götio fratrem. füum : quóniam

& nos ipfi in vobis gloriémur in

vindex eft Dóminus de

his

ofro t

Eccléfijs Dei , pro patiéntia ve-

yoinm:

ómnibus , ficut

rzedíximus

ftra , & fide , & in ómnibus per-

m ?

vobis ; & teftificáti fumus. Non

fecutiónibus veftris, & tribula-

enim vocávit nos Deus in im-

d) nqui;

tiónibus,quas fuftinétis in exém-

munditiam , fed in fanaifica-

"TL

plum jufti judícij Dei, ut digni

um

tiónem. Iraque qui hzc . fper-

habeámini in regno Dei , pro

pis 567

nit, non hóminem fpernit, fed

quoe & patímini,

pr i

Deum: qui étiam dedit Spíri-

Le&!io ij.

&um Íuum fan&um in nobis.

(5 5

I tamen juftum eft apud

&. Mifericórdia. 321.

Deum retribüere tribulatió-

lol [h

......

AU

Lectio ij.

nem ijs, qui vos tríbulant: &

E charitáte autem frater-

J

j

vobis, qui tribulámini , réquiem

nitáuis non necéffe habé-

nobifcum in revelatióne Dómi-

[]C ah M

mus Ícríbere vobis : ipfi enim

ni Jefu de czelo cum Angelis vir-

«c q

rl

m

vos à Deo didiciftis, ut diligátis

tütis ejus, in flamma ignis dan-

invicem. Etenim illud fácitis

Jj

tis vindi&tam ijs, qui non. nové-

1»

inomnes fratres in univéría Ma-

runt Deum, & qui non obédiunt

b

J »

p

«edónia. Rogámus autem vos

Evangélio Dómini noftri Jefu

fratres, ut abundétis magis , &

n

"

Chrift. 4 — Qui poenas dabunt

óperam deris, ut quiéti fitis, &

inintéritu zetérnas à fácie Dómi-

j

L

ut veftrum negótium agátis , &

ni,& à glória virtütis ejus

*

p

operémini mánibus veftris, ficut

0

ff

iti

cüm vénerit glorificári ia San-

M

pracépimus vobis: & uchonéfté

&is fuis, & admirábilis fíeri in

[

ambulétis ad eos , qüi foris funt;

ómnibus, qui credidérunt: quia

Pars Hyemalis.

äinüjf;

qä-

338

Dominica quïnia poft Epiphaniam.

Id

créditum eft teftimónium | no-

Lecio j.

Cap. 1. 4. 1.

277

Aulus ApóftolusJe«

qi

ftrum fuper vos in die illo. In

d

——

quo étiam orámus Íemper pro

[

:

z

i

fuü Chrfti fecán-

tl

2

z

vobis: u diguétur vos vocatió-

düm impérium Dei

gdi

ne füa Deusnofter, & fmpleat

Salvatóris noftri, &

a«

——

zX

x

omnem voluntátem bonitátis ,

^ Chrifti Jefu fpei no-

yl

I'æ :

"'Eimótrheo dilé&o filioin

& opus fideiin virtüte:ur clari-

li

ficécur nomen Dómini noftri Je-

fide. Grátia , mifericórdia , &

rP

fu Chrfti in vobis , & vos

pax à Deo Patre, & Chrifto Jefu

in

illo

fecándüm

rátiam

Dómino noftro. Sicut rogávi te;

Dei noftri , & Dómini Jefü

ut remanéres Ephefi , cüm irem

*

Chrifti.

in Macedóniam , ut denuntiáres

Tiitio

exil

Le&io iij.

Cap. 2. 4. 1.

quibáfdam , neáliter docérent;

Ogámusautem vos,fratres,

neque inténderenr fibulis ; &

To

per advéntum Dómini no-

genealogíjs interminátis : que

&

fs

firi Jefu Chrifti , & noftree con-

quaftiónes przftant magis ;

gregatiónis in ipfum : ut. non

quàm zdificatiónem Dei ; qu&

fec

eft in fide.

citó moveámini à veftro fenfu,

Tngn

Vitqt

neque terreámini , neque per

&. Dómine , nein ira tua Áf«

fpiritum , neque per fermónem,

guas me , nequein furóre tuo

üm|

neque per epiftolam tamquam

corripias me :* — Miferére mei

h

T

pernos miffam , quafi inftet dies

Dómine , quóniam infírmus

Dómini. Ne quis vos fedücat

Íum. . Timor & tremor ve-

ullo modo : quóniam nifi véne-

nérunt füper me, & contexérunr

me ténebra. Miferére,

rit difcélfio primüm , & revelá-

!

tus füerit homo peccáti , filius

Ledio 1j.

RIJS J(

perditiónis , qui adverfátur , &

j Inis autem precépti eft

dim

extóllitur fupra omne

uod di-

lu

cháritas de corde puro ; &

*'mïl

citur Deus , aut quod cólitur,ita

j

confciéntia bona , & fide non

X

ut in cemplo Deifédeat , oftén-

fida. A quibus quidam aberrán-

fim

dens fe tamquam fit Deus,

tes , convérfi funt in. vaniló-

It |

Ad Vefperas.

Oratio.

quium,voléntes effe legis do&ó-

[b

? Amilam tuam, quefumus

res,non intelligéntes neque qu*

Tum

Dómine; contínna pieráre

loquántur, neque de quibus af-

Vf[am

euftódi : ucque in fola ípe grá-

fírmant. Scimus autem quia bo-

k Q

tiz czeleftis inniritur,tua femper

na eft lex,fi quis ea legítime utà-

l

prore&ióne muniátur. PerDó.

tur : fciens hoc , quia lex jufto

m

minum noftrum.

noneft pófita , fed injiftis ; &

Yi

DOMINICA V.

non fübditis , ímpijs & peccató-

poft Epiphaniam.

ribus , fcelerátis & contamináe

Ín primo No&urno.

tis , parricídis & marricidis ; ho-

Incipit

piftola prima B. Pauli

micídis , fornicárijs , malcuió»

Apóftoli ad Timótheum.

ram concubitóribus , plagiárijs»

H hünc

men-

.

