ïäplïs |

volueris ; extende manum.

el

hl'

af j

(

—

dj

—

A d

L

-

—

,

NU

if

7

r

m

nit

::

SSSS

:.

—

Ua

3

aW

f/-

)

m

Qt]

WE

N

--

SSNNN

—

at

a

x

k5 7

J

,;k "! *

V

n

fl

U

*

»,

Ro

——

*

97

—

I

«

Zily

u^

Ti !]

uf

T

^

1

p

x

l ]l

&lfm

n

W

ij

CoN-f

45

Sanäæ Inà ujlr:æ

It

Inc

f

CONCLUSIO

Yol

EXERCITIORUM

itdi

qui

Dz

C

GRATIA DIVINA,

que

Seu

Tiis

YO

San&e Induftriz ad aquiren.

jrio

dam per eadem opera majo-

Ti

rem gratiam.,

la

PT

Rima omnium Regula fit abhorrete

P

femper etiam à remotis peccati

bil

De ventre matris

lt

mortalis periculis.

Q

demortua fübin refecatur partus adhüc

NT

vivens; fed de vifceribus anime per

de

peccatum mortale emor:uz omnes ó-

T

perum partus ex naturá fuá adhüy boni

Q

nafcuntur mortui, & fine merito ali-

b

quo novz oratzæ.

Secunda ;

ge

& principalis Regula ad

ür

aqmrendam majorem gratiam eft Pu.

l

ritas Incentionis,

. Omnem alium fi.

nem

W

ad aquir: per ead: opera major: grat:. 453

j

nem ; & intentionem exclude ; unicé

intende, ut placeas Dzo ;ut Dsuw glo-

rifices, ut exequaris Ipfius fan&iffimam

Voluntatem in rebus omnibus , etiam

u

j

indifferencibus.

Tales exerce adtus ,

qui repugnant amori proprio ; qui pla-

cent Divine fuz Majeftati; refpue illa,

l

quz te magis alliciunt, fi DEo funt mi-

nus grata. Qui operatur ex hoc.moti«

vo: Puépropter DEU , & fine pro-

i

prio emolumento , fepius majorem

"

meretur gratiam cantando , & tripue

diando , quàm alii jejunando; & flagris

T

fe diverberando. Appendix hujus Re.

n

gulz fit Intentio uniendi omnes cogi»

PM j

rationes , verba , & opera cum illis

m

Chrifti JESU , & cum infinito merito

Yi n(

"

San&iflimz Vitae & Paffionisejus. Vi-

n

dete Dile&tiffimi, omnem paleam; ome

j1a

"

j

nem lapidem , omnem flipitem tin-

j

&um Sanguine Redemptoris ; durante

UL

4

vià ad Montem Calvariz , tranfiiffe in

gemmas , & reliquias pretiofiffimas:

J i

omnes cogitationes , && opera veftra

'lDU

aliud non funr , quàm foeenum & ftra-

uf y

diante

men coram DE;O ; fi veró me

VeOa

g

p

'

454

Sanda Induffria

veftrà Intentione illa intingatis San-

Cl

guine Redemproris , O quàm pretioís

Qn

apparebunt coràm oculis Pauis s

L

terni !

E

DI

£s

3. Frequenter elicito a&us . contrie

tionis, amoris DEI , defiderii mulfüm

[

pro Deo laborandi & patiendi. Proa-

n

id

&ionibustàm füblimibus , & extraor«

dinaiiis occafiones quidem funt rare,

Pl'æ]

&l9r

nec in noftrá poteflate ; affe&us ta-

men , & defideria dependent ex noftro

tl

arbitrio ; frequentitfimé poffunt elici ;

f

& continent meritum incomparabik.

Quidquid pretiofi continet coelum , &

$n

&

terra , tantüm non valet, quantum

valet vel unicus actus anioris DEI, &

im

(tan

perfe&tee contritionis: per hos nobilif-

fimos actus B.M, Magdalena ex maxie

Qtan

)

d

mà peccatrice

effecta eft perfeäi[ïïpïæ

Seraphina.

hpu

Qu

4- S&pius áccede ad füfcipiendum

Itf

Sacramentum SS, Evchariftize ,.&Po«

PT

nitentiz, quia fünt fontes vivi gratie ,

Dro

& canales, per quos in animam deri-

T

"vantux merita pretiofifumi Sanguinis

TU

Chti

Es

&d aquir: per ead: oþera yajor: eratz 4.g 3

I

Chrifti Salvatoris. Per SS. Sacramenta

jl

confertur charitas & gratia, non pro

ju

tenuitate noftrorum meritorum, fed ex

meritis Chrifti , & fecundüm infinitam

Yi

ejus liberalitatem ; juxtà proportio-

li

nem tamen majoris , vel minoris di-

)m l

pofitionis animarum noftrarum : quia

fidl

ardentius defiderium , & diligentior

Q

preparatio reddit corda noflra capa-

IS [41

ciora ad infufionem gratie Sacramen-

ft

£alis..

