gioriam, incurrili Divinam inimici-

tam , meritus es aeterna tormenta j

n p

yminidt

violafti ejus legem, transgreffus es ejus

mandata , offendifti ejus Divinitatem »

ES Q

iptoæ

$

s

mligna operatus escontrà ejus Boni«

tatem ; vilipendifli ejus Majeftarem ;

n g

j d

d

gr

defpexifli ejus Omniporentiam 5 age

noviti illum pro amatore; & odifti;

T.

pro Genitore, & occidifti ; pro Re-

demptore animae tuz; & conculcafti

Ts

ejus fanguinem; proamantifimo; &

10 IV

liberalilimo Benefa&ore, & impu

fti ejus beneficia ; imà jaxcà eiiuuuc

n

r

$. Auguft. Quafl, Evang. L1.. Dum psz

peccacum Divinam refpuiíli graciam ,

m

au(us es fpuere in faciem Dz: ali(imi,

ii

O magna malorum omnium;& abomi-

[ale:

nationum abyffus! ia quam przcipicat

n

peccatum mortale.

j, N^

3. Sed cür admififti tàm enormes

exceffus? certé , fi potuiffes lucrari to-

p n

tum mundum, & frui omnibus divitiis,

yid t

& deliciis per mulca (zcula cum leví

'er

"H

tantüm offenfione DEI; nunquàm

1 ma[üm

hanc admittere debuiffes.

Omnes

!,dmem

ifte felicitates non continent in fe

m r

tane

j

.Hvï

S

172 : Diei tertie ; Meditatio T Y

hmþim!a'

tantüm boni , quantüm mali contine:

T tj

in fe vel unicum peccatum veniale

|

Quod ergó motivum te permovit al

perpetranda tot;. & tàm gravia pecce

LPTV

tum Pe[i(

ta? ferià id mente perpende; &cof-

^ QUi

noíces motivatua fuife vanitates, cli-

meras , phantafticas reprefentatioses;

bt n

Ad confervandum ver-

ET

& res nihili.

miculum occidere Regem; pro are

Vi

D.

ne granulo deftruere montem autife-

rum; pro pomo deftruere mundum;

t 7

mf": D (

tolerabiliores funt dementia , quàm

!Entiam H

pronrer creaturam aliquam offendee

il

DEUM.-

N

uiit-

tim;]

2. Ah amantiffime Dzus ! q

iqg

elMeétui meo conceffifti illuftrationes;

?rïïcu

lt

L

concede & voluntati affe&us , & lach*

Mif

rymas Jeremis ; fac ut cum ipfo dicere

valeam : Oflendifli mibi , pereult ]

Id ib

dth&um

mur meum , confufus fum , && erubh.

Jerem.3:. Dolorifte fitImihi prore

ROWT

T t

frenatione peccatorum , confüfio hz

fitmihi pro reconciliatione cum tu

lt

Wn i

San&iffimá Diviná gratià: EJf confif!

i

Cf

adducqn gratiam. Ecclef. 4

:

j

jam

tatim Rec&þitulatiafxer;iærædi&.;;,ni&;v: 173

— à

malicor;

Jam nol; Peccarä, né deterius. tibi ali-

am v

quid contingat. Jo. s.

, permoäï

P. ?. Confidera: relapfus in pecca-

ygadüt

tum periculofiores, & perniciofiores

.cndeä u

vanitut

effe , quam primos lapfus ; proüit con-

tingit in infirmitatibus corporalibus,

prefenwim

ldeó. Apoftolus dicit: Zllos, qui femel

eryan

illumimati guflaverumt , quam [uavis fit

p hU

Dominus , & quàm dulcis Spiritus ejus;

nontet !

€ po[fleà reverfi funt ad. vomitum . pec-

yere m

&ati, impolJibile effe renovari ad. peni-

:mcnlk: ]

tentiam ; dicitimpoffibile, id eft valde

um M

difficile, Prout exponunt hunc tex-

tum aliqui SS. Patres. Gravi(fima hzec

. Dur!

difficultas provenit ; quia lapfus gra-

T

Vior , & peccatum incomparabiliter

,fïe&us)&f

majus eft , quod committitur à cali fe-

cump"

mel illuminato ; proüt foret majus

li W*

deli&um alicujus fubdiri rebellis in

"A

fuum Principem , hujusque gratià jàm

:fïrfmi ,F

femel liberati ab excremo íupplicio;

); d

fi iterató contra gratiofum hunc Prin-

,int c

Cipem fuum proditionem moliretur.

: E)G ,

2. Confidera: peccatorem recidivum

difficilius refurgere ; ob magis radica-

L d :

H5

tam

)

5

vt

p

Dicz' teftia*, 'Mel!itatz'a IN*

hapi,

zam polfeffionem, quam diabolus pra-

Notom

tendit in animam talis recidivi pecca-

toris ; ob habitum; & confuetudinem

0 nj

péccandi, qua paulatim convertitut

in naturam . firmatur in obftinacione;

hi

l

& devolvitur ad defperationem, &

zles €0I

|

m q

impoenicentiam finalem. Quia DEUS

Tynere

magis irafcitur contrà talem peccato«

xem ,ob majorem ingratitudinem, &

lii i

hi,

infidelitatem , eique negac fuam gra«

tiam efficacem. — Firmiffima proin fa«

il inlim

cere propofita neceffe eft , né unquam

PCRUN

AR

relabamur in peccatum rhorrale

3. Ad S. M. Magdalenam te converte;

" entri

eamque invoca; uc invi&am illam ti-

Ti menpa

Md

bi impetret ab amanriílimo Salvatore

conftantiam , quà ab illo momentoy

l

&

3

quo Divinam agnovit boniratem;

EM

eccati malitiam ; nunquam reveria

ltdig 1

eítad perniciofas occafiones , & prifti

Wil

ET

"

napeccata, O Sanüiffima pornitens!

jung

e lachrymas m

€

Oqupfu |

eas lachrymfg tuis:

fac me tecim plangere.

