de abyffis terrz. íterüm reduxí-

ii

fti me:

m d

u

N e projícias me in témpore fe-

ne&ütis: * cüm defécerit vir-

M ultiplicáfti magnificéntiam

y f

h:H

tus mea , ne derelínquas me.

tuam : * & convéríus confolás

Q uia dixérunt inimici mei mi-

tus es me.,

)

UP

hi:*& qui cuftodiébant áni-

N am & ego confitébor tibi in

f

mam meam , confiliumfecérunt

vafis pfalmi veritátem tuam : *

(

ao

inunum,

Deus pfallam tibi in cíthara;fan-

u

P

Dicéntes :

.

Deus dereliquit

&us Iíraél.

3

eum : perfequímini , & compre-

E xultábunt lábia mea cum can-

d)üVämE'

Hh 5

t 'L'

490

Feria quinta in Cona Domini.

távero tibi : * & ánima mea;

lemnitátem : omnes porta ejus

àt

giri

U

1am redemifti.

deflrüt&tz : facerdótes ejus

Qs

paat

1

$

ed & lingua mea tota die me-

méntes : vírginesejusfquáli

gy

|. ror

Teh $

dicábitur juftítiam tuam : * cüm

& ipía opprtä!Ta amaritüdine.

confüfi & revériti füerint , qui

H e. Facti funt. hoftes ejus in

| fsj

uzruncmala mihi

cápite , inimíci ejus locupletáti

TT

Mmsco

ntiph.

Deus meus eripe me

funt : quia Dóminus locütus eft

l

fuper eam propter multitüdi-

m

de manu peccartóris.

X. Avertántur retrorfum , &

nem iniquitárum ejus : párvuli

| ünedd

erubéfícant. &. Qui cógitant

ejus du&i funrt in captivitàtem

Bo

mihi mala.

ante fáciem tribulántis.

| tD

Hoc triduo poft. Verfic. No-

J eráfalem , Jenifalem , conver-

| & Ti

Qurin. dicitur fecreró ; P ater

tere ad Dóminum Deum tuum,

| timorte

nofter, 5ec pmnun'iazizr $

Et

Sic rerminantur Lectiones de

DT

nenos, Aecdiciruc Abfolurio ;

Lamencationibus in hoc triduo.

| t trba

neque dantur Benedic&tiones an-

$. In monte Olivéti orávit ad

It; " Y

te Le&iones. In fine Le&ionum

Patrem : Pater, fi'fieri poteft ;

toradin

non dicitur, Tu autem, ícd pri-

tránfeatà mecalixifte: * Spi-

J Fccca;

mz tres Le&iones Jeremiz ter-

ritus q!iiidem promptus eft , caro

Ts hmj

minantur ut infrà.

autem infirma ;fiat volüntas tua.

Mi piccan

X* Vigilàte ; & oràte, ur non

u

Incipit Lamentátio Jeremíz

étae.

- Pro

intrétis in tentatiónem. Spíritus

IN

Le&io j.

uidem.

l

al

C.zp. Y.4. 0.

V.au.

Á leph.

Lectio ij.

ft :g

Uómodo fedet fola civi-

T egréffus eft à filia Sion

m

E

omnis decor ejus: fadi

tas plena pópulo : facta

V recóy

eft quafi vídua dómina

funt príncipes ejus velutarie-

üläü&m tü

Géntüium : princeps provincià-

tes non. inveniéntes páfcua : &

d On

gum facta eft fub cribito.

abiérunt abífque fortitüdine ante

mles,& Q

Beth. Plorans ploràvit in no-

fáciem fubfequéntis.

Em]]'

Jreti

Zain. Recerdáta eft Jerífalem

&e , & lácryme ejusin maxillis

L fff[]u

lli

diérum affli&iónis fug , & pra-

ejus : non eft qui confolétur eam

0mu1g)& (

ex ómnibus charis ejus : omnes

varicatiónis ómnium defidera-

3&3 Um Vll

amíci ejus fprevérunt eam ; &

bílium fuórum, quae habüeratà

Asd

fa&i funtei inimici.

diébus antíquis, cüm cáderet pó-

tj

US er

Ghimel. Migrávit Judas pro-

pulus ejusin manu hoftili; &

D

"l af

non effet auxiliàtor : vidérunt

ts

pter affli&iónem , & multitádi-

-uo

nem fervitütis : habitàvit inter

eam hoftes , & deriférunt Sáb-

Gentes : nec invénit réquiem:

bata ejus.

Heth. Peccátum peccávit Je

:Hæfu[or

omnes perfecutöres ejus appre-

1 cm'

*

hendérunt eam inter angüftias.

rüfalem , proptéreà inftábilis fa-

n

li Ti

Daleth. VizSion lugent ; eó

&a eft : omnes , qui gloriücä-

n

quód non fint qui véniant ad fo-

bant eam ; fprevérunt illam ;

tmwclm

quia

Ferià quinta in Ceena Domini.

491

Vr

quia vidérunt ignom?niam ejus :

me defolátam , tota die meeróre

conféctam.

u

ipfa autem gemens convérfa eft

YU

retrórfum.

N un. Vigilàvit jugum iniqui-

hn

T eth. Sordes ejus in. pédibus

tütum meárum , in manu ejus

les qua

ejus, nec recordáta eft finis fui:

convolütz íunt , & impófitee

oj

depófita eft veheménter , non

collo meo : infirmáta eft virtus

Jotus

habens confolatórem: vide Dó-

mea : dedit me Dóminusin ma-

multi

mine affli&iónem meam , quó-

nu ; de qua non pótero fürgere.

ls :piwf;

niam eréctus eft inimicus.

