tore, & odifti; pro Genitore , & occidifti;

putr,

pro Redemptore animz tuz, & conculcafti ejus

ESUS

Ííanguinem; pro amantiffimo , & liberaliffimo

j flatuo,

Benefa&ore, & impugnafti ejus beneficia; imó

onmne

juxtà effatum $.Auguf. Quafl. Evang. lib. 1.

m

Dum per peccatum Divinam refpuifti gratiam,

O

o N*

aufus es fpuere in faciem DEI altiffimi.

magna malorum omnium, & abominationum

r

Doi i

abyífus! in quam pracipitat peccatum mor-

tale,

p

II Sed cür adlniiï&i tàm énormes excef-

1& g

fus? certé,fi potuiífes lucrari totum mundum,

T)

& frui omnibus divitiis, & deliciis per multa

Íecula cum levi tantüm offenfione DEI; nunr-

f

quàm hanc admittere debuiffes,

Omnes iftz

felicitates. non. continent in fe tantüm boni,

] pïä*

quantüm mali continet in fe vel unicum pec-

| nol

catum veniale, Quod ergó motiyum te per-

t

movit ad perpetranda tot, & tàm gravia pec-

ii

cata? feriá id mente perpende; & cognofces

motiva tua fuiffe vanitates, chimeras , phanta-

Ad con-

6 p

fticas reprefentationes, & res nihili.

fervandum vermiculum occidere Regem; pro

quie

[

are«-

1420

Diei tertia,. Meditatio IV.

ïz-r,:

arenz granulo deftruere montem auriferum;

I-'—rïnci;

pro pomo deftruere mundum; tolerabiliores

l. Co

fs re

funt dementiz, quàm propter creaturam ali-

quam offendere DEUM.

DT

JI. Ahamantiffime DEUS! qui intellectui

lsred

smeo conceffifti illuftrationes; concede & vo-

tuding

luntati affe&tus, & lachrymas Jeremiz, fac ut

inm

cum ipfo dicere valeam: Offendifli mibi, percu[ft

-

Yl

fnda

femur meum, confufus [um, & erubui. Jerem.31.

Dolor ifte fit mihi pro refrenatione peccato-

tlem

yum, confufio hzc fit mihi pro reconciliatione

Dtm,

cum tuá Sanc&iffima Diviná gratià: Ef confufio

gtatia

adducens. gratiam. Ecclef. 4.

jtopo

peccat

Jamnolipeccare,nà detevius tib? ali-

Wnt

quid contingat. Joan. s.

——

lm

P. II. Confidera : relapfus in peccatum

conf

periculofiores , & perniciofiores effe quam

Yatm

o

oit in infirmitati-

primos lapfus; prout contin

mmql

bus corporalibus,

Ideó Apoftolus dicit: Jllos,

N0

qui femel illsminati guflaverunt, quam [uavis fit Do-

tens!

minus, & quam dulcis Spivitus ejuss. & poflea veverfi

fum

funt. ad vomitum peccati , impo[fibile effe renovari

l

ad penitentiam : dicit impoffibile, id eft valdé

difficile. Prout exponunt huuc textum aliqui

i

SS. Patres.

Graviffima hec difficultas prove-

nit; quia lapfus gravior, & peccatum incom-

parabiliter majus eft, quod committitur à tali

C()h

femel illuminato ; proüt foret majus delictum

Cüp

alicujus fubditi rebellis in fuum Principem, hu-

Hib1

jusque gratià jàm femel liberati ab extremo

H

fupplicio; fi 1terató contra gratiofum hunc

lüte

Prin-

* X2lY

——

Recapitulalio Exeréit: pradidl: Ó motiy

ifenum;

Principem füuum proditiionem moliretur,

biliors

H Confidera : peccatorem recidivum diffici-

run al«

lius refurgere, ob magis radicatam pofleffio-

nem, quam diabolus prztendit in animam ta«

vellechi

lis recidivi peccatoris; ob habitum, & confue-

TA

tudinem peccandi, qua paulatim convertitur

» fct

in naturam ; firmatur in obftinatione, & de-

j pj

volvitur ad defperationem, & impanitentiam

rem j

finalen. Quia DEUS magis irafcitur contrà

Veccato«

talem peccatorem , ob majorem ingratitudi-

fiationt

nem, & infidelitatem , eique negat

uan

cfif

gratiam efficacem,

Firmiffima proin facere

né unquàm relabamur in

propofita neceffe eft,

peccatum mortale,

III, Ad S. M. Magdale-

; uli-

nam te converte, eamque inyoca; ut invictam

illam tibi impetret ab amantiffimo Salvatore

at

conftantiam, quà ab illo momento, quo Divi-

u

nam agnovit bonitatem , & peccati malitiam ;

nunquam revería eft ad perniciofas occafio-

gmitdte

J

pl

l

J

lj

^

nes, & priftina peccata.

O Sanétiffima pceni-

D

tens! junge lachrymas meas lachrymis tuis:

um

fac me tecim plaugere,

g

INemo mittens manum fuam d ara-

l d

trum , C vefpiciens vetrb, aptus efe Regno

; Jiqi

orove

DEI. Luc.9.

jncote

P. III, Inveftiga caufas relapfuum , quales

il

communitér funt: fe reputare fanum ante xe-

diuf

cuperatam fanitatem Exponerefe aé&ri, & actio-

sm,h"'

nibus laboriofis,id eft negotiis Spiritum diftra-

£

i

irmi-

qrem

hentibus, & periculofis, durante adhüc in

. u

tate, Non uti remediis prafervarivis , id eft

non

[j«

122

Dieitertia. Meditatio VT.

