
fang

* Beátus homo , cui czli paté-

bea carnis indütus , de aula üite-

Qg

bant. . Cüm ígitur faxórum

ri virginális egrédiens ; vilitáre

lt

crepitántium nürbine quateré-

dignátus eft mundum. Ut Sté-

tur, interaethéreos aulz czelé-

lS)

phanus.

Leaio xij.

i

ftis finus Divína ei cláritas fulfit.

Ico enim vobis , non me

Beátus homo,

W,

Lectio x.

vidébitis ámodó , donec

g

Allinz quoque fimilitá-

dicátis : Benedít&us qui venic in

adu

G

dinem congregántis fub

nómine Dómini. Ad Jcrüfalexln

COng

Q-

In O&ava fantti Stephani.

265

(s

lóquitur, & ad pópulum Judaeó-

modum gallina cóngregat pul-

lt

rum. Verficulum autemiftum ,

los fuos dub alas , & nolutfti 2

) &lü?s[

(quo & párvuli atque la&éntes

Ecce , relinquécur vobis domus

:

in ingréffu Jerifalem Dómini

veftra deférta. Dico enim vo-

It u

Salvatóris ufi funt , quando di-

bis : non me vidébitis ámodoó ,

"

xérunt : Benedí&us qui venit in

donec dicátis : Benedí&us qui

mue td

nómine Dómini , hofànna in

venit in nómine Dómini.

Sgln

excélfis , ) fumpfit de centéfimo

Oratio.

yi lk

décimo íéptimo Pfalmo , qui

Mnípotens

fempitérne

K rb

maniféfté de advéntu Dómini

O

Deus , qui primítias Már-

COLOYU

Ícriptus eft,

tyrum in beáti Levítze Stéphani

mll

, Sepeliérunt Stéphanum vi-

fánguine dedicáfti : tríbue qua-

p

zi timoráti; & fecérunt plan&um

fumus , ut pro nobis intercéffor

i

magnum fuper eum. * Facta

exiflat, qui pro fuis étiam perfe-

tl

eft períecátio magna advérfüs

cutóribus exorávir Dóminum

Eccléfiam , quz erat Jerofoly-

noftrum JefumChriftum Fílium

vohis?a

mis. x^, Saulus autem confén-

tüum:Qui tecum vivit & regnat,

(

tiens neciejus , devaflàbat Ec-

J

"

Ad Laudes & per Horas, Ar-

mie j

cléfiam. Factaeft, Glória Pa-

tiphona, Lapidavérunt, cum

domun

tri. Facta eft.

reliq. 223.

m

S equéntia fan&i Evangelij fe-

- Etfit CommemorarioS. Joan-

as n

cündüm Matthaum.

nis, & SS. Innocentium , ut

Cap. 23. d. 34.

7 Difü'

fuP rä . 24-0-

fl id ä)

N illo rémpore : Dicébat Je-

fus Scribis & Pharifieis : Ecce

In fecundis Vefperis. Anti-

| g

hona de Laudib. Fefti, Lapie

]

Y

ego mitto ad vos Prophétas ;

avérunt, .cum reliquis.

& fapiéntes , & Scribas : & ex

Pfalmi ut in Communi unius

hn

yatm

illisoccidétis, & crucifigétis : &

Martyris.

W

ex eis flagellábitis in fynagógis

. Deinde fit de S. Joanne,

qin

veftris : & perfequémini de ci-

Capiculum.

Eccli. Y $ . as t.

vitáte in civitátem : ut véniat

t

itimet Deum, fáciet bo-

]

fuper vos omnis fanguis juftus ,

l

nglib'lï

nà : & qui cóntinens eft

T

ui effüfus eft fuper terram :

julticiae -apprehéndec illam , &

al

Afánguine Abeljuíti , ufque ad

obviábit illi quafi mater honori-

fánguinem Zacharíz filij Bara-

ficáta.

DRCI [

| Qlllf* "

chíz, quem occidíftis inter tem-

*.breve, In omnem tcn;am,

lum & altáre. Amen dico vo-

1 viii!

* Exivitfonus eórum. In om-

is, vénient hzc ómnia fuper

A

nem, y;, Etin fines orbis cerrze

eneratiónem iftam.

Jerüfa-

verba eórum. Exivit.

G lória

l' "

j

e

Patri. In omnem.

nl n

m , Jerífalem , quze occídis

Prophétas , & lápidas eos, qui

*

d

Hymnus. E xültet celum.

j

ad te miffi funt : quóties vólui

fuprà. 229.

congregáre filios tuos ; quemád.

y. Valdé honorándus eft beá-

mjül;:

R 5

tus

S

In Octava fanái Toannis.

266

-

Oratio.

tusJoánnes. 5&- Qui fuP",Pe'

1

&us Dómini in coena recübuit.

Eus , cujus hodiérna die

f

1

Innocéntes

Ad Magnifcat ; Antiphona.

pracónium

Mártyres non loquéndo , íed

[

Iíte eft Joánnes ; t quifupra pe-

é&tus Dómini in cceena recübuit :

moriéndo confétfi funt : ómnia

t

in nobis vitiórum mala morti-

beátus Apáftolus , cui revelàta

Íunt fecréra czeléítia.

fica , ut fidem tuam , quam Iin-

Oratio.

4

gua noftra lóquitur , etiam mó-

Ccléfiam tuáàm , Dómine ,

ribusvita fateátur. Per Dómi-

E

b&:nignus illüftra : ut beáti

num noftrum.

(

NIS.

Joánnis Apóftoli tui & Evange-

IN OCT.

AVA S. JOAN

l

liífte illumináta do&rínis , ad

Du

Cx.