] enifalem , Jenífalem , convér-

aptiv'n'ai::

J erüfalem , Jerfalem , convér-

tere, ad Dóminum Deum tuum.

Yis.

tere ad Dóminum Deum tuum.

.

Ecce vtdimus eum non ha-

em, C

$. Triftis eft ánima mea ufque

éntem fpéciem , neque decó-

D du

ad mortem : fuftinére hic , &

rem : afpé&us ejus in eo non

Letorss

vigilàte mecum : nunc vidébi-

eft: hic peccáta noftra portá-

i hoccd

tis turbam , que circámdabic

vit , & pro nobis dolet : ipfe au-

&i od

me: * Vosfugam capiétis , &

tem vulnerátus eft. propter ini-

hii

ego vadam immolári pro vobis.

quitátesnoftras: * Cujuslivó-

ille: ^

* Ecce appropínquat hora , &

re fanáti fumus. Y. Veré lan-

yusett u

Filius hóminis tradétur in ma-

guóres noftros ipfe tulit , & do-

volunuio

nus peccatórum. Vos fugam.

s

lóres noftros ipfe portávit.Cujus

Lectioiij

] od.

livóre. x. Ecce vídimus.

i

yts m

yet SPHME;

! Anum fuam-mifit hoftis

In fecundo No&. Antiphona.

ad ómnia defiderabilia

Liberàvit T^ Dóminus páupe-

[

ejus : quia vidit Gentes ingréf-

remà poténte, & ínopem , cui

fas San&tuárium füuum , de qui-

non erat adjütor.

PlaImus 7 1.

y r

us pracéperas ne intrárent in

Eccléfiam tuam.

Eus judicium tuum regi

u vt

C aph. Omnis pópulus ejus ge-

da: * & juftítiam cuam

ys pl

D

mens , & quzrens panem : de-

filio regis:

fo.rritüdmeï*

déruntpretiófa quzeque pro cibo

Tudicáre pópulum tuum inju-

j

" eü ]CIUJJ*

ad refocillándam ánimam. Vide

ftitia, * &

páuperes tuos in

J

fi£ i

Dómine;& confidera , quóniam

judício.

facta fum vilis.

S ufcípiant montes pacem: pó«

yitm b

p

amed. O vos omnes , qui

ulo, * & colles juftitiam.

"TU

tranfitis per viam , atténdite, &

]

(

W

udicábit páuperes pópuli, &

vidéte fi eft dolor ficut dolor

falvos fáciet filios páuperum: *

m

o

meus

*

*

i

Ó

quóniam vindemiàvit

& humiliábit calumniatórem,

Aw[ L

me , utlocütus eft Dóminus in

du

j

Et permanébit cum fole, &

die irz furóris fui.

ante lunam ; * in generatióne

"

em. De excélfo mifit ignem

& generatiónem.

PCCC

in óffibus meis , & erudivit me :

D eícéndet ficuc pláviain vel.

j

fU

& expánditrete pédibus meis,

lus: * & ficuc ftillicídia ftil-

yp

l "]

convétit me retrórfum : pófuit

lántia fuper rerram,

t

" y

O rié-

Feiia quinta in Cona Domint.

E

492

[igo

O riétur in diébus ejus ju

füitia,

plébitur maj

eftáte ejus omnis

IXI ;

terra : fiat , fat.

17Ffd

& abundántia pacis : * donec

K

VL COT

auferátur luna.

Andüphona. LiberávirDóminus

& imnoc.

Et dominibitur à mari ufque

páuperem à porénte;& inopem,

äfrfungg«

ad mare ; *& à flámine ufque

cuí non erat adjücor.

ad términos orbis terrárum.

Antiphona. Cogitravérunt f ím-

uliptioi

|tidetbam

€ oram illo prócident fthío-

pij; & locüri funt nequítiam :

| t aiont

es: * & inimici ejus terram

iniquitàtem in excelto locüti

.

funt.

Pfalmus 72.

ii

j

l

ngent. '

Tiiniba

Uàm bonus Ifrael Deus *

K eges Tharfis , & ínfule mu-

| Jl ! *labm

nera ófferenc : * . Reges Ara-

his, qui re&o fünt corde!

Dsc t

bum , & Saba dona addücent :

M. et autem pene moci funt pe-

D

m

des : * pené effüti funt grelfus

*&i

E tadorábunt eum omnes reges

|ncürum,

terre : * omnes Gentes férvi-

mel.

*

l'rümtam

ent ei:

Q. uia zelávi fuper iníquos;

illieis: ?

Q uia liberábit páuperem à po-

pacem peccatórum videns.

levarénnr

Q uia non eft refpé&us morti

zénte ; * & páuperem ; cui non

Vómod f

erat adjütor

eórum ; * & firmaméntum in

ttm, fU

arcet páuperi & ínopi: * &

plaga eórum.

I nlabóre hóminum non funt; *

Fäüllt P[C

ánimas páuperum falvas fá-

,

& cum homínibus non flagel-

ciet.

!dit (bm

E x ufüris & iniquitáte rédimet

labüntur:

Umine *

.Animas eórum: * & honorábile

Y deoténuit eos fupc':rbia,* opét-

ti funt iniquitáte & impietáte

ginem lplör w

nomen eórum coram illo.

Jf

€ rvivec , & dábitur eide au-

fua.

Q infüm

ro Arábie : & adorábunt de

P ródijc quafi ex ádipe iníquí-

tas eórum : * tranfiérunt in af-

hn,

!

& Tenr

ipfo femper : * tota die bene-

h

A

fé&um cordis.

]

t* a

dícent ei.

