de Matha Conf. Duplex.

E

j

h

reges in honóre fuit :

EjusOffic. vide in fine, €civuj.

multíque ejus confilio, mundi

nod per errorem. commixtum

is Otd. P.S. N.Benedi&i,

g

illécebris abiä&is , folinidinem

fuit ge

3

1ie€

i

[

646

Fefta Februarij.

Die IX. Februarij.

Virg. Duplex. Cam O&ava,

cqn

S. APOLLONL& VIRGINIS

lr

Omnia ut inComm.Virg.eyiij.

& Martyris.

Oratio.

preter ea quae hic habentur pros.

Qu

'ria.

Oratio.

(

"w Eus, qui inter cétera po-

Y

!

J/réntiae tua mirácula, e-

Tn

Éus, qui beáte Virginis

tiam in fexu fragili vidóriam

? tuze Scholáfticee Animam

i

d

ad oftendéndam innocéntie

Y

Martyrij. contuliiti : concéde

Qu

propítius ; ut qui beáte Apolló-

viam, in colámbze fpécie celum

ni& Virginis & Mártyris tuze

penetráre fecifti: da nobis ejus

di

[i]r

natalítia cólimus , per ejusad te

méritis innocénter vivere , ut ad

exémpla gradiámur.

Per Dó-

Tif

a&térna mereámur gàáudia perve«

minum.

Lecio iij

nire. Per Dóminum.

g

purl

Pollónia, Virgo Alexan-

In prirao NoG. Le&. de EPi&a

ad Corinth. De Virginbus.xciij.

Tant

"M drina, fub Décio Impe-

ratóre, cüm ingravelcén-

&.]. Cum fan&us Benedi&us

tll

te jam ztáte, ad. idóla fifteré-

in cella confifteret , elevátis

.

tur,uteis veneratiónem adhi-

furfum óculis, vidit foróris fuae

fieti

béret : illis contémptis , Jefum

Animam de córpore ejus egréf-

(tlio

Chriftum verum Deum colén-

T. Y

:

fam, * Incoláümba fpécie cli

dum efle predicábat. Quamób-

fecréta penetráre. »". Quitan-

tidine

rem omnes ei contüfi fünc & e-

t cjus glórize congáudens, om-

p

viülfi dentes ; ac, nifi Chriftum

nipoténti Deo grátias réculit,

deteftáta , deos cóleret , accénfo

ejifque óbitum Frátribus de«

À

rogo , combuftüros vivam mi-

nunciávit. In colümba.

I

L

7

náti funt impi) carnifices.Quibus

i. Diffufa, & teliqua per

firs

illa; fe quamvis mortem pro Je-

Ordinem ut inComm. Virg.xciij

ts

In fecando No&urno.

fu Chrifti fide fübitàüram, re-

[

fpóndit.

Itaque . comprehén-

Ex libro fecindo Dialogórum

imp

fa ,

ut comburerérur , cüm

S. Gregórij Papae.

ET

Le&io v.

paulifper ; quafi deliberans quid

Cap. 33.

capu[

Choláftica — beatíffimi Pa-

agéndum eflec ftetíffet, ex illórü

tonim

mánibus elápía;álacrisin ignem

ttis Benedi&i foror , om-

4

fibi parátü , majori Spíritüs fan-

nipoténti Dómino ab ipío

Wteri

&i lamma intüs accenfa , fe in-

infántie témpore dedicáta ;

ln

jécic.Unde de brevi confümpto

ad eum íemel perannum ve-

Vr

córpore , puríffimus Spíritus in

nire confuéverat, Ad quam

m

czelum ad fempitérnam martyrij

Vir Dei non long? extra já-

&imom'

corónam evolávit.

nuam ,

in pofíleifióne Mo-

PUI n I

« Si Feftum S. Apollonie

naftérij defícendébat.

Quàdam

celebrecur fub Ritu Duplici ; re-

veró die venit ex more, atque

Wi

s"['a[

quire ejus Officium infrà. ecciij.

ad eam cum difcípulis venerábi-

EEU'SI i

Die X. Februárij.

lisejus defcéndit frater, qui to-

Jl

IN FESTO S. SCHOLA-

tum diem in Dei láudibus, fac-

illund'm

STIC/S.

þrifque colléquijs ducéntes, in-

cum-

Fefta Februarij.

647

Yà

cumbéntibus'jam no&is téne-

tanta fuit conveniéntia oratió-

nis, & inundatiónis, ut de men- !

tiij

bris, fimul accepérunt cibos.

(

^.

fa capütjam cum tonírruo levá-

ïpï

Cümque adhuc ad menfam fe-

dérent , & inter facsa. collóquia

ret: quátenus unum | idémque

effet moméntum, & leváreca-

ln

tárdior fe hora protráheret , éa-

m

dem San&imoniális fémina fo-

put , & pláviam depónere.

um

. Dilexífti juftítiam , & odifti

ror ejuseum rogàvit, dicens :

celin

Quaefo te, ut. ifta no&te me non

iniquitátem: * Proptérea unxit

te Deus, Deus tuus óleo lzti-

b

déferas ; ut ufque mané áliquid

$*

tia.

L]

Propter veritàárem &

y U

de celéftis vitee gáudijs loquà-

mur. Cui ille reipóndit : Quid

man

i

uetüdinem, & juftítiam.

p

Le&io vij.

eft quod lóqueris foror ? manére

Proptéreà.

J

l.

Unc VirDei inter coráfcos

:

"

extra cellam nullátenüs poffum.

