re,allel. x. Saluràre Dei nof

nis opérbus abundáre.

ftri , alleldja.

]ia venerit

N

el'imdem Dóminuns

4 Siveróhzc Vigi

in

1

InVieilia Epiphaniae.

2177

inDominica, Oflicium bt hoc, bántur in membris noftris, ug

$T

modo.

s

frucüficàrent-

morti.

Nunc

Ad Matrurinum , Invitato-

autem

Fanma

loliti fumus à lege

rium,&Hymnus, uc füprà. 274.

mortis, in qua derinebàmur :

a

ita ut ferviàmus

in novitàte

In primo No&. Antiphona,

Ípiritus ; & non in vetuftáte lic-

,l. f

Inprincipio, f & ante fzecula

Deus erat Verbum : * ipfe natus

terae.

ani m

eít nobis Salvátor mundi.

&. Benedi&usqui venit. 256.

Píalmi Dominicae.

l7.

Lectio iiij.

tlüpaf

.X'. 'Tamquam Sponíus. $. Dó-*

u

id-ergo dicémus ? lex

ho

eccárum eft ? Abfit. Sed

TCIUn.

minus procédens de thálamo

Q

fuoc

peccárum non cognóvi, nih

nmm

De Epíftola ad Romános.

per legem : nam concupifcen-

[

u edtIpJ;

tiam nelciébam , nifi lex díce-

Cap.7.a. I*

w d

o N

ignoráus fratres

ret: Non concupilces.

Occae

g une

V

&

——

( fciéntibus enim le-

lióne autem accépra, peccá-

rinft

(-/

SJ

gem lo

uor ) quia

yona,

E2

g

tum per mandátum operi-

8b

z lex in

h

ómine do-

tum eft in me omnem concu-

E^.

minátur

quanto

piícéntiam.

Sine lege enim

o t

témpore vivit? Namqua fub

peccárum mórtuum erat.

Fgo

viro eftmülier, vivénte viro ;

aurem . vivébam fine lege ali-

:WR:*LI;:*

alligàta eft legi: fi autem mór-

quándo. Sed cüm veníífet man-

ii !]

tuus füerit vir ejus ; folüta eft à

dátum , peccátum revíxit,

i!: (f

lege viri.

X. Hicquiadvénit, 256.

]

£:. EcceAgnusDei cum reliquis.

In fccundo No&. Antiph.

VIAM.M'

de Circumcifione. 3

.

Nato Dómino, t Angelórum

li

——

Lectio. 1j.

chorus canébat, dicens : * 5alus

usf

'Gitur vivénte viro, voeábi-

u

J

l

M

l

Deo noftro fadénti fuper thro-

gl

;

tur adültera, fi füerit cum

num; & Agno. Plalm. D ómi-

r

]

álio viro : fi autem mórtuus

nus illuminátio. cum reliq. 23.

[mcrel) f

füerit. vir ejus , liber&ta eft à

..

X Speciófus forma prze filijs

g

lege viri

*

.ut non fit adiiltera ,

hóminum. *. Diffüfa eft grá-

minïl T

fitüerit cum álio viro. Itaque

tia in lábijs tuis.

alleïlïþ'

fratres mei , & vos mortificáti

Sermo S. Auguftíni Epífcopi.

p

eítis legi per corpus Chrifti :

Serm. 9. de Naiwiiates c& 13. de

ectio v.

uc fitis altérius, qui ex mórtuis

Tempore.

J)f'»*f-*:"

xefurréxit ,

Ominus

nofter

Jefus

Deo.

ut fru&iflcämus

TA

Chriftus, fratres. charil-

D

| (l ,

n&ificátus. 256.

fimi , qui in aetérnum eft

Bh« Dies fa

L,eco Anj.

eun&órum Creátor, hódie de

| ang [

Um enim effémus in car-

Martre nafcéndo fa&us eft no-

bis Salvátor.

Natus eft nobis

j D

- ne , paffiónes peccatórum,

hódie in cémpore per. volubili-

:quæï per legem erat ; opera.

n

E

tà-

^

578

In Vigilia Epiphanize.

l

tácem,ut nos perdücat ad Patris

concupifcéntia carnis , fed obe-

seternitàtem.

f

diéncia génuit menris.

$. Congratulámini, 257.

. Inprópria venit. 258.

IK

Lec&io v).

Inrerrio No&. ad Cantica; Ana,

q

; "C*AGus e

ft Deus homo, ut

Beátus venter, T. qui te portá-

[

[!

homo fieret Deus: ut pa-

vit , & beáta dbera; quz tela-

&avérunt. Dóminum , & Sal-

t

nem Angelórum manducáret

homo;, Dóminus Angelórum

vatórem mundi , allelitja.

í

hodie fa&us eft homo.

Hódie

Canticum. Pópulus , qui

h

impléta eft prophetía illa, quae

ambulábat.

cüm reliquis ut in

dicit: Roráte celi défuper, &

fefto Nativitatis Domini, 210.

nubes pluant juítum: aperiá-

x'. Ipfe invocábit me; allel.

(

turterrà ; & gérminer Salva-

. Pater meus es u , allelijja,

Ts

tórem.

féGio fan&i Evangélij fe-

Qu

düm Matthaum.

d

5x». Confirmátum eft. 257.

ü

Lecio vij.

Le&tio ix

Cap.2.d.19.

illo témpore : Defün&o

?

"& 7 AGus eft igitur qui fécerat,

r

ut invenirétur qui períerat.

