
& Creatorem meum ; Dominator vite mezs

! ælli'

Ecce vides, quia non eft in me Bonum , nec

ineam

fanitas animi mez: Demine miferere mei, (ana

je V

«nimam ieam quia peccavi tibi.

Sanà me Do«

T d

mine DEUS; quantà funt vulnera mea, quan«

n

ta vilitas, & pravitas mea, pro quibus tu fanan«

ymue

dis crucifixus & occifus es ?

o[0 1«

Cui conquerar, O Domine! omnia imala

7,(34 li

ineà adversum me; nifi tibi4 Salvator & Re-

me

demptor animz mex? DEUS meus! propi-

u

tius efto mihipeccatori, JESU Fili DEI vivi!

at

miferere mei, quia nihil tibi impoffibile eft,

a

quàm miferis nolle rnifereri.

Redde mihi, O

um b*

mifericordiffime JESU! gratiam tuam : non

Íecundüm merita mea , fed fecundüm Bonita-

ganim

tem tuam refr

amofls

pice me clemcmimmc Dominc

p

DEUS meus,

L.

Dul-

i6

I|

l

160 lgnita'ud DEUM Sjacula ad Miferifprdiam

n

non (

Dulcis JESU, quàm amabilis cft gratia tua,

finas,

quàm fuavis amicitia tua ? né quzfo abjicias

me propter peccata mea.,

Benigniffime Do-

[2

Sial

mine DEUS meus , quid aliud ego mifer ; &

[

infelix peccator poffum , quam peccare? Et

ti

Tt4t

quid tu fumima, & infinita Bonitas aliud potes,

hi

quàm mifereri, & parcere? fac ergó tu fecun-

düm Bonitatem ruam , quia ego infeliciffimus

m

ftmi

agere defino fecundüm malitiam meam: Mi-

fericordiffime Domine DEUS meus , da mihi

lg,

ponitentiz lachrymas , quibus ex abyffo cor-

tiont

Vi

dis mei doleam, & lugeam peccata mea. - Da

mihi dolorem perfe&tiffime contritionis , &

$

lachrymarum flumina jugiter manantia; quia

p

te DEUM meum & Creatorem contempfi,

tl

Emollias quzfo faxeum hoc pectus meum; 1n-

3ntec

Et

flamma frigidiffimum cor; & lachryma fluant

amihi die ac no&te, & dolor fit cordi meo con-

Dyi

.tinuus, quia non amavi , quia fprevi , quia te

fu()o

Yitty

offendi Domine DEUS meus!

Quid faciam , Domine DEUS, ut placeam

Igio

tibi, qui usqué hodié totus fum abominabilis,

iïlalu

Todt

& plenus iniquitate? deducant oculi mei la-

Yad;

chrymas per diem & noctem, & non ceffent,

quia alienum me feci à grariä Creatoris mei,

3ttye

'Domine DEUS meus, quid mihi vivere fine te?

Q

|

recipe me in gratiam tuam, oftende mihi mi-

o

Citit

fericordiam tuam , miferator && mifericors

Dominus.

Iam

Heu me miferum & infelicem ! Domine

Quot

BUf

DEUS meus, cur unquàm offendi te? ah uti-

nam non feciffem ! utinam. non peccaffem!

non

"impgtmndxzm, ex Pbaret: Divini amoris crc. 361

wdin&

p

non (inas, O Clementiffime DEUS meus! non

Itl fl

finas, ut peccata mea dividant inter me, & te,

ibjicis

ne Do«

Si caftigare mevis: Domine né in furore tuo ar-

,X

guas me, ueque in iva tuá. corripias me : ifevere

re? i

mei Domine quoniam infirmus [um: [ana animam

| pottt

meam quia peccayi tibi.

Né imputes quesó mi-

Vfetute

hi peccata mea, nec proptereà gratiam tuam à

diftmis

me aufferas, aut minuas ; fed quó ego fum in-

i M«

firmior, oftende tu in me divitias Bonitatis

da ml

tuz. Cun&tis palàm fiet in me, quia mifera-

[o COf

tiones tuz funt infinitz, atque immenfz. — Qui

, D

vivis & regnas, &c.

,

Sequens Exercitium 'Spirituale quotidie

practicandum magni fuit zftimatum, & typis

Y qula

geml

evulgatum àSanéctitate fuà D, N. Innocentio XI,

m; Y

antequàm in fummum Pontificem eligeretur,

Et. veré in compendio continet omne illud

ye huan

&0 C0*

Divini amoris facrificium , quod anima DEO

Nec folummodó ac&tus

quia t

fuo offerre poteft.

virtutum Theologicarum, fed etiam actus Re-

Jacam

ligionis, gratitudinis, Peenitentiz, &: omnium

aliarum | virtutum

precipuarum exercentur

yiblll

modo perfectiffimo, & utiliffimo pro confer-

gt H

vandi & augmentandá gratiddiviná; me quod

cc[fcn(,

attinet: fentio , & fuadeo cuiliber Chriftiano,

js d

qui longo tempore vacare non poteft exerci-

finett

tio orattonis vocalis, vel mentalis; aliis exer-

yli m«

(oriors

citiis minüs fru&tuofis intermiffis,omnem ope-

ram fuam huic foli exercitio impendere, &

pmitt

quotidié illud redigere in praxin cum magno

ervore, & amoris affectu.

ah uïi'

if

')Dia..

