Canticum, Q baudite me.

g

Pfía3lm.D óminus rcgnävircunjl

cumreliquis 567. y.

Elé-

reliquis.

30.

git eam.

Antiphona, Mecum enim há.

dl

Homilia in Evangelium ;

eo T cufiódem córporis mei,

Sangi

S imile erir regnum, celórum

Angelum Dómini.

Imea

decem virgínibus. utin Comm.

CxiX.

Ami?honao Annulofuo t füb.-

,ai

Virg.

arrhávit me Dóminus meus

Je-

y. !

.ix, lpfifum defponfàta , cui

fus Chriftus,

& tamquam fpone

L

nge[i [e.I-

Angeli férviunt ; cujus pulchri-

fam decórávit me coróna.

.

j

tüdinem Sol & luna mirántur:

Ant

hona.

Benedico te T. Pa.

It

* Ipfifoli fervo fidé, ipfi me tota

ter

D

ómini mei Jefu Chrifti ,

devotióne commítto. x Déx-

quia per Fílium tuum ignis ex-

gt d

teram meam , & collum meum

tín&us eftà látere meo.

.[7qp'

cinxit lapídibus pretiófis : trá-

Antiphona.

Congaudéte me-

didit áuribus meis inzftimábi-

t

cum T & congratulámini , quia

Qd iji!il

les margarítas. Ipfi.

cum his ómnibus litcidas fedes

Id

&.x. Omníipotens, adoránde,

accépi.

Colénde, treménde, benedíco te :

Capirulüm, Eccli.

gxpe&'üe

$l. 4, Y,

T

* Quiaper Fílium tuum Uni-

NI

:

nfitébor

tibi

Dómine

génitum eváfi minas hóminum

J

Rex , & collaudábo te Deü

U5 qw

impiórum , & fpurcítias diáboli

Salvatórem meum. Confitébor

q

us

!

impolliíto calle tranfivi. x/, Te

Nómini tuo : quóniam adjütor

r

"

confíteor làbijs , te totis vifcéri-

'

& proté&or fa&us es mihi , &

J

i

at

!

us concupífco. Quia.

liberáfti corpus meum à perdi.

j

a

tióne,

jfti

xj. Spécietua, & pulchri-

d

;

dinetua, * Inténde, prófpe-

&à breve. Spécietua.

Hymn.

m

16 procéde, & regna. y/, Diffü-

efu coróna Vírginum,

cxxj.

aelt giária in lábijstuis ; pro-

y.. Diffüffa eft.

g

j 1

ptéreà benedíxit teDeusin aetér-

Ad Benedict us, Artiphona.

num. Inténde,

(

À

:

Ecce. quod concupífvi , t jam

[

Pars Hyemalir,

Vi-

-

610

Fefta Januarij.

£

vídeo:quod fperávi, jam téneo:*

r. i:9. NifiDóminus zdifi

cáverit, 117.

4

u

ipfi fum jun&a in celis, quem

in terris pö(ua, tota devotióne

Capiml.COHfltäbOr tibi. &.brg.

pIæC

diléxi.

il

ve. & H ymn. ut in primis Velp.

Oratio.

x'. Diffüfla eft grátia.

appä

D7l

Mnipotens

fcmpïte'me

Ad Magnificat , Antiphona.

fitm

Deus , qui infirma muudi

Stans beáta Agnes T in médio

éligis , ut fórtia quzeque confün-

flammze , expánfs mánibus

yan

lt

das : concéde propítius; ut qui

oràbar ad Dóminum : Omni-

beátze Agnétis Virginis & Már-

poetens, adoránde , colénde, tre-

tyris tuze folémnia cólimus,ejus

ménde, benedico te, & glori-

apud re. patrocínia Íentiámus.

fico Nomen tuum in zerérnum.

Per Dóminum.

Deinde fit. Commem. Fefti

ityc

Ad Tertiam, Antiphona.

Tum -

enim,.

fequentis. Antiph. . Iftórum eft

I

Mecum enim hábeo.

. Leetámini inDómino,

Die XXII.

anuarij.

tde

Capitulum. C enfitébor tibi

Dómine, ut foprà, Y Spécie

IN FESTO SS. VINCENTII

tlj

[

tua.,

& Anaftafij Mart. Semid.

Oratio.

N

lmgm

Ad Sextam , Antiphona.

Annulo fuo.

Défto Dómine fupplica-

itüb

lt

A

Capitulum.

Eccli. yt.

A

tiónibus noftris : ut qui ex

cberáfti mefecündüm mul-

iniquitáte noftra. reos nos elfe

lm

I

titüdinem — mifericórdiae

cognófcimus ; beatórum Márty-

W 8

nóminis tui à rugiéntibus , prze-

rum tuórum Vincéntij & Ana-

ho

ftáfij interceffióne liberémur.

hn t

parátisad efcam , de mánibus

quaréntium ánimam meam , &

Per Dóminum.

Tf

de multistribulatiónibus, qux

In fecundo No&urno.

&Y

circumdedérunt me.

Le&io v.

D

y^, Adjuvibit eam.

Incéntius Ofce in Hifpá-

Y oC|

i

Ad Nonam , Antiphona.

V

nia citerióre natus , à pri-

ma zetáte ftiidijs déditus ;

d

Congaudéte mecum.

Capitulum.

Eccli. g.

facras lítterasà Valeriáno Ce-

t

udábitufque ad mortem

faraugufténo Epifcopo didicit :

BG

1

.,ánima mea Dóminum ,

cujus éciam partes fufcépit pre-

quóniam éruis fuftinéntes te; &

dicándi Evangélium , quód Epí-

l

liberaseos de manu angüftiee ;

Ícopus , propter linguae impedi-

Tl |

Dómine Deus nofter.

méntum, przdicaciónis offício

V

y. Elégit eam Deus.

fungi non póterat. Eare ad Da-

lllm[

In-

In fecundis Vefp. Afa.

ciánum , provínciz à Diocletiá-

nü)!

no & Maximiáno prepófirum

i

grella Agnes. cum | reliquis de

Laud.

deláta , Vincéntius Ceefaraugi-

deïm

Piíalmi. D ixit Dóminus. 118.

ftze comprehénditur , & vincus

Ut

ad Daciánü Valéntia adducitur.

