|per terram : crélcite, & multi-

|

tur,; & non revertebätur, do-

plicámini füper eam. Egréflus

bre'

f

4

nec ficcaréntur aque — füper

elterco Noé, & filij ejus, uxot

Teplér

illius, & uxóres filiórum ejus

terram. Emifit quoque colüm-

( aC

bam poft eum , ut vidéret fi

cum eo. Sed & ómnia animár-

ii

jam cefliflent aquze fuper fa-

tia; juménta , & reptília qua re-

ciem terre. Qu cüm non in-

Vülicre

prant fuper terram ; fecündüm

18 m

veníllet ubi requiéfceret pes

genus fuum;egréffa funt de arca.

Ontnes

ejus, revéría eft ad eum inar- $. Benedíxit Deus Noé; &l*

cam.

T

[g [m/d

lijs ejus , & dixit ad eos & Crée

Lectioiij.

quod ffio

fcite &multiplicämini, & re-

Y h

!

N

.4 . Xpe&átis autem ultrà fz-

pléteterram. X^. Ecce ego t

1

D)

j

um

tem diébus álijs, rurfum

tuam pacum meum vobiícum »

- dimihit coliimbam ex arca. At

& cum fémine veftro poft vos

tebm)

Créfcite.

ELON

ila venit ad eum ad väiþe-

—

Infra Hebdomadam Sexagefimas,

363

Lecio 3j

enim animárum: veftrárum re-

m o

^Dificávit autem Noé al-

quiram de manu cun&tárum be-

-a l

A

—tàre Dómino: & tollens

ftiárum :

& de manu hó-

quic

de cun&is pecóribus & volü-

minis, de manu viri & fratris

TrAm, E;

cribus mundis , óbtulit holo-

ejus,requiram ánimam hómi.

minis )

cáufta füper alráre.

Odoratüf-

nis. Quicámque effüderit hu-

- eniitd

e d

queeft. Dóminus odórem fua-

mánum fánguinem, fundétur

vitátis , & ait: Nequáquam ul-

.

.

rÁexeb

fanguis illius

ad imáginem

trà maledicam terre propter

quippe . Dei facus ecít ho.

timu s

hómines : fentus enim & co-

mo.

j

s; n

itátio humáni cordis in. ma-

ATRT

$. Inartículo diei illius ingréf-

Í

L

im prona fünt ab adolefcén-

fuseft Noé in arcam, & filij

M

19

j

0i

tiafua:non igitur ultrà percá-

ejus, * Uxor illius, & uxóres

ml

tiam omnem ánimam vivén-

fliórum ejus. Y^. Deléta funt

misqi!

tem ficut feci.

Cunctis diébus

univéría de terra: remáníit au-

- inau

terre , Íeméntis & melíls ,

tem folus Noé , & qui cum . eo

[AMI

zeítas

&

frigus & zítus ,

erant inarca.

Uxor.

G Jória

nelis,

Patri. Uxor.

hiems, nox & dies non requié-

l $f I(I,

cent.

Ad Magnificat, Antiphona.

«mDe:

$& Ecce ego flátuam patum

Quodautem cécidit T in terram

Tgele

meum vobilcum , & cum fé-

bonam, hi funt, qui in corde

xor tj i

mine veftro poft vos: * Neque

bono & óptimo fru&um áffe-

yorum d

erit deinceps dilüvium diffipans

runt in patiéntia,

gimini(

FERIA

terram. 7(; Árcum meum po-

QUINT A.

c omyi f'-'ï

nam innübibus , & eritfignum

De libro Génefis.

T an

federisinter me, & inter ter-

Le&io j.

Cap.9.b.12,

1lis [epm;ic

yxam, Neque.

Ixitque Deus : Hoc fignü

ipt f

Lectie iij.

Cap.9.4. 1.

D

feederis quod dointer me

Enedixitque Deus No&, &

& vos, & adomnemáni-

ingrcdimlm

D

lcl[C) &

filijs ejus, Et dixitadeos :

mam vivéntem, quze eft vobí-

Créfcice , & multiplicámini , &

qm H

fcum, in generatiónes fempitér-

repléte terram. — Et terror ve-

nas : Árcum meum ponam in

^i qii

fler ac. tremor fit fuper cun&ta

nübibus , & eritfignum foederis

, iif

7

animália terre , & tuper omnes

m

inter me, & inter cerrá, * Cüm-

vólucres cali, cum univérfis

que obdiixero nübibus caeelum ;

fcpuha

.

jm» E

(

que movéntur fuper terram

*

apparébit arcus meus in nübi-

omnes pifces maris mánui ve-

l

Jynte

bus: & recordábor federis mei

ftree cráditi func,. 4

Etomne;

vobiícum , & cum omni ánima

us V.

q

quod movétur & vivit , erit vo-

vivénte, quze carnem végerat :

4

(à

g

bisin cibum : quafi ólera vi-

& non erunt ultrà aquze dilávij.

Yéntia trádidi vobis ómnia. Ex-

ad deléndum univérfam car-

Eccö "

u

€épro, quód carnem cum fán-

nem.

i

l

"

guine non comedétis, Sáuguine

». Dixit Dóminus ad Noé : Fi-

t j

nis

Aa j

374

Infra Hebdomadam Sexagefim:e.

nis univéríz carnis venit coram

&. Quadraginta dies & no&es

apérti funt czeli , & ex omni car-

me : repléta eft cerra iniquitàte

eórum : * Etego difpérdam eos

ne habénte fpíritum vitee ingrél-

fafunrin arcam : * Et claufit

cum terra. Y Factibi arcam de

n

lignis lzevigátis ; manfiánculas

à foris óftium Dóminus. X'. In

fien

«t

ineaficies. Etego.

