
Hoc

ipío fa&dum eft nihil.

Gentes , & adoráte Dóminum.

erat.

U mz.

Qui hódie.

X. Jube domne benedicere.

Yy.

ube domne benedicere.

Benedi&io.

7(1 4:

Per Evangélicum

u

Benedictio.

Verba fanc&ti Evan-

verbum regnum mereáàmur a

i P

gélij dóceat nos Chriftus Filius

térnum. y. Amen.

j

m

Dei.

. Amen.

L é&io fan&i Evangelij fecün-

, ^

Lé&io fan&ti Evangelij fecán-

d

j

düm Joánnem.

no

h

düm Lucam.

Le&io xij.

C-,zp. I.4. Y.

i(7] R

Le&io xj.

Cap. 2. b. X5.

N principio erat Verbum ,

J5

1]1

N illo témpore : Paítóreslo-

& Verbum erat apud Deum ;

j

"

quebánturad ínvicem : Tran-

& Deus erat Verbum. Et réli-

( l

feámus ufque Béchlchem , & vi-

qua.

()

gt

Ho-

O 3

n

aR

In Nativitate Domini.

2TA.

Homilia fan&i Auguftini

à prefide Syrie. Cyrino. Et

Epilcopi.

ibant cmnes ut profiteréntur

Tradi.i. in Soannem circa medium.

fínguli in fuam civitáétem. A-

'E vile áliquid putáres ;

Ícéndit autem & Jofeph à Gali-

quale confuevifti cogi-

lza de civitáte Názareth,in Ju-

N

táre , cüm verba humáà-

daam in civitátem David , qua

vocátur Bérhlehem : eó quód

na foléres audire ; audi quid có-

eff:t de domo & familia David,

gites. Deus erat Verbum. Exeat

nunc néfcio quis infidélis Arià-

ut proficerérur cum Maria. de-

mus , & dicar, quia Verbum Dei

iponfáta fibi uxóre preegnánte,

Fac&um eft autem, cüàm effent

fa&um eft. Quómodo poteft

fieri , ut Verbum Dei fa&um fit,

ibi , impléci funt dies, ut páre-

quando Deus per Verbum fecit

ret. Et péperit Filium. fuum

ómnia ? Si &

Verbum Dei

primogénitum : & pannis eum

ipfum fa&um eft ; per quod

invólvit, & reclinávit eum in

áliud Verbum fa&um eft? Si

praíépio: quia non erat eis lo-

hoc dicis; quia hoc eft Ver-

cus in diverfório. Et paftóres

bum Verbi ; per quod fa&um

erant inregióne eádem | vigilán-

eft illud : ipfum dicoegoünicum

tes , & cuftodiéntes vigilias no-

Filium Dei.. Si autem non dicis

&is füuper gregem fuum. — Et ec-

Verbum Verbi ; concéde non

ce Angelus Dómini fterit juxta

fa&um, per quod fa&a funt óm-

illos, & clàritas Dei circumfül-

nia. Non enim per feipfum fie-

fit illos: & timuérunt timóre

ri pótuit, perquod fa&a funt

magno. Etdixit illis Angelus :

ómnia.Crede ergo Evangeliftze.

Nolite timére. Ecce enim evan-

X€. Verbum caro fa&tum eft, &

gelízo vobis gáudium magnum,

dabitàvitin nobis:* Etvídi-

quod erit omni pópulo : quia na-

tus eft vobis hódie Salvátor, qui

mus glóriam ejus, glóriam qua-

fi Unigéniti à Patre, plenum

eft Chriftus Dóminus, in civi-

gráriz & veritáris. Y. In prin-

táre David. Et hoc vobisfignü:

cipio erat V erbum , & Verbum

Inveniétis infántem pannis in-

erat apud Deum , & Deus erat

volütum, & pófitum in przfé-

Verbum. Et víidimus, G lória

pio. Et fübitó faca eft cum An-

Patri. Et vídimus.

gelo multitido milítize ceeléítis,

Deinde dicitur Hymnus. T* e

laudáíntium Deum, & dicén-

Deum, 27

tium : Glória in altiflimis: Deo :

A;(ä

equéntia fan&i Evangélij fe-

& in terra pax homínibus bonz

cindüm Lucam.

voluntátis. Oratio.

i

Cap. 2, 4, T-

Oncéde , queefumus , om-

N illo témpore : Exijt edi-

X nípotens Deus, ut nos

&um à Cefare Augüfto, ut

]

Unigéniti tui nova per carnem

deícriberétur univéríus orbis.

natívitas liberet, quos fub pec-

cád jugo verifla férvitus te-

ï;

H?ec deícriptio prima facta eft

net.

p

Vi

In Nativitate Domini.

21

' E[

net. Per eiüimdem Dóminum — bitur Deus , fortis, al!ehija,alie—

rnt

noftrum Jefum Chriftum Fi- lüja.

n h

Jium tuum : Qui recum vivit

Capitulum.

Hebr. 1. 4. 1.

Gd

& regnat in unitáte Spíritus

Ultifáràm , multífque

j

fan&i Deus, per ómnia fzcula

M

modis, olim . Deus lo-

d,u;cæ

feculórum. 9 Amen.

quens Pátribus in Prophétis :

noviffime diébus iftis locütus

g

Y. Dóminus vobíícum. 5&. Et

Donl

cum fpíritu tuo.

l

eítnobisin Filio, quem con-

m

L

ErdictoB enedicáómus Dàó-

ftítuit herédem . univeríórum ,

Ann

!gl'l

AW

mino; celebratur prima Miffa

per.quem fecit & fzecula.

n dit

. breve.

