

donec ponat in terra judiciü :&

Iíraél lzetáberis.

legem ejus ínfulae expectábunt,

;&. Me opórtet mínui , illum

&. Nafcétur nobis párvulus, &

4

vocábitur Deus ,fortis : * Ipfe

autem créfcere : qui autem poft

me venit ; ante me fa&us eft:

fedébir fuper thronum David

* Cujus non fum dignuscor-

patrisfui, & imperábit : cujus

rigiam calceamentórum fól-

potéítas fuper hümerum ejus.

were. y, Ego baptizávi vos

X*. Inipfo benedicéntur omnes

aqua : ille autem baptizábit vos

tribus terrz , omnes Gentes [ér«

Spíritu fan&te, Cujus, G lória.

vient ei, Ipfe fedébit.

Le&io ij.

:

Cujus.

Ad Laudes ,

Amiphonä

A&c dicit Dóminus Deus

creans clos , & extén-

fecundüm fuperiorem Rubri-

cam; 175. Píalm. M ierére.

dens eos : firmans terram , &

l:

cum reliq. de Pfalter.

48.

qua gérminant ex ea : dansfla«

Capiculum ; g. breve , Hym-

tum pópulo , qui eft fuper eam;

nus& y.utfupra. 48.

& lpírtum calcántibus eam

Ad Benedi&us, Antiphona.

Ego Dóminus vocávi te in juftí-

Dicit Dóminus : T Peeniténtiam

tia, & apprehéndi manum tuam,

ágite : appropinquávit enim re-

& fervávite. Et dedi te in feedus

pópuli , inlucem Géntium , ut

gnum celórum , allelüja.

Nifi dicenda fit Afa.

Ecce

aperires óculos cacórum , &

a —5 - E — -- EPT

edüceres de conclufióne vin-

complétda.

Oratio. E xcita ; quzefumus.

&um , de domo cárceris fedéntes

[

in ténebris.

J

ut fuprà.

188.

Hodie dicitur Officium De-

$. Ecce jam venit plenitüdo

fun&orum.

témporis , in quo mifit Deus Fi-

lium fuum in terras , natum

Ad Magnificat; Antiphona. O.

*

FERIA TERTI A.

de Vírgine , factumífub lege

.

De Ifaía Prophéta.

* Utreos qui fub lege erant re»

LeGioj. Cap.42.4.Tt.

Ímeret.

. Propter nímiam

Cce fervus meus, füfcípiam

charitárem fuam qua diléxit nos

idF

, eum : elé&us meus , com-

Deus , Fílium fuum mific in fi.

E

plícuit fibi in illo ánima

militádinem carnis peccáti, Ut

Wi

mea : dedi fpírirum meum fu.

€os qui fub lege,

b

Le-

3

Infra Hebdomadam quartam Adventus,

191

i

Lectio iij.

b, 10.

z

qua péperit vos : quia unum

W

* Antáte Dómino cánticum

vocávieum & benedixiei , &

A

C

X L novum, lausejus ab extré-

mulüplicávi eum. Confolábi-

Wi

mis terre : qui delcéndiris in

tur ergo Dóminus Sion , & con-

|

J

mare , & plenicüdo ejus, ínfulae;

Íolábitur omnes ruínas ejus : &

K

& habitatóres eárum. Sublevés

ponet defértum ejus. quafi delí-

Vot

tur defértum , & civitátes ejus;

cias , & folitidinem ejus quaf1

l5

in dómibus habitábit Cedar :

hortum Dómini. Gáudium &

I

laudáte habitatóres Petre , de

lztítia inveniétur in ea , gratiá-

d

vértice móntium clamábunt.

rum á&io , & vox laudis.

M

Ponent Dómino glóriam,& lau-

&. Jurávi, dicit Dóminus, ut

dem ejus in ínfulis nuntiábunr.

Iptc

ultrà jam non iráfcar füper ter-

m

Dóminus ficut fortis egrediétur ;

ram : montes enim & colles fu-

qu

ficut vir praeliátor fufcitábit ze-

Ícípientjuftíiam meam, * Er

[

lum : vociferábitur , & clamá-

teftaméntum pacis erit in Jerá-

omi

bit : fuper inimícos fuos con-

falem. X*, Juxtà eft falus mea ,

fortábitur.

eilt

ur véniat : & juflítia mea , ut

$;. Virgo IHíraél revértere ad ci-

revelétur.. Et ceftaméntum,

s

vitátes tuas : * Ufquequó do-

Le&io ij.