[

Omnia dicuntur ficut in die;

dona pervéniat fempitérna. Per

p

Doóminum noftrum.,

prater Lectiones.

V

Deinde fit cormm. de S. Ste-

In primo Nocurno.

[

hano.

Delibro Apocalypfis beáti ]oänQ

Í

Andüphona.

Sepeliérunt Sté-

nis Apóftoli.

Y

phanum viri timoráti , & fecé-

Lectio J.

Cap. 4. 4. I.

/V

C ANTID A

m

Oft hec vidi : &

runt plan&um magnum fuper

ES

[^

eum.

";

[4

a

ecce óítium apér-

E

h

]

tum in calo:& vox

m

X'. Stéphanus vidit caelos apér-

tos. £. Vidit & introivit: beà-

prima quam audi-

v

o

tus homo , cui czeli patébant.

vi , tamquam tubz

I

Oratio.

loquéntis mecum,dicens:Afcéne

Mnípotens

fempitérne

dehuc , & ofténdam tibi qua

&ni

C

Deus , qui primitias Már-

opórtet fíeri poft haec. Er ftatim

Ti

fui in fpíritu : & eccefedes pófira

tyrum in beáti Levítae Scéphani

6qu

fánguine dedicáfti : wíbue qua-

erat in celo,& fupra fede fedens.

W

Et qui fedébar , fímilis erat afpé-

d

fumus , ut pro nobis intercéffor

exiítat , qui pro fuis étiam per-

&ui lápidis jáfpidis, & fArdinis:&

li

fecutóribus exorávit Dóminum

iris erat in circuitu fedis fimilis

I

noftrum JefumChriftum Fílium

vifióni Ímarágdinae.

[j

2

tuum,.

&. Valdé honoránduseft beà-

[ul

Poftremó SS. In

hocenriu m.

Dó-

tus Joánnes,qui füpra pe&us

[GIT

Antiph. Innocéntes proChrifto

miniin coena recübuit :

Cui

Yen

Chriftus in cruce Matrem Vir-

Infántes occífi funt , abiníquo

k

rege lac&téntes interfé&i funr :

li

ginem Virgini commendávit,

iplum fequántur Agnum Íine

X. Virgo eít elé&us à Dómino,

q

mácula , & dicunr femper: Gló-

atque inter céteros magis dilé-

m)i

ria tibi Dómine.

&us. Cui Chriftus.

Tij

Y Sub throno Dei omnes San-

Le&io 1. .

W

€&i clamant. €. Víndica fán-

^ Tin circiitu fedis fedilia

qu

guinem noftrum Deus nofter.

4 viginti quátuor ; & fupet

H

thro-

In O&ava fan&i Joannis.

267

thronos viginti quátuor Senió- ,

Le&io iiij.

m

resfedéntes , circumami&ti ve«

"T cüm darent illa animá-

DO

I

Ítiméntisalbis, & in capiítibus

liaglóriam, & honórem ,

hi

eórum coróns áureze. Et de

:Om

& benedi&iónem fedénti fuper

throno procedébant fülgura , &

thronum , Vivénti in fzecula 12e-

m

"voces , & tonítrua : & *fe,pl:em

culórum : procidébant vigínti

hm

lámpades ardéntes ante thro-

quáruor Senióres ante fedéntem

(l m

num , quifuntfeptem Spíritus

inthrono , & adorábant Vivén-

r Dini

Dei. Et in confpé&u fedis tam-

tem in fzcula feculórum , &

quam mare vítreum fimile cry-

mittébant corónas fuas ante

AV

Ítállo : & in médio fedis , & 1in

thronum , dicéntes : Dignus es

qnd

circüitu fedis quátuor. animália

Dómine Deus nofler accipere

plena óculis anté & retró,

glóriam, & honórem & virtü-

£. Hiceftdifcipulus ille , qui

tem : quia tu creáfti ómnia , &

[I0s

teftimónium

rhibet dehis , &

1:6

propter voluntátem tuam erant,

dijo

Ícripfit hzec :

Et fcimus quia

& creáta fünt.

verum eft teftimónium ecjus,

£. Ecce puer méus , quem elé-

UL

X- Fluénta Evangélij de ipfo

g

dicit Dóminus, elé&us meus:

vidi x

facro Domínici pé&oris fonte

Complácuit fibi in eo ánima

m *

porávit. Ecícimus.

mea. Y^. Pófui fuper eum Spí-

louf

Lectuo iij.

ritum meum , judicium Génri-

".

T ánimal primum fímile

bus nuntiábit. Complácuit fibi,

uadi

E

leóni , & 1ecündum áni-

G ]ória Patri. Complácuit.

st

mal fimile vítulo , & tértium

In fecundo No&urno,

ag

ánimal habens fáciem quafi hó-

Ex Tractátu fan&ài Auguftini

B

minis ; quartum ánimal fímile

Epilcopiin Joánnem.

gdgapoll

áquile voláni. Et quátuor ani-

Lectio v.

Tra&. 36.

ii

mália , (íngula eórum habébant

N quátuor Evangélijs, vel

p

alas fenas : & in circáitu , & in-

j

^

]

pótius quátuor libris unius

ra;ä]ni'&

zus plena funt óculis.Et réquiem

Evangelij , fan&tus Joánnes

non habébant die ac no&e , di-

IIS)Wl

Apóftolus non imméritó fecán-

céntia : San&us , San&us, San-

düm intelligéntiam fpiritálem

yd )

€&us Dóminus Deus omnípo-

áquile comparátus , áltiàüs mul-

j

tens , quierat ; & qui eft ; & qui

tóque fublímiüs álijs tribus eré-

rc.&ils

]

ventürus eft,

xit praedicatiónem fuam : & in

,tlrem W

$. Hlic eft beatiffimus Evan

ge-

ejus erectióne étiam corda no-

líta & Apóftolus Jo

annes :

ncndi*.'fï

ftra érigi vóluit.

