&iónem eórum , qua ab £gy-

nmd

ptijsopprimüntur. Sed veni, &

locus enim in quo ftas, terra

ftva |

fan&a eft. Et aic : Ego fum Deus

mittam cead Pharaónem , ut e-

Weam

P

acris tui, Deus Abraham, Deus

diíícas pópulum. meum , filios

us f

Jfaac, & Deus Jacob.Abícón-

Iíraél de Agypto.

Dixitque

Etüh

M

.

non

dit Móyles fáciem fuam

Móyfes ad Deum : Quis fum

lili

enim audébat afpicere contra

ego, ut vadam ad Pharaónem ,

Sttmo|

Deum.

[

& edücam filios Ifraél de Zgy-

Tinjigi

pro ? Quidixit ei : Egoerote-

& Locütus eft Dóminus ad

Móyfen, dicens : Defcénde in

cum: & hoc habébis fignum ;

.

.

quód miferim te : Cüm edüxe«

Jgyptum , & dic Pharaóni

* It dimíttat pópulum meum:

ris pópulum meum de gypto;

d

.

.

immolábis Deo fuper montem

indurátum eft cor Pharaónis

Asf

non vult dimíttere. pópulum

iftum.

afe)ätl

tneum , nifi in manu forti.

&. Cantémus Dómino , glo-

Vi

x:. Clamorfiliórum Iíraél venit

riófé enim honorificátus elt :

Jüttmm

ad me, vidíque affli&iónem eó-

equum & afcenfórem projéit

oulise

rum : fed veni, mittamte ad

in mare:* Adjütor & proté&or

fa&us eft mihi Dóminus in falü -

lramo

Pharaónem. Ut dimittat.

AU? Conc

Le&io ij.

tem. Y. Dóminus quaft vir pu-

Yt0, gj

* Ui aic Dóminus : Vidi affli-

gnátor,omnípotens nomen ejuse

Bilum d&

(

4 €&iónem pópuli mei in

Adjütor & proté&or.

;

Ht.Scdlt

f&gypto, & clamórem ejus au-

LeGio iiij.

liGire &

dívi propter durítiam eórum ,

It Móyfes ad Deum: Ecce

ui praefunt opéribus: & fciens

ego vadam ad filios Ifraél,

llere Q

l'emac

E

olórem ejus , defcéndi; ut libe-

& dicam eis : Deus patrum ve-

WO ts

rem eum de mánibus /£gyptió-

ftrórum mifit me ad vos. $i di-

xerint mihi

.

.

Uïln[e

yum, & edücam de terra illa in

Quod eft nomen

-

r

Rhse

ejus ? quid dicam eis ? pixit

ü

terram bonam & fpariófam , in

W

terram qua fluit la&e & melle;

Deus ad Móyfen: Ego fum qui

Ó

unle

lin

*

Dominica quarta Quadragefima.

443

-Bl ]

fum. Ait: Sic dices filijs Ifrael :

tuc in aquis mulüs :* Deduxi-

22

Qui eft , mifit me ad vos. Dixít-

fti ficut oves pópulum tuum in

que frerüm Deus ad Móyfen :

manuMóyfi & Aaron.y. "Tran-

oum D

H« dices filijs Ifrael : Dóminus

ftulífti illosper Mare rubrum ,

st d-

Deus patrum veflrórum, Deus

& tranívexiíli eos per aquam

e p

Abraham , Deus Ifaac , & Deus

nímiam. Deduxifti.

m

Jacob , mifit me ad vos : hoc no-

Lecio vj.

sDeu

men mihi eft in etérnum , &

"& llasenimtabulas Dei di-

P

hoc memoriále meum in gene-

.gito conícríptas jejnium

fatiónem & generatiónem.

accépit , has ebríetas contrivit :

]

&.' Audilfrael precépta Dómi-

Prophéta fan&ilfimo indignum

finm f

ni, & eain corde tuo, quafi in

exiftimánte, vinoléntum pópu-

vilqt di

libro fcribe:* Et dabo tibi ter-

lum à Deo legem accípere. Uno

ram fluénte lac & mel.Z. Ob-

u a

témporis moménto ob gulam

, $h

Aérva igitur , & audi vocem

pópulus ille per máxima prodí-

.meam: & inimicus ero inimícis

aünemi

gia Dei cultum edó&usin /£gy-

tuis. Et dabo. G loria Patri.

1euffiy If'(

ptíacam idololatríam turpiffime

, Dixj

Et dabo.

devolütuseft, Ex quo fi utrüm-

In fecundo No&urno.

: Quis |

que fimul cónferas, vidére licet,

jejánium ad Deum dücere, de-

Pharaont

Sermo fan&i Bafilij Magni.

ud & 4

Homilia 1. de jejunioyante medium.

lícias veró falütem pérdere.

Lectio v.

j E

&.. Qui perfequebántur pópu-

umtuum Dómine, demeríifti

bipis lp

Oyfen per jejnium nó-

: Cüm «

vimus in monté afícen-

eos in profündum:* Er in co-

M

limnanubis du&or eórum fut-

m dC RgïPï

díffe : neque enim áliter

.aufus effet vérticem fumántem

fipr n

fti.X. Deduxtftificut oves pó-

adire , atque in caliginem íngre-

pulum tuum in manu Móyfi &

Aaron. Etcincolümna.

i » J

di, nifi jeJánio munitus. Perje-

jünium mandáta dl'gito Dei in

Le&io vij.

o *

r

PIE

tábulis confcrípta fufcépir. Item

Uid Efau inquinávit, fer-

g

y

fupra montem , jejánium legis

*

viimque fratris réddidic ?

latz conciliátor fuit

*

infériüs

nónne eífca una , propter quam

o

mmUSm*'

