bant: neque infírmum confoli-

prix , videt lupum veniéntem;

J dl

dábanr:quóniam fe, non gre-

& dimíttit oves ; & fugit : &

li

gem pafcébant. Idem & Paulus

lupusrapit , & dilpérgit oves :

álijs verbis figníficart : Omnes

mercenárius autem fugit , quia

(j

ug fua funr, querunt, non

mercenárius eft, & non pértinet

quae Jefu Chriftüi. Verüm ab

ad eum de óvibtis. Egotum Pa-

.

utró

ue fe diflidére ofténdit

ftor bonus : & cognólco meas ,

n

i

; ü

"

Chriftus: ab illis quidem ; qui in

& cognófcunt me mez, Sicut

aliórum perniciem veniunt,cum

]

novit me Pater ; & ego agnólco

t

dicat; fe proptéreà veníffe, uc

Patrem : & ánimam meam po-

a

vitam habérent, & abundán-

no pro óvibus meis. Er álias

tius habérent : ab his autem ,

)xaïcm

oves hábeo , quz non fünt ex

nl

qui oves à hupis rapi neglige-

hoc ovíli : & illas opórtet me

|

AU«

bant, dicéndo fe propter eas

addiicere, & vocem meam áu-

ánimá pónere;ne oves perírent,

dienc , & fier . unum ovile ;

j o

C enm

&. Glória & honóre, xxxiv.

unus Paflor.

Le&io xij.

Et fiunt Commemorationes

U

Am cüm Judzi ipfüm in-

de O&avis , ut fequitut.

p

N

T

terimere. vellent , non

COMMEMORATIONES

proptérea deftitità dotrína, ne-

Octavarum fimul collectze,

f

u

c credéntes uádidit , fed pér-

PRO NATIVITATE

?

itit ; & pérculit mortem : ídeó

DOMINI.

]

frequénier inquit: Ego fum Pa-

Ad Laudes , Afia.

Glória in

ftor bonus. Qua cüm nulloniti

excelfis Deo, & in terra pax ho-

hi

cgdüos

teltimónio - videréntur ( quàd

mínibus bonze voluntácis, alle-

enim póneret ánimam füuam ,

tgmcf«l

lája , allelüja.

non multó póft re monftrátum

YX. Notumfecit Dóminus,allel,

(

eít : quód autem vitam habé.

&« Salucáme fuum , allehíja.

luei'

rent ; & abundánüüs habé.

Ad Velperas ; Afia.

Háódie

w

ront, eventürum erat in futüro

Chiiftus natus eft : hódie Sal-

d hi

jl

ficulo ) álterumab álterocog-

vátor appáruit : hódie in terra

firmat.

canunt Angeli , laetántur. Ar-

"

E. Beátus vin xxxiv,

ehángeli ; hódie exiiltanrjufti ,

j

di-

q

li

240

ACGH"n'iPmOi*&EEOiFS Of£tavarim.

dicéntes : Glória in excélíis

&. Et fcimus quia verum eft

"

,

Dco , allehija.

teftimónium ejus.

Y. Notumfecit Dóminus,allel.

Ad Velpras,Antiph. Exijtfer-

?:. Salutáre fuum , allelija.

mo inter fratres , quód diíci-

O réimus.

pulus ille non móritur: & non

^ Oncéde quifumus omní-

dixit Jefus , Non móritur: fed,

[

potens Deus : ut nos Uni-

Sic euüm volo manére,; donec

B

génititui nova per carnem fia-

veniám.

tivitas liberet , quos füb peccáti

*'. Valdé honorándus eft beá-

(

jugo veuiíta fervitus tenet.

tusjoánnes. 9. Qui fupra pe-

PRO S. STEPHANO.

&us Dóminiin cceena recübuit.,

Ad Laudes ; Ana;

Stépha-

O rémus.

; Ccléfiam tuam , Dómine ;

nus autem plenus grátia l& for-

l

titídine ; faciébat figna magna

r

Abenígnus illüftra: ut beáti

in pópulo.

joánnis Apóftoli tui & Evan«

X/^. Sepeliérunt Stéphanum viri

geliftze illumináta do&rínis; ad

timoráti. t;. Ertfecérunt plan-

dona pervéniat fempitérna.

tum magnum fuper eum.

" PROSS. INNOCENTIBUS.

]

D

Ad Velperas; Afia. Sepelie-

Ad Laudes; Antiph. Hi funt;

runt Stéphanum viri timoráti ;

qui cum muliéribus non funt

[

& fecérunt plan&um magqum

coinquináu : * Vírgines enim

fuper eum.

funt, & fequüntur Agnum

y

Y^. Stéphanus viditczlos apér-

quoctimque ferir.

m

tos. 5;. Vidit & introivit : beà-

Y^. Heródes irátus occidit mul-

fi

tos páeros. $. In Bérhlehem

tus homo ; cui czli paté-

bant.

Juda civitàte David.

b

O rémus.

AdVefperas, Antiph. Innocén-

E

nobis, qusefumus Dó-

tes pro Chrifto. infíntes occift

h

Ix

ine ; imitári quod cóli-

funt , ab infquo rege la&éntes

mus , ut difcàmus,; & inimícos

interfé&i funr : ipfum fequüqf

diligere : quia ejus natalítia ce-

tur Agnum fine mácula , & di-

]

lebrámus , qui novit étiam pro

cuüt femper : Glória cibi Dó-

mine,

perlccuröribus exoráre Dómi-

N

num noftrum Jefum Chriftum

YX. Sub throno Dei

omnes

LU

Filium tuum.

San&i clamant. £&. Vindica

n

PRO S. JOANNE.

fánguinem noftrum Deus no-

Ad Laudes, Antiph. Ifte eft Jo-

fter.