* Qui privilégio amóris praecí.

X*. Quivicerifáciam illum co-

»

pui; céterisáltiüs à Dómino mé.

lümnam in templo meo, dicit

mgii ddl"

ruithonorár. v. Hic eftdifcí-

Dóminus : * Ft fcribam fuper

pulus ille quem diligéba: Jefus ,

eum nomen meum, & nomen

ij p

quifüpra pe&tus Dómini in ceena

civitátis novze Jerífale. ^. Vin-

recübuit.. Qui privilégio.

;&W

cénti dabo édere de ligno vite ;

j

f*

quod

£FE

268

V

Ín Oc&ava fàn&ti

'oannise

quod eft in paradí

Filij Dei , Páífio ; & Refurréctio,

!

X ícribam,

fc? Dei mei,

fedétiam quod erat ante Incar-

K

natiónem linicus Patri, Ver-

Le&io vj.

,T Am céteri tres Evangelí-

bum Patris, Cozerérnus Gene-

fize rtamquam cum homi-

ránti;zequális ei à quo miffus eft.

ne Dómino in terra ámbulant ,

. In Médio Eccléfiz apéruit

& de Divinitáre ejus pauca di-

osejus, * Erimplévit eum Dóz

xérunt : iftum autem ; quafi pi-

minus fpiritu fapiéntize & intel-

f

gerir in terra ambuláre, ficut

lé&us. y», Jucunditátem & ex-

q

apío exórdio fui fermónis intó-

ultatiónem thefaurizávit fuper

[

nait, eréxit fenon folüm fuper

eum. Erimpléviteum.

li

Le&io v

i

terram & füuper omnem ámbi-

tum áéris & ceeli , fed fuper om-

uila ipfe e

d

C Joánnes »

li

nem édam exércitum Angeló-

A

fublímium przdicátor, &

rum, omnémque conflitutió-

lucis intérnze atque zetérnze fixis

nem invifibílium poteftátum: &

óculis contemplátor. Dicüntur

pervénit ad eum, per quem facta

enim & pulli aquilárum à pa-

funt ómnia;dicéndo:In principio

réntibus fic probári , patris fcili-

&

€erat Verbum & Verbum erat

cecungue fufpéndi, & rádijsfo-

lt

apud Deum,;& Deus erat Verbü.

lis oppóni. Qui firmé contem-

Pa

plátus füerit, fílius agnóicitur :

3 Dilig&þa: autem eum Jefus,

lega

quóniam ipeciális praerogativa

f ácie palpitáverit ; tamquam

Nu

caflitàütis, amplióri dilectióne

adulterinusab ungue dimittitur.

dià

Jamergo vidére, quàm fublí-

€9|

féceratdignnm: * Quia Virgo

elé&us ab ipío, Virgo in zevum

mia loqui débuit , qui eft áquile

at

permánfi. x:, In cruce dénique

comparárus: & ramen étiam nos

Id

soritürus,huic Matrem fuà vtr-

humi repéntes, infírmi, & vix

Tion

giné Vírgini commendáivit.Quia

ullius momenti inter hómines ;

Q

audémus tra&áre ifta , & ifta ex-

à

Virgo.

Le&io vij.

Uic tante — fublimitáti

pónere : & purámus nos aut cá-

; À principijj étiam cétera

pere pofle , cüm cogitàmus , aut

Á

Ia

cóngrua preedicávic, & de Dó-

capi ; dum dicimus.

mini Divinitáte , quómodo nul-

Cibávi: illum Dóminuspa-

R«

Ius álius , eft locátus : hoc ru&á-

ne vité & intellé&us, & aqua

l5

bart,

uod bíberat. Non enim

fapiéntize falutáris potávit eum:

[

fine caufa de illoin ifto ipfo

* Erexaltvir illum apud pró-

d

h

Evangelio narrátur, quia & in

ximos fuos.s*, In médio Ecclé-

W

convívio fuper pe&us Dómini

fize apéruit os ejus, & implévit

difcumbébar. De illo ergo pé-

eum Dóminus fpíritu fapiéntiz

& inrellé&tus,

Er. exaldvit.

€&ore in fecréto bibébatr;fed quod

in fecréto bibitin maniféfto eru-

CGlória, 'Etexaltávit.

LN

Gávit: ut pervéniat ad omnes

In tertio Noct. ad Cantica ; Afia.

N

Gentes non folàm Incarnátio

Dedit illi Dóminus T claritácem

dlk(

eetér-

. In O8ava fan&i Joannis.

269

T

setérnam : & nómine ztérno he-

áffequi non poffet ; inquit: Si

& o

zeditábit illum.

eum volo manére, quid ad te?

i Y

Lé&io fan&i Evangelij fecün-

His verbis nos enádiens, ne

ue

t Go

óliüs

!

düm Joánnem.

doléndum , neque curi

qllsd

Lectio ix,

Cap.21, d.19.

praeter Divinam voluntátem

T

Nillotémpore : Dixit Jefus

inveftigándum.

um D

Petro : Séquere me. Convér-

& líte eft Joánnes , qui fupra

n

pedus Dómini in ccena recii-

füs Petrus vidir illum difcípulà,

emi a

quem diligébat Jefus ; fequén-

buit: ^* Beátus Apóftolus , cui

yi t

tem, Ecreliqua.

revelàta funt fecréta caeléftia,

l,

Homilia fa

ndi Joánnis Chry-

X. Fluénta Evangélijde ipío

fóftomi.

facro Domínici pé&oris fonte

Juamt

Homil.$7. in Ioannem, circa gmed.

potávit. Beátus Apóftolus.

jdun

L^821ioxj.

