dum. Quz cüm ita fint ,. Jóa-

Tan

haudquáquam preeter legis prae-

chim le&iffimam illam, ac fum-

4ltd

fcríptum defpondíffet , nifi ex

mis láudibus dignam mulíerem

AU

eódem fceptro genus duxiffet.

Annam marrimónio fibi copuláà-

[ionl g

Ob ídque fatis hábuit Evangelí-

vit. Verüm , quemádmodum

(l

fta demonftrálle , unde Joleph

prifca illa Anna , cüm fterilitátis

Mind

ortum tráxerit.

morbo laboráret , per oratiónem

Amon

ac promiffiónem Samuélem pro-

fisa

$; líteeft,quiante Deum.xciv,

Le&io x.

creávit: eódem modo hzc étiam

futre

"W Gitur ex ftirpe Nathan filij

per obfecratiónem & promiflió-

B

nem , Dei Genitricem à Deo ac-

David , Levi génuir Melchi,

guai

& Panthérem. Panther autem

cépit, ut ne hic quóque cuíquam

niasge

génuit Barpanthérem ( namque

ex illüftribus matrónis céderet.

AUtem

|

ita vocabáàrur) Barpánther rur-

.

€&. Beàtus Vir. xcv.

hi

2

Jóachim

Le&io xij. de Homil. Ferise

Md

fus génuit Jóachim

dénique génuit fan&tam Dei Ge-

occurrentis cum j. &. ejufdem.

Ea

nitricem. Rurfus ex ftirpe Sa-

I nitium fan&i Evangélij fecín-

lg,

düm Macthaum.

lomónis filij David , Mathan ex

uxóre fua genuit Jacob : mór-

Cap. 1. 4. 1.

zuo autem Mathan, Melchi ex

Iber Generatiónis Jefu

Chrifti Filij David , Filij

tribu Nathan , filius Levi , ac

frater Panthéris, uxórem ipfius

L

Abraham. * Abraham gé-

Mathan , quz étiam Jacóbi ma-

nuitIfaac. Iíaac autem génuit

ter erat , macrimónio fibi copu-

Jacob. Jacob autem génuit Ju-

dam , & fratres ejus. * Judas

lávit, atque ex ea génuit Heli :

ita uteríni fratres erant Jacob &

aurem génuit Phares , & Zaram

Heli : illenimirü ex tribu Salo-

de Thamar. Phares autem gé-

mónis , hic ex t;ibu Nathan

nuit Efron. Efron autem génuit

oriundus.

Aram. Aram autem génuit Amfí^

&. Sint lumbi veftri. xciv.

nadab.* Amínadab autem g£-

nuit Naáffon.

Naáffon autem

Le&io xj.

E Orró Heli , qui ex tribu

génuit Salmon. Salmon autem

—

Nathan erat, nullis liberis

génuit Booz de Rahab. * Booz

fufcépris , & vita migràvit : eá-

autem génuit Obed ex Ruth.

que de caufa , Jacob ipfius fra-

Obed autem génuit Jeffe. Jeffe

ter , qui ex tribus Salomónis flá-

autem ge'nuit David Regem.

xerat ; iplius uxórem accépit ;

David autem Rex génuit Salo-

mó-

Fefta Martij.

683

[äVi[ )

mónem , ex ea quze fuit Urize. * docautem génuit Achim. Achiim

piph

Sálomonautem génuitRóboam.

autem génuit Eliud. Eliud au-

fmsþ.

Róboam autem génuit. Abiam.

I

tem génuit Eleàzar. * Elcázar

Abias autem génuit Afa. Afa

autem génuit Mathan. Mathan

ml

autem génuit Jófaphar. * Jófa-

autem génuit Jacob. Jacob au-

Oflil

phat autem génuit Joram. Jo-

tem génuit Jofeph Virum Ma-

; J

ram autem génuit Oziam.Ozias

rig , de qua natuseft Jefus ; qui

chun.

autem génuit Jóathan. Jóathan

vocátur Chriftus.

[Iern

aurem génuit Achaz. Achaz au-

Vefperz de S. P. Benedi&o

jl

tem génuit Ezechiam. * Eze-

cum commem., Feriae occurrene

odum

tis tantüm,

chías autem. génuit Manáffen.

lirtis

Manáfles autem geénuit Amon,

Srautem Feftum S. Joachim

ünm

Amon autem génuit Jofíam. Jo-

celebretur in Sabbato; ante Do-

np

minicam Pafílionis aut Palmas

fias autem génuit Jechoniam,&

cetm

fratres cejus in. tranfmigratióne

rum ; veltransferatur, tunc in

nl

Babylónis. * Ertpoft tranfmi-

fecundis Vefperis . & Antis

Jeo d

gratiónem Babylónis : Jecho-

phona ad Magnificat, ficutreliz

qui

nías génuit Saláthiel. Saláthiel

quaomnia dicuntur de Com-

ret

autem génuit Zoróbabel. Zoró-

muni, excepta Oratione pro-

abel autem génuit Abiud,

. pria , ut füpra,: Et fit commem,

FC!

Abiud autem génuit Elíacim. *

Dominicz fequentis

"-

It

J

, aut Fc;iæ

Elíacim autem genuit Azor.

Quadragefima.,

feti

Azorautem génuit Sadoc.. Sa-

]

n

LA

7

n

I]J

IN

?

EX

i

n

&Wæä

E7

P

a

fUj

[

x

M^

EU

EH

enll

/'*Qï&

N

(

j

$,

NSS

M

[

ä

]UM

:d

j

[

u

"at w

]

A

ïä

Drs

774

Z

1rs

T

x

&

-

o

i

dg—

E

i5

n

"

x

Ut

"AA À ,

.-;-MW

NS

NS

jl

"

V.

o

R

T? 1

7 Ms

AA A.