"pf

"t da

D

"u

Aïg;,

[

lg

-

TU

Recapi?ulatiaExefcif.-pmdiä;.;ä*?ua'tiü:x;if

m

Nemo mittens mauun faam ad aratrunt,

jlv

afieni:

Q refpiciens rerró , aptus eff Regna

I)

DEI. Luc 9.

| o

P. 3. laveftiga eaufas relapfuum ,

oblünzi

vatiod

uales communitér funt : fe reputare

l

a

num ante recuperatam fanitaterm.

Qui

Exponere fe aéri , & actionibus labo-

dem p

riadnt

tiofis, id eft negotiisSpiritum diftra-

hentibus, & periculofis , durante ad-

a ld

hüc infirmitate.

Non uti remedís

fbmaprí

j nf

refervativis, ideft non fugere occa-

f

ones peccandi ,

& negligeiefpiricua-

yn m

A.

j

ia»exercitia le&ionis facrae , & oratio-

lt Q

nis mentalis.

Nimiüm confidere in

ifami

propriis viribus, & receptisà Dzo gra-

fimo3/

tiis, & Illuftrationibus; quin omnes

]lo 9

in acceptis referancur Gratize, & Mife-

boniuf

ricordie Divinze, quz profundifim&

gglll

n

V

humilitate femper imploranda eft.

ne»

2. Perpende , Remedia pró precaven-

jmi

uU

do relapfü caufis praefatis efle & diame-

a?

l

tro oppofita, qualiafunt : femper fe

reputare infirmurm, fpiritualibus vaca-

réexercitiis, G orationi mentali , uná

j faltemhorá perdiem. | Fugereomnes

. Hé

pec-

?

E

L

Ti tertia , Meditatio IV.. . ^

3

Mi

münfiri

peccandi occafiones tanquàm peftem;

& mortem ; petere à Dzo coclelle lu-

(f tqa

men, & auxilium,

Veri denique pe-

o

nitentes juxtà S. Paulum viveredebent:

Confery

tanquàm mortui refufcitati ; fi quis.

lurint

naufragium paffus , & aquis marinis J

aj

fubmerfus ; refufcitaretur ad vitam per

Yi af

miraculum ; Oquand folicitudineté

L

lis fageret mare! Eodem modo fe pa-

litgg,

nitens cuftodire deber , & fugere occa«

chio: (

fonespeccandi. Perpende infuper,

LT

quid faceret damnatus , fi per hypothe.

fin liberatus effet ex inferno à D EO!

t

L

]

quàm feveram agerer peenitentiam

] PCJ

quantà cautelá fe continerec à munde

! Dett;

nis vanitatibus? Tu modó per DEI

Droniyl

'gratiam liberatus à peccato mortali;

DT

d

cum Propeta Regio dicere potes: Do*

D

f

xf

minus eruit animam meam ab infermo infe-

lnqy

viori. P. 85. — 'Tanquàm refucitatus

) Bs

igitur ad viram per miraculum; vitam

ftitatm

n

p

tuam conferva ; & pofthàc cave;

b

moriaris unquàm per amiffionem Di

vinz gratiz.

3. Poftula à Dgo magno

mm'peri

fervore bonum Perfeverantiae , & lup*

1

plex roga ; ut ficut Ipfe conftantet

M[um

marn-

qi T.

——

Re&äþitulatioExercit:prædic't;&: motiv: 1?7

unpd

maníit in cruce , & operatus eft falu.

T

tem tuam usque ad mortem ; ira tu

du

quoqué femper vivas crucifixus pro

confervandà gratiá fuà Diviná.:

Ad

vv

u ; lt

hanc intentionem pro advocatá invo-

qqus

ca Beatiffimam Virginem. Sepius fer-

venti affetu Dominum precare:: Do-

t advitllü

lii

mine DEUS cuflodi in atermim . banc vo-

luntatem.. Paral. 29.

Vel.cum Pfíalte

amil

Regio: Confirma boc DEUS, quod ope-

&t

ratus es. PÍ. 67.

edt !

!

PU

d

Spirituales Do&rine,e ferma Propofita.

f

emoa

- anitt

1. Peíffima negotiatio illaeft, que

fit peccando

.

L

dare videlicet omnia

gt if

j

pro nihilo.

10

J

eccato

2. Sufficiebar Judzis Chriftum cru-

eifixiffe (emel, cu Chriftiane quoriesil-

lum crucifigis *

J Ü j

3. Bis mortuus nunquàm fuit refu-

m j

fcitatus à Chrifto , & tu totiés oppere

gl

re mortem anim2e non tinies?

d

4

In falía fecuritate confiftit ve-

m

jj

tum periculum.

[*

/5. Nérevertaris ad atum peccami-

»rjn"æ !

nofum , necefle eft tollere habitum.

p

H7

6. Re-

178

D?'ei tertit , Meditatio IV..

6. Revivifcat igitur in corde meo

Porius mori

15

J£sus, pereat peccatum.

