flammz rubi apparuifti , & e1in

Sina legem dedifti : veni ad re-

mis Sabbati tertia Antiphona

diméndum nos inbráchio ex«

pretermiffa. , cujus loco dicicur

oint

ténto.

Die 49.

Antiphona , Expe&étut; niü

gui

Antdph. O radix Jeffe, qui flas

Vigilia Nativitatis venerit in

in fignum populórum , fuper

Dominica : tunc enim in Sab.

A

quem continébunt reges os fuü ;

bato. dictintur Antiphone de

üquisi:

quem Gentes deprecabiintur z

Laudibus Dominicztertia prae-

ii

veni ad liberándum nos, jam no-

termiffa cujus loco dicitur pre-

iif

li tardáre.

Die 20.

"

]

di&a Afa, Expectétur Afa ad

i

Y

Antiph.

O clavis David , &

Benedi&us , & Oratio dicitur ,

)

Y

n

Íceptrum domus Ifraél , qui ápe-

ut in Sabbato Quatuor Tempo-

rxis , & nemo claudit ; claudis,

rum ponitur, Antiphonæ veró

101

j

& nemo áperit : veni , & educ

de Laudibus , qua occurrunt in

qedi:

vin&um de domo cárceris , fe«

J,

die S. Thomes , eo anno preter.

nte

déntemin ténebris , & umbra

mirtuntur: & in Dominica tune

lll

mortis.

Die 21.

dicuntur Afize . de Vigilia , ut inz

"

lr

Anüph. O Oriens , fpléndot

frà dicetur in Rubrica deVigilia,

prertlt

lucis etérnze, & fol juftítize: ve-

Similiter omittitur Antiphona ,

j POW

ni , & illiüimina fedéntes in téne-

Expecétur, quandoillud Fe.

m'g 1

bris, & umbra mortis, Die 22.

ftum in Sabbato venerit,

j

[

Mi

Andph. O RexGéntium , &

FERIA SECUNDA.

j

hþ

defiderácus eárum , lapífque an-

Ad Laudes & per Horas,Antiph,

f

uláris; qui facis títraque unum:

Cce véniet T. Dóminus ;

.

j; i

veni , & falva hórainem ; quem

rinceps regum terrz

*

de limo formáfti.

Die 23.

E

b

ffh

eári,qui parái funt occr-

Itf

Antiph. .O Emmánusl, Rex &

rereilli.Pfalmi ejufdéFerise. 48«

d

( ',ïU[

Végifer nofter, expec&tátio Gén-

Antiph. Cüm vénerit T Filius

J

P

tium , & Salvátor eàrumi : verii

&l

hóminis, putasinvéniet fidem

j u

. fglï)

ad falvándumnos,Dómine Deus

fuper tertam ?

u

(

Dolter.

Antiphona. Écce jam venit f

a

ple-

EIM

1

i

ventis,

176

Infra Hebdomadam tertiam A«

FERIA QUINT A.

plenitüdo témporis , inquo mi-

fit Deus Filium fuum in terras.

AdLaudes & per Horas ; Ana.

Antiph.

E Sion yéniet t Dóminus

Hauriéris aquas T in

gàudio de fóntibus Salvatóris.

À Jomnípotens , ut falvum

Pfalmt

Ant

hona. EgrediäturDömi-

fáciat pópulum fuum.

nus

?

de loco fan&o fuo : véniet,

ejufdem Feriz. 79.

ut falvet pópulum fuum.

Antiph.

Convértere Dómi-

FERIA TERTIA.

ne t aliquántulum, & ne tardes

Ad Laudes& per Horas ; Afia.

venire ad fervos tuos.

De Sion véniet, T

Oráte cali t défuper, &

Antiphona.

.

qui regnatürus eft Dóminus

*

IN

nubes pluant juftum:ape-

riàturterra, & gérminet

Emmánuel magnum nomen

Salvatórem, Píal. ejuídem Fe-

ejus.

iig. 57. Antiphona. Emítte

Antiphona. Ecce Deus meus,T

Agnum t Dómine dominató-

& honoràbo eum : Deus patris

rem terre , de petra deférti ; ad

mei , & exaltábo eum.

montem filiz Sion.

Antiphona.

Dóminus légifer

;:ARa.

nofter, T Dóminus Rex noíter j

Urcognofcámus T Dó-

imine in terra viam tuá , in óm-

ipfe véniet , & falvàbit nos.

FERIA -SEXT A.

nibus Géntibus falutáre cuum.

Antipbh.

Da mercédem t Dó-

Ad Laudes & per Horas, Afia,

mine fuftinéntibus te, ut Pro-

*Onftántes eftóte, T. vidé-

bitis auxilium Dómini fu-

phéce tui fidéles inveniántur.

Antiphona.

Lex per Móyfent

per vos. Pfal. ejufde Ferix.. 89«

ARa.

Adte

ómine T levávi

data eít, grátia & veritas per Je-

fum Chriftum fa&a eft.

ánimam meam : veni, & éripe

FERIA QUARTA.

me , Dómine ad te confügi.

Ad Laudes & per Horas, Ana.

Antiphona. Veni Dómine,T &

Rophétze predicavérunt t

noli tardáre:: rcláxa facínora

naíci Salvaióré de Virgine

plebi cuee Hraél.

Maria. PIilmi ejufde Ferix. 68.

Antiphona. Deus À Libano f

Antiphona.

Spíritus Dómini t

véniet, &

fplendo; ejus ficut

uper me, evangelizàre paupé-

lumen erit.

yib.s mifit me.

Anuph.

Ego autem T ad Dó-

ä

Antnphona, PropterSion t non

minum aípíciam, & expedáe

li

tacóbo,; donec egrediàtur ut

bo Deum Salvatórem meum.

