Gi2852
author: Deza, Massimiliano

s

?s

N R

SECAE

TLT :

-

Ter

X

A0W

14

*

u

ss

i

[

.

Bo

2

p

X

£t

g

"

x

22

*

^

)G

*s

E-.

*

z

.

us

E

s

T

Pl

vt

:

z

(;

RUR

]

t

i

z

s

Es

E:

P.

F

h.f

):äï

*

zf

us

F i

X

^«

22

A

t

E A

&

E

T.

$Ya

LO

b

"d

h

-

ism

m

d

X

i

w

Ed

!F.

É

p

M

P

2

"w

E

x

..*f;'x. ä*

*

u

v

p

r

E

b

oU

x

T$

»"

*

n

'.u

M

$

H

n

A

h

a

s

k*

»

p

Ms

3

9,:;2

tRO

A

2v

s

X

*

s

EU

ia u

DN

r

d

9

$5

N

AT

2

UE x

p

a

N

us

&

A

1 »x;

PA

*

us

i r

EM

owts

X

E

$

v

-*

v s

i

^

A

»-

*

A

.;ï:

T

v

g.

T

A

*

1

*

N

$s

ss

44

23

on

"

z

r

M

4

AE ,fjv

W

*f

N

r

L

M

"r

av

o*

x*

Sorof

x

r

il

22

i

*

»

de;

pti

j

3.

E.

N

r

'S

27]

w

u-

m

[23

*

v

ZA

haE

d

.;

n

B

$x

s

EY

Ls

*

J

d

v

* r

a

4

M. s.

$3.

t

AX o*

due

34

i

*

wïïi

"

m

n

€

SPT

p

N

E

f

P

r

dy «

av

N

.

-

"

;52

d i

ss

.

3

hs 17

A

M

i

,(-

A0

m

LA

^.

E3

D

3*«

2

Pt

*gw-

s

u

d

$

mb

AE

NG

:

t

Wt

;

u

&

:

M

s

bt

2

4

b

3

E r

t

?

*

n

*

.

IT

x

:

(

?

w

d

hw

.

TR

?

H :

*

V

x

d

*

o

-

A d

z

x

r APE

i

E

3

"

DO

Ya ä&

j*

*

&

3*

a tfar

v

de

i' [

v

9*

"

É

k

i

-

*«

w

E

55

D

A

Y

w

"

*

P

*

v*

á

W

En

TM

*

F3^

P.

»

EN|

P^

xn

m

c

4

V

i

P

A

P

-

"

d.

d.

;

:

x

E

i

d

;

*

Va

$6

P

*

LUE

ims

?

$

Ls

*

:

3

LUE

P

f

A

T

*

5

v

s

K

L Cl

hx

"

4

N

L

*

o

d

;

*s

2j

Vr

hs

:

*

2

Ti

N

$.

Ws

Pa

ures

*

v

m

P

5

Qj&

d.

Cafota

Md

p

7Y

jf

MA

A

A

Is

*

*

Z

3

L

Y

VE Ls

a

AK

F

.5 14

$

*

**a

Ms

LE

N*

£

'

L

L

;

wtps

^

UE

b

2j

w*

:

?

"

Y

*

b

RP RA

v

E

E

M

r fs

ïï-

*

$.5

db

Es

,

Es

Lj

RAU

*

)

p

.fi

^

m

e*

M.

D

Y

u

r

s

r

ia

-

Execs a

u)

d

*

b

:

d

A w

f

SCy d

A.

AUE

r

$

l

D A

a

l

|

C

| À

U

»,

4,

C5

f

G

PC )

/

FRUCTUS

DIVIN./E GRATILE,

SEU

Confiderationes,& Differtationes

de gravitate peccati, & prarogativà

AMICITLE DIVÍN ,

CuM.

Utiliffinao ACuum Contritioni

& aliarum Virtutum Chriftianarum£:

VC

CXCI.'Uth

i

! EXERCITIIS TRID UANI

Miomate Italico in Lucem dat&

|

A.R.P. MAXIMILIANO DEZA,

Congregationis de Matre DEI zelofiffimo

ful temporis Miffionario & Przdicatore;

& ex Idiomate Italico in Latinum

jam Anno 1720. translatz

À. R.P. IGNATIO KISTLER;

Can. Reg. Ord. S. AuguftiniadS. Cru-

ccmAuguüædeel Prof. & p. t. Cuftode,

ANunc verà ob iz,

£

nes ex nobili[Timo boe

opere perceptos

5

nuilus denub Bono

ublico

£omunnicuta

PER

Secundam Editionem,

CUM LICENTIA SUPERIORUM.

Aucusra, Typis Joan:Michaelis Labhatt, 1749.

$

:

s

À

DN

W Q

qu

libr

ii

Ts

d

Quid

Qr

lg.

k&x

lum

dQ

Q

(s

n

dirRbEICIIID]

(S)

a

Es

Ed

SSSSbESES UOE

Ssise

CENSURA

APPRägATIO.

:

iUm cenfere illud,

uod

a

:

R ES

5.."3

Ey

tota olim approbavit Italia,

GR

j:

DEU

fupervacaneum. duca m,

commendare folum , quod

ad omnium utilitatem tendit ; Teli-

quum eft ; quod enim in fexcentis aliis

libris eandem , quam Author Italicus

& fui temporis zelofiffimus Miffiona-

rius affumpfit, materiam tractantibus

difpertim fuit inftilatum , hic in uno,

quidquid.eft profundz fcientix San-

&orum; & folidioris

perfectionisSpiri-

tus fancti quafi in Iliade reperitur col-

le&um;Authorishujus mentem & fty-

lum, quoad patitur diverfum idioma,

accuraté affecutus eft interpres Adm.

