tor pro me exfolviftilytrum pretiofiffimo fan-

polïum»

oth

guine tuo. Egoin terram prolapfus fum, im-

potens ad refurgenduimi; fed tu tanquàm fu-

dde

a

ajeft

as de codlo defcendifti,

j

n

df

prema Divyina Ma

M 4

ut

An

186

Planitus peccatovis

—

ut me de terrá levares. -

Eram mortuus per

maj«

peccatum , & jam inferendus fepulchro bara-

M

thri infernalis; fed tu cüm corpore defcendi-

tn

fti usqué ad fepulchrum, cuin animá usqué ad

der

Limbum, ut me coelo inferres.

O benignif-

€n0i

fime amator! O liberalifime Benefa&tor! O

[/77

mi JESU amantiffime! O victima falutis mez!

alq

O Angele Pacis mez! O fpontanco. amoris

pec

fm

Martyrio pro me oblate! quare amore tui

non exardefco? Cur non amo te infinitiés

qrtel

plusquàm meipfum ? poffumné habere incor-

Wi

pore cor, quod non ferventiffimi amoris tui

fini

exardefcat incendio? quod non fan& indig-

Tünt

natione, & furore accendatur in meam duri-

s

tiam, & ingratitudinem? DEUM tàm amabi-

vide

lem vel ipf&m odium amare deberet? Bene-

Ea

fa&torem tàm liberalem vel ipfa coecitas non

Tiant

polfet non agnofcere, & ipfa ingratitudo non

infln

poffet non fe gratam exhibere ? Ego veró

lia

quomodó hoc agnovi? quomodó me gratum

d

exhibui? ve mihi! Dimittam adversius me . elo-

b

quium weum , loquar in amavitudine anima. mea.

lt

Vidi te, mi JESU! pro me fpinis coronatum;

Qf

& ego infuper clavis crudeliffimé Te transfi-

&

xi; Te Regem glorim vidi fpoliatum vefti-

Yi

bus, & ego crudcliffimis vulneribus pellem de-

bui

trahere attentavi ; Tu sterne Pontifex mei

me:

causá apparebas abjeQus & derifus, & ego ex-

!'ndi-j

puens in faciem tuam tanquàm viliffimum ter-

flin;

ra fungum pedibus te conculcavi; in tantüm

Vifi

progreffa eft iniquitas mea, tantüm crevit mea

DE

in DEUM ingratitudo; pro me labentem ad

mae

Odio.

ad pedes Crucifixi.

18X

—

majorem lapfum promovi, pro me lanquentem

I5 pet

bara«

oppreffi, pro meagonizantem occidi,tua mor-

te non contentus , impiá & crudeli manu in

cendi«

demortui Patris cadaver defzvii, rursüm per

p ad

1ignif-

enormia mea deliéta: Zn memetipfo erucifixi Fi-

liun DEL . O Dementiam! O Crudelitatem!

!0

megl

ad quàm enormia mala devolutus fum per mea

ynoris

peccata? O Amabiliffime JESU! ubi amoro-

fum lumen oculorum tuorum ? ubi nobilium

ye tül

fipiti

arteriarum fanguis? ubi vite Divinz Spiritus?

jncore

ubi cordis tui amantiffimi vita? ubi amznif-

fimi vultüs tui Decor? quàm fubitó difparue-

s tl

ryunt hec omnia.

Te in teipfo quaro, mi

indif«

duti«

JESU! & non invenio , quia aliud in te non

video , quàm crudele opus manuum mearum;

yntbl«

caracteres mei funt vulnera tua fanguine ma-

pene-

as not

nantia, calamus funt dolorofiffine paffionis

inftrumenta, opus ipfum, & ingeniofz crude-

o non

litatis inventio eft illa corona fpinea, illa cru-

j vt

qatunt

delis lancea , illud ignominiofum crucis pati-

j doe

bulum; quia quotiescunque peccavi: Rurfum

$n memetip[o crucifixi Filium DET.

Sed tu aman-

ji tb

tifime JESU ! ergà hominem tam barbarum,

jnatut

& fceleftum quomodó te habesin mentetuá Di-

ttansie

vin4? quid fentis? qualem affe&um geris in

| ch'

benigniffimo, & generofiffimo corde tuo ergà

en de

ex ma

me?'nüm ftringis. gladium? nüm juftiffima

indignationis tuz fulmina immittis in hoc ob-

C ()CX'

ftinatum caput? O Clementia! O Pietas! O

yn (

Vifcera infinite Mifericordie veré paterna, &

mgfum

DEO digna! tu à me inveterato percuffus

g m

odio , reddidifti. amorem; tu vulneratus pec-

m a

M $

catis

m

182

Planttus peccatoris

Ls

:

catis meis., mea fanafti vulnera proprio San-

di

guine, tanquam Pelicanus amore plenus; ego

pto

te à me repello, & tu amantiffime JESU an

[uni

babus manibus me amplecteris; ego ignomi-

Bor

nosá fugdà te recedo , & tu aperto finu me

lia

recipis in intimis cordis vifceribus. * Te ab-

On

ominantem invitas, te hoftibus tradentem ex-

10

ofcularis, te offendentem defendis; dum te

Tum

pro nihilo vendo, me fanguine tuo redimis;

àdoy

um contrà te exclamo: Crucifige, tu Patrem

Wt g

inclamas pro me: Ignofre. -Ego te propulfa-

Y5«

re intendo ex mundo, & tu me paras callo

hom

inferre ; te conculco in fordibus, & tu me ex-

àqi

tollis ad Imperium; ego tibi obedire renuo;

