nec f

PRIMJE DIEI.

Yerbi

if

MEDITATIOIV.

Di«

tun ef

Dignitas gratiz Divine compa-

Vff

ratur cum aliis Bonis fupernatu-

ys,

ralibus.

nj

lii Í

,Qtfæ eff Mater mea? €$9 qui funt Fra-

tre$ mei? Matth. 12.

fuatim

fimtn

fiz (ib

I. Confidera : Quód, cüm Servator no-

[ QUi

* fter doceret populum modo tàm fuavi,

& penetrante, ut omnium aufcultantium ani-

Q

mos fermone fuo ad fe attraheret; ex tali

tüim i

pradicatione permota pia quedam fomina

fcanda

Divino impulfu altá voce exclamaverit: Bea-

qtatíg.

lodire

Luc. 12.

tus Venter qui te portavit , €» ubera, qua fuxifli.

AUtm.

Cui Dominus refpondit : Quinimi

beati, qui audiunt Verbum DEL, & cuftodiunt illud.

dit gl

Aliá vice fimilem dedit Refponfionem : aliam

fe non cognofcere matrem, nec alios fratres

hi,

aut propinquos, quàm illos, qui Divinam ad-

?

implerent voluntatem.

Super hos Scripture

textus difcurrunt SS. Interpretes, & aíferunt

tOflS; [

gratiam fanCtificantem nobiliorem effe, & ma-

T& n

gis eftimandam., quàm Dignitatem Matris

f

DEI; fiquidém hac fpe&tari poffet fe fola, 8c

o

UH am'

ut diftincta à gratid, $. Aug. Epift. 38. & lib.6.

deS. Virg. c, 3. & S. Jo. Chryf. in c, 12. Matth.

["bffan

Ma«

p

Dignitas gratia Divina comparatur, érc, 203

gïagis æ&i;nandïlïn—g&:eflb filium Chriäiï)ä

"m

gratiam, quàm Matrem Chrifti per naturam :

i UUX

nec Beatiffime Virgini profuiffet Maternitas

Verbi,fi caruiffet gratid fanctificante. V mi-

|

hi! fi (ine gratià non proderit effe Matrem

V,

DE! ; quid proderit effc divitern, effe honora-

tum effe Chriftianum? quid proderit frequen-

ompt

ter fufcipere Sacramenta, largas dare ele&mo-

ynas , fi caream gratia Diviná ? 5j diflribuero

Tnato-

ommia im manus pauperum (ait S. Paulus) f ba-

buero fidem , ita ut ardeams. charitatem autem d

u B

gratiam non babuero, nibil mibi prodeft, veprobus

tamen efficiar.

O gratia, vita animz! O gra-

vator o«

tia! fublimis dignitas filiorum DEI! perpen-

de quàm horrendum foret Sacrilegium: occi-

m fv

dere Matrem DEI, & Divinum ejus concep-

nriuf a*

tum impedire; atqui non minus delictum eft

j um

fcandalizare animam , & caufare amiffionem

a famit

gratiz.

O Sanc&tiffima Virgo ! doce me cu-

ei: M

ftodire pretiofiffimum hunc gratiz Divinz the-

1. fm f:

faurüm, tali affectu & induftrid, quá tu cufto-

E

; (yii

difti filium tuum Divinum.

du

en; 8

Gloriam quaft Unigeniti & Patre plenum

jos at

Gratia €» Veritatis, Jo.1

yinam 4*

P. IL. Confidera: In Animá Chrifti Salva.

p

toris, veri DEI & hominis, inveniri plenitudi-

K afenur

nem

gratiz fanctificantis in fupremo , & per-

j C,&ma.l

N

fectiflimo gradu. — S. Th. 3. p 9. 7. art. 1.ad s.

"

4sz

: Bonav. in 3. dift, 13. 2 1. q. 1. & hacc gra-

fe (0[33 &

ti

à accidentalis fuit quafi difpofitio ad gratiam

!

TM

ubftantialem ; videlicet Unionem Hypoftati-

" Mauh.

€am

yr

204

Prima diei, Meditatio IV.

b

cam cum Verbo Divino. O fumme DEU S'!

at

quam pretiofus eft hic habitus? quo non fo-

&temi

lüm aule codleftis Primates exornantur , fed

quo ipfe cacli Dominus fe veftit? vidimus glo-

!

3iam Redemptoris, gloriam ineffabilem', glo-

"

riam dignam Unigenito zterni Patris Filio.

h0npo

Et hactefte S. Joanne Evangeliftà confiftebat

fed ol

in Plenitudine gratiz , Sanctiffimz Salvatoris

démod

animz infufe : Plemum Gratia C Veritatis. Jo. 1.

gratia:

Obferva in feliciffima mente DEI non potuif-

potel

fe concipi donum aliquod, habitum aliquem,

prieas

& virtutem creatam gratiä' Divina nobiliorem

iiSdem |

pro exornando dilectiffimo Filio fuo, pro di-

s;

fcriminando illo à plebe fervorum & filiorum

qu D

adoptivorum.

Et certé fiDonum aliquod no-

U m

bilius in Divino Thefauro fuiffet repertum,

Tem, |

tota DEI Sapientia, & Omnipotentia fefe im*

funti

pendiffet, ut ifthóc quoqué Divinuim exorna-

in dl

ret Redemptorem.