1

artículo diéi illius ingréffus eft

Le&io j.

Noé inarcam , & filij ejus, &

in e

ul

* Oepítque Noévir agrico-

uxorillius ; & uxóres filiórum

C

ejus. Et claufit. G lória Patri,

lía

4 la exercére terram, & plan-

tàvirvíneam. Bibéníque vinum

Et claufit.

FEl

&i

inebriátus eft, & nudátus in

Ad Magnificat , Antiphona.

tabernáculofuo. Quod cüm vi-

Si culmen t veri. honóris que-

du

bisciy

diffet Cham pater Chanaan ,

ritis ; ad illam caeléftem pátriam

tülme

verénda ícilicet patris fui effe

quantócyüs properáte.

nudára, nuntiávic duóbus frá-

FERIA SEXTXA

aob

De libro Génefis.

tribus fuis foras. At veró Sem

tiquà

Leaio j.

Cap. 10.4, Y.

Vras

& Japheth pállium impofuérunt

hümeris fuis , & incedéntes re-

K (unt generatiónes filió«

L

rum Noé, Sem , Cham;

bius,

trorfum , operüerunt verénda

H

atrisfui : faciélque eórum a-

& Japheth : natíque funt

N

vérízx erant , & patris virilia non

eis filij poft dilávium. Fílij Ja-

OR

vidérunt.

het : Gomer, & Magog , &

Qu

&. Noévirjuftus atque perfé-

Mádai,& Javan , & 'Fhubal,

appat

cum Deo ambulávit

.

.

& Mofoch, & Thiras. Porró fi-

us, I

&us ;

* Er fecit ómnia

u

ecümque

lij Gomer: Afcenez, & Riphath,

præcöpit ei Deus.

:

. Fecit fibi

& Thogórma. Filij autem Ja-

arcam , ut falvarétur univérfum

van : Elífa, & Tharfis, Cetchim,

femen. Etfecir.

Le&io ijj.

& Dódanim. Ab his divííz funr

Trtim

N

Vígilans autem Noé& ex

infulae ge':mium in regiönibus

E.

vino, cüm didicíffet que

fuis , unufquifque fecndüm lin-

Opul

*

L

$

féceratei filius fuus minor, ait

guam fuam , & familias fuasin

Maledí&us Chánaan ,

fervus

natiónibus fuis.

Filj; autem

Jc d

fervórum erit frátribus fuis. Di-

Cham : Chus, & Meélraim; &

UlS,dol

xítque : Benedí&us Dóminus

Phuth , & Chánaan.

TVerj

Deus Sem, fit Chánaan fervus

. Adificávit Noé alráre Dó-

COnfn

ejus, Dilátet Deus Japheth, &

mino , ófferens fuper illud hola-

mm)UH

hábitetin tabernáculis Sem : fít-

cáuftum : odoratüfque cft Dó-

VOCEm

l]

que Chánaan fervus ejus. Vixit

minus odórem fuavitácis , & be-

[

nedíxitei, dicens: * Crélcitey

T

autem Noé poft dilüvium tre-

trl

céntis quinquagínta annis. Et

& multiplicámini ; & repléte

lts

Tif

impléti funt omnes dies ejus

terram, Y. Ecce ego. ftátuam

Vr

nongentórum q:;inquaginta an-

pactum meum vobífcum,& cum

dlcn

pórum : & mórtuus eft.

l

in aqul

Íémine veftro poft vos. Cräfci:;;

e

Infra Hebdomadam Sexagefima.

35

Ms

-Lec—tio D. — Cap.11, 4 1.

pacti meirecordábor: " Utnon

Qmnr

* Rat auté terra lábij unius

perdam aquis dilivij omnem

'4 & fermónum eonimdem.

li

carnem. YX/'. ÀAycum meum po-

Erdaj

Cümque proficifceréntur de O-

namin nübibus ; & erit fignum

Qs fl

riénte , invenérunt campum in

foederis inter me , & inter ter-

1gr€lïustit

terra Sénnaar , & habitavérunt

iam. Ut non. Glória. Ut non.

S . A.B.B AE 6

hj qul

ineo. Dixírque alter ad próxi-

es fl

mum fuum : Venite, faciámus

De libro Génefis.

a

láteres , & coquàmus eos igni.

e&0j. * Cap. 11. d. 16.

Habuerántque láteres pro faxis,

& funt generatiónesSem:

& bitümen pro ceménto : &

Sem erat cencum annó-

4

n

n u

dixérunt: Venite , faciámus no-

rum , quando génuit Ar-

kempamzz

bis civitátem & turrim , cujus

pháxad , biéunio poft dilávium,

culmen pertíngat ad caelum : &

I6

Vixítque Sem,;poltquam génuic

:XTA

celebrémus nomen noftrum án-

Arpháxad , quingentis annis;

yeos

tequàm dividámur in univérías

& génuit filios & filias. Porró

terras,

, 1064

Arpháxad vixittrigínta quinque

$&. Ponamarcum meum in ni-

annis ; & génuitSale. Vixítque

dónes

n Chil

bibus celi , dixit Dóminus ad

Arpháxad, poftquàm génuit Sa-

Noé: * Et recordábor federis

e , trecéntis tribus annis : &

gl

mei,quod pépigitecü. X'. Cüm-

geénuit filios & fílias. Sale quo-

s. Hj

que obdáxero nübibus celum,

que vixittrigínta annis ; & gé-

M

g TR

apparébit arous meus in nübi-

nuit Heber. Vixítque Sale;poft-

bus. Et recordábor.

quàm génuit Heber , quadrin-

, Dori

Lcáio iij.

géntis tribus annis : & génuit

ïa& R!P M

filios & filias.

