Sed tu anté mortem peccata confiteberis:. fu-

"n dlcs IIW

das

oqué nunquid fecit confeffionem publi-

, d

cam

c;u

Peccayi tradens. fanguinem . jufium.

At tu

0: Sed

rlbunal n

vux J

fatisfac;cs, etiam aliena bona reftituend

nuns

Ug

58

;

Prima diei Differtatio Jpiritualit

MPUR

nunquid & Judas—rgpclïu—lt denaxïo?,

quos ta-

glon'f j

mén reftituere non erat obligatus? etulit tri-

aditt

ginta argenteos.. Attamén his omnibus non ob-

hi, C

ftantibus, & poenitens, & confeffus, damnatus

Julta

abiit in locum .füuum tormentorum inferna-

QIOM,

lium.

(s m.

Quid dices de Antiocho, crudeliffimo per-

t ddid

fecutore Populi electi, & impio profanatore

XtC m

D

San&tuarii? non mortuus eft improvisó , imó

diuturná infirmitate confamptus, diu pravidit

Til

ultimum vitz terminum,

Agnovit quoqué,

&Chrym

& confeffus eft fnam impietatem , reumque fe

Plangcb:

patienter fübmifit feveris Divinz Juftitiz affli-

Dtopone

€lationibus,

Cupit ad agnitionem [ui veuire Di«

(tf| om

vind admonitus plag4.

Quos porró a&us pae-

liita uU

nitentiz, & pietatis delictis fuis contrarios

ton hjc

non exercuit? captivam afflixerat fuo fub ju-

n'mdiq

go Regiam Civitatem Hierofolymam : n

Qu

optat liberam veddere,

Igne ferroque extermi-

(iUäm |

nare nifus erat fideles,

illos morti pefsim adju-

(þ: Q

dicando, & fepulturá privando : Nume aquales

bl Dtopn

,

"Atbenienfibus fe fadurum pollicebatur. — Barbarus

um

prado ípoliaverat Templum Domini, DEO

Wt U

viétimas fubtraxerat , füoque furori vi&timas

mOIiVum

immolárat Sacerdotes: Sed nünc jurató pro-

Dotueris

mittebat: Optimis donis ormaturum , &* pertinen-

llfäcir 1

tes ad facrificia fumptus de vedditibus fuis praflitu-

TUnm.

POnites

Tanquàm fuperftitiofam damnaverat ve-

l'eræ, Ó

ram fidem, & Fidei hujus Au&tori bellum in-

frunig

dixerat DEO : Nunc veró vota ingeminabat

j Nunc

eandem amplectendi Religionem , & totum

l

d

b Qu di

peragrandi mundum , pro propalandá DEI

m o

glo-

It

De gravitate peccati mortalis.

$9

—

QUS t

glorià in clangore tubz, quo priüs clafficum

Ratilitt-

adversüs illam infonucrat; Er $adaum fe futu-

ys non o«

rüm, C omnem locum terra perambulaturum , &

Pradicaturum DDEI. Poteflatem.

Potuitné Rex

, dampats

n anferme

corond, & fceptro conípicuus, & infuper infi-

delis majora poenitudinis figna dare? poterat-

iffrmo t*

né deli&tis fuis magis proportionatam propo-

nere emendationem ? Aures nihilominus Di-

vofanatot

vine obfurduerant, nec Divinz Mifericordiz

)ViSöy lmö

vifcera ad tot , tantaque promiffa, & amaras

j pravi :

lachrymas commovebantur.

Mifer orabat,

t Quoqi

plangebat , poenitebat, peccata confitebatur,

eumque *

flirzg at

proponebat , prommittebat, & nihilominüs

cum omni ifthoc conatu infelici morte inte-

vt D*

Orabat att-

riit, eternis cruciatibus addictus.

as p

tem bic fceleftus Dominum à quo non effet Mife-

conttatio

ricordiam confecuturus,

füo fbj

Quid nos ad ifta? quid aliud dicemus,

a : M

quàm quód pcenitentia illius tantum fuerit fi-

u CX[CTW'

&ka, ex timore mortis, non amore fummi Bo-

diinde

ni prognata ; & lachryme quas fundebat, ac

Nïmg d(]le

gemitus, non effe&tus gratiz. fuerint , fed na-

, Bubur

turz; proindequé nullum in fe continentes

minia D,E

motivum füpernaturale, nec vitam illi mereri

ori Vi

potuerint eternam.

Adeó ( mi Lector ) non

u *

fufficit przvidere mortem, & habere tempus

y tt*

ponitentiz, fed neceffarius infuper eft Spiritus

fs M n

vere, & füpernaturalis poenitentig abfoluté,

[ sre

& unicé dependens à DEO.

pelun!*

de: nunquid ti-

Nunc fifte hic; & perpen

gC

qino

bi, qui differs emendationem de die in diem,

ij [()W[r

15

idem contingere poteft, quod contigit Antio-

glndi

pi

cnot

p

65

;

— —

Prima diei Differtatio jþäritu;zlis.

—

cho? nunquid DEUS etiam te expectare po-

Dirinis

terit usque ad certum nümerum peccatorum ;

D

li x

& tünc primum à fe derelictum permittere,

ut cadas in fenfum reprobum? Patientia DEI

Mpare.

certa men[ura ef : ait Origines in Epift, adRom.

titüque

de praparat.

