opiümus DEUS me tàm benig-

né toleravic in meis iniquitatibus, in«

NOtt

fpiracionibus Íuis me tàm amicabilitet

mmful

N

.dignaï

»

j5l

pro el;?iäftdo attia contritionis. — .337

——

,c['numi'lw

dignatus eft , & tam patienter meam

T

emendationem expectavit usqué ad

j u

prafens cempus ;. Pariter confiderans

eeitt

à die recepti $. Baptismi, per quem

jamtu

Dao confecratus fum , me toties feedi-

fragum exfliriffz contrà factam . meo

-t

mailüt

nomine profeffionem ; metoties pro-

cordclï'-f

fanáife animam meam ; peccando con-

trà Divinam fuam Majeftatem : Modó

iango

T

tandem agaofcens meum errorem cor-

fequit

de & animo, fpiritu proftratus ante

n PUW

thronum Diviaz Juftitie agnofco , &

fateor melegicime convi&um criminis

) PU [

d m

leze Divine Mjeftatis, & reum paf-

i p

fionis, & mor:is Chrifti Jesu; ideo-

qué promeritum erernam damnatio-

t

yiati

nem. Sedconvertens mead Thronum

infinite mifericordiee Ejusdem zeterni

iimmämlï

DEI; poft deteftatam ex totis viribus

ii

i

iniquitarem vitze meze przterite , hu-

millimé rogo gratiam, veniam , & mi-

p

rJ[P]»'"J

fericordiam cum firmiffimo propofito

:hönhblï

emendzndi omnia peccata mea in vir-

g

tute mortis; & Paffionis Ejusdem Re-

|

i

demptoris anime mez ; cujus meritis

4b

innidtur unicum fiducie mes funda-

miiä yll

mentum.

Pto.

d'gm-

a5 —— -Aüa Meditatio proy;—

L

[

Propono ; & irrevocabiter promitto

malignaz

me tibi ferviturum, teamaturum , tibi

fontémn

nünc,& in omuem eternitatem offe-

vilire

rendo hunc in finem Spiritum meum

itorta

«um omnibus facultatibus fuis , ani-

fam cum omiibus porentiis ; cor

L

t es

meum cum omnibus affe&ibus ; corpus

W a

meum cum omnibus fenfibus : hac

TWetton

mea eft intentio, & irrevocabile animi

" Ntom

propofitum firmiffimum , & inviolabie

V tndog

le, quod affirro, & confrmo fine re»

T

fervatione, & exceptione aliquá in ip-

Ym

sà fan&iffimà Dx1 mei preefentiá.

C.','.'nmsa!

Alia Meditatio pro elicien-

F5 &t

de a&u Contrionms.

Tiftüm

$. OmiDzus! O fummum Bonum

Ut

m

meum!O Amor crucifixelego viliffimus

HU w

peccator me tibi prafentem fifto ple-

num vitiis & peccatis, ut me abluas

K,

lavacro pretiofiffimi Sanguinis tui. Ig-

noíce , qui es Pietas & Mifericordia,

LT

Vl

omnes meas mifetias ; przfertim pec«

cata mea cum plená deliberatione, &

äqirafl fi

advertentià commiffa.

Sciebam me

Wlv

m,me

; m[tgm

ánj umsaläcerc tuam Majeftate

Ináe

"-

-

eliciendo atf contritionis.

4525

- um

pmmiuo

malignari contra tuam bonitatem , me

nm, t

contem nere cuam omnipotentiam, me

m o

violare in confpe&u tuo Divinz legis

Wi W

auctoritatent . ;

fciebam me cradere

[Uis 1 p

amatorem , occidere Patrem ; concul-

yiis; «

care Regem, rebellare contra Deux,&

ys, t

hoc advertentér intendi , & perfido

yus v

opere complevi.

Omi [ssu ] tu pen-

j

es pro me in cruce; & ego ingratus te

ii

effendo? Tu profundis Sanguinem ,

10 ülïe ?:

ut emundes animam meam; & ego

vix emundatus , irerum peccatis me

,liquä,iüïi'

j

mmanon

m

€c

&2 tU n

lo? Omecrudciem! Sicci«

né excrucio Dominum meum? O me

9. ii

ingratum ! Sicciné ago cum illo, qui

Wl

adeó me amat, & amorosé mihi aperit

a

vifcera mifericordize fuz infinice ? Mi

govi

Jjj

Jzsu! ponitet me te offendiffe , usqué

g i

ad animam meam difplicet me repug-

m '.ï?.

naffe San&iffime «uz Voluntadi: Mi

gnist

ferere mei DEUS fecundum magnam mife-

J

ricordiam tuam. Amplius lava me ab. ini-

g[.c[fimpl'i

quitate mea. Lava me mi Jesu ! qui pro

,;zrion'v:

me lavando planxifti in cruce, profufo

integro lachrymarum oceano : Cum

d

lu

clamore valido , & lachvymis. — Lavame

mi

i

$30 Ieuita ad Deum jacula ad wifericord:

m:p:!mm

—

dinm

mi Jzsu! qui pro me lavando ruptis

venis profudifti omnem facratilfimum

778

fangninem tuum usque ad ultimam

| mamqui[

guttam. — Divino hoc fanguine tuo

| tD

emunda animam meam , ablue fordi-

jRun j

das peccatorum labes; extingue fete

Y

vorem paíBionum mearum , accende in

!f

tepido corde meo Divini amoris ig-

| Vito

nem.

Fac hoc mi Jesu! fi non prop.

