SolazternaBeatitudo in fe

ol

ipsá eft aftimabilis; caetera omnia aliter afti-

I[Olumg

f

manda non funt, quàm in ordine ad ipfam: fed

jin eli

hac noncomparatur pecuniis,negotium coele-

n

00 [

sl

ftisBeatitudinis non ininus pertinet ad pauperes,

)UC

quàm divites; civitas beatorum non expugnacur

u

[

nandam

]

| oralö f

brachiorum fort?tudinc, ad hanc expug

&que

æä qum'

j

222

Prima diei. Differtatio fpiritualis.

zqué viribus pollent debiles, ac robufti ; quid

h

prdl

juvat ergo plarn&tus de penuriá, de infirmitate,

Ym t

de calamitate, quz te affligit ? forté colo funt

Tàm pr

propinquiores throni regales, quam carceres

Gilom

captvorum? forté pro szterná vitá prome«

rendá aptiores funt perfonz illuftres & hos

& Titu

noráte, quam viles & abjecte? hic difcer-

[77 iyho

Ob vt

nere oportet colles à planitie, & valles à mon«

tibus; fed refpectu fublimitatis firmamenti

tium

uam (

nec montes altitudinem , nec valles profundi«

fimis,

tatem habere dicenda funt, omnis terra plana

eft.

Quid per hoc tibi infinuare intendo?

pedis

ttim ?

fanitas , infirmitas, paupertas, divitiz, fervitus

& Dominium, applaufus & opprobrium, om-

tim fer

Dd

nia hzc indifferentia funt; omnia fimul fumn«

T nf

pta recto, & plano tramite adducere pollunt

ad DEUM. Nunquid igitur res indigna eftj

tem? .

düm tu ad immortalitatem natus affligeris de

Jwï&r

levi horum jacturá? quid tuá intereft incede-

P.!Fitärt

ET

re viam ftratam marmore optimo, vel lapidi-

Tocg

bus impolitis ; omnis via alium . finem non

habet, quàm ut per eam incedi poffit.

Ideó

hün «

hone

tanto imelior eft via, quantó minus te allicit,

& diftrahit; quia quantó minüs te allicit, tan-

Ti

tÓ minus te retardat : Generofo pede illam

TU a

At 4

ealca, & pertranfi; ad coclum, quod tibi para«

titin eft, cogitationes tuas dirige. Tranquil-

fïnu

litas maris zqué periculofa eft, quàm tempe-

D Q

ftates in illo exorte; magísque fubin fortuna

1ltjs ad

nocet düm favet, quàm düm perfequitur. Fine

lum 0j

Vutip

ge rnodó te fecundis, & undequaqué afpiran-

/

üubus navigare favoniis; finge amulum de«

Diy

M

preffum,

W c

li.

M

—

fi;qi

. Oftenditur mece[fitas cognofendi ultimi &rc. 323

p're[ïlim, magnam litis controverliam in favo«

Virimitti

ctelo lt

rem tuum decifam; auriferum Tagum, & Pla.

n Catud

tam pretiofo diluvio é domo tud arcere pro«

cul omnem paupertatis timorem; Dignitates,

j prone

s &lv

& Titulos te confecutum ; deniqué habere te

zot4 quod mente petifli, — Ego veró ex te quero?

jc díits

[egi

Ob victorias de amulo reportatas, & lites. in .

tuum favorem decifas, nüm ideó in calefti

imamet

edam capitolio triumphabis? nüm quia ditifa.

profundP

Íimus, & auro gravis es, magis aptus , & ex-

egr pl

intendot

peditus eris ad expugnandam codleftem : Pal

iriam ? Sceptrum , quod quatit dextera tuaj

, frriut

nüm ferviet pro clave ad recludendam januam

qum, of

Paradi(i? O voces eternz Sap

:

tie! quàm ap-

jm) «

té refutatis miferam hanc mortalium felicitas

t pOïFUHf

tem? Aüfum veputavi errorem, &» gaudio dixi, quid

diprt d

frufirà deciperis? Eccl. 2. O Mortalium Sim«

flb

plicitatem! non omne, quod fplendet, aurum

d n

£ít; ad lapidem lydium applicare oportet.

«l i

p

got

Hoc tibi efto principium: Omne noftrum Bo-

findl

num confiftt in ultimo fine; hic autem alius

mï Ti

non eft, quam DEUS. — Omnes creaturz funt

T. 3"[&1[9

medium àd finem hunc confequendum; me-

allici

l [

ium autem tantó magis eftimandum, & prz

Cdc l j

altero appetendum eft, quantó rectius, facilius,

[[bl pa !]

& fecurius ducit ad ultimum finem. — Sed bo-

TP

n3, quz appetis, quomodoó te facilius, & cele-

m n

riüs ad DEUM perducunt; dum te ut jumen-

pj o

tum onerànt gravi divitiarum pondere? Quid

yiti

j

igitur fruffrà. deciperis? Quomodó te rectà 'ad

D

plrïü

DEUM perducunt; dum te hüc illucqué tan-

gl

j

quam canem venaticum difcurrere , & venari

P

x

preff"m'

PES

OF«

324

^i

Prima diei. Differtatio fpiritualis.

