lios non habet; velob malitiam filiorum, qui

0

nolunt, proüt deberent, recognofcere Patrem.

Tioy

Sed quinam defe&tus poterat cadere velin Pa-

m

trem, velin Filium Divinum , ut adoptaretur

Xus;

in progeniem Divinam proles non fua? Sola

lic :

Bonitas hanc produxit, folus amor hoc per-

dcre

fuafit.

Illa, ut fe magis diffunderet, & affe-

fide

€&um füum in filios demonftraret; ifte, ut aqui-

t

reret fratres & haredes, & ad minorandam

Tios

unigeniti;

(ü itg loqui fas eft) prarogativam

conten-

Hmo

— Jnfelicitatern bominis in eo confiftere, cc. 304 —

contentus erat prerogativá Primogeniti: Ue

d

fit ipfe Primogenitus in multis fratribus.. Rom, 8.

Itl«

Multüm erat, quod nobis communicaverit ip«

pot«

fum nomen filii fui, atque mediante gratiá nos

JICIle

participes fecerit fuz naturz Divinz: multüm

tlf

erat , quod liceat ipfum vocare Patrem; infu-

!,&'

per eodem Spiritu, quo produxit unigenitum

ne

fuum, Salvatorem noftrum , mirabili extenfios

nge

ne etiam vivificavit nos. Magnus erat excefz

f*

fus charitatis, tractare filium tanquàm fungum

ic

terrz ; ulterius progreffa Divina Bonitas hu«

T

miliavit filium verum, ut exaltaret adoptivum,

jnis,

Filium verum é domo paterná dimifit tanquàm

d

pauperem & peregrinum, ut noftram augeret

ao

hareditatem: Ut illius inopiá nos divites effemus,

2. Cor. 8.

O Paterna vifcera! O Fraterni inis

i

mitte

mitabiles amores! queis nos amplectitur, düm

i

unigenitum Filium fuutn promovet ad crucem?

"u

quàm amantiffimus hic Frater eft, qui ut nos

i 1up-

faceret habitare in Regio fuo Aule coeleftis

jiit

conclavi; inhabitare ftabulum non recufavit?

j*

O oculi! & vos non folvemini in lachrymas?

n Ql

O vifcera! & vos pre teneritudine non come

yret

movemini? O. corda humana! & vos tanto

amore fuccenfa ad amantiffimi Patris ample-

i

Y eut

xus nondüm avolatis? huic foli nos fufficimus,

| $od

hic folus nobis fufficiat.

Quid amplius defi-

cpe

deret in mundo, qui DEUM poffidet? quid de- ,

fideret à Patre, qui folus poffidet, & dare po-

d 156'

j

teft omnia ? forsàn alimenta? & nunquid ut

nos cibaret corpore fuo, & potaret prerofif-

m

ES

fimo Divino fanguine, mactavit tanquàm vi-

['ggn'ln!

EE2

étimam

i[cn'

305 Dieitertia, Differtatio fhivitüalis.

Yo

&imam amantiffimum Filium fuum ? quid am-

tar

plius defideremus ? veftimenta? & nunquid,

ftr

ut nuditatem noftram cooperiret; in cruce ei«

dem Filio fuo Chrifto Salvatori pellem detra-

€0

YO.

xit. Sciebat adoptivos apud nos feligi per as

t&n

& libram, id eft; pretio, & bilance: Carol.

Sigen de antiq. Jur. Civ. Rom. c. 1o.. Se ri-

d«

lu-

fic

d

tibus noftris accomodans idem expendit, pre-

tium érat vita, & bilanx Crux Salvatoris.

UM

t0

Sciebat in mundo non adoptari filios alienos;

f

nifi defint proprii: Ille ut nos alienos adop-

taret, proprium Filium morti tradidit, — Scie-

f

fà0

bat adoptionem perfectam imitari naturam, &

proptereà fuam nobis communicavit natürams

tl

fün

quandó Verbum Caro fatum efl, ideÓ nobis in*

«r

fudit Spiritum , Chrifti ; Sanguis fuir. femen;

anima fuit ultimus Chrifti agonizantis Spiritus;

m

o

sícque videbatur adoptio tranfiiffe in genera-

tionem; dum in vulneribus Chrifti procreatis

41

& à Spiritu fuo vivificati vivere ccepimus vità

Vin.

dn

Diviná: quia fic tradidit Spiritum fuum ; Ecce fi-

liis fuis , filiis regenevationis aquifivit Spiritum [an-

Pri

D

&um.

Rupert, Abb. Superbia humana nun-

quàm poterit afpirare altius? ad tantam Dig-

füb

nitatem non afpiravitlucifer; qui nonaffeQta-

W

Tij

bat Filiationem 4 fed fimilitudinem Divinam:

& tamén nos abjectiffimi homines Illum habe-

Tat

mus pro Patre, qui pedibus fuis fubjecta tenet

inc

Seraphinorum capita.

