secérnum , alleliája , allelija.

mundánzur, furdi áudiunt, mór-

Antph. ÉcceDóminus t no-

ä

&ui refürgunt ; páuperes evange-

Íier cum virtüte véniet ; & illu-

Inl«

)

Dorninica fecunda Adveitus.

ió3

li

ginábit óculos fervórum fuó-

x Ofténde nobis Dómine mi-

li

xum , allelija.

fericórdiam tuam. &. Etfalue

T

:

Capitulum, — Rom. rj. 4. 4.

tàre tuum da nobis,

!

2

j Ratres, quzeciimque fcripta

Ad Nonam ; Antiphona.

r

funt; ad noftram do&trinam

Ecce Dóminus,

n!

Jf

Ícripta func : ut per paciéntiam ,

itulum.

Rom. 15. c. 3.

T

i

& confolatiónem Scripturárum;

us áütem fpei répleat

D

di«

fpem habcàmus.

vosomni gándio & pace

st«

&. breve. Veni ad liberindum

in credéndo : ut abundéris in

dum

nos, Hymmnus. V ox clara ecce

fpe; & vircüre Spiritus fan&ti.

íntonat,

i

utfuprà jin Dominica

Y. Super te Jeráfalem oriécur

j. Adventus, 150.

Dóminus. y. Etglória ejus in

u

te vidébitur.

Ti

X. Vox clamántis in deférto,

Paráte viamDómini, ;; Rcctas

m

Ad Vefperas ; Antiph. Ecce

fácite fémitas ejus,

in nübibus,

cum reliquis de

U

Laudibus. Píalmus. D ixit Dó-

Ad Benedictus , Antiphona;

Joánnes autem f cüm audíffet in

minus. cum reliquis de Domis

h

vínculis ópera Chrifti , mittens

nica.

118,

"

duos ex difcípulis fuis , aic illi : *

Capiculum. F fattes ,' Qyas

'Tu es qui ventürus es; an álium

cümque,

||

p

expecámus?

- Oratio.

8i. brev. Hymnus & y". ut fuprà,

Poz:ru-

.* Xcita Dómine corda noftra

Ad Magnificat , Antiphona.

4 ad praparándas Unigéniti

Tu és qui ventürus es , 't aai

a

1]

tuiviás : ut per. ejus advéncum

álium expe&àmus? Dícite Toán-

purificátis cibi ménribus fervire

niqua vidiflis : Ad lumen ré-

dmh |

mereámur, Quitecum vivit &

deunt ceci , mórtui refürgunt ;

CIJ

POH

iegnate,

páuperes evangelizántur , al«

yil

Ad Tertiam , Antiphona,

lelüja.

hii

o

lirbs fortitüdinis,

Oratio. E xcita Dómine, fup.

Capiculum. F ratres, Quseciima

Poft Vefperas diei dieuntuc

j

H

que. X. Veni ad liberándum

Velperz Detunctorum.

]

Il «

os, Dómine Deus virtütum.,

FERÍA SECIÍNDA

(

&. Ofténdefáciem tuam, & fala

De Ifaía Prophéta.

hi?

vi érimus;

Le&io j. Cap.13.4. 1.

Ad Sextam , Antiphona,

Nus Babylónis; quod vi-

T

Ecce apparébit,

dit Ifaias fíliusAmos. Su-

ml

Capirulum. — Rezi. 15. 4. 5.

O

per monteim caligiiiófum

i Phu'

Eus autem patiéntie &

levàte ignum ; exaltáte vocerm ;

j

u

- folátij det vobis idipfum

levàte manum , & ingrediáncur

nr

gnüü

fipetein altérutrum fecándüm

porras duces. Ego mandávi fan:

d

Jefum Chriiftum : ut unánimes ,

&ificáris meis ; & vocávi fortes

ünoorehonorificéus Deum , &

inéosin ira mea , exüldántes in

gl

Patié Dómini noftii JefuChrifti,

glória mea. Vox multitüdinis

mb

P

in

Y 64.

Infra Hebdomadam fecundam Adventus.

in móntibus , quafi p—cpuïörum

pándentlumen fuum : obtene-

brátus eft folin ortu fuo, & luna

frequéntiom : vox [ónitus re-

non fplendébit in lümine fuo.

gum; Géntium congregatárum.

&. Sülcipe verbum Virgo Ma-

Et vifitàbo fuperorbis mala, &

1ia , quod tibià Dómino per An-

contra impios iniquitàrem eó-

rum , & quiélcere fáciam füpér-

gelum tranfmiffum eft : conci-

biam infidélium, & arrogántiam

pies & páries Deum páriter &

fórtium humiliábo.

hóminem : * Ut benedi&a di-

Càris

inter

omnes

multeres.

. Aliéni non tranfibunt per

Jenifalem ámpliüs? * Nam in

Y. Páriesquidem Eilium,& vir-

ginitàris non patiéris detrimén-

illa die ftillábunt montes dulcé-

dinem, & colles fluentlac &

tum : efficiéris gràvida , & eris

mel, dicit Dóminus.Y. Deusà

Mater femper intácta. Ut bene-

dic&a.

Lc&io ij.

Líbano véniet, & Sancus de

monte umbrófo & condénío.

Ominus exercituüum prae-

s

Naminilla. G lória Patri, Nam

cépicmilicia belli, venién-

tibus de terra procul , à fummi-

in illa.

tàreczli : Dóminus , & vata fu-

Ad Laudes, Antiphona, &

Pfalm. M iferére, cum reliquis

rórisejus , ut difpérdat omnem

terram.. Ululáte , quia propé eft

de Pfalterio. 47. Capiculum ,

à

dies Dómini:quafi váftitas à Dó-

.breve ; Hymnus; & y. ut

mino véniet. Prop:er hoc om-

luprà Feria ij. Adventus.. 152

nes manus diffolvencur , & om-

Ad Benedi&us, Antiphona.

necor hóminis contabéícet , &

De czmlo véniert 1 dominátor

conterétur, Torfiónes, & doló-

Dóminus; & inmanu ejus ho-

nor & impérium.