; Du

lens avertéris ? generábis Dó-

Téndite ad me pópule

ert

minum Salvatórem,;oblatiónem

À

meus , & tribus mea me

novam in terra : ambulábunt

M)&

audite : quia lex à me éxiet , &

homines in falvatiónem. Y^. In

husi)

L

judicium meum inlucem popu-

eu)

charitáre perpétua diléxi te

.

lórum requiéfcet. Propé eftju-

ídeó attráxi ce míferans cui. Uf-

j o

Ítus meus, egréffus eft Salvátor

quequó dolens, G lória Patri,

in)uüi*

meus ; & bráchia mea pópulos

m

Líquequo.

judicábunt : meínfulz expeaá-

t

Ad Benedi&us , Amïphonä,

bunt; & bráchium meum fufti.

Confürge, T confürge : indüere

nébunr.

$ Levàre in celum

j

if »

fortitüdinem bráchium Dómini.

óculos veftros, & vidéte fub ter-

Nifi dicenda fit Afa.

Ecce

y *

ra deórfum : quia caeli ficut fu-

compléta.183.

mus liquéfcent, & tetra ficut ve-

[duts

Ad Magnificat, Antiphona, O.

ftiméntum atterétur , & habita-

FERIA QU

KTA.

enilüdd

tóres ejus ficut hzec interibunt:

Delfaía Prophéta.

falus autem meain fempitérnum

yur

LeGio j.

Cap. 1. 4. t.

erit; & juílítia mea non defí.

] mwm

Udite me qui fequímini

ciet.

p

A

quod juftum eft, & quzri-

£&. Noh difcédimusàte , vivi-

a

us Dóminum : atréndite

yjni

ficábis nos Dómine , & nomen

ad petram unde excífi eftis , &

tuum invocábimus : * Oftén-

p

ad cavérnam laci ; de qua prae-

de nobis fáciem tuam , & falvi

jf

€ifieftis. Atténdite ad Abraham

érimus, 3?. Meméntonoftri Dó-

d[il

patrem veftrum, & ad Saram,

h

mine in beneplácito pópuli tui :

/

V

ví-

192

Infra Hebdomadam quartam Adventus.

vífita nos in falutári tuo. O-

audiérunt ,- neque áuribus per-

fiénde.

Ledio iij.

cepérunt : óculus non vidit ,

Udite mequi Ícitisjuftum;

Deus abíque te , que praparáfti

expe&ántibus re.

A

"& pópulus meus lex mea in

&orde eórum : nolite timére op-

Cánite tuba in Sion: vocá-

próbrium hóminum, & blafphé-

£e Gentes , annuntiáte pópulis,

& dicite: * Ecce Deus Salvátor

mmiaseórum nemetuátis. Sicut

enim veftiméntum, fic cómedet

nofter advéniet. y?, Annun-

eos vermis : & ficut lanam; fic

tiàre & auditum fácite: loquí-

devorábiteos tínea : falus autem

mini, & clamáte. Ecce Deus,

l

fnea in fempitérnum erit , & ju-

Le&ioij.

Ccurrifti Ieránti , & fa-

ftitia mea in generatiönes gene-

Esl M nE EEE EE L r AC D. — 2 2S ts

ratuónum,

2

()

ciénri juftíiam : in vijs

tuis recordabüntur tui: eccetu

. Intuémini , quantus fit ifte ,

u

iràtuses , & peccávimus: in

$

i ingréditur ad falvándas

Gentes : ipfe eft Rex juftítize ,

ipfis füimus femper, & falvá-

bimur.

Et facti fümus ut im-

*- Cujusgenerátio non habet fi-

nem.

mündus omnes nos, & quaft

Pracüríor pro nobis

ingré

68

r , fecándüm órdinem

pannus menftruáte univéríze

Melchifedech Póncifex fa&us in

juftítie noftree ; & eecídimus

quafi fólium univérfi , & ini-

d&térnü. Cujusgenerário, Gló-

xia Patri. Cujus.

quitátes nofirae quafi ventus

abítulérunt nos.

"Ad Benedi&us , Antiphone.

Non eft qui

Ponam in Sion t falütem , &

Ínvocet nomen tuum: qUI Ccones

— p—3j1"-— — 6

in Jerífalem glóriam meam,;

fürgat, & téneat te: . abícondi-

6

/

fti fáciem tuam à nobis , & al-

alleliája.

liíífti nos in. manu iniquitátis

Nifidicenda fit Antiphona. Ec-

noftre.

ce compléta. 183.

hO O.

Ad Magnificat, An

z.. Non auferétur fceptrum de

FPER

QUI

gF

TA.

Juda, & dux de fémore ejus;

De Ifaía Prophéta.

donec véniat , qui mitténdus

Cap. 64. 4. T.

eft: * Ec ipfe erit expedátio

Le&io i.