Hüc adefte Spiritus

M

nobiles, hüc animi generofi & magnanimi, qui

del

nuf

humanos aucupamini honores, qui folá glorix

militià-

"i

humana aurá rcfpirgtis;. qui in aulá, in

vos

?

—

j

Jofelicitatem bominis in eo :onjïj?er?, (. 306

—

vos confummitr , qui millenis periculis vis

id at«

tam exponitis, ut per gloriofa facinora ve-

nqui,

Wele

ftra gloriam , & nomen Immortale vobis

det

comparetis.

Somniatis

chimaras ,

ego

vobis promulgo Evangelium; vos manus ex-

. pmi

tenditis ad inanem auram captandam, ego vos

(at

&f«

deduco ad amplexus Divini Patris, qui ut vós

faciat principes,adoptat in filios. Itané ergó

i *

oculos convertetis ad aliam lucem? cogita-

atl

[jenos

tiones ad aliud obje&tum? affe&tus cordis ve-

ftri ad aliam Dignitatem? O Humilitas Chri-

ado-

$d-

ftiana, quam jufté fuperbis! Nec fuperbus Pha-

m

rao, nec gloriá terrend tumens Nabuchodo-

nofor, & Tarquinius adeó fe extollere aufi

m

bis i

funt; quàm humilis Chriftianus, düm audet di-

cere: Pater nofler , qui es in calis.

Dignitatum

femehy

omnium, & verz felicitatis compendium, &

pirims

extenfio confiftit in his vocabulis: AMeus Pater

;energ-

eft DEUS: Ego Filius Altiffimi, ego naturz Di-

crtith

ving particeps, ego aterna gloriz coroná re-

y; d

dimitus, legitimus poffeffor patrimonii infiniti,

fj

Principatüs cocleftis, Regni Immortalis: 7deus

m J

Pater DEUSefl.. Portz coli mihi aperientur,

d mm'

íub pedibus meis fulgebunt fydera , vincam

;Die

mortem , de peccato triumphum reportabo;

1&6&3'

mihi tributaria erit natura, ad fervitia mea pa-

vimm ;

tata erit fortuna; focii mei erunt Angeli, do-

1 häbc'

meftici, & familiares Apoftoli, & Seraphini:

n ;cnct

AMeus Pater DEUS eff. . A facie ad faciem vi-

Spifi!üä

debo in throno ejus Divinam Majeftatem, ve-

,imiaq"'

nuftatis increatz Theatrum ; exardefcam fua-

"

bus mihi ab-

nïnihtil

viffimo ?jus amore, ab ejus mani

" ftergen-

(

307

M

Dici tertia. Dij?zrtatio!þz'ritualis.

—

äggntur .läEhrym

£, ejus mensá nut

riar , ejus

0f

f

fulgore veftiar ; ejus brachiis ftringa

r, ofculo

K

oris fui me dignabitur: A4eus Pater DEUSqf.,

VIII. Quid mirüm proin, animas fanctas

h

li

vivá fide ifla credentes defpexiffe mundum,

tanquàm habitationem & nidum ex luto, & fe-

q

hit

ftucá? quid mirum ? Hermenegildum tàm li.

benter commutaffe Aulam Regiam cum infa-

p

mi carcere, Diadema cum vinculis, Thronum

[

cum patibulo & fepulchro? Noverat enim Pa«

fin

trem fe habere DEUM. — Quid mirum? Vere-

lp

mundos in Hifpanii, Carolomanos in Galliá,

inl

Sigebertosin Angliá, Joannes in Armeniá, Lo-

TO

tharios in Germaniá, Michaéles, Emanueles,

f

niQ

Andronicos in. Graciá, Cocleftinos in Italia,

Pontifices , Reges, Imperatores Auguftiffimos

Qu

calcaffe Sceptra, & coronas ? fe abdidiífe in

nà

Ípelzis? posnitentiam egiffe in eremo ? tan-

j

um in ipfis potuit recordari: Patrem fz babere

gi

DEUM.

li

Mirandum unicé; tàm eximia, & nobilif-

Qu

fima Exempla non trahere poft fe fui imita-

p

tores, Omnium linguz conveniunt in fimili-

(

bus exemplis laudandis ; feré omnium corda

la

disconveniunt in hifce imitandis, Eadem no--

li

bis eft cum Ipfis conditio, candem trahimus €

Q

ccclo originem, omnes famus filii Patris Divi-

ni omnibus communis eft hareditas Regni

tü

Immortalis.| Fides, que nos illuminat :i€hari-

In

tas, qu& nos inflammat ; Beatitudo , quz. nos

*

3u

invitat ; eft nobis omnibus, & fingulis com-

&f

munis, . Cur ergó ex principiis iisdem diverfi

«

oriune-

lt

Jnfelicitatem bominis in o cokþ]f&re, é. 308

Ua of cn iC

d

i, eju

oriuntur fines? Nati hi Principes pro adipis

Ícendá hzreditate Patris caleftis. abdicarunt

, ofculo

Regna. & Imperia; nos abdicamus aternam

1.