SABBA T O.

[

fplendor juítus ejus.

Antiphonz fecundüm fupe-

D

AÁntiphona, Ecce véniet T Dó-

&I

minus, ur fédeat cum principi-

riorem Rubricam. 175*

M

bus, & folium glórize téneat.

Ad Canticum veró, Antiph.

Antiphona.

Annuntiáte pó-

Expe&érnr T ficut plüvia eló-

pulis T & dicite : Ecce Deus

quium meum : & de:céndat fu-

Salvátor noiter véniet.

per nos ficut ros. Deus . noíter,

li

Pül-

Infra Hebdomadam tertiam Adventus.

177

PfalmiurinLaud.Sabbari. 92.

quafi temporáneum ante matu-

h

g

€ in fefto S. Thomze pro

ritàtem. autümni: quod cüm

Commemoratione Adventus ad

afpéxerit videns,ftatim ut manu

i

Benedi&us.

tenüerit , devorábit illud. « In

J

Antiphona. Nolite timére , t

die illa erit Dóminus. exerci-

quinta enim die véniet ad vos

tuum coróna gíóriz , & fercum

ii

Dóminus nofter.

]s

exultatiónis refíduo pópulifui :

Si veró contingat. feftum

& Ípíritus judícij fedénti fuper

S. Thomze transferri in. fecun-

judícium, & fortitüdo revertén-

d

n

dam Feriam ; Antiphona predi-

tibus de bello ad portam. Ve.

éta dicitür ad Benedictus 1n Do-

rüm hi quoque prz vino nefcié-

ii

minica ; loco Antiphonz ; A ve

runt., & pra ebrietàte erravé-

axïan

runt : facérdos & prophéta ne-

"

Íciéruht

.

ültimo die anre VigiliamN d-

P

rae ebrieráte

NU

iivitatis , ad Benedictus.

fünt à vino.

À abförpü

Annph, Ecce compléta funt t

$. Béthlehem cívitas. 170.

1j

d. 16,

lely

ómnia , que dicta funt per An«

Le&tio iij.

gelum de Virgine Maria.

Dcírcó haec dicit Dóminus

Quibus Antiphonis cedunt

Deus : Ecce ego mittam in

alize Antiphonz , in proprijs lo-

ïAïïa.

fundaméntis Sion lápidem , lá-

cisad Benedi&us affignata.,

pidem probátum , angulárem ,

vidt

FERIA SECUND . A.

j l

pretiófum , in fundaménto fun-

De Ifaía Prophéta.

dàtum. Qui credíderit , non fe-

.

Le&tio;.

C;:p. 248.4. T.

ftinet. Et ponam in póndere ju-

CHH

£ coróng füpérbiz;ébrijs

dícium , & juftítiam in menfü-

ünt

V

Ephraim , & flori deci-

ra : & fubvértet. grando Ípem

denüi , glórize exultatió-

mendácij: & protectiónem aquae

jl

nis ejus, qui erantin vértice val-

inundábunt. Et delébitur feedus

J

lis pinguiflimze, errántes à vino.

veftrum cum morte, & pacum

Ecce válidus & fortis Dóminus

veftrum cum inférno non ftabit,

qu T

ficut ímpetus grándinis ; curbo

&. Quiventürus eft, 170,

t

confríngens, ficut ímpetus aquá-

Ad Laudes , Andiphona , &

rum mulrárum inundánüum ,

Pfalm. M iferére.

cum reliq.

i*

& emiffárum füper terram fpa-

de Píaler. 48. Nifi dicendee

Pe&ï*

tiófam. :Pédibus conculcibi-

hnt Anriphones fecundüm lupe-

tiorem Rubricam.

Jf

tur coróna fupérbie ebriórym

175.

,

Ephraim.

Capitulum , &. breve, Hym-

i

&. Ecceapparébit. utin j. No&.

nus , & y'. ut füprà.

168.

Antiphona ; ad Benedictus.

Dominice preced, 169.

j

nï?;

Le&io 3j.

Egrediétur T virga de radíce

u

TT erit flos décidens glórize

Jeffe ; & replébitur omnis terra

"1

E

exultadiónis ejus ; qui eft

glória Dómini : * & vidébig

fuper vérticem vallis pínguium,

omnis caro falutáre Dei,

:

Pars Hyemalis,

Ora«

n*

(

Infra Hebdomadam tertiam Adventus.

17?

Oratio.

ram , commíftum migma cóme-

Urem tuam ; quzfumus

dent ficut in área ventilátum eft.

A

Dómine, précibus noftris

Et erunt füpef omnem montem.

accómmoda : & mentis noftrze

excélfum, & fuper omnem col-

lem elevátum rivi curréntium

ténebras grádia cuze vifitatiónis

illiítra. Qui vivis & regnas cum

aquárum ,in die interfectiónis

Deo Patre , in unitáte.

multórü cüm cecíderint turres,

- Hodie dicitur Officium De-

&. Propéeít.::71. Le&ioilj.

füné&torum.

( erit lux luriz ficut lux

. Ad Magnifitat , Antiphona.

E

folis, & lux folis erit. fe-

Beáàtam me dicent T omnes ge-

prempliciter ficut lux feprem

neratiónes ; quia Ancillam hü-

diérum , in die qua alligáverit

milem refpéxit Deus.

Dóminus vulnus pópuli fui, &

Nifi dicenda fit Antiphona, O

percuffüram plage ejus faná-

FERIA TERTIA.

verit. 4 Ecce nomen Dómi-

De Iíaía Prophéta.

ni venit de longínquo , ardens

L &o ]j.