SECRICOR s

RT

T

j

if An

j

:

l

l

ll

i

:

A

2

:

N

U.

i

;

A

q

r

Al ub

(

J

dUl

(l

3

N

]

j

(j

p

Die

684

Fefta Martij.

Die XXI. Mártij.

[U)!

IN PLISTO

tils

&öp

qUJ

S.P.N. BENEDICII

d

AJDDPDAIALS

tl

TR

DUPLEZ:x

TU

A

Mg

AD VESPERAS

Inde confcrípfit documénta vi-

Antiphona.

Fuit vir vitz,

tae

lm,

- Pulchra beàáta.

cum reliquis de Laudibus Pfal-

mi de Dominica.

I15.

Aream turpis Clárii figüram,

apitulum.

Ecclt. y0.4.6

Et nemus ftravit. Véneri dicà-

.

L

tum,

:

ce Conféflor magnus

]:

F

Qui quafi ftella matutina

.

Atqué Baptífte pófuic facráto

in médio nébule , & quafi

Monte facéllum.

Cön'th

Til

luna plenain diébus fuis lucet.

Jámq; felíci réfidens Olympo;

Et quafi fol refálgens , fic ille

Inter ardéntes Chérubim Ca-

effülht in Templo Dei.

térvas

5

ixuj]

; breve. San&e Pater Bene-

lndy

Spe&ar & dulci réficit cliéntu

(üi

i&e , * Intercéde pro nobis.

Corda liquóre.

Sancte.

, Ut digni efficiàmur

Glória Patri, Genitzed; Proli ;

li

promiffiónibus Chrifti. Intercé-

Et tibi compar utriülque fem-

de.

Glória. San&e.

er

hT

Hymnus.

Spiritus alme , Deusunus, omni

Glin

F CAudi

bus

cives réfonent

Ws

'Témpore fzcli. Amen.

li

canóris;

Y*. Amávit eum Dóminus.

Ad Magnificat , Antiphona,

un;

Templa folémnes moduléntur

Exültet ómnium T turba fidé-

hymnos,;

Hac díe fummi Benedi&us ar-

lium, pro glória almi Patris

ips,

cem

Benedí&i , lacéntur. praecípue

&l

catérve Monachórum , cele-

Scandit Olymþi.

iC P'

ille floréntes peragébat annos ,

brántes ejus fefta in terris, de

? Ti

Cüm puer dulcis pátrie pená-

cujus focietáte San&i congáu-

ü

tes

dent in calis.

Liquit, & folus látuit filénti

Oratio.

G löyi(

Cónditus antro.

nípotens

fempitérne

u

e

odiérna die

inter urtícas , ri gidöfque fentes

O5

us , qui

u

Vicit altricem ícélerum juvén-

carnis edüictum E:rga'Pculo beà-

n

tam :

tum Confeffórem tuum Bene-

di-

Fefta Martij.

68

didum fübleváfti ad. celum :

In primo No&urno , Antiph.

concéde. quafumus hzc fefta

Fuit Virt vite venerábilis grá-

tuis fámulis celebrántibus cun-

tia Benedi&us , & nómine.

&órum véniam delictórum ; ut ,

Píalm. B eátus vir, cum reli-

exultántibus ánimis ejus

qui

quis de Communi Confeii, Pon-

claricáti congáudent ; ipfo apud

cificis. Ixx,

te intrerveniénte coníociéntur &

Anüphona. Ab ipfo B puerl'tïäe

méritis,

Per Dóminum noít-

fuze témpore cor gerens fenile; *

xum,

aetácem móribus tránfiens, nulli

Ad Maturinum ; Invitacorium.

ánimum voluptár dedir.

i4 VI

R egem Confeffórum Dómi-

Pfalm.Q uare fremuérunt.Ixxj,

num, * Venite adorémus,

Antiphona. Liberióri genere t

Hymnus.

ex província Nürfie ortus, ^

Romz liberálibus litterárum

i

Uidquid antíqui cecinére

Q

Vates,

ftidijs tráditus. à paréntibus

füerat.

Quidquid aetérne moniménta

legis,

Píalm.C um invocárem. Ixxj,

4crat

Cönginet nobis celebránda fum-

"Anüphona. Dum in hác ter-

mi

n

m

ra T effet; quo cemporáliter líbe-

Vita Monáàrchze.

1re uti potuiffet ,

! CJ'

jam quafi

ExtulitMofen píetasbenígnum,

áridum mundum cum flore de-

fpéxit.

ayu

Inclytum proles Abraham de-

CÓrat;

falm. V erba mea Ixxij.

Ql

líaac íponfz decus , & fevéri

Anüphona. Relí&a domo , T

N

» Jf

Jutfa paréntis.

rebáfque patris , foli Deo pla-

1 pfe virtürum cámulisoniftus ,

cére cüpiens, ' fan&z conver-

Célfior noftri Patriárcha co-

fariónis hábitum queftvit.

,u

tüs,

Píalmus D ómine Dóminus

g

lfaac, Mofen , Abraham fuüb

nofler. 1xxij.

is'

uno

Antiphona. Recéfüt ígitur T

IOMI

Pé&ore claufit.

"a

Íciénter néfcius,& fapienter in-

l píe, quos mundi rápuit pro-

dó&us.

Pa

j

céllis,

Píalm. 1 n Dfto confído. Ixxiij.

qpur

Hic pius flatu ftátuat fecíndo :

Y. Amáviteum.

a

h

Pax ubi nullo, requiéíque glif-

De libro Ecclefiáftici.

f Ij

Cit

Lectio j.

Cap.44.4.Y.

