Gi386-HYEM

x

*

s

—

r

SiER.

ais

d

3

mb

I MEUS

a

m

P

N

x

s

x

VE

RE

(s

3

m

d

2

d

e

5

A

E

5

o

W

4

[

4

LOW

*

n

i

A

TE

s

p

E

d

E

d

z

E

E

r

*

E

t2

E

D

A

v

s

A

E.

j

Z

I

xj

p

&

C

i

P

x

-

Y

E

C

x

zi

d

T

m

I

s

Es

$a

*

um

E r

:

Wm

a

r

W

;

2

s

*

x

Es

:

z

28

s

d

u

s

T

A

A

I

AE

d

i

-

€

o

A

w(,

ae t

D.

iB

&

*

d-

.M

i

-

E

"

ho

3

a

ZA

Mp

a&

E

G

*

d

j

x

d

$

24

2

2

z

s

u

Ms

d

TE

26

s

j

26

t

H

x

ww

E

r

-

as

iv

D

i.

U caras

d

ts

R.

Dd

s

$*

:

«mx

z

5

i

m

í

74

*

il

a

v

$a2

J

*

d*

P5

U

m

ial

9

Pa

L

Q^

Á

ao

i

us

—

TCC

g

d

w

3bi

VE i

T

EE

2

A

s

s

/27

Pv

i

A

h

g

d

EE

,ann

W

M

u

ET

27

E

*

z

r

*s

z

TE

c

jzs

,

E

o

ETU

aE CUE

Ts

T

4

ä

EO

d

UE

$

N12«511993053 021

UEUAT

UB Tübingen

L

P

L

—

»

4

N1ï5505467445 021

/

7

UB Tübingen

Cs

-N

D.

E

À

u

3À

y«

E

"

"

»

2-

ia

m

d d

aj

P2

3

.

&

EX

A

EEE

PT

-

T.

x

i

^

2

m

R.

CORISCRE

E

P

d

-

*

E i

i

«

ss

i

CUT t a n

——

)

A

T -

BREVIAPH

MONASTICO-

BENEDICTINI

PARS :HYEMALIS

BITARMILTILI

——

ERN

x

-

natag.

M...

M

Í

——

)F—f

-

-

X

/ BREVIARIUM

MONASTICUM

PAULI V.

AC URBANI

VIIL

SUMMORUM PONTIFICUM

Au&oritate recognitum ,

PRO OMNIBUS SUB REGULA

f $& P.BENEDICTI

MILITANTIBUS;

Cum Noviffimis San&orum Officijs à S. R. Con-

gregationc ha&cnus approbatis.

"j

PARS H'X"E.MALIS.

'ï*»iä

.

ï:

m AE

z

T

y

x

A

/ /- s

r

3

|

Z

EX DUCALI CAMPIDONENSI TYPOGRAPHEO

PER JOANNEM MÁYR,

ANNO DOMINI M, DCCYV II

E

M

UTIONES

ABSOL

ET

JSENED

ICTIONES

Dicendx ante Lectionesin Officio duodccim,&tgium

Le&ionum, atque unius,

Iniij.No&ur; & pro Feriaiv. &-

pR ss ERE . C MM i E i ii

In r, NoGurno; & pro ij. & v.

Ablolutio.

Feria.

Abfolutio.

Sabbato.

Vinculis peccatórum no-

X4udi Dómine Jefu&líri-

firórum abíólvat nos om-

fte, preces fervórum tuó-

A.

E

nipotens, & miléricors Dómi-

ll

4 rum, & miferére nobis, qui

cum Patre; & Spíritu fan&o vi-

nus,

*

Amen.

Benedi&iones.

vis, & regnasin fxecula fzeculó-

xutne

[]

Amen.

9.E vangélica lé&io fit nobis fa-

Benedi&iones,

lus, & proté&io. $. Amen.

1o.f lle nos benedícat, quifine

.

1,B enedi&ione perpetua bene-

dicat nos Pater eetérnus.

fine vivit , & regnat.

e

Amen.

:

11.D ivínum auxilium máneat

2.LI nigénitus Dei Filius nosbe-

Íemper nobífcum.

12.A d focietátem cívium fuper-

nedícere, & adjuváre dignétur.

nórum perdácat nós RexAn-

S piri.tüs fan&i grátia illámi-

elórum.

net fenfus , & corda noftra.

SiOfficium fit de San&to duode-

|

4l n unitáte fan&i Spiritüs, be-

cim Lec&tionum , undecima Be-

nedícat nos Pater ; & Filius.

nedi&io erit, Cujus feftum coli-

In ij. No&urno; & pto iij. & vj

vAbfolutio.

mus , ipfe, ve] ipfa, intercédat

$

pro nobis ad Dóminum.,

Pfius pietas, & mifericórdia

nos ádjuvet , qui cum Patre ;

Quando funt plures , dicitur,

uorum ,yc] Quarum , feftum

& Spiritu fande vivit; & regnat

in fzecula fzeculórum. s;. Amren.

cólimus , ipfiye] ipfa; inter-

cédant pro nobis ad Dóminum,

Benedi&iones.

D eus Pater omnipotens fit no-

Si Officium fit de $. Maria , une

decima Benedictio erit,

bis propítius ; & clemens.

. Amen.

C ujusfeftum cólimus , ipfa Vir-

6.C. hriftus perpétue det nobis

go Vírginum intercédat pro no-

Ó À gl

áudia vitae.

bis ad Dóminum.

. Ignem fui amóris accéndat

Si in ultima Le&ione legendum

fit aliud Evangelium cum Ho-

Deus in córdibus noftris.