Cap. 30. d. 19.

furor ejus , & gravis ad porcán-

Xpé&at Dóminus ut mi-

dum : lábia ejus repléta funt

4 fereátut. veftri : & ídeó

indi

natióne, & lingua ejus

j

exaltábitur parcens vobis:

qua

ignis dévorans. Spiritus

quia Deus judicijj Dóminus:

ejus velut torrens inündans uf-

l

beáti omnes qui expé&ant eum.

quead médium colli, ad per-

déndas Gentes in níhilum , &

Pópulus enim Sion habitábit in

Jerifalem: plorans nequàquam

frenum erróris ; quod erat in

ploràbis, míferans miferébitur

maxíllis populórum.

al

tui: ad vocem clamóris tui fta-

. Delcéndet Dóminus. 171«

tim ut audíerit , refpondébit ci-

Ad Benedi&us , Antiphona.

l

bi. Ecdabit vobis Dóminus pa-

Tu Bethlehem t terra. Juda ;

E

nem arctum , & aquam brevem:

non eris minima:

ex te enim

3

& non fáciet avoláre à te ultrà

éxiet dux,qui regat. pópulum

do&órem tuum: & erunt óculi

meum Iírael.

tui vidéntes preceptórem tuum.

Ad Magnificat , Antiphona.

d

. A&gyptenoliflere: utinij.

Eleváre, T eleváre, confürge

ti

Noà. Dominice preced.. 171.

Jenifalem: folve vincula colli

Lecio 3j.

€ 22,

tUul,c

tiva filia Sion.

Grédere , dices ei: & dá-

Nif

á

cenda fit Antiphona, O.

E

bitur plávia fémini tuo ,

FERIAQUARTA.

ubicámq; femináverisin terra:

Quatuor Temporum,

Iiþw

& panis frugum terrz erit ubér-

L é&io fan&i Evangelij fecán-

Q

rimus, & pinguis. Pafcétur in

düm Lucam.

j

poffetfióne cua in die illo agnus

Le&ioj.

Cap. 1. €. 266

«

fpatiófe : & tauri tui , & pulli

N illo témpore : Miffus eft

Y

I

Angelus Gábriel à Deo in

[

afu?örum, qui operántur ter-

civi-

infra Hebdoniadam tertiam Adventus.

179

civitàtem Galilaz , cui nomen

tum pudóris imitári. Sola in

kl

Názareth , ad Viírginem de-

peneirálibus , quam nemo vi-

Íponfátam viro, cui nomenerat

rórum viderit, folus Angelus

l

Jofeph , de domo David ; &

repérerit : fola fine cómite, fo-

m

nomen Vírginis Maria, Et ré-

la fine tefte; nequo degénere

n

liqua.

depravarétur affátu,.ab Ange-

a

Homi

lia S. Ambrófij Epífcopi.

loífalutátur.

Lib. 2.in Lucam; in initio.

J

$. Otriétur ftella ex Jacob, &

üx

Arenc quidem divina my-

exirget homo de Ifraél , & con-

)

ftéria, nec fácile , juxta

fringet omnes duces. alienige-

tll

E

nàrum: * Eterit omnis terra

prophéticum di&um;quit-

rent

quam hóminum fcire poteft

pofíétlio ejus. x. Adorábunt

"

confilium Dei: fed tamen ex cé-

eum omnesreges terrae , omnes

il

Gentes férvientei. Eterit.

xeris factis atque praecéptris Dó-

Qf

mini Salvatóris póffumus intel-

Longiàs poff pradicta.

lie

dui

o

ere , & hoc propenfióris fuíf-

Le&tio iij.

[l«

fe confilij , quód ea potíffimàm

Anti enim mandáti my-

lum

elé&ta eft; ut Dóminum páreret,

T

ftérium non hóminis fuir,

gl

quz exat defponfáta viro. Cur

fed Angeli ore proméndum.

j

autem non ántequàm defponfa-

Hódie primüm audítur : Spí-

nj

récur, impléta eft? Fortáffe ne

ritus fan&us fupervéniet in te.

u

i

dicerétur, quàód concéperat ex

Etauditur, & créditur. Déni-

m1&

adultério.

que , Ecce; inquit , Ancílla Dó-

encul

&. Clama in fortitüdine qui

mini: contíngat mihi íecün-

düm verbum tuum. Vide hu-

annántias pacem in Jerüfalem :

, I

* Dic civirátibus Judz ; & ha-

militátem , vide devotiónem.

nonl

biratóribus Sion : Ecce Deus

Ancilam fe

dicit Dómini ,

lldäl

nofter ; quem . expectabámus ,

qux Marer elígitur: nec repen-

CT

advéniet.' Y. Supra montem

tíno exaltáta promíffo cft.

ulum

excélfum afcénde tu , qui evan-

&. Modóvéniet dominátor Dó.

)

gelízas Sion , exálra in fortitii-

minus: * Et nomen ejus Em-

pont

dine vocem ruam.

Diccivitá-

mánuel vocábitur. Y. Oriétur

£ibus,

T

I

in diébus ejus juftítia, & abun-

dántia pacis. Et nomen. G ló-

T.

pj:ædiäa.

: Langiüi ggilg

i.

xia Patri, Et nomen,

b Ó

T ingréffus ad eam An-

In fecundo No&urno ; Oratio

E

gelus. Difce Vírginem mó-

diei infrà,

TÀ

m

xibus , difce Vírginem vere-

Ad Benedictus, Antiphona,

cündia , difce oráculo , -difce

| fccwï'

Miffus eft t Gábriél Angelus ad

myfítério. "Trepidáre viírginum

Mariam Vír

ginem defponfátam

T

eft, & ad omnes viri. ingréflus

Jofeph.