Evang. lib. 8. Er Eufebius:

mimm ]

IDEUS expettat. aliquem usque ad certum numerum

m anj

peccatorum, & poffea deferit. — Cap. 2. fent. lib.2.

Gtt qu

cáp. 15.

Adhüc gravius S. Ifidorus: Ingemif-

AU a

cendum eft. jugiter, & poflpofità fecuritate timen-

Af ar

dumn,n? DEI fecreto, ac jufto judicio deferatur bo-

Wl

mos C perdendus in poteflate demonum velinquatur.

r Ff

Eheu! quis non contreimifcat? unicuique à

&düm

DEO certus peccatorum fuorum prazfixus eft

I?W'"ifvez

numerus, ultrà quem efficacis mifericordiz fuz

* Dgj j

effe£tusfe non extendent; & qualis quantusque

P "dïndus

terminus fit ifte, nos penitus latet.

Quis fcit

AYU o

utrüm non peccatum illud primum, quod poft

W t

tot relapfus comimittere audes fit ultimum; &

dite

confequenter limes tibi finalis, quem ultimó

llnif, Ye]

transgreffus , à DEO quantocyuüs ut derelin-

quari;, decretum fit? Quis fcit, utrüm non poft

WCC hc [j

proximum peccatum, quod tanto adjicies ini-

Rtler]

quitatum tuarum cumulo , Divina Nemefis re-

Wtfgy

penteé tibi fit abruptura vitam, vel fubtractura

gratiam fuam efficacem , fine quá, non dicam

T bt

néceífarió, fed tamen infallibiliter damnabe-

p

h

ris? Quis fcit ? quis fcir ? Et tu rationabili

Kf

ts

hoc, ac nimis probabili metu necdüm abfter-

lr

"

ritus peccabis de novo? Attende tibi! DEUS

ij lPatio

cum furdis fubinde & Ipfe incipit furdefcere,

nec amplius eorüm exaudit preces, qui .fuis

æf& num ]

Di-

D

De gravitate peccati mortalis*:

63

Vili

vt pe

Divinis Infpirationihus aures non przbucre,

:ccatonu

Sapé DEUS dereli&tus derelinquit, fapé & re-

permitzem

pulfus repellit; Poteft DEUS absque injuriá tibi

titia DÀ

negare fui meré gratiofi efficaciam auxilii; me-

ift adan

ritoqué negat illis, qui fzpius ad peccati vo-

mitum revertuntur.

t Eufeis

uomodó ergó tantà

TET

cum animi tranquilitate pergis DEUM provo-

nl

care, quáfi non à DEO,fed à teipfo dependeret

falus tua?. quafi pro omni tempore in folo tuo

ys: t

jtatt t

ftaret arbitrio dignam agere poenitentiam2

T

necdum intelligis mifer? DDEUS expectat usque

ad certum mumerum. peccatorum , & poflea deferit,

yalinqt.

nícuiq !

Necdum apprehendis veritatem. predictam:

Angemifcendum efl, & poflpofità fecuritate lugendum,

valixus e

ordi

né DEI fecretos ac jufto $udicio deferatur bomo, &

; quantust!

perdendus..in poteflate. demonum. velinquatur ?. Si

ervus quispiam fidelis, de noCte pulfans ad ja-

, QU

nuam tuam, & non admiífus, ingreffu fimul

dn,quodPW

& diverforio excluderetur; poterit eíffe, ut

.

vlrirmum

uná, vel alterá vice ad januam tuam reverta-

uem u

W i

l

tur, & admitti roget; at veró tertiá vel quartá

vice fic exclufus meritó fibi de alio provide-

n

i I

ret hero benigniori, & magis difcreto. Drus

ad]m

per fuas Infpirariones plus quàm centenis vi«

; Nv

(s

"ii

cibus pulfavit ad januam cordis tui, & hodie-

d

ub

dh

dum perfiftit pulfando : Ego ffo ad offium ,

làs n

li

pulfo. Ettu majore, quam quá mancipio tuo

; dl

id faceres , inurbanitate tuum femper repellis

[

;1[10"1 ,

DEUM ; non pertimiefcens , né & Ipfe juftá

n

iccdü

m

indignatione commotus aliquandó tibi quo-

jc tlD!

qué dorfum obvertat, & omnem :tui curam

p

pi

lr»

&ternüm abjiciat,

O ftulte peccator ! quales

&

«

j

62

p

Prima diei Differtatio firitnalis

he tu& ratiocinadones? Credisnà DEUM

QUQ

adeó tuo indigere fervitio , ut fine te agere

bv

[deri

quod vult, non poffit ? Putasne cotlo animz

Pre ?

vVlve.

aut DEI Beatitu-

(und.

tuz jacturam adeó dol

dinem proptereà fore imperfectam? te perdi-

ubet

as Yic

to, nihil deperdit Divina Omnipotentia. To-

tum.effe tuum refpectu totius Univerfi. nihi-

i conf

lum eft; totum veró Univerfum refpectu DEI

Yi dam

eft minus nihilo.

Nihilominüs fupremus hic

Til

€oeli terreque Dominus, pariter & amantiffimus

d&

Pater te ad paternos amplexus invitat , te pa-

dorfüm

tienter expectat non promeritum , fed fummé

g

torts jn

indigum , non pro fuo emolumento, fed pro

fuà immensá Benignitate.