Ex quo vides O anima

Darte |

mea! qualis, & quàm digna nobiliffimo huic

DEUS

Divinz gratiz habitui conveniat vita? O San-

Canter

Giffna Anima Redemptoris ! O immenfum

DEU

mare gratiarum! à quo derivantur faluberri-

mnfeq

1ni influxus in omnes juftorum animas.

Ah!

fití D]

Oculis mifericordiz tuz refpice miferiam ani-

G p

mz mez; & cüm omne mihi defit meritum,

I

moveat te neceífitas, ac inopia mea; quz ma-

ln

gna, & miferanda eft,

Te rogo per omnes

ng BC*

illos a&tus amoris & gratitudinis, quels foli

Tnünd

Divina gratix in acceptis retulifti tuam fubli-

dum]

miffimam Praedeftinationem ; largire animz

fls] to

mea eandem gratiam, per quäm prede

ftingr

a

fitm I

r

^

Dignitas gratia divina comparatur, érc.

PA

o$

—

.DEUS.

ad te laudandum , & amandum in omnem

) non f

azeternitatem,

xur , fl

imus gl

,

Eso dixi Dis effis. Pfalm.r.

lerl gl

P. HI. Confidera: Intelle&tum humanum

vis Fili

non poffe cognofcere Naturam Divinam in fe,

xonfitet

fed folüm in attributis, & operationibus. Un-

Galyatoni

dé modus, quo juftus participat per infufionem

titi

gratiz naturam Divinam; aliter declarari non

on pOIlll-

poteft , quam comparando ad invicem pro-

» liqit

prietates utriüsque.,

Si duo fubje&ta conftant

obilioraa

iisdem qualitatibus, & producunt fimiles effe-

0, pIO d

€tus; eandem habere naturam colligimus. At-

; florum

qui DEUS operationes nobiliores, feliciores,

[xquoa n

& magis fibi proprias non habet, quàm amo-

geptrtul

rem, & fruitionem fui ipfius; gratia quoqué

j m

fan&ificans in hác vità producit amorem , &

in alterá fruitionem DEI, ità, ut ex utráque

y o

1 0 animï

parte fint fimiles operationes: adeoqué cüm

Jfimo hi

DEUS fit immortalis, illi qui gratiam fanctifi-

4 097

cantem poffident, vivent in zternum: cuüm

i

DEUS fit abfolutus Dominus, jufti per gratiam

jb

confequentur Regias Dignitates : Jegnabunt

135[

fif1d5

eum DEO , & Agnus DEI cum ilis.. Apoc. 22.

Cum DEUS fit impaffibilis, & immutabilis, nul-

frian d

; imeri

los fentient dolores; nec alterationibus fubje-

"

€ti erunt quafi ftelle. fixe in firmamento zter-

j

qui It

gr ol

nax Beatitudinis.

O ftatum feliciffimum ! cum

mundi totius, & vitz difpendio comparan-

"T

J

dum! Ego ( dicere folebat Seraphina Genuen-

g fub

it anil

fis)tota fieri cupio per gratiz participatio-

nem DEUS; qui,ut me faceret DEU

M, fa-

' d dcmn(f

&us

2106 Primadiei. Meditatio VI. Dignitas éc.

&us eff homo, In hác conlideratione fper-

]

ne quidquid mundum, & terrena fapit.

uot

& quantos labores in hoc paffu in fe fulci-

piunt mortales? ille multis annis ftudiis ope-

DI

ram navat, ut tandém confequatur Do&toris

lauream; ego minori ftudio poffum fieri Dzus,

Alius fudat, laborat, mille viarum, & hoftium

periculisfe exponit,utterrenam obtineatDigni-

f

tatem: ego vivens in quietá folitudine poffum

fieri DEUS:: Egodixi: Diefi. Pfadlm.g1x. O

D

[//

Magnum JEterne Veritatis lumen ! cur ad

[

fplendores tuos non difparent ZEgyptiace te-

nebre? DEUS homo fa&us eft, non ut me

n

piti

faceret divitem , potentem , &c. cüm propte-

reà nec digitum moviffet, fed factus eft homo,

Tati

W

ut me faceret DEUM.

Et ego ad alios afpi-

rem fines? füblimiorem finem habere non

Er

potes, inferior te non decet.

Sur-

Di

süm , fursüm, Filii excelfi

bicum

0€$,.

It l&e

lts

Ti

]

Mdf

n

2«

!]lts.. ]

49

1 ngr

G

e

M t

fo s.

QUICS)

u j

€rndia]

Ummo

bt c

Í

DIS-

Pondc

TT

——

9) m $&

207

ne fpt

t Qui

d fl

idils opt

DISSERTATIO SPIRITUALIS

Dodtort

fieri Di

; hoffüm

PRO PRIMA DIE.

eaDp

ne poüum

Offenditur. nece[fitas cognoftendi ulti-

mi finis ; cujus ignovautia C oblivio omnium

. 0

malorum caufa efl. — Ultimus autem finis noffer

| qra

4lius non eft, quam ID EU.S, babere DEU M

tiacg te

pro ultimo fine , dignitas & felicitas eft incom-

n ut Int

parabilis.

