
Si igitur tàm obediens fuit Homo DEUS, quo-

modó contradicere audeam Diving volunta-

veriath

ti? Chriftus fuit zelantiffimus Honoris Pater-

; à Citb

fim f

ni , quod tünc manifeftavit ; quandó flagellis

excepit profanatores templi; fuit ferventiffi-

: quand

mus-amator fui zterni Patris: Quia diligo Pa-

y; 7

trem. Jo.34.

11

Firmiffimam gerebat fiduciam

p

Í

ad Patrem fuum : Sciebam, quia [emper audis me.

Qz Cælum

J6, 13.

O centies , milliésque fortunata. Áni-

ma!

Q.3

quï'

I

242

Diei fecunda.. Meditatio IIT.

—

iftis

]

ma! quz imitatur talia. Chrifti Exempla , &c

amoris teftimonia erga Patrem coleftem! O

pial

Qion

fumma, & zterna Divina Majeftas! jubilat, &

exultat anima mea, quód liceat te vocare Pa-

fiyi

bilis

trem : /scio quod Pater diligat Filium. Jo. s. Ti-

fis i

bi infinitas ago gratias ob amorem tuum Pa-

7

anim

ternum: Pater gratias tibi ago. Jo. x31.

Patrem meüm coeleftem fuppliciter rogo , ut

grai

liberes me à malo : Pater falvifica me. Jo. 18.

&«

fpon

Demififfime rogo gratiam adimplendi in. om-

nibus SS. tuam voluntatem: Pater nmom mea,

Uniti

alor

fed tuaVoluntas fiat. Luc. 22.

'Te rogo,ut ope-

rer ad folam tuam gloriam: Ut glorificetur Pa-

poftb

quoq

ter in Filio. Jo. 14.

Spero me hoc pofle:

Quia folus non fum, (ed Pater mecum eft.. Joan. 1.

m

&d

Pater defidero te videre: ut tranfeam ex boc mun-

do ad Patrem: ut videam faciem. Patris. mei qui

um

tatib

in celis eff Matth, x8.

Ti

i in Sempiternum.

5que

Defponfabo te ?721[/.1

2.

Qptr

P. III. Confidera ultrà arctiffima illa con-

tot 8

fanguinitatis vincula , quz intercedunt Patrem

t pe

inter & Filium ; reperiri adhuc aliud ftritius,

Yorti

& infeperabilius vinculum , illud videlicet , ob

G

quod homo relinquit Patrem. & Matrem, &

j

adharet Uxori.

Undé vocatur à S. Paulo $:

Ottni

cramentum magnum; & myfticé intelligitur de

C5

6Q

Chrifto ; & animabus juftis.

Sunt igitur ani-

mg per gratiam juftificantem Sponfe fummi

DEI; conformitér yerbis Prophetz Ofee, &

aliis Spiritüs S. Oraculis,

Obferva in facris

iftis

]

De iisdem grat: Div: dmirandis effet:. 243

——

iftis fponfalibus arrham effe fpem; annulum nu-

n &

ptialem effe fidem ; ar&tiffimam.cordiu conjun-

ften! O

étionem effe Charitatem. In Matrimonio Spon-

pb &

ocre D

fa participat Dignitatem Sponfi; Si Sponfus no-

bilis eft,etiam Sponfa nobilis efficitur; fiSpon-

of Ti

fus Rex eft, etiam Sponfa Regina eft. Sic

tuum D&

J« dU

anima, quià DEUS fanctus eft, etiam ipfa per

gratiam fan&ta efficitur, quia DEUS puriffimus,

rogo , 1

& ccli Dominator eft; etiam anima DEO de-

" ]0. Ib

di in orr

fponfata efficitur pura, felix ,. & cocli Regina:

unitur infuper DEO amore intimo & fincero,

u tl

amore puriffimo & intenfiffimo fuper omnes

;01 u ope

Sciendum

poffibiles creaturarum amores.

jf ]

quoqué: Matrimonium carnale jucundum effe

primis diebus, pofteà procreare curas, faftidia,

i^ 0a h

& dolores ; econtrà matrimonium fpirituale

g doc

cum DEO , etiamfi ab initio aliquibus difficul-

TEU

tatibus, & laboribus fit obnoxium , pofteà ta-

mén fuave reddi , & femper magis aftimari

usque dum in Baptismo contractum, per bona

j

opera ratum, in cclo fiat confummatum ; ubi

tot & rantas fecüm afferet delicias defzcatas,

T dh qn

ut per omnem aternitatem fit impoffibile di-

i Pt

vortium.

i fridis

Gratias age DEO ; quod dignatus (fit adeó

deJiCC[ , 0!

fe communicare miferis creaturis.

Propone

M[Cma l

omni modo ftudere puritati cordis; & ut pla-

pano ?

ceas oculis Sponfi Divini, frequenter infpice

Jigir d

fpeculum animz, examen confcientiz.,

jgitt )

nl

funi

O(Cf ]

SECUN-

4 n

Q 4

jf

- -Diei fecunda.. Meditatio IV.

3

amo|

gus

3

DELLIIIIIITTTO

T.

DL

SECUN D £E DIEI.

fum

qp

MEDITATIO IV.

10 :

Sequuntur alii effe&us nobiliffi-

vitu

ineo

mi gratix Divinz.