L 3

on

162

Exercititim Spirituale

fWC !

Diadema hoc eft compofitum ex multis,

t

& diverfis pretiofiffimis gemmis, quarum quz-

conf

libet continet in modico amplum thefaurum ;

&m

omnésque fimul fumptaz fufficiunt ad fummam

anime perfe&tionem brevi tempore aquiren«

dam, fi tamén ufurpentur eà devotione, quà

piso

d

compofitz funt, Deniqué ab experientiá ali-

Ws

quarum devotarum animarum , quaz per ali-

quot annos hoc Devotionis exercitium pra«

fs

j

€ticarunt, cum veritate atteftari poffum: quód

TeIn

modo quodam fpeciali animam purificet , Illu-

Viná

minet, accendat, & perficiat, elevando illam

ad perfe&tionem femper majorem, & difpo-

Tny

nendo ad orationem unitivam , que omnium

aliorum exercitiorum fpiritualium effe debet

&j

finis, & complementum,

tte

din

Exercitium .-Sþz'rz'tmlcj practican-

dum ab omuni Chrifliano ad

Ifp

minus femel pev diem.

Áv

Ó Doro te, O fanCtiffima Trinitas! Paters

&a

Filius, & Spiritus Sanctus , tres Perfo«

A

ne,unus & folus DEUS; ac opitulante

tj

Vr

gratiá tuá, quam fupplex imploro , dejicio me

in abyífo mei nihili, fb confpectu Divinz Ma-*

l

jeftaus tum, — Credo firmiffimé, paratus mille

Ti

vitas profundere in conteftationem. omnium

eorum, quz nobis in Sacrá Scripturá revelafti,

&

Y

& per Ecclefiam tuam credenda propofuifti,

Omnem fpem meam in te colloco , &

f

quidquid poffum habere boni five fpiritualis,

ive

gradicandum ab omni Chriftiano..

163

Ls

mulris

five corporalis, tàm in hác, quàm in alterà vi-

tá; id totum defidero , fpero, & volo folum

1 qui«

urum;

confequi de manu tuá, DEUS meus, vita mea,

& unica fpes mea.

fumatrt

Configno tibi hodie, & in perpetuum, cor«

Uiret«

: quæ

pus & animam meam, omnes potentias meas,

inemoriam, intellectum , voluntatem , & om-

tià al

nes fenfus meos.

[ 3H-

Proteftor me non confentire , neque con-

l pta-

fenfurum unquàm (quantüm in me eft) in ullam

: qui

rem, quz fiat vel cum minimá offensá tuz Di-

; Ill

ving Majeftatis.

lm

. Propono firmiffimé impendere omne effe

difpo«

meum, facultates, ac vires meas ad fervitium,

yotum

& gloriam tuam.

dgoet

Paratus fum fufcipere quascunque adverfi-

tates mihi Paterna tua manus immiferit , ad

dandum guftum beatiffimo cordi tuo.

ftll-

.. Vellem me totum , quantus quantus. fum,

impendere, & procurare, ut ab omnibus tibi

ferviatur, atque omnes homines te glorificent,

& ament DEUM Creatorem fuum.

Tuttls

Gaudeo fummé de tuà zterná felicitate, &

J

exulto de tuá tàm ma

us

gnà glorià in coclo , & m

lanté

terrá.

jo

Gratias tibi ago infinitas prö innumeris

g Me

Beneficiis, quz mihi , & toti mundo, Beatiffi-

$ mlnc

mz V. & SS. Humanitati Chrifti collata funt,

& in dies inceffantér à benigniffimá tuà Pro-

Vcläüb

videntiá conferuntur.

I]m-

Amo tuam infinitam Bonitatem propter

u

fcipíam, €x toto affe&tu cordis, & anima mez;

ES

L 4

&

[ve

X64 Exerditium sþirimaämäimndum et.

& vellem, fi poffem, te amare eo amore, quo

te amant Angeli, & homines jufti, B. Virgo, &

Chriftus Dominus, cum quorum amore con«

jungo imperfectiffimum amorem meum.

Offero Divine Majeftati tuz , in unione

meritorum Paffionis, vitz, & mortis Chrifti, B

Q.

femper Virginis, & omnium San&orum, ex

nunc pro femper omnia opera mea, pretiofifz

fimo Sanguine JESU Redemptoris noftri lo«

t2, & involuta,

Yüort.

Statuo omnino participem me facere ( qua-

fumm

tüm poffibile eft) indulgentiarum per preces,

totius

& aciones hujus diei, & illas applicare per

Cityr

modum fuffragii pro animabus purgatorii.

Ut

Volo etiam omne illud, quod poffum, of-

Vidut

ferre in penitentiam , & fatisfactionem meo«

l

Tra|

rum peccatorum.

Feic

DEUS meus, cum tu fis infinité dignus om«

lion

ni amore & fervitio, fiquidém tu es, qui es,

ptehe

doleo ex toto corde de

:

omnibus meis peccas»

ühls [

tis,illáque deteftor füper omnia alia mala, quia.

Onpj

tibi DEO meo, quem fuper omnia amo, fum-

Yon

moperé difplicent ; peto humillimé veniam,

Tum f

facióque firmiffimum propofitum nunquàm of-

Tts in

fendendi tuam Bonitatem in aternum.

