men , quàm ancille; vilíffima-

pertérrita femper eláfit , Angeli

[one

qué féminz, & immundítiz vaf-

prafértim praesídio , cujus fami-

h

d«

culi tírulo gloriabárur. Quam

liári confuetüdine gloriófum de

vilem fui exiftimatiónem , &

€o criümphum reportávit.

yure

)

verbo declarávit ; & exémplo :

9:. Falla

X grátia.cxxxij,

d

fzepé enim 6 füburbána vínea re-

Le&io viij.

vérens , & lignórum fafcem

Rátia curatiónum,& pro-

j o

próprio cápiti impófitum . defe-

G

phetíz dono enítuit , quo

]uzn-

Ul(;a

rens , vel eifdem onáftum agens

& futüra predíxit, & córdium

per urbem aféllum ; paupéribus

Ícciéta penetrávit. — Non femel

chA

»

aqua

sss

670

Fefta Martij.

1l

aque , vel per rivum decurrén-

Quadragef. de fcripr.

In Quadr,

tes, vel é calo labéntes , intá-

Fratres debitóres, liv,

Q

&am proríus , dum Deo vacárer,

In fecundo No&urno.

(uià

Lectio v.

d

reliquérunt.. Módica panis frag-

ménta, que vix tribus foróri-

Icínio Imperatóre , & Agriz

f

busreficiéndis fuíffent faris , fic

coláo Prafide , ad Sebáíten

&i

ejus précibus Dóminus multi-

Arménisz urbem, quadra«

b

gínta Mílitum fides in Jefum

plicáviturquíndecim inde exfa-

turácis, cantum füperfuérit , ut

Chriftum , & fortitüdo in cru-

J

canífirum impléverit ; & ali-

ciátibus perferéndisenituit. Qui

fzepiüs in horribilem cárcerem

Ái: r

quándo earámdem forórum ex-

tra Urbem menfe Januário ligna

detráfi, vinculifque conftrí&i ;

Qsj

m

parántium , firim recéntis uvae

cüm ora ipsórum lapidibus con-

racémis ex vite in árbore pen-

tüfa fuíffent , híemis témpore

hi v

déntibus mirabíliter. obténtis ,

trigidíflimo nudi fub apérro áére

edec

abánde expleverit.

Dénique

fupra ftagnum rigens perno&áre

nyrih

5

méritis & miráculis clara naigrá-

juili funt , ut frigore congeláti

prai

vitad Dóminum , anno atátis

necaréntur. Una autem eràt óm«

(]llüqlh

fuz quinquagéfim

fexto; quam

nium orátio: Quadragínra in ftá-

DT

Paulus Quintus Póntifex Máxi-

à

dium ingréfli fumus, quadzagins

ámni

mus in Sanétàárum niümerum ré-

ta item, Dómine, coróna doné«

Into

rulit.

mur , ne una quidem huic ni-

ou,

&. Quàmpulchraes. cxxxij.

mero defit.

Eft in honóre hic

ol

In tertioNo&.Homil. in Evang.

nümerus quem tu quadragínta

Tater

diérum jejünio decoráfti , per

lic

Símileeft regnum caelórum che-

fáuro. de Communi. — exxxij.

quem Divina lex ingréffa eft in

hgnätz

Le&io xij. de Homil. Ferie

oibem terrárum. Elías quadra-

linge

ginta diérum jejínio Deum

lii

fi cadat poft diem Cinerum;cum

j. &. & commem. ejuídem in

quaerens, ejus vifiónem confe«

hT

Laud; & Velp.

cütus eft. Et hzc quidem illó-

rum erat orário.

. commem. fequent.

In ij. Vegu

ie X. Martij.

&« San&i tui Dómine. lix.

Pl

IN FESTO SS. O[IADRA-

Ledio vj.

Wtgy

Eteris àutem cuftódibus

intaMartyrum.Semiduplex.

lf

A. Iftórum eft. Y. Lxtàmini.

fomno déditis , folus vi-

N

ffire

Oratio. -

gilábatjánitor, qui & illos or-

IU

Rafta quzfümus omnípo-

ántes , & luce circumfüfos, &

Vr

P

tens Deus: ut qui 'gloriöfos

quofdam & czlo defcendéares

illin

Mártyres, fortes in fua confel-

Angelos, tamquam à Rege

äl'[l

fióne coguóvimus : pios apud te

millos , qui corónas trigínta no-

T

in noftra interceffióne -1entià-

vem Milínubus diftribüerent ,

&

lmpl

mus, Per Dóminum,

intuens, ita fecum loquebátar :

DWI:

Quadragínta hi funt ; quadra-

! in primo No&. Lectiones ante

*

L m

1

Fefta Martij.

67Y

N

géfimi coróna ubi eft? Quze dum

eümdem illum ceterórum Már-

cogitàrer , unus ex illo náimero,;

tyrum rogum pia mater injécit

h

cur ánimus ad frigus feréndum

ut qui fide & virtüte conjun&tif.

defécerat ; in próximum tepe-

fimi füeranr, füneris étiam fo-

A.

fá&um bálneum defiliens , San«

cietàte copulári , unàin celum

xile

&os illos füummo dolóre affécit.

pervenírent,/ Combiiflis illis;

j«dn.

