res cum poenitente Propheta : Domine ante te

omne defiderium meum, c gemitus meus à te non eft

jj n

eb[conditus, Píalm. 37. . Düm tempus fuppe-

eIti g

icid g

tit, rumpe vincula pravitatis tua.

Poft elap-

j

fam tot annorum feriem , tandém agnofce lu-

goacerï

cem magis aftimandam effe, quàm tenebras;

u ]ufhm

ij

animam magis, quàm corpus; perdere pun-

rv

V

étum terra pro immenfis ccli fpatiis, & mo-

ntt^.

mentum vitz pro aterná gloriá, non jacturam

qum

efíe, fed lucrum.

Non eft me dignus(ait

g 0

qud

p

G 3

Ils

98

(( EM LR n

Diei fecunda. -Differtatio [piritualis.

[

Chriftus) qui prc;pyer me ( faltem quoad affe-

fit vit

&um )non renunciat omnibus,

Cur id recu-

oculs

fas? nüm invenifti aliud obje£ctum DEO dig-

Ácquer

nius? quó aberras infelix? Bona hzc falfa, fi

Ton pr

non deferas, te deferent, & convertentur in

at

vera mala, & perniciem animztuz : fiillaado-

Qrymi

ras, tyrannicum fupcr te dominium exerce-

ftiimz

bunt; fi contemnis, tibi fubje&ta poffidebis: fi

v n

capiti tuo impones, pondere fuo te depriment

xiones

in infernum; fi pedibus conculcas, te tanquam

DN

per fcalas afcendere facient ad cacleftia. — De-

parem

Íere igitur( O. Frater) fzculum hoc nequam,

ghrin

priusquàm ab illo deferaris: abjice abs te ge«

Qtdos

nerofo contemptu omne illud , quod oculos

Qu cx

Divine Majeftatis offendit. Certus efto: om-

Cowir

d

nia nihil efle, nifi dirigantur ad DEUM , tan-

Toort

quàm ultimum finem; Omnia vana effe, &

3nim;

tranfitoria, quz non conducunt ad aternam

Conte

Beatitudinem; verum, & unicum Bonum tàm

huic :

in hoc, quam futuro fxculo effe Divinam amis

tonf

citiam; Verum, & folum malum effe Divinam

Yita

inimicitiam. . Et fi hoc verum eft, quid refol-

yril

vis? visné DEUM habere tibi inimicum, ve

Tumi

amicum ? indifferentem te habere non pote-

Yotes

ris: nec in libris medicorum inveniuntur cor«

todi

pora neutra, necin libris fanétorum Patrum

anima neutras

Tas!

DEUM deceffario habebis

mo

vel amicum, vel inimicum: Qui non eff mecum,

f

[

contra ime eff. Matth. 13,

Visné habere tibi

lii

inimicum? non tibi horrent capilli folüm co-

ton

itando: Omnipotentem illum, zternum, ab-

bili

olutifimum Dominum, in cujus poteftate tua

m

at

ii

J

Co gnitollEg pro g!t—imo fine C dignitate, crc. 99

oad dfte

ftat vita, & mors aterna; tc torvis afpicere

jd ted

oculis ? Si veró illum amicum cupis, cur non

EO die

fequeris illius du&um , & infpirationes* cur

: al f

non procidis ad ejus pedes? cur non projicis

tentur i

arma, quéis illum. impugnafi? cur non la-

iillaado

chrymis contriti cordis extinquis fulmina ju-

| exetei

ftiffimz fuz indignationis? vel homo non es,

debis:

vel caucafo durior es; fi ad hujusmodi refle-

eprimett

xiones non compungeris? Alia magis con-

vincentia non fuperfunt argumenta.

Tero-

tanqut

-

a, De

garem equidem per inzftimabilem c

celeftem

ncquam,

gloriam, fedtu adhanc nonafpiras. Tibi ob

oculos ponerem deformitatem peccati ; fed

s tege

| oculos'

qui czcus eft , non poreft videre illam. Te

i: of«

convincerem principiis fidei , fed fides in te

mortua eft, . Te fupplex rogarem per falutem

, U

:he

€H€a &

anima tuz; fed hujus tu proditor es.

ætcrngm

conteftaret per amorem JESU Chrifti; fed

huic tu rebellis, & inimicus es,

Aliud proin

mum t

xan a

non füper eft, quàm ut te rogem per illas di-

pirm

vitias,per illas ambitiones, per illos honores,

jd 10*

per illaamorum tuorum idola, & defideriorum

qun Y

numina; quz breviter tibi in mentem ut re-

on p*

voces, & fic tecum ipfo difcurras volo: fi quz-

rO divitias, cur per peccata mea amitto &ter-

r *

) fagrit

nas? fi ambio honores, cur per. abjc&ifïïma

hgbtbiS

mea deli&a fempiternos refpuo triumphos ?

fi adeó arrident voluptates, cur tendo ad de-

um

eit gl

liciarum omnium exilium, & omnium tormen-

torum domicilium ? O confufio! O incredi-

jj*

bilis peccati perverfitas ! hac facit me arma

Qffhs i

um; hec homicidam me

ia

: fumcrg contra meipfi

G 4

a-

fat

1oo — Dicifecunda, Differtatio fbiritualis,

t

-'Coign—z'to.

