no noflro Jefu Chriflo & vera

Vénient ad te T qui detrahebant

Y

Déitas, & vera credátur humá-

1[6 )

tibi; & adorábunt veftígia pe-

14

nitas : Déitas, qua ante ómnia

dum tuórum.

j

(u

lll

fzcula in forma Dei zequális eft

Canticum, Pópulus. cum re;

bt

liquisfup. 210.

Pati : humánitas , qua novíf-

lcg[dlæ P

fimis diébus in forma fervi uni-

y.. Adoràte Dóminum , allel.

,rdt gä

tus eft hómini.

In aula fan&a ejus, alle-

adh "

lja

*

a*

$. Magi véniunt ab Oriénte

,

Le€-

[4

EEE

lo2

Dominica infra O&avam Epiphaniz.

iti

L €é&io fan&ài Evangelij fecün-

que in noftrum labórem ufüm-

1

düm Lucam.

que defcéndit. Ec ídeó qua fu-

E

[(;

liber

Cap. 2.].4.2.

pra natüram , fupra zecátem, u-

* Um fa&us effec Jefus an-

finis

pra confuerídinem fiunt, non

E.

nórum duódecim , aícen-

humánis affignánda virtitibus ,

Cum

déntibus illis Jerofólymam fe-

fed Divínis referénda funt pote-

jore

cándüm confuetüdinem diéi fe-

ftátibus.

um

.

fti , confummartífque diébus ,

X. Vidéntes ftellam Ma

»ga«

dici

remánfit. Puer

&

Tan;

cüm redirent ,

vifi-funt gáudio magno :

Et

intrántes

domum invenérunt

eim,

Jefus in Jerífalem. Er réliqua,

Homilia S. Ambrófij Epífcopi.

Püerum cum María Marre ejus,

Numql

xlb ,

Lib, 2. in cap. 2. Luce, in fine

& procidéntes adoravérunt eumi

Duodécimo anno; ut lé-

& apértis thefáuris fuis obtulé-

inpéà

gimus , Domínicae fümi-

rüntei münera, aurum, thus;

&H

tur difpuradiónis exór-

& mayrrham. Y. . Stella , quam

Qu

dium. Hic enim pradicínde

víderant Magi in Oriénte, ante«

quem

fidei Evangelizánuum nüme-

cedébat eos , ufque dum véniens

þngel

xus debebátur. Nec otiófe ím-

jus!le

ftarec fuprà, ubierar Puer. Et

memor fuórum fecündüm car-

intrántes.

Lectio xj

ln

nem Paréntum , qui lecándüm

Libi eum ad miniftérium

Y Di

Iw

carnem ütique fapientia Dei im-

Mater impéllit; hic Ma.

plebátur & grátia , poft triduum

Dinj

ter argüiturquia adhuc quae hu-

reperítur in templo : ut effet in-

mána funt, éxigat. Sed cüm hic

Ib

duódecim defcribátur annórum,

dício , quia poft críduum trium-

$ Q

hális illius Paffiónis, in fede

illic Difcipulos habére dicátur ;

caléfti , & honóre Divíno, fídei

vides Matrem didiciffe à Fílio ;

noftra fe fufcirácus offérret ; qui

ne exigeret à validióre minifté-

mórtuus credebátur.

rium , quz ftupébar in junióre

4

$& Stella, quam víderant Ma-

miráculum.

W

gi in Oriénte, antecedébar eos ,

* Venitlumen tuum Jeráfa«

donec venírentad locum , ubi

lem, &

ória Dómini fuper te

dij

Puer erat: ^ Vidéntes autem

orta eft:

äl

Ecambulábunt Gen-

ls;

eam, gavífi funt gáudio magno.

tes in lámine tuo: & reges in

Pucr].

YX. Et intràntes domum, in-

fplendóre ortus tui. **. Filij cui

fuo

venérunt Püerum cum María

delongé vénient, & fílie tue

lmäm

Marre ejus , & procidéntes ado-

Umipi

delátere furgent. . Er ambulá-

Kravérunreum, Vidéntes.

bunt.

e&io xij.

T'uird

Le&io x.

T venit Názareth, & erat

liotos

Uid'eft, quód me quare-

fübditus illis. Quid enim

Fl

bátis ? Duz funt in Chri-

Magífter virtücis, nift officium

Rmeuu

fto generatiónes : una eft Parér-

pietátis impléret ?* Et mirámut ;

mduum

na , Marérna álrera.. Patérna il-

hi Patri deferc , qui fübditur Ma-

Tenyle

lg Divínior, Matérma veró ,

*

ui? Non ütique inHrmitätis

, le

EM

pie

Dominica infra OCavam Epiphaniz.

[*

m o

ietátis ifta fubjé&ioeft:atcóllac

ee

*

terrogántem eos. Stupébant au-

d qi

j

1

cét fzevis emiffus látebris có-

rem omnes , qui eum audiébant,

T

lüber perfídie caput, & ferpen-

fuper prudéntia, & refpónfis

fv «

tínis évomat venéna pectoribus.

ejus, Et vidéntes admiráti funt.

P

j vinit

Cüm dicit fe Fílius miffum, ma-

Etdixit Mater ejusad iilum

.

d l;

jórem haréticus appéllet Pa-

Fili, quid fecífti nobis fic ? Ecce

trem,; ut imperfé&tum Fílium

Patertuus ; & ego, doléntes

m Mi

[

dicat. quipoteft habére majó-

quarebámuste. Etait adillos :

Tàgio: l

rem: ut aliénis auxilijs áfferat

Quid eft , quod me quarebátis ?

us

eum qui míttitur, indigére.

