ma in homine pars eft nobiliffima ; vo-

nille

luntas & intellectus inter potentias

a

animzfunt fublimiffime ; Bonitas, &

M

Pulchritudo Divina funr obje&a fubli-

Prite

mi(lima, & hifce potentiis exoptatif-

[ plfæ

fima, ac jucundi(lima ; amare proin, &

apllls

videre Dzuw facie ad faciem , eft a&as

ins

quo nobilior, fan&ior, fuavior haüd

cà 4

rodacibilis eft ab ulláà creaturá, Daus

du

igitur te creavit ad hunc Finem , quo

; ne

digniorem , & feliciorem per omaem

iumt^

uam Potentiam tibi affignare non po»

l

tuiffer, videlicer: ut habitares in fuo

»y

jl

Palatio; ut

uftates de mensá fná le-

"

fl'ilïïmas cuped

ias ; ut fruaris foli-dis

m

BA

Di«

l"

38

Med;'t;:tia &

mb vend

Divinz mentis deliciis; ut vivas ; &

[

xegnes; ut cum ipío gandeas coelefti

f

gloriá in omnem sternitatem.,

f

2. Si ergo ifle cft ultimus anima-

H

rum noflrarum finis: quz adbibemus

media, ur illum confequamur? eftné

poffibilis major dementia in homine

rationali; quam ícire tantorum bono-

l:

K

rum ja&uram ob unicum peccarum

mortale ; & tamen illud deliberate

Y

committere ? coclum perdere proptet

h

terrena, creatorem propter creaturáass

immenfitarem propter pun&um, zeter-

nitatem propter unicum momentum 5

omnia propter hihilum.' Quis audivit

[?

L

unquam tale?. Et tamen ego tàm ftulté

egi.

O quàm verum elt: Quvi diligit

iniquitatem, odit animam [nam ?. Pfal, 108

b

Ó

3. O miJzfu! O amantiflime Pater!

Ecce me ad pedes tuos! filium, fed

[

yeum: propomo vendidi paradifum;

nl

pro momentancà voluptate renunciavi

Beatitudini zerernae,

Operuit confufto

t

ü

faciem meam. Pfal. 68! - Non audeo le-

vare oculos ad celum;qu

toties per-

didi.

Unica fpes mea repofita eft in

tuá

: Dt,qrävitata peccati mortalis.. 3

[

tuà mitericordià, & in infinito prerio

J

facratilfimi fanguinistui pro me pro-

fufi :

ld«

Pfal-. ét,

Quoniam ab ipfo faluraæ mei.

u$

ine

Dellrine sz;rz':u.al::*z'a' Refolutiones.

I. Solum , & Summüm Bonum eft

In]

o«

Dzus: folum & fummum malum eíft

(

peccatum ;

;

'quqd nos privat grttiá Di«

[

vinà.

P!Cf

2. Inevitabilis neceffias cft ; vel

[à5y

fempet frui ultimo fine, vel pati fine

ne.

1

(

4M

ille inferni non pofTuht nobís

ufty

(

tanta inferre mala; quanta infait vel

unicum peccacum.

hutt

[

4. Hominis finis ul

timus Dz:us eft,

;

medium finem hunc confequendi gra-

ltcr'

tia eft, unicum im

tum eft,

pcdin??ntum peccae

fd

Revivifcat igitur in corde meo gra»

j

u

tia Divina, moriatur peccatum , ftatu«

tum eít millies perdere viram , quàm

(

1

fin&am Dzi grariam: DEUSmens vo-

"

lui , Q legem. tuam in imedio coidis ,

n

m PÉl.s9. -

t

B5

PRI.

D

; 36 Prinme diei Meditatio IT.

ln

obpiddgq Qp p ii

TESUEE T

lio

PRIMZE DIEI

tis

D

MEDITATIO II

Ui

Ht

De damnis fpiritualibus pec-

cati mortalis in vità , &

qu

morte.

«l

W

þdia fum DE

Q impius , &f impittas

T

ejus. Sap. 14«

Ti

1. Confidera; peccatum mortale

l

P

« te non folüm privare Fine felicif-

li

u

fimo , fed infuperte conjicere in pro«

Ti

fundam miferiarum omnium abyffum,

Siinter regize aulze miniftros Regi cha-

(

riffimus nefariam proditionem moli«

la

zür in Regem , & Regie Majeftatis lae

ht

fze reus convincitur3 a&utüm de feli-

à

L

ci(fimo ftatu fue. dejicitur ; omnibus

Y

rivatur prerogativis & dignitati«

à

us: omnesillum fugiunt, abominan-

pu

tur, & ad mortem usqué perfequuntur.

Qu

Di

Sicque poft amiffam Regis gratiam fu-

lm

perveniutt mala innumera, & miferiae

incomparabiles, O fitàm qemen

u.ia eft

W

Axa

-

De damnis fpirit: pece: ort: n v,i'ta"-,c'fa, ;i

iraheminis potentüs, quantó rerribi-

W

lior erit indignatio D 1 Oinnipoten-

tis /

2. Nünc confidera peccatum

!

mortale pari modo provocare juftam

Divine Nemefis indignationem con-

trà animam tuarm.