Ynqr

& tu etiam ipfis carnificibus obedire non re-

Tici

€uias; te cruci affigo , & tu mihi preparas

jto;

Thronum gloriz ; €go tibi necto coronam de

ii

pinis, & tu mihi imponis coronam de ftellis;

Qui

€go tibi per mea peccata vulnera infligo , &

tu per vulnera à me inflicta in intimis vifceri-

unia

n

bus implantas charitatem: His plagatus fum in

CGle

omo eortm, qui diligebant me,

Q Verba! non

Qu

verba, fed flamm ; fed incendia ineffabilis

charitatis? mirum dictu! rebellis , proditor,

&gl

d

viliffimum mancipium contra re pugnans, fibi

obu

Ipfi inflixit vulnera; & t Pater zterne Uni-

ij

Benitum, & Innocentiffimum occidis filium, ut

8

fanes fervum hunc rebellem, & iniquum? Et

Tun

tu unigenite zterni Patris videns ingratitudi-

nem przteriram , & przvidens futuram; ex-

PFCI

d

cruciandum te tradis, profundis Sanguinem,

ft]a

expendis vitam, proftituis honorem, mortem

tor

obis :

«d pedes Crticifixi.

183

10 a«

obis per manum carnificis, ut latro infamis

is; Q

pro me? pro me, qui nunquàm zftimabo

YU at

tuum amorem , nec aliud reddam pro tanto

gnomi-

Bonitatis exceffu, quàm ignominias, & crude-

m It

litates,. Quis audivit unquam tale? O. J&ternum,

Tc d

Omnipotens, & Supremum Numen! Quomo-

r o«

dó adduci poteras, ut fieres amator inimico-

dum t

rum tuorum? Servus fervorum tuorum, &

edimis;

adorator perfecutorum tuorum, usqué adeó,

Parrem

ut genuflecteres coram proditore tuo? ut fie-

optll

res quafi ( O DEUM Immortalem ) Idololatra

; calo

hominis: Quafi bomo effet DEI DEUS. S.Thom.

meae

Aquin. Tu Sacrofan&te amor , qui DEUM

renuo,

in cruee vicifti; tanta poteras, cüm adhuc ini-

n re

mici effemus: Dilexit nos, & tradidit femetipfum

Yopar

pro nobis.

Et quandó finiebatur amor | hic in-

finitus? in finem dilexit.

n &

Pluüs me amafti,

P ftc]hS:

quàm totum Univerfum ; hoc enim conflitit

j 07&

.

unico verbo tuo : Fit.

Ego veró conftiti

vifcat

Sanguine tuo, & vitá, Plüs me amafti, quàm

ccleftem Paradifum; quia in falute meá tuas

;f il

)a', nOU

quarendo delicias , reliquifti fuperna gaudia,

e abilis

& gloriam codleftem. Plüs me amafti (ut ita

oditon

dicam ) quàm teipfum, quia , ut me redimeres,

flóy übl

obtulifti fanguinem, & vitam.

Dilexifli me Do-

y Un*

mine plus quamte s quia mori voluifli pro me. S. Au-

juttt W

gufinus. Et nihilominus DEUM :àm benig-

ytti

num, Patrem meum amantiffimum e

O , dum

at*

peccayi, propriis manibus cruci affixi

;

Va mi-

hi fceleratiffimo paricide! etiamnüm viyo ?

nj &

etiamnüm loquor? etiamnüm fpero miferi.

;uintmr

yorie

cordiam, & veniam poft tot enormia fcelera?

O me

phií

184

Dlanius peccatovis

—

O me miferum, & fceleratum! quid feci? O

tánt

quàm grave iniquitatum mearum onus grava-

quid

tum eftfuper me? Offendi te peccando, O be-

fum

nignifime DEUS pro me crucifixe! te offen-

deb

di in confpe&tu tuo, fine refpectu, & timore;

BU[UR

protervé te offendi, optimé fciens, quód ma-

fa.

jori amaritudinete repleantpeccata mea, quàm

bis,

morstua, Et tamen non unàd vice, fed fapiffi-

BUaPI

mé; non pro magno lacro,fed pro vano aliquo

quon

folatio , pro turpi momentaned voluptate;

Wnica

non ob injurias à te acceptas, fed poft inzfti-

lachrj

mabilia Beneficia; non quia feverus , fed quia

fttj ])

optimus eras, & infinité mifericors, turpiter,

Ctdo

& malitiosé te offendi.

O Infeliciffima Ani-

Quim

ma; putasné ad puniendam tam exceffivam

fati

malitiam fufficere infernum ? O mi JESU!

Chzm

quomodó audeo levare oculos in Sanctiffi-

Amic

xnam Faciem tuam à me alapá inhonoratam?

Yore

quomodó audeo aperire os ad petendam ve-

Titgn

niàm? clamarem haud dubié contrà memet-

Btum

ipfum vindi&tam, & cüm Jud4 in ultimam de-

ftyia

fperationem, atque in infernum meipfum prz-

Altem

cipitatem : Sed tu O Benigniffime JESU!

ftot

hoc non vis, me potius invitas ad ofculum

CH t

pacis, & nefcio; num ut DEUS mihi offeras

ineïïa*c

veniam , vel ut reus illam à me roges. Cla-

tüm

mant tua filentia: Nolo mortem peccatoris , (ed

Wg.

ut magis convertatur , C vivat.

