gariont"

xatem ! O DEUS! porius me priva

emmp lumï

lamine & vitá, potius fepara meàme-

duo n

ipfo, quàm à tuá fan&iílimá & pretio-

ydi[io M,

iimá graciá,

AMa-

ii hölf,; '

284; : Prima die , Mez?itatio IT.

—— ——

A.

hi

ttlmon

"Majora mereri fupplicia , qui Spiritin S,

2 unta

contumeliam fecerit. Heb. 10.

iïDiu'illægl

P. 3. Confidera: quod privatio Di-

itrger!

vinz gratiz non rantüm te privet ine»

oD

rito bonorum operum , fed infuper te

"'gidmg

precipitet de. peecaro in peccatum,

il qu

Anima finé gratiá eft fimilis viacori ;

'[Mü[. D

qui debilis, infirmus , gravi peccato«

ï'kqlliin[a

rum pondere preffus , in tenebris ame

"utferel

bulat per viaslubricas , & mille praci-

"um

piriis obnoxias, inter media hoflium

ï'.f«lh: Gr

pericula, & lupis voraciífimisà tergo

"ml

infe&antibus: Viaillerum tenebra lu-

LT

bricum.. P. 34..

In tàm milero ftatu

Em

progredi, efterrare ; fe cofaovere,

lbi; fübfiflere , eft mori.

Indubita-

:

tum eft, peregrinari nos füper cerram

infizmos, & Prothoparentum noftro-

L

rum culpà vulneratos; pondus, quo

nos gravat, fünt iniquitazes comrmillas

Peccatum , quod ber penitentiam non dele-

tur , [uo pondere ad aliud trahit, S. Gregs

Hom.1:. in Ezech. — Vita noftra eft via

mille periculis, & precipitiis obnoxiae

-Ferz; & hoftes vite noítra infidiantes

qn:

LE

l.

& nece[Jitate gvatia Divina.

205

——

'

:

: funt demones; qui nostencant; Inter

ii

E

M

. tot

& tanta. pericula, fi nobis occidit

,

&b Y

! fol Divinze gratize, que fpes falutis no-

pïmïï?ü* bisremanet ?* O nobiliffime , & falu-

e pite

bertime fol Divine ! O quàm me fola-

I

tur/ quód nulli radios tuos abfcondas,

jp i

quàm illi, qui ftudio claudit oculos, ne

yilis od

tevideat. Doleo miferam fgrtem illo-

wi ? rum, quiintantis , & excremfs necefli-

qendii?

tatibus te refpuunt ;; Imploro humilli-

x ml

mémanum tuam adjutricem O JESU !

n«

quz fola : Gratiam beminis quaft pupil-

:

lam confervabit. Ecclef 9. In-advoca-

ciüimlïï(

ii

tam eligo Sanctiffimam Virginem , in:

jns^ quàfolifteDivinus nunquàm paffus

od

cqrï

N

lii

j

eft Ecg,lypüilæ

j

i

"EdS

l-of9?093e

enum

D

i

doe-

xGFLMV

V

Tl

Ui

f(l

'

À nois

"

»itiito

uæ]üw

Mi

N

PR I-

D.

z?& 'D-z.ez—' próna , Meditatio HI.

—

Ti g

POUETIENTUETTEEET

l'y;sa;u:'r;h

PRIMAE DIEL

-E'Tg,mspmdu

m

MEDITATIO Ill

"ittuafi

Diguitas gratieDivine com-

Ut qui

»arata ad Bona naturalia , & fu-

Nil- 5

pernaturalia. -Super aurum , &

* ff

Jv

argentum gratia. Prov. 22.

"of

X Confidera : In juftà zítima-

T

* tione hominum San&iffimorum s

"Ls

&lg, |

& Sapientiffimorum , qui unquàm

At

exílicerunt in.mnndo; unicum gradum

T

gratiz Divine plus valere ;

quàm ofite

cf,,

ht

1

"u ! [

nes creaturas toriusUniverf — S. Th.

En«em. n

X, 2 q..113. & 9.. S. Auguft. c. 17 in Jo-

&c ad Boni£ c. T.

Gratia non folüm elt

D tsl

h,isRe d

nobilior celis, fed.nobilior Angelis &&

Seraphinisomnibus, UInde Juftifta-

'ï:.*i:en;[ie[k

tio impii ,. quz fic per infufionem gra-

sl

"bl

Mbe j efb opus mulió praftancus»

"quàm ereatio celi & terree , && ome

;3 lts

T

mium creaturarum poffibilium. Hnde

"

5

1

"hryfoft c.r. inEpift. ad Chor.

Tij

8l lnmæ

o t cum. Divino adjutorio agu&fm'

Ü

l

patiaim.. aimiffam, vel fatieim auziliaa

Pt

-s

II.

EE d

Diguitas (gratiæDZviflf comparata,erc, ?87

i

» £0

7-

fllam aquirendam : novos creas calos

Lf

e 1][-

3

firiores producis foles , quam ftt fo

?L

bilis: Cum ifta fint corporea, gratia ve

i

IÓ fpiritualis ; 1fta inc mütationi ob-

ia

noxia, gratia füá ex nacurá -aeterna &

"

imutabilis: 5 Ifta fint excerna, gratia

Iiar

25

Y

:

interna ; Ifta fint. mediaindif

H

erentia,

gl i

gratia veró participet de ultimo fine

g 4

ij

per unionem anirze cum Dzo. — Jàm,

l) P

hicut omnes ftelle non adzequant lu-

il

(irson

mea folis , fic naturalia omnia. non

y u

adequant Dignitatem gratiz in ordi-

gum'""*l

ne füpernaturali; & Divino conftiturz.

qulmïs

Oanima ! cur ad hanc gratise cogni s

M

dU

tionem non exultas in Domino DEO

TU

tuo * fi poreftari tuze fübjeGos haberes

j

f

"m

omues Rezes terra , fi. pro coroná tibi

oAl

Hs

fervirent ftella ceeli, fi ad obfequia tua

Ü

0 ïhl'ï

forent angeli & homines; fiomnibus

f

p

Ü

"n

divitiis, deliciis , Dignitatibus, & Re-

u

Piæi

K

£nis totius Univerfi ftui liceret per

Ig"

n

mille annos; ram felix non fores ,

hm «

quàm modó , dum velminimum grá-

p

H

tiz Divina gradum pollides. . Subfifte

u

läc paulifyer; & ad hoc pun&um or.

