Exíftimo hoc bonum efle pro-

J k

Le&io v).

prer

inffántem — neceffitátem.

[mi &

Y Uareergo non habet Dó-

Quse eft ifta necéffitas, quze au-

; lt

Q;

ini de virginitáte prze-

fert gáudia nuptiárum ? Tempus

mmül

céptum * quia majóris eft mer-

breviátum eft, in próximo eft

ju Yi

Nabuchodónofor.

cédis , quod non cógitur, &

j

offértur.

Quia f1 fuilfec virgi-

** Prudéntes Viírgines sptáre

.

nitas imperàta, nüprie vide-

veftras lámpades

.

Ecce

Sponíus venit, exite óbviam ei.

jj qdl

bántur ablàre ; & duríílimum

€rat contra natüram cógere ,

^. Média autem no&e clamos

3

frn

Angelonímque vitam ab he-

factus eft, Ecce Spenfus.

$ i

Pause

p?

Pars Hyemali.

658

Fefta Februarij.

) »Mf.

Oratio.

Paul

Le&io viij.

qu

veniebátur ergÓ ut dixi-

lfirmitátem noftram réfpice

(US

L

us, in viris tantüm hoc

omniporens Deus: & quia

d

condnéntie bonum, & indo-

[9)

ndus próprie a&iónis gravat ;

«

lóribus jügiter Heva parturié-

j

eáti Simeónis Mártyris tui at«

Jis

bat. Poftquàm veró Virgo con-

que Ponríficis intercéffio glorió-

Et

fT

cópit in Utero , & péperit nobis

Íanos prótegat, Per Dóminum

noftrum,

t

Püerum, cujus principátus in

hümeros ejus, Deum fortem ;

$i non cadat poft diemCinerum

Ed

Patrem futüri fzeculi ; folüta ma-

Lectio iij.

1

ledí&ioeft. Mors per Hevam;

Imeon , fílius. Cléopha;

Vira per Mariam. Ideóque &

poft Jacóbum próximus

i

$

j

[

díriüs virginitàtis donum Huxit

Jeroíólymis ordinátus E-

in féminas , quia ceepit à Fémi-

pifcopus ; Trajáno Imperatóre

m

na. Statim ut Fílius Dei ingröf-

apud Atticum confülàrem eft

Tn

fus eft fuper terram ; novam fibi

accufátus ; quód Chriftiánus

n

familiam inftítuic, ut qui ab An-

effec ; & Chrifti propínquus.

alit

gelis aderabátur in czelo , habé-

Comprehendebántur enim ome

YGnie

nes eotémpore , quicümque ex

ret Angelos & in rerris. Tunc

en)di!

Holoférnis caput Judith cónti-

génere David orti effent. Quare

r

nens amputávit: tunc Aman,

multis cruciátus torméntis , eóa

DT

dem paffiónis génere , quod Sal-

qui interpretátur iniquitas ; fuo

hE

combüftus eít igni

T'ync pri-

vátor nofter fubierat , afficitur;

mümaudirum elt: Qua non eft

mirántibus ómnibus, quód ho-

mio &tàte confé&us ( eggt e-

nupta;cógita;qua funcDómini,

f

ut fit ían&a córpore & fpiricu.

nim centum & vigínti annó-

hr

£. Afferéntur Regi Virgines

rum ) acerbíílimos crucis doló-

L

T

res fortiter conftantérque pate-

n

gO

ft eam , próxime ejus,

Afferéntur tibi in latítia &

recur.

qui

exultatióne. Y Spécietua, &

Die XXII. Februarij.

Q

d

ulchrirádine tua. inténde;pro-

IN CATHEDRA S. PETRI

tiet

j

Íperé procéde , & regna.

At

Antiochiz. Duplex.

litit

CGlória. Afferentur.

feréntur.

Officium fit ur füprà in Ca-

1N

Ín tertio No&urno. Homil.

thedra Romana. $95. exceptis

VOhgo

S. Auguftini in Evan

g. Símile

LeGionibus ij. & .1ij. No&urni ;

Tif

äccem Vir-

& omiffa commemor. S. Prifcae,

eft regnum celórum

Vil

In fecundo No&urno..

gínibus, Qu incipit, Intenigä-

: Pm

mus, ut in Comm. . cxxvj.

Sermo S. Auguflíni Epifcopi,

Serm. 1 j. de Sandiis,

Inij. Vefp. Comm. fequentis.

Antiph. Ifte fan&us. Y'. Glória.

Lectio. v.

Nítitiütio folemnitátis hodiér«

l

Die XViJI. Februarij.

In

D

$. SIMEONIS EPISCOPI

nz à fenióribus noftris Cáthe-

]

U

lldeö 5

& Marry:is.

z4-

drae ngiuea accépit ;

L

| quo

Fefta F ebrua:ij.

6;

quód primus Apoftolórum Pe-

verit , ut füper tümulos defun-

i

zrus hódie Epifcopátüs Cáthe-

&órum cibos & vina cónferant ,

qu

dram fufcepífle reterátur. Re&é

quafi egréflze de corpóribus ánis

R

ergo Eccléfize natálem Sedis il-

mae carnáles.cibos requírant.

Qi«

lius colunt, quam Apóftolus pro

&« Solvejubénte. 599.

lil

Ecclefiárum falüre fufcépic, di-

in rertio Nocturno.

Qu

cénte Dómino : Tu es Petrus ,

L é&io fan&i Evangélij fecán-

& fuper hanc petram azdificábo

dàm Mattheum.

IU

Eccléfiam meam.

Le&ioix.. Cap.16. b 13.

$; Tues Paftor. 598.

Nillo témpore : Venit Jefus

lphæ )

Le&io v).