Clamant la-

Il'itug

chrymz, & Sanguis tuus, clamat manfuetif-

Done

fimus agnus, & tenerrimé commovet cor

Vam l

meum : $j vocem. ejus audieritis , nolite obturare

(eni

torda veffra.

Ad tanta pietatis vifcera, ad

Df

tans

185

wd pedes Crucifixi,

——

—

t? 0

CAYIS

tántum amorem quid rependam ego? Pec

) grava-

quid faciam tibi, O cuflos bominum ! paratus

, 0be

fum ad omnia; de tuátamén mifericordiá non

: offn-

defpero: non defpero , quia in te pro me

tirmore;

mortuo (O TES U!

immortalis confiftit

Qd m«

Ífpes mea: &fíi olim me peccatorem quzre-

bas, quomodó afpernaberis pomnitentem ?. fi

a quin

|fapif

me amabas, dum adhuc eram inimicus tuus;

odiquo

quomodó odio habebis te amantem ? hac

luptatt;

unica fpes me erigit, ut exclamem ex valle

Hingll-

lachrymarum , in quá me detineo: Miferere

od qui

mei D EUS [ecundiam magnam wmifevicordiam tuam.,

Cedo amoribus tuis, viéctas do manus tan-

yrpitefy

i Ani-

quàm voluntarium mancipium vinculis chari-

vfyam

tatis tuz; me tibi confecro, recipe me ( mi

Chare JESU!) (i non ut filium , fi non. ut

ESU

df

-

amicum , fi non ut fervum, quia tantos fa-

oram

vores non mereor: faltemut feram à te edo-

mitam , ut monftrum forti brachio tuo alli-

dam ve-

mende

gatum; cum monftra quoqué, & ferz beftiz

janm d

lerviant ad inftruendos Victorum triumphos:z

faltem hoc tibi fervire poterit ex infinità pec-

[um pïæ'

EU

catorum meorum miferia, ut, quantó major

olcalum

eft mea miferia , tantó magis elucefcat tua

ineffabilis mifericordia.

Ecce me proftra-

; offers

5

Q

tum ad pedes tuos, ad te unicum animze

'oT1S v

Ü

inez refugium.

Ecce me paenitentem , con-

tritum, confufum, humiliatum, firmiffimé pro-

mant ^

ponentem mori mundo, & fenfibus, ut vi-

anlüti

ye O

vam tibi etiam pro me mortuo, Mi JESU!

Pornitet me peccaífe , & doleo, quód non

ojii

ntt

poffim eliceïe dolorem infinitum pro infinitis

o

j

pec-

196 -

Planttus peccatoris

di

peccatis meis; quantüm in viribus meis eft,

tantüm doleo, fuper omnia difplicet illa in-

pro

juria, quá te affeci peccando.

O utinam

àmi

Yen

nunquam illuxiffet die ille funeftus , quo de-

liberate te offendi! O utinam Sanguis conge-

& w

laffet in venis! O utinam emanfillet refpira-

t

ln d

tio & vita, quandó cogitabam te offendere!

O utinam caruiffem manibus, lingua, ocu-

N

lis; corde ,. quo rebellis exiftere poteram

u

fmi

contrà te , qui es lumen oculorum meorum!

Et quoniam malo praterito aliud remedium

fifi

non fupereft , utinam modó faltem dignum

e

quid ac proportionatum haberem, quod tibi

Ofïfn(

offerre poffem ! ah utinam eífet mihi ad

qum

manum malleus ille, qui affxit cruci San-

tis W

&iffiros pedes tuos , ut illo confringam

Tnom

adamantinam cordis mei duritiem ! Utinam

lu

ad manus effet lancea , qua tibi aperuit la-

Don

tus, ut eddem amori tuo cor meum aperi-

Qua

re valerem ! Utinam ad manus effet fel, quod

n s

amaritudine replevit fan&tiffima labia tua,

Afndto

ut perfentifcam dulcem falutaris Poeenitentiz

Volug

amaritudinem ! Num

mihi foli exficcabun-

K fj

tur vivi amoris infiniti fontes ? Nüm mi-

Q

hi foli deerunt fpine ifte , quz penetrare

Bsj

poterunt contritum cor meum: O mi JE-

mftm

SU! vel tolle linguam & vitam , vel con-

uj

cede mihi mifericordiam, & gratiam: Quia

fib

iniquitatem meam ego cogno[fco.

Cognoíco

Dotij

enormitatem deli&i, pre doloris vehemen-

f

tià percutio pectus, humillimé peto ve-

B&

niam , rogo gratiam; & Ífi pro emundan-

h gb

L

m

^d pedes Crucifixi,

187

— —

dis meis peccatis neceífe

foret. omnem

eis dff

il in«

profundere fanguinem , lqbens, mi JESU!

utinam

amitterem é venis Sanguinem , € corpore

u9 de-

venas, 6 corpore cor, é corde animam

&' vitam ad recuperandam amicitiam

conge

epin-

tuam , onini vitá pretiofiorem.

Etiamft

nderel

in colo nullum me maneat proemium , nec

, Ol«

porna in inferno ; folüm te amo quia prior

tu amaft

otrtit

me.

