
eft animze mez primum rationis lu«

men, occidit candor innocentis.

Ab

[,&0?

eotempore , quo p'ræditus Iumine ra»

m

tionis vivere ccpi, copit innumera

r

peccaterum meorum feries ; adeó , ut

p

confiderans fingula peccata mea, quaft

ia

dicere poffim ; me fpius peccalle ,

u

quàm reípiraffe. — Comprebenderaut me

hrono?

iniquitates mea , & multiplicata funt fiuper

capillos capitis mei. Quomodó igiturin-

1.

Ítituere poffum infamem annorum

«

meorum Íériem? quomodó enumera-

j

re poffüm innumera peccata mea, quin'

d

horridus tremor omnesoccupet artus ?

u

quin prz mefto pavore mihi attonito

[

cor congelefcere lentiam ?. qualis fui à

Pueritiá , & adoleícentiá meà? in quà

[Jt [

n

' annos magis floridos Juventutis meee

tráne-

ha

256

Plan&us peccatoris

-

tranfegi;, ac confumpü? : Dona, qua

imille

a te liberalifimo amatore accepi; me-

t lu

moriam tàm capacem, intelle&um tàm

hu vo

nobilem , voluntatem ràm promptam

m

& heroicam, paffiones animz , & fen-

Ayl

fuscorporis ; virium vigorem , facul-

teram

tatem, & alias nature, & gratise dotes;

N g

quomodó illas impendi? vocem mihi

ïi tj

adimit verecundia , priusquàm iniquie

ittets f

tatem meam fareár.

Super numerum

Qtüderg

arene imaris, & fuper numerum ftella-

ET

1f

rum numerofiora funt peccara mea, fu-

[:

ER

per maris amaritudinem — amariora

[ m(

funt. Va mihi! quotiesamorofas cuas

Ri

ref?ui infpirationes ?. quoties pede fa

Wi

crilego, & temerario juftiffimas tuas

W

conculcavileges? quoties in tuo con-

l iel

fpe&u, & in defpe&um tuum fodus

Z:Z;K"J,g

pepigi cum juratis hoflibus tuis? quot

m

animabus fui fcandalo, & forté caufa

DT

perditionis ? quotiés beneficiis tuis te

ttnd |

impugnavi gratiofiffimum Benefado-

MT

rem ? Ego fum lafcivus ille , qui àfü-

L

premá Majeftate tuá me avertens , Ven-

m

trem tanquam DEU M colui , fa&usIdo-

hl

. Ego

dbtïfu

lolatra fediffimarum volup:aþun

um

b

ad pedes cmctf—r—t—

SERC NT

257

—

n quæ

fum ille coties &edifragus, qui animam

j; n

meam fanguine ruo redempram in for-

TEU

dibus voluravi; & ex Divináà fponsà

n

feci mundi meretricem , & adulteram

j &i

N

diaboli.

O Amantiffime Jzsu! quo

l) fi

tenebrarum. velo cooperiam faciem

g du

meamt operuit confufio faciem meam.

em Imhl

Si recogito debitaoris mei, O quàm

nitiqi

fetens fepulchrum fuitos meum? 5i

r

qunan

confidero meos obcütus, O quàm aper-

te ad mortis ingreffum feneftre?* O

m RCHE'

amea, f!l'

quàm ardentes libidinis faces fueruns

amunit

oculi mei ? Si recogito affe&us, O

pl

quàm indomitum monftrum fuit cor

;

d

meum ? fiopera, O quàm rapaces leo-

145 i

l

!]

num , & tigridum ungues fuerunt ma-

o d*

nusifte? dicerefufficiat: Quód ego

Im

m

lafcivus, temerarius, facrilegus cor ha-

bucrim terrenis immerfüm; ore veró &

jl

] qw.

"T

manibus inlalraverimcontzà DEUM:

Tetendi adversis DEUAM wanum meam ,

jj

(* contra Omnipotentem. voboratus fum.

"d

Miízium me! quid faciarg? poteroneé

| quiäw

cns,ï'ö' ,

opponere me Dzo, quentoffendi

P auo-

modó refi&iam omniporenti € qu

H

234

Citii

9«

l&us]dü*

jl

dó ;&.ügnal'll immenium ? V& n

fun

258

Plancius peccatoris

iv

Ífuprà capur meum fulminat celum ;

terra receditfub pedibus meis, me am-

iquimil

pliüs fuftinere renuens; infrà me vi-

tthlus

Rl

deo apertas inferni fauces, ultimum

comminantes interitum. Mors veloci

Id

curfu infequitur à tergo, ad aures refo-

vt

Áisitt

nat tuba cremendi Juditii ; Tempus

vitz avolat, magnis paffibus imminet

Atgbon

erernitas, Eregotor & tantis opprel-

t f

R

fus peccatis ,

idcogito? quid agot

IT

in quo confid

ot

quorsüm me vertam ;

At

4

ut inveniam auxilium ? ad Terram?

DT

fed hzc defendere menonvalet. — Ad

Vrl

[

celum? fedad hoc prz rubore levare

oculos non audeo.

-Jgitur ad. quem

tl

confugiam; nifi ad te Dzus ? ad te mi

: 'enä li

fu.

amantiffime Jesu pro me crucifixe ! ad

te maftos levo oculos, ad te feiventia

Aü!um [

mirto fufpirias tibi offero cor contii-

h"'ilfxim

tum , & oculorum lumina folurain la-

Wal

chrymas poenitentia, 'Tu natus ex te-

hat

nerrimis Intemeratze Virginis vifceri«

bus, rotus quantus ardes flagrantiflimo

"Aisin

amoris incendio.

