rum difcernere non poffet plurima peccata fua,

numerum illorum miraculosé intellexit à Dzo,

al

tem

à quo veniam peccatorum fuorum poftulabat,

O bone JESU! quam dulces erant fruétus hu-

&tta

jus tàm amarz poenitentie ? Margaritha poft

Wat

tot actus doloris, & contriti cordis contefta-

&ut

tiones à Chrifto audire meruit verba fequen-

(

tia: Ego te abfolvo ab omnibus offenfis tuis,

üng

quas

]

lj

Deordinationi, d malo peccz uniez u 139

quas ccmmifi&imcogitatione, locutione, opera«

of

vteriis

tione à tuz Nativitatis exordio usqué nünc

nu l

& tibi confero gratiam, quam petifti, ut nun-

t

quàm mortaliter me offendas. .O milliesbea.

n; f«

tis! qui poft quinquaginta annorum paniten-

tiam, inter continuas lachrymas & fufpiria, in

ecalo«

fine vitz fuz , ex ore Chrifti Salvatoris audire

jtày Ut

[COlfi«

mereretur illud, quod Margaritha audire me«

ruit in converfionis fuz exordio.

or ls

or la«

VI. Mi Le&or, in nobiliffimo hoc Exem-

vulne«

plari( fi bene obfervas ) reperies omnes verz,

& perfectae poenitentiz proprietates.

Aliqui

nr(O

o at«

leves affumunt paenitentias pro peccatis gra-

viffimis: levi manu agunt poenitentiam, ( ait

4, Ut

eram

S. Auguftinus ) quafi vellent acu aggredi leo-

f

nem, vel inftrumento vitreo elaborare ftatuam

1, qU

marmoream,

Margaritha peccatis fuis pro-

yroptii

UC

pottionatam egit poenitentiam ; ut extirparet

TA IUL

Y

peccatum , ad fanguinem usqué decertabat,

Alii absque eó, ut deponant habitus vitiofos,

Quind

omnem fuam poenitentiam reponunt in jejuniis,

? præ-

difciplinis, & mortificationibus corporalibus

ab

ac externis , & habentes venenum abfcondi-

It«

tum in vifceribus, folam pellem curant; Non

ml«

intelligentes, curationes palliatas poffe quidém

u

abícondere , nunquàm veró fanare infirmita-

1Dso

tem: nam qui non radicitüs vitium extirpat,

yabt

etiamfi percutiat pe&us, non tollit, fed confir-

il«

mat peccatorum fuorum infirmiratem,

Mar-

j p01

garitha dolori externo addidit internum , &

tll«

cratis tàm vehemens; ut radicitus extirparet

u

omnes peccati mortalis furculos, . Alii ptopo«

tUlos

nunt

"

1

YA40o

Diei tertia,. Differtatio [piritualis.

4

nunt vitare vitium , fed non pignora, mus

,gmx

nufcula , occafiones ejusdem , deteftantur

lenl

avaritiam , fed quandó facienda eft refti-

tutio , fe refolvere non poffunt: abhorrent

*

d 1

impuritatem , fed tamén divertunt in con-

1nus

finibus Sodomz & Gomorrez: plangunt of-

nig?

fenfas divinas, fed non abjiciunt arma, quibus

pUV

DEUM impugnabant.

Margaritha non fo-

nol

lüm deferuit peccata, fed deferuit quoqué Pa-

Qu

triam, concives, amicos , totum mundum; &

f

quod difficillimum eft, deferuit feipfam: tota

bin

mutata in alteram mutatione vitz, non nomi-

aIniG

nis, virtutis, non fexüs,

$. Pet. Chryf. Serm. 24.

Reg

de S. Mar. Magd. Alii magno fervore inci-

m

piunt agere poenitentiam, fed fervor ifte eft

tf

ignis conflatus ex paleis; volatus eorum, eft

TQ

volatus ftruthionum; lachrymz illorum funt

ahq1

pluvim , qua cadunt in menfe Julio ; ver-

t

bo , deplorant delicta fua ficut parvuli, qui

UT

poft lapfum refurgentes , ad porrectionem

Dü

pomi, vel floris confolantur; & lachrymis ad-

Yitty

hüc ex genis decidentibus jocantur, & rident.

doe

Margaritha ex liquefaGtá nive Innocentiz fca-

d

turire fecit integrum lachrymarum Jordanem,

Eu

qui ortum trahens ex lybano fe extendit usque

Ion

ad mare mortuum; fic Margaritha poft amif-

[

fam Virginitatem continuó plangebat, & inte-

fi

gra lachrymarum flumina profundebat usque

iha]

ad mortem, Hac vera eft converíio, hzc vera

4

ponitentia. Sic gemens turtüris inftar offert,

Hde

qui innocens offerre neglexit facrificium co«

mce,

lumbarum , ficque plan&u continuó compune

Qs

gitur

f

Deordinariäni, & malo peec: umic: Ce, — 141

, IIl«

ginir ànimàá, quz poft admilfam Divinam of-

flantut

fenfíam perpendit motiva doloris fui.

