tàrur ad Dóminum , & mileré-

eleémófyna extinguit. peccátü.

V

bitur ejus.. Quia benígnus.

Y'. Date eleémófynam, & ecce

klin o

Le&io x.

ómnia munda funt vobis. Quia

dide «

Ed ecce, cüm-dícitur Deus

ficut.

Le&tio xij.

«umdi

homo vel inexcélfum mon-

Ed fciéndum nobis eft , quia

tm, (

tem , vel in fan&amcivitátem

.

Tl

tribus modis tentátio ágitur,

à diábolo affümptus ; mens re-

fuggeftióne , dele&atióne , &

Fl

fugit crédere ; humánz hocau-

contenfu. Et nos cüm tentámut,

Sfrip(um

lsls

direaures expavéfcunt. Quita-

plerümque in dele&atiónem ;

men hon effe incredibilia ifta

aut étiam in confénfum lábi-

mánlbus

cognófcimus , fiin illo & ália

mur: quia de carnis peccáto pro-

fe'pdas.q(

ll

facta penfàmus.

pagáti , in nobis ipfis étiam géri»

diilij

&. Frange efuriénti pané tuum,

mus unde certámina toleràmus.

N

& egénos vagólque induc in do-

Deus veró, qui in ütero V irginis

Dtm tü)

inum tuam: * Tunc erüámpert

incarnátus,in mundum fine pec-

( qi

k

quafi mané lumen tuum , & an-

cáto vénerat ,

nihil contradi-

m vald

teibit fáciem cuam ; jufüitia cua.

&iónis in femetipfo tolerábat.

W Tey

X. Cüm víderis nudum , óperi

Corum,!

Tentári ergo per fuggeftiónem

eum , & carnem tuam ne delpé-

pótuit, fed ejus mentem peccáti

l ldabo

xeris, Tunc.

dele&átio non momóidit.. At-

W T

Le&io xj

que ídeó omnis diabólica illa

Atna « ü

"XErté iniquórum ómnium

tentátio foris , non intus fuit.

ny

C

caput diábolus eft : & hu-

£. Angelis füis Deus mandávit

&llh &)h

jus cápitis membra fünt omnes

de te , ut cuftódiant te in ómni-

A di

b

iniqui. An non diàáboli mem-

busvijstuis: *Inmanibus por-

ïfcefïemn

brum fuit Pilàtus ?* annon diá-

tábunt te, ne umquam offéndas

litig

boli membra Judzi perfequén-

", Su-

hlua'

ad lápidé pedem tuum.

tes, & milites crucifigéntesChri-

per áfpidem & bafilífcum am-

ib

ftum fuérunt ? Quid ergo mi-

bulábis , & conculcábis leönex?

xum;fi fe ab illo permifitin mon-

& dracónem.In mánibus.

[(er]

Q[m

ria Patri, In mánibus,

heus

cem duci , qui fe pértulit étiam

S

é

:

Dominica prima Quadragefimee.

397

ínnova

in vifcéribus

ii

S equéntia fan&i Evangeélij fe-

meise.

cándüm Marrhaeum.

Píalmus. Miferére. cum reli-

!

d

]

(tl

ilb g

Q a. aT.

quis de Dominica.

28.

um quy

N illo témpore Du&us eft Je-

Anüphona. O Déómine T fal-

T

fus in deféreum à Spíritu , ut

yvum mefac : öDömine ; bené

nv

]

tentarétur à diábolo. Er cüm

profperáre.

reent i

jejunáflet quadragínta diébus ,

Antphona. Sicbenedicamte

in vita mea Dómine: & in nó-

& quadraginta nó&ibus , pófteà

efürijt. Et accédens tentátor ,

mine tuo levábo manus meas.

m

faodtir

dixitei : Si Fílius Deies , dic ut

Antüphona. In fpíritu humili-

: (

lápides ifti panes fiant. Qui . re-

tátis, T & inánimo contríto fu-

Ícipiámur Dómine À te : * & fic

T

fpóndens, dixit : Scriprum eft :

Nonin folo pane vivir homo,

fiat facrificium noftrum , ut à te

u

nam, t

fed in omni verbo , quod procé-

fufcipiàrur hódie , & pláceat

tibi Dómine Deus.

vobis U

ditde ore Dei. Tunc affüimpfit

eum diábolus in fan&am civitá-

Anüphona. Laudáte T Deum

7j

51'5 6&1 q"-?

tem , & flátuiteum füper pin-

czli czelórum , & aqua omnes.

Átio ag

náculum templi , & dixit ei : Si

Capitulum. 2,. Cor. 6. a, 1,

Filius Deies, mittete deórfum.

tOR y *

Ratres , Hortámur vos , ne

ytentim

Scriptum eft enim : Quia An-

E

in vácuum grátiam Dei re-

ao

gelis fuis mandávit dete , & in

cipiàtis. Ait*enim : Témpore

mánibus tollentte, neforté of-

foxfum :

accépto exaudívi te , & in die

féndasad lápidem pedem tuum.

falütis adjávi te.

specttup

(igecnr

Air illi Jefus : Rurfüm fcriptum

$. breve. Ipfe liberávit me ,

eft : Non tentábis Dóminum

y li

* De láqueo venántium. Ipfe

Deum tuum. Iterüm affümpfit

liberávit, Y'. Età verbo áfpero.

il

eum diábolus in montem excél-

nl

fum valdé : & ofténdit ei óm-

liberávit.

Deláqueo, Glória Patri. Ipfe

!

u a

Hymnus.

