nümerus.

In charitáte autem

miferácus auxtlio,

Per Dómi-

M

u

d

duo pracépta nobis commen-

.numnoftrum.,

yelo CXP

Haodie dicuntur Pfalmi Poeni.

l]

dántur: DiligesDóminumDeum

"

tentiales.

M

;uqum ex totocorde tuo; & ex

"TA

l

Cc4

Ad

408

Sabbato Orvatuor Temporüm Quadragefima.

Ad Magnificat , Antiphona.

erat perículi: Dóminum Jefum

;

Qui mefanum fecit, t illemi-

Chriftum aut. Deum tantüm-

[

hi precépit : Tolle grabátum

modo íme hómine , aut fine

ttün

Deo folum hóminem credidif-

AUR

tuum , & ámbulain pace.

Oratio,

Íe , cüm utrümque effet páriter

j

* Xàudinos miléricorsDeus:

confiténdum : quia ficut' Deo

n

a

vera humánitas; ita hómini íne-

t

.& ., & ménübus noftris grátize

7

tuz lumen ofténde, Per Domi-

rat vera Divinitas.

pum noftrum.

y

&. Scindite corda veftra , &

S- Al . BjA- T0

non veftiménta veftra: & con-

l

Quatuor Temporum.

vertimini ad Dóminum Deum

hh

L. €&io fan&ti Evangelij fecán-

veltrum :* Quia benígnus. &

ferirs

düm Matthaum.

l: ne.

miléricorseft. »;. Derelínquat

Le&io .

Cap. 17- 4. T.

impius viam fuam , & vir inf«

Dm

N illo témpore : Affümpfit

quus cogitatiónes fuas, & re«

Dariti

Jefus Petrrum , & Jacóbum ,

vertàtur ad Dóminum , & mi-

tte

& Joánnem fratrem ejus ; &

ferébitur ejus. Qui

inpáf

duxitillos in montem excélfum

Lettió 9.

a bexliglx-ug.'

L

D

guum /L

feorfum

M

& transfigurátus eft

D. confirmándam. -efgo

Cl

1

ante eos. Et réliqua,

: £ X hujus fídei falubérrimam

plrfci

Homilia ían&i Leónis Paps

cognitiónem , interrogáverat di-

JlecfuPP1

Homilia de Tranfigurat. Domint.

ícipulos fuos. Dáminus.; inter

Torte di

Vangeélica lé&io, dile&if-

divérías aliórum opiniónes quid

t Dn

fimi, qua per aures cór-

ipfi de eocréderent , quídve fen-

Q ire

L:

" poris interiórem méntium

tirent.

Ubi Petrus Apóftolus ;

Tipir ;

noflrárum pulfávir auditum,

per revelatiónem fummi Patris

C prinoi

ad magni facraménti nos in-

corpórea füperans, & humána

WO

telligéntiam vocat , quam , afpi-

tranfcéndens, vidit mentis ócu-

m

ránte grátia. Dei , faciliüs affe-

lis Fílium Dei vivi, & conféffus

BU lnl.l[h

quémur , fi confideratiónem

eft glóriam . Deitátis; quia non

en[l'mm

noflram ad ea, qua pauló fu-

ad lolam refpéxit fubftántiam

T fend

périus fünt narráta , referámus,

carnis & fánguinis. Tantümque

3num,

Salváàter enim humáni géneris

in hac fídei fublimitáte complá-

ls 0 P ml

efus Chriftus , condens

eam

cuit;,, ut beatinüdinis feliciráte

Pütabat, (

fidem,quae & ímpios ad jufti-

donátus , facram inviolábilis pe-

!DUIH& b

tiam , & mórtuos révocat ad vi-

tre acciperet firmitátem : fuper

a[lone Q

tam 5 ad hoc difcipulos fuos do-

quam fundáta Eccléfia, portis

Iatem

€&rine mónitis, & óáperum mi-

inferi & mortis légibus praevalé«

Wlon,s a

ráculis imbuébart , ut idem Chri-

ret : nec in. folvéndis aut ligáne

* M

Q

ftus& Unigénitus Dei, & hó-

dis quorumcámqué caufis , áliu

MU

minis Filius crederétur.

Nam

li

nuP

BII]

ratum effeciü celo , quàm quo

þm Yo

unum horum

fine áltero non

'Petri fediffec arbitrio.

E

maflcu

$. Frange efuriénti panem tu-

próderat adfalürem ; & ;?guälis

um

Nl

Sabbato Quatuor Temporum Quadragefimase.

409

m ia

um, & egénos vagóíque induc

cátum. y'. Date eleömöfynäm;

| C

m

domum

tuam : *. 'Tunc

& ecce.ómhia munda funt vo-

T

uia.

erimpet quafi maneé lumen

bis. Quia. G lória.

| as

tuum, & anteibit fáciem ruam

Ad Benedi&us , Antiphona.

k li

jullíiia tua, Y. Cüm víderis

Affümpfit. Jefus. t

ifcipulos

ficirs

nudum , óperieum , & carnem

fuos, & afcéndit in montem, &

m

tuam ne delpéxeris. Tunc erüm-

tranngurätus eítante eos.

et.

Lettio uj.

H

Oratio.

velis,l

K/&c autem , dilectiffimi,

Opulum tuum, quzxfumus

r: t

P

laudáte intelligentia cel-

Dómine propítius réfpice;

mum D

fitido

inftruénda erat de in-

atque ab eoflagélla truze iracün-

nl

ferióris. fubítlántis facramén-

diz cleménter avérte, Per.Dó-

minum noftrum,

Dedin

to: ne Apoftólica fides ad gló-

riam confitende

in

Chrifto

TU

Ad Velperas;Capit. 1.Theff. 4.4.1.

luas, d

Deitàtis evé&a , infirmitáris

Ratres, Rogámus vos, &

F

Um , &IN

noftre recepuónem indignam

obíecrámus in Dómino Je-

impaflibili Deo atque. incón-

fu:ut

bengs

uemádmodum accepí-

.gruamjudicàret ; & ita jamin

ftis à nobis , quómodo vos opór-

!