Solüm te amo , quia es

egrurn.

fumma & Infinita Bonitas , plango , gemo,

nedium

fufpiro, & ífummé doleo ; O utinam celi-

ügnum

cere poffem dolorem infinitum , quód te

offenderim ! Millies

mori

d tibi

ftatuo potius,

li d

quam committere peccatum mortale,

Sa-

j 9*

tis te offendi, fzpius te contempfi; ab hoc

trnga

iomento alie mihi erunt curz, alia vo-

luntas, alii affeQus , .alia erit vita ,. vita

Vi

non amplius mea, fed vita ex integro tua;

epuit J

j apcn-

quia tn folus dignus es: Uft, qui vivunt,

jam mon fii vivant.

spüs

O fideliffime

i.da quOd

ii Q

amator! potenti manu tuà- fifte volubilis

gn'ucmiæ

Voluntatis mez rotam , confirma pro fem-

per firmiffima mea propofita; fi hanc mihi

jcciu

E

Vüm I

argiaris gratiam

-

ANon movebor in ateruum.

Blandiatur caro , allatret deemon , minetur

)cncïïäïc

infernus , commoveatur terra, ruat mun-

m

d CUH'

dus: Te, mi amantifime JESU! volunta-

rié non offendam.

j

. Qu

Potius paupertatem,

potius dolores, potids ignominias, & mor-

: Oonolw

tem acerbiffimam feligere ftatuo ,

quàm

eh Cmen'

peccatum mortale.

Pa&um hoc relinquo

ero. "

in tabulà crucis exaratum. fanguine tuo, &

mundäü'

' d

lachry-

188 Planüus peccatoris ad pedes Crucifixi.

DT

lachrymis meis ; & ad ho—c—hmagis firman-

dum. ofculo Sanétiffinorum pedum tuorum

apprimo figillum : $wravi , eft flatui cuflodire

judica Suflitia : tua.

Confrma DEUS

hauc Voluntatem.

b

z

f

Z/

y,

Ü

A

£m

-

z

NT

A

-

Q6

Bs

)

L

)

;

4v Vav t

qj

$5

2

Y2,

SSd

[ m

u

( E

n

?*;

p

X

(j

p

2

—

|

od

m

M

m

E

E.

E

-f..

P

w

Lj

AO

Pa s a i R R 1

^

2

V

2227

PARS

j

EUS

PARSIL

IRDUAN;E

KECOLLECTIONIS

DIVINA DäïRATIA

PAO

VIA ILLUMINATIVA.

N

v

| DIES

190

Prima diei. Meditatio I.

ha

RRE EEQPAT ATRUR ERE

I5

BRRU BMOR G R MUA

ht i

Oi

feni

DIES PRIMA.

Qof

Declaratur Effentía, & Dignitas

p

Yatm

Gratiz Divinz,

mum

MEDITATIOT.

dim

tig D

Quid fit Gratia Divina?

dm

Áetvim

"hpparuit gratia DEL — Tit. 3.

ptiq

I. Confidera inter gratias, & dona à

[« ?a]

!

upremo omhium Bonorum largito-

P

€ re DEO animabus noftris collata, fu-

7

premum locum obtinere gratiam Infufam, &

Thdäh

Q96 n

Juftificantem.- Eft hzc qualitas non folüm fu-

Ditang

pernaturalis , fed proprié loquendo Deifica;

quatenus poft remiffum peccatum mortale ani-

tlf

imabus noftris à Spiritu fancto infufa, illas cle-

e)uguæ

ad g[a

vat ad ftatum quendam Divinum, prout loqui-

tur S. Dionyfius cap. 2. Ecclef, Hierarch. & te-

Cm' efä

fte principe Apoftolorum S. Petro etiam ex-

N ho

tollit animam ad veram participationem Ipfius

Dv

etiam Deitatis : Ur efficiamini Divina. confortes

Jus ed

Celi

naturad. 2.Pet. t. Hac gratiz infufio appel-

EE

atur Regeneratio ; quia per hanc anima nas

Ícitur ad vitam , vitd etiam Angelicd & Sera-

tendan

phicá incomparabiliter nobiliorem; quatends

ec

Quid fit gratia Divina?

19l

$

hzc ineffabili modo nos evehit fuper omnes

T

res creatas, & creandas poffibiles; imó affimi-

lat nos(quantüm fieri poteft ) ipfi creatori.

4

O incomprehenfibilis Divina Bonitas! Si fuif-

fem irrationale animal, & tu me ex tàm abje-

€to ftatu elevaífes ad ftatum rationalem, & fa-

pientiam Salomonis; íi effem viliffimus terre

gmtas

vermiculus, & tu ex verme faceres Cherubi-

num; adeó me non exaltares, quàm exaltas,

düm ex ftatu peccati me elevasad ftatum gra-

!

tiz Divinz.

Homines mundani ad obtinen-

hi

dam gratiam principis , multis annis in auld

ferviunt, in militiá fe millenis exponunt vitae

Jl

periculis; ut obtineam Divinam gratiam, mea

ex parte quid requiritur? ah! velle unicum,

; danti

Lmicus D ET, fi voluero, ecce nünc [latim fio. S. Aug.

j þxgiip'

,1.1 COBE G. : 6;

O facilis comparatio hujus

OHM lk

"Thefauri inzftimabilis! O grande Bonum! &

fifts *

€go non exardefcam vivo gratiz Divinz com-

folon t

parandae defiderio ? Montes ex auro, & pre-

y Doli

tiofiffimis gemmis, Sceptra, & Regiz Coronz

)mle [ig

exiguae funt, & nec comparationem merentur

, jl e

ad gradum etiam minimum gratiz Diving,

T Joqi*

Cur ergó terrenis iftis aficior? gratia Divina

.E

uni homini collata, plus valet quàm totum

etiam &

Univerfum. Juftificatio unius peccatoris ma-

g p u

jus eft Divinz Potenti opus, quam creatio

, i

Col, 56 TOrre ;.S. Th.1,2.-.q. 113. 3105.9.

jo m

ad2. Et ego cogitationes, && opera mea in-

jma I^

tendam ad alia ?