]]]Uld'

Mifta pavóre.

cem Audémus viros glo-

N

G lória Patri , Genitzeque Proli,

EEx

,,e

riólos , & paréntes

Et tibi compar utriüfque. fem-

noftros in genera-

yt

er

S

Ü

C& tióne fua. Multam

M

:

-

"—

Spiritus alm&8iDeus unus, omni

5* glóriam fecit Dómi-

o pl

Témpore fzcli. Amen.

nus magnmiücälmtia fua à fzeculo.

D

Do«

l

:

686

Fefta Martij.

k:

Dominántesin poteftátibus fuis,

mifericórdize funt , quorum pie-

tátes non defuérunt: cum fémis

il

hómines magni virtüte ; & pru-

déntia fua praediti ; nuntiántes

ne eórum pérmanent bona.

Àr

in Prophéus dignitàrem Pro-

& Inito confilio venénum vi-

Ti

Ti

phetárum , & imperántes in

ho miífcuére: quo obláto ex mo-

praíéni pópulo , & virtüte

re ad benedicéndum Patri, Vir

d

prudénts pópulis fan&iffima

Dei fignum Crucis édidit : &

[

verba.

vas pefüiferi potüs ita confrá-

M

$, Fuit Vir vite venerábilis;

&umeft, * Ac fi pro figno lá-

4

$

ràtla Benedictus , & nómine ,

pidem dediffet. ;?, Intelléxit

3

A[x

ll

àb ipfo puerítie fuze témpore

prótinus Vir Dei, quia potum

cor gerens fenile: * /tàtem

mortis vas habtüerat , quod por-

üvi

quippe móribus zránfiens, nul-

táre non póterat fignum vitze,

Áibu

dm

li ánimum voluptád dedit.

Ac fi pro.

Lcaio iiij.

x*, Recéflit fgitur fciénter néf-

Eréditas fan&ta nepótes

cius , & fapiénter indó&tus. /£.-

H

eórum ; & in teftaméntis

nl

tàtem,

At

fletit lemen eórum : & filij

Lcáio ij.

eórum propter illos ufqué . in

dm

seternum | manent:

femen eó-

perítia fua requiréntes mo-

lnlpll

[ Pj

s müficos , & narrántes

rum ; & glória eórum. non dere-

Ev

cármina Ícriprurárum. Hómi-

linquétut. Córpora ipfórum in

ànm

nes dívites in virtüte, pulchri-

pace fépilta fünt , & nomen eó-

fph

tüdinis ftádium habéntes, paci-

rum vivit in generatiónem &

m

A

ficántes in dómibus fuis. Omnes

generatiónem. Sapiéntiam ip-

l

iftiin generatiónibus gentis fuze

lórum narrent pópuli, & lau-

Ant

dem eórum nüntiet Eccléfia.

LE

glóriam adépti funt, & in dié-

bus fuis habéntur in láudibus.

.. Dómine , non afpícias pec-

Wb

. San&us Benedi&tus

plüs

càta mea, fed fidem hujus hómi-

lt

nis ; qui rogat refufcirári fílium

nj

appérijt mala mundi pérpeti ;

quàm laudes : pro Deo labóri-

fuum & redde in hoc corpáfcu-

lipldl

bus fatigiri , * Quàm vite

lum ánimam , quam tulífti. Ec

L]

?

hujus favóribus extólli. 37, Di-

compléta oratióne revíxit

P

xl

vína namqueé prevéntus grá-

* Et fanum réddidit patri fuo,

AD

l

tia, magis ac magis ad fupérna

x^, Et regrediénte ánima ; cor-

l

ii

1iábat. Quàm vitze.

püfculum omne contrémuit , &

lUs li

üänimo Íufpi

Le&io iij.

iub óculis ómnium, qui áderant,

i)

l

Ui de illis nati funt , reli-

vivus appáruit. Ecfanum. Cló-

hr

uérunt nomen narrándi

ria Patri. Ec fanum,

)vol

laudes eórum: & funt quorum

Infecundo No&turno , Antiph.

non eít memória: periérunt ;

Benedi&us t in dies magis au-

quaáfi qui non füerint: & nati

gebátur Divína grátia , ut étiam

funt, quafi non naii, & filij

prophérico fpíritu ventüra prz-

diíceret,

iplórum cum ipíis.Sed illi viri

litg

Píal-

M

Fefta Martij.

687

lPiCI.

Pfalmus. Dómine quis habi-

ad eum locum, qui Suüblacus dí-

m

tübic.lxxiv.

cirur , inaldilimam fpelüincam

h

Antiphona, Huic , dum eré-

penetrávit : in qua áic per crién-

Y Ya

nium delícuit , uc unus id fciret

mum T péteret; Románus Mó-

KT

nachus obviávit : * cujus cüm

Románus Mónachus , quo ad

,v

defidérium cognovíffet, & fecré-

vite neceffitátem miníftro ure-

r

tum ténuit , & adjutörigm im-

bátur. Dum fígitur ei quodam

onf

die ardéntes ad libídinem faces

pendit.

l)

L

l

/

Plalm. D ómine

in virtü-

à diábolo fubjiceréntur, fe in vé-

'Uelïu

te. IÍixxv.

pribus crámdiu volutávit , dum

OCU

Antiphona. "lTantamgrátiam t

laceráto córpore, voluptátis fen-

ei Virtus Divina contülerat , uc

fus dolóre opprimerétur.

lp

b

fub uno folis rádio,omnem mun-

. O laudánda fan&i Benedi.

&

dum collé&um confpíceret.

i mérita gloriófa ! qui dum

Píalm. Dómini

eft ter-

xlcpölgï

pro Chrifto pátriam , mundíque

i

ra. Ixxv.

