Gi2851
author: Deza, Massimiliano

—

-

as

—

p

EEE

s

—

i

E

COESRSPUTS UE

d

--

v

T$

lt

*

-

o as

9s

zUx

[

—

d

E

ts

N

od

CH

?

p

É

s

u

2

"s

X

pr

m

Pt

t

&

i

d

:

:

&æ

*

*

E

M

Wxæ

FE

33

D

s

E

d t

SORN

5

As

UR

sE

EC

E

E

:

x

/,MWFV!»I

E

X

Is

A

E

A.

g

—

m

:

x

C

us

VE

CX

d

A.AQ.!MM

RR

E

a

—

s

x

Ó

n

lasss clii1 edientdae

gää L.w?gïg "-

hd

"

V

--

--

..

N"

at

|

N12«511972179 021

DELELLDULHE TU UI

UB Tübingen

!

r

L.l, D

(b

[

äu

b

N

(

T

!l

Ó

l

-

B

*FRüCTuSï

DIVIN/E SSBRATUE,

Confiderationes, & Difïcr:atior?bs

de gravitate peccati , & prerogativá

AMIGITU& DIVINA

Utilifimo A&uum Contrition

& aliarum Virtutum Chriftia

narum exercitio

PRO

k

«

u

EÉXERCITIIS TRIDHA NIS,

ÀuTHORS

Adm. Rey. Religiof. ac Clariffiino

P.MaxruiLiANODEzA,Lucchefano

Congregationis de Matre Dz: , zelofiffi-

mo fui temporis per Italiam Pradicatore,

& Miflfionario.

Nune verà ob infignes ex ii5 Frvtlus pe-

[

€eptos plurium bono in Latinuua

Tlog i

v!diamg t;a

»sinte ch:'l-'i?&r t—('n;;'

;

P. IGNATIO KISTLER, Canon. Rég,

Ord. S, Augufüoiad S. Crucem Augufte

Vindcel. P'rofeffo, & Cuftoe.

LCUMVLICENTIA SUPERIORU M,

Augufte, T ypisJo: Michaélis Labhart1 720.

|

U

:

LT

nj

M

N

Wï

füm]

LUl

DI

h

fi

r'[ qu

il

0

Ti

t

DW

E

n

[

, Il[lq

—

r

CENESæUR Aq

APPROBATIO.

^m cenfere illud ; quod tora olim

approbavit Italia, fupervacaneum

ducam, commendare folum , quod ad

omnium utilitatem tendit, reliquüm

eft ; quod enim in fexcentis aliis libris

eandem, quam Author Italicus & fui

temporis zelofifimus Miffionarius aíf-

umpfit, materiam tractantibus difper

tim fuit inftillarum , hic in uno , quid-

quid eft profand.. fcientize San&orum,

& folidioris perfe&ionis Spixitus fan-

&i quafiin Hiade reperitur colle&um.

Aüthoris hujus mentem & ftylum,

quoad patitur diverfum idiomia , accu-

raté affecutus eft Interpres Adm, Rev.

& Relig. Pater IcNATIUs Krsrrsn, Ca-

nonicus Regularis Ordinis S. Augufti-

ni ad S. Crucem Au'g,üffæ Profeflus &

Cuftos, qui Differtariones feu Confide

rationæes?hafce de gravitate peccari &

À 2

p

pra&rogaiïvä amicidae Divinz germa-

nà prorfus finceritare & erudito fan&

€alamo latinas reddidit ,.ut proin Fru-

|

&us Divinz Gratize , quos ex vivo &

impreffo Authore quondam retulit Ita»

ä

lia, ex latino referat centuplum & mil-

Jies germania, lubentiffimé operi om-

nem quoàd:me facultatem adícribo &

fübícribo..

- IEmprimatur F. $..

h

Ex Vicariatu Auguftz die

26, Martii. 1720.

l

Qu

IOANNES JACOBUS

[

(

Epifcopus Pergamenfis Suf-

hü

fragan. Vicarius. Generalis

h

mppe.

