tremor : * obriguärunc omnes

sndo

Elé&i príncipes ejus fübmérfi

habitatóres Chánaan.

funcin Mari rubro: Abyfíli ope-

jrruat füper eos formido & pa-

Yj

I

ruérunt eos, * defcendérunt in

vor; * in magnitádine bráchij

4

wr tio [l

profündum quafi lapis.

tui

hl

*

[

ol

Déxtera tua Dómine magnifi-

piant immóbiles quafi lapis

m uPC[ p

€áta eft in fertinidine : déxtera

donec pertránfeat pópulus tuus

Wi

tua , Dómine , percüffit inimí-

Dómine, * donec peruánfeat

cum. * Et in multitádine gló-

g V

pópulus tuus ifte , quem poffe-

" Qu

i& tuz depofuifti adverfários

difti.

tuos :

mtrodices eos , & plantübis in

J*

Misifti iram tuam; que devo-

monte heredirátistuz , * firmtf-

h

PID:

p

o

Yàvit eos ficut ftíipulam. * Et in

fimo habitáculo cuo , quod ope-

íritu füróris tui congregátze

rátus es Dómine :

|

at (

j

ii

nt aqua :

Sanétuaárium tuum. Dómine ,

p

T

"

Setit unda fluens, * congregi-

quod firmavérunt manus tuz. *

t2 funt abyffi in médio mari.

Dóminus regnàbit in aetérnum

"

Dixit inimicus ; Pérfequar &

& ultrà.

P

9

He

li 3

£02

Peria quintain Coena Domini,

gulità

1 ngréffus eft enim eque; Phárae

] tivenes& vírgines : fenescum

[

cum cürribus & equitibus ejus

juniáribus laudent nomen Dó.

judi

in mare ; * & redüxir fuper eos

mini : * quia exaltàtum eft no«

ludte

Dóminus aquas maris :

men ejus folius,

(hatà

C onféffio ejus fuper celum &

E ílij autem Ifra&l ambulavé-

Laudir

gunt per ficcum * in médioejus,

terram ; * & exaltávit cornu pó«

tloro*

Andphona, Exhortàtus es in

puli fui.

OT

virtüte tuà , & in refe&ióne

H ymnus ómnibus fan&is ejus; *

LtUGdte

fan&a tua Dómine.

filijs Ifrael , pöpulo, appropin«

totibus

Antiphona. Oblátus eft t quia

quän;i fibi

Pfalmus 149.

eiisj

ipfe vóluit, & peccáta noftra

bt lay

i

Antáte Dómino cánticum

igfc Borcävit.

C

Áiophona

Pfalmus 148.

novum: * lausejus in Ec«

,

J velui

^

]

Audáte Dóminum de c&-

cléfia (an&ógum.

g por

i 4 lis: * laudáte eum in ex-

L ztétur Ifraél in o , qui fecit

celfis.

eum : * & fílij Sion exülrent in

| p

j UDTUI,

Y,audáte eum omnes Angeli

rege fuo,

j d

ejus: * laudáte eum omnes vir-

Laudent nomen ejus inchos

m

| M

N

türes ejus.

ro: * in tympano & pfatéria

L audáte eum fol & luna: *

píallant ei :

L

l

ERY

J

IN

laudáte eum amnes ftellze & lu-

Quia beneplácitum eft Dómina

xAd

men.

in pópulo fuo: * & exalibit

l

l»

Dene]

INIQET

Y audáre eum celi celórum: *

maníuetos in falürem.

& aqus omnes , qua fuper cae-

E xultábunt fanái in glória :

*

1

wum;diä

los funt, laudent nomen Dómi-

]otabiüntur in cubílibus fuis.

mmli IP[C ["

ni.

Exaltatiónes Dei in gütture eó«

Qp

d

Q uia ipfe dixit , & facta funt: *

rum: * & gládij ancípires in má«

ipfe mandávit , & creáta funt.

nibus eórum ;

j ufaöl :*

hts

S tátuitea in aeternum , & in1ze-

A d faciéndam vindí&am in na«

tiónibus, * increpatiónes in pó«

titey

culum fzeculi : * przecéptum pó-

N

fuit , & non preteribit.

pulis.

L audáte Dóminum de terra ;

*

A d alligándos reges eórum in

lt o

It fj

dracónes , & omnes abyffi.

compédibus : * & nóbiles eórum

i

in mánicis férreis.

Tieju

I gnis , grando , nix , glácies ;

hl

Ttex

fpiritus procellàrum: * qua fá-

YIt fáciantin eis judícium cor«

fcríptum: * glória hzec eft óm«

Mu

ciunt verbum ejus :

M ontes , & omnes colles: *

nibus fan&is ejus. -

lt

. Pfalmus 140.

Aüend

ligna fru&ífera, & omnes cedri.

fatta

B éftiz , & univerfa pécora: *

Audáte Dóminum in

3[11[)[15

a

,€&is ejus: * laudáte eum

L

te[h

ferpéntes , & vólucres pennáte:

quj

Atin

R eges terrz, & omnes pópu-

in firmaménto virtütis ejus.

d

TLaudáte eum in virtütibus 'e«

IH m

lii* príncipes, & omnes judi-

€€8 teXraze

jus: * laudáte eum fecindüm

lhmm[e

mule

a,

Feria quinta in Cena Domini,

$o3

ulinídinem magnitidinis e-

Lt fine timóre, de manu inimi-

fs

córum noftrórum liberáti, *

m

jus.

j,audáte eum in fono tubze: *

ferviàmus illi ;

in d

laudáte eum in pfalterio , & ei-

Iu fan&itáre & juftitia coram

thara.

ipfo: * ómnibus diébus noftrís.