"

jl

veró , gula ad idololatriam pó-

primogénita véndidit?: Samué-

jqu

pulum dedüxit, ac contaminá-

eps u

n

lem veró nónne per jejünium

vit.Sedit , inquit , pópulus man-

orátio largita eft maui ?. Quid

g&Ol'.

ducáre & bíbere & furrexérunt

fortiffimum Samfónem inexpu-

y Il

lidere, Quadragínta diérumla-

P j

gnábilem réddidit ? nónne jejü-

bórem ac perfeverántiam , Dei

nium , cum quo in matris ven-

adhhosm i

fervo contínuó jejunánte ac

treconcéptus eft ? Jejünium

]

Panh J

oránte , una tantüm populi

s

concépit ; jejüinium nutrivit , je-

ebríetas caffam irritámque réd-

jánium virum effécit.. Quod fa-

Qu

uf

-didit.

] le

né Angelus matri pracópit ,

4f [

5&. --In mari via tue , & femitae

ip'

gt

monens, qua«ümque ex vite

uH

pro-

Dominica quarta Ouadragefime.

44*

céderent, ne attíngeret , non vi-

bra cecidérunt ? nónne illórum,

| lo

num, non ficeram biberet.Jejü-

qui carnes appetivére.

igits

. Vos qui tranfitüri eftis Jor-

admir

nium Prophétas génuit, poten-

tes confirmat atque róborat.

E

nem , zdificáte altáàre Dómi-

Tült;

e

Móyfes fámulus Deijeju-

no, * De lapídibus quos fer-

AtteX

rumnon tétigit : & offérte fu.

niávit quadragínta diébus , &

p&ndg

quadraginta nóGibus: * UItle-

per illud holocáufta & hóftias

n0:A

emDómini mererétur accipere.

pacíficas Deo veftro.. Y. Cüm-

r

que intravéritis cerram , quam

dsm, |

x. Alcéndens Móyíes in mon-

tem Sínai ad Dóminum, fuic ibi

Dóminus datürus eft vobis ,

ténp

zedificáte ibialtáre Dómino. De

quadragínta diébus , & quadra-

Áin;

lapídibus, Glória Patri, De la-

gínta nó&ibus, Utlegem.

Q0maj

Le&io viij.

pídibus.

bl

In tertioNo&t. ad Cantica; Áiia.

Ejünium legislatóres fapién-

Vlierar

tes facit : ánima óptima cu-

Satiávit Dóminus T quinque

i pl

ftódia , córporis fócius fecárus ,

míllia hóminum de quinque pá-

hi,

fórtibus viris muniméntum &

nibus , & duóbus píícibus.

Domjni

árma , athlétis & certántibus

Cantic.

D edücant.

curm]

6d

exercitátio.Hoc pratéreà tenta-

reliqg. 394-

Testim

tiones propülfat ; ad pietátem

Y^. Scuto circümdabit te. véri-

f dcon

armat, cum fobrietáte hábitat,

tas ejus. &. Non timébisà ti«

ia

tenlper.äntiæ épifex eft : in bel-

móre noc&ürno.

li igmi

lis fortitidinem affert ; in pace

Lé&io fan&i Evangelij fecün-

it oj

uiétemdocet : Nazareum fan-

düm Joánnem.

Cap. 6. &. Y«

tDj |

étificat , facerdórem pérficit : ne-

Le&io ix.

que enim fas eft fine jejünio fa-

N illo témpore : Abijc Jefus

Áj

crifícium attíngere , non folüm

I

trans mare Galilez , quo

Qu

in myftica nunc & vera Dei ado-

eft Tiberíadis : & fequebätqr

ü

mf

yatióne , fed necinilla, inqua

eum multitüdo magna ; quia vi«

iU li

facrifícium. fecindüm legem in

débant figna , quze faciébat fuper

TU

l

lt

figsira offerebátur.

Jeiinium

his qui infrmabántur. Et 1é-

DT iUud

liqua.

'Eliam magnz vifiónis fpectató-

mnq

lm

rem fecit: quadragínta namque

Homilia S. Auguftini

NEpl'fcopi.

r

W

diérum jejinio cüm ánimam

Tra&atu 24. in Joannem.

| Atv

Vl

Irácula , quz fecit Dó-

purgáffer , in fpelinca méruit ;

"i Qd

quantum fas eft hómini , Deum

minus nofter Jeíus Chri-

rl

vidére. Móyfes fterüm legem

ftus, funt quidem Divi-

Ms

accipiens , fterüm jejünia fecá-

nà ópera , & ad intelligendum

T qu

tuseft, Ninivitz , nifi cum illis

Deum de vifibilibus ádmonent

l

humánam mentem. Quia enim

À m

& bruta jejunáffent , ruínz mi-

ille non eft talis fubftánds;que

Ws

nas nequáquam evafiffent, In

"i

delérto autem quorámná mem-

vidéri óculis poffit ; & mirácu-

t

a

m

LR

Ws

Dominica quarta Quadragefimee.

445

tll

díeris,non eritin te Deus recens,

J

lacjus, quibus totum mundum

regit ; univerfämgue creatüram

neque adorábis Deum aliénum :

n dity

admini(trat , affiduitáte vilué-

ego enim Dóminus. Obférva,

tareDin

LeGio xj.

runt ita ut pené nemo . dignécur

quia

attendere ópera Dei mira & ftu-

Ecit ergo quo modo Deus,

ol

F

pénda in quólibet féminis gra-

Unde enim multíplicat de

T

no : feciindüm ipfam fuam Mi-

paucis granis fégetes , inde in

y Y 0

fericórdiam fervávir fbi quz-

mánibus fuis multiplicávit quin-

m qa

dam , qua fáceret opportüino

que panes : potéftas enim erat

el s

in mánibus Chrifti. Panes au-

iémpore prater ufitàtum cur-

Dónin.

fum , ordinémque natürz ; ut

tem illi quinque , quafi fémina

Bu r

non majóra , fed infólita vidén-

erant, non quidem terrze man-

do ftupérent ; quibus quotidiána

dáta, fed abeo, qui terram fe-

Cantio

vilüerant.

cit ; multiplicára.

p r

& Spléndida fa&a eft fácies

$. Atténdire pópule meusle.