De hujus cognitione dependet. vetla

l ptoptt-

g&h()mQ!

valio vit& nofiva; quia facit contemuere. om«

nes temporales pro[peritates, & adverfitates,

4io: ^

ere not

Er orationem mentalem locuti eftis cum

P

, Sm"

DEO ; in leQione fpirituali loquitur vo-

]

bifcum DEUS. — Sciendum tamén, quód fubli-

mis ifte Magifter nec verbum proferre digne-

tur; nifi priüs totus mundus filentium fervet,

Ducam eam in. folitudinem , & ibi loquar. ad cor

ejus.

Ducam (ait)animam in folitudinem,

ubi non fint firepitus externorum objectorum,

nec tumultus internarum paffionum, & tünc

folus foli loquar ad cor. Ad cor, & non ad

aures, ut eas demulceam eloquentibus difcur-

fibus; ad cor, & non ad intelle&tum, ut illum

erudiam ingeniofis conceptibus; ad cor fo-

ummodó , & pracipué , quia cor humanum

habet certam quandam , & mirabilem corre-

pondentiam cum DEO , qui magis defiderat

2

fince-

D5

of

—

! $o8 Prima diei. Differtatio jþirifitalis.

z

dem:

f

incerum cordis affedum & fimplicitatem,

TdtUt

quàm fagaciratem, & fubtiles humani intelle«

(ogit

&üs conceptus.

A Phyficis obfervatum eft:

tionis

naturam etiam formaffe organa pro auditu in

qi h

corde, ficut in capite, in hoc fedem fuam ha-

qum

bere ratiocinationem, in illo amorem : mihi

tninat

videtur, organa ifta in capite adaptata effe lo-

munt|

cutioni humanz, illa veró in corde locutiont

ore

Divinz. Quandó vobis loquuntur homines

quí

valdé fagaces & aftuti, attentd mente aufcul-

dur,

tatis: modó vobis loquitur DEUS, totus amo-

fürm

rofus & fincerus , totum ergó ipfi expandite

quin |

cordis veftri finum per reciprocum finceriffi-

Wi5 a

mum amoris affectum. J&terna fapientia, qu&

vitm

Cathedram in caelo, difcipulos in terrá habet,

Ton;

é cclo vos edocet: Zdudite, quia de rebus magnis

3idt

locutura [um. Prov. 8.

Felices vos! fi atten-

0i

té aufcultaveritis, dicentes cum Samuele: Lo-

lidj|

quere Domine, quia audit fervus tums. 1. Reg.1.

füm

Prima hominis fcientia confiftit in cogni-

pety

tione finis ultimi; hec Illucefcente primo lu-

mine rationis addifci debet , hác dirigi debet

Qu

gui à

totus vite noftre curfus, Hinc celebres Theo-

il.pra

logi illum. damnarunt peccati mortalis, qui

MOR

adeptus ufüm rationis non quamprimum per

Ton,

aGum profunde venerationis fe ad DEUM

Tüin

convertit, & fetotum Dzo confecrat, $. Thom.

Cenfuram

1. 2. q. 89. art. 6. Bann. Sor. &c.

?ilov;

Sententiz tam rigorofze aliis relinquo ; hoc

T«

faltém intendere videntur , quód ultimus fco-

Vlti

pus voluntatis prior effe debeat in intellectu.

Omnes peregrini fümus fuper terram, unde ea-

É

dem

Ojiendätur nece[fitas cognq/&emäultimi ( 109

tl

— À——

dem ratio eft viz, & vitz: non bene peregri-

Jiciaten

natur,qui antequàm pedes moveat, non prius

ni inele

cogitationes fuas convertat ad fuz peregrina-

m d

tionis terminum ; Non bené vitam inftituit,

j audin i

qui hanc non dirigit ad ultimum finem, ad

Va

quem omnes actiones noftre collimare, & ter-

vn: mi

minari debent, Philofophi illum bonum pro-

t 6 0

nunciant , qui fe aptum reddit fini fuo; me-

e locuiot

liorem, qui fe magis aptum reddit; optimum;

r homlnE)

qui fe aptiffimum reddit ad finem confequen-

nre a

dum,

Sed homo non poteft fe reddere ap-

(OtUS amo«

tum ad finem , quin illum amet; nec amare,

cxpandiïc

quin cognofcat; nec cognofcere, fi obcoeca-

fincertie

tus ardore fuliginofo concupifcentiz perdat

j

vifum animz , quo privatus ampliüs videre

rl

non valeat lumen cceli: Supercecidit iguis, & non

n

viderunt folem. Nautz navigantes, & nunquam

"E

cogitantes , quomodó portum attingant ; fto-

pide:

lidi funt.

Viatores peregrinantes , & termi-

j A

g.l

num itineris ignorantes, 1 vanumi & in fuam

n

fil)

perniciem fatigantur.

Qui enim portum nun-

du

m Jl

quàm attingit, proximus erit naufragio ; &

(

dirig!

qui aberrat à re&ta. femitá, non procul aberit

w

Indubitatum, & confideratione

bre

à precipitio.

orta 15

dignum eft axioma illud* omnis greffus, qui

y ]mull.

non ducit ad ultimum finem, ducit ad ultimam

jl

h

ruinam.

df

$

ln tenebris ambulaut ( ait &terna Sapientia)

""

Canlf

movebuntur omnia [fundamenta terra.. Píalm. g.

D

nl)()!

Tenebrz iftz funt ignorantia, & oblivio finis

ultimi, de quà liberari. defiderabat Pfalmifta

ylrimb ^

lp[CHC*

mibi Domine finem meum.