Nelciebátis, quia in his , quae

ja Mant

Numquid & humáno egébat au-

Patris mei funt ; opórtet me eífe?

xílio, ut Matémo fervíret

Yavetun

Er ipfi non intellexérunt ver-

s fs

império ?

bum, quod locütus eft ad eos.

aunm, t

&. Hice

ft dies pra&:lärus , in

Et defcéndit cum eis, & venit

quo Salvàtor mundi appáruit ,

Názareth, & erat fübditus illis.

Velli; o

)rieniayd

quem Prophétz predixérunt ,

Et Mater ejus confervábat óm-

dnm VtL'

Angeli Annuntiavérunt : * Cu-

nia verba hec in corde füo. Et

jus ftellam Magi vidéntes gavifi

i Puat

Jefus proficiébat fapiéntia , &

joxi

funt, & muünera ei obtulérunt.

&táte, & grátia apud Deum , &

X. Diesfan&ificáus illüxit no-

hómines.

vinlte

bis: venite Gentes, & adoráte

mh ho

Oratio. V ota , quaefumus

Dóminum. Cujus ftellam.G 1ó-

DX

Dómine.

ut infra,

dhucz

ria Patri. Cujus.

r oedo

AD LAUDES,

S equéntia fan&i Evangélij íe-

& per Horas , Antiph.

iura

cándüm Lucam.

a

Ntelucíferum génitus- t

Cap.2.1.42,

& ante fzcula, Dóminus

icfei f

1

A

Um fa&us effet Jefus an-

Salvátor

nofter

hódie

il

C

nórum duódecim, aícen-

mundoappáruir. Píalmus..Dó-

p P

déntibus illis Jerofóly-

minus regnávit. cum reliq. 3o.

[

mam fecündüm confuetüdinem

Antiphona. Venit lumen tu-

[uum]

í

diéi fefti , confummatifque dié-

um T Jerüfalem, & glória Dó-

min

bus, cüm redírent , remánfit

i

Ti

mini fuper te orta eft: * & am-

Puer Jefus in Jerüfalem , & non

bulábunt Gentes in lümine tuo,

T

allelüja.

li

ii

cognovérunt Paréntes ejus.Exi-

2

ftimántes autem . illum effe in

Antiphona, Apértis thefáuris

q

comitátu , venérunt iter diéi : &

fuüis T obtulérunt Magi Dómi-

j

requirébant eum inter cognátos,

noaurum , thus; & myrrham ,

Y

& notos. Etnon inveniéntes ,

allelija.

At )&

regréifi fünt in Jerüfalem, requi-

Antphona, Mária & flümina T

»

ul

rénteseum.. Et fa&um eft , poft

benedície Dómino : hymnum

mü 0&11 W

tríduum

invenérunt illum in

dícite fontes Dómino , allel.

pj

templo , fedéntem in médio do-

Antiphona. Stella ifta t ficuc

j

&órum , audiéntem illos , & in-

flamma -coríícat ; & Regem

fj

ie-

—

30

Dominica infra O&avam Epiphaniz.

[]

*

rüfalem , & non coghiovérunt.

l

regum — Deum — demónflrar

'r;

* Magi eam vidérunt, & magno

Paréntes ejus, exiftimántes il.

lum eífle in comitátu: * & re-«

Regi münera obtulérunt.

. Capitulum.

Rom.12.4. l.

quirébant eum inter cognátos

- atres ; Obfecro vos per

& notos.

Oratio.

[

mifericódiam Dei, üt ex-

Ota , quzefumus Dómine ,

"n

V

fupplicánds pópuli cele-

p

hibeàtis córpora veftra hó-

.

ftiam vivéntem , fanctam , Deo

fli pietáte proféquere

*

ut &

kl

jü

placéntem , ratonábile obíé-

quæ.agända funt, videant, &

quium veftrum.

ad implénda , qua viderint ,.

Ài

convaléfcant.

Per Dóminum

il

breve, Reges "'Tharfis & in-

foi

s münera ófferent, * AI-

noftrum.

AlN

Deinde fit comm. de Epiphans

lelíja ; allelitja. Reges. . Re-

M

es Arabum & Saba dona 4d-

Anuph. Hódie ceeléfti Sponfo t

k

dücent.

Allelíja,allel. Gló-

junca eft Eccléfia ,

uóniam

ria Patri. Reges.

in Jordàne lavit Chriftus ejus

?

omni

Hymnus.

crímina: * currunt cum muné-

[

Sola magnárum drbium

ribus Magi ad regáles nüptias;

mulr

Chi

Ó

Major Béthlem , * cui

,

& ex aqua facto vine letán-

con

tigit

tur convivze , alleliíja.

4

C

. Ducem falátis calitus

YX'. Omnes de Saba vénient ;

Yi

Incorporátum gignere.

allelüja.

, Aurum & thusde-

Y

feréntes , a

l

jem ftella, qua folis rotam

ehj) 3.

k

Q*V

incit decóre ac lumine ;

Oratio,

À

Venifífe terris nüntiat

Ant

Eus;qui hodiérna die Uni-

Cum carne terréftri Deutm,

I

P

)

'"génitum tuum Géntibus

Annp

ftella duce reveláfti: concéde

V idére poftquàm illum Magi ;

anll

Eóa promunt münera,

propítius; ut qui jam teex ft-

N

Siratíque votis ófferunt

de cognóvimus , ufquead con-

V

'Thus, myrrham , & aurum

templándam fpéciem tudecelfi-

Dus,

récium.

tüdinis perducámur. Per eüm-

"k

Regem Deümque annüntiant

dem Dóminum noftrum Je-

fum Chriftum Fílium tuum.

li,

"Thefáurus & fragrans odor

'Thuris Sabzi, * ac myrrheus

Ad Primam in Abfoluuone

tgo

Qu

Pulvis fepilchrum praedocet,

Capituli proLe&ione brevi dicie

me

Glória dibi Dómine;.

tur ur infrà ad Nonam.

