fürrexérunt in me teftes iniqui :

& mentita eft iniquitas fibi.

adjüror meus.

li

Ü

TL

C redo vidére bona Dómini * in

C onvertífti plantum meum in

XAerra vivéncium.

M

.

* confcidifti

]i

mmir

gíüdium mihi

J

.Expé&a Dóminum , viríliter

faccum meum , & circumdedífti

eg(?(Fe

n

age : * & confortétur cor tuum;

me laetitia :

& füftine Dóminum.

jubir? ;

Ut cantet tibiglória mea , &

non

526

Sabbato fan&o.

non compungar:* DómineDeus

Le&io v;

D

meus in zetérnü confitébor tibi.

"3 Uóperduxeérunt illas fcru-

d

Ant

Iphona.

Dómine abítraxí-

s tatiónesfüas , quas per-

m !

füa

4

inferis ánimam meam.

fcrutántes idefecérunt , ut éciam

tsf

X Tuautem Dómine miferére

mórtuo Dómino & fepiülto, cu-

df

ftódes pónerent ad fepülchrum?

tiüme

mei. x. Etrefüfcita me , & re-

tribuam eis.

Dixérunt enim Piláto : Sedii.

piits

tie dni

Ex Tra&átu fan&i Auguftini

Gorille. Hoc appellabátur nó-

Epifcopi fuper Pfalmos.

mine Dóminus Jefus Chriftus ,

Dd X

In P(alm. 63. ad Ver[. 7-

adfolátium fervórum fuórum,

ORU

Le&io iiij.

quando dicüntur fedu&óres. Er-

ln

Ccédet homo ad cor a]-

go illi Piláto :Sedü&orille, ín-

Á &dhi

tum; & exaltábirur Deus.

quiunt , dixit adhuc vivens :

iif

A

Ill dixérunt , Quis nos

Poft tres die refürgam. Jubefta-

kl

vidébit ? Defecérunt. fcrutántes

l, Ete

que cuftodíri fepülchrum ufque

fcrutatiónes, confilia mala. Ac-

in diem tértium , ne forte vé-

u &

céffit homo ad ipfa confilia; paf-

niant difcipuli ejus , & furéntur

virjufi

fuseftíe tenéri ut homo. Non

eum , & dicant plebi , Surréxit

ttidnar:

enim tenerétur nifi homo, aut

à mórtuis : & erit novíífimus

lnsel

videréturnifi homo , aut czede-

error pejor prióre. Airillis Pilá-

PECC mem

rétur nifi homo; autcrucifigeré-

tus : Habétis cuftódiam , ite ,

fum Àpy

tur , aut morerécur Diü homo.

cuftodire , ficuc fcitis. Illi au-

od

Accéflit ergo lhiomo ad illas om-

'tem abeiüntes, muniérunt fepil-

lm : de;

nes paffiónes, quz in illo nihil

chrum, fignántes läpidcm cum

üingef

valérent , nifieffet homo. Sed

cuftódibus.

Titerri)

fiille non effec homo , non libe-

"$« O vosomnes, qui tranfitis

tf

raréturhomo. Accéffit homo ad

er viam , atténdite & vidéte,

"traf

cor altum , id eft , corfecrétum ,

:* Si eft dolor fímilis ficut dolog

n

objíciens afpé&ibus humánis

meus, YX".Atténdite univérfipó-

li n

hóminem , fervansintus Deum:

puli , & vidéte dolórem meum.

Jüm n

celans formam Dei;in qua zquá-

Si eft.

Le&o vj.

Ofuérunt cuftódes . milites

Tite I

liseft Patri : & ófferens formam

Q [

d

qu

fervi , qua minor eft Patre.

ad fepülchrum. Concüffa

BY

". Recéffit Paftor nofter , fons

terra Dóminus refurréxic : mi-

Qu

rácula fa&a funr rália circa fe-

aque viva , ad cujus tránfirum

Q"Oma

m g

fol obfcurátus eft : * Nam &

HR![[

pülchrum , ut & ipfi mílites, qui

m

Álle captuseft, quicaptivum te-

cuftódes advénerant , teftes fie-

"Wi

lm

nébat primum hóminem: hódie

rent; fivellent vera nuntüre.

L

j

Pf

portas mortis & feras páriter

Sed avarítiailla , qua captivà-

Ff

Salvátor nofter difrüpit. X. De-

vit difcípulum cómitem Chrifti,

(.(e

ll De

ftrüxit quidem clauftra inférni ,

captivàvit & mílitem cuftódem

y

& Íubvértir poténtias diáboli.

fepálchri. Damus , ínquiunt »

"ts f

-ANam.

vobis pecüniam ; & dícite, quia

li

VO«

"Ut m

Sabbato fancto.

2

vobis dormiéntibus venérunt

& in veritáte tua difpérde il-

lia

los.

difcípuli ejus ; & abftulérunt

eum. Vere defecérunt fcrucán-

Voluntaárié facrificábo tibi, *

quiy.

, Ua

tes Ícrutatiónes.. Quid eft; quod

& confitébor Nómini tuo Dó.

pne.

dixífti, ó infélix aftíitia ?* Tan-

mine : quóniam bonum eft.

tímne déferis lucem confilij

Q uóniam ex omni tribulatióne

Xl

t : 9d

pietádis , & in profánda verfü-

erpuiíti me: * & fuper ini-

abinr t

tie demérgeris ; ut hoc dicas:

micos meos defpéxit óculus

s Chrl

Dícite , quia vobis dormiéntibus

meus.

