(ni tU& L

magho tuo infortunio illis primi generis ho-

g

minibus infeliciffimis accenferis , qui gravis

g

peccati rei, hoftes funt DEI; indoleo non jam

ftatui, fed przcipitio tuo. Ut ergó ab ultimá

jj m

yqibis *

ruiná te retineam, ftatim accingo rae operi, &

fii

T vitày

per axiomata Veritatis irrefragabilis demon«

ftro tibi ftatum tuum infeliciffimum , quem

pf 4

pyi

ob denfías animi obczcati tenebras non agnof—

cis. Mifer ille, & veré infelix, qui confentit

riont P

lonc j

[t f

in peccatum mortale, cum Jobo dejicitur de

f

gf

throno in fimetum; cum lucifero de fublimia

f

tate

4o

(

Prima diei Differtio fpiritualis

—

famis,

rate celorum in profundum abyffi: Imó quia

ratia Divina nobilior eft Dignitate Regiá, &

cifini,

j

n

blimior c&lo ; peccatum veró omni cloacá

Wi or

fordidius , & omni inferno horribilius & ob-

Ti alc

Ícurius , ruina iftius incomparabilitér gravior

git Bor

eft, quàm illius utriusque,

Job perdendo om-

l'ritiam

nia, omnia tanien poffidebat per amicitiam Di-

« Thror

vinam; peccatum veró à D E O nos feparat,

diqonm

& cum Ipfo nos privat omni bono: Peccat4

DAT

veftra. diviferunt inter vos, & D EUM veftrum.

modifon

Lucifer pracipitatus fuit in infernum, fed lo-

Q ln

us ifte erat locus fuz poenz; locus autem fuz

lt

culpe erat langé profundior & obfcurior,

D

ideoqué à Pfalte Regio nominatur infernus ip-

SCEpn

fins inferni : Eruifli animam meam ex. inferno in«

ol

feriori, — Per infernum. inferiovem profundam pec-

Bttdimy

«ati foveam intellige,

Eutymius exponit.

In

qum yi

edeplorando tali lapfu perdit peccator in unica

WUj rdi

momento omncs habitus virtutum fupernatu-

nOGrü n

ralium , quéis condecorabatur tanquàm regiis

Wnte cs

Infignibus; perdit omnia bonorum operum

merita, & fru&tus perceptorum Sacramento-

Wt

rum, vi quorum jus habebat ad regnum ater-

K. ldCö [

n felicitatis ; perdit vitam animz fupernatu-

L de f

ralem, & prafentiam Spiritós fan&ti inhabitan-

Wi & ["]

tis, & fanctificantis animas puras ; perdit par-

!TL]m, &

ticipationem ex meritis aliorum ; perdit in-

mruræ, ;

fluxum Corporis Myftici S. Ecclefiz; perdit

Ql]pæ. (

conjunQtionem cum electorum capite Chrifto

Ttlo dir

JESU perdit feipfum, perdit DEUM; & tan-

Fal

quam membrum aridum refecatur à dulci &

L Pïi!]m

vitali unione Charitatis, ut in. pabulum cedat

flam-

hn i

7f

Mul

I?e gravitate peccati mortalis,

i

: Im) gl

flammis, in cibum monftris infernalibus vora-

ciffimis.

O DEUS! quàm fruftrà deploran-

dC

mni doto

tur in profanis hiftoriis lugubres. cafus Vale-

ilius & Dd

riani calcati pede Tyrannij vel Elifabethe Re-

gin Hungariz, de Regio palatio in cafam pa-

rir gran

dendo 0P

ftoriam detrufez; vel Marie Reginz Scotia,

de Throno ad fecurim condemnatz ; Imó &

yicitiamD»

yos ftpi

aliquorum Summorum Pontificurn, de Vicaria-

o: Ptl

tu DEI ad vile ftabulum abjectorum. — Hujus-

M vf

modi fortis iniquz cafus noftras haüd meren-

tur lachrymas ;. Ah! Jeremiz lamentationes;

Iffly de IP'

: qutem

& rivi perennes lachrymarum non debentur,

obfcufiqï-«

nifi animabus ruentibus in peccatum mortale.

nfernus !

Sceptra, & Regum Purpurz, quéis tantüm

gf ?

extollimur , refpectu illorum bonorum , qu&

perdimus mortaliter peccando, aliud non funt

afundmn y

quàm vitra refpe&tu adamantis, quàm ignis fa-

x oni[. ]

ror n u

tuus refpe&tu íplendoris folaris.

Quisquis

noftrám ex dominio decidit in fervitutem, de

nl um

(

monte cadit quidem in planum, fed tandem

1 um d

yn u

fubfiftit adhüc in terrá; & quandoquidém fu-

per terram omnisaltitudo modicaeft, non po-

Gu

qun at

teft adeó notabilis effe lapfus.

Verum qui ca-

i fll q

Ti

dit de ftatu gratiz in ftatum peccati mortalis,

ruit de fupremo coclo ad lufimum terrz cen«

n

jbl

trum , & ab effe Divino per participationein

crd[t y

, crdlï !

nature, ad effe diabolicum per imitationein

«

culpz.

