Íu , fed divína difpenfatíóne ge-

l

gI&

g

Lectio viij.

ftum eft.Egit namque miro mo-

Al

yetat

Qu

Uales namque do&óres

do fupérna Cleméntia , ut difcí-

mpll

fan&ze Eccléfie ante ad-.

p o

pulus ille dábitans , dum in Ma-

Y

véntüm hujus Spíritus füerint ,

( ldemsP

gíftro fuo vülnera palpáret car-

LIH

cimus : & poft advéntum illius

nis , in nobis vülnera fanáret in-

1 Ql

cujus fortitüdinis fa&i fint , con-

fidelitácis.

il

(f

picimus, Certé ifte ipfe. paftor

X. Ifti funt qui vivéntes in car-

&

c[[g(lm

Eccléfiz, ad cujus facratiilimum

ne , plantavérunt Eccléfiam fán-

j o

n

Oo 5

guls

Fefta Decembris.

x 68

guine fuo: * Cálicem Dómini

quet, quia fides illárum rerum

hQ

Lfäio x]

bibérunt ; & Amici Dei facti

arguamentum eft, que appaiére

funt. Y. Inomnem terram exi-

Teza

non pofíunt. Qua étenim appá-

vit fonuseórum , & in fines or-

rent , jam fidem non habent , fed

n

bisterrze verbaeórum. Cálicem

agnitiónem.

ü

Dómini.

&. Qui funt ifti; qui ut nubes

Lectio x.

volant: * Etquaficolümbzad

Yil

i ?Lüus enim nobis Thomz

fenéftras füas? y. In omnem

TU

I

terram exivirt fonus eórum , & in

|

fj

infidélitas ad hdem , quàm

1

fides credéntium difcipulórum

fines orbis terre verba eórum,

[ iij

rófuit: quia dum ille ad fidem

Et quafi. Letio xij.

TUl Cfgo

Um ereo vidit Thomas ,

Ts o

palpándo redücitur , noftra

o

mens omni dubitarióne poftpó-

dum palpávit , cur ei di-

Yeig: N

fita, in fide folidácur.

Sicquip-

citur : Quia vidifti me , credidi-

fiüs Hxür

fü ? Sed álind vidir, áliud crédi-

pe difcipulum Dóminus poft

m dlgja

Refurrectiónem fuam dubitáre

dit.

A mortáli quippe hómine

rürum

ermífit, nec tamen in dubita-

Divínitas vidéri non pótuit.

hminl

zióne deférüit: ficut ante Nati-

Hóminemergo vidit, & Deum

inl di

vitátem fuam , habére Mariam

conféffus eft, dícens : Dóminus

Vidéndo

kl

fponfum vóluit, qui tamen ad

meus , & Deus meus.

fin eis

ejus nüptias non pervénit. Nam

ergocrédidit, qui confiderándo

Qf

ita fa&us eft difcipulus dübitans

verum hóminem , hunc Deum ;

X.ll 1 PQX

& palpans, teftis verz reíurre-

quem vidére non póterat, excla-

homæ j

&iónis , ficuc Sponfus Matris

mávit. Letíficat valdé quód íc-

A ( D

füerat cuftos integérrimae virgi-

quitur : Beáti qui non vidérunt ;

UT

mitàtis.

& credidérunt. In quanimirum

LU TIeum

* Ifü funt Viri fan&i ,. quos

fenténtia nos fpeciáliter fignáti

As* fd

elégit Dóminus in charitáte non

fumus , qui eum , quem carne

a

fi&àa , & dedit illis glóriam fem-

non vídimus , mente retinémus.

T

NI

itérnam: * Quorum do&rína

Nos fignáti fumus : fed fi hidem

l il

fulget Eccléfia , ur fole luna.

noftrám opérimus fäquimur.llle

Qedii |

Y^. Sanüi per fidem vicérunt

étenim vere credit, qui exércet

Ti .

xegna , operáti funt juftítiam.

operándo quod credit.

"i, D

Ol

Quorum do&rína.

£. Non funt loquéle , neque

Ti

W

Le&io xj.

ferimónes , quorum non audián-

h

La

Alpávit autem , & excla-

tur voceseórum : * In omnem

hi

Dlons

P

mávit: Dóminus meus , &

terram exíivit fonus eórum , &

i

Deus meus.

in fines orbis terrze verba eórum.

Dícit ei Jefus.

Nv

"p

Quia vidífi me , credidifti.

X-. Nimis honoráti funt Amici

*l

Cüm Paulus Apóftolus dicat :

tui Deus: nimis confortátus eft

Wmm 1

Eft autem fides fperandárum

principátus eórum. In omnem.

xühr

"d

fubftántia rerum , arguméntum

G lória Patri. In omnem.

EHR-

d

hon apparéntium : proféáó li-

Si verà hoc Feftum occurrat

M

jn

F(

Fefta Januarij.

8

I t

in Qnatuor Temporibu

$;XIj quiatunc Afia. Nolíte timére.

Le&io legitur de Homilia 1llius

', gppæäe

dicitur ad Benedi&us, in Domi-

2 &Päl.

Ferie cum j. &. fuo.

nica , loco Antiphone. Aye

ab l

S equéntia fan&ti Evangélij fe-

María, Etin Officio S. Thomse

cündüm Joánnem.

pro Commem. Adventus , poni«

1 üt ts

Cap. 20. f. 24..

tur Anciph. Feriz fecunda.

olimyea

N illotémpore : Thomas ,

Dicit Dóminus: t Pzniténtiam

i onpid

unus ex duódecim , qui díci-

]

ágite : appropinquávit enim re-

rum, d

tur Dídymus , non erat cum

1num caelórum , alleliíja.

y. eirit

$

eis, quándo venit Jefus. Dixé-

X^. Vox clamántisin deférto ;

runt ergo ei álij dilcípuli : Vídi-

mus Dóminum.