1 lus

venérunt difcípuliejus ; & ab-

Antiphona, Deus ádjuvat me ,

ftulérunc eum ?* Dormiéntes te-

udres D

& Dóminus fufcéptor eft ánimae

pl !

ftes ádhibes : veró tuipíe ob-

mea.

i w

dormífti , qui fcrürándo rália de-

Antiphona. In pace T fa&useft

fecifti.

m ]i

locus ejus ; & in Sion habitátio

. Ecce quómodo 'móritur Ju-

ejus.

hum

ne f*

us , & nemo pércipit corde:

Pfalmus 75.

&furt

& viri jufti collántur , & nemo

Otus in Judza Deus: * in

confiderat : à fácie iniquitáris

IN.

bi, Surt

Iífradl magnum nomen

novilts

füblárus eft Tuftus: * Eteritin

ejus.

Kx&'xXïxsEï

pace memória ejus. Y'. 'Tam-

E t fa&tus eft in. pace locus e-

quam Agnus coram tondénte fe

jus; * & habitátio ejusin Sion,

ïöäam Dj

(s D

obmütruit ; & non apéruit os

Ibi confrégit poténtias árcu-

"

yeun i

fuum : deangüftia,& de judício

um, * fcutum, gládium , & bel-

fublátuseft. Eterit. $. Ecce.

lum.

[äpidcmlï-'

In tertio No&. Antiphona.

Ilhiminans tu mirabiliter à

. qui n

Deus ádjuvat me , & Dóminus

móntibus ztérnis : X* turbáti

i

fuícéptor eft ánima mes.

funt omnes in fipiéntes corde.

i

ïw

f

Píalmus ; 3.

Dormiérunt fomnum fuum : *

ilis

Eusin nómimne tuo fal-

itt uth[l]

& nihil invenérunt emnes vi-

"

vum mefac: * &in vir-

ti divitiàrum in mánibus fuis.

m

D

tüte tua jiídica me.

A b increpatióne tua Deus Ja-

«fb Y

Deus exáudi

oratiónem me-

" mllwl

cob * dormiravérunt qui afcen-

Á

am:* áuribus pércpe verba

dérunt equos.

j Ü

o

Oris mei.

Tu rerríbilis es, & quis refís

Á

rl

Q uóniam aliéni infurrexérunt

flet cibi? * ex cuncira tua.

[ af

ü

advérfüm me: & fortes

qua-

De czlo auditum fecííti judi.

J

mlllm"

l

fiérunt. ánimam meam: * &

cium: * terra trémuit, & quié-

al

[cnö ,

VIt;

1

non propofuérunt Deum ante

Y

g n

confpé&um füum.

Cüm exürgeret in judícium

qu

3?[1'7

)j

(r

E cce enim Deus ádjuvat me : *

Deus ,* ut falvos fáceretomnes

(l

manfüéros terra.

|

i

& Dóminus füfcépcor eft ánimae

meza.

uóniá cogitátio hóminis con-

' W

l

À vérte mala inimícis meis: *

ficébitur cibi: * & relíquiz cogi-

d

jdt

tatió-

|

j

A

28

: Sabbáto fancto.

r

zatiónis diem feftum agent tibi, C lamávi ad te. Domine tora

| qepa

WVovéte , & réddite Dómino

die: * expándi ad te manus

Deo veftro , * omnes qui in cir-

fiieas.

l

; Wulor

l

l

fingui

cüitu ejus affértis münera,

N umquid mórtuis fácies mira-

bilia : * aut médici fufcitábunt,

| Vndda;

'Terríbili & ei qui auferc. fpíri-

| TO

tum príncipum ; * terríbili apud

& confitebünturtibi ?

W& t

Ieges terrac.

N umquid narrábir áliquis in fe-

*

4

: lad

Antiphona, In pace fa&us eft

pülchro mifericordiam tuam,

locus ejus; &c in Sion habitátio

& veritátem tuam in perdició-

j u w

-

! quom

ejus.

ne?.

fam t ficut

; (s

Antiphona. PFa&tus

N umquid . cognofcéntur in té

homo fine adjutório, inter mór-

nebris mirabilia tua , * & juftt-

j hn

k

| D , en

tuos liber.

tia tua interra obliviónis?

? tolram

Píalmus$7.

E tego ad te Dómine clamá-

OmineDeus falütis meze,*

vi:* & mané orátio mea pra-

! iecié

véniet te.

I)

in die clamávi, & nocte

!h Afl

coram te.

! pttcpes

LU t quid Dómine repéllis oratió-

jntret in confpé&u tuo orátio

nem meam : * avértis fáciem

L Hddfi

tuam à me?

)

j ts Cb

mea : *inclína aurem tuam ad

d termyén

precem meam:

P auperfum ego, & in labóri-

bus à juventüte mea: * exaltá-

heliii f

Quia repléta: eft malis ánima

Dömimm

mnea ; * & vita mea inférno ap-

tus autem , humiliátus fum , &

"

conturbátus.

4

T&

pmpinquävit.

Aj ftimátus fum cum defcen-

Inme tranfiétunt ira tuz : *

a

24 , Ms

[

terróres tui conturbavérunr me,

1 Wedte

déntibus inlacum : * fa&us fum

C ircumdedérunt me ficut aqua

| m pro

ficut homo fine adjutório ; inter

|

mórtuos liber.

tota die: * circumdedérunr me

fant fb

7

|

Sicut vulneráti dormiéntes in

fimul.

"Pmmiüiö.

fepülchris: quorum non es me-

E longáftià meamicum & pró^

| ln

mor ámpliüs : * & ipfi de manu

ximum , * & notos m

YT

féria.

gos à ml«

ie

tua repuülfi funt.

lat

Fa&us fum ficut

| T" A

p ofuérunr me in lacu inferió-

Antiphona.

ri: * in tenebrófis, & in umbra

homo fine adjutório , inter mót«

fOl) fma[un

al

mortis.

tuos liber.

hE

S uper me confirmátus eft fu-

X In pacefa&us eft locus ejuse

ror tuus : * & omnes flu&us

. ErinSion habitátio ejus.