O quanta difparitas! O lapíus toto

(

celo diverfi! Inillo momento, quo confenfus

UL

g

praftatur peccato mortali; gratia vite axet-

nz Principium, omninó extinquitur ; cor, tem«

ri

a^

ervit fpi-

pylnm M

plqm Spiritus fan&ti profanatur, & f«

ritibug

f

42

Prima diei Differtatio [piritualis

—E

[

Al

ritibus immundis pro domicilio : Anima,

Sponía & Filia DEI, fit mancipium, & adulte-

dqum

:

ra Satanz: aurum illius optimum convertitur

ptca

n i

in ferrum rubiginofum, gemmz pretiofiffimz

in vermes & ferpentes : Angelica anima Pul-

Ta mots

critudo transfomatur in monftrum horridiffi-

A anima

mum, chryftallinus oculorum fplendor in ex-

peti c

tinétos carbones commutatur.

Illa quz pau-

1. d

Mf (

lóanté coronata Stellis, & ab Angelicis fpiri-

tibus ftipata, Jus proximum habebat ad Regna

Til a,

Wra tioyr

cccleftia, &.ad Regias Divini agni nuptias, re-

manet inops, nuda , vilis, fordida, infirma, ul-

Mllri 1ito

ceribus plena, putida, ignominiofa: fine intel-

Eu

e&u, quem peccati tenebrz obcacant; fine

ortem,

Vigore, quem infirmitates peccati enervant;

Anbram

fine libertate, quam peccatorum vincula con-

Ts con

ftringunt ; fine refpiratione , quam vitiorum

Mif ( e

funes fuffocant; fine vitá, quam pridsigne, fer-

ïl)m, tf

FO, & quovis toxico peccatum depafcit, exus

X b0y,

rit, & dilaniat adeó ; ut velut exanime cada-

Wn, &

ver humi jaceat derelictum ab omnibus pratet-

Ptitio

quàm à corvis infernalibus, qui illud devorant,

? |

Sic equidém imaginationi noftrz reprefentare

ii

qui

In

poffumus ftragem anime in peccatum lapfz,

m j

reipsá tamenincomparabiliter adhuc major, &

n N

deteftabilior eft,

Indubitatum quippé eft ( &

ay

?

j

oc bene perpendas velim ) quod omnes iftz

horribiles imagines peccati fint minus propor-

K Ifne

tionatz ad reprefentendos peccati formidabi-

LT

les effectus, quàm umbra noc&turna ad effor-

Biteis

1nandos radios folates.

Mors enim corpora-

s genu!

n verà

lis tantüim eft privatio anima , peccatur

ïel V(

tan-

"m ml l

itlilit

43

— (

Diigmvimte peccati mortalis,

tanquàm mors animz eft privatio DEI, Un-

jo : Aniti

n, & adut

dé quantó DEUS eft excellentior animá, tan«.

conyertit

tó peccatum eft deterius morte; & ficuti ani-

ma ipfa non eft nifi umbra Divini luminis;

ptcrioüfürm

; anime D

ità mors corporis, qua confiftit in feparatio-

m horri

ne animz, non eft nifi umbra refpectu mortis

peccati confiftentis in feparatione fummi Bo-

endor t

ni.. Ideo dicit Propheta : Cooperuit nos umbra

la qut t

mortis,

seclis o

Quem textum exponit S. Gregorius:

Umbra enim mortis mors carnis accipitur, quia ficut

b M

vera mors eft, quà anima feparatur 4 DEO : ita

j nuptstt

, ii*

aumbra mortis efl quà caro feparatur ab animá.

Et tamen ( ah miferos nos

expavefcimus

3: fneinté

i

cacat; t

mortem, & non timzmus cu

pam; fugimus

umbram fiCtitii leonis; & in fauces veri leonis

j at

nos conjicere nondubitamus: Calamitatum i0-

incda o

anina (exclamat os aureum ) funt nomina. tan-

gn r*

tim,vera calamitas eft offendere DEUM. Homil. s.

yilstgt

j

adpop. Etreverà quid funt ja&urz Regno-

gl *

rum , & divitiarum ? fomnia funt, & miferie

xanin *

putatitiz,

uid incendia edificiorum & civi-

ib

tatum? faville depi&tz. Quid morbi peftilen-

i lu d d cvgf!?.:

"

te$? quid dilaniationes membrorum? quid

r

ccatu

errum ignitum, & dolorofi cruciatus excogi-

, 1

layï;

n

tati à tyrannis cum exquifitiffinis tormentis ?

fuc p

lX

larve funt ad deterrendos infantes , fiquidem

Qu

p

comparentur ad extremam illam egeítatem,

ná

d ont

ad ignes illos tartareos , ad ruinam illam in-

ninus p

comparabilem , ad atrociffimum illud, & fan-

yi for

guineis lachrymisnon fatis deplorandum mor-

ä,l

r

tis genus , quod animz infert peccatum mor«

»im

tale. Vera mors ef, quà anima feparatur à DEQ :

ccanm

vera calamitas eft offendere DEUM.

Plus

J

44

Prima diei Differtatio fpiritualis

——

" Plus'dic;m, veritati tamén confentaneum?

fespen

Calum & Terra, homines, Angeli, & demo»

us Dio

nes omnes, unàanimiter in tuum confpirántes

juidg

interitum ,. tantüim.mali tibi inferre non pof-

fom j

fent, quantüm tibi infert vel unicumi peccátum

AMUUY

mortale; imófi DEUS ipfeperomnipotentiam

DHIM,

fuam inte folo congregaret omniá mündi,& in-

9* H-

ferni mala,,immenfumque Super caput tuum

at

inundare faceret omnium poffibilium calamis

nj

tatum pelagus, tantà malorum acerbitate ob»

i i

ruere- te non poffer, quantá tu reipfum confi«

50.) PC['(

cis mortaliter peccando.