Verbum caro factum

poft mediam no&em, ut in Or-

.

t p

dinario

.

qua finira, dicuntur

eft,* Allelája , allel. Verbum.

lm

Laudes ; incipiendo immediate,

YX. Ethabitávitin nobis. Alle-

TEU

G lória Patti.

à Y. D eusin adjutórium.

lija , allelüja,

ema

AD .LAAILDE S

Verbum.

Hymnus.

itet

& per Horas, Antiph.

Solis ortus cárdine

xallót

Uem vidíftis t paftóres?

Ad ufque terrae limitem,

dícite; annuntiáte nobis,

þigilärx

]

Chriftà canámusPrincipeni

s n

in terris quis appáruit $*

Natum Maria Víirgine.

B eátus Au&or fzculi

E

"Natuin vidimus , & choros An-

gelórum collaudántes Dómi-

j j

Servile corpus índuit :

ruri

num , alleliája, allelíjja.

Pfal;

Ut carne carnem líberans;

- qimit

D óminus regnávit. cum re-

Ne pérderer quos cóndidit,

Jiquis. 3o.

C altz Parentis viícera

lngelus:

[rerat

Antiphona. Génuir Puérpera T

Caléftis intrat grátia :

-Regem, cui nomen stérnum,;

Venter Puéllz bájulat

ag

U

& gáudia Matris habens cum

Secréta , quze non nóverat.

'virginitátis honóre: * nec pri-

D omus pudici pé&oris

'ator»f]F

qn at

mam fímilem viía eft, necha-

"Templum repénte ficDei:

.bérefequéntem, allelija.

Intácta néfciens virum ,

Jis[igl?üï

Antiphona. Angelus ad paftó-

T

Verbo concépit Fílium.

res T aic: Annüntio vobis gáu-

E nixa eft Puérpera ,

eu M

dium magnum : * quia natus eft

Quem Gábriel predixerat ;

vobis. hodie Salvàror mundi,

:((gliltäiil

Quem mattis alvo géftiens ,

allelija.

Claufus Joánnes fénferat.

, dlfg[þ

Fa&a eft T cum

Antiphona.

F ceno jacére pértulit ,

;;

Angelo multitüdo celéftis ex-

ii d

Praelépe non abhórruit,

ércitus laudántium Deum , &

Parvóque la&e

aftus eft ,

dicéntium: * Glóriain excélfis

[

Per quem neca

j

es éfurit.

Uf

u n

Deo, & in terra pax. homíni-

G audet Chorus celéftium ,

busbonz voluncátis , allelija.

Etc Angeli canunt Deo,

qm

Antiphona,

Párvulus Filius T

Palámque fit paftóribus

r

hódie natus eft nobis , & vocá.

Paftor , Creátor ómnium.

lws [2

O 4

G ló-

"u

216

Ín Natïw"tate Domini.

G lória tibi Dómine,

y. Notum fecicDóminus, allcl.

Quinatus es de Virgine,

x. Salutáre fuum, allelija. .

Cum Patre & fanéto Sptritu ,

Ad Nonam , Antiphona,

In fempitérna fzecula. Amen.

Párvulus filias.

YX. Notumfecit Dóminus,;allel.

tulum.

, Hebr.t.e, Y x.

C;El

&. Salutáre fuum , allelüja.

peribunt ; tu autem per-

Ad Benedi&us , Antiph.

manébis, & omnesficut ve-

Glóriain excélfis T Deo, & in

ftiméntum veteráícent: & ve-

Jut amí&tum mutábis eos, &

terra pax homínibus bonz vo-

lundátis , allehíja , allelüja.

mutabüntur :

tu autem idem

Oratio.

ipfees, & anni tui non defi-

Oncéde,quafumus , omní-

cient.

C

potens Deus : ut nos Uni-

X Vidérunt omnes fines ter-

géniti tvi nova per carnem

re,allel. z. Salutáre Deino-

natívitas liberet, quos fub pec-

ftii , allelája.

cáti jugo vetdfla férvitus te-

AD VESPÉRAS,

net.

Per edmdem Dóminum

Antiphona.

nofirum.

Ecum princípium t in die

Summo mane dicitur Prima ;

:

virtütis cuz , in fplendóri-

bus San&órum, ex itero ante

qua finita, celebratur ij. Miffa in

Aurora; & in ea fit comm. S.

luciferum génui te. Píalm. Di-

ä

Anaftafize Mart.

xit Dóminus. 118.

Ad Primam , Antiphona.

Antiphona.

Redemptiónem t

Quem vidiftis.

mifit Dóminus pópulo fuo :

Ad Abfolutionem Capituli

mandávit in zcernum tefta-

méncum fuum.

Pfalm. C or-

Le&io brevis. I pfiperibunt, uc

infrà ad Nonam.

fitébor. 132.

Tertia dicitur hora fua; qua

Anti

hona. Exórtum eft t in

U

finita celebratur iij. Miffa de die

tén

ebris lumen re&is. corde:

l

Nacivitatis.

miféricors , & iiferátor, & ju-

Ad' Tertiam, Antiphona.

ftus Dóminüs. Píalm. Beátus

]

Génuit Puérpera.

vir. 118.

Capitulum. M ultifáriàm.

Antiphons. Apud Dóminumt

X. V'rbum caro. fa&um eft,

mifericórdia , & copiófa apud

m

allelüja. $. Et habitávit in no-

eum redémptio.

E

bis , allehija.

Píalmus r29.

d

ávi äd

. Ad Sextam, Antiphona.

E profündis clam

Wi

Angelus ad paftóres.

1)

te Dómine : * Dómine

Hebr. 1. €. 10.

l

Capitulum.

exáudi vocem meam.