^ & Scïl'

r

2

N2

P 70.17-*

192

Diei prima; Mediratio 1.

Di

Lile

Propter eminentem gratiam DELT.

Cor. 9.

lon

P. II. Confidera: Effentiam gratiz fancti-

Ctti

nihg

ficantis, quz in fe continet omne Bonum, uná

definitione non poffe definiri.

A. S. Scrip-

my

Tere

tura, & SS. PP. diveríis encomiis defcribitur:

S.Bonav. To. z. Serm. 2. in Exam. can, de pae-

los

nit. dift. 2. illam nominat fontem. omnium

gt

meritorum , && radicem omnium virtutum,

E

cüm nihil mereri poffimus fine grati; nec ul-

næg;

la virtus fit virtus Chriftiana, que non prove-

tonf;

fa.

niat à gratiáJuftificante. Alii illam nomina-

runt principium, feu anticipationem vitz zter-

nz, cum gratia Divina fit principium cocle-

füis gloriz , & gloria fit gratia perfecta: Gra-

tia DEI vita aterna.

$. Aug. in Pfalm. 115.

Aliis Scripture locis vocatur Donum pretio-

d

fiffiumum, & nobiliffimum ex omnibus donis;

Pattic

lCnoy;

que DEUS creaturis confert: Datum optimtin,

€ Donum perfectum.

Primum namque Donurimn

Yum (

eft amor, & per gratiam DEUS nobis donat

elef

m

Spiritum fanétuni, feu cor Divinum, & amo-

rem fuum fuübftantialem.

Alii denique illam

Wnrä

nominarunt radium folis increati, Auroram

TWnie

Diei Immortalis in co:lo.

Alii Decorem ani-

"t

mz qui illam DEO amabilem reddit, Thefau-

Qu

hm ,

rum Spiritüs fancti, libertatem Filiorum DEI,

jus & Inveftiturám Regni coeleftis, adoptio-

Ti

nem, & Parentelam , per quam ortum trahi-

Dl

mus ex ftirpe Divina(ut ita loquar ) & Prin-

Tüm

cipes efficimur ex Regid Profapid, &

Sanguine

aud&n

Di-

p

»

—-thza' fit guatia Divma? — — 193

aM

Divino. O anima! renova Hdcm,refun;& no-

EL

biles Spiritus, & Diviná Profapiá dignos. 'Coc-

lo natus, cur terrz defervis? amicus DEI effi-

d

ceris, quid tibi cum hominibus? SiRegni ater-

um nna

ni heres es, cur nugis, & rebus vanis das ope-

ram? O DEUS! qui tàm liberalis fuifti in con-

Su-

"ribitu:

ferendi mihi Divind gratid, comple favores

hos tuos; concede mihi claram nobiliffimz

m

gratiz tug cognitionem, & auxilium efficax

omnium

jrtucty

ad me confervandum in feliciffimo hoc Divi-

mec u

na gratig ftatu; cum enim fim cognatus , &

confanguineus tuus, decedet honori tuo, fi ef-

prore

10minü-

ficiar mancipium inimicorum tuorum.

ii Wt«

4 DEO Juflitia.eg Tuffificatio.

m qle

f.

OP Ti

à: O

P. IIH. Confidera: Cur gratia Divina fo-

n 1

leat vocari Juftificans- rationem effe, quia per

g p

ys doris

participationem Divinz Juftitie, & fanctitatis

renoyat hominem interiorem; dando illi no-

j oynmum,

vum effe, & fic loquendo quafi aliam fuper

pon!

ccleftem naturam unicé intentam ad imitan-

y; d

dam Divinorum attributorum — Bonitatem,

, & m

quant&m creaturz poffibile eft. — Ifta eft com-

j u llx?m

duro!

a

municatio intima, amabiliffima , &: maximé

ftupenda DEUM inter , & animam noftram;

rcm 3"*

quia per illam nobis communicat perfeQtio-

ï,T

o

nem inter Divina attributa nobiliffimam , &

f

o

maximé admirandam , videlicet fan&titateim.

adopnö

[[ilh

ld

DEUS neminatur fan&tus, & Sanétus Sancto-

qul

rum; & Seraphini in omnem azternitatem

K p

laudantes gloriam Divinam , nullius alterius

" Saügumc

N 3

per-

p

194

Prima diei.. Meditatio IT.

pur

perfectionis mentionem facientes, folum illud

myfteriofum intonant Trifagion: Sanctus, San-

de

Gus, Sanclus.

O fumme DEUS! quando ani-

g

nl

ma, & lingua mea imitabitur coeleftes hos

Cantores , laudando & amando te in. zter-

Ói

nüm? Omnes creaturz bonz funt, quia à te

terh

tanquam fummo Bono participant.