Rev. & Relig. Pater IGNATIUS KisTLER,

Cononicus Regularis-Ordinis S. Au-

guftlm ad S. Crucem Auguttz Profet-

2

fus

fus '& Cuftos , qui Differtationes feu

)

!

M

Confiderationes hafce de gravitate

peccati & prxrogativà amicitiz Divi-

nz germaná prorfus finceritate, & e-

mu

rudito fané calamo latinas reddidit, ut

proin Fruétus Divinz Gratiz, quos ex

vivo & impreffo Authore quondam

retulit Italia, ex latino referat centu-

plum & millies germania, lubentiffimé

/

operi omnem quoàd me facultatem

adícribo & fübícribo.

;

At

Imprimatur H. $.

fm i

Mf )

dlmtg

Ex Vicariatu Auguftz die

(ij 1

26, Martii. 1720.

forei

tj

JOANNES JACOBUS,

d

Epifcopus Pergamenfis Suf-

ejr

17P

fragan. Vicarius Generalis.

Pr

Ufis

"ii

: inpp.

ffgrar

JOANNES MICHAEL SEMBLFR,

fti

tj 0

SS. Theol. Doéct, Reverendiffimi

T0

Auguft, Confil. Ecclef, & Major

Tigy

Poenitentiarius, Infign. Colleg. ad

Yita ;

S. Maurit, Aug. Canon, Librorum

D

Genfor,

LUR

Mj

AD

do * o5

3b u d

RRR

335

t

-)'(4-

4

L

D

ä*;* "a

&

0285 C2185

e j

cYo

&i c2)

c]

eoo

ET

E

iR9 r

7Q GV

;,, x

Corfa GVX

W

A l

369 GU 3 Go1/9 GUX

s.

Z

g;ä

D

QT.

[5X

A

A

*

I J -

OE

TT

T CA

EO ID

EO

TE

[e]

Ut

yo1

AD LECTOREM.

lam

(4

(C2N

7

NUA

A

Rande operis bugus nego-

iU-

Q

N

KONNUN

tium, ( compendiofa illud tra-

imt

X

Á ANES

&andi metbodus, ex duplici titule

tem

P 23

tibi ( Benevole Lettov ) pev[uadent

N

277

o

D "z

VAU

confiderare verba fingula C anno-

d.

CRRA

g

tare memori mente, qua. ego d-

motabo calamo.

Non eft Opufculum boc my[terio-

fum. illud volumen Apocalypticum, quod erudità avi-

ditate devorare neceffe fit , (ed potits eff liber myfli-

ctts Exechielis , quem ad perfentifcendum melius fa-

porem, maflicare oportet. — Difcurritur bic de prin-

cipiis aternis; id veró , quod nunquàm praterit, me-

ditandum non efl per. tranfeunam.

Optimum boc

eft impendium, mo ut melius loquary utilifJina tem-

poris parfimonia, dim liberaliter confideranda im-

penditur. aternitatis. eternitati inquam felici[fima,

ff gratia. Divina auxilio vitaim mortalem impenden-

tes operibus panitentia , mortem oppetamus in [Latu

LE

gratia; aternitati verb infelicifftma , fi letbalium

noxarun luto immer[i ( quod D EULS avertat ) prius-

diffmt

ajof

quam ex illo emergamás , perveniamus ad sltimum

; id

vita terminum. — Super duo ifta punita, ficut coli lu-

D

,orum

winaria [uprà duos Polos , ver[abuntur lumina illay

quéis Divina Bonitas intelleum meum illuflrave dig-

nabittr. .

A 3

Tu

2

"Ad Letlovem,

Tu Benevole Lector , tempus quod amicorum in

&j

gratiam, tui C* commodi ac lucri augmenttum, joco«

fn,

gums recreationum, C conyiviorum frequentiam tàm

lo

liberaliter con[ummis , prodigis , abjicis , noli quafo

iitell

tam parceC avavt intuum anima convertere emolu-.

qu í

mentum, ac confiderabili[/mum. negotium omnium

quoi

faculorum.

Hic tibi ne qua morz fuerint dif-

Di

pendiatanti, . Quia deliberare utilia, mora eft uti-

Mi C

lfJuna. — Maguus iutellets tui error foret, quo ti-

&i pev[uaderes s. curam falutis tum. aterna, effe. tibi

frn

fdi

principalem, non teutum eft Principalis fed unica &

(itioj

fola i qitatenus. omnes alia in bujus comparatione

non (uut cur& , fed (omnia & chimara.

p

pj

ANe igitur alió. divertas animum aut. lectionem

3

deproperes, nec diversá aliá cogitatione te abripi fr-

T

?/45.

