elevati; cüm ausquam Angelos apprebendit , fed

g

Sed de tàm fublimt

femen Abraba. Hebr. 8

j

dignitatis gradu major , & horribiliorerit rui-

na peccatorum ; de quibus fcriptum eft: Pofitus

DI

eft bic in uinam,

C refurrettionem multorum. Luc.2,

III. Nonfim deillorum numer

o,mi JESU!

qui per idipfum , per quod tu femiram parafti

ad regna Celorum; fibi exitium parant, &

Damr

pracipitium ad infernales abyffos. — Abfit pro-

cul à me füperbiz Angelicz peccatum ; potius

Uf

il

in omni humilitate , Reverentiá , & gratituding

meprojicioad pedestuos. Teadoro, Tete-

neréamo , & inomnem aternitatem me Tenon

PIC(

offenfurum propono.

le

dnþhïem

Spirituales Docfrina , £9 Refolutiones.

L. Angelus uná folummodó vice peccavit»

l 1mm (

Dütum l

ed quotiesego ?

Onum[

II. SiDEUS adpuniendum peccatum gem-

masprojecitexfuácoroná; quomodoó projiciet

L ïil'b(]r

nh lum "]

pulverem terra,

ä älljuel

HL Quim ;

j

—

Ruina Angel: proven: Apecc: mort:

PA

79

em, 9

[intpett

III. Quàm feedé commutabit peccatum cor-

fadundl

da humana, fi caeleftes genios commutavit in

Monftra infernalia.

plitcoms

.1V.. Lucifer peccavit, fimilis volens effe AI-

fimis VOl

tifimo: Homo malitiá deteftabiliore . ejus

y intrt

Cruci,

volens copfcendere Thronum, DEUM affixit

N

Contrati

V. Vivat igitur JESUS ! moriatur pecca-

ris deli

tum mortale, mille füftinere mortes praftat,

m ,&

quàm Divinam incurrere inimicitiam. Illenon

non (

pro Angelis , fedpro nobishominibus mortuus

gt (' ^

eft. 7Mortuiproin peccatoyvivamus DEO. Rom.6,

f fubin?

9 CH RU HH H

orerit r

d Dd

DIEI SECUNDJE

m

j

),I0l

]Esh

MEDITATIO IV.

ytatfl

paf

aran

h

Damna Peccati mortalis in Ada-

Abl

d

mo, & pofteris.

yn; Y

Ewifit eum Dominus de Paradifo 0-

g

Qr0s T*

lupt atis.

Genef. 5.

L. Confidera, quód Exemplo Adami infe-

* lixpofteritas tam prona fit ad peccandum;

duplicem effe caufam: Prima, quia malum pro-

j

hibitum eft coopertum aliquá boni apparentià;

t pgcüü

purum malum homo non poteft velle , purum

Bonum DEUS non poteft vetare; Prohibita er-

aun

go arbor fcientiz boni , & mali, nobisvidetur

nullum inferre malum: Quia eft pulchra vifu,

g

4[pecthque delectabilis. Gen.3. — Altera caufa eftz

n r

Fa

Qja

Du

$o

——

: Diei fecunda. -Meditatio IV.

ia nobis x'idägffsx'ol]ibitïo tantüm de rele-

Padi

Qui

Viino

v1, qua

lis eft efuspomi ; Sedres levis non eft;

Qmpor

qu& graviter pro

hibita gravis efficitur; Res

ravis noneratpomum ,

& nihilominus perdi-

Ti5 CEU

(nten

tionem attulit mundo.

II. Erat homo feliciffi-

dttrahi

mus Paradifiincola; fed peccatum feliciffimam

hanc habitationem commutavit in vallem la-

türvifc

chrymarum.

Homini deferebant fua fervitia

dills,

ullum

coli, & elementa; Sed. quia homo negabat

debitam DEO fervitutem ; Pefte, tempeftati-

puofi

bus, rerum penuriáab iisdem fuitafflictus. . Erat

Glor,

Q inc

homo Dominus totius univerfi vifibilis; fed

it in

Y m

peccatum Dominatoris Íceptrum mutay

ligonem, & ex Rege fecit mancipium , agri-

àterbif

Wthiso

colam, miferum terra fterilis cultorem. . HL, O

BISS

me infelicem! qui bene de me affirmare pot-

fum : Adam Exemplum metm ab Adoleftentià med.

tlóng

tütuja

"Lach.13.

O me Adamo infeliciorem! quifi-

fednon ficut Adam cögnovi,

æmma

&ut Adam peccavi,

& deploravi peccatum meum.

Ille € Paradifo

Ottinja

Ctum

propulfus , in mundo verfatus eft tanquàm in fo-

0

litudine vitz poenitentis; & ego in loco ponni-

tentiz vanis mundi illecebris indul gendo,fabri-

g

nta;

Omi

Qs d

care mihiintendo Paradifum voluptatis.

DEUS! fifecutusfüm errantem,cur nonfequor

tOty

poenitentem ? cur hon imitariftudeo illum: Qu

Wt

OU

cadit, c fic aperiuntur oculi ejus. Num.24.

