Bona hzc falía, fi non deferas ; te defe-

"d

Jl

tent; & convertentur in vera mala , &

j

nte 'V«

perniciem animzetuz: fi illa adoras ,

tyrannicum fuper te dominium exer-

Y

G

ce-

'

-

j41 fie'ifgcumlæ, Differtatio [firit: -

(

cebunt 5 fi contemnis , tibi fubjeda

m

*

-*

poffidebis

fi capiti tuo imponés;

t

pondere fuo te depriment in infernum;

ln (0

fi pedibus conculcas , te ranquàm pe£

QUE

fcalas afcendere facient ad cosleftia

n

Defere igitur ( O Frater ) faeculum hoc

DURER

nequam , priusquàmi ab illo deferaris:

jj

abjice absce genercfo concemptu o

I

ne illud, quod oculos Divine Majefta-

LT

tis offendit. Certusefto: omnia nihi

Qs

effe; nifi dirigantur ad Dzuv; ranquàftt

R

ultimum finem 5 Omnia vana cffe; &

COIdIXS [

TX

nanfitoria , qu& non conducunt ad &«

térnam Beatirudinem ;5 verum, & unie

eum Bonum tàm in hoc, quam futur?

.

"v'f/cXim

Íxculo effe Divinam amicitiam

)

.Ve

n:gis "

rum, & folum malum effe Divinam

m

inirhicitiam,

Etc fi hoe verum eit5

!Dæflimab

quidrefolvis? visn& DEU M habett

]

lu

i

tibiinimicam ; vel amicum? indiffe

* a

jj

Y

M

xentem te babere non POtSIiS: nec in

]

" $

libris medicorum inveniuntur corpont

i

n

meutra , nec in libris fan&orum Pa

li

ET

£rumanimza neutre. —^Dauw necellà

1

:

m

sio habebis vel amicum, vel inimicum

Ws t

ntra W

w

Qui son efi weiwm , vo

i

i

Mauhcij

J

—

Cognito Deo þro ultimo Fine,c* dzymt 7 2

i

Math.:3. Visné habere tibi inimi-

cum? & non tibi horrent capilli fo-

iné

j

lüm. cogitando : Omnipotentem il-

,nquämï

lum;zternum , abfolutifimum Domi-

d Cüllï'-

num, in cujus poteftare tua ftat vita; &

gculumi

tors eeterna ; te torvis afpicere oculis?

od

Si veró illum amicum cupis, cur non

fequeris illius du&um , & infpiratio-

p

wl

nes ? cut non procidis ad ejus pedes?

orni

cur non projicisarma ; quéis illum im-

pugoafti? cur non lachrymis contriti

UM:WB"'

vapäæ,

cotdis extinquis fulmina jufliffimee

fus indignationis?. vel homo non es,

d

vel caucafo durior es; fi ad hujusmodi

erum

u

reflexiones. non compungeris ?. Alia

magis conyincentia non fuperfunt ar-

[gmim ]

gumenta.

'"Terogarem equidém per

d D"'*ï

t w

inzeflimabilem cceleftem gloriam, fed

tu ad haric non afpiras. | Tibi ob ocu-

n

,uml p

los ponerem: deformitatem peccati ;

L]

fedqui ceecus eft, non poteft videre il-

eri

j

lam. Te convincerem principiisfidei

n

anaomm

fed fides intemortua eft, Tefupplex

rogarem perfalutem animatue ; fed

)EW p

d gt

hujus tu proditores. "Te conteftarer

Chiifli 5 fed huic cu

j l

per qmoxcm]asu

C 2

Xe-

14.4. Dïe—iüaundæ, Dz'j]ïertatio;/þirit:

(in

——

rcbellis, &rinimicuses. —Aliud proln

hls

nonfuper eft, quàm ut te rogem pet

Ym

illss divitias, per illas ambitiones, pet

tdic

illoshonores, per illaamorum tuorum

pur,.

idola, & defideriorum numina , que

Yun f

breviter tibi in mentem utrevoces ; &

N

fictecum ipfo difcurras volo: (iquaro

ilni

givitias, cur per peccata mea amitto &

Di DU

ternas? fiambio honores , cur per ab«

lin]i

je&iffima mea deli&a fempiternos re-

Bl

l

fpuo triumphos? fradeó arrident vo«

LUR

luptaies , cur tendo ad deliciarum

n

omnium exilium, & omnium tortnen-

m'mem

torum domicilium ?. O confufio ! O

llgfe

incredibilis peccati perverfiras !- hac

Wij

facit mearma fumere contra meipfum;

Ml]am

hzchomicidam me facit animz mezj

mem D

hac facit meomni beftiáà , omni furià,

)

omni dzmonio deteriorem.- Et curin

l'0p

i

finu meo etiamnüm retineo venena

Nl

tum ferpentem ?. Apage monftrum)

procül abfit peccatum mortale & corde

!j

um

j

meo , cuitàm barbaram intulit mot

tem,.