&. Véibera carníficum. lix,

eórumRcliquia projé&tse in pro-

jein

Lectio vij.

fluéntem , càm mirabíliter in

] C

*X 7 Erüm ; Deus illórum pre-

(

unum coufluxíffent locum, fal-

.Qii

ces frritas effe non eft pal-

v& & Íntegrae repértze , honorí-

&

fus

namrei evéntum admirá-

fico fepülchro cónditae funt.

xï&l )

tusjánitor; mox cuftédibus é

$. Certámenmagnum. lIx.

d

Íomno excitátis , detra&ífque

* Inrertio No&ur. Homil. in

'mpara

fibi véftibus , 'ac fe Chüftiánum

Evang. Defcéndens ]Jefus de

s

efle clara voce proféffus, Mar-

monte, ut in Communi pluri^

odut

tyribus fe adjánxit. Cüm veró

morum Marr. lxv.

praefidis

fatéllites | janitórem

Le&io xij. de Homil. Feriz;

1gela;i

LOT«

uoqué Chriftiánum effe cogno-

cum íuo j. $. & commemoratig

nf

viflent , bacíllis comminüta

ejuídem in Lau d. & Velp.

a

ómnium eórum crura fregérunr,

Die XII. Martij.

donfr

Ineo fupplicio mórtui funt om-

IN FESTO S. GREGORII

jc n

nes , preter Melithónem , natu

Páps &Confefforis, & Eccle-

yc t

minimum. Quem cüm przfens

fize Do&oris. Duplex.

lu

mater ejus , fractis crüribus ad-

Ad Magnificat in utrifq; Vefp,

huc vivémtem vidiffet, fic co-

Pgr

Antiphona, O Dodcot ópti.

eii

horáta eft, Fili , paulífper fü-

me , T Eccléfize fan&z lumen,

a(

fline:ecce. Chriftus ad jánuam

beàte Gregóri , divíne legis

pait

ftat ádjuvans te.

amátor ;

h

eprecáre pro nobas

can

&. "Tamquam aurum.lx.

Filigm Dei.

iil

Le&io viiJ.

Oratio,

Um veró reliquórum Cór-

Eus , qui Animz fámuli

C

f

pora plauítris impóni cér-

tui Gregórij, aetérnae bea-

*

L]

neret; ut in rogum inferréntur ;

titidinis pramia contulifti

j

ac fílium fuum relínqui, quód

concéde propítius ; ur qui pec-

j

fperáretímpia turba páerum , fi

catórum noftrórum — póndere

vixiffet, ad idolórum cultum re-

jstf

prémimur, ejus apud te précis

ss

vocári poffe : ipío in hümeros

bus fublevémur, . Per Dómi-

fubláto, fan&à mater vehícula

num,

jud

Mártyrum corpóribus onüfta

Commemor. Feriz,

M

gö

um

ftrénué profequebátur:in cujus

In

rimo No&ur, Leiones,

:Iün[)

ampléxu Melithon Spíritum

Sapiéntiam ómnium antiquó-

Deo réddidit ; ejfque Corpus in

ban]f.

1um, de Cora. Do&orü.lxxxvij,

j

-

In

(

Fefta Martii.

672

In fecundo Nocturno.

peret ; quámdiu pótuit , recufd.

Ti

Ledio v.

Kkd

vit. Nam aliéno veftítu in ípe-

Regórius Magnus , Ro-

línca delíruie: ubi deprehéntus

jl

li

mánus , Gordiáni Senaró-

indicio fgneze colümnze , ad fan-

Qun

ris fílius, adolélcens phi-

&um Petrum confecrátur.

Iu

mil

lofophiz óperam dedit: & pr-

Pontificatu multa fucceffóribus

Y

if

tório offício functus ; patre mór-

do&ríng ac fan&itátis exémpla

R

tuo, fex Monafltéria in Sicília

reliquit.' Peregrínos quotídie ad

qlm

sedificàvit ; Rome íéptimum

meníam adhibébariin quibus &

[

fan&i Andrée nómine in fuis

Angelum, & Dóminum Ange«

L.

zedibus, prope Bafilicam fan&tó-

lórum peregríni fácie accépir.

ÉR

rum Joánnis & Pauli ad clivum

Páuperes , & urbános & extér-

ln

S$cauri: ubi Hilarióne ac Maxi-

nos , quorum nümerum deícrí-

li

À

iniáno magiíftris, Mónachi vi-

tum habébar, bénígne fuften-

k 1

tam profeflus, pofteà Abbas fuit.

i

tábat. Cathólicam fidem mul.

Mox Diáconus Cardinilis creá-

tis locis labefactátam reftítuit.

qui

[UIIUT

£us , Conftantinópolim à Pelá-

Nam Donatíftas in Africa, Ariás

ial

£io Pontifice ad "Tiberium Con-

nos in Hifpánia repréffit: Agnoí-

Qu

ftantínum Imperatórem legàtus

tas Alexandiía ejécit. Pállium

hg

mítritur: apud quem memorá-

Syágrio Auguftodunénfi Epítco-

[

bile étiam illud effecit, quód

po dare nóluit , nifi Neóphytos

Tl

Rg

Eutychium Parriárcham , qui

haerétricos expélleret ex Gállia.

fÍcripferat contra veram ac tra-

Gothos hzrefim Ariánam relín-

étábilem eórporum refurrectió-

quere coégir.

J

Ó« Pófui ad

jutó.

rium fuper lpo-

l

pem , ita convicit, ut ejus lib-

xum Imperátor inigunem in jíce-

téntem , & exaltávi elé&um de

I) E]

qu

W

ret. Quare Eutychius pauló poft

plebe mea: * Manusenim mea

tüm in morbum incidíífet , in-

auxiliábitur ei. X'- Invéni Da«

OOj

U

flánte morte, pellem manás fuse

vid fervum meum , óleo fan&o

meo unxi eum. Manus.

Efdefl

penébat multis ptzeíéntibus , di-

Le&io vij.

Dl

cens: Confíteer, quia omnesin

s

j

haccarne refurgémus.

Iffis in Británniam do-

femd j

£. InvéniDavid fervum meum,

&is, & fan&is viris, Au-

l

leo fan&o meo unxi eum

.

