lum violéntus oppréfferit , nul-

nátus, totius Afie Princeps

lius fángüinem füderit, nullius

ml

.

nl

fuit

P]

quippe qui nonnüllos

torum putáverit effe violándum:

jabit

Apoftolórum , & eórum qui vi-

qui nihil légibus débeat , & gra-

derant Dóminum , Magífítros

vióra latrónum fuftinére cogá-

uöniam

habüerit, & víderit. Hic pro-

tur fupplicia : qui loquátur ju-

prer quafdam fuper die Patchze

fté , & non audiátur: qui loquá-

"1]

quaftiónes, fub Imperatóre An-

tur plena falütis , & impugné-

T.

tonino Pio, Eccléfiam in Urbe

u

h

tur: ut poffit dicere ; Cüm lo-

regénte Anicéto, Romam venit:

québar illis, impugnábant me

öminU!l

n

ubi plürimos credéntium , Mar-

gratis.

ciónis & Valentíni perfuafióne

m

& Stola jucunditátis. xxxij.

decéptos , redüxit ad fidem.

Leio viij.

Ratis igitur perfecutió.

$. Honéftumfecit.xxxj.

Le&io vj.

nem pátitur, qui impug-

Umque ei fortüitó óbviàm

nátnr fine crímine: impugná-

hott

C

futffec Márcion, & diceret:

tur ut. nóxius , cüm fit in tali

) F[æ'

Cognófcis nos ? R efpóndit : Co«

confeffióne laudábilis : impue

Dgflüï

gnàtur quafi venéficus, qui in

] nobii

gnólco primogénitum diáboli.

Péfteà veró , regnánte. Marco

Nómine Dómini

gloriátur ,

cum

d

py

622

Fefta Januarij.

cüm pletas virtütum ómnium

ras fumma cum ingénij & in-

(

Veré fruftrà

düftrize laude fe cónculit.

Ita-

fundaméntum fit.

h j

que facris initiátus, ac Présby-

impugnátur, qui apud impios

& infídos impietátis arceffitur ;

ter Antiochéne Eccléíize fa&tus;

]

l

cum fídei fit Magífter.

mórtuo Nedário , Arcádij Im-

V

&. Potfuífti Dómine. xxxiJ.

peratóris ópera , invitus Con-

hoca

Intertio No&urno Homil.in

ftantinopolitáne Eccléíise prae-

tUtur

ficitur. Quo fufcépto Paítoráli

Evang. Nihileft opértum. — ut

(fodie'b

in Communiunius Mart,

xl.

münere, depravátos mores ; &

li&

nobiliórum hóminum vivéndi

Velperee de Íequenti.

inqi

Die XXVII. Januarij.

licéntiam veheméntiüs objurgá-

ff

IN FESTOS.JOANNIS

re coepit. Qua ex libertáte ma-

Tj

nam multórum fübijt invi-

Qsf

Chryfoftomi Epifc. & Con-

£:f. Duplex.

diam. Apud Eudóxiam étiam;

fs fra

In Hymno. méruit

upré-

quód eam propter Callítropze

(0 COI

mos Laudis honóres.

víduz pecüniam , & altérius ví-

fump

In utrifque Vefp.

duz agrum reprehendíffer , grá-

t0, li

hona.

viter offéndit.

Ad Magnificar ; Ant

Atimar

O Do&or óptime ;

:

ccléfiae

i. Invéni David.Ixxvij.

Qiyo]

Le&io

fan&ze lumen,; beàte Joáunes

D)

Uare áliquot

gi)ifcopöæü d«

finti

Chryfóftome ; divína legis a-

mátor, deprecáre pro nobis Fí-

&o Chalcédone convéntit,

o n

Oratio.

lium Dei.

quó ipfe vocátus ire nóluit,quód

þ' lffc»

^" Ccléfiam tuam ;

quafu-

nec legítimum Concilium , nec

mus Dómine, grátia ca-

püblicum effe díceret; niténte

li

inprímis ipfa contra Chryfófto-

léftis amplíficer ; quam beáti

:

J

Joánnis Chryfóftomi Confei-

mum Eudóxia, ejícitur in exf-

IN (e

Íóris tui atque Pontíficis illu-

lium: fed pauló póft propter

h

!

ftráre. voluífti gloriöfls méritis

ejus defidérium feditióne pópuli

U

& doc&rínis. Per Dóminum.

faQa , admirábili civitátis plau-

*

fu ab exílio revocátur.

Verüm

Deinde fit comm. S.Polycarpi.

Qs

Antiph. Qui vult. . Juftus ut

cüm pérditos mores increpáre

non defífteret , & adargénteam

alma. Oratio. ut füpra.

Uümm

Eudóxiz ftátuam in foro fan-

: In primo-Noäumo, Lectio-

hïdeRor

nes.Sapiäntiam. de Comm.

&c Sophíz ludos fieri prohibé-

il Y

ret

.

*

conípiratióne inimicós

Do&or, lxxxvij.

il

Ín fecundo No&urno.

zum Epifcopórum iterüm ex-

Bu

Ü

Le&io v.

uláre cógitur , víduis & egénti«

ïllmq

J

Oánnes Antiochénus prop-

bus ómnibus commünis parén-

hd

T

ter áureum eloquéntie flu-

tis eje&iónem lugéntibus. In

exílio Chryfóftomus incredibi-

[en[g

men cognoménto Chryló-

A

R

ftomus , à torénfibus & fzcu-

le eft , & quanta mala perpéffus

lt aü

láribus ftádijs ad Divínas lítte-

fit; & quím mulros ad Jeíu

Bu

[0 Il«

Fefta Januarij.

62

n

Chiifti

fidem convétrterit.

lus, quem ille miríficé cóluit ,

b lt

$. Póíui adjutórium. Ixxviij.