9. cundis vítijs , & peccátis

milia ; xij. Benedicio erit,

P er Evangélica di&a , deleántut

abfólvat nos virtus fanctze

"F rinitàtis.

noftra'deli&a.,

Quz

Ous Benedi&io in no&de Natï-—

quando legitur Homilia eum

vitatis Domini dicitur ante de-

Evangelio primaBenedidio erit,

cimam Lec&ionem , & tüncante

r, Evangélica lé&tio.

xj. Le&ionem dicitur.

2. Divínum auxilium,

Verba

fantti

Evangélij dó-

3. Adíocietátem.,

EEE UANSNIHSSESUEN

ceat nos Chrftus Filius Dei.

Sedíi Le&io tertia erit de Ho«

Ante xij. veró, Le&ionem di&tz

milia ; tunc dicetur certia B

-Clleq

no&is dicitur,

dictio,

(

Per Evangéicum verbum , re-

num mereámur aecérnum,

Evanaclica lé&io,

3

1um. fit. de San&to trïuhi

le

n Officio trium Le&ionum di-

€untur Abiolutiones, & Bene-

Lec&ionum, & infra O&avas de

«

San&is prima Benedi&tio erit.

dictiones preedicte ordine fupe-

riüs in Rubricis generalibus , &

x, 1lle nos benedícat, qui fine

in prima Dominica de Adventu

fine vivit ; & regnat.

j«

deícripto : & ineo; quando non

2, Cujus, vel Quorum,

legitur Homilia cum Evangel.

3. À díocietátem,

$.

& Benedictiones fumendz fant

In Officio de S. Mariain Sabbas

ex iij, No&urno prima Benedi-

to Abfolutiones & Benedi&ios

(

&tio dicitür,

nes dicuntur , ut in ejus Officio

1. Ille nos benedícat, qui fine fi.

in Sabbato.

In Officio.unius

»[-

Le&ionis Abfolutiones , & Be-

ne vivit ; & regnat.

[l«

2. Divinum auxilium.

nedi&iones dicuntur ut in Pfal-

. Ad focietátem.

terige

7!

In Officio trium Le&ionum ;

7!

]«

at

REREDICTYÉO SEHVITORIS!

In

j

Jf

Egredientis & Ingredientis.

e[«

Servitor egrediens dicic:

Orémus;

!f

? Enedí&us esDómine Deus,

Oncéde quafumus omni-

d

I

qui adjuvífti me; & conío-

C

potens Deus , ut huic fámu-

látus es me.

lo tuo pro expléto offício, mer-

lf

Et ter repetitur tam à Servi,

ces tribuátur etérna. Per Chri-

u

tOre ,

uàm à Choro,

ftum Dóminum noftrum.

Y^. Salvum fac fervum tuum.

:

$; Amen.

ul

X«, Deus meus fperántemin te,

Servitor ingrediens dicit s

Eusin adjutórium meum

d»

X-.. Convértere Dfte üfquequó.

$. Et deprecáre fuper fervü cuü,

inténde: Dómine ad adju

vándum me feftína.

"

gt

Y^. Dóminus vobifcum.

34 Et cum fpiritu tuo.

. Et hoc idem tertió repetatu£

ab omnibus,

'xue

y. Sal-

Y

» Salvumfacfervum tuum.

Ectertió dicitur ab omnibus,

Deus meus fperántem in te.

Y. Salvumfac fervum tuum.

Mitte ei auxilium de San&o,

$. Deus meus fperántem in te,

Et de Siontuére eum.

Y. Mittat. tibi auxílium de

San&o.

g

Dóminus vobiícum.

* Et de Sion tueátur te,

X« Ertcumípiritu tuo.

rémus.

?. Dóminus cuftódiat te ab

omni malo.

Oncéde quaefumus omní-

C

$&« Cuftódiatánimam tuam Dó-

potens Deus ; ut hic fámu-

lus tuus fufcéptum — officium

minus.

Per

mente devóta perficiat.

Chriftum Dóminum noftrum.

Abfoluté fine Orémus.

Ominus cuftódiat 1ntrói-

$. Amen.

BENEDICTIO LECTORIS

I

tum tuum , & éxirum

NS &.

tuum , &áuferacà te fpiritum

Le&or.

elatiónis , Qui vivit & regnatin

Ominelábia mea apéries:

fzecula fzeculórum.

D

£. Amen.

& os meum annuntiàbit

laudem tuam.

ORATIO DICENDA ANTE DIVINUM OFFICIUM.)

Peri Dómine os meum ad benedicéndum nomen fan&um

tuum , munda quoque cor meum ab ómnibus vanis , pervér-

fis , & aliénis cogitaciónibus : intellé&um illiüimina , affé&um in-

flámma , ut digne , & atrénte , ac devóté hoc Officiumrecitáre vá-

leam , & exaudíri mérearante confpé&um divinz Majeftátis tuae.

Per Chriftum Dóminum noftrum. Amen.

$

|

Omine , in unióne illius divinz intentiónis ; quà

4ipfe in tet«

ris laudes Deo perfolvifti , has tibi Horas perlolvo.

Orationem fequentem devoté poft. Officium recitantibus, Leo X.

Papa, defe&us , & culpasin eo perfolvendo ex humana

Íragilicace contractas indullc.

Actofánt&ze, &individuz Trinitáti , Crucifixi Dómini noftri

v

Jefu Chrifti humanitáti, Beatíffimz;ac gloriofiíffims fempérqs

Virginis Mariz , fzeciindz integritáti , & ómnium San&órum uni-

verhitáti fic fempitérna laus , honor, virtus , & glória ab omni crea-

nára , nobííque remíífio ómnium peccatórum , per infiníta fzcula

fzculórum. Amen.

E t beáta vífcera Mariz Virginis, quz portavérunt ztérni Pa-

tris Filium, & beára übera ; quz la&avérunt Chriftum Dóminum.

parecnofter. A ve María; &c.