Tui

non fugere occafiones peccandi, &Aflicgligcre | vorel

fpiritualia exercitia le&tionis facrz, & oratio-

u f

nis mentalis.

Ts (

Nimium confidere in propriis

viribus, & receptis à DEO gratiis, & Illuftra-

t quo

vadi

tionibus, quin omnes in acceptis referantur

Gratiz, & Mifericordie Divinz, quz profun-

x

diffimá humilitate femper imploranda eft. II.

TW

Q

Perpende, Remedia pro przcavendo relapfa

linti

caufis prafatis effe € diametro oppofita , qua-

lia funt: femper fe reputare infirmum , fpiri-

Cuifm

tualibus vacare exercitiis, & orationi mentali,

uná faltem hord per diem. Fugere omnes

n

peccandi occafiones tanquàm peftem, & mor-

tem; petere à DEO colefte lumen, & auxi-

Gd

lium.

Veri denique poenitentes juxtà S. Pau-

M

femd

lum vivere debent tanquàm mortui refufcitati;

fi quis naufragium paffus, & aquis marinis fub-

I

merfus, refufcitaretur ad vitam per miraculum;

à h

T n

O quantá folicitudine talis fugeret mare ! Eo-

dem modo fe paenitens cuftodire debet, & fu-

li

gere occafiones peccandi.

Perpende infuper,

quid faceret damnatus, fi per hypothefin li-

Mdf

beratus eifet ex inferno à DEO ? quàm feve-

ram ageret poenitentiam? quantá cautelà fe

sU

contineret à mundanis vanitatibus? Tu modó

E

DI

per DEI gratiam liberatus à peccato mortali,

cum Propeta Regio dicere potes: Dominus

Á

erüt animam meam ab inferno inferiori, P. 8s.

Ya

Tanquàm refufcitatus igitur ad vitam per mi-

E

raculum , vitam tuam conferva; & pofthàc

E

cave, né moriaris unquàm per amiffionemDi-

i,

lia

vin& gratiz.. III, Poftula à DEO magno fer-

vore

r

Recapitulatio Exercit: pradidi: Qnotiy: 123

vore bonum Perfeverantiz , & fupplex roga;

gliggrc

Qfatlo«

ut ficut Ipfe conftanter manlit in cruce, & ope-

TOptiis

ratus eft falutem tuam usque ad mortem; ita

tu quoqué femper vivas crucifixus pro confer-

Iluftae

erantu

vandá gratid fu4 Diviná.

Ad hanc intentio-

YOftne

nem pro advocatá invoca Beatiffimam Virgi-

nem. Sapius ferventi affe£tu Dominum pre-

t 1

rehp

care: Domine DEUS cuftodi in aterniin banc vo-

luntatem, Paral. 29.

Vel cum Pfalte Regio:

, Qu«

Confirma boc DEUS, quod.operatus es. Pf. 67.

, fir

jentali

Spirituales Dosfina.C3 firmaPropofta,

omnts

Iftof«

I. Peffima negotiatio illa eft, qua fit pec-

cando: dare videlicet omnia pro nihilo.

quxi«

II. Sufficiebat Judzis Chriftum crucifixiffe

S b

(citat

femel, tu Chriftiane quotiés illum crucifigis ?

III. Bis mortuus nunquàm fuit refufcitatus

nis lil«

à Chrifto , & tu totiés oppetere mortem ani-

ulum;

ma non times*

1

IV. In falfa fecuritate confiftit verü periculü.

t,ölf'

V. Nérevertaris ad a&tum peccaminofum,

Müpeh

neceffe eft collere habitum.

din li

VI. Revivifcat igitur in corde meo JE-

j -

Potius mori ftatutum

«li f

SUS, pereat peccatum.

eft , quam offendere DEUM ; potius pati om«

imod

nia tormenta , quam peccatum admittere.

Qortay

Amittere omnia paratus fum, modó confer-

yon!

vem gratiam, & amicitiam Divinam. O mi

DT

ESU! concede mihi Spiritum , & fervorem

/

er n

Apoftoli tui , ut cum Veritate dicere veleam:

fiic

pO

Certus fum,quia neque mors, neque vita, neque crea4-

(2

p-

1ura alia poterit nos feparare à Charitate, qua eft in

DIS.

yoft*

Chrifto $ESU Domino noftro,Rom. 8.

yoté

x24 . Diei tertia.. Differtatio fbiritualis.

RC

£

Tüm n

ttpo

ficti

)

DISSERTATIO SPIRITUALIS

i

fity (

PRO TERTIA DIE.

atbro

ARGUMENTUM.