O rémus.

)

ánnes, qui fupra pe&us Dómi-

Eus, cujus hodiérna die

l*

ni in cena recübuic: * beácus

Innocéntes

precónium

Apóftolus , cui reveláta fünt

Mártyres non loquéndo ,

e

feciéta cxeléftia.

li

moriéndo confétli funt : óm-

Y'. Hic eft difcípulus ille, qui

nia in nobis vitióram mala

t

mortífica ; ut fidem cuam ; quam

tü

te&imönium pérhibet de his.

;

ill-

Dominica infra Odavam Nativitatis.

ud

lingua noftra lóquitur , étiam

Epiftola veró beati Pauli

ZA:

móribus vitafateátur. Per Dó.

poftoli ad Romanos, hoc n odo

jrdt

minum noftrum,

omiffa, ponitur in fefto fanai

d

« Sicontingat Officium Do-

Silveftri,

m

minice infra O&avam Nativi-

r: i

« Si dies fequens feftum S.

tatis Domini celebrari Feria iij.

Thome fuerit Sabbatum ,. de

doy.

iv. v. vel vj. Officium fit lioc

Dominica fit cantüóm comm. m;

modo. In ij. Vefperis S. Tho-

in die S. Silveftri ; & in Sabb: to

f d.

me;,Afna. 'lecum princípium,

fit Officium de O&tava Nativis

p

cum reliq. Afiis & Pfíalmis de

tatis ; ut inferiüs ponitur.

]b

Nativirare Domini , ordine ibi-

DOMINICA

dem defcripto. 216. A Capitu-

n

infra O&avá Nativit. Semidupl,

lode Dominica. F rarres,Quane

Inij. Vefperis S. Thome ,

vbed

totémpore, .cumreliq. ut infrà.

quando venerit in Sabbato, Afia,

d

Ad Maturinum,Invitatorium

Tecum princípium, cum reli-

jis, d

& Hymnus de Nartivitate. 1

99.

quis Antiphonis & Píalmis de

14,

In primo No&urno, Antiph,

p

Nativitate,

r

In princípio t & ante fz

cula

Hilln,

Capitulum.

Gdldt.-fhdefo

Deus erat Verbum : ipfenatus

y lt

eft nobis Salvátor mundi.

E

Ratres , Quanto témpore

:

heres pátvulus eft, nihil

] a

Pfalmi de Feria occurrente,

differt àfervo, cüm fit dómihus

. TamquamSponfus. s. Dó-

Agmm

ómnium : fed füb tutóribus &

minus procédens de thálamo

(j

uo,

a&óribus eft , ufque ad preefini.

xum temptusà patre,

diiit

Leftiones tres de Homilia

&. breve.

Notum fecit Dómi

Dominice in Evangelium ,

nus ,* Allelíja, allel. Notum.

ul

E tant

ofeph & María, contza-

hendo

1

X. Salutáre fuum. . Allel, allel,

jg

uas priores Le&tiones in

G : ótia Patri, Notum,

lgaäüfä

unam cum Refponforijs deci-

mnus.

L

mo, undecimo,; & duodecimo

HrifteR edémpror ómniü,

j :& ,

jbidem notaris.

244«

C

Ex Patre Patris Unice ,

g

In fecundo No&urno, Antiph.

Natus eft nobis t hódie $aly4.

Solus ante princípium.,

Natus ineffabílicer.

n

tor : qui eft Chriftus Dóminus ,

in civitáte David,

T ulumen, tu fplendor Patris ,

Vmï ^

Tu fpes perénnis ómnium ,

) v

u

Pfalmi feriales. Capitulum &

X utin predi&a Dominica ad

Incénde quas fundunt preces

I

Tui per orbem fámuli,

j d

Sexram. infrà,

347.

J

Oratio. Omní

M eméntofalütis Auctor,

j

potens fempi.

Quód noftti quondá córpotis,

fo»

i

térne,

Ex illibáta Vírgine

( o

Ad Laudes & Horas , omnia

Naícéndo;formam fümpferis,

ütin eadem Dominica notan-

1 mäxl

tur.

S ic pracfens teflátur dies,

l q[ljm

" Currens per anni círculut ,

l

Pars Hyemali.

Quód

242

Dominica iníra Ofctavam Nativitatis.

Quód folusà fede Patris

li primo NoGurno.,

Mundi falus advéneris.

Incipit Epíftola beári Pauli A-

H unc czlum, terra;hunc mare;

póttoli ad Romános.

. -Huncomne quod in eis eít ,

Leáio j.

Cap. 1.2 13

Au&órem advéntus tui

d

Aulus fervus Jefü

Laudans exültat cántico.

5

Chrifti; vocátus A-

E.

N os quoque , qui fan&o tuo

póftolus ; fegregàá-

Redémpti Sánguine fumus ,

e

TA

tus in Evangélium

s

Ob diem natális tui ,

* Dei, quod anté pro-

Hymnum novü concínimus.

mx;ferat P

er Prophéras fuos in

G lória cibi Dómine ;

Scripnáris fanctisde Filio fuo ,

ui fa&us eft eiex fémine David

Qui natus es de Virgine ;

Cum Patte, & fan&o Spíritu,

Íecündüm carnem , qui prædc—

Infempitérna fzcula.

ftinátus eft. Filius Dei in virtüte

j

Ámen.

fecándüm fpíritum | fan&ifica-

tiónis, ex refurrectióne mortuó-

X. Verbum caro fa&um eft

allelíja. , Et habitávic in no-

rum Jefu Chrifti Dómini noftri:

bis ; allelíjja.

per quem accépimus grátiam &

Ad Ma

Apoftolácum ad obediéndum fí-

nificat , Antiphona.