Illeautem di-

Paráte viam Dómini. $- Re-

:Thomagf

&as fácite fémitas ejus.

at

xiteis: Nifi vídero in mánibus

Oxzatio, urin Adventu.

y, qit

ejus fixáram clavórum , & mit-

FESTA JANUARII

ii -

tam digitum meum in locum

Prima Dienon impedita dici-

p dyoy

clavórum , & mittam manum

eur Officium Defun&orum.

Die XT.

N

meam in latus ejus, non credam.

anuarij.

5 &De

Et poft dies o&to, íterum erant

S.HYGINIPAPX ET MART.

, Dömiïi

diícipuli ejus intus; & Thomas

Fit Commemor, infra, OQa«

3 Vldf*

cum . eis.

vam Epiphaniz,

Venit Jefus jánuis

-

of

claufis , & ftetitin médio, & di-

Ad Vel

*

xit : Pax vobis.

Deínde dicit

peras, Afia, Ifte fan&us

unc Dots

X. Glória & honóre. xxiij.

Thome ; Infer digitum tuum

Oratic.

j

a[de quödfä

huc, & vide manus meas , & af-

Nfirmitátem noftram réfpice

fer manum tuam , & mitte in

I

Onvid&ülnh

omnípotens Deus : & qui&

p

latus meum:. & noli effe incré-

pondus própriee a&iónis gravat,

"

dulus : fed fidélis.

Alinc

Refpóndit

beáti Hygini Márryris tu1 atque

"Thomas , & dixitei : Dóminus

Pontíficis intercéffio | gloriófa

: m at

g d

meus , & Deus meus.

Dixit ei

nos prótegat. Per Dóminum.

]

if

Jefus: Quia vidífti me Thoma ,

g

Ad Laud. Antiph. — Qui odit,

j

credidífti : beáci qui non vidé-

X. Juftus ut palma. xxxv.

equim

yunt ; & credidérunt.

f

Die XIV, Januarij,

qm D

Oratio. D 3 nobis , quafu.

Si hoc die celebretur feftum

j

mus.

84.

xelï ) MW

SS.Nominis

Jefu , require offi-

In

audibus ad Benedi&us,

cium ejus in fine. ccIxxxij.

d

"m

Antiphona. 'Quia vidifti me T

IN FESTO S. HILARTI

TT

l

T

TU

Thoma , credidífti : beáti qui

Epife. & Conf. Semiduplex,

'non vidérunt, & credidérunr,

In Hymno. méruit fupre.

vcrbafa *

a

allelija.

mos Laudis honóres.

j fUMA

j

Commem. Adventus. Antiph,

Ad Magnifícat, Antiphona,

du

Nolíte timére, quinta enim die

Sacérdos & Póntifex , t & vir-

Jg 0^

Véniet ad vos Dóminus nofter,

T

tütuna ópifex ; paftor bone in

y

ift hoc Feftum ttansferatur:

pópulo ; ora pro nobis Dómintt,

uTA

Ors-

588

Fefta Januarij.

Oratio.

tranfirent : Hilárius tamquam

firmiffimum murum fe Ariánis

E ^& Eus , qui pópulo tuo eetér-

J JPne falüns beátum Hilá-

oppóneus, illórum furórem in

M

rium miníftrum tribuífti : prae-

fe concitávit.

fim i

fla quefumus ; ut quem Do&ó-

$. Invéni David. Ixxvij.

Qu T

gem vitae habüimus in terris, in-

Le&io vj.

münm]

terceffórem habére mereàmur

"laque mulus petitus infi-

fe Mi

incalis, Per Dóminum.

erudini

dijs ; tandem dolo Saturnini

Si hoc Feftum venericin Do-

Arelaténfis Epifcopi , de Synodo

H

minica , transfertur : erit camen

Biterrénfi inPhrygiam relegátus

lerins

eft : ubi & mórtuum fulcitávit ,

flinrill

Xij. Lectio cum fuo j. i. & come

memorat, de S. Felice in eadem

& libros duódecim fÍcripfit de

fufenfo

Dominica. Quod &in fimilibus

"Trinitáre contra Ariános. Qua-

DO

obíervatur.

Tdentin

driénnio póft coá&o Concilio;

Pro Commem. S. Felicis Pres-

ad Seleucíam Ifáurie urbem ;

tioribus

byteri & Mar. in Vefp.Afia. Yíte

Hilárius adéfle compilfus eft :

J tre

fan&us, y. Glória. xxiij.

Don

ac deínde Conflanrinópolim

Oratio.

profé&us ,ubi excrémum Fidei

iflun

]

* Oncéde quefumus omní-

erículum animadvértit , cribus

litt

potens Deus : utad melió-

libellis püblice datis,audiéntiam

lEu fiy

gem vitam Sanc&órum tuórum

Imperatóris popöfcit, ut de Fi-

N

exempla nos próvocent ; quáte-

de cum adverfárijs coràm difpu-

Letüor

tàret.

nus quorum folémnia ágimus ,

X i

étiam actus imitémur, Per DóÓ-

$. Pofui adjutórium. Ixxviij.

lus dj

minum,

Le&io vij.

dte (

In fecundo Nocturno,

Erüm cüm Uríácius &

houoé

Lecuo v.

V

Valens Ariáni Epíícopi ;

Wim

E ECEEN

L d

C

: Mlárius in. Aquitá-

quos Hilárius fcripris confutà-

U

rat , praeféntis erudiriónem per-

N

SE

. nia nóbili génere

Ühne.

