"

tuam, & veritárem tuam , *à

Pfalmus 53.

r

fg[llll

Concilio multo.

Eus in nómine tuo fal.

J

"

i

'j u autem Dómine ne longé

vum mefac: * & in vir»

a

i?

ácias miferatiónes tuas à me:*

tüte tua j'ídica me.

je

mifericórdia tua & véritas tua

D eus exáudi oratiónem . me-

Pf

«t

j

il]

lzcu"ul

emper fufcepérunt me.

am: * áuribus pércipe verba

Quóniam circumdedérunt me

oris mel.

h

Pars Hyemalis.

Kk

(Luö-

Feria fextain Parafceve.

?1

$14

u

óniam a

liéni infürrexérunt

ánimam fuam , & recipere eam,

qui

-

Tnis :

advérfüm me : & fortes que-

Quid ei potuérunt fácere ini-

fiérunt ánimam meà : * & non

míci* Occidérunt corpus , áni-

quün ;

Intén-

propofuärunt Deum ante con-

mam non occidérunt.

luerog

fpé&um fuum.

dite. Parum ergo erat, Dómi-

tépitus

E.cce enim Deus ádjuvat me : *

num hortári Mártyres verbo ;

um r

& Dóminus fufcéptor eft àni-

nifi firmáret exémplo.

2

TE CO.

me mea.

.

. Tamquam ad latrónem exi.

h Tid

Avérte mala inimicis mei

$:*

j

1

s cum gládijs & füftibus com-

vtf

E

.

& in veritáre tua difpérde illos.

prehc':ndere me

* Quotidie

t ora

V oluntárié facrificábo tibi : *

apud vos eram in templo do-

Jüsvoce

& confitébor nómini tuo Dó-

cens , & non me tenuiftis : &

t qud m

mine , quóniam bonum eft.

ecce flagellàtum dücitis ad cru:

itlnàto

Quóniam ex omni tribulatió-

cifigéndum. . Cümque'inje-

tn, Y F

ne eripuifti me:* & fuper inimí-

cíflenr manus in Jefum , & te-

Wip, ayr

cos meos defpéxit óculus meus.

nuíffenr eum , dixit ad eos

Ttmme

Antiphona. Aliéni infurrexé-

Quotídie.

lii

runtin me, & fortes quaefiérunt

Le&io v.

l;

ánimam meam.

Oftisqui convéntus erat

Xiwtr

N

?. Infurrexérunt in me teftes

malignántium judaórü,

(itim |

.

Ét mentíta eft ini-

& que muliütüdo erat operán-

iniqui.

; t s

quitas fi

b

i.

tium iniquitàtem. Quam ini-

a,

Ex Tra&átu fan&i Auguftni

quitárem ? Quia voluérunt oc-

j um dedény

Epilcopi fuper Pfalmos.

cídere Dóminum Jefum Chr-

InP(alm.63.ad ver(.2. Y.e&io iiij.

ftum. Tanta ópera bona, inquit,

Rotexifti me Deus à con-

[(

um

ofténdi vobis: propter quo

L

véntu malignántium ; à

rum me vultis occidere ? Pértu-

p

b

multitüdine

operántium

lit omnes infírmos eórum, cu-

| (QF ucddere (

iniquitárem.

Jam ipfam Ca-

rávit omnes lánguidos eórum ,

| Vitm fici

predicávir regnum calórum ,

f

T

put nofirum intueàmur. Mul-

Onthen

ti Mártyres tália paffi funt , fed

nontácuit vítiacórum, utjiplà

[

tf "

nihil fic elücet, quómodo Ca-

pótiüs eis difplicérent ; non Me-

m al

dicus ; à quo fanabántur. His

put Mártyrum : 1bi mélius in-

Tlin

$01

tuémur, quod illi expérti funt,

ómnibus curatiónibus ejus it«

D)

m

Proté&us eft à multitüdine ma-

pur

grái, tamquam multa febre

It

on

lignántium , protegénte fe Deo,

phrenétici , infaniéntes in Mé-

" Wrdne

protegénte carnem fuam ipfo

dicum , qui vénerat curáre eos »

V

lnmm

Dor

Filio, & hómine, quem geré-

excogitavérunt confilium pei'g

ldfllm ä

bat : quia Fílius hóminis eft,

déndi eum: tamquam ibi volén-

l

"s f

& Fílius Deieft. — Filius Dei,

tes probáre , utrüm veré homo

W

g«

propter formam Dej : Filius hó-

fit, qui mori poffit , an áliqui

*f

minis , propter. formam fervi ,

fuper hómines fit, & mori 16

i

Bdl

Onfuls

dC

habens

in poteflàte pónere

non petmictat.Vcrbum ipfórum

[

a gllO*

DN

h

Feria fexta in Parafceve,

I

ts

5

agnófcimus in Sapiéntia Salo-

rent velle occídere , cüm Hagel-

fs

mónis : Morte turpíflima , ín-

làtum vidérent. Fecit & hoc.

ts

quiunt ; condemnémus eum.

At übi perfeveravérunt , noftis

, L

Intcrrogämus eum : erir enim

illum lavíffe manus, & dixiffe

5

eu,

refpéctus in fermoónibus illius. Si

quód ipfe non fecíffet, mundum

r v

enim veré Fílius Dei eft, líbe-

le effe à morte illius. Fecit ta-

l.

xet eum.

men. Sed Ííireus, quia fecit vel

urinnt

ik. '"Ténebrefacte funt, dum

invítus : illi innocéntes, qui

ulb

crucifixíflent Jefum Judei: &

coégéruntut fáceret ?Nullo mo-

v Qu

circa horam nonam exclamávit

do. Sedille dixit in eum fen-

nb

JC[US voce magna : Deus meus ,

je li

i,

téntiam , & juífiteum crucifigi,

ut quid me dereliquífti ? * FEr

& quafi ipleoccidit: & vos Ó Ju-

dicisde

inclináto cápite, emifit Spíri-

dzei occidíftis. Unde occidíftis ?