[0 [gle[älï

nia regna mundi , & glóriam

eórum , & dixit ei: Hzc ómnia

Am Chrifle fol juftítize ,

Tf

tibidabo , ficadens adoráveris

I

Mentis diéfcant ténebrz ,

M L;

me. Tuncdicitei Jefüs : Vade

Virtürum ut lux rédeat,

l Omö[ Jf

látana : fcriptum eft enim: Dó-

Terris diem cüm réparas,

j

j]

minum Deum tuum adorábis,

Dans tempus acceptábile ,

1 m[usf*

"I

& illi foli férvies. Tunc reliquic

Et penitens cor tríbue ,

yus

eum diábolus : & ecce Angeli

Convértat ut benígnitas,

y

accefIérunt , & miniftrábant ei,

Quos longa fuffert píetas,

nman] J i

p

Oratio, Deus ; qui Eccléfiam,

Quiddámque peniténtize

yim'

infrà.

ISA

Da ferre; quamvis grávium

qporm

AD LAUTDRESX5

Majóre tuo münere,

fjf

?l

Laf

Antiphona.

Quo démptio fit críminum,

lr

lS[

u

Or mundum t crea inme

Dies venit, diestua ,

Àl

i

Deus, & fpírirum re&um

In qua reflórent ómnia:

[bUS»

)

7

Le-

398

Dominica prima Quadragefims.

Laetémur in hac ad tuam

venántum, j. Ert À verbo

prad»i»:?

Per hanc redá&i grátiam.

álpero,

& Ri

T ererum univérfitas ,

AdSextam , Antiphona.

D

Clemens adóret T'rínitas ,

Noniníolo pane t vivithomo;

Nl

Et nos novi per veniam

fed in omni verbo , quod procé-

Novum canámus cánticum.

dit de ore Dei.

ï

d

Amen.

Capitulum.

2. Cor. 6. 4.2.

:

l

Angelis fuis Deus mandávit

* Ccenunctempus acceprá-

&hi

$.

te. 5, Ut cuftódiant te in

E

4bile, eccenunc dies falü-

D

ómnibus vijs tuis.

tis. Némini dantes ullam offen-

Jioriyi

Ad Benedictus, Antiphona.

liónem , ut non vituperétur mi-

&nun.

Du&us eft Jefus t in'defértumà

niftérium noftrum.

1 f

fpiritu;ut tentarétur à diábolo:*

Y'. Scápulis fuis obübrábit tibi,

[

& cüm jejunáfler quadraginta

$. Eclub pennis ejus fperábis.

Led

dióbus , & quadraginta nó&i-

Ad Nonam , Antiphona.

il

Dóminum T Deum tuum ado-

NY

bus,pófteà elürijt.

Oratio.

ràbis , & illi foli férvies.

Fl ]

Eus, qui Eccléfiam tuam

Capitulum. | 2. Cor. 6. b. 10.

li r

ánnua

Quadragefimáli

T cafüigáti , & non morri-

Qunc d

obfervatióne purificas : preefta

U

ficáti : quafi triftes , fem-

Mi f

familize tuz ; ut quod à te. obti-

per autem gaudéntes

ficut

Wt qnte

nére abftinéndo nítitur, hocbo-

egéntes , multos autem locuple-

Ltl

nis opéribus exequátur. Per Dó-

tántes : tamquam nihil habén-

amily

minum noftrum.

tes , & ómnia pollidéntes.

li d

Ad Primam ; Antiphona.

y. Scuto circümdabit te véri-

Jefus autem t cüm | jejunáffet

tasejus. $. Non timébis à d-

[ mami;

quadragínta diébus, & quadra-

móze noctürno.

S

Viüm Y

-

ginta nóctibus ; pófteà efürijt.

Ad Vefperas, Antiphona; &

hm R&w

Ad Abfolutionem Capituli ,

Pfalmus. Dixict Dóminus. cum

UUR

Le&io brevis. Queerite Dómi-

reliquis de Dominica. 118,

Qudml

nom

ut in Plalterio.

Se

Capitulüm , &. breve , Hym-

QUosaq

Et dicitur in Dominicis & Ferijs

nus & yx. utfuprá in Vefperis

lCet v Iæ

Sabbaci.

uíque ad Dominicam Paflionis

39o.

qui. padm

exclufivé.

Ad Magnificat ; Antiphona.

.ge ls €jUs;

Ad Tertiam , Antiphona.

Ecce nunc tempus t acceptábi-

Tiim nos

Tunc affámpfit T eum diábelus

le, ecce nunc dies falücis : in his

Mp

infan&am civitátem , & ftátuit

ergo diébus exhibeàmus nofme-

Pf()fe'&ö D

eum fupra pinnáculum templi ;

típlos ficut Dei miniíftros, in

*

qie f

& dixit ei: * fi Fílius Dei es,

multa patiéntia , in jejínijs, in

Ü

mitte te deórfum.

Pmmf[[.'

vigílijs, & in charitàte non ficta.

l P(eüä [j

Capitul. Fratres , — Hortá-

Oratio. Deus, qui Eccléfiam.

g?*'*ümm ['e d

mur.

fuprà.

fup.

lgm

N

f 7?1 Ipíe liberávit me de láqueo

y.fo-

Pity

Wi

3&.- —breïi.a á Hymn.i';',- &

pra

-

d

Infra Hebd. primam Quadragefimz.

iw

radi&idicuntur in. Dominicis

ne, quando te vidimus illa &

& Ferjs ufq; ad Dominicam

illa patiéntem , & non mini-

phun.

Paífionisexclufive.

ftrávimus tibi? Quiin eum cre-

withtm,

Poft Velperas diei dicuntur

díderant, fed bona operári non

u pl

VelpereDetunctorurm.

curáverant , tamquam de ipía

F

RIA SECUND A.

fide mórtua ad vitam perveniré-

J

Ad Maturinum,Invitatorium

tur aetérnam.

Us at

de Plalter. Hym. EX more,.391.

