bunteum morte. Et réliqua.

quz non pecüniz eft ávida , fed

Jlis p

Homilia S. Ambrófij Epifcopi.

grátiz. Nec inverecinda petí-

rv

Lib. y. defide, ad Gratianum ; cap.

tio ; quz non fibi , fed líberis

jmum j

2. poft untium.

confulébat. Matrém confiderá-

la

Onfideráte , qua mater

te; matrem cogitáte.

filiórum Zebedzi cum fí-

? Vidi Dóminum fácie ad fá-

C

mtiphona«

^lijs ; & profilijs petat :

ciem: ^ Erfalva facta eft áni-

mater eft áti

ue , cui pro filió-

ma mea.

* Etdixit mihi: Ne-

Nagett

xum honóre

Á

olícite , immode-

quàquam vocáberis Jacob , fed

j Gïh Fhüi

Orato

rátior quidem , fed camen igno-

Iíraél eritnomen tuum. Et falva

Ícénda meníüra votórum eft. Ac-

fa&ta eft ánima mea.

ymis Di*

A

; nobis

que materetáte longava, fhi-

,e&tio Mj.

ifidiun

dio religiófa , folátio deftitüta ,

Onfiderábat Chriftus ma-

quae runc témporis , quando vel

x iif

tris dile&iónem, quee filió-

preiné

juvánda, vel alénda foret válidze

rum mercéde grandevam fola-

prolis auxílio; abéfle fibi liberos

bátur fené&am : & defidérijs li-

padebátur , & volupiáti fuz

cét feffa matérnis , chariflimó-

, Mp

« f

mercédem fequéntiumChriftum

rum pígnorum tolerábat abfén-

tiam. Confideráte étiam fémi-

; nolit *

praetülerat fibórum. Qui prima

voce vocáti à Dómino ( ut légi-

1 ;'qn&i

nam , hoceft , fexum fragilió-

mus)reli&is rétibus & patre ;

rem , quem Dóminus própria

« qUU

fecüci funt eum.

nondum confirmáverat Paílfió.

um

ellt

"

? Dixit Angelus ad Jacob :

ne. Confideráte, inquam , He-

yns

Dimítte me, auróraeft. Re-

vaillius prime mulíeris heré-

3[101

fpónditei : Non dimíttam te ,

dem , transfüfa in omnes immo-

po

m !

MT

nifibenedíxeris mihi. Et bene-

deráte cupiditátis fuücceffióne

HORUSI

"n

díxit ei in eóde loco.

* Cüm-

j

4

labéntem : quam Dóminus ad-

u

que furrexíffet Jacob ; eccevir

huc próprio Sánguine non re-

cmlmmlï P

lu&abátur cum eo ufque mané :

démerat 5 nondum inólitam af-

bc]]e M

lpff

j

& cüm vidéret quód. eum fupe-

fé&ibus ómnium immédici con-

E

o

Dda

tia

420

Infta Hebd. fecundam Quadragefimae.

tra fas honóris appeténtiam fuo

.FERÍA QUINTA.

n (upl

Chriftus Cruóre dilüerat, He-

L €&io fan&i Evangélij fecüne

gm p

dum Lucam.

reditário fgitur mülier delinqué-

pecfän

bat erró:e.

Le&io j.

Cap. 16, €. 19.

malum

*

Cüm audíffet Jacob quód

N illo témpore : Dixit Jefus

quim

fàu veníret contra eum , divi-

Pharifzis : Homo quidam

fiscu

fix filios fuos & uxóres , dicens:

erat dives , qui induebátur pür-

quud

(

Si percáfferit Efau unam tur-

ura & byflo: & epulabátur

mam ,falvábituráltera : * Li-

quotidie fpléndide. Er réliqua.

il

bera me Dómine ,

ui dixifti

Homilia S. Gregórij Papa.

lial

mihi : Mulciplicábo iemen tuü

Homilia 40.in Evangelia,

pisit

ficut ftellas celi, & ficut arénam

Uem , fratres charíffimi,

b E

imaris , quze prae multitüdine nu-

quem divesifte, qui in-

qupla

merár non poteft. , Dómi-

duebátur pürpura & byt-

füscref

fo , & epulabátur quotídie fplén-

lu ar

ne, qui dixifti mihi ; Revértere

interram nativitátis tuz : Dó-

didé , nifi Judáicum pópulum

Tet tb

mine , qui pafcis me à juventüre

fignificat : qui cultum vitze ex-

nem Y

mea. Libera me. G lória. L.í-

térius hábuit , qui accéptae legis

L

hn

bera me.

delícijs ad nitórem ufus eft , non

tlicer,

Ad Benedi&us , Autiphona.

aduülitátem ? Quem veró L&

Ecce afcéndimus T

erofóly-

zarus ulcéribus plenus,nifi Gen-

U

mam : & Filius hóminis tradé-

tilem pópulum fguráliter éx-

gur ad crucifigéndum,

primit ? Qui dum convéríus ad

kda eï

Oratio.

Deum , peccáta confitéri fua non

CDriy

Opulum tuum , quefumus

erübuit;/huic vulnus in cutefuit,

Vrb d

Efä

Dóminue; propítius réfpice:

Incutis quippe vulnere virüs à

Qu mic

viícéribus tráhitur , & foras

& quos ab efcis carnálibus pre-

Wt

cipis abftinére , à nóxijs quoque

erümpit.

lii

vítijs ceffàre concéde. Per Dó-

. Tollearmatua , pháretram

(lv l)

minum.