(

T : Tu in principio Dó-

Fiant aures

tua&

intendén-

h

E

mine terram fundáfti : &

tes, * in vocem deprecatiönis

&

épera maànuum tuárum fünt

meae.

Im

cali,

S i iniquitátes obferváveris Dó-

mine

—

In Nativitate Domini

217

J

mine : * Dómine quis füfti-

ejus :

adorábimus in loco,

d

nébic?

14

ubi fterérunt pedes ejus.

Q uia apud te propitiátio eft: *

Surge Dómine in réquiem

& propter legem tuam fufti-

tuam;* ru & arca fanctifica-

Lt

nui te Dómine.

tiónis tüuae.

n

S uftínuit anima meain verbo

QUi

Sacerdótes cui. induántur jufti-

ejus : * fperávit ánima mea in

tiam : * & San&itui exiiltent.

E

Dómino.

Propter David fervum cuum, *

9 «

À cuftódia matutína ufque ad

non avértas fáciem Chrifti tui.

m

nocem , * fperec Ifraél in Dó-

Juràvit Dóminus David veri-

nl

mino.

táàtem, & non fruftrábitur eam:*

Q uia apud Dóminum mife-

.

De fru&u ventris tui ponam fü-

nett

gicórdia

.

* & copiófa apud

perfedem tuam.

at

eum redémptio.

Si cuftodierint filij tui tefta-

Et ipíe rédimet Iírael * ex

méntum meum , * & teftimó-

AS

ómnibus iniquitátibus ejus.

nia mea hzc , qua docébo eos :

Antiphona.

Apud Dóminum

Etfiljj; eórum ufque. in fzcu-

r

mifericórdia, & cepiófa apud

lum , * fedébunt füper fedem

lendi

eum redémptio.

tuam.

i

o U

Die fequenti dicitur quarta Afia.

Q uónia elégit Dóminus Sion : *

m

De fru&u t ventris tui ponam

elégit eam in habitatiónem fibi.

fuper fedemtuam.

H zc réquies mea in fzculum

tont'

Píalmus 131.

Eménto Dómine Da-

fzeculi : * hic habitábo quóniam

ib b

elégi eam.

vid, * & omnis manífue-

m u

V iduam ejus benedicens bene-

|n, (t

tüdinis ejus :

dicam : * páuperes ejus farurá-

S 1cut jurávit Dómino ; * vo-

bo pánibus.

ICRI'

tum vovit Deo Jacob :

Sacerdóres ejus índuam falu-

T

S iintroiero in tabernáculum

tári : * & Sandti ejusexultatió-

( t ]

domus mez, * fi afcéndero in

ne exultábunt.

le&um ftrati mei :

j pu

I luc prodücam cornu David, *

Si dédero fomnum éculis

parávi lucérnam Chri&o meo.

meis,* & pálpebris meis dor-

Inimiéos ejus índuam confu-

minllüï

')ü 31).0

mitatiónem,

fióne : * fuper ipfum autem ef-

E t réquiem tempóribus meis:

florébit fanétificátio mea.

donec

invéniam locum Dó.

Andph. De fru&u ventris tut

lmZ/Vi L

mino , * tabernáculum Deo

ponam fuper feder tuam.

Jacob.

pin?

Et dietertio refümitur quarto

E cce audívimus eam in E.

loco Antiph. Apud Dóminum,

næüdeïï

phráta : * invénimus eam in

cum fuo Pfalmo : & fic alteria-

ml

campis filvae.

tim dicuntur per totam Octavá ,

l ntroíbimus in tabernáculum

etiam in Oíficio Sanctorum.

Ca-

"

j

:318

In fefto S. Stephani.

f

Capitulum,

"Heb. 1. 4. r.

Qui natus esde Virpine ,.

Ulrfáriàm , mulufque

Curm Patre, & fancto Spiritu;

M

modis olim Deus lo-

In fempitérna faecula.

E

quens Páitribus in. Prophétis :

Amen.

novíífimé diébus iftis locütus eft

Yy. Notumfecit Dóminus,allel,

nobis in Fílio ; quem conftituit

£. Salutre fuum , allelija.

herédem univerlórum;per quem

Ad Magnificat , Antiphona,

fecit & fzecula.

Hódie Chriftus T natus eft : hó-

. breve.

Verbum caro factum

die Salvàtor appáruit : hódie in

eft, * Allelüja, allel. Verbum.

terra canunt Angeli , latáncur

X'. Et habitávit in nobis. Alle-

Archángeli : hódie exültant ju-

líja, allehija. G lória Patri.

fti, dicéntes : Glóriain excélfi

*

Verbum.

Deo ; allelüja.

u-

Hymnus.

Oratio. Concéde , qual

mus, utíuprà.

216.

Hrifte -Redémptor óm-

nium ,

Deinde pro S. Stephano,Afíá.

Ex Patre Patris Unice ,

Stéphanus autem plenus grátia

Solusante principium

& fortitüdine , faciébat figna

Natus ineffabiliter.

magna in pópulo. . Glória &

honóre coronáfti eum Dómine.

T ulümen , tu fplendor Patris ,

TTu fpes perénnis ómnium ;

$& E conftituífti eum fuper

Inténde quas fundunt preces

ópera mánuum tuárum,

"Tui perorbem fámuli.

Oratio.

M. eménto falüris Au&tor ;

A nobis , quafumus Dó-

D

mine , imitári quod cóli-

.Quód noftri quondam cór-

OflS ;

mus, ut difcámus & inimícos di-

(

Ex illibáta Vírgine .

ligere : quia ejus natalítia cele-

Naícéndo , fórmam fümp—

brámus , qui novit étiam pro

lt

feris.

perfecutóribus exoráre Dómi-

S ic praefens reftátur dies ;

num noftrum Jefum Chriftum

Currens per anni círculum ;

Filium tuum : Quitecum vivit

Quoód folus à fede Patris;

& regnat.