I

eróde, ecce Angelus Dó-

li

Sic enim

in Pfalmis homo

di

mini áppáruit in íomnis Jo-

confitétur : Piiüíquàm humi-

fephin gypto, dicens: Sur-

pi

Peccávit

lin

liárer ; ego peccávi.

ge ; & áccipe Püerum , & Ma-

homo & factus eft reus: natus

trem ejus, & vade in terram

D?

eft homo Deus , ut liberaré-

líraél. Et réliqua.

turreus. Homo igitur cécidit,

Homilía fan&i Hierónymi !

fed Deus deícéndit.

Cécidit

Presbyteri.

Lib, 1. Comment. in c. 2. Mattb.

j

homo miferabiliter ,

defcén-

dit Deus mifericórditer.

Céci-

""X hocloco intellígimus;

pui

dit homo per fupérbiam ; de-

non folüm Heródem, fed

Yi

facerdotes & fícribas eódem

$

fcéndit Deus cum grátia.

s; .Benedí&a & venerábilis.2 5 8.

témpore necem Dómini fuif-

b

fe

meditátos.

IN

Le&: viij.

Qui

fürgens

^« Mirácula , ó prodígia, fra-

accópit Páerum, & Matuem

di

tres mei , natüra jura mu-

ejus. Non dixit: Accépit Fí-

di

tántur in. hómine ! Deusná-

liumfuum, & uxórem fuam:

&I

Ícitur, Virgo fineviro gravi-

fed Püerum & Matrem ejus;

dátur, viri néfciam fermo Dei

quafi nutrítius , non maritus.

mariítat ; fimul fa&a eft Mater

$. San&a & immaculáta. 259.

& Virgo, Marter facta,fed in-

Le&tox.

corrüpta; Virgo habens Filium,

Udiens autem quód Ar-

néíciens virum ; femper clau-

. &cheláus regnáret in Ju-

Ía, íed non infecünda. Solus

dea pro Heróde patre fuo, ti-

enim fine peccáto eft natus,

muit illó ire.

Muldi labüntur

qliem fme virili compléxu non

erróre propter ignorántiam

1«

In Vigilia Epiphaniz,

279

d.

hiftórise , putántes eüimdem ef-

5 equéntia fan&i Evangelij íe«

fe Heródem, à quo in paifió-

cündüm Matthazum.

l

ne fua Dóminus irridécur , &

Cap. 2. d. 19.

i

Nillo témpore , Defürcto

(

hu

D

qui nunc mórtuus efle referá-

t porzi.

tur. Ergo Heródes ille , qui

Heróde, ecce Angelus Dó-

]

weeli

cum Piláro pófteà amicitias fc-

mini appáruit in fomnis Jo-

;b

cit, hujus Heródis filius eft;

feph in &gypto, dicens: Sur-

]

frater Archelái.

ge,S áccipe Péáerum, & Ma-

ens Mater. 259.

trem ejus, & vade in terram

is,

gg Néfci

Leaio xj.

líraél: defün&i funt enim qui

qusti

Uóniam Nazarzus voci-

1j n

quzrébant ánimam Piieri.. Qui

d

bicur. Si fixum de Scripui-

confürgens ; accépit. Püerum ,

ii

.ris pofuiffer exemplum , num-

& Matrem ejus, & venit in ter-

quam. diceret

.

.

Quod di&um

ram Iífraél. Aüdiens autem quód

g r

]l,

eít per. Prophétas ; fed fimpli-

Archelàus regnáret in. Judza

citer : Quod di&um eft per

m

pro Heróde patre fuo , tímuit

[j

l

i]

Prophétam: nunc aucem plurá-

illó ire: & admónitus in fom-

lus Dv

liter Prophétas vocans, oftén-

nis fecéllit in. partes Galilzz.

dic. fe

norn

verba de Scri-

Et véniens habitávit in civitá-

nis o

; Out

puiriss fumpliffe ,

fed fen-

te; qua vocàtur Názareth: ut

fum.

&

adimplerétur quod di&um eft

£. Piárvulusnatus. 259.

per Prophétas : Quóniam Na-

" W

Leüio xij.

Zareeus vocábitur.

Oratio.

1

Azareus Sanctus inter-

Mnípotens

fempitérne

onyt

prctätur. Sanc&um autem

Deus , dírigpe acus no-

Dóminum futürum omnis Scri-

firos in beneplácito tuo

.

.

ut

, yu

prüra

commémofat.

Póffu-

in nomine dilc&i Filij tui me-

Ul'glmun

jem; L

mus & áliter dicere: quód éti-

reámur bonis opéribus abun-

am eifdem verbis, juxta He-

dàre. Per euimdem,

0$ Cöm

bráicam veritàtem , in Iíaía

Ad Laudes & per Horas, om-

fcriptum fit: Exiet virga de ra-

i?

nia dicuntur uc fupra.

dice Jeffe, & Nazarzus de xa-

Et non dicitur Symbolum.

n

dice ejus confcénder.

g

Q uicumque, ad Primam.

&; . ORegem celi, 259.

Vefperz de Epiphania.

i l/lllym[

m (

jrfos

7:

i^

j

i

[ J Wl

f "

j

r

S4

l7

^8o

Y

n

IN EPIPHANIA

lg

.

f

b

DOMINL

di

"A D VESPERAS, - Si termnantur Hymni

totam Octavam;

E

«

"Anriphona. Antelucíferumgé-

J;

nitus, cum feliquis de Laudi-

X Reges Tharfis & infulze má-

bus. Pfalmi de Dominica.

30.

nera ófferent. &. Reges Ara.

til

Capitulum. — Tfaig. 60, a. 1.

bum & Saba dona addücent.

qi

—2

Ad Magnificat , Anaphona;

lt

. -

Urge , illumináre

2

-

*

Jerüfalem

.

quia

Magi vidéntes T ftellam , dixé-

Vo

venit lumen tuum

Ti

J

runt ad ínvicem : Hoc fignum

N

& glória Dómini

magni Regis eft : eàámus , & in-

Q

T

E

yi

fuper te otta eft.

quirámuseum , & offerámusei

&.br.