Cinge?

tum. X'. Exclámans Jefus voce

Gládio linguz : acuíftis enim

| ]Cfüm) u

magna,ait : Pater, in manus

linguas veftras. Et quando per-

dirit à!

tuas comméndo Spíritum meü.

cuísiftis , nifi quando clamáf[tis :

Et inclináto.

i

Crucifige, crucifige ?

QY

Lecio vj.

$. Animam meam dilé&am

cyeYt

Xacuérunt tamquam glá-

trádidi in manus iniquórum , &

dum ]i*

E

dium linguas füas. Non

facta eft mihi heréditas mea fi.

V «f

dicant Judei : Non occídimus

cut leo in filva : dedit contra me

Chriftum.

Erenim proptéreà

voces adverfárius , dicens : Con-

eum dedérunt jádiciPilàto, ut

j vt

gregámini , & properáte ad de-

quafi ipfi à morte ejus viderén-

yn ft"

vorándum illum : pofüérunt me

pb

turimmünes. Nam cüm dixif-

in deférto folitídinis, & luxit

fet eis Pilàtus , Vos eum occidi-

: prop

p

A

4

fuper me omnis terra: * Quia

te : refpondérunt , Nobis non li-

dïrcä j

non eft invéntus qui me agnó-

;occi

$ COthTI

cet occídere quemquam. — Ini-

jmo

Íceret, & fáceret bené. y. In-

TTR

quitátem facínoris fui in jüdi-

furrexéruntin me viri abfque

cem hóminem refündere volé-

aanüm r

mifericórdia , & non pepercé-

bant : fed numquid Deum f-

g drm

runt ánimee meze. Quia non eft,

]f

]

dicem fallébant? Quod fecit Pi-

9:. Animam meam.

J

"

f

látus , in eo ipfo quod fecir, ali-

In tertio No&urno , Antiphona.

quántum párticeps fuir : fed in

aron

bt

Ab infurgéntibus t in me lfbera

comparatiíóne illórum multó

g m

me Dómine, quia occupavé-

ll]

sl

ipfe innocéntior. Inflitit enim

runt animam meam.

al

J

quantüm póruit, ur illum ex

Píalmus

I Cm qu

8.

eórum mánibus liberárert: nam

Ripe me de inimícis meis

"

(f

proptéreà flagellàtum prodiüxic

Deus meus: * & ab infur-

4

Ulm [b]h

^.

qe

ad eos. Non perfequéndo Dó-

géntibus in me líbera me.

j

minum flagellávit , fed córum

?

E ripe me de operántibus iniqui-

| Pglilh

furóri fatisfácere volens:ut vol

tárém : * & de viris fánguinum

j ls

!

n

icJam mitéfcerent, & defíne-

falva me.

jl n

Q uia

K,k 2

-

Feria fexta in Parafceve.

516

]

fi

uia ecce cepérunt ánimam

j pfi difpergéntur ad manducán-

;

]

meam : * irruérunt in me fortes.,

dum : * fi veró non füerint fatue

| Tidi

rári , & murmurábunt.

N eque iníquiras mea, neque

| hu*

Ego autem cantábo fortinidi-

peccátum meum Dómine: * fi-

| hp

ne iniquicáte cucürri , & diréxi.

nem tuam: * & exultábo ma-

|. Clini

ne mifericórdiam tuam.

: xürge in occürfum meum , &

vide: * & tu Dómine Deus vir-

uia fa&us es fufcéptor meus,*

| dha

Num

tücum , Deus Iíraél ,

& refágium meum , in die tri-

Mi*

inténde ad vifitándas omnes

bulatiónis mez.

ff

Gentes : * non mifereàris óm-

A djütor meus tibi pfallam : quia

Numqi

Deusfufcéptor meus es : * Deus

nibus ; qui operántur iniqui-

Mitro

tárem.

meus mifericórdia mea.

ÁE venr

c onverténtur ad véfperam: &

Anïiphonag Ab infurge'ntibus

line ?

famem patiéntur ut canes : * &

in me libera me Domine , quia

circuibunt civitátem.

occupavérunt ánimam meam.

Nungui

Qa

fs nj

gece loquénturin ore fuo: &

Aü[iphon;a. Longä fecifti T.n

tos meos a me:: tráditus fum, &

üitia t

ládius in lábijs eórum: * quó-

u

niam quis audivit ?

non egrediäbar.

:ttu Dómine deridébis eos : *

Píalmus $7.

| ITl

l m

ad

nihilum dedüces omnes

OmineDeus alütis meg,*

Gentes.

in die clamávi, & no&e

lt

ID

coram te.

HI ql!l& D

portitidinem meam ad te cu-

Km me;

ftódiam

quia Deus fufcéptor

jntret in confpé&u tuo orátio

mea : * inclína aurem tuam ad

Qum i

meus es

ï

* Deus meus, mi-

Paüper fb l

fericórdia ejus przevéniet me.

Precem meam :

Vtven

p eus ofténdet mihi fuper inimí-

Q uia repléta eft malis ánima

Cos meos,ne occídas eos: * ne-

méa: * & vita mea inférno ap-

Qaptem j ]

t

q

uándo oblivifcátur pópuli mei.

propinquávit.