Elemen-

tio;

ta, & cocli participant effe , animalia infuper

bit,

participant vitam, homines uná cum vitá pat-

hs.

ticipant intelligentiam, Angeli prater intelli-

qu

l

gentiam participant incorruptionem & Im-

mortalitatem : Sed nulla creatura etiam ipfis

iil

Seraphinis nobilior, participat ex naturá fuá

d.

vel minimum gradum SanCtitatis,

Nemo

FM [

fanctus, & amicus DEI efficitur, nifi per gra-

qis

tiam.

O fublimis przro

o

cativa! O anima!

dice

hanc unam à DEO poftula: Gratiam, gratiam,

a

Tttat

zuis,

O bone JESU! Ut iuveniam gratiam in oculis

TIDt

35 69 -0 CO o Q3-* GOpR O -G ea- o o

Dlgn

Tl

PRIMJE DIEI.

hllmr

0 qi

MEDITATIOIL

Impgi

m

De neceffitate gratie Divinz.

&tay

Gratia DEI fum id, quod fum,

lt

Quer

L. Cor: 15

r

L Confidera: Quod gratia Divina in or-

&cf]

* dine fupernaturali tàm neceffaria fit, quam

faC m

Deceflaria eft in ordine naturali ipfa natura:

lil

unde

De neceffitate gvatia. Divint. —

195

m il

unde quzlibet res propriam naturam amittens

Tf«

deftruitur, & annihilatur; fic anima amifsá

ydo atl«

gratiá perdit feipfam, & quoàd effe fupernatu-

(les hot

rale redigitur in nihilum : d gibilum redattus

n at

eft in con[pectu ejus malignus. Pfalm. 14. Props

u àtt

ter hanc rationem gratiz infufio vocatur crea-

Flene

tio ; undé Propheta poenitens DEUM roga-

bar, ut crearet in fe cor novum,

Et Apofto-

V infpt

lus de divitiis gratiz afferebat: Qwd per banc

vl p

T Intei

effciamur opus Divinum , creati in Chriflo $ESU.

Ephef. 2. Creare idem eft, ac producere ex

| &Im'

ninilo; & illud juxtà S. Thom. z. 2. q. 110.

an il

ira f

áit. 2.'ad 3.

uod in (uà produftione creatur , in

fih. deftructione. annibilatur. — AdeÓ , ut quandó

Nemo

quis amittit gratiam Divinam , cum veritate

dicere poffit: Ad uibilum vedattus fum. PÍ. 71*

) anim

O anima! perpende hanc magni momenti ye-

l T

TT

ritatem, nift adverfari velis tibiipfi. Propone

firmiter non ampliüs excidere é tàm fublimi

Dignitate cclos fuperante in infimam mifee

riam inferno inferiorem; ab effe gratiz in ni-

hilum peccati mortalis.

O extrema toto coees

L

lo diverfa! Tanta ftatüs mutatio non foretab

Imperio totius Europz condemnari ad fodien-

J

dam terram, & paícenda pecora, quàm 6 ftatu

gratie Divinz detrudi in fervitutem peccati.

jint

Et tamén cafus ifte xàm deordinatus quam fre-

jom.

quens eft? quót animz tali modo annihilan-

tur, & propriá

afi manu fibi adimunt vitam;

& eífe Divinu

m

3

*

O quàm mifer fum! O Drus!

vma ff o

ills qum

fac me cognofcere; Quid optimum fit gratia fla-

bilire cor.

m

N 4

A

Dd

196

Prima diei. Meclz'mt'zfp T.

——

&tma

4 gratiá excidiffis. Gal. g. -

] tenebr

II. Confidera: Sicut deficiente. Spiritu

gratig

« vitali deficit vita, & corpus inhabile red-

ts m

ditur ad omnes operationes vitales ; ità amifsá

imti

gratià Diviná, anima ex fe inhabilis redditur

Bu RU

ad omnes a&tus füpernaturales, & meritorios

vitz zterng. Perpende; quanta foret miferia

Mij

hominis illus, qui privatus effet vifu, loqud,

auditu, qui in omnibus membris contractus,

?

nec fenfu perciperet faporem ciborum, fia-

gratig

£rantiam odorum, &c, privatus infüper eflet

f)pcr li

memoriá, & ufurationis; & tamen fupervive-

! ptq

ret ad exemplum calamitatis, & miferiz inau-

Vdtori

ditz, . Talis, imó longé deterior eft conditio

Tun

anime gratid Divind privatz ; quia hàác fine

vüas hi

umus viva, & fpirantia cadavera, non poffu.

ICt t

mus levare pedem, nec movere digitum, nec

Is j

aperire oculos, nec formare conceptum, nec

€ li

verbum proloqui, quod habeat valorem, & me«

Drogre

ritum fupernaturale: Aemo poteft dicere Domi-

hibit

uus $ ESUS, nift in Spiritu f(antdo. 1. Cor.12. In-

D

uper, fi omnes terreftres creaturz , & cacle-

Tontun

ftes, vifibiles & invifibiles, produ&te & poffi-

QU()d f

Hes, per omnem aternitatem amarent, pate«

Pfcmm

rentur, orarent, fe confummerent pro prome-

Pt

rendo unico gratiz Divinz, vel gloriz gradu;

Ed

fine grati4 fupernaturali in vanum laborarent,

jtag

Jíne gratiá vita. aterna merita nec inchoari, nec att-

tiei

&eri, nec perfici poffunt. . S. Ambrof. de Vocat.