[

N

JOANNES MICHAEL SEMBLER;.

(

SS. Theohl Do& Reverendiffimi

Auguft.. Confil. Ecclef.. & Major

j

Poenitentiarius , Infign..Colleg..ad

T

$. Mautrit. À

li

ug. Canon.,—'l.ib;oxung

'iE'cnïo.rg- :

M

AD

n

le

89 t BbR

L

*

e

E

TROK IN IMS

u

E o m

il

fl«

Y

AD LECTORENM,

Rande eperis bujus ;tegatium, G

compendio[a illud trattandi qnet«

bedus, ex duplici titulo tihi ( Be-

kevale Le

Hor ) per[uadent confiderave ver-

ba fiugula, &* amnotare memori mente ,

qua ego annotabo calamo.

Noneft Opu-

Jeulum hoc myfleviofum illud volumen Apo-

calypticum , quod erudità aviditate devo-

rare necefje fit , fed potius eft liber myflicus

Exethielis, quem ad. per[entifcendum me-

lius faporem , maflicare oportet, |.Difcur-

£

vitur. bic de principiis aternis

id verb ;

quod uunquam praterit , meditandum non

limi

€ff per tranfennam. | Optimum hoc eft im-

at

f adg

pendium , imo ut melius loquar , util//Jona

temporis pavfimonia , dim liberaliter cenfi-

m

deranda. impenditàr aternitati ; aterüitati

5

:

inquam fel.

161

z.

j

fJima , fi gratia Divina auxi-

lio vitam. mortalem impendentes operibus

À j

PW*'J

*

Ad Letlorem.

ponitentia, , mortem oppetamus in flatu

gratia: aternitativero infeliciffima , fi let-

[

i/l

balium noxarum. luto. iminerfi. ( qtod

li

DDEUS avertat ) priusquam ex illo emer-

[

gamus, perveniamus ad ultimum vitatermi-

]

ln

num, Super duo iflapuudia, ficut celi lu-

D

minaria fuprà duos Polos , verfabuntur lu-

mina illa , quéis Divina Bonitas intelledum

J

meum illuftvare dignabitur.

lk

Tu Benevole Ledlor , tempus quod ami-

lj

corum in gratiam , tui C* vomiiodi ac lucri

ht

augmentum , jocorum , Tecreationtum ,

lt

conviviorum . frequentiam. tàm liberaliter

!

coufuimnis, prodigis, abjicis, noli quafo tàm.

o

pare?

[

ayare in tuum anima convertere

pfz,

emolumentuim , ac confiderabiliffimum ne-

6'1:

gotium omnium faculorum. | Hic tibi ne

llj

qua morze fuerinr difpendia tanti,

P'xf

Quia deliberare utilia ,mora eft. utiliffama.

li

Magnus intellettás tui evrov foret , quo ti-

[

il

biper[uaderes s. curam falutis tua. aterna

[

effe tibi principalem: non tantum eft princi-

i

palis, fed unica & folas quatenus omnes alia

Lun

in bujus comparatione non [unt cura , fed

l

fomnia & chimera.

[

h

h

g

-

d Teffoveni.

-——ä—.

Nb igitur alib divertas animum

, aut [le-

lt

Uionem deproperes ,' nec diversá ali4 cogi-

7

[ u

tatione te abripifínas. — Quid tibi negotii

eum alia quacuuque ve, fi hoc totum eft,

li«

quod tibi incumbit agendum? Poetarum

'z

il*

lufus fucre. illud famofum. Pandore vas,

li

404 in fe continebat omne donum: cr fa-

u

i

ulofum pariter Amaltbea cornu, quod di-

benfabat omnes frudtus.. Faceffant Pocta-

t

rum fabula: Yfte omnis fru&us , ut auf-

l'