Um magna Chriftus Pe-

pl

tro communicáffer , orbis

Am cüm Petrus femper

C

N

Diamt

terráàrum curam deman-

in hujüfmodi interroga-

tiónes

m i

dáffet, marryrium przedixíffet ,

fervéntiüs profiliret ,

cris o

& majórem erga eum dile&tió-

írerüm ejus fervórem retün-

ridiji

nem teflácus efler : cüm vellec

dens,

uód non fit ultériüs in-

1

conta

Petrus Joánnem fócium & col-

quirén

lum , in hunc modum

vt

légam , inquit : Hic autem quid?

refpóndit.

Exijt ergo íermo

;amqllli

Numquid eámdem viam aggre-

ifte inter fratres , quód diící-

fimintd

diétur ? Et quemádmodum in

pulus ille non móritur: & non

m

cona interrogáre non aufus, Jo-

dixit ei Tefus ; quia non móri-

ánnem fuffécit; itanunc vicem

tur; fed , Si eum volo manére

e[h'qm')

m

reddit , arbitrácus eum velle,fed

donec véniam , quid ad te? No-

non audére de fe fcifcitári. T'um

j &V

li arbitrári , inquit, eódem mo-

Chriftus : Si eum. volo manére

16[[(10« J

do me de vobis difpo'uíffe,

donec véniam, quid ad te?

Hoc autem dixit ,

ut

in-

yilud

sl*

. In iftum diem fufcípiam te

tempeflivum | affé&um

?

&

A

confuetüdinis defidéerium tólle.

imis/

ervum meum , & ponam te

ficut fignáculum in confpé&u

Xet.

meo

.

.

m

* Quóniam

ego el

égi

*&. Virgo eft elé&us à Dómi-

te, dicic Dóminus.

y

:sEfto fi-

;

) &qu

no, atque inter céteros magis

if

délis ufque ad mortem , &

dile&us : qui fupra pe&us Dó-

j

dabo tibi corónam vitz, Quó-

mini xecümbens , Evangelij

güdp'

niam.

droff*k'

fluénta de ipfo facro Domíni-

[

Leftio x.

ci

éctoris

.

.

m']Fif

fonte porávit

Am cüm nímia id chari.

* Et veibi Dei grátiam in toto

j

il

táte dícerec Petrus , nec ab

terrárum orbe diffüdit. Y*. Spí-

€o dividi vellet , ofténdens

rius fandi grária inebriátus,

Chriftus , quód quantávis eum

céreris áltiüs Divinitátis pate-

[

) Ar:

i

dilc&ióne profequerétur ; fuam

fécit arcána. Er verbi Dei,

Ptd

p

- Yn O&ava SS. Innocentium.

470

Le&io xij.

mortifica ; ut. fidem

tuam ,'

Til

ffent orbiä t&f—

m enime

quam lingua noftra lóquitur ,

hn

C

étiam móribus vita fateátur.

]

ràrum curam füfceptiri ;

fimul ámpliüs eíle non opor-

Per Dóminum.

p

tebat

L]

*

IN OCTAVA

TO

magnum enim fuiffec

mundo detriméntum.

Idcírcó

SS. Innocentium. Duplex.

Tit

inquit : Opus fufcepifti , id con-

Omnia dicuntar ficur in dieFes

qu

fidera : pérfice, labóra, & te cer-

Iá

fti;preter Lectiones lequentes,

tamínibus expóne. Quid ad te, f

In

rimo Nocturno.

Ch

volo eum manére híc ? tu offíi-

d

De Epíftola ad Romános.

€ium tuum cura , & exéquere.

IetHo

Cap. 5. 4.1.

juli

.

al

Sic eum volo manére, do-

u

E Uítificári ergo ex

hec véniam: * Quid ad te? tu

N

fide , pacem habeà-

E

mé Ííéquere. y. Hunc ergo

:'

mus ad Deum pet

(

cüm vidíffer Petrus, dixit ad

ójDóminum noftrum

*(

R

.

Jefum : Dómine , hic autem

?Jefum Chriftum

*

T

uem & habémus accéffum

Di

quid? Quid. clória. Quid.

per

per

;

dem in grátiam iftam, in

hi

l

Ad Laudes, Anriph. Valdé

honorándus, cum reliquis. 229.

qua ftamus , & gloriámur in fpe

diie

lum

Ét fit comm. SS. Innocentium,

glórie filiórum Dei. Non folüm

Hifunt, uc infra. 240»

autem , fed & gloriàmur in tri-

aliür

bulatiónibus

.

.

Ad Horas ominia ut in die Fefli,

Íciéntes quàód

pmp[

tribulátio patiéntiam — operá-

telti

In i. Vefper

is Antph. de

Laudibus Fefti.

Valde hono-

tur: patiéntia autem probatió-

& d

Cnre

rándus, 229.- Pfalmi ut in ij

nem, probátio veró fpem , fpes

áutem hnon confündit : quia

Vefperis de Communi Apofto-

cháritas Dei diffüfa eft in. cór-

lorum. Capitulum, & alia, ut

I

dibus noftris

Ó

'3n die. 236« cum commem,

per Spíritum

$S. Innocenrium.

fan&um , qui datus eft no-

Won

bis.

T&

Angphona.

1 funt , qui cum

mulié

us non fünt goillqui-

£. Centum quadragínta quá-

lii

náti : Virgines enim fünt, &

tuor míllia; qui empti funt de

glon

fequüntur Agnum quocümque

terra; hifunt, qui cum mulie-

Dofl

.

L]

ferit.

ribus non funt, coinquináti

tuem

Heródes irátus occidit mul-

X

* Virginesenim permanférunt

&i

tos pieros.