Eodem momeuro

?cc€

quo peccatum mortale committis , ex-

cidis de nobiliffimo Divina gratize fti-

tu in ftatum infeliciflimum Divina

7

inimicitize , denudaris omnium fuper-

naturalium donorum ornatu ; candidáà

yradt

privaris innocentiz ftoli ; facrá fpo-

liaris Divini amoris Purpurá , Regium

Qd

inprt

€ capite tuo aufferrur Diadema , fzu ca-

.y[ftlüït

rader omaibus Dz1 aimicis proprius,

Confiícatur colle&us per totam vitam,

i dii

moli

& magno labore comparatus merito»

tumthefaurus. Proje&us àfacie Dst

st

ab Angelis & factis ceelitibus dereli-

lt fd

€us; & (ic ad extiremam coleftium

nnibllf

;nitaü'

bonorum pauperratem reda&us , pro-

priis paffionibus obcszcatus , & lan-

yint

quens 5 ob commiílam in Inánitam

xnntqh

mll

Divinam Bonitatem perfidiam confue

fus-& infamis , redigerisin poteflatem

m

& lerviturem demonis , hoftis tui ia-

B

fen.-

[

Di

-- poime diei Meditatio ..

fenüfümi , & Tyranni crudeliffimi:

du

quia noluifti . efíe filius Patris: càm

UCII

amantis. 3. O infelix, & gravium de-

m

Ji&orum Íopore immería peccatrix

fto

Qu

wnima! ergoné ad feriam horum ine

comparabilium damnorum ex peccato

It

f

romanantium recordationem — nom

T

evigilas? ergoné nondüm apprehen-

dis pondus, vimque tremendam ho«

Áj

yum vetborum? DEUS torvo mevul^

ll

zuafpicirs füprema Dzr Omnipoten-

NI

K

tis Majeftas vindictam fpirat , eternos

cruciatus minatur.

Tratus efl furore

i

[

Dominus. . Píal. 105.

O quis terror?

abominatus - eff bareditate

m fuam.

O

1hd,

1íola hofum

uis horzor! quomodoó ve

D

At

yecordatio te ád mortem usque non,*ïaf-

fligac?

i

p.2.

Confidera z. hanc Divinam itt«

f

glignationem non eífe inanem; & inefe

Ts

ficacem: vixenim perpetratur pecca«

W

zum, & ftatim pronunciatur cternae

g

damnationis fententia contrà peccatoe

W

rem.

Inillo inftanti , quo peccat; re-

fhic

fcindirur. tanquàm membrum purti«

lh ü]

dum àcorpore myftico Ecclefie quoàd

h

o

cha«

De Jamni'sjþirit:. peee: mort:in vit ce. 33

iil

Chariratem ; nec quoàd animam par-

t

ticipat ab eodem Spiritum vite: nec

T

amplius iplum juvant bona opera ad

T

promerendam gratiam & gloriam ; in-

| Ils

currit reatum mortis, perdit liberras

ca

rem Ípiritás ; fit fervus peccaci , & in-

n

fernalis Tyranni. "Taliseft ftatusani-

nhenl

m poft commiffam gravem DEI of-

n lo

fenfam: Statusex naturá fuá immuta-

enl

bilis quoàd condignam (atisfa&ionem:

o

Si tot mundi forent; quot arenz mariss

Qermos

& omnes repleti peenitentibus, marty«

f!hO"

tibus, feraphinis; qui per omnem ae«

rermot

terniratem preces funderent, atrociífi-

,

ma fuftinerent tormenta , ardentiffimé

mü,lm

DEUM amarent ; lachrymas profun-

on 4

derent, &fanguin'cni pro fatisfactione

vel unius peccati mortalis: condigné

Ut fic omnis

ml

nunquàm fatisfacerent.

;

mea fiducia , quz poft peccatum re-

; j

«

manet; pofita fit folummodó in San-

rf

guine Redemptoris , & in mifericordi&

xccäw'

Judicis, quem mihi infenfum ac ini-

il

micum reddidi perpéccatum. ?. Quid

ytti

in fimili ffatuego cogito? quid facio?

pro co; utJudicem offenfum mihi

quol

N

rede

Jue

C7

| Prima diei Meditatio IT.

»

D

reddam propitium , magisad indigna-

em

tionem provoco.

Mordeo rabioü;

tam

dentibus manum illam, qus omni

momento refcindere poteft filium vie

?

£2 , & feriem feliciffimge accernitatis

Q

mez. Provoco novis peccatis Judie

Titr

cem ; ut poft latam mortis fenten-

tiàm,illam quantocyüs exequatur. Et

li

w

his non obftautibus vivo ego absque

curá, & timore; quafitalia ad me noa

qui

O czcitatem ! O ftulti-

ii

pertinerent.

tiam / O ftatum miferrimum ; pecca-

LE

toris ! 3. Hzc eft illa perverfitas;

n

quam Illuminatiffimus Do&or Angeli«

M

[

&uscaperenon potuit: quomodó. vi«

-delicit poífit homo , qui non eft infide«

p

1ly

lis , vel rationis expers , latus & quiee

tus vivere in ftatu inimicitize Divinz,

Nl

tl

duipius cum in profundum venerit. peccato-

um , contemnit, Pxov. 18.

Ah mi JE—

lr

Y

SU ! perillumamorem , quo amas pu-

iffimam animam Beatiflimz Virginis

""

MaRr4, que te nunquàm offendit.

Zml

]llumina oculos meos , ut videam, &

lt

agnofcain ftatum infeliciffimum pec«

D

m effica-

Y

€áti. Cogcedc mihi gratia

cem 5

—

D dahzni?)þz'm : petes mórt: m vit4 . 35

Q

cem, uc ab hoc liberer , & perfeveran-

il

tiam , utin hunc amplius non relabar.

omai

7Mors peccatorum peffima, Pfal. 33.

