runt fuper me, & contexerunt

exáudi, & pacem tuam noftris

me rénebrs. Miferére.

'duo)

concéde rempóribus, Per Dó-

Le&io ij.

14

d v

minum noftrum.

| puti?

(

Ive autem tribulàmur pro

Deinde fiunt commemoratio.

veftra exhortatióne & fa-

| i

nes ibidé pofit in Pfalterio, t 34.

lüte : five confoláàmur pro veftra

ii

DOMINICA II

confelatióne : five exhortámur

Häbo J

poft Epiphaniam.

dmq f

pro veftra exhortatióne & falá-

Omnia ut in Pfalterio , prze-

te, quix operátur tolerántiam

f it u

ter ea , quz hic funt propria.

earámdem paífiónum , quas &

m lf

In

rimo No&urno.

nos

átimur : ut fpes noftra fir-

]3]]6[9 ?

É

Incipit

piftola fecinda beári

ma

j

it pro vobis : fciéntes , quód

ii

Pauli Apóftoli ad Co-

ficut fócij pafiónum eftis, fic

Ll

rínthios.

éritis & confolatiónis,

n9^

u 5

i. Deus

'[]Um WF

as

314

Dominica fecunda poft Épiphaniam.

$£. Deusqui fedes fuper thro- & cognovíftis. Spero autem

i

num , & jüdicas aequitácem, efto

lat

quód ufque in finem cognofcé.

xefügium páuperum in tribula-

üs,Íicurt & cognovíflis nos ex

(in

tióne : * Quiatu folus labórem

parte; quód glória veftra fumus,

& dolórem confíderas.

* Tibi

iicuc & vos noftra, in die Dfi

enim dereli&useft pauper, pu-

noliri Jefu Chrifti.

& Cultódi me Dómine ut pu.

pillo cu eris adjütor.

Quia tu

1

folus.

pillam óculi : * Sub umbra alà-

a

Le&io iij. -

Tif

rum tuárum protege me.

:Mie

On enim vólumus igno-

rífilca mifericórdias tuas, qui

ü

1Un

ráre vos, frates , de tri-

falvos facis fperántes in te. Sub

f

iK

bulatióne noftra que faca eft

umbra. Glória Patri, Sub ume

qun

in Afia , quóniam fupra modum

br E^

fiotu

In fecundo Nocturno.

gravati fumus fupra virtütem ,

ij

jta ut taedéret nos étiam vívere.

Sermo S. Joánnis Chryfóftomi,

s

"

Sed iphi in nobifmetípfis re-

Ex praf.

Epifl- B. Pauli

hþp

Ípónfum mortis habiüimus ,

L

ectio v.

f

ut

non fumus fidénres

in

Eáti Pauli Epiftolárum le«

feit

&iónem dum affidué au.

nobis, fed in Deo, qui füfcitat

b

[j

mórtuos: qui de rantis perículis

Íícálto, pérque hebdóma-

df

nos erípuit, & éruit: in quem

das fingulás bis fzepé , & ter &

vmg

hi

Íperámus, quóniam & adhuc

quater , quotiefcümque fandó-

erípiec ; adjuvánribus & vobis

rum Mártyrum memoórias cele-

fne

in oratióne pro nobis : ut ex

brámus, gáudio exüilto , tüba

EUSTT

multórum perfónis, ejus qua

illa fpiritáli pérfruens , & . éxci-

Y.

!j

in nobis eft donatiónis, per mul-

tor , ac defidério incaléíco, vo-

E

cem mihi amicam agnóícens ;

tos grátize agántur pro nobis.

3. Adextuis eft. mihi Dómi-

& fere praíéntem iplum intué-

nus, ne commóvear :

ri , & differéntem audire videor.

Propter

hoc dilatátum eftcormeum , &

Sed tamen dóleo, & moléfte

d

exultávit lingua mea.

: Dó-

fero, quód Virum hunc non

I

tffq

minus pars heredirátis mez , &

omnes , íicut par eft, cognó-

cálicis mei, Propter.

fcunt : verüm ita illum nonnül-

tis(

Leàio iiij.

liignórant, ut ne Epiftolàrum

fie,

Am glória noftra hzc eft ,

quidem ejus nümerum plané

p

N

teftimónium conícientiae

íciant. Hoc veró non imperitia

tlld()e

nofirs , quód in fimplicitáte

facit: fed-quöd nolint beári hu-

DT

cordis, & Íínceritàre Dei, &

jus Viri fcripta affidue in máni»

bus habére.

Ipl

non in fapiéntia carnáli, fed in

,

rátia Dei converíád fumus in

&- Notas mihi fecífti Dómine

j

L

Ti

oc mundo : abundántiüs autem

vias vitze

.

* Adimplébis me

ad vos. Non enim ália fcribi-

letítia cum vultu tuo : dele-

gc

CE

t

mus fobis ; quàm qua legíftis ,

Gatiónes ig déxtera tua ufq

"

-

Dominica fecunda poft Epiphaniam.

31

10 Ut

in finem. X- Tues qui reftítues

nobiífcum convéniunt , & libe-

Qu

hereditátem meam | mihi.