D

B gätus Vir.ii18. [, ?udäte pue-

f Sane

Fefta Januarij.

611

.

. San&i tui Dómine mirábile

póterat, delícijs perdücere co-

confecüti fanc iter , ferviéntes

nàtur. Sed inví&us Vincéntij

p

precépus tuis, ut inveniréntur

ánimus Jefu Chrifti fide fpéque

9W

illaefiin aquis válidis: * Terra

munitus , vicit ómnia : & ignis»

appáruit árida : & in mari subro

ferri, tortórum immanitáte fu-

m

vià fine impediménto.. y. Quó-

peráta , vi&or ad caléftem Már-

Ws

niam percüffit petram , & flu-

tyrij corónam advolávit , undé-

lnb

xérunt aque ; & torréntes inun-

cimo Kaléndas Februárij Cue

Ont

davérunt, Terra.

jus Corpus , cüm projé&um ef-

fez inhumátum, corvus & à vo-

de,t

Lectio vj.

Bi verbéribus & equiüleo

lücribus , & àlupo, ünguibus ,

La

&rmuf

$tortus, multis prefenti-

roftro , alismirabiliter deféndit.

bus, cüm nulla avt tormentó-

, Id

Qua re cógrfita , Daciánus illud

jumdd

rum vi , auc. acerbitàte , vel

inaltum mare demérgi jubet :

Joninn

lenitàte verbórum à propófi-

fed inde étiam Divínitüs ejétum

nj

todeterréri poffet ; in crarí-

ad littus , Chriftiáni fepéliunt.

cula impóíitus , prunis ardén-

Tamquam aurum in forná-

]ENTI'!

nid,

tibus fuppófitis ; ac férreis

ce probávit. elé&os Dóminus;

ünguibus excarnificátus, can-

& quafi holocáufti hóftiam ac-

denribífque láminis exiftus ,

cópit illos : & in témpore erit

upplïf.'t

iterüm — düicirur in cárcerem

u[qum'

reipé&us illórum : * Quóniam

s a

Íftratum — tefláceis. fragméntis ,

donum & pax eft elé&is Dei.

n

ut ejus nudum co

us, fom-

x'. Qui confidunt in illum , in-

[

&

no opréffum , à

bjé&is é-

telligent veritátem , & fidéles in

Vr

tiam teflárum acüleis torque-

dile&tióne acquiéfcent illi. Quó-

rétur.

niam.

Leaio viij,

, Vérbera carníficum non ti-

g

Nafláfius Perfa , Móna-

muérunt San&i Dei , moriéntes

!

chus , Heráclio Imperató-

pro Chrifti Nómine : * Ut heré-

re ; cim fan&am Jerofolymó-

iib

des fierent in domo Dómini.

US)äPn'

rum rerram vifitáflet, ad. Cae-

X radidérunt córpora fua

faréam Paleftíinz pro Chiifti

;.

de'djml,

propter Deum ad fupplícia.Ut

Religióne víncula & vérbera

jnm)

herédes.

d

Leaio vij.

confiánter perpéffus eft. Mox à

Erüm , illo in tenebricófa

Perfis ob eámdem caufam várijs

J Ik"

j

V

inclífo cuftodia, claríffi-

cruciátibus affédus, à. Rege

Impfd"

mus fplendor obórtus totum

Chófroa ; unà cum feptuagínra

cárcerem illuftrávit : quee lux ,

álijs Chriftiánis , fecüri percüti-

! qió

€üm fumma admiratióne om-

tur. Cujus Relíquia primüm

deu

yodit

nes, qui áderant , affecíffer; res

Jerofólymam ad Monaftérium ,

Quf

àcuftóde cárceris ad Daciánum

in quo Monáfticam vitam pro-

PO

defértur.Qui edii&ü in molli cil-

féffuserat, deínde Romam de-

Jara!

látz , collocátee funt in Mona-

V]I] [Lf

citra cóllocat: & qué cruciátibus

infuam fenténtiam tráhere non

ftério ad aquas Sálvias.

"m

p

Q2

D Cera

p

615

Fefta Januarij.

&. Certámen mágnum habué-

rentiána Virgo & Martyr im-

)7

runt San&i Dei : ranfiérunt per

plóret, qua tibi grata. lemper

(

ignem & aquam; & falvi fa&ti

éxtitit, & mérito caílitàris, &

f

]i vir

funt: * Etccorónas accepérunt

tue profeffióne virtüdis, Per

à Dómino Deo: y/ immánia

Dóminum.

nein

Mixin

enim pro Chrifto in fuis corpó-

In fecundo Nocturno.

ribus pertulérunt torménta. . Et

Lectio v.

ln

corónas. G löria Pacri. Et co-

Eárus Raymiündus Bar-

fl

rónas,

cinonénfis, ex nóbili fami-

NÀ

Ín terio No&turno Homilia

lia de Peonafort , Chri-

E

füper Evangelium. C üm audié-

ftiáne Religiónis rudiméntis

flwräpe

imbütus, adhuc párvulus exi-

tb

ritis prolia. deComm. plurim,

Mart.