A

faciunt fugitivas mundi ille

cebras? Igitur quid

ts

miB

fruftvà deciperis? quomodó te fecurius ad DzuM

perducunt, fi rupto legis fuz frzrío te conji-

cum

hn

ciunt ab uno pracipitio in aliud per effranes,

tonf

& animales concupifcentiz motus? Igitur qui

ifv

frufirà deciperis? Agnofce tuum,in quo verfatis,

ftatun: ob deli£ctum criminale hic detineris

hoft

db At

captivus; jam capiti tuo imminet fulmen, ulti-

inató decernendze mortis fententig ; tu inte-

aliqi

losha

frim exultas, Quia vincula , quibus conftringe-

DEQ;

- "—ï

ris, perpolita & fulgida funt: Nunquid hac

.'mimæ

dementia eft? gravi morbo decumbis, incer-

Tantu:

us de recuperandá falute; interim fine curá,

& ulteriori fe:

li n

cogitatione prg gaudio ge-

ftis: quia medicinale poculum auro argentó-

ptivan

Tatum

que renitet.

Nonné hzc eft infania ? navi-

gas cum imminenti periculo naufragii in mari

!101'1111

impetuofo; tu interim fuperbus in illo infole-

1n ten

cis: quia navis tua eft coloribus depiQa, &

ha,

€bore difcrimiriata.

Nonné hac eft ftultitia

riuil il

manifefta ,. & illà Ecclefiaftici reprehenfione

Qu

digna: Aifüm reputavi evrorem , & gaudio . dixi,

ell] Y

&'m;(

quid fruftrá deciperis? Ecclef. 2. O captivi! re-

cogitate tremendam fupremi Judicii fenten-

At

tiam; qualiacunqué demum veftra fint vincu-

lo

la, parüm folatii hzc vobis afferent. .O Infir-

ii

mi! O naufragiis expofiti! per bonam guber-

T (aig

ifiat 1

nàtionem alfecurare falutem . veftram ftudete,

Poculum deauratum, & navis colorata nil vos

Vite )

juvant.

O mortales! vobis prafigite finem

ï'I.U, Tie

ultimum, & finem accipient in vobis vanz de-

ii ü

ChIUm

liciz zqué;ac dolores. . Bene tunc cognofce-

tis j

(

Offenditur neceffitas coguofcenn ultimi &c, 928

simr i

tis; folum'agendum effe negotium illud fum-

sad Dai

mi Boni ; cum alia non fint negotia,fed nugz,

«üm omne illud nihil valeat, quod DEUM

tt C0j*

ettrano

nonrefpicit; verbo: quód omnia vanitas, qu

non ferviunt ad zternam Beatitudineim.

Hac

pitur df

ipfà veritas coelefti lumine illuftravit magnum

; verfts

1LAW -

detinti

- Apoftolum Paulum in converfione fuà:

dà apertis oculis nibil videbat.

Obfervate quafo:

lmcne"lï'

aliqui vident, quia ceeci funt; & alii, quia ocu-

;n jntt«

los habent, non vident.

Animz illuminatz à

)n&ringe'

DEO apertis oculis non refpiciunt res terrenas;

quid 1

animz obcecatze à diabolo claulis oculis admi-

$, inca n.

(ine Cutày

rantur terrenam magnificentiam, & vanas fz-

culi pompas.

Videre mundum otmni bono

,axx&o p

privatum, eft lumen SanCtorum ; videre deco-

at g(mg-

ratum ementità fua glorià, eft cecitas profa-

TT

norum, .nima meababes imulta bona; loquitur

gj n n

in tenebris cecus ille Euclio.

Tanquam nihil

il in*

babeutes, &c.. loquitur in bonà luce, altiori Spi-

jqita

ritu illuftratus ille, qui apertis oculis uihil vidit.

r fl

Qui oculos aliquandiu figit in fole, quocunqué

fehenf"ï",'

dein vertat oculos , aliud non videt quam fo-

il D

lem ; qui attenté confiderat DEUM tanquàm

(2 IiVi- W

Íummum Bonum, tanquàm ultimum finem,

i *

quocunqué vertat oculos, aliud non videt, nifi

eundem DEUM.

Illuminatur anima tali cecita-

L oh

Ti

te(ait Auguftinus) qua defpicit mundum, ut con-

jm p

fpiciat Chriflum. Epift. 29. a Licent.

Obfer-

fht

vate Madgalenam aliquam: Plangit in convi-

13[3 nll f

vio, nec veretur Pharifzorum prafentiam; aí-

;j f

fiftit cruci, nec atroces timet carnifices; fepul-

j

| Chrum ingreditur, nec curat angelos fibi appa-

cpo

rentes;

[n

226 — Primadiei, Differtatio [piritualis,

of

renies; oculis namqué fuis aliud non videbat,

lii p

fcendi

quàim objectum amorum fuorum, Chriftum

Confiderate- Martyrem aliquem Ig-

bellio

JESUM.

matior

natium: nihil humanum cordi habet, nec re-

fpicit, non Patriam, undé propulfabatur ; non

ex mi

fedem Patriarchalem, unde deturbabatur; non

Snpu

bt

diuturnam navigationem cum militibus mar-»

pefi caute durioribus, & tempeftuofo mari

(IhCes

Cafar

impetuofioribus; non publicum fibi illatum

probrum in Urbe Romand, quz ex ipfius ftra-

$d J

ponat

£e jocum parabat; non tigrides, non leones,

non dolores,non confufiones,non vitam, non

flamis

mortem, adhac omnia coecus erat ; Nibil de bis

jg'ciam

joam

qua videntur , defiderans, Hieron, de Script, Ec-

clef, Quia fibi ob oculos ponebat finem nl-

ie deP

DEO

ümum: Zanutim Chriffo fruar,

Nüm Exempla

hac vobis videantur nimis ardua ? Ipfi quo-

difn

hmj

qué Philofophi , folo lumine rationis illuftrati

vos docent pro ultimo fine prafigere fummum

G me

Bonum: Propohamus oportet finem. [ummi Boni,

Lcoop:

T gl

ad quein nitamur, ad queim omne fattumque nof rum

vefjiciat. Senec. Epift, 9, — Nec defunt homi-

Il

Annis.

nes feculares, qui in medio turbarum militas

rium tàm neceffariam DoCtrinam reduxerunt

Ttron

DiX'ina

in praxin.

- Jovinianus miles erat accin&tus gladio pro

Jru

defenfione Romani Imperii jarr;jani labantis;

Iti»

de hoc tamén afferitur, pro fpirituali omnium

um

ador;

nobilium fuorum facinorum xegulä'übi felegif-

fe teíferam illam adamantino caractere ater-

pudi;

nitadi infcribendam : popus vita mea Chrifius,

]oris

In magno hoc exercitu alii militabant coacti

.al

ii

Oftenditur neceffitas cognofcendi uitim,i (c. 223

n videb

alii pro comparandis divitiis , alii pro adipi-

fcendis honoribus, Jovinianus pro Chrifto, Ex

; Chrftun

bellicis expeditionibus faciebat facras peregri-

liquen l

U

nationes, ex afpero cilicio militare cingulum,

ex militaribus excubiis vigilias Ecclefiafticas;

yatur ; non

Sanguine, & füdore fuo non tantüm aftecta-

x ; m

itibus Id

bat palmas triumphales in capitolio, quantüm

cruces in Calvario, verbo:. Serviebat corpore

tuofo m

(ibi il

Cafari, corde Chrifto : Scopus vita mea Chriftus.

lsf

Sed Julianus perfidus Apoftata imperat, ut de-

ponat vel

ladium, vel fidem; .ut non fit Chri-

yon [eonts

ftianus, vc

r

militari

Vi (affly T0n

dignitate fud privatus; ab-

jiciam militare balteum, ( ait ]ovinianu;) gb-

N ht

jiciam militaria infignia, majori magnanimita-

f E

te deponam ,. quàm recepi'hzc omnia, Pro

r v

DEO pugnabam armatus, pro DEO pugnabo

m E

diffarmatus; frons fine galed conformior erit

? ia

humilitati Salvatoris Altiffimi, pectus finc lori-

yis if

cá melius erit expofitum Martyrio , facies di-

m

fcooperta facilius videbit coclum apertum, &

ámiti s

in coelo finem ultimum: copus vita mea Chri-

o

fius, — Vixit igitur magnanimus miles aliquót

Á 10

annis dignitate fuá privatus, & Principis indig-

rum ul

natione oppreffus, Sed ( O veré admirabiles

ICduXCïUM

Divinz Providentim Difpofitiones!) Julianus

Jovinianum proptér Chriftum amovit € mi-

ladio.

n

liiàá; & Chriftus propter Jovinianum Julia-

; li

num abftulit é vità: Julianus Jovinianum, quia

jiiom

adorabat verum DEUM, tanquam militem re-

jbi k

pudiabat ; & DEUS ob hanc ipfam caufam

a

Jovinianum renunciavit Imperatorem, O Jo-

viniane in tuis infortuniis fortunatiffime! ad

u r

Ü

m (0^

PA

'gra-

li

"

i

228 Primadis. Differtatio [piritualis.

0f

—— —

gra-dum füblimiorem n

on poterant te

evehere

f [

Caaris favores, quàm ad illum , ad quem te

oculo:

Refers modó

tütisy

evexerunt ejusdem furores.

premium exantlatarum adverfitatum , refers

octls

fru&tum infüperabilis conftantiz tuz : Augu-

Q

fendit

ftus es, Dominator Romanz Reipublica es, &

arbiter mundi.

Sed Jovinianus altiora petit,

Comtm

& fortem feliciorem zftimat , habere DEUM

ciebat

& anl

Dominantem fuprà caput , quàm univerfum

fub pedibus, Ego (ait generofus Cafar) no-

flamí

lo efe illorum Dominus , qui non funt fervi

tcmpn

JESU Chrifti; vilefcit mihi corona, nifi fit in-

feddi

fignita cruce.

Vos, O milites! me acclamatis

0 DE

Imperatorem, fed clamores veftri mihi viden-

dem

dem -

tur ludibria; curme eligitis Succefforem Julia-

ni, fi Julianus in veftris cordibus, & moribus

exa

fuperftes vivit? tale caput huic corpori non

eodei

convenit, alterutrum ex his mutari neceffe eft,

tlone

Dux fupremus, qui militat pro Chrifto, condu-

Dutn

cere non poteft exercitum , qui militat contrà

gradu

Chriftum.

Intentio mea non eft mundo im-

tiles;

perare, fed mundum DEI obfequio fubjugare;

Tumn -

-

fequimini Jovinianum in fide, proüt fecuti eftis

^

Tüenn

Julianum in perfidi

&

^.

videat Roma aliud mo-

(hte

dó & tertium Romanz Reipublice prodigium.