TU (

Af

tuos induxiífti fuper me.

Dé Epíftola beáti Pauli Apófto-

; liad Hebrzos.

L.ongé fecííi notos meos à

1

E'hman

me:* pofuérunt me abomina-

Le&iovi.. Cap.9.c. 11

T n

4 Hriftus affíftens Póncifex

tiónem fibi.

LT

fururórum bonórum , pet

mi*nn

DUTY

'j ráditus füm , & non egredié-

bar: * óculi mei langüérunt pree

ámplius & perfé&ius ta-

ia

t

D

inópia.

bernáculum non manu fa&um»

uh.,&

1

"i

gaï;bszo fan&o.

529

&us fum.

Lec&io ix.

n m

id eft ; nonhujus creatiónis ; ne-

que per fánguinem hircórum aut

^" Eü&Goenim omni mandáito

& T

vitulórum , fed per próprium

legis à Móyle univério

J

Sánguinem inrrolvit femel in

pópulo , accipiens finguinem

vitulórum & hircórum , cum a-

[b

San&a ; ecérna rederptióne in-

vénta.

Si enim fanguis hircó-

qua & lana coccínea , & hyffó-

rum & taurórum , & cinis vitu-

po; ipfum quoque librum, &

qus ni

m tuin,

lo afpéríus ,. inquinátos fan&ífi-

omnem pópulum alfpérfit, di-

€at ad emundatiónem carnis :

cens : Hic fanguis teftaménti;

1 pcrdjts,x

quantó magis Sanguis Chrifti,

quod. mandávit ad vos Deus.

Etiam cabernáculum, & ómnia

ynur in'

qui per Spíritum fané&um feme-

iiplum óbtrulir immaculátum

vafa miniftérij fánguine fimili-

F

Deo , emundibit confciénrdiam

ter afpérfit: & ómnia pené in

us

noftram ab opéribus mórtuis ;

fánguine feciíndüm legem mun-

nine

adferviéndum Deo vivénti ?

dántur : & fine fánguinis effufió-

jo mj

. Aflitérunt reges terre , &

ne non fit remiffio.

principes convenérunt in unum,

&. Sepülto Dómino , fignátum

vllisot

"

AV

,,,,,

* Advérfüs Dóminum , & ad-

eft monuméntum , volvéntes

&tis f

véríus Chriftumejus. , Qua-

lápidem ad óftium monuménti*

l

re fremuérunt Gentes , & pópuli

* Ponéntes mílites , qui cuíto-

T

qeditáti funt inánia * Adveríüs

dírenr illum. ^. Accedéntes

[on

*aui

Dóminum.

Lectio viij.

príncipes facerdótum ad Pili-

u

7* 'T fdeó novi Teftameénti

tum , periérunt illum.

Ponén-

.. 4 Mediátor eft ; ut morte in-

tes,

Sepülto.

d (

A

g.

tercedénte ; in redempriónem

LA U.D.ES;

uba'äe[llm'«*ï

eárum prevaricatiónum , qua

Antiphona,

ne j Nf

erant füb prióri Teftaménto,

. Mors, T ero mors tua

')

p

repromifliónem accipiant ; qui

Jmoríus tuus ero inférne.

vocád funt zrérna hereditátis.

Píalm. M iferére meiDeus .4.98.

lmïcum &P

n

Ubi enim teftaméntum eft: mors

Antiphona. Plangent f eum

p 0^

neceéffe eft intercédat teftatóris.

quafi Unigénitum , quia ínno-

"'Teftaméntum enim in mórtuis

cens Dóminus occifus eft.

"TL

Píalmus 42

confirmátum eft : alióquin non-

ii n

dum valet , dum vivit qui ceftà-

Udica me Deus , & difcérne

1us eft. LInde nec primum qui-

caufam meam de gente non

dem Íine fán

;di a*

guin; dedicátum

fan&a, * ab hómine iníquo

lbi[i[

i.

eft.

& dolófo érue me.

du

d

, Kftimátus fum cum defcen-

"

uja tu es Deus fortitüdo

á

2214]

bus in lacum: ?* Factus

d

mea :* quare me repalifti? &

n

fum ficut homo fine adjutório,

quare triftis incédo, dum aftli-

0

Jers

p

inter mórtuos liber.. , Poíué-

gitme inimícus ?

M

Emítte lucem tuam, & veritá-

gor

runt me inlacu inferióri , in te-

as

i

nebrófis, & in umbra mortis Fa-

tem tuam : * ipfa me deduxé-

Pars Hyemalis,

funt

g liW

[^]

Sabbaro fan&o.

nies me: *

u

runt, & adduxérunt in mon-

ficut püllus hirán.

tem lan&tum tuum: & intaber-

dinisfic clamábo -

»

*

; Mul

mediyä:bof

ménag

nácula tua.

ut colümba.

Domur

Erintroibo ad altáre Dei: * ad

Attenuári funt óculi mei, *

Deum, qui letíficat juventü-

y.à

füfpiciéntes in excélfum.

obedia

tem raeair.

Dómine vim pátior, refpónde

t a

C onfitébor cdibi in cíthara Deus

pro me. * Quid dicam, aut quid

Deusmeus: * quare triflis es

qodi

refpondébic mihi , càm ipfe fä--

ánima mea* & quare conrir-

cerit *

(dedii

bas me ?

| R omn

J

.

R. ecogitábo tibi omnes annos

Spera in Deo,

quoni

am adhuc

| du tol

]

meéos * in amaritüdine än4imæ(

conftéb

Or ii

li: * faluráre vultus

Inea.

Alertre

mei; G Deus meus.

