nimo defe&tu time ejus amiffionem: ANoli al-

:

!s e[»

zum fapere , [cd time, Kom. 8. Sic gra-

yurit

tiam Divinam con-

ndae

fervabis.

;init?.'

os U^

j

i

j n

02

DIRI

fü

Diii tertia, Melitatio L.

fre

grat

dirSccotrser

tili

njv

DIEI TERTIZ.

ml

MEDITATIO III.

Ixe

Yek

Qur

De mediis augmentandi gratiam

Divinam.

[0]7

t

fim

Crefcite in gvatiA, E9. cogitatione Domi-

[o|

ànin

ni noftri & Salvatovis $ESU Chriffi.

2. Pet. 3.

E

Onfidera: Obligätionem nos habere non

C

tantüm confervandi , fed & augmentandi

gratiam; cüm fervus ille evangelicus à Do-

mino punitus fit folüm ideó, quia accepto ta-

Ver

lento negotiari, & majus lucrum facere inter-

Ving

mifit.

SS. PP. affertio eft: Z via Domini non

futm

progredi , vetrogredi effe, non. afcendere de[cendere,

p

Don

Proptereà nos exhortatur Ápoftolus Petrus:

Ut cre[camus in grati4, & pro primario & prin-

Then

cipali medio id affequendi prafcribit cogni-

Tum

tionem, & vitam Salvatoris noftri JESU Chri-

Du

fu.

Sciendum: Vitam Chrifti effe Exemplar

0

totius vitz noftrz, & 1deam noftrarum aéctio-

om

num directivam ; Hinc Divino Evangcelio,

&

dum legitur, major exhibetur reverentia, quam

hen

aliis omnibus Scripturis Sacris; cüm aliz Scri-

Siq

pturz folüm fint verba DEI, Evangelium veró

|. u

& eft Verbum, & eft vita DEL. — Hanc ergó

] Xl

, Àif Q

—

De mediis f—ufqmenmndi gratium Divinam, 284.

frequex&ätontempïäre, fi crefcere cupis in

gratii; bene animo tuo imprime fnndamen-

ä

:

talia lec aternze veritatis Principia, que ema-

navére ab ore DEI ; imitate admiranda Hu-

B

militatis , Obedientiz, Charitatis , & Patientie

Exempla, quéis toto viuz fuz curfu, prafertim

veró in SS. fuà Paffione tibi przluxit.

Dic

Laf

cum fapiente illo Principe : ropus vit& mea

Chriflus eff.

Intimo cordis affeétu amaSanétif-

fimam Chrifti Humanitatem, quz mamilla fuit,

lii«

ex qui derivatum eft lac gratim in parvulas

animas noftras.

À Chrifto accepifti gratiam,

hanc ut in te crefcere faciat , Chriftum roga,

Nutrvici omuium gratia tua.

o fiof

Sap. 16.

yandi

P. II. Confidera : Sacramenta effe ubera

3

to f

Verbi incarnati, & fontes perennes gratiz Di-

ving ; ideóqué à Chrifto inftituta, ut per ho-

jnte

rum ufüm obtineatur prima gratia, & jam ade-

4j

aiit

pra incrementum fumat, Perpende; gratiam

non conferri noftro. conferendi modo juxtà

ettió

menfüram , nec limitari juxtà merita noftro-

p

rum operum, fed conferri à liberaliffim manu

og

DEI, & in virtute meriti infiniti Redemptoris.

(Chr«

Obferva dein prater gratiam fanctificantem in

:mphf

omni Sacramento conferri gratiam fpecialem,

at

& magis propriam fecundum fuam inflitutio-

gg(iljo!

nem; & prafertim San&tiffimum Evchariftige

) q"*'?*

Sacramentum , utpoté cibus, & nutrimentum

JX

fpirituale nos latificat, nos confortat, & ma-

f d

ximé animam crefcere facit in gratiá; eodem

T '

modó,

frt*

585

Diei tertia.- Meditatio IH.

fnodó , quo cibus corporali—; Corpus huirit,

n

Tul

confortat, ac crefcere facit. In hoc folo Sa-

Ilg

cramento continetur ipfe auCtor gratie, qui

immediaté per feipfum gratiam difpenfat; &

In

lr

ratio cft, quia Rex, düm proprid many elargi-

tur ele&mofynam , liberalius illam difpenfat,

qu

finc

quàm quandó per manus altetius ele&mofynam

diftribuit.

Accédit , quód alia Sacramenta

COt

Ad

conferantur quaáfi per tranfitum; & producant

gratiám pro uno folo inftanti; hoc veró eft

fl

Sacramentum permanens, & tamdiu permanet;

Jio

fii

quámdiu in nobis permanent fpecies panis, 8c

vini,

Colligitur exindé : Doininum noftrum

Ám

Tate

in hoc Sacramento nunquàm defiftere à con-

ferend4 fuá gratiá, fed continuo gratiarum af*

Tat

fluxu animam inundare,

E

Hic deplora mife-

riam tuam, quód tam facilé poffis accumulare

fin

thefauros pro aternitate, & tamén illud facere

al

intermittas,

Quid faceret avarus in Regium

Inte

conclave introduétus, cüm plenariá licentià ac«

[

Vtt

cipiendi ex Regio grario tantüm auri, quantüm

fecüm afportare poffet? O fi tanto defiderio

&i

Ti

accederemus ad coeleftes gratiarum thefauros in

SS. Altaris Sacramento!! ( dicere folebat mag-

aL

nz fanctitatis Matrona) unicam communio-

N

nem viváfide pera&tam fuüffe&turam ad commu-

Clp)

tandum peccatorem in Seraphinum.

tioj

fl

"Aquire prudentiam, Egc. && dabit capiti

I

tuo augmenta gratiarum. Ecclef. 4.