refti

VII. Sed noftra( chariffime Lector ) quan-

oftent

dó fequetur vera converfio? quandó excutie-

] €on«

mus durum é humeris noftris jugum Pharao-

nt o

nis? tandemné exire de mifera fervitute J£gyp-

quibi

tiacá, & intrare in mare rubrum poenitentiz

on o«

nobis eft animus? quandó illucefcet dies ille,

x

quo ruptis ignominiofz hujus fervitutis vin-

n; «

culis, redire in libertatem filiorum DEI afpira-

: tota

bimus? quando ad amorem JESU Chrifti, ad

fs

amorem amantiffimi Patris , ad fclicem fpem

^l 2 h

Regni coleftis , ad vitam animze, ad lu.

jfici

cem gratim , ad immortalitatem . gloriz re-

(eet

—

naíci ferió contendemus? Vz illi! qui tanta

Ifl, l

recuperare Bona defperavit ? fi ifta inquirere

f fun!

aliquandó eft animus, cur non modó ? cur non

p

ex toto corde, & generosá animi conftantiá,

ïli, qul

Quid agimus infelices? Finis nofter ultimus

joncnt

DEUS eft. DEUM quarere in omnibus vera

]js d«

virtus eft. DEUM invenire perfecta beatitu-

rjdcnïu

do eft; & tamennos abillo avertimus, ut viam

j

perditionis inquiramus ? & hiantibus inferni

anCm! |

faucibus, apertis oculis agnofcentes periculum,

wqe

non retrocedimus? Vita animz noftrze gratia

€ft, nos peccando ferrum venenatum cordi in-

ame

; int

fiximus, & licet hians vulnus dementiam no-

usquc

ftram quotidie nobis exprobret, dubitamus

c

applicareligaturas, & pharmaca?. Quis unquàn

videns ardere domum fuam, pro reftinguendo

Offer!a |

[

n

incendio aquam refpuit ?. & nos ad reftinguen-

nplm'

dos ardores fempiternos , & flammas inferna-

gt

K

€35

|

142

Diei tertia.. Differtatio [piritualis.

les, detrectabimus lachr

mas contriti cordis?

——X

quis unquàm naufragium paffus tabulam abje-

zï

cit, quà fe falvare potuit?^ & nos nautragium

animz paffi fecundam poft naufragium tabu-

ü

lil

lam , feu poenitentiam recufabimus? Nunquid

U

videmus illos, qui ex jugis montium przcipi-

6

tes ruunt, apprehendere crucem, clavos, fpinas,

)

cateràque Dominicze Paffionis inftrumenta; in

quibus confiftit Chriftianorum falus & vita;

Si id recufaremus, nunquid homines effemus

[

ipfis beftiis inhumaniores, &c crudeliores? Ve-

li

D

ritati haud abfonum eft; aquilas & ferpentes

(i

in fenectute renovare juveatutem, cervos vui-

neratos fnedicinam reperire in herbis, pifces

Y

d

& volucres pravidentes tempeftates, fe abdere

in locis fecurioribus.

Et nos extremis peri-

uf

ü

culis expofiti, vel cceci non agnofcimus, ve

:

e

ftulti non curamus unicum hoc, & fecuriffimum

f

Pcenitentiz refugium ? Poft amiffum pretiofif-

fimum meritorum Thefaurum , quem peccan-

do perdidimus; poft deperditum jus ad Reg-

num cclefte, cui peccando renunciavimus;

poft amiffam gratiam Divinam, & Dignitatem

filiorum DEI, unicum & cfficaciffimum fuper-

eft remedium, Poanitentia,

Sola poenitentia

|

infirmitates anima curat; de miferrima dos-

Ti

monis fervitute aternis fuppliciis deputatos

liberat , repulfos à DEO fummo bono eidem

reconciliat.

Nihilominüs Peenitentiam tan-

j

quàm nimis afperam & difficilem recufamus;

li

magis appretiando ftultum, & momentaneum

t

rifum , qui aterni planctüs eft initium, quam

l

aus

Deordinationi, (F"?ïtïlo pecci umnic: Ov..— 143

i.

il

?

fuavem & brevem planctum , qui aternorum

Sub-

je

gaudiorum femen eft feecundiffimum.

ii

fiftie hic paulifper ( O peccatores ) & profun-

hi

déanime veftre imprimite illas fummi mo-

imenti veritates, quas tanquam principia in dif-

m

fertatione noftráfpirituali proponimus. vid:

lp

119

Omnia quz temporalia & tranfitoria funt, ni-

hili &ftimanda funt.

Vera bona , & mala funt

3

|

jitr

&ternà, DEUS zternum, & fummum bonum

Ifius

eft. QuiDEUM perdit, etiamfi poffideat to-

tum mundum , perdit omnia.

Gratià Divina

Je

16

non àmittitur , nifi per peccatum mortale.

j Ul'

Gratia Divina amiffa non recuperatur. nifi per

veram peenitentiam.

6

Penitentia igitur etfi

jut B

difficilis & ardua, quia tamen eft neceffaria,to-

[

tis viribus ample&tanda eft: vel poenitentiam

agere in tempore, vel &ternum ardere neceffe

Y

eft. Penes vos eft alterutrum feligere, quid

j

Qilie

il

feligatis, deliberate.

(

od ssde PA OMIE BU UE BOC BURDIUE

(j«

Ü

De Atfu Contritionis.

d

relfl

Cribo principaliter pro Congregatione de

d-

Divind gratia.