I

in partes Caefaréze Philíppi ,

ximy

Etrum . íraque fundamén-

& interrogábar difcipulos íuos ,

us L

P

tam Eccléfie Dóminus no-

dicens : Quem dicunt hómines

u

minávit : & 1deó digné funda-

effc Filium hóminis? Et réliqua.

um

méntum hoc Eccléfia colit , fü-

Homilia fan&ti Leónis Papa.

ftum

pra quod Ecclefiáftici zdificij

Ser, 3. in anuiv. a[fumpt. us

nqil'ü&»

altitüdo confürgit. UInde con-

pofl initium.

T Of

veniénter Pfalmus , qui léctus

Póftolos Dóminus , quid

LI.IC [

eft, dicit : Exaltent eum in Ec-

de fe hómines opinéntur ;

marc

cléfia plebis ; & in cáthedia fe-

intérrogat : & rámdiu fer-

[iS J Eä'

niórum laudent eum.

mo refpondéntium. commínis

ol

jj. Egoprote rogávi. 598.

eft , quámdiu humánz intel-

ficith

€cuo vy.

ligéntize ambigitas explicátur,

Enedi&us Deus , quibeá-

Arubiquid. hábeac fenfus difci-

göd li

t

tum Petrum Apóftolum in

pulórum exigitur , primus eft ia

ial

Eccléfia exaltári praecépit: quia

Dómini confeffióne, qui primus

T

dignum eft , ut fundaméntum

eft in Apoftólica dignitáre. Qui

hocin Eccléfia honorétur , per

cüm dixíffer : Tu es Chriftus

K Palt»

quod ad celum conícénditur.

Filius Dei vivi : refpóndit ei Jc-

jii

Quód narális ergo Cáthedrz hó-

fus , Beátus es Simon Bar- [óna ,

p

die cólitur , Sacerdotále hono-

quia caro & fanguis non revelá-

rátur offícium, Sibi hoc Ecclé-

)f

vit tibi , fed Pater meus, quiin

Áiz Ínvicem przftant ; quia tan-

czlis eft , id eft, ídeó beátus es,

D (

'XWPEH

tó necéffe plus habet Eccléfia di-

quia Pater meus te dócuit : nee

gnitátis ; quantó Sacerdotále

(uno

terréna opínio te fefellic , fed in-

Pra|

oificium plus honéris.

Ípirátio caléftis inflráixit : &

"

&. Petreamas me. 598.

non caro & fanguis ; fed ille me

Lectio vii).

tibi , cujus fum Unigénitus Fí-

Epifcopï-

IIO

l

i Um folemnitàtem hancEc-

ljus , indic&vic.

cléfijs méritó xeligiófa ob-

$. Quem dicunt. 599.

; hodifï'

fervàtio introdáxerit ; miror ,

Le&io x.

n

1

cur apud quofdam infidéles hó-

T ego , inquit , dico ribi:

le tam perniciófus error ineré-

E

hoceft , ficut Pater meus

]

jdem l

'ÜTta

d

tibi

é60

1

Fefta Februarij.

wbi manifeftávie Divinitáàtem

"TIempore ; & deea fit comme-

fori

éent

meam , ita & ego tibi notam fá-

mor. ad. Laudes poft comme-

j

cioexcelléntiam tuam , quia tu

|

nb

mor. S. Pauli. At poft diem Ci-

! herit

es Petrus : ideft ; cüm ego fim

nerum xij. Lectio erit de Homi-

frde

inviolábilis Petra ; ego lapis an-

lia Feriae occurrentis ; cum fuo

guláris, qui fácio ütraque unum;

j &« & commem. de ea in Lau-

ego Fundaméntum,praeter quod

dibus , & nihil de Vigilia ; nifi

in Miffa.

J

nemo poreft áliud pónere : ta-

men tu quoque petra es , quia

Le&io xij.

Ápil

fs

mea virtüte folidáris;ut quse mi-

Ransivit quidem in álios

hi poteftáte funt própria , fint

T

Apóftelos vis poteftátis

o

litm,

tibi mecum participatióne com-

iflius , & ad omnes Eccléfiae

gnuünia.

1

DX

Príncipes decréti hujus conftiti-

t te Dóminus. 599.

tio commeávit : fed non fruftrà

5:. Elégi

NT

Leaio xj.

uni commendátur, quod ómni-

i. ]

T füper hanc

etram sedi-

busintimátur. Petro enim ideó

Onr

r

aficábo Eoclé

j

lam meam ,

hoc finguláriter créditur , quia

cunc&tis Eccléfise Rectóribus Pe-

lrim p

& porcz Inferi non prevalebunt

advérfüs eam. Super hanc , in-

tri forma propönitur. Manet er«

WOnbs,

li

quit ; fortitüdinem aetérnum éx-

go Petri privilégium , ubicim-

truam Templum : & Eccléfize

que ex ipfíus fertur zequitáre ju-

IN

h

mez calo inferénda fublimitas

dicium. Nec nímia eft vel fevé-

ifofoc

ritas vel remíflio , ubi nihil erit

Itfusj

in hujus fídei firmitáte confii-

£et. Hanc confeffiónem portze

ligátum ; nihil folárum , nifa

"pier

ánferi non tenébunt , mortis vín-

quod beátus Petrus aut fólverit ;

liny, ]

aut ligáverit.

1]

cula non ligábunt : vox enim

ifta, vox vitz eft. Et ficut con-

&. Beáàtuses Simon Bar-Jóna:

D

LC&N

feffóres fuos in. czeléftia próve-

quia caro & fanguis non reve-

hit , ita negatóres ad inférna de-

lávit tibi, fed Pater meus, qui in

N d

K

mérgit. Propter quod dicit bea-

calis eft , * Dicit Dóminus.

