jubar. Pariter non juvat pauperem ru-

j :

D*

fticellum thefaurus in agro fuo recon-

di:us

.

u

P

düm enim mendicus ignoti

m

ld

thefauri potleffor , fudore & fanguine

jDi

rigar cerram illam , hzc licet auro gra-

J P.

vida aliud pauperi poffeffori non par-

"l

"|

yu

turit, qnàm paupertatem.

Verificatut

j

proin, quàód bonum non fitbonum illi,

|

qui bonum hoc non cognofcit ; &

lhü1

quód non cognofcere bonum , idem fit

ac illud non poífidere. Verum quoqué

eft , quàód defe&us in cognofcendis bo-

J

nis

424. Diei t&rtiæ, Differtatio fpirir:

Tonda

nis terrenis , & levis , & rarus ; in cog-

noícendis veró bonis cosleftibus gra-

Con(ar

viffimus & frequenriffimus fit. Adco-

finus

gnoícenda fenfibilia etiam caci argi

lpé;

funt ; ad cognofcenda veró infenfibilia

quos j (l

etiam aquile talpzefunt. In mundanis

frtioc

negotiis caci fenfus fatis perfpicaces

DN

funt, & fxpiis cognoícunt id , quod

ER

neque adeft ; inaquirendis, & cogno-

nj

fcendis coleftibus omnino obtufüs eft

Mi

D] [

anima oculus , nec quidem cognofcit

id,quodadeft. Jàm ad noftrum pro-

OV f,

pofitum : quisille? qui grarig Divi«

fütynt

nag juftum ponat pretium ; & prometi-

i&'&s( l

toillam eftimat ?. quis ille * qui in

Ilnquän

fummo mundanse feliciratis gradu de-

nj

plorat infelicitatem füam; eo, quod

lm

elevatus ad dignitatem terrenam ceci-

w

derit $ gradu aliquo Divins amicitia?

"bt

quis lgtatur in ruiná domüsífum ; eà;

g

quód fimiles finiflri cafus anfam pra

"lt) qui

beant ad patientiam , & majorem in

'tio,

virtutibus profectum ? tales homines

Ofnís

in mundo rariores fünt , quàra phorni-

þmVen

ces, ideoque admiratione digni. O

n

miferiam fanguineis lachrymis deplo-

then

ran-

inl

Tufelicitatem bominis in eo confifi: C'c. 428

n

randam ! omnes poilumus effe amici ;

TT

confanguinei , & filiiDzi; & nihilo-

M

minus tàm pauci funr; qui curant , &

g

digné eftimant fummos hos favores ;

enli

quos , quia Deus non invenit , qui eos

unti

pretio comparare velint ; gratis efargi-

fpict

tur; infüper illum remuneratur ; qui

hesacceptat: & tamén pro eo,«t cum

j,qu

Q

fummá gratiarum a&ione acceprentur,

vt

refpuuntur: Vocavi & rensi[lis , extendi

mampmm ieam , C mon fuit , qui afficeret,

ognolüf

ym P

Prov. 1.

Multi amicitiam Divinam a-

j

mittunt pro viliffimis, & fordidi(fimis

rebus: m

nltiahil

[

$BU

lá abhorrentà longé

Pr(;mtï'

.

*

i ii

'

tanquàm à durá fervitute

pluiimi e-

tiamfi illam non refpuant ; tàm parüm

"T.

illam eftimant ; ut; fi aliquod bono-

; quql

gt [

rum terreftrium amittunt, fi non per-

tingunt ad defideratos honores, fiexci-

lmidlä!

i

|

dunt gratià humaná, ipfis haüd fuffi»

ciat, quód heredes ceeli fint, quàd pro

n

amico, & Patre habeant ipfum Dsuw,

lolfm

O Infelices !

homh j

tota infelicitas veflra

provenit ex eo , quód non cognofcaris

Ji

ht

(

veftram felicitatem ; nec fide vivà ap.

n

$ d!P'

prehendatis, quid fit gratia Divina,

Chae

[

»

gné Digiwertie , Difertiri

ii

fpirit:

charicas infufa, regeneratio [pirimalis,

Tari

adopric, & filiatio Patris ceeleftis, Ad-

f

ümi

horcor vos igitur , ut bene perpendatis

fublimen veítram dignitarem. In hunc

n

finem monítrabo vobis immeníum il

l

v

lum thefautum , quem geritis in finu ,

-

icentes

Ünt

quemque pnífidentes, & cogno

W

non porericis vi»yerc miferi , eciam

velletis.

t

Tim

3. Thefaurus ifte cft gratïä; & quie

la

dàm gratia illa; qua fola ob excellen-

tiam , & abíoluté vocarur gratia,

a

Dzus , cuiomnes homines debirores e-

Y^

&np,

NrtwOER

efíah

€

vee$ 3

CT TIOREI

salicue

xiftunt, non potes-

LOT

jus debitor:: hinc quidquid horinibus

ib

elargitur, gratia efl.. Creatio gratia eft;

Dor

confervatio gratia ; fides gratia eft,

m

x

Sacramenta gratise (ant..— Creaturge vi-

fibiles & invifibiles; quae terram inha-

ho,

bitant; aér, quo refpiramus, ceeli , qui

j

üluftrationibus & iufluentiis (uis vi-

Y

tam noftram amznam reddunt, gra«

Y

tim funr à ditiffimo & generofiffimo

W

Benefa&tore nobiscollate — Sed quid

LT

ha omnes gracize refpe&tu gratie lan»

o

&ificantis? aquae guttze funt refpedtu

NU

maá-

-

nj

Infcz'äcätarem bominis i eo canäï;- d. 4.2;;