€or ]

thru

dn nefcitis, quia membra veffva tem-

plum funt Spiritis [antli, qui in vobis eff.

Lipe

1. Cor. 6.

fpon

hon j

L Confidera; per infufionem gratiz Di«

* Ving communicari animz Spiritum fans

lf

Cum , qui illam inhabitat per fpecialem affi-

ftentiam, illam protegendo tanquàm templum,

& altare fibi confecratum. — Veritas hec mags

foni

ni momenti eft, & in S. Scripturá valdé com-

fliro

mendata ; unde SS. PP. unanimitér affirmant:

& f

omnes animas , quz recipiunt gratiam Divi-

im!&r

nam, in preemium pariter recipere Spiritum

patte

fan&tum adeoó in ipfis permanentem , ut fi per

-

impoffibile non effet immenfüs, & non reperie

am'm;

retur in omni loco; reperiretur tamén in ani-

Vg

mabns juftis tanquam fpecialiter ipfas inhabi«

Scito , Bonum hoc

p

tans in virtute gratia.

Pol

effe inzftimabile , omnibüsque donis majus;

htoi

quia in fe continet D

onatorem , videlicet Ip-

a

fum DEUM.,

nibuf

onat aternt

.Et hoc eft Donum illud, quod

d.

fil

15 Pater Unigenito fuo Filio, &

Uüiop

ius fimiliter. Patri , hócque fuo in. Patrem

amos

i

$—

Sequuntt;r alii nobilif: effettus grat: Div: - 248

amore ad illam concurrit fpirationem zter-

3

M

nam , quà fimul fpirant Spiritum fan&um, O

DEUS! qui omnia mihi donafti, etiam teip-

i

fum ; ah! quandó illucefcet dies ille, quo etiam

[*]

ego tibi donem omnia mea,

OV

; meipfum? non

V

ero amplius tàm facrilegus , ut hofpitem Di-

vinum & amantiffimum propulfem ex corde

bilif

meo; & fubtrahendo ipfi thalamum & altare,

cor meum faciam ftabulum monftris, & bara-

thrum doemoniis,

4 Lt

O San&iffime Spiritus! ac-

cipe integram animz mez poffeffionem ; di-

.

fpone cum illá, prodt tibi placet, & aliud mihi

non relinque , quàm potentiam te amandi,

( Di

Maulti unum corpus famus in Chriffo.

am f

Rom. 12.

|em d

P. IL, Confidera: Eos omnes, qui funt in

p

yec m

ftatu gratiz Diving,tanquam membra in my«

d com

ftico corpore Ecclefiz. vivere eodem Spiritu,

& fub eodem capite, nec folim effe DEO con-

fhemant:

jun&os tanquàm filios & fponfos, fed tanquàm

, partes integrantes ejusdem totius, Vivnnt jufti

Spiriu

ul x

eandem vitam , trahunt eandem auram , funt

animati eodem Spiritu , quo animatus fuit, &

j u

vixit Chriftus Redemptor. — Membra fumuscor-

ninan

poris ejus, de carne. ejus, & de offibus ejus.. Eph. s.

jnhao*

Poft unionem :perfonalem unio hüc intimior

um 1

$ mäjus;

nequit reperiri. Perpende; quomodó in om-

nibus:te conformare oporteat capiti tuo cae-

lice

d, qüO

lefti, & Divino ejus fpiritui, qui tam arctá

unione tibi conjun&us cft.

Mi amabiliffime

3lo,

paei

JESU! bene agnofco; te ardentifimé me ama-

Q.5$

Ires

TA

46

Diei fecunda.. Meditatio IV

Tds CU LO UVE

— ——

re, & fine graviffimo tuo dolore te n

on per-

tiq

mittere, ut feparer à te; quia me feryas tan«

glon

quàm fanguinem venarum, & partem vifcerum

plem

iuorum.

Sed ego quomodó adimpleo par-

dem

tes mcas? membra omnia ferro & igni fe ex-

exuli

ponunt fponte, ut defendant caput; & ego pro

Dent

tuendo honore tuo, quá promptitudine expo-

Tioni

novitam? quandó caput lanquet, cetera mem-

tüum

bra dolent.

Et ego quantà teneritudine com-

viam

patior doloribus & injuriis, quz recipis? mem-

t (

bra confervant omni modo poffibili unionem

inte

cum cap:te, & perdita reputantur, fi ab ipfo

T4li

dividantur; & ego quomodo zftimavi unio-

pio d

nem amoris tui, à quo fi feparer, perditus fum?

EX

O fupremum, & gloriofiffimum caput homi-

lo a

num , & Angelorum! Mihi autem adharere

anim

tibi bonum eft; fed, fi vifio, Vigilantia, Provi-

quia

dentia, Gubernatio non eft propria membris,

fun

fed capiti folüm; Tu oculos tuos ad me con-

um

verte , Tu imminentia averte pericula , Tu

al l

meam affecura falutem, & né permittas me fe-

ütay

parari te.

Utne

Gratia DEI vita eterga

stteni

Rom. 6.

*

fs

d

P. III. Confidera; Sicut Aurora eft, prin-

ditin

cipium diei naturalis , ita gratiam effe princi-

T

pium felicitatis zternz , ubi DEUS fol eft qui

m

lucet, quin unquàm patiatur. occafum in om-

illy

nem aternitatem.

