ur curarec venenum ;. hoc eft, ad de-

Mie q

morrui fui homicida afpe&tum nov&

Winy

vitze haufit Spiritus, novam inftituens

vite rationem ; tantümque lucis ;

E mk)ï«

af«

"

--

Deordinationi, &* malo pecc: unic: &vc. 9

d

lus

ardoris haufit ex faculis funeteis , ut

qunit

a l:

fabitó ex falamandrá infernali trans-

formata fuerit in pheenicem paradifia-

ihta

hu

i

cum. Singulari miferentis Det Provi-

f

i d

t

dentiá fic convería , abje&o omni vani-

tacum ornatu; facco & cilicio fe induit;

ul

jadn

ut fe manciparet fancto amori, qua to.

t n

2 Mu

tà dedita erat profanis; & lafcivis amo-

ribus. Ut facris cineribus extingueret

d

p

obícenos atdores, affumpíit habitum

idit

j

Monialium S. Franciíci ; & tantuserat

c a

ii

animi centriti dolor, tàm fevera poeni-

«

tentia, ut frequenter pugnis ; & alapis

Jffly i

faciem fuàm deformaret, fetreis flagel-

ha[llïlm

lis.copiofum profuriderecSanguinem ;

K w

jejuniis & vigiliis tantá feveritate cor«

cohOHh

pus fuum excenueret, ut de Margarithá

ex dem'

hihil fuperelfe videretur , nifi umbra.

g

Inreriüàs adeó conterebatur ob offen-

»dcm

füum amantiffimum fuum Dominum ,

ycie

utexterius vix refpirare videretur; fed

exit

inter continua ad celum füfpiria quo-

fl [

h

tidie quasi agonizaret.

Saepius deli.

eu

quium pafía, decidebat in terram ; fze-

.eaüm j

lil

pius remanebat fine colore in facie , fi-

m

ne cálore in fanguine , finearteriam a

K

r

i 6

pul-

566

Diei tertit, Differtatio [pirit:

At

pulíu: ità, ut dubitarecur, nüm ex ni-

mio cordis dolore omninó expiraffet.

t a

Quia, fi Pliniotefte cor lzfum mortem

tonte[o

ilicó affert , Margaritha cor habebat

Yb f

ex intenfiffimáà contritione adeó vul-

Oib

neratum, ut plangenti ex oculis erum«

QUf

perent. ( O Prodigium Poenitentia )

Ts Nà

copiofi recentis fanguinis rivuli. Tan«

U co

dém morti proxima , ut omnino de-

ln l

firueret. füuam quondàm mortiferam

Til

venuftatem ; acutum praparavit cult-

Altrün

rum, quo ( nifi confeflarius illam reti«

Ts [c

nuiffet ) fibi propriá manu refecaffet

ID

labra, & genas: tàm gravia reputabat

Tttetn

fua peccata;ut Baptismo lachrymarum

non contenta; addere voluerit circum*

fttdio

cifionem , & lavacrum ex propriofan

.M

guine prparatum. O&o diebus, quéis

le praparabar gemitibus inenarrable

Ti Omn

libus ad facram exomologefin , düm

"g m

pre confufione cogitationum fuarum

r

difcernere non poffet plurima peccata

Ti

fua, numerum illorum miraculoséin«

LU

E

tellexirà Dzo , à quo veniam peccato»

d

rum füorum poftulabat, O bone Jssu!

T

quam dulces erant fru&us hujus tàm

M&Iga

ama-

Deärd?natiani, C malo becc: u;u'c: G. 201

E

jum et?

amare penitentis? Margaritha poft

eyiti

tot a&us doloris , & contriti cordis

m mmut

conteftationes à Chrifto audire méruit

jj habtä-!

verba fequentia : Ego te abfolvo ab

! adeö L

omnibus offenfis tuis , quas commififti

qulistt

cogitatione ; locutione ; operatione à

guitt

tua Nativitatisexordio usqué nünc, &

jl

tibi confero gratiam ; quam perifti ,

ut nunquàm mortaliter me offendas. O

ymyim!

mortillff

millies beatus !. qui poft quinquaginta

annorum peenirentiam , inter conti-

at

;ll

nuas lachrymas & fufpiria, in fine vitze

fuz , ex ore Chrifti Salvatoris audire

u i

mereretur illud , quod Margaritha au-

p

dire meruit -in converfionis

fuze

duf

exordio.

eirti

6. Mi Le&or; in nobiliffimo hoc

! pmpllok

jj

Exemplari (fi bene obfervas?)) repe-

ries omnes vers; & perfectz poeniten-

inud

tentiz proprietates,

Aliqui leves af-

chlïm j

n

umunt peenitentias pro peccatis gra«

viflimis:levi manu agunt poenitentiam;

rimäFfä

(aic S Auguftinus ) quafi vellent acu

j

aggredi leonem ; vel inftrumento vi-

3m PM

treo elaborare ftatuam marmoream,

) bonf.['f"

Ma/;garitha pecc

atis fuis proportionae

; hj

a

tam

)!

202

Diei tertia , Dij]'&rtatio ]þirif:

tam egit penitentiam ; ut extirparet

hisbr

peccatum , ad fanguinem usqué decer-

| tonfol

tabat.