Quz exinde maximé z-

nild

L

ftüimanda eft, quód continuum femper

^

ua

le.

Ves-

d

bellum gerat contra peccatum mor

rüm fine armis bellum non geritur , arma veró

1

10

d

magis proportionata, promptiora, & poten-

tioranon fuppetunt ad debellandum grande il-

r

lud infernale monftrum , quàm actus Contri-

JISy

anm

tionis, Hunc juxtà effatum B. Dionyfii Car-

thufiani oportet ad minus femel per diem eli-

um

K2

cere

U

De At Contritionis.

144

[

cere: ngz'li[zetiCbïijii.m;; debet quaz'ia'ie. fattem . ali-

ïl

T

qá borá aciualem babere peccatortm [uorum. con-

tritionem.

De enormitate peccati.

Art. $t.

ü

(

Hoc ac(tu inchoare oportet omnes noflras

Ti

aGiones, hic comitare debet fingulas fpiritua-

lesfun&tiones: Ob hanc rationem ( tefte S. Au-

H

TiQ

&

guftino ) Propheta lachryimes fuas appellabat

[

Panem, quia in aliis cibis fit mutatio, & non

femper jidem cibi apponuntur, panis vero ci-

[

Pari mo-

bus eft in omni convivio ufitatus,

Q

K

do lachryma contritionis funt cibi ordinarii

pró refectione animz.

Ego ex pracedenti-

Til

bus meditatioribus te jàmn difpofitum, & ad ve-

Ü

ram poeenitentiam avid$ anhelantem fuppono;

proponam igitur modum eliciendz contritio-

W

[

nis faciliorem, & fecuriorem.

- A&us contritionis perfeCtus vel imperfe-

étus, actualis vel virtualis adultis omnino eft

[

neceffarius ,. ut refurgcrc de extremà peccati

p

ü

miferiá, && pervenire ad feliciffimum Divinz

TK

gratig ftatum queant, Qui unicá vice morta-

d

liter peccat ; fine vera, & fupernaturali con-

[

tritione falvari non poteft: Hac veritas eft in-

dubitata,

Ideoque ( m: Le&or )tanti momen-

[

[

ti & valoris eft a&tus verz contritionis, quanti

confecutio fümmi boni, & fuga fümmi mali,

gloria videlicet, vel Poena aterna.

Voluntas

l

non poteft effe adeó perverfa, & propriz feli-

citati inimica, ut non avidé amplectatur me-

dium unicé neceffarium ad confequendam ve-

D

ram felicitatem: medium hoc poft commif-

d

Hac

G

fum peccatum mortale eft contritio,

tan-

De ÁAdu Contritionis.

: 145'*-

"

tantz cft efficaciz, ueli u mundi, & infer-

(0ll«

ni peccata ab uná animá comiffa forent, uni-

cus actus contritionis deleret omnia; unica

Il

contritionis favilla totum confumit peccato-

l

2$

fd«

rum oceanum. 'O DEUM immortalem! quid

Àl«

non expendere oportet pro comparando tàm

jbit

admirabili vitz przfervativo, quod moribun-

dx lingus applicatum in continenti loquelam,

non

) (

& integram fanitatem reftituit ? Contritio eft

If10»

quinta effentia adeó vivifica ; ut non tantüm

refocilet animam moribundam, fed jim mor-

at

ht

tuam ad vitam refufcitet eternam , & etfi pla-

htl

Q«

gis inumeris fit vulnerata, fanetur ex integro. ;

105

Crefcit admiratio; quodad contritionem,

ut tàm admirabilia operetur , non requiratur

(0»

certum , & longum temporis fpatium: unico

t«

momento ctiam maximus peccator per con-

tritionem dummodo fit vera, perfeQta, & fu-

d

pernaturalis )amiffam recuperat animz fani-

(Atl

tatem.

Accedit; quod ad a&tum contritionis

j

n

non requirantur lachrymz , gemitus, affectus,

dolor fenfibilis & afflictivus; fufficit. dolor

0

cordis , fufficit internus a&tus voluntatis, pro-

lflv

cedens tamén ex verá, & perfe&tà contritione;

D

& fubitó transmutat doemoném in angelum.

at

Quis non miretur ( O fumme DEUS ) infi-

nahy

j

nitam tuam bonitatem ! Ad hanc ipfam con-

us

"

tritionem puré internam non requiritur mag-

na intenfio: minima contritio, modo fit in ge-

[l

i!

nere fuo perfeCta, fufficit non tantum ad delen-

r

da peccata graviora, fed ad omnia peccata

jl

ctiam maximé execrabilia colle&ivé fumpta:

M

K 3

Q;'-

J

146

De ÁAdtu Contritionis.

j'

Qualibet contritio qmntumcm—zq-uä parva omnem cul«

[

pem delet.

Alb. Magnus de Parad. animz.

€. 39. S. Th. 4. dift. 14. Q. 2. a. 1.

Exempli

gratiá: quando anima fceleratiffima qua un-

«

&

quàm vixit in mundo, in articulo mortis non

habens occafionem confitendi, eliceret unicum

I

aCtum contritionis perfectz, per hunc evade-

ret aterna fupplicia, & coníequeretur cocle-

ftem beatitudinem.

