Jefus : Adhuc módicum tem-

. Qui cuftodiébant ánimam

pus vobílcum fum. Quod mo-

meam , confílium fecérunt in

v ï)(' E[ 7

dó vultis fácere , factiri eftis ;

unum ; dicéntes: Deus dercli.

virimmu

fed non modó, quia modó no-

Anrpit

quir eum , * Perfequímini &

lo. Quare adhuc modó nolo?

comprehéndite eum : quia non

Dini

Quia adhuc módicum tempus

eft qui líberer eum: Deus meus

( i

vobifcum füm, & tunc vado

ne elongérisà me: Deus meus

; H)«mnriy

ad eum qui me mifir.

Implére

in adjutórium meum inténde,

vee !

ptut

débeo difpenfatiónem meam ,

/^, Omnes inimíci mei advér.

) Ami

& fic perveníre ad Paffiónem

&

um me cogitábant mala mihi:

Ve[ler iL

meam.

verbum iniquum mandavérunt

TL

$, Deus meus éripe me de

advérfüm me,dicéntes. Petíe-

T

fnanu peccatóris, & de manu

DL

químini.

ymu

«ontra legem agéntis , & iniqui:

Leioiij.

Hj

* Quóniam u es patiéntia mea.

Idérunt enim fe ingénti

uretd

, Deus meus ne elongéris à

V

crímine

impietátis ad-

j

"

me: Deus meus in auxilium

ftrí&os, quando illum occidé-

" p

It

meum rélpice. Quóniam.

runt , quem venerári & adorá.

yde

Led&io 1j.

jj 9

w

re debuérunt: & . hoc putábanc

j

^^« Uezrétis me, & non inve-

]

effe inexpiábile. Magnum enim

qori

fácinus erat , cujus confiderá-

y

. niéris , & ubi fum ego; vos

no

Otéflis veriire.

Hic jam

tio illos fáceret defperáre: fed

M[g j/

Relürre&iónem fuam pradíxir:

non debébant defperire, pro

Pars Hyemali.

TL

Gg

qui-

Em

466

infra Hebdomadam Paffionis.

quibus in Cruce pendens Dó- nom

en ejusnon metorétur ám«

i

minus eft dignátus oráre.

Di-

]ius.

^ Q

xerat enim: Pater,ignólce il- $.br.

Erueà frámea, Hymn,

qu

L. uftris fex. . Eripe me. 462;

ltego

lis, quia néfciunt qujd fáciunt.

Vidébat quofdam fuos inter

Ad Benedi&us ; Antiphona,

päveam

multos aliénos

.

.

illisjam peté- In die magno t feftivitátis fla-

(iem af

batvéniam ,à quibus adhucac- bat Jefus, & clamábandicens:

trtine

Non enim Siquisfitit , véniat ad me , &

! Dunoí

cipiébat injüriam.

attendébat quód ab ipfis mo- bibar.

| Y Deor

Oratio.

[ 1

riebátur , fed quia pro ipfis

|

moriebárur.

An&ífica , quafümus Dó.

|

Dd

G

mine;noftra Jejánia: & cun-

| AiNoj

3. Pacíficé loquebántur mihi

inimíci mei, & inira moléfti &àrum nobis indulgéntiam pro-

| Maqud

erant mihi:* Vidífti Dómi- pítius largire culpàrum. Pet

hm

ne, nefíleas, ne difcédas à me. Dóminum.

m Ti

y. Egoautem cüm mihi mo-

Hodie dicitur Officium Des

Cipitu

Xéfti eflent , induébam me ci- fun&orum.

Fcor

lício, & humiliábam in jejá-

Ad Primam , Antiphona.

tunfre

nio ánimam meam.

Vidifti. Líbera me T Dómine, & pone

hus

X. Pacificé

me juxta te: & cujüfvis manus

XUY

In fecundo Nocturno.

ugnet conttra me.

f*NE t

ger.11.d.1$.

Àb Abfolutionem Capituli ;

Capitulum.

gïimamm

5 TTautem Dómine demon- Leciobrevis,;F áciem mearm

1

i

um

ö

À ftráfti mihi, & cognóvi : ucinPlalt. $.

/!

M

tunc oftendifti mihi fhidia eó-

Ad Tertiam, Antiphona.

Ua

rum. Eregoquafi Agnus man- Judicáfti Dómine t caufamáni^

Qul

fuétus, quiportáturad víéimá. m meze , defenfor vitee mes ,

IT

YX. Eripeme Dómineab hómi- Dómine Deus meus.

W Qu ,

nemalo. 3. A viroiniquo eri-

Capitulum.

Jer-i7- b.1$.

Ylyi m

"a

NG

pe me.

Omine , omnes qui te de*

Titis

Oratio diei.

l)

relinquunt , confundén-

TUf

*

.

recedéntes àte, in terra

, Dea

Praedi&um Capitul. & y.. di-

u

?I

cuntur in Ferijs ad ij. Nocturn,

fcribéntur : quóniam derelique:

W

X

uíque ad Feriá iv. majoris Heb-

runt venam aquárum vivéntiurm

Ln Ti

domadz inclufive.

Dóminum.

M

l

Qf

Ad Laudes, Afia, & Pfalm.

YX Erue à frámea Deus ánia

t&d

M ifexére mei Deus, cum reliq.

mam meam.£&. Erde manuca«

de Píalt.

28.

nis Wnicam rneam.

: Ylrg

Capiculum.

Ger. i. d.19.

Ad Sextam , Antiphona.

ha

Enite, mittámus lignum

Pópule meus, T quid feci tibi

M

u

V

in panem ejus, & eradá-

aur quid meléftws fui ? Refpóne

ln

l

A

mus eam de terra vivénrium, &

imhær,[

de mihi.'

l

C

H

P c

3

Infra HebdomaäamkPafïïonïsn

67

ob

* Capirulum.

