vitias, proprias fequuntur commoditates , &

pompas fxculi; nunquàm contenti vivunt bo-

S E ff

[ed wl

nis, quz poffident, femper pro novis aquiren-

imenumt

disfoliciti, Si Chriftus ipfis precepiffet: non

falvabimini, nifi accumuletis divitias ; non

Tund d

j nguià

confequemini coleftem gloriam,nifi priüs effi-

ciamini potentes, & gloriofi in mundo; pof-

,j dit

sentné majori defiderio inhiare dignitatibus,

n À

, ii

& lucris terrenis? Certé injuftitia fa&ta fuiffet

Diogeni, & Crati Philofophis, qui fponté, &

exacté paupertatem fe&tabantur; fi coelum ip-

ori p

qus tl

fis negatum , concederetur iftis, fub nomine

Chriftiano , peffimis divitiarum Idololatris.

st i 02*

j*

Infuper à DEO ízpé nobis inculcatum eft il-

lud: Operamini dum dies off. — Ainbulate dim lu-

; Qu

cem babetis, . Negotiamiui dim venio.

Per quod

de pïlï(f |

nobis innuit mercedem correfpondere meri-

dics o

üis: ad gloriam pervenire non poffe fine la-

vt

dclnhXä

bore; non fufficere fe continere à vitiis, infu-

per requiri excrcitium virtutum ; quod nun-

j

Ti

P(I

quàm comparatur fine magnd arduitate, hinc

It

K 5

eri-

D

262

Diei fecunda. -Differtatio [pivitualis.

D

fcriptum eft : Aeguum celortm vim patitur , C

ilo

violenti rapiunt illud. Matth. 11. — Cocleftis agri-

Cem

cola non patitur arbores infruQtuofas, etiamfi

aliw

non fint nocive , & venenofz, illas eradicat:

talin

Sucéidite arborem, ut quid terram occtpat ? Supre-

101i

mus Rex gloriz in fuá florentiffimá auld non

COImi

patitur fervos inutiles, & 'apparentes; illos,

dorg

nifi praftent fervitia fia, etiamft de ceteró non

ille,

fint fcandalofi, à fe repellit, & feveró caftigat:

pitar

Inutilem fevvum ejicite im — tenebvas | exteviores.

Stati

indo

Matth.25..— Quinque virgines fatuz non erant

adulterz, vel fornicariz, fed negligentes ; &

pitis:

ob folam hanc rationem reprobata. Ficul-

Ti

nea à Chrifto arefacta , non protulit tribulos

Bto (

j

& fpinas; fed folum fuit fterilis, & infructuofa,

lbor

& ideó malediéta.

S. Thomas fuper pradi-

illid

€ta facit hanc affertionem indubitatam. Inc. 3.

filins

Matth.

Proptér folam omilfionem fit punitio.. Et

flton

S. Bafilius in c. 21. Matth. — Etiam ;lli condem-

Iiaï li1

nautur, qui à bonis operibus vacant. — S. Joann.

confe

Chryfoftomus Homil. in in Matth. idem affir-

Ofte

mat: ANom folum vapaces , C* malefattores ; fed

tioni

etiam qui bona facere negligit , extremo . eruciatur

inre

fiipplicio. . Deniqué cüm omni Theologiz ri-

Q r

gore concludit Do&tor Angelicus 2. 2. q. 186.

-

art. $. ad 2

Wi

Omnes tam Religiofi,quam. (acula-

Qu

ves tenentur aliqualitév facere quidquid boni poffunt :

Cng

omnibus enim communiter dicitur: quodcunque po-

€0,

teff facere manus tua, in[lanter operare : eft tamen

dàm

aliquis inodus praceptum boc implendi,fi bomo facit,

ptof

quod potefL, fecundim quod vequirit couditio [ui fla-

ia

Quen

tiüs,

Videant modo illi tepidi , an non ruat

X

illo-

Difcribitur fLatus tepidor: & deficz&c. 263 —

ruiliL

dinr, d

illorum principium? Sufficir, modó non pec-

[t gr

cem mortaliter,

Videant, quid fit non velle

aliud bonum agere, quàm nolle peccare mor-

» etini

eradict:

taliter. Nunquid ergó fervus, qui etiamfi he-

? Siprt

ro fuo non propinet venenum, negligit tamén

aii n

commiífa fibi mandata, & pro eo ut laboret,

s; b

dormiat; vapulabit multis ? Nunquid miles

ter0.not

ille, qui etiamfi non deferat militiam, nec: ca-

cftigt

pitaneo rebellis exiftat; modó in certamine

Stationem fuam non obfervet, vel in excubiis

xfuritt

n Cra

indormifcat, negligentiam hanc luet pená. ca-

u5; &

pitis ?

Ficul«

Irrefragabili aternz veritatis teftimonio,

vibuos

pro confequendd azterná Beatitudine magno

u&uofüa

labore, & violentiá opus eft. — Violenti vapunt

illud,' Et violentia ifta ( prout exponit $. Ba-

h p[ædi'

, Tno?

filius ) eft continua, & folicita mortificatio no-

j E

ftrorumappetituum, | Quasnam autem violen-

tias fibi inferunt, quos conatus adhibent pro

at

Qatt

confequendá 'wterná falute delicatuli. ifti?