t m

L audáre eum in tympano ; &

Et tu puer Prophéra Altiflimi

IU

thoro:* laudáte eum in chordis,

vocáberis : * praeibis enim ante

& órgano,

fáciem Dómini paráre vias e-

as

jus :

j audáre eum in cymbalis bene-

1 aPpmp ]

fonántibus : laudáte eum in

Ad dandam fciéntiam falücis

eymbalis jubilatiónis: * omnis

plebi ejus, . * 'in remiífiónem

j

fpiritus lauder Dóminum.

peccatórum eórum :

N

'cimïm

Oblátus eft quia

per vilcera mifericórdie Dei

Antiphona.

stl

ipfe vóluit , & peccáta nofira

nofti : * in quibus vifitávir

nos , Oriens ex alto:

ipfe porcàvit.

o,g

Capit. . br. & Hymn. non di-

j lluminárehis ; qui in ténebris

exiltd

& in umbra mortis fedenc: * ad

cuntur.

x Homo pacis mez , in quo

dirigéndos pedes noftros in

ejus i

fperívi. , Qui edébat panes

viam pacis.

& püt

Antiphona. Tráditor autem de-

meos ampliàvit advérsüm me

fupplantatiónem.

b

diteis fignum , dicens : Quem

ndiie

Ad Benedi&us , Ancriphona."

ofculátus füero ; ipfe eft ; tenéte

E miliu;

'Tráditor autem. T dedit eis fi-

cum.

rm.

num ;dicens; Quem ofculátus

« Interim dum dicitur Cans

ücum " Benedidus, excin&is

i inglöfïï?'

üero , ipfe eft ; tenéte cum.

Ylb

Canticum Zachariz, Luc.1.4.6$,

priüs ominibus candelis. in

FEnedi&us Dóminus Deus

j patu

candelabro triangular.i-, pre-

-9 Ifrael : * quia vifitávit , &

ter

unam

[2

yopii

qua poira

fecit redemptiónem plebis fuze :

in

fummitate

candelabri

»

Eteréxit cornu falütis nobis , *

iCA

fax

cane

ss

extinguuntur paulatim

in domo David pieri fui.

dele pofitee à principio fupx;a

Puiöne.s i

S icut locütus elt per os fanctó-

Altrare, ita ut in ultimo . veríu

( at

um , * qui à fzeculo funt , Pra-

exiinguatür ultiraa candela : fi-

(

ia

phetárum ejus:

militer extinguuntur lampades

Salütem ex inimícis noftris, *

& luritiaria per Ecclefiam.

u

(

& de manu ómnium , qui odé-

€ CümrepétiturAntiphona.

if

j

d)

punt nos:

"Fráditor g

accipitur. fuprema

Ad faciéndam mifericórdiam

candela ex candelabro, & abícóo-

t

€um pátribus noftris: * & me-

ditur fub Alrariin corna Epift.

j

morári teftaménti fui fan&i.

yn

J n

Repetita Antiphona poft Be-

ufjurándum , quod jurávit ad

nedictus dicitur.

y gf "

À

j*

raham patrem noftrum, *

K

Chriftus faus. eft pro no-

!

datürum fe nobis ;

B

1

s O

bédiens ufque ad morteme

vt

WKL

li 4

Se.

a

D

504.

Feria quinta in Ceena Domini.

Secunda no&e additur ,Mor-

am : * áuribus pércipe vétba

Uä[l-lf 1

tem autem Crucis.

"Tertia nos

oris mei.

i dic

&eadditur, Propter quod &

Quóniam aliéni infurrexérunt

A

Deusexaltávitillum , & dedit

advérfüm me : & fortes que-

i Ve

|

fiérunt ánimam meam: * & non

illi nomen, quod eft fuper omne

[i01)

i

(

WDomen,

propofuérunt Deum ante con-

thoum

Et fic dicitur et

É

iam peromnez

Ípéctum fuum.

tplona

Horas diei.

Ecce enim Deus ádjuvat me : *

« Cüm incipitur?o Chii-

upla

& Dóminus fufcéptor eft áni-

frtpi

ftus factus e ,

omnes gcnua

mao mea,

imdo,

fle&unt, & eo finito dicitur Pa-

À vérte mala inimícis meis: *

ter nofter, totum fub filentio:

& in veritáte tua difpérde illos,

T

pofteà Pfalm. Miferéte mei

Voluntárie facrificábo tibi , *

cl

Deus. ur. füprà. 498. aliquan-

& confitébor nómini tuo Dómie

(

ln

tulüm alciüs ; quo finito fine O.

ne : quóniam bonum eft.

fb dix

remus; dicicur fimnili voce Ora-

Quóniam ex omni tribulatióne

Ümnislo

tio.

eripuifti me: * f& fuper ini-

Qlidrem'l

Efpice , quaefumus Dómi.

mícos meos defpéxit óculus

Qm/1ibus q

R

ne; fuper hanc familiam

meus.,

j

tuam, pro qua Dóminus nofter

Deinde Pfalmus, FPeátiime«

Gltem (

efusChriftus non dubitávit má-

maculát, cum tribus fequentie

nibus tradi nocéntium , & Cru-

Vomen D

bus Divifionibus, qua ponune

la m

cisfübiretorgéntum. f:d, Qui

turadPrímaminDaminica.105«

li omi

tecum vivit & regnatin unitáte

Ad Terdam, Pfalmus, Le«

ii

Spíritus San&i Deus, peróm-

gempon& cum reliquis Divifta

$a Íacula fzculórum, Amen.