Omnes

de Sa-

muünera , aurum ,thus , & myr-

Y

Oratio.

Yos

a vénier , * Allelüja ,

rham , allelija.

allelija. Omnes. ?. Aurum &

V Eus,qui hodiérna die Uni-

&i

l

thus deferéntes. Allelija , allel.

- 7 génitum tuum Géntibus

gló

ftella duce reveláfti : concéde

Dà

G lória Patri, Omnes.

1

Hymnus.

propítius ; uzqui jam te ex fide

fici

Ofüis Heródes impie ,

U

cognóvimus , ufque ad contem-

H

Chriftum venire quid ti-

plándam fpéciem tuze celfinidi-

Di

mes?

dil

nis perducámur. Per eümdem

Non éripit mortália ,

Dóminum noftrum. -

p

Ad Maturinum,Invitarorium;

Qui regna dat caléftia.

Antu

Y banr Magi , quam víderant,

C hriftus appáruit nobis;

Yu

IY

Stellam fequéntes praeviani :

* Wenite , adorémus.

Lumen requírunt lümine:

Pfalm. V*enite, exultémus. 16,

À

l

Deum faténtur münere.

Hymnus. H oftis Heródes, — Ut

füprà.

D

L avácra puri gürgitis

Ceeléflis Agnus attigit :

In primo No&urno ; Antiph.:

Afférte T.Dómino filij Dei; ado-

Peccáta , quze non détulit,

Nos abluéndo füftulit. *

ráte Dóminum in aula fanda

Pfalmus 38.

bl

N ovum genus poténtiz :

ejus.

Aqua rubéfcunt hydriz ;

A FKrte Dómino filij Dei :*

Wosni

Vinümque juffa fündere ;

A

afferte Dómino fílios ap'e-

T

Mutávitunda oríginem.

tum.

hi

G lória tibi Dómine,

À fférte Dómino glóriam & ho-

Rity

Qui apparuifti hódie ;

nórem : afférte Dómino gloriam

W

Cum Patre , & fan&o Spíritu,

nóminiejus : * adoráte Dómi-

num in ázrio fancto ejus.

*

Ti

In fempitérna fæcula: Amen.

OX

In Epiphania Domini.

28r

V ex Dómini fuperaquas : Deus

Hháminis Ímpetus- lztíficat ci-

majeftàris intónuit : * Dóminus

vitárem Dei : * fan&ificávit ta-

d

fuper aquas multas.

beináculum füum Altíflimus.

V ox Dómini in virtüte: * vox

Deusin médio ejus ; non come

Dómini in magnificéntia.

movébitur : * adjuvábit eam

-V ox Dómini. confringentis ce-

Deus mane diláculo.

Emi t

dros : * & confiíngec Dóminus

Conturbácz func Gentes , & in-

cedros Libani :

clinára fünt regna : * dedit vo-

nflend

Et corumínuet eas tamquam ví-

cem fuam , mora eft terra.

qu hu

tulum. Líbani: * & dilé&us

Dóminus virtütum nobífcum:;*

dicn,

quemádmodum

: filius unicór-

fulcéptor nofter Deus Jacob.

nium.

hu

Venite, & vidéte ópera Dómi-

im,un.

X ox Dómini intercidéntris flam-

ni:qua póluit prodigia fuper

inà

mam ignis: * Vox Dóminicon-

terram : . áuferens bella uíque

cutiénts defértum : & commio-

ad finem terrae.

n

ferini

vébict Dóminus defértum Cades.

Arcum cónteret.,' & confrínget

; &m

V ox Dómini przparántis cer-

arma : * & [cuta combürer igni.

vos, & revelábit condénfa : *

L.

Vacáte , & vidéte quóniam ego

die i

&intemplo ejus omnes dicent

fum Deus : * exaltáborin Gén-

lóriam.

n

tibus , & exaltábor in terra.

D óminus dilivium inhabitáre

: od

-Dóminus virtücum nobífcum:*

facit : *-& fedébit . Dóminus

ueart

Rex in zerérnum.

fufcéptor nofter Deus Jacob. -

Antriph. Flíáminis ímpetus l-

d

: li

D óminus virtütem pópulo fuo

.K

tificat , alleluja : civitátem Dei,

:dabit

.

Dóminus - benedicet

alleluja.

- ia

pópulo fuo in pace.

Antiph. Pfillite t Deo noftro,

u

r

Antiph, Afférre Dómino filij

plállite : pfállite Regi noílro

Dei , adoráte Dóminum in aula

'jjenter,

h

fan&a ejus.

plállite 121;;

?[almus 44.

5

Flüminis

ms. I

Antiph,

.impetus Ó

MnesGentes pláudire má-

(

if

letíficat , allelüja , eivititem

O

j

[ 5$l

nibus : * jubilàte Deo in

Dei, alleldja,

voce exultatiónis.

Plalmus 45$.

Quóniam Dóminus excélíus,

m

fu-

Eus noflter refügium , &

terribilis : * Rex magnus fupez

,Del

I)

virtus : * adjütor in tri-

omnem terram. .

Lula :

J

3.

bulatiónibus , quze invenérunt

Subjécit pópulos nobis , * &

nos nimis.

Gentes füb pédibus noftris.

h' Dil

P roptéreà non timébimus dum

l

jj

E légit nobis hereditáté fuam, *

turbábitur terra : * & tranffe-

éciem Jacob , quam diléxir.