Ecce nunc tempus acceptá-

yc dislh

Pile

; ecce nunc dies falütus:

Antiphong & Píalmi No&ur-

illimd

norum , de Plalterio.

C&md fit

commendémus nofmetípfos in

üptrire

eriam in alijs lequentibus Ferijs.

multa patiénria, in jejnijs mul-

L €&io fan&i Evangelij fecün-

tis: ^ Perarma juftíria virrü-

xb

cündüm Matthaum.

tisDei.. 3. In. ómnibus exhi-

Lectio

juei

)

Cap. 25. €. 21

beámus nofmerípfos ficut Dei

N illot

emporc :

Dixit Jefus

minífiros ; in multa patiéntia ,

] n'phom

| tuumd

difcipulis fuis: Cüm vénerit

in jejünijs multis. Per arma.

Filius hóminis in Majeftáte

e&io ij.

$,

o o

fua , & omnes Angeli cum eo,

N forte ibunt in ignem

monumon.

tunc fedébit fuper fedem Ma-

A

gtérnum , qui ópera mi-

jeftátis füze : & congregabün-

fericórdie non fecérunt : &

iles, lt

ws :

tur ante eum omnes Gentes.

non ibunt, qui aliéna rapué«

Et réliqua.

ml

runt * vel corrumpéndo in fe

Homilia S. Auguítíni Epifcopi.

templum Dei , in feipfos im-

aihil i

identeh

Lib. de fide (* operibus ,. 1y. tom.

milericórdes fuérunt :

uafa

4. cirCA medium,

dibic v

ópera mifericórdize profint áli-

I mandáris noníervátis, ad

quid fine dile&ióne, dícénte A-

rindi

vitam veniri POEC& per fo-

póftole : Si diftríbuam ómnia

Amiphcïï

lam &idem , qua íine opéri-

mea paupéribus ; charitárem au-

bus mórtua eft : illud deinde

tem non hábeam , nihil mihi

Jminie ^

quómodo verum erit , quód eis,

prodeft? Auc diligat guifquam

s I

quos ad finiftram pofitürus eft ,

breves '

próximum ficut. feípfum , qui

dicer: Ite in ignem zcérnum ,

non díligit fefpfum? Qui enim

"m

qui parátus eft diábolo; & án-

diligit iniquitátem ,. odit áni-

gelis ejus: Nec íncrepat , quia

mam fuam.

A

in eum non credidérunrfed quia

, In. ómnibus

exhibeámus

p itt

bona ópera non fecérunt? Nam

nofmetípfos ficut Dei miníftros,

j fjl p

profé&o , ne fibi quifquam de fi-

in multa patiéntia. * Ut non

,egmusnümï

de, qu& fine opéribus mórtua

vituperérur miniftérium | no-

ginltt

€ft, promittat &térnam vitam ;

ftrum. x*, Ecce nunc tempus ac-

T

proptéreà omnes Gentes fegre-

ceptábile, ecce nunc dies falá-

rä,l

j m

W

gatürum fe dixit, quz permixtze

tis: commendémus nofmetiplbs

Ed

eildem páfcuis urebánrur: ut ap-

in multa patiéntia,

Ut non

D

páreat, eos illi dictüros: Dómi-

vituperécur.

mlll:) V

Les

l

400

Infra Hebd. primam Quadragefima.

Lé&io iij.

&. Ne forté offéndas ad lápi-

| ]0 fl

Eque illud dici hic póte-

dem pedem tuum,

T

N

rit ; in quo nonnülli feip-

Oratio diei.

à

fos fedücunr , ignem szetérnum

Predi&um Capitulum, &

f

di&um, non ipiam combuftió-

Y'.dicuntur ii fecundo No&ur-

pl

nem zecérnam. Per ignem quip-

À

noin Ferijs ufque ad Domini-

pe»quietérnus erit, tranfitd-

cam Paffionis,

[

ros arbitrántur eos, quibus pro-

AD LAUDES,

D

pterfidem mórtuam per ignem

Antiphona & Pfalm. M iferére,

[

promittunt falütem, ut vidélicet

cum reliquis de Pfalt. 28.

Gpit

Capitulum.

iple ignis aetérnusfit; combiüftio

I(aig 5$. a. 1.

"OH'

veró eórum , hoc eft, operátio

UH

Lama,ne ceffes, quafi tu-

ignis, non fit in eoszetérna: cüm

a exàlta vocem tuam,

N

& hoc previdensDóminus, fen-

& annüntia pópulo meo

T

téntiam fuam conclüfit , ita di-

has

Íícélera eórum , & dómui Ja-

cens: Sic ibunt illi in combuftió-

cob peccáta eórum.

lpoten

nem ztérnam, juftiautem in vi-

$. breve. Ipfe liberávit me ,

Y. pb

tam ztérnam. Erit ergo cetérna

* Deláqueo venántium. Ipfe.

ygnimim,

combüftio , ficut ignis : & eos

X. Et à verbo álpero. De lá-

i,

in illam inírosVéritas dicit,quo-

queo. G lória Patri.

Ipfe libe—

AlSe

xum non fidem , fed bona ópe-

ràvic me.

Vonmen

xa defuífle declarávit.

Hymnus.] am Chrifte fol

Yml

&. In jejünio & fletu orábunt

juftítiae, ut fuprà in Dominica.

Ils ;]

Sacerdótes dicéntes : * Parce

397*

Copit

Dómine, parce pópulo tuo ; &

X^. Angelis füis Deus mandá-

:

Tt

ne des hereditátem tuam in

vit de te. &;. Ut cuftódiant te

*

)

llàn

erditiónem. Y^. Inter veftibu-

in ómnibus vijs tuis,

i

u

ftine.

m & altáre plorábunt Sacer-

Ad Benedi&us, Antiphona.