Móyli , dum refpicerer in eum

gem meam: * Inclináte aurem

quixqi

i[cibus

Dóminus : * Vidéntes fenió-

veftráin verba oris mei. Y'. Apé-

f

t

res claritátem vultus ejus,admi-

riam in parábolis os meum : lo-

rántes timuérüt valdé, Y'. Cám-

quar propoficiónes ab inítio fze«

aice v

que delcendíffet de monte Sínai,

culi. Inclináte.

Le&io xij,

ümä)isä ]j

pertábat duas tábulas teftimó-

nij , ignórans quód cornáta effet

Oc ergo admótü eft fénfi-

H

aglil

fácies ejus ex confórtio fermó-

bus,quo erigerérur mens:

nis Dei, Vidéntes.

& exhibitum óculis , ubi exera

nnerm

( h

Lectio x.

cerétur intellé&us : uc invifibi-

d

"u

N

Ajus enim miráculü eft

lem Deum per vifibilia ópera

r&lllææ )

q-

gubernátio totius mun-

mirarémur, & eré&i ad fidem ,

di, quàm faturátio quinque míl-

& purgáti per fidem, étiam ip-

& n

n na;q'"*

lium hóminum de quinque pá-

lum invifibilem vidére cuperé-

nibus. Er tamen hoc nemo mi-

T

qeus

mus , quem de rebus vifibilibus

rátur : illud mirántur hómines;

invifibilem nofcerémus. Nec ta-

yintis 4

non qui& majus eft , fed quia ra-

men füfficirt haec intuéri in mi-.

rum eft. Quis enim & nunc pa-

ráculis Chrifti. Interrogémus

( B

fcic univérfum mundum, nifiil-

ipfa mirácula , quid nobis lo-

j

M'Wm

u

fl

le, qui de paucis granis fégetes

quántur de Chrifto : habenc

creat?

enim , fi intelligántur, linguam

fir]

clis (

p

& Ecce ego mitto Angelum

fuam. Nam quia ipfe Chriftus

qll

j

Ji

pa

meum, qui precédarce, & cu-

Verbum Dei eft : étiam fa&um

u

fódiat femper : * Obférva &

Verbi verbum nobis eft.

jf

"

yuie

audi vocem meam , & inimíicus

$&« Addüxi vos per defértum

eroinimícistuis , & aflligentes

q)

quadraginta annis ego Dómi-

lubüa[][læ!

j

teafllieam : &præc&det te Àn-

nus : & non funt attríta vefti-

j

U

mjénta veftra; ? Mannade cz-

gf.lus meus, Y^. líraél fi me au»

lo

ó

Dominica quarta Quadragefimx.

lo plui vobis, & oblíti eftis mei,

tem implét funt , dixic difcfpu.

p'orm/

du

dicir Dóminus. ; Ego edüxi

lisfuis : Collígite quae füpera-

vos de terra &gypti : & de do-

vérunt fragménta , ne péreant;

lh

H

io fervitücis liberávi vos, Man-

Collegérunt ergo ; & implevé-

pna. cClória. Manna.

runt duódecim cóphinos fra-

W

Sequéntia fanti Evangélij fe-

gmentórü , ex quinque pánibus.

y. hi

vtd

cándüm Joánnem.

hordeáceis ; qua fuperfuérunt

Cap. 6. 4. 1.

his ; qui manducáverant. Illi er-

hm

Á

N illo témpore : Abijc Jefus

o hómines càüm vidíífent quod

trans mare Galilzz , quod eft

Jefus fécerat fignum, dicébant :

[f

]

Tiberíadis ; & fequebátur

Quia hic eft veré Prophéta , qui

k iil

ventürus eft in mundum. Tefus

Yf ven

eum multitüdo magna ; quia vi-

débant figna , qua faciébat fuper

ergo cürà cognovifïer, quia ven«

hls

his qui infirmabántur. Sübijt

türieffent ut. ráperent eum , &

pnts ,

Attemd

ergo in montem Jefus : & .ibi

fácerent eum regem ; fugit ite-.

fedébat cum difcípulis fuis. Erat

rüm in montem ipfe folus.

Á enim

rj

autem próximum Paícha , dies

Oratio, C oncéde quafumus,

feftus Judaeeórum. Cüm fuüble-

infrà.

AD LAUD .E $;

váffet ergo óculos Jefus, & vi-

^(Ond

Antiphona.

difler quia multitüdo máxima

J p

venitad eum : dixicad Philip-

Unc acceptábis T facrifie

Pifig n

um : lInde emémus panes; ut

cium juftítiz ; f1avérteris

Würy qu

mandücent hi ? Hoc autem di-

F

fáciem tuam à peccátis

ltfpirämu

Cébat , tentans eum : ipfe enim

meis.

Adbr

Pfíalmus. M iferére.

cum iC2

fciébac , quid effec fa&ürus. Re-

KOb

fpóudit ei Philíppus : Ducen-

liquisde Dorminica. " 28.

t p

tórum denariórum panes non

Antiphona, Bonum ePsTfpe-,

lmb

fuffíciunt eis , uc unufquífque

ráre in Dómino ; quàm fperáré.