Aurora eft lumen, fed im-

OCor

perfectum , & mixtum umbris; Dies veró eft

?tern

lux perfecta, & complementum aurora. Gra-

112

Sequuntur atii nobiliffs efe&ïs- gmt.; i)iv: 247 —

m p

tia quoqué eft lux imperfecta , & principium

I$ Eaf«

gloriz; gloria veró eft lux perfe&ta, & com-

vifcenun

plementum gratiz, fed utraqué convenit in eo-

leo t*

dem genere.

Confidera ; quanta foret tua

nifce

exultatio , fi jam inciperes videre glorie imi-

.egopno

nentis pranuncia , Illucefcentem coeleftis man-

ne o

fionis tuz fplendorem , portas ad adventum

a fl

ruum apertas, & choros Angelorum tibi ob-

ine COl«

viim procedentes: ad hec fpectacula exulta-

s? ml

ret cor tuum, nec amplius fe continere poffet

in terrá , pra defiderio avolandi in coclum.

aniont

E

Talitér S. Pauli animus erat conftitutus: - Cu-

1 unio-

pio diffolvi , & effe cum Chrifto. Philippenf. c. 1.

s fum:

Et Regius Pfalmifta: Quando veniam, Q* appare-

y hat

bo ante faciem D ET. Pfalm, 41.

Sanctorum

hat

animz , jubilabant ad memoriam mortis;

-

quia videbant diei immortalis auroram, Teip-

"u

membri

fum modó examina, habésne & tu talem ani-

me (

mum, & Íimilia defideria? claudisne oculos

ad lucem communem etiam brutis animalibus,

ïull ] 1:"

as o

ut aperias ad beatam illam vifionem? Si ita eft,

lumen gratigz in te operatur: Sin minus,bené

attende , ubi figas pedem.

Primus gratiz et-

4I

fe&tus eft amor DEI, primus amoris effectus

eft defiderium amati; fi ergo tibi deeft defi-

derium, & amor, ubi eft graria? gratia eft au-

e[h Pf J

rora codleftis gloriz , age ergó , ut tandem fi-

Tc prmü-

g d

nem in te habeant operatenebrarum: fi amae-

niffima tibi illucefcit aurora , furgeé € ftrato

)!

n of

focordis tue , & impigré labora pro vita

j f

eterná,

Y

ve[() [

;; t

DIEI

i

248 ^ Dici fecunda, Differtatio fhivitualis,

Di

cidddeddcadedededed d

Atiim,

vt

DIEI SECUNDJE.

ple

tatelr

DISSERTATIOSPIRITUALIS.

uf (

i

fed m

ARG UMENTU.M.

medi

Diftribitur fatus tepidorum eg defítien-

dico:

tium, qui pratendunt [e vivere in flatu. gvatia,

Hier,.

interim . fequuntuy. appetitus fenfuum, — Offendi-

dilcur

tur tales DEUM non veré amare , C quia in-

Ti fmo

ccdunt viá laxiore,ideo ob multas. vationes ver-

t Chi

fari in manifeffo periculo aterna. [alutis,

ER

firmit

Uo infirmitatum corporalium genera pe-

quaqu

D

riculofa fant : ünum eft illarum , que

pecaat

troces quidém, & violentz funt, facilé tamen

4 l

à quolibet cognofcuntur ; alterum earum, quz

t ]e

minüs graves, && ex accidentibus füis mitiores

Tántiyy

videntur, interim tàm occulté graffanrur , ut

O tri

l

nec a perito nonnunquam medico agnofci

ltü j

queant; & hoc infirmitatum genus vocatur

æhu lu

malignum.

Quodnam veró ex duplici hoc

morborum genere perniciofius fit vite huma-

lij;

[

n£, meritó vocatur in dubium ; quatenus il-

Ti q

lud , quod ex apertá ferociá fuá facilius agno-

f m

Ícitur , diutiüs curationi obfiftit; iftud veró,

TUm Y

€ui ab initio mederi facile foret, cognitu tàm

D

101

difficile cft; ut fepé; priusquàm fiat manifeftum,

fiat infanabile,

üttmo

!le

dus

Haud

E

tll

"

49

—

Defcribitur fLatus tepidor: & defie: &c.

Haud aliter fe res haber cum fpiritualibus

ii

^

d

l

animz noflre infirmitatibus, Aliqua funt gra-

ves , & manifeftz , peccata nempé mortalia

plené deliberata , quz nullam habent difficul-

E

tatem ut cognofcantur, fed magnam ut curen-

tur, & de his in primá differtatione P. L. tra-

&avimus fufius, Alie non funt ageó graves,

:JALIS.

,

fed magis abfcondite , & ideó non recipiunt

medicinam, quia non ità cognofcuntur à me-

of

dico: Qsod enim ignorat medicima , mon curat.

y griti

Hier. in c. zo. Ecclef.

Et de his in prafenti

ija'i-

difcurfu agemus.

Argumentum hoc eft maxi-

mi momenti, & quantó magis infirmitas hec

qui Ílls

in Chriftianifmo graffatur, tantó magis necef-

j;onzs Wt

Communes in«

,sl

farium eft, ut cognofcatur.

firmitates tünc magis timentur , quandó unde-

quaqué virus fuum diffundunt: é contrario

;encrz Dd

um, q*

peccata comtunia tünc minus curantur, quan-

do latius graffantut,

Quafi apud DEUM fo-

ife um

n qe

ret legitima excufatio erroris, multitudo er-

qniire

rantium, & vitium ceffaret eífe vitium , quan-

dó tranfit in confuetudinem.