Tinam dirümperes ce-

Géntium.

, Pulchrióres funt

l:

los, & defcénderes: à fá-

óculiejus vino, & dentes ejus

p

U

cie tua montes defláe-

la&e candidióres. Eripfe.

tf

rent. Sicut exüftio ignis rabé-

Lec&ioiij.

D

1'T nunc Dómine , Pater

fcerent , aquae ardérent igni , ut

[5

notum fieret nomen tuum ini-

E

nofter es tu, nos veró lu-

N

mícistuis: à fácie tua Gentes

tum : & fi&or nofter tu, & ópe-

turbaréntur.

Cüm féceris

rà mánuum

tuárum omnes

W

Vi

mirabilia , non fuftinébimus:

nos.

Ne iraícáris Dómine fa-

O

deícendifti, & à fácie tua mon-

tis, & ne ultrà memíneris ini-

lÜ

tes defluxérunt. A fzeculo non

quitátis noftrze : ecce räfpicc,:

k

PO-

Infra Hebdomadam quartam Adventus.

193

:

l

pópulus tuus omnes nos. Cívi-

umquam tale? & quis vidit huic

tas Sancti cui facta eft deférta ,

fímile ?

numquid partüriet

dl

Sion deférta fa&a eft , Jeráfa-

terra in dieuna? aut pariétur

Q

e

(

lem defoláta eft. Domus fan-

gens fimul , quia parturivic

€ificariónis noftre, & glórize

péperitSion filios fuos?

llk:,

noftra , ubi laudavérunt te pa-

$£. Nalcétur nobis párvulus,

AA

tres noftri, factaeft in exuftió-

& vocábitur Deus, fortis: * Ip-

TUf

nem ignis; & ómnia defiderabí-

fe fedébit fuper thronum David

Ql

lia noítra vería funt in rui-

patris fui , & imperábit : cujus

1

nas.

-

otéftas fuper hiüimerum ejus.

. Me opórtet minui, illum

X. Inipfo benedicéntur omnes

E

autem créfcere: qui autem poft

tribus terre , omnes Gentes Íér-

1

j

me venit, ante me fac&us eft:

viencei. Iple fedébir.

A

Le&io ij.

* Cujus non fum dignus corrí-

—

iM

giam calceamentórum fólvere.

Umquid ego, qui álios

fi

Üj

Y^. Ego baptizávi vos aqua: il-

párere fácio , ipfe non pá-

JE 1f«

le autem baptizábit vos Spiri-

riam, dicir Dóminus? fi ego ,

[in

tu fan&to. Cujus.

Glória Pa-

qui generatiónem céreris tríbuo,

ivetf

.tri. Cujus.

ftérlisero, ait Dóminus Deus

vdim

Ad Benedictus, Anriphona.

tuus? Leetámini cum Jeráfalem,

&

Confolámini , t confolámini

& exultáte inea omnes qui dilí-

yen

pópule meus ; dicit Dóminus

gitis eam : gaudéte cum ea

au-

Deus vefter.

"

die

diounivéríi, qui lugétis

uper

lui (

Nifi dicenda fit Antiph. Ecce

eam , ut fugátis , & repleámini

joti

compléta,

ab übere confolatiónis ejus: ut

T

Ad Magnificat. Antiph. O.

mulgeátis , & delicijs affluátis

FERIA. SEXTA.

iquilälis

ab omnímoda glória ejus. Quia

De Ifíaía Prophéta.

hzc dicit Dóminus : Ecce ego

Led&io j.

C»'lp. 66, b- f*

declinábo fuper eam quafi flá-

Udite verbum Dómini ,

r

vium pacis ; & quafi torréntem

j

qui trémitis ad verbum

inundántem glóriam Géntium ,

n

ejus : dixérunt fratres ve-

quam fugétis : ad dbera porta-

mm

ftri odiéntes vos , & abjiciéntes

bímini, & fuper génua blan-

propter nomen meum : Glo-

diéntur vobis.

TT

xificécut Dóminus , & vidébi-

&. Ecce jam venit plenitüdo

fg-

"

mus in latíria velítra: ipfi au-

témporis , in quo mifit Deus Fí-

J

tem confundéntur.

q Vox

lium fuum in terras, natum de

)

t

pópulide civitáte, vox de tem-

Vírgine , fa&um fub lege : * Uc

g

plo; vox Dómini reddéntis re-

eos qui fub lege erant redímeret.

triburiónem inimícis fuis. Ante-

WW

X'. Propter nímiam charitátem

quàm parturíret , péperit: án-

fuam qua diléxit nos Deus, Fí-

nir ü

jj !

tequàm veníret partus ejus , pé-

lium fuum mifit in. fimilitádi-

perit máfculum. — Quis audivit

"/(Pim

nem carnis peccáti, Ut eos,

Pars Hyemalu.

r

Infra H

ep

h

domadam quartam Adventus.

