opus , in timóre incolátus veftri

Chi

um i

E qua falüte exquifiérune

témpore converfámini. Scién-

l)

jyit n

atque fcrutáii func Pro-

tes quód non corruptibilibus

phétz;qui de futra in vobis

T

auro vel argénto redémpti eftis

mö[[llji;ï

£rátia prophetavérunt : fcru-

de vana veítra converfatióne

1 ribi!&li

tántesin quod vel quale tem-

patérne traditiónis : fed pretió-

pus fignificáret in eis Spiritus

Ío Sánguine quafi Agni immacu-

d

(äincælïfï

Chrifti : preenántians eas qua

láti Chrifti , & incontaminád ?

in Chrifto funt paffiónes, &

preecógniti quidem ànte mundi

g

i

pofterióres glórias : quibus re-

conftitutiónem, manifeftáti au-

velátumeft, quia non fibime-

uap

tem novíífimis rempóribus pro-

típfis, vobis autem miniftrá-

pter vos , qui per ipfum fidéles

n[cqnäm

bantea, quas nunc nuntiáta funt

eftis in Deo , qui fufcitávireum

Vobisper eos, qui evangeliza—

àmórtuis, & dedit eig'óriam,;

lou [j

j j

u

vérunt vobis, Spíritu fan&o

ut fides veftra , &

ifpes effet in

Deo.

I

[

miífo de celo; in quem defide-

l

1(!.

tant Angeli profpícere.

£. Dómine, fi tu es , jube

)]lv'

(

$. Tu es Petrus , & fuper hane

me veníre ad te fuper aquas,

?g[ u

petram — edificábo | Eccléfiam

* Erexténdens manum, appre-

st

meam , & porta ínferi non prze-

héndit eum, * Et dixi: ei Je-

valébunt advérfus eam :

B.

ali^

fus: Módice fidei quare dubi-

tibi dabo claves regni ceelórum,

táRi? Y.Cümque vidiffec ven-

J

Pp 3

pyung

$98

Fefta Januanj.

*

tum válidum veniéntem; tí-

3A

i0rüm 1

tni

leg

mplíetas deftruändae,

muit : & cüm coepíflet me

I9l

ubi diligentitfima fuperftitióne

t

:

al-

clamávit dicens: Dómine ,

habebátur collé&um , quidquid

) $0

yum me fac.

Et exténdens.

ufquam fü

pm P

erat vanis err,öribus)

t

G lória Parri. Et dixit.

inftitücum.

(s üt

In fecundo No&urno.

bt

. Ego pro te rogávi Petre , ut

Sermo fan&i Leónis Papa.

non defíciatfides cua: * Ec tu

vl

&uc

Serin. 1. de SS, Apofl. Petro &? Patt-

aliquándo convérfus confírma

lo ; ante medium.

fratres tuos.

?, Caro & fan-

vati

&nc

5

Le&io v,

guis non revelávit cibi , fed Pa-

4" "XUm duódecim. Apóftoli ,

ter meus; qui eft incelis. Et tu.

Qu

accépta per Spiritum fan-

Le&io vij.

I

C

é&um ómnium locutióne

D hanc ergo urbem tu

( o

linguárum , imbuéndum Evan-

A

beatíífime Petre Apóftos

ä

gélio mundum diftzibicis fibi

levenire non métuis? & con«

terrárum pártibus fufcepíffent;

fórte glórie tuz Paulo À ófto«

I&Jiclh

lo , aliárumadhuc Ecclefiàrum

Áis in

beatiffimus Petrus Princeps A-

|

poftólici órdinis ad arcem Ro-

ordinatiónibus occupátofilvam

iy: &

iftam freméntium beftiárum , &

máni deftinàtur impéri) , ut lux

TM

Veritátis ; quee in ómnium gén-

turbulentíflimze — profundirátis

Jmnes

iium revelabáàtur falütem , ef-

Océanum conftántior , quämf

lr iq

ficácius fe ab ipfo cápite per to-

cüm füprà mare graderéris , in«

Homi

tum mundi corpus effünderet.

gre'deris.

7777

. TuesPaftor óvium, prin-

,. Petre amas me

" fgeDés

Ceps App&olörum : tibi crádidit

mine, quia amo te: * Paíce

0

oves meas.

Deus ómnia regna mundi :

. Simon Joánnis

Qi

* Et ideó tibi trádita funt cla-

diligis me plus his? tu Ícis Dó-

T

vesregni celórum. x», Quod-

mine , quia amo te, Pafce.

f , h

cümque ligáveris fuper terram ;

Le&io viij.

Vtft ton

erit ligátum & in. calis : &

Am pópulos , qui ex cir-

LU

quodcümque fólveris fuper ter-

I

cumcifióne credíderant , eru«

lum ]

ram, eritfolütum & in calis.

dieras : jam. Antiochénam Ec«

Qia gf

E: ideà.

cléfiam, ubi primum Chriftiá-

t t

Le&io vj.

ni nóminis dígnitas eft orta;

Ti

4^« Ujus autem natiónis

$ i

fundáveras :jam . Pontum , Ga-

l

1

ql!e) qi

ommum

mines in hac cunc uurbe non

látiam , Cappadóciam , Afiam ;

*f

$

effent?aut quze ufquam Gentes

atque Bithyniam légibus Evane

Md

norárent ; quod Roma didicit-

gélicze pradicatiónis impléves

k

ltD y

t * Hic conculcánde philo-

ras:nec aut dübius de provä-

hl

Quen

fophíz opiniónes, hic diffolvén-

&u óperis , aut de fpátio cus ige

i

H.'

o h

da erant terrénze fapiéntize va-

nárus etátis, tropheeum Crucis

"Ü

nitátes; hic confutándi daemo-

Chrifti Románis árcibus inferés

fþs ) dixit

num cultus; hi?, ómnjum facti-

1dinaz

NY Dei ,

H

-

bas, quóte Divínis prao

tióni«

4

lzl

p

p

,

Fefta Januarj.