Tantaveró eratcali ferénitas,ut

& tonítruos , atque ingén-

It

u

nulla in áére nubes apparéret.

tis plávie inundatiónem; vi^

dens fe ad Monaftérium. non

doiti

$; Propter veritàtem , & man-

fueridinem , & juftítiam : * Et

poffe remeáre , coepit cónqueri

örisfug

dedücet te mirabiliter déxtera

contriftátus , dicens : Parcat ti-

; egläl-

jeci

tua. V. Spécietua , & pulchri-

bi omníporens Deus, foror, quid

eft quod fecifti * Cui illa re-

üitat

ridine tua inténde, prófpereé

procéde;& regna. Et dedácet te.

fpóndit: Ecce, te rogávi, &

XS) fl

raill

Lectio vj.

audire menoluífti : rogávi Dó-

' An&imoniális autem fémi-

minum meum , & audivit me,

u

na,cüm verba fratris ne-

Modó ergo, f1 potes ; egrédere :

sántis audífler, infértas dí

o

citis

& me dimíffa , ad Monaftérium

j p

"

recéde.

I

manus fuper menfam pó(uit , &

Ipfe autem exire extra

te&um non valens;; quia rema-

no,

caput in mánibus omnipotén-

tem Dóminum rogatíüra declin-

nére fponté nóluit ; in loco man-

gOf'Jm

7)

ávit.. Cümque de menía leváàret

fitinvitus. Sícque fa&um eft ,

"

7*

caput, tanta coruícatiónis &

urtotam noctem pervígilem di-

l

tonitrui virtus , tantáque inun-

cerent, atque per Íacra fpiritä-

ifl

dátio plívie ernápit; ut neque

lis vitze collóquia , fe!e vicária

f on

relatióne fatiárent.

p

venerábilis Benedí&us, neque

,. Prudéntes Virgines aptáte

(P1 ]

Fratres , qui cum eoáderant, ex-

tra loci limen quo conféderant ;

veftras lámpades: * Ecce Spon-

y

fus venit, exite óbviam ei.

pedem movére potuíffent. San-

qui

?. Média autem nocte clamor

qu

G&imoniális quippe fémina , ca-

putin mánibus declínans , la-

fa&us eft. Ecce Sponfus.

N

Cap. 34.

Jj

( |

crymárum fhivium in menfam

Le&io viij.

tImque die áltero éadem

j df

T

füderat , per quas ferenitàtem

W

áéris ad plüviam traxit. Nec

venerábilis Fémina ad cel-

end

lam

gt

pauló tárdius poft

oratiónem

rópriam receffiffer, Vir

ta eft , fed Dei ad Monaftérium redijt :

J

inundátio illa fecá

bUS:l

[

SÍ 4

cum

(

am«

648

Fefta Februarij.

j

cüm ecce , poft triduum in cella

feftum celebratur in Quadrages

confiftens , elevátis ináéra ócu-

Ífima. Czeteris veró diebus infià

l«

lis, vidit ejüfdem foróris fuze

Odavam , legituriij. Le&tiode

Homilia ferize cum fuoj. . &

Animam de ejus córpore egréf-

(

fam , in colimbz fpécie, cali

de feria fit femper commem.,

Íecréta penetràre. Qui tante

tam in Laudibus quàmV efperis,

qi

ejus glórie congáudens , omni-

Si autem infra Octavam incidat

WV

oténti Deo in hymnis & láudi-

dies Cinerum, turic feria. iij. di«

d

à

us grátias réddidit , ejüfque

cuntur Vefpera de Odtava ritü

hï [

óbitum Frátribus denuntiávit :

Semidup. fed ipfo. die Cinerum

lul

quos étiam prórinus mifit, ut

nihil &t de O&ava, neque com«

Mi

ejus Corpus ad Monaftérium

memoratioin Laud. fed Offic

W

deférrent , atque in fepilchro ,

fiat totü de die Cinerum,cum fos

h

quodfibi ipfe paráverat, pónc-

litis precibus in Officio, & Píal,

comp

rent. Quo facte cóntigit;ur quo-

Gradualibus , & Curíu B. M. V,

À

tüta |

rum mens una femper in Deo

ex decreto S.R.C. 24. Jan. 1682.

Quis

füerat, eórum quoque Córpora

In 1. veró Velperis refümatut

quid

nec fepultüra feparáret.

Officium de O&ava. Quod fi

$. Alferéntur Regi Virgines

dies O&ava veniart in die Cine-

M.

ft eam ,

próxime ejus ,

rum, nihil fit de ea , fed termiz

l

gO

Afferéntur tibi in lztítia &

natur O&ava poft Nonam fee

Vr

exultatióne, Y/. Spécietua , &

rie iij. antecedentis diem Cinee

pl

rum.

pulchritidine tua inténde , pró-

i

li in

Íperé procéde, & tegna. Affe-

Die XI. Februárij.

bes,(f

xéntur. G lória Patri. Afferéntur,

SECUNDA DIE.

Tl

infra O&av.S. Scholaftica.

4l gn

Intertio No&. Hom.in Evang.

l

lo Si

S ímileeritregnum cxlórum de.

« Si hac die celebretur fe:

Vaf

la

eem Vireínibus, ut in Com-

ftum Defponlationis B. M. V.

muni Virginum.

