||o d*

nuntiá:um czlicus Dominatóris

Ípécies obrulérunt , ita & nos de

du

WE

ortum infígnior ubique fama lo-

córdibus noftris, qua Deo func

querétur : quam promptiórem

; fa.

digna, promámus.

ad nairándum dili

gcntiore'mque

&. Interrogábat Magos Heró-

glcm['

PC

d

faciébat & füpérnee fignificatió-

des : Quod fignüm vidíftis fuper

$1

u

nis nóvitas , & cruentiffimi per-

natum Regem ? Stellam ma-

fecutóris impíetas. Tuncautem

lus ,

gnam fuleéntem , cujus fplen-

€üam Agypro Salvátor illàtus

dor illáminat mundum : * Et

[uri

it It

eft , ut gens antíquis erróribus

nos cognóvimus , & véhimus

r

dédita , jam ad vicinam falütem

iU

adoráre Dóminum. x», Magi

per occültam grátiam fignaré-

I abum

Pays Hyeinalis.

véniunt ab Oriénte inquiréntes

-

*

In Epiphania Domini.

290

fáciem Dómini , & dicéntes, Et

adoravérmnt eum. — Vidéntes.

n«

Lecio x.

nos. G]lória Patri. Etnos.

(

Intertio No&. ad Cantica; Afia.

^W Uiavidélicet Judaeis.tam-

Ámr

uam ratióne uténcibus

Vénient ad te T qui detrahé-

ken

bant tibi, & adorábunt vefti-

Q 1

rationàle ánimal, id eft Ange-

1

ia pedum tuórum,

lus; przdicáre débuit : Gend-

n

s

anticum. Pópulus. cum reliq.

les veró, quia uti ratióne ne-

t i

fup. 210.

fciébant , ad cognofcéndum

od

X. Adoráte Dóminum, allel.

Dóminum non per. vocem , fed

N

*. Inaula fanéta ejus, allelijja.

per figna perducántur. Unde

r

1. é&io fan&ti Evangélij fecün-

étiam per Paulum dicitur: Pro-

hC

düm Matthaeum.

hetíz fidélibus datze funt, non

fl

Lectio ix.

Cap.z.a. I.

infidélibus, figna autem infidé-

Aori

* Um natvs . effec Jefus in

libus; non fidélibus. Quia & il-

Gn

C

Béchlehem jJuda in dié-

lis prophetíe tamquam fideli-

8

bus Heródis regis, ecce Magi

bus , non infidélibus: & iftis (i-

ä

ab Oriénte venérunt Jeroíó-

gna tamquam infidélibus, non

D

lymam, dicéntes: Ubi eft, qui

hidélibus daca funt.

án|

natus eft Rex Judaórum ? Et

$. Vidéntes ftellam Magi , ga-

Et

reliqua.

vifi funt gáudio magno:

Homilia S. Gregóri) Papze.

inrrántes. domum

invenérunt

Homilia 1e. in Evangelia.

Püerum cum , María Maue

te

Icut in le&ióne Evangtli-

ejus, & procidéntes adoravé-

Qd

ca , fratres chariffimi , audí-

runt eum : & apértis. thefáuris

Da

$

ftis, celi Rege nato, rex

fuis obtulérunt ei muünera, au«

Veri

terrae turbátus eft : quia nimi-

rum , thus ,

& myrrham,

D

rum terréna alritüdo confün-

X. Stella, quam viderant Magi

fih

ditur , cüm celficüdo caléftis

in Oriénte, antecedébat eos ;

p

aperitur. Sed quaréndum no-

ufque dum véniens ftaret fu-

&

bis eft, quidnam fit; quód Re-

prà » ubi erat Puer. Et inurántes.

COg

demptóre nato , paftóribus in

Le&io xj.

abi

N

judea Angelus appiruit ; at-

T notándum , quod Re-

fuo

ue ad adorándum hunc ab

; demptórem noftrum , cum

li g

Oriénte Mages non Angelus ,

jam perfécze eflet atátis ; eif-

qnj)

fed ftella perdüxit?

dem Gentílibus Apóftoli pre-

Tüort

£. Stella, quam víderant Ma-

dicant, eímque párvulum, &

lifie ;

gi in Oriente ; antecedébat cos,

necdum per humáni córpo-

DT

donec venírent ad locum ; ubi

ris offícium loquéntem, ücll.a

Em

Puer erat : * Vidéntes autem

Géntibus denüntiat : quia ni-

W[da

eam, gavifi funt gáudio ma-

mirum ratiónis ordo pofcö-

M

gno. Y' Et intrántes domum ,

bat,ut & loquéntem jam Dó-

Ó

invénérunt Páerum cum Ma-

minum loquéntes nobis pre-

9' Hll

ría Matre ejus; & procidéntes

dicatóres

inmotéícerent ,

&

'nec-

jj

In Epiphania Domini.

fibns

291

necdum loquéntem elemén-

quem Prophétz przdixérunt ,

Sed in

lelst

ta muta pradicárent.

Angeli annuntiavérunt: *Cu-

ómnibus fignis, qua vel na-

Uten

jus ftellam Magi vidéntes ga-

Ícénre Dómino, vel moriénte

vifi funt , & münera ei obtu-

d hp

eo monftràtia [unt,

confide-

LOm

lérunt. X Dies fan&ificátus

rándum nobis eft , quanta füe-

illixit nobis : venite Gentes,

n 1

rit inquorímdam — Judeórum

& adoráte Dóminum.

