inomni pópulo; & in omni gert^

i

x d

* Pars Hyemalis,

Nü

té

[

62

Tefta Decembris.

[

te primátum hábui: & ómnium

te Sion : quafi palma exaltáta

excelléntium & humilium cor-

fumin Cades , & quafi plantátie

hofi|

da virtüte calcávi : in hisómni-

rofze in Jéricho : Quaft oliva fpe-

Ti 1

bus réquiem quafiyi , & inhe-

ciófa in campis , & quafi pláta-

p R

reditáre Dómini morábor.

nus exalráta fum juxta aquam

&XOIT

cibus

1. Hódie concépra eft beáta

in platéis. Sicut cinnamómum,

Virgo Maria ex progénie David:

& bálífamum aromatízans odó-

AE

^ Per quam falus mundi cre-

rem dedi : quafi. myrrha elédia

[

dedi fuavitátem odóris : & quaft

Tàmmus.

déntibus appáruit , cujus vita

gloriódla lucem dedir fzculo.

ftorax , & gálbanus , & ángula,

! ln

X . Concepuónem beátee Marize

& gutta, & quafi Libanus non

-B

Virginis cum gáudio celebré.

incifus vaporávi habitatiónem

B

mus. Per quam.

meam , & quafi bálfamum non

! hn

LeG0 1j.

mixtum odor meus.

| m v

4

* Unc prcépit, & dixitmi^

Gloriófe Vírginis Marice

i

AA hi Creátor ómuium : &

: pd

Conceptiónem digniífimam re-

quicreàvit me , requiévit in ta-

colàmus ,* Cujus Dóminus

Em

bernáculomeo , & dixit mihi:

humilitátem refpéxit, quae An-

Tatn

In Jacob inhábita , & in Iíraél

gelo nuntiánte concépit Salva-

|

]

Yità

hereditàre , & in elé&is meis

tórem mundi.y.

Beatiffima

; Aemif

mítte radíces. Ab initio , & ante

Virginis Marte Concepiónem

li o

(zecula creáta fum , &u

Íque ad

devotílfime celebrémus. Cujus,

tünm,

1

fucürum fzeculum non définam j

Leétio iiiJ.

Mitigäfi

&in habitatióne fan&a coram

Go quafi terebínthus ex-

tyorrifi

ipfo miniftravi. Er fic in. Sion

E

téndi ramos meos , & ra-

g,

$

rmáta füum , & incivitáte fan-

mi mei honóris &

grárdie. Ego

5

Conve'm

Gificáta fimiliter requiévi ; & in

quafi vírie fra&ificávi Íuavitá-

Mflcr: x

tem odóris : & flores mei fru-

jenífalem pocéftas mea.

ii

étus honóris & honeítátis. Ego

. Beatíflimae Viírginis Mariz

NUmquid

Conceptiónem devoríflimé ce-

Mater pulchre dilectiónis, &

LE

lebrémus: * Ut ipfa pro nobis

timóris, & agnitiónis,& fanaas

ln i

intercédat ad Dóminum Jefum

Ípei. In me grátia omnis vize &

li i

Chriftum. . Cum jucunditá-

veritátis , in me omnis fpes vitze

Ó w

Gcvirtütis, Tranfitead meom-

te Conceptiónem beátze Maríize

hu

Virginis devotiffimé celebzé-

nesqui concupíicitis me;& à ge»

li,

neratiónibus meis implémini :

mus, ltipfa.

Oneüde n

LeGio iij.

Spíritus enim meus fuper mel

E " T radicáviit pópulo ho-

dulcis, &cheréditas mea fuper

7 norificáto , & in parte Dei

mel&c favum : Memória mea

""Mam

n (

mei herédicas illius , & in pleni-

in generatiónes fzeculórum. Qui

tüdine Sanctórum deténtio mea.

edunt me , adhuc efürienr : &

As

W

^

Quafi cedrus exaltáta füm in Lí-

qui bibunt me ; adhuc fitient.

li

p«

t fay

Qui audic me ; non confundé-

-þano, & quali cypréfíus in mon-

2

N

itgn

tur."»

[

Fefta Decembris.

563

vl

V erimtamen propé timéntes

ln

tut : & qui operántur inme ,

non peccábunt. Qui elácidant

eum falutáre ipfius: * uc inhá-

lii

bitet olória in terra noftra.

me , vitam ztérnam habébunt.

m

$» Regáli ex

nie Maria

Mifericórdia & véritas obvia-

pmää

.

ia

exórra refülgec

.

Cujus pré-

vérunt fibi: * juftítia & pax

mim

ofculáre funt.

cibus nos adjuvári mente &

n

Ípíritu devotíffimé — pófcimus.,

V éritasde terra orta eft: * &c

d dà

- Corde & ánimo Chrifto ca-

juftítia de czelo profpéxit.

i d

Etenim Dóminus dabit beni-

nàmus glóriam, in hac facra fo-

(

lemnitáte precélfe Genitricis

gnitátem: * & terra noftra dabie

n

fus.Cujus. G lória Patri.Cujus.

fru&um fuum.

UT

In fecundo Ne&urno, Anciph.

Juftítia ante eum ambulábit: *

jmmmt

Fons hortórum , T piiteus aquá-

& ponet in via greffus fuos.

rum vivéntium , qua fluunt ím-

Antiphona. Fons hortórum;pii-

j Mat

peca de Líbano,

teus aquárum vivéntium , quae

m mam nh

Pfalmus 84.

fluunt Ímpetu de Líbano.

Enedixífti Dómine ter-

Donis

Antiphona.