AW:I

Primum erat magnanimitas Julii in fubjugando

t

tanto Imperio. Alterum Octaviani pruden-

C

tia in illo regendo.

Tertium erit generofitas

pta

Chriftiani in illo recufando: ftat mente fixum,

Dote

vel me non habebitis pro Imperatore , vel

&o|

Chriftum habebitis pro DEO ; ut foli huic fer-

Omn

viam; vobis imperabo : Scopus vita mea Chti-

üi: [U

fius.

iil

——

-Oþevmlimr nece[fitas ?bgno/'cendi ultimi e*c.. 239.

E.

e eveha

fs. Verum proin eft ( mi Le&or) illum. qui

quem te

oculos figit in ultimo fine; nihil videre in crea-

ts mod)

turis, quod timeat, vel quod defideret: 4pertis

oculis nibil videt. Jovinianus non videt ftri-

n, rdes

1 Aupe

&um Tyranni minitantis gladium; & düm of-

lo es

fendit Imperatorem, né offenderet DEUM, duo

ora pet

commeritus eft Regna. Jovinianus non refpi-

e DEIM

ciebat totum mundum pedibus fuis fubjectum,

& anhelantem fua Imperia; fed , ut ad Chri-

niyerlm

far) m

ftum fuos converteret oCulos,tnagnanimo cons

unc ferr

temptu mundum defpexit, magísque pretiofum

ififitine

reddidit Diadema, düm generofo pede calcavit.

cdamati

O DEUM immortalem ! Et nos quandó tan-

dem erimus veri Chriftiani ! Si habemus ean-

" vidcp-

dem fidem , fi tendimus ad eundem finem, fi

en lt

expavefcimus easdem inferni poenas; cut non

morib

eodem Spiritüs vigore impulfi, easdem tribula-

gori t

kl

tiones perferimus ? cur non idé intereffe huma-

num defpicimus,ut ex utroque hoc perfe&tionis

o condt»

: o

gradu ad fublimem afcendamus gloriam? ah!

udo if*

tales in nobis non eriguntur virtutum folida-

rum fabrice ; quia neceffarium deeft funda-

'ublugaïf;

tondi

mentum. Vultis zdificia erigere tanquàm pru-

.dentes. architeCti ? folidum priüs ponite fun-

Jiud m*

damentum.

Et quodnam iftud? Primó pre-

,Odigium.

figere fibi oportet Finem ultimum ; quia fine

yjugan

hoc omnes greffus deviant, omnes viz funt

[udöfl'

pracipitia ; quia ultimus finis alius effe non

poteft , quam DEUS ; quia habere pro obje-

re f

[is

éto füummum Bonum, major felicitas eft, quàm

jl :

omnes Pompei triumphi, omnia Regna Augu-

Jl f

fti;, omnes delicie Sardanabal

yi 0^

j; & quia,fi Pof-

ctus

ER

par.

[

230 . Primadiei, Differtatio (piritualis,

of

fetis eternum eíffe dominatores orbis , ab An«

fiD

gelis & hominibus honorati, non effetis tàm

Mot

felices, quam felices eftis , düm fruitionem

theiit

DEI vos fperare licet : Poffeffio namqué to-

ulæä

tius mundi à vobis,qui afpiratis ad Regna coe-

leftia , minus zftimari debet, quàm aftimatur

J

à magno Principe aquifitio alicujus cafz rufti»

Dk

cx. Omnis quoqué ja&dtura(modó DEUM

non perdat) minüs zftimari debet, quàm are-

nze granulum aftimaretur ab eo,qui foretDo-

minator Afiz , & Lybiz: cüm finiti ad infini-

tum nulla fit proportio. Concludite proin:

6

quamcunque magnam miferiam, magnam effe

felicitatem , fi vos dirigit ad ultimum Finem;

omnemque fortunam bonam, fzvam eífe tem-

peftatem, fi vos ab illo abducit: fique ità di-

Ícurritis, quid amplius vos conturbabit ?. Sa-

pientiam mundanam nunquid reputabitis ftul-

titiam? res omnes terrenas, nunquid nt mo-

mentum in comparatione aternitatis appretia-

bitis? Reficite igitur Chariffimi de fubftantio-

lice

sá hác veritate veftrum Spiritum; & quandó

|

peri

in procellofo mundi pelago ja&tamini, menti

tff, (

veftra fortitér imprimite, & inclamate millies:

Yeto

Hinc recede, büc temonem muta, bác proram verte,

sT

Aumimo Bono con[ervando, fumma adhibenda eft di-

TW

ligentia,

Ilum vejpice Finem,qui non babet finem,

Tny

bic folus Portus eft, extrà quem certum eft naufra-

hi

gium, fi bunc attingis, aterna te manent gaudias ab

für

Hfto fí. aberras, aterna te expediant tormenta.,

Tibi

confile , Uinum neceffarium eft,— Sufficit tibi

am;

g

|

DEUS, liomnia perdas, At omnia nil juvant,

l

Nio

D

Idl

Offenditur nece[Jitas cogggj&endi ultimi &c, 231

s ; ab n

[ DEUM perdas : Quid enim prodeft homini , f

efetis n

univer(um mundum lucreturs. anima, verà (ua. detri-

ruitionen

mentum patiatur, Matth, 16,

imqit t

Megna t«

eflimatt

DIES SECUNDA.