O quàm confultum , &

p

utile eft, ut quis frequenter eliciat in vitàactum

j

Contritionis! ut aquifito habitu illum facilius

cliciat in mortis articulo,

O beata anima!

que vitali hoc fucco contritionis animatur ;

hi

i

O felix cor! quod fupernaturalem hunc, &

vivificum contritionis halitum Ííxpius trahit,

d

O felix Chriftianus! qui militans fub vexillo

[*

crucis, fortiffimis utitur poenitentie armis,

l

Per hec obtinentur victoriz, & palmze trium-

j

e

phales immortalis gloriz, Potentior eft actus

perfe&z contritionis ad exterminandum ex

Q

cordibus noftris peccatum , hoftem deemone

pejorem , quàm fulgurans gladius S. Archan-

Y

geli Michaélis ad propulfandum 6 cclo luci-

i

ferum. Et bene conungere poteft, ut alia bo-

[

na opera , eleémofynz, jejunia , oblatio pre-

cum , fufceptio Sacramentorum DE O difpli-

u

ceant; nunquam tamén contin

it,.nec unquam

J

j

|

contingere poteft, ut DEO difp

iceat actus per-

e&z contritionis: Cor contritum Q bumiliatum

Et Cathechismus Rom,

DEUS non defpicies,

de penit. $. Sed quon: Pleraque alia pieta-

q!

cres, j

!

tis Rudäa, veluti. beneficentia in paup

junia,

De Adu Contritionis.

147

—

(il^

junia,x prec

es, & alia ejusmoïi fancta, & hone-

Ipá , à quibus proficif-

ng,

fta opera , hominum. cu

cuntur, à DEO interdum repudiantur;

ipfa

apl

lil«

certé contritio nunquàm illi grata , & accepta

100

elíe non poteft.

Et $. Thomas de Villanova Serm. Dom. in

Atl

de.

Paff. ad noftrum propofitum fcribit: O magna.

"n4

d

DEI Mifericordia ! O magna Bonitas! O mag

in manu vei ftat. venia.

Si

T

penitentis con[olatio!

d DEUM convertitur , qui à

um

peuitentiam agit, fí a

|lius

DEO t per peccatum. avertit i infallibiliter impe-

nl

tat veniam , & in Divinam veaumitur gratiam.

S id teftatur, ut effes fecurus:

Uf ;

Juramento DEU

.

.

d

nol

| timere , no

li diffidere O peccator! Pa-

Iu

;hït.

&um iftud, quod DEUS cum hominibus iniit,

If. 30.

$i converfus

yllo

certum & infallibile eft.

D

rmiS.

fueris , & ingeinueris, falvus eris. Contritio eft

um maàximé ne-

remedium ,peccatorum omnt

T

ceffarium, maximé connaturale , & univerfale.

aällS

SanGificationes, & Sacramenta variantur fe-

10

cundum varias leges, & tempora.

Contritio

j

veró tanquàm proprium, & connaturale pecca-

]i

Ia

ti remedium invariabiliter perfeverat omni

|po-

tempore, in omni lege tam naturz, Ícriptz,ac

gratie: hinc omnia àlia medi

a fine poeniten-

U

^

tia non

fufciunt. Ele&mofynz , difciplinz,

"

yl

jej

unia in pane & aqua toto vitz tempore,

fine poenitentià & deteftatione peccati ni

hil ju-

O efficax medici-

; pCT'

vant pro obtinendá venia.

&t

—

foris illam

na ad ufus noftros femper parata!

Rn

Yi

—

quarere neceffe non eft, quia in corde noftro

reclufam circumfcrimus; inveniet , qui ibi

K 4

quz-

j

h

14$

De Adu Conttitionis.

—

EEE

queret. — O felices lachryma ! qué

ls macu«

n

& peccatorum delentur ; & ignis aternus

f

extinguitur.

O

clices gemitus! quéis. 4

lamentis. zternis liberamur.

O felices dolo-

res! quéis evadimus tormenta mortis fempi-

(«

ternz. O felix contritio! quz delet culpam;

x

Obtinet veniam, hominem DEO reconciliat,

e

à fervitute diabolicá liberat, & affert inenar-

W

rabilia gaudia, & coeleftem gloriam.

]

Quomodó igitur eliciendus eft actus fu.

j

pernaturalis perfecte contritionis, in quo to-

(

tum confiftit negotium? Breviter id explana.

[

bo, quod tanquàm maximé neceffarium ad z

Vil

ternam falutem fcire oportet omnem Chriftia-

li

num, A&tus perfc&tz contritionis componi-

Tà

tur ex muitis virtutum actibus, faltem quinque

àd

includit: a€tum . videlicet Fidei , Charitatis;

h

Doloris, $pei, & Propofiti. Per actum fidei

fü

firmiter credimus Diving Revelationi , quód

W

DEUS nofter in celis, Omnipotens creator;

f

& amantiffimus animarum noftrarum Redemp-

fi

tor fit fumma & infinita Bonitas; ideoque in-

r

finito amore & honore digna. Per actum

d

Charitatis DEU M tanquàm fümmum bonum

d

amamus , & appretiamus fuper omnia,

Per

actum doloris ex ipfo amore provenientis do-

[

lemus de offenfo tan

to bono, & amifsa cjus

a

gratiz'ï.