Én

l

j

maris , ftella refpectu folis, athomi re-

"

Ípe&tu totius Univerfi; adeó ,. ut hee

pg zül

omnes g:atig reípectu gratie fanctifi-

h hüx'

canüs vix reüneant nomen gratia,

ifta

íunt mera orhamenta externa ;

ïï

vera fpoufze pulchritudo, qua mererur

",:I

obtatus, & affedus fponfi Divini , alia

Qu

non eft, quàm gratia fanctificans; Haec

excellir inter omnes alias, ficur balfa-

uores; ficut a-

T

mum iucer reliquos li

damas inter gemmas;

;

cut coeinm Eme

d

gl t

pyreüm inrer ccelos inferiores, ficut

n

j

Seraphinus inter Angelos. Sufticienti

M QW

Ü

eloquentiá, & cerminis fatis exprimena

tibus hujus excellentiam depredicare

;[;.n'b'!ï

non valeo;ütpote quse de nulJà hyper-

;uml[ü

ii

bolicà exaggeratione fufpe&a efi;

ya

t

dàm emne, quod in hujus laudem pro-

m Inhl

fezo, minimum fit, quod proferre de-

æh,(

beo. Confulire SS. Patres, fidelifimos

j

Verbi srerni Interpretes : Inielligetis

hosincarnatos Cherubinos admiünabili

Uf

(

ii

ii

Do&rinz fuz volatu Digniratem gra-

N

aT

tiz Divinz exculifle fuper omne illud,

p

quodnoneft Dzus. !llamnominarunt

d 1

aftitmas

d

baliamum exquiäti(ïïmum in

E

nr

bilis

458

Diei terti& , Differtatio fpirit:

—

W

bilis pretii, vircutis efficacifimze ; fra-

puii

umb

grantise coeleftis, cujus ftilla unica non

tantüm refocillat animam languen-

lilia

tem ; fed fanat vulneratam, & vivift-

&cel

lg

cat mortuam. Illam nominarunt fpi-

m

raculum vitze Divins , quo animata a-

nima jàm in przfenti vitá fpirat illo

w

4norj

Spiritu , quo refpirant Angeli in colos

t

Illam nominarunt fuavem ; & pretio-

fam catenam ex auro, & igne , qug in«

fs

feparabiliter Deuw unit animz, & ani-

tudi

mam Dzo; adeó , ut dóm Drzus amat

Qmaj,

fua dona inanimá , & anima redamet

Itg

fuum donatorem in feipfo; Dzus; &

Qu

D

anima fant reciproci poffeffores fuo-

rum caflitlimorum , & jucundiffimo-

as

rumaffe&uum. - !llam commendant

Hi(ü[ ;

J

tanquàm participationem illius attri-

buri Divini; quod, licet non fit reliquis

tBiu

majus, cüm omnia fint equalia 5 cer

ii

té inrer equalia quadam quafi eminen-

tiz prxrogativà cloriecur. Zpfam Diri-

hgt

itatem princiben exiftestiam, Bomtarem

Vr

appellantes.- Dion.Areopag. Et S.Chry-

lts

oi: Cap. 4. de Div. Norm, . afferit?

Ihtut'

jué Divina

"feu

Gratis DLi bonitas ejf&.

già.

j

—

Infelicitatem bominis in eo :on]if-: c:/y'c 419

4, f"'

graria nobis communicat illam infini-

ycint

tam bonitacem, in quá confiftit medul.

;

n

la fuavitatis ; flos perfcctionum, apex

u

excellentiz increatz, anima denique;

& cor divinitatis, omneque illud bo-

r

ii

num , quod fperari, & participari po-

Hoc dulciffimum eft

int J

teft de optimo.

amoris incenrivum enarum in colo, &

i

enutricum in finu Dzi ab zterno, Hzec

t

! quælï!'

gemma pretiofaeft, pro quà compa-

randá negotiatores Regni cocleflis dant

T

y

omniafua, urtcomparent eam.

Hsec

[edlnf»

inenarrabili pulchrirudine fuá vel ipfas

etiam meretrices , & latrones amicitiá

)

Divinà dignoseffici.. Hacampla dos

"

ii

eft animz purz , fine qua non perve«

nitur 2d Divinas Agni Immaculati nu-

m

ptias.

Si anima Regina eft , gratia

qdif

Regium Diadema eít, quod animam

"

coronat 5 fi anima amatrix eft Sponfi

Divini, gratia ignis coeleflis eft, qui

enl

amorem accendit : [1 anima [mago eft

x/m,'i

Ti

&ternz venuítads, hs»c amceeniffima

i

lüx eft , quà Wivino Protorypo affimie

P

u

atur. Graria clavis ceeli eft , Sigillum

» Cafd«

jl

inferni; portio præd;.li:.qcoxum

Ger

"

f

430

Diei tertia , Differtatio fhirit:

hij

——

€&er coleftis nobi&äxis, inveftitura

lusn

Regni aerni, nacurz extafis, quae ani-

tibus

mam ad coleftia elevat

H

Sacramen-

E

ts

imm cordium, quod cor fan£tificat ; vi-

tl

tà virtucum , femen glorie ; aurora &

Q

terna claritatis & glori 5 praguítus

tb

À

arerng dulcedinis , ultimus Diving

dháy

miíericordie terminus, fupremus no-

fi Dj

ftree promorionis apex ; implantatio

Wm,

Divina in corde humano, refpiratio vi-

I h

t deifice , communicatio incommue

Qs

nicabilis Diviniratis.

hl 4

4.. Hic ( mi Le&or ) vi&as dare

'ma-—

ftpit

nus,& ingenué te fateri necefle efl;inz-

Emo:

füimabilem gratiz prarogativam , qua

W

anguftam capacitatem noftram longe

Mlsn

excedit, admiratione plenam effe, il-

tty]e

lud tamén , quod in gratià, ubi omnia

IQnit

magni zftimanda füunt, crefcir in ime

pic;

meníum; & inter tot alia gracize pro»

li q

digia maximé prodigioíum apparet;

Kte [*q

in prefenri difcurfü declarandum eft.