Jer-17.6.18.

re&cur prote&ióne deféndi, Per

^* Onfundántur qui me perfe-

Dóminum,

s H

C

quüncur, & non confün.

Capitula predicta dicuntur in

dT

dar ego : páveant illi; & non

Feriali Officio uíque ad Feriam

pl

páveam ego

M

a

induc fuper eos

iv. majoris Hebdomade 5 Af

Hv

diem afflictiónis, & düplici con-

veró per Horas, ulquead Do.

bardit

iritióne cóntere eos, Dómine

minicam in Palmis.

ami

Deus nofter.

FERIA TERTIA.

X. DeoreleÓnis libera me Dó-

L é&io fan&i Evangeélij fecin-

]

mine. £. Ec à córnibus unicór-

düm Joánnem.

limis D

nium humilitátem meam.

Le&io j.

C4 SHOCGTS

ynu i

- . Ad Nonam , Antiphona.

N illo témpore : Ambulábat

I

[phny:

Numquid rédditur t pro bono

Jefusin Galilzeeam: non enim

malum ; quia fodérunt fóveam

volébat in Judeam ambuláre,

j|pinn. l

ánimc meze ?

quia quaxébant eum Judai in-

)fficun

Capitulum.

Jer.1$.d. 20.

terfícere. Er réliqua.

Ecordáre quód ftéterim in

Homilia S. Auguftíni Epífcopi.

R

Tractatu 28, in Ioannem,

iiphoni

confpé&u tuo , ur lóque-

M & [

&er pro eis bonum, & avérterem

Nifto Evangélij capítulo ,

f)üïvïs n

indignatiónem tuam ab eis.

]

fratres , Dóminus nofter Je-

J

* Neperdas cum ímpijs Deus

fus Chriftus fecndüm hómis

ánimam meam. X. Etcum viris

nem fe plürimüm commendávit

jdem

fánguinum vitam meam.

fidei noftrze. Etenim Íemper

Ad Velp. Capit.

Oer. 1 1.d. 20.

hoc egit di&is & fa&is fuis, ut

U autemDómine Sábaoth,

Deus eredátur & homo : Deos

Aniji?

e cai

- quijüdicas jufté, & probas

qui nos fecit,homo qui nos qua.

&enes & corda, vídeam ultió-

for i

fivit : Deuscum Patre femper ,

qus

nem tuam ex eis : tibi enim re-

homo nobifctum ex rémpore.

l

velávi caufam meam , Dómine

u h

Non enim quizreret quem féces

Deus meus.

rat ; nifi fíeret ipfe quod fécerac

ymies qül'

X.br. Deore. Hymn. V exílla

i 07

Verüm hoc mementóte, & de

Regis.

: Ernpe me Dómi-

córdibus veftris nolite dimitte-

"1 lfl*ï

ne.

yniam derf J

re: ficeffe Chriftum hóminem

'

À

d3 Ielz;gnifïcat, Anciphona.

fa&um, ut non deftíterit D

um

Si quis fitit t véniat ad me, &

effe.Manens Deus accópit hómi-

ibat: & de ventre ejus fluent

nem , quifecit hóminem.

n pui

aqua viva ; dicic Dóminus.

&^ Adjütor & fuícéptor meus

pà

Oratio,

es tu Dómine: & in verbu;a

Ll T

(»

$ A, quefümus Dómine ,

tuuni fperávi : * Declináte à »12

J

pópulo tuo falütem men-

m À

*

malígni: & fcrutábor mandit4

É

Ü

j

fis & córporis

»

ut bonis opéri-

Dei mei. 7* Iníquos édio híbui:

"l

bus inherénde, tua lempex me»

& legem tuá diléxi, Declinit?,

Gg 23

[

—

468

Infra Hebdomadam Paffionis.

yurt

Lecio 1j.

dime meDómine. Y. Eripeme

i

Qu

ando exgo látuit ut ho-

Dómine ab hómine malo , à vi«

Ti voc

(

S.

Se.

. mo, non poténtiam per-

ro iníquo líibera me. Rédime,

ht lo

fitici

did

ïïïäfpmändus eft , fedexém-

&. Neperdas.

Ad Bened

i&us, Antiphona. :

, 1

lum infirmicáti prebuífle. Ille

enim quando vóluit., deténtus

Tempus meum t nondum ad-

vl

eft : quando vóluit , occifus eft.

vénit, tempus autem veftrum

folmi

Sed quóniam furüra erantimem-

Íemper eft parátum.

dis fl

Oratio.

bra ejus; id eft , fidéles ejus , qui

a

Ts

non habérent illam poreftátem,

",T Oftra tibi, Dómine, quae

A. ' &. fumus , fint accépta Jejt«

f Tt

quam habébat ipfe Deus nofter :

quód latébat, quód fe , tam-

nia : qu nos& expiándo , grá«

du Di

quam ne occiderétur , occultá-

tiatua dignosefficiant, & adre«

ET

bat, hoc indicábat fa&üra efíle

média perdücant secerna, Per

hs; ]

r

membra füa,in quibus ütique

Dóminum.

; qerba

membris fuis ipfe erat.

Ad Magnificat , Anciphona,

! Ricifel

$& Docéboiniquos vias tuas

DI

M

Vos aícéndite T ad diem feftum

!lim me

& impij ad te converténtur :

hunc : ego autem non alcén-

bt

* Líbera me de fanguinibus

dam, quia tempus meum none

Deus Deus falütis mez. Y'- Dó-

dum advénit,

i ä:long'e K

Oratio.

mine lábia mea apéries: & os

|

lm

|

meum annuntiàbit laudem tuà.