1xj.

mia ánimi & córporis índole

hh

Infecundis Vefp. à Capitulo

magnum áliquid porténdere vi-

!s De;

1

de S, Raymundo de Pennafort.

fuseft. Nam adoléícens huma-

um j

l

Die XXIII. Januarij.

nióres lítteras in pátria profef-

fufore

Pro fefto Defponfationis B.

fus, Bonóniam fe cóntulit , ubi

fsl

M. V. Si hoc die. celebretur,

pierátis officijs ; ac. Pontifícios

Ám,

officium habetur in fine, ccxcviJ.

Civilique Jun fíéduló incüm-

Ut

IN FESTO S. RAYMUNDI

bens;, & Do&óris láurea infigni-

irinhy

de Pennafort Confeff. non

tus , ibidem facros Cánones ma-

Itltto

Pontdif Semid,

gnacum hóminum admiratióne

lite:

!

InH yinno. méruit fuprömos

eltinterpretàtus. Ejus virtütum

15 Capy

Laudis honóres.

fama percrebreícénte, Ber&ngä-

Q i

Oratio,

rius Barcinonénfis Epilcopus ,

TWl

cum Roma fuam ad Eccléfiam

Eus;qui beátumRaymuün-

lm

D

dum Paniténtie | Sacra-

rediret, eum conveniéndi caufa

Küny|

ménti infíignem miníftrum e-

Bonóniam iter inftítuit , & tan-

hat

legifti, & per maris undas mi-

dem fummis précibus, ut ecum

T

yabiliter traduxífti :concéde; ut

in pátriam reverterétur , obtí-

&di&un

ejus interceífióne dignos peni-

nui Mox ejüfdem Ecciéfie

Tn(:

téntie ftu&us fácere, & ad e-

Canonicátu & preepofitüra or-

Tum

térnz falütis portum perveníre

nátus , univério Clero & pópu-

i

AT

valeàmus. Per Dóminum.

lo , integritáre ; modéftia, do-

l Ay

Commem. SS. Vincentij &

&rína , & morum fuavitáre pra-

Anaftabj. Antiphona, Gaudent

fülfit, ac Deípare Virgiis;

inczlis, Y'.

ExultübuntEtr S.

quam fingulári pietátis affeau

Thi

Emerentiane Virg. & Mart.

venerabátur, honórem , & cul-

W

li

Anuphona.

Veni fponía.

tum femper pro víribus aüxit.

G

X.

Spécie tua.

*. Honéftumfecit. xciij.

Oratio.

*l

a

Le&io vj.

Ndulgéntiam nobis quafu-

Nnum círciter quintum

tlhtum |

tlfl;s

)

I

mus Dómine, beàta Eme-

A

fupra quadragéfimum a-

Ut

äens,

Fefta Januarij.

613

27

gens,in Ordine Fratrum Pra-

redégit. Arehiepifcopátum Tar-

Qmþet

dicatórum , folémni emiffa Pro-

raconéníem ab ipío Poncífice fi-

t

fetlióne , ut novus miles in om-

bi oblárum conítantilfimé recu-

(N

ni virtütum génere ; fed preci-

fávit.

Et totius Ordinis Prze-

pué in charitáte erga egénos ; &

dicatórum Generále Magifté-

Ol

máxime caprivos ab infidélibus

rium; quod per biénnium admi-

decéntos , le. exércuit.

Unde

niftráverat , fponté dimifit.

9

cüm ejus hortátu fanc&us Petrus

$;. Ifte homo. xciij.

li fini

Noláíco ( cujus ipfe confeffiónes

Le&io viij.

. C

audiébat ) íuas opes piílfimo

Acöbo

Aragónie Regi facree

imnt

huic óperi conférret, tum eidem,

I

Inquifitiónis Officij , (uis in

us dl

eum beáro Raymindo, & Jacó-

regnis inftituéndi , au&or fuit.

: Idl

bo Prímo Aragóniz Regi appá-

Multa patrávit mirácula: intet

vt

rens Beatíflima Virgo; gratiffi-

quz illud claríffimum , quod ex

d

mum fibi, & Unigénito Fílio

Infula Baleári Majóri Barcinó-

1 pwïef-

fuofore dixir, fi in fuum honó-

nem reverfürus , ftrato fupera-

il

rem inftituerécur Ordo Religio-

uas pállio, centum fexagínta

T

fórum, quibus captivos ex infi-

milliária fex horis conféceric , &c

if CU

délium tyránnide liberándi cura

fuum Coenóbium jánuis claufis

mügnï-

incümberec. Quare collácis in-

füerit ingréffus. Tandem propé

jes mi

ter fe confilijs , Ordinem beátze

centenárius virtüribus & méri-

jrartt

Maríz de Mercéde Redemptió-

tis cumulàtus , obdormivit in

jrdtum

nis caprivórum fündavérunt,

Dómino, anno falütis millefi-

g

Cui beátus Raymündus certas

mo ducentéfimo feptuagéfimo

K

vivéndi leges praefcrípfit , ad

quinto, quem Clemens O&á-

ii

cjüldem Ordinis Vocatiónem

vus in fan&órum nümerum ré«

ia

tulit.

accomodatíffimas ; quarum ap-

u

probatiónem áliquot poft annos

$. Defidérium ánimae. xciij.

gt

à Gregório Nono impetrávit,

In tertio No&ur.Hom. in E-

If )Obü'

& di&um fan&um Petrum pri-

vang. Sint lumbi veftri xciv,

Ecclä n

mum Generálem Ordinis Magí.

Pro S. Emerentiana V. & M.

qira d

firum fuis iple mánibus hábitu

Le&io xiJ.

eódem indütum creávit,

T d

Merentiána virgo Romá-

n

$. Amáàvit. xciij.