MT

onibus, qua ponuntur ad Ter«

ÜDimie 1

Dicitur füb filentio.

tiam & SextamDominicz. toBe

Ad Sextam , Píalmus. De«

mUS:*CO

Finita Oratione , fit fragor &

IU.S inu'Hæ t

ftrepitus. aliquantulàm : mox

fécitinfalutàre, — cum reliquis

profertur candela accenfa de fub

Divifionibus Domince ad No«

Tj v

Atl h

Alrari, & omnes furgunr , &

nam , & Ferie fecunda ad Ter-

cum filentio difcedunc,

üam, MIQe

ii D

AD HORAS,

LrS D

Ad Nonam , Píalmus. Mi«

Prima, Tertia , Sexta, &

rabilia teftimánia: cum reliquis

WPeQu m

lüaxrijsdomu

Nona; di&is fecrecó , P ater no-

Divifionibus Ferim ij. ad Sex«

fer. AveMaria, & ad P.

tam & Nohnam.

1125

RUi

lona,

mam,C tzedo. abíoluté incho-

* Finitis Píalmis, dicitur Y«

4j

L

antur à Pfalmis infrà fignaris,

Chriftus fa&useft, &c, üexis

x

"i

Ad Primam , Pfalmus 53.

genibus, ut füprà, Deinde fe-'

1ph

us in nómine tuo fal.

cretó , P aternofter. Pfalmusa

h

Wa (

D

vum me fac; * & in virái«

ttm

34 iferéte.Oracio. R éfpice, quate

£c tua jüdica me.

umus, ficuc in Matutino.

""'lüquöb

E

Deus exáudi oratiónem me-

€ I2 hoc triduo non annurie

Vi

tide

. Feria quinta in Ccena Domini.

505

p

ti;t-ur :;lniquid de

Martyrelogio;

Pfalmus r1 9.A

inec dicicur , Pretiófa,

D Póminum cüm tribu.

Ut

AD VESPERAS.

& làrer clamávi : * & ex-

U qu

Vefperz ; dicto fecretó, P-

audivit me.

m n

&er nofter & Ave Maria.

in-

Dómine líbera ánimam meam

L05

€hoantur abíoluté à

prima Anf

à lábijs iniquis,

tiphona fine cantu.

dolófa.

* & à lingua

j

Anriphona, Cálicem t falutá-

uid detur tibi, aut quidi ape

d

ris accipiarn ; & nomen Dómini

ponátut tibi * ad linguam doló.

invocábo.

fam?

N

jci i

Sa

Pfalmus 115.

gíttze potéhtis acitze , * cum

iedei

Rédidi; propter quod lo-

car

b

ónibus defolatórijs.

j d!

cütusfum: * ego autem

Heu mihi , quia incolàtus me-

i toDite

E

humiliátus fum nimis,

us prolongátus eft: habitávi

m

Ego dixi in excéffü. meo: *

cum habitántibus Cedar: * mul.

erbulie

Omnis homo mendax.

tüm íncola fuit ánima mea,

; i L

Quid retribuam Dóniino, * pro

Cum his

ómnibus

ui odérunt pacem ;

&i (

qua rerribuit mi-

eram paci

à

cus: * cüm loquébar

hi ?

illis , impugnábant me gratis,

, Wi

Cálicem falutáris aecípiam: *

& nomen Dómini invocábo.

runt

Antiphona, Cum his qui'odé-

.

us gt

acem eram pacificus

.

Vota mea Dómino reddam co-

, Qp

Yam omni

dum loquébar illis, impugnás

yoniial

ópulo ejus:* pre-

bant me grátis.

tiófa in con

;

pé&u Dómini mors

Antiphona.

Ximis, I!

Ab homínibus t

fan&órum ejus.

iníquis libera me Dómine,

lehqü'lsmï;

auri

O Dómine , quia ego fervus

Pfalmus139. -

L4

*

tuus: * ego fervus cuus ; & fí-

1

ipe me D

omine a

hh

omina."

lius ancillz cua.

P.

p

ine malo : *à viroiníquo

Dirupifti víncula mea : * tibi

cum P

éripe me.

facrificábo hóftiam laudis : &

minc d

nomen Dómini invocábo.

Qui cogitavérunt iniquitátes in

cundea

corde: * tota die conftituébant

Vota mea Dómino reddam in

pralia.

üms

jj

confpé&u omnis pópuli ejus : *

À cuérunt linguas fuas ficut fer.

pums

inátrijs domus Dómini, in mé-

A um

péntis: * venénum álpidum fub

dio tui Jenifalem.

libijs eórum.

je)

j

Ánüphona, Cálicem falutáris

,

Cuflódi me Dómine de ma.

w

acci

m5 o

!

vocábo.

piam , & nomen Domini in.-,

nu peccatóris : * & ab homí-

»tl

nibus iníquis éripe me.

5 C

lh

Antiphona, Cum his t quiedé.

^

Qui cogitavérunt füpplantáre

Yünt pacem , eram pacificus:

reffus meos : * abfcondérune

( D

dum loquébar illis, im

pugllä—

fupérbi láqueum mihi:

Rg)!þl'"l l

ant me gratis,

Pt funes extendérunt in l4.

wü [inü'

y

Y

$i5

queuia

:'«'

0 .floll

(

Feria quinta n Ccna Domini.

506

N en declínes cor meum in ver-

ï pum ,

queum : * juxta iter fcándalum

ba malítis, * ad excuíándas

pofuérunt mihi.

fifa5 m

excufatiónes in peccátis.

B

D ixi Dómino : Deus meus es

tü : * cxáudi Dómine vocem de-

C um homínibus operántibus

| Aconta

precaciönis meza.

iniquitárem , * & non commus

| Confdr

D ómine Dómine virtus falütis

nicábo cum elé&is eórum.,

| vitban,

mea : * obumbráfti fuper caput

Corrípiet me juftus in miís-

puit

rieórdia, & increpábit me : *

meum in die belli:

P

N e tradas me Dómipe à defidé-

óleum autem peccatóris nom

guimqia

pio meo peccatári: * cogitavé-

impínguet caput meum.