In m

Per unum bominem peccatum in. bunc

tme

mundum intravit C per peccatummors. Kom. $.

t

P.l. Confidera: Peccatum Adami non fo-

Utb

lum privaffe bonis externis, . v. g. inhabitatione

B

Para-

,

t

Damna Peccatimort: in Adamo,c poftev: 8*

i dexh

Paradifi, & Dominio fuper alias cteaturas;. fed

vigiond)

veneno fuo penetraífe usque ad intima vifcera

iciut ; A

corporis &anima.

Przdo barbarus, & tyran-

tinispet

nus crudeliffimus eft peccatum. mortale; non

contentus fpoliatione veftium , etiam pellem

mofeliale

eliciffnde

detrahit.

Infuper crudeli manu intima. rima-

vallen

tur vifcera;penetrat usque ad offa, usque ad me-

dullas, difcerpit, & muctilat omnia membra, ut

füa fertt

nullumremaneatintegrum , &fanum. — None,

10 ncg. bä

rempdti

pax a[fibus meis à facie peecatorum meorum. Pfal. 37.

Calor, frigus, fames , fitis , bella, peftis, naufra-

jChus, E

gia, incendia,ac innumera alia mala , quz in hác

(ibils;

muarit !

vità mortali hominem affligunt , funt fructus

acerbiffimipeccatimortalis. II His malis ex-

ium, 4f

ternisacceduntalia interna: error,i gnorantia,

s Il

l

omes peccati , rebellio appetituum contra ra-

um

tionem, amiffio habituum, & donórum fuper-

ia

náturalium, & gratiz infufz ; que bona magis

)ïCm! q"&

p

efümanda, quàm totus mündus ifte vifibilis,

omnia fimul ablata funt poft folum Adami pec-

"T

d

catum.-

nquamm

O magna peccati malitia! que venenata

Jocore

plantaprogerminat omnem qualitatem veneni?

rCHdOJQ"q

quis diftortus ferz partus producit omnes mon-

atis

gon

(

J

ftrorum fpecies? Et tamen peccatum hoc ve-

(!

nenatum germen, hazc feraeft, queuno partu

olllllm

produsit quidquid venenatum , & monftrofum

M

in mundo eft.. .O dementiam filiorum Adz?

timentpocrnam,nontiment culpam, — Et tamen

jil hi

W

]

Mf

peccatum eft verum analum , poena eft tantüm

i n j

umbrapeccati. Quialiamala timet;& omnium

malorum maximum , peccatum committit; .fu-

ypici

4

p

uN

git

$2

Diei fecunda Meditatio IV.

Dwt

—

E

git leonem depidum , & inveri leonisfauces

feingerit. IIL. Tefupplexrogo, OBone]JE-

híeat;

girne

SU! peragoniam, quam in monte Oliveti fufti-

iamd

nuifti; per fudorem Sanguinis tui pretiofiffi-

mi, per doloriffimam reprefentationem om-

limali

nium peccatorum totius mundi, concede mihi

jum,

tüg Vi

gratiam; utficuttu, apprehendendo peccato-

rum atrocitatem , timore, & horrorc repletus,

mdeipí

maipm

ad agoniam usque defecifti; ita ego quoque

producam fimiles effectus, & peccata commiffa

iicien

lerimte

amaré deplorem ;. & né impofterüm illa com-

mittam , atrocitatem eorundem agnofcam, &

N pli

exhorrefcam,

Ua

(it: a

Sicut Adam transgre[f [nt.

Qu

Ofee 6.

Tiütto

P: HII, Tibi reprefenta, O Anima! totum

CTent

genus humanum unico peccato Adami conta«

Tüittis

minatum, En! ex maligná arbore in ramos, &&

fer, (

à capite in membra fparfum venenum. — Genus

W, &

I

humanum prius mortuum eft per amiífionem

gratiz,quàm natum ad vitam. . Omnes Adz filii

menf

rebellis progeritoris progenies maledi&ta, nati

Mtm.

filii irz,ccelefti hereditate privati,zterne perdi-

X

tioni deftinati.

Omnis hzc maffa damnata ab

nuton

uná miferiá prolapfa in aliam, depeccato in pece

Wd, [

catum, propriis viribus fe continerenon poteft,

ol

quin zternam damnati onem incurrat,

O uti»

Qd

nam hoc intelligerent mortales! O utinamego

agnofcereminfinitam hanc peccati mortalis ma-

NT

itiam!

]

hOm.il

II, Dari

Danna P?mm' iiort: in Adamo, & pofler: 83

]

À Ro

'onis atl

l. Darivenenum, quod tangenti mortem

inferat; bafilifcum unico oculorum ictu àlon-

O Bone ]

D

Jlivei fl

géveneno inficere; vixcredibileeft, Sed quid

[ pwiolilä-

dicam de peccato mortali? venenum tam atrox

& malignum non datur, quod in fontem pro-

ionem ot«

"

ycedemil

]

e&um, etiam poft mille annosinficiat non tari-

tup vicinos rivulos, fed maximos fluvios, &

lo peccit

mateipfum. Sedpeccatum eft venenum adeó

yre pl

g que

malignum, ut Adamum generis humani fontem

inficiens,inficiat quoqué prognatam Adami Po-

ya cortim

m ll a

fteritatem. — Nec per aquas diluvii dilutum, nec

per pluvias ignitas confumptum , remanet

,gnofcam, í

etiamnüm tàm mortiferum , quàm fuit primo

die; acinficitomneshomines, qui funt , & qui

erunt. Recogita Ó Anima! fi peccatum alie-

J

num tot mala tibi infert, quantó majora tibi in-

ferentpeccata propria, & plurima, qua tu com-

jma! t

mittis? Si venenum hocàlongéteinficit; quid

duni ct

n rattos :

fiet, fi illud tangas, fi bibas, firecondas inft-

nu, &canimátuá :

a V

II. Omi JESU! valdé deficit, & obfícuratur

anif

lumen fideiinme; dümagnofcens, & credens

qedt!

hanc magni momenti veritatem,avidé bibo tàm

jolda

perniciofum venenum; & afpidem talem in fi-

m

nu fovens dormio , & requiefco.