Qu

li

5. Erit quoqué pulcherrimus , & ef.

A

ficaciffimus modus aquirendi duplicem

gratiam pereundem a&tum; fi eundem

D

[

actum , feu ordinarium bonum opus af-

fumimus pro przparatione ad $S. Sa-

m

J

jl

cramenta fufcipienda, 5i jejunamus; fs

ul

oramus, fi eleémofynaselàrgimur cum

folà incentione peragendi tale bonum

hhw

epus; aliam non aquirimus gratiam,

.

j

quàm illam , quz jisdem operibus cor-

refpondet ; fivero peragimus pradi-

U

€aoperacum intentione, ut valeant

T

pro difpofitione ad fufcipienda Sacra-

[

lj

menta, per eundem a&tum duplicema-

«mml

quirimus gratiam

|o Unam ex merito

]

u

2

r

Santla Induftria.

[

eidemoperi correfpondentem; alteram

Tn

ob fufceptionem Sacramenti ; pro cu«

Id

jus difpofitione inrendebantur preefata

la

opera. ldem confequi polfumus ; fi

x

procuramus, ut confeffarius nobis tan-

lu

quàm partem poenitentice Sacramentas

u

lis injungat omnia noftra bona opera;

quae aliàs peragere confuevimus.

1i)

€. Simile lucrum affequi poffumus in

audiendá mifs: fi offerimus illud Sa-

üt

qi

ciificium Divinum cum intentione &

Q

defiderio affiftendi, & cooperandieo-

&em modo, quo offertur,& celebraturà

[

[

legitimis ejusdem Miniftris pex totum

Mundum.

Wi

0

7. Sepius excita in te fer

ventia defi-

C

deria faciendi, & patiendi ardua pro

Dzo: exoprando tibi mille corda me*

Q

1é Seraphica ad DEUIM amandum ;

totidem manus ad laborandum in ejus

'fervitio; innumerabiles quoque V?täsa

ut omnes facrificare poffis in celtimo"

nium fidei, & augmentum Divin

loriz.

Hoc Exercitium tünc erit

fru&uofum, & multarum grariarum

on podue

meritorium, fiillud, quodn

mus»

ad aquir: per ead: op?ra majär: grat: 4.;7

T

mus, peragere defideramus: illud ve*

n i

piæfm

ro , quod noftri íLatüs ratio ; & cujuslia

becofficium exigit, magná accuratione

j;/

j t

exequimur. Inviá Domini qui pedes

m

habens non ambulat , f dein pro vola-

tu alas defideret; ralis fervor, fervor

OPCIS)

J

non eft, fed mera deceptio.

Ti iP»

Denique te adhortor ( mi Le&or )

urt nunquam intermittas mane Sacrifi-

u

noy

cium cordis tui Dzo offerendum per a-

&us annoratos fol. 235. in illis contine-

i

atl

tür vircutum Theologicarum , prefer-

tim Chariratis Divinz medulla, & om.

Lt )

neillud, quod continetur eminenterin

]7[186[7

oratione Dominicá ortá ex amoroío

corde Chrifti Salvatoris, animatá ex

duf

ejusdem Divino Spiritu, & prolatà ex

f

àr

dum'

ejusdem fuaviffimo ore, torum ac-

j

curatius explicatur in pre-

di&o exercitio.

e i

vll

j

1)

y'

t

y/

muil

uz

IN-

"1

83 T fE.

0

$s

oeee

INDEX

Prime Partis Exercitiorum

!

de gravitate peccati mortalis ,

pro viá Purgativá.

D Le&orem

- fol.t

$

Regulz pro oratione mentali

R

,

egulae magis particulares , & praai-

C& pro fuccin&á hàcRecolle&ione.14

l

PRIME DIEL

"Meditatto .

De Creatione hominis, & fine per pec*

catum mortale vitiato.

2422

P s

Meditatio 14.

De damnis fpiritualibus peccati mor-

talisin vità , & morte,

E

"Meditatio II F.