) D

fatutum eft ; quàm offendere DEUM;

potius pati omnia tormenta , quam

DX

peccatum admittere, Amittere omnia

paratus füum, modó coníervem gra«

tiàm , & amicitiam Divinam. O mi

lul

Jssu! concede mihiSpiritum, & fer-

vorem Apofteli tui; ut cum Veritate

Tj

(ttq

dicere valeam : Certus fum , quia nequt

fs

mors,neque vita , neque creatura alia pote-

vit ttos feparare à Charitate,qua. ejtin

d

**

[

Chriflo $ESU Domine uoftro.

Rom. $.

guax

h

i

a

d

^

0r

L

li

[

äe

5

2

i

j

*fffmtm

!ää

i

I2

d

»

hn d

»,

:*

w r

i

Wmtm

g

C(lklh

s

22]

J t

Y QU

" re

E

DIS-

L

179

T. ^

i æg í æ;aa«-? '

Xyilit

"3

DISSER TATIO SPIRITUALIS

]uf

PRO TERTIA DIE,

m

(eretn]

ARGUMENTUM.

an 0

Deurdinationi , & tnalo peccati umicum

doy ,:

remedium effe peuitentiam; banc li-

Wt W

cet arduam. neceffario amplectesdam.

l; qüil?f

effe s Penitentiam fape [apius falfam

od

effe , nec corrigere. errorem , fed ab-

;e,qlld!;1

fcondere , & duplicare: Requiri ali-

Ti ill

quas cenditiones , ut. penitentia fit

profieua , & feria,

E Omo creatus ad fublimiffimum

illum, & feliciffimum Finem ;

j

ad fruitionem fümmi Boni in omnem

d

&ternitatem ; terram amplius attinge-

*

re non dignetur , nifi generofo pede

contemptüs;deftinatus ad poíleffionem

J

coeleftis, & immeníze Monarchis , Re«

?

gna terrena tàm parüm re[picere de-

et ; quàm parüm Rex Diademate cà-

rufcus refpicit ruguria pauperis rufti-

cellj.

'Terrena omnia coràm Dzo ni«

il

p

180

Diei tertia , Differtatio ffirit:

Durduo

—

hil fünt, & nihili aeftimari debent ab

nl

ilo, qui deflinatus eft ad aternam

Misumb

|dlderio

Beatitudinem , & Dzo tanquàm fume

mo bono frui defiderat. Apodes ; feu

tite

volucres Paradifi ( ut vocantur ) nun-

ld

H

quàmattingunt terram ( pedibus enim

E

carent ) contemplantur [ydera , & nue

mo]o

triuntur rore coli ; ficque non ca

i'utm

piuntur vifco , nec nidi eorum infidiis

Xo

yenatorum patent.

'Taliter vivere.

Mi n

eportet omnem illum , qui oculis fidei

'Tefpicit in codlo nobiliffimum Finem

t

fuum : Terrena omnia actucum dele

ln N

xit, coleftibus occupatur ; fixis oculis

i i

lucem eternam contemplatur ; coeleltt

Dutim j

;cum Angelis nutritur manná; & at

. D

.brofi, ac rumortes fzeculi càm parüm

Beüi&m, |

attendit , & curat ; quàm parüm curát

lttin

À nubes voli-

aquilaregalis , qua fupr

gl COl'Om

tar, latratuscanum. Spes eft aurora ie-

Vitito

- licitatis , aurora non folüm eftfignum

EO

fed Principium, & Pars Diei, Spes&

tcmi fupp

ternae felicitatis non folüm eft pignub

lm N

fed certa aliqua ejusdem parricipati'

Vi

J

Illa ante ortum folis difpellit tenebras;

L

We f

ifta ante ortum lucis aeternge obícuras

ll

mao«

üþä , D?ardinatioki,cä* malo þecc:*un-ic-.; é if

douti

moaítasque propulfat mundanz felici-

d at

tatisumbras. In füummá ; qui ardenti

defiderio fertur ad coeleftia ; antequàm

lqu'am fü

&podcn?

decedat ex hác vitá; preguftar Para-

difidelicias. Taliter vivit, quirotaii-

u)

edibut

tér Ípem fuam reponit in Dso tanquàm

du

fummo bono, & ultimo Fine; hocque

fuit argumenrum primi difcurfus. — In

g

yun

fecundo remonítrata eft horrenda hu-

li

mani generis ftrages, qua à Proto-Pa-

rente noflro Adamo ortum traxit;

jj

imm

dum refpuendo verum , & Purum Bo-

num, pro pomo vetico atborisfcientise

a&uwm[

boni & mali , miferé prolapífus eft in

" Exisi'ï

;huur, Ü

purum , aeternum , & extremum m4d«

lum. Peccator ex Angelo degenerat iv

mlllï) M

Beftiam, ex fapientiffimo evadit ftul-

TU

tus; ex immortali moribundus, ex Re-

ag

Y

& coronato mancipium catenatum ,

Y

g

ex amico D E Fhoftis infenfiffimus, ex

&rede zrerne Beatirudinis reus se«

n*

EJ

terni fupplicii ; & peffimum eft , quàd,

D]Cll It

mcM'

