Lectio xj.

anc n

Presbyteri.

; T excéndens Jefüs manum

Lib. 1. Comment. in. c. $. Matthai.

r UP

b

A4tétigit eum, dicens : Volo;

E monte Dómino de-

mundáre. Extendénte manum

m n

1

[C[w"*'

Ícendénte, occárrant tur-

D

Dómino, ftatim lepra fugit. Si-

bae,quia ad altióra afcén-

milque confídera , quàm hümi-

Jj

l

TTl

dere non valuérunt. Et primus

lis, & fine ja&ántia refpónfio.

€i occürrit leprófus : necdum

llle díxerat, Si vis : Dóminus

ia

r

enim póterat cum lepra tam

refpondir, Volo. Ille praemífe-

)

Ti

multiplicem in monte Salvató-

yat , Pores me mundáre: Dómi-

ris audire fermónem. Et notán-

.mqüc :

minusjungit , & dicit; Mundá-

dum , quód hic primus fpeciá-

re. Nonergo , ut plerique La-

gquleL

j Gm

liter curátus fit : fecándó , puer

tinórum putant;jungéndi eft,&c

Centuriónis : tértió, focrus Pe-

[it

:qifi

legéndum, Volo mundáre ; fed

J m

nf

r fébriens in. Caphárnaum :

feparátim , ut primüm dicat,

j OP

E!'

quartoloco; qui.obláti fünt ei à

Volo;deínde imperez,Mundáre.

ant

f

quoür

,æmiönio vexád ; quorum fpi-

&« Peccáta mea Dómine, ficut

(

j [r)

X 3

fagi-

p

26

Dominica tertia poft Epiphaniam.

fagittze infixze funt in me, fed fecáte funt eum turbze mul.

ántequàm vülnera génerent in

te : & ecce leprófus véniens,

adorábat eum , dicens : Dómi-

me: *Sana me Dómine me-

ne, fi vis, potes me mundáre.

f

dicamento pænite'ntiæ Deus.

**. Quóniam iniquitátem meam

Er exténdens Jefus manum,

&i

ü

ego cognólco: & delií&um meü

tétigit eum , dicens : Volo,

Mundáre.

Et conféftim mun-

contra me eft lemper : quia tibi

dáta eft lepra cjus.

Ét ait illt

foli peccávi. Sana me.

Le&io xii.

Jefus: Vide, némini dixeris :

(

led vade, ofténde te facerdóti,

TIi0

'T ait illi Jefus. Vide, né-

',mini diíxeris. Et re vera

& offer munus , quod pracépit

al

quid erat necéffe ut fermóne

Móyfes, in teftimónium illis.

D

jadáret, quod córpore prafe-

Cüm autem introíffet Caphár-

Ke

yébat ? Sed vade , ofténde te fa-

naum, accéífit ad eum Cenn-

Qu

cerdóri. Várias ob cauías mit-

rio, rogans eum , & dicenus:

À

ticeum ad facerdóres : primüm

Dómine, puer meus jacet in

Tnt

proprer humilitàtem, ut facer-

domo Pparalyticus , & male

torquétur. Et aicilli Jefus: Ego

Ti

dóubus deférre honórem vi-

deátur.

Erat enim lege pre-

véniam, & curábo eum. Erre-

FE

céprum , ut qui mundáti füe-

fpondens Cenuário aic : Dómi-

D

L

yant à lepra, offérrent münera

ne, non fum dignus uc intres

facerdóribus. Deinde , ut mun-

füb te&um meum : fed tancüm

dítum vidéntes leprófum , aut

dic verbo, & fanábitur puer

créderent Salvatóri ,. aut non

meus. Nam & ego homo fum

créderent: fi créderent , falva-

G]

füb poteftáte conítirütus ; ha-

réntur : fi non créderent, inex-

bens fub me milites : & dico

puus

culábiles forent. Etfimul , ne,

huic: Vade, & vadit ; & álij;

H

Veni, & venit; & fervo meo;

t

quodin eo fzpiílime crimina-

bántur,legé viderétur infrín

ere.

Fac hoc , & facit. Audiens autem

EU.

$&. Duo séraphim .clamábant

?

efus mirátus eft, & fequénti-

!

us fe dixit: Amen dico vobis;

alter ad álterum : * San&us ,

Titt

fan&us , fan&us Dóminus Deus

non invéni tantam fidem in

fum

Sibaoth : * Plena eft omnis

Ifra£l. Dico autem vobis, quó

Íne,

terraglória ejus. .. Tres func

multi ab Oriénte , & Occidénte

Q

I

vénient , & recümbenr cum

qui teftimónium dant in czlo,

Pater, Verbum , & Spíritus fan-

Abraham ; & Ifaac , & Jacob in

D

*

&us : & hi tres unum funt. San-

regno calórum

.

Hlij autem

del i

étus.

G lória Parri. Plena eft.

regni ejieiéntur in. ténebras ex«

amc

terióres. Ibi eric fletus, & ftri-

$ equéntia. fan&i Evangelij fe-

mmg[

cündüm Matthaum.

dor déntium. Et dixit ]efusCelï-

hq

Cap. &. 4. 1.

turióni : Vade , & ficut eredidi-

N illo témpore : Cüm de-

fti, fiat ribi. Et fanátus eft puer

I

Ícendiffec Jefus de monte ;

inilla hora.

Co

D

Qràáe

Infra Hebd. terriam poft Epiphaniam,

327

x ml

Orario.