N Digi

dótes , dicéntes. Parce Dómine,

Veníte benedí&i T Patris mei,

NT

Glória. Parce Dómine.

percípite regnum, quod vobis

Ua

In fecundo No&uzno.

!

]

parátum eft ab'origine mun-

Cndum.

Ifaie 1. d. 16.

l.

Y

Capitulum.

Avámini , mundi eftóte,

Oratio.

) Ery

.Jauférte malum cogitatió-

Onvérte nos Deus falutá-

AN,

num veftrárum ab óculis meis:

ris nofter: & ut nobis je-

hr

Attm ;

quiéfcite ágere pervérse, difci-

jünium Quadragefimále pro-

MUU

te benefácere : quarite judí-

fíciat, mentes : noftras caleéfti-

lll[a Dat

cium, fubvenite oppréffo , ju-

bus ínftrue difciplínis. Per Dó-

RU

l

dicàte pupíllo, deféndite ví-

minum noftrum.

Hodie dicitur Offic. Defundtorü,

ane

duam. Et veníte , & argüite me,

mum )

dicit Dóminus.

Ad Primam, Antiphona.

d

* d

^. In mánibus portábunt te.

Vivo ego , dicic Dóminus: no-

Yi

j

lo

V

lSd

4 H)"

lnfra Hebd. primám Quadragefma,

$

Ó1

m

[

l

lo mortem peccatóris , fed us Y'. Scutocircümdabit te véritas

magis conyertátur; & vivat.

h

cejus. 3;. Non timébis à timóre

Capiculum, Pacem & veri-

noctürno.

uml

tàtem.

Ad Ablolütionem . Ca-

Ad Vefperas, Afia.Nos qui vívi-

dN

piruli; Querite Dóminum. $.

d D

mus, cum reliq. ut inPfalt.1 20.

Ad Tertiam, Antiphona.

Capitulum. — Sfoel.2.d.17.

Advenérunt nobis t dies pos-

F Nter veftíbulum & altáre

DES

niténtie , ad rediménda pec-

plorábunt Sacerdótes mini-

n Mi

€áta , ad falvándas ánimas.

firi Dómini, & dicent : Parce

"m

I(aie y y.b.7.

Capitulnm.

Dómine , parce pópulotuo: &c

TTR

^Onvertímini ad me in to-

ne des hereditátem cuam in op-

gt

to corde veftro , in jeji-

próbrium , ut dominéntur eis

QG

natiónes.

nio; & flecu, & plan&u. Et fcín-

pöpulo n

dite corda veítra, & non vefti-

&-br. Scápulisfüis. Hymnus.

: diti ]

ménta veítra , ait Dóminus om-

Audi benígne. *'. Angelis fuis,

nipotens.

ut füprà in Vefp. Sabbati, 390.

erivit t

X". Ipfe liberávit me de láqueo

Ane ; Capitula , R. breviá ;

xium. J

venántium, $. Et à verbo

Hymni, & Y.. fupradi&ti dicun-

emo, J

álpero.

tur ii feria!i Officio ufque ad

; iilb

Ad Sextam , Anri pliona.

Dominicam Paffionis,

Commendémus nofmetípíos t

Ad Maenificat , Antiphona,

in multa patiéntia, in jejánijs

Quod uni t ex mínimis meis

du

i i

multis , per arma juftítize.

feciítis , mihi fecíftis, dicit Dó-

Ca

culum.

minus.

Oratio.

I(ait 5 y.b. 6.

E

relínquat. fmpius viam

Bíólve , quefumus Dómi-

DCUS me:i

I

A

t lii

fuam, & vir iniquus co-

ne;noftrórum víncula pec-

gitatiónes füas, & revertárur

]i

catórum: & quidquid pro eis

ad Dóminum, & miferébitur

merémur , propitiátus avérte.

! Anïl?ï*ï;

ejus ; & ad Deum noftrum :

t hus

Per Dóminum.

EE 1 ATASRTIA.

) qwd ;

í

[*

uóniam multus eft ad igno-

éndum.

L é&io fan&i Evangélij fecin-

ag

Y^. Scápulis fuis abübrábit cibi.

dàüm Matthzum.

*. Etlub pennis ejus fperábis.

0

Le&tio j.

Cap.21. L. 10.

*

! Ad Nonam , Antiphona.

N illo témpore

.

Cüm in-

E

puil

Per arma juftíti T virtütis Dei

I

tráffet Jefus Jerofólymam ,

T14

commendémus nofmetípfos in

commóta eft univéría cívitas ,

sinit

multa patiéntia.

dicens : Quis eft hic ? Et réliqua.

o *

Capiculum.

I(aie 58.c.7.

Homilia venerábilis Bedze

lmm P "

4 Range efuriénti

panem

Presbyteri.

j

tuum , & egénos vagólque

Homilia 7. in Quadrag. tom.7,

fD

induc in domum tuam : cüm

lod maledicéndo ficum.

Ánti

Fþgrl.

1f

víderis nudum , óperi eum, &

infructuófam per figü-

port

jti

Q

tcarnem tuam ne defpéxeris,

ram fecit Dóminus , hoc

Pars Hyemalig,

Cec

idem

452

$; Infra H&bdomadam primam Quadragefims,

j

idem mox apert

ius ofténdit ,

ricin templo, quz ad minifté.

i

fin

ejiciéndo ímprobos & templo.

rium neceífária effent. ejifdem

templi, juxta hoc, quod áliàs

Y

Neque enim áliquid peccávit

arbor, quód efuriénte Dómino

fa&um légimus , cüm -jdem

m

poma non hábuit, quorum nec-

templum ingrédiens , invénitin

Clpll

eo vendéntes & eméntes oves ;

ol

dum tempus advénerat : fed

eccavére Sacerdótes , qui in

& boves, & colímbas : quia

lU

domo Dómini negótia faeculá-

nimirum hec ómnia, non nifi

utofferréntur in domo Dóminiy

i

riagerébaor, & fru&um pie-

p

tátis, quem debüerant , quem-

eos , qui de longé vénerant, ab

hii

que in eis Dóminus efuriébat. ,

indígenis comparáre credén-

^i

Arefécit

dum eft.