$99

fial

tiónibus anteibant & ho

nor po-

tibi quia tu es Petrus, & füper

dliths

teltátis , & glória paífiónis.

hanc petram adificábo Ecclé-

u.

l

fiam meam.

qui

. Solvejubénte Deo, terrá-

, Beátus es Si-

O

;

ü

um Petre caténas, * Qui fa-

mon Bar-Jóna, quia caro &

cis ut. páteant caléftia regna

fanguisnon revelàvit tibi , fed

Pa

Parer meus ; qui eft in calis,

beátis. 39, Quodcumque ligá-

xEu

veris füper terram, erit ligátum

Et ego.

contim

& in celis : & quodcümque fol-

Le&io x.

T

veris füper terram , erit folürum

Ed Petrus conditiónes pro-

EU

& incelis, Qui. c;lória Patri,

pofitiónis expénderit: Dó-

[s Ert

minusenim díxerat : Quem me

Qui.

In rertio No&urno,

hómines effe dicunt, Filium

hóminis ? Et certé Filium hó-

when t

1,€&io fan&i Evangéh fecün-

düm Matthaum.

minis ; contemplário córporis

t Apäf"mn

Sed

s ia

Le&go ix.

Cap. 16, b. 13.

praeferébar.

addéndo ,

Quem me efle dicunt ; fignificá-

lh

N illo. témpore : Venit Je-

cclelüm

fus in partes Czefaréze Phi-

vit przter id ; quod in fe vide-

|

bátur, effe àliud fenciéndum,

drolt

P

pi: & interrogábat. difcípu-

Hrumy

osfuos, dicens: Quem dicunt

erat enim bóminis Filius. Quod

Yundiui

hómines effe Filium hóminis ?

ígitur de fe. opinándi judícium

Et réliqua.

defideróbat? Non illud. arbi-

0 s q&l&ï

lat

Homilia S. Hilárij Epifcopi.

trámur,quod de fe ipfe conféffus

Comuent.in Matthb,can. 16.

eft: fedoccültum erat, de qua

poft initium.

1

quarebátur , in quod fe creden-

uf

e:*PZ(&

Ominus à difcipulis re-

tium fides debébat exténdere.

quirit , quem íe hómi-

g, Elégit te Dóminus Sacerdó-

on JOARïï

D

u lil

nes effe dícerent: & ad-

tem fibi, ad facrificándum ei;

Hac

* Hóftiam laudis.

Immo-

Act

jécit , hóminis Filium.

enim confeffiónis tenenda rátio

la Deo facrifícium laudis, &

eft , utficut Dei Filium, ita &

redde — Alcí(limo vota tua, Hó«

Fílium hóminis meminérimus :

ftiam.

rl

^

uia álterum fine áltero nihil

Ledio xj.

du

[

ei tribuit ad falütem. Editis

di

babconfiio

1 Ch iA

P

gnum p

itaque; qua divéríz de eo erant,

E

ti praemium confecüta

" cn otti

hóminum opiniónibus , quid de

eft ; quia Dei Filium in hómine

yim "

fe ipfiféntiant, quarir. Petrus

vidiflet.

Beátus hic eft ; qui

N

L

refpóndit

*

Tu es Chriftus Fi-

ultra humánum óculos inten-

jpus p

lius Dei vivi.

diffe & vidíffe laudátus eft :

j

j I

Quem dicunt hómines effe

non id , quod excarne & fangui-

; de P[OW

Él

neerat cóntuens, fed Dei Fílium

T

um hóminis * dixit Jefus

J

difcípulis fuis. Refpóndens Pet-

czléftis Patris revelatióne con-

" (rid

rus,dixit: Tu es Chriftus Fí-

fpíciens : dignüfque judicátus ;

bus p

T

| ius Dei vivi:* Et ego dico

qui quod in Chrifto Dei effec ;

PZ

Pp4

pti-

d

*

6oe

Fefta Januarij.-

primus agnófcerec. ! O in nun-

objicitur : qui füse feritátis oblis

qia

cupatióne novi nóminis felix

tus, humíliter fe ad ejus pedes

li q

Eccléfie fundaméntum:dignáq;

abjécit. Quze pófteà in ergáftu.

lonc

lo tríduum inédia afflí&a , in e-

fami

edificatióne illius petra, quae

inférnas leges,& tártari portas,

quüleo fufpénditur ; & dngulis

p

& ómnià mortis clauftra diffól-

férreis excarnificáta in rogum

tbid.

veret ! O*beátus czli Jánitor ,

injicicur , unde ériam mirag

lli-

b

cujus arbítrio claves atérni á-

ter eváfit incólumis.

Dénique

Tratt

ditus tradüntur , cujus terréftre

extra Urbem cápite abíciffo ,

k

judicium prajudicáta au&óri-

Virginitàtis palmam Marryrij

a

tas fitin celo ; ut qua in terris

coróna cumulávit. CujusCorpus

Qu

aut ligáta fint auc. folüta , ftatii-

viaOftiénfi,décimo abUirbe mil-

Ál

ti ejüídem conditiónem obtíne-

liário,à Chriftiánis decimoquíne

ld

ant & in czlo.

to KaléndasFebruárij fepelitur,

lp &

9. Quiregniclaves , & curam

&. Veni Sponfa Chrifti, áccipe

Donrif,

tradicovilis, * Qui celi cerre-

corónam , quam tibi Dóminus

p

que Petro commíttrit habénas :

praparávit in ecérnum : pro cu»

hn £

ut réferet claufis , & folvat. vin-

jus amóre fánguinem tuum fudí.

p

cla ligátis.Y*. Ipfe per hunc no-

fti: * Et cum Angelis in para-

firos dignétur. fólvere nexus.

difum introifti. ". Veni eléda

Inl

& ui cali,

mea, & ponam in te thronum

|

m

i feftum Cathedrz celebre-

meum , quia concupivit Rex

I p

tur in Dominica, Le&io xij. le.