finday

hareditatem non pro adipifcendis Regnis &

undum,

Imperiis, fed pro objectis tàm abjectis, ut abs-

of

que rubore haüd nominari valeant. Magna-

gin l

nimi hi Principes magnas reliquerunt divitias

"m

pro aquirendis Thefauris indeficientibus, quos

1ronum

expectabant in celo: nos pro lucro fordidif-

fimo renunciamus un4 cum omnibus thefauris

nim Di«

Ipfi DEO thefaurorum omnium Domino. O

! Vett«

GZIHI 'A,

infenfari! ubi ratio? fitales, & tantz perfonz

"

nobiliffimz magis defiderabant effe fervi Chri-

fti, quam Dominatores totius univerfi; cur

x

| lta]lä,

nos magis defideramus effe mancipia diaboli,

vfmos

quàm filii DEI? cur 4 Patre coelefti coclo defti-

nati, amamus terram Novercam? cur haben-

(f

tes jus ad zternam Beatitudinem ; in bonis fu-

) ) [nu

gitivis tàm ftabiles , in bonis permanentibus

um

tàm fugitivi fumus?:. O DEUM Immortalem!

aurea illa fententia nobis pracipit : Asic tranfire

yobll

j imit

per bona temporalia, ut non amittamus aternas &

nos ordine inverfo , perfun&torià cogitatione

ii

tranfeuntes per bona aterna , omni ftudio al-

Ti

D

laboramus, ut non amittamus temporalia,

qnno«

Quid ? foríiàn fidem. non adhibemus huic

jmust

Divinz adoptioni? Sed fic omni fumus defti-

5 Dl&l-

tuti fide; fi illam credimus, non tamén cura«

Nj

mus , omni penitus privati fumus ratione; fi

| Cuurt

autem veré illam credimus,. & pro dignitate

ut n

zftimamus; ubi fidei, & aftimationis hujus eft

jg of

effedus? DEUS vult nos tra&tare ut filios; &

TM

uUa4

nos

riit

^ -3;79 Dici tertia. Differtatio [biritualis,

st Gu tht

n0s afpiremus ad fervitutein

peccati, uttracte-

TW

[

mur tanquàm mancipia? Nos ipfius Divinita-

tis participes facti, hominibus invideamus chi-

maricos honores, & beftiis fordidas volupta-

ij

tes? CalorumDominator nos magnos etfice-

t

re fatagit per füam gloriam , & beatos per

Dul

fuam Beatitatem ; & nos noftrarum miferia-

t

rum tenaces, & felicitatis noftrz prodigi, pro

ftr

puncto terrz recufemus immenfa coli gaudia,

no

& gloriam codeftem? Ah! num hi fünt fpiri-

(j

tus nobiles? & refolutiones filio DEI digna?

ft

-«laudere oculos ad Domus Paternz fplendo-

u

res , ut inhabitare liceat fpeluncas fatyrum, &

hu

ciclopum? fügere ad primum fonitüm tuba,

«f

quae nos adílringit ad propugnandum Patris

)

ccleftis honorem? & in. molli vitiorum ftra-

de

to aliter non pugnare , quàm.cum Epicuro

f

contrà rigorem,& difficultates virtutum? ficciné

n

audemus vivere, & mori? fidem lingud profi-

pe

tentes , corde & operibus negantes ? difcur-

gl

rentes ut Chriftiani,viventesut Athei ? creden-

0

tes Patriam. noftram - effe cclum, & Patrem

ie

noftrum DEUM ; & deliciis terrenis immerfi,

lo

quafi vite futurz bona effent fomnia deliran-

VIy

tum, & fabule Po&tarum? DEUM Immorta-

Tu

lem! Si Chriftiani fumus, fi pro falute noftr

h

non in vanüm mortuus eft Chriftus, fi Evan-

[

£elice veritates non fünt figmenta, & chimz-

fi

r&,Íi corde non ab

juravimus fidem, quam ore

p

profitemur ; in noftri eft poteftate eífe filium

ali

DEI, effe participem Divinz naturz , effe hz-

ali

redem Divinz gloriz , e(fe confortem divitia-

T

rum

-

"

Iofelicitatem hominis in eo confiflere, d"e. 316

ttadle«

rum c—jl;s, Immortalitatis , ac felicitatis fcmpiï-

Yitita«

terna.

i5 dlie

IX. Hac cüm ita fe habeant ; curin no-

Jpti

ftris calamitatibus pet generofam refolutio-

&t«

nem non exclamamus cum $. Francifco: Bo-

s t

num, quod expeéto tantum eft, ut hujus intui-

tu dolores mihi videantur delicie ? cur in no-

iltrite

) pf

ftris profperitatibus cum Do&ore Gentium

d

non proteftamur : Omnia atbitror-ut flercoras ttt

Chriftum lucrifaciam ?. Cur amabiliffimum cocle-

p«

fignæ?