E

EM

N

natus, do&rina &

timéícerent 5 Conftántio per-

Be,

Em

;

N

U

eloquéntia excel-

fuaférunt, ut fpécie honóris eum

UT

' luit. Qui primüm

in fuum ;Epifcopárum reftitüe-

Í

I

in matrimónio quah! Mónachi

ret. Tunc Hilárium 6 prælio

hareticórum revercéntem , ut

adn

vitamegit : deínde propter fin-

[

guláres virtítesPi&avórumEpi-

inquic fan&us Hierónymus ;

R Hullum

icopus creárur: quod munus

Galliárum Eccléfia. compléxa

)

0&0103

Epiícopále fic geffit , uc à fideli-

eft : quem ad Epifcopátum fecü-

Tle

bus fummam laudem coníeque-

tus eft Martinus , qui pófteà Tu-

n

um

Q

rétur. Quo témpore , cum ter-

ronénfi prefuit Eccléfie : tan-

[*

lm

róribus, bonórum fpoliatióne ,

tímque illo do&óre profécit ;

münnnbl '

exílio, & omni crudelitáre Con-

quantum ejus pófteà fán&itas

Wmens

ftánuius Imperátor Cathólicos

declarávit.

Emem

u

vexáret ; niíiad Ariánas partes

». lfeeftquiante Deüi.Ixxviij

]

Le-

W

Feíta Januarij.

589

Eamquam

Ledcio viij.

ufüm humáni géneris effé&us ;

lt ag

Agna deínceps tranquil-

incorruptiónem

corpóribus ;

WÜrenn

M

litáre Pictavórum Ecclé-

quibus füerit afpérfus, impértit,

fiam adminiftrávit : Galliám-

& ad omnem fenfuni condtti fa-

Yi

que univérlam addüxir, ut Aria-

póris apciffimus eft.

nórum impietátem condemná-

g. Amáívit eum. Ixxix.

;tïtus i

ret. Multos libros fcripfit mira

Le&Gio x.

Póftoli autem funt rerum

o Sutng

éruditióne ; quos omnes fanctus

i

Hierónymus ad Latam , fine ul-

A

celéftium | przedicatóres ,

midegia

laerróris fufpicióne legi poffe te-

& xternitátis velut fatóres , im-

T

ftárur illis verbis : Hilárij libros

mortalitátem ómnibus corpóri^

fripir d

inoffénfo decárrat pede. Migrá-

bus , quibus eórum fermo afpér-

i Qd

vit in celum Idibus Januárij ;

füsfüerit, conferéntes. Méritó

; Cond

Valentiniáno & Valénte Impe-

igitur fal terrz nuncupáti funt,

rig u

ratóribus, anno poft Chriftum

per do&rínse virtütem faliéndi

püls

natum trecentéfimo fexagéfimo

modó eternitáti córpora refer-

nono.

nri

vántes, Sed natüra falis femper

mumh

&. Juftum dedüxic. Ixxviij.

éadem eít, nec immutári um-

rtit tt*

In tertio No&urno,

quàm porteft.

&

a

Lé&io fan&i Evangelij fecün-

&. InmédioEccléfiz. Ixxx.

i, Ut (

düm Matthaeum.

Leio xj.

cuind

L.e&io ix.

Cap. . b. 13-

Erüm quia converfióni

V

homo fübjacet , & folus

N illo témpore : Dixit Te-

fus difcípulis fuis: Vos eftis

beátus, qui ufque ad finem in

!m,lxxvïli'

fal terrze. Quód fi fal evanderit ;

ómnibus Dei opéribus permán-

Íerit: ideó eos fal terree nuncu-

i]:[äciüs l

]

in quofaliétur? Ecreliqua.

Homilia fan&i Hilárij Epí-

pátos monet in trádite fibi po-

yis

Ícopi.

teftáris virtüte perfíftere , nein-

fatuáci nihil fáliant; & ipfi , fen-

litiöllþmf*'f'

Comment. in Matth. can. 4. poft

antid

initium.

fu accépti fapóris amiffo, vivi-

l:

fionoti

Ü

Os eftis fal terra : quàód

ficáre corrápta non poffint, &

fi fal infatuátum. füerit,

projé&i de Eccléfie prompcuá-

um f

UA

V

ad níhilum valet idquod

1ijs , cum his quos falíerint , pé-

um *

p

Y

faliécur.

Sal , ut árbitror , ter-

-nemem !

dibus incedéntium prorerántur,

)l

rz nullum eft. Quómodo ergo

$. lfte San&us. Ixxx.

fjeron

"

Apóftolos fal terrae nuncupávit?

Pro S.Felice Presbytero & Mamt,

Lectio xij.

ii

Sed propríetas eft queerénda di-

i

&órum , quam & Apoftolórum

Elix- Nolánus

äPre'sbyter »

l

i

cüm in idóla veheméntiüs

i

offícium, & ipfius falis natüra

F

inveherétur, ab infidélibus

at

monftrábit. « . Sal eft in feuno

Ar P[U

i

cóntinens aque & ignis e-

várié vexátus , in cárcerem con-

Qx ün J

leméntum , & hoc ex duóbus

jícimur. Unde ab Angelo no&e

d

eft unum. Hic fgiturin omnem

edü&us , qnarere juflus eft Ma-

a

Xle

5909

Fefta Januarij.

ximiánum Nole Epifcopum :

n2

Velperz de S, Mauro, fine

qui cüm fénio confé&us , defpe-

Commemor, S. Hilarij.

um

ráret fe ferre poffe fupplícia per-

Die XV. Januarij.