Efcéndit autem Dóminus,

j at ,

ut vidérer civitàtem &

Le&io 3j.

[üS) CC." f G

turrim , -quam zedificábant filij

Ixit autem Heber trigínta

j

Adam , & dixit : Ecce, unus eft

uatuorannis , & génuit

l [cgiüm 1'

ópulus, & unum lábium ómni-

Phaleg. Etvixit Heber , poft-

feclilldüf." /

b

us : ceeperüntque hoc fácere,

milias hi

quàm génuit Phaleg , quadrin-

nec deíiftent à cogitatiónibus

géntistrigínta annis : & génuit

jj J

fuis,donec eas ópere cómpleant.

filios & filias. Vixit quoque

Mäl.[äim:'

* Venite fgitur ; deícendámus ,

Phaleg trigínta annis , & génuit

& confundámusibi linguam eó-

Reu. Vixitque Phaleg , poft-

i yin

rum , ut non áudiac unufquífque

quàm génuit Reu , ducéntis no-.

er lllud

vocem próximi fui. Atqueita

vem annis: & génuit filios &

[' u d

M

divifit eos Dóminus ex illo loco

filias. Vixit autem Reu trigín-

qiüc

j

inunivérfas cerras , & ceffave-

ta duóbus annis , & génuit Sa-

x Q

yunt zedificáre civitátem.

rug. Vixicquoque Reu , poft-

u

& chn

Id

*&. Permemerípfum jurávi ,

quàm génuit Sarug , ducénris fe-

«t 03(0

dicit Dóminus , non adjíciam

ptem annis : & génuit filios &

TT

(

ultrà aquas dilávij fuper terram:

filias. Vixit veró Sarug triginta

É

m

IcW

Aa 4

annis;

376

Dominiea Quinquagefimz.

di : atque à peccatórum vínculis

f

annis ; & génuit Nachor. Vixit-

que Sarug;poftquàm genuit Na-

abfolitos, ab omni nos adver-

p

fitáce cuftódi, Per Dóminum

«

chor , ducéntis annis ; & gef-

muit filios & filias.

noftrum.

fc

. c&tio iij.

DOMINTTOSAS

f«

in Quinquagetima.

Ixit autem Nachor vigin-

V

t novemannis, & génuit

Ad Matutinum , Invitatorium,

"Thare. Vixitque Nachor;, poft-

P reoccupémus fáciem Dómini:

quàm génuit Tharé, centum de-

* Erin

falmis jubilémus ei.

Pfalm,

f

uj

cem & novem annis : & génuit

enite exultémus. 16.

ET

filios & filias. Vixitque "Thare

Hymnus. P rimo diérum, 16.

Tiind

feptuaginta annis , & génuit

In primo No&urno.

Q )

Abram , & Nachor, & Aran,

De libro Génefis.

Ab

1 Hefunt autem generatiónes

Cap. raidsH

dibo

TRRN

eio j

VLESSAS

"Thare. Thare génuit Abram ,

]

C

ITxit autem Dómi«

vicit

Nachor, & Aran. Porró Aran

*—'

z

g

ä

13

nus ad Abram : E-

tier;

É

-

)

g

cenuit Lot.

Mortudíque eft

r

ï

grefdcre de . terra

adm

i

Aran ante Thare patrem füum ,

p

tua, & de cognatió-

Tiént

in errra nativitátis fuz in Ut

2^^ netua , & de doma

hená

Chaldaórum. Duxérunt autem

patris tui , & veniin terram ;

[ hah«

Abram & Nachor uxóres : no-

quam monftràbo tibi. Faciám-

DT

menuxóris Abram , Sárai : &

quete ingentem mapnam , &

ürel

nomen uxórfs Nachor , Melcha

benedicam tibi , & magnificbo

W

filia Aran patris Melehz, & pa-

nomen tuum;erífque benedi&us,

h]

&ris Jefchae.. Erat autem Sárai

Benedicam benedicéntibus tibi

C

ftérilis , nec habébat liberos.

& imaledícam maledicéntibus

il

B aA BBA TO

tibi, atque in te benedicéntur

vidit

ante Quinquagefimam.

univérfze cognatiónes terre.. E«

NT

AdVefperas,Capit. 1.Cer, 12.4. 1.

gréffus eft itaque. Abram , ficut

li

* Ratres , Si linguis hómi-

pracéperat ei Dóminus, & ivig

T

r

num loquar & Angelórum,

cum eo Lot. Septuagínta quin-

Charitátem autem non hábeam,

que annórum erat Abram , cüm

pE

fa&us fum velut zes fonans , aut

egrederétur de Haran. "Tulít

cymbalum tínniens,

que Sárai uxórem fuam , & Lot

lil

£&. breve, Hymnus, & Y utin

filium fratris füi, univerfámque

Y tern

Pfalterio.

i

2

Dj

fubftántiam quam pofléderant ;

8

Ad Magnificar, Antiphona.

& ánimas quas féceranrin Ha-

l

1iors

Pater fídei noftre t Abraham

ran : & egréffi. funr ut irent in

Va C

fümmus , óbtulic holocáuitum

terram Chánaan.

Titder

fuper altáre pro fílio,

». Locütus eft Dóminus ad

"] j

Oriatio.

Abram , dicens : Egrédere de

Pukh[ 1 1

Reces noftras , quafumus

terra tua , & de cognatióne ttià ;

P

011-«

Dómine , cleménter exáu-

& veniin terrgm , quam m

flll][ ! u

;

Dominica

uinquágefimz,

377

hu

ftrávero tibi:- * Et fáciam te in

ficient me , & te refervábunt.

os al

gentem magnam. X* Benedi-

Dic ergo , óbfecro te, quód foror

Dinin:

censbenedicam tibi, & magui-

mea fis : ut bené fit mihi pro-

ficibo nomen tuum , erifque be-

pter te; & vivat ánima mea ob

1CÀ

nedi&us, Erfáciam.

grátiam tui,

II

I.ectio ij.