ftem Patrem tali non amamus affectu, quali

|

eundem amavit unigenitus DEIFilius, Servator

endo«

l

n«

nofter? O quàm ccleftem viveretis vitam , fi

Wbæ,

effetis Filii DEL, qui omnem vitam veftram ab

Ipfo vos habere profitentes , eandem impen-

patrs

n f«

deretis Divino fervitio usqué ad ultimum vitze

fpiritum! Et tamén obfequio patrum terreno-

Lpicuzg

rum plurimi adeó íe tetos impenderunt, ut

ficoi

l—

permiferint fe maétari manu paternà. O quàm

p

d

»

gloriofe actiones veftrz forent!.fi veftram

—

cognofcentes Divinam Profapiam cüm verita-

tUt«

te diceretis: Ego qui de codlo originem tra-

Parer

amatb

ho, vivam qualis natus fum , & moriar , qualis

vivo.: Et tamen in hoc paffu generofz fue-

Mi«

runt debiles fzmelle, quz memores Profapiz

mom;

goftt

fuz, omnem profuderunt fanguinem,ad dclen-

das quasdam dedecoris labes. , O quanta ve-

Eu

ftra foret felicitas, fi tra&tati à DEO ut filii;

chum

——

an o

ipfum tractaretis ut Patrem! fi non haberctis

aliam legem , quàm Divina Pracepta! nec

] ]i[illm

:alium guftum , quàm Divinum Beneplacitum!

fcit

nec alios mores, quàm DEI imitationem! . nec

dis'itia-

—

5

aliud

fU

!

311 . Dic t?m'a. Differtatio fpiritualis; -

aliud emolumentum, quàm majorem DEI glo-

die

riam! nec fuaviorem converfationem, quàm

fuavem DEI przfentiam! nec ardentius Defi-

fit l

1no

derium ,. quàm claram Beatifici Divini vultüs

Tan

vifionem! & fi hec omnia obfervarentur à fi-

fuo

lio DEI, quid magnum foret? cum hac obfer-

P

fg

vent plurimi filii terreni ergà Patres fuos ter-

renos ? vivà fide ( Chariffime ) has veritates

crede, recogita Dignitatem tuam, contine te

in gradu tuo, conferva Profapig tug decorem.

Patrem habes in celo, fursüm erige frontem,

ad celum mitte. fufpiria , nulli przcedentiam

Catera omnia fi non

concede, quàm DEO.

funt zqualia, funt dignitate tud minora : illud

omne pedibus conculca, quod terreni princi-

pescapiti imponunt, Omnes creaturz te re-

cognofcent pro füo Principe , fi cognofces

DEUM pro Patre.

Non te ita geras, ut t€

tui ipfius pudeat, düm tàm turpiter degeneras à

nobiliffimá tuà Profapid ; noli amplius fervitia

tua. przftare illi, qui pro ftatüs fui conditione

naícitur fervus. Magnus Genitor tuus alios

non generat filios, quàm Coroná & Sceptro

confpicuos: conferva generofo animo Regie

Profapiz tuz Jura.

Perpende de tàm fubli-

mi Dignitate te. dejici non poffe fine dam-

nofiffimá tuá ruina.

Adverte, te fupremi,

Immortalis, & Omnipotentis DEI debere

effe vel filium , vel hoftem ; vel inter Pa-

ternos amplexus , vel inter Paterna flagella.

Scito; lavam Divinz Juftitie non effe minus

vigorofam, quàm dexteram Divinz Mifericor-

diaz,

P

if

Irfelicitatem hominis in eo conffferey z. 312

diz. Ille eft Pater, & Jildlex aternus, difpen-

qum

fat przmia, & poenas; Filio fuo dabit Patri-

s Ddl«

monium indeficiens , ftabile habitaculum, pe-

vults

rennem felicitatem, vitam Immortalem: hofti

iil

fuo dabit perpetuos carceres, irremiffibile

obfete

fupplicium , indeficientem miferiam , & mor-

9s ((f

tem aternam.

Alterutrum feligere in -

Tites

tuo ftat arbitrio: ad quodcunque

inc t

volueris, extende

manuln,

'Qret

ntemy

ntiarm

j non

p um

ilid

d ld

sE ,

f

[5

—;

£T

Yind«

——

E

[(dU

N

JUN

z m

--

h

l:

z

E

|

nofces

-

m

AA

E

L

A

u

N

a

((

a

d

[ )

z

a?

-

E

at

KOO

;

m

*s

'»b

A

x

jtiot

J

x;x

V

N

N

T. NT

3 ao

p À

É

p

(

m

z:

d.