*

f& ftimátus fum cüm defcendén-

m

p ifpérge illos in virtáte tua :

& depóne eos protéctor meus

tibus in lacum : * fa&us fumfi-

Ws

Ti

Dómine:

cut homo fine adjutório , inter

mórtuos liber.

"tl

p elí&um oris eórum, fermó-

nem labiórü iplórum: * & com-

S icut vulnerái dormiéntes in

die;* Ci

:ora

l

prehendäntur in fupérbia fua.

fepülchris : quorum non es me-

thga[h

Etde execratióne & mendácio

mor ámpliüs : * & ipfi de manu

if

annuntiabüntur in confumma-

Tl

tua repulfi funt.

;

tióne: * inira confummatiónis;

P ofuérunt me in lacu inferió-

«!L'l.lph

& non erunt.

ri: * in tenebrófis , & in umbra

Oa

mortis.

Vr

Etícient quia Deus dominábi-

l

tur Jacob, * & fínium terra.

S uper me confirmátus eft furot

r

!l

mi

C onverténtur ad vélperam, &

tuus : * & omnes fluctus tuos u-

lüng

famem patiénturut canes; * &

. duxífti fuper me.

hí

BUA

circpibuxlt civitátem.

L.onge fecifti notos meosà me:

"m

p

Feria fexta in Parafceve.

-

517

ofuérunt me abominatiónem

Pfalmus 93.

Qdr-

fibi.

Eus ultiónum Dóminus:*

T

"T ráditus fum , & non egredié-

I

Deus ultiónà líberé egit.

bar : * óculi mei languérunt prae

Exaltáre qui jüdicas terram: *

ordtis

ho n

inópia.

redde retributiónem fupérbis.

Clamávi ad te Dómine tota

h

Uifquequó peccatóres Dómine;*

die:* expándi ad te manus meas.

üíquequó peccatóres gloria-

! meuf

büntur :

n diet

Numquid mórtuis fácies. mira-

bilia: * aut médici fufcitábunt,

Effabíntur, & loquéntur ini-

& confitebüntur ribi ?

quitätem : * loquénturomnes ;

lam:ti

s Da

Numquid ngrräbit áliquis in fe-

qui operántur injuftítiam ?

pülchro mifericórdiam tuam, *

Pópulum tuum Dómine hu-

U

& veritátem tuam in*perdi-

miliavérunt : * & hereditátem

ïurgc'mibm

tióne ?

tuam vexavérunt.

nine, (

N umquid cognofcéntur in té-

Viduam & àdvenam interfecé-

Vm d

nebris mirabilia tua, * & ju-

runt : * & pupillos occidérunt.

feclli i

fürtia tua in

terrà oblivió-

Irdixérunt: Non vidébit Dó-

s fom

nis

e

;

minus, * nec intélliget Deus

Ft ego ad te Dómine clamávi: *

acob.

"

& mané orátio mea prevé-

Intelligite infipiéntes in pópu-

Jhiset

niet te.

lo: * & ttulci aliquándo fápite.

u ln

Urquid Dómine repéllis oratió-

Ql-iplantävic aurem, non áu-

nem meam: * avértüs fáciem

diet? * auc qui finxit óculum,

"TL

tuam à me?

non confíderar?

m u

Pauperfum ego, & in labóri-

Qui córripit Gentes, non ár-

bus à juventüte mea: * exaltá-

guet: * qui docet hóminem

m

tus autem , humiliátusfum, &

Íciénciam?

d infämü .

conturbátus.

Dóminus fcit cogitatiónes hó-

Ín me tranfiérunt irze tuze :

pE

minum,*quóniam vans funr.

ym defcfädfï

& terróres tui conturbavérunt

Eeáàtus homo, quem tu erudíe-

me.

us

ris Dómine , * & delegetuá do-

Cüeris eum.

diu[oliü) ,

Circumdedérunt me ficut aqua

tota die: * circumdedérunt me

Ut mítigesei à dióbus malis: x*

fimul.

domict

donec fodiátur peccatóri fóvea.

g

Elongáfti à me amicum, & pró-

C uia non repéllet Dóminus

ximum, * & notos meos à mi-

plebem fuam: * & hereditàtem

j

féria.

fuam non derelínquet.

Antiphona. Longe fecifti no-

i lacu D

Quoadüfque juftítia convertá-

tos meos à me : tráditus fum, &

tur in judicium: * & qui juxta

Is,&m

non egredióbar.

illam , omnes qui re&o funt

,

Antiphona. Captábunt t in

corde,

;

(us El

ánimam jufti, & fánguinem

Quis confürget mihi advérfüs

T

innocéntem cqndemnäbunt.,

malignántes? * aur quis ftabic

Kks5

fmnec-

(s

gl

?'I

Feciafexta in Parafceve.

&18

mecum advérfüs operántes ini-

compágum quoque ac medullá.

fenor

quitàtem ?

rum , & difcrétor cogitatiónum,

tf

& intentiónum cordis. Etnon

| vibret

Nifi quia Dóminus adjüvit

me : * pauló minüs habitáflecin

eft ulla creatüra invifibilis in

| AUeme

inférno ánima mea,

conípé&u ejus,: ómnia autem

| p ao

S i dicébam

.

M

nuda & apérta funt óculis ejus,

! Bl

Motus eft pes

meus: * mifericórdia tua Dómi-

ad quem nobis fermo. Habéntes

AT,

ne adjuvábat me.

ergo Pontificem magnum , qui

S ecándüm multinidinem do-

L

penetrávit calos ; Jefum Filium

lórum meórum in corde meo, *

Dei: teneámus confeffiónem.

triDoo,

confolatiónes tuz letificavé-

Non enim habémus Pontíficem,

ACtita

xunt ànimam meam.

qui non poffit cómpari infirmi-

Vbit,

N umquid adharert tibi fedes ini-

tátibus noftris : tentárum au-

ti locün

quitátis : * qui fingis labórem in

tem per ómnia pro fimilicidine

TRUS $ CU

precépto?

abfque peccáto.