Ts

In tua vulnera me projicio , O JESU! ibi

for,

me abíconde, & defende hodie, & femper;

nipga

donec mihi largiaris gratiam te videndi, &

Yüüg

amandi in zternum,

jl

JESU , MARIA , & JOSEPH, vobis dono

itr

meum cor, & animam meam nünc, & in per»

m

Idþfl

pemum, fïmcn.

Mos

ót,

165

$x - x 98

& qu

o

drdelcideledeledoitdeleideddun

; COfle

AModus eftcax eliciendi atlum

;nionc

ifti,B,

perfecta Contrilionis,

Ormabis fublimem Effentie Divinz

n,

tiolle

conceptum: DEUM contemplaberis

T

r lOv

tanquam abfolutum, fnpremum , Im-

mortalem, Omnipotentem, Gloriofiffimum, &

fummz Majeftatis Creatorem , & Monarcham

,( qua.

£C5

totius Univerfi; infinité bonum, infinité pul-

chrum, & beatum, & amabilem, & fapientem,

: p

ll

& juftum, & generofum, & clementem, & pro-

1 0i*

vidum, & fuavem, & infinité liberalem: Ad-

ao

miraberis ejus immenfitatem ,. zternitatem,

Felicitatem , gloriam , & alias Divinas perfe-

€tiones omnes ineffabiles, & omnes incom-

us Oif

qui 6

prehenfibiles, quia funt infinite, omnibüsque

pectte

alis creatis perfe&tionibus fuperiores; cum

hy qui«l

omnis Magnatum Potentia refpectu ipfius aliud

non fit, quàm mera debilitas; omnis Angelo-

) [um-

enia

rum Pulchritudo, & omnes celorum fplendo-

im o

res in lumine vultás fui aliud non fint, quàm

merge macule, deformitates, & tenebre ob-

! ibi

Ícurz; adeó, ut fi magnus hic DEUS folo Om-

nipotentig fug nutu crearet mille mundos

;mpcri

i, *

mundo noftro multo majores, omnesque re-

pleffet creaturis, Ipfis Seraphinis incomparabi-

liter nobilioribus; omnes ifti mundi colle&ti-

. dono

j pCfs

vé fumpti , omnesque creaturze tàm nobiles,

refpectu DEI effent contemptibiliores, & ma-

lv

Bs

ng

166

: .-Mäclus efficax. eliciendi-

is diftarent, quàim vermiculus, & formica vi«

t

j

ffima quoàd perfectionem diftat à toto, &

ama

Magno hoc Univerfo: Quia DEUS Optimus

]

maximus non tantum magnus eft, fed ipfa inag-

&i

nitudo; non tantüm pulcher eft, fed ipfa pul-

g

chritudo; Sanctitas, Gaudiurm , gloria , dulce-

i ii

do, felicitas, omnipotentia, aternitas, fapientia;

dihyi

in fummá: Omne bonum, bonum infinitum,

mihi:

quod infinitiés in fe continet catera omnia

Tyer

Bona, & infinitis titulis omnium amorc dig-

D

niffimus cft,

;

ttto

II. Tante Bonitatis eft deniqué DEUS ifte,

finan

ut etiamfi te non amaret, etiamfi te odio ha-

Vifum

beret usqué ad mortem, tu nihilominus illum

It,

amare deberes ardentiffimá charitate; quia, f

a

unica Divinarum Perfectionum ftilla inveni-

taten

retur in aliquá creaturá, impoffibile foret, ut

&ol

illam non amares, etiamfi illa t€ non amaret,

p

4nc

Sed DEUS omnes-has Perfectiones collectivé

Tás g

fumptas in fe continet; & , ut. prater infini-

It

tam intrinfecam fuam amabilitatem te ad amo-

Datat;

rem fuum excitaret , adjungit aliud motivum

lber;

efficacifimum , videlicet , quód Primus fuerit,

& n

qui te amavit : Jpfe prior dilexit nos... 'Te ama-

m

vit fupremum hoc Numen , antequám exifte-

r

Ie5; ab aterno de te cogitavit, & ab aterno

cor Divinum exarfíit amore intenfiffimo erga

i

1]

animam tuam : Zm Charitate perpetua. dilexi te.

Si ergó amor arte magneticá ad amorem tra-

dip

il

hit, & fi amaris à viliffimà creaturá ( modo

[j go

amor verus, & lincerus fit)ad illam redaman-

81|

dam te coactum fentis; erga DEUM ob in-

trinífe-

quq,

r

Wa

—Àá—

actum perfecta Contritionis,

d

367

3

tica Yi

trifecam Bonitatem tam amabilem, & tui tàm

0to, &

amantem prz amore colliquefcere deberes.

)ptimus

III. Si proin folus amor , etiamíi fterilis

um

& otiofus, reciprocum mereturamorem; quid

X pul

merebitur amor fuprema Divinz Majeftaus,

,dulce«

qui in perpetuo Beneficiorum , & gratiarum

,pientia,

diluvio te tàm feliciter fubmergit? Dicito

finitum,

mihi: ifta lux, ifte aér, ifta vita,iftud effe, quo

l omnia

frueris, nunquid eft Beneficium. Divinum?

te d

nunquid ipfi obftringeris propter te, & prop-

ter totum univerfum propter te creatum? Imae

516

ginare te olim ceecitate perculfum , recepiffe

Jio lt«

vifum ab aliquo homine; nunquid ipfum ama-

s illum

re, & gratus illi exiftere nunquàm delinerese

qia, f

atqui DEUS tibi reddidit vifum, vitam, liber-

jnvente

tatem , ufum rationis, omnes fenfus corporis,

otet,

& omnes animg potentias; elementa, coclos,

amireh

planetas, tot tàm pulchras tam varias creatu-

JHC&K:&

ras non folüm corporeas, fed etiam incorpos

f iniïnl-

reas; que omnes cooperantur, & continuó

jamor

parate funt ad tua fervitia.