Chrifto

lm &

humánam créderet

teat ambuláre ; & placére Deo , ,

lubecri:

glorificátam effe natüram, ut

fic -ambuléris , ut. abundétis

necfupplicio poffet áffici , nec

ma?is,

mgaveull.'i

yims;

morte diffólvi. - Ec ídeó dicén-

& breve,

-Scápulis fuis.

yinürtit

te Dómino , quód oportéret

Hymnus, A udi, benígune.

eum ire Jerofólymam , & mul-

ut fuprà.

o.

gt*

ta pati à fenióribus & fcribis ,

X. Angelisfuis Deus mandávit

qs At

[immitd

ac princípibus facerdórum , &

de te. £. . Ut cuftódiant te. in

Occidi , & tértia die refürgere :

$ & humu

ómnibus vijs tuis,

cüm beátus Petrus, qui lupér-

Ad Magnificat , Ant

hona.

jj

no illuftrátus lümine, de. ar-

Vifiónem t quam vi

4

flis, né-

j k

dentiffima Filij Dei confeflió-

àns; Q

,

j

mini dixéritis , donec à mórtuis

-ne fervébat, contumelias illu-

y i

refiirgat Filius hóminis.

fiónum , & crudeliífima mor-

Oratio.

Js Tu

tis opprobrium religiófo ,. uc

Eus, qui cónfpicis omni

p

p

putàbat, & liíbero faftídio re-

nos virtüte deftítui : inté-

idinis k

fputffet ; benígna à Jefu incre-

riüs exteriufque cuftódi ; uc ab

iil

11:

patióne corréptus, & ad cupi-

ómnibus adverfitátibus muniá-

m *

itàtem participánde cum eo

mur in córpore, & à pravis cogi-

TM

. paffiónis animátus eft.

tatiónibus mundémur in. men.

d

r

,

a

j

il

"

$» . Abfcóndite eleémófynam

te. Per Dóminum.,

ii 1

d

æ

]

in finu páuperum , & ipfa orá-

:DOMINICA II.

4

" æufïls:

ij

)

bit pro vobis ad Dóminum :

in Quadragefima,

]

" quamï

* Quiaficut aqua extínguit ig.

Ad Matotinum, Invitatorium,

jri

l

nf,ica eleémófyna extínguitpec- N

on fitvobis vànum, . Hym-

pip

[

[

C«5

nus,

410

Dominica fecunda Quadragefima.

nus,

EsX more dodi.

&

hoedos óptimos ; ut fáciam exijs

['r

reliqua ufque ad Lectiones;ut in

efcas patri tuo quibus libénter

n

le

Jtt

j. Dominica.

vélcitur : quas cüm intüleris, &

In primo .

X

octurno.

coméderit ; benedicat tibi priül-

qd

De libro Génefis.

quàm moriátur. Cui ille refpón-

hD

C457.27.4. le

dic : Nofti

uód Efau frater

&d

'Le&io p

Enuit autem Ifaac;

meus homo pilófus fit, & cgo

dànti

À

ER

yYN

E

-

S

& caligavérunt ó-

lenis: fi attrectáverit me pater

'&P

i

culi ejus, & vidé-

meus, & fénferit , tímeo ne pu-

LU

iE

m

—

tecme fibi voluiffe illidere, &

MA ii d

renon póterat: vo-

Tibf

3

indücam fuper me maledi-

* cavítque Efau fí-

lium füum /| majórem , & dixit

&ióné pro benedi&ióne.

It

üt

ei : Fili mi ? Quitefpóndit : Ad-

&. Ecceodor filij mei ficut odor

fum. Cui pater: Vides, inquit;

agri pleni , cui benedixit Dómi-

probem

nus : crefcere te faciat , Deus

quod fenderim,& ignórem diem

mortis mez, Sume arma tua ;

meus ficut arénam imaris:* - Et

] putem,

pháreuram & arcum, & egréde-

donet tibi de rore. czli benedi-

lac:,

&iónem. Y. Deus autem om-

dl : d

reforas : cümque venátu áli-

quid apprehénderis , fac mihi

nípotens benedicat tibi, atque

E E

'

inde pulméntum, ficut velle

multíplicer. Et donet.

A.

qii p

me nofti , & affer, utcomedam:

Le&io 1ij.

It mj

& benedicattibiánima mea án-

D quem mater: In me fit;

Itdiengo

À.

ait, ifta maledí&io, fili mi:

'tequàm móriar.

lU5 meus|

*&. TTolíearmatua, pháretram

tantüm audi vocem meam, &

FHI- AH'L

& arcum, & affer de venatióne

pergens affer quae dixi. Abijt

f1905 de a

tuà, utcómedam:* Et benedi-

&ártulit, dedítque matri.- Pa-

It Deqr.

cat tibi Ánima mea. Y: Cüm-

rávit illa cibos , ficut vellenóve-

itimg

que venátu áliquid atuileris; fac

rat patrem illius. Ex véftibus

Hln( el'

mihi inde pulméntum, ut cóme-

Efau valdé bonis, quasapud le

Q Qd

m

habébat domi , índuit eum : pet-

dam. Etbenedicat.

um

Lectio ij.

liculáique heedórum circümde-

Ui

Uod cüm audiffec Rebéc-

dit mánibus, & colli nuda pro

t [Cnf[ y

a; & ille abjíffecin agrá ,

téxit. Deditque pulméntum ,

mgmlmam

urjulfiónem patris implérez, di-

& panes quos cóxerat crádidit.