[ rapen

IN FESTO S. MAURI

CUT

fequéntium , fe abdiderat in fil-

vam. Quó cüm Felix Deo duce

qu D

Abbatis. Duplex.

r

pervenifler, fané&tum Epiífcopum

Orario.

g

E

dl

humi jacéntem pené mórtuum

7j x Eus, qui beátum Maürum

videt : quem recreátum , ac fub-

ad imitándum Obedién-

) Ani

làcum in hámeros, apud fidélem

tiz exémplum , ficco pede fuper

Qrnánr

víduam reficiéndum curávit.Sed

aquas ambuláre fecífti : concé-

dut m

cüm is íterüm idolórü cultóres

Til o

de;ut & vircücum ipfius im-

impietàs argueret , factoin ip-

at em

plére documénta , & praemió-

fum impetu , fügiens in angüfto

rum- obrinére coníórtia mereá-

&kom

duórum parietum intervállo fe

mur. Per Dóminum.

occultàvit. Qui áditus cüm re-

Onti

In primo No&urno. Led. de

pénté arancárum telis pertéx-

Libro Sapientx, juftus í

p

tus vifus effec, némini recéntis

morte.xcj.

Vm j

litebrze fufpiciónem relíquit.

In fecundo No&utno,

tyrif

Inde igitur evádens Felix , in

Le&io v,

m fl

edibus pie mulleris tres men-

Aurus nóbilis Romá-

tiem l

feslátui.. Cüm veró Dei Ecclé-

nus, puer à patre Euty-

Ht'ndo ) h

o

chio Deo fub fan&i Be-

fia requiéícere qæpifïer ; Nolam

lübyi

xédiens , multífque ibi vitee ex-

nedíài difciplína oblátus ; bre-

Wt,

émplis , & do&ríne prezcéptis ,

vitantum divína grátia profé-

) Il f

miraculifque ad Chrifti fidem

cit , ucipfi Magíftro admiratió-

felcity

convéríis , conftánter. étiam re-

ni effec : qui. illum faepe , véluti

Vil m

cufato ejus urbis Epifcopátu ,

reguláris obfervántiz ; & virtü-

Al Wa

obdormivit in Dómino, fepu-I-

tum ómnium fpécimen, céteris

][ Qd (OHH

tüfque eft propé Nolam in

diícípulis ad imitándum pro-

mllbu;

loco , quem in Pincis appellá-

proponébat.

bant.

I('mP

i Y

. Honéftum fecit illum Dó-

[

minus, & cuftodivit eum ab

. Dómine, prevenifti eum in

Imd

*

nedictiónibus

dulcédinis :

inimícis , & à fedu&óribus tu-

LE«

* Polutfti in cápite ejus coró-

távit illum :

* Ec dedir illicla-

llj

nam de lápide pretiófo. y?. Vi-

Claritàtem ztérnam. , Ju-

J

df

tam pétijt à te , & rriburfti ei

Íftum dedáxit Dóminus per vias

H

Mon

longitüdinem diérum in fzcu-

re&as , & oftendit illi regnum

Q

lum fzculi.

Pofuídi. Glótia

Dei. Et dedit.

lühios à

Patri. Pofuífti.

Ntdi

Le&io vj.

pmp

AQyit

Evangelium ut in Communi

Ujus adhuc adolefcéntis

Q

DI

Do&Gorumlxxxix.]jn Laud. fit

illud admirábilis obedién-

Comm. S. Felicis Marr.

ll h

Antiph.

tize exémplum à fan&o Gregó-

Quiodit. 5* Juft*ut palma.xxxv

Nam

lUg f

rio Papa commemoräwr.

Q Lx

cüm

m

Fefta Januarij.

$91

cüm Plácidus Mónachus in la-

in, [

& Defidérium Anim:ze ejus tri-

l)l

cum prolápfus, aquárum ímpe-

buíftiei Dómine : * Et volun-

tj

tu raperétur , fan&i Parris juffu

táce labiórum ejus non fraudá.

NAUN

accürrens Maurus, & fuper a-

fti eum. x», Viram petijtà co, &

d

tribuíftiei Dómine. Et volun-

quas incédens , fócium capillis

appprehénfum , ad rerram at-

táte. Glória Pati. Et volun-

nMm

tráxit.

táte.

| Ob

, Amávit eum Dóminus , &

In tertio Nocturno,

ornávit eum; ftolam glóricz in-

pl

Lé&iofan&i Evangélij fecün-

fu.

duit eum: * Et ad portas pa-

düm Matrthaum.,

radifi coronávit eum.

jlrin

x', In-

Ledio ix.

Cap. 14. f. 28.

duit eum Dóminus lorícam ft-

; ab

N illo témpore : Refpóndens

rü Q«

dci; & ornàvit eum.Et ad portas.

I

Petrus dixic : Dómine , fi cu

li

Ledio vij.

es, jube me veníre ad te fuper

Ontinéntie tantz fuit, ut

Lit

aquas. Atipíeait: Veni. Etié-

C

per Quadragéfimam bis

liqua.

juüuü

tantüm in hebdómada , & qui-

Homilia fan&i Hierónymi

lufto,

dem parcíífimé , cibum fümeret.

Presbyteri.

Somnum ftando , vel cüm ní£-

Lib. 2. Comient. n Mattb. c. 14.

j

ls M

mia eum laffitüdo compulíffec ,

N ómnibus locis ardentíffimae

atb

fedéndo , füper aggéftum calcis

fidei invenitur Petrus. Inter-

l

b ln

&Íábuli ftrato cilicio; capié-

rogátis difcípulis, quem hó-

bat.

mines dícerent Jefum ; Dei Fí.

Jlins,

l

rij Y

j)

l

, Ifte homo perfécit ómnia;

lium confitétur,

Voléntem ad

J

"

04

f

qua locütus eft ei Deus, & di-

Paffiónem pärgefe prohibet: &

"

Xit ad eum : Ingrédere in ré-

licécerrerin fenfu , tamen non

f

quiem meam : * Quia te vidi

errat in affä&u : nolens eum mo-

Ilæl&'

m

juftum coram me ex ómnibus

ri,quem Filium Dei füerat pau-

ló anté conféffus,

In montem

Pamoum

)u

Géntibus. y^, Ifteeft , quicon-

témpfit vitam mundi, & per-

cum Salvatóre inter primos pri-

vénit ad caléftia regna. Quia

mus aícéndit : & in Patlióne fo-

j ls DB.

te vidi,

lus féquitur.