*

guftíno & álijs Mónachis , Infu-

IY

itt,

* Manus enim mea auxiliábi-

lam ad Jefu Chrifti fidem con-

(Un[ls

kgurei, Y^ Nihil profíciet ini-

vértit ; veré à Beda Prefbytero ,

lin

znicus in eo , & filius iniquitátis

Anglie

vocátus

Apóftolus.

ls

Yl

non necébit ei. Manus.

Joínnis Patriárche Conftandi-

Lectio vj.

h(lt

j

nopolitáni audáciam fregit , qui

Omam rédiens , Pelágio

fibi univerfális Eccléfize Epifco-

D

jl

r

. peftiléntia fubláto,fummo

pi nomen arrogábat. Maurítium

émnium coníénfu Póntifex elí-

Til

Imperatórem , eosqui mílites

gicur : quem henózem ne acci-

fuíllen: ; Mónachos fíeri prohi-

Ti

Ecclée

d

I

Fefta Martij.

673

uf

béntem , à fenténtia detérruit.

Idás Mártij, qui dies feftus à

l lpe-

Eccléfríam ornávit fan&íflimis

Gracis ériam propter infïg«nem

ial

inftittitis & légibus. Apud fan-

hujus Pontíficis fapiéntiam ac

dn

&um Petrum coá&a Synodo ;

fan&itàtem precipuo honóre

m

multa conftícuir : in ijs ; utin

celebrátrur, ad caléftem beati-

j

Miffa , Kyrie eléifon nóvies 're-

tüdinem evocàtus eft. Cujus

m

pererétur : Ucextra id tempus ;

Corpus fepiltum eft in Bafilica

dea

uod continétur Septuagélima

fan&i Petri , propé Secretá-

yus

& Pafcha , Allelája dicerétur:

rium.

ingu

Ut adderétur in Cánone : Dief-

X*« Juftum dedüxit Dóminus

Xpit

que noftros in tua pace difpónas.

per vias rectas, & ofténdir illi

xitt-

Litanías , Statiónes ; & Eccle-

regnum Dei , & dedic illi fcién-

r

fiáfticum officium auxit.

tiam Sancorum: ^ Honeftávit

yli

illum in labóribus fuis. XY- Cu-

X

Ifte eft; qui ante Deum ma-

T

ftodivit eum ab inimícis ; & à

gnas virtüres operátus eft ; &

firit

omnis terra do&rína ejus replé-

fedu&óribus tutávic illum. H5-

A

neflávit illum.

tà eft : ^ Ipíe intercédat pro

G]lória Patri,

,gnoi-

Honeftávit.

Ecccätis ómnium populórum.

Jl

Y Ifte eft qui contémpfit vitam

In teruio. No£turno,

ipi[m

mundi:, & pervénit ad caléftia

Lé&io fan&i Evangélij fecin-

düm Matthazüm.

hyms

regna. Ipfs intercédat.

&l

li

!y

Le&to vii

Le&io ix.

Cap. . b. 13.

d

II

Uátuor Concílijs, Nicae-

N illo témpore : Dixit Jefus

(

I

o , Conftantnopolitá-

difcípulisfuis: Vos eftis fal

a

n0; E

hi

phefíno , Chalcedonénfr,

terra.. Quód fi fal evanderit ,

yno

tamquam quátuor Evangélijs

in quo faliétur? Et réliqua.

Qu

honórem habéri vóluit. Epif-

Homilia fancti Gregórij Papze.

j De

copis Sicílie , qui ex antíqua

Ex Homil. 17.in Luce io.ante med;

f

Ecclefhárum confuenidine Ro-

Onfiderándum nobiseft ,

mam fingulis triénnijs conve-

fratrescharíffimi , utqui

£

niébant, quinto quoqué anno

una eadémque exhorta-

mdo-

Íemel venire induülfit. Multos

tiónis voce non füfficit fimul

J Àr

libros confécit ; quos cüm di-

cunétos admonére , ftüdeat fin-

!

[

€táret , teftátus eft Petrus Diá-

gulos,in quantum valet, in-

j a

conus , fe Spíritum fanctum co-

flrdere , privátis locutiónibus

iq0»

lüámbze fpécie inejus cápite fze-

zdificáre. Debémus namque

ol

pé vidíffe. Admirabilia funt quae

enfáre contínuó , quód fan&is

fj

dixit , fecit , fcripfir, decrévit ,

Apóftolis dícitur, & per Apó-

It J

prefértim infirma femper &

ftolos nobis : Vos eftis fal tertae,

2gra valetídine. Qui dénique

Si ergo fal famus, condire men-

,PJI»,O'

J

tes fidelium debémus.

fi

multis édiris miráculis, Ponti-

ficátüs anno décimo tértio,men-

$« Amáviteum Dóminus, &

rnül[ö

9

Ícíexto , die décimo ; quaite

ornàávit eum

P[

ilu

; ftolam glögiæ

j

[

1ne«

ParsH jema!if.

*

674.

Fefta Martij.

índuit eum , * Et ad portas pa-

dare de fe exémpla pravitátis

f

radifi coronávit eüm.

v. In-

cernit : quando ipfi peccámus ,

[UM

duiteum Dóminus loricam fí-

qui compefcere peccáta. debüi-

flöl?

dei, & ornàvit eum.Etad por-

mus : nulla aniimárum lucra

tas.

Lectio x.

querimus , ad noítra quorídie

l

Os ígitur qui Paftóres

ftüdia vacámus , terréna concu-

V

eftis, penfáte, quia Dei

]

*

.

pifcimus, humánam glóriam in-

animália páícitis

de quibus

ténta mente captámus. Erquia

i

rofé&ó animálibus à Deo per

.

eoipfo , quó ceteris przeláci fü-

Píalmiftam dicitur

.