& arcum , & affer de venacióne

us

Ad Maguificat, Antiphona.

tua, ut cómedam : * Et bene-

£l Cay

'l'radétur enim t Géntibus ad

dicattibi Ónima mea. y, Cüm-

liug dum

illudéndum , & flagellándum;

que venátu áliquid attüleris , fac

V ores

& crucifigéndum.

mihi inde pulméntum, ut cómes

'*mone (

dam. Et benedicat tibi,

Oratio.

Tunr.

Eus innocéntie reftitütor

Le&io jj.

P*f hngmw

& amátor , dirige ad te

Uid eft ergo peccatórum

htl

)

tuórum corda fervórum: ut Spí-

conféffio , nifi quadam

* Din

ritus tui fervóre concépto ; & in

vülfiérum niptio ? Quia peccáti

s

m

fide inveniántur ftábiles ; & in

virus falábriter apericur in con-

TE

ópere efficáces. Per Dóminum

feflióne , quod peftíferé latébat

Vy "

nofirum. in unitáte ejüfdem.

inmente, Vülnera étenim cufïs

in

T ante t

lenus

Infra Hebd. fecundam Quadragefimz.

421

NTA

in fuperfíciem trahunt. humó.

Ad Benedi&us; Antiphona.

&ij

rem putrédinis. Et conficéndo

Fili, t recordáre quia recepífti

l

peccáta ; quidáliud ágimus , nif

bona in vita tua, & Lázarus

UT

fimiliter mala.

malum , quod in nobis latébat ;

Dixt f

aperimus * Sed Lázarus vulne-

Oratio.

1 qu

rácus cupiébat faturári de micis

Refta nobis, qusfumus

p

i

que cadébant de menfa dívicis ,

Dómine , auxilium grátiee

euiba

& nemo illi dabac : quia Gen-

tuz:ut Jejünijs & oratiónibus

Ea

tilium quemque ad cognitiónem

convenienter inténti, liberé-

murab hóftibus mentis & cór-

xj ba

legis admíttere fupérbus ille pó-

T

pulus defpiciébat.

poris. Per Dóminum.

d

X Ecceodor filij mei ficutodor

Ad Magnificat ; Antiphona. :

Dives ille T guttam aqua pé-

jf qi»

agri pleni cui benedíxit. Dómi-

Iul

nus:crefcere te fáciat Deus meus

tijt , qui micas panis Lázaro ne-

ficuctarénam maris : * Er do-

áAvit.

Oratio,

youdeie

net tibi de rore celi benedi&ió-

Défto Dómine famulis

m pöpf*l:ü

m vt

nem. Y-. Deus autem omnípo-

tuis ; & perpétuam beni-

cpzk

tens benedicat sibi , atque mul-

gnitátem larpgire polcéntibus :

x[m CH j

típlicer, Et donet tibi.

ut ijs, quite Au&óre , & Guber-

nwn l

ectio iij.

natóre gloriántur , & congregá-

tareftáures, & reftauráta con-

nus,mfl G

Ui dum do&rinam legis

non ad charitátem hábuit;

Íérves. Per Dóminum.

puidit d

fed ad elatiónem , quaíi de ac-

PERÍIA SEXTA.

| conve'glus i

yferii

céptis ópibus tmuir: & quia ;ei

Lé&io fan&i Evangelij fecüne

verba defluébant de fciéntia ,

dàüm Matthaum.

uinate

nnee

quafi micze cadébant de menfa,

Le&to j.

Cap. 21.d. 33.

U » *W

At contrà;jacéniis páuperis vül-

illo témpore : Dixit Je-

nera lingébant canes. Nonnüm-

I5

sturbis Judeórum,& prin-

quam folent in facro elóquio ,

cipibus facerdórum parábolam

" t

d

percanes pradicatóres inrélli-

hanc: Homo erat paterfamí-

gi. Canum étenim lingua, vul-

j; r 19

lias*, qui. plantávit víneam , &

nus dum lingit; curat : quia. &

Íepem circámdedir ei. Et réli-

..

Do&óres fan&i, dum 1n con-

ua.

-

feílióne peccáti noftri nos ín-

Homilia S. Ambrófijj Epifcopi.

ftruunt, quafi vulnus mentis

Lib.9.Comment.tn cap.20.Luc&,

4

per linguam tangunt.

Leríque várias fignificatió-

)

I

&. Dettibi Deusde rore celi ,

nes de vínes appellatióne

yp

p

derívant : fed evidénter

|

& de pinguédine terre - abun-

j c

dántiam : ferviant tibi tribus &

Yíaías víneam Dómini Sábaoth,

T Qu

pópuli: * Efto Dóminus fra-

domum Iírael effe memorávit.

enu^,

trum tuórum. Y.Et incurvén-

Hanc víneam quis álius, nifi

j fhl

u^

tur ante te fí

matris tuz, Efto

Deus, cóndidit ? Hic eft ergo ,

gulm

qi

Dóminus,

d

ória, Efto.

qui eam locávit colónis; & ipfe

Dd ;

PCIC-

422

Infra Hebd. fecundam Quadragefims,

$

péregré fuit : non quia ex loco

refügium;& lapis iftei

n »Hgnu f

K,

ad locum profé&us eft Dómi-

**. Surgens ergo mané Jacob ,

; (ure

nus , qui ubíique femper praefens

mittu

tulit lápidem quem fuppofüerat

eft : fed quia eft praefentior. dili-

cápiti fuo , & eréxit in ticulum,

Pwphä

géntibus, negligéntibus abeft.

fundéntque óleum défuper, di.

Multis cempóribus ábfuit, ne

xit, Erit mihi Dóminus.

preprópera viderétur exá&io.

Le&io iij.