Huic tu ingrate

Bu to

amabiliffimo Patris affc&ui rependis injurias f

a

odium pro dile&ione ? audi ergó ex iplius-

met ore, quem exitum fit fortitura tam barba-

raingratitudo: Quia vocavi, C renuiflis, extendi

manum meam , & non fuit. qui. apiceret : de]pexi-

ffis omue confilium meum, C increpationes meas nt-

glexiflis: ego. quoqu? in. intevitu veftro ridebo ,

fabfaunabo, cum vobis id, quod timebatis, advenerit s

um irruerit vepentina calamitas , C* interitus quaft

zempe[flas. ingruerit.

PPOV.oC us

Usquequó

(vult dicere ) inftar parvulorum diligitis vani-

tatem, & mundi hujus crepundia? quamdiü a-

verfando fcientiam falutis, veftram promove-

bitis eternam perditionem? aquiefcite tandém

aliquando paterne correctioni mez , & con-

vertimini ad me Dominum DEUM veftrum,

qui nünc effundo Spiritum meum fuper vos, &

loquor vobis verba vite &terng, Secus ego

quo-

«

-—

If

De gravitare peccati mortalis,

6j

DEUM

quoqué in interitu veftro ridebo, & fubfanna.

tt agcrc

bo vos de malis veftris, que timuiftis quidem,

]o anim

fed evitare fuo tempore nequaquàm ftuduiftis,

[ Beatitte

Quandó repentina calamitas capiti veftro in-

cumbet turbinis inftàr tempeftuofi, inter extre-

tepeid

i, To«

mas vicinz mortis anguftias , horrendas ma-

erfi niti

le confcientiz tribulationes, & pericula infer-

u DH

ni clamabitis ad me, fed ego non exaudiam;

remus Ut

fupplices mihi ingeminabitis vota, & preces,

fed & has juftá cüm indignatione rejiciam ;

antiflim

t tep

dorfum vobis obvertam, recedam, ut queren-

tes me non inveniatis,

Hzc vobis, O pecca-

d f

fed p

tores impoenitentes! DEU $, cujus verba fin-

u ingfäæ

gula totidem funt tremenda fulmina, que vos

ad veram ponitendi folicitudinem fas

; hx'wü.äï j

ex pIl

ciunt expergiíci.

Qui babet. aures

audiendi audiat,

tam baräa;

j[i;

; M

.

"Z

ZNSEN

N]

d

.

£

W

UT A þy—»

e

yi t

Q

NN

N

, ////

]

jrilhs

I

AL N

u

:

f

——

-

——

j

AIT

a

N A

£R

SS

9

s?

7

N

t

N

z H—J

j

A

9

(

jgis t

(

2

/uä'ä.

W

)

U

[l

N

Jj ,3"

[

N

£

prorm

It

t

p

[ydi

r

yon

PCI

a

E 2

N

SE-

j

"Diei fecunda. ;äldeditatio I.

OE

iU

II

æäæ

TET du

feate

qum

SECUNDA. DIES.

fe h

MEDITATIO I

tntul

iE

Gravitas peccati mortalis defümi-

pri&i I

Ts

tur ab ztternitate poenarum, & ex

O

aliis ejusdem . effectibus.

brisin

Abit ex vobis cum ardoribus

debir ]

Qgis babit

fempiternis? Yfa. 33.

Pt on

I. Serió confidera ( O Anima ) annos

Tare N

qttd d

&ternos: quid aliud cogites, nifi de

C W

P

6 zternitate? Iftud pro te, que aterna

QGto n

€s, non tantüm eft precipuum, fed unicum ne-

B

gotium; refpectu cujus omnia alia, etiamfi tra-

tes (0

&tent de Monarchiis, non funt negotia, fed jo-

Gtum

ci, & nugz pueriles.

Akternitas tua numerus

Doteft

eft fine numero temporis infiniti ; qui fem-

quim

per pertranfit , & femper reflat.

)uantumcun-

quéaugetur illud,quod tranfit; femper remanet

futurum integrum, immenfum, interminabi-

li p

le.

Mille anni, mille fxcula, totque milliones

annorum & fzxculorum, quot funt ftelle in coc-

lo; quot arene grana, & aquz gutta in toto

B nor

Oceano fimul fumptz; nec funt decima , nec

lam H

centefima, nec millefima pars eternitatis: quia

finitum, etfi maximum , nullam proportionem

Y0n (;

habet ad infinitum.

O immenfa zternitas!

Püci

a[l(!ab

vel te non credit, vel t€ non cogitat, qui pec-

€at mortaliter.

II. Con«

Nt s

Grav: pecc: movt: defun: ab atern: pon: — 6g

IL Confidera: peccato mortali parata cí-

€ aterna tormenta.

Et hoc tàm verum eft,

qnàm verus eft aliquis ex articulis fidei. Dzus

ES

Ízpé hoc teftatur, & nominat Zgzem aternun,

combuflionem aternam, fupplicium aternum. Quod

;

a S. Ecclefid femper intellectum fuit in pro-

Jefam:

priá fignificatione, id eft: quód duraturus fit

ignis infernalis femper, fine termino, fine fine,

,X U

Oculus ille lafcivus, horrendis obvolutus tene-

bris,in omnem zternitatem nec minimum vi-

glurit

debit lucis radiumn. |Gulofi; rabidá fiti agitatis

per omnem zternitatem nec ftillam aquz fpe-

rare poterunt pro refrigerio. AMomentaueum

à ) annot

quod deletat, aternum quod cruciat,

Et omnis

5 mh dC

hac poena ftatuta eft etiam pro uno folo pec-

ap at

cato mortali,

gicm I*

IIL. ODEUS! fiper ignisviolentiam mon-

«t*

tes commoyeri poffunt; quàm durum erit pec-

Yil k iO-

catum , quod igne infernali confummi non

" numïmi

poteft ?^ Peftis calore ignis brevi diffipatur ;

, qii K*

quàm peftiferum erit peccatum, quod igne -

;antum(""'

terno nunquàm purgatur !

r at

yermind

Non parcet oculus veus,&g non mifere-

bor.