Oratio.

pavére, omnes viri affátus ve-

lf[lls ]

Rafta quafümus omniípo-

zéri. Difcant mulíeres propófi-

P

tens Deus ;

Deo lH

M 23

üt redempti(?.

u

L]

niS

*

L

180

Infra Hebdomadam tertïg

m Adventus.

nis nofttz ventüra folémnitas ,

plévit

Sionjudicio & juftitia.Et —

erit fides in tempóribus tuis:

& pgæfäntis nobis vitze fubfídia

cónferat, & sztérnze bearitádi-

divítiz falátis,fapiéntia & fcién-

tia : cimor Dómuni ipte eft the-

nis premia largiàtur, Per Dó-

minum nolftrum.

fáurus ejus.

Et dicitur ad omnes Horas ,

Pracüríor pro nobis ingré-

dicu

praterquàm in Velperis.

r Agnusfine mácula, * Se-

Ad Ma

I

ona,

cündüm órdinem Melchifedech

nificat , Antiph

i

Ecce

A:

n

:

illa D

omuni :

.r

at

Póntifex fa&us in etérnum , &

mihi fecándüm verbum tuum.

inízculum faculi..$, Ipíe eít

Rex juftítiz , 'cujus generátio

Nfi dicenda fit Antriphona. O.

Orario Dominicee

non habet finem. Secándüm.

præced;n«

b. 14,

tis, A Urem tuam.

Le&io ij.

FERIA QUINT A.

^ Ontérriti

funt

in Sion

-

. -De lfaía Prophéta.

, peccatóres, poflédir tremor

Le&io j.

Cap. 33- 4. 1.

hypócritas. Quis póterit habi-

p

ul

redáris, nónne

táre de vobis cum igne devorán-

& ipfe predáberis? & qui

te ? quis habirábitex vobiscum

fpernis , nónne & ipíe

ardóribus fempicérnis? Quiám-

fpem&ris ? cüm confummáve-

bulat in juftítijs , & lóquitur ve-

Á

ritátem ; qui prójicit avarítiam

xis depreedatiónem, depreedábe-

ris : cüm fatigácus defieris con-

ex calümnia, & éxcutit manus

témnere, contemnéris. Dómi-

fuas ab omni munere , quj ob:cà-

I

ne miferére noftri : te enim ex-

rat aures fuasne áudiat fángui-

eGávimus : efto bráchium no-

nem , & claudit óculos fuos ne

ftirumin maneé , & falus noftra

vídeat malum. « Ifte in ex-

célfis habitábit , muniménta fa-

in témpore cribulatiónis.

xórum fublímitas ejus : panis

Egrediétur Dóminus , &

.

rxliábitur contra Gentes

.

ei datus eft , aquae ejus fidéles

* Et ftabunt pedes ejus füpra

funt. Regem in decóre fuo Vi«

]

montes olivàrum ad Oriéntem.

débunt óculi ejus , cernent tet-

l

ram de longé.

y. Et elevábitur fupra omnes

li

colles, & fluent ad eum omnes

Vidébunt Gentes juftum

Gentes. Etftabunt.

tuum , & cun&ireges Ínclycum

CEj

Vi

Lectio.

tuum: * Etvocábitur tibi no-

Ell

Voce Angeli fugérunt pó-

men novum , quod os Dómini

Jl

Et eris coróna

7

uli , & ab exaltatióne tua

nominávit. x/

ài

difpérfe funt Gentes. Etr con-

glórize in manu Dómini , & dia-

u

gregabántur fpólia veflra ficut

déma regni in manu Dei tui. Et

de«

colligitur bruchus , velut càüm

vocábitur. & lória Pauri. Et vo-

V

foflze plense füerint deeo. Ma-

cábitur.

h

gnificátus eft Dóminus , quó-

Ad Benedictus , Antiphona,

k

niam habitávitin excélío : im-

Vigilàte ánimo , T inpróxi-

nl

mo

Infra Hebdomadam tertiam Adventus.

181

IN

mo eít Dóminus Deus nofter,

natióne conténderet ? Nefcit

m

Nifi occurrat feftum S. 'Tho-

(«

tarda molímina fan&i Spiritus

mse : quia tunc ea preetermiffa ;

rátia.

d«

dicitur Antiphona. | Nolíte ti-

À. Emiítte Agnum Dómine do-

mére, 177,. Quod enamferva-

minatórem terrz ,

Deé petra

M

]

tur in fequentibusdiebus, quan-

delérti ad montem filize Sion,

G

do.illud Feftum occurrit.

» Ofténde nobis Dómine imi-

jeci

Ad Magnificat ; Antiphona.

fericórdiam tuam , & falutàre

T

edi

Lotámini T cum Jenifalem , &

tuumda nobis. De petra.

exultáte inea omnes , qui dilí-

edio ij.

TE

itis eam , in etérnum,

Ifcite & vos fan&z mulíe-

m

Nifi dicenda fit Antiphona. O,

res fedulitátem , quam

BOEqQUIA SAEXTT.A

$t

pregnánribus debeàtis exhibére

Quatuor Temporum.

cognátis. Mariam , qua anté

femot

L é&io fan&i Evangtlij fecáün-

Íola in íntimis penetrálibus ver-

ib

düm Lucam,

fabátur , non à püblico virgini-

AOl

Ledio j.

Cap. 1. d. 39.

tátis pudor, non à ftádio afperi-

$ Curt

N illo cémpore : Exiürgens

tas móntium, non ab offício pro-

jám

lixitas itíneris . retardávit.