Quid tibi negotii cum alià quacunque ve, i

jmi

boc totum eff, quod tibi inctmbit agendum? Posta-

H ,]ii

vum lufus fuere illud famo[um Pandora vas, quo

Puji

in [e contiuebat omne douum 5 & fabulofum pari-

ficii

ter Amaltbea, cormu, quod difpen[abat omues fru-

&us,

Tl

Faceffant, Poetarum fabula: Mte Qmnis

fru&tus , tit aufferatur peccatum,

Qmnne yer-

Tj

Htat,

bum . contenttiim ia boc optfculo potevit;tibi effe the-

Buy

faurus ad comparandam. gratiam Divinam, & ar-

matura potens ad extermisandum peccatum:. Et ff

i lif

Crg

boc penitus tibi. perfuaderi fines , liber iffe evit tibi

liber vita,

hi jlw

Eja igitur : erdenti cum . defiderio &

ferià cum applicatione lege, relege, perpende guavi«

lii

ter bac aternitatis Principia,

O anima aternitatt

Im 1

I:m 1

deflinata! non [unt bac Principia fumus aliquis in-

as

genii bumani , [ed lumen . clarilimum Diivini Evan-

li

lor

geliüs mon fufcum calami mel atramentuns, fed cane.

idis.

r j

3À

Ad Leftorem,

$.

fiff j

Jidi]]ïmum lac, ex uberibus Divina Veritatis expre[-

» 00«

fums, im alimentum animarum. — . Qmnia ferk erunt

t Lt

vel ex.Scriptura, vel ex $$. PP. defumpta, qui illam

quj

intelléku plusquam bumano interpretati funt..— . At-

1l«

que fic pretiofa multa bic reperire licebit , boc ipfos

f

quod jariin de meo comparebit.

&Sodalitas gratia

t di-

Divina, quam paucos ante. annos complacuit omni-

[ uti«

um gratiarum largitori D EO, mediante tàm delili

40 tl«

infirumimnto in[flituere primd vice Genua, inter alios

» [ili

fru&kus Sacvificiorum durante 4o. borarum compre-

71

catione. nec non tain publicarum, quam privatavum

tiotlt

precum, & frequentiffinorum. atfuum contritionis,

promifi: quoque in compendio fuarum vegularaum bre-

oinettt

ves bastneditationes divetlas pro. extirpatione pecca-

y J

ti mottalis, & comparatione Gratia Divina, cotn«

if

formiter objetto principali Ejusdem. Congregationis.

J0ilfe

Et ben! illas nunc coram-vides , publica luci datas.

qllü

Punc, meditationum erunt potius prolixa, quam

yfi«

fuccinéa, ad fubininifivandam fat. copio[am incipien-

ifIle

tibus, C avidis materiam.

Magis autem experti no-

! nniS

verint « prolixitate extrabere fubflantiam [uo ad-

pv

aptatan genio.

Pro illis, quibus lubet continuare

t ili«

Exercita per plures. diess divifi quodlibet punctum

(j if*

in tres tumeros, & adjunxi meditationes de Diviná

f

Grati , qua. cum [int valde accomodata proficienti-

j li

1

bus juxta.ac perfettis , fervire hifce po[funt. pro. tri-

j Ü

bus diebus omif]ts primis confideratiouibus de gravi-

j

£ate peccas,

Cateriin miraris forte ;- quüd , cium

jl

tàm exattan confiderationem barum fummi momen-

; ill

ti veritatun vequiram , tamen in tves tantimm dies

41

d

bhec Exercita contraxevüm.

Verim quo

dv

odó ali-

mor boc

FA('I'

la.

ter þefi poteat? .j'n]i:m

4.

5 þav tationabilis: ti

effe-

4

Zfl— Le&tovem,

-

effecit , n , dim multum temporis à te peterem. pro

Exercitiis , vepulfam. veferrem. « Multi ex vefpectn

bumano *nolunt , multi propter nimia negotia non

polffunt. expedire (e de mundo , nec per quadraginta

P

dies cum.Elia: Usque ad Montem DEI. z. teg.

-19. Nei per decem cum Apoflolis: Donec indu-

e|

antur Virtute ex alto. Zuc.24. Nec per odo, afJt-

D

flendo cum Jfraele Dedicationi Santtuari. — Hos igi-

fut

zur fpero, Iter breve xrium dierum. Hier. 3 1. ad

& fili

facrificandum D E O. in. deferto. faltem fufrotuross

[2

Er invenient gratiam in deferto.

INondeerunt

fii,

excu[ationes vero fimiles , fabducendi fe tzm brevi

titj

temporis [patio bominum confortios. & [i quis etiam

N

tam necej[arius mundo foret,ac Ipfe Sol, potait ta-

al t

smen. fe veluti nube ab(condere tantifper, mags illius

[07

inflay Planeta : Quando fa&tz funt tenebrez tri-

LT

bus diebus.

Exod. 10.

Mille. f[ancta. imventio-

iil

nes , millena pia aflutia erunt in promptu illi, qui

L2f

erube[cens palam bene facere, fe vefolvet cumNico-

Atj

demo venire ad Chriflum node, ad contempandum

lii

Ty

inter umbrasPavadift diluculum. Tandem qui iou vult

6

vel non potefl facere Eexercitia per plures dies,nveniet

t

in boc libello Directorem futm , & ipfam. aleo fub-

jv

flantiam ita. quidem veflritt am, ut temporis etenfio-

nem facile fupplere polfit. majore mentis atentione,

Et fortalJis exfubita illuminatione illius: Qui illu-

minat mirabiliter à montibus zternis, P/al. 7 j.

Tantim concipiet luminis, C fervoris, ut cim Dodto-

ve gentium. Paulo. in (acro [uo vece[fu cibus die-

l

bus tantummodo ver(atus , cum illo ipfohane fuam

(i

f!:

conver[ationem in calis perpetuare ge[li4.. D EUM

: W

di

precor s ut te ad opus boc confortet, volanque ineum

l,

feliciter compleat,

Vive, vale!

