prodigia parem illi, quam dedit Moyfi, & Apo-

À titqn

Wa j

ftolis: pro his omnibus fpecialium gratiarum

prarogativis tantüim D EO obligatus non fo-

s d

res; nec tantüm recepiffes, quantum recepifti;

fllblii

düm te fecit participem, & capacem gratiz &

Yi

xclama:

Iiis [

amigitix Diving, Exultq;': proin, & e

Venite

De gravitate peccati mortalis,

CUROU N

19

Veutte e vzde;;, quauta fec—z; D ELLS anima me:;.—.:'

n.

píal. 65.

Sed fimul deplora cecitatem tuam.

II Divina hec gratia pluris xítimanda eft,,

yutte

quàm omnes excogitabiles hujus mundi thefau-

A

riaftimariqueunt. .Ettu nihilominus propriá

! Oifl«

fponte eandem amififti; & amiffionem ejus vo-

iftent

luntariam pro nihilo reputafti. Et hoc ah! quo-

pof-

ties? Multi ob amiífam gratiam Principis, pau-

llena

cis diebus fupervixerunt prz nimio dolore, &

rent;

triftiti, Tu fzpiüs excidifti gratid, & amicitid

Divind, peccando mortaliter ; & proptereàà

5 nd«

ereri

fupremá Divind Majeftate morti eternz defti-

natus, nihilominüs vivis fine curá,hilari animo,

intis,

& faftuosá przfumptione ?. osffupefcite Celi fu-

l gC-

O DEUS! da fontem la-

iiam

per hoc. Pfalm. 65.

chrymarum oculis meis, — Er plorabo die ac nodte

vrett

pro offensi tàm enormi, pro tanto meo dam-

C[,&

[0t HO-

nQ, protàm perniciosá temeritate.

onlti«

Finem «vero «vitam aternam.

yce.

Rom. 6.

; Tf

P. III, Confidera finem ultimum, ad quem

d*

| unus

ab aterno deftinatus es ; videlicet ad. viden-

dum, & amandum DEUM; occupando tüm

at

intelle£&tum, tüm voluntatem in hoc obje&to in-

omncs

finité pulchro. & amabili, fummam efle felici-

qaid

Ani«

tatem & cumulum omnium bonorum.

d

maà in homine.pars eft nobiliffima; volun-

janim

tas & intelle&tus . inter potentias anima funt

j

fublimiffime ; Bonitas , & Pulchritudo Di-

gpiüi;

vina funt objecta fublimiffima, & hifce poten-

TM

-

tiis exoptatiffima, ac jucundiffima; amare pro-

Ing:

B 4

iny

Jf

206.

Meditatio T.

ä & videre DEUM facie ad faciem, eft actus

D

uo nobilior, fanctior, fuavior haud produ-

cibilis eft ab ullà creaturá,

DEUS igitur te

flus

creavit ad hunc Finem, quo digniorem, & fe-

105

liciorem per omnem fuam Potentiam tibi af-

I

fignare non potuiffet, videlicet: ut habitares

f u

in fuo Palatio; ut guftares de mensá fuá le&tif-

fimas cupedias; ut fruaris folidis.Divinz men-

l

D

tis deliciis; ut vivas, & regnes; ut cum ipfo

Tum,

gaudeas ccdlefti glorià inomnem zternitatem,

IL. Si ergo ifte eft ultimus animarum no-

li

d

firarum finis: que adbibemus media, ut illum

Q 1

confequamur? eftné poffibilis major dementia

in homine rationali; quam fcire tantorum bo.

N

Vma,

norum jacturam ob unicum peccatum mor-

tale; & tamen illud deliberaté committere?

pod

DH

colum perdere propter terrena, creatorem

Anpj,

propter creaturas, immenfitatem propter pun-

€tum , aternitatem propter unicum momen-

Ls

tum; omnia propter nihilum.

Quis audivit

unquam tale? Ex tamen ego tàm Tfulté egi.

O quàm verum eft: Qui diligit iniquitatem, odit

animam (uam? Pfalm. xo,

III. O mi JESU!

O amantiffime Pater! Ecce mead pedes tuos!

D

filium, fed reum: pro pomo vendidi paradi-

fum, pro momentaneà voluptate renunciavi

Beatitudini zterng,

Operuit confufio. faciem

(i

smeam. , Pfalm. 68.

Non audeo ICVHI'C oculos

ad celum, quem totie^s perdidi.

Unica fpes

mea repofita eft in tuà mifericordid, & in in-

P.]

finito pretio facratiffimi fanguinis tui pro me

t Q

p;*ofuü: Quoniam ab ipfo [alutave meum. . a1.

nxum

Dod/ri«

IDe gravitate peccati mortalis,

$Y

hus

JDotfrine Spirituales &9 Refolutiones.

odi»

I. Solum, & Summum Bonum eft DEUS:

urte

fe

folum & fummuim malum eft peccatum, quod

nos privat gratiá Diviná.

j af.

II. Inevitabilis neceffitas eft : vel femper

at s

frui ultimo fine, vel pati fine fine.

&if

nern

III, Mille inferni non poffunt nobis tanta

inferre mala, quanta infert vel unicum pecca-

iplo

tum,

em,

IV. Hominis finis ultimus DEUS eft, me-

10

||um

dium finem hunc confequendi gratia eft, uni-

cum impedimentum peccatum eft.

ntla

Revivifcat igitur in corde meo gratia Di-

|bos

vina, moriatur peccatum , ftatutum eft milliés

Tlof«

perdere vitam , quàm fan&tam DEI gratiam:

oU

DEU meus volui , &» legem tuam in. medio cordis

oren

snei.