Yes tenébunt 5 quafi partüriens

:

Oratio

xcita Dómine, fup.

dolébunt : unuiquífque ad pró-

ximum fuum ftupébit , fácies

Hodie diciturOfficium Defun-

5

&orum.

.

K

combüftze vultus eózum.

Ad Magnificat; Antiphona.

q

&. Lséntur celi , & exültec

terra ,jubiláre montes laudem:

EccevénietRex t Dóminus ter-

D

ia Dóminus nofter véniet,

rz ; & ipfe áuferec jugum capti«

[

X

vitàtis noftrae.

li

Et pg'.uperum fuórum miferé-

bitur. Y-. Oriécurin diébus ejus

FERIA TERTIA.

[

juftítia , & abundantia chis. Et

De ifaía Prophéta.

le

!

erum.

Le&tio 1ij.

L.e&ioj.

Citp. 14,.4. E*

i

Cce dies Dómini véniet ,

Ropé eft ut véniat tempus

crudélis, & indignatiónis

ejus, & dies ejus non elon-

Miferébitur e-

lenus, &ire, furorifque ad

gabüntur.

tis

ponändam terram in. folicüdi-

nim Dóminus Jacob, & éliget

nem ,& peccatóres ejus conte-

adhuc de Iífraél, & requiéfcere

li

LÀ

*

réndos de ea. Quóniam ftelle

eos fáciet fuper humum fuam

W

l

cxli, & Iplendor eàrum non ex-

adjungérur ádyena ad eos , &

as

Infta Hebdomadam fecundam Adventus.

165

a

adhzrébit dómui Jacob. 4 Et

fólium meum, fedébo in. monte

M

tenébunt eos pópuli, & addücent

teftaménzi, inlatéribus Aquilà-

0

eos inlocum füum: & poflidé-

nis. Afcéndam fuper alavidi-

j

biteos domus Iíraélfuper ter-

nem nübium, fimilisero Altíffi-

d

J

ram Dómini in fervos & ancil-

mo. Verümtamen a

M

inférnum

d

las: & eruntcapiénteseos , qui

detrahéris in profündum laci.

A

j Ecce ab Auftro vénio ego

fe ce'pe-mnr ; & fubjícient exa-

&tóres fuos.

Dóminus Deus vefter, * Vih-

&. MonteslIfrael ramos veftros

t

tüàre vos in pace. Y'.Afpiciam

N

vos , & créícere fáciam: multi-

expáudite; & floréte , & fru&tus

i

fácite: * Propé eft ut véniar dies

plicabímini, & firmábo pacum

u

Dómini.Y. Roráte celi défu-

meum vobiícum. V ilïtäre.- G]ó-

T

riaPatri. Vifitáre.

per, & nubes pluantjuftum:ape-

j

riàtur terra , & gérminet Salva-

Ad Benedi&us , Antiphona.

a

tórem. Prope ett.

Superte Terüfalem T oriéturDó-

M

Lectio ij.

minus , & glória ejus in te vidé-

^^ TTeritin dieilla, cüm ré-

bitur.

,&

,quiem dedérit tibi Deus

Ad Magnificat ; Anriphona.

Vox clamántis T in deférto : Pa-

qui

àlabóretuo, & à concullióne

.tua ; & à fervitüre dura,qua anté

ràte viam Dómini , re&as fácite

If p«

m

fervifti : fümes parábolam iftam

fémitas Dei noftri.

j

3

b

contra regem Babylónis, & di-

FERIA QUARTA.

ces : Quómodo ceílàvit exá&or,

I

De Ifaía Prophéta.

iil

quiévictribütum ? ContrivitDó-

Lectio j.

CAp-16., 4« T,.

l$ hOI

minus báculum impiórum , vir-

Mitte Agnum Dómine do-

minatórem terrz , de Petra

gam dominántium , czedéntem

deférti ad montem filie

ln

populosinindignatióne, plaga

PT

infanábili , fuübjiciéntem in fu-

Sion. Eterit : ficut avis fügiens,

róre Gentes , perfequéntemcru-

& pulli de nido avolántes , fic

déliter.

erunt filie Moab in tranfceníu

j

X. Ernimpant montes jucundi-

Arnon.

q

Ini confilium, coge

j

tàrem, & collesjuftítiá: * Qnia

concilium : pone quafi no&tem

caPll'

umbram tuamin merídie : ab-

lux mundi Dóminus cum po-

téntia venit. Y'. De Sion exibit

Ícónde fugiéntes, & vagos ne

h

lex, & verbum Dómini de Jerü-

prodas. Habitibunt apud te

falem. Quia lux.

ID

prófugi mei : Moab efto latibu-

,e&io 1ij.

ibid.c. X2

lum eórum à fácie vaftatóris.

2

Pl:i

TIómodocecidífti de czlo

&. Rex nofter advéniet Chri-

o

iciferj quimane oriebà-

ftus,* Quem Joánnes przdicá-

xlldf 4

tis * Corruifti in terram;quivul-

vit Agnü effe ventürum. X'- Su-

J

j

nerábas Gentes? quidicébas in

peripfum continébunr reges os

d

corde tuo: In celum confcén-

fuum , ipfum Gentes depreca-

j "

dam, fuper aftra Dei exaltábo

büntur. Quem Joánnes,

»

L3

Qs

[À

166

Infra Hebdoniadam fecundam Adventus.

£

Le&io ij.