d

1 Ere

uibus illátis; dixit : Pater mi

xitfiliofuo Jacob : Audivi pa-

at

Atille refpóndit : Auüdio. Quis

Rn

trem tuum loquéntem cum

Efàu fratre tuo, & dicéntem ei :

es tu fili mi ? Dixítque Jacob :

gl jX

Affer mihi de venatióne tua , &

N

Ego fum primogénitus tuus

Atl

fac cibos ut cómedanmi , & bene-

Elau: feci ficuc pracepifti mihi :

"r

dicam tibi coram Dómino ánte-

furge; fede , & cómede de vena-

[

F

uàm móriar. Nunc ergo fili mi,

tióne mea, ut benedicat miht

ls

W i

acquiéfce confilijs meis : & per-

ánimatua. Rurfümque Ifaaca

filium fuum : Quómodo, inquib

duj

tlh,

gensad gregem, affer mü*:i duos

U

cam

Dominica fecunda Quadragefimee.

414

itri

tam ciró invenire potuifli, fili

ledictus : & qui benedixerit cibi,

a

mi ? Qui refpóndit : Volántas

benedictiónibus repleátur.

vlen l

Dei fuit , ut citó occürreret mihi

&« Surge pater, cómede de ve-

x

quod volébam.

natióne filij cui. Quómodo tam

?

F

lr

&« Decttibi Deus derore celi ,

citó invenire potuíiti , fili mi .

TET

& de pinguédine terre abun-

Voliíntas Dei fuit , pater, ut

i

dántam : Íérviant tibi cribus

citó mihi occürreret quod volé-

i nept

v

& pópuli; "^ Efto dóminus fra-

bam. .. Ego fum Elàu primo-

N

MM r*-'

trumtuórum. X-. Et incurvén-

génitus cuus : feci ficut praecepi-

ydn d

turante te filij matris tuz. Efto.

fti mihi. Volüntas Dei.

Y us

3

Le&io iiuj.

ria. Volüntas Dei.

G lol-

um

Ixítque l(aac : Accéde

In fecundo No&urno. :

I

vt

uttangam te fili mi, &

Ex libro S. Auguftíni Epi&oþi

du

probem utrüm tu fis filius meus

contra mendácium.

lii s

Elau, an non. Accéffir ille ad

Cap. 10. tom.a.pofl initium,

Lectio v.

marit t

patrem, & palpátoco, dixit

adi bei

Acob quod matre fecit au-

Iiaac : Vox quidem , vox Jacob

; autor !

eít. : fed manus, manus lunt

&óre , ut patrem fállere vi-

[ U'.I)ll) Mg"

Eíau. Et non cognóvit eum ,

derétur , i diligénter & fidé-

quia pilofa manus fimilinidi-

liter attendátur , non eft menda-

pHEI-

!

,

nem majóris expréfferant. Be-

cium, fed myfítérium. Qua fi

nedícens ergo illi , aic: Tu es fí-

N'-m me*

mendácia dixérimus , omnes

lius meus Etau ? Refpóndit, Ego

étiam parábolz ac. figüirz figni-

gt

fum. Atille: Affer mihi;inquit,

ficandàrum quarumcümque re-

gl

cibos de venatióne tua , fili mi ,

j dh(i- M:

rum , quaà non ad Pl'OPIi€[ätcm

ut. benedicat tibi ánima mea.

accipiendae fünt , fed in eis áliud

ge m P

1cuh'€u"ïö»ü

Quos cüm oblátos comediífet. ,

ex àlio eft intelligéndum, dicén-

Obtulit ei étiam vinum. Quo

j E

turefle mendácia : quod abfit

haufto , dixit adeum : & da mi-

omníno,

, quaiaïiï

hi ófculum , fili mi. Accéffit, &

». Dum exiret Jacob de terrà

ndural

(s

ofculàtus eft eum. Statímque

fua, vidit glóriam Dei , &ait:

m d

;

|

J

ur fenfit veftimentórum illius

Quàm terríbilis eft locus ifte !

fragrántiam , benedícens illi ,

.

* "Non eft hic áliud , nifi domus

: Ulmämx

ait.

.

Ecce odor filij mei ficur

Dei , & porta czli. Y- Vere

xc[&[ j

n

odoragri pleni, cui benedíxit

Deus eft in loco ifto , & ego ne-

Dóminus. Det tibi Deus de ro-

i (u

!

Ícidbam, Non eft hic áliud.

Ie ceeli , & de pinguédine terrae

«

2

edio vj.-

j

abundántiam fruménti , & vini,

Am qui hoc pütat , tró-

o

J

Et férviant tibi pópuli;, & adó.

N

picis étiam tam multis lo-

n

pifhf

di

rentte tribus: efto dóminus fra.

cutiónibus ómnibus poteft hanc

ünto

trum tuórum , & incurvéntur

importáre calümniam : ita ut

[ bt

j

ante te. filij. matris tuae.

ul

hazec ipfa; quz appellàtur metá-

ll

jin

pj

malcdixerit tbi; fi ille mae

phora , hoc eít ; de re própria ad

yot

i1eny

/

Dominica fecunda Qnadragefimz.

412

ófferamtibi. Y Sirevérfus füe-

du

rem non própriam verbi alicüjus

ufürpàra rranflátio ; pollit ifta

ro prófperé ad domum patris

Tim

mei, Décimas.

ldb

ratióne mendácium nuncupári.

u ügniücäncur enim , üitique

Le&io viij.

Digui

ipfa dicüntur : putántur autem

Erax ergo fignificátio nul.