Íícribénti & predicánti multa

Ny.

Led&io vij.

di&áffe videátur.

xl

Erüm dum Concílio Ro-

&. Juftum dedüxit. Ixxviij.

ljl

ma hábito , decréto In-

in rertio Nocturno.

üs n

nocéntij Primi Pontíficis refti-

Lé&io fancti Evangélij fecin-

lapm

ttíitur, à militibus, qui eum cu-

düm Matthzum.

Daltri

ftodiébant, miris in itínere ma-

Le&io ix.

Gap. y. D. 13.

Vores,l

lis & calamitátibus alfícitur.

N illo témpore: Dixic Jefus

virti

Cümque per Arméniam duceré-

I

difcipulisfuis: Vos efüs fal

objuj:

tur , fan&us Bafilíícus Marcyr,

terre.. Quódfi fal evanerit , in

(are n

incujus Templo ánteà oráverat;

quo faliérur? Et réliqua.

j a

no&u fic eum affátus eft: Joán-

Homilla fan&i Joánnis

mctim

nes frater , cráftinus dies nos lo-

Chrylóftomi.

illrepe

co conjünget. Quare poftridie

Hoimilia 1. in Mattb. (ub med,

hn

fumpro Evchariftíze Sacramén-

'Tcéndite quid' dixerit ,

'fïct;gïi

to, Íéq; Crucis figno müniens;

Vos eftis fal terre : per

Animam Deo réddidic, décimo

quod ofténdit, quàm ne-

j

o&áyo Kaléndas OGóbris. Quo

cefsárió ifta prxcipiat.

Non

mórtuo , horríbilis grando Con-

enim pro veftra , inquit ; tan-

c

'copöf«ïþ

ftantinópoli cécidit, & quatrí-

tüámmodoó vita , fed deunivérf

[]

onyett

orbe vobis rítio reddénda eft.

duo Augüfta ceffit & vita.

luir;qUö

5;. Iite eft qui anteDeü.Ixxviij.

Non ad duas quippe urbes , auc

ym, P

Le&io viij.

decem , aut viginti , neque ad

j ni(&üe

Tjus Corpus infígni pom-

unam gentem vos mitto , ficut

hyib

a, & hóminüm multini-

mittébam Prophétas

.

.

fed ad

u

dine celebrátum , Theodófius

omnem terram PI'Ol'fUS ac ma-

: [opm'

Arcádij filius Conftantinópo-

ré , totümque mundum , &

lim portándum , & honorificé

hunc várijs crimínibus oppréffü.

j

fepeliéndum curávit , fexto Ca-

$&. Amavit eum. Ixxix.

Vait

Le&io x.

léndas Februárij: cujus étiam

j

Relíquias venerátus, paréntum

Icéndoenim, Vos eftis fal

( at

fuórum véniam pétijt : quod de-

terre : ofléndit univér-

Índe Romam translátum, in Ba-

fam hóminum infatuátam effe

j 1*

(0 lb

"

filica Vaticána cónditum eft.

natüram , & peccatórum vi cor-

lmmlsü'

Multinídinem , pietátem , ac

rüptam : & idcircó illas ab eis

n*

fplendórem conciónum, cetero-

Tl

virtüres requírit, quae máxime

Qu

rümque ejus fcriptórum , inter-

ad multórum falütem procurán-

4

pretandi étiam raciónem , & in-

dam neceflárie funt atque üti-

&réntem fenténtie facrórum

les. Namqui manfuétus eft , ac

ii

j

Librórum explanatiónem , om-

modéftus, & miféricors , & ju-

fl

ftus, non intra fe tantimmodó

n[Ffr

nes admirintur : dignümque

j

exíftimant , cui Paulus Apófto-

heec recté facta conclüdir, verüm

(

in

624

Fefta Januarij.

in aliórum quoque utilitátem — Aniiphona.

Stansà dextris ejus

finitsp

praecláros hos fáciet efflüere fon-

Agnusnive candídior , Chriftus

fisex fan

te8.

fibi fp

onfam & Märtyrem COIle

mm fü

3. In médio Eccléfie apéruit

fecrávit.

ninebei

osejus ,* Ecimplévit eum Dó-

X. Spécie. Oratio. ut infrà.

]n f&

minus Ípiritu fapiéntize & intel-

Die X XVII. Januarij.

tilum ;

lé&us. y.

Jucunditátem &

S. AGNETIS SECUNDO.,

ti:j db

exultatiónem thefaurizávit fu-

Oratio.^

MLaida

per eum. Et implévit.

^w Eus qui nos ánnua beátze

un di

Le&io xj.

; J Agnétis Vírginis & Már-

(iiontj

Gitur qui corde mundo eft ,

tyris tuz folemnitáte lztíficas :

d dince

[

atque pacificus ; & perfecu-

da quzfumus ; ut quam venerá-

f

tiónem pro veritáte páritur , ni-

mur officio , ériam piz conver-

$h

hilóminus in commüne cómmo-

fatiónis fequàmur exémplo, Per

dum vitam inftítuit.

Dóminum.

Im ij

Ne fgitur

bdecim

putétis , inquir, ad lévia vos du-

Ad Matutinum , Invitatoe

Ua

céndos effe certámina , neque e-

rium , & Hymnus de Comm,

lroifima

xiguárum rerum vobis ineün-

Virg. & Marr. , €lX, — Pfalmi

h, quäl

dam effe ratiónem., Vos eftis fal

cum fuis Antiphonis de Feria,

K

Agn

SRIC

terrae, Quid igitur ? Ipfíne putre-

X.& tria &. fumuntur füpra ex

y'fmort

(;

fida medicáti funt $ Nequá-

Fefto ejufd. Nocturni , cujus eft

n

quam : neque ením fferi poteft ;

Abíolutio.