CIX,

(quod Vide in fineccxcviij,) vel

« $i hoc feftum occurrat in

aliud ,tunc Afia. ad Nocturnos ;

V

aliqua. Dominica privilegiata ,

& Le&iones hoc loco pofitze,fu-

UI

transfertur in proximam diem

mantur proximo die, quo Offie

In Dominica

Tittm

non impeditam.

cium do die infrá Octavam celes

Tfed.

infra O&ctavam, fit commem. de

brari poteft : & fic confequenti-

")&ä[

Octava in Vefperis,& Laudibus:

bus digbus,

fine precibus , & fuffragijs. Sed

Invitatorium , & Hymnus,

lg

ad. Primam. dicitur Quicumq;.

ut in die Fefti.

m

« Si hoc Feftum incidat in

In primo No&urno, Antiph.

feriam iv.Cinerum,transfertur

t )

O quàm pulchra eft t caftage-

Aügehs

in fequentem diem non impedi-

nerátio cum claritáte,

NY

tam: & Lettio xij. erit de Homi-

dl

Píalmi feriales. Y'. & x. fu-

LUA

lia ferize cum füo j. g. Quod ob-

munrut ex No&urno, cujus eft

]Hftml

fetvatur , quandocumque hoc

Abfoluiio.

Ser-

—

6

Fefts Februarij.

h

- Sermo S. Ambrófij Epífcopi.

frequentàte nobis dilcia cán-

Itf

Leaioj.

Lib. 1. de Vig

tica drámatis.

tode

Uóniam hódie

natális

Pfalmi feriales.

bü

eft Virginis, invítat nos

Capitulum.

2.Cor. 11.4.2.

Hipm

integritátis amor , ut áli-

?^ Mulor enim vos De! x-

p

.

L

mulatióne.

quid de virginitáre dicámus

Defpóndi

iil

ne véluri tránfitu quodam pre-

enim vos?uni viro Vírginen

j

ftri&a videáàtur ; quz principà-

caftam exhibére Chrifto.

4 Til

lis eft virtus.

Non enim ideo

*. Dilexifti juftítiam , & odiftt

Vfufi

laudábilis virginitas ; quia in

iniquitàtem. A. Proptéreàun-

COf

Martyribus reperítur, fedquia

xit te Deus, Deus tuus óleo

Offi

Istítia.

Oratio.

1

ipía Mátyres fáciat. Quis au-

uml

tem humáno eam poflit ingénio

Eus, qui beátee Virginis

Vil

comprehéndere, quam nec na-

.J tuae Scholáfticee Animam;

MT

ad oflendéndam

innocéntize

türa fuis incláficlégibus ? aut

m

quis naturáli voce complé&i ,

viam , in colímbze fpécie, cze-

It

quód fupra ufüm nacárze fit.-

lum penetráre fecífti : da nobis;

ii

Lcáio ij.

qu&íumus, ejus méritis inno-

Cine

4 Ce&lo accerfivit ,. quod

cénter vivere,ut ad etérna me-

m |

4 imitarétur in terris. Nec

reàámurgáudia pervenire, Per

mf

imméritó vivéndi

fibi

ufum

Dóminum.

C

uzfivité celo, que Sponfuüm

Ad Laudes, & 'alias Horas

ibi invénit in celo. Hac nu-

omnia ut in die Fefti. Sic dicis

bes , áéra, Angelos , fideráque

tur Officium per tocam Octae

E

tranfgrédiens, Verbum Dei in

Vanme

&

iplo Sinu Patris invénit,& to-

Die XII. Februarij.

tür

£o haufit pé&ore,

TER TTA DIE

M

Ledio iij.

infra Octavam,

"

N

:

J

Àm quis tantum , cüm

" In primo No&urno,Antiph,

um

AA———

invénerit ; relínquat bo-

Revértere , T revértere

unde

Hvæ)m'

ni * Unquéntum enim exina-

mitis:revértere, revértere ; ut

p t

nicum eft Nomen tuum : pro-

iniueámur te.

j (p['a

ptéreà adolefcéntulze dilexérunt

Pfalmi feriales.

Penu-

te, &artraxéruntte.. Poftrémóà

De Sermóne fan&i Ambrófyj

non meum elt illud, quóniam

Eptícopi.

f1!

n

qua non nubunt , neque nubén-

Lib, 1. deVirg. paul ante med,

tur ; erunt ficuc Angeli Deiin

Lec&io j.

Go licec laudatiónem non

ii

€xlo. Nemo ergo mirétur, fi

Angelis comparéntur ;

quae

fufcéperim virginitátis, fed

f

Angelórum. Dómino copulán-

X

expreífiónem : ad rem ta-

tur,

V

men pertinäre árbitror , ut quae

yl

In fecundo No&. Antiphona.

fit ei pátria, quis Auctor , ap-

]i5 Ü

Ante torum t hujus Vírginis

páreat. Acpriüs; ubi fitpátria;

St

SÍ 5

Q»

650

Fefta Februarij.

definiámus. Si enim ibi eft p4-

| (

gis, quàm in miniftério funt.Sed

tria , ubi genitále domicilium;in

volo vos , inquit, fine folicinidi-

d

czlo proté&ó eft pátria caftitá-

ne elle: Nam qui fine uxóre eft,

! T

folícitus eft, quae Dómini funt ,

n

tis , Itaque hic ádvena , ibi ínco-

laeft. Quid autem eft cáftitas

quómodo pláceat Deo. Et Vir-

Cn

INTO

virginilis , nifi expers conta-

go cógitat , que Dómini funt,

giónis integritas * Atque ejus

ut fit lan&a córpore & fpíritu.

ia

did

au&órem , quem póflumus exi-

Non ego quidem diffuádeo ma-

ftimáre, nifi immaculàtum Dei

ln

trimónium , fed virginitátis at-

Fílium , cujus Caro non vidit

téxo beneficium.

In fecundo No&urno , Antiph.

D«

torruptiónem, Divínitas non eft

expérta contagiónem ?

Spécie tua , T & pulchrinidine

I

ftr

Lectio 1j.

tua inténde , prófpere procéde ,

wf

mod

Idéte igitur, quanta vir-

& regna.

V

ginirácis mérita fint. Chri-

Pfalmi feriales.

flcut;

*

.