K Tu

módicum quid accípiat. Dicit

in principibus.

ii

Antiph, In maturínis T Dómine

ei unus ex difcipulis ejus , An-

hus Pifcih

dréas frater Simónis Peuri : E

meditábor in te.

qUi"(]Ue ]

Antiph,

Potenses T Dómine

puerunus híc , qui habet quin-

Cpir

erípere nos de manu forti : libe«

l hf

que panes hordeáceos , & duos

piíces : fedhac quid funt inter

ra nos Deus nofter.

TO ven

il

zantos ? Dixit ergo Jelus : Fá-

Antiphona. Reges terra ; T&

A

cite hómines difcümbere. Erat

omnes pópuli laudáte Deum.

Capirulum.

G/ll- 4. [2 22"

N M

autem feenum multum in loco.

Atüyre ]

Difcubuérunt ergo viri , nime-

* Ratres; Scriptum eft : quóe:

niam Abraham duos filios

N 'lh()m]

xo quafi quinque míllia. Accépit

r

Üutra

hábuit : unum de ancílla ; &

ergo Jefus panes : & cüm grá-

Itl

tiasegíffet , diftribuit difcum-

unum delíbera. Sed qui de an-

cílla , fecindüm carnem natus.

Aife

béntibus : fimíliter & ex pííci-

lm

bus quantum volébanr, Ut au«-

eít ; quiautem de líbera ; per re*

T

PIO'

Infra Hebd. quartam Quadragefimz.

447

t

promifiónem : qua funt per

fértze , magis quàm ejus , quae

:

allegoriam dicta.

habet virum.

U

Ü

g. breve, lpfe liberávit me.

X^. Scápulis fuis. obumbrábic

Liml

,

iL

tibi. ; Ecfüb pennis ejus fpe«

Hymnus, Jam Chrifte, . utc fu-

xàbis.

hins f

prà. 397.

v'. Angelis fuis Deus mandá-

Ad Nonam , Anuphona.

[uepän"zä.ï

at

vit de te.

. Ut cuftódiant te

Illiergo t hómines cüm vidif-

av ll

in ómnibus vijs tuis.

lent ; quód fécerac Jefus fignum;

Ht

Ad Benedictus , Antiphona.

intra Íe dicébanc: * Quia hic eft

j Gu

Cüm fübleváffet t óculos Jefus,

veré Prophéta , qui ventürus eft

as

& vidiílet máximam multiuidi-

in mundum.

t

nem veniéntem adfe , dixic ad

Capitulum.

Ihid.d.3:.

xun. p

t qmw

Philippum : * Unde emémus

aque, fratres,non fumus an«

panes , uc mandiücent hi ? hoc

enreimi

cille filij, fed líberz : qua li-

1, figt

autem dicébat tentans eum: ip-

berráte Chriftus nos liberávir.

fe enim fciébat quid eflet fa-

Y^. Scuto circámdabit te. véri-

folus

. quali

étürus.

tasejus. ». Non timébis à ti«

Oratio.

móre noctürno.

DE $,

^ Oncéde quaefumus omní-

Ad VefperaseAntiphona, &

C

4 potens Deus : ut qux [2.6

Pfalm. Dixit Dóminus, cum 1e-

Ia

yis t lo

mérito noflrae aciónis affligi-

liq. de Dominica, 118.

mur , tuzgrátie confolatióne

TO

"

Capicul. F yatres, Scriptum.

nà p

refpirémus. Per Dóminum.

fuprà. 5 brev. Scápulis fuis.

Ad Primam , Antriphona,

Hymnus. Audi;bent

gne. 527An-

, U

l

D

Accépit ergo t Jefus panes, &

gelis füis. 390.

cüm grárias egíffec ; diltríbuic

D

Ad Magnificat; Antiphona.,

um d

i

diícumbéntibus.

Sübij ergo t in montem Je-

!

j qui p

Ad Tertiam , Antiphona,

fus, & ibi fedébat cum difcipu-

De quinqué pánibus , T & duó-

lis fuis.

bus pílcibus fatiávir Dóminus

m/niSTDb[EJ

Orario. C encéde quefumus,

quinque millia hóminum.

fuprà.

Capir. F ratres; Scriprum. | fup,

lses TDOHI

Poft Vefperas. diei dicuntur.

X. lpfe liberávit me de lá-

erze Detunctorum,

i J

5

RIA SECUNDA.

20

j

queo venántium, s; Etàver-

bo áfpero.

L é&io fan&i Evangélij fecün-

g tf

düm Joánnem.

Id DCUHL

Ad Sextam , Anriphona.

h

Satiàvit Dóminus T quinque

' Lectio j.

Cap. 2.0. 13.

"

millia hóminum de quinque pá-

gd.f

N illo témpore : Propé erat

p

hibus & duóbus pífcibus.

I

Pafcha Judeórum: & aícén-

Qu u

Capitulum,

Gal.4.d.27.

dit Jefus Jerofólymam : & invé-

aqahl '

u

h

ztáre ftérilis quae non pa-

nit in remplo vendéntes boves ,

gde

j

J jris: enimpe & clama que

& oves; & colámbas, Er réli-

9

no

tton párturis; quia mulc filij de-

quas

"

i

Ho-

448

Infra Hebd. quartam Quadracefime.

L

Audi Ifrael pracépra Dó-

D

Homilia S. Auguftini Epíícopi.

Tradt.vo n Ioannem, pofl initium.

mini, & eaincorde tuoquafiin

[

libro fcribe

.

X

Et

dabo cibi

ld audivimus fratres?

A

Ecce templum illud fi-

terram fluéntem. lac & mel.

p

güra adhuc erat, & ejé-

y", Obférvaígitur, & audivo-

ln

cem meam : & inimicus ero

citinde Dóminus omnes, qui

tolén

inimícis tuis. Et dabo.