üt&

que i

JDeordinationi, 69 s»alo peccatà unicum

r

vemedium cffe peuitentiam: banc licet arduam

h

nece [fario ampledendam effes Ponitentiam fape

Vg

fapitis fal[am effe, nec covrigere errorem, fed ab-

tà ali

.

fcondere, & duplicare: Requiri aliquas conditio-

t (

n165, ut penitentia fit proficua, C feria.

licis

Tnun

Omo creatus ad fuüblimiffimum illum,

atde

I.H

& feliciffimum Finem, ad fruitionem

dece

fummi Boni in omnem aternitatem ; terram

T4li

amplius attingere non dignetur, nifi generofo

hD

pede contemptus; deftinatus ad pofleffionem

1 |

codleftis , & immenfz Monarchiz , Regna ter-

Tnfe

rena tàm parum refpicere debet, quàm parüm

u

Rex Diademate corufcus refpicit tuguria pau-

Adäi«

peris rufticelli,

Terrena omnia coràm DEO

&

nihil funt, & nihili eftimari debent ab illo, qui

fs

deflinatus eft ad aternam Beatitudinem , &

lh

DEO tanquàm fümmo bono frui defiderat.

Vor

Apodes, feu volucres Paradifi (ut vocantur )

p

nunquàm attingunt terram (pedibus enim ca-

hu

rent )contemplantur fydera, & nutriuntur rore

tun

cali, ficque non capiuntur vifco, nec nidi eo-

runm

I«

Wt

Deordinationi, ?imala pecer unie: &é, — 135

:

rüm infidiis venatorum patent, "Taliter vives

!

L

:

:

re oportet omnem illum, qui oculis fidei re-

fpicitin cclo nobiliffimum Finem füuum: Ter-

À

JAUS

rena omnia actutum deferit, coleftibus occu«

patur, fixis oculis lucem zternam contempla-

tur, cclefti cum Angelis nutritur manná , &

[

ambrofiá, ac rumores feculi tàm parüm atten-

dit, & curat, quàm parüm curat aquila regalis,

quz fuprà nubes volitat, latratus canum, Spes

Vinicu

eft aurora felicitatis, aurora non folüm eftfig-

t udus

num , fed Principium, & Pars Diei.

Spes z«

jun fip

ternz felicitatis non folim eft pignus, fed cer«

il d

ta aliqua ejusdem participatio. Illa ante or«

audtite

tum folis difpellit tenebras ; ifta ante ortum

lucis aterne obfcuras moftasque propulfat

mundanz fecilitatis umbras, n fummá; qui

" illumx

ardenti defiderio fertur ad coeleftia, antequàm

uitionei

decedat ex hác vitá preguftat Paradifi delicias,

; tern

Taliter vivit, qui totalitér fpem fuam reponit

enerol

in DEO tanquàm fummo bono, & ultimo Fi-

effont

ne; hocque fuit argumentum primi difcurfus,

TU (£[«

In fecundo remonflrata eft horrenda. humani

il païlïm

generis ftrages, qua à Proto-Parente noftro

yja pl*

Adamo ortum traxit; dum refpuendo verum,

LmD /

& Purum Bonum, pro pomo vetito arboris

] in» quf

Ícientie boni & mali, miferé prolapfus eft

Yny

in purum, & extremum malum,

Pecca-

t

tor ex Angelo degenerat in Beftiam, ex fa-

pientiffimo evadit ftultus, ex immortali mori«

Ocantuf

bundus,ex Rege coronato mancipium catena-

enim e

qtul t l

tum, ex amico DEI hofts infenfiffimus, ex ha-

d*

rede aterne Bcaritudinis reus aterni fuppli-

n

1

cii;

126 JDieitertia. Differtatio fpiritualis.

l

—

cii; & pelfimum eft; quód, düm per mare la«

unia

chrymarum deberet extingue

re flammas pa«

lp

rati fupplicii , & abluere maculas peccatorum

Ad il

fuorum, ftulté lztetur in propriá ruind, & ex-

ttnti

altet tanquàm trophza fuas abominabiliffimas

toní

confufiones.

O Peffima peccati conditio!

—

velyl

alique infirmitates non cognofcuntur, donec

hàri;

reddantur incurabiles : fic peccatum claudit

iny

oculos ad mala prafentia, ut pracipitet in fu-

hon

tura; tollit cognitionem culpz, quandó hac

tispe

maximé conduceret ad emendationem, ut il-

dhr

lam reftituat feró nimis in inferno, ubi reme-

toper

dio amplius locus non erit, nec fpes ulla emen-

& me

dationis fupererit.

lnoe

II. Ad tot;& tàmgraves deordinationes pec-

Evang

cati emendandas fola remanet, & abundé fufficit

Mire

Sola dixi, quia ad avertendam in«

penitentia,

Íimar

firmitatem, & mortem fpiritualem non tantuüm

Veniri

imminentem & futuram,fed etiam prefentem &

Jmpajj

pravalentem unicum remedium eft; & hoc

Mij g],

primarió ad ample&tendam poenitentiam fti-

) pm

mulare debet. — Quandó inter inulta media in-

k

quiritur optimum , meritó mens haret dubia:

Yittn

in hoc veró genetre non conceditur electio,

ais

Vl

quia ad evitanda mala extrema, unicam, & cer-

phit

tam ample&ti neceífe cft falutis femitam, Pec-

Den

catum eft perpetratum , hoc perpetrato deli-

ate

berationi locus non eft, — Sententia eft lata, &

Gd

Decreta Divina confiliis humanis non 1mmu-

Quis

tantur, Media ad placandam indignationem

[//] fi

Divine Nemefis ab eádem fuünt determinata,

Den

nec penes noftram ele&ionem eft id , quod

Mis) !

uni-

—— [

Deordinationi, c» malo pece: tinic: Ó 127

are h«

unicé dependet ab alterius voluntate. Quid

s pi«

igitur poft peccatum reftat ? vel peena aterna

TO

&«

ad illud caftigandum; vel temporalis pceni-

tentia àd illud emendandum.