Ratio patet: nam

Vr g

malum poeriz poteft tibi infligi ab alio, malum

maliu'ä; ;

culpe non poteft tibi obtingere nifi à teipfo;

'imsif

'quis veró ignorát, quodlibet malum culpz ma-

T ml

jus effe omni malo penz? vel ipfi gentileshoc

t&t dfe

agnoverunt dicendo ; 5 in unum locum collata

W6C (on

fiit omnia mala, cum turpitudinis malo sion effe com-

"Wi po

peranda.

Cicero 2. Tufcul Et Arift. 3. Eth:

Mif i

AMobri potius eft, quam agere contrà Bonum virtutis,

t

O veritas aterna! quid dixiffent, fi unà cum

fü[a, Vlm

turpitudine vitii offenfam, & inimicitiam Di*

vinam agnoviffent ?^ Profequor quod dixij

Pïæüpltm

malum culpz non poteft tibi inferri nifi à te-

B ln

ipfo, & malum culpz eft incomparabiliter ma-

nanmï

jus omni malo posng; nam [fi malum aliud

bj

non eft, quàm privatio boni, tàntó majus erit

QyDto

)

malum, quantó majori bono privat fed malum

pona te privat folis bonis naturalibus & cadu-

'Sd

Jtof Ugu

cis, malum culpz veró te privat bonis fuper-

relapfus (

naturalibus & fempiternis; malum itaque ma-

[CFUm "

pfi in-

lorum imaximum illud c—&,- quod tibi i

fers .

tï

li

——

De gravitate peccati mortalis,

45

entanm

fers peccando, undé appofité id confirmar mag-

& damo

nus Dionyfius: Pamiri mon efW malum , fed fievi

xnfiránt

pená dignum. Gregorius quoque & Chryfo-

e nor

ftomus idem afferunt: Vera mors efl, quà anima

feperatur à. D EQ, vera. calamitas eft. offendere

j peccitm

uipotcntiam

DEUM.

nindi

$. II. Verüm , fi primus ftatim lapfüs in

capit tuum

peccatum mortale animam in tantam redigit

m cldt

calamitatem, quid faciet fepiüs iteratus, reliéto

bt o

ipfum intrà vulnus fracti, & venenofi ferri acu«

fum con

leo? peccafti O Anima! non per ignorantiam,

ater; n

nec per meram fragilitatem, fed cum infigni

malitià; advertenter , & deliberaté peccafti,

1jo, ml

E

Primus ifte a&tus peccaminofus merebatur om-

n oupe m

nia mala hactenus à me, néc tamén fufficien-

entcsno

tér defcripta :: Sed tu fzpius culpam renovafti,

Id

nec contenta temetipfam à DEO elongaffe,

[

aljifli poft errores, & falfa mundi di&tamina ;

yfiol

í

$ h

ici

y

Stetifli in via iniquitatis: ediffi in cathedrà pe-

ftilentiz, tuos amando errores, ofculando vin-

; J ïjït!m

D7

ü n o

cula, vitia trahendo in confuetudinem, fre-

m

quentando tanquim vias amzniffimas ipfos

(

pr&cipitiitui fcopulos. Frequentes ifti relap-

qO

,j n

us in peccatum mortale valdé difficulter fa-

nantur. : Primz élapide pretiofo Tabulz De-

lfabl ]][Cr !

calogi datz populo Ifraélitico poft exitum de

al 4

T UM

JEgypto, compofitz erant, & defcripte digito

DEI: Sed confra&tas, poftquàm ille JEgypto

»fö

d mamm

t

, Li-"l'

profugus in fuperftitiones tamén JEgyptiacas

]

bonis 111?

relapfus erat, magno labore Moyfi conftitit

Iterum renovare; oportuit illas incidere ftylo

nl

qucm'

ferreo: horribilis Vinc?

i&z, ac exarare fangui-

j lbl lpl[ ll

D

ne

46

Prima diei Differtatio fpiritualis

ne impiorum ob hanc ipfam rationem inter-

hus

necione deletorum. Primum Salomonis Tem-

Trtnsüm

plum zdificabatur pro expiatione peccatorum,

fini

fine ftrepitu aliquo fabrilium inftrumentorum ;

fs

illud veró aliquandó deftructum reftaurare ne-

fenacius|

ceffe erat non folüm inter ftrepitus malleorum,

tb ilius,

fed etiam inter tumultus bellorum, & fonitus

ndm

martialium tympanorum,

Beda lib. 1.in Esd.

jmetf

€.2. Non tamen ( mi peccator ) eadem eft

TOE

conditio illius, qui femel à lapfu peccati mor-

Fnpore

talis refurgens, amplius non relabitur; & il-

bl Rcepï;

lius,qui fzpius licet emerferit, frequentiore ad-

XCextr

hüc relapfu cervicem fuam ferreo diabolice

Qttür ve

tyrannidis ,. & confuetudinis inveteratz jugo

"n[is ol

fubdit.