Mundi falus advéneris.

IN FESTO S. STEPHANI

?

H unc celum ;

terra, hunc

Protomartyris. Duplex.

li

'mare ,

Ad Matutinum, Invicatorium.

P

Hunc omne quodin eis eft,

C hriftum natum , qui beátum

N

Auctórem advéntus tui

hódie coronávit Stéphanum ;

hi

Laudans exültat cántico.

* Venite,adorémus. Plalm.V e-

T

IN osquoque , quifanéto cuo

nite, exultémus. 16.

Ti

Redémpti Sánguine fumus ,

Hymnus, Afz, Píalmi , &

W

Ob diem natális tui ,

Verficuli primi & fecundi No-

N

Hymnum novü concínimus,

&urni dicuntur de Communi

k

unius Marcyris.

Iu

G lörïa tibi Dómine ,

In

In fefto S. Scephani,

219

In primo No&urno.

lem valdé : multa étiam turba

li

facerdótum obediébat fidei.

De A&ibus Apoftolórum.

Cap. 6. 4. 1.

:

&. Vidébant omnes Stéphanü;

À

u

2

-

N diébus illis , cre-

quierant inconcílio : * Etin-

54l

-

G

fcénte nümero di-

o

&

tuebántur vultum ejus ramquá

J

—

.

fcipulórum, fa&um

vulrum Angeli ftantis inter il-

f

63

s

eft murmur Graecó-

los. Y. Plenus grátia & forti-

[

3»

z

ei

«

rum advérfüs He-

tüdine faciéba: prodigia & figna

adicin

braos , eó quód delpiceréntur in

magna in pópulo. Er intue

:

X

miniítério quoridiáno víduz eó-

bántur.

Le&io iij.

n i[:-

zum. Convocántes autem Duó-

'Téphanus autem plenus

exa

$

decim multitüdinem difcipuló-

grátia & fortitüdine , facié-

xum, dixérunr : Non eft equum

bat prodígia, & figna magnain

d

nos derelínquere : verbum Dei,

pópulo. Surrexérunt autem qui-

& miniftráre menfis. Confide-

dam de fynagóga , quae appel-

noyi

áte ergo fratres , viros ex vobis

"

làtur Libertinórum , & Cyre-

s g

.boni teftimónij feptem , plenos

nénfium, & Alexandrinórum ,

; lj

'Spíritu fancto & fapiéntia , quos

& eórum qui eranr à Cilícia &

lonal

conflituámus fuper hoc opus.

Afia , difputántes cum Srépha-

)Qm]l'i

:Nos veró oratióni & miniftério

no: & non póterant. refíftere

"]

- verbi inftántes érimus.

n

fapiéntize ; & Spirítui quiloque-

'

k« Stéphanus autem plenus

báàtur. Tunc fummiférunt viros ,

-grátia, & fortitidine, * Facié-

qui dícerent fe audivilfe eum di-

[mUSU*

*bat prodígia ; & figna magna in

céntem verba blafphémie in

T

pópulo..Y*. Surrexérunt. qui-

Móyfen , & inDeum.

dam de fynagóga difputántes

$& Intuens in czlum beátus

nicos

q4 C

'cum Stéphano , & non póterant

Stéphanus , vidit glóriam Dei,

M

*

jam j

refíftere fapiéntize , & Spixítui

& ait

Ecce video czlos

quiloquebátur. Faciébat..

. Dofr

apértos , & Fílium hóminis

ob

e&io ij.

fiantem à dextris virtütis Dei.

m

T plácuit fermo coram

X Cüm autem effet Stéphanus

4 omni multitüdine. Et ele-

plenus Spíritu fan&o, incéndens

gérunt Stéphanum , virum ple-

1in ceelum vidit. glóriam Dei , &

7

ch(.

num fide & Spíritu fan&o , &

ait. Ecce video.

Philippum , & Próchorum ; &

l;o[ll.'m'

Le&io iiij.

j

Nicánorem ; & Timónem, &

* Ommovérunt. itaque pl&-

j

Pármenam , & Nicoláum ádve-

bem., & fenióres , &Scri-

duf

nam Antiochénum. Hos ftatué-

i]m,V l

bas : & concurréntes rapuérunt

runt ante confpé&um Apoftoló-

eum , & adduxérunt in conci-

n

rum : & orántes impofuérunt eis

lium , & ftatuérunt falfos teftes,

Jr!

manus. Er verbum Dómini cre-

j

iv

qui dícerent : Homo ifte non

Ícébat , & multiplicabátur ni-

m

ceffat loqui verba advérfüs lo-

merus difcipulórum in Jeráfa-

cum fanétum , & legem. Audi-

l

vi-

220

In fefto S. Stephani.

vimus enim eum dicéntem :

tum meum : & ne ftátuas illis

Quóniam Jefus Nazarénus hic

hoc peccárum. Y/. Pófitis autem

déítruet locum iftum , & mutáà-

génibus clamávit voce magna;

bit traditiónes , quas trádidit

dicens. Dómine Jefu..

Et intuéntes

Ee&io vj.

VA a A APE À RI i D UER

nobis Móy:íes.