In-

$

—

49 7 $5

jno

e n

- Informatio Lectoris.

f1011

Reilà prudentie femità abervat bomo ille, qui

nt4

longum. C periculoftm. intendens. itey non

pracogitat, quiduam fibi ad illud commodius

Vr

(il«

& fecurius peragendum fit nece[f[arium. — Longiuqua

jl

vald? eft peregrinatio , quam. [u[cipere oporiet , de

fat

ia, ab inferno ad. celum,

ifi

flatu peccati ad fLatum gi

.id

àmundo 4d JDOEUM.

Certum eft 5 quod ficut ex

0s

vemotà locorum diftantia defunitur diffcultas itints

runt

ris , ita ex bac ipfa diffcultate yzanifefiïz colligitur

T

nece[fitas debita, praparationis tium. quoad nece[[a-

!

4ih

via, tum. quoàd valdé conducibilia media perveniendi

d-

ad terminum deflinantum.

Hac media , qua aliàs

li

folent aliqui à Duee quodam [pirituali fibi exquires

Qs

6, quii illos manuducat ; Tt babes breviter, & clare

in boc libellos. cujus. prafcviptas vegulas fi obferva-

Iifife

veriss quin. alios in. folitudinem. tuam confllii vel

W

ff

auxilii ergo. ad mittere mece[fe fit, con[equeris ex boc

brevi vece[fa illud ,. quod pratendis, grande bomum,

hm

silt

év cum. IHfraclitis invenies gratiam in deferto.

z

nl

erem. 31.

2 lo o

dddppedubpd d duddqedddpsdqqqquqqa

C

—

-

,

D ASY

il

]i

Regulz pro Oratione mentali.

0ilb

Rima de Oratione Regula fit ifta, ut. tibi per-

ln u i

T

fuadeas omnes de Oratione Regulas nibil va-

"

lere , nifi cum gratià Divind concurtat Spiri-

tus fantus, fine boc nec aperire os poteris ad pronun-

jIt*

j

ciandum dulciffauum $ ESU. Nomen: Nemo poteft

IM

dicere Dominus JEÉSUS, nifi in Spiritu fancto.

L. 4Cori d2

Requiritur mibilominis noftra. coopes

Ill

TAÍÍO,

5

€

- Regula.

vatio, & pro iflà pracribuntur regulas nemo tamen

m

[

fibi imaginetur induftria bumana opus boc effe, quod

eff opus gratia.

Calamus atramento intinttus, licet

qu.

[77

juxta vegulam fcribendi exadt? dudus, nunquam lit-

teras efformabit aureass nec ulla mens humana, ex

d

qualicunque directione cogitationes concipiet fuper-

Iin

[

saturales , nifi ad banc elevetur per gratiam Divi-

a.

Obferva igitur pracepta, & vegulas medita-

der

tionis pre[criptass quod tui officii efl: bifce tamen.

ttrj;

du

non ad[cribe bonum effectum, qui dependet principa-

liter à Benignitate DET, uno Verbo: ita tuam 4p-

plica diligentiam quafí effet nece[farias ità confide in

&

gratia Divina, quaft omnis tua induffria effet fru-

[7

firanea.

lis;

ui fe humiliat per bumilem virium [ua-

rum aftimationem cxalvabitur ad fublimes contem-

fitts

plationis conceptus.

[2

[f

IL. Violentum nou durat: nec tu orationem fa-

&am cum tedio, & tepore profequi coneriss dum ità

W d

l;

tadiofus es, valde opus babes alt exiftimatione , &

DUA

fuavi. affecu evga ves Divinas.

Ama DEUM

d

tuum, . aflima illum adeb, ut r

[4

W

t[pettu Ipfius, quid-

quid terrenum e[L, ex occulis tuis difpareat tanquam

D

nibilum ; & tunc oratio tibi erit fuavima, — Vis

bene orare? refboudet tibi $. Tberefia: Totum

lt

confiftit in amando.

Et $. Francifcus de Sales :

[

Porro unum,ait, eft neceffarium ad bene oranz

jott

dum : habere fcilicet JESUM in ulnis , ficut

0 (

fencx Simeon: id eft in noftris amorofis affe-

i

oj

€tibus.

Sic noftra Oratio femper bene erit

fa]

facta, quomodocunque demüm illam inftitua-

Gf

mus, Totum ergó Orationis bene peragenda nego-.

n

gium confiflit in eo, ut contemplemur DEUM tan-

!y

quàm

;

Pro Ovatione mentalr.

7

— ]

quam illud folum, Summtm, Ifinitum, C amabiliffi-

Inen

tiod

mumyobjettum in quo perfecté continentur omnia veli-

7

quabona. dAccingete ad Orationem, ficut. ad erueu-

dum immenfum the(aurum, cum. aviditate, & magno

lit-

defiderio, quia: 'Tunc intelliges timorem. Do-

L

mini, & fcientiam DEI invenies; fi quafieris

ts

eam tanquàm pecuniam, & ficut thefauros effo-

jti-

deris illam.

Prov. 2.

Hoc videtur mibi in ma-

17

Ina

teria Orationis effe maximum & primum man-

datum.

M

III. Inratione obediendum eff fpivitui(. itadocet

Mf

r it

. Dhilippus Nev: )quo ille te impellit, [uavem ejus

fequere du&tum, absque folicità alligatione ad regu-

(j

las, ad fitum loci,ad ordinem illiuspundisin quo te de-

(l«

4

H

U

!