Chri-

ftus ante* Vírginem

Die XIII. Februarij.

pc

flus ex Vírginee ! à Patre

fecil

QUARTA DIE

infra Octavam.

quidem natus ante fzcula ,

d

In primo No&urno, Antiph.

mündi

Íed ex Vírgine natus ob fze-

cula. Illud natürz fuz , hoc

Adjuvábit T-eam- -Deus vultu

Wt«

noftre utilitáris eft.

Illud

fuo : Deus . in médio ejus non

Tütiin

erat femper' , hoc effe vóluit :

commovebicur.

TET

Ípe&áte áliud virginitátis méri-

Pfalmi feriales.

Cällres

rum. Chriftus Virgo Vírginis

Sermo S. Máximi Epifcopi.

um

Sponfus, & fidici poteft , Chri-

In Natali $. Agnetis,

fum

ftus virgíneze caftitáris. Virgi-

Lecio j.

i, Y

nitas enim Chrifti , non vi

rgini-

Umintoto mundo virgi-

ld

tátiseft Chriftus. Virgoe

j

er-

neus Flos Marizee immar-

dey

ceícibiles corónas inné-

go , quz nupfit, Virgo , qua nos

Wæ &

1uo ütero portàvit , Virgo quae

&at, & fceptrígeram pudóris au-

fs

lam immaculáco conférvet affé-

genuit, Virgo, qua próprio la-

Wal

&e nutrivit : fed jam à Matre

&u , eotífque intégritas perfeve-

At

defcendámus ad filias.

ràvit ad palmam , ut in puéllis

B

Leáio iijj.

tropheum fan&itátis arriperet »

E Virgínibusjinquit, Apó-

& per veftígia Matris Vírginis ;

sPonfan;

D

ftolus , precéptum Dómi-

ad caléftem thálamum pervenï.

li Q

ninon hábeo. Si Do&or gén-

ret. O quàm imitábilis Virgíni-

tium non hábuit , habére quis

bus Virgo Scholáftica,tu amóris

lnef

pótuit ? Et.preecéprum quidem

tradidílti exémplum ! ó quàm

VWl

non hábuit , fed-hábuit exém-

fan&um pectóribus dandum vir-

tmlmlan-

plum : non enim imperári po-

gíneis tribuífti refpónfum , con-

MT

teft virgínitas , fed optári. Nam

temnéndo mundi divítias, exe-

à l"

crándo carnis concupifce'ntiam ,

que fupra nos fünt , in voto mg-

n

Fefta Februaiij.

65X

N

& folüm Chrifti pulchrinidinem

muneratiónis 4ppáruit ; ita eis

tidi.

te imicántibus atérna crédimus

adamándo ! accédite ad piíel-

teell

lam puélle , & dilcite , quales

áudia non negánda. Itaque Ó

(unt,

in pé&ore fuo circa amórem

fpléndida , Chrifto Dei Fílio, &

t Vit

Chrifti lammas accéndit. Dí-

ómnibus Angelis atque Axchán-

i lt

gelisgrata , ut noftri meminiffe

ícire Vírgines Chrifti amórem

piit

in ea fervéntem, &comnes mun-

dignéris , quibus póffumus pré-

20 fl

didivítias veluc ftércora recu-

cibus exorámus ; uc. nobis ille

iUl d

fántem.

tribuat indulgéntiam , qui tibi

Le&io .

tuórum ómnium labórum trádi-

nti

l

dit palmam.

Deó enim San&órum per lit-

W

;

teras tradántur exémpla , ut

In fecundo No&urno , Anriph,

1dd

unufquilque pro qualitáte fexüs,

Aque multe non potuérunt eXe

modum fui propófiti téneat ; &

tínguere Charitátem.

^

ficut per Vírginem vírgines , ita

Píalm:i feriales.

j

per Cónjugem cónjuges víncere

In Vefp. Commem. S. V alen-

ï

I

tini Presbyteri & -Mart.. Anti«

Ízculum pro Chrifti amóre ftü-

deant , ac repugnatióne ánimi

phona. Iftefan&us, Y. Gló«

ria & honóre.

tiph

mundi diilcia recufántes , & ejus

vilat

nonrecufántes auftéra , ad dele-

Oratio.

&ariónes perpétuas, & ad gáu-

Rafta quxfumus, omni-

j nol

P

dia setérna pertíngant. Hec di-

potens Deus : ut qui beáci

céntes , non vituperámus cónju-

Valentini Mártyris tui natálitia

i[COPi-

gum caíta commércia , fed Vír-

cólimus ; à cunctis malis immi-

lf

ginum pe.rfeveräntiam adorná-

néntibus , ejus interceffióne lig

mus. Non enim virginitas ma-

berémur. Per Dóminum.

hi

Jis rebus fuperponénda eft , fed

Die XIV. Februarij.

m

eft rebus óptimis praferénda.

QUINTA DIE

Qu enim mundis mündior , &

infra Octavam.

"u

jdö[is ,

fan&is eft íán&ior, non Índiget

In primo No&urno , Antiph,

Niera fum , t fed formófa,filize

r d

malàrum rerum vicuggraciöne

laudári.

Lecio 1j,

Jenifalem, ideo diléxit me Rex;

: CI(CW

Eni jam Virgo ad thila-

& introdüxit mein cubiculum

ifl Puänzi

V

fuum.

p

mum , quem quzefífti , ut

Sponíam te virgínitas immacu-

Pfalmt feriales

V['[gflllil)

p

làta cómprobet Chiifti. Felix

Ex libro S. Cypriáni Epifcopi &

i

[Olm

catérva Vírginum , quibus fhi-

Mártyris , de difciplína &

diumeft tuz. fequi confeífiónis

hábitu Virginum.