"

*

In Béthlehem

ídeo regnant cum Deo, &

k

:

Juda civitàte David.

Agnus Dei cum illis. , Hti

G(da

Oxratio.

funt;qui venérunt ex magnatri-

IT

Eus , cujus hodiérna díe

bulatióne, & lavérunt ftolas fuas

Al

precónium

Innocéntes

infánguine Agni. Vírgines.

fmm

Mártyres. non loquéndo, fed

Lc&io ij.

Tsf

moriéndo conféff funt : óm-

T quid.enim - Chriftus;

Hl][em

nia in nobis viriórum mala

U

i effé-

tl

»cüm adhuc infírm

Inus ,

In O&ava SS, Innocentium.

271

mus, fecándüm tempus pro

Le&rio inj.

löguitur,

Ímpijs mórtuus eft ? Vix enim

Tttatt

^j Roptéreà ficut per unum

pro jufto quis móritur: nam

I

- thóminem peccátü in hunc

pro bono fórfitan quis áudeat

mundum intrávit , & per peccá-

N

mori.

Comméndat autem cha-

tum mors , &ita in omnes hó-

Jl

ritàtem fuam Deus in nobis ;

mines .mors pertánfijt , in quo

indeh

quóniam cüm adhuc peccató-

omnes peccavérunt. Ufque ad

qums,

res effémus , fecándüm tempus

legem enim peccátum erac in

If

Chriftus pro nobis mórtuus

mundo : peccätum aurem non

i

eít: multó igitur magis nunc

imputabátur, cüm lex non cffet,

hb

juftificáii in fánguine ipfius

x. VidiAgnum ftantem füpra

« q

Íalvi érimus ab ira per ipfüm.

montem Sion , & cum eo San-

em i

, Sub altáre Dei audívi vo-

&órum míllia: *. Et habébanc

ces

Deum j

occifórum — dicéntium :

nomen ejus ; & nomen Parris

1 niita

* Quare non deféndis (ángui-

ejus Ícriptum in fróntibus fuis.

hrin:

nem noítrum ? & accepérunt

x. Hifuntquitolléntescrucem

accilin

Divinum refpónfuüm : Adhuc

uam fequüntur Agnum ubique.

fuftinéte

módicum

iflam !

tempus;

Et habébant. G lória. Et habé-

urinf]

j

!

donec impleátur nümerus fra-

bant.

onolür

trum. veftrórum. x;, Vidi fub

In fecundo: No&, Afa. ij.-

altáre Dei ánimas interfedtórum

jrin?

Ifti funt, t qui venérunt ex ma-

nces Q

propter verbum Dei , & propter

I

|a tribulatióne , & lavérunc

j

n o

teftimónium quod habébanr,

olas fuas in Íánguine Agni.

& clamábant voce magna , di-

j p

Antüphona. iiij, Sicoram t ho«

céntes, Quare,

mínibus torménta pafli funt ,

l'pcm;ï,-?*

Lecio ij.

l: d

fpes ele&órum eft immorcális in

Ienim cüm inimícieffémus,

aetérnum,

dit

s

reconciliáti füumus Deo per

SermoS. Auguftíni Epífcopi.

SPmKEJ

T

mortem Filij ejus: multó magis

Serm. 1. de Innocentibus , quieft. $,

reconciliáti, falvi érimus in vita

de Sanclis , poft initium,

"[

ipfius. Non folüm autem : fed &

Lectio y,

gloriámurin Deo per Dóminum

| j fllmf3

Aícénte Dómino luc&us

noftrum Jefum Chriftum , per

ccepit ; non czlo , fed

y p

N

quem nunc reconciliatiónem

mundo : indícitur má-

p

accépimus.,

tribus lamentátio,Angelis exul-

ul

. Adoravérunt Vivéntem in

pai ,

f

a

eula feculórum , * Mittén.

tátio , infántibus tranímigrátio,

Deus eft , qui^natuseft. Inno-

iS- )!' [13

tes corónas fuas ante thronum

p

céntes illi debéntur ví&ima, qui

Dómini Dei füi.. x^, Ft ceci-

venitdamnáre mundi malítiam;

(oioP

érant in confpé&u throni in

Agnelli debent immoláii , quia

-gines.

fácies füas: & benedixérunt Vi-

Agnus furürus eft crucifíei , qui

Üj

véntem in fecula fzculórum,

tollir peccáta mundi.

(l

j

lItténres,

1 O

j

San-

g. .Etïudärunt fánguinem

&ó-

jl

L

275

In O&ava SS, Innocentium.

übera mea fruftrà la&e " contór-

L(

&órum velut aquam in circitu

quens. Cauté portávi ; quem

Jenífalé : * Et non erat qui fe-

peliret. 59, Pofuérunt mortália

àte video manu crudeéli ja&ári,

Modó

eum

effüudérunt ví-

fervórum tuórum efcas volatili-

bus.cali : carnes. San&órum

Ícera mea; & tuelidis ad ter-.

L

tuórü béftijs rerrze. Etnon erat.

Iram.

fq

l

Le&io vi.

$. Ififunt, quinon inquina

Ed oves dlulant matres ,

vérunt veftiménta fua. * Am-

g

9

quia agnos perdunt fine vo-

bulábunt mecum in albis ; quia

g

ce balántes.