üm per mare lachrymarum deberet

J

extinguere flammas parati fupplicii, &

j if

abluere maculas peccatorum fuorum ;

wc"ll r

ftulté lgcecur in propriá ruiná; & exal-

tet

u!*t .i)z'eï rertia , Differtatio ]]rir?r:; -?DWW

tet tanquàm trophza fuas abominabi-

ncef o

lifimas confufiones, O Peffima pec-

p

cati conditio! aliquae infirmitates non

GE

cognofcuntur , donec reddantur incu-

h &]

zabiles : fic peccatum claudit oculos

Tànls o

ad mala præfez-*rcia? ur przecipirecin fü«

Mtin

turg.5

tollit/ cogaitionem culpg,

Vaj

quandàó hec maximé conducerert ad

K penes

emendationems; uc illam re/tituatferà

d w

Biimis in inferno , ubi remedioampliüs

tate, (

locus ion erit, nec fpes ulla emenda-

wl

ni

234

tio

$ fupererit.

fl

Wil

4. Ádtot, & tàm graves deordinas

tiones peccati emendandas fola rema«

nf

net, & abunde fufficit peenitentia. $0«

[: g(f, [

la dixi , quia ad avertendam infirmita«

tem, & mortem fpiritualem non tatm

Pt

tüm iÁiinentem & futuram , fed eriam

Pawlill.is

prefencem & pravalentem unicum re«

iil

Wb

medium eft; & hoc primariótad am«

Nl

ple&endam ponitentiam. ftimulare

Ts [

debert. Quandó inter mülta mediain.

li

Utc

[-

quirirur optimum , meritó mens hzret

lm

dubia: inhoc veró genere non conce«

mnm[ct

ditur electio, quia ad evitanda mala

[WQ mt

DL

exttema ; unicam ; & certam ampledi

W

-

D&«

Deordinationi, &r malo becc: unia: ö'c 183

2

— À

dboni

neceffe eft falutisíiemitram. Peccatrum

Pelimuy

eft perpetracum, hoc perpetrato deli-

berationilocus non eft. Senrenria eft

pmititt

lata, & Decreta Divina confiliis hus

Kai

laxdit (

manis non immucantur.

Media ad

æcipitcti?*

placandam indignationem — Divinze

Nemeüs abeádem func determinata ;

nem (

nec penes noftram ele&ionem eft id ;

onditt

yrelitu

quod unicé dependet ab alterius vo«

meliout

luntate. Quid igitur poft peccatum re-

flat? vel pona &eterna ad illud cafti-

rima

andum ; vel temporalis poenitentia

ad illud emendandum. Aliud medium

Av dtll—lä

non fupereft, alterutrum.| fcligere ne-

1das[oï4"

ceífe et, vel plangere, velardere ; vel

.ænitemfz'

ln

conteri vel damnari ; vel lachrymse

ponitentize, vel ardores fempirerni. Ín

um

parvulis peccatum originale non dele-

4m W

tur; nifi lavacro Baprismatis; inadul.

qmnia

tis péccara actualia non delentur , nifi

jimäfiöäad'

fonte lachrymarum animze poeniten-

m qu

tis.. Utex A&gypto perveniaturin Pa-

st

leftinam , (eu Terram la&e, $& melle

m

manantem, priüs tranfire neceífe. eft

d

mare rubrum peenitenriae,

San&us

d

quoqué Evangeliíta Joannes aute 7 ro-

m d

Sun

m

vbz'ei iertz'æ, Differtatio fhirit:. -

. ; Durdiy

num DEI vidit : Mare vitreum. Apoc.4.

lm

Per quod nobisin(inuatur , fine amari-

m ln

tudine cordis contriti perveniri non

kiptum

poffe ad zeterni Regui felicitatem. Zm-

duf

polfibile efl ; ut anima poft. peccatum ad

VUtpen

Thronum gloria perveniat , m[i mare pu-

d qe

tentia navigando perva[erit. Dion. e.16 t

Qtrim

Ad hos durz neceflitatis fcopulos;

imümors

tanquàm vitrum confringuntur debi-

qïf' nhsed

1]

les illz , & frivolz rationes , quas po«

& lar.

tens proprii amoris fophifta excogita«

.

u llobis

vit

À

ut difuadeat hominibus poni-

t

tentiam.. Poft cor annos;ait ifte, emen-

Vg

dare vitam, & pravos peccaminofos

m

habitus , fenefcentem in vitiis regene

t d

rari in virtutibus;quis poterit hoc evine

cere? Quomodo potefl bouo renafci , cuft

l

vtl

fit fenex ? Et tamen hoc exigit ponie

V &t u

tentia. Elongare fe ab obje&ischarif-

fimis, deísrere confuetudinem peccane

MT

di inveteratam , convertere propriumt

Ti

corpus in campum certaminis; pug.

C i

)

nando contià fenfus, contrà appetitus

contrinaturz inclinationem ; perlue

N g,

M'Wu

dere fibi crudeliorem , & magis infet

Wl

fum hoftem fe non habere » quam f?ip-

um

»

"

2

DeorJinatäo;ii, * malo pece: unic: &rc. 185

i.

füm; quis nonexpavefcet vel ad fo-

yfinus

lam horum recordacionem ? Éccamen

acyeniti

fcriptam eft: — Qui vult. veuire poff. me ,

quiem. d

abneget emetipfum. . Luc. 4«

Et hzee

| um

vult peenicentia ; mortificatio videlicet

m

eft, quae vicze noftrae ranrüm auffert;

| Dlwn- c'ï;

quantüm aufferre poteft mors; quin-

yis p

imó mors unà cum bonis auffert quae

que nece(fitatem; & defiderium haben-

ingmllllï ,

n 0

di; hzc autem iranos privat terrenis ;

nifa at

Ut nobis relinquat duram neceffita-

tem, & defiderium eorundem. Hec in

sbl

vivis agit funeralia , antequàm expiret

s,äi['lüf)ff

p

anima , fepulture tradir corpus; mo«

ritur deliciis vivorum , & nihilominüs

in vt

non concedit requiem mortuorum,

»olefiï 0.(5

omo*rt".dï'""*

Ut, qui vivit, jam non fibi vivat. 2. Cor. 3.