(ii-

tines: f.

untur enim, qui tamnece[f[ariam putant ob-

fervationem. ordinis & methodi ad bene peragendam

orationen.

Non eft Spiritus S. tam delicatus,

! flf

ut dependeat à methodo. — .5 Francif. de .Sales.

a i(l

Tu tamdià incumbe vemigio , C trabendo temoni,

Ü

donec propitius & celo afflet. favoniuss ad primum

|

M

jj

verà bujus flatum explica vela, & fine te provehi. in

altum,nàm in boc mari Pacifico navigabis fecurus,

üiln

IV. Oratio efl convivium anima : Sed adverte

Vis

iil

bene ; quid intelledus potentia fit valde vorax , c

intemperans s vefrananda bac eflynb aufferat. altevi

UH

potentia videlicet voluntati [uam portionems quan-

puu

do quidém in hujus affettibus & propofitis confiflit

j at

optimus orationis effectius.

In Sfacobo fuit propofi-

f

ta Idea veri contemplativi : Oportet igitur claudi-

g

care ctttn Sacobo , id eff facere paffus breviores uno

tude

pede potentia intellediualis , & longiores pede altero

g

Potentia volitiva

Hl*

F. Stu-

J

*

$

ARegula

t

V. Stude attentioni; fed fine intenfione: de-

|

bitam adhibe diligentiam ,. fed fine violenti4 : bac

[/7

non juvat nifi ad debilitandum. caput , & te inhabi-

[

lem veddendum. ad Exercitia Spiritualia, — Prater-

DI

quam, qud videatur fic bomo pratendere affecutio-

Mi

nem [copi per vires [uas naturales, quà vatione, fe-

It Ti

eundum Ca[[iani tentem, quam longi/fim ab illo de-

| p

viat. Devotio eff inftar aquarum, qua. fuper calos

7114]':3

funt ; mon attinguntur ifla À Terrá brachüs illuc

usque extentis, fed bumili cim fubmiffione expedtan-

mjj

tur ab aufivo flante Spivitus fandli.

1Itojj

VI. Opus eff quiete, patientis, * per[everantia,

ln

In illá, dicit

licet. fubinde malà fuccedat. Oratio.

Propheta, accendendus ef ignis, fed quia ligna. fuut

gmpl(

W ä

adbuc viridia, couvenit expedlare, [apiis infufflave,

lit [

'imb simio eliéitas fumo lacbrymas prims fundere,

jus

quam flammarum [blendore quis gaudere po[ftt. Coe-

m

lum & Terra ruant, dicebat $. Tberefia , Oran-

«

[

dum tamen eft.

Et Frater JEgidius ex primis .S.

PICE

Francifei. Sociis diceve folitus erat: Si habes gra-

doq

tiam orationis , exerce illam, ne otiosé poffi-

deas; & fi illam nondum habes, tamen illam

th

exerce; ut illam confequaris.

li

[

VIL. JAliquem fentive in Oratione animi teneri-

(tig

tudinem , aliquas fltere. devotionis lacbrimas, non

lia

fufficit.

Non hic ef? frudus Orationis, qui inten-

p

ditur. — INubes volantes, C pluvia vepentina, inum-

4ni

dant plateas , non fecundant campos. — Supins per-

f

eutere oportet eundem clayum , prolongare affettus,

vefledtere [e füper agnitas veritates &* lumina, fla-

f

bilire propofita neceffe eff.

[(7

,

VIII.

9

—4]

pro Oratione mentali,

:des

VIIL Contrà diffrattiones viv4 fide fibi repra-.

377

G'avifft-

fentare. oportet, Divinam. Prafentiam.

ldli-

mum, quod prasmanibus babes anima C totius ater-

4ftf«

uitatis, perpende negotium. — In decuv(u meditatio-

T

nis, fuper admiffas diftrattiones, & barum caufas non

bl

ze veflette, fed potius te bumilia & confunde in con-

b d

fpediu DEI, quód , dàm a&u alloqueris fupremam

gl

maje[flatem, eidem obvertas bumeros, & attendas ad

ii

ves frivolas & impertinentes.

lil

IX. Propter ariditatem, fi bac te impugnat, nec

momentum Orationi deflinatum intermitte: imo ob

itid,

banc ipfam rationem prolonganda eff Oratio , Ex-

didt

emplo Salvatoris noftri Chriffa $ESU:

ui factus

fut

in agoniáprolixius orabat. Lwe. 22. Sjuva-

HWa

E

bit quoque inflituere colloquium. cum Chriffe Cruci-

idity

fixo: elevare oculos, & manus in. celum : (e bumi

-

profernere :. fe gerere corim DEO tanquam mendi-

Jrare

cum, C petere eleémo[ynam: Spiritum gratiz, GC

i&

precum.

Zac. 12. Vel cium Apoffolis: Domine

doce nos orare.

Luc. 11. Vel faltém cum Pro-

n

Ofile

pheta lamentando:

O DEUS! cor meum dere-

lam

liquit me.

Pfal.

39.

ANon defpondendus ex pu-

fillanimitate animus eft : f aliud non occurrit, cogita

7

qtiód in aliquibus regionibus, in. quibus deficiunt plu-

110fh

via. acrivi aquarum , profundi fub tevrà effodiantur

tt*

putei. — Haud (ecis in bumilitate veperies aliquandà

It«

aquam gratia Divina, qua aliàs tibi non deplueret.

ex celeftium. [peculatione.