Peccàtum nega-

j an

Le&io viij,

tiónis , quod ex repentino timó-

yion

p*

ij

3 Iffusin Gálliam ab eó-

re defcénderat , amáris ftatim —

cd][l"l»

Poft Paífió-

dem fancto Benedí&o ,

ábluit láchrymis.

m

célebri Monaftério extrü&o ,

nem cüm eflent in lacu Genéza-

jinus

Pem'

if

€ui annos quadra ginta preetuit ;

reth , & pifcaréntur ; & Dómi-

[ ]li

[ d

monáfticam diífciplinam mirífi-

nus ftarec in líttore, álijs paulá.

cbpropagàvit. Dénique fandi-

tim navigántibus , ille non páti-

tte & miráculis clarus , feptua-

tur moras : fed accín&us epén-

,dfc

Ok cmb

n

genário major migrávit in cze-

dytefuo , ftatim przcipitátur in

li i

flu&us.

r

Ti

lum, anno falátis quingentéfi-

nio

yin

M

mo fexagéfimo quinto.

*» Mfteeft quiante, xciv.

Les

592

Fefta Tamuarjj.

Leciio x.

quid nobis dicéndum eft , qui

hujus módicz fídei ne minimam

7* Odem igitur fídei ardóre ,

NH

quo femper , nunc quoque

quidem habémus portiüncu-

lam ?

h

Céteris tacéntibus , credit fe pof-

Beátus Vir. xcv.

fe fácereper voluntáàtem Magí-

B£e

[/

ftri , quod ille póterat per natü-

Lectio xij.

Ti

Ui

ram.

Jube me venire ad te fu-

autem

in

navícula

t

erant , venérunt & adora-

peraquas. u pracipe , & illi-

Wyyni

có folidabüntur unde : leve fiec

ver

t eum ,dicéntes : Veré Fi-

al

corpus quod per íe grave eft.

lius Dei es.

Adunum fignum;

At |

Et defcéndens Petrus de navícu-

tranquillitáte maris réddita ,

hí

la ambulábat fuper aquam , ut

ua poft nímias procéllas , in-

venirecad Jefum. — Qüi putant ;

térdum & cafu fieri folet) naucae

|

Dómini corpus ídeó non effe ve-

atque vectóres veré Filium Dei

|

rum , quia fuper molles aquas ;

confiténtur: & Arius in Eccléfia

molle & aéreum incéfferit 5 re-

praedicat creatüram ?

Fomificäl

$ Obeátiviri. cx.

fpóndeant , quómodo ambulá-

WiLyd

verit Petrus ,

quem ütique

Sequéntia fan&i Evangélij fe-

hinm|

cündüm Matthazeum.

verum hóminem non negà-

fl

bunt.

Cap. 14. d. 2.5.

tidosin|

&. Sintlumbi. xciv.

N illo témpore: Relpóndens

iæt&ïes [

Le&io xj.

Petrus dixic: Dómine , fi cu

Winy

* v Idens veró ventum vaáli-

]

es , jube me venire ad te fu-

Q er j

V

dum,timuit; & cüm cce-

fuperaquas. Atipfe ait : Veni.

Et defcéndens Petrus de navícu-

fügiönc

píffet mergi ; clamávit dicens :

Jny[Um

Dómine falvum me fac.

Ardé-

la, ambulábat fuper aquam ; ut

Mi ;

bat ánimi fides: fed humána fra-

veniret ad Jefum.

Videns veró

iil

gílitas in profándum trahébat.

ventum válidum , tímuit : & »

Páululüm ergo relínquitur ten-

i]ifm)nifl

cüm coepíífet mergi , clamávit ;

"ümn

tatióni , ut augeátur fides , & in-

dicens : Dómine , falvum me

f3c:

À. ln

télligat , fe non facilitáte poftu-

Et contínuó Jefus extén-

latiónis , fed poténtia. Dómini

dens manum , apprehéndit eum,

A

confervátum.

Et contínuó Je-

& aicilli ; Módice fídei ,

uare

dubitáfti ? Etcüm afcéndi

D

et in

Yo

fus exténdens manum appre-

L W

héndit eum , & ait illi ; Módi-

naviculam , cefsávit ventus.

H]m, lE

cz fídei quare dubitáfti ? Si Apo-

Qui autem in navícula erant »

venérunt & adoravérunt eum

Üütam f

ftolo Petro , de cujus fide & ar-

afid

dóre mentis füpra díximus, qui

dicéntes : Vere Fílius Dei es.

(Ve

lm

confidénrer rogáverat Salvató-

In fecundis Vefperis Comme»

16:

l

rem, dicens : Dómine fi tu es ,

i,

mot. S. Marcelli Papae & Mart;

jube me veníre ad te fuper aquas;

Antiph.

Ifte fan&us. ,

04

let,ql Vifm

.

l[vlms 'a (

quia páululüm tímuir, dicitur

ria & honóre.

Oratio. ut in-

r

T

Módicz fídei quare dubitáfti

fià. xxiij.

Die

LU H,«

Fefta ]anuari'j.

dig

Die XVI. Januarij.

quz h

ódie título fan&i Marcäi-

Thunmas

IN FESTO S. MARCELLI

li nominátur:in qua & Chris

poriü.

Papz & Mart. Semidupl.

ftiáni orábant, & ipfe beátus

Oratio.