Ms

ter me , qui hoc non mereor; faltem

h &

propter te, & propter gloriam tuam.

Bu

C

O quandó illucefcet dies ille; quo pla-

1

i

cebo ocu

L

is tuis ?. auando-illüccfeet

mj 11

dies, quo tibi in me nihil difplicebit?

mj

tii, Q

quandó tibi daboguftum & fadisfattio-

nemin omnibus?* Ah! quandó place-

tilm Ti

o Domino . in terrá viventium ?

i Áti

T n

Jenitaad DEUM Acula

Ts

d. mifericordiam impetrandatmy -

À Dlllcis

ex Pharet. Divini amoris Jo.

lt j

Jutti Landfpergii.

tf :

9. Heu * Dsus meus , & Pater mi«

L

fericordiarum, ut quid roties te offendi

l h, 1

Patrem & Creatorem meum? Domi«

| P

mátorvite mex ; Ecce vides, quianon

L

€

:|

|

P

l

7

m(*'f

Ll

impeirandam ex Pbharet: Div: am: cc. 331

À in(—

eft in me Bonum, rec fanitas animze

dony

ratn

mee: Domine miferere mei,fana avimam

| ulint

qeam quia peccayi tibi. Sana me Domi-

ne Dzus ; quanta func vulnera mea;

1guïnqrr

yuc f

quanta infirmitas , quanta vilitas , &&

inge

pravitas mea, pro quibus tu fanandig

E

.crucifixus & occifüs es *

atl

amyii

Cui conquerar, O Domine/ omnia

010

mala mea adversüm me; nifi tibi, Sal-

vator & Redemptor. anime mez?

"

DEUS meus! propitius efto mihi pec-

rum of

catori. jssu Fili Det vivi ! miferere

I

1v

TU

Ü

"

mei, quia nihil tibi impoffibile eft,

pi

Redde

quàm miferis nolle mifereri.

dil'pliæ:

mihi , O mifericordiflfime JEsu! grae

"

tiam tuam : non fecundüm merira mea,

n

fed fecundüm Bonitatem tuam refpice

"

me clementiffime Domine DEUS

/

i

1

[

M

meus.

WWJ

1]

Dulcis Jesu , quàm amabilis eft gra-

tiatua , quàm fuavisamicitia:ua ? né

yii J

quafo abjicias me propter peccata

(iD

mea,

Benigaiffime Domine DEU S

g

W

meus , quid aliud ego mifer , &infelix

st

peccator pofïum ; quam peccare? Br

lsz

Bonitas

quid tu —fumm,.a , & infinita

65 ull

aliud

(

4

$52 Iewita ad Deum 3a£tila ad mi'ferz'cärd:

V, m

aliud potes , quàm inilereri , & parcee

[

re? fac ergó tu fecundàm Bonitatem

ET

tuam , quia ego infelicilfimus agere de-

Domincf

fino fecundüm malitiam meam : Mi-

fericordiflime Domine Dzus meus, da

UT

[

mibi peenitentiz lachrymas, quibus ex

Tentmri

abyílo cordis mei doleam, & lugeam

peccata mea.. Da mihi dolorem perfe-

Wï.peccata

Mdipa

&iflima contritionis , & lachrymarum

flumina jugirer manantia ; quia te

|

L u

|

W [i]

Dzuu meum & Creatorem contempfi.

Emollias quxío faxeum hoc pe&us

hi,

Wil N

meum , inflamma frigidifimum corj

immea,l

& lachryms fluant mihi die ac nocte;

atf

& dolor fit cordi meo continuus , quia

) flm il]öm

non amavi, quia fprevi , quia te offendi

Domine DEU S meus!

al

Quid faciam, Domine D'eus, ut pla«

Ihme)qu

Nlæ) 3t

ceam tibi , qui usqué hodi? rotus füm

s

abominabilis , & plenus iniquitate !

|^

"ii

deducant oculi mei lachrymas pet

diem & noc&tem , & non ceffenr, quia

hdm P

t

T

alienum me feci à graciá Creatoris

h

mei. Domine Dzus meus, quid mili

DNl

Ummn

vivere fine te? recipe me in graciam

N

"Rq

tuam ; oftende mihi mifericordiam

tuam ,

impetrandam ex Pharet: Div: am: Crc. 233

!mi[triz;.wi

——

m

tuam , miferator &. mifericors Domi-

Bus.

Bonui

Heu me miferum & infelicem !

at

Domine Dzus meus; cur unquàm of-

T

fendi te ? ah urinam non feciffem !

asma

utinam non peccaffem ! non finas, O

ls,quibusï

Clementiffime Dzus meus! non finas;

gt

ut peccata mea dividant inter me;& te.

[orem p

Si cafligare mevis : Domine ne infuro-

hm

tt io argnas me , neque in ia 77 corripias

i g

me: miferere inei Domine quoniam infir-

j n

mus [um: (ana animam meam qsia pecca-

jhc p

vi tibi, Néimputes queesó mihi pecca-

ffimm

tà mea, nec propterea gratiam tuam à

d

meaufferas, aut minuas; fed quó ego

ninuus,j*

fum infirminr, oftende tuin me divi«

iuimüg'

tias Boniratis ruz. — Cunctis palàm fiet

|

in me ; quia miferationes tux fünt infi-

pus?

nite , atque immeníe, . Qui vivis &

N

:

fie at

regnas, &c.

, ngl

Sequens Exercitium Spirituale quo-

cuy

tidie pra&icandum magni fuit eftima.

l ge[Ienb?

tum, & typis evulgatum à San&itate

uU

ul

|

fuà D. N. IÍnnocentio XI. antequàm in

"

|

fummum Pontificem eligeretur.