Aliiabsquecó, ut deponant

Rütgk

habitus vitiofos , omnem fuam ponni-

Votm

tentiam reponunt in jejuniis ; dilcipli-

mune

nis , & mortificationibus corporalibus

tunalr

ac externis ,& habentes venenum ab-

fcondirum in vifceribus , folam pellem

n p

curant 5 Non imellïgentcs, curatio-

10 fe

nes pallatias poffe quidém abfcondere;

| tiima 1.8

nunquàm veró fanare infirmitatem:

E Mil

nam qui non radicirüs vitium extit-

tUl

pat etiamíi percutiat pectus ; non tol«

lg,

jic; fed confirmat peccatorum fuorum

mbo )

]

infirmitatem. — Margaritha dolori ex-

| Yl

h qu

terno addidit internum , & erat is tàm

vehemens

5

n

ut radicitüs extirparet

1 hts

| mïur, [

omnes peccati mortalis furculos, Alii

Ntnt

proponunt vitare vitium , fed non pig.

iT

nora, munufcula , occafiones ejusdem,

(au],me |

deteftantur avaritiam , fed quandó fa-

j

AIten

" cienda eft reftitutio, fe refolvere non

L 1€e

poffunt: abherrent impuritatem ; ie

UM

tamen divertunt i confinibüs Sodo-

Yi

Yita

mae & Gomorre: plangunt offenfas

lntegm l

divinas, fed non abjiciunt arma d

'

p

Sui-

At

m

Deordinationi, &* malo pecc: unic: Crc. 203

j

xtpo

bus DeuM impugnabant.

Margaritha

W

[

non folim deíeruit peccata, fed defe-

a

tuit quoqué Patriam,concives, amicos,

totum mundum ; & quod difficilli-

m

, i

mum eft, deferuit feipfam : tota muta-

J

jl

tain altergm miutatione vitze , non noe

ynut

minis, virtutis, non fexüs. $. Pet.Chr)f.

p

Serm, 24. de 9. Mar. Magd. — Alii mag-

Qu

y

no fervore incipiunt agere poeniten-

Mcond

;j

tiam , fed fervor ifte eftignis conflatus

uml

expaleis; volatus eorum , eft volatus

firuthionum ; lachrymz illorum funt

um*

, n

pluvie, que cadunr in menfe Julio;

j [W

verbo ; deplorant deli&ta fua ficut par-

vuli , qui poft lapfum refurgentes ; ad

| dü[(m*

A

porre&ionem pomi , vel floris confo-

Ts

lantur; & lachrymis adhüc ex genis

decidentibus jocantur, & rident. Mar-

culo& 1

P

garitha ex liquefactá nive Innocentice

Ícaturire fecit integrum lachrymarum

eui

Jordanem , quiortum trahens ex lyba-

u

no fe extendit usque ad mare more

gt

z

tuum

3

fic Margaritha polt amifíam

mzem»w

jbis

Virginitatem continuó plangebar, &

!f!

integra lachrymatum flumina profun-

n

debar usque ad mortem.. Hwec vera eft

uf

con.

2e4 — Dieitertia , Differtatio [pirit: Doidi

converfio , hac vera peenitentía. Sic

gemens turturis inftaroffert;qua inno-

Amis

cens offerre neglexit facrificium co-

T

lumbarum , ficque plan&u continuó

Tireper

compungitur anima, quz poft admil-

0535l

üOHisfnu

fam Divinam offenfam pergendit mo«

tiva doloris fui.

Ui

7. Sed noftra ( chariffime Le&or )

fittlon

quandó fequetur vera converfio? quan-

| n

dó excutiemus durum eé humeris no-

| Ri yen

flrisjugum Pharaonis? tandemneexi-

ab vl

re de miferà fervitute Aigyptiacá; &

Wg.

W

ántrare in mare rubrum pænitentiæ

Diar

nobis eft animustquandó illucefcet dies

n

Tüim

ille; quo ruptis ignominiolze hujus let-

fs

ivl

vitutis vinculis, redire in libertatem

fWItz &

filiorum Dzt afpirabimus? quando a

i lt

Ti

amorem JESU Chrifti, ad amorem

dub

amantiffimi Patris,ad felicem fpemRee

|

l;

l«

Qs

gni celeftis, ad vitam anime ; a

d

m

cem gratiz, ad immortalitatem glorie

MGS D

renaíci ferió contendemus? Vee illi'

lvf

qui tanta recuperare Bona defperavit?

W

ntlam

fiifta inquirere aliquandó eft animus»

| "ls il

curnon modó? curnon ex toto core

Plærl

Dit

de ; & generosá animi conftantià

W dax

Qui

"

--

E

3

f

Deoidinationi, &* malo pece: wzzt.; dw 20$

nda !

Quid agimus infelices * Finis nofter

qu [

ultimus Deus eft. Dguw quarere in

fciumt

omnibus vera virtus eíft.

DzuM, inye-

j n

nire perfecta beatitudo eft ; & tamen

ub

nos ab illo avertimus , ut viam perdi-

tionis inquiramus? & hiantibus infer-

Eendim

ni faucibus, apertis oculis agnofcentes

periculum , non retrocedimus ?