Quia ;

Qui apparuífti hódie ,

Ad Tertiam, Andphona.

Cum Patre, & fanéto Spíritu,

Venit lumen tuüm,

i

In fempitérna fzecula. Amen,

Cap. Fratres, Obfecto, füpré

O

X Adoráte Deum, allelija.

X. Reges "Tharfs & ínfule

f'lwa

. Omnes Angeli ejus , allel.

münera ófferent, allel. $. Re:

AdBenedi&us, Antiphona.

ges Arabum & Saba dona ad«

li

N

Remáníit Puer. Jefus t in Je-

dücenr , allelija,

Ad

ln

lj

In Octava Epiphanize

Ya

n

fmanej

Ad Sexram , Anriphora.

mus : hódie ftella Magos

Apértis thefáuris fuis.

xit ad praefépium: hódie vinum

i*l

Ront.12.4.3.

Capitulum.

ex aqua fa&um eftad nüprias :

Itt apa

Ico enim per grátiam quae

hódie in jordáne à Joánne

Q

I)

data eft. mihi , ómnibus

Chriftus baþtizäri voluit , u£

musDis

qui funt inter vos: Non plus

falvàret nos, allelija.

poia

fápere ; quàm opórtet fápere ,

X. Vídimus Kellam ejus in

juet TU

fed fipere ad fobrietátem.

Oriénre, allelüja.

*

Et véni«

; Vi

y'. Omnes deSaba vénienrallel.

mus cum munéribus adoráre

j i

. Aurum & thus deferéntes ;

Dóminum , allehája.

«t Dins

allelája.

Oratio, D eus ; qui hodiérna.

Ad Nonam , Ana.

Stella ifta,

fupra.. 304«

n fj

Rom.12.4.4.

Capiculum.

€ Si O&ava Epiphaniz ve-

sls

Icut enim in uno córpore

nericin Dominica , nihil prorfus

ïlfia )

]

»

multà membra habémus ,

ómnia autem membra non

fit de Dominica in ipfa die O&a-

Chaloi

i

và; fed cantüm in primis Vefpe-

E cumm

eimdem ac&um habent : ita

risdiei O&tavz fit commemor.

iles niy

multi unum corpus fumus in

pro fecundis Velperis Domi-

vin I

Chrifto , fínguli autem alter

m

altérius

nice infra O&avam ; de qua

|

U

membra in Chrifto

celebratum eftOffic. eo die, Ara.

Jefu Dómino noftro.

]y v

Fili quidfecifti, . Omnes de

m

YX. Adoráte Dóminum , allel.

Saba. Qui X* etiam dicitur

. Inaula fan&ta ejus, allelija,

"

quande O&ava Epiph. venerit

*.liO-

Ad Vefperas , Antiphona.

inFeriaij pro comm. Domi.

yiini

Antelucíferum. |.cum reliquis

nice in J. Velperis diei OGavae.

Qu GEEC

Antiphonis & Pfalmis de Epi-

IN

CTAVA

hania. Capitul. F ratrées ,

b.

difi. t

. Epiphaniz. Duplex.

lecro vo$. 264. -

In primis Vefperis ominia di-

i

$. breve, Omnes deSaba.Hym.

u

p

cuntur ficut. in j. Velperis Epi-

k

nus.H oftis Heródes. y.Reges

phania. 280-excepra Oratione;

*'Ad Magnificat , Antiphona.

s N

quee dicitur ut fequitur,

Fíli, T quid fecífti nobis fic ?

Oratio.,

y ol

lummw'

ego & Pater tuus doléntes

Eus , cujus lnigénitusin

J

fubftántia noftre carnis

jj A

quarebàmus te. Qnid eft , quàüd

appáruit : praefta quzefumus ;

hollcb

f

me quarebáris * nefciebáris ,

quia in ijs , que Patris mei fünt;

üt per eum, quem fímilem

(onam.

nobis foris agnóvimus , intus

jnj?

opórter me efle ?

reformári fnereámut. Quí te«

It

Oratio. V ota , quaefumus.

cum viyit &iegnat,

ylath

& y

füpra.

2044

Ad Matutinum , omnia ficut

LIHS

)

Et fit commem. de Epiphania.

j älkll

Anti

liona.

in die Epiphanim, prater ca

;

"T ribus miráculist

quz fequuntur.

sib

emn

T

tum diem fan&um cóli-

Inprimo No&urno leguntur

Pars Hyemalis,

Les

—

206

In O&ava Epiphaniz.

mundum : & vidit non dividi

pni

Le&iones de Epiftola prima ad

Corinthios, qua& occurrunt fe-

czlum, fcd aperíri , quod fibi

fei

ac

cundüm fuperiorem Rubricam.

nobis poft fe aliquándo

fan(

Adam ille concláferat ; (icut

In fecundo No&urno.

b

Sermo $. Gregórij Nazianzéni.

& ígneo gládio paradiíus fie-

rat conclüius.

p

Orat. in (ancta lumina.

Le&lo v

». Magivéniunt. 3or.

nr

um cohibére lze-

On po

Le&io viij.

Wal

titie voluptáàtem , fed

Piritus fan&us teftimónium

Yi

N

mente extóllor, & affíi-

pérhiber : fimilia namque

lm

cior: & próprie pufillirátis ob-

ibi ipfa concürrunr. De czlo

lm

litus ; officium magni Joánnis ;

teftimónium | defércur

: inde

ml

immoó pótiüs famulátum fubire

enim erat ille, cui teftimónium

j

conténdo , ac gä-Pcio: & licet

perhibétur.

t

non fim pracüríor , de erémo

D

x. Interrogábat Magos. 3o1.

tamen vénio.