E t erit firmaméntum in terra

C ogitavérunt , & locüti funt

avfim, à

"lmnng

infümmis móntium : fuüperex-

nequítiam : * iniquitàtemin eX-

célto locüri funt.

Vtof

tollétur fuper Libanum fru&us

P ofuérunt in celum os fuum: x

"Ml n

ejus: * & florébunt de civitàte

l'«.'»üm '

ficut foenum terrae.

& lingua eórum tranfivicin ter-

fa.

Muxmi m

S ic nomen ejus benedí&um in

[

I deó convertétur pópulus meus

Boime.

fzecula : X ante folem pérmanet

hic: * & dies pleniinveniäntur

NU ttim

nomen ejus.

in eis.

€ t benedicéntur inipfoomnes

M u]d Y

E t dixérunt: Quómodo fit

eCit caro

tribus cerre : * omnes Gentes

Deus,* & fi eftíciéntiain ex-

i D"USc

magnificábunt eum.

l

B enedí&us Dóminus Deus If-

célfo?

aDäüs V:

& abun-

H Q((e

xael , * qui facit mirabíliafolus :

E. cce ipfi peccatóres ;

*

E t benedí&um nomen maje- dántes in. faculo;

obtinuée

"N

'h['n[

ftátis ejusin zecérnum: * & re-

runt divítias.

! W k)mu

.,E :

nL'Qm

: Feria quinta in Ceena Domini,

493

TT

Et dixi : Ergo fine caufa jufti-

num eft: * pónere in Dómi-

o

ficávicor meum, * & lavi in-

no Deo fpem meam.

ter il]llOCäHtCS manus m«eas.

Ut annántiem omnes pradi-

j

'

E t fuiflagellàtus tota die, * &

catiónes tuas, * in poruis filize

Sion.

ven t

ca&igä:ic mea in matutinis.

S idicébam : Narrábo fic : * ec-

| ncquv.izï

Antiphona. Cogitavérunt im-

ce natiónem filiórum tuórum

pl,-) [

locáti funt nequítiam :

xcelo l

reprobávi.

iniquitàtem in excélfo locüti

1

Íunt.

Yfrsil

E xiftimábam ut cognófcerem

hoc , * labor eft ante me:

Antiphona, Extüirge Dómine; T

o f

D onec intrem. in fan&uárium

& jüdica caufam meam.

myl [un:Ei

Dei: * & intélligam in noviíffi-

Plalmus 75.

ji ii

mis eórum.

5 T quid Deus repulífti in

qu'

V erümtamen propter dolos po-

-

finem : * irárus eft. furof

er ii

Qu

fuíftieis: * dejecífti eos dum

tuus fuper oves páícuse tuae *

m ia

allevaréntur.

Memor

efto

congregatiónis

;1þ6&us D

Q.uómodo fadi funt in defola-

tuz, * quam poffedifti ab inítio.

namentt

tiónem, fübitó defecérunt: * pe-

Redemifli virgam hereditátis

rierunt

propter iniquitàtem

tuz: * mons Sion; in quoha-

mnmx(»g

uam.

bicáftiin eo.

yus 1019

V elut. fómnium — furgéntium

Leva manus tuas in fupérbias

Dómine , * in civitáte tua imá-

eórum in finem: * quanta ma-

f &Ibih*?,f

ginem ipfórum ad níhilum ré-

lignátus eft inimicus in fan&o !

g m

diges.

Et gloriáu funt qui odérunt

Q uia inflammátum eft corme-

te, * in médio folemnitátis tuze.

, ii

um, & renes mei commutáti

pofuérunt figna fua, figna : *

vayí

& non cognovérunt ficut in

funt: * & ego ad níhilum re-

dàctus fum , & nefcivi.

éxitu fuper fummum.

k loaiuf

U t juméntum fa&us fum apud

uafi in filva lignórum fecá-

niqui[älfmïï

te: * & ego femper tecum.

ribus excidérunt jánuas ejus in

T enutfti

manum déxteram

idipfum : * in feciári & àfcia de-

.

-ïium gl

meam

.

& in ,voluntáre tua

jecérunt eam.

"d

deduxífti me, * & cum glória

1ncendérunt igni San&uárium

tuum : * in terra polluérunt ta-

fulcepífti me.

arpl u

Q uid enim mihi eft in celo? *

bernáculum nóminis tui.

at

& à tequid vólui fuper terram?

D ixérunt in corde fuo cogná-

Pk

D efécit caro mea , & cor me-

tio eórum fimul : * Quiélcere

| uömo*ki

um : * Deus cordis mei, & pars

faciáàmus omnes dies feftos Dei

:

n

mea Deus in :ecérnum.

à terxa.

Q . uiaà ecce; qui elóngant fe à

$ igna noftra non vídimus , jam

i

te; peribunt : * perdidifti om-

non eft prophéta: * & nos nom

/

y

nes . qui fornicántur abs te.

cognöfcet ámpliüs,

u[O;

M ihi autem adharére Deo bo-

U ífquequó Deus improper?;bx:c

inlie

——

Feria quinta in Coena Domini,

*

dérunt, afcéndic

du*

inimícus : * trrita adverfárius

rum, quite o

nomen tuum in finem *

Íemper.

tüm n

Q1t quid avértis manum tuam ,

Antiphona, Exürge Dómine ;

!| Lüpi

^

u

4

ica caufam meam.

& déxteram truam , * de médio

&j

| Lnati

finu tuoin finem?

! hidlx.

, Deus meus éripe me de ma-

eus autem Rex nofter ante

nu peccatóris. ; Et de manu

| vyTu

r

k

&

cula , * operátus eft falütem

contra legem agéntis, & iníqui,

w no

in inédio terra.

