N quo exultábitis , módi-

odl

Adlibirum. Cujus Officium

cum nunc fi opörtet Contri-

videinfine, cclxxx.

ftári in várijs tentatiónibus: ut

jin

Die XI. Aprilis.

^

probátio veftrz fídei multó pre-

fl

IN FESTO S. LEONIS PAPA

tiófior auro ( quod per ignem

qi

& Confeff. Duplex.

probátur

inveniàátur in lau-

Oratio.

|

dem,&

glóriam , & honórem,

: u CHHRETNMERG

^ Xiudi quefumus Dómi-

.

.

in revelatióne Jefu Chrifti

.4 ne, preces noftras , quas

quem cüm non vidéritis, dilígi-

in beáti Leónis Confeffóris tui

fi

tis: in quem nunc quóque non-

atl

atque Pontíficis folemnitáte de-

vidéntes créditis : credéntes au-

jl

férimus: & qui tibi digné mé-

tem exultábitis letítia inenar-

üS,'

ruit famulári ; ejus intercedén-

rábili , & glorificáta : reportán-

l

tibus méritis ab ómnibus nos

tes finem fidei veftra , falütem

lnil

abíólve peccátis. Per Dóminum,

animárum.

In primo Nofturno.

]u

. EcceSacérdos magn?.Ixxxiij.

h

Incipit Epiftola prima beáti Pe-

Lectio iij.

il

tri Apóftoli,

E qua falüte exquifiérunt

Le&tio j.

Cap. 1. 4. Y.

IB,

jl

atque fcrutáti func Pro-

Etrus Apóftolus Jefu Chri-

phéte, qui de futii a in vobis

p

fti ,

clé&is ádvenis di-

.

jr

grátia prophetavérune

.

fcru-

Yy2

tán

7o8

Fefla Aprilis.

tántes in quod , vel quale tem-

fides veftra , & fpes effet in Deo,

j

pus fïgnificäret in eis Spiritus

&. EcceverelÍraélita. Ixxiv.

!

In fecundo Nocturno.

U

Chriftii: prenüntanseas, quze

in Chrifto funt pafiónes, &

Lectio v.

"

pofterióres glórias : quibus re-

Eo primus , Etrüfcus , eo

velátum eft , quia non fibimet-

rémpore praefuit Eccléfize,

ipfis ; vobis autem miniftrábant

cüm rex Hunnórum Atti-

à

ea, qua nunc nuntiáta funt vo-

la, cognoménto Flagéllum Dei,

bis per eos , qui evangelizavé-

inItáliam invádens, Aquiléam

runt vobis , Spíritu fanc&o miffo

triénnij obfidióne captam , dirí-

de cxlo, in quem defiderant

puit & incéndic: unde cüm Ro-

Angeli profpícere.

mam ardénti furóre raperétur. ,

$. Jurávit Dóminus. Ixxiv.

jámque cópias ; ubi Mincius in

j

Lcaio iiij.

f

Padum ínfluit, trajicere. pará-

Ropter quod fuccin&ti lum-

ret, occürrit eiLeo ,. malórum

IN

P

bos mentis vefire , fóbrij

Icálize impendéntium mifericór-

perfé&e fperátein eam ; qua of-

dià permótus : cujus divína elo-

/

fértur vobis, grátiam , in reve-

quéntià perfuáfum eft Attilze ,

(

latiónem Jefu Chrifti: quaf filij

ut regrederétur. Qui interrogá-

[En

obediéntie , non conhguráti

tus à fuis , quid effet , quód prae-

fi

prióribus ignorántie veftra de-

ter confuetüidinem tam humili-

T

fidérijs: fed (ecündüm eum ;qui

ter Románi Pontíficis imperáta

vocávit vos Sané&tum ; & ipfiin

fáceret ? refpóndit , fe aftántem

U

omni converfatrióne fancti hitis ,

quemdam álium illo loquénte ;

Y

quóniam fcriprum eft : Sanai

Sacerdoráli hábitu véritum effe,

R

éritis, quóniam ego fanctus fum.

fibi ftri&o gládio minitántem

[

Et fi Patrem invocátis eum, qui

mortem , nifi Leóni obtempe-

Ti

fine acceptióne períonárum u-

ràret.. Quare in Pannóniam re-

L

dicat fecündàm uniufcujüfque

verfus eft.

Ínvéni David. Ixxiv.

opus; in timóre incolátüs veltri

fE.

témpore converfámini. Scién-

Le&io vj.

Eo autem Romze fingulári

&

tes, Nquöd non corruptibilibus

auro vel argénto redémpti eftis

4 ómnium letiua excéptus,

f

de vana veftra converfacióne pa-

*

auló póft invadénti Urbem

l

térna traditiónis

b

fed preuófo

Genferíco, eádem eloquéntie

CIF

Sánguine quafi Agni immacu-

vi , & fan&itátis opinióne per-

Ti

lii Chrifti, & incontamináti :

fuáfit, utab incéndio, ignomi-

praecógniti quidem ante mundi

nijs, ac cedibus abftinéret. Sed

Wi

conftituciónem , manifefláti au-

cüm Eccléfiara à multis hzré-

f

tem novílfimis tempóribus pro-

fibus oppugnári, maximéque à

W

pter vos, qui per ipfum fidéles

Neftoriánis & Eutychiánis exa-

f

eftisin Deo, qui fufcitávireum

gitári vidérer; ad eam purgán-

(

à mórtuis, & dedit ei glóriam;ut

dam, & in fide Carhólica con-

k

Í-

Fefta Aprilis.

709

firmándam, Concílium Chalce-

« .