Lecio j. & ij. de

t d

ut ea, qua jam corrüpta funt ;

Scriptura occurrente.

ità qui

falis perfricatióne reparéntur.

Le&io i.

$& lfteSan&us, Ixxx.

ts f

s

Eáta Agnes , paréntibus ad

Itf

Le&to xij.

ejus fepülchrum affídueé

b

1 Qu

On ergo hoc fecérunt , fed

vigilántibus, quadam no-

N

ante renováta , fibíque

&e choro Vírginum comitára

l lag

trádita , atqueab illa jam putré-

cim apparulffet , fic ad eos locü-

Sui

dine liberáta, afpergébant fale ,

lte

Qu

I)

tà dicitur : Ne meparéntes mór-

& in ea novitáte confervabant ,

tuam lugeátis, nam unà cum his

; quod

Y [üm J

quam à Dómino fufcéperant.

Virginibus vivo apud illum in

Liberáre quippe à putrédine

cxlis, quem in terris tota mente

T r

Dou

peccatórum; Chrifti virtütis eft :

diléxi. Cüm áliquot poft annos

TY

ut autem adilla fterüm non re-

Ti Den

Conftántia Conttantíni Impera-

vertántur , Apoftolórum curz

tóris filia, infanábili dlcer! me-

fl qui

eft ac labóris.

l)

dicinam quaerens, nondumChri-

$. Elégit te Dóminus. Ixxx.

ftiána ad idem fepillchrum : ac«

lN

BI

Evangelium. V os eftis fal

cefsíffer ; obdormífcens fibi au-

sdeü)

£erra. infià in Comm. Docto.

dire vifa eft vocem hanc Agné-

&um,

XXX1X,

tis: Conftánter age Conftántia :

k

Q

li

' In fecundis Vefperis fit com-

crede in Jefum Chriftum Filium

Dei , qui te fanam fáciet.

Quz

l

mgmorg'tio S. Agneris fecundó,

"T

i

l

t H)i

)

Fefta Jantarij.

625

r jus

Chrlus

fanáta, pauló póft unà cum mul-

fÍcum Confeffórem tuum atque

tisex familia ImperatórisBaptif-

Pondíficem , ómnibus ómnia fa-

I CQf

mum fufcipiensibi Eccléfia nó-

&um efle voluífti : concéde pro-

mine beátz Agnétis adificávit,

pítius ; ut charitátis cuze dulcé-

tinfr.

In fecundo No&urno. Capi-

dine perfüfi , ejus dirigéntibus

Junj,

INDO,

tulum ; & Y ut in Píalt. Fe-

mónitis , ac fuffragántibus méri-

xia ij. 46

tis ; etérna gáudia confequá-

mur. Per Dóminum.

a bedt

AdLaudes & per Horas omnia

ut in die Feíti. 6094 excepta

Ín fecundo No&urno.

& Mit

Oratione j que dicitur ur fuprà.

Leio v.

etlicas !

Et deinceps poft Nonam nihil

Rancíícus in óppido Salé.

1 VeNIÀ

fit de ea.

fio , unde familize cognós

& COT

Si hoc die celebretur: Fe-

F

men , pijs & nobílibus pa-

nph hr

flum xij Le&ionum , Leáio

téntibus natus , à téneris annis

Tvitàte

duodecima erit fupradicta, Beà-

futüra fan&itátis indícia prz-

ta Agnes, cum s. Diem feftum

buit , morum innocéntia & gra-

Conm

facratíffimz — vírginis celebré-

vitáte.

Adeléfcens liberálibus

Plmi

mus , quálirer paffa fit beáta

diíciplínis eruditus , mox Philo«

e Ferio

Agn

es

'rtiodécimo zetátis fuze

fophíae ac Theologíze Parífijs ó-

fpro

anno

i

ortem pérdidit , & vi-

peram dedit : & ne quid fibi de-

ajs d

tam invénit :

Quia folum vi«

effet ad ánimi cultüram , Juris

&je

te diléxit Au&órem. y.In-

utriüfque láuream füumma cum

fántia quidem computabátur in

laude Patávij obtínuit. Infacra

annis, fed erat fenéctus mentis

zde Lauretána perpétuz virgi-

thur«d

imménfa.

u

ia folum. G lória

nitátis vorum;quo pridem Parí.

af[ïdu&

Paui. Quia folum,

:

fijs fe obftrínxerat , innovávit :

hm n

omirit

'Et in Laudib. pro Commemor.

à cujus virtütis propófito nullis

ejafdem Antiphona,

umquam demonum fráudibus ,

rl

Ecce quod concupívi, t jam ví-

nullis fénfuum illécebris pótuic

L

nes n

deo: quod fperávi,jam téneo

dimoveri.

j um

ipfifum juncta in celis , quem

$;, Invéni David. Ixxvij.

ilin

in terris pólita, tota devotióne

Le&io Vjö

u

diléxi. y^, diffüfaeft. & Pro-

;Ecufa'

ta in Sabáudiz (ená-

i 4mo

ptéreà benedíxit.

Oratio.

tu ampliffima dignitáte ,

ilnp

Deus qui nos.

ut fuptà,

Clericáli milírie nomen dedit :

ld

Die XXIX. Tanuarij.

tum Sacerdótioinitiátus , & Ge-

WC Jf

IN FESTO S. FRANCISCI

nevénfis Eccléfiz Prapofitüram

If Y

Salef;j Epifc, & Confeff,

adéprus, ejus müneris partes á-

E

Duplex,

deó perfé&é explévit , ut eum

m*

In Hymno. méruit fuprémos

Granérius Epíícopus vindicán-

i

Laudishonóreslxix. Oratio.

dis ab harefi Calviniána Cha-

gt

4

Eus , qui ad animárum

ballicénfibus, aliífque Genévse

! wæ

alürem beátum Francí-

finítimis pópulis , Divíni verbi

l

?47: Hyemalie.