Cujus

at

corde durítia : qui hunc nec

ftellam. G lória Patri. Cujus.

o

per prophetía — donum ,. nec

S equéntia fan&i Evangélij fe-

r i

per mirácula agnovérunt.

ciándüm Matthzeum,

dmr

&. Venit lumen tuum Jerá-

Cap, 2. 4 1.

funt

falem , & glória Dómini fuper

Um natus effet Jefus in

em i

teorta eft: ^. Et ambulábunt

Béthlehem Juda in dié-

vll

Gentes in lümine tuo: & re-

E

bus Heródis regis , ecce

m

s in fplendóre

Ortu$ tui:

Magi ab Oriénte venérunt. Je-

& lm k

.

Filij cui de longé vénient, &

rolólymam : dicéntes: Ubi eft,

bus,

filize tuz de látere furgent. Et

ambulábunt.

qui natus eft Rex Judaórum ?

Vídimus enim ftellam ejus in

Lectio xij.

lagl

Oriénte, & vénimus 'adorüre

qo

Mnia quippe eleménta

eum.

Audiens autem Heró-

O

veté

Au&órem íÍíuum venífífe

des rex turbátus eft, & omnis

g N

teflàta - fünt.

Ut enim de eis

Jerofolyma cum illo.

Et cóni-

TU

quiddam ufu humáno 'loquar:

Deum hunc c«eli effe cogno-

£regans ommes príncipes Sa-

T

cerdórum , & ícribas pópuli,

xfmmy 5

vérunt , quia prótinus ftellam

fcifcirabátur abeis, ubi Chri-

m

milérunt. Mare cognóvit , quia

ftus nafcerétur.

At illi dixé.

a

fub plantis ejus fe calcábile

runtei: In Béthlehem Juda:

prebuir. Terra cognóvit, quia

i t

fic enim fcriptum eft. per Pro-

u

€o moriénte contrémuit.

Sol

phéram : Er tu Béthlehem ter-

cognóvit , quialucisfuz rádios

ra Juda , ne

uáquam mínimaá

I iüffiïmä

abicóndit. Saxa & paríetes co-

es in

i

rincípibus Tuda : ex te

"L

£novérunt , quia témpore mor-

enim éxiet Dux , qui regat pó-

tis ejus Íciffa fünr.

Inférnus

i

pulum meum Ifral.

'Tunc

jj t

agnóvir, quia hos , quos tenébat

mórtuos , réddidir.

Heródes clàm vocátis Magis ,

J

,

Et tamen

diligéntrer dídicit ab eis tem-

unc, quem Dóminum ómnia

vuhlm j

pus ftellz , quze appáruit eis : &

um

infenfibilia eleménta fenférunt ;

mictens illos in Béthlehem , di-

»/

p

adhuc infidélium — Judeórum

xit: Ite: & interrogáte diligén.

€orda Deum effe mínim? co-

. qii i

ter dePiiero: & cüm invenéritis,

gnólcunt, & durióra faxis, fcin-

renuntiáte mihi, ut & eco vé.

! Pol:"

i ad peniténdum nolunt.

j

niens adórem eum.

Qui cüm

P. Hic eft dies preeclárus, in

m

]

audíflent regem , abferunt : &

quo Salváror mundi appáruir,

ecce

ftella ,

quam víde-

u

Ts

n

rant

Yn Epiphania Demini.

292

zant in Oriénte, antecedébat

ule münera ófferent , « Alle.

j

i

D

eos, ufque dum véniens ftaret

lája , allelüja. Reges. y7, Re-

fuprà, ubi erat Puer. Vidéntes

ges Arabum & Saba dona addii-

Do

autem ftellam , gaviü fünt gáu-

cent. Allehija , allelüja, Gló-

ria Patri. Reges.

Ya

dio magno valdé. Et intrántes

domum, invenérunt Püerum

. Hymnus.

Ca

cum Maria Maue ejus: * &

Sola mágnárum ürbium

«

rocidéntes adoravérunt eum.

Major Béthlem , * cui

Y

It

Et apértis thefáuris fuis obtulé-

cóntigit

runt ei münera , aurum , thus ,

Ducem falácis caelitus

ges )

& myrrham. Et refpónfo accé-

Incorporácum gignere.

[j

proin fómnisne redirent ad He-

em ftella ; quz lolis rotam ..

ródem , peráliam viam revérfi

o

incit decóre ac lümine ,

h

funt in regiónem fuam.

Venífíle terris nüntiat

Cum carne rerréftri Deum.

Oratio. Deus; qui hodiérna,

infrà in Laudibus,

y idére poftquàm illum Magi ;

[

AUDES,

Eóa promunt münera ;

& per Horas , Aha,

Stratíque votis ófferunt

fij

Nte lucíferum génitus , T

'Thus; myrrham, & aurum

(

& ante Ízcula Dóminus

régium.

"X

À

. & Salvátor

nofler hódie

R egem Deümque annüntiant

lelu]

Tng

mundo appáruit. P(;lmus. Dó-

"Thefaurus & fragrans odor

"Thuris Sabzi, * ac myrrheus

minusregnávit.cum reliqg. 30*

Ant

h. Venit lumen tuum

Pulvis fepálchrum pradocet,

Std

ü

G lória tibi Dómine,

,

(

Jeri

lem , & glória Dómini fu-

per te orta eft : * & ambulábunt

Qui apparuifti hódie;

(

Gentes in lámine tuo, allehíija.

Cum Partre , & fan&o Spíritu,

Antüph. Apértüsthefáuris fuis T

Infempitérna fzecula. Amen.

V

*

obrulérunt Magi Dómino au-

*

. Adoráte Deum , alleluja.

Vg

p*

Y

yum , thus ; & myrrham , allel.