(iemádr

C aptábunt in ánimam jufti: *

*

"Tradidérunt me in. manus

IT

& lánguinem innocéntem con-

impiórum , & inter infquos pro«

ialüm

demnábunr.

jecérunt me:& non pepercérunt

&i

E t fa&us eft mihi Dóminus in

ánime mez: congregáti funt

j la

advérfüm me fortes: * Ecficut

refügium ; * & Deus meusin

f']m, m

adjutórium fpei mez.

i

gigántes ftetérunt contra me.

t à m

E t redder illis iniquitátem ipíó-

Y^. Aliéni infurrexérunt adver-

rum: & in malitia eórum di-

ls

füm me, & forres quaefiérunt

"n ef

ánimam meam. Et ficut.

fpérdet eos: * difpérdetillos Dó-

" quidemy

minus Deus nofter.

Le&io viij.

Cap.4.0.16.07 f 4l«

Vct ey j

Antiphona. Captábunt in àni-

Deámusergo cum fidücia

M

mam jufti , & fàn

uinem inno-

Á

ad chronum grátim : ut

UM

céntem condemnábunt.

b

mifericórdiam confequámur , &

tbvyf

j

1 i)faul

. Locüti funt advérfüm me

grátiam inveniámus in auxilio

ingua dolófa.

»

Et fermó-

Omnis namque

b

"

opportüno.

nibus ódij circumdedérunt me ,

Póntifex ex homínibus affüm-

[ mmlel(

*lpiy

[

& expugnavérunt me gratis.

prus, pro homínibus conftitüi-

l

Al mto

De Epiftola beáti Pauli Apóftoli

tuür inijs, qua funt ad Deum;

*QU cor

ad Hebreos.

ut ófferat dona , & facrificia pro

[

jj Omne |

Leüio vij.

Cap.4.6.YI.

peccátis: qui condolére poffit ijs

Á

Eftinémus íngredi in il.

uó-

Tif

qui ignórant , & errant:

VOS Omn

lax:n réquiem

uc ne in id-

niam & ipfe circiimdatus e

1

in-

F

1m,a

Ttenk

ipfum quis íncidat incre-

firmitàte: & proptäreä debet ,

u

dulitátis exémplum. Vivus eft

Auor. &

quemádmodum pro pópulo , ita

enim fermo Dei , & éfficax , &

étiam & pro femetipío offerre

tl

Ann

penetrabilior omni gládio ancí-

pro peccátis.

*ïnoT

piti: & pertingens ufque ad di-

x. Jefum trádidit fmpius fum-

vifionem ánimz ac Ípiritus ;

mis princípibus facerdórum , &

Nüpa

e-

At

Feria fexta in Parafceve,

519

ul

fenióribus populi: * Petrusau- Píalmus. M iferére mei Deus.

m

tem fequebátur eum à longé , ut

ut fuprà in Coena Domini, 4.98.

Em

vidéret inem. Y^

Adduxérunt

Antiphona. .Anxiátus eft t fu-

f

autem eum ad Cäipham- prínci-

er me fpiritusmeus, in metur-

À QUi

pem facerdórum , ubi fcribae &

à

átum eít cor meum.

|iseo

Pharifzei convénerant.

Petrus

Plalmus 143.

Tib

autem.

Lecioix.

^X Omine exáudi oratiónem

*

um q

Ec quifquam fümit fibi

meam

.

áuribus pércipe

mEllm

obfecratiónem meam in veri-

honórem ; fed qui vocà-

eünm

turà Deo , tamquam Aaron. Sic

táte tua: * exáudi me in tua

iften

& Chriftus non lemetípfum cla-

juftitia.

i nf

rificávit, ut Póntifex fteret : fed

E t non intres in judícium cum

n 1

qui locütus eft ad eum: Filius

fervo tuo : * quia non juftificá-

il

meus estu, ego hódie génui te.

bitur in conípé&u tuo omnis

Quemádmodum & in álio loco

vivens.

dicit: T u es Sacérdos inzetérnum

jn o

Q uia perfecütus eft inimicus

fecándüm órdinem Melchiífe-

ánimam meam : * humiliávit

niqut

dech. Qui in diébus carnis fuze;

in terra vitam meam.

gperett

;KC ä[i

lH

preces/ fupplicationéfque

ad

C ollocávit me in obfciüiris ficut

mórtuosfzculi: * & anxiátus

* Y

eum , qui poffit illum falvum

ficere à morte , cum clamóre

eft fuper meípiritus meus:in me

conua P

m

válido & lácrymis ófferens , ex-

turbátum eft cor meum.

$ quælremï

auditus eft pro fua reveréntia.

M emor fui diérum antiquó-

Et quidem cüm effet Filius Dei ,

rum: medirátus fum in ómni-

t (ict

j

iT

bus opéribus tuis : * in fa-

,U

l

,

r

j

dídicit ex ijs, quz paffus eft ,

) a ?

if

obediéntiam ; & confummátus ,

&is mánuum tuárum meditá-

bar.

1 räliæ

fa&useft ómnibus obtemperán-

tibusfibi, caufa falütis zetérnze,

yeq

ugmüh**

E xpándi manus meas ad te: *

T

appellátus à Deo Póntifex juxta

ánima mea ficut terra fineaqua

yi 11 ?

d

g

!l

óxdinem Melchifedech.

tibi :

"

V elóciter exáudi me Dómine: *

ynibi !