Ah! Scelera

n

vuea , C delicta oflende mibi. Job.13.

Utjuxta

ao

contiliumtuum: .A facie colubri fugiam peccatum,

egonp?

€i?!

Ecclef. 21.

u 07

ia

Spirituales Doctrina, & Refolutiones.

qordi

L. Sipeccatum ruinam iutulit mundo ; quid

homini inferet ?

o

F 4

r Däfl

84 : Diei fecunda Differtatio [piritualis.

C

II. O infelix Adami pomum! quot millio-

m

ees hominum propter te aternà Beatitudine

cunt; |

privantur?

Áiim

III. DEUS propter peccatum alienum fe ti-

T0 fQ

bi inimicum exhibet; quomodó fe exhibebit

ha.

propter tot, & tantatua peccatapropria ?

dl g

IV. Omnia mala ( peccato excepto,) fíon

diment

funtmala; folum, & fummum malum eft

tàrius]

tum mortale,

pt?d'Ca.

Tif

J

V. Vivatergo JESUS! moriatur pcccätum.

Ece!

Millies mori praftat, quàm admittere vel uni-

Oltnisr

cum peccatum mortale, Itavolo, ita conteftor,

iícria

Wediuy

&promitto, DEUS meus volui, C legem tuam

3n medio cordis mei. Píal, 30.

fanglo

itter w

sj miiuuuuuuuuuse

inpei

JDIEI SECUNDJE

&f

menti

DISSER TATIOSPIRITUALIS.

bl

Thani,

Cognito DEO pro ultimo fine, E digni-

pemnitl

tate boininis propter D EUM creati , offenditur

guüinug

peccatum. movtale effe. unicum. impedimentum

nam:

tanti Boni: declaratur dein, d. deplovatur in-

eredibilis dementia peccatoris , & damna peccati

Hüine i

J5 m

gravilfina : deuique animatur ledor motiyo ef-

N

ficaci ad Timorem DEI,

?

C emendationem petta-

Yuüpir:

torum fuorum,

CXClan

C

Onfecutione ultimi finis nil effe amabilius,

Atl

nil defiderabilius , nil magis ueceffarium,

jam in precedenti difcurfu demonftratum eft;

Cf

Iïil]fel

proportikonaliter proin zftimanda, & ample-

Ttüncj

Genda

jj

——

CognitoDEO pro ultimofine & dignitatesec. 88

m

&enda quoque funt media, quz nos eó perdu-

atitudine

cunt; & ex oppofito fugienda, & deteftanda

funt impedimenta, quz retardant , & à fine ulti.

ino - nos abducunt.

Finis ultimus hominis eft-

um fe t

exhibelt

&terna Animz falus ; medium hanc confequen-

jj/

di eft gratia Divina fanctificans; unicum impe-

to,) f

dimentum , quod utráquenos privat, eft volun-

tariuslapfusin peccatum mortale.

Reportantes

d pc&a—

Fiuem fidei veftra, . (alutem Animarum. x.Petris.

VECCaTun

Ecce! finem, quoperdito, fineprincipio erit

omnis noftrafelicitas,. & fine fine omnisnoftra

e vel u«

onteltot

miferia,

Gratia [alvati eflis. Ephef. 2. Ecce!

g t

medium , quo folo pertingere poteris ad finem

tamgloriofum,&felicem. | Iuiquitates diviferunt

inter vos, & JDEUM veflrum, Yoj. $9. Ecce!

ia

impedimentum, per quod amittitur ufus medii,

& fruitio finis; renunciando deplorabili de-

i

mentia huic Summo Bono , quod in fe continet

u

folam, & completam Beatitudinem cordis hu«

'

mani. Fadus eff malo dignus aterno , qui boc in fe

dj

peremit Bonum s. quod effet eternum.

Ait S. Au-

2

guftinuslib. 21. de CivitateDEl,cap.12. Mens

pudinun

humana, vivo irrefragabilis hujus veritatis lu-

st

mine illuftrata, non poteft non deplorare hu-

p pl

jus mundi miferias, Mutus ille Princeps re-

gius, qui videns ferro peti jugulum Patris fui,

ynotimi

gl ii

rupit vincnlum lingug; & pietate commotus

exclamavit vocibus articulatis contrà impios

Patris Regiificarios. Solinc.7. Atveró inatro-

amgbi[iüïa

ciffimaftrage, quàmtot millenz animz fibi ip-

cefirió

fisinferunt, mihi videntur prater mutos etiam

TM

trunci , & lapides prz horrore , & compaffione

g a

Fs

altüm

fcd

$6 — Dieifecunda Differtatio fpiritualis.

altüm exclamare : Ut quid diligitis vanitatem, &

quetil

quaritis mendacium? Pfal. 4. — Quae coeca demen-

inqu

tia? quz diabolica incantatio , faniora perver-

p 8

tens confilia, potioremhominum partem pro-

[

Ini

priis ruinis implicat? nullum brutum eft tam

ftolidum, quodnon horreat mortem:

Cccca-

Tantur

tum eft véra mors Anime, & deliberatéeligi-

magisi

tur.