Omnes Angeli ejus;allehija,

Antiph. Mária & fhimina T

Ad Benedi&us, Antiphona,

k

benedícite Dómino : bymnum

Hódie celéfti Sponfo T jun&a

dicite fontes Dómino , allehija.

eft Eccléfia , quoniam in Jordá-

[

1

Antiph. Stellaifta [ ficutflam-

ne lavit Chriftus ejus crímina:

itfi

currunt cum munéribus Magi

Md

ma coniícat , & Regem regum

Deum demónftrat: * Magi eam

ad regálesnüptias, & exaqua

Trib

fa&o vino laiántur conviv& s

vidérunt, & magno Regi müne-

l

tm

za obtulerunt.

allelija.

Oratio.

Ál

itulum, Jfaie. 60. a. 1.

Eusjqui hodiérna die Uni-

)

n

3

&

ge; illumináre Jeráfalem:

I5

génitum tuum Géntibus

Qm

&.J quia venit lumen tuum , &

ftella : duce reveláft

i : concéde

k

[*

glória Dómini fupet te orta eft.

propítius ; ut qui jam te ex

p

cognóvimus , uique ad contem-

a

* breve, Reges Tharfis, & ín-

plan-

In Epiphania Domini.

293

,j Mk-

plándam fpéciem tuz celfinidi-

Oratio, D

€us; qui ,hodie'ma.

$ y;ll RE'

nis perducámur. Per eümdem utíupzà.

al

Dóminum.,

Si Epiphania venerit in

Ü d

Ad Tertiam ; Antiphona.

Sabbato , in fecundis Vefperis

Venit lumen ctüum,

fit commemor. Dominicz infra

Capitul. S ur

-

QZ&avam.

ln

ut füprà.

ge» illuminäge.

Andphona. Remánfit Puer. -

',m,*(d

YX. Reges' Tharfis & infulee mi-

Y. Omnes de Saba vénient ;

nera ófferent , allelija. $- Re-

allelíja. &- Aurum & thus de-

licus

ges Arabum& Saba dona addü-

feréntes ; allelája.

gnerc.

eent , allelüja.

Oratio. V ota , quacfumus,

ohsrut

Ad Sextam, Antiphona.

ucinfrà.

0Q,

lünin

Apértis thefáuris fuis.

Infra O&avam Epiphaniz

TW

Capitulum. — r(zig 6o. a. 4.

fioccurrat feftum Duplex ; vel

r D

Eva in circdüitu óculos

Semiduplex , transfercur poft

lum Y

tuos, & vide : omnes ifti

O&avam , nififuerit Patroni ,

congregáti funt , venérunt tibi :

vel Titularis Ecclefie , vel De.

1C[4;

erünt

filij tui de longä vénient; & fíliae

dicatio ejufdem , ut dieitur iif

Octavis

-

.

, &aur

tuz de látere furgent.

Rubrica de

de

: Omnes de Saba vénient, al-

Simplicibus veró fit Comnic-

mor.

od

lelája. - Aurum & thusdefe-

réntes , allelüja.

Ad Maturinum,Invitatorium,

i ranscd:'-)!

.

« myuüh*

Ad Nonam , Antiphona.

& Hymnus , utin die Fefti

v

Stella ifta,

mpe N

Led&iones tamen , & Antipho-

Capiculum.

Ifaie 6o. , 6,

na ad Benedi&us, & Magnificat,

U

wddic)

Mnes de Saba vénient ,

habentur fingulis diebus pro-

!

O

aurum & thus deferéntes ,

prie ; ucintrà.

yoy

& laudem Dómino annun-

« De Dominica infra Oda-

Zcüh. Am('

tiántes.

, ii

vam , in quamcumque diem

5,:

- Adoráte Döminum ; allel.

O&ava inciderit , fic Officium

iejus,.allci

W

E. In aula fan&a ejus; alle-

urinfrà ordinatur : & in ea po-

ln

l

]

nitur Epift. prima adCorinthios,

J

h1

hzf;; Velperis dicunturomnia,

Poft Dominicam veró contie

"T

ut füprà in primisVefperis. 280,

nuanturdies Octavze,codem nu-

us

Ad Magnificat , Antiphona.

mero quo notantur , pcrindc ac

0 J

D

Tribus miráculis t ornátum

fi Dominica non intercetfiffet,

diem fan&um cólimus : hódie

Exempli gratia : Si Dominica

l[ [

jl

ftella Magos duxit ad prafé-

veneririn rertia die infra Octa-

yrat

1

ami

ii

pium : hódie vinum ex aqua fa-

vam , prima die poft Domini-

&um eft ad nüptias : hódie in

cam, Antiphonz ad Benedi&tus

m Ó

rj

1

Jordàne à Toánne Chriftus ba-

& Magnificat ; dicentur de ter-

"

]

ptizári vóluit, ut falváret nos,

tia die infra OGavam , & fic

p

alle: dja,

deinceps dealijs.

SE.

j

T 3

Infra O&avam Epipgaxuïæa

2Spl'ICIIND

A DIE

ne rediread Herbdem débeant,

[

infra O&avam Epiphanize.

in fomnis admonéntur. Sícque

[f

Wa

Invitatorium , & Hymnus; ut

fit , ut Jefum, quem quzrit He-

ródes , invenire non poffit. Cu-

hi

fuprà in die Fefti.

Ti

: [n primo No&. füper Pfalmos

jus perfóna qui álij; quam hypó-

Andüphona. Afférte Dómino t

J

cricee defignántur ; qui dum fi&te

filij Dei ; adoràte Dóminum in

quarunt , invenire Dóminum

áula fancta cjus.

numquam meréntur?

Píalmi feriales.

Ledio ij.