Dómine fific vivitur, & intáli-

bus vita fpírirus mei : corripies

Eb

Antiph. Plangent eum quafi

Uni

o

cénitum ,

quia innocens

me, & vivificábis me. * Ecce

w

Dóminus occífus eft.

la 3pi

in pace amaritüdo mea amarif-

fima

J

Ms (

Ana. Atténdire T univérfi pó-

puli ; & vidéte dolórem meum.

"Tuautem eruifti ánimam mea

1477

Pfalmus.D eus Deus meus. cuim

V Cucs

utnon periret , * projecifti poft

Pfalmo. Deusmifereátur. $oo.

| n

tergum cuum ómnia pccc&ra"

Antiphona.

À porta. inferi T

mea.

Monatin

€rue

ómineánimam meam.

Q uia non inférnus confitébitue

Etfcdi

CanticumEzech. — 1/22.38.0.10.

tibi : neque mors laudábit te

OK

^ Dii

^* Go dixi : In dimidio dié-

non expe&ábunt, qui defcén-

^itr Mj

dunt in lacum, veritárem cuarmt.

d

,1um meórum * vadam ad

4Cor

portas ínferi.

Vivens vivens ipfe confitébitur

Ti fatim

i

Quefvi refíduum annórum

tibi , ficut & ego hódie : * pate£

)

1

meórum ; * dixi: Non vidébo

N

21

filijs notam fáciet veritátem tuá.

!

Dóminum Deum in tera vi-

Dómine falvum me fac, * &

hi

vénrium.

falmos

noflros canrábimus

U

cun&is diébus victe noflre in

uT

N onafpiciam hóminem ultrà,*

o

& habitatórem quiétis.

domo Dómini.

Q

Omäm [

G enerátio mea ablàta eft, &

Antiphona, A porra ínferi érue

M

Dómine ànimam meam.

convolüta eftà me, * quafi ca-

"Dd

bernáculum paftórum:

Antiphona. O vos omnes, T

Cl Iu

P rzcila eft , veluc à texénte,vi-

qui tranfítis per viam , arcéndi-

Tferim

ta mea: dum adhuc ordirer,fuc-

te, & vidéte, fi eft dolor ficut

ll

l allehi

cidit me: * de màn& ufque ad

dolor meus.

»

Df

vélperam fínies me.

Pfalmus.Laudáte Dóminum dd

i

l

Terj

l

$ perábam ufque ad mané, *

czlis. 502

"l

quafi leo fic contrivit ómnia offa

Y*. Caro mea requiéfcer in fpes

N

)

l

j

"i

mea

Etnon dabisSandum tuun'g

d

m

H']PI

D'f mané ufque ad väfgeram fi-

vidére corrüptiónem.

Ad

Mag

i

Sabbato fanfto.:

j

QAd Benedictus , Aritf

hona. . María vidére fepulchrum , al«

:

d

Multeres T fedéntes à

monu-

lelü)an

méncum lamentabántur flentes

Canticum B. Marix. V,

m

Dóminui.

E

Luc. 1. €. 46.

Tl

*'. Chriftus fa&us

erPc/pro nobis

Agníficat * ánima mea

obédiens ufque ad mortem,mor-

Dóminum :

rj

agl

&em autem Crucis. &. Propter

Et exultávir Spíritus meus * in

uod & Deus exaltávit illum ,

Deo falutári meo.

nipke

& dedit illi nomen , quod eít fu-

uja refpéxit humilitátem Ana

per omne nomen.

Pater no-

cille fuze : * ecce enim ex hoc

es a

ne atini

fler.

zotum fecrecó. Pfalmus,

beátam me dicent omnes genee

Miferére mei. 498.

ratiónes.

Oratio.

2 uia fecit mihi magna qui po«

,Kind

tens eft: * & fan&um Nomen

|: Qu

Efpice, quafumus Dómi-

R

ne , fuper hanc famíliam

ejus,

ye H

Etmi

v i

tuam , pro qua Dóminus nofter

fericórdia .ejus* à progénie

efus Chriftus

non dubitàá-

in progénies * timénribus eum.

vit mánibus tradi nocéndum ,

ecit poténtiam in bráchia

imam T

& Crucis fübire torméntum.

fuo : * difpérfit fupérbos men-

ol p

Ecfecreró, Quitecum vivit, &c

te cordis fui,

n w

regnatinunitàte, &c.

D epófüit poténtes de fede , * &

"Erfic dicitur uíque ad Nonam.

exaltávit hümiles.

n

E furiéntes implévit bonis : *

4 Dictis Horisutfüpras 504«

gt

dicicur Milfa , ucin Ordinario:

& divites dimifitinánes,

. Qu [

&faca Communione Sacerdo-

^

S ufcépit Iíral páerum füum, *

ia

tis ; ftatim pro Vef

d

eris dicitur,

tecordácus mifericórdize fuae. -

& COIU

a

AÁnu

iil

ph.

llelija

?

allelája , al-

S icut locücus. eft ad patres no«

mdle

L

lehija.

Pfalmus 1a6.

ftros , * Abraham , & fémini

verii

j

Audáte Dóminum omnes

D)

ejus in.fzecula.

m li

Gentes : * laudáte eum

G lória Patri , & Filio,. &c.,

a

hn

omnes pópuli.

Etc repetitur Antiphona, Véa

jg n l

Q uóniam confirmáta eft füper

Ípere autem.

nos milericórdia ejus : * & vé-

Deinde Sacetdosdicic, Dó-

j

ho

xitas Dómini manetin aecérnum.,

minus yobífcum,

meum ,

G lória Patri, 5 icuterat.

Q rémus.

Oratio.

'

Piritum nobis, Dómine, tua

py 0

i

Etreperitur Antiphona, | Al-

raf «

lelija , allelája ; alleldja.

charitáris infánde : ut quos

p

facraméntis Pafchálibus fatiáfti,

ji

Capitulum , . breve ; Hym-

nus, & Verficulus non dicuntut.