Animália

mus , ad agéndi quzelibet majó-

tua habitábunt in ea.

Et fzepé

rem licéntiam habémus , fufcé-

vidémus , quód perra falis bru-

pie benedi&iónis miniftérium

j

tis animálibus antepónitur, ut

vertimus ad - ambitiónis argu-

ex eádem [falis petra lámbere

$M

méntum : Dei caufas relínqui-

débeant ; & meliorári. Quafr

mus , ad terréna. negótia vacá-

W

ergointer bruta animália petra

mus : locum fanáitàus accípi-

Tuój

falis debet effe Sacérdos in. pó.

mus; & terrénis áctibus impli-

n

ulis. Curáre namque Sacerdó-

càmur.

tiyi

tem necéffe eft, qua fingulis

$;. líte fan&us digné in memó-

Qd

dicat, unumquémque quáliter

riam vértitur hóminum , qui ad

tumf

admóneat : ut quifquis Sacerdó-

*

.

gáudium tránfjt Angelórum

pb

ti jángitur, -"ciuafl € falis ta&tu

quóniam in hac peregrinatióne

niqi

setérna vitee fapóre condiátur.

Íolo córpore conftitütus, cogi-

Tple

, In médio Eccléfie apéruit

tatióne, & aviditáte , * In illa

p

os ejus, * Ec implévit eum Dó-

&térna pátria converfátus eft,

prece

minus fpiritu fapiéntie ; & in-

xX^. Vínculis carnis abfolütus ;

fonful

taléntum fibi créditum Dómino

tellé&tüs. ;?, Jucunditátem. &

It

exultatiónem thefaurizávit fu-

fuo duplicátum reportávir, In

Qtire

pereum. Etimplévit.

illa.

Le&io x

Dus,

Lectio xij. de Homilia Ferize

Alétenim terrz non füumus,

m Di

occurrentis , cum j. &. ejufdem.,

IEmp»

fi.corda audiéntum non

Evangelium.V oseftis fal terrae.

1 ,]

condimus : quod profé&ó con-

de Communi Doc&orumdxxxix,

h

ür

Commem. Ferie in Laud. &

diméntum ille veráciter próxi-

Totan

mo impéndit , qui praedicatiónis

Vefp.,

mf

verbum non fübtrahit. Sed tunc

Die XVII. Martij.

à

1

veré álijs re&ta. preedicámus , f

IN FESTO S. PATRITII

LT

di&a rebus & exemplis ofténdi-

Epifcopi & Contefforis,

Vif

mus. Nullum puto, fratres cha-

Semiduplex.

Hl Rf

riffimi , abálijs majus prajudí-

Oratio.

cium , quàm à Sacerdóribus tó-

hh

Eus , quiad predicándam

lerat Deus : quando eos , quos

F Géntibus glóriam tuam

adaliórum correctiónem póluit,

. Beátum PatrítiumConfeffórem,

atque

Fefta Martj.

675

J

atque Pontíficem mittere digná-

crümnas , & labóres , quot per-

Imuy,

tus es : ejus méritis , & intercef-

tülerit adverfários. Verüm Dei

ddhi

fióne concéde : ut qua nobis

afflánte benignitáte , terra illa ,

lia

énda precipis ; te miferánte

idolórum ánteà cultrix , eum

Xod

d

implére poíffímus, Per Düm,

mox pradicánte Patrítio fru-

OURU

Fit Commem. Feriz.

&um dedit, ut San&tórum Infula

Ami

In primo Nocur, Le&iones,

deinde füerit appelláta. Fre-

QUi

gidélis fermo. Ixxiij.

uentíffimi ab eo pópuli facro

Htl

Iníecundo No&urno.

funt regeneráti lavàcro : Epí-

majl

Let&o v.

fcopi , Clericíque plürimi ordi-

fu.

Atritius , Hibérne dictus

nàáti ; Virgines ac V iduz ad con-

ter

Apóftolus, Calphiirnio Pa-

cinéntiz lepesinftitdtse. Arma-

[

gll

tre , Matre Conchéfla ,

chánam Sedem , Románi Pon-

quUl-

S. Martini Turonénfis Epífcopi ;

tíficis authoritáte, totíus Infulze

|VàGe

ur pérhibent , confanguíneáà ,

príncipem Metrópolim conftí-

Ug

majóri in Británnia natus , puer

tuit; San&orámque Relíquijs ab

If

»

in Barbarórum |fzpiüs íncidit

Uibe relátis decorávit. Supérnis

captivitátem, Eoin ftatu paf-

vifiónibus , prophetize dono, in-

Ve/IlQ«

céndis grégibus prepófitus ; jam

gentibüfque fignis , & prodígijs

qunJ

tum futüre fanctitátis [pécimen

à Deo exornátus ádeó refiüilíit ,

QUE

praebuit 5 Fidei namque , divi-

ut long? , latéque celébrior Pa-

AL

níque timóris , & amóris Spíritu

uítij fe fama diffüderir.

j

fi7

replétus , antelucáno témpore

x. Pofuiadjutórium. Ixxviij.

Til

per nives,gelu , ac plüvias ad

Le&io vij.

TE

,

sdi

preces Deo fundéndas , impiger

? 3 Rater quotidiánam Eccle-

3

[in;

confurgébar ; fólitus céntiesin-

T

fiàárum folicitüdinem , inví-

(

térdiu , centiéíque no&u Deum

&um ab oratióne Ípíritum num-

Oràre, À fervitüte tertió exém-

j

quam relaxábat : Aiunt enim ,

prus; & inter Cléricos relátus,

Íínregrum quotídie Pfaltérium ,

fert

in Divínis le&iónibus longo fe

unà cum Cánticis, & Hymnis ;

témpore exércuit. Gàllijs, Itá-

ducentífque oratiónibus confue-

víffe recitáre

.

t

lia , Infulifque T yrrhéni maris

5

tercénties per

labóre fummo peragrátis , Divi-

dies fingulos flexis génibus Deü

"

notandem mónitu ad Hibernó-

adoráre, ac in quálibet Hora diéi

sum falücem advocátur ; & fa-

Canónica cénties fe Crucis figno

€a à Beàto Celeftíno Papa E-

munire.

fil

vangélij nunciándi poteftáte ,

&. Ifte eft;qui ante Deü.Ixxviij.