Cadate collo meo ferreum pec

ls!mpt

N

DO

catijugum 5 quod fi fuftinuero , snftr-

PQI

Apage

D

wus domus iea eft.. Yob.iz.

z

-

JM Cognito Deorro u?-,timo Ff',«ze,ö**; digm"t.: us

li

hoftis jurate ; apage crudelis tyrannes

r

vivam Dzo, cui vitamidebeo, DEUM

rions]

tefpiciam tanquam primum princi«

um ii

pium , DzauMinquiram tanquam ulti-

mum finem,

mim, Ü

Huic tanquàm fammo

[evoy

Bono, & fonti omnis amabilitatis mee

z

d

"

p

ipfum inholocauftum offero. Ec quia

a amit

ad finem hunc confequendum neceffa-

,üi

ria mihi eft Divinagtatia; omnia ex-

*.pitf

11

pendam, ut hanc obtineam : quià ve-

i

n

at

10 unicüm gratize impédimentum cft

j ddio

peccatum; omnia patiar; ut hoc exter-

jum tf

minem: Ípernam divitias, fpernam

!

honores ; Ípernam carnis illecebras ,

g

V yu

modó peccatum mortale effugiam , &

ml

,Divinam gratiam aquiram. Dileaiffi-

i mein vifceribus Chrifti Jesu! fi rele-

d

007

&io propofiti difeursüs diviná afpiran-

g. P

te gratià hujusmodi pios, & fervidos

y

affe&us in corde tuo excitáret; feli-

nne

TRU)

j

€ior fores, quàmille, qui ex apertis, &

[

Icdis litteris incelligit fe ele&um or-

p

is Imperarorem.

Subfifte híc pauli-

i

r

Ípér , reconditum habes thefaurum ;

Per peccatum periifli ; egó teipfam

ipuett

tibi reftituo ; Poffümné dare rem tibi

J

l

;hag

G;l

14-3 xsz'eZ fecunda , Differtatio fpirit:

chariorem , quàm teipfum ?. En ! in

"

bt

quohocconfiftat: D'EUM time, [

mandata ejus obferva s ho enim. efl. omnis

bomo , C [cito ; quod pro omnibus bis ad-

Oftn

ducet te DEUS in dudicium.. Ecclef. 12.

TTàÀm facile refpues medium ? fi codle-

p

ftisgloria, fifalus tua eterna, f Dzus

ipfe tàm vili apud te ftat prerio 5 ut

V

ro hifce nec fudorem ; nec fangui-

Q

nem expendere velis ; unicam falcém

lt

i?

impende cogitationem. . T'eipfum re

collige, ifta perpende; refpice tuum

*Pwy

prncipium, & finem , adverte immi-

nens zternge damnationis periculum;

vide in quo confiftat tua Deatirudo, in

"

ordine ad hanc ftude agnofcere media,

W

P m

& impedimenta. Scito : híc agide

fummo falutis negotio, nec pcrmitti«in

ti])

knoïrc

hoc biserrares poft has reflexioneste

o ftat arbitrio , hic ftans

V

fglutio intu

delibera.

QI»

LG()&

coa""i[æ

[li 1mæ

-t93 T G9*

ïæturf[

Wa

mr;.'sï

J

-95

147

in

!'En'."

CHÜGRGU UR GE

M tint!

^

"t

DIES TERTIA.

[4

aibud

m

Oftenditur peccati mortalis

-

"T

- gravitas ex eo, quod Dzo

:mi;f l

adverfetur,

TU

I

MEDITATIOL.

j

Gravitas peccati mortalis appates

in Paffione Chrifli fervatoris.

T eiplü?«

epel

Proprio Elja u5 mon Pegercih

t

tom. $.

] g

L. Imaginare . creaturas omnes

vatiti

r

fcerem

* preefentari zeterno Patri ; & tan-

1

quàim membra pro defenfione capicis

|

K

erri Divinze Juftitize, pro fatisfa&io-

" Fill)

ne nofrorum peccatorüm ab Unigeni-

Confidera :

Al

to Filio fo pracftandà.

10, lCl

quor, & quales fint crezture à DEO

ini

cognit»; quot Seraph

iil

quot nobi.

lilimz anims, uti Beariffime V. &c

*!

Precurforis Domini, &milesque alie ;

quot nobilifimi a&us adorarionis ,

€ontritionis ; amoris Dzi; &c. elici

G 4

po-

h)

Crani

148

"Did terit, Mediillor,

poterant ab his omnibus per multa fa-

m

f

cula; hitamen omnes actus nobiliffi-

mi non efficiebant condignam fatisfa«

3,4

&ionem etiam pro unico peccato more

T

apüd f

tali. O onus graviffimum peccatorum

meorum/! veré: S/cut omus grave gra-

Wa

d

yata funt [uper ine.. PÉ. 37.

2. Confid--

LUT

I4: cüm condigna fatisfa&io pui

creaturze poffibilis non fuerir; bancin

C

fe fufcepit ipfe creator ; & omnia mala

W R

Ttisre

poenze, que merebatur peccatum, exo«

neravit in perfonam Chrifli Servatoris,

T W

folo malo culpze exceptos hujus enim

m

lts,

maliria tàm grandis eft, ut fi dareturin

Dzo , deftrueret ipfam Divinam Eflen«

lu

tiam, EratSalvator nofter unigenitus

N

Patris eterni filius, Prototypon increa«

t fuse venuftatis, caput predeftinato-

P'zll

rum , eternus Pondifex ; Judex vivo*

ly

ium & mortuorum; rante Bonitatis

At

h

00

tantee Dignitatis, Majeftacis, & Omni«

potentiz, quante eft ipfe genitor : Sed

iakllïc

quia peccara noftra ipíe portavit, Patet

Wil

A [m

zeternus, vidensfilium füuum amantiflis

mum füb apparentià ; & formá pecca-

"a

Wg.

micutti

toris; illum. tra&ayi: ut ini

Adce

o

-—-

?h

—

Gravit: pece: mort:apparet 5»?&/]?6!:!.* Óig

"m

Adeó abominatu

:

peccati.

rDEUS vel umbrgin

T

m lt

3. O Pater eterne /. quàm fevera

C

hec eft Juftitia ?* quam diverfus eft

apud mortales procedendi modus ?. Si

)CCCM

peccat princeps Regius, in ejus pre-

; g

v n

fentiá punitur ephebus Regi chariffi-

fatto g

mus , ut parcatur Perfonae Principis.