Abrahz. Próvidens autem Scri-

Vellt

v Mnipotens

fempitérne

prtára , quia ex fide juftíficat

j: Din

Deus , infirmitátem no-

Gentes Deus,

taenuntiávit À-

Qd

firam . propítius réfpice: atque

brahe : Quia

b

enedicéntur in

TO

ad protegéndum nos déxteram

te omnes Gentes. Igiturqui ex

: Yl

tuz Majeftátis exténde,

Per

fidefunt, benedicéntur cum fi-

m m

Dóminum noftrum.

déli Abraham. Quicimq; enim

Eratd

Ad Benedi&us , Antiphona.

ex opéribus legis funt , fub ma-

| d

Cüm defcendífler t Jefus de

ledí&o func. Scriptum eff enim :

i

monte , ecce leprófus véniens

Maledi&us omnis , qui non

adorábat eum , dicens: Dómi-

d ts

permánferit in ómnibus , quze

niom il

ne;fi vis , potes me mundáre : *

Ícripta funt in libro legis, uc

i Cl

& exténdens manum , tétigit

fáciat ea.

eum , dicens: Volo , mundáre.

m C

&. Adjütor meus. 318.

&c dico

Ad Magnificat ; Antiphona,

Le&io iij.

; atl

Dómine, t fi vis , potes me

llóniam autem in lege

& m

mundáre: & ait Jefus : Volo,

nemo juftificátur apud

elus: E

mundáre.

Deum , maniféftum eft: quia

FERIA SECUNDA.

m. E

juftus ex fide vivit. Lex autem

V Döl'.

- De Epiftola ad Gálatas.

non eft ex fide , fed , Qui féceric

T

Le&io j.

Cap. 3-4. T.

ea , vivet in illis. Chriftus nos

J

jed u

i

InfenfätiGälatæ,quis vos

redémit de maledí&o legis , fa-

fafcinàvit

non obedire

ibi!uf P:ï

O

&us pro nobis maledi&tum: quia

veritáti , ante quorum

fcräptum eft : Maledi&us omnis

hom f

TO i

óculos Jefus Chriftus preefcri-

qui pender in ligno:ut inGénti-

prus eft , in vobis crucifixus?

bus benedí&io Abrahz fíeret in

"

Hoc folàm & vobis volo dífce-

Chrifto Jefu , ut pollicitatiónem

i V

k

1e: Exopéribus legis Spiritum

Spíritus accipiámus per fidem.

accepiftis, an ex auditu fídei?

(sl

4

&. Benedicam Dóminum.3 18.

Sic ftuli eflis, ut cüm Ípi-

EERIA TERTI A.

g i

li

J

ritu ccepéritis, nunc carne con-

a

De Epiftola ad Gálatas.

ia

'

fummémini ? Tanta paffi eftis

Le&ctio .

Cap.5.4.T.

p

[

fine caufa? fi tamen fine caufa.

Tate, & nolite iterüm jugo

vobls )

fervitüris contineri.

Ecce

(

Qu*

Qui ergo tríbuit vobis Spíritum,

& operátur virüítes in vobDis :

ego Paulus dico vobis

.

*

gt*

ex opéribus legis; an ex audítu

quóniam Ííi circumcidámini ,

A

fidei? Sicut fcriptum eft : Abra-

Chriftus vobis nihil Eröderit.

íijj ^

ham crédidit Deo, & reputá-

'Teftíficor aurem ruríuüs om-

(2

p

tum eft illi ad juftítiam.

ni hómini cireumcidénti fe,

u$ V

P. Quàmmagna. 318.

quóniam débitor eft univéríae

ectio ij.

legis faciénde. Evacuáu eftis

qce

".

Ognófcite ergo, quia qui

à Chrifto, qui in lege juftificá-

j

ex fide. funt , ij funt filj

mini: à grátia excidíftis, Nos

0

X4

enim

Infra Hebd. tertiam poft Epiphaniam.

258

.

EERIA QUARTA.

enim fpíritu ex fide , fpem jufti-

tj& expectàmus.

Incipit Epíftola beáti Pauli A«

Leio ij.

óftoli ad Ephéfios.

E

Leä

10j.

Cap. 1. 4. 1. -

Q

min Chrifto Jefu neque

IN

ircumcifio áliquid valet ;

Aulus

Apóftolus

Jefu

p

voluntátem

f

neque prepütrium : fed fides,

Chrifti

per

P

I

qua per charitátem operátur.

Dei, ómnibus fan&is qui

Currebátis bené, quis vos im-

funt Ephefi, & fidélibus in Chri-

edivit veritáti non obedire ?

fto Jetu. -"Grátia vobis , & paxà

(

l

Perfuáfio haec non eft ex eo,

Deo Patre noftro , & Dómino

Módicum fer-

]i

qui vocat vos.

Jefu Chrifto. Benedi&us Deus,

méntum totam maffam cor-

& Pater Dómini noftri Jelu

[

Í

rümpit. Ego confido in vobis

Chrifti , qui benedixit nos in

Is

in Dómino, quód nihil áliud

omni benedi&ióne fpirituáli in

fapiétis: qui autem . conuárbat

celéftibus in Chrifto, (icurelé-

T

vos, portábit judicium , qui-

gir nosin ipfo ante mundi con-

g

cümque eft ille.

fticutiónem , ut effémus fan&i &

Leüio iij.

immaculàáti in confpé&u ejus in

W 7 Go autem, fratres, fi cir-

€haridáte.

cumcifiónem adhuc pra-

*- Ne perdideris. ; 19.