154

fua quaerébant , qui ad nündinas

véneranc. Et quz ibi vendébant

Le&io iij.

Md

illi * Qua opus habébant hó-

* I negotiatiónis domus non

AMa

mines in facrificijs illius tém-

deber fíeri domus Dei ; po-

W t

poris. Novit enim cháritas ve-

tatiónis debet fíeri ?* Nos autem

Drmmu

uando ifta dícimus, flrident

ftra ,. quód facrifícia illi populo

dido-

déntibus fuis advérfüs nos: &

du de

proejus carnalitáte, & corde

adhuc lapídeo , tália data funt,

coníolàtur nos Pfalmus, quem

audíftis: Stridérunt in me dén-

quibus tenerétur , ne in idóla

B

deflieret : & . immolábant . ibi

tibusfuis. Nóvimus & nos au-

Q

facrificia , boves, & oves, &

dire unde curémur : etfi inge«

Tipils e

colímbas. Noftis , quia legiftis.

minántur Hgge'lla Chrifto , quia

]j!

lcind

flagellàtur fermo ipfius. Con-

T^

&. Vosqui tramíciri eftis Tor-

d

dànem , sdificàte altáre Dó-

gregáta funt , inquic; in me fla

fminum

uos

mino, * De lapidibus

élla, & nefciébanr. Flagellátus

FEN

ferrum non tétigit : & oflérte

Á

eft llagellis Judzórum : flagel-

^ Qp (

füper illud holocáufta, & hó-

láturblafphémijs faliórumChri

ftias pacíficas Deo veftro.

*

ftianórum : multiplicant flagella

Lefig j

X

Dómino Deo füo, & néfciunt.

Cümque intravéritis terram,

NIJOH

quam Dóminus datürus eft vo-

Faciàmus nos , quantum ip.e

0 mj

ádjuvat.

bis, xdificáte ibi altàre Domi-

Ego autem , càm mi-

ll temþhw

hi moléfti effent, induébam me

no. De lapidibus.

Tantr

Le&io 1j.

€ilício, & humiliábam in jejünio

DUENS

ánimam meam.

On ergo magnum peccà-

TM? TT

N

. tum , li hoc vendébant in

. Sicut fui cum . Móyfe, ita

.

E]

Ie Ul

&emplo, quod emebátur; ut of-

ero tecum , dicit Dóminus

Nl

al

* Confordáre , & efto robüftus:

ferrétur. in templo : & tamen

Fidbjn

ejécit inde illos.

Quid fi ibi

introdíces pópulum meum a

[j

1 at

ebriófos inveniret , quid. fáce-

terram la&e & melle manántem,

Mi

ret Dóminus, fi vendéntes ea

YXy. Noli umére ; quóniam te«

i

U

xe lícita fünt, &c contra ju-

eumi füm : ad quecümque per-

qmdem

1

1

ftítiam non funt; ( que enim

réxeris , non dimittam te; ne«

lia

honéfté emántur , non illícité

lnny

que derelínquam. — Confortárei

CQPVe[;ebä]

vendántur) éxpulit tamen ; &

G lória Patri. Confortáre.

ïmlrä(io i

non eft paíffus domum oratió-

Ad Benedi&us , Antiphona.

l lnillls

Auférte ifta hinc , t

dicit Dó»

)

nis 'fieri- domum negotiatiö-

i &ut

t

nis ?

L

minus : & nolite fácere domum

ll

tli

L Hjc

Infra Hebd. quartam Quadragefima.

449

t D

Patris mei, domqmnegoriatiö-

diébant aurem .de lege difpu-

oqui

nis,

Oratio.

tántem , legis teftimónia pro-

d i

Reíta , quafumus omní-

i

feréntem , qua nemo poffet pro-

potens Deus: ut obferva-

férre , nifi legíffet ; nemo lége-

&l

tónes facras ánnua. devotióne

ret, nifi lítteras didiciffet : &

i d

zecoléntes, & córpore tibi place-

ideó mirabántur. Eórumautem

bo.

ámus, & mente, Per Dóminum.,

admirártio ; Magífiro facta eft

Hadie dicitur Offic. Defun&.

infinuánda áltiüs veritátis oc-

y domuat

Ad Magnificat, Antiphona.,

cáfio.

s D

Sólvite templum hoc ; T dicic

&. Quid me quzritis interfi-

j Nosate

Dóminus , & poft vríduum rez-

cere, hóminem qui vera locü-

ms, lr

dificábo illud : hoc autem di-

tus fum vobis ? * Si malé lo-

érfüs sl

cóbat de templo Córporis fui.

cütus füum, teftimónium pérhi-

alms,

Orátio.,

be de malo : fi autem bené, cur

ncingte

Eprecatiónem

noftram,

D

me czdis * , Multa bona ópe-

us & ii

quelumus Dómine, be-

ra operátusfum vobis : propter

g eií 9

nignus exáudi: & quibus fup-

quod opus vultis me occidere ?

) Chrüo»q

plicándi. preftas affé&um , cri-

Simalé. Lectio 1;

u 0

bue defenfiónis auxílium. Per

7^* X eórum

1

ippe admira-

Dóminum.

tióne & ve

b

Uiï; j

is , dixit Dó-

FERIA TERTIA.

minus profündum áliquid, &

n F^

,

um :f

L é&io fan&i Evangélij fecun-

diligéntiüs ínfpici & dífcuti di-

jomu

z

düm Joánnem.

sh

T

gnum. Quid ergo Dóminus re-

folicant

j

Le&io j.

Cap.7. b. 14..