Ptæ'

æ me9nmwm vo-fl,aj $e2*oc'o mv .

i

626

5n

. Fefta Januari

f

preecónem deftinárit. Quam ex-

Lug

dni celebrütum ; gravi

morbo corréptus , fequénti die

j

gt

peditiónem álacri ánimo fuíci-

nl

iens , afpérrima quaeque per-

migrávit in ceelum , anno Dó-

mini miliéfimo fexcentéfimo vi-

p

péffus eft, zepé ab haeréticis con-

LT.

uisitus ad necem , variffque ca-

éflimo fecündo.

Ejus Corpus

d

lümnijs & infidijs vexátus. Sed

Annéfium delátum , in Eccléfia

inter tot dilcrímina & :gónes ;

Moniálium dicti Ordinis hono«

(

lm

infuperábilis ejus conftántia

ríficé cónditum fuit , copiítque

ftatim miráculis claréfcere. Qui-

yad

femper enítuit ; Delque ope pro-

[

téus , feptuaginta duo millia

bus rité probátis; ab Alexándro

qr

hzreticórum ad Cathólicam Fi-

Íféptimo Pontífice Máximo in

dem reduxíffe dicitur, inter quos

San&órum nüámerum relátus eft,

D

(dumi

multi nobilitáte & do&rína in-

affignáta ejus feftivitáti die vi-

,c P

fignes numerántür.

éfima nona Januárij.

. Juftum dedüxit. Ixxix.

& Póiui adjutórium. Ixxviij.

Ledio yij. ,

E

Iá tero No&ur.Hom.in Evang.

Ortuo Granéri

o , qui

H omo péregré proficifcens. uc

Ti

eum fibi Coadjutórem

inCommuniConfeff.PontifJxxix.

lidy

ln

decérni curáverat , EPI:fCOPUS

. Comm. feguent,

confecrátus , fanctiráris fuze rà-

In ijbïïfeeg?

XX. Januarij.

thrif

IN FESTO S. MARTIN £

dios cir.umqu. que diffüdit ,

fsb

zelo Ecclefiáiticae difciplinze ,

$

Virg. &

art. Semiduplex,

tinuse

pacis ftádio , mifericórdia in

Oratio.

tor

áuperes, omnique virtüte con-

Eus, qui inter cétera po-

ID

téntia tuz mirácula é-

apli

fpicuus. Ad Divini cultüs aug-

m

me'ntum novum Ordinem San-

tiam in fexu frágili vi&tóriam

&imoniálium inftítuit ; à Vifita-

martyrij contulifti : concéde pro«

h i

tióne beátz Viírginis nuncupá-

pítus ; ut qui beatee Marcinze

r

tum, fub Regula fancti Augulfti-

Virginis& Mártyris tuze natalí-

ni; cui áddidit Conftitutiónes ,

tia cólimus, per ejus ad teexém«

A

üm

fapiéntia , difcretióne, & fuavi-

pla gradiámur. Per Dóminumne

döïque

tàte mirábiles.

I

fHymni proprij habentur m

finc.

€cij.

ldu

, Mteeftqui anteDeü.lIxxviij.

Leaio yiiJ.

In fecundo No&umq.

Divinis

Lis ítaque fcriptis €ce

léfti

Le&io v.

Artina Vi

rzo Romána5

l u W

do&rina refértis Eccléfiam

þmdlg[

patre confulári , illiftri

j

la.

illuftrávit ; quibus iter ad Chri-

M

ftiánam perfectiónem turum &

énere nata, téneris ad-

Wi

Annum

huc annis orbáta paréniibus ;

h

planum . demónftrat.

-qu

dénique agens quinquagéfimum

Chriftiánze pietátis ardóre fuc-

O

uinrum , dum € Gállia Anné-

cénfa , divítias , quibus afflué-

P"Dw

f

bat, mira in páuperes liberalitá-

U

um regréditur, poft Sacrum in

die fan&i Joánnis Evangeliítze

r.in-

d

te diftríbuir. SuþAlexändro P

p

£

.w

X Fefta Januaf

627

g

e

, cüm Deos inánes cólere

&.

ig]cude'nfes Virpines. cx

vij -

n i

erétur , immáne fácinus fum.-

Leüaio viiJ.

oDo.

nia libertáte dereftátur.

Qua-

Acrum Martínz Corpus fe-

O

dénte fan&o Urbáno Primo;

moe

própter fterüm atqué fterum af-

fé&ta verbéribus , uncis ; ángulis

martyrio affé&um , Urbáno O-

Oomu

od

férreis , teftàárum fragméntis la-

&ávo Pontífice máximo , in per-

ho

ceráta acutíílimis gládijs mem-

vetüfta ejüfídem Eccléfia , ad

pitqe

brátim concíifa ; Ádipe fervénti

Mamertinum cárcerem , in Ca-

perán&a , demum in amphi-

pitolíni clivi radícibus , cum

e Q

xinda

theátro damnátur ad béftias : à

fan&órum Mártyrum Concór-

quibus illzefa Divínitus evádens,

dij , Epiphánij , & Sócijs Cor-

imo

qusdy

inardéntem rogum injé&a , in-

póribus , repértum , eódem loco

in meliórem formam redá&o ,

d Y

cólumis pari benefício fervátur,

atque decéntiüs ornáto , magno

*;, Propter veritátem, cxyij.

0*

Le&io vj.

pópuli conciríu ; totiufque Ur-

X ejus tortóribus nonnulli,

bis lztítia , folémni ritu ac pome

Eu

(

miráculi novitáte corrépti,

parepófitum eft.