I

Verficulus. & . Refponforia

^ Ed inter haec fciéendum,quód

$

Prifcillianifte haerérici na-

p

ejufdém erunt No&urni , cujus

eft Abfolutio : nifi forté . idem

fci unumquémque hóminem füb

n

BU

eflec cum Ant

.

iphona proximé

conftitudiónibus ftellàrum. pu-

di&a : trunc enim in alium com-

tant : & hocin adjutórium fui

d

LT

murandus erit.. Quod in omni-

erróris affümunt , quód nova

bus O&avis fervatur, -

ftella éxij ; cüm Dóminus in

j

Lé&io fan&i Evangelij fecün-

carne appáruit : cujus fuiffe fa-

Qu

düm Matrthzeum.

tum eámdem , qua appáruit ,

p

Le&io j.

Cap. 2. 4. I»

ftellam putant. Sed fi Evangé-

Qu

Mi

LIm natus effet Jefusin Bé-

lij verba penfàmus , quibus de

j

C

eádem ftella dícitur:Ufque dum

iT

thlehem Juda in diébus

Heródis regis , ecce Magi ab

véniens ftaret fuprà , ubi erat

A

Puer : dum non Puer ad ftel-

W g

Oriénte venéruntJerofólymam,

dicéntes : Ubi eft , qui natus eft

lam, fedtella ad Puerum cu-

Á

Rex Judzórum ? Et réliqua.

cürrit , fidicilíceat, non ftella

n

farum Püeri, fed fatum ftellae

ls.

De Homilía S. Gregórij Papae.

Ex Homilia 1o. in Evangelia.

is; qui appáruit , Puer fuit,

W

À

Ativitàte Regis noftri

Le&io iij.

cógnita , Heródes ad cál-

Ed à fidélium có

rdibus a&

h

N

lida arguménta convér-

"

fic , u áliquid effe facum- di-

lii

titur : & ne terréno regno pri-

cant. Vitam quippe hóminum

varétur , renuntiári fibi ubi Puer

folus hic Cónditor, qui creàvit ;

h

ET

inveniátur , póftulat. Adoráre

adminiftrat. Neque enim pro-

eum velle fe fimulat , ut hunc,;

pter ftellas homo, fed ftellze

lt

fiinveníre poflit, extínguat. Sed

ropter hóminem factee funt: &

ii

fi ftella fatum hóminis dicitur 5

Ál

quanta eft humána malítia con-

tra confilium Divinitátis * Scri-

ipfis fuis miniftérijs fubéffe ho-

Ti

j

prum quippe eft : Non eft fa-

mo perhibétur. Cerré cüm Ja-

ln

piéntia , non eft prudéntia, non

cob de iítero egrédiens , prióris

li dm

eft confilium contra Dóminum.

fratris plantam tenéret manu »

A

u

Namea , qus appáruit ftella ,

prior perfé&é nequáquam cegre-

Magos perdücit : nacum Regem

di pótuic , nifi tübfequens in-

h tl

reperiunt, münera déferunt : &

choiffet: &k tamen cüm uno

il

tém-

Infra OctavamE

iphaniee.

*

j

lite Re

a,

témpore, eodémque moménto pfa

gl

Sitqu

utrümque mater füderit, non

piénter.

uoftto, pfäll-it: ä—

fetit l

una utritifq; vitae quáliras fuit.

Pfalmi feriales.

(lr, Qu

Lé&io fan&i Evangeélij fecin

In fecundo Nocturno, Antiph.

mlye

Flüminis ímpetus T letíficat ,

düm Matrhaum.

dum i

Cd * 26 4. 0U.

allelija,, civitàtem Dei , allel.

Leétioj.

Jómunum

Píalmi feriales.

*Um natus effec Jefus in Bé-

Capitulum, — Ifaie &o. 4.4.

C

thlehem Juda in diébus

Heródis regis ; ecce, Magi ab

Ilijtui de long? vénient ,

lm

E

& filie tuze de látere fur-

Oriénte venéruntJeroíólymamy

T&Ci

gcnt. Tunc vidébis , & áfflues :

dicéntes : Ubi eft , qui natus eft

minemid

& mirábitur, & dilatábitur cor

Rex Judaórum ? Et reliqua.

linm p«

tuum, quando convéría füerit

De homilia S. Gregórij Papse,

ad te multitüdo maris , fortitü-

Ex Homtlia 10, in. Evangelia.

aunam

do Géntium vénerit tibi.

Agi veró aurum , thus ;

qu&;&mws

Vs

Y^. Tria func münera pretiófa ;

M

& myrrham déferunt.

g fülti

quz obtulérunt Magi Dómino.

Aurum quippe Regi

;ppäru'ï,x

x. Aurum, thus, & myrrham.

congruit ; thus veró in Dei Sa-

Oratio. D eus ,

crificium pónitur ; myrrha au-

Eyatg

qui hodiérna,

ibus (

urfüprà. 292.

tem mortuórum córpora con-

Jïqucdh*ü

Predi&um Capitulum cum

diántur. Eum ergo Magt; quem

X. dicitur per toram Octavam

adórant , étiam myfticis muné-

, uidi

in fecundo No&urno.

i d :

ribus predicant : auro Regem ;

Ad.Laudes , & Horas , omnia

thure Deum, myrrha mortálem.

Duerur (

utin die Fefli, preter Antipho-

Sunt veró nonnülli harétici, qui

ib

hunc Deum credunt, fed ubi-

um Á

yt

nas ad Benedi&us, & Magni-

ficat.

ue regnàre nequáquam cre-

erfuit.

:

Ad Benedi&us, Antiphona,

unt. Hi profectóei thus óffe-

t

Ab Oriénte T venérunt Maei

runt, fed offérre étiam aurum

n

dibusaä-

in Béthlehem adoràre Dómi-

nolunt. Er func nonnilli;

ut

fefuume

num : & apertis thefáuris fuis ,

1

ed

H hömim'ïm

hunc Regem exiftimant ;

preriófa münera obrulérunt: *

Deuümnegant. Hi vidélicet ei

lli c[gäï'lh

n "

aurum, ficut Regi magno ; thus,

aáürum ófferunt , fed offérre thus

fi

:

icut Deo vero ; myrrham, fc-

nolunt.

f [

N

pültáre ejus , allelüja.