IHICI' |

&ent. c. 9. quia effent mera opera mortua, &

iVin;

per opera mortua obtineri non poteft vita

&ter»

hgt

1 9þ7

i

VDe neceüïïte gratia Divina.

aterna, O quàm denfe mundum involvunt

ln

tenebrz ! quàm pauci apprehendunt hanc

te Spirin

gratiz Divinz neceffitaten ! O DEUS! po-

abile d

tius me priva lumine-& vitá,potius fepara me

jtà amihi

à meipfo,

s reddit

má gratiá,

quàm à tuá fanctiffima & prefiofxfïï-

1nerito!ios

JMajora mereri fupplicia, qui Spiritui S,

recmiei

t loqitó

coutumeliam fecerit. Xieb. 10.

ontid

P. HI. Confidera: quod privatio Divine

rum, It

gratiz non tantum te privet merito bonorum

fuper C&ï

operum, fed infupér te pracipiret de peccato

ipemv»

in peccatum.

Anima finé gratiá eft fimilis

erig inat«

viatori, qui debilis, infirmus, gravi peccato-

! condit

rum pondere preffus, in tenebris ambulat per

vias lubricas, & mille precipitiis obnoxias, in-

a hi Áiv

non pot

ter media hoftium pericula, & lupis voraciffi-

itum, 16

mis à rergo infe&tantibus: Via illerum tenebra

€ lubricum. Pfalm. 34. — In tàm miferio ftatu

yum, X

'Cma& m

progredi, eft errare; fe commovere, eft labi;

fubíiftere, eft mori.

m D

Indubitatum eft peregri-

',Of.v' l

nari nos fuper terram infirmos, & Prothopa-

N^ g

rentum noftrorum culpà vulneratos; pondus,

quod nos gravat, funt iniquitates commiffz.

;&p

jent; pl

Peceatum, quod per penitentiam non deletur ,. fuo

Ó P[()me'

pondere ad aliud. trabit. S. Greg. Hom. 11. in

Ezech. Vita noftra eft via mille periculis, &

j qi

pra&cipitiis obnoxia,

Fera, & hoftes vite no-

iborar

ftra infidiantes funt deemones, qui nostentant;

m"',

yilt

d " Voü!-

Inter tot & tanta pericula, fi nobis occidit fol

Divinz gratiz,quz fpes falutis nobis remanet?

norwäf&

O nobilifime , & falubetrime fol Divine! O

»Oïeü )

N $

a

quàm

198

Diei prima, Meditatio LIF.

l

—

quam me folatur! quód nulli radios tuos ab-

inE

fcondas , quàm illi , qui ftudio claudit oculos,

toti

né te videat.

Doleo miferam fortem illorum,

a i

qui in tantis, & extremis neceffiratibus te re-

puud

[g

fpuunt; Imploro humillimé manum tuam ad-

jutricem O JESU! quae fola: Gratiam bominis

Inita

quafi pupillam confervabit. Ecclef. 29.

In advo-

n&

catam eligo Sanctifiram Virginem , in quá

letna

fol ifte Divinus nunquàm paffus eft Ecclypfin.

patti

KUU IOR BUA QUE BU E SUARUS

um |

Quant

quant

PRIMJE DIEIL .

N

MEDITATIO II.

anc |

lino

Dignitas gratie Divinz compa-

bere

rata ad Bona naturalia, & fuper na-

&i

turalia,

Super aurum, & argentum

ange

gratia. Proy. 22.

N

Icete

I. Confidera: In juftà zftimatione homis

QUi

* num Sanctiffimorum , & Sapientiffimos

fad

rum,qui unquàm exftiterunt in mundo; uni«

E h(

cum gradum gratiz Divinz plus valere, quàm

alind

omnes creaturas totius Univerfi,

S.Th., 12

BOnu

q. 113. & 9. S. Auguft. tr. 17. in Jo. & ad Bo-

QSS

nif. c, 1

Gratia non folüm eft nobilior cc«-

lis, fed nobilior Angelis & Seraphinis omni-

Ei

bus. Undeé Juftificatio impii, quz fit per in-

fufionem gratig; eft opus multó praftantius,

quàm creatio ccli & terrz, & omnium crea-

fl

turarum poffibilium, Unde ait $. Chryfoft. c. 1

in

üm

d

Dignitas gratia Divina comparata, &t. 199

tüos d

in Epift. ad Cor.

Quando tu cum Divino adjï-

t onulos

torio aquifivifli gratiam ami[[am, vel faltem auxilia

illorun,

ad illam aquivendams novos creas cwlos, Illuftriores

jus f I6

producis foles, quam fit fol ifle vifibilis : Cum ifta

iuam at

fint corporea, gratia veró fpiritualis; Ifta fint

a o

mutationi obnoxia, gratia fuá ex naturá zter-

In advo-N

na & immutabilis; Iíta fint externa, gratia in-

rerna; Ifta fint media indifferentia, gratia veró

lj in quæ

cdypl

participet de ultimo fine per unionem animz

cum DEO. . Jam, ficut omnes ftelle non adz-

(

quant lumen folis, fic naturalia omnia non adz-

quant Dignitatem gratiz in ordine fupernatu-

yali , & Divino conftitutz.