Vita

n Lc&l'

^

d

anima no(tre gracia eft, no

]

peccando

fezrü venenatü cordi infiximus, & licet

ynti

ndcmnf6

hians vulnus dementiam noftram quo-

p

tidie nobis exprobret, dubiramus ap-

g

plicare ligazuras , & pharmaca?

uis

hd

unquàm videns ardere domum fuam ,

pro-isüinguendo incendio aquam re-

m

I*

Ípuit? &nosad reftinguendos ardores

qui

í

empirernos ; & flammas infernales;

detre&tabimus lachrymas contriti cor-

i r

dis? quis unquàm naufragium paífus

;emfP'nf

d)

j

tabulam abjecir, quá fe falvare potuic €

& nos naufragium animze pafli fecun-

;arcmïl

)N

dam poft naufragium tabulam, feu poe-

[

hi

nitentiam recufabimus? Nunquid vi-

demus illos , qui ex jugis montium

d

precipites ruunt ; apprehendere cru-

cvnfb

cem; clavos; fpinas; ceteraque Domi-

ni«

*

$06 . Dieitertie, Dïjfeïtätie)]þiritf

]

nicz Pa(ïïon]'s inftrumenta , in quibus

Ug

confiftic chriftianorum falus & vita; Si

Küm

id recufaremus , nunquid homines effe-

W &l

mus ipfis beftiis inbumaniores, & cru-

tl

deliores? Veritati haud abfonum eft;

j

l

L1d7

aquilas & ferpentes in fenectute reno-

F u

vare juventutem , cervos vulneratos

$

medicinam reperirein herbis, pifces &

At )

volucres previdentes tempeftates, le

tyrim

abdere in locisfecurioribus, Et nos

!

It g

excremis periculis expofiti, vel caci

AUjtn

noi agnoícimus , vef ftulti non cura»

[ R,i

mus unicum hoc , & fecuriffimumPo-

T

nitentiz refügium ? Poftamiffum pre*

tiofifümum fneritorum Thefaurum;

t

u

quem peccando perdidimus ; poft de-

B M

perditum jus ad Regnum coelefte cui

Bul

peccando renunciavimus; poft amil-

Wt

fam gratiam Divinam , & Dignitatem

filtorum Dzt

e

unicum & efficacilfi-

mollale.

5

mum füpereft remedium , Ponitentia.

, mPflfam;

| t

Sola pehirentia infirmicates anime

curat ; de mifsrrimáà dzmonis fervitu-

( 8 i

| mbüs;

te eecernis füppliciis depucatos liberat ;

| W

repulíos à Dzo fummo bono eidem re-

conciliat. Nihilominüs Poeenicentiam

| g

iilemm

*

tanf

&me,

n

Deordiuationi, &* malo pecc: unic: ce. 2071

n

j qu'lbuïl

tanquàm nimis afperam & diflcilem

cutid

recufamus ; magis appretiando ftul.

jns

tum , & momentaneum rifum , qui -

T

terni plan&tüs eft initium , quàm fua-

yun s

vem & brevem plan&um, qui ererno-

bore I

rum gaudiorum femen eít feecundiffi.

vt

mum. Subfiftite hic paulifper ( O pec-

catores ) & profundé animaz veftrz

$ pxlccs&

?e[ïates»ä

imprimite illas fummi momenti ve-

H EE d

ritates , quas tanquàm principia in dif-

M: [

fertadione noftrà fpirituali proponi-

j n

mus. vid:i Omnia que tremporalia &

tranfitoria funt , nihili eftimanda funt.

Verabona, & mala funt eterna . Dzus

lmlmlm*

[

sternum, & fummum bonum eft. Qui

I POI i

Dzuw petdit ; etiamfi poffideat totum

gt

mundum, perdit omnia. Gratia Divi-

. Ui

Dà non amittitur, nifi per peccatum

mortale. Gratia Divina amiffa non re-

D

T.

cuperatur nifi per veram peenitentiam.

pænmf'

Penitentia igitur. etfi diflicilis & ar-

jpm ,

uà, quia tamén eft neceffaria , totis

viribus ample&tenda eft : vel poni-

giii

tentiam agere in cempore, vel ater-

mws I

hüm ardere neceffe eft.

Ü e[äc |

Penes vos eft

j

alterutrum (cligere, quid feligaus ; de-

pænlttn

y

liberate.

De

208

EE

—

«o 5 Diqupiquds ququpupegutugutit o

! liylyio

Wt con

. De Adlu Contritionts.

yond

5

Cribo principaliter pro Congrega-

UT

tione de Diviná gratià, Qu exin«

*m]m)&ä

*

de maximé zftinianda eít , quód conri.

'Zühdän[g[

inuum femper bellum gerat contra pec-

b

catum mortale, Verüm fine armis bel-

s i

lum nongeritur, arma veró magis pro-

As

portionata, promptiora , & porentiora

Pïlft&u; j

non fuppetunt ad debellandum grande

0mninq QH

illud infernale monftrum ; quàm a&us

mm&

k

Contritionis.

Hunc juxcà effarum B.

| ij

Ü

Dionyfii Carthufiani oportet ad minüs

(ttn

femel per diem elicere: Quilibet vhri-

R; [

flianus debet. quotidie faltem aliquá borá

D

mtlong

adualem babere peccatorum. fuorum. con-

Whag e&

tritionem.

De enormitate peccati.

:Qur

t

Art. 21.

Hoc actu inchoare oportet

t

ly

omnes noftras actiones, hic comitare

Nf

A

debet fingulas fpirituales fun&iones:

A

lülm

V

Ob hanc rationem ( tefte S. Augufti-

Ü Ulltasï

no-) Propheta lachrymas fuas appella-

d

Abr

bar Panem , quia in aliis cibis fit muta-

E

tio, & non femper jidem cibi appoe

le]ïanu

nuntur, panis vero cibus eft in omni

ïEl(qt.m

CO.

