xit; eique domos & pradia at«

Pfalmi feriales.

tríbuit : álteram via Ardeatina

| if

. In Laud. fit Commem. Feriz;

ad Catacümbas. Platóniam é-

; M

& S. Melchiadis. Anuphona,

tiam;,ubi Córpora fan&órum

lj

Quiodi&, »y. Juftus, &c. in

Peti & Pauli aliquámdiu ja-

H

cuérunt , dedicávit, & exorná-

iU

Velperis à Capit. de S. Damafo

hl

Papa& Contell, Et fit Comm.

vitelegántibus vérfibus. . Idem-

OcZtav. & Ferize.

que profa & verfu fcripfit de vir-

I

Die XI. Decembris.

ginitàte, multáque ália metro

[ (s

IN FESTO, $. DAMASI

édidic.

li l

Papz & Conf. Semid.

&;. Pófui adjutórium, Ixxviij.

lj A

"

Oratio.

LeGio vij.

(lv

Xáudi Dómine preces no-

"yOenam taliónis conftituit

lii (

I

ftras, & interveniénte beá-

1js , qui álterum falft crímis

ltiplor

to Dàmaío Confeflóre tuo at-

nis accufiüffent.

Státuit, ut;

A (f

.

5

indulgéntiam

quod plüribus jam locis erat in

Ulrio,

que Pontífice

nobis tribue placátus & pacem.

ufu , Pfalmi per omnes Eccléfias

D X

Per Dóminum,

die no&uüque ab altérnis cane-

QT

Commem. OZ&avya Concept. ut

réntur ; & in fine cujüfque Pfal-

(

. Fefti, & Feriae,

ii dicerécur, Glória Patri, &

I

in ij. Ve

In

i

cundo No&urno.

Filio ; & Spirítui fan&o. — Ejus

h

l yrn

Leaio v.

juffu fan&us Hierónymus no-

N

juii

Amafus Hifpánus , vir

vüum Teftaménum Grzecz fi-

105 Dq

dei réddidit.

D

egrégius & erudicus in

Scriptáris , indí&o pri-

$& Ifte eft qui ante Deü.Ixxviij.

Hilnj

Le&tio viij.

NTO Gof

mo Conftanrinopolitáno Con-

cilio , nefáriam Eunómij & Ma-

^m Eccléfiam rexíffet an«

ER

cedónij hzrefim extínxir, Idem

(

nos decem & [eprem ;

li, j

Ariminénfem convéntum , à

menfes duos, dies vigínci fex, &

Libério jam anté rejé&um, íte-

habuíffer Ordinatiónes quinque

m

rüm condemnávit :in quo, ut

menfe Decémbri , quibus Creà-

)

?

E

fcribir fan&us Hierónymus ,

vit Presbyteros trigl'nra unum s

Qu

Valéntis potíffimüm & Uríácij

Diáconos ündecim , Epífcopos

U m

fráudibus damnátio Niczene fí-

per divérfa loca fexagínta duos;

l d ftenir

dei conclamáta fuit : & ingemi-

virnáte , do&rina, ac prudéntia

N

l

Ícens orbis terráruma , fe. Ariá-

li

clarus , propé octogenárius

Ter

num effe mirátus eft.

'Fheodófio fenióre imperánte »

Yi

Ts

obdormivit in Dómino: & via

& Invéni David. Ixxvij.

tmllll !

e&io vj.

Aideatína unà cum matre & fo-

[

i

Afilicas duas zdificávit,

róre fepáltus eft in Bafilica,

d

Jb

li

álteram fan&i Lauréntij

quam ipfe zedificáverat. Illius

N

»iad1

i

gxömhle ad theátrum Pompéij ,

Relíquie pófteà tranílácae funt

i

Hen )

Fefta Decembris.

575

JUS d

àn Eccléfíam fan&ti Lauréntij ,

nerácio dedücta eft in terra ; hie

autem vere à Maria hec Vita

AT

abejus nómine in Dámalo vo-

Kai

eátam.

mundo geénita eft, ut Vivéntem

Ym

. Juftum dedhíxic. Ixxviij.

gígneret , & fíerer Maria Mater

nüm

In iij. No&turno; Homilia in

vivéntium. Per znigma igitur

ii

Evangelium , V igiláte.

de

Maria Mater vivéntrium appel-

( OX

Communi.

XXXV.

látaeft.

380

In Laud. Commem, Octav.

Lectio 1j.

h. Conceptióne hodiern,

lr

Evse datum eft operire

lia md

X

oncépuo eft hódie, ur in

H

corpus feníibile propter

Laud. Fefti, Et Feriz.

nuditátem fenfibilem : Maríae

In ij. Vefperis à Capitulo de

veró datum eft à Deo, ut páre-

.

lxv

]

Odava Conceptionis B. V.

ret nobis Agnum & Ovem: &

conlat

Mariz , Commem. S. Damafi.

ex glória ipf'ius Agni, & Ovis;

fili

Antiphona. Dum effec fümamus

fieret nobis velut à véllere in

Póntifex. ", Juftum dedüxit.

fapiéntia per virtürem ipfíus in-

t D

yis ertt

Et Ferize.

-

duméntum incorruptibilitátis,

H

Die XII. Decembris.

Heva étiam mortis caufa facta

sEcdit

QUINTA DIE INFRA

eft hominibus : per ipfam enim

nis Cb

*

.

i

Odctavam Conceptionis,

mors ingréffa eft in mundum

B. V. Màárix.

Maria veró caufa vitae,per quam

; at

d. B

In primo No&. Antiphona.