Lec&io 5

Cap. 2.

veftigia. Habébunt enim tecum

quam

corónam in celo , que& tecum

- "rlinc nobis ad Vírgines

J

m vt

uperavérunt inimicum in mun-

fermoeft , quarum quà

n o

N

ew

do. Nam ficut tibi veftígia pro-

fublimior glória , màjor

(

equénti participátio aetérnae re-

& cura eft, Floseft ille Eccle-

u

fiá-

ii

é52

Fefta Februarij.

TIl$

fiáftici gérminis , decus atque

Leio iij.

ornaméntum grátiz [piritális ,

Enuó quoque per hanc

Bu

l1eta indoles , laudis & honóris

D

Angeli vocem continén-

opusííntegrum , atque incorrü--

tie munus ofténditur , virgíni-

( |

tas praedicátur.

Hi funt , qui

&

prum, Dei imágo relpóndens ad

Ían&imóniam Dómini illüftrior

cum muliéribus fe non coinqui-

lr

pórdo gregis Chrifti.. Gaudet

navérunt : Virgines enim per-

]i

lUg

er illas , atque in illis lárgiter

maníérunt : hi funt , qui fequán-

f

oret Eccléfie Maris glorióía

tur Agnum quocümque ferit.

Tat

fccünditas: quantóque plus co-

Neque enim tantüm máículis

T

pióla virginitas nümero fuo ad-

continéntie grátiam. Dóminus

A.

I

dit , ranto plus gáudium Matris

repromíttit ; & féminas prate-

augéfcit. Ad has lóquimur , has

rit : [ed quóniam fémina viri pór-

pta;|

ld

adhortámur affe&ióne pótiüs ;

tio eft, & ex eo fumpta , atque

quàm porteftáte,non quód extré-

formáta eft , in Scriptüris fere

mi & mínimi ; & humilitáus

ómnibus ad Protopláftum Deus

noftre ídmodum cónfeij , áli-

lóquitur; quia func duo in carne

hh]

quid ad cenfüram licéntiz vin-

una , & in máfculo fimul fignih-

Vem&

cátur & fémina. Quod fi Chri-

IH

dicémus; fed quód ad folicinidi-

nem magis cauti, plus de diá-

ftum continéntia féquitur, & re-

t

LE

o

boliinfeftatióne timeàmus.

o

no Dei virginitas deftinátur :

Le&io ij.

quid eft illis cum terréno cultu ,

Stm

& cum ornaméntis , quibufdam

lt

Eque inánis hec cáutio

N

eft, & vanaformido, que

homínibus placére géftiunt. ;

Deum offéndunt?

ad falütis viam cónfulit , que

domínica & vicália pracépta cu-

In fecundo No&urno, Antiph.

ftódic , ut que le Chrifto dicá-

Trahe-me t poftte, in odó-

"

verint, & à carnáli concupifcén-

rem CUII'&ITIUS ü nguentörum

[IOlw j

tuórum: óleumeffülum nomen

tia recedéntes , tam carne,quàm

Itmqn

tuum.

mente fe Deo vóverint, confiim-

dlum j

ment OPUS fuum magno præmio

In Laudibus Commem.S.Va-

t

deftinátum : nec ornári jam , aut

lentini. Antiphona.

mi Odito

r M;u

placére cufquam ; nifi Dómino

X. Juftusut palma.Oratio. ut

ham I

fuo ftüdeant,à quo mercédem

upra.

Tk

virginitátis expéctant ; dicénte

InVefperisCommem. SS.Fau-

li

iitic

ipfo: nonomnes cápiunt verbum

ftini & Jovire Marryrum Afa.

dia

hoc , fed illi , quibus datum eft.

Iftórum eft. . Lætämini.—--

QU

Sunt enim fpadónes , qui ex d-

Oratio.

&

Üf

tero matris fic nati func: & funt

Eus , qui nos ánnuá fan«

l

]

&órum Mártyrum tuó-

b

fpadónes , qui coá&i funt ab ho-

Ti t

mínibus , & funt fpadónes , qui

rum Fauftíni , & Jovitz folem-

lr I

l

feipfos caftravérunt propter re-

niráte lzetíficas: concéde propí-

gnum caelórum.

tiuss ut quorum gaudémus mé-

NT

ritis,

A

6j3

-Fefta Februarij.

ádimit.

Le&io ij.

Órtis , accendámur exémplis.

]u

Per Dóminum.

Irginàlis autem intégritas,

Q

Eodem.Die XIV. Febr.

& per piam continéntiam

ab omni concübitu immuünitas ;

Ti

« Pro celebrantibusFeftum S.

Scholaíticze fine O&ava. S. Va-

Angélica pórtio eft , & in carne

) qL"i

itqi

lentiniPresbyt. &Mart. Oratio.

corrupribili incorruptiónis per-

p

Praíta qualumus,

ut füprà.

pérue mediritio. Cedat huic

omnis fcecünditas carnis , omnis

quil«

duz Le&. de Scriptura currentee

fer

Tertia de Sermone S. Auguítini,

pudicítia conjugális : illa non

iculi

"Triumphális,

de Commun.

eftin poreftáte , illànon eftin

zeternitáre. Feecunditátem car-

finus

xxxj. non dicenda in feíto xij.

T.

Le&ionum 5 cum non fit. pzo-

náàlem non habet. líberum arbí-

npr

gria ; ied

appropriata.

trium , pudicítiam conjugálem

Die

Xv

non habet celum. Profé&ó ha-

g

. Februarij.