feraturpeccatum. — Omue verbum con-

ht

tentum in boc opu[culo poterit tibi effe tbe-

faurus ad comparandam gratiam Divinant,

Hlh

armatura potens. ad. exterminandum

"u

peccatuim : Et fl hoc penitus tibi perfuaderz

[

Jines , liber ifle erit tibi liber vite. — Eja igi-

|[ne

tur: ardenti cum defiderio * [erid cum ap-

tl

plicatione: lege , velege, perpende gnaviter

Wa'

bac ateruitatis Principia.' O anima aterni-

i

tati deflinata! won [unt. hac Principia fu-

(

mus aliquis ingenii bumani , fed lumen cla-

u^

rilfimum Divini Evangelii : non fufcum ca-

j

lami mei atramentum , fed cándidilfimum.

d

lac , ex uberibus Divina Veritatis expraf-

fum, in alimentum animarum. Omnia feré

Urà, vel ex $$. PP. de«

erut vel. ex Script

A&

Odunpta,

.

4

Ad Letlovem.

(

frimpta; qui illam intelledtu p'usquàm buma-

mo interpretati [uat.

Atque fic pretiofa

*

i

J

auulta bic veperire licebit, boc ipfos quod

parüm de meo comparebit. ' Sodalitas gra-

t

tia Divina , quam paucos ante aumos com-

(4

li

placuit omnium gratiarum largitori DEO ,

mediante tàm debili inflrumento inflitueve

L

primà viceGenua;inter alios fructus Sacrifi-

t

Yi

éiorum durante 40. borarum compreca-

Yione , nec non tam publicarum tisn. priva-

h

tarum precum , frequentiffumorum aduum

[

contritionis, promifit quoque in compendio

fuarum vegularum breves bas meditationes

1

diredlas pre extirpatione peccati mortalis ,

c coimparatione Gvatia Divina , coifor-

miter objedo principali Ejusdem Congre-

gareni. Ethem! ilasmunc coram vides,

?

Punila meditationum

n

publice Inci datas.

erunt potius prolixa , quàm [uccintla, ad

N

fübminiflsandam. jat copiofam incipienti-

bus, & aridis materiam. . Magis autem ex-

pertinoverint. ex prolixitate extrabere [ub-

ä

Pro illis ,

flantiam fuo adaptatam genio.

L

quibus lubet continuare Exercitia per plu-

res dies; divifi quodlibet pun&um in tres

(

auieros , Cv adjunxi meditationes de D/Z;Vif

L

"&

:

"

-

AJ Lefórem? —

;

—

Iüe

nd Grarii . qua ciin fint valde accomodata.

proficientibus juxtà , ac perfedtis , fervira

tift

bifce poffant pro tribus diebus , omil]ts pri-

1:104

gu

mis confiderationibus de gravitate peccati.

Caterum miraris fortà; quàd, cm tàm exa-

(0ill*

E0,

am. confiderationem. barum. [ummi mo-

ma

sSuenti veritatum vequiram , tamen in tres

tantiom dies bac Exercitia contvaxerim.

(tij«

t^

Veritin. quomodo aliter fieri poterat?. $a-

r

flus , ac sationabilis timor boc. effecit , n* ,

hu

dim multum. temporis à te-peterem pra

Exercitüis , vepul[am referrem. - Multi es

o

tiotti

ve[pectu bumano nolunt , multi propter ni-

tl

wia megetia mon po|[unt expedire fe de

mundo,nec per quadrazinta dies cum Eliaz

j

Usque ad Montem D E 1,. . AReg. 17.

i

M

H

Donec

VM(!:

Nec per. decema cum. AApoffolis

indüantar Virture ex alto ,. Luc. 24

p

Nec per oco , affiflendo cum Ifraele Dedi-

0

ii«

vationi Santuari. — -Hos igi uv jbero , Itev

nl

breve trium dierum, Hier. $ 1. a4 facrifi-

j

eandum DEO in deferto. [attein [ulceptu-

ilifs

To;: Et invenienr gratiam 10 delertos

Non deerunt excu[ationes verofimiles , fub-

p.'n-

i

ducendi fe tàm brevi temporis [patio ho-

Qin Wt«

Jie "

winum «onfortio i G fi quisetiam t

!