Aliud medium

lifimas

non fupereft , alterutrum feligere neceffe eft,

nditio!

vel plangere, vel ardere ; vel conteri vel dam-

dontt

nari; vel lachrymz poenitentiz , vel ardores

cladit

fempiterni. In parvulis peccatum originale

T2

non deletur, nifi lavacro Baptismatis; in adul-

o hat

tis peccata actualia non delentur , nifi fonte

Qu

achrymarum animz poenitentis, Ut ex JEgyp-

i reme

to perveniatur in Paleftinam, feu Terram lacte,

;CIanl'

& melle manantem , priüs tranfire neceffe eft

mare rubrum poenitentiz,

San&us quoqué

(spe

Evangelifta Joannes ante Thronum DEI vidit:

k fu' ACif

JMare vitremm, Àpoc. 4.. Per quod nobisin-

damis

finuatur, fine amaritudine cordis contriti per-

gantun

veniri non poffe ad eterni Regni felicitatem,

nen

JmpolJibile efl ; ut anima pofl peccatum ad Thro-

&v

mum gloria perveniat, nifl mare penitentia navigane

an 1

o pervaferit.

D1on. c. 16t.

edian.

Adhos durz neceffitatis fcopulos, tanquàm

dub

vitrum confringuntur debiles illz, &8c fri-

k&lOy

volz rationes, quas potens proprii amoris fo-

a

phifta excogitavit , ut difuadeat hominibus

r

poenitentiam,

Poft tot annos, ait ifte, emen-

, d

dare vitam, & pravos peccaminofos habitus,

"

Jatà

fenefcentem in vitiis regenerari in virtutibus,

j

quis poterit hoc evincere? Quomod? poteft bo-

[ionfm

amo rena[ci , cum fit fenex ? Et tamen hoc. exigit

.

jint

e&tis chariffi-

pomnitentia, Elongare fe ab ob

)

q

mis, deferere confuetudinem peccandi invete«

i -

ratam

Jff«

D

—

128 Dieitertia. Differtatio fpiritualis,

ratam , convertere proprium corpus in came

f

WYe

pum certaminis; pugnando contrà fenfus,

contrà appetitus, contra naturz inclinationem;

Wt no

perfuadere (ibi crudeliorem, & magis infen-

&am

dindi

fum hoftem fe non habere, quam feipfum;

—

verita

quis non expavefcet vel ad folam horum re-

cordationem ? Et tamen fcriptum eft: Quwi

LOT

vult venire pof? me , abneget. femetipfum. — Luc. 4«

guii

Et hoc vult poenitentia; mortificatio videlicet

libil

eft, quz vitz noftre tantüm auffert, quantüm

dim

aufferre poteft mors; quinimó mors unà cum

vols

bonis auffert quoqué neceffitatem, & defide-

Attt

rium habendi; hec autem ita nos privat ter-

j r

renis, ut nobis relinquat duram neceffitatem,

| Mf

Hzc in vivis agit

^ Aibig

& defiderium eorundem.

funeralia, antequàm expiret anima , fepulturze

| u

tradit corpus; moritur deliciis vivorum , &

| o

ln nyi

nihilominüs non concedit requiem mortuo-

rum. Ur,qui vivit,jam non fibi vivat. 2. Cor. $.

1 pa

Va mihi! fi horum

Et hec eft Poenitentia.

BU

enarratio terrorem injicit, qualem injiciet ho-

qui f

rum praxis? fi hujus initium tàm grave eft,

Nuip?

eritné poffible hoc violentum perpetuumt

i.

Dtohy

eritné poffibile, ut homo intrà paucos diesnon

Tiv

refugiat hanc arduitatem , & poeniteat de hác

mägn

ipsá Poenitetiá ? Né te decipi permittas( cha-

-

LY

rifime) omne illud, quodin cruento hoc Thea-

np1

tro arduum occurrit, quantó difficilius eft na-

T

turz, tantó facilius eft gratiz; gratia enim

t

omni momento tibi ferre auxilium parata eft.

lm

)

Certus efto, omnia poffibilia effe volenti.

In

D

vitd enim fpirituali velle non diftinguiturà pot-

ï

l

lbi F

$

j

Deordinationi, & malo peccsunic: &c. — 139

LO RTANMEPUNE

——

- Caifle

fe , quia nec fine Diviná gratid tàm fortis es,

[Cnflls,

ut velis; nec cüm Diviná g1atid tàm debilis,

ut non poffis.