A-

rórum educatiónem , & uxóris

hii

dimplébis.

curam, & famílie providén-

Áoms

Lectio vj.

tiam fuícepére, ob ídque to-

in dl

Equeenimnos , qua fci-

tos fefe huic labóri dare non

; mus , fi quid fcimus , ab

füftinent: at certé ipfivos ex-

i Pi«

ingénij bonitáte atque acümine

citáte ad ea falrem capiénda,

umb d

fcimus : fed quód erga hunc Vi-

quz álij collégerint ; füídij

I ! '?"

rum impénfe afféài , ab illius le-

tantümdem ijs, quz dicta füe-

I

&ióne numquam difcédimus :

rint aufcultándis , quantum pe-

T

fiquidem qui amant , ij plus

cünis colligéndis . impertién-

7, $us

quàm céteri omnes eórum facta

tes. Nam etfi turpe fit , non nifi

norunt , quos amant ; ut qui de

Chumo.

tantüm ftádijà vobis exígeres

ijs ipfis fintfolíciti. !d quod Beá-

optábile tamen erit, fi tantum

lts

tus hic véluti ofténdens, ad Phi-

faltem tribuátis.

37

lippénfes ait : Sicuteft mihi ju-

9. Vias tuas Dómine demón-

ftum, uthoc de vobis ómnibus

ftra mihi, & fémitas tuas édoce

lórum !

féntiam , eó quód hábeam vos in

me, dirige me in veritáte tua :

[idue à

corde, & in vínculis meis , & in

Quia tu es Deus Salváror

ebdom

defenfióne & confirmatióne E-

meus, &te fuftínui tota die.

vangelij.

x

^- Delí&a juventütis mez, &

ue l

&. Diligam te Dómine virtus

ignorántias meas ne memíne-

mea,; Dóminus firmaméntum

ia t

rs Dómine. Quia tu es, . GIó.

meum :

Et refügium meum,

ll ,fæ*'

ria Patri. Quia,

l d

X' - Liberátor meus, Deus meus;

n tertio N

octurno. :

C&läk?)

adjütor meus. Et refügium.

Lé&io fan&i Evangélij fecün-

Lectio vij.

n

dàm Joánnem.

piun if

Japrópter ( & vos quoqs

Le&io ix,

CA4p. 2.4, t.

Q

ii

iectióni diligénter artén-

N illo témpore : Nüptiz fa-

dere voluéritis, nihil áliud vo.

I

&a funt in Cana Galilez:

& [TK'M

hi

bis eric requiréndum.

Verax

& erat Mater Jefu ibi. Vocátus

eft enim. Chrifti fermo . dicén-

cü: (']g'?

eft autem & Jefüs, & difcípuli

tis : Quarite, & inveniétis: pul-

ejus ad nüprias. Er réliqua.

m m

fáte , & aperiétur vobis.

HomiliaS. Auguftíni Epífcopi.

p

srurm ?þ

*. Dómini eft terra , & pleni-

Trad.9.in loamem; pojft initium.

tüdo ejus :

Orbis terrárum,

Uoód Dóminus invitátus

if

& univérfi qui hábitant in eo.

venit ad nüptias, étiam

L ei"

: Ipfe fuper mária fundávir

jen d

xcépta myflica fignifi-

eam, & fuper flümina przpa-

catióne , confirmáre — vóluit ,

ràvitillam. Orbisterrárum.

quód ipfe fecit náprias. Fucüri

(; D

ectio viiJ.

bh j

"Eterüm

enim erant ; de quibus dixit A-

)

l)

quandóquidem

poftolus ; prohibéntes nübere;

il

complüres ex ijs, qui huc

& dicéntes quód malum effent

r

nü-

- Dominica fecunda poft Epiphaniam.

316

nüptie , & quàd diábolus eas

& ipíe pértinent ad nüptias

M:

feciffet : cüm idem Dóminus

cum tota Eccléfia, in quibus

dicacin Evangélio, interrogà-

nüptijs Sponfus eft Chriftus.

tus utrüm líceat hómini di-

. Peccára mea Dómine, ficut

míttere uxórem . fuam ex quá-

fagíttze infíxe funt in me , fed

ö

libet caufa , non licére , excépta

ántequàm vdlnera génerent

in me: * Sana me Dómine

[r

cauía fornicatiónis. In qua re-

medicaménto poeniténtizDeus,

fip

fponfióne ; fi meminiftis , hoc

*

[

ait

*

Quod Deus conjünxit ;

X Quóniaminiquitàtem me-

.

L

& deli-

ala

homo non féparet.

am ego coguóíco

Ed

?. Ad te Dóminelevávi áni-

&um meum contra me eft

* Deus meus in

ii

mam meam,.

femper: quia tibi foli peccávi.

£e confido, non erubéfcam.

Sana me.

fich

mi

^. Cuftódi ánimam meam , &

Letuo xij.

ü

fv

ripe me. Deus meus.

C per hoc ergo Dóminus

iil

Le&io x.

A

invirátus venit ad nüptias:

T quibene eruditi funt in

fet

ut conjugális cáftitas firmaré-

fide Cathólica, novérunt

tur, & oftenderétur facramén-

dæöl

P

D

uod Deus fécerit nüptias : &

tum nuptiàrum

*

quia & illà-

f

Qit i

cuc conjün&io à Deo, ita di-

rum nuptiàárum íponíus pere

vórtium à diábolo fit. Sed pro-

fbnam Dómini figuràbat , cui

&qu,

di&um eft : Serváfti vinum

Qu a

.

téreà in caufía fornicatiónis

j

1

cet uxórem dimítrere : quia

bonum ufque adhuc. Bonum

Jdu

ach

Ía effe uxor prior nóluit , quze

enim vinum Chriftus fervávit

j

d

&üter

em conjugàlem maríto non

ufque adhuc, id eft, Evangé-

;

fervávit.