Ledio yj.

pl

js dicit

Ad Magnificat , Antiphona.

Y T funt nonnuli , qui hune

Vidéntes ftellam Magi, t gaví-

* ,& Deum, & Regem fatén-

m

n'cü'

qu

l

fi fanc gáudio magno : & intrán-

tur , fed aífumpíifle carnem

ld

tes domum, obrulérunt Dómino

mortálem negant.

Hi nimi-

»5; )

J

aurü,thus,& myrrham,allelija.

rumei aurum & thus ófferunt,

" g

TERTIA DIE

"m

[

fed offérre mytrrham affiim-

rimo No&urno, Antiphona.

tzc mortalitàus nolunt. Nos

g

pi

nato Dómino offerá-

2

p l

itaque

[

lite t Deo no&fo ; pfállite :

T4

mus

r

296

Infra O&avam Epiphaniz.

mus aurum , & hunc ubique

QUARTA DIE,

fri

regnáre fateàmur : offerámus

In prirno No&. Anciphona.

pa'vi»

Omnis terra T adóret te, &

thus , ut credámus ; quód is qui

*

p

in témpore appáruit ; Deus an-

plallat tibi

*

Pfalmum diqat

li

nómini cuo Dómine.

cir

te témpora. éxtitit : offerámus

myrrham , ut eum, quem cre-

Píalmi feriales:

Per

da

dimus in fua. Divinitáte impaí-

L é&io fan&i Evangélij fecin.

fibilem , credámus étiam in

dàm Matthaeum, .

3

vit

noftra füíffe carne mortálem.

Leüio j.

C.gþ; 2i d. L.

[

Lcio iij.

Um natus effet Jefus in

P

Uamvis in auro, chure ; &

C

Bethlehem Juda in. diébus

firei

Heródis regis, ecce Magi' ab

Ya

myrrha intélligi & áliud

ote

. Auro namque fapien-

Oriénte venérunt Jerofülymam;

tia defignátur , Salomóne at-

dicéntes : Ubi eft, qui natus eft

tellánte , qui ait : "Thefáurus

Rex Judzeórum ? Et réliqua,

defiderábilis requiéfcit in ore

De Homilia S. Gregórij Pape.

Plæ'

fapiéntis. oThure autem , quod

Ex Hemilia 10, i Evangélia, —

con)

Deo incénditur , virtus oratió-

Agnum veró nobis áli-

«

his exprímitur , Pfalmifta te-

quid Magi- innuunt,

Qul

M

ftánte , qui dicit : Dirigàtur

quód in regiónem fuam

jroxi

orátio mea ficut. incénfum in

peráliam viam revertünir. In

Qd

confpé&tu tuo.

Per myrrham

«o namq;quod admóniti fáciunt,

s n

veró,carnis noftre mortificá-

b

nobis proféctó. inffüuant , quid

tio figurárur, Unde fan&a Ec-

faciámus.

Régio quippe no-

N

cléfüa de íuis operirijs ufque

ftra paradifus eft : ad quam

E

ad mortem pro Deo certánti-

Jelu cógnito, redire per viam;

N

bus dicit: Manus mez diftil-

qua vénimus , prohibémur. A

Tb

favérunt myrrham.

régióne étenim noftra fuper-

od

n fecundo No&. Antiphona.

biéndo, inobediéndo, vifibilia

Wi

Sufcépimus T Deus mifcricór-

fequéndo, cibum vétitum gu-

tion

diam tuam in medio templi tui,

ftándo difcéffimus : fed ad eam

T

Pfalmi feriales. Cetera ut fuprà,

necéffe eft, utflendo , obedién-

Iní

Ad Benedi&us ; Andphona.

do , vifibilia contemnéndo ; at-

Regc

Tria fünr muünera; T qua ob-

que appettum carnis refrg-

Ia.

zulérunt Magi Dómino, aurum,

nándo redeámus.

thus , & myrrham, Filio Dei ;

Le&io ij.

Adg

Regi magno , allelija.

Eráliam ergo viam ad re-

Yi

* AdMagniHcat, Antiphona,

P

giónem noflram regrédi-

Tte

Lux de luce t apparuifti Chri-

mur: quóniam qui à paradilt

fte, cui Magi muünera óffe-

gáudijs per dele&aménta di-

il

runt, allelija, allelitja , alle-

icéffimus, ad hec per laménta

Tttrr

!L:ija;

tevocámur, Unde necéffe eft;

& |

fra-

lg

Infra O&tavam Epiphaniae.

DIt,

fratres chariffimi , ut' femper

vídimus fulgéntem; cujus

fplen«

hn

dor illüirninat mundum.

pividi ; fempérque fufpé&i

üfet )

onàmus ante óculos cordis,

QUINTA PIE,

m d

inc culpas óperis, illinc judi-

In primo No&. Antiphona.

cium

extréme — diftri&tiónis,

Omnes Gentes T. quafcimque

"

Penfémus, quim diftrí&us Ju-

fecifti vénient & adorábunt CO«

tfam te Dómine,

ii

dex véniat, qui judícium mi-

UI

nátur, & latet: terróres pec-

Pfalmi feriales,

.

Cay. PT

catóribus inréntat , & tamen

L €&io fanéti Evangélij fecin-

1

h i

adhuc fiftinec : & idcírcó ve-

düm Matthaeeum.

tur de

nire cítiüs differt , u« minüs in-

j

Le&io j.

Cap.2.4.1.

e Mgi:

véniar quod condémnet. "

* Um natus effet. Jefus in

i

Lectio iij.