E

na , collactánea beátz Ag-

p

Lectio vij.

nétis , adhuc catechümena , fide

B eódem Gregório Ro-

(,';ginïi»

& charitáte flagrans , furéntes

; ajfe'äü

A

mam acceríitus, & Cap-

in Chriftiános idolórum cultó-

a

'

pellàni ac Penitenüiárij , &

res cim veheméntiüs accufáret,

Confeffári minere decorátus,

le[-

àconcitáta multitüdine lapídi-

ejüídem juffu Romanórum Pon-

bus óbruta eft. Qu in cruciáti-

"

tíficum decréta ih divérfis Con-

busoransad fepiilchrum ían&ze

cilis, & Epiftolis fparía , in

Agnétis,próprio fánguine,quem

yn ^

unum Decrecálium volümen

pro Chrifto conftánter effüdit ,

ba-

bCFi!

Q.3 3

Á

614.

Fefla Januarij.

J

ad Chriiftum

convérterant ,

baptizáta, Animam Deo réddi-

ffl

dit.

fciéntes Timóthei patrem effe

(al

eum circumcidit,

€. VeniSponfa Chrifti , áccipe

Gentlem ,

(

!

corónam , quam tibi Dóminus

Cim ígitur ambo Ephefum ve-

praparávit in atérnum : pro

níffent, ibi ordinátus eft Epí-

cujus amóre fànguinem tuum

Ícopusab Apóftolo; ut eam Ec«

clétiam gubernáret.

Id

I

fudifti : * Er cum Angelis in

paradifum introifli, Y. Veni

* Honé

ftum fecic.xxxj.

Vore

Le&io vj.

elé&a mea , & ponam in te

fii

thronum meum; quia concu-

D quem Apóftolus duas

&

A.

pivit Rex ípéciem tuam. Ft

epíftolas fcripfit, álteram

Mty

Laodicéa , álteram Roma : qui-

cum Angelis, Glória Patri. Et

s

6& &t

cum Angelis.

busin Paftorális offícij curacon-

r

Conmm. ejufdem in Laud.An-

firmátus, cüm facrifícium, quod

st

tiphona. S fmile eft, X Diffüfa.

uni Deo debétur, fíeri daemo-

fihd

In fecundis Vefperis à Cgpit.

num fimulácris ferre non poffet;

W6

de S. Timotheo.

pópulum Epheíinum, Diánz in

lol

Die XXIV. Januarij.

ejus celebritáte immolántem ;

ii

YN FESTO S. TIMOTHEI

abilla impietáte removére coná-

lu

Epiíc. & Mart. Semidupl.

tus, lapídibus óbrutuseft : ac

Oratio.

li

pené mórtuus, à Chriftiánis e-

dnli

Närmitätem noftram réfpi-

réptus, & in montem óppido

&

I

ce omnipotens Deus : & quia

vicinum delátus, nono Calén-

lj

ondus próprice a&tiónis gravat;

dasFebruárij óbdormivit inDfio.

j

eáàri Timóthei Mártyris tui, at-

X. Defidériumánimz.xxxj.

f'(ang.

df (

ue Pontificis intercéffio glorió-

Sermo S. Auguftini Epifcopi,

k y

Serm.4.4.de Sanclis.

Lectio vijs

la nos prótegat.Per Dóminum.

«

Commem. $. Raymundj.

Tiumphális beáti Márty-

T

ris Timóthei dies hódie

Antiphona. Hic vir. . Juftum

IN

dedüxit.

nobis anniverfária celebritáte

Oratio, ut füprà.

recürrit * cujus glorificatióni

In fecundo Noctutno,

ficut. congáudet Eccléfia , fic

A

Le&io v.

ejus propónit fequénda veftígia.

li

Imótheus Lyftris in Ly-

Sienim compátimur, & con-

4

caónia natus , ex patre

glorificibimur. In cujus glo-

l

r

Gentili , & matre Iudza ,

riófo agóne duo nobis præcipu&

confideránda funt : induráta

IV

Chriftiànam colébat Religió-

hi

nem , cüm in ea loca venit Pau-

vidélicet tortóris fevítia , &

T

lus Apóftolus. Qui fama come

Mártyris inví&a patiéntia. $&-

vítia tortóris, ut eam detefté-

i

mótus , que de Timóthei fan-

ft(&vä

&itàte percrebüerat ; ipfum ad-

mur : patiéntia Martyris ; ut

eam imitémur. Audi.Pfalmi-

li

hibuit fócium fuze peregrinaciá-

hu

ftam advérfüs malítiam incree

pis:fed propter Judeos; qui fe

pän-

Fefta Januarij.

615

ántem : Noli aemulári in ma-

vie viros ac mulíeres , vin-

M

.

ndt

f

1

gnántibus: quóniam tamquam

&os perdüceret in Jerüfalem,

fcenum velóciter aré'cent.

X. breve. Conftitues eos.

dl

ucunditátis, xxxij.

Hymnus.

i Y«

g. | Stola j

Le&io viij.

&or egrégie Paule mo-

D.

Uód autem advérfüs ma-

DO

res Inftrue,

m

(

R

lignántes patiéntia exhi-

Et mente polum nos transférre

bénda fic , audi Apóftolum fua-

fátage ; .

[

déntem : Patiéntia vobis necet-

Donec perfé&um largiàtur

fáriaeft ; utreportétis promiffió-

Plénius;

T

nes. Coronàára ítaque eft beáti

Evacuáto quod ex parte gerim?,

|tend

Mártyris pariéntia , mancipáta

S it Trinitáti fempitérna glória;

m

eft zecérnis cruciátibus tortóris

Honor,potéftas, atque jubilátio,

Qfa t

incorré&ta malítia. Hocattén-

In Unitáte;cui manet impérium;

0

dens inagóne fuo gloriófusChri-

Ex tunc , & modó, per atéina

Aemo

fti Achlécra , non exhórruit. cár-

fzecula. Amen.