Ledtio 1j.

dico : quid adhuc perfecurió-

nem pátior ? Ergo evacuátum

Ui predeftinávit nos in

eft fcándalum Crucis. Utinam

O

optiónem filiórum per

lii

& abícindántur qui vos con-

efum Chriftum in ipfum , fe-

türbant. Vos enim in libertà-

[UI!

cünglüm' propófirum | voluntá-

tem vocáti eflis, fratres : tan-

tis fuz , in laudem glóriz grá-

din

tüm ne libertárem in occafió-

tiz fuz , in qua grauficávir nos

l65]

fs

nem detis carnis, fed per cha-

in dilé&o Fílio fuo. In quo ha-

xitátem fpiritus fervite invicem.

bémus redemptiónem per Sán-

a

q

*

Omnis enim lex in uno fer-

guinem ejus , remiffiónem pec-

Y

catórum fecündüm . divítias

eli

móne implétur : Diliges pró-

li

ximum tuum ficut tefpfum.

grátiz ejus, qus fuperabun-

Quód fi ínvicem mordéus , &

divit in nobisin omni fapien-

ds,

coméditis , vidéte ne ab ínvi.

tia & prudéntia : ut notum. fà-

DCUA

cem confumámini.

Dico au-

ceret nobis facramämum vo-

Dito

tem: Spíritu ambuláte , & de-

luntátis fuz fecündüm bene-

Oj

fidéria carnis non perficiétis.

plícitum ejus;

uod propófuit

h]

;

Caro enim concupifcit advér-

in eo, in difpen

arióne plenitü-

dinis témporum, inftauráre óme

füs fpiritum , fpíritus autem ad-

vérfus carnem : hac enim fibi

nia in.Chrifto, que in cæli?,

invicem adveríántur , ut non

& quze in tera funt , m

Trey

quaecümque vultis , illa fa-

ipío.

I'OP[

ciàtis.

DN

?^ Parütumcor. 320.

Les

Infra Hebd. tertiam poft Epiphaniam.

219

TA

Led&ioiij.

vitátem, dedit dona homfnibus,

li À

N quo ériam & nosforte vo-

iód autem afcéndit , quid eft ,

08,

cáuumus pradeílinári 1e-

nifi quia & deícéndit primüm in

E

dl

cándüm propófitum ejus , qui

inferióres partes terrae ? Qui de-

s f

operátur ómnia fecündüm con-

Ícéndit , ipfe eft & qui afcéndit

ln

filium voluntátis fuz : ut fimus

Íüper omnes calos, ut impléret

ómnia.

nds g

inlaudemglorie ejus nos,. qni

sinCin.

anté fperávimus in Chrifto. * In

$. Repleátur. 321. .

Ti

quo & vos , cüm audiflétis ver-

Lectioiij. ;

Donx

bum veritátis , ( Evangélium fa-

T ipfe dedit quofdam qui-

us Dea

E

lütis veftrae) in quo & credén-

dem Apóftolos , quofdam

tes fignáti eftis Spíritu promif-

autem Prophétas , álios veró

fri JCP-

( NS

fiónis fan&o, qui eft pignus he-

Evangelíftas , álios autem pa-

p'nitu'a]im

redicàtis noftrae , in redemptió-

ftóres , & do&óres , ad confum-

"

nem acquifiiónis, in laudem

matiónem San&órum in opus

»un(ïï (

glórie ipfíus.

miniftérij, in edificariónem cór-

g fandl

X&- Adjütor meus. 320.

poris Chrifti: donec occurrámus

FRERITA

L INGTA

"u e;'un

omnes in unitátem fídei,& agni-

De Epiftola ad Ephéfios.

tiónis Filij Dei , in virum perfé-

Le&io j.

)

Cap. 4.4. 1.

&um,in menfüram aetátis ple-

Bfecro ítaque vos ego

nitidinis Chrifti : ucjam non

"

vin&us in. Dómino, ut

fimus párvuli flu&uántes, & cir-

ij

"— digné ambulétis voca-

cumferámur omni vento do-

tióne, qua vocáti eftis, cum

Plillïh ;

&ríns in nequítia hóminum, in

"!

omni humilitáte, & manfueti-

aítitia ad circumventiónem er-

volu

dine, cum patiéntia , fupporrán-

róris. Veritátem autem facién-

(orie f

&es Invicem in charitáte , folíciti

tes in charitáte, crefcámusin il-

Ecävi!;*ï

ferváre unitáàté Spíritus in vín-

n qu

lo per ómnia, qui eft caput

culopacis. $ . Unum corpus ,

Chriftus.

n PCI

G unus Spíritus, ficut vocáti

9- Gaudébunt lábia. 321r.

jf

eftisinuna fpe vocatiónis ve-

EEBRIA SEXT.A

| d

fir&. Unus Dóminus, una fi-

i

De Epiftola ad Ephéfios.

des, unum baprífma. — Unus

Lectio j.

Cap. 5. 4.T.

m

youum J

Deus, & Pater omni(ü.qui eft fu.

Stóte ergo imitatóres Dei ,

per omnes, & per ómnia ; & in

ficut fili) charíffimi: & am-

um "

ómnibus nobis.

4^bulàtein dile&ióne, ficue

i F

P. Deusinte fperávi. 220.

& Chriftus diléxit nos , & trádi-

a

.ectio 1j.

yp

dic femetípfum pro nobis obla-

Nicuique autem noftrüm

tiónem & hóftiam Deo in odó-

;ufjfcü,y

; data eít grátia feciindüm

rem fuavitátis. Fornicátio au-

jn (Zl':ï

menfüram donatiónis Chrifti.

tem & omnis immundítia, aut

n 4

Propter quod dicit : Afcéndens

avarícia nec nominétur in vobis,

in altum captivam duxit capü-

ficur decet fan&tos: auc. turpirü-

O'L

X 5

do;

um

Infra Hebd. tertiam poft Epiphaniam.