Iec

P. IIL. Confidera, prudentiam confiftere

&i

in.bene otdinandis mediis ad fuum finem:

Wt

undé

)

De mediis augmenmndi gratiam Divinam, 386

——

^mitti

undé ille veré pïu—denrs'e'ft,qui confiderans crea-

olo $*

turas omnes tanquam media , omnes unicé di-

rigit ad ultimum finem, videlicet DEUM. Ideó

it, q

fit; &

in S. Scriptura jufti vocantur prudentes, &

dug.

fapientes, peccatores veró infenfati , & ftulti ;

quia illi omnia referunt ad DEUM tanquam

fpenfzr,

g(ynam

finem defiderabiliffimum , ifti obliti finis fui

cor ponunt in mediis, & in his conquiefcunt,

ament

yducant

AdvertehancDivinamPrudentiam,Spiritu S. te-

&

« d

fte;effe medium fatis proportionatum,& efficd

pro augmentandá gratià Imprimis, quia re-

nantt

T

Ípiciendo DEUM tanquam.unicum finem , &

fummum Bonum, illum amamus magná puri-

firum

, (Qe

tate, & ardore; & per hos actus proportio-

yn 44

|

natosaugmentamus gratiam. Dein,quia ope«

ra ad DEUM dire&ta ex hác purà intentione

| mi[C'

ml

funt incomparabiliter magis meritoria , quam

alia exterius eodem modo apparentia; unde

fit.

inter multos, quiin communitate eandem vi-

g

gj

tam ducunt, diverfiffimi dantur gradus Sancti-

tatis, & gratim. Infupér DEUS infinité Bonus,

gnmm

& infinitam habens inclinationem ad fe com-

!ide[]io !

municandum creaturis , tantuüm de gratiarum

rosn

fuarum thefauris eis elargitur, quantum capere

m

o«

[

;x

poffunt; fed creatura tantó capacior eft ad re-

cipiendas gratias , quantó liberior & expedi-

mmu- (,'

tior eft à terrenis; ille igitur , qui cum Chri-

ftiand prudentià DEUM inquirit, tanquàm ulti-

7;2)7/!1

mum & unicum Finem ; fe ab omni alio amo-

re coniinet, & efficitur capaciffimus gratiz fan-

&uficantis.

Hic fubfifte, & te examina; nàm

(fkfe

|

|:

'

totius vite tuz fcopus fit DEUS: fi ita eft, fe-

jj

icem

t

COX n

287

- Diei terti:gz.w—Meditatio IV.

licem te! omne opus, omne verbum, & om«

nes cogitationes tuz, etiam cibus, fomnus;re-

|

creatio, à te peracta in rali feliciffimo grati

f

ftàtu thefauri immortalis ferax eft. .. Si habes

alium finem,qràm DEUM, vz tibi!, etiam ope-

|

ra de fe fanCtiffima à te pera&ta nullius funt

H

valoris.

Quod non fit pro DEO, totum nihil

pï

eft ;; omnes paffus ducunt ad . interitum, qui

O Divini

non diriguntur ad ultimum finem,

[

Judicii Ignis! quot opera, quze apparent ex

auro,tu tefolves in cineres & fumum!

l

fi

A903-CNOO-OPOS T AO -OOGS- CO

hi

U

DIEI TER TL/E.

W

MEDITATEFOTlV,

[/

De fignis prafentis gratiz.

d

It

Qui fervat Verbum ejus,in boc Chari-

tas eff.. 1. Joan. 2.

j

I. Confidera; etiamfi multe dentur con-

[

« je&ture, quód fimus in gratiá, v. g. fpecia-

:'

lis devotio ad Beatiffimam V. Deiparam, per

In

h

quam in nos derivantur omnes donorum fu-

pernaturalium . influxus: cor tenerum proxi-

ü

in

mo compatiens , quod miferis fubvenire con-

tendit, etiam cüm proprio incommodo, nec

inimicos excludit à charitativo füccurfu z Au-

ditio frequens Verbi Divini, & fubmiffa intel-

c&tüs captivatio ad res difficillimas fidei no-

fira:

288

——

De lïgnis prafentis gratia.

. Ol

ftrz : Recollectio Spiritüs ad pracipuas anni

st

feftivitates, & maximé tempore Dominicz Paf-

Titig

fionis: Superhzc omnia manifeftiffimum gra-

nabes

tiz Divinz fignum eft puritas cordis, que con-

0pt«

fervatur, diü confervando fe ab omni delibe-

Junt

rato lapfu in peccatum mortale ; qui hujus

siii

puritatis amator eft, tutó credere poteft fe ha-

4 GIUi

bere pro amico Regem gloriz; quià, cüm cer-

)irn

tum fit juxtà $, Th. 1.2. q. 109.a. 8 neminem

fic &

fine gratiáDiviná diü fe continere poffe à lap-

fu in peccatum mortale, ille igitur, qui non re-

labitur , moralitér certus eft fe effe in gratiá.