Nullum faxum tàm durum eft, quodim-

fosfhu

pulfu agitatum noninclinetad centrum : DEUS

xime g

eít tàm naturale, quàm fupernaturale centrum

Tinisu

cordium humanorum , quz omni velocitate fe

1

Mtpni,

abillo elongant.

Videtur hoc incredibile , eft

perdic]

Nemo tanto ftudio.curat

1

tamen ipfa veritas.

m p

alium defraudaread propriumlucrum ; quanto

dttom

impius ftudet decipere, & obceecare feiptum ad

ïqm Q

propriam , & majorem fuam ruinam. O bone

limpr

DEUS! curtàm perniciofa, & univerfalis deor-

& lag

dinatio à tam paucisagnofcitur? Refponfio in

unbr.

promptu eft: quiamaJor hominum pars vitam

lUtm ]

fuam non inftituit juxtá regulam aternorum

PPRSNRUNUPN

COl'po[

principiorum; fed juxtà conformitatem po-

Tolcus

tioris partis errantis.

Vivitur fecundum prava

Cilibug

exempla,non juxtà rationem : illud quod faciunt

&Reg

plurimi, faciendum judicatur. — Allegantur pro

deþïæ(

excufatione propriarum culparum culpz alie-

ls v

na.

Ettamen, ficut non fufficitad effefanum;

|

Wi

zgrotare cum multis; ita non fufficit ad effe

Clir:

prudentem , ftultefcere cum multis ; multó mi-

neftr.

nüs adeffefalvum , damnari cum multis; &ad

TWent

effe innocentem coràm Divino Judicio, pecca-

Dertü

recum multis. Tu igitur amice lector; pro

Hajoy

cujus falute lubens proprio fanguine exararems

Uu,n

que

7

lf

—

CognitoD EO proultimo fine & dignitate 0. 87

jten, d

qu& tibi propono; averté oculos ab omni illo,

ca detm

in quo vulgus delirat; & juxtà altiora princi-

r pue

pia, & rectz rationis menfuram, deordinatio-

irtempro

nes,& miferias hafce mundanas dimetire.

m eft n

In multis Scripture locis peccatores nomi«

: pCCCä-

nantur ftulti, infipientes, &c. quam opin:onem'"

eacee

magis eventilare,& diftinquere placet in diver-

| quodim

fos ftultitie gradus; quorum peffimus, & ma-

m: DE

ximé nocivus confiftit in voluntario neglectu

e centnit

Finisultimi, Tolerabilior eftin Rege privatio

Jocitati

Regni, quàm in homine privatio rationis.

Qui

fibie, d

perditRegnum, perdit fua; qui perdit ratio-

idio cu

nem , perditfeipfum , cüm Nabuchodonofore

de comercio hominum fe abjiciendo ad beftia-

rum confortium.

Nihilominus, fi ftultus fo-

(ophumd

, Obor

lüm privatur reéto rationisufu , tolerabilis eft ;

vilig d

& fxpé gratiofus. Ttà ftultus ille , qui videns

umbram fuam, defperabundé clamabat, & auxi-

Lefpün(wm

a vt

lium poftulabat; exiftimans animam fuam 6

corpore delapfam in terram.

æ[CïHOïUm

Ille quoque he-

roicusftultus, quitotus erat in ordinandis exer-

j p*

citibus , & dominio fuo fubjiciendis Provinciis,

n

j

'uodtacl

& Regnis; adeó , utapertisoculis fomnians, &

depradicans fuam potentiam, de chimzricis

5

a

[

rP

fuis victoriis triumphos inftrueret.

Quod fi

ftultitia prorumpat in furorem , quo accenfus

C[rc nUIW

f

4

delirans fervos fuos percutiat, projiciat per fe-

i

j mlll[oml

neftras mobiliapretiofora , dilaceret fua vefti-

[

menta , rabiofo clamore inquietet vicinos, &

ultis

pertürbet domefticos; hzc jam norabiliter

1Ll()1pcL

major ftultitia eft, quia amiffo taliter rationis

uy

ufu , non tam fibi, quamaliis multa proveniunt

cxgl 4j

vite

q

$3. Diei fecunda Differtatio fpivitualis.

vitz incommoda: nihilominüs funibus, & vir-

Q

ümnib

gafranari poteft mali hujus violentia, — Si veró

malum hoc devolvatur ad extrema, adeó, ut

lia

malo hoc laborans, vitz impatiens refpuat om-

inaren

nem cibum, & folümin propriis membris fa-

hiis,|

mem , & rabiem reftinquens , carnem dentibus

rdue

dilaceret; & quandó aliter non poteft, caput

fimme

ad columnam allidat,ut violentam fibi mortem,

praci

inferat: calis infipiens profe&tó commiferatio-

bl

ne dignuseft ; nec amicorum Benevolentia, nec

Inpabu

Theni

prudentum confiliaimpedire poffunt talis infani

interitum, qui propulsá ratione, feipfum vi pro»

extmp

pulfare vult émundo; & fuiipfiusimpotens fa-

mendur

ftidio habet curam,& confervationem fui ipfius.

ttlia.