Chriftus ergo

In tertio Noct. ad Cantica, Ana.

lt

illuminátur, immó pórtius ful-

Vénient ad te. (uprà. 343.

di

góre fuo nos illiiminat : Chri-

L €&io fan&i Evangélij fecáne

Titi

ftus baprizátur , fimul & nos

düm Joánnem.

D

deícendàmus , ut cum ipfo pá-

Lectio ix.

Cap. 1. de. 29.

Ut

giter alcendámus.

N illo témpore : Vidit Joán-

lpt

y. Hlumináre. 301.

I

nes Jefum veniéntem ad fe,

)

.Lectio vj.

& ait: Ecce. Agnus Dei , ecce

Oánnes baptízat, & accédit

qui tollit peccátum mundi. Et

Jelus , fan&ificans quidem

réliqua.

& iplüm , qui baptizat , prací-

Homilia S. Auguftini Epífcopi,

&

pué tamen ut & véterem Adam

Tradt. 6.in loannem, auie med.

lii

fepéliat in aquis, & ante óm-

Nrequam.—veníret: Dó-

Y

nia , ut per hac fan&ificéntur

minus , ut baptizarécur à

aqua Jordànis : .ut ficut. erat

Joánne in. Jordáne, nó-

Ü

fpiritus & caro , ita & his, qui

"'verat eum ill.s vócibus , ubi ait:

Qi,

baptizándi erant, in fpíritu &

Tuadme venis baprizári? ego

p

aqua fan&ificatiónis fuccéffio

À re débeo baptizári. Sed ecce

if

traderétur. Non füícipit Bap-

Dóminum nóverat , noverat

illi

tífla , conténdit Jefus. Ego, in-

Fílium Dei. Unde probámus;

E

quit , opus hábeo à te baptizá-

quód jam nóverat , quia iple

fl

r Lucérna dicitad Solem , &

baptizàret in Spiritu fan&o?

ln

.vox lóquitur ad Verbum.

Antequàm veniret ad flívium ;

lum

g. Omnes de Siba, 3o1.

cüm mulri ad Joánnem cürre-

Wt

Letio vij.

rent baptizári , ait illis : Ego

k Y

Scéndit Jefus d

E'eaqua ; fe-

quidem baptízo vos in aqua:

À

cum quodámmodó de-

qui autem poft me venit, ma.

mérífum edücens & élevans

m di-

jor me cQ: : cujus non fu

gn-us

tot d

In O&ava Epiphaniz.

o7

gnus corrígiá calceam

énti fólve-

gofiunus ab illo,verbi grátia;ju-

) qud 1

re:ipfe vos baptizábit in Spíricu

Íto , fan&o baprizétur, álius ab

; ahquap.ä

fanéto & igni. Já & hoc nóverat.

n g

álio inferióris mériti apud Deü ;

*. Stella, quam víderant. 302.

inferióris gradus, inferióris con-

radit j

- Le&io x.

-

tinéntiz ; inferióris vitae ; unum

Uid ergo per colámbam

tamen & par & equále eft quod

p

dídicit, ne mendax póíteà

accepérunt nifi, quia hic eft qui

)

(

invéliàuur , ( qued avérrat à

baptüzat ?

teltini

nobis Deus opinári ) nifi quam-

. Hiceftdies preclárus. 303.

lia t

dam proprietàtem in Chrifto

nt, Dedi

S equéntia fan&i Evangélij fe-

talem futüram, ut. quamvis

cündüm Joánnem.

ftr 1

multi miníftri baptizauiri ef-

Cap. 1. d. 29.

vefümont

fent , five jufti; five injífti, non

N illo témpore : Vidir Joán-

tribuerétur fán&tiras Baptífmi,

nes Jefum veniéntem ad fe,

lg v

nifi illi , fuper quem defcén-

& ait

Ecce Agnus Dei ,

antici

dit colámba, de quo di&um

ecce qui tollit peccátum mundi.,

eft : Hic eft , qui baptizat in Spi-

Àl

j

Hic eft dequo dixi: Poft me ve-

dj K

ritu fancto ? Petrus baptízer, hic

nit.Vir,quiante me fa&tus eft ;

IT

eít , qui baptizat: Paulus baprí-

quia prior meerat. Ft ego ne-

1. d.

zet ; hic eft , qui baptízat : Judas

iciébam eum , fed ut manifefté-

Nix ]

baptízet , hic eft, qui. baptízat.

turin Ifraélproptéreà veni ego

um d

& Vidéntes ftellam. 302.

in aqua baptízans. Er teftimó-

uD

Le&io xj.

nium perhibuit Joánnes, dicens:

Am Íi pro diverfitáte me-

3

J mux-

Quia vidi S

iritum defcendén-

N

ritórum , Baptííma fan-

tem quafi colümbam de czelo ,&

j

&um eft:

uia divérfa funt mé-

T

manfit füper eum. Et ego ne-

xita , divé

ría erunt Baptífmata :

Á

Jl u ?5;'

Íciébam eum : fed qui mifit me

vat)

& tantó. quifg; áliquid mélius

baptizáre inaqua , ille mihi di-

utátur accípere, quantó à me-

ba [i,l[iiuj

T

H

xit : Super quem víderis Spí-

od

fll

Óre vidéturaccepíffe. Ipfi fan-

ritum defcendéntem , & ma-

ubui L

i, ( intellígite fratres ) boni

néntem füper eum , hic eft , qui

pertinéntes ad cohimbam, per-

" J(/2

tinéntes ad íortem civitátis

baptizat in Spíritufan&o. Et ego

j; M

[]

vidi , & teftimónium perhíbui :

illius

erífalem , ipfi boni in

At MP

Ecclé

&

quia hic eft Fílius Dei.

h

14, dequibusdicit Apó-

e pIf ,

Orario. D eus , cujus Unigé-

; 0l

ftolus : . Novit. Dóminus qui

nitus, íuprà.