7A nobis , quaefumus Dó-

]

]t

Libera.

i

À mine , períeverántem in

Vninis

u

Lecio iij.

tua voluntáte famulátum : ut in

I

3

diébus noflris & mérito & nit-

.&.

| On enim Chriftus in cá-

| woüïque :

.4. & pire, & non in córpore :

l

mero pöpulus tibi ferviens au«

S?Situes

fed Chriftus totus in cápite ; "&

eátur. Per Dóminum.

M. N

FERIA QUARTA.

incórpore. Quod ergo membra

Ia, RW fe

Hodie dicuntur Plalmi .Gra-

cjus , ipfe : quod autem ipfe;

duales.

Roant, B

non continuó membra ejus.

n : ad

L.é&io fan&i Evangelij fecür

Namfinon ipfieflenr membra

SIet a

ejus, non díiceret Saulo : Quid

diàm Joánnem.

Qidere "

me perféqueris ? Non enim Sau-

Ledioj, QCap. 10. d. 22

N illo témpore : Facta funt

!ECGdi; N

lusipfum , fed membra ejus ; id

NI od

eft , fidéles ejus , in terra períe-

encenia in Jerofólymis: &

ib

quebátur Nóluit tamen dicere

hiems erat. Et ambulábar Jefus

L N a

fan&tos meos , lervos meos, po-

intemplo , in porticu Salomó»

?FEID Qp .

ftrémó honorabíliüs , fratres

nis. Er réliqua.

atibi

meos : fed me, hoc eft, membra

Homilía S. Auguftini Epífcopie

Tratt. 48. in Ioann. poft inituum.

l

m::jl ln[l

|

mea , quibus ego fum Capur.

D. Ne perdas cum ímpijs Deus

Ncenia feftivitas erat de»

t

ánimam meá, & cum virisfán-

dicatiónis templi. Grzcé

Ré-

enit canon dícitur

noe

czuinum vitam meam :

yUIRe

Ynfra Hebdomadam Paffionis.

469

Le&io ii

B

B

vum. Quandocámque novum

Erpa

áliquid füeric dedicátum , encae-

* Rigüerant di

|

igéndi chari-

hu

niavocántur. Jam & ufus ha-

i

táte, & ardébant nocéndi

M

bec hoc verbum. Si quis nova

cupiditáte. Longé áberant, &

tünica induátur , encaniáre di-

ibi erant : non accedébant cre-

pl

citur. Illum enim diem , quo

déndo, & premébant perfequén-

noimi

do. Quarébant audire à Dó-

templum dedicátum eft , Judai

*

a wl

folémniter celebrábant

.

ipfe

mino , Ego lum Chriftus : &

]

fortáffe de Chrifto fecündüm

dies feftusagebátur, cüim ea quze

|

le&a fupt; locütus .eft Dómi-

hóminem fapiébant.. Pradica-

ümineg

nus.

vérunt enim Prophéte Chri-

ftum : fed Divinitátem. Chrifti

X

"

, Tota die contriftátus ingre-

:

1

&bar Dómine : quóniam áni-

& in Prophétis & in ipío Evan-

xpünömgf:

n u

ma mea compléra eft illufióni-

gelio nec hzrétici intélligunt :

uml

bus: * Et vim faciébant , qui

quantó minüs Judzi , quámdiu

quarébant ánimá meam. 57 À-

velàmen eft íuper cor. eó-

hn

mícimei & próximi mei advér-

rum ?

diem

füm me appropinquavérunt &

. * Quis dabit cápiti meo aquá ;

ion di

ftecérunt : & qui juxta me erant,

& óculis meis fontem lacrymá-

qneum J

de longé ftetérunt, Et vim.

rum , & plorábo dieac nocte?

Lectio

quia frater propínquus fupplan-

iV

: Tems erat ,

lgc ambulábat

távitcme, X Et omnis amicus

fraudulénter

ince(fic

velund

Jefus in templo in pórticu

in me.

Salomónis. Circumdedérunt er-

Vereattd

y., Fiantvie eórumténebree &

làmm:d

goeum Judei , & dicébant ei :

lübricum : & Angelus Dómini

Et omnis.

mérimi

Quortífque ánimam noftram tol-

pérfequens eos.

lis? Si tu es Chriftus , dic nobis

5, Quisdabit.

; fenic!

alàm. Non veritátem defide-

Ad Benedi&us , Antiphona,

yinum.

qAA

rábant; fed calimniam prepa-

Oves mez T vocem meam áu-

U'Phln*

rábant. Hiemserat , & frígidi

diunt : & ego Dóminus agnó-

erant : adillum enim Divinum

Íco eas,

ag

Ignem accédere pigri erant.. Si

Oratio.

accédere eft crédere : qui credit,

" An&ificáto hoc jejünio ,

nnElU«

.

accédit

*

qui negat , recédir.

& 3 Deus, tuórum corda fidé-

4

fi

Y

i

Non movétur ánima pédibus,

lium miferátor illüftra : & qui-

jl

fed affé&ibus.

bus devotiónis praeftas affe&tum;

al

yf

Ne avértas fáciem tuam À

prabe fupplicántibus pium be-

g

JJbl

uó-

Ar

plüero tuo Dómine : *

nignus auditum. Per Dóminum,

j

niam tribulor , velóciter exáudi

Ad Masnificat, Antiphona.

me. 5 Inténde ánime mez ,

Mulra bona ópera T operátus

j

gum

& liberaeam : propter inimícos

füm vobis : propter quod opus

"T

m«os éripe me, Quóniam.

vulcis me occidere ?

H o

i

Ot-

^ ,ph.