077

ytiti

- P. 3. Con(idera ; filum fiducie' pecs

catori omninà refcindi per falcem

Jlldic

nte

mortis, Imaginaretibi tremendum ila

y, B

lud agenizantis momentum; à quo de-

pendet tota sternitas.

Coníidera :

bsqi

fenot

quàm improvisó tunc appropiet tem«

pus extremum ; & irrevocabile: 5cut

fl

«

fur in nodie.

In momento; ficut pro

u

gnacula vitrea ad itum tormenti

g[f[[ö'v,

j

ellici 5 ita concident, & evanefcent

d

omnes machinationes, intentiones»

)d9 Vl"

pratenfiones peccatoris. Im illa die pe-

yfide

vibunt oumnes cogitationes eorum.. P. 145e

T

Relinquere mundum neceffe eft ; &

yyt

celum fperare haud licet. Si ad fupere

Ts

nam Patriam oculoslevat; videt fibi

nij?

reclufum aditum propter peccata fuas

ysp

fi ad Dsun fe converrit 5 illum non

jigi

ampliüs experirur amantillimum Pa

,]ïgndlfx

if

trem, fed Judicem inflexibilem;teftem

irrefragabilem, hoftem animz fuz ime

Ü PeC'

là aC«

efffï'

Placabilem? 'Abintià conícient

€ue

l;

: 3& Printa diei MeJitatiö It

ä

cufat, multitudo peccatorum confun-

k

dit: circà fe videt formas horribiles

ted

& monftrofas repraefenrasiones ab he-

p

Ht

fte infernalifibifa&as ; infrà fe videt

hiantes inferni fauces interitum com.

h,

minantes. Plagas Salvatoris, & Domi-

dtr

nice Paflionis inftrumenta , que aliis

Üq

funrin falutem ; fibi erunt in perdi«

EO

tionem. Sentierfibi in faciem projici

Mj

lm

Sanguinem Redemptoris é cruce, vo«

ceillà rerribili : .$/t zn tuam . damnatio-

B

Wil

nem, quod noluift in tuam falutem. — Intes

rim migrare necefle eft ; omnis mundi

W

perentia nec unicum vite momett«

lu

g

tum addere poterit.

Statuifli terminos

ejus, qui praterivi non poterunt.' Job.14.

Qu

Tunc ergó aperiet oculos infelix ; fed

l

feró nimis , düm illos claudere necelfe

'

l

l. 2. Perdende modó, quàm amara ,

ln

& fruftranea fit fera ilJa cognitio ; quá

recogitat ; quàm vanz fuerint divitiz y

D«

quàm fugaces honores & delicie. — Et

videndo quód nihilominus pro hifce

r

i

tranfitoriis vanitatibus, quia easdem

N

faluti anima in vitá fuá pretulic, de-

ploranda jamjàm seterne Felicitatis

&

"

uD

De damtis fhirit: pece: mort: in &itä,&c. ?

iv

fubeunda ficja&ura ; Exclamabit vo«

tbl

ce defperabundáà: Quid mibi profuit fa-

jb I

perbia, & divitiarum jallantia?. tranfie-

Vi

vunt omuia illa.. Sap. $;

Quod delecta-

1 o

bat, rranfiit; quod cruciabit, & qui«

Doni

dem in omnem zeternitatem , fupereft,

i il

'O que hec lanieria vifcerum ! Qui

agones merte amariores! veré igitur ;

| perdi:

o

IMots peccatorum pe[fimma. Pfal.33. Et

horum omnium malorum cauía eft

( Y

T

peccatum mortale.

3. Ex fundamen-

, It

ralibus iftis rationibus, & validis argu-

&munä

mentis generofas facere oportet refo-

nomCHI

lutiones,

O Dsus! Vita ; & lux ani-

mzemes ! llunina oculos meos , u2 un-

t

.quam obdormiam in morte, Píal, 12.

j

n

$

)

unefe !

Doflyine Spirittales , && aefolutiones.

m

* 1. Qui non tendit ad fuum termie

hum, appropiat fuz ruinge,

D

00 qlli

TU

2. Vis non timere morcem , time

peecatum.

12

3. Quia mortalis es , uno pede ftas

o hi

m

infepulchros quia peccator es, altera

pede ftas ininferno.

f

Et yivis impavi-

jcict

dus , & hilaris?

4. Il-

[«

38 Prhusdiei Meditatio IH.

Di

4« llle addifcet vitam Sanctorum;

ln

qui ferió perpender mórtem peccato«

J

li

rzum.

:

«$. Arma, & venena'morris alia non

ER

unt, quàm peccatum.

n

Reviviícat igiturin corde meo gtae

DN

tia Dlvma, pereat peccatum. morta«

o

le; vitam,; & fanguinem prius profune

W

d

dere ftatutum eft ,. quàm Dzux- offen-

LU

dere.

Per San&tif6mam ejus granam :

ülg

Nequemors , neque vita , ee.

potem 403

m

feparare à Charitate DEI, qua eft in Cbri-

p

fo $ESsu.

n

RERUE,

p

PRIME DIEI

fitgr

M.

b

MEDITATIO III.

j

lt

Dc damnis peccati mortalis

W

l]

in vitá futurá.

i

ol oljcumbzmr , flelle cadent de cæla.

bi

pie

Matth. 24.

i. Conf' idera; omnes nos come.