Regius: ANortm fac

[9]

»

Pfalm.

u

5

en

(

210

Prima diei. Differtatio fpiritualis,

Pflm.38. In tenebrisambulant: Magna mi«

Tatfl ,

feria, quia coeci funt; major tamen miferia eft,

Srbi

quia ut cceci ambulant; Minus malum foret fi

j

in tenebris fubfifterent, Heliotropiorum mo-

Qu

re, quz ad motum folis fe movent , ad occa-

Nl

fum veró firmz perfiftunt: fed ftolidi ifti,

fevi

quantó denfiores funt tenebre, tantó magis

nelt

currunt: fimiles beftiis illis fylveftribus , quz

gt

de die noctem quarentes, fe in cavernis ab-

1 Q

Ícondunt; de nocte veró pro inquirendo vi-

ob

&tu campos percurrunt: Fada eff mox , in ipsá

ultin

pertranfibunt omnes. beffia fylva. Pfalm, 103.. In

ff

tenebris ambulant: Quia rebelles lumini umbram

Ino 1

mortis auroram zftimant ; omnis Divinz Il-

Véta

luftrationis radius offendit oculos iftorum

il«

talparum. - Notitia finis ultimi, que cogno-

nl

fcere illos facit vanitatem mundi, & neceffita-

die

tem illam deferendi, caufat in ipfis amaritudi-

at

nem fatalem, Et dum Juftis di&tum eft: 24m-

Ton

bulate , dum. lucem babetis, Jo. 12. 1fti é con-

foli

trario n teuebris ambulant.

Ubi denfiores funt

ptol

tenebra, iftis no&tuis dies videtur; Divino lu-

D

mine privati, in fomniis & vanitatibus hujus

! Sub

&«uli aperiunt oculos humang prudentie:

hi

JNodiu pra ceteris vident , interdià bebetiores , de

'.üos

aliquibus fcribit Plinius ; & proüt loquitur

Tui

S. Paulinus: ddcuti ad vana, bebetes ad aterna,

[en

O quanta mala proveniunt ex hac. ambu-

TO

latione in tenebris?

JMovebuntur omnia fundas

tiQ

menta terra, Pfalm. z.

uatuor fundamen-

Iüe

ta, quz fuftinent molem terze, affignat Sacra

Pto

Scriptura: Divinz fcilicer. Potentig Dexte-

pto

ram,

p

4l

——à

Offenditur nece[fttas coeno[cendi ultimi Óv. 21f

iagna Tk

ram , quze appendit tribus digitis molem terra.

yleria ed

Srabilitatem hujus terrez molis Furdaffi terram

n lrl

Juper. flabilitatem. fuam. W. 40. — Aquas maris:

yPuri mo«

Quia ipfe fuper maria fundavit eam. Píam. 103.

ad Q

Nihilum denique , quod in creatione mundi

olidi i

ferviebat pro materiá,in ejusdem fuftentatio-

O mapt

ne fervit pro fundamento : Z4ippendit terram fu-

jus , Qu

per nibilum. Pfalm. 23.

Omnia hzc fundamen-

'ernis d

ta corruunt , fi in animá ignorantiz tenebris

rendo *

obvolutá non refplendet clara cognitio finis

ultimi. .Corruit fundamentum proprii nihili,

"ET

10j. Jj

fcu fundamentalis virtus Humilitatis : quia ho-

umorat.

mo non recognofcetís, quantüm fibi defit ad

véram felicitatem, infolefcit in bonis falfis, &

jvinz -

ilecebris mundanis; quafi fibi ipfi fabricare

. fftonur

? cogRO'

poffet paradifum in terris, Alterum quoque

; ncccmïäj

deeft fundamentum fuper maria: quia defunt

amarz ponitentig lachrymz.

Medicinam

ynaritude

p

non quzrit, qui fe non agxfofcit infirmum;- nec

fj a

folicitus eft ut refurgat , qui non fatetur fe

jorest

prolapfum; nec plangit amiffionem fummiBo-

ni, qui terrenis bonis cor affixum habet.

)ivim 4*

Subvertitur quoque tertium fundamentum fta-

jbus i

mdent

bilitatis; quia anima privata unico fuo fine,

alios quzrit perverfosfines; ab uno vitio pro-

tiortts "

ruitin aliud. — Certum enim cft, unam gufta-

[ogiit

tam prohibitam dele&ationem pruritum face-

gt

re ad aliam; fic anima, una vitiosà delecta-

j am

jl ftum'»'-

tione percepti, appetit aliam , non quia

melior ,

fed

quia fub alio

condimento

ndam

i

d

il

1

i

propofita ; ficqué hüc ,

üc agitata, Gcà

j $

. pot*

proprio amore intransverfum acta fequjtur,

O 4

iu-

ga

212

Prima diei, Differtatio fivitualis.

6f

—

fugit, defiderat ,waverfätur, appetit, refpuit

quim

diverfas illecebras, & errorem commutat qui

figun

funda

femper augmentatur, nunquàm emendatur,

Quartum denique deeft fundamentum Divinz

pd

Protectionis: quia DEUS defertus deferit; ab

tifi,

Fdsi]

illo, qui à DEO pedem retrahit , retrahit

DEUS manum; illis recufat effe principium fa-

Titeent

lutis, qui DEUM non refpiciunt tanquàm ulti-

li. :

mum finem.