,

$inà c&cera omnia. Curaliud qucerés?

[

N2

&i

"

288 Dieiprima , Meditatio HT.

Jgniai gym

düm poffiies omnia z 'omne Bonüm

i pr(;i

Dsuseft; DEUM poffides , f1 poffides.

jiumApo&

Bu (]u[f

gratiam.

"hetenr

Fides, Spes, Charitas , major autem bo-

r

v eft Cbaritas. 1. Cot.13.

Srlo

P. 2. Confidera grariam indiftine

nj Pf',(() ü

&am, vel faltem indiviíam à Charitate

MR

fuperare non folüm dignitatem rerum

j.«ï'mam, n

naturalium,fed etiam fupernaruralium.

-ï':U]][ N

Miracula à San&is , & ab Ipfo Mundiä

*hnii

rtingunt ad

Salvatore pauata,non pe

nl

excellentiam gratim a

n&ificantis 5

1JerdlMl

b

quia opus!praftanrius eft refafcitare

1 [U[)l

animam Dzo mortuam , quàm refuíci-

aj

tare omnia corpora mortuorum ad vi-

Wll[, HE 4

tam terrenam.. — Corporibus ad. vitam

M&t a&m

refufciraris redditur anima , animee pe£

Ó

u

A Pm

gratiam refufcitatze redditur Dzus, quI

eftvita anima. Infüper nulla eft vir-

i

tus füpernaturalis , nec Donum Spiri«

ts S. quod.non fir gratiá long? inferius;

func. vera

nf

quia virtuzes fine gratiá non.

"ts

virtütes , & donafunt impcrfe&a', ni

^ Ch Rl

proveniant ab amore , & hoc fit Íolume

Ay fan(

Sicque

modó per infui;oncm gratie.

onie«

"Utf

a

e

[

Dignitas eratiaDivina combarata,cc. 189

ATU

c hi

omnia prodigia Moyfis , omne Domi

i Puüiüd

nium Apoftolorum fuper demonia , &

linguz quibus loquebantur ; tantam

non merentur ieftimationem, quantam

r

meretur unicus gratiz Divinz gradus,

2

Igitur fi prophetávero ; fi ambulavero

p iil

cum Perro fuprà mare , ii folem fiftam

T

cum Jofue , & non habeam gratiam

T [Clüü

Divinam, nihil mihi hecomnia pro-

natumwf

derunt : Nibil fum , mibil mibi prodeft ;

jpo M

quid prodeft Navarcho navis pretiofis

;xzingumf'

geinis onufta, fi ad locum deftinatuo

,n&ïf-ü.n,ü,

non perducat; fed antequàm etting:c

"

porum, fübmergatur, Cüm igitur cee-

g

tera omnia finc media, Finis , quo Dzo

j

jonm^

Uunimar , fit Charitas ; fepius elicere

j il

oportet actum amoris Dzr, operari , &

l ammfr

pàti puré propter DEU M.

;De

Gratia autem DEI vita æ:erna;

nu]la d

Rom. 6.

o

P.5. Confidera: Gratiam Divinam

effe radicem vite zternze, adeó, ut qui«

g

liber chriftianus pollidens in animá

IPCI

£ratiam fan&ificantem , mereatur glo.

i

6[[0]9

N

tiam, & vifionem beatificam. S. Dion,

e

N;—

VAreop.

296 þDz'ez' prima , Meditatio IIT.

D g

Areop. c. 4. dediv. nom. . Sicur igitur

jeioi

fitmorar

in reprobis majus malum eft culpa &

zeatus poenze ; quàm ipfa poena ; fic in

Mil

ele&is majus bonum elt effe dignum

lm

,inüi H'V

prormio; quàm ipfum preemium ; pol-

fidere videlicét gratiam Divinam.

älmü) quä

s

Ideó, fi Beati per hypothefin deberent

amittere vel gratiam , vel gloriam ;

L

absqué dubie prius amitterent glo-

NI

riam , quàm gratiam. Sic Moyfes , &

Do&or Gentium Paulus parati erant

lii

amittere gloriam pro falute proximi ;

Tatüt

fzd nullà ex causá fe exponebant pre

amictendá gratid. . Et S. Jo. Chryloft.

hom. é4.ad pop. afferit ex gravi ratio-

Mu

ne: Tanti momenti non e[fe, pra[ervari ab

DT

inferno, & obtinere coleflem Beatitudinett,

*-CQ(]H(

fí comparetur cum gratia & amicitià Diri-

z

l '9[']]0&

s4. Ethocadeóverum eft ; ut magis

Hm, &

deplorare oporteat amiflionem graue

pio unico rantüm momento, quàm

"ütdes

amiffionem gloriz pro totá seternitate,

"t

[

Admirare proin peccatoris caecitatem 5

i

d

in amore Chrifti Salvatoris te fempet

Dd ql"

magis exerce, paratus efto adjuvante

Eu

:

Lllc. ,

Dzi gratiá perdere emnia, ut conferves

D umm

Pf [2

-

»

aä

'D?gnïraz* gratiæDilfi;»z—æ äamþafafa,ä'a.ïzgï

preciofilimum hunc che(autum.

ia

ag

al

memotiam revoca generofa propolira

S. Anízclmi , B. Cacharinze de Genuà,

"m

m

& aliorum San&orum , qui feligebant

jum;

potiüs vivere in inferno cum Diviná

piut

gratiá ; quàm fine hác in Ceelo,

jn t

PRIM/E DIEI.

j gure

m

"MEDITATIO IV.

| Mc'jkh!

aun d

Dignitas gratieDivine com-

i P;oxïm

paramur cum aliis Bonis fa-

uüiïcbanl ?

pernaturalibus.

o Q

Que efMater mea — e qui fant Fra-

«

tres iei?. Match, 12.

t

t.Confideras Quàd , cim Serva-

/ L:g;zfn'ljudF

P

" tornofter doceret populum modo

at

tàm fuavi , & penetrante, uc: omnium

f; u rk

aufcultantium animos fermone fuo ad

jontd r

fe attraheret];. ex tali preedicatione

mgnm j

permora pia quzdam foemina Divina

LA

«(

impulfu altà voce exclamaverit: Bea-

g

yis "

tus Venter quiteportavit , €& ubera , qua,

faxifli. Luc. 12; Cui Dominus refpon-

; ü 0 JILL

dit: Quinim beati. qui audiunt Verbum

i

)

N 4

LDEI,

592

Prime diei, Meditatio IV.

—

D

DEI & cuflodiunt illud. — Alià vice fimi.

t C g

lem dedic Refponfionem : aliam f

W, K

non cognofcere matrem, nec alios fre-

[ vi

tres aut propinquos , quàm illos; qui

f

Divinam adimplerent

voluntatem.

*tndur

Super hos Scriptura texcus difcurrunt

W Mam

SS. interpretes, & afferunt gratism fan-

"Ottum

&ificantem nobiliorem effe, & magis

MORT

seftimandam, quàm Dignitatem Ma-

Tre

tris Dzt 5 fiquidém hac fpedari poffet

i

fe fcla, & ut diftin&aà gratiá. . S. Aug.

[fälmum

Epift. 38. & lib.6. de S. Virg. c. 3. &

E'J[Um) [3"

&. Jo: Chryf: inc. 12. Matth.. Magis &-

Val

flimandum eft, effe flium Chrifti per

GfJn'idm :/IW

gratiam, quàm Matrem Chrifti per na»

turam: nec Beatiffime Virgini pro-

hgj

fuiffet Marernitas Verbi , f caruiffet

Mu

Va mihi! fifine

;-ll.w'ltüïis) l

gratiá fan&ificante,

gratià non proderit effe Matrem DEI;

* Mi

^

rütitin

quid proderit effe divitem , effe houo-

racum, effe chriftianum? quid prode-

PUA

fg?"äv« n

rir frequenter fuüícipere Sacramenta;

M &ül

largas dare eleemofynas, fi caream

n

ratia Diviná ? ; difiribuero. ownia in

mants pauperum ( aic S. Paulus. ) ff ha-

bsero ji«?'enz, itaut ardeam ; cbaritatem

"i (

u-

"d

—

z

'W;'/

Dignitas grat: Div: comparat: &c, 298

j ii

autem CF gratiam non babuero , nibil mihi

O

« dini

prodeft , reprobus ramen efficiar.

eclit

gratia , vita anims&! O gratia! fublimis

n s e

digaitas filiorum Dat! perpende quàm

volunte

horrendum foret Sacrilegium : occi-

$ ditus

dere Matrem DEI; & Divinum ejus

TL

conceptum impedire; atqui non mi-

nus deli&um eft fcandalizare animam ,

j 507

"L

.1

& caufare amiffionem grati. — O San.

;ipoï;

&illima Virgo! doce me cuftodire pre-

"

l

tiofiffimum hunc gratie Divins the-

d

j

firg &

A

1

faurum, tali affe&u & induftriá, quá cu

cuftodifti filium tuum Divinum.

N

' Gloriam quafi Elnigenirz' á Patre plenum

(

hii

Gratie & Veritatis. . Jo. 1.

Vg r

P. ?. Confidera : In Animá Chrifti

f a?

Salvatoris , veri D& & hominis , inve-

.mlhl

li

ni plenitudinem grariz. fan&ifican-

jurtr

&ificantis in füpremo ; & perfeGiffimo

elef")

Bradu. . S. 'T'h. 3. p. q.7. art. 1. ad r.

qil!

]u

$. Bonav. in 3. dift. 15. a. 1.

i. Gc heec

M

uj

ä.

Gu

gratia accidentalis fuit qua

difpofitio

j

àd gratiam fübflantialem ; videlicet

fS;üt

yn V

Unionem Hypoftaticam cum Verbo

yli /

-Divino, Ofumme Dzus! quam pre-

ii

tiofus eft hic habitus? quo non folüm

[j

&ae

N 5

!94' Prima diei , Aïe;äirationm :

Dini

[

aulze cocleftis Primates exornantur, fed

Amás,

quo ipfe celi Dominus fe veftit? vidis — j

d

fünomn,

mus gloriam Redemproris , gloriam

ineffabilem, gloriam dignam Unigeni^

Mcelt

Et hzc teíte S.

to seterni Pacris Filio.

h&

Joanne Evangeliftà confiftebar in Ple-

s il

nitudine gratiz, Sancti(fimze Salvatoris

Hi!, qüäisl

animz infufz: Pleuwm Gratia G Veri-

il

tatis.