Contrarium tu facis; quia fervus pec«

jr; M

gmniäi-

cavit, Filium tradidifli. Magna fidei ve-

ritas frequenti confideracioae dignif..

citum

ma: peccatum hominis exf;lvi non

iSen

potuit; nififanguine Divino Redemp-

| hii

totis,

[ du

mb

Vulaeratus eft ,praþter iæ;'zgirfitek A0»

T

| frras ,attritus eft propter fcelera uoffra.

Y Onim"

Ia. 5 3.

altæde(þp.

,. P. 2. Confidera; quód eternus Pater .

fudt

in puniendo peccato non cancüm clzu.

zb

erit oculos , non refpiciendo Diguira-

tl &Or

tem unigeniti filii fui ;; fed etiam vi-

enitt

deatur claufiffe vifcera infinito amori ,

)I[QVi[) j

quoillum profsquebatur. Totus mun-

m

us charitate flagrans, refpectu amoris;

j fä

quo &ternus Pater ergà unigenitum fi-

liam

$

[ inim"j

j

-

38 C Q,brzieï tertia , Meditatio)f, :

—

Qu

lium fuumferebatïf; aliud non foret ;

'aisfu

Titior

quàm minima fcintilla ; nihilominus,

ial

cum is in vindictam peccati ambabus

manibus , tüm rigorofz fus Juftidie,

&f

xüm Omnipotentiz inevitabilem in-

tl

xentaret ictum ; filius ille tàm diledtus

lii

fe mediatorem interpofuit, fupplex; &

qltnd

lachrymis profufus veniam rogabat; &

esgä.' H

UI

graiam: Cum clainore valido , C lachy-

mis. Hebr.5. Rogabat ; ut condonaret

!] usq

peccatum per Paterna illa benign

iffima

i s

vifcera, dequibus eracgenitus. — Qui

VänUm;

A

facit proin eeternus Pater? quomod?

ad preces iftas, & fufpiria movetur!

rj

Exauditus eft pro f[u4 Reverentia; veniam

f/'ä, & |

od

dedit peccatori , led perfecutus eft pec

catum. Etquia peccauminter, & Pa

RUT

trem irátum mediator erat filius unige-

ff!inan]

nitus , iteratis i&ibus ferrum infixit

H

manibus, lateri, & vifceribus filii füi;

utferiret peccatum. — Tantum in 1ht YU*

tit , convertit tot4 die manum [uam.

ha

'Ihren. 3. O DEUS! bene de te nunt

r*üphiïe

n

tl

41

dicere poffumus: Quis nen timebit tt

Domnmine, quia folus Pius es ?. Apoc. D

LO

m

m Qm'

h

s[(']

Piet?s ifta memagis rerret , quà

his

G?avit:þeca:ä:er;:appar.et m Paff dr?: 13d

l I/

anit

nis cua fevera Juftitia.

Majori admi-

Ailont

ratione, & confideratione dignum eft,

ad abolenda totius mundi peccara fuf-

d A ä?

fécille unicam Sanguinis Divini gut-

t Iuïüfï

ubl

tulam, unicam lachrymulam , unicum

fufpirium ; fed quia D EU S volebat

üm dlk»

oftendere infinitam fuam averfionem

j [upplü:

ergà peccatum; tàm atrocem in filia

11

W ] Ü d

füo fecit carnificinam, utà plantá pe-

dies usque ad verricem capitis zoneffer

j o

àn eo fanitas, 1. 1...3. Q Anima! né ia

lbcnigm;

vanum accipias hanc do

n

v

;nitui-

rinam, quam

agonizans Magi(íter Bonus in cruce ti-

j

:«bicadit, | Si vel fola peccati apparen-

jia n

/f)(fl;.;; li

4

tia , & umbra ade caftigatur 1n filio;

quomodó punietur ipfum peccatum in

us f£

fervo ? .5i inviridi ligto bac fiuut

A guif!

m ime[l ^

fiet inarido.. Luc. 23.

,dii

*

r

j

CU efl Filius meus. dileBlus.

ob

Ma:th. 3.

j

. P. 3. Confidera Patrem srernum

"m

dj

Ícripfiffe librum de gravita*e peccati

a

morralis: pro pergamo apprehendiife,

^

T A

pellem, & vifcera amantiffimi filii fut ;

A

"h

L

PIO auamenio i

ifum fuife pretiofifü

eti

qulf

G 6

mo

E

Dz'ez' tertía , Meäitatia ?

G'rd!«';'f."

—

mo ejusdemrfanguine ; pro calamo

fixeri

Mtotti

clavis, & lanceá fanguine ftillante;

librum hunc expofuit in publico fuper

Torte

tabulami crucis ; quafi dicendo: Leges

[f

illum omnibus diebus vita tua , ut di[cas ti-

n

mere Dominum DEUM tuum , c euflo-

| Ofnfe

d

diasverba ejus.. Deut.17. Lege O Ani*

ma! &intelliges : Mirabilia de legt

yohfüs

Domin.