JHie qui allicit voluntatem,

onatis

inftts

etiam fubminiftrat vires, & potentiam fe emen-

plni

dandi: Qui dedit velle, dabit &* perficere.. Haec

I f«

veritas eft irrefragabilis. Quantumcunqué pec-

:

cator fit inveteratus, & malo immerfus, cum

L

gratià Diviná agere poterit poenitentiam. Pof-

delicdt

fibile hoc eft ( reponis ) fed durum, fed ar-

antut

duum , & tantz difficultatis, ut ex mille qui

j um

volunt agere pornitentiam, vix centum illam

dCüdC-

agere incipiant , & ex centüm qui agere inci-

4t teTe

piunt, vix duo ob maximam difficultatem il-

wcmf

lam opere compleant, & ad finem perducant.

i ag

Arbitror ego te crraffe in numero; fed quid-

quid fit de hoc, folüm aífero : tibi confultum

pukurï

iif &

fore, fi fis de numero iftorum paucorum, ut fis

in numero electorum; defidera effe de nume-

;or

ro paucorum, fi vis effe de numero falvando-

o f

rum.

horum

Ponnitentia ardua eft, non abnuo ; fed

ic o

quis fine magná arduitate magnum quid obti-

nuit? deorsum facilé curritur, fed fursüm fine

W h

tt*

profufo fudore non contenditur. . Undé zter-

jcnot

na veritas atteftatur: Regnum codlorum fine

magná violentià non obtineri, Ztegmum celo-

de hi

3 Cha'

vIün vim patitur, C violenti rapiunt illad. Matth. 11.

( Theï'

Anputas panitentiam magis arduam effe vitá

nautarum, militum , venatorum , & fabrorum

dim

, ao

ferrariorum ? Et tamén certum eft, quód plu-

rimi per decimam partem laborum illorum,

J o

per quos fibi comparant infernum, comparare

Ponitentia

D.

fibi poffent celeftem gloriam.,

F3

ar-

fo

136

7

Diei tertia. Differtatio fpiritualis,

—

2nm.

ardua eft: fed quam. ob caufam? forté proe

vilta

pter reftitutionem, ad quam obligatur ? fed

qf65,

quot homines prodigi per ludicra, per jocos;

per lufum immodicum fponté depauperantur?

Cipiur

wbi te

quam ob caufam panitentia fit adeó diffici-

lis? forfitàn propter violentiam, quam fibi.in-

ddic

modo

ferre neceffe eft contra pravas animi paffiones

quli

& habitus? fed quot aulici primo die, quo au-

PT

lam frequentant, ex refpe&tu humano difcunt

Teint

refrenare paffiones maximé effrznes, quz

multis annis in ipfis przedominabantur? Forfi-

fintt

&il

tàn Poenitentia tàm ardua eft ob aufteritatem,

& afflictationem corporalem? Cleantes, Pit-

Tedy

T

tagoras, Diogenes rationibus fuis Philofophi«

noli

cis, & chimericis argutiis fuffulti plura patie-

bantur,quàm que patiendarequiruntur pro ob

Vàt (

tinenda noftrà zternà falnte,

et

Non abnuopce-

nitentiam veram effe difficilem ; fed ob hanc

celi

Ihin

ipfam caufam generofo animo amplectenda

€ft , ut per generofam hanc animi Refolutio«

a

|

nem Ponitentiz arduitas, & amaritudo dulco-

yetur, & minuatur.

fiti

Jugum à DEO nobis im-

pofitum in fe durum, dum fponté eligitur, fua-

d

$0

ve efficitur: Tollite jugum imeum fuper vos, tollite,

mon imponatur ( ait Bernard, Tra&t. de dilig.

[0&

T

Doc.) & tigc invenietis requiem animabus ve[tis,

Non diffitcor : Panitentia quidem ardua eft,

[

te

fed tamén inevitabilis,

Poft peccatum omne

mortalium genus damnatum eft ad ponam j

Y

Terra ifta defertum eft ex fpinis, & tribulis;

ter

vita noftra eft exilium coeleftis Patriz,

Core

)

pus noftrum obícurus, & fortens carcer eft

Do

ani«

h

Deordinationi, & malo pece: unic c, — 13X

:

—

anima peccatis obnoxia.

- Chinenfes fxpius

€ pro

? fed

vifitant captivos fuos, & fiquos inveniunt ala-

cres, & bene paftos, ftatim fufte crudeliter ex-

jos

cipiunt ; afferentes: dedecus effe, utin carcere,

FAntur

difcs

ubi reclufi funt ad caftigationem , vivant tam

obifcum eodem

fibiite

delicati, JuftitiaDivina agitn

]

modo: captivos nostenet in i

H

loseapcere , ex

iiionts

mifta David :

quo liberari cupiebat Regius Pfal

Juo. pI

& vult nos vive-

difcunt

Educ de cuflodiá animaim meam,

re inter tribulationes ; fi fponté illas patimur,

» qu

fünt minus acerbz, & magis meritoriz; Íi coa-

Fotl

Q6 illas toleramus , carent merito , & DEUS

tatelll

reduplicat tribulationes , & animi amaritudi-

$, Pn'

nem, Mundus eft locus Panitentiz : velis,

»fophi*

nolis, pati tamen neceffe eft. Quid ergó ju-

| patie-

vat conqueri, quod pati fit difficile,fi non pati

0 00«

eft impoffibile? fubjacere flagellis omninó ne-

uopo

zctamén

b hant

ceffe eft.. Multa flagella peccatovum :

minus acerba forent, fi proprià manu, & fpon-

:äenda

té arriperentur.