Oftendant paffiones edomitas, & appetitus ra-

a

at

qu )

tioni fubje&tos; dicant quantüm defudaverint

[ïW"fr

in refiftendo peccato, utrüm ad fapguinem us-

qué reftiterint ? quin potiüs fateantur fe in

)gfæ Il

oratione nec os aperire pofle fine tepore, &

| ql 186«

ofcitantia : füa cilicia effe mollia carbafa; pro

fuailie

cinere poenitentie fe uti pulvere cyprio; pro

ngfmlff

u r

€o , ut füb vexillo crucis militent, fe né qui-

dém cogitare de Chrifti Patientis imitatione;

gü j

profiteri fe. difcipulos Chrifti, & interim fre-

I;W; M)

quentare fcholam Epicuri ; fe nominari filios

n

Excelíii omnes, fed in opere fe totos effe mun-

n n

do

il

£64 Diei fecunda, Differtatio fhivitualis,

do addi&tos; fcire fe REgnum cadlorum fimi-

fui

le effe homini negotiatori, fe tamén pretiofif-

fd

fimum hoc negotiandi tempus impendere lu-

fear

dicris fpectaculis, jocis, & aliis vanitatibus po-

Ti

tiüs, quàm negotio aternz falutis. Scire fe

deniqué neminem coronari, nifi qui legitimé

[ )

certaverit; nihilominüs fe verfari in medio

certamine fine armis, parüm folicitos, ut hoftes

dign

quit

fuos ferociffimos, & cocleftis gloriz coronam

V05

eripere tentantes repellant.

diti

Repeto proin, quod dixi; ad evitandum

le,

peccatum non fufficere aliud bonum facere

ur,

non velle, quàm fe continere à peccato mor-

Ttgi

tali.

Damnationem zternam non effugiet;

Wi (à

qui DEUM amare, & illi-fervire plus non in-

Wav

tendit , quàm quantüm pracisé fufficit ad eyi-

m i E

nem

tandam aternam damnationem.

Ubi tibi pla-

fem

cuifti, ibi vemanfifli s fi. autem dixifli fufjc

it; perifli,

vos|

S. Aug. de Verb. Apoft.

Iï) þ

Primó: quia ftante fragilitate humanáfem-

k u

per fit minus, quàm quod proponimus, $i

proin plüs non proponimus , quàim quantüm

Qu

fufficit pro obtinendá falute, nequé hoc obfer-

01/0]

vabimus , & confequenter intentum noftrum,

t

feu zternam falutem non confequemur.

Secundó: quia DEUS du . liberaliter , &

Wel,

f ;

generosé pro nobis profundendo omnem fan-

Q

guinem , cüm vel unicum fufpirium fuffeciffet

jiis.

ad nos falvandos; valdé averfatur fideles ergà

777

fe tàm avaros,& parcos. Scrutatur,& novit in»

jiis

tima cordis , & ideó bene agnofcit, plüs non

f

acere velle, quàim quængïm precisé eft necef-

farium

35 l

at

7

Defcribitur fLitus tepidor: & defc: Cv 26$ —

fuali;.

um f

furium pro falute, non effe amorem Divinum,

yetill

fed intereffe humanum; movent DEO nau-

dere i«

feam tepidi ifti, & negligentes, & ideó evo-

us p

muntur: Qui4 zepidus. es , incipiain te evomere de

:

Girek

oye ntkeo.

Tertió: quia fublimis hominis Chriftiani

legiu'mä

y modo

dignitas majorem perfe&tionem . profitetur,

ychofti

quàm quz requirebatur in antiquálege. DEUS

OLonart

vos adoptat in filios ; & vos eligitis con-

ditionem fervilem ? igitur vos a fe repel-

tandum

let, & nec ut filios , nec ut fervos patie-

facatt

tur. Supremus ccli Monarcha vos tanquàm

) fflüfe

regios miniftros vocat ad aulam fuam; & vos

in caulá viliffimd inter mancipia eidem fervire

hts

non.fe

mavultis, quam vilem mentis veftre abjectio-

nem adeó abhorret DEUS , ut omnia veftra

: 4 g

fervitia penitüs recufet; & tanquám ignavos

ilipe

Firmitas animicon-

; Pm'f li

vos penitus à fe repellat.

trà fpiritualem profettum [emper eff peccatum. — Ca-

mïfemj

jet.

In 2. 2. q. 186. 8.

l

Iu

Et hoc erat, quod terrebat S. Gregorium:

uantüm

Quia cim augentur dona , rationes etiam. crefcunt

:

oblt

donorum. |Hoc non fine lachrymis exclamare

fecit S. Thomam de Villanova : O Fratres

?ürum;

mei, valde tremenda eft illa fententia: Zult;

tlcïa&

funt vocati , pauci vero eledi, Pauci funt boni

operariü, Credite mibi fratres , credite , quod fa-

a

Eccifftf

pisís admonui, fapius clamavis mifi viriliter labora-

N

veritis ultra

plebem, & communem vitam,non ACCi-

T.

pictis premium,

)Vi[ Ifie

j t

$. 4. Non igitur fubfiftunt addu&tz ratio-

nes humanaz focordiz, quz in favorem carnis,

: gee

AMili-

du

366 Die fecunda. Differtatio fliritualis.-

"Militant adverss auimam, | Nec amor proprius

efle

poterit effe tàm ingeniofus ,. quin ad lumen

bil

- Evangelice veritaris, umbrz fallacium fuorum

Vit

Sophifmatum non difpareant. Multa funt pra-

€on

cepta Divina, quz transgrediuntur focordes

qui

ifti, & tepidi Chriftiani; undé vana ipforum eft

tinl

proteftatio, vana eft quoque perfuafio; poffe

pra

fe confequi fimul gaudia terrena , & coeleftia.