Ezech. s.

e ml

zi

P. II, Confidera: eternam poenam infli-

g i

00

£i non poffe, nifi »ternus quoqué fit is, qui il-

f

DEULS

n

lam immittit, & qui illam patitur,

non folum eft Judex, fed executor hujus fup-

j qi

otliORf

|

plicii; & per omnem zternitatem brachio in-

?

D

fatigabili omnipotentiz fuz flagellar, & fulmi-

r

natdamnatos, Ignisille ex naturá fuá non cft

1 qui r

ters

j, 0v

E 3

[

66

Diei fecunda.. Meditatio T.

a-

ltmei

aternus, & aliquandó extinqueretur; fed DEUS

afflatu. furoris fui perpetuó illum reaccendit.

[7397

ttnebr.

Reproborum corpora.de fe non funt immor-

talia, & confumerentur ab illo ardore inferna«

tognit

li; fed DEUS per aternum miraculum illa

Ti

confervat, ficqué fine morte moriuntur femper.

O magne DEUS! ergoné per omnem aterni-

h

tatem non moveberis commiferatione tanta-

[irs;

rum anguftiarum? Tu, qui Pater es, qui ab

zterno amafti hanc animam, qui illam creafti

Cofno

Ui g

ex nihilo, qui redemifti fanguine tuo, qui es

ipfa Bonitas, & mifericordia ; nunquàm mo-

fxuld

hus

veberis ad mifericordiam? fed de fulminante

tits,ho

dextrá tud aternüm perfeverabit animz hujus

d ttn

exterminium? O Infinita DEI indignatio can«

us n

trà peccatum mortale! O veré enormis pece

cati exceffus! qui DEUM implacabilem reddit

abfo

i

E

adversüs peccatorem,

;

At

II. Confidera: his omnibus enarratis, pec«

catum non puniri cüm omni rigore; quia

Vl[a Vc

exdam

etiam in infernali carcere Juftitie , locus eft

Cyer

Divinz clementie: DEUSpunit infrà condignum.

Punitur igitur peccatum aternis poenis; &

Ti pto

hzc ipfa eft mifericordia , quia in rigore TJufti-

tie mereretur magis puniri, Va mihi! & ego

ioty

poft tot, & tàm gravia peccata non magis fcf

(Qa

lifern

riam ago pceenitentiam f

HL O Dulcifimum cor Divinum ! quod

Doltas

li

uet

ob peecata mortalia amaritudine repletum, a-

dio habes ab aeterno à te amatas, & fanguine

lls p

tuo redemptas animas.

Tu vera fchola es ad

t(]l'mer

O as

fOnfep,

cognofcendam enormitatem peccati.

tcrnf:

. Gay: pecce: mort: defum: ab &tevn: peu: — 67

:

terne rerum cognitor! fine tuo lumine delida

quis intelligit? Pfal.38. Mi JESU ! illumina

eaccendit

tenebras meas, & fac, ut in me oriatur fol vere

t limmore

e inferme

cognitionis 4 montibus atermis, Pfal.75.

lum i

Ducunt in bonis dies fa0s

,£9 in punito

I fcmpty.

ad inferna defcendunt, — Job. 21.-

m arerte

P. HI. Confidera: caufam, cur tàm proni

yne tant

fimus ad peccandum , unicam effe; quia non

$5 ul ?

cognofcimus, quàm propinquum nobis fit ini-

um crcafti

tium aternitatis noftrz.

Vivimus fub aperto

05 quiei

fepulchro , & hiante inferno ; cafus unicus,

um mo

unius guttz: defluxio , maligna. a&ris intempe-

minantt

ries, hodierná adhüc die transferre nos poteft

o huj

Cer-

de temporali hác. vità ad aternitatem.

tus non es,an non hác horá,imó an non prius

mutio o

onmis p*

abfolvas vitam; quàm lectionem hujus folii.

ilem r

Et tu in tàm gravibus periculis potes vivere

letus, & immeríus deliciis? Bené attende;

a?

e

vita volat, aternitas imminet: Urget azernitasy

M

yre; v

exclamabat magnus quidam fervus DEL, ut te

.. [pqs t

convertas ad Dominum , ut prompté exequa-

[Md[ [

n

ris propofita tua, ut follicité opereris falutem

DN

tuam: urgetaternitas. Il. Confidera ; quäm

(4 [h'

]u

Igof

prompté damnatus, fi poffideret thefauros &

j

j

Regna, omnibus fe fpoliaret, ad evadendas

j nf j

inferni poenas; quanto gaudio acceptaret im-

pofitas fibi difciplinas usqué ad offa, jejunia in

miup

g

felle & aceto, rigidiffimas Pachomii & Hilario-

j

aumæ L

nis peenitentias ; fi, ut liberaretur ab a&ternis

tormentis , fpes foret. . Hinc perpende quàm

( ngmf

[^]

dentig Chrifüanz ; né in

choh

0 ]

confcntgncum fit Pru

B 4

tàm

l

!Cf.w

68

Diei fectnda, Meditatio 1.