Teipfum examina; an habeas talia bona gra-

tiz inhabitantis figna? Si habes, gratias agé

Domino illi: A gzo omne datum optimum , &

emne donum perfettum.

Sin plange, & te hu-

milia coram illo, à quo, ut obtineas, depen-

,

dent hzc figna, Satis pretiofa eft gratia, &

res pretiofz funt rarz ; fummé zftimanda eft

li

Divina amicitià, & non obtinetur tàm facile,

prout multi fibi perfuadent.

O anima! cre-

dísné te habere gratiam Divinam ?-ésne ami-

f COfi«

cus, vel inimicus JESU Chrifti? Eftné DEUS

cii«

in nobis, an non? agnofce, quód meritó ha-

ly

per

beamus caufam dubitandi, nüm gratiam poffi-

j l«

deamus, düm fenfibus noftris adeó fraena laxa-

10X

mus; videé quorum numero tu fis, ex nume-

quu

ro paucorum ferventium, vel ex nu-

) n

mero multorum negli-

1:Au

gentium?

] qnes

e o

gt

z

m

jufto- |

289

— —— --

Diei tertia, MgäimtiolV.

tr

Juflorum femtia quaft lux. fblendens,

T

. qua vadit, & erefcit usque ad perfedum diem.

m

P. Il Confidera; aliud fignum valdé cer-

€0

te

tum adeptz gratiz Divinz efle fervorem Spi-

ritás, qui continuó tendat ad majorem perfe-

Di

Gionem , & infatiabile defiderium femper ma-

gis DEO placendi, continuó patiendo famem,

9p

& fitim Juftitiz,feu San&titatis. . Hoc fignum

fummé zftimandum eft, adeó, ut dubitare vix

finat de Diving gratiz prafentidin animá, &

de Paterná Divina Benevolentiá.

Si fe eonti-

nere diu à peccato eft fignum manifeftum gra-

tiby

tiz; quantó manifeftius fignum | erit. femper

Va |

magis progredi in difficillimá Perfe&tionis fe-

u

mitá? major certé gratia requiritur ad profi-

d

ciendum in bono , quàm ad continendum fe à

diy

malo ; prafertim ubi actiones funt difficiles,

At

regulatz, & perfeverantes, certum requiritur,

ate

|

& ftabile Principium proportionatum , quod

Tat

illas producar.

VIn

Ubi ergo reperiuntur tales

aétus virtuofi , conftantes, & tendentes ad

t(í

unum finem fupernaturalem? fateri neceffeeft,

[»t

ilorum principium effe gratiam Divinam.

hil

Qui proin de Divinà guftabit gratid, novum

u

Íentiet appetitum, & qui illam bibit, adhuc fi-

p

tet, Qui fanitus efl , fanttifierur adbuc , & cui

fii

illuxit lumen gratiz , in vià perfe&tionis fem-

ho

per magis illuftrabitur usque ad perfedum diem.

Jj

Ecclef 24. — Ulterius, gratia bonum femen eft,

ü

quod multiplicatur, & reddit fru&dum centuplum ;

fjl

alio nqznine gratia fons vivus eft; qui ortum

lr

ta-

- De fignis prafeutis gvatia.

290

trahit; & tendit ad calum usqué ad vitam ater-

lf:nf,

nam.

O felices confiderationes! fi ift» me

lfl

movent ad ferviendum DEO meo .majori

(s

conftanti4! O quam felici Paradifo fruerer in

$i

terrá, fi poffiderem pignus amoris, & gratiz

lt

Divinz? O Anima! amor tibi neceffarius eft,

:

& fervor; amor, fi verus amor eft, 1nagna

Qdty

operatur.

num

[304

Gratia DEI fum id, quod fum.

T OL És2

3

[(ï,&

(fi«

P. III. Fac recolle&tionem ex preceden-

tibus: effe tuum folummodó confiftere in gra-

| gra-

m

tiá Diviná, quá amifsa redigeris ad nihilum, &

ad deterius ipfo nihilo peccatum.

Gratiam te

2

defendere ab omni malo ; gratiam eífe tuas

pro&:

mfe'&

divitias , gloriam , vitam , falutem , illuftratio-

ial

nem, felicitatem, beatitudinem, & Regnum

sternum; gratiam effentiam tuam effe fuper-

j

naturalem , imó Participationem Effentiz Di-

qllO

vinz. DEUS folus cum veritate dicere po-

tl

teft: Ego fum, qui fum., videlicet ex feipfo, &

(5

.(chm

ex naturd füà Divina imparticipata: Juftus ni-

hilominüs cum S. Paulo dicere poteft: ego

(firt

per DEI gratiam fum, qui fum, five qui parti-

o

cipo de natura Divinà: Gratia D EI fum id

acli

quod fum. .Et (1 gratia eft effe, peccatum eft

& [

non effe: ad nibilum redattus eff in. con[pe&tu ejus

$ fa.

; d

malignus,

Imaginare tibi hominem eo in fta-

tu , ut omnis ejus felicitas dependeat ab uná

me

folà fyngraphá, quz illi afferat lautiffimum pa-

mplmn.'