Vtsin

zíffimo Petro : 'Tibi daboclaves

vy'. Etegodicoribi , quia tues

prr

regni celórum. Ecquacümque

Petrus , & füper hanc petram

Imd ) frCI

zedificábo Eccléfiam meam. Di«

ligáveris fuper terram , erunt li-

Wt

gàta &in celis: & quaecümque

cit, G lória. Dicit.

Ti

tólveris fuper terram , erunt fo-

Evangelium urfuprà, 600.

liïï&us g

Jüta & in clis.

Die XXIII, "vel. XXIV. Febr,

Süï 511[ (

&. Quiregni. 6oo.

Anno Biffextili.

Md

I B

Si hoc Feftum ante Quadra-

in Vigilia S. Mathie Apoftoli,

Vtr

gelimam venerit in Sabbato, vel

Siveneritantediem Cinerum

menfo]

transferacur in Feriam ij. Gcan-

tres Le&iones leguntur de Ho-

J ctel

nus non fuerit biffexilis ; legi-

milia in Evangelium.. H Qc €

Wü !

tur xij. Lectio de Homilia Vigi-

precéprum meum, urin Com-

uY

lie S. Mathiz , cum &. j. de

muni Apoftolorum. j« Reipone

Vs ü(

foria

Fefta Februarij.

661

TITIGa

foria veró de Dominica prace-

lices ficut eolüimbae, . Dum

ucem habétis, crédite in lucem;

MO

denti , ordine in Rubricis gene-

n Q

ralibus defcripto. Si aucem ve-

ut filij lucis fitis. Eftóte.

Tlomy

nerit poft diem Cinerum , nihil

Leüio ij.

ml

fit de Vigilia , nifi in Miffa.

T hic quidem poflédit

Oratio.

E

agrum de mercéde iniqui-

j Lau:

à li

A quzfumus omnipotens

tátis , & fufpénfus crépuit mé-

Deus: ut beáti Mathíz

dius : & diffüfa funr ómnia ví-

Apóftoli tui , quam preveni-

Íceraejus, Et notum factum eft

mus , veneránda folémnitas , &

ómnibus hábitántibus Jerifa-

1 dl

ATT

devotiónem nobis áugeat , & fa-

lem ; ita ; utappellarécur agex

lütem. Per Dóminum.

cddi

ille, lingua eórum, Hacéldama;

lt

Die XXIV. vel XXV. Febr:

hoc eit , ager fánguinis. Scri-

Anno Biffextili.

Vnfrl

prum eft enim in libro Pfalmó-

IN FESTO $. MATHLE

rum : Fiat commorátio eórum

] r

imib

Apoftoli.

Duplex.

deíérta , & non fit, qui inhábitet

, qi

Omnia de Communi Apofto-

inea : & epifcopátum ejus ac-

us

lorum prater Orationem & Le«

&ípiat alter.

étiones.

Oratio.

Der

&. Tóllitejugum meum fupez

Éus;qui beátum Mathiam

vos,dicit Dóminus , & dífcite

o

D

Apoftolórum tuórum col-

àme , quia mitis fum , & hümi-

tj

ii

légio fociáfti : tríbue quaefumus;

liscorde: * Jugum enim meü

ut ejus interventióne ; tuz circa

fuáve eft , & onus meumleve,

lil e

m

nos pietátis femper vífcera fen-

X Etinveniétis réquiem ani«

tiàmus. Per Dóminum.,

6ls'€fih

mábus veftris. Jugum.

In primo NoGurno.

Leéctio ij.

L[.]ö[lä:

De A&ibus Apoftolórum.

Pórtet ergoex his Viris;

Le&io j.

Gap. Te6, Yf.

(

qui nobífcum funt congre-

r

N diébus illis exiürgens Pe-

gáti in omni témpore , quo in-

5 qw]"

trus in médio Fratrum , dixit

trávit, & exivic inter nos Dómi-

d

]

(erat autem turba hóminum

nus Jefus , incípiens à baptifma.

uig ti [

fimul, feré centum vigínti. ) Vi-

te Joánnis, ufquein diem , qua

pesrz[ü

ai fratres , opórtet impléri Scri-

affámptus eft à nobis , teftem

7

ptüram, quam predixit Spiíritus

Refurre&iónis ejus

nobífcum

fan&us per os David de Juda,

fieriunum ex iftis. Et ftatuérune

6001

qui fuit dux eórum , qui com-

duos , Jofeph , qui vocabátur.

F

prehendérunt Jefüm : qui con-

Bárfabas , qui cognominátus eft

numerátus erat in nobis , & for-

Juftus : & Mathiam.

i OROUI

Wa

(

titus eft fortem miniftérij hujus.

&.- Dum ftetéritis ante reges &

Il

&& Ecce ego mitto vos ficut

prafides , nolite cogitáre quó-

j P

W

evesin médio lupórum , dicic

modo , aut quid loquámini ;

ToL

* Dábitur enim vobis in illa

0

Dóminus : * Eftóte ergo pru-

déntes ficut ferpéntes ; Gcíím-

hora; quidloquámini, Yy. Non

(4|

s

enina

Iu

.T'i;

665

Fefta Februarij.

moh

enim vos eflis qui loquimini :

quia fumus hómines mortáles,

Iuj

fed Spiritus Patris veftri, qui ló-

frágiles , infirmi, lítea vafa por«

x

quiturin vobis, Dábicur,

tántes , quz fáciunt ínvicem an«

qid

Leàio iiij.

güftias ? Sed fi anguflántur vaía

'(T orántes dixérunt : Tu

carnis ; dilaténtur fpátia chari-

pm

(irf

Dómine , qui corda nófti

tátis. Quidergo dicit , Venite

]

Yl

ómnium , ofténde querm elége-

ad meomnes , qui laborátis , nifi

zis ex his duóbus unum , acctpe-

ut nonaboxétis ? Dénique pro-

ïläüw

i

xe locum miniftérij hujus , &

miffio ejus in promptu eft , quó«

Apoftolátüs, de quo pravaricá-

niam laborántes vocávit. Qua-

A

LT

tus eft Judas, ut abiret in locum

rentforté , qua mercéde vocáti

fuum. Etdedéruntfortes eis , &

fad

funt?Et ego vos;inquitrefíciam.