4v

ia

35

ITAU

Doninica quii

poft Epiphaniam,

mendácibus , & perjáris ; &fi

vos ficere. Atténde Evangé-

x

quid áliud fanze do&rinz adver-

lium : Venit enim Filius hómi-

li i

fátur, qua eft fecndüm Evan-

nis quzrere, & falvàre quod pe-

pl

gelium glóris beáti Dei , quod

rierat, Si homonon peruffet; Fí-

rismoln|

créditum eft mihi.

lius hóminis non ventífet. Ergo

jdulpis

g. Deus , qui fedes.. . 'cum re-

períerat homo : venit Deus ho-

&t lt

mo,&invéntus eft homo. Pe.-

liquis. x ur fuprà Domini-

nedr l

ca.ij. 3223*

rierat homo per liberam volun-

Chilti

" Leio iij.

tàrem : venit Deus homo per

Rátias ago ei,qui me con-

gráciam liberatricem.

üt rqgix*.:,

|, i

G

fortàvit, Chrifto Jefu Dó-

x, Notasmihi. 324.

d

mino noftro , quia fidélem me

Lectio vj.

erüat

2

exiftimávit , ponens in minifté-

Useris, quid váleatad ma-

fibili,!

xio : qui priüs blafphémus fui;

lum liberum arbítrium ?

náis t

& perfecüror , & contumelió-

Récolé hóminem peccántem.,

füs : fed mifericórdiam Dei con-

j m

Quaris , quid váleat ad auxí-

fecütus fum , quia ignórans feci

lium Deus, & homo ?. Acténde

Dei d

inincredulitàte.. Superabundá-

in eo grátiam liberántem. Nuf-

a fuà:

vit autem grátia Dómini noftri

quam pótuit fic ofténdi , quan-

forür t

cum fide & dilg&ióne ,

tum váleat volüntas. hóminis

quee eít

jlerere

in Chrifto Jetu.

ufurpáta per fupärbiam,ad utén-

m ii

&. À dextris. 323.

dum fme adjutório Dei : ma-

]

: qramir

Lediio iiij.

lá non pótuit plüs & maniféftius

"Eidélis fermo , & omni acce-

éxprimi;quàm in homine primo,

cand

r

prióne dignus , quód Chri-

y. Diligamte. 324.

Fere.

ftus Jefus venit in. hunc mun-

Lectio vij.

dum peccatóres falvos fácere ,

Cce perit primushomo, &

.ræcäplf ;

uorum primus ego fum. Sed

F

ubieffet , nifi veníifet e-

,rde PUW ,

ideo mifericórdiam confecütus

gt

cündus homo ? quia & ille ho-

)

fum : ut in me primo ofténde-

mo, fdeó & ifte homo ; & ídeó

ln

ret Chriftus Jelus omnem pa-

humóinus fermo. Prorfus nuf-

"TA

ziéntiam, ad informatiónem eó-

quam fic appáret benígnitas grá-

[c[egh c]

rum , quicredirári funcilli , in

eni

ti , & liberálitas omnipotén-

vitam aecérnam.

tie Dei , quàm in hómine Me-

k

qm JJ

&. Culítódi me Dómine. 324.

diátóre Dei & hóminum, hómi-

yetmi^

qll

In fecundo No&urno,

vl

ne Chrifto Jefu. Quid enim d-

gmm

r

Sermo S. Auguftíni Epífcopi.

cimus , fratres mei ? [n fide Ca-

i

Ia

]llld

Deverbis Apo[l. Ser. $. (ub imtium.

thólica nutrítis loquor , velin

| Imufüi ]

Le&io v,

pacem Cathólicam lucrátis,

du f

Umánus fermo , & om-

x. Dóminieft terra. 324.

(conmflï

ni accepüóne dignus ,

,Lectio viij.

yr^.

H

quia Chriftus Jefus venit

Ovimus, & tenémus, Me-

gl

f

in hunc mundum peccatóres fal.

N

diatórem Dei & hómi-

7Phi

Y 2

nuims

340

Dominicà quinta p

h

oft Epiphaniam.

num,hóminem Chriftum]Jefum,

ipfüm , non Eccléfiam, fed hunc

4

in quantum homo erat , ejus effe

mundum interpretátus eft ; be-

n

natárz,cijüs & nos fumus.Non

né intelligíntur hzrétici ; quia

lias

enim alcérius natüra caro no-

non focietáte unius Eccléfie ,

ne

vel uníus fidei, fed focietáte fo-

ftra, & caro illius ; nec altérius

ag

natürz ánima noftra, & ánima

liusnóminis Chriftiáni in h'o;

Zài

illius. Hanc fufcépit natüram ,

mundo permifcéntur bonis.

To

quam falvándam eíle judicávit.

x. Aflli&i pro peccátis. 325.

X

R

Viastuas Dómine. 325.

Le&io xj

glml

intertio Nocturno.

T illi , quiin eàdam fide

(eQ0

A

1, é&io fan&i Evangélij fecün-

mali funt , pálea pótiüg

f

düm Marthaeum.

quàm zizánia reputántur : quia

[

Le&io ix.