Íprevit pompam , adéprus eft

21

Antiphona. Pater fan&us T

ómnium contubérnium Beató:

dum inténtam oculórum áciem

T

l

rum: * Etpárticeps fa&tus pre-

d

in fplendóre coráfcz lucis habé-

miórum zeternórum.

x7, Intet

i

ye viderétur , * vidit Germáni

chorosConfeffórum fpléndidum

qm i

ánimam Capuáni Epífcopi in

póflidet locum , ubi ipfum fon-

tem ómnium intuétur bonórum.

a

fphaera ígnea ab Angelisin cz-

t

lum deférri,

Et párticeps.

.

m

Pialmus. Cantáre.

, Ixxvj.

Lé&o vj.

|

lo t fra-

& p

Antiphona. Inito confi

* Ed jam erumpénte ex illis

T

tres venénum vino miícuére :

X2 látebris famà ejus fanáirá-

quo obláto , figaum Crucis édi-

tis ; quidam mónachife illi in-

a

;l

dit : * & vas peftíferi potüs fic

ftituéndos vradidérunt : quorum

fl

confrá&um eft , ac i pro figno

vivéndi licéntia cüm ejus objur-

pl

lápidem dediffet.

gatiónes ferre non poflet , vené-

yio l

Píalmus. Dóminus regnávit,

num in potióne ei dare conftí-

vt

exültet. Ixxvj.

tuunt. Verüm póculum ei prae-

Anriphona. Tunc ad locum t

béntibus , crucis figno vas con-

j jn

u Ü

diléctz folitidinis rédijt : & fo-

frégit ; ac reliéto monaftério in

nuiï)*'

lus in füpérni infpectóris óculis

folitüdinem fe recépit. Sed cüm

habicávit fecum.

jl

multi ad eum quotidie difcípuli

Píalm. Cantáte, ij.Ixxvij.

convenírent , duódecim Mona-

i o

Y. Os jufti,

ftéria zdificávit, eáque fan&if-

B

Le&Gio v.

fimis légibus communivit.

n

Enedídus Nürfie nóbili

, Cüm fan&us Benedí&us ia

agis J

génere ortus, Romz libe-

cella confifteret, elevátis furfum

il

b

óculis , vidit foróiis fuze. Ani-

np

rálibus difciplinis eruditus,

ut totum fe Jefu Chrifto daret;

mam de córpore ejus egréffam ,.

X* In

)

/

688

Fefta Martij.

n

* Incolümbzfpécie celi fecré-

let , fex didbus ántequàm eó in-

ta penetàre. Y. Quitante ejus

ferrétur, apperiri jutlit , fextó-

glóriz congáudens , omnipo-

que die detérri vóluic in Ecclé-

ténti Deográtias rétulit , ejül-

fiam : ubi fumpra Evchariftía ,

que óbitum Frácribus denunuá-

fublátisin czlum óculis orans,

vit. In colümbae.

inter manus difcipulórum efllà-

edio viJ.

[ Q

vicánimam : quam duo Móna.

lir

Ofteà Caflinum migrávit ,

[e]

chi eüntem in caelum vidérunt,

p

ómp

ubi fimuláchrum Apóllinis,

pállio ornátam pretiofiilimo;cir-

tint

qui adhucibi colebàtur ; com-

cum eam fulgéntibus lampádi-

minuit, aram evércit ; & lucos

bus , & claritlima & gravitlima

p

[-

fuccéndit : ibíque fan&i Marti-

Ípécie virum ftantem fupra ca-

lr

ni facéllum , & fan&i Joánnis

putipfius dicéntem audiérunt :

AC

sedículam extrüxit : oppidános

Heec ett via, quà dilé&tus Dómi-

obi

autem & íncolas Chriftiánis

ni Benedí&us caelum afcéndit.

m

precéptis ímbuit. Quare auge-

$» Parerfan&us dum incéntam

deri

bátur in dies magis Divína grá-

oculórum áciemi in fplendóre

tia Benedí&us, ut étiam prophé-

corüfce lucis habére viderétur ,

fl

p

tico Spíritu ventüra przediceret.

vidit Germáni Animam Capuá-

du

Quod ubi accépit "Tórla Go-

ni Epífcopi ,

In fphera ígoea

(ixit

thórum rex , exploratürus an re

ab Angelis in celum deférri,

enm

kaellet , Spathárium fuum ré-

Y^. Factümque eft , & reveren-

plus

gio ornátu & comitátu praemít-

diffimum virum Germánum E.«

ICHIP

tit, qui fe Regem fimulàret.

pifcopum, is , qui miffus füerat,

jam defün&um réperit. In fphze«

mc.q

Quem ur ille vidit, Depóne , in-

CM

quit ; fili , depóne quod geris ;

ra. G ]ória Parri. In fphzra.

h. $

nam tuum non eft. "Tócilae veró

In ijj. No&. ad Cantica, Afia,

li lk

predixit advéntum ejusin Ur-

Benedí&um t prophéticis con«

Puer

bem , maris tranfmiffiónem , &

decorémus cánticis, qui ram ful-

LUR

POHZ novemannos mortem.

fit prophetía ; quàm & doctrínze

y

Yüte

$. Intempéfte no&is hora Vir

grátia.

Dei inftans vigilijs affiduz ora-

Canticum. P eátus vir 2 qui

Cl

e

tiónis , velut fub uno folis rádio,

in fapiéntia,

cum reliquis

Ia

Conimuni Confefloris Pontifi-

Vc&

Omnem mundum collé&um

Cis.

Ixxix.

confpéxit. Y. Vidénti enim

Creatórem angáfta eft omnis

X'. Lex Dei ejus,

N

|

creatüra., Omnem.,

L é&io fan&i Evangélij fecün-

rjr

Le&io viij.

düm Matchaeum.

Mij

Ui áliquot ménfibus , án-

Le&io ix.