&£ua fácias pietáte concórdes. Pet

;Do

g"

Ad Magnificat, Antiphona,

Dóminum &c. in unidkte ejüf^

Véfpere autem t Sábbati ; quze

dem Spíritus.

(«r ! "

ucéfcir in prima Sábbati , venit

Deinde, Dóminus vobifcum.

E

a t^

j

Maria Magdaléne ; & àliera

Poileà Diaconus dicir, lJte

20

Ll2

a

: Sabbato fancto.

Mäfa eft , allelija ;

allelüia.

cirur, Allelija,

Deinde abfoluté dicuntur Pfalz

$& Deo grátias; allelija, alle-

.

mi, ut fuprà Feria v. in Cena

lüjä

xtra Chorum; di&to P ater

Domini. 4o7, cum G lóriaPa«

nofter, & À ve Marla. Vefpe-

ti, infine cujuslibet : quibus

£z inchoantur abfoluté ab Anti-

expletis ; inchoatur tantüm An-

hona. A]lehija, cum reliquis uc

tiphona. V éfpere autem Sáb«

j

upra ; & loco;

Ite Miffa eft,

bati. Pofteà

icitur Canticum,

N unc dimittis , ut ibidem ;

allel. allelija, dicitur. Y^. Be-

nedicámus Dómino , allehija,

cum G lória Patri.

B

allelája. $& Deo grátias alle-

Antiph.

Véfpere autem Sáb-

lija; alleluja.

bati , quee lucéicit in prima Sáb-

Deinde additvr , P ater no-

bati, venit María Magdaléne;

K FE

fter, & nihilaliud.

& áltera María vidére fepüle

N

Ád Completorium. Y Jube

chrum , allelája. —

Oi

domne. Le&io brevis. P ratres;

Deinde abfolure, Y, Dómi-

Qris g

nus vobífcum, s:.. Et cum fpíri-

Sóbrij eftóte. Y- Adjutórium

tu tuo.,

noftrum.

ater nofter.

At

Etfa&a Confeffione & Abfo-

Oratio. V iita , quaefumus

Dnine

Deinde Benes

lutione , dicitur Y. Convérte

Dómine. 138.

T

nos. D eusinadjutórium.G 1ó-

di&io.

lismirid

C

tia Patri.

Poftremó Antiphona. R 'egí-

Nitcinig

Erampliüsnondicitun, Laus

nac«li, urin Pfalterio.

139.

MUg

tibi Dómine, Rex etérnz gló-

Etnonfle&untur genua tote -

Fittom

xiz, fedejusloco deinceps di-

tempore Pafchali,

hyin;

CSP

XTbtur:

IN

OU PPA

",

4*

h

N

1

PA N

CA

IN

S

«

L

as

-9-

s

A

m PA

;

as

N aä,ï

C

(9

à

INS

9»

Y

/*/

kx

lum

r

UI

Oni

denuæ

WIS lmens v

ütam

fuij

omtodecl

Rglam ET

PRO.

j Calhe-

-

E

i

n Om

Vif

PROPRIUM

u

um

SANCTORUM,

tem Y

At

PARS HIEMALIS.

jbidun

Eccléfiee fócius honóris eléctus

vem $?

Die XXVIL (,]üs XXVI. )

Novembris.

eft , in quo münere pópulo ora-

xim $

loodilt

IN FESTO S. SILVESTRI

tiónibus, exémplo, & conció-

nibus opem tulit.

d i

Abbatis. Duplex.

Omnia de Communi Confef-

, Honéftum fecir. xciij.

Lectio vj.

foris non Pontificis,

Oratio,

.

Nter funus nobilis cujüfdam

tcumip

Ntercéffio nos , quzefumus

defün&i in apérto nímulo

Dómine , beáti Silvéftri Ab-

formófi viri , fuique präo'px'-nqui

vefurt

vt

bátis comméndet : ut quod no-

defórme cadàver conípiciens:

ftris méritis non valémus, ejus

Ego , inquit , fum quod hic fuit

paurocínio affequámur. Per Dó-

quod hic eft ; ego ero : & mox

on. '

minume

perácto fünere illa fibi Dómini

« !

)l

N

Fitcommemoratio Ferize.

occurrente fenténtia ,. Qui vult

TL

In primo Noc&turno Lec&iones

venire poft me , ábneget femeti-

de Scriptura occurrente in Ad-

píum , & tollat crucem fuam,

véentu.

& (equátur me : in folitidinem

In fecundo No&urno.

majóris perfectiónis ftüdio fe-

at

LeGio v.

cétfic 5 .ibiquc vigilijs & oratió-

e

JYMvéfter Aüximi in

nibus , jejuniílque deditus , cru-

5y

N

L-r3

,

Picéno nóbili géne-

das tantüm herbas in. cibum fze-

3

E-i

—

reortus;ftatim pue-

r

lz

——

pilis adhíbuit.

u

tilem zetátem lítte-

it eum. xciij.

—

tis ac bonis móri-

?, Amáv

"

' Le&tio vij..

bus mirífice exornávit. Adolé-

LT autem magis laréret

hómines, várias mutávit

fcens Bonóniam ad ftidia jurif-

prudéntie miffus à patre ,cüm

fedes ac demum . pervénit ad

facris lítterisà Deo mónitus de-

montem Fanum, locum ; quam-

diffet óperam , paréntis incürrit

vis prope Fabriánum , eo tamen

indignatiónem,quam zequo áni-

rémpore defércum ; ibique in

mo toro decénnio pértulit. Ob

honórem fan&t(fimiPatris noflri

egrégiam ejus virtütem à Canó-

Benedí&i templum eréxit, Con-

gicis Cathedrális Auximánze

gregationifque Silveftrinórum

Ulie

Y

Fefta Novembris.