)rcmix

lat

: J

agf"f].

j

rjor

CON-

jj

.3

ancta, Induftria ad aquivendam

e $

i

$

H

$s $

il

ii

muÉ

Ts

m

p

lag

CONCLUSIO-

&

gri

EXERCITIORUM

yet

GRATIA DIVINA,

Cut

t1OT

SEU

le

Qu

San&z Induftriz ad aquirendam

*

Mo

per eade

m opera majorem

Tel

gratiam.,

&

&l

Rima omnium Regula fit abhorrere fem-

r

per etiam à remotis peccati mortalis pe-

p

riculis.

De ventre matris demortuz

den

OQI

fubin refecatur partus adhüc vivens; fed de vi-

fceribus animz per peccatum mortalé emor-

2m

tugz omnes operum partus ex naturá fud adhüc

Tan

boni nafcuntur mortui, & fine merito aliquo

iil

novz gratia.

fun

Secunda, & principalis Regula

ad aquiren-

Va

dam majorem gratiam eft Puritas Intentionis.

bi

Omnem alium finem, & intentionem exclude;

unicé intende, ut placeas DEO, ut DEUM glo-

D

tio

rifices, ut exequaris ipfius fandiiffimam Volun-

let

tatem in rebus omnibus, etiam indifferentibus.

DE

Tales exerce a&tus, qui repugnant amori pro-

llfïh

prio, qtfi placcntDivinæ fuz Majeftati; refpue

illa,

U

N

s

£

[:

34

per eadem opera majorem gratiau.

illa, que te magis alliciunt, fi DEO funt i«

nüsgrata. Quioperatur exhoc motivo: Pur?

;

j

propter DEUM , & line proprio emolumento,

Íepius majorem meretur gratiam cantando,.

& tripudiando , quàm aliijejunando, & fla-

ris fe diverberando. Appendix hujusRegu-

lj

le (it Intentio uniendi omnes cogitauones,

verba , & opera cum illis Chrifti JESU , &

cum infinito merito Sanctiffime Vite & Paf-

fionis ejus.

Videte Dile&tiffimi, omnem pa-

leam, omnem lapidem, omnem ftipitem tin-

&um Sanguine Redemptoris , durante vià ad

hm |

Montem Calvariz , tranfüffe in gemmas, &

reliquias pretiofiffimas : omnes cogitationes,

& opera veftra aliud non funt, quàm foenum

& ftramen coram DEO; fi veró mediante ve-

eÍutt

fri Inrentione illa intingatis Sanguine Re-

J

demptoris, O quàm pretiofa apparebunt coràm

oculis Patris eterni!

X

nortut

t

HI. Frequenter elicito a&us contritionis,

amoris DEI, defiderii multüm pro DEO labo-

eng

i' gdhflc

randi & patiendi,

Pro a&ionibus tàm fubli-

ag

mibus, & extraordinariis occafiones quidem

ífunt rarz ; nec in noftrá poteftate; affectus

yrte

EE

tamen, & defideria dependent ex noftro ar-

!';on'ls.

bitrio ; frequentiffimé poffunt elici, & conti-

nent meritum incomparabile. Quidquid pre-

'.dudü

yde

tiofi continet coelum, & terra, tantum non va«

let, quantum valet vel unicus a€tus amoris

V

qyis

DEI, & perfeéte contritionis: per hos nobi-

liffimos actus B. M. Magdalena ex maximád pecs

r

catrice effecta eft perfe&tiffima Seraphina.

[gfpuc

; IV- Sæ'

il

3iy — Samüa Indukriæ 4d aquirendam

IV. Sapius accede ad fufcipiendum Sacra-

dit

mentum SS. Evchariftiz , & Poenitentiz, quia

Di

funt fontes vivi gratiz, & canales,per quos in

animam derivantur merita pretiofiffimi San-

di,

guinis Chrifti Salvatoris. Per SS. Sacramien-

tot

ta confertur charitas & gratia, non pro tenui«

tate noftrorum meritorum, fed ex meritis

UEl

Chrifti, & fecundüm infinitam ejus liberalita-

oj

tem; juxtà proportionem tamen majoris, vel

minoris difpofitionis animarum noftrarum:

Dt

P

quia ardentius defiderium, & diligentior pra-

paratio reddit corda noftra ca

Qu

paciora ad ig-

fufionem gratiz Sacramentalis.