] Po!ïcl;

cerem. Adimitatiónem Cápitis

YX. 'Tuesvas elc&iónis fan&e

Yáng

fui tolerávit probra , fuftinuit

Paule Apóftole. »;. Praedicátor

Antt

irrifiónes , flagélla non tímuir:

veritátis in univérío mundo.

o

& quot ante morrem pro Chri-

Ad Magnificat , Antiphona,

d u

fto pértulit fupplicia, tot ei de fe

Vade Ananía , T. & quere Sau-

Qiunit

ébtulit facrificia.

lum, ecce enim orat : quia.vas

d

$. Poluiiti Dómne. xxxij.

ele&iónis eft mihi,ut portet No-

j Cjkll'

In tertio Nocur. Hom. in

men meum coram Géntibus , &

.jnD

Evang. Si quis verit ad me.

& régibus, & filijs lírael.

Y

Oratio.

de Communi unius Marty-

j

rs. xxxij.

Eus, quiunivérfum mun-

alio'

Velpere de fequenti.

dum beád Pauli Apóftoli

j m

redicatióne docuifti : da no-

Die XXV. Januarij.

T.

IN CONVERSIONE

b

is queefumus ; ut cujus Con-

jorit

S, PAULI

verfiónem cólimus , per ejus ad

1 callüül

Apoftoli. Duplex.

te exémpla gradiámur. Per Dó-

Hhu

Ad Velperas ; Antiphona.

minum.

yu

di

Ego plantávi, cum reliquis de

Pro Commemor. S. Petri. Afa,

& Qu

Laudibus. Pfalmi de Dominica;

Tu es Paftor óvium , T Princeps

j l

fuprà. 118.

Apoftolórum , tibi trádicze funt

ictulum,

Pï

a

4 9. 4. 1.

claves regni ceelórum.

n

du

A

u

s adhuc fpirans miná-

Y. Tu es Petrus. g, Et fuper

(tà

rum , & cxdis in difcípulos

hanc petram eedificábo Ecclé-

"

fiam meam.Oratio.

n

Dómini , accéífit ad príncipem

i

facerdótum , & pétijt ab eoepí-

Eus, qui beáto Petro Apó-

lS:L

ftolas in Damáicum ad fynagó-

ftclo tuo , collátis .clávi-

[yf

)

gas : utfiquos inveniffet hujus

bus regni celeftis ; ligándi at-

Qq 4

qué

j j

d

616

Fefta Januarij.

que folvéndi Pontifícium tradi-

Píalmus, Exáudi Deus de.

[7i

difti : concéde ; ut intercetfió-

precatiónem. v.

N

nis ejus auxílio à peccatórum

Antuphona. Bonumcertáàmen t

E

noftrórum néxibus liberéinur.

certávi , curfum confummávi ,

N

Deinde 6t commem, S, Ti-

fidem fervávi,

vidd

mothei, Antiph,

Qui vult.

Pialmus. E xáudi Deus ora«

]usd

X. Juftus,

tiónem, vj.

aihi

Ad Matutinum, Invitatorium.

Y^. Inomnem terram.

illum

Laudémus Deum noftrum ,

De Aüibus Apoftolórum.

Dun

* In ConverfióneDo&órisGén-

Ledio J.

Cap. 9. A. I.

I

tium,

Aulus adhuc fpirans miná-

ddn

Hymn. D ocdtoregrégie. ut

rum & cazdis in difcípulos

Lb

fuprà.

3

Dómini , accéflit ad prínci-

Quf

S

In primo No&turno , Antiph.

pem facerdótum , & pétijt ab eo

Ó

Y :

Quioperátus eft t Petroin Apo-

epíftolas in Damáfcum ad fyna-

m

ftolàtum , operátuseft & mihi

gógas :utfi quos inveniffet hu-

Qcr

inter Gentes : * & cognovérunt

jus vie viros ac. mulíeres , vin«

p

grátiam , quz data eft mihi à

&os perdiücerer in Jerífalem. Et

Chrifto Dómino.

Yaj

cüm iter fáceret , cóntigit ut ap-

Píalmus. C &li enárrant, ut

propinquárer Damáfco : & fübi-

A

mfrà in .Communi Apoftolo-

tó circumfülfic eum lux de czelo,

)

vum,

.

p

Et cadens in terram audivit vo-

lhayi

Antiphona. Sciocuicrédidi , t

cem dicéntem fibi : Saule, Sau-

Ti]y

& certus fum , quia potens eft

le , quid me perféqueris ? Qui di-

UK

depófitum meum ferváre in il-

xit : Quis es Dómine ? Etille:

lia

lum diem , juftus Judex.

Ego fum Jefus , quem tu perfé-

LU

Píalnus. B enedicam. iij.

queris. Durum eft tibi contra

Antiphona. Mihivívere T Chri-

ftimulum calcitráre.

&qüær(

ftus eft, & mori lucrum : * olo-

lii

&. Qui operátus eft Petro in

riári me opórtet in Cruce Dómi-

cmt.. !

Apoftolàtum , operátus eft &

Jomin.

ni noftri Jefu Chrifti.

mihi inter Gentes : * Etcog-

QT

Pfalmus. E ructávit. iiij.

novérunt grátiam Dei, quz data

Antiphona.

'Tu es vas T ele-

eft mihi. Y". Grátia Dei inme

Ti

[]

Re]

&iónis fan&e Paule Apóftole ,

vácua non fuit , fed grátia ejus

Ufig «

Pradicátor veritátis in univérfo

femper in me manet, Et co

Düm[m]

mundo.

vérunt.

gPO-

Píalm. O. mnes Gentes. v.

th

Le&to .

Ántiph,

Magnus fan&us Pau-

tsf

T tremens ac. ftupens di-

?*'HUm

lus t vas ele&tiónis, veré digné

E

& , xit: Dómine,quid me vis

eft glorificándus , * qui & mé-

fácere ? Et Dóminus ad eum

*

.

th

ruit thronum duodé

cmum pot-

Surge, & ingrédere civitátem ;

fidérc.