Ad Benedi&us, Ant

hona.

À

? Initus eft enim pulvis, con-

Ecce ego T mitte

ngelum

À fummátus eft mifer: defécic

meum, qui przparábit viam

qui conculcába: terram, Et prac-

meam antefáciem cuam.

parábitur in mifericórdia fóliü ,

Ad Maguificat , Antiphona.

& fedébir fuperillud in. veriráte

Sion reuováberis , T. & vidébis

in tabernáculo David , jüdicans

juftum tuáü;qui ventürus eft in te,

& quarens judicium , & velóci-

FERIA QUINT A.

De Ifaia Prophéta.

ter reddens quod juftum eft. Au-

divimus füupérbiam Moab, fu-

Le&to j.

Cap. 19. 4. t.

pérbus eft valdé : fupérbia ejus ,

Nus &*Zgypti. Ecce Dó-

& arrogántia ejus , & indi-

minus aícéndet fuper nu-

guátio cjus pluiquàm fortitüdo

bem levem , & ingredié-

ejus.

tur /£gyprum, & commove-

. Ante multum tempus pro-

büntur fimulácra Agyptiàfácie

phetávit Ezéchiel : Vidi portam

ejus , & cor Agypti tabéfcet in

claufam ; ecce Deus ante faecu-

médio ejus. Et concürrere fá-

laexea procedébat pro falüte

ciam /£gyptios advérfüs /£gy-

mundi : * Et erat íterum claufa,

prios: & pugnábit vir concrà fra-

demónftrans Vírginem , quia

trem fuum ; & vir contra amí-

poft partum pörmänflc Virgo.

cum fuum , cívitas advéríus cia

y'. Portaquam vidifti, Dómi-

vitàtem,regnum advérfus regnit,

nus folus tranfibitper illam. Et

. Jerüfalem;citó, urinj, Nodt,

erat.

Le&io iij.

Dominica preced.

159.

Le&tio ij.

Dcírcó ululábit Moab ad

L

Moab , univérfus ululibit

s

(X dirumpétur fpíritus -

his, qui lztánrur fuper muros

E

"

gypii in vifcéribus ejus , &

cocti láteris, loquimini plagas

confilium ejus pracipitábo: &

fuas. Quóniam fuburbána Hé-

interrogábunt fimulácra fua , &

i

febon deférta füunt, & vineamSá-

divínos fuos , & pychónes; & a«

bama dómini Géntium excide-

l

ríolos. Ectradam /&gyptum in

j[

runt : flagella ejus ufque ad Ja-

manu dominórum crudélium ,

f

Zer pervenérunt : erravérunt in

& rex fortis dominábitur córum

ait Dóminus Deus exercicuum,

Á

c!efc':rto , propágines ejus relí&tae

t

funt , tranfiérunt mare.

Et aréfcet aqua de mari, & fli-

f

&£. Ecce Dóminus véniet cum

vius defolábitur, atque ficcábia

fplendóre defcéndens , & virtus

tur. Ecdefícient flümina : at-

h

ejus cum eo, *Vifitáre pópu-

tenuabintur, & ficcabintur rivà

«

]um füum in pace, & conftitie-

ággerum,

reluper eum vitam fempitér-

$&. Ecce Dóminus, 159.

yl

nam, Y^. Ecce Dóminus nofter

Leaio iij.

«um virtüte véniet, Vifitáre,

Tulti príncipes Táneos; fa«

Glória, Vifitàre,

.

piéntes confiliárij Pharaónis

[v

Infra Hebdomadam fecundam Adventus.

167

ii

dedérunt. confilium inffpiens.

bis ; infirmáta eft altitüdo pópu-

d

Quómodo dicétis Pharaóni ? Fí-

literrze.Et terra infécta eft ab ha-

lius fapiéntium ego.filius regum

bitatóribusfuis : quia tranferéffi

antiquórum? « Ubi nunc tunt

funtleges , mutavérunt jus , dií-

h

2l

fapiéntes tui ? Annántient tibi ,

fipavérunt fcedus fempitérnum.

1

& índicent quid cogitáverit Dó-

Propter hoc maledíctio vorábit

minus exercicuum fuper Agyp-

terram , & peccábunt habitató-

"

tum. Stulti fa&i funt prinapes

res ejus : ideóque iníánient cul-

Táneos , emarcuérunt príncipes

tóres ejus , & relinquéntur hó-

Mémpheos , decepérunc A&gy-

mines pauci,

D.

T f

ptum , ángulum populórum

$. Sicut mater. 160,

€jus.

3

Leaio ijj.

ln

&. CivitasJerüfalem. 159.

Uxit vindémia , 1nfirmáta

Q«

i

Ad Benedi&us , Antiphona.

4 €ft vitis , igemuérunt om.

'Tues qui ventüruses T

ómine

nes qui lztabántur corde.. Cef-

Ll

quem expectámus, ut falvum

fàvit gáudium tympanórum ;

e l

fácias populum tuum?

quiévit fónitus leerántium , con-

p

Ad Magnificat , Antiphona.

tícuit dulcédo cíthare, Cum

jl

Qui poft me véniet , T ante me

cántico nonbibent vinum : amá-

ami«

s

factus eft , cujus non fum dignus

ra erit pótio bibéndbus illam.

calceamenta fólvere.

Attrita eft civitas vanitátis,claus

:egmï.

FERIA SEXT-ÀA.

fa eft omnis domus nullo in-

NÀ

De Ifaía Prophéta.

troéünte.Clamor erit fuper vino

?

Ledio j.