X Caligavérunt óculi mei à

etu meo: quia elongátus eft

defécit fpiritus meus.

j ^

T

àme,qui confolabátur me : Vi-

Non avéras fáciem tuamà

TE

me: * & fímilis exo defcendén-

fic

CTOA

déte omnes pópuli, * Sieft do-

T

lor fímilis ficut dolor meus.

tibus in lacum.

ïdOl

u

a

* Ovosomnes;qui tranfitis pet

Auditam fac mihi mané mi-

« r Y

viam,; arténdite & vidéte. Si

fericórdiam tuam: * quia in te

ii*

aT

eft dolor, *. Caligavérunt.

Íperávi.

P[CI

A

LAUDES,

Notam fac mihi viam; in' qua

10p

u

n

j

Antiphona.

ámbulem: * quia ad te levávi

(tetl

ánimam meam.

Róprio t Filio fuonon pe-

Éripe me de inimicis meis Dó-

P

-7 pércit Deus, fed pro nobis

.

f 109

ómnibus trádidit illum,

mine , ad te confügi,

D

* dO-.v

a

y

ce

Kk 4

520

Feria fexta in Parafceve. :

ce me fácere voluntátem tuam ,

Et egtediétur diábolus ante pe-

| Vum

des ejus. * Stetit, & meníus

| t5*

quia Deus meus es tu.

$ píritus tuus bonus dedücet

eft terram.

Tif

me in terram re&tam : * propter

Afpéxic , & diffólvit Gentes: *

Audii

nomen tuum Dómine vivificá-

& contríti funt montes fzeculi.

L u

bis me, in zequitáte tua.

Incurváti funt colles mundi , *

DT

E düces de tribulatióne ánimam

ab itinéribus zternitátis ejus.

hod

meam: * & in mifericórdia cua

Pro iniquitáte vidi tentória &-

fiti, ^

dilpérdes inimícos meos.

thiópiz: * turbabüntur pelles

l mgi

Erperdes omnes, qui tribu-

terrae Mádian.

tihs:*

lant ánimam meam : * quó-

Numquid in. flumínibus irátus

* lmacdn

es Dómine ? *aur in fluminibus

niam ego fervus tuus fum.

As eni

Anüphona. Anxiátus eft fuper

fuüror tuus: velin mari indigná-

Mineri &

me Ípiritus meus , in me tur-

tio tua ?

leyitnr

bátum eft cor meum.

Qui alcéndes fuper equos tuos:*

T nonaf

Antphona. Ait latro f ad la-

& quadrígae us falvátio.

Abfcndà

trónem : Nos quidem digna

S üfcitans

fufcitábis

arcum

Vomair

factis recipimus, hic autem qui

tuum, * juraménta tribubus;

lh

fecit? * Meménto mei Dómine ,

quae locütus es.

;

f0 attem

Eláüvios fcindes terrze : vidé-

dum véneris in regnum tuum.

i*

Pfíalm. D eus Deus meus.

cum

runt te , & doluérunt montes: *

W

Plalmo , Deus mifereátur noftri.

gurges aquàrum tranfjjt.

lu Dómi

ut fuprà in Coena Domini. 5oo.

Dedit abyffus vocem fuam : *

"Ioher

Antiphona. Cüm conturbátra T

altitüdo manus fuas levávit.

Win,

füerit ánima mea Dómine , mi-

Sol & luna ftetérunt in habitá-

l

'fUPer D

fericórdia memor eris.

culo fuo, * . in luce fagictárum

Canticum Habac.

W Vifm * ]

Cap. 3. 4.2

tuárum : ibunt in fplendóre ful-

l,

& Omine audivi

auditió-

gurántis haftae cuse.

l

n

!

l

"ï?þcm, (

!

nem tuam, * &tímui.

In

frémitu conculcábis ter-

m

D ómine opus tuum, * in: mé-

ram : * & in faróre obftupefá-

lo

dio annórum vivifica illud.

cies Gentes.

if

"Iltm

D

Olg,

In médio annórum notum fá-

E gréffus es in falürem pópuli

DUTS

cies: * cüm irátus füeris, mi-

tui, * in faláre cum Chrifto cuo.

ROT

fericórdiee recordáberis.

Percuffifti caput de domo ím-

*'im.

D eus ab Auflro véniet, * &

pij: * denudáfti fundaméncum

[|

La

5 u li

San&usde monte Pharan :

ejus ufque ad collum.

li

*f

O péruit czlos glória ejus : * &

M aledixifti fceptris ejus : cáa

)v

]

COJlocaV

laudis ejus plena eft terra.

piti bellatórum ejus: * veniene

KC

m

S plendor ejus ut lux erit: *

tibus ut turbo ad difpergéndum

Qr

Al

hd

córnua in mánibus cjus:

me.

N

Ibi abícóndita eft fortitüdo

E xultátio eórum, * ficut ejus;

UR

N

[

ejus:* ante fáciem ejus ibit

qui dévorat

"Q ]P[

lls

pägperem in ab-

um

mors.

Ícóndito.

)»

5

V iam

.(;L]

lis |

Feria fexta m Paraíceve.

851

inty

Viam fecifii in mari equis

bisobédiens ufque ad mortem,

moli

tuis, *in lutoaquárum multá-

&« Mortem autem Crucis,

rum.

Paternofter. - totum fecretó,

n

Audívi , & contürbátus eft

Pfalmus. M iferére mei Deus.

j

venter meus: * à voce contre-

Oratio, Réfpice; qusefümus,

muxiy

mueérunt lábia mea.

cum reliquis , ut fuprà. 404

1sep

Ingrediàtur putrédo. in óffibus

Ad Velperas , Antiphone, &

ntori &

meis , * & fübter mefcáteat.