Gg 3

j

b

479

Infra Hebdomadam Paffionis.

am effe Mariam crédimus , de

Défto fuppliedxiénibus no-

i

qua Marcus feptem. daemónia

ftris omnipotens Deus : &

ejé&a fuifle teftàtur. Et quid per

ypet

un di

quibus fidiciam fperánda pie-

feprem daemónia , nifi univérfa

tàtis indülges , confuétz miferi-

vitia defignántur ?* Quia enim

M

córdie tríbue benignus effé-

feptem diébus omne tempus

étum. Per Dóminum.

p

comprehénditur, recté feptená-

FERIA QUINTA.

rio nümero univérfias hgurá-

o

dnrin

y,€&io fan&i Evangélij fecán-

tur, Seprem ergo daemónia Ma.

düm Lucam.

ria hábuit, qua univéríis vítijs

hydim

Le&io. j.

Cap. 7. f. 36.

plena fuit.

hr

AMa

N illo témpore: Rogábat Je-

, Multiplicáti funt qui tríbu.

I

fum quidam de Pharifzis ,

j^

nt me , & dicunt : Non eft fa-

Dittro

ut manducáret cum illo. Ecin-

fliman

,

lus illiin Deo ejus. * Exürge

réffus domum Pharifzi , difci-

Dómine , falvum me fac Deus

Lomy

:

Lf

uit, Et réliqua.

meus. y*, Nequándo dicat ini-

Homilia S. Gregórij Papze.

micus meus , Preválui advärfüg

| Tf

Homilia 35.in Evangelia. *

eum. Exürge.

l

p

'

vOgiránti mihi de Maríze

Le&to iij.

[

j

i

Magdalénz poeniténtia ,

( Ed ecc

e , quia turpitudinis

Em

flere magis libet , quàm

fuze máculas afpéxit, laván-

| !f'ht.iönib'

da ad fontem mifericórdia cu-

áliquid dicere. Cujus enim vel

Ünum

fáxeum pecus illz hujus pecca-

cürrit, convivántes non erübuit.

FER

Nam

tidis làcryma ad exémplum

uia femetípfam grávitet

160 f

ceniténdi non emólliant ? Con-

erube

à

Cébat intus, nihil effe cré-

j

derávit namque quid fecit , &

didit , quod verecundaréturfo-

| - [eflio

!

nóluit moderári quid fáceret.

ris. Quid;ergo mirámur , fra-

|

lo

Super convivántes ingréffa eft ,

ttes ? Mariam veniéntem , an

. Püntilïcg

non juffa venit , inter epulas lá-

Dóminum füfcipiéntemt Sufci«

At dv

crymas óbtulit. Difcite quo do-

piéntem dicam , an irahénrem?

l: Qu

lórearder , qua flere & inter

Sed méliüs trahéntem dicam ;

um

épulas non erubéfcit.

& .lüfcipie'ntem : quia nimirum

quä

v;, Deus meus éripe me de ma-

ipfe eam per mifericórdiam tra-

Ovl

nu pCCC&t(AJI'iS D& de manu con-

xit intus , qui per manfuetüdi-

Tri

?'491

nem fufcépit foris.

vua legem agéntis ; & iníqui :

Ont

* Qnuóniam tues patiéntia mea.

*

Ufquequó exaltábitur ini-

Qpf

X. Deus meus ne elongéris à

micus meus füper me * * Ré-

lCs

me: Deus meus in- auxilium

fpice , & exáudi me, Dómine

"i

meum réfpice. Quóniam.

Deus meus. s*, Qui tríbulant

me , exultábunt fi motus fiüero:

Lectio 1j.

nï[)

QUàtm

Ànc veró , quam Lucas

ego autem in mifericórdia tuá

ln

RUT

peccatricem mulíerem ,

fperábo, Réfpice, ». Ufque

T

T

Jóannes Maríam nóminat , il-

quà,

Ad

Dmam

&

—

Infra Hebdomadam Paflionis.

471

Eäimus,&»,

quia hic homo multa figna fa-

Ad Benedi&us , Antiphona.

| Q

Magifter dicit: t Tempus meum

cit ? Si dimíttimus eum fic; om-

nes credent in eum : & véhienc

E

propé eft , apad ce fício Paícha

Nl ujv

eum diícipulis meis.

Románi, & tollent noftrum lo-

Qu a

Orat!o,

cum , & gentem. Temporália

DI d

3Rzfta , quefumus omni-

pérdere amuérunt , & vitam

E porens Deus : ut dignitas

tl

zetérnam non cogätav&ruxït , aC

dits t

eonditiónis humánz per immo-

fic utrámque amiférunt,

derántiam fauciáta , medicinà.

, Deus meus es tu , ne difcé-

lenini

lis parfimónis ftüdio reformé-

&

sàme: * Quóniam rribulá-

nivédi

£ur, Per Dóminum.

tio próximaeft , & nen eft qui

i qi m';

Ad Maegnificat , Antiphona.

ádjuvet. y, Tu autem Dómine

uNdi

Dehidério

defiderávi

oc Pa-

ne elongáveris auxílium tuum

j g

fcha manducáre vobiícum , án-

à me: ad defenfiónem meam

:

vme l:

tequàm pátiar.

áfpice. Quóniam.

Oratio,

Le&io ij.

ndo du

rilui d

Sto, queefumus Dómine,;

Am & Remáni poft Dó-

?

mini Paffiónem & Glori-

L

propíuus plebi tuae : ut

qua tibi non placent , refpuén-

ficatiónem , vulérunt eis & lo-

ij

LA

leántur de-

ii

tes,tuórum pót

1usrep

cum & gentem , expugnándo &

le&atiónibus mandatórum. Per

;ï &Xl!t, h*ï

transferénde : & illud eos féqui-

Dóminum.

tur ,quod álibi di&um eft : Filij

Ylericot 7

EERLA SEOT A.

es n

autem regni hujus ibunt in :é-

Lé&io fan&i Evangélij fecün-

nebras exterióres, Hoc autem

gpn p

düm Joánnem.

timuérunt , ne fiomnes in Chri-

$ llihiliïöv'j

enii

Lectio j.