&. Afferéntur Regi. cxviij.

d

Dei afpiránte grátia, Chrifti i«

dem ampléxi ; poft cruciátus

In tertio No£t. Homil. in Eva

gcnn

Símile erit regnum celórum

i.

g!oriöfa'm Martyrij palmam cá«

"

pitis abíciffióne promeruére. Ad

cem Virgínibus. uc in Commu«

ejüídem preces nunc terremó-

ni V irginum. cxix.

zp)t!:

tibus exórtis , nunc fgnibus & cee«

Vefperzs de S, Petro Nolafco,

lo tonánte delápfis , deórum

f pgv

ie XXXI. Januarij.

zempla proftrára funt , & fimu-

IN FESTO $. PETRI

odl *

(Rori

lácra confümpra.

Nolafci Confeff. Duplex.

&. Dilexífti juftítiam. cxvij.

InHymno. métuit füprémos

d

Le&io vij.

Laudis honóres.

Mi

térdum ex vulnéribus lac

Orartio.

m

qu

I:

um fánguine erípit ; fplen-

EÉus , qui in tuz charitácis

dórque nitidíffimus ; ac fuaví(li-

I

exémplum , ad fidélium

jminü?'

mus odor é córpore emanávit:

redemptiöxlem,faxïäum Petrum

n n

intérdum fublimis régia in fede

Noláfcum Eccléfiam tuam nova

Divínis láudibus unà cum Calí-

prole fecundáre Divínitüs do.

n

tibus interéffe vifa eft. — Hiííce

cuífti : ipfius nobis interceffióne

prodigijs, ejüfque imprímis con.

concéde 5 à peccári fervitüre

iom'än;!ï

E

ftántia ácriter permótus judex ,

folátis , in czeléfti pátria perpé-

il

caput Vírgini amputári przcé-

tua liberráte gaudére, Qui vivis

p

pit : qua perémpta ; auditáque

& xegnas,

ii !

de celo voce , per quam ad Sá-

Deinde fir Comm. S, Mattinze;

P

peros evocabátur, urbs tota con«

Anrph. WeniSponfa y. Di-

;

trémuit ; ac multi idolórü cultó-

füfa efl. Oratio. ut füpzi.

)efülifä'

Rr2

xes adChrifti fidé convérh funt,

In

jop^

r

é28

; Fefla Januarj.

In fecundo Nocturno.

&j

acó|

bo Primo Rege Argönï;,

5

Le&io v.

jn

de eádem re à Dei Genitrice ipfa

- Etrus Noláfcus , Recáudi

nocte praeemónitis , Religiónem

Fl

beátz Marie de Mercéde Re-

[

* prope Carcaíónam in Gál-

Ya

lia nóbili génere natus,fin-

demptiónis captivórum infti-

Iv

gulári erga próximum charitáte

tuit : Sodálibus fuis quarto vo«

excélluit. Cujus virtütis praefá-

to obftrí&is , manéndiin pignus

fil

f

gium fuit , quod ciim adhuc in

füb paganórum poteftáte ; h pro

h

cunábulis vagiret infans , exá-

Chriftianórum liberatióne opus

füerit.

t

menapum ad eum convolávit ;

& favum mellis in ejus déxtera

£. Amáviteum. xcij.

Ht

LeGio vij.

r

conftrüxit. Adoléfcens parérmxi-

bus orbátus , Albigénfium hzere-

Dito Virginitátis voto , il

Hs

E

Mi

fim , quztuncin Gállia graffa-

libàtam perpétuó caftitá-

bátur , éxecrans, divéndito pa-

tem fervávit. Pariéntia, humi-

mr;

zrimónio, in Hifpániam fecéffit,

litáte ; abftinéntia , ceterí(que

& apud beáram Virginem Mon-

virtütibus mirabiliter enítuit,

N]

tis Serrári vorum, quo pridem fe

Prophería dono ílhiftris , furüra

obítrínxerat , exlólvit, "Tum

redíxit : inter quee máximé

Barchinónam

érgens , cüm

celebrátur ; quód Jacóbus Rex

Chrifti Fidélibus ab hóftium fer-

Valéntiam à Mauris occupátam

M

a prius ab

&

vitüte rediméndis omnem pecü-

expugnáverit , accépt

niam confumpfiffer, feipfum pro

eoobtinéndz victórie

F

ecuritá-

IN

i.

ijs liberándis venum ire , aut in

te. Angeli Cuflódis, ac Deípa-

ilibrum víncula füffici cüpexe

re Víminis ; frequénti apparie

Idf

di&itábat.

tióne recreabátur.

MSPJ

&. Honéftum fecit. xcj.

&. IMehomo. xcij.

tdlny

It

Leü&io vj.

Letto viij.

Uàm

ratum Deo füerit

* Eniotandem confé&us , de

lrl

hoc fan&i Viri defidérium;

imminénti morte certior fa«

;

fübíequens declarávit evéntus :

O

&us , in morbum íncidit : fans

nam nno&uoránti , & de Chri-

&ílque refé&us Sacraméntis ,

ftianórum in captivitáte degén-

Fratres fuosad. charitátem erga

tium fübfídio multa ánimo vol-

captívos cohortátus , & Pfal-

vénti , beára Virgo appárens,

mum , Confitébor tibi Dómine

in toto corde meo , devotíífim&

Fílio fue , fibique acceptííffimum

fore fuggéffit, fi ad fui honórem

récitans ; ad illa verba , Redem-

Religiofórum Ordo inftitueré-

priónem mifit Dóminus pópulo

Iuj

tur, quibus przcipué effet cura ;

íuo , Spíritum Deo réddidit ;

d

captívos ab infidélium tyránni-

média no&te Vigílie Nativitátis

li

de liberáre. Huic celéfti móni-

Dómini, anno milléfimo ducen-

Mm [

to íllicó obtémperans ; unà cum

téfimo quinquagéfimo — fexto,

E

lQ

€ujus feftiviràrom Alexá

nder

fan&o Raymünde de Pénnaforr,

tj

Sg'g

*

Fefta Februatij.