Et bene video; te

"iin

amantiflimum Regem dolorum in durá

B

crucis culcizra ; moztuali fomno clau«

|

dere

;zd pedes cm?zjïxi. |

259

dere oculos, ut didimules peccata mea 5

colu

apeti mihilargo vulnere cor ruum , uz

m

p

exhibeas te mihi per infinicum amo«

rem tuum non tantüm liberalem, fed &

ulrim

predigum ; & cüm omnia membra tua

15 vclofi

yresre)

expofueris vulneribus ; folam linguam

fervas intactam; ut fupplicare valeas ae«

Tap

j

ternoPatri pro me, qui peccando fcele-

'

j opplel-

ratior foi ipfis- crucifixoribus tuis,

Tàm poteni igitur, & fuavi amoris

TEU

magneteattractus: infuniculis Adam,;

venamï

Tetin

in vinculis Charitatis, licec habeam

€or ferreum ; nec poílum, nec volo

g ^

refiftere huic magnetico amori, O mi

jl

ii

J

Jssu! Ecce animam iftam cum Mag-

t

dalená peenitente proftraram ad. pedes

I

crucifixi.

Ample&or hoc lignum tibi

yixes

fcM

)!

durum tanquàm arborem mortis, mihi

fuavilimum tanquàm arborem vite.

j cr

i

n

Exofculor millies fan&iffimos tuos pe«

j

li

USCH'

des paratos ut me quarant ; modó cru«

"d

ci affixos , ut nunquàm me deferant,

: hls

j

Meas immifceo lachrymas facratiffimo

pf

]dfOi )

fanguini tuo, cujus uuica flilla fufficit

adextinguendum infernum , & totus

j

ad exe

y o

fimul fampius non fufficiebat

tiR-

n

260

Dlan&us beccatoris

—

tinguendüm ferventiflimi amoris tui

üm,imþ

incendium. Corde contrito bene reco-

1 [anquä

gito, quid cu amabiliffime Jzsu feceris

lod

pro me, & quid ego ingratiffimus ; &

Ws I

O

W

crudeliffimus"fecerim contra te.

f t

magne DEUS! etiam brura animalia

í

Benefa&toribus fuis aliquem exhibent

lg

humanitauis fenfum; quàm inhuma-

ia

nus ego fum , qui redemptus , & nutri-

3 0j

ü[ii-r'.me ]

tus duleiffimo Sanguine tuo , me ipfis

beftiis cibiexhibeo crudeliorem ?

Tu

ingl (

amantillime Dgus me tra&abas ut Pa-

hi

ter, ego te ut paricida; Tuut tenerri-

u

me amans, ego ut implacabilis hoftis ;

QU

'Tu ut nobiliffimus fponfusj ego ut in«

"tf

Y

famis carnifex ; Tuut DEUS, ego ut

1 )

i

&

'diabolus

*

.

Ego tàm obftinatus in te

WU

TY

i

offendendo , quàm conftans tu usqué

ad morrem in me amando.

Eramin-

i

firmus, & jam defperatus; fed tu uni-

Hmm,

€a Ípes imea medicus mihi fa&us, pro

du

me amariffimam fumpfifti medicinam.

Fw

"H

Eram mancinium infernális tyranni;

"mau

fed :u benignitfimus Redemptor pro

[-IE, (

m« exfolvifti lytrui preciofiffimo fan-

wukl

)

"]

guinetuo, ÉEga in terram prqf'-ag!füs

N

íum

261

—

ad pedes cmcsz.»

frorts d

fam , imporens ad relurgendum ; fed

yene

tu tanquàm füprema Divina -?a;e las

TO

de coclo defcendifti, ut me de cerrá Ie-

dimitj

vares.

Eram mortuus per peccarum ,

chr

MIS

4

&.jàm mr»rendus fegwl

o! :(;(s[!l;!

infzrnal

; fed u cüm corpore defcen-

T

difti usque Lad Ícpulchium , cira animá

n cxhlk-

n

usque ad infernum , ut me codlo infer-

TeS,

O benieniffime amazor/ O libes

; um

raliffime Benefa&tor ! O mi Tesu amane-

j mclP

tifüme! O vi&ima falutis mez !

o

yem 1

st

ngele Pacis mez ! O fpontaneo amo-

jare

o

rs Martyrio pro me oblare !

amore tui non exardefco ?. Cur non

xl

amo te infiniries plusquàm meipfum

| egol!'n

poflumné habere in corpore cor , quod

iE

non fervenzi(fimi amoris tui ex njc Ícat

patis!

incendio ? quod non fancá indigna-

j 5

tione , & furore accendatur in meam

Bu

[cd u

durnmm, & ingratitudinem* DEUM

ràm amabilem vel ipfumodium amare

f

deberez? Benefadorem tàm liberalem

ned :

velipfa cecitas non poífet non agno-

j ,](1»0

Ícere, & i ipfa ingrztitudo non goiïgt

non fe gratam exhibere ? Ego veró

l lh'*'J ;

-quomodó hoc agnou? quamodo me

:0"

D

l

b[a—

262

1

CUA II LHOD II SUEUSIUNN TM

Plau&us peccatoris

—

gmtu'm exhibui? va mihi! Dimittam

s?

adversüs me eloguium meum , loquar in

3 ordis

amaritudine anima wea. . Vidi ce, mi Js-

Atf

su! promefpini: coronatum ; & ego

t dj

infüper clavis crudeliffimé Te transhi-

Bu

xi; TeRegem gloriz vidi fpoliatum

veftibus , & ego crudeliffimis vulneri-

!i gii

t

bus pellem- detrahere attentavi ; Tu

H:Ia&eres 1

aeterne Pontifex mei causá apparebas

abje&us & derifus , & ego expuensin

Btmqn

faciem tuam ranquàm vili(fimum tere

in nf

refüangam pedibus te conculcavi; in

"utg

5 lüa (Qm!

tantüm progreffa e(t iniquitas mea,

tantüm crevit mea in Druw ingratitu

f ï"lldx

do; pro me labenteri ad majorem la-

M q

! Jwifll)m

pfum promovi, pro me lanquentem

hum

oppreífi, pro me agonizantem occidi;

tuá morte non contentus,implà & cru«

ii tdm ba[

"Af

In

deli manu in demortui Patris cadavet

läfe ?