3

ed-

id

Ad Le&brehg

;Jfarim mtndo foret , ac Ipfe Sol, poterit

samen fe veluti nube ab[condere tantifper ,

magni ilius inflar Planeta ; Quando fa-

&e [Íunt tenebre

tribus

diebus,

Exod.10o. Mille (andla inventiones , mille-

[

na pi& affutia erunt in promptu illi , qui

[

erube[cens palam bene facere , fe ve[olvet

[

eum. Nicodemo veuire ad Chriflum nodte ,

?

ad contemplandum inter umbras Paradift

)

düuculum. Tandem qui non vult , vel non

li

potef. facere Exercitia per plures dies , in-

(i

veutet in boc libelle Direttorem [uum ,

[

spfam adeb [ubflantiom . ita quidem veftri-

[

dam, ut temporis extenfionem fazile fupple-

l

ve pol]it majore mentis attentione.. Et for-

[

tal/is ex fabità illuminatione illius : Qui ila

L

luminat mirabiliter à montibus zter-

[

nis. Píal.z5. Tautüm concipiet luminis ,

([dn

€» fervoris , ut um Dodore gentitm Paulo

LT

3 jacro fuo veceffu txibus diebus tagtum-

')or

snodo veratus , cum illo ipfo banc f(uam

h

conver(ationem in celis perpetuare geffiat.

[U/

DEUM precor ; utte ad opus boc confor-

tj

teí , yotumque meum feliciter compleat.

Iu

Vive, 1:ale !

In.

ï

o 87

Ls .

,

"T

Informatio Le&oris.

fts

| Redà Prudentia femita aberrat. ho-

JU6,

"o ille , qui longum & periculofim

il

intendens itey non pracogitat , quidaam [iba

qu

ad illud commodius & fecurius peragendum

j

Jit neceffarium. — Longinqua valde eft. pere-

]A

&rinatio , quam [ufcipere oportet , de flatu

ii

peccati a4 flatum gratia , ab inferno a4 ce-

Mh

hum à mundoad DEU — Certum efl ;

LA

quod ficut ex vemotà locorum diftantia de-

é

Jumitur. difficultas itiueris , ita ex bác ipsa

;f,

H

flri-

difficultate man

Hi

J

efià co

[2

uU

[2

gitur ng

cej

ffitas de-

337]

!

j

bite praparationis titia gu

77242

neceffaria ,

:M.

tlj quoad valde conducibilia meia per-

jl

veuiendi ad terminum deflinatun.

Hac

d

miedia , qua aliàs folent aliqui 2 Duce guo-

il

dam fpirituali fibi exquirere , qui illos ma-

T1]

nuducat ; Ta ba

Uv

boc

breviter, & elarb. in

J

botlibello; cujus prafeviptas vegulas fi ob-

7)

fervaveris ; quin alios in folitüdinem tuam

t

confilii vel auxilii evgó admittere neceffe fft. ,

La

con[equeris ex boc brevi vece[fu illud, quod

ltl

pratandis ;grande bosum , d cum Ifvaelitis

invenies graciam in deferto,

gerem. 3 1.

À 6

Re-

U«

8

Regula

Wi

" Regulz pro Oratione menrali,

Mil

Rima de Oratione Regula fit ifla , ut ti-

li

P

bi perfsadeas omnes de Ovatione Re-

r

gulas uibil valere , nifi cum gratià Divina

concurvat Spiritus fanttus fine boc nec ape-

1

fire os poteris ad promunciaudum dukciffi-

[u]]

mum $ESU Nomeu: Nemo poteftdicere — .

b!! [

Domipus JESUS, nift inSpiritufans

tn.