-Xéntur montes in cor maris.

j

Ícéndit Deus in jábilo , * &

jl

S onuérunt , & turbáte funt

Dóminus in voce tubz,

pg

aque eórum : * conturbáti (unt

"4

Pfállite Deo noftio, pfallite : *

IRontesin fortitüdine ejus,

pfillite Regi noftro; píállite.

12

uo-

282

In Epiphanis Domini.

uóniam Rex omnis terre

juftitia plema eft déxtera tua.

li

Q

Deus : * pfállite fapiénter.

L. getétur mons Sion , & exil.

tent filize Jada , * propter judi-

(Lu

R egnábic Deus fuper Gentes: X

Deus fedet fuper fedem fan&am

cia tua Dómine.

v

fho

fuam.

C ircámdate Sion , & comple-

é&imini eam : *

Q

Príncipes populórum congregá-

narráce in nirf

ti füunt cum Deo Abraham : *

iibus ejus.

W

Pónite corda veftra in virtüte

fili

quóniam dij fortes terrz. vehe-

ménter eleváti func.

ejus :* & diftribüite domos ejus;

Ti

PíAlite Deo no-

ful

Antiphona.

ut enarrétis in progénie áltera.

ftro, pfillite : pfállite Regino-

Q uóniam hic eft Deus , Deus

ft:

ftro , plállite fapienter.

nofter in zetérnum , & in fzecu-

p

lum feculi : * ipíe reget nos in

?fra

Antiphona. Sufcépimus T Deus

mifericórdiam tuam in .médio

fÍzcula.

quun

templi tui.

Antiphona.

Sufcépimus Deus

fig

Pfalmus 47.

mifericórdiam tuam in médio

n

lo

nus Dóminus, & lau-

templi cui.

ib

ilis nimis * incivi-

Tioi

M:

Antiphona. Omnisterra t adó-

táte Dei noftri , in monte fan&o

ret te , & pfallactibi : pfalmum

Ti

dicat nómini tuo Dómine.

fitlx

ejus.

Fundátur exultatióne univérfze

Pfalmus 56.

lïibuï;

Ubiláàte Deo omnis terra :

Hdlo

terrze mons Sion ; * látera Aqui-

falmü dícite nómini ejus: *

tibia

lónis , cívitas Regis magni.

Deus in dómibus ejus cognofcé-

date glóriam laudi ejus.

m

Veni

tur, * cüm fufcipiet eam.

Dície Deo , quàm cerribilia

funr ópera tua. Dómine ! * in

Qnne

Quóniam ecce reges terrze con-

multitüdine virtütis tuae mene

giregáti funr : X convenérunt in

Qu

unum,.

tiéntur tibi inimíci tui.

M D

Ipfi vidéntes fic admiráti funt. :

O mnisterra adórer te , & pfal-

V

Tnig

conturbáti funt,commóti funt: *

lat tibi : * píalmum dicat nó-

tremor apprehéndit eos.

mini tuo.

i,

Ibi dolóres ut parcuriéntis, * in

V eníte , & vidéte ópera Dei :*

ftoy

t at

fpiritu vehementi cónteres na-

terríbilis inconfilijs lbper filios

ves Tharfis.

hóminum.

It

iconvértit mare in. áridam:

hansd

€icut audívimus , fic vídimus

in civitáte Dómini vistütum :

in Hlümine pertranfibunt pede:*

m

Aivir

in civitáte Dei noftri : * Deus

ibi lzetábimur in ipfe.

Tüleri

fundàviteamin zetérnum.,

TUbl

Q ui dominátur in virtáte fua in

Sufcépimus Deus mifericór-

eetérnum : óculi ejus fuper Gen-

MU

l[i(n

diam tuam , * in médio templi

tes refpíciunt : * qui exáfpe-

J

tui.

rant , non exalténtur infeme-

l)

Y

típfis.

$Secándüm nomen tuum Deus,

lt

fic&laustuain fines terre ; *

Benedicite Gentes Deum no«

i

rum;*

In Epiphania Domini.

285

d

ftrum : * & auditam fácite vo-

Pfalmus 71.

) &.CXL&L

cem laudis ejus.

j wEusjudícium tuum Regi

tpurj

Qui pófuit ánimam meamad . da: * & juftítiam tuam

vitam : * & non dedit in com-

filio Regis.

& on)

motiónem pedes meos.

]udicáre pópulunftuum in ju«

d int

:

Q uóniam probáfti nos Deus : *

ítia , * & páuperes tuos in ju-

igne nos examináfti , ficut exa-

dício.

3 ii

minátur argéntum.

Sufcípiant monres pacem pó-

donic

Induxíftinos in láqueum : þo—

pulo, * & colles juftítiam.

&

niedet

fuífti cribulatiónes in dorfo. no-

Tudicibit páuperes pópuli , &

)u u

ftro: * impofuífti hómines fü-

falvos fácier filios páuperum : *

per cápita noftra.

& humiliàbit calumniatórem.

Kalan

n Wil

'Tranlivimus per ignem & a-

Et permanébit cum fole , & an

quam : * & eduxifti nos . in re-

te lunam , * in generarióne &

fügérium.

pimusD:w

generariónem,

:

i n

Introíbo in domum tuam in ho-

Defcéndet. ficut. phívia in vel

;

locáuftis : * reddam tibi vora

lus : * & ficut ftillicídia fzill4

enfà

mea , que diftinxérunt lábia

»

mea.

tia fuper cerram.

| Plalmü-

Oriétur in diébus ejus juftítia ,

itlocütum eft os meum , * in

t

& abundántia

,

tribulatióne mea.

auferátur luna.

pacis : * dogec

s t

:Holocáufta medulláta ófferam

Et dominábitur à mari ufque ad

tibi cum incenfo aríetum: * óf-

i t)lü!:1

mare ; * &àflámine ufque ad

feram tibi bovescum hircis.

términos orbis terrárum.