Pfalm. 39.

[pun

TGHOtIUOUUHHOUDHBOUOH UH UPPU

yrd«

(init

PRIM/E DIEI

T

r

SM.EDIT.A-LEO L

f üdlt

ESU!

De damnis fpiritualibus peccati

,tuos

mortalis in vità, & morte.

d

nciat

Odio funt DEO impius, & impetas

u

ejus.

Sap. 14.

)ClllOS

I. Confidera; peccatum mortale te non

4 prS

P.

inffe

folàm privareFine feliciffimo, fed infuper

jp Tk

te conjicere in profundam miferiarum om-

nium abyffum. | Si inter regie

aulg miniftrog

íi

B $

Regi

Ifla

23

Prima c?iez' AMeditatio 11.

Di

Regi chariffimus hefariam proditionem moli-

fdi,

tur in Regem, & Regiz Majeftatis lzfz reus

g

convincitur; actutüm de feliciffimo ftatu fao

0mp:

dejicitur, omnibus privatur prerogativis &

fantiu

dignitatibus: omnes illum fugiunt, abominan-

f0

Cs

tur, & ad mortem usqué perfequuntur.

tend:

qué poft amiffam Regis gratiam füperveniunt

vilny:

mala innumera, & miferie incomparabiles,

g

O fi tàm tremenda eft ira hominis potentis,

Tatut,

quantó terribilior erit indignatio DEI Om-

0 qii

nipotentis.

II. Nünc confidera peccatum

0i

mortale pari modo provocare juftam Divinz

Qrdat

Nemefis indignationem contrà animam tuam.,

u

Eodem momento quo peccatum mortale

fionen

committis, excidis de nobiliffimo Divinz gra-

cnim |

tiz ftatu in ftatum infeliciffimum Divinz ini-

C

micitiz , denudaris omnium fupernaturalium

peec

donorum ornatu, candida privaris innocentiz

ditur

ftolá ; facrd fpoliaris Divini amoris Purpurá,

nyfi

Regium é capite tuo auffertur Diadema , feu

dani

caracter omnibus DEI amicis proprius, Con-

Wean

fifcatur colle&tus per totam vitam , & magno

Wierer

labore

comparatus

meritorum

thefaurus.

i

Projectus à facie DEL ab Angelis & facris coz-

Yüs p

litibus derelictus ; & fic ad extremam coele-

üams

ftium. bonorum paupertatem redactus , pro-

fenf

Y

priis paffionibus obczcatus, & lanquens; ob

d [

commiffam in Infinitam Divinam Bonitatem

fore

perfidiam confufus & infamis, redigeris in po-

DOn

teftatem & fervitutem doemonis, hoftis tui in-

U

fenfiffimi , & Tyranni crudeliffimi:

quia no-

n

cifin

IH. O in-

lux&x effe fi-liu's Patris tàm amantis,

felix,

DQQ

De damnis [pirit: peee: mort: invità &c,— 23

inoli«

felix, & gravium delictorum fopore immerfa

j

; DQuS

peccatrix anima

*

ergoné ad feriam horum in-

u ftto

comparabilium damnorum ex peccato proma-

5

nantium recordationem non evigilas * ergo-

inat«

né nondüm apprehendis pondus , vimque tre-

Sit«

mendam horum verborum? DEUStorvo me

niunt

vultu afpicit; fuprema DEI Omnipotentis Ma-

biles,

jeftas vindi&tam ípirat, eternos

cruciatus Imi«

Pfalm. 165.

t5

natur,

Iratus eft. furore Dominus.

Ort-

O quis terror ! abominatus eff hareditatem [uam.

iturm

O quis horror! quomodó vel fola horum re-

ving

cordatio te ad mortem usqué non aflligat?

QarT,

P. II Confidera 2. hanc Divinam indigna-

rale

tionem non efífe inanem , & inefficacem: vix

| gïä-'

enim perpetratur peccatum, & ftatim pronun-

ciatur sternz damnationis fententia contrà

; ii«

lum

peccatorem. Inillo inftanti,quo peccat,refcin-

centi

Á

ditur tanquàm membrum putridum à corpore

rpurzh

myftico Ecclefiz quoàd charitatem ; nec quo-

h feu

àd animam participat ab eodem Spiritum vitz:

(

nec amplius ipfum juvant bona opera ad pro»

nagno

merendam gratiam & gloriam; incurrit rea-

fourü

tum mortis, perdit libertatem

fpiritüs, fit fer-

Talis eft

15 6

vus peccati , & infernalis Tyranni.

ftatus animz poft commiffam gravem DEI of-

que

fenfam : Status ex naturá fud immutabilis quo-

n

Si tot mundi

xs; Ob

àd condignam fatisfactionem.

forent, quot arenz maris ; & omnes repleti

jtaret

penitentibus, Martyribus, Seraphinis; qui per

jnpo

omnem aternitatem preces funderent, atro«

y ff

ciffima fuftinerent tormenta , ardentiffiné

j no*

nt, G&

Qir

DEUM amarent , lachrymas profxxn4erc

ana

[is

Prima diei Meditatio II.

fanguinem pro fatisfa&tione vel unius peccati

mortalis: condigné nunquàm fatisfacerent,

Ut fic omnis mea fiducia, que poft peccatum

remanet ; pofita fit folummodó in Sanguine

oimni

Redemptoris, & in mifericordià Judicis, quem

tetib

mihi infenfum ac inimicum reddidi per pec-

üm,

catum.