Et haéc e(t Penitentia,

] cxig"ï

Va mihi!, f1

horum enarratio terrorem injicit , qua«

)0big&i$0

ylinal

lem injiciet horum praxis * fi hujus

initium tàm grave eft , eritné poffibile

eqttlt P,m?.

?

B

Ooc violentum perpetuum

.

eritne

1

u

m

Polibile, ut homo intrà paucos dies

"

non refugiat hanc arduitatem , & poee

onens £

niteat de hác ipsá fuá Peenitentià ?* -N&

&ml

&& decipi permistas ( chaziflime ) omng

" "m q"ï.ï'

-

386

Dici tertia , Differtatio firit:

f lod

— —

illad, quod in cruento hoc Theatro ar-

jtül

duum occurrit , quanró difficilius eft

AU pày

naturee, rantó facilius eftgratie ; grà

dg;

tia enim omni momento ribi ferre au«

m

i, B

xilium parata eft. Certuseflo, omnia

poffibilia eífe volenti.

In vità enim

W ; f

fpirituali velle non diftinguitur à pof-

Wf

fe, quia nec fine Diviná gratiá tàm fore

Q i

tises , ut velis ; nec cüm Diviná grati

RUT

tàm debilis, ut rion poffis, Hle qui alli-

Wytrir

cit voluntatem , etiam fübminiftrat vie

T

zes , & potentiam fe emendandi: QW

lM

dedit velle ,. dabit & ptrþæïe;m .Hac

Mit

Ptiren

veritas eft irrefragabilis.

Quantunt

€uhqué peccator fit invereratus; &

Muramm

malo immerfüs , cum gratiá Divin

i

agere poterit peenirentiam. — Poffibile

ln [

)

hoc eft ( reponis ) fed durum, fed a

Wt

duum;& tante difficultatis; ut ex mi*

m

le qui volunt agere: poenitentiam ; VlX

W

centüm illam agere incipiant, & €X

[ tly à

centüm qui agere. incipiunt ; vix

At

Dto

ob maximam difficulratem illam opt

i

lr

ze compleant , & ad. finem perducant.

whldnc

Aibitror ego te erraffe in numiero; 1

l(um

N g

quidqmd the hO'c,- folüm aifc;q:. tibí

La

con

!-(,0' M Deordinationi, & malo pecc: unia: &c. 187

confulrum fore, f fis dé numero ifto-

ho

if

tüm paucorum , ut fisin numeto elee

iil

&orum; defidera effe de numnero pau-

corum , fi vis effe de numero falvando-

cbi t

Cü()) 1

rum.

Ponitentiaardua eft, non ab-

nuo

»

*

] vt

fed quis fine maguá arduitate

maguum quid obtinuit? deorsüm fa-

ynitt

cilé curritur ; fed- fursüm fine profufo

;raiii'('ilüf

fudore non centenditur, Undé eter:

dUUUS

nàveritas atteflarur: Regnum coclo-

;l

Id

rum fine magná violentiá non obtine-

»

mln j

w

a

r Regnum cvlorum vim patitur , & vio-

lenti vapiunt illud. Matth. 11. . An putas

virtil

J

lje

ponitentiam magis arduam eíle vità

'

nautarum, militum, venatorum , & fa-

j

)[]Vm

brorum ferrariorum ? Et tamen CCf

, ordi

tum eft, quód. plurimi per decimam

m ^

partem laborum illorum ; per quos fibi

hg^

comparant infernum, comparare fibi

ij

poffent ceeleftem gloriam.

Poniten-

,—.qiriüug'

tia ardua eft: fed quam ob cauíam?

yipi

forté propter reflitutionem ; ad quam

pillt

obligatur? fed quot homines prodigi

(e

ilf

;

perludrica, per jocos , perlufum im-

em

modicum fponi&. depauperantur ?

nnun'[fïf'

quam 9b caufam peenitentia fit adeà

lie

n alïüi;

s

1818 V Diei tertia ,, Differtatio f.þffft

Dirdig

difficilis

4

$

forfiràn propter violene dleTo; |

tiam, quam (ibi inferre necefle eft.con-

eü! fed [r

t;a pravas animi pa(liones & habitust

tàtmor

fed quot. aulici primo die, quo aulam

Wt

frequentant; ex refpectu humano di-

üler

fcunt refrenare paffiones imaximé ef-

llv

frenes, quz multis annis in ipfis pra«

n ünüm

déominabantur ? Forfiàn Poenitentia

tanims

tàm ardua eft ob aufteritatem , & aflli«

3 fæpius

&ationem corporalem * —Cleantes,

Winvey

Pitagoras, Diogenes rationibus fuis

lm fj

Philofophicis , & chimericis argutiis

u'(tmeg .

füffulei plura patiebantur, quàm que

tl

parienda requiruntur pro obtinen

Vüüttim

noftrá aeterná (alute,. Non abnuo po-

li

nitentiam. veram effe difficilem 5 f«

Pirin d

eb hanc ipfam caufam generofo animo

ln

ample&enda eít, ut per generoiam

hancanimi Refolutionem Poenitenti

"af

n

einm

arduitas, &amaritudo dulcoretur, &

iïflas

Jity

minuatur.. Jugum à Dzonobis impo

H Tlirie

fitum in fe durum, dum fponre eligitut;