Cap. 11.f. 47.

ftum créderent nemo remané-

illo témpore : Collegérunt

ret , qui advérfüs Romános ci-

midimt/

T»

ontifices & Pharifzi conci-

vitátem Dei ; ctemplámque de-

renit

lium advérfüs Jefum , & dicé-

fénderet : quóniam contra ip-

j

bant : Quid. fácimus , quia hic

fum templum , & contra fuas

n

homo multa figna facit * Et ré-

patérnas leges do&rinam Chri-

um

liqua.

fü efle fenciébant.

« QUil D

Homilia S. Auguftini Epifcopi.

k

$; In te ja&átus fum ex tíitero;

Tract. 49. inIoannem , (ub finem.

de ventre matris mea Deus

meus estu , ne difcédasà me:

y u

Ontífices & . Pharifzi (ibi

j

confulébant : nec tamen

*Quóniam tribulátio próxima

cxa[m/l)

itur;

dicébant : Credámus.Plüs

eft , & non eft qui ádjuvet.

" 2

enim pérditi hómines cogitábát

Xx".Salva meex oreleónis, &

Ü

1f DD*

j

quómódo nocérent , ut pérde-

À córnibus unicórnium humili-

', lli n

I.,ï,,.

j

1

Yent, quàm. quómodo fibi con-

tátem meam. Quóniam tribu-

j

látio.

j

fülerent , ne perírent. Ettamen

Le&io iij.

aj

timebant , & quafi confulébant.

us autem ex ipfis Cái-

" i

Dicébant enim ; Quid fácimus,

Bphas , cum effec Póntifex

4

anni

L

Gg 4

R

Infra Hebdomadam Paffionis.

471

anni i]lius , dixiteis : Vos ne-

in die fefto , ne forte tumültus

vtb

4ma n

Ícitis quicquam , nec cogitàtis

fieret in pópulo.

Oratio.

finbus:

quia éxpedit vobis , utunus mo-

riácur homo pro pópulo, & non

'Oncéde quafumus omní.

i quar

j dmic

tota gens péreat. Hoc autemà

potens Deus : ut qui pro-

femetipfo non dixit : fed cüm

tediónis tuz grátiam quari-

aidüm

effez Póntifex anniillius, pro-

mus liberátià malis ómnibus,

mf

fecüra tibi menre ferviá

T Cra]

phetávit. Hic docémur , etiam

1.nus Pet

hómines malos prophetiz fpiri-

Dóminum.

t Ev

S A B B A TM

tu furüra predicere : quod ta-

a

men Evangelifta Divíno tríbuit

Lé&io fan&i Evangélij fecün«

]V

|

1 eiif

facraménto , quia Póntifex fuit;

düm Joánnem.

!

Atllà

ideft , fümmus Sacérdos.

Le&ioj.

Cap.12.b. 0.

|

um d

9- In proximo elt tribulátio

N illo témpore : C

Ogitavés

D

É

mea Dómine, & noneft qui

runt príncipes facerdórum ;

| unt ran

ádjuvet: utfódiant manus me-

ut & Lázarum interficerent

diurcá

as& pedes meos: libera me

quia multi propter illum abi-

it: Ef

de ore leónis

M

L

Ut enárrem

bant ex Judais, & credébant

"at n

nomen tuum frátribus meis.

inJefum. Etréliqua.

E'äöl. lu

X. Erue à frámea Deus áni-

Homilia S. Auguftini Epifcopi,

t fimi

mam meam , & de manu canis

Tratt. yo. in Ioannem. in fine.

i enry

ünicam meam.

Ut enárrem,

Ifo Lázaro refufcitáto,

itdo (

X In próximo.

quia tancum miráculum

cïucii de [

Ad Bénedi&us, Antiphona.

Dómini tanta erat evi«

AIe trium

Appropinquábar autem T dies

déntia diffamátum , tanta ma«

0 obfec

nifeftatióne declarátum , ut non

feitus Judeórum: * & quaré-

U tonmd

bant príncipes facerdótum,; quó-

poffent vel occultáre quod fa-

'&im[n

modo Jefüm interfícerent ; fed

&um eft, vel negáre : quid in-

BS LHQ&Um

In.

venérunt, vidéte. — Cogitavé

timefbant plebe

ratio.

lj

ii f 1

runt autem príncipes facerdó-

3

aL

tum,ut & Lázarum interfice-

^^ Ordibus noftris , quafu-

7 voes

musDómine, gratiam tuam

rent. O ftulta cogitátio ; &

"s q

lm

caeca fevítia! Dóminus Chri-

:

benignus infünde: ut peccáta

m )

noftra caftigadóne voluntária

ftus , qui fufcitáre pócuit móre

j üyer

cohibéntes , temporáliter pó-

tuum , non poffet occifum ?

W Tib I

Lázaro

inferebáds

tiüs macerémur , quàm fup-

Quando

tiby

l

icijs deputémur atérnis. Per

necem , numquid auferebácis

i

b

Ye, Y

2óminum noftrum,

Dómino poteftátem ? Si áliud

NI

Haodie dic

C

untur Plalmi Peeniret,

vobis vidétur mortuus, àliu

]um

.f/sxd äï«ä

:

nificat; ; Antiphona..

occífus:ecce Dóminus utrüm-

laml

Principe; facerdótum t confi-

que fecit,& Lázarum mórtuum,

h i

lium fecérunt ut Jefum occíde-

& feipfum füfcirávit occifum.

i

$ ill«

P. "Tota die concriftátu

T

)

rgnc : dicébant autem : Non

gre

Infra Hebdomadam Paffionis.