534

fundaménta jecit fub régula. &

bue méritis adjuvàri, Per Dó«

Qu

s An

hábitu in vifiónefibi ab eódem

minum noftrum,

Y

San&o ofténfis. At invidens fà-

De Feflis. occurrentibus . in

prædic:'

relp

t»nas, várij terróribus illius

Adventu non fit Officium , nift

Mónachos turbáre nitebátur,

] lr

fuerir. Duplex, vel Smïïidup!cx.

B.

no&u monaftérij jánuas hoflili-

Quód fi venerit in Dominica ,

zer invádens : fed vir Dei hoftis

transfertur jin. Feriám

lecüns

| quid

veYum

ámperum ita repréffit , ut Móna-

dam ; fimiliter non impe.

ditam; De Simplicibus autem

Q

chi in fan&o inftitico magis

configmaréntur, ac Patris fancti-

fittantüm commemoratio,

RUT

IN VIGILT'A

Ign.

£àtem agnófcerent.

M

homo. cxciij.

S. Andrez Apoftoli.

j u

?B- Ifte

Lectio viij.

Nihil fit deea , nifi in Miffs;

Nlm

Is 16.

Píritu. prophetíz , aliifque

Ad Laudes; pro commem. $,

o

(nfti n

donis enítuit quz ut fem-

Saturnini, Anciphona. Qui 0«

Twmun

per proránda humilitáte conífer-

dit. Y^. Juftus ut palma. Oratio:

Váàvit, ita contra fe daemonis in-

liino

D eus, qui nos beáci. ut fupra.

vídiam concirávit. A quo pra-

Die XXX. Novembris:

Y Dj

IN FESTOS.ANDRE&

] jlld!üm,i

ceps actus, à beára Vírgine de-

fperáàtam accépit falütem : quod

Apoftoli. Duplex.

RUM

Ad Velperas , Antiph. . Salve

| Hipisde

beneficium perpétua. & fingu-

lári in illam pietáte commendá-

Crux pretiófa, cum reliquis de

| i

Laudibus. Pfalm. D ixit-. Dós

| rphon

vit ad ültimum ufque vicze fpi-

ritum , quem fere nonagenárius

minus. cum reliquis de.Domi-

d Don

nica,

118.

atdres

fan&itáte & miráculis clar? Deo

xéddidit, anno f2látis milléfimo

. Capitulum.

Ront.t0.b.10.

2ün

Ratres , Corde enim ciédi»

ducentéfimo fexagéfimo fépti-

,« fï"ffþhoua.

.mo, lexto Kaléndas Decémbris.

tur ad juftítiam , ore au«

; s r

F

tem conféflia fit ad. falü-

|

$. Defidérium ánimae. xciij.

"TPH

In certio- No&turno, Homilia

tem. Dicit enim Scriptüra :

1

"fjphona

ia Evangelium. Ecce nos telí-

Omnis, qui credit in illum ; non

uimus ómnia, utin Communi

confundétur. &. Deo grátiase

hn

uv

atutni.

&. breve, Conftítues, Hymnus,

h

m.()n

Die XXIX. Novembris.

E xültet Czlum. Y- In omnem

fUl

SANCTI SATURNINI

terram, utin primis Vefperis do

um e

Martyris,; commemoratio,

Communi Apoftalorum,

BIEUIY

Ifte

&

Ad Voíperas, Antiph,

Ad Magnificat , Antiphona.

Xud])

San&us, Y. Glória & honóre.

linusex duóbus, T quifecüri

AUbten.

De Communi unius Martyris.

fünt Dóminum , erat Andréas

mmus mm

Oratio.

frater Simónis Peiri , allehija.

Wn Yoc

^

dj

Eus, qui nos beáti Satur-

Oratuo.

"u

— nini Mártyris rui concédis

Ajeftátem tuam , Dómi«

A

xoräf

i

VÀ. ne; füppliciter |€

llmdgp

N

I?af:glitio péitrui : cjgs n»ors a«

V

fuss

Fefta Novembris.

535

YX.1n omnem terram exivit

K

mus : ut ficut Eccléfie cuze beà-

tus Andréas Apóftolus éxtitit

fonus eórum.

[j

Er in fines

Orbis terrze ver

&

El

eórum.

tibu t

predicácor & rector ; ita apud

"

TU

te ficpro nobis perpetuus inter-

De Epiítola beári Pauli Apó-

céflor, Per Dóminum.

ftoli ad Romános.

niduj,

Qma,

Fit commemorauo Ferie,;

Lectio j;

Cap.10.4.4.-

e

« Inis legis, Chriftus,

n d

quod & feryatur per totum Ad-

a

j

Ventum in Velperis, & in Lau-

]

E

d juitítiam omni

n i

US aU.

dibus.

E

ä—ï

' credénti.

Móyles

E».

&

enim fcripfit, quó-

dQ

" Ad Maturinum, Inviratorium,

&

MC

,TA

Hegem Apoftolórum Dómi-

E niam jufticiam, quae

lol

num, * Veníte, adorémus.

ex lege elt , qui fécérit homo,

Píalmus.

V enite;

exulté-

vivetin ea. Quz aucem ex fide

inMift

m

mus.16, Hymnus.

A cérna

cft juftítia, fic dicit ;; Ne dixe-

Chrifli münera, uc infrài de

risin corde tuo : Quis afcéndet

à, Que

Communi Apoftoljj.

in ceelum ? id eft , Chriftum de-

n Qrapi

In primo Nocturno, Anuphona,

dücere : Aut quis delcénder in

uclupi

mbris

Vidit Dóminus T, Petrum. &

abyffum? hoceft, Chritum à

Andiéam , & vocáyit eos.

mórtuis revocàre.