Ii&bau

Tuum, O Diviue Spiritus! qui om-

lic]

nium gratiarum difpenfator es , implo-

du

roauxilium ; àce peto calamum igni*

hbf

tum ex primi Seraphini alis defusmpe

*

tum ; quo inícribere valeam caracterie

:

us

"

d — Fafelicitatem bominis ineo confift: ä'c 4.;3

elliu

1

bus magis corda ; quàm folia illuftrane

üd

1

]

- tibus, illam maximi momenti yeritae

TA

tem ;' que fola ( dummodo bene in-

V

telligatur ) fufficeret ad debellandas

)rqui

omnes aéreas luciferi poreftates. - Gra-

-ægu*':a

tia ( bene ádvertite) magnus ille eft

i

thefaurus, quemrn vobis recondo. | Gra-

misto

tia Divina nos regenerat ad vitam no-

l! |vam; & nos facicnoníolim amicos $

"

fed parentes ; fed fratres , fed filios ve-

O Àni-

r

105; & legitimos fummi Dzz1.

ma!. ad haüic gratiz cognidionem quid

d

€ogitas? quid loqueris * quid agis?

dii

cur non prz ftupore; & gaudioraperis

lm:qf'

$n extafin ?

Demus : Gratiam tibi

n

; plus non conferre, quàm conditionem

l

j ^

fervilem in aulà Dzi Altiffimi; nonné

um

dignitas hec majorforet, quàm trium»

TT

phi Cefarum; quàm Imperium Augu-

[ ?.'J«

fti. " David non gloriabatur de Digni-

PPW

tate fuà Regià ; fed juftà elatione glo-

|

n*

.;

- riabatur fe effz fervum Dz1, & Filium

j^

Anucillze fuz : Hinc meritó Davidi ag-

gratulatur dignitarem hanc S. Irenzns

i

nj

in P. 115; ibidem : bene gloriaris Rex

"i

Miaclin fexyirute Dz1, quia major nule

a

Mä"'

W

433 Dieitertia , Differtatio jþirit.--

Wi

Verüm

Dene

la Dignitas inveniri poteft.

tilba

gratia Divina ad majorem Dignitatem

te evehir.

Ponamus illam tibi plüs

lum

non conferre , quàm ftatura Divina a-

Digüiw

p

micitie; hic Diguitatis gradus nun»

W

]

uid vranfcenderec omnes principatus

i

l

li

Paiadifi? nulla fané reperietur creatu-

a nec incodlo , necfuperterram ; nec

lita

ttmpi.

exiftens , nec poffibilis, nec Angelus;

fied

nec Archangelus, nec Seraphinus, nec

Anima Beatiífime Virginis MARIZ;

ttmni

inbr

nec Anima ipfius Chrifli Salvaroris,

ttiff

qua ex naturá fuà fit metitoria amici«

tie Divine; gratia veró animam eve-

Ri

1

Ijä'u; [

hitad gradum long? fublimiorem.

WVi

Angelus tibi revelaffet ; per gratiam te

confecuturum cognationem Chrift

.æcuh

lmus

Salvatoris ; fi revelaffet te pro germi-

nandum ex Profapià Divinà ; Num

jw|

t

quid ex hominibus te feliciffimum re-

fttoy

putares , etiamfi cum ja&turá totius

mundi , per mille mortes ad cantam ie*

N

licitátem elu&ari deberes ? atqui gra«

|yte

tia minori difficultaze ribi januam ape-

Y

rit ad. Dignitates longé majores » ?

lii

Diguitatem videlicet Filioxux:n De

*

E Rtgn

--

x

5irf!:

Infelicitatem bominis in eo co;æjz'jl: €rc. 433

—^

Vett

Bene adverte: Ipfo Divinze vocis ora-

Ti

culo appellaris, & per Omnipotentiam

d

fuam efficeris ilius Deradoptivus, O

J

Digniras incomparabilis

*

]

tu Filius

du

adoptivus non Principis alicujus rerre-

indp

ni , qui vanitate tumens in humaná de-

y u

bilitate fná magnus appellatur: tuFi-

4j

lius adoptivus non Regis morralis, qui

hi

omni horá de gradu Dignitatis fuze Re-

n

gise defcendit ad fepulchrum ; & licet

Jut

emni fplendore fuo evadere non polfic

umbras mortis; utitur tamen titulo Se-

Jut

j

reniffimi, & Auguftiffimi : tuergó per

h

Ti

gratiamDivinam cuiusnàm filius adop-

tivuses? Filius adoptivuses coleftis ,

feth

ritit

Divini, fupremi ; ac incomparabilis

"

Ü

feculorum aternorum — Monarche;;

illius inquäin Monarche fupremi ; cu-

Q geff

2

jus Thronus Majeftas, cujus veftimen-

m

taipfe decor, cujus umbella fol , cujus

i

coronagloria ; cujus Sceprrum Omni-

l[]üü

potentia, cujus Palatium Colum Em-

pyreum ; cujus Servi Seraphini , cujus

1

yi

vita Immortalitas, cujus duratio & ter-

)['5 !

nitas , cujus Regnum Immenfitas :

fempiternum, & Po-

)

,Regmfm ejus, Regnum

à

te-

:

bjd

—

414 -Didtertia,, Diftrtatioflirit

aliud

aeftas ejus in generationem C generationet.

fl

Dan. 3.