[i;in

eonfecratófque Epífcópus , in

Lectio viij.

Hibérniam perréxit.

Ü

a

T O&em tria in fpátia diftri-

$. Invéni David. Ixxvij.

^

X, buens,primum in centum

ndäm

Lectio vj.

Pfalmis percurréndis,& bis cén-

[uäm

7Oin münere mirum ; quot

ues genufle&éndo , álterum in

.. Nir Apoftólicus mala;quot

ydih

réliquis quinquagínta Plalmis,

u 2

álgi-

676

Fefta Martij.

álgidis aquis immérfus , ac cor-

Caflo federe Víreini.

[

de; óculis, manibüique ad Cz- A lmo cüm cámidam gérmine

&

lum eré&us , abitolvéndis infu-

Cónjugem

À

mébát ; tértium veró fuper nu-

Admirans , dübio tángeris án«

dum lápidem firarus ténui da-

xius ,

bat quiäci. Humilitátis exímius

Afflátu füperi Fláminis Angelus

(

cultor; Apoftólico more à má-

Concéptum Püerum docer.

nuum fuárum labóre non abití-

T unatum Dóminum ftringis ;

(

nuit : Afliduis tandem curis pro

ad éxteras

g

Eccléfia confumptus ; verbo, &

Agypti prófugum tu féqueris

ópere clarus ; in extréma fene-

plagas ;

T$

&üte Divinis M yfterijs refé&tus

Amiílum , Sólymis queris ; &

Y

Igl

obdormívir in Dómino , fepul-

Ínvenis ,

Y

tülque eft apud Dunum in Ul-

Mifcens gáudia fléribus.

T

tónia, à Chriftiána falüce faecu-

P oft mortem réliquos mors pia

!

lo quinto.

cónfecrat ,

. Juftum dedüxir. Ixxviij.

Palmámque eméritos glória fü-

Tj

In tertio No&ur. Hom. in

fÍcipit:

n

Evang. H omo péregré. de

Tu vivens , Süperis par ; früeris

Comnim.

Ixxix.

Deo,

Qüer

Le&io xij. de Homilia Ferize

Mira forte beátior.

M

cum [iuo j. &. Cominemor. ejuí-

Nobis , fumma lrias , parce

n

dem in Laudib.

precántibus ,

Eodem Die occurrit.

Da Joleph mériuis fídera Ícán-

FESTUM S. GERTRUDIS

dere :

l

01b

Virginis Brabanticze, & Abba-

Uttandem liíceat , nos tibi pér-

Cj

tiffze Nivellenfis.

perim

Tün

Cujus Officium vide . in

Gratum prómere cánticum,

Tu)

fine.

cclxxi.

Amen.

E

Die XIX. Martij.

»

Amáàvit eum.

IN FESTO $. JOSEPH Ad Magnificat , Antiphona.

Confefl. Duplex iJ. Claffis.

Jofeph Fili David t noli timére

ang

ls

Omnia de Comm. Confeílo-

accipere Mariam Cónjugem

Q"æl

ris non Pontif. przeter ea qua Íe-

tüam , quod enim in ea natum

1

quuntur.

eft , de Spíritu fan&o eft ; páriet

(f

Q

In utrifque Vefperis,

autem Filium ,. & vocábis no-

Oratio.

Hymnüs.

men ejus Jefum.

l

Jofeph , célebrent ág-

^ An&iffhimaes Genitricis tuae

TE

mina Czlitum ,

k

Y2 Sponfi , queefumus Dómine;

Te cun&i réfonent Chriftíadum i méritis adjuvémur ; ut. quo

Uf

chori ;

potfibilitas noftra non óbtinet;

Vty

Qui clarus méritis jun&us eft. cjus nobis, interceffióne doné-

inclytee.

tur. Qui vivis.

D

Dcin-

Fefta Martij.

677

' Deinde fit commem. Feriae

Denio v,

occurrentis in utrifque Vefperis,

Tfis & qualis homo fite-

]

& Laud.

rit beátus Jofeph , cón-

Ad Matutinum.

]s d

Hymnus.

Jice ex appellatióne,

*litum Tofeph decus , at-

qu.ä » licét difpenfatória , méruic

qué noftre

honorár: à Deo , ut Pater Dei &

li

di&us, & crédicus fit ; cónjice

Q

Certa fpes vitz , columénqué

mundi, *

& ex próprio vocábulo, quod

ing

Quas tibi lzti cánimus, bení-

augmentum non dübitas inter-

gnus

pretári , fimul & meménto ma-

quent

- Süfcipe laudes.

gniillius quondam Patriárchze

"Ie Sator rerum ftátuit pudicze

vénditiin gypto, & fcitoip-

u

ftusiftum nonfolàm vocábulum

Virginis Sponfum , voluítqué

Verbi

fuilfe fortitum , fed & caftimó-

"

'

"] e Patrem dici, * dedit & miní-

niam adéptum , innocéntiam

i

ftrum

affecütum & grátiam.,

|

Effe falütis.

.