Plagz aliquandó obductz, & rursüs

&t boti

xefricate difficillimé curantur.

Offa femel fo-

ahlmg 1

lidata, & de novo confracta prolixe , & len-

tz valdé fubíunt curationi,

Nunc teipfum ex«-

Tnorg fcr

& qui

amina, nüm talis tua fit conditio? Timeo ve-

iff

hementer, né prorsus eadem fit. Bibifti tam

K o e

atrox venenum, quod vel folà digiti extremi-

tate deguíftatum, mortem inferat; quam diffi-

ltita

f

culter erit inveniendum malo remedium ? Ve-

Ti x i

rüm quantó adbuc difficilius, fi repetiti mor-

Tatys Áta

tiferi hauftus jam intima tua penetrarunt vif-

"Wenrmm

cera? fi hermelina pellis nive candidior ceci-

f ftui

derit in lacum atro liquore: & pice plenum;

fl ltid

utlavetur, magná opus eft induftriá: majori

veró, fi ibidem per integros annos fübmerfa

m«f 4f Q

perfüterit. Si navisauro gemmisque onufta,

fmm [ ,

naufraga veró aquis haufta dehifcat, ad expif-

m d

candos thefauros in illà reconditos, ingenti la-

"r

bore,

Wlis

—

De gravitate peccati mortalis,

47

nem intt

bore, & fudore opus eft ; fed Proh! quàm im-

10115 Tl

mensüm majore , fi diutiüs maris infixa pro-

CCCACOTUI

fundo, & novis infuper invería procellis, pro-

mentorum

fundius femper depreffa , arenofo maris finu

(anrare n

tenacius haferit ? Hzc ipfa eft miferabilis condi-

malleorun,

tio illius, qui fzpius lapfus, & relapfus eft in pro-

, & fonit

undam peccati mortalis abyffum. Naufragium

B

j, n B

jam eft fa&um, & illius reliquiz

J

àm cefsérepro-

edtm t

fundo; vulnus iterum apertur

n hiat, & cum

ecca

tempore in fiftulam definet : malignitas vene-

jur; El

ni recepta in vifceribus, & adharens fanguini

yentiore

nec extrahi, nec relinqui poteft , quin mors fe-

; diaboli

quatur vel animz, vel fenfuum; i extrahitur,

g j

fenfus ob fümam fibi illatam violentiam mori,

; n

eu potius mortificari debent; fi relinquitur,

f fmdi

anime moriendum eft,

Felix nihilominüs

M&&W

mors fensüs, per quam obtinetur vita eterna,

ln

Sed quis ille , qui operationem aggrediatur

tàm difficilem & violentam? tàm difücile quip-

Ti

gipiitd

pé hoc eft, ut S. Ambrofius judicaverit faci-

ius reperiri columbam, quz nunquàm coin-

du exrd

d

quinata fuerit peccato gravi, quàm phenicem,

qudm

)v

gdiutn

qui ex cineribus poenitentiz perfecté refüufci-

tatus fit ad vitam gratiz: Faciliàs inveni, qui in-

epetit

g

nocentiam (erpaverint , quàm qui congru? poniten-

tiam egerint. Lib. de poenit c. 20.

Tàm dif-

didiort

ficile itidém, ut propheta Jeremias id compa-

l CP[c" j

trià

mzlüfl

ret cum irrito labore lavandi ZEthiopem : .5

j

mutare poteft Etbiops pellem fuam, cc.. . vos po-

wdwm

e on

teritis bene f acere, citm didiceritis mala, Jerem. c. 13.

qL

Tàm difficilé deniqué, t Propheta & Apofto-

, gd [)

pll

!

lus per modum exaggerationis unanimitéf di-

"L

nöcnu

D 2

cant

bofi

48

Prima diei Differtatio fpiritualis'

—

!

cant id effe impofïibïle: Inpoffibile eff eos, qui

Totum ;

W eter

fe

emel funt illuminati, &c.. & prolapfi, iterum veno-

vyari 4

ftdis q

d panitentiam. Mebr.6. — Qui textus jux-

ià expofitionem facrorum interpretum, intel-

tfefi;

Iml

ligendi funt de graviffimá difficulta

te refurgendi

M falä

ad gratiam poft multos relapfus in peccatum.

Dionyfius Cartb: Hugo Card: Lyran: Valiner: Riber:

findo ad

tit, qu

Vasq: &.

Sed dices:

fic mihi, qui fzpius jàm furrext,

hiqirgre

aisl

fed & fxpiis relapfus fum, ultimam perfuades

()mtus

defperationem, Itaeft; perfuadeo tibi,ut de-

fperes de teipfo, de propriis viribus, & auxi-

Odm mj

mS in &

liis quibuslibet humanis, quz non proficiunt,

nec proficere poffunt ad te liberandum ab in-

Jrtto, 4

-Am?

felici ftatu cujuscunque peccati , multó minus

illius, cui duplicatis vinculis mancipatum eft

geis?

cor tuum, San&ta hzc eft defperatio fui ipftus,

Confeff

t€n trad

quz S. Philippeum Nerium tentabat , ut fe pro-

jiciat in flumen, nifi fan&tior in DEI Mifericor-

anj Th(

diam Fiducia illum induxiffet,ut fe potius mari

Tiote re

rubro facratiffimi fanguinisChrifti committeret,

in quo cum Pharaone mortem, & fepulturam

Ptl

reperit peccatum ; cum Ifraéle vero vitam, &

Werits &

libertatem obtinet peccator. En! neceffitatem

C lloyo

tuam, & intentionem meam; ut nempéappre-

N

hendas, non füperelfe aliud tibi auxilium, nift

Cllalm

n

purz grati, & mifericordiz Salvatoris tui,

Q

quem peccando offendifti. — Mortuus per pec-

HCauam

catum , & in fordibus iniquitatum fuarum le-

Qej

5 D

pultus peccator, tàm impoffibile eft, ut propriis

Rtiem |

fuis viribus refurgat, quàm impoffibile eft, ut

(rhem

cadaver aliquod à feipfo refufcitetur ad vitam.