Ó

^ Dificávit turrim, vérti-

o (

Nam quó indulgéntior liberáli-

ta5,có inexculabilior pervicácia.

cem fcílicet legis attól-

tbl

D

$. Dum exiret Jacob de terra

lens: atque ita hanc vineam

munitam, inftrí&am ; ornátant,

(l

fua, vidirglóriam Dei, & ait:

Quàm terribilis eft locus ifte !

locávit

udzis. Er témpore

$4

* Non eft hicáliud , nifi domus

fríictuü férvulos mifit. Bene tem-

1&to |

Dei, & porta cali. Y. Veré

pus fri&uü pófuit , non provén-

Deus eft inloco ifto , & ego ne-

tuum, Nullus enim fru&us éx-

Lef

iciébam. Non eft hicáliud.

titit Judeeórü; nullus vínez hu-

il

Ledio ij.

Plarj

jus provéntus, de qua Dómi-

' Nde

bené fecindüm Mart-

nus ait : Expedávi ut fáceret

1

4m jl

theeum habes , quia & fepe

uvas , fecit aucem fpinas. Itaque

Vt dioy

circümdedit eam : hoc eft, Di-

non lztítie vino , non fpiricáli

ltntir

víne cuftódie munitdióne val-

mufto,fed cruénto Prophetárum

A mhi

làvit, nefácilé fpiritálium pa-

fanguine torculária redundárüt.

Qu me (

téret incürfibus beftiárum. Et

Bwl

&. Erit mihiDóminus inDeum,

foditin ea torcülar. Quómodo

&clapisifte quem eréxi in tí-

Ljþ,;,CJ

intelligimus quid fit torcülar ;

tulum , vocábitur domus Dei:

& deunivérfis quze déderis mihi,

lde

nifi forte quia Plalmi pro tof-

culáribus infcribüntur ; eó quód

* Décimas & hóftias pacíficas

V i

in his myftéria Domínicee Pal-

ófferam tibi. y, Si revérfus

Nür,

fiónis, modo mufti fan&o fer-

füero prófpere ad domum patris

tss q

vénts Spíritu , redundántiüs

mei, Décimas & hóftias. GJó-

ll N

ria. Décimas.

zeítuáverint * Unde ébrij puta-

: n

Ad Benedic&us, Antiphona.

h C

bántur ; quibus Spíritus fan&us

inundábar.Ergo & hic fodit tor-

Malos malé perdet, t

víneàm

cálar, in quod uvz rationábilis

fuam locábit álijs agrícolis, qui

"09 Tcel

reddant ei fru&um tempóribus

fru&us intérior fpiritáli infufió-

Vm ]

ne deflueret.

fuis.

Oratio.

lus [H

& Si Dóminus Deus meus füe-

A , quafuümus omnípo-

erelll[lquel

rit mecum in via ifta, per quam

D

tens Deus: ut facro nos

" ((

j

ego àmbulo, & cuftodíerit me,

purificánte jejünio;fincéris mén«

hi

lt

tibus ad fan&a venrüra fácias

& déderit mihi panem ad edén-

(Eff)( ab E(

dum , & veftiméntum quo opé-

pervenire, Per Dominum.

Y u

riar, & revocáverit me cum fa-

Hodie dicumur PfalmiPenie

Wïam 1

lüte:* Erit mihi Dóminus. in

tentiales,

N

l

*

Ad

—

Infra Hebd. fscundam Quadragefime.

413

Íicut unum ex mercenárijs tuis.

;ïnfxgm.m,

Ad Magnificat

,Anti

p.hana..

Y hu

Queréntes eum T tenére ti-

y'. Quanti mercenárij in domo

lgl

müérunt turbam , quia ficut

patris mei. abündanr pánibus,

dndtd

Prophétam eum habébant.

ego autem hicfame péreo? íur-

Oratio.

gam, & iboad patrem meum ;

Bipti

A, quefumus Dómine;

& dicam ei, Fac me.

».'inus.

Le&io 1.

.

l

D

pópulo tuo falütem men-

trim vt

tis& córporis: ut bonis ope-

regré profé&us eft in re-

ribus inhzréndo , tuzx femper

giónem longínquam. Quid

ls gufi«

Anc VIRZ

virtürds mereàtur protecdióne

longinquius, quámà fe recé-

deféndi. Per Dóminum.

dere ; nec regiónibus, fed mó-

m;ora

N A DSOB..AÀSGESQ.

ribus feparánri: ftádijs difcré-

Br u

fis r

Lé&io fan&i Evangélij fecün-

rum effe, mon terris; & quaft

düm Lucam.

interfüfo

luxürie fzeculáris

o t

Leaio j.

Cd'þ"z . L.

zítu, divórtia habére fan&ó-

n n

us vt

N illo témpore: Dixit Jefus

rum? Erenim quife à Chrifto

qui ps

Pharifzis & ícribis parábo-

féparat, exul eft pátrize , civis

am iftam: Homo quidam há-

eít mundi.

Sed nos non fumus

1 ut lat

buit duos fMios: & dixit ado-

ádvene atque peregríni , fed

inas, Tr

yon f

leícéntior ex illis pauri: Pater;

cives fumus Sanctórum , & do-

méftici Deti.

Qui enim erámus

hp

da mihi portiónem fubftántiz ,

qua me contingit.

Et réliqua.

longé , facti fumus propé in

iarcqundïï

i

Homilia S. Ambrófij Epifcopi,

Sánguine Chrifti.

Non invi-

jmusin

y erext n

Lib,7.Comment. in cap.1 y.Lttésy

deámus de longínqua regióne

po]f nitium.

remeántibus: quia & nos füi-

donus

Ides, quód Divinum pa-

mus in regióne longinqua , ficut

T

Ifatas docet.