Remonftrate

i Y

) j

igitür intendo naturam , & effe&tus periculo-

; Vocawl'

Í2 hujus infirmitatis , ob oculos ponendo fta-

tum mundi in maligno pofiti, & à feipfo de-

J hot

ïæ ho

lufi; düm plenus venenofis humoribus fe fa-

num credit, cüm non tantüm fit infirmus , fed

yoni

jam morti proximus. Magna pars Chriftiano-

u 20

rum vivit , quin deliberaté comiittat peccata

" ngrüæ

,

graviora , ficqué credit fe jam fecuram falutis

1

j il

&ternz confequendz ; intereà cogitationes,

st

affectus, & ipforum defideria, terrena fapiunt,

& tan-

gail

j*

-

250 Dieifecunda.. Differtatio fpivitualis.

GILOEU H h ia

fd

& tanquàm pondus grave deorsum trahunt;

talparum more, qui ficut de terrá nafcuntur,&

Tun

ex terrá funt compofiti,ità vivuntinterrá deter-

bu

rá nutriuntur, pro terrá laborant, in terrá fuum

de

fortiuntur intentum, & fi quan. doqué oculos

fol

levantes coelum refpiciunt, corde tamén & af-

Ien

fe&u verfantur in terrá: Sicut nautz, qui alio

Tf1oi

fine coelum non contemplantur, nifi ut terram

feri

Fervores Spiritüs, & actus amoris

fhi,

attingant.

DEI fuper omnia , defideria fe conformandi

(wt

Chrifto, & imitandi ipfum in fuá Sanctiffimá

Tum

Paffione, ftudium proficiendi in virtutibus, ge-

fili

nerofe refrenationes paffionum , & appeti-

n g

tuum in ordinatorum ; ac alie fan&z , & fpi-

Ster

rituales induftriz, tepidis hifce Chriftianis om-

l:

a

,

ninó ignotz, & infuetz funt, Omnem vitam

DE

1

fuam impendunt vanitatibus , recreationibus,

|

comparandis divitiis, & dignitatibus terrenis:

bis

Similibus obje&tis tanto affectu adharent , ut

li

fiadmoneantur de generofo horum contem-

Velir

ptu; magis turbentur,quám Nicodemus, quan-

tüm,

dó ipfi dicebatur, quód . debeat renafci, cum

Tayi

effet fenex.

Aliquas quidém perfolvüunt pre-

E

lor

ces, interfunt Miffz Sacrificio, recipiunt Sacra-

Thorib

menta , fed omnia in fuperficie, fine interno

Tuy (

cordis affe&tu; illorum: cogitationes tendunt

Unt i

ad bona externa; Quid de fe intrinfecus. agatum,

Dd

cor oblivifcitur, dium extrinfecus occupatur. — lu-

&f

ftrationes , & fuperna defideria in hifce ani-

lg

mabus alitér fedem non figunt, quàm radii fo-

Cl n

lares in a&re, & calorignisin aquá, Erigunt

!t Quj

quandoqué cum Delphinis caput fuper aquas;

Ts

[«

—

li

[4

fÓu. 255

——À

Dejcribitur fLatus tepidor: & défi

Eubl

trahun;

fed povft momentaneum afpe&tum folis, fe ite-

ntut

rüm demittunt in mare.

Et cum ftruthioni-

ddettt

bus explicantalas ad volatum, fed nunquam fe

de terrá levant, Mundana felicitas ità ipfos

rra um

6 al

folatur, quafi ultimum fuum finem confeque-

Omne indicium vicing

a&

rentur in mundo :

mortis adeó ipfos deterret, quafi fumma mi-

qui 1

feria foret conjungi fummo Bono, & ultimo

t tClTäm

In hác affeétuum deordinatione vivunt

; amot

fini.

ormad

( ut ita loquar) nau(eantes DEUM, & terreno-

df

rum avidiífimi ; ac proptereà de peccatis ve-

bis, £t*

nialibus nec minimam curam habentes, etiam

appetl-

in gravia prolabuntur ; & de his tanquàm de

eterná falute fuá valdé incertis verificatur il-

T (?!'

anis o

lud : $i quis vult amicus effe bujus faculi, inimicus

IDEI coüflituitur. 1. Jàc. 4.

fl vitit

Ego igitur de iftis tepidis , vel negligenti-

qionbis

a

bus, vel diffolutis, vel fenfualibus, vel infenfa-

yrenis u

tis(quomodocunqué demüm eos nominare

velimus) cüm infirmitas, eorum non una tan-

conete

tuüm, fed multiplex fit, affirmo: eos vivere in

11153- qm'

raviffimo periculo aterna perditionis, quia

J,[Cl) M

i

a

borant maligno, & ex multis mortiferis hu-

t pre-

j $

moribus concreto animz morbo ; vulnus ge-

runt fine magná aperturá, fed profundum;

Tuou)

funt infirmi, & habentur pro fanis, ideoqué

1 tgndün»

Ils

l i

fiunt infanabiles: As curant furgere , quia fe

94

exiflimant adbuc [flare. S. Auguft. in. Manuali.

iil

Antequàm ulteriis progrediar , neceffarium

i

rgdll !t

erit in medium proferre rationes apparentes,

in quibus fe fundantes non folüm non curant

p

mutare vitam ; fed illum averfantur tanquàm

pC

I aquþï

[

crupus-

252 Diei /?zcund&. Differtatio fhiritualis.

!

fcrupulofum, & inquietum, qui ex mifero hoc

$d

flatu eos revocare coratur,

Dicunt ex ipfo

Diy

vità

Chrifti Servatoris effato , ad confequendam

eternam falutem plus non requiri, quàm ob-

icli

fervantiam Divinorum mandatorum : $j vis 4d

pof

vitam ingredi, [erva mandata.