"Wi

defz vii, rursüm per enormia mea deli-

!

1j

lim

&a ; In memetipo crucifizi Filium DEL

L !

O Dementiam ! O Crudelicatem/! à

M Illnuïn

quàm enormia mala devolutcus lum

A Inmy

per mea peccata?* O Amabilifime J&-

su! ubi amorofum lumen oculorum

u OCI«

tuorum ? ubi nobilium arceriarum

"fs

u&w

1 P

—

263

* ad pedes erucifixi.

: Duis

fanguis ? ubi vite Divinz Spiritus *

at

ubi cordis cui amantilfimi vitra $ ubi

[ L ]j

amaniffimi vultüs tui Decor ? quàm

»; W

fübitó difparuerunt hec omnia, Tein

Te u

teipfo quero, mi Jzsu! & non inve-

fpdit

nio ; quia aliud in te non .video ,

as b

quàm crudele opus manüum mearum ;

yas !

caracteres mei funt vulnera tua fan-

a

£guine manantia , calamus funt doloro-

,expüiff

hiffima paffionis inflrumenta, opus ip-

lïlmum' t

fum, & ingeniofie crudelizatis inventio

auani!

e(t illa corona fpinea, illa crudelis lan-

um

cea; illud ignominiofüm crucis pati-

y i

ulum; quia quotiescunque peccavi:

m

Rur[un in memetipfo cvrteifixi Filium DEI.

agf

Sed tu amantiffime Jzsu / ergà homi-

u

nem tam barbarum , & fceleftum quo-

sj

modó te habes in mente tuà Diviná?

yri o

quid fentis? qualem affe&um geris in

yio m

nigniffimo , & generofiffimo corde

FIW

tüo ergà me? nüm ftringis gladium?

Illmm

nim juftiffimz indignationis tue ful-

mina immittis in hoc obftinatum ca-

,volulb,

lblhlhm-

put? O Clementia?! O Pietas! O Vi-

!] (W

cera infinitee Mifericordize veré pater-

TA

! tu À meinveterato

i/

ná & Pso digna

M2

per-

264

Planctus peccatoris

—

Ravasua!

lj

LUIT

percut ffus odio, reddidifti amorem; tu

vulneratus peccavs meis ,. mea fanafti

Tebi!

vulnera »proprio Sanguine ; tanquam

xedia;

t

p* 1canus amore PlS!'lïlb 5 egote à me

lt i

xepello, & tu aman jtiffime ] su ambae

Mp

hus manibus.me ample&eris; ego ige

ii

nominosa fugà à terecedo, & tu apere

AMenqta

to ünu me recipis in intimis cordis vi«

(ms hw

'Te abominantem invitas; t€

Éceribus..

D] Lm ö

hoftibus tradentem exofcularis , te ofe

R 5'3

fendentem aefpmxs, dàm re pro ni-

fiï.frum

hilo vendc ; me fanguitie tüo 'edxrms,

W lxlarqw

;(

diim contrà ze ex

435!"'3 ;

L:i[l*l"

þmmw(

Potrem inclama spro mc:!wo[;e Ego

Mlh

ilvVeiiu

nrenc

(

o e€x mui

1do , & t

bt

te propuilare. i

W

o inferze

:e cunc..ï,.e in

"N

h

r

me paras coxio

lü

ig d bc—S; 5( tü me C)?

ia

is ad Impee :

i n, w EI

a

xium 5

e20 tibi caaä"

renuo, & tU

* i

D

M

e:amip

Au

rf*

cax ï!'hC!UU"

obe

?nonre.

hi

«-n[&tu

cuías.5. r'a Cr

no

liW

i affigo., & u

ná wfæ'

.

r

paras 4 h:mum fvfmu e

J

ego üibi ne-

n 1

&o coronam.de fï*uus , & tu mm; im«

ET

:

$ ega, ntu pet

Witler

Fn*n coronam d* n"h'S—

p

M :u pel

!

ineg peccapa va ilnera i

ll*.ulmI

vulnerà à meinflica i

ni numxs V];CCD'

gïþ« N

bus xmpïam;aï chariatem.z As plage- il

D

£s

-

ad pedes Wun'jïxi.x

265

st

msremz;

15 fum in dome corum , qui diligebant me.

meilt

O Veiba! non verba,fed flammz ; fed

incendia ineffabilis charitatisa? mirum

t u

di&u! rebellis ; proditor , vilifimum

egotcif

mancipium contrà te pugnans,ffibi ipfi

' usuani

j

inllixit vulnera ; & tu Parer eerne

Unigenitam, & Innocenti(fimum oc-

h ä:d*

cidis flium ; ut fanesfervum hunc re-

js qio

gunita

bellem , & iniquum ? Ét tu unigenite

n

&rerni Parris videns ingratitudinem

preteritam; & preevidens futuram; ex-

m

«ruciandum te tradis, profundis San-

wl) fähï*:

guinem, expendis vitam, proftituis ho-

**

l

norem , mortem obis per mánum car-

nificis , ut latre infamis pro me? . pro

Ri

me.