395*

funt ejus ; diverfárum gratiá-

H

( lanü

Ad Laudes & per. Horas , &

4

rum Íunt, non omnes pária

ad'Vefpera$ ; omnia dicuntur ,

mérita habenr.

n v

ficut in die Epiphanis ; excepta

&. Venirlumen. 302.

Orarione, quz eft, D eus ; cujus

[ IHJS E

Leüio xij.

0s p

Unigénitus. (uprà,: -

Untálij álijsfanctióres ; funt

yent

$ Si Octava Epipbaniz ve-

Alij alijs melióres.Quare er»

"

nerit in Sabþato ; inij. Velperis

Cct'a.

3o$

Dominica prima poft Epiphaniam.

Octavze fit commem. Dominicze

snanfit , & vox Patris intónuit:

* Hiceft Filius meus dilé&us ;

y

ij polt Epiphaniam. Quando

ne

in quo mihi bene complácui.

bi

autem Septuageíima venerit in

j. Dominica poit O&ávam Epi-

y^. Defcéndit Spíritus fan&us

al

corporáli. fpécie ficut. colüimba

M

phaniz; tunc in prima Sabbato

polt Octavam , non impedito

in iplum , & vox de calo.fa&a

&

eft. Hiceft.

Fefto xij. Lectionum ( alioquin

prima die poft O&avam ) fiat

Le&io

ägo meo feme

Officium de Feria , in qua po-

Rátias ago

nuntur &. j. No&urni Domini-

per pro vobis in grátia

Er

cz ij. polt Epiphan. & tres Le&.

Dei, quz data eft vobis in Chri-

aut

fto Jelu : quód in ómnibus di-

leguntur de Homilia ejuídem

pl

Dominice , cum ejus Afa ad

vites facti eftis in illo , inomni

lus

Benedi&us, & Orat. Feftum

verbo , & in omni fciéntia, ficut

lisi

veró femiduplex in ea occurrens

teftimónium, Chrifti confirmà-

Inn

tum eft in vobis : ita ut nihil

transfertur in. primam diem fis

militer non impeditam.

vobis defit in ulla grátia ; expe-

15

DOMI

ICA I

&ántibus revelatiónem Dómini

D

noftri Jefu Chrifti , qui & con-

tui

poft Epiphaniam , que eft

infra O&avam.

firmábit vos uíquein finem fine

Tite.

crímine , indie advéntus Dómi-

«tb

In: primo. No&urno legitur

Epiftola primaad Corinthios ,

ni noftri Jefu Chrifti, Fidélis

fecundüm fi

u

eriorem Rubrica.

Deus : per quem vocár eftis i

!

Incipit E

i

ola prima beáti

focietátem Fílij ejus Jefu Chrie

L

Pau

ï)il

ftiDómini noflri.

Apóftoli ad

$

Corinthios.

In colümbze fpécie Spíritus

inD

um

étus vifuseft , Patérna voX

Le&io j.

Cap. I. 4. T.

0

Aulus vocátus Apó-

audita eft : * Hic eft Fílius

D

CM

73:

ftolus Jeíu Chrifti

meus dilé&us , in quo mihi be-

W

g&n

er voluntáte Dei ,

né complácui. y», Cali apérti

NT

d

M

z

!

A

X & Sófthenes frater ,

funt füper eum , & vox Patris

al

um p ccléfie Dei ; qua

intónuit. Hic eft.

du

eft. Corínthi , fan&ificáris in

Leáio iij.

Dy

Bfíecro autem vos; fratres,

Chrifto Jefu , vocátis fan&tis ,

FE

cum ómnibus qui invocant no-

per nomen Dómini noftri

t

men Dómini noftii Jefu Chrifti,

Jefu Chrifti : ut idíipfum dicátis

inomni loco ipfórum , &no-

omnes,& non fint in vobis fchíl-

ftro. Grátia vobis , & pax à Deo

mata : fitis autem perféi ineó-

Patre noftro ; & Dómino Jefu

dem fenfu , & in eádem fentén-

T

Chriíto.

tia. Significáum eft enim mihi

$&. Hódiein Jordáne baptizáto

de vobis fratres mei , ab ijs qui

:

j

Dómino apérii funt cali , & fi-

funt Chloés , quia contentiónes

ülml

unr inter vos,

hi

eut colimba fuper enm Sgiritu:

À -Re-

haniam.

[*)

J

Infra Hebd. Dominicz j. poft Epi

$. Reges Tharfis & fnfülee mi-

vOS , niil

J

efum Chriftum , &

d

.

L

nera ófferent

* Reges Ara-

huneCrucitixum. « Ecegoin

nl

bum & Saba dona Dómino Deo

infirmitáte, & timóre , & tre-

üs lus

addücent. y. Omnes de Saba

móre multo fui apud vos : & fer-

t od

vénient, aurum & chus deferén-

db

mo meus , & praedicário mea

tes, Reges Arabum.. -

nonin perfuafibilibus humánze

Leáio iiij.

fapiéntiz verbis , fed in often-

Oc autem dico ; quód u-

fióne fpíritus , & virtütis : ut

o

nufquífque veftrüm dicir :

fides veftra non fit in fapiéntia

n

hóminum , fed in virtüte Dei.