Sicut lztántiü T

ram tuam:* avertííti capti-

ómnium noftrum habitátio eft

j quæä»*r

D

-

j 51l

vitàtem Jacob.

in te; fan&a Dei Génitrix,

Remififti ini

Pfalmus:86.

xl

uitáàtem . plebis

tuz : * operui

1

i ómnia peccáta

Undaménta ejus in mónti«

xl

s. OU

eórum.

r

busfan&is: * diligit Dó-

]

Mirigáfti omnem iram tuam : X

minus portas Sion fu

per 6mni3

i

avertifti ab ira indignatiónis

tabernácula Jacob.

&5 i

gua.

Gloriófa dicta funt de te, * ci.

Canvérte nos Deus falutáris

vitas Dei.

die. d

nofter: * & avérte iram tuam

Memor ero Rahab & Babyló-

j m

nis *íciéntium me.

T

ànobis.

Mhiis

N umquid in setérnum irafcéris

Ecce alienígenz , & Tyrus , &

nobis? * aut exténdes iram

pópulus A&thiopum, * hi fué-

ie&iönis)f

runt illic.

j u

tuam à generatióne in genera-

tiónem *

N umquid Sion dicec : Homo,

s

ns]]-

Deus tu convérfus vivificábis

& homo natus eft in ea: * &

mlSl

P»

TA

f0s: * & plebs tua letábitur

ipfe fundávit eam Altíffimus?

in ce.

Dóminus narrábit in fcriptüris

T

Ofténde nobis Dómine miferi-

opulórum , & príncipum ; *

i

€órdiam tuam: * & falutàre

À

T

orum , qui füeruntin ea.

tuum da nobis.

Sicur laerántium ómnium * ha-

,m T

bitátio eft in te.

Audiam quid loquátur in me

g ,

Antiphona.

Sicut letántium

ul r

Dóminus Deus: * quóniam lo-

quétur. pacem in plebem fuam.

ómnium noftrum habitátio eft

eif

(f

Éctfüperfané&tos fuos: * & in

in te , fan&a Dei Génitrix,

cif

Áha, Gaude MaiiaTVirgo ,

J i

f

fos qui convercíntur ad cor.

Nn2

€une

$ 64.

Fefla Decembris,

cunctas hzrefes fola interemifti

J udicábit orbemterree in zqui-

lu

in univérío mundo.

táte; *& pópulos in veritáte fua,

tord

Pfalmus 95.

Afía, Gaude Maria Virgo ,

^Antáte Dómino cánticum

| L at

eunctas harefesíola interemífti

|

&co

1ovum: * cantàte Dómi-

in univérío mundo.

|

| fcati

f0 omnis terra.

Anriphona. Dignáre me T lau-

Cantáte Dómino, & benedtcite

ht

dáre te , Virgo facráta : da mi-

drer

nómini ejus : * annuntiáte de

hi virtütem contra hoftes cuos.

virie

die in diem falutáre ejus.

Píalmus

6.

hii

Annuntiáte inter Gentes gló-

Ominus regnávit , exültec

TTTE

riam ejus , * in ómnibus pópu-

I^

erra: * lacéntur infulae

é o

lis mirabilia ejus.

multa.

(Lo

Quóniam magnus Dóminus, &

Nübes & caligo in circüitu

Wilo |

laudábilis nimis : * terríbilis eft

ejus : * juftítia & judícium cor-

fonfa

fuper omnes deos.

ré&tio fedis ejus.-

!nt?pho

Quóniam omnes dij Géntium

Ignisante ipfum przcédet , * &

p

]

demónia : * Döminus'autem

calos fecit.

inflammábit in circáitu inimi-.

fütr;

Cos ejus.

Conféflio & pulchritüdo in

l

Uluxérunt fülgura ejus orbiter-

confpé&u ejus: * fan&imó-

r2 : * vidic, & commóta eft ter-

Ant

[

Tiv

nia & magnificéntia in fan&if-

Xa.

Catióne ejus.

Montes ficut cera. fluxérunt à

hd

jayi

Afférte Dómino pátrie gén-

fácie Dómini ; * à fácie Dómini

Iichiun

tiun : afférte Dómino . gló-

omnisterra.

xiam & honórem : * afférte Dó-

Nounf

Annuntiavérunt czli juítítiam

mino glóriam nómini ejus.

ejus:* & vidérunt omnes pó-

l:*

'Tóllitehoftias, & introite in

puliglóriam ejus.

feelir j

átriaejus: * adoráre Dóminum

Retm'dä[u

contundántur omnes , qui adó-

in átrio fan&o ejus.

rant fculptília: * & qui glo-

u*

l

Commoveárurà fácie ejus uni-

riántur in fimulácris fuis.

véría terra: * dícite in Génribus

"lnnte

Adoráre eum omnes Angeli

quia Dóminus regnávit.

ejus: * audivit, & letáta. eft

j mäl'c D(

Etenim corréxit orbem terrz ,

Sion.

[ li |

qui non commovébitur : * judi-

£t exultavérunt fíliee Judze, *

Vtre

T

J

cábit pópulos in eequitáte.

propter judícia tua Dómine :

ire v

Laecéntur czli , & exiltet ter-

óniam tu Dóminus altíífi-

MTO

*

xa

M

commoveátur mare, &

mus fuper omnem terram :

! d"&l]l

plenitüdoejus: * gaudébunt

nimis exaltátus es fuper omnes

DT

deos.

campi, & ómnia quzin eis fünt.

) ll&[e n

'"Tunc exultábunt ómnia ligna

idiligitis Dóminum, odite

m

D

filvàrumà fácie Dómini, quia

malum; * cuftódit Domins ani-

n

T s

venit: * quóniam venirt judicá-

mas fancórum fuórum

.