énita eft nobis Vita , & per

Adjuvábit eam. T. Deusvultu

)

anc Fílius Dei advénit in mun-

M

T

fuo; Deus in médie ejus non

dum: & ubi abundávir peccá-

commovébitur.

tum , ibi fuperabundávit & grá-

pálori

Pfalmi feriales.

tia : &undeilláta eft mors, il-

linc procéffit & vita , ut vita

ro

li

Sermo San&i Epiphánij Fpífco-

1 advérfüs hzrefes.

morte fieret : & qui per Mu

j

iea

ltl

Lib. 3. berefi 73. po[t ined,

rem nobis Vita factus eft , mor-

t fgp[äm !

Le&io ;.

tem ex muliere indüctam exclá-

gl

Eáta Mater Dei María

o

vt

1l

deret. Ecquóniam illic Heva ,

per Hevam fignificáàtur,

cüm adhuc effet virgo, per ino-

ab

(

g n

qua per znígma accépit ,

bediéntiam tranfgréffa eft: &

]

üt fnater vivéntium vocérur,

contrário perVírginem obedién-

f

K

la étenim Mater vivéntium

hii

ia grácie fata. eft ; annuntiáto

Vocáta eít , étiam poftquàm au-

advéntu in carne de calo , &

j

jl

divit: Terraes, & interram re-

vitazetérna,

0 CRJUH

vertéris , poft rranígreffiónem.

L.ectio iij.

m

j

( Y

Et mirum eft , quód poft tranfz

E María accípitur ( líceat

jl

gretliónem hoc magnum cognó.

f

)

mihi hoc dícere ; quod

men hábuit. Er quod quidem

Ícriprumeft de. Eccléfia, Relín-

Th

Allhü*

pértinet ad rem fenfibilem, ab

J

quet homo patrem fuum & ma-

at

j

illa Heva omnis hóminum ge«

irem fuam , & adharébir uxóri

4l

"

fue .

Fefta Decetnbris.

$76

fuz : & erunt duoin carne una,

Oratio,

Tns

^ Xáudi nos Deus falutáris

j

M

Sanétus autem Apóftolus dicit :

Myftérium hoc magnum eft ;

4nofter : ut ficut de beátze

[

[

ub: D

é60 aütem dicóin Chrifto & Ec-

Luciz Víinginis & Mártyris cuze

0ntimo

cléfia, Et vide Scripturàrum ac-

feftivitàte gaudémus;ita piz de-

votiónis erudiàmur affé&tu, Per

hii

curáram dicéndi proprietàtem :

T U

uód de Adam quidem dixit,

Dóminum.

velt

formávit : de Heva veró non

Deinde fit Comm.O&ava.Anas

lum

formátam effe , fed zdificátam.

Concéptio tua. Y'. Concéptió

Vetlee

Accépitenim ; inquit, unam de

eít hödle-

Oratio, Fátnulis. ut

coadndp

Coftisejus , & szdificàvit ipfi in

fuprà. Et Feriae,

dimaría

uxórem. Quo ofténdat , Dómi-

Ad Matutinum;Invitatoriun

T0l ex

rium quidem de Maria efformáf-

Hymnus , Afie , Pfalmi, Canti-

Dinte,

fefibi ipfi Corpus ; ab ipfa veró

€a; & Y', No&turnor. de Comm,

lite,

Vir . Cch

cofta zedificàtam effe Eccléfiam ;

lk

In primo No£turno , Le&io-

in eo quód pun&tum & apértum

eft ipfíus latus , & myftéria Sán-

nes de Epiftola j. ad Corinthios

Tc

De Virginibus, uc in eodem

l

guinis & aquz , préua redem-

MICre

tiónis facta funt.

Comm.

cxiij.

d d)

In fecundo No&urno , Antiph.

4-

*.j. Lucía Virgo ; quid àime

m r

favus diitillans

i

lábia tua

pets , quodipía póteris pr&«

ftàrecontiínuo matrituze ?* Nam

Alpunis

fponfa: mel & lac fub lingua

Atum

tua : * odor veftimentórum tuó-

& fides cuailli fubvénit ; & ec-

N5 Dojy

.

gum , ficut odor thuris.

ce falváta eft: * Quia jucün-

Wl e

^

Píalmi feriales.

dum Deo in tua virginitáte hàa

j

tvl

[

" Capit, T ranfíte X', & Orario.

bitáculum preeparátti. ". Sicut

Titrefin

ütfuprà. 572.

per me cívitas Caranénfium fu-

Wi

Vefperse de S. Lucia.

blimátur à Chrifto; ita per te

' Die XIII. Decembris.

EXOIävi[ yl

Syracufána cívitas decorábitur,

At df

iN FESTO S, LUCIEZ

Quia.

ls rl

Virg. & Mart. Duplex.

.j Rogávi Dóminum meü

J

Ad Velperas, Afis. Oránte fan-

jefum Chriftum, ut ignis ifte

vr:ïcü(äs ]

Clmlam

(i

&a Lucia,

cum zeliq. ut infrà

non dominétur mei: * Et impe«

Ti

$n Laud. Pfalmi , Capitulum ;

trávi à Dómino indücias marty

«

[l

li

&. breve, Hymnus & X". de

rij mei. ". Proeo ut me dilíge-

l

rent, detrahébant mihi : egoau-

E SP*

Comm. Virg. cviij.

(0[01] am |

Ad Magnificat; Ántiphona,

tem orábam. Et impetrávi.