(limár

xunt contra» me: ne derelinquas

uóniam adhuc & orátio mea

Y Tues|

me , neforté exaltentur.

in beneplácitis eórum : * abfór-

Bv

Caputcirciitus eórum: * labor

pü funt jun&i petrz jüdices eó-

itnde

tzum.

m*

labiórum ipfórum opériet eos.

C.adent füper eos carbónes : in

A udient verba mea , quóniam

Linis,

potuérunt: * ficur craífitüdo ter-

ienem dejícies eos : * in miférijs

MP

non fuübíiftent.

re CIüP[a eft fupcr terram.,

k:j

V ir linguófus non dirigétur in

Diffipàta funt offa noftra fecüs

g,

virum injüftum mala

inférnum: * quia ad ce Dómi-

£Crra :

t af

cápientin intéritu.

ne Dómine óculi mei: in te fpe-

Tf

rávinonauferas àÓnimam meaim,

Cognóvi quia fícier Dóminus

DT

C; uftódi meà láqueo , quem fta-

TT

judicium Ínopis , * & vindí&am

tuéruncmihi: * & à fcándalis

páuperum.

Aptip

l

Ulldy

m

operántium iniquitárem.

Verümtamen jufti conftebün-

QCOME

tur nómini tuo: * & habitábunt

C adentin retiáculo ejus pecca-

tóres : * finguláriter fum ego do-

Vi

ye&i cum vultu tuo.

iü

T

LE

Autiphona, Ab homínibus ini-

nec trànfeam.

á»

Ul n

quis H

bera me Dómine.

Antiphona. Cuftódi me à 1

Il

i

Cuftódi me t à

queo , quem ftatuérunt mihi, &

Antiphona.

Ad Manm

láqueo ,

uem ftatuérunt mi-

à fcándalis operántium iniqui-

tácem,

At Dti[)lls

hi, & à icándalis operántium

&P" ]dug

Antibhona, Confiderábam t ad

[ i

r

iniquitátem.,

déxteram ;

& vidébam , & non

9B d

Pfalmus 140.

erat qui cognófceret me.

Omine elamávi sd te ; ex-

[4

P iif

L

)

u

a

udi me: * inténde voci

Píalmus 141.

I^

y OcemeaadD

om

inum clalx-

UT

maex , cüm clamáveroad te.

Al

V mávi:* voce mea ad Do-

ün

Dirigàtur orátio mea ficut in-

: Jndlcm

cénfum in confpé&u tuo : * ele.

minum deprecátus fum:

AL

rffündo inconfpé&u ejus ora-

g blf

vátio mánuum meárum facrifi-

U

cium vefpertinum.

tiónem meá, * & tribulatiónem

fil

löac E

Pone Dómine cuftédiam ori

meam ante ipfum Promin-

d n

yco: * & óftium circumftán-

tio.

Vi

d lábijs meis,

1w deficióndo ex me fpiricum

fl

t

meunn»y^

L

TR

m

Eeriaquinta in Coena Domini,

307

Plalmus. 30.

xl

meum , * & tu cognovifti fc-

qis

mitas meas.

N te Dómine fperávi ; non

In viahac qua ambulàbam , *

Í

confündar in eternum : * in

l

erit

n

'

abícondérunt láqueum mihi.

juftítia tua Ibera me.

0 CUOR

C onfideràbam ad déxteram , &

] nclína ad me aurem tuam ; *

Qrm,

vidébam ; * & non eratqui co-

accélera ut éruas me.

s n m

E fto mihi in Deum

rotectó-

jbir m

gnöfcerec me.

P érijc fugaà me , * & noneft

rem , & in domum refügij , * ut

xtürs t

falvum me fácias.

qui requirat ánimam meam.

U.

C lamávi ad te Dómine, * di-

Q uóniam fortitüdo mea , & re«

. rátior

xi : Tu esfpes mea: pórtio mea

fügium meum estu ; * & pro-

m*

jn terra vivéncium.

pter nomen tuum dediiees me,;

;æ'yx'xdiccseb

I nténde

ad deprecatiónem

G enüirries me,

E diices me de láqueo hoc,quem

meam : * quia humiliátus fum

q, qui

nimis.

abfcondérunt mihi : * quóniam

vaffiriot

Líbera me à perfequéntibus

tu es proté&or meus.

terram

me: * quiä confortáti func fu-

Inmanus tuas comméndo fpí-

TL

ritum meum : * redemífti me

per me.

al

E duc de cuftódia àánimam meà

Dómine Deus veritátis.

mer. t

adconfiténdum nómini cuo : *

Deinde Plalmus. Q ui hábi-

me expe&ant jufti , donec retrí-

tat in adjutório.

& Pfalmus.

mimammüf

pleO:

quem

"

buas mihi.

E cce nunc benedicite. 137.

a

M

Confideràbam ad

Dictis Pfalmis,dicitur Canticü

Antiphona.

lul[a[em'

l

déxteram , & vidébam, & non

Simeonis.

Luce 2. d. 29.

W

* Uncdimittis fervum tuü

(

lo

erat qui cognófceret me,

icint"

Capitulum ; . breve, Hym-

, & Dómine, * fecindüm ver-

nus & Y'. non dicuntur in hoc

bum tuum in pace:

yi n

triduo.

Quia vidérunt óculi mei * fa.

gt

Ad Magnifïcar,- Antiphona.

]utáre tuum,

Conántibus t autem illis , ac-

Q uod paráfti * ante fáciem óm«

dndn?