194

Le&ion).

Iniij. No&urno, Afia ; &-.Can-

Uómodof cui materblan-

tica;ut in )J. Dominica Adven-

fus.

C

2

mcwliätur , itaego confolá.

145.

bor vos, & in Jerífalem confo-

Y. Hódie fciéris, quia véniet

labímini. Vidébitis , & gaudé-

Dóminus. £ Ec mane vidébi.

bit cor veftrum, & offa veftra

lóriam ejus.

quafi herba germinábunt: & co-

tis ä

,e&tionés quatuor de Homi-

gnofcé:ur manus Dómini fervis

lia Vigiliae cum fuis $. & non

legitur Homilia Dominicee pro

ejus, & indignábitur inimtcis

fuis. Quia ecce Dóminus inigne

ultima Le&ione.

véniet , & quafi turbo quadrigze

Evangelium & Oratio de Vi-

!

giliá. L;udes de Vigilia ; cum

ejus : réddere in indignadióne

furórem fuum, & increparió-

commermoratione Dominica.

Similicer

ex

Rr

per Horas cele-

nem fuam in flamma ignis: quia

in igne Dóminus dijudicábit , &

bracur Officium de V igilia.

in gládio fuo ad omnem car-

IN VIGILIA

Nartivitatis Domini,

nem , & multiplicabántur in-

terfectià Dómino.

Ad Marutinum , Invitatorium.

$. Virgo Ifraél revértere ad ci-

H ódie fciétis, quia véniet Dó-

vitàtes tuas: ^ Ufquequó do-

minus: ^ Ec mane vide'bitis

Iens avertéris? generábis Dómi-

loriam ejus.

falm. . V enite exultémus.t6.

num Salvatórem , oblatiónem

novam in terra : ambulábunt

Hyrnus. Verbum

érnü.169.

hómines in falvatiónem. - In

Antphonz, &

pE

lmi de Fe-

ria occurrente.

charitáte perpétua diléxi te:ídeó

X. Hódie fciétis, quia véniet

attráxi te milerans tui. Utque-

quó. G lória Pacri. Uf

u

equó.

Dóminus. &. Er mane vidébi-

:

oria.

Ad Beneaictus, Ancr

L

tis glóriam ejus.

Ecce compléta fant t ómnia ,

I.é&io fan&i Evangtlij fecün-

qua di&a funtper Angelum de

düm Matrhaeum.

ine Maria.

"

Cap. 1. €. 18..

ä

Lectioj.

É

Magnificat, Antiph. O Em.

* Um effet defponiàta Mater

i

mánuel, utíüpia. 175,

C

Jefü María Jofeph, ánte-

« Si vigil. Nativitatis Dfii

quàm convenírent, invénta eft

venerit in Dominica , Officium

inütero habens de Spfritu fante

fithoc modo.

&o. Etcréliqua.

Ad Matucinum;Invitatorium

Homilía íanài Hierónymi

d

de Viglia. H édie fciétis,

ut

Presbyteri.

D[:

infrà.

Lib. y. Comment. in c. x, Mattb.

H

Uare non de fímplici Vit-

Y

Hymn.V erbum fupérni. 169.

Àfze,Pfalmi, y". Lectiones

gine, fed de defponfáta

l

& w.in j. & ij. No&. dicuntur

concipitur? Primüm üt

de Dica iiij.

per generauónem Jofeph , ori-

g9

In Vigilia Nativitatis Domini.

19

A

£o Marizemonflrarécur : fecin-

uxóris , juflus fcribitur ? Sed

j

dó,ne lapidarétur à Judzis ut

hoc reftimónium Mariz eft ,

adültera : tértió, ucin £gyprum

quód Jofeph fciens illius cafticá-

la

M

fügiens habéretfolátium.Martyr

tem , & admírans quod evéne-

ji

Ignárius étiam quarram áddidit

rat , celat filéntio ; cujus myíté-

rium nefciébar.

caufam,cur à defponíáta concé-

onl

puus fit: Ut partus;ínquiens, ejus

. Sandiificáminifilij Ifrael, di-

n

celarétur diábolo,dum eum pu-

cit Dóminus : dieenim cráftina

tat non de Vírgine, fed de uxóre

defcénder Dóminus, * Et áu-

2

generátum.

feretà vobisomnem languórem.