473

T

rediébar Dómine : quóniam

Rex Ifrael. Quamcrucem men-

ánima mea compléta eft iilu-

tis invidéntia principum Ju-

;

fiónibus: * Er vim faciébant,

daórum pérpeti pctiterat, quan-

Ints t5

u

i querébanc ánimam meam.

do Regem füum Chriiftum tanta

»

multitüdo clamábat ? Sedquid

At g

. Amici mei & próximi mei

tiam qu

fuit Domino Regem effe Ifrael 2

advérfüm me appropinq.ugvä.

il o

runt & flerérunt: & qui jux-

Quid magnum fuit Regi fzecu-

[crviämsk

ta me erant , de longé fteié-

lórum, Regem fíeri hóminum?

xunt, Et vim.

Non enim Rex Ifraél Chriftus

ÀTI

Lettio ij.

Tra&. px.

ad exigéndum tribütum , vel

N cráftinum | autem. curba

exércitum ferro armándum ;

nydi l

D.

multa , qua vénerat ad diem

hoftéfque vifibíliter debellándos

C,;P.nk.wv

feftum , cüm audiffenr quia ve-

fed Rex Ifraél , quód mentes re-

e: n

nit Jefus Jerofólymam : acce-

gat , quódin secérnum cónfulat ,

s facei

pérunt ramos palmárum & pro-

quód in regnum celórum cre-

,,,,,

jnrerft

u

cefférunt óbviàm ei, & clamá-

déntes , fperántes , amantéfque

rer ilunz

bant: Hofinna, benedí&us qui

perdücat.

IT

venicin nómine Dómini , Rex

$£ Quis dabit cápiti meo a-

IUA.

líraél . Rami palmárum laudes

quam, & óculis meis fontem

)URIH[EPI Q

funt , fignificántes vidóriam :

lacrymárum, & plorábo die ac

quia erat Dóminus mortem mo-

no&e ?* quia frater

ropinquus

g p

:

y r

fiéndo fuperatürus , & trophao

fupplantávit me ,

Et omnis

Crucis de. diábolo mortis prín-

amícus fraudulénter incéffit in

um nid

cipe triumphatürus.

Vox au-

me. Y. Fiant vie eórum té-

rana er *

g, um

tem obfecránus eft, Hofánna ,

nebre & lábricum : & Ange-

ficut nonnülli dicunt, qui He-

um

lus Dómini péríequenseos. Et

ream linguam novérunt ; ma-

omnis, $. Quisdabir.

Jráre q^

uàm rem

:g

gis affé&um índicans,

Ad Benedic&us, Antiphona.

gäte

áliquam figníficans ,

1

icut funt

] COF '

Clarífica me t Pater apud te-

inlingua Latina quas Interje-

metipfum claritáte; quam há.

ydp

Giónes vocant ; velut cüm do-

bui priífquàm mundus fíeret.

anm I

léntes dícimus , heu ; vel cüm

Qratio.

; cgalulw

dele&ámur , vah dícimus.

Rofíciat , quaefumus Dó-

Do

m

$& Ne avértas fíciem tuam à

[5

* oui

mine, plebs tibi dicáta, pise

r

pdero tuo Dómine : * Quó-

devotiónis affé&u

.

ut facris

fet «t

niam tribulor , velóciter ex-

actiónibus erudita, quantó Ma-

O

mme ,

áudi me. Y. Inténde ánime

je

jeftáti tuz fit grátior ; tantó do-

yd d!

j

mes, & libera eam: propter

nis porióribus augeátur. Per

" 1$

inimícos meos éripe me. Quó-

Dóminum noftrum.

mom]llSy

niam.

Le&io iij.

Phil.2.a.y.

AdVefperás, Capit.

D)

qin !

| As ei.làudes turba dicé-

Ratres, Hoc enim fentíte

4rum I

i

ii

bat: Hofánna, benedí&us

in vobis, quod & in Chri-

TM

qui vénit in nómine Dómini ;

T

fto Jefu : quicüm in forma Dei

il

6g 5

elicU,

um

Dominica Palmarum.

474

effet, non rapinam | axbitráeus

dereliquérunt fontem aqu& vi-

eít effe (« zquàálem Deo ; fed

va, & fodérunt fibi ciftérnas,

ciftérnas diffipátas , qua conti-

À

femetípfum exinanivit, formam

ferviaccipiens, in fimilittidinem

nére non valent aquas. Num.

Ti

] ov

hóminum fa&us, & hábitu in-

quid fervus eft Ifraél, aut verná-

véntus ut homo.

culus? quare ergo fa&us eft in

&b

&.breve, De ore leónis.

edam? Supereum rugiérunt

puli

ut

eónes , & dedérunt voce fuam ,

At |

Hymnus. Vexilla Regis.

fuprà.

356.

pofuérunt terram ejus in foliti

|

m

L

dinem : civitátes ejus exufte

DT

y. Éu

pe me Dómine ab hó-

funt, & non eft qui hábitet in

| J

mine malo. 5. À viro iníquo

eis.

éripe me,

ttfito,

| lilim|

Ad Magnificat , Antiphona.

. In die qua invocávi te Dó-

.

Paterjufte, T mundus ts non

mi

ne , dixífti, Noli timére:

| Qütite

* Tudicáfli caufam meam , &

! Dómini

cognóvit: ego autem novite,

liberáfti me,DómineDeus meus,

h. At

quia cume miíífti.

Oratio.

$.In die tribulatiónis mea

audi g

T ;j

Mnipotens

fempitérne

clamávi ad te, quia exaudifti

O

Deus , qui humáno

éne-

me. judicáfti.