Accedit:. quód

gt

liberaliffimà manu non folum tibi providerit

f fl!ffi[,

de neceffariis, fed etiam fuperfluis, pro majori

"g at

commoditate tuá: Dilexit usque ad delicias. .. Ac-

eilte

cedit quoqué, quód omni momento hzc om-

gt

nià bona tibi conferat; Totiés infuper illa ti-

, (f

bi reftituat, quoties illa ( dum te illis. in-

j ^

dignum reddis) non tollit: Toties dedit, quoties

enn r

immerenti non abftulit,

Amas mundum? ama

ergo ejus anCctorem. . Amasteipfum? ama er-

( o

jdamæl'

9 illum, qui teipfum tibi reddidit: quando-

ob

quidém hoc fecit ex folà Benignitate dulciffi-

E

;ill(C'

mi cordis fui,

IV. Cer.

Rn

H

Modus eficax eliciendi '

IV. Certum eft: fi Beneficium . crefcit jux-

tà proportionem affectus, & Dignitatem Be-

du

nefaCtoris, & cüm amor, & Digniras DEI fit

da

TitIt

infinita; quodlibet minimum ejus Beneficium,

ob duas has rationes in immenfum crefcere,

AUDICI

& nunquàm fatis zftimari poffe.

Si fupremus

culi

hic Dominus plus tibi non dediffet, quàm uni-

lis! ;

cam aquz guttulam ; fi de Throno gloriz fuz

10,d

fe inclinaffet; ut unico momento, oculo benig-

&f

no te refpiceret, cüm quoàd Effentiam fuam

com;

fit Majeftatis infinitz, & te amet amore infini-

lg j

toj; in tantüm crefceret pretiüm hujus modi-

tün,

ci favoris, ut in omnem aternitatem propte-

n

rea non polfes fatis gratus exifterc, & fuffi-

Diyin

cientes agere grates. — Àtqui Beneficia Divina

Spiri

unt maxima tàm in qualitate, quàm in nume-

&

ro fine numero.

Omnes creature ab infimo

&H

terrz centro usqué ad fupremum cali apicem

D] [

funt bencficia Divina tibi collata, volo dicere:

m

totum hoc univerfum propter te creatum, eft

y

magna aliqua catena ex ligno facilé combufti-

infii

bili; oleo & igne Divinz charitatis continuó

Ony

circumfufa , ad accendendum in corde tuo

Ug D

amoris ignem ergà Divinum Benefactorem

3nor

tuum.

f

V. Et hihilominüs , fi totum mundum in-

fük'g

cendio conflagrare cerneres, non nili modica

Dü

fcintille rationem haberet tantus ignis ; [i

trim

cum ardentiffima illà fornace charitatis Divi-

Diyi

n& comparetur, ex qui.tibi Beneficia fuperna-

hii 1]

tgt&lia pr.oHuxärþ.

ptof

—

pate[

Ma

b-

'-æ».-.w

attum perfetta. Contritionis.

169

——

jt jure

Magnanimo huic cordi Divino videbatur

m Bt«

dare nihil , cüm tamen daret omnia ; nifi tibi

ET fit

daret feipfum, Eras indigniffimus ut te affu-

ficium

meret in mancipium , & te recepit in fuum

efcete,

amicum.

O imira dignatio! amicus fupremi

ccli Monarche eft viliffimus terrz vermicu-

Yrelmus

qm Ui«

lus! non merebaris illum habere pro Domi-

rig li?

no, & dignatus eft tuus effe cognatus, Parens,

rbmig'

& Íponfus tenerrimo amore animam tuam

71 J

compleéctens ambabus manibus fidei , & gra-

jnfiti«

tie infufz. . Et, ut unam cum illo viveres vi-

modi-

tam , unum traheres Spiritum, tibi communi-

[optt-

cavit per gratiam fanctificantem effe aliquod

; fnff-

Divinum; & dedit quafi animam animz tugj

Divin

Spiritum fan&tum; ita, ut non folo nomine,

) numi

fed proprié, & realiter fis amicus, cognatus,

& Filius DEI Altiffimi,

/ inHmO

Videte qualem charita-

tem . dedit nobis Pater, ut Filü D EI nominemur,

gpictnt

dicttts

€ fimus.