*. 'l'entávic Dóminus Abra-

VItAüt

Umdque veníffent in eam ,

ham, & dixit ad eum:. * Tol-

em Dint

C

pertraufïvit Abram terram

lefilium tuum , quem diligis,

|émisi

Ifaac , & offer illum ibi in holo-

ufque ad locum Sichem , ufque

d /

ad convállem illüftrem : Cha-

cáuftum fuper unum móntium ,

! dlef m

nanaus autem. tunc erat in ter-

quem dixero tibi.

* Vocátus

Quf

:a. Appáruit autem. Dóminus

quoque à Dómino , reífpóndit ;

t

Abram, & dixit ei : Sémini tuo

Adíum : & ait ei. Dóminus,

"Tolle.

Lec&io ij

up.n.i-l

daboterram hanc, Qui adificá-

um D

vit ibi altáre Dómino, qui appa-

lm ftaque ingréffus effec

] Abl

püerat ei. Ecinde cranígrédiens

C

Abram &gyptum , vidé-

du

ad montem , quierarcontra O-

runt /&gyptij' mulierem quód

riéntem Bethel , tecéndit ibi ta-

effec pulchra nimis. Et nuncia-

je cogii

Kkdedi

bernáculum fuum , ab Occidén-

vérunt príncipes Pharaóni , &

te habens Bethel, & ab Oriénte

n vt

laudavérunt eam apud illum:

i, R

Hai

sedificávit quoque ibi al-

& fublàta eft miülierin domum

p

táre Dómino , & invocávit no-

Pharaónis. Abram veró bené

men ejus.

um

ufi funt propter illam : fueránr-

$.. Dum ftaret Abraham ad ili-

ueeioves & boves , & á(ini , &

ia

ii

cem Mambre , vidit tres viros

fervi , & famule , & áfinze &

y li

aícendéntes per viam ; *» 'Tres

caméli. Flagellávit autem Dó-

vidit, & unum adorávit. Y'. Ec-

minus Pharaónem plagis máxi-

at

j tf

ce Sara uxor tua. páriet tibi fí.

mis , & domum ejus propter Sá-

lium , & vocábis nomen ejus

dMan?

'

raiuxórem Abram. Vocavítque

Ifaac. Tres vidit,

Phárao Abram , & dixit ei :

Quns» j

Le&io iij.

Quidnam eft hoc , quod fecífti

uf

Errexitque Abram vadens,

r Abl'am ',"

p

mihi : quare non indicáfti quód

& ultrà progrédiens ad me-

uxortua eífec ? Quam ob caus

-lafanu !

ridiem. Fa&a eft autem fames

j fuam , ,

fam dixifti effe forórem tuam ;

in terra : defcenditque Abram

ut tóllerem eam mihi in. uxós

yni

Tb

in &;gyptum , ut peregrinarétur

rem ? Nunc igitur ecce conjux

f

ibi : prevalierat enim fames in

,

tua , áccipe eam , & vade.

ia

terra. Cümque propé effet ut

*€. Dixit Dóminus ad Abram $

g

ingrederétur &gyptum , dixit

Sara uxor tua páriet tibi fílium

Sárai uxóri fuze : Novi

uód

p

in fenedüte fua: * Et.vocábis

pulchra fis mülier, & quód cüm

nomen ejus Ifaac. Y. Revére

É q

tens véniam adte témpore ifto

víderint te /gyptij , di&uri

gmliö"ef

vita comite ; & habébir fílium

funt : Uxor ipíius eft : & inter»

| qulm ï

Aa 5

Sara

E

178

Dominica Oginquagefïmæ.

Sarà uxor tua.

Et vocábis.

cens : Benedicam ti

bi,*ft

Glória. Et vocábis.

multiplicábo te ficut ftellas caé-

ii

In fecundo INo&urno.

li. y. Potfidébit femen. tuum

que

Ex libro S. Ambrófij Epifcopi de

portas inimicórum tuórum , &

t

Abraham Patriárcha.

benedicénrurin fémine tuo om-

fia

Lectio v. . Lib. 1. Cap. 2.

nes tribus terre. Ec multipli-

fat

cábo.

b

Agnus plané vir Abra-

Leá&io vij.

ham, & multárum vir-

^CCEd ficut. coacervánda fué-

gCU«

tütum clarus infignibus ,

runt precépta , ne quid lacé-

[r

()

lite

quem votis fuis Philofophia non

ret ; ita étiam proponénda prz-

pótuit equáre. Dénique minus

mia , ne forté delperárer. "Ten-

Mif

eft quod illa finxit , quàm quod

tácur ut fortis , incitátur ut fidé-

Vs 1

lt vf

itegetlit : majórque ambitiófo

lis , provocátur uc juftus : meri-

eloquéntie mendácio fimplex

tóque exivit ; quemádmodum

Ym

veritáris fides. Iraque cujüímo-

locütus eft illi Dóminus. Et exí«

y.E

di füerit in eo viro devótio, con-

vit cum eo Lot.

Hoc autem ;

tet

fiderémus.

quod pro magno inter feptem fa-

lämu:

Angelus Dómini . vocávit

piéntum di&a celebrátur , Sé-

La

Abr

aham , dicens :. * Ne ex-

quere Deum, perfécit Abraham,

téndas manum tuam füuper püe-

fa&óque fapiéntum di&a praevé-

Ls

zum;eó quód tímeas Dóminum.

nit , & fecücus Deum , exivit de

]

terra fua.