V

urimónium peténtibus da-

Sic enim habes:

| ülas me

] SI n

tur. Nec putes culpam

Qui fedébancin regióne umbree

lw

patris ; quód adoleícentióri de-

mortis , lu

»:q

orta eftillis. Régio

Kdomun

F»

dit.

Nulla Dei regno infirma

ergo longínqua ;

umbra eft

diis 0

mortis.

setas: nec fides graváàtur. annis.

Ipfe certé fe judicávic idóneum,

, Vidi Dóminum fácie ad fá-

Anti

fU

qui popófícit.

Atque ütinam

Cciem: * Etfalva fa&a eft áni-

TALAA

.

L

non receífiffet à patre , impedi-

ma mea. y. Et dixit mihi

,agic

méntum neíciffer zetátis.

Sed

Nequáquam vocáberis Jacob,

m «

PO

pofteáàquàm domum pátriam

fed Ifrael erit nomen tuum. Ec

falva facta,

10

derelinquens, péregré profe&us

ys UP

Méritó ergo

eft , ceepit egére.

Le&io iij.

( u ]J-m

rodégit patrimónium , qui re-

Os autem, quibus Spiritus

f

jf

cétfit ab Eccléfia.

J d

ante fáciem Chriftus eft

Dóminus , in umbra. vívimus

m:

g;. Pater, peccáviin celum,&

Domm

Coram te , jam non fum dignus

Chrifti. Etídeó dicit Eccléfia:

"

vocár filius tuus; * Fac me

In umbra ejus concupivi, & fq.

l«

Dd 4

»

-

Infta Hebd. fecundam Quadragefima.

di. Ille ígitur vivendo luxu-

oblatiónem & hóftiam Deo in

l

rióíe , confümpfit ómnia or-

odórem fuavitátis.

naménta natüre. Undetu;qui

5. breve. Scápulis fuis, * Ob.

[

n

accepífti imáginem Dei, qui

umbiábit tibi. Scápulis. Y. Et

habes fimilitüdinem ejus, noli

fub pennis ejus fperábis, Ob.

fige

eam irracionábili feditáte con-

umbrábit. G lória. Scápulis,

p

fümere.

Opus Dei es : noli

Hymninus.

Yil

ligno dicere, Pater meuses tu:

Udi, benfgne Cónditor,

exlt

ne accipias fimilitüdinemligni,

Noftras preces cum fléti.

uia fcriprum eft: Similes illis

us,

j

ant qui fáciunt ea.

In hoc facro jejünio

M

X€. Cüm audíflet Jacob quód

Fufas quadragenário,

]l

Efàu veniret contra eum , divi-

$ crutátor alme córdium ,

Du

ficfilios fuos & uxóres, dicens:

Infirma ru fcis vírium;

l&

Si percüilerit Efau unam tur-

Adter

?rfis éexhibe

Hoc

mam ,falvábitur áltera: * Lí.

Remitfiónis grátiam,

Chr

bera me Dómine , qui dixifti

Multüm quidem peccávimus ;

ho

mihi: Multiplicábo femen cuum

Sed parce confiténtibus ;

lu

ficut ftellas ceeli , & ficut. aré-

Ad laudem tui nóminis

Vedi

nam maris, que prze multini-

Confer medélam lánguidis;

Vom

dirie

numerári

non

poteft,

S ic corpus extrà cónterí

Pal

- Dómine, qui dixifti mihi ,

Dona perabftinéntiam,

Vitämus

Revértere in terram nativitátis

Jejünet ut mens fóbria

N

tuz: Dómine , qui pafcis me à

A labe prorfus críminum,

Nl

juventüte mea.

Líbera me.

Profla, beáta Trínitas,

Hoff

Glória Patri. Líbera me.

Cencéde fimplex Unitas,

Cs

! Ad Benedi&us, Antiphona.

Ut fru&uófa fint cuis

Clälmen

Vadam adpatrem meum, T &

Jejuniórum minera, Amen,

hi

ID

dicam ei : Pater , fac me ficut

» Angelis fuis Deus mandá.

ld

&Ul

unum ex mercenárijs tuis.

vit de te.

&. lIt cuftódiant te

Oratio,

mm,m

in ómnibus vijs tuis,

nf

À,;

uzfümus Dómine ,

Ad Magnificat , Antiphona,

ij

noftris effe&um jejünijs

Dixitautem pater T adfervos

ff

falutàrem : ut. caftigátio car-

fuos : Citó proférte ftolam pri-

Ti |

nis affümpta , ad noftrárum ve-

mam , & indáite illum4 & date

I Q

getatiónem tránfeat — animá-

ánnulum in manu ejus, & cal-

ts

rum. Per Dóminum.

ceaménta in pédibus ejus,

l, I

Ad Vefperas,Capit,. Epbef. y.a.1.

ratio.

Lm i

IiRatres, Eftóte imitatóres

/ $ Uzfümus

omnipotens

p

ebo

Dei , ficuc filij charítfimi :

eus , vota humílium ré-

IA(e;e

& ambulàte in dile&ióne, fi-

fpice : atque ad defenfiónem

cut & Chriftus diléxit nos, &

"lim

noftram , déxteram. tuz Maje-

æna he

uádidit femetípfum | pro nobis

ftáris exténde. Per Dóminum.

C(]n(

Do-

'Dominica tertia Quadragefime.

415

nDoi

DOMINICA III,

Ut fructuófa fint tuis

in Quadragefima.

Jejuniórum münera. Amen,

Ad Matutinum, Invitatorium.

lïS ) *. C'I:;

In primo No&urno.

[ Y. l

Non fit vobis vanum. mané

De libro Génefis.

dbis (

fürgere anre lucem ; * Quia

Ledio j.

Cap. 37. a. 2.