facit anime mez; hac facit me omni beftiá,

enijr lo

omni furia, omni deemonio deteriorem,

p

diat te

Cur in finu meo etiamnüm retineo venena-

ficle re

rum ferpentem ? Apage monftrum ; procul

fs t

abíit peccatum mortale €

corde meo, cui tàm

qud te

barbaram intulit mortem

Cadat é collo meo

Ttm, ne

cm fl

ferreum peccati jugum ; quod fi fuftinuero,

infernus domus mea efl.. Yob. 17. — Apage hoftis

fum rec

jurate; apage crudelis tyranne; vivam DEO,

princpi

cui vitam debeo. DEUM refpiciam tanquam

füne d

primum principium , DEUM inquiram tane

Conlifat

quam ulumum finem, Huic tanquàm. fummo

fideam

Bono, & fonti omnis amabilitatis meipfum

$ li

in holocauftum offero,

Et quia ad finem

Püm

hunc confequendum neceffaria mihi eft Divi-

W

na grata; omnia expendam , ut hanc obti-

neam: quia veróÓ unicum gratiz impedimen«

tum eftpeccatum ; omnia patiar, uthoc exter«

minem: fpernam divitias, fpernam honores,

Ipernam carnis illecebras, modó peccatum

mortale effugiam, & Divinam gratiam aqui«

ram. Dile&tiffime in vifceribus Chrifti JEsu!

P

fi rele&io propofiti difcursüs diviná alpiran-

0

te gratia hujusmodi pios, & fervidos affe&tus

in corde tuo excitaret ; felicior fores, quàm

ile, qui ex apertis, & le&tis litteris intelligit

fe cleétum orbis Imperatorem.

Subfifte htc

paulifpér, reconditum habes thefaurum ; Per

peccatum periifti , ego teipfum tibi reftituo;

Poffumné dare rem tibi chariorem , quàm

teipfum? En! in quo hoc confiftat: DELUM

—

Wune . C omaundata ejus obferva i boc euim efh

Qs

iil

CognitoD EO pro ultimo fine,C» dignitateyc vos

EFSs j

" bglïi-ä;

omnis bomo , C fcitos quod pro omnibus. bis xds

orem, B

ducet te DEUS in Tudicium, Ecclef. 132.. Tàmn

) VCDCIude

facile refpues medium ? fi. cocleftis gloria, fi

^; proal

falus tua &terna, fi DEUS ipfe tàm vili

), Cui m

apud te ftat pretio ; ut pro hifce nec fudo-

collo men

rem, nec fanguinem expendere velis; uni-

uflinuero,

cam faltém impende cogitationem.

TCEP-

fum recollige, ifta perpende; refpicie tuum

ige hof

m DEO,

principium, & finem, adverte imminens z-

terng damnationis periculum ; vide in quo

tanquam

ratm tat

confiftat tua Beatitudo , in ordine ad hanc

; Íommo

ftude agnofcere media, & impedimenta. Sci-

to: hic agi de fummo falutis negotio, nec

meipfur

d finem

permitti in hoc bis errare; poft has re-

flexiones refolutio in tuo ftat arbi-

dt Dir«

anc obt

trio, hic-ftans delibera,

pedint

oc eytt

honotés

2

-

E

77

5

Z

cccatum

N

(A

M

J

ULL ia

FO

;4

^

a

w

jam aqu

f fr v

ERN

N

a

t ER

p

N

wl

alpir

ESS

|

j afietit

2

$ qui

g

ï

il

CQ

xile t

A

d

; H

ii

u

pil

"E

G 5

DIES

m

1o2

Dici tertia, Medz'tatio l.

Gu UA

C

df Gf

L

m

tv

o

gnt g

r

i

z

"E

EEE

fider ;

ä

3625

R5

raäg

| tur2 pO

| fe are

DIES TER TIA,

tebatur

Oftenditur peccati mortalis gra-

| rf

| Injusen

vitas ex ceo, quod DEO

| ag

adverfetur,

| mm, |

aermi f

MIDTTATIOLI

PCPNNN

fs cap

Gravitas peccati mortalis apparet in

Jutex v

ftts t

Paffione Chrifti Servatoris.

[ONA

Proprio Filio fuo non pepercit.

QU n

Rom. 8

| Rn

formi

Y, Imaginare creaturas omnes prafen-

Adei

tXi zterno Patri; & tanquàm mem-

|

Gl

P

Ti

9 bripro defenfione capitis offerri Di-

vine Juftitge , pro fatisfacione. noftrorum

um

ptone

peccatorum ib Unigenito Filio fuo praftanda,

Confidera: qrot, & quales fint creature à

DT

DEO cognitaY quot Seraphini, quot nobilif-

tiftm

fimz animz , wi Beatiffime V. & Pracurforis

Wanj

tl

Domini,fimilesquealiz; quotnobiliffimi a&us

adorationis, coatritionis, amoris DET, &c.

clici poterant ab his omnibus per multa f-

!

cula; hi tamen omnes actus nobiliffimi non

cffüciebant condignam fatisfactionem etiam

|

pro unico peccato mortali.

O onus gravi i-

mum peccatorum meorum! veré; óiut onus

gi^4-

..-

Gravit: pecc: mort: apparet in Pa Chr:. 103

graye gravata funt fuper me. Pf. 37. I[. Con-

ä

ää

fidera: cüm condigna fatisfa&io pure crea-

turz poffibilis non fuerit; hanc in fe fufcepit

ipfe creator, & omnia mala penz, que me-

-

rebatur peccatum , exoneravit in perfonam

Chrifti Servatoris, folo malo culpg exceptos

lls gt

hujus enim malitia tàm grandis eft, ut fi dare^

)

tur in DEO, deftrueret ipfam Divinam Eflen-

tiam.