Cinna

V

lo modo mendácium re&e

mendácia , quóniam nonea ,

Q

us vertfignificántur , di&a in-

dicipoteft : ut autem in facto,

ni&zQaj«

telligántur ; fedea , quaefalía

ita &in verbo. Nam cüm ei pa-

y, u

]

ter dixíffer : Quis es cu , fili ? il-

fünt , di&a effe credántur.

Q ,

. SiDóminus Deus meus füe-

Jerefpóndit : Egofum Efau pri-

d.

tit mecum in via ifta, per quam

mogénitus tuus. Hoc fi referá-

L &tf

turad duos illos géminos , men-

ego ámbulo , & cuftodíerit me ;

d

& déderit mihi panem ad. edén-

dáciüm vidébitur : fiautem ad

Ledi

dum , & veftiméntum quo opé-

illud , propter quod fignificán-

N ill

tiar, & revocáverit me cum la-

dum , illagefta di&táque confcti-

elus

lüte: * Erit mihi Dóminus in

pta funt 5 ille eft híc intelligén-

kj

Oani)

refágium,& lapis ifte infignum.

dus in córpore fuo , quod eft ejus

XIt 1log

l

Eccléfia ; qui de hac re loquens,

X. Surgens ergo maneé Jacob,

at «

tulit lápidem quem fuppolüerat

ait : Cüm vidéritis Abraham &

Altecos, |

j

cápiti füo, & eréxic in cítulum ,

Ifaac & Jacob & omnes Prophé-

Detom,

tas in regno Dei , vos autem ex-

fundénfque óleum défuper , di-

I 'Wmirh

xit, Erit mihi.

élliforas. Er, Vénient ab O-

Bl

riénte & Occidénte , & Aquiló-

Le&io vij.

]

Oc utexémplis fiat plá-

ne & Auftro , & accmbenr in

tj

À nius, idíplum quod Jacob

regno Dei. Et ; Eccefuntnovif-

bam

[

fecit , atténde.. Hoedínis certe

fimi , qui erant primi : &lunt

til.c E

primi , qui erant. novíllimi. Sic

p&llibus membra conréxit. Si

Bo

caulíam próximam requiràámus ,

enim quodámmodo minor ma-

Xllïem i

jóris primátum | frater 'abftu-

mentíitum putábimus : hocenim

Mltstim

fecit , ur putarétur effe quinon

lir, atquein fe trän&u/lit fra«

tris.

Vihitas fs

erar. Si autem hoc fa&um ad il-

Melcidan

|

&. Dum dormiret ]dcob-, vidit

lud , propter quod fignificán-

r

dumre vera fa&um eft, referá-

Ícalam pófitam fuper terram ;

m deaf

tur : per hoedínas pelles, peccà-

cacümen ejus rangens. celum

Fs

& Angelos afcendéntes & de-

ta : per eum veró , qui eis le

.

Vent Fj

opéruit ; ille fignificátus eít ; qui

fcendentes

.

* Et evigilans à

fomno dixit: Veré domus Det

Ü "

non fua , fed aliéna peccáta por-

gl& daf I.Iä[e

távit.

haec eft; X Tollens Jacob l

: "alüram

. Eritmihi Dóminus in Deü,

pidem , fup

pófuit. cápiti fuo :

ffec , vidit m

MLOM

& lapis iftequem eréxiin títu-

€ámque obdormí

L

jum;, vocábitur domus Dei: &

fomnis fcalam ere

&am. Et evl:-

t efïeco'nl

$ v )

de univérfisque déderis mihi,

'gilans. G lóri

1

At

d Pgtti. Er cyk

n

,* Décimas & hóftias pgciücas

gilans,

In

i

]v

i

Doninïca fecunda Quadragefimse.

413

velisfn

In tertio-No&. ad.Cantica, Afia.

nifi benedíxeris mihi. Et bene-

nl N

Faciámus híc T tria tabernácu-

dixiteiineódem loco. 5/, Ciim-

la : tibiunum ; Móyfi unum, &

que fuürrexíffec Jacob , ecce vir

]

Elíae urium,

lu&abátur cum eo ufque mané :

if

Canticum.

D edicant 6cu1i;

Jicum

& cüm vidéret quód eum fupe-

cum reliquis; ut in prima Domi-

ráre non poflet , dixit ad eum,

am nl

Dimitte me.

nica Quadragehimze. |. 394

manty

Y^. Scutocircámdabit te veritas

«Le&io x.

:

estujli

ejus. s;, Non timébis à cimóre

^ Am illam ipfius Deitátis

[unEan

noctürno.

ineffábilem &

inaccefz

Vi

L é&io fan&i Evangelij fecin-

fibilem vifiónem , que in etér-

t Y

düm Matthaum.

nam vitam mundis corde fervá-

E« u

Le&io ix.

tur ; nullo modo mortali adhuc

: Cdp. 17« 4, lo

,uodhgmüt.a

N illo témpore : Affümpfit

carne circümdati intuéri póte-

laque t

!

. Jefus Petrum , & Jacóbum ,

rant & . vidére. Dicénte Patre:

hicin

|

d

ïäj;

Hic eft Fílius meus dilé&us, ia

& Joánnem fratrem ejus , & du-

j quod g

xir illos in mmontem excélfum

quo mihi bené complácui , ip-

crelot

feórfum : & transfigurátus eft

fum audite : nónne evidénter

" Abrah&ï

ante eos. Et réliqua.

auditum eft; Hic eft Fílius meus,

ymes!

De Homilia S. Leónis Papae.

cuiex me , & mecum efle fine

, vos at

Ex bomilia de Transfig. Domini,

témpore eft * quia nec Génitor

.Sfámpfit Jefus Petrum ;

Génito prior , nec Génitus eft

Venil

2 )M

& Jacóbum, & fratrem

Genitóre poftérior.