1Scipuhy

promifit Dóminus corónam

s

)

23€.

&

—

s; Ofeph cum féde-

,

vigilántibus, .Píalm. . Venite;

M 6

£* cimeffet annórum ,

N

E

-

2ondt,

exultémus, 16.

B

IQ

- paícébar

gregem

s m

Hymnus.

'—ï

E

& eum frátribus fuis

at

N

g::;

5—.

X more do&i myftico

* adhuc puer: & erat

n

Servémus hoc jejánium ;

cum

lijs

Bali & Zelphe uxó-

]ä[iUI

Deno diérum círculo

rum patris fui: accufavitque

dim,

- Du&o quater notiíimo.

fratres füos apud patrem crímine

[

irium

1

L ex & Prophétz prímitus

péffimo. Ifraél autem diligébat

hi

Hoc

raeculérun

óftmodü

Jofeph fuper omnes filios fuos ,

jam,

Chrii

j

t

us facrávit, ómnium

€ó quód in feneáüte genuíffet

xcCávit

Rex atque Factortémporum,

eum: fecítque ei tünicam po«

ntibus:

Urámur ergo párciüs

lymitam. Vidéntes autem fra-

Jminis

Verbis , cibis , & pótibus;

nes ejus quód à patre plus

ü'mgxxidia

Somno, jocis, & ár&iüs

cun&is filjs amarétur , óde-

- Perítémus in cuftódia,

onrerl

Yant eum , nec péóterant ei

o

Vitémus autem péffima ;

quidquam pacíficé loqui,

sführi

Quse fübruunt mentes vagas 1

3. Vidéntes Jofeph à longe,

Nullümque demus cállidi

crim

loquebántur mütuó fratres, di-

Tinitis

Hoftis locum tyránnidi,

céntes : Ecce fomniátor venit :

Dicámus omnes cérnui ,

ex Ti

* Venite, occidàmus eum ;«

Clamémus atque fín guli,

nttus

videàmus fi profint illi fómnia

Plorémusante Jádicem,

yine, Af

Fle&ámus iram víndicem,

fua. Y^. Cüimque vidíffenc Jo-

; as

feph fratres fui , quód à patre

Noftris malis offéndimus

z al

cunctis frátribus plüs amarétur ,

"Tuam Deus cleméntiam;

óderant eum , nec póterant ei

( W

) A "

Effünde nobis défuper

quidquam pacíficé loqui, unde

Remíf(lor indulgéntiam.

& dicébant, Venite,

TE

Meménto quód fumus tui ;

Le&io ij.

;[[C ROIZm F i

Licét cadici pláfmatis ;

Ccidit quoque; ut vifum

IHUW&

(

Ne des honórem nóminis

Íómnium. reférret frátri-

u chS ) ,

"Tui , precámur , álteri.

bus fuis: qua cauía majóris

d*

Laxa malum quod fécimus ,

10

ódij feminárium fuit. Dixítque

M

]

Augebonum quod pófcimus ;

adeos: Audite fómnium meum

".

Placére quó tandem tibi

quod vidi: Putábam nos ligáre

j h"mjü.u.m

Poflimus hic, & pérpetim.

man-ipulos in agro : & quafï

i o

Praeíta , beàta Trínitas,

confürgere manipulum meum ,

d

Concéde fimplex Unitas ;

& ftare, veftró

fque manípulos

Dd $4

Cma

M Dömmï

426

Dominica tertia Quadragefima.

circumftántes adoráre manipu-

vit quid queretet. At ille: re-

|

d

lum meum. Refpondérunt tra-

Ípóndit : Fratres meos quero ;

pim

tresejus: Numquid rex. nofter

índica mihi , ubi pafcant greges.

dlir

eris ? aut fubjiciémur ditióni

Dixit

ueeivir : Recefférunt de

ia

loco iíito : audívi autem eos di-

i

nera

tue ? Hacergo caufa fomnió-

rum arque fermónum , invídize

centes : EÀmus in Dóthain. Per-

mislt

& ódj fómitem miniftrávit,

réxic ergo Joleph poft fratres

Gdl

fuos , & invénit eosin Dóthain.

tintsa

Alud quoque vidit fómnium ;

quod narrans frátribus, ait : Vi-

Qui cüm vidíffent eum procul ,

ul

di per fómnium , quafi folem ;

ántequàm accéderet ad eos ,

g

& lunam , & ftellas ündecim

cogitavéruntillum occidere : &

Mhspr

adoráre me.

Quod cüm patri

mütuó loquebántur: Ecce fom-

(tt no

fuüo & frátribus retulíffec,incre- niátor venit : venite , occidà-

laine

museum,;

mittámus in ciílér-

Yaumd

pàvit eum pater fuus, & dixit:

*

Quid fibi vulr hoc fómnium

nam vétei

M

dicemülque :

s nof

quod vidífti? num ego , & ma-

Fera péffima devorávit eum : &

ferenin

tertua, & fratres tui. adorábi-

tunc apparébit , quid illi profint

querdn

mus te fuper terram?

Íómnia fua.

illis B

Dixir. Judas frátribus fuis

. Extrahéntes Jofeph de lacu,

lfs n

cce

Ifmaheliíte — tránfeunt

:c

?

vendidérunt Ifmahelitis viginti

hï'meseu;

venite, venumdétur, & manus

argénteis : * Reverfülque Ru-

TUDt Qu

noftre non polluántur: * Caro

ben ad piiteum , cüm non inve-

dtent

enim & frater

nofter

eft.

níffet eum , fcidit. veftiménta

W Eg)v |

fua cum fletu,& dixit : Puer non

y. Tol

y. Quid enim prodeft,fi oc-

uó ibo ?