De ÁAdlu Contvitionis,

r

209

"m

:

y

convivioufitatus. Pari modo lachry-

me contritionis fünr. cibi ordinarii

J

prorefe&ioneanimz. Egoex prace-

'ontt

"

(

dentibus meditationibus te jàm difpos

[Hæ:xia

fitum , & ad veram poenitentiam avid&

luöch»"i

anhelantem füppono; proponam igis

tur modó praxin contritionis facilio»

outdp

tem , & fecuriorem,

as

Aus contritionis perfe&us vel im-

magis?ï'

perfe&us,, acualis vel virtualis adultis:

;Fo;emio:f

m

omnino eft neceffarius , ut refürgere de

g^

extremá peccati miferià , &^ pervenire

ad feliciffimum Divinze gratie flatum

;etïa(ümf

queant..

Qui unicá vice mortaliter

:e(admiï

peccat; fme verá, & füpernaturali

contritione falvari non poteft : 'Hac:

1 üff1

veritas.eft indubitata. Ideoque ( mi

ju? «'

Le&tor ) tanti momenti & valoris eft

m

a&us verz contritionis , quanti confe..

ul

cutio fümmi boni , & fuga fümmi ma-.

T

f

li gloria videlicet , vel Pcena zeterna,

Voluntas noirpoteft effe adeà. pervería,

: $4

& proprie fclicitati inimica, ut non

us

avidé ample&atur medium unic? ne.

j i

ceflarium ad confequendam veram fe.

dii

icitatem ; medium hoc poft commif-

j i?

um

g

210

De Adla

M

fum peccatü mortale eft concitio.Hac

| g

tance eít efficacizee , ut fiomnia mune

blh&& í

di, & inferni peccata ab unà animá co-

T.

miffa forent , unicus a&us contritionis

| Dd

deleret omnia ; unica contritionis fa-

| hiij

villa totum confumit peccatorum

|Minj

oceanum,.

O DEUM immortalem!

|, Vi

quid non expendere oportet pro com«

L

parandoràm admirabili vite praefervae

Lr

tivo, quod moribundz linguz appli-

u

catum in continenti loquelam , & in-

L

tegram fanitatem reftimuit? — Contritio

!N

eft quinta effentia adeó vivifica ; uf

us

non tantàm refocilet animam mori-

EUR

bundam, fed jàm mortuam ad vitam

Mdf

'WHM

refuüfcitet eteznam ,. & erfi plagis inu-

N

metis fit valnerata, faneturex integ!o-

lh

$

Crefícit admiratio ; quod ad come

i

tritionem , ut tàm admirabilia opere

DT

di

tu1, non requiratur cercum, & longum

qüun?

temporis fpatium ;; unico momento

L

etiamm maximus peccator pet contti"

fll]d], tll

tionem ( dummodo fit vera , perfedta»

& fupernaturalis) amiffam recuperat

llmafbp

animazfanirarem. Accedit; quod à

lmbeau

a&um contritionis non requirantur la*

3l

€nrye

p

.

Contritionis.

2IÉ

atl

iio t

chryme, gemitus, affectus, dolor flcnfi-

um

bilis & atfli&ivus ; fuffcit: dolor cor-

dis, fufficit internusa&us voluntatis,

n

yndtió

procedens tamén ex verá , & perfe&tá

contritione ; & fübitó transmutat dz-

Pa

monem in angelum,

;eccamï

motid

Quis non miretur ( O füumme Dzus )

infiniram tuam bonitatem ! Ad hanc

1 Pïo i

ipfam contritionem puré internam

non requiritur magna intenfio : mie

ag

nima contritio , modo fit in genere füo

j v

perfe&ta, fufficit non tantüm ad delen-

1 (

lt

da peccata graviora , fed ad omnia

peccata etiam maximé execrabilia col-

n

le&ivé fumpta: Qualilet contritio quan-

jneP

Tl

umncunqué Darva emnem culpam delet.

Alb. Magnus de Parad. animze. c. 39.

g i^

S. Th. 4.difl.14. Q.2. a.1..— Exempli

gratià : quando anima fceleratiffima.

[à

bilitd

l

quie unquàm vixit in mundo, in articu-

ff

0 mortis non habens occaflionem con«

jco

)

fitendi , eliceret unicum actum contri-

tionis perfe&se , per hunc evaderet ze-

r

terna fupplicia, & confequeretur ccele«

r r ïtiW

ftem beatitudinem.

O quàm conful.

dit; 1

Ü

Tum; & urile cft, ut quis frequenter eli-

gqllllw

ciat

L

212

ge'Affuf

lo vdy

ciarin vitá a&tum conrritionis ! ut aqui-

fito babiru illum facilius eliciat im

lts

od

mortisarticulo. O beata anima / que

vitali hoc fucco contririonis animatur

Uxus r

li

O felix cor ! quod fupernaturalem

n

Adht

tm il

hunc , & vivificum contritionis hali-

tum fzepius trahit, O felix chriftianus!

yd

lT

qui militans füb vexillo crucis ; fortif-

Q

fimis utitur penitentize armis. Per hec

obrinentur victoriz , & palms crium:

tubu :

Md

phalesImmorcalisglorise. — Potentiot

Ofuïlo l i

eft a&us perfe&z contritionis ad exe

terminandum ex cordibus noftris pec-

!Wlam ag

Qpoj

cauum , hoftem damone peiorem;

Vi

quàm fulgurans gladius S. Archangeli

Michaélis ad propulfandurm é codlo lu-

Mj [

Taty

ciferum.