IL. Quid in fimili ftatu ego cogito?

n

quid facio ? pro co; ut Judicem offenfum

pse

mihi reddam propitium, magis ad indignatio-

[U

nem provoco. Mordeo rabiofis dentibus ma-

x

num illam, que oinni momento refcindere po-

a

teft filium vitz, & feriem feliciffime zternita-

tis mez.

pres

Provoco. novis peccatis Judicem ;

Aiiltjo

vt poft latam mortis fententiam, illam quanto-

Quen

cyus exequatur,

Et his non obftantibus vivo

Yeh

€go absque curá, & timore; quafi talia ad me

r

non pertinerent,

Q czcitatem! O ftultitiam!

t

O ftatum miferrimum , peccatoris! IlI. Hac

eft illa perverfitas; quam Illuminatiffimus Do-

strp

üdi

€tr Angelicus capere non potuit: quomodó

of

videlicit poffit homo, qui non eft infidelis, vel

tonf

zationis expers,latus & quietus vivere in ftatu

fnd

jnimicitiz Divinz,

Impius cum in profundum

yenerit peccatorum ," contemnit. Prov. 19.

Ah

Wor

m

mi JESU! per illum amorem, quo amas purif-

UC

fimam animam Beatiffimz Virginis MARLAZ,

ton

quz te nunquam offendit, Illumina oculos

li

meos, ut videam, & agnofcam ftatum infeli-

$en

ciffinum peccati. Concede mihi gratiam ef-

den

ficacem; ut ab hoc liberer, & perícverantiam;

t

ut in hunc amplius non relabar,

Int

lent

AMors

——

Dedamnuis ffirit: pece: mort: invitá, &c..— 25

— —— ——

«CCatl

J Oht,

JAMors peccatorum pe[[rma. Pfal.s5.

CUU

P. IIl Confidera; filum fiducie peccatori

guinc

omninó refcindi per falcem mortis, Imagina-

juem

re tibi tremendum illud agonizantis momen-

pec

tum , à quo dependet tota aternitas. Confi-

;ito?

dera : quàm improvisó tunc appropiet tem-

m

pus extremum , & irrevocabile: jSicut fur in

itiQ»

node. In momento; ficut propugnacula vitrea

fllde

ad iQtum tormenti bellici; ita concident , &

lpo.

evanefcent omnes machinationes, intentiones,

Ditas

In illa die peribunt

pratenfiones peccatoris.

en

omnes cogitationes eorum. PÍalm. 145.

Rcïin-

nt0»

quere mundum neceffe eft ; & coelum fpera-

vIYO

re haudlicet. . Si ad fupernam Patriam oculos

dme

levat; videt (ibi reclufum aditum propter pec-

uhm!

catafua; fiadDEUM fe convertit; illum non

Hac

amplius experitur amantiffimum Patrem , fed

4

;D0«

u

dicem inflexibilem , teftem irrefragabilem,

nadO

!

oftem animz fuz implacabilem.

Ab intrà

) Ya

confcientia accufat;multitudo peccatorum con-

fundit : circà fe videt formas horribiles &

fla

ydut

monftrofas reprafentationes ab hofte inferna-

: infra fe videt hiantes inferni

hh

hi fibi factas

?

fauces interitum comminantes. Plagz Salva-

)uüf

w

toris, & Dominicz Paffionis inftrumenta, quz

aliis funtin falutem ; fibi erunt in perditionem,

,culos

yfd

Sentiet fibi in faciem projici Sanguinem Re-

p 6s .

demptoris é cruce, voce illà terribili : ;Sit. im

tuam damnationem, quod noluifli in tuam. [alutem.

tiady

Interim migrare neceffe eft; omnis mundi po-

tentia nec unicum yite momentui addere po*

terit,

1]

26

D

— — ——

Prima diei Meditatio IT.

—

——

E

terit. Statuifli terminos ej

us , qui prateriri non

Ti pa

poterunt. Job. 14. — Tunc ergó aperiet oculos

V,

infelix ; fed feró nimis, düm illos claudere ne-

ceffe eft,

qum.

Perpende. modó, quàm amara,

& fruftranea fit fera illa cognitto ; quá reco-

K

vin;

gitat quàm vanz fuerint divitiz, quàm fuga-

ces honores & deliciz, — Et videndo quód ni-

fanguh

DEU

hilominus pro hifce tranfitoriis vanitatibus,

quia easdem faluti animz in vitá fuá pratulit;

fratir

deploranda jamjam aternz Felicitatis fübeun-

füvan

f

da fit ja&ura; Exclamabit voce defperabundi:

Quid mihi profuit [uperbia, & divitiavum jatlantia?

b

tranfierunt. omnia illa, Sap. s.

Quod delecta,

bat, tranfiit; quod cruciabit, & quidem in om«

nem aternitatem, fupereft. O quz hac lanie-

na yvicerum ! Qui agones morte amariores!

veré igitur: 7Mors peccatorums peffina,. P(al. 33.