Non peenireat tempus ime«

[

l coni

pendere libro huic legendo, pro quo

fcribendo DEUS expendit vitam, &

ittn

NRrnd

fanguinem. — Obferva plagas falvato«

ris; & ftillas fanguinis rotidem effe lit-

W

teras ad exptimendam enormitarem

(m, :

peccati. Crudelé hoc fit , neceffe eft;

SP:'n)M

quià clavis cruci affigit Omnipotene

tem ; malum, & amarum, quia fe»

.Il A(

le, & aceto dulciífima repler labia n

ms, D

erbum & facrilegum , quia Divint

:l

(

Majeflati auffert cor

am de ftellis, &

Tirin

aliam imponit defp

i

iS.*

SU / da mihi

M

3. O mifaaviffime JE

morrem

.grarianr, & lumen; ut propofira vert*

K

tás magis ; ac magis intima penetret

anime mes vifcera. Si peccarumtam-

M

ta inflixit vulnera corpori ; quanta 1-n-

ul

Grat;itgþecc:;ndrt:apparet z'nPcäï:Chri: i-;g

T

flixerit fan&iífimzse animee tuz ? cxter-

natormentafolüm in SS. Paffione, &

frla

lii

morte tibi perferenda eranr; interna

do: li

veró tecüm nafcebantur , crefcebant ,

& non finiebantur , nifi per mortem.

"T

*

Offenfe zterni Patris tui erant clavi

[ J

cordi tuo infixi , & fudor fanguineus

hia

profufusin horto tandém manifeftavir,

pl

quàm amara & continua fuerit. animae

tuz contritio ;' & afflitio.

Da mihi

lo, ng

; vt

Spiritum ; & (enfum ad omnia illa pe-

netranda, & perfentifcenda ; quze paf

as [akt

fus es: .Ad offentationem Suflitia tua.

ii

emrmll»

Rom. 3. Contrà peccatum mortale.

gl

Q

PC

Spiriuales Dolrina s Refolutiones.

1. Ad abolendum peccatum homi-

ffly

qllll

nis , neceffaria erat mors filii Dzi.

Ui

2. Quàm crudele fit peccatum , ap-

pàáret in morre Chrifti.

d

t üfhh

3. Qui militat fub vexillo crucis,

!d

mortem fübire debet in pugná conurà

f

peccacum.

j

jn f

g

4.- Tam mortiferum eft peccatum ;

yeccäfu

Ut morte afficiat immoitalem.

" quif*d

G 7

50 Vi-

i«

154

vli)iei tertit , Meditatiä I -*

/5. Vivat JÉSUS,moriatur peccsrum

dentesi

mortale. . Nam gravis eff manus ejus [uper

m int

ttrde n

nos ; C fuper

E S/LLM,, DEUM noftrum.

x. Reg.5. .

pl

titit

DIEI TER TLA.

mundos

tf

MEDITATIO II

i t

pier

Demonítratur peccati mor-

Ui

talis malitia, quia eft Divinz-

U

Bonitati dire&é oppofita,

um in

Áins, !

$i quis 'yult amicus. effe faculi bujut , |

sninicus DEI confiituitur. — Jac. 4«

Drtpi

d5

1. Confidera, Dzuw ex Effentió

,

: " (uà effe fummum , & perfcailfi

R

mum Bonum , quod exclufis omnibus

DI

imperfe&tionibus in fs contincc modo

N

ineffabili, & gradu eminenti omnem

Pulchritudinem , Bonitatem , Suavit4

V tüm

Tij W.

J

teiri, Bearitudinem , Gloriam ; Poren-

o

tiam, felicitatem reperibilem in omne

Tsf

bus creacutis exiflentibus , & poffibili-

31

bus. His pexfe&tionibus accedunraliz

exce.

at

intïrnicics' perff-:&iores ; & ideó

den-

n (i

2]

p.emanþramr pece: mort: ma'l?ä:z, &5. 155

I FCCE!!:

dentes omnem Angelicam,; & Seraphi-

niste.

cam intelligentiam: major ef DEUS

corde noftro, adeó; ut fi formemus

[f

amplilfimum conceptum de fuà Divi-

d

nitaré ; reprefentando nobis mille

mundos, & ex illis extrahamus quine

1

tam effentiam omnium perfectionum ,

101

ad reprefentandam , & formandam

pulcherrimam Diving Eflentiz Ideam;

i

nihilominüs magis diftemus per calem

u

conceptum ab ipsà Divinà Elfentiá ;

quàm infantulus ; qui pedibus confi-

)FOG[Q-

ftens, & íe aliquantulüm elevans, in

TL

propinquo obíervare vellet remotiffi-

l ]W

mas , & fublimiífimas ftellas firma-

| (X Eï

menti O magne Dzus ! O veré opti-

«t

mum; & fublimiffimum Numen!

fj 0

2. Confidera: Peccatum Dszo effe

[p of

n

oppofitum ut umbra luci, unde, qui

j

hoc committit , inimicus Dzr confti-

J

tuirur. Recogita; ficut Dzuselt Ple-

[eühs

nitudo omnium Bonorum , ica pecca«

riam

!

mitl

tum effc (entinam omnium- malorum.

9Q

DEUS infinito amore & Reverentià,

«

Q

peccatum infnito odio, & abomina-

infini-

Ó ]dco ,

tione digaum eft.... Sicuc D&us

ties

".

156

D

iei tertia, Meditatio IT

tiés melioreft omni illo , quod nobis

ff D

imaginari poffumus; ira peccarum in.

tinum,

finitiés peiuseft omni illo; quod mo-

liis Dj

do noftro concipiendi exprimere pof-

(ig! r

fumus; adeó , ut licet nobisimagine.

Mi

mur furiam maxime deformem, vene-

num omnium fumme peftiferum; pari«

ln g

cidium fceleratiffimum , ac demum ip

fum. demonem , atque monftrum

.þ.ZC(

quodpiam infernale horribiliffimum;

nihilominüs adhüc magis aberremusà

I m

vero ; & adequato conceptu peccati

Dm iü&u

mortalis, quàm ille , qui ad reprefen-

tandumexterminium totius Univerll;

qinq

fibi imaginatur incendium cafe m

NU

;

TIm fj

fticae.