Lt

Tio

V. Erit quoqué pulcherrimus,& efficaciffimus

Tar

modus aquirendi duplicem gratiam per eundem

actum,fi eundem actum feu ordinarium bonum

)

opusaffumimus pro przparatione ad SS. Sacra-

NT

f

menta fufcipienda, — Sijejunamus, fi oramus, fi

eleémofynas clargimur cum folà intentione

li

peragendi tale bonum opus; aliam non aqui-

T

fu

rimus gratiam, quàm illam, quz iisdem operi-

bus correfpondet; fi vero peragimus pradi-

€ta opera cum intentione, ut valeant pro di-

qu

DE

fpofitione ad füfcipienda Sacramenta, per eun-

dem actum duplicem aquirimus gratiam;

lt

unam ex merito eidem operi correfponden-

— À — "Ó

pt

ill

tem , alteram ob füfceptionem Sacramenti,

pro cujus difpofitione intendebantur pr&fata

Ix

opera, . Idem confequi poffumus; fi procura-

Yat

mus, ut confeffarius nobis tanquam partem

pennitentiz Sacramentalis injungat omnia no-

f!ra bona opera , quz aliàs peragere confue-

vimus,

VL Simi-

P

, pet e;zdem ópera majorein gratiam. — 316

C Hjas] BRENUNE RRR

VI. Simile lucrum affequi poffumus in. au-

Sittze

diendà Mifsá : fi offerimus illud. Sacrificium

b Qu

Divinum cum intenrione & defiderio affiften-

J05 i

di, & cooperandi eodem modo, quo offertur,

I $.

AITieIe

& celebratur à legitimis ejusdem Miniftris per

totum Mundum.

tCRU«

VII. Sapius excita in te ferventia defide-

qtrts

ndlite

ria faciendi, & patiendi ardua pro DEO : ex-

d

optando tibi mille corda meré Seraphica ad

DEUM amandum; & totidem manus ad labo-

TOE

randum in ejus fervitio; innumerabiles quo-

J

que vitas, ut omnes facrificare poffis in tefti-

d m

moniuin fidei, & augmentum Divinz glorig.

fimus

Hoc Exercitium tünc erit fruCctuofum, & mul-

ndert

tarum gratiarum meritorium, fi illud, quod

ere defideramus : illud

m

:

non poffumus , perag

veró, quod noftri ftatüs ratio, & cujuslibet of-

CTA

qU5,

ficium exigit, magnzï accuratione exequimur.

In vid Domini qui pedes habens non ambulat,

niont

fi dein pro volatu alas defideret; talis fervor,

Aq

fervor non eft, fed mera deceptio.

gpeïi'

Denique de adhortor ( mi Le&tor) ut nun-

nd-

quàm intermittas mané Sacrificium cordis tui

, d

DEO offerendum per aCtus annotatos fol. 162,

[l

in illis continetur virtutum Theologicarum,

j

:

prafertim CharitatisDivinz medulla, & omne

d

illud, quod continetur eminenter in oratione

nefity

Dominica ortá ex amorofo corde Chrifti Sal-

u

vatoris,animatà ex ejusdem Divino Spiritu, &&

ycurd"

prolatá ex ejusdem fuaviffimo ore, totum

j

accuratius explicatur in predicto

jm*

exercitio.

)nI[UC'

IN-

Jl

$9 XRXS

P

VOU

äïä?ääïä as

Q

2

$ 9G

ä*?ä

of

INDEX

Pto

PRIMJE PARTIS

«

EXERCITI ORUM

Gravitate peccati mortalis

pro vià Purgatxva

Gry

D Le&orem.

fol. t

Regulz pro oratione mentali,

$

Regule magis particulares , & practice pro

fuccm&n hác Recollectione.

1O

Al

- PüuIw x Dikr

MzznpiTATIO L.

hi

De Creatione hominis ; & fine per peccatum

mortale vitiato.

16

MEniTArTIO Il.

Dar

De damnis fpiritualibus peccati mortalis in

2t

vità, & morte,

MEDITATIO HT

De damms peccati mortalis.in vità i faturá.

27

0s

M[D -

k

q

|

Index Prima Partis Ekerciiiö(qrf.

d

!

)

CA

;

MzpnprirArTIO IV.

E2

Oftenditur gravitas peccati mortalis per poe-

naàs inferni.

32

DisseRgTATIO SpiRITUALIS.

Proponitur ftatus infeliciffimus peccatoris ob

horribilem animz ftragem.

37

$; 305 358U0HOU/OOO/|OOOUUUOUOUGWBtee

N

SECUNDJE Dikr.

[

MrpiTAT:Ol,

X

Gravitas peccati mortalis defumitur ab zterni-

tate peenarum, & ex aliis ejusdem effecti-

fit

bus.

64

(2 p

MrpnprirTArTrrIO II

)

Aliz reflexiones zternitatis in ordine ad pcc;.

catum mottale.

69

MEpiTA Tr10 III

Ruina Angelorum proveniens à peccato mor.

tali.

74

at

1

MrenpiTATIO IV.

Damna peccati mortalis in Adamo, & Pos

fteris.

J

jus

DisseRTATIO Semrruaus.

Cognito DEO pro ultimo fine, & dignitate

ftenditur

It

1

' hgminis propter DEUM creati, o

PCCC&'

(

Index Prima Partis Exevcitioru. |

A

peccatum mortale effe unicum imp-gdimen-

tum tanti Bóni,.