330

do, aut ftultilóquium , aut fcur-

eft mandátum primum in pro-

hi

fi

rílitas,quae ad rem non pértinet:

miílióne : ucbene fitcibi, & fis

J

fed magis graciárum á&io.

longsevus fuper terram. Et vos

ortibiDfie, 321.

patres nolite ad iracándiam pro-

p

E. Conütöli

vocáre filios veltros:fed cducáte

X

e&io iJ.

Oc enim fcitóte inrelli-

m

illos in difciplina & correpuóne

Dhi.

ecio ij.

géntes, quódomnis for-

Ervi obedite dóminis car-

nicátor, aut immündus,aut avá-

'nálibus cum cimóre & tre-

rus , quod eft idolórum férvitus,

non habet hereditátem in regno

móre , in fimplicitáte cordis ve-

lii

Chrifti , & Dei. Nemo vos fe-

firi , ficuc Chrifto: non ad ócu-

lum ferviéntes, quafi homíni-

dücarinánibus verbis : proptet

hac enim venitira Dei in filios

bus placéntes ; fed ut fervi Chri-

fti faciéntes voluntátem Dei ex

diffidéntiz. Nolite ergo éffici

ánimo, cum bona voluntáte fer-

pam'cipes eórum. Érátis enim

aliquándo ténebre , nunc au-

viéntes , ficuc Dómino, & non

temlux inDómino. Utfilij lu-

homínibus. * Sciéntes quó-

cis ambulàte.

B

niam unufquifque quodcámque

£. Mifericórdia. 321.

féceritbonum , hoc recípiet à

vob;»

e

&Di

lo i1J.

Dómino , five fervus , five liber,

Ru&us enim lucis eft. in

Et vos dómini éadem fácire illis,

ago

.

r

omni bonitáte , & juftítia

remitténtes minas

bJ

Íciéntes

Y

Orat

& veritáte : probántes quid fit

quia & illórum & vefter Dómi-

nus eft in czelis: & perfonàrum

dcpn

beneplácitum Deo: & nolite

communicáre opéribus infru-

ieft apgd eum.,

Comy

acce'ptio nor

ectio 1iJ.

&uófis tenebrárum , magis au-

V&l)ge

E cétero fratres confortá-

t

tem redargáite. Queenim in

I

occülto fiunt ab ipfis, turpe eft

— miniin Dómino,& in po-

Wly

& dícere. $ — Omnia autem ,

téntia virtütisejus. Induite vos

Qps

armatüram Dei , ut poff itis fla-

ditr

quz arguüntur , à lümine mani-

feftàntur: omne enim quod ma-

re advérfus infídias

diáboli.

I)U

l

nifeftátur lumen eft. . Propter

Quóniam non eft nobis collu-

&átio advérfüscarnem & (fàn-

n cgr

quod dicit : Surge qui dormis ;

& exürgeà mórtuis , & illumi-

guinem : fed advérfüs príncipes,

Indsf

nábit te Chriftus.

& poteftátes , advérfus mun

lt EV&

P. Fa&useft mihi. 322.

rectóres tenebrárum harum 5

Omnes |

S A B BArFO

contra fpirituália nequitig, in

Eb

iU

De Epíftola ad Ephéftos.

celéftibus. Proptéreà accipite

Qu m

J€cCttó J.

Cap.6.4.1.

armatüram Dei , ut poffitis re-

tümi)a

Ilij , obedite paréntibus ve-

fifterein die malo, & in ómni-

Rn

ftris in Dómino: hoc enim

bus perfé&i ftare.

Oratio.

fum

L Y

L

juftum eft. Honóra patrem

Eus, qui nos in tantis pé»

V

ro

tuüm;& matremtuam; quod

tículis conftititos »

Tüts

u

Dominica quarta poft Epiphaniam.

33!

ap

Lectio ij.

humána fcisfragilitáte non poffe

.

*h&tï

fuübííftere

*

da nobis falütem

Eftisenim mihi eft Deus,

. En

B

mentis & córporis : ut ea; quae

quómodo cüpiam omnes

m

pro peccácis noflris pátimur , te

vos in vilcéribus Jefu Chritti,

deltit

adjuvánte vincámus. Per Dó.

Et hoc oro , ut cháritas veftra

.rrcpxiöm

minum noltrum.

magis ac magis abündet in

DOMINICA IV.

Íciéntia , & in omni fenfu: uc

Til

poft Epiphaniam.

probétis porióra , ut fitis fincé-

d

In primo Nocturno.

ri, & fine offénfa in diem Chri-

]

cordon

Incipit Epíftola B. Pauli Apó-

fti; repléti fru&u juftítize per

n

.. ftoli ad Philippénfes.

Jefum Chriftum, in glóriam &

[ m

Le&io j.

CO Qu Bu p

laudem Dei.

Q

EXSS

l715

- Aulus & Timóthe.

&. Deus,quifedes,. cum reli-

LE

mDud

"

^ us fervi Jefu Chri-

quis &. per ordinem ut füprà

ii

i

z

fti , ómnibus fan&is

Dominica iij. poft Epi

p

oh

E

323*

in Chrifto Jetu; qui

Lectio ijj.

5 &no;

r Q

* funt Philippis ; cum

J Cireautem vos volo, fratres,

Eþïfc

opis & Diacónibus. Grátia

-7 quia qua circa me funt; ma-

dcum

vobis & pax à Deo Patre noítro,

gis ad profé&um venérunt E-

«dipie

ive ll

& Dómino Jefu Chrifto. Grátias

vangélij : ita ut vincula mea

maniféfta fíerent in. Chrifto in

dl

ago Deo meo in omni memó-

r veftri , femper in cuncis

omni pretório ; & in céteris

| fiei

lD*

oratiónibus meis , cum gáudio

ómnibus: & plures € frátribus

in Dómino confidéntes víncu-

rjoni

deprecatiónem fáciens , fuper

communicatióne veftta in E-

lis meis, abundántiüs audérent

AU

vangélio Chrifti à prima die

fine timóre verbum Dei loqui.