Per actum fpei, fperamus per infini-

f

nitam DEI mifericordiam , & merita Chrifti

Redemptoris, nobis remittendam DEI offen-

f

fam. Per ac&um Propofii firmiter proponi-

)

imus non amplius peccare, peccata confite

,ri, ;

dj

&

De ÁAdu Contritionis,

149

E

QCl«

& qua& necelfaria fünt pro aquirendá, & con-

Fs

fervandá Diviná gratiá, opere adimplere.

Id

Notandum : ad eliciendum actum perfe-

olo«

€z contritionis non effe neceffarium , neque

fipls

confultum defcendere ad comparationes, &

àn

exeinpla particularia , dicendo verbi gratid:

f

]

cgo potiüs centum annis ardere vellem , vl

Wf«

pati poenas inferni , quàm committere pecca-

tum mortale.

Sufficit proponere in genere,

! fll-

potiis fufferre omnia, quàm confentire in pec-

[

catum. Pariter advertendum ; actum perfe-

j

éte charitatis tàm fublimem noftris infirmis

g

viribus elici non poffe: antequàm igitur il.

lid»

lum reducamus in praxin, fummoperé implo-

nl

randum eft gratie Diving auxilium. / Infuper

advertendum eft: quod omnis ponitens con-

qu

At5

fiteri volens, conari debeat elicere a&tum per-

fe&e contritionis, fol atritione non conten-

fde

tus, quia etiamfi attritio unà cum Sacramento

,UO

n

fufficiat ad remittenda peccata; non tamen in-

f(fv

fallibile eft eum, qui ftudio contentus folá at-

' |fls

tritione, huic contritionem fuperaddere, &

hunt

clicere non curat; effe fufficienter difpofitum

Jl

ad percipiendum effe&um hujus Sacramenti.

pet

Dicent aliqui: neceffarium non effe prafa-

d

tos a&tus diftin&té elicere; unum contineri in

alio, & omnes contineri in actu amoris DEI

Cs

;Ill'

fuper omnia,

;nfh

Ego admitto Do&trinam : effe tamen con-

fultius affero ; fi omnes diftin&é eliciantur,

lt

ynle

Judicio caret, qui in negotio falutis , vel pers

dl

ditonis zternz fuperfluam adhiberi poffe di-

K5

ligen-

150

De Adu Contritionis.

EE CR Hs M CA

n

llgennam exiftimat.

S. Scriptura admonet

fui

follicitos nos effe debere in iis, que DEUM

&

concernunt ; follicitudo autem hoc proprium

1à

habet, ut nunquàm fe feciffe fatis exiftimet,

n

Verum quidem eft: opera aliqua per mmlam

4l

intenfionem corrumpi; qui nunquam a labore

f

tii

removet limam , pro co, ut illam politiorem-

faciat, illam deftruit: qui femper corrigit pi-

&uram, nunquàm abfolvit, fed deteriorem fa-

cit,

In hoc tamen genere a&Quum fuperna-

!

turalium triplicem Doéctrinam tradit fublimis

1

ille SS, Theologiy Magifter, S. Thom. in 4.

Jor

Dift, 17. . 243

nimirum

Internam pcae-

[ur

nitentiam debere continuari usqué ad. mor-

tem.

qu

Oportere tendere ad id , quod eft per

10

fe&tiffinum. Fieri poffe , ut erret qui minus,

acir

fit

non veró, qui plus

(æg.,l L

Non poteft effe ni-

I

mius hic dolor.

In hunc finem juvabit enu-

clatius , & diftinctius elicere , & exprimere

omnes hos actus.

Per lumen fidei claré agno-

fcemus bonitatem Divinam, ex clará hác cog-

|

ftr

nitione nafcetur actus ferventiffimus charitatis; ;

Tua

quó ferventior erit hic amor füummi Boni, eó

bo

intenfior erit dolor de fummo Bono offenfo,

—

ii

& quo dolor erit intenfior, eó efficacius erit'

.

I

propofitum non amplius peccandl.

Q

Pro majori borum actuum explicatione;

& ad accommodum diverforum fpirituum u-

(

um, proponam hic varios modos eliciendi

[t)

perfe&tam contritionem.

Aliquos fuccinctos

(€

pro ufu quotidiano, alios fuliores pro difpo-

n

fitione ad Sauamcn*um confeffionis ; alios

ufif-

poi

De A&L Contritionis,

151

z

1onet

fufiffimos pro praparatione ad confeffionem

EUM

generalem , & ad ufum illorum, qui poft mul..

at

ta, & gravia commiffa peccata funt gravi corde ;

imeti

nec facilc eorun cor commovetur ad DEI

niatm

amorem, & veram peccatorum fuorum dete-

bore

ftationem.

—

jyrem

Brevis atius Contritionis

Lp

n

quotidie eliciendus.

EE

E Redo mi (umme DEUS, & Redemptor

[imis

benigniffime animz mez , quod tu fis

In i

Bonitas infinita, ut talem te amo cum gratiá

rud fuper omnia; ideoqué doleo fuüper omnia;

i

10f«

quód te graviter offenderim: efflagito, & fpe-

u

ro de tuá Benignitate veniam , propono con-

liüusq

fiteri, fatisfacere, & potius mori millies, quàm

t Il«

te offendere,

&«

nac

Alius atlus Contritionis.