O fiulti, & tardi corde ad credendum ! nonn? opor-

de

bcti:

tuit Chriflum pati, & ita intrare in gloriam fuam?

DE(

Unigenito aterni Patris Filio adire Regnum

fuum non licuit, quin prius fuftineret mortis

unit

tnen|

fupplicium; & hoc liceat fervo fugitivo & re-

belli, quin prius agat peenitentiam ? patet hoc

p

loii

ex irreffragabili eternz veritatis teftimonio :

lt (

Auima in deliciis vivens mortua eft..— Pev multas

tribulationes oportét. intrare ad gloviam. — Qui ugn

rem

Diy

currit velociter in fladio, non accipit bravium.. Non

coronabitur,nifi qui legitimb certaverit. Qui non

léce

habet terram pro campo certaminis, non ha-

NDI ARRONSSORSSD R THUN

ptot

bebit ccelum pro laured Triumphi, Dicere:

per!]

non peccabo gravitér , de reliquo vivam fe-

Ed

Oni

cundüm genium meum, ac fequar meos appe-

O

titus, manifefta temeritas eft... Inconveniens

alia g

eft pacifci cüm DEO: tantum dabo pro Reg-

U

no coclorum, & non plus. Ut fim inter ele-

dj

&os Chrifti, non tradam illum cum Juda, nec

—

bili

crucifigam cum Judzis; non tamen illum fe-

tisy

quar cum diícipulis, nec illi deferviam cum

tul)

Magdalená,

O infenfad! fi vos totos con-

| Diti

fumeretis, fi omnem profunderetis fanguinem

fine

pro comparandià zterná Beatitudine; leve hoc

trajic.

eífet,

ii

Defcribitur jäams—felidgï: Q déi:é. 267

—

ellet, 8c vix dignum pretium pro imcomparas»

Dropri

d lum

bili hoc thefauro.

AMe quod attinet ( dicebat

vir magna Sanótitatis S. Thom. de Villan.

! fionm

concl in Sept. ) fi tamdiu vivere mibi daretur,

ünt prà

ocordt

quamdià. vixit Mathu[alems non fuffceret mibi ad

deplorandum: vel minimum ex meis peccatis , C* im-

m el

i o

etrandam veuiam,

Et vosridendo, & jocando tàm certi eftis

calef

de veftra falute? quidquid habetis, DEO de-

ii

2

betis; & quidquid in. fines alios expenditis,

DEO furamini,

Furtum. unius cogitationis;

Legnut

mort

unius verbi, unius aCtionis, unius horz, unius

menfis erit damnum leve, fed tamen dignum

)'& I

poena: de omni verbo. otiofo , quod locuti fuerint

i hoc

bomines, veddent vationem,

Si vero vivitis fot4

mono:

die.otiofi: Si confümmitis omnem , vel majo-

T

rem & meliorem vitz partem in aliis , quàm

(M M

Divino fervitio; ex multis furtis levibus coa-

j M

lefcet furtum grave, & contrà veftram vanam

proteftationem non peccandi peccabitis , &

gon d

peribitis.. Eodem modo accidit diviti Epu-

pioie

loni; de ipfo non legitur, quod commiferit

Vlm fä'

fornicationes, adulteria, ufuras, homicidia, nec

g

alia gravia delicta; fed quia veftiebatur byffo.

Vcnl'CnS

& purpurá, & quotidié epulabatur fplendidé:

MP

Sepultus eft im inferno.

Vita animz incompara-

er ee

biliter magis aftimanda eft, quàm vita corpo-

ldaa i 4

ris, fl proin peccatis, exponendo gravi peri-

mb

culo vitam corporalem; multó magis pecca-

;m fum

bitis, gravi periculo exponendo vitam animag,

06 (

Sine armis adire cruentum certamen; mare

xduinem

remiss

trajicere Alaccraï.naviculeï ; fine velo &

gra-

h

268 Dieifecunda. Differtatio [piritualis,

]

—

grave temeritatis peccatum foret. Militia eft

p

vita hominis fuper terram, & certum eft, diu

Tair

hominem vivere non poffe fine periculofo

pot

certamine.

Viventes igitur inter medios ho-

ftq

ftes validos, & bellicofos, vos fine armis, &

fen

militari virtutum 'exercitio dicere audebitis:

bofil

Sufficit, fi ego meipfum non occidam peccan-

pate

do mortaliter? Miferi! nonné hoc eft vosip-

mit

fos occidere, vos ingerere periculofo certa-

[imi

mini nudos, & intermes ? Mundus vaftiffimum,

bus

& procellofum mare eft, diü in illo non navi-

tiffin

EEE

gatur fine tempeftate; & vos dormientes in

obfe

navi graviter onufti, fine velo orationis, fine

:

fylie

remigio bonorum operum, fine temone recte

Conf

intentionis afferere audebitis: fufficit ad por-

Glce

tum attingendum,fi meipfum non fubmergam?

liíie

O infelices! vos committere mari impetuo-

Que,,

fo tàm improvidos; nunquid idem eft, ac vos-

linig

ipfos fubmergere ? Divino Oraculo hoc atte-

ftante: Defideria multa,inutilia, & nociva mergunt

D

bomines in interitum, &* perditionem.

lian

Denique opponetis: quamdiu degimus in

ptou

mundo; velimus , nolimus, occupari neceffe

:

Mteru

M.