Cidérimus fratrem noftrum , &

compäret ; & evo

IT

. Át illi intínéta ninica Jofeph

celavérimus fánguinem ipíius?

lmim

melius eft ut venumdétur.Caro.

in fánguine hodi , miférunt qui

JDX err

Leaio iij.

ferret eam ad patrem , & dice-

ïmusfäcig(

Nvidéb

ret : Vide, fi cánica filij cuifit;

ant ei igitur fratres

W &Nm

fui : pater veró rem tácitus

annon ? Reverfülque.

Ye IUm,

confideràbat. Cümque fratres

Le&io iiij.

Yj

Udiensautem h

oc Rubern,

illius in palcéndis grégibus pa-

n

tris moraréntur in Sichem , di-

A

nitebátur liberàre eum de

"I Vitom

mánibus eórum , & dicébat :

xit adeum Iírael : Fratres tui

( 6ria Dy

Non interficiáris ánimam ejus»

pafcunt oves in Síchimis : veni ;

hi

f

mittain tead eos. Quo refpon-

nec effundáris fanguinem : ed

Lrli

108

dénte , Praeftó fum , ait ei : Va-

projícite eum in ciftérnam hanc,

n

quze eft in folicidine ; manuülque

de , & videfi cun&ta prófpera

oc

leti

fint erga fratres tuos , & pécora:

veftras ferváte innóxias :

l

Mr

& renüntia mihi quid agátur.

autem dicébat , volens erip?re

S

m'a Yv

Miffus de valle Hebron , venit

eum de mánibus eórum , & red-

l

N

. m

in Sichem : invenítque eum vir

dere patri fuo. Conféftim igitut

A

W &

errántemin agto ; & interrogà-

ut pervénit ad fratres fuos » nu-

L

aves

Dominica tertia Quadragefimse,

z

Aclle t

davérunt eum tünica 'talári , &

terófque juftos lepéndo cognó-

! qut

polymita : mifenántque eum in

Ícimus , velut quemdam nobis

t g[(*gi'ï«

ciftérnam véterem,; qua non ha-

innocéntize trámitem , virtüre

vf

eórum referárum imitántibus

bébat aquam. Et fedéntes ut co-

I

méderent panem , vidérunt If-

veftigijs perfequàmur. Dequi-

xha l

mahelítas viatóres venire de

bus mihi cüm frequens tractátus

yl us

Gálaa4 , & camélos eórum por-

füerit ; hódie fan&ti Jofeph hiftó-

n Diti

tántes arómata , & refinam , &

ria occürrit : in quo cum pliüri-

ym r

fta&en in &gyptum. Dixit er-

ma füerint génera virtütum ,

tadd

go Judas frátribus fuis : Quid

precípue tamen infigne effülfit

ccdere

nobis prodeft,fi occidérimus fra-

caftimónise.

trem noftrum , & celavérimus

: Eccef:».v'.

. Videns Jacob veftiménta

fánguinem ipfius ? Mélius eft ut

if

[o)

feph , fcidit veftiménta fua

m oc:.jä»

musi a

venumdeétur Ifmahelítis , & ma-

cum fletu& dixit: * Fera péfz

lial

nus noftrz non polluántur: fra-

fima devorávit fílium meum Jo«

r n

ter enim & caro noftra eft.. Ac-

Ífeph. y» Tulérunt autem fra«

quievérunt fratres fermónibus

tres ejus tünicamillius , mittén-

ldvilhpmu

ilius. Et praetereüntibus Ma-

tes ad patrem : quam cum co«

dianitis negotiatóribus, extra-

gnovíflet pater;ait.Fera péffima,

[ephde'm

djis vit

héntes eum de ciftérna , vendi-

Leü&io vj.

?

B

Uftum eft

a?

dérunt eum Ifmaheliítis vigínti

Igituf , ut eüm in

dmmui

argénteis : qui duxérunt eum

I

Abraham didicéritis ímpi-

it veliti

in gyptum.

gram fidei devotiónem , in Ifaac

"'Lollite hinc vobifcum mi-

p

üincére mentis puritátem , in

9 QU

hera , & ite ad dóminum terre:

Jacob fingulárem ánimi labo-

j unic

t

& cüm invenéritis, adoráre eum

rümque patiéntiam : ex illa ge-

U

fuper terram

M

.

* Deus autem

mild

neralitáte virtütum in ipfas fpé-

!

fneus fáciat vobis eum placábi-

cies difciplinárum intendátis

rcm)&

.:

lem, & remíttat & hunc fratrem

j lj

ánimum. Sitígitur nobis pro-

veftrum , & eum quem tenert in

jqut

pófitus fan&us Jofeph tamquam

vínculis. , "Tóllite de frá&ti-

Ípéculum caftitátis. In ejus enim

iij

bus terre in vafis veftris , & de-

elfl

j

móribus , in ejus á&ibus lucet

férte viro mánera. Deusautem,

pudicítia ; & quidam fplendet

p

G lória Patri. Deus autem,

caftimónise comes , nitor grá-

; & xcer'ï

In fecundo Noc&urno.

animit*

tie. Unde étiam . à paréntibus

Ex libro S. Ambrófij Epiícopi de

plüs quàm céteri filij dilige-

ii

: fan&o Jofeph.

bátur.

jl

Lectio v.

Cap. r.

' marlüxj

. Jofeph dum intiáret in ter-

jney

An&órum vita céteris nor-

ram A&gypti ; linguam, quam

iv

f

ma vivéndi eft. Ideóque di-

non nóverat , audivit : manus

volcns H

géftam pléniüs accépimus

ejus in labóribus ferviérunt

-

.

uflïu*X

Dj

fériem. Scripturárum ; ut dum

* Eclingua ejus inter príncipes

iil U

jiti

Abraham, I(aac , & Jacob , ce-

loquebátur fapiéntiam, , Hu-

AUé

I

mte

428

Dominica tertia Quadragefimze.

miliavéruntin compédibus pe-

praeftantióris fuiffe , fed obfer.