]ium fuum.

dqur

fti&ba

Affll&i pro peccátis no-

&. Duo Séraphim clamábant

K;is

alter ad álterum : * San&us ;

W

quotídie cum lácrymis

expectémus

finem noftrum :

fan&us , ían&us Dóminus Deus

3

dolor cordis noftri

afcendat

Sábaoth : *Plena eft omnis

[

adte Dómine : * Ut éruas nos

terra glóriaejus. $^. Tres funt

Tho

pou

à malis , qu& innovántur in no-

qui teftimónium dant in czlo ;

bis.

y.Dómine Deus Ifrael

Pater, Verbum , & Spirituslan-

titt,

exáudi preces noftras , áuribus

&us : & hi tres unum funt. San-

r

&us. Gléria Patri. Plenaeft.

lum

pércipe dolórem cordis noftri,

t éruas.

Hoc &. femper dicitur poftxij.

Mi

& (

Le&io xj.

Le&ionem ab hac Dominica

J

Qrta

TEc illa , que virginitátem

uíque ad Septuagel. & à tertia

À

XD

€o vovent ; quamquam

Dominica poft Pentecoften uíqs

D! QUm

honóris

ad Advenium in Dominicis tart*

ampliórem gradum

On

& fÍan&itátis

in Eccléfi té-

tüm : nifi xij. Le&io cum $9. !t

A.

neant , fine náprijs funt : nam

de Sancto.

,

N

S

[ 7)

lh

Infra Hebd. fecundam poft Epiphaniam.

317

d

s equéntia fan&i Évangélij fe- . Galiles,

etat ibi Jefus cum

, n qlllb

cándüm Joánnem.

María Matre fua.

Gap. 242 1.

Chilis

Oratio.

mins,

N illo témpore

.

.

Nüptiae

Mnipotens

fempitérne

Linmo

fatctee luntin Cana Galilzz:

O

Deus , qui czléftia fimul

l

]

Vo-

à ss

& erat Mater Jefu ibi.

& terréna moderáris : fuppli-

me Dinr

càtus eft autem & Jefus , & di-

catiónes pópuli tui cleménter

j

fcipuliejus, ad náptias. Etde-

éxáudi , & pacem tuam noftris

ficiénte vino ; dicit Mater Jefu

concéde tempóribus, Per Dó.

quitr:

TE

ad eum : Vinum non habent.

minum noftrum.

w n i

Et dicit ei Jefus : Quid mihi &

Deindefiunt commem ur fiz

tübi eft, Mülier ?* nondum ve-

pràin Velperis Sabbau ; de Pfal-

[ gt

nithora mea.. Dicit Mater ejus

terio.

14-30

miniftzis: Quodcumque . díxe-

xj

Ad Horas & Vefperas , om-

o D

yit vobis , fácite.

Erant autem

nia ut in Pfalterio de Dominica,

tadni

ibi lapidez hydriz fex pófite ;

Ad Ma gnificat; Aptiphona;

fecándüm purificatiónem Ju-

Deficiénte vino ,

juffit Jefus

as furi

- facrani

daórum , capiéntes fíngula

impléri hydrias aqua, qua in

metrétas binas, vel ternas. Di-

j &il

vinum convéría eft , allelája.

cit eis Jefus : Impléte hydrias

Oratio. O mnípotens. Deinde

oxius Y

aqua.

Et implevérunt eas uf-

fiunt commemorationes ut iuprá

;xxt'abah |

que ad fummum.

Et dicit eis

in Vefperis Sabbati, 134«

ul v

d

Jelus : Haurite nunc , & ferte

€4 PoftO&Gavam Epiphanize

architriclíno. Et tulérunt. Ut

jus

ufque adQuadragefimam, quan-

autem guflávit archicriclinus

do occurrit fieri de Feria, fit

Cü) Emf

aquam vinum fa&am , & non

Officium ut in Pfalterio , ex-

fciébat unde effet, miníftri au-

m d

cepris ijs, quae fünt propria,

tem Ííciébant , qui háuferant

Oratio veró dicitur de Domini-

,*b

aquam: vocat fponfum archi-

rzecedenti,

n

triclinus, & dicit ei : Omnis ho-

CH.B

ERIA SECUNDA.

.]360?

mo primüm bonum vinum

De Epiftola fecünda ad Coe

i ']'Iæwf,"

ponit: & cüm inebriáti füe-

rínthios,

li

rint , tunc id quod derérius eft,

Le&o j.

Cap. 2. 4,1.

&SP"[[ »

'Tu autem ferváfti bonum vi-

noímes

NciPimUS fterüm

num ufque adhuc.

Hoc fecit

tiplos commendáre *

aut

[ D*

iníium íignórum Jefusin Ca-

]

numquid

egémus

( ficuc

dicti

l

na Galilez: & manifeftàvit

u

idam ) commendatítijs epí-

y

glóriam fuam , & credidérunt

)

olis ad vos , autex vobis ? Epís

f &

in eum difcípuli ejus.

ftola noftra vos eftis , Ícripra

a

"Oratio, O-mnípotens, infrà,

incórdibus noftris , qua íci-

pori

AdLaud.ornnia ur inPfalter, 28.

tür; & légitur ab ómnibus ho-

*

alo CUH

Ad Benedi&us, Antiphona,

mínibus

.

manifeftáti quód

:N;üptxæ T fadeíuntin Cana

epíltola eftis. Chrifti , mini-

Ítráe

jgumm.

21$

Infra Hebd. fecundam poft Epiphaniam.

i

ftráta à nobis; & fÍcripta non

eit : multó magis quod manet,

atraménto , fed Spíritu Dei vi-

Qu

in glória efþ « Habéntes fgi-

vi : non . in tábulis lapídeis, fed

tur talem fpem, multa fidácia

3.1

intábulis cordis carnálibus.

Ts

ürimur : nonficut Móyfes poné-

,. Quàm magna . multitüdo

^

bat velámen füper fáciem luam,

Wm

à

u

Icédinis

uux

fin

Dómine ,

ut non inténderent filij Ifrael in

X* Quam abfcondífti timéniibus

fáciem ejus, quod evacuátur ;

|h/

te!