æp am'l[ l

Én tua paréntia t pofledífti Ani-

&.iij. Grata facta eft à Dómi-

Ma

Türe f

mam tuam , Lucía Sponía Chri-

no in cértámine, quia apu

(

d E[CU

Íti : odífti que in mundo funt,

Deum & apud hómines glorifi-

& coráícas cum. Angelis : fán-

cáta eft : in confpé&u principis

li lry 1

m

guine próprio inimícum vicífti.

loquebátur fapiéntiá : *Et Dó«

eUm

mie

q'ïla [v

*

CJEmI

lm

L/] H)'

Fefta Decembiis.

minus ómnium diléxi

5377

t eam ,

Le&ro v;j.

hi

, Adjuvábit eam Deus vultu

[5

Uod ubi refciviffetis, cui

uo: Deus in médio ejus, non

inyü

eam paréntes contra Vír-

commovébitur. Et Dóminus.

ginI$ olunräremdeiþönderanr,

It p

x. iiij, Hzc eft Virgo fipiens ;

apud Pafcháfium praefé&um

t N

uam Dóminus vigilántem in-

Lucíam quód Chriftiána effet. ,

vénit, quz accéptis lampádi-

accufávit. Quam ille cüm nec

ava

bus fumpfit fecum óleum: « Et

précibus , nec minis ad ciltum

Cncoi

veniénte Dómino introivit cum

^

idolórum poffet perdicere : im-

ml Y

eo ad nüptias.

X

, Média no&e

mó tantó magis incénfam vi-

clamor fatctus eít: Ecce Sponíus

déret ad celebrándas Chriftiánze

mnaont

venit, exite óbviamei. Et ve-

fideilaudes,quantö magis ipfe

m Cut

niénte.

( lória Patri. Et ve-

eam à fenténtia avértere cona-

v deConi

niénte.

bátur : Ceffábunt, inquit ver-

in fecundo No&urno.

ba,cüm ventum erit ad vérbera,

um L*;".*'

Leo v.

Cui Virgo:Dei fervis verba deéf-

j Corinté

Ucía Virgo Syracufána ,

e non poffunt , quibus à Chri-

m e

E

génere & Chriftiána fi-

ito Dómino di&um eft : Cüm

de ab infintia nóbilis ,

fteréritis ante reges & prafides ,

; qiii

unà cum matre Eutychia , quze

nolite cogitáre quómodo aut

wj

fanguinis fluxu laboràbat ,

quid loquámini : dábitur enim

Cátanam ad venerándum Cor-

muel M

vobis in illa hora quid loquámi-

j d

pus beáte Agathe venit

.

*

ni: non enim vos eftis qui loquí-

Quj

quaad ejus fepálchrum cüm

oráffet

mini , fed Spíritus fan&us , qui

n

qyatt v

fuppliciter

Agathaz

lóquitur in vobis.

interceffióne matri fanitátem

jl

j 9f

. Diffüfa eftgrátia in libijs

lum

impetrávit. Statim veró matrem

tuis:* Proptéreà benedíxit te

s p

exoràvit, ut quam dotem fibi

Deus in ztérnum. Y^. Spécie

,s du

datüra effet , Chrifti. paupéri-

tuà , & pulchritüdine tua intén-

us tribui paterétur. lt íeitur

de , próperé procéde , & regna.

»6minllm lül'

Syracüas rédijt, omnem pe-

Proptéreà.

*

ml

cüniam , quam ex facultátibus

Le&io vi

vénditis redégerat ,

d

paupéribus

Uam cüm

P.

;fchäfïus in»

diftribuit.

1düdasr£*ï:

terrogáffet , Eftne in re

um

. Veni Sponfa Chrifti, Áccipe

Spifitüs fan&us ? refpóndit : Ca-

i

g"

orónam , quam tibi Dóminus

flé & pié vivéntes templum

Jl

preparávitin etérnum : pro cu-

At il-

lme

funt Spíritus fan&i.

L

jus amóre fánguinem tuum fu-

"

le : Jubebo .te.. ad lupánar

!d

FV»

difti: » Ec cum Angelis in para-

duci ,

ut

te Spíritus fan-

difum introifti, ;». Veni elé&a

&us déferar.

Cui Virgo :

Si

,mlüe'

glüïlT

i

mea ,& ponamin te thronum

invitam Jüfferis violári, cáftitas

du p

L

meum;quia concu

pivit Rex fpé-

mihi duplicábitur ad corónam.

o

€iem tuam. Et cu

m Angelis,

Quare Pafcháfius ira inflammá-

Pars Hyemali.

Oo

tus ;

578

Fefta Decembris.

tus , Lucíam eó trahi juflit , ubi

tera tua.. Y".Spécie tua, & pul-

gt

ejus virgínitas violarétur : íed

chritüdine tua inténde , prófpe-

fiiree

Divínitus factum eft , ut firma

ré procéde; & regna. Et dedü-

C

cet.

Virgoita confífterec, ur nulla

| H (

yi de loco dimoveéri poffet.

£, x. Dilexifti juftitiam , & o-

gnum

x. Spécietua, & pulchtitüdi-

difti iniquitátem : * Proptéreà

iE

ne rüa : * Inténde , prófperé

E

unxit ce Deus, Deus cuus óleo

Colim

procéde, & regna.

*

»

v

. Diffüfa

letítie. y", Propter veritàrem ,

dadyo

eft grária in lábijs tuis, propré-

& manfuetüdinem, & juflítiam,

t pe

reà benedíxit te Deus . in ztér-

Proptéreà.

pacor

num. Iniende.

h. X).

Afferéntur Regi Virgi-

Le&io viij.

nes poft eam, próxima ejus ;

Xit

Uamóbrem Prefé&us cir-

* Alferéntur tibi in letítia &

aoll

0,

cum ipfam , pice , réfina,

exultatióne. y», Spécie wua, &

litie Vi

ac férvénti óleo perfüfam,ignem

pulchricdine tua inténde , pró-

Miviir

accendi imperávit : fed cüm ne

iperé procéde, & regna. Affe-

tnorión

flamma quidem eam lederet ,

réntur.

lt D

multis

tormóntis excruciátae

E. xij. Prudéates Virgines ap-

Yde f

gutur gládio transfigitur. Quo

táte veftras làmpades: * Ecce

Attritn

villnere accépto , Lucía przedí-

Sponfus venit, exite óbviam ei.