Dum médium filéntium T tené-

:

dei in ómnibus Géntibus pro

zent ómnia , & nox in fuo curíu

nómine ejus ; in quibus eftis &

fï

vos vocáti Jefu Chrifti : ómni-

[

mcïdium.iter perágeret ; * omni-

potens fermo tuus Dómine i re-

bus qui func Roma,diléctis Dei,

vocátis fan&tis. Grátia vobis &

gálibus fédibus venit, alle-

lüja.

paxàDeoPatue nofiro, & Dó-

Q:ztio.

mino Jefu Criíto.

W

Mniporens

fempitc'r'ne

. Hódie nobis de celo pax

Deus; dírige a&usnoftros

vera deícéndit:* Hódie per ro-

in beneplácito tuo : ut in nó-

tum mundum mellíflui fa&i

mine dilé&i Filij tui mereámur

funt czli. Y. Hódie illüxit no-

bonis opéribus abundáre, Per

bis dies redemptiónis nov& , re-

eümdem Dóminum.,

pargtiönis antiqua , felicitátis

Deinde fit Comemor. S. Tho-

&térna. Hódie per cotum.,

mz , poftca O&avarum , ut fu-

Le&io ij.

g

prà.

239*

.) Rimüm quidem grátias ago

Ad Matutinum omnia dicun-

"

. Deo meo per Jefum Chri-

tur ficuc in die Nativitatis ; prae-

ftum pro ómnibus vobis : quia

fides veftra annuhtiàtur in uni-

ter ea quz lequuntur.

Hac no&e ponitur Epiftola

vérío mundo. T'eftis enim mihi

B. Pauli ad Romanos , & deea,

eft Deus , cuiférvio in fpiritu

!

& alijs ejus Epiftolis legitur uf-

meo , in Evangeélio Filij ejus »

que ad Sepruagef,

quód H;ïe intermillióne memó-

rant

L

Dominica infrà O&avam Nartivitatis.

143

£ziam veftrificio femper in ora-

tus enim Dei eft in falütem om-

li.

tiónibus meis : óbfecrans , fi quo

ni credénti ; Judzo primüm, &

h

modo tandem aliquándo prólpe-

Grzco. Juftítia enim Dei in eo

rum iter hábeam in voluntáte

revelátur ex fidein fidem , ficut

Dei veniéndi ad vos.

l

Ícriptum eft : Juftus autem ex

Qsl

&. Quem vidíttis paftóres ? dí-

fide vivit. Revelàtur enim ira

Qp

C€ite, aununtiáce nobis , in ter-

Dei de czlo fuper omnem im-

um

ris quis appáruit ?* * Nacum

pietátem , & injuftítiam hómi-

r

vídimus , & choros Angelórum

num eórum , qui veritárem Dei

n

coilaudántesDó

AA A.

Inal

inum. Yy', Dí-

in injuftíria détinenc : quia quod

vl )

cire , quidnam vidíftis * & an-

notum eft Dei , maniféftum eft

Dorl

nuntiàte Chrifti Nativitàtem.

inillis, Deus enim illis manife-

l

-Natum vidimus.

ftàvit.

præne-

titit

Lectio iij.

. O magnum myftérium , &

Yif

Efíderoenim vidére vos,

admirábile facraméntum "UT

yob

animália vidérent

ut áliquid impértiar vobis

Dóminum

nolt:

grátiz fpirituális ad confirmán-

natum , jacéntem in praefépio z

jamt

dosvos :id eft, fimul confoláriin

* Beáüta Virgo , cujus ví'cera

um f

vobis per eam; quae ínvicem eft,

meruérunt portáre Dóminum

üs pw

fidem veflram , atque meam.

Chriftum. ?. Ave María, grá-

elis

Nolo autem . vos ignoráre , fra-

tia plena: Dóminus tecum. Beà-

t

tres : quia fzepé propófui veníre

ta Virgo. G lória Patri, Beáta

i Dïi;

ad vos ( & prohibitus fum ufque

Virgo.

yi

adhuc ) ut áli

uem fructum há-

In fecundo No&urno.

)

&b

beam & in vobis, ficut & in cé-

Sermo fan&ti Leónis Papae.

teris Géntibus.

Serinone 9. de Nativitate. Domini,

&. Delcéndit de celis Deus ve-

Lecio v.

p

rus , à Patre génitus , & introí-

Xcédit quidem , dileaíf-

ui Hl'!i

vitin üterum Vírginis , nobis ut

E

fimi, multámque fuperémi-

apparéret vifibilis ;'indütus car-

i

net humáni elóquij facultá-

y

ne humána protoparénre édita :

tem Divíni óperis magnirüdo ;

jii

* Et exivit perclaufam portam

& inde óritur difficáltas fandi,

Deus & homo , lux & vita ,

l,

unde adeft rário non tacéndi.

Cónditor mundi. , Tamquam

Quia in Chrifto Jefu Fílio Dei

14

Pl

Sponfus Dóminus procédens de

non íolüm ad Divinam Effzn.

thálamoíuo. Et exivit,

T.

tiam , fed étiam ad humánam

Jl

Le&io iiij.

i

j

Ípe&tat natüram , quod dictum

j

jl

]

Rzcis ac Bzirbaris,iäpiän-

eft per Prophéram : Generatió-

( mml

tibus & infipiéntibus dé-

nem ejus quis enarrábic ?