&o. :.Cor.12. Requiritur nibilominis

NI

noflra cooperatio , & proifla pra[cribuntur

t

vegule: nemotamen fibi imaginetur. indu-

gm

Í

ffria bumana. opus boc effe , quod . efl. opus

Y

gratia,. Calamus atramento intinctus ,licet

juxtà vegulam [cvibendi exadié dudtus , nun-

[

quam litteras efforimabit aureas ; nec ulla

n

mens bumana, ex qualicunque. direttione

Q

cogitationes concipiet fapernaturales , nifi

i

ad hanc elevetur per gratiam. Divinam.

RH

Obfeíva igitur pracepta , & reeulas medi-

Q

!

tatiouis prafcriptass quod tui officii ef :

&

bifce tamen non ad[cribe bonum . effetium ,

qui dependet principaliter . Benignitate

d

DEL, uno Verbo : itatuam applica diligene

i

tiam quafí effet neceffarias ità confide in

gratia Diyiua , quafi omais tua indufiria ef-

j

[2

pro Oratione mentali.

9

fet frafivanea. — Qui fe humiliar pef bu-

l,

wilem virium [uarum. affanationem exal«

lj«

tabirar. ad fablimes contemplationis con-

R

£eptus.

ii

II. Violentum non durat: uec tu oratio-

.

ntn faitam cum tedio , &rtepore profequi

[-

coneris; dum ità tadiofus es , valdé opus ba-

i

:;JC

bes altà exiflimatione , C [uavi affectu evga

4

vés Divinas. Ama DEUAM tuum, C* afli-

ii

ma illun adeo , ut re[pedtu Ipfius , quidquid.

Wt

terrenum eft , ex oculis tuis difpareat tan-

:'n(!u-

quam nibilum: Cf tunc oratio tibi erit fua-

op:li

vü]ima. - Vis beneorare? refpondet tibi

ia

S.Therefía: "Totum confiftit in aman-

r

do.

Et $. Francifcus de Sales: Porro

"

unum, ait; eft neceffarium ad bene

ïio&l

orandum: habere fcilicec JESUM ia

[

u!nis, ficut fenex Sim«on : id eft in no«

'ïnahf-

ftris amorofis affe&ibus.

-Sic noflra

jl

Oiatio femper bene erit fa&a , quomo-

docunque demüm illam inftitaamus.

| f

fillhy

Totum ergo Oratiomis bene peragenda. ne-

ul

gotium. confiflit in eo , ut contemplemar

DEUJAMtakquam illu [olum , Summum ,

u

m

Infinitum , & amabili/Tanwm objetium , in

ii !f'

quo perfedté continentur oimia veliqua. bo-

t

À 7

ffde

ro

Regula

"a

m

AAccinge te ad Orationem , ficut ad

eruendum immen[um the[aurum , cum avi-

bmþ

[

ditate , & magno. defiderio , quia: "Tunc

D kun

intelliges timorem Dorini , & fcien-

tiam Dzr invenies ; fi quafieris eam

titi

tanquàm pecuniam , & ficut thefauros

pzapq

effoderis illam. Prov. z.

Hoc videtür

[ i6!

mibi in materia Orationis efe maximum

[i] P,*

"H!äi

& primum mandatum.

fity

U. InOratione obediendum eft fpiri-

?ui. ( ita docet S. Philippus Ner: ) quo illa

rK

te ünpellit, faavem ejus [equere ductum, abs-

b.r

U

que folicità alligatione ad regulas , a4 fitum

loci, ad ordinem illius puntli , in quo te deti-

þu

Aj

mes: falluntur enim, qui tàm neceJariam pu-

W f[

tant obfervationem ordinis & methodi ad

bene. peragendam: orationem.

Non eft

P'T N

Spiritus S. tam delicatus, ut dependeat

*

!um(

à methodo, .$. Franc. de Sales.