Scéndit ifte lapidántibus

eum omnes , qui fedébant in

T.

concílio , vidérunt fáciem ejus

. &. Tudaiis , quia ille defcén-

tamquam fáciem Angeli.

dic letántibus Angelis. Glória

in excélíis Deo , heri fan&i An-

$&. Cüm effet plenus Spíritu

L

fan&o beátus Sréphanus, intén-

geli exultántes cantavérunt

*

dens in czelum , vidit glóriam

hódie Stéphanum letántes in

Dei, * Et Jefum ftantemà dex-

fuum coníórtium [uícepérunt.

tris Dei. Y Et clamans voce

Heri Dóminus exivit de dtero

I i i rdeuu o R RE AT u

magna , dixit : Ecce vídeo cz-

Vírginis : hódie miles egréflus

los apértos. Et Jefum. Glória

eft de ergáftulo carnis.

$. Imperumfecéruntunaními-

Paui. EtJefum.

In fecundo N

oc&urno.

terineum, & ejecérunt eum ex-

Sermo S. Fulgéntij Eptfcopi.

tra civitárem, invocántem & di-

céntem:

Dómine Jeíu ácci-

(

Serm. de S, Stephano.

Le&io v.

pe fpiricum meum. Y/. Et teftes

Eri celebrávimus tempo-

depofuérunt veftiménta fua fe-

I

rjllem fempitérni Regis

cus pedes adoleícéntis , qui vo-

H

noftri natálem : hódie ce-

cabátur Saulus : & lapidábant

Í

lebrámus triumphálem militis

Stéphanum invocántem & di-

[

paffiónem. Herienim Rex no-

céntem. Dómine Jeíu.

Tl

fter trábea carnis indütus , de

Le£tio vij.

&l

aula áteri virginális egrédiens

Eri Chriftus pro nobis

ld

H

vifitáre dignátus eft mundum :

pannis eft involütus : hó-

i

hódie miles de tabernáculo cór-

die Stéphanus ftola eft ab eo im-

K

mortalitàtis indücus.. Heri pre-

l

poris éxiens , triumpháror mi-

grávit ad ceelum. Ille fempitér-

íápis angiftia Chriftum. poriá-

J

vitinfantem : hódie imménfitas

nz Deitátis majeftàte ferváta ;

lr

fervile cin&órium carnis . affü-

celi fufcépit Stéphanum trium-

h

mens ; in hujus fzeculicampum

phíntem. Solus Dóminus de-

]^

Eugnatürus intrávit : ifte depó-

Ícéndit, ut multos eleváret : hu-

ht

miliàvitfe Rex nofter , utíuos

fitis corruptibilibus córporis in-

B

duméntis , ad cali paládium

milites exaltáret. Neceffirium

[

perénniter regnatürus aícéndirt.

tamen nobis eft , fratres , agnó-

Qui

Ille defcéndit carne velátus , ifte

Ícere , quibus armis preecin&us

aícéndit fánguine laureátus.

Stéphanus fzevitiam Judaeórum

hí

$X. Lapidábant Stéphanum in-

pótuitfuperáre , utita meruíffet

Q

vocántem,& dicéntem : * Dó.

feliciter triumpháre.

miné Jefu Chrifte , áccipe fpiri-

$. Impijfuper juftum ja&üram

ï

il

e-

"-

In fefto S. Srephani.

22t

il

fecérunt, uteum morti tráde- gnum decórem impónes füper

Qu

eum.

rent: * Arille gaudens [fuicé-

UT

pitlápides , ut mererétur acci-

L éüio fanài Evangelij fecün-

pere corónam glórie. x*"^. Con-

düm Martheum.

Lecio ix.

tinuérunt aures Íuas ; & Impe-

Cap. 23. d. 34,

3nty

tum fecérunt unanímiter in

N illo témpore : Dicébat Je-

d.

eum. At ille.

fus Scribis & Pharifzis : Ec-

Gl

Poff multa circa medium.,

ce ego mitto ad vos Prophétas ,

yidn

Le&io viij.

& fapiéntes , & Scribas : & ex

RUL 1

"Téphanus ergo ; ut nómi-

illis occidéris ; & crucifigéris,

T

nis fui corónam meruiffec

5

Et réliqua.

GPCFK.I.

accipere , charitátem pro armis

Homilia fan&i Hierónymi

d

habébat , & per ipfam ubique

Presbyteri.

egrelfus

vincébat. Per charitátem Dei,

Lib, 4. Comment. in c. 22. Matth.

fzviénribus Judzis non ceffir :

Oc quod ánteà dixerá-

af

per charitàtem próximi ; pro

mus : Implére menfüram

H

eum

lapidántibus intercéffit.Per cha-

patrum veftrórum , ad

m&

ritàrem arguébat errántes , ut

períónam Dómini pertinére ; eà

u &

corngeréntur : per charitátem

quód occidéndus effet ab eis :

i elle

pro lapidántibus orábat , ne pu-

poteft & ad difcípulos ejus refér-

niréntur. Charitátis virtüre fub-

hl

ri; de quibus nunc dicit : Ecce

nixus vicit Saulum crudéliter

, qi

ego mitto ad vos Prophétas, &

Ízviéntem, & quem hábuit in

fapiéntes, & Scribas. Simuil-

1p'1däh&ii

5 li

terra perlecutórem, in czelo mé-

ueobíérva, juxta Apóftolum

xuit habére confórtem.

[

[o

ribéotem ad Corínthios, vá.

&. Surrexérunt quidam de Sy-

ria eff? dona difcipulórum Chri.

o p

nagó

difputántes cum Stépha-

fti : álios Prophétas , qui futüra

no:

äa

(

Ec non pórerant reíifte-

preedícent : lios fapiéntes, qui

re fapientie , &. Spirítui qui

novérunt quando débeant pro-

hbco n

B

loquebàátur. X. Commovérunt

férre fermónem : álios Scribas

n

ítaque plebem, & concurréntes

inlege do&íffimos , ex quibus

m

rapuérunt eum , & adduxérunt

lapidátus eft Stéphanus , Paulus

n

in concilium. Et non. G lória

occifus , crucifíxus Petrus, fla-

yn u

Patri. Et non.

us

gelláti in A&ibus Apoftolórum

In tertio No&. ad Cantica; Afia.

difcípuli.

a

Jerífalem, t Jeráfalem , quze

. Siéphanus fervus Dei,quem

, )

'Cel fl

f

occidis Prophétas,& lápidas eos

lapidábant Judai,vidit celos a-

)5

qui ad re milfi funr.

pértos: vidit, & introivitz* Beà-

Cantricum. B eátus vir , qui

tus homo, cui czli parébant.