Ípéciem tuam. Et cum. G ló«

Cula

yia.

Et cum.

giur de Homilia Dominice ,

Mlye

cum g. j. de eadem, omiffa Le.

S equéntia fan&i Evangelij fe«

Q

&ione S. Prifce: quod & in fi.

cündüm Matthaum.

13

milibus obfervetur.

Cap. 16. b 13.

Ti

-Pro S. Prifca Virgine & Mart.

N illo témpore: Venit Jefus

t

e&to xij.

in partes Ceefaréz Philippi ;

]

anmuæ

Rifca, nóbilis Virgo-Ro-

& interrogábar difcípulos

Tüy,

mána , trédecim annos na-

fuos , dicens: Quem dicunt hó-

l

ta ; Cláudio imperatóre ,

mines effe Fílium hóminis? At

y EXak(

Chriftiánz fídei accusáta, ejüf-

illi dixérunt

.

.

Alij Joánnem

lf

dem juffu du&a ad Apóllinis

Baptíftam : álij autem Eliam :

Illl)nm]

l

xemplum , ut idólis immoláret

álij veró Jeremiam : aut unum

B

cüm rem deteftarétur , cólaphis

exProphéris. Dicit illis Jefus :

to

m

C2efa , in cárcerem tráditur : at-

Vos autem, quem me effe díci-

Vtim ,

que inde emiffa , cüm in fidei

tis ?* Refpóndens Simon Petrus

T

conftántia perfeveráret , affé&a

dixit : Tu es Chriftus Filius Dei

qi

N ttan

verbéribus , ferventíque ádipa

vivi. Refpóndens autem Jefus;

delibüta , rurfus in cárcerem in-

dixit ei: Beátus es Simon Bar-

IælS' d"

N

clíditur. Poft tríduum , in am-

Jóna:quia caro & fanguis non

revelávit tibi , fed Pater meus »

Eu(

W

ghitheätrum prodti&.av ,flcöni

qu

L

*

u

Fefla Januarj.

6o

i dl

qui eft in czelis.

Ét ego dico ti-

vibus regni ceeléftis, ligándi at-

j p

bi , quia tu es Petrus , & fuper

que folvéndi Pontifícium tradi-

hag

hanc petram zdificábo Ecclé-

dífti : concéde ; ut interceffiónis

h

fiam meam: & portz ínferi non

ejus auxílio, à peccatórum no-

Y ii

prevalébuncadversüs eam. . Et

]n r

ftrórum néxibus liberémur. Qui

tibi dabo Claves regni caclórum.

vivis & regnas cum DeoPa-

ii

Et quodcümque ligáveris fuper

tic.

Dag

terram , erit ligátum & in ceelis :

Deinde fit comm. S. Pauli. Afia,

a,

& quodcümque fólveris fuper

Sandte Paule Apóftole; t pre-

terram , erit folácum & in czelis.

dicátor veritátis, & Do&or Gén-

Mi

hC

Oratio. ut infrà.

tium , intercéde pro nobis ad

Vi

Ad Laudes, & per Horas, Afía.

Deum , qui te eléeit.

nl

Écce Sacérdos magnus, cum re-

YX Tu es vas ele&iónis fantte

Jig. de Communi. Confefforis

j d

Paule Apóftole. 5$ Przdicá-

jli gt

Pontif. Plalm.

Ixxxj. Dfis re-

tor veritàtis inunivérfo mundo.

j Doniat

Oratuo.

gnávit, cum reliq. 30. Capitu-

n: P[O [

lum. Eece Sacérdos magnus,

Eus , qui multitidinem

uumio.

y. breve. Amávit,

Géntium beári Pauli A-

Hymnus.

.

s in ii

póftoli praedicatióne docuífti

.

v d

Am bone Paftor Petre , cle-

da nobis quafümus ; ut cujus

s hod

. mens áccipe.

commemoradónem cólimus ,

ypint Mi

Vota precántüm: & peccáti vín-

ejus apud te patrocínia fentiá-

cula

mus,

T

Refólve , tibi poteftáte trádita ,

Pofteà S. Prifcee, Antiphona.

Qua cun&is celum verbo clau-

Simile e&o W. Dif?üfa e&s

TL

Vgl

dis ; áperis.

Ad Horas , omnia' dicuntur

Sit Trinitáti fempitérna glória,

de Communi ConfefforisPontif;

)

Vent

d

Honorpotéftas;atque jubilátio,

Ixxxijexcepta Oratione qua di-

InUnitáte cui manet impérium,

; D

citurut fuprà in Vefperis,

d

Id

i

Ex tunc, & modó , per aetérna

In fecundis Vefperis , Antiph.

(ii »

fecula. Amen,

Ecce Sacérdos magnus. cuim re-

d

J mmls li

x/ Exáltent eum in Kccléfia

liquis de Communi, Ixxxj.Píal.

plebis. $. Et in cáthedra fe-

mi de eodem Comm. in 1j. Ve-

]

Jozunfü

niórum laudent eum.

n

E

jl

4PC!'iS. lxx:d,.o

m u

Ad Benedi&us , Antiphona.

Capitulum , &. breve & Hym.-

[lllls

"

Quodcümque t ligáveris fuper

nus ut fuprà inj. Vefperis. 595.

terram , erit ligátum & in cz-

$. Elégitte Dóminus Sacerdó-

ne"dl

lis: * quodeímque fólveris fu.

tem fibi, $. Ad facrific

mot mel!