Ípóndit eis ; admirántibus quó-

l0 &'nflxl*

N illo témpore: Jam die fe-

modo ciret lítteras , quas non

I

fto mediánte, afcéndit Jefus

| m f

didícerat ?* Mea, inquit, do-

utem Ü

f

intemplum ; & docébat. Et mi-

&rina non eft mea , fed cjus qui

Ü n

Q

]

rabántur Judeei, Et réliqua.

mifit me, Hzec eft profünditas

Homilia S. Auguftíni Epífcopi.

ii

prima : vidétur enim paucis

Tratb 29.inloannem; (ub iiitium.

verbis quafi contrária locütus,

M

u

p N

Lle qui latébar, docébat, &

Non enim ait : Ifta doarina

f

palàm loquebátur , & non

non eft mea : fed, Mea doctrína

j D

]

CHU [ uhL

tenebátur. Illud enimurt la-

non eft mea. Si non tua, quó-

m P

«

téret , erat caufa exémpli, hoc

modo tua ? fi cua , quómodo non

poteftácis.

Sed cüm docéret ,

L

*

gl

mirabántur

Omnes

tua? Tu enim dicis utrümque

yu

Judzi.

& mea do&rina , & non mea.

1

qUU

quidem ; quantum — áibitror ,

uæ(llmqn

1

; Addüxi vos per defértum

(

mirabántur , fed non omnes

quadragínta annis ego Dómi-

j

j

Convertebántur.

Ertunde ad-

nus, & non fünt attríta vefti-

mirátio * Quia multi nóverant

ménta veftra: * Manna de cz-

yi

y

übi natus , quemádmodum füe-

lo plui vobis ; & oblíti eftis me ,

5

A]] HU]

xit edücátus. Numquam eum

dicir Dóminus. , Ego edüxi

x

/ (

viderant lítteras difcéntem ; au

ii

.

vos de tetra gypri, & de do-

i f

li

Pars Hyemalis,

mo

450

Infra Hebd. quartam Quadragefimz,

mo fervitütis

liberávi

VOoS,

Oxatrio.

uf

Manna.

Lectio iij

Iferére Dómine pópulo

giüfà

tuo : & contínuis tribu-

futirà

* L ergo intueámur diligénter

latiónibus laborantem, propi-

f

quod iple in exórdio dicit

fan&us Evangelífta : In princi-

tius refpiráre concéde.. Per Dó-

niselt

minum noftrum.

GSL

pio erat Verbum, & Verbum

FERIA

QUARTA.

ïf

!

eratapud Deum , & Deus erat

ol

Verbum: inde pendet hujus fo-

Hodie dicunturPfalmi Gra-

Dömmu:

lítio queftiónis. Quas eft do-

duales,

RTE

&rina Parris, nifi Verbum Pa-

ts timiy

Lé&io fan&i Evangelij fecün-

uis * lp eergo Chriftus Do&ri-

düm Joánnem.

gite

na Patis, hi Verbum Patris.

Le&io j.

Cap.9. 4. T.

p

Sed quia Verbum non poteft efle

N illo témpore : Pratériens

i

nullius, fed alicijus: & fuam

Jefus vidit hóminem cecum

Lgsej

do&rinam dixit teiplum , & non

à nativitáte: & interrogavérunt

bi, Vi

fuam , quia Pauis eft Verbum.

eum diífcípuli ejus : Rabbi , quis

Quidenim tam tuum, quàm

peccávit , hic aut paréntes ejus ;

L

tu? & quid tam non tuum ;

utcacus naícer tur? Et réli-

ii

quàm tu, fi alicijjus es, quod

ua.

Wnendi

es

Homilia S. Auguftini Epifcopi.

D ) d; f&

Tra&. 44. in voannemycirca initil,

.. Móyfes fámulus Dei jeju-

fl Vedy

nàvir quadraginta diébus, &

A , que fecit Dóminus no-

L n

quadrzginta nódibus: * Ut

l-

fter fefus Chriftus , ftupen-

fms &tat ,

legem Dómini mererétur ac-

da atque miránda, & ópera,

Mi il

& verba funt : ópera , quia fadia

cipere. y^. Alcéndens Móyfes

Nátr $

in montem Sínai ad Dóminum ,

funt: verba, quia fignafunt. $i

& Eygy (

fuitibi quadraginta diébus, &

ergo quid fignificet hoc; quod

nübis iom 6

quadraginta nó&ibus. Ut le-

factum eft , cogitémus : genus

il

em. G lória Patri. Ut legem.

humánum eft ifte cecus.. Hac

T st

1

Ad Benedidus , Antiphona.

enim cacitascóntigit in primo

Vi j

Quid me quzritis T interfícere ,

hómine per peccátum , de quo

DO

n

omnes oríginem düximus , non

hóminem qui vera locürus fum

"fs.

vobis ?

Oratio.

folàm mortis , fed étiam iniqui-

&f

Dina

tátis. Sienim cacitas eft infide-

Acre nobis , quefumus Dó-

mine , obfervatiónis jejunia,

litas, & illuminátio fides : quem

Ts ; b&]

TU (

& pize converíatiónis augmén-

fidélem , quando venit Chriüu's,

od

d

tum , & cuz propitiatiónis con-

invénit * Quandóquidem Apo-

mnCIHUml

tínuum przeftent auxilium. Per

ftolus natus in gente Prophetä:

n

-Dóminum noftrum.

rum dicit: Füimus & nos ali-

k

Ad Magnificat , Antiphona.

quándo natüra filij irz , ficut &

Nemo in. eum T milit ma-

þ* ECCe r

céteri, Sifilij irze, filij vindíctes

mmm

X

fílij penze , filij gehénnae : quó-

num : quia nondum vénerat hp-

li

N

Ya ejus.

modo natüra ; nifi quia peccán-

MWQ

[

i

Infra Hebd. quartam Quadragefima.