De damnis

In»

gurá

peccati mortalis in vitá

38

Me-

Index Prima Dartis Exercit:

459

l

*Meditatio 1F.

;ä

bg

Oftenditur gravitas peccati. mortalis

per ponas inferni.

fol.45

Differtatio Spiritualis.

Proponitur ftatus infeliciffimus peccae

!ul

toris, &c.

lii

$?

SECUND/AE DrIEr,

fii

"Meditatie

*

j i

Gravitas peccati mortalis defumitur

[M['

ab eeternitate peenarum, &c,

92

Meditatio 1.

one

!

Alie reflexionesaternitatis in ordine

ad.peccatum mortale.

99

Mediratio 111.

Ruina Angelorum proveniens à pec.

cato mortah

406

r

i

9Meditatio 1.

Damna peccati :imrtahs in Adamo, &

Pofteris.

lmcl

1

114.

Diflertatio Spititualis.

Oftenditur peccatum mortale effe uni-

j [W

cum impedimentum ulrimi Finis

121

noftri , & omnis Boni.

J

u3

Diszi

tll

*

ïïs Tadex Psima Dartis Exercit:

3

TrzRaRrIE Dirirr

*Meditatie : [

À

Gravitas peccati mortalis apparet in

À

Paífione Chrifti Servavoris. fol 147

[u

"Meditatio: 1 1.

Demonfiratur peccati mortalis mali.

À

tia, quia eft D

X

iving Bonitaci dire&&

oppofita,

154

D

*Meditatio 111

Beclaratur peccati malitia , quia eft

ll

contrà D&uw Legislatorem , fupree

mugn Principem ; & Redemptorem.

162

l

9Meditatio IF.

E

Recapitulatio Exercitiorum praedi&to-

rum, & motivorum ad non relaben.

dum in peccatum mortale.

17e

Differtatio Sþirimalis.

N

Oftenditur unicum peccati remedium

Q

eífe Peenitentiam,

179

208

.De A&Gu Centri tionis,

Bre.

m

-

4

Index Prima Par;;s EXeYcu:

4.6t

Brevis actus contritionis quotidie eli-

ciendus.

fol. 219

Alius a&us contritionis,

221

r

A&us contritionis defümptus ex ver«

220

ïlv I'Af»"

bis Sacrze Scriptugae.

Oratio perfolvenda ad pedes crucifixi

pro obtinendá contritione.

22l

nl

jl

A!ia Oratio pro qbtimendä contritione

g

223

Devota Mediratio S. Franciíci Salefii

pro eliciendo a&u contritionis. 225

Alia Medicai

ns

id

o pro e!icieüda acu co

Áf

zritionis.

228

^

Ignita ad Dzun Jacula ad mifericor-

j

diam impetrandam ex Pharer: Div:

amoris To. Juft: Landfpergii.

230

j

Exercitium fpiriruale pra&icandum

lo

ab omni chriftiano, ad minus (emel

s

n

per diem.

335

Modus efficax eliciendi actum perfe-

&z contritionis.

R d

edldm

Plan&us peccatoris ad pedes crucifixi,

n

j

234.

n

U4

IN-

462

gäg 4 [ -

EEE GNIHEIRSEEEUM-

IND EX*

Secunde Partis Exercitio-

rum de gratiá Diviná pro

via Illuminativá.

PRIMA DiEr.

*Meditatio. £.

Declaratur Effentia , & Dignitas gra-

tize Divina.

fol. 274

j

)ueditatio 2 F.

De neceffitate gratize Diving,.

280

Meditatio 11 £.

D

D« Dignitate gratiz Divine compara-

tà ad bona naturalia, & fupernatu-

ralia.

218

9Meditátió 1.

De Dignitate grat: Div: comparatá

cum aliis bonis—fupernatufalibus.

291:.

Differtatio Spiritualis.

Oftenditur neceffitas cognofcendi ul-

timi Finis, &c.

298

Sr-

sss

X Tudex /Ect;zr?:z.äiä/rxm,it; 463

*

: SECUNDAE DIEI,

"Meditatto f.

De mirabili bus gratiz Divinae effe&ti-

bus.

ii

fol. 334.

0

Sediatio 11

Deeffe&tibus gratiae Divinz quoad bo-

na cceleftia,

340

Meditatio 111

De jisdem admirandis gratie Divinze

y tl

'cffe&i'bu

$;

"Meditatio I F.