älldum

F;hus p

per terram , erit folütum & in

ei hóftiam laudis.

&

cxlis: dicit Dóminus Simóni

Ad Magnificat ; Antiphona,

j

€tro.

m j

Oratio.

Dum effet fümmus Póntifex, 1

Eus,qui beáto Petro A«

terréna non métuit , fed ad czelé-

pgus y

D

g

»

ftia regna gloriófus migrávit,

póftolo tuo ,.collätis clá-

Pp 5

Ora-

*

60*

Fefta Januarij.

Oratio. D eus,qui beáto Petro,

in erémi fpelüncam fe cóntulit :

t

Pofteà fircommmem. S.Pauli A-

ubi, palma ei vi&um & vefti-

tum praebénte, vixitad centé.

C

y

poftoli , ut füprà in j. Vefp.

Deinde fit Commemor. S.Pauf

fimum & décimum tértium an-

buco

exteni

lij Eremita.

num ; quo témpore ab António

Antiphona, .Similábo eum.

nonagenário, Dei admónitu ,

forpus

invifitur.

r

:

obvolt

y. Amaviteum.

TRosQx

Oratio.

s,. Honéftum fecit. xciij.

Eus , qui nos beáti Pauli

Lectio

vj

CÀnt2ns

Confeísóris tui ánnua ío-

Ui

bus inter fe, cüm ánteà

4:

[orET

L

emnitáte latíficas

*

concéde

non nóffent, próprio nó-

dlein

min

Q

ropítius ; ut cujus natalítia có-

onfalutántibus, & mul.

Wpilbo

l

mus, éciam actiónes imitémur

ta de regno Dei colloquéntibus ;

pisfeni

B

Per Dóminum.

corvus , qui ánteà femper Paulo

NT

Poftremà SS. Marij & Socio«

dimidiátum panem attülerat ,

prim

orum e

íntregrum détulit.

Poft corvi

lenam;

sum Marr. Antiph.

enim, , Latámini in Dómino.

difcéffum , Eia , inquit Paulus ;

Va (

Dóminus nobis prándium mifit,

Gtt,

Oratio,

* Xáudi Dómine pópulum

veré pius,vere miféricors. Sexa-

shfey,

tuum cum San&órum tuó-

gínta jam anni funt, cüm acci-

misi

Yum patrocinio fupplicántem :

pio quotídie dimídij panis fra-

inje'ftzhuu

ut & temporális vitz nos uribuas

méntum , nunc ad advéntum

lm

tuum Militibus fuis Chriftus

nv

pace gaudére , & setérnae repe-

tíre fubfidium.

Per Dóminum

duplicávit annónam.Quare cum.

W

noftrum.

E

gratiárum actióne ad fontem ca-

fütenigo

Die XIX, Janu

ürij.

piéntes cibum , ubi tantífper re-

O r

Pro Fefto S. Canuti Mart. Semi«

creátifunt , fterüm grátijs de

achæ&j

more Deo acis , no&em in Di«

duplex ad libitum. ::

D

um videin fine, cclxxvij.

vínis láàudibus confun.lpfe'runr.

i D

&

Ofäïci

FESTO S. PAULI

& Amávit eum. xciij.

lh n

rimi Eremitze Conf. Semid,

^

jo vij.

i Vang, c

Omnia de Comm. Confeff,

. Ilüculo Paulus de morte ;

W ill Cc

&onPontificis prater hic notata,

I

quae fibi inftáret , ádmo«

Tif

In fecundo No&ürho.

nens Antónium , hortátur, ut

QU

pillium, quod ab Athanáfto ac-

Aulus, egrigmïetärum Au-

céperat,ad involvéndum fuum

&or & Magífter , apud in-

corpus afférret. Quo ex itínere

Àr

4

"

feriórem "Thebáidem na-

rédiensille ,. vidit inter Ange-

Wt

tus , cim quíndecim effet annó-

lórum choros, inter Prophetà-.

]i

rum, orbátus paréntibus eft,

rum & Apoftolórum coetus

daäu

W

F&

Pauli Animam

[

*Qæi- pófteà declinánde caufa

in czelum aícéne

i

.perfecutiónis Décij & Valeriá-

dere.

z

s

J

ni ; & Deo libériüs inferviéndi

& lftehomo. xciij.

hM

d

6o

Fefta Januarij.

tl

Le&io vitj.

- ftiános in víncula conjé&os fo-

Yi

Umque ad ejus cellam per-

vébant ; & ópera ac facultátibus

a

fuis füftencábant, & San&órum

C

venílfet , invénit géni-

tium g«

bus complicátis , eré&a cervice,

Córpora fepeliébant. Quam ob

Antoy

extenfifque in altum máuibus

rem comprehénfi omnes ,. cüm

T

Corpus exánime :—quod állio

nec impiórum minis, necter-

obvólens, hymnófque & Píal-

róre commoveréntur , ut dijs

mos exChriftiána traditióne de-

Cj

facrificárent ; primüm füftibus

cánrans, cüm fárculum,

quo

debilitáti; deínde fiinibusattrá-

H

ciman

terram fóderet, non habéret

,

&i, rum admótis candéntibus

duoleónes ex interióre erémo ;

làminis combüfti, & ungulis

K

, mi

rápido curfu ad beáti Senis cor-

férreis excarnificáti funt. Poft-

|

yibur

pus ferántur ; ut fácilé intellige-

rémó pracífis mánibus, & ad

xétur , eos , quo modo póterant,

collum. alligátis , du&t per mé«

npex?avh

at

plorátum édere : qui certátim

diam urbem, via Cornélia. ad

Pol m

terram pédibus effodiéntes, fó-

tércium décimum ab Utrbe mil-

j Pal

veam , quae hóminem cómmodé

liárium, in eum locum , qui

]um n

cáperet, effecérunt.. Qui cüm

Nymphe dicebátur,necántur:ac

ors, t

abiíffent ; Antónius fanc&um

prmüm Marthe ; que virum

oim 4

Corpusineum locum íntulit: &

ac filios ad lupplicia pro ]eüi

injé&a humo rámulum ex.Chri-

n

.