"

To-

Tim abyi

Tif

De gravitate peccati mortalis.

49

Ü

d us

Totum proin negotium falutis, vel perditionis

firi T

tuz zternz dependet ab arbitrio DEI miferi-

teitus j«

cordis quidem, fed fimul Jufti ; Benigni, fed

tum, int«

offenfi; amantis, fed odio habiti; Patris , fed

fimul & Judicis.

uz cum ita fint, quomodó

relorgen

l Cfcammv

nünc faltem te geris ergà illum? quàm pro-

d r

fundo a&tu humilitatis , & promptz obedien-

tig, quam intimo cordis affectu compenfas

lm fs

iniquitates tuas, & illatas ipfi injurias? Reus

p p

cum fis lzfz Divinz Majeftatis , ac jufté con-

ii

demnatus ad mortem zternam , nec nifi per

J & a«

folam mifericordiam Redemptoris tui libera-

tus ingenti profufi facratiffimi Sanguinis fui

1 meiciuph

g

pretio, àn, & quanta confufio operit faciem

nuti minb

tuam ? qualis eft gratitudo tua, quà illi obftrin-

geris? quàm rigida poenitentia, & dolorofa

g f

if [uï,i

p

o

confeffio proditionis tuz , qui illum in mor-

tem tradidifti , qui tibi vitam dedit, eamque

»at:u

pep

omni momento confervat ? quàm intenfo a-

J 'lvïifcflwf',

(e potil

gl

more reciproco te paratum efífe oportet vi«

qu

tam pro vitá, fanguinem dare pro fanguine;

Ommlll

j

potiusqué eligere omnia, qua hactenus pro-

&fgplllmü

meritus es, fupplicia fponte pati, quàm illum

; 1l Af

de novo offendere.

gt

Sed proh dolor! quid audio? quid video?

em

gpvlf

!

etiamnüm rependis ingrate tanto Benefactori

gulim

mala pro bonis, odium pro dilectione? O per«

N

vicaciam ! Ex ipfis beneficiis fabricaris arma,

qus p

queís BenefaCtorem tuum impugnes? O Bar-

fualum

bariem! pergis adhuc fugere illum, qui te quz-

L

rere venit é coclo defcendens in hanc miferia-

fibi ^

J

rum abyffum ? adhüc perfequeris illum , qui

-[u[ ad

D 3

tans

f

—

$6

Prima diei Differtatio fpiritualis

Tantarm

tantüm appretiatanimam tuam, quantüm vitam

TIiteS

fuam ? Illum prodis, qui ad amorofos tui am-

fidi; |

plexus manus extendit? illum offendis, qui te

n

defendit? 1llum conculcas, qui inclinavit coe-

) omi

los, ut ad te defcenderet? mortem inferre pa-

( à

ras ei, quisut à morte te liberaret, mortem cru-

yt uq

deliffimam fubire non recufavit ? Quàm hor-

tituine

renda hac ingratitudo! quàm inufitata crude-

fnt noj

litas! quàm inaudita impietas! Cui exprobrafli,

Hneni

& quem blasphemafli?. c füper quem. exalta[li vo-

b

cem ,. C levafli. altitudinem oculorum tuorum?. ad

Veltts:

fanctum Ifvael.