Ego quidem íum Pauli : ego

n C

autem Apóllo: ego veró Ce-

LeGio ij.

jmi

phe : ego autem €hrifti. Divi-

Apientiam autem lóquimue

.

0, Itl

fus eft Chriftus? Numquid Pau-

$

inter perféc&tos

.

fapién-

ii

lus crucifíxus eft pro vobis ? aut

tiám veró non hujus fxculi, ne-

in nómine Pauli baprizáti eftis ?

| conüf;;x

que príncipum hujus fzculi ,

4 u

. Dies fan&ificátusillüxit no-

qui deftruüntur : fed lóquimue

is : venite Gentes, & adoráte

(ja , t

Dei fapiéntiam in myftério,quee

n Dór:

Dóminum. * Quia hódieappá-

abícóndita eft, quam pradefti-

u c

ruitlux magnainterris. y. Ve-

nàvit Deus ánte facula in gló-

finem)

nite , adorémus eum : quia ipfe

riam noftram , quam nemo prín-

ss D

eft Dóminus Deus nofler. Quia

cipum hujus fzeculi cognóvit :

hódie.

j f

j

Glória Patri, Quia,

fienim cognoviffent, numquam

xii d!

In ij. & iij. Noctur. leguntur

Dóminum glóriz crucifixiifent.

Le&. Dominicz infra Oct.

T ]Cft! (

Sed ficut. ícriptum éft : Quod

Si veró dies Octavz venerit

óculus non vidit, nec auris au-

4

u

in Dominica ; dicuntur de die

divic, nec in cor hóminis afcén-

Odava.

T

dit, qua prepárávit Deus ijs

Ts

« Quoaddivifionem Le&io-

qui diligunt illum.

"

o

j

num facre Scripturz in Feftis

Leüio iij.

Sanctorum ab hac Feria ij, ufque

l Obisaute revelávit Deus

(l if

T

ad Quadragef. obíervamda eft

. perSpíritum fuum. Spíri-

Rubrica pofitain Feriaij. poft

tus enim ómnia fcrutácur , éciam

Dominicamj. Adventus. 171.

profánda Dei. Quis enim hó-

FERIA SECUND&A.

;'05; fuí

minum fcit que funt hóminis ,

De Epíftola prima ad Corín-

nifi fpíritus hóminis , qui in ipfo

n

thios.

" (

eft ? Ita & qua Dei funt , nemo

Le&io j.

Cap. 2. 4. Y.

o

jb

cognóvit , nifi Spíritus Dei. Nos

Y T ego, cüm veniffem ad

autem non fpíritum hujus mun-

rie

dj

vos fratres , veni non in

di accépimus, fed Spíritum , qui

iem j

fublimitáte fermónis , aut

ex Deo eft;ut Íciámus quae à Deo

[cnlm f

apiéntie , annüntians vobiste-

donáta funt nobis : que &ló-

l:ab"þ

imónium Chrifti. Non enim

alltfnno'c

quimur non in do&is humánze

Judicávi me fcire iliquid inter

fapiéntize verbis ; fed in do&rína

U s

Spi-

;þ

EE

310

Infra Hebd. Dominiez . poft Epiphaniam.

Spíritus , fpirituálibus fpirituá-

do exiíffe. Nunc autem fcripfi

[t)

lia comparántes.

vobis , non commilcéri : fiis,

que

FERIA TERTIA.

qui frater nominátur , eft for-

m

. De Epíftola prima ad Co-

nicótor, aut avárus , aut idólis

De

rínthios.

férviens , aut malédicus , aut

du

Lectio j.

Cap. $. 4. 1.

ebriófus , aut rapax : cum hujüfz

f

Mníno auditur inter vos

modinec cibum fümere.

el

fornicátio , & talis forni-

FERIA QUAR T A.

jt

cátio , qualis nec inter

De Epiftola prima ad Corín-

[

Gentes , ita ut uxórem patris fui

thios.

áliquis hábeat. Ftvos infláti

Leaio j.

Cap. 6. 4. 1.

eftis : & non magis lu&um ha-

Udet áliquis veftrüm ha.

tuli

buiftis , ut tolláàtur de médio ve-

bens negótium advérfüs

lUg

ftrüm qui hocopus fecit. € Ego

álterum,judicári apud iní-

Vent

quidem abfens cárpore , prefens

quos, & non apud fan&os ? An

u

autem fpíritu ; jam judicávi ut

neícitis, quóniam fan&i de hoc

n

praeíens eum , qui fic operátus

mundo judicábunt ? Et fi in vo-

Ill

eft , in nómine Dómini noftri

bis judicábitur mundus, indígni

COIP

Jefu Chrifti , congregácis vobis

eftis quide mínimis judicétis ?

T

& meo Spíritu , cum virtüte

Neícitis quóniam ángelos judi-

liy

Dómini noftri Jefu , trádere hu-

cábimus? quantó magis fzeculá-

NU

jüfmodi fátanae in intéritum car-

ria * Szeculária igitur judícia ft

T

nis , ut fpiritus falvus fit in die

habueritis , contempribiles, qui

crg»

Dómini noftri Jefu Chrifti.

funt in Ecclé(ia, illos conftindite

n

Le&tio ij.

ad judicándum, Ad verecán-

Ti

l

On eft bona gloriátio ve-

diam veftram dico. Sic non eft

TW

N

fta.. Nefcítis, quia módi-

inter vos fápiens quifquam , qui

CItur

cüm ferméntum totam maffam

pofft judicáre inter fratrem

W

corrümpir ? Expurgáte vetus

fuum ? Sed frater cum fratre

la

ferméntum , ut fitis nova con-

judício conténdit: & hoc apud

di

infidéles ?

fpérfio , ficut eftis ázymi. Ete-

Le&io ij.

nim Pafcha noftrum immolátus

AÀm quidem omníno deli-

De

I

eft Chriftus. Itaque epulémur,

&um eft in vobis , quód judi-

non in ferménto véteri , neque

Cia habétisinter vos. Quare non

in ferménto malitize & nequí-

magisinjüriam accipitis ? quare

tiz , fed in ázymis finceritátis,&

non magis fraudem patimini!