B

& ibi dicétur tibi ; quid te opór»

teat

L: ?i

Fefta Januarij.

ó17

q

auteém

teat fä&ere, Viri aytem

fan&is tuis in Terifalem : & hic

illi , quicomitabántur cum eo;

habet poteftàtem à principibus

mo]

ftabant ftupefá&ti,audiéntes qui-

facerdótum alligándi omnes ,

It

dem vocem , néminem autem

qui ínvocant Nomen ruum. Di.

vidéntes. Surréxit autem . Sau-

xit autem ad eum. Dóminus :

Ui Q

lus de terra , apertííque óculis

Vade , quóniam Vas electiónis

nihil vidébat. Ad manus autem

eit mihiiffe, uc portet: Nomen

illum trahéntes , introduxérunt

meum coram Géntibus , & Ré.

Utl

Damáfcum. Et etat ibi tribus

gibus, & filijs I(rael. Ego enim

l,

diébus non videns , & non man-

ofténdam illt, quanta opórteat

miti

ducávit ; neque bibit.

eum pro Nómine meo pati,

dpt

&. Bonum certàmen certávi ,

&. Audíítis enim converfatió-

p

curfum confümmávi , fidem fer-

e

nem meam aliquándo in Judaíf-

j

vávi

*

* Ideóque repófia . eft

mo : quóniam proficiébam ,

Vi

mihi coróna juftítizm. Y^. Scio

* Supra multoscoztáneos meos

f

cui crédidi, & certus fum , quia

in génere meo. Y. Abundán-

$; T

potens eft depófitum meumfer-

tiüs aemulátor exíftens paterná-

m B

váre in illum diem, Ideóque.

rum meárum traditiónum, Su-

Ut

Ledtio iij.

ra, G lória Patri. Supra.

Cfb

Rat autem . quidam difcí-

In fecundo No&urno; Antiph,

:calo

E

plilus Damáfci , nómine

Saulus , t qui & Paulus , ma-

ityt

Ananías: & dixit ad illum in

gnus Praedicátor ; à Deo confor-

6

vifu Dóminus : Ananíia. Arille

tátus convalefcébat , & confun-

Qu

ait : Ecce ego , Dómine, Et Dó-

débar Judaeos.

zcit

minusad eum : Surge , & vade

Píalmus. C onfitébimur. vij.

in vicum ; qui vocátur Rectus :

p

Antiphona, Ne magnitüdo T

eonid

& quzre in domo Judz Saulum

revelatiónum extóllat me , da-

nómine Taríénfem : ecce énim

tus eft mihi ftímulus carnis

«

orat. ( Ecvidit virum Ananiam

mez , ángelus fátanz , qui me

Ti

nómine , introeüntem , & im-

colaphizet : * propter quod ter

É

ponéntem fibi manus ut vifum

Dóminum rogávi , utauferrécur

i

recipiar.

à me, &

ixit mihi Dómi-

[ n

$. Repófia eft mihi coróna ju-

nus: Süfficit tibi Paule grátia

( d

fütiz : * Quam reddet mihi

mea.

Dóminusin illum diem , juftus

cogllü'

Pfalmus. C andte. j viij.

Judex. Y. Sciocui crédidi, &

Antiphona,

Repófita eft T miz

certus fum ; quia porens eft de-

hi coróna juftítize , quam reddet

11j di'

pófitum meum ferváre in illum

mihi Dóminus in illa die , juftus

n vi

diem. Quam redder,

udex.-

Le&io iiij.

u

PísImus. D óminusregnávit,

parem

Efpóndit autem. Ananías :

exiültet terra. viij.

R

à Opäþ

Dómine, audivi à multis

Antiphona.

Ter virgis T cze-

de viro hoc, quanta mala fécerit

(

fus fum, femel lapidátus fum,ter

Qq5

nau-

618

Fefla Januari;

naufrágium pértuli pro Chrifto

nedícens filios fuos , venifferad

fity

bDómino.

benedicéndum Bénjamin, ait de

(ite

illo

Pfalmus. C antáte. ij. ix.

Bénjamin lupus rapax.

li

Antiphona.

Grátia Dei T fum

uid. ergo ? lupus rapax íem-

| m

id , quod fum ; & grátia ejus in

per? Abfit : fed qui mané rapit

gsl

me vácua non fuit.

predam , ad vélperam dívidit

qua

Píalmus. D óminus regnávit,

efcas.

Hoc in Apóftolo Paulo

Àl

irafcántur pópuli. ix.

implétum eft , quia & de illo di-

dim

Antiphona.

Süfüicit T tibi Pau-

&um erat.

Va

le grátia mea : nam virtusin in-

X. Grátia Dei fum id , quod

ln

firmitáre perficitur.

fum : * Et grária ejus in me

Píslmus. M ifericórdiam. x.

vácua non fuit, fed femper in me

E

tidi

y'. Conftitues eos.x.

manet. Y'. Quioperátus eft Pe-

pl

Sermo S. Auguftíni Epifcopi.

tro in Apoftolátum, operátus eft

Sermene, 1 4. de Sanclis.

& mihi inter Gentes.. Et grátia,

s;

Áinin

Le&io v.