PO

j

itátis

$i ,ad imitándum humi

Le&io ij.

Wt (lv

Ilij quoque Mémpheos &

J Netor

exémplum , Salvatórem no-

ftrum carnem fümere, & Cru-

r

Taphnes conftupravérunt

Oonfyetu

Nume

fis hum

cem Íubire fecífti : concéde

te ufque ad. verticem.

quid non iftad fa&um eft tibi ,

Bhitiong

propiius ; ut & pauéntie ip-

Dóminum

Óíus habére documénta , & re-

quia

dereliquifti

quid

Deum tuum eo témpore, quo

T

furre&iónis coníórtia mereá-

mur. Per eümdem Dóminum.

ducébat te per viam * Et. nunc

( [

POMINICAÁ

quid tibi vis invia &gypti, ut

bl

in Palmis.

bibas aquam türbidam? Et qui

Ts Fj

Ad Matutinum, Invitatorium.

tibi cum via Affyriórum, ut bi-

T0s dic

bas aquam flüminis * Arguet

WOrdvir

Hédie fi vocem.

Hymnus.

te malítia tua, & avéríio tu&

T vefrc

Pangelingua, Ec alia ufque

ad Lectiones ut fuprä in Domi-

increpábit te. Scito, & vide

wltr AllQ y

nica de Paffione.! 447*

quia malum & amárum eft re-

nj N

In primo No&urno.

liquíffe re Dóminum . Deum

Ustm If

tuum , & mon effe tcimórem mei

De

*

eremía Propheta.

V Qu

Cap. 2. 6€. 12

apud te, dicic. Dóminus Deus

Ms Ree

Lecto J

D

exorcituum.

7

O.

-Bftupéfcite caeli fu-

mlls uhm à

er

oc, & portae

. Fratres mei elsngavärum fe

TWtur Yl

i

? ejus defolámini ve-

$me:& notimei, *Quafialié-

i

faf

I*

PA

heménter , dicitDó-

nirecefférupt à me. j/. Dere-

(X

Ea

li

Hl

g

minus.

Duo enim

liquérunr me próximi mei, &

N &]

eeic

g

mala

pópulus meus: Me

qui menovérunt, Quafi,

!

lm

P.

Lee

Dominica Palmarum.

475

E

Leaio iij.

primámus virum juftum injiü-

al

$sculo confregiífti jugum

fté, & deglatiámus eum tam-

quii

:

eum , rupifli víncula

quam inféernus vivum : aufe-

s. Ns

mei,& dixífti: Non férviam.

rámus memóriám illius de ter-

| u

In omni enim colle fublimi,

ra : & de fpólijs ejus fortem

R& d

& fub omni ligno frondófo, tu

mittámus inter nos : ipfi enim

m npt

proflernebàáris méretrix. Ego

homicídze thefaurizavérunt fibi

odl

autem plantávi te víneam elé-

mala: * Infipiéntes, & malí-

:jusinfoïl;

€&am , 0[11116 femen verum: qllö-

gni jodérunt fapiéntiam , & rei

ejus t

modo ergo convérfa es mihi in

fa&i funt in cogitatiónibus fuis,

pravum vínea aliéna ? Si láveris

i li

Y. Hzc cogitavérunt, erravé-

te nitro, & muliplicáveris tibi

runt: & excacávir illos malítia

herbam borith , maculáta es ini-

vodut

eórum. Infipiéntes, £. Viti

quitáte tua coram me, dicit

Nol u'mi*.l

Ímpij.

m n

Dóminus Deus.

In fecundo No&urno.

neDeusti

&. Atténde Dómine ad me, &

Sermo fan&i Leónis Papae,

audi voces adverfariórum meó-

ais *

.

Serm. Y1, de Paff. Domini.

xum

*

* Numquid

rédditur

?

Lectio v.

luia exa

pro bono malum , quia fodé-

Efideráta. nobis , dile&tí-

runt

fóveam

ánima mez t

D

fimi , & univérfo optábi-

ä&mphm:

Y'. Recordáre quód ftéterim in

lis mundo adeft fefttvi-

u

confpé&u tuo , ut lóquerer pro

tas Domínice Paffiónis, quas

eis bonum, & avérterem indi-

i. 9

nos inter exultatiónes Ípiritá-

gnatiónem tuam ab eis.Num-

lium gaudiórum filére non pá-

um

quid.

Ledio iiij.

i D

titur. Quia etfi diffícile eft, de

Uid vultis mecum judi-

eàdem folemnitáte fzpiüs di-

æ'mpüïh f

C1

conténdere ? omnes

gne aptéque différere:non eft

um *

dereliquíftis me, dicit. Dómi-

tamen líberum Sacerdóri in tan-

u m

nus. Fruflrà percüffi fílios ve-

toDivine Mifericórdie facra-

at

ftros, difcipliná non recepérunt :

ménto fidélibus pópulis fübtrá-

vribru P

devorávit gládius vefterProphé-

here fermónis officium : càüm

s 14

j

tas vefiros , quafi leo vaftàtor

ipfa matéria ex eo quód eft. in-

r yt

j

)

generátio veftra. Vidéte verbum

effábilis , fandi tribuat facultá-

Sctüy &,

Dómini: Numquid folitüdo fa-

minm

tem : nec polfir defícere quod

&us fum Ifraeli , aut terra feróti-

dicàtur, dum numquam poteft

minm

na? Quare ergo dixit pópulus

fatis effe quod dicitur.

ff n

meus: Recéffimus , non venié.