PSAL-

J

i

PROPRIUM

lt

DETEMPORE,

à

SABBATO

Caléftia , terréflria ,

Q«

Nutu faréncux fübdira.

ante Dominicam j. Adveritüs.

AD VESPERA $,

'Y e deprecámur ágie;

Capitulum.

Rem, 13. d. 11.

Ventüre Judex tzeculi ,

z

X

Ratres , Hora eft

n

Conférya nosin témpore ;

0l«

$

jam nos de fomno

Hoftis à telo pérfidi.

Wa

—

s

2

fürgere. Nunc enim

L aus , honor, virtus , glória

Qut

— 23

própior eft neftra

Deo Patri , & Fílio,

T

2

C

E

lalus ; quàm cüm

San&o fimul Paráclito ,

€redidimus, &. Deo grátias,

In fzeculórum fzecula. Amen,

Sic Semper refpondetur in fine

Y. Roráte celi défuper, & nu-

omnium Capitulorum.

bes pluant juftum. 3. Aperiátug

&. breve.

Ofténde nobis Dó-

terra ; & gérminet Salvatórem,

mine, * Mifericórdiam tuam.

Ad Magnificat ; Antiphona,

Et repetitur,

Ofténde. X Et

Ecce nometi Dómini f venit de

m

falutáre ctuum da nobis. Miferi-

longín

uo , & cláriras ejus re-

(

córdiam, G lória Patri , & Fí-

r

T

plet orbé verràrum,.. K yrieeléi-

lio; & Spirítui fan&e, — eperi-

fon. C hrifte eléifon. K yrie

r

tur.

Ofténde.

eléifon, P ater nofter.

ciara

(

Sic femper dicuntur R efpon-

yoce; &c.

foria brevia , nifi aliter notetur.

— O ;émus.

Oratio.

L

Hymnus.

4 Xcita , quaefumus Dómi-

* Onditor alme fíderum,

—4 ne , poténtiam tuam , &

a

C

Aiérna lux credéntium ,

veni : ut ab imminéntibus pec-

Ghrifte Redémptor ómnium;

catórum noftrórum perículis, ce

Exáudi preces fápplicum.

mereàmur protegénte éripi, te

Q ui cóndolens intéritu

liberánte falvári. Qui vivis &

yltt

Morris perire faeculum ,

regnas cum Deo Patre in uni-

1P&[q;

yull

Salváft: mundum lánguidà ,

táte Spíritus fan&i Deus,per óm-

Donansreis remédium.

nia fzecula faeculórü, £;-. Amene

[

gculz

V ergénte mundi véfpere ,

Commernorationes , feu Sufz

LUti fponfus de chílame

fragia San&orum confüeta non

Eg:élfus honeftíffima

fiunt per totum Adventum, etiá

u

Virginis Matris cláufula.

in Officio de Sanüis, nec de cru«

f

C ujusforti poréntiz

ce in feriali Officio.

In Advenru non fit de Fefto ,

Genu cutvántur ómnia 5

Y

nifi

421.

Dominica prima Adventus. :

tentatióne. z. Sed libera nos

nifi fuerit Duplex vel Semidu-

plex : quod f occurrar in Domi-

à malo.

i

Abfolutio.

nica,transfertur in primam diem

Xáudi Dómiine Jefu Chri-

fimili Fefto pon impeditam fe-

cundüm Rubricam de Traníla-

I9

fte preces lervórum tuó-

tione Feítorum.. De Simplici

yüm , & miferére nobis, qui cum

veró fit tantüm commemoratio.

Patre & Spíritu fan&o vivis &

^DOMINICAT

regnas in faecula feeculórum.

Adventus.

.

Amen,

Ad Matutinum ,. Invitatorium.

Yx.

ube domne benedicere.

1

i&io.

R egem ventürum Dóminum ;

Bene

Benedictióne per-

(

* Venite ; adorémus

pétua benedicat nos Pater etét-

&t dicitur in Dominicis & Fe-

nus. &. Amen.

rijsuíque ad Dominicá tertiam

Incipit liber Ifaíze Prophéte,

Adventus. Plal. V enite , exul-

Ledto j.

Cap. 1. 4. t.

témus. 16.

Hymnus.

L:

c2e&3 Tfio Hfaíze filijAmos;

C

V

** 7 Erbum fupérnü pródiens ;

E

S3

uam vidit fuper

^ À Patre olim éxiens ;

Judam & Jeruta-

Qui natus orbi fübvenis ;

*l

ETA

(s

AZE

j

lem,;in diébusOzize,

3g

ET

NRLUS

óathan , Achaz ,&

Curfu declivi témporis.

J llámina nunc pé&ora;

Ezchi , Ie

gum Juda. Audite

"D uóque amóre cóncrema ;

czli, & áuribus pércipe terra ;

Audito ut praecónio

quóniam Dóminus locütus eft.

Sint pulfa candem lübrica.

Filios enutrivi , & exaltávi : ipft

udéxque cüm póft áderis ,

autem fprevérunt me. Cognóvit

"Rimári fa&a pé&oris ,

bos pofleffórem fuum , & áfinus

Reddens vícem pro ábditis ;

prefépe dómini fui : Ifraél au-

. Juftifque regnum pro bonis,

tem me non cognóvit , & pópu-

W on demum arctémur malis,

lus meus non intelléxit. 'Tuau-

Pro qualitáte críminis;

tem Dómine miferére nobis,

Sed cum Beátis cómpotes ;

$&. Deográtias.

Sic femper ceríninanturLe&tio«

Simus perénnes czelibes.

IL aus , honor , virtus , glória ,

nes , nift aliter fignetur.

Deo Patri , & Filio,

&. Afpíciens àilonge , ecce ví-

Sancto fimul Paráclito ,

deo Dei poténtiam veniéntem »

Ín fzeculórum fzcula. Amen.