Ó ——

ss

C

tàm extremam prolabaris miferiam ;

exiguam

V.R

modoó adverfitatum illarum partem in te fu.

moriatur

fcipere, quas omnes, prolapfus in zternam mi.

fus n6 ;

feriam, libenter fuftinere velles; (i ex ed denuó

fmandar

liberari poffes,

Peccatum mortale ignem me-

ors D

retur aternum; nüm nimis operofum erit com-

mutare hunc in laborem, & fatisfactionem

momentancam? peccatum mortale meretur

DI

aternam privationem lucis, vite, cocli, DEI,

ac omnium bonorum.

Nunquid confultius

€rit privare te, ad mala hec evitanda momen-

tanea quádam voluptate ? Si aliquá tui curá

li

ig j

tangeris ( O Anima) hzc bene confidera,

Si

o

non amififti fidem , immortalem facito inimi-

citiam cum peccato morcrali.

III. Age paes

Tvanf ,

nitentiam in tempore; modó propone, per

folida zternitatis Principia firma pone fundas

menta vitz innocentis, & pete à DEO per vi«

T

fcera mifericordi fuz gratiam; quá cum Pro«

! by

pheta peenitente aznos aternos in mente babeas.,

dfntlmm

igis h

Principia Spiritualia, g Propofita.

[ BN

ADSIN

L Momentaneum eft quod delcétat, ater«

fit,

num quod cruciat.

D g

II. Peccati mortalis peena finem non has

lr Qxh

bet, peccati proin malitia eft infinita,

æ[tma

III. Infinita Bonitas in omnem azternitatem

ht

implacabilis ,. fortiffimum argumentum eft

Wüttla

enormitatis peccati.

IV. Intolerabilior, & gravior erit inferni

lM

il

porna, etiam per unicum momentum ; quàm

0.

€entum ann

orum penitentia in mundo.

R

t

V. Revi«

!

'

Gray: peces moyt: de[fum: ab atevm: pan: 69

j exiguan

- V. Revivifcat igitur in corde meo JESUS;

n te li

morlatur peccatum , vivam inimicus mei ip-

ternam ml

fius, né zternüm vivam inimicus D E I.

Ad

x ei denti

firmandam meam conftantiam utar clavo Ti-

ignenum.

moris Domini: jaflitia tua in ateruum.

n erit COl«

sfationer

EUA ROL SURRIE RUA RUE RUE RUA ROR

e metent

DIEI SECUNDZJE.

confültis

MEDITATIO IL..

3 frioIme

Alie Reflexiones /Eternitatis ín

4 tui C

der. 3

ito itiftl

ordine ad peccatum mortale.

, Meye

Tranfierunt omnia illatanquam umbra

à

p ,

Sap. 4

yone nini

L Confidera: Si pro aternis voluptati«

yEO t

yi um

À. » bus te exponeres aternis poenis, imprue

dentiffimam fore ele&tionem,

Natura enim

gt hts

magis horret dolorem, quàm affe&tet volupta-

ml)a jf

tem.

Nec ullus homo ratione przditusrepe-

rietur, qui fibi comparet delicias unius horg

db g

$i igi-

pro gravibus tormentis unius horz,

tur ex hypothefi ftulta foret electio. acceptare

m g

&terna gaudia cum pacto perferendi aternos

If2

cruciatus ; quàm incomparabiliter major erit

gt

ftultitia illius; qui pro momentaneá volupta-

n *

te feligit aterna, & atrociffina tormenta?

II. Mille anni quafi moimentum funt coràm

gl

DEO. Mille fzcula funt quafi punctum refpe-

"n j qi

£tu aternitatis ; & refpectu. mille fzculorum

jdo- .

Yl-

E $

y M

79

Diei fecunda.. Meditatio II

f

vita nofira quaft hora eft, ipfequé horz totius

ET.

vitz noftre funt brcviffimz , ac fugaciffimz,

Qinima

Ideó Spiritás fancti teftimonio latitia peccá-

qimagi

toris eft ad inftar puncti ; id cft indivifibilis,

hi qia f

non habens partes; tota fimul fumpta; tota fi-

bu, &

mul perditur,

Quid ad hec dicis? Anima

i, |

r

mifella! an in te Fides magis deficit? an po-

Qfint; q

tius ratio? tu pro umbrá voluptuosá, quz ad-

fimm,

venit, & prztcrit in momento; deliberaté cli-

maa fünt

£isaterna, & atrociffima tormenta? III. O

& oftei

mi JESU! fac me cognofcere hanc tanti mo-

. Rr

V rever

menti veritatem

)

o

tanquam Sol juftitiz dif-

vt mod

fipa tenebras errorum meorum: 2oce me fe-

parare pretiofum à vili.

Jerem. 15.

Iia, Dd

SQ er

ng «W n

Qua videntur tempor lia [unt , que non

Termtar

videntur , aterna,

Cor.2.