Solum peccatum

Catur

mortale afferunt , nos privare coelefti gloriá,

tejlc

& condemnare ad sterna fupplicia ; ab hoc

lera

qui fe continet, eífe fecuriffimum de aterná

auxi

falute. . Ulterius progredi in perfectione, eífe

Quoc

de confilio, non de praecepto: vim inferri &

Tagi

injuriam fuavitati legis Divinz , per introdu-

ur; |

Qtonenmi novi rigoris jam aboliti Sanguine

fl

Chrifti Redemptoris in circumcifione , modà

Coníi

in Baptifnum commutatá.

In Monte Synai

Va

confraétas effet tabulas lapideas, & legem fua-

Qu

viffimam Charitatis modó defcriptam effe in

inort

cordibus noftris.

Chriftum nos invitaffe ad

Proy

onus leve, & jugum fuave, & per facilitatem

ticio

falvandi vel maximé commendari legem

It (

Evangelii.

mines

Refpondeo: Si omnes i

ftz propoütioneä

inedi

effent intelle&a, & in praxin deductz à mun-

Tro

do, prous reipsá funt intelligendz, & in pra-

lts

xin deducenda; forent rectiffima norma vite

A

Chriftianz , & fuperflua expofitio mea. Sed

Yi

quid quafo dicere. volunt, quandó dicunt: ad

Vari ]

falutem confequendam plüs non requiri, quàm

üi,.

abfünere à peccatis mortalibus ? fi per hoc

Texm

plis dicere non intendunt, quàm quód ille,

DO

TVin.

qui adhibet omnem diligentiam, né labatur in

flfh

peccatum mortale , fit falvandus ; non abnuo.

Sed

Ühig |

Duefcrilaitur flatus tepidor: & defic: &c..— 253

fuzlir.

fero lo

Sed fi intelligunt; q.ixföä negligendo auxilia "

er i

Divinz gratig, & exercitium Chriftianarum

qgendam

virtutum, vivendo cum divite epulone in de-

um o

liciis , & cüm Caino in folis curis humanis,

r

poffit homo fe continere, quin labatur in pec-

eccatut

catum mortale; manifeftus eft error, quem

i gl

rejicio. Si novam legem gratiz fuavem , &

ab lv

levem credunt refpectu legis antiqua, propter

T

auxilia gratie , propter Exemplum Chrifti,

óne 6

quod nobis ob oculos verfatur, & propter

ferrit

magnitudinem pramii , quod nobis promitti-

xtrodi

tur; libenter affentior. Sed fi fibi perfuadentz

mguine

facilitatem , & füavitatem legis Evangelicae

confiftere in relaxandis appetitibus, modó ca-

imo

cSpil

veanturpeccata graviora;de coeetero quemcun-

vern li

que vivere pofle pro libitu, negligendo opera

; dii

mortificationis, liberum curfum permittendo

ial l

propriisconcupifcentiis; deceptio eft tàm per-

jliarem

niciofa, ut propter hanc plurima pars homi-

d

num aternam damnationem incurrat,

O ho-

mines perverfi judicii! cur faluberrima veftrze

oliioné

medicing mifcetis venenum ? cur in fenfum

pi ml

reprobum exponitis verba Salvatoris ad diffi-

cultandam aternz falutis femitam ?. Chriftus

"[f pfl

tfià Hïæ

alvandos nos afferuit, fi fervaturi. füumus Di-

2 *

vina fua przcepta, fed:non adjunxit: hac fer-

unt: ^

vari pofle in deliciis gulz, in gaudiis munda-

r q

nis , in deordinatione paffionum noltrarum.,

g i

Textus proin citatus eft quidém ab ipfo ore

i

j il

M

Divino prolatus , fed expofitio eft diabolica,

par ?

Chriftus afferuit jugum fuum fuave effe, &

inordinatis concupifcens

1 PU

onus leve, fcd non

d

R

- tiis:

254 Diei fecunda. Differtatio fpiritualis.

3

üis: ideó enim jugum efl, quia fubjugat fen-

quià

fus, fed ideó fuave eft, quia libertatem tribuit

Wnutm

Ípiritui; ideó grave eft, quia aggravat carnem,

cort

Íed ideó leve eft, quia fursum levat animam;

&

undeé traxit originem.