J Ui

cens Eccléfie tranquillitàtem,

*. Médiaautem noce clamor

quze futüra erat D'ocleriano &

[ Fämuh

fa&useft. Ecce Sponfus, G ló-

M B

Maximiino :inórtuis , Idibus

ria Patri, Ecce.

1

Decémbris Spiritum Deo réddi-

AD LAUDES

rH

1j Q

dit.. Cujus Corpus Syracifis fe-

& pe

BÉÀ

Ot3s , Afa.

"

páltum, deínde Conitantinó-

Ránte fan&a. Lucia, T

(

"m

la

&

olim;poftrémó Venétias trans-

appáruit ei beàáta Aga-

j

4

^A

cum ett.

[: IWQ' Q

ld

tha , & confolabátur an-

Wj

.

cillam Chrifti.

n, q

Hec eft Virgo prudens ,

i

fi

*- Qu veniénte Sponío accépit

P(almus, D óminus reguávit,

?i vj

-óleum invafis: füis, & ornátis

cum reliquis,

0.

i

ARna.

l

Matm

lampádibus introivit cum eo ad

ucía Virgo, T quidà

At bnd

nüpuas.s7, Hsec eít Virgo !á-

me petis , quod ipía Pöreris pre-

NU nf

piens, & una de nümero pru-

ftàre contínuó matricuze. *

d

d lllspe

déntum. Que veniénte, (5 ló-

Amipþona. Per te Lucía Vir-

riaPatri, Qu veniente.

elnde H[ !

go t cívitas Syracufána decorá-

In tertio No&ur, Hom, in

biturà Dómino Jefu Chrifto.

AL Feria

le XIV

Evang. S imile eft regnum cz-

Antiphona,

Benedicote T. Pa*

d

lórum theíáuro. de Commu-

Tly,

ter Dómini mei;Jelu Chrifti ;

ni.

CxxxiJ.

quia per Filium tuum ignis ex-

OMam

£. ÀX.

Propter veritàtem, &

tíinctus eft à látere meo.

Bl

Wo

manfuenídinem , & juftítiam :

Antiphona, Sorormea Lucia) T

9

Ny

* Etdedücet te mirabiliter déx-

j

Virgo Deo devóta , quid à me

p

p

Fefta D-:cmg-;;w;&

j

)

ï

579

petis, quod ipía póteris prae-

rum vivéntium , quz fluunt ím»

Aj

TO

D

Ílàre contínuó matri cuae,

petu de Libano.,

i

Pfalmi feriales,

Capiculum, &. breve; Hyme

P

À

Rus,«

X.€6e

Conmmuni Vir-

Ex Epiftola S. Ambrófij Epíf-

amtu

ginum,exxj.

copi ad Sirícium Papam.

j Pmp&u*ä

Ad Benedictus , Antiphota.

QU ]

Epiff. $i, alias 7. po[l. mitium.

Colimnaes t immóbilis, Lu.

Lectio j,

vertüta

cía Sponfa Chrifti: * quia om-

E via perverfitátis pro-

Qul

nis plebs te exfpé&at , ut accí^

D

düntur dicere : Virgo

piascorónam vitee , allelija.

concépit, fed non Virgo

Qratio,

"IT

generàvit. Pótuitergo Virgo

jmne oj

Ó ^Xaàudi nos Deus falutáris

y la

nofler , ut ficut de beátze

concípere , non. pótuit Virgo

generáre, cüm Íemper concés

( i, d

Lucíe Viírginis & Mártyristue

ptus praecédat ; partus fequátur?

nl

feftivitàte gaudémus ; ita pie

Sed fi do&rinis non créditur Sa-

devotiónis erudiámur affé&tu.

I &

cerdótum , credátur oráculis

Per Dóminum.

Chrifti , credátur mónitis Ange-

irginst

Deinde fit Comm.O&. Aniiph.

lórum dicéntium : Quia non eft

g E

Conceptiónem — hodiérnam,

impoffibile Deo omne verbum.

bviam

Y. Concéptio eft hódie. Ora.

Credàtur fymbolo Apoftoló.

oe dit

tio, FÁmulis. t füprà,Et Feries

rum , quod Eccléfia Romána in«

»w'füï: Gk'

Ad Horas j Antphonze de

temerátum femper cuftódic &

Laud.Capit. & Y. de Communi

fervat. Audivit Maria vocem

1 pE5

Virg. exxiy.

Angeli, & qua anté díxerat

.

*

Ad Vefperas ;

.g;m',

Ántüphona;

Quómodo fiet iftud ? non de fide

y D

Oránte fan

aLucia. cum reliq.

generatiónis intérrogans: re-

i od

ut fuprà. Pfalri, Capir. & x».br.

ipóndit pófteà : Ecce Ancilla

& Hymn. de Communi Vir

Yal

ge

Dómini, contíngat mihi fecün-

».. Diffiía,

de eodem Com-

düm verbum tuum.,

n5 f*ä"jä'

inuni, Cviij,

Ex libro S. Hierónymi Pres»

d

Ad Masnificat, Ántiphona.,

ór

byteri advérfüs Jovi-

p

Tanto p

ndere T eam fixit Spi-

niànum,

!

"

ritus fan&tus, ut Virgo Chrifti

Ex Apolog. 4d Pammachium , pyg

immóbilis permanérer.

jri t*

libro adver(. Yovin, in fine,

t Ld(l& "

Deinde fit Commemor.Oa-

. Lecioij.

V. ErFberie.

n i

* Hriftus Virgo , Mater Vír.

. Die XIV. Decembris.