:

d

5. Ad

talem Dignitatis tuze defcrip.

tuti h

&lonem atronitus, & tantorum Bono«

hii

rum quafi incapax : Pra gaudie non

lmen

aredens, videris.à me petere càm mag-

bimy

m veritatis teftimonium? . Ut petitio-

Áipt

mitue fatisfaciam ; in teflem addueo

(

fipientie oraculum: Compatati funt itt«

tl

ater filios DEI. Teftimonium non mino-

ho

xis au&toritaris S. Evangelifta Joannes

M.

affert Jo. 3. INunc filii DEI (umus. 1dem

,W &

atteftatur teftimonio omni exceptione

M

mnajore magnus Apoftolus ; & Do&or

tip

entium Paulus: F ueis eflis, C Filii

biadï

3DEL 'Fhef $.. Sed quid laboroin ade

ducendis, & examinandis teftimoniis?

Q0ty

l0s

lipfa adduco verba immediaté prolata

Tite

abore Dzi : Ut firis filii Patris veffri qi

Vire,

in caliseft. Eritis filii Altiffimi. Matth.5

go recipiam vos,, &* ero vobis in Patiem i

t

ft

Q* vos eritis mibi in filios, & filias, Luc.3»

Dignitas proin flii adoptivi qui gra«

Y

it

tiam Divinam poffidet ; vera & maxt«

maeft, Dile&us Chrifti Difcipuluss

m

Yi

adjungit

fuw hac omnia teftimonia

auu

J

Tufelicitatévi bominisin eo 20:;/:3'?: & 438

—

aliud magis reconditum : F//i DEI fau-

Kai

mus , & nondum apparuit, quid erimus. :

1.]o. 3. Modó íumus filiis brevi fu--

d

turi heredes, feu legitimi poffeffores

m

Patrimonii maximi; Dominatores ee«

yli!

lementorum, Re&ores fyderum, fulge-

"T

bimus circumami&i fole , incedemus:

TU

füper ftellas tanquàm fuper pulverem

Ti

terre. Sed nunquid per iftas preeroga«-

jj

tivas finietur dignitas gratie ?. Mini-

gnminï

meíane: Nondum apparuit , quid eri..

Quj

mus. Sumus Filii & heredes; fed Filii

"7

per adoptionem; deadoprione ramen

qy

humanà hec adoptio aliud non parri«

[ Uf(f

€ipat, quàm purum nomen. Homo fi.

bi adoptat filios , filios fibi quoque ad-

o

-optat Dzus : fed homo adoptando Fi-

Qd

lios aliud non poteft ; quam denomi-

gpm

nare adoptivos; Dzus veró denomi-

i

nare; & facere Filiosadoptivos poteft ,

W

ciim apud Dzunw dicere; & facere idem

)

fir: Dixit, & fada funt.. Eodem Omni-

ii

porentiz fuz verbo dixit: Dizsflis, d*

g

filiiexcelfi omnes; & quos Deos dixit,

j

Deos & fecit 5 quatenüs per infufio-

[ap.'fl

litatis Divinz nos ad

gdl'«*z

nem alictfjns qua

T 3

tàn«

i

hjt

'4.361 Diei tertia , Differtatio fpirit:

tantam Dignitatem evexit : Ut Filii

DEInominemur, & fimus.

Sed nàm de

puut,

p

prerogativis gratie hec dicta fuffi-

cient? haüd fané: Noudim apparuit, quid

tiiD

gnii

erimus. Quiderimusergo* O Bonitas

Inünita! fumus heredes , fumus Filii

Writi

adoptivi; & noftra adoptio participat

qun

den[

naturam adoptantis; quid infuper ergó

eríimus? erimus h&redes non folüm

tolon

Curi

bonorum externorum , de quibus huc-

Gl

usqué mentionem fecimus , fed etiam

Bonorum intrinfecorum , & effentia-

pita

ld

lium quze reperiuntur in DEO; &in

uibus confiftit Divina Bearitudo; jis

n l

D L

ivin

fruemur? Ipfius Pulchritudo erit no-

ftrorum. amorum obje&um ; Ipfius

Yint

Wl

nf

Omnipotentia executioni mandabit

Áf

noftre voluntatis defideria ; Ipfius e«

ternitas confervabit vitam noftram :

lii d

LL

l

Omni modo poflibili fruemur Ipfo

Dzo,; qui fe nobis communicabit tan-

l

[

téel

quàm cibum, tanquàm thefaurum;

tanquàm lucem , tanquàm delicias ;

OR

tanquàm felicitatem aternam.