F

|

s. Cámque extendíffet manum

[

ut immolárer filium, ecce Ange-

. Deus dómini mei Abraham

li:!

d

lus Dómini de czlo. clamávit ,

rige viam meam : * lIccum

ln

dicens. Ne exténdas.

falüte revértar in domum dómi-

ónpj

Le&io vj.

ni mei. y/. Obfecro Dómine ,

fac milericórdiam cum fervo

h Qph«

A enim virtus órdine pri-

lähquq

tuo. Utcum falüte.

)

E

ma eft , quz eft fundamén-

tum ceterárum: meritóque hanc

Le&io vij.

ab eo primam exégit Deus ,

Ed quia anté terra ei füerat

diceus

3

Exi de terra tua ,

.

ália , hoc eít, régio Chal-

& de cognatióne tua , & de do-

daeórum . dequa exivit Thara

l

mo patristui. Satis füerat di-

pater Abraha , & in Charran

Qub

xiífe, deterra tua. Ibi enim erat

demigrávit : & quia fecum edu-

Wdem

exire de cognatióne;exire de pa-

xitnepótem füum , cui di&um

Ht

w&érna domo. Sed ídeó áddidic

fderat , Exidecognacóne tua:

LT

confiderémus , ne forté hocfit

fingula , ut ejus affé&um probá-

tb fe

ret

ne forte auc imprudénter

exíre de terrafua , de hujus ter-

T

ccpiffe viderécur , aut fraus áli-

rz , hoc eft , decórporis noftri

nj

lt

qua mandárs czléftibus para-

quadam commoratióne égredi;

mks i

rétur.

dequa exivit Paulus , qui dixit:

Tij a

Noftra autem converíado in

l

x Vocávit Angelus Dómini

edi)*«

Abraham de czlo feciindó , di-

caelis eft.

!

ä

l i

&Vi«

*

Dominica Quinquagefima.

.

379

)*!l

^ 'iVthävit Dó

minus Saram

men recépit

.

üt qui czléftis

vlise

f

cur promiferat, & implévit

myftérij verba non cáperent;

J QU

eos ad fidem czléftia facta foli-

qua& locütus eft: concepitque ;

üm,t

& péperit filium in fene&tüte

dárent.

P

«

BU

fua

* Témporequo przdixe-

.. Veni hódie ad fontem aquze

& orávi

Dóminum dicens :

gmhip'm

ratei De*, Y. Vocavitque .A-

J

!

braham nomen filij fui; quem

* Dómine Deus Abraham , tu

at

r

génuit ei Sara Ifaac. "Témpore.

prófperum | fecífti defidérium

ii

W

Glória Patri. Témpore.

meum. Y^ Igitur puélla, cui

n

In tertio No&, ad Cantica, Ana,

dixero, Da mihi aquam de hy-

VC

A

Te

driatua, utbibam : & illa dí-

Miferére mei t fili David : Quid

gtf

vis ut fácíam tibi ? Dómine

xerit : Bibe dómine ; & camé-

]is: m

ut vídeam.

Canticum. Domi-

lis cuis porum tríbuam, ipfa

ndmt

ne miferére. cum reliquis. 26.

eft, quam preparávit Dómi-

s. Dd

Y^. Exaltáre Dómine in virtü-

nus filio dómini mei. Dómine

X

oc at

te.tua, 5;. Cantábimus, & píal-

Deus.

Le&io x.

lémus virtütes tuas.

Ed mirácula Dómini & Sal-

Jept

árüt ;

M

v

L.é&io fan&i Evangelij fecin-

atóris noftri fic accipién-

düm Lucam.

Abrahis

dafuünt, fratres charíllimi, ut

Lecio ix.

Cap.13.f.31.

(à ?ïæxä

& in veritáte credántur. fa&a ,

, exid

illo témpore : Affümpfit

& tamen per fignificatiónem

fus duódecim , & ait il-

I

nobis áliquid ínnnant.

Opera

Yis: Ecce afcéndimus Jerofó-

g lt

quippe ejus & per poréntiam

T

lymam , & confummabüntur

áliud ofténdunt , & permyfté-

ymum. dDG.'

ómnia, quze fcripta funt per

rum áliud loquüntur.

Ecce

Prophétas de Filio hóminis. Et

enim, quis juxta hiftóriam ce-

p Don?

an P

séliqua.

cus ifte füerit ; ignorámus: fed

7)

HomiliaS. Gregórij Papze.

tamen quid per myftérium fi-

Hom:lia 2..1n Evangelia,

gníficet; nóvimus.

t

j

Edémptor nofter , pre-

$À. Facus eít fermo Dómini

ett d M

videns ex Paffióne fua di.

ad Abram, dicens

M

.

* WNoli ti-

!

*

[efgi Cu

Ícipulórum ánimos per-

mére Abram

.

ego proté&tor

ii

turbándos, eis longé anté &

tuus fum, & merces tua ma-

Ti

ejífdem Paifiónis penam , &

gna nimis. Y^. Ego enim fum

" [gcul"

refurre&tiónis fuze glóriam prae-

Dóminus Deus tuus; qui edüxi

qii^

dixit ; ut cüm eum morién-

r

te de Ur Chaldaeórum. Noli.

mati?

ri.

tem, ficut predí&um eft, cér-

Le&io xj.

fort p

nerent 5 étiam refürre&ürum

/&cus quippe eft genus

g hP

non dabitárent,

C

[

Sed quia car-

humánum,; quod in pa-

o

níles adhuc difcipuli nullo

TL

rénte primo paradifi gáudijs

i

modo valébant cápere verba

expülfum , claritàrem fupérnae

"

myftérij; venitur ad miráculum.,

lucis ignórans , damnatiónis

ulVe[lJuo

Ante eórum . óculos cacus lu-

fue ténebras páritur, — Sed ta-

*

1

men

!