Béthlehem Juda in diébus

qui

LIniàmus flétibus culpas;

eródis" regis, ecce Magi ab

Ea

p

& cum Píalmífte voce

Oriénte venérunc

J

.

ero 161y:

o

preveniàmus fáciem ejus in

mam ; dicéntes

?

Ubi eft qui

natus eft Rex

ngflu,

confeffóne. Voluptátum nos

Judaórim ? Et

) nobis :

ergo fallácia nulla decipiat;

réliqua.

: du

nulla vana lztítia fedácac. I

Homilia fan&i 'Hierönyma'

ünem lu

fróximo namque eft Judex ,

Presbyteri,

X

quidixit: Va vobis, qui ridé-

Lib. 1. Comment. incap

^. Matth.

onicd

tis nunc; quia lugébias & flé-

Idimus enim ftellam ejus

fünan t

bítis. Hinc enim Sálomon ait :

in Oriénte. Adconfufió-

V

qur!

Rifus dolóre mifeébitur : & ,

nem Jüdaórum; ut Na-

Exüéma gáudij lü&us óccu-

tivitàtem Chrifti à Géntibus

m

jre p

pat. Hinc tterüm dicit : Rifum

difcerenr , óritur

in Oriénté

feputávi errórem , &

áudio

hibénn

ftella ; quam futüram , Bálaam,

dixi : Quid fruftrà. deciperis ?

cujus fücceffóres erant, vatici-

golta f

; n

Hinc rurfüs ait : Cor fapién-

nie nóverant. Lege Numeró-

tium ubi triftitia eft : & cor

rum librum.

Deferántür au-

vt

ftultórum ubi lzetítia.

ia

tem Magi ftellie indício in Ju-

In fecundo Noét. Ant

hona,

dzeam, ut facerdótes à Magis

f'O j Uhæ

Reges Tharfis, T & ín

&

le mü-

interrogáti , ubi Chriftus naíce-

i

mne,n J

nera ófferent Reei Dómino.

ijs tt

rétur , inexcufábiles fierent de

Píalmi feriales.

advéntu ejus.

'Ad Benedi&us , Antiphona,

Le&io ij.

Vidimus t ftellam ejus in O-

"T illi dixéruntei:in Béth-

;'iam d

riénte, & vénimuscum muné-

Á

lehem Judez. Librarió-

n n

ribus adoráre Dóminum.

rum hic error eft. Putáàmus

af

Ad Magnificat , Antiphona.

enim ab Evangelifta primüm

um

Interrogàábat T Magos Heró-

éditum , ficut in iplo Hebráico

u

des: Quod fignum vidiftis fu-

légimus , Jude, non Judzez.

j

j

j

per natum Regem ? Stellam

Quze eft enim aliárum, Géntium

pé-

T55

298

Infra O&avam Epiphanie,

Béchlehem , ut ad . diftin&ió-

SEXTA DIE.

T

nem ejus, hic Judez poneré-

In primo Noct. Antiphona,

n

tur? Judze autem idcírcó fcri-

Adoráte Dóminum , t alleluja,

Qrit

bitur, quia eft & ália. Béthle-

in aula fancta ejus ; allelija.

enir

hem in Galilza.

Lege librum

-

Pfalm: feriales.

queu

Jefu filij Nave.

Denique & in

Lé&io fan&i Evangelij fecán-

lplee

ipfo teftimónio ,,-qu'od de Mi-

düm Matthaum.

Tratli

chzz prophetía fumptum eft;

Lecioj.

Cap.2.4.1.

e

fin

Xta habétur

.

Et tu Béchlehem

Um natus effet Jefus in

terra Juda.

7

Lecto uj.

C

Béthlehem Juda in dié-

E apértis thefiuris fuis,

bus Heródis regis, ecce Magi

ltT

E

obtulérunt, ei münera;au-

ab Oriénte venérunt Jerofo.

Tumy

rum, thus, & myrrham. Pul«

lymam, dicéntes : Ubi eft, qui

la

chérrimé münerum facraménta

natus eft Rex

pus-

Vener

Judeórum? E;

Juvéncus Présbyter uno ver-

reliqua,

u

Ííículo comprehéndit : Thus ,

-Homilia S. Ambrófyj Epifcopi,

aln

ale

aurum , myrrham , Regique;

Lib. 2. in Luc. cap. 2. poft witium.

hominíque, Deó

ue dona fe-

Uz íunt ifta vers fidei

Que.

í

|imünera? Aurum Regi,

Cui

runt.

Et. refpón

Oaccépto in

fomnis , ne redirent. ad Heró-

thusDeo, myrrha defün-

t

ein

dem, per áliam viam revérfi

&o. Aliud enim Regis inítgne ;

funt in re

iónem fuam.

Qui

Aliud Divíne — facraméntum

Mi

münera obtülerant Dómino ,

i

fng,

potefláris , 4liud honor eft fe-

confequénter refpónfum acci-

pultüre , quze non corrümpat

Inf

corpus méórtui , fed reférvet,

D

piunt,non per Angelum , fed

peripium Dóminum : ut me-

Nos quoque , qui haec audimus,

li À

riórum Jofeph privilégium

& légimus , de thefáuris noftris

demonftrarétur.

Revertüntur

tália, fratres, münera proferá-

Al

autem per áliam viam : quia

mus.

Habémus enim thefáu-

E

infdeliráti mifcéndi non erant

Ant

rumin vafis fitílibus. Si igitur

Judasórum.

inte ipfo quod es, non ex te

]u

- In fecundo No&. Antiphona.

debes eftimáre , fed ex Chrifto:

M

Homo natus eft T in ea, & ipfe

quantó magis in Chrifto non

Ádny

fundávit eam Altíífimus.

tua debes zeltimáre , fed Chrifti?

p

[/

Pfalmi feriales,

Leaio ij.

gl

Ad Benedi&us , Antiphona.

o Magi dethefáuris fuis

f

Omnes natiónes T vénient à

T

€

runt münera. Vult'is

Titje

longé, portántes muüinera fua,

Ícire quàm bonum méritum hà-

beant? Stellaab his vidétur, &

Hüro

alleliája.