, Et' perfecífti eis qui

fed obtáfi func fenfus eórum,

p

dn

Íperant in te. Dómine; in con-

Ufque in hodiérnum enim diem,

fpé&u

filiórum . hóminum.

idípfum velàmen in le&ióne vé-

teris Teftaménti manet non re-

Quam abícondifti.

Le&io ij.

velàtum , quóniam in Chïifïo

^ Idüci

am autem talem ha-

evacuátur.

us

Benedicam Dóminum in

iD

Jb bémus per Chriftum ad

L

Deum : non quod fufficiéntes

omni témpore :.** Semper laus

ib

Q

fimus cogitáre áliquid à no-

ejus in ore meo. y;, In Dómino

bis, quafi ex . nobis : fed fuf-

laudábirur ánima mea : áudiant

Ya

ficiéntia noftra :ex Dco eft:

manífuéti, & laténtur.

Sem-

b

U

i & idóneos nos fecit mini-

per. GlóriaPatri. Semper.

p

4

iros novi Teftaménti , nonlít-

E d

Refponforia in hac & fequene

f

ts

zera , fed fpiritu : littera enim

tibus Ferijs pofita, repecüntut

occidic, fpíritus autem vivifi-

lll

in Ferijsfequentium Hebdoma-

«at.

Quód fi miniftrário mor-

darum ulque adSeptuagefimam.

fi

al

Chr

tis lítteris deformáta in lapí-

Quando autem in Sabbato fierí

dibus, fuic in glória , ita ut non

prop1

oportuerit de Feria, Refponíos

poffent inténdere filij Hfraél in

ria erunt de Feria ii

lireh

ficiem Móyfi propter glóriam

IA -T

E

"kfe leäxzci.

k &

vultus ejus , qua evacuátur :

la fecünda ad Co-

V

| De Epífto

rinthios.

quómodo non magis miniftrá-

g[üïv

tio fpíritus erit in glória ?

Le&io j.

Cap. - 4.T.

lo

L

Adjütor meus efto Deus:

Cimus enim, quóniam f

h.

*'Ne derelínquas me. y, Neq;

terréftris domus noftra hu-

[

UX

v

defpícias me Deus falutáris

jus habitatiónis diffolvátur,

m!ä(,

C

meus. Ne derelínquas me.

quód zdificatiónem ex Deo ha-

Le&io i

bémus, domum non manufá-

Am Ífi mini

ä.rätio dam-

&àm , ztérnamin oelis. Nam

UF

natiónis glória eft: mul-

D.

& in hoc ingemífcimus ; habita-

tó magis abündat minifté-

tiónem noftram , que de c«le

mes.

zium juítítiz in glória. 'Nam

eft fuperíndui cupiéntes ; fi ta

t

nec glorificátum eft; quod clá-

men veflíti , non nudi inveniá-

ljl

ruit in hac parre, propter ex-

mur. Nam&quifumus in hoe

lsglo

celléntem glóriam.

$i enim

tabernáculo, ingemífcimus gra-

ïiIISa

váti: eó quód nólumüs expoliá-

l'lanmI

iguod evacuátur, per glóriam

15

Infra Hebd. fecundam poft Epiphaniam.

319

J r

1i, fed fuperveftíri , ut abforbeá-

veenim mente excédimus, Deo:

d i

tur quod morrtále eft, à vita.

five fóbrij fumus, vobis. Chári-

vla :

g. Auribus percipe Deus lácry-

tas enim Chrifti urget nos : :e-

Voyid

mas meas : nefileas à me; remít-

ftimántes hoc , quóniam f1 unus

m a

temihi: *Quóniam íncola ego

pro ómnibus mórtuus eft , ergo

flijlr

fum apud te; & peregrínus.

omnes mórtui funt: & pro óm-

evacini

X. Compláceat tibi , ut erí-

nibus mórtuus eft Chriítus : ut

(s ei

pias me: Dómine ad adjuván-

& qui vivunt, jam non fibi vi-

yenmus

dum me feftína,

uóniam.

vant, fedei qpi pro i

nlefidon

Leaioij.

tuus eft, & returréxit.

j

Udéntes igitur femper ;

E. .Ego dixi , Dómine miferére

n in Q

A

Íciéntes quóniam dum fu-

mei: * Sana ánimam meam ,

mus in córpore ; peregrinàmur

quia peccávi tibi, ;&,'Ab ómni-

Jónn t

à Dómino : ( per fidem enim

bus iniquitátibus meis éripe me

ambulàmus , & non per fpé-

Semyt ht

Dómine. Sana. þGlöria Paui,

In Ds:

ciem ) audémus autem , & bo-

Sana.

nam voluntátem habémus ma-

ei d

FERIA: QUARTA.

u

gis peregrinári à córpore , &

De Epíftola fecünda ad Co-

empcts

preientes effe ad Dóminum.

rinthios.

Et ídeó conténdimus five ab-

Le&io j.

ci o

C:zp. 7. &.I.

féntes , five praeféntes , placére

Às ergo habéntes promif-

, gt

illi.

Omnes enim nos mani-

fiónes , charítlimi, mun-

Hais

fellári opórtet ante tribünal

H

agl

démus nos ab omni inqui-

"

bati

Chri(li, ut réferat unufquífque

naménto carnis & fpititus , per-

$

V

própria córporis, prout geífit ,

ficiéntes fan&ificatiónem in ti-

five bonum , five malum.

móre Dei. Cápite nos. Némi-

l

T

ll

f&. Státuit Dóminus füpra Pe-

nem lafimus, néminem corri-

tram pedes meos , & diréxit

i

(

iÜ

pimus, néminem circumvéni-

greffus meos Deus : * Et mifit

mus. Non ad condemnatiónem

0

pH

in os meum cánticum novum.

veftram dico. Pradíximusenim

C*f Ál

X'. Exaudivit preces meas: &

quon'l

quód in córdibus noftris eftis ad

edüxit me de lacu miféris, Et

commoriéndum, & ad convi-

us n

mific.

a

Leàio iij,

véndum.