Cap. 12. 6, 24.

pálea étiam füundaméntum ipe

mel

fum habet cum fruménto, radi-

Nillo témpore : Dixit Jefus

Cm

I

turbis parábolam hanc : Si-

cémque comm(ünem. In illa pla-

Tnu

milefactum eft regnum caló-

né fagéna, qua.concludt'mtur &

h

rum hómini, qui feminávit bo-

mali & boni pifces , non abfürdé

[iit

num femen inagro fuo. Ec Ié-

mali cathólici intelligüntur,

lón

Jiqua.

g. Peccára mea. 325.

Lectio xij.

Homilia S. Auguftíni Epilcopi,

N

Lib, quafl. Evan. in Mat. qu«ft.

Liud eft enim mare , quod

[

l1.107). 4.,

Á

magis mundum iftum fi-

[

ua

Um negligéndüs ágerent

gnificat : áliud fagéna ,

pr

prepófii Ecclefie , aut

uuniusfídei , velunius Eccléfie

e

communiónem vidétur ofténde-

Dor

cüm dormitriónem mortis

À

re. Inter heréticos , & malos

acciperent Apóftoli , venit diá-

O

bolus , & fuperfemináviteos ,

cathólicos hoc íntereft , quód

haréticifalfa credunr : illi au-

W

quos malos filios Dóminus in-

d

terpretàcur. Sed quaritur , u-

tem vera credéntes , non vivunt

Eu

trüm hzréticifint , an malé vi-

ita ut credunt.

ventes cathólici ? Poffunt enim

z. DuoSéraphim. 324.

COL

dici filij mali, étiam hzrétici ,

5 equéntia fan&i Evangelijfee

& 4

quia ex eódem Evangelij fémi-

cündüm Matchaeum.

€om

ne , & Chrifti nómine procreáti,

Cap. 13. €. 24-

tem

pravisopiniónibus ad falía dó-

N illo témpore : Dixic Jefus

Ticun

gmata convertuntur.

turbis parábolam hanc : Si-

]

FE

$. Adte Dómine. 325.

mile fa&um eft regnum ce&-

l

3

j eQio x.

lórum hómini , qui feminávit

Ed quód dicit eos in médio

bonum femen in agro fuo. Cüm

autem dormírent hómines ; ve«

ls

trítici femináros , quafi vi-

dénturilli fignificári, qui unius

nitinimicus ejus, & fuperfemi-

K

communiónis funt. Verümta-

návit zizánia in médio trítici , &

l

men quóniam Dóminus agrum

ábij. Cümaurem crevíffet her-

45

Tufra Hebd. quintam poft Epiphaniam.,

341

ba , & fructum feciffet , tunc

£o Epifcopum irreprehenfibi-

;f

sd;i

apparuerunt & zizánia. Acce-

lem eífe , unius uxóris virum ,

déntes autem fervi patrisfamí-

fóbrium, prudénrem , ornácum,

t g

lias, dixerunt ei: Dómine ; nón-

pudicum , hofpitálem , do&ó-

Exlis,

ne bonum femen femináfti in

x

rem , non vinoléntum , non per-

agrotuo ? Unde ergo habet zi-

cuffórem , fed modéftum : non

jni i

bons,

zánia ? Er ait illis : Inimicus

litigiófum , non cüpidum, fed

homo hoc fecit. Servi autem di-

fuz dómui bené prepófitum:

qs.

xéruntei : Vis, imus , & colli-

filios habéntem fübditos cum

gimus ea ? Ec ait: Non : ne for-

omni caftitáte. € Si quis au-

tiln)

te colligentes zizánia , eradicétis

tem dómui fuse praéífe ne-

il päül

fimulcum eis & tríticum. Síni-

icit, quómodo Eccléfis Dei

intr:

te ütraque créícere ufque ad

diligéntiam habébit ? non neó-

néum )

meflem, & in témpore meflis di-

phytum : ne. in fuüpérbiam elá-

yinto,

cam meflóribus : Colligite pri-

tus , in judícium íncidat diábo-

Jnilig

müm zizánia , & alligáte eain

E

li. Opórtet autem illum & te-

ndnl

faícículos ad comburéndum

M

füimónium habére bonum ab

on ablii

tríicum autem congregáte in

iji, qui foris func, ut non in

ülncun.

hórreum meum.

Oratic.

oppróbrium íncidat , & in lá-

)I

Amiliam tuam ; quzefumus

queum diáboli.

r

Dómine , contínua pietáte

$.. Quàm magna. 318.

mare, tl

cuftódi : uz que in fola fpe grá-

Le&io 1j.

m IR"H ]

tix czeléflis innítitur , tua fem-

áconos fimiliter pudícos ,

n

ffld ) Ü

per protedióne muniàtur. Pef

ID:

on bilíngues , non mul-

ius Ed

Dóminum noftrum.

to vino déditos , non turpe

turdi

(

Ad Benedi&us, Antiphona.

lucrum fe&ántes :

habéntes

Dómine, t nónne bonum fe-

,U

myftérium fídei in conícién-

eIC& ) qlk*

men femináfti in agro tuo?

tia pura. Et hi autem probén-

T J

unde ergo habet zizánia? * &

tur primüm : & fic miníftrent ,

ait illis:Hoc fecit inimic? homo.

. mf

nullum crimen habéntes. Mu-

Ad Magnificat , Antiphona.

líeres fimiliter pudícas, non

jj

M

Colligite primüm T zizánia,

detrahéntes , fóbrias , fidéles in

;h] W

& alligáte ea in fafciculos ad

ómnibus.

Diáconi fint unius

Ej

*

comburéndum

.

triticum au-

uxóris viri : qui filijs fuis be-

f

O

tem congregäte in höxrcum

né prefinr , & fuis dómibus.

meum , dicit Dóminus.