0[[11["

1es dignitates, & integri

trimgnium' , fubilin

T 3

€g-

qu

291 Dieitertia, Meditatio IV. Defignis e»c.

Regni Hareditatem ; hác veró fyngraphá amif-

d- 1

sà fpolietur omnibus fuis bonis, & condem-

netur ad infamem mortem in patibulo fub.

eundam, O quàm follicité cuftodiret. talem

Íyngrapham? quàm ftricté illam corpori, imó

& pectori alligaret? quoties manu tentaret,

utrüm illam adhuc habeat? quoties no€te evi-

gilaret pre timore, n6 fibi aufferatur? quoties

h

in corde fuo tanquàm in fecuro recepraculo

illam affervare exoptaret ? vg mihi! qui tan-

tam curam non adhibeo pro confervandá Di-

vinà gratiá, quam fi confervo, plus poffideo,

quàm mille mundos; quam fi amitto, incurro

aternam damnationem ? Mi JESU! quàm

parüm zftimatur tua amicitia? ad perceptam

ja&turam unius civitatis Princeps quidam pre

cordis dolore mortuus concidit: fxpius

fit jactura Divinz gratiz, &

non curatur,

"R

E

æZMïA.ïæ

I

«

ti

fi

TER-

b

&

X RX 885

292

?t,

—

Y

Y,

(oTo

P

2

N

df

amif

i.

:

:

Gisje ao C

ngö

[

f»& A

Gs*

Se

$

d-

j lib

"ER TLE DIE

L

ulen

,inà

DISSER TATIO SPIRITUALIS.

Vlïelf,

(s

ARGUMENTUM.

us

Yal

Infelicit

atem bominis n eo. con[utere,

quod mon agnofcat [uam

felicitatem s. dum in

] t*

uD

vanun po[[idetur bonum, quod à poffe(fore fuo

non agno[citur ; omnibus bonis majus effe gra*

[de0,

curtQ

tian fandificantem ; qua. divitem, plcbrans

nobilem reddit animam usquà 4deo , ut affuma-

qun

rur in muncriti filiorum DEI , & de Divini-

eptam

tate ipsá participet.

Admiranda. proptereà

Yi pI

proponitur imfimita bonitas , & demi[fio Al-

pl

tilfani : * ledor efficacitér bortatur zzdX defpi-

cienda catera omnia , in comparatione tam exe

celefa Prarogativa, & ut fe exbibeat tanquam

filium. ergà DEUM , qui dignatur. ipfi effe in

Patrem. -

Mnes avidé defiderant , & follicic/i: qu&-

runt effe felices, fed pauci funt, qui ve-

ram felicitatem affequuntur. Quod illamnon

confequantur, foret materia compaffionis, nifi

modus illam affequendi effet materia admira-

tionis, ac indignationis. Anima ignorans in

finu füo continet felicitatis fuz fcaturiginem,

& tamen illam. qurit extrà fe, in floridis la-

byrinthis fe detinens, düm. fuam felicitatem

T

ques

M

729; Diei tertia,. Differtatio [piritualis,

]

quzrit,illam amittit, Pleríque mortales, mo«

bon

re Brafilienfium, magno pretio ab alienigenis

quà

mercantur vaía offea & lignea , cum tamén in

lid

def

Regionibus fuis habeant integros montes ex

auro & argento.

Non aftimatur, nifi quod

Yi5

peregrinum, & extrànos eft.. Sublinguá no-

lcti

£0l

ftrá mel reconditum gerimus, & in vefparum

nido illud querimus. | Poffidemus interiüsRe-

adc

gias dignitates : Zegnum DEI intra vos eft ; &

talp(

ab externá fervitute captivati, illas non. cura-

fus

mus.

Quantó major hac eft deordinatio, tan-

Íem

tó magis juvabit prafens difcurfus ad id unicé

C0gn

intentus, ut deordinationem hanc exterminet

anitm

€ cordibus noftris.

adef

II Primum , & certum tibi cffo Princi-

il

pium; noneffe Felicem illum,qui poffidet mag-

& pi

num bonum, fed illum

»qui fcit fe illud poffidere,

m

Languentem & fitibundam a

garem , cum di-

fela

lecto filio fuo,

nihil juvabat fons vicinus, quem

taten

ob

paffam lachrymarum ecclypfin non cerne-

bat.

Vitg

Magnanimum Cyri adolefcentis animum

fu.

non juvabat natum effe ad Regias dignitates;

beg

düm inter obícuras miferiarum fuarum tene-

us

bras , manualibus operibus intentus, non pra-

tior

videbat fplendidiffimum, quó brevi coronan-

i

Q

dus erat, Regiz dignitatis jubar. Pariter non

Tüls

juvat pauperem rufticcll

um thefaurus in agro

D

fuo recondirus ;

düm enim mendicus ignoti

tàm

thefauri poffeffor

, fudore & fanguine rigat

üt

terram illam,hz

c licet auro gravida aliud pau-

iny,

peri paffeffori non parturit , quàm pauperta«

[

tem, Verificatur proin ; quód bonum non fit

0s

bo

RR

"-

Trfelicitatem bominisin 6o cokþj?ere, t'?'cL $94 .

———É(

; I«

bonum 1lïl,—qu'1b0num hoc non cognofcirt; &

Ifent

quód.non cognofcere bonum , idem fit ac il-

jin in

lud non poffidere.