Cap.24.4. Y.

in platéis : deférta eft omnis lze-

CceDóminus diífipábit ter-

tíia: uanffárum eft gáudium

p

ram,& nudábit eam, &

terre. « Relí&aeftin urbe fo-

jUS )&

affligetfáciem ejus, & di-

litüdo , & calàmitas ópprimet

.l

Ípérget habitatóres ejus. Et erit

portas. Quia hec erunt in médio

[.U'.h&

1cut pópulus , fic facérdos : &

T

terrz;in médio populórum: quó-

ficuc fervus , fic dóminus ejus:

modo fi pauce olivze qua re-

ficutancilla , fic dómina. ejus:

manférunt, excutiántur ex ólea 5

lium )

ficutemens, fic ille qui vendit:

& racémi , cüm füerit finita vin-

euin

ficut feenerátor , ficisqui mi-

démia.Hi levábunt vocem fuam,

jrun

tuum áccipit : ficut qui répetit ,

L

*

atque laudábunt

cüm glorifi-

gl

fic qui debet.. Diffipacióne diffi-

cátus füeric Dóminus , hinnient

j d

pábitur terra: & direptióne prze-

de mari. Propter hoc in do&rínis

n

dibitur. Dóminus enim locürus

glorificáte Dóminum ; in ínfulis

ii fiVi

eft verbum hoc.

marisnomen Dómini Dei Ifraél.

$£. Ecceveniet, utinij. Nott.

A finibus terrae laudes audívis

r

Dominice praecedentis. 160.

mus , glóriam jufti,

Le&io ij.

. Jeráfalem ; plantábis. 160,

05,1'1

Uxit ; & deflüxit terra, &

Ad Benedi&us , Antiphona.

1[3 j

.. AAnfirmáta eft : deflüxit or-

Dicite , T Pufillánimes confor-

u

L4

támi«

168

Infra Hebáomadam fecundam Adventus.

tàmini : ecce Dóminus Deusno-

Le&

tio ijJ.

ftcr véniet.

Ræapl tábit morté in fem.

ZA

£1ï4

i

P

enificat ; Antiphona.

pn:emum & áuferet Dó.

Cantàte Dómino T cánticum

minus Deus lacrymam ab omni

novum : laus ejus ab extrémis

fácie, & oppróbrium pópuli fui

terra.

Áuferer de univéría rerra : quia

SABBATO,

Dóminus locütus eft. Ecdicecin

Delfaia Prophéta.

dieilla: Ecce Deusnofter ifte,

Lectio J.

Cap 254 Y«

expectávimus eum

& falvábit

Omine, Deus meus es tu,

nos : ifte Dóminus , fuüftinüimus

exaltábo te , & confitébor

eum , exultábimus , & lztábi-

ID

nómini tuo : quomam fe-

mur in falutári

ejus. $ Quia

cifti mirabilia , cogltauones an-

requiéfcer manus Dómini in

tíquas fidéles, amen. Quia po-

monre ifto: & triturábitur Moab

fUlfh civicacem n IUDIUlUm ure

fubeo , ficuti reríntur pález in

bem forcem in ruinam domum

lauftro. Et exténdet manus

alienórum : ut non fit civitas, &

fuasfubeo , ficuti exténdit na-

infempitérnum non. zedificétur,

tans ad natándum : & humiliá-

ü

Super hoc laudábit te populus

bic glóriam ejus cum allifióne

fortis , civitas Géntium robuftà-

maànuum €e€ius.

Et muniménta

yum tlmeblt te. Quia facus es

füblimium murórum tuórum

fortitüdo páuperi , fortitüdo ege-

cóncident , & humiliabüntur, &

no in tribulatióne fua: fpes à cür-

detrahéntur in terram ufque 3

bine , umbráculum ab zeftu.

ä

t

pilverem.

d.

Egrediétur Dóminus, utin

&« Ecce Dóminus. 16t.

te

Ad Benedictus , Anriphona.

HT N(-R Dom præced

16I.

Lectio jj.

Àr

Levábit Dommus T Hgnumm

! Píritus enim robuflórü quafi

natiónibus ,- & congrcgablt di-

D

"

turbo impéllens paríetem.

fpérfos Ifrael.

Sicut aftusin fii , cumültum

Ad Vefperas , (*aprtulum.

alienóram humiliábis : & quafï

[4

Dhilip. 4. a. 4.

calóre füb nube torrénte , propá-

4' Ratres , Gaudéte in Dómi-

ginem fórtium marcéícere fácies.

no femper , fterüm dico

Et fáciet Dóminus exercituum

audéte, Modeéftia veftra nota

[

ommbus popuhs in monte hoc

:

it ómnibus hommlbus : Dómi«

ten

COI'IVIV]Um pmgumm , convi-

nus enim prope eft.

il

g

reve.

Ofténde nobis Dó.

vium vmdemJæ pmgumm me-

DE«

dullatórum , vmdeml'e defaecá-

mine, * Mifericórdiam tuam.

tz. Et precipitábit in monteifto

Ofténde. X. Et falutàre tuum

da nobis. Mifericórdiam. G ló-

N

ficiem. vinculi colligiti fuper

omnes pópulos , & telam quam

ia patri. Ofténde.

Hymnus.

h

orditus eft fnperomnes natiónes,

Onditor alme fiderum ;

&. Fefüna. 161.

Acérnalux credéncium,

Chn-

DPomtnicá tertia Adventus.

169

Chrifte Redémptorómnium, Vigilià Narivitatis Domini ex-

I

, Exáudi preces tüpplicum.

clufive, Pfalmus.. V enite,exula

Q ui cóndolensintéritu

témus. 1€,

Hymnus.

nj

Mortis perire faeculum ;

Erbum füpérnü pródiens ;

L

æï

K Patre olim éxiens ,

Salváfti mundum lánguidum;

Jui

Donanus reis remédium.