PILE

econ

Gu

nunquàs eftimabo tuum amo-

Q «"

ts d

Iem; nec aliud reddam pro tanto Boni-

(v

P

tetis: excelfu , quàm igaominias., &

crudelitates. Qsis auivit umquam t

/

I

392

a

"

&ternum, Omniporens, & Supremum

Numen ! Quomodó adduci poteras ,

Utlieres amazor inimtcorum tuorum ?

W

gj

Servus fervoru:

ntuorum , & adorator

),

periecutorum tuorum , usqué adeà , ur

100; "

genufle&eres coràám proditoretuo ? uc

t

;

heres quafi (O DEUM Immorralem )

"a

M 3

qu.

266

Planttus peecatoris

Idololatra hominis : Quaff bomo efet

DEI DEUS. S.'Thom. Aquin. TuSa.

limgri

crofan&te amor , qui Deuw in cruce vi«

RUH

cifli ; tanta poteras, cm adhüc inimi-

Aeindo

ci ellemus: Dilexit nos , & tradidit fe-

t crugf

metipfum pro nobis. . Et quandó finieba-

NT

tur amorhicinfinitus? in finem dile-

n

J'tOen

xit. Plus meamafti, quàm cotum Uni-

f anai

verfum ; hoc enim conítitit unico vet-

im,qlgäm

boto: Fiat.

Ego veró conftiti San-

pime,

guine cuo ; & vità. Plüs meamafti ;

d

quàm celeftem Paradifum ; quia infa-

Af m

u

lute meá cuas quaerendo delicias , reli«

Ti

quifti faperna gaudia , & gloriam a

QT

l&äem. *'P

lus me amafli ( ut ita dicam)

L ,(äq' 1

i5

£

1

L

um , quia , ut me redimeres;

| *itg;

6

H

»guinem, & viram. Dilexifi

"w (

;

H

piws quàm tes. quia mori Yo-

W a

Z'

euft. Er nihilomi-

li

? p** ;;e

S. Àu

[e]

hi

Tm

ü

nss DEITM, dàm benignum , Paurem

J

P

(s

meum afnantifimum ego , düm pecca-

I9

il

vi, propriis manibus cruciaffixi? V&

* ln

mihi fceleratiffimo paricidae ! etiam-

w'*sme "

nüm vivo? etiamnüm loquor? etiam-

Nrim h

nüm fpero mifericordiam , & veniam

" ing

poft tot enormia fcelera? O memi-

Qu

iL f

J

567

d

i . -

ad pedes m;czïïxi.

!

lj

T

li

ferum , & fceleratum! quid feci ?* O

yn. Ti

quim grave iniquicratum mearum onus

jn at

gravarum eft fuper me-€. Olffendi re

dhici

peccando , O benigniffime DEU5 pro

T

mc crucifixe / teoffendi in confpectu

T

tuo , fine refpe&u , & timore ; procere

yfnerio

vé te offendi, optime fciens , quód ma-

TO

jori amaritudine re repleant peccata

mea,quàm mors tua.

Ettamen non

j n

cgpüi[i S

unà vice, fedinfinidies; non pro ma-

T

£no lucro, fed vano aliquo folatio ; pro

! qlïiiiïv

turpi momentaneá voluprate ; non

kliCiïbü'

obinjurias à ce acceptas ; fed poft änæ-

flimabilia Beneficia; non quia. fzve-

u

yind

rus , fed quia optimus eras , & infinité

T ïCdiQä

milericora; turpiter, & malitiosé re

offendi.

O Infelicifüma Anima! pu-

mm' DU

tasné ad puniendam tam exceffivam

i

malitiam fufficere infernum ? O mi

É D

ify

Ó

Jesu ! quomodó audeo levare oculos

TP

Jl

in San&ilfimam Faciem taam à me al2

fir

pà inhonoratam ? quomodó audeo

(

dæ' [

aperire osad petendam veniam ? cla-

marem haud dubié contrà memeiip-

n

(

fum vindi&am, & cüm Judt in ulti.

h&ït'

)f

mam defperatipnem, atque in infer-

M 4

Ld

num.

268

'Planäus peceatoris

n

num meipfum precipitarem: Sed t

tordian

O Benigniilime Jzsu ! hoc non vis;

ftbene

me poriüs invitasad ofculum pacis; &

ET

nefcio nüm ut Dzus mihi ofleras ve

jïinculis (

niam , vel ut reus illam à me roges.

jytdn

Clamant tua filentia :

INolo mortum

Aifinos

fed

peccatoris,

Jec

ut mnagis convertatur , & vi-

Jf timo

y«t. Clamantlachryme , & Sanguis

h urfer

(:

tuus, clamat manfuediffimus agnus; &

[ g

tenerrime commovet cor meum : $i

A mpy

vocem ejtts audieritis , nolite obturare cor-

At

da vefira.

Ad tanta pietatis vilcera;

Atnpts

ad tantum amorem quid rependam

WWXAR D

ego? Peccavi , quid faciam tibi , O cufs

TU

bominum! paratus fum ad omnia; de

|

|

tui tamen miféricordiá non defpero:

i&lblhs I

non defpero , quia in te pro me mortuo

|

:lümm ad

( O JESU ! ) immortalis confiftit fpes

AT

mea: & fiolim me peccatorem qu&-

'ül(in[em)

!