)Iæan«

P

infapiéntia. cum reliquis de

Xy. Cümígitur faxórum crepi-

u

mgIUh

Communi unius Martyzis.Xxxij

tántiü cürbine quaterétur , intee

. Magna eft glória ejus in fa-

zechéreos aulze caeléftis fin?Divís

I

i

n

na ei cláritas fulfit.Beátus homos

! Jäaw

[2

tári tuoig;. &Glöriam & ma-

Les

222

In fefto S. Stephani.

" Le&io x.

fuit recordátus Joas patris ejus

Uzerimus, quis fitifte Za-

Jofadzs, quia fibi feciflet bona,

.

Heftérna die Dóminus na-

charías filius Barachíae

.

.

tus eft in terris, ut Stéphanus

quia multos légimus Zacha-

yías. Et ne libera nobis tribue-

nafcerétur in. czelis : ingréílus

rémurerróris facáltas, ádditum

eftin mundum, * Ut Scépha-

eft: Quemoccidíftis inter tem-

nus

ingrederécur in calum.

0

lum & altáre.

In divérfis di-

. Her enim Rex nofler trá-

ea carnis indütus , de aula üte-

!

vérfa legi: & débeo fingulórum

ii virginális egrédiens , vifirá-

ll

opiniónes pónere. Alij Zacha-

l

riam filium Barachiz dicunt ;

re dignátus eft mundum. Ut

*

l

qui in duódecim Prophétis un-

Stéphanus,

décimus eft : patrifque in eo no-

Le&io xij.

[

men confentit ; fed ubi occifus

Um ergo & Zachariam

C

teneámus , & occifiónis

fit inter templum & altáre, Scri-

*

ptüra non lóquitur

*

iáxime

confentiat locus : quarimus

1

cüm tempózibusejus vix ruínze

quare Barachíe dicátur filius ;

& non Joíadz ? Barachía lin-

K

templi fücrint.

.

Patefá&cse fünt jánuz celi

gua noltra benedí&us Dómi-

[

Chrifti Mártyri beáto. Scépha-

ni dícitur , & Sacerdótis Jofa-

de juítítia Hébreo nómine

[

no, qui in nümero Mártyrum

V

invéntus eftprimus: * Et ideó

demonftrátur.

In Evangélio,

uiümphat in celis coronàtus

quo utüntur "Nazaréni, pro fi-

lio Barachíz , fílium — Jofadee

$. Mortem enim,; quam Sal-

vátor nofter dignátus eft pro

reperimus fcriprum.

nobis pati, hanc ille primus

. Sepeliérunt Stéphanum vi-

réddidit. Salvatóri.

iitumorád, & fe;e'ruxlt plan-

Ejr. ideö

triümphat.

&um magnum fuper

eume

il

Lectio xj.

* Faca eft perfecátio magna ad-

à Lij Zacharíam patrem Jo-

vérfüs Eccléfiam , quae erat Je-

»

ánnis intélligi volunt , ex

rofólymis. Y. Saulus autem

:?:

quibüfdam apocryphórum fóm-

conféntiens neci ejus , devaftá-

niijs approbántes ; quód propté-

bat Eccléfiam. Facta eft.. Gló-

ls

feà occífus fir; quia Salvatóris

ria Patri. Facta eft.

Íq

redicáverit. advéntum.

Alij

la,

S equéntia fan&i Evangélij fe«

áftum volunt effe Zachariam,

cándüm Matthazeum.

D

T

qui occiífus eftà Toas rege Ju-

Cap. 23. d. 34.

da inter templum & altáre, fi-

N illo témpore : Dicébat

p

i

cut Regum narrat hiftória. Sed

|Jefus Scribis & Pharifzis :

n:q

h

'obfervándum , quód ille Za-

Ecce ego mitto ad vos Pro-

charías non fit fílius Barachíg,

phéras , & fapiéntes, & Scribas:

Yi

íed filius Joíade Sacerdócis :

& ex illis occidétis, & cruci-

D

An[w

"unde & Scriptüra refert: Non

figétis: && ex eis flagellibiris

in

N

In fefto fan&i Stephani.

22

T

in fynagógis veflris: & perfe- los apértos, & Jefüm ftantem

hn

quémini de civitáre in civitá-

à dextris virtütis Dei,

I D

iem: ur véniar fnper vos om-

iculum.

A&. 60 b. g.