Loltn

cécidit fors füper Mathiam ; &

&. Ifti funt qui vivéntes in car-

ftfne

annumerátus eft cum: ündecim

ne, plantavérunt Eccléfiam fán-

Apóftolis.

uinefuo: * Cálicem Dómini

iq

&]

.. Fuérunt

fine qüeräla. anté

i

ibérunt,& Amíci Dei fa&i funt,

Dóminum, & ab ínvicem non

XX. Inomnemterram exivit fo-

iC

tl

funtfeparádi : * Cálicem Dó-

nus eórü , & in finesorbis terrae

verba eórum., Cálicem Dóminie

smini bibérunt , & amici Dei fa-

Quj,

&i funt. Yy. Tradidérunt cór-

Lectio x.

[üxym:

porafua propter Deum ad fup-

óllite jugum meum fuper

1

vos, & dífcite à me,non.

pliícia : ídeó coronántur ; & ac-

cipiunt palmam.Cálicem, G ló-

mundum fabricáre , non cuncta

Wi

xia Patri, Cálicem.

vifibília & invifibilia ere&áre;nom

Iníecundo No&urno Le&ios

in ipfo mundo mirabília fácere y

m

nes de Expofitione S. Auguftini

& mórtuos fufcitáre ; fed ; quó-

Qual

niam mitis füm , & hümilis cor«

u;q

IH

Epiícopi F undaménta ejus,. ut

in Communi Apoftolorum. xv.

de. Magnus efle vis ? à míni-

t

i

Ata

In tertio No&urno.

mo Incipe. Cógitas magnam fàz

bricam conftrüere celficidinis ?

&dit.

L é&tio fan&i Evangélij fecün-

düm Matthaeum.

de fundaménto priüs cógita hu-

!hbist

Le&io ix.

militátis.

m

Cap. 11. d. 25.

Nillotémpore: Refpóndens

$. Ifti funt Viri fan&i

| , quos

ER, Vl

fültm

I

Jefus dixit : Confiteor tibi

elégir Dóminus in charitáte non

Pater , Dóminecali &terre ,

fi&ia , & dedirillis glóriam fem-

Y

quia abícondifti hec à fapiénri-

pitérnam: * Quorum do&rínà

09 d

t

bus , & prudéntibus , & revelá-

fulget Eccléfia , ut fole luna.

fti ea párvulis. Et réliqua.

Y^. San&i per fidem vicérunt

Wa

Homilia S. Auguftini Epifcopi.

regna , operáti funt juftítiam,

bN

Seyin. 10. de Verbis Domani,

Quorum do&rínà,

2

Q

7 Enite ad me omnes ; qui

Letio xj.

lv

laborátis.

[

Y

$

Quare enim

T quantam quifque vult

Ti

omnes laboràmus , nifi

E

& difpónit füperimponere;

mo«

. Fefta Februarij.

663

in fines orbis terree verba eó-

!ïtälcs )

molem sdifícij ; quantó erit

majus zdifícium , tantó áltius

rum. Y.

Nimis honoráu funt

liv

Dd

fodit fundaménrum., Et fábrica

Amíci cui Deus : nimis confor-

ia

quidem cüm conftrüitur , in fu-

tátus eft principátus eórü. In

omnem.

Glória. In omnem.

, hr

pérna confürgit : qui autem fo-

Veyt

dit fundaméntum, ad ima depri-

S equéntia fan&i Evangelij fe-

cündüm Matrhaum.

u

mitur. Ergo & fábricaante cel-

finidinem humiliàtur , & fafti-

Cap. 11. d. 2y.

ls PIO:

£iü poft humiliatiónem erígitur.

N illo témpore

Refpón-

"

T

. Quifunr ifti , qui ut nubes

]

dens Jefus dixit : Confiíteor

volant: * Etquafi colümbza ad

übiPater , Domine c«eli &

'Vocat

ficm

fenéflras fuas. Yy/, In omnem

terre: quia abfcondífti hec à

terram exivitfonus eórum, &

T

fapiéntibus , & prudéntibus , &

in finesorbisterra verba eórum,

reveláftiea párvulis. Ita Pater;

ml

Dinii

X quafi,

quóniam fic fuit plácitum ante

te. Omnia mihi trádita funt à

(l

Si hoc feftum venerit poft

diem Cinerum, xij. Leio legi-

Paue meo, Etnemo novit Fi-

iil

st

tur de Hom. Feriz occurrentis ,

lium, nifi Pater : neque Pa-

m

cum j. &. ejuigïem, & de eafit

trem quis novir, nifi Filius, &

COIIBIHCIDOI&[IO.

cui volüerit Fílius reveláre. Ve-

Le&io xij.

nite ad me omnes, qui laborá-

v lp

ne,tl

Uod eft faftigium con-

tis , & oneráu eílis, & ego re-

ftruéndae fábrice ; quam

ficiam vos.

TTollite

jugum

a

i

molimür ? quó perventürum eft

meum íuper vos, & difcite à

£acümen zdificij ? Citó dico, u'-

me, quia mitis fum , & hümilis

ficet

que ad confpé&um Dei. Vidé-

corde : & inveniétis réquiem

m

iisct

tis quàmexcélfum eft , quanta

animábus veftris. Jugum enim

'

tes eft confpicere Deum.Qui de-

meum fuáve eft , & onus meum

T

fiderat, & quod dico; & quod

leve.