Qui natüs orbi fübvenis ,

il

V ergénte mundi véfpere ;

Curfu declívi rémporis,

[e

Uti Sponífus de thálamo

1 Ilümina nunc pé&ora ,

bit

Egréflus honeftiflima

"Tuóque amóre cóncrema

us

Vírginis Matris cláufula,

Audíto ut precónio

[äb.i'

C ujus forti poténtize.

Sint pulfa tandem lübrica,

Genu curvánturórmnia ,

Qui

J udéxque cum póft 4deris,

)

Celéítia , cerréftria ;

Rimári fa&a pé&oris ;

Nucu faténtur fübdita,

Wal

Reddens vicem pro ábditis ;

]

T. e deprecámur ágie, .

Juftifque regnü pro bonis.

1400

Ventüre Judex fzeculi ;

N on demum ar&émur malis, '

E I

Conflérva nos in témpore ;

Pro qualitáte críminis ;

nili

Hoftis à relo pérfidi.

Sed cum Beátis cómpotes ,

iiont

* aus , honor , virtus, glória ;

Simus perénnes czelibes.

menui

Deo Patri, & Filio,

L. aus , honor, virtus;glória, - "

Sancto fimul Paráclito,

yorun

DeoPatri , & Filio,

In fzeculórum fzecula. Amen,

San&o fimul Paráclito,.

n

X* Roráte celi défuper, & nu-

In fzculórum fzecula, Amen;z

qUE D

In primo Noctumo; Antiph,

bes pluanrjuftum. ?. Aperiàtur

terra ; & gérminet Salvatórem.

Véniet ecce Rex, Pllm.D &

Ad

*

1V.

ona

3agnificat, Antphona.

mine in virtüte, cum reliq. uc in

Píalr.

m

Ante me T non eft formátus

i.

Deus, & poft menon erit : quia

bi. d

De Ifaía Prophéta.

mihi curvábitur omne genu ,

4

Le6

aM

tio j.

Cap.26.4, .

z—

i.

& confitébitur omnis lingua.

c—e

-5 N illa diecantábitur

Oratio..

cánticum

iftud in

ä

Il

.

Urem tuam , quafumus

s

L2

G

A

terra. Juda

.

U:rbs

o

Á

| d

Dómine, précibus noftris

a

3f

wïä

G

fortiüdinis

noftrae

accómmoda: & mentis noftree

WL

ep

| qod

Sion Salvátor, po-

ténebrasgrátia tuse vifitatiónis

néturin eamurus & antemurá-

Don

illüftra. Qui vivis & regnas cum

le. Aperite portas,& ingrediátug

Deo Patre , inunitáte.

j

gens jufta;cuftódiens veritátem.

DOMINICA II

gt

Adventus.

Vetus error ábijt : fervábis pa-

cem ; pacem , quiainte fperávi«

i ;ullm

Ad Matutinum , Invitatorium.

fnus,

Gb

P ropé eftjam Dóminus: ^ Ve-

pu]uf

$& Ecceapparébit Dóminus fu-

nite ; adorémus,

;

er nubem càndidam.

Ercum

1

Et dicimur quotidie ufque ad — egSanctórum míllia: & ha

i

böbj:

u)

in

"

L5

—

r7o

Dominica tertia Adventus.

!

in veftiménto , & in fémore fuo

timorin fínibus noftris:* Quó-

fcriptum : Rex regum, & Dó-

niam ipfe eft Salvátor nofter.

minus dominántium. Y^. Appa-

$. Depónet omnes iniquitátes

xébir in finem, & non mentiétur:

noftras, & projíciet in profün-

fi moram fécerit, expécta eum ,

dum maris ómnia peccáta no-

1

quia véniens véniet. Et cum eo.

ftra. Quóniam.

Leio iiij.

Lettio ij.

Peráftis in Dómino in. fe-

Omine exaltécur. manus

|culis stérnis, in Dómino

tua, & non vídeant : vi-

Deo forti in

deant, & confundántur zelántes

erpétuum. Quia

incurvábit h

abitántes in excél-

l

pópuli : & ignis hoftes tuos dé-

do,civirátem fublimem humilià-

voret, Dómine dabis pacem

bit. Humiliábit eà u(que ad ter-

nobis : Óómnia enim 6?em noftra

a(:am,dätrahet eam ufque ad piil-

operátus es nobis. Dómine Deus

verem. Conculcábit eam pespe-

nofter, poffícdérunt nos dómini

des páuperis , greflus egenórum.

abfque te , tantüm in te recordé-

mur noóminis tui.Moriéntes non

5;'. Béthlehé ctvitas Dei füummi,

ex teéxiet Dominátor Ifrael , &

vivant , gigánres non refürgant:

egréffus ejus ficut à princípio

proptéreà vifitáfti , & contrivifti

diérum zternitátis , & magnifi-

cos, & perdidilti omnem me-

cábitur in médio univérfze terrze:

móriam eórum.

* Erpax erit interra, dum vé-

$£. Ecce véniet Dóminus prin-

perit. Y, Loquétur pacem in

ceps regum terrae : * Beáti, qui

Gentibus, & potéftas ejus à ma-

paráti funt occürrere illi; habe-

xi ufque ad mare.. Et pax erit.

bunt partem in civitàte Jeráfa-

ä

f

Le&tio iij.

lem. Y*. Véniens véniet Dómi-

Emita jufti re&a eft , rectus

nus , & non tardàbir. Beárl.

ü

callis jufti ad ambulándum.

Glória. Beáti,

Et in fémita judiciórum ctuórum

Jn feeundo No&urno , Antiph.

Dómine fuftiníimus te : nomen

Gaude & latáre, Piíalm. D 6«

tuum, & memoriále cuum in de-

minus illuminátio, cum reliquis

fidério anims. Anima mea de-

ut in Pfalt.