Wo

D.

[

parere debere ante tribunal Chri«

lY

füi Judicis vivorum , & morruorum,

ol

Dc-

*

De Jamnis pecc: mort: invitá futur, 39

&» Defcendet de. cclo ad exequendam

u Juftitiam in locodeli&i; & erit ad-

ventusejus terribilis.. Ceeli conttemie

i fcent , ftellze cadent de coclo;. duo lu-

minaria magna patientur Eclipfin ; &

obducenturfanguine. Elementa erunt

0 Qtà

t

confufa ; Terra fcindecur. ad inferos

rofi

usqué, & ex centro ignis infernalis

. ofï&lï'

evomet.totos dzemoniorum exercituss

at

exignivomo veró imbre; qui de corlo

i i

pluet, & igne obícuro , qui ex inferno

ide

erumpet; torum univerfum redigetur

incineres. Exhiscollige: quantafit

peccati malitia ; càm cora hec com-

motio, & magna fudicis indiguario

fufcirabitur propter peccarum. Proüt

l

facit Rex aliquis, quandó igne ferro-

que devaftat civitatem , ob receptum

u

in illà aliquem. ex fuis rebellibus.

2. Si ergo ex hoc apparet ; quantüm

T.

Dzus averfetur peccatum ; càm proe

pter peccatum totum Univerfum ;

quod fine labore; unico verbo creavit ;

$ [

devaftat: quantó magis appatebit irá

jci

Dz: ex perditione toranimarum ; tan«

yort

to labore ; imó & pretiofiffimo fangui«

De

ne

4

—;40 Prima gz'ei Me(ä'itatiaklxll.

D

——X | n

ne fuo redemptarum. Occtrram eiguafi |Ws

arfa vaptis. catulis s. dirumpam nteriora. | ii

jecoris ejus. Ofee 13.

Et ego necdüm

apprehendam gravitatem peccati? & |lui

implacabile odium D £1 ergà illud ? |nm

cüm amor paternus, quo Dzus afficitur

fip

ergà genus humanum tünc commutane

[

i

dus fitin furorem, & quidém tàm atro-

cem 5 ut à Prophetie nominetur crüue

Ytà

delis, & a(fimiletur urfo ; & leoni ob

Y

Vs

ardorem vindi&z contrà peceatum.

3. Time, & contremifce cor meum j

D

i

düm etiam Angeli de coclo contremi-

fcunt: Tünebunt Angeli. Jobzr. Fe«

D

lix hozror! San&usterror ! fi hic ab

Vfcen

UT

humeris cuis ( O peccator! ) detrahet

habitum peccandi.

m

U

Difcdite à me maledili. Matth.i5.

li

P.». Conüdera amariffimam fepa«

T

raüonem anims àDzo , folo fuo &

Ti

fummo Bono; quandó intonabit con-

6!/64

trà reprobos Dzus tremendum illud::

üle ü

Ite'maleditti.. Primó exprobrabic illis ;

Tnte

& ante oculos ponet omnia charismae

AU.

modos ;

Wy.

tà; & fuaves 3cxxigxxi'tatis m

queis L

- De damnis pece: mort: fn vita futurd. 4.3

,,;; queis fatagebarillos trahere ad fe, Be-

j« Relicium creationis , confervationis ,

« Donum Fidei , gratias fpeciales, Illu-

iij firaciones, infpirationes , Sacramento-

iij rum . ufum ,. Crucem eum fanctiffimá

ji; faà Paffione, ac fanguine pro illis pro-

nuu £U4o.

Dein exprobrabit in faciem :

jup quoriés vocavi , & renuiftis ? quotiés

gq V0s tanquàm amicos invitavi, & ob-

qii Vertiftis mihi dorfum? eó deveni: ut

us Vobis miniftrarem tanquàm fervus;

,5 formam fervi accipiens, & ramen tàm

n

profunda humilitas Altiffimi non po-

ij

tgit frangere duram, & protervam cer-

i,j Vicem veftram ?. Me totum dedi vo-

iux bis, expandi manus meas , & aperui

cormeum in Cruce; ut vos attrahe-

rzem , & tanto aámore non potui vince-

L

duj te ingratitudinem veflram. — Recedite

[y gitur à me, nec vos agnofco ut fervos,

|[j| Bec ut filios, nec ut amicos ; fed ur re-

T elles, & inimicos. Recedite maledi-

; i &ié confpe&u meo , faciem meam in

; ij 9mnen zeternitarem non vifüuri am-

i P ius. Jàm veftra peccata diviferuar. in-

ii Pt V05,K & DEUJM veftrum,. Ma. 5 90

quefi

i«

»

d

4

Prima diei Meditatio ITT.

M

dmn

triftis feparatio! O incomparabilis ja

IT

Qura! qua in unico momento privat

orinibono. 2. Hoctremendo Juftirie

tonfi

m [

fuz gladio refcindec DEUS in perpe-

tuum omnia amoris vincula ; quéis

Qut

creaturz fuz prius innectebatur.. Se-

aisz)/if.

(

parabitur peceator à Dso, & quia Dzus

eft requies animz , in eecernüm miler

T

IUmen

Y

non habebit requiem:quia Dzus eft lux

anime , eternis infelix involvetur te*

tinai

*

nebris

.

quia Dzus eft falus animz;

illfpi[;

A

gloria, delicig , felicitas & . vita ; à

Dzo feparatus peccator obruetur do»

m

loribus, ignominiá , mocftitià , & mor-

p

te fempiterná. 3. O fumme Dzus!! at

biter ac Dominus abfolutus cternitae

lls

l

tis mez! Confige timore carnes measi

judiciis enim tuis timui.