äDo'm.:

mitet

des ejus : ferrum percránfijc áni»

vantióris : nec vítia nefciíle, fed

emendáffe. Quódf invídia érià

jmo]

mam ejus, donec veniret ver-

bum ejus. Eclingua.,

fan&os adüílit , quantó magis

GCUS "

Lec&io vijJ.

cavéndum eft , ne inflámmet

p

Quot

3 Edeea res invidiz fuit : quod

peccatóres ?

filéntio praetereindum non

$. líte eft frater vefter mini.

fatum

fuit ; hinc enim arguméntum

mus , de quo dixerátis mihi ?

pleur

torius hiftórize procétlit : fimul

Deus mifereátur tibi , fili mi :

tium:1

;

ut cognofcámus , perfé&um vi-

* Feftinavitque*in domum, &

Thone,

rum non moveri ulcifcéndi do-

d

plorávit : quia erumpébanr lá.

lórisinvidia ; nec malórum re-

prison.

crymz , & non póteratfe con-

éndere vicem. Unde & David

tinére, Y. Atróllensautem Jo-

; M

ait : Si réddidi. recribuéntibus

feph óculos , vidit Bénjamin

jevin

mihi mala. Quid autem | effet ,

ftantem , & commóta funt óm-

Vidtotes

quód preeférri Jofeph mererétur

nia vifcera ejus fuper fratre fuo.

dum (

AUdlvimi

céteris , fi aut lzdéntes Izfiffec ,

Feftinavitque. Glória Pauti. Fe-

ftinavitque,

*rüostrl

aut diligéntes dilexíflet ? Hoc

enim pleríque fáciunt. Sed illud

Intertio No&. ad Cant.. Afia,

[2

1 frtil

mirábile , fi diligas inimicum

Siin digito Dei t ejicio demó-

Wdiiy

nia , profé&ó pervénit in vos re-

Tüerum

tuum : quod Salvàtor docet.

. Meménto mei , dum bené

num Dei,

l Ql X

Canticum.

Dedücant éóculi,

tibifüerit: * Ut függeras Pha-

raóni , ut edücat me de ifto cár-

cum reliquis ; ut fu

1. 3941

U

cere : quia furtim fublátus fum,

Y^. Scuto circumdabit te véritas

b

'

Tühr:

& híc ínnocens in lacum miffus

ejus. 5&. Non timébis à timóre

E emos

fum. Y^. Tresenim adhuc dies

no&uürno.

funt , poft quos recordábitur

Lé&io fan&i Evangélij fecün-

[*mmrillei

düm Lucam.

Phárao miniítérij tui , & reftí-

K1) d fIC[

Le&ioix, Cap.1,b. 14-

puet te in gradum príftinum :

Ug v

gunc meménto mei. Ut függeras.

N illo témpore : Erat. Jefus

m.m,üffmdit

I

Lectio viij.

ejíciens daemónium , & illud

mlm lcm "

erat mutum. Et cüm ejecíllet

Ure ergo mirándus , qui hoc

*füntta Y

I

fecit ante. Evangélium ;5ut

dxmónium , locütus eft mutus;

W

: L

li

Vefüs párceret , appetitus ignó-

& admirátze funt turbze,. Et ié-

4 Inter

i

fceret, vénditus non reférret in-

liqua.

Tüane

jüriam , fed grátiam pro contu-

Homilia venerábilis Bede

Ti

Sp)

Tif

melia fólveret: quod poft Evan-

Presbyteri.

Uffen

gélium omnes didícimus, & fer-

Lib. 4.0. 48. in c. Y 1. Luce.

ifle apu

Bs

váre non póffumus. 'Difcámus

Amoníacus

] mqmd n(]

Mattheum non folüm

ergo & fan&órum invídiam ; ut

D

i

NGitej

imitémur patiéntiam : & co-

mutus , fed & cecus fuil-

BN

dicicut

Rls n

gnofámus , illos non natüre

Íe narrátur : curatüíque

CXQ

àDo-

Dominica tertia Quadragefimz.

419

) fed QE

l

M

à Dómino, ita ut loquerétur, &

üimur,quia peccavimus in fra-

l

d

m

ii

vidéret. Tria ergo figna fimul

trem noftrum, vidéntes angi-

iiv

inuno hómine perpetrára funt :

ftias Ánimze ejus , dum depreca-

Qanto aj

czcus videt ; mutus lóquitur ,

rétur nos , & non audívimus.En

w il

poiïe'ffus à demone liberátur.

languis. L.c&io xj.

Quod & tunc quidem carnálirer

T álij centántes, fignum

velt n

fa&um eft , fed & quotídie com-

E

de czelo quarébant ab eo.

erits

pléur in converfióne credén-

Velin morem Elíe ignem de

[ibi) flh'*

tium : ut expilío primàm dae-

fublimi ventre cupiébant, vel in

»

n d

mone, fidei lumen afpíciant

3

fimilinidinem Samuélis témpo-

deínde ad laudes Dei tacéntia

ul

re eeftívo mugire tonítrua, coru-

st

priüs ora laxéntur.