Cap. 19. d. 27

lüde

Q;

equàm é vita migràret ;

Nillo témpore :Dixit Perrus

tgrr!ii

I

It

premónuit difcipulos , quo die

ad Jefum : Eccenos relíqui-

mus ómnia , & feciíri fumus te:

ls dl

cílec moritürus : ac fepilchrum,

in quo fuum Corpus condi vel-

quid ergo erit nobis ? Et reliqua.

Wb

Ho«

1

Fefta Maruj.

689

Y

^. Homilia fan&i Hierónymi

noluérunt. Écomnis;, quirelí-

Presbyteri.

querit domum , velfratres, aut

hr

K

Y

j

l

À

"

Lib. 3. n Mattb. cap.19.

loróres, aut patrem, aur ma-

; Randis fiddcia : Petrus

rili,

trem , aut uxórem, aut filios ,

pifcátor erat, dives non

aut agros propter Nomen meü 5

T

G

füerat , cibos manu & ar-

céntuplum accipiet ; & vitam

elli

Monu

te querébat: & tamen lóqui-

&ecérnam potfidébit,

tur confidénter

*

.

Ieml l

Relíquimus

$. lIpfoanno, quo de hac vi-

ómnia. Erquianon füfficit can-

t erat exitürus ; quibüfdam di-

1041

tüm relínquere , jungit quod

Ícipulis fecum eonverfántibus ,

npio

ntim

perié&um eft: Ert fecuti fumus

*

uibüídam longé manéntibus ,

te. Fécimusquod juffiíti

H

quid

* Sandiífimifuióbitüs denun-

n u

Ígitur nobis dabis praemij? Jefus

tiávit diem. Y'. Praféntibus in-

u

autem dixit illis : Amen dico

dícens , ut audíta per filéntium

Dini

N

vobis : quód vosqui feciáci . eftis

tégerent: abíéntibus índicans ;

me , in regeneratióne, cum fé-

quod, velquale eis fignum fíe-

féQut

derit Filius hóminis infede Ma-

ret ; quando ejus Anima de cór«

endi

(éti

jeftáris fuze , fedébitis & vos fu-

poteexiret. San&tíffimi.

per fedes duódecim , judicántes

äac:tiü V.ia

i

duódecim tribus lírael.

Non

Ocus ifte cum illa fentén»

;'xglïl

dixit , Qui reliquíftis ómnia:hoc

-4 tia cóngruit, in qua Sal-

deia

enim & Crares fecic Philófo-

T

vàtorlóquitur : Non veni pa«

phus, & muld álij divitias con-

cem míttere ; ed gládium. Ve-

nb

templérunt : fed, Qui fecüti eftis

ni enim fepamire hóminem à

J

^l

me : quod próprie Apoftolórum

patre fuo; & matremà filia, &

j

eft , atque Credéncium.

nurum à focru : & inimici hómi-

at

u

$&. San&iíffime Conféifor Chri-

nis, doméftici ejus. Qui ergo

L

f Benedi&e ,

Monachórum

propter fidem Chrifti, & pre-

(

j

Pater ; & Dux,* Intercéde pro

dicatiónem Evangélij, ornnes

ami

noftra omniümq; falüte. . De-

affétus contémplerint, atque

p

(

"t

vótz plebi fübveni fancta inter-

divítias

& fculi

voluptás

tes

]

*

recí«

ce(lióne , ut tuis adjáta précibus

ifti céntuplum

li )qül

regna czeléftia confequátur. In-

pient, & vitam ztérnam poffi.

Uld) LU

-&ercéde.

débunt.

Püh d

Lectio x.

&. Sexto die portári fe in Ora-

N regeneratióne, cüm féde-

tórium à diícípulis fuis fecic

$

L]

I

rit Filius hóininis in fede

ibique éxicum fuum Domínicis

f

Majeftátis fuze ( quando & mór-

Sacraméntis munivie ,* Atque

-tuide corrupcióne rcíürgent in-

inter difcipulórum manus expi.

T

W

corrüpti ) fedébitis & vos in fó-

rávit. Y. Cümque per fingulas

J

i]

[

lijs judicáncium, condemnán-

dies languor ingravéfceret, e«

[

d

tes duódecim tribus1frael : quia

ré&is in. caelum mánibus ftetit,

m

vobiscredénibus, il crédere

Atque.

d

Pars Hyemali.

Xx

Lées

hu

4

€90

Fefta Martij.

Lectio xij. dicitur de Homi-

bonórum óperum fa&us eft

lia , cum . . Dominicz vel Fe-

mundo: * & ídeó cum Chrifto

Nie

xi& occurrentis.

jam fine fine gaudet in cslis.

dig

Sequéntia fan&i Evangelij fe-

Antüphona. Erat Vir Dómini f

cándüm Matthaeum.

Benedí&us vultu plácido, mó-

i

Cap. 19. d.27.

ribus decorátus Angélicis,* tan»

6l

N illo témpore : Dixit Pe-

táque circa eum cláritas excrés

trus ad Jefum : Ecce nos re-

verat, ut in terris pófitus, in

h

]

caeléftibus habitáret.

líquimus ómnia, & fecári

b

Anüphona. Vir Dei Benedi-

fumuste : quid ergo erit nobis?

Jefus autem dixit illis: Amen

&us T ómnium Juftórum Spiri«

dico vobis, quàd vos , qui fecáti

tu plenus fuit : * ipfe intercédat

*]

eftis me, inregeneratrióne ; cum

pro cunctis Monáftice profef-

p

féderit Fílius hóminis in fede

fiónis.

illi

Majeflàtis fuz , fedébitis & vos

Capirulum.