;nam H

Promittitur

audit , intélligit.

Oratio. Deus, qui beátum

udllïh ]

nobisconfpé&us Dei, veriDei ,

Mathíam, uc fuprà. 661.

jl

fummi Dei. Hoc enim bonum

Ad Laudes, & alias Horas,

eft , Vidéntem vidére. Nam qui

omnia de Communi Apoftolo.

l)quos

coluntfalfos deos, fácile illos

rum. xiij.

j

vident : fed eos vident , qui ócu-

FESTA MARTII.

p

los habent , & non vident. No-

Prima die non impedita dicif

jo&[mi

bisautem promítritur vífio Dei

cur Officium Defun&orum.

j hr

Die III. Martij.

vivéntis, & vidéntis.

j

INFESTO S. CHUNEGUN.

&. Non funt loquéle, neque

.

J

fermónes , quorum non audián-

tur voces eórum: * In omnem

Romanorum Imperatricis Au-

terramexivit fonus eórum, &

x.

T ['U[U

gu['cml,:&'. Virginis.Duple

Oras

p^ .

n

D

664.

Fefta Martij.

Oratio.

nuénte , illibàtam fervávit; im

fij

Éus, qui Beátee Chune-

I

cujus teftimónium cum aliquán-

J gándi Vírgini tüuze terré-

do, inü;igänte humáni géneris

li

Ra defpicere , &t ad eceléftis Im-

hofte, fülpício quadam contrà

perij culmen anhelàáre tribuifti ,

ipfam fuillet exórra , nudis pé-

concede quaefumus , ut ejus imi-

dibus fuper ignitos vómeres in-

t

tatióne ,. calcátis mundi illéce-

cédens illaefa , egrégium fuz in-

[j

bris, ad gáudia ztérna fecüri

Tit

nocéntiz prabuit argumentum,

pervenire valeámus. Per Dómi-

quod Sanc&tus ipfe Henricus fu-

t

RUnt.

prémo mortis témpori appro-

Uil

If

Lectiores primi No&urni de

Lf

pínquans ; abundántius declará-

Epiftola beati Pauli Apoft

vit : accitis namque Impérij

lii

ii

ad Corinth. De Virginibus. ut

Procéribus , aliífque Princípi-

&t

inCommuni Virginum. — cxiij.

Tits1

bus Viris, ac ían&e Vlll'gl.l.li?

.

In fecundo No&urno.

Confanguineis

.

quam mi 1

vilur

Le&io v.

( inquic) eam affignáftis , talem

adi

L a.

Hunegündis Augi-

reddo. Vírginem dedífítis , Viz-

Quj

ER

fta

Germanórum

ginem reddo.

lii

d& nobilíffima, ab in-

ä

Y

&. Dilexifti juftítiam. cxvij.

&tl

eünte ztáte preeclá-

Le&uo vij.

l

w

N

pins

*E»» ra exhibuit fanctitá-

Ingulári erga Eccléfias pie-

N5,

JUM

o

£is ifudicia, ac . Deípare Virgi-

tàte preedita , vfzin&um Hen-«

Wt

nis, cui fetotam addixerat, pa-

ricum cónjugem fuum ad eas

p

rrocinio, mundi illécebras; &

conftruéndas , & locupletándas

Ij

fluxas carnis voluptátes , ea

exhortatiónibus incitávit ; ópis

Ti

morum feveritáte coércuit , ut

bus adjüvit.

Bambergénfem

i

virginitàtem quóque perpétuam

itaque Epifcopátum próprijs fa-

ha

cultrátibus fündátum , Beáto Pe-

cólere , atque angélicam inter-

litg

ris vitam ágere propofüerir. Ve-

tro Apoftolórum Príncipi , Ro-

Nqyo !

tüm , Paréntum juffis , qui illam

manzque Eccléfie vectigálem

DUUT

in matrimónium defpónderant,

fecérunt , pláribus álijs remplis;

obtemperáre coá&a , illud à coe-

& cenóbijs Caefárea plané mu-

Cüm-

lN )

léftiSponfo , qui páfcitur inter

nificéntia locápletátis.

Ctof

lilia , précibus efflagitávir, ut

que pené ómnia , quz habébat

DT

quem fufciperet Virum, virgi-

in terris , Chrifti Eccléfijs , ac

AUs

nitátis fuze cuftódem inveníret.

ts

paupéribus diftribuiflet , feípfam

flic]

&. Propter veritátem. cxvij.

quóque , defün&o viro , in Jefu

Le&io vj.

Chriftiobféquium impéndit , ac

E

Enríco itaque Bavárize

San&i Patris Benedí&ti régulam

]

l(

Duci , cognoménto Pio,

proféffa, & regnum mündi ; &

m

pofteà Romanórum Imperatóri

omnem otnátum féculi ingän)tï

ánimi demiffióne contémnens/

Al |

jn matrimónium trádita, raro

ule]un

exémplo virginitátem ; igfo an-

fan&um réligiófie vitze propófi-

tum

Fefta Martij.

é65

b

tum ufque ad mortem exa&íffi-

terréna defpíciant ; & adcalé-

mé cuftodivit.

U

)

ftia femper afpírent. Per Dómi-

ts

num noftrum.,

&. Prudéntes Vírgines. cxvij.

üntgd

Lectio viij.