1 Chm j

ginis noftri, Virgo

erpés

"

CM

fOIC l

SEPTIMADIE INFRA

tua ; Mater & Virgo. Jefus enim

(

O&Gavam Conceptionis

claufis ingréffus . eft óflijs : &

g

Mhö

B. V. Matis.

j

in fepülchro ejus, quod novum

«

Ín timo No&Qurno,

Antiphona.

& in petra. duríffima filerat ex.

Y

,rmCZL

ons hortórum t p

üreus aquá-

cifum , nec ánteà quis ,

nec pó-

flea-

n

jl

!

Oo;

580

Fefta Decembris.

Íteà pófirus eft.. Hortus conclü-

folvátur per Virgine : equa lan-

ag

fus , fons fignátus: de quo fonte

ce difpófitavirginálisinobedién-

moe

ille flivius manat ; juxta Joél,

tia;per Virginàlem obediénciá,

! gCS K

| UOT5

qui irrigat torréntem vel fii-

Si venerit in Feria quarta

nium , velfpinàrum : fünium ;

Quatuor Temporum, Le&io iij

pinc

165 d&

peccatórum , quibus anre alli-

erit deillius Homil.cum fuo j.&

gabámur: fpinárum ; qua fuf-

Benedi&io. Evangeélica Lectio,

ligine

fócantfeméntem patrisfamilias.

In fecundo No&urno, Antiph.

lum

Hzc eft Porta orientális , ut ait

Sicut

l]etánium T ómnium

M

Ezéchiel , femper claufa, & hi-

noftrum habitátio eft in te;

E

cida, opériens in fe, velex fe

fan&a Dei Génitrix.

próferens. San&a San&órum:

- Píalmi feriales.

l

|

)l

per quà Sol juftítie , & Póntifex

Capit. Tranfíte. Y & Ora-

plita

nofter fecündüm órdineMelchí-

: (üsmeu

tio. utfuprà. 572.

fedech ingréditur & egrédicur.

: Die

V. Decembris. -

b &

Ex libro S. Irenzi Epifcopi &

IN OCTAVA CONCEPTIO-

helédo,

Mártyris advérfüs harefes.

nis B. V. Mariz. Duplex.

Lib. $. £1 9.

Lecio iij

Omnia ut in j. Velp. Fefli;

Q dit

cum Comm. Ferie & S. Eufes

N fua própria veniénte Dó-

[ ffaums e

mino , & íua própria eum

ifc, & Mait. Antiphonae

Bitipof

bajulánte conditióne , quz ba-

iil

n&us, y'. Glória.

t n

Oratio.

Ri fáce

julàátur ab ipfo, & recapitula-

tiónem ejus qua in ligno fuit

Eus , qui nos beátiEufébij

) Beani

inobediéntiz , per eamqua in

Mártyris tui atque Pond-

lignoeft , obediéntiam facién-

ficis ánnua folemnitáte letífi-

hET

te, & fedu&ióne illa folüra, qua

cas: concéde propítius ; ut cu-

k

fedác&ta eft malé illa , quee jam

jus natalítia cólimus , de ejüif-

V. fere

viro deftináta erat virgo Heva ;

dem étiam protectióne gaudeà-

J

mus, Per Dóminum.

er veritàtem evangelizáta eft

1 n

j

ené ab Angelo jam íüb viro

In primo No&urno , Leio-

"x

Virgo Maria. Quemádmodum

nes de Scriptura occurrente,

HmO]e [u

enim illa per angélicum fermó-

Sed quando venerit in Feria iv,

M

nem fedücta eft:uteffágeretDei,

Quatuor Temporum , leguntur

UET

pravaricáta verbum ejus: ita &

fequentes.

MT

haec per Angélicum fermónem

- De Parábolis Salomónis.

QU

Nl

evangelizáta eft ; ut portàrec

LeGio j.

Cap.$.b.12.

l

h,

lfs

Deum , obédiens ejus verbo. Et

Go Sapiéntia hábiro in

l«

ficuc illa fedii&a eft, ut effügeret

confilio , & erudíitis intér-

Deum fic hecífuafa eft obédire

L

;

! me

"Íum cogitatiónibus. Ti-

l

lllEt Vm

Deo , ut vírginis Heva Virgo

mor Dómini odit malum: ar-

an

m

María fíeretAdvocáta.Et quem-

rqgäntiam ; & fupérbiam, &

lt

N

admodum adftri&um eft. morte

k

AVen

viam pravam , & os bilíngue

T

genus humánum per vírginem ;

detcéftor. Meum eft confiliunj,

&

Fefta Decembris.

581

quln

& «quitas, mea eft prudéntia ,

diligunt mortem. Sapiéntia e-

bedin

mea eft fortitüdo. Perme Re-

dificávit fibi domum, excídit

T

ges regnant , & legum condi-

colümnas feptem.

Immolávit

À qQHM

"

tóres jufta decérnunt : per me

ví&imas füas, mífcuit vinum ,

LeGbil

principes ímperant ; & potén-

& propófuit menfam fuam. Mi-

n

tes decérnunt juftítiam. Ego di-

fit ancíllas fuas, ut vocárent ad

AL

ligéntes me diligo : & qui mané

arcem: & ad moenia civitátis :

vigilant ad me, invénient me.

Aj

»

Siquis eft párvulus, véniat ad

o

x. Hódie concépta. 562.

me. Etinfipiéntibus locüta eft:

t n

Lectio ij.

Venite;comédite panem meü,&

Ecum funt divítie, &

&bibitevinü;quod mífcui vobis,

M

glória , opes fupérbze , &

g. Regáliexprogénie.563. .

y. o

juftítia.

Mélier eft enim fru-

In fecundo No&urno.

&us meus auro , & lápide pre-

De Expofitióne S. Gregórij Pa-

n

tiófo, & genímina mea argén-

pz in Libros Regum.

(CEno

to elé&to.

In vijs juftítize ám-

In x, Reg. 1.

Lectio v.