Marceéllus przedicábat. :

eces pópuli tui;. quzefus

$. Defidérium ánimz. xxxj.

P.

m

us Dómine ,. cleméntet

«

Le&io vij.

a

exáudi : utbeári Marcélli Már-

t& al

Libus cógnitis, Maxéna

tyris tui atque Pontíficis méritis

tius in eam Eccléfiam ca

: Vere

adjuvémur, cujus paífióne le-

E

bulibéftias transférri, & à

támur, Per Dómin&m.

n lignz

Marcéllo cuftodiri jubec: ubi lo«

Téditi

In fecundo No&üurno.

ci fzditàte , multífque erímnis

yedus jj

Le&io. v.

affli&usobdormivit in Dómino,

J n

Arcéllus Románus à

Cujus Corpus in coemerério Pri»

lum :

Conftántio & Galério

fcíllae via Salária à beáta Lucína

wl

M

ufque ad Maxénrium

fepálrum eft décimo féptimo

l

Pontificáum geffit. Cujus hor»

Kaléndas Februárij. Sedic an

tátu Lucina matróna Romána ,

nos quinque, meníem unum $

"mnge'lij !

bonórum füórum Dei Eccléfiam

dies vigínti quinque.

ulti,

fecit herédem. Viginti quinque

&:. Stola jucunditátis, xxxij.

j

titulos in Uirbe inftituit :

!

uaft

Lecio viij,

Mipitt

diocefes quafdam,& ad baprít-

Cripfit epíftolam ad Epi(:

omin;!!

mum ; pænitentiämque eórum,

O

Copos Antiochéne províns

jre d

qui ex infidélibus Chriftiánam

€ie, de primátu Románz Ec-

i

Religiónem füfcíperent, & ad

cléfize , quam caput Ecelefiárum

agl

Mártyrum fepulrüram. Quibus

appellándam demónftrat, Ubi

t um

tebusira incénfus Maxéntius ,

éciam illud fcriptum eft; nullum

Vil

Marcéllo grávia füpplícia mi-

Concilium jure celebrári , nifi

| dmüi[ Z«*'

nàtur ; nifi depófito Pontificátu

eX auctoritàte Románi Pontifia

idólis immoláret.

l, du

cis. Ordinávit menfe Decémbri

lj

ftum fecit.xxxj,

RomeaPresbyteros vigínti quina

?.z. ÁAloné

Le&io vj.

Ms

que; Diáconos duos ; Epífcopos

Jnid

Ui cüm infánas hóminis

per divéría loca vigínti ue

Ü

'f

voces negligeret , mifit

nuim.

[ides

eumin catábulum , ut beftià.

od

i

j

£. Pofuífti Dómine.xxxij,

:

t «

)

rum , quie püblicé alebántur ,

Jn tertio No&ur. Homil. in

&uram füflinéret. Ubi Marcél

cllla «n

Evang. Si quis vult poff me

p

lus aífiduis jejünijs & précibus

veníre.

de Communi uniue

Rnovem menfes vitam duxit, pa«

Mare, xxxvj.

wf

Yf

tóchias , quas praefens non. pós

. x.. Dómine,ptzvenfíti euas

731

terat vífitans per Epíftolas.Inde

in benedictiónibus dulcédinis :

Pä

Ü

u Y^

tréptus à Cléricis, hofpítio re-

* Pofuífti in cápite ejus coró»

€ipitur à beáta Lucína : in cujus

nam de lápide pretiófo, 5»», Vis

j "

&dibus Eccléfam dedicávit "

tam périjt à && , G tribuífti eà

Pp

9Il-

Pars Hlemalif.

9 "

Fefta Januarij.

longitidinem diérüm infecu- 5 Honéftum fecit. xciij,

r

lum fzculi. Pofutfti,

edio v).

; mind

Velpera de fequenti,

1

hil gitur eo continéntiusg

| ediu

N

Die X VII. Januarij.

nihil vigilántius erat?.Pa-

u M

INFESTOS. ANTONII

*

tiéntia ; & manfuetüidine , mife-

Abbat

1S,.

tis;pa

Duplex.

ricórdia , humilitáte ; labóre , ac

vl

3b

Orartio.

]i

ftdio Divinárum Scripturárum

Nterceífio nos , quafumus

fuperábatomnes. Ab hzreticó-

m

rum, & fchifmaticórum hómi-

x

Dómine ; beáti Antónij Ab-

báàtis comméndet : ut quod no-

num, máxime? Arianórum , cons

Qrlm

firis méritisnon. valémus, ejus

gréffu & collóquio fic abhorré-

tondi

pauocínio affequàmur. Per Dó-

bat ; ut ne prop? quidem ad eos

lins:

minum nofttum.

accedéndum diceret. Humi ja-

Veh

Deinde fit Comm.S. Marcelli.

cébat, cüm eum neceffárius fom«

Áha. Qui vult veníre, X-- Ju-

nus occupáffet. Jejánium au«

ka

ftusuc palma, Oratiout fupra,

tem ádeó cóluit , ut falem tran-

S

formi

. - Intecundo No&urno.

tümmodó ad panem adhibéret ;

um

. Le&io v.

fitim aqua extíngueret : neque

tüntinr

Ntónius /£gyptius , nobí-

fe ante folis occáfüm cibo aut

ET

libus & Chrftiànis paren-

potu recreábat. , fzpé étiam bí-

Mi

tibus natus , quibus ado-

duum cibo abftinébart : fzepíífi-

EY

léfcens orbátus eft , chm ingréf-

mé in oratióne pernodübat.