Jo. t.

Obferva in felicillimá

UT

mente D EI non potuilfe concipi do-

M

1 or

num aliquod, habitum aliquem , &

virtutem creatam gracià Divinà nobi«

liorem pro exornando dileiffimo Fi-

lio fuo , pro difcriminando illo à plebe

i Egod

fervorum & filiorum adoptivorum. Et

LVT

certé fi Donum aliquod nobilius in Di-

Mq[] Im nm]

vino Thefauro fuiifet repertum , tota

Jl

llimin

Dsi Sapientia, & Omniporentia fefe

tüto

impendiffer,ut ifthóc quoqué Divinu m

Ftpii

exornaret Redemprorem. Ex quo vi«

dm[am D

des O anima mea / qualis, & quàm

a Pwre& À

digna nobiliffimo huic Divinee gratie

N

:m

Qtoy

habitui conveniat vita? O Sen&iffima

"R

i

)

Anima Redemptoris ! O in menfum

ET

mare gratiarum ! à quo derivantur fa-

As

DT

lüberrimi influxus in omnes juftorum

N Oþïw

E

i

"

j

Dig&iraï graf.- Div: comþard!.;

—

animas.

Ah !

Oculis milericordize

Jl

tuz refpice miferiam anima mez; &

cüm omne mihi defit meritum, moveat

& g.OIi'ufi

vUnge

te neceílitas, ac inopia mea ; qua&ma-

lecti

gna, & miferandaeíL, T'erogo per

qat

emnes illos a&us amoris & gratitudi-

» Suiti

nis, quéis foli Divince gratize in accep-

"T

tis rerulifti tuam fublimiffimam Pra-

1 feliciüï?l

deflinationem ; largire animae meze

corip d

eandem gratiam , per quàm przedefti-

[iqem"

ner ad te laudandum , & amandum iu

emnem seternitatem.

yunà

«dilim":

Eso dixi Dii efts,. Pf.81.

jllo äPk;

P.3. Confidera: Intelle&um hu-

jrotn

1

manum non pofle cognofcere Naturam

lus

;

ertifi

[

Divinam in fe, fed foliim in atciibutis ,

)otcnllï

& operationibus. Und? modas , quo

putt

f

juftus participat per infufionem gratiae

B

qur'r

naturam Divinam ; -aliter declarari

5; W

non poteft, quam comparando ad in-

Vicem proprierates utriusque. — Siduo

vmæ f

fubje&a coníta

d

C

jisdem qualitatibus,

& producunc

H

selfectus; eandem

j m

Aing

hábere na

:

$itise

Atqui

rlw]nm[ !

(

Daus Gz*iïic&ï,ïmä:,:c n

iores , felicio-

2j

j

Né

£e8,

D

WE — Prime diei , Meditatio IV. ]

Dia

reä , & magis fibi proprias non habet,

Al OP;

quàm amorem;& fruitionem fui ipfius;

iutr

gràatia quoqué fan&ificans in hác vità

tültii

producit amorem , & in alterá fruitio-

& iborg

nem Dzi , ità, ut ex utráque parte fint

As e

fimiles operationes : adeoque cüm

At

Dzus fitimmortalis , illi qui gratiam

At

fan&ificantem poffident, viventin &

4 D

ternum : cüm Dzus fit abfolutus Do-

* feric

minus , jufti per gratiam confequentur

GL'ES Tügg

*

*

Regnabunt cu

Regias Dignitates

gl T

D£O, C Agnus DEI cum illis. Apoc, 21.

il

Cum Dzus fit impaffibilis , & ifüutabi-

4 r

lis, nullos fentient dolores ; nec alterae

D

tionibus fübjecti erunt ; fed erunt qualt

E

ftellze fixz in irmamento zeterna Bea«

l

lt

titudinis, O ftatum felici(fimum ! cum

infefi()r [

mundi totius , & vitce difpendio com-

fursim

parandum/ Ego ( dicere folebat Sera-

phina Genuenfis ) tota fieri cupio pet

gratiz participationem Dzus; qui; Ut

ä

me faceret Dzuw, factus efthomo. In

hác confideratione fperne quidqui

mundum;, & terrenaíapir. Quot !

quaritos labores in hoc paffü in fe fu.

Ícipiuat mortales ? - ille multis annis

-

de

x

WOW;—

Dignitas grat: Div: comparat: 'c. 295

"m

ftudiis operam navat , ut tandem con*

Yi

fequatur DoGoris lauream ; ego mi*

jn fici

nori ftudio poffum fieri Dzus. Alius fu*

C Emifp

dat, laborat, mille viarum , & hoftium

geputl

periculis fe exponit , ut cerrenam obti-

ho t

neat Dignitatem: ego vivensin quie-

ygii

tà folitudine, poffum fieri DEUS: Ego

dixi: Diiefis. PL.81, O Magnum &-

quent

(olus*

terng Veritatis lumen! cur ad fplen-

.Onkqutmi

ores tuos non difparent &gyptiacze

tenebre ? Dzüs homo fa&us eft, non

,gndhwf j

j

ut me faceret divitem ; potentem, &c.

n

cüm proptereà nec digitum moviffet ,

fed fa&us eft homo, ut me faceret

ii

Dzuwv.

5dCIU"[(,G

Et ego ad alios afpirem fines?

fublimiorem finem habere non potes;

gt

lii

inferior te noü decet.

Sursüm,

' gndioäï

fursüm , Fili Excelfi omges.

jb

:j

1 a

gs; ?

& J

fom

«(

ilg)

j V

fj i

mulü

4

DIS-

!