Et

gf

:e:& in compendio continez om:

lg il-.

]i[e;icnm

u

p

MUIT

l

334. Igrita ad Deum qacula ad miferitord:

—

f

At anin

lud Divini amoris facrificium , quod

anima.Dzo fuo offerre poteft. Nec fo-

N lic]

Iummodó a&us virtutum Theologica-

-Jüuy,

rum, fed etiam actus Religionis; grati-

LE

tudinis, Poenitentie , & omnium alia-

n yri

rum virtutum pracipuarum exercene

s .";&p«

tur modo perfe&iffimo, & ucdlillimo

: Pfrfe&i(

pro confervandá & augmentandá gra-

* pone

tià infusá ; me quod attinet: feniioy

VUim N

& fuadeo cuilibet chriftizno , qui lon-

dtiorumfpi

go tempore vacare non poteft exerci-

nl

tio orationis vocalis , vel menralis;

aliis exercitiis rninüs fructuofis inter--

Dtrgi

L

miffis , omnem operam fuam huic foli

[/

exercitio impendere, & quotidié illud

redigere in praxin cum magno fervo-

|

re , & amoris affe&u.

;|

ADoro [,7

t

Diadema hoc eft compofitum ex

" Ptrfona

Bl

mults; & diverfis pretiofiflimis gem-

ä

mis; quarum quzlibet contiuet in mo«

h

Y

UT

|ü

b

dico amplum thefaurum ; 'omhesque

lg

&mul fümpte fufficiunt ad fummam

'P.æ' cfed(

ánims perfe&ionem brevi tempore

L

'mïïi"m W

aquirendam ,f tamén ufurpentur eà

devorione; quá compofitz funr. — De-

ur r

devo-

Qd

niqué ab. experientiá a!iqugmm-»

"-

EU

p

&

—

s mpetrandam ex Pharet: Div: am: (rr z;;

tarum animarum , quz per aliquot an-

um g

. N

nos hoc Devotionis exercitium prae

Teohg:

Gicarunt, cum veritate. atteflari pof-

fum zquód modo quodam fpeciali ani-

yis

n

.mam purificet ;

Mluminet, accen-

m*

u

dat , & perficiat , elevando illam

y u

(l

i

ad perfe&tionem femper. majorem ,

& difponendo ad orationem uni.

u

"

gt

tivam., que omnium aliorum exer«

citiorum fpiritualium effe debet fihis ;

if qï.'iï(ï

& complementum,

j d

d nl

Exercitium Sptrituale fra-

d ïlü'f

Gicandum. ab-omui Chrifliano ad

nb

mints femel per diem.

!uolidif. L

A Doro te, O fanáiffima Trinitas/

uq j

: Pater ; Filius , & Spiritus fan&us ,

tres Perfonze , unus & folus Dzus ; ac

p

opitulante gratiá tuá , quam füpplex

[fimist

imploero , dejicio me in abyffo mei ni-

n i

hili ; füb confpectu Divinze Majeftatis

; sux. Credo firmillime

; paratus mille

"]

// vitas profundere in conteftationem

u omnium eorum , quz nobis in Sacrá

pf Seripturá revelafti , & per Ecclefiam

ii ' tuam credenda propofuifti.

Ome

4

a;xuf" !

-

j

236

Exercitium Spirituale

; ts

Omnem fpem meam in tecolloco, nj

& quidquid poffum habere boni fivé. (

fpiritualis, five corporalis ; tàm in hác;

* ] Gülto

quàm in alterá vitàá; idtotum defide-

V (rg

ro; fpero, & volo folüm confequi de

nli in (ælo

manutuáà, DEUS meus , vita mea,; &

(atas:

unica fpes mea.

s

It Ben

Configno tibi hodie; & in

p&rpe-

Mlmu'o, hr

tuüm, cocpus & animam meam ; om«

VC

nes potentias meas, memoriam, intel-

Itàb

le&um voluntatem , & omnesfenfus

"

meos.

Am&) t

Proteftor me non confentife , neque

phþm RI

confenfurum unquàm ( quantüm inme

eft) in ullam rem , qus fat vel cum

Mmärc "

minimá offensá cuze DivinzMajeflatis,

Mi

T

Propono firmifimé impendere ome

i

[

us ')(

ne effe meum , facultates , ac vires

meas ad fervitium, & gloriam tuam.

1 DI

Paratus füm fufcipere quascunque

Uftry

adverhtates mihi Paterna tua manus

molle Te

imtait*rit, ad dandum guftum béati .

mo cordi tuó.

mümsc

h

"lmum $

Vellern, ms rotum ; quantus quantus

i.

fum , impendere, & procurare, utab, |

L

n J

enmibus tibi ferviatur, arque omna

511(

siQa

p?aäimndum ab omni Chrifliano. 337

ecnlt

homines teglorificent, & ament DguM

at

Creatorem füum.

jmini

Gaudeo fümmé de tuá eterná felicis

m dtü

tate ; & exulto de ruá tàn ma

rià in celó , & in tetrá.

gnà glo;-

cang

j m

Giatiastibiago infinitas pro innu.

meris Beneficiis, quz mihi , & roti

n

maundo, Beatiílfimz V. & SS. Humani-

mun,"

tati Chtifti collata funt,& in dies ince-

u

fantér à beni

D!iam)ilü'

!

conferüntur.