olitio«

IV. Verüm : fi cor tibi eft tàm durum, ut

duo

rationes adductz, quarum qualibet te movere

bis i

»

deberet, omnes fimul fumpta te non moveant;

TAT

10f

ego refummendo à capite, in medium produ-

co potentiffimum omnium addu&tarum rati

O«

num achillem ; & ut ultimató demonftrem, &

Wj/i?iï

te convincam, denuó tibi propono ( quod ve-

ua e

teres nominabant ) ultimum telum , abífolutam

o

Celeberrimus noftri

videlicét neceflitatem.

tl

temporis Belli-Dux,in negotiis bellicis audire

ul |

noluit verba illà excufatoria: non poffum, ve

Qu« )

poffibile non eft. Qui vitam fuam venalem

( d

,

L 4

[9 $]

n

m

132

Diei tertia. Differtatio [irtualis,

p

ll«

expofuit militiz ,äegct-þoiïeäld,—quod vide-

end

tur impoffibile,

Guflav. Rex Suecie,

Poteft-

fudea

né contingere aliquid accerbius morte ? fed

tentia

morti fe exponere eft primus coutractus mi-

Tions

litia.

Qui atrociffimam mortem fuftin

ere pa-

àdne

ratus eft, ftulté cedit difficultatibus, quz

in vità

teftac

contingunt. Jàm ad propofitum: Poenitentia

| pond

ardua eft; fed fimul neceffariaz Pro animá res

orni

ef. 1.Mach.1z. Vita eternüm gloriofa pe-

lore

riclitatur, mors aternis cruciatibüs afllictiva

! du

imminet,

Quid acerbius, & horribilius tibi

bis?

accidere poffet, quàm privari coclefti glorid?

COnj

DEO fummo Bono in omnem &ternitatem?

Ettar

quid atrocius? quàm innatare immenfo flam-

iC

marum infernalium oceano ardentem, fitibun-

k

dum, fatifcentem, defperatum, inimicum Chri-

Tüor

fti, & tuiipfius in omnem aternitatem? fine

E

ullo fine , fine ullá mitigatione poenarum tàm

Tiatr]

atrocium ? Et hem! Eodem modo audite, &

t

obftupefcite O peccatores!

veftra periclitatur

falus,

gitn

qui offendiftis DEUM graviter. . Huic

Ml

veftra falus exponitur periculo;tàm certó, quàm

Mde

manifefto; periculo tantó graviori & propin-

dici

quiori, quantó brevior eft vite vefirz ca-

of

duce curfus, periculo, à quo ut liberemini, re-

d

quiritur tanquàm medium unicé neceffarium,

d

Poenitentia, Et nihilominiis dicere audebitis ;

[

penitentiam effe arduam? O Anima nobilif.

at

fima! & pretiofo Chrifti Salvatoris Sanguine

[

(:

redempta ! cur tibi ipfi adeó vilefcis, ut per

m

profufam unicam füdori

L

I;;

s guttulam , per pro-

1

D

j

t

:

fufam unicam contriti c

ordis lachrymulam, ex

Q

Crus

[

Deordinationi, & malo pecc: unic: &c,.— Y33

crudcl'ifïimäluciferi?yränäïä& teredimere non

Poteft-

ftudeas? Quantumcunqué difficilis fit. poeni-

:2 fed

tentia, neutiquàm tamen eft murus zneus, nec

( fl«

mons marmoreus, & adamantinus, ut neque

ad neceffitatis impetum rumpatur.

Quid po-

e pl:

in Yità

teft accidere difficilius nato Principi, quàm de-

jtenti

ponere fceptrum, & vivere privatum? nihil-

imi t

omninis hoc fecit Lyfimachus , né fitim unius

o

horz tolerare cogeretur. Et tu ad evaden-

du

dum ardorem, & íitim zternam hoc recufa-

us tibi

bis? quid horribilius, quàm oculis apertis fe

lorii?

conjicere in medias magni incendii flammas?

Et tamen hoc fecit Annon cum univerfío exer-

a v

f«

citu Carthaginenfi,ut effugeret gladios hoftiles,

ubune

fe conjecit in ignem ; & ut evitaret unum

Che

mortis genus, fe expofuit atrociori. Et tibi

[? fmc

accidat difficile, ad evadendam mortem zter-

m t

nam fuftinere unius faville ardorem? Quan-

jtt, *

tumcunqué difficilis fit poenitentia; ubi ftrin-

git neceffitas, difficultas omnis facilitatur. Te

li?