Ex Tra&ácu dan&i Augullíni

|

Epiícopi fuper Pfalmos.

!

w qui

'ru confirmáfti in virtüte tua

mare: * contribuláfti cápita dra-

In P(alm. y4- ad 1. verf.

(t)000.

|

cónum in aquis.

Let0 à3iij.

ioqud

Xàudi

Deus orauónem

finyutmun

*u confregifti cápita dracó-

nis : * dedífti eum elcam pópu-

meam , & ne defpéxeris

1 dreactü

E

lis &thíopum.

deprecatiónem meam : in«

jitimque

ténde mihi, & exáudime. $a-

|

Jimiu

qu dirupifti fontes & torrén-

tes: * tu ficcáfti flüvios Ethan.

tagéntis , folíciti ; in tribularió-

tcis, Di

"ruus eft dies, & tua eft nox : *

ne pófiti, verba funt ifta. Orat

ascrpnf

tu fabricátus es auróram & 1o-

multa páriens, de malo liberári

Bolis q

lem.

defiderans. Siüpereft ut. videá-

; lnr d

mus in quo malo fit: & cüm dí-

Tu fecífti omnes terminos ter-

u defpexä«

122 : * zeflátem & ver tu plafmä-

cere coeperit , agnofcámus ibi

fraquos

nos effe : ut communicáta tribu-

ftüi ea.

m : d

latióne, conjungámus oratió-

Memor efto hujus, inimicus

tTnac Al

nem. Contriftátus fum , inquit;

tt ts o

improperàvit Dómino : * &

pópulus infipiens incitàvit no-

in exercitatióne mea, & con-

m ( f

turbátusfum. Ubi conrriftátus?

men tuum.

haliérüe

ubi conturbácus ? In exercita«

w e tradas béftijs ánimas con-

"ivf

fiténtestibi, * & ánimas páu-

tióne mea , inquit. Hómines

Bl &

perum tuórum ne oblivifcáris

malos, quos pátitur, comme«

ts

morátus eft : eamdémque pal-

in finem.

*

(im dixüïe[)

fiónem malórum hóminum ;

h æm

Réfpice in teftaméntum ruum:

Ones

quia repléti fünt, qui obícuráti

exercitatiónem fuam dixic. Ne

i

funt terre dómibus iniquità-

putétis gratis effe malos in hoc

Hmm haïll[

tum.

mundo: & nihil boni de illis

mlw[[]m m

Ne avertütur hümilis fa&us

ágere Deum. Omnis malus aut

l

DI

confüfus: * pauper & inops

ídeó vivit, ut corrigàrur : aut

lx") de

laudábunt nomen tuum.

|

hm :

ídeó vivit, ut per illum bonus

m

i

exerceátur.

hh

Exárge Deus, jüdica caufam

tuam : * memor efto imprope-

Amícus meus ófculi me tráe

didi

ïx

riórum tuórum : eórum quz a

t figno : quem ofculácus fie«

d

ltD

1o , iple eft, tenéte eum : hoc

Qu

infipiénte funt tota die.

g

N e oblivifcáris voces inimicó-

malum fecit figoum, qui pet

LOI

Q3

ófculum | adimplévit homict-

ïqm tuórum ; * fugärbia- eó-

dium:

Feria quinta in Cena Domini.

calt

dium: * Infélix praetermifit pré-

mero Chriftum Judeis trádidir.

tium fánguinis, & in fine láqueo

y. Mélius illi erat, finatus non

P

Donit,

fe fulpéndit.

x

. Bonumerat ei ;

fuíflet. Denariórum.

l

fi natus non fuiíflet homo ille.

Íectio vj.

tedn.

Infélix.

Le&io v.

/7^w llóniam vidi iniquitátem ;

m

x Tinam ergo qui nos mo-

& contradictiónem in ci-

dó exércent, convertán-

, Kini

*

vitàté. Atcéndeglóriam Crucis

hp

tur, & nobífcum exerceántur

.

ipsius.

Jam in fronte regum

^

falmo,

tamen quámdiu ita funt;ut exér-

Crux illa fixa eft , cui inimíci

ceant , non eos odérimus : quia

LT.

infultavérunt. Effé&us probávic

!

in eo quód malus eft quis eó-

virtürem : dómuit orbem non

"atv

rum , utrüm ufque in finem per-

ferro , fed ligno. Lignum Cru-

feveracürus fit; ignorámus, Et

: o

cis contumélijs dignum vifum

umb

plerámque cüm tibi vidéris odif-

eft inimícis, & ante ipfum li-

udim V

Íe inimicum , fratrem odifti , &

gnum ftantes caput agitábant ;

neícis. Diábolus, & ángeli ejus

& dicébant: Si Fílius Dei eft ,

) eribuld

uifta,

in Scriptáris fan&is manifefláti

defcéndat de Cruce.

Extendé-

aalo Ti

funt nobis, quód ad ignem eecér-

batille manus fuas ad pópulum

num fint deftináti. Ipfórum tan-

non credéntem , & contradicén-

jcuci

c K m

tüm delperánda eft corré&io ,

tem.

Si enimjuftus eft , qui ex

contra quos habémus occiltam

fide vivit,iniquuseft , qui non

m

lu&am : ad quam luctam nos

unicit

habet fidem. Quódergo hi ait ,

àmus 0i

^

l)

armat Apóftolus , dicens : Non

iniquitàtem 5 perfídiam intélli-

eft. nobis collu&átio advérfüs

]s fum,inqï:'

ge. Vidébat ergo Dfis in civitá-

u

carnem & fánguinem : id eft ,

teiniquitátem , & contradi&tió-

me

non advérfüs hómines, quos vi-

nem , & extendébat manus fuas

J comfiüi?

i n

détis , fed advérfüs príncipes, &

ad populum non credéntem , &

poteftátes , & rectóres mundi ,

contradicéntem : & tamen &

j, 8^

tenebrárum harum.