of nile

DEUM

De mirabilibus gratiz Divina

effectibus,

qum -

forerDo

äd infini-

CATEEXELTATIOTI

e proit

Gratia liberat nos à malo om-

natm & j

Finem;

nium malorum maximo, -

effe t

peccato,

u [ d

juþifcati gratis per gratiam Ip 713

)abi[? $

pins f*

L. Confidera; Primum, & maximé ne«

ceffarium effe&tum gratiz Divinz effe

id t m«

aprtii

p.

fan&titatem animz, remiffionem vide-

licet omnium peccatorum mortalium, quz re-

hbüantiü:

c g

periuntur in animá: quia peccatum aliud non

ini, m

€ft, quàm inimicitia, & averfio à DEOs; gratia

t milliö?

veró eftamicitia , & conyerfio ad DEUM.

Tih

$. Th, 1. 2, q. 3 art, 3- Quamprimüm ani«

7734

"TT

ma movetur ab ipfo preventa , à peccato ad

j fi» f

i Ilhy

Innocentiam per poenitentiam ; Infinita Divi-

nà Bonitas condonat peccata, que mereban-

j

g

tur aterna tormenta ; ad fuos dein admittit

/IWIM Tj

f

[

amplexus animam poenitentem, & confert ani«

mz ftolam primam , videlicét fuam gratiam;

jj

odigo.

[ ]uï A

,Pro-.;'lt fecit Bonus ille Pater filio pr

II, Infu-.

—

232 Diei[ecunda. M;dimio I

(

IL. Infupér cüm perfe&ta amicitia excludat

memoriam przteritarum offenfionum, per gra-

Tece

tiam renovatur amicitia cum animi, quafi nun«

um

quàm perdidiffet primam Innocentiam : fic

Iny

gratia reperit animam vitiis inveteratam, & il-

Tnta

lam juvenefcere facit per virtutis vigorem; re-

tiffm

perit mortuam per peccatum, & regenerat ad

nitg 1

vitam ccleftem; reperit meretricem, & infa-

cafts

mem damoniorum adulteram, & facit Virgi-

perti

nem, & Sponíam Chrifti ele£am: Hac mutatio

trad.

dextera. Excelf. Pfalm. 76.

Quas tibi debeo

alius.

grates mi JESU! cum enim peccatum fit pe-

adjud

jus inferno ; majorem animz mez contulifti

Coton

favorem , abftergendo ab eá peccati labem,

oport

quàm Íi eam eruilfes ex inferni barathro, Fe-

mysd

icem me,fi cooperor tàm nobili fa&o. Aqui-

tün |

fitio totius mundi, quam meditabatur Alexan-

Temif

der Magnus; non eft opus tàm gloriofum,

&tetn,

quàm converfio unius animz, extirpatio unius

t mil

?eccati, & aquifitio unius gratiz gradüs;

tim j

tlhi |

Per gratiam credimus faluari.

b a

Aét. 15.

Afore

P. II. Confidera poft remiffionem culpz,

Qomm

equi alium effe&um gratiz, videlicet remiffio-

f

nem poeng zternz ; que vel minuitur, vel om-

nino condonatur, fi valdé intenía eft contritio:

tl E

potts

prout fuit in S. M. Magdalena, & aliis. — Híc

(

bene cum Regio Pfalmifta exclamare poteris:

fi, DEUS non adjuviffet me gratiá fuá, babitaffet

anima mea in inferno. Pfal, 93. - 1I, Tu O Bone

DEUS! prabuifti mihi dexteram tuam,tu me

dedu-

".

d

. Gratia liberat nos Amalo omnium &c..— 233

]

exdudà

deduxifti fecundüm beneplacitum tuum, & ine

ypergre

recepifti ad gloriam tuam, — Prabuifti mihi ma-

yud n

num per gratiam pravenientem, deduxifti me

riam : lt

in vid per gratiam concomitantem, recepift

um k*

me ad gloriam per gratiam finalem, O aman-

renm; f

dffima Divinz Pietatis vifcera !^ O mira infi-

nitz mifericordiz ordinatio! refertur tanquàm

entat :

m infq-

cafus admirabilis & fortunatus, quandó pau-

(it Vg

perrimus ,

& defperationi proximus ob con-

mb

tracta debita uno die fit ditiffimus.

Quandó

bi debo

alius inter compedes & vincula, ac morti jam

nculis folutus, ad Regiam

t pe

adjudicatus fubitó vi

contuli

Ccoronam vocatur.

Quale igitur gaudium effe

( lbem,

oportet illorum , quos benigniffima DEI ma-

nus de terrenis fordibus erexitad folium? Ve-

iro Fe

o M*

rüm hec omnia comparari haüd valent cüm

remiffione zternz paenz , & aquifito Ture ad

Ti

aternam Beatitudinem.

O mi DEUS! quia

;lorio Hmv

atioun

tu mihi parcis, & liberas ab inferno per gra-

tiam; juftiffimum erit, ut non parcam ego

(is

mihi per poenitentiam. Quia tu we liberas

ab zternisblasphemiis, obligar utiqué ego ad

T

O utinam

amorem, & laudes tuas aternas.

2 al

commutare poífem omnes inferni flammas, in

flammas charitatis , ad accendendos xternos

emili

Tui amores! hoc fac mi JESU! hoc fac, qui

,rdor*

onrito

potes, ut ego ajnem te, prout defidero: Dili-

gam te Domine fortitudo mea , refugium

j P

meum, ( liberator meus.

otti

Píalm. $7.