QT

m

nis fanguis juftus, qui effüfus

phanus' autem — plenus

gria

eft füuper rerram : à fánguine

grátia & fortitüdine , facié-

X

Abeljuíti, uique ad lánguinem

at prodi

celim

gia & figna magna ig

Zacharíz filij Barachíze , quem

pópulo.

tt f

occidíftis

inter

templum. &

&. brev. Glória & honóre ,,

il

altáre. Amen-dico vobis; vé-

* Coronáfti eum Dómine. Gló-

nient hec ómnia fuper gene-

,Vi

ria & honóre.. y», Et conftituí-

n W

ratiónem iftam. Jerifalem, Je-

fti eum füper ópera. mánuum

rüflalem , quze occidis Prophé-

tuárum. Coronáfti. Glória Pa-

tas, & lípidas eos, qui adte

tri, Glória & honóre.

qurat

miíhi funt: quóties vólui congre-

Hymnus.

rc(i[ï,ünii

gàre filios tuos ; quemádmo-

* Artyr Dei, qui áínicum

Yi

dum gallina cóngregat pullos

Patris fequéndo Filium ,

[ fllllL*v

fuos fuüb alas, & nolutfti? Ecce,

Victis triümphas hóftibus ,

relinquétur vobis domis veftra

hia l

Vi&or fruens czléftibus,

Dóm:

deíérta. Dico enim vobis: non

'T ui precátus münere.

t y]iz

me vidébitis ámodó , donec

Noftrum reátum dilue,

m

dicátis: Benedí&us qui venit

Arcens mali contágium,

in nómine Dómini.

Vite rémovens tzedium.

vangehf:»

Oratio. D : nobis. ur infrà.

ilpro /

S oláta fünt jam víncula

A -D LA U.DE-S

t JDfä ]

Tui facráti córporis;

& per Horas , Antiph.

Nos folve vinclis fzeculi ,

um

ApidavéruntStéphanum,T

Amóre Filij Dei.

& iple invocábat. Dómi-

G lória tibi Dómine,

n pl

E

;

— num , dicens:

Ne ftátuas

Qui natus es de Vírgine ,

[ w

ilis hoc peccátum.

Píalm.

Cum Patre , & fan&o Spíritu,

kagl]l 1&

D óminus regnávit. . cum reli-

In fempitérna fzecula. Amen.

T

quis. . 30.

X. Sepeliérunt Stéphanum viri

; firl

Antiphona.

Lápides torrén.

dl

timoráti. $&. Etfecérunt plan-

tis t illi dulces fuérunt: ipfum

&um magnum füper eum.

j o

feqíuntur omnes ánime ju-

Ad Benedi&us, Antiphona.

Lo0.

Stéphanus autem t plenus grá-

ngelll j

Antiphona. Adhzfit'ánima f

tia & fortinidine, faciébat Íigna

m

mea poft te; quia caro mea la-

magna in pópulo.

pidàta eft pro te, Deus meus.

Oratio.

.

p

Antiphona. Stéphanus vidit T

A nobis, quefumus Dó-

u

cxlos apértos : vidir, & introi-

vit

mine , imitári quod cóli-

"

beáàtus homo, cui caeli

mus , ut diícámus & inimicos

(

u

patébant.

dilígere : quia €jus natalítia ce-

qi

Antiphona.: Ecce vídeo T cz-

lebrámus; qui novit étiam pro

gell&blb

per-

224.

In fefto fan&i Stephani.

irulum.

Ad. 7.' £. $9.

períecutóribus exoràre Dómi-

»um noftrum Jefum Chriftum

)ó

fitis autem génibus, cla-

mávit voce magna , dicens:

Filium tuum: Qui tecum vivit

& regnat.

Dómine, ne ftácuas illis hoc pec-

cátum : & cüm hoc dixifílet ,

- Deinde fit commemoratio de

Natuvitate , Antiphona.

obdormivit in Dómino,

Glória in excélfis T Deo, & in

Y Magna eft glória ejus in fa-

terra pàx hominibus bonz vo-

]utári tuo. g. Glóriam & ma-

lántátis , alleldja , allelüja.

gnum decórem impónes füper

eum.

Y. Notumfecit Dóminus;allel

e fuum , alleluja.

Ad Vefperas , Afia.

'Tecum

5:. Salutàr

Oratio.

principium, cum reliquis Anti-

Oncéde quafumus omní-

phonis & Pfalmis de Nativita-

C

potens Deus : ut nos Uni-

te, ut fuprà. 216. E: dicuntut

géniti tui nova per carnem natí-

etiamin alijs Feftis infrà hanc

vitas líberet ; quosfub peccáti

Q&avam occurrentibus.

C

AG. 6, b. $,

jugo veráfta férvitus tenet. Per

apitulum.

T

éphanus auté plenus giá»

eümdem Dóminum noftrum Je-

füm Chriftum.

S

tia & fortitüdine , faciébat

[

Ad Tertiam , Antiphona.

prod

ígia G figna magna in

q

populo.

j

Lápides torréntis.

Capitul. S téphanus autem.

. breve, Pofuífti Dómine ;

* Super caput ejus. Pofuifti.

X^ Glória & honóre coronáfti

eum Dómine. $; Ft conftituí-

Y*. Corónam de lápide pretiófo.

D

fti eum fuper ópera mánuum

Super. G lória Patri. Pofuifti.

K

tuárum.

Hymnus.

4l

Eus tunórum mílitum

Ad Sextam , Antiphona.

Adhazfit ánima.

Sors, & coróna;praemium:

Capitulüm.

Ad. 6. b. 9.

Laudes canéntes Mártyris

Abíólve nexu críminis.

i

Urrexérunt autem quidam

o

de fynagóga , qu& appellà-

H ic nempe mundi gáudia;

K

Et blandiménta nóxia ,

tur Liberinórum , & Cyrenén-

Á

fium , & Alexandrinórum , &

Cadüca rité députans

fi

eórum qui erant à Cilicia, &

Pervénit ad czléftia.

De

P cenas cucürrit fórtiter ;

Afia , difputántes cum $répha-

V

no : & non póterant refiftere fa-

Et füftulit viriliter ,

).

iéntim , & Spirítui qui loque-

Pro te effándens fánguinem,

L

ácur.

Artérna dona póffidet.

x Pofuifti Dómine fuper ca-

O b hoc precátu füpplici .