RURT

E: bene contingere potelt;

ut alia bona opeta; eleémolynz, jeju-

Wi d

if

nia , oblatio precum , füfceptio Sacra«

n

ld

t

mentorum D E O difpliceanr 5 nume

N "

quàm tamén contingic , nec unquàrt

füem

"mïl()

contingere poteft , uc DEO difpliceat

a&us perfeftz contritionis: Corcottri-

A m

mtm

p

buniliatum DYEUS nou depides.

M

[

n

echismus. Rom. de ponin f

h

&w

fsd «

:

Pleraque lalia pietatis ftu

—

1à »

- Contritionis.

213

—

dia; veluti beneficentia in pauperes, je-

st

jünia , preces , & alia ejusmodi fan&a ;

elict

jmi! t

& honeíta opera , hominum culpá , à

quibus proficifcuntur ; à Dzo interdüm

sanim';

repudiantur; ipfa cerré contritio nun-

at

rion

quàm illi grata ; & accepta . effe non

oteft.

ch[i'ïl'lï

Et S. Thomas de Villanova Serm.

d

, Dom. in Paff. ad noftrum propofitum

yis ?

if"v

]

fcribit : O magra DEI Mifericovdia! O

l" morna Bonitas! O magna penitentis cou-

Df folatio! immanurei lat venia, — i peni-

07 senriam agit, fi ad DEULM convertitur,

qei

m £ DEO fe

ber peccatum avertit ; infallbili-

w P rer impetrat veniam, C in Divinam rcaffa-

.A* mitur gratiam. — Juramento Dzus id te-

Y

J

lm [ ml

! fatur; ut. effes fecurus : nolitimere,

w'/noli diffidere O peccator ! Paüum

gj iftud, quod Drus cum hominibus iniir,

( cértum & infallibileeft. I 30.. 5icoz-

g ! verfus fueris , C ingemueris, falvus eris.,

gt Contritio eft remedium peceatorum

g)// omnium maximé neceffartum ; maxi-

;; (/ m connaturale, & univerfale. San-

"g ' &ificationes, & Sacramenta variantur

d

VUndhm varias leges; & tempora,

» l

De ;4&41

-5.!4

Contritio veró tanquàm proprium , &

conaturale peccati remedium inevita-

m

biliter períeverat omni tempore; in

i n

omni lege tam naturz, fcriptse, ac gra-

"

ill

tiz: hinc omnia alia media finepeni«

tentià non fufficiunr. Eleémolyne;

quï&nur

BU

diíciplinz ; jejunia in pane & aqua to«

li

5

to vitee tempore , fine |penitentià. &

W

Tk

deteflarione peccati nihil juvant pro

obtinendá veniá.

O efficax medicina

A

N

*[m]m

ad ufüs noftros fempet parata ! foris

9?]], q[wd

illam quzrere necefle non eft , quia in

us

corde noftro reclufam circumferimus 5

wmamm]]l)f

inveniet, quiibi quaeret. . O felices la»

N & mäg

ehryme! quéis maculz peccatoinm

delentur , & ignis zeternus extinguitur.

UT

a

O flices gemitus ! quéis à lamentie

j

Wm

zternisliberamur, O felices dolores!

bhnu

Pyi,

quéis evadimus tormenta mortis fem-

A t

pierne, O felix contritio/ qua de-

! NmOJü

let culpam, obcinet veniam, hominem

T

Dzo reconciliat , À fervitute diabolicá

"q )

uN

1l

liberat , &affert inenarrabilia gaudia »

& ccleftem gloriam.

m

dus eft actus

Wïof

Quomodó igitur elicien

"ia

fupernasuralis perfedee contritionis»

^

g

w:þe

E

vassett

215

Contritionis. x

lum)&

jnelt

ih-quo totum confíftit negorium *

Breviter id explanabo ; quod ran-

jni

quàm maximé neceffirium ad zer-

y

nam falutem fcire oportet o;

LEELE3 ]

nept

^

Chriftianum. — A&uis ;Sä-rfï:("*"- contri-

molyll!:

tionis cnmponicur ex mulris virtutum

ag

aQibus , (àlte

Pa

12a

quinque includir:

reil

3&um videlicec Fidei, Charitatis, :

Ge

yatr

loris, Spei; & Propofiti. Per actum fi-

pl

ei firmiter credimus Diving Revela-

"u

tioni, quód Dsus nofter in celis , Om-

"s

nipotens creator, & amantiffimns ani-

mfeliüïä

marum noftrarum Redemptor fit fu.

yfdr

ma & infinita Bonitas

; ideoque infi-

d

nito amore & h

onore digna.

Per

x

a&um Chariratis Dzuu tanquàm fum-

i*

mum bonum amamus, & appretiamus

"

fuperomnia. Pera&um doloris ex ipe

mom; L»

5 amore provenientis dolemus de of-

p V

fenforantobono, & amiísá ejus gra-

pot

tià. Perad&um fpei fperamus perinfi-

(i

W

nitam Dzj mifericordiam , & merita

if

!