',luäifilfü

09*

Ifh i "

d

CbAT i.-

234

[6

- Diei fecunda. Mitatio T.

p

quam

Charitas nunquam excidit.

pot

P. HI. Confidera gratiam habitum effe

dilig

feu qualitatem permanentem in animá: & cüm

nem|

fit habitus fupernaturalis tanquàm Principium

jetr

Perfo

& potentia,tantó &griüs illà privari poffumus;

ex nàturá fuà etiam eft

perpetua, & incorrup-

pravi

tibilis, nec deficere poteft, nifi ille, qui eam

& .Uï

"x

poffidet, fponté amittat. — Infupér gràtia red«

dit animaàm vigorofam, & in gratiá confervan«

dà conftantem, imprimis ob amicitiam, & pro«

te&ionem Divinam; dein ob dignitatem Filii

DEI, quia ficuti perfona Regia videtur non

poffe facere a&tionem fe indignam, ita ( prout

Dee

loquitur S. Joannes) qui ex DEO natus eft,

non poteft peccare; quia ccleftis profapia,

U

feu gratia illum cuftodit,

Et S. Paulus affir-

matterminis magis exprimentibus: etiamfi fi«

mus inimici DEI, ille nos reconciliavit Sane

guine Filii fui; quantó magis, düm modó fu-

mus amici per gratiam, liberabimur à Divind

vj

indignatione , qu incurritur per peccatum

mortale? amabiliffime DEUS! Pater mi fü«

hi ol

4 di

pernaturalis! Si fcirem me effe privatum gra«

tià tm4; millies profunderem fanguinem , &

Tütts

ETA

viram meam;ut illam aquirerem, — Si illa quz

renda effet in profundo maris4 velin medio

t&a»

ignis ardentis; illàc me immitterem, ut illam

UT

Dein

Titan

invenirem, ^ Si veró fum, ( proüt Ípero) pet

gratiam amicus tuus: Ah! qui amicus es, da,

ROQ

RUEE

quod amicorum eft proprium, & ad confer-

"

L]

.Concede

lii ha

vandafn amicitiam neceffarium

quam

Gratia liberat nos Amalo omnium &c.. $38

d

quam propriüs viribus obtinere non vaáleo,

li.

perfeverantiam.

Tu, qui przcipis inimicos

diligere ; tu, qui pro inimicis vitam, & fangui-

itum d

nem profudifti; ne deneges amico tuo, quod

: at

per infinitz mifericordie tuz vifcera efflagito

rincpitt

Perfeverantiam. videlicet in gratid tud,

$i

poffunt;

pravides me unquám te graviter offenfurum,

jncortiy

da, ut modó moriar.

, Qu

Tàtia fdd

onferiu

SECUND/E DIEI.

& p

ytem Fill

MEDITATIO IL . .

etr nod

i (proit

De effe&ibus gratia Divinze quo-

nauis Oi

àd bona coeleftia.

Rof

al affï!'

Ut Juffificati gratid. Ipfrus. baredes [f-

etianii

mus fecundum [pem vita. aterna,

3 g p/S

iyit $a

odb

I. Confidera animam gratiá Divinà infig-

ripin

« nitam pr&ter remiffionem culpz, & poe-

xf

nz obtinere Jus ad gloriam immortalem , &

r

ad claram DEI vifionem ; & hoc quidem

at

jm g

multis ex titulis: Imprimis ob amicitiam , quá

ynelty

amicorum bona funt communia, & communis

iil qu

cít amicorum convictus , & converfatio,

n fe Jj

Dein, quia gratia meretur ex Jure , & Juftitià

, üt llläm

vitam aternam; nominata proptereà ab Apo-

pcro)P

u

ftolo: Coroza Suflitie. 1. Tim. 4. — Deniqué,

li

u &

quia nos regenerat filios DEI, & filiis conve«

[ d cgn (

nit hereditas Paterna: 5j Filii & baredes.

con

Perpen-

qualïl

236

DAU CR

Diei fecunda.. Meditatio 1T.

Dt

Perpende: quantüm aftimetur in mundo

Tari

pes ad magnam hareditatem, & Jus adaliquod

inh

Regnum ? quàm vigilantes funt homines, né

Tnen!

fibi in fimilibus calibus prazjudicent ? quantá

et |

afficiuntur triftitiá, quandó ipforum Tus trahi-

grat

tur in dubium, vel. differtur defiderata haredi-

& c

tatis confecutio?^ O DEUS! fi mihi dares do-

at;

num vivz, & verz fidei! fi me faceres agno-

admi

fcere fundatiffimas rationes, & Jus ad Regna

colli

colorum! quomodó digne zftimarem gra-

cefci

tiam tuam? qua folicitudo in me foret , né

biliz

hanc perdam ? quod defiderium, ut hanc ob-

agraretin me?

flngulw

tineam, fl

dicerem cum Ápofto-

,

lo: Cupio

äijlvi,

€v effe cum Chriflo? adPhilip. z.

quim

O mi JESU! parüm aftimo gratiam, quia vi«

DEU

vá fide non credo; fum infelix, quia non ag-

los8

nofco propriam felicitatem.