€ns [ol

P. II. Confidera; quod homo tàm pronus

IIf

fit ad peccandum, à potiori provenire ex prz«

ium, il

fentiá obje&torum temporalium ; düm non ità

Vcitos t

movetur à bono, vel malo majori, & magis

Cmper [

durante, quantüm movetur ab obje&to fibi ma-

£is vicino, & praíenti. Efau fame adactus

t f

Wditoy

pro vili, & ruftico cibo renunciavit Primoge-

Quj m

niturz , & Juri Hareditario : Jonathas lan-

Vnpor

quens, & Sitibundus guftavit modicam mellis

Yns

guttulam ; & fe fententim mortis fubjecit,

Per horum ftultitiam , & lamenta inconfola-

n €

bilia, quz poft agnitum erroreni fuum emife-

runt, Spiritus fan&£tus exprimitcoecitatem, &

P

f*fultitiam peccatoris: Pulului mellis guflavis

;

ht

€' ecce miorior, 1, Reg. 14.

WW ]

AT. 5d

[

Alia Reflex: FEtern: inord: ad pecct mort: 7Y —

H&ræ tor

II. Àd tollendum hunc errorem, perpende

fagadim:

O Anima! profundá confideratione, te quo-

titià pttt

qué magis aftimare bona hac, & timere ma-

ndiribs

la, quia funt prafentia ; minus veró aftimare

pra totzh

bona, & timere mala alterius vitz , quia funt

i? Ani

futura,

Sed dicito: quid continget, quandó

d a

omne, quod prafens eft, tranfibit; & quod

.5-2, que r

uturum , erit przfens? modó Bona hac , &

liberattd

mala funt prafentia, fed ad tempus modicum,

32 TL 0

& pofteà tranfibunt, nec per totam zternita-

: tanti t

tem revertentur.

Bona veró, & mala alterius

vitz modó (unt futura, fed brevi erunt prafen-

ufitie

Jore fft J

tia, nec per omnem aternitatem difperibunt.

Si ergó rerum prafentia adeó te movet, ma-

gis te movere debet id, quod per omnem a-

f,qui n

ternitatem eft prafens , quam quod eft pra-

1

"

fens folummodó per tempus breviffimum.

oramprun

IIL. Divinum ( O Anima! ) implora auxi-

mire ao

lium, illoque confortata abjice velamen, quod

din i

oculos tuos obtenebrat.

JEternitatem, qua

)l'is & 11'118)5

femper eft prafens, ut talem agnofce; non ut

ii

mere futuram.

Confidera prateritum quafi

äeäo Í

perditum, prafens quafi prateritum, futurum

rl Pfimolgf'

quafiprafens, Sic jufté vives, digne eftimabis

ais ?

temporaneum, & aternum ;: Ef memovando no«

ol

Eccl. 2.

icam

(

viffana tua, in ateruim non peccabis.

us

Non eff volentis , neque currentis , [ed

1 ".CUDIO i

mifeventis eff DEI.. Rom, 9.

fuim u

2

P. IIL. Confidera: peccatum mortale oc.

vl

v

cidere animam morte eternd ex naturá fud,

quii g:zf:,da

aneat virtus , nec facultag

ià ut in ill.e? necrem

reiure

[

72

Diei fecunda.. Meditatio IT.

rAHlf f

IIl À

rcfurgendi; nifi DEUS animam praveniat, &

pramoveat gratià fuá; que gratia eft gratis

ncam h

Ti negt

data, & DEUS hanc negare poteft absque in-

lone t

juri, & inverfione foliti tenoris, & rerum or-

dinis. Quilibet poteft occidere feipfum , fed

mu, Ci

fMititti,

ut iterum refufciterur ad vitam, opus eft Di-

vinz Omnipotentiz miraculo.

Quilibet po-

tbl d

teft incurrere Divinam offenfam, fed nifi Drus

r

offenfus prids offerat fuam gratiam , omnes

naturz vires ad abolendam offenfam non fuf-

ll PW

ficiunt,

tetmim,

Ideoqué perpetrato peccato mortali

.peccator deputatus jam eft: Jnrer mortuos fem-

ll Tà

»

Yitibusre

piternos.

"Ehrén,.3.

fioftug ]

IL. Confidera; quod poft ad miffum pec-

catum zterna perditio ( fecundüm prafentem

W ;

Juftitiam ) fit certa , peccati veró condonatio

tio d

fit dubia,& dependensabalio; id etàDEO of-

W.

fenío, & inimico,

Idcircó SS. Propheta ad-

Quàm re

V. $

hortantur peccatorem. ad poenitentiam, ad je-

junia, ad flagra, ad planctus, non tamén pro-

Ttttitas

mittunt veniam; fed dicunt: DEUS eft mife-

VL R

SIS j

xicors, forté movebitur ad veniam? Quis [cit,

fi convertatur , C ignofcat. Dan.4. O quàm

WCtum

potens hoc frznum erit! fi in peccandi peri-

culo conftitutus recogites: lapfus ifte eft fata-

Dgg

lis,hoc peccatum incurrere me facit eternam

damnationem , quid facio? forté ifte eft ulti-

mus Divinz Bonitatis mihi przfixus terminus?

forté hoc peccato admiffo DEUS mihi fübtra-

het gratiam fuam efficacem pro femper? tan-

to periculo non exponerem viram meam tem-

poralem, & exponam aternam? hac confide-

ra, hec recogita,

I JEter-

y

lia Reflex: JEternzín ovd: ad pecc:þm,art: 7?