gniffimá tuà Pro-videntiä

ul

Àmo tuam infinitam Bonitatem

ts

Ptopter feipfam, ex toro affectau cordis;

ain*

animz mez ; & vellem, fi poffem ,

te amare eo amore , quo ce amant Àn4

fat villï

geli, & homines jufti, B. Virgo, &

JæMSFF

Chziftus Dominus, cumfquorum amo-

Penäm';'

I€ conjungo imperfe&iilimum

(& g

E

gnxo-

maml

ieém meum,

Offero Divinz Majeftati tuz, in

unione meritorum Paffionis, vitze, &

y

, mor

J

tis Chrifti , B. (emper Virginis , &

(

"9mnium Sanctorum, ex nünc pro lem-

p

j P** omnia opera mea, pretiofilimo

Tij

]

, Sanguine Jzsu Redemptoris nottri lo-

U

12, &involuta.

n

L

$35

238

Exercitium Spirituale.

Statuo omnino participem me face-

.

Eu

[

re ( quantüm poffibile eft ) indulgen-

tiarum per preces, & a&tiones hujus

lfj

dici, & illas applicare per modum fuf-

fdi

fragii pro animabus purgatorii.

Volo etiam omne illud, quod pofe

O

fum, offerre in peenitentiam, & fatisfae

Dii

étionem meorum peccaromm.

.GHP

tl

v Drusmeus, cumtu fis infinite dig:

ïlnm

i

nusomni amore & fervitio , fignidem.

?mlclüfiü

tues , qui es, doleoextoto corde 66 iv

omnibus meis peccaus, illaque dete"

ä;.summ

flor foper omnia alia mala , quia tibi

Mu

Dzo meo;,quem füper omnia amojfum

at

moperé dilplicent; pero humillimé v«

"t

niam;facioque firmiffimum propotntum ij

nunquàm offendendi tuam Bonitatent i,

in ei:ernum.

h

In tua vulner: me projicio,

o JESU!

D

ibi meabíconde , & defende hodie;

Ayg

femper; donec mihi largiaris gïa"m!;,wöus |

]

te videndi, & amandi in zternum. ^i

NIlQ

Jssu , MaRrA , & JosspH , vo in :

; lnpqte

nomeum cor, & animam meam nineji,

uäm [

&.inperpetuum. Amen.

3 ?

Sin

Me:

Em

d

C EEE

239

mm j

"

[

f e

"ESOEMEBURCEIER UOE opeot:

I)

-æn

j inig

jgne h[..

JModus efficas eliciendi

od

a&um Parfe&æ contritiond.

tor

1 L'Ormabis

fublimem

'Eflentise

,Qqu !

ff &üm

& Divine conceptum: DEUM

10f

contemplaberis tanquàm abfolutum ;

; mümläl

(

Tupremum, Immortalem, Omnipoten-

.

]

lüzü

u

; tem, Gloriofiffimum, &z fummae ia

g.

flatis Creatorem , & Monarcham to-

yo (*

L

tius Univerfi; infnité bonum, infinité

, pulchrum, & beatum; & amabilem, &

ali j qm,

lapientem, & juftam, & generofum; &

nELA

umlul

n

ciementem , & providum, & fuavem ;

& infinité liberalem:

Admiraberis

mp

(;

ejus immenfiratem, zrernitarem, Feli-

m

ciratem, gloriam, & alias Divinas per-

ediones omnesineffabiles, & omnes

J

u)

j

incon1prehanfïbiies, quia funr infinitaz,

J

! m[lS;

omnibusque aliis creatis perfe&ioni-

. bus füperiores ; cüm omnis Magnas

p2

j tum Porentia refpe&u ipfivs aliud nou

TU

j , quàm mera debilitas; omnisAn-

f

- gelorum Pulchritudo , & omnes calo.

j

in lumine vultás fui

ï

quj fplendaxes

x

Pz

—

naliud

240

Modus eüicax.e(zïcz'inil-i

.A

ali

Y

[5]

d non fint ; quäm—meræ macula ,

*l t

dcformirares , & tenebra- obícure ;

X 4f

Qu ]

adeó , ut f magnus hic Dxus foloOme

ER

nipotentize Íus nutu crearet - mille

mundos mundo noftro niulto majores;

LIS l)

omnesque replefïsc creaturis , lpüs*Se-

Vaf

riphinis incomparabiliter nobiliori "s

büs

3

.

omnes ifti mundi colle&ive m

fumpti; omnesque creatuzs tàm nobi- jgm:niïan

es , refpe&u Dx1 effenc contemptibie |*t;

liores, & magis diftarent, quàm vermi- *it;

culus, & fórmica viliffima quoàd perfe- |'*ig

&ionem diftat à toto , & Magno hoc i

Univerfo: Quia Drus Oprimus maxi-

MT

mus non tantüm magnus eft , fed ipfa

lls

-magnitudos nonrantüm pulcher elt;

gn

[

fed 1»fa

X

pulchritudo ; San&itas, Gau

t

L

dium, gloria,dulcedo, felicitas, omnt-

UT

porentia, ecernitas fapientia , inTuüme

EU mag

mà: Omnebonum, bonum infinitum,

ht

quod infinitiés in fe continet Cafeta t

omnia Bona, & infinitis titulis Of« l,

DEUM

nium a more digniffimus eft.

2

'Tante Bonitatis eft

denique

il

D*US ifte, ut etiamfite non amaret» t

c;ä.;z'?-.:!i te odio haberet usqué

ad mor« j

tem;

X2

|

24.1

- afium perfeta contritionis.