84

4Q

ASPAELURECTIHIT AUMRT M Coe

Al

0r

"TzgTUE Dirz.

MrenprITA r10 L.

Mi;

De

Grávitas peccati mortalis apparet in Paffione

Chrifti Servatoris.

102

Ali

MrenpriTATIO IL

I

Demonftrarur peccati mortalis malitia , quia

eft Divinz Bonitati directé oppofita, — 107

Exe

MpiTAT10 III. -

Declaratur peccati malitia , quia. eft contrà

Mo

DEUM Legislatorem , füpremum Princi-

pem, & Redemptorem.,

113

Pl

MzpnrrArtO IV.

Recapitulatio Exercitiorum predictorum , &

motivorum ad non relabendum in pecca-

tum mortale.

118

DissERTATIO SpiiruALIS.

Deordinationi, & malo peccati unicum reme-

. .. dium effe Poenitentiam: hanc licet arduam

neceffario amplectendam effe.

124

De AGu Conttitionis,

14j

Brevis aQus. Contritionis. quotidié. elicien-

dus, !

;

151

Alius

l,

Iudex Prima Partis Exercitiorum,

—

edime-

Alius a£tus Contritionis

15X

A&us Contritionis defumptus ex verbis Sa-

&

cre Scripturaz.

152

d

Alius a&tus Contritionis.

152

Oratio perfolvenda ad pedes Crucifixi pro ob-

tinendà Contritionc.

152

Alia Oratio pro obtinendá Contritione.

154

Devota Meditatio S, Francifci Salefii pro eli-

Paftont

ciendo actu Contritionis,

155

y

Alia Meditatio pro clmendo a&ctu Contritio-

nis.

157

Ignita ad DEUM Jacula ad mifericordiam im-

1 qud

petrandam ex Pharet. Divini amoris Joan.

Vf

Jufti Landfpergii.

159

Exercitium fpirituale practicandum ab omni

Chriftiano, ad minus femel per diem.

162

F contm

Modus cficax eliciendi a&tum perfe&te Con-

tritlonls.

16$

pand«

IIj

Planétus peccatoris ad pedes Crucifixi,

175

rum,&

n PCul*'

d m

10

üiä*&ïï& ä'***ää':ïä*

Sl

u

l]

n

[ 31'(1& Qm

^

4l

it

h)

eiae

ii

X a

IN-

Jius

22:398 X *F X $&

RIRIIICOOIIT

ET

0f

VERu iUSPEQuE

.o .e

4

INDEX .

SECUND/E PARTIS

L

EXERCI

De

D

E IORUM

;

;

Gratià Diviná pro via Illumi-

De

nativà.

PnrIMz Dirr.

De

MepiTATIO I

Eclaratur Effentia, &'Dignifas gratiz Di-

vina.

»

fol. 190

$&

E5

MEDiTAT:10 IL

Deneceffitate gratiz Divina.

194

De

MzpziTArTI:O III.

De Dignitate gratie Divinz comparatá ad

bona naturalia, & fupernaturalia.

198

MEpnpriTATIOIV..

De Dignitate gratie. Divinz comparat cum

202

aliis bonis fupernaturalibus,

DIS- -

Dt

N

Index. fecunda, Dartis Exevcitiorum

DisskeRTATIO SeimrrUALIS.

Oftenditur neceffitas cognofcendi ultimi finis;

ä

:

cujus ignorantia & oblivio omnium ta-

lorum caufa eft.

207

e)cdpidupqpgupdqapqeun du puP lg oe

- SecuND X Dikr.

]lv

Mre»priTATIO L

De mirabilibus gratiz Divinz effe&tibus, 231

1

MepITATIOIL-

ffi

De effectibus gratie Divinz quoad bona ccé-

leftia.

235

MEEpiTAT1:0 III.

De iisdem admirandis gratiz Divinz effe&ti-

bus.

239

MrEnpriTAT:10 IV.

tie Di« |

Sequuntnr alii effe&tus nobiliffimi gratiz Di-

*

fol.150

vina.

244.

DisseRTATIO. SpiRTTUALIS.

n

Defcribitur ftatus tepidorum, & deficientium,

atia.,

qui pretendunt fg vivere in ftatu gr

248

r 4 S

)9 1

TrgTLE Din.

MrEpirTATr:IOIL

"IN

De praparatoriis ad gratiam aquirendam, 273

)

EDI«

DI

X 3

Tndex feeunda. Partis Exercitiorim, -

—— —

MEnpriTATIOIL.

De mediis

confervantibus

gratiam Divi-

nam,.

277

MnprraATIO IIL

De medis augmentandi gratiam Divi-

nam

283

MEDITATIOIV.

287

De Signis prafentis gratia,

DirsseRrATIO Spmrruars.