[

M

aeniat, (

III. J£terne DEUS! illumina me , ut cog-

noícam hoc imagni momenti , & aternitatis

d gra;is

: absqei

mez negotium; nec permitte, ut cum offen-

fione tuá procurem aternam meam perditio-

z TCfutm O

ipfun,

nem. Circà prateritum : Zgnoramtias meas mà

qemineris, Pf, 24.

circà futurum: Da mibi in«

Jpus di Di-

L

tellekum &v vivam., PÍ. x18.

ulb p

d nlfl D

Principia Spiritualia, eg. Propofita.

TOR

I. Peccatum mortale infert animg mortem

m non l

saternam.

p

3to rüont

II. Tàm impoffibile eft peccatori propriis

yitios f

viribus redire ad gratiam, quàm impoffibile eft

wfum pe

mortuo propriis viribus refurgere ad vitam.

III. A DEO, peccatori infenfo, & advería-

.radentt

rio dependet tota peccatoris falus.

condonti

IV. Res temporales reputande funt tan-

frDRO d*

quam res, quz jam prateriit,

To ht

d

V. Siid,quod prefens cft, nos movet; a-

Aff

D

jl

ternitas femper prafens eft.

j tumenp

VI. Revivifcat igitur in corde meo JE-

$d m

J

SUS; vivat aternüm,

JEternüm moriatur

] Q

rin

peccatum , quod animz infert mortem ater-

og

nam; millies mori praftat , quàm offendere

:'ccandi W

DEUM.

Quia , Qui faciunt peccatum,

ie t

bofles [unt anima fua.

L

(It ZICFW'

Job. 12.

jfe d

j terminuïf

UC UOE AU

ii

396

p

:mpef-;

8

j

eun

ia

DIEI

jr, 4

74

i)ie.i fecinda. Meditatio II -

—

Ti

AE ERE RRR OHASS CH ROR

Tentut.

cedere a

tf

DIEI SECUNDZ/E.

ieomm

MEDITATIO III.

dttibay

t

plis al

Ruina Angelorum proveniens à

i.

peccato mortali.

Qogiti

Draco projettus off in terramy E9 Zin-

In tnty

geli ejus cum eo.

Apoc. 12.

fetm j

bieela

I. Confidera dignitatem Angelicænäturæ,

ul p

P.

humanálonge fuperiorem; Spiritus puriffi-

fryit,

mos, omnis materim expertes , intellectu fu-

nl

blimes, quorum unus majorem continet per«

hotum

fectionem , quàm totum Univerfum vifibile,

Decean

Refpectu horum mundi fapientes funt rudesin-

irilus

fantes , & magni Principes fordidi vermes.

abym (

Mulra millia horum codeftium — fpirituum

& alley

D EUM offenderant peccato fuperbiz , inte-

f g

gram denegando fubjectionem , quam debe-

bant Divinz Majefüti.

O quàm fapiens eft

UET

CU

confilium illud ! Quantà sajor es, tanto magis te

AUR nin

bumilia, & invenies gratiam apid DEUM. YI. Per-

Wt

pende: quomodó Divina Juftitia procedat in

('l.ïs K

puniendis fpiritibus tàm nobilibus,, & fubli-

mibus. Poterat punire folum luciferum tan-

Áj

quàm cáput rebellium; & tamón punire vo-

luit omnes luciferi aíffeclas.

Porterat €os ite-

b

rum redigere in nihilum , ex quo pauló anté

fitife

eduxerat ; & tamen voluit ut Íemper exifte-

tent,

Tum .

:

!

..—

Ruina Angel: proven: à peccs mort: | 7*

r

rent,ut femper paterentur. Poterat illis con-

j

cedere aliquod temporis fpatium ad poeniten-

[

eca

tiam, fed hoc quoque ipfis n

VE

vit; ftatimqué

J

à fe omninó propulfans, ad inferos de codo

deturbavit.

Quid fentis modó ? O Anima!

[[.

ergoné tàm faüblimes crearurz, quarum una

plus valet , quàm totum univerfum; propter

Tuems 1

unicum folum peccatum, non opere , fed fold

cogitatione admiffum, eternum fint damnate ?

in tanto numero, ut calum evacuatum, & in-

T

a

fernus iisdem fit repletus? O. quàm abomina-

bileeft apud DEUM vel unicum peccatum mor-

ceenanun

talé! Palatium auro, gemmisque pretiofum de-

ftruxit, có quód illud inhabitaverit hoftis in-

us puri

dl

fenfiffimus , peccatum.

Ampliffimum füper .

mune p

norum Principum Regnum , propter unicum

peccatum, totaliter exterminavit,

Angcelicos

m viüb!a

g d

fpiritus in monftra inferni, ftellas in titiones

iij v*

abyffi commutavit,

IIT. Ah! aperi oculos,

& alieno damno difce tuam . procurare falu-

; f

tem.

yio, I*

Scito DEUM hominibus.non indigere,

qui przcipitavit Angelos.

m d*

Recogita; f1 co-

; fipit?

ram infinità Diviná Majeftate totum univer-

jl

71 n

fum minus eft , quàm aquz guttula, quid tu fis

mifer? time, contremifce, profundis DEI Ju«

] a H' PH'

" cedgf J

diciis te fubinitte.

gl

"Angelis peccantibus non pepercit.

d

goPen .

unlïc L

ld

P.II. Confidera peccatum Angelicum con«

"r

p

ftitiffe in fuperbá fui elatione; ac fuiffe pris

, paul

mum, quod commiferunt, DEUS nihilomie

ju

exll&*

nus

r

76

DDiei fecunda,. Meditatio II

EL LLl

nus voluit, ut effet quoqué ultimum, unicum-

$ul

que fufficeret ad procedendum tàm . feveré ad

&

irrevocabilem etern€ damnationis fententiam.

tib f

Quamprimüm in illis apparebat hec peccati

téma]

macula , etiamfi corufcarent tanquam gemme

HQilpäpe,

in coroná, & tanquàm annulus in dextrá Di-

dingt

viná; actutüm projiciebantur, & in infernum

Tlhico

pracipitabantur.