(s

J (thlL

Venite , audite , & narrábo,

Coram illo prócident &xhío-

omnes qui timétis Deum , *

imillel !

pes: *.& inimíci ejus terram

quanta fecit ánimae meze.

lingent.

T )

tU.

Ad ipfum ore meo clamávi , *

R. eges Tharfis , & ínfulee miá-

& exaltávi fub lingua mea.

!IC;W

nera ófferent : * Reges Arabum

Iniquitàtem fiafpéxi in corde

& Saba dona addiicent.

meo; * non exáudiet Dóminus.

Ét adorábunt eum omnes reges

Proptéreà exaudivit Deus , *

terre : * omnes Gentes /Íér-

6 "À

& atréndit voci deprecatiónis

vientei :

| mfa j

mea.

Quia liberábit páupsrem à po-

Benedídus Deus , * qui non

ténte: * & páuperem ; cui non

amóvit oratiónem meam , &

erat adjücor.

T

mifericórdiam fuam à me.

Parcet páuperi & ínopi : * &

'Ántiphona, Omnis terra adó.

jic

ánimas páuperum falvas fáciet. .

1

ret te; & pfallatcibi : plalmum

Ex ufiiris & iniquitáte rédimet

i

icat nómini tuo Dómine.

ánimas eórum : * & honorábi-

gl

ql

"Antiphona, Reges Thrarfis, T

le nomen eórum coram illo.

"t

nlif!,"

& íÍn plæ muünera óffe

rent Regi

Ét vivet, & dábitur ei de auro

pömlno.

p

Arábie : & adorábunt de ipío

€Ine

ii

-

284

1ü Epïphanïa Domimn:.

pa&um fempitérnum , miferi-

Íempet : * tota die benedi-

córdias David fideles. Ecce te.

Fi

cent ei.

Tis

ftem pópulis dedi eum ; ducem

iO.

Et erit firmaméntum in terra

iníüummis móntium : fuperex-

ac pracceptórcm Géntibus.

lii

tollécur fupér Libanum fru&us

z. Hódie in Jordine baprizá-

li

to Dómino apérd funt cali,

ejus : * & florébunt de civitáte

ZP(

ficut fenum terra.

& Íicut colámba fuper eum

h

Sit nomen ejus benedi&um in

Spiritus manfit, & vox Patris

intónuit: * Hiceít Filius meus

fzcula: * ante folem. pérma-

nec nomen ejus.

dilé&us, in quo mihi bene

|

E tbenedicéntur in ipfo omnes

complácui. y*. Delcéndit Spí-

T

tribus terre : * omnes Gentes

ritus fan&us corporáli [pecie

ljt

magnificábunt eum.

ficüt colámba in iplum, & vox

[urs

Benedí&us Dóminus Deus If-

de caelo fa&ta eft. Hiceft.

Pradictum g. diciuur hac die,

i

xaél , * qui facit mirabília folus:

É t benedí&um nomen majeftà-

& in Dominica infra OGavam;

iU

& in die O&ava tancüm . alijs

tis ejusin stérnum : * & re-

D

veró diebus infra . O&avamejus

Ti

plébitur majeftáte ejus omnis

terrra :

at;

at

loco dicitur fequens.

[4

.

od

nt munera preti

ófa ,

Antiph. Reges 'Tharfis ; & in-

y. Tria fu

&

fulz muünera ófferenc Regi Dó-

quz-obtulérunt . Magi Dómi-

Tien

mino.

noin die ifta, & habenrin fe

[

$/, Omnis terra adóret te ; &

Divina myftéria : *.[n auro ;

Dun

ut oftendátur Regis poréntia :

fallat tibi. $; Pfalmum dicat

h.

nómini tuo Dómine.

in thure Sacerdorem magnum

LUE

confídera; & in myrrha Dó-

De Ifaía Propheta.

büm

Cap, y y. 4« T«

mínicam fepultüram. Y Sa-

Iu

i

-

lüris noftre Au&órem Magi

[ —5

z

Mnes fitiéntes. ve-

N

E

N

II

veneráti funtin cunábulis, &

Mi

(c

A Y

6

nite ad aquas : &

quinon habétis ar-

de thefáuris fuis mylfticas ei

LC(

foy,

géntum, properáte;

münerum fpécies obtulerunt,

—

émite , & . comédi-

In auro.

te : venite , émite ablqueargén-

; Le&ioi].

- Yfaia.60.a.1.

fnea

m:

to, & abíque ulla commutatió-

..

* Urge, illumináre Jenifale

We Y

ne, vinum & lac.. Quare appen-

quia venit lumen tuum, &

lm

ditis argéntum non in pánibus,

glória Dómini fuper te orta e

W

& labórem veftrüm non in fatu-

Quia ecce ténebre opérient

ütQn

ritàte? Audite audiéntes me;, &

terram , & caligo pópulos : 1u-

Vr

comédire bonum , & dele&abi-

per te autem oriécur Dóminus

Vr

I

cur in craffitádine ánima veftra,

& glória ejus inte videbitur.

ïllu;n

Inclináte aurem veftram ; & ve-

Ft ambulábunt Gentes in iü-

nite ad me: audite, & vivet áni-

mine tuo, & reges in fplendóre

"lt

ma veftra , & fériam vobíícum

ortus tui,

In

li

E.

In Épiphania Domini.

285

j m'lflf,

tibus.