Domi

ferre fuperféderant.

Dóminus árborem maledi&o ;

$. Derelinquat impius viam

Tibis

üt hómines hzc vidéntes, five

fuam, & vir iniquus cogitatió-

fD

audiénres , multó magis intel-

nesíuas, & revertátur ad Dó-

.

tichcia

minum, & miferébitur ejus

*

lígerenc fefe Divino condem-

indie,

nándos effe judício, fi abíque

* Quia benígnus & miféricors

Al

óperum fru&u de, plaufu tan-

eft , & praeftáoilis fuper malitia

Thtdyt

Dóminus Deus nofter. . Non

tüm fibi religiófi [e&mónis,veluc

Di &

de fónitu & teguménrto blandi-

vult D'öminus mortém pecca-

T

réntur viridáncium foliórum.

tóris , fed ut'convertàtur & vi-

hum

$&. Emendémus in mélius, que

vat. QuiaLe&io i.

:

(s yen

M-

Vürit

ignoránter peccávimus 5 ne hi-

. Iergo Dóminus nec ea vo

bitó preoccupári die mortis ;

.

bat venümdari in templo ,

ij

quaràmusfpátium poeniténtiz,

quz in templo volébat offerri ,

HUR

& inveníre non polsimus D* Ar-

vidélicet propter ftüdium ava-

Vmonrn

ténde Dómine, & milerére, quia

rítize , five fraudis ; quod pró»

Küïaquæ

peccávimus tibi.7. Adjuva nos

prium folet efle negoriánuum

p

Deusfalucáris nofter; & pro-

fácinus: quanta putas animad-

Al

1

verfióne puniret ; fi inveniffet

$

ptrer honórem nóminis tui Dó-

Crlpxm

mine libera nos. Atténde Dó-

ibi áliquos rífui , vel vanilóquio

Wüsme:

mine.

Le&io 1j.

vacántes , aucálij cufliber vitio

Cundis (

manci

Erümquia non inrellexé-

átos ? Si enim ea,' que

Elehg IH

V

runt, in ipfoconfequénter

álibi liberé geri pórerant; Dbó-

É

llim «

diftri&iónem mérite ultiónis

minus in domo füa temporália

litéqy],

exércuit: & ejécit commércia

negótia geri non pátitur , quam-

N

rerum humanárum de domo il-

tó magis ea , quze nufquam fieri

[

p

la, in qua Divinas tantüm res

licec, plus ceeléftis irze meréile

]

Qma

$

i1in zdibus Deo facrátis

agi, hóftias & oratiónes Deo

tur;

Müm, p

olférri, verbum Dei legi, audíri ,

agüntur ? Verüm quia Spiritus

"r

& decantán precéptum erat.

fan&us in colümba füper Dómi-

Tun

Et quidem credéndum eft ; quia

num appáruit , re&té per colüm-

DN

dUa

t

)

l

les

ea tantüm vendi vel eæ?repe'rc-'

bas Spiritus ?"-aqxlai"chal'ifma

Infra Hebd. primam Quad

efimz.-

403

minlt

[

n

fignántur. Qui autem fünt in

Lé&io

&i Evangeélij fecán.

quiia

templo Dei hódie, qui cohímbas

düm Matthzum.

p d

venduncnifi

ui in Eccléfia pré-

Le&tio j,

Cap. 12. €. 36.

m

tium de impolirióne manus ac-

l

illo témpore : Refpondé-

n

cipiunt ; per quam vidélicet im-

T.

unt Jefu quidam de fcribis

iv TuEY

ofitiónem Spiritus fanctus cae-

& Pharifzis , dicéntes : Magí-

u

!

itus datur.

fter , vólumus à cefi

gnum vidé-

"O

, Paradífi portasapéruit nobis

re. Ecréliqua.

o Din

Jejínij tempus : fufcipiámus il-

Homilia S. Ambrófij Epífcopi,

menm d

lud orántes, & deprecántes :

Lib. 7. in Luc- cap. t:.

g Ui

** Ut in die refürre&iónis cum

Udaórum plebe damnáta ,

Dómino gloriémur. yIn óm-

Eccléfie myftérium evidén..

npius "

nibus exhibeàmus nofmertípfos

ter exprímitur , quze in Ni«

ficut Dei miniftrosin multa pa-

nivítis per poeniténtiam , & in

s Cj

i D

tiéntia. Utindie, Clória. Ut

regína Auftri per ftídium perci-

in die.

bicur

iéndze fapientiz , de rotíus or-

: milent

- Ad Benedi&us , Antiphona.

à

is fínibus congregátur , ut pa«

: ermam

Incávit Jefus t in templum

cifici Salomónis verba cognó-

d ,X'þ*' N

Dci; & ejiciébat omnes ven-

Íícat. Regina plané , cujus re-

déntes , & eméntes: * & men-

em p«

gnum eft indivifum , de divérfie

fas nummulariórum ; & cáthe-

I;?-(atur L

& diftántibus pópulis in unum

J

dras vendéntium colümbas e-

corpus affürgens.

"

V

vértit.