Pfalmi prateriti diei dicuntur

nur p

Ut requiéfcam in die tribula-

fine cantu.

tiónis: * ut afcéndam ad pópu-

Ad Magnificat ; Antiphona.

jus t

]um accín&um noftrum.

Cüm accepíffet t acétum, di-

hum

Ficus enim non florébit : * &

xit : Confummátum eft : & in-

ag

non erit germen in víneis.

clináto cápite ; emífit Spíritum.

Mentiétur opus olívz : * & ar-

Verfus , & alia ut fuprà.

va non áfferent cibum.

SABBATO SANCTO.

equoswm*

ràt.

Abícindétur de ovili pecus: *

Ad Matrutinum.

js 4

G nonerit arméntum in præfä-

In primo No&. Antiphona.

; tribuds

1

ibus.

In pace t in idipfum , dórmiam,

E

igo autem in Dómino sgaudé-

& requiéícam.

qe: v

bo : * & exultábo in Deo Jefu

Pfalmus 4.

y monto

meo.

Um invocárem , exaudi-

Deus Dóminus fortitüdo mea:*

vit me Deus julftírie

änü)[-

e

em l:

& ponet pedes meos quafi cer-

mez: * in tribulatióne

vórum.

dilatáfti mihi.

r

uncin i

Et füper excélfa mea dedücet

Miferére mei , * & exáudi ora-

tiónem meam.

hg

me vi&or * in pfalmis canén-

tem.

lþlendöli?ï'

Filij hóminum üfquequó gravi

i

Antiphona. Cüm

conturbáta

corde * * urt quid diligitis vani-

füerit ánima mea Dómine,mife-

](u[übü !

tàátem ; & quzritis mendá-

ricórdia memor eris.

cium ?

T

Antiphona. Meménto mei T

E t fcitóte quóniam mirificávit

Dóminus fan&um fuum: * Dó-

!

qrem

Dómine , dum véneris inreg-

hr

num tuum.

minus exáudiet me , cüm cla-

g C

l dom!

Píalm. L audáte Döminumk de

mávero ad eum.

cxlis, ut fuprà in. Cena Do-

d

IH rafcímini , & nolite peccáre : *

mini

soz.

quz dícitis in córdibus veftris:

um

Y^. Collocávit me in obfcüris,

in cubilibus veftris compun-

ri; 4l5

E. Sicut mórcuos fzeculi.

imini.

n WHL 7

j

Ad Benedictus , Antiphona.

acrificáte facrificium juftítise :

ng[gCH

Pofuüérunt t fuper caput ejus

& fperàtein Dómino. * Mulii

dicunt : Quis ofténdit nobis

H

a

caufam ipíius fcriptam : Jefus

n

Nazarénus , Rex Judzórum.

bona ?

Pelfm "

: Chriftus fa&us eft pro no-

Signátum eft fuper nos lumen

H

Kk 5

vul-

Sabbato fan&to.

22

vultus tui Dómine : * dedifti

Dómino ; Deus meuses tu

*

*

b

Ltitiam in corde meo.

quóniam bonórum meórum non

eges.

If

Á fruc&tu fruménti , vini , & ólei

S an&is , qui funt in terra ejus, *

fui, * multiplicáti funt.

I n pacein idíplum * dórmiam,

mirificávit

omnes voluntátes

meas in eis.

& requiéfcam ,

M ultiplicáte funt infirmitátes

Q uóniam tu Dómine fingulári-

ziter in fpe * conítituifti me.

eórum: ,* pófleà acceleravé-

ce/runmi

xunt.

Hl )

Antiphona. Inpaceinidipfum,

elfibsn

dórmiam & requiéícam.

N on congregábo conventícula

Antiphona. Habirábir t in ta-

eórum de fanguinibus : * nec

Jl p

bernáculo tuo ; requiéfcet in

memor ero nóminum eórum pet

Ym

monte fanc&to tuo.

lábia mea.

lo

Píalmus 14.

D óminuspars hereditátis mez,

Tcth. k

Omine, quis habitábit in

& cálicis mei : * tues qui re-

ldbusi

1

tabernáculo tuo ? * aut

ftítues hereditátem meam mihi,

fad il

quis requiéfcet in monte fan&o

F unes cecidérunt mihiin prze-

Teïh, B(

cláris: * étenim heréditas mea

tuo?

um iinr

reeclára eft mihi.

Ttl, b

Q ui ingréditur fine mácula , *

& operátur juftíciam :

i

enedicam Dóminum , qui trí-

buit mihi intellé&um : * ínífu-

Nvtr j

Q ui lóquitur veritátem in corde

TTR

fuo , * qui non egit dolum in

per& ufque ad no&em incre«

X &

lingua fua:

uérunt me renes mel.

['!T : g

P

rovidébam Dóminum in con-

N ec fecit próximofuo malum;,*

1G Dorer

& oppróbrium non accépit ad-

fpé&u meo femper: *. quóniam

ïü&(ä[n[

x

véríüs próximos fuos :

À dextris eft. mihi ;. ne com-

] - Di

It

J

A d nihilum dedü&us eft in con-

móvear.

Xïll'qm N

:

lj

fpé&u ejus malígnus : * timén-

P ropter hoc letátum eft cor

tes aurem Dóminum glorifïcat:

meum , & exuldvit lingua

eïï'lfalem,

|

Q ui jurat próximo fuo , & non

mea : * ínfuper & caro mea re-

:|

!Mfead Döm

'

]

l

décipit, * qui pecüniam fuam

quiéfcer in fpe.