Se

tl

A&

nüm ifta faltem non excedunt, & plus

ulià extendunt nofiram adoptionis

r

Digni-

z

—Á——À ^

i

Infelicitatem bominis in eo confift-. d. 437

Ut H

Dignitacem? minime fané: Nondum ap-

m

paruit,

quid erimus. Eximus quidem filii

fed honorabimur ranquám

if

adoptivi/

filii Dzrnaturales ; & tanquàm a

b ipfo

ii

Jontt

geniti :. ol

unari enim genuit nosV&rbo

'Tra&abimur tan-

y f

veritatis. Jac. 11.

quàm fllii unigeniti , hab

itantes in eà-

tio

Veftiti

p

dem Domo: Iz Domo Patris.

eodem habitu charitatis; & gratize:

filia

Qharitas DEI diffufa efl in cordibus noftris.

li

In eodem finu, & brachiis

[etit

Gal. 2.

portati :

- Ad ubera portabimini.. 1. 66,

f

cdatis , & bi-

Eadem mensá refeti: Ut

l,&'ä

24

h

)

baris fuper meu(am meam.. Wnfuper nobis

Divinz menífz affidencibus , & convi«

j

vantibus Filius DEI miniftrabit ad

lplld

menfam ; & qui fuit in fplendoribus

x

fan&torum genitus ab aeterno : Faciet

i

a

EH

fllos.

d

umbere , & tranfiens miniftvabit il-

i

j If['u

li. Jam non amplius dicere potero s

Nondàm apparuit quid erimus. Satis cla-

jl

Jf

r* elucet in humilitate Dzt. exaltatio

hominis, & in demiffione filii naturalis

j

exaltatio adoptivi. Satis manifefte ape

parent vifcera Divinze Bonitatis, Ge-

p

netricis amantiflimze & foecundae tan»

[iofh"i

to«

b u

;ni-

2

biei tertia , Differtatio [birit:

hii

R—

xorum filiorum ; quorum cuilibet com-

mf, l

iDälPl

municantur ex integro Paxrris Divini

charifmata.

p

6. Erillud, quod me maximé in ad-

rim

mirationem rapits eft, quód per ado-

fi

prionem . fuppleatur defedus natura

Qrti

Affumuntur filii alieni vel ob fterilitae

tettde

«em Patris , qui propriosfilios non ha*

fitàs

ber; velob malitiam filiorum, qui no«

LUC

lunz, proüt deberent, recognofcere Pa«

DIO[

tiem. Sed quinam defe&us poterat ca»

f

dere vel in Patrem, velin FiliumDi-

t

vinum , ut adoptaretur in progeniem

vi!esq.

Divinam proles non fua? Sola Boni-

r

zas hanc produxit;folus amor hoc per-

t

fuafit. Illa, ut fe magis diffunderet, &

fthi

affe&um fuum in filios demonftraret;

n

ifle, ut aquireret fratres & hoeredes ; &

[

ad minorandam ( fi ita loqui fas eft)

gio|

itax,

prarogativam unigeniti , contentus e-

rat praerogativà Primogeniti : Zf fft

li

ipfe Primogenitus in multis: fratribus.

Whüy

dlne

Kom.$. Multüm erat, quod nobis

comunicaverit ipfum nomen filii fui ;

Dum

atque mediante gratiá nos participes:

F

fecerit fusm nature Divine: muliüm

üs

era; H

*

glö'i

L

Infälia'tatfm bominisin t confif: c'rc 4.

[

ciat, quod liceatipfum vocare Patrem

Dinn

infuper eodem Spiritu , quo produxit

unigenitum fuum , Salvatorem no-

n

Á

firam , mirabili extenfione etiam vivi-

TA

ficavitnos.. Magnus erat exceílus cha«

»

Atta

titatis, cra&are filium canquàm fungum

|

lllh'

terre ; ulterius progreffa Divina Bo«

o

nitas humiliavit filium verum, ut exal«

J )u

taret adoprivum. Filium verum & do-;

i

mo paternà dimifit tanquàm paupe-

(

rem & peregrinum , ut noftram auge-.

;mUx'

ret hereditatem : Ut illius inopia sos di-.

j

VM

vites effemus. 3. Cor.8. O Paterna vi«

p

l

fcera ! O Fraterni inimitabiles amo«

(

W

res! queis nosamplectitur, düm uni.,

«

genitum filium fuurn promovet ad cru-.

[di)

cem? quàm amantiífimus hic Frater

Ca&

eft ; qui ut nos faceret habitarein Re-

"TU

giofuo Aulz coleftis conclavi; inha-

bitare ftabulumnonrecuíavit? O ocu.

li ! & vos non folvemini in lachry-

mas? Oviícera! & vos prateneritu-

dinenon commovemini? O corda hu-

n l

mana ! & vos tanto amore fuccenfa

i*

.

ad amantiílimi Pauris amplexus non-

düm avolatis ? huic íoli nos fuffi :i-

ul[ilm !

T5

mus,

/i

E

h

44e Dietertia, Dzïfertat-io fpirit:

l

$an

mus; hic folus nobis fufficiat. - Quid

Til

amplius defideret in mundo; qui DeuM

pofüdet? quid defideret à Patre; qui

qu

Iicta

folus poffider, & dare poteft omnia ?

fortàn alimenta ? & nunquid ut nos

fiip

Yue

cibaret corpore fuo ; & potaret pretio-

fiffimo Divino fanguine , ma&avit tan-

tra]

lir

quàm vicimam amantiffimum Filium

[

fuum ? quid amplius defideremus ?

Tn

veftimenta? & nunquid, ut nudita-

Tánt

tem noflram cooperiret ; in cruce ei«

BIG

dem filio füo Chrifto Salvatori pellem

D

detraxit. / Sciebat adoptivosapüd nos

m

feligi per zes & libram, id eft;. pretio;

hib

& bilance: Carol. Sigen deantiq. Jur.