H

86

Dominica Quinquagehmz.

eum, dicens. Quid vis.

men per Redempróris füi prae-

[

(ti

íéntiam illuminátur : ut in-

tia Patri. Dómine.

térnz lucis gáudia jam per de-

Sequéntia fan&i Evangelij fe-

fidérium vídeat, arque in via

Y

cündüm Lucam.

f

vitze boni óperis gréffus ponat.

Cap. 15. f. 21.

Norándum veró eft , quód

N illo témpore : Affümpfit

m

cüm Jelus Jéricho appropin-

Jefus duódecim , & aic illis :

J

NIl

uáre dicitur , cacus illumi-

Ecce afcéndimus Jerofóly-

mam ,

&

confummabüntur

IN

nátur. Jéricho quippe luna in-

hi

M

terpretátur: luna autem in fa-

ómnia , quae fcripra funt per

M

cro elóquio pro defé&u car-

Prophétas de Filio hóminis,

nis pónitur: quia dum mén-

Tradétur enim géntibus , & il-

tilly

Á

ftrnis moméncus decréfcit, de-

ludétur, & ffagellábitur, & con-

fe&ü noftrz mortalitátis deli-

fpuétur: & poftquàm flagellá-

Dus,

enat.

verint, occíident eum ,. & tértia

Annp

&

iv: Credidit AbramDeo, & re-

L

die refürger.

Et ipfi nihil ho-

Ànn

utárum eft. ei ad juítítiam

M

rum incellexerunt , & erat ver-

büm iftud abfcónditum ab eis;

d)

Ja'

* Erídeó amícus Dei appellá-

tus eít. Y- Fuit autem juftus

& non intelligébant que di-

Copt

K

coram Dómino, & ambulávit

cebántur.

Fa&um eft autem;

h

invijsejus. Etídeó.

cüm appropinquáret Jericho,

Tiàte

Le&tio xij.

czcus quidam fíedébar fecus

fiy

Um igitur Cónditor no-

viam , mendícans. Etcüm au-

D

diret turbam — pratereüntem ,

Cjmi

fler appropínquat Jéri-

€ho , cecus ad lumen redit :

interrogábat quid hoc effet.

lr

y. A

quia dum Divinitas defé&tum

Dixérunt autem ei, quód Jefus

nofire carnis fufcépit, humá-

Nazarénus tranfíret, Ec clamá-

tenoji

LU

,mum genus lumen, quod amí-

vit, dicens : Jefu Fili David , mi-

Àl

/ ferat , recépit. Unde enim Deus

ferére mei, — Et qui praibant,

I

[

humána pátitur , inde homo ad

increpábant eum , ut tacéret.

Ipfe veró multó magis clamá-

Tiàm

Divina fublevátur. Qui vidéli-

cet caecus re&eé G&rjuxta viam

bat : Fili David, milerére mei.

nj

l f

fedére, & mendicans effe de-

Stans autem Jefus , juffit illum

addüci ad fe. Et cüm appro-

i

feribitur. Ipfa enim Véritas di-

;

cit: Ego fum Via.

pinquáflet , interrogávit illum,

P"fmr;

Venm [

& - Caecusfedébat fécus viam;

dicens: Quid ribi vis fáciam *

tranfeánte Dómino, & clamá-

At ille dixit : Dómine, ut vi«

T s

vitad eum : & aic illi Dómi-

deam. Et Jefus dixic illi : Ré«

nus ;

Reæ-

Quid vis ut fáciam ti-

fpice, fides tua te falvum fecit

]

bi? * Dómine ut vídeam lu-

Ec conféftim vidic, & feque-

N

dlaï

men. JY-. Srans autem Jefus,

bátur illum magníhcans Deunm

i

le

jullic illum. duci ad fe, & cüm

Et omnis plebs ut vidit; dedit

lUlUmS |

ld

laudem Deo, -

apprgpinquäiïet , interrogàvit

Ortàs

Tl

l

DLJ:nïx]ï

ca

s

h Gfiu

Quinquagefima.

381

Oratio.P reces noftras.ur infi,

Ad Primam, Antiphona.

AD LAUDES,

Iter faciénte Jefu, T dum ap-

n

Tl

Antiphona.

propinquáret ]e'richo, caecus

* Ecündüm T multinidinem

clamábat ad eum , ut lumen

w

miferatiónum tuárum Dó-

recipere mererétur.

V. t t

mine, dele iniquitátem meam.

Ad Ablolucionem 'Capituli ,

T.ectio brevis. Dóminus autem

Püalmus.M iferére mei. cum

j J

m

reliquis de Dorninica. . 28.

dirigat. urin Píalterio. 5*

Antiphona, Deus meus T estu,

Ad lertiam, Anriphona.

a li

& confitébor tibi : Deus meus

'Iranfeünte Dómino

clamá-

p hn

es tu , & exaltábo te.

bat cecus ad eum : Miferére

yibus V

mei , Fili David.

yus a

Antiph. Ad te de luce T vigilo

Capitulum,

Deus,ut vídeam virtütem tuam.

Fratres, Silinguis. « füprà.

m lo

Antiphona. Hymnum dícite ,

x Egodixi, Dómine miferé-

m, (

& fuperexaltáte eum in fzecula.

re mel.

$& Sana animam me-

ji ii

Anüph. Omnes Angeliejus T

am , quia peccávi ribi.

&eur

Jaudáte Dóminum de calis.

Ad Sextam , Antiphona.

um t

2.Cor.13.4. T,.

Capiculum.