Chriíti fide conftánter perferén-

|apnt

ftiáno more compófuit

M

tüni-

da , veheménter fücrat cohortá-

j C

cam veró Pauli , quamin fportze

tà , mox céterisin eàádem arená-

modum ex palmz fólijs ille fibi

ria cervíces. abícindüntur , eo-

Qu

*

.

fonem

contexüerat, fecum áuferens

rümque córpora conjiciüntur in

eo vefltu diébus folémnibüs

ignem. Qu« femiüfta , Felí-

m

Pafchze & Pentecóftes, quoad

citas matróna Romána nóbilis;

l gl'm]l

,:

vixit , ufus eft.

n

colligénda , & in fuo praedio fe-

$. Defidérium Anima. xciij.-

peliénda curávit.

lmplelunlv

Deus omnem

In tertio Noc&ur. Hom. in

. Abftérget

"

licrymam ab óculis San&ó-

Evang. C onfíteor tibi Pater.

] m

ut in Comm. Confeff, non

rum, & jam non eric ámpliüs

]

Itl

Ponif, €j.

neque lucus , neque clamor,;

San&orum Marij & Sociorum

fed nec ullus dolor: * Quó-

er )

Martytum,

niam prióra vranfiérunt.y, Non

[h 304

efürientneq; fitient ámplius,ne-

ndnm [UW

Le&io xij.

Arius Perfía , nóbili loco

q; cadet fuper illos fol;neq; ullus

ex l[lfmc

natus , cum Martha cón-

eeítus.Quóni&, G lória.Quónia,

"I)

ju

e pari nobilitáte , &

In Laud, fit Comm, de ijfdem,

j Dphcw

j

jj

duóbus fi

jjs Audiface & Aba-

Antiph. VeftriCapilli; , Ex-

j

chum, Romam venit Cláudio

lum ll

j

ultábunt, Oratio ut fuprà.

Xmperatóre, ut Mártyrum fe-

Vefp. de fequenr. Commem,

h

Pülchra venerarérur, lb Chxif

$.:Pau1i l-ïr*eomita.e..;

El

Die

604.

Fefta Januarij.

Die XX. Januarij.

Diáconos feptem, Epifcopos pet

i di

divéría loca ándecim,

IN FESTO SS. FABIANI

u

& Sebaftiani Mart.. Duplex.

. Vérbera carníficum nonti-

Orario.

muérunt Sancti Dei , moriéntes

|

I

Nfirmitátem noftram réfpice

pro Chrifti Nómine : * Uche-

I

omnípotens Deus : & quia

rédes fierencin domo Dómini.

D

ondus próprize aGiónis gravat;

Y Tradidérunt córpora fua

jlra

j

eatórum Mártyrum tuórum

r

opter Deum ad fupplicia. Ut

f2,05

Fabiáni & Sebaftiáni intercetfio

h

erédes.

piby

gloriófa nos prótegat, Per.Dó-

Leaio vij.

1t, D

minum.

Ebaftiànus ex patre Nar-

furimy

In fecundo No&urno.

bonénfi, matre Mediola-

li C

$

Le&lo v.

nénfi natus , ob géneris no-

pmim

Abiánus Románus à Maxi-

bilitátem & virtátem Diocletiá-

f

míno ufque ad Décium re-

nocharus fuic; dux prime co-

4 My

E

1

DT

gens Ecc éfià , feprem Diá-

hórtis , Chriftiános , quorum

conis regiónes divifit , qui páu-

fidem clàm colébat , ópera & fa-

frcadi

erum curam habérent. Tóti-

cultátibus adjuvábat ; & qui ex

T D

dem Subdiáconos creávit , qui

eis tormentórum vim reformi-

pndo

res geftas Mártyrum à feptem

dáre videbántur, cohortatióne

tfb

Noráris Ícriptas colligerent.

fic confrmábat,ut pro Jefu Chri-

Vi

Idem ftátuit , ut quotánnis Féria

fto multi fe ultró tortóribus of-

tl vel

férrent. In illis fuére Marcus &

quinta in Coena Dómini , vétere

Vitju

combüfto, Chriíma renovarétur.

Marcelliánus fratres, qui Romae

*

San&i tui Dómine mirábile

mïllle e

in cuftódia erant apud Nicóftra-

ml

confecád funt iter , ferviéntes

tum :cujus uxor Zoé vocem;

b Udn

rzecéptis tuis , ut inveniréntur

quam amiferat , Sebaftiáni ora-

T

illefi inaquis válidis: * Terra

tióne recuperávit. Quibus Dio-

M g.

appáruit árida : & in Mari ru-

cletiáno delátis , Sebaftiánum

UH

*

bro via fine

impediménto.

accerfit , & veheméntiüs objur-

d

Y^. Quóniam percülfit petram ,

tum,ómnibus artifícijs à Chri-

m

Wt

j

fide conátur avértere. Sed

À

& fluxérunt aquee, & torréntes

Pt

inundavérunt. Terra.

cüm nihil nec. pollicéndo nec

Ws (

Lc&io vj.

terréndo profíceret ; ad palum

Ti

Enique décimo tertio Ka.

alligátum fagíttis configi jubet.

ht

ID

léndas Februárij in perfe-

$. Tamquam aurum in forná-

ng,

eutióne Décij martyrio'coroná-

ce probávit elé&os Dóminus; &

HO]][:, c

tus, in cemertério Callífti via

quafi holocáufti hóftiam accépit

Htt ]l

Appia fepelitur, cüm fedíffet an-

illos : & in témpore erit refpé-

hi

nos quíndecim , dies quátuor.