Eccli $0.4,6.

k

fuper fedes duódecim , judicán-

4 C«e Conféffor magnus :

B

tes duódecim tribus Ifraél. Ft

L.2 Qui quafi ftella matutina

1i;]

omnis, qui relíquerit domum,

in médio nébule, & quafi luna

Bs

vel fratres ; aut loróres, aut pa-

plena in diébus fuis lucet. Et

lia

trem , aut matrem, auc uXÓrem,

uafi fol refülgens , fic ille effüle

it in Templo Dei.

aut filios, aut agros , propter

Nomen meü , cénruplum acct-

i. breve. Amávit eum Dómi

nus, * Etornávit eum. Amá«

giet, & vitá etérnam poffidébir.

C

Orario. O mnipotens, üt infra

vit. »-. Stolam glórie induit

Tim

in Laud.

eum. Et ornàvit, G]ória Pae

du

AD LAUDES;

tri. Amávit eum,

U.

& perHoras,; Antiph.

Hymuus.

tusí

Uic Vir T vitze venerábilis;

er ztérnas Sáperum COrÓ«

n

ïNt

grádià Benedí&us & nó-

nás ,

Q (

s

Quas facro partasrétinent agó-

mine:* quiab ipío puerí-

lii

tiz fuze témpore cor gerens feni-

ne,

LT

Emicas celfis méritis corifcus;

Je, etàtem . móribus tránfiens ;

1

k

nulli ánimum voluptáti dedit.

O Benedicte.

Píalm. D óminus regnávit,

S ancta te compfit püerum fcné-

x

ln

cum reliqüis.

30'

é&us:

Ca]

Antiphona. Beátus Vir Bene-

Nil fibi de te rápuit volüptas;

lnagn

Aruit mundi cibi flos, ad alta

dítus T plus appétijt mala

Mente leváto.

Qm,

mundi pérpeti , quam laudes;

k

H inc fugá lapius ; pátriam; pae

pro Deo labóribus fatigári,quàm

]

(h

t

vitz hujus favóribus extólli.

réntes

Gloriófus Con-

Deferis, fervens éremi.colónus;

Zp]

Antiphona.

féffor't Dómini vitam Angéli-

Edomas camem , fubigifque

Ti

Chrifto.

cam gerens in terzis, fpéculum

Áiny

Tor«-

Fefta Martij.

691

d

"T'ortor acérbus.

dum.Qui curávit Gentem fuam;

nl

Ne diu tutus látebrásfovéres ,

& liberávit eam à perditióne,

3

Signa te produnt óperum pió-

Y^. Os jufti.

iT

rum;,

Ad

onam , Antiphona,

T

Spárgitur felix céleri per orbem

Vir Dei Benedí&us,

Fty

Fama volátu.

Capitulutm, — Eccli yo.b.ro.

X

G lória Patri , Genitzeque Proli ;

' WUafi vas auri fólidum ;

i

ornátüm omni

lápide

E: tibi compar utriüífq; femper

Spírirus alme, * Deus unus ;

pretiófo.

Qaufi olíva püllu-

ne

omni

lans, & cypréffus in alticüdi-

$

'Témpore fzecli. Amen.

nem fe extóllens. Et circa il-

T

lum coróna fratrum

5

*

X. Juftum dedáxit Dóminus

quaft

prorel-

perviasrecas. 5 Et oüänd?t

olantátio cedri in. monte Lí-

illiregnum Dei,

ano;, fic! circa illum ftetérunt

1.6:

Ad Benedi&us, Antiphona.'

quaíi rami palme , & omnes fí^

T

San&íffime t Conféflor Dómi-

Aaron in glória fua,

(ii)]

ni , Monachórum Pater & Dux

j

: Lex Dei ejus.

]u

In fecundis Vefperis, omnia

Benedí&e , * intercéde pro no«

x

ftra omniámque falüte.

ut fuprà in primis Velperis.

Á

' Oratio.

X.Juftum dedáüxit Dóminus

Mnípotens

fempitérne

perviasrectas. 5 Ex ofténdit

Don:

O

illi tegnum Dei,

Deus, qui hodiérna die

ne

carnis edü&tum ergáftulo beà-

Ad Magnificat, An

t

hona,

IU

tum Confefsórem tuum Bene-

Hódie t fan&us Bene

&

il

ctus per

ab

dí&um fubleváfti ad celum :

viam Oriéntis re&otrámite vi«

déntibus difcípulis caelum afcén«

concéde qualumus hac fefta

tuis fámulis celebrántibus, cun-

dit: hódie eré&is mánibus intet

&órum véniam deli&órum ; ut ,

verba oratiónis expirávit : hó«

nunm

qui exultántibus ánimis ejus

die in

äföria ab Angelis fufcés

"]

claritáti coqgäuden; ipfo apud

peus e

te interveniénte , coníociéntur

Oratio,

Omnipotense

ut

i

& méritis,. Per Dóminum.

uprà.

j

Ad Tertiam , Antiphona.

Si Sabbato Palmarum non

Beátus Vir Benedí&us.

terminet O&ava, non debet eo

mfcnv

Capitulum. Ecce Conféffor

anno profequi , fed terminecur

magnus,utíupra. X — Amávig

ad Nonam Sabbati predi&i, Si

14

T

eum.

autem in hoc Sabbatum incidat

Ad Sextam, Antnphona,

dies Octava, fit de O&tava ufque

M":

Gloriófus Conféffor.

ad Completorium inclufivé , &

Capitulum.

Eccli.f0.4.2.

inij. Velp. Commemor. Domi-

J

j

N diébus ipfius emanavée

niceífequentis, Siipfum feftum

I

runt pátei aquàrum , & qua«

incidat Sabbato Palmarum , eo

yj

qw'l

fi mare adimpléti func fuprà mo-

annocelebratur. fine Octava.