Infelixille , qui in tàm deplorabilem ftatum de-

tor!

volvitur , tanquàm monftrum inter homines re-

T5 q

fpicitur; ipfos etiam inimicos ad commifera-

Iesy

tionem movet. : Tales fané cafus quantó horri-

Tony

i

i

O————— — — —

biliores , tantó funtrariores.

Ecclef

Sedquidforet (DEUM Immortalem) fiin-

p&ccan

tegra familie, fi populofz civitates , fi major

tipfos

pars mundi tàm horribili phrenefi laboraret?

Otacul

obftupuit mundus de erubefcendi R egionis ali-

t An

cujus Africanz dementii; düm Pfili ejusdem

Illt [hl(

incole, armatá manu procedebant , & pralia-

fite

banturcontra ventum Auftralem ,. qui ipfos in-

Yelyr

feftabat. — Undé pofteà adunum omnes fepulti

nxien»

funtinarenà; dumhzc violentidturbinis com-

delici

mota, & oculisinfperfa obcaecavit,& in terram

E

Aii);

prottravit totum hunc nigrumexcercitum , va-

fnfrg

nósque conceptusannihilavit,

ä;ib. le. 4. 6 9-

li

Hefod. Lib. 2.

| 'Wn

Quid

J

h,

—

CognitoD EO pro ultimo fine & dignitate,Oc.89

üaus,&vir-

Qx/id-forct autem: Sideomni natione, de

omnibus Provinciis darentur homines, qui bel.

y iv

, 4dt0, Y

ligerarent contra ventos, & feipfos fepelirent

vputon

in arenávelaquis? fi darenturalii , qui ex odio

yembris t

lucis , propriá manu fibi eruerent oculos? qui

m denuot

refpuendo cibos lectiffimos, feipfos famecon-

xeft, o

fummerent? qui exiftimantes fe poffe volare,

bimortet

pracipitarent fe ex altis montibus? qui capti

amiferat

fplendore ignisbonafua, imo & aliorum darent

jlerti

in pabulum flammis, & demüm tanquàm ftolidi

talig n

Phenices incenerarent feipfos ? tàm exotica

exempla, quoàd corpus né contingant , adcó ti-

fori i

opotens

mendum noneft; Sed quoàd animam quotidié

fimilia contingunt.

Ofià DEO mihi concede-

m u pl

retur! inviíione tibi reprefenrare omneshomi--

yfiammd

hominti

nes; absque dubio oculistuis crederes, quod

meis verbis modó non credis.

Perpende, an

commit

nonverum fit : Stultorum infinitum e[fe numerum.

ygntot*

Ecclef. 2.

Si coràm DEO tot funt ftulti , quot

peccatores, an nonverum fit, infurgere contrà

den]i

Íeipfostanquàm hoftesimplacabiles, fiDivino

t6: Í müi'?!

oraculo tefte : qui faciunt peccatum , hoftes.

j lupon

funt Aniinz fue? T0b. 12.

Et quot obcoecan-

qerions ?

g

tur ftudio, divinis infpirationibus voluntarié

)

il d

j

renitentes ? Zimbulant ceci, quia Domino pecca-

; ET

verunt. Sap.g. Et quot refpuunt Manna , ut fa-

qui

nl()*

turentur fulphure, & fordibus? non curantes

qme igphh

n

delicias Angelorum : Qui nutriebantur in croceis,

rbini

aiplexati funt ftercora.

Et quotfe propria manu

&cintt

in frufta difcerpunt? lzsá confcientia in mille

rcinum

z

paífiones, & vitia cor fuum dividentes: Divij

þ þ À i

J

fine alis,

ejïc'or eorum., | Quot volareintendunt

praci-

p

9o Dieifecunda Differtatio fpiritualis,

Q

tilbun

pracipitantes feipfos in ignem infernalem cum

Lucifero ambitionis fumo turgidi? & pofteà

DEUS

confci

vident: Qui beatificabantur , pracipitatos ? If. 9.

vf

Et quot falfo ignis libidinofi fplendore alle&tz

pereunt animz? majori numero, quàm pro-

fimo,

deant favillze in montis ZEthnz incendio ? Ecce

flis |

WO.

oimnes accedentes 4d ignem , accinili flammis?

Yíàj. s.

Mgta

tOR

Quid dicis modo?

nunquid videtur omne

Yénen

hocftultorum genuspari induftrid propriam fibi

cómparare ruinam ? i& nihilominis peccatores

Qatig

iltdd

incomparabiliter magis infaniunt, quàm ftulti

enumerati,

t

Infania ftultorum deftruit corpus,

ftultitia peccatorum occidit animam. Illa eft

Düny

involuntaria, & ideó inculpabilis, majoríque

[

l: ]

compafïïonc digna; hzcvoluntariaeft, & quó

malignior;:antó minus dignaveniá. Illa malo

DHI,

mortj

fuo liberatur in tempore, hac miferias fuas

continuatin omnem aternitatem.