3

J

]PII

bitor fum : ita (quod in me)

&. Beàta Dei Génitrix M aría

premptum eft & vobis , qui Ro-

) c]lls J

cujus vífcera intátta pé rmanenr:

j

mz eftis , evangelizáre. Non

*. Hódie génuit Salva tórem fze-

LÀ

lem

enim erubéfco Evangélium.Vir-

culi. ", Beáta quae crédidit

P

Q. 2

quó--

um

244

Dominica infra Octayam Nativitatis.

quóniam perfé&a funt ómnia ,

recólere ; quàm praeféntem vi-

que di&a funt ei à Dómino.

deàmur infpicere

Hódie génuit.

, Angelusad paftóres ait: An-

Le&io vj.

nühtio vobis gáudium magnum;

(Trámque enim fubftán-

quod erit omni pópulo : quia

u

tiamin unam conveníffe

natuseft vobisSalvátor, * Qui

eft Chüiftus Dóminus in civitáte

Perfónam ; nifi ides credat, fer-

mononéxplicat. Er ideó num-

David. 3. Inveniétis Infántem

quam matéria déficit laudis,quia

pannis involítum , & pófitum

numquam füfficit cópia lauda-

in prefépio. Qui eft.

Leétuo vii

tóris. Gaudeámus igitur , qgöd

ad eloquéndum tante mileri-

Uód enim pa

äöribus pro

córdie Ííacraméntum ímpares

regum fuórum cu ftódia

fumus : & cüm falüds noftre

vigilántibus nuntiávit Angelus ,

édam noftrum implévit audi-

altitidinem prómere non valeáà-

mus , fentiàmus nobis bonum

tum ; & ídeó Dominicis óvibus

efíe , quód víncimur.

prafümus , quia verba divínitus

. San&a & immaculàta Vir-

édita cordis aure fervámus

.

*

tamquam & in hodiérna fefti-

gínitas , quibus te láudibus éffe-

ram, néfcio: * Quia quem ca-

vitàte dicátur : Evangelizo vo-

ä

li cáperenon pórerant, tuo gre-

bis gáudium magnum, quodeerit

miocontulífti, X», Benedí&tatu

omni pópulo; quia natus eft vo-

jn muliéribus ,

& benedí-

bis hódie Salvátor; quieft Chri-

g

&us fru&us ventris tui. Quia

ftus Dóminus in. civitàte Da-

vid.

!

quem.

Lectio vij.

Ecce Agnus Dei, ecce qui

& T Emo enim ad cognició-

tollit peccáta mundi ; ecce de

nem veritátis magis pro-

quo digäbam vobis : Qui poft

me venit , ante me factus elt:

pinquat , quàm qui intélligit, in

rebus Divinis , étiam fi multüm

** Cujus non fum dignus corrí-

profíciat , femperfibi fupereffe

giá calceaménti fólvere, g, Qui

deterra eft , de terra lóquitur :

quodquzrat. Nam quife ad id,

in quod tendit,

erveniíle prae-

qui de czelo venit , fuper omnes

,

fümir , non qua

ita répcrit ; fed

eft. Cujus. G lória Patri. Cujus.

In tercio No&urno.

GL GPeE- uu: DUw

in in.qunifitiöne déficit, Ne au-

tem infirmitáris nofirs pertur-

Lé&io fan&i Evangélij fecün-

bémur angüftjs , Evangelicee

düm Lucam.

Le&io ix.

nos & prophétice ádjuvant vo-

Cap. 2. €..$5»

ces : quibus ita accéndimur , &

N illo témpore : Erant Jo-

I—4—2 —1

docémur , utnos Nativitàtem

íeph & Maria Marer Jelu;

z

x

*«

Dómini , qua Verbumcaro fa-

miránres fuper his , quae dice-

a.

—— —

é&tum eft , non r?m pratéritam

bántur de illoT Et réliqu

Homi»

z

: Dominica infra O&svsm Nativitatis.

—2456

L«

Homilia fan&i Ambrófij

Le&io xj.

Epíícopi.

.f ivum enim Verbum Dei

m

& válidum,& aciitius om-

Lib. 2. incap. Lucz, prope finem.

Tuy

Ides überem in omnes

ni gládio acutítlimo , pénetrans

qi

ráiam , Dómini gene-

gfque ad divifiónem ánimae &

V

Qu

ratióne diffüfam , & pro-

Ípiritus , ártuum quoque & me-

viti

hetíam incrédulis negátam el-

dullàrum ; cogitatiónes cordis ,

Icem

fe, non juftis. Ecce & Simeon

& lecréta fcrutárur animórum :

Áirim

prophätat » inruinam & refur-

quia nuda & apérta fünt ómnia

rediónem plurimórum veníffe

DeiFilio, quem coníciéntize fe-

Dóminum Jefum Chriftum; ut

créta non fallunr.

p

juftórum , iniquonímque mérita

&. Verbum caro fa&um eft , &

TO

difcérnat : & pro noftrórum

habitávit in nobis: * Et vidi-

qualitáte fa&órum, Judex verus

mus glóriam ejus, glóriam quafi

1gclu3,

ii

& juftus aut füpplícia decérnat,

Unigénitià Patre ; plenum grá-

.aut praemia.

ti2 & veritátis. Y« In

ovb

rincipio

riniti

$& Beáta víícera Marize Virgi-

erat Verbum , & Ve

rbum erat

i

Is .

nis , qua portavérunt ztérni

apud Deum , & Deus erat Ver-

Patris Filium : & beáta übera,

bum. Et vídimus.

felta

Lecio xij.

AU

qua lactavérunt Chriftum Dó-

Rophetávit ítaque Símeon,

vied

minum: * Quihódie pro falá-

P

prophetáverat Virgo , pro-

diis

rte mundi de Vírgine nafci di-

phetáverat copuláta conjügio ;

gnátus eft. X. Dies fan&ificá-

.prophetáre débuit étiam vídua,

u

tus illíxit nobis : venite Gen-

nequa autprofétfio deéffet , auc

tes, & adoráte Dóminum, Qui

Íexus. Erídeó Anna & difpén-

hódie.