Chfi&i Redemptoris , nobis remitten-

m

D offenfam. . Per a&um Propo-

c[hf? fiti

firmiter proponimus non amplius

a confiteri; & quize ne-

onuitiüä' Peécare ; peccat

K2

£el«

216

De ÁAda

P v

cefíaria funt pro aquirendá , & confere

fit 9

b

vandá Diviná gratiá, opere adimplere,

Notandum: ad eliciendüm adum

dinm

perfete contritionis non effe necefla-

m

! D

rium , heque confültum defcendere ad

L

comparationes ; & exempla particula«

tia , dicendo verbi grarià: ego potiüs

m

[

centum annis ardere vellem ; vel pati

ponas iuferni ; quàm committere pece

d

r

catum mortale. Sufficit proponerein

d

genere ; potiüs füfferre omnia; quam

confentire in peccatum,. . Pariter ad-

K

| U?fluuam

vertendum ; a&um perfe&tee charitatis

üàm fublimem noflris infrmis viribus

ln

fity As €f

elici non poffe : antequàm igitur il*

lum reducamus in praxin , fummoperé

Wucm;uü,

implorandum eft gratise Divine auxi-

Pa

t 'Xi&iu

lium. Infuper advertendum eft: quo

omnis penitens confiteri volens, conae

d l

Djmlm

] :

1i debeatelicere actum perfe&tee com-

tritionis, folá attritione nen conten«

"t

tus , quia etiamfi attritio unà cum 92

cramento füfficiat ad remittenda pec-

r

t

j

"

€ata; nontamen infallibile efteum »

n

qui "ftudio contentus folà axtritiones

nlng e]

VN

T

huic conaitionem fuperaddere , & eite

um

[2

u

iSS,ïh

9Av

at

i

Contritionis.

217

T

cere non curat ; eíle fufficienter die

dinp

fpofitum ad percipiendum effe&um

h d

hujus Sacramenti.

femt

Dicentaliqui: neceffarium non effe

fendt

prafatos a&us diftin&é elicere; unum

p

contineri in alio , & omnes contineri

q PW

in a&u amoris Dz: fuperomnia.

"m ul

Ego admitro Doc&trinam : effe ca-

vtj

men coníultius affero , fi omnes di.

l

T d

Rin&? elicianrur, Judicio caret, qui in

n

negotio falutis , vel perditionis seternae

Pasizcg'»

fuperlluam adhiberi poffe diligentiam

g

exiflimat, S. Scriptura admoner folli-

ts

citos nos effe debere in jis , que Deux

iil

concernunt 5 follicitudo autem hoe

f

)

proprium habet ; utnunquàm fe feciífe

r

fatis exiftimet.

Verum quidem eft:

d

Opera aliqua per nimiam intenfionem

*

Corrumpi

3

qui nunquàm à labore re-

;erW"'

movet limam , pro eo, ut illam poli-

p Ü

tiorem faciat, illam deftruit: qui fem.

per corrigit pi&uram, nunquàm abfol.

j

vit, fed deteriorem facit; In hoc ta.

il

men genere-aduum füpernaturalium

j at

triplicem Do&rinam tradit füblimis il.

agifter , S, Thom,

1davï::

le SS. Theologie M

3

:

i

218

De A&;!

n

in 4.. Dift. 17. q. 2. a. 3. nimirüm : 'In-';-:

qui K

£ernam poenitentiam debere continuae

p;cc»aa

]

4ntca

ri usqué ad mortem, Oportere tendere

adid, quod eft perfeGiffimum. Fieri

, a

poffe, ut erret qui minus , non verós

, Á

quiplusagir. Non poreft effe nimius

hic dolor...In hunc finem juvabit enu-

cleatius, & diftin&ius elicere; & expri-

5 :BN*

Per lumen fi-

mere omnes hos actus.

dei clare agnofcemus bonitatem Divi-

(

nam , ex clarà hác cognitione nafcetur

1

a&us ferventiffimus charitatis ; quà

] n

ferventior erit hic amor fümmi Boni ;

eó inrenfior eiit dolor de fummo Bo-

: m'k*)

( fl

no offenío; .& quo dolor erit intee

h

fior , eà efficacius erir propofitum non

| Tm

amplius peccandi.

E«

,l'&pu

li

Pro majorihorum a&uum explica-

iU

tione , & ad accommodum diverforum

fpirituum ufum , proponam híc varios

E

modos eliciendi perfe&am contritio

l

nem. Aliquos füccin&os pro ufu quo-

ln

tidiano, alios fufiores pro difpofitione

DT

ad Sacramentum confeífionis ; alios

fufiffimos pro przparatione ad confel-

lii

f

-

ignem generalem, & ad ufum illorum

Vs

qui

Coutritionis,

219

—

mb

:qui poft multa, & gravia commilfa

ontin

. peccara funz gravi corde: nec facile ea«

gt

rum cor commovetur ad Det amorem;

, I

& veram

tionem. .

peccatorum qurum detefta-

jon

feuit

Vahil u

| Brevis aclus contritionis

m

quotidié eliciendus,

Jne'

eda mi fumme Dzus, & Re«

"o

d

gl

emptor benignifime animz

y d

mez , quod cu fis Bonitas infinita, ur

yis; t

tàlem teamo cum gratiá cuà fuper om-

Pt

mmlB

nia ; ide

v

'doleo lupet omnia ;

m

quàd te gravicec offenderim: efllagie

eiti

t0, & fpero de tuà. Benigaitate ve-

»Oümmï

niam , propono coná:ezi , latisfacere ,

& potius mo

ti millies, quàm te o(fen-!

i HF!

ete.

dul

lus ää?us contritionis.