Vivunt igitür in tenebris, & am-

vd 2

bulant; & quia oculi non vident, pedes aber«

Si ex

rant à reCtà femirá, ignorant finem, media con-

Don «

ducentia ad finem ample&ti nefíciunt, & i

d0; d

amoventur omnia fundamenta,

Incedunt vias pe-

nan

riculofas & przruptas , faliunt in extremitate

quots

precipitii: Via illrum tenebra, c lubricum. .A

&te

latere bellug feroces, à tergo hoftes armati,

d

fuper humeros grave onus peccatorum , infrà

tel

fe hiantes inferni fauces, fuprà fe Divinam Ju-

time

ftitiam fulmina minantem; & harum omnium

Tnum

miferiarum maxima eft, quód latentur, & ex-

tty

ultent in viis peffimis,

O DEUS quam ingens

fiüm

f'ultitia eff peccatorum latitia! in periculofif-

lipoi

fimo hoc fatu jubilant , tripudiant, &.ac fi

QUO p

pericula ifla tantó melius evirarent , quantó

m

minus ea adverterent, aberrandi licentiam no-

B

minant libertater, peccandi audaciam vivaci-

Thugi

tatem , lethargum dulcem foporem; ficqué à

It4g

cipfis decepti fe felices exiftimant.

O ruinà

T.

deplorabilis! O exterminia fempiterna! Eccé

quomodó verum fit moveri omnia fundamen-

s

Thter

13; quia in tencbris ambulant,

Eccéad quem

I

hdeL

miferum ftatum redigantur

$

10mines, qui tan-

Wg.

quàm

—

Ul

'Ojlenditu; neceffitas cognofcendi ultimi &c. zi 3

t; refu

quàm unicum, & ultimum finem fibi non pra-

mutat i

figunt DEUM.

Sit igitur pro irrefragabili

mmendanir

fundamento ; quod extremorum. malorum

m Divint

principium fit ignorantia, & oblivio finis ul-

dferit;

timi, Hác omnia educuntur ( ait La€tantius ) de

, Tetdi

Falsà Relig. c. 1. «r mortales quare nati ftut per-

videant; bac enim pravitatis cau[a eft , ignoratio

cipium

füi.

Sed tu amice le&tor, quam cognitionem,

g uf

vel xítimationem habes de tuo ultimo fine?

ris, & a

Si exoptabilius foret non effe in mundo, quàm

edts a

nedia CO

non cognofcere finem, ob quem fumus in mun-

"m &Iü

do; dicmihi igitur: ad quid venifti? in quem

finem natus? in quem finem vitam inftituis?

i vias pe

vremitat

quorsüm tendit intentio tua? qualis eftfcopus

i,

& teminus tuus, ad quem tanto labore, & in-

duftria collimas? tanquam Chriftianus mihi

lesarmli

mutt» ifl if

tefpondebis: Ultimus Ícopus DEUS eft. Op-

vinam *

timé dicis; DEUS eft Alpha & Omega; Pri-

mum principium, & ultimus finis: Primus c

o

novi[fanus.

Ita Fides enunciat: DEUS eft fum-

i &

an n

mum cordis humani Bonum,quo amiffo,etiam-

l

fipoffideamus omnia alia bona, infelices fumus,

vbl

[j

quo poffeffo , etfi omni alid felicitate prive-

, gaclj

'Totus

[ qu?.n'.ü

mur, beati fumus;. íta perfuadet ratio.

mundus non fatiat cor celo deftinatum.

Ani-

ntiam

mus immortalis bonis caducis, anima incorpo-

TA

« ficiel

rea obje&tis corporeis fatiari non poteft Ulti-

mus finis, & vera beatitudo illa eft, qua illu-

Qnit

ftrat , que nobilitat , quz tranquillum facit ; &

.m3

!t

'undamfft'

internà confolatione afficit illum, qui hanc pof-

fidet. Sed quomodó poterunt illuftrare ani-

il q

mam illa bona , quz refpe&tu animz funt tene-

220

qi i

5

bra ?

quäm

214 P?imæ diei, Differtatio fpiritualis.

L

brz? quomodó poterunt nobilitare, cum fint

Contt

refpectu animz viliffima, & abjectiffima? quo-

catni

modó pacatam, & tranquillam reddent; cüm

busf

fint miferrima, & mille mutationibus obnoxia?

Áqil

Noc&turnus ille plàneta, qui in tenebris tan-

Gl

quàm fol apparet; in fole aliud non eft, quàm

aite

umbra ecclipfans.

Obfcuri quoqué terrenz

Tamen

profperitatis radii, qui in hoc mundo refplen-

Àt no

tiblle

dent; in animá omni luce clariori funt tene-

brofz caligines, quzillam excoecant.

Veritas

pott

irrefragabilis hzc cft: Homo in DEO omnia

dam:

poffidet, & fine ipfo nihil.