& nébulam totam terram tegén-

tem : * Ire óbviàm ei , & díci-

In Primo No&urno , Antiph.

v

éniet ecce Rex, Plalim. D $-

te : Nüntia nobis , fitu es ipfe:

mineinvirtüte. cum reliq. ut

* Qui regnatürus es in pópulo

$n Pfalterio. 16.

lírael. Y- Quique terrígenz ,&

Poft y'. in quoliber No&urno

filij hóminum , fimulin unum

dicitur P aternofter. fecretó uí-

dives & pauper. Ite óbviàm el ,

A L — m md maur m Sm —HES E - - a . m

que ad y. Ertne nos indücas in

& dícite, Y« Qui regis Ifraä.l »

Ul«

- Dominica prima Advenrus. :

w u x4.3

w

inténde, qui dedücis velut ovem

X. Jubedomnebenedíc

ere, Be«

ofeph. Nüntia nobis , fitu es

nedictio. Spíritus fani grátia

iple. Y T'óllite portas prínci-

illáminet fenfus & corda noftra,

pes veftras, & elevámini portae

À. Amen.

Le&io iij.

eeternáles , & introibit Rex gló-

Erra veftra de'färtä; civitá-

rie. Quiregnatürus es in pópu-

tes veflrze fuceéníze igni s

4 EEE

loIfrael. Y. Glória Patri ; &

regiónem veftram coram vobis

Filio , & Spirituifan&o. Dein-

aliéni dévorant, & defolibitur

de repetitur . Afpíciensà lon-

ficuc in vaftitáte hoftili.Et dere-

u

ge , ulquead Y Quique rer-

linquétur filia Sion ut umbrácu-

a

Yigense,

]umin vínea , & ficut tugürium

"

^-Hoc . non dicitir per Heb-

jncucumerário, & ficur cívitas

domadam, fed cjus loco dicitur

qua vaftátur. Nifi Dómin? exer-

. j. lcquentis Feriz fecundae.

cítuum reliquiffet nobis femen ,

xX. Jube domne benedícere. Bc-

quafi Sódoma fuiffémus, & quaf1

f

nedi&io, Unigénitus Dei Fílius

Gomórrha fímiles effíémus.

p

nos benedicere & adjuváre di-

&. Miffuseft Gábriél Angelus

:gnätur. R.

Amen.,

ad Mariam Vírginem defponíà-

ao

ectio ij.

tam Jofeph;nüntians ei verbum:

j

/& genti peccatríci , pópu-

& expavéfcit Virgo de lümine :

du

V

.

lo gravi iniquitáte , fémi-

ne tímeas Maria , inventfti grá-

Id

ni nequam , filijsícelerátis : de-

tiam apud Dóminum

.

M

Ecce

] &'

reliquérunt Dóminum, blafphe-

concíipies , & páries , & vocábi-

1l

mavérunt Sanctum Ifraél , aba-

tur Altíffimi Fílius. Y- . Dabit ei

Qvit

lienáti fünt retrórfüm. Super

Dóminus Deus fedemDavid pa-

us

quo percütiam vos ultrà, addén-

uris ejus, & regnábic in domo Ja-

| dl

tes prevaricatiónem ?* Omne ca-

cob in etérnum. Ecce concíipies,

wOPu'

put lánguidum , & omne cor

$^. Tube domne benedícere. Bc-

Ualk

marens. A planta pedis ufque

nedidio. [n unitátefanài Spi-

ad vérticem non . eft in eo fáni-

ritus benedícat nos Pater & Fí-

QU*

tas : vulnus, & livor , & plaga

lius, &« Amen.

e&io iiij.

:ami

tumens non eft circumligáta;nec

Udite verbá Dómini prín-

curára medicámine, neque fora

À.

cipes Sodomórum , percí-

óleo.

n

pite áuribus legem Dei nofiri

& Afpiciébam in vifu no&tis,&

(f

pópulus Gomórrhe. Quó mihi

ecce in nübibus caeliFilius hómi-

mulcditüdinem vi&imárum ve-

endw

Qd

nis veniébat : & datum eft ei re-

fliárum dicit Dóminus ? Plenus

gnum, &honor:

'Et omnis

fum. Holocáufta aríetum , &

IIP( n

pópulus, tribus, &lingue fér-

ádipem pínguium, & fánguinem

Pu]ü

vient ei.

llæ)&

* Potéftas cjus, po-

virulórum , & agnórum , & hir-

téftas eetérna , quae non auferé-

córum nólui.

youm

tur : & regnum ejus , quod non

&. Süfcipe verbum Virgo Ma-

me

An«s

p

Corrumpétur, Et omnis.

1ía 5v quod ribi à Dómino per

1

B*

D

H

Dominica prima Adventus.

gelum tranfmiffum eft : concí-

$&. AveMaria , grátia plena;

ies & páries Deum páriter &

Dóminus cecum: ^ Spíritusfan-

;

óminem, * Utbenedi&a dicá-

&us fupervéniet in te , & virtus

tis interomnes mulíeres, Y« Pá-

Altíffimi obumbrábir tibi : quod

ries quidem Fílium , & virgini-

enim ex te naícétur San&um ,

vocábitur Filius Dei. X. Quó-

tátis non patiéris detriméntum:

efficiéris grávida , & eris Mater

modo fiet iftud , quóniam virum

femper intá&a. Ut benedída.

non cognóíco ? Et refpóndens

G lória Patri , & Filio , & Spiri-

Angelus, dixit ci. Spíritus.

tuilan&o. U« benedi&a,

* Tubedomne benedicere. Be-

Sic Semper dicitur. G 1ória

nedi&dio. Chriftus perpétuee det

Paui , in fine ultimi s. cujulli-

nobisgáudia vitz. &« Amen.

bet No&urni, nifi aliter notetur.