Honéltum

fecit

illum

tial |

"Iu Redem

b

óminus , & cuftodivit eumab

prórem ftäbulo ja-

céntem,

inimicis ,.& à fedu&óribus tutá-

tieti

Quem Chorus Vatum cécinit

vit illum : *.Ec dedir illi cla-

futürum,

ritàtem atérnam. y^ Juftum

Afpicis gaudens, * humilífqué

dedüxit Dóminus per vias re-

natunm

pälfö

&as, & ofténdit illi regnum

Numen adóras.

Dei. Et.

j [Cän*

Rex Deus regum, Dominátor

Le&io vj.

oibis ,

Iquidem ille Jofeph , fratér-

j Fcf'

Cujusad nutum tremit inferó-

na ex invídia vénditus, &

rum

du&us in /jgyptum, Chrfti

du

Turba , * cui pronus famulàtur

venditiónem prahigurávit: ifte

eether ,

Jofeph Herodiàánam invidiam

Setibi fubdir.

fügiens, Chriftum in A&gyptum

h

Laus fit excélfae T'ríadi perén-

portávit. Hle dómino fuo hdem

jné

nis,;

fervans , dóminze nóluit com-

'ugem

miícéri

.

»

ifte Dóminam fuam

Qu tibi prebens füperos ho-

at

nóres, *

Dómini fui Matrem , Vírginem

d

Det tuis nobis méritis beátze

agnófcens , & ipíe cóntinens,

gt*

Gaudia vitze. Amen.

fidéliter cuftodivit.

)

In. primo No&urno. Ledio

&. Amàviteum Dóminus, &

[

Beátus vir ; qui.

de

Comm.

ornáviteum : ftolam glóriz ín-

:minfv

Confefforis non Pontificiaxcvij.

duit eum, * Etad portas para-

p

In fecundo No&urno.

difi coronávit eum.

Y'. Induit

n'nefi

Sermo S. Bernárdi Abbátis.

eum Dóminus loricam fidei , &

j

Hem. 2. (uper Mi[fus, propé finem.

ornàvit eum, Et ad portas.-

Le-

Uu s

xl

678

Féfta Martij.

hi

Leaio vij.

eftin Utero habenssde Spíritu

L

J

li data eft intelligéntia in

fancto. Et réliqua.

Amyfliérjs fomniórum : ifti

I

ni

Homilia fan&i Hierönymi

datum eft cónfcium fíeri atqué

Presbyteri.

qlllæ

Tius

partícipem — celéftium.| Sacra-

Lib. 1. Comm. in c. 1. Matth,

mentcórum. Ille fruménta fer-

Uare non de íimplici

vàvit non fibi, fed omni pópulo:

Vírgine, fed de defpon-

ifte Panem vivum , e czlo fer-

fàta concípicur? Primüm,

lia

vándum accépit tam fibi , quàm

ut per generatiónem Jofeph ori-

toti mundo.

go Maric monftrarétur: fecán-

It

£. Mte homo perfécit ómnia

dó, ne lapidarétur à Judzis ut

ij

ünr

quz locütus eft ei Deus, & di-

adültera : tértió, ut in &

Ll

m

xit ad eum : Ingrédere in ré-

tum fügiens habéret folátium.

quiem meam : * Quia te vidi

Martyr Ignátius étiam quartam

| qum

juftum coram me ex ómnibus

áddidit caufam , cur à defponfá.

ti:qw

n

Géntibus. . Ifteeft qui con-

tà concéptus fit : ut Partus , ín-

témpfit vicam mundi , & pervé-

quiens , ejus celarétur diábolo,

bira

nitadczléftia regna. Quia.

dum eum putatnon de Vírgine;

M.mï

Le&io viij.

fed de uxóre generátum.

iMug

Y

! Oneft dibium , quin bo-

X [ftecf,quiante Deum ma-

qui

; nus & fidélis homo füerit

N

gnas virtütes operátus eft , & de

QUs

ifte Jofeph , cui Marter delpon-

omni corde fao laudávit Dómi-

h)

fáta eft Salvatóris. Fidélis in-

di

num:* Ipfe intercédat pro

quam , Servus , & prudens,

AUfUr

peccátis ómnium populórum.

quem conftítuit Dóminus fuze

Y Ecce homo fine queréla,

it d

Maduis íoládium , fuz Carnis

verus Dei Cultor, ábftinens fe

lab

ftüng

Nutrítium , folum dénique in

ab omni ópere malo, & pér-

terris , magni coníilij Coadju-

manens in innocéntia fua. lpfe.

Ird,

órem fidiffimum.

Le&io x,

li

. Defidérium ánimze ejus tri-

Ntequàm convenirent in-

I

b

uifti ei Dómine : * Ervolun-

. vénta eft in Utero habens

Qccur

táte labiórum ejusnon fraudifti

de Spiritu fan&to. Non abálio

dem,

eum. Y. Vitam pétijt àte, &

inventa eft, nifià Jofeph, qui

g

tribuífti ei Dómine. Et volun-

pene licéntià maritáli , futürze

táte,

Glória. Et voluntáte.

uxóris ómnia nóverat.

Quàd

In tertio No&urno.

autem dicitur, Anrequàm con-

Lé&io fan&i Evangélij fe-

venirent ; non féquitur ; ut pó-

!

cándüm Matthzeum.

fteà convénerint : Sed Scriptüra;

à

Le&io 1x.

C20. ^ Y,;6, 19«

quód fa&um nonfit , ofténdit.

I

Um effet defponfáta Ma-

&. Sint lumbi veftri pracin-

Diin

C

&i, & lucérne ardénres in má-

ter Jefu Maria Jofeph, an-

" 8

tequàm convenirent , invénta

nibus veftris: * Et vos fímiles

Tl

homí-

Wl

Fefta Martij.