Interto No&urno.

donénfe indíxit. Ubi fexcéncis

L é&io fantti Evangtlij fecán-

trigínta coáCtis Epífcopis, Eu-

dàüm Matthazeum.

tyches , & Diófcorus , & íterüm

Le&tio ix.

Cap 16. b. 13.

u

Neftórius condemnáti funt:ejuf-

N illo rémpore : Venit Je-

it

démque Concílij Decréta, fua

il

fus in partes Cfarése Philíp-

auctoritáte confirmávir.

pi : & interrogábat difcípulos

X

5. Pofui adjurórium. Ixxviij.

fuos , dicens : Quem dicunt hó-

zi

-

Le&io vij.

l

mines efle Fílium hóminis ? Ec

Isa&is, fan&us Póntifex

réliqua.

Q

Íe ad reficiéndas & zdi-

Homilia fan&i Leónis Papz,

La

ficándas Eccléfias convértit.Cu-

Serin. 2, in aniver(ario a[fJumptionis

$

jus fuafii Demétria pia fémina . ,

fue » ante imedium,

I[de

fan&i Stéphani Eccléfiam con-

Um , ficut Evangélica le-

ii

ftrüxicin fuo fundo via Lari-

&ióne referátum eft , in-

Va

na, tértio ab Urbe milliário :

terrogáflet Dóminus difci-

]

ipe via Appia fub nómine fandi

E

pulqs » quem ipfum ( mulcis di-

Cornélij álteram cóndidit. Mul-

véría opinántibus ) créderent 5

7j«

tas praetéreà & facras zedes , &

refpondiflétque beátus Petrus 5

Qa

facra eàrum vafa reítítuit. In

dicens : "u es Chriftus Fílius

li-

tribus Bafilicis, Petri, Pauli ,

Dei vivi : Dóminus ait : Beá-

M

& Conftantiniána cámeras ex-

tus es Sion Bar-Jóna , quia caro,

m

trüxit : zdificàávit Monaftérium

.

& fanguis non revelávit tibi, fed

1

vicinum Bafilice fanaái Petri

.

Pater meus; qui inczelis eft : &

ft

fepülchris Apoftolórum cuftó-

ego dico tibi , quiatues Petrus;

(

des adhibuit , quos . Cubiculá-

& fuper hanc petram zdificábo

1[)6-

rios appellávit.

Eccléfiam meam , & portae ín-

um |

3:. Mfte eft;qui anre Deti.Ixxviij.

fed non prevalébunt advérfüs

Leio viij.

eam , & tibi dabo claves regni

* Taàtuit, ut in actióne my-

czlórum : & quodcámque ligá-

ftérij dicerétur ; San&um

veris fuper terram , erit ligátum

J

il

m

Sacrificium , immaculátam hó-

&in cxlis: & quodcmque fól-

[US)

ftiam. Sánxit , ne mónacha

veris fuper terram, erit folürum

xm

benedi&um cápitis velàmen re-

& in calis. Manet ergo difpo-

g

cíperet, nifi quadragínta annó-

fitio veritàtis , & beátus Petrrus

j

|

rum virginitátem probáffet. His

in accépta fortitüdine petrae per-

a |

& iljs preclaré geftis, cüm

"

fevérans , fufcépra Eecléfiz gu-

J

W

multa fan&é & luculénter fcri

P-

bernácula non reliquit.

fiffec

l

g

, tértio Idüs Aprilis obdor-

$&. Amáàvireum. Ixxix.

li?

mivitin Dómino. Seditin Pon-

Lectio x.

Dd

tificáu annos viginti , menfes

N univéría namque Eccléfia,

J

Afl

decem, dies vigínti octo.

'Tues Chriftus Filius Dei vi-

quu

&. Juftum dedüxit. Ixxviij.

vi , quotidie Petrus dicit : &

ff

Yy. a

om.-

Fefta Aprilis.

710

omnis lingua , qua confitécur

dicens : Quem dicunt hómines

effe Filium hóminis ? Ar illi di-

Ll

Dóminum , magiftéerio hujus

vocis imbüitur. Hzc fides diá-

xérunt : Alij Joánnem Bapt-

bolum vincit , & captivórum

ftam : álij autem Eliam : álij

)!

ejus vinculadiffolvit. Haec eru-

veró Jeremiam : aut unum ex

£os mundo, ínferit czelo, & por-

Prophétis. Dicit illis Jefus : Vos

tz Ínferi advérfüs eam praevalé-

autem : quem me elfe dicitis?

re non poffunt. Tanta enim Di-

Refpóndens Simon Petrus ; di-

vínitüs foliditáte munita eft , ut

xit : Tu es Chriftus Filius Dei

eam neque harética umquam

vivi. Refpóndensautem Jeíus ,

corrümpere právitas, nec pagà-

dixitei : Beátus es Simon Bar-

na pottierit fuperáre perfídia.

Jona; quiacaro & fanguis non

&.

In médio Eccléfiz. Ixxx.

tevelávittibi , fed Pater meus;

li

10j

Ledio xj.

qui eft in czelis. Et ego dico tibi;

i

Is ftaque modis , dile&if-

quia tu es Petrus , & fuper hanc

H

fimi , rationábili obféquio

Petram zdificábo | Ecclefiam

ln

celebrátur hodiérna feftívitas :

meam , & porte ínferi non prze-

utin períóna humilirádis meze

valébunt advérfus eam. Et tibi

Mi

ille intelligácur ; ille honorétur ,

dábo claves Regni Calórum.

l

Ü

T

inquo & ómnium Paftórum fo-

Et quodcümque ligáveris fuper

licitüdo , cum commendatárum

terram , erit ligácum & in czeliss

.