. puit J'

Qui enim bené miniftráve-

FERIA SECUNDA.

rnt, gradum bonum fibi ac-

1 J

fe u^

De Epiftola prima ad Ti-

quírent , & multam fidüciam in

mótheum.

i j

fide , qua eft in Chrifto Jefu.

: Lec&io j

.

Cap. 3. 4. 1.

3. Adjütor meus. 318.

li?

ect

/ m][]es

Idélis fermo : Si quis epi-

)

(

Ícopátum defíderat, bonum

( [uPC[lf

F

/&c tibi fcribo , fperans

(

^^. opus delíderat, Opóxtet exe

me ad te venire citó. Si

fjot

latl

au-

ger

Y 3

.

Infra Hebd. quïnmin poft Epïphan&am.

342

autem tardávero , ut fcias quó-

Lectio i)

bu,

enn

modo opórteat te in domo

Ropter quam caufam ad-

p

[05,1

Dei converíári, qua eft Ecclé-

mónco te , ut refüfcites grá-

fia Dei vivi , colámna & fir-

tiam Dei , quz eft in te perim-

pa

It

maméntum veritátis. Et manifé-

pofiiónem mánuum meárum,

Non enim dedit nobis Deus

ii

fie magnum eft pietátis facra-

méntum , quod manifeftàtum

Ípirirum timóris; fed virtütis ,

ts

Jl

eft in . carne , juftificàátum eft

& dile&iónis , & fobrietátis.

JU

in Ípíritu ; appáruit. Angelis,

* Noli ítaque erubélcere tefti-

At

mónium Dómini noftri ; ne-

p.rædicärum eft Géntibus, cré-

[l

ditum eft. in mundo, aífüm-

que me vinctum ejus : fed col-

fi3

tum eft in. glória.

Spíritus

labora Evangélio fecündüm

autem maniféfté dicit , quia in

virrütem Dei: qui nos liberà-

gün

b

novilimis tempóribus difcé-

vit, & vocávit vocatióne fua

fan&a, non fecándum ópera

dent quidam à fide, attendén-

tes fpiríibus erróris , & do-

noftra ; fed fecándüm propó-

&rínis daamoniórum.

firum füuum , & gráriam , quee

*- Benedicam Dóminum. 218.

data eft nobis in Chrifto. Jefu

dir

FERIA TERTIA

ante témpora fzeculária.

p

ecio ij

dl

Incipit Epiftola fecánda — beáti

Pauli Apóftoli ad Ti-

Anifefláàta eft autem

&n

. mótheum

.munc per illuminatióné

UT

Letio ,

Cap. 1. 4. Y.

alvat

A

óris noftriJefuChrifti, qui

Aulus

Apóftolus

Jefu

deftnixir quidem mortem ; u

M

Chrfti per voluntátem

luminávitautem vitam, & in-

lt2

fu.

Dei , fecindüm promif-

corruptiónem per Evangélium:

fiónem vitz , que eft in Chrifto

in quo pófitus fum ego Pra-

li

efu : Timótheo charíiffimo ft.

dicátor, & Apóftolus, & Ma-

pf

|

A

e&n

io, grátia, mifericórdia, pax

gilter Génrium. Ob quam cau-

à Deo Patre ; & Chrifto Jefu

íam étiam hac pátior ; fed non

bus

Dómino noftro.

Grátias ago

confündor, Scio enim cui cré-

?l

»oteris

Deo, cui férvio à progenitóri-

didi ; & certus fum quia

bus in confciéntia pura, quód

eft depófitum meum lfervàre

;

fine intermiffióne hábeam tui

in illum diem. Formam habe

T

memóriam in oratiónibus meis,

fanórum verbórum , qua à me

pttp

nocte ac die defíderans te vidé-

audifti in |fide & in dile&ióne

Tütir

ye , memor lacrymárum tuá-

in Chrifto Jefu.

lm

FERIA

UARTA

Qdj

rum , ut gáudio ímplear, re-

cordatiónem accíipiens ejus fí-

De Epíftola fecíánda ad Ti-

Hæ)

dei , qus eft in tenon ficta ; quze

mótheum.

peï N

& habitávit primümin ávia tua

Ledio j.

Cdpo 3- 4- I';*

Oi

Lóide, & matre tua Euníce, cer-

" J Oc autem fcito , quódin

T o

tus lum qutem quàd & in te.

novíiffimis diébus , infté-

Vite l

bunt

Infra Hebd. quintam poft Epiphaniam.

343

.

bunt témpora periculófa

M

tiónem patiéntur. Mali autem

wfim d

erunt hómines feipfos amán-

hómines , & fedu&óres profí-

Is

tes , cüpidi, eláti, fupérbi, blaf-

cient in pejus , errántes , & in

phémi ; paréntibus non obe-

exrórem mitténtes.

p

| meg,

diéntes, ingráti ; fceléfti, fine

fj Adjütor meus. 320.

FERIA

UINT A.

obis D

affe&ióne, fine pace , crimina-

xd w

tóres , incontinéntes , immites ;

Incipit Epíftola B. Pauli Apó.

fobrid

fine benignitáte , proditóres ;

ftoliad Titum.

Cap. TiAOT.

elor t

protérvi, címidi, & voluptátum

Le&io. j.

amatóres magis quàm Dei : ha-

"p Aulus fervus Dei , Apófto-

nolti;

TE

béntes fpéciem quidem pierá-

lus autem Tefu Chriiti , fe-

cündüm fidem ele&órum

feci

tis, virtütem autem ejus abne-

i mos T

gántes. Et hos devíta.