Lectio vj.

Iníccundo No&urno, Afa.

D cujus advéntum omnem

Gaude & letáre, Píalm. D G.

hóminemcónvenit praepa«

minus illuminátio mea, cum

rári : ne quem aut venui dedi«

tum , aut curis feculáribus invé-

yeliq. utin Pfalterio. 1.

Abíolutio.

niat implicáàtum. Quotidiáno

Píius pfetas & mifericórdia

enim , dile&itfimi, experiménta

nosádjuvet , quicum Patre

probätur , potus fatietáte Áciem

& Spíritu fan&o vivit & regnat

mentis obtündi , & cibórum ni-

in fzecula fzeculórum. &» Amen.

mieráte vigórem cordis hebetá-

ri: ita ut dele&átio edéndi,étiam

Y^. Jubedomne benedícere. Be-

as PT mET 7

nedictio.

Deus Pater omnipo-

córporum contrária fit falüti;nilt

tens fit nobis prqpitius & cle-

rátio temperántize obfiftar illé-

mens. £z2. Amen.

cebra, & quod futürum elt óne-

Sermo fancti Leónis Papae.

ri ; fübtrahat voluptád.

|

Serm, $. de jejunie decimi menfis,

&« Salvatórem expe&ámus Dó-

&

& eleemo(ynis.

Lecio v.

minum Jefum Chriftum, * Qui

tIm de advéntu regni Dei,

reformábit corpus humilitátis

& de mundi fine ac cém-

[4

noftre , configurátum córpori

C.

porum.difcipulos fuosSal-

claritátis fuze.

« Söbriö 5 &ju-

B

vátor inflrüeret , torámque Ec-

fté , & pié vivàmusin hoc fzcu-

k

cléfiam fuam in Apóftolis erudi-

lo, expe&ántes beáram fpem,&

ret : Cavéte , inquit , ne forté

advéntum glórie magni Dei.

k

[

raventur corda veftra in crápu-

Qui rcformábit.

a, & ebrietáte, & cogitatióni-

* Jubedomne bencdícere, Be-

:

bus faculáribus. Quod itique

nedicio. [gnem iui amóris ac-

raeceprum , dilectíffimi ; ad nos

céndat Deus in córdibus noftris,

ipeciálius pertinére cognóci-

?. Amen.

e&io vij.

mus , quibus denunciátus dies ,

Uamvis enim fine ánima

étiam fi eft occilltus , non dubi-

ihil caro defíderet, & in-

ä

tátur eífe vicinus,

de accípiat feníus , unde fumit &

À

imnos

Dominica prima Adventus.

148

-

motüus : ejüfdem tamen eftáni- Cauccá 1. Proph. C4p«40.c.10.-

mze , quaedam fibi fübditae negá«

Cce Dóminus Deus in for

s

re fubftantize, & interióri judí-

titüdine véniet : * & brá.

cio ab inconveniéntibus exterió-

L

chium ejus dominábitur.

h

Qn

ra frenáre : ut à corpóreis cupis

E cce mercesejus cumeo: * &

ditátibus fzpius libera, in aula

opusillius coram illo,

mentis poffit Divínz vacáre fa-

S icut paftor gregem fuum paf-

n

piéntiz : ubi omni ftrépitu ter-

cet: in bráchio fuo congregábit

renárum filénte curárum, in me.

agnos, & in finu Íuo levábit, *

"]

M

ditatiónibus fan&tis, & in delí«

fcetas ipfe portábit.

€ijs laetétur zecérnis.

uis menfus eft pugillo aquas;,*

. Obfecro , Dómine, mitte

& cxlos palmo ponderávit ?

t

quem miffürus es: vide afili&tió-

Q uis appéndit tribus dfgitis mós

nem pópulitui:* Sicur locátus

lem terrae, * liberàvit in pónde-

2))1-

&di

es, veni, & líbera nos.y, Qui

re montes , & colles in fta.

regis Ifraél inténde , qui dedücis

téra ?

Va

velut ovem Jofeph, qui fedes

uis adjüvit Spíritum Dómí-

n

fuper Chérubim.

Sicut locü-

ni* * aut quis confiliárius ejug

:'11[0

tus €s.

fuit , & ofténdicilli?

p

xy. . ]Jube domne benedícere.

€ umquofnijt confilium , & in-

h"

Benedi&io.

A cun&is vitijs &

firixiteum: & dócuit eum fé-

x

peccátis abíólvart nos virtus fan-

mitam juflítize , * & erudivit

rn

ee Triniàdsgy. Amen.

eum fciéntiam , & viam prudén-

jl

Le&io viij.

tic ofténdit illi

ille

Uod fiin hac vita diffícile

E cce Gentes quafi flilla fítulae:*

one

eft continuári , poteft ta-

& quafi moméntum ftatéra re«

men frequénteraffümi;ut fzpiüs

putáce funt :

D

ac diátiüs fpiriruálibus pótius ,

Qii

E €ceínfule quafi pulvis exi^

quàm carnálibus occupémur. Et

uus: Ec Líbanus non fuffíciet

[

ad fuccendendum, * & animás

cum melióribus curis impéndi.

5;90:1

mus majóres moras , adincor.

lia ejus non fuffícient ad holos

u

xuptibiles divítias ériam tempo-

cáuftum.

[

gzáles tránfeunt actiónes,.

O mnesGentes quafi non fint. ,

em;&

$£. Leréntur celi, & exuültec

fic funt coram eo , * & quáfi ní-

| Dei.

terraá , jubilàte monteslaudem

$

*

hilum & ináne teputátze funt ei.

quia Dóminus nofter véniet ,

Canticü ejufdem.

Cap. 42. b. 10.