"

tetn , tu nihilominüs illum amare dü;

obfau-

beres ardenciffimà charitste; quia; i

ol

pnica Divinarum Perfectionum ftilla

r m

inveuiretur in aliquá creacurá , impol-

fibile foret , ut illam non amares,

om

edamfiillate nan amarer. Sed DEUS

B lpli?S

j

omuüses

has

Perfe&iones collectivé

n

J

1

fumptas in fe continer; & ut praecer

i co

j

«

iofinitam intrinfecam fuam amabilita-

tem te ad amorem füum excitarer, ad-

ye

f

jungit aliud motivum efficaciffimum ,

um*

videlicet, quód Primus fuerir; qui te

qoi

Mp

amavit: Ipfe Prior dilexit nos. 'Teamae-

1

:

— .

3à6

ij

vit íupremum hoc Numen , anceq

exifleres; ab sterno de te covicavir,

d ^

I(L

& ab eterno cor Divinum exaríit amo-

u

w

re incenfiffimo erga animam tuam : /z

TE

Charitate perpetuá dilexite. Si ergó amor

Ü

I

(Id)

arte magneticá ad amorem trahit , & (

u

amaris à viliffimá creaturá ( modo

amor verus , & fincerus fit ) ad illam

tiof"

"!uhl

redamandam te coa&um fentis; ergà

DEUM ob intrinfecám Bonitatem ram

1&,

amabilem , & tui tàm. amantem prze

d"

amore colliquefcere deberes.

g

: 3 Si proin

folus amor,; eciamfi (te..

"

"

L 3

[

ti;is

545

| I'illoius effcax eliciend: —

M.

xilis & otiofus, reciprocum meretur

dt u

amorem; quid merebitur amor füpre-

hii

m Divinz Majeftatis, qui in perpe-

Ab rell

tuo Beneficiorum ; & graciarum dilu-

iudignur

vio te tàm feliciter fübmergit? Dicito

Mir, q

mihi : ifta lux; ifte a&r , ifta vira , iftud

LURT

n À

effe , quo früeris, nunquid ^^ 4enefi

c&ium Divinum? nunquid ipfi o »ftrin-

Qutipl

geris proprerte; & propter totum uni-

T

(lhlm [

verfum proprer te creatum * Imagina-

ze te olim czcitate perculíum , recepil-

4 G

fe vifum ab aliquo homine ; , nunqui

At x

ip

füm amare , & gratus illi exiftere

Digin

DEUS tibi

Vr (

nunquàm defineres? atqui

reddidit vifum , vitam , libertatem,

dl

ufam rationis , omnes fenfüs corporiss

5 dug

&b omnesanimz porentias ; elemene

ü'eï.cc[e |

12, ceelos, planetas; tot càm pulchras;

Ms

tam variás creaturas non folüm corpo«

Ütgy

reas, led etiam incorporeas; quaeome

ftln

nes cooperantur , & continuó parats

| !ndluam

funtad tua fervitia, Accedic : quàdli-

W)ignu

beraliffimà manu non folum tibi pro*

! *ütiamï

viderit de neceffariis, fed etiam fupere

|

Huis , pro majori commoditare tui:

i

|

Ts

Dilexit usque ad delicias.

Accedit quo-

i

i, t

que "

afun perfecte cantritioriis'. :

*43

j

m m

qüé quód omni momenro hic omnia

molit

bona tibi conferat ; Totiés infüperilla:

E

;

tibi reftituat , quocies illa ( dum :e illis

indignum'teddis) non tollit : Z^ofties

janymt.

dedit , quoties immerenti, non. a^ffulir.

gitï Dï(f

T

Amas mundum? ama ergo ejus aucto-

rem. Amasteipfum?. amaergó illum,

i s t

qui eipfum tibi reddidit: quandoqui-

1ph oli

r zommy'

dem hoc fecit ex folá Benignizate dul-

cillimi cordis fui.

t

4. Certum eít: fi Beneficium cre-

m

4

fcit juxtà proportionem affe&üs, &

Dignitatem Beuefa&oris , & cüm

| jl d

amor, & Dignitas D EI fit infinita;

; DEU

i?

quodlibet minimum ejus Beneficium ,

ob duas has rariones in immenfum

[usat

crefcere ,. & nunquàm fatis aeftimari

as j €1€

poffe. Sifupremus hic Dominus plus

p

u

tibinon dediílet , quàm unicam aqua

fo

jj

guttulam ; fide Throno gloris fua íe

'

g

incliuaffet , ut unico momento ; oculo

x[muoP

benigno te refpiceret, cüm quoàd Ef-

j €

fentiarh f(uam fic Majeftatis infinite, &

TU )

te amet amore infinito ; ia tantüm

etiüt

creíceret pretium hujus modici favo-

Q (f

i

[[e

ris , utin omnem zternitatem propte-

W,'Cdl

!

L4

;ea

4

244.