21.

;

fideráàvit rein noGe : fed & fpíri-

Sermo fan&i Leónis Papae,

tu meo in przcórdijs meis de

Serim. 2. de jejunio decim wen-

i

mané vigilàbo ad te. Cüm féce-

fis » & colledis.

Leaio v.

ris judicia tua in terra ; juftítiam

difcent habitatóres orbis. Mife-

hi

Uod témporis rátio , &

&

reámur impio , & non difcet ju-

devotiónis noftrae ádmo-

R

fittiam : in terra San&órum ini^

net confuetüdo, paftorá-

d

qua geífit, & non vidébit gló-

li vobis , dile&ítfimi, folicinidi-

riam Dómini.

l

ne praedicámus , décimi menfis

&. Qui ventürus eft, véniet, &

celebrándum effz jejünium , quo

H

non tardàbir: & jam non eric

pro confummáta perceptiþne

ome-

Dominíca tertia Adventus.

17Y

u

émnium früicuum, digní(fime

ftiátur nudus, foveátur zegrótust

U

Largitóri eórum Deo continén-

ut quicámque noftrüm de juftis

tiz libámen offértur,

labóxibus Aa&óri bonórum óm-

fs]

l

&. €gypte noli flere: quia Do-

nium Deo facrifícium hujus pie-

M.

mináror tuus véniet tibl,. ante

tátis obtülerit, ab eódem regni

cujus confpé&tum | movebüntur

czeléftis premium percipere me«

abyíh , * Liberàre pópulum

reátur,

n

fuum de manu poténtiz. y7.Ec-

z. Delcéndet Dóminus ficut

ce véniet Dóminus exercítuum ,

Vl

plhívia in vellus: * Oriétur in

Beustuus, cum poreftáte ma-

diébus ejus juftítia , & abundán-

Ws

gna. Liberáre pópulum.

tia pacis. Y.. Eradorábunt eum

]

Le£to vj.

omnes reges ,omnes Gentes fér-

' V id enim poreft efficácius

vient ei. Oriétur.

Id

W

efle jejünio * cujus obfer-

Ledio viij.

Y

ml

vántia appropinquàámus Deo,&c

Laarta igitur & fexta Féria

tefifténtes diábolo, vítia blanda

jejunémus : Sábbato au-

f

i

fuperámus. Semper enim virni-

temapud beátum Petrum Apó-

$nj

9an

ti cibus jejünium fuit. Deabfti-

Ítolum páriter vigilémus: cujus

sivll

nénda dénique pródeunt cáftee

fuffrágántibus méritis , quze pó-

cogirariónes , rationábiles vo-

Ícimus , impetráre poffimus, per

il

"

.

luntátes ,. falubrióra coníilia

.

Dóminum noftrum Jefum Chri-

& per voluntárias affli&iónes

ftum , quicumPatre & fan&o

an

caro concupifcéntijs móritur ,

Spiritu vivit & regnatin fzecula

; (l

virnicibus fpiritus innovátur.

fzeculórum, Amen.

»

ib

&. Propé eftut véniat tempus

*. Egrediétur virga de radice

hr

ejus,& dies ejus non elongabün-

Jeffe , & tlos de radice ejus afcén-

DO«

tur :* Milerébitur DóminusJa-

det: * Et ericjuftítia cíngulum

u

cob, & Ilraél falvábitur. Y.Re-

lumbórum ejus , & fides cin&tó-

vértere virgo Ifraél, revértere ad

l

rium renum ejus. ^. Et requié-

n

civitátes tuas. Miferébitur Dó-

fcet fupereurt Spíritus Dómini ,

D*

minus.

' Le&io vij.

fpiritus fapiéntize & inrellé&us.

"g

Ed quianon folo jejünio ani-

Eterit, Glória Patri, Et erit,

G

márum noftrárum falus ac-

In tertio No&urno ; Antiph.

I

quíritur: jejünium noftrum mi-

Gábriel Angelus, & reliq. utin

T

fericórdijs páuperum fuppleá-

Dominica primaAdvent, 145,

mus. Impendámus virtüti,quod

L.é&iofan&i Evangeélij fecin-

fubtráhimus voluptáti. Fiat re-

düm Joánnem.

(UE]

l

Lectio ix.

fc&iopáuperis, abftinéntia je-

Cap. 1. €. 19.

TM

junántis. Studeámus viduárum

N illo témpore. : Miférunt

at

defenfióni, pupillórum ucilitáti,

Judeiab Jerofólymis Sacer-

)hClmd j

lugéntium coníolatióni, diffi.

dótes & Levitas ad Joánnem ,

l

p

l)

déntium paci. Sufcipiàtur pere-

ut interrogárent eum : Tuquis

i q

grinus j adjuvéturoppreéflus, ve-

es ? Et reliqua.

(

Ho-

p

[

172

Dominica quarta Adventus.

X;. Ecceradix Je

ffe defce"ndet in

Homilia fan&i Gregórij Papse.

fum Gen-

Homilia'7. in. Evangelia.

falütem populórum;ip

7 X hujus nobis le&iónis

tes deprecabántur : * Et erit

.4 Vetbis, fratreschariffimi ;

nomen ejus glorióéfum. ". Da-

EU r A i — o E

Joinnis humíliras commendá-

bit ei Dóminus Deus fedem Da-

tur : qui cüm tantee virtütis ef-

vid patris eius,& regnábit in do-

mo Jacobin zecérnum. Et erit.

fet, ut Chriftus credi potuíffet,

elégit fólidé fubfiftere in fe,ne

Le&io x).

humánaopinióne raperétur iná-

) Equifitus autem Joàánnes

i

dicit : Non füm Elias.Quid

niter füper fe. Nam conféffus

eft hoc , fracres charíffimi , quia

eit, & non neg;:ïvit : & conféffus

eft , Quia non füm ego Chriftus.

quod Véritas affirmat , hoc Pro-

Sedqui dixit, Non fum ; negà-

phéta Veritátis negat ? Valdé

namque inter fe divérfa funt ,

vit plané quod non erat, fed non

Bu , u u Y i o O IT TE

hegávit quoderat : ut veritàrem

Ipfeeft: & Non fum. Quómodo

loquens , ejus membrum fíeret ,

ergo Prophéta Veritàtis eft , fi

cujus fibi nomen falláciter non

ejüfdem 'Veritátis fermónibus

concors non eft ? Sed fi fubuliter

ufurpáret.