Faic

adhortor quidém, ut jejunes in pane & aquá,

qn

ad eflugienda aterna inferni tormenta; fed

dicito mihi, quot addi&ti militiz infuftinendà

.Opmc

u

obfidione jejunant in pane arido , & aquá for-

1i, fee i

dibus & vermibus fcatente? Te,utut debilis es,

l

adhortor ad fufcipiendas longinquas, & in-

rium,

l

Ditis

'

commodas facras peregrinationes pro falute

Vil«

animz; fed dicito mihi: quot infirmi pro re-

cuperandá falute corporali periculofa, & maxi-

n

[ x

.mé incommoda affumunt itinera? Steph: Bi-

net: conf, infirm: refert de fene contracto , &

pïO*

podagrico, quàd, dum ab aliquo homine men-

"m

lls

$

tc

AE I

I

334 Dici tertia. Differtatio [piritualis,

te capto impeteretur fclopeto, celeritér auf-

m

fugiendo acutiffimos pedum dolores evicerit,

]ivid

nervos contraétos refolverit, & maximam na-

fim

turz violentiam intulerit,

Hac arma ignitg

lm

podagricis pedibus addidére alas ignitas, &

tibif

expeditior fuit pes podagricus à panico timo-

ts i

re, quàm caput ftulti à ftultitiáfud, Te deni-

TeQu

qué adhortor , ut ad effugienda aterna tor-

detd

menta ferreis corpus tuum caftiges flagellis,

te

fed quid ufitatius, & nature conformius, quàm

p

ferro exponere manum , ut defendatur cor?

Tun .

membrum . abfcindere , ut confervetur vita?

fum |

nunquid vel ipfa bruta animantia hoc faciunt,

ld

in quibus fine lumine rationis folus operatur

Kf

apperitus? Quam igitur difficultatem mihi ob-

conf

"

D

icies, que te ab agendá poenitentià abfterreat:

Va

perpende, quód illam omninó evitare non fit

de

in tuá poteftate: ut illam agas in prafenti f2-

culo, in libero tuo eft arbitrio , ut illam agas

i'?m

dih

velin hoc, vel in futuro, neceffe eft ex irre-

N

fragabili Diving Juftitie Decreto. Poeniten-

infe

tia eft neceffaria, tempus pcenitentiz eft arbi-

üt

trarium : modó illam agere tolerabile eft &

t

meritorium; illam agere poft mortem, into-

) .Sin

lerabile eft, & infruétuofum, In inferno, ait

ftij,

S. Auguftinus in Pfalm, 137. Perpetua eft poz-

| lis

nitentia, & nulla falus peenitentiz,

Idem at-

qi

teftatur zterna veritas: Pamitentiam agentess

|gq

& pra anguflia Spiritás gementes. — Etiamfi proin

| p]a

requiretur poenitentia tàm rigida, qualis hucus-

r

qué defcripta fuit, & qualem egit Guilielmus

for

afperrimis corpus fuum contegens ciliciis; Et

Hiero-

&d

4

' f'

——

Deordinatz'ovni, & malo pecc: nic Ce, — 138

r a.

Hieronymus faxo pectus fium contundens, &

jcerit

lividum reddens: nihilominus ob adduéctas

If D«

tàm convincentes rationes dementia foret ta-

ignita

lem poenitentiam non ampleéti.

Qualis igitur

I

tibi fupererit excufatio? fi nulla ex memora-

tlImo«

tis rigidis poenitentiis à te requiritur ; fi folus

deni«

requiritur animi dolor, & peccatorum tuorum

| t0f«

deteftatio? fi folüm requiritur, ut vivas juxtà

gcllis,

re&tam rationem , non juxtà perverfum pro-

qun

prii amoris dictamen; ut homo, non ut bru-

COF:

tum animal ? Mercator lufu inmmodico to-

vit?

tum Patrimonium perdens, nunquid amaré do-

ciutity

let de tantá Bonorum jacturá? Belli- Dux cul-

tatur

pä fuá amittens victoriam , nunquid extremé

oD«

confternatur? Filius cafu fortuito. occidens

treat

Patrem , nunquid implacabili afficitur dolore?

o t

adeó; utproprio Sanguine compenfare erro-

t

rem defideret? Tu peccando quasi per jocum

1 agZS

dilapidafti non Patrimonium terrenum , fed

du

Regnum aternum: victas dedifti manus hofti

jittfe

infernali ex animi abjeCtione , cum jacturá li-

at

bertatis, & vitz: propriá manu occidifti Pa-

d

trem tuum, qui in coelis eft, & prout loquitur

jnto«

S. Paulus : Crucifixifli de novo Chriftum Salvato-

0 Ait

vem, conculcafli pretiofiffumum ejus Sangunem. Pro

p

his omnibus, & graviffimis deli&tis qualis re-

f pl

quiritur Poenitentia? non vulnera, non fan-

guis , non corporis laniena; fed gemitus, fed

Wl;h

yoin

plan&tus , fed amara contritio; non requiri-

ycu

tut, ut vivas impofterum cum Nabuchodono-

|]

Inis

1

fore homo inter feras, fed cum Macario An-

H

J

gelus inter homines, Grave damnum ad re.

(

paran-

136

D

Diei tertia, Dz'[ermiov Jpivitialis,

—

*

parandum gravius damnum fuftinere praftat

5

cpi

& tu non fuftinebis modicum, ut evadas infi-

lere :

nitum ? Praxis eft ab omnibus recepta; acer-

trong

bis uti remediis, ubi periculofa eft infirmitas.

phea

Et tu. refpuere audebis fuaviffima remedia?

qum

nifi poenitentiam agas in tempore, ages illam

CX m

per omnem zternitatem,

Divino lumine il-

Qun

luftratus, feriá mente perpende rationes has,

mnot

quz repleverunt Paulis civitates, Corfinis clau-

dave

fira, hilarionibus deferta; fubíifte híc paulif-

trem

pér, & confidera.