äöpit Jefus panem, & benedixit,

nium populórum ;

Lumen ad revelatiónem Gén-

yidtà

d

Ul

ac fregit , deditque difcl'pulis

j

bum

uis.

tii* & glóriá plebis cuz Ifrael.

Y". Chüiftus fa&us eft,, cum re.

j

Deinde y. Chriftus fa&us

liquis ; ut füprà in Matutino.

[]

cum reliq. ut fup. ad Ma.

j

Pa

jf

tutinum. Sic cerminantur om-

dpom'

Ad Completorium.

j

Non dicitur, Jube domne ,

nes Horz in hoc criduo ; ufque

vocc mm

m

nec Lectio brevis , nec Adjutó-

ad Vefp. Sabbati fan&i,

qu

uft4 nec Oratio Dominica :

FE

IA SEXTA

Qs

"

"i

fed fa&a Confeifione & Abfolu-

in Parafceve,

u

Ad Maturinum,

prw«

zione incipitur à Pfalmo , Cüm

j

Yocárem, 1 36« poflquem di.

In

r

rimo No&urno , Antiph.

eitur

€

-&

"u

mef

Aftit

runt rgges terr

j

príne

5o8

Feiia fexta in Paralcevo.

príncipes convenéruntinunum,

rs , & príncipes conveuéruntin

E

advérfüs Dóminum , & advés-

unum, advérfüs Dóminum, &

| faclto

lluraq

füs Chriftum ejus.

advérfüs Chriftum ejus.

|

Xtf ln

Pfíalmus $.

Antiph.

Diviférunt T fibi ve-

|

Uare fremuérunt. Gen-

ftimenra mea : & (uper veftem

|

Atume

tes , * & pópuli meditá-

meam miférunt fortem.

t lqui

ü funtinánia ?

Pfalmus 21.

1t5mt,

A fticérunt reges terree , & piin-

Eus Deus meus , réfpicein

Ámit n

*

cipesconvenérunt in unum ,

me: quare me dereliqui-

Wultn

advérfus Dóminum , & advér-

( mi

fti ? * longe à falüte mea verba

füs Chriftum ejus.

deli&tórum meórum.

DT

(unom

Dirumpámus víncula eórum: *

D eus meus clamábo per diem;

& non exáudies : * & no&e; &

s mult

& projiciámus à nobis jugum

?

ipforum.

non ad infipiéntiam mihi.

.

iüntium

ui hábitatin celis , irridébit

q uautemin fan&o hábitas, *

"tbrunt g

eos : * & Dóminus fuübfannábit

Jaus Ifrael.

E

Wi* du

€08.

In tefperavérunt patres no«

rüa.uäïameg,

flri : * fperavérunt ,. & liberás

J cu

( unc loquétur ad eos in ira

fticos.

Pt

bibit eos.

fua , * & in furóre fuo contur-

Wt

A d teclamavérunt, & falvifa-

E go aurem conftitüitus fumRex

&i funt : X* in te fperaverunt; &

Himtmr

abeo fuper Sion montem fan-

non funtconfiífi.

^m ]

^6 f

€tum ejus , * pradicans praece-

E go autem fum vermis , & non

prum ejus.

homo : * oppróbrium hómi-

TM

lit j f

IF]

DÓóminus dixitad me : * Filius

num , & abjé&io plebis.

meus es tu , ego hódie génui te.

Omnes vidéntes me ; deriférunt

müm-*&d

m

póftula à me, & dabo tibi Gen-

me : * locüti funt lábijs; & mo-

,

P

1me

tes hereditátem tuam , * & pof-

vérunt caput.

feffiónem tuam términos terrae.

Sperávit in Dómino , erípiat

tüns

$ n

eum : * falvum fáciat eum ,

l

Reges eosin virga férrea, * &

"m

amb()n m

tamquam vas figuli confrínges

quóniam vult eum.

TE

€os.

uóniam tu es ; qui extraxífti

lm

N

Et nunc reges intelligite : *

me de ventre : * fpes mea a

erudímini , qui judicátis terram.,

ubéribus matris meze.

ä"[lm lls DI

*

LE

Servite Dóminoin timóre: * &

]n te projé&us fum ex üitero :

i,

exultáte ei cum tremóre.

de ventre matris meze Deus

[)

hij

ate

À pprehéndite difciplinam, ne-

meus estu : ne difcéfferis à me:

Tl

[EUm |

h]*

quándo irafcátur Dóminus ; * &

óniam tribulátio próxima

Quoni.

pereácis de via jufta.

"

: * quóniam non e€

qlll

n'ï"

"l

delpe

Cüm exárferit in brevi ira

ádjuvet.

AMP

dérunt me vítuli mul^

ejus , * beáti omnes; qui con-

Circumde

& W'th f:(

fídunt in eo.

ti: * taur pingucs oblede"

Antdph. — Aftitérunt reges ter-

xunt me.

Ape

Fefia fexta in Parafceve,

jo9

Tétetg

A peruérunt füper meos füum,

* À pud telans mea in Eccléfia

cut leo rápiens & rügiens.

mj

magna : * votamea reddam in

:jl':&.

$ icur aqua effüfusfum : * & di-

conípé&u timéntium eum.

n

éría lunt ómnia offa mea.

E dent páuperes, & faturabiün-

?

actum eft cor meum tamquam

tür: & laudábunt Dóminum

pv

,

cera liquéfcens * in médio ven-

qui requírunt .eum : * vivent

tris mel.

n

corda eórum in fzeculum fzculi,

Áruit tamquam tefta virtus

eminifcéntur, & convertén-

,j

m dvl

mea : & lingua mea adhafit fáu-

tur ad Dóminum * univérfifinea

€ibus meis : * & in pülverem

terra :

ye t

ff

mortis deduxífti me.