O anima! cur ad

hanc gratiz cognitionem non exultas in Do-

l

mino DEO tuo? fi poteftati tuz fubjectos ha-

beres omnes Reges terre , fi pro coroná tibi

ompr

l

fervirent ftelle coeli, fi ad obfequia tua forent

thl' Ó

angeli & homines; fi omnibus divitiis, deli-

3

ciis, Dignitatibus, & Regnis totius Univerfi frui

liceret per mille annos; tam felix non fores,

n bon

quàm modó, dum vel minimum gratie Divinz

gradum poffides,

Subíifte hic paulifper ; &

yenifio

ad hoc punétum ordina catera omnia,

Cur

ndoi D

aliud quares? düm poffides omnia: omne

g qu'

Bonum DEUS eft; DEUM poffides, fi poffi-

,T ^

des gratiam,

&alle

iligr &

Fides, $pes, Charitas, major autem

ini$ om

borum eft Charitas. 1. Cor. 13.

fc P

,ræ[hnfllhy

P. IL Confidera gratiam indiftinctam, vel

faltem indivifam à Charitate fuperare non fo-

ii

"i qe

lüm dignitatem rerum naturalium, fed. etiam

ryfoü' Ü

ln

uper.

200

Diei prima. Meditatio IIT.

D

fupernaturalium.

Miracula à Sanctis, & ab

Ipfo Mundi Salvatore patrata non pertingunt

tem,

ad excellentiam | gratis fanétificantis ;; quia

Cl

opus praftantius eft refufcitare animam DEO

Q ig

mortuam , quàm refufcitare omnia corpora

&ia

mortuorum ad vitam terrenam.

Corporibus

Qis v

ad vitam refufcitatis redditur anima , animze

quim

per gratiam refufcitatie redditur DEUS , qui

qratia

eft vita animz. — Infuper nulla eft virtus fuper-

thefn.

naturalis, nec Donum Spixrith S. quod non fit

Tam;

gratiá longé inferius; quia virtutes fine gratid

qum.

non funt verz virtutes , & dona funt imper-

tium ]

fe&ta, nifi proveniant ab amore, & hoc fit fo-

fite |

]ummodó per infufionem gratis. — Sícque om-

lant f

nia prodigia Moylfis, omne Dominium Apo-

ff

ftolorum fuper deemonia, & lingux quibus

Tati

loquebantur; tantam non merentur aftima-

[77777

tionem, quantam merctur unicus gratiz Divi-

futii

nz gradus,

Igitur fi prophetavero , fi ambu-

CQ;U

lavero cum Petro fuprà mare, fi folem fiftam

gatie

cum ]ofue, & non habeam gratiam Divinam,

Amiffi

nihil mihi hezc omnia proderunt : Nibil fum,

Tirare

vibil mibi prodeft ; quid prodeft Navarcho na-

Crifi

vis pretiofis gemmis onufta, fi ad locum defti-

Tdtys

natum non perducat; fed antequàm . attinget

x

mu Wt

portum , fubmergatur,

Cum igitur . catera

Tum.

omnia fint media , Finis, quo DEO unimuyt,

pofta

fit Charitas; fzpius elicere oportet actum amo-

Rioru

risDEI, operari, & pati puré propter DEUM,

Gratia autemDEl-«vita eterna.Rom.6.

Fj

iC in

P. III. Confidera : Gratiam Divinam effe

radicem vitz aterng, adeó, ut quilibet Chri«

ftianus

P

m

[

Dignitas gratia Diyina comparata, rc.. 201

dis & d

ftianus poffidens in animá gratiam fantifican-

pertingu

tem, mereatur gloriam, & vifionem beatifi-

tis; qui

cam.

S. Dion. Áreop. c. 4. de div. notm. Si-

m DRÓ

cut igitur in reprobis majus malum eft culpa

1 COrport

& reatus poenz , quàm ipía pcena ; fic in ele-

orporibi

&is majus bonum eft efífe dienum proemio,

1, n

quàm ipfum proemium; poffidere videlicét

JIS, qi

gratiam Divinam. Ideó, íi Beati per hypo-

tus ipts

thefin deberent amittere vel gratiam, vel glo-

od non t

riam; absqué dubio prius amitterent gloriam,

ine gt

quàm gratiam. Sic Moyfes, & Doctor Gen-

yt impd

tium Paulus parati erant amittere ^gloriam pro

0C f lo-

falute proximi; (ed nullà ex causá fe expone-

qqieotte

bant pro amittendá gratiá. Et S. Jo. Chry-

u

AT

1 A*

Íoft. hom. 64. ad pop. afferit ex gravi ratione:

yg quii

Tanti momenti non effe, prafervari ab iuferno , &

obtinere celeftem Beatitudinem, fi. comparetur. cum

g aflne

atig Ditv

gratia C amicitia Divind. Et hocadeó verum

,j a

eft ; ut magis deplorare oporteat amiffionem

gratie pro unico tantüm momento, quam

jem if

1 Dirinat

amiffionem gloriz pro totá sternitate. — Ad-

yiijn

mirare proin peccatoris coecitatem; in amore

Chrifti Salvatoris te femper magis exerce, pa-

aov

u d

ratus efto adjuvante DEI gratiá perdere om-

y at

nia, ut conferves pretiofiffimum hunc thefau-

rum.

In memoriam revoca generoía pro-

"d

pofita S. Anfelmi, B. Catharine. de Genuá, &

d 20*

aliorum Sanctorum, qui feligebant potiüs vi-

vere in inferno cum Diviná gratiá, quàm fine

LDE fl'

hác in Coelo.

6!

N

jon

f

yinatm f

oU

PRI-

üijulü

202

Dlg1

jrimæ diei, Med—z'fatio IV

*

e

D

o

D

E E

[ SV)

N

[J/SU]

2

us d

grana