Ra

fuaveefficitur: Tollire jugum meum u-

Vib

per vos , tollite , non imiponatur ( ait Bete

nard. Traa. de dilig. Doc.) & tüncin-

RA

Yd

DN

Q]

venietis regaicin aninabus ve[rris. .-iN;m

crg

ML Deordinationi,& malo pece: um?: er. 189

ec

diffiteor : Ponirentia quidem ardua

fedidi

eft, fed tamén inevitabilis. Poft pec-

x hii

catum omne mortalium genus damna-

Jo

-

tum eftad poenam 5 Terra ifta defer-

humaoy

tum eít ex fpinis , & tribulis; vita no-

suxint

fira eft exilium coeleftis Patrize.

Cor-

iniplïsF pus noftrum obícurus, & fcetens carcet

I! eft animze peccatisobnoxiz. Chinen-

aV fes fzpius vifitant captivos füos , & fi

( quosinveniuntalacres, & bene paftos,

(iohibüï

flatim fufte crudeliter excipiunt ;. af-

qics d

ferentes : dedecus effe , uc in carcere

u qUäm

ubi reclufi fünt ad caftigationem, vi-

po vant tàm delicati. Tuftitia Divina agit

n abnuï

| nobifcum eodem modo : captivos nos

ffolet

tenet in illo carcere , ex quo liberari

f

3I]Q[010'

cupiebat Regius Pfalmifta David: Educ

". de cuflodia. animmm team , & vult nos

Iuf Vivere inter tribulatiomes ; fi fponté

ulcat i las patimur,funt minus acerbze; & ma«

j gis meritorize ; fr coaQ illas colera-

gtl mus , carent merito , & Deus redupli

)! €at tribulationes, & animi amaricudi-

!

"

j nenr.

Mundus eft locus Poeaitentiz z

" velis ,. nolis ,. pati tamen neceffe eft.

pati

W ä Quid ergó juvat :ïonqueri »quod

t

196

Dici tertia , Differtatio ffirit:

ijlim

aT

fic difficile, fi non pati eft impoflibilet

lité ca

fubjacere flagellis omninó neceffe eft.

AOting

Auulta. flagella

eccatorum : heec tamüen

titenria

[il: In

iminus acerba

j

orent ; fi proprià manu

Vr

& fponté arriperentur. -

&tl

4. Verüm : ficor tibi eft tàm du

Qul

gum; ut rationes adductae,quarum qu&

libet te movere deberet , omnes fimu

iidfre po]

Ili? DEO

fumptze te non moveant ; €go refume

qmendo àcapite, in medium produco

Va

Wüte

porentiffimum omnium addu&arum

äUfïmcea

rationumachillem ; & ut ultimató d&

monfirem , & te convincam; denu [

m

[33

bi propono ( quod veteres nominae

bant) u

ltimum telum , abfolutam vi«

tem? |

delicét neceffitatem.

Celeberrimus

Dux , in negotii*

" Bo

noftri temporis Belli

bellicis audire noluit verba illa excü

Mircü;

a,

fatoria: non poífum, vel poffibilenon

.eft. Oni

vitam fuam venalem

expofuit. &i u

d viderut

IN

militize , debec poffeid, quo

impofüibile. Guflav. Rex 5uecia. E

J

u

à)

I

3:efiné contingere aliquid acerbi

morte? fedmorti fe exponere elt pr*

*

muscontractus militiae, Qui atroci

ï

mam rmoreem fuftinere paratus ïn li

La

*

N

"4

J

Deordinationi, &* malo pece utiie: (w 191

—

fj Rulté cedic difficulraribus, quein vitá

gii COntingunr. Jàm ad propofitum : Poe-

:

,j itentia ardua eft ; fed limal neceffa-

) wf

ra: Pro animáres efl. 1, Mach. 12.. Vi-

ta eternüm glorioía periclitatur, mors

a

À&.

minet.

m aternis cruciatibus affiictiva i:

N

, Quid acerbius, & horribilius tibi ac-

;uu

nb

j cidere poffer, quàm privari ceclefti glo-

W* rát Dzo fummo Bono in omnem z-

j ternitatem? quid atrocius? quàm in-

Batare immeüío flammarum infernas

]

lu:äw

; lium oceano arderiïcm, fitibundum, fa-

!

ali

, üfcentem , defperatum , iuimicum

amrd

TR

, Chrifti , & cuiipfius in omnem sterni-

*

, tatem ! fine ullo fine, fine ullà mitiga-

lo

l

f

" tione penarum tàm atrocium ? Et

j

ff

(o Cb

)

Ü

, hem / Eodem modo/ audite, & obftu-

J

pefcite O peccatores / veftra periclita-

ul

hí

^

tur falus, qui offendiftis Deu gravitér.

f^. Huic veftra falus exponitur periculo ,

K^ tàm certo , qnàm manifefto ; periculo

W^ tantó graviori & propinquiori, quane

W^ . t brevior eft vitz veftrz caduct cur«

il ^. fus, periculo, à quout liberemini , re-

W* quiitur tanquàm medium unicé ne-

Q!",,'l ceflatium , Poenitentia, Ernihilomi-

nus

Pj

j

(.I z

192

Diei tertia , Differtatio [irit:

Ducdi

nlis dicereaudebitis; posnitentiam ef*

fe arduam? O Anima nobiliffima! &

Tif

predofo Chriftt Salvatoris Sanguine

Qunty

redempra! cur tibi ipfiadeà vilefcis;

( i

ut per profufam unicam fudoris guttue

Wif

lam, per profufam unicam contriti

BTA )

cordis lachrymulam , ex crudeliffimà

T

luciferi tyrannide te redimerenon ft-

Atemi

deas & Quantumcunque difficilis fit

Tl

u-

ponitentia , neutiquàm tamen. eftm

Ub

TUs zneus, nec mons marmoreus ; &

fütemeï,

adamantinus ut nequead neceffitatis

f t

impetum rumpatur. Quid poreü Acci«

dere difficilius nato Principi, quàm de«

I.E("ff &

ponere fceptrum , & vivere privatumt

u ,

nihilominüs

4

T

oc fecit Lyfimachus; ne

l

E!ïcu]

fiüm unius horx tolerare cogeretur»

LT

m]mu

'

Eituadevadendum ardorem , & fitim

jf

L

|

sternam hoc recufabis € quid;"horri Jl

n

PQdign

lius, quàm oculis apercisfe conjicere!

L

lipe fen

medias magni incendii flammas*

ls

tamen hoc fecit Annon cum univcrio

x(]mo

excrcitu Carthaginenfi, vt cffugeret

li

mj

«(

gladios hoftiles , fe conjccit in igne

g

R

& ürevitaret upum mosrtis £enus»

fe

1

'

dag]

expofuit atiociori.

E: cibi ac;i ao

l.

p

-

Wt Deordinationi, & malo pece: unic: Cre. 193

nTamt difficile, ad evadendam moitem ater-

liv nam faftinere unius favillz ardorem?

$j Quantumcunque difficilis fit peniten-

Wil tia; ubi ftringitneceffias, difficulras

vsP omnis faciliratur.

Te adhortor qui-

t dém, u jejunes in pane & aquá , ad ef-

nl fugienda exerna inferni tormenza; fed

« diciro mihi, quot addi&i militiz in fu-

df

fünendà obíidione jejunant in pane

Qul Cü5

arido , & aquá fordibus & vermibus

mote

fcatente? Te , utut debilises, adhor-

n«

Ü

toradíufcipiendaslonginquas , & in-

[ ?oläl*

commodas facras peregrinationes pro

»

falute animz; fed dicito mihi: quot

pi, t

;h'lf 1

nfirni pro recuperandá falute corpo-

tali periculofa , & maxim? incommo-

][ïmachü

j(/'*à allumunt itinera * Steph: Binet

1

j conf. infirm: refert defene contra&o,

j

[;i

i

& podagrico, quàd, dum ab aliquo ho-

':wnjïs! mine mente capto impeteretur fclope.

, g t9» celeritér aufïqgiendo acutiffimos

^,y Pedum dolores evicerit, nervos con-

- (j tractos refolverit, & maximam naturae

J

ciif violentiamintulerit. Flecarma ignis

D

j

,,ta podagricis pedibus addidére alas

/

LA[i

j

lglïitas, & expeditior fuit pes podagri.

3

Cus

——

Durdi

194. Diei'fertiæ, Differtatio [irit —

Writàs

cus à panico timore, quàm caput ftula

à flultitià füá. — T'e deniqué adhortor;

j m?iis'p;

Quttre

ut ad effugienda seterna tormenta fer«

lrhim

xeiscorpus tuum caftiges flagellis, fed

Ü G

quid ufitacius ; & naturee conformius;

lina

quàm ferro exponere manum , ut Ge-

musfm

fendatur cor? membrum abfcindere;

lm

ut confervetur vita? nunquid vel ipfa

bruta animantia hoc faciunt; in quibus

s

fl

fine lumine rationis folus operatur ap*

tyhdi

petimus ? Quam igitur difficultatem

mihi objicies , quz ce ab agendá peni-

*mï&ti«

Spen

tentiá abíterreat?. perpende , quódil

lam omninó evitare non fit in tuá po-

| uj

j r

teftate : ut illam agas in prafenti f

culo, inlibero tuo eft arbitrio ; ut il

Wa

lant agas vel in hoc , vel in futuro, ne-

N jux

[

]

Aafren

cefle eft ex irrefragabili Divinse Jufti-

tize Decreto. Ponirentia eft nece ari4y

ln

hm |

tempus ponitenrim eft arbirrarium:

1nodó illam agere tolerabile eft & me-

Hüid E

m;

gt

ritorium ; illam agere poft morte

intolerabile eft, & infructuofum.

In

ü&()[im

inferno, ait S. Auguftinusin Pl 137

atu

"h

". perpetua eft peenitentia , & nulla falot

ponicentis.