In

Maria abijt in montána cum

arve

feftinatióne in civitàrem Juda ,

xiat

montána Virgo cum feftinatió-

& intrávit in domum Zacharíz,

ne, Virgo officij memor ; injdá-

gatu

& lalutàvit Elifabech. Ec ré-

rize immemor , affé&u urgénte ;

il g

liqua..

non fexu, reli&a perréxic domo.

fing

Homilia S. Ambrofij Epifcopi.

Difcite virgines non circumcur-

füostt

Lib, 2. in Lucam , cap, 1. poft

fáre per aliénas &des , non de-

n

initium.

moráriin platéis , non áliquos

ial

Orále eft ómnibus , ut

in püblico mifcére fermónces.

, pill

M

qui fidem éxigunt, fidem

Mariaindomo íera , feftina in

.f

aftruant.. Ec ídeó Ange-

püblico , manfit apud cognátam

fio ?

lus, cüm abícóndita nunriáret ;

fuam cribus ménfibus.

ent [jg

ut fidem aftrüeret exémplo , fe-

9X* Roráteczli défuper , & nu-

nióris fémine fterilifque con-

bes pluant juftum :

Aperià-

t

céprum Virginis Maríz nuntiá-

tur terra ; & gérminert Salvató-

lc['y[ u

vit : ut poífibile Deo omne quod

rem.

* Emitte Agnum Dómi-

db

ei placiierit , aflereret. Ubi au-

ne Dominatórem terrz,de petra

poni!

divit hoc Maria,non quafi incré-

deférti ad montem fílize. Sion,

€

*, COïöPJ

dula de oráculo, nec quafi incér-

eriátur.

10 1ij.

g

ta de níintio , nec quafi dübitans

ldicíftis vírgines pudó-

D

iti

deexémplo , fed quafi laeta pro

rem Mariz, diícite humi-

j E

voto, religióía pro officio , fefti-

litátem. Venit propínqua ad

na pro gáudio, in montána per-

próximam , jünior ad feniórem :

don. ,

réxit. Quó enim jam Deo ple-

nec folàüm venit , fed étiam prior

nà ; nifiad fuperióra cum fefti-

u

falurávit. Decet enim; ur quan-

tÓ

M 3

182

Infra Hebdomadam tertiam Adventus.

tó cáflior virgo , tantó humilior

$-A-B BA T 0

fir.. Nóverit deférre fenióribus.

Quatuor Temporum.

humilitátis

?

Lé&io fan&i Evangelij fecin-

Sit/ magiftra

in qua eft proféífio caftitá-

düm Lucam.

tis , Eft & caufa pietátis ,

Lecio j.

Cap. 3. 4 T.

eft éciam norma do&rínz. Con-

Nno

uintodécimo impé-

rüuéndum eft enim quia fupé-

rij Tibérij Cafaris, pro-

j

rior venit ad inferiórem,

ut

curánte Póntio Piláto Judaam,

inférior adjuvétur. : María ad

Et reliqua.

Elífabeth , Chriftus ad Joán-

Homilia fan&i Gregórij

nem.

1

Papa.

Homilia 2o. n Evangelia.

X. Germinavérunt campi ere-

mi germen odóris IMraél : quia

Edemptróris noftri Pra-

ecce. Deus nofter cum virtüte

oiürfor quo témpore pra-

R

véniet;, * Etíplendor ejus cum

dicatiónis offícium accé-

eo. V. Ex Sion fpécies decóris

perit; memoráto Románee rei-

ejus : Deus nofter maniféfte vé-

püblicz príncipe ; & Judzee ré-

niet. Et fplendor. Glória Pa-

gibus, defignàtur. Quia enim

iri. Er fplendor.

ilum pradicáre veniébat, qui

In ij. No&urno , Oratio diei ;

& ex Judza quofdam , & mul-

infrà.

tos ex Géntibus redemptürus

Ad Benedi&us , Antiphona.

eràt: per regem Géntium, &

Ex quo facta eft t vox falutatió-

principes Judeórum , pradica-

nis cua in áuribus meis ; exultá-

tiónis ejus rémpora defignántur.

vit in gáudio infans in ütero

Quia autem Gentilitas colligén-

meo ; alleluja.

da erar , & Judaa pro culpa per-

Oratio.

fídie difpergenda , ipfa quoque

Xcita , quzfümus Dómi-

defcríptio terréni principátus

ne , poténtiam tuam , &

ofténdit : quóniam & in Romá-

veni : ut hi , quiin tua pietáte

na repüblica unus praefuíffe de-

confidunt ,

ab omni

citilüs

ícribitur , & in Judez regno

adverfitàte liberéntur.

Qui

per quartam partem plürimi

cum Deo

:

vivis & regnas

principabántur.

Patre.

X Egrediétur virga de radice

Étdicitur ad omnes Horas ,

Jeffe, & flos de radice ejus

f

praterquamin Velperis.

afcéndet:* Et erit juftítia cín-

p

Ad Magnificat; Antiphona.

gulum lumbórum ejus , & fides

[

Hoc eft teftimónium, . quod

cinctórium renum ejus. Y^. Ft

C

k

perhibuit Joánnes : Qui poft me

requiéfcet fuper eum Spíritus

venit , ante me factus eft.

Domini : fpíritus

fapiéntiae

h

Nifi dicendafit Antiphona. / O.

& intellé&us : fpíritus confí-

lij; & fortinidinis. Et erit ju-

'Oxatio. Dominicz preceden-

tis.

ftítia.