.

*

confídens hoc

confUE

uíque nunc

&. A dextris. 323.

ipfum , quia qui cepit in vobis

i

u

Lectio 1ij.

opus bonum, perfíciet ufque in

Uidam quidem & propter

Ui

j

IOMS 1

diem Chrifti Jefu. Sicut eft mi-

invidiam & contentiónem:

T

hi juftum hoc fentire pro ómni-

quidam autem & propter bo-

Jl

bus vobis : eó quód hábeam vos

j

y

nam voluntátem Chriftum pra-

y

in corde , & in vínculis meis , &

dicant: quidam ex charitáte,

1"1&

indefenfióne, & confirmatió-

; n[l[l?*

Íciéntes quóniam in defenfió-

ne Evangelij , fócios gáudij mei

j

p»

nem Evangélij pófitus fum.Qui-

omnes vos effe.

dam aurtem ex contentióne

) uj

$. Dómine, ne in ira tua ár-

Chriftum annántiant non íin-

T

À

r

j

£uas me; neque in furóre tuo

cér& , exiftimántes preffüram

t

corrípias me : * Miferére mei

fe füfcitáre vínculis meis. Qnid

j

Pol

Dómine , quóniam infírmus

enim ? Dum omni modo, five

) [

fum. 9. Timor & tremor ve-

(r

)

peroceafiónem , five per veri-

tátem Chriftus annuntiétur : &

j

nérunt fuPer me, & contexé-

sunt me tenebra. Milerére,

in hoc gáudeo ; fed & gaudébo.

j

&. Cue«

Dominica quarta poft Epïphanïam.

32*

$. Cuftódi me Dómine. 324.

ptiónis eripiétur, cüm ad filià.

rum Dei

i

In fecundo No&urno.

lóriam incorrüpta

refurgéndo tublevátur.

qu

Ex libro Morálium S. Gregó-

ded

rij Papa.

$£. Dómini eft terra. 324«

L

e&io v. :

POK

Lib. 4. €. 30.

. Le&io viij.

ing

refe&iónibus

Ic íraque. elé&i moléftia

Eplémus

h

corpus, ne extenuàrum

H

vin&i funt , qui adhuc

l

R

defíciat : extenuámus ab-

corruptiónis fuze poena depri-

[

muntur

fed cüm corrupabili

ftinéntia , ne nos replétum pre-

)

mat: vegetàmus hoc mótibus ,

carne exüimur , quafi ab his;

ne fitu immobilitátis intéreat :

quibus nunc adíftríngimur , mo-

?

léftize vínculis relaxámur. Prz-

fed cítius hoc cpllocändo fifti-

«

mus , ne ipfa fua vegetatióne

Íentári namque jam Deo cüpi-

Ytth

mus, íed adhuc mortális cór-

füccümbat : adjuméntis hoc

1f

poris obligatióne prepedimur.

véftium tégimus , ne frigus in-

ij

térimat: & quafita adjuménta

Jureergo vin&i dicimur, quia

adhuc incéffum noftri defiderij

1l

piojícimus , ne calor exürat.

t

ad Deum liberum non habé-

&. Notasmihi. 324«

impc'

Le&tio vj.

mus. Unde bene Paulus , etér-

fie]

na defíderans , fed ramen adhuc

Ot ígitur diverfitátibus

2

occurréntes, quid ágimus,

corruptiónis fuze fárcinam por-

E

nifi corruptibilitáti fervimus , ut

tans, vin&us clamat : Cüpio

diffólvi, & effe cum Chrilto.

faltem multiplícitas impénfi ob-

T

Diflólvi enim non quaereret, nifi

féquij corpus fuftíneat, quod

t j

anxíetas infírma mutabilitáris

fe proculdübió vin&um vidéret.

BCH

gravat ? Unde bené per Paulum

X;. Vias tuas Dómine. 325.

Qu

dicirur: Vanitáti enim fubjé&a

In tertio Nocturno.

ls Y

eít creatüra non volens , fed

Lé&io fan&i Evangelij fecine

Y

düm Matthaum.

propter eum qui fubjécit eam

*

Tum

in Ípe

»

quia & ipía creatüra

Le&io ix.

Cap à.6.23.

t

liberábitur à fervitüte. corru-

illo témpore : Afcendén-

que

te Jefu in navículam , fecüi

puónis, in libertárem glórise

Áenf

filiórum Dei.

funt eum difcipuli ejus: & ecce

k B

*&. Diligamte. 324«

motus magnus facus eft in

Lectio vij.

mari, ira ut navícula operiré-

0

Anitái quippe creatüra

tur fhi&ibus: ipfe veró dor«

miébar. Etréliqua.

P

d

hon volens fübditur : quia

Ti y

hamo , qui ingénitze conftántize

fan&ti Hi.erönymi

D

ftatum volens deférüit , preífus

Homi]ïz

resbyteri.

Lib. 1. Comment in c. $. Matth.

u[l qm

jute morralirádis — póndere ,

nolens mutabilitátis fuze cor-

Uintum fignum fecit »

W $

li

yuptióni fervit.

Sed creatüra

quando afcéndens navem

fi

il

hæc tunc à fcrvitüte COrru-

.de Caphárnaum , ventis

P

t fl

Dominica quarta poft Epiphaniam.