W

Ad Magnificat , Antiphona.

ubi Heródes eft , non vidétut :

Omnes deSaba' t vénient, au-

ubi Chriftus eft , rurfus vidétur,

EIIPI )

A

rum & thus deferéntes , alleli-

& viam demónftrar. Ergo ftel-

kb

ja» alleluja.

la hzec via eft , & via Chriftus:

"H

quia

Infra O&tavam Ep

hranïæ. -

2

DIE,

uia- fecindüm Incarnatiónis

j

1

Y.

aula fantta ejus. Alleliija.

Drpl ;

myftérium Chriftus eft ftella.

Glória Patri.. Adoráte,

zues .

T diij

Oriétur enim ftella ex Jacob, &

Hymnus cum reliquis, ut in

lrl

exürget homo ex Ifraél. Déni-

eadem Dominica infrà ponitür,

un

que ubi Chriftus, & ftella eft.

Deinde fic commem. de Epiph.

i k

ficut ibidem dicitur.

Z

Ipfe enim eft ftella fpléndida , &c

matutina. Sua fgitur ipíe luce

Ad Maturinüm, Invitatoriums

Cap,z.n,n

Íe fignat.

Le&io iij..

& Hymnus, utin dic Fefti.2806,

& t

:

Ccipe áliud documéntum.

In primo No&urno, Antph.:

u nd

: Alia venérunt via Magi ;

Notum fecit T Dóminus alle.

N

ália rédeunt. Qui enim Chri-

]

lija : Salutáre fuum, allelija.

m j

ftum víderant, Chriftum intel-

Pfalmi feriales.

U[)l eüx S

lexerant : melióres itique,quàm

Duze

x, Adoráte Dóminum , allel.

jein! i

vénerant, revertüntur.

5, Inaula fancta ejus , allelája,

quippe funt vize : una quz ducit

Lectiones tres de Homilia ia

jjtpn

ad intérirum ; ália, que ducic

Evang'(flln fa&us eílet Jefll'u

W/mmq

ad regnum, Illa peccatórum eft,

urinfrà. 392«

cum tribus Re-

à Vg

qua ducit ad Heródem : hec

fponf, prioribus ibidem notacis.

rum Aj

Chriftus eft , qua reditur ad

In fecundo No&urno, Antiph.

vrho d

pátriam.. Hic enim temporilis

Tria funt rniünera; T quae obtu-

: 'xsvmügml

eít incolátus; ficut fcriptum eft:

lérunt Magi Dómino , aurum ,

um

Multüm íncola facta eft ánima

thus, & myrrham : Fílio Dei ,

mea,.

-

ha?

Regi magno , allelüja,.

y at

In fecundo No&umo";Anti h.

Pfalmi feriales.

Adoráte Deum, 7 alleliüja , om-

l i

Capitulum & y'. ut in eadem

T

nes Angeli ejus , alleliija.

Dominica ad Sextam , infrà,

Pfalmiferiales.

Oratio, V Ota , quafumus.

d

jnei ?

"

Ad Benedi&us , Anriphona.

infrà,

304.

ein t

Vénient ad te, T qui detrahé-

Ad Laudes & Horas diei, ome

bant tibi, & adorábunt veltigia

ys 35

nia ut in predicta Dominica

, n

pedum tuórum.

cum commemoratione Epiphae

Ad Magnificat, Antiphona.

dux Ü

Admóniti Magi T in fomnis ,

nie, utinfr. 302. Epiítola

Chalt

ad Corinthios ; eo anno ponitur

per, áliam viam revérfi fünt in

ipia die Dominica in Officio

ïifedchf!

regiónem fuam,

Q&avze,

]f

du

4 Quando Epiphania in Do-

$

A B B.A T.O

minica venerit, Sabbato fequen-

Yf

infra OGavam Epiphaniz.

mattif

ti fir Officium de Dominica, hoc

Ad Velperas , Capitul.

;

modo. Feria fexta in fecundis

Rom, 12.4. 1.

D t

Velp. à Ca

tulo de Dominica :

"L

b

-

€cro,

Ratres , Obfecro vos per

iM

Fratres, O

ut infrà.

mifericórdiam Dei , ut ex-

rlus Vld

[

breve, Adoráte Dóminum,

E

hibeátis córpora veftra hó-

B

t

y

Allehija, allelüja. Adoráte,

ftiam vivéntem, fan&am , Deo

"l

pla-

qz

300

Dominica Infra Odavam Epiphanise.

fcant. Per. Dóminum hoütum

v

placéntem , rationábile obfé-

quium veftrum.

efum Chriftum.

p

. DOrcve.

Omnes de Saba vé-

Deinde fit. commemoratio

unle

nient, * Allel. allel. Omnes.

Epiphaniz per Aüam , qua oc-

hiquo

« Aurum & thus deferéntes.

curric fecundüm | ordinem die-

Duna

Allehíja, allelüja. G lória Pa-

rum infra OGavam.

derv.

&ri, Omnes.

Hymnus.

m

X. Vidimus ftellam ejus im

Oftis Heródes impie

Oriénte, allelája. $. Ertvéni-

tofec

mus cum muneribus adoráre

H

Chiiftum veníre quid ti-

, Ill

mes ?

allelija.

nl

Döminum :

Oratio:

*

Non éripit mortália ,

*Etg

Qui regna dat celéftia.