Mf

Xx23

Die

692

Fefta Martij.

Die XXII. Martij.

Le&io ij

Cap. 1.

hi

SECUNDA DIE

c ftaque , cüm jam relía

d

&is

p

infra O&. S. P. N.. Benedi&i.

litterárum. ftídijs ,

pétere deférta. decreviffet 5 nu«

&

Invitatorium , & Hymnus ut

in die fefti; per totam O&a-

irix , quz hunc ár&iüs amábat;

lo

am

v

e&iile

.

fola fecita eft. Cümque ad lo-

(tt

I

nD

i r

rmio

No&urno , Antiph.

cem veníffet , qui dícitur Enfi-

Fuit Vir vitze T venerábilis ,

de, multííque honeftióribus vi«

[

h

]

rárià Benedi&us , & nómine.

ris,pro charitáte fe illic deti-

Píalmi de Feria occurrente,

néntibus;in beáti Petri Ecclé-

I)

;

y.& s. ejufdem funt No&urmi;

fia demorarétur ,. predí&ta nu-

f

cujus eft abfolutio.

trix illius; ad purgándum tríti«

fiof

cum à vicínis mulieribus prae-

t

Incipit liber fecíndus Dialogó-

rum $. Gregórij Papee.

ftári fibi capiftérium pétijt , quod

Leaio j.

fuper menfam incáuté derelí-

Uit Vir vitze venerábilis

&um, cafu accidénte fractum eft

-1

rátià. Benedí&us & nó-

fic, ut in duas partes inveniré-

]

E

.

M

Ptf

mine

ab ipfo pueritize

tur divifum. Quod mox rédiens

nutrix illius , ut ita invénit , ves

fuz témpore cor gerens fenile:

toí

sàtem quippe móribus trín-

hementíffimé flere cepit, quia

Wt

fiens , nulli voluptáti àÓnimum

vas , quod prefítitum accépe-

Y

edit : fed dum in hacterra ad-

rat, fractum vidébat. Benedictus

Yur

huc effet , quo temporáliter lí-

autem religiófus ac pius puer;

n

cüm nutricem fuam flere con-

bere uti. potuíffet , defpéxit jam

fpíceret ; ejus dolóri compáffus ;

quafx Aridum mundum cum tio-

ye. Qui liberióri génere, ex

abláris fecum utrífque fra&i ca-

provincia Nuürfize ortus, Romee

piftérij pártibus , lefe cum lá-

&tf

liberilibus litterárum — ftüdijs

crymis in oratiónem'dedit ; qui

tüm

tráditus füerat. Sed cüm in eis

ab oratióne furgens , ita juxtale

d

multos ire per abrüpta vitiórum

vas fanum reperit, ut in eo in-

Q

cérneret ; eum, quem quaf: in

veniri fra&ürze nulla veftigia

i

ingréffu mundi pofterat ; retrá-

potuíffent : móxque nutricem

&

fuam blandé confolàtus, eifa-

xit pedem : ne; fi quid de Ícién-

qi

num capiftérium réddidit , quod

Ut

tia ejus attíngeret , ipfe quóque

in immáne precipitium totus

fra&umtilerat. « — Quires in

[

eódem loco à cun&tis eít ágnita»

iret. Defpetis ftaque litterá-

&

rum ftidijs ,. relí&a domo re-

atque in tanta admiratióne há-

büíque patris; íoli Deo placäre

bita, ut hoc ipfum capiftérium

mdh

deíiderans , fan&ee converfatió-

ejus loci íncolz in Eccléfiz in-

W

nís hibitum quzfívit. Recéffit

gréffa füfpénderent ; quátenus

W

ígitur fciénter néfcius ; & 1a-

preíéntes , & furüri omnes

pie'ntexindö&us.

agnófcerent, à quanta Benedi-

&us

Fefta Martij.

693

L

&us puereonverfatiónis grátià, In primo No&urno, Antiphona,

l [Cl!'l

& perfe&ióne copiffet : quod

Liberióri génere t ex provincia

llldlbs 1

annis multis illic ante ómnium

Nürfize ortus ,

Romze liberá-

. l

óculos fuit, & ufque ad hec

libus litterárum ftüdijs cráditus

bt

Longobardórum témpora füper

à paréntibus füerat.

al«

fores Eccléfiee pepéndit.

Pfalmi feriales.

E.

Le&io ij. de Homil. Ferize

De libro fecíndo Dialogórum

Us Y

occurr. cum g. j. ejufdem.

S. Gregórij Papae.

: dit

Iníecundo No&urno,Antiph.

Lecio

Cap. 1. 4nte med.

tcce

Ed

deis

Abipfo T puerítize fuze témpo-

dí&us plüs áppe-

| Ill«

te cor gerens fenile,

atátem

tens mala mundi pérpeti ;

Y

tiiti

móribus tránfiens , nulli áni-

quàm laudes, & pro Deola-

u«

mum voluptáti dedit,

bóribus fatigári , quàm vitze hu-

qui

Pfalmi feriales.

jus favóre extólli , nutricem

dul

Capitulum.

Eccli. 39. a. 6,

fuam occülté fügiens, deférci lo-

«umdx

AIftus cor fuum trádidit ad

ci fecéffum pétijt, cui Süblacus

enit

:vigilándum diliculo ad Dó-

vocábulum eft ,

ui à Romána

dient

minum, qui fecit illum: & in

Urbe quadragínta feré míllibus

) Yo

conípé&u Altíffimi deprecábi-

páffaum diftans , frípidas atque

tur.

quia

perípicuas emánat aquas : quae

p

y. Juftus germináàbit ficut lí-

illic vidélicet aquàrum abun-

n

lium. ;;. Et Horébit in etérnum

dántia , in exténfo priüs lacu

ante Dóminum.