)

: Iütoyi

non deditad ufüram : & münera

Q uóniam non derelínques áni-

TT

füper innocéntem non accépit.

mam meam in inférno : * nec

J, ]]0"

dabis Sanctum tuum vidére core

Qsl

ZPe

Q ui facit hzc , * non movébi-

m

tur in aetérnum.

ruptiónem.

j (ar

ho

Antiphona. Hlabitábit in ta-

N otas mihi fecifti vias vit2 :

(

Ti

adimplébis me letrítia cum

bernáculo tuo , requiéfcet in

i Tl ]

DI

monte fancto tuo.,

vultu tuo : * dele&tatiónes in

TU

H

Antiphona.

Caro mea T tre-

déxtera tua ufque in finem.

quiéícet in fpe.

Antiphona. Caro mea requié-

Pfíalmus 15.

fcecin fpe.

UUmod D

Onférva me Dómine , quó-

* Inpaceinidipfum. 9. Dörf

dltüm

C

UP*

niam fperávi inte. * Dixi

miam , & requiélcam.

l

De

: dllp

Sabbato fant&to.

523

5 U

De Lamentatióne Jeremize

fanctuárij in cápite ómnium pla-

(

-

Prophéta.

teárum ?

Le&io. j.

Cap. 3. €. 22,

Beth. Filij Sion fnclyti,& amí-

H eth.

tigis!

&iauro primo : quómodo repu-

oluxas

líericórdie Dómini ,

táti funt in vafa téftea, opus má-

quia non fumus con-

nuum figuli?

M

Ghimel. Sed & lámize nudavé-

Ym

fámpti: quia nor defe-

at

cérunt miferatiónes ejus.

runt mammam , la&avérunt cá-

H eth. Novi dilüculo , multa

tulos fuos : filia

opuli mei cru-

eft fides tua.

À

io in deférto.

yventid

délis , quafiftnít

p:^m

H eth. Pars mea Dóminus , di-

Daleth. Adhafit lingua lactén-

eium

Xitánima mea : proptéreà ex-

tisad palátum ejusin fiti : pár-

ectábo eum.

vuli petiérunt panem , & non

jaosmu"

T eth. Bonus eft Dóminus fpe-

erat qui frángeret eis.

TT

rántibus ineum , ánimze quae-

He.

Qui vefcebántur volu-

rénc illum.

n

ptuófe , interiérunt in vijs : qui

Teth. Bonum eft. praftolári

PT

nutriebántur in cróceis , ample-

rediusti

cum filéntio falutáre Dei.

xáti funt ftércora.

T eth. Bonum eft;viro , cüm

V au. Er major effé&a eft int-

portáverit jugum ab adolefcén-

my QU

tia füa,

quitas filize pópuli mei peccáta

m

*j

Sodomórum , qua fubvérfa eft

yodtem

D

jod. Sedébit folitárius , & ta-

in moménto ; & non cepérunt

Cóbit : quia levávit fuper fe.

in ea manus.

at

od. Ponet in pülvere os fuum,

J eráfalem , Jerífalem , convér-

v

:

" qu'uniï

forte fit fpes.

tere ad Dóminum Deum tuum.

Jod. Dabit percutiénti fe ma-

j, x*

&. Jerüfalem furge , & éxue te

xíllam , faturábitur oppró-

véfübus jucunditátis : indüere

brijs.

ünn !

cinere & cilício , * Quia in

J erüfalem , Jerífalem , convér-

te occifus eft Salvátor Ifrael.

j

1

tere ad Dóminum Deum tuum.

Y^. Deduc quafi torréntem lá-

T

&. Sicutovisad occifiónem du-

crymas per diem & no&em , &

&us eft, & dum mal& tra&aré-

d

non táceat pupílla óculi tui,

tur ; non apéruiros fuum : trá-

Quia in te.

m ^

dituseftad mortem , * Ut vi-

Incipit Orátio Jeremíze

"Tl

vificáret pópulü fuum. Y^. "Trá-

Prophéta.

j

idit in mortem ánimam fuam,

Le&io iij.

Cap. f. 4. I-

j "

[

& inter fcelerátos reputátus eft.

Ecordáre Dómine quid ac-

: læd[.i?

Ut vivificáret.

R

eíderit nobis : intuére, &

i p

Leüio ij.

Cap. 4. a, 1.

réfpice oppróbrium noftrum.

Ts

TT

A leph.

Heréditas noftra vería eft ad

od

yo

lUómodo obícurátum eft

aliénos , domus noftrz ad extrá-

aurum , mutátus eft color

neos. Pupilli fa&i fumus abíque

n !

ffü

óptimus , difpérfi funt lápides

patre , matres noftrae quafi ví-

ja

]

dusz

Sabbato fan&to.

524.

duz.

Aquam noftram pecünia

corde , * qui non accépit in va-

m

bibimus : ligna noftra pretio

no ánimam fuam : nec juràvit

f m

in dolo próximo fuo.

comparávimus. Cervicibus no-

Ui

ftris minabámur , laflis non da-

Hic accípiet benedi&iónem à

a,*

Dómino : * & mifericórdiam

bárur réquies. /gypto dédimus

n

manum , & Affyrys , ut farura-

à Deo falutári fuo.

heri

yémur pane. Patres noftri pec-

Hxzc eft generátio quaeréntium

TU po

cavérunt , & nonfunt : & nos

eum , * quaréntium fáciem Dei

t

acob.

iniquitátes eórum portávimus.

Tapta

Servidominátifunt noftri : non

Attóllite portas príncipes ve-

exldn

fait qui redímeret de manu eó-

ftras: & elevámini porta ztér-

has me

rum. Inanimábus noftris affe-

náles : * & introibit Rex glóriz.