333

'mcouüg»;

imperávit & mari. Sextum.,

mus , recté hómines appellátos,

quando in regióne Geraíenórum

l,

qui necdum nóverant | potén-

dedit poteftátem deemónibus in

tiam Salvatóris.

d

porcos. Séptimum , quando

&. DuoSéraphim. 326.

ingrédiens civitátem füam ; pa-

T

Sequéntia fan&i Evangeélij fe-

ralyticum fecindum curávit in

cündüm Marchzeum.,

qi ii

m d

léc&ulo. Primus enim paralyti-

Cap. $, c. 23.

€us , eft puer Centuriónis.

N illo témpore : Afcendénte

corm;n':.

w d

g. AdteDómine. 325.

Jefuin naviculam, fecuti fune

Le&io x.

]

eum difcípuli ejus : & ecce

,gimur,»:c»

Pfe veró dormiébat : & ac-

motus magnus factus eft in ma-

cimr D

cefférunt ad eum, & fufcira-

ri , ità ut navicula operirécur

o

vérünceum , dicéntes ; Dómi-

ydin d

fhi&ibus : iple veró dormiébar.

ne, falva nos. Hujus figni typum

Et acceflérunt difcípuli ejus , &

u'æpïämï

in Jonalégimus, quando céte-

fuícitavérunt eum , dicéntes :

jmur;

ris periclitánribns , ipfe fecüirus

ii d

Dómine , falvanos , perimus,

€ft , & dormit, & füfcitácur ; &

Et dicit eis Jefus : Quid tímidi

n li

império ac facraménto patliónis

eftis, módice fídei ? Tunc fur-

los, t

fuae liberat fufcitántes.

n a

gens imperávit ventis & mari:

x. Atfiliéti pro peccátis. 325.

& fa&ta eft cranquíllitas magna,

t

Le&io xj.

Porró hómines miráti funt 2

TED

Unc fürgens imperávit

T

céntes : Qualis eft hic » quia

T

ventis & mari, Ex hoc lo-

venti & mare obédiunt ei?

aerati

co intellígimus , quód omnea

Qnratio.

um i

€reatírae 1éntiant Creatórem.

Eüs , qui nos in tantis pe-

ine J

Quas enim increpávit ; & qui-

I)

rículis conftinítospro hu-

&umo-e

us imperávit , féntiunrimpe-

mána fcis fragiliràte non poffe

gl

ráncem : non erróre hzreticó-

fubfiftere : da nobis falütem.

yeum.

rum , qui ómnia purant animán-

mentis & córporis ; ut ea, quae

CJ ïf,:ï

tia, fed majeftáre Conditóris ,

pro peccátis noflris pátimur , ce

1

qua apud nos infenfibília , illi

adjuvánte vincámus.Per Dómi-

fenfibilia funt.

1lam1 P.

num noftrum.

g

, Peccáta mea. 326.

Ad Benedi&us, Antiphona,

fa&us [

Le&io xij.

Afcendénte Jefu t in. navícu-

^il

Orró hómines miráti funt ,

um

1]

lam, ecce motus magnus fa&us

; Y00 "

dicéntes : Qualis eft hic,

eftin mari : * & fufcitavérunt,

quia venti & mareobédiunt ei ?

eum difcípuli ejus , dicéntes :

Non difcípuli ; fed nautze, & cé-

juJ

Dómine, lalva nos, perimus.

"

teri quiin navierant, mirabán-

Ad Magnificat ; Antiphona,

Uf

tür, Sin autem quis contentió-

Dómine; T falva nos , perimuss,

€ volüerit , eos qui mirabántur,

Qym v

impera , & fac Deus tranquilli-

! de )

tátem.

fuiffe. dilcipulos ; refpondébi-

y»",

FE«

um

324

Infra Hebd. quartam poft Epiphaniam,

BERERTA SECUND A

u

óniam tandem aliquando re-

W

De Epíftola ad Philippénfes.

1

oruíftis pro me fentire , Íicuc &

Is

fentiebádus

*

*

D

Lectio j .

Cap. 4« 4. t.

occupád autem

"Taque fratres mei charíflimi,

erátis.

üh

tis

& defideratiflimi , gáudium

. Benedicam Dóminum.218.

]

meum, & coróna mea : fic

FERIA TER' TEX

loi

ftatein. Dómino , charíffimi.

Incipit Epiftola B. Pauli Apó-

tià

ftoli ad Coloffeníes.

Evódiam rogo ; & Syntychen

gl](

déprecor ; idipfum fapere in Dó-

Le&io. j.

CAp. YUW ls

$u

muno. Etamrogo & te germá-

Aulus Apóftolus Jefu Chri-

necompar , ádjuva illas , quze

-

fti per voluntátem Dei ; &

mecum laboravérunt in Evan-

"Timótheus frater : eis qui

funt Colóffis , fan&is & fdeli-

lr

gelio cum Cleménte; & céteris

adjutóribus meis , quorum nó-

bus frátribus in Chrifto Jeiu.

lii

mina funt in libro vitze.

Grátia vobis & pax à Deo Patre

hem

noftro, & Dómino Jefu Chri-

f

n

g. Quàm

magna. 218.

Lectio 1j.

fto. « Grátias ágimus Deo &

Imag

Audéte in Dómino fem-

Patri Dómini noftri Jefu Chrifü

gent

(

Íemper pro vobis orántes : au-

Mam

per , írerüm dico , gaudé-

te. Modéítia veftra nota lt óm-

diéntes fidem veftram in Chri-

vef

nibus homínibus

.