Ne forté

ipfosexpéctans , dicébat : Pater;

jtüly aj

d

.cüm dixilfet, mundi , intellíge-

ignófce illis , quia néfciunt quid

-Xes deemones effe rectóres caeli

fáciunt.

! hömlm.

d

& terre. Mundi dixit, tene-

$. Unus ex difcípulis meis tra-

um

-brárum harum : mundidixir ,

malos Y

ecme hódie: Va illi per quem

amatórum mundi : mundi dixit,

tradarego. * Mélius illierat ,

[l bm]] de y

impiórum & iniquórum: mun-

fi natus non fuíffet. , Qui in-

yin

didixit; de quo dicit Evangé-

tíngit mecum manum in paró-

Dmgaml

'lium : Et mundus eum non co-

pfide, hic me traditürus eft in

er 1!lum

gnóvit.

manus peccatórum.

Me'liuc,

Judas mercátor péffimus ó-

*. Unusex diícípulis.

/ ogullm

?c'trl

o périjt Dóminum : ille ut a-

In teztio No&umo, Anciphona,

nokm

il

d

gnus innocens non negávitJuda

Dixi iníquis ; T Nolite loqui ad-

re a

d

ólculum ; * Denariórum nü-

vérsus Deum iniquitátem.

m P

Pfal-

yy

J

if

ER

;

;|

Cona Domini.

l

496

Feria quiiæga in

Pfalmus 7

jus: * & habitátio ejusin Sion,

At

*

à

^"WNOnfitebimurt

i

ï: Deus :V *

j bi confrégit pocentias árcuü ,

TIImor

hn,&

confitébimur, & invocá-

Ícurum , gládium, & bellum.

bimus nomen ruum.

ilhiminans tu mirabiliter à

!

f lpi

Narrábimus mirabília tua : *

móntibus cetérnis : * curbáti funt

lticpa

cüm accépero tempus , ego Ju-

omnes infipiéntes corde.

| i^

D ormiérunt fomnum fuum: *

Áalicin

ftítias judicábo.

L iquefá&a eft terra , & omnes

& nihil invenérunt omnes viri

|

Coglräw 1

divitiàrum in mánibus fuis.

qui hábitant in ea : * ego confir-

äm &t

imávi colámnas ejus.

Ab increpatióne tua- Deus Ja-

ll

D ixi iniquis : Nolite iníqué &-

cob * dormitavérunt qui aícen-

lod

ere: * & delinquéndbus : No-

dérunt equos.

ltl meo

lite exaltàre cornu.

"u terríbilis es, & quis refiftet

ipbum

Nolite extóllere in altum cornu

tibi? * ex tunc ira tua.

'imqid

veftrum : * nolite loqui advér-

De celo auditum fecífti judí^

jus; *

cium: * terra trémuit & quiévit.

füs Deum iniquitàcem.

mplaci

Quia neque ab Oriénte , neque

Cüm exürgeret in judicium

lt j f

Deus , * ut falvos fáceret omnes

ab Occídénte , neque à defértis

FP

manfuétos terrae.

móntibus : * quóniam Deus Ju-

Hopenera

dex eft.

Q uóniam cogitátio hóminis

ldlv

'

H unc humíliat ; & hunc exál-

confitébitur tibi: * & relíquie

It condnt

cogitatiónis diem feftum agent

tat: * quia calix in manu Dómi-

äföïd'las fu;

ni , vini meri plenus mixto.

tibi.

t dhi.

Etinclinàvit ex hoc in hoc: ve-

Vovéte, & réddite DóminoDeo

iitodéy

veftro , * omnes qui in circuitu

rümtamen fzx ejus non eft exi-

'lmeF fj

nanita: * bibent omnes pecca-

ejus affértis münera;

Wmemm

tóres terrae.

"Terríbili & ei qui aufert fpiri-

"tl

E coautem annuntiàbo in

fiecu-

tum príncípum ; * terríbili a-

"Intdiiho

lum: * cantábo Deo Jacob. -

pud reges terra.

J

Tjg: *

EÉr ómnia córnua peccatórum

Antiphona. Terra tcrémuit &

uglulsem

quiévit ; dum exüirgeret in judí-

confríngam : * & exaltabüntur

*l 1n fü

córnua jufti.

cio Deus.

l

l

(

magn

Antiphona, Dixiiníquis: No-

Antiphona.

Ih die ftribulatiö.-

leg

nis meze Deum quuisiv

i máni«

n

lite loqui advérsüsDeum iniqui-

tàtem.

bus meis.

"t fs

]

Antiphona. Terra urémuit t &

Pfalmus 76.

I mïuam.

Oce mea ad Dóminum

W

quiévit , dum exiirgeret injudi-

Uptlun

'€io Deus.

V

clamávi: * voce meà ad

l

J

Píalmus 75.

Deum , & inténdit mihi.

hd

Wn[ fe

In die tribulaciónis mez Deum

À

Otus in Judsa Deus: * in

Ttte;

N

Iírad] magnum nomen

exquisívi , mánibus meis no&e

contraeum: * & non fum de-

N A o l

ejus:

Uulm' f:

W

céptus,

l

E fa&us eft inpace locus e-

R*

LY

mmded'

N H)'m

Feria quinca in Coena Domini.

497

t Yis

R énuir confoláti Ónima mea, * E. tenim fagfttze tuse tránfeunc:*

a

memor fui Dei ; & dele&átus vox tonítrui tui in rota.