Yl

fibi óvium cuftódia perfevérat ;

& quodcámque fólveris fuper

& cujus étiam dígnitas in indi-

terram , erit folátum & in

Ti

gno heréde non déficit. Cüm er-

calis,

qul

o cohortatiónes noftras áuribus

Orado. E xáudi. utíuprà,

D

veftrae fan&itátis adhibémus ,

Commem. Feriz in Laud.

bil

Die XIII. Aprilis.

ipfüm vobis , cujus vice füngi-

Y

IN FESTO S. HERMENE-

mur , loqui crédite : quia & il-

lius vos affétu monémus , &

ildi. Mart. Semiduplex.

Omnia de Communi unius

non áliud vobis, quàm quod dó-

cuit, przedicámus : obfecrántes ,

Mart. extra tempus Paích. pra-

lu

ut fuccin&ti lumbos. mentis ve-

ter ea quae fequuntur.

€0i

firz, caftam & fóbriam vitam

Oratio.

il

in Dei timóre ducátis.

Eus , qui beátum Herme-

qu

r

Ifte San&us, Ixxx.

P

t

negíldü Mártyrem tuum

Le&tio xij. de Homilia Feriz,

cxléfti Régno terrénum poftpó-

r

eum j. fuo &.

nere docuifti: da quefumus no-

W

bis , ejusexémplo cadiüca defpí-

Qin

S equéntia fan&i Evangelij fe-

cündüm Mattheum.

cere, atque atérna fe&ári, Per

E

"Dóminum.

V

Cap. 16. b. X3.

N illo témpore

Venit Jefus

In utrifque Vefperis, & Laud.

fti

in partes Caefareze Philippi, &

Hymni proprij hahenrur in

EU

]

interrogábet diícípulos fuos ,

fine.

hi

Com-

Fefta A

rilis.

711

k

"

Commem. Feriz in utrifque

érri. Superveniénte autem Pa.

l

Vefp. & Laud.

Íchális feftivitátis die , intempé-

i

In primo No&.Le&. de Epift.

Ítze no&is filéntio ad eum pérfi-

lj

ad Rom. F rattes debitóres.

ut

duspater Ariánum Epífcopum

q

in Communi plurim. Mart.liv.

mifit , ut ex ejus manu facrilegae

Ír

In fecundo No&urno.

confecratiónis communiónem

lj

Ex libro tértio Dialogórum

percíperet ; atque per hoc ad

l

fan&ti Gregórij Papae.

patris grátiam redire mererétur,

X

LeGio v,

Cap. 21.

Sed Vir Deo. déditus , Ariáno

Ermenegíldus Rex, Leo-

Epífcopo veniénti exprobrávit ;

[-

H

vigíldi regis Vifigochó-

ut débuit, ejüfque à fe perfidiam

0

rum fílius , ab Ariána

dignis increpatiónibus répulit :

l

harefi ad fdem Cathólicam vi-

quia etfextériüs jacébar ligátus,

bl)

xo reverendíllimo Leándro Hi-

apud fe tamen magno in menti&

Y

Ípalénfi Epífcopo , dudum mihi

cülmine ftabar fecürus.

m

in amicitiJs familiáriter jun&o;

.. Defidériumánima.xxxj.

(

T E UMEE

pradicánte;convérfus eft. Quem

Le&io vij.

hi

ater Àriánus, ut ad eámdem

D fe ítaque revérfo Epif-

l

u

grefim rediret, & preemijs fua-

A.

copo, Ariánus pater in-

dére, & minis terrére conàtus

pcr

frémuit , ftatímque fuos appa-

lj

eft. Cümque illeconftantíffime

ritóres mifit , qui conftanciffi-

xt

refpondéret , numquam fe ve-

mum Confeflórem Dei illic ubi

n

ram fidem poffe relínquere ,

jacébat, occíderent , quod &

quam femel agnovíífet; irátus

factum eft. Nam mox , utir-

h

pater eum privávit regno , re-

gréffi funt, fecürim cérebro ejus

bülque expoliàvit ómnibus,

infigéntes , vitram córporis ab-

&. Honéfítum fecit. xxxj.

ftulérunt, hocc'luei"n eo valué-

l

Le&io

runt perímere, quod ipfum quo-

Hc virtüitem

^mque nec

que,qui perémptus eft , in fe

menris illius emollire va-

iius

conítíterat defpexíffe, / Sedpro

[

luiffec, in ar&a illum cuftódia

oftendénda vera ejus glória,

concládens, collum mantüfque

fupérna quóque non defuére mi-

illius ferro ligáàvir. Ceepit íta-

rácula. Nam ccepit in no&ürno

n

queHermenegildus Rex jávenis

filéntio pfalmodíze cantus ad

Ym

terrénum regnum defpícere , &

Corpus ejüídem Regis & Már-

d

forti defidério caeléfte quaerens;

tyris audíri , atque ideó veráci-

in cilícijs vinculátus jacens ,

j

ter Regis ; quia & Mártyris,

omniporénti Deo , ad confer-

Quidam étam ferunt, quóàd

2

W

tándum [e , preces effündere :

illic no&ürno témpore accénfae

tantóque — fublimiüs

glóriam

lámpades apparébant, unde &

uanfeánris mundi deípícere ,

fa&tü eft;quátenus Corpus illius,

"

)

quantó & religátus agnóverat

ut vidélicet Mártyris,Jureà cun-

&is hidélibus venerári debu íffet.

nihil fuiffe , quod potáerit au-

o

. Sto-

S

N

712

Fefta Aprilis.

ln tertio No&ur. Homil. in

-

8« Stolajucunditáris. xxxiJ.