Á

Le-

Infra Hebdomadam tertiam Adventus.

x8ä

- Lcüio ij.

praedicábar :ut ficut Incarnátum

' Oceétenim noftri Redem-

Verbum Parris præcurräbat vere

ll«

próris dícicur : Omne re-

bo przedicatiónis;ita baptífmum

enuminfeipfum divifum defo-

poeniténtize,quo peccára fol vün-

"

lábirur. Liquet ergo, quód ad

tur,practrreret Íuo baptifmate,

finem regni Judza pervénerat ;

quo peccáta folvinon poffunt.

IPB-

TO«

qui tot régibus divifa fubjacé-

£. VeniDómine, & noli tar-

,

bat. Apré quoque. non folüm

dáre , reláxa facínora plebi tuze:

quibus régibus , fed éciam qui-

* Errévoca difpérfos in ter-

bus facerdótibus actum fit, de-

ram fuam. Y^. Excita Dómi-

monftrátur : & quia illum Joán-

ne poréntiam tuam , & veni, ut

falvos fácias nos.

Et révoca,

nes Baptufta predicáret, qui

fimul Rex & Sacérdos exí-

G lória Patri, Ec révoca.

It

fteret. ,

Lucas Evangelifta

In ij. No&t.Oratio diei,ut infrà,

»

[

predicatónis — ejus

témpora

Ad Bencdi&us , Antiphona.

Quómodo fiet iftud , t^ Angele

? n

perregnum & facerdótium defi-

TT

návit.

Dei, quóniam virum non cog-

eninm

&. Radix effe; qui exürget ju-

nóíco? * Audi María Virgo :Spi-

dicáre Gentes, in eum Gentes

ritus fan&t? fupervéniet in te , &

b qut

; m

fperábunt : * Et erit nomen ejus

virtus Altiíffimi obumbrábit tibi,

benedí&um in fzecula. **. Super

Nifi dicenda fir Antiphona.

1ptïlilli

ipfuüm continebunt

reges os

Nolite timére , 177, & nifi hzec

n i

[ædi(æ

fuum , ipfum Gentes depreca-

fuerit diesante Vigiliam Nativi-

büntur. Eterit.

tatis , quia cunc ea praecermiífa ,

nant

Lcáio iij.

dicitur Antiph. 'Eece compléta

Jlige

T venit in omnem regió-

funt t ómnia , quz dicta funt

p

E

uot

nem Jordánis , przedicans

er Angelum de Vírgine María,

baptifmunt peeniténtiz in re-

&

uod etiam fervatur. ( fi idem

yipid

miífiónem peceatórum. Cun-

contingat)in fequentibus diebus.

ho

Oratio.

ullïe b

&is legéntibus liquet, quia Jo-

ánnes non . folüm baptíímum

Eus , qui cónfpicis ; quia

vf

«

if

j

peniténtiz praedicávit, verüm

ex noltra pravidáte affli-

pl

étiam quibiiídam dedit : fed ta-

gimur: concéde propitius; ut ex

It

men bapufmum fuum in remif-

tua

vifitatióne

confolémur.

le "i

;

(j

fiónem peccatórum dare non

Qui vivis & regnas cum Deo

li

pótuit. Remiffio étenim pecca-

Patre in unitáte.

Ltl

tórum in folo nobis baptífmo

Ét dicitur per omnes Horas ;

g

Chrifti. tribüitur.

Notándum

praterquàm in Vefperis.

li

s

ftaque , quód dícicur : Predicaus

Ad Velperas, Capitulum.

S]lll5

It

: Cor. 4, 4. l.

baptifmum peeniténtig in re-

al

a

miffiónem peccatórum : quó-

7 Ratres , Sic nos exiftimet

T

niam baptifmum , quod peccáta

homo; ut miníftros Chri-

[ [ d

Tólveret; quia dare non póterat ;

fti , & difpenfatóres myfterió-

,

M 4

rum

Dominica quarta Adventus.

184

xum Dei. Hic jam quaritur in-

vidébunt glóriam Dómini , &

decórem Dei noílri.Confortáte

ter difpenfatóres ; ut fidélis quis

inveniàtur.

manus diffolitas , & génua de-

&.breve. Ofténde nobis Dó-

bilia roboráte. Dícite pufilláni-

j

mine.

mis: Confortámini , & nolite

Hymnus. C onditor alme fi-

ztimére: ecce Deus vefter ultió.

derum,

nem

addücet retribuciónis :

X- Roráte czli défuper, & nu-

Deus ipfe vénier , & falvábit

bespluant juftum. & Aperià-

VOS.

turterra, & gérminet Salvaró-

*X. Cánite tuba in Sion , vocá-

yem,

te Gentes , annuntiàte pópu-

Ad Magnificat ,. Antiphona

lis, & dicite: * Ecce Deus Sal-

unaex majoribus. O.

vátor nofter advéniet. Y'. An-

Oratio.

nuntiàte , & auditum fácite :lo-

( Xcita , quefümus Dómi-

químini, & clamätq. Ecce Deus,

F

4ne,

potentiam tuam, & ve-

Lectio ij.

ni , & magna nobis virtüte fuc-

Unc aperientur óculi cae-

cürre : utper auxílium grátiae

córum , & aures furdórum

'Tunc íàlet ficuc

tux , quod noftra peccáta prae-

parébunr.

pédiunt indulgéntia cuz pro-

cervus claudus , & apérta erit

pitiatiónis acceleret.

Qui vi-

lingua mutórum : quia fciffze

vis & regnas cum Deo Patre.

funt in deférto aqua , & tor-

DOMINICA

I V.

réntes in folicüdine.

Er que

Adventus.

erat árida, erit in ftagnum , &

Ad Matutinum, Invitatorium,

In

fítiensin fontes aquárum.

P ropé eft

jam Dóminus ;

cubilibus, in quibus priüs dra-

Pfalm.