Ifa: 37. Vah fcelus! peccator

LOU

fapids reus, & de deli&to capitali fepius con-

Tea]h

viétus , ideoqué ad ignem aternum jam.con-

qundj

demnatus; pro eo, ut procidas ad pedes Ju-

W (ut

dicis poenitens, & lachrymis perfufus; in ejus

nt ]u

confpectu erigis frontem temerariam & fu-

lat

perbam? novoque contemptu ad iram provo-

tendi

cas ? cum tamén jam füper hiantis inferni os

Tien h

praeceps pendeas. Suftentat fufpenfam & fub-

Qu5 DE

tiliffimo filo vitam tuam mifericordiffima

n re

DEI manus, quam fi unico retrahat momento,

f

illicó preceps ruis in eternarum miferiarum

fibnem

abyffum; & tamén pro eo, ut totis artubus

torem

contremifcas, ac Divinam mifericordiam con-

triti cordis fufpiriis places, unquibus & denti-

lt m

tehbi

bus mordes, & laceras manum illam benignif-

ti()l'um

fimam , que ab extremo te pracipitio adhuc

Ottner

retinet,

O DEUM immortalem ! quid fen-

(eïe

tiam? quid fufpicer? forté non apprehendis

periculum ? fed tanta non datur jn homine

Trinis |

Nl

rationali inconfideratio,

Forté non credis

tan-

De gravitate peccati mortalis,

$t

7

—

vim vitat

tantam Divinz offenfz Lgravitatem? Sed ve-

ritates catholice negari non poffunt nifi ab in-

os tui m

fideli; Forté ex animi perturbatione, vel de-

dis, qu t

inavit o«

mentia eligis funmum tibi malum, renuncian-

do omni Juri ac fpei fummi Boni, & felicita-

nferepe

ti tue zterng? Sedtalia monftra non produ-

yrtem e

xit unquàm natura, quz fuam refpuerent Bea-

l";äm lo

titudinem ; quin potius invenire eft; qui clige-

a Crude

rent non effe, quàm zternüm miferos eífe. . Si

expmh.xjfi,

Elementum Ignis,ad fe extinquendum, caderet

vll

de fphará fud in profundum maris, fi ferz Syl-

qonit? (

veftres ufitatum fuum refpuendo pabulum , ad

pCCCäIDf

mortem fibi accelerandam devorarent faxa, &

pius COl*

metalla; tantum non foret prodigium, quam

yun.co

quandó homo ratione przditus refugit falu-

li

!

tem (uam zternam , propriamque fibi accele-

Iþcdes

w t

rat perditionem; DEUM quoque cogit, ut pu-

gm &*

niat , atque contrà feipfum omni ftudio con-

p

tendit, ut miferias affequatur xternas.

Et ta-

j of

j inffffï

men hoc ipfum tu facis, fi pergis vivere inimi-

n

yfam '

cus DEI, tequé omni monftro ia

&

gis horribi«

rlCOïd' f

lem reddis & portentofum.

momcmü

$. III. Verüm bene adverto folitam decep-

mi c[m (

tionem, quz ad fic perversé agendum pecca-

toreimn animat.

Etiamfi agnofcat peccatum

EUA

)fdlam qu

effe mortem animz: etiamíi fateatur fzpius

r

relabi in peccatum mortale idem effe, ac in vi-

tiorum fuorum cono putrefcere : etfi credat

" bcn]gm

pitio ^

(

omnem fpem emergendi ex hoc mifero ftatu

f

qu!d

eífe repofitam in Diviná mifericordia, quam eó

dn

minüs meretur, quó diutiüs peccare pergit:

prchen

hammf

Nihilominis fibi blanditur de illà adhüc matue

D 4

re

n a

[

$2

Prime diei Differtatio [pivitualis

ré placandi; & expiando peccato, priusquàm

it ld

ex hac vità decedat. Ecce! graviffimum er-

talbus €

rorem, qui innumeras animas pertrahit ad in-

omniby:

fernum f 7Multos enim . folet fera penitentia deti-

Át etiam

pere. Magift.Sent. lib. 4. dift. 20. T'emeraria pec-

Wt n

candi videlicét confidentia, düm peccata im-

i mor

penditur tempus, quod certum eft & prafens;

ïiriï Edlll

incertum veró & futurum refervatur paeniten-

x «

tiz. O peccatrix anima! noli verbo, & no-

tnt,

mine fpei abuti. Hac non eft fpes,fed teme-

1

Neniten

ritas & prefumptio.

Si fpes foret, tuam non

Jurentan

promoveret perditionem : fi non effet prz-

OE f

Íumptuofa temeritas , totum prazgrande nego-

d x

tium omnium fzculorum non fundaret fuüpér

pOft pau

ruinofum futuri temporis, & fallax fuppofitum.

Otdiat,

Quis hominum erit tàm ftolidus, ut fpe liber-

V

tatis fe arCtius ftringi vinculis defideret? Quis

piltop

itá amens , ut fpe fanitatis pretiofo unguento

Cenfü.

fibi conciliandz, latius fua ipfus.difcerpat vul«

Utntmo

nera? O fpes ridicule! O deplorandz potiuis

Ym f

dementiz! nunc peccas, quia fperas deinde te

mimc

emendare: hodie aberras fponté à rectá femi-

i&

tá, quia cras cogitas ad hanc redire: teipfum

Em

pracipitas de montis crepidine, quia poft lap-

ïefülveri

fum Íperas te erigere in pedes, & rursüm il-

àtu [

ius confcendere verticem: modó apertis ocue

Wedio I

is Incurrere damnum graviffimum eligis, quia

amaris lachr

D

ymis illud plangere, & ftultam de-

Tl n

plorare ele

&ionem cogitas, Poteritné de ho-

Crifi

mine ratione pradito, & fide chriftiand inftru-

€to prefumi ftoliditas tàm en

ormis? Et tamen

d o

(heu!

miferiam infinitam ) non tantü

m crede-

Fe.

gtm f

w

Milt

—

De gravitate peccati momzlz's;

——

priusqua

re , fed oculis illam. cernere necefle eft. Ex

flimum et

talibus ego quero? D EUS promifit veniam

ahit àCil«

omnibus veré ponitentibus, fed nüm promi-

tentig du

fit etiam tempus Penitentiz? peccabimus, fed

erariapte-

pofteà nos emendabimus; & quid, fi fubita-

cccato.im-

neà mortis falce refcindatur filum ftolide cum

& praiens

vitá fiduciz: nunquid de veftrá aterná falure

: ptenit

a&tum erit? poftquàm flores juventutis deci-

, & ne

derunt, tünc fcilicét faciemus fru&tus dignos

fed tene

ponitentig : fed quid fi priüs finias vitam,quam

tuatm not

juventam, quomodó caufa tua fubfiftet coràm

effet p

DEI feverifimo Tridunali? non expe&tabo,

ide nep

ais, per longum tempus, intrà paucos menfes,

ret fupat

poft paucos dies emendationem vitz mez ex-

ordiar.

j pofltüm.