Obfirma cor

pero

meum generofitate Chriftianá; & dum modó

quant

per gratiam tuam mihi offers Paradifum, ejus-

Tüü r

dem gratiz auxilio fac me conculcare omne

E

illud, quod magnum , & dele&tabile mihi of-"

Qs

fert mundus. :

poft;

Uonej

Ut bác gratid abundetis.

clnor;

P. II. Confidera gratiam , cum fit princi-

Qtm

pium vitz fupernaturalis, & quafi altera qua-

m()dït

dam natura ccleftis & Divina, fuas neceffa-

Citàn

rió habere operationes , ad quas inclinet ani-

Valcre

mas, in quibus ipfa reperitur. A lumine na-

r

turali dependet a&tus virtutum moralium , à

T aj

lumine gratiz dependent actus virtutum Chri-

ftianarum , & horum meritum ; & ficuti actus

ha-

m

(

D

— —

De efeäiäuä gmtiæ?)ivifzæ quoàd bona &*c. 337

jn munda

harum virtutum aggent habitum fibi proprium,

adaliqut

ita habitus gratiz, Chriftiane operando, incre-

fint5, N

mentum fumit, & fic'augetur, ut gratia produ-

U qui

cat bona opera; bona opera veró augeant

Vs t

gratiam. S. T. 1. q. 110. a. 3.

Gratia femen

a hared-

eft, quod per bona opera maturatum fructifi-

darts d

cat; & bona opera funt fru&us, qui femper

res ag

adminiftrant femen copiofiffimum ; exinde

d N

colligitur magnus meritorum cumulus, 8&: imar-

cefcibilis thefaurus. Jàm perpende lucra nota-

rem pe

oret, m

bilia illius, qui vivit & operatur in grati4: per

hanc 0*

fingulos a&tus, per fingula verba ab ipfo pro-

lata, & cogitationes , aquirit in coclo plüs,

MApoflo-

hi. T.

quàm valet totum Univerfum vifibile.

O fi

y ia

DEUS unico momento aperiret animz ocu-

a n

los, & tünc revelaret, quantum lucraretur etiam

Ya of

per opera ordinaria , peracta in ftatu gratia,

dum m

quanto fervore, & latitiá operaretur? admira-

mur in gentibus heroica quedam facinora, feu

i, Ciusl

cire ort*

actus Juftitiz, fortitudinis, magnanimitatis, per

" quh j

quos merebantur in vitá Dignitates Regias, &C

poft mortem applaufum, & hominum admira-

tionem : Certum tamen eft, hzc gloriofa fa-

;l

cinora in zftimatione hominum , viliffima effe

coràm DEO ; & unum fufpirium. devotum,

Hf p[mü'

jrera d

V

modicam eleémofynam , unum Ave Maria re-

j

citatum in ftatu gratiz, incomparabiliter plus

; ntt

valere, quàmr przdiéta facinora tàm celebria,

ia

& famofa;" Mi DEUS! quam hbonorificati funt à

[inint

te amici tui! Omnis a&tio quz procedit à gra«

grahü

jf

]i

tiá, meretur gloriam zternam,

gtl

"u

x

[icutl

Q..

jàm

238

Diei fecunda. Mfditatia 1.

--

nüs

Jàm non dicam-vos fervos, féd amicos.

pro

Joan. 1 $.

ob

P. HI. Confidera: Gratiam Divinam titu-

hüni

lo Divinz amicitie infignitam non fic nomi-

lm

nari per auxefin, fed in vetitate fundatá in

San

Scripturá, SS. PP. & confiliis; ita, ut in omni

bis,

proprietate nominetur, & veré fit amicus DEI,

ami

qui vivit in ftatu gratiz.

Admirare Dignita-

huj

Vati

tem incomparabilem illorum , qui funt tales:

effe fervum alicujus Angeli, effet titulus etiam

Q 1

maximo mundi Monarche gloriofus; & ta-

illo

P

men viliffimus terrz vermiculus, quivis homo

Tatis

infimz conditionis, conftiturus in ftatu gratiz,

ES

non tantüm eft receptus pro fervo , fed etiam

tem

O mirabilem DEI de-

pro amico Altiffimi.

E

miffionem? requiritur amicos inter fimilitudo

qu

morum , & paritas conditionis , hinc antiqui

L

Philofophi Principem inter, & fubditum inter-

cedere haud poffe amicitiam afferebant. , Sed

Tu O Rex Gloriz! (tantus erat amor tuus)

minorafti aliquo modo Majeftatem tuam , ut

fieres amicus nofter; teipfum exinanifti , ad

De

noftram fimilitudinem factus homo, ut exal-

rares nos ad participationem naturz Diving

per gratiam infufam.

Dein, quia amicitia

[

confervatur per confervationem familiarem,

converfatus: es nobifcum . fadius homo , ac

etiàmnüm nobifcum habitas in Sanctiffimo AI-

taris Sacramento: & quia amicus fidelis fem-

P

per amat, etiàm tempore adverfitatis : Omnt

tempore diligit, qui amicus. efl. Prov. 17.

Tu

nos

&l

—

De effettibus gratia Divina quoad bona &c. 239

nos amafti pauperes , miferos, à Patriá coelefti

! Aticot

propulfos; &: quia amicus fidelis non amat

ob proprium commodum, Tu noftrorum Bo-

inamtitt

norum non egens, nobis elargitus es liberalif-

fic nqmi«

fimé omnes tuos thefauros, etiam Sanéliffimi

d d

Sanguinistui pretium, . O Ànima! quem ama-

yrin onmt

bis, fi hunc non amas fideliffimum, & Divinum

micus DE

amicum tuum ? omnis felicitas tua confiftit in

eDigite

hujus amici gratid ; hec gratia autem confer-

font t

vatur obfervando leges amicitiz.