Inferni vudentibus detrados in

[

£artavyim tradidit. erueiandos,

2 Peno

Tám

0

abominabiles DEO reddidit peccatum. 1I. Te-

ipfum examina, & vide quantas babeas iniquita-

te5, C peccata ? Angelus peccavit unicá vice,

Pl

Et tu ah!. quoties? S$zper capillos capitis, PÍ. 39.

"ttiDE]

Angelus paccavit unico temporis momento,

(ïfmpto

& hoc elapfo ampliüs non fuit toleratus &

It n

DEO; Tu quot menfibus, quot annis prolon-

npcln

gafti iniquitatem, & divinam offenfam eo ipfo

deber]

tempore; quo te cumulavit beneficiis? Ange-

füàm,

lus fe non obligavit, nec promifit non peccas

Angeli

re; tu quotiés promififti, & promi(la non fer-

&tefe

vafti altiffimo? Angelus unicá peccati fpecie

Butica

Divinam Majeftatem offendit; tu quot accu-

us p

malafti fcelera , in quot te pracipitafti pecca-

Patdbi

torum genera ? comparationes iftz, O mi JE-

Dittium

SU! Spiritus hofce damnatos permovent ad

& of

te millies blasphemandum; quià injuftum eis

TM

videtur, refpe&tu mearum iniquitatum, fe fic

]on

puniti. 1Il. Ah! concede mihi gratiam com-

qlläm (

penfandi has blasphemias , & te benedicendi

per totam vitam mcam, & per omnem futus

ram aternitatem.

Sit fnillies benedicta, O

DütR

flltn()m

DEUS! tua mifericordia, fint benedi&ta tua

San&tif-

—

Ruina Angel: proven: Àpecc: mort:

P

y nicur.

San&Guffima.Paterni Amoris vifcera; Summas

fevereat

ego, & humillimas proptereà femper agam gra-

ententian

tiàs, femper recogitabo: peccatum effe fum-

c pl

me malum ,düm propter hoc DEULS Angelis [uis

m gemm

nonpepercit: DEUM vero effeSummé Bonum,

dextra Di

dumaternz damnationi mancipando Angelos,

infermul

mihiconceffit veniam. | Quoniam bonts, quoniam

diriitr

in aternum Mifericordia ejus. Pfal.335

j Tälü

D

m IT

Ollita es D E Í Sakuatoris tui.

, ii

Ifaj. 17.

nici Yi

P.II. Confidera: Angelum peccaffe con-

ij D.

'trà DEUM Creatorem fuum,fed non contrà Re-

nomenrq»

demptorem; cum Verbum Divinum non vene-

oleraus 1

rit incarnari pro redemptione Angelorum.,

ss p

Angelus debet DEO creationem fuam , homo

m eo 1

debet DEO.& creationem, & redemptionem

jis? Af

fuam.. Angeluspro creatione DEO debet eífe

non [

Angelicum; Homo pro Incarnatione DEO de«

beteffe Divinum , quod nobiliori modo com-

f0 [

catt |

«

municatum eft homini: Ideó peccatum homi-

| qio i

Dis, propter majoremingratitudinem , incom«

V

Y

parabiliter crefcitin gravitate; & quó nobilius

f

, 011l

"

pretium eft Redemptionis, tantó major malitia

mm (4!

eft offenfa Redemptoris. $j son veniffem, &

pe

locutus. eis non fuiffem , peccatum mon. baberent,

n]u[m

at

i

Joan.15. Peccatum hominis jam erat, ante-

(

quàm cognofceret DEUM Redemptorem; fed

rar[lm

comparatum peccato poft claram cognitionem

DEI Redemptoris commiffo,quafi non mereba-

)mncmhl j

(

turnominaripeccatum. Vzillis! qui Sanguine

g

chl

Qu

DEI Rcdcmgtotis magis cruciabuntur

, quam

"

igne

M

78

Diei fecu—nqlæ Meditatio L. :

I

igne infernali per omnem aternitatem. — Spe-

cialiterperpende; quantó graviora fint pecca-

d

tacarnalia, poftquàm Verbum Caro fa&tum eft.

Moyttr:

lUA

Va mihi! fi, poftquam DEUS affumpfit corpus

humanum, illud contaminem brutiffimis volu-

tifino ;

ptatibus, — Nonné hoc effet probrum inferre

Tolens

Cntdi,

gloriznoftrz? fumus Confanguinei , & fratres

Verbi incarnati , & cognationem contrala-

Y

mus cumbeftiis? quarendo pro noftris deliciis

tum mj

brutales voluptates? Adcàm fublimem , & in-

quim[)

timam cum DEO amicitiam Angeli non funt

Dto Àne