Dei , & agnitiónem veritáus;

$. Ne perdideris. 320.

quz fecándüm pietátem eft in

yatüntt

Lecuo 3.

Ípem vitz etérna , quam pro-

um d

um o

E jX his enim füunt; qui péne-

mifit qui non mentíitur, Deus,

4trant domos, & captivas

ante témpora fzculária : ma-

ia U

-

j

ducunc

muliérculas onerátas

nifeftàvit " autem tempóribus

yillo ;

it

peccáds ; quae ducüntur. várijs

fuis verbum fuum in pradica-

defidérijs : femper difcéntes,

tióne , que crédita eft mihi fe-

& numquam ad íciéntiam ve-

cündüm precéptum Salvató-

ek at

ris noftri

Dei : Tito dilé&o

hum

ritàtis perveniéntes. $ Quem-

ádmodum autem Jannes &

filio, fecndüm commáünem fi-

uchnt

Mambres reftirérunt Móyfi :

dem, grátia, & pax à Deo Patre,

nortet; !

ita & hirefíftunt veritáti , hó-

& Chrifto Jefu Salvatóre noftro,

tamy u

mines corníprti mente , répro-

&. Deusintefperávi. 320.

bi circa. fidem , fed ultrà non

,e&t1o ij.

n q

l

.

»

proficient

infipiéentia enim

.f Ujus reigrátia relíqui te

]i5 i

3&

eórum manifefta erit ómni-

n

Cretz, ut ea qua de funt;

j (

"

bus , ficut & illórum fuit.

&i

córrigas , & conftítuas per ci-

zior; |

'

^

$. Paràtum cor meum. 320.

vitátes Presbyteros , ficut &

ii ( f

Lcaio iij.

ego difpófui tibi.

Si quis fine

l qllläïür'

U autem affecütus es meam

crimine eft, unius uxóris vir;

eum ICW

do&rinam , inftitutiónem,

filios habens fidéles , non in

.fmam ,

propófirum, fidem , longani-

accufatióne luxürie , autnon

u

mitátem , dile&iónem , patién-

fübditos. 4 Opórtet enim E-

l

yi

tiam , perfecutiónes , paffiónes:

pífcopum fine crímine effe, fi-

quália mihi fa&a funt Antio-

cut Dei difpenfatórem , non

ARTL

chiz , Icónij , & Lyftris :quales

fupérbum , non iracündum ,

u i

períecutiónes fuftínui , & ex

non vinoléntum , non percuí-

n

ómnibus erípuit me Dóminus.

fórem , non turpis lucri cüpi-

[y:;'l' l'

Et omnes , qui pié volunt ví-

dum: fed hofpitálem, benígnum,

t0)

fóbrium, juftum ; fan&um, con-

J

J

vere in Chiifto. Jefu ; perfecu-

bu

Y 4

tinéne

4

E.

344

Infra Hebd. quintam poft Epiphaniam.

tinéntem, ample&éntem eum;

L:ectio 1j..

f

ln

qui fecándüm do&rinam eft,

Rámus enim aliqu:indb &

fl

fidélem fermónem : ut potens fit

nos infipiéntes , incréduli ,

£a

exhortárn in do&rina fana; &

errántes , ferviéntes defidérijs ,

fo;

€05 , qui contradícunt arguere.

& voluptátibus várijs , in malí-

Ti t

$;; .Repleáturos. 321.

tia & invidia agéntes , odibiles,

D

Led&ioij.

odiéntes Ínvicem. 4 Cümau-

jà

( Unt enim multi étiam ino-

tem. benigniras & humáni-

T

O bediéntes, vaníloqui, & fe-

Salvatóris no-

tas appáruit

Cien

du&óres; máximé qui de cir-

füi. Dei : non ex opéribus

i

cumcifióne funt : quos opór-

juftítize ,

us fécimus

nos,

tet redárgui: qui univérfas do-

fed . fecün

1

àm fÍfuam miferi-

guam

Wim

mos fubvértunt ; docéntes quae

córdiam falvos nos fecit per

Gto

non opórtet , turpis lucri grá-

lavácrum.

regeneratiónis

&

ag

tia. Dixit quidam ex illis pró-

renovatiónis Spíricus. fan&i ,

qux

prius iplórum prophéta: Cre-

quem effüdit in nos abünde per

Y

ténfes femper mendáces , ma-

Jefum Chriftum Salvatórem

lg béftize , ventres pigri. Tefti-

noftrum : ut juftificáti grátia

mónium hoc verum eft. Quam

ipfius , herédes fimus fecindüm

Id

Ípem vitze setérnze.

ob caufam íncrepa illos duré,

find

utfani fincin fide, non inten-

$. Mifericórdia cua. 321.

*

TA

déntes Judáicis fábulis ; & man-

Lectio ii

f

W

dátis

hóminum

averfántium

Idélis fermo e

li.: & dehis

lmpl

fe à veritàte. Omnia munda

r

volo te confirmáre , ut cu-

per

mundis : coinquinátis autem

rent bonis opéribus pgæäfï'c qui

credunt Deo. Hac íunt bona

mag;

& infidélibus nihil. eft mun-

üt D.

dum.

& utilia homínibus. Stultas au-

yind

$.. Gaudébunt lábia mea. 521.

tem quaftiónes & genealogías,

Biom

ASPERIA SEXT A.

& contentiónes, & pugnas legis

Vi

De Epíftola ad Titum.

devíta. Sunt enim inütiles &

Quir

Lecio j.

Cap.2,d. 1 y.(73.4.1,

vana.

Harétcum hóminem

Iq,

A&c lóquere, & exhorrá-

poft unam , & fecándam corre-

Kmi

re, & árgue cum omni

tiónem devíta

.