Grande marty-

dignifunt. X', Hi funGqui cum

Qu

rium , crudéle fpe&áculum,

muliéribus non funt coinquiná-

Exímitur machera , & nulla

ti : Vírgines enim funt.. Am-

intérvenit cauía : fola firidet

bulábunt.

h

invídia, cüm qui natus eft;nul-

Le&tio vii).

li fáciat violéntiam. Sed oves

Lia acclamábat mater ,

cérnimus matres , qua fuper

cüm exá&or latro non

h

agnoslugent. Voxin Ramaau-

compélleret fimul occídi cum

4ff

dita eft;plorátus & ululátus ma-

párvulo matrem : Ut quid me

la

gnus. Pígnora fuünt, non crédi-

dimíttis inánem * Si culpa eft,

ta , fed creáta : non depófita;

mea eft: fi non eft crimen; jun-

[uin

n

fed expófita.

ge mortem , & líbera matrem,

Alia dicébat : Quid. quaritis *

f

Ifti funt San&i , qui paff

dÉ

propter ce Dómine : vindi-

Unum quaeritis , & multos OCCl^

BU

On|

caeos , * Quiaclamant ad te

ditis , & ad unum , qui unus eft,

fün

!

uotídie. X*, Víndica Dómine

attíngere non potéftis. Alia con-

í

à.

trà clamábat : Venijam , veni

Aili

nguinem San&órunituórum ,

qui effüfus eft.. Quia clamant.

Salvátor mundi ; quámdiu que-

at

réris ? Nullum times : vídeatte

X

Le&io vij

miles, & noftros non occidat in-

Y

Eftis eft ipfa natüra , quae

T

pugnábat in Mártyres ,

fantes. Mifcebátur lamentátio

li

cüm ryránnus jactáret infántes.

matrum , & ad celum tranfibat

lllq

Y

Mater crines cápitis diffipábat ,

oblátio parvulórum.

qua ornaméntum cápitis amit-

. Ambulábunt mecum inal-

Jloy

tébar. Quantis modis infántem

is, quóniam dignifunt, * Et

' B

non delébo nómina eórum de li-

tny

volébat abícóndere , & ipfe fe

brovite. Y'. Hi funt , qui cum

mj

infántulus publicäbat ! Nefcié-

bat tacére , quia necdum didíce-

muliéribus non funt coinquináti:

$,

yat formidáre. Pugnäbat mater,

Virginesenim funt. Et non de-

Bu

& cámnifex : illetrahébat ; illa

lébo. G lória Patri. Et non.

Ti

l

xenébat. Ad carníficem mater

ln tertio No&. ad Cantica; Afia.

clamábat : Quid féparas à me ,

Innocéntium páffio , T Chrifti

exaltátio : Heródes confüfus eft

quem génuiex me ? üterusgeé-

nuit , non manfir ille,cüm vixit;

qui eos perfecücus eft.

kdub«

€^

hn

In O&tava SS, ÍInnocenrium,

273

£ t

i.,c'&io fan

&i Evangélij fecán-

dit , omnes prqrfüs &ribulati

ónes

n,qn

düm Marthaum.

cum gáudio fuftinéndo. Enim-

DP

; Lectio ix.

Cap. 2. b. 13.

véró miféricors Deus maeflis re-

&U

N illo témpore: Angelus Dó-

bus quaedam étiam jucínda per-

ls d

I

mini appáruit in fomnis Jo-

miícuit. Quod certé in fancus

feph, dicens: Surge, & áccipe

ómnibus facit , ques neque tri-

n ii

Püerum, & Matrem ejus ; & fu-

balatiónes , neque jucunditátes

u^ d

i

ge in gypcum : & efto ibi uf-

Íinit habére contínuas : fed tum

!

l

j

ibis,

]

que dum dicam ribi./ Ec réli-

de advérfis , tum ex prófperis ju-

ua.

mrguat

ftórum. vitam quali admirábili

COl

l

j

j

Homilía S. Joánnis Chry-

varietáte conréxit. Quod híc

i,

fóftomi.

quoque eum fecíffe confídera,

Ex Homilia $. :n Mattb, ante med,

$. Vidi fub altáre Dei ánimas

]

Ua cüm audíffec Jofeph ,

interfe&órum propter verbum

t m s

nequàquam paílus eft

Dei quod habébant, & clara vo-

[atro i

Ícándalum , neque dixit :

cedicébant. ^ Víndica Dómi-

ccldi

encérra ifla reseft , ac prorfus

ne fanguinem. San&órum tuó-

ambigua. Tu pauló ante dicé-

, qm'd í

rum , qui effüfus eft. x^, Sub

ulpa d

bas , quia falvábit pópolum

rhrono Dei omnes Sanái cla-

nen, f

fuum, & nunc 'feípfum quidem

mant, Vindica Dómine,

um

non poteft de perículis liberáre :

Lecio xj.

u'æl'iüvï

fcd fuga nobis eft neceffária , &

Idéndo quippe fan&us Jo-

qultosot

eregrinátio , ac uanímigrátio

V

feph grávidam Vírginem ,

I

ongínqua. Contrária omnínó

lui us

in conturbaciónem íncidit má-

s, At

funt fa&a promítNs. Sed horum

ximam : fed ádfuir repénté An-

nihil proríus oppónit: Vir enim

gelus, timórem prorfus extín-

ijlm ,F

erat fidélis : neque reverfiónis

imdi

guens. Deinde videns Püerum

tempus curiófe inquírit , quód

natum , máxima exulratióne re-

T

odl

Wtique ab Angelo non fignáce

plétus eft : fed ruifus huic étiam

ln

füerat expréffum : fed , Efto ibi,

gáudio. perículum grande fuc-

inquit , ülquequó dicam tibi.

m t

j

célfit , cüm rora üítique cívitas

X&. Cantábant San&i cánticum

turbarétur , iple rex fürerec , &t

eam?

novum ante fedem Dei & Agni:

ad necem Püerum quaereret.

* Et refonàbar rerra. in voces

fu.