$. Conclüüt vias meas inimi-

p ! mmui

mus ultrà ad te? Numquid obli-

cus,infidiátor fa&tus eft mihi fi-

4'(!19

vifcétur virgo ornaménti füi,aut

cucleo in abícóndito,replévit &

d

fponía fáície pe&toràlis fuz?

inebriàvit me amaritüdine : de-

Qu

A

Pópulus veró meus oblitus eft

duxérunt inlacum mortis vitam

[ud y

mei diébus innümeris.

meam, & pofuérunt lápidem

f0X

j "

9- Viri Ímpij dixérunt

Op-

ih:

€ontza me: * Vide Dómine

, Q

*

1ni«

um

Dominica Palmarum.

476

fupérbus inimicus conlíliumMi.

du

iniquitátes illórum , & jüdica

caufam ánima mez, defénfor

fericórdiee Dei noffe potuíflet,

nini ]

Judaórum ánimos manfuetüdi-

vitze mez. Y Fa&us fum in

as

derifüm omni pópulo meo , cán-

ne pótiüs temperáre,quàm injü-

C

ticum eórum tota die. Vide Dó-

ftis ódijs ftuduiffer accéndere :

j

Le&io v).

ne ómnium captivórum amitte-

8nine.

iM

u

ccámbar ergo humána in-

ret fervitütem , dum nihil fibi

m

LS

9

'—*i

fíirmitas glórie Dei , & in

debéntis perféquitur libertátem.

Ti

$. Noli effe mihi, Dómine ,

Ltbf

explicändis opéribus Mifericór-

[

diz ejus , ímparem fe (emper in-

aliénus : parce mihi in die ma-

i

l

h

wéniat. Laborémus fenfu, hz-

la : confundántur omnes qui me

perfequüntur , * Et non con-

jl

yeámus ingénio, deficiámus eló-

fündar ego. X* Confundántur

quio: bonum eft ut. nobis pa-

omnes inimíci mel, qui qu&«

'

l propa

rüm fir, quod étiam reáe de

| m &

runt ánimam meam. Et non.

Dómini Majeftàte fentímus.

! montem

Dicénte enim Prophéta : Que-

Le&io viij.

| duos df

zite Dóminum , & confirmámi-

Efellit ergo illum maligni-

Erreiy

F

tas fua : intulit fupplicium

ni , quarite fáciem ejus Íemper :

; Bonil

némini praefüméndum eft, quod

Filio Dei , quod cun&is tili jshó-

i

minum in remédium verterécur,

totum quod quserit , invénerit ,

U

Fudit Sánguinem juftum , qui

!

ne définat propinquàre, qui cef-

bita

fàrit accédere.

reconciliándo mundo & pré-

l

t

£. Salvum mefac Deus, quó-

tium effec, & póculum. Sufeé-

aendi

pit Dóminus; quod fecündüm.

niam intraverunt aquze ufque a

C Yerm

ánimam meam : ne avértas fá-

propófitum füze voluntáris elé-

H

Admiífit in fe ímpias manus

! ktin pj

ciem tuam à me: * Quóniam

glt.

*

[ Düy

tibulor , exáudi me Dómine

fure

ntium ; quz dum próprio

! Eifc'ries,

Deus meus. Y. Inténdeánimae

incümbunt fcéleri , famuláte

1 fundy

mez, & líbera eam :propter ini-

funt Redemptóri. Cujus étiam

| QUüdena

mícos meos éripe me. Quóniam.

circa interfectóres fuos tanta e-

tlirieranr.

Lectio vij.

rat piecátis affé&tio , ut de Cruce

Nüit Of

liid autem inter ómnia

füpplicans Patti, non fe vin i

Wlüblii

cári , fed illis poftuláret 1"gnöfci:

ópera Dei, in quibus hu-

T Thàter

mánz admiratiónis fatigàtur in-

&. Oppr

óbrium fa&us lum ni»

*

mis inimícis meis :

vidérunt

V rf

téntio, ita contemplatiónem

1 Düi

mentis noftre & oblé&at &

me , & movérunt cápita fuà :

* bl

'füperar, ficut Páffio Salvatóris ?

* Adjuva me Dómine Deus

meus. Y. Locütifunt advérfum

pf

Qui ut humánum genus vínculis

f ton

me lingua dolófa, & fermoónibus

A

mortiferae prævaricatiönis ab-

$ f

fólveret, & fzeviénti didbolo po-

édij circumdedérunt me. Ae*

ld

O

róbrium.

"

Ur

téntiam fuze Majeftáris occüluit,

juva. 9.

P

il

V

& infirmitátem. noftre humili-

Intertio No

4

E

d Cantica, Ahas

d

N

tàtis objécit. Si enim crudélis &

Hofinna Filio David: ABcne,:

mtuml Tl

Dominica Palmarum.

477

Yittrl

díQus qui venit in nómine Dó-

L

i

ib

mini Rex lfrael: Hofanna in

3 N hoc monte

gfixille ceeléftis

at

excelíis,

Agricola : ut plantáti omnes

,qu'a;nir.a—

aC

- Cantic, Dedücant.

cum ie-

in domo Dei , poflint in veritàte

dicere : Ego autem ficut oliva

RUT n

lig. 394«

x;., Ne perdas cum impijs Deus

fru&ifera in domo Dómini. Ec

m niild

&nimam meam.

, Et cum vi-

fortáffe ipfe mons 'Chriftus eft.

t Ib

ris fz'mguinum vitam meam.

Quis enim álius tales fru&us fer-

1, Dini

Lé&io fan&i Evangélij fecün-

ret oleárum, non curveícéncium

ETU

düm Matthaum.

ubertáte baccárum, fed fpiritus

ymsqu

A.

Y

,e&io ix.

Cap. 21.4. 1.

pleninidine Géntium foecundá-

Ernne

'N illo témpore : Cüm a

rum ? Ipfeeft per quem aícén-

Jonfian

« propinquáffet Jefus Terofóly-

dimus, & ad quem afcéndimus.

i q