€ft negotiisterrenis; necfan&tiffimi Patriarchae

--

eOd

Job.Jacob, Abraham, &c. Aliter fecerunt,

m

IN

etiam ifti edificabant domos, gubernabant fa-

——

hts

milias, inftituebant convivia, accuimulabant

$n

divitias, regebant populos; verbo: habebant

Tiam

diverfos affectus non folüm in curá uxorum;

Quear

& filiorum; fed & fervorum, operariorum,

Oftene

ac pecorum. Argumentum hoc, quod vobis

lia J

validum videtur , deperdet vim fuam , & vana

d

pr&-

— ——

Ml

Dz]&ribitur flatus tepidor: e'y'cgï]iic: G 269

r m

— —

lia el

prafumptio videbitur ; fi revocetur ad truti-

nam.

veft di

Ex eo , quod gigas Philifteus incedere

riculolo

potuerit ferreo armorum pondere gravis,non

dios o

fequitur, quód & alii poffint fic incedere, In-

i, V

gens ferre pondus, validas requirit vires, Dia-

ydebiti

bolica hec efttentatio,quá exemplisSan&torum

p

parem nobis ptomittit, imó potius prafu-

mit fanétitatem.

ol*

Placet hoc declarare aliquà

[o cet

fimilitudine ex S. Petro Damiano: In regioni-

iflrum

bus illis, ubi abundant Simiz, animalia que ap-

tiffimé imitari folent a&tiones humanas, fequens

n navi-

onres i

obfervatur eas capiendi modus.

Ad loca 1lla

j;, ine

Ífylveftria , ubi animalia ifta habitare folent, fe

conferunt venatores ; ibi proferunt aliquos

cide

qipor

€alceos coloris rubei cum foleis plumbeis;

yerga

hifce fzpius fe induunt, & exuunt, ligant quo-

que, & folvunt.

Et düm omnes iftas actiones

impeto-

fimiz ex arboribus obfervant, relinquunt infi-

ao

j t

diofas veftes venatores in planitie, & aliquate-

nus retrocedunt ; Simiz aCtutüm predz in-

T d

hiantes, fallaces hos calceos induunt , ligant,

inis i

proüt venatores facere videbant. Sed düm

iterüm ligamina folvere tentant, ex improvi-

; n

sÓ à venatoribus praoccupantur; & gravi

iriacm

eceru

plumbi pondere impediti, auflugere non. va-

lentes, capiuntur ab iis, quos imitari volebant.

pant *

S. Petr. Dam. l. ?. Epift. 18. Sicut venator fi-

g

habeïn'

miam , fi plerumque verfutus iníidiator illa-

queat animam,

Aftutus venator diabolus eft:

uxorllm!

oftendit vobis divitias Abrahami, magnificen-

fäl'll)fülïh

p o

tiam Jofephi, Regna Davidis, & vobis perfua-

det: accumulando divit

y [

ias , fruendo deliciis,

S

afpi-

n

270 Djäþmndæ.æ —Izij"ertatio——jþz'—rjtuali:.

R d

afpirando ad Dignitates , poffe quoqué adipi-

Di

fci non folüm animz falutem, fed etiam vite

plir

San&Gtitatem. Advertite infidias, & bene atten.

bun

dite, nüm fub purpurá non lateat plumbum, &

np

fub pretiofis illis veftibus non abfcondantur

gor

Th4xt

laquei. Scitote, fan&tos illos fingulari Spiritüs

prudentía noviffe fe induere iftis terrenorum

infe

bonorum veftimentis, vel potiüs impedimen-

OK

tis; fed pari facilitate noviffe iisdem fe exuere.

SICQI

Amabant Patriam , fed. quando DEUS prace-

Sd

perat: Egredere de terrá tut4, egrediebantur fine

po

morá.

Amabant filios ; fed quando DEUS

Inc:p

mandabat: Offer mihbi in holocatiftum fine repugs

diff

nantià obtemperabant.

Cumulabant divitias;

Ws ]

fed quando DEUS illos reducebat ad. extree

Vitaj

mam paupertatem, ita erant refignati, ut dice-

0s

rent: Dominus dedit, Dominus abftulit, fit nomen

d

ar(

Domini benedidlum.

Poffidebant Regna , fed

dis

quandó per rebellem Abfolonem dejicieban-

^

[2

li

tur €

Regio folio ; non tantüm deponebant

Qt,

coronam de capite,fed calceos quoque de pe-

th

dibus, & more poenitentium : Audis pedibus int-

tant,

cedebant. 3. Reg. cap. 15.. Tàm prompté, &

Ute,

generosé fe expedire noverant pretiofis hifce

m

impedimentis, Sceptro & Purpurá, ad evitan-

Q

das tentatioris infidias.