Certé fi levitas, & fua-

od

vitas legis Evangelice 'intelligenda eífet. in

I'i&'cr(

fenfu perverfo de tàm liberá, & delicatà vi-

ilins.

vendi licentid fecundüm —corpus, nunquid

quiy

&terna veritas fibi contradiceret? quomodó

Thehti

componeretur textus ille: $agum meum. fuave

togit

£fl; cum altero: qui vult. venire poft ie , abueget

fibilib

femetipfum ?. poffetné verificari fimul : Omws

ial

eum leve, & qui non odit auimam [uam , non po-

quii

zeft meus e[fe difcipulus? abnegare [emetipfum val-

Wi

dà laboriofum efl , àit S. Gregorius. Semetipe

&t

fum odio habere, & omni tempore promptum

Alia o

effe ad mortem pro Chrifto fubeundam fume

r

ma, & maximé ardua eft Chriftiani fortitudo;

refm

itaqué appetitibus fenfualibus jugum þhoc la

if

ve, ac onus leve non eft.

*X tot

iftum

Verüm- ad tollendum : omninó

CL

perverfum errorem , proferam alias ratio-

d E

nes , tantó magis firmatas au

étoritate Divinàs

Went

quantó magis repugnantes vitz diffolutz,quam

tnfe

ifü defendunt.

Nemo eít; qui ignoret

At e

obligationem digniffimam amandi DEUM ex

Ditity

toto corde, ex totá animá, ex totà mente, €x

j go ]

omnibus viribus ; & qui profitetur contem»

Mo ]

ptum hujus fuavis obligationis , puniri paena

&terná. Quis veró fibi imaginari poterit; 1n

T

corde terrenis affe&tibus pleno locum relin-

Ilno, t

no-ri 2

quir puriffimo huic , & perfectiffimo ar

qui

ituizlä r

Dafcriþimrjhztm tepidor: & defic: &vc.. 2$5

iug'af f

qui amat ex toto corde, non poteft amare nifi

em tribut

unum objectum : quomodoó ergoó illi ex toto

|E Camnatm,

corde amant DEUM , qui cor habent divifum,

: animar

& tanto affe&tu amant mundi delicias, com-

a5, GC ÍU

moda, & honores ? qui amat ex tota mente,

1 C[k'f n

vivere non poteft , quin continuó recordetur

diiat v*

ilius, quem amat: zzima magis eff ubi amat,

E

quàm ubi animat.

Quomodó ergó ex tótà

Qoiodi

mente amant DEUM illi miferi , qui omnes

7) )W

cogitationes fuas fixas habent in creaturis vi-

^ Mflägü'

fibilibus; & fi quandoqué cogitationes cordis

,'II " 0/19;

fuiad fuperna dirigere conantur, ftatim hifce

N

quafi gravi pondere preffi, ad terrenos affectus,

unicum. eorum centrum recidunt.

m Wi

Qui amat

Senet

ex totá animá, in illà non patitur affe&ium ad

yoiipu

alia obje&ta; fed agnofcens DEU M tanquàm

dàm J

fummum Bonum, & ultimum finem, ad hunc

fortiid

refert omnia . alia objecta tanquàm media ,&

| froc lii

inftrumenta: quomodoó ergó illi amant Dzuw

ex totá animd , qui non folüm non referunt

y i

creaturas omnes ad Creatorem, tanquàm me-

dia ad finem; fed in harum fruitione fe deti-

jus ïïïi[ï'

t Dn'lnl;

nent tanto guftu, ut amaré doleant, fi eas pro

t

quam

confequendo ultimo fine deferere co gantur?qui

amat ex totis viribus , non fentit arduitatem

| 1gn0m

N

patiendi, & laborandi pro amato: quomodó

[4

jente

ergo illi amant ex totis viribus DEUM, qui

. contd

pro lucris terrenis. fudant, vigilant, vitam ips

nit) pæn

Ííam pro his confequendis periculo. exponunt;

& quandó agitur de promovendo honoreDi-

otC"[,

m

j

vino, tanquam de re impertinente.nec profer-

) amüfl(

re verbum, nec movere digitum volunt? au-

R.2

diatur

qul

D

256 Diei fecunda. Differtatio firitualis. -

ipli|

diatur S. Auguftinus lib. 1. de Do&. Chrift.

c. 22.

Qiun. dicit toto corde , totá anim4., totá

vd

mente, nullam vita noftva partem velinquit, qua va-

tage

veli

care debeat, & quafi locum dares t alia vevelit frui.

SSed. quidquid aliud. diligendum venerit in. animum,

p

dint

illuc vapiatur, quo totius dilectionis impetus currit.

hony

Scimus equidém & nos, auream hanc dile-

hiant

€tionis regulam non menfurari ab amoris ve-

prüs

hementia, fed ab ejusdem foliditate;. nec re-

ferre, quanta fit in intenfione; fed quanta fit in

lachr

appretiatione fummi Boni.

Undé probatio

quod

dilectionis exhibitio eft operis , reipsa adim-

afïc(h

plendo San&tifimum Divinum Beneplacitum,

gista

f (

quod ad obfervandum dile&ionis praceptum

neceffarium eft, & fufficiens ad promerendum

tone

Tius ]

proemium veré amantium : i quis diligit sme; fer«

p

monem meum fervabit , & Pater meus diliget eum.

Jo. 14.

Sed ( O Bone DEUS!) quanta eft

illu

H

fitm

ignoranti

a, & malitia hominum? qui Doctri-

naà tàm boná tàm malé abutuntur.