Tutam-

-'0 dp.

dià incumbe vémigio , & trabendo temoni ,

I h

UU

donec propitius & celo afffet favouius ; ad

D

primum vero bujus flatum explica vela, &

fine te provebi in altum, nàm in boc mari

[

Patifico navigabis fecurus.

IV. Oratio eft convivium anima : Sed

L

adverte bene ; quod iutelledus potentia fit

i:

L

Yal*

( proOratione meutali.

YX

valdevorax , & intemperans ; vefrananda

u

z

ib

bec efl , ne auffevat altevi petentia videlicet

U

voluntati [uam portionem ; quandoquidem

ii

n bujus affectibus & propofitis confiftit op-

z

E

"timus orationis effettus.

In dacobo fuit

L05

propofita Idea veri contemplativi: Opor-

214

tet igitur claudicare cum $acobo , id eft fa-

|urtt

eere palJus breviores uno pede potentie in-

telleiualis , & longiores pede altero Poten-

tià volitive.

lfj«

[

V. Stude attentioni ; fe

d jïne intenfioue :

j

debitam adbibe diligentiam , [e4 fine violen-

tià ; bac non juvat uifi a4 debilitandum ca-

ii

It*

put, & te inbabilem reddendum ad Exerci-

M

tia Spiritualia. - Praterquam , quód videa-

tur fic bomo prateadere affecutionem. [copi

jd

| e&

per vires [uas naturales, qua vatione , fecun-

jeit

dim Caffíani mentém , quàm longiffan? ab

illo deviat.

Devotio eft inflar aquarum ,

(«

Mi ;

qua fuper. colos [uat ; mon attinguntur ifla

n

4 Terrà. brachis, illuc usqub. extentis , fed

bumili cim fubiniflione expectantur ab au-

Vi

ftro flaute Spivitus fandii.

Vi. Opus eft quiete, patienti4 , C per[ee

verantia , licet [ubinde mal? fuccedat Ova-

[7]

tio, Inilla, dicit Propheta , accendendus eft

ignis,

ïf'f

I2

.Regulæ !

h

ágnis, fed quialigna Junt adbuc viridia, con-

venit expetlare ,fapitis infufflare ,im nimio

[

el;'tit:'zs fumo lacbrymas priïss funderequam

q/c

i

flammarum fbendore quis gaudere - poffit.

Colum & Terra ruant , dicebat $. The-

lii

réfía, Orandum tamen.eft, — Et Frater

JEgidius ex primis $. Frauci(ci Sociis dicere

:

folitus erat : Si habes gratiam orationis ,

li

exerce illam, ne otiose poffideas ; & fi

[

ilam nondum hàbes , tamen illam

l/

exerce ; ur illam confequaris.

E

Vi Aliquam [entire in Oratione animi

j

teneritudinem , aliquas fluere devotionis la-

ebrymas , mon fufficit... Non bic eft fruttus

Orationis, qui intenditur. Nubes volantes,

!

€ pluvia vepentina inundant plateas , non

foundant campos. . Sapitis pereutere opor-

Ü

tet eundem clavum, prolongare affedius , ve-

l

flettere fe fuper agnitas veritates C lumina ,

li

"

ffabilire propofíta uecefje eft.

(

Vi Contrà diffraltiones vivà fide fibi

reprafentare oportet Divinam Prafentiam.

* Graviffümum, quod pra manibus babes ani-

[

mu, ( totius eteruitatis , perpende nego-

)

tiumn.

In decurfu meditationis [uper ad-

l

5 non

[

mf;,?s diffradiones , & barum caufa

te

7

,xg

. jro Oratione tientali.

j«

te reflede , [ed potitis te bumilia C confua-

]

de in con[pediu DEI , quàd , diam adtu allo-

n

queris fupremam majeflatem , eidem obver-

l.

tas bumeros , & attendas ad res frivolas &

wi-

mupertinentes.