Le&io viij.

Evang.S i quis venit.xxxiij.

Ater veró pérfidus , &

Lecdio xij de Feria, cum

parricida , commótus pa-

fuo j. &.

niténtia ;

hoc íecíffe íe dó-

In 1j. Vefp. Comm. Ferize; &

luit , nec tamen ufque ad

SS. Mart. Tiburti) &c.

Die XIV. Aprilis.

obünéndam falütem . poení-

tuit. Nam quia vera eflet

SS. MARTYRUM TIBUR-

Cathólica fides agnóvit , ísd

tij.

Valeriani, & Maxirni,

Commemoratio.

lä

Gentis füze timóre pertérritus ,

Y

ad hanc pervenire non méruit.

In Vefp. Antiph. Iftórum eft.

!

Quiobórta egritüdine;ad exue-

X. Letámini in Dómino,

s

ma

erdüc&tus eft , & Leándro

Oratio.

li

Epí

É

copojquem priüs vehemén-

Rafta quefümus omnípo-

.

.

Wt

ter afllixerat, Reccarédum Re-

tens Deus

ut qui fan&ó-

Y

gem filium fuum , quem in fua

rum Márcyrum tuórum Tibür-

hzrefirelíquerat ; commendáre

üj, Valeriáni, & Máximi fo-

2l

an;

curàvit, ut in ipfo quoque cália

lémnia cólimus 5 eórum étiam

virtütes imitémur, Per Dómi«

ü

fáceret , quália & in fratre fuis

j

exhortatiónibus fecíffet. . Qua

num noftrum.

j

In Laudibus, Afa.

V eftri ca-

commeudatióne expléta;defün.

lii

&us eft. Poít cujus mortem

illi. . Exultábunt fanai.

Reccarédus Rex non patrem

Die XVII. Aprilis.

SANCTI ANICETI.

pérfidum , fed fratrem Marty-

Pape & Martyris.

rem fequens ; ab Ariáne haré-

3f

fcos pravitáte convéríus eft , to-

Commemoratio.

Ifte fan&us,

tamque Vifigotrhórum Gentem

Ín Vefp. Afia.

t

Y'. Clória & honóre.

]

ira ad veram perdüxit fidem , ut

nullum in fuo regno militáre

Orario.

Il'ïbll

ly

permítteret , qui Regni Dei ho-

Eus , qui nos beáti Ani-

ftis exiflere per haréticam pra-

cérti Mártyris tui atque

vitàtem non timéret. Nec mi-

Pontuficis ánnua folemnitátelz-

5

"

utr

rum , quód veree fídei pradicá-

tíficas : concéde propitius

Tl

tor fatus eft , qui frater eit Ma:r-

cujus natalítia cólimus, de ejüf-

Te

tyris , cujus hunc quoque mérita

dem étiam prote&tióne gaudeà-

mus. Per Dóminum.

i

ádjuvant , ut ad omnipoténtis

Deigrémiü tam multos redücat,

In Laud. Afia,

Qui odit.

Q

* Juftus ut palma.

as -Pofuifti Dómine, xxxij.

COM-

DIE XIX. MARTIL

1

E

STO S. JOSEPHI

" '::l

Il

"

A

D

1

t

SSPONSI BV

VRUW UE

h

L

AÁlmo cum tumidam germine conju-

AD VESPERAS.

gem

Rl

Hymnw.

Admirans, dubio tangeris anxius*

Afflatu füperi'flaminis Augelus

l,

Acob autem genuit Jofeph virum

Mariz, de qua natus eft [zsus , qui

Conceptum puerum docet.

vocatur Chriftus.

Tu natum Dominum ftringis, ad ex-

1

Píalm. Dixit Dominus, &c. czm

teras

reliquis de Dominica.

JEgypti profügum tu fequeris pla-

"vAntipb. . Miffus eft Angelus Ga-

a5*

briel à

Amiffum Solymis queris, & inve-

o ad Virginem defponfatam

nis ,

viro, cui nomen erat Jofeph, de do-

)«

mo David, & nomen Virginis Maria.

Mifcens gaudia fletibus.

l«

Poft mortem reliquos mora pia cori-

""Lntipb. Càm effet defponfata Ma-

fecrat

D«

ter [zsu Maria Jofeph, antequam con-

venirent, inventa eft in utero habens

Palmamqne emeritos gloria füfcipit*

de Spiritu fan&o.

Tu vivens, füperis par , frueris Deo

l«

Mira forte beatior.

vAntipb. Jofeph vir ejus, cum effet

juftus, & nollet eam traducere, vo-

Hobis famma Trias, parce precan-

"

luit occulté dimittere eam.

tibus

Da Jofeph meritis fidera fcandere *

Capitul. Prov. 28. €7" 27.

Ut tandem liceat, nos tibi perpetim

Gratum promere canticum. Amer.

,

Ir fidelis multum laudabitur.

Et

Y. Conflituit eum Dominum do-

qui Cuftos eft Domini füi, glo-

rificabitur.

mus füz.

E. Et principem omnis poffefiio-

.. /Brev. Invocavi Dominur, * Pa-

nis füg,

It

trem Domini mei. Invocavi.

Y. Ut non derelinquat me in die

A Magnifiat , Itntipb.

tribulationis. Patrem. Gloria Patri.

Exurgens Jofeph à fomno fecit, fz-

Inyocavi.

I

cut precepit ei Angelus Domini , &

accepit Conjugem fuam.

]'LIC

JAymnus.

D

:

Oratio.