Oftenditur omnem hominis Felicitatem con-

fiftere ia confervandá Diviná gratià, 292

Conclufio Exercitiorum de Divinà gratiá, feu

Sacre Induftriz ad aquirendam per eadem

þopera majorem gratiam.

z

Omnia ad Majorem DEI, Dz-

parzque Virginis Honorem &

Gloriam.

PT

n

22

g-æc [

$

$339

g E R —

s

ffl?h

j

a. D

70

|

1 Diri«

j

[

D

J

ISI

m COr-

-

jty jl

r eide

J

-

l

l

Du

:

&

—

———

u

E

um

-

o

—

——

—

w

——

-

GR

M

—

— Ó

t M u

m

——

**

u

TE GN

2

d

M:

M P

AR

r

m

"

i.

J

:

lij

Y.

^

;:

u

;*I

-;;

X

1

n

z2

d

*

»d

D

-u

i

27

As

P

EX

*

P»;

2

n,,:g.

E

3

vt

m

A

"E

u

E

L

Va

j o

t

jj

s

*

*

u us

m

23

at

d

3*1.

us

as

A.AE

D.

P

P

d-

L:

Z

*

TE

E

x

du

3

p

YT

A

$s

u

9

a* as

st

.

*

P LA

EY

2

pO

w

A

x

Ya

-

-

*:

E

d

*s

"

x

u

i

N

?i

£v

At

. 0

x

Pa

Nv

E

E

TE

b

*

u

Ro

vt

t

iï

EE

æ'i

b

T

A:

t

A

ExaH

d

A

E

;

ET

* 2-

H

"s

d

EY

n*

EM

**«

T2

N s

-

*

X

ssl

m

i

YR

ï

a

g.

Z

T

r

MT

7.;&;;

ROU

ix

m

gb

E&

r

d

e€

i-a

m

u

CUA

1

x

y4

-

g

A

N

M

A

AE

«

3

M

*

23

Mp

æ't

-

d

A

R

Es

* 3.

s

X

H

xEs

$s*

L ol

Ev

:iy-»

N

A

153

w

*

r

;

Ls

u

X

*

Ts

u

s

3

Val

EM

*

.

xl

ZS.

E

z

H

CM Lt

N«

P as

x

u

f

u ho

u

W

$?

ä.

V

N

$x

-

-

AE

T.

T

Ms

2

$

p

d

$*

p a

u

Ab

d

* -

s

« .

*

$

^

*

N UE

d

ä?"

3W

as

ts

Ui l

ERE

z5

W

*

2

&

r A

É

TE

R

EE

S

u

x

ry

7

"H

ol

u

x*

&

n

2

d rE

de .

s

j*

2

*

ais

ia

S

ao

o

i

hOR

al

d

d

E

D

d

* x

*

ï

3

x

-

od

*

*

»F

I5

A

-—ï'f:x z

"

«t

Ws

-

"9

us

E

::

EE

-

m

:

t

du

$

H

A

t

E

T :

wne T EE

3

e

:

i

**

x*

d

T

J

Q

P a

z*

d

Rs

$.

gi-

x

":

P*

«

hL d

h

x

.

EY

p*

i4

um

LE&

ER

*

T*

a

x

$

É

3

Es

FTGNENO

2

i

D

"*

a.

:

-

F

A na

"U

.

:

t d-

.*

P

1

Pt

Tv

":

$4

g

yä

ï':

s

u

siV

w

*

a.

E

i

A

x

r2

o

di

A

-

$

]

2

if

y't,f.

a

*

3

A

a

.

*-

g

f

*

f

4*

E

r

*

dacss

d

xc

vt

DC O

e2

t

*

A.

A

N

X

gUA RE

zi

r *

M

r

u

OW

FU

33

24

P

TO ym

.;

2

—æ

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

ä

p

pbbpe.

G6

EEE

28

e

:

$$s

:

Dd

ä)

USesebbsO

s

i:ä

iii

D

ä

CENSURA

N

APPRägATïO.

T

S x

hn

B*

Um cenfere illud, quod

s

—E

ZA

Es

RA

E

N

tota olim approbavit Italia,

-

AUE

u

fupervacaneum ducam,

commendare folum , quod

e

ad omnium utilitatem tendit , reli-

quum eít 5 quod enim in fexcentis aliis

libris eandem , quam Author Italicus

& fui temporis zelofiffimus Miffiona-

äiä

rius affumpfit, materiam tractantibus

difpertim fuit inftilatum , hic in uno,

quidquid eft profundz fcientiz San-

&orum; & folidioris perfe&ionisSpiri-

tus fancti quafi in Iliade reperitur col-

le&um;Authorishujus mentem & fty-

um, quoad patitur diverfum idioma,

accuraté affecutus eft interpres Adm.

Rev. & Relig. Pater IGNATIus KisrrER,

Cononicus Regularis.Ordinis S. Au-

gufhm ad 5. Crucem Augufta Profet-

PA

fus

4i» ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com