Illa amittit

i e

bona vite'prefentis , hzc renunciat Summo

Doteri

Bono, ultimo .fini , Beatitudini fempiterna.

bue

&t

Certus fum ( mi Lector) fi tàm crudelia oculis

tuis objicerentur fpe&tacula ; attonitus, hor-

Dottn

rentibus capillis, & palpitante corde obftupe-

Quoi

Yina)

fceres; ut mala hzcimpedires , integralachry-

marum flumina profunderes; te interponeres,

C gl

& miferos hosce à malo retrahere conareris.

ptum

niz;m

Sifte hic paulifper , & ferió perpende: Fides

certior, quàm corporalis vifio , hzc omniatibi

Tam

reprefentat inaliis, & quod magis confideran-

&in

it al

dum , hocmetuere cogitinteipfo. Num pec-

cator es? nüm pcccati gravis coràm Divino

tonf

tribus

CognitoD EO pro ultimo fine & digäitatc,&r. 9f

(j

—

Valem cur

tribunali te reum agnofcis ?. fi dicis quodnon z

DEUS tibi concedatperfeverantiam.

Si veró

& poltà

tor? T

confcientia tua te reum accufat; tecum ratio-

nes inftituo, & difcurfum iisdem Principiis con-

yreallt

firmo, - Ultimustuus finis ( uti dixi) eftzterna

m pr

dio? Et

falus, & huic tu anteponis zternam perditio-

nem,

Vita unicaad Salutem aternam eft Divi-

j fmi

na gratia , ab hactu apertis oculis aberrans pec-

cato inhias, feu Divinz inimicitiz.

Peccatum

AU omn;

yriandl

venenum eft , qnod fe folo te privarepoteft vitá

gratim , & gloriesterng; & turantdaviditate

Yeccatoret

illud ebibis,quá fitibundus hauritlimpidas aquas

m faii

jt CorpUs

exfonte: Bibis quafi aquam iniquitatem, Job.15.

Duüim peccas, ferrum ftringis contra teipfum,

l Tl d

& quafi per jocum in propriavifcera debacha-

naprt

BB ; & qua

ris: In fe vadit , ait Chryfologus, qui vadit ia

DEUM. Video teincredibili guftu deglutire

ia

mortiferasfordes, quasper omnem aternita-

ferias Wf

tem etiam ignis infernalis calore digerere non

flaanit

poteris. Video te coeco furoreactum , fuper-

i Summo

bum erigere fupercilium in coclum, bellum indi-

t

cere altiffimo; ad duellum provocare Omni-

dia o

potentem: Te omni illi exterminio exponere,

JtUfs i

quod contrà rebelles fuos decernere poteftDi-

e oblup

vinz Nemefis vindicta. Video de ignorantia,

a lat'hï)"

de errore , de vitiosá coníuetudine te abre-

qpont

ptum ( Ó fpeCtaculum deplorandum! ) tibi ago-

o

nizanti propriis manibus vim inferre, & ulti-

j; F

mam accelerare ruinam.,

Per acutas rancoris,

".

& invidiz fpinas laceranturanimze tuz vifcera,,

)nfldäan'

in alto ambitionis faftigio fuperba tua cervix

Ndm pCC'

confringitur; infordibuslibidinofz tuz paffig«

ni$

, D

gl

Diei fecunda Differtatio [piritualis.

n

m

indlt

nispuriffimus, & vivaciffimus animz tuz fan-

guis confumitur; inter praruptos contentio-

folin

num , contumeliarum, fufpicionum , & emula-

tiontn

]-Du

tionum fcopulos allifa vita tua in frufta abit,

qua per millenas peccatorum mortes tandem

ii

definit in mortem aternam poenarum inferna-

Bierci

lium. Site, ( mi Le&or! ) attingit ifte difcur-

Tiice

fus; hunc ferià mente perpende.

Certé fi in

Tümo

aliis cerneres tàm crudele fpectaculum, prz

Othncs

fotis

commiferatione non poffes continere lachry-

mas; curergó tibiipfitàm immifericors es? fi

ttmtit

hujusmodi ftrages timenda tibi foret in corpo-

plures

re.prz horrore contabefceres; donechanc et-

ICCupeJ

fügeres, quietusnon fores: hoc ipfum malum

perioy

non tantum pertimefcis, fed forté a&tualiter

Tonau

füftinesinanim4 , & hoc non curabis ? O quàm

pradi

vivaces funt fenfus! O quàm demortua eft fi-

tis: (

des! quidam ad mortem condemnatus, & pa-

df

tibulo jàm proximus; düm ex gratia liber di-

Yelra

mitteretur , totoreliquo vitzfuz tempore; in

E

Voem

facie retinebat. pallorem mortualem ; quem

Yobic;

morti proximus aquirebat.' Grafz, L. 13. 6 1.

Tünj,

$4xom. Etdicito: Numquid & tu condemna-

(l

tus esad mortem aternam ?

Alius amifsá Prin-

P-IIS

cipis gratiáincarceratus, unicá nocte comple-

Suf

vit integrum fzculum timoris & miferiarum;

Btahy

düm adhuc juvenis altero mane apparebat to-

DT

tuscanus. Cufpin: in Ludov: Bavar: Vives in Praa

UI

fat. fomn: Scipion.