629

m?

Séptimus die trigefíms prima

phéfios, álterá ad Magnefiános,

tértiam ad Trallénfes ; quartam

Wi

Januárij celebrári precépit.

n

. Defidérium ánima. xcij.

ad Romános: & inde egrédiens

k

In teriio No&urno Homilia

fcripfirad Philadélphios, & ad

ii

venerabilis Bedae Presbyteri in

Smyrnzos , & própriam ad Po-

0V0

Evangelium. N oliretimérepu-

lycárpum , comméndans illi

Tij

fillusgrex, de Communi Con-

Antiochénfem Eccléfiam: in qua

'E

fefforis non Pontificis.

XCX.

& de Evangélio, quod nuper à

In fecundis Vefperis Comm.

me tranílátum eft , fuper Períó-

u

na Chrifti ponit ceftimónium.

de fequenri, Afia. Tftefan&tus,

*. Clória & honóre.

$. Honéltum fecit.xxxj.

Oratio.Í nfirmitátem. utinfrà.

" Le&io vj.

h

FESTA FEBRUARII

Ignüm autem vidétur ;

Iw,

Prima die non impedita dici-

D

quia tanti Viri fécimus

il

(it]

m

£ur Officium Defunc&torum.

mentiónem , & de epíftola e-

Ti

Die I. Februarij.

jus ; quam ad Romános fcri-

1)cult

IN FESTO S. IGNATII

bit , pauca pónere. De Syria u-

u

e ad Romam pugno ad bé-

i

Epiícopi & Mattyris.

4

XIme

Semiduplex.

ias,in mari G interra, nocte

;NX

Oratio.

diéque ligátuscü decem leopátr-

Nfirmitàtem noftram réfpi-

dis, hoc eft milítibus , qui me

piut

I

ce omnipotens Deus: & quia

cuftódiunt ; quibus & cüm be-

r

TT

ondus próprize a&iónis gravat;

neféceris , pejóres fiunr.. Iníqui-

*l

P&l

j

eáti Ignáuj Mártyris tui, atque

tas autem eórum mea do&rina

Pontíficis intercéífio gloriöfa

eft: fed non idcírco juftificátus

j

nos protegat. Per. Dóminum

fum.

noitrum.

$. Defidésium ánima.xxxj.

Yn fecundo No&urno.

Le&iovij..

Ex libro fan&i Hieró

iPréf.

Tinam fruar béftijs, quee

ll!:dd

byteri de Scriptóribus

mihi funt preparátze: quas

rirda

Ecclefiáfticis.

& ore mihi velóces eífe ad in-

j

Lectio v.

ents j

téricum ; & ad füpplícia , &ál-

Gnátius Antioché-

lici ad comedéndum me ; ne;

ID

nz Eccléfize cértius

ficut & aliórum Mártyrum,non.

p

9

m

j

!

z )

poft Petrum. Apó-

áudeant corpus attíngere. Quód

]

(ia

n

a

—

ftolum Epifcopus,

fivenire nolüerint , ego vim fá-

commovénte per-

ciam, ego me urgébo, ut dé-

d

fecutiónem Trajáno , damnátus

vorer. lgnóícite mihi filíoli $

d

J

ad béftias, Romam vinctus mit-

jidi i

quid mihi profit, ego fcio.

u

titur.. Cámquenávigans Smyr-

rA

Stola jucunditátis. xxxij.

nam veníffe, ubi Polycárpus

Le8io viij.

j

auditor Joánnis Epifcopus erat,

Unc incípio Chrifti effe

fc)([O:

N

difcipulus , nihil de his;

?l

MH

fcipfit unam epíítolam ad E-

n

R:3

qua

620

Fefta Februarij.

gt

uz vidéntur , defíderans, ut Je-

x. Corónaáutea, xxxiij.

D

Íum Chriftum invéniam. Ignis;

Le&io x.

D

crux, béftie , confráttio óffium,

"TIem álio modo : Qui amat

membrórum divifio , & totius

j

ánimam fuam , perdet cam :

pica

córporis contrítio ; & tota tor-

noli amáre, ne perdas: noli a-

ménta. diáboli in me véniant:

ET

máre in hac vita, ne perdas in

ii

tantüm ut Chriftofruar. Cüm^

&térna vita. Hoc aurem , quod

ei

quejam damnátus eflet ad bé-

poftériüs dixi ; magis habére vi-

d

ftias , & ardóre patiéndi rugién-

détur Evangélicus fenfus.Séqui-

1esaudiret leónes, ait : Frumén-

tur enim : Et qui odit ánimam

[

il

tum Chriftifüm , déntibus be-

Íuamin hoc mundo ,. in vitam

ftiárum molar, ut panis mundus

erérnam cuftódit eam.

Ergo;

h

Lb

invéniar,. Paffuseft anno undé-

quod fuprà di&um eft , qui amat

lii

cimo Trajáni.

Relíquie Cór-

( fubinrelligitur ; in hoc mundo)

porisejus Antiochíz jacent ex-

ipfe dtique perdet : qui autem

tra portam Daphníticam , in cae-

odir, (ürique in hoc mundo )

gnerério.

in vitam etérnam , ipfe cuftódic

Wi

& Pofuifti Dómine. xxxij.

eam.

li

In tertio No&urno,

ln

y. Hiceftvere Martyr. xxxiij.

Lé&io fan&i Evangelij fecün.

LeGio xj.

u

Lf

düm Joánnem.