Le&io vij.

b &

Odie de A&ibus Apofto-

Am, fiplacet ; audiámusil-

l

lórum lé&io hec pronun-

lum mané rapiéntem ; & ad

D

tiàta eft : ubi Paulus Apó-

vélperam efcas dividéntem.Ma-

Ws

ftolus ex perfecutóre Chriftia-

né , & véfpere pófita. funt pro

nórum , annuntiátor factus eft

eo , ac fi dicerétur , priüs & pó-

Mil

ltmi

Chrifti.Proftráàvit enim Chriftus

fteà. Sicergo accipiámus: Priüs

G]

perfecutórem , ut fáceret Ecclé-

rápiet ; pófteà dívidet efcas. At-

téndite raprórem. Saulus,in-

luj,

fiz Do&órem : percütiens eum,

m

& fanans ; occídens , & vivífi-

quit , accéptis epíftolis à princi-

hnj

cans : occifus Agnusà lupis , &

pibus facerdótum , ibat , ut ubi-

cámque inveniret Chriftiános;

l

fáciens agnos de lupis. Ita enim

in przeclára prophetía ; cüm Ja-

sd facerdótes attráherer , & ad-

E(u[ feq

Ui

cob Patriárcha benedíceret filijs

düceret , átique puniéndos.

€X. Saulus, qui & Paulus, ma-

C

fuis , ( praféntes tangens , futü-

1a prolpíciens ) praedi&um erat ;

gnus Pradicátor ; * A Deo

lii

confortátus convalefcébart , &

QUi

quod in Paulo cóntigit.

i. Tues Vasele&iónis , fan&e

confundébat Judzeos. Y'. Often-

ln

^

hN

Paule Apóftole , Przdicátor

dens , quia hic eft Chri&ug.Fi-

lius Dei. À Deo.

(

veritàtis in univérfo mundo :

Leáio viij.

Ht

* Perquem omnes Gentes co-

gnovérunt grátiam Dei,. Y. In-

Bat fpirans , & anhélansce-

lii

tercéde pro nobis ad Deum , qui

des ; hoc eft, mané rápiens.

Cümm

Nam & quando lapidátus eft

hi

te clégir. Per quem omnes.

Lectio vj.

Stéphanus primus Mártyr pro

d

Rrat autem Paulus , ficut

Nómine Chrifti , evidéntius

NT

& jipfeteftátur, de tribu Bé-

áderat & Saulus : & fic áderat

b

njamin.Cüm autem Jacob be-

lapidántibus ; ut non ei fuffice-

iil

yet 5

^T

Fefta Janvanj.

619

ht

ret , fi tantüm fuis mánibus lapi-

Paule Apóftole , praedicátor ve-

au

dáàret. Ut enim effecin ómnium

ritátis. Intercéde.

d

&. x. Damáfciprepófitus gen-

[l«

lapidántium mánibus , ipfe óm-

nium veítiménta fervábat : ma-

tis Aréce regis vóluit rne com-

L [apit

]

gis fieviens omnes adjuvándo,

prehéndere : * Et À frácribus

per murü demíffus fumin fpor-

Duh

quàm fuis mánibus lapidándo.

Audivimus , mané rápiet : vi-

tà , & ficeválimanusejus, in

lod

Nómine Dómini.

P^

w

Deus &

deámus ad véfperam quáliter dí-

vidat efcas. Voce Chrifti pro-

Pater Dómini noftri Jefu Chrifti

qu

ftrátus de ccelo, & accípiens dé-

fcit quia non méntior. Et à frá-

1f I

tribus.

r

füper interdí&um jam faeviéndi,

cécidit in fáciem fuam , priüs

&. xj. Magnus fan&us Paulus;

T

profternéndus , pófteà erigen-

Vas ele&iónis ; vere digné eft

Qd

dus ; priüs percuciéndus, pófteà

glorificándus: * Qui & méruit

:gräria.

fanándus.

thronum duodécimum poffidé-

&: Scio cui crédidi , & certus

re. Y. A Chrifto de caelo vocá-

imit

fum quia porenseft depófitum

tus , & in terram proftrátus , eX

N

meumíerváre, * Inillüdiem,

perfecutóre effé&us eft Vas ele-

m '

juftus Judex. Y^ Repófia eft

&iónis. Qui.

nt p

Mihi vívere Chriftus

mihi coróna juftitize ; quam red-

&. xij.

&

dec mihi Dóminus.

In illum.

eft, & morilucrum: * Gloriá-

j D

G]ória Patri. In illum.

ri me opórter. in Cruce Dómini

s M

In iij. No&ur. ad Cantica, Ana.

mei Jelu Chrifti. Y. Per quem

lusuin;

Ecce ego mitto vos js ficut oves

mihi mundus crucifíxus

,&

lpr'mq'

in médio lupórum , dicit Dómi-

ego mundo. Gloriári me, . G 1ó-

al

ria Patri. Gloriàri,

nus : * eftóte ergo . prudéntes

[Lia

ficut ferpéntes, & limplices ficut

Evangelium de Communi

,

Abbatum.

civ.

colümbz,

J

Canticum. V os facerdótes

AD LAUDES;

i,

U$;

Dómini vocabimini,

cum reli-

& per Horas, Afia.

ADu

u

is ut infrà in Communi Apo-

7Go plantávi, t Apóllo ri-

oat)&

i

olorum. xj.

gàvit, Deus autem incre-

ol

Y'. Nimis honoráti funt. xij.

mentum dedit.

ijut

. Homilia Ven. Bede;in Evang.

P(íalm. D óminus regnávit.

cumreliquis, 30.

Eece nos reliquimus ómnia.quse

incipit. Perfé&us ille eft. — de

Andiphona.

Libénter gloriá-

hs?

Communi Abbarum. - cv.

bor t in infirmitáribus meis , ut

rap

yen

V. ix. San&e Paule Apóftole ,

inhábitet in me Virtus Chrifti,

Grária Dei T in

n d

Prazedicátor veritátis, & Doctor

Antiphona.

yt

n

me vácua nonfuit , fed grácia

Géntium, * Intercéde pro no-

enti

l]

bis ad Deum, quite elégit, ut

ejus femper in me manet.

d

/

Oe

digni efficiàmur grátia Dei.