.

de

Wi

r

ii

xe terram.

manu psccatóris liberábireos.

umma |

; thy

Lux

| Ti

Fefta Becembris,

565

E

Xelu,

L ux orta eft jufto, X* & re&is — fpé&tuDómini: * quóniam venit

'€orde lzetítia.

I

judicáre terram.

L etámini jufti in Dómino: *

T udicábitorbem terrárum in ju-

tf

& confitémini memóris fancti-

ftíia, * & pópulos in zequitáte,

ficatiónis ejus.

etla

Antiphona,

Angelus Dómini

Antiphona, Dignáre me lau-

nuntiávit Maríze, & concépit

d n

«5 QO

dáre te, Vitgo facráta: da mihi

de Spiritu fan&o.

virtütem contra hoftes tuos.

Antiphona, Defcéndi T in hor-

Antiphona. Angelus Dómini t

tum nucum , ut vidérem poma

, exi

a n

nuntiàvit Mariz ; & concépit

convállium, * & infpícerem fi

de Spíritu fan&o.

floruiffet vínea, & germináffent

€ Loco hujus Anrph. dicicur

mala pünica , allelája.

G

infefto Purificatiónis , & — De-

Plalmus 98.

um

fponfatiónis. Ejufdem B. V.

Ominus regnávit , ira.

Antiphona. Poft partum * Vir-

I)

Ícántur pópuli : * qui fe-

?ädch*&

go inviolàra permaníifti , Dei

det fuper Chérubim , moveátur

t i

terra.

genitrix intercéde pro nobis,

Píalmus 97.

D óminus in Sion magnus : * &

i orbi t

* Antáte Dómino cánticum

excélfus fuper omnes pópulos.

udtt

C

novum: * quia mirabília

C onfiteántur. nómini tuo ma-

fecit.

.

no

M

quóniam terríbile &

hn

S alvávit fibi déxtera ejus , * &

fan&um eft : * & honor regis

m

bráchium fan&um ejus.

judícium diligit.

N otum fecit Dóminus falutáre

T uparáfti dire&iónes : * judí-

u

fuum: * in confpé&u Géntium

cium & juftítiam in Jacob tu

g p

revelàvit juftítiam fuam.

fecifii.

R ecordátus eít mifericórdize

E xaltáte Dóminum Deum no-

5 qui i&y

fue,* & veritátis fuze dómui

ftrum, & adoráte fcabéllum pe-

[ gi p

lírael.

dum ejus: * quóniam fan&um

V idéerunt omnestérmini terre*

eft.

i

l

y A

falutáre Dei noftri.

M óyfes & Aàronin facerdótibus

Jgtà à

] ubilàre Deo omnis terra : *

ejus : * & Sámuel inter eos , qui

cantáre , & exultáte, & píállite.

Ínvocant nomen ejus:

P fállite Dómino in cíthara, in

I nvocábant Dóminum, & ipfe

j Jüdæ)

,

cithara & voce pfalmi: * intu-

o

ii

exaudiébat eos: * in colümna

j 1

bis du&ílibus , & voce tubz

nubis loquebátur ad eos.

verta

córnez.

C uftodiébant teftimónia ejus, *

" g*

]ubiláte in confpé&u regis Dó-

& precéptum quod dedit illis,

mini : * moveáturmare; & ple-

Dj ómine Deus nofter tu exau-

um

pl

!t

nitüdo ejus : orbis terrárum;

diébas eos : * Deus tu propítius

n

)Omlnia

& qui hábitant in eo.

fuífti eis:; & ulcífcens in om-

F lümina plaudent manu : fi-

nes adinventiónes eórum.

jim

1[605»

Tnul montes exultábunt àcon- F xaltáte

Dóminum Dcnn;

j

Nn 3

IQe

566

Feftá Decembtis.

1

I

noflrum * & adoráte in mon-

étiam mente ; quz nullo doli

if

tefan&oejus: * quóniam fan-

ámbitu fincérum adulteráret af-

&us Dóminus Deus nofter.

fe&um.

enb

Lj

, Anüphona. Defcéndi in hor-

. Cum jucunditáte Conce-

tumnucum, ut vidérem poma

ptiónem beátz Marize celebré-

&il

qihl

convállium , & inípícerem fi

mus: * Ut ipfa pro nobis in-

tercédat ad Dóminum Jefum

N

floruíffet vinea , & germináffent

mala pünica, alleluja.

Chriftum.

X.Corde & àáni-

f

tit

X*. Adjuvábit eam Deus vultu

mo Chrifto canámus glóriam

fuo. *. Deus in médio ejus ,

in hac facra. folemnitáte pre-

[

celíze Genitricis Dei Mariae Ut

non commovébitur.

pfobir:'

4 o

Ex libro S. Ambrófij Epífcopi

ipfa.

de Virgínibus.

Lec&io vij.

Nnus

Leftio v.

limni

. Lib. 2. fub. mnit.

*Orde hümilis , verbisgtas

It vobis tamquàm in imági-

C

vis , ánimo prudens: lo-

DaV

ne deícripta virgínitas, vitá-

uéndi pä:rciox' ; legéndi ftudió.

dterc

»

ue beáte Mariz : dequa

í

or , nonin incérto divitiárum ,

lii y.

velut in fpéculo refülget fpécies

Íed in prece páuperis fpem re«

tirión

caftitàtis , & forma virtütis.

ponens: inténta óperi ; verecune

Aietca

ÀHinc fumáris licet exémpla vi-

da fermóne, árbitrum mentis

li, Uti

véndi, ubi tamquàm in exem-

fólita non hóminem, fed Deum

lj

quirere: nullum lzdere, bené

Ht

pléri magiftéria expréffa probi-

tátis , quid corrípere , quid effá-

velle ómnibus , affürgere majó-

ONURT

gere, quid tenére debeátis , o-

ribus natu , zequálibus non invie

"L qua

fténdunr.

dére : fügere ja&tántiam , ratió«

f

Hsapp(

$. Concéptio gloriófe Vírgi-

nem fequi , amáre virtütem.