&. Veni Dómine , & nolitar-

véritás ipfa requirátur, hoc quod

dáre : reláxa facínora plebi cuae,

inter fe contrárium fonat , quó-

modo contrárium non fit , in-

[

* Rrt révoca difpéríosin terram

E

fuüam. Y. Excita Dómine pó-

venitur.

téntiam tuam , & veni , utlal-

$.. Docébit nos Dóminus vias

fuas, & ambulábimus in fémitis

Cg1

vosfáciasnos, Etrévoca.

Ti

Le&io x.

ejus: * Quiade Sion exibit lex;

hT

^ Uim ergo non vult appétere

& verbum Dómini de Jerifa-

lem. Y'. Veníte, afcendámus ad

&t

C

A

nomen Chrifti , fa&us eft

membrum Chrifti : quia. dum

montem Dómini ; & ad domum

t

li

infirmitàtem fuam ftüduir hu-

Dei Jacob. Quia.

W

milirer agnófcere ; illius celficii-

Leio xij.

dinem méruit veráciter obtiné-

D Zacharíam namque de

E

Di

ze. Sedcüm ex le&ióne ália;Re-

A

Joánne Angelus dicit: Ipfe

X

demptóris noftri fenténtia ad

rzecédet ante illum in fpíritu &

virtüte Elíe. Qui idcírcó ven-

fl

mentem redücitur, ex hujusle-

&iónis verbis nobis quaftio val-

türusinfpiritu & virtüte Elíae

hr

fün

dé impléxa generátur. "Alio

dícitur, quia ficut Elíasfecüne

dum Dómini advéntum præve'-

lion

quippe inloco inquifítus à difci-

niet, ita Joánnes pravénit pri-

h

E(lx

pulis Dóminus de Elíze advén-

j

tu , refpóndit : Elíasjam venit;

mum. Sicutille præcürfor vett»

l

& non cognovärunt eum , fed

türus eft fidicis, ita ifte praecür-

aq,

for eft fa&usRedemptóris.Joán-

et

fecérunt in eum quaccümque vo-

l

luérunr : & , fi vultis fcire; Joan-

nes igitur in fpiritu Elías erat,i

nes ipíc eft Elías.

perfóna Elías non erat, Quód

qu

erga

Dominica tertia Adventus.

MS

Yi

ergo Dóminus fatétur defpíri- nonfum dignus, ut folvam cjus

i.

tu;, hocJoánnesdénegatdeper- corrigiam calceaménti. Hecin

Lt oj

Íóna.

Bethánia facta funt trans. Jordá-

o

&. Süfcipeverbum Virgo Ma- nem , ubierat Joánnes bapti-

ml

zaus.

ria ,quod cibià Dómino per An-

n

gelumtrantmíffum eft : concí- Oratio. À urem tuam.ut infrà.

i

pies & páries Deum — páriter &

ADLAUDES

hóminem :* Ut benedí&a dicá-

& per Horas , Ana.

puns

ris interomnes mulíeres. Y/. Pá-

EniecDóminus, T & non

atil

ries quidem Filium;? & virgini-

tardàbir, & illuminábit

táris non patiéris detriméntum:

V

abícóndita tenebrárum ,*

1 qi

TRU

efficiéris grávida , & eris Mater

& manifeflábit fe ad- omnes

d

li

femper intácta. Ut berwdí&ta,

Gentes, allelija. Plalmus. M i.

à W

G lória Patri. Utbenedi&a.

ferére.cum reliquis de Domini-

Qn

S equéntia fancti Evangélij fe-

Ca. 58. Antiphona. Teríüfalem

cándüm Joánnem.

D

s d

gaude t gáudio magno, quia vé-

yonibi

Cap. 1. €. 19.

niet tibi Salvátor, allelija.

bolit

N illo témpore: Miférunt Ju-

Antiphona. DaboinSion t fa-

dzi ab JerofólymisSacerdótes

ocq

]

lütem, & in Jerífalem glóriam

& Levitas ad Joánnem, ut in-

meam, allelája.

u )qw

lü[)[þ

terrogárent eum : Tu quises ?

Antuphona. Montes T & omnes

Et conféffus eft , & non negávit:

colleshumiliabüntur: & erunt

ims

& conféffus eft : Quia non fum

prava in dirééta; & áfpera in vias

émii

ego Chriftus. Et interrogavé-

planas : * veni Dómine, & noli

runt eü : Quid ergo ?Elías es tu?

tardáre, allelija.

lrl

«tl

Ecdixit : Nonfum. Prophéta

Antiphona. Jufté & pié t vivà-

|

A

l

es tu ? Et refpóndit: Non. Dixé-

mus , expectantes beátam fpem ,

runt ergoei : Quis es; ut refpón-

& advéntum Dómini.

dor

Íum demus his , qui miférunc

Capitulum.