Audite, & obftupefcite.

Ü « liber

Ulfranus vir Apoftolicus, & fanCtiffimus E-

a? QU

pifcopus Senonenfis, zelo propagandz fidei ac-

cenfus fe contulit in Frifiam, ubi Verbum DEE

) ungufnm

freri n*

fummo fervore pradicare aggreffus, Do&tri-

nam . fuam tantá comprobavit vite fan&titate

pdg p

g dintt

& miraculis, ut gens Frifonum, Regni Princi-

d la

pes, & Rex Ipfe Radbodus Evangelice Veri-

tatis luce perfufi, jamjàm facro fonte luftrari fe

: tl

ja po

refolverint. Et ecce! illucefcente die, qui pro

facrà folenniffimd deftinatus erat Pompd , in

us ^

1 c[[iS 0Cl.1'

medio Procerum florentiffimz totius aulz fue

comparuit Rex, ac facro appropinquans fon-

di

is, quü

foan t

;

ti, jamjàm Regalem inclinare cervicem humili

d u

Chrifti Jugo, fuamque paritér coronam luftri-

ci fontis inundare gemmis parabat: cüm ecce!

iil

fub ipfo facerdotalis dexterz fupér caput Re-

? n

m

edf'

gium falutares jamjàm wndas diftillaure co-

n

$

natu,

fh

A

$4

z

Prima diei Dijfertior fpivitualis

natu, vacillare animo infelix, refpicere retró,

Tülfe V1

& interrogare : nüm Regii anteceífores fui

ttalt c

fine Baptismo defuncti zternüm fint damnati ?

Audit illico , effe damnatos.

Et mox animo

T0 CXP

Adatetn

fubit gravis ab illá Religione averfio, que ma-

fti ttQ

jorum fuorum aternam credere damnationem

docebat.

Commotus inde S. Praful novo ar«

tinos p

tsvl

dore, fortiffimis urget argumentis Regem, &

convincit: verum infelix nec contradicere ve-

Tis per

At

ritati ; nec ad falutem fe refolvere potens cft.

TInt jj

Hzretanceps animo; tempus deliberationi ex-

fgponis

poícit, virum advocat magnz auCtoritatis fibi

M at

in confilium: fed- O lamentabilem cafum! an-

Yindidy

tequam hic diffolveret dubium, Regi reciditur

totem ,

vita, atque in ipfo aditu ad Regnum colefte,

aperitur illi porta inferni.

Expirat proximus

titore

Yi

facro fonti, immundus fine lavacro; In Orien-

te illo, ubi aliis vere fidei aurora illucefcit,

horte

huic mifero occidit vita & fpes; tempus tra-

hitats

Parenn

hit confultando , & tempus fubtrahit pro fe

(elor;

falvando; differt renafci ad gratiam, & mori-

tur zternüm exul à glorii; renuit fuos crede-

m

Y

re Progenitores cruciari in inferno, & à Divi-

W)ptel- |

nà Nemefi compellitur absqué ullius mora in-

duciis invifere miferos, & przfens intueri ; an-

qma dün

Divam

tequàm ille adeffet, iisdem involutus tenebris,

perfidie fuz paenás celeri morte pependit.

!

Zach. Lipel. die 20. Mart.

bats fd

Dateac

Jàm quid nos expectamus infenfari? credi-

mus forté in hoc facro fonte extinécta omnia

Tam

D

eife fulmina à DEO illis intentata, qui procra-

No

Qe dj

ftinant poenitentiam ? Rex ifte verz íidei lu-

mine

| ^qu

|

!

ul

— at

De gravitate paccati movtalis. 0980

um

E

Icere rezrþ,

mine vix illuftratus, paucas in horas

fuam pro-

cefores I

trahit converfionem , & Divina Ju

ftitia ifthác

t damnati

li fententid-

non expectatá,

miferum irrevocabi

mox anim

ad aternos cruciatus condemnat;

& nos fcele-

io, que Ia

rati procaftinatores Divinz mifericordiz ter-

mnationta

minos praícribere audebimus quos, & quales

il noyo 4*

nos volumus ? O error nimis palpabilis! ni-

Regen; i

mis periculofus ! Toriis [olemmes bas frultitias

dicereve

i5 vi-

comimittunt mortales, quoties momento tempor

poteis d

[7A

Sed

vunt in eo flatu , in quo fibi timerent mo

Sint fa-

xationi t

reponis: antiquas has efle hiftorias.

xritatis

né: atqui noftris etiam temporibus Divinz

afun! d

atus eft ad ter-

vindicte gladius non minüs lim

x reuditu

rorem , aut:minüs acutus ad in

fanabilis plagz

rigorem.