Facs ut fudi«

m

hii

cium tuum faciat me diftri&é judicare

ti

meipfum ; & terribilis tua feritentia

me doeear appendere in juftà &a;erä

Tesy

gravitztem peccati mortalis,

W &

ltttx

Disrumpe: illos inflatos fie yoct.

A [/

Sap. 4

S

3gno

P.r. Confidera; quomodó mifei

Y

danmie

»

-

*

.. De damnis pecc: mort: in vita futur4, . 43

ï,;,;. damnati fine ullà excufatione; & pro-

iv laro verbo ; oculis in terrá pre merá

lii confufione defixis, & pudore fuffufi co-

u ?

iàm Diyino Tribunali, & in confpe-

que:

&u totius Univerfi obmutefcenr: Om-

2

nis iniquitas oppilabit os [uum.. Satis tünc

ADi

agnolcent peccata fua fuiffe omnino

m

libera , & volunrarié admiffa : contrà

lumen rationis & fidei ; contrà di&ta-

T

UL

mina reclamantis confcientize, contrà

Tid

infpirationes, & auxiliaà Dro concef-

J

13

fa; né laberentur in peccata.

at

2. Confidera damnatorum rabiem ;

&

dim agnofcendo feipfos tanquàm pro-

]s

prie ruinze aucores; infürgent cone

m

trà Íe velutafpides in ignem injede z

Wgh

& rabidis denribus lacerabunt pro-

l

V

priam carnem , catnifices füi ipfius ef-

d

fe&i: Unusquísque carnem bacini fui vo-

vabit.. Ya.20.

Sicut ergo erant auctae

.BICFJ

Y

res voluntarii culpze , ità erunt fponta-

neiecxecutores penz, Oquàmcrudee

liter vermis iftelaniabit vifcera! Ver-

T

Züis eorum mom moriettr. la.66. Satis

agnofcenr damnum hoc irreparabile

If

j

propriàculpáàfibiillagtum. — Unde mide

X

j

T d

E

D

44 — Prima dieixMed'itatlia N

xime abominabuntur feipfos; & ficut

;-x

fv

feipfos odio habebunt , ità feipfos cru-

ciabunt. Pugnabunt paffiones advere

imag'u

[

süis feipfas ; anima adversüs corpus;

corpus adversüsanimam , pugná plüs

fà;]

quàm inteftinà, absque fpe feriende

j

tftin

pacis. Furor, zelus , tumultas , iracundia

er[everans, & contentio. Eccl. 40.

Hi

Ws

E

funt frü&uspeccati : tir , qui feparatur

ab eeterno amore; fiat odiofus omni»

Aitor

bus; & vel maxime fibi ipfi.

3., 0

t

Ws

Benigniffime Jesu! concede mihi mo-

dà odium San&um meipfius: excita

mo

in me fan&um amorem tui canquàm

lij;

ttiij

fummi Boni ; ut odio maligno non

habeam Te, &t me in omnem aternie

tatem; Fac ut agnofcam veritacem in«

fallibilemillam : Qxui facimt peccatum ,

bofles fuut anima fue.. Qui diligit pecca«

tum ; oditanimam fnam.

V

Dotlrina. Spirimales , e &/äïu;iams;

1. Caret Judicio humano ; qui non

é

timet Divinum.

P

2. In. ftaterá chriftianá gra'x'riusr eft

ln

H

f

peccargm ; quàm totum Univexfum,

E

3 $

-nd

De darinis pecc: moit: invitafutusd. 45

M

3. Si feliciter pugnare defideras

o Q

contrà peccatum , fzepiüs infonare tibi

imaginare tubam ttemendam Judicii.

ab

i

4. Judicia hominum fünt tranfito-

rià ; Judicia Dz1 fant zeterna.

;nä Plä

«t

- &. Peena ipfo inferno intolerabilior

ericin Judicio: Confu

ya:un»f':

Qo peccati mor«

talis.

M.

epatit

Exardefcat igitur in corde meo

g onti

amor Divinus: pereat peccatum more

jj

tale. Fremat mundus, minecir tyrane

yiti

nus; ruat coeelum & terra;. nihil refert,

qu

modó non perdas Dzuu : 7Melias efd mi-

hi iacidere in manus bominum, quàim pecca-

il

m ?

vt in conpeciu Domini. . Dan.13.

£

a

a

DIEI PRIMA.

Wüm?

MEDITATIO Iv.

it PCCiï

Oftenditur gravitas peccati.

T

mortalis per poenas ipferni.

qmw

1, Vivaciter tibi reprefenta ( O.

r

* Anima ) terribile, & crudeliffi-

N

yii i

mum fpectaculum infernalis fupplicii.

4M .O quantó melius eft illud credere;

-

€

quam

-

D!

4.6

Diei prima , Mitäitatiolïff T

— À

quàm videre!. cogitare ; quàm experi-

ün

n!

Per feriam confiderarionem des

[

Ícende ininfernum vivus, né defcen-

At

dasmortuus. Profiííndum illud , & ca-

m

liginofum barathrum tibi' reprefenta

m

omni velminimá lucis incidentiá de-

in.'eg

.