&. Ifti, qui amí&i funt ftolis

eórum.Y. Hi empti funt ex

albis, quifunt, & unde vené-

2

Illm ä

homfnibus primítiz Deo & A-

runt ? Et dixit mihi:* Hi funt,

( ,qül :

gno;, & inore ipfórum non eft

"Om

j

qui venérunt de rribulatióne

invénrum mendácium. Et re-

f

fonábat terra.

magna, & lavérunt ftolas fuas,

& dealbavérunt eas in Sán

guine

[]]0":

I.ectio x.

Agni.*. Vidi füb altàre Dei

nuw"

Erüm ille nec per ifta

Ü

V

"

ánimas interfe&órum propter

]

il

quidem fa&us eft fégnior,

verbum Dei, & propter teftimó-

Qf

fed obedivit libénter ; & crédi-

nium quod habébant, Hi fant,

Pars Hyemalis.

T.

1 L(

374

In Vigilia Epiphaniz.

Lectio xij.

enim erat füpra firmam pe.

traim.

N

^ Ed & hunc moerrórem ália

ruríus lzetitia fubfecüta eft ,

". Glória & honóre coronáfti

&pparítio vidélicet ftelle, &

eum Dómine. x.Et conftituifti

adorátio Magórum. Poft hanc

eum fuper öperä mánuum tuá-

quoque jucunditárem, fterüm

rum.

Qratio.

perículum , iterámque formido.

us , qui nos beáci Telef-

D;

hori Mártyris tui atque

Quzrit, inquit, Heródes áni-

mam Püeri, & fügere necélle

Pontificis Ánnua folemnitáte lz-

e& , & in longínqua tranf'ire.

tíficas : concéde propitius 5 ut

h

f& Sub chrono Dej omnes San-

cujus natalícia cólimus , de ejil-

In;

&i- clamant : Víndica fängui-

dem étiam protectióne gaudeá-

D

nem noftrum E * Deus nofter.

mus. Per Dóminum.

Ws

X^. Víndica Dominefánguinem

IN VIGILIA

n

San&órum tuórum , qui effüfus

Epiphanise. Semiduplex.

eít, Deus, G lória Patri. Deus,

Si Vigilia Epiphanie venerig

i

Ad Laudes & per.Horas, om-

in Dnica ; Officium fit ucinfrà.

f

nia ut in die Fefti. 235. omiffis

Si veró non venerirtin Domi«

€ommemorationibus.

nica , ut fequitur.

Ia

Ad Matutinum , Invitarorium,

find

In ij. Vetp. Afie de Laud. 455,

Píalmi de Communi plurimo-

C hriftus natuseft nobis, * Ve«

frini

Circ

um Martr, Reliqua ut. in die

nite,adorémus. Píalm. Veni«

Fefti.. «xiv.

te , exultémus. 16.

Cis ,

Et poft Orationem $S. Inno-

Hymnus.

lul

Hrifte Redémptor ómniü;

Nut

centium fit commem. de Vigilia

Epiphanig.

Ex Patre Patris Unice,

don

Antüphona. Puer Jefus profi-

Solus anteprincípium.

Diyy

€iébat etáte & fapiéntia coram

Natus ineffabiliter.

&

Ym

Deo & homtnibus.

u lumen, tu fplendor Patris ,

Y . Notum fecit Dóminusallel.

Tu fpes perénnis ómnium ;

$&. Salutàrefuum, allelüja.

Inténde quas fundunt preces

Oratio.

li

Ti per orbem fámuli,

Mnipotens

fempitérne

M eménto falütis Au&or,

fiti

Deus, dirige a&tus noftros

Quód noftri quondá córporis,

fgc [

in beneplácito tuo: ut in nómi-

Ex illibára Virgine

pn

ne diléét Filij cui mereámur bo-

Nafcéndo,formam fümpferis.

N

nis opéribus abundáre.

S jc praefens teftácur dies;

NY

Deinde ficcommem. S.Teleí-

Currens per anni círculum ,

0r

phori Papze & Marr.

Qnód folus à fede Patris

f

Ántphona. lfte San&us t pro

. Mundi falus advéneris.

J

lege Dei fui cerávit ufque

H unc celü , terra, hunc mare,

ad mortem , & à verbis im-

Huncomne quod in eis eft ,

Auctórem advéntus tui

Piörum non timuit: fundátus

Lau-

In Vigilia Épiphaniz.

man 1

- Laudans exiltat cántico.

275

animácum corpus fumens , de

N os quoque , qui fan&o tuo

: com/l

Vírgíne nafci dignátus eft : * &

« Redémpt Sánguine fümus,

rocédens homo fine fémine ,

confidi

j

a

IUX (

. Ob diem nadlis tui ;

rgitus eft. nobis fuam Deirá-

tem, Píalm. Dóminus re

Hymnum novü concinimus.

gna-

G]lória tibi Dómine ;

vit, cum reliquis.

[

tTb

Qui natus es de Vírgine ,

Antiphona. Quando natuses t

$ Quug

Cum Patre, & fan&o Spirícu,

nuitti

ineffabíliterex Vírgine , cunc

In fempitérna fzecula. Amen.

implétz funt Scriptüra : * ficuc

ii ;

n primo No&urno, Antiphona,

plávia in vellus defcendífti, uc

us t

In princíipio, T & ante fxcula

falvum fáceres genus humá.

T gauä-:æ

Deuserat Verbum: * ipfe na-

num : te laudámus Deus nofter.

tüs eft nobis Salvátor mundi.

Annphona. Rubum quem ví.

iil

Píalmi de Feria occurrente.

dcratTMöyfes incombüftum ,

üdupkf,;.