&i

fum , & exercirátus fum : & de-

Illuxérupt coruícatiónes tuse

lt i

fécit lpíritus meus.

orbi rerre : * commóta . eft,

ubl

&

Anticipavérunt vigilias óculi

contrémuit terra.

Yi

mei: * turbátus fum , & non

Inmari via tua , & fémitee tt

ä

ym Rn

fum locütus.

in aquis multis : * & véftipia

[ O v

Cogitávi dies anríquos : * &

tua non cognofcéntur.

bus s

annos atérnos in

mente há:

D eduxiífti ficut oves pópulum

bui.

T

tuum , * in manu Móyfi &

m quu

Et meditátus füum no&e cum

Aaron,

Corde meo , * & exercitábar, &

Antüphona. Indietribulatiónis

i i

Ícopébam fpíritum meum.

mes& Deum exquifívi mánibus

| U.

N umquid in aetérnum projíciet

meis,

j fecliit

Deus: * aut non appónet ut

X. Exürge Dómine, ; Etjd«

complacitior fit adhuc ?

dica caufam meam.

vic &ei

in j

Aut in finem mifericórdiam

De Epíftola prima beáti Pauli

faceretut

fuam abícindet, * à generatió-

Apóftoli ad Gorínthios.

nein generatiónem ?

Cap. 1 1. d. 17.

Lectio vij.

[tätio hömï

Áutoblivifcétur miferéri Deus?*

Ocautem pracípio : non

&ut continébit in ira fua mife-

iif

:

H

laudans quód nonin mé^

j du

ricórdias fuas ?

lius , fed in detétius con-

Et dixi , Nunc cepi: * hzec

venitis. Primüm quidem coms

mutário déxterze Excélfr.

veniéntibus vobisin Eccléfiam,

lireDömï'?*'E

M emor fui óperum Dómini : *

áudio fciffáras effe inter vos, &

qi us

quiamemor eroab inírio mira-

;

ex parte credo. Nam opórtet &

g at

|

bílium tuórum.

hzrefeseffe , ut & qui prebáti

, * t

E t meditábor in ómnibus opé-

funt , maniféftifiant in vobis,

tibus tuis : * & in adinventióni-

us tuis exercéborx.

Conveniéntibus ergo vobis in

unum, jam non eft Domínicam

;rrü ii

:Xüfgcmm

D eus in fando via tua : quis

Cenam manducáre. Unufquítz

Deus magnus ficut Deus no-

que enim fuam cenam praefü-

fter: * tu es Deus; qui facis mi-

mit àd manducándum. Er álius

gb

tabilia.

quidem éíurit , álius autem

quuism

N otam fecífti in pópulis virtá-

ébrius eft. Numquid domos non

tem tuam: * redemiítiinbráchio

hábétis ad manducándum , &

)

p»

iujo pópulum tuum : fílios Ja-

bibéndum ? aut Eccléfiam Dei

ETl

€ob, & Jofeph.

contémnitis , & confiünditis eos,

Y idérunr te aque Deus , vidé.

qui non habent ? Quid dicam

ndl[ n^

munt teaqua : * & timuérunt ,

vobis ? Láaudo vos ? in hoc on

ii

& turbáte func abyffi.

laudo.

j

p

M ultitüdo fónitus aquárum ; *

. Eramquaft Agnusínnocenst

g

Yocem dedérunt nubes,

du&us .fum ad immolándum, &

Pars Hyemalis,

[

—

498

'Feria quinta in Coena Domini.

nefícióbam : confilium fecérunt

& de Cálice bibat. Qui enim

hn f

|. frmon

inimíci mei advéríüm me , di-

mandáücat & bibir indígne ; ju-

| ii

céntes : " Venite , mitràámus

dicium fibi mandücat & bibit :

| Ea

lignum in panem ejus , & era-

non dijüdicans Corpus Dómini,

dámus eum de terra vivéntium,

Ideó inter vos mulci infírmi , &

| tiptus

| toncip

Y^. Omnes inimíci mei advér-

imbecilles , & dórmiunt multi.

Eceg

füm me cogitábant mala mihi :

Quód fi nofmetípfos dijudicaré-

focer|

verbum iniquum mandavérunt

mus , non ütique judicarémur.

mll

advérfüm me, dicéntes. Venite,

Dum judicámur autern , à Dó-

Lectio viij.

l

higs

mino corrípimur , utnon cum

l:*

& Go enim accépi à Dómi-

hoc mundo damnémur. Itaque

iumde

À amno , quod & crádidi vobis ;

fratres mei ; cüm convenitis ad

manducándum , ínvicem expe-

Áudicai.

quóniam Dóminus Jefus in qua

leitiàm

no&te tradebátur,accépir panem,

&áte. Siquis éfurit , domi man-

limiliár

& grátias agens fregit , & dixit:

dücet : ut non in judícium con-

À vette

Accípite ; & manducáte : hoc

veniàtis. Cétera autem ,-cüm

eft Corpus meum , quod pro vo-

vénero, difpónam.

hog; *

bas ol

bis tradécur: hoc fácite in meam

& Senióres pópuli confilium

Ccommemoratiónem.

Similiter

; rmund

fecérunt, * lt Jefum dolo te-

!

& cálicem , poftquàm coenávit

nérent, & occíderent : camglá-

|

itimis

| Wribus

dicens : Hic calix novum tefta-

dijs & füftibus exiérunt tam-

Vewuj

mentum eft in meo Sánguine.

quamad latrónem. — Y Colle-

Hoc fácite quotiefcémque bibé-

gérunt Pontífices & Pharifzi

ii

5145 mi,

fis, inmeam commemoratuó-

concílium. lUt Jefum. . Se-

nem.

enim

nióres.