Oratio.

j nec

I'L'I

&. Scindite corda veftra, & non

Efípice Dómine familiam

veftiménta veftra : & conver-

j in um

R

|dhac ol

cuam , & praefta ; ut apud

tímini ad Dóminum Deum ve-

&e mens noflra cuo defidério fál-

fiium

firum: * Quia benígnus & mi-

geat ; quz fe carnis maceratióne

féricorseft. ; Derelinquat ír-

s qu

caftiga. Per Dóminum,

gf

pius viam fuam , & vir iniquus

Ad Ma

gnificat ; Anriphona,

cogitatiónes fuas, & revertácur

us a

D f ii

Scriptum eft enim , t quia do-

ad Dóminum , & miferébitü

*

mus mea , domus oratiónis eít

ejus, Quia benígnus.

a'v'Cl Vani R

cunctis Géntibus : vos autem

Le£tio ij.

j quli

feciftis illam fpehincam latró-

n &

Taque facraméntum illud

num : & erat quorídie docens

magnum efítde Chrifto, &

qreram '

in cémplo.

Oratio. :

P['

Eccléha : Sed tamen hoc majus

j

Scéndant ad te , Dómine,

eft,quiaillud in figára anté prae-

] Qutuf»

A

preces noftre : & ab Ec-

cé

i

j

t , nunc autem plenum in

g

eléfia tua. cun&am repélle ne-

veritáre myftériü eft. Illic enim

| (u

M

quítiam. Per Dóminum.

Sálomon typus;hic autem Chri.

bp; Deo

FERIA QHUARTA

ftus in fuo córpore eft. Ex du&.

J

"m UIil SF

Quatuor Temporum.

bus ígitur conftat Eccléfia : uc

j

li

f

Hodie dicuntur Pfalmi

r

Gn-

aut peccáre nélciat , aut peceáre

J

d

LA

n

duales,

définat. Peniténtia enim delí-

] qii

C«c 2

j

é&um

[o]

Infra Hebd. primam Quadragefimz.

u

&um ábolet, fapientia cavet.

Ad Ma

nificat , Antiphona,

i

$. Frangeefuriénti panem cuü,

Sicut fuit

J

onas t in ventre ceti

& egénos vagólque induc in do-

tribus diébus ; & tribus nó&i-

10

t

mum tuam : * "Tunc erümpet

bus : itaerit Fílius hóminis in.

corde terrze.

'Oratio.

Chana

quafi mané lumen tuum , & an-

teibit fáciem tuam juftítia tua.

Entes noftras , quaefu.

|

3. Cuüm víderis nudum , óperi

M

mus Dómine , lümine

eum : & carnem tuam ne deípé-

tuz claritátis illüftra : ut vidére

j

!

Xeris. Tunc erümpet.

poffimus quae agénda funt ; &

Mi

]

-

li

L.edtio iij,

qua reca funt , agere valeáàmus.

xl

Eterüm Jonz fignum ; ut

Per Dóminum.

e

I

typus Domínicee Paífiónis,

FERIA QUINTA.

ata étiam grávium ; quae Judzi

t

Í. é&io fancti Evangeélij fecüne

commiferint ; teftificátio pecca-

düm Marthzeum.

&lpe

tórum eft. Simul advértere li-

[cibàr

Le&io j.

Cap. 15. c. 2t,

cet & majeílárs oráculum, &

N illo témpore: Egréffus Je«

fttrént

1

trirus,

pierácis indícium. Namque Ni-

fus fecélfir in parces

nivitàrum exémplo & denun-

Sidónis. Et reliqua.

Tyri 8(.

Wam 4

I d

tiáturfupplicium , & remédium

Homilia fan&i Hierónymi

demonftrátur.. Unde étiam Ju-

fv

Prebyteri. -

dai debent non defperáre indul-

Lib. 2. Comment. in c. Y g. Mattbat,

ln

Cribis & Pharifziis calum-

perfe&im

géntiam ; fivelint ágere poeni-

zéntiam.

niatóribus derelí&tis , tranf-

Piltini

$

$& Abicóndite eleémófynam in

gréditur in partes Tyri &

poirer

b d

inu páuperum,& ipía orábit pro

*

Sidónis , t Tyrios Sidoniófque

vobis ad Dóminum

.

, * Quia

curáret, Mülier autem Chana-

Noftery

Wl

ficut aqua extínguitignem , ita

nza egréditur de fínibus prifti-

eleémólyna extinguit. peccátü.

nis ; ut clamans filize impetret

Vitiern

X^. Date eleémófynam : & ec-

faniràtem. Obférva , quod in

R

cc ómnia munda fünt. vobis.

b re

quintodécimo loco fiília Chana-

Quia. C lória. Quia.

nzzíanérur. Miferére mei Dó-

flehdi

Ad Benedi&us , Antiphon:.

mine; Fili David. Inde novit

I puri

Generátio hzc t prava & per-

vocáre Filium David,quia egrél-

thy,

vérfa fignum quarit : * & fi-

fa jam füerat de fínibus fuis, &

gnum non dábitur eijnififignum

Ti

-

errórem Tyriórum ac Sidonió-

Jona Prophétz.

xum loci ac fídei commuratiönc

roga[

Oratio.

7

dimíferat.

li

Tültte [

Reces noftras , queefüumus

&. Tribulárer , fi nefcirem mi«

lus Dit

fp

Dómine , cleménter exáu-

)

fericórdias tuas Dómine : tu di«

remn

di : & contra cun&a nobis ad-

'*S;Ve

xííti,Nolo mortem peccatóris »

i

.verfántia déxteram ruz Maje-

fed ut magis convertátur, & Vie

him )

flàis exténde,

Per Dómi-

vat: *. Qui Chananzam & pu«

Rn

mum,

Diténe

oPhWni(h

: blicánum vocáíli ad pc

&iam»

Infra Hebd. primam Quadragefima.