PN'

fMl

X. Principaliter verà concludenda. ef. Oratio

!f.

eum propofitis firmil[imis, bene fundatis [uper agnitas

Veritates [olidas. — Fru&tus denique Orationis dedue

m particus

eendus eff in praxin emendationis defediun

,

larium,

Yo

Regula magis particulares

--

L

eulavitms quia propofita genemlz:a nulum fortittme

tur efeiium.

Ti

AMeo S$udicio illa Oratio bona eff,

qua illuminat intellechum, ut bonum agno[cat : melior

d

pl

veró, qua excitat voluntatem, ut illud defideret, op-

tima, qua movet ad ipfam Boui operis executionem,

DE

CEISSEDHIMIERHIH HHH HMIOege

jn

Tl

Kegule magis particula-

tili,

6f

res & practice pro füccin&tà

[m

hac Recollectione.

]

I.

Ridie Recolledionis expedienda funt ounia

Ah4ft

.

() (

alia negotia , ut ferió, ac totaliter buic

AT

unico (alutis aterna. ac. fumme nece[[ario

negotio intendere liceat. — Confide in Domino, Infi-

ftj

DT

nita Divina Providentia Bonitas, qua. cuftodiebat

domos bebraorum. quas. deferebant,dium. accedebant

(5 (

la.

zemplum Domini, cuflodict ves tuas, fi omnimodA

m DEUM fducia illas propter DEU ad tempus

zelinquas.

Omnia invenit, qui propter D EU M

ltty

Ff!om

ommnia relinquit.

Generosá igitur vefolutione ex«

pedire fe oportet. ah omni illo quod non eft Summum

Ü "

Bonum: Subducito te ad tempus tumultui mundano,

]i

at invenias vequiem anima tua,

D

"Apprebende li-

brum Jpiritualem, lege. unum ex primis difcurfibus

N

Ji

fubjungendis pro pravia difpofitione, &* mente ad co-

gitationes [anttas vecolligend4,

H

Exclama cum 5. dAuguflino $ Silentium , filen-

tiwm: Conticefcant phantafis áeri$ & Poli;

Q

omnis vox, omne verbum,

omne fignum quod

fir

tranfeundo fit,

In inanal,

Imaginare tibi ne-

D

*

minem

& prattica pro [uccinttá bac Recolledlione, 11-

l(lj«

minem amplius in mundo effe quam DEUM, & ani-

mum tuam s. tali imodo fequeris duttum Spiritus [an-

if

&i, qui tibi pracipit: Ante Orationem prapara

[iot

animam tuam, & noli effe quafi homo tentans

ff«

DEUM. Eclef. 18.

l.

II. &i aliquod magni momenti dubium te angit

pro tranquillitate con[cientia, vel circa modum infii-

z

taenda bujus Recolledionis , confule illos, qui talia

a-

dubia folvere poterunt ; mam omnis animi anxietas,

& fluctuatio facile impedire poterit iagnum Recol-

ledlionis fru&um.

IH. Vefpeve feceffum. tuum. antecedente. relege

materiam meditationis pro fequenti die,omnique flu-

n

[

dio conare. (andlis tantummodo cogitationibus in-

dormire , & ardenti[[tmis defideriis f(acros. illos con-

1in

ceptus intim? penetrandi , utpotà media (alutis tua

ij«

efficaciffüna. — In [ummá memineris bene : quàd, qua-

271

les orantes cupimus inveniri, tales effe opor-

t

jl

teat ante tempus orandi.

IV. Cena moderata conciliabit fomnum quoque

upus

brevem ; utraque verb meliorem pro oratione difyo-

M

fitionem. : Mane evigilans mentem eleva ad DEUM,

Dd

& reflelle te ad puntum in primá meditatione con-

t

fiderandum ; & lecto qantocyus furge, & geuuflexus

(ill?,

DEO effer magno amoris affetu omnes diei adlio-

[i«

nes, pracipue. orationem tuam , eamque peragendi

Ts

juxtà fumn Divinum Beneplacitum bumiliter implo-

r

"4 celefle auxilium.

V. Ante omnia alia aggredére meditationem.

!erg-

Quod fi leve aliquod. negotium priüs expediendum

Ji

foret s. abfolve illud breviter, cogitatione interim &

0

C jat«

afeäu femper ambelando nd grandem illam,

fite

jam

x2

Regula tiagis particulares

at

jeim inflantem funttionem tra&andi cum fummá Di«

f

vina Majeflate aternum [alutis tua negotium.

[

V. Cim tempus jam adeft meditaudi, procurabis

[

ut Locus fit clau[us, & feparatus à conver[atione bo-

h

müsum., quantum. fieri poterit s -m?. quisquam. illic

[

verfetur, qui tua. poffet difturbare Exercitia.

[

VIL Accedens ad locum meditationis confifte

(üj

tantifbóv , teip[um interogaus ; quo vadis ? quid

!)

agere intendis?. Refpoufio erit in promptu:- ut con-

!

feram cum fuprema Omnipotentis DEI Majeflate.,

fi

Jeitur cüm fun pulvis C cinis loquav cum fupremo

[

boc Monarcha? O fi quis me edoceat linquam om-

(

niuo Divinam, ad digné conver[andum cum D E O!