Nonne videtis ipfi

pote

naturg alta hujus fupernaturalis veritatis im-

it aol

preffa veftigia ? vultus noftri à creatrice fa-

rl

pientiá elevati funt ad pervidendam in calo

E

noftram originem ; corda noftra perpetuo

] Püh

motu agitata innuunt fe in hoc mundo quie-

d

|

rem invenire non poffe, duarum alarum quafi

fitm

continuo pulfu avolare contendunt de vili iftá

Cogn

manfione ad Regna ccleftia; compofita. de

I

vivo, & fpirabili igne afpirant ad ardores Se-

&gl

Ton

raphicos; anguftavetsüs terram, larga & aper-

ta versüs coelum, ut modicum terrz punctum

01

attingant modicá, & pun£tuali exremitate cor-

fliam

dis; & fursüm expandant finum , ut inde re-

(

,

Wi

cipiant immenfum ; animata denique benigna

E

fpiratione, ac fervido Divini Sponfi fufpirio,

Pty

ut ab alio ardore fe accendi non paiiantur;

Tnur

& quotiés refpirent, totiés generose refpuant

vilc

omnus alios amores, qui non funt de amantif-

fcit

[

fimo fuo Sponfo JESU Chrifto.

Si ergó tota

E

noftra conditio fpirat Divinitatem, quid ad nos

It |

contemp-

ii

Offenditur : nece[fitas cogno[cendi ultimi &c.. 318

asoscheede

[

contemptibiles mundi diTgrïi—tate.s, & fordida

carnis illecebrz ? cibus improprius non eft ci-

u? que

nt; uf

bus, fed gravedo ftomachi, & cordis venenum.

ybnoxid

Aquila non pafcitur feno, nec elephas rore

bris tàn«

coeli,

Aftomos nutriri odore, camaleontes

4l quäm

aére, phoenices radiis folaribus fabula eft, fed

: terrent

tamen verofimilis.

La&ant. Carm. de phen.

refpa

At non folüm inauditum, verüm & impercep-

ynt i

tibile eft, quod anima D EI imagine infignita

Veria

poffit pafci, & faturari beftiarum pabulo, Ex-

) ormni

clamant cum Prophetá Regio fitibunde animz

potentiz, & famelici apperitus: Quid mibi ef

detis l

atis II«

in cxlo, & à te quid volui fuper terram ? DDEUS

vice i

cordis inei & pars mea DEULS in aternum, — Pf.72.

in oA

Ex pradictis proin duo przcipua folidantur

principia: Primum , quód irreparabiliter inci-

w

dat in ultimam ruinam, qui non cognofcit fi-

ydo q

nem ultimum; alterum, quód pro ultimo fine

n qui

je v

cognofci debeat DEUS folus,

Verum, quanta fit dignitas, quanta felicitas

of d

:dol'CS SC'

& gloria, habere pro ultimo finem fummum

Bonum; lingua humana exprimere non valet.

"

a

O fi ille, qui ad hanc felicitatem nos elevavit,

( un&lï.'f-

at Q

etiam non faceret eandem agnofcere! O fi vel

unicus Divinz Illuftrationis radius diffiparet

inde t

intellectüs noftri tenebras, ad cognofcendam

. bonig

fufpim

propriam noftram dignitatem ! O quantüm

mutarentur intelle&üs noftri conceptus! quàm

ariantih

vilefceret in oculis noftris mifer ifte mundus !

yeoet

ficut ad flatum ventorum diffipantur nubes, qux

a

à fole circumdatz videbantur machinz deau-

TA

Iatz; ità ad fpirationem coeleftis favonii fu-

dvä(l n

blimes

p*

216

Prima diei. Differtatio fpiritualis,

of

v

blimes mundi conceptus evanefcerent. Et ficut

d

ad ortum folis difparent non tantüm tenebrz,

T r

fed & alia minora lumina; ità ad ortum quo-

&oty

qué hujus divini luminis difparerent non tan-

pas

tüm exantlatarum miferiarum tenebrz, fed &

Ad hoc

ts

prateritarum felicitatum fplendores.

probandum adduco ipfa. Verba Propheta:

qund

um

Quid mibi ef. in celo, & à te quid volui fuper ter-

verh]

v4n? David, quia tanquàm terminum fuorum

d r

defideriorum refpiciebat DEUM folum; nihil

mundi

inveniebat in codlo, nec defiderabat in terra,

Omne:

quod ipfüm fatiare poffet: non appretiabat co-

Traxdt

ronz Regiz fplendorem , non íceptri poten-

liam.

tiamn, non fublimitatem Throni, non Imperii

Yocan

Magnificentiam: Quid volui fuper terram ?. Ypfi

tn

licet extatico, & civi coelorum; ftelle videban-

dis,

tur carere influxu, planetz fplendore, cceleftes

YOtà

Hierarchie angelicis habitatoribus vacuz, An-

DIUVT

geli decore privati, paradifus gaudiis expers:

ta.ibu

uid mibi efl in celo? DEUS: Ecce pro requie

delc

fuà nidum ; Eccé unicum amorum fuorum

centrum, & metam votorum fuorum.

DEUS

Tnc

Qnt |

cordis mel, & pars mea DEUS iu aternum.

Ti |

Sed quare DEUM nomminat partem. fuam?

ET

quomodo erit pars, qui folus eft omnia , facit

d

omnia, valet omnia, poffidet omnia ? DEUS

pad

meus , & omnia, folebat dicere Francifcus Se-

Quo,

raphicus; & Raymundus Author duarum ar-

.

Iiea

tium interrogatus per

j

ocum à Scoto: DEUS

&D

qua pars efl ? íe monftravit confumatum Theo-

dén

logum, qui videbatur Scoto imperfeQtus Gram-

a

maticus; düm arguté refpondit: DEUS noh

RT

gt

»

hll

—

Oftenditur neceffttas cog;;g[ff;itäi ulrimi ?'c. 217

, Bf

DEUS eft omnia, . Et tà-

eff pars, fed Totum.