Er adorábunt in confpéttu ejus*

Q uóniam circumdedérunt me

doyrüt

univéríze familiaee Géntium.

canes muld : * concilium ma-

n

Q uóniam Dómini eft regnum:*

m n

lignántium obfédit me,

& lpíe dominábitur Géntium.

Fodérunt manus meas & pedes

Manducavérunt , & adoravé-

0 hdu

meos : * dinumeravérunt óm-

runt omnes pingues terrze : * in

nia offa mea.

[ 'paua]:

confpé&u ejus cadenr onines

lpfi veró confideravérunt & in-

ü

ji defcéndunr in terram.

!

x Nj

[

fpexérunt me : * diviféruntfibi

tánima mea illi vivet: * &

veftiménta mea : & füper ve-

n &' [11';i

Íemen meum férviet ipli.

ftem meam miférunt fortem.

A nnuntiábitur Dómino generás

fpcmämm:ï

Tuautem Dómine ne elongá-

tio ventüra: * & annuntiabung

veris auxilium tuum à me: * ad

.vermi:, u

celi juftitiam ejus pópulo qui

defenfiónem meam cónfpice.

naícétur : quem fecir. Dómi-

ibrum 9

Erue à frámea Deus ánimam

nu$,

) Jobit

meam : * & de manu canis tini-

Anciphona. Diviférunt fibi ve-

mb

cam meam,

ftiménta mea:.& füper veflem

xlb

alva me ex ore leónis : * &

ineam miférunt fortem.

W

à córnibus unicórnium humili-

Antiphona. Infurrexérunt t in

um

tátem meam.

3A

[

me tefles iniqui , & menrítà eft

jf

arrábo nomen tuum frátribus

iníquitas fibi,

TO

meis : * in médio Eccléfiz lau-

at

Píalmus 2€,

I

dábo te.

GQminus illuminátio mea;

El n

Qui timétis Dóminum, laudáte

D

& falus mea, * quem i«

j

mébo?

eum : * univéríum femen Ja-

tob glorificáte eum.

Dóminus

proté&or

vitae

j r

ímeat eum omne femen If.

mez , * à quotrepidábo?

i

(

tal : * quóniam non fprevit ,

f0

Dum apprópiant fuper me no-

jl

jot

neque defpéxit deprecatiónem

Géntes, * ut edant carnes meas*:

"T.

Auperis :

N

Qui tribulanr me inimíci mei , *

ec avértit fáciem fuam à me:*

ipfi infirmáti füunt,& cecidérunt.

$

mlmcïlfu

J

c cum clamárem ad eum,exau-

i confíftant advérsüm me ca-

VIt me,

py'

fua, * non rimébir cor meum,

-

j|

16

Feiia fexta in Parafceve.

Siexürgatladvérsüm me pre« Expé&a Dóminumi, viriliter 4

Jnteye.

e: * & confortétur cor tuum ,

Aintesm

lium; * in hoc ego fperábo.

hanc & füftine Dóminum.

| gb

lI nam périj à Dómino ;

requiram, * ut inhábitem in

Antiphona. Infurrexérunt iuü

4 aisl

me teftes iniqui , && mentita eft

domo Dómini ómnibus diébus

L

vitz mez.

iníquitas fibi.

fe ii

t1« vídeam voluptitem Dómi-

X Diviférunt fibi veftiménta

M p

ni, * & vífitem templum ejus.

mea. y.Etfuper veftem meam

Frerij

uóniam abfcóndit me in ta-

miférunt fortem.

lo

bernáculo fuo: * in die maló-

De Lamentati

óne Jeremis |

[ At

rum protéxit me in abícóndito

Prophéte.

]

|

ls

Lie&io 1.

tabernáculi fui.

Cap. 2. c, 8.

! cüm

Het

[n petra exaliávit me: * &

N CRSS

ii 'mpl

nunc exaltàvit caput meum 1ue

- Ogitàvit Dóminus

traláren

dilfipáre murum f^

per inimícos meos.

Eï

E

F

Ratrom i

Circuívi; & immolávi in taber-

Cj

s

liae Sion : tecéndit

Àem. Cuj

zA

E

22

EY

funículum füum; &

náculo ejus hóftiam vociferatió-

.

—

A

N

| t fl

j

O

fion avértit manum

nis: * cantübo, & pfalmum di«

A ! ajex

C€am Dómino.

fuamà perditióne : luxítque an»

NT

E xáudi Dómine vocem meam ;

temurále , & murus páriter dif

Qadtenim

fipátus eft.

qua clamávi ad te: * miferére

Rtià: qi

mei , & exáudi me.

*feth. Defixze funt in terra pot«

"W Pm

'Y' ibi dixit cor meum , exquisí-

t ejus : perdidit , & conrivit

tbi fl &

vit te fácies mea: * fáciem cuam

vectes ejus : regem ejus , & prína

intiniquirä,

Dómine requiram.

(*

cipes ejus in Géntibus : non €

Pttrim

Nle avértas fáciem tuam à me

*

lex, & Prophéta ejus non inve»

nérunt vifiónem à Dómino.