E

)u

Sequuntur alii effe&us nobiliifimi gt«

,

tie Divinc,

35*

Differtatio Sp'irituvali»s.

j

hi

Defcribitur flatus tepidorum, & defie

n

cientium, qui pratendunt fe vivere

)

in ftatu gratize.

358

TzaRTIX Drtrr

9Meditatio. F,

npm!

[allbLH

3

De preparatoriis ad gratiam aquir&u-

am,

39

C Meditatio 71,

De mediis

»ndl UII)

yinam,.

con&:xyamibus gratiam Di.

)

492

j

IMe-

b

"-

464. Index fecunda þart: Efxem't.: x

"Meditario 11 1.

i

De mediis augmentandi gratiam Divi»

nam.

fol. 4o

"Meditatio 1F.

Fdl

fol :

De Sïghis prafentis gratiae.

45

h

1

Differtatio Spiritualis.

fül 1

Oftenditur omnem hominis Felicita-

fol

tem coníiftere in confervandà Di-

vinà gratià,

AA

fol

Conclufio Exercitiorum . de Diviná

fol

foi

gratiá; feu Sacrae Induftriz ad aqui-

ol

rendam. per eadem opera majorem

hl

gratiam.

45

fol

[j

OmniaadMajoremDEI,

fol

DeiparzQue Virginis Ho-

fs

fo|

norem & Gloriam.

4l

x

i

! f

|

-

- bbbbiiiibhd

amDin

Exrata.

flud

Fol.28. gandeas, leg: gaudeas,

fol 29 grtià, leg: grariá.

Ó

fol. 34. obflautibus, leg: obftantibus,

|

h

fol. 36. perdende, leg: perpende. -

p

fol 4 i. f2à, leg: fuá.

fol. 41. doceat , leg: doceat,

d D

il

fol.98. evitenda, leg: evitanda,

, D

fol.99. fecunz , leg: fecundz.

fol.:58. infiuniües , leg: infinitiés,

fol.187. ludrica, leg: ludicra

fnajf i

fol. 189. animmm, leg: animam,

1)3

fol.202. pallatias, leg: pálliatas.

fol.215. cnmponirur;leg: componitur,

nDEI1 f

fol.2:6. Paater , leg: Pater,

fpl 279. lllum, leg: illud.

j

fol.:94 in menfüm, leg: ifáenfum,

fol. 385 fubje&as , leg: Iubje&os.

ol. $

"

j8.. Epiloni , leg: Epuloni,

fol,

4419. P. L leg: P. 3.

*

-

x

—

—[

—

" ...Xx.v.nu

E s

$--

Mosa: o

Dre——MÓá

:

*

S

avuurf!r.. ...;.dlüm?i GEsaeieti — -

—— —— -

(

c

&

R

Mu

rae

(s

TABegis:

x

as

P

aK

ZUERUE

d

n

RE

ts

W

|

5

E

T

x

5

7

D.

3-

P

ANI)

"1

D

P

725

W

152

E

A

E

t

3

3

Y

P*

T

tem

—;

h

Es

R

$A

.

m

z

jei

b

^

E

i

i

i

"

MKMM

s

.

i

U

a

&

Z

rwh

3-

ET

d

4

d

j

—

120

Euroskala Offset

o

e2

VierFarbSelector Standard *

E

rE

ä

e

ä

ä

ä

W

FRuCTus

14

13

DIVIN fESSBRATUE

Confiderationes, & Differtatione

12

de gravitate peccati , & praerogativà

3—

|

E

AMïCIThCïf,m DIVINJE

Utiliffimo A&uum Contritioni

10

& aliarum Virtutum Chriftia-

narum exercitio

PRO

EXERCITIIS TRIDUANIS|

AÁurHoRE

B

z

— Ü —

Adm. Rey. Religiof. ac Clariffüno

1007

P. MAXIM:L!ANQDEZA, dR

uLC

hefanoal

Congregationis de Matre Dz: , zelofifi]?

mo fui temporis per Italiam Pradicatore,

& Miffionario.

Nunc verb ob infigues ex ss Frutlus je-

U

À

€eptos p!zzïiu?;z

ono in Latinumn

74702,37 Idz'amiz tïim;slam lifenäqm- £

[

( R —— 9À m

P. IGNATIO KISTLER, Canon.

Regg—

Ord. S, Auguftiniad S,

€

9

rucem Augufta

Vindel: Profeffo, & Cuftoe,

CUM LICENTIA SUPERIORU M,

4l ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Aug.uitæ,'l'ypis]o: Michaélis Labharta1 720;