&us illórum: * Quóniam do-

num &

ax eft elé&is Dei.

huürdes

Hic fecit Ordinatiónes quinque,

QUan-

menfe Decémbri, quibus creá-

Y^. Quiconfídunt in illum , in-

LT

Ti

Hvi: Presbyteros vigínti duos ;

télligent veritàtem , & fidéles

nlgq]

in

pE

Fefla Januarij.

6o

p

in dile&ióne acquiéfcenr illi,

fiunt. de S. Agnete, Afa. In«

Quóniam.

gréa Agnes — cum reliquis de

t

L.ectio viij.

Laudibus.

r

Píalmi Dominicales. 11f,

Uem ómnium opinióne

: Vrl

mórtuum , noctu fan&ta

cum Comm. Dominica.,

Dinin,

mülier Iréne fepeliéndi grátia

ol

Die XXI. Januarij.

o lu

juflit auférri : fed vivum repér-

IN FESTO S. AGNETIS -

lia d

tum ; domi fuze curávit.. itaque

Virg. & Mart. Duplex,

pauló póft confirmáta valevídi-

Ad Vefp. Capit.

ne , Diocletiáno óbviàm fa&us;

Fecli. f1.4. 1.

d M.

e€jus impietátem libériüs accu-

Onfitébor. tibi

Dónine

Msl

fàvit. Cujus afpé&u cüm ille

C

Rex , & collaudábo tre

At

primüm obftupuiffet,quód mór-

— Deum Salvatórem meum.

Diedt

tuum créderet. ; rei novitáte , &

Confitébor. Nómini tuo :

uós

Yinzt

acri Sebaftiáni reprehenfióne

niam adjütor & protét&tor fa&ua

, Qu

excandéícens , eum támdiu vir-

es mihi ; & liberáfti corpus

vera K

gis caedi imperávit , donec Ani-

meum à perditióne.

mam Deo rédderet. Ejus Cor-

&. breve. Adjuvàbit eam.

&qui

reforni

pus in cloácam dejé&tum , Luci-

Hymn. ] efu coróna Virginum,

xv

naà Sebaftiáno in fomnis admó-

Xy. Spécietua. . de Communi

nita , ubieffer, & quo loco hu-

Virginum. €viij,

o

mári vellet, ad Catacümbas fe-

hona.

rb

Ad Magnificat, Ant

4

Mul

pelivit ; ubi fan&ti Sebaftiáni nó.

Beáta Agnes T in mé

o flame

a

mine célebris Eccléfia eft zedi-

márum expánfis mánibus orá«

] ll

ficáta.

bat : Te déprecoromnípotens ,

j vt

&. Certámen magnum habué-

adoránde,; colénde , Pater me-

ftini d

runt San&i Dei : tranfiérunt per

tuénde, quiaper fan&tum Fílium

»uiblli ]

igner & aquam ; & alvifacti

tuum eváfi minas facrilegi ty-

[

unt :

^ Etcorónas accepérunt

jfrint

ránni , & carnis fpurcítias im-

qisdi

à Dómino Deo : X'.. Immánia

maculáto calle tranfívi : & ecce

cijsäC I

enim pro Chtiftoin fuis corpó-

vénio ad te, quem amávi , quera

u ?

iibus pertulérunt torménta.. Et

quazfívi , quem femper oprávis

€orónas, G]lória Patri. Et €Q-

Oratio.

(

d

gÓnas,

i

dm

Mnípotens

fempite'mre

In tertio Noctur. Homil. in

O

Deus , qui infirma mundi

m r

Evang. D efcéndens Jefus de

éligis , ut fórtia queque confün-

v

m

Winté, . de Communi. plurim,

Matt.

das : concéde propítius ; ut qui

m

f

XVs

beátze Agnétis Vírginis & Már-

In fecundis Vefperis à Capi-

tyris cuz folemnia cólimus,ejus

g

tulo fit de S. Agnere V. M.

apud te patrocínia fenti&mus.,

ia

Per Dóminum noftrum,

qis D*

$ Quando Dominica Septua-

Jlum;P

gefima incidit in diem XX. Ja-

Deinde fit commemor. $$;

nuarij, tunc integrae Vefperze

Mart,. Fabiani &t Sebaftiani,

g i

l]

Ane

-

-

ia

606

Fefta Januarij.

Víreinis celebrémmus

yint

"Antiphona, Gaudent in ceelis,

» quiliter

*. Exultibunt.

paíla fit beàta Agnes; ad me-

f

inóriam revocémus : tertiodé-

Oratio.Infirmitátem, ut fuprà.

AdMatutinum, Invitatorium,

cimo atáris fuze anno morrem

Regem Vírginum,

Hymnus.

g&

rdidit ; & viram invénit 2

Vírginis Proles, de Communi

Quia folum vicz diléxit Au-

r

Toni

irg.

cix.

&órem. Y^. Infántia quidem

In primo No&. Antiphona.

computabárur it annis , fed

Qi

Difcédeà me t pábulum mor-

erat fené&tus mentis imménfa.

ls

(l

tis, quia jam ab álio amatóre

Quia folum.

prevénta füm.

$;.1j. Déxceram meam ; & col-

din,

. Pfalm. Beátusvir. cum fe-

lum meum cinxit lapídibus pre-

J'gh'ngu

quent. de Communi Confeff.

tiófis , crádidir áuribus meis in-

k f

TPondf. Ixx.