T

dijs viduitátis, & móribus ta-

Leüio x.

« 53

lis indícitur , ut digna planeé

T tuam ipfius ánimam

fuíffe credácur , qua Redemptó-

ww

FT

- percranfibit gládius. Nec

rem ómnium veniffe nuntiáàret.

líttera , nec hiítória docet , ex

Cujus mérira càm álibi defcri-

TUA

lhnac vita Mariam corporális ne-

pférimus , cüm víduas hortaré-

jg

u')f).'.ï 1

cis paffióne migráffe. Non enim

mur , hocloco , quóniam ad 4lia

ánima, fed corpus materiáli glá-

o

]

properámus ; non purámus ite-

dio tranfverberátur. Et ídeó pru-

ránda.

Cu]ï'jl

déntiam Maríz haud ignàram

$« O Regemcazli, cui tália fa-

j

myltérij ceeléftis ofténdic.

f

mulántur obféquia : ftábulo pó-

$ In principio erat Verbum ,

nitur , qui cóntinet mundum:

& Verbum erat apud Deum , &

Jacet in praefépio, & in caelis

17j

Deus erat Verbum : * Hoc

Tj

regnat., Y^ Natuseft nobishó-

erat in princípio apud Deum.

[þm

die Salvátor , qui eft. Chriftus

* Omnia per ipfum faa funt,

Dóminus , in civitáte David.

Ti

& fine ipfo fa&um eft nihil. Hoc

Jacetin prefépio. Gloória Pa-

€rat.

Qomï'

tti. Jacet,

Q 3

S

».

[

Dominica infra O&avam Nativitatis.

24.6

*

in terris quis appáruit

?

1

S equéntia fan&i Evangelij fe-

cündüm Lucam,

Natum vidimus , & choros An-

Cap. 2.. €. 33.

gelórum collaudántes Dómi-

N illo témpore : Erant Jo-

num , allelája ; allelija. Pfalm,

feph & Maria Marer Jetu,

Dóminus regnávit. cum reli«

]

mirintes fuper his , qua di-

quis. 30.

cebántur de illo. Et benedixit

Antiphona. Génuit Puérpera t

ilhs Símeon, & dixit ad Ma-

Regem, cui nomen gecérnum ,

riam Matrem ejus : Ecce pófi-

& gáudia Matris habens cum

tus eft hic in ruinam, & in re-

virginitátis honóre : * nec pri-

furre&iónem multórum in Ií-

mam fimilem viía eft , nec ha-

rél; & in fignum , cui contra-

bére fequéntem , allelája.

dicétur

.

*

& tuam ipíius áni-

Anüphona. Angelus ad paftó-

mam pertranfibit gládius , ut

res f ait : Annüntio vobis gáu-

reveléntur ex multis córdibus

dium magnum: * quia natus eft

Et

erat Ánna

vobis hódie Salvátor mundi;

cogitatiónes.

Propheufía, filia Phínuel, de

allelüja.

tribu Afer: hzc procéflerar in

Antiphona. Faca eft T. cum

diébus multis , & víxerat cum

Angelo multitüdo czléftis ex-

ércitus laudántium. Deum , &

viro füo annis fepremà virgi-

nitüte fua. Et hzc vídua ufque

dicéntium : * Glória in excelfis

ad annos octogínta quácuor:

Deo, & in texra pax homínie

bus bonz voluntáus , allelitja.

qua non difcedébat de tem.-

tiónibus

Antiph.

Párvulus Filius T hó-

plo; jejünijs & obícera

die natuseft nobis, & vocibi-

férviens no&te ac die.

Et hzc,

tur Deus,ortis,allelija;allelája.

ipfa hora fupervéniens , confi-

tebátur. Dómino : & loquebà-

Capitulum.

Galat.4..4.1.

! Ratres , Quanto témpore

tur de illo ómnibus, qui expe-

&ábant Redemptiónem Hfraél.

heres párvulus eft , nihil

differt À. fervo , cüm fic dómi-

Et ut perfecérunr ómnia fe-

cándüm legem Domini , re-

nus ómnium: fed fub tutóri-

vérfi (unt in. Galileam , .in. ci-

bus & a&óribus eft, ufque ad

vitátem fuam Názareth, — Puer

prefini:um tempus à patre.

autem crefcébac, & conforta-

.

reve, Notum fecit Dómi-

bátur , plenus fapiéntia :& grá-

nus, * Allehíja , allel. Notum.

tia Dei eracin illo.

Y^. Salutàre fuum.

Alleluja ;

Oratio. O mnipotens fempi-

allelüja. G lória Patri.Notum,

zerne Deus,

ut infràin Laudi-

Hymnus.

ä

1

bus.

Solis ortus cárdine

AD LAUDES,

Adufque terra límitem ,

& per Horas , Antiph.

Chriftum canám? Principem»

Uem vidiftis T paftóres ?

Natum María Virgine.

dícite; annuntláte nobis, B eátus Auctor fzculi

Ser-

p

Dominica infra O&tavam Nartivitatis,

247

ha

Servile corpus índuit :

Nativitatis & alijs O&avis , ut

sl

Utcarne carnem liberans ;

fupra poft xij Lecionem S,

Yi

'Thoma.

239.

Ne pérderet quos cóndidit,

fin,

C afte Paréntis vilcera ,

Ad Primam , Antiphona,

Quem vidiftis,

o

Caléftis intrat grátia:

Venter Puéllee bájulat

Ad AbfolutionemCapiculi di-

wat

Secréra , quae non nóverat.

citur Capiuilum Nonse; ut infrà,

FR

D omus pudici pécoris

Ad Terdiam , Antiphona,

$ Q

'

Templum repénté fit Dei:

Génuit Puérpera,

Intá&a néfciens virum,

Capiculum. F ratres, Quan.

d

"

IeC 1

Verbo concépit Filium,

totémpore. ucfüprà.