DCI

Et horum omnium malorum caufa eft pecca-

tum mortale.

Ex fundamentalibus iftis

rationibus , & validis argumentis generofas

facere oportet refolutiones. « O DEUS! Vita;

NI 061

& lux animz mez! /llumina oculos meos, nà un«

quam obdormiam in-morte, Pfalm. x2.

I(

'de

Docfrina. Spirituales , E9 Refoluttones.

I'Um, &

L. Qui non tendit ad fuum terminum; ap-

CKtue

propiat fuz ruina,

RUT

II vis non timere mortem , time peccáe

* Cade

tumo z

W El

III. Quja mortalis es, uno pede ftas in fe-

Cünt «

pul

chro ; quia peccatores, altero pede ftas in

W,& (

inferno, Et vivis impavidus, & hilaris ?

Witnon

IV. Ille.

De damnis pecc: mort: in vitá futurt. — q7

—

AfI 018

1V. Ille addifcet vitam Sanétorum, qui fe-

oculos

rió perpendet mortem peccatorum.

V. Árma, & venena mortis alia non funt;

I€ DC«

quàam peccatum.

ufiatd,

T0«

Revivifcat igitur in corde meo gratia Di-

vina; pereat peccatum mortale ; vitam , &

fipe

d ni«

anguinem prius profundere ftatutum eft,quàm

tibus,

DEUM offendere.

Per Sanéctiffimam ejus

gratiam : ANeque mors,neque vita, &c. poterit nos

stulity

beure

Jeparare à Charitate D EI, qua eft in Chriflo

unda:

TESU.

Antiul

153 262 63- 69 G 09 Go -D OT EO R"

letia

10Ifis

PRIMJE DIEI

lanit«

MEDITATIO III.

]otes«

f 3)

De damnis peccati mortalis in

ecCa

vità futurá.

; iffi

erofis

Sol obfcurabitur,ffella cadent de caclo.

| Vitay

Matth. 24.

r

I Confidera; omnes nos comparere de-

* bere ante tribunal Chrifti Judicis vivo-

rum, & mortuorum.,

Defcendet de colo ad

Taft

exequendam Juftitiam in loco delicti; & erit

i, 4*

adventus ejusterribilis.Coeli contremifcent,ftel-

le cadent deco:lo; duo luminatia magna patien»

pcccä'

tur Eclipfin, & obducentur fanguine. Elementa

erunt confufa; Terra fcindetur ad inferos us-

sin['

qué, & ex centro ignis infernalis evomet totos

(s [

domoniorum exercitus; ex ignivomo verà

)

ims

1

2$

Prima. diei Meditatio III.

D?w

imbre, qui de coclo pluet, & igne obfcuro, qui

Qandc

ex inferno erumpet; totum univerfum redi-

madu

getur in cineres.

Ex his collige : quanta fit

li ilis

peccati malitia; cüm tota hec commotio, &

Wi ,

magna Judicis indignatio fufcitabitur propter

ts f

peccatum,

Prout facit Rex aliquis, quandó

C r

igne ferroque devaftat civitatem, ob receptum

ratas

in illà aliquem ex fuis rebellibus.

H. Siergo

Sitam

ex hocapparet, quantám DEUS averfetur pec-

hi Df

catum ; cüm propter peccatum totum Uni-

Din ex

verfum, quod finelabore,unico verbo creavit,

Vreni

devaftat: quantó magis apparebit ira DEI ex

Wyi,.

perditione tot animarum , tanto labore, imó

Ytn; w

& pretiofifipo fanguine fuo redemptarum.

Otfham

Occurram. ei quafi ur[a vaptis catulis s dirumpam

finia h

interiora jecoris ejus, Ofee 13. — Et ego necdüm

dmam ;

apprehendam gravitatem peccati ? & impla-

l()mm [

cabile odium DEI ergà illud ? cám amor pa-

tui €01

ternus, quo DEUS afficitur ergà genus huma-

V tantc

num tünc commutandus fit in furorem, & qui-

Ym ye

dém tàm atrocem; ut à Prophetis nominetur

Attofto

crudelis, & affimiletur urfo, & leoni ob ardo-

RU n

rem vindi&te contrà peccatum.

IH. Time,

dii o

& contremifce cor meum; düm etiam Angeli

Tiem &te

de codlo contremifcunt: Timebunt Angeli. Job 21.

T tq

Felix horror! San&tus terror! fi hic ab hu-

Tl

J

Parabit

meris tuis ( O peccator! ) detrahet habitum

peccandi,

Y&t or

h g

Diftedite à me maleditli. Matth.ag..-

ln m

P. II. Confidera amariffimam feparatio-

hod

nem animg à DEO, folo fuo & fummo Bono;

&qun

quan-

tÀ—Ó

"De- damhis pece: mort: in vitá füturd, — 29

Jro, qui

quandó intonabit contrà reprobos DEUS tre«

m redi-

mendum illud:- Zte «aledidti.