405

tiam. Y. Secündüm multicádi-

portunicáte ejus carére cupién-

Dpht

feNtet

nem dolórum meórum in corde

tes, quia nonut cleméntem, fed

meo , confolariónes tuz lertifi-

ut durum médicum crébriüs in-

bis nj

cavérunt ánimam meam.

clamáret.

Ipfeautem relpón-

noninyn

Q-ui

fatiy

Chananzam.

densait : Non füm miffus , nifi

Lectio 1j.

$Qu

ad oves qua periérunr domus

E Ilia mea malé à deemónio

Iíraé]l. Non quód & ad Gentes

n lümm:

T

vexàtur. Ego fíliam Cha-

non mifífus fit; fed quód primàm

nanzz puto ánimas effe credén-

miffus fit ad Iíraél : ucillis non

d nl

tium , quze malé à daeemónio ve-

recipiéntibus Evangélium, jufta

revalin

xabántur., ignorántes Creató-

fieret ad Gentes . cranfmigrá-

rem , & adorántes lápidem.

ui

tio.

INTA

non refpóndit ei verbum : non

5 In jejünio & fletu orábunt

ydi i

Sacerdótes , dicéntes : * Parce

fT

de füpérbia Pharifica , nec de

fcribàrum füpercilio: fed neipfe

Dómine ; parce pópulo tuo ; &

L 1f hd

fenténtiz fuce viderécur effe con-

ne des hereditátem tuam in per-

Egdi

ditiónem. Y'. Inter veftíbulum

trárius , perquam jüfferat : In

res Tj

viam Géntium ne abiéritis , &

& altáre plorábunt Sacerdótes;

in civitátes Samaritanórum ne

dicéntes. Parce Dómine, Gló-

['feröxiymi

intravéritis. Nolébat enim oc-

ria. Parce.

"

caliónem calumniatóribus dare:

AdBenedi&us ; Antiphona;:

,j Ml

erfe&ámque falütem Géntium

Egréffus Jefus t fecétfitin partes

yleis

Pafliónis & Refurrectiónis cém-

Tyri & Sidónis : * & ecce má-

rdl&ih"?ï'

pori refervábat.

lier Chananza: à ffínibus illie

as T

[0)

bmnibus exhibeámus

&. In

egtéffa , clamábat dicens ; Mi

j Siljuuf

nofmetipfos ficut Dei miníftros,

ferére mei , Fili David.

xuLem j a.»

in multa patiéntia : ^. Ut non

Oratio. :

. [ibup^

vituperérur miniftériü noftrum.

Evotiónem pópuli cui ,

ii imfïf

Y^. Ecce nunc tempus acceptá-

quafumus Dómine, bení-

tà ) qum*

bile;ecce nunc dies falütis: com-

gnusincénde : ut qui per abfti-

"m

mendémus nofinetípíos in mul-

néntiam macerántur in córpore,

fet

ta patiéntia,

per fru&um boni óperis refi.

Dd

tétur,

Ut 11911 vïtuPe-

Udv Ind

ciàntur ia mente, Per Dómi-

Le&io.iij.

num.

aidqi !"k

nibur

T accedéntes difcipuli ejus

- Ad Magnificat j An:iphonä. |

j

E

'Yogabant eum , dicéntes :

O mülier , t magna eft fides

commutllw

Dimitte eam , quia clamat poft

tua : fiat tibi ficuc perífti,

nos. Difcípuli illo adhuc tém-

Oratio.

Wi

ünef

lpore myfíteria Dómini neícién-

A , quzfumus Dómine ,

tes , vel mifericórdia commóri ,

ópulisChriftiánis & quae

yini

(

(2

(t

rogábant pro Chananzea mulíe-

profiéntur agnófcere : & cz-

T em[U[ ]

ze , quam alter Evangelífta Sy-

lefte munus dilígere , quod fre-

^i

quénrant. Per Dóminum.

j

j

fqphæn;'ü"am appéllar ; vel im-

j P

Co6.3

Infra Hebd. primam Quadragefime.

496

PERERIA SEX/T A.

tus, & .veftis (uae

*

M

appáruit

Id

Quatuor Temporum,

enim médius inter Móylen &

li.

L é&io fan&i Evangelij fecin-

Eliam , tamquam Evangélium

"T

'düm Joánnem.

teftimónium habéret à Lege &

DC

Le&io J.

TC

Cap. y. 4. 1.

Prophétis.

N illo cémpore : Erat dies fe-

tl

I

X€. Emendémus in mélius, qqæ*

ftus Judeórum , & afcéndit

ignoránter peccávimus; ne fü-

Vil

[r]

yefus Jerofólymam. Etréliqua.

bitó: praoccupáti die mortis,

Homilia S. Auguftini Epifcopi.

quaràmus fpátium peeniténtiz,

[

*

*

[/7

Tradl. 17.in Ioannem. poft wnitium.

& invenire non pofílimus

Ideámus quid voluerit

* Arténde Dómine, & miferé-

f0 (

V

fignificáre in illo uno;

Ie 5

quia peccávimus tibi,

[

quem étiam ipfe fervans

- Adjuva nos Deus faludris

jidus

unitátis myflérium ; detort lan«

nofter, & propter honórem nó-

qugen

minis tui. Dómine líbera nos,

clebr

guéntibus unum fanáre dignà-

tus eft.

Invénit in annis ejus

Atténde Dómine.

t Df

nümerum quemdam languó-

Leio ij.

tamqua:

ris. Trigínca & octo annos ha-

Ive ergo in Lege, five in

.

Q

bébàt in. infirmitáte.