Commemor. Feriz ,fi vene-

s

j

Ugi itaque virtütum exerci-

rit poft diem Cinerum,

L

tio, cum annos quíndecim in

Deinde S. Lucij Pa

FCS I«

pe& Mart,

TET

ecnóbio, bonórum óperum mé-

Antiph. Ifte fan&us,yy,. Clória,

u

ritis cumulàta tranlegíffet, ad

Oratio,

"

cus l

ccléftis Agni nüptias , quas

Eus, qui nos beáti Lüc

T

apy

unicé optáverat , invitára ,lan-

D

mártyris tui atque Pontí-

egiti

"

&o fne quiévit. Fámule fuze

ficis ánnua . folemnitáte !Ixtífia

ha

fanctitàtem Deus illicó multis,

D

càs: concéde propítius ; uccaz

Tite

& crebris miráculis demonftrá-

jus natalítia cólimus , de ejdf-

Ips

vit ; nam ad ejus támulum czci

-dem étiam prote&tióne

nl

vifum ; claudi greffum, furdi

mus. Per Dóminum.

gaudeä.-x

"

ul

auditum , muti loquélam , alíjf-

In primo Nocur. Lectiones,

; Wt

que multis, ac diutürnis affécti

J uftusfi morte. xcj. Si vene.

languóribus falütem retulérunt;

rit poft diem Cinerum ; fi verà

d

fed illud inprímis nóbile, quod

venerit ante, Lec&iones

erun;

pulvis de fepülchro ejusa flím-

de Ícript. currente,

sp

ptus , Íaepé in fruméntum con-

In fecundo No&urno.

vérti repértus fit.

Quibus rité

Lectio v,

d d

probátis, ab Innocéntio Tértio

Afimirus , patre Cafimi.

Pontífice Máximo , San&árum

ro,matre Elifabécha Au-

tinda.i

€

T

Virginum nümero eft adícri-

firiaca , Polónic régibus

eniet

pu.

ortus , à puerítia fub Óptimis

jj I

X. Afferéntur Regi. cxviij.

magíftris , pietáte & bonis árti-

d

In tertio No&ur. Horhil. in

bus inftri&us , juveniles artus

N

)

Evang.S ímile erit regnum ca«

áfpero domábart cilício, & affi-

j

lórum decem Vírginibus. cxix.

duis extenuábat jejünijs, Régij

mphi;

Die IV. Maruj.

Ípreta le&i mollítie, dura cubá.

IN FESTO S. CASIMIRI.

; m

bathumo, &clàm intempéfta

Qu

Confefforis. Semiduplex,

nocte , przefóribus 'emplórum

b

it

Omnia de Communi Confef.

pronus in terraDivinam exorá-

bat cleméntiam.

TL

foris non Pontificis, pr&ter ea ;

»fam

qua hic habentur.

$. Honéftum fecit. xciij.

| xïm

Oratio,

Lectio vj.

Eus , qui inter regáles de-

N Chrifti contemplánda Pafz

TÜ L

j

D

lícias,& mundi illécebras;

fióne affíduus; Miffárum fo.

gl

fanttum Cafimirum virtüte con-

dl)b' |

lémnijs ádeó - eré&a in Deum

ftántie roboráfti : quaefumus ;

mente folébat adéífe, utextra

nge;lll

H]Cnh

Ífe rapi viderétur. Cathólicam

Il

at ejug inuercemöne ; fhidéles tui

y

K

Tt5

.P!O-

r

666

Fefta Martij.

romovére fidem fummópe-

Intertio No&, Homil. in E«

]

ré ftüduit ,

& Ruthenórum

Tu

vang. Sint lumbi veftri. xciv.

fchifma abolére

quapróptet

Le&io xij. de Homil. Ferie

Cafimirum patrem indáxir, ut

occurrentis, cum fuoj. &. &

legem ferret , ne fchifmárici noz

Comm. ejufdem, ficadat poft

va templa conftrüerent , nec vé-

diem Cinerum.

TUf

tera collabéntia reftaurárent. ,

Poíteà de fan&o Lucio. An«

Iüäl

fi

$. Amáviteum, xciij.

tiphona. Qui odit. y., Juftus

Le&io vij.

ut palma.

(

7 Rga páuperes & calami-

Oratio. D eus, qui nos.

tt)i

fuprà.

tátibus oppréffos benéficus,

Qu

& miléricors , Patris, & Defen-

,

Die VII. Marrüij.

Ti

IN FESTO S, THOMAE

fóris, egenórum nomen obti-

h

nuit. Virginitàtem , quam ab

deAquinoConfeff. &Ecclefize

fqpi

incunábulis fervávit ; illaefam

Doctoris. Duplex.

fum,

OQmnia de Communi Confe(:

fub extrémo vitze término fórti-

Tum,

foris non Pontificis. . XC.

ter afféruit , dum gravi preffus

infirmitáte mori pórius, quant

Ad Magnificat in utrifq; Vefp.

Antphona. O Do&or

caftitátis. ja&türam ex medicó-

ópti«

me,

Eccléfie fan&e lumen;

sum confilio fubire; con&änter

decrévit.

beàte Thoma , divíne legis a-

$. Títe.homo. xciij.

mátor , deprecáre pro nobis Fí-

Tb

Le&tio viij.

lium Dei.

lum

* Onfummátus in brevi, vit-

Oratio.

ün&l

C

tütibus & méritis plenus ,

Eus, qui Eccléfiam tuam

tili

P beáti Thoma Confefsóris.

þr:enumiäto mortis die, inrer

Nfäp(

Sacerdótum & Religiofórum

tui mira eruditióne claríficas ; &

s.

choros, Spíritum Deo réddidit ,

fan&ta operatióne feecándas: da

Iied

anno 2tátis vigäflmo quinto.

nobis quaefumus , & qua dócuit;

p :

Corpus Vilnam delátum multis

intellé&u conlpícere ; & qua

DN

lgw

clarecmiráculis. Etenim, pree-

egit ; imitatióne complére. Pet

Paj

Dóminum,

térquàm quód puélla defün&a

TaLfe

vitam , czci vifum , claudi gref-

Deinde fit commem. fant&a-

Bm

fum, & várij infirmi fanitàtem

rum.Mart. Perpetue & Felici«

J

ad ejus fepülchrum | recuperá-

tatis.