Civ. Rom. c. 10.

Se ritibus noftris ac*

fl]b]«

hr

comodans idem expendic, pretium e«

rat vita , & bilanx Crux Salvatoris.

i

AU

Sciebat in mundo non adoptari filios

alienos, nifi defint proprii: Mle ut nos

Ui

r

alienos. adoptarer ; proprium Filium

morti tradidit, — Sciebat adoptionem

lus

perfe&amimitarinaturam , & propte-

g

reà fuam nobis communicavit natue

D

à

ram , quandó Verbum Caro fattum eJ,

ideó nobis infudit Spiritum Chrifti;

u

San-

[

Znfelicitatem bominis in eo toufif: crc. 4.4-&

(

Sanguis fuit femen; anima fuic ulti-

|Daot

1

mus Chrifti agonizantis Spiritus ; fic-

que videbatur adoptio tranfíiíffe in ge-

t ü

m

nerationem 5 düm in vulneribus Chri«

u

fti procreati , & à Spiritu fuo vivificati

vivere coepimus vitá Diviuá : quia fic

prctis-

Ü

tràdidit Spiritum [uum ;. Ecce filiis fuis , fi-

ls regenerationis aquiftvit Spiritum [(an-

Ril

"

üum, Rupert. Abb. Superbia humana

Yil

nunquàm poterit afpirare altius? ad

tanram Dignitatem non afpiravit lu-

p

H

du

cifer

3

qui non affecabat Filiatio-

nem , fed fimilitudinem Divinam: &

TU

tamén nos abje&i(limi homines Illum

Prelim |

habemus pro Patre; qui pedibus fuis

iq.]r:.

fubje&a tenet Seraphinorum capita.

i

Hüc adefte Spiritus nobiles, hüc animi

jm

AU

generofi & magnanimi , qui humanos

aucupamini honorés , qui folà glorise

| [i]lff

i

i

humanz aurá refpiratis qui in aulà,

ii

in militiá vos confummitis , qui mille-

"

nis periculis vitam exponitis, ut per

IQ

]

gloriofa facinorá veftra gloriam, & no-

l-oPs.

men Immortale vobis comparetis,

n

Somniatis chimaras, ego vobis pro-

sl

!

jl

mulgo Evangelinm 5 vos manus ex«

ten-

[

442

Diei tertià , Differtatio [birit:

Wj

tenditis ad inanem auram captandam ;

L

li

ego vos dedüco ad amplexus Divini

4

Patris, qui ut vos faciat principes ; ad-

piin

optatinfilios. Itané ergó oculos con-

ficie

vertetis ad aliam lucem ?. cogitatio»

Mij

nes ad aliud obje&um? affe&us cordis

tm

veftri ad aliam Dignitatem? O Humi-

Tinr

fitl

litas chriftiana ; quàmjufté fuperbis!

INec füperbus Pharao, nec glorià terre-

D

nà tumens Nabuchodonofor, & Tar-

DT

Dita

quinius adeà fe exrollere aufi funt ;

uàm humilis chriftianus , düm audet

l

dicere: Pater nofter, qui esiu catlis. Dig-

ts

nitatum omnium , & verz felicitatis

Thür

lii

compendium , & extenfio confiftit in

his vocabulis: 24eus Pater eff D E U.S:

Ti

Ego Filius Altifimi , ego nature Divi

to

z

UE

nz particeps ; ego sternee glorize co-

roná: redimitus ,. legitimus pofleffor

i

Tl

patrimonii infiniti , Principatüs cole«

No

i

fti, Regni Immortalis : 4eus Pater

N

DEUSefl. Porceccli mihi aperiens

Dir

tur, füb pedibus meis fulgebunt fyde-

[

ra, vincam mortem , de peccato triurte

Q D

phumreportabo ; mihi rributaria erit

. h

natura j ad fervitia mea parata erir fot-

I

tu«

23

-

Iu

Infelicitatem hominis m eo confift: &c. 443-

mda

tuna ; focii mei erunc Angäli, domee-

Dirin

fici, & familiares Apoftoli , & Sera«-

i

phini : 44eus Pater Deus efl. . A faciead.

s

faciem videbo in throno ejus Divinam

Majeftatem, venüftaris increate Thea--

gi(azf-f

tum exardefcam fuavilfimo ejus a«

s coriïl

Hs

more;ab ejus manibus mihi abftergen--

lil

tur lachrymee, ejus mensá nutriar ; ejus

.

Vf

fulgore veítiat ; ej

us brachiis fizingar ,

(

ofculo oris fui me dignabitur ; Meus-

Pater DEUS

[2

e

J

| llüü'v

$. Quid mirüm proin , animas fan-

Va ;

Qas vivá fideifta credentes defpexiffe

ï. Dig«;

i

(

mundum, tanquàm habitationem Gc

jl

nidum ex luto; &-feftucá? quid mi-

e

gildum tàm libenter

j

rum? Hermen

Vi

3 [ij

commutaffe Aulam Regiam cum infae

o

mi carcere, Diadema um vinculis ,

)lk'ffï

Thronum cum patibulo & fepulchro ?

Noverat enim Patrem fe habere Dguw,

r

l

Quid mirum? Veremundos in Hifpa-

d

nià , Carolomanos in Gallià, Sigeber-

|

:

tos in Anglià, Joannes in Armenià, Los

tharios in Germanià, Michaeles, Ema-

(if

[

nueles ; Andronicos in Graeciáà; Cole«

jí

fiinos in Iralià; Poncifices; Reges , Im»

Y

p

;

44.4. | Diei tertia , Differtatio fyirit: —

lo

peratores Auguftiífimos calcafle Scep-

que

tra, & coronas? fe abdidiffe in fpelaeis?