&dde ii

Quotiefciimque

manducábitis Panem hunc, &

AD LAUDES.

li*

TT ha.

Càálicem bibéus : Morté Dómi-

Antiphona. Juftificéris Dómi«

niannuntiábitis donec véniat.

ne T in fermónibus tuis ; & vin-

Wbo ini

cas cim judicáris.

lalv

j. Una horanon potuiftis vi-

gilárc mecum , qui exhortabá-

Pfalmus 50.

leme«

Iferére mei Deus , * fe-

lt

mini moripro me ? * VelJu-

dam non vidéris , quómodo non

cándüm maguam mife-

Vliguon

dormit , fed feftinat trádere me

ricórdiam tuam.

"tine ]i

Etfecándüm multitidinem mi-

( meum

Judais? X. Quid dormitis ? für-

2ite , & oráte , neintrétisin ten-

feratiónum tuárum , * deleini-

ii

u

itàtem meam.

tatiónem, Vel Judam.

n

Lectio 1x.

À

U

)

d

Ampliüs lava me ab iniquitáte

|

Taque quicümque mandu-

mea : * &à peccäto imeo muié

Dïiüms l)

I

da me.

&tf

cáverit Panem hunc, vel bí-

iCillm

Quóniam iniquitárem meam

l

)

berit Calicem Dómini indigne ;

reus erit Córporis & Sánguinis

ego' cognófco : * & peccárum

Pmihälm

Ws

Dómini. Probetavtem feipfum

meum contra me eft femper.

homo : & íic de Pane illo edat ,

T'ibi foli peccávi; & malum co-

TaAm

Ecnim f:

m

Ferià quinta in Ceena Domini,

"4

9

-

Qu

fam té feci : * ut Jüftificáris in

voluntá

te tüa S

ijon : * ut æä

p

fermónibus tuis, ,& vincas cüm

ficéntur muri Jerüfalem.

I

iudicä'risf.

T uüc acceptábis facrifícium ju«

as Din

E éce enim in iniquitátibus con-

ftítiz ; oblatiónes, & holocáus

céptus fum

.

.cxk

& in peccátis

fta : * tunc impónent fuper al«

Alimijt

Q m

€oncépit me mater mea.

tàre tuum vítulos.

E cce enim veritárem dilexífti:*

T

Antiphona, Juftificéris Dómi«

ia

$ncérta & occülta fapiéntie cuae

nein fermónibus cuis ; & vina

i

manifeftáfti mihi.

€as cüm judicáris.

A fpérges me hyflópo ; & mun-

Anriphona. Dóminus T tàámi«

Wa

dàbor : * lavábis me , &füper

quam óvis ad ví&imam du&us

mur lg

nivem dealbábor,

eft; & non apéruit os fuum.

comatid

À udítui meo dabis gáudium &

Pfalmus 89.

iemdy

letitiam : * & exultábunt offa

Omine , refügium faua

r dnine

humiliáta.

1)

es nobis , * à generatiós

udicuni

À vérte fáciem tuam à peccátis

iein generaciónem.

urem , V

meis: * & omnes iniquitátes

P ridlquam montesfíéerent ; au

meas dele,

formarétur terra ; & orbis ; *

]i conii

Cor mundü crea in me Deüs: *

à faeculo & uíque in fzeculum tu

Áum dol»:;

& Ípiritum re&um ínnova in

es Deüs.

ac: Qu

Vifcéribus meis.

N eavértas hóminem in hümilia

m&wæ

tàtem : * & dixífi : Convers

^Q»

N e projícias meà fácie tua : *

m

& fpiritum fanctum tuum ne áu-

timini fílij hóminum.

, & D

feras à me.

Q uóniam mille arini anté ócuz

]cïu

n

Redde mihi letíriam falutáris

lostuos ; * tamquam dies hes

tui : * & fpiritu principáli con-

ftérna qu& praetérijc

UDES'

firma re.

E tcuftódia in no&e; X qu pra

yídis

D océbo iníquos viastuas : * &

híhilo habéntur , eórüm anni

ys lb

n

erunt.

Ímpij ad te converténtur.

1

L ibera me defanguínibusDeus,

M ané ficur herbá cránfeát : mà-

[

j5

Deus falüris mez : * & exulrá-

né flórear , & tránfeat : * véfpes

giDat

re décidat , indüret , & aré(cat,

bit lingua mea juftítiam tuam.

mg .i:lm

D ómine lábia mea apéries : X

Q. uia defécimus in irà tua ; * &

&t os meum annuntiábit laudem

in furóre tuo turbári fumus.

3040

llurud

dl

tuarmm.

ofuífti iniquitátes mioftras in

jj

jm

Q uóniam fi voluíffes facrifí-

confpé&u ttio , * fzeculum no«

€ium ,. dediffem áti

ue : * ho.

ftrum in. illuminatióne vultus

J

"TL

locáuftis non dele&áberis.

b

tui,

d

Omw 4

S acrifícium Deo [píritus cori«

Q. uóniam omnes dies ioftri de-

tribulátus : * cor contritum &

fecérünt : * &cin ira tuà defé:

M

j

j

umiliàtum Deus non defpí-

cimus;

€les.

A. nni noftri fictit aránea nieditás

T

p

.eü WP

B enigne fac Dómine in bona

büntur: * diesannórum noftróz

li2

r

g

[

500

Feria quinta in Ccena Domini,

L

tul tibi *

ut vi

dérem virtütem;

rum in ipfis, feptuagínta an-

etníte

ni.

tuam , & glóriam tuam.

| st

$ i autem in potentátibus , octo-

Q. uóniam mélior eft milericóra

geedi

gína anni : * & ámpliüscó-

dia tua füper vitas: * lábia mea

laudábunt te.

fer, b

rum , labor & dolor.