W

TE Jofeph ce

lebrent agmina cgli-

tum,

An&iffimge Genitricis tueg Sponfi,

)

Te cun&i

refonent Chriftiadum

chori*

quaefümus Domine, meritis adju-

2

vemur: ut quod poffibilitas nofira

Qui clarus meritis junQus eíft in-

non obtinet; ejus nobis interceffione

dyte

Jf

donetur. Qui yiyis ( reguas cum

Cafto fadere Virgini.

Dzo Patre,

Je(

( ce-

y

Oäïcinm- Santli

5i. celebretur in. Quadragefima fit.

feph, & infantem pofitum in prefe-

[

commemoratio Feriz.

pio. P/Z/m. Quare fremuerunt.

[

"tntipb. Ecce Angelus Domini ap-

AD MATUTINUM.

paruit in fomnis Jofeph , dicens&Sur-

Javitatorium.

ge, & accipe Puerum, & Matrem

ejus, & fuge in JEgyptum. . Pfalw.

" Chriftum Dzr Filium, qui putari

Cum invocarem.

dignatus eft filius Jofeph : * Venite

"Antipb. Confürgens Jofeph acce-

ü

adoremus. P/alm. Venite, exulte-

pit Puerum, & Matrem ejus nole,

&

inus.

& feceffit in. ZEgyptum : & erat ibi

Hymnus.

ufque ad obitum Herodis. P/a/y. Ver-

ba mea.

ph decus, atque no-

CJElitum Jofe

firg.

vAntipb. Defüun&o Herode Ange.

t

lus Domini apparuit in fomnis Jofeph

4

Certa fpes vitz, columénque mundi*

$

Quas tibi l&i canimus, benignus

in JEgypto, dicensGurge, & accipe

Sufcipe laudes.

Puerum, & Matrem ejus, & vade in

Terram Ifraél : defun&i funt enim,

i

'Te Sator rerum ftatuit pudice

Virginis fponfum, voluítque Verbi

qui quarebant animam Pueri.

k

P[alm. Domine Dominus nofter.

E

'Te Patrem dici* dedit & miniftrum

Effe falutis.

vAntiph. Accepit Jofeph Puerum,

& Mairem ejus, & venit in Terram

Tu Redemptorem ftabulo jacentem,

Ifrael.

Quem chorus Vatum cecinit fu-

rurum

P[alm. I1n Domino confido.

Y. Conftituit eum Dominum . do-

tif

Afpicis gaude

x&humïlifque natum

Numen adoras.

mus fug.

Itf

E. Et Principem omnis Poffeffio-

j

Rex Dzus regnum, Domivator orbis,

nis füg.

Cujus ad nutum tremit inferorum

q

'Turba * cui pronus famulatur gther,

De libro Genefis.

lo

Q

Se tibi fübdit.

Leffiol, Cap.39.

Laus fit excelfe Triadi perennis,

&

Ofeph igitur duGtus eft in JEgyp-

Or

Que tibi prebenstSuperos hono-

res*

tum, emítq; eum Putiphar Eunu-

di

Det tuis nobis meritis beate

chus Pharaonis, Princeps Exercitus,

p

Gaudia vite. Amen.

Vir ZEgyptius ,-de manu Ifmaélitarum,

á quibus perdu&us erat. Fuítque Do-

k

IN L NOCTURNO.

minus cum eo, & erat Vir in cun&tis

$

profperé agens : habitavítque in do-

&

"tipbona.

mo Domini füi, qui optime noverat

Wn

Dominum effe cum eo, & omnia,

Afcendit Tofeph à Galilea de civi-

tate Nazareth in Judzam, in civita-

que gereret , ab eo dirigi in manu

bJS

:em Davi

quz vocatur Bethlehem,

illius.

od

Ti

ut profiteretur cum Maria.

g. Fuit Dominus cum Jofeph, & de-

Pfalmus. Bedtus vir. Cum reliquis

dit ei gratiam in confpeQtu Principis

e Communi Confefforis Pontificis.

carceris.; * Qui tradidit in manu il

Antipb.

Venerunt Paftores fefti-

lius univerfos vin&os. Y. Quidquid

nantes; & inyenerunt Mariam, & ]o-

fiebat, füb ipfo erat;- Dominus ezim

erat

fe;p i

p

Sofeph. Confefforis,

æïei

érat cum illo, & omnia opera ejus

nulum de manu füa, & dedit eum in

À

.

dirigebat.

Qui tradidit.

manu ejus

»

veftivitque eum Stola

p

l[

*

Lefio Ij

byífina, & collo Torquem auream

circumpofuit. Fecítque eum afcen-

Wl

Nvenitque Jofeph gratiam coram

dere füper currum füum fecundum,

li

Domino füo, & miniftrabat ei, à

clamante precone, ut omnes coram

quo prepofitus omnibus gubernabat

co genu fle&erent, & prepofitum

»|

creditam fibi domum, & univerfa que

effe fcirent univerfe Terre JEgypti.

ij

€i tradita fuerant : benedixítque Do-

Dixítque Rex ad Jofeph : Ego fum

li

hi

minus domui J£gyptij propter Jofeph.

Pharao: abíque tuo imperio non mo-

W. Efüriente Terra JEgypti clama-

vebit quifquam manum , aut pedem

vit populus ad Regem alimenta pe-

2

tens.

in omni Terra ZEgypti.

2

Quibus ille refpondit : * Ite

E. BenediGiones Patris tui con-

h

ad Jofe

fortate fünt benedictionibus Patrum

facite.

ph,& qui?quid vobis dixerit,

q

jj

ejus : * Donec veniret defiderium

T

Y. Crefcebat

q

guotïdïe famesin om-

collium seternorum.