N 7

2984 Prima diei, Differtatio irit:

ümarum4

RRE ER ERU ROR RURUEEUS

Wal

ht

DISSER TAT!O SPIRITUALIS

n

Gub

PRO PRIMA DIE

äL'!RJUH'UI

qiu;.

Oflendirur weceffitas. cognofcendi ultim

n Qiliäw

finis 5 cujus ignorantia & oblivia om-

od

nium malorutn caufa . eft.

Ultimus

A em [

autein finis noffer alius non eft , quam

um cc

DEUS, babere DEUM pro ultime

3 QUän!

fiue , dignitas & felicitas efl incompa-

UT

rabilis.

De hujus cognitione depen-

det redla vatio vite nofhre ; quiafacit

1 d

Ailo;

conteimneve omnes tenporales pro[pe-

D ;

ritates , & adverfitates.

"ii

Erorationem mentalem locuti effis

ï'ii ïide(ür

P

eun DEO; |in le&ione fpirituali

';ïfzta di

loquitur vobifcum Dzus.

Sciendum

jl Qd Il

tamén , quóàd füblimis ifte Magiftet

mblslo

nec verbum proferre dignetur ; niü

Pl

priàs totus mundus filentium fervet.

E modx

Decam eam in folitudinem, & ibi loquarà

cor cjus. Ducam ( ait ) animam in foli-

m

Ut andl

tudinem, ubi non fint ftrepitus extet

L*IP

Tcüm

morum obje&orum, nec tumultus in«

ter.

*

Yi

Oþendimi necej,ür;u cagnaj?gndi ;t/!tfff:-zy?

T — ii

Jrit

&v

ternarum patfionum , & tünc folus foli

(D

jl

d

(

loquaradcor. Adcor, & non adau

res , ut eas demulceam eloquentibus

TU

M

difcurfibus; adcor, & non ad intelle.

&um, ut illum erudiam ingeniofis con-

pii

ceptibus; ad cor foluinodó , & praeci-

(ui i

l

n

pué, quia cor humanum habet certam

l] offma ,

?l

quandam, & mirabilem correfponden-

NI

tiam cum DEO; qui magis defiderac

[

j

yt

"

«;lï'

1

fincerum cordis affc&um & fimplicita-

! 270 p

tem, quàm fagacizatem, & fübriles hu-

j

/

maniintelle&üs conceptus. .A Phyfi-

ii

;g;rs.:«'(;?

cis obfervatum eft : naturam etiam

formaífe organa pro audicu in corde,

ynil

lcur incapite; in hoc fedem fuam ha-

bere ratiocinationem, in illo amorem:

m Ir

"

mihi videtur ; organa ifta in capite ad-

"d

!

j

aptata effe locutioni humanz , illa ve-

róin corde locutioni Divinz.

gieu;;'

Quan-

dà vobisloquuntur homines valdé fa-

i

gaces & aftuti , attentà mente aufcul.

g

m

tatis: modó vobis loquitur Deus, to-

r

tus amorofus & fincerus, totum ergó

ipi expandite cordis veftri finum

j

T

reciprocum fincerifimum amoris.a

i.

'epit

gm

lu

&um, ZEterna fapientia , qu& Cathes.

(

róm

-

306 Primæ diei, Di/fefmtia firit:

tl

W.

i

]

:

TE gl

Iät;

dram in ;oelo, difcipulos in terrá ha-

bet; écolo vos edocet: ztudite, quia

Sadult

de rvebus magni locutüra (um.. Prov. 8

iradone

Felices vos ! fi attenté 2ufcultaveritis;

türdel

dicentes cum Samuele : Zoquere Do-

;'!.mpronua

mine, quia audit fervustuus.. 1. Reg 1.

"ls m

Prima hominis fcientia confiftit in

"nddi:

cognitione finis ultimi ; hac illuce-

*a teddi

fcente primo lumine rationis addifci

NTlomp

deber ; hác dirigi debet rotus vitee no-

L f]

ftrze curfus.

Hinc celebres Theologi

ïbïq&;—in t

illum damnarunt peccati mortalis; qui

"ecapus

adeptus ufüm rationis non quampri-

f ]

müm per a&um profundaz veneratio-

"ts i,

nis fe ad Dgzuw convertic, & fe zotum

DEO conlecrat.. S. 'Thom. 12. q 95.

LT

art. 6. Bann. Sot. &c. Cenfuram $en*

"n

tentie tam rigorofz aliis relinquo;

inacfingan

hoc faltém intendere videntur, quó

! Ngrmantc

ultimus Ícopus voluntatis prior efle

gn;unm;

debear in intelle&u. Omnes peregrini

AR

fumus fuper terram , unde eadem ratío

"n

eft vie, & vite : non bene peregrina-

W.

tur, quiantequàm pedes moveat, non

Mu

prius cogirationes fuas convertat 4

fue peregrinatiomis terminum ; Non

MJ[Um ; &

n il

[

ia

?

Y

——

i

Offenditur nece]]itas cognofcendi ult-fin-yot

RC

P

n

bené vitam inftituit , qui hanc non dia

li

rigit ad ulcimum finem , ad quem om-

y, Dd

nes a&iones noítre collimare, & ter-

at

minari debent.

Philofophiillum bo-

)

f

,

num pronunciant , qui fe apcum reddit

LMI

finifuo; meliorem ; qui le magis ap-

il

tumreddit ; optimum, qui fe apriffi-

fac t

mum reddit ad finem confequendum.