SEXTA DIE

bébunr magnum áliquid preter

j l

D

infra Octavam.

céreros in illa commüni immor-

1 C

In Primo No&urno , Antiph.

talitáte , qui habenc áliquid jam

non carnis in carne.

ngirï.

Veni Sponfa Chrifti , t áccipe

Le&io iij

Chr

corónam , quam tibi Dóminus

Equímini Agnum, quocám-

,

praparàvit in &etérnum.,

.

que ferit , fcripfic ille de vo-

Píalmi feriales.

pauur «

bis. Quó ire putáàmus hunc A-

gnum ? quó nemo eum fequi

Mkü )

Sermo S. Auguftíni Epífcopi.

ldan

De (an&la Virginitate. c. 2.

vel áudear , vel váleat ; nifi vos

f o

Le&io j.

Virgines, Quó putàámus eum

um univérfa Eccléfia Vir-

irc? inquos faltus & prata? ubi,

70 fit defponfáta uni Viro

credo , funr grándia gáudia ; nec

yp

nod

1]

Chrifto ; ficut dicit Apó-

gáudia , quáliain ipfo regno Dei

Quün

ftolus , quanto digna funt honó-

céteris non virgínibus erunt, fed

xe membra ejus ; quz hoc cuftó-

À ceterórum. ómnium gaudió-

pond

Gáudium

diunt, étiam in ipfa carne; quod

rum forte. diftin&a.

Y íreinum Chrifti de Chrifto, in

tota cuftódic in fide , qua imità-

MA

tur Matrem Viti, & Dóminiui?

Chrifto, cum Chrifto.poft Chri-

gig li

Nam Eccléfia quoque & Virgo

ftum , per Chriftum , propter

j u

& matereft. Cujusenim inte-

Chriftum. Gáudia própria Vir-

Jf

gritáti confülimus , fi Virgo non

ginum Chrifti, non funt éadem

eft ? aur cujus prolem allóqui-

non vírginum, quamvis Chrfti:

1 öhal

mur , fi mater non eft ? María

nam funrálijsália , fed nullitá-

fc

lia. Ite in hzc , fequímini A-

corporáliter Caput hujus córpo-

gnum, quia & Agni Caroiítique

ln

zis péperit , Eccléfia fpirituáliter

membraillius Cápitis parit. In

Virgo.

Sequimini virginitàte

) [

utráque virginitas fcecundirá-

cordis & carnis ; quocámque íe-

(

ri. Quid eft eum fequi ,. nifi

tem non ímpedit , in utráque

: pWPï'

focóndias virginitàórem non

imitàri ?

TA

In

n'zf!)

a

27

Fetla Februarij.

in fecundo No&urno; Antiph.

venérunt : ubi eórum fides ten«

Ti

Unguéntum effüfum t nomen

táta exquifitíffimis torméntis ,

wb

tuum : ídeó adoleífcéntulae diíe-

d

tamquam igne aurum ; in cru«

xérunt te nimis,

ciàtibus magis enícuit.

Póftea

Yni

Pfalmi fetiales.

dcd

Romam mifli , ab Evarífto Pon-

in Laudibus- Commem. SS.

Vi

tíice confirmáti , ibi quóque

Fauftim & lovite Martyrum.

crudelíffimé corquéntur.. Déni-

Antiph. Veftricapilli, .Exul-

que perdái Neápolim , in ea é-

&ibunt.

tiam urbe várie cruciáti , vinctis

L

Ámm

Oratig. Deusquinos. ut füprà.

mánibus pedibüfque in mare de-

Eodem Die XV. Febr.

mergüntur ; unde per Angelos

p

€« Pro celebrantibus Feftum

mirabiliter erépti funt.

Quare

[

S. Scholaftice fine O&ava, SS.

Ed

multos,& conftántia in tormén-

Fauftíni & Jovite Martyrum.

tis ; & miraculórum virtüte, ad

M&

Orario. D eus qui nos ánnua,

Chrifti idem convertérunt. Po-

jinda.

ftrémó redüc&ti Bríxiam , initio

virtüt

ut fuprà.

Ante Quadragefimam due

fufcépti ab Adriáno impéri; , fe-

L

hicy

Le&. de Scriptura cutrente.

cüri percáffi , illüftrem martyrij

cum fecundo.

Corónam accepérunt.

tmq

,. Hac eft vera. fratérnitas ,

Die XVI. Februarij.

t fo

quae numquam pótuit violári

SEPTIMA DIE

Mmi

certámine : qui effüfo fánguine

infra O&avam.

lr

fecüri funcDóminum: * Con-

In primo No&urno, Antiphonas

Delpm

temnéntes aulam régiam ; per-

Pulchra es , t & decóra Filia e-

Itin

venérunt ad regrüa czléftia.

rüfalem : terríbilis ut caftrórum

. Ch

Ecce

uàm bonum

?

ácies ordináta.

nym

k *

& quàm jucándum habitáre

Pfalmi feriales.

fratres in unum, Contemnén-

Sermo S. Fulgéntij Epifcopi,

Y

Les.

Ep!fl. 3. ad Probam. 6. 4«

Y

L

T

Le&io iij.

Ledctioj.