4:'5"3 yerö

3. O magne Dzus, excedens omnes

ïi(llalem)

cordis mei affe&us! O Divina offenfs

RT

excedens omnes intelle&tüs mei cot

Wif

céptus, & reprefentationes ! benezit

UT

IInminatiffimus Ecclefie Doc&or Aw-

guflinus : Joverim te , moverim mt.

De cognitione bonitatis tuz infinite

R'ffl'fe) &

Lj lls

dependet cognitio infinirze meze malie

?ævidea

tiz. Egovoluntarié peccando refptt

DzuM tanquàm füummum Bonum ; d-

Wiofoæ

p

o-I!

:—

Demonflratur peéc: wort: malitia, &c. 187

quodn:

fpexi Deuw. tanquàm füupremum Do-

eccat.

minum, proditor & hoftis fui Maje-

: quud l

flatis. Divinz.

Ah funefta recorda«

yimet

tio! & non moriar

bisim

lore?

pie timoyeg & do«

at

ifenmy

$i Pater ego fum , ubi efl lo m ?

-

7A

cdun

Malach. 1.

] ml)lïh'

P.2 Confidera: Dzuw effe Patrem

jbl

juftorum per gratiam,totius veró gene»

Ts

ris humani pef creationem ; ira ut

a

Dzo infinitiés magis obligati fimus;

d*

quàm cuicunque Patri terreno ; quia

creavit nos ex nihilo.

Parentes nobis

jus Uf

j Cäf'

folüm füppedirant corpus terrenum ,

Dsus veró nobis infundit animam fpi-

ritualem, & coeleftem.

Parentes non

i

jrin

feligunt interfilios , DEus veró, grá-

aös m

tiosá fuà Benevo

lentiá elig

o

itillam per-

b

o

fonam in individuo, quam vult produ-

, o

cere in lucem ;. & hoc fine proprio in-

[7))

Wï

tereffe, ex puro, & folo amores infü«

g p

per nos producit ex nihilo, etiamfi

prevideat nos fore ergà fe ingratos , &

ud

cand?'

lüjuriofos.

?. Ego proin contrà hunc

o

corleftem Patrem , omni patre terreno

in.«

Dieitertia , Meditatio II.

158

Demon)

infiuines amabiliorem ; contrà hunc

ul

ftrcel.

toleftem Patrem, qvüi in Diviná fuá

mente me ab zterno concepit, mein a«

Mi t

mantiffimis Divinz fuse Bonitatis vi-

piiri|

treof

fceribus portavit , me in lucem pro-

creavit, mihi dulciffimum gratiae fug

filing

fpiritam; & vitam anime infpirayit;

Mi d, ;

mortaliter peccando ingratiffimus ; &

cede, ü

injuriofiffimus exftiti, Ecquia peccatü

M

mortale eft Deicidiit;in fanguine Patris

L Jo'

mei Divini lavi manus, ferro rimatus.

(ühtri [

fumPaterna vifcera;contrà au&toré vite

mezae machinatus fum mortem.

Quis

mj

non horreat converfati cum fcelerarif.

fimoillo, qui

roditor Patrize cft ? qui

ui'c

perduellis in

j

üpremum fuum Prind- .

* Cf

pem? qui barbará immanitate in frufta |

Mi

concidic Patrem, & Matrem fuam*

B) t

omnia hxc przdicara & Patris, & M&

Pt

tris , &füpremi Principis Dro conye

Wt

L

niunt: ille benignior eft omni Pattt»

tenerior omni Matre, venerabiliorott«

lbem.it :

ni principe. Et ramen peccator contfá

A

iplum: Cucurrit erecto collo , tetendit at

Ti

|

verfus eum. inanust fuam. Job.igy, E

fin m

cürnos terra fuftentat?. cür veftimentá

lll P qu'-æ

no«

l. Demonfiratur pece: mort: malitia,cce. vgs

JJ noftra nos audent attingere ?. 3. O Pa-

Did tercoeleftis ! dam non fum dignus vcari

i filins ruus, Luc.r$. — Difpone mecüm ;

i proürtibi placet , modó non feparer à

ls; te; ero fervus , ero mancipium , & hu-

4j millime füpplico : ut facias me ffcut

f

m

il

unum de mercenariis tuis.

Saltem conz

uil

imü& ce

de, ut dicere mihi liceat : Ut jw:

mentum factus fum apud te.. Pf. 72.

Pro

qim

ppiitl

€; pro Te; mi JESU ! & no

contrà te,

Y

n/a'mpl?us

ff

uV Formaflime , e Päþgi/.äi faper me ma-

r

samtuam. Pi.138.

um fcc!ï

P. 3. Confidera : Dsuv non tadtüm

Pmiæ d

effe creatorem , fed eriam confervato-

U . rem vicze, & exiftentize tuze ;adeó, ut

i ^ fiunico momento à re fübtraherer ma-

MU num-confervatricem, ftarim reciderss

:Fal[lsz

incentrum nihili tui. Si tantüm debes

1095 illi, qui- femel in periculo vits cuz te

(07 . liberavit à morte; quantüm debebis

«" Dzo,qui milliesper diem te liberat de

w majori periculo tuse anuihilationis

jj càmlongé majus damuum fit annihi-

.j Jati,quàm occidi. — Totiés Dzus ribi

e

cu ï

»

-

16o Diei 'tervtiæv,r. Meditatio II.