C«ïl"u

nis Mariz exíemine Abrahae;

$.. Concéptio tua Dei Génitrix

ortze de tribu Juda, clara ex ftir-

Virgo , gáudium annuntiüávit

Y

univérío mundo: * Ex teenim

peDavid, * Cujusvitaíncly-

&

ta cunc&as

illüftrar. Eccléfias.

ortus eft Sol juftítiz , Chriftus

nf

Y* Hódie concépta eft beáta

Deus nofter: qui folvens male«

Cdte,

di&iónem,dedi: benedictiónem:

Virgo María ex progénieDavid.

Quf

Cujus vita.

& confündens mortem , donávit

Niiti h

Le&io vj.

nobis

vitam — fempitérnam.,

Ortte

imus difcéndi ardor , no-

X^. Benedí&a tu in muliéribus ;

At odj

p

ilitas eft magiftri.

Quid

& benedí&us Fru&us Venttis

uam! & !

nobílins Dei Matret Quid fplen-

tui. Ex te enim.

.

j E

dídius ea, quam fplendor elé-

Lectio vii

LT

Uando ifta ve

i.vultt.x lefit

git? Quid cáftius ea, que Cor-

^tt N

pus fine córporis contagióne ge-

quando diffénfit

Z paréntes?

tlam) "

neràvit ? Nam de céteris ejus

à propinquis? q

uando faftidivit

Vl

hümilem? quando derífit débi-

virtitibus quid loquar? Virgo

erat Ron folüm córpore; fed

lem? quando viiávit ínopem*

[u

"U

L

Fefta Decembris.

$67

odl

Eos folos fólita ecetus virórum

Opera Dómini univérfa bona

E

invífere ; quos mifericórdia non

valdé.

erubéfceret , neque. pretetirct

Canücum Ifaiz Prophetze.

Conts

verecündia. Nihil torvum in

Cap. 61. d. I9. 07 62. 4. f.

dl

éculis, nihil in verbis procax ;

Audens gaudébo in Dó-

i

nihil in a&u inverecündum.

G

mino , * & exultábit áni-

Non

eítus fráctior, non incéf-

ma mea in Deo meo :

n

( a

fus lolütior; non vox petulán-

j

Quia Índuit me veftiméntis fa-

lütis : * & induménto juftídiee

ln

tior5 ut ipfa córporis fpécies fi-

jre pit

mulácrum füerit mentis; ügüra

circümdedit me.

lat

probitätis.

Quafi fponfum decorátum co-

róna , * & quali f[ponfam ernà-

$. Corde & ánimo Chrifto ca-

nàmus glóriam in hacfacra fo-

tam moniílibus fuis.

;ierbisgu-

Jemnitáte precélí& Genitricis

Sicucenim terra profert germen

fuum : & ficut hortus. femen

dusz

Dei Virginis Marie, * Ut ipfa

j d

intercédat pro nobis ad Dómi-

fuum gérminat ; * fic Dóminus

itlnt

nü. Y Cum jucunditáte Con-

Deus germinàábic juítíiam &

ceptiónem fan&ee Mariz folém-

laudem corá univérfis Génribus.

| lþem !

niter celebrémus. Ucipfa. Gló-

Propter Sion non racébo , &

,vert

Q mol

tia. Utipía.

propter Jerifalem non quié-

ÍIn iij. No&. ad Cantica , Afia,

Ícam , * donec egrediátur uc

at

Hódie t concépta eft beáta Vir-

Íplendor Juftus ejus : & Salvà-

,ædemW

g

go Maria ex progénie David , *

tor ejus ut lampas accendátur.

er quam falus mundi credénc-

Et vidébunt Genres Juftum

ysunt^

us appáruit.

qmy u

Canticum . Ecclefiaftici.

tum tuum :

tuum , * & cun&i reges incl):.

jrt

Cap. 29. b. i7.

Et vocàbitur tibi nomen no-

DeiGe'n'g

Baudite me Divini fru-

vum , * quod os Dómini no-

anmn ]

O

minábit.

KE

&us, * & quafi rofa plan-

M

táta fu

Et eriscoróna glórie in manu

If Chm

ficáte.

per rivos aquarum fru&i-

Dómini, * & diadéma regniin

o

Quafi Libanus * odórem fua-

manu Dei tui.

xnc

vitátis habéte.

Cap. 62. b. 4.

"

On vocáberis ultrà Dere-

Floréte flores, quafi lilium , &

at

date odórem : & frondéte in grá-

lí&a : * & terratua. non

j

| mull"

tiam , & collaudáte cánticum ,*

vocábiturámpliüs Defoláta.

) Qs W

Sed vocáberis Volántas mez

& benedicite Dóminum in opé«

ribus fuis.

inea, * & terratua Inhabicáta.

J

Date Nómini ejus magnificén-

Quia complácuit Dómino in

ii r

tiam , * & confitémini illi in

te ; * & terra tua inhabitábitur,

j

h "

'voce labiórum veftrórum : &in

Habhitübit enim jüvenis cum

'

y i

cánticis labiórum & cítharis.

virgine ; * & habitábunt in te

, j

filij cui.

u

Et fic dicétis in confeífióne ; *

N

"

Nn4

Ec

68

Fefta Decembris.

Et

fs

audébit. Sponfus

fuper

y. Et mifericórdia ejus à pro-

Spon

j

am, * & gaudébir fuper te

génie in progénies timéntibus

dise

Deus tuus.

eum. Quia fecit.

k

Le&io x.