*

ftitucum

pérpende praparatum ad

ul

torquenda damnatorum corpora ftag-

Ti

num bullientispicis , ignis ; & fulphue

fl

xis : illos efferatos , & implacabiles

Pl'ügä

tortores demones ; locum anguftiífie

lx.

mum, fetorem intolerabilem ; perpe-

lm

tuas tenebras ; ululatus , & vocifera-

llym,'

tiones defperabundas , monftra horti-

[/]

bilia ; ardores inextinquibiles , plagas

qu;

infanabiles , rabidam famem , & fitime

Ff;ae;

a

fine refocillatione ; agitationes fine

ïxïäs !

u

ceffatione; defperationes fine remedio,

ponas , & rormenta fine fine , vcl ter-

mi:ce

— Jmino. Omnia hec mala, & multà

Bw,«

qmajora infernus infe continer. - 2. lg-

i

5

1

nis hic infernalis , omni lumine carens

L

e illuminare poteiit ; üt agnofcas gra«

L

witat-m péccati morcalis.

Atrocia

oportet effe delicta , qua à terrenis Jue

dicibus iguis fupplicio ple&untur,

QOl«

-

—Oj?endz:mï gravitas pecte oyt: C'c. 47

p

Contrà herericos relapfos, & obftina-

d

tos ftatuta eft poena vivicomburii ; hoc

d

tamen vivicomburium non eft diutur-

[

num.

Si tyrannus aliquis excogitaret

jentà

modum igne torquendi- hominem per

d

integrum annum ; talis forec exceffus

m

barbare , & inaudite crudelitatis.

p

Tam diuturno fupplicio punire non

pv

folec Juftitia humana; fed plus ultrà

ipili

progreditur Juftitia Divina. |Quià Jug

uMp

ex eeternus , jufte ponderans gravita-

x

tem peccati mortalis,non tanrüm igne

^iteT

illud cruciar; fed igne infernali inex-

horte

tinquibili, qui damnatos urac. fed. nuii-

m

quàrmr comburat.. Ut wranttr, & fentiant

i'm

uique in [empitersum.. Judith 1&. O.Ve-

ritas zecerna!. Zlluminare bis , qui in teue-

ncle)

bris, & umbr mortis [edent.. Fac me ag-

lu

n

noícere principium illud evidens:

gt

Dzu« clementiffimum tormentis.tàm

j

atrocibus peccatum morrale non puni-

cgl'fns

turum 5 nifi hoc effec gravitatis, &

^ g[l*

du

i

mali;iæ infnitz,

*

ys]r

un(uf'

CA

Adors,

oj

E..

ï

——48 . Dieiprima, Meditatip I V'

wj

—

baa ,

Ieyt

9Mers, /knguu , Contentio , e& vom

opprefJtones , fames , & contritio , &

tontr

lite

flagella fuper iniquos. Ecclef. 40.

P.:. Confidera: Penas infernales

ER

non.reftringi ad certam aliquam fpe-

puu

Ciem; [ed.fe extendere ad omnes il-

0j ]

jutts

los cruciatus, qui à DEO excogitari

K

(

poterunt, & tolerari ab homine in ani-

Á

mà , in corpore, in potentiis , & fenfie

bus externis, & internis ; in omni

corpo

membro, & membri articulo, adeó ; ut

m

Wt

ficut fpongia in aquis falfi maris im-

Or

mería , fic damnatustotus immergetur

gl

grandi Oceano atrociffimorum tor«

m[h [

mentorum , quorum vel minimum füe

peratomnia crudeliffima prafentis vi-

DI

hál

te Martyria,. Ità vult Divina Jufttia;

p

ut ficur peccatum mortale continet in

Ííe omnem malitiam culpz 5 fic pecca-

UI

V

ti fupplicium contineat in fe: omne

genus poenz, 2. Perpende ; quód etft

[/ fm

horribilia fint, que defcripfimus fecun.

lj

düm noftrum concipiendi modum;

refpe&u tamen inferni , prout in fe eft ;

rl

cíle tan»:üm' Ignem umbrarilem. Si d

bie-

Q

Offenditur gravitas pete: mort: &re.— 49

b

i,

brevem dolorem podagre; vel calculi

]

contremiíco totis artubus; fi horzein

]

hifce doloribus videnturanni, & dies

fzcula; quomodó iftos dolores com«

d

parando aternis tormentis , quz in fe -

r

gl

hos ipfos, & his incomparabiliter mae

jores continent dolores ; non exhor-

gitaxi

T

teíco?* Quomodó nonrecogito: quo^

Íermo fit de meáà hàc animá, de'*

fl

corpore , de his membris; qua pa.,

oni

lum erunt ignis zeterni ; niff'emen:

göj!l!

Vero peccata mea ? O Fides chriftiai

j I

O ratio humana! ubies? 5, O mi J

;gemr

! d

su! qui pretiofiffimo fanguine defi^

rafti extinquere infernum 5 extinque

mli

s

illum pro me, eodemque ab iniquitate

n

meilavams. Si mereorflagella ria ;

percute me modó paterná manu, per.

xl

Y

cute me vírgà tribulationis & poeni-

tentig. Sicvizgá percuties ,& animam de

omy

inferso liberabis. Prow. 13.

"L

&t

nos fecundum peceata.

du

UlF:Fitur

Judith. 7.