(itayi,

rebàámus panem nobis, à fácie

Q uis eft ifte Rex glóriz ? * Dó-

; Vj

gládij in deférto. Pellis noftra ,

minus fortis & potens : Dómi-

i*

nus porens in przelio.

quaft clibanus , exifta eft à fácie

« Dom

tempeftátum famis. Mulíeres

Attóllite portas príncipes ve-

Dadi f

in Sion humiliavérunt , & vir-

ftras : & elevámini portz eter-

Wi dm

ines in civitátibus Juda.

náles : * & introibit Rex glóriz.

It a

]

eráfalem , Jerifalem , convér-

Q uis eft ifte Rex glórize * * Dó-

Tüidii

zere ad Dóminum Deum tuum.

minus virtürum ipfe eft Rex

loriae.

| l'itltefäcies

&. Plange quafi virgo plebs

"i re

mea : ululáte paftóres in cinere

Ántiphona. Elevámini porte

zternáles , & introibit Rex

Vestm

& cilicio : * Quia venit dies

glóris.

! deci

Dóminimagna , & amára val-

L

dé. Y Accingite vos Sacerdó-

Ántiph. Credo vidére T bona

Dómini in terra vivéntium.

iy

trm,

tes ; & plángite mintftri altáris,

Pfalmus 26.

Wt

afpérgite vos cínere. Quia venit

dies, $. Plange.

Ominusilluminátio mea;

RLT

Vi

- In fecundo No&urno; Antiph.

& falus mea , * quemti-

mébo?

ä m?* (te )

Elevámini T portee. seternáles ;

*

& introibit Rex gloria.

D óminus proté&or vitze meg,

t

ït

P

Pfalmus 23.

à quotrepidàbo?

Omini eft terra ; & ple-

D um apprópiant fuper meno-

lt «

nitüdo ejus : * orbis ter-

céntes , * ut edant carnes meas.

M[am I &an

D

W

ràrum , & univérfi qui

Q uui tríibulant me inimíci mei,

At

hábitant in eo.

ipfi infirmáti funr, & ceci é-

(

RI

hl&

Quia ipfe füper mária fundávit

xunt.

Tilm !

Si confíftant. advérfüm me ca-

[ WLX

TUne |

eum : * & fuper flümina prz-

ftra , * nontimébit cor meum.

Mi d

parávit eum.

Quis afcénder in montem Dó-

Siexürgat advérfüm me pr&-

üdQ Vld

t

mini ? * aurt quis ftabit in loco

lium, * in hoc ego fperábo.

Hs

Ny ennu

fan&o ejus?

Unam périj à Dómino hanc re-

P

4

Q

[

quiram, * ut inhábitem in do-

QQr

ïnnocens mánibus , & mundo

mo

&lufu

D

Q

: Sabbato fancto,

iib

ïla

mo Dómini 6nmibus diébus vi-

Antiphona. Ctredo vidére bo

jon

t mes:

Dómini in terra vivéntium.

Ut videam voluptátem Dómi-

Andph. Dómine T abftraxifti

j

ab ínferis ánimam meam.

j

ni , * & vífitem templum ejus.

Q uóniam abícóndit mein ta-

"

Plalmus 29.

bernáculo fuo : * in die maló-

Xaltübo te Dómine , quó-

Y

rum protéxit me in abícóndito

E

4 niam fufcepifti me : * nec

acembi

tabernáculi fui.

dele&áfli inimicos meos

ü-

In petra exaltávit me: * & nunc

per me.

ycipsw

D ómine Deus meus clamávi ad

exaliávit caput meum fuper ini-

Qyreatt

gnicos meos.

te, * & fanáfti me.

vex g

Circuivi , & immolávi in taber-

Dómine eduxífti ab inférno áni-

!D

fnam meam : * falváfti me à de-

náculo ejus hóftiam vociferatió-

: D

nis: * cantábo; & pfalmum di-

Ícendéntibusin lacum.

À

cam Dómino.

Pfállite Dómino fan&i ejus : *

r

& confitémini memóriz fancti-

E xáudi Dómine vocem meam,

portz at

qua clamávi adte : * miferére

tátis ejus.

Rexit

mei , & exáudi me.

Quóniam ira in indignatióne

ii

TT ibi dixit cor meum , exquifi-

ejus: * & vitain voluntáte ejus.

y d

vit te facies mea : * fáciem tuam

Ad véfperum demorábitur fle-

Dómine requiram.

£us ; * & ad matutinum lzrítia.

imin p

Neavertas fáciem tuamà me: *

Egoautem dixi in abundántia

ncobi

ne: declínes

in ira à fervo

mea : * Non movébor in z-

tuo .

térnum.

Dómine in voluntáte tua , *

v]däïml

A djütor meusefto : * ne dere-

vencu

prafticifti decóri meo virtütem.

linquas me , neque defpícias me

) 1

Deus falutáris meus.

À vertífti fáciem ctuam à me , *

& fa&us fum conturbátus.

n

Q uóniam pater meus ; & mater

4

qucïv

mea dereliquérunr me : * Dó-

À d te Dómine clamábo : * &

minus autem affümpfit me.

ad Deum meum deprecábor.

Legem ponemihi Dómine in

Q us utilitas in fánguine meo,*

via tua : * & dírige mein fé-

dum defcéndo in corrupriónem?

er f m:;i

mitam re&am , proptgrinimicos

N umquid confitébitur tibi pul-

meos.

vis , * aut annuntidbit verità-

y m

N etradideris me in ánimas tri-

tem tuam ?

ejmm

TM

bulántium me : * quóniam in-

A udivit Dóminus , & mifíértus

eft mei : * Dóminus fa&us eft