Veritàtis.

Ledio 11j.

Sed vos jnjüriam fácitis, & frau-

Cripfi vobis in epíftola : Ne

dáris ; & hoc frátribus. Anne-

je

o

commifceámini fornicárijs.

Ícitis quia iniqui regnum Dei

ütty

Non ütique fornicárijs hujus

non poílidébunt ? Nolíte erráre :

Inq

mundi , autaváris , aut rapáci-

Neque fornicárij , neque idólis

bus , aut idólis ferviéntibus :

ferviéntes, neque adülteri , ne-

billlm

alióquin debuerátis de hoc mun-

que molles ; neque mafculórum

tj

con-

Infra Hebd. bomïnïcæ j- poft Epiphaniam.

31I

w aj

concubitóres , neque fures , ne-

eórporis poreflátem non ha-

tt:[iy

que avári , neque ebriófi , neque

bec, fed vir. Simíliter autem &

j dit

malédici, neque rapácesregnum

virfui córporis poteftárem non

, auiti

Dei

offidébunt. Er haec

i

haber, fed mülier.

Le&io ij

lii d

dam tuíftis : fed ablüti eftis, fed

Olite fraudáre íinvicem

fan&ificári eftis , fed juftificáti

üifi forté ex conlénfu ad

cumid

VC

eítis , in nómine Dómini noftri

tempus, ur vacétis oratióni : &&

AMI

Jetu Chrifti , & in Spíritu Dei

iterüm revetímini in idiplum;

a C

noftri.

e&io 1ij.

ne tentet vos Íátanas PIOPCC['

Mnia mihi licent , fed non

incontinéntiam veítram.

Hoc

TT

autem dico-fecándüm indul-

ómnia expédiunt : ómnia

veltrimi

mihi licent ,. fed

ego fub nul-

géntdam , non [ecóndüm im-

m ahti

lius rédigar poreftáte.

i

Efca

périum.

f Volo enim om-

r pl

ventri, & venter elcis : Deus

nes vos effe ficut. meípfum,

andos! d

autem & hunc & has déftruer :

Sed unufquifque próprium do-

n&i &t

corpus autem non fornicatió-

num habet ex Deo: álius qui-

ni, fed Dómino : & Dóminus

dem Ííic, álius veró fic. Dico

Ef

córpori.

Deus veró & Dómi-

autem non nuptis ; & víduis:

is, i

judicétà

num (fufcitiávit: & nos fulcitá-

bonum eft illis, fific permáne-

bit per virtütemfuam, * MNe-

«dos ;uï

ant;ficut & ego. Quód ft non

fcins quóniam córpora veftra

fe cóntinent , nubant.

Méliüs

ws i

membra funt Chrifti? Tollens

W l)lldl'(fviä

eft enim nübere , quam uri.

"!

i

ergo membra Chrifti fáciam

c&io 1ij.

lii

gconliit

membra meretricis ? Abfit. An

sautem , qui matrimónio

d verao

nelcírtis, quóniam qui adhzret

E

unci,funt , precípionon e-

meretríci; unum corpus effí-

go; fed Dóminus , uxóremà viro

Sicno

citur ? Erunt enim ( inquic ) duo

non diícédere : quód fi difcét-

i(qua[n Ó

jn carne una.

r f

Qui autem ad-

ferit, manére innáptam, aut

heret. Dómino, unus fpiritus

viro fuo reconciliári.

Et vir

m i

eít. Fügite fornicatiónem.

uxórem non dimíttat. Namcé-

gl

FERIA QUINT A.

jj

terisego dico; non Dóiminus.

De Epiítola

rima ad Co-

Si quis frater uxórem habet

m *

tínthios.

infidélem , & hac conféntit ha-

g

Lectio j.

Cap. 2.43 T.

bitáre cum illo, non dimtrrat

Qu

E quibus autem fcripfi-

illam. Et fi qua. mülier fidélis

jpiistt

ftis mihi : Bonum eft hó-

habet virum infidélem, & hic

; um

D

mini mulierem non tán-

conféntit habicáre cum illa, non

.

Cl.tl'SJ&I'[ K'

gere

.

proprer fornicatiónem

dimittat virum : fan&ificátus eft

. 9?

autem unulquífque fuam uxó.-

enim vir infidélis per mulíerem

egni "

yem hábeat, & unaquzeque fuum

fidélem,&fan&ificáta eft mülier

ol

[ n

virum hábeart.

Uxóri vir dé.

infidélis per virum fidélem ;

w

bitum reddat : /fimíliter au-

alióquin. filjj veftri immündi,

f

Jrat» [

tem & uxor viro.

Mülier fui

effent , nunc autem fand&i fuuc

)u

nafcül

ff

U 4

FE*

aE

Infra Hebd. Dominiez j. poft Epiphaniam.

312

FERIA SEXTA.

párvulus,

Quando autem fa.

De Epííftla prima ad Co-

é&us fum vir, evacuávi qua

rínchios.

erant :'pärvuli.

Vidémus nunc

S

Le8io j.