Dnwif

— Á

Qoncurr

effe , & viram tribuit, quoriés tenon

annihilavit; & tünc maximé ; quando

fiorgm,

pet peccata tu meritus eras, ut DEUS

Qm, p

te perderet : Toties dedit , quoties imme-

1

lil A

venti non abflulit. S Bonav.

t 1 d

2. Confidera infuper; quód DEUS

T : f

non folüm te confervet , fed a&ualitet

mm)QüD

tecüm concurrat ad omnes operationes

Eiüm d i

tuas.

Tu apertisoculisnihil videres;

Witin

nifi Dsus ad vifionem tuam concurre

Wt l

ret,

L

Turatione preditus & linquá;

nec formare conceptum , nec verbum

gefo Qom

eloqui , nec fpiritum attrahere poffes;

* lm

nifi ad omnes has actiones DEUS fpe«

/lill'lf 77,71]!

ciali auxilio concurreret.

Q Mon

ftrum ingratitudinis ! quem offendis ;

DNP

düm peccas? non potes aperire os 1ine

Dzo, & linquam folviscontra DEUM!

Vs n

non potes movere manum fine DE

! o

E

*kie'?d«

auxilio , & illam ftringis in ejus contt*

meliam? O quantüm conqueritur &

tàm intolerabili injurià !

Seryire n

:

'f10nium

u

Ü

fecifli im peccatis tuis. — Ma. 43.

Deuw quafi neceffitas ad cooperandum

D Pef[

)

peccatis tuis; tu impedis illum; neté

B-f:

P*Ifeql

VU

cumulet fuis beneficiis , & cogis qua

M

core

. Demenftratur peccs mort: malitia, &rc. 6t

;& concurrere tecum tanqd*am miniftrum

, tuorum fcelerum, & fuarum injuria-

u rum.

Proh! quanta hzec eft indigni-

TU

"1] tas!

O mi JESU ! quàm longé ab-

erro

ä.

do&rinà San&orum , qui affe-

"

jj runc : ficur nullum tranfit. momen-

ij tüm , quo tu mihi non confers benefi-

"ILLE Áic nullum debear pertranfire

yli

jj momentum , quo te non amem ex toto

m qu

corde.

Ego veró, ah me miferum?

cum tuis continiis beneficiis bellum

, K

à

gero continuum contràte; &illorum

w

ht

;€ numero me effe fateor :

Qui fetïi—

pgi

buunt snala pro Bonis. PÍ.34.

, 0 Spirittales Doclrine , e Refolutiones,

uem [) jj

L. .Si peccatum adverfatur fummo

t* p

ono; fummum malum peccacum eft,

'onia ^

2. Peccatum mortale eft crimen !

u1* f Mzjeflatis,

n

^

(

3. Filius prodigus delapidavit pa«

j

Qn

1 4* eidi,

!^ trimenium ; ego iniuper Pat:em 96«

jfa. &

4. Peffimum genus ,ïn;graritudinis

qi* eft, per(e

qui Benefadorem cum be.nc:&-v

iil &tis fais,

»

!

ii

:)-

: 5- Re* .

pJ

Deiori

i6

-

Diei tertía , Meditatio IIL -

t Ü€

iransgre;

5, Revivifcat igitur in corde meo

JESUS , moriatur peccatum mortale,

Wor p

Meum creatorem, confervatorem , Pa«

mntemp

trem, & Dsuw meum non offendamin

iiosfe

lg

eternüm : 7n atermum uon oblivifcar $u-

flificationes tuas. PL 118.

-

liil

tb

fiwfior

^ pIEl TERTI.!E.';

T

MEDITATIO IIl -

of

ia

li

m

Declaratur peccati malitía,

4 Dio]

quia eft contrà DzuM legislato-

YO Wt c&

jem, fupremum Principem; &

f Dirn

Redemptorem. .

LUTN

NNullus ei fuilis im legidatoribut,

i

2 Vdn

ob.36. .

l

1, Confidera : quod DEUS [ru

ln

«lf ls

P

* quàmíupremus, ]u&iüïmus,& d«

Wi B

il

pientiffimus legislator homini leget

Mi n

imponat omnino fan&ias ,- ordina

ts

Pll)gru

4q

ad glotiam fuam Divinam, & aeternam

l Pffmo

animarum falutem, Maxima proinie

lt

juria.eft, quam peccator Dro intelti

Pmi!lcat

"dümfe opponitmandatisejus. 1éco*

fmnæ fal

qué cüm peccarum fir Divine Iegis

ng

/QI?W!

^

Declaratur pecesmalit:quia eff contsete. 3

E |

il

cotdt t

transgreffio juxtà $. Ambrofium ; pec«

m m

cator per talem transgreílionem ; &

yorst

contemptum ; eligit fibi aliamedia , &

aliosfiues ; quafi fcirez tem meliusore

ofïcnd'a':

o

dinare, quàm Dzus ; vel quia pracepta

Divina effent inutilia ; injufta, veline

tolerabilia. z. Confidera: quod quane

tó juftior eft lex ; tantóiniquior fit ejus

T

sransgreffio. ^ Sed lex Divina eft ipfa

lll

Juftitia : Omnia mandata. tua «quitas,

Pf 118.. Quó majoris momenti eft lex

jl

*

lata pro Bono communi

3

rantó pere

M lcg*?

verfior eft, qui eam transgreditur: Sed

yopt'

lex Divina refpicir DEUM , (ummum

n

Bonum, & bona vel mala seterna; quee

bona; vel mala fünt infinita.

uantó

g&sWü"

enucleatiüs , ac cerminis magis obli«

gantibus precipit lex, rantó minüs ex«

Fa

ji

ul

cufabilis eft legis violatoe: fed DEUS

D

|minatur mortem , & infernum cum

oni

d

perperuà amicitize fuz ja&urá pro üni-

"

, €9 peccato mortali.