Et tu, nunquid excidifti gra-

Wl (

tiá tui Supremi Principis;& DEI Omnipotentis:

fünqy

Caffander , düm cerneret Statuam. Alexandri

Qu

q.uam

. QOgi(a

Mggni jam vitáfunéti, contremuit; &tan

in

L/

li,

—

CognitoD EO pro ultimo fine &* dignitatesdrc. 9

» tue f

inalterám Statuam verfus, immobilis perftitit,

ODteDUO

folüm recogitans: quodaliquandó ad indigna-

&amil

tionem provocaverittaritum Principem, & Bel-

Et tu non recor-

ufta dbl

li- Ducem. . Piutar: in ÁAlex:

s tandtt

daris te offendiffe tremendutn . illum DEUM

n if«

Exercituum femper viventem, & omni inloco

ftediar

Judicem, & teftem deli£&orum humanorum?

"ene

'Tu modó quomodótimes? etiamfíi timor inter

lum l

omnes animi paffiones fit rationi maximé con-

re ha

formis; hominem tamen cateroquin pruden-

tem timor mortisadeóprivavitufurationis, ut

ys et !

in core

plures transierint menfes, donec hunc iterum

Hifce

-hance

recuperaret, Habert: Lauquet: Hypom.

periculis non eft expofitus Timor DEI: Ifte

mma

salit

nonauffertufum rationisabeo , quiratione eft

100

praditus; fedtribuitei, qui rationecft priva-

tus: Quia Ommis Sapientia tüimor Domini. EcC-

m di

j5 &

clef.19. Hunc pro fundamentali operationum

uülicé

veftrarum principio vobis przfigite chariffimi ;

& perpendite innumera , & extrema mala, quae

mpolo n

vóbis infert peccatum; ab omnibus ut libere-

Ill qucm

jj !

mini, Divinum auxilium implorare: Cemfige

tinore tuo carnes meas , à judicis enim tuis timui.

»Ondcmm'

Pf.118. Vobisdeinob oculosponiteexempla

mifsj fri

e colï'-P

j

San&Corum, quéis in fimilibus periculis vobis

prazluxerunt , quorum aliqui vel lapfi , vel lapfui

il

cm[um!

f

in peccatum mortale proximi, tantum hujus

rZi[Cb"[

conceperant odium , & abominationem ; ut

iTA MF'

[

vel ad folam peccati memoriam , & umbram;

lelfh

F

tanquàm ad afpe&tum Bafilifci, femi- mortui de-

j

o

liquium paterentur,

S. Thereíia folummodó

jjod!

i

€ogitans : Se etiamnum vivere in mundo , &

t

qL

G

poffe

[

94 Diei fecinda. Differtatio fpiritudlis.

u d as u ER

MU

poffe DEUM graviter offendere; tota expal-

phin,

lefcens fentiebat fan

o

guinem congelefcere in ve-

45, YO)

nis , & hoirere pilos in capite.

Virgo Alexan-

folyma

drina quatuordecim annis continuis habitabat

qum y

in fepulchro , & folüm pre timore né mor-

lial o

tem fubiret peccatorum , tamdiu vixit in ca-

Iig!.

vernis mortuorum.

S. Anfelmus contcftaba-

Mfásto

tur; fi alle&us à peccato mortali non haberet

( dam

alium locum refugii, przcipitari fe velle in in-

um

fernum; peccatum enim infernus eft juxtà Re-

fs con|

gium Prophetam ipfo inferno inferior, & hor-

bitnro

ribilior. Pízlm. $5. Et nos quomodó pecca«

loc te

tum exhorrefcimus ?

*

Detont

Refpe&tu illius , quod fecerunt.fanéti ex

fIt,gta

horrore-peccati ; & refpeQtu illius, quod fa-

ao U

ciunt homines mundani prz timore mali

Qutext

tranfitorii; nihil facimus ad evitandum pecca-

immin

tum. O amariffimz JESU lachrymz profufz

mni Dg

fuper Hierofolymitanum excidium ! ah fluite

t9t Cl

modó fuper tot animarum impoenitentium.ex-

litenti:

terminium! O Spiritus Divine! qui fignis tàm

Cor

prodigiofis predixifti ftragem, & ultimum ex-

Q Otty

terminium hujus gentis infeliciffime ; fimili-

Thtes n

"

bus prodigiis evigilare fac de profundo pec-

füls in :

catorum veterno infinitam peccantium multi-

Vox ab

tudinem. | Septem annis ante famofum exci-

DT

dium Hierofolymitanum , homo plebeius, &

T

peregrinus fupernaturali inftinétu adactus, per

mum) :

publicas plateas continuó clamabat: Va Hie-

fXtren

rofolyma! vz infelici, & deplorande Civita-

Ehan t

ti! vox ab Oriente,vox ab Occidente, vox à

Hanns 1

quatuor ventis, vox in Jerufalem, & Tem-

ib

plum,

Tulis

——

CognitoD EO pro tlltimo fine,C» dignitate, dï— 9$

t p

plum, vox in maritos novos, novasque nupes

'ereine

tas, vox in omnem hunc populum, va Hiero-

o Alerth

folymz ! Reprehenfus aliud non reponebat;

; Jabit

quam vz Hierofolymz! caftigatus in tribuna-

D o

li, ad omnem iétum clamabat: Va Hierofo-

i n d

lym&! flagellis czfus usque ad offa; quot vul-

onelde

nera, tot ora ipfi aperiebantur ingeminatá vo-

n habet

ce clamantia: Va Hierofolymz! Ità die no-

eleint

&uque, ità in publico, & privatim, feptem an-

uxle

nis continuis, & quinque menfibus non ceffa-

ol &i

bat promulgare horribilia vaticinia;: nec toto

jo puv

hoc tempore aliud loquebatur , nec quandó

percutiebaturydolebat; nec quandó reficieba-

fandi €

tur,gratias agebát; necvox,nec vires per tam

altos, & conunuos clamores,quos ad cclos us-

| opod 1

noïc jl

que extollebat, deficiebant. Quod fecit ifte ob

]

Ü

m p

imminens Hebrzorum excidium: hoc ipfum,

n o*

mi DEUS! lubens facerem ob damnationem

m

tot Chriftianorum, qui necdum àd feriam poe«

renim &

nitentiam de peccatorum veterno evigilant.