Il. Coràm infinitá Majeftate proftratus ( E-

gIlO'

(

terne DEUS) imploro humillimé gratiam

1US;

tuam, cum quá firmiter credo te effe fummum

,

£0

bonum, infinité perfectum, & amabile.

"Te

nlo

igitur amo ex toto-corde, & te appretio fu-

[

'per omnia; & quia peccando te offendi, te

contempfi, te mihi inimicum reddidi; Doleo

T

(mi Domine ) fuper omnia, doleo quód non

doleam infinité: fupplico, & fpero veniam de

m

1€ndl

-

tua pietate, paratus facere omne id, quod ne-

ceffarium eftad hanc obtinendam,

Prius fufti-

o5

p0-

nere mille mortes, quàm te offendere , pro-

j

4lio

puno.

! LA lius

]l«

. -X52 Oratio per[olvenda ad pedes Crucgfxi

Ti

h5 Iius acius Contritionis de umptus

fa

tat

ex lerbis $. Scriptura.

II. JESU Fili DEI altiffimi, DEUS meus

u

Til

& Redemptor meus:

Honiam bonus es tu , &

fto

Bonitatis tuz infinitus eft thefaurus; Diligo te

€x tot animá meá, & ex omnibus viribus meis,

[

du

dolens maximé inhoc verbo: Qziatili foli pec-

cavi , & inalum coram te feci.

&ed parce peccatis

In1

qu

queis: quia bentgnus Q* mifericors es..— Jàm enim

Tuf

nolo amplius peccare : Confitebor attem adver-

stn qme i5

]

àpe

tisfactionem,

juflitiam wneam , paratus femper a,d fa-

dini

bis

Ahus atius Contritionis.

Id

aC

Ya

IV.. Peccavi tibi Piiffime Pater; fuaviffime

[/7

Redemptor, optime, ac benigniffime DEUS!

qu

peccavi tibi, & non amavi te fuper omhia;

ideó fuper omnia doleo.

Te auxiliante nolo

Ti

fiita

amplius peccare, te miferante fpero indulgen-

D

tiam , tibi acceptanti offero confeffionem, &

lol

fatisfa&ionem : Miferere mei D EUS, c» falva

Dd

?715.

NU

du

Ovat:io p olvenda ad pedes Cra-

ce

cifixi pro obtinendá contritione.

If

V. Dulcifime Redemptor mi JESU! pro

Tur

me crucifixe, & mortue; quàm enormis fuit

tia

crudelitas, quà ego per peccata mea aufus fum

db

manus violentas inferre tibi DEO meo , & te

BI

tàm crudcliter tra&tarc? O fcelus ipfis faviffi-

ipe

1nis

17

pro obtinendá contritione.

153 —

—

RD

(uE-

mis tigridibus exhorrefcendumn! O faæïggum

facinus! quod ad vindi&iam provocat non

ZP[ n

tantüm Angelos, fed & faxa. Quód omnes

creature contra me vindictam non clament,

Iu

mirandum eft. Ego ipfe, qui me reum agno-

[

—

Íco , fi ferià mente fcelus hoc perpenderem;

gott

contrà meipfum dolorofis gemitibus vindictam

Itl

clamarem, violentas mihi manus injicerem, &

lipte

10

in infernum ime przcipitarem; fed quia fcio,

um tuo-

enim

quód per hiantia SS, manuum, & ped

rum vulnera tot mihi aperias fontes falutis, &

(t«

aperto latere des mihi locum in corde, & in

d f

amantiffimis infinitz mifericordie tuz vifceri-

bus; temperatas fentio: doloris lachrymas, per

Concede mihi

lachrymas fiducie & gaudii.

veniam mi JESU ! Ignofce : Quia iniquitatem

fl

anieam ego cognofco.

Ifta vulnera, ifte fanguis,

:

U

qui fluminis inftar perfundit totum facraciffi-

jlit;

-

murr corpus tuum, voce benæignifïimz? ad Bo-

noio

nitatem tuam clamat: Ignofce, ignofce Do-

lgcn:

mine peccatori, Ignofce igitur, & fi latro

Ih&

folo tuo afpe&tu compun&us, fi ceelum & ter-

j

rà cum omnibus creaturis commota funt;

concede mihi hanc ipfam gratiam, && contere

duritiam cordis mei, ficut confregifti, & con-

n

8 &

ceffifti hanc gratiam latroni, petri

D ww

monu-

mentis , quz ruptà. & aperta funt , dum vide-

runt te crucifixum.

ÁÀh concede mihi gra-

i

».

tiam mifericordiffime JESU ! ut quotiés te

j flïl[

.

afpiciam in cruce, totiés contremifcat cor

meum pra horrore peccati; ut cum fepulchris

k

apertis aperiatur per integram , & fÍinceram

x:iffi-

€on«

!t

154 Oratio perfolvenda ad pedes Crucifixi

E m L IPL EEE MU u

—

confeffionem; pcnite

at, & plangat cum bono

f

latrone, quód te offenderit; & ad pedes tuos

[

deponendo omnia peccata fua, ea Tui amoris

[

Í

igne comburat; ac fanguine tuo, quo me re-

demifti, lachrymísque poenitentiz perfecté la-

I

Vet.