REU

fus Eccléfiam ex Evangélio au-

Cüm ralis tantüíque. Dei miles

qíndo

divíffet : Si vis perféctus elfe ;

evaliffet Antónius,fan&tíffimum

Tinanm

jávenem hoftis humáni géneris

vade, & vende ómnia quz ha-

*

Pblesí

bes , & da paupéribus

.

tame

várijs tentatiónibus aggréditur ;

Wl

quam ea fibi di&a effent ; fic

quas ille jejünio & oratióne vin-

[vsu&äd

Chrifto Dómino obtemperán-

Cébat. Nec veró frequens de fa«

'n??ixære' (

dum exiftimávit. Iaque, vén-

taná tritimphus fecürum reddé-

ETU

.dita re familiári ; peciiniam om-

bat Antónium , qui diáboli in«

g[ul'l

numeiábiles artes nocéndi nó«

D[o3

nem paupéribus diftríbuit. Qui-

( aW

bus folütus impediméntis, ceelé-

verat.

bt

i

füis vitee genus in terris cólere

5X« Amávit eum. xciij.

Tiftl

inítituit, Sed cüm in periculó-

ectio. vjj

jl g'

WU $

l

füm illud cercàmen defcénderet;

Taque cóntulit fe in vaftíffi-

u

I

ad Fídei praefidium, quo exat ar-

mam J£gypti folicidinem ?

Q

X)

má:us , adhibéndum fibi pucá-

ubi quotídie ad Chriftiánam per-

hfp

R

vit fübfídium reliquárum vircü-

fectiónem profíciens ; deemones

Y

zum : quarum tanto. fhiídio in-

( quorum tantó erant acrióres

L

FESTQ

ceníus fuit ; ut quemctimque vi-

imperus, quantó Antónius a

dérer áliqua virtüris laude ex-

refifténdum fórtior evadébar )

Rn,q.

lii

celléntem ; illum imirári ftu-

ita contémpfit , utillis expro«

EM

dö[ Ct»

brárer imbecillitárem : ac fep*

Cl

;

Ms

j

-

"

Fefta Januarij.

t

liq- de. Cominurii. Confe

Gïoris

difcipulos fuos 'éxcitans ad pu-

gnándum contra diábolum , do-

Pontificis; Ixxxj.

Píalmi de

Doniinica;

118.

i

ltinöntiä,

cénfque .quibus armis vinceré-

Ti

tur : Mihicrédite, dicébat , fra-

Capiculum,

Eccli, 444 €. 17

;

tres, perciméfcit fátanas piórum

Cce Sacérdos magnus ; qui

lob

vigilias, oratiónes ; jejünia , vo-

E

in diébus fuis plácuit Deo;

Iputat

luntáriam páupertátem , miferi-

& invéntus eft juftus, & in tém-

herei.

pore iracündiee fa&us eft. recon-

córdiam, & humilitátem , má-

]m hie

xime veró ardéntem amórem in

ciliátio.

um; o

Chriftum Dóminum; cujus üini-

$« breve/ Amáviteum Dómi-

ablort

co fan&íffimz Crucis figno de-

nus ,

Et orpávit eum. Am&^

kmalat

vit.. Y Stolam

lórie índuit

:

bilitátus áufugit.

Hj

$- Ifte homo. xciij.

eum. Et ornávit.

; lória Patri,

Amávit.

fb

Le&io viij.

Hyrinus.

inium d

« Iic autem. dzeemónibus ,erat

Uodciámque vinclis fuper

foleme

32 formidolófus , ut multi per

terram ftrínxeris.

adhibïüïl

F&gyptum ab illis agitáti , invo-

Erit in aftris religátum fortiter j

e Mj

'áto nómine AntóniJ liberarén-

Et quod refólvis in terris ar«

"

1 clbo

zur : tantáque erat ejus fama

itrio ,

b ia

fan&itáris , ut per lítteras fe ejus

Erit folütum fuperceli rádiunrz

'oratónibus .Conftantinus Ma-

j a

In fine mundi Judex eris fieculi,

m

gnus & filij commendárent.Qui

G lória Patri per imménfía íz»

cula,

;

g ii

aliquándo quintum & centéfi-

'Tnum annum agens , cüm innu-

Sit tibi Nate decus

,&imp-äriü;n,

at

3merábiles fui inftititi imitató-

nj g

Honor , p

xes habéret , convocátis Móna-

Spíritui :

otéftas , fan&öqtia

Y uxödiü;w

g

his, & ad perfé&am Chriftiá-

Sit Trinitáti falus indivídua ,. .

z vite regulam inftrüctis, fan-

Per infinità. fzculórum fzecula.

ab

itàre & miráculis clarus mi-

ÁAmen.

i t^

'gávirincelum , décimo fexto

j di Qu

db

X. Tues Petrus. *« Et fuper

g

Kaléndas Februárij.

* Defidérium Animz., xciij.

hanc petram adificàbo Ecclé-

lam meame

n tertio No&ur. Homil. in

Ad Magnificat ; Antiphona.

g

'Evang. S jnt lum

b

veftri.

de

'T'u es Paftoróvium, T Princeps

XCommuni Confe

i

Apoftolórum, tibi tráditee funt

m'JRITJ*

tificis

Xciv.

non Pgn.

d

claves regni caelórum.

Vefperae de fequentis

ratio;

;[hänimp d

d g[HOP's

Die XVIII. Januatij.

Eus, qui beáto Petro. A«

$

/'nom

IN FESTO CATHEDRA S,

D

poftolo tuo , collátis clá-

j ^

etri, qua Rome primüm

vibus regni ceeléítis; ligándi ata

!

fedit. Duplex.

uelolvéndi Pontifícium tradis

era

jl

Ad Vefperas , Anriphona.

r

ífti : concéde ; ut interceffiónis

ls a

u [.2,

Kcoe Sacérdos magnus, eum re-

éjus auxilio ; à peccatórum no-

Pp a

KO

$96

Fefta Januarij.

ftrórum néxibus liberémur. Qui

Deus claves regni celórum.

vivis & regnas cum Deo Patre

Pfalm. V eníte exultémus. 16«

N

| lo

in unitáte.