VU Qorem

ne declínes in ira à fervo tuo.

od. Sedérunt in teira , conti«

f*hasa&eje j

À djitor meus efto:-* ne dere-

l, pl

línquas me , neque deípícias

cuérunt fenes fíliae Sion : coris

ufan*b

u ümn

gne Deus falutáris meus.

fperférunt cínere cápitafua, ace

L

li

cín&i funt cilícijs , abjecérunt i

Quóniam pater meus , & mater

m[."QPUtliluj

]

mea dereliquérunt me: * Dó-

terram cápita fua vírgiries Jeráe

l

falem. -

LT

1

minus autem affümpfir me.

hj j Pm*:

C aph. Defecérunt pre licrye

Legem pone mihi Dómine in

mis óculi mei , conturbáta fuit

um

&tl

via tua: * &dirige me in Íémi-

Val

vifcera mea : effüfum eft in te&*

N]

zam re&am , Pther inimícos

"e; D

"l

N

ineos.

fà jecur meum fuper contritióné

N e tradíderis me in ánimas tri-

filize pópuli mei, cüm defíceret

Ve[um tt

Dnnis te

bulántium me: * quóniam in-

pirvulus & la&ens in placié

óppidi.

V

furrexérunt in me teftes iníqui :

r

erüfalem , Jerífalem ; convéta

Ntome

& mentíta aftiníquitas fibi.

Ms

fe

C x-do vidére bona Dómiini* in

tere ad Dóminum Deum tutufr

A

qüö-l

ol

m

geira vivéntium,

g. Omnses amíci mei deteli

run

Feria fexta in Patafceve.

yr

Vi

funt me ; & preevaluérünt infi-

apérta funt , & multa córpora

n

diántes mihi : trádiditme quem

San&dórum , qui dormierant ;

u

Íurrexérunt. Et omnis.

diligébam : ? Er terribíilibus

eyem d

éculis plaga crudéli percucién-

Lectio iij.

Cap. 3. 4. 1.

moitud

1es , acéto porábant me.. Y". In-

Aleph.

fer iníquos projecérunt me ; &

vl

' Go vir videns paupertá-

non pepercérunt ánimee ,mez,

r

4tem meam , in vir

m

Et rerribilibus,

ga ind?.-

gnatiónis ejus.

Le£tio 1j.

Lamed.

Aleph. Me minávit , & addi-

y u

: Atribus fuis dixérunt

*

*

xit in ténebras , & non in lucem,

£j

^ Ubieft triticum , & vi-

Aleph. (Tantüm in me vertit,

C:p- i

num? cüm deficerent quafi vul-

& convértit manü fuam teta die,

neráti in platéis civitáris : cüm

Beth. Vetáftam fecit pellem

yit Diot

exhalárent ánimas fuas in finu

meam, & carnem meam , con«

xre mutt

matrum fuárum,

trivit offía mea.

jon : &

Mem. Cui comparábo te? vel

Beth. /€difioàvitin gyro meo;

ulumiltt

«ui aífimilábo te , fília Jeráfa-

& circümdedit mefelle , & la-

4

vérür m

lem ? cuiexaequábo te ; & con-

bóre.

: Juxitae

folábor te ; virgo filia Sion ? ma-

Beth. In tenebrófis collocávit

qs pittt

gna eft enim velut mare contrí-

meé, quafi mórtuos fempitér-

tio tua : quis medébitur tui ?

nos.

ancintc

Nun. Prophére tui vidérunt

Ghimel. Circumzdificávit ad-

i K

zibifalfa & ftulta , necaperié-

vérfüm me , ut non egrédiar:

bant iniquitátem tuam , ut te ad

aggravávit cómpedem meum,

aol

yrbu: T

penicéntiam provocárent : vi-

Ghimel. Sed & cüm clamáve-

g nqüï

dérunt autem tibi aflumptiónes

ro; & rogávero, exclüfit ora-

i Do

falías , & ejectiónes.

tiónem meam.

:

i m

Samech. Plauférunt füper te

Ghimel. Conclüfit vias meas

gnanibus omnes tranfeüntes per

í

dibus quadris , fémitas meas

llæ yon»

r a

jl

viam : fibilavérunt , & move-

r

vértit.

(

?

h

runt caput fuum fuper filiam Je-

Jeráfalem, Jenífalem, convértes

süfalem : Hzeccine eft urbs, di-

ie ad Dóminum Deum tuum.

Qu i

€óntes , perfé&i decóris ; gáu-

. Vínea mea elé&a, ego te

gium univéríze terrae ?

planrávi: * Quómodo convéría

u p

col][ll[b**

J erífalem , Jerüfalem , convér-

es in amaritildinem , ucme crue

&ere ad Dóminum Deum tuum,

eliu

jum*

cifígeres ; & Barrábbam dimít-

Velum templi fciffum eft,

teres?. Y Seplvi te, & lápides

11UP5I q

ä.

Et omnis terra trémuit : La-

am

elégi ex te ; & eedificávi turrim.

l

tro de Cruce clamábart , dicens:

Quómodo. ?:. Vínea,

jjunP

Meménto mei Domine,dum vé-

In fecundo No&urno, Antiph.

j

merisin regnum tuüm. Y', Pe-

Vimfaciébant ; t qui queré-

j

Erae fciffe lunt ,. & monuménta

banr ánimam meam,

V^

Píal-

/amefd

12

Feria fexta in Parafceve,

Pfalmus37. -

Ego autem tamquam furdus

pf

Omine, nein

furóre tuö .

non audiébam : * & ficut mutus

nos:*.

árguas me, * neque in

non apériens os fuum.

Ttimmi

D

ira tua corrípias me.

Etfactus fum ficut h

omo non

tum no

Q uóniam fagíttze tuze infíxee

áudiens: * & non habensin ore

| nl

fünt mihi: * & confirmáfti fu-

fuo redargutiónes.

ribunr

per me manum tuarm,.