.

Íciens quia

império. Nemo te con-

fubvérfus eft , qui ejüfmodi eft,

témnat. Admone illos princi-

& delinquit, cüm fit

Í

pibus & poteflátibus fübditos

dício condemnátus.

próprio juy-

Voli

efle , di&o obedire , ad omne

$. Fa&useftmihi. 322.

OT

opus bonum parátos effe : né-

Ql p

minem blafphemáre , non liti-

Incipit Epíftola B. Pauli Apó-

At

giólos effe, fed modéftos, om-

ftoli ad Philémonem.

lltl N

nem oftendéntes manfuecádi-

Cap. 1.4, I.

Lectio .

nem ad omnes hómines.

T3Aulus vin&us Chrifti Jefu;

Tlm

D

- & Timótheus fratres : Phi-

i

?&'4. Co:ïütäbor tibi, 321«

z

4

émo«

N

Dominica fexta poft Epiphaniam.

345

lémoni dilé&o, &'adjutóri no-

num illumrzecíperes : jam non

Qub

firo, & Appiz foróri charíffimze,

Tosdi

ut lervum , fed pro fervo charif-

& Archippo commilitóni no-

fimum fratrem , máximé mihi 5

ddiit

ftro, & Eccléfize , quae in domo

quantó autem magis tibi, & in

jinmi

tua efl. Grátia vobis & pax à

; odb

carne, & in Dómino ? Siergo

Deo Patre noftro, & Dómino

habes me fócium, füfcipeillum

Cini

Jefu Chrifto. Grátias ago Deo

ficut me : Si autem áliquid nó-

; ln

meo ; lemper memóriam tui fá-

cuit tibi, aut debet ; hoc. mihi

Jatürg

ciens inoratiónibus meis, áu-

imputa, Ego Paulus fcripfi mea

Y i

diens charitátem tuam;& fidem,

manu.,

T

quam habes in Dómino Jefu , &

Oratio.

ym mb

Ad Velperas.

inomnes fanc&tos : ut communi-

Rafta quaefümus omnipo-

càtio fidei tuze évidens fiat. in

p

tens Deus

r

*

s

ut femper ra-

arións 1

agnitióne omnis óperis boni ,

tionabilia meditántes , qua tibi

s lod

quod eft in vobis in Chrifto

funtplicita , & di&is exequá-

abüniy

Jefu.

Lectio 1.

E

mur; & factis.

Per Dóminum

alyati

Audium enim magnu

noftrum.

hábui , & confolatiónem

cáti g

G

DOMINICA VI.-

cndu

incharitáte tua : quia vifcera

poft Epiphaniam.

fan&órum requievérunt per te,

In primo No&urno.

$

Ml

frater.. Propter quod multam

Incipit Epíftola B. Pauli Apó-

'

fidüciam habens in Chrifto Jefu

ftoli ad Hebraeos.

J

&t

Ü

imperándi tibi , quod ad rem

Lectio j.

Cap. I.41.

a, U

pértinet : propter charitátem

Knes

Ultifáriàm, multít-

ht

magis óbfecro, cüm fis ralis ,

;;:

E

ss

modis

præe'

*

i

M

E*"E

que

olim

l

mb

ut Paulus fenex , nunc autem &

s

7

e

Deus loquens pá-

vin&us Jefu Chrifti : Obfecro te

£

3

Geolu

^ V,

3v

RD

tribus in Prophétis:

promeo filio, quem génui in

novíífime , diébus

ul

vinculis, Onéfimo, qui tibiali-

iftislocütus eft nobis in Fílio ls

T nj

quándo inütilisfuit, nunc au-

i

quem conftituit herédem uni-

rem & mihi & tibi árilis, quem

| hgmiü.'ï

remífi tibi.

verfórum , per quem fecit & fze-

n t

cula : qui cüm fit. fplendor gló-

Leáio iij.

fius t

riz , & figüra fübftántiee ejus ,

^AU autem illum ut mea ví-

portánfque ómnia verbo virtü-

f

Ícera füícipe : quem ego

tis fuz , purgatiónem peccató-

volüeram meeum detinére, ut

rum fáciens , feder ad déxteram

pro te mihi miniftráret in vín-

Majeftátís in excelfis:tantó mé-

]

)b

rü

culis Evangelij : fine confilio

lior Angelis effé&us, quantó

autem tuo nihil vólui fácere ,

i J

differéntius pra illis nomen he-

uti ne velut ex neceffitáte bo-

reditávit.

nef

num tuum effet, fed voluntá-

14

$. Dómine, ne in ira tua ár-

!

rium. 4 Fórfitan enim ídeó

i

guas me, neque in furóre tuo

*m:kï

difcéffit ad horam à te , ut zecér-

corrípias me, ** Miferiére mei

I

l

Y 5

Dö-k

346

Dominica fexta poft Epiphaniam,

Dómine; quóniam infirmus

ne'omnes funt. adminiftratórij

fum. Y'Timor & tremor vené-

fpíritus, in miniftérium mifli

gunt füper me , & contexerunt

propter eos, qui hereditátem cá-

;

meténebrze. Miferére.

pientfalücis ?

hd

Leáioj.

f Cuftódi me Dómine. 324.

o

In fecundo No&urno.