..xebas , quomodo afpernaberis ponie

n

xentem ? fi me amabas, düm adhuc

] "nip.

eram inimicus tuüs ; quomodó odio

| «Uam Pm

habebis te'amantzem? hzec unica fpes

m

Um,[m.

méerigit , ut exclamem ex valle la«

pl

| m ef

chrymarum , in quá me derineo: JMi-

At

| il

]i'ïcrg mei DEUS [ecundim magnam. mijt-

Ui il

1

Wm

T4COY-

E

——

ad pedes. c'rtgïfxi;

xb

m

t

ri/bfdiam tü

am. Cedo amoribus tuis;vi-

um

&us beneficiis cuis innumeris, vi&as do

1mpacis;8

manus tánquàm voluntàriü mancipiii

ol

vinculis charitatis tuz ; metibi confe-

n

cro;recipe me(miChare ssu/) fi non ut

Vi n

filià,fi non ut amicum;fi non utfetvum,

du

quià trantos favores non mereor; fal.

tem utferamà teedomitam, ur mon-

16

ftram forti brachio tuo alligatum ;

u aglïuif*

st

cüm monftraquoqué, & fere beflie

ferviant

inftraendos

Vicorum

gt

ad

triumphos -

L

*

j i

faltem hoc tibi fervire

poterit ex infinirà peccatorum meq-

d p

v(;

MY

j 0f

rum miferiá, ut , quantà major eft mea

j omni.:'-

miísria , tantó magis eluceícat cua in-

10l i

effabilis mifericordia. Ecce me pro-

ftratum ad pedéstuos, ad te unicum

gIté mf'ïf

col'!l:lmfï

anime mez refugium.

Écce me po-

o

nitentem , conrritum , confufum , hu-

miliatum fitmiflimé piopenentem mo-

A

ri mundo,. & feafGibus, ur vivam ribi

, üin ,

etiam pro nie mortuo. Mi Jssu! Pa-

nitét me peccaffe, & doleo, quód non

pollim elicere dolorem infinitum pro

infinidis peccaris meis ; quantüm in

st

m

viribus msis eft, tantüm dolco , füper

M 5

om.

j

- flanäm pe&cateris

odl

omnia difplicer illa injuria; quà te affe-

at li

cipeccahdo. .O utinam nunquàm il-

Mttn

luxiffet die ille funeftus , quo delibera-

Ui J

téte offendi ^ O utinam Sanguis con-

l

iyele

gelaffecin venis! O ucinam emanfiffet

Araias

refpiratio & vita, quandó cogitabam

s(ügip,)fm. [

te offendere/ O utinam caruiflem ma«

;&il ped

nibus, linguá , oculis, corde , quo re-

bellis exiftere poteram contrà te ; qui

es lumen oculorum meorum ! Et quo-

? fua

,,A:ls Pm

niam malo praterito aliud remedium

a

non füpereft , utinam modó falrem

u

dignum quid ac proportionatum ha-

Wt

berem , quod tibi offerre poffem ! a

lnhmm E

utinam effee mihi ad imanum malleus

mï,fl.!l'äm |

ille, qui affixit cruci San&tiffimos pe-

,:Tlx Eua

des tuos , ur illo confringam adamane

.] :i Jiten

tinam cordis mei duritiem ! Utinam

l!

Ts

ad manuscífet lancea , qua tibi aperuit

LT

Jatus, ut eádem amori tuo cor nteum

"Aoni

aperire valerem ! Utínam ad manus

U

ellec fel , quod amaritudine replevit

me

2

"ndy

fandiffima labia tua , ut perfentifcam

dulcem falutaris Poenitentize amaritue

tim!

dinem! Nüm nithi foli exficcabuntur

M co»ï

vivi hiamoris infinici fontes ? Nflm

ml«

V

p

i

ad pedes erucifixi.

$71

qieé

mihi foli deeruac fpinze ifte ; que pe-

ii

netrare poterunc concricrum cor meum?

jo d

O mi Jzsu! vel tolle linguam & vi-

uie

tam, vel concede mihi mifericordiam ,

nemu

& gratiam:

ulainqguitatem meam ego

j agl

cognofro. Cognofco enormitarem deli-

TO

&i, pre doloris vehementiá percutio

[dCs (l"" '

pe&us, humillimé peto veniam, & ro-

.

w tf

£o gratiam

J

& fi pro emundaadis

p Bg

meis peccatis necefle foret orinem

ud r J

profuadere fanguinem, lubeus , mi J«-

fÓà

ii

su! emitterem € venis Sanguinem, é

rjonam^

Corpore venas , € corpore cor , é corde

Po m

animam & vitam , ad recuperandaar

num D^

amicitiam tuam ; omni virá prediofio-

u

M

jl

f

rem., Edamfiincoelo nallum me ma-

?4nf ïdz

neat preemium , nec paa in inferno ;

em' (

folüm te amo. quia prior tuama(ti ms,

W

Solüm te amo , quia es (umma & Iaf

"L

yo dif

nita Bonitas, plango , gemo , fufpiro,

TE

'

& (ummé doleo ; O utinam elicere

rdlne [

j

poffem dolorem infinitum, quàd te of

cdeml

fenderim ! Millies mori ftatuo poriüs,

r i

quàm committere peccatum mortale,

xfiCCï

Satis te offendi , fzpius ce contempíi ;

It

le

[ hoc momento aliz mihierunt curae,

f

M 6

alia

És Pl;:;äm peteateris ad peges crkclf&i.

Alia voluntas, alii affectus , alia erit vi«

ta, vita non amplius mea , fed vita ex

integro tua; quia tu folus dignus es:

Ut,qui vivunt , jam non ftöi Yivaut. - "pu;

O fideliffime. amator ! potenti: manu

tuà fifte volubilis. voluntatis mez ro-

1?

tam , confirma pro femper firmiífima

mea propofia; fi hanc mihi largiaris

1TR

*

.