, E

. In. colimbe fpécie $piri-

Propter Sion non tacé-

tus fan&tus vifus eft , Patérna

bo, & proprer Jenífalem non

l; d

vox andita eft: * Hic eft Fi-

quiéfcam , donec egrediütur

ibus,

lius meus dilé&us;'in quo mi-

utíplendor juftus ejus, & Sal.-

d

hi bené complácui. y», Celi

vàtor ejus ut lampas accen-

fun

dátur.

apérti func füper euni ; & vox

Áipr

Parrisintónnic. Hic eft.

*

Dies fanctificátus

illáxie

vor b

Le&io iij.

nobis: venite Gentes, & ado-

Eva in circüitu óculos tu-

Fi?iusmï

ràe Dóminum. * Quia hódie

fii

I

appámuit lux magna in terris.

[vl

J

.,05, & vide: omnesifti con-

-

gregáti funt , venérunt tibi : fí-

Venite, adorémus

ceumsz

Of4l )

lij cui de long? venient, & filize

quia ipfe eft. Dóminus Deus

lum d

u)

tuz de látere furgent. Tuncvi-

nofter.

Quia hádie,

G lória

cd

t

débis, & áfflues, & mirábitur, &

Patri. Quia.

sjt

dilatábitur cor tuum , quando

in fecundo No&. Anciphona.

&Ov«

convéría füerirad te multitüdo

Omnes Gentes t quafcümque

1(Ufl

maris, fortirüdo Géntium vé-

fecífti , vénient : & adorábunt

ao

nerit cibi. Inundátio camelórum

coram te Dómine.

opériet re; dromedárij Mádian

Píalmus 85.

A Qtedrï

& Epha : omnes de Saba vé-

Nelína Dómine aurem tu-

ag D

nient, aurum & thus deferén-

am,& exáudi me: * quó.

]

hao

tes , & laudem Dómino an-

niam inops & pauper ium

nuntiántes.

€po.

: LT

j; p

g. R

eges T harfis & infulze mi-

C uftódi ánimam meam , quó-

hnera ó

:

erent

*

.

«

* Reges Apa-

niam fanctus füm: * falvum fac

l

j

bum & Saba dona Dómino

nj :

(

fervum tuum , Deus meus, Ípe-

Pl 1"

Deo addácent. y;, Omnes de

rántem in te.

Saba vénient, aurum & rhus

aölgm N

M iferére mei. Dómine , quó-

deferéntes, Reges Arabum.

niam ad te clamávi tota die: *

cunäbu iS*,

j mymïï

Leüioiuj. Cap.61d.1.6762.4.1.

letufica ánimam fervi

tui :

i

m

4 ^ Audens gaudébo in Dó-

quóniam ad te Dómine áni-

mino , & exultábit ánima

mam meam levávi.

juP

il

mea in Deo meo : quia índuit

uóniam tu Dómine füávis ,

me veftiménts falütns : & in-

& mitis, * & multa mifericór-

ij

,

duménto juftírie circümdediz

dia ómnibus invocántibus te.

o

me, quafi fponfum . decorátum

A üribus pércipe Dómine ora-

coróna , & quafi fponfam or-

tiónem meam : * & inténde

I UP

yi

nátam monilibus fuis.

Sicut

voci deprecatiónis meee,

m

g^

»

tnim terra profert germen

in die tribulariónis meze cla-

)

fuum , & ficut hortus femen

mávi ad te: * quia exaudífti me.

g rP

)

fuum gérminat, fic Dóminus

N on eft fimilis tui in dijs Dó.

J en[ls

j IPM

Deus germinàbir juftítiam , &

mine: * & non eft fecándiua

audem coram univéríis Gén-

ópera tua.

þ

O m.-

286

In Epiphania Domini.

Pialmus 86.

D

O mnes: Gentes. quafcümque

&

fecifti, vénienc, & adorábunt

4' Undaménta ejusin in món-

F

tiü

coram te Dómine : * & glori-

tibus fan&is : * diíligit Dó-

ficibunt nomen tuum.

i

minus portas Sion fuper. óm«

D

tf

Quóniam magnus estu, &fá-

nia tabernácula Jacob.

ciens mirabilia

*

x*

tu es Deus

G lorióla di&a funt de te, *

&l

folus.

civitas Dei.

gl

Deduc me Dómine in viatua:

M emorero Rahab & Baby.

lónis * fciéntium.me.

AE

& ingrédiar in veritàte tua : *

Jerécur cor. meum , ut timeat

Écce alienígenz , & Tyrus, &

IIl dl

Cor

nomen tuum.

pópulus A&thíopum, * hi fué-

Qonfirébor tibi Dómine Deus

runt illic.

vt

meus in toro corde meo,; * &

Numquid Sion dicet: Homo;

bus [

Lt

glorificábo nomen tuum in

& homo natus eft in ea: * &

a&erérnum.

qi

ipíe fundávit eam Altítfimus ?

Quia mifericórdia tua magna

Dóminus narrábit in fcripnü-

*

:

z

eft füper me: * & erutfti ani-

ris populórum , & príncipum;

mam meam.ex

horum qui fuérunt in. ea.

[

; inférno infe-

xióri.

S icut laetántium ómnium * ha«

At

bitátio eft in te.

JDeus infqui infuürrexérunt fu-

p

Antiphona, Home natus eft

UI

perme : & ífynagóga porén-

zium quafiérunt ánimam me-

in ea, & ipfe fundávit eam Al«

flyi

títlimus.

Yeni

am: * & non propofuérunt te

àn confpé&u fuo.

Antiphona.

Adoráte Dómi-

itte

Et tu Dómine Deus miferá-

num, tallelíja: in aula fanda

Jud

t

tor , & miféricors ; * páriens , &

ejus ; allelitja.

mulce mifericórdiz , & verax.

Pfalmus 93.

ull

BN

Réfpice in me, & miferére

Antáte Dómino cánticum

C

novum: * cantáte Dó

A

mei , * da impérium tuum püe-

"

xo tuo : & falvum fac filium

noomnis terra.

u

ll

ancille tuaze.