MO

,'Auffínus & Jovíta fratres

fhanum

Am magnum Deus vóluit

la

nóbiles Brixiáni , in multis

effe bonum virginitàtis »

litüge

ut illud non aliündé , fed

Itilige drbibus , quó vin&i fz-

odl

viénte Trajáni perfecurióne du-

ex vocábulo dignarétur nomi-

T

cebántur, acerbíffima fupplícia

nárevirtütis. Vírginis ftaque l1

l

TT

,

perpéffi , fortes in Chriftiánee fi-

quis velit diligénter confideráre

dei

confeffióne — perftitérunt.

vocábulum, ex virtütis invéniet

mEben-

Nam Bríxie diu vínculis con-

lt

nómine , derivàtum. Virgo e-

) fel

firí&i , feris etiam objé&i ; in

nim dícitur , quafi virágo ; virás

ET

ignémque conjé&i , à béftijs, &

ginem veró Scriptüra fancta non

ob áliud vocátam dicit, nifi.quia

mmm g

à flamma íntegri & incólumes

ferváti funt : inde veró itídem

de viro fümpta eft. — Dixítque

lfs

Adam: hoc nunc os ex óffibus

carénis colligàti ; Mediolànum

Rn (

P

meis

Fefta Februarij.

655

meis, & caro de carne mea. Hzxec

j

tegritáte potiátur. In hisenim,

lii ,

vocábitur virágo ; quóniam de

in quibus fic fidem cuftódit re«

LO -

viro fumpta elt.

Iraque cüm

&am , ut étiam carnem ab omni

concábitu reférvet intá&tam ,

Xl

Vírginis nomen ex nómine viri

Ju

delcénderit ; quis dübitet; quód

quantó pleniórem habet virgini-

ii

vir à virtüte vocátus fit ?

tátem , tantó pléniüs & perfé-

Day:

Lcétio ij.

&iüsejüfdem virginitàtis pófli

T

quia , ficur Paulus docet,

det nomen,

I

j

a ómnia in figüra facta

In fecundo Noc&turno, Antiph.

funt noftri ; profé&ó 1n illa vir-

Accínxit t fortnidine lumbos

ie d

gine , quee ex viri'fiébat cofta ,

fuos , & roborávit bráchium

pdot

Quitt

futüra jam tunc praefigurabátur

fuumsgideóque lucérna ejus non

Eccléfia , qua veré de virb fum-

extinguétur in fempitérnum,

m

1

pu2; & dequo fumpra, illi con-

Pfalmi feriales.

0

jün&a , inde haber in vericàte

« Sic ubi veró f:..:prg!c—riptu.s

virtüitem , unde habet verum vi-

ordo Le&ionum non fic in. ufu

, ii

ráginis nomen.

Propter quod

Íequens obfervari poterit.

jj; h

I

É

FRA OCTAVAM

hancviráginem, id eft , vírgi-

ityi |

nem, quz de viro fumpta elt ,

S. Scholafticee Virginis.

non folüm vírginis ; fed & viri

Secunda Die infra Octav.

[

nómine Paulus non dübitat ap-

*

Sermo S. Auguftini, C umuni-

pelláre.

Ait enim Fidelibus

.

vérfa Eccléfia Virgo fit.

Habe-

m

Delpóndi enim vos uni Viro ,

tur fuüprà in Breviario. Sexta

Dieintra OGav. 653.

Ji

Vírginem caftam exhibéreChri-

fto. Chriftus eft quippe Vir, de

In fecundo Nocturno.

pOrum !

2. CO X T.

quo hzc virgo fumpta eft.

Capiculum.

Lecio ij.

—

:^ Mulor enim vos Dei z-

:

Ypicé ftaqueà viro dicirur

4

-,mulatióne. Defpóndi e-

[COPII

T

virginis vocábulum , quia

nim vos uni Viro vírginem ca-

"

nomen à Chrifto dícitur Chri-

ftam exhibére Chrifto.

ftiánum.

Chriflus enim Dei

x'. Adjuvábit eam Deus vultu

! Völüil

fuo.

fj

Virtus eft ; & Dei Sapiéntia , ex

. Deus in médio ejus ;

!;f.il

iuo eft Eccléfia ; quee Virgo in

non commovébitur,

jl

de & charitáte persíftens , &

'Terria Die infra Octavam,

g

j Qd J

fapiéntiam póffidet , & virtá-

Sermo S. Auguftíni Epífcopi.

tem.

Que cüm in divérfis

Lecio j.

ht

membris fuis hàbeat donatió-

Ergite ftaque San&i Dei ;

,1;'€Uic'

nes , fecndüm grátiam , que

P

pieri, acpuélle , mares ,

i^

data eft ei, differéntes , majórem

ac faeminz caelibes , ac nu-

) Vi[a'

tamen grátiam donadiónis in il-

prz; pérgite ; pérgite perfeve-

H nl

ránter in finem.

Laudáte Dó-

T

lis membris accépit, in quibus

ü,/q

ita fpiritáliter Virgo dícitur , ut

minum diilciüs , quem copirátis

anm

ubériüs : fperáte felíciüs , cuifer-

(j

éüam corgörcfe virginitátis in-

vits

pi

656

Fefta Februarij.

vitis inftántiis ; amáte ardén-

liórem multó , quàm filiórum

T

tiüs , cui placéris atténtiüs.

atque filiárum: cogitáte illic no-

li

Lumbis accínétis ; & lucérnis

men ztérnum , quis éxplicat ,

ardéndbus expe&áte Dómi-

quale nomen eric ? Quidquid

num , quando véniat à nüptijs.

tamen erit,aetérnum erit. Hoc

jX

Vos aflerétis ad nüptias Agui

credéndo & fperándo , & amàn-

(n

cinticum novum , quod cantá-

do potuíftis conjiíígia non devi-

p

bitis cytharis veftris ; quale ne-

táre prohíbita ; fed trantvolàre

concéffa,

mo póterit dícere nifi vos: fic e-

De]

nim vos vidit in Apocalypfi qui-

Quarta die infrà Octav.

li

dam prz céteris dilé&us Agno ,

Sermo S. Fulgénuj Epifcopi,

N

qui ditcümbere füper pe&us ejus

'"Tammagnum. Habetur fupri

fólituseraz, & bíberat, & erü-

die feptima infrà Oà. 6

Quinta die infrà Octav.