Jl

Ciéntes ergo timórem Dó-

"DU

$. Ne perdíderis me cum ini-

Ti

mini, homínibus fuadémus,

quitáribus meis: * Nequein fi-

o J

Deo autem . maniféfti fümus.

nemirátus reférves mala mea,

i

Spero autem & in confciéntijs

vy'. Non intres in judícium cum

ImUSyh1

a,ï

veftris maniféftos nos effe. Non

ervo tuo Dómine. Neque.

u

íterüm commendámus nos vo-

]mxl !

Le&io ij.

J

bis:fed occafiónem damus vo-

' l]ta mihi fidücia eft

T i j

bis gloriándi pronobis : ut ha-

apud vos, multa mihi

p Ój

m

(

bcátis ad eos , qui in fácie glo-

gloriáótio pro vobis : replécug

fi

ium.coníolatióne, fuperabün-

tiàntur, & non in corde.m 4 Si-

mu j cxpcl/

i

do

29

Infrá Hcbd. feeundam p

iphaniam;,

T

do gáudio in'omni tribulatióne

iA QUINT A.

fit

noítra. Nam & cüm veniflémus

De Epíftola fecánda ad. Co-

Qu

in Macedóniam, nullam ré-

xinthios.

adi

quiem hábuit caro noftra ,. fed

Le&io j.

Cap. 10. 4. T.

Q

0

Píe autem ego Paulus ób.

omnein tribulatiónem pafli fu-

mus : foris pugna , intus timó-

fecro vos per manluecddi-

y

4

i

tuà

res. 4 Sed qui confolátur h-

nem, & modéftiam Chrifli,

Tig

miles ; confolàtus eft nos Deus

qui in fácie quidem hümilis

tüdn

ánadvéntu Tici. Non folüm au-

Íum inter. vos , abíens autem

rcmp(

tem in advéntu ejus; fed etiam

confido in vobis. Rogo autem

d

[

yos , ne praefens áudeam per

in confolatióne, qua confelàtus

rl

eftin vobis, réferens nobis: ve-

eam confidénriam , qua exilti-

u

ftrum deíidérium ,. veftrum fle-

mor audére in quoídam , qui

odb

tzum , veftram | cemulatiónem

arbitránrur nos, camquam fe-

rome ,ita ut magis gaudérem.

cündüm. carnem ambulémus,

In carne enim ambulántes ;

$. Parátum cor meum Deus ;

arátum cor meum : * Cantá-

non íÍecindüm carnem mili«

ep:fh

L

o & pfalmum dicam Dómino.

tàámus.

&il

y. Exürgeglória mea , exürge

. Deus in te fperävi', Dömi:-

&for

ne non confündar in zecérrum?

faltérium & cíthara, exürgam

pors

dilüculo. Cantábo.

in juftítia cua líbera me. * .. Ec

lempï

Leaio iij

éripe me. y, Inclina ad me

Qulu

^w lIóniam etfi contriftávi

aurem tuam , & falva me.

Et

Is

vosin epí&ola, non me

éripe me.

feme«

peniter, & fi peenitéret , videns

Leaio ij.

qo,

Am axma mil

ftize noffræ

quod epíftolailla (etfi ad ho-

fitee

ram) ves conuiiàvit ; nunc

non carnália funt , fed po-

téntia Deo ad defítru&iónem

d

áudeo : non quia coniiftáti

N

eflis, fed quia contriftáti eftis

munitiónum ,. coníilia deftru-

t

ad peniténtiam. Contriftáti e-

éntes , & omnem altirüdinem

nim eítisfecóündàm Deum , ut

extolléntem fe advérfüs fciéne

fts]

in nullo detriméntum patiámi-

tiam Dei, & in captivitátem

) !

Cnt

niexnobis. Qua enim fecin-

redigéntes omnem intelle&um

li,

düm Deum triftítia eft, poni-

in obíéquium Chufti ; & in

h $

téntiam in falütem ftábilem

promptu habéntes ulcifci om-

bltl]r

operátur : fzeculi autem triftítia

nem inobediéntiam ; cüm itr»

äuderr

snortem operátur.

pléra füerit veftra obediéntia,

li P,m

$. Adjüror meustibi pfallam ;

4 Que fecándüm fáciem funt;

.

D

ia Deus füícéptor meus es

.

vidéte. Si quis confidit fibi

gu

Deus meus mifericórdia mea.

Chrifti fe effe, hoc cógirer íte«

De EP

Xy. Latábor & exultábo in te.;

rüm apud fe , quia ficut iplé

Najnmr

ld

falam nómini tuo altíffime,

Chrifti eft, ita & nos.

j

Deus meus, G lória, Deus,

D5

età ámpliüs áliquid gloriäc;us

ip

L

Íufra chä, fecündám

NTI

Poff Fpïpï:anïam.

352

ial (

füero de potefláre noftra ,

fiónes

& revelatiónes

Dó-

quam dedic nobis Dóminus in

mini. Scio hóminem in Chri-

y- RAl

aedificatiónem, & non in deftru-

fto-ante annos quatuórdecim ,

&ióne veftram : non erübéfcam.