Non movebor in ateruum.

gratiam

Blandiatur caro , allatret demon , mi-

AÉ

netur. infernus » Commoveatur t€Crr45

ruat mundus : Te, mi amantiífime Jz-

su! voluntarié non offendam. — Potiüis

UY

paupertatem , potiüs dolores, potiüs

ignominias , & mortem acerbiffimam

fcligere ftatuo, quàm peccatum morta-

TT

Je. Pa&um hoc rclinquo in rabulà cru«

cis exaratum fanguine cuo , & lachry-

mis meis ; & ad hoc magis firmane

dum oículoSan&iffimorum pedum tuo«

rum apprimo figillum : jaravi , eff fta-

tub cuflodire dudicia Suftitia. tua.

W

Confirma D EU banc.

Voluntatem.

PARS -

UL

—

Jia

fedhnt

digu

entt m

(

js m

PARS II

[ ülmlw

lhl lng F

T RIDUAN /E

j m

. RECOLLECTIONIS

fgmon j

aur t

DE

nulat)

DIVIN A GRATIA

m PU

yen l

PRO

caril

VIA ILLUMI.

n

200

g

NATIVA

Tl iif

—^

p

TU

p

ii

M

274. i)iei prime , Aeditatio I.

Q

(5* «s

«

M i

APE

Inor

x

URGKRIOSR

tiifp a !

DIES PRIMA.

wl a

jtüm An

Declaratur Etfentia, & Dig.

j plilier

nitas Gratiz Divinz,

"Il

WMum

MEDITATIO ZI!

tiafimjl

Quid fit Gratia Divina?

Mi

A.

Afparui; (gmtia DEI. tit. 3.

lt nj

1. Confidera inter gratias, & do-

* lh d

P

" na àfupremo omnium Bonorum

h tf

largitore Dso animabus noftris colla-

Atliim

ta, íupremurm-locum obtinere gratiam

*f |

Infufam, & Juftificantem.

Ef hac.

MU.

qualitas non folüm fupernaturalis , fed

t w

proprié loquendo Deifica ; quatenüs

Tig v

l

poft remiffum peccatum mortale ani-

"tl

mabus noflris à Spiritu fan&o infufa;

fnniSi[] à

illas elevat ad ftatum quendam bDivi-

num;proüt loquitur S. Dionyfius cap.z.

E

Ecclet. Hierarch. & tefte PrincipeApo-

^tdrs

ftolorum S. Petro etiam extollit ani-

: liM

mam ad veram participationeim ipfius

AGSAU

eüam Deitagis DoOUt ejiciamini Divina

€8fi-

Wi

h:

P—-

j

" Quid ft gratia Divi;ta ?

N

'— ;t,fll

confortes natura. 2.Pet. 1. Haec gratise

infufio appellatur Regeneratio; quia

An

per hanc anima nafcitur ad viram, vitá

etiam Angelicáà & Seraphicá incom-

&b

parabiliter nobiliorem ;; quacenüs hzec

ineffabili modo nos evehic fuper om-

&

nes res creatas, & creandas poflibiles ;

U

imó affimilat nos ( quantüm fieri po«

O incomprehenfi-

vilt!

teít ) ipfi creatori.

bilis Divina Bonitas! Si fuillem irra-

tl

tionale animal , & tu me ex càm abje-

&o ftatu elevaífes ad ftatum rationa-

15 &&*

lem, & fapientiam Salomonis ; fi ef-

Bonuxf.:

lris tU

fem viliffimus terre vermiculus, & tu

ex verme faceres Cherubinum ; adeó

ft gmki

me non exaltares, quàm exalras, düm

b

TO

ex flatu peccati me elevas ad ftatum

q Uï[f-*:

gratie Divine. Homines mundani ad

obtinendam gratiam principis , multis

u

il

ánnisin aulá ferviunr, in militiá fe mil-

hml

lenis exponunt vitz periculis; ut ob-

tineam Divinam gratiam , mea ex pare

TT

te quid requiritur? ah! velleunicum.

lcipeäf"/

olité

ZAmicus DEL, fi voluero , ecce winc fiatim

fio. S. Aug. 1. 7. conf. c. 6.. O facilis

"

ï-l'na-

fomparazio hujus Thefauri inæ&

l-

)

s

276

Diei prima , Mec 'Qïliö Ó

—

Q

bilis! O grande Bonum !

& ego non

tüm, ü

exardefcam vivo 9:a

fim

Sien-

Divine com.«

fs n

parandez defiderio * Moares ex. auro;

ftigna, d

& preriofiffimis gemmis , Sceptra, &

lcane,

Regie Coronz exigue íunt, & nec

ütcipiur

[

comparationem merentur ad gradum

memæ; (

eiam minimum gracie Divine.

Cur

ffim (

ergb cerrenis iftis afficior? - graria Di»

[uiaper

vina uni homini collata, plas valet

u S.Aug

quàm totum Uüiverfum.

juttificatio

It Yoca

unius peccatoris majus eft Divinz Pe.

1 obl

tenti& opus, quam creátio Celi, &

Q Duis

Terrae; S. Th. 1. 2. q. 113. art. 9. ad2

D

l

LU

m

U

Et ego cogitariones, & operamea in-

tendam ad alia?.

ET

il

fropter eminentem gratiamDET .

m (iht

Cor. 9.