&l

X. Cráftina die delébirur iní-

&. San&ificámini hódie , &

; n

eftóte paráti : quiadie cráftina

quitas terre , & regnábit fuper

vidébiris ; * Majeftátem Dei in

nos Salvátor mundi. Et áuferet.

salt

vobis. Y'. Hódie fciétis , quia

G lórià Paui, Et áuferer,

"

véniet Dóminus , & mané vidée

Si autem hzc Vigilia in Do-

bitis. Majeftátem.

Le&ioij.

minica venerit ; legatur infra-

À

Ntequàm convenírent ,

fcripca Lectio pro xiJ. Le&ione,

inventa eft in. ütero ha-

oriut

cum fuo Reíponforio.

bens de Spíritu fan&to. Non ab

Le&io xij.

et D

I

h*t*

álio invénta eft, nifi à Jofeph ,

Ofeph fili David , noli rim&-

qui poene licéntia mariráli tuni-

I

re accípere Maríam uxórem,

mus/

r2 uxóris ómnia nóverar. Quàd

Jam & fuprà díximus , fponfas

iil

autem dícitur, ántequàm con-

uxóres appellári : quod pléniüs

n

venírent ; non féquitur ut pó-

liber advérfüs Helvidium docet.

TU

fteà convénerint ; fed Scriptüra

Et blandiéntis affé&u . ei pet

IN

quod factum non fit , ofténdit.

fómnium Angelus lóquitur, ut

j nl

$; Conftánteseftóte, videbi-

juftitiam filéncij comprobáret.

Al5

Simil

tis auxilium Dómini fuper vos:

ue notándum , quód jo-

jJudaa & Terüfalem nolite timé-

feph fí

(lius effe dicátur David , ut

j

jj

1e : * Crase

rediémini , & Dó-

Maria quoque de ftirpe David

h

minus erit vobíícum. Y/. San&i-

;

monftrarétur.

,(IS«

Ij

ficámini filij Xfraél , & eftóte pa-

$. Nalcétur nobis párvulus , &

( M

rári. Crasegrediémini,

j t

vocábitur Deus , fortis : ipfe fe-

i

Le&io iij.

débit fuper thronum David pa-

i

at Ü

Ofeph autem vir ejus cüm

tris fui , & imperábit: * Cujus

mulf ;

I

eífet juftus, & nollet eam tra-

potéftas fuper hümerum ejus.

dücere, vóluit occillté dimíttere

j

X. Multiplicábitur ejus impé-

J

eam. Siquis fornicáriz conjün-

rium : & pacis non erit finis.

j

gitur , unum corpus efficitur : &

Cujus. G lória. Cujus.

| )w

inlege praecéprum eft nonfolüm

In fecundo No&urno.

j

li

j

reos , fed & cónícios críminum

Capiculum.

Rom. t. 4. 4.

Q

d

obnóxios effe peccáti : quómo-

Ui predeftinátus eft Fí-

m

q

doJofeph , cümcrimen celärc;

;'us Deiin virtüte feciu-

z

P)V

düm

196

In Vigilia Nat'ivita:is Domini.

düm Spíritum fanctificariónis ,

Anüph. Dóminus véniet , T

occürrite illi , dicéntes : Ma-

ex refurrectióne mortuórum Je-

fu Chrifti Dómini noftri.

gnum princfpium , & regni ejus

y". Couftántes eftóte. $, Vi-

non erit finis : * Deus , fortis ;

Dominátor , Princeps pacis , al-

débitis auxilium Dómini fuper

VOos.

lelija.

Oratio diei,ut infrà ad Laudes.

Antiph. Cráftina erit T. vobia

falus, dicit Dóminus Deus exer-

S equéntia fana&i Evangelij fe-

cituum.

cündüm Matrhaum.

Cap. 1. C. 18.

itulum.

Rott. 1. 4. Y,

Um eflet defponfáta Ma-

d

us fervus Jefu Chrifti,

ter Jefu María Jofeph ; án-

vocátus Apóftolus , legre-

C

tequàm convenirent , in-

gátus in Evangélium Dei , quod

vénta eft in ütero habens de Spí-

anté promíferat per Prophétas

fuos in Scriptris fan&tis de Filio

ritu fan&o. Jofeph aurem vir

ejus , cüm effer juftus , & nollet

Ü

fuo ; qui fa&us eft ei ex fémine

David fecündüm carnem.

eam tradácere, vóluit occilcé

ev

dimíttere eam. Hazc aurem eo

&.br

wYs

Hodiefciétis, * Quia

cogitánte, ecce Angelus Dómi-

véniet Dóminus. Hódie. yä' Et

mané vidébitis glóriam ejus,

ni appáruit in fomnis ei , di-

cens : Jofeph fili David , noli

Quia, G lória Patri. Hódie.

timére accipere Mariam cónju-

Hymnus.