. VWidi Dóminum fácie ad fá.

r

ejus Joánnem,& confcén-

y

fo cum eis feórfum monte prze-

ciem: * Erfalva fa&a eft áni-

El

célto , claritátem fuc glórize de-

ma mea. Yy', Etdixit mihi : Ne-

nrprimiv".(ä

x noïmmv' :

monftrávit : quia licec intelle-

quáquam vocáberis Jacob , fed

xiffent in eo Majeftátem Dei ;

Ifrael ezricnomen tuum.Et falva.

o mï"m;

fatt

mc [

iplius tamen córporis , quo Di-

Le&io xj.

vínitas tegebátur ; poténtiam

T

kc eft Filiusmeus, quemà

nefciébanc. Et ideó próprié fi-

me non féparat Déitas;

yiet

Jztübl

nantérque promiferat ; quof-

nen dividit potéftas , non diícér-

F

am de a(tántibus difcipulis non

müt setérnitas.

Hic eff Filius

j

uper[cü

priüs guftáre mortem , quàm vi-

meus, nonadoptivus, fed pió-

tn [2]

dérenc Filium hóminis venién-

M

prius : non aliánde creátus, fcd

(

rem in regno fuo ; id ch , in ré-

exme génitus : nec de ália na-

k gt

domïl

gia claritàte , quam fpiritáliter

türa mihi fa&us comparábilis

Vat

fed de mea Efféntia mihi natus

ad natüram fufcépti hóminis

rollas l,

e

rtinénrem , his cribus viris vó-

zquális. Hiceft Fílius meus ,

if ;

*

it effe confpícuam.

er quem ómnia fa&tafunt, &

j

]] "

$; Dixir Angelus ad Jacob :

;

g

ff

nequo fa&um eft nihil : qui

* Dimitrte me, auróra eft. Re-

ómnia quz fácio , fimiliter facits

"n

& quidquid óperor , infeparabí-

fpóndit ei ; Ngn c?imi:tam tG 3

lirex

414.

Dominicá fecunda Quadragefimse.

AW

hm

d

liter mecum atque indifferénter

$ equéntia fanci Evangtlij fe-

operátur.

cándüm Matthzum.

tp,

T

ficir

$, Cüm audí

fíet' Jacob Quöd

Cap. 17. 4« T.

Tiexal

Efau veniret contra eum , divi-

N illo témpore : A

[Tümä)üi

fit filios fuos & uxóres , dicens:

Jefus Petrum:, & Jacóbum,

Amipo

Vr m

Si percufferir Efau unam tur-

& Joánnem fratrem ejus, &

duüxic illos in montem excélíum

Anrjh

mam , falvábituráltera : * Li-

bera me Dómine, qui dixifti mi-

feórfum : & transfigurátus eft

RI

TT

hi : Multiplicábo femen tuum

ante eos. Ec refplénduit. fácies

ficut ftellas czeli; & ficut arénam

ejus ficut fol : veftiménta autem

(s

maris, qua prze multicüdine nu-

ejusfacta funt alba ficut nix.. Et

litp

UMT

merári non poteft. ;, Dómine;

ecce apparuérunt illis Móyfes &

Elías cum eo loquéntes : Re-

pacipuu

qui dixifti mihi ;; Reverrere in

terram nativitáris cuz : Dómi-

fpóndens autem Pecrus , dixit

RRi

Capi

ne , qui pafcis me à juventáte

ad Jefum : Dómine, bonume

mea,. Libera.

nos hiceffe : fi vis , faciámus

:

4l

l

Le&tio xij.

hic tria tabernácula , tibi unum;

D)

Ic eft Filius meus ;

1l : lt

| qui

Móyfi unum , & Elía. unum.

Adhuc eo loquénte , ecce nubes

152 ob

eam ,quam mecum habet

sequalitátem , non rapina appé-

*Tácida obumbrávit eos. Et ecce

Lab

vox de nube , dicens : Hic eft

& am

tijt , nec ufürpatióne przefüm-

Filius meus dilé&us, in quo mi-

Wapis,

plit : fed manens in forma gló-

ä

riz mez , ut ad reparándum ge-

hi bené complácui : ipium au-

k

ye,

JInnp,

nus humánü exequerétur com-

díte. Et audiéntes difcipuli , ce-

máüne confilium , ufque ad for-

cidérunt in fáciem fuam , & ti-

Pfri m j. DOJ

mamíervilem inclinàvit incom-

muérunt valdé. Etaccéffit Je-

, Angeh'

mutábilem Deitátem. Hunc er-

T

fus , & cétigit eos , dixítqueeis:

Sürgite, & nolite timére. Le-

Oibus

go; in quo mihi per ómnia bené

'compláceo, & cujus praedicatió-

vántes autem óculos fuos ; né

Al

minem vidérunt , nifi folum Je-

ll

ne maniféftor ; cujus humilitáte

elaríficor, incunctánczer audite :

fum. Etdefcendéntibus illis de

Ws &

uia ipfe eft Véritas & Vita ; ip-

monte , pracépit eis Jefus ; di-

Uansäg

,

e

cens : Némini dixéritis vifló-

Virus mea atque Sapién-

:iau

nem , donec Fílius hóminis à

Er,

?

[

?

Orávit Jacob, & dixit : Dó-

mórcuis refürgat.

*

Ts

Oratio. D eus , qui

cöniþicis.

IU r

mine , qui dixífti mihi , Revér-

&erein terram nativitàtis tuae :

ut infrà.

nb

** - Erueme de manu fratris mei ,

AD LAUDESI

Türin Q

quia valdé eü címeo. .. Deus,

Antiphoria,

,

Tütiünib

in cujus confpé&u ambulavé-

Omine

lábia mea ape«

"s

ries, & osmeum annure

runt patres mei : Dómine, qui

i

lt

paícis me à juventüte mea. Erue

D

tiàbit Jaudem tuam, -

lenc 4

m ree

li

me, G lória Patri. Erue me.

d

lw

Pfalmug. ; Mä ileréres ^ cu

liquis

Dominica fecunda Quadragefimze.