Quó dignior eff

;m:&

]

legislator, tantó fcelerarior eft legis

3. pravaricator; fed Dzus eft legislator

: "^ fummz fapientize, & infinitee Majefta-

d

, 8i$ Oquorponderofz circumftanrise

r

ER

;

u

E

164. Dic; tertit , Meditatio HT.

Didara

—

aggravant mea peccata / peccavi come

Domini

trà legem juftifliznam , & infiniti mos

pehenf

menti , contrà legem femper novam ;

Qtitas

femper nobis à Rege glorize promulga«

fias;

tam terminis adeó firingentibus; &

AT,

quidém in confpe&u Divinse Majefta-

^ Cj

tis fuz , düm a&u puniebar in aliis

Wpireqr

igne sterno hoc ipfum peccatum.

"holrin

3. O Divine legislator / quandó emene

D

dabo tam gravia deli&a? quandó pe*

Diied

tero cum veritate dicere: Legem tuam

W.

in medio cordis mei, &e. — Ah! fidige

titdy s

to tuo , quo fcribebas legem ; liquefi«

Peïllflgn

& fünt petra;liquefac hoc cor meun

lt

& fcribe illam incorde meo caradete

lm & f

zeternüm indelebili: Legem pom

Ami:

P-fgiam. :

Domine, &c. Pb n8.

ls

m 1

Rex Regum, & Dominus Dominmf:

?

tiu, Apoc.1i9.

i

li

"um

P 2. Confide

*

At*

»

W

quàd ininfinitum

'

]

M

€refcat injuria; quam Dzo infert pece

l

MY

tor ; eó quód viliffima creatura peccátt*

'»Iimm d

do audeat infurgere contrà Druw. A&

SUben

€ogita *

quód ab intelle&tu noiUo

.

1

* Qün

£

*

*

) iï»

pieh

&

endi non. poffur fypremum

DN

—R

m

k

M Dealaratur permkab't:quia eft cozgt:ö'c. 165

at

Dominium , excel(ía Majeftas, incom-

Yanit f

prchenfibis fapientia, Immenfitas, -

ec o

ternitas, tremenda Omnipotentia, Di«

w gnitass & Gloria infinita hujus folius ,

yis fupremi, & abíoluriffimi Monarchz,

wl 2, Confidera : Hominem peccando

ii negare tributum huic Divino, & fupre-

gui^mo Principi; convinci, fe non agnolce-

j re- DEUM: pro fuo Demino ; feipfum

u fpoliare donis , & habicibus fupernatu-

j5 Yalibus , propriis quafi manibus abji-

jj . €iendo accepta. à fupremo hoc Princi-

, li peinfignias deniqué contrà feipfum in-

" furgere, & extendere manum temera-

"T tiam & facrilegam , ad aufferendam

,

" Regiam 6 eapite. coronam , & impo-

;

nendam alreri obje&o vilitfimo fuprà

, DEuM appretiato

Teteadit adver(us

uD DEUAM manum [uam.. Job.15.

h.

Magnum crimen eft : quandó ho«

] jj me plebeius alapam im pingit viro no-

i, & in dignitate conftituto ;.. majus

Mu

1

j

crimen eft, quando ruíticus füpremum

;

»

*

maximum

jb

, Ptincipem fufte excipit

;; €ft, quando infamis carnifex manum

?

J

u;ï injicit in Perfonam Regis ; vel fummi

"

1

Pon-

T

166 — Dieitertie, Méditatio I1T.

Dtr!amrai

Pontificis; fed quandó diaboli mam

Tuny

cipium injuriam infert Dzo, verbis a«

tis exprimi non potéft injuria. Tanta

eft malitia peccati , quanta eft differen.

LE

tia inter hzec extrema infinité diflantia

li D

Dzuw; & peccatorem.

3. O Magne;

ixjf) & fa

& infüpremam Divinam Majeftatem

&R

devotiffime Princeps Abraham ! qu

K)hfhl

dixifti

*

*

Quomódo loguar ad Derm

hi

um , cum frm. pulvis CF cinis?. Gen Wb

Quidego loquar?' quá fronte ego i

"l w

furgam contrà fupremum ; eternum

Q qy

q mïlt [

emnipotentem Regem colorum, qu

fum titio inferni ? impofterüm non'k

Titm, D

mi Domine,

Sufficit: prateritum tt*

Afer "

pus rPet.4. Adpedes Diving Me

Menmm, |

jeftatis tum procid

o , ce Dominum

Serd

l

( n

DEUM meum cüm

Davide agnofo:

Bo

Qex meus, & DEUS meus. Pí]43.. TR

hi

adoro Imperia, mea tibicon

fecro ftt^

rvisutefit;

RT

vitia, magis zftimo tuam fe

*

quàm meam libercatem

*

Eve [cs

d

IelPl)diam

tuns fempiternts. Y, Keg. 27e

lm

rj

M?ïe. Pf.

Mf

d

29 Dedä?afur peccmalit:quia eft contieri 367

ldl t

80 V j

Hgäemu»s Redemprionem. per .;mnguz's

tem ejus.. Eph, 1.

utlà.