OX clara ecce intonat ;

gemtuam : qllOd enim in ea na-

rum eft , de Spíritu fan&o eft.

V

Obícüra quaeq; increpat j

Páriet autem Filium : & vocá-

— Pellántur éminus fómnia ;

*

bis nomen ejus Jefum

)

ipfe

Ab zthre Chriftus prómicat,

enim falvum fáciet pópulum

M ensjam refürgat tórpida ,

Qua forde extat fáucia ,

fuum à peccátis córum.

Oratio , ut infrà in Laudibus.

Sidus refillget jam novum ,

Ut tollatomnenóxium.,

Deinceps Officium ficDu

AD LAUDE

gl,ex.

E fürfum Agnus míttitur

& per Horas , Ana.

Laxáre gratis débitum:

Udea & Jenifalem , T nolite

Omnmem pro indulgéntia

timére : cras egrediémini , &

Vocem demus cum lácrymise

]

Dóminus erir vobifcum , alle-

S ecündó ut cüm fülferit ;

lüja. Píilmus. D Óminus re-

Mundümgq; horror cínxerit ;

3o.

návit. cumreliquis.

Non pro reátu püiniat ;

Anüphona. Hódie fciédis , T

Sed nos pius tunc prótegat.

quia véniet Dóminus : & mane

L. aus; honor , virtus , glória ;

vidébiris glóriam ejus.

Deo Patri , & Fílio ,

Antiph.

Cráftina die t delébi-

San&o fimul Paráclito ;

In fzeculórum fzecula. Amere

turiníquiras rerre , & regnábit

fuper nos Salvátor mundi,

$. Ciáfna die delébitur iní-

qui«

In Vigilia Nativitatis Domini.

19*

i

witas terr. 5 Et regnábit. débitis auxilium Dómini fuper

;l

í

u

er nos Salvátor mundi,

VOS.

m

Ad Benedi&us , Antiphona.

Ad Sextam ; Andphons.

qu

Otiétur T ficutfol Salvátormun-

Cráftina die.

1

5

Capitulum.

Ren. Y. 4. A.

di : & defcéndet in dterum Vír-

u;äL

inis, ficut imber fuper gramen,

Uiprzdeftinátuseft Filius

Oratuo.

Dei in virtüte fecándüm

VOU

allelíja.

Eus;, qui nos Redemptió-

Spiritum fan&ificatiónis , ex re-

A«

D

nis noftrze ánnua expe&a-

furre&tióne mortuórum — Jefu

Chrifti Dómini noftri.

tióne letíficas : praefta ; ut Uni-

xi

énitum tuum , quem Redem-

Y^. Cráftina eric vobís falus.

h ül;

fl

tórem lzti fufcipimus, venién-

$ Dicit Dóminus Deus exere

W

gcm quoque Jüdicem fecüri vi-

cicuum,

m

deámus, Dóminum noftrum Je-

Ad Nonam, Antiphona.

n

fum Chriftum Filium t£uum ;

Ciáflina erit.

d

lt

1 tecuim

*

Rott. 1. 4. f«

Capitulu.

fnit

" -Etdicitur per Horas diei.

Er quem accépimus gráe

Prima dicitur ficut in Dupli-

P

tiam , & Apoftolàtum ad

Qu

cibus, & ad. Abfolutionem :Ca-

ebediéndum fídei in ómnibus

$!

Géntibus pro nómineejus, in

ut infrà,

pituli dicirur Capitulum Nqnæ,

n qmr

quibus efüs & . vos vocáti Jefu

dit

Ad Tertiam, Antiphona

Chrifti Dómiri noftri.

X Cráftina die delébitur iní-

Héódie fciétis,

t

Capitulum. Paulus fervus.

quitasterra. $; Et regnibiclue

crept

per nosSalvátor mundi,

niij

Y. !,Conüämcs eftóte, .. Vi-

mici

l"

G

ANduJ/

.l,dl )

n

*o

N

GOL

3

23

,

EC

yiünty

j

X

fi

$.

)

e

r

SSS

jt

:

Wa

^ u

LA

(

&

Q

SN

foforo)

i

TUURUTANENERAE

p

u

:ogmen-

IN

N 3

binui

198 -

AN NATIVIT AE

E.

à

DOMINI:

»AD VESPERAS,

T'u fpes perénnisómnium . .

Antphona.

Incénde quas fundunt preces.

DX

f

7.'2»

x pacíficus T ma-

Tui per orbem fámuli.