TO

Ui enim dixit aliquándo

: p

Angelórum : Filius meus

Sermo S, Athanáfij Eptcopi.

i

estu,egohódie genui te * Et

Oratione 2. contra Arianospoft med,

lod

Leü&io v.

xurfurm : Ego ero illiin Patrem,

ph

&ipfe erit mihi in Filium? Ec

Iperíónam , rem ; tempus

p

cümírerüm introdücir Primo-

Apoftólici di&i cognólce-

ls

génitum in orbem terra , dicir :

s

rent harétici , numquam

düüm

Eradórent eum omnes. Angeli

humáéna in Deitátem transfe«

fhnil

Dei.

réntes, tam ímpie & ftulté ad-

fnum

*« Deus quifedegcum reliquis

vérfüs Chriftum fefe habuiffent,

"Tani

Id intuérilicébit ; fiinitium le-

$g. ut fuprà Dfica.ij. 323.

oftà

LeGio iij.

&iónis dénuó repetitum probe

pe

T ad Angelos quidem di-

excípias. Dicit enim Apóltolus:

&n

a

cit : Qui facit Ár

agelos fuos

Multifáriàm , multífque modis

ljad

fpíritus , & miniftros fuos flam-

j

olim Deus locütus eft pátribus

fulfo,

mam ignis. Ad Fílium autem :

noftris per Prophétas : dltimis

p

'Thronus tuus Deus in fzculum

autem diébus locütus eft nobis

in Filio.

fzculi : virga eequitátis, virga

3. Notas mihi, 324.

ni tui. Dilexíftijuftitiam, &

P

od

fti iniquitárem : proptéreà

Le&io vj.

Tem

unxit te Deus, Deus tuus óleo

Tque ita pauló póft dicit:

tnd

A

Perfé&a ab eo noftrórum

df

exultatiónis prze particlpibus

&uis.

peceatórum putificatióne;ipfuni

r ]

Íedére ad déxteram Majeftáris

£. Adextris. 323.

m

Leio nij.

in excélfis , tantó meliórem An«

Tàtior

4 T:Tuin princípio Dómi-

gelis fa&um , quantó preftán-

On]or

ne terram fundáfti: & ó-

tius nomen pree illis fortitus eft.

* u)

pera manuum tuárum funt czeli.

De eo ígitur témpore, quono is

&mm

lhte

Ipfi períbunt , tu autem. perma-

per Fílium locütus eft , cüm pec-

ll

nébis, & omnes ut veftiméntum

catórum purgátio fleret , Apo-

IHUm di

veteráfcent : Et velut amictum

ftólicum dictum — menriónem

Hj

murtábiseos, & mutabintur

.

*

facit. Quando autem nobislo-

1 Vlag

tu autem idem iple es, & anni

cütus eft in Fílio, aut quando

u

tui non defícient, Ad quem au-

purgátio peccatórum facta , aut

3&10 f

tem Angelórum dixit aliquán-

quando natus eft homo, nifipoft

de : Sedeà dextris meis , quo-

Prophétas , ídque in ültumis

l

adáíque ponam inimícos tuos

diébus? .

Nil

&. Diligam te. 324«

fc.abe'llum pedum tuórum?Nón-

Les

Uj

Dominica fexta poft Epiphaniam.

n

347

Lectio vij.

Tiüm vj

mile eft regnum €elórum gra uþ

Eínde cüm narrátio infti-

finápis , quod accípiens homo

Qu

I

tüta effer dehumána Ver-

feminàvit in agro iüo. Et ré-

bi difpenfarióne ; déque dltimis

liqua.

T

tempóribus : confequénter com-

Homilia fan&i Hierónymi

Qury

memorávit , Deum neque fupe-

N

Prefbyteri.

jl

rióribus ztátibus tacuíffe , fed

Lib. 2. Comment. in c. 32. Mattb,

a.nos,po;.rez;

locütum effe per Prophétas : &

Egnum celórum , predi-

h

poftquàm Prophétz fuo offício

R

cátio Evangeli) efl, & no-

m, t

perfünai funt, & lex per Ange-

^

tíia fcripuiárum , quae

ml

los pronuntiára eft , & Filius

ducit ad vitam ,. & de qua díci-

; Nungi

étiam ad nos defcéndit , & ad

tur ad Judeos : Auferétur à vo-

fer t

miniftrándum accéffit , tünc de-

bis regnum Dei, & dábitur Gen-

&l

mum

neceffáno fuübintulit

»

.

ti faciénti fructus ejus. Símile

e hii

"Tantó mélior Angelis fa&us :

eft ergo hujufcémodi regnüm

fintiz:

ofténdere volens , quantó Fílius

granofinàpis ; quod accípiens

pre fervo 'excéllit ; tantó fun-

drum j

homo feminávir in agro fuo,

r

Apdió

&ióne officióque fervórum , Fí-

-5 Ad te Dómine, 325.

€ctto X«

Ique m

lij adminiftratiónem meliórem

fuífle.

J i

Omo, qui féminat in agr?:

us : lf

$^. Dómini eftterra. 324.

H

fuo à.plerifque. Salvátor

Le&to viij.

hus

intelligitur, quód in ánimis cre-

Und&iónem 1gitur. difcér-

T

déntium féminet : ab álijs ipfe

nens Apóftolus , tum véte-

homo íéminans in agro fuo , hoc

"

'

yem , tum novam , magna di-

eft , in femerípfo ,. & in corde

céndi libertáte dtitur , ad Ju-

ulbpöngä

fuo. Quis;eft 1ftequi féminat,

dzos fcribens, &loquens. Pro-

nifi fenfus nofter & animus ; qui

p i

,

prer hoc ígitur non in univér-

fufcipiens granum. przedicatió-

Íum ex própria comparatiónis

nis, & fovens feméntem ,. hu-

n ls

st

ratiónedixit ; quód majoraut

móre fídeifacit inagro fui pé-

a

honorátior effet : ne quis quafi

&oris pulluláre ?

de ejüfdem géneris , & cum eo

T

X« Atllícti pro peccátis. 325. .