[

niterra: aperuítque Jofeph univerfa

Y. Fiant in capite Jofeph , & in

horrea, & vendebat JE

By ptijs.

Ite

vertice Nazarzi inter Fratres fuos.

ad Jofeph.

Donec.

Gloria Patri,

Donec veni-

;|

ret defiderium.

u

Lechio Ilf Gene[. Cap. 41.

Lacuit Pharaoni confilium Jofeph,

IN I. NOCTURNO.

P

H

B

LZnti,

9A4.

& cun&is Miniftris ejus

locu-

jv

táfq; eft ad eos: Num invenire pote-

Audiens Jofephj

$

"quod Archelaus

rimus talem Virum, qui Spiritu Dzr

regnaret in Judza pro Herode Patre

lo

plenus fit? Dixit ergo ad Jofeph :

fuo , timuit illó ire.

quia oftendit Tibi Dsus omnia, quz

Pfalm. Domine; quis habitabit,

locutus es , nunquid fapientiorem &

vintipb. Admonitus in fomnis Jo-

confimilem tui invenire potero ? Tu

feph feceffit in partes Galilez : & ve-

eris füuper domum meam, & ad tui

niens habitavit in civitate, qug voca-

)

Ti

oris imperium cun&us Populus obe-

tur Nazareth

it adimpleretur quod

d

diet: uno tantüm Regni Solio Te

diQum eft per Prophetas: Quoniam

(Us,

precedam.

Nazareus vocabitur.

n

W. Fecit me Dominus quafi Patrem

PfAlm. Domine in virtute tua,

]

Regis, & Dominum.univerfie domus

./lnhþ/). InduxeruntPuerum Jesuw

j

ejus: nolite pavere : * Pro (alute

parentes, ut facerent fecundüm con-

J

enim veflrra mifit me Dzus ante vos

fuetudinem legis pro eo.

(

in.7Egyptum.

Pfalm. Domini eft terra.

u

Y. Venite ad me, & ego dabo vo-

vAntiph. Erat Pater |esu , & Ma-

pu

bis omnia bona ZEgypti, & comede-

ter mirantes füper his, que diceban-

tis medullam Terrz.

Pro falute.

tur de illo; & benedixit iflis Simeon,

Tj

P[alm. Cantate Domino.

Leidio P. Gene[. Cap. 41.

vAntipb. Et ut perfecerunt omnía

i

xitque rurfus Pharao ad Jofeph:

fecundüm legem Domini, reverfi

Dl

Ecce conftitui Te füper uviver-

i

fünt in Galileam civitatem füam Na-

e(U

fam Terram: Jgypii.

Tulitque an-

zaretli

[i

P[alm.

Em

Officium Santli

Pfzlm. Dominus regnavit,

tem David , que vocstur Bethlehem:

—Antipb. Mirabantur omnes inver- * Eó quod effet de Domo, & Familia

l

bis gratie, que procedebant de ore David.

ipfius, & dicebant : nonne hic eft Fi-

Y. Ut profiteretur cum Maria de-

Iius Jofeph?

Íponfata fibi uxore. Eó quód effet. -

PÍíalm. Cantate Domino.

Lechio F.

Y. Magna eft gloria ejus in falutari

[

tuo.

Lli data eft intelligentia in myfterijs

I

fomniorum : ifti datum & confci-

g. Gloriam & magnum decorem

impones fuper eum.

um fieri atque participem celeftium

Sermo fan&i Bernardi Abbatis.

Sacramentorum. Ille frumenta ferva-

vit non fibi, fed omni populo : ifte

Homil. 2. fuper Miffus , prope finem.

Leéfio F.

panem vivum & c&lo fervandum ac-

cepit tam fibi, quàm toti mundo.

:

s & qualis homo fuerit beatus

B. Surge, & accipe Puerum , &

Matrem ejus, & fuge in ZEgyptum :

Q

ofeph, conjice ex appellatione,

qua, licet difpenfatoria, meruit ho-

* Et efto ibi, ufquedum dicam tibi.

norari à Dzo, ut Pater Dxr & dictus

Y. Ut adimpleretur, quod di&tium

& creditus fit : conjice & ex proprio

eft à Domino per Prophetam dicen-

vocabulo, quod augmentum non du-

tem : ex JEgypto vocavi Filium me-

/

bitas interpretari : Simul & memento

um. Et efto.

magniillius quondam Patriarche ven-

Le&io FIIf.

diti in ZEgypto, & fcito ipfius iftum

On eft dubium, quin bonus &

;I

non folnm vocabulum fuifle fortitum,

— 1

j

fed & caftimoniam adeptum, inno-

fidelis homo fuerit ifte Jofepls,

centiam affecutum & gratiam.

cui Mater defponíata eft Salvatoris.

[

E. Angelus Domini apparuit Jo-

Fidelis, inquam, fervus & prudens,

quem conftituit Dominus fuz Matris

feph, dicens : Jofeph Fili David noli

folatium , füz carnis nutritium, folum

timere accdpere Mariam conjugem

tuam : *

uod enim in ea natum eft,

deniq; in terris magni Confilij coad-

El

jutorem fidiffimum.

de Spiritu fan&to eft.

g. Cüm inducerent Puerum Jrsum

Y. Pariet autem filium, & vocabis

nomen ejus Jzsuw.

Quod.

Parentes ejus, ut facerent fecundüm

Lcélio F l.

confuetudinem legis pro eo : * Ac-

cepit eum Simeon in ulnas fuas, &

ä

uidem,ille Jofeph, fraterna ex

benedixit Dzuw.

y:

invidia venditus & du&us in

Y. Et erat Pater ejus, & Mater mi-

IEgyptum, Chrifti veuditionem pre-

rantes fuper his, qu& dicebantur de

figuravit : ifte Jofeph, Herodianam

illo.