Sed

44

|DRE,

i

í

a.

. Pfalm.. C ali enarranc, cum

dicit Scriptüra? Propé c

iV

Xiy

tX

&

u

je

AT]

h. &i

yeliquis de Communi Apoftolo-

bum in ore tuo, & in co:

zum inírà.

tuo : hoc. eft verbum fídei,

;thursd

Antiphona. Venite poft me t

uod predicàmus. Quia fi con-

)uj D

;

teáris in ore ctio Dóminum

T Doy

dicit Dóminus, faciam vos fieri

ifcatóres hóminum, Pfalm.

Jeíum, & in corde tuo credíde-

5

B enedicam Dóminum.

ris , quód Deus illum fufcitàvit

p obl

Antiphona. Relií&is réibus t

à mórcuis , falvus eris.

ginc

fuis, feciti funt Dóminum Re-

*. Cüm perambulàret Dómi-

j [ A

demptórem. Píalm. E ru&ávit.

nusjuxra mate Galilzs , vidit

j

Antiphona. Chriftus me mifit t

Petrum & Andiéam rétia mit-

g

téntes in mare; & vocávit eos,

ullume

ad iflam provinciam, in qua

non parvum pópulum acquilivi,

dicens:* Venite poft me, fá-

2j

n

Píalm. O mnes-Gentes.

ciam vos fieri, pilcatóres hómi-

H

Andphona, Egoíi Crucis t pa-

num.YX. Erant enim pifgatöt

"

mgmim

'

53/:

tibulum expavéfcerem , Crucis

res ; & ait

illis. Venite.

:

vt

Léctio ij.

lóriam non przdicárem. Píal.

jl

É

xáudi Deus deprecatiónem.

Orde enim créditur adju-

h()m'

ftítiam

*

*

ore autem cor-

u

(

II

Antiphona. Dignum fibi f Dó-

É

yi

feffio ficad falütem. Dicitenim

Jminus computávit Mártyrem ;

A

quem vocávit Apóftolum ; dum

Scriprüra: Omnis qui credit in

al Clil)z'

.effetin madi,allehija. Píalm.

illum , non confundétur. Non

enim eít diftín&io Judei &

pi

E xíudi Deus oratiónem meam

elim déprecor.

Graci : nam idem Dóm nus

[j

[ 030'1'»

Ll4

s

j

536

Fefta Novembris.

ómnium , dives in omnes qui

& in fines orbisterrze verba eó-

hi

jnvocant illum.

Omnis enim,;

rum. Seddico:Numquid Ifrail

giha

quicüimque invocáverir nomen

non cognóvit? Primus Möyfes

ditt|

Dómini, falvus erit.

dicit : Ego ad eemulatiónem vos

Domi

.

.

& MoxurvocemDómini prz-

addücam in non gentem

in

Anipl

dicántis audivit beátus Andréas,

gentem infipiéntem ,. in iram

| homin

reli&is rétibus , quorum uífu

vos mictam. Ifaías autem audet,

! fitom

a&uüque vivébat, * A&térnz vi-

& dicit : Invéntus lum à non

| Dit, |

te lecütus, eft pramia lar-

querentibus me: palàm appá-

| dilij

giéntem. Y Hiceft, qui pro

ruiijs, qui me non interrogá-

| nj

bant. Ad Ifraél autem dicit: To-

amóre Chrifti pepéndicin. Cru-

3. Cm

ce, & pro lege ejus fuftínuit

tadie expándi manus meas ad

B.

Paiïïönem. J&cérna vitae,

pópulum non credéntem, &

| fierunt

contradicéentem.

]

Lcáio iij.

Uómodo ergo invocá-

N

$. Cümvidíffet beátus Andtéas

unt , inquem non credi-

Crucem , exclamávit , & dixit :

li

dérunt? Auc quómodo credent

Salve Crux : quámdiu fatigàris?

lz

€i,; quem noüà audiérunt ? Quó-

* Expéca me, ficut expe&ifti

j

m

modo autem' áudienr fine pre-

Dóminum, & Mágíftrum meü

ïumchH

dicánte ?* Quómodo veró pradi-

* ObonaCrux, diu deüderäf

Mil

cábunt, nifi mirtántur ?. Sicut

tà , & jamconcupifcénu ánimo

^; fran

Ícriprum eft : Quàm fpeciófi pe-

preparáàra. Expéca.

G lória

tündm

des'evangelizäncium pacem ,

Patri. Expéda.

g

evangelizáutium bona ! Sed non

"n fecundo Nocturno; An

;

TCl

omnes

obédiunt

Evangelio.

Videns Andréas T Crucem cum

Cf p

Yíaías enim dicit: Dómine; quis

gáudio dicébat: * Quia amátor

lod

crédidit auditui noftro? Ergo fi-

tui femper fui , & defiderávi te

Htl

des ex auditu, audítus autem

amplécti, Óbona Crux. Píalm;

Confitébimur tibi.

Plïcatöm]

per verbum Chrifti.

£. Doctor bonus , & amícus

Antiphona. Diléxir Andréam f

] b j

Dei Andréas dücirur ad Cru-

Dóminus in odórem füavitátis.

Gsb

Pfalm

pyR-

DAT

C antáte.

l

cem; quam à longé afpíciens ,

Tet4nd

dixit: Salve Crux ,* Sulcipe

Antiphona.,

Bíduo t viven;ä

OT

difcípulum ejus , qui pepéndit

pendébat in Cruce beátus An-

(hil fi

in te Magífter meus Chriftus.

dréas pro Chrifti nómine ; & do-

"t

X- SalveCrux, que in córpo-

cébat pópulum. Píilm. D .

re Chrifti dedicáta es :

& ex

minus regnávit , exültet.

tdh

MU

membris ejus tamquam marga-

Ántiphona. Non me permit-

Mil

iitis ornáta. Süícipe.

tas T Dómine, fámulum tuum

h

t

Leétio iij.