Pal d

fivein córpore néfcio , five ex-

nanlutii

. Repleátur;os meum laude

tra corpus néfício, Deus fcit.,

m Cj

tua , ut hymnum dicam glóriz

raptum hajiüífmodi

ufque ad

m hii

tüz , tota die magnitüdinem

tértiium calum. Et fcio hujüf-

tuam. : noli me . projícere in

modi hóminem, five in cór-

fens t

témpore fene&üris : * Dum

pore ; fivé extra corpus néfcio 5

iogo i

defécerit in me virtus mea, ne

àudeum

Deus fcit : quóniam rapcus eft

derelínquas

me. »x/,

Gaudé-

in paradiíum : & audivit arcá-

, qut

bunt lábia mea cüm cantáve-

ofum, t

riotibi, Dum defécerit.

naverba, que non lieet hómi-

ni loqui.

p [

Leáio iüj.

Confitébor | tibi

Dómine

ambilin

'T autem non exiíftimer

eusin toto corde meo, & ho-

mbuiänzeï»

u

tamquam terrére vos pet

D

norificábo

nomen

tuum

In

rnetm t

epiftolas

.

quóniam quidem

etérnum : * Quia mifericór-

epiftolz , inquiunt , graves funt

yi, D

dia tua Dómine magna eft fu-

& fortes, praeféntia autem cór-

perme. Y, Deus meus es tu,

uettit

poris infirma ; & fermo con-

me !

*

& cenfitébor tibi : Deus meus

temptibilis

*

hoc cógitet, qui

TL

estu, & exaliábote. Quia.

ejütmodi eft, quia quales fu-

Lettio 5

]yant

mus verbo per epiltolas ab-

jj Ro hujüfmodi eloriáber,

féntes , tales & praeféntes in fa-

I

lo-

€to.

. pro me autem nihil

Non enim audémus in-

ribor, nifi in infirmitátibus

i)iitiæ r

férere, aut comparáre nos qui-

meis, Nam, & fi voldero glo-

fant,

büídam , qui feipfos commén-

rári, non ero infipiens: veri-

xeflfuääj'

1

dant :fed ipfi in nobis noímé-

wl'l(

l

li

'

tátem enim dicam : parco au-

N':"

tipfos metientes , & comparán-

tem; nequis me exíftimet fu-

| akimü'

tes noímerípfos nobis.

pra id quod videt in me, aut

i

&. Gaudébunt libia mea cüm

"1

áliquid auditex me. « — Et ne

aj

cantávero tibi: * Et ánima

magüuitüde revelatiónum ex-

mea; quam redemífti Dómine.

1 m[cui..'.ï

tóllat me , datus eft mihi ftímu-

)hlfjäæ !

4

y.

Sed & lingua mea medirá-

lus carnis mez , ángelus fáta-

i ulcii(i []

bitur juftítiam tuam, tota die

na, qui mecolaphizer. |Pro-

m; [W |

laudem tuam. Er ánima. G ló-

pter quod ter Dóminum ro-

ria Patri. Er ánima.

; gbtdif?::

gàvi,utdifcéderet à me: & di-

EERIA SEXTA

d

xic mihi : Süfficir. tibi grátia

CO"" !

De Epiíftola fecünda ad Co-

mea , nam virtus in infirmitáte

. Yínthios.

« ( (

perficitur,

lId llClN [

Leaio j.

Cap. 12, 4 l.

$. Milericórdia tuà Dómine

N

I

I glonári opórtet ( non éx-

magna eft fuper me : * Er li-

j

beráfü áni

"T

pedit quidem) véniam ad vi-

mam meam ex in-

Pars Hyemalij.

X

:

férno

22

Infra Hebd. fecundam poft Epiphaniam.

férno inferióri.. y;. In die tri-

táte, led vivit ex virtüte Dei,

Nam & nos infírmi fumus in

bulatiónis meze clamávi ad te,;

illo: fed vivémus cum eo ex'

quia exaudifti me. Et libe-

ftan

ráíti.

virtüre Dei in vobis..

Le&io ij.

4

Lecio iij.

Ibénrer ígitur gloriàbor

Ofmetípfos tentáte fi eftis

Tam

Paf

!

jn infirmitáribus meis , ut

V

in fide : ipfi vos probáte.-

inhibitet in me virtus Chrifti.

AÀn non

cognófcicis volme-

Propter quod pláceo mihi in

tipfos , quia Chriftus Jefus in

infirmitátibus meis , in contu-

vobis eít? nifi forté réprobi

M

Mi

melijs , in neceffitáribus, in per-

eftis. Spero autem quód co-

fecutiónibus , in angüftijs pro

gnofcétis, quia nosnon fumus

Ix

Chrifto : cüm enim infírmor,

réprobi. 4 . Oràmus autem

Deum ,-ut nihil mali faciátis:

tunc potens fum. — Fa&us fum

infípiens, vos me coégiítis. Ego

non ut nos probáti appareà-

enim à vobis débui commen-

mus, fed ut vos quod bonum

diri: nihil enim minuüs fui ab

eft faciátis : nosautem ut 1€-

ijs, qui funt fupra modum A-

probi fimus. Non enim póffu.

óftoli : tamérfi nihil fum.

mus áliquid advérfüs verità-

, Fa&us eft mihi Dóminus in

tem fed pro veritáte. Gaudé-

Xefügium : * Ec Deus meus

mus enim, quóniam nos infir-

Pate

Wt

inauxilium fpei mez. y, Eri-

mi fumus , vos autem potén-

uit me de inimicis meis for-

tes eftis.

Hoc & orámus ve-

Ommn

üdílimis , & fa&us eft Dómi-

ftram confummatiónem,

Crit

&b

nus proté&or meus. Et Deus.

Le&io iij.

Glória Pacri. Et Deus.