Duplt.

bulo, in médio femitárum judí-

Uit vir unus de Ramát-

'clþ. K

cij ut ditem diligéntes me, &

haim Sophim, de monte

thefáuros eórum répleam. Dó-

[

Ephraim.

Poteft hujus

( SB

minus poflédit me in inítio vià-

montis

nómine , beatíffima

hnipló

ürth

rum fuárum , ántequàm quid-

Íemper Virgo María Dei Géni-

quam fáceret à principio.

trix. defignári. Mons quippe

3. Beatiffimae Vírginis.562,

fuit;, que omnem elé&z creá-

W

Le&!o iij.

turz altitidinem, ele&tiónis fuze

;;quc?o:»fä

B ztérno ordináta fum ,

u i

dignitáte tranícéndit.

(

A.

& ex antiquis ántequàm

ii

terra fleret.

$. Concéptio gloriófz,. — $66.

lasti

Nondum erant

Le&io v

..

"

"

iN non mons

f

u

blimis Ma-

J

glllw

abyfi; & ego jam concépta

eram: necdum fontes aquárum

h

. & ria, quaeut ad conceptió-

erüperant , necdum montes gra-

nem ztérni Verbi. pertíngeret ;

f0 [

(

vi mole conflíterant ; ante col-

meritórum vérticem fupra om-

gcaut

lesego parturiébar. Beátus ho-

j R

nes Angelórum choros, ufque

mo qui audit me , & qui vígilat

ad fólium Deitátis eréxit? Hu-

;

ad fores meas quorídie , & ob

jusenim montis przcellentíffi-

Íérvat ad poftes óftij mei.

mam dignitátem Ifaias vatici-

lomonli;

nans, ait: Erit in novíffimis

( h

jl

qu. Glori

ófze Vírginis. 562.

Lectio 11j.

diébus praeparátus mons domus

i

hi

li

lli me invénerit , invé-

Dómini in vértice móntium.

u

its J

A 4 niet vitam , & háuriet ía-

Mons quippe in vértice món-

m] US.

d

làtemà Dómino : qui autem in

tium fuit , quia altitüdo Marize

g

me peccáverit ; laedet ánimam

fupra omnes Sanctos. refiilfit.

j

p "

j bl]ll'I

p

uam. Omnes; qui me odérunt;

$. Cumjucunditáte, 566.

Oo 3

Ex

WHM]LJ!

i

582

Fefta Decembris,

Ex Eqiftola S. L'eónis Papee ad

ait? Magníficat ÀÁnima mea Dó.

N

Pulchériam Augüítam.

minum : & exultávit Ípiritus

D

Epiflela 13. ante medium.

&

meus in Deo falutári meo : quia

Leaio vy.

refpexir humilitàtem | ancíllze

ul

Íuae

Acraméntum reconciliatió-

ecce enim ex hoc beá.

al f

modir

V nis noflrae ante témpora ze-

tam me dicent omnes gene-

térna difpófirum , nullz implé-

ratiónes.

Quàód f

ánimum

df

bant figürz : quia nondum íu-

accommodáveris univéríis: ejus

mist4

pervénetat Spiritus fan&us in

tD

verbis ;non üítique per dif-

Virginem nec virtus. Altiilimi

fidium

negáveris eam fuíffe

R d

obumbráverat ei , uc & intra in-

Prophetifíam, quód Dómini

n

teimeráta vifcera , zedificánte fibi

Spiritus in. eam . füpervénerit,

libard

Sapiéntia domum, Verbum caro

& virtus Alcíffimi obumbrá-

tiius,

verit ei.

fierec, & forma Dei, acforma

tllia D

ferviin unam conveniénte per-

£&. QCorde & ánimo.,

67.

l'ecognöl

fónam , Creátor ce'mporumna-

In tertio No&. ad Cantica , Afías

V Belra

Ícerécur. in témpore ; & per

Hódie concépta eft t beáta Vir-

quem facta funt ómnia , ipfein-

go María ex progénie David, *

On

ter ómnia gignerétur. Nifienim

per quam falus mundi credénti-

|

l

novus homo;factus in fimilinidi-

r

bus appáruit.

m Y

nem carnis peccádi , noftram fu-

Canticum. O baudite me Di-

f[gü &m

Íciperet vetuftátem , & confub-

vini fru&us, -utíüprà. s67,

ftapdiális Patri , confübftantià-

MP[O üa

Y Elégiream Deus , & prze-

Wantiqi

lis effe dignarétur & Matri , na-

légit eam. £&. In tabernáculo

'iitemc

ruramque fibi noftram 1olus à

Íuo habitáre faciteam.

Titésenie:

peccára liber uniret; tub jugo

L. é&io fan&i Evangtlij fecán-

res,dcþ[&

diáboligeneráliter tenerétur hu-

düm Matthzum.

fäFlli[, fwe:

mána captfviras;

Lec&tio ix.

Cap. 1. 4. 1.

'nïgine,mv

EK. . Concéptio tua.566.

Y Iber Generatiónis Jefu

lm'ldüm i

De Expolíitióne fan&i Baíilij

Chrifti Fílij David , filij

ff3n011agm

Epilcopi in Ifaiam Pro-

Abraham. Abrahá génuit Ifaac;

T UWNO

phétam.

Iaac autem génuit Jacob. Et ré-

nosdi((:m

In £ap. $, poft... init.

liqua.

; i.ü'ï) Yl ü

Le&io viij.