Idem atteftacur. &terni

p

yes

ql"f. Ó

E

Deordinationi, & malo pect: wic: cä*'r 195

| Myif' i

veritas : Peuitentiam agentes, & pra an-

;a "

gufia spirirás gementes. Etiamfi proin re-

gt

quireretur peenitentia tàm rigida, qua-

m

lis hucusqué defcripta fuit, & qualem

iagellisf

egit. Guilielmus afperrimis . corpus

;onfomf

fuum contegens ciliciis ; Et Hierony-

um "

ii

mis faxo pectus füum contundens , -&

lividum reddens : nihilominüs ob ad-

ytit

du&as tàm convincentes rationes de«

mentia foret talem peenitentiam non

g

ampledi, |Qualis igitur tibi füpereric

(f

excufatio? fi nulla ex memoratis rigi-

«

dis peenitentiis à te requiritur;: fifolus

idc ) qüï

requiritur animi dolor;, & peccatorum

f

tuorum deteftatio ?. fi folüm requiri-

at

tür , ut vivas juxtà rectam rationem ,

hii

non juxtà perverfum proprii amoris

jf

di&amen ; ut homo; non ut brutum

Dlvmä

animal * Mercator lufü immodico

t

totum Patrimonium perdens, nun-

4b

quid amaré dolet de tantá Bonorum

j d

ja&srá? Belliidux culpáà fuà amittens

j

vi&oriam , nunquid extremé con.

fternatur ?. Filius caíu fortuico occi-

Ti

dens Patrem, nunquid implacabili affi-

(

deó; ut proprio San-

citug dolore? a

R

2 /

I 4

gul«

196 " Diétertie » Differtatio firit:

Dordm,

—

guine compenflare errorem defiderett

Jitomn

"Tu peccando quasi per jocum dilapida-

'nine ill

fti nonPatrimoniumterrénum,fedReg.

Titiones

num zternum: victas dedifti manui

tirtates

hofti infermali ex animi abje&tione;

t defer

cum ja&urá libertatis, & vice: prc-

tríder,

prià manu occidifti Patrem tuum , qui

b Ya

incolis eft , & prout loquitur S. Pau-

ftimply

lus: Crcifixifli de novo Chriflum. .Salvato-.

ptbgg

vem, conculcafli pretiofif[Imum ejus Sangui-

tj

nem. Prohisomnibus , & graviffimis

UT

deli&is qualis requirirur Pcenitentia*

t )&.gl

3

non vulnera; non fanguis , non corpo-

tim, ]

rislaniena; fed gemitus, fed plan&us

O

ied amara cordis contritio ; non te-

quiritur , ut vivas impofterum cum

| almiïï[ HOI

Nabuchodonofore homo inter feras.,

uæ: dum

Íed cum Macario Angelus inter homi-

A?gclmn

nes.. Grave damnum ad reparandum

E

gravius damnum fuftinere praftac; &

:

m

tu non fuftinebis modicum , ut evadas

p

infinitum ? Praxis eft ab omnibus te«

L

cepta; acerbis uti remediis, ubi peri«-

At P"

culofa eft infirmitas.

Et tu reípuere

um, t

audebis fuaviffima remedia? nifi p

W

l

r |

nitentiam agas in tempore; ages illam

i

U

"-

pe

k

Deordinationi, & male petc: mn'?: Crc. 197

n

per omnem zternitatem. Divino lu«

mine illuítratus , ferià menre perpende

T

nf

rationes has; qua repleverunt Paulis

if n

civitates , Corfinis clauftra , hilarioni-

busdeferta ; fubfifte hic

Mc&i&ï

ne: p

confidera.

paulilþär ;&

puytt

5. Verüm: cüm magis moveant

exempla, quam verba , tibi ob oculos

p

pono beatram quandam, qua hujusmo-

! ejtls W

di rationibus permota ; infolito fervore

mil

€oepit; admirandá conftantiá profzcuca

eft , & gloriofo fine abfolvic Pceniten-

)æni[iuï

nodi

tiam. Beatam videlicet Margaritham

"T

dc Cortonà ( fi hujus notitia unquàm

ad tepervenit ) hzec in flore juventutis

r p

amifit lorem Virginitatis, & Innocen-

ln

i

tie: dumqué venufta ejus facies quafi

af li

Angelum reprefentabat, impurus ejus-

li

em dnimus eam tanquäm moaítrum

ii*

deformabar.

Unicé erat intenta , ut

qalii

Ccorporis ornatu, blanditiis ; & pig-

)

j

ne*

mentis multos faceret fui adorator

es5

g

)

jl

proüt profanum illud gentilitatis ido.

Wi

lum,; quod corda fe adorantium con-

j

il

cremari poftulabátin vittimam , ma-

liguo fuo fplendore tanquàm infauftus

Ij

co-

Ffl

398/ *Ifï'z'ei tertia ,— Differtatio ]þifi;;

i

cometa inumeris animabus denuncia-

idori

barexitiuín. Sic Margaritha fub fig-

! ib

| frma

nis veneris multis annis militabat in«

UM

ferno, & omnes illos , quos feducebat ;

mifere mancipabar ferviruti. deemo-

T

Wtümg

nis. De tam precipiti curíü ad interi-

um

tum Margaritham retrahere niteban-

tur certze quaedam honeftze Matrone;

d

b |

quibus, nefcio utrüm jocando; vel pro«

(teno

phetando repofüit : néfe defpicerent;

Qnid

antequàm decederet ex hác vitá; le

thimie

convertendam ex magná peccatrice in

magnam fanc&tam.

Di&um , fadum:

ff

AC

nam mortuo quodam chariffimo ex

fuis amafiis, ad fetidi, & verminolt

t 'lllcopfg

cadaveris afpe&um adeó cohorruit; ut

Rij (

us

tota contremiícens , & ex demortüi

pallore expallefcens, ad amafii cadé-

n

ver quasi demortua conciderer, Inlu-

LN

"m

gubri hoc fpe&aculo perfpiciens infeli*

cem mundanz felicicatis exicum; vul«

Ti

neri applicabat fcorpionem occifum;

mæ[ ch