Quóniam in te Dómine fperá-

tibu

Non eítíánitas in carne mea à

vi: * tu exáudies me Dómine

jüts. vi

Deus meus.

fácieirz tuz: * non eft pax óífi-

Dinini l

n

uia dixi: Nequándo füper-

bus meis à fácie peccatórum

fitin v

meórum.

gáudeant mihi inimici mei : *

l3

Quóniam iniquitáres meae fu-

& dum commovéntur pede$

Vuti fec

mei; fuper me inagna locud

pergrc':iïæ funt capuc meum : *

^

Ms mira

& ficuc onusgrave gravácz funt

funt.

güriónibu

fuper me.

uóniam ego in flagélla pará.

tlisfr r

Putruérunt , & corrüpta. funt

tus fum: * & dolor meusin con«

QUE

cicatríces mezx , * à fácieinfi-

Ípé&u meo femper.

Wl

iéntize mea.

Quóniam iniquitàtem — meam

It

h

ifer fa&us füm, & curvátus

annuntidbo:* & cogitábo pra

F(rrirïciunx (

fum ufque in finem: * rota die

peccáto meo.

ll! m

a

contriftàcus ingredi&bar.

I nimíci autem mei vivunt, &€

1ihy,

confirmáti funt fuper me: *&

Q uóniam lumbi mei impléti

H kallllüun

funt illufiónibus : * & non eft

mulüplicáti func qui xodärunt.

Yonpofnu

fánitas in carne mea.

me inique.

Terepi

Afflí&usfum , & humiliátus

Qui retríbuunt mala. pro bonis,

"Vpi i

l

füm nimis: * rugiébamà gémi-

detrahébant mihi: * quóniam

^5 licy

tu cordis mel.

fequébar bonitátem.

Dómine, ante te omne defidé-

Ne derelinquas me Domine

t D

T

A m

sium meum: * &

o

gémitus meus

Deus meus: * ne, diícéfferis à

l

me.

RUUV

àtenon eft abícónditus.

*

A

f'lï T

C or meum conturbátum eft ,

Y nténde in adjutórium meum,

"o

dereliquit me virtus mea: * &

Dómine Deus falütis mea.

hii

pio

lumen oculórum. meórum, &

Antiphona. Virmn faciébant , quí

j Hlllam "

ipfüm non eft mecum.

quarébant ánimam meam.

l [gl-d

Ia

À mícimei, & próximi mei *

Antiphona. Confundáncurt &

advérfüm me appropinquavé-

revereántur , qui quaerunt ánie

QUE

Á

gunr , & ftecérunt.

mam meam , ut áuferant eame

[

ünd

)Q v

E t qui juxta me erant

de longä:

Pfalmus 39.

"

mi-

ntl]l[)m

l

ftecérunt: * & vim faciébant

Xpé&ans expectàvi Dó

u

At

E

num, * & inténdit mihie

[

«ui quarébant ánimam mearm.

t

Ét qui inquirébant mala mihi,

Etexaudivit preces meas:

hij

1[.e[a[lw

locüci funt vanitátes: * & doles

H(()ld

A t

& edáxit me de lacu milériz s

Ín

tota die meditabáncur,

& de luto fzcis,

ul

CCP

Et

ID

" d

^ HJ:m

Feria fexta in Paraíceve,

913

m i

TO

Et flátuir fuper petram pedes

mala ; quorum non eft náme-

meos : * & diréxit greflus meos.

rus : * comprehendérunt me

"

Ertimmifit! in os meum . cán-

iniquitáres mez : & non póuui

ho

ticum novum, * carmen Deo

ut vidérem.

dboist

noítro.

M ultiplicáree funt fuper capil-

y idébunt multi & timébunt : *

los cápitis mei: * & cor meum

mine o

& fperábunt in Dómino.

dereliquit me.

nteDucs

pBeátus vir, cujus eft. nomen

Compláceart tibi Dómine uc

Dómini fpes ejus: * & non re-

éruas me: * Dómine ad adju-

undo

Ípéxit in vanitátes & iníánias

vándum me réfpice.

mud n

falfas.

Gonfundántur & revereántu

:

r t

Multa fecifti tü Dómine Deus

fimul , qui querunt. ánimam

mj li

meus mirabília tua : * & co-

meam , * uráuferant eam.

gitatiónibus tuis non eft qui fí-

Convertántur retrórfum , &

d

milis fit cibi.

revereántur * qui volunt mi-

r meisid

A nnuntiávi , & locütus fum: *

hi mala.

Ü

multplicáti funt fuper nüme-

Ferant conféftim confufiónem

arem n

rum.

fuam , * qui dicunt mihi:Euge,

cogitäbt'ï

Sacrifícium & oblatiónem no-

euge.

luífti: * aures autem perfecifti

E xültent, & leténtur füper te

mihi.

*feï Yi

omnes quzréntes te : * & di-

uperm *

Holocáuftum & pro peccáto

cant femper : Magnificérur Dó-

n Qu

non poftuláfti : * cunc dixi : Ec-

minus : qui díligunt falutáre

ce vénio.

tuum.

ffi

u pwhï

in cápite libri Ícriptum eft de

Ego autem mendicus fum, &

hi

X qu,

me;, ut fácerem voluntátem

pauper : * Dominus folícitus eft

ltl

tuam: * Deus meus vólui, & le-

Imel.

"

j n 7

gem tuam in médio cordis mei.

Adjütor meus, & protétor

À nnuntiávi juftítiam tuam in

meus tu es: * Deus meus ne

"

Eccléfia magna : * ecce lábia

tardáveris.

1töriummw')

mea non prohibébo : Dómine

Antüphona. Confundántur &

tu fcifti.

jl

revereántur , qui quarunt áni-

uftíiam tuam non abícóndi

mam meam , ut áuferant eam.

ml 'bAIlhf

p

in corde meo: * veritátem tuam

Antiphona. Aliéni T infurrexé-

& falutáre cruum dixi.

runt in me , & fortes quaefiérunt

Onftl"di"mf;

Non abícóndi mifericórdiam

ánimam meam.

al

iij