Agna & mira fenténtia;

Lectio ix.

Cap. 12.d. 24,

M

quemádmodum fit hó-

N

y

'"'Nillo témpore: Dixit Jefus

fninis in ánimam fuam amor

ttim,

difcipulis fuis : Amen ; amen

ut péreat , ódium ne péreat. Si

dico vobis, nifi granum fru-

malé amáveris, tunc odifti : fi

Q'di [/

bené óderis , tunc amáfti, Felí-

D

ménti cadens in terram , mór«

tuum füerit: ipfum folum ma-

ces , qui odérunr cuftodiéndo,

lil

per. Erréliqua.

ne perdant amándo. Sed vide ne

u

*Eü)ill

Homilia S. Auguftíni Epífcopi.

tibi fubrépat ; ut teipfum velis

Tradl. yv. in Joannem , (ub med.

interímere ; fic intelligéndo;

ET

'

f

Pfe Dóminus Jefus erat gra-

quóàd debes odíffe in hoc munda

num mortificindum , & mul-

ánimam tuam.

]

tiplicándum : mortificindum

x. Glória & honóre. xxxiij.

M

n

infidelitàte. Judaeórum ; multi-

Le&io xij.

plicándum fide populórum. Jam

Inc enim quidam mali-

LY

veró exhórtans ad Paffiónis fuae

H

gni atque pervérft hómi-

fe&tánda vefligia: Quiamart, in-

nes, & in feipfis crudelióres &

quit, ánimam fuam,; perdet

fceleratióres homicidaee flammis

eam. Quod duóbus modis in-

fe donaut , aquis fe prafócant ,

télligi poteft. Qui amat, per-

pracipítio fe collíidunt, & pé-

Ui

reunt, Hoc Chriftus non dócuit:

det : ideft, fiamas, perdes. Si

m

cupis vitam tenére in Chrifto ,

immó étiam diábolo precipí-

li kyn

noli mortem timére pro Chrifto.

tium fuggerénti refpóndit, Redi

l

fpetró

Fofta Februarif.

621

.

Pílm. I$ixit Dóminus. 118.

yetró. Sátanas

*

fcriptum — eft

Antiphona. Quandonatuses f

enim : Non tentábis Dóminum

Deum tuum. Petro autem . di-

ineffabiliter ex Vírgine , tunc

i

zM

xit , figníficans qua morte cla--

impléta funt Scriptüra : ficut

rificatirus erat Deum : Cüm ef-

plávia in vellus defcendífti, ut

J &

n

fes jünior, cingébaste , & am-

ialvum fáceres genus humái-

num : te laudàmus Deus no&er.

qui

bulábas, quó volébas : cüum au»

tem fenüeris , alter ce cínget , &

Pfalmus. Laudàre püeri.119

6T

ducet,quó tunon vis. Ubi fa-

Antiphonaz, Rubum, quem vi-

i

derat Móyfes T incombüftum 5

mam

tisexpréffit; non à feípfo, fed

ab álio debére occídi , qui vefti-.

confervátam agnóvimus tuam

ntam

laudábilem Virginitátem : Dei

gia féquitur Chrifti.

Em

$. Beátusvir. xxxiij.

Génitrix intercéde pro nobis.

|amd

,

Píalmus, Lztátus fum. 1164*

$ equéntia fan&i Evangeé

li fa-j

ud)

Andphona,

Ecce María t gé-

9]

cándüm Joánnem.

Cap.12. d. 24«

"

nuit nobis Salvatórem , quem

nb

TU

Nillo cémpore : Di

xit ]efus'

Joánnes videns exclamávit; di-

difcípulis fuis: Amen ; amen

cens : Ecce Agnus Dei , ecce qui

]

tollit peccáta mundi, allelüja.

"

dico vobis, nifi granum fru-

$D

ménticadens in terram, mór-

Píalm. Nifi Dóminus zdifi-

tuü füeritsipfum folum maner.Si

cáverit. 117.

T

autem mórtuum fáerit , mul-

Capitulum. . Malach. 3. 4.1t.

2

tum fru&um affert.. Qui amat

Cce ego mitto Angelum

amaf

E

ánimam fuam, perdeteam: &

meum,& praparáb't viam

j 3

ante fáciem meam. Et ftatim

fi:l

qui odit ánimam fuam in hoc

mundo, in vitam atérnam cu-

véniet ad Templum ían&um

Kl

fuum: Dominátor , quem vos

ftóditeam. Si quis mihi miní-

'[el'ldoa

ftrat , me fequárur: & ubi fum

quaritis , & Angelus teftamén-

k

€go, illic & minifter meus erit.

üi,quem vos vultis.

nv

, breve.

Ave María , grátia

yejO)

Si quis mihi miniftráverit ; ho-

norificàbit eum Pater meus,

plena : * Dóminus tecum. Ave

ml

María. Y'. Benedí&a tuin mu-

Die II. Februarij.

"

IN FESTO PURIFICATIO-

liéribus, & benedi&us Fru&us

JJ

nis B. Mariz Virg. Duplex.

Ventristui. Dóminus. Glöria.-'

AD VESPERAS

Ave Maria.

"

Antiphona.

Hymnus.

Qorml«

|

Admirábile commérciü !

A Ve maris Stella,

14

:

Creátor géneris humáni,

.Dei Materalma ;

n

O

animátum corpus fu-

Atque femper Virgo ,

a

-

Felix czli porta.

mens, de Vírgine nafci dignà-

E

tuseft : & procédens homo fi-

Sumens illud ave ;

lo

ul

Gabriélisore ,

ne fémine : largitus eft nobis

gup

Funda nos in pace;

M

fu;m Deitátem,

Rr4

Mu«

;elrö

632

Fefta Februarij.