4üo fonte manavit nefas,flueut. perennes la«

cbï)'mæ.

.Ex Venerab. P. Cafare Franciotti

V

ü

Cong. de Matre DEI.

I

"Alia Oratio pro obtinendA

Q

. Contritione.

l

'VI. Domine JESU Chrifte , Fili DEI vivi,

p

Qqui expanfis in cruce manibus propter no-

W

ftram Redemptionem bibifti calicem Paffionis;

MK

mihihodie przbere digneris auxilium: Ecce

d

pauper venio ad te divitem, mifer àd miferi-

&

cordem: Et imprimis dulcifme TESU Confi-

ü

teor adversian qme injuflitiam mean.. Ecce Domi-

X

ne, quia in peccatis fui conceptus, & natus;

tu me abluifti , & fanctificafti, & ego me po-

fteà majoribus fordidavi,

In neceffariis fui

natus, in fpontaneis fui volutatus, iterum lavi-

fti, iterum fanGtificafti me fanguine tuo, Sed

ego tot beneficiis ingratus, multa comimifi il-

licita, multa perpetravi nefanda; & ubi pec-

cata emendare debui, peccata peccátis àddidi.

Ecce Domine iniquitates mea. fupergreffa. [unt caput

i

meum , C ficut onus grave gravata [unt fuper me ;

& nifi tu dexteram tuz mifericordie imponas,

D

demergar miferabiliter. in profundum.

Sed

V

ecce Pater fancte, licet peccator fim, non pof-

Y

fum

155

— Y

pro obtinend4 contritione,

n

fum non eífe flius unis , quia tu me fecifti,

[

Ubi ergo fant(Bone JES U) ZMifericordia tua

10[ls

antiqua? placa:;c, & müferere mcei; né avertas

Is

faciem tuam à me, qui pro me redimendo

li

non averti[li faciem tuam ab increpantibus, " con-

A P

—

[pueutibus in te.

Ecce veniam poftulans curro,

10t

1l

elamans, & p.u!fäns, donec miferearis mei, Tu

Domine, qui jubes petere, fac accipere; qui

doces pulfare;aperi pulfanti; qui confulis quz-

i

p

"

rere, da & invenire.

wce animz mez, par-

ce peccatis meis, & falva me ; quid enim ett

JESUS, nifi Salvator? Ergo JESU per temet-

.

'jï'lij

ipfum exurge in ad

j

utorium mihi; & dic ani-

10«

mz mea: Salus tua ego fum.

Ignofce Domi-

nis;

ne, ignofce pie, ignofce & miferere toto cor-

113

de penitenti ; mollifica cor meum durum,

& lapideum tud potenti , & facratiffimá un-

fe-

jf«

J,

&ione; & fac me coràm te hoftiam vivam

Ifll

per iglnem charitatis, & compundtionis.

ij

(*

Devota meditatio $. Franci[ci Sa-

f

lefüi pro elictendo acdu contrittonis.

iil«

d

-

Introd. p. 1. c. 16.

jl*

V. Quandó comparebis coràm tuo Patre

Y««

lii

fpirituali ( dicit hic S. Pater ) imaginarete con-

';llD!tf

ftitutum in monte Calvariz fuüb pedibus Chri-

fti Salvatoris crucifixi, toto corpore ftillantis

[

116

pretiofiffinum Ífanguinem ad abluendas tuas

d

iniquitates: quia cetiamfi lavacrum paenitentize

non [it proprie Sanguis Chrifti, eft tamen me«

d

ritum

ag nl

356 Devota Meditatio S. Francifci Sulefii

Tnii

tum illius fanguinis pro nobis profufi qui

quoàd animam panitentes in confeffionali

nis

riti

conftitutos abluit,

Bene igitur rcfera cor,

& aperi conícientiam tuam , ut exire 'va«

tgns

leant peccata per finceram confeffionem; quia

li

Ti |

juxtà menfuram peccatorum eruéctantium cx

m

corde tuo , intrabit meritum facratiffimi fan-

guinis Chrifti Salvatoris, ut coclefti te repleat

Q

Oi

benedictione.

Sapius fac fequentem conte-

f

ftationem , que fervire poterit pro conclu-

dendo omni vero a&tu contritionis ( proüt

j

ia

profequitur fan&us hic Pater ),Ego infrafcrip-

tus, pofitus in prafentiá eterni DEI, confide-

rans immeníam Divinz fuz Bonitatis miferi-

tibi

cordiam erga me indigniffimam, & peffimam

Ornr

$i

creaturam, quam ille creavit ex nihilo, confer-

vavit, & tantis beneficiis cumulavit; fed fu-

D

per omnia confiderans iftam incomprehenfibi-

Ingi

Qum

lem benignitatem & clementiam, quà optimus

DEUS me tàm benigné toleravit in meis ini-

T

quitatibus, infpirationibus fuis me tàm amica-

Vin

tf

biliter dignatus eft, & tam pátienter meami

emendationem expectavit usqué ad prafens

Qf

tempus ; Pariter confiderans à die recepti S.