Verum quoqué eft, quód

[1194

defeétus in cognofcendis bonis terrenis, & le-

quod

vis, & rarus; in cognofcendis veró bonis coe-

i

leftibus graviffimus & frequentiffimus fit.. Ad

yatulrt

€ognofcenda fenfibilia etiam coeci argi funt,

iM

ad cognofcenda veró infenfibilia etiam aquilze

talpe funt, In mundanis negotiis coeci fen-

h&

CUA

fus fatis perfpicaces fünt , & fepius cogno-

f«

Ícunt id, quod neque adeft ; in aquirendis , &

u

cognofcendis caleftibus omnino obtufus eft

nindt

animz oculus, nec quidem cognofcit id, quod.

adeft.

àm ad noftrum propofitum: quis

Ti«

£ Divinz juftum ponat precium,

ille?. qui grati

T

& promerito illam aftimat? quis ille? qui in

fummo mundanz felicitatis gradu deplorat in-

idttt

fclicitatem fuam ; eo, quod clevatus ad digni-

j d

tatem terrenam ceciderit 6 gradu aliquo Di-

qe

vinz amicitim ? quis lztatur in ruiná domüs

eme

fuz ; €ó, quód fimiles finiftri cafus anfam pra-

imum

ia

beant ad patientiam , & majorem in virtuti-

bus profe&tum ; tales homines in mundo ra-

f

riores funt, quàm phonnices, ideóque admira-

pm*'

falte

tione digni,

O miferiam fanguincis lachry-

mis deplorandam! omnes poflumus efleami-

non

ci, confanguinei, & filii DEI; & nihilominus

n

nott

tüm pauci funt, qui curant, & digné aftimant

fummos hos favores; quos,quia D EUS non

ngl

invenit, qui eos pretio comparare velint, gra-

| pl

vt

tis elargitur; infuper illum remuneratur, qui

hos acceptat: & tai

nén pro eo, ut cum fu

on ill

ma

.A!n-

T $

01

295

Diei tertia, Diffrtatio firitaalis,

má gratiarum actione captentur, r

äpuuntur i

tam

Vocavi & venuiflisyextendi manum meam C non fuit,

diti

qui a[liceret. Prov, s.

Multi amicitiam Divi-

ol

nam amittunt pro viliffimis , & fordidiffimis

gn

rebus: multi ab illà abhorrent à longé tan-

Tar

quàm à durá fervitute : plurimi. etiamfi illam

toti

non refpuant, tàm parüm illarn aftimant; ut,

L

fet

fi aliquod bonorum terreftrium amntunt , fi

Tnen

non pertingunt ad defideratos honores, fiex-

Ti5

cidunt gratia humaná, ipfis haüd fufficiat, quód

futu

hzredes cocli (int

L

» quód pro amico, & Patre

qui

habebant ipfum DEUM, O infelices ! tota

Ofnn

infelicitas veftra provenit ex co , quód non

Quor

cognofcatis veftram felicitatem ; nec fide vi-

lum

Va apprehendatis, quid fit gratia Divina, cha-

ib

naph

ritas infufà, regeneratio fpiritualis, adoptio, &

fiü,

filiatio Patris coeleftis.

Adhortor vos igitur,

eell

ut bene perpendatis füblimem veftram digni-

tatem,

In hunc finem monftrabo vobis im-

u

&

menfum illum thefaurum, quem geritis in finu,

fer

quemque poffidentes, & cognofccntes non po-

Co

teritis vivere miferi, etiamíi velletis,

Int

I Thefaurus ifte eft gratia ; & quidém

Tüb

grgtia illa, que fola ob excellentiam, & abfo-

nit?

ut€ vocatur gratia.

DEUS, cui omnes homi-

ld

nes debitores exiftunt, non poteft effe homi-

bil

nis alicujus debitor: hinc quidquid homini-

Yi

us elargitur, gratia eft, — Creatio gratia eft,

fiil

confervatio

gratia, fides gratia eft, Sacramenta

gratiz funt.

C

M

gue

reaturz vifibiles & invifibiles,

mp:

quz terram inhabitant; aér, quo 1'efpiraxnu$a

Diy

€cii , qui illuftra;ionibus & infuentiis fuis vi-

tam

1

ii

RmR

!is.

Infelicitatem häzïz—inis-,ik eo cónfifteve, €&c. 296

TUtur ;

tam noftram amenam reddunt, gratiz funt à

T ftlif,

ditiffimo & generofiffimo Bencfa&tore nobis

1 Diri

collatz. Sed quid he omnes gratiz refpectu

dillins

gratiæ

.

fanctificantis? aquz gutta funt refpectu

g& Vaf

maris ,

ftella refpectu folis, athomi refpectu

i il

totius Univerfi ; adeó, ut hz omnes gratiz re-

nt; Wt

T

fpe&u gratiz fan&tificantis vix retineant no-

OC s j

mengratim, Iftafunt mera ornamenta exter-

s li

na; vera fponfe pulchritudo, que meretur ob-

t Qu

tutus, & affectus fponfi Divini, alia non eft,

x Datt

quàm gratia fanCtificans. Hzc excellit inter

T tott

omnes alias, ficut balfamum inter reliquos lis

d non

quores; ficut adamas inter gemmas, ficut coe-

d Y

lum Empyreum inter codlos

inferiores, ficut Se-

h du

raphinus inter Angelos, Sufficienti eloquen-

tià, & terminis fatis exprimentibus hujus ex-

lpïiïïx $

ipi

cellentiam depredicare non valeo ; utpote

| dign

qua de nullá hyperbolicà exaggeratione fufpe-

&aeft; dàm omne; quod in hujus laudem pro-

)bisjm'

mb

fero, minimum fit, quod proferre debeo.