VI. Nonné vides modó , quód donans

um d

,mbul?i'-

infinitus, amor quoqué quo donart, infinitus, &

onim

donum , quod fit per participationem Elfen-

tie Diving pariter infinitum, triplex excitet

(prem

amoris incendium , quod cor congelatum in

jneffabiles Divinz charitatis teneritudines re-

ln i*

folvere meritó deberet ? atqui hec omnia

DEUS tibi donavit fine bonorum fuorum de-

modiCïg

l

trimento , quatenus de inexhaufto Divinarum

]i ; Á

jj DIf*

Divitiarum thefauro, etiamíi totum profundat,

nihil perdit; in continua cocleftium bonorum

m*

profufione equaliter dives. — Verüm, ut magis

páteícat ineffabilis benigniffimg charitatis fuge

[9.€7

3

179

Modus efficax eliciendi

——

exceffus, inter dona non folüm voluit nume-

rci, f

rari Donator, fed DEUS Ipfe, ut veniat ad te;

dent

recedit à fe, & de folio Majeftatis, ac Felici-

cum.

tatis fuze quafi dejicitur in abyffum imiferiarum

deli

& dolorum; ut magis demonftret fuum erga

Qtmni;

te-amorem: Propter nimam cbharitatem [uam, quà

lilom,

Amicy

dilexit no5, DEUS pro te homo factus eft; pro

te, qui illum recufabas ut Dominum , factus

fmi

lem E

€ft fervus; pro te, qui illum omnipotentem

non timebas, factus eft debilis , & impotens

baba

ni; (j

infantulus; tu inciviliter illum fugiebas, ille

currebat per fpinas & tribulos, ut te inveniret;

W t

tu per fummam ingratitudinem illum offende-

Thover

bas, & ille immania recepit vulnera, ut te de-

AT

fenderet à tuis hoftibus; tu abje&tiffimus ter-

ts a

re vermiculus repudiabas ejus amicitiam; &

£t

ille Rex glorie, tanquàm reus morti adjudica-

Creat

tüs,inter atrociffima tormenta, & probra pro

tüig

te moriebatur, ut ipfum amares, — Et nunquid

Derfet

tui indigebat ? nüm forté non fuiffet &qué

Ten

magnus , & beatus fine animá tuá? claré mo-

liig,

dó apparet, quód amor hic Divinus fit purus;

1* Bo

fincerus, fine proprio emolumento, qui ad hec

DL ded

extrema devolvebatur pro tuá falute.

iblm

VII. Sed forfitàn amavit illum, qui fuit inia

.fumu Q

micus, & paífus eft tanta pro illo, quia fpera-

D)

bat impofterum reciprocum 'amorem ? O

On;

Magne DEUS! hoc punctum illud eft, quod

Tam

in infinitum crefcere facit ineffabilem Divi-

g

nam charitatem ;. cüm enim poft tales amoris

ndi

exceífus bene pravideret, te nihilominus Ma-

Onor

jeftatem fuam contempturum ; cüm bene fci«

RFIQH

ret,

171

—2

alium p?rfe&æ Contfinlonis.

-TRIUfIC

ret, fe ex fublimi Majeftaris fuz folio defcenz

tad tt

dentem in terram à te magis conculcandum ;

Feic-

cum fciret ; fe pro falute tuà vulneratum, cru-

TTE

delibus unguibus tuis de novó vulnerandum;

mergà

omnia cognofcebat, omnia pravidebat, & ni-

hilominüs illo ipfo tempore te tractabat ut

ii qHà

[t; pto

àmicum , ut diledtiffimum filium , adeó , ut vi-

Ja-

, fs

tam ipfam pro te profunderet in Cruce,

n

lem Humanitatem , fi experireris in homine

IPOIF

I

barbaro, nunquid teneré ipfum amares? fica-

nis tibi adeó fidelis foret, ut ad falvandam vi-

$, IHC

enittty

tam tuam profunderet fanguinem; nunquid te

moveret ad commiferationem? Atqui ifte non

fende-

IT

eft barbarus, nec canis; eft Benefactor, eft

tuus amator, eft advocatus, eft confervator vi«

us tf«

m &

tz tuz , eft Princeps, Paftor, Pater, Sponfus,

qidicie

Creator , Redemptor animz tuz , eft DEUS

tuus, DEUS tantz Sanétitatis, Excellentiz &

bra pto

Perfe&tionis, qui, etiamfi odio te haberet, tuo

j

tamen amore dignus foret, te amat amore in-

d

j o

finto, DEUS tantz gloriz & Majeftatis, tan-

j pirU

tz Bonitatis & amabilitatis, qui , fi unicam ti-

bi dediffer aquz guttulam , immortalem ergà

jad hat

ipfum contraheres obligationem, tibi dat feip-

fum, tibi dat terram, coclum, & in codlo ater-

hit n

nam Beatitudinem,

DEUS tàm immenfus, &

fper

?0

Omnipotens; qui , fi creaturam fibi gratiffi-

mam unico dignaretur obtutu , magna foret

; quod

1 Divii

gratia, impensé amat, charismata exhibet, pro-

fundit fanguinem, expendit vitam, proftituit

am(Jm

i Ma'

honorem, moritur tanquam infamis inter duos

latrones , moritur pro ingrato; pro indigno,

Enc (l«

r

pro

172

Modus efficax eliciendi. .

pro« i)ni-mico,!de quo etiam impofterum aliud

di

expe&tare non poteft, quàm contemptus, quàm

proc

proditiones, quam infidelitates. . Seria mente

pont

perpende; nüm ad hoc vehementiffimum Di-

feff

vini amotis incendium reciproco rnon flagres

Mm

amore: O Amantiffime DEUS! vel cor non

doill

habet peccator; vel fi habet illud amore fuc-

tricj

cendi neceffe eft ergà hunc amantiffimum, &

&tan

amabiliffimum Patrem.

iolus

VIIIL. Verüm, converte te modó de fupre-

mani

mà Divinz Bonitatis, & Dignitatis abyífo ad

f

infimam miferiz, & malitiz tuz abyffum.! In-

pecy

finitam Divinam Bonitatem tu offendifti gra-

Sieba

viter. Huic fummo Bono, & Regi fupremo

fl

humillima debebas obfequia; & hunc deride-

(Qicba

Huic ferventifz

bas, & contumelià afficiebas,

bea

fimo amatori reciprocum , & conftantem de-

dcbas

bebas amorem; & tuillum repudiabas, & tan-

Dirin

quam hoftem fugiebas.