Primó exproba-

yanta fit

bit illis, & ante oculos ponet omniaà charis-

tio, &

mata , & íuaves Benignitats ífus modosj

proptez.

queis fàtagebat illos trahere ad fe, Benefi-

quan

cium creationis, confervationis, Donum Fidei,

gratias fpeciales , Illuftrationes , infpirationes,

ecepturt

Siergo

Sacramentorum ufum; Crucem cum fanGtiffima

tür p«

fuá Paffione , àc fanguine quo illis profufo;

m Unk

Deín exprobabit in faciem : quotiés vocavi,

creivity

& renuiftis ?. quotiés vos tàánquàm amicos in-

DEI ex

vitayi, & obvertiftis mihi dorfum ? eó de«

e, imà

Veni: ut vobis miniftrarem tanquàm fervus ;

formam fervi accipiens, & tàmen tam pro-

tarutti,

funda humilitas Altifmi non potuit frangere

jmmpt

secm

duram , & protervam cervicem veftram? Me

totum dedi vobis, expandi manus meas, & ape-

d impla-

amor p*

rui cor meum in Cruce; ut vos attraherem,

ys um

& tanto amore non potui vincere ingratitudi-

nem veftram. Recedite igitur à me, nec vos

»kqi.

Dminemf

agnofco ut fervos, nec utfilios, nec ut amicos;

fed ut rebelles, & inimicos,

Recedite male-

ob ardo-

dicti é confpectu meo , faciem meam in om-

j; Ti

nem aternitatem non vifuri amplius.

jam ve-

aA

ftra peccata diviferunt inter vos, & D EU M ve-

ii ]ob M.

firum. Ya. $9. O triftis feparatio! O incom-

ic iF

parabilis ja&ura! qua in unico momento pri-

vat omni bono.

II. Hoc tremendo Tuftitize

fuz gladio refcindet DEUS in perpetuum om-

t

nia amoris vincula ; qu&is creaturz fuz prius

innectebatur.

Separabitur peccator à DEO,

ern üm

00 fon

& guia DEUS eft rquies animz , in at

mi«

quäln'

36

1Pri'ma Jiei AMeditatio III.

D

fer non habebit requiem : quia DEUS eft lux

l20

animz , aternis infelix involvetur tenebris:

tlpe.

quia DEUS eft falus anima, gloria, deliciz, fe-

0 qui

licitas & vita; à DEO feparatus peccator ob-

n! y

ruetur doloribus, ignominii, moeftitid , &

iofc

morte fempiterná,. Ill, O fumme DEUS! ar-

tipi

biteres ac Dominusabfolutus aternitatis mez!

buur

Confige timore carnes meass . à judiciis enim tuis ti-

int, j

muüi. Fac; ut Judicium tuum faciat me diftri-

fones:

&& judicare meipfum; & terribilis tua fenten-

P5 co

tia me doceat appendere in juftà ftatera gra»

itefi

vitatem peccati mortalis.

li t

ECCL j

Disrumpet illos iuflatos [ine "voce.

fataty

Sap. d.

is; |

P. I. Confiderà; quomodó miferi damnas

fifim

ti fine ulláà excufatione, & prolato verbo; ocu-

Sandy

lisin terrá pre merá confufione defixis; & pu-

lemt

dore fuffufi coràm Divino Tribunali, & in con-

fl o

Ípe&tu totius Univerfi obmutefcent : Ownnis

tütem,

iniquitas oppilabit os fuum.

Sauis tünc agnol-

t ll

cent peccata fua fuiffe omnino libera , & vo-

luntarié admiffa : contrà lumen rationis & fi-

N [üæ

m

dei; contrà dictamina reclamantis conífcien-

D

tiz, contrà infpirationes, & auxiliaà DEO con-

cefía; né laberentur in peccata.

il

H. Confidera damnatorum rabiem ; dum

Diri

agnofcendo feipfos tanquàm proprie ruinz

I

auctores; infurgent contrà fe velut afpides in

ïum,(

ignem injeCtz ; & rabidis dentibus lacera-

l

bunt propriam carner, carnifices fui ipfius ef-

f&

0* abit,

fedti : Unusquisque famem-bm:bii fui v

m |

Ifa,

— De damnis pecc: mort: in vitá futurd, — 3

Seft lux

1ía.20. Sicut ergo erant au&tores voluntarii

tenebris:

culpz , ità erunt fpontanei executores pona,

licia, fe-

O quàm crudeliter vermis ifte laniabit vifce-

Ator OU«

ra! Vermis .eorum non morietur. la. 66. — Saris

fiià, &

agnofcent damnum hoc irreparabile proprià

EUS! ar-

culpá fibi illatum. Unde maximé abomina-

at m

buntur feipfos ; & ficut feipfos odio habe-

jn tlf«

bunt, ità feipfos cruciabunt,; Pugnabunt paf-

n dilti

fiones adversis feipfas; anima adversüs cor-

a fente

pus, corpus adversüs animam, pugná plüs quàm

ve gre

inteftiná, absque fpe feriende pacis.. Fwror,

z elus, tumultus, itacundia per[everans, & contentio.

Eccl 4o. Hi funt fru&tus peccati: ut, qui fe-

Qu

paratur ab aterno amore , fiat odiofus omni-

bus ; & vel maximé fibi ipfi. .IIl. O Benig-

gi damn

niffime JESU! concede mihi modó . odium

bo; 0

Sanéctum meipfius: excitain mefanQtum amo-

ixió p

rem tui tanquàm fummi Boni; ut odio inalig-

,

jncom

no nonhabeam Te, & me in omnem zterni«

l

" Oi

tatem. Fac ut agnofcam veritatem infallibi-

ünc g

lem illam: Qwi faciunt peccatum, bofles funt ani-

ma (ua.