Ícáre fülgura ;imbres ruere:qua-

. Méritó hzc pátimur, quia

fi non potfent & illa calumniári,

ln )

idic Bo

peccávimus in fratrem noftrum,

& dicere , ex occltis, & várijs

At

i l

vidéntes angüflias ànimz ejus ,

áéris paffiónibus accidíffe.

dum deprecarétrur nos, & non

yer frat

tu , qui calumniáris ea , que ó-

jria Pt

audívimus: * Idcírcó venit fu-

culis vides, manu tenes , utili-

er nos tribulátio. Y, Dixit Ru-

táte fentis ; quid féceris de jjs

à

en frátribus fuis : Numquid

Cant. &

qua de calo vénerint ? Utique

non dixi vobis, Nolíte

eccáre

refpondébis , & magos in Agy-

ejiote

fl

in püerum , & non audí

?

is met

pto multa figna fecíffe de caelo.

Jdcírcó venit.

Ipíe aucem ut vidit cogitatiónes

LeQi0 x.

dücant i

eórum;dixit eis : Omne regnum

n

n y

"

1

Llidamautem ex eis dixé-

in ferpfum divifum defolábitur ,

i

I

i

runt : In Beélzebub prin-

& domus fupra domum cadert.

db

cipe demoniórum éjicit daemó-

mb

Non ad di&a, fed ad cogitáta re-

nia. Non hzc áliqui de turba ,

fpóndit: ut velfic compellerén-

fed Pliarifai calumniabántur &

turcrédere poténtiz ejus, qui

v 2

cordis vidébat occiilta,

ucatt

Ícribe, ficur álij Evangelíftze

teftántur. Turbis quippe, qua

L]

Lamentabátur Jacob de

(j.1147

minüs erudítze videbántur , Dó-

duóbus fílijsfuis: Heu me , do-

ye: E *

H

mini femper facta mirántibus

P)

lens fum de Jofeph pérdito, &

m V.

illi contrà , vel negáre hzc , vel

triftis nimis de Bénjamin du&o

u

u

u

& negáre nequiverant, finí-

proalimónijs: * Precor calé-

"TL

n

rà interpretatióne pérvértere

Ítem Regem, ut me doléntem

[ r

nímiüm fáciat

eos cérnere,

laborábant : quafi non hac Di-

vinitátis, fed immuündi fpíritus

X Proftémens fe Jacob vehe-

nm

bi

; P

Ópero fuíffent.

ménter cum lácrymis pronus in

t

Dixit Ruben frátribus fuis :

d

terram , & adórans ait. Precor

T2

N

umquid rion dixi vobis, No.

ealéftem.

CU

ite peccáre in páerum , & non

Le&io xij.

D)

[

4j

audiftis me?* En fanguis ejus

lautem omne reenum n

ii

h

quuiritur: )&; Máéritó hzc pá-

J feípfum divifum defolárur :

du

eigo

j

—

Dorinica certia Quadragefima.

430

ergo Patris & Filij & Spíiritus

in feípfum' divifum defolábi.

fanüi regnum non eft divi-

tur, & domus fupra domum

cadet.

Si autem . & fátanasin

fum ; quod fine ulla contradi-

l

&ióne,non áliquo impülíu de-

Íeiplum divifus eft : quómodo

folàndum , fed ztérna eft fta-

ftabit regnum ejus , quia díci-

bilitàte maníürum.

Si autem

tis, in Beéclzebub me ejícere

Pm

& làtanas in fefpfum divifus eft:

daemóniia? Si autem ego in Beel-

Ti

hp

quómodo ftabicregnum ipíius ;

zebub ejício dzemónia , fílij ve-

firi in quo ejíciunt ? Ideó ipfi

lia

quia dícitis ; in Beelzebub ejíce-

fititn

ie me daemónia? Hoc dicens ,

jüdices veftri erunt.

Porró fi

dutph

ex ipfórum confeffióne volébat

in digito Dei ejício demónia:

intélligi , quód in eum non cre-

profé&ó pervénit in vos re-

f vit

déndo , inregno diáboli effe ele-

num Dei, Cüm fortis armátus

luüpho

dlltgs

íffent ; quod dátique advérfüm

cuftódit. átrium fuum, in pace

Íe divifum, ftare non poffer.

funt ea quz póflidet: Si autem

lbea

&. Dixit Jofeph indecim frá-

fórtior eo fupervéniens vícerit

At

Gite D

tribus fuis: Ego fum Jofeph;

eum, univéría arma ejusáufe-

quem vendidiftis in Agyptum:

ret , in quibus confidébat, &

Tomong

Copiol

i

adhuc vivit pater nofter 1énior ;

Ípólia ejus diftríbuet.

Qui non

eft mecum , contra me eft: &

Nutr

de quo dixerátis mihi? " Ite;

addücite eum ad me, ut poflit

qui non cólligit mecum , difpér-

Di,

it.

Vamby]

vivere. Y'. Biénnium enim eft

Cüm immündus fpiritus

& Cf

quód coepit effe fames in. terra :

exierit ab hómine , áàmbulat per

& adhuc reftant anni quinque ;

loca inaquófa;quasrens réquiem:

didi (

quibus nec arár| poterit, nec

& non invéniens , dicit : Revér-

itnem,

meti. Ite; addücite.

Jória.

tarin domum meam unde exívi.

Wi ii

Ite , addiücite.

Etc cüm vénerit, ínvenit eam

Lv

E.

Y

Sequéntia fan&i Evangélij fe-

Ícopis mundátam , & ornátam.

aQ

cündüm Lucam.

Tunc vadit, & affümit feprem

Tyit

Cap.11.0. 14.

álios fpíritus fecum , nequióres

Yo De l

N illo témpore : Erat Jefus

fe, & ingréffi hábitant ibi. Et

hl [

fiunt noviffima hóminis illius

]

ejíciens daemónium , & l-

lud erat mutum.

Ec cüm

pejóra prióribus. Fa&ume