[

cuim bis, vel bujusmodi affettibus te bumi proflerne,

tti

reprafeutando tibà vivaciter D EI prafentiam €

T

eui. bumilitate, cujus Ovatio peuetrat ntubes.

p

VIHI. Genuflexus, & fienaus te figno $. Crucis

ier

imaginare tibi iterum D EUM tàm vivaciter pra-

[//|

fentem ,. ac fí. corporeis illum oculis videres: vecita

n

bfalmum miferere mei D EUS, vel (altem confiteor :

þOm

nam Suftus incipit laudem Divinam ab accu[atione

li

fii. Jpfius. — Yavoca denique gratiam Spiritus fandli,

l

qui tefle Apoflolo pro nobis exorat gemitibus in-

ii

enarrabilibus.

PVOP

IX. Defiguatam meditationis materiam — lege

Tit

tarde, & devoté, imaginando tibi ea effe verba im-

UE

mediatà prolata ab ore DEI loquentis ad cor tuum.

(l

Unde cum. Samucle — diceve poteris : Loquere

[

Domine, quià audit fervus tuus.

Vel .cim

]

Davide: Audiam quid loquatur in

| me DEUS.

1 1Han

1. Aeg. 3.

"W

[

X. Tot4

*

—— N

epratlica pro /itccin&ä bac Recolleione, 1

Di«

X. Tota meditationis fabftantia confiflit in tri-

bus.

Primb in Difcuríu &* coufideratione fuprà

lii

pun&um pralectum , cujusmodi à potiori folent. effe

]«

fimilitudines, Exempla Cbriflis vel Santkorum, Senten-

ilit

tia $$ DD. vel alia motiva, qua magis probant &

declarant id , quod meditari intendimus.

Secundà

h

confiflit in adtibus voluntatis, affedtibus amortis erga

"m

DDEUM, odii, & averfionis ergà peccatum, [pei, ti-

(0ll«

moris, aliisque meditationis materia proportionatis,

htt,

qui majorem babebunt vim & efficaciam , fi conjun-

(2

gantur cum. brevibus afpirationibus , collequis cum

0ffl«

Crucifixo, cum . animá proprid, dre. eum gemitibus,

E0!

exclamatiouibus , qua. funt. velut flammula. amoris

iTIts

erumpentes ex corde, €» avolantes ad DEU M.

NT

Tertió denique confiftit non in folà cogitatione, fed

potius in vuminatione, & maflicatione propofrta ma-

Qu

teria, ita ut quis illam faciat cum dulci[fimo affectu

umoris D EIpenetrare usque ad intima aniina penitüs

] f/ti'

riitd

jam vefoluta, ampledli veritatem agnitam, c infiftere

tl *

bona voluntati non aliter jam permota, quàm à cha«

4tiont

Iybe filicepercu[sà ignita profiliunt (cintila, . Adyerte

[anäi,

tamen diligenter, ut [ludeas affetlus & propofita ge-

neralia re[lringere, c*. individuare im vefolutiones &

us jfi*

propofita particularia pro emendatione . fingulorum

| u

zuorum. defetiuum, — Et. hoc in fine meditationis, n2

in medio ejusdem. decur[a memoria verum tam fpe-

jj il*

t TA

eialium mentem diffrabat.

Exempli gratia medi-

tando penas inferni, vel purgatorii, non fuffcit pro-

yqllef [

] (

ponere: Igitur agam ponitentiam in tempore , nà

Vél,

;us

illam agere oporteat in. omnem aternitatem.

fí. Innocentes tanta patiuntur, etiam ego patiar, qui

fum . peccator : fed neceffaritm eft proponere , & fe

T&j Oi

h

14 Regula magis particulares & pr.z&i;fz'cä'c-.*—

refolvere ad talem . determinat? injuriam. perferen-

dam absque ullo impatientia figno , ad talia deter-

minat? verba mordacia tolerauda, quim verbum re«

pouas, ad te continendum ab illa illecebra; c commo«-

ditate [upevflua , pracipue ab illdà, qua propius tibé

dat. occafiouem peccati.

XI. Abfolvenda denique eft meditatio. tribus

fequentibus actibus.

1. Grátia DDEO agenda pro

Divino fuo adjutorio, &* conce[fts illuftrationibus in

ameditatione, — .I11. Offevenda [unt DEO bona. pro-

pofita. unita. cum meritis &* fanguine Filii fui unige-

niti.

IH Iu momine Chrifli Salvatoris bumiliter

petenda eft gratia efficax pro emendatione no[ftrorum

defeituum, & per[zverantia in bonis propofitis. Ad-

di quoque poterit brevis Oratio vocalis , quA finitá

recedendum eft à loco meditationis e4 veverentia,

quá recedit. fubditus à. confpetu. fupremi fui. Prine

€ipis.

XII.. Poff meditationem fLando, vel ambulando

reflecte te [uper puntta principalia, ex quibus defum-

enes. aliquam [ententiam , vel. fpirituale principium,

quod maneat indelebile in animo: tuo pro regulà di-

reciva vita tua . illudque [criptà aumotare con[ul-

—SÀ.—— —

4um erit.

Denique examina te. [uper defettus in

meditatione commiffos, c illorum caufas in-

quire, ut facilius eas impo[flerum

€vitare queas.

Qe u 6

PARS I

"(

[/)

LEU

liter

J

tili

tibli

]"

pü

PARSI

litet

IRIDUAN/E

Ti

RECOLLECTION IS

]ïm

Ái

j

n

j

do

GRAVITATE

"

BECCAII

ji d

Ptn

MORTALIS

PRO

af

hus i

lil

VIAPURGATIVA

B a

DIES

Med:tmo l.