Deó hzc abíens fcribo , ut

fio

SABBATO.

non preíens düriüs agam

p«

d

Ws

De Epiftola fecünda ad Co-

fecndum poteftátem , quam

rínthios.

Dóminus dedit mihi in xdifi-

Quin

D

: Le&io j.

Cap. 13. 4. 1.

catiónem , & non in deftru-

7 Cce tértió hoc vénio ad

&iónem.

De cérero , fraues;

g

vos : In ore duórum , vel

Amnr

audére , perfé&i eflóte, ex-

tuium téítium ftabit om-

j

j!

ortámini , idem fápite , pacem

D

ET

ne verbum. Pradixi, & pradi-

habéte, & Deus pacis & dile-

co , ut prfens , & nunc abfens,

Giónis erit vobifcum.

Salutà-

Cütiy;

ijs qui ante peccavérunt, &cé-

te Ínvicem in ófculo fando,

R

Salítant vos omnes landi.

fUm.

teris ómnibus , quóniam fi ve-

nero fterüm , non parcam. An

Grátia

Dómini noftri Jefü

m[[mt

experiméntum quaritis ejus ,

Chrifti, & cháritas Dei, &

Vtn.

qui in me lóquitur. Chriftus,

communicátio fan&i Spíritus

qui in vobis non infirmátur,

fit cum ómnibus vobis ; Amene

fed potens eft in vobis ? Nam

Ad Vefperas dicuntur omnia

etíi crucifíxus eft ex infitmi-

de Pfíalterio.

Yor k

148»

Orae

ttüte

Dominica tertia poft Épiphaniam.

323

Oratio,

1,1n áliud Evangélium: quod

um

Mniporens

fempitérne

non eft áliud, nili fünt áliqui,

um 6

O

Deus , infirmitárem no-

qui vos contürbant , & volunc

ftram. propítius réfpice: atque

convértere Evangeélium Chrifti.

ad proregéndum : nos déxte-

Sed licét nos, aut Angelus de

váreld

xam

tuz majefláàris exténde,

Per Dómipum noftrum.

calo evangelizet vobis prae-

s pris

térquàm quod evangelizávimus

j v

DOMINICA 1III.

vobis , anáthema fit.

j Jelii

poft Epiphaniam.

. Deus,qui fedes fuper thro-

i f

Ad Matutinum, omniaut in

num , & jüdicas zquitátem ,

Pfalrerio.

16.

1 quia

efto refígium páuperum in

inon Áum

In primo Nocturno.

tribulatióne: * Quia tu folus

qus a

Incipit Epiftola beáti Pauli

labórem & dolórem confide-

ali r

Apóftoli ad Gálatas.

ras. y», Tibi enim derelí&us

i a

Cap. 1. 4. T.

eft pauper , pupíllo tu eris ad-

m

: Lectio j,

SESESS

e

; Aulus

od ii

'z——.

Apóftolus

Jütor. Quia tu folus.

A

m

non ab homínibus,

Le&io iij.

1terfl urj**

AE

BA

Ti pol

N

neque per hómi-

3 Icut prediximus , & nunc

ls verà

nem , fed per Jefum

5

3 fterüm dico : Si quis vobis

Chriftum, & Deum

, Gul

evangelizáveric praeter id quod

a sl

Patrem , qui fufcitávit eum à

accepíítis , anáthema fit. Modó

mórtuis

& qui mecum füunt

ym p

enim homínibus fuádeo , an

omnes fratres, EccléfijjsGalátiae.

Deo ?

Àn quaero homínibus

orimi"

Qner.

Grátia vobis,& pax àDeo Patre,

placére ? Si adhuc homínibus

& Dómino noítro Jefu Chri-

placérem , Chrifti fervus. non

fto, qui dedit Íemetípfum pro

enmem.

fcio:

peccáus noftris ,

us d

ut eríperet

&A dextris eft mihi. Dómi-

nos de przíénti fzculo ne-

nus, ne commóvear: X* Pyo.

(en » qlï

quam , fecándüm voluntátem

prer hoc dilatátum eftcor me-

iing

Dei & Patris noftri , cui eft

p

um, & exultávit lingua. mea.

£lória in fecula feculórum,

e[0; d

Amen.

X. Dóminus pars hereditátis

mez , & cálicis mei. Propter.

eüäm d

x. Dómine, ne in ira tua ár-

Le&io iiij.

j

s

guas me , neque in furóre tuo

Otum enim vobis fácio,

k

Pacis

1

corrípias me : * Miferére mei

fratres, Evangc'lium,quöd

j $

!-,*

Dómine , quóniam infírmus

evangelizátum eft à me, quia

ao ^

fum. y^, Timor & tremor ve-

non eft fecándüm hóminem :

u P

nérunt fuper me, & contexé-

neque enim ego ab hómine

gt ',*ï

runtmeténebre, Miferére.

p

accépi illud, neque dídici , fed

Lectio ij.

per revelatiónem Jefu Chrifti.

di SPIFI"

Iror quód fic tam citó

Audíftis enim converíatiónem

bli)Ach'

, transferímini ab eo; qui

meam aliquándo in Judaíímo :

g

V05 vocávit in grátiam Chri-

quóniam Íupra modum per-

z

fe-

(

354

Dorminica tertia poft Epiphaniam.