Erat Salvator nofter unigenitus Patris

aterni filius, Prototypon increatz fuz venuftas

[

tis, caput przdeftinatorum , aternus Pontifex,

Judex vivorum & mortuorum ; tante Bonie

Parct il

tatis, tantz Dignitatis, Majeftatis, & Omnipo-

tentiz, quantz eft ipfe genitor: Sed quia pec-

ftil.

cata noftra ipfc portavit, pater aternus, videns

filium fuum amantiffimum fub apparentifï, &

formá peccatoris; illum tractavitut inimicum,

Adeó abominatur DEUS vel umbram pec«

gpde

cati,

à

jn Id

III. O Pater. aterne! quàm fevera hzc eft

ofe D

no&IOTUE' :

Juftitia? quam diverfus eft apud mortales

procedendi modus ? Si peccat princeps Regius,

yafa

in ejus prafentià punitur ephebus Regi cha-»

gt !

riffimus, ut parcatur Perfonz Principis.

COHQ

) gbl

trarium tu facis; quia fervus peccavit, Fs

[æcurforli

f&

tradidifli. -; Magna fidei veritas frequenti cons

fideratione digniffima 1 peccatum hominis

JEh &k

exfolvi non potuit , nifi fanguine

maa

Divini Redemp-

(i 0f

toris,

n c

j

j l'(lï'i i

Sit""'f [7]

Vuls

'W'

Xo4

Diei teriia. Meditatio 1

[07.

AU N at Ui p o at

Tiets :

Iälnemtus eff propte

r iniquitates H0-

Áerea.

flras, attritus eft propter fcelera uoffra.

fiderat

Ita. 53.

mundi

:

P. II. Confidera, quód zternus Pater in

vini gt

uniendo peccato non tantüm clauferit ocu-

fifbiti

j

[6]

$, non refpiciendo Dignitatem unigeniti fi-

infinita

lii fui; fed etiam videatur claufiffe vifcera in-

tàm at

finito amori , quo illum profequebatur. To-

à plant

tus mundus charitate flagrans , refpectu amo-

(f n

ris, quo eternus Pater ergà unigenitum filium

Ym

fuum ferebatur, aliud non foret, quàm minima

tns M.

fcintilla; nihilominus, cum is in vindictam

vd fols

peccati ambabus maribus, tüm rigorofz fuz

fisty

Juftitie, tüm Omnipotentiz inevitabilem in-

CY

tentaret ictum; filius ille tàm dilectus fe me-

fs

4iatorem interpofuit , fupplex, & lachrymis

profufus veniam rogabat, & gratiam: Cum

clamore valido, & lachrymis. Hebr. $. Rogabat,

ut condonaret peccatum per Paterna illa be-

nigniffima vifcera , de quibus erat genitus.

Mfell,i.b

Quid facit proin eternus Pater ? quomodó ad

D

preces iftas, & fufpiria movetur? Exauditus eff

Amant

pro fu4 Reverentiá; veniam dedit peccatori,

fittig

fed perfecutus eft peccatum.

Et quia pecca-

Gays

tum inter, & Patrem iratum mediatór erat fi-

WV

lius unigenitus , iteratis i&tibus ferrum infixit

Qs

manibus, lateri, & vifceribus filii füi; ut feriret

tua,u

peccatum,

Tantum in me vertit , C convertit

| Mm

totá die mantm fuam. | "Thren, 3.

O DEUS!

| &ln

bene de te nünc dicere poffumus:

us non ti-

Bs

Wiebit tc Domine, quia folus Pius es? Apoc. 15,

0,p

Pie-

h

d

Cravit: pecc: mort: apparet in Paj Cori: vog —

Pietàs ifta me magis terret, quàm omnis tuà

ildfet 1

fevera Juftitia.

Majori admiratione, & con-

vj

fideratione dignum eft , ad abolenda totius

mundi peccata fuffeciffe unicam Sanguinis Di-

s Datr i

vini guttulam , unicam lachrymulam , unicum

víerit ot

fufpirium; fed quia DEUS volebat oftendere

,nigcniri i

infinitam fuam averfionem ergà peccatum;

vilctta I

iàm atrocem in filio fuo fecit carnificinam, ut

wür, T

à plantá pedisusque ad verticem capitis so»

eu a«

effet in eo fanitas, M. x. III. O Anima! néin

wn fl

vanum accipias hanc doctrinam, quam agoni-

m minitt

zans Magifter Bonus in cruce tibi tradit,

Si

vindidan

vel fola peccati apparentia, & umbra adeó ca-

ftigatur in filio; quomodó punietur ipfurmn pec-

yrofg f

ilem i

catum in fervo? $i in viridi ligno bac fiunt , quid

hs fe m

fiet in arido,. Luc. 23.

J

Hic eff Filius meus dilectus.

yian: !

Matth. 3.

gt

11à [ i

P. IIT. Confidera Patrem aternum fcrip-

, gt

fiffe librum de gravitate peccati mortalis: pro

J

pergamo apprehendiffe pellem , & vifcera

omot

01?

udit t

amantiffimi filiifui; pro atramento ufum fuiffe

pretiofiffimo ejusdem fanguine; pro calamo

clavis, & lanceá fanguine ftillante ; librum

[uia p

l?'

hune expofuit in publico fuper tabulam cru-

icett

cis, quafi dicendo : Leges illum onmnibus diebusvita

Vi mfiil

tuasut difcas timere Dominum D EUM tuum, C cu-

y lt

ffodias verba ejus, Deut. 17.. Lege O Anima!