Huic liberaliffimo

Wtem,

Benefactori immortalem debebas gtatitudi-

Opera

nem ; & tu rependebas injurias, & verbera:

Dodf

Huic amabiliffimo, providentiffimo Patri tene-

Angui

rum, & plüs quam filialem debebas àmorem ;

M

& tu lavifti manus in ejus fanguine, impio fu-

lum

rore illum perfecutus es ad necem. Tàm

BY

enormia delifta perpetrafti , quotiescunque

DN

plenà advertentid mortaliter peccafti; & ni-

pu?sïl

hilominus voluntarié, & deliberaté peccatum

Qui D

mortale perpetrafti. Sciebas, quód Infinitum

ïdMu

hoc Bonum non amare fit barbara inhumanie

Expllh

tas; & non tantum non amafti, fed ab illo

N

Täbhorruiüi, & fi ab illo abhorrere fcelus fuit

l) exæ

ld-

a

17j

alium perfetta. Contritionis.

——

WESNIS ALE Gs

n al

diabolicum quantum fcclu

s erft contra DEUM

s quin

proditionem moliri? armatd manu fe illi op-

Inente

ponere? confpirare cum deemonibus ejus in-

um D

fenfiffimis inimicis contra honorem , contra

fagres

Regnum, & vitam ejus moliri infidias, queren-

Y h101

doillum denovo crucifigere? AurfumFilium DEI

re fice

erucifigentes in femetipfis.

Ettamen hzc omnia,

un, &

& tam gravia deliéta commififti deliberaté, &

voluntarié, . Nonné fciebas peccatum mortale

: fuprt-

manifeftam effe D EI inimicitiam? Nonné

ffo a

Íciebas DEUM magis abhorrere quodcunque

)! In«

peccatum mortale, quàm crucem, clavos, &c,

lj gri

Sciebas peccatum grave DEO effe amarius

felle, atrocius agone, horribilius morte? hoc

xpïcmü

dgridee

Íciebas , hoc perpendebas; nihilominus deli-

mtenïi 4

beraté, & voluntarie peccando DEUM offen-

n d

debas. Qculis igitur apertis deliquifti contra

, &

Divinam fapientiam, violafti Divinam fan&ti-

Alifimo

tatem, blasphemafti Divinam gloriam, maligna

t

operatus es contra Divinam Bonitatem, de-

vt

fpexifti Divinam Majeftatem. Medico, qui

fanguine proprio te fanabat; praparafti vene«

u

num.

mo t

Advocato, qui pro tuá defenfione fe-

gpio T

ipfum morti adjudicari permifit ; procurafti

, Tim

Íententiam mortis, Paftorem, qui proprid car-

sauqr

ne; & fanguine te nutrivit; invalifti tanquàm lu-

pus, ut dentibus illum dilacerares.

Sponfurn,

i &jnl'

),ecclf"'"

qui prz tuo amore lanquebat, occidifti, üt

nf

adulterares cum | infenfiffimis ejus hoftibus.

Expuifti in faciem, alapam impegifti ( O faci-

lhumäm'

nus horrendum, & atrox!) fupremz Majefta-

ti; extendens manum facrilegam laqueum in-

" fiit

di

jecifti,

174 Modus ejïmx eliciendi aDum perfeäæ C

];:fïx— ,—&— ftriéto ferro ictum temerarium in-

tentafti ad interficiendum DEU M.

Tetendiflà

adversis DEUM brachium tuun , contra Omnipo-

tentem voboratus es.

Et hec omnia fecifti vo-

luntarié, & deliberaté.

Cur non fcinditur cor

i

tuum? cur non fanguineis lachrymis plangis

deli&tum tàm enorme? Judas illum tradidit,

fed tantum unaà vice , & tu quoties? Lucifer

illum offendit tanquam fuum creatorem , tu

:

tanquam Creatorem, & Redemptorem: judai

illum crucifixerunt, fed non cognoverunt; tu

(ij

fzpius illum crucifixifti & cognofcens, & vo-

[

lens.

O DEUM Immortalem! quz crudeli-

tas odiffe amantem ? qua ingratitudo amantif-

fimum Benefactorem impugnare fuismet be-

neficiis? quz infidelitas rebellem exiftere ad-

versus Principem tam bonum? qui; ut fuübdi-

tos regnare faciat, de Throno defcendit in

adpe

Crucem. Quz dementia? Quis furor ? quae

ftie

d

malitia plus quam diabolica, fponté eligere fta-

(ftce

tum infeliciffimum inimicitiz DEI Sanctiffimi,

Thl'()n

amabiliffini , perfeCtiffimi? ah! noli tardare,

h und

magnanima indignatione infurge contrà teip-

Nerdir

fum ; deteftrare enormitatem tàm indignam,

Pæm«

dolor intima penetret vifcera; fuper omnia

ET

mala deteftare injuriam , quam intulifti Benig-

agj

niffimo tuo Salvatori.