! hW

TU

?. Coràm infinità Majeftate pre-

ratus ( /Eterne Dzus ) imploro hu-

to hlu

p

millimé gratiam tuam, cum quà firani-

ter credo te effe (ümmum bonum, in-

(fi$ y

r

nité perfe&um, & amabile.

'Te igi-

tur amo ex toto corde , & te appretio

n

J

q-

K 4

fu-

220

Previus atlus eontritienis

fuperomnia; & quia peccando te of-

E/

fendi, te contempli, te mihi inimicum

reddidi ; Doleo ( mi Domine ) fupet

d.

Vner

omnia, doleo quàód non doleam infini«.

m

zé: fupplico, & fpero veniam de tuá

Tiytte

pietate , paratus facere omne id , quo

UTO

neceffarium eft ad hanc obtinendam.

Prius fuftinere mille mortes; qu

-

J v

äm tg

N

offendere ; propono.

L

l0

Mp

Alius attus contritionts de-

fumptus ex Verbis $. Scriptura.

Ütg

l

3. JESti Fili Dzx aliffimi, DEUS,

(n

imeus & Redemptor meus : Quoniam

V

5" Dm

Bonusestu , & Bonicatis tuce infinitus

AU fte [

eft théfaurus ; Diligo te ex totá animá

meá ; & ex omnibus viribus meis; do-

uT

M 4 [

lens maximé in hoc verbo :' Quia tibi

Mif

foli peccavi, & malum coram te feci. 7

! M

parce peccatis meis : quia benigntts émife-

n t

ricotsts. . Jàm enim nolo amplius pec-

care : Confitebor autem adversim me injt-

flitiam meam, paratus femper ad fatisfa-

o

«äim;cm.

m(üldu;

hAs

quotidi? eliciendus;

$31

o BERBO a.

lp t

Alius actus contritionis.

ymict

j

: 4« Peccavi tibi Piiffime Pater ; füa«

J

viffime Redemptor, optime, ac benig-

mii

"]

i

niffime Dzus! peccavitibi , & non a«

il

mavi tefüper omnia; ideà fuper om-

xld,quf

nia doleo.

'Te auxiliante nolo am-

jnenió

plius peccare ; te miferante fpero in-

, quzmü

dulgentiam , tibi acceptanti offera

confeflionem, & fatisfactionem: — /4ie

"

( i

fereremei DEUS, €r falva ie.

[

P M.

Oratio per[olvenda ad þ,ezäs?s

jtiril

Crucifixi proobiiriendá contritione,

b.æ/l

5. Dulciffime Redemptor mi Tasu !

j n

]

pto me crucifixe; & mortu?; quim

Kmlw!

enormis fuic crudelitas, quà ezoper

b mtli: ,

peccata mea aufus fum manus violen-

I'Q/W

tàs inferre tibi DEo meo, & te ràmcru-

uj

deliter tractare ?. O fcelusipfis (viffi-

j t

mis tigridibus exhorrefcendum ! O

fcrilegum facinus ! quod ad vindi.

jim

&am provocat roh tantüm Angelos,

g j

fed & faxa.

Quàd omnes creaturas

Contta me vindi&am non clament ,

0 ipfe , qui me reum

mirandum efc- Eg

»

354

J

3^» Or;i; þerjblvenda ad pedes Crucifixi

l

agnoíco, fi ferià mente Ícelus hoc per-

;! m y

penderem; contrà meipfum dolorofis

ttdem

getmitibus vindidam clamarem ; vio-

a w

lentas mihi manus injicerem , & in in-

tUt

fernum me przcipitarem;fed quia Ício,

Qttor

quód per hiantia SS. manuum, & pe-

t

dum ruorum vulnera tot. mihi aperias

«fam l

fontes falutis , & aperto latere des mi

P mgat«

hi locum in corde, & in amantiífimis

Mler

infnite mifericordiz tuz viíceribus;

] Ui

temperatas fentio doloris lachrymas;

i.

perlachrymas fiducie & gaudii. Con-

t

cede mihi veniam mi Jzsu! Ignofce:

st

Quia iniquitatem meam ego cognofco. Iíla

ftfin

vulnera, ifte fanguis , qui fluminisin-

N

flar perfundit cotum facraciífimum core

LT

pus tuum, voce benigniflimá ad Boni

tatem tuam clamat : Ignofce ; ignofce

Jj (

Domine peccatori; lgnofce igicur, &

fi latro folo tuo afpe&tu compun&us , i!

(D

ccelum & terra cum omnibus creaturis

| Vm:

"

commota füunt; concede mihi hanc

Py

AE

ipfam gratiam , & contere duritiam

Vl

cordis mei, ficut confregifti, & concel-

*tDim

fjfti banc gratiam latroni, petris &

Nitg]

monumentis, qu& rupta & eperta fünt)

unm

"n

x

TU

! pro obtinenda cantrikib;zeï.

433

m

-düm viderunt tecrucifixum, Ahcon-

do

cede mihi gratiam mifericordiffime Jz-

m

su! ut quoties te afpiciam in cruce,

t

totiés conrremifcat cor meum prae

iquialï!

horroré peccati ; ut cüm fepulchris

m

apertis aperiatnr perintegram , & fin-

ii

ceram confeffionem 5 poeniteat , &

qett

plangat cum bono latrone, quàd te of-

nuti

fenderit ; & ad pedes tuos deponendo

v]fguïüi

omnia peccata fua , ea Tui amorisigae

pf

Comburat;. acfanguiue tuo , quo me

d [

redemifti ; lachrymisque poenitentie

!

perfecté lavert. — Quo fonte manavit ne-

g

fas, fluent perenaes lachryna. - Ex Venee

fun!

rab. P. Caare Franciotti Cong. de

Matre DET,

if

n

"Alia Oratio pro obtinendá

íce 15'2

- Contrioione.