Wi

tint 5 Líthuánis exiguo nümero

In Vefp. & Laudibus; Antipl:.

üwm

Iftárum eft enim regnum cxló-

ad potentilfimi hoítis infperá-

Qiea

tam irruptiónem trepidántibus

rum , quz contetüpferuntvitam

li

in áére appárens , infignem urí-

mundi, & pervenérunt ad pre-

i

miaregni, * & lavérunt ftolas

buitvi&óriam. Quibus permó-

Vi

tus Leo Décimus, eümdem San-

fuas in Sánguine Agni.y. Gló-

ria & honóre

coronáfíli eas

Ü

&órum carálogo adfcrípfit.

Dómine, g. Et conftiifti

Itpm

954 Defidérium Anima, xciij.

€as

h r

Fefta Martij.

667

hB.

ei lumbos; quo ex témpore om-

d

eas fuper ópera mánuum tuá-

KUum.

.

*

ni pófteà libídinis fenfu cáruit -

F

Oratio.

foróribus, quz ut eum à pia

À nobis, quafumus Dó-

confilio removérent , in caftrum

mine Deus nofterfanctá-

1 pl

vénerant, perfuátit, ut con-

rum Mártyrum tuárum Perpé-

témptis curis fzeculáribus ;' ad

0.l

tuz & Felicitátis palmas incef-

exercitatiónem caeléflis vitae fe

pl

fabii devotióne venerári: ut

conférrent.

quas digna mente non póffumus

$

. Honeftüm fecit. xciij.

celebráre ; humílibus faltem fre-

Leétio vj.

quentémus obíéquijs, Per Dó-

Miffus & caftro per.fené-

minurfl noftrum.

E

ftram, Neápolim redüci-

)ub

In primo No&ur. Le&iones.

tur: unde Romam , pófteà Parí-

(l

Sapiéntiam ómnium antiquó-

fium à fratre Joánne "Theutóni-

fl.lm.

co ; Ordinis Preedicatórum Ge-

de Communi Dod&o-

Conieï-

rum,

xxxvij.

neráli Magíftro du&us, Albér-

In fecundo Noc&turno,

to magno do&óre , philofophíae

: V

Le&io v.

ac Theologíe óperam dedit: vi-

óp

Homas , Landülpho Có-

gínti quinque annos natus , Ma-

yman

T

mite Aquináte ; & Theo-

gifter eft appellátus, publicéque

kgsu

dóra :Neapolitána , nobí-

philófophos ac "Theólogos fum-

jisfe

libus paréntibus natus, quin-

ma cum laude eft interpretátus.

tum annum agens, Mónachis

Numquam fe le&ióni aut. fcri-

fan&i Benedi&i

Caffinátibus

ptióni deditnifi poft oratiónem,

| at

cuftodiéndus

Inde

tráditur.

In difficultátibus locórum facrae

(s

Neápolim ftudiórum caufa mi-

Scriptüre, ad oratiónem jejii-

i(li ] N

fus, jam adoléfcens Fratrum

nium adhibébart. Qnin ériam

Predicatórum Ordinem (ufcé-

(s ü

fodili fuo fratri Regináldo díce-.

li

pit. Sed matreac . frátribus id

re lolébar , quidquid fciret, non

W qll!

indígné feréntbus, Lutétiam

tam fhídio, autlabóre fuo pe-

Parifiórum — míttitur.

g M

Quem

períffe; quàm Divinitüs urádi-

fratres in itíneré per vim ra-

tum accepíífe.

d

prum, in arcem caftri. fan&i

y. Amáviteum. xcii),

.

*

ubi várié

Fcïi(i*

Joánnis perdiicunt

Le&o vij.

exagitátus , ut fan&tum propó-

Eápoli cüm ad imáginem

yl

l

fitum mutáret, mulíerem étiam,

N

Crucifixi veheméntiüs o-

ráret; hanc. vocem audivit:Bene

( d

quz ad labefa&ándam ejus con-

[vizam

ftántiam introdü&a füerat, ti-

fcripfifti de me Thoma , quam

j

tióne fugávit. Mox beátus ji-

ergo mercédem accipies ? Cui

ille : Non áliam Dómine , nifi

j

venis flexis génibus ante fignum

(b

Crucis orans ; ibique fomno cor-

Teífpfum. Nullum fuit fcriptó-

T

réptus , per quiérem fentíire vi-

rum genus , in quibus non effec

li

diligentifime verfitus. Colla-

ii

fus cít; fibi ab Angelis conftxín-

7

tió«

——

668

Fefta Martij.

tiónes Patrum affidué pervolu.

fan&arum Martyrum Perpetuae

i

tàbat : nectamen à predicatió-

& Felicitatis , ur fuprà,

hij

ne Divíni verbi defiftébat. Quod

Die IX. Martij.

I

?)

eum fáceret

er O&ctàvam Pa-

IN FESTO S. FRANCISC&

&

fchz in Bafilica fan&i Petri ,

j

Viduz Romanez. Duplex.

Omnia de Communi nec Vite

fi

mulíerem , quz ejus fímbriam

p

M

tetígerat ; à fluxu fánguinis libe-

ginis nec Martyris.exxviij. prae-

rávit. "Scripta ejus & multitüdi-

ter ea qua fequuntur.

J

Oratio.

ne, & varietáte , & facilitáre

T.