Er qui praibant, t increpábant

.

nt quæ

"& ^ Ratres, Si linguishóminum

eum ut tacérer

.

ipfe verà

dt at

loquar & Angelórum, cha-

multó magis clamábat: Mife-

. J

ritàtem autem. non hábeam,

rére mei , Fili David.

sdebat

fa&us fum velutzes fonans , aut

1. Cor. 1 3.c.$.

Capitulum,

. Erii

cymbalum tínniens.,

Háritas numquam exci-

quii

&.breve, &Hym. ut inPfalt. 33*

C

dit ; five prophetíz eva-

"Bo

wy. Dómine refügium fa&us

cuabüntur, five lingusz ceffá-

Ci) qubd j

esnobis. ;,, A generatióne &

bunt, five fciéntia deftraécur.

i[eï. E( F;l

progenie.

Ex parte enim cognófcimus , &

al u

Ad Benedié&tus , Antiphona,

ex parte prophetámus.

i p

Ecce afcéndimus T

erofóly-

y', Dóminus regit me , & nihil

mam

&

m llf*;

?

confummábuntur

mihi déeric. «.. In loco páícuee

ibi me collocávit,

p

j

ómnia , que fcripta fünt de Fi-

m

lio hóminis : * tradétur enim

Ad Nonam , Antiphona.

['us lllüh l

éntibus, & illudétur, & con-

Cacus magis T ac magis clamá-

j

E am t

P

uétur : &. poftquàm flagellá-

bar,ut eum Dóminus illumi-

AV

UM

verint, occident eum , & tér-

nárer.

toge

ii

tia die refürget.

tulum. 1.Cor.12.d. 15.

: Cdä

90

ml

Oratio.

ncautem manent fides ,

j

* 'Reces

noftras , quzefumus

dixt

. fpes, cháritas , tria haecz

Dómine , cleménter exáu-

major autem horum eft chá-

lt

: di: atqueà peccatórum vínculis

Iitas.

' ldll ]

y

abfolítos, ab omni nos adver-

fcu

x^, Ab óccultis meis munda

j

(*

fitàte/| cuftódi.

Per

Dómi-

me Dómine. $, Et ab aliénis

jl

num,

parceferveo quo,

Ad

-

382

Infra Hebdomadam Quinquagefimze..

* fdificavirque ibi altáre Dó-

&t

Ad Velperas, Afia,& Pfalm.D i

Tàrii

xitDominus, — cumreliquis dé

mino. . Dixit aucem Dómi-

Dhica.

118.

nus ad eum : Leva óculos tuos ,

m

*

Capiml,FratreS,Si linguis.381.

& vide

M

omnem terram quam

PBCC

Ts

&.br. Quàm magnificáta funt.

cónípicis, tibi dabo, & fémini

tuo in fempitérmnum. Adihca-

b

Hym .L ucis Creátor. y^, Diri-

&0]

gàtur. urin Pfalterio, 119.

vítque.

Le&io ij.

Yi

Ad Magnificat , Andphona.

Srans autem Jefus, t juffit cee-

Nde & facta eft rixa inter

Áp

cum addiüciad fe, & aic illi :

U

(rd

paftóres gregum Abram

Quid vis ut fáciamtibi * Dómi-

& Lot. Eo autem témpore Cha-

ff

nangus & Pherezaus habitá-

1i)

ldw

ne , ut vídeam. Et Jeíus aic illi:

Rélpice, fides tua te falvum fe-

bant in terra illa. Dixit ergo

.

fempu

cit. Etconféftim vidit, & ífe-

Abram ad Lot

*

Ne queefo fit

Ten

tara,

quebátur illum , magníficans

jügiuminter me & te,; & in-

Deum.

ter paítóres meos & paltóres

iT

tuos: fratresenim fumus. Ecce

Oratio,P recesnoftras, fuprà.

lm

FERIA SECUNDA.,

univéría terra coram te eft : re-

k il

lil

De libro Génefis.

cédeà me, óbfecro. Si ad fint.

lac,

Lectio j.

Cap.13. 4.1.

Ítram feris, ego déxteram te-

Gully

Scéndit ergo Abraham de

nébo : fi tu déxteram elégeris ;

um

A

A&gypto,iple & uxor ejus;

ego ad finíftram pergam. 4 Ele-

w

vátis ítaque Lot óculis, vidit

Adir

& ómnia qua habébar ,

& Lorcum eo, ad Auftrálem

omnem circa regiónem Jordá-

lii

il

lavzam. Eratautem dives val-

nis ; quz univéría irrigabátur ;

ilum,

dé in poflethóne auri & argénti.

ántequàm fuübvérterec. Dómi-

MM

Reverfütque eft per iter; quo

nus Sódomam & Gomórrham,

(ulm [

vénerat , à Merídie in Bethel,uf-

r

ficut paradifus Dfii, & ficuu/£gy-

que ad locum , ubi priüs fixerat

ptus veniéntibus in Segor. Ele-

Üm

tabernáculum inter Bethel &

gítque fibi Lot regiónem circa

DN

Hai, in loco altáris quod

Jordánem , &

recéffit a

FE

fécerat prius, & invocávit ibi

Oriénte.

nomen Dómini.

Sed & Lot ;

$. Crédidit Abrá Deo; & repu-

la

qui erat cam Abram, fuérunt

tátum eftei adjuftítiam : * Et

Ti

ideó amícus Dei fa&us eit,

greges óvium, & arménta ,

m

& tabernácula. Nec póterat eos

y". Fuitautemjuftus coram Dó-

I

Cápere terra, ut habirárent fi-

mino , & ambulávic in vijs ejus.

mm,ne

Et ideó.

ls

mul: erat quippe fübftáutia eó-

$,

for

rum muita , & nequíbant habi-

Le&io iij.