Le

r

*

commünibus rebus haec verba

io xj.

:

J *]"0*

intellígeret : fed ídeó meliórem

EH T

Radicário Evangélij míni-

illum dixit, ut difcrimen natürze

p

ma eft ómnibus difciplínis.

f

m

Filij ad res creátas indicáret,

Ad primam quippe do&trinam,

y

P^ Vias tuas Dómine. 325.

fidem nonhabet veritátis, há-

gn i

In tertio Nocturno.

minem Deum , Chriftum mór-

p

'

Lé&io fan&i Evangtlij fecin-

tuum, & fcándalum Crucis prze-

lmla&! 4

düm Matthaum.

dicans. Confer hujufcémodi do-

yrio

D

Le&io ix.

y

Cap. 13. d. 21.

&rinam dogmátbus philofo-

wc m

N illotémpore : Dixit Jefus

phórum , &libris eórum , &

fplendóri cloquéntie ,, & com-

furbis parabolam hanc : Sí-

k

pofr-

348

Tnfra Hebd. fextam poft BEpiphaniam.

czlórum ferménto quod accé.

pofitióni fermónum : & vidébis

[r])!

quantó minor fit céteris femí-

tum muülier abícóndit in farinze

[

fatis tribus ; donec fermentátum

nibus feméntis Evangélij.

Autet

ta mea. 325.

efttotum. Hac ómnia locütus

. Peccá

el,

Le&io xij.

eft Jefus in parábolis ad turbas;

Ed illa cüm créverint , ni-

&,(

& Íine parábolis non loquebátur

hil mordax ; nihil vividum ;

eis : ucimplerétur quod didum

nihil vitále demónftranc : fed

erat per Prophétam dicéntem:

L

zotum fláccidum , marcidümque

Apériam in parábolis os meum;

:amql

& mollitum ebüllitin ólera &

erucábo abícónditaà conftitu-

Ti

tióne mundi.

inherbas , quz citó aréfcunt &

Chri

córruunt.Hzec autem. praedicá-

Oratio.

indom

tio,quz parva videbátur in prin-

d

zfta quzefumus omm'pd-

Ws i

tens Deus : ut. femper ra-

cípio , cüm velin ánima credén-

uque

tis , velin toto mundo fata füe-

tionabília medirántes : qu&ti-

mys,

rit ; nonexürgicin ólera ; fed

bi funt plácita , & di&is exequà-

Tltus

crefcit in Árborem : ita ut vólu-

mur , & fa&is. Per Dóminum

Qusa

cres caeli (quas vel ánimas cre-

noftrum.

Cda

déntium , velfortitüdines, Dei

Ad Benedi&us ; Antipliona.

tióne

fervítio mancipátas ; fentire de-

Símile eft t regnum calórum

DN

bémus ) véniant , & hábitent in

grano finápis ,. quod mínimum

ET

eft ómnibus (emínibus: * cüm

ramisejus. Ramos puto Evan-

élicae árboris , que de grano

autem créverit , majus eft óm-

nibus oléribus.

íinápis créverit, dógmatum efíe

V

diverfitátes , in quibus fupradi-

Ad Magnificat , Antiphona:

lim j

&€árum vólucrum unaquaque

Símile eft t regnum czlórum

À Dio

ferménto , quodaccéptum mie

requi&fcit.

Vofine

$. Duo Séraphim. 326.

lier abícóndit in farínz fatis tri-

Qnec|

bus , donec fermentátum €

Sequéntia fan&i Evangelij fe-

long

cándüm Matchaum.,

totum.

ia

Cap. 13. d. 31.

FERIA SECUNDA?

Cliij

De Epiítola ad Hebrazos.

N illo témpore : Dixit Jefus

iniriun

turbis paräbolam hanc : St-

Lec&o j.

Cap. 3. 4. 1*

]

Nde fratres fancti ; vocae

pemä

mile eft regnum calórum

i.

tiónis czeléftis partícipes»

rano finápis ; quod aecipiens

u

audie'riu

[

omo íeminávit in agro fuo :

confideráte Apóftolum &

1 veflr

Pontíficem confetliónis tnoftiz

quod mínimum quidem eft óm-

nibus femínibus : cüm autem

Jefüm : qui fidélis eft ei ; qui fe

B à

"€réverit , majus eft ómnibus olé-

cit illum, ficut & Móyfesinom-

Rs (

tibus,& fit arbor;ita ut vólucres

nidomo ejus. Amplióris enim

p

czeli véniant , & hábitent in ra-

lóriz ifte pre Móyle dignuse

j

Ü

misejus. Aliam parábolam lo-

ábitus , quantó ampliórem ho-

) Bihe«

1'!-

cárus efteis. Símile eft regnum

nórem habet «?omus , qui fat

1f

p

Infra Hebd. fextam poft E;Diphäl']ïam.

3

qui u

Vicinia

cávitillam. Omnisnamque do-

FERIA TERTIA.

mus fabricátur ab áliquo

m

qui

De Epíftola ad Hebraos.

nnia l

autem ómn$a creàvit, Deus

Lectio j.

Cap. 4. 4. l,

eft.

g du

Imeámus ergo , ne forté

T

$. Quàmmagna. 318.

T

relí&a pollicitatióne in-

Letio ij.

troeundi in réquiem ejus ,

qui lt

m d

T Móyfes quidem fidélis

exiftimétur áliquis ex vobis

erat in tota domo ejus

Jisostez

deéffe, Etenim & nobis nuntiá-

tamquam fámulus , in teftimó-

tum eft; quemádmodum & illis,

j a

nium eórum quee dicénda erant.

Sed non prófuicillis fermo audi-