Í

In,*

zftimábiles margarítas : * Et

VAntiphona. Déxteram meam,t

circümdedit me vernántibus at-

tipita

e

a

mmise

Md l

& collum meum cinxir lapídi-

que. corulcántibus

$

Y'.Pófuit figoum in fácienr

to;]ü)ä&

bus pretiófis ; * trádidit áuri-

Dires a

bus meis inzftimábiles mar-

meam , ut nullum pracer eant

'ALIt4S.

amatórem admíttam,

Et cir«

Gdf

falm.Qparefremuérunt. Ixxj.

cámdedit.

4

Vim

$; iij. Amo Chriftum , in cujus

ipit,

Antiphona. Póuit fignum t in

fáciem meam , ut nullum prz-

thálamum introibo,cujus Matet

i dsd

1ereum amatórem admittam.

Virgo eft , cujus Pater feminam

tt [j

Píalm.Cüm invocárem. lxxj.

nefcit, cujus mihi órgaria mo-

Q

dulátis

vócibus

cancant. :

Antiphona. Induit me. Dómi-

li

nüs T clyclade auro texta, &

* Quem cüm aniávero , cafta

n r

imménfis montlibus ornávit me.

fum; cüm tetígero , munda fum;

ts

- Pfalmus. V erba mea. l1xxij.

cüm accépero , Virgo fum.

lw

Andüphona. Mel & lac t ex

* Annulo fídeifuz fubarrhá-

ï]lïllibus

E

vit me , & imménfis monilibus

Atl

l

'ejus ore füfcépi , & Sanguis ejus

'ornàvit genas meas.

ornávit me. Quem.

MT

- Pfalmus. D ómine Dóminus

& iij.' Veni Sponfa Chriüi

ii

nofter. lxxij.

áccipe corónam , quam tibi

'luran[m

Antiphona. Chrifti ^ Virgo T

Dóminus praparávir in cetér-

Püln

"éc terróre coricütitur , nec

num: pro cujus amóre fángui-

h, d

nem tuümi fudífti, * Ec cum

blandiménis fedücitur.

mmn X

lw

Píalmus.

i n Dómino con-

Angelis in paradifum introífli,

&Iluph

Q

fido. Ixxiij.

$. Veni elécta mea'; & poram

!mþr

ln

X^. Spécie tuae

in te rhronum metim , quia con«

Yi

Slng

- « Lettionesj. No&ur. Cónfité-

cupivit Rex fpéciem tuam. Et

cum. G lória Pacri, Et cum.

ln

bor. de Comm. Virginum &

Matt. cxxij.

In íecundo No&urno, Antiph.

u*m- Qx

£. j- Dietn feftum facratiffimde

Chrftus cixcimdedit me f ver-

uphon

ll«

Fefta Januarij.

607

dlti

níntibus . atque corufcántibus

dinem t fol & luna mirántur,

d m«

ipfi foli fervo fidem.

gemmis pretiófis,

Ti

Pfalmus 14.

alm.Magnus Dóminus. . cxij,

Stans à dexuis

OH

Omine , quis habitábir

Antiphona.

Wont !

in tabernáculo tuo ? *

ejus T Agnus nive candidior:;

D

ixit h

aut quis requiéfcet in

Chriftus fibi Sponfam & Már-

monte fancto tuo ?

tyrem coníecrávit.

N

quidïm

i,

Qui ingréditur fine mácula , *

Pfalm.

B enedixífti Dómi-

ne. cxiv.

fl

& operátur juftitiam :

Og lóquitur veritárem in cor-

Antiphona. Ipfi foli T fervo fi-

vl

de fuo, *—qui non egit dolum

dem , ipfi me tota devotióne

committo.

"

]bape

in lingua fua :

i

Nec fecit pröximö fuo ma-

Píalm. F undaménta "e-r(

j

lum,* & oppróbrium nonac-

jus. cxv.

3

Cépit advérfüs próximosfuos.

Y Adjuvábit eam.

ab

Ad níhilum dedüc&tus eft in

gemm

Exlibro S. Ambrófijj Epifcopi

D

fiad

confpé&u'ejus malígnus : * ti-

de Virgíni bus,

er et

méntes autem Dóminum glorí-

Lib.1.pofl initium.

Lectio v,

cat.

Et d

Odie nacális eft Virginis,

Quyi jurat próximofuo , & non

integritàtem — fequámur,

H

m Qu

décipit, * qui pecániam fuam

Narális eft Mártyris, hó-

non deditad ufüram :

& miü-

ftias immolémus.

Narális eft

T Mat

f

nera fuper innocéntem non ac-

fan&ee Agnétis, miréntur viri ,

r m

cépit.

non defpérent párvuli , ftüpeang

Quyi facit hec , * non movébi-

nuptz , imiténrur innüptae. Sed

a *

£ur in aerérnum.

UE dl

quid dígnum ea loqui péffumus,

Antiphona. Chriftus circómde-

mndal?mi

cujus ne nomen quidem vácuum

dit me vernántibus atque coruf-

laudis eft? Devótio füpra zetá-

if Af

ia

cáncibus gemmis pretiófis.

tem , virtus fupra natüram : ut

Antiphona. Ipfi fum defpon-

mihi videátur , non hóminis

"

fita, t cui Angeli férviunt, cu-

habuíífe nomen, fed oráculum

jus pulchritüdinem fol & luna

T

Mártyris , quod indicávit , quid

Airántur.

Z

efler futüra. Nomen Vírginis;

ï

u ") !

]

Píalm. Fru&ávit.

cum fe

]u

p at

tirulus eft pudóris.

.

Appellábo

quent. de Communi, Virgi-

Mártyrem

.

predicávi fatie,

« u

num. cxj;.