»

PUC[ ]

colligitur : ad extrémum veró

T0

Oratio,

ih amnem derivátur. Quó dum

iälïlïïa

Mnípotens

fempitérne

fügiens pérgeret,Mónachusqui-

(ie

Deus; qui hodiérna die

am Románus nómine , hunc

m lä:

carnis edii&um ergáftulo beà-

eántem réperit ; quó ténderet ,

tum Confeífórem tuum Bene-

tl

requifivit. Cujus cüm defidé-

u

di&um fubleváfti ad celum :

rium cognovíflet , & fecrécum

a

concéde quafumus, haec fefta

ténuit , & adjutórium impéndit:

tuis fámulis celebrántibus cun-

eíque fan&zs converíatiónis há»

jipt

f

&órum véniam deli&órum ; ut,

bitum trádidit, & in quantum

"1

qui exultántibus ánimis ejus

]icuit , miniltrávit. Vir autem

qllO

claritáti congáudent, ipío apud

Deiad eámdem locum pervé-

te interveniénte coníociéntur

jl

niens, in ar&iffimum fpecum fe

mi!h

& méritis, Per Dóminum,

trádidit , & tribus annis excépto

d

Ad Laudes & horas omniaut

Románo Mónacho, ómnibus ibi

indie Fefti. Commem, Ferize,

löïium !

incógnitus maníi : qui vidéli-

i W

Sic dicitur Officium per totam

cet Románus, non longä in Mo-

OdGav,

naftério fub Theodati Parris Re-

i

Die XXIII. Martij.

gula degébat : Sed pié ejiüfdem

n

TERTLIA DIE

j

Patris fui. óculis furabátur ho-

(

Vinfra Octavam,

i

ras ; & quemfibiad manducán-

Xx 3

dum

L]

€94.

Fefta Mart

[

pol

f

.e"ret móribus , Magiftri ad-

dum fütripere póterat ; diébus

l

certis Benedí&o panem ferébat.

jütor czpit exíftere ; Plácidus

u

Ad eümdem veró fpecum , à

veró puerilis adhuc índolis geré-

[

xománi cella iter non erat, quia

bat annos.

excélía défuper rupes eminébat;

Le&io iij. de Homilia Feriae

hi

fed ex eádem rupe ; in longiifi-

Occurrenr. cum. j. &. ejufdem,

K

mo fune ligàátum Romáànus de-

In fecundo No&. Antiphona.

Pönere panem coníuéverat, in

um in hacterra effet , t quo

d

quaétiam refti parvum üntin-

temporáliter líberé uti pocuíf-

D

nábulum inférüit , ut ad ejus fo-

fet, ^ jam quafi áridum mun-

dum cum flore defpéxit.

[it

num Vir Dei cognófceret, quan-

(it

do fibi Románus panem praebé-

Commem., Fenz.

Die XXIV. Martij.

Inà

yet , quem éxiens accíperet. Sed

fti

antíquus boftis , unfus charitàti

QUARTA DIE-

IQ

íánvidens , & altérius refectióni ;

infra Octavam.

fl

cüm quadam die fubmitti pa-

In primo Nocturno, Antiph.

h

nem confpíceret , jactávit lápi-

Relí&á domo ; t rebüfque pa-

[2)

dem , & tinrinnábulum freégit.

tris , foli Deo placére ciipiens ,*

Románus tamen modis con-

fan&e cónverfatiónis hábictum

tti

gruéntibus miniftráre non défrjt.

quafivit.

Pfalmi feriales.

Qu

Le&io ij.

Cap. 3. in fine.

* Um fan&us Vir diu in eà-

De libro feciindo Dialogórum

li

[

dem foliridine vircátibus

$. Gregórij Papae.

Le&io j.

Cap. 6;

&

fignífque fuccréfceret , multi

abeo in eódem locoad omni-

Lio quóque témpore Go-

— thus quidam pauper fpi-

b

poténus Dei funt fervírium con-

pregáti : ita ut illic duódecim

ritu ad converfiónem ve-

nit ,

uem Dei Vir Benedí&us

N

Monaftéria , cum omnipoténtis

libentillime fufcépit.. Quadam

[

Jefu Chrifti Dómini opitulatió-

veró die ei dari ferraméntum

ne conftrüerer : in quibus ftatü-

juffit , quod ad falcis fimilitidi-

iispátribus ; duodénos Móna-

chos deputávit, paucos veró fe-

nem , falcáftrum vocátur, ut de

Àn

Q

cum retínuit , quos adhuc in fua

loco quodam vepres abfcínde-

ret, quátenusillic hortus fíeri

Y

preléntia áptiüs erudíri judicá-

L

vit. Cospére ériam tunc ad eum

debéret. Locus autem ipfequem

Románz Utrbis nóbiles & reli-

mundándum Gothus fuíceperaty

lus

k

iófi concürrere , fuófque ei fí-

fuper ipfam laci ripam jacébat.

4

j

ios , omnip

oténti Deo nutrién-

Le&io 1j

Umque Gothus idem den-

dos dare. 'Tunc quóque bone

fpei fuas fóboles Eutychius

C

fitàrem véprium totíus vir«

tütis annífu fuccíderet , ferrum

Ty

Maurum , Tertüllus veró Pa-

trícius Plácidum crádidit : € qui-

de maniübrio profiliens , in la-

Ti

cum cécidit , ubi fcílicet tanta

.ïef

bus.Ma,urus jánior cum þonis

erat

^

Fefta Niartïj.

€95

d

erat aquárum profünditas , ut

. breve,

Angelus . Dómini

(s

fpes requiréudi ferraménti nulla

* Nuntiàvir Maríe. Angelus.

N

^. Et concépit de Spíritu fan-