(

IX. Propter ariditatem , fi bac teim-

t

pugnat , uec momentum Orationi de[lina-

3

tum intevinitte : imo ob banc ipíam ratie-

f

neim prolonganda eft Ovatio , Exemplo Sal-

vatoris noftei Chrifli $ESU : Qui fa&us in

u-

agoniá prolixius orabat. Zac. 22.

/n

g

vVabit quogue i

8j

Üirueve colloquium cum.

lfe

Chrifla Crucifixo : elevare oculos , & mahtis

fl

ámcelum: fe bumi proffernere : [e gereve co2

It

"àm DEO fta/muanr. tiendieum , C petere

71

eleeno[ynam : Spititamegràns , & pre-

J*

cum Zac. 12.-Vel cüm Aoftolis : Do-

Id

mine doce nosorare. Lgc.r1. Vel(al-

iil

tém cum Propheta lameutando : O Deus!

cor meum dereliquit me. Pfíal. 39.

j

li

Non defpondendus ex pufillanimitate ani-

(l

mus e[t: fi aliud uen octurrit, cogita quàd

j

l"

aliquibus regionibus, in quibus deficiunt plu-

'gü'

via ac rivi aquarum , profundi ub terra ef-

i

fodiantur putei. — Haud fecis in humilitate

10

ina ,

teperies aliquam?ä aquam gratia Div

qu&

1 4. —- Regule prb Oratione mental?.

lt

qua alias tibi non deplueret. ex caleffiun:

'

fpeculatione.

hi

(X. Principaliter veró concludenda eft

D

0il

Oratio cum propofitis firmiffimis, bene fun-

Ü

datis fuper agnitas Veritates folidas. "Fru-

w denique Orationis deducendus eff in

L

h

[j

praxin emendationis defediuum particula-

tii

rium , quia propofita generaliamullum fov-

tiuntur effeium.

JMeo Siudicio illa Ovatio

D

ona ef , que illuminat intelletum , ut bo-

7

Rum agnofcat: melior verà , qua excitatvo-

luntatem;utillud defideret, optima, qua mo-

í

vet ad ipfam Bonioperis executionem.

Regule magis-pá FOculares

L/

L]

& practicz pro fuccin&tà hac .

Recolle&tione,

l

L. ) Ridie Recolleciouis expedienda funt

lh

X omnia alia negotiayu ferib,ac totaliter

huic unico falutis eterna ac [umin? neceffa-

Q

fio negotio intendere liceat. Confide in Do-

D

mino, Infinita Divina Providentia Bonitas,

ü

Qua cuffodiebat domos bebraorum quas

deférebaut , din accedebant templum Do-

D

[/

mini ,cu[lodiet ves tuas , fíi oumimodá in

DEUM fiducia illas propter DEUM ad

D

feW-

l

Regula magis þa»rticuiargs, Qu w

77

tempus veliuquas.. Qmnia invenit , qui pro-

pier DEUM omnia velinguit.

Generosá

( 6

sgitur. vefolutione expedire f& oportet. ab

fiti«

omniillo, quod non eft Summum Bonum:

Subducito te ad tempus tumultui mundano,

17

ut invenias vequiem. anima tua.

Appre-

[ a

tilda

bende librum [pirítualem , lege unum ex pri-

mis - difcurfibus (ubjungendis pro. pre-

i

m

via difpofitione , & mente ad cogitationes

)h

fanéas vecolligenda.

Exclama cum $. Auguflino : Silentium ,

i*

/IIlg*

filentium : Conticefcant phantafize aeris

& Poli; omnis vox , omne verbum,

omne fignum quod tranfeundo fit.. 7u

suanual.

NG

Imaginare tibi neminem amplius

àn mundo effe quàm DEUAM , & auimam

n

tuam ; tali modo fequeris ductum Spiritus

il

fantti, qui tibi pracipit : Ante Orationem

;/lt

prepara