415

iil

liquis deDominica. 28.

tabernácula: ribi uuum, Móyfi

RU

Antiphona, Déxtera Dómini T

unum , & Elíaunum,

l

fecit virtücem : déxtera Dómi-

Ad Terdam; Antiphona.

: 'Müïi:

ni exaltávit me.

Dómine, bonum eft.. ut fuprà,

X Jidin

]

Antiphona . Factus eft t adjá-

Capitul. Fratres, Rogámus.

tor meus Déus meus.

Y'.. Ipfeliberávit me de láqueo

m quij

m cxuii.j

Antph. "Trium puerórum f

venántium.

'g;.." Et à vgrbo

f

cantémus hymnum, quem can-

áfpero.

T

tábant in camíno ignis ; benedi-

Ad Sextam , Antiphona.

céntes Dóminum.

at

Faciámus hic t tria tabernácu-

ii

Aitriph,

Státuit ea f in xtér-

la; tibi unum, Móyíi unum,;

JisMon

mum , & in feculum fzculi :

& Eliz unum.

g l

precéprum pófuit ; &

rión us

Capitulum.

1.Theff. 4.2.3.

Perir, i

teribit.

f/c eft enim volüntas

Ji. Dei , fan&ificátio veftra:

w lt

Capirulum. . 1. Theff. a. 4. 1.

atres, Rogámus vos ; &

ut abítineátis vos à fornica-

j d

i, du

E

obfecrámus in Dómino Je-

tióne: ut fciat unufquífque ve-

fu : ucquemádmodum accepí-

V El u

Íftrüm vas fuum poflidére in

ftis à nobis ; quómodo vos opór-

fan&ificatióne & honóre.

j «

i Ut

teat ambulàre, & placére Deo:

X'. Scápulis fuis obumbrábit

fic & ambulétis , ut abundétis

tibi: , Etfub pennis ejusfpe-

íeus : W

magis.

ràbis,

qys, t

&.

reve

Ipfe liberávit me.

(u

JPW

Ad Nonam, Antiphona. :

Hymnus. J am Chrifte.. ut fu-

Vifiónem, t quam vidíftis , n&-

N

Pu

mini dixéritis , donec à mór-

yfuam

pràiinj.DominicaQuadrag. 397

n

X. Angelisfuis Deus mandávit

tuis refürgat Filius hóminis.

Eracee

de te.

, Ut cuftódiant te in

Capitulum,

Ibidem b, 7

hääw

ómnibus vijs tuis,

Onenim vocávit nosDeus

ie tintt

Ad Benedi&us, Ant

hona.

in immundítiam , fed in

culorlt

Allümpfit Tefus

á

Ícipulos

fanüificatiónem, in Chrifto Je-

,U

fuos, & aícéndit in montem;

fu Dómino noftro.

k]uibllïlüj

& transfigurátus eft ante eos.

X^. Scuto circmdabit te véri-

TM

Orartio,

t4s ejus.

^

Non timébis à ti-

d

Eus; qui cónfpicis omni

móre noctürno,

Jigs 1

]

nos virtüte deltítui:inté-

Ad Velperas; Antiph. & Pfal,

a

rius exteriüfque cuftódi ; ut ab

D ixit Dóminus, cuni rel.q.-de

s qch

i

1lóÓe

6mnibus adverfitàibus muniá-

Dominica.

mur in córpore, & à pravis co-

Capitul. F ratres,Rogámus.

mundémur

in

lUDEs

gitatiónibus.

fuprà. g. brev,

Scápulis fuis.

Jytt

mente. Per Dóminum noftrum,

n

Hymnyus. À udibenignc.,&, An-

p

Ad Primam , Antiphona.

gelis fuis. 390.

n

Dómine, t bonum eft nos hic

Ad Mag

nificat, Antiphona, .

i?

eflc: fi vis ; faciàmus hic tria

Vifiónem; quam vidiftis, né-

mini

[ n

416

Infra Hebd. fecundam Quadragefime.

*

mini dixéritis, donec à mór- déíuper

.

& benedíxit eum

edi

1

tuis relürgat Fílius hóminis.

Deus ; dicens. Terram.

d

Orario, Deus, qui cónlpicis,

Lectio ij.

fuprà.

Ulpávit 'qui non require-

T05 D

Atl

Poit Vefperas diei dicuntur

C

ent , damnávit requirén-

tes.

Bonum eft enim quare-

du

Velp

erze Defunctorum.

FERIA SECUNDA.

re Animam Chrifti, fed quo

d

LUg

L.é&io lan&i Evangélij fecün-

*

modo eam queefiérunt diíci-

r

quil

düm Joánnem.

puli : & malum eft quarere

Le&ioj.:

Cap. $.6. 21.

Animam Chrifti, fed quo mo-

[/77

illo témpo

re : Dixit Jefus

doeam Judei quafiérunt: illi

qihuy

enim ut habérent , ifti ut pér-

&tovell

T:

urbis Judzeórum : Ego vado;

& quarétis me, & in peccáro

derent. Dénique iftis, quia fic

j Det

veftro moriémini. Et réliqua.

quarébant more malo , corde

L &

Homilía fan&i Auguftíni

pervérfo, quid fecürus adjín-

dincian

Epilcopi.

xit? Quaréris me ; & ; nepuré-

& p

fratrum,

Tra&t. 28. ia Ioannem , po[L initittin.

tis, quia bené me querétis, in

Ocütus eft Dominus Ju-

peccáto veftro moriémini. Hoc

Yanyr à

dais, dicens: Ego vado.

eft Chriftum malé querere; in

bddmi

L

eccáto fuo mori: hoc eft illum

Chrifto enim Dómino

H Bem

oPtin.

mors profé&io fuit illó , unde

odílfe, per quem pollit folüm fal-

vénerat, & unde non difcéfferar.

vus eite.