Quomodó

tu iftas obfervas ? nüm converfaris fepé cum

lus i

T

illo in Oratione, & libenter? nüm puré ope-

raris pro D EI gloria? nüm imitaris Divinos

jis o

j g

ejus mores, Puritatem, Humilitatem, Charita-

tem, Benignitatem? En! pretiofiffima eft DEI

,[ed euat

amicitia, nec minori pretio comparari poteft,

Drnd

quàm tui Ipfius odio.

r ülnilifqä?

jnc

juminte

DIEI SECU ND.E.

p Y

amgï wu(

MEDITATIO III.

; n

gatill:

De iisdem admirandis gratiz

i&

Divinz effedctibus.

jz DI

j m

Videte qualem Charitatem. dedit nobis

Pater,ut. Filii DEI nominemur, & fimus.

m

qiard

homos

1. Joan. 3.

Wl

1(]!110

I. Confidera ; Amicitiam Divinam per

adcis

li

« gratiam incrementum fumere in paren-

4ii: 0

ll

um filia-

Af

telà, & plertingerc usqué ad ar&tiffim

tionis

n

Diei fecunda.. Meditatio III.

! 240

—— —— ——

rionis gradum ; proptereà nominatnur Filii

Q

DEI, nec folüm nominamur, fed reipsá fumus

Ti

zales.

DEUM nominamus Patrem noftrum;

& ille pariter nos vocat filios fuos, & confe-

quentér fratres Salvatoris noftri JESU Chrifti:

Ut fit Ipfe Primogenitus inmultis fratribus.-Rom, g.

Et, ut participemus de eádem hzreditate : Co-

baredes autem Chrifli.

Verum quidém eft, Chri-

miI

ftum eíffe Filium DEI per naturam, & nos per

ni

adoptionem; fed adoptio noftra talis non eft,

no

bu

.J

qualis inter homines, videlicet quoàd purum

nomen, & externam ceremoniam,apüid DEUM

[ $

dicere idem eft, ac facere; adeó, ut faciat nos

Ixe

filios fuos, quandó nos tales nominat.

Infu-

eu

fio gratiz eft nova aliqua , & fublimior gene-

lo

ratio , per quam participamus eífe Divinum;

ho

& ficut per fuam Omnipotentiam nos homi-

^ilb

ne$ creavit, ita per gratiam fuam nos Deos

&]

creat. Jpfe Spiritus tefLimonium veddit Spiritui no-

tj

ffro, quàd Jumus fili DEI. Rom. $. Propteteà

T

SS. PP, alferunt, quód in hác fupernaturali re-

ii

generatione ille fit DEUS Deificans, & nos

'Qo;gj

per gratiam fimus Dii deificati.

S. Anf. lib.

ef

de Similit. c. 66. Dionyf. c. 8. de Div. Nom.

N [

Hic fifte O Anima! per feriam hujus veritatis

TW

confiderationem ; & quandoó tentaris à carnis

I'lj! l

Illecebrá, generosé exclama ; Ego fum filia

hi

DEI, & pro DEO habeam Ventrem ? quandó

x

te alliciunt divitiz, & honores mundani; aver-

ln

te faciem tuam, & magrianimo conteiptu re-

[í77

fponde: Rex gloriz eft meusFrater, & colum

Eu

€ft meum Regnum; & ego in hocterreno luto

)

qu&-

í

De iüsdem grat: Div: 4dng'1'4ndis e]feä..; 241

"m

quaram promotionem ? qui non contemnit

ys fumis

mundum, non meretur effe Filius DEI.

noftnut

Quoniam autem effis filii,miftt DEUS

*

& conlte

U hn

"

—Spir,imm P27/

i fui in corda veftra.

Gal. 4.

j,*R0m4 S'

jae:

P. II. Confidera gratiam, ficut nos confti-

.f O

tuit in gradu filiorum DEI, ità nobis commu-

k nos p

nicare Spiritum filiorum DEI: & Spiritus ifte

nos movet, ut nos exhibeamus, ficut fe exhi-

; non d

buit Unigenitus DEI Filius, Chriftus JESUS

jd punum

DEU

ergà fuum zternum Patrem ; filius naturalis eft

Exemplar filii adoptivi.

Et ecce ! in Chrifto

xdar noS

y D

elucet admiranda Pietas erga Patrem, fubmiffa

jor gue

Reverentia, & veneratio cognofcendo fe mi-

norem quà homo, undé replevit eum Spiritus ti-

pivimut

T ho

moris Domini, Y xx.

Qualem igitur timorem

nos DQoi

& Reverentiam ego exhibere debeo huic Pa-

tri coelefti?^ Chriftus fe. exhibuit obedientiffi-

oirt n

mum ad adimplendam voluntatem Paternam

p

qudie

in omni fud actione, verbo , & cogitatione:

Confituit mibi Pater,

[/]

4

ttid dicam, & quid faciam,ec.

? &noi

€ fatius eff obediens usque ad mortem.. Philp. 2.

! An(, hb:

j N