C-Bc

*

Et páuperum fuórum mife-

^ Antáte Dómino cánticum

w[is i

yebirur.4. Oriétur in. diébus

. 4 novum; * laus ejus ab ex-

!onfiS-

ejus juftítia; & abundántia pacis.

trérfis cerr :

Et páuperum,G — lória Pauri, Ec

Q. ui defcéndicis in mare , & ple-

*

j

páuperum,

nitádo ejus

)

* Ínfula , & habi-

In tertio No&turno.

p

tatóres eàrum,

lmii&

AdCantica,Afia. Gábriel Angel?

S :ublevärut- deíértum , & civi-

[

Pars Hyemalis.

tàtes

146

Dominica

rima Adventus,

b

tdícereshis , qui vin&i funt?

tátesejus : * in dómibus habi-

tábit Cedar :

Exite : * & his; quiin cénebris :

*

Revelámini.

f.audáte habitatóres petrz ;

de vértice móncum clamábunr.

s uper vias pafcéntur , * &in

ponent Dómino glóriam , * &

ómnibus planis páfcua eórum.

laudé ejusin infulis nuntiábunt.

N on'efürient , neque fítient : &

non percíátiet eos eeftus & fol: *

póminus ficut fortis egredié-

tur, *ficut vir precliátor fufci-

quia miferátor eórum reget eos ;

tábitzelum:

& ad fontes aquárum potàbit

yociferábitur ; & clamábit : *

€os.

fuper inimícos fuos confortá-

E tponam omnes montes meos

in viam : * & fíémitze mez exal-

bitur.

"ácui femper ; filui , pátiens

tabüntur.

fui, * ficut partüriens loquar :

p cce ifti de longé vénient : &

ecce illiab Aquilóne & mari , *

Diffipábo, & abforbébo fimul :

Defértos fáciam montes , & col-

& ifti de terra Auftráli.

les, * & omne gramen eórum

p audáre celi ,. & exiilta terra t

exficcábo:

jubilàte montes laudem : * quia

Et ponam flümina in infulas ,*

confolátus eft Dóminus pópu-

& ftagna arefaciam.

lum fuum , & páuperum fuórum

miferébicur.

'Etducam cscosin viam , quam

ä

néfciunt : * & in fémitis ; quas

Anti

h

Gábriel Angelus locü-

tuse

]

Maríz, dicens : * Ave

ignoravärunt , ambuláre eos

gráua

lena

3

Dóminus te-

fáciam:

enedi&da tu inter mu«

ponamténebras coram eis inlu-

cum 5

p

lieres.

P

cem , * & prava in recta.

$. EgrediéturDóminus de loco

E

Canticü ejufdem. C4p. 49-b. 17.

Ac

icic Dóminus Re-

fanctofuo. $,. Vénietut falvet

démptor Ifraél , San&us

pópulum fuum.

Abíolutio.

Q

ejus : ad contemptibilem áni-

gmam , * ad abominátam gen-

Vínculis peccatórum no-

A

ftrórum abfólvat nos om-

tem , ad fervum dominórum :

Reges vidébunt , & confürgent

nipotens & miléricorsDóminus.

, Amen.

Y

principes: & adorábunt proptet

:

$. Jube domme benedicere.

lu]

Dóminum , quia fidélis eft , :

(e

& San&um líraélqui elégit te.

Benedi&io, Evangélica lé&io

it nobis

[

Hec dicit Dóminus : In témpo-

-

lus & prgtc':&io. :

xe plácito exaudivi te ; * & in

")

e

Amen.

n

die falütis auxiliátus fum tui :

L €&io fan&i Evangélij feciin-

m

düm Lucam,

j

1

lm

E tfervávite ; & dedite infoe-

Sic femper "æpcnimr;LG'&iO

Ts

dus pöpuli , * ucfüfcitáres ter-:

P

yam , & polfidéres hereditátes

fan&i Evangélij s ance primam

Le&ionem de Homilia,

diffipátas :

Le«

Dorniüicá prima Adveitus.

147

H

Lectio ix.

Cap. 21. e. 2$.

preffüra eéntium prz confufióne

H

N illo témpore : Dixit Jefus

Íónitus maris; & flücuum. Ex

I

difcípulis fuis : Erunt figna

quibus profé&ó ómnibus ália

n

in fole, & luna , & ftellis , & in

jam fa&a cérnimus , aliain pró-

]

ximo ventüra formidámus.

terris preffüra Géntium, Et ré-

liqua.

, Audite verbumDóminiGén-

;

Homilia fan&i Gregórij Papze.

tes , G annuntiáte illud in fini-

,

Homilia 1, in Evangelta.

bus terre : * EFt ínfüulis , quae

bit

Ominus ac. Redémptor

procul funt , dícite : Salvátor

nofter

arátosnos invec-

nofter advénier. x Ànnunüiá-

1]

D

nire deftderans, fenefcén-

te, & audítum fácite: loquímini ;

d

tem mundum quas mala fequán-

& clamáte. Et infulis.

tur denántiat , utnos ab ejus

x^. Jube domne benedicere.

T

amóre compefcat. Appropin-

Benedi&io, Divinum auxiílium

l

quántem ejus términum quantae

máneat femper nobífcum.

,. Amen

percuffiónes praevéniant , inno-

i

téfcir * ucfi Deum metere in

Quando fit Officii de San&is ,

luia

tranquillitàte nólumus , faltem

dicitur, Cuju$ , vye] Quorum,

PPU-

vicinum ejus judícium velper-

vel. Quarum feftum cólimus ,

QUIU

cuffiónibus aturíti timedmus.

ipe, vel ipfa,ipfi; veI ipfze,

$. Ecce Virgo concípiet, & pá-

intercédat, yej intercédant pro

riet Filium , dicit Dóminus :

nobisad Dóminum.