Baptismi , per quem DEO confecratus fum,

me toties foedifragum exftitiffe contrà fa&tam

meo nomine proieffionem; me toties profa-

Ine

náffe animam meam , peccando contrà Divi-

PCC.

nam fuam Majeftatem: Modó tandem agno-

Ícens meum errorem corde. & animo , fpiritu

i

proftratus ante thronum Divinc Juftitie ag-

Íif

&)

noíco, & fateor me legitimé conviéctum cri-

minis

pro eliciendo adu contritionis,

I5

a

1ninis

lefz E-I-Jmiv—irïæ&Majcüatis, & reum Paffio-

; qi

onil

nis, & mortis Chrifti JESU ; ideoqué prome-

ritum aternàm damnationem.

Se

COnVera

COf

'

"

tens me ad Thronum infinite. mifericordiz

Ejusdem zterni DEI; poft deteftatam ex to-

qui

n o

tis Viribus iniquitatem. vitz mez przterita,

humillimé rogo gratiam , veniam, & miferi-

fin-

cordiam cum firmiffimo propofito emendandi

at

n

omnia péccata mea in virtute mortis, & Paf-

fionis Ejusdem Redemptoris animz mez ; cu-

m

lfOli[

jus meritis innititur unicum fiduciz mez fun-

damentum,

1ij«

idt«

Propono , & irrevocabiter promitto me

tibi ferviturum, te amaturum, tibi nünc, & in

feti«

E

omnem aternitatem offerendo hunc in finem

man

yfete

Spiritum. meum cum omnibus facultatibus

fuis , animàm cum omnibus potentiis , cot

"1

Tilb

meum cum omnibus affectibus, corpus meum

cum omnibus fenfibus: hzc mea eft intentio,

timis

; Il

& irrevocabile animi propofitum firmiffimum,

& inviolabile, quod affirmo, & confirmo fine

mnic«

xefervatione, & exceptione aliquá in ipsá fan«

mmeaut

Giffima DEI mei prafentiá,

ræfCRS

pïi Sl

. lia Meditatio pro eliciendo

fury

acin Contritionis.

aCum

VIII. O mi DEU $! O fummum Bonum

PrOü"

ieum! O Amor crucifixe ! ego vililfimus

pir

peccator me tibi praíentem fifto plenum vi-

M

tiis & peccatis, ut me abluas lavacro pretio-

g;imu

fiffimi Sanguinis tui, Ignofce , qui es Pietas

p

& Mifcricogdia ; omnes ineas miíerias; pr&m

l VCH'

L

errim

il

3:8. Devota Meditatio $. Francifri Salof. —

fertim peccata mea cum plená deliberatione;

T

&t advertentiá commiffa,

Sciebam me inju-

&l

tiis afficere tuam Majeftatem , me malignari

fet

01

h

contra tuam bonitatem, me contem neretuant

omnipotentiam, me violare in confpe&tu tuo

QOl

Divinz legis auctoritatem ; fciebam me trade-

T

re amatorem, occidere Patrem , conculcare

101

Regem, rebellare contra DEUM, & hoc adver-

tentér intendi, & perfido opere complevi. O

lgnz

ini JESU! tu pendes pro mein cruce, & ego

ingratuste offendo? Tu profundis Sanguinem,

g]

ut emundes animam meam; & ego vix emun-

datus, iterum peccatis me commaculo? O me

crudelem! Sicciné excrucio Dominum meum?

!

O me ingratum! Sicciné ago cum illo , qui

totd

adeó me amat, & amorosé mihi aperit vifcera

&(

mifericordie fuz infinite ? Mi JESU! pani-

Et«

tet me te offendiffe, usqué ad animam meam

at

difplicet me repugnaffe SanGtiffime tux Vo-

p

luntati: Zdiferere mei D EU. fecundum magnam

Nülte

mi[ericordiam tuam.

Amplius lava me ab iniqui-

toyil

t4te mez, — Lava me mi JESU! qui pro me la-

d

vando planxifti in cruce, profufo integro la-

C

chrymarum oceano : Qu clamore valido, * la-

UDEDCTUUITU RUPT ETE

i.

ebrymis, Lava me mi JESU! qui pro me la-

E

vando ruptis venis profudifti omnem facratif-

ETO

tiüs

finum fanguinem tuum usqué ad ultimam

tnif.

Bol

'guttam.

Divino hoc fanguine tuo emunda

qqim

animam meam, ablue fordidas peccatorum la-

Tf

bes; extingue fervorem paffionum mearum,

CCür

accende in tepido corde meo Divini amoris

tm

ignem, Fac hboc mi JESU! fi non propter

t

ine;

J

pro eliciendo attu contritionis.

159

—ÀÓ

Itionty

me, qui hoc non mereor; faltem prbptcr té;

t inji«

& proptér gloriam tuam, O quandoó illuce-

jgrar

Ícet dies ille, quo placebo oculis tuis? quan«

eniart

dó illucefcet dies, quo tibi in me nihil difpli-

lu tuo

cebit? quandó tibi dabo guftum & fatisfactio-

tad

nem in omnibus? Ah! quandó glacebo Dotti«

lcare

no in terrá viventium ?

atl

v 0

lnita ad DEUM 7acula ad mi-

& «

fericordiam impetrandam,

tinctty

if«

ex Pharet. Divini amoris Joan.

Jufti Landfpergii.

0 me

euir .

IX. Heu! DEUS meus, & Pater miferi-

) qm

€ordiarum , ut quid toties te offendi Patrem

viet