Si veró homo fen«

fl

fualis, tanquàm fimia, hac Sanétorum Exempla

ï

Yoly

imitari volens, fine hác dexteritate expedien-

4yo

di fe hifce impedimentis, & omni terreno al-

tüdi

fe&u, fe totum impendat negotiis terrenis, O

ltfe

DEUM immortalem ! quàm turpitér fe delu-

m

fum agnofcet,

Hac veftimenta erunt retiay

g!

) Vi

. Digni-

li,

Defcribitur flatus tepidor: & def:cre. — ao

adipi;

Dignitates erunt laquei ; divitiz erunt grave

n vit

plumbi pondus, quo onufti evadere non vale-

atten

bunt infernalis venatoris infidias, fed cedent

um, «

inpredam. — Sape callidus bo[lis ( dicebat S. Gre-

jantur

gorius) cum imparatam mentem videt, quid ab ea

yritis

maxime diligatur, exquirit; & ibi fcandali laqueos

yorum

inferit.

Si quis veró crederet, impoffibile hoc

limem

fore, ut vivat homo terrenis affectibus liber,

xuett.

sícque nimium ftringi confcientias arbitretur,

præce-

Sciat DEUM non przcepiffe impoffibilia , fed

urfint

perfeQa, ideoqué difficilia homini fenfuali.

EUS

Incipientibus quoqué difficile id accidere haüd

diffiteor ;; fed quia DEUS przcipit, quia ater-

Qu

viQaS;

nas peenas minatur, quia proemia promittit, &c

exitee ,

vitam immortalem ; difficultatem hanc gene-

i dite

rosé vincere Oportet. Hoc ipfum magis de-

T

clarat. Doctor :Gentium Rom. 6.

Humanum

dico , propter infirmitatem carnis veflra, ficut enim

d. j

jeu

exbibuiftis membva ve[tra fervire immunditia, c ini-

quitati ad iniquitatem y' ita nunc exbibete membra

To

veftra fervire jufltitia. in. [antlificationem , €c.

Si

j

tantam adhibebitis induftriam pro zterná fa-

lute, quantam adhibet miles, ut promoveatur

D[ä;

in militi4; quantam adhibet mercator , ut ac-

j

ertt

cumuler divitias ; certó confequemini coele-

ftis glorie coronam.

Nüm ergó nimium à

?0 [Cn'

yam

vobis requirit DEUS? cum hoc ipfum , quod

à vobis requirit pro adipifcendá zterná Beati-

;pcdien.'

ygo o

tudine, fuftineont homines mundani pro lucro

rtn

terreno ? pro fungo terrz? nunquid hoc ip-

fum fateri cogimini? Tandem ergó agnofci-

(, &*

te, vitam delicaram, & fenfualem non eífe ve-

pl

ram

g

—

272 Diei fecunda. Differtatio [piritualis. &vc.

—

RUL U p s

ram falutis femitam , fed pracipitium ad per«

ditionem; nec fufficere propofitum tantüm

abftinendi à gravioribus pcccatis, quia, düm

terrenis affe&tibus ita implicati , &. negotiis

mundanis ita imerfi eftis, quandó non putatis,

D

propofitum veftrum transgrediemini, Itaque

inimicus DEI conftituitur, qui amicum mundi fe

profitetur, Chrifto adverfatur, qui Chrifto non

compatitur,compatitur autem,qui cum ipfo cru-

cifigirur. — Qui non eft mecum, contrà me eft. Qui

fnnt Chrifli , carnem [uam erucifixerunt. Vos au-

tem quomodo Chrifto crucifixo conformami-

ly

ni? Mare tranfire debés ( exclamat S. Augufti-

nus) G&' Wgnum vecu[as.

Áudite; quomodó

Chriftus Servator de negligentiá, & tepore

vos excitet: Videte, vigilate, orate, operamini dum

dies eft..— Ambulate dum lucem babetis. — Sata-

gite, ut per bona opera certam veftram

vocationem , €» eleclionem

[int g

faciatis.

ceffs

alter

hàm

G

don

»

Q

L5

lr

ä&

Omne

/;)

z

Ti

s

d

z

iþfl à

Wt PO

bilb

W

lndfge

DIES

ï Pl

Ü

92 X m xæl 20

ld pCr-

dnturm

*ä*ï*ä* l»»ï-ää- ä*?*ä* ä*ä*ä*ä* ä*ä*ï*

, düm

DIES TERTIA.

egoriis

Vütati$

De aquirendà, confervandáà , &

Trque

uxdile

augmentandàá gratià Divinàá.

ton01

MEDITATIOL

o n

T

De prapatratotiis ad gratiam.

05 dl«

E

Defiderium pauperum exaudivit Domi-

Jgufli-

wus , praparationem . cordis eorum,

)m()&ö

Pfalm. 9,

tep()te

z

1. Confidera hominem fuis viribus non

j

M

poffe digné fe praparare ad gratiam

!

p

€ Divinam, cum hz ipfe praparationes

fint gratie gratis à DEO nobis collatz; & ne-

ceífarium eífe , ut una gratia fit difpofitio ad

alteram , praveniens fcilicet ad fubfequentem :

nam improportionate íunt nature vires ad

NihilominüsDEUS non

dona fupernaturalia.

intermittit przvenire unumquemque, quia vult

omnes falvos fieri.