—

Tifatt

*w

d

*äw*ä

e.mp e.oiw

Vab ob

ü

a

l

DIES PRIMA

(tn

]one

De Creatione hominis , & Fine

1litd

qdfn

per peccatum mortale vitiato.

Yocay

MEDITATIO I

Áltime

clerr

JDEUS fetit bominemvrecium. Ecclef. 7.

0l

I. Verba hac te revocant, O Anima!

sItani

hii

ad fummé proficuam confideratio-

tanga

P.

nem prtimi tui Prmcxpu,&mes ulti-

mi: Unde venis? Gen.16.

Quis cü qui ex in«

Onyt

finit Bemcmtate, & Omnipotentia fud te crea-

Wie

li

vit ex mhxlo tuo?

leva oculos ad illum fupre-

mum, Potentiffimum, zternum, amabiliffimum

nobj

DEUM tuum; Aunquid non ipfe ef Pater tuus,

Talla

Il

qui fecit, C creayit te ; Deut. 31. Drus te crea-

vit: maximum fàné Beneficium; & ex omni«

f[)[ma

bus Divinis beneficiis primum, & neceffarium

Q

fundamentum.,

DEUS te creavit ex nihilo:

dj

mera Bemgmtas amantiffimi Benefactoris tibt

Qf

delitefcenti in nihilo collata, nullis preceden-

i

tibus meritis tuis.

DEUS te creavit, relin-

bu

quendo in nihilo fuo tot alia nobiliora, & ap«

r

tiora Divinz glorie fuz promovendz inftru-

9:|

mnenta.

Jam ab zterno te prz ordinare, te

li.

tanqL

amare dignatus eft, Te ex nihilo tuo produ-

xitin lucem ,. etiamfi praviderit te rebellem

futurum & perfidum ergà fuam infinitam Bo-

nitatein,

De gravitate peccatt mortalis,

1y

nitatem.

E

O ardor inextinquibilis Divinz

^

$o

Charitatis!

IL Nunc veró dicito mihi: Quwo vadis?

Gen. 13.

in quem finem te DEUS creavit?

*

Bone DEUS! unum Beneficium eft gradus ad

Ine

aliud longé majus : te formavit ex terrá, fed

n

deftinavit ad coelum ; hominem te fecit, fed

vocavit ad confortium Angelorum, .O zelo-

fiffime amator! ad finem tàm fublimem placuit

elevare fungum terrz viliffimum? fed quotiés

[5

O Anima! mortaliter peccando oblitus es

amantiffimi hujus Creatoris tui ? quoties re-

üma!

"ati0«

fpuifti finem tàm nobilem , & neceffarium?

tanta hec eft perverfitas, ut fubvertat omnem

j ulti-

bonum ordinem, univerfi: quia reddit inutile

ex lls

e (rete

tuá ex parte opus creationis, & reducit nobi-

litatem animz ad tantam vilitatem ; ut finem

ï fupfe-

nobiliorem non habeat, quàm bruta ani-

(fimui

malia.

j fs

II O mi Creator! quàm feedé me trans-

Ti

.omül«

ormavit peccatum,

Non fum ampliüs ille,

quem tu creafti, fum totus alius; quia te per-

(frut

dito Summo Bono, Fine meo, propter quem

ajtio

creaftü me : Ad nibilum vedacius fum. Pfalm. 78.

Ah! crea me de novo: Cor mundum crea in me

gccden-

DEUS, & Spiritum vettum, &c. Pfalm. $0. Cxea

; [clin'

cor meum de peccato, quod eft deterius nihi-

ET

lo: fac illud rectum; id eft dire&um ad te

jnftt

tanquàm primum meum Principium, meum fo«

um l]

lum Summum, & ultimum finem.

1.0 Il«

ebfllfm

yn *

B3

Gla-,

W[CIUJ

18

Meditatio T.

LL

Lenem

Tout

Gloria E? bonore coronafli eum.

BN

Pfalm. 8.

|

W. D

|

P. II. Confidera: DEUM te creaffe, ut te

qim

elevet ad ordinem fupernaturalem Gratiz, &

l n afti

Amicitiz fuz. O Dignitasineffabilis! Si om-

bonte

|

lintor

nes Angeli, & homines qui exiftunt, & exiftent

usque ad mundi finem, & omnes creaturz pof-

E

1

fibiles ipfis Seraphinis nobiliores, per mil

iena

I

| w5di

fzcula omnes vires, & talenta fua intenderent;

ttilii

omnes fimul fumptz, fecundüm vires. fuas na-

Ditin

turales , non poffent de condigno promereri

Áipres

vel minimum gradum gratig fanGificantis,

Tanis

& af

Conditio bruti animalis, etiamfi optima in ge-

nere fuo , nunquàm poterit mereri amicitiam

p lo

humanam; multó minus homo poterit mereri

chtyn

amiciiam Divinam: quia DEUM inter, &

Dro«

hominem infinitiés major eft improportio.

1iQ,

II Perpende; fi DEUS te Dominum confti-

tuiffet fuper totum Univerfum; fi tibi concef-

fiffet fapientiam Salomonis; Vi&torias & Tri-

umphos Gloriofiffimorum Principum ; felicif-

h

fimam & jucundiffimam vitam , quam ullus

R) t

mortalium unquàm duxit: Si ad tua Servitia

in,

fubordinaffet usqué ad finem mundi omnes

N

creatutas; Si tibi dediffet poteftatem patraridi

Ti