)np

Coníulite SS, Patres , fideliffimos Verbi aterni

Interpretes : Intelligetis hos incarnatos Che-

rubinos admirabili DoGrinz fuz volatu Dig-

qm'däm

z

nitatem gratiz Divinz extuliffe fuper omne il-

jot

Iud, quod non eft DEUS, Illam nominarunt

balfamum exquifitiffimum inzftimabilis pretii,

| hOmlf

lomiïïl'

virtutis efficaciffimz, fragrantiz cacleftis, cujus

ftilla unica non tantüm refocillat animam lan-

i o

m

guentem; fed fanat vulneratam , & vivificat

mortuam,

Illam nominárunt fpiraculum vitz

"j]]bf!fsæ

Divinz; quo animata anima jàm in prafenti

jar

jis v !

vitá fpirat illo Spirítu, quo refpirant Angeli in

CO.

a

297 - Dieitertia. Dij']krtdtio' fpivitualis,

E

cclo. Illam nominárunt fuavem , & pretio-

cale

l

fam catenam ex auro,

& igne, quz infepara-

Imag

biliter DEUM unit an

imz, & animam DEO ;

hx

adeó, ut düm DEUS amat fua dona in animá,

tur,

& anima redamet fuum donatorem in feipfo;

lia

DEUS, & anima fiant reciproci poffeffores

vefti

fuorum caftiffimorum , & jucundiffimorum af-

ànim

fe&uum. 1Illam commendant tanquàm parti-

: dium

cipationem illius attributi Divini, quod, licet

Then

non fit reliquis majus, cüm omnia fint zqualia;

præg»

certé inter zqualia quadam quafi. eminentiz

: mifer

prarogativglorietur. Jpfam Divinitatem prin-

, Woti

cipem exiftentiam, Bonitatem appellantes. Dionyf,

. Ruma

Areopag. Et S. Chryfoft. cap. 4. de Div.Nom.

QO

afferit: Gratia DEI Lonitas ejus.

Sícqué Di-

T

vina gratia nobis communicat illam infinitam

' &ing

bonitatem, in quá confiftit medulla fuavitatis,

rati

flos perfe&ionum, apex excellentiz increatz,

imn

anima denique, & cor divinitatis , omnéque

Tàm

illud bonum, quod fperari, & participari po-

omni

teft de optimo.

Hoc dulciffimum eft amoris

menf

incentivum enatum in caclo , & enutritum in

Xime

finu DEIabaterno. Hzc gemma pretiofa eft,

li de

pro quà comparandá negotiatores Regni coe-

Qs

leftis dant omnia fuà,ut comparent eam. Hac

Iny,

inenarrabili pulchritudine fuá, vel ipfas etiam

lum

meretrices, & latrones amicitiá Diviná dignos

infy

efficit. Hac ampla dos eft animz purz, fine

| Quàg

qua non pervenitur ad Di

Ilen

vinas Agni Immacu-

ati nuptias. . Si anima Regina eft, gratia Re-

ï

inte|

gium Diadema eft, quod animam coronat; fi

3tte;

anima amatrix eft Sponfi Divini, gratia ignis

| Yetti

cocle-

4li,

nfelicitatem hominis in eo confflere, &c. 298

——

coleftis eft , qui amorem accendit : fi anima

tpreto

feptt

Imago eft zterne venuftatis, hec amoeniffima

'

n DW

!

lux eft, qui Divino Prototypo affimila-

1 a

tur.

Gratia clavis celi eft, portioprede-

Veph;

ftinatorum, caraéter codleftis nobiliratis, in-

(lores

veftitura Regni aterni, naturz extafis, qua

um d«

animam ad coeleftia elevat; Sacramentum cor-

j t

dium; quod cor fan&tificat; vita virtutum, fe-

yd, t

men gloriz,aurora aternz claritatis & gloriz;

praguftus aterng dulcedinis, ultimus Divinz

aquii

ninenti

mifericordiz terminus, fupremus noftrz pro-

i r

motionis apex ; implantatio Divina in corde

humano, refpiratio vitz deifice , & communi-

Djony

r Nom

catio incommunicabilis Divinitatis,

quö pi

IV. Híc( mi Lector!) victas dare manus,

& ingenué te fateri neceffe eft ; inzftimabilem

n

ayitt

gratiz prarogativam, quz anguftam capacita-

yereata

tem noftram longé excedit , admiratione ple-

nam effe, Illud tamén , quod in gratiá , ubi

moéar

omnia magni aftimanda funt , crefcit in im-

x p

amoris

menfüm; & inter tot alia gratie prodigia ma-

ximé prodigiofum apparet, in prafenti difcur-

um

iofi Cffj

fu declarandum eft. — Tuum, O Divine Spiri-

(nf (

tus! qui omnium gratiarum difpenfator es,

imploro auxilium; à te peto calamum igni-

, Ht

etiam

tum ex primi Seraphini alis defumptum , quo

infcribere valeam caraéteribus magis corda,

dg

quàm folia illuftrantibus ; illam maximi mo-

g, Ilf

menti veritatem ; quz fola ( dummodó bene

Qu

intelligatur ) fufficeret ad debellandas omnes

gt

l

aéreas luciferi poteftates.