'Te póícimus piítlime ,

put ejus.

h

de pretió

g. Corónam de lápi-

e

In hoc triímpho Mártyris ;

tlj

Dimítte noxam férvulis.

Ad Nonam, Antiphona.

t

Ecce video.

Glória cibi Dómine,

h

Qui

In feftofan&i Joannis,

2

^

: Qui natus ee de Vírgine,

IN FESTO $. JOANN

t

n

- Cum Parre, & fancto Spíritu,

Apoftoli & Evangeliftae,

G

In fempitérna fzecula. Amen.

Duplex.

(qu

y'. Stéphanus vidit czelos apér-

Ad Matütinum; Invitatorium;

dfit

tos. . Vidic & introlvir : beá-

Hymnus, Antiphonz , Pfalmi ,

tus homo, cui celi patébant.

& Verlus primi & fecundi No-

nf

Ad Magnificat , Aniphona,

X m

&urni de Communi Apoftolo«

Sepeliérunt. Stéphanum T viri

rum.

du

timoráti , & fecerunt plan&um

In primo Noécturio.

magnum fuper eum.

Incpit Épíftola prima ' beári

Ten

Orario. Da nobis , quefu-

Joànnis Apóftoli.

sAn

mus. ucíuprà. 218.

L.ectio j.

Cap. 1. 4.1,

Val

OE

em

z

Uod fuir ab inítio ;

Deinde pro fando Toanne, Ana,

.

ï

z5

d

IYfteeft Joánnes t qui fupra pe-

n

-

quod audívimus ,

é&us Dómini in cena recübuit:

s

21

z

1[13 m!

W

quod vídimus ócu-

7

beátus Apóftolus , cui reveláta

SCN

A

o

R

E

Est

lis noftris , quod

M

fünt fecréta caeléftia.

perfpéximus ,

]s p

x". Valdeé honorándus eft beá.

manus noftre contrectavérunt

de verbo vire: & vita manife-

ficiti

tusJoánnes. s. Qui fupra pe-

étus Dómini in cena recübuit.

ftàta eft , & vídimus, & teftá-

Lägm j

—

Oratio.

mur , & annuntiámus vobis v,i,-

r ^ Ccléfi

am tuam , Dómine,

Dömir.ï;

tam atérnam, qua erat apud

4 ", benígnus illáftra : ut beáci

r

i

Patrem , & appáruit nobis:quod

epti

Joánnis Apóftoli tui & Evan-

vidimus & audívimus , annun-

uámus vobis, ut & vos focietá-

Po[uxïiï.

geliftae illumináta doctrínis ,

ad dona pervéniat fempitérna.

rem habeátis nobífcum, & fo-

N

Poítea fit commemoratio de

cíetas noftra fir cum Patre, &

r

Nativitate , Antiphona,

cum Filio ejus Jefu Chrifto.

Hódie Chriftus T natus eft : hó-

Valdé honorándus eft beá-

lii

die Salváter appáruit: hódie in

tus Joánnes, qui fupra pe&us

js

T

terra canunt. Angeli , latáncur

Dóminiin ceena recübuit: * Cui

Archángeli : hódie exültant ju-

Chriftus in cruce Matrem Viír-

Sxih

fti , dicéntes : Glória in excélíis

ginem Vírgini commendávit.

?HS

Deo, alleliíja.

X'. Virgo eft elé&us à Dómino,

lh

y'. Notum fecit Dóminus,allel,

(V

atque inter céteros magie dilé-

e füum , allelája.

&us. Cui Chriftus.

s. ,Salurär

Oratio.

Le&io 1j.

*Oncéde quaefumus omní-

73 T hzec fcribimus vobis , ut

K

C

potens Deus: ut nos Uni-

r

li

4 gaudeátis ; & gáudium ve-

£éniu tui nova per carnem na-

ftrum fir plenum.. Er. hzc eft

1]

tivitas liberer ; quos füb peccá-

annuntiátio , quam audivimus

u'rtjfïï

ti jugo veuifta férvitus tenet.

abeo, & annuntiámus vobis :

*

,vuhsn

Per eimdem Dóminum,

Quóniam Deus lux eft, & réne-

P

. Pars Hyemali.

bra

4;

226

In fefto fan&ti Joannis.

brz ineonoen funt ullae.

Si di-

propiriátio pro peecáris noftris :

non pro noftris autem tantüm ,*

xérimus , quoniam focietátem

habémus cum eo , & in ténebris

ied étiam pro tocius mundi, Er

ambulàmus; mentimur ,& ve-

in hoc fcimus, quéniam cognó-

fitàrem non fácimus.

Siautem

vimus eum, Ífi mandáàra ejus

inluceambulimus,ficuc &

ipfe

obíervémus. Qui dicit fe noffe

eft in luce 5 focietátem habé-

b

eum ; & mandáta ejus non cu-

mus ad ínvicem , & Sanoeuis Je-

ftódit, mendax eft , & in hoc

fu Chrifti Filij ejus emándat nos

véritas non eft.. Qui autem fer-

ab omni peccáto.

vat verbum ejus , veré in hoc

&. Hiceft dilcipulus ille; qui

charitas Dei pertécta eft.

teftimónium pérhibet de his ,

&. Ecce puer meus, quem ele.

& Ícripfit haec: ^ Ecfcimusquia

gi; dicir Dóminus ,. elé&tus

verum eft reftimónium . ejus.

meus : * Complácuit fibi'in eo

X. Fluénta Evangélij de ipfo

ánima mea. Y".Pófui fupereum

facro Dominici pé&oris fonte

Spirirum meum, judícium Gén-

pouivir. Et icimus,

tibus nuntiábit,

Complácuit

Le&io iij.

fibi;:. Glózia Patri. Complácuit,

In fecundo No&urno.