Eus , qui' hodiétna die

udi

D

i

Y bant Magi , quam víderant

Unigénitum tuum Geéhti«

Stellam fequéntes previam :

bus ftella duce reveláfti : concé-

flex

Lumen requírunt lümine :

de propítius ; ut qui jam te ex

* Deum faténtur münere.

fide cognóvimus , ufque ad con-

L. avácra puri gürgitis

templándam fpéciem tuz celfi.

[

Czléftis Agnus áttigit :

tüdinis perducàmur. Per eüm«

Ti

dem Dóminum noftrum.

Velera

Peccáta , que non détulit ;

* Nosabluéndo füftulit.

DOMINICA

x

IN ovum genus potentiz :

infra O&avam Epiphaniz.,

pip

* Aque rübéfcunt hydriz ;

'Totum Officium dicitur de

p

QQr

Vinümque juffa fündere ,

Epiph. prater Le&. Capit;

Mutávit unda oríginem.

Anas ad Benedi&us, & Magl.li-

j

ficat ; & Orationem,

G lóriatibi Dómine,;

Tum(

Qui apparuífti hódie,

In primo No&urno ponitut

VL

Cum Patre, & fan&o Spíritu,

Epiítolaj. ad Corinthios , que

* Ml

In fempitérna fzecula. Amen.

inferiüs poft Octav. Epiph. ha«

y.A

Yeri

X. Reges Tharíis & ínfulze má-

betur. 398, & legitur deinceps

néra ólferent. &« Reges Ara-

deca. Lect. veró ,

uze aliquan-

Vi

bum & Saba dona addücent.

i

.ad Roma«

do fuperfunt de Epil

Ad Magnificat , Antiphona.

n0$ , €o anno praetermittunture

Infecundo Nocturno.

[

Remánfit Puer. Jefus T in Jená-

falem, & non cognovérunt Pa-

Sermo fan&i Leónis Papa.

quod [

réntes ejus, exiftimántes illum

Serim. 4. de Epiph,

(sf

effe in comitátu: & requirébant

Le&io v.

I) tj

eum inter cognátos & notos.

Uftum & rationábile , dile-

Deltas :

ratio.

Gifimi , vere pietátis obfc-

Wi

s :

]

Ota , quaeefümus Dómine,

quium eft, in diébus, qui Di-

hi

V

fupplicántis pópuli calé-

víne ópera Mifericórdie pro-

E

IH

fti pietíte proféquere : ut & quae

teftántur , toto corde gaudére;

QUs d[

agenda funt, vídeant , & adim-

& honoríficé ea , quze ad falütem

UT

|

plénda que víderinr , convale-

noftram gefta funt , celebráre,

&l

i

yocán-

Dominica infra OCtavam Epiphanize,

301

m i

vocánte *os.ad hanc devotió-

Jerofólymam. , queréntes , &

nem ipía recurréntium témpo-

dicéntes : Ubi eft ; qui natus

It

xum lege , quz nobispoft diem ,

eft , cujus ftellam vidimus ?

m qu.

inquo Costérnus Paui Filius

* Et vénimus adoráre Dóminü,

od

Dei natus ex Vírgine eft , brevi

x. Vidimus ftellam ejus ir

l.

Oriénte. Et vénimus.

H

intervállo Epiphanía ínculit fe-

lum i

ftum, ex apparitióne Dómini

Le&io viij.

. B

confecrátum.

D roborándum ergo hanc

us d

, Illumináre ; illumináre Je-

fidem , que contra omnes

rüfalem , quia venit lux tua :

pronuntiabátur erróres ; ex ma-

.ti?a.

* Et glória Dómini füper te or-

gna geftum eft Divíni pieráte

ol'mdiäma |

taeft. X*, Ecambulábunt Gen-

confilij; , ut gens longínqua

um

tesin lüminetuo , & reges in

Orientális plage regióne confí-

vll

fplendóre ortus tui. Ecgloria.

ftens , quze fpe&andórum fide-

Le&io vj.

rum arte pollébat , fignum nacdi

u j

U[Z] us

quo fídei noftrz: magnum

Pieri, qui fupra omnem Ifraél

zefidium Providéntia Divi-

mts

IR

effet regnatürus , accíperer. No-

r Pa

na conftítuit : ut dum folémni

va étenim cláritas apud Magos

lrür,

veneratióne recólitur adoráta in

ftelle illuftrióris appáruit, &

intuéntium ánimos ita admira-

[CA

exórdijs fuis SalvatórisInfántia,

per ipía originália documénta

tióne fui fplendóris implévit, ut

Q'x?haniz,'

» d

probarétur veri hóminis inChri-

nequáquam fibi créderent negli-

Íto orta natüra.

]u 0

géndum , quod tanto nuntiabá-

, Omnesde Saba vénient, au-

tur indício.

l$j & Mï

ffh

rum & chus deferéntes , & lau-

, Interrogábat. Magos Heró-

dem Dómino annuntiántes ,

d

&umcpï'fï

s : Quod hignum vidiftis fuper

* Allelija, allelüja , allehíja.

natum Regem ? Stellam ma-

inntot

2

, Reges Tharfis & ínfulze md-

gnam fulgéntem, cujus fplen-

nera ólferent , Reges Arabum &

dor ilhíminat mundum : «Etc

gitur

g s

Saba dona addücenr. Allelija.

nos cognóvimus , & vénimus

Jl

Le&io vij.

adoráre Dóminum. y», Magi

Ocenim eft , quod jufií-

etit

véniunt ab Oriénte incpürc':ntes

H

ficat ímpios: hoc eft ,

fáciem Dómini , & dicéntes, Et

Q r

f

quod ex peccatóribus facit fan-

nos.

ClóriaPatri. Etnos.

lg

&os , fiin uno eodémque Dómi-

In tertio No&. ad Cantica, Aíías

hi