Qui diligit.peccatum ; odit animam

12: AH

uamnt,

j E^

: confdf"-

Dottrina Spirituales,Eg Refolutiones. .

pO

L Caret Judicio humano , qui non. timet

jiem;

dir

j

Divinum,

II. In ftaterá chriftiana gravius eft pecca«

llæ I'Um

rum, quàm totum Univerfum.

i 21'Pid€5 )

IHI. Si feliciter pugnare

defideras contrà

bug hcm:

peccatum , fapius infonare tibi imaginare tu«

.

Hll in]llSc

, j

bam tremendam Jucicii.

j

u:.b

C

"

IV. Jue-

Prüina diei Meditatio IV;

32

(

udicia hominu

x

lund

YV. J

m fünt tranfitoria, ]u-

;

dicia DEI funt eterna.

qubi

V. Peena ipfo inferno intolerabilior erit

&lit

fitio

in Judicio: Confufio peccati mortalis,

tormi

Exardefcat igitur in corde meo amor Di-

vinus : pereat peccatum mortale.

Fremat

mil,

mundus, minetur tyrannus, ruat coelum & ter-

lL lg

ra; nihil refert, modó non perdas DEUM:

teill

JMelius eft imihi incidere in manus bominum , quam

yecua

d.

peccare in cosfpediu Domini. Dan. 13.

ylechy

lia

DIEI PRIMJE

faen

tanr

ALEDITAJIIQIV.

Quend

Qtet

Oftenditut gravitas peccati mor-

Tam

talis per poenas inferni.

flitia

L Vivaciter tibi reprefenta( O Anima )ter-

fitia.

P

» ribile, & crudeliffimum fpe&taculum infer-

deranf

nalis fupplicii. .. O quantó melius eft illud cre-

tüm j

dere, quàm videre! cogitare, quàm experiri!

&Xtin

Per feriam confiderationem deícende in in-

Comby

fernum vivus,né defcendas mortuus; Profun-

fittujy

dum illud, & caliginofum barathrum tibi re-

mi)xayg

prefenta omni vel minimá lucis incidentid de-

X g

ftitutum: Perpende praparatum ad torquen-

u

da damnatorum corpora ftagnum bullientis

bu;

picis, ignis, & fulphuris: illos efferatos, & im-

placabiles tortores demones; locum anguftif

fimum , faetorem intolerabilem, perpetuas te-

ne-bxïas; ululatus , & . vociferatione

s defpera-

bundas,

— Offenditur gravitas peceati mortalis &« 33 "

it, Jü«

bundas, monftra horribilia , ardores inextin-

quibiles, plagas infanabiles, rabidam famem,

yt erit

& fitim fine refocillatione, agitationes fine cef-

fatione, defperationes fine remedio, poenas, &

ot Di«

tormenta fine fine, vel termino.

Omnia hzc

"retmat

mala, & multó majora infernus in fe continet,

II Ignis hic infernalis , omni lumine carens

& tel«

It

UM:

te il

uminare poterit ;

ut agnoícas gravitatem

peccati mortalis.

Atrocia oportet effe deli-

, f

€a , quz Xterrenis Judicibus ignis fupplicio

ple&untur,, Contrà hzreticos relapfos, & ob-

E

ftinatos ftatuta eft poena . vivicomburii ; hoc

tamen vivicomburium non eft diuturnum, Si

tyrannus aliquis excogitaret modum igne tor-

LI

quendi hominem per integrum annum; talis

foret exceffus barbarz, & inauditz crudelitatis.

fnor.

Tam diuturno fupplicio pnnire non folet Ju-

ftitia humana; fed plus ultra progreditur Ju-

ftitia Divina,

Quià Judex aternus, jufté pon-

y)e

derans gravitatem peccati mortalis, non tan-

m infef'

d t

tüm igne illud cruciat; fed igne infernali in-

extinquibili, qui damnatos urat, fed nunquam

yptit

comburat.

Ut urantur, C fentiant usque in [em-

e m I

piterium. Judith 16.

O Veritas eterna! Jllu-

frofi

aninare bis, qui. jn tenebris,& umbrá mortis [edent.

| gbf

Fac me agnofcere principium illud evidens:

:ntiï 2

DEUM clementiffimum tormentis tàm atroci-

or ucte

bus peccatum mortale non puniturum ;

,u]hgnüs

"nifi hoc effet gravitatis, & malitiae

infinitz.

sE

angufti

mas

icf;pcri'

€ j

Mers,

d

34

Prima diei Meditatio IV.

D

Tides

ïlars, Janguis , contentio , C5 romþlaæa.

i. O

oppre[ftones , fames, €* contritio, & flagella

dide

fuper iniquos,

Ecclef. 4o.

lm p

P.IL Confidera : Penas infernales non

i, $

reftringi ad certam aliquam fpeciem; fed fe

patern

extendere ad omnes illos cruciatus, qui 4«DEO

& pen

excogitari poterunt, & tolerari ab homine in

deiifn

, anima, in corpore, in potentiis, & fenfibus ex-

Ü

ternis, & internis; in omni membro, & mem-

bri articulo , adeó; ut ficut fpongia in aquis

falfi

maris

immería , fic

damnatus totus

Tis in

immergetur grandi Oceano atrociffimorum

tormentorum , quorum vel minimum fupe«

morta

fat omnia crudeliffima praefentis vitz Mar-

mulà

Tant

tyria. TItà vult Divina Juftitia ; ut ficut pec-

catum mortale continet in fe omnem mali-

tanta

Tülhi

tiam culpa ; fic peccati fupplicium contineat

in fe omne genus panz.