Vbi,

Mí

Ego, inquit ; vado, & quarétis

; Appáruit Deus Jacob, &be-

me, non defidério, fed ódio.

nedíxit eum , & dixit: Ego fum

tens

Namillum, pofteáquàm abícét-

Deüs Bethel, ubi unxílti lápi»

qUæ[&) 4

dem, & votum vovífti mihi:

fit ab óculis hóminum , inquifié-

Uncnry

runt & qui óderant ; & qui amá-

X Créfcere te fáciam , & multi-

Wt

bant : illi perfeque'ndo , ifti ha-

plicábo re. ". Veré Dóminus

QU

eft in locoifto, & ego nefcic«

bére cupiéndo. In Pfalmis ait

li

bam. Créfcere.

ÉN

ipfe Dóminus per Prophétam :

Périjt fugaà me, & non eft qui

Leaio iij.

Qïl TT

Um enim hómines , quo

honrelrg

requirat ánimam meam., Etíte-

rüm ait álio loco in Pfalmo:

C

rum fpes in Deo eft, non

! äCiül fu;

débeant mala réddere nec pro

Confundántur & revereàntur

malis; reddébanr ifti mala pro

requiréntes ánimam meam,.

s Dum irer Jacob de Berfa-

bonis. Prenuntiávit ergo illis

ll()[h

g&e, & pérgeret Haran, locü-

.

Dóminus, dixítque fenténtiam

Qub

tus eft ei Dóminus , dicens

.

prefcius, quàd in fuo peccáto

t n

*'Terram in qua dormis;tibi da-

moreréntur. Deínde adjinxit:

knm[d lo

bo, & fémini tuo. Yy'. A/Jdifi-

Quó ego vado, vos non pote-

xüm ]

cávit ex lapídibus altáre in ho-

ftis venire.

Hoc & difcipulis

D

nórem Dómini, fundens óleum

men

M

Íuis äliq locodixit: nec tà

[2

liny

ERN

Infrá Hebd. fecundam Quadragefime.

417

dixt

eis dixit, In peccáto veftro mo-

LeG&io j.

Cap. 23:4. T.

Ill

riémini.

N il témpore : Locütus

Quid. autem . dixit ?

'

quod & iítis: Quó ego vado,

eft Jefus ad turbas , & ad. di-

Non

ag

vos non potéílis venire.

Ícípulos fuos , dicens : Super

ábftulit fpem, fed pradíxit di«

fedérunc

t qu

cáthedram — Móyfi

lm qui

latiónem.

Quando enim hoc

Ícribze & Pharifzi.

Omnia er-

m

difcípulis Dóminus loquebá-

go quacümque díxerint vo-

erunt

tur,tunc non póterant venire ,

bis ; ferváte & fácite : fecindüm

]E qua

quó ille ibat , fed pófteà vena

veró ópera eórum nolite fácere,

türi erant: ifti autem numquam;

Et réliqua.

ET

ferunt:

quibus preelcius dixit; In. pec-

Homilia fan&i Hierónymi

cáto veltro moriémin -

A p

Presbyteri.

&. Det tibi Deusderore exli,

Lib.a.Comment, in c. 23. Matthei,

fs qui

mlo i

& de pinguédine terrz abun-

Uid manfuérius, quid be-

dántiam

Íérviánt tibi tribus

nígnius Dómino ? Ten-

edius &i

e',&)m?ïï

& pópuli: * Eflo dóminus

tátur à Pharifzis , con-

eque

fratrum tuórum. y/, Er incur-

fringántur iníídie eórum, &

ynamim

vl:

véntur ante tefílij matris tuae,

Efto dóminus.

Íecindüm Pfalmíftam : Sagíc-

f quat;

G lória. Efto.

tzx parvulórum fa&á& funt pla-

g2 eórum: & nihilóminüs pro-

: hoccümg'

Ad Benedi&us, Antiphona.

EgoPrincipium, T qui & loquot

pter Sacerdótij & nóminis di«

Polïuïelümïi

vobis.

Oratio.

gnitátem hortátur pópulus , ut

Rafta qu&fumus omnipo-

lubjiciántur eis, non ópera , fed

»usjacob;ï?

ii

tens Deus: ut famíliatua,

do&trinam confiderántes. Quód

quz fe , affligéndo carnem , ab

p um

autem ait, Super cáthedram

vo'.'lm D

aliméntis

ábflinet : fe&ándo

Móyfi fedérunc ícribe & Pha-

jai; d

juftítiam , à culpa jejünec, Per

rifai: per cáthedram , doüri.

Dóminum noftrum,

Vere Df

nam legis ofténdit. Ergo &il

Hodie dicitür Offic. Defun&.,

lud quod dícitur in Pfalmo : In

& q

cáthedra pefliléntis non fe-

Ad Maguificat, Antiphoria.

Qui me mifit, T mecum eft, &

dit: & , Cáthedras vendéntium

j il

colüimbas

höminel ]

non reliquit me folum:quia quae

evértit , do&rinam

plácita funt ei ; fácio femper,

debémus accipere.

? Deo h

. Oratio.

, Dumexiret Jacob deterra

Md nd

' Défto

füpplicatiónibus

fua ; vidit glóriam Dei , & aic:

p liV

noftris omnípotens Deus:

Quàm terribilis eft locus ifte !

jb &f

& quibus fidiciam fperínde

i [cnli"

* Non efthicáliud, nifi domus

pietátis indulges , confuétze mi-

Dei, & porta cali. X. Veré

| i J

d

ip

fericórdize tribue benígnus ef-

Deus eft in loco ifto, & eoo

n

fé&um.