X. Tamquam Sponfüs. 3:. Dó-

confervátam agnóvimus tuam

Ia

minus procédens de thálamo

uo,

laudábilem virginitátem :* Dei

r i

Génitrix intercéde pro nobis,

n Do

Acuntur tres. Lectiones de

Anüphona. Germinávit T ra-

Homilia fuper Evangelium.De.-

fün&o Heróde, ucinfràin Do.

dix Jeffe: orta eft ftella ex Ja-

itrortn

cob: * Virgo péperit Salvató-

D 1

minica. 278. cum ttibuss;. de

rem : te laudámus Deus nofter,

jn. V6

Circumcifione,ordine in Rubri«

Antiphona.

Ecce Maria t gé-

cis generalibus prefcripto.

nuit nobis Salvatórem , quem

In feeundo No&urno, Antiphe.

Joánnes videns exclamávit ,

or ii

Nato Dómino, t Angelórum

dicens : * Ecce Agnus Dei , ecce

Chorus canébar , dicens : * Salus

Lnict

qui tollit

'.

eccáta mundi, allel,

uT

Deo noftro , fedénti fuper thro-

— Capitu

j

Galat. 4. 4.1,

num,&A

no.

dm,

Pfálmi feriales,

Capit

uium,

j

Galat.4. 4. 4.

I) Ratres, Quanto témpore

;;,y pl

heres párvulds eft ,. nihil

ám

T ubi venit plenitüdo

differc à fervo , cüm fit dóminus

dum Pm?

témporis , mifit Deus Fí-

ómnium : fed fub cutóribus &

lium fuum fa&um ex Mülíere ;

luli-

a&oribus eft ufque ad prafini-

aol

fa&um fublege, ut eos; qui füb

tum tempus à patre.

legeerant,redímeret, ut ado-

jf

&.breve. Notum fecit Dómi-

puónem filiórum reciperémus.

nus, * Allehíja , allel. Norum.

Y". Notum fecit Dóminus,allel,

X. Salutáre fuum. Allel. al

li

leL

Jieh

* Salutáre fuum, allelija.

Glþria Par

r. Norum.

Oratio. O mnípotens fem-

Hyrmonus.

Pl f

pitérne, ur füprà.

Solis ortus cárdine

&D- LAIFDE:S;

w

£ X. Adufque terrz límitem,

& per Horas ;

Antiph.

Chriftum canám? Príncipem,

j d

Admirábile commérciü ! qu

Natum María Vírgine.

Creáàtor géneris humáni ,

B eàtus Au&or fzculi

;[Ui

Ó

n

$2

Ser-

7

In Vigilia Epiphaniz.

e

l

Er fit cor

Servile corpus induit :

1meimor. $. Teïci;

" Utcarne carnem liberanse

phori Pape

& Martyris.

Ne pérderet quos cóndidir.

Antiphona. Qui odit T ánimam

r

uamin hoc mundo, invitam

C afte Parentis vilcera

Caléftis intrat grátia:

zetérnam cuftódit eam.

]

Venter Puéllee bájulat

$. Juftus ur. palma florébit.

Secréta , quz non nóverat.

L]

Sicut cedrus Líbani multi-

f

D omus pudici pe&oris

plicábitur.

?

Orat,D. eus,qui nos.ur fup. 117»

"Templum repénié fic Dei:

)

Intá£a néfciens virum;

Ad Primam, Antiphona,

O admirábile commércium.

Ti

' Verboconcépit Filium.

fi

E nixa eft Puérpera,

Capitul. R egi fzeculórum. 4«

uem Gábriel preedixerat ;

Et nori dicuntur Preces.

Quem matris alvo géftiens ;

Ad Ablolutionem Capiculi dí»

- Claufus Toánnes fénferat.

citur Capitulum Nons, I taque

F eno jacére peralit,

jam non eft fervus. ii: infrà.

Praíépe non abhórruit ,

Ad Tertiam , Ánuphona:

aftus eít ,

Quande natus es.

Parvóque la&e

.Per quem nec a

j

es éfurit,

Capitul, F ratres , Quanto tém«

t

G audet chorus cxléftium ;

pore: ut fuprà.

Yit

y.. Verbum earo fa&ü eft , allel.

Et Angelicanunt Deo ;

ali

Palámque fit paftóribus

. Ethabitávir in nobis , allel.

tü

Paftor , Creátor ómnium.

AdSextam , Ántiphona.

G lória tibi Dómine ;

Rubumquem viderat. .

ly

Galat.4.4.4-

y,

. Qui natus es dc Virgine ,

Capitulum.

di

ubi venit plenitüdo

Cum Patre, & fan&to Spiritu

In fempitérna fzcnla. Amen.

A

témporis mific. Deus Fi-

lium fuüum fa&um ex Mulíe-

Y^ Verbum caro fa&ü eft, allel.

l

; Ethabitàvicinnobis, allel.

re , fa&am fub lege , uteos qui

. Ad Benediétus, Andphona.

füb lege erant , redimeret , ut

Dum médium fléniüum T te-

adopuónemfiliórügeciperémuse

nérent ómnia, & nox in fuo

y. Notum fecit Dómin?, allel.

Ieg

li

curfu médium iter perágeret, *

5. Salucre fuum , allehija.

Ad Monam

Irs

omnípotens ferno tuus Dómi-

P &ntiphqna.'

DI

neà re

[o)

cálibus fédibus venit ,

Ecce Maria,

G!l!dtc 4*.4-7'

Dd

allelija.

Capirulum.

Oratio.

$»

Ieli

Taque jam non eft fervu

&

«0,

Mnípotens

fempitérne

fed filius: quód fi filius ;

:

4

LE

O

Deus, dírige a&tusnoftros

heres per Deum.

in beneplácito tuo: ut in nómi-

^. Vidérunt omnes fines ter-

ne dilé&ti Filij tui mereámur bo-

Per