P.3. Confidera : Omniaalia Bene-

4di

gidlt

ficia Divina unico conftitiffe verbo:

dixit; & faca füunt, Solum Beneficium

Qu

Redemprionis Chrifto conftitiffe la.

n MR)C[L

m

bore , lachrymis ; fanguine; doloribus;

opprobriis, morte atrociífimà ; adeó:

W*

ut fe impenderit ; & , ut loquitur Apo-

a (

froiti

7

flolus , pretio emerit infinito, feipium

quafi confumendo:; dàm pro nobis

yn, t

obtulit corpus fuam, animani, Divini-

[

ofirit

tatem , mille.modis: tanquàm Paftor

& Pater ; tanquàm nutritor & nutri-

Td

I

mentum , tanquam facrificium & Sa-

1 DWW

g

cerdos, tanquàm fidejuffor & preriums

imó tanquàm fervüs & minifler: Noz

vldf j

l

4

veni miniftrari, [ed winiftrare. Matth. 20,

n

o

.Éthem ! peccatores pro re viliffi-

u

i, pro nihilo, per peccatum mortale

T

t

repudiant. inzftimabile pretium Divi-

Ri cruoris:

Pretium ejus cogitaverunt ve-

n

" Pellere. Pf éi.

— 2 Subfifte hic pauliiper, & perpen-

2

Z

3

;er J'Dm tertia , Meditatio IIT. — -

D:clar&rtg

dnabir.

de enormem fuiífe ingratitudinem,

fimecog

qua refpuebas DzuM ; qui e in liberta-

tem filiorum Dzi vocavit, & te tibi iplt

Ainfemt

quafi reftituir; magis enormem , qu

Kitpe.

iltum defpexifti , poftquàm te cumula-

Vr ne

vitbonis terrenis ; & promifit felicite-

T tetgr

ngtaá-

Id

tem &termam. Quanta veró eriti

titudo , fi poftquàm tibi donavir fcip.

:

Md

fum, fanguinem fuum , cor fuum, tua

hazc omnia graviter illum offendist V2

b p

Y

FE

nihi

»

Quis audivit talia borribilia ?

5

Hier.18. Volurare in fordibus pretioe

Ch['lüum"

us Rs

fiffmum Divinun fanguinem proW

hd

fum pro animá meá : Manus crdele

mittere in vulnera pro me aperta, &&

V hod

Y V

que magis dilarare: de novo cruci 4l

] Tlnn

figere Chriftum Salvatorem pro m

At

crucifixum. Talitér facit peccatüi mor

B

talemagis mihi impurandum;quàm]ie

Quj

dxis crucifixoribus , qui Chriftu

.

m non

Til

fer

hd

agnoverunrpro Rege gloriz: qui2

k

*

£HoY

n

J

entmmquam crucifixiffeut.Chrl

ftio«

mlsjudæol

Mün (

nus veró peccando & cognofcit,& ci

cifigirquantüm in fe eft, Chriftum 94«

t de

vatorem. 3. O me infelicem!fiDivints

h

) Rev.

a

)Peï.

länguis in extzemo judicio vin

.

[ d

atielll

Dedaratur pmf:ma!it:gm;a eff cont:Cc.Yáo

;arinldifi clamabit contrà animam meam , ma«

-

gis me czuciabit ilte fanguis ; quam to-

(te ii

tus infernus, Confurge O Anima mea!

T

nonmit

& refürge ad veram peenitentiam ; im-

plora merita Divini hujus Redempto-

t j]

et

ori

ii

]

, tis , tetotum dona illi; qui totum fe

]

impendit, & cradidit pro falute tuá.

qeroat

u Spirituales Dotfrine, e firma propofita,

corin

I. Si peccatum. mortale perpetra-

m5 tum ab

illo; qui nunquàm agnovit

i. Chriftum

meretur infernum ; quor in-

40 fernos merentur peccata mea ?

l u'mem |

2. Reus lzi Majeftatis (emper vi-

Va vit pavidus, & ego reus lefz Divini-

nf tatis vivam lztus; & fine curá?

] govte

3. Tanti te Deus eftimavit , ut te

u €ompararet fanguine fuo: & tu ràm

dj paràm Drun seftimas , ut illum vendas

jdm? pro nihilo,

uU ^ 4. Judas Chriftum tradidit in ma-

Ji£? nus Judeorum , & tu peccando tradis

iif* preium facratiflimi fanguinis fui in

;ognoflfrï manus demoniorum.

ia

5. Revivifcat igitur in corde meo

!

Jjcet

flï) Jisus ; pereat peccarum mortal

€: po«

3

fcius

li ;

iyo Dieitertia , Meditatio Iv.

tius mori ftlatuo, quàm infringere le-

ham,

gemtuam; poriusomnem profundere

im, n

ianguinem , quàm contaminare pre

tüle

tium facratiffimi fanguinis tui propono.

m

Pofthàc omnes corporis, & anim&

lii

mes potentiz, auxiliante gratiá tui

W.im,' Vi

Divinà refiftent : Usque ad fanguimm

Fl

adversts peccatum repugnautes. Heb.tà

N- 1

Ydli il

JoCeni

DIEI TERTIZ.

ATDQfe

U faïlgu

MEDITATIO IV.

fþlï&üiïw

ol

Recapitulatio exercitiorum

TAqi

rzdicórum , & motivorum

P'fca[um

'!fmsr |

ad non relabendum in pec- -

catum mortale,

Wa nzn

m'lünum 2

Quem fruBum babuiflis vime in illá ; i

Pt

quibus ninc erube[citis,. Rom.6.

i

r, Confiderabis ob rationes of

"f

P

* nes predictas, quid feceris pee

füteed

cando; & quare id feceris?. Peccando

lii

fecifti malum omniurm malorum m*

DN

WO

ximum. Pervertifli ordinem creatEO:

d ad

gaif ts ,'amififi gratiam , perdi .1 i

à Ài

M

um

"r

äcaþi'miarïaExeräi?:pmriz'ä:

Q motivs vfX

n