Contrà impios, contrà DEI inimicos, cons

il

Jrimunt

trà omnes illos, qui à fummo Bono fe aver«

tentes , beatitudinem füam quzrunt cum be.

j;; I

»fundo ! f

ftiis in fenfuum illecebris: vox ab Oriente,

jum ^

vox ab Occidente, vox à quatuor ventis: Vae

peccatoribus! ut lingua, & calamus meus fem-

oliïm ö'*?f

f

s

per, & ubiqué intonaret lugubre hoc vatici-

jebete

Utinam ab uno terrz

lda&üs,l

nium, optarem unice.

extremo ad aliud ora Apoftolorum, tubz. Ar-

4 Væ ls

changelorum, & terribiles voces DEI commi-

fldæ CIW

ao r

nantis refonarent omni momento: va peccas

toribus! va, quia terrena plus aftimant,

,ET

"OO

quam

]

CQOz«

p

96

Diei fecunda.. Differtatio fpivitualis.

TE p Ms

cocleftia; corpus plüs, quàm animam; tempos

165 pa

ralia plus, quam aterna; ventrem plus colunt,

Ms

quam DEUM. Va peccatoribus! quia aver-

il

tendo fe ab ultimo fine, in quo omne bonum

frim

confiftit; fponté prolabuntur in malorum om-

nundi

fintam

nium abyílum, & habentes DEUM pro adver-

fario , luciferum pro tyranno fibi dominante,

cordi h

infernum pro captivitate; vivunt nihilominus

hsquo

Yort (

tam jucundi, & hilares, quafi veritates Evange-

lice effent alcorani fabula, & figmenta Poéeta-

ol

ryum,

Vz peccatoribus! qui codlefti lumine

do t

deftituti, quoàd animam obcacati, ftulti, phre-

üc: bcll(

netici, omnem natura, & gratie ordinem pere

ii

vertunt ; folo nomine contenti, ipfam Beati-

Yi

tudinem refpuunt; ultimum fupplicium ab-

hi |

horrentes, propriis manibus illud fibi przpa-

93? Y

rant; infupér feligendo pro adjumentis ob-

à quin

ftacula, averfando media falutis tanquàm im«

Dilcur

pedimenta , feipfos reos conftituunt , actores;

lon ful

& carnifices fui ipfius in omnem aternitatem.,

ortal

Va peccatoribus! qui in amantiffimum Divi-

hum [

num Íponfum infideles, in infinitum Benefa-

Y j

Corem ingrati, in fupremum legislatorem

DT

contumaces,in Patrem coeleftem impii, in fuin-

LT

mam Majeftatem perfidi, in Creatorem, & Re-

flod

demptorem animarum fuarum paricide & fi-

m, ERN

carii; ficut in peccato fuo omnia coacervant

m &

indigniffimorum fcelerum capita, ita ad juftam

m

€orundem peccatorum punitionem provocant

animg

omnia atrociffima tormentorum genera. Va

n

peccatoribus! qui per unicum peccatum mor-

Tieni

tale majora fibi inferunt damna; quàm om-

Cc,

nées

Hl

—

Cognito DEO pro ultimo fine,c* dignifdtfl&c. 97*

1j fempo

nes pantherz, dracones, leones, omnes przdo--

lus colunt

nes, carnifices & tyranni, omnes doemones in

quia ard«

inferno,Angeli in coclo, & Dzus ipfe inferre pof-

ne bonum

fet immiffo in eos integro intolerabilium poena-

|orhtr of«

rum diluvio. V2 peccatoribus! quia fipeccatum

ro adit

tantam mundo intulit ruinam, quantam inferet

(ominant

cordi humano ? fi de coclo pracipitavit Ange-

jhilomint

los,quomodó perdet abjectiffimum vermem? fi

morti tradidit Unigenitum DEI Filium , quo-

s Evange

nta Potte

modó parcet capitalibus inimicis? $i in mun-

fri lumitt

do tanquàm in loco mifericordiz punitur pe-

fte,bello, terremotu, ftrage totius generis hu-

ulti phre

inem pu

mani per ignivomos imbres, & aquarum dilu-

'vium; quomodó punietur in inferno, ubi ab-

am Bett

um &

folutá poteftate dominatur feveritas, & vindi-

jbi prap»

€a? vox ab Oriente, vox ab Occidente, vox

à quatuor ventis, v ! ve! vae peccatoribus!

qentis 0*

Difcurfus ifte, ( f te attinget ) chariffime , aliud

gqin i

non fupereft; quam ut abomineris peccatum

l adore

mortale ex totá mente, ut revertaris ad fum-

r

m D

Vl.

mum Bonum, ad Primum Principium , & Fi-

nem ultimum animz tux. lt ad hunc fufpi-

m B

oisjatortt