1 tenebrz

Mi Le-

men noslegimus: Pars mea DEUS.

ttum que

étor, verbum hoc plus fignificat, quàm fonatz

nom t

pa

rs in hoc textu plus eft, quàm pars, imó hle

r ll

toto; quia plus poffidemus,

. Md

pars eft major

quandó a

mamus,

& poffidemus DEUM folum;

Drophez:

dó cum Ipfo poffidemus alia, & di-

quàm quàn

7 /.'.pzr lil

vería bona.

In hoc ergó fenfu intelligendus

m luont

eft Propheta Regius, ac li dicerec: Filii hujus

hun; ril

mundi dividunt fua patrimonia in terrenis,

r im tettà

omnes avidam manum extendunt ad partem

tiabat Q*

rmaximám. Ifti magno ardore coacervant pal-

rj pott-

lidam, & fulgentem terre glebam; & hanc

Illi meliorem vite, & re-

n fmpet

vocant thefaurum.

um D

rum füarum fuübftantiam confumunt in foven-

y vidtba

dis, & nutriendis paffionibus fuis , tanquàm

voracibus belluis; & famem hanc continuamr

s d

yacu d

vocant fatietatem.

Alii in carnalibus volup-

jj exp»

tàtibus dulce bibunt venenum ; & habent pro

r r

deliciis. Alii in aureis catenis funt publica

"Bo

mancipia; & fplendidam hanc fervitutem vo-

p

cant Dominatum.

Sed poffideant miferi hi

1

meá pace has miferias non invidendas,

& fru-

etti juat

antur mortiferis hifce deliciis, pompofis hifce

infelicitatibus, iftis fublimibus & purpuratis

g, d

Me

D

patibulis: Hzc omnia aliis relinquo.

icum mihi refervo, pro Parte

cilos *

quod attinet, un

It

u

r

míea feligo DEUM: Pars mea DEUS, rudibus,

& DEI ignaris terreng Dignitates fablimes vi-

0

dentur; at veró iis, qui fidá mente DEI Maje-

u L^

f,q

ysGri

ftatem agnofcunt, etiam Regiz Dignitates vi-

[j

non Vi«

'iïlj !

lefcunt: que enim dignitas mundana

lefcat

j

218

Primadiei, Differtatio fhiritualis.

E.

lefcat ei, qui jus pratendit ad ipfum Altiffimum

€ur no

DEUM ? quam potentiam terrenam non afper-

DEUS

netur tanquàm nimis debilem is, qui afpirat

lrja:

ad poffeffionem ipfius Omnipotentis DEI?

fifci

DEUS corcgis mei, " pars mea D EU S in. ater-

ii

num.

luen

O te Felicen! Mi Leéctor, fi ifthec þrinci-

Áetras

pia radices egerint in cordetuo; hac fola co-

btwta

gitatio , quód DEUS fit finis tuus, quód fis

Tüone.

creatus ad fruendum fümmo Bono, füfficeret

enit

ad excitandam in corde tuo folidam letitiam.

ghloria

Subfifte híc paulifpér, & confidera; creatus es

bilius

propter DEUM: Major dignitas non eft pof-

ficux

fibilis, quatenüs non invenitur aliquid majus

Crent

immenfitate,

Creatus es propter DEUM; fe-

fhont

licitas magis completa dari non poteft; quia

luide

bonum melius optimo non datur. DEUS eft

ames

tuus ultimus Finis : quod pulchrius objectum

fidea

DEU

defiderare? quem thefaurum magis opulentum

confequi ? quale ftabilius bonum poffidere

tit p

poffes quam aternum? quàm infinitum? quàm

ffisQ

pulchritudine increatà confpicuum ? :DEUM

pothy

habes pro ultimo fine: non intilligis me? fa-

Serap

né non; quia fi bene intelligeres fcliciffimam

fitigí

hanc fortem tuam, ficut ille magnus Servus

fj

DEI, cui ad revelationem de fuá falute copit

tisig

exilire, & tripudiare cor; quod amplius reti-

Atn

nere non poterat, quin continuó afpiraret ad

DT

ccleftia, ita tuum. quoqué pra. inenarrabili

t 1

gaudio perfentifceres exultate cor, & cumDo-

Ts j

ore gentium exclamares: fi DEUS eft fum-

.Cmc

mum meum Bonum, & Finis ultimus * ah!

l ed

cur

li,

Offenditur neceffitas cognofcendi ultimi &« 219

huffimum

cur non r&fpuo cetera omnia, quz non fünt

onafti

DEUS ? Omnia arbitror ut. flercora, ut. Chriflum

i afit

lucrifaciau.

Magis igitur tibi declaro: non

s DEI

fufficit dicere, creatum te effe propter DEUM;

T

infupér frire oportet in quem finem particu-

larem creatus fis? forté, ut folummodó ipfi

fervias? hoc non foret magni momenti; etiam

c prito

fol o

bruta, faxa, Elementa, venti, tempeftates, doe-

qui s

mones quoqué ipfi ferviunt: Quoniam omnia

ferviunt. tibi.