Propone milliés mo-

1 lr

ti potiüs, quam peccare mortaliter.

Spera,

1ghi

& roga veniam ; & ferventiffimo fuccenfus

tüom

amore, quem DEO debes,fac: Ut fiat cor tuum

Ts jn

«ontritum quafi cinis,

B

Pïan-

Ram'lt

Üt

49 "W GG

17

m

Z

G/aN o CABNO PV O0

YR

: 4

iO

Go GN d9 G9e9 GN

ä

SRMÓ G

1l YO«

)f Cof

langis

Planctus Peccatoris ad pe-

didit;

des Crucifixi.

waket

m,u

udal

Legi poterit. pro -Di pofitione. ad

cozfe[fronem geueralem , *vel ad. fran-

nt; t

v

gendam duritiam cordis, & obtinendas lachry-

[Uddi:

mas compuncionis.

wantile

aet he

: Andém peccatorum fatuïr, & oppreffus

i

intolerabilium

mearum

iniquitatum

, ii

T

pondere fponte revertor, & procido

eidit i

ad pedes tuos O fupreme, J&terne, Potentiffi-

r qu

me, & mifericordiffime D EUS! coràm hác

cruce tanquàm gloriofo Mifericordie tuz

t f

Throno me humillimé profterno , O Magne

n&i[fxmi;

d

Mundi Judex, & abíolute arbiter falutis, vel

u tF

perditionis mez zternz!. peccator quidém, fed

poenitens ; reus innumerabilium delictorum,

xd.fgïïm'

fed eorundem accufator Ípontaneus; bene

" o

i Benf

agnofco, me alium non habere titulum fperan-

Jiés m

di impunitatem, quàm fatendo me omni poená

digniffimum,

Ego ortum trahens ex genere

u

tuorum rebellium , ex ftirpe Adami , concep-

(icl

TL

tus in originali peccato, priüs mortuus fui per

peccatum , quàm natus mundo.

Poft meam

natiyitatem ( Proh maligna radicis venenofam

M2

pro.

)lan-

176

Plantlus Peccatoris

DT dU

—

Qui

progeniem!) tamdiü me à peccato continai,

quamdiü te noncognovi; quia, quamprimum

f

ortum eft animz mez primum rationis lumen,

bin

occidit candor innocenti&.

ndà

Ab eo tempore,

quo przditus lumine rationis vivere coepi, cae-

jrer

pit innumera peccatorüm feries; adeó , ut

Ti

confiderans fingula peccata mea, quali dicere

Tüm

poffim; me fzpius peccaffe, quàm refpiraffe,

fragt

Comprebeuderunt me iniguitates mea, & multiplica-

den

ta funt fuper, capillos capitis saei.

Quomodo igi-

ho

tur inftituere poffum infamem annorum meo-

diab

rum feriem? quomodó enumerare poffum in-

Tütm :

numera peccata mea , quin horridus tremor

confi

omnes occupetartus^ quin prz maefto pavo-

oris 1

Tewn

re mihi attonito cor congelefceré fentiam ?

qualis fui à Pueritid, & adolefcentid meá? in

3por

quiï annos magis floridos juventutis mez trans-

atda

egi, ac confumpfi? Dona, quz à te liberalif-

I(?Cog

fimo amatore accepi; memoriam tàm capa-

finim

cem , intelle£tum tàm nobilem, voluntatem

Dices

tàm promptam & heroicam, potentias anima;

Ti

& fenfus corporis ; virium vigorem , faculta-

YU &

tem, & alias naturz, & gratiz dotes, quomo-

Yntg

dó illas impendi ? vocem mihi adimit vere-

Vveni

cundia, priusquàm iniquitatem . meam fatear.

DT

$uper nunertun. arena. smaris, & fuper numerum

Itj

ftellarum nummerofiora funt peccata mea, fu-

va

()pp(y

per maris amaritudinem amariora funt.

tefifl

mihi! quoties amorofas ruas refpui infpiratio-

menf

nes? quoties pede facrilego, & temerario juü-

tq

ftiffimas tuas conculcavi leges? quotiesin tuo

E

conífpectu, & in defpectum tuum feedus pepigi

iperr

cuin

s

177

——

4:? pfdes Crucifixi,

Itbl

cum juratis hoftibus tuis? quot animabus fui

jmun

fcandalo, & forté caufa perditionis? quotiés

1l

beneficiis tuis te impugnavi gratiofiffimum Be-

lpOl'C,

nefaCtorem ? Ego fum lafcivus ille, qui à fü-

l, t«

premá Majeftate tud me avertens, Ventrem tan-

,W

quam D EUM colti, fa&us Idololatra foediffima-

dictie

rum voluptarum. Ego fum ille toties fcedi-

piraffc.

fragus, qui animam meam fanguine tuo re-

demptam in fordibus volutavi; & ex Divind

fipite

doigi

fponsá feci mundi meretricem, & adulteram

| Imeo«

diaboli. O Amantiffime JESU! quo tenebra-

mit

rum velo cooperiam faciem meam? operuit

vemot

confufio faciem meam.