679

lrit

hominibus expectántibus dómi-

tem eo cogitánte ; ecce Angelus

Dómini in lomnis appáruit ei ;

num fuumi quando revertátur à

|

EL

nüpijs. X. Vigilàte ergo ,

dicens. Jofeph fili David , noli

quia neícitis, qua hora Dómi-

timére accípere Mariam Cónju-

At

nus veíter ventürus fit. Et vos.

gem tuam : quodenim in ea na-

Le&io xj.

tumeít,de Spíritu fan&o eft.

li

D.

Ofeph autem Vir ejus, cüm

Páriec autem Filium : & vocábis

i

Qy

effet Juftus , & nollet eam

Nomen. ejus Jefum ; ipfe enim

hat

tradücere , vóluit occülté dimíte

falvum fíciet pópulum fuumà

ECl

tere eam. Si quis fornicáriae

peccátis eórum.

s i

conjüngitur, unum corpus effí-

Oratio.S an£tílfimz, uc faprà.

Ad Laudes

FHymnus

9

citur , & in lege praecéptum eft ,

Q?

non folüm reos , fed & cónícios

Ste , quem lati cólimus fidé-

AIt4f

críminum obnóxios eífe peccá-

les,

vl

ti: quómodo Jofeph , cüm cri-

Cujus excélfos cánimus triüm-

men celárer uxóris , juftus fcri-

phos; *

5j

gbOIO;

bitur ? Sed hoc teltimónium

Hac die,; Jofeph , méruit pe-

rennis

gim

Mariz eft, quód Joleph fciens

ilius caftitàtem, & admirans

Gaudia vitze.

La

quod evénerat, celat filéntio ,

Onimis felix , nimisó beátus ,

d

cujus myftérium nefciébar.

Cujus extrémam vigiles ad ho-

yam ,

X

$; Beàus Vir, qui invéntus

eft fine mácula , & qui poft

Chriftus & Virgo Íimul aftité-

[ PIO

Ont

aurum non ábijt, nec fperávit

runt

Ore feréno.

eräh )

in thefiuris pecünie : * Ideó

ftabilita lunt bona ipftus in Dó-

Hinc ftygis vi&or, láqueofo-

n

mino. . Pótuit enim trání-

lütus

uUe

grédi, & non elt cranfgréflus ,

Carnis, ad fedes plácido fo-

1

fácere mala , & nonfecit. Ideo.

póre

Le&io xij. de Homil. Ferize

nl

Migrat æte'mas,*rqtilifq; cingit

uj

occurrentis , cum primo s. ejuf-

'Témpora fertis.

dem.

gl)ühü

Ergo regnántem flagitémus

S equéntia fan&i Evangtlij fe-

omnes

j qU!

cündüm Matthaeum.

Adfit ut nobis; * veniámque

j

noftris

Cap.1. 6. 1$.

QlO

TIn eflec defponfàta Ma-

Obtinens culpis, tríbuat fu-.

ol«

érna

u

ter Jefu Maríi Jofeph ;

Ü

.antequäm convenirent ,

Münera pacis..

WP!UI

invénta eft in Utero habens de

xdl[.

S int cibi plaufus; tibi fint ho.

Spíritu fan&o. Jofeph autem

nóres

d

Vir ejus, cüm ellet juftus, &

Trine , qui regnas, Deus: * Ec

i

nollet eam tradácere , vóluit

corónas

j

Jm

occálté dimítcere eam. Hzec au-

Aureas Servo tribuis fidéli,

u

Uu 4

Qm-

680

Fefta Marrij.

Omne per eevum. Àmen.,

Oratio.

y. Jufum dedáxi.

Éus , qui pre ómnibus

Ad Benedi&us , Antiphona.

I

San&is tuis beárum Jóa-

li

Angelus Dómini T. appáruitin

chim Genitrícis Filij tui Patrem

fomnis Jofeph , dicens : Surge ;

eíle voluifti : concéde quefu-

& áccipe Páerum , & Matrem

mus ; ut cujus fefta venerámur,.

ejus , & vade in terram Ifrael : *

ejus quóque perpétuó patrocínia

defün&i funt enim, qui quaré-

fentiàmus, Per eümdem Dómi-

n

num.

banr ánimam Püeri.

f

u

Inij, Veíp.Hym. utin j.Ve;fp.

Ín primo NQ&umo ; L,cäïiro-

*

uftus ut palma forébit.

nes de libro Eccléfiaftici. B

d

dm

Sicut cedrus Líbani multi-

tus vit- de Comm, Confeff. non

XiAt

plicábitur.

Pontif, XCVij.

lrim

l

AdMa

8

nificat, Antiphona.

In fecundo No&urno.

d

Miffuse

ftT Angelus

ábriel a

P'rix

Sermo S. Epiphánij Epifcopi,

Virginem defponfàáram Viro ,

Orat. de Laud., Virg. (ub wnit.

CQàp

cui nomen erat Jofeph, de domo

a

Le&io v.

0p

David , & nomen Vírginis Ma-

E radice Jeffe ortus eft

Yo)

ria , de qua natus eft Jefus, qui

rex David , & de tribu

d |

vocátur Chriftus.

19

Regis

David

fancta

Ri

Oratio, $ an&íffimz. utfu.a

Virgo : [fan&a , inquam ,

Crey

rà.

& lancórum virórum Filia :

Mat

Deinde fit commem. $, Toa-

cujus paréntes fuérunt ]óa-

n

chim, & Feria occurrentis,

chim & Anna : qui quidem

I€

X. Martij.

in vita fua Deo placuérunt, at-

&,/

IN FESTO S. JOACHIM

que ériá fru&um ejüfmodi ger-

Confeff, & Patris B. Virg.

minavérunt, fanc&am Virginem

Duplex.