E níxa eft Puérpera ;

y'. Verbum caro fa&um eft;allel.

Quem Gábrél preedixerat ;

$. Ethabitávitin nobis , aliel,

i'pz(!ä-

l gäl!-

- -Quem matris alvo géftiens ;

Ad Sextam, Antiphona.

u

Clau(üs Joánues fénferat.

Angelus ad paftóres.

GaAlat.4.4.4.

nunä)

F eno jacére pértulit,

Capitulum.

Prafépe non abhórruit ,

T ubi venit plenitüda

F cn

Parvóque la&e paftus eft ;

' témporis miüc Deus Fí-

üs u

- Perquem nec ales éfurit.

lium fuum, factum ex Mulie-

üm)EC

Gaudet chorus caléftium ,

re , fa&tum füb lege : uc eos; qui

E Angeli canunt Deo ;

fub lege erant , redímerer: ut

exd

Doti

Palámque fit paftóribus

adoptiónem filiórü reciperémus,

Paftor , Creátor ómnium,

Yy. Notum fecit Dóminus, allel.

]uj

Glóriatibi Dómine ,

$. Salutáre fuum ; allelüja. -

st

Qui natus es de Vírgine ,

v

Ad Nonam, Antiphona.

[Ieli

Cum Patre & fancto Spíritu ,

Párvulus Filius.

In fempitérna fzecula. Amen.

Galat. 4.4.7.

v'4,,,(.l.

Capitulum.

. Verbum caro fa&tü eft, allel,

Taque jam non eít fervus;

i

I

n

&. Ethabicàvitinnobis, allel.

fed filius : quod fifilius, &

Ad Benedi&us, Antiphona,

heres per Deum.

[ döm'

Dum médium filéntium t te-

Tug

*. Vidérunt omnes fines ter-

nérent ómnia, & nox in íuo

re, allelija. s; Salutàre Dei

jj

curfu médium iter perágeret , *

noftri, allehija,

r

omnfpotcns fermo tuus Dó.

In ij. Vefperis omnia, ut fuprà

1 DUF"

mine à regálibus fédibus ve-

in primis. 216. fervato ordine

N

nit , alleliüja.

Oratio.

in iiij. Antiph.

J

Mnípotens

fempitérne

Ad Maenificat , Ántiphona,

u

Deus, dírige a&usnoftros

Puer Jefüs T proficiébat setáte ,

in beneplácito tuo; ut in nó-

& lapiéntia coram Deo & ho-

]

mine dilé&i Fílij tui mereá-

minibus.

;]inm;

mur bonis opéribus abundáre.

Oratio. O mnipotens.ur füprà.

Per eáümdem Dóminum.

€ Sidies poftfeftum S. Tho-

u

Étfit commemor. de Octava

ma fuerit Sabbatum , Officium

fit

d

Q 4

248

Infra O&avam Nartivitatis.

fitde O&ava Nativitatis, hoc

tis; & Apóftolis crédere non

modo,

vis * Vide quàm fignánter

'J

OFFICIUM

Scriptüra

fngulórum — libret

Infra O&tavam Nartivitatis.

moménta verbórum. Feftinant,

(

In fecundis Vefperis S. T ho-

inquic, Verbum vidére. Etenim

m , omnia dicuntur ficut in fe-

cüm Caro Dómini vidétur,

cundis Vefperis diei Nativitatis

Verbum — vidétur , quod eít

i

Filtus.

(led non duplicant'ur Antipho-

nz ) & poft Orationem Narivi-

P. In principio erat Verbum,

!

tatis fitcommem. S. Thome ,

& Verbum erat apud Deum;

deinde S. Stephani, & aliarum

& Deus erat Verbum :. * Hoc

Odtavarum ; ut fupra. 240.

erar in princípio. apud Deum,

Ad Matutinum,;Invitatorium ,

Y. Omnia per ipfum fada

& Hymnus,ficut in die Nativ

funt, & fie i

faris.

li."

pío fa&umx efi

nihil, Hoc erat,

In primp No&. Antiphona.

Leáio ij.

In princíipio ; T & ante fzcula

,T On . medíocre fídei tibi

Deus erat Verbum: ipfe natus

hoc videátut exémplum,

eft nobis Salvátor mundi.

quód vilis fit perfóna . paftó-

ä

Pfalmi de Feria.

ryum.

Certé quó vílior ad pru:

Y^. Tamquam Sponfus. $;. Dó-

déntiam, eó pretiófior ad fi.

N

minus pro,cefdens de chálamo

dem.

Non gymnáfia choris

lo

uo.

referta fapiéntum , fed plebem

i

Lé&io fan&ài Evangelij fecün-

Dóminus íímplicem . requifis

:düm Lucam,

vit ,quz phaleráre audira &

E ecdod

Cap.2.b.1y.

ücáre

neíciret.

Simplicitas

illo témpore : Paftóres

enim quaritur, non ambítio

|

I

oquebántur

ad ínvicem :

defiderátur.

N

Tranfeámus ufque Béchlehem,

&. Verbum caro fa&um eft,

f

& videàmus hoc verbum quod

& habitávit in nobis: * Et ví-

fa&um eft, quod Dóminus

dimus glóriam ejus, glóriam

li

ofténdit

nobis.

Et venérunt

quafi Unigéniti à Patre, ple-

k

feftinántes. Et réliqua.

num grátige & veritáris. y^. In

Päw

Homilía. fan&i Ambrófij

rincipioerat Verbum ,& Ver«

,

Epífcopi.