J

£0l

fequébar Eccléfiam Dei; & ex-

nem. , Tues qui reftítues he-

reditátefi meam mihi. Ad-

f

ugnàbam illam, & profici-

bam in ]udaifmo fupra mul-

impläbis. Le&io vj.

bus

toS coxraneos meos in géne-

* Ub hacergo grátia jam Gá«

lg:

latas conítitáros illi volé-

L

re meo , abundántiüs zemulà-

tor exiítens paternàárum meá-

bant conftitüere fub onéribus:

[f

pyum traditiónum.

lecis , affeverántes nihil eis pro^

Yi

. Cuftódime Dómine ut pu-

délle Evangélium, nifi circum-

!7

cideréntur, & céteras carnáles

[i7

pillam óculi, *Sub umbra alà-

ege me. y', Mi-

Jud£ici ritus obfervatiónes fu-

)

sum tuämmgröt

bírent.

ríüca mifericórdias tuas , qui

J

ia

An

Àib

tesinte. Sub

L

Diligam te Dómine virtus

Tneu

falvos facis fpe

umbra.

Glóra Paui. Sub

mea, Dóminus firmaméntum

y,

umbra,

meum:* Et refügium meum.

IN

In fecu

X

BÀ

ad

o Noécturno.

y'. Liberàtor meus,Deus meus,

De Expofiióne S. Auguflini

adjütor meus, Etrefügium.

N

Epííc.in Epiftolaad Gálatas.

Leüio vij.

T ídeb Paulum Apófto-

Inimt. pref. tom.a.

I

Lettio v.

p

lum fufpé&um habére ce-

Aufa , propter quam fcri-

perant ,à quo illis Evangélium

L

bit Apóftolus ad Gálatas ,

praedicátum erat, tamquam notm

:

hec eít:uc incélligant

tenéntem | difciplinam ceteró-

Í

rátiam Dei id fecum ágere, ut

rum Apoftolórum , qui Gen'tes

fcj

]

ji

ib lege jam non fint.. Cüm e-

cogébant judaizáre.

&&

L

Dómini eft terra , & plenie

nim preedicáta eis effet Evange-

ia

tdoejus:* Orbisterrárum, &

lij grátia, non defuérunt qui-

W

dam ex circumcifióne , quamvis

univérfi qui hábitanr in — eo

Chriftiáni nómine ; nondumta-

w. Ipfíe fuper mária fundávit

V.

men tenéntes ipfum grátize be-

éam, & fuper flümina prepa-

nefícium , & adhuc voléntes ef-

ràvitillam. Orbis terrárum.

fcfüb onéribus legis, quae Dó-

Le&to viij.

ftio e&

minus Deus impotüerat non ju-

Alis q

uidem qu&

dtre

ï*ä

& in epíftola ad Romános:

ftitiz ferviéntibus ,fed peccáto ,

ü [

juftam feilicet legem | injüítis

verümtamen vidétur äliquid ii

thim

hominibus dando ad demon-

teréffe , quód ibi contenriónent

lr

ftránda peccáta eórum , non au-

ipfam dírimir, litemque com-

1 AK

ferénda. Non enim aufert pec-

pónit, qua intereos qui ex Ju-

Um)

cáta , nifi grátia fídei,quee per

daeis, & eos qui ex Gäntibuï

ïlü[ ü

crediderant , orta erat : cüm illt

dile&iónem operátur.

QWUJ

&. Notas mihi fecífti Dómine

tamquam ex méritis óperum iee

Un

vias vitze : * Adimplébis mela-

gisfibirédditum Evangéli) pre-

ï]llmf

tíÍíria cum vultcu tuo : deleéctatió-

mium arbitraréntur ; quód prf-

Ti

mium incircumcifis camquará

nesin déxtera tua ufque ia fi-

HR«

-

Dominica cercia

poft Fpiphanïadb

22

Ammeéritis, nolébant dari : illi

ritus verbo ejiciébat , quando &

J

n 4

.contrà ; Judais fe preeférre ge-

omnes male habéntes curávit.

. fürent , tamquam interfectóri-

$. Ad te Dómine levávi áni-

bus Dómini. Ín hac veró epífto-

mam meam: * Deus meus inte

,'tia jin(

la ad eos fcribit, qui jam comó-

confíido,non erubéfcam. y-Cu-

s il w

b ob

ti erant auctoritáte illórum, qui

ftódiánimam meam, & éripe

ex Judais erant, & ad obfer-

me. Deus meus.

Vl

'vauiónes legis cogóbant.

Lectio x,

Til t

£. Viastuas Dómine demón-

X T ecce leprófus véniens

2 camiä

ftramihi , & fémitas tuas édoce

adorábar eum , dicens: Re-

vatints o

gme. dirige mein veritàte tua :

&& poft predicatiónem arque

* Quia tu es Deus Salvátor

do&rinam,figni offértur occálio,

D vt

meus,& te fuftínui tota die.

ut per virtürem miráculi, prae-

uml

téritus aped audiéntes fermo fir-

)?f Deli&a juventüris mez , &

jum n

ignorántias meas ne memíneris

métur.. Dómine , fi vis, potes

Deuseo

Dómine. Quia tu es, G lória.

me mundáre. Qui voluntátem

fíriur

Quia.

rogat; de virtüte non dübirat.

In tertio No&urno.

&. Afllí&i pro peccátis noftris,

Léai

" Mp

o fan&i Evangelij fecin-

quotídie cum l4crymis expecté-

ab [

dàm Mattheum.

mus finem noftrum : dolor cor-

vanga

Le&io ix.

Cap. $.4. Y.

dis noRri afcendat ad te Dómi-

*

.

Cüm de-

mqui

N illo témpore

ne: *lItéruas nos à malis, quze

um tt*

I

»

Ícendíffer Jefus de monte ,

innovánturin nobis. 3*, Dómi-

w

fecite funt eum turbe multze :

j qu

ne Deus Iíraé] exáudi preces

& ecceleprófus véniens, ado-

nofiras, áuribus pércipe doló-

lu&Pl

zrábateum. Et réliqua.

rem cordis noftri. lcéruas.

qmum

Homilia fancti Hierónymi