Accepit eum.

Gloria Patri.

invidiam fugieus, Chriftum in ZEgy-

Accepit eum.

ptum portavit. IlleDomino fuo £dem

fervans, Dominz noluit commifceri :

IN Ill. NOCTURNO.

ifle Dominam fuam Domini füi Ma-

trem, Virginem agnuofcens, & ipfe

vAntipbona.

contineus, fideliter cuftodivit.

Invenit Philippus Nathanael, & di-

g. Afcendit Jofeph à Galilea de ci-

cit ei : Quem fcripfit Moyfes in lege;

vitate Nazareth in Judeam, in civita-

& Prophete, invenimus Jrsuu Filium

d OU r o u

Q-

T.

$M.

"

M

jofeph Ca;;þm;rïr.

Jofeph à Nazareth. Canticum. Bea-

rent: non fequitur, ut pofteà con-

ilia

tus vir.

venerint; fed Scriptura quod fa&um

Y. Juftus germinabit ficut lilium.

non fit, oftendit.

l

E. Et florebit in &ternum ante Do-

R. Dicit Mater Jzsu ad illum : Fili

P

minum.

quid fecifti nobis fic ; * Ecce Pater

tuus, & ego dolentes querebamus

LeGio fan&i Fvangelij fecun-

"

düm Mattheum.

e

&

y

Y. Et ait ad illos : Quid eft quod

j

Leéío IX. Cap. t. c.18.

me querebatis? nefciebatis quia in

li

his, quz Patris mei funt, oportet me

J

Um effet defponfata Mater Jssu

C

Maria Jofeph, antequam conve-

effe? Ecce Pater tuus.

jlg

nirent, inventa.eft in utero habens de

Leidio XI.

Spiritu fan&to. Et reliqua.

Ofeph autem vir ejus cüm effet

Homilia S. Hieronymi Pres-

juftus , & nollet eam traducere,

Ifl;

byteri.

voluit occulté dimittere eam. Si quis

l

fornicarie conjungitur, unum corpus

Lib.i. Cofüent. in c. 1. Mattb.

m

efficitur: & in lege przceptum eft,

st

Uare non de fimplici Virgine, fed

non folàm reos, fed & confcios cri-

de defponfata concipitur? Pri-

T

minum obnoxios effe peccati : quo-

miüum, ut pergenerationé Jofeph origo

Marie monftraretur : fecundó, ne la-

modo Jofeph, cüm crimen celaret

uxoris, juftus fcribitur? fed hoc te-

pidaretur à Judais ut adultera: ter-

tió , ut in ZEgyptum fugieus haberet

ftimonium Marig eft, quód Jofeph

fciens illius caftitatem , & admirans

h

folatium. MartyrIgnatius etiam quar-

Il

tam addidit caufam. cur à defponíata

quod evenerat, celat filentio , cujus

Myfterium nefciebat.

15

Conceptus fit : Ut partus, inquiens,

i

ejus celaretur diabolo, dum eum pu-

g. Defcendit Jzsus cum eis, & ve-

nit Nazareth ; * Et erat fübditus illis,

nj

tat non de Virgine, fed de uxore ge-

Y. Proficiebat fapientia', & xtate, &

a

neratum.

gratia apud Dzux, & homines.

E

g. Ibant Parentes Jesu per omnes

erat fübditus illis.

"

N

annos in Jerufalem, in die folemni

Lecfio XII. Dicitur de Homilia Fe-

Paíchge : confümptífque diebus, cüm

J

ria occurrentis, ff celebretur in Qua-

redirent , remanfit Puer Jzsus in Jeru-

drape[imas Q2* de ea fit commemoratia

Á

falem, * Et non coguoverunt Paren-

in Laudibss.

tes ejus.

Lecfio XIl.

[|k

Y. Exiftimantes autem illum effe in

comitatu, requirebant eum inter cog-

Ofeph Fili David , noli timere ac-

!

natos, & notos,

Et non.

cdpere Mariam uxorem.

Jam &

Óiupra diximus fponfas uxores appel-

Ledio X.

lari: quod plenius liber adverfus Hel-

Ntequam convenirent , inventa

vidium docet. Et blandientis affe&tu

eft in utero habens de Spiritu

ei per fomnium Angelus loquitur, ut

fan&o.

Non ab alio inventa eft , nifi

juftitiam filentij comprobaret : fimül-

l

à Jofeph, qui pene licentia maritali

que notandum, quod Jofeph filius

"

futurz uxoris omnia noverat.

Quod

effe dicatur David, ut Maria quoque

j

autem dicitur, Antequam conyeni-

de ftirpe David monftraretur.

hOE

h-

—

E

p

Officium Santli

W. Fidelis fervus, & prudeus, quem

lum in templo fedentem iü medio

Y

conftituit Dominus fuüper familiam

Do&orum , audientem , & interro-

l

fuam: * Amen dico vobis, quoniam

gantem eos.

füper omnia bona fua conftituet eum.

-tfntipb. Dixit Mater ejus ad il

Y. Qui cuftos eft Domini füi, glo-

lum: Fili quid fecifti nobis fic? Ecce

rificatur.

Amen dico.

Gloria Patri.

Amen dico.

bamus te.

Pater tuus, & ego dolentes quare-

til

-tntipb. Defcendit [rsus cum eis,

Sequentia S. Evangelij fecundüm

Matthaeum.

Cap. 1. c. 18.

& veuit Nazareth , & erat. fübditus

illis.