TOR

S ic benedicam te in vita mea: *

Q uóniam fupervénit manfue-

lutph

tüdo , * & corripiémur.

& in nómine tuo levábo manus

meas.

"

1

| mum ]

Q uis novit poteflàté irz tuz , *

E

& prez rimóre tuo iram tuam di-

$ icut ádipe & pinguédine re

tl

r

numeràáre?

huplo

pleátur ánima mea : * & lábijs

DT

D éxteram tuam fic notam fac;*

exultatiónis laudábit os meum,

f D

& eruditos corde in fapiéntia.

S imemor fui tui fuper ftracum

C onvértere

mmeum : in matutínis medirá-

(aticun

Dómine üfque-

Ant

quó ? * & deprecábilis efto fu-

borinte: * quia fuífti adjütor

U

ten

per fervos tuos.

meus,

Etin velaménto alàárum tuá-

Kum Q

R epléti fumus mané mifericór-

Vmare,

diatua: * & exultávimus, &

exultábo : adhefit ánima mea

delectáti fumus ómnibus diébus

vrtirid

poft te: * me fuícépic déxtera.

noftris.

tua.

Jitipy,

li,

L eecáti fumus pro diébus , qui-

X pfiveró in vanum quaefiérunt

IDesr

bus nos humiliafti; * annis,qui-

ánimam meam : introibunt in

j Q Dey

bus vidimus mala.

inferióra terrae: * cradéntur in

| üerm,

R éfpicein fervos tuos, & in

manus gládij, partes vülpium

erunt.

Dóminis

ópera tua : * & dirige filios eó-

| Umm'poæn

rum.

R ex vetó latábiturin Deo :lau-

lPa

E t fit fplendor Dómini Dei no-

dabüntur omnes qui jurant in

ftxi fuper nos : & ópera mánuum

€o: * quia obftrü&um eftos lo-

Pfoiifir in n

l

*

i pX

noftrárum dírige fuper nos: *

quéntium iniqua.

Píalmus 66.

ET Mm

& opus mánuum noflrárum

Wt

dírige.

Eus mifereátur noflri, &

benedicat nobis: * illü-

h TY

i

Antiphona. Dóminus tamquá

ovisad vi&timam du&us eft, &

minet vulcum fuum fuper nos »

r t

m!ü mf

non apéruit os füuum.

& mifereátur noftri.

LU

Contritum eft T

*Domm.

Antiphona.

I € cognofcámus in terra viam

€or meum in médio mei, contre-

tuam , * in ómnibus Géntibus

muéruntóimnia offa mea.

falutáre tuum.

LT

li

Pfalmus 62.

C onfiteántur tibi pópuli Deus:*

|

Eus Deus meus * ad e

confiteántur tibi

ópuli omnes.

L eténtur & exi

j

tent Gentes:

CM

'de luce vigilo.

S itivitinteánima mea, *quim quóniam jüdicas pópulos in &-

"t f

1$

(;

lts

multipliciter tibi caro mea,

quitàte : & Gentes in terra diri-

o

UET

[nterra deférta, & ínvia, &

IS,

tln

tl

inaquófa: * fic in fan&o appá-

C enfiteántur tibi pópuli Deus :

Ü

con-

!(.mim

l

vitin

Feri

inta 3n Ceena Domini.

OoI

al

o6m-

U

eonfiteántur tibi póp

comprehéndam, * dividam fpó-

pes: * terra dedit fructum fuum.

lia , implébitur ánima mea :

fl

b

Benedicat nos Deus, Deus no-

Evaginábo glídium meum, *

fter , benedicat nos Deus: * &

interfíciet eos manus mea.

vituma!

métuant eum omnes fines terrae,

Flavit fpíritus tuus , & opéruit

ibo n

Antiphona, Contritum eft cor

eos mare : * fübmérfi lunt quafi

meum in médio mei , contre-

lumbum in aquis veheméni-

mueérunt ómnia offa mea.

À

us.

yedint

"Autiphona, Exhortátus es t in

is símilis tui in fórtibas Dó-

* &lb

virtüte tua , & in refectióne fan-

mine? * quis símilis tui , ma-

t0g m

&a tua Dómine.

gníficus in fancitáte : terríbilis

wl

Canticum Mo

», Exod. Y f. 4. Y.

atque laudábilis , fáciens mira-

nis ndi

*xAntémus

b

bilia?

omino: glorió-

uf t

C

é enim magnificátus eft, *

Extendífti manum tuam , & de-

equum & aícensórem dejécit

vorávit eosterra. * Dux fuffti

alinmo

in mare.

dnim &

in mifericórdia tua pópulo ,

Wortitüdo mea , & laus mea

quem redimilli :

epir s

Dóminus , * & fa&us eft mihi

Et portáfti eum in fortitidine

in falátem.

tua ; * ad habitáculum fanc&tum

| uæüe'rü

Jfte Deus meus , & glorificibo

tuum.,

ialb

eum: Deus patrismet, & exal-

Afcendérunt pópuli , & iráti

audont!

tábo eum.

funt : * dolóres obtinuérunt ha-

i

póminus quafi vir pugnátor ,

bicatóres Philifthiim.

omnipotens nomen ejus. * Cur-

"[unc conturbáti funt príncipes

urinDeü-'ïïF

tus Pharaónis & exéreitum ejus

Edom: robáftos Moab obtínuit

yi u

projécit in mare.