Hic ná-

Prophétis; five in Evangé-

V. Dire

merus quómodo magis ad

lio , quadragenárius nümerus

l, «

languórem pertíneat, quàm ad

nobis in jejünio commendátur,

Ms füas,

fanitátem ,. pauló diligéntiüs

Jejónium autem magnum &

fu.

exponéndum eft. Inténtos vos

generále eft, abftinére ab ini-

Qui|

volo : áderit Dóminus, ut cón-

quirátibus & illícitis voluptátis

II

1

grué loquar, & fufficiénrerau-

bus fzeculi ,. quod eft perfe&um

l. [

diátis.

Quadragenárius náüme-

jejánium : ut abnegántes impie-

VN

rus facrátus nobisin quadam

táürem, & faculáres cupiditá-

Rs

perfe&ióne commendátur : no-

tes, temperánter & jufte & pie

DW

tum effe árbitror charitáti ve-

vivámus in hoc fzculo.

Huic

ftre:teftántur feepíffime Divínae

jejínio quam mercédem addit

Scriptire : jejínium hoc náme-

Apóftolus? Séquitur , & dicit:

ro confecrátum effe, bené noftis.

Expe&ántes illam beátam fpem,

Qttta oa

Nam & Moyfes quadragínta

& manifeftatiónem glórize beáti

gU IdO. Vc

diébusjejunávit , & Elías tóti-

Dei, & Salvatóris noftri Jefu

llllmems j

dem , & ipíe Dóminus nofter &

Chrifti. In hoc ergo fzculo

t

aQ

Salvàtor Jefus Chriftus hunc je-

quafiQuadragéfimam abftinén-

hoj

Tdtig

jünij námerum implévir, . Per

ua celebrámus , cüm bene vívis

Flftisim

Móyfen fignificátur Lex, per

mus, cüm ab iniquitátibus, &

m la

Eliam fignificántur. Prophétz ;

ab illícitis voluptácibus abftiné

D!

!5 r

per Dóminum fignificátur Evan-

mus: fed quia hzc abftinéntia

R'lmems.

gelium.

Jdeó in illo monte

fine mercéde non erit ; expe&tá.

il

ag

i

tres apparuérunt, ubi fe difcí-

mus beátam illam fpem, & re»

Ml[u[.

"i

?,Lflis ofténdit in clariráte vul-

ET

velatiónem glóri& magni Deis

8 «

-

EE

"d

Infra Hcbd. primam Quadragefimae.

407

n

& Salvatóris noftii Jefu. Chri-

tota ánima tià , & extota men-

ia t

fti. Inillafpe, cüm füerit de

te tia: & diliges próximum

apm

fpe fa&a res; acceprüri fumus

tuum ficur cefpfum. In his duó-

lgl

mercédem denárium. Ipfa enim

bus praecéptis tota Lex pendet ;

merces réddituroperáris in. vi-

& Prophéce. Méritó & illa vi-

nea laborántibus; fecinduüm E-

dua omnes facultátes füas, duo

Xb

i5 il

minüta mifit in dona Dei : méri-

vangélium, quod.vos credo re-

je myi

minilci : neque enim ómnia

tó & pro illo lánguido à latró-

nibus fauciáto ftabulárius duos

yenit

commemoránda funt tamquam

üdibus & imperitis. . Denárius

nummos accópir , unde fanaré-

pl

ergo, qui accépit nomen à nü-

tur : méritó apud, Samaritános

; K

vimus t

mmero decem , réddicur, & con-

bíduum fecit Jefus; ut eos cha-

ritàte firmáret.

ts al

jün&us quadragenário fit quin-

Binário ergo

Jonoremt

quagenárius ; unde cum labóre

ifto.nimero cüm áliquid boni

lia

celebráàmusQuadragéfimam an-

fignificátur , máxime bipartita

te Pafícha; cum laríria veró ;

cháritas commendátur. Si ergo

tamquam accépta mercéde ;

quadragenárius niümerus habet

Quinquagéfimam poft Paícha.

perfe&iónem legis, & lex non

J Á

n Evanp

$&. .Derelinquat impius viam

implétur nifiin gémino przecé-

fuam, & viriniquus apgitatió-

to charitátis :quid miráris,quia

; ymen

nes fuas, & revertàtur ad Dó-

[

a

nguébat, qui ad quadraginta

gt

duo minus habébat?

magnum 5:

minum , & miferébitur ejus:

:

* .Quia benígnus & miféricors

ii àit

.:. Paradíft portas apéruit no-

eft ; & pracftibilis fuper malí-

$

is jejünij tempus : accipiámus

jj ol

tia. Dóminus

Deus

nofter.

[

(

illudorántes , & deprecántes:

j p

j D

X.- Nonvult Dóminus mortem

* UI indie refurrec&tiónis cum

iv

peccatóris, fed ut convertátur

Dómino gloriémur. .

Inóm-

g a

:

& vivat. Quia,

nibus exhibeámus nofmetípfos

, juie

Lc&io iij.

:cuïo-

ficut Dei miníftros in multa pa-

Ementóre quód propo-

tiéntia.Ucin die. G loria. Uc. in

:ïCedem ?C:

M

füerim

nümerum tri-

die.

i

(( )»& .h'«ï»

ginta octo annórum in illo lán-

Ad Benedic"tush, Ant

i

hona.

| ciramï, j

guido. Volo expónere , quare

:

cendébat

Angelus Dómini f de

1 glöïlæw

nuümerus ille tr

izéfimus & o&tá-

decalo, & movebàtur aqua ;

g mli

j

i

vus , languóris fit pótiüs quàm

& fanabátur unus.

I

Oratib.

.

p

fanitáris, — Ergo ; ut dicébam,

am a

cháritas implet legem: ad pleni-

Sto Dómine propitius ple

j

b

nidinem legis in ómnibus opé-

E

bituz: & quam ribi facis

TUf

l usallh

ribus pértinet. quadragenárius

.effe devóram , benigno réfove