*

Dóminus

la

fto Jefu , & dile&iónem ,quam

propé eft.. Nihil foliciti fitis :

habétis in fan&os omnes pro-

i

fed in omni oratióne & obfecra-

ter Ípem , quze repófisa eft vo-

pàu

tióne cum gratiárum actióne pe-

b

isin celis , quam audiflis in

Penp

titiónes veftrae innotefcant apud

verbo veritátis Evangelij: quod

&Jple

Deum. Etpax Dei , qua exii-

pervénit ad vos, ficut & in uni-

l lplo

perat omnem fenfum , cuftódiat

vérfo mundo eft , & fructificat;

Qu oj

corda veftra , & inrelligéntias

& creícit , ficut in vobis ; ex ea

Pimc

veftras in Chrifto Jefu.

die qua audíftis , & cognoviftis

Wor

tor meus. 318.

grátiam Dei in veritáte ; ficut

FE

* Adjü

De

Le&io iij.

didicíftis ab Epaphra chariffimo

E cétero fratres,quzecim-

conférvo noftro , qui eft fidélis

L«

ID

que funt vera ; quaecüm-

pro vobis minífter Chrifti Jelu »

Nd

qui éiam manifeftávit nobis di-

que pudica , quzecimque jufta ,

Dei,

quzcümque fan&a , quaecüm-

le&iónem veftram in fpíritu.

D

que amabilia, quaccümque bo-

Le&io ij.

mj

nzfamz,fiqua virtus , fiqua

Deb & nosex qua die audí-

tlöntiam

laus difciplíng , hec cogitá-

I

vimus , non ceffámus pro vo-

r

tc. « Qua & didiciflis , & ac-

bis orántes , & poftulántes; ut

[ 4

cepiítis, & audíftis , & vidíftis

impleámini agnitióne voluntàs

qucl'aan

in me , hzec ágite :' & Deus pa-

tis ejus , in omni fapiéntia & in-

,Ghävk ,

cis erit vobíícum. Gavífus fum

tellé&u fpiritáli , ut ambulétis

UT

autem in Dómino veheménter ,

digné Deo per ómnia placéntes:

LOUN

m

Infra Hebd. quartam poft Epiphaniam.

adon

inomnióperebono fructificán- — feQiónis : & pax Chrifti exul-

NT

tes , & crefcéntes in fciéntia

tet in córdibus veftris , in qua &

i u

Dei : in omni virtcüte confortá-

vocáti eftis in uno córpore : &

ti fecíndüm poténtiam claritá-

grat eftóte.

uml

tis ejus , in omni patiéntia &

g, Ne perdideris. 319.

ATIA

longanimitáte, cum gáudio grá-

Lectio

Papü b

tias agéntes Deo Parri ; qui di-

Erbum Chri

fï'i hábitet in

nies

gnos nos fecic in partem | fortis

V

vobis abundánter, inom-

ITan

San&órum in lüimine,

nifapiéntia , docéntes & com-

s ]i

l

Led&io iij.

monéntes vofmetípíos ,

fal-

emDei;

^& Uierípuit nos de porteftá-

mis , hymnis , & cánricis fpiri-

u

te tenebrárum, & tránftu-

tuálibus, in

rátia cantántes in

córdibus ve

j

ris Deo.

i i

lit ii regnum Fílij dile&iónis

Omne

wito f

fuzin quo habémusredemprió-

quodcámque fácitis in verbo ,

3Dalis

nem per Sánguinem ejus, remif-

autin ópere , ómniain nómine

j Cs:,-

fiónem peccatórum : qui eft

Dómini Jeíu Chrifti , grátias

us Dei

Imágo Dei invifibilis , Primo-

agéntes Deo & Partri per ipfum.,

efa C

génitus omnis creatürz : quó-

« Mulíeres, fübditce eftóte vi-

nus *

niam inipfo cóndita funt uni-

ris ; ficut opórter ; in Dómine.,

aC

vérfa in czlis, & in terra , vifibi-

Viri , dilígite uxóres veftras , &

yem jc

lia & invifibilia , five Throni,

nolite amári effe ad illas. Filij ,

five Dominatiónes , five Princi-

er ómnia :

o

obedite paréntibus

0

g

pátus , five Poteftátes : ómnia

hoc enim plácitum e

;

in Dómi-

n

nall

peripfum,& in ipfo creáta funt :

no. Patres ; nolite ad indigna-

& iple eft ante omnes, & ómnia

i

gt

tiónem provocáre fílios veftros ,

j

in ipfo conftant. Er ipfe eft Ca-

ut non pufillo ánimo fiant.

r

&fm&wäz

put córporis Eccléfi , qui eft

&i, Parátum «or meum. 320.

Princípium , Primogénitus ex

Leio iij.

| Vobi& L

mórtuis.

vi, obedíte per ómnia dó-

cap

FERIA

UAR T A.

*

$

inis carnálibus , non ad

:ïi[ä[ö r

De Epiítola ad Coloffénfes.

j

hi

óculum ferviéntes , quafi ho-

As

Le&io j.

Cap. 3. b. 12.

mínibus placéntes , fed infim-

u "

Chid

Ndüite vos ergo ficut elé&i

plicitáte coxdis, timéntes Deum.,

Dei , fan&i & dilé&i , vífcera

yir i

]

Quodciimque fácitis, ex ánimo

mifericórdiz , benignitátem ,

operámini ficut Dómino, & non

jnip/!^

D

humilitàrem , modéftiam , pa-

homínibus : fciéntes quód à Dó-

)

tiéntiam : fupportántes ínvi-

mino accipiétis retributiónem

1

j

cem,&donántes vobifmetipfis,fi

hereditátis. Dómino Chrifto fer-

T

yll

I

quis advérfüs áliquem habet

vite, Quienim injüriam facir,

j

querélam : ficuc. & Dóminus

recipier id quod iníqué geffit : &c

j ?

donávit vobis , ita & vos. Super

non eít perfonàrum accéptio

ii

n[!.hX

ómnia autem hzc , charitátem

r

Y

apud Deum. Dómini , quod ju-

habéte , quod eft vínculum per-

Ítum eft & sequum , fervis pre-

ftàte

apban

236.