àtefeparári: * tempus eft ut

commendétur

terra

dN

Ed dico: Numquid non au-

corpus

diérunt ? Er quidem in om-

meum, & mead te veníre jil-

tlhgg

T

h

nem terram exivit fonus eórum;

beas. Píalmus.C antáte. jj

& !ww

n

Fefta Novembris.

537

t

Antiphona. Andréasveró T ro-

fine cáufa damnátur.. 3. Ciim-

t

gàbat pópulum, ut non impe:

que ditcerent eum ut crucifigez

s Ms

direr páthónem ipfius, — P(afm.

rétur , fa&us eft concüríus. po-

n

D óminus regnáivit , iralcántur.

pulórum clamántium ; & dicén-

m n

Antiphona.

Accipe me T ab

tium. Innocens.

; nm

Lectio' vj.

^

homínibus , & redde me Magi-

temaud

firo meo: * ur per te me recí-

Oft Patras Acháiz profé-

m à u

piat, qui per te me redémit ,

1)

&us , & in ea urbe plürimi;

bíalmus. M ifericór-

lim av

allehija.

ad veritátem Evangélicam per-

Interj

diam & judicium.

dü&is ; /Egéam procóntulem,

qicie To

$. Conítítues eos príncipes fu-

predicatióni Evangélice: refi

; m d

peromnem terram. . Mémo-

iténtem; libéirimé increpávit

yem, d

res erunt nóminis cui Dómine.

quod , qui judex hóminum ha-

"

Le&io v.

béri vellerChriftum Deum óm-

tus dl

nium jüdicem à daeemónibus elü-

' Ndréas Apóftolus Be:h-

t & d.

fáidze natus, qui eft Gali-

fus non agnófceret. Tum A& géas

i faigi

Iz:e vicus, frater. Petri ,

iràtus : Défine ; inquit; Chri-

expe&?5

difcipulus JoánnisBaptíftze,cüm

ftum ja&áre , cui fimilia verba

lum m

eum de Chrifto dicéntem audif-

nihil profuérunt , quó minüs

j d

fet;Ecce Agnus Dei ; fecütus Je-

à Judzis crucifigerérur. . An-

dréam veró de Chriíto nihilómi-

cenin

fum , fratrem quoque fuum ad

ta. Glö[ll

eümdem perdíxit, cüm pófteà

nüs líberé prdicántem , quöfï

unà cum fratre pifcarétur in mà-

pro falüre humáni gäneris fe

y Arti

ri Galileez , amboà prætc'reünt&

crucifigéndum obtulíflet , Ímpia

:mcem eu

Chrifto Dómino ante álios A pó-

oratióne interpéllat ; ac demüm

uj um

ftolos vocáti, illis verbis : Ve-

hortátur ; ut fibi cóntulens , dijs

nitepoft me, : fáciam vos fíeri

velit immoláre. Cui Andréas:

lii

y, P^

piícaróres hóminum ; nullam

Ego omniporténti Deo , qui ünus

interponéntes moram,& relí&tis

& verus eft , ímmolo quotídie,

rétibus fecüti funt eum. . Poft

Af

non taurórumcarnes , nechir-

cujus Paífiónem & Refurrectió-

córum finguinem , fed imma-

j ii

nem Andréas, cümin Scythiam

culàtum Agnum in Alcári : cujus

TE

Európz, que ei província ad

carnem poReäquäm omnis póá-

Chrifti fidem diffeminándam

pulus credénrium. manducáve-

bitti JL'

*

n o

obtígerat, veníífet

5

deinde

rit, Agnus , qui facrificátus eít,

fin. ^^

Epirum ac Thráciam peragrát-

ínteger perfevérat & vivus.

Íet ; do&rína & miráculis innu-

» .O bona Crux , quaz decó-

ülct

e g[mx'

merábiles hómines ad Chriftum

rem & pulchriuidinem de mem-

convertit.

TT "

bris Dómini fufcepifti ; áccipe

X. Homo Dei

ducebátur ut

me ab homínibus , & redde me

!

s CW

a

j

crucifigerent eum : pópulus au-

Magiftro meo: * Ut per te me

rem clamábat voce magna , di-

recipiat ; qui per te me redémit.

: 'f"ï,[.'

JJ*

|

X. Beátus Andréas expánfis

eens : mnnocens ejus fanguis

näre-ui j

L153

ináe

gt

538

Fefta Nüvembrïg.

mnánibus ad.caelum ; orábat , di-

termíittens , ad eum migrávit;

Bo

«ens : Salva me bona Crux. Ut

cujus mortis fimilitüdinem con-

H,

€r te.

Le&io vij.

cupíerat. Quze ómnia Presby-

—«* tlamóbrem ira accénfus

teri & Diáconi Acháiz, qui ejus

A éas , jubet eum in cár-

paffiónem fcripférunt, fe ita , ut

commemoráta funt , audiffe &

| [tisr

cerem . decridi : unde pópulus

Andréam fácilé liberálffet , *nift

vidíffe reftántur. . Ejus offa pri-

p

ipfe fedáffet multdtüdinem , ve-

müm Conf(tantino Imperatóre

teadh

Conítanrinópolim , deínde A-

heméntiüs rogans,ne fe ad opta-

hii

tilimam martyrij corónam pro-

málphim tranfláta funt.. Caput,

3 vrboni

peräncem impedirent. Igitur

Pioíecündo Pontífice, Romang

3 adomm

|

allàtum , in Bafilica fan&i Petri

paulà póft in tribánal prodü-

lu

&um , cüm /géas Crucis extol.

collocátum eft.

1

1 at x

£. Beátus Andr

€