S uper muros tuos Jerüfalé con-

p

ftítui cuftódes,* tora die & tota

Am illa fupérna. & eter-

(s M

N

na Generátio , fecándüm

no&ein perpétuü non tacébunt,

| m

Q. ui reminifetmini Dómini , ne

quam Fílius Dei. Unigénitus eft

p

taceáris : & ne detis filéncium

ante omnem creatüram , quia

TieM

ei , * donec ftabíliat, & donec

ómnia per ipfum fa&a funt, ita

edi

onat Jenifalem laudé in terra.

ineffábilis eft, ur de illa di&um

À

nüphona.

Hódie concépta

à Prophéta intelligátur : Gene-

li

eft beáta Virgo María ex progé-

ratiónem ejus quis enarrábit à

Àp

nie David &, per quam falus

Exéquitur ergo humánam Ge-

D)

mundi credéntibus appáruit.

neratiónem Chrifti Matchaeus ;

Cinftu

X Elégit eam Deus , & pre-

ab Abraham generatóres com«

m de

elégit eam. 3. In tabernáculo

mémorans, quos perdücit ad Jo-

conlängi

fuo habitáre facit eam.

Íeph Virum Mariz , dequana-

lre d

L €&io fan&i Evangeélij feciin-

tus eít Tefus.

iFj

cündüm Mattheum.

$

Felix namque es facra Vir-

ts fe

, Leaio ix.

Cap. 1. 4 T.

o Maria , & omni laude dignifz

K LBCQ, (

j

Iber generatiónis — Jefu

ma : * Quia ex te ortus eft

Tib

4 Chrifli filij David , filij

Soljuftítize ,, Chriftus Deus no«

ls M

Abraham. Abrahá génuitlfaac,

fter. , Orapro pópulo, intér-

lm e[

veni pro Clero , intercéde pra

Yíaac autem génuit Jacob. Etxé-

Ufföque |

liqua.

devóto femíneo fexu : fénciant

ngümlä

Homilia S. Auguftíni Epifcopi.

omnes tuum juvámen , quicim«

IT

Lib. 2. de confen(u. Evangelifl. c. 1.

que célebrant tuam [an&am

m

Atthzus Evangelifta fic

Conceptiónem.Quia ex te.

oríus eft : Liber Gene-

Le&io xj.

K

q I[[ma )

ratiónis Jefu Chrifti, Fi-

Eque enim fas erat , ut ob

CMCC[

YR

lij David , filij Abraham. Quo

N

hoc eum à conjágio Ma«

fVidenmlin

exórdio fuo fatis ofténdit, Ge-

rie feparándum putáret, quó

ml"('iä[[]mv

neratiónem Chrifti fecándüm

non ex ejus concübitu , fed Vir-

"* lnl

carnem fe fufcepíffe naprándam.

go péperit Chriftum. Hoc enim

fs.

Secándüm hanc enim Chriftus

exemplo magnifice infinuàtur

DT

Eluo

Filius háminis eft : quod étiam

fidélibus conjugátis, étiam fer«

(ZP

W n

fe ipfe faepífime appellat ; com-

vára pari confénfü continéntia »

méndáns nobis quid mifericór-

poffe permanére,vocaríque cone

M

u

diter dignátus fit effe pro nobis.

jügium , non permixto córporis

W Ve

, Beáàtam me dicent omnes

fexu, fed cuftodíto mentis affé-

ii

du

eneratiónes; * Quia fecit mi-

&u : preefértim. quia nafci eis

j

u Doóminus magna qui potens

étiam Filius pótuit fine ullo

m l

compléxucarnáli , quipropter

ffi ; & fanttum Nonïgn ejus.

0108

Fefta Decembris.

569

i

fölos gignéndos filios

adhibe"p-

Cdpl I. 4' '.

UT

dus eft.

Iber Generatiónis

efl;

&. Conceptiónem hodiérnam

ChriftiFili;David;FílijAbs

[

perpétuz Virginis Dei Genitri-

rahá.*Abrahá génuitlfaac,

At

cis Marie lolemniter celebré-

Iíaac autem génuit Jacob. Jacob

ndun

mus : * Qua celfitüdo throni

autem génuit Judam , & fratres

Yisd

pgocäiïit. Y^. Regáli ex progé-

ejus. * Judas autem génuit Pha-

», (

nie Maria exórta refülget. Qua

res , & Zaram de Thamar. Pha-

ünt, t

eelfitüdo.

res autem génuit Efron. Efron

didur

Ledio xij.

autem génuit Áram. Aram au-

: Gen

UIm autem evidenter dicat

tem genuit Amínadab. * Amí-

aribi'

« Apoftolus Paulus , ex fé-

nadab autem génuict Naáffon.

m (

mine David fecündüm carnem

Naáffon autem génuit Salmon.

Jatatt

Chriftum ; ipfam quoque Ma-

Salmonautem génuit Booz de

Qres u

riam de ftirpe David áliquam

Rahab. * Booz autem genuit

i*

confanguinitátem duxífle, du-

Obed ex Ruth. Obed autem

le qui

biráre dtique non debémus. Cu-

génuit Jeffe.. Jeffe autem génuit

jus Féminz quóniam nec Sacer-

David Regem. * David autem

àcra Yi

dorále genus tacétur , infinuán-

Rex génuit Salomónem , ex ea

g

te Luca, quód cognáta ejus effet

quze tuit LIrize. * Sálomon au-

: od

Elifabeth , quam dixit de filià-

tem génuit Róboam. Róboam

w Deu

bus Aaron : firmiffimé tenén-

autem genuit Abiam. Abías au-

pylo

dum eft , Carnem Chrifti ex

tem génuit Afa.. Afa autem gé-

EU

"

utróque génere propagátam , &

nuit Jófaphar. * Jófaphat au-

y n

Regum fcilicet ,& Sacerdótum,

tem génuit Joram. Joram au-

j qui(lïïï*

in quibus 'períónis apud illum

tem génuit Oziam. Ozías au-

m d

pópulum Hebreórum étiámy-

tem génuit Jóathan. Jóathan

ftica ín&io figurabátur , ideft

autem génuit Achaz. Achaz au-

&. at

chrifma , unde Chrifti nomen

tem génuit Ezechiam. * Eze-

(

elücet , tantó ante étiam ifta

Sem,ü""

chías autem génuit Manáffen.