Mariam , Templum fimul &

Tb

Omnia de Communi Con-

Matrem Dei. Jóachim porró ;

Tp

Auna, & Maria, hi tres , Trini-

fcfforis non Ponti£ exceptis ijs,

lo

qua hic ha'bentuf propria.

táti palàm facrificium laudis of

Eu

In primis Vefperis ; ad Ma-

ferébant. Jóachim enim inter-

UT

gnificat , & ad Benedi&us , in

precátur preparátio Dómini , eó

Quj

Laud. Afia.

quódex illo preeparátü fit Tem-

u

Laudémus virum t gloriófum

plum Dómini , nempe Virgo.

D qu

in generatióne fua , quia benedi-

Anna ruríus fimiliter grátia in-

HOH(

é&tiónem ómnium Géntium de-

terpretátur, proptéreà quód Joa-

lisef

dit illi Dóminus , * & tefta.

chim & Anna grátiam accepé-

méntum Ífunum confirmávit fu-

m

rünt , ut accedéntibus précibus

tmm [

per caput ejus.

talem fru&tum germinärenr,fan-

du

x. Potens in tetra erit. femen

&am Vírginem adépti : Jóachim

ejus.

, Generátio re&órü be-

«PL

fiquidem precabàtur in monte ,

&Xl

nedicétur.

& Anna in horto fuo.

95' AIJXD'

-

6$1

Fefta Marrii.

Honéftum fecit. xciij.

Lectio väi'

ny

E

rmo $. Joánnis Damafcéni.

Beátum par

Jéachim. &

t

D

Orat, 1. de Virg, Marie Nativitate.

(

PAnna ! Ác profédó ex

t

circa. principium.

ventris veftri fru&u immaculáti

t

z

H

Letto vj.

agnofcímini , quemádmodüm

imi,

-

Uón

1lam

futürum erat, ut

Chriftus quodam loco dixit : Ex

0i

(

Dei Génitrix & Virgo ex

früctibus eórum cognolcétis eos.

)ini

Ani

rirétur , natára grátize

Ut Deo gratum erat; ac dignum

foetum antevértere mínimé aufa

[

eà , qua à vobis orta eft ,. vitze

ii

veltrz ratiónes inftituiftis. Ca-

eít: verüm tantilper expe&ávit,

B ]

dum grátia fru&um fuum produ-

fte enim ac fan&té münere veftro

[ |

xiflet. Síquidem oportébat eam

fun&i , virginitàtis thefàurum

Primogénitam in lucem edi ,

produxiftis.

|

qua rerum ómnium condirtárum

73 Defidérium Animz. xciij.

p

Primogénitam , in quo ómnia

I

tertio N

Ill

É

at

idi Ev

octy

|

no

coagmencáta funt, paritüra erat.

j €&io

angely íecu

n

O parbeàtum Jóachim & Anna!

düm Marthaum.

us d

Vobis omnis creatüra obftrí&a

Le&io ix, C 14 r

trib

eft. Per vosenim donum , óm-

er Generatiónis Jefu

T

C

nium donórü praftantíffimum ,

hrifti Filij David , filij

am ,

Creatóri óbtulit, nempe caftam

A

ranam.

Abraham génuit

Md

Matrem , qus fola Creatörg di-

Ifaac. Híaac autem génuit Jacob.

]

gna erat.

E réliqua.

Q

, Amávit eum. xciij.

Homilia S. Joánnis Damaícéni.,

WP

li

Le&io vij.

Ex. lib. 2.de fide Orthbodoxa c. Yy.

um

)d] gc!-

* Xülta Jóacl

! ; quóniam

de Domini geneal.ee S.Dei Genit.

[

(l

n

* ex Filiatua Filius natus eft

Uod Jofeph ex Davidica

mlll Ó

nobis : & vocácur nomen ejus

tribu oríginem düxerit ,

püllüx

magni confilij ; hoceft , falácis

fan&ifimi Evangeliftze

totíius mundi Angelus. Pudóre

J

o

Matthaus & Lucas líquidó de-

ludis 01.'

afficiátur Neftórius , ac manum

monftrárunrt. Verüm hoc inter

y It

ori impónar. Puer hic Deus eft.

eos difcriminis eft , quod Mat-

milli)ü

Quónam igitur modo ea Dei

theus ex Davide per Salomó-

Genitrix non fit , quz péperit ?

nem , Joféphum dedücit : Lu-

üzTSP'

; Vil

n

?

Si quis fan&am Dei Genitricem

ca$ autem per Nathan. At veró

*

r[i[n n

non confitétur , à Deitáte remó-

fan&e Vírginis ortum utérque

tuseft. Mea non eft hzc orátio,

)uögl»:»l-

filéntio pretérijt. Quocíircà fcire

quamquam alióqui mea : hanc

óperaz prétium eft,nec apudHe -

d

g

enim diviniffimam hereditátem

brzos , nec apud Scriptüram fa^

j

fell[)l

!

à Theólogo patre Gregório ac-

cram , hoc in more póficum

cépi.

fuífle, ut mulierum genus recen-

u

g. Liehomo.xciij.

ferérur. Verüm hoc demum le-

mgn[i)

--

Uu s

ge

l

y.

682

Fefta Mattij.

ge cautumerat , ne tribus ulla

fratríque fuo femen . excitávit ,

möm

uxótes ex áltera tribu accéríerer.

$o

ac Jofséphum progénuit. Jofeph

ftaque natüra quidem filius Ja-

M

Ac proínde Jofeph , qui ex tribu

Daviídica ortum trahébat , ju-

cob erat à Salomóne oriündus :

Mi

ftitiámque colébat ( hanc enim

legis autem ratióne patrem ha-

u

lJaudem ei tribuit Divinum E-

bébat Heli ex Nathan oriün-

pha

vangälium) fanctàm Virginem