"T

Sed homo non poteft fe reddere aprum

ad finem , quin illum ametr; nec ama-

yus d

re, quin cognof&ii ; nec cognofcere ;

[65 Thæh

odl

frobcecatus ardore fuligincfo concu-

( qulü?

pilcentie perdac vifum animz, quo

læ ïf[lmfy

privatus ampliüs videre non valeat lu-

men cceli : Sgpercecidit ignis, & non vi-

i

m !u

derunt. folem.

Nautz navigantes , GC

enfuram :

nunquàm cogitantes , quomodó por-

tumatringent; fbolidifunr. Viarores

jj if

peregrinantes , & terminum itineris

djenid

ignorantes; in vanüm & in fuam per-

j

as

niciem facigantur.

Qui enim porrum

nunquàm attingit ; proximus erit nau-

T

fragio ; & qui aberrat à re&tà femirá,

n p

Indu.

non procül aberit à precipirio

g

bitatum ; & confideratione dignum eft

cuit!

Axioma illud: omnis greffus ; qui non

jf

M

-'þ

202

i;'rïmæ dig, Differtatio [Birit

-

ducit ad ultimum finem , ducic ad ulti«

im, N

mnam fuinam.

t il

In tenebris ambulant (. ait aeterna Sa-

i

lia

pientia ) smovebuntur. omnia fundamenta

As am,

zerr&. Píal.8:. "Tenebra ifte funtig-

* J

norantia, & oblivio finis ultimi , de

tirm la

quá liberari defiderabat Pfalmifta Re-

.

t

us

-

*

Notum fac mibi Domine finem

2ttnbrg

fnesin. Pfal.58. In cenebris ambulant:

A lu

Magna miferia, quiacccifünt; majot

'trbis.

tamen mifzria eft, quia ut ceeci ambue«

iï!.h'dmanæ :

lant; Minus malum forer f in cenebris

P i

fubfifterent , Hcliotropiorum more;

hi p

qua ad motum folis (e movent , ad oc-

:

j"'ïf!'Js:

cafum veró fizme perfiftunt:: fed ftoli-

QM

]

di ifti ; quantó denfiores funt renebra ;

Üunr

tantó magiscurtunt: fim

aM

HETS

beftiis il«

TM

lis. fylveftribus, quz de die no&em

M

qusrentes ; f2 ia cavernis abfcondunt;

ïül flmd&m(

de no&e veró pro inquirendo vidu

M

campos percurrunt : Fada eff ox , in

"ia

ipsá pertranfibunt ommes beflia fylva.

!

À

d

Píal. 103. In renebrisambulant: Quia

j »

u

rebelles lumini umbram mortis auroranm

Vgf

xílmanr; ómnis Divinz Illuftratio-

n

Qj

NI

nis radius offendit oculos iftorum tale

uw !

p

E.

m

jj

j

—À

| þjfendimr necq,../]?faicggne.g?en di glt.;ïïä.*go;'

m

parum, Notitia finis ultimi, quz cog-

nofcere illos facit vanitatem mundi,

"

& necellitatem illam deferendi; caufat

Et

/

fiylat

in ipfis amaritudinem fazalem.

ficrt

dum juftis di&um eft : ;4mbulate,

dum1

Iu

p

ceim babetis. Jo. 12. Mi é contra-

gltim

Jlmili

rio in tenebris ambulant.

Ubi denfiores

yniujl

funt tenebiz, iftis no&uis dies videturs

u

jat

J

Divino lumine privadi, in fomniis &

vanitatibus hujus fzculi aperiunt ocu-

imü mh

[æ[ä m:'

los humanz prudentie : Nodwpra ca-

jit qi

teris vident, interdin bebetiores , de aliqui-

yum n

bus fcribic Plinius ; & proür laquitur

S,Paulinus: Jcati ad vana, bebetes ad

vcnh*dE

3

h WL

&terua.

t

O quanta mzla proveniunt ex hae

ambulatione in

ror

VL

jebris? . Movebuntur

'!öbeftih.

eunia fundamentaterra. Pfal 81. Oua-

j

u

Ál

- tuor fundamen:a , quz faftirient mos

jb

f

lem terre, aflignat Sacra Scriptura :

Divinz fcilicet Potsntis Dexteram,

T

i

""

que appendit tribus digitis molem terra.

[

U

Srabilitatem hujus terrez molis: Funa-

j

dafii terram fuper flabilitatem fuam. V. 4.o.

i5l

Aquasmaris: Q«ia ipfe f[aper maria fun

u

(l

davit ean, Píalo103.. — Nihilum deni-

)

D

que»

"

3o4 — Drima diei, Differtatio Jpirit:

à

Á

MATEU

——

1

que, quod in creatione mundi fervie.'

um guflq

bat pro materià , in ejusdem fuftenta- "

-9 prür

tione fervit pro fundamento : ZAppen- mma, ü

dit terram [uper nibilum. Pfal 23. Om-

M )3FPCI

nia hec fündamenta corruunt,frin anis

ma lib

má 1gnorantxæ tenebris ObVOIUCZ non

1, ncquch

refplendet clara cognitio finis ulimi,

"0 am

Corruic fundamentum proprii. nihili, -;,gm h

feu fundamentalis virtus Humiliratis:

* Abpati

«uiahomo non recognoicens,quamum ETUM

fibi defit ad veram felicitatem ,. in*

t

folefcit in bonis falfis; &

& illecebris

m der

mundanis 5 quafi fibi ipfi fabricare

NMPmp

Alterum -

poffet paradifum in terris.

Pl

quoque deeft fundamentum fuper ma«

*Hremh,[

.

.*

ria

quia de(unt amarz penitentie i,

lachrymæ. Medicinam non qusrit;. L

qui fe non agnofcit infirmum ; nec fe-

M

licitus eft ut refurgat , qui non fatetut

L lllzlnt

fe prolapfum; nec plangit amxfïïonem

W p

dts

fumi Boni ; qui terrenis bonis cor a

A It

xum haber.