, Amen,

xl

hi

* Et vocábitur pomen ejus Ad-

Quando firOfficium de S. Maris.

d

mirábilis, Deus, Fortis. 5^. Su-

Cujus feftum cólimus , ipfa

períólium David , & fuper re-

Iu«

Virgo Vírginum intercédat pro

gnumejus fedébitin ztérnum,

nobis ad Dóminum. y. Amen,

'Et vocábitur.

loco

Le&io xj.

YX.. Jube domne benedicere,

hd

Àm gentem contra gen-

Benedi&io. Ilenos benedicat,

tem exfürgere , eanímque

qui fine fine vivit & regnat.

preffüram terris infiftere , plus

$; Amen.

Le&io x.

Jam in noftris tempóribus cérni-

u

Uic érenim le&ióni fan&i

one

mus , quàm in codícibus légi-

H

Evangélij, quam modó

[us

mus. Quód terremótus urbes

veftra frarérnitas audivit , pauló

innümeras óbruat, ex Álijs mun-

cetti

fupériüs Dóminus praemífit , di-

di pártibus fcitis quàm frequén-

cens : Exürget gens contra gen-

ter audívimus. Peftiléntias fine

i

tem , & regnum advérfüs re-

ceffatióne párimur. Signa veró

tlo

gnum : & erunt terremótus ma-

iníole, & luna , & ftellis , ad.

gni perloca , & peftiléntie , &

huc apérté mínime vídimus : fed

a

fames. Etquibüfdam interpófi-

quia & hzec non longé fint , ex

dtio

tis, hoc ; quod modó audiftis,

ipfa jam áéris immutatióne col.

adjínxit : Erunr figna. infole,

lígimus.

7

é&luna, & ftellis ; & in terris

$, Eccedies véniunt , dicitDó.

H

K 2

h

mje

148

Dominica prima Advefitus,

minus , & fufciábo David ger-

firze mentesevigilent , nefecu-

men juftum ; & regnábit Rex,&

ritàte tórpeant , ne ignorántia

fàpienserit ; & fáciet

dicium

languéfcant : fed femper eas &

*

b

*ju

Et hoc

& juflitiam in terra

timor folícitet , & in bonoópere

folicitádo confirmet.

eft nomen quod vocábunt eum:

Dóminus juftus nofter. *. In

$. Aliéni non tranfibunt per

diébus illis falvábitur Juda ; &

erüfalem ámpliüs :* Nam in

lírael habitábit confidenter. Et

illadie ftillábunt montes dulcé-

hoc.

dinem , & colles fluent lac. &

ube domne benedfcere.

mel , dicit Dóminus.X. Deusà

Benedi&io.

Ad Ífocieràtem ci-

Libano véniet, & San&usde

monre umbrófo & condénío.

vium fupernórum perdácat nos

Rex Angelórum. $. Amen.

Naminilla. G. lória Patxi.Nam

gitur aliud Evan-

in illa.

uando le

2

gelium cum Homilia , dicitur fe-

Hic dicïturHymnus,T eDeum,

queris Benedictio. Per Evangé-

urin Píalrer. 27. Quo dicto;

lica dida deleáàntur noftra de-

dicitur. Y. Dóminus vobífcum.

lia, &-. Amen.

$. Etcumípíritu tuo.

Przdi&o ordine dicuntur Ab-

X. S equéntia fan&i Evangelij

I

folutiones , & Benediciones ;

fecündüm Lucam. .. Glória ci-

biDómine.

quandocunque fit Officium xij.

t

Lectionum. Quando veró fit Of-

Sic dicitur femper ante Evange-

ficium trium Lectionum ; fifin-

lium.

Luceg 21, €. 2,5-

gule iij. Le&iones funt de £cri-

N illo témpore : Dixit Jefus

prora, Abfolutio, & Benedi&io-

]

diícípulis fuis : Erunt figna in

nes trespriores primi No&urni ,

fole , & luna , & ftellis, & in

dicuntur ij. & v. Feria : fecundi

terris preilüra Géntium pra

No&urni , iij. & v). Feria : tertij

confufióne fónitus maris & fli-

l

verbó Nocurnl tres pefïcriörcs

Guum , arefcéntibus hominibus

K

Feria iv. & Sabbato. Reliqua

prztimóre, & expecatióne ;

1i

,habentur fuprà ante. Pfalterium

qua fupervénient univérfo orbi.

$i

ac in Rubricis generalibus.

Nam virtütes ceelórum moves

!

fi

Lectio xij.

büntur, & tunc vidébunt Filium

* Onfüfio autem maris &

hóminis veniéntem in nube cum

ft

Wi

flí&uü necdum nova exór-

poteftàre magna , & majefláte.

üi

taeft. Sed cüm multa prenun-

His autem fieri incipiéntibus, re-

lt

tiáta jam compléta fint, dibium

Ípicite , & leyáte cápita veftra. ;

D

nonelt , quin fequäntur étiam

quóniam apptopínquat redém-

pauca qua reftant : quia fequén-

püo veftra.. Et dixicillis fimili-

p

te.

tium rerum certitüdo ; eft prae-

tüdinem : Vidéte ficlneam , &

tertárum exhibíto. Hezc nos

omnes árbores : cum prodücunt

d

c(

fratres charítfimi , idcírcó diíci-

jam ex fe fru&um , fcitis quó-

k

mus ; üt ad caurélae ftüdium ve-

niam propé eft eftas. Ita & vos

cum

Dominica

149

ll«

cüm.vidéritis hec fieri , fcitóte

Prima Adventus.