T

P.3. Confidera tàm acerbas inferni

g

ponas infligi fzpiüs propter unicum

w

3

a

Peäj

5;0' JBiei prime , Meditatio IV.

u

peccatum mortale ; ego veró quót

commifi? O Dzus

*

!

multa damnato-

bce

rum millia propter me blasphemant

Wi

tuam Juftitiam; eó quód poft tcot; &

qi

* tanta peccata miea diíferas penam,; &

qi

'efíeras mihi veniam ; contrà ipfos ve-

lx

)6 pot prirnum commiffum peccatum

^i

H

vrevocabilem pronunciaveris eterna

winationis featentiam.

Et quómo-

l

- «bac non füfficiant ad. cognofcen-

?

a

T

nin me infinitam tuam Boniratem,

in'pfis infinitam peccati malitiam ?

?

Confidera; atrocia & extraordina-

fübin à magiftratu fzculari infligi

»plicia ad aliorum terrorem , ut. ab-

J

ftineant. àfceleribus: quod metivum

E

ficeflaret mulrüm remitteretur de ri-

p

gore ponz. At verólatá femel fentene

D

1ià DEUS propter hoc motivum non

N

punit damnatos ; fed proptcr folam

peccati malitiam, que canquàm infini-

p

ta, infinito meritó punitur fupplicio.

.. Ec hec erit poena infernalis." 3. O cor

- meum! cur ad tantos inferni atdores

8

. non colliquefcis? nonne vides in que

D

inanF

præcigitia devolvantur ; qui decl

E

P

"

-

.. Offenditur gravitas pece: mert:

s s.

àqi

ab ultimo fuo fine?. pro tranfitoriis il-

mnat

lecebris perdere coelum , & omni co-

1emi

matu. tendere ad infernales abyffos,

tgt;

quàm ingens ftultitia! Et tamen , ah!

ml

quoties ego hoc feci * n* impofterum

Yostt

hoc fiát O Benignitlime Tusu! Da ribi

ccat

mtelledum,ut difcam mandata tua.. P ni&.

«teti

Hie 1ub üfle , & berie perpende O ani-

ïuomv

o

-fi durum ribi eft inferni. pceraa

nofut

**PCE diem c'wmuc, quam duruni Cu"

ycatd

p

illas per omnem eecernitarem pati.

i

l)l"*'n

Trncipia stmlvw, & Aefo lutiont.

ordi

L Dszus adeb 'amat anrma, ut pró

[ Il FJE

üt o

jisdem mlv;mdxa imoriamr.in C

utte.

ice.

TU

Adeó vetó odit pecean um , ut pro ho

T

PUHICBdO tam chatas fibi animas infer-

nalibus adjudic:

et flammis,

fand

m

25 VGrandb malüm peccatum eft ; ut

T

remittatur , opus emangmm Redem-

| IHEB»

proris; ut puniatur, opus eft ascernis

gormentis,

PW

Qd

3. Maligna contagio peccatum eft

u

s&ternis flammis uritur, & nunquàm

exuritur,

nf

4« ideó omnia penatum generain .

]jj

ine

1

C 4

5& DPrmadiei Differtatio fpirit:

VM ——

inferno funt ;; quia omne malum cnl-

t

pa-eít in peccato.

n

fca«

5. Revivifcat igitur in corde mto

gratia Divina 5 pereat peccatum more

Q

zale. Priüs mundus ruat ; quàm offen.

Q

Tur

datur Deus.. Quis mihi tribuat ; utmo.

riar protedulcifime JESU !

Nií

n

PRIM./E DIEI

r

Y

WïSSERTATlO SPIRITUALIS

li

De

Ilul

ü

ravitate peccati mortalis,

D

ARGUMENTUM.

Ya

u

Tropommr flatus infeliciffimus Pccmta-

ia

vis ob borribilem anima flragem: ob

N

dificultatem refurgendi ,

prafertim

i

poft freguentes relapjits ; propter

(

graviffinum periculum derelidionis à

h

DE OQ.

M

[i]

Erreni Principes, ficut inter homi-

tj

j

nes refpiciuntur quafi Dii ; ita Pa«

L

latia fua. haberi volunt tanquam CQ«

Wt

lum; in quo reclufi quantà minus fe

N

plebi

P

-

"

De gravitate peccati —1 53

id

plebi vifibiles ; tantó magis fe reddunt

venerabiles. Foràs prodeunt raró , ad

; i

fe admittunt paucos ; illorum sfpe-

|mo

&us favor eft , illorumalloquium feli«

of

citasfufpiratzà multis, fed parcé ran-

VL

tüm conceffa non nifi intimis aulze mi-

Nihilominüs fi homo infimaze

niftris.

plebis Regium alloquium petit ob ra-

tiones ftatüs , & fecreta , qua concer-

nunt vitam & falutem Principis; huic

u

liber acceffus patet ; liuic intima ape-

riunsur conclavia;interrumpitur quiess

diftubanrur gandia , omauia poltpo-

il

nuntur tam grandi falutiferee animad-

verfionis negotio.

Hxc Magnatunm

prudentia eft, per quam non pauci eva-

þlt(lld:

Íferunt. graviffimas vira infidias ; alii

rti: !

veró; qui cum Archià Rege T hcbano-

r d

tum , & Julio Cafare Imperatore tam

! mpfix;

falubria monita fprevére, vitam G Re-

iib

g£numamiíerunt. Ego quoque ( dile-

&iflime in Chrifto Jesu ) ob has ipfas

j homï'

rationestuum peto alloquium , prop-

ter quasid negare haüd folent Reges

iop

m

potentiffimi, & Principes rerreni , ni-

mirüm ob (alutem animee tuz pericli-

inus l l

C 5

tàu-

jdi

W um diei Differtatio [pirit:

santis; ob vitam gratize . quae apud te

LL

dubia eft , ob Regnum colefte, à qua

ii

inimicl tuite detu;b.ære conantur , ob

Tof

£oronam Immertalitatis & gloriz j jam-

d

jam labentem é capire tuo, ni&i maturé

qu

vigiles, & manum extendas ad illam

t

recinendam.