Stat bonus DEUS ad ja-

ä

nuam cordis, & pulfat fine intermiffione, ut

ipfi aperiamus; euam Spiritus $. nos excitat,

ut poftulémus fufpiriis, & gemitibus inenarra-

bilibus, provenientibus ex cognitione noftra-

rum miíeriarum, & extremz neceffitatis , quä

Hac funt defideria

indigemus gratiá ipfius.

pauperum , feu eorum , qui fpiritualem fuüam

$

pauper-

»

— ——

274

DDiei tertia, Meditatio E.

paupertatem agnofcunt: S. Th. Op. 6o. . .Ad

Q

gratiam difponit. defiderium gratia, . Yttze funt prae-

gna

parationes animarum, quz tefte Prophet ex-

lo,

def

audiuntur à DEO ; hac eft forma, quam pra-

Ícribit Evangelium: Petite, accipietis, quarite

fa

C invenietis, pul[ate, & aperietur vobis. Matth. 7.

bus

Luc. 11.

In fummá: ifte eft primus gradus,

gra

per quem peccator eluctari debet de peccati

61

tat

barathro ad finum gratig fanCtificantis : Ut

efuriat, C fitiat $uflitiam , atque deploret.cum

hi

hi

filio prodigo fuam penuriam : Ego autem bic

fame pereo , & confeftim fe refolvat exorare

Veti

gratiam Pauis: Surgam , C vadam ad Patrem

d

metm, Yuc.15.

O miferi! qualem excufatio-

hij

nem pratendetis coram DEO? ut aquiratis

tàm grande bonum, videlicet gratiam , plus

pta

non requiritur, quam ut illam habere defide-

flo

retis; & tamen tàm modici laboris vos pocni-

Jux

teat, qui pro aquirendis bonis terrenis adeó

Wa

laboratis? O DEUS! loquere mihi unicum

te]

omnipotentiz tuz verbum, dignare me unico

lUT

benigno oculorum tuorum obtutu, gratiam,

€0

[eli

gratiam : gratiam mi JESU! nam fine hac ni-

hil fum,

hus

Dr

Praparate corda veffra Domino ; £$

N

fervire illi foli.

1. Ro5 7.

Qu

P. II. Confidera verum, & efficax defide-

[f

rium gratiz Divinz includere talem à mundo

hu

abflractionem , ut anima à terrenis affectibus

f

libera , capax reddatur ad recipienda Divina

Qu

charismata, & ad ferviendum DEO foli; hzc-

NT

qué

m

275

De praparatoriis ad gratiam.

IN

——

. Ál

qué altera eft v

aldé propri; ad obtinendam

io. Non pluit Manna de Coc-

Y pra«

gratiam difpofit

*

lo, priusquàm

deficiat farina JEgypti: prius

t CY«

1 pf

deftruere oportet Jerichontem,

& pofteà zdi-

puarit

ficare Hierofolymam, In fummá: priüs pedi-

bus calcandus eft mundus, antequàm recipiatur

itth f

gratia decalo: 4piritum calcantibus eattt. S. Iren.

;radus,

Conf(idera: Magnam hanc veri-

veccati

c. 42. Ifa.

tatem talibus figuris adumbratam, interminis

s: Ui

T. Cumt

fuiffe przdicatam à Chrifto, & à difcipulis fuis:

717

Nlemo pote[ft duobus Dominis fervire, — INon eft con-

yentio lucà ad tenebras,

Non poteftis participare

orate

Attelti

de menfa DEI, c& demoniorum.

Qui amicus €,

Matth. 6.

fitio»

bujus mundi, inimicus DEI confiituitur.

QO C OL 6

lfte füunt veritates aterna , &

uïratis

pratér auctoritarem infallibilem fundantur ra-

p

tione; cum tota fanctitas, & virtus Chriftiana,

jeidte

juxta $. Th. 2.2. q.82. 2. 1. Confifta

t in €o,

(ini«

Ama-

; adeö

utamemus DEUM pure, & conftanter.

re DEUM puré, idem eft , ac amare illum fo-

nicum

lim & tanquàm ultimum finem : amare illum

; uniCO

conftanter, idem eft, ac amare fine amoris mu-

Atitth

tatione, & defectu, — Anima igitur terrenis re-

j n

bus immería non aniat DEUM pure; quia

DEI amori mifcet amorem mundi.

Nec amat

conftanter; quia, düm cor aliis obje&tis oc-

2j

cupatum habet, neceífe eft, utad eorum mu-

tationem etiam mutetur amor.

Vide modó,

jdile

nüm DEUS paraturus fit annulum nuptialem

mundo

fponíz, qua correfpondet cum adulteris , aut

Abs

pirin

qua vel fidem , vel amorem mutare intendit.

Si vera funt ifta; ah! quàm pauci fe digne di-

tl

4

Íponunt

quc

m

276

Diei tertia, Meditatio 1.

LL CA MAULT

fponunt ad recipiendam

gratiam! quàm pauci

pir

quarunt unice, & femper DEUM!

die

ptoc

Humniliate in omnibus,£$ coram DEO

Áip

invenies gratiam, Ecclef, 3.