Gratia ( bene ad-

yit ^

[

vertite ) magnus ille eft thefaurus, quem vobis

i igms |

recons

o

A*

299

Dici tertia, Differtatio fpiritualis.

i

f

tecondo. Gratià Divina nos reg'enerat advi-

tàm novam, & nos facit non folüm amicos;

tius

Cita

fed parentes, fed fratres, fed filios veros, & le-

gitimosfummi DEL — O Anima! ad hanc grá-

dif

tiz cognitionem quid cogitas? quid loqueris?

10113

Tütm

quid agis? cur non prz ftupore, & gaudio

raperis in extáfin ? Demus: Gratiam tibi plus

Of

iar

non conferre, quàmi conditionem fervilem iri

Is

aulá DEI Altiffimi; nonné dignitas hec major

oret,quàm triumphi Caefarum, quàm Imperium

Pri

in ]

Augufti, David non gloriabatur de Dignita-

te füa Regid ; fed juftà elatione gloriabatur fe

tü F

ümn

effe fervum DEI, & Filium Ancille fuz: Hinc

fcem

ieritó Davidi aggratulatur dignitàtem hanc

S. Irenaus 1n Pfalm. 115. ibidem: Bene glo-

doii

ütti

riatis Rex Ifrael in fervitute DEI , quia imajor

nullà Dignitás inveniri poteft. — Verüm gratia

tüe

Divinà ad màjorem Di

o

onitatem te evehit, Po«

dog

Vini

namus illám tibi plüs non conferre, quàm fta-

tum Diving ámicitie; hic Dignitatis gradus

&teri

nunquid trànscenderet oiines principatus Pa«

die

radifi? nulla fané reperietur creatura nec in

R'ilm

cclo, nec füper terram, nec exiftens, necpof-

Cór

fibilis, nec Angelus,nec Arch-Angelus,nec Sera-

Quj

phinus, nec AnimaBeatiffime Virginis MARLE,

3

nec Anima ipfius Chrifti Salvatoris, que ex nà-

tig]

turà fuá fit meritoria amicitiz Divinz ; gratià

Álti

veró animam evehit àd gradum longeé fubli-

ii

miorem.

Si Angelus tibi revelaffet, per gta-

tiam te confecuturum cognationem Chrifti Sal-

At

vatoris ; fi reveláffet te pro germinandum ex

P

Profipid Diviná; Nunquid ex hominibus te

mag(]

felicif-

m

1

i

—

lufelicitatem bominis in eo confifrere, ". 360

atad T

feliciffimum repttares, etiamíi cum jacturá to-

Amicos

tius mundi, per mille mortes ad tantám feli-

Us,&ï'

citatem eluctari deberes? atqui gràtia minori

incgre

difficultate tibi januám aperit ad . Dignitates

longé majores, ad Dignitàtem videlicet Filio-

oqueris!

rum DEÍ,

Bene adverte: Ípfo Divirie vocis

guidio

ii p

óraculo appellaris ; & per Omnipotentiani

fuam efficeris filius DEI ádoptivus.

O Digni-

illem i

ycmdt

tas incoimparabilis ! tu Filius adoptivus nori

Principis alicujus terreni, qui vanitáte tumens

npttiut

in humaná debilitate fuà magnus appellatur:

Dignite

ibarüt

tü Filius adoptivus non Regis mortalis , qui

P HiIlC

omni horá de gradu Dignitatis fuz Regix de-

Ícendit ad fepulchrum ; & licet omni fplen-

n hav

dore fuo evadere non poffit umbras mottis,

at

jtopt

utitür tàmen titulo Sereniffimi, & Auguftiffimi :

tu ergo per gratiám Divinam cujusnàm filius

j gt

adoptivus es? Filius adoptivus es coeleftis, Di-

p Dv

vini, fupremi ; ac incomparabilis fzculorum

luäm f

&ternorum Monárchz; illius inquam Monar-

j gradui

cha fupremis cujus Thronus Majeftas, cujus ve-

us

ftimenta ipfe decor, cujus umbella fol, cujus

T

corona gloria, cujus Sceptrum Omnipotentia,

prpo

t

cujus Palatium Coelum Empyreum, cujus Servi

Seraphini, cujus vita Immortalitas, cujus dura-

tio ZEternitàás, cujus Regnum Immenfitás: Reg-

j

« gtl

um ejus, Regnum [empitermum, &* Poteffas ejus in

generationem C generationem. Dan. 3.

; il

V. Ad tàlem Dignitatis tux defcgiptioncm

D cfg['q'.

attonitus; & tantorum Bonorum quafi incapax:

j

Pra gaudio nóu credeis, videris à me petere tàm

gt |

magna: veriatis teftimonium, — Ut petitioni

71

TU

tuz

dj

c

361

Diei tertia, Differtatio fpiritualis.

RU

tu& fatisfaciam , in teftem adduco fapientia

oraculum: Computati funt inter filios DEI. — Te-

ftimoniumAon minoris auctoritatis S. Evange-

E

lifta Joannes affert Jo. 3.

Nunc filii DEI fu-

,

Wius.

Idem atteftatur teftimonio omni excep-

tione majore magnus Apoftolus , .& Doéctor

J

gentium Paulus: F iucis effis, & Filii DET.

K

Theff. s. Sed quid laboro in adducendis, &

$

examinandis teftimoniis ? Ipfa adduco verba

fi

immediaté prolata ab ore DEI; Ut fitis filii

fii

Patris vefivi qui in celis ef. — Eritis filià AltifJuni.

h

Matth. 5.