evidentílfima fignificatióne prae-

Manáffes autem génuit Amen.

yjigo "

nuntiácum.

r

qu

Amon aurem génuit Jofíam. Jo-

h

$^ San&a & immaculáta Vir-

Jfl» L

fías autem génuit Jechoniam, &

gínitas , quibus te láudibus effe-

fratres ejus in tranfmigratióne

p

, mü

HIW

1am néfcio: * Quia quem caeli

Babylónis. * Ec poft tranfmi-

cápere non póterant , tuo gré-

)

v[lzm y

granónem Babylónis : Jecho-

miocontulifti. ". Benedi&a tu

nías génuit Saláthiel. Saláthiel

qnot

in muliéribus , & benedi&us

qu

autem génuit Zoróbabel. Zoró.

u

Fru&us Ventris tui. Quia quem.

babel auté génuit Abiud. Abiud

xto [i) :

MM

G lória Patri. Quia quem.

autem génuic Elíacim. * Elia-

; mgnm

u

Y nítium fan&i Evangelij fecün-

cim autem génuit Azor, Azor

T p

p

dàüm Matthaum.,

autem génuit Sadoc, Sadoc au-

j m

OP'H

Nn3j

iem

.

T

laW

Fefta Decembris,

s 7o

him. Achim&u-

Mada. Y.9Benedi&a tuin mu-

AlTat

tem génuit Ác

liéribus ; & benedi&us Fru&us

&em

énuit Eliud. Eliud autem

(uncept

Ventris tui, Dóminus.

Glória

Capinül

genuit Eleázar. * Eleázar au-

tem génuit Mathan.Mathan au-

Patri. Ave María.

y Sptdi

Hymnus.

[ ;;,Inn

tem génuit Jacob. Jacob autem

(;

génuit Jofeph Virum Mariz, de

;loriófa Dómina ,

äde)&f

b

AdSext

qua natus eft Jefus ; qui vocá-

*xcélfa fuper fidera ;

tur Chriftus.

Quite creávit próvide,

hglexy

Lacáfti facro übere.

Cupicul

'Oratic. Fámulistuis. ut inf

£àin Laudibus,

Quod Heva triftis ábftalit ,

j

ii

Vin d

ADLAUDES,

Tu reddis almo gérmine:

& per Horas , Antiphona.

Intrent ut aftra Hébiles ,

üml'litetrequh

Oncéptio gloriófz t Vir-

Cali fenéítra facta es.

ln odl

Tu Regis altijánua ,

i l

ginis Marie , ex fémine

77 Abrahe, orte de tribu Ju-

Etporta lucis fülgida ;

us D

da , clara ex ftirpe David.

Vitam datam per Vírginem,

i pind

Píalm.Dóminus regnávit. 30.

Gentes redémpte pláudite.

L00070

Glória cibi Dómine,

Anuphona. Concéprio eft hó-

J Ajudit

die t fan&z Mariz Virginis ;

Quinatus es de Virgine,

HJO, 8(' Deu

cujus vita ínclyta cun&as illü-

Cum Patre, & fancto Spíritu,

dv aummoy

ftrat Eccléfias.

In fempitérna fzcula.

ANoy

Antiphona. Regáli ex progé-

Amen.

Aj

YX Concéptio eft hódie fan&e

nie T María exórta. refülger : *

Cipiryl

cujus précibus nos adjuvári

Marie Vírginis. $& Cujus vita

P

j

H

mente & fpíritu devotiifime pó-

ínclyta cunctas illüftrat Ecclé-

mun& j

fcimus.

1aS.

AOsodürem,

Ad Benedi&us , Antiphona.

Antiphona. Corde & ánimo t

CUT

Chrifto canámus glóriam in hac

Conceptiónem — hodiérnam T

:H

facra folemnitáte praecélíae Ge-

perpérue Vírginis Genitricis

Ut eam.

nitricis Dei Maríiae.

Dei Mariz folémniter celebré:

10 tdbtir

Antiphona. Cum jucunditáte T

mus , * qua celfitüdo throni

^

lh fsgd

!

Conceptiónem beáte Marize

procéflit , allelija.

Oratio.

Würimis

celebrémus, * ut ipfa pro nobis

lo

if

l Amulis tuis, quafumus

N

intercédatad Dóminum Jelum

o

Chriftum.

Dómine, celéítis grátiae

Capitulum. Eccli. 24.b. 14.

*

L

ut quibus

"gol gilll l

munus impertire

ID u

B initio, & ante fzecula

beátae V irginis partus éxtirit fa-

LU EH SO]

creáta fum , & ufque ad

látis exóordium ; Concepciönis

gl noüe

futürum fzculum non définam ;

eejus voriva folémnitas, pacis

Tl

& in habitatióne fan&a coram

tribuar increméncum, Per Dó-

D]

Vs

ipfo miniftrávi.

minum.

4

ly

Al n

)

& brevé. AveMaria , grátia

Deinde fit commemaoratio Fe-

lam.

riz occurrentis.

pleua: * Dömipus tecum, Àve

Ad

: Fcfta Decembris.

$71

a.

Fit Commem, Feriz.