À

um erat apud Deum , & Deus

yl

Lib. z. in cap. 2. LU& » cittAa

erat Verbum,

Et vídimus.

medium.

Ledtio iij.

Ides feftináre paftóres :

Ec contemnénda putes

V

Nemo enim cum defí-

N

quafi vilia verba paftó-

t

dia Chriftum

requirit.

rum. À paftóribus enim Ma-

th

Vides paftóres Angelo credi-

ria fidem cólligit. A paftóri-

h

diíffe: & cu Patri, & Filio, &Spi-

bus pópulus ad Dei reverén-

Q

rítui fanco, Angelis; Prophé-

üam congtregátur. Miráti eciam

funt

In fefto Silveflri.

l9t

àntt

funt omnes, qui audié

runt , de

Ad Laudes, omnia"dicu;ïltur

ij qua dicebántur à paftóri-

ls

bus ad ipfos.

ficut in Nativitate, » ; e, Et poft

Maria autem

Orationem fit comm.

e-S. Ste-

I

confervábat ómnia verba hzc,

It

phano; & reliquis Oc&avis; ut

cónferens in corde fuo. Difcá-

fuprà in fefto S. Thoms. $4o,

jétur

mus fanctae Virginis in ómni-

Ad Horas omnia dicuntur

d d

bus caftitárem, qua non mi.

Áicut in Nativitate Domini,

bum,

nüs ore pudíca, quàm córpo-

Ad Vefperas, Antiph. 'Tecum

Ye; arguménta . fídei conferébat

principium, um reliquis An-

FCU .

in corde.

- H«

tiphonis , & Pfalmi de Nartivi-

&. O Regem coli, cui

4ta'lïa fa-

tate; & Antiphonz duplican-

Jeun

.

.

ftábulo

mulántur obféquia

tur. Capitulum & reliqua. de S.

hl

pónitur , qui cóntinet mun-

Silveftro.

m d

dum: * Jacerin prefépio, &

q . Sifeftum S. Silveftri vene-

incelis regnat. — Y. Natus . eft

rit in Dominica, agitur de Fefto

nobis hódie Salvátor, qui eft

cum. commemoratione Domie

j W

Chriftus. Dóminus , in civirá-

hum

nica in primis Vefperis & Laue

te David. . Jacet. in praépio,

dibus ante. commem., omnium

fl

Glória Patri. Jacec.

(u

Octavarum , & xij. Lectio etit

l

In fecundo No&. Antiph.

de Homilia Dominicze , cum &e

«

|

j

Natus eft nobts T hódie Salvá-

O Regemceli, utíuprà

du

xor, qui eft Chriftus Dóminus,

IN FESTO S, SILVESTRI

in civitáte David.,

plcben

'Papze & Confefforis. Duplex.

rl

Pfalmi feriales,

À Capitulo omnia de Come

j

«

Capirulum.

Tfaif. 9. a. 6.

muni Confefforis Pontificis,

Jicit

rvulus enim natus eft

Oratio.

e

L

bl

nobis, & Fílius datus eft

À queefumus omnípotens

D

nobis, & fa&us eft principátus

Deus: ut beári Silvéftri

d

uüper hámerum ejus: & vocá-

Confeffóris cui atque Poncífi-

EL

&uür nomen ejus, Admirábi-

cis veneránda folémnitas , &

li

!

lis; Confiliárius , Deus » fortis,

pater fucüri fzculi

evotiónem nobis áugeat, &

) Pk'

» Princeps

falütem. Per Dóminum.

;!

acis.

Deinde fiunt Commemoratio-

C

3. Notum fecit Dóminus,allel,

nes de O&tavis, ut füprà.. 249,

: [jui

& Salutáre fuum, allelija,

Ad Matutinum omnia

e

Oratio.

u

Communi Conteíforis Pontifi-

ncéde quafumus omní.

[0]

Cis , preter Le&iones.

J

C:

tens Deus : ut nos lUni.

Sifeftum S, Silveftri venerie

y

géniti tui nova per carnem na-

in Dominica; Feria v. vj. aut

| Ml*

tívitas líberer, quos fub peccáti

Sabbaro pro Le&ionibus in pri-

(

jugo vetífta férvitus tenet. Per

j

mo Nocdurno ponitur initium

Vg[en-

gümdem Dóminum noftrum,

Epicclae ad Romanos. Siveró

atl

Q, 5

venee

Jul

250

Infeftofant&i Silveftri.

—

venerit Feria fecunda aut tertia.

Le&tio iiij.

Ribulitio & angiüftia in

f

Leguntur ut infrà.

In primo Nocturno.

omnem ánimam hóminis

j

P

DeEpíftola ad Romános.

operántis malum , Judii pri-

Le&

Cap. 2. 4. T.

müm, & Greci : glória autem

1

ïo j

R

Afl

z« Ropter quod inex-

& honor & pax omni operánti

It

a

T

[

st

x?cu

bilis es, ó ho-

bonum , Judeo primüm , &

E

Greco: non enim eft accéptio

moomnis, qui jü-

a

dicas. In quo enim

perfonàrum apud Deum. Qui-

[/

-s

$

$

^ fádicas álterum, te-

cümque enim fine lege peccae

ndémnas: éadem enim

vérunt , fine lege peribunt ; &

ipi'um co

q

agisquee jüdicas. Scimus enim

quicümquein lege peccavérunt;

n

uóniam judíciumDei eft feeün-

perlegem judicabüntur. Non

k

;

üm veritátem in eos ; qui tália

enim auditóres: legis jufti funt

agunt.

apud Deum ; fed fa&óres legis

ut in

$. Eugeferve bone.

juftificabüntur.