N

P. III. Confidera: Humilitatem effe mag-

lanc

netem charitatis; ficut aqua de fublimibus

tend

montibus defcendit ad valles, ità gratiam per-

iem

tranfire fuperbos, & defcendere in corda hu-

vili

milium: DEUS fuperbis veftflit , bumilibus autem

du

4t gratiam. Jac. 4. 1. Pet. $.. Adverte proin,

[0)

qui [

innes magnos poenitentes intraffe per portam

li a

h

umilitatis ad gratiam. Magdalena planxit in

olenni convivio, fe proftravit, & ftans retro

:

€ indignam reputabat, quam Dominus afpice-

ret Publicanus non aufus eft appropinquare

altari, & hoc ipfo inclinavit ceelos ad: devotas

uas preces,

$. Paulus lapfus ex equo fuper-

ig, tribus diebus jacuit proftratus in terrá,

D

David dicere folebat animam fuam infixam efz

€ limo terre, & cinerem fe manducaffe tan-

quàm panem. Eccé cibus, quo nutritur DEI

B

amor; ecce locum, ubi affervatur, & nunquàm

extinguitur, femper exafdefcens ignis gratiz in

cinere humilitatis ; hec hominem fübmittit

DEO, (icqué facit, ut creatura reddat D E O,

?

quod deber, videlicet fubmiffionem ; & DEUS

Ti

et creaturz , quod fol

et ex gratiá, videli«

€rg(

cet Juftificationem.

O anima! humilia te ad

la,

centrum nihili tui, exclama cium Seraphico Pa«

Á

tre: DEUS meus, quis estu, & quis fum ego?

3R

tanqæ

?go abyffus miferiarum, ego vile fum mancis

-—

Tim

pium,

—

De prapavatoviis ad gratiam.

UE ne

277

——

|pauci

piu

m ; quod petit amicitiam fupremi Monar«

che; & hanc petam ver

bisarrogantibus? Ego

proditor, & rebellis, per gratiam ab extremo

DEQ

fupplicio ( quod merebar

liberatus petam à

Rege gloriz parentelam, & filiationem, & a

| mag-

hanc obtinendam non ufurpem modum pes»

Qribus

tendi fübmififfimum ? O mi DEUS! fufficien-

) p

tem in me invenio materiam omnimodae hu-

TU

militatis, fed formam hanc proferendi, & mo-

dum me fatis humiliandi non fcio absqué te,

Atel

YrO1Dy

qui dixifti: Difcite 4 me, quia mitis fum, C bumi-

—

lis corde,

Matth. 11.

)rtartt

qt i

09

f tere)

æ-ä

U

i

DIEI TERTIA.

,quarc

wOLAS

MEDITATIO I.

ipers

terrg.

De mediis confervantibus gra-

f d

tiam Divinam.

t tl

: pHl

Eleémofyna gratiam bominis quaft j))t,

" pillam confervabit. Ecclef. 7.

1qu.'!m

rei

mi[tiï

L. Con(idera: Non dari medium ad con»

* fervandam Divinam gratiam magis ido»

EO

x

neum , quàm benignitatem, & compaffionem

ergà proximum,

Maníuetis confertur gra-

n

[

tia, & qui mifericors eft, mifericordiam con-

CO Pz.

fequetur, && obtentam confervabit, DEUS

sanquàm fupremüs omnium Domirus noftro-

j egO,?

juds

rum bonorum, & opernm non eget; omne

2

H

If

278

ï)iez' tertia.. Meditatio II.

id,quod ipfi debemus pro tot innumeris be-

neficiis, cedit proximo noftro, & transfert

N

fuum jus, & debitum in ejus perfonam. — Te-

fte igitur Ipfo Spiritüs $. Oraculo : Charitas

of

proximi confervat gratiam DEI, ficut palpebra

confervat, & defendit pupillam oculi. Adver-

Cuti

te: in S. Scripturà conteftari Judicem ater-

ef;

num, fe nos tractaturum, proüt nos tractaturi

n

fumus proximos noftros: danti veniam, venia

poí

promittitur: imó ei, qui temeré non judicat

Tne

cul

proximum , promittitur exemptio à Judi-

cio, &c. Matth. 12.

Econtrà quandó Domi-

Thit

nus fervo debitori remifit debitum decem

tiat

millium talentorum , & fervus ifte hanc mife-

hon

ricordiam non exhibuit confervo fuo; ftatim

Con

retraxit gratiam jàm collatam, & irremiffibi-

bus

liter illum condemnavit ad extremum fuppli-

ve.l

cium.

Qul

Pete à DEO animum benignum ergà pro-

t

ximum, & rigorofum ergà te folum: confi-

diti

dera te conftitutum in confpectu Divinz Ma-.

ts

jeftatis, quz tibi condonavit infernum ex merá

d«

Benignitate; & tibi precipit, ut fis pariter

lii

mifericors ergà proximum.

Denique gratia

Gt;

eft filiaiio Divina, fed tantüm adoptiva, quz

non confervatur fine modo vivendi divino;

7»1th]

&

& hic modus defcribitur claré in Evangelio:

fit

Diligite inimicos ve[lvos ; benefacite bis , qui ode-

a

YUO YOs: ovate pro per[equentibus C* calumnianti-

bus, vos; ut fitis filii Patris veftri, qui in calis eff.

qu(

dlg

Matth. $s

Q

INoli

De mediis confervantibus gratiam Il)ivindnf.* zz?—

tis be-

ansfet

Noli negligere gratiam , qua in te eff.