A n

P.2. Confidera : Eífentiam gratize

"ll

fan&ificantis , qua in fe contineromne

li,

Bonum , unà dcfinitione non pofle de-

m

finiri,. A S. Scriptura, & SS. PP. diver-

fis encomiís deícribitur : S. Bonav.

linäi À llb

flnveüiw

T. 1. Serm. 2, in Exam.can.de ponit.

Mnem j

diít.2. illam nominat fontem omnium

m

meritorum , & radicem omnium vire

üquat'j |

tu-

tT

Qg?/ fit gratia . Divina?

RE

277

D ——

tutumi , cüm nihbil mereri poliimus fine

&qui

ine d

gratià ; nec ulla virtus fit virtus chri-

esex t

ftiana ; duz non proveniatà gracià Ju-

ftificante.

Alii illam | nominarunt

Septal

principium , feu anticipationem vitze

i, V

&terne ; cumgratia Divina fit prin-

ad g

vina, (

cipium coleftis glorie , & gloria fit

2 fatio

graria perfecta : Gratia DEI vita. ater-

lt

u

na, S. Aug.in PL 113.

Aliis :criprurae

?

AA

locis vocatur Donum pretiofiffimum,

Jull

& nobilillimum ex omnibus donis,

Loiried

r

D

que Dzus creaturis conf

M

e

H

H

Datum

ii Gd

eptinum , & Doum. perfetium.

Pr-

TL

inu

emn

mum namque Donum eíta

r, & per

)pmmüï

"!

T

3

giatiam DE!

nobis donat Spicitum

Ílan&um, feu cor Diviaum , & amorem

71

fuum fubftanrislem.

Alii denique il-

lam nominatunt radium folis increati,

Aurotam Diei Immorralis in calo.

um f

Alii Decoremanimz , qui i

H

H

B

am DEO

yyintt

amabilem reddit, Fbe(aurum Spiritfis

il p

fan&ti, libertatem Filiorum Dti, Tas

s

& Inveftituram Regni cocleftis , adop-

$P

tionem , & Parentelam , per quam or-

p

a [

j

p

tum trahimus ex flirpe Divinà (utica

munut

loquar ) & Principes cfficimur ex:Re-

r

*

già

- 359

j Diei prima , Meditatio I.

(

LUE A E i CA

giäProiäpiäv,-SZSanguineDivino. m

anima! renovafidem , refume nobiles — idinDi

Spiritus, & Divinà Profapià dignos.

tirem ,.

Coelo natus, cur terrz defervis * ami-

d. Md

cus Dzr1 efficeris, cjuid tibi cum homi-

JHlma,

int, ia

nibus? Si Regni sterni haeres es cur

ll agl

nugis, & rebus vanis dasoperam? O

Dzus! qui tàm liberaiis fuifti in con-

V iter

ferendà mihi Divinàá gratiá, comple fa-

*"m:&m

vores hostuos ; concede mihi claram

[

nobilifime gratiz tuz cognitionem;

&HS) k

& auxilium efficax ad me confervan-

fittinos

m

dumin feliciffimo hoc Divinz gratie

ftatu 5 cum enim íim cognatus, &

Pttidii

confanguineus tuus, decedet honori

d mllmr

iBti: &

tuo , fi efficiar mancipium.þ inimico-

- "ne D

yum tüogum.

jutey lh

4 DEO Suflitia , e& Tuflificatio.

I CorÉ u

m

ii 0

P.5. Confidera: Cur gratia Divina

iten

foleat vocari Juttificans, rationem effe;

"Plnt. B

quia per participationem Divinz Ju-

[

ftitiz , & fan&titatis renovat hominem

, hOn

interiorem; dandoilli novum effe, &

]

Ht intel

er cele-

fic logucndo quali aliam fup

ftem

ä tenlgeïltiz

-

U

i.

Quidftgratia Divina? — 79

——

ftem naturam unicé incentam ad imi-

Vino. |

ment

tandam Divinorum attributorum Bo-

nitarem , quantüm creaturz poffibile

p d

eft. Iftaeft comunicacio intima; ama-

yila

bililima, & maxime (tupenda DEUM

qumis

ts ,l

inter, & animam noftram; quia per

illam nobis communicat perfedio-

:pmm? ,

nem inter. Divina attribura nobiliffi

iij nd

mam, & maxime admirandam, vidcli-

p

sibicit

cetían&itatem. Drus nominacur fan-

Gus, & fan&us Sanctorum ; & Sera-

U

phini in omnem eerernitarem laudan-

[

tesgloriam Divinam , nullius alterius

d

as

Íoe

perfectionis menrionem facient

Va5

ggnazus;;

d

lum illum myfteriofum intonant Tri-

fagion: Sandus , Santius , Santius.

O

ji j

fumme Dzus! quando anima, & lin.

gua mea imitabitur coleftes hos Can-

tores , laudando & amando te inater-

j ]lfi[dm

nüm ? Omnes creature bonz funt;

quia à te tanquàm füummo Bono parti-

"

cipant. Elementa ; & ccli participant

rioncmï

eile; animalia infuper participant vi-

Pt

tam, homines uná cum vità partici-

u

pancintelligentiam, Angeli prater in-

TA

'u "i

telligentiam participant incorruptio-

nem

M

T

$380 — Prme Die, Meditatie IL.

Ratesceni)

hem. & Iminorraliratem : Sed nulla

EU

€reatura etiam ipfis Seraphinis nobi-

Df pra

lior j participat ex naturà fuá vel mi-

itde Dro

*

nimum gradum

wELILVVA.

atis.

Nemo

as ita

fan&us , & amicus DET efficitur , nili

hls

pergratiam. O fublimis prerogativa!

(udjr.