Infra Hebd. quartam poft E

xiphaniam,

ftáte : fciéntes , quód & vos Dó-

omni

j

oco fides veftra , quze eft

qütf

minumhabétsin celo. Orauó-

ad Deum, profé&a eft, ita ut

D)

anb

ni inftáte,vigilántes in eain gra-

non fit nobis necéfle quidquam

tiárum actióne.

loqui. «

Ipífi enim de nobis

&n

Adjütor meus. 220.

annüntiant qualem intróitum

g

P.

F

ii

ERIA.OUINTA-

habuérimus ad vos: & quómo-

do convérfi eftis ad Deum à

Incipit Epiftola prima beáti

Yi

Pauli Apóftoli ad Thef-

fimulácris, fervire Deo vivo &

li

z

falonicénfes.

vero , & expe&áre Fílium ejus

4

Cafp. 1. 4. T.

- Letio -

de celis ( quem fufcitàvit ex

It

Aulus ,& Silvánus , & Ti-

mórtuis ) Jefum' , qui erípuit

vf

3

mótheus , Eccléfize Thet-

nosab ira ventüra.

GEl

falonicénfium in Deo Pa-

.. Repleáturos meum. 321.

fne

tre,; & Dómino Jefu Chrifto.

LeGio i.

Cap. 2. 4. .

que

Giátia vobis , & pax. Grátias

Amupfi fcitis, fratres , in«

LX

tróirum noftrum ad vos;

ágimus Deo femper pro ómni-

IN.

bus vobis, memóriam veftri fa-

quia non inánis fuit: fed anté

ciéntes in oratiónibus noftris

paffi; & contumélijs affé&ti (ft-

I

fine intermiffióne,mémores ópe-

cut fcitis) in Philíppis, fidiciam

fiti

risfidei veftre. , & labóris, &

habüimus in Deo noftro loqui

vind

charitátis , & fuftinéntize fpei

ad vos EvangéliumDei in multa

D

Dómini noftri Jefu Chuifti , an-

folicinidine, Exhortátio enim

o

te Deum« & Patrem noftrum :

noftra non de erróre , neque de

enir

fciéntes , fratres dilé&i à Deo;

immundíta , neque in doloj

Inun

ele&iónem veftram: quia Evan-

fed ficut probáti fumusà Deo;

n.'önc

gélium noftrum non tuit ad vos

ut crederétur. nobis Evangé-

hit, j

in fermóne rantüm , fed & in

lium: ita lóquimur non qual

n

virtüre , & inSpiritu fan&o , &

homínibus placéntes , fed Deo

W.

in plenitídine multa ; ficur Íci-

qui probat corda noftra. Neque

k

tishquales fuérimus in vobis pro-

enim aliquándo füimus in Íer«

ter vos.

móne adulatiónis , ficut fcitis:

neque in occafióne avaritiz,

[

$. Deusintelperávi. 320.

Le&tio ij.

Deus teftis eft : nec quarentes-

Ril

7*'I .vos

imitatóres noflri

ab homínibus glóriam ; neque

Ysà

* ,fa&ti eftis, & Dómini , ex-

à vobis , neque ab álijs.

!IIViCe

&ipiéntes verbum in tribulatió-

Gaudébunt lábia. 321.

ln o

FERIA SEXTA

nemulta, cum gáudio Spíritus

Icedön |

fan&i

M

E

ita ut faci fitis forma

De Epíftola prima ad Thef.

fmcs

émnibus credéntibus in Mace-

. falonicénfes.

Ut

4ónia, & in Acháia, A vobis

Le&io j.

Cap, 4 4. T.

llWeü

enim diffamátus

eft fermo

E cétero ergo, fratres ; 10«

Oi

:

Dómini, non folüm in Mace-

gámus vos, & obfecrá-

D

UE

dónia; & in Acháia , fed & in

inus in Dómino Jelu , ut

ànb,

quem-

,

Infra Hebd. quattam poft Epiphaniam.

hqet

quemádmodum accepíftis à & nullius áliquid defiderécis;

TE

nobis quómodo opórteat vos

&. Fa&us eftmihi. 222.

qiiqu

ambuláre, & placére Deo, fic

S A B'B A U E-Q.

d

& ambulétis , ut abundétis ma-

Incipit Epíftola fecinda ad

TOrüt

gis. Scitis enim que precépta

"Theffalonicénfes.

&qui

déderim vobis per Dóminum

Leaio j.

Qap; TXat T.

d Dur.

$ Hsoc eít enim vo-

Jefum.

Aulus , & Silvánus, & Ti-

Deovri

lántas Dei , fan&ificátio veftra ,

mótheus , Eccléfize 'Thef-

zifun d

ut abftineátis vos à fornicatió-

falonicénfium in Deo Pa-

ii

ne , ut fciat unufquííq; veftrüm

ue noftro; & Dómino ]Jefu

vas fuum poffidére in fanaifi-

qi d

Chrifto. Grátiavobis, & pax

catióne, & honóre : non in paf-

à Deo Patre noftro, & Dómino

um

fióne defidérij , ficuc & Gentes,

Jefu Chrifto. Grátias ágere de-

"gp. M

qua ignórant Deum.

bémus femper Deo pro vobis ,

f

À. Confiébor. 321.

fratres , ita ut dignum eft , quó-

m

Le&io ij.

niam fupercréícit fides veftra ,

dl t

4 T ne quis füpergrediátur,

& abündar cháritas uniufcujüfz

affeti

neque circumvéniat in ne-

que veftrüm in ínvicem : ita ut

; fidio