H

. te primo hómine, vítium pro

eroinimicis tuis & aflligéntes te

ipe n

natüra inolévit ? Sijvitium pro

affligam : & pracédet te Ange-

ts

natüra inolévicfeciindüm men-

lus meus. X*. Ifraél fi me audíe-

m W

tem omnis homo cmcus na-

ris, nonerit in te Deus recens,

d ul

tus eft.

neque adorábis Deum aliénum:

r

Spléndida fa&a eft fácies

ego enim Dóminus. Obférva.

AMI

M

lóyíi, dum refpíceret in eum

Le&io iij

Pidmi (

Dóminus : *Vidéntes fenióres

Udiftis grande myftérium.

claritárem vultus ejus,admirán-

A

Intérroga hóminem: Chri-

ipdi i

tes timuérunt valde. Y».. Cüm-

ftiànus es ? Refpóndet tibi : Non-

nem,

que defcendiffet de monteSínai,

fum. Si pagánus es,aut Judacus ?

(44

pertábat duas. tábulas teftimó-

Si autem dixerit , Non fum : ad-

e Ti

nij , ignórans quód cornüta effec

hucquaris abeo ; Catechüme-

mnem x

ficies ejus ex coníórtio fermónis

nus , an Fidélis ? Si refpónderit

Dei.. Vidéntes.

tibi, Catechümenus : inün&us

yermgrt

id R.IWC

Le&io ij.

eft , nondum lotus. Sed unde

irentt

Enit Dóminus : quid fo-

inün&us ? Quzre , & refpón-

tr? R*

cit? Magnum myftiérium

det. Quaere ab illo, in quem cre-

commendiávit. Expuit in ter-

dat * Éo ipío.quó Catechüme-

A

E

ram ; de falivafua lutum fecit;

nus eft , dicit, in Chriftum. Ec-

"

?]IL,

i

ul

il

quia Verbum caro fa&um eft ;

ce modó loquor & Fidélibus &

& inünxit óculos caeci. Inün-

Catechámenis Quid dixi. de

i Dom

hritos; I*

&userat , & nondum vidébat.

Íputo & luto? Quia Verbum ca-

il'ända)&ff;j

Mifit illum ad. pifcínam , quze

ro fa&um eft ; hoc Catechime-

vocátur Siloé. Pertínuit auremn

niáudiunt : fed non eis füfficit

pua; QU

ad Evangelíftam commeudáre

ad quod inün&i funt : feftinent

" ügnmü'«'

nobis nomen hujus pifcína , &

adlavácrum,fi lumen inquírunt.

fer o t

ait : Quod interpretátur, miffus.

X. Atténdite pópule meus le-

(OTUE

Jam quisfit milfus, agnókcitis.

gem meam: * Inclináte aurem

ll

Nifi enim ille fuíflet miffus , ne-

veflrà in verba oris mei, Y» A-

Smigif n QF"

mo noftrüm eflet ab iniquitáte

ériam in parábolis os meum:

cinm ^

dimíffus. Lavit ergo óculos in

Í

[o)

quar propofitiónes ab inítio

j du*(lmUS'

€a pifcína ; qua interpretátur,

fzculi. Ínclináte.

G]ória Pa-

d enam

ui. Inclináte.

p]l p

miífus ; baptizátus eft in Chri-

Joit)

Íto. Siergo quando. eum in feí-

Ad Benedi&us , Antiphona.

yiionle

pfo quodámmodo baptizávit ,

Rabbi , t quid peccávit homo

10 Yal

nit y

vll

tunc illuminávit : quando inán-

ifte , quód cecus natus eft ? Re-

Yi

oqu

xit , fortáffe Catechümenum

fpóndit Jefus , & dixit : * Ne-

qi P

ecit.

que hic peccávit,neque paréntes

j

&. Ecce ego mitto. Angelum

ejus : fed ut manifefténtur ópe-

f]j!

[2)1"'

ra Dei in illo. Oratio.

jl

meum , qui praecédat te ; & cu-

r "[Ilx

ftódiat Íemper : * Obíérva &

us , qui & juftis præmiä

?

chenïlæ

w

audi vocem meam , & inimicus

Ix

m

eritórum ; & peccatóri-

us

yi q

Ff 2

452

Infra Hebd, quartam Quadragefims,

h $t

bus perjejünium véniam prz-

que à fuprémis fepülchri , fuà-

bes : milerére fupplicibus tuis ;

izum révocet ad viram contem«

fs

finüs

üt reátusnoftri conféífio indul-

platióne lacrymàrum : quafle-

Tl

géntiam váleat percípere deli-

re prohibétureum , cui refurré-

&órum. Per Dóminum.

&io debebátur.

n )

Ad Magnificat ; Antiphona.

$£. Locütus eft Dóminus ad

betun

Ille homo T qui dicitur Jefus ;

Móylen , dicens : Defcénde in

Diuit

lutum fecit ex fputo ; & linivit

Agyptum , & dic Pharaóni :

óculos meos ; & modó video.

* QIcdimíttat pópulum meum:

H

Oratio,

indurátum efít cor Pharaónis :

t

Ateánt aures Mifericórdize

wnt,

non vult di-mittcre pópulum

IJ

tuz Dómine précibus fup-

meum , nifi in manu forti.

jj

plicántium : & ut peténdbus

Y. Clamorfiliórum Iíraél venit

famer

defideráta concédas, fac eos quae

ad me , vidique affli&tiónem eó-

gt cad

rum : fedveni , mittam te a

ür fj

tibi funt plácita , poftulàre. Per

Dóminum.