&abat mirábilia fuper celéftia

Dei Verbum.

Lectio ij.

Egolicet laudatiónem, | Habe-

Os Agnum fequímini te-

tur fuprà Tertia die infrà OGave

Qu

V

néndo perfeveránter,quod

Sexta die infrà Odav.

fui j

voviftis , ardénter fácite , cum

Sermo S. Máximi Epífcopi.

lniár

potéftis , ne virginitátis bonum

Cumintoto mundo Vírgineus

d

a vohis péreat ; cum fácere nihil

flos. Habetur Quarta die infrà

Vidébit vos

O&.

650.

bufe

potéftis ut rédeat.

TU

cétera multitüdo fidelium , quae

Septima die infrà O&av.

p

Agnum ad hoc fequi non poteft :

Ex Libro S. Cypriáni Epifc,

vidébit , nec invidébir, & collz-

Nunc nobis ad Vírgines. Habe-

VO]O ;

Ti

tándo vobis , quod in fe non ha-

tur fuprà Quinta die. 65 1.

i

bec, habébitinvobis. Prafümi-

Velpera ut in j. Vefp. Fefti,

te ítaque, fídite , roboràámini

*

.

Die XVII. Febrnarij.

lx

h Bo

Permanéte qui vovétis ; & réd-

OCTAVA S.SCHOLASTICA&

ditis Dómino Deo veftro vota

feii

Virg. Duplex.

Alice

perpétue continéntie , non

Omnia ut in. Fefto,

Si dies O&ava S. Scholaft,

hY

propter prafens fzeculum , fed

Ii(lidin«

incidat in. Dominicam privile-

propter regnum caelórum.

d

Le&io iij

giatam,in qua Officium Odavae

t

Os étiam , qui hoc non-

fieri non poteft , in j. Vefp. di-

dum vovíftis qui poréftis

cuntur Anriphona & Píalmi de

cipere , cápite ; perfeveránter

Sábbato ; Regnum tuum &c.

cürite , ut comprehendáus.

Capitulum &c, de Dominica,

h

te Bm

d

"Tóllite hóftias quiique fuas, &

cum commem. Q&ávze ut in js

introite in átria Dómini , non ex

ls

Vefp. fefti : Sine Suffragijs : non

neceílitáte , fed. poreftátem ha-

dicuntur etiam preces ad Com-

V

béntes veftrze voluntátis.

Co-

lts

plec. neque ad Primam ; in quá

gitáte quidquid illud eft , in mu-

tamen diciter Ouicumque. . In

At

Q [

ro ejus locum nominátum me«

Veíperis de Dominica- ^tcome«

meire

A"gele

lg

Fefta Febrnarij.

657

JUN

(l

mem. Octave ut inij. Velp. fe-

mínibus extorduére, — Alia fuit

fii : Et S. Simeonis Ep. & mart.

in véteri legefelicitas.

Ibi di-

"P

In primo No&uino.

citur: Beátus, qui habet femen

ii

W

Ante Quadragel. . Lectiones

in Sion, & doméfticosin Jerá-

j- No&, de fcripr. currente. 9. j.

Íalem. Ec ; Maledi&a ftérilis,

ATA

Clm fan&us Benedídtus, u: íu-

qua non pariébat.

Er ; Filij

duj

646.

pià.

tui ficuc novélle olivárum in

:

voli

Infecundo No&urno.

circüicu menfz tuze.

De Epíftola fan&i Hierónymi

&. Dilexífti juftítiam, & odifti

n

Presbyteriad Euftóchium.

iniquitátem :

Proptéreà un-

fcoi

Epiff. 22. de Cuflodia Virginis. 10.

xit te Deus , Deus tuus óleo ]z-

lupt

€c V.

1. circa med.

titie. Y Propter veritátem ,

E Virgínibus ; inquit A-

& manfuetídinem , & juftí-

h :

póftolus ,

precéprum

üam. Proptéreà

Ht

D

M.

Dómini non hábeo. Cur?

Lectio vij.

(

M

Acuus eratorbis; & , ut

Ü

Quia & ipfe ut eflec Virgo, non

fuit impérij, fed próprie vo-

V

de typicis táceam , fola

l]rco !

lundtis.

erat benedíé&tio liberórum. Pre-

Neque enim audién-

1f

difunt, qui eum uxórem ha-

prtéreà & Abraham jam fenex

Wif

büíffe confíngunt ; càm de con-

Cetüre copulàtur ; & Jaeob

tinéntia dífferens , && fuádens ,

mandrágoris redímitur, & con-

N

perpétuam caftitátem, intülerit:

clüfam vulvam in Eccléfize figà-

Bl

Volo autem omnes effe , ficut

ram Rachel conquéritur. Pau-

Ht

meipfum. Etinfrà : dico autem

làtim veró increícénte fégete ,

h

innuptis & víduis: boná eft illis,

meflor immíffus eft. Virgo E-

1]

fi fic permáneant, ficut & ego.

lias, Eliféus Virgo 5 Vírgines

l

&« Propter veritátem ; & man-

multi filij Prophetárum. Jere-

3

fuenídinem , & juftíuam: ^ Et

mía dicitur: Et tu ne accipias

dedücet te mirabiliter déxtera

uxórem. Sanctificátus in ütero,

tua, Y. Spécietua, & pulch-

captivitáte prepinquá, uxórem

chgþ&»

riídine tua inténde, prófperé

prohibétur accipere : Alijs ver-

[JHJE

procéde, & regna.

Et dedá-

bis idípfum Apóftolus lóquitur:

t

cet te.