Quis cre-

pom,

dat obfervantiam Divinorum praceptorum

Quim

externam folummodó effe ceremoniam, fine

tanql

inierno cordis affedu ? Quis credat DEUM,

Titen

BI

qui in victimis judzorum afpernabatur pellem;

& volebat vifcera, & medullas; in oblationi-

Qu

bus Chriftianorum contentum fore obedien-

Tütnd

Quiy

tiá fuperficiali, fine interno amoris ftudio, quo

res Divinas tractare ex inftituto, & negotium

& of

amantiffimi Patris omnimodis obfervare adi-

tme

duny

gantur? O quis dolor! videre homines mun-

danos ad injuriam DEO fa&am nec commo-

3nm.

vcyi quidém, nec curare utrüm bene, vel

rqalc".

plis ;

iplt

hili,

——

Defïr,iävitur flatus telï'dor: C defi: . 397

ipfi ferviatur à proximo; utrüm. honorctur,

L. Chrif,

vel offendatur à mundo; nec ullo modo fa-

i, t

1,(it Ti

tagere, ut per bona opera DEO placeant, &

vel unicum peccatum veniale emendent , né

vdit n

per hoc DEO difpliccant: Tünc folüm recor-

ATU

i,

dantur peccatorum comifforum, quandó ob

horum enormitatem turbata conífcientia, jàm

anc diie

hiantes reprefentat erebi fauces: Amor pro-

yOtIs

Vix

- pec r

prius hic eft fub fpecie amoris Divini,

lachrymas cohibere poffum , dum recogito:

nta ficit

quod potior hominum pars DEUM amet tali

robatio

4 4ditr-

affedtu, ut non inveniat converfationem ma«

gis tediofam, & ingratam, quàm converfatio-

acitilt

nem cüm DEO ; unde fi fe conferunt ad ora-

ECQPNm

erendu

tionem, omne momentum, & hora , quaft an-

nus integer videtur.

Talitér DEUM amant,

i mj*

ut abhorreant omne id, quod DEO placet; &

jj d

illud amplectantur, quod DEO difplicet. . Ve-

Tme 5

ftium luxus, ciborum lautitiz, vana gaudia; &

|pot

pompz mundanz à Chrifto rejiciuntur tan-

us du

quàm maximé nocive , ab ipfis exquiruritur

c'cpwl'um

tanquàm deliciz.

Silentium , meditatio ; pce-

THD W

nitentia, contemptus imundi , à Chrifto com-

mendantur tanquàm gemmz pretiofz; ab iftis

f pclkm?

&quivocis Chriftianis rejiciuntur tanquàm im-

plaon*

munditiz. . Quomodó ergó amant DEUM ?

gbolit*

quando converfatio cüm DEO ipfis pcena eft,

ydio: j

& offenfr Divinz ipforum blandimenta. Et

fl

neg()[lu

tamen miferi ifti fibi imaginantur, & praten-

a

dunt fe DEUM amare ex toto corde, ex totá

jncs *

animd, & ex omnibus viribus; quia afferunt

.C[)

g.

plus ad hoc non requiri, quam ut abftineant à

scl

j

R

E*

?

pecca-

1pfl

258

Diei fecunda,. Differtatio fpiritualis.

peccato mortali, & prout declarat Doctor An-

|

gelicus: Quid babitualiter totum cov. (uum ponat

fum

ftian

inDEO ; ita fcilicet, ut nibil velit, aut cogitet, quod

Divina diletioni fit contrarium.

Fallacibus hifce

vinc

difcurfibus , & frivolis rationibus opponam

pric

alias magis ftringentes ,' quz aufferant fi non

D7

duritiam cordis, faltém tenebras intellectüs.

Conl

Dicunt : ad amandum DEUM ex totá animá

ti if

fufficere, fi precepta Divina non violent pec-

diciu

cato gravi.

Concedam hoc , fi pariter mihi

Conc

concedant hunc effe infimum gradum vere

Quar

charitatis, ficqué ex ipforum confeffione fequi:

13, in

quód plus non curent amare DEUM, nec ab

Xum:

ipfo effe amatos, nifi quantüns przcisé eft ne«

Siob

ceffarium ad evitandam ejus inimicitiam, Qua«

tifica

les autem hi funt veri amatores? qualis hic

Tentà

eft filialis affe&tus? amant Patrem fuum coele-

Y n

ftem,& ipíi obedire ftatuunt, fed volunt,ut nes

fifut (

ceffitas ponat terminum huic amori ; quates

Yi

nüs non intendunt plüs amare, quàm pracise

URT

eft neceffarium né excludantur hareditate pa-

Ottho

ternz/f.

Ah miferi ! Eftné hic modus agendi

m

cum Patre veftro colefti: Q videt in abfcon-

Íin f

dito, & qui melius novit affe&tum cordis, quàm

lte,

nos verba lingue ?. Amabimus DEUM, quantim

Va

pracice eff nece(farium. Potius dicite: amabimus

j

DEUM amore minimo, ut refervemus amores

T

noftros aliis obje&tis, quz fine comparatione

plusamamus. tavirtualiter dicunt corda ter-

Collig

m

renis affectibus plena.: Tales amores meritó

Qd

merentur repulfam à DEO, qui vocatur zelo-

Tent [

tes; quia folus vult à creaturis amari, & ho-

norari.