QO anima? hánc unam à Dzo poftula:

(f ul

Gratiam, gratiam , O bone jasu! Ut in-

trilemel

veniam gyariau in oculis tuis.

ii

343- !f

PRIMZE.DIEI.

hii

l

l

t

quan&bql

MEDITATÍIOJIS

n

ndágj

De necciïïta;c gratiz Diving.

Pfüdff]l;

Gratia Dzr füm id , quod füurn,

f

J2 $7) N EC

V n

A 6

d

l

1. Confidera : Quod gratia Divi-

if

1

1

r

*nain ordine fupema:urali iàm ne-

tj

h

nf

ceflaria fit, quàm necelflaria eft in ordi«

Jicrem3

nenaturali ipía natura: unde queli-

i m

betres propriam natuiram amitcens de-

lvt

ftruitur , & annilhilatur ; fic anima

ein

^ labl

amifsá gratiá perdit (

wip

fam , & quoàd

Val

effe fapernaturale redigitur in nihilum:

Ro

d nibilum vedadus efl im. coufpetu ejus

dwudj

ma-

281

l

4de necg'f tate gratia Divina.

$ul

maljgnus. Pf 14-- PxOF— er hanc ratioe

hinis 4

nem gratim infufio vocatur creatio 5

i?

umdé Propheta poeenitens D£uM roga-

h:

bat , utcrearec in fe cor novum,

Et

$

TiCItUL

Apoftolus. de divitiisgratiz aferebat :

f0

Qvarl per banc effciamur opus Divinum ,

Hj

ereati in Chrifto 3E.SU. Ephef. 2, Creà-

Jsu'lä*

ze idem eü, ac producere ex nihilo; &

illud juxrà S. "Fhom. r. . q. 110. art. 2.

—

ad3. Quod in fua produilione. creatur , im

Bl

fuà defiruitione amzibilatur.

Adeó , ut

quandó quis amiztit gratiam Divinams

[01

cum veritate

lii

3oíffi

t Ad nibilum

ï:CiCP

zedattus fu. P1,71.

' O anima!? pet-

J

peude!hanc magni momenti verita-

a-)rü-

tem, nifi adveríari velis. zbi ipfi.

pone firmiternon amplius excidere &

mfl l

tàm- füblimi ngme celos fuperan-

H&ll W

te. ininfumam miferiam inferno infe-

etnt

riorem ; abeíle grazice in nihilum pec-

cati mortalis.

Q extrema toto ccelg

ni P

divería^ 'T'anta ftarós mutatio non fo«

m

zet ab Imperio totius Europx condem-

t

$u

Ts

, At

nari ad fodienda

H

cer

ratn

i, & pafcenda

m mm.*

pecora, quàm é flatu gratie Divinee

Et ta-

Ui

M

deurudi in fervitucem peccati.

x

[

N

mén

"

252

Primæ diei ,*Mek,«'ia;ria II.'-

mén cafüs ifte càm deordinarus quàm

mniva,t

frequens eft ? quót animze tali modo

m [n

g;*'ümu n«

annihilantur , & propriá quafi manu fi-

bi adimunt vitam, & eífe Divinum?

'*canccpz

O quàm mifer fum / O Dzus / fac me

j d

cognofcere ;

:

üfkpcmm

bilire cor.

quàd eptimum jt gratia fla-

TuTES

Á fn

44 graiid exeidifta. | Gal. .

MT

?. Confidera :

Sicut deficiente

"d

g

Spiritu vitali deficit vita, & cor-

"ittmira

pus inhabile redditur ad omnes opera-

*.ïïiï) t

tiones vitales; irà amifsá grauiá Divi-

: »njro )

nà ,anima ex fe inhabilis redditur ad

A hm

omnes actus fupernaturales, & merito-

D

à

rios vite zeternze. — Perpende; quanta

"M

il

foret miteria hominisillius , qui priva-

Yil S-A

A

H A'ie

tus effec vifu; loquelà , auditu, qui in

omnibus membris contra&tus, nec fene

R m

fu perciperet faporem ciborum, fra*

W

grantiam odorum , &c. privatus infüe

"Wt t

pereflet memoriá , & ufu rationis ; &

"H

"m

tamen fuperviveret ad exemplum cae

QT

lamitatis, & miferia inaudite, Talis,

w

"tl

imó lonz? deterior eft conditio animge

W)R

n

gïaziä Divinà private ; quia hác fine

u

iu-

J

J

de necelfitate gratia Divins, — 28

—À

fumus viva , & Ípirantia cadavera, non

vt qit

vl m

poffumus levare pedem , nec movere

digitum , nec aperireoculos, nec for-.

dl

mare conceptum , nec verbum.prolo-

Diyint

qui, quod habeat valorem , & meri-

s hr

tum fupernarurale: Nemo peteft dicere

frgai

Dominus $E.SUS , nift in Spiritu fando.

t Cor. 12,. Infuper ; fi omnesterreftres

cteaturze, & ceeleftes , vifibiles & invi-

if

fibiles, produtze & poflibiles , per om-

y d

nem zternitatem amarent; parerenturs

V'W) &(ü'

orarent , fe confuramerent pro prome-

n du

enat D

rendo unico gratize Divinz; vel glorize

gradu; fine gratià fupernaturali in va-

; reliti

num laborarent , fine gratia vita. aterua

5 & »

merita nec inchoari ,nec augeri , nec perfici

T qmF ,

polum. S. Ambrof. de Vocat. gent.

J5; qm me

€. 9. quia effent mera opera mortua; &

udi[ü) *.'m

peropera mortua obtineri non poteft

f 6

Vitazterna, Oquàm denfze mundum

bonm: *

involvunt renebrze! quim pauci ap-

r[;Vaw

du

n

prehendunt hanc gratize Divinz necef-