Y

Commune Conf. Pont, Ixxiij.

& Eccc vere

I

fraelita, lxxiv. |

Iníecundo No&urno,

! Lectio yj.

^ Xiftimas autem hoc , ó ho-

Le&io v.

D

mo , qui jüdicas eos, qui

Ilvéfter Románus ;

patre

ü

tiliaagunt , & facis ea, quia tu

Rufíno , à prima aetáte ópes

[uh

P

3

ram dedit Cyríno presby«

P

effügies judícium Dei ? An divi-

tias bonitátis ejus , & patiéntiz,

tero: cujus do&rinam & mores

f

& Ionganimitätis contémnis ?

egrégié imitátus , trigéfimum

u

annum agens , présbyrter fan&te

ignóras quóniam benignitas Dei

p

ad peniténtiam te addücic?

Románz Eccléfis à Marcelli-

U

no Pontífice creátur. Quo in mü-

$. Ecce Sacérdos magnus,Ixxiij

j

Lecio.1j.

nere cüm omni laude cléricis

D

&* Ecándüm autem duritiam

álijs antecélleret , in Melchía-

: tuam,& impænitcns COki .

dis pófteà locum fuccéffir, Im-

£hefaurízas tibi iram in die irze ,

peratóre Conftantíno. Cui Im-

& revelatiónis jufti judícij Dei ,

peratóri; cüm lepree curàndz

li

caufa , fibi exinfántium fángui-

-qui reddec unicuique fecándüm

T

ne, medicórum confilio, bál-

q

ópera ejus : ijs quidem , qui fe-

cándüm patiénuam boni óperis,

neum parári jufsíffec, fan&i A«

Á

glóriam & honórem & incor-

póftoli Petrus & Paulusin uié-

*I

ruptiónem quzrunt, vitam z-

te apparuérunt , precipientes

térnam : ijs autem , qui funt ex

ei , ut , ficx lepra liberári vellet;

omíffa impij bálnei immanitáte

' contentióne , & qui non acquié-

Ícunt veritáti ,

credunt

au-

Silvéftrum in Sorá&e monte 1a-*

j

tem iniquitádi , ira & indi$ná-

titántem accérferet: à quo lalu-

Q

tio.

tári lavácro recreátus , in omni

ü

&. Jurávit Dóminus; IExxiv.

ditióne Románi Impérij temp/a

li

C d

p

In fefto fan&i Silveftri.

Chriftiáno more zedificári impe-

.a

L&'la in

dalmáticis in Eccléfia , & p

ráret j lublariíque inánium deó-

linóftimaad lavam uteréntur:

(uins

rum fimulácris, vero Deo cul-

Ut in Jíneo tantüm velo Sacri-

p

tum adhibéret.

Conftantínus

ficiura altáris conficerétur. Prae-

| URT

igitur , caleftibus mónitis ob-

fcripfir tempus ómnibus , - qui

i

témperans , Silvéftrum diligen-

Oidinibus initiáti effent, exer-

inyt

tíllime conquifitum vocat : à

céndi fngulos Ordines in Ec-

(

quo , Apoftolórum im:'lgines re-

cléfia , ánzequàm quifque ad al-

n (

cognofcens, baptifmo lanátur ,

tiórem graduin afcénderet ; Uc

o

làicus clérico non inférret cri-

& ad tuéndam propagandám-

T

que Chrifti religiónem inflam-

AYU

men ; Ne cléricus apud proji-

mátur,

num jüdicem caufam dícerer.

r M

&. Invéni David. Ixxvij.

Sábbati & Domínici diéi nómi-

gf

Lectio vj.

nereténto , réliquos hebdómá-

sl

7Y Taqueau&óreSilvéftro mul-

de dies feriárum nómine diftín-

tas baíílicas aedificávit , quas

&os , ut jam anté in Eccléfia vo-

]1

facris imagínibus , donífque ac

cári ceeperant, appelláii vóluir:

o

munéribus magnificentitlimis

quo fignificarérur , quotídie clé-

í

exornávit ; facultáte étiam data

ricos , abjécta ceterárum rerum

j gat

t]

Chriftiánis, quod. ánteà negà-

cura,uni Deo prorfüus vacáre de-

Are j

tum erat, püblicé templa ex-

bére.

t

truéndi. Hoc Pontifice hábita

&. Ifteeftquiante Dcü.lxxviij

& n

funt duo Concilia ; Nicenum ,

*

j

Ledtio viij.

iue'fi!mlm

ubi prefidéntibus ejus legátis ,

Uic celéfti prudéntize :

vt

prefentéque Conftantíno, &

H

qua Eccléfiam admini-

trecéntis decem & ecto Epífco-

M

ftrábat , infignis vitze fán&titas ,

il*

pis;fan&da & Cathólica Fides

& bcm'gnizas in páuperes per-

; dii

j

explicáta eft, Ario, ejüfque fe.

péruó relpóndit. Quo in génere

MCW

G&atóribus condemnátis : quam

providit , ut cléricis copiófis

étiam Synodum confirmávit ,

ämï; h

egentes conjüngeret : & facris

ib

peténtibus Cohcilij Pátribus

virgiínibus, quae ad vium ne-

que

univérfis; & Románum , in quo

ceflária effent, fuppeditaréntur.

yluf

interfuére ducénti o&ogínta

Vixit in. Pontificátu annos vi-

p "

quátuor Epiícopi, ubi íterüm

gínti unum , menfes decem ,

j

Arius condemnátus eft.

diemunum. Sepiltus eft in cce-

st

[

&. Pófuiadjutórium. Ixxviij.

metério Piilcillee ,. via Salária.

j

Letctio vij.

r