(

jenifalem , allelija. ; Pfalmus,

quóniam prope eft regnum Dei.,

L audáte. 32.

l

AÀmen dico vobis, quia non prze-

063 ifu!umo

Rom.13.d. 11.

d

teribit

enerátio hac , donec

R

atres, Hora eft jam nos

ómnia

ant. Celum & terra

Fï

de iomno fürgere. Nunc

D

tranfibunt : verba autem mea

1j

enim própior eft noftra falus ,

non tranfibunt, . Amen.

quamscüm credídimus,

(

83' ch

Scquitur Hymnus, T € decet

grátias.

&

laus : te decet Hymnus : tibi

$À

f;.breve. Veni ad liberándum

lória Deo Patri , & Filio, cum

nos, * Dómine Deus virtíütum.

nd

:

ancto Spíritu in fiecula fzeculó-

nfb

Veni adliberándum, y^, Oftén-

rum , Àmen.

de fáciem tuam, & falvi érimus,

Num

O rémus.

Oratio.

5

Dómine. . Glória Patri, Veni

Xcita ; quzefümus Dómine

ad liberándum.

[2

r

.4 poténtiam tuam , & veni :

Hymnus.

hdo,

ut abimminéntibus peccatórum

Ox clara ecce fntonat ,

CUT

noftrórum perículis, te mereá-

V

Obíeüra queque íncrepats

mur protegénte éripi, te libe-

Pellántur éminus fómnia ;

ngälji

ránce falvári. Qui vivis & regnas

Ab sethreChriftus prómicat.

[ le

cum Deo Patre in unitáte Spf;i.—

Mens jam refüirgat tórpida ,

tus fan&i Deus, per ómnia íz.

Quse forde extat fáucia,

M'kgef

cula fzcculórum. ?;. Amen.

: Sidus refilget jam novum ;

1j

Ut tollat omne nóxium,

'Sic &niuntur fimiles Vigiliz.

Je&us

CRUD OL UDES;

Efurfum Agnus míttitur

14 Y

& per Horas ; Afia.

Laxáregratis débitum :

&

N illa die t ftillábunt montes

Omnes pro indulgéntia

p

dulcédinem , & colles fluenc

Vocé demus cum lácrymis,

«

l"

lac & mel,allel. Píalm. Mife-

S eciindó ut cüm fülferit ,

Yb

xéremeiDeus. urin Pfíalterio,

Mundiümq; horror cínxerit ;

u'öne )

23. Antiph. Jucundáre T filia

Non pro reáru püniat,

j

Sion , & exülta fatis filia Jeni-

Sed nos pius tunc prótegat,

movn,

falem, allehija, Pfálmus.C on-

Laus, honor, virtus.glória ;

Fliut

fitémini.129, Antiph. Ecce Dó-

* Deo Patri , & Filio,

yecin

minus T véniet , & omnes San-

San&o fimul Paráclito,

&i ejus cum eo: & erit indie illa

j

In fzeculórum fzecula. Amen,

busfe

lux magna , allelíja, Píalmus.

Y Vox clamánrs in deférto ,

relkl )

Deus Deus meus. 31.

Anti.

Paráte viam Dómini, $3;, Rectas

[edäm'

phona. Omnesfitiéntes T vení-

fácite fémitas ejus.

Á

te ad aquas : queriteDóminum,

* Ad Benedi&us , Ant

hona.

il

4

€

fcéndet

dum inveníri poreft, allelija,

Spíritus fanctus t inte

ldlifl",lI

Cantüicum. B enedicite. 2 1.

Maria:ne tímeas,habébis in tite-

Antiph.

j qu

Ecce véniet T Pro-

ro Fílium Dei , allehiíja.

phéta magnus, & ipfe renovábit

j

Deinde Kyrieeléifon, Chri-

ünt

K 3

e

-

150

Dominica prima Adventus. -

num , Laudes,

Terrian;, SeS(.

fteeléifon. K yrie eléifon. P a.

ter nofter.

Oratio.

tam,;& Nonam, nifi aliter fi-

netur.

Xcita, quaefumus Dómine;

E

4 poténtiam tuam, & veni

.

AdSextam, Hymnus.R ector

ut ab imminéntibus peccatórum

otens, Antiph. EcceDómin*,

noftrórum perículis ; te mereá-

falmus. P órtio mea. cumree

.

li

au

du

z

iS.

1Il0,

mur protegente éripi, te liberán-

à

Capiculum.

Roitt. 13. d. 12,

te falvári. Qui vivis & tegnas

cum Deo Paue ; &c.

| Oxprzcéffit, dies autem

Ad Primam , 'Tertiam , Sex-

N

. appropinquávit. Abjiciá-

im , & Nonam, Antiphonz de

musergo ópera tenebrárum, &

induámur arma lucis.

dibus dicuntur per ordinem

-

atta preetermifla: quod etiam

Y^. Oftéendenobis Dómine mi-

tervatur in alijjs Dominicis Ad-

fericórdiam tuam. 5:. Et falutá-

yentus.

re tuum da nobis.

Ad Primam, Hymnus. J am

Ad Nonam, Hymn. R erum

Jucis. 105. Afía. In illa die.

Deus, Antiphona. Ecce veniet,

Pfalm. D efécicin falutáre. 110.

Pfalm. B eátiimmaculáti. cum

reliquis de Pfalterio, 105. Capi-

Capitulum.

Ibid. d. 13.

Icutindie honéfté ambulé-

tulum.

R.egi fzculórum. 3.

Y. Exürge Chrifte, &c.

mus, non in comellatiónibus

Deinde K yrieeléifon. Chri-

& ebrietátibus, non in cubtlibus

fte eléifon.

yrieeléifon. P a-

& impudicitijs, non in conten-

ternofter. C redo, Y'. Adjutó-

tióne, & emulatióne, fed induí-

xium noftrum, cum reliquis ; ut

miniDóminum JefumChriftum.

in Pfalterio,

[