--Jblodus efficax eliciendi

rea non poffes fatis gratus exiflere, &

0 mi;

;ræli ]

fufficientes agere grates. Atqui Bene-

ficia Divina funt maxima tàm in quali-

|ermiio

tate; quàm in numero fine numero,

| WICDr

Omnes creature ab infimo rerre cen-

r qg

tro usqué ad fupremum coli apicem

Iimu 1

[

funt beneficia Divina tibi collata, voló

dicere: totum hoc univerfum propter

| Tif

te creatum, eft magna aliqua catena ex

Wa

ligno facilé combuftibili, oleo & igne

IT

Divinz charitatis continuó circumfu-

tmel

ad accendendum in corde tuo

fa ,

quaü :

lo

amoris ignem ergà Divinum Benefa-

&torem tuum.

ho

&. Et nihilominüs, fi totum mun.

| u

dum incendio conflagrare cerneres ,

l

LI

non nifj modice ícinrille rationem

DP

&

haberec tantus ignis ; fi cum ardentif-

fimà illà fornace charitaris Divine

[ isin

comparetur, ex quà ribi Beneficia fü-

Vw tin

pérnaturalia profluxére.

f

)

Magnanimo huic cerdi Divino vi-

n

fit n

|

debatur dare nihil , cüm tamen daret

| d

omnia ; -nifrzibi darec feipfum, — Eras

iüïqu

indigniffimusut te affumeret in manci-

fmesx

pium; & te recepit in fuum amicum.

E

O mi-

—

;

actum perfedta cæntririo?zï:

*

2£8

im| O mira dignatio ! amicus fupremi

celi Monarche eft vililfimus terre

ul l

i

vermiculus ! non merebaris illum ha-

um

bere pro Domino , & dignatuseft caus

at (

eíle cognatus; Parens, & (ponfus tenere

li

timo ámore animam tuam comple-

l) €ensambabus manibus fidei, & gratise

infufe, Et, urunam eum illo viveres

npy

unit

vitam , unam traheres Spiritum, tibi

communicavit pergratiam fanctifican.

lt

a

tem effe aliquod Divinum ; & dedit

a

quafi animam anime tue; Spirirüm

fan&um ; ita; ut non folo nomine , (ed

n k*

proprie , & realiter fis amicus, cogna-

um P

tus, & Filius D«1 Altilfimi. Videte qua-

lem charitatexs dedit. nobis Pater , ut Filüi

m

D E I nominemur , Cf fonus.

pf

6. Nonné vides modó , quód Do.

T.

j Df

nans infnitus , amór quoqu? quo do-

riat; infinitus, & donum , quod fit per

m

participationem Effzntie Divinze pari-

ter infnicum, triplex exciter aimoris

D

incendium , quod cor congelatum in

"u f

ineffabiles Divinse charitatis cenericu-

]

m

dinesrefolvere meritó deberec? atqui

i

hzc omnia Dzus tibi donavit fine bo-

j

no.

L5

0s

m

E

"

..'

1

9i6

ï oäui efficax gliciefïi

[

norum füorum detrimento , quatenus

iicit

de inexhaufto Divinarum Divitiarum

qun

itocil

thefauro, etiamfi totum profundat , ni-

hil perdit; in continua ceeleftium bo-

l

fhorig

norum profufione aqualiter - dives,

| t t

Verüm, ut magis patefcat ineffabilis

j lst

benigniffimz charitatis fuz exceffus;

| imir

inter dona non folüm voluit numerari

] rl

Donator, fed Dzus Ipfe, utveniatad

ï li p

.te; recedicàfe , & de folio Majeftais;

| t

ac Felicitatis fue quafi dejicitur in

1

lt int

abyflum miferiarum & dolorum ; ut

oj

magis demonflret fuum erga te amo-

rem: Propter mimiam charitatem fuam ,

CUII] P

Qs

quà dilexit os, DEUS pro te homo fa-

fiïeï'fc[e

&us eft ; pro te; qui illum recufabas

ut Dominum , factus eft fervus; pro

| uj

| Quj

te, qui illum'omniporentem non time«

bas, factus eft debilis, & imporens in«

l

fantulus ; tu inciviliter illum fugie-

|

"t

bas, ille cürrebar per fpinas & tribu-

]

los, ur te inveniret; tu per fummam

Efnim

ingratitudinem illum offendebas , &

IT

ille immania recepit vulnera , ut te de

| Hmtu,,

fenderetà tuis hoftibus; tu abjeüiffi-

D—M'ü V

mus terrs vermiculus.repudiabas ejus

At Q

ami«

"

1

atum perfetia contri;ionis?

247.

—

amicitiam; & ille Rex glorie, tan-

-qM(tUJ

T

quam reus morti adjudicatus , intez

atrocifima tormenta, & probra prote

vtj

fin!

moriebarur,utipfum amares, . Et nune

ef d

quid tui indigebat * nüm forté non

fuiffet equé maguus ; & beatus fine

indi

g excli

animátuá? claré modó apparet , quód

m

amor hic Divinus fic purus , fincerus ,

fine proprio emolumento, qui ad haec

ii

extréema devolvebatur pro cuá falute.

Mz)güauï

j

7. Sed forfitàn amavit illum , qui

fait inimicus, & paflus eft canta pro il-

lorim!

lo , quiafperabatimpofterum recipro-

T.

qui i

cum amorem ? O Magae Daus!. hoc

pun&um illud eft, quod in infinitum

d

crefcere facig ineffabilem | Divinam

T

charitactem

5

"

cüm enim poft tales

[en'üii;

amoris exceffus bene pravideret , ce

1 nDIW'

nihilominus Majeftatem füom con-

a

tempturum ; càm bene fiiret, (e ex-

jun^

fublimi Majeftatisfua folio defcendens

"T

tem ia terram à te magis conculcan-

e fum;

dum; cum fciret, fe pro falute tuá vul-

mdgl)lili

neratum , crudelibus unquibus tuis de

[ :mï'

novo vnlnerandum ; omnia cognoíce-

T.