Forté, ut folummodó propales

uficent

gtitiatm,

gloriam fuam ? multum hoc foret; ccli no-

eatus C5

bilius officium non habent, quam ut celebrent

facundo fulgoris fui filentio laudes Divini

& pof-

Creatoris: Cwli enarrant. gloriam DEI. . Sed tu

d mas

non tanrüm creatus es, ut illi fervias, ut illum

Uy. le

laüdes; creatus es, ut illum etiam videas , ut

d

ames,ut imiteris, ut illo frnaris, ut illum pof-

Dets d

oj

fideas; ità uniaris cum ipfo , ut efficiaris quafi

DEUS, participans per habitum gratiz & glo-

pulentun

riz perfe&tiones fummz Deitatis: Ego dixi Dii

quüdgrc

n! qu

eflis, & Filii Excelfi omnes.

Quid modó dicam?

poffuntné Angeli afpirare altius ? habentné

! pii

Seraphini finem füblimorem, ad quem alis ig-

Smc? h'

nitis fe fublevandos fperent? fruiturné DEUS

jcifimun

majori Beatitudine, & gaudiis magis defaeca-

; Sumi

tis & felicioribus , quàm contemplando , &

yc at

amando feipfum in omnem aternitatem? Igi-

ghus r

tur modó velis, modó non fis proditor anime

r d

tug ; Illucefcet, & non procul abeft feliciffi-

enam lll

mus ille dies, quo habitabis cüm D EO in eá-

uD*

"

dem calefti curid, quo triumphabis cumDEO

|

in eadem gloriá, quo cum DEQ affidebis ci-

TT

(

dem

(

230

Prima diei. Differtatio firitualis

ol

dem convivio, quo cum DEO de eádem Bea-

imoh

titudinis ambrofid bibes fuper eandem men-

Thedi

fam, quo regnabis cum DEO in eodem thro-

Dat

n0, quo geres idém fceptrum Regni füpremi,

tidiol

infern

jucundiffimi, imperturbabilis, fempiterni, Ifte

igitur eft ultimus finis, àd hunc tendit omnis

fuad

Ípes noftra; ulterius non. anhelant defideria,

t

aliquid majus fibi imaginari eft chimara , ali-

ag

quid.majus defiderare temeritas eft, aliquid

tratey

majus fibi procurare velle dementia eft; plus

Ydpo

homo requirere non poteft, nec DEU S plus

OX

concedere; hec omnia indubitatafunt. Scire

6Xpupr

modoó defideras: quomodó conducant in pra-

V d

xi hz maximi momenti veritates? tibirefpon-

plei f

deo: has effe medium confequendz utridsqué

Yettice

tüm temporalis, tàm zternz felicitatis, — Veri-

dii, i

tates ifte bené agnite animam reddunt im-

&O ]

perturbatam , & cun&tis rebus terrenis Supe-

gus.

riorem Olympum ; & fufficiunt, ut te faciant

dtplor

fapientem , & contemptorem omnium , quz

Illm Ve

non funt DEUS.

Et , primó: Supponendo

fün! ]

id, quod tibi remonftravi , de quo conqueri

DO

poteris? Forfitàn repones ? ah! fanitas mihi

Ti0n of

Ti ad

deeft, amici me perfequuntur, parentes mortui

funt, potentes me opprimunt, per violentiam

ln i

"

Por

adveríe partis, & fraudes advocatorum gra-

vifimas perdo lites; in fummá fum infeliciffi-

Tandh

mus mortalium: pro me in celo ferreo om-

iC fio

nes conjunctiones funt ecclypfes, omnes ftelle

IsBea

cometz. Iíteforté tuz funt querele? fed di-

Qmd

cito mihi : nüm tales jacture temporales vel

mChio

in minimo przjudicant faluti aterng ? quin*

imó

T

Offenditur neceffitas cogno[cendi ultimi &r. 231

OR

—

dem Bo

imó he ipfz funt verum , & forlitan unicum

lem m«

medium ad zternam falutem confequendam.

dem tht

Damna proin tua funt imaginaria, & planctus

j fiprem,

ridiculus.

In hoc mundo degis, ut debelles

erni, 1l

infernum, & aquiras Regna coleftia; cotera

omnia non juvant ad propofitum.

Reflecte

Vdit omi

te fupér principia tua, & refpice finem tuum;

delide

1414 , d

& agaofces omnes fortis finiftrz cafus effe ex-

trà te & de te aliud non ferire, quàm umbram,

; diqi

| efh' pL'ï

vel potius veftimenta.

Quid diceres de illo

(US plu&

Alexandro, vel Julio Cafare, qui ftricto ferro

expugnans Regna, prorumperet in plan&tum,

, $at

yinpre

& delperationem; €ó quod fagitta hoftilis ex

birepor

galeá fud abftulerit cryftam , ejüsque attigetit

verticem? nonné forent pueriles tales Alexan-

ii

.

Vef[:

dri , & ftolidi tales Cafares? Idem de teipfo

s.

eddr i

ferre judicium oportet: In bello degis, belli-

geras pro Regno aterno, beato, coelefti; 8c

r Ut

deploras jacturam pluma alicujus, qua ad fla-

Ti

nnud » quZ

tum venti avolat? O Aegui,rerímque oblite tua-

rum! leva oculos, refpice finem ultiinum , in

;upponcn

;

DEO continentur omnia; & quidquid DEUS

1 C()nqwï

non eft, nihil eft. Bona hac terrena compa-

bnits

yt

rata ad felicitatem aternam funt. ftille maris,

nies

funt fcintillz folis.

j