, a

& intelliges : 7Mirabilia de lege.Domini. Non

pp^

peniteat tempus impendere libro huic legen-

yi; i

do, pro quo fcribendo DEUS expendit vitam,

ïPoC.IS'

fie

106

Diei tertia,. Meditatio I.

& fanguinem.

Obferva plagas Salvatoris, &

fillas fanguinis totidem elfelitteras ad expri- | t2

mendam enorimitatem peccáti.

Crudele hoc

|

j

l

fit, neceffe eft, quià clavis cruci affigit Omni-

tale,

potentem ; malum , & amarum, quia felle, &

j

| p

j

aceto. dulciffima replet labia; fuperbum & fa-

Y

:

crilegum, quia Divinz Majeftati auffert coro-

nam de ftellis, & aliam imponit de fpinis.

lII O mi fuaviffime JESU! da mihi gra«

tiam, & lumen; ut propofita veritas magis,ac

magis intima penetret animz mez vifcera. Si

peccatum tanta inflixit vulnera corpori, quan-

Da

ta inflixerit fan&tiffme animze tug ? externa

tormenta folüm in SS, Paffione, & morte tibi

perferenda erant; interna veró tecum nafceban-

tur, crefcebant,& non finiebantur,nifi per mor-

Á c

tem.. Offenfe aterniPatris tui eránt clavi cordi

tuo infixi,& fudor fanguineus profufus inhorto

tandém manifeftavit, quàm aimara & continua

[

fuerit animz tuz contritio, & afflictio. Da

CXCfu

mihi Spiritum, & fenfum ad omnia illa pene-

trandà, & perfentifcenda, quae paffus es: 4d

2

tinet

hm

offentationem juflitia tu«, Rom.3. . Contra pec-

catum mortale,

Bo

m

Spirituales Doczrina, eg Refolutiones.

uY

I. Ad abolendum peccatum hominis, ne-

od

ceffaria erat mors filii DEI.

««

II. Quàm crudcle fit peccatum , apparet in

Int

morte Chrifti.

d

ll

II Qui militat fub. vexillo crucis,, mor-

tem fubire debet in pugná contrà peccatum.

ml

IV. Tan

—

Gravit: geæ: mort: apparet in Paf Chri: 107

EM

IV. Tam mortiferum cft peccatum, ut mor-

vatoris,á

d egre

te afficiat immortalem.

adele d

V. Vivat JESUS, moriatur peccatum mor-

vt Omns

tale.

Nam gravis efl manus ejus [uper nos, & fu-

ia fele

per $ESUM, DEU nofirum. 1. Reg. $.

?

p

g

o «

g

.

R.

bur &

iE

$?

j

. eeomp «

«(».:.-».»Gäïiyf?ï

.

la,

TL

$

a 35 Vaoo

s

jf -

CC E

1*

AO

*

K

e4

gCïI (t«

35

piti

DIEI TER TLAE.

mih gt

j mggij,atf

MEDITATIO'IL

vies d

ori quii«

Demonítratur peccati mortalis

? etemt

malitia, quia eft Divinz Boni-

)

táti direCté oppofita.

yíceba

üpermof:

Si quis «oult Amicus effe faculi bugus,

inimicus DEI conflituitur. Jac.4.-

d

ysimoro

I. Confidera, DEUM ex Effentiá fuá effe

; conit

* fummum, & perfe&tiffimum Bonum, quod

i, D

exclufis omnibus imperfe&tionibus in fe con-

j

tinet modo ineffabili, & gradu eminenti om-

T

nem Pulchritudinem , Bonitatem , Suavitatem,

ym p

Beatitudinem , Gloriam, Potentiam, felicita-

tem reperibilem in omnibus creaturis exiften-

tibus, & poffibilibus.

His perfeCtionibus ac-

hi

cedunt aliz infinities perfe&tiores, & ideó ex-

niniSa L

cedentes omnem Angelicam, & Seraphicam

intelligentiam: major eft DEUS corde noftro,

gt D

adeó; ut fi formemus ampliffimum concep-

tum de fuá Divinitate, reprefentando nobis

Tis j n*

mille mundos, & ex illis excrahamus quintam

,canlm.

e(fen-

. Til

10$

Diei teriia, Mediiatio 1f.

ellentiam omnium perfectionum, ad reprefen-

tl

tandam, & formandam pulcherrimam Divinz

Do

Effentie Ideam ; nihilominus magis diftemus

D

per talem conceptum ab ipsá Diviná Effentid,

&t

qvàm infantulus, qui pedibus confiftens, & fe

lIt

aliquantulüm elevans, in propinquo obfervare

Ti

vellet remotiffimas, & fublimiffimas ftellas fit-

|

BU

mamenti, O magneDEUS! O veré optimum,

QALIS

& fublimiffimum Numen!

Tior

II. Confidera: Peccatum DEO effe oppoli-

tum ut umbra luci, unde, qui hoc committit,

Ój

inimicus DEI conftituitur.

Kecogita; ficut

DEUS eft Plenitudo omnium Bonorum, ita

]

peccatum eífe fíentinam omnium malorum.

fon

DEUS infinito amore & Reverentia; peccatum

ni p

infinito odio, & abominatione dignum eft, Si-

gisi

cut DEUS infinitiés melior eft omni illo, quod

eni

nobis imaginari poffumus; ita peccatum in-

10b

finitiés peius eft omni illo, quod modo noftro

bl

113

H

concipiendi expr

H

nere poffumus; adeó, ut li-

lm,

cet nobis imaginemur furiam maximé defor«

flio

mem , venenum omnium fummé peftiferum,

Cllg[l

paricidium fceleratiffimum , ac demum ipfum

p

doeimonem, atque monftrum quodpiam infer-

lere

nale hotribiliffimum ; nihilominüs adhüc magis

pto,

aberremus à vero, & adaqnato conceptu pec-

ergï,

cati mortalis,duàm ille, qui ad reprefentandum

Cor

exterminium totius Univerfi, fibi imaginatur

Y

incendium caíe rufticz,

]QR[

IIl. O magne DEUS, excedens omnes cor-

ate

dis mei affc&tus! O Divinà offenfa, excedens

j

as

omnes intell

mv

tüs mei conceptus, & reprefen-

p

tationes!

Ói—

Demonfhratur pecc: tnovt: matitia, erc.

109

refr

tationes! bene ait Illuminatiffimus Ecclefie

|Divi

Do&or Auguftinus: Norerim te, noverim me.

dfemi

De cognitione bonitatis tuz infinite depen.

ffentiy

det cognitio infinite mez malitia.

Ego vo-

i, &t

luntarié peccando refpui DEUM tanquàm fum-

bíen

mum Bonum, defpexi DEUM tanquam füpre-

elhs tt*

mum Dominum, proditor & hoftüs fui Maje-

ftatis Divinz.

Ah funefta recordatio! & non

.ptimumy

moriar prz timore, & dolore?

o

quniti

Si Pater ego fum , ubi eff bonor meus.

Malach. 1.

ia lt

yn, It

P. I. Confidera: DEUM effe Patrem ju-

vlorum

ftorum per gratiam, totius veró generis huma-

ni per creationem; ita ut DEO infinitiés ma-

gt

ii CRI Sl'

gis obligati fimus , quàm cuicunque Patri ter-

,110, qu" Y

reno ; quia creavit nos ex nihilo.

Parentes

nobis folim fuppeditant corpus terrenum,

qtum T

of

DEUS veró nobis infundit animam fpiritua-

köe llï. i

lem, & cocleftem. | Parentes non feligunt inter

g

filios, DEUS veró gratiosá fuá Benevolentia

ïgiferumr

eligit illam perfonam in individuo , quam vult

producere in lucem; & hoc fine proprio in«

T jpfum

gm n

tereffe , ex puro, & folo amore; infuper nos

i n

producit ex nihilo, etiamíi przvideat nos fore

€rgàfe ingratos,&t injuriofos. 1I. Ego proin

p

1nt211dum

contrà hunc cocleftem Patrem, omni patre ter-

reno infinities amabiliorem, contrà hunc co-

ygn

leftem Patrem, qui in Diviná fuá mente me ab

&terno concepit, me in amantiffimis Divinz

fuz Bonitatis vifceribus portavit, me in lucem

t^

procreavit, mihi dulciffimum gratie fuz fpiri-

.Cprcler:'

H

tum,

j

110

Diei tertia, Meditatio II.

D

tum, & vitam animg inf;;i-;avit; mortaliter

àtel

T0l

peccando ingratiffimus , & 1njuriofiffimus ex-

ftiti, Et quia peccatum mortale eft Decidium ;

dee

in fanguine Patris mei Divini lavi manus, fer-

lr

ro rimatus fum Paterna vifcera, contrà aucto-

tilie

rem vitz mez machinatus fum mortem. Quis

lu al

non horreat converfari cum fceleratiffimo illo,

Át x

qui proditor Patriz eft? qui perduellis in fu-

lt

premum fuum Principem? qui barbara imma-

yt; (

nitate in frufta concidit Patrem, & Matrem

Titrt

fuam? omnia hac pradicata & Patris, & Ma-

d/f j qll(

tris, & fupremi Principis D EO conveniunt:

I

ille benignior eft omni Patre, tenerior omni

filin

Matre, venerabilior omni principe. Et tamen

Cürtat

2-

tis o

peccator contra ipfum: Cucurrit erecto collo, t&-

tendit advev(us eum manuim fuam. — Job.xs. Et

tuam

cür nos terra fuftentat ? cür veftimenta noftra

Iinqua

nos audent attingere? IIL O Pater coeleftis!

ioqu

am non fum dignus vocari filius tuus.. Luc, 15.

fifne.

Difpone mecüm, prout tibi placet, modó non

C()ncm

feparer à te; ero fervus, ero mancipium , &

quem |

humillimé fupplico: ut facias me ficut unum de

Tif o

mnercenaviis tuis, Saltem concede, ut dicere mi-

Diy

hiliceat: Ut jumentum factus fum apud te. Pf.72.

Al

Pro Te, pro Te, mi JESU! & non amplius

.

contrà te.

lu

A

Forma[fli me , E$ pofuifli fuper me ma-

nam tuam,

Pfalm. 138.

p

lll b

P. III. Confidera: DEUM non tantüm

ïanqul

effe creatorem, fed etiam confervatorem vitz,

Iu

& exiftentie tuz ; adeó, ut fi unico momento

li, Q

4

Demonfiratur pecc: mort: malitia, &c.

TIY

alitr

$ te fubtraheret manum confervatricei, ftatim

TU5 Q«

recideres in centrum nihili tui.

$i tantüm

idiurm;

debes illi, qui femel in periculo vitz tuz te li-

i t«

beravità morte; quantum debebis DEO , qui

a.

millies per diem te liberat de majori periculo

j w

tuz annihilationis; cüm longé majus damnum

10 in?a

fit annihilari, quàm occidi, Totiés DEUS tibi

$ n Jl*

eífe, & vitam tribuit, quotiés te non annihila-

t

vit; & tünc maximé, quando per peccata tu

/[atrem

meritus eras, ut DEUS te perderet: Toties de-

& M*

dit, quoties immerenti non abflulit. S. Bonav.

niunt:

IL. Confidera infuper; quód DEUS non

r ornt

folüm te confervet, fed actualiter tecüm con-

tame

currat ad omnes operationes tuas.

'Tu aper-

tis oculis nihil videres, nifi DEUS ad vifionem

EOUOM'

. E

tuam concurreret.

Tu ratione przeditus &

noftd

linqua, nec formare conceptum, nec verbum

$

eloqui, nec fpiritum attrahere poffes; nifi ad

cæltpl

Ti 1

omnes has actiones DEUS fpeciali auxilio

concurreret.

yli nof

O Monftrum ingratitudinis!

juty

quem offendis, düm peccas? non potes ape-

u '2

rre os fine DEO , & linquam folvis contra

DEUM ? non potes movere manum fine DEI

r n

,Do

auxilio, & illam ftringis in ejus contumeliam?

amplills

O quantüm conqueritur de tàm intolerabili

injur! Servire me fecifli in. peccatis tuis. Yfa. 43.

Tu DEUM quafi neceffitas ad cooperandum

je I

peccatis tuis; tu impedis illum, né te cumulet

fuis beneficiis, & cogis quafi concurrere tecum

tanquàm miniftrum tuorum fcelerum, & fuarum

| gnnit

injuriarum,

Proh! quanta hazc eft indignitas!

" qu

&

IIl, O mi JESU! quàmlongé aberro à do

Iomfïn[o

2

n

; Ils

112 Dieitertia. Meditatio IT. Demon[fr&mr e.

——

ná San&orum, qui afferunt: ficut nu

lum tran-

:

fit momentum , quo u mihi non confers be-

neficium; fic nullum debeat pertranfire- mo-

|

mentum , quo te non amem €x toto corde.

Es0 veró ,-ah me miferum! cum tuis conti-

nuis beneficiis bellum gero continuum contrà

te; & illorum & numero me effe fateor; Qui

D

vetribuunt sala pro nobis. Pfalm. 34.

d

Spirituales Docfrina, & Refolutiones.

L. Si peccatum adverfatur fummo Bono;

fummum malum peccatum eft.

II, Peccatum mortale eft crimen lafze Ma-

ieftatis.

II Filius prodigus dilapidavit patrimo-

nium; ego infuper Patrem occidi.

N

. IV. Peffimum genus ingratitudinis eft; per-

]3!0]

fequi Benefa&torem cum beneficiis fuis,

od

V. Revivifcat igitur in corde meo JESUS,

Tàm

moriatur peccatum mortale. Meum creato-

Ti

rem, confervatorem, Patrem, & DEUM meum

p

nono endam in aternüm: Zn eternum non

m

oblivi[car Suflificationes tuas.

J

Pfalm. 118.

o

fmew

E

z od d

Di

At

la,

WR WR X

C

O

À

jj

Quo

8

AE

l

Qs

Itl

[

DIEI

d &æg X -X äæ

11j

—

I tfafle

ia D«

C f0«

corde

DIEI TERTIJZ.

s COR«

) Contrà

MEDITA TIO III.

o Q

Declaratur peccati malitia, quia

177

. eft contrà DEUM Jlegislatorem,

fupremum Principem, & Re-

Bono;

demptorem.

fe M

ANulus ei fmilis 15 legislatori£us.

Job. 36.

i

I. Confidera: quod DEUS tanquàm fu-

* premus,Juftiffimus, & fapientiffimus legis-

gü,pf['

lator homini leges imponat omnino fanétas,

ordinatas ad gloriam fuam Divinam, & ater-

"E

nam animariüm falutem. | Maxima profn inju-

oreatoe

ria eft, quam peccator. DEO infert; düm fe

f meun

opponit mandatis ejus.

Ideóqué cüm pecca-

TA

tum fit Diving legis transgreffio juxtà S. Am-

brofium; peccatorper talem transgreffionem,

& contemptum, eligit fibi alia media, & alios

fines; quafi fciret rem melius ordinare, quàm

DEUS; vel quia przcepta Divina effent inuti-

lia, injufta, velintolerabilia. " II. Confidera:

quod quantó juftior eft lex, tantó iniquior fit

ejus transgreffio. Sedlex Divina eft ipfa Ju-

fütia: Omnuia mandata tua aquitas.. Píalm. 118.

Quo majoris momenti eft lex lata pro Bono

B3

Come«

j

114 Diei tertia. Adedit.ïtio 1II.

——

3

communi ; tantó perverfior e&:-qui eam transe

g

.

.

greditur

Sed lex Divina refpicit DEUM,

tdká

fummum Bonum , & bona vel mala aterna;

m

que bona, vel mala funt infinita,

Quantó

lfb

mend

enucleatiüs , ac terminis magis obligantibus

przcipit lex , tantó minus excufabilis eft legis

fnin]

violator: fed DEUS minatur mortem, & in-

tatqd

fernum cum perpetuá amicitiz fuz jacturá pro

Mp

unico peccato mortali.

Quo dignior cft le-

Tun

islator , tantó fceleratior eft legis pravarica-

jro

tor: fed DEUS eft legislator fummz fapien-

lab

tiz, & infinitz Majeftatis.

O quot ponderofz

Ibys

circumftantiz aggravant mea peccata! pecca-

Qp

vi contrà legem juftiffimam , & infiniti mo-

gt

menti, contrà legem femper novam, femper

o

nobis à Rege glorie promulgatam terminis

Tim

adeó ftringentibus ; & quidém in confpectu

Áiy

Divinz Majeftatis fuz , düm actu puniebat in

D

aliis igne aterno hoc ipfum peccatum, IIL O

|

Divinelegislator! quandó emendabo tam gravia

beiu;

delicta ? quandó potero cum veritate dicere:

Titat

Legem tuam in medio cordis mei, &c, — Ah! fi digi-

tf

to tuo , quo fcribebas legem , liquefa&te funt

Tay

m

petrz; liquefac hoc cor meum, & fcribe illam

Itj

in corde meo caractere aternum indelebili :

fs

Legeim pone mibi Domine, &c, Pfalm. x18.

if

in]u

Rex Regum, &9 Dominus Dominan-

:

tium. Apoc, 19.

lia

P. II Confidera : quód in infinitum cre-

in|

cat injuria, quam DEO infert peccator , eó

Pri

quód viliffiina creatura peccando. audeat infur-

0

gere

Declaratur pecc: malit: quia eff cont: &c.. 318

o á—á

Tl t'fiós

ere contrà DEUM.

Recogita: quód ab in-

)EUM,

telle&tu noftro comprehendi non poffit fupre-

gterniy

mum Dominum , excelfía Majeftas, incompre-

(&amä

henfibis fapientia, Immenfitas , /Eternitas, tre-

gantibus

menda Omnipotentia, Dignitas, & Gloria in-

eft leps

finita hujus folius , fupremi , abfolutiffimi Mo-

,&n

narcha.

Il. Confidera: Hominem peccando

rà p

negare tributum huic Divino, & íupremo

retle

Principi; convinci, fe non agnofcere DEUM

PVatici

pro fuo Domino ; feipfum fpoliare donis, &

fapier

habitibus fupernaturalibus, propriis quafi ma-

deroft

nibus abjiciendo accepta à fupremo hoc Prin-

pCCCä-

cipe infignia; deniqué contrà feipfum infur-

j no»

gere, & extendere manum temerariam & facri-

fenptt

legam, ad aufferendam Regiam € capite coro-

qrins

nam , & imponendam alteri objecto viliffimo

fuprà D EUM appretiato : Tétendit adverfus

yypcdt

jebit

DEUM manum fuam.. Job x5.

Magnum crimen eft: quandó homo ple-

p

beius alapam impingit viro nobili, & in dig-

ygun

dite

nitate conftituto; majus crimen eft, quando

rufticus fuptemum principem fufte excipit;

d

(2 fin

maximum eft, quando infamis carnifex manum

be il

injicit in Perfonam Regis, vel fummi Ponti-

ficis; fed quandó diaboli mancipium injuriam

[

Fclebili:

infert DEO , verbis fatis exprimi non poteft

injria. Tantaeft malitia peccati, quanta eft

iMl*

differentia inter hzc extrema infinité diftan-

tia DEUM, & peccatorem.

III. OMagne, &

in fapremam Divinam Majeftatem devotiffime

Itt [l

0f x

[j

Princeps Abraham! qui dixifti: Quomodo lo-

quar ad Dominum; cum fim pulvis C* ciuis ?

Gen. 18.

f Il

(

H 4

T

Quid

ng t

1316

Dieitertia. Meditatio Y

Di

?

*

Qtvlidvc—go loquar

quá fronte ego. infurgam

W

contrà fupremum,zt

ernum,omnipotentem R e-

Bulsni

€

m coclorum, qui fum titio inferni ? impo-

DEU

;

l

erüm non fic mi Domine,

Sufficit prateritum

Gvit

Tempus. 1. Pet. 4,— Ad pedes Divinz Majefta-

TO.

tis tuz procido, te Dominum DEUM meum

hyitb

cum Davide agnofco: Aex meus, & D EUS meus.

Vrnam

Píam.43. Tuaadoro Imperia, mea tibi con-

qum

ecro fervitia , magis zftimo tuam fervitutem,

E

quàm meam libertatem: Ero

fervus tuus fempi-

misil

ternus, 1. Reg. 27.

Volut

Habemus Redemptionem per S4ngui-

anou

qud

nem ejus. Eph. z.

QU n

P. III. Co,nüdxera : Omnia . alia Beneficia

Cf

Divina unico conftitiffe verbo : dixit, & facta

lii

funt Solum Beneficium Redemptionis Chri-

pita

fto conftitiffe labore,

lachrymis, fanguine, da«

Chri

loribus, opprobriis

; morte atrociffimà , adeó z

ut fe impenderit,

& ut loquitur Apoftolus,

LT

fiam

pretio emerit infinito , fei

pfum quafi confu-

mendo; düm pro nobis o

btulit corpus fuum,

Qit

lL (

animam, Divinitatem , mi

lle modis: tanquàm

Vem

Paftor & Pater,

tanquàm nutritor & nutrimen-

m

Tham

tum, tanquám facrificium & Sacerdos, tan-

q

uàam fidejuffor &

ET

Qun

vus & minifter:

pretium; imó tanquàm fer-

&n

ANon veni miniffrari, fed mini-

1it]

ffrare, Matth, 20,

Et hem!

Qui

peccatores pro re viliffimá, pro

nihilo, per p

€ccatum mortale repudiant inafti-

mabile pret

Jj

ium Divini cruoris :

Pretium ejus

eogitaverunt. vepellere, Pfalm, az,

]

lb

IL Sub-

—

Declaratur pecc: malit: quia efl cont: &c. 117

furam

II. Subfifte hic paulifper, & perpende enor-

m Re«

mem fuiffe ingratitudinem , qua refpuebas

1f«

DEUM , qui te in libertatem filiorum DEI vo-

detifin

cavit, & te tibi ipfi quafi reftituit; magis enor-

fj

mem, quà illum defpexifti, poftquàm te cumu-

Af

lavit bonis terrenis, & promifit felicitatem z-

AU

ternam.

uanta veró erit ingratitudo, fi poft-

T

quam tibi donavit feipfum , fanguinem fuum,

|tufery

tu ad hzc omnia graviter illum offendis? Vze

fenti

mihi! Quis audivit talia borribilia ? Hier. x8.

Volutare in fordibus pretiofiffimum Divinum

fanguinem profuüfum pro animá meá: Manus

jIi-

crudeles mittere in vulnera pro me aperta, ea-

que magis dilatare : de novo cruci affigere

neicid

Chriftum Salvatorem pro me crucifixum. 'Ta-

x hd

litér facit peccatum mortale , magis mihi im-

s Chre

putandum, quàm Judzis crucifixoribus, qui

n6 d«

Chriftum non agnoverunt pro Rege glorie:

Chri-

jao:

quiia fi cognoviffent, nmquam crucifixiffent.

fils

ftianus veró peceando & cognofcit, & cruci-

conlte

figit, quantüm in fe eft, Chriftum Salvatorem.

fnumy

Ill. O me infclicem! fi Divinus fanguis in ex-

nquäm

tremo judicio vindidtam clamabit contrà ani-

"imet«

mam meam, magis me cruciabit ifte fanguis,

, U

quam totus infernus. Confurge O Anima mea!

mf

& refurgead veram poenitentiam ; implora me-

ritaDivini hujus Redemptoris, te totü dona illi,

! ii

quitotumfeimpendit,& tradidit pro falute tuá.

T

atl

Spirituales Do&rina, €9 frrma propoftta,

)

L Si peccatum mortale perpetratum ab

illo; qui nunquàm agnovit Chriftum, merecur

in«

il

H 5

du

119 -

Diei tertia.. Meditatio IV.

iil

dnfernum ; quot infernos merentur peccata

mea

malor

Qreati

IL, Reus lafze Majeftatis femper vivit pavi-

dus, & ego reus lafz Divinitaus vivam latus,

UM

& fine curá?

680

II Tanti te DEUS azftimavit, ut te com-

grdfr

pararet fanguine fuo : & tu tàm parum DEUM

tittm.

aftimas, ut illum vendas pro nihilo,

ttn;

IV. Judas Chriftum tradidit in. manus Ju-

6s

daxorum,& tu peccando tradis pretium facratif-

tort,

pR

fimi fanguinis fui in manus deemoniorum,

V. Revivifcat igitur in corde meo JESUS,

fangm

Bed

pereat peccatum mortale: potius mori ftatuo,

quàm infringere legem tuam , potius omnem

RERCRINIRTRETSIETSNS

jxà

profundere fanguinem, quàm contaminare pre-

Dum

—

àuly

tium facratiffimi fanguinis tui propono. Poft-

hàc omnes corporis , & animz mez potentiz,

mag1

abyE

auxiliante grati4 tuá Diviná refiftent: Usque ad

fanguinem adyevsis peccatum repugnantes. Heb.22.

tale,

363t 46 d 169: 469* 460: 169: 169c (o9r Jegr qegroe

I

i?

DIEI TER TL£E.

&f

f

MEDITATIOTV.

Qn

Recapitulatio exercitiorum pra-

d

Qu

dictorum , & motivorum ad non

relabendum in peccatum mortale,

[ei

Ti

Quem fruclum habuiffis t 1n ildis,im

t

quibus ntinc erube[citis, Rom.6.

ln.o

) X Confiderabis ob rationes omnes pra-

flic

. dictas, quid feceris peccando ; & qpar&

f

1

d

Recapitulatio Exercit: pradid: & motiv: 119

x 2

id feceris? Peccando fecifti malum omnium

pecn

malorum

maximum.

Pervertiftüi. ordinem

iit r

creationis tuz, amififti gratiam, perdidifti glo-

qm lans,

riam, incurrifti Divinam: inimicitiam, meritus

esaterna tormenta ; violafti ejus legem, trans-

t€ CoIt-

greífus es ejus mandata, offendifti ejus Divini-

n DEUM

tatem, maligna operatus es contrà ejus Bonita-

tem ; vilipendifti ejus Majeftatem, defpexifti

ejus Omnipotentiam ; agnovifti illum pro ama-

m

facrati