jeä/

bat, omnia pravidebat, & n àilomiaüs

p

Lé

illo

idif

n

*

"i;d('a;us efficax eliciendi

E

illo ipfo tempore te tra&tabat ut ami-

t dig

cum,ut dile£iffimum filium, adeó , ut

a,

bt p

vitam ipfam prore profunderetin Cru-

ce.. Talem Humanitarem , fi experire-

Tium ,

ris in homine barbaro, nunquid tenere

ïanquan'

tortur

ipfum amares? fi canistibi adcó fidelis

foret , ut ad falvandam vitam tuam

finico

profunderet fanguinem ; nunquid te

titd ex

moveret ad commiferationem? Atqui

fs

ifte non eft barbarus , nec canis ; €

Mltate

Benefa&or,eft ruus amator, eff advoca-

tim d

As

tus, eft confervator vitze tuze , eft Prin«

W

ceps, Paftor, Pater; Sponfus , Creator;

Redemptor animz tuz , eft Dxus tuus,

C ngr

Dzus tantz Sanüitatis, Excellentie &

l"lld 1

Perfectionis, qui , eciamfi odio te habe-

AC a

rgt ; tuotamen amore dignus foret; t€

Pt

amatamore infinito.

Dzus tante gio-

M

riz & Majeflatis, tante Bonitatis

]ij

amabilitatis , qui ; fi unicam tibi dedif-

if

fec aquie gurtulam ; immortalem ergà

mæ abv

ipfum contraheres obligationem , tibi

fl

dar feipfüm , cibi daz cerram , ceelum

A

& in coalo siernam Beatitudinem.

l!s (

Daus ràm immeníus, & Omnipotens

Bs

qui , ficreaturam fibi gcariffimam uni-

BU

co

2149

l

attum perfedia co;zgfäria;zif.'

p u

o dignaretur obtutu, magna foret

; adtb::

gratia, impense amat , charismata ex-

yetin (

hibet, profündit fanguinem , expendit

jenti?

vitam , profticuit honorem , moritur

H

du

d

tanquam infamis inter duos larrones ;

moritur pro ingrato , pzo indigno ; pro

xb

um U

inimico , de quo etiam impofterüm

x

aliud expe&are non poteft, quàm con-

temptus, quàm proditiones, quàm infi-

m M

quitj!

delitates.

Serià mente perpende ;

nüm ad hoc vehementiffimum Divini

| e& gdw(l

amoris iacendium reciproco non flag-

gt j

zesamore? O Amantiflime Dzus ! vel

IS;CW

tDnit

cor non habet peccator; vel fi habet;

illud amore fuccendi neceffe eft ergà

"

hunc amantiffimum, & amabiliffimum

lii d

Patrem.

lo

8. Verüm, converte te modó de fü-

um

premà Divinz Bonitatis, & Dignitatis

t

i tlbltc

abyffo ad infimam miferie , & malitie

tuz abyffum. Infinitam Divinam Bo-

,mkm'

Huic

nitatem tu offendiíti graviter. -

onat

fummo Bono, & Regi fupremo humil-

"

lima debebas obfequia; & hunc deri-

jut

(

-debas, & contumeliá afficiebas. . Huic

*nïllr"*

atori reciprocum , &

» fervgntifümc am

j

L ;

con-

]

2je

1

Modus eficax elicïendi

—

conítantem debebas amorem ;&tu

trinfen

illam repudiabas , & tanquam hoftem

k

fugiebas.

Huic liberalifhmo Benefae

h,

&ori immortcalem debebas graricudi-

*

PCCCJ[H:

néem

3

& tu rependebas injurias , &

: EL j

veibera. Huic amabiliífimo, & provi-

; RTM

denti(fimo Patri cenerum, & plàs quam

Q at

filialem debebas amorem ; & tu lavi-

DT

fti manus in ejus fanguine; impio faro-

71 eiïcama;

reilium períecutus cs ad necem. Tàm

: lg

enormia deli&a perpetrafti , quoties-

! polih

cunque plenà advertentiá morralirer

; lg

peccafti ; & nihilominus voluntarié;

EW

& deliberaté peccatum mortale perpe-

&ntà

trafli.

Sciebas , quód Infinitum hoc

Diriti

Bonum non amare fit barbarainhuma-

Dirinam

nitas; & nontaniüm non amafti , fed

t

abillo abhorruifti, & f1 ab illo abhor-

rere Ícelus fuit diabolicum , quantum

Qs

Ícelus eric contra illum proditionem

Ptf

moliri? armatá mauu fe illi oppancreï

T de

confpirare cum dzemonibus ejus infen«

E M

fillimis inimicis

contra honorem;

Tortis

contra Regnum ; & viram ejus moliri

&"fang

infidias , querendo illum de novo cru-

Qlüäm ]

cifigere? Awrfum Filium DEI erucifigen-.

Ut

£e$

!

251

- alfum perfecia con—tri"ïio—fli;v. $

i;&r:

tes in femeää,ä. Et tamen hec omnia ,

m

Sctam gravia deli&a commihifti deli-

o Bd

beraté , & voluntarié. Nonné fciebas

gratiwfa.

-

peccaum mortale manifeftam effe

DEI ihimicitiam ?

Nonne fciebas

jutiu,&

DELIM magis abhorrere quodcunque

T

yisqu

peccatum mortale, quàm crucem, cla-

"T

vos,; &c. Scicbas peccatum grave Dzo

eífe amarius felle, atrocius agone; hor-

mpiofuw

em, Ta

ribilius morte ? hocfciebas, hoc per-

,qu

pendebas ; & nihilominus deliberaté,

moralt

& voluntarie peccando Dun offende-

ol

bas. Oculis igitur apertis deliquiti

du

contra Divinam fapientiam ; violaíti

Divinam fan&itatem ,. plasphemafti

jitumd

ainu

Divinam gloriam, maligna operatus

es contra Divinam Bonitatem , defpe-

Lmaüi;?ä

xifti Divinam Majeftatem.