Homilía fan&i Joánnis Chry-

1* Btm,

Ccefi, inquit, ad Prophe-

fóftomi,

tíílam , & in üitero accépit,

Homil. z. in Mattb. pofl, init.

ii

Ptl

& péperit filium. Quàd Maria

UIo funt , qua& päriunt

Ó

|

n

m

Prophetíifa fiterit, ad quam pró-

D

quaeftiónem. Unum;qua

i

Àl

:Ximé accéffic Ifaias per praeno-

caufa fit , uc in generatiö-

) Ffllx Iiin

tiónem fpíritus , nemo contra-

num catálogo virgo fileátur ?

dixerit, qui fir memor verbórum

Alterum veró , qua ratióne Jo-

Mariz, ques prophético afflára

feph memorétur ? Cui certé ni-

V hi

fpíritu. elocita eft, Quid enim

hilcum Chrifti gcneratiöne e

T

[

"n

com-

lr

um

Fcfiabeccmbris.

585

ml

c'omþmünc.

Vidétur enim &

quia árique nequáquam juftus

unum abundáre , & álterum

L iin

ilte parerétur uxórem fibi alián-

od

deéffe.

Quid ergo dicémus ?

de , quàám unde lex precipiébar;

N

Quod ütique primum illud ne-

elígere.

d

céffe fierit memorári quemád-

$; Conceptiónem. 599.

N$ R

modüm ex David Virgo defcén-

Lectio xy.

m

derit. Unde hoc ítaque diícé-

Offumus veró áliam quo-

vedit i

mus ? Audi ad Gábriel loquén-

p

que , & altiórem quidem

:perü

tem Dóminum : vadead Vírgi-

proférre ratiónem , ob quam pa-

m f

sem defpoufitam viro cui no-

rentes Vírginis pretermíffi funt.

d Di:

men Jofeph ; ex domo , & fami-

Sed qua ea eft * Nóluit Evan-

penas

lia David. Quid visaudíre ma-

gelífta , recénti adhuc témpore

j ob

nifeftius, cum ex domo , & fa-

novi illius admirándíque partus,

milia David illam Virginem el-

Judais effe maniféftum , quód

fe cognófcas ?

X

,

Chriftus natus fuíffet ex Vírgi-

ts

&. Beátam me dicent. 568.

ne. Neque próprius nofter hic

Lectio x.

fermo eft , fed à nobis de Pa-

thei

e Davi

:0

On erat mos apud He-

trum , atque infignium Virórum

h

lod

brzeos ; generatiönum Cca-

traditióne fufcéprus.

tálogum per férninas téxere. Ut

$. San&aGcimmaculáta, $69,

wdene)

ergo & morem cuftodiret , ( ne

Si veró haec Octava occurrat

fipà (

inipfo ftatim princípio videré-

in Onatuor Temp. xij. Lect. le-

tur antiqua deftrüere ; ) & nobis

gitur.de Homilia.ilus Ferisze

g &p(!f'

ubei

Virginem cértiüs indicáret ; pa-

cum fuo , &,

réntes ejus réticens atque majó-

Evangelium, Oratio, &ad

m

,

res , de Jofeph generacióne non

Laudes ut in die Fefti , cum

ngelij .

tàcuit, fiveenim hzc feciffec in

eum.

Commerm. Ferie & S. Eufebij

Virgine, novitátis non effugiffec

Ep. & Mart. Afia.

1 Odl-tw

[ l"ll[':

a

invidiam ; five Jofeph reticuít-

X. Juftus ut palnia.

E

ratio.

fet , nonagnofcerémus , ex qua

DaVi ».r*"

D eusqui nos, utfuüprà inVefp.

"'L'ribu Virgo fübfifteret. Ut e

rgo

De Vigilia S. Thomz Apo-

iib

i

;)acob,En'f

& nos difcernerémus , qua effec

ftoli nihil fit , nifi in Miffa.

María , vel unde , & confuenido

Die XXI. Decembris,

H

legis permanéret immóbilis

»

IN FESTO S, THOM/£

»ännii Chr;'

generatiónum catálogum ufque

Apoftoli; Duplex.

L

ad fponfum ejus perdüxit , ac de

Omnia de Communi Apo.

1 PF' j

domo illum. David eífe mon-

j p

ftol, ij, excepris ijs ; quee hic

Távit.

funt propria. Ad Magnificat. in

,U

us

n

«t

5» Felixnamque es. 558.

utrifque Vefperis ; Antiph.

j

Lectio xj.

Quia vidifti me T Thoma, ere

)l

jl

.

Oc enim declaráto , illud

didifti

"

beáti qui non vi-

dérunt ; & credidérunt , ailo-

Qu

quoque páriter ofténdit ,

quód (cilicet inde effet & Virgo ;

lija.

g

Ora-

Oo 4

584

Fefta Decembris,

*

Oratio,

trémum , vite do&rinzeque fans

gulut

À nobis , quefumus Dó-

&itáte , & miraculórum magni-

d pr

mine , beáti Apóftoli tui

tüdine, cüm céteris ómnibus fui

enultà

'Thome folemnitátibus gloriá-

admiratiónem , & Jefu Chrifti

.

copiöfa

ri : ut ejus femper & patrocinijs

amórem commoviffet

5

illius

Yosode

fublevémur , & fidem cóngrua

gentis Regem , idolórum cultó.

puiva

devotióne fe&émur, Per Dómi-

rem , magis ad iram accéndit:

m:&

num noftrum,

cujus fenténtia condemnátus ,

frmuar

Deinde comm. Advcntüs,Arïan

telí[que confóffus , Calamínze

Tl

O clavis David, t & fceptrum

Apoltolátus honórem martyrij

domus Ifraél , qui áperis , & ne-

coróna decorávit.

la

mo claudit ; claudis, & nemo

*. Vidi conján&os viros ha-

(ic

áperit : veni, & educ vin&um

béntes fpléndidas veftes, & An-

TR a

de domo cárceris , fedéntem in

gelus Dómini locütus eft ad me,

lum

ténebris ; & umbra mortis.

dicens : * Ifti funt. virifanái

t;ii Ám)

Y'. Roráre czli défuper, & nubes

fa&iamíciDei. $. Vidi Ange-

linin ]

pluant juftum. 5 Aperiátur

lum Deifortem ; volántem per

tme

terra & gérminet Salvatórem.

médium celum , voce magna

As

Oratio ut in Adventu , nifi

clamántem , & dicéntem. Ifti

conungat Feflum transferri in

funt viri fanài.