(

u

- €. Domine Jssu Chrifte , Fili DEI

vivi, qui expanfis in cruce manibua

T

pm

proprer noftram Redemptionem bibi-

"T

fti calicem Paffionis; mihi hodie pre-

re Digneris auxilium :- Ecce pauper

m

venio ad te divitem , mifer ad miferi-

1l P'r'l

ne Tssu

cqrdem : Btimprimis dulciffi:

K 6

Cos-

:zpfüäj

äï. O;a&o perfolvenda ad pedes Crucijixi.

i

—

Confiteor adversim . me . inju[litiam meam.

pere,

Ecce Domine, quia in peccatis fui con-

f5apt

ceptus, & natus ; tu me abluifti , &

Ine; d

fan&ificafti, & ego me pofteà majori-

mfæ) Pa

busfordidavi. In neceffariis fui natus,

tideni

$n fpontaneis fui volutatus , iterum

, P

Naviíti, iterum fan&ificafti me fangui-

fitrim

netuo. Sedego ret beneficiis ingra-

lt ]

zus, multa commifi illiciza ; multa per«

Witpi

petravi nefanda ; & ubi peccata emen-

nj

dare debui, peccata peccatis addidi.

QUNW

xcce Domine iniquitates mea. fupergre[a

UM

funt caput meum, & ficut onus graye grava-

( ïwïkïam

ze [unt fuper me ; & nifi tu dexteram

COHle

gue miíericordiz imponas, demergat

»

miferabiliter in profundum, Sedecce

Pater fancte, licet peccator fim ; non

j |

offumnon effe filius tuus , quia tu me

éccifli, Ubiergo funt ( Bone JESU)

Mifericordia tu& antique? placare, &

?&sx;e ïl

miferere mei ; néavertas faciern tuam

) Iuj

àme , qui pro me redimendo non aver-

vilgar

zifli faciem ruam ab increpantibus , & con-

fpuentibusin te.. Ecce veniam poftulan:

P'eiof

curro; clamans ; & pulíans , donec mi«

RUT

fercarismel — Tu Domine, qui jubes

| m[um

pe

P

l:

Qu

pro obtinätda' tontritioue.

235

1

T

petere ; fac accipere ; qui doces pulía-

sftid

re , aperi pulfanti ; qui confülis qux-

m

rere,. da & invenire.

Parce-animae

mijt

mez, parce peccatis meis, & falva me;

f

quid enim eft Jzsus, nifi Salvator? Er-

, Itf

o Jssu per temetipfüm exurge in ad-

mlf

jutorium mihi, & dic animze mez : 42-

rf

j

lus tua ego fum.

Ignofce Domine , ig-

miif

noíce pie; ignofce & miferere toto.cor-

de penitenti; mollificacor imeum du-

d

i

rum, & lapideum tuá potenti, & facra-

tiffimáà unc&tione ; & fac me coràm te

. J

m

hoftiam vivam per ignem chariratis; &&

compun&ionis,

u du

5 dfm*

Devota meditatio $. Franc.

" SBd'

&alefi pro eliciendo a& contritionus, -

r i

Introd. p. 1. c. 16.

)

quur

f* Quandó comparebis coràm tup

Bort

T

Patre fpirituali ( dicit hic S. Pater )

imaginare te conftitutum in monre

7 HCW"

Calvarig fub pedibus Chrifti Salvato-

tis crucifixi, toto corpore ftillantis

j

s

'pretiofiffimum fanguinem ad abluen-

4mp

dastuas iniquitates: quia etiamfi la-

n i

p

Vactum penirentie non fit proprie

]

K7

Saáne

kzzGDwevota Medit. $. Fv à»eifci Salefii

li

Sanguis Chrilli , eft ramen meritum l-

d

und

lius fanguinis pro nobis profufi , qui

yalos

quoàd animam poenitentes in confef-

fionali conftitutosabluic. Beneigitur

T T.

zefera cor, & aperi confcientiam tuam;

EU

ur exire valeant peccara per finceram

confeffionem ; quia juxtà menfuram

Nnjne

peccatorum eru&antium ex corde tuo ,

lilta

intrabic meritum facratiífimi fanguinis

tDj

Chriíti Salvatoris , ut cceleíti te repleat

lfudema!

benedi&ione.

Sepius fac lequentem

6a

conteftationem , qua fervire potetit

lm

pio concludendo omni vero a&u con-

m

triionis ( proür profequitür fan&us

i

al

hic Paater) Egoinfrafcriptus , politus

EU

in przefentià ceterni Dxi , confiderans

[ pton

immenfam Divinz füz Bonicatis mi-

R

ferico:diam erga me indigniffimam, &

Ht l

peffimam creaturam, quam ille creavit

l n

ex nihilo , confervavir , & tantis bene-

um

ficiis. cumulavit 5 fed fuper omnia

ünï[im& |

confiderans iftam incomprehcnübilem

"i

benignitatem & clementiam , quà

"ndo