Medico;

T

qui fanguine proprio tefanabat; pre-

) qum.'l

odinil

parafti venenum. . Advocato , qui pro

tuà defenfione feipfum morti adjudi-

o

.

cati permifit

5

pmcurai"ti fententiam

gj d

mortis. Paftorem, qui propriefcarne ,

hu

& fanguine te nutrivirs invafifti tan-

T

quàm lupus , ut dentibus illum dilace-

n

af

rares. Sponfum, qui pr&e tuo amore

lan-

[]

252

Modu: efficax eliciendi

[

M

lanquebat; occidifti , uc adulterares

*

[ Ti

cum infenfiffimis ejus hoftibus. Expui-

ttinCn

ftiin fzciem , alapam impegi(ti ( O fa

f q

cinus horrendum; & atrox ! ) fupreme

Majeftati ; extendens manum Íacrile.

D

^ ümini

gam laqueum injecifti , & ftri&o ferro

Mij

ictum temerarium intentafíti ad interfi-

üt m

ciendum DEUM. — Tetendifli adversis

f o

DEU A brachium tuum , contra Omnipo-

lifm a

tentem voboratus es. Ex heec omnia feci-

fti voluntarié, & deliberaté. Cur non

Tittit y

lat

fcinditur cor tuum ?. cur non fangui-

| nilïxmq 1

neis lachrymis plangis deli&um càm

'l Wtsmo,

enorme? [udasillum tradidir, fed ran

] Ilftf, M

tüm unàvice. Ettuquoties? Lucifet

Natilin

illum offendit tanquam fuum creato-

Dio.

rem , tu tanquàm Creatorem , & Re

demptorem : Judzi illum crucifixe-

runt, fed non cognoverunt ; tufzpius

illum crucifixifti & cognofcens , & vo-

lens. O Dsun Immorralem ! qui crü-

delitas odiffe amantem ?. que ingrati-

tudo aliantifimum Benefa&orem im-

pugnare fuismet beneficiis? qua infi-

delitas rebellem exifiere | adversüs

Principem tam bonum? qui, ut fubdi-

tos

i

attum pevfette contritiouis.

233

—— À.

aPSISUS,

lal

E

ul

tos regnare faciat , de T hrono defcen-

us B

ditin Crucem. Qua demeniia? Quis

ilb Qi

füror? que malitiaplus quam diabeli-

) lupw

ca; fponte eligere ftatum infelicitli-

um lii

mum inimicitize Dzt *anctilmi, smae

firidoi

biliffimi , perfectiffimi? ah/ noli tar-

fiadin

dare ; magn-ammamd ignatione infur-

,U W

ge contrà teipfum ; dereftare enormi-

r;m Or 511

tatem ràm indignam , dolor inrima pe-

r

netret vifceras fuperomnia mala de-

. r

teftare injuriam, quam intulifti Benig-

gon il

niffimo tuo Salvatori.

Propone mil-

Jidun /

liés:mori potiüs, quàm peccare morta-

läl[,le j

liter, Spera; & roga veniam ; & fer-

"

ventifimo fucceníus amore , 'quem

m

Dzo debes , fac: Ut fiat cor tuum.

«t

contvitum guaþ cinis.

m a

5 IWJ

E E EEMO

(ccnsm

AUrHDRDRHU EE

i quz«

üüä&ä&*?ä&

uælni**

t45t XOYXO]

;(toztfi

SeOt s

1 u

. iif

jj

(uf

Plan-

[

L

254.

Dd

lx

« S GH EORH QH UH Hgé Qeer pH pH g oegioer

line

Plan&us Peccatoris ad pedes

p

Crucifixi.

tllm,qu

DO

Legi poterit pro Difpofttione

tcho

ad confe(fianem generalem , "vel «d fran-

:

pitato

gendäm duritiam cordis , & obtinen-

Qüno

das lacbrymas eompunttionis,

U ay

T o

Andém peccatorum fatur, & op-

T

preffus. incolerabilium. mearum

t'atemp

t |

iniquitarum pondere fponte revertor,

n

& procido ad pedestuos O Supreme;

l fo[]/ïdgr

Aterne , Potenti(lime, & Mifericordif-

lt

fime DEUS! coràm hác crucetanquàám

Y

D

gloriofo Mifericord

H

setuz 'Throno me

L

humillimé profterno. O Magne Mun-

rapjïjm

di Judex , & ;abíolute arbiter falutis;

: r

vel perditionis mez aeternze! peccator

meümn

quidém , fed peenitens; reus innume-

f

rabilium deli&orum, fed eorundemac-

cufator fpontaneus

5

*

bene agnofco ;

Qttid

mealium non habere titulum fperandi

Wto

impünitatem , quàm fatendo me omni

llütki

poná dignilimum,

Ego orrum tra*

hens

ll

- . Planctus peccátoris ad pedes evtcifixi. 258

hens ex genese cuorum rebellium , ex

ftirpe Adami, conceptus in originali

peccato, priüs mortuus fui per pecca-

|pi

tum,quàm natusmundo. Poftmeam

'

nativitarem ( Proh- malignz radicis

UL

*yexïenof

am progeniem ! ) tamdili me à

3

peccato continui ; quamdiu te non

['æd [nm:

cognovi; quia , quamprimüm ortum

;!W:—

Il