Cantáre Dómino, & benedí-

cite nómini ejus: * annuntiáe

Fac mecum fignum in bonum:

ut vídeanr qui odérunt me, &

te de die in diem falucáre ejus.

confundántur : * quóniam tu

Annuntiáte inrer Gentes gló«

Dómine adjuvífti me; & con-

riam ejus, * in ómnibus pópus

muha

folàtus es me.

lis mirabilia ejus.

N il

Omnes

Gentes

Quj

Antphona.

O uóniam magnus Dóminüs ;5

quaícámque fecífti, vénient ;

& laudáibilis nimis: * terribili

[E&]o ü

J

& adorábunt coram te Dó.

eft fuper omnes deos.

h

l5

mine.

ntiuni

Q uóniam omnes dij Gé

Vs

Antiphona. Homo natus eft t

demónia: * Dóminus auteimt

Q t]w

inea, & ipfe fundávit eam Al-

caelos fecit.

mll!t[

zidlimus

feh

Con&ílio & pulchritüdo in

Y

cone

In Epiphania Domini.

28*

(

confpé&u ejus: * fan&imónia Meutes ficur cera fluxérunt à

du

& magnificéntia in fan&ifica-

fácie Dómini : * à fácie Dómini

tióne ejus.

omnis terra.

iuper [

À fférte Dómino pátrie Gén-

A nnuntiavérunt czli juftítiam

l.

tium : afférce Dómirto glóriam

ejus: * & vidérunt omnes pópu-

TTM

& honórem: * afférte Dómino

li glóriam ejus.

lóriam nómini ejus.

C onfundántur omnes , qui adó-

'Tóollitehóftias, & introite in

j &BJV»B;

rant ículp«ília : * & qui glorián«

o

átria ejus : * adorite Dóminum

turin fimulácris fuis.

T

in átriofan&o ejus.

A doràte eum omnes Angeli

n)*hif.*v

C ommoveátur à fácie ejus uni-

ejus: * audivit, & latáta eft

vérfa terra : * dícite in. Génti-

Sion.

gt Hovm:w

bus quia Dóminus regnávir.

Ez exultavérunt filize Jude, *

E tenim corréxit orbem terre ,

al

propter judícia tua Dómine :

Aliims

qui non commovébitur: * judi-

Q uóniam tu Dóminus alríífi-

in p

cábit pópulos in equitáre.

mus fuper omnam tetram: * ni-

i.secéntur czeli , & exiiltec ter-

n'ncipu;i

mis exaltátus es fuper omnes

m

ra : commoyeátur mare , & ple-

deos.

*

um *

nitüdo ejus: * gaudébunt cam-

Q uidilígitis Dóminum, odite

pi ; & ómnia quae in eis füunr.

malum ; * cuftódit Dóminus

j at

tunc exultábunt ómnia ligna

ánimas fan&órum füórum : de

LViI ul

filvàrumà fácie Dómini, quia

manu peccatóris liberábit eos.

venit: * quóniam venit judicá-

L ux orta eft jufto; * & reis

ie terram.

corde latítia.

jc D

T

Judicábit orbem terre in. zequi-

Letáminijufti in Dómino: *

tàte, * & pópulos in veritáte

& confitémini memórie fan&i-

ua.

[

ficatiónis ejus.

Antiphona. Adoráte Dóminü,

Adoráte Deum ,

j dii

Antiphona.

allel. in aula fan&ta ejus; allel.

allel. omnes Angeliejus, allel.

yic Df

Antphona. Adoráte Deum, t

Antiphona, Notum fecit t Dó-

allel. omnes Angeli ejus, allel.

minus, alleliája: Salutáre f(num ,

p

Pía

——

us 96.

allelíja. Pía

i

Inus 97.

,* anjluf-vl

Ominus regnávit, exiültet

Antáte Dómino cánticum

hd

. terra: * laténtur ínfulae

1

novum: * quia mirabilia

Qs P

multz.

fecit.

p lu

Nubes & caligo in circiitu

S alvávit fibi déxrera ejus, * &

ejus: * juftítia & judícium cor-

bráchium fan&um ejus.

pin?

réctio fedis ejus.

IN otum fecit Dóminus faluráre

d

Ignis ante ipfim pracédet , * &

fuüm : * in confpé&u Géntium

2

u

inflammábir in circáitu inimí-

revelàvit juftítiam fuam.

j

"

COS ejus.

R.ecordátus

T

eit mifericórdiz

jis ^

Hluxérunt fílgura ejus orbi ter-

fue, * & veritàus luz dónui

t2&:* vidit& commora efl terra,

lfraäl'.

hn'zädo

Vi-

2588

miini.

in E;piþ'ïianïa Do

,

v idérunt omnes términi ter-

M 6y

fes & Aaron in. facerdóri»

téti

iz * falutáre Dei noftri.

bus ejus : * & Sámuel intereos,

pla

qubilàre Deo omnis terra: *

qui ínvocant nomen ejus :

cantáte, & exuldáte , & pfállite.

invocibant Dóminum, & ipfe

A

exaudiébar eos : * in colümna

I

IU

p fállite Dómino incíthara, in

cíthara & voce pfalmi: * intu-

nubis loquebátur ad eos.

m

bis duc&tilibus, & voce tubze cór-

C uftodiébant teftimónia ejus, *

Vit,t

nes.

^

us

& preecéptum quod dedicillis.

ubilàtein confpé&tu Regis Dó-

pómine Deus noíter tu exau-

dani

Tnini: * moveátur mare , & ple-

diébas eos : * Deus tu propítius

gOS Ri

fuiilieis : & ulcifícensinomnes

lll

nitüdo ejus :-orbis terrárum , &

E

qui hábitanc in eo.

adinventiónes eórum.