Ad Tertiaü, Antiphona.

yus El

Concéptio eft hódie.

'Si Feftum Conceptionis oc-

i, Gl

Capirulum. A b initio,

currat in. Dominica 1j. Adven-

|

y/, Spécie tua, & puchritüdine

tus , transfertur in primam diem

lU.

tua. . Inténde, prófpere pro»

nonimpeditam: & in ij. Vefpe-

min

céde , & regna.

ris Dominice , quando in fe-

rliden

Ad Sextam, Antiphona.

quentem diem cransfertur ; fit

pord

Regili ex progénie.

torum Officium de Conceptio-

Capitulum, Eccli. 24.b. 15.

ne cum commem. Dominicz :

ibet

iS Müül j

T

ficin Sion firmáta fum ,

& in ij. Vefperis Conceptionis

&in civitáte fan&ificáta

xog&lrmine:

E

fic Commem. Ferie , & S. Mel-

P H&blki,

fimiliter requiévi, & in Jeráía-

chiadis. Sabbato veró proximé

ia

lem potéítas mea. Et radicávi

fequend , quia DiesOGava Con-

Id

inpopulo honorificáto; & in

ceptionis non transfertur , ne-

dlridt,

parre Dei mei heréditas illius, &

que de ea fieri poteft Officium ,

in plenitidine San&órum de-

nifi per folam Commem. in Do-

x Vi

téntio mea.

p pl

minica : Ideoin primis Vefperis

É)

X Adjuvábit eam Deus vultu

Dominicz rertiae dicuntur. An-

fuo.

Virgine;

. Deus in médio ejus ;

tiph. & Pfalmi de Sabbato ,Re-

non commovébitur.

gnum tuum &cc. Capiculum , &

d $pI

ollà

Ad Nonam, Antiphona.

cetera de Dominica tertia , & fit

Cum jucunditáte.

Commem. de Die O&Gava , ucin

Capitulum. Eccli. 24. b. 20.

Deinde

od d

primis Velperis Fefti.

N platéis , ficut. cinnamó-

$. Eufebij Epifc. & Mairt. In

Qu

I

mum & bálfamum aromartí-

Hvmnis dicitur G lória tibi Dó-

lia E^

zans odórem dedi : quafi myrrha

mine , Qui natus es de Vírgine,

elé&a dedi fuavitátem odóris,

Anrpie

In Laud. fit Cormmem. Octavze

!

y.. Elégit eam Deus , & prze-

& S.Eufebij. Non dicuntur Pre-

hodiét

,' l

nis d

elégit eam.

, In tabernáculo

ces ad Completorium , ne

ue ad

fuo habitáre facit eam,

Primam, in qua tamen

1

Icitur

npir

cleïh;" |

Q

In fecundis Vefperis, omnia

Q.uicümque &c, In Vefp. deDo-

Jinió

yc in primis Vefperis , ut fuprà.

minica fircommem. Octavas üuc

n

Ad Magniücat, Antiphona.

in ij. Vefp. Fefti.

æfumüi

Concéptiotua, t Dei Génitrix

Dje IX. Decembris,

Virgo, gáudium annuntiávit u-

SECUNDA DIE INFRA

al

Aivérío mundo:ex te enim or-

. O&avam Conceptionis. B,

mql"bUs

x

j

tus'eft Sol juftítizse , Chriftus

V. Mariz.

,3[[1150

j

Deus nofter: qui folvens male-

Invitator. & Hymnus , ut in

anCCP

di&iónem , dedit benedi&ió-

die Fcüiq 55 80

lmnl[äsl

nem : & confündens mortem ;

In primo No&urno, Antiphona,

T N

Benedic&ta tu T in muliéribus, &

donivit nobis vitam fempitér-

Pam,.

benedií&us Fru&us Venuis tuie

g

oraüoF

lPl'aL..

—

7*

Fefta Decembris.

ii

Pfalmi feriales.

" L.e&io iij.

(mnia.

De Sermone fan&i Auguftíni

It per te excufábile , quod

$ic

Epifcopi.

o

per te ingérimus : fiat impe-

Serm. 18. de Sanclis , in med.

trábile, quod fida menre pófci-

tm O

h1

Le&io j

mus. Accipe,quod offérimus ,

Xültat Maria, & Matrem

Tauo f

redóna , quod rogámus , exciifa,

Íe laeta mirátur , & de Spi-

quod timémus : quia tu es fpes

Comm:

E

chiadii

ritu. fan&o [e peperíffe

ünica peccatórum. Per te fperá-

mus véniam deli&órum , & in

lpl

gaudet : nec,quia -päperic in-

nüpta , terrétur : fed quia ge-

te beatíllima noftrórum eft ex-

Md

nuüerit , cum exultatióne mirá-

pe&átio praemiórum : Sanüa

tur.

N

(irmit

O Fémina füper féminas

María fuccürre miferis , juva

|

benedí&a, qua virum omnínó

pufillánimes , réfove flébiles ;

Aumip

non novit , & Virum fuo Utero

ora pro pópulo , intérveni pro

Tdis r

circümdedic! Circümdat Virum

&t Ml

Clero ; intercéde pro devóto fe-

María Angelo fidem dando ,

mineo fexu : féntiant omnes

iue Pon

quia Heva pérdidit virum fer-

tuum juvámen ,quicümque cé-

le"anospn

énti confentiéndo. . O felix

p

lebrant cuá fan&à Conceptióné,

obediéntia ! ó infignis grácia !

In fecundo No&. Antiphona.

DicX

BWT

qua dum fidem humtliter dedit,

Sicut myrrha t elé&a odórem

dedifti fuavitátis fan&a Dei

QGIM

czliin fe Opíficem corporávit.