E

Meméntofalütis Aucor ,'

Y

—

E

—

j

gnificátus eft , cu-

':1

E

La

jus vultum defide-

uód noftri quondá córporis,

z

ràt univéría terra.

Ex illibára Vírgine

M

cE

Pfalm. Dixit Dó-

Nafcéndo,formam fümpferis,

minus, 118.

Sic praefens teftátur dies,

Antiphons. Magnificátuseft t

Currens per anni círculum ; :

1

Rex pacíficus fu

uód folus à fede.Patris:

"

univéríae cerrae.

peromnes reges

Mundi falus advéneris.

Píalmus, C onfitébor. 118.

EHrunccalum, terra,bunc mate

Antiphona. Scitóre , t quia

Hunc omne quod in eis eft ,

Auctórem advéncus cui

prope eft regnum Dei : amen

dico vobis ; quia non tardábit.

Laudans exiiltat cántico,

Pfalmus. Beátusvir. 118.

N os

uoque qui fanc&to tuo

:

Antphona. Leváte t cápità ve-

Redémpti Sánguine fumus; "

Ob diem natális tui ,

ftra : ecceappropínquat redém-

puo veftra.

Hymnum novü concínimus,

-Pfalm. L.au

dáte pileri, T 9.

G lória tibi Dómine ,

Capitulum.

Tit. 3. 4. 4.,

Qui natus es de Virgine,

páruit benígnitas & hu-

. Cum Parre, & fan&o Spíritüs

A

mánitas Salvatóris noftri

In fempitérna fzcula,

Dei , non ex opéribus juftítize

. ^Amen,

quae fécimus nos , fed fecindüm

'Sicterminanturomnes Hym-«

mifericórdiam fuam íalvos nos

ni ejüídem metri, ufque ad Epi-

fecit.

phaniam, praeterquam in felto

. br. Hódie fciétis ,

* Quia

& die O&ava $. Joannis ad No«

véniet Dóminus. Hódie. 3. Et

éturnum.

mane vidébitis glóriam ejus.

Y. Criftina die delébitur ini-

££f2 try ex— o l MUU u IN ERE RE - AURU NUOC E N

!

Quia véniet. G loria. Hódie.

quitasterrz. »., Et regnábit fu«

Hymnus.

per nos Salvátor mundi.

[

Hrifte

edémptor ómniü ,

h

Ad Magnificat ; Antiphona.

?

x Patre Patris Unice ,

Cüm ortus füerit t fol de celo;

Solus ante principium

vidébitis Regem regum proce-

[:

Natus ineffabiliter.

éntemà Patre, camquam Spon-

fum de chálamo füo,

T ulumen ; tu fplendgx l?ïtris .

Ora-

In Nativitate Domini:

Y

:

: Oratio.

w

tamquam vas figuli confrínges

Cos.

^ Oncé

de quafumus omni-

E t nunc reges intelligite : *

C

potens Deus : ut nos lini-

erudímini qui judicátis terram.

gc'niti tui nova per carnem nati-

*

vitas líiberer , quos fub peccáti

Servite Dómino in timóre :

& exultáte ei cum tremóre.

jugo vecifta férvitus tener, Per

À pprehéndite difciplinam , ne

1

eiümdem Dóminum noftrum.

(l

Ad Matutinum, lunvitatorium.

"

quando irafcátur Dóminus ; *&

Chriftus natus eft Tobis-:

ereátis de via jufta.

Cüm exárferit in brevi ira

* Venite , adorémus.

Píalm. V enite; exultémus. 16.

ejus ; * beáti omnes , qui con«

)IPUUJ,

fidunt in eo,

Hymnus. € hrifte Redémptor.

HPIC[";

ut fuprà in Vefperis.

Antph. Dóminus dixit ad me:

In»rimoó No&urno , Ántiph.

Fílius meus estu ; ego hódie g£-

J

Dóminus t dixit ad me : Filius

nui te.

TU

n

meuses tu ; ego hódie génui te.

Antiph. "Tamquam Sponfus f

Píalmus 2.

Dóminus procédens de tchálamo

I$,

/ w llare fremuérunt Gen-

fuo,

Pfalmus 18.

n

2j

J

tes , * & pópuli meditáti

A&lienárrant glöriachi,*

funt inánia ?

& Ópera mánuum ejus an-

QU

A ftitérunt reges terrze , & prín-

nuüntiat firmaméntum.

it

3

D ies diéi erí&at. verbum , * &

Cipes convenéruntin unum ;

)tuf

advérfüs Dóminum, & advérfüs

nox nocti indicat fciéntiam.

J

Chriftumejus.