Um effet defponfata Mater Jrsn

|

C

Cap. Prov. 28. 7 27.

[

Maria Jofeph , antequam conve-

|

nirent, inventa eft in utero habens

Ir fidelis mulüm laudabitur.

Et

Tnó

de Spiritufan&o. Jofeph autem vir

qui Cuftos eft Domini fui, glo-

ejus cüm effet juftus, & nollet eam

rificabitur.

traducere , voluit occulté dimittere

B. Breve.

Conftituit eum, * Do-

Tij

eam. Hec autem eo cogitante, ecce

minum domus fuz. Conftituit. Y. Et

Angelus Domini apparuit in fomnis

principem omais poffeffionis fu.

Y

ei, dicens, Jofeph fili David, noli ti-

Dominum. Gloria Patri, Conflituit.

mere accipere Mariam conjugem

tuam.

Hymndns.

Quod enim in ea natum eft,

de Spiritu fan&o eft. Pariet autem

Ste, quem Izti colimus fideles,

I

Cujus excelfos canimus tzriumphos*

fil

Filium, & vocabis nomen ejus zsuw.

il

l

Ipfe enim falvum faciet populum

Hac die Jofeph meruit pereunis

gaudia vitz.

fuum à peccatis eorum.

O nimis Felix, nimis O beatus

ftt

Oratioc.

Cujus extremam vigiles ad horam*

D

S

An&iffime Genitricis tue Sponfi,

Chriflus, & Virgo fimul aftiteruns

que(umus Domiae, meritis adju-

Ore ferena.

vemur: ut quod poffibilitas nofira

Hinc flygis vi&or, laqueo folutus

J

non obtinet , ejus nobis interceffione

Carnis, ad fedes placido fopore

donetur. Qui vivis & regnas.

Migrat eternas * rutilifque cingit

tempora fertis;

AD LAUDES.

Ergo regnantem flagitemus omnes

Adfit ut nobis

J

Et per Horas , JAntiphona.

eniamque noftris

t

Obrinens culpis * .ribuat fuperne

Bant Parenutes Jzsu. per omnes an-

hi

nos in Jerufalem, in die folemni

munera pacis.

Pafcha.

Sint tibi plaufüs , tibi fint honores

Pf/zlm.

Dominus regnavit. Cz;»

Trine qui regnas Deus * & coronas

Aureas fervo tribuis fideli

reliquis de Dominica.

Omne per evum. Amen

Antipb.

Cürm redirent, remanfit

Y. Os jufti meditabitur fapientiam.

Puer Jzsus in ferufalem, & non cog-

W. Et lingua ejus loquetur judi-

noyerunt Parentes ejus.

cium.

ventiph. Non invenientes Jzsuu,

regreffi funt in Jerufalem requirentes

vAd Benediclus, Antipb.

eunB& poft triduum invenerunt il-

Ipfe [zsus erat incipieas, quafi at

no-

fofeph. Confefforis,

&di

norum triginta, ut putabatur, filius

[]0:

In [ecumndis Fe[peris , ,tntipbona.

Jofeph.

Ibant Parentes, &c. . .ur z» laudi-

Oratio.

SanGiffime Genetricis.

bss.

l

Pfalm. Capitulum. B. Breue,

Ut infva.

C Hymnus , ut in primis Fe[peris.

j

a

Deinde fit commemoratin Feria, yga

Y. Gloria, & divitie in domo ejus.

g. Et juítitia ejus manet in ficu-

celebretur in Quadrape[ima.

lum fieculi.

l

IUj

"A Tertiam, ,Antiphona.

-A44d Mapnificat , JAntipb.

Cüm redirent.

Ecce fidelis fervus , & prudens,

Capitulum. Vir fidelis, &c

ut

quem confítituit Dominus fuper fa-

Ilfrd.

:

miliam fuam.

Y. Conftituit eum Dominum do-

D

Oratto.

4f

mus füz.

5

AnGiffimz Genitricis tue Sponfi,

W. Et Principem omnis poffeffio-

quzfümus Domine, meritis adju-

Do

nis fuz.

vemur: ut quod poffibilitas noftra

!

"Ad Sextam , J Antipbona.

non obtinet; ejus nobis interceffione

If,

Non invenientes.

donetur,

Qui vivis & regnas cum

Dzo Patre.

il

Capitulum. — Ecclef. 45.

Deinde fit commemaratio $. goac-

le&us Dzo, & hominibus, cujus

im Patris B. F. M.

DI

memoria in benedi&tione eft. In

-Antipb. Laudemus virum glorio-

08

fide, & lenitate ipfius fanCtum fecit

n

ilum, & elegit eum ex omni carne.

fuüm in generatione fua, quia bene-

di&ionem omnium Gentiium dedit

r2

Y. Magna eít gloria ejus in falu-

ili Dominus, & teítamentum füum

tari tuo.

y. Gloriam, & magnum decorem

confirmavit füper caput ejus.

Y. Potens in terra erit femen ejus.

WLI JJ

impones füper eum.

A Nonam, .Antipb.

E. Generatio re&ctorum benedice-

nü.

tur.

t

Defcendit [zsus.

Oratio.

Capitulum. Sap. 10.

Eus, qui pre omnibus San&is tuis

P

Rofugum juftum deduxit Sapien-

beatum foachim Genitricis Filij

j

tia per vias reCtas, & oftendit

tui Patrem effe voluifti: concede que-

ili regnum Dzr, & dedit illi fcien-

fümus, ut cujus fefta veneramur, ejus

tiam San&torum? honeftavit illum in

quoque perpetuó patrocinia fentia-

;

laboribus, & complevit labores illius.

mus.

Per eundem Dominum noft-