Tlisof

Fatdeli

fecundam Feriam: quia tunc di.

Sermo Sanüi Gregorij Papze,

li.

citur alia 111bi2*quens Antiph.

Hoinil. 3o. in Evang. poft- med.

f omny

O Oriens, t fplendor lucis erér-

Lecio vj.

nze , &Sol juftítie : veni, &

Criptum eft : Spíritus Dó-

lH

t qi

illümina fedéntes in ténebris,

*5

mini ornávit celos. Orna-

D

l

"

& umbra mortis,

bUS Cf

ménta enim caelórum fünt vir-

In primo No&urno Le&iones

tütes predicántium. Qua vi-

Rm) nfü £0

Wi M(Jll d

d

de Epiftola prima ad Corinthios.

délicet ornaménta Paulus eniü-

S ic nosexiftimet, de Commu.

Wil

merat , dicens : Alij datur per

aml[l Del

ni Apoft, utinfrà.

vj.

Spíritum fermo fapiéntise , alij

lMliy

IOT

In fecundo No&urno,

fermo fciéntie fecándüm eüme-

Le&io v.

müæ!ema

dem Spíritum , álteri fides in eo.

Homas Apóftolus, qui &

)&am J

dem Spíritu , álij grátia fanitá-

lt

llyen

Dídymus, Galilzus , poft

tum in uno Spíritu , álij operátio

T

EM

accéprum Spíritum fan-

virtütum , álij prophetía , álij

&um , in multas províncias pro-

ism[ängm,

difcrétio fpirítuum ; álij génera

fe&us eft ad praedicándum Chri-

linguárum, álij interpretátio fer-

fti Evangelium : Parthis , Me-

U&lcS

mónum, Hac autem ómnia

dis, Perfis, Hircánis , & Bactris,

IN

Chriftiánz fídei & vitze praecé-

operátur unus atque idem Spíri-

n

n

tus;dividens fíngulis prout vult.

l

A

pta tvrádidit, Poftrémó ad Indos

Ts

&. Beáti eftis cüm maledixe-

ul

fe cónferens, eos in Chriftiána

Nl

rint vobis hómines , & perfecüci

D

um

Religióne erudivit. Qui ad ex-

vos füerint ; & díxerint omn

ma

:

[] ccleflæ d

Feita Decembiis,

585

:queiali.

malum advérfum vos, mentién-

Corpus fedémus,' quantz debi-

m

tes propterme: * Gaudéte &

litátis quantzeque formídinis an-

Yibui]

cxultáte,quóniam merces veftra

x

te advéntum Spíritus füerit , an4

i Q

copiófa eft in czelis.

Z

Cuüm

:v il

cilla. oftiária requífita. dicat.

vos óderint hómines , & cüm fe-

Una enim mulíeris voce percul-

ümcu

paráverint vos & exprobráve-

fus , dum moritímuit , vitam

At

iint: & ejécerint nomen ve-

negávit.

hmyn,

ftrumtamquam malum propter

Y Conflítues eos príncipes fu-

Cl

Filiumhóminis. Gaudete.

.

per omnem terram

»

mémores

| atj

LeGio vij,

erunt nóminis tui Dàe; * In

Uot ergo funt bona prze-

vis D

omni progénie & generatióne,

dicántium, cot funt orna-

X'. Nimis honorát. fünt amíci

a

ménta czlórum. Hinc rurfüs

tui Deus, nimis confortátus eft

TEU

Ícriptum eft : Verbo Dómini

In omni,

principátus eórum.

: vitid

cali firmáti funt, Verbum enim

Glória. Inomni.

Vidi t

Dómini, Filius eft Patris.. Sed

In tertio Nocturno,

Anten

eófdem czlos , vidélicet fanc&tos

Lé&io fan&i Evangélij fecán-

xe moi

Apóftolos , ut tota fimul fan&a

düm Joánnem.

ix

mem, L

Trínitas oftendátur operára , re-

Lectio

'». «

Cap. 20.]. 24,

pénte de fan&i Spíritus divinicá-

N.dllo témpore : Thomas

te adjüng tur: Et Spíritu oris

I

x t

unus ex duódecim , qui díci-

j poü.nm.

ejus omnis virtus eórum. Caz-

tur Dídymus, non erat cum eis j

|

lórum ergo virtus de fpíritu füm-

quando venit Jefus.. Et réliquas

3

Vi

pta eft , quia mundi hujus pote-

Homilía fan&i Cregórij Papas

ss Q

ftátibus contraírenon pratüme-

Ex Homilia in Evangelia

g r

rent , nifi eos fancti Spíritusfor-

poft medium.

titüdo folidáffet.

y Qu*

Uid, fratres charíffimi ,

pulis

&. Hifunt triumphatóres , &

quid inter hzc animad..

amici Dei , qui contemnéntes

j àur'

vértitis? Numquid cafü

j d

juffa príncipum,meruérunt pra-

geftum créditis ; ut elé&us ille

miastérna: * Modo coronán-

pünc?

difcipulus tunc deéffet ; póft au-

tur; &accipiuntpalmá. y^.Ifti

tem véniens audiret , áudiens

jf n w

j fa"ä?

unt qui venérunt ex magna tri-

dubitárer , dübitans palpáret ;

bulatióne , & lavérunt ftolas

Jj

'

l

palpans créderet ? Non hoc ca-

fuas in fánguine Agui. Modó.

:

hczia L