P'tfa

$. 3. Por-

-

ii

; Defceibitur ]bttm tepidor: & | defic:

*

C 259

— À ——

m

$. HUII. Porró ego prafatis temerariis prg-

ll POM

fumptionibus, & frivolis iftis tepidorum Chri-

fianorum rationibus oppono alias magis con-

ftfy qzwd

yus ht

vincentes ex lege Evangelicá; ubi omnibus

pponam

pr&cipitur: ut ftudeant intrare per anguflam por-

[ [1 non

tatit, quia porta lata, & fpatiofa ducit ad imfernum.

Confulant modó confcientiam fuam effzmina-

etts

4 anint

ti ifti Chriftiani, & juftum de feip(is ferant Ju-

dicium , nüm diíffolutus hic vivendi modus

ent pee

concordet cum ifto Salvatoris mandato ? $i

er Iul

n vesz

quarunt in veftitu molliora,in vi&u delicatio-

e fequi :

ra, in converfatione blanditias, in pompis lu-

xum: quomodó intrant per auguftam portam ?

nec a

et nté

Si ob quodcunqué leve incomodum, & mor-

tificationis timorem fecum difpenfari procu-

, Qu

rentàlege jejunii Ecclefiaftici; li omnem etiam

äuaïis k

ym a

vel minimam corporis affli&tationem fugiunt,

ficut diabolus crucem; fi nullum eft diffolute

ny,u[llf'

vitz, & conífcientiz laxz genus, cui fe non ac-

(que

n

comodant; & femper magis fe mundo con-

jcuc p

formant, quomodoó intrant per anguftam por-

tam ?. deberent hi potiüs transa&te vite cur-

fum fxpius infpicere, & videndo in eo nil nifi

i ;t&/;;on-

flores, amanitates atque delicias, ex quodam

j n

viarum perito quazrere: num fecuré fic ambu-

j lMHIlW

lent, vel potius aberrentá rectá falutis femita?

mbimuf

nüm per amznos iftos, & floridos circuitus

E

colligere liceat fru&us ex Monte Calvaria f

mallone

nüm .per gaudia ifta mundana perveniatur ad

od

T meflw

gaudia fempiterna ? certé refponfum accipe-

rent ex $. Hieronymo in Epift. ImpofJibile eft ut

t 1,510'

prafentibus quis, G* futuris [ruatur.. Ex ex S. Au-

l'i,' $ p

4

guüino

] POI-

260 Diei fecumda. Differtatio fpivitualis,

I

guftino in Manual. Nezo poteft in utroque facte

illos

lo confolavi,

Chriftus ipíe hoc teftatur: Va

pax

volis qui nunc ridetis : quia lugebitis , c flebitis,

Wt CO

Infuper DEUS pracipit : Nolite volis thefauris

aof

xare the[auros in terrá,

Et per textum illum:

Tid,

Divitia fi affluant , nolite cor apponere, Prohi-

73

bet affectionem nimiam ad bona terrena, per»

qua.

mittit quidém horum ufum, quantüm neceffi-

tempc

tas requirit ; guftare licet ex fluxis terrz bo-

lib

nis eo modo, quo le&ta cohors Gedeonis Jud,

C

c.7. guftabat aquas torrentis, levando fcili-

tiüs

cet illas ad fe; non fe ad aquas inclinando, &

Vitias

illas quafi adorando, Permittit DEUS, ut ter-

pun

Ia, quz nos genuit, nutriat quoqué; fed vult,

lisy q

ut duüm manus extendimus ad nutrimentum

disfo

noftrum, oculos levemus ad celum, Tertul, de

filyal

cibis Juda.

Tractare licet equidém negotia

confe

terrena, proüt illa tra&tarunt Apoftoli; dümn

ciamjl

de rebus tranfitoriis tranfeuntes agebant: In

Stnt

vié difutaverunt, : Marc. g. S. Hieron, ibidem.,

& lic

Verüm quód cor noftrum ex füperiore parte,

Diog(

quá caelum fpectat, latum; ex inferiori parte,

exxd

quá terram fpectat, anguftum; inferius nihil-

[ ]"

ominus dilatetur , & fe totum-occupet in ob-

Crif

je&tis terrenis; DEUS ità abominatur; ut à fe

hfuþe]

rejiciat, ficut illa immunda animalia: Quibus

W (

cordis mucro ad. caput. [beckat.

Arift, de part.

ttij j

anim. lib. 3. c, 3

e

Imó né firmas radices po-

lob

namus in mifero hoc mundo, tàm feveré pro-

ij M

bibet ; ut propterea plantas profundé infixas

Ote

J

terrz benedicere dedignetur : Quia per fibras,

C radices latevibus terra. inbarent, S

.Greg

Kt g

DT :

i

*n;,sf*c

ii

Defcribitur flatusrepidor: & defic: &'c. 26f

t t

illos, qui labores fuos, & induftriam alteri im-

amr: J

pendunt, quàm fuo fervitio, ita abominatur;

1

ut condemnet paená capitis il

um

, qui pro ufu

e fui

tht

profano audet componere pretiofum Thymia-

m ilhun:

ma. Quisquis vebus quibuscunque terrenis boc ftu-

- Prol

dium impendit , quod DEO debetur ; merità perit :

t

quia Thymiama , quod foli DEO debuit , rebus

] neCGs

temporalibus, c caducis impeudit. — S.Petr, Dami,

2 o

lib. $. Epift. 4. — Sed quis ex tantá hominum

onis Jià

effaminatorum multitudinehoc obfervat? po-

do fl

tiüs unicé intenti lucris terrenis corradunt di-

ando, &