Mij

ponitentiam egiíle in eremo? tanrum

que

inipfis potuit recordari: Patrem fe ba-

font

bere DEU M.

bunt

Mirandum unicé; tàm eximia, &

Tho

nobiliffima Exempla non trahere poft

d

fe füi imitatores.

Omnium linguee

Tit

conveniuntin fimilibus exemplis lau«

tiot

dandis; feré omnium corda difconve-

v

niunt in hifce imitandis. Eadem nobis

ban

eftcum Ipfis conditio , eandem trahi-

tore

mus é coclo originem, omnes fumus fi-

li

lii Patris Divini, omnibus communis

qui

eít hareditas Regni Immortalis. Fi«

&

des, que nos illuminat ; Charitas;

Yet

qui nosinflammat ; Beatitudo , qu&

Tir

nos invitat ; eft nobis omnibus , &

tn

finguliscommunis. Cur ergó ex prin-

Vr

cipiis jisdem diverfi oriuntur fines?

n

Nati hi Principes proadipifcendá he-

reditate Patris coleftis abdicarunt

CIF

.

'irj

Regna & Imperia

5

nos

abdicae

Y

mus sternam hzreditatem non pro

n

adipifcendis,Regnis & Imperiis ; fed

In

pro obje&is tàm abje&is ; ut abse

t

que

n

Infelicitatem bominis in eo confif: drc. 448

$

que rubore haüd nominari valeant,

xleit

Magnanimi hi Principes magnas reli.

At

querunt divitias pro aquirendis The-

ifie

fauris indeficientibus ; quos expeda«

l

bantincolo: nos pro lucro fordidiffi-

M ^

mo renunciamus uná cum omnibus

[epD.

thefauris Ipfi DEO thefaurorum om«

n

nium Domino.

Oinfenfati! ubi rae

I$ ]i

tio?* ubi ptudentia? fitales, & tantae

QU

perfene nobilifime magis defidera-

| TOl

bant effe fervi Chrifti; quam Domina-

[

ln

tores totius univerfi ; .cur nos magis

]

]

]

defideramus effe mancipia diaboli ;

Iu

.quàm filii DEI ? cur à Patre cclefti

d

colo deftinati, amamus terram No«

at

vercam ? cur habentes jus ad zter-

,g

nam Beatitudinem ; in bonis fugitivis

llslBi

tàm ftabiles; in bonis permanentibus

xp[!ü*

tàm fugitivi fumus ?* O Dzux Iimor-

fnt

talem! aurea illa feotentia nobis prae»

i

cipit: Sictranfire per bonatemporalia, ut

am

son amittamus aterna; & nos ordinein.

n

verfo , perfunctoriá cogitatione tranfe«

! PW

untes per bona eterna, omni ftudio al«

j M

laboramus , ut non amittamus eempoe

adhi

[ äb"

"raliav'. Quid? forfitàn fidem non

[

qW

4-45 ï, -Die'i tertia , Differtatio fpirit:

W

bemus huic Divinz adoptioni? Sed.

di

mol

fic omni fumus deftituti fide ; fi illam:

credimus, non tamén curamus , omni.-

Wf

penitüs privaci fumus ratione; fi au«-

169

d.

rem vere illam credimus, & pro dignie:

tare zflimamus ; ubi fidei , & eítima-

p

tionis hujus eft effedus? D EU S vule.

i

nos tractare ut filios

5

*

& nos afpire-

Yet

mus ad fervitutem peccati ; ut tracte«

D

D&

mur tanquàm mancipia ? Nos Ipfius

Divinitatis participes fa&i , homini-

quí

bus. invideamus

chimaricos honos

(tli

D

res ,. & beltiis fordidas voluptae

tes*. Celorum Dominator nos maga

j

nos efficere fatagit per fuam gloriam y

hn

& beatos per.luam Beatitatem 5. &

Ytrit

nos noftrarum miferiarum tenaces, &

L

feliciratis nofirz prodigi, pro pun&to

Quin

terre reculemus immenfa coeli gaudia ;

t

& gloriam celeftem ?. Ah ! nüm hi

DNI

funt fpiritus nobiles? | & refoluciones

t

filio Del dignz ?. claudere oculos ad

lmh

Domus Paterne fplendores, ut inhabi-

r

tate liceatfpeluncas fatyrum, & ciclo-

pum?. fugere ad primum fonicum tu«

lh

1

jl

gnan-

EN

bæq ,-Pquæ nos adfiringit ad propu

um

t-

Ynfelicitatem bominis in eo conffl-cre. 4 -

&l

dam Patris coleftis honorem ?. & in

ilun

molli vitiorum ftrato aliter non pug-

oftni

nare, quam cum Epzcuro contrà TigOe

í

[

rem, & difficultares virtutum . ficciné

J["W*

audemus vivere, & mori? fidem lin-

t

guá profitentes; corde & operibus ne-

n

j

gantes.? difcurrenres ut chriftiani, vi«

Jf

ventes ut athei ? credentes.: Patriam

j

noftram effe coelum,& Patrem noftrum

nit

l]

DEUM ; & deliciis terrenis immerfi;

pd

Ti

quafi vite futurze bona effent fomnia

qony

delirantium.: , &c fabule Poétarum?