Ego recipiam vos, €& ero vobis in Pa-

al

trem j & vos eritis mibi in filios, & filias, Luc. 3.

i

Dignitas proin filii adoptivi qui gratiam Di-

là

vinam poffidet, vera & maxima eft, — Dilectus

Qu

Chrifti Difcipulus,fuper hec omnia teftimonia

It

adjungit aliud magis reconditum: E DEIfu-

W

mus, & nondum apparuit, quid erimus. 1. Joan. 3.

do

Modó fumus filii; brevi futuri haredes , feu

Tur

legitimi poffeffores Patrimonii maximi; Do-

ex

minatores elementorum, Re&ores fyderum,

T

fulgebimus circumamidti fole, incedemus fu-

ft

per ftellas tanquàm fuper pulverem terrz, Sed

Di

nunquid per iftas prarogativas finietur digni-

bu;

tas gratiz ? Minime fane: IVonditm apperuit, quid

Qu

erimus.

Sumus Filii & heredes , fed Filii per

$«

adoptionem ; de adoptione tamén humand

ttà

hac adoptio aliud non participat, quàm purum

ten

nomen. Homo fibi adoptat filios; filios fibi

?j

quoque adoptat DEUS: fed homo adoptando

lab

Filios aliud non poteft, quam denominare ad-

Quà

eptivos; DEUS veró denominare , & facere

Vi

l-

P.

b

'

ïl

Ynfelicitatem bominis in eo confiflere, &c. EC

IChtld

Filios adoptivos poteft, cüm apud DEUM di-

T*

cere, & facere 1dem fit: Dixit , & fa&a funt.

ag«

0. [

Eodem Omnipotentie fuz verbo dixit : Dij

I

eflis, C filii excelfi omnes; & quos Deos dixit,.

X

Deos & fecit; quatenüs per infufionem alicu-

odor |

jus qualitatis Diving nos ad tantam Dignita-

i DH.

tem evexit: Ur Ellii DEI nominemur , & fünus,

(iss

Sed nüm de prarogativis gratiz hzc dicta fuf-

.velt

ficient? haüd fané: Aondàm apparuit , quid eri-

ii f

Iii

smus. Quid erimus ergó? O Bonitas Infinita!

Ill

fumus haredes, fumus Filii adoptivi; & noftra

ii D

adoptio participat naturam adoptantis , quid

[u63

infuper ergó erimus? eriimus haredes non (o«

m D

lüm bonorum externorum , quorum hucüs-

ylcis

qué mentionem fécimus , fed etiam Bonorum

omon

intrinfecorum, & effentialium quz reperiuntur

pEj

in DEO, & in quibus confiftit Divina Beatitu«

do,iis fruemur; Ipfius Pulchritudo erit noftro-

JOfm. 3!

& j

rum amoruf objectum; Ipfius Omnipotentia

j; D*

executioni mandabit noftre voluntatis defide«

ria ; Ipíius zternitas confervabit vitam no-

,vderulïh

firam: Omni modo poffibili fruemur Ipfo

Ts 1

j *

DEO, qui fe nobis communicabit tanquàm ci«

bum,tanquam thefaurum, tanquàm lucem, tans

p

quàm delicias, tanquàm felicitatem aternam,

il qw '

ili t

Sed nüm ifta faltem non excedunt, & plus ul«

trà extendunt noftram adoptionis Dignita-

humïnï

tem? minime fané: Nondum apparuit, quid eri-

u

]jl

[

745. . Erimus quidem filii adoptivi, fed hono-

rabimurtanquàm filii DEI naturales ,. & tan-

o

quàm ab ipfo geniti: Voluntatié enim genuit nos

marN i

oU

Verbo veritaris, Jac, 31..

Tractabimur tanquàm

£ilii

*

303 Diejjfïthg. Diffevtatio /þirituali?..

flliikuniä—enifi, habitantes in eddem Domo: Zn

[

Doino Patris.

Veftiti eodem habitu charitatis,

ft

& gratig: Charitas DEI diffufa eff in cordibusuo-

Mi

ffris. Gal. 2. . In eodem finu, & brachiis por-

fi

tati: Ad uberaportabimini. M. G6.. Eadem men-

pa

sárefe&ti: Lt edatis, c bibatis fuper men[asn meam,

[

Infuper nobis Divinz menfze affidentibus , &

pe

convivantibus Filius DEI miniftrabit ad men-

füi

fam; & qui fuit in fplendoribus fan&torum ge-

nc

nitus ab aterno : Fzaciet illos difembere, & tran-

füs

fens minifirabit illis. Jam non amplius dicere

teri

potero: JVondim apparuit quid erimus. — Satiscla-

ml

ré elucet in humilitate DEI exaltatio hominis,

Fili

& in demiffione filii naturalis exaltatio adop-

pau

tivi, Satismanifeftéapparentvifcera DivinzBo-

AT

nitais, Genetricis amantiffime & focunde

P

tantorum filiorum, quorum cuilibet communi-

Wit;

cantur ex integro Patris Divini charismata.

umg

VI. Et illud, quod me maximé in admira-

qui

tionem rapit; eft, quod per adoptionem fup-

«

pleatur defe&tus naturz.

Affumuntur filii alie-

Con

ni vel ob fterilitatem Patris, qui proprios fi«

0o