"

Hymn. ngdcümquc. ut fuprä.

Deinde fit

commemoratio

In primo No&urno , Anuph.

dárj

S. Pauliante alias quafcümque

Beátus vir,. cum alijs Antipho-

bv

Canticis &

forar

commer. etiam fefti Duplicis

nis , Pfalmis ,

aut Dominice. Quod& ferva-

Yy. de Communi Confeíloris

Vir)

iur in commemorat. S. Petri,

Pontificis. lxx.

gliur

qua fic in feftis S. Pauli.

Incipit Epíftola prima beári

m

nd

Afa. SanétePaule Apóftole,t

Petri Apóftoli.

Przdicátor veritátis, & Doctor

Le&io j.

Cap. t.4.1,

T u

Géntium ; intercéde pro nobis

Étrus Apóftolus JefuChris

(ii:cre

ad Deum, qui ce elógit.

fti , & elé&is ádvonis di-

tilatir

Y^. Tues Vas ele&iónis fan&e

— fperfiónis Ponti , Galátiz,

fia :

Paule Apóftole. $; Preedicátox

Cappadóciz , Afize , & Bithy-

vlre,

veritátis in univérfo mundo.

nig , fecndüm prefciéntiam

) Sid

Oratio.

Dei Patris, in fanctificatiónem

Mie o

Eus, qui multitidinem

Spiritus, in obediéntiá,& afper-

uüiä,qui

Géntium beáti Pauli A-

fiónem Sánguinis Jefu Chrilli :

T mea

pöfïoli pradicatióne docuífti:da

Grátia vobis & pax multiplicé-

tporder

nobis quzíumus; ut cujus Com-

tur. Benedí&us Deus, & Paten

unegäb(

Dómini noftri Jefu Chrifti, qui

memoratiónem cólimus, ejus

apud te patrocínia fentiámus.

Íecándüm mifericórdiam fuam

^

E

" Pofteà fit commemoratio S.

magnam , regenerávit nos in

I

3l

Antonij, Antiphona, . Hic vir

fpem vivam,; per Refurre&tió-

Phel[æ) |

defpiciens mundum, Y'.Juftum

nem Jefu Chrifti ex mórtuis ; in

h x

dedüxit.

f

hereditátem incorruptíbilem,&

fitesin

Oratio. I ntercéffio, ut fup. 594.

incontaminátam , & immarcee

P m

Poftremo fitcommer, S. Pri-

Ícibilem , confervátà in celis in

Chïl&] :

Ícee Virginis & Marrtyris ; Anti-

vobis , quiin virtüte Dei cufto-

it Chi

phona. VeniSponfa Chiifti,

dímini per fidem in falütem ,

lr

X Spécie tua. cviij.

parátam revelári in témpore na»

Vf 5tllm (

Oratio.

viffimo.

llplis, Y

&. Simon Petre; ántequàm de

A queefumus omnipotens

At

D

Deus : ut qui beátze Pri-

navi vocárem te,novi te, &

füper plebem meam príncipem

V?bisper

Ícee V irginis & Mártyris tuz na-

Vemm y

zalítia cólimus; & ánnua folem-

teconítítui,* Er claves regni

min.o de Q

nitáte laetémur, & tante Fidei

czlórum trádidi tibi. .. Quod-

T Ange

proficiámus exémplo. Per Dó-

cümque ligáveris fuper terram;

um

minurm.

erit ligàtum & in czelis:& quod-

j

Ad Matudinum;Invitatorium,

cümque fólveris fuper cerram »

Tues Paftor óvium, Princeps

erit folárum & im celis, ER

Nl

Apoftolórum; * Tibi uádidis

claves,

t

Q Unt

jo m

d

j

Fefta Januarij.

9*

tellm

l

domog

X. Quedceíámque liáveris fu-

d

N quo exukáibitis , módicum

per terram, erit ligárum & in

&i

I

nunc fi opórtet. contriftári

czelis: & quodcimque folveris

? Ann'p:;.

in várijs rentatiónibus : ut pro-

füpet terram , erir folütum & in

dub

bátio veftra fídei multó. pretió-

calis, Et tibi.

n d

fior auro ( quod per ignem pro-

Le&io iiij.

Conida

:

bátur) inveniátur in laudem , &

Ropter quod fuccin&i lum-

lóriam , & honórem, in reve-

p

bos mentis veftra , fóbrij

nübi

l

H

latióne Jefu Chrifti : quem cüm

perfé&é fperàte in eam, quae

*in

non vidéritis , dilígitis :in quem

oflértur vobis , grátiam, in re-

ktP. 114-1'

nunc quoque non vidénres cré-

velatiónem Jefu Chrifti : quafi

ditis: credéntes autem exultábi-

jj

filij obediéntize, non configurá-

"T

tis letítia inenarrábili , & glori-

rióribus ignorántize veftree

d.

&

j, Gl

ficáta : reportántes. finem fídei

dérijs: fed fecindüm eum ,

a&BlP

veftre , falütem animárum.

ui vocávit vos San&um ; & ip-

pl

&. Sidiligis me; Simon Petre,

[

in omni converfacióne fancti

ifcit

pafce oves meas, Dómine tu

fitis: quóniam Ícriprum eft: San-

T

nófti,quiaamo te, * Et áni-

&i éritis, quóniam ego fan&us

a Chr:

mam meam pono prote. . Si

fum.Et fi Patrem invocátis eumy

oportüierit me mori tecum j non

mutij

qui fine acceptióne perfonáàrum

ug,&P)u

te negàábo. Ec ánimaám.,

jüdicat fecindüm uniufcujüfque

Le&io iij.