Si recogito deli&ta

paVO-

oris mei, O quàm fotens fepulchrum fuit os

Ya

meum? Si confidero meos obtutus, O quàm

v? i

apertz ad mortis ingreffum feneftrz? O quàim

z

ardentes libidinis faces fuerunt oculi mei? Si

ol«

recogito affectus, O quàm indomitum mon-

y ape

ftrum fuit cor meum? fi opera, O quàm ra-

p

pacees leonum ,. & tigridum ungues fuerunt

; animáy

manus iftz? dicere futliciat: Quód ego lafci-

faollte

vus, remerarius, facrilegus cor habuerim ter-

renis immerfum , ore veró & manibus inful-

quomo'

[ vae

taverim contrà Dzuw: Zetendi adversis DEUM

firett

manum meam,- c contva Omnipotentem voborattus

fum. Miferum me! quid faciam ? poteroné

enm

opponere me DEO , quem offendi, quomodó

met ji-

i

Vv

reliftam omnipotenti?

quomodó effugiam Im-

l irati*

menfum? Va mihi! füprà caput meum fulmi-

nat coelum, terra recedit fub pedibus meis, me

r i"'

ampliüs fuftinere renuens ; infrà me video

gin o

apertas inferni fauces, ultimum comminantes

g

:p9

M 3

inte-

quin

178

—— —— À

Plantlus peccatoris

[

interitum. — Mors veloci curfu infequitur à ter-

Àn

ajb

£o , ad aures refonat tuba tremendi Judicii ;

a

Tempus vite avolat, magnis paffibus imminet

(f

2eternitas.

Et ego tot & tantis oppreffus pec-

tu

(

catis, quid cogito? quid ago? in quo confi-

do? quorsüm me vertam , ut inveniam auxi-

f

lil

lium? ad Terram? fedhac defendere me non

CU]IP

d

valet.. Ad colum? fed ad hoc prz ruborele-

vare oculos non andeo.

E

Igitur ad quem con-

fugiam, nifi ad te DEUS ? ad te mi amantiffi-

n

me JESU pro me crucifixe! ad te moítos le-

qui

Qu

vo occulos , ad te ferventía mitto fufpiria;

tibi oftero cor contritum , & oculorum lumi-

Titt

na foluta in lachrymas poenitentim. Tu na-

Ra

ben

tus ex tenerrimis Intemeratz Virginis vifceri-

bus, totus quantus ardes flagrantiffimo amoris

&o

incendio,

Et bene video , te amantiffimum

Sun

em dolorum in durá crucis culcitra, mor-

Cf

i

fomno claudere oculos, ut diffimules pec-

al

cata mea; aperi mihi largo vulnere cor tuum,

Rerr

u

utexhibeas te mihi per infinitum amorem

tuum non tantüm liberalem, fed & prodigum;

lex:

& cüm omnia membra tua expofueris vulne-

obft

u*v"

ribus, folam linguam fervas intactam , ut fup-

plicare valeas aterno Patri pro me, qui pec-

fity

cando fceleratior fni ipfis crucifixoribus tuis,

W

um

Tàm potenti igitur , & fuavi amoris magnete

attractus: in funiculis Adam,in vinculis Cha-

no]

ritatis, licet habeam cor ferreum, nec poffum,

tor

nec volo refiftere huic magnetico amori, O

gui

mi JESU! Ecce animam iftam cum Magdale-

pot

na pcnitente proftratam ad pedes crucifixi,

pre

Ams

p

-

179

—5

4d pedes Crucifixi.

uràter«

Ample&tor hoc lignum tibi durum. tanquàm

arborem mortis., mihi fuaviffimum tanquàm

fudici;

niminet

arborem vitz,

Exofculor millies fanGtiffimos

ij pet*

tuos pedes paratos uz me quarant, modó cru-

ci affixos , ut nunquam me deferant.

Meas

confi-

) al«

immifceo lachrymas facratiffimo fanguini tuo,

nenon

cujus unica ftilla fufficir ad extinguendum in-

yrele«

fernum, & totus fimul fumptus non fufficiebat

ad extinguendum ferventiffim1 amoris tui in-

m cori«

;antilli

cendium.

Corde contrito bene recogito,

flos le-

quid tu amabiliffime JESU feceris pro me, &

iffimus, & crudeliffimus fece-

Jf;airig;

quid ego ingrat

rim contra te, O magne DEUS!. etiam bru-

i lumie

Tu n«

ta animalia Benefactoribus fuis aliquem. exhi-

vifcttie

bent humanitatis fenfum ; quàm in humanus

) amoïii

ego fu.m, qui redemptus, & nutritus dulciffimo

Sanguine tuo, me ipíis beftiis tibi exhibeo

iffimum

crudeliorem ? Tu amantiffime DEUS me tra-

2,Inof-

j pe

étabas ut Pater, ego te ut paricida; Tu ut te-

nerrimé amans, ego ut implacabilis hoftis; Tu

g um

ut nobiliffimus fponfus, ego ut infamis carni-

yorem

fex; Tuut DEUS, ego ut diabolus; Ego tàm

obftinatus in te offendendo, quàm conftans tu

j vulfïï'

usqué ad mortem in me amando,

Eram in-

a dipe

firmus , & jam defperatus; fed tu unica fpes

u p

juS qus

mea medicus mihi fa&tus, pro me amariffimam

fumpfifti medicinam. Eram mancipium infer-

mgnä[e

nalis tyranni , fed tu benigniffimus Redemp-

lis Q