Hinc proméruit glóriam , quam

nitrix.

D

ipfa póftmodum haufit.. Ecce ,

Pfslmi feriales.

lnp[,ïmoN;

ait , ex hoc beátam me dicenc

Capitulum. — Eccli. 24.6. 46.

li IOMm

omnes generatiönes.

Ranfite ad me omnes, qui

BI

Lectio ij.

concupiícitis me, & à ge-

N

Y

Beáta María , quis cibi

neratiónibus meis implémini :

ilnj

digné váleat jura gratiá-

Spíritus enim meus fuper mel

hm

T

rum , ac laudum przecónia re-

dulcis , & heréditas mea fuper

Nimmp ]

mel & favum: memória mea in

éndere, qua finguláàri tuo af-

l

[

énfu mundo füccurrffti pérdito ?

generatiónes fzeculórum.

um

Quas tibi laudes fragílitas hu-

X. Diffüía eft grária in lábijs

DN

Qrci

máni géneris perfólvat , quae fo-

tuis. . Proptéreà benedixiïc

]o tuo commércio recuperándi

te Deus in ecérnum.

rLIJm, Un

áditum invénit ? Accipe ttaque

Oratio.

Wtür ECCe

7 Amulis tuis , quafumus

s. N

quafcümque exiles , quafcüm-

que méritis tuis impares gratiá-

Dómine, celéftis grátice

tl )

Rlzm

rum actiónes: & cum fufcéperis

munus impertire : ut quibus

n

vota , culpas noftras orándo ex-

beátze Virginis partus éxtitit fa-

cüfa.

Admiítte noftras preces

lütis exórdium , Conceptiónis

Ü g

WL],

j

intra facrárium exauditiónis ; &

ejus votíva folémniras , pacis

D

repórta nobis antídotum recon-

tríbuat increméntum. . Per Dó-

nmm

li

N

j

ciliaciónis.

minum.

Tüte

Ad

x

m

Fefta Decembiis.

573

AdiLaudes, & alias Horas , Áliàs. Interim fane ingredímini

omnia ur in die Fefti.

magis , & vidére Regínam in

t ,.quül

Sic dicitur Officium per to-

diadémate ; quo coronávit eam

um

tam Octavam.

Filius fuus.

yt R

In cápite ; inquit ;

. In Laudibus fit Commemo-

ejus coróna ftellárum duódecim,

fnmi,

; ard)

gato Ferla.

In. Velperis fit

Ledio ii.

»

Commem.

Feriz , & S.Mel-

8

num planä'Rellis C

(

RTT

chiadis Papze & Mart,

IB:

ári caput ; quod & ipfis

u tel'pcäl

m,t

Anciph. Ifte Sandus, , Glória .

longé cláriüs micans , ornet eas

& honóre.

póuüs , qüàm ornétur ab eis,

m

: at

Oratio.

Quidni corónant fídera , quam

Nfirmitátem noftram réfpice

fol veftit? Sicut dies verni cir-

, ]

J5 omnipotens Deus : & quia

cümdabant eam flores rofárum ,

e Tbl

& lilia convállium.

Nimirum

ial

pondus própriae a&iónis gravat ;

beàti Melchíadis Mártyris tui

leva Sponfi fub cápite ejus ; &

at

nt o

atque Pontíficis intercétlio glo-

jam déxtera illius amplexátur

eam,

mqio

riófa nos próregat. : Per Dómi-

Quis illas zeftimer gem-

num.

mas * Quisflellas nóminet , quie

nccptiölï

Die X. Decembris.

qohont.

bus Marie régium | diadéma

TERTIA DIE INFRA

compáctum eft

h oli

O&avam Conceptionis

Lec&ioi

t Deo

B. V. Mariz.

idergo fi

ägreum micac

In primo No&urno, Antiphona.

in generatióne Mariz ?

ls

i

Ante torum T hujus

rginis

ané quod ex Régibus orta ,

T

frequentáte nobis dulcia cánri-

quod ex fémine Abrahz , quod

o

€a drámatis,

generófa ex ftirpe David. $i id

me)&'äc*XI

Pfalmi feriales,

parum vidérur , adde ; quod ge«

m ltmbl

Sermo S, Bernárdi Abbátis.

neratióni illi ob finguláre pri-

g p

Serm. in cap. x 2. Apoc, ante med.

vilégium fan&itàris divínitus

"Tb

Le&io j.

nófcitur effe concéffa: quód

yio

Ovum fecit Dóminus fü-

longé anté eífdem Pátribus cz-

n

per terram , ut Mülier

bïi

N

litus repromíffa , quód myfticis

jj

circümdaret Virum, nec

prafiguráta miráculis , quod or-

g r j

&lium , quàm Chriftum , de quo

áculis przenuntiáta Prophéticis.

fl

dícitur: Ecce Vir , Oriens no-

Hancenim Sacerdotális Virga ,

dum fine radíce flóruit : hanc

menejus. Novum quoque fecit

in celo, ut Milier fole apparé-

Gedeónis Vellus, dum in mé-

i

[is g

retamií&a. Dénique & coroná-

dioficce árez máduit: hancin

,y

i

vit eum , & viciffim ab eo mé-

Ezechiélis vifióne orienrális

us

Futi

yuit coronári. Egredímini fíliae

Pora, que nulli unquàm pá-

(

confïP[

"

Sion ,& vidéte Regem Salomó-

tuit , prefignábar.

] ?

nem in diadémate ; quo coroná-

Ín fecundo No&turno, Àn

t

j

di

"n

Vi; eum mater füua. Verüm ho«

Spécietua ; T & pulchritü

Fefta Decembris.

574

quam máximis munéribus at«

iA

tua : inténde ; prófpere procéde;

àdis

& regna.