4 Hll

H

Subvertitur quoque ter-

Ti

M

A

tium fundamentum ftabiliraris : quia

anima privata unico,fuo fine, alios

LlJlaS

quarit perverfos fines ; ab uno vitio

*ml[ )

proruit in aliud,

Certum enim eit;

M A

«el

"l

unam

ipi ïä)fiändätur necggüasf cognofcendi 'ult":fi/h:go;

" fas'r.*);änam gu&äïtäm- prohibitam delectatio--

»i» mem. pruritum facere ad aliam ; fic

o4p anima, una vitiosà dele&atione per-

|n 0. ceptà; appetit aliam, non quia melior ,

yiit, fed quia tub alio condimeato prop..fi-

wür ts hicquehüc, & illücagitata, &à

Wiis proprio amore in transverfum acta.

yiiP fequirur ,. fugit ,. defiderat , avería-

Ws tUf » apperit ; refpuit diverfas illece-

sst

1a5, & errorem cofüutat , qui femper

augmentratur , nunquàm emendatur..

vt

il

Quartum denique deeft fundamencum

i,

Divinz Prorec&tionis :: quia DEUS de-

iplï [

"

M

fertus deferit ; ab illo , qui à DEO pe«-

u

mfuwgæþm retrahit , reerahic DEUS manums,

qui

4 Mlis. recufac effe principium falutis ,,

qon d

y. qui Deuu non refpiciunt tanquàm ulti--

j

]

"

mum finem. Vivunt iäitür in tenebrisg

& ambulant

*

Jv

3

. & quia oculi non vi-

j 10l

dent ,. pedes aberrant à rectá. femitá s,

1l Amld'

ignorant finem , media conducentia ad.

yoni

g

fiuem'amp)l-:.&i nefciunt,. & icà moven--

r q

t omuia func'amenta.

Incedunt vias:

n

at

"L

Peticulofas & preruptas, faliunc in

jo !/

i7]

extremicare praecipitii :: Va illorum te-

)

| ttbra , cr lübricum, — A latere belluee fee.

J cl"m

IQ«

ul

"

3o6 — Prima diei , Differtatie þirlir:

";Mw;

——

roces, àtergo hoftes armati , füperhu-

lh l

meros grave onus peccacorum , infrà fe

d j

hiantes inferni fauces, fuprà fe Divi-

uf

3nlione

nàm Juftitiam fülmina minantem ; &

harum omnium miferiarüm maxima

*tt hi

eft, quód lzrentur , & exultent in viis

ttne]

pelümis, O Dzus quam ingens ftulti-

M f

tia eft peccatorum latitia! in pericu-

"; d

lofiffimo hoc ftacu jubilant; tripudiant,

ïl( iH qll

& ac fi pericula ifta tantó melius evita-

" itam

zent ; quantó. mirius ea, adverterent;

dltnr

aberrandi licentiam nominant liberta-

"s

tem, peccandi audaciam vivacitatem y-

lr

lechargum dulcem foporem 5 ficque à

t ml

feipfis decepti fe felices exiflimant. O

?PUS DEI.IS(

ruina deplorabilis ! O exterminia feme

UT

piterna^ / Eccé quomodó verum fít

"r

moveriomnia fundamenta ; quia in

"t du

"x'umu

tenebrisambulant. Eccé ad quem mi-

"

Tlicor

ferum ftatum redigantur homines; qui

ïru'ol e(iälï

tanquàm unicum, & ultimum finemÍi«

Vif

binon praefigunt Dzuw. — Sicigirur pró

Nl

irzcfragabili fandamento ; quodextie

[

*l u

morum malorum principsum fit. igno» .

L

raniia, & oblivio finisultimi, Hitome w

lw

ia veducuntar ( ais la&anäius)- de I;:ilää DN

".

*

"

m 3 i o]fcnämrïegmmä cogny*q»/?gzäu!?;þh:;o*;*

Relig, c. 1. st mortales quare nati [rnt per7

ii

m

videaut ; bac enim pravitatis caufa efl , ite

noratio fui. Sed tu jamice lecor , quama

JP[ä Id

cognitionem, vel eftimationem habes

ia

um m

detuo ultimo fine ?. Si exoptabilius

foret non effe in mundo, quàm non co-

ul

guofícere fnem, ob quem fumus in

1 mgenshill

j ap

mundo; dic mihi igirur: adquid ve-

nifti* in quem finemnatus? in quem

nj

finem vitam infliruis ? quorsüm ten-

ymdii

ditintentio cua ? qualis eft fcopus &

! 3&','6135-1

terminus tuus , ad quem tanto labore ;

yinati

& induftria collimas ? tanquam chri-

TU

um W

ianus mihi! refpondebis : Ultimus

fopus Dzuseft.. Optimé dicis ; Dzus

', Cx'ïfhmmr

eft Alpha & Omega , Primum priucie

g

pium , & ultimus &inis: Primus C no-

pb d

viimus. Ya Fidesenunciat: Dzus eft

ICHIZ )

qt!

fummum cordis humani Bonum, quo

(

g

amiflo, etiamfi poffideamus omnia alia

Ü

[ homlllï3

bona, infelices fumus, quo poffeffo, etf

rinaum

Til

omni alià felicitate privemur, beari fu-

, 90

?