Antüphona. Damáfci t pre

ful

uH (

Y'. Tues Vas eledtiónis ; fan&e

l

uit

fitus gentis Arétze regis vó

[

m

620

Fefta Januatij.

me comprehéndere : * À frátri-

busregni ezeléftis, ligándi at-

D

Tut

bus per murum demíffus fum in

que folvéndi Ponuüficium tradi-

fporta : & lic eváfi manus cjus

diíti: concéde; ut interceffió-

la

in nómine Dómini.

nis ejus auxilio à peccatórum

Ani

Antphona. Tervirgis T caefus

noftrórum néxibus liberémur.

Orati

füm , femellapidátus. fum , ter

Per Dóminum.

naufrágium pértuli pro Chrifti

NI

Ad Tertiam , Antiphona,

;

Nómine.

Libénter gloriábor.

B

Capirulum,

AG. 9. 4. 1.

Capit. S aulus adhuc fpirans.

Aulus adhuc fpirans miná-

X'^. In omnemterram.

v

rum; & cadis in difcipulos

Ad Sextam, AÀn

t phona:

Dómini , accéífit ad príncipem

Grátia Det,

Ponn'lä

AG. 9. b. $.

ticas

facerdórum , & pétijt ab eo epí-

Capitulum.

ftolas in Damáícum ad fynagó-

^réxit autem Saulus de

tijüs1

kme

gas : ut fi quos inveníffet hujus

terra , apercílque óculis ni-

via viros ac mulíeres , vinctos

hil vidébat, Ad manus autem

Wius,

illam trahéntes , introduxé-

perdüceret in Terütalem.

$£. breve.

In omnem terram.

runt Damáfícum.

Et erat ibi

Exlib]g

Hymnus. E xültet Ceelum.xiij.

ttibus diébus non videns, &

fiti

Y^. 'Tu esvas electiónis fan&e

non manducávit, neque bibit.

Y^. Conltitues eos.

Paule Apóitole. s. Pradicátor

veritátis in univerfo mundo.

Ad Nonam , Antiphona.

Ad Benedi&us; Antiphona.

TTer virgis.

Vos qui fecüti t eftis me , fedé-

Capitalum.

Adl. 9.d.22,

M

bitis fuper fedes , judicántes

Aulus autem multó magis

li,

duódecim tribus Ifrael , dicit

onvalefcébat , & confun-

| T

Dóminus.

Oratio.

débat Judaos, qui habirábant

hd

Eus, qui univérfüm mun-

Damálci , affirmans, quóniam

E

hiceft Chriftus.

dum beáti Pauli Apóftoli

libl

predicacióne docuifti : da nobis

*. Nimis honoráti.

p qu

quafumus ; ut qui ejus hódie

Ad Vefp. Antiph, Ego plan-

Qul

Converíiónem cólimus, per ejus

távi, cum reliquis de Laudib,

LU

Dóminus,

adte exémpla gradiàmur. Per

Pfalmus. Dixit

lege'nre

Dóminum.

Laudáte püeri, Crédidi. Dómi«

U[P]u

Et fit comm. S. Petri, Antiph.

ne probáfti. ut in Commem.

fl

'Tues Paftor óvium, Princeps

APO&. XiVo

RCCP[(]

Apoftolórum, tibi tráditze funt

Capitulum , $. brev. Hymnus

h B

Claves regni ceelórum.

& Y.utin j. Vefp.

Y. 'TuesPetrus. . Etfuper

Ad Magnificat, Antiphona.

Ti

hanc petram zdificábo Ecclé-

San&e Paule t Apóftole, prze-

h

Oratio.

fiam meam.

dicáror veritátis , & Docor

h

Q

Evs, qui beáco Petro Apó-

Géntium , iatercéde pro nobis

WCQ

ftolo tuo , collátis clávi-

ad Deum , qui te elégit.

W

Dein-

Fefta Januarij.

Óó21

l

Deinde fit commem. S. Pecri.

Antoníno, & Lücio Aurélio

ttil«

Cómmodo, quarta poft Neró.

Tu es Paltor. u: (uprà. & S. Po-

cilll

lycarpi.

nem perfecutióne , Smyrnae fe-

tom

Andüph.

Iftefandus, ;;, Glória.

dénte procónfule, & univérío

[

Oràüuo. utinfrà,

pulo in azpphitheätro advér-

:

s

Die XXVI. Januárij.

etim perfonánte, igni trádi-

Jl

IN FESTO S. POLYCARPI

tus eft. Scripfir ad Philippéafes

Epiíc. & Mart. Semidupl.

valdé ádlem epíftolam , quae

um

Oratio,

ulque hódie in Aíize convéntu

Eus, qui nos beáti Poly-

légitur.

m

D

cárpi Mártyris tui atque

Pontificis ánnua folemnitáte l-

y. Defidérium ánimae.xxxj.

e&io vij.

J

444

-—

tíficas : concéde propítius; ut

De Ex ofï)r;ï

óne fan&i Ambró-

]us de

cujus nacalitia cólimus; de ejüf-

fjj Epilcopi in Píalmum cen-

Jl n«

dem étiam protectióne gaudeá-

téfimum décimum

octávum.

autt

mus, Per Dóminum.

Infecundo No&urno,

Sermone vigefimo primo.

Xre

j il

Ex libro S. Hierónymi Presby-

Ríncipes perfecüti funt me

&

teri de Scriptóribus Eccle-

gratis : & à verbis tuis tre-

lt

fiáfticis.

pidávit cor meum. Bené

M

Le&io. v.

hoc Martyr dicit , quód injáfté

perfecutiónum. torménra fuftí-

onà

Olycárpus, Joánnis Apó-

ftoli difcípulus, & ab eo

neat:qui nihil rapáerit , nul.

p

h

Smyrne Epífcopus ordi-