4 proxim

Vidi

ego paucos ante annos, repentind

, Inore

morte in thoro alieno perfonam magnz Dig-

n iliccih

nitatis, cüm maximo nobiliffimz familie , &

temp

t

Parentum fuorum dedecore, & quod maximé

i m

deplorandum, in ipfo a&tu peccaminofo effiare

p

&

m*

animam infelicem in manus Sathanz,

fnos

lE(L

Vidi alium Tuvenem amoribus deditum, &

,T

proptereà inimicorum infidiis diü obnoxium,

qui, düm a&tu contemplabatur amafiam ( quam

lj

Divam fuam appellare folebat ) ipfo, quod ad

sinne

jtü

t

arcendos cortivales fuos preparatum tene-

(

cerebro ubertim per

te p9

bat, fclopeto trajectus,

halavit ani-

]

plateas fparfo, miferam quoqué ex

f

AC

mam.

Dignitatis,

h

Novi ego Perfonam pracipus

if

quz diffoluté nimis vivens ,

folos

fibi referva-

T

yi pr"

jj

Q frui liceret,

(i

; j

bat quatuor dies, quéis pro geni

g

.hi'

$6

Prima diei Differtatio fpirituális

I

PA NBORUE

his elapfi

1

s mutare vitam conftituerat: at ali-

pmm

tér difpofuit Juftus DEUS; ut nocte termi-

Wimorte

num quatridui przfixum przcedente, Infelix

mom,:

ille alto fopore fubmerfus fubitó expiraret.

atorinfr

Negabat ifte íuàm DEO panitentiam hodier-

ttte lice

nam, offerebat craftinam: & DEUS volebat

pbuun ;

hodiernam, repudiabat craftinam ; undé utrá-

ttpere

que privatus ob paucarum horarum dilatio-

(o,ntinger»

nem perdidit totam zternitatem.

En! hifto-

H*ï ] (]Uxi [

rias non antiquas, fed noftri temporis, & ve«

riffimas.

qun dig

Quod contigit aliis, & tibi contin-

jiris u

gere poterit, nifi ftatim emendationi tuz ma-

das? Nor

num appofueris

Si plura defideras , referam

Viiatis:

non fine lachrymis cafum, qui contigit, dum

hn di[fem

hzc fcribo.

Quidam Religiofus ex med Con-

lius,(y in

gregatione habebat in feculo amicum quen-

us

dam, cujus fcandolofa vivendi licentia, & libi-

Bof n

do domi fuz erat notoria.

Hunc bonus ifte

nl, fr

Religiofus efficacibus litteris urgebat , nà dif-

&

ferret emendationem de die in diem ; pericu-

nOfl-Con;

lofam hanc effe, quam duceret, vitam; fi in

i qi

mifero hoc ftatu fubitaned morte' decederet,

Poffunt :

aliud fibi non expe&tandum, quàm inferni fup-

VUntinge

plicium. . Recipit infelix hic litteras, legit, pro-

A tthum.

jicit fuper menfam ; pollenti adhüc viribus fi-

Vg

bi blanditur de vitá in multos adhüc annos

"roji

|

prolongandá, nec à libidinosá fuá vivendi li-

Gs .

centià defiftit,

O magne DEUS! quàm tre-

V

menda tua funt Judicia ! antequàm dies illu-

SC Wa

cefceret , quo ad acceptas litteras daret re-

i qqu

fponforias, citatur ad Divinum Tribunal , I€-

n

li

Íponfurus ad accufationes fcelerate vit» fuz,

poft-

Milt

De gravitate peccati mortalis.-

hi

——

u

t acdi

poftquim 6 loco füblimi praceps actus repenti-

xCke term.

ná morte interiit,

Litterz inyentz funt fuper

xe, Infdi

menfam, admonitio tranfiit in. prophetiam, &

arbor infruétuofa, ( quantüm humanitüs perfpi-

expirat

am hodit-

cere licet) cecidit ad aquilonem ; ut effet in

]S vold

pabulum ignis infernalis. . Alieno damno dif-

unde t

ce fapere , O peccator! nunquid idipfum tibi

m dihni-

contingere poterit? ut hoc ipfo in loco, hac

"A

.

yiá, quà i

ncedis, morte przoccuptris, ante-

En! hii

jris, & Ye

quàm dignam agas poenitentiam? Et prids co-

ibi conti

aris mundo excedere, quàm tu peccato ce-

das? Non mea hzc eft admonitio,fed eterna

i t m

; referat

Veritatis: JVon tardes converti ad Dominum , &

non differas de die in diem, [ubito enim veniet ira il

xi'igiïa dim

lius, & in tempore vindicta difperdet te. — Adeó, ut

T

jcum qUe*

juxtà S. Chryfoftomi affertum, fit. periculum &

metus in differendo , falus vera, certa & fecura, f

TM l,bl'

nulla fit dilatio,

hod

$. IV. Sed dices iterum: Tale quid mihi

bits m,l.

non:continget, fimiles enim cafus funt rari.

; p

viam; 1

Et quis tibi de hoc vadimonium przftitit?

Poffunt autem fimilia tibi contingere ; & f

, duedto

contingerent, quid tünc fieret de animá tuá in

m

aternum ? fed demus, repentinis hisce calibus

lcgiï»PW'

5

te non opprimendum; mortem tibi fore non

uc viti i

uj

improvifam, imó fore potiüs, ut priüs de pec-

jdhüc 4

j

catis maturé doleas.

Sed dic mihi: nunquid

Y n'crldl

& Judas traditor poenituit? Pemitentia du&tus.

: qin