Prolíxa laudátioeft, que non

g at

Andphona. Jam Corpus ejus t

quaritur, fed tenétur. . Nema

órpori meo fociátum eft, &

eft laudabílior, quàm qui ab

,& j

ui; [

Sanguis ejus ornávit genas

ómnibus laudári poteft. Quot

)

!

fneas,

hórnines ; tot. prcónes , qui

g

Pfjlm. D eus nofter refá-

*

Mártyrem pradicant; dum lo-

m

ium, cxi

]

uuntur.

AVT

ntphona, Cujus pulthrin':--

veftiz

gt

j

:

$. indu me —Döminus

.

méne

n

608

Fefta Januarij.

tnénto falátis, & induméntolz-

& jam matüra vidótie * cete

dinr

títa circümdedit me

e

P

* Ert

táre diffícilis, fácilis coronári

PE[mS

ramquam Iþm

nfam decorávit me

magiftérium virtüris implévit ;

jD

coróna. Y^ rádidit áuribus

que prajudícium vehebar zecá-

fii

meis inzftimábiles margarítas ;

tis, Non ficad thálamum nu«

Das

circmdedit me vernántibus at-

pta properáres , ut ad fupplícij

t

que corufcántibus gemmis, Et

locum ; lzta fuccéffu , gradu fe-

dep

tamquam.

ftina Vix:go procéífit. Flere oms

Propt

Le&io vj.

nes , ipía fine fletu. Mirári ple«

a

J- Y A&c tuédecim annórum

ríque ; quód tam fácilé vitze fuae

lrert

j martyrium fecííle rrádi-

pródiga, quam nondum háufe-

Mif

tur. Quó dereftabílior crudéli-

rat, jam quafi perfín&a doná-

(tlbor

tas, quze nec mintifculze pepér-

ret. Stupére univérfi, quód jam

Áon.

cit &etáti : immó magna visfí-

Divinitátis teftis exifteret ; quae

Can

dei , que étiam ab illa ceftimó-

adhuc árbitra fui per. zetátemi

tümxe

nium invénit xtáte. Fuirnein

effe non poffet.

pitean

illo corpáfculo vilneri locus?

$. Jam Corpus ejus córporí

Ho

Erqua non hábuit quo ferrum

meo fociàrum eft , & Sanguis

Mile

$

L

reciperer ; hábuic quo ferrum

ejus ornávit

genas meas

[

IY

vinceret, Hac inter cruéntas

* Cujus Mater Virgoeft , cujus

|

N

carníficum impávida manus ;

Pater féminam neicit. y. Ipft

kX

hec firidéntium. grávibus im-

fum defpontáta , cui Angeli fer-

od

móbilis trá&ibus. catenárum ,

viunt , cujus pulchricüdinem fol

l

dinen

nunc furéntis mucróni militis

& luna mirántur. Cujus.

hf

totum offérre corpus , mori ad-

Ledio viij.

IN

huc néfcia , fed paráta , velfiad

Uanto terróre egit cárnie

fex , ut timerétur , quane

aras invità raperétur , téndere

tani[ ]3

€hrifto inter ignes manus , at-

-tis

anditijs, ut fuadéret, quan«

tórum vota , ut fibi ad n

üptias$

Atin

que in ipfis facrilegis focis tro-

provenirect At illa: Et hec fpon-

$

fsmarga

pheum Dómini fignáre Victó-

;'-ï- 0

zis : nunc ferráris colla manüf-

fi injüria eft ; inquit , expe&táré

placitüram. Qui me fibi priot

[ ände) [

que ambas inférere néxibus. Sed

nullus tam tenája membra pó-

elégit , accipier : quid percüffor

j]QUia ]

Fütim

&erat nexusinclüdere.

moráris ? Péreatcorpus , quo

. Mel&lac ex ejus ore fuf-

amári poteft óculis , quibus no«

m

lmþülln[l

€épi, * Et Sanguis ejus orná-

lo. Stetit, orávit, cervícem in«

fléxit. Cérneres trepidáre car-

(Uhfï[eo[

vit genas meas. y, Ofténdir

lg

BR

&nihi chefáuros incomparábiles ,

níficem , quafi ipfe addí&us fuif-

RrX))

uos mihi fe datürum repromí-

fet ; trémere percuffóris déxte-

! enne

D

te

Et Sanguis.

ram , pallére ora aliéno uméntis

Le&io vij.

perículo, cüm puélla non timó4

d

ret fuo. Habéris ígitur in una

j

Ovum : martytij

genus,

Ptïltab.

Nendum idónea

Pænæ ?

hóftia duplex martyrium ; pu«

N

-

a

D |

D7

Fefta Tanuámnj.

60

Dd

Y

dóris, & Religiónis. Er Virgo

$. xij. HeceftVirgoprudens,

permánfit; & martyrià obtínuit.

* Qu venién:e Sponío accépit

?leVi[)

L

. Diffüfa eft grátia in lábys

óleum in vafis fuis , & ornátis

tuis, ^ Proptéreà benedíxit te

lampádibus introivit cum eoad

g

Deus in atémum. y. Spécie

nüptias. . Hscelft Virgo fà-

nj

h

tua , & pulchrirídine tuà intén-

piens,& una de niáímero prudén-

de, próiperé procéde , & regna.

tum. Que veniénte.

G lória

U

Proptéreà. G lória Patri. Pro-

Patri. Qus& veniénte.

d

ptéreà.

BEOLAUDES,

tl

Inrertio No&. ad Canries, Afa.

& per Horas , Afia.

j hi

a d

Mifit Dóminus t Angelum fuü,

Ngréffa Agnes T turpiciidi-

& liberávit mede medio ignis,

nis locum , Angelum Dómini

& non fum azftuáta.

]

iin

preparátum invénit.

itq