"'Tim. 1.

| Te

pharita

P. II. Confidera: Gratiam negle&tam, feu

non exercitatam amitti, Talentum Evangeli-

jpebr

Adytte

cum negotiationi expofitum , multiplicatum

eft; abfconditum veró, & fepultum non con-

| a«

at

fervatum , fed ablatum eft ab eo, qui illud

n,æ'cniä

poffidebat, & datum alteri. Terra poft hu-

meéctationem fterilis maledicitur; arbor poft

judica:

: Ttd

culturam infructuofa exfcinditur, & in ignem

mittitur,

Omnia non fine ratione; quia gra-

Domi«

tia eft vita fupernaturalis: fed vita confervari

dectm

: miie-

non poteft fine operationibus vitalibus fibi

competentibus; ceffare autem ab operationi-

fem

aifit

bus vitalibus, eft fignum mortis vel prafentis,

vel brevi fecuturz.,

fii-

Ita contigit Salomoni;

cui otium , & pax intulerunt Bellum tàm

atrox; ut Divinam amiferit gratiam, & ami-

i

citiam,

Sic David militiz, & labori dedi-

quii

tus,fuit caftus; fuz pofteà comoditati, & otio

j N

y d

deditus, ambulando & oculos pafcendo in fo-

lario palatii fui, lapfus eft in adulterium,

aritdt

Gratia deniqué eft Paradifus: Gratia ficut Pa-

grztia

vadifus in Benedittionibus. PÍalm, 39. Sed homo

d quæ

etiam in primá fuá innocentid in Paradifo po-

jrino:

fitus eft, non ut otiaretur, fed ut operaretur, &

a )

cuftodiret illum. Gen. 2.

jj 0

Examina teipfum ; quantüm laboris in te

j

fufcipias, quas induftrias amico, & Filio DEI

TE

dignas? Si gratia lux eft, & lampas accenfa;

quomodó per illam praluces ad demonftran-

dam

yi

pmiis

280

Diei tertia, Meditatio Ir.

——

dam veram falutis femitam? fi grati

a incenti-

vum. eft Divini amoris; quomodó connite-

ti

Fis, & pateris in teftimonium hujusamoris? ex-

at

pellis é domo tuá fervum, etiamfi non fit fce-

g

leratus, modó fit deditus otio, & fua non prz-

ab

ftet fervitia; & credis DEUM, tanto fangui-

li,

nis fui pretio, & Sacramentorum füorum ufu

Viti

l

gaudentem te, paffuürum inter domefticos

&l

' fuos , fi debita ipfi non praftas obfequia, fed

gu

ducas vitam adeó otiofam, parüm curans fa-

om

vorem Divinz gratiz, & confecutionem zter-

pa

nz tuz falutis; Juxtà irrefragabile eternz ve-

Vl

t

ritatis teftimonium: JVon coronabitur, nifi qui le»

ia

Quar

gitine certaverit,

u

libe

7 fapere, fed time,

Nalz' altu

Rom. z1.

Ttoi

Tag

P. III. Confidera quod Timor DEI caftus,

pre

& filialis, non fervilis & coactus, fit vigilantif-

ve

fimus cuftos gratie; hinc beatus dicitur: Qui

Titi

femper eff pavidus,. 1. x1,

Etiam homines fan-

&

€ti , & perfe&ti adhortantur ad timorem DEI.

petí

San&us fanctorum Chriftus JEsus qua homo,

Agni

fuit repletus Spiritu Timoris Reverentialis er-

Rum,

gà sternum fuum Patrem: non quia poterat

DN

il

metuere amiffionem gratiz , fed quia venera-

bátur fummd Reverentiá fupremam Divinita-

tem; fermé proüt angeli, beati, & virtutes cae-

: lorum dicuntur contremifcere in confpectu

Divinz Majeftatis, etiamfi non verfentur in

periculo falutis.

In

ERN

sl

De mediis conferyantibus gratiam Divinam, 281

Vfl

in nobis proin requiritur timor revererie

nl

tialis ergà DEUM quà DEUM ; timor fervilis

sía

ergà DEUM quà Judicem, qui ingratis auffert

[

quá otiofi non utuntur , vel perverfi

3

gratiam,

1pta

abutüntur. Perpende qui foll

citudine, caute-

"

H

ingü«

lá, & provido timore ambulares, fi in fragil

m ul

vitro portares fanguinem verum JESU Chrifti ;

[tico

& fcito, gratiam conftitiffe toto hujus SS, San-

tare in corde tuo

Ms

guinis pretio, & te illam por

n5 f«

omni vitro fragiliore, & nihilominus ambulas

&t

per vias obícuras, & periculofas, Perpende

2 YO

ulterius; quomodoó fe gerat fubditus, qui poft-

Jilin

quàm Principi rebellis exftitit; & ideó damna-

:

tus ad mortem; fi per clementiam Principis

liberetur à morte, & revocetur ad aulam, quo-

modoó caveat vel umbram alicujus rebellionis,

magis quàm ignem & peftem ; quomodó ap-

lus

prehendat tanquàm graviffimum, quodcunque

leve delictum ; dum recordatur deli£ti prate-

ïanii"

Q

riti; quomodó ftudeat. finceriffima fidelitate,

n

& (ubmififfimis fervitiis exterminare omnem

s l

perfidie fufpicionem.

Sic age cum DEO;

H

jInor

agnofce gratiam per gratiam,in omni vel mi-

|