II Perpende; quód

€oimi

dye

etfi hotribilia (int que .defcripfimus fecundüm

noftrum concipiendi modum: refpectu tamen

quom

inferni, prout in fe eft; eíffe tantüm Ignem

umbratilem.

Si ad brevem dolorem poda-

n D

re , vel calcnli contremifco totis artubus ; fi

fider

j

orz in hifce doloribus videntur anni, & dies

gift

Vettq

xcula; quomodó iftos dolores comparando

eternis tormentis , quz in fe hos ipfos, & his

fh'u[

incomparabiliter majores continent dolores ;

$n

non exhorrefco ?

upomodó: non recogito:

Dg

quod fermo fit de meà hác animá, de hoc cor-

Ttq

pore, de his membris, que pabulum erunt ig-

Qu

ac Q

fupp

nis ætcrfli ; nifi cmcndair;;*o peccata me

Fi-

Offenditur gravitas paccati mortalis &c. 38 .

Fides chriftiana ! O ratio humana! ubi es ?

m

Hl O mi JESU! qui pretiofiffimo fanguine

quu

defiderafti extinquere infernum; extinque il-

Jum pro me, eodemque ab iniquitate meá lava

s n

me. Si mereor flagella tua; percuteme modó

irgá tribulationis

fed fe

patcrniï manu ,'percutc me v

iDEtO

& pznitentiz.

Sic virgá percuties , & animam

*

nine

de inferno liberabis. Prov. 23.

biis 6X«

Ulcifüitur n

os fecundim peccata.

L Ils

Judith 7.

| aui

P. III. Confidera tàm acerbas inferni pæ-

Bo

norum

nas infligi fzpiüs propter wnicum peccatum

mortale; ego veró quót commifi? ODEUS!

; fupü

multa damnatorum millia propter me blasphe-

. Mats

mant tuam Juftitiam ; có quód poft tot, &

w p

tanta peccata mea differas poenam, & offeras

? al

mihi veniam ; contrà ipfos veró poft primum

omingät

commiffum peccatum 1rrevocabilem pronun-

5 Qu

ciaveris aterng damnationis fententiam.

Et

um

quomodó hac non füfficiant ad cognofce

ne

y at

dam in me infinitamm tuam Bonitatem , &

| Igncm

4

in ipfis infinitam peccati malitiam ? II. Cons

nþod

fidera; atrocia & extraordinaria fubin à :ma-

ypusi

[

giftratu Ízculari infligi fupplicia ad aliorum

,g d

terrorem, ut abftineantà fceleribus: quod mo«

g

tivum ficeffarer; multüm remitteretur de ri-

pH

At veró latá femel fententiá

gore pona.

lolofä;

DEUS propter hoc motivum non punit dam-

7[0giw ]

natos; fed propter folam peccati malitiam,

)oc CO['

qua tanquàm infinita, infinito meritó punitur

n f

fupplicio, Et hac er

it poena infernalis. HI. O

u

C 4

€or

f

36 Dieiprima j/ledz'mtio VI. O-/Zendithr e.

cor meum! cur ad tantos inferni ardores non

[:

colliquefcis? nonné vides in que pracipitia

devolvantur, qui declinant ab ultimo fuo íine?

pro tranfitoriis illecebris perdere coclum, &

omni conatu tendere ad infernales abyfífos;

DISS

quàm ingens ftultitia ! Et tamén, ah! quoties

ego hoc feci? né impofterum hoc fiat O Be-

nignifime JESU ! Da mibi inteledum, ut difcam

r

qmandata tua.

Pf 118,

Hic fubfifte, & bene

perpende O anima ! fi durum tibi eft inferni

panas per diem cogitare; quàm durum erit

Tnjy

illas per omnem aternitatem pati,

LT

lte

Principia Spiritualia, &g. Refolutiones,

if

L. DEUS adeó amat animas , ut pro iis«

dlin

dem falvandis moriatur in Cruce, Adeó veró

odit peccatum, ut pro hoc puniendo tam cha»

Ett

ras fibi animas infernalibus adjudicet flammis.

a

II. Grande malum peccatum eft; ut remit-

Volhnt

tatur, opus eft fanguine Redemptoris ; ut pu

IS.

.

"

Til f

niatur, opus eft aternis torrhent

Unt Ye

III. Maligna contagio peccatum eft: &t«

( ade

nis flamis uritur, & nunquàm exuritur.

f&) ll](][

IV. Ideó omnia poenarum genera in infers

li fed

no funt; quia omne malum culpe eft in pec-

dlllæ hi

cato.

Ptb

V. Revivifcat igitur in corde meo gratia

ls i

Divina ; pereat peccatum mortale. Priüs mune

tem ]r

dus ruat, quàm offendatur DEUS.

uis

Mtltna

mihi tribuat, ut moriar pro te dul- -

0165, (

ciffime JESU !

"t tam

&ütio.

PRI.

37

né

OrCS non

tacpitia

Seiesededoledodedeetodetelutut

fto fine?

PRIM/E DIEI —

dum, &

abyflo;

quotit

DISSERTATIO SPIRITUALIS

t 036

DE

g djun

Gravitate peccati mortalis.