CeIs,

V. Verüm: cüm magis moveant exempla,

cider

quam verba, tibi ob oculos pono beatam

inídi

quandam, qua hujusmodi rationibus permota,

i 4

infolito fervore coepit, admirandà conftantià

( W

profecuta eft, & gloriofo fine abfolvit Poeni-

alet

tentiam.

Beatam videlicet Margaritham de

titye

Cortona( fi hujus notitia unquàm ad te perve-

àtdo;

nit) hxc in flore juventuris amifit lorem Vir-

film

ginitatis , & Innocententie : dumqué venufta

phon

ejus facies quafi Angelum reprefentabar, im-

tD

purus ejusdem animus eam tanquàm monftrum

t a

deformabat, | Unicé erat intenta, ut corporis

Wfe

ornatu, blanditiis, & pigmentis multos faceret

| Men

fui adoratores; proüt profanum illud gentili-

Cïis [

tatis idolum, quod corda fe adorantium con-

ET

cremari poftulabat in victimam , maligno fuo

Tang

fplendore tanquàm infauftus cometa inumeris

Dan

animabus denunciabat exitium,;

Sic Margari-

Qer

tha fub fignis veneris multis annis militabat

um |

inferno, & omnes illos, quosfeducebat, miferz

'ant

am prg-

Wq

mancipabat ferv,ituti demonis, Det

cipiti

?

Deevdinationi, C? tialo pecezunic: 9t 137

afat;

cipiti curfu ad interitum Margaritham retra-

s infi«

here nitebantur certe quedam honeftz Ma-

AT«

tronz, quibus, nefcio utrüm jocando, vel pro-

Tlta5,

phetando repofuit: nà fe defpicerent , ante-

dia?

quàm decederet ex hác vitá, fe convertendam

sillam

ex magná peccatrice in magnam fanctam. Di-

ine il

&um , faftum: nam mortuo quodam chariffi-

s f

mo ex fuis amafiis, ad foetidi, & verminofi ca-

; lt«

daveris afpe&£tum adeó cohorruit; uttota con-

lil

tremifcens , & ex demortui pallore expallef-

cens, ad amafii cadaver quasi demortua con-

mpkæ

cideret. In lugubri hoc fpectaculo perfpiciens

xatatrt

infelicem mundanz felicitatis exitum ; vulne-

11002

ri applicabat fcorpionem occifum, ut curaret

m

venenum ; hoc eft, ad demortui fui homicidze

nl«

afpe&tum novz vitz haufit Spiritus, novam in-

Tl [

füituens vitz rationem; tantumqué lucis, &

[

ardoris haufit ex faculis funereis, ut fubitó ex

jVit-

íalamandráà infernali transformata fuerit ia

mvf

phonicem paradifiacum. Singulari miferen-

,Ift

tis DEI Providentiá fic converfa;abjecto om-

ni vanitatum ornatu,facco & cilicio fe induit ;

firum

[

ut fe manciparet fan&to amori, qua tota dedi-

cert

ta erat profanis, & lafcivis amoribus. Ut fa-

fithile

cris cineribus extingueret obícenos ardores,

con

affumpfit habitum Monialium S. Francifci; &c

tantus erat animi contriti dolor, tàm fevera

o IUO

ponitentia, ut frequenter pugnis, & alapis fa-

(iet

ciem fuam deformaret, ferreis flagellis copio-

gzn-

fum profunderet Sanguinem, jejuniis & vigiliis

jbit

rfcff

tan tlï

Íeveritate corpus fuum extenueret,

prä-

ut de Margarithá nihil faperefle videretur, nifi

Mille

(

1358

Diei tertia, Differtatio [biritualis,

Di

PTAR FM

—

ümbra. Interius adeó conterebatur ob offen-

Quas

fum amantiffimum fuum Dominum, ut exteriüs

tione

&ib

vix refpirare videretur, fed inter continua ad

qum

colum fufpiria quotidie quasi agonizaret. Sa-

pius deliquium paffa, decidebat in terram; fz

tis!

tiam

pius remanebat fine colore in facie, fine calo-

re in fanguine, fine arteriarum pulfu: ità, ut

fne v

inee

dubitaretur, nüm ex nimio cordis doloreom-

ninó expiraffet.

Quia , fi Plinio tefte cor lz-

tuit 1

fum mortem illicó affert, Margaritha cor has

V

bebat ex intenfiffimà contritione adeó vulne-

phii

&

ratum , ut plangenti ex oculis erumperent( O

Prodigium Ponitentize ) copiofi recentis fan-

lr

viftm

guinis rivuli.

Tandém morti proxima , ut

omnino deftrueret fuàám quondàm mortiferam

, Sh

venuftatem , àcutum praparavit cultrum, quo

ntm,

Ynatt

(nifi confeffarius illam retinuiffet) fibi propriá

manu refecaffet labra , & genas: tàm gravia

pott

reputabat fua peccata, ut Baptismo lachryma-

pecc

rum non corntentà, addere voluerit circumci«

Alii;

fionem, & lavacrum ex proprio fanguine prz-

Ofün

paratum, Octo diebus, quéis fe preparabat

difcip

gemitibus inenarrabilibus ad facram exomo-

C

logefin, dim prz confufione cogitationum fua-

fim

ij