Mutans Hevz nomen,

E

Horas in ineomnium Hyinno:s:

t

S olve vinclareis ,

rum dicitur, G lória tibí Dómi.

1

Profer Jumen cecis ,

ne , Qui natus es de Vírgine,

Mala noftra pelle ,

pr

a&ter

uàmin Hymn. A vema.

Pön

Bona cunéta poíce.

YIs

fte

l

i

* Quod feniper ferva-

M onftrate effe Matrem ,

tur,quando fit Offic. de S. Maria,

Sumat per te preces,

Ad Matutinum,Invitatorium.

"

Qui pro nobis natus ,

É cce venit ad

emplum fan«

fl

!

Tulit effe cuus.

&um fuumDominátorDóminus,

li

a,

V irgofingulàris ,

* Gaude & laztáre Sion , occür-

[

' Inter omnes mitis ,

yens Deo tuo.

f

Nosculpis folütos ,

Píalm.V enite,exultémus. 16

li

Mites fac & caftos.

Hymnus, Q. uem terra. 558«

liC

V 1tam prefta puram;

Antiph. Pfalmi, Cantic. &

Iter para cutum ,

[f

Y No&urnorü,ut inFefto Con«

tibit

Ut vidéntes Jefum ;

cept. ejuídem. B. V.

. Semper colletémur,

De libro Exodi.

füs,

u

S it laus Deo Patri,

Leüio j.

Cap. 1 3. 4. F.

: Summo Chrifto decus ,

Aga

Ocütus eft Dóminus ad

|

m

Spirítui fan&o ,

Móylen , dicens: San&ifi-

"Tribushonor unus. Amen,

ij

E

ca mihi omne primogéni«

AR

$. Refpónfum accépit Símeon

tum , quod áperir vulvam in fí-

h kgn

à Spíritu fan&o. . Non vifü-

lijs Ifraél , tam de homínibus ,

DT

yum fe mortem , nifi vidéret

quàm de juméntis : mea fünt

Chriftum Dómini.

Wt

enim ómnia. Et ait Móyfíes ad

^ 0b

Ad Magnificat, Antiphona,

pópulum : Cüm introdüxerit te

AU

Senex T Püerum portábat , Puer

*

Dominus in terram Chananzi,

lu

autem fenem regébat

.

quem

ficut jurávit tibi & pátribus tuis,

Virgo péperit ; & poft partum

& déderit tibi eam : feparábis

Virgo permánfit : ipfum , quem

omne, quod áperit vulvam, Dó-

genuic ; adorávit,

mino, & qued primitivum eft in

tj

Orartio.

ecóribus tuis : quidquid ha-

b

pui

At

Mnipotens

fempitérne

üeris maículíni fexüs , confe-

Deus , Majeflátem tuam

crábis Dómino. Primogénitum

j

BI

d n

füpplices .exorámus : ut. ficut

áfini mutábis ove : quódfi non

Unigénitus Filius tuus hodiérna

redémeris , interfícies. Omne

litits

diecum noftra carnis fübftán-

n (

autem primogénitum héminis

tain Temploeft prafentátus;

de filijs tuis prétio rédimes.

VUn

Adórna

j Ob[

ita nos fácias purifcátis tibi

*

thálamum tuum

méntibus praefentári. Per eüm-

Sion;& füfcipe regem Chriftum:

Fs

dem Dóminum noftrum.

Whlmh'

* Quem Virgo concépit, Virgo

Etnon fit comm, $. Ignatij,

péperit , Virgo poft partum ;

b

Ad Completorium , & alias

quem génuit adorávit.y», Ac-

cí piens

i N "

Fefla Februari;

6

»

*

illg:

cipiens Símeon Pierum in má- legem Móyfi, tulérunt illum in

Ü

nibus , grátiàs agens benedixit

Jeráfalem ; ut fifterenr eum Dó-

j

Dóminum. Quem Virgo.

mino. Sicut fcriptum eft.

Vi

De libro Levítici.

Ledio iiij.

ii

Leaio yj.

Cap. 12. 4. f.

Umqie expléti füerint dies

lat

Ocütus eft Dóminus ad

C

urificaciónisiuz , pro fi-

um,

Móyfen, dicens: Lóquere

lio; five pro fília, déferet agnum

n fin

filijs Ifraél, & dicesad eos: Mi-

annículum in holocáuftum , &

minu&.

lier , 6 fufcépto fémine pepére-

pullum colümbze , five tirturem

ol

|

xit máfculum , immuünda erit fe-

pro peccáto , ad óftium taberná-

ptem diébus , juxta dies fepara-

us. l

culi teftimónij , & trader Sacer-

tiónis ménítruz. Et die octávo

dóti, qui ófferet illa coram Dó-

j

circumcidétur infántulus : ipfa

mino , & oiábit proea , &fic

d

veró trigínta tribus dióbus ma-

mundábitur à proflüvio Íángui-

j

nébitin fánguine purificatiónis

nisfui. Ifta eft lex pariéntis má-

fua.

fculum ,. aut féminam. Quódfi

&. Poflquàm impléti funt dies

noninvénerit manus ejus , nec

hh

ürgatiónis Marize , fecándüm

us d

j

€

pottlerit offérre agnum , fumet

gem Móyfi , tulérunt Jefum

duos türtures , vel duos pullos

nüihe

in Jerífalem ; ut fifterent eum

columbárum, unum in holocáu-

ug'enï-

Dómino:* Sicut fcriptum eft

ftum , & álterum propeccáto:

n nl

in lege Dómini

.

.

Quia omne

orabít

ue pro ea Sacérdos , & fic

Ib

mafculinum adapériens vulvá,

mundabitur.

jb

4 [it

San&um Déómino vocábitur.

$. Sufcépimus Deus mifericós-

' &Sld