Venite , adorémus.

cónes habitábant , oriétur vi-

enite, exultémus. 16..

ror cálami & junci, .

ä

Hymnus. V erbum fupérnum.

&. Non auferétur fceptrum de

In primo No&. Antiphona.

Juda, & dux de fémore ejus, do-

VénietecceRex, Pfalm. D ó.

nec véniat ; qui mitténdus eft :

minein virtüce, - cum xcïiq. ut

* Er ipfe erit expe&átio Gén-

in Pfalter.

tium, Y'. Pulchrióres fünt ócu-

1.

ä

De Iíaía Prophéta.

li ejus vino , & dentes ejus la&e

Le&io j.

Cap. 3 $. 4. T.

candidióres, Etipfe,

—urgr

Es

z

Le&io 1jj.

NU]

$ Atábitur deférta &

invia, & exultábic

T ericibifémita & via, &

$

)

folitüdo , & florébit

via fan&a vocábitur: non

ä

2

A

£

d

U

4 x quafillium. Gér-

wranfibir per eam pollütus, &

f

EUA minans germinábir,

hzc erit vobis diré&a via, ita

& exulrábic lzecabiíinda. & lau-

ut ftulti non . errent per eam.

i

dans: glória Líbani data eft ei :

Non erit ibileo, & mala bé-

decor Carméli , & Saron : ipfi

ftia non. afcéndet peream, nec

:

.

In-

Dominiea quarta Adventus;

18

inveniétur ibi : & ambulábunt

In fecundó No&. Antiphona.

a

qui liberáti füerint. Ec redémp-

Gaude & lzetáre, Píalmus. Dé.

"

tià Dómino , converténtur , &

minus illuminátio,

cum relie

vénient in Sion cum laude: &

quis,urinPfalterio. 21,

W

Aetítia fempitérna fupet. caput

Sermo fan&i Leónis Papæ.

eórum : gaudium & letíriam

Serm, x. de jejunio decimi menfís

$i

obrtinébunc & fugiet dolor &

Q? colle&lis.

Le&io v.'

|

gémitus,

Ifdéliter, dile&íffimi, at-

& Me opórtet mínui , illum

que fapiénter creatiónis no-«

Qs

autem créfcere : qui autem

ftre intelligámus exórdium,

Qu

poft me.venir, ante me fa&us

inveniémus hóminem ad imá-

gl

eft : * Cujus non fum dignus

inem Dei cónditum , ut imi-

h

corrígiam calceamentórum fol-

tàtor fui effer Auctóris: & hanc

J

vere, Y^. Ego baptizávi vos

effe naturálem . noftri géneris

)wüu

.

M

aqua

ille autem baptizábit

dignitátem, fiin nobis, quafiin

vos Spíritu fan&o. Cujus non

M

quodam ípéculo, Divínz be-

[

fum dignus.

nignitátis forma refpléndear.

rur

Lectio iiij.

Cap. 41. 4. Y,

Ad quam quotídie nos ürique

Ya

Aceant ad me ínfule, &

réparat grátia Salvatóris, dum

; ul

Gentes mutent fortitiüdi-

quod cécidit in Adam primo;

cila

nem : accédant, & runc lo-

erigitur in fecíndo.

ag

quántur ; fimul ad judícium

*« Nalcétur nobis párvulus, &&

propinquémus.

Quis fufcitá-

vocábitur Deus , fortis *

] quæ

Ipfe

m

vit ab Oriénte juftum, vocávit

fedébir füper thronum David

li

eum ut fequerétur fe ? Dabit in

patris fui, & imperábit : cujus

di

confpé&u ejus Gentes , & reges

potéftas fuper hiümerum ejus;

j

obtinébir : dabit quafi pálve-

X In ipfo benedicéntur om-

rem gládio ejus, ficut ftípulam

nes tribus terrz , omnes Gentes

vento raptam árcui ejus.

Per-

Jum dc

férvientei. Ipfe fedébir.

j5 0

fequétur. eos, tranlibicin paces

ectio vj.

yd

fémita in pédibus ejusnon ap-

Aufa autem reparatiónis

parébit.. Quis hzec operátus eít ,

C

noftrz non eft nifi mife-

Gu

0Cl*

& fecit , vocans generatiónes

ricórdia Dei : quem non dili-

jria

ab exórdio ?* Ego Déóminus,

gerémus , nifi priüs nos ipfe di-

primus & novíífimus ego fum.

ligeret, & ténebras ignorántize

$& Parátus efto Ifraél in occür-

noftre , fuz | veritàtis luce di-

] &

um Dómini , quóniam venit:

Ícüteret.

Quod per fan&um

j n

* Formans montes, & creans

Ifaiam Dóminus denüntians,

fpiritus, & annüntians in ho-

ait : Addücam cacosin viam

15 "

minibus' fecándum advéntum

d» d

uum. X'. Ecce Dominátor Dó.

quam ignorábant , & fémitas

- earf«

quas neíciébant , fáciam illos

minus cum virtüte véniet. For-

calcáre : faciam illis ténebras

2

mans,

Glória Patri. Formans.

" n

inlucem: & prava in dirécta.

n

M 5

Hzc

196

Dominicá quarta Adventus.

tátis inflámmans, ut

non fo.

Hizc verba fáciamillis, & non

lüm ipfum, fed étiam quidquid

xelínquam eos. Et íterüm : In-

véntus fum , inquit, à non qux-

díligit , diligámus.

xéntibus me, & palàm appárui

$£. Montes líraé] ramos ve-

ijs , qui me non interrogábant.

ftros expándite, & floréte , &

$& Ecce jam venit plenitüdo

fru&us fácite: * Prope eft, ut

témporis, in quo mifit Deus

véniat dies Dómini. X Rorá«

Filium fuum in terras, natum

te czeli défuper , & nubes pluant

de. Vírgine ; fa&um fub lege:

juftum: aperiátur terra , & gér-

minet Salvatórem. Prope elt.