Phil,2.4,4.

nos ? Quid dicis de teípío? Ait

Ratres, Gaudéte in Dómi-

[

Ego vox clamánris in deférto

:

no femper : Krerüm dico ,

f

Ka

í

Dirigite viam Dómini , ficut di-

gaudére. Modéília veftra nota

xitlíaías Prophéta. Etqui miffi

fic ómnibus homínibus : Dómi«

m

füerant, erant ex Pharifeis. Et

nus enim prope eft.

Veni ad liberándum

interrogavérunteum, & dixé.

9:. reve.

runt : Quid ergo baptízas, fi tu

nos Dómine Deus virtütum,

iaslkfün,'

nones Chriftus, nequeElías ,

Veni ad liberándum. Y. Oftén-

m

de fáciem tuam, & falvi érimus,

lt

Pl

neque Prophéta ? Refpóndit eis

Joànnes, dicens: Egobaptizoin

Dómine. G lória Patr, Veni

j

ad liberándum.

aqua : médius autem veftrüm

p

ftetit , quem vos nefcitis. Ipfe

Hymnus.

(s

il

eft , qui poft me ventürus eft ,

Ox claraecce fntonar ,

V

qui ante me fa&useft : cujus ego

Obícüra quaq; íncrepat s

wü

[2

Dominicá tettia Adventus.

i7

Pellántur éminus fómnia ;

tióne,cum gratidrum a&ióne ,

Ab zthre Chriftus prómicat.

petitiónes veflrae innoiéícant

apud Deum.

M ens jam refürgat tórpida ,

Qu« forde extat fáucia ,

.. Ofténde nobis Dómine mi-

Sidus refilget jam novum ;

fericórdiam tuam. 3. Ec falutá-

Ut tollat omne nóxium.,

recuum da nobis.

E furfum Agnus míttitur.

Ad Nonam, Antiphona.

Laxáre gratis débitum :

Jufte & pié,

Omnes pro indulgéntia

Capiculum. Pbilip.a. L. 7.

Vocem demus cum lácrymis,

4 T paxiDei, quaexüperat

S ecündó ut cüm fülferit ,

4 omnem fenfum , cuftódiac

Mundümg; horror cínxerit ;

corda veftra, & inrelligéntias

Nen pro reátu püniat,

veftras, in Chrifto Jefu Dómi-

no noftro,

Sed nos pius tunc prótegat.

L aus, honor, virtus , glória;

X. Super te Jerüfalem oriéur

Deo Pacri; & Filio,

Dóminus. &. Etglória ejus in

San&o fimul Paráclito ,

te vidébicur.

In fzeculórum fzecula. Amen.

Ad Velperas , Antiph.

Vé-

Y^. Vox clamántis in deférto ;

niet Dóminus, cum reliquis de

Laudibus. Pfalmus. D ixit Dó-

Paráte viam Dómini, z;. Rectas

fácite fémitas ejus.

minus, cum reliquis.

118.

Ad Benedi&us , Antiphona.

Capirulum. F zatres; Gaudé«

Super folium T David , & fuper

te. Abrev. Hymnus, & y. ut

regnum ejus fedébirin zecérnum;

füprà.

Oratio.

alleluja.

Ad Magnificat , Antiphona.

Urem tuam , quafumus

Beáta es María , t que credidifti

Dómine, précibus nofiris

Dómino: perficientur in te; quae

accómmoda : & menris nofirze

ä

di&a funt tibi À Dfio, allelija,

ténebras grátia tuze vifitatiónis

Oratio. À urem tuamuqut fupra,

illíftra.Qui vivis & regnas cum

Hzc Antiphona pratermittie

l

Deo Paue. j

tur, f hodie ejus loco ponenda

Tij

Ad Tertiam, Antiphona.

firuna ex Antiphonis majoribus;

h

Jeráfalem gaude.

ut infrà : quibus femper cedunt

hi

Capitul. F ratres,Gaudéte. fup,

Antiphonz propriz alijs diebus

d

Y^. Veniadliberándum nos ;

ad Magnificat aífignatze.

u

Dómine Deus virtátum. $.. O«

Poft Vefperas diei dicitue

fténde fáciem tuam, & falvi

Officium Defun&orum.,

Ye

d

érimus,

€ Sequentes Antiphonz ma«

li

Ad Sextam , Antiphona.

jores ad Magnificat , incheantuf

Dabo in Sion

leg

die xvij. Decembris, & fingula

t

Capitulum. —Pbilip.4.4.6.

ante & poft Magnificat integraes

lil folíciti fitis

e

*

fed in

EN

ficucin Duplicibus, dicuntur pet

N

Qmni oratióne & obíecra-

ordinem ufque ad diem ante Vi«

I

. giliam

-

Infra Hebdomadam tertiam Adventus.

i

IY )

giljam Narüiviraris. 'Si veró Fe-

€ Sequentes Antiph: ad.Lau-

[

Ítum fuerit; dicuntur poit ora-

des & per Horas dicunturin fex

tionem-Felli; pro commem.Ad-

Ferijs ante Vigiliam Narivita-

tT

jventus.

Die 17.

tis, incipiendo die xvij.Decemb.

il

Anciph. O Sapiéntia,quee ex ore

ab Antiphonis ; qua Ferie illius

Altiffimi prodiífti , attíngens

diei allignantur.Similiter & alize

ld,

àfine ufque ad finem, fórtiter

dicuntur in proprijs Ferijs.Quód

fi dies xvij.. fuerit Dominica ,

fuavitérque difpónens ómnia:

veniad docendum nos viam pru«

Antiphona inchoantur fequenti

^

Die 18.

déntiz.

Feria ij. quz erit dies xviij.Quze

itt

Antiph. Q Adónai, & Dux do-

autem dicende effent die , in

fror

muslIfrat] , qui Móyfi in igna

quo occurrit feftum S. "Thoma,

paus

dicuntur in Sabbato cum Pfal-

Dini