Quxío admitte me ad

[A]

breve tuumalloquium ; & digito tibi

hOL

monftrabo cibum illum , cui inimici

st

tui infperferunt venenum. Benevolas

Wt

mihi aures prebe ; & detegam occul-

Ts

tes in perniciem tuam effoffos cum

t

pulvere . igniario fubje&o cuniculos.

lo

Da locum admonitioni illius, qui f&

&ij

fraterné amat, & manifeftabo ribi pro-

f

ditorem domefticum , qui domi tue

Iu

arma cudit, quéis tibi mortem inferat

r

Secernam

"T ünc aures occlude tuas;

lr

quando de ruá non agam falute, auc de

i

ze tantüm levis momenti, fed obturare

&m

aures ad monita, de qUIbüa dependet

NI

tota tua fclxucas, & animz vita, nuti-

Yér

quid idem effet; ac condemnare teip-

lllxs

Íum. ad atrociffima tormenra , & mor«

mp

tem fempicernam ? Subfifte ergó pa-

"Su

rumper; & íi ratione praditus es,

L

vi-

h

5

——

De gravitate petcati.

ii

p

vivà fide, & Dz1 cognirione inftra-

E

&us ;fi tibi [pfi nonadverfaris , noftra'

"T

non refpue monita,

Noftra haec vox

ig i

eft , fed verba fünt Chrifti Setvatoris ;

mati

qui tibi loquitur ad cor verba vitae -

dill

terne ; hec notitia fub tempore erir

Bul

^

caufa falutiszeternz: laborerit unius

rto t

hore , lucríám fe extendet in omnem

inimiiï

zeterniratem. ^ Duo Chriftianorum ge-

mevülif :

nera verfantur in graviífimo damnatio-

l g .

nis periculo: illorum imprimis, qui

[os t

gratià Divinà privati vivunt in ftacu

miculæ

peccati morralis; &alierum , qui fen-

;,qllif'

sim per latam viam fe crahi finunt à

db

fenfibus & appetitibus inordinatis pa-

ym .

rum foliciti, ucex hoc füetepore & fo-

nl

Primi fecundüm

cordià emergant.

dg [it

preíentem Juftítiam jam lunt con-

A

demnati ad fupplicium ternum, . Po-

ybui

ftremi magnis pa(fibus rendunt ad eun-

dem terminum , & nifrin cempore re-

g

4 nl

vertantur, pariter eó pervenient. - De

illis dicicur * Odio fuit DEO impius , &r

j u

gt

bapieras ejus.

De iftis : Qui non tollit

g

erucem fuam , & fequitur me, nou poteft

es, qui

Ij €5!u

$,

"funt-

vln

sicus effe dijcipalus. 5i de illis-

—

76 Primediei Difertatio fpirit,

funt ex fecundo genere , in alio di.

dj

fcurfu tecüm agam ex inítituto. Sive-

Luc

Édl

1ó magno tuo infortuuio illis primi ge-

neris hominibus infeliciffimis acceníee

QUs

xis, qui gravis peccati rei , hoftes funt

f

Dzi ; indoleó non jàm ftatui, fed prae-

l

cipitio tuo, Ut ergó ab ultimá ruiná te

D

xetineam; ftatim accingo meoperi , &

At

per axiomata Veritatis irrefragabilis

)u

demonftrotibi ftatum tuum infeliciffi-

n

mum , quem ob denías animi obceecati

p

tenebras non agnofcis. Miferille, &

li

vereinfelix, qui confentit in peccatum

W

moirtale , cum Tobo dejicitur de thro-

!

noin fimetum 5 cum lucifero de fübli-

0pe

mirate ccelorum in profundumabyffi:

Tüy

Imó quia gratia Divina nobilior eft Di-

ld

gnitate Regià, & fublimior ccelo ; pec«

j

caium veró omni cloacá fordidius , &

omni inferno horribilius & obícurius;

[

ruina iitius incomparabilitér gravior

]

eít, quàm illius vtriusque

Job pere

Tuj

dendo oimnia , omnia tamen poffidebat

li

er amicidiam Divinam ; pec-catumh

h

veró à Deo nos leparac,. & cum ipfo

V,

nos privat omni bono: Peecata veffra

h

4-

M

De gravitate.peccaü./

7

diviferunt intervos cr D EU M vefirum.

S

Lucifer precipitatus-fuit in infernum 5

fed locus ifte eratlocus fus poenze ; lo«

mip

ceiit

cus autem us culpzerat longeé pro-

s [

fundior & obícurior , ideoqué à Pfalte

Regio nominatur infernus ipfius infer-

d p

yindt

ni: Eruifli anmam meam ex inferuo infe-

«l )&

riori. Per infernum inferiorem profundam

peccati foveam . intellige.. Eutymius ex-

,gabilil

Mdl

ponit. .In deplorando rali lapfu perdit

x

peccator in unico momento omnes

ille, ]

habitus virtutum | fupernacuralium;

ccat

quéis condecorabatur tanquàm regiis

»

dit

lnügnibus

5

perdit omnia bonorum

T

óperum merita, & fru&us percepto-