DT

Y hámina plaudent manu: fimul

E xaltáte Dóminum Deum no«

ferit

ftrum : & adoráte in monte fan-

Men

montes exultábuntà confpé&u

.

Dómini: * quóniam venit ju-

&o. ejus

*

* quóniam. fan&us

$

:

Dóminus Deus nofter.

dicáre terram.

Don

udicábit orbem terrárum in ju-«

Antiph, Triafuntmünera;qua

m

títia, * & pópulos in zequitáte.

obtulérunt Magi Dómino , au«

&f]

-Notum fecit Dó-

Antiphonà.

rum , thus, & myrrham ; Filio

lud

minus;allelája: Salutáre fuum ;

Dei, Regi magno, allelija.

* Ml

allelüja.

s. Reges Tharfis & ínfulae mi

W. Ri

nera ófferent.

; hReges Ara-

Anriph, Tria funt miünera, T

K

bum & Sabba dona addücent..

$ab

quze obtulérunt Magi Dómino ,

aurum , thus, & myrrham ; Fí-

Sermo fancti Leónis Papzee. .

lj

lio Dei ; Regi magno , allelája..

SeYti. 2. d. Epipb.

Plalmus 98.

Ledio v.

á

Ominus régnávit , ira-

Audéte in Dómino , di-

le&iffimi , iterüm . dico

fcántur pópuli : * qui fe-

ii

G

gaudéte : quóniam brevi

D

det fuper Chérobim , movcätu;

&cira.

intervállo témporis, poft folem-

m

p óminus in.Sion magnus :

*

nitàtem Narivitátis Chrifti , fe-

Ti

& excélfus fuper omnes pó-

ftívitas declaratiónis ejus illu-

infi

pulos.

xit : & quem in illo die Virgo

iunt

€.onfiteántur nómini tuo ma-

péperinin hoc mundus agnóvit.

Wtus

gno : quóniam terribile & fan-

Verbum enim caro. factum ,üc

quer

«tum eft : * & honor Regis ju-

fufcepriónis noflre temperávit

n

dícium diligit.

exórdia , utnatus Jelus & cree

ficid

'T u paráfti dire&tiónes : * judí-

dentibus maniféftus , & pcrfe-

lisn

cium & juflítiam in Jacob

þ[ü

quénribus effet occültus.

rl

fecifti.

&. lllumináre , illumináre Je-

A

À xaltáte Dóminum Deum no-

rüfalem , quia venic lux tua:

tü)l

firam : & adoráte fcabéllum pe-

* Freloória Dómini fuper te oie

m

dum ejus : * quóniam fanQtü eft

ene

ta eft, v. Et ambulábunt G

p

tes

,

H

In Epiphania Domini.

289

finot

tesin lüminetuo , & regesin

tur: & quse nondum ejécerat ab

linee

iplendére ortus tui, Et glória.

ánimo fuüperftitiónem , jam ho«

jis:

Le&io vj.

fpicio teciperet veritátem,

im, i

Am tunc ergo czeli enatravé-

&. Magi véniunt ab Oriénte Je-

n colig

K runt glóriam Dei , & in era-

rofólymam , queréntes , & di«

A

nem terram fonus veritátis exí-

céntes : Ubi. efl;qui natus eft ;

Oa

vit ; quando & paftóribus exér-

cujus ftellam, vídimus ?* « Ft

dedic

vénimus adoràáre Dóminum.

citus Angelórum Salvaróris édi-

z Mpl

ii annuntiátor appáruit , & Ma-

X. Vídimus ftellam ejus in

Q puyt

gos ad eum adorándum przevia

Otiénte. Er vénimus.

Ts n

Ítella perdüxit : ucàfolis ortu

Lougius poft pred:cha.

l1.

ufque ad occáfum veri Regis ge-

L.ectio viij.

D

nerátio corulcáret , cüm rerüm

Gnolcámus ergo , dile&ifz

um

fidem & regna Oriéntis per Ma-

A

fimi ; in Magis adoratóri-

am ld

0s dífcerenr, & Románum Im-

bus Chrifti , vocatiónis noftrae

j

périum non laiérer.

fidefque primitias : & exulrán.

nj

$. Omnes de Saba vénient ,

tibus ánimis beáte fpei inítia

nino , !

aurum & thus deferéntes , &

celebrémus.

Exínde enim in

m ; f

laudem Dómine annuütiántes ;

stérnam hereditátem coepimus

"n

llss

* Allelája , allelüja , allelija.

introire : exinde nobis Chri-

Wiler

y.R

eges Tharfis & infulze má-

ftum loquéntia Scripturárumar«

M

nera Gfterent , Reges Arabum &

^

N

cána patuérunt; & véritas.quam

akdic

l

Saba dona addücent.

Alle-

Judeórum obczcátio non réci-

m

lja.

pit; ómnibus natiónibus lumen

Le&io vij.

Ííuum invéxit. Honorétur ita-

:

,

n

k Am & íevíra Heródis

que à nobis facratíífimus dies, in

T

t

voléns primórdia fufpéai

quo falátis noftrze Au&or appá-

qerm v

fibi Regis extínguere , huic di-

ruit : & quem Magi Infántem

m

Ípenfatióni néíciens fervidbat :

l

veneráti funt in cunábulis , nos

f OH 10]

uz dum atróci inténtus facinori j

Omnipoténtem |adorémus in

i

n

s

hi

ignótum fibi Püerum indifcréta

calis. Acíicut illi de thefáuris

infántium czde períéquitur, an-

T

füis myfticas Dómino müneram