N onfunt loquélz , neque fer-

D irumpámus víncula eórum : *

mónes ; * quorum non audián-

rf

tur voces eórum.

l

& projiciàmus à nobis jugum

ipfórum.

I nomnem terram exivit fonus

Ilfy

ui hábitat in celis , irridébit

eórum: * & in fines orbis terrae

gSpmm

eos : * & Dóminus fubfanná-

verba eórum.

à

bit eos.

In fole pófuit tabernáculum

ml

'[ unc loquétur ad eos in ira

fuum: * & ipfe tamquam Spon-

N

fua , * &in furóre fuo contur-

fus procédens de chálamo fuo:

jl

bábit eos.

E xulrávit ur. gigas ad curréns

pm

E goaurem conftitütus fumRex

dam viam , * à fummo calo

j

1

abeofuper Sion montem fàn-

egréflio ejus :

&um ejus , * predicans pracé-

Eroccürfus ejus ufque ad fum-

"

prum ejus.

mum ejus :

nec eft qui fe

:gn.bvi

D óminus

dixit ad me : * —Fl,lill'S

abfcóndat à calóre ejus.

Lex Dómini

immaculáta ;

,!

meus estu;ego hódie génuite.

j

P óftulaà me , & dabo tibi Gen-

convértens ánimas: * teftimó-

"

II d:ä J

tes hereditárem ruam ; * & pof-

nium Dómini fidéle, fapién-

feífiónem tuam términos terrae.

n

tiam praftans párvulis.

?

R eges cosin virga féxrea ? * &

Juftíie Dómini re&z letifi-

N 4

Cáne

205

In Nativitate Domini

cántes corda : * precéptum

corde,* qqi noiraccépitin vano

Dómini lücidum , illáminans

ánimam Ííuam: nec jurávit in

óculos.

dolo próximo fuo.

Timor Dómini fanctus , vpc'r-

t1ic accipiet benedi&iónem

manens in fzeculum fzeculi: *

Dómino: * & mifericórdiam

à Deo falutári 'uo.

D

judícia Dómini vera , juftificàre

in femetípfa.

Hagc eft generátio querén:

D efiderabilia fuper aurum. &

tium eum, * quzréntium fá-

lápidem pretiófum multum : *

ciem Dei Jacob.

& dulcióra fuper mel & favum.

À tróllite

ortas príncipes ve-

Etenim fervus tuus cuftódit

ftras: & e

levámini porta zeter-

j

ea, * in cuftodiéndis illis retri-

náles: * & introibit Rex glóriz.

biürio multa.

Q'uis eft ifte Rex glórie ? *

e

D eli&a quis intélligit? ab oc-

Dóminus fortis &, potens

&

cültis meis munda me: * &ab

»

Dóminus porens in przelio.

aliénis parce fervo tuo.

À rróllite portas principes vea

Simei non füerint domináti

flras : & elevámini portz zter-

tunc immaculátus ero. : * &

náles: * & introibit Rex gló«

emundàbor à deli&o máximo.

ria.

E t erunr ut compláceant eló-

Quis eft ifte Rex glóriz ? *

quia oris mei: * & meditátio

Dóminü

s virtücum iple eft ch

cordis mei in confpé&u tuo

lória.

lemper.

ntiphona. " Elevámini portze

D ómine adjütor meus , * &

zternáles ,. & introibit. RexX

Redémptor meus.

lórize.

Andüphona.

Tamquam Spon-

Antiphona. Diffüfa eft t giá^

fus Dóminus procédens de thá-

tia in lábijs tuis, propréreà be-

lamo fuo.

nedixic té Deus in aetérnum.

Antiphona.

almus 4.:.

ä

Elevámini t por-

te eternáles, & introibit Rex

; Ru&ávit cor meum ver»

glóriae.

4 bum bonum: * dico ego

Pfalmus 23.

ópera mea Regi.

Omini eft terra , & pleni-

ingua mea cálamus fcribz ; *

[

velóciter fcribénris.

tüdoejus: * orbis rerrá-

rum; & univerfi qui hábitant

3 peciófus forma prz filijs hó-

in eo.

Ü

minum : diffüfa eft grária in

ür

Q uia ipfe fuper mária fundá-

lábijs cuis: * proptéreà benedí-

i

vit eum: * & fuper flimina

Xit ce Deus in atérnum.

[*

preparávit eum.

€ cingere

ládio tuo fupet

Tij

Q uis aícéndet in montem Dó-

femur truum,

S

potentíifime ;

1

miüi * * aurquis flabitin loco

S pécie tua. & pulchrinidine

i

fan&o ejus?

tua * inténde, prófperé procé-

l