Per Dóminum.

nelciébam. Non eft híc 4liud,

,U

9f

n

FERIA TERTIA,

Le&io ij.

x *

L €&io fan&i Evangélij fscün-

Lligant enim ónera grá«

ji: P

düm Matthaum,

via & importabília , & im-

Pars Hyemalk.

|^ Dd

pó-

418

Infra Hebd. fecund:m Quadragefima.

pónunt in hiíimeros hóminum ,

manutua , ut ópere compleán-

FF

tur : fincante óculos tuos ; ut die

Ho

dígito autem fuo nolunt ea mo-

vére.

Hoc generáliter advér-

acnocte meditéris in. eis. Hoc

lul

As

füs omnes magjftros, qui grá-

Pharifzi malé interpretántes ,

E

Ícribébanrin membránis Decá-

via jubenr, & minóra non fá-

ciunr. Notándum autem, quód

logum Móyfi, id eft, decem

i

M

& hümeri, & digitus ; & óne-

verba legis , complicántesea ,

M

ra, & vincula quibus alligán-

& ligántes in fronte, & quafi

J

tur ónera ; fpirituáliter intel-

corónam cápiti faciéntes ; ut

p

ligénda funt. Omnia veró ópe-

Íemper ante óculos moveréntur,

TET

ra fua fáciunt , ut videàntur ab

&. Erit mihi Dóminus in Deü;

J

homínibus. Quicámque igitur

& lapisifte quem eréxiin titu-

Ttradit

ita facit quódlibet, ut. videàtur

lum , vocábitur domus Dei : &

n

ab homínibus; ícriba & Phari-

de univérfis quze déderis mihi ;

A eum

Ízeus eft.

* Décimas & hóftias pacíficas

Honilia

&. SiDóminus Deus meus fie-

ófferam cibi. Y'. Si revérfus fite-

lil , df'

rit mecumin viaifta , per quam

ro prófperé ad domum pauis

ego ámbulo, & cuftodierit me ,

mei. Décimas.

C lória Patri,

0

jl

|

Décimas.

& déderit mihi panem ad edén-

fliü

dum , & veftiméntum quo opé-

Ad Benedi&us, Antiphona,

(

lis.

riar, & revocáverit me cum

Unus eft enim T Magífter ve-

falüte:* Erit mihi Dominus in

Watetel

fter, qui in czlis eft, Chriftus

Dóminus.

Oratio.

Qim lont

refágium;& lapis iftein fignum.

Titor qui

X. Surgens ergo mane Jacob.,

Erfice, queefumus Dómine,

CUT

zulit lápidem quem füppofüerat

benígnus in nobis obfer-

QU mager

vántie fan&e fubfidium : ut ;

cápiti fuo , & eréxic in títulum ,

Vil

fundéníque óleum défuper ; di-

qua te Au&óre faciénda cognó-

h

f tünc

xit, Erit mihi Dóminus.

vimus , teoperánte impleàmus,

flv v

Leóio iij.

Per Dóminum.

Poisas

Ilátant enim phyla&éria

Ad Magnificat, Antiphona,

D

Omnesautem T vos fratres e«

Patidbim

fua, & magnifïcant.fim-

mefcsdem

ftis: & paurem nolite vocáre

brias. Amant quoque primos

.

Pfætülera;

recübitusin cocnis, & primas

vobis fuper rerram

.

unus €

N voci

cáthedras in fynagógis, & ía-

enim Pater vefter, quiin celis

Tüüg

]ielia

lutatiónesinforo , & vocári ab

cfi:'i" nec vocémini magiíftri, quia

l

Vi ü]nu

homínibus Rabbi.

Vze . nobis

Magifter vefter unus eft Chri-

ftus.

Oratio.

j

g

míferis, ad quos Pharifzórum

vítia tranfiérunt. Dóminus cüm

Ropitiáre Dómine fuppli-

]

| lmllftel

u

"

ndif ei ]

dedíífer mandáta legis per Móy-

P

catiónibus noflris, & ani-

Íen , ad extrémum intulit : Li-

márum noftrárum medére lan-

P Id

gäbis eain manutua, & erunt

guóribus :ut remiffióne percé

"ii ,

Wf

Tlxl

immóta ante óculos tuos. Et eft

pta , in cua femper benedi&tióne

[

letémur, Per Dóminum.

"

t

fenfus : Pracépta mea H;]t in

LJ

il

Infra Hebd. fscundam Quadragefima.,

419

tj

FERIA

UART A.

Qüos; u

ràre non poflet ;. dixit ad eum,

Hodie dicuniür Pfalmi Gra-

Dimítte me.

n as

uales;

-

L.e&io ij.

reats

ràns D

Lé&io fan&i Evangélij fecün-

fc igitur fhüdio matér-

düm Matthzum.

na fedulitátis indulgén-

eli, d

Le&io j.

Cap. 20.b. 14.

tior obfecrábat Salvatórem , di-

licinet

E N illo témpore : Afcéndens

cens : Ut íédeant hi duo filij

t g

*- Jefus Jerofölytpam , aílüm-

mei, unus ad déxteram tuam ,

ciens j

pfitduódecim difcípulos fecré-

& alter ad finíftrà in regno tuo.

moreti

16 , & aitillis: Ecce afcéndimus

Etfi error , pietátis tamen error

nusit x

Jerofólymam , & Filius hómi-

eft. Néfciunt enim matérna ví-

erxin t

nis tradétur princípibus facerdó-

Ícera patiéntiam : etfi voti avà-

om n

tum , & fciibis ; & condemná-

ra, tamen veniábilis cupíditas,

k