Pharaónem. Ut dimíttat.

timulo.

FERIA QUINTA.

Le&io ij.

Quisie

ul my

L é&io fan&i Evangélij fecün-

Ui quidem mórtuus in ló-

düm Lucam.

culo materiálibus quátuor

peida a

Lectio j.

Cap, 7. b. 11.

ad fepülchrum ferebátur ele-

Qitur l

méntis

.

»

N illo témpore : Ibat Jefus

fed fpem refurgéndi

pnselt

I

Ytbà mj

in civitàtem , qua vocáàtur

habébacquia ferebátur in ligno,

Naim: & ibant cum eo diíci-

Quod erfi nobis anté non pró-

ht i

puli ejus , & turba copiófa. Et

derat, tamen pofteáquàm Jefus

15:35]

xeéliqua.

id técigit ; proficere ceepit ad vi-

dis

Homilía S. Ambriófij Epifcopi.

tam : ut. effec indício , falürem

Pt

Lib. j. Comm. in Luc, c.7.po[L iuit.

pópulo per Crucis patíbulum re-

AT y

7VT hic locus ad utrámque

fundéndam. Audito igitur Dei

"UOE

verbo , ftetérunt acéibi. illifü-

* redündat grátiam : & ut

P,ïäïinguh

citó fle&i Divinam Miferi-

neris portitóres , qui corpus hu-

Ts vid

córdiam matris viduz lamenta-

mánum letháli fluxu . nature

Amprtin

tióne credàmus , ejus præcipuä ,

materiális urgébanr. Quid enim

nläh do]öl

áliud , nifi quafi in quodam fére-

qua inici filij vel labóre; vel

"I0$ [er

morte frangátur ; cui tamen ví-

tro , hoc elt , fuprémi füneris in-

NTLCerni

due gravitátis méritum exe-

ftruménto , jacémus exánimes»

Canrd

quiárum turba conciliet : & ut

cüm vel ignis immódice cupi-

"l f

hanc víduam populórum turba

ditátis exzeftuat , vel frígidus

; Alcen

Á

fepram , plus vidéri effe quàm

humorexündat, velpigra qua-

s ütor

féminam , quz refürre&iónem

dam terréni córporis habicüdine

u

ünici & adolefcéntis filij fuis lá-

Ts

vigor hebetátur animórum ; Ve

Q

crymis merierit impetráre : có

concréta noflter fpirituslabe,

mwe

ls li

quód fanéta Eccléfia pópulum

purze lucis vácuus mentem à it*

&

naþa[

ortitóres.

juniórem à pompa füneris , at-

Hi fqnt noftrifünerisp

p2

te-

p

Infra Hebd. quartam Quadragefims.

453

dn ,a

$. Stetir Móyfes coram Pha-

Ad Benedi&us , Antiphona.

Y C

raóne , & dixit : Hzc dicic Dó-

.

Ibat Jefus t in civitàrem , quze

i:qui

minus

b

* Dimítte pópulum

vocátur Naim: ' & ecce defün-

qiidis

meum , utíacrificec mihiin de-

&us efferebátur filius dnicus

Íérto. Y.Dóminus Deus He-

matri fuae,

Oratio,

)óminyd

brzórum mifit me ad te , dicens.

R

à quaefumus omnípo-

Delcaist

Dimítte pópulum.

tens Deus : ut quos jejunia

; Phain

Le&oij.

votiva caftígant , ipfa quoque

Jommas

devótio fancta laetíficet : ut ter-

Ed quamvis fupréma mor-

- hais

tis fpem vitze omnis abolé-

rénis affé&ibus mitigátis , faci-

ye p

verint , & cümulo próxima cór-

liuscaléftia capiàmus. Per Dó-

m f

ora jáceant defun&órum ; ver-

minum noftrum.

ml

b

o tamen Dei jam mórtua refür-

Ad Magnificat ; Antiphona.

Tlidnme

gunt cadávera : vox redit, réd-

Prophéta magnus t furréxit in

ditur fílius matri , revocátur à

mittamtti

nobis , & quia Deus vifitàvit

tümulo., erípitur à fepülchro.

igliuat.

plebem fuam.

Quisifte eft ctíámulustuus , nifi

Oratio.

lj

virtuus?

mali mores ? Tümulus tuus

3 Opuli tui Deus inftitütor ,

lus u

perfidia eft : fepülchrum tuum

.K G re&or, peccáta , quibus

guttur eft. Sepülchrum enim

impugnátur , expélle : ut fem-

TL

patens eft guttur eórum , unde

pertibi plácitus , & cruo muní-

em ii

dinrint

verba mórtua proferintur. Ab

minefit fecürus. Per Dóminum,

hoc fepülchro te liberat Chri-

FEERIA SEXITIA

aue i

ftus : ab hoc timulofurges , fi

Lé&io fan&ti Evangélij fecün-

fiqin?

áudiaàs verbum Dei. Et

:

l

1grave

e

düm Joánnem.

g ao

l

:

dicio ; d

"

eccátum eft , quod poeniténtize

Ledcio j.

Cap. 11. 4. 1.

j

a

crymis ipfe laváre non poffis ;

N illo témpore : Erat qui-

pl

eat pro te mater Eccléfia , que

I

dam languens Lázarus à Be-

dito 6^

profingulistamquam pro üinicis

thánia , decaftéllo Mariz , &

d

filiis. vídua mater intérvenit.

; m cg[Fh'/

Marthze foróris ejus. Et réliqua.

Compátitur enim quodam fpi-

Homilia S. Auguftíni Epífcopi.

115

ritáli dolóre natürz ,' cüm fuos

Tratl. 49. in Joannem.po[t initium.

m

liberos lethálibus vítijs ad mor-

nquó

H