Eus , qui beátam Francif-

Titis

explicándi res difficiles ; ádeó

excéllunt , ut ob eam caufam

1D.

cam fámulam tuam , in-

10

étiam nomen Do&óris Angelici

ter cétera grátie tuz dona , fa-

oU

miliári , Angeli confuenidine

jure fit adéptus.

iisiel

$;. Ifte homo. xciij.

decoráfti : concéde quaefumus ;

CY

Le&io viij.

ut interceífiónis ejus auxilio ;

lo

B Uirbáno QuartoRomam

Angelórum :coníórtium cónfe-

b

vocátus , addici non pó-

qui mereámur.: Per Dóminum

noftrum,

tuit ut honóres accíperet. Ar-

Si hoc feftum. venerit poft

chiepifcopátum Neapoliránum

étià deferénte Cleménte Quarto

diem Cinerum , fit Comm. Fe«

ts

Pontifice recufivit.

Miffus à

rize, & Lectiones primi No&urs

lii

ni Mulietem fortem.cxxx,An.

Gregório Décimo ad Concilium

agens

Lugdunénfe, in Monaftério Fof-

t€ diem véeró Cinerum erunc de

Quent

f nova in morbum íncidit , ubi

fcript. current.

[

szgrórus. Cántica canticórum

In fecundo No&urno.

M

explanávit. Ibidem óbijt quin-

Led&io v.

Vid

Rancííca nóbilis Matróns

quagenárius, anno falütis mil-

atirur

léfimo ducentéfimo feptuagéfi-

Romána, ab ineünte ztá-

F

üsy

mo quarto , Nonis Márdij. Mi-

te illíftria dedic virtürum

IQ

ráculis & vivus & mórtuus fló-

exémpla.; étenim pueriles lu-

tüm |

ruit. Á Joánne vigéfimo fecün-

dos , & illécebras mundi ré-

aj

doin San&órum nümerum re-

fpuens , folitüdine & oratióne

[ 4

látus eftjanno milléfimo trecen-

magnóperé dele&abátur. Unde-

6"10"11

cim annos nata , virginitátem

téfimo vigéfimo tértio : cujus

W.

Corpus pófteà Urbano Quinto

fuam Deo confecráre, & Mona-

M far

fummo PontíficeTolófam traní-

ftérium íngredi propófuit : pa-

Ql «

!

látum eft.

réntum tamen voluntáti humi-

Ym

$. Defidérium Animz. xciiJ.

liter obtémperans , Lauréntio

Wby

In tertio Noct. Homil. in

de Pontiánis jüveni squé díviti

[

Ye

Evanp. V-os eftis falterre. de

ac nóbilinupfir. In matrimónio

W M

Comrmm. Do&. Ixxxix.

arctióris vitze propófitum, quan-

In Laudibus fit commem.

D

cüm lícuit , femper retínuit , à

Iens |

T

hET

Fefla Martij.

669

d

eGáculis , convivijs ; aliífque

fübveniébat ; inquos étiam lar-

hujüfmodioble&améntis abhór-

gas eleémófynas erogábat ,

1és,lánea ac vulgari velte utens,

egrotantéfque in. xenodóchijs

VE

& quicquid à doméfticis curis

vilitans , non corporáli tancrüm

l'xl

cibo , fed falutáribus mónitis

fupérerat cémporis , oratióni aut

':.Vïr-

proximórum ucilitáti uíbuens;

recreábac.

p

inid veró máxima foliciaidine

$^ Dilexíftijuftítiam. cxxxj.

incámbens , ut matrónas Ro-

Le&io vij.

y-

mánas à pompis fzculi , & or-

^Orpus fuum vigílijs ; jejd-

ts

nàtüs vanitáre revocáret. Qua-

nijs ; cilício , férreo cíngu-

r

lo,crebrífque flagéllis in fervi-

) ll'l-

ópter domum Oblatárum, ub

;ll

k

egula fan&i Benedicti , Con-

tücem redigere jügiterfata

ébat.

itint

b

regatiónis Montis Olivéti , ad-

Cibum illi lemelin die herbze &

ii

;

uc viro alligàta , in Urbe in-

legámina ; aqua potum prebuit.

Kiïw )

ftítuit.

Hos tamen córporis cruciátus a-

QDl

& Propter veritàtem. cxxxj.

liquándo Confeflárij mandáto , &

inum

e&io v).

cujus ore nutüque pendébat ,

Iri exílium ; bonórum ja-

máódice temperávit. Divina my-

p

: &üram , ac univéríe do-

fteria , praíértim veró Chrifti

R.

míüs moerórem , non modó con-

Dfi Patfiónem, tanto mentis ar«

Xtun

ftantíifime colerávit ; fed grárias

dóre , tantáque lacrymárum

Mr"-'

agens cum beáto Job illud fre-

vi contemplabátur, ut prz do-

n

quénter ufurpàbat , Dóminus

lóris magnirüdine pen& cónfici

dedit , Dóminus ábítulit 5 fit

viderétur.

Saepé étiam cüm o-

Nomen Déómini benedi&um.

ráret , máxime fumpto fanaíffi-

Viro defín&o;ad preditamOb-

mz Evcharíftie Sacraménto ,

iO

latàrum domum cónvolans, nu-

Ípíritu in Deum eleváta , ac cze«

T

dis pédibus, fune ad collum al-

léftium contemplatióne rapta ;

qrunt

ligáto humi proftráta ; multis

immóbilis permanébat.

Qua-

4j lU-

cüm lácrymis eárum nümero

própter humáni géneris hoftis

j

adícrbi fupplíciter po&uläv'in

várjs eam contumélijs ac ver-

l

()y

Voti . compos facta ; licét effer

béribus à propófito dimovére

fide

ómnium mater ; non álio ta-

conabàtur , quem camen illa im-

Aren