*. Uteos qui fub lege eraut , re-

dímeret. Y Propter nimiam

G lóriaPatri. Prope eft.

charitárem fuam , qua diléxic

In tertio No&turno, Antiph.

nos Deus, Filium füum mifit

GábriélAngelus. G reliqua ut

in fimiltidinem carnis peccá-

üprà. 14j.

Ut eos.

&i

L éàio fan&i Evangéli fecün-

Leüio vij.

düm Lucam.

Lectio ix.

'^7& Uod quómodo implétum

Cap, 3. 4. t.

7 bt , Joánnes Apóftolus

Nno quinto décimo im-

docet , dicens : Scimus quóniam

périj Tibérij Ceefaris; pro-

Filius Dei venit, & dedit nobis

curánte Póntio Piláro Judzam.

Et réliqua.

Íenfum , ut cognofcámus ve-

xum , & fimus in vero Filio ejus.

De Homilía S. Gregórij Paps.

Et íterüm: Nos ergo diligámus

Ex Homil. 20. :n Evang. ante med,

ä

Icébat Joánnes ad curbas,

Deum , quóniam 1pfe prior di-

Jéxit nos.

qua exibantut baptiíza-

D

rénuir ab eo: Genimina

&. Virgo líraél revértere ad

Civitátes tuas :

Ufquequó

viperárü , quis ofténdit vobis fü-

dolens avertéris ?

generábis

gere à ventüra ira ? Ventüra

Dóminum Salvatórem , obla-

enim ira eft animadvéríio ul-

;j

tiónem novam in terra: am-

tiónis extrémse : quam tunc

bulábunt hómines in. falvació-

fügere peccátor non valet ; qui

nem. Y. In charitáte perpé-

nunc ad laménra pænitämiæ

zua diléxi te : ídeó attráxi te

non recürrir. Er notándum ;

l

míferans tui. Ufquequo.

quód malze fóboles, malórum

W

Lectio viij.

paréntum | a&iónes imitántes,

éndo ftaque nos Deus,

genímina viperárum vocán-

D's

imáginem fuam nos

tur; quia per hoc. quód bonis

Yéparat: & ut in nobis formam

Ínvident , eóíque perfequün-

fuz bonitátis invéniat, dat un-

tur,quód quibüfdam mala re-

q

de ipfi quoque quod operá-

tríbuunt , quód lefiónes. próxi-

l

tur, operémur, accéndens fci-

mis exquírunt : quóniam in

licec méndum noftrárum lu-

his ómnibus

atrum fuórum

carnálium vias lequüntur , quai

þärnas , & igne nos fuz chari-

vene-

f

- Dominica quarta Adventus;

187

venenáti filij de venenátis pa-

ül

quat. Atfi quis in fornicatió-

réntibus nari fünr.

nisculpam, vel fortátfe, quod

&. Jurávi, dicit Dominus , ut

eft grávius; in adultérium lap-

W

ultrà jam non

fus eft: tantó à felicita debec

.

iráfcar füper

T

terram

M

montes enim & col-

abfcíndere , quantó fe mémi-

Du

les fufcipient juftíiam meam;

nit & illícif& perpetráffe.

Ofài

* Et reftaméntum pacis erit

&. Intuémini , quantusfit ifte ,

Janlt

in Jenifalem. Y^. Juxrà eft fa-

qui ingréditur ad falvándas

gü-

lus mea ; ut véniat : & juftítia

Gentes : ipfe eft Rex juftítiae ,

di

mea, ut revelétur.

Et tefta-

* Cujus generátio non habet

mentum.

&nem. Y^. Precürfor pro no-

)

Le&io x.

bis ingréditur , fectindüm |ór-

u

dinem Melchifedech Póntifex

Ed quia jam peccávimus ,

.

quia ufu male confuenidi-

fa&us in ztérnum. Cujus ge-

:

N

nis involüti fümus : dicat quid

nerátio.

nobis faciéndum fit, ut fügere

Leio xij.

^b

m

ar fru&tus bo-

à venuitra ira valeámus. - Séqui-

Eque eni

) IIf

tur : Fácite ergo fructus dignos

N

ni óperise

ii

e debet, ejus

u

poniténte, In quibus verbis

qui minüs, & ejus qui ámpliüs

at

notándum eít , quód amicus

deliquit : aut ejusqui in nullis ,

Sponfi non folüm fru&us poe-

& ejus qui in quibüídam faci-

hgt

niténtiz ; fed dignos poenitén-

nóribus cécidit, & ejus qui in

(

tix::. ádmonet eífe faciéndos.

rgo

multiseft lapfus. Per hoce

turb'-!o

Aliud namqué eft fru&um fi-

4

quod dieitur: Fácire fru&us di-

»QPK 1

cere poenitentia; áliud , dignum

gnos peeniténtiz;uniufcuidfque

nuru

ponnicéntize fructum fácere.

coníciéntia convenitur, ut tan-

jl

&. Non difcédimus à te, vivi-

tó majóra acquirat bonórum ó-

«t

ficábis nos Dómine, & nomen

perum lucra per Pænite'ntiam $

i i

tuum invocábimus : * Oftén-

quantó gravióra fibi inculit dam-

de nobis fáciem tuam , & falvi

j t*

na per culpam.

o q[ll

érimus. Y. Meménto

noftri

&. Emiíte Agnum Dómine

j