t

Dseuud Immortalem ! Si chriftiani fu«

j

Iu

j

mus, fi pro falute noftrá non in yanüm

? |

14

mvortuus eít Chrilus, fi Evangelicee

T

vericates non funt :grmenra, & chimz«

ws,&

re , fi corde non acjuravxmns fidem;

J

li

l

quam ore profitemur ; in noftrá eft poe

udm

teftate effefilium Dzr , effe participem

Divinz naturz , effe heredem Divinz

n

u

glorie, effs confortem divitiarüm ejus,

yi

Immortalitacis , ac felicitatis fempi-

térna.

j

jde

9. Hec clim ita fe babeant ; cur in

n

noftis calamitatibus per generofam

reíolutionem non. exclamamus. cum

i

S. Fran-

448 biiz; tertia , Differtatio üi;rit:

h

S. Francifco: Bonum, quod expedto

ln

u

tantum : eft , ut hujus intuitu dolores

mihi videantur delicie $ cur in noftris.

Dio

profperiratibus cum Do&ore Gentium

tiem

non protefítamur : Osmaia arbitror ut

113l

flereora , ut. Chriflum lucrifaciam ?. Cut

g

amabiliffimum coleftem Patrem tali

tim

nonamamus affeu, quali eundem a-

fati

mavit unigenitus Dz: Filius ; Servator

UH

nofter ?* .O quàm celeftem viveretis.

Vior

vitam ; fiefferisFilii Der, qui omnem

Dü

vitam veítram ab Ipfo vos habere pro-

dri

fitentes , eandem impenderetis Divi-

EE

l

no ferv

Ája

o usqué ad ultimum vite

Kty;

fpiritum! Et tamén obífequio patrum

fürs

terrenorum plurimi adeó fe totos im-

Hitie

penderunt; .ut. permiferint fe ma&ari

Hdc(

manu parernà, O quàm gloriofze adtio-

Itto

nes veftre forent!fi veftram cognofcen«.

n B

tes Divinam Profapiam cüm veritate

[

diceretis : Ego qui de ccelo originem

iüm

traho;: vivam qualis natus fum ,' &

fufp

moriar; qualis vivo.

Ectamen in hoc

s

paífu generofz fuerunt debiles femel-

fin

lz ,que memores Profapiz fuüz, om-

I

nem profuderunt fanguinem, ad de-

len-

Infelicitatefn hominis in eo confift: z. 449

vt

o

lendas quasdam dedecoris labes.

yors

quanta veftra foret felicitas, fi cractati à

f

Dzoutrfilii ; ipfum tractaretis ut Pae

Qtiut

trem / finon habereris aliam legem ,

fot $

quàni Divina Precepta! nec alium

i

guftum , quàm Divinum Beneplaci-

n tl

tum! nec alios mores, quàm Dz1 imie

mi

tationem ! nec aliud emolumentum ;

vatt

quàm majorem Dz1 gloriam! nec fua-

t

viorem converfationem , quàm fuavem

n

Dz: prefentiam ! necardentius Defi-

: r

derium , quàm claram Bearifici Divini

Dii

vultüs vifionem ! & fi hec omnia ob-

|

M

"i

fervarentur ÀÁfilio DEI, quid magnum

AT

forer?. cum hec obfervent plurimi filii

It

terreni ergà Patres füos terrenos ?. viváà

Ti

fide ( Chariffime ) has veritates crede ;

d

pecozita Dign

Á Ea w ml

Ye2tam rnam

, conrine re

j

in gradu tuo, conferva Profapie tuee

decorem. Patrem habes incoelo, fur-

xm l

T2

süm erige frontem , ad coelum mitte

l

füfpiria ; nulli precedentiam conce-

Ceatera omnia fi non

nW

de, quàm Dso.

fv

!

fünt sequalia , funt dignitare cuá mino-

*

on

ra

M

illud omne pedibus conculca;

T

quod terreni principes capiti impo«

lU

Runt,

450 b?ei tertia, D'i-,ïärtatz'o fpirit:

LE ORUEMESN RA

li

nunt.

Omnss creaturz te recogno-

t

fcent. pro fuo Principe; f1 cognofces

p

D:uwpro Patre.. Nonteita geras; ut

K

te tuipfius pudear, düm tàm turpitet

degeneras à nobiliffimá tuà Profapiá ;

noli amplius fervitia tua prftare 1lli ,

qui pro ftatüs fui condigone gafcitur

fervus.

Magnus Geniror tuus alios

non generat filios, quàm Coroná &

Sceptro confpicuos: conferva genero»

fo animo Regiz Profapie tue Jurae

Perpende detàm füblimi Diguitare te

431Y1V

dejici non poflefine damnofifimá tud

tuiná. Adverte, te fupremi, Immorta«

lis, & Omnipoteatis DEI debere effe

velfillium , vel hoftem ; vel inter Pa«

ternos amplexus , vel inter Paterna fla«

x

v

gella. Scito; levam Di

ing Juflirize

non effe minus vigorofam , quàm dex-

teram Divina Mifericordiz.

Hle eft

Pater , & Judex eternus, difpenfat

proemia, & poenas ; Filio fuo dabic Pa-

trimoniumindeficiens, ftabile habita-

culum; perennem felicitatem ;; vitam

perpeæ

hmorcalem: hofli. fuo. dabit

t£uos.

t

Tafelicitaten bominis in eo confifI: &vc. 481

m

tuos carceres , irremiffibile |fuppli-

n

d

cium, indeficientem miferiam, & mor.

st

tem &ternam. Alterutrum feligerein

ITPILE[

yuo flat arbirrio : ad quodcunque