W

n &

iire commuüniter.

l

Ivifique funt alcérutrum

'dy

. Movens Abram tabernácu-

ID

à fratrefuo. Abram habi-

la

Iegngl

m fuum, venit & habitávit

távit in terra Chánaan : Lot ve-

fegnmc(

juxta convállem Mambre

e

LJ

1ó morátus eft in óppidis ; qu&

Ieggm S:

erant

Infra Hebdomadam Quinquagefimz.

333

ltl

erantcirca Jordànem , & habi-

Ponti : quátuor reges advérfüsg

m Dir

tàvicin Sódomis. Hómines au-

quinque. « Vallis autem filvé-

ilost,

tem Sodomíta péílimierant, &

ftris habébat piteos multos bi«

TA

peccatóres coram. Dómino ni-

níminis. Itaque rex Sodomó-

) & lm

mis. Dixitque Dóminus ad A-

rum & Gomórrhee terga verté-

, Ri

bram , pottquàm divifus eft ab

runt , cecideríntque ibi: & qui

eo Lot : Leva óculos tuos , &

remánflerant , fugérunt ad mon-

tem. Tulérunt autem omnem

videàloco , in quo nunces, ad

u

Aquilónem & Merídiem , ad

fubftántiam Sodomórum & Go«

Oriéntem & Occidentem, Om-

m d

mórrhz , & univérfa quae ad ci-

ämporeCh;

nem terram , quam cöanicis 3

bum pértinent , & abiérunt :

^s hi

tibi dabo, & fémini tuo ufque in

nec non & Lor , & fubftántiam

Disc ey

Íempitérnum. Faciámque fe-

ejus; fílium fratris Abram ; qui

men

tuum fiut — pülverem

habitábát in Sódomis.

s quæ[o j

;( IC)S(]IL"

terrae.

Lectio ij.

ho

. Tentàvir. Dóminus Abra-

&p

a

T ecce unus, qui eváferat ,

ümus, D2

h

a

m,; &dixitadeum: * Tol.

E

nuntiàvit Abram Hebrzo,

ntediit

le filium tuum , quem diligis;

qui habitábat in conválle Mam-

líaac , & offer illum ibi in holo-

bre Amorrhzei , fratris Efcol , &

cáuftum fuüper unum móntium ,

lo !

fratris Aner : hienim pepígerant

n d

quem dixero tibi. $. Vocátus

feduscum Abram. Quod cüm

yum. (

quoque à Dómino , refpóndit ;

audiflet Abram , captum vidé-

Adfum : & ait ei Dóminus. Tol-

licet Lot fratrem fuum , nume-

&alis, V

le filium.

inen [

G lória Patri, Tolle

ràvit expedítos vernáculos fuos

filium.

g

trecéntos decem & octo : & per-

Ad Magnificat ; Antiphona.

fecütus eft ufque Dan. Ecdiví-

a o^

GomüïWï

Et qui przibant ; increpábant

fisíócijs, írruit füper eos no&e:

eumuttacéret : ipfe veró mul-

xi)

gj

percuffitque eos , & perfecürus

tó magis clamábat : Miferére

eft eos ufque Hoba , qua eft ad

n

mei , Fili David.

evam Damálci. Reduxítque

gt

FERIA TERTIA

omnem fübftántiam, & Lot fra--

[gcfïill !

De libro Génefis.

urem fuum cum fübftántia illius,

Le&io j.

Cap. 14. b. $.

mulíeres quoque & pópulum.

i Doo &Ii

T egréffi funt rex Sodomó-

Le&io ijj.

tput:

rum , & rex Gomórrhe ,

Giéffus eft autem rex So-

el hd

réxque Adamz , & rex Sé-

E

domózrá in occürfum ejus ,

lst

oim , nec non & rex Bale, quae

oftquàm revéríus eft à cede

yt yP

eft Segor : & direxérunt áciem

Chodorlahómor , & regum qui

contra eos in valle filvéftri : fcí-

cum eo erant in valle Save, quze

jj

Iul

licet advérfüs Chodorlahómor

eft vallis regis. At vero Melchi-

u

a

regem Elamitárum , & 'Thadal

Íedech rex Salem , próferens pá-

j

regem Géntium , & Amraphel

nem & vinum, erat enim Sacér-

n

"

regem Sénnaar, & Arioch regem

dos Deialtíflimi , benedíxit ei,

Idh D

j

W

&

394

Infra Hebdomadam Qxïn«

jnagefimze.

«

Homilia

]

fancti A

& ait : Benedictus Abram Deo

—.ugu&ini Eþfa

lr

Ícopi.

lire

excélfo , qui creávic celum &

terram : & benedíé&us Deus ex-

Lib.2. de. ferm. Domini iu monte

$oul

€. 12. f0. 4.

célfus, quo protegénte , hoftes

YO

li

in mánibus tuis funt. Et dedic

W

Aniféftum eft , his praea

ei décimas ex ómnibus.

céprs omnem noítram

M

Q

Ad Magnincat, Antipnona.

- -& inrentiónem in interió«

hx

Miferére mei t Fili David. Quid

ra gáudia dirigi : ne toris quae-

Tij

vis ut fáciam tibi * Dórnine ; ut

réntes mercédem , huic fzecu-

lH

videam.

lo confornémur, & amittà«

dl

FERIA

QUARTA.

mus promiíliónem tantó fÍoli«

kle

Cinerum.

dióris atque firmióris, quantó

Ti

«Si hac die occurrat. Feftum

interióris

beatitüdinis , qua

P' Fc

Duplex , transteiur i fequens

nos elégit Deus conformes

FA

In hoc

zem diem fimiliter non impedi-

fíeri imáginis Fílij fui.

mote

tam ; ut dicitur in. Rubrica de

autem capítulo. máxime ade

tüus|

'[ranslatione Feftorum. . Alijs