Cap. 13. 4. T.

per fpéculum in aeníigmate:

YO

I linguis hóminum loquar

tunc autem fácie ad fáciem,

u

& Angelórum , charitátem

Nunc cognófco ex parte : tunc

j

V

autem non hábeam , factus

l

autem cognófcam , ficut & có-

fum velut es fonans , aut cym-

gnicus fum.,

Nunc autem ma«

ü

balum tínniens. Et fi habüero

nent fides, fpes, cháritas , tria

hi

ha : major autem horum eft

[

propheziam ; & nóverim my-

ftériaómnia, & omnem fcién-

cháritas.

m

tiam ; & fi habiüero omnem

SABHBAT'O.

Ls

fidem , ita ut montes tránsfe-

De Epíftola prima ad Corín-

qu

xam , charitátem autem non

thios.

L

habüero , nihil fum. Ecfi diftri-

Ledtio j.

Cap. 16, A. l.

Ya

buero in cibos páuperum om«

E collé&is autem ; qua

n

nes facultátes meas , & fi tradí-

D

fiunt in fan&os, ficut or-

fa

dero corpus. meum, ita ut ár-

dinávi Eccléfijjs Galátiz,

Ti

deam, charitátem autem non

ita & vós fácite, Per unam Sáb-

$

apud

habiüero , nihil mihi prodeft.

bati unufquílq; veftrüm

pv

e&io ij.

fe fepónat , recóndens quo

1

ei

n

Háritas pátiens eft, beni-

bené placderit : ut non, cüm

C

gna eft : cháritss non z-

vénero, tunc collé&ze füant.

fa

mulátur , non agit pérperàm,

Cüm autem prafens füero : quos

&

non infláàtur , non eft ambitió-

probavéritis per epíftolas, hos

fa, nonquzrit que fua funt;

mitram perférre grátiam ve-

non irritátur, non cógitat ma-

ftram in Jeráfalem. Quódfidi-

(

lum , non gaudet fuper iniqui-

gnum füerit ut & ego eam,mee

táte, congáudet autem . veritá-

cum ibunt,

Q

ii: ómnia fuffert , ómnia cre-

Le&io ij.

D

dit ; ómnia fperat; ómnia füfti.

Eniam autem ad vos, cüm

[

mnet. 1 Cháritas numquam éx-

Macedóniam pcrtranfic-

Tj

cidit: five prophetíe | evacua-

ro: nam Macedónia pertranfibo.

D

büntur , five lingue ceffábunt,

Apud vos autem fórfitan mané-

DT

five fciéntia deftruétur. Ex par-

bo, vel étiam hiemábo : utvos

te enim cognófcimus, & ex

me deducátis quociimque lero,

Nolo enim ves modó in tránfitu

parte propherámus, Cüm au.

0

tem vénerit quod perféctum

vidére : fpero enim me aliquán-

Ite

eft, evacuábitur quod ex parte

tulum témporis manére apu

ectioij.

vos , i Déminus permiferit.Per-

hi

T

Um effem párvulus, lo-

manébo autem Ephefi ufque a

ïïj

québar ur párvulus, fapié-

Pentecóften. Oftium enim mi-

bam ut párvulus; cogitábam ut

hi apértum eft magnum &j évi-

dens: & adverfárij mulri. — Le-

Ó

Dominica fecunda poft Epiphantam.

313

qum )

Le&io ijj.

-Lc&io [

Cap.1. 4. 1.

u qu

^ Eautem vénerit Timótheus,

SS

ww

G8 Aulus

Apóltolus Je-

C

OU

vidéte ut fine timóre fit apud

N

E

|fu Chrifti per vo.

d

fenimy

A

j

(6

luntáótem Dei ,

&

vos: opusenim Dómini operá-

SSza

NY

M

z

NI

Dd

« lp

tur,ficut & ego. Ne quis ergo

'Timótheus frater

L]

AORU

illum fpernar: dedücite autem

I-.Eccl éfize

Dei

queeft Co-

ferli

rínthi ; cum ómnibus fan-

illum in pace; ut veniat ad me:

AUCT D)

expé&o enim illum cum frátri-

&is, qui funt in univérfa Acháia;

haritan t

bus. 4 De Apóllo autem fra-

Grátia vobis & pax à Deo Pa-

hod

tre vobis notum fácjo ; quóniam

ue noftro, & Dómino Jefu

multüm rogávi eum , ut veni-

Chrifto. Benedí&us Deus & Pa«

TOI

ret ad vos cum frátribus : & üiti-

ter Dómini noftri Jefu Chrifti ,

T

Pater mifericordiárum, && Deus

que non fuit volüntas , ut nunc

veniret: véniet autem , cüm ei

totíus confolatiónis , qui con-

) Ib 4l

vácuum füerit. Vigiláte , ftate

folàtur nos in omni tribulatió-

ütem; Q

in fide, viriliter ágite, & con-

ne noflra : ut. poffimus & ipá

g, fian

fortámini. Omnia veftra in cha-

confolári eos, qui in omni pref-

riráte fianc.

j

; Galit

füra funt, per exhortadiónem ;

nam $i

SABBATO PRIMO

qua exhortámur & ipfi à Deo,

yim £

poft OGavam Epiphaniaz.

Quóniam ficut abiindant paffió-

nes Cbrifti in nobis : ita & per

as Q

Ad Velperas omnia uc in Pfal-

terio preter Orationem : quod

t o

"

Chriftum abündat confolätiq

lleda !

feryacur in alijs Sabbatis ufque

noftra.

;,

"

gt

;d Septuagefimam. — 132.

*. Dómine, ne in ira tua ár-

l

;]

Oratio,

guas me, neque in furóre tuo

liüOläsJ

r *

Mnipotens

fempitérne

corripias me : * Miferére mei

O

Qu

i

7 Deus; qui czléftia fimul

Dómine, quóniam infírmus

& terréna moderáris : fuppli.

fum. $". Timor & tremor vené-

q pud

catiónes pópuli tui cleménter