& bot

: inferni

ARGUMENTU M.

um eti

Proponitur ffatus infeliciffemus pecca-

toris ob. borribilem anima flvagems ob difficul

gatem ve[uvgendi , pra[ertiim poft frequentes ves

hint

lapfus;. & propter gmvijfmum periculuim develis

þm jlss

&ienis 4 DEO.,

eb vero

&

m die

"Erreni Principes, ficut inter homines refpi«

lum

ciuntur quafi Dii; ita Palatia fua haberi

ycrente

volunt tanquàm colum, in quo reclufi quantó

minus fe plebi . vifibiles, tantó magis fe.red.-

qup

dunt venerabiles,

Foràs prodeunt raró, ad

ft: gt

fe admittunt. paucos; illorum afpe&us favor

eft, illorum alloquium felicitas fufpirata à mul»

'in infcr.-'

tis, fed parcé tantüm conceffa non niíi intimis

aule miniftris,

Nihilominüs fi homo infimz

Hn pCC'

plebisRegium alloquium petit ob rationes fta-

tüs, & fecreta, que concernunt vitam & falu.

tem Principis;- huic liber acceffus patet, huic

j IU

intima aperiuntur conclavia, interrumpitur

QH!S

quies, difturbantur gaudia, omnia poftponun-

tur tam grandi falutiferz animadverfionis nes

gotio,

gnatum . prudentia eft, per

f-læc Ma

C5

quam

n

I

Pt M Prime diei Difertatio [piritualis

— L

quam non pauci evaferunt graviffimas vitz in«

fntmoni

fidias; alii veró , qui cum Archiá Rege The-

finChrift

banorum, & Julio Cafare Imperatore tam

yt vità

falubria monita fprevére, vitam & Regnum

tf f

amiferunt. . Ego quoque ( dilectiffime in Chri-

hm fe

fto JESU ob has ipfas rationes tuum peto al-

Duo Chri

loquium, propter quas id negare haüd folent

viling d

Reges potentiffimi, & Principes terreni, nimi-

Qs qi

rüm ob falutem animz tuz periclitantis, ob vi-

Yt m

tam gratiz, quz apud te dubia eft, ob Regnum

A Yiam

coclefte, à quo inimici tui te deturbare conan-

tbisinor

tur, ob coronam Immortalitatis & gloriz jam-

Mhore & f

jam labentem é capite tuo, nifi maturé vigiles,

Refentem

& manum extendas ad illam retinendam.

inplicum

Quzfo admitte me ad breve tuum alloquium;

T

& digito tibi monftrabo cibum illum, cui iniv

fetpore

mici tüi infperferunt venenum, Benevolas mi-

Deilis d

]

hi aures pr&be; & detegam occultos in per-

Pl(fl[ fjg,.

niciem tuam effoffos cum pulvere igniario fub-

-

MT

cé&to cuniculos.

Da locum admonitioni il-

|

(s ex

ius , qui te fraterné amat, & manifeftabo tibi

proditorem domefticum , qui domi tuz arma

m?äho f

cudit, quéis tibi mortem inferat aternam.

Tüini ls iï

Tünc aures occlude tuas , quando de tuá non

G r

agam falute, aut de re tantüm levis momenti,

fj

fed obturare aures ad monita , de quibus de-

pendet tota tua felicitas, & animza vita, nun-

MT

quid idem effet,ac condemnare teipfum ad a-

TO ib

trociffima tormenta, & mortem fempiternam*

Ub cnf'as

Subíifte ergó parumper ; & fi ratione pradi-

[ MI&

tus es, fi vivá fide, & DEI cognitione inftru-

j n

€tus, fi tibi Ipfi non adverfaris, noftra non re-

fOno ln

fpue

4l

d

De gravitate peecati mortalis.

39

35 it i

fpue monita, Nofira.hec vox eft, fed verba

funt Chrifti Servatoris, qui tibi loquitur ad cor

t The

Or tun

verba vite xterne ; hzc notitia füo tempore

; Meguum

erit caufa falutis eterna: labor erit unius horz,

se in Cr

lucrum fe extendet in omnem zternitatem,

mpeo d*

Duo Chriftianorum genera verfantur in gra-

aid fl

viffimo damnationis periculo: illorum impriz

nj ni

mis , qui gratiá Divind privati vivunt in ftatu

1ti ob

peccati mortalis; & aliorum , qui fensim per

latam viam fe trahi finunt à fenfibus & apeti-

p Regnut

yre Con

tibus inordinatis parum foliciti, ut ex hoc fuo

lorig pre

tepore & focordià emergant. Primi fecundüm

lre Vigl [4]

prafentem Jüftitiam jam funt condemnati ad

:[mendam-

fupplicium zternum,

Poftremi magnis paffi-

bus tendunt ad: eundem terminum, & niíi in

lloqui

Ms ai ml,'

tempore revertantur, pariter eó pervenient,

nevohs n

De illis dicitur: Odio fust DEO impius , & im-

Jtos i^

li

pietas ejus.

De iftis: Qui non tollit crucem fuatty

ii

i

€ fequitur me, non pote[t meus effe difcipulus. . Sà

de illis es, qui funt ex fecundo genere, in alio

yonioon

jf ?

difcurfu tecüm agam ex inftituto.

Si veró