mus; ita perfuadetratio. Totus mun«

qui

i

(0

us non fatiat cor codo deftinatum,

l um Ih

Animus iiortalis bonis caducis , ani-

g

R iacorpor«a objectis corporeis fatiari

&l

nl

AOn

308 | Prmadiei, Dij]?ärt&u'o fpirit-

dl

nonpoteft Ultimus finis, & vera bea-

Mi

titudoilla eft, quae illuftrat, qua nobi-

"T

litat, qu tranquillum facit , & interná

V

confolatione afficir illum; qui hanc

(l m

poffider. Sed quomodó poterunt illu-

v q

ftrare animam illa bona , que refpectu

Q

anima funr tenebre ?. quomodó pote-

" ntgls

zunt nobilitare, cum fint refpectu anie

F'?;ïcælumï

mzae viliffima, & abje&tiffima? quomo-

1 Winps

dó pacatam ,. & tranquillam reddent j

ïïnitare (

cüm fint miferrima ,. & mille mutatio-

v':ilnum j

nibusobnoxia? No&urnusille plane-

ïi mimam

ta , qui in tenebris ranquàm fol appae

j« enyl

rec 5 in fole aliud non eft,, quàm ume

braecclipfans.. Obfcuri quoqué terre«

tl

r &

me profperiratis radii, qui in hoc mun-

VRO

do refplendent ;; in animá omni luce

N

clariori [unt tenebrofze caligines , qu&

WL

O f

illam excgcant... Veiitas irrcfragabilis

Mu

haceft. Homo in D-oomnia poffider,

& fine ipfo nihil.

Nonne vid':tisipfft

st

d & lQl

nature alta hujus füpernacurlis verie

*s

ratis impreffa vefligia? vultusnoftri ài

It

d

creatrice fapienrià elevaci funr ad per-

.

Jlanü

videndam in coelo uoftram originem j

W h

"

M

corda noftra perpetuo- moru'agitatalile ,

nuunt

"

Oj!ändit'ü? neteffitas mgnofekdi ultfinz369

vad. -

nuunt fe in hoc mundo quietem: inve-

qu [

nire non poffe ; duarum alarum quafr

&intd

continuo piifü avolare contenduntde

! qui hi

vili iftà manfione ad Regna coeleftia

enl

compofita de vivo , & fpirabili igne

ii

afpiranr ad' ardores Seraphicos ; an-

n

guila versüs rerram , larga & aperta:

ts

Versüs ceelum; uc modicum terrze pun

xä? qüüm

€&um attingant modicá, & puncuali

g i

extremitate cordis; & fürsim exparie

Jl ml

dant finum , ut inde recipiant immen--

ysill PW

fam ;. animata denique beni

c

g

nà fpira-

"TEU

tione, ac fervido Divini Sponfi fufpi-

Tv

f

tio , urab alio ardore fe accendi non:

"m

patiantur; & quotiés refpirent; to-

il

ts generosé refpuant omnes alios

j on i

amores , qui non funt de amantiffimo.

fgind

füo Sponfo Tesu Chrifto, Si ergó tota.

jl

noftra conditio fpirat Divinitatem ,

yoip^

quid ad nos contemptibiles mundi dig-

neY

í ;liiä

Witates , & fordidze carnis illecebrz &

ul i j

Ccbus improprius non eít cibus, fed'

gravedo ftomachi , & cordis venenum;

jl "r

if

Aquila non pafcitur fceeno; nec elephas:

rore ceeli. Aftomos nutriri odore ,. ca-

f Ofigmü

" ägimü;«

föl&tio— ^

malcontes aéze ; phognices radiis

bus

$10 Primadici, þïj]ärtæia fpirit:

il

bus fabula eft , fed tamen verofimilis,

La&ant. Carm. de phen. — At non fo-

MVE n

l1üm inauditum , verüm & impercepti-

tl !

bile eft, quod anima DElI imagine in«

RUITE

fignita poffit pafci , & farurari beftia-

? wd.

rum pabulo. Exclamant cum Prophes

: i

1à Regio fitibundz animaz potentiz, &

"B m

famelici appetitus : Quid mibi eff in cato,

* lr

€r à te quid volui fuper terran?. DEUS

"ntün

cordis mei, & pars mea DEUS in aternum,

'**ïmina; i

Píal7z. Expredictis proin duo pre*

"i

cipua folidantur principia: Primum ,

D

quód irreparabiliter incidat in ulti-

M

mam ruinam, qui non cognofcit finem

k

n

]

mlümum ; alrerum , quód pro ulti-

LT

mo fine cognofci debeat Deus folus.

Verüm ; quanta fit dignitas , quanta

WT

þv

AQ'

Qu j

felicitas & gloria ; habere pro ultimo

i

^

fine fümmum Bonum ; lingaa humana

:

Mäw

^

exprimere non valet. O fiille, quiad

ämüh

hanc felicitatem nos elevavir , etiam

'--'if& u

Iim

!

no$ faceret eandem agnofcere ! O It

(ht:

velunicus Divinz Illuftrationis radius

,?læfplnndo

difiparet intelle&üs noftri tenebras »

f

ad cognofcendam propriam nofiram

"ü N

dignitatem ! O quantüm mutarentur

ïurfdm? :

i.

j

—

Offenditur neceffitas cognofcendi ultzfinzy 1t

jl

intelle&üs noftri conceptus ! -quäm Vi«

m

lefceret

in oculis nofiris mifer ifte

w

mundus / ficut ad flatum ventorum

sninti

diffipantur nubes, quz à fole circum-

j d

date videbantur machinae deauratz ;

nPwþhf'

ià ad fpirationem ceeleftis favonii

a

fublimes mundi conceptus evanefce-

[] [

ij

rent, Etficutad ortum folis difparent

j DH

li

non tantüm tencbrz , fed & alia mino-

m MW

ralumina; ità ad ortum quoqu? hu-

ydo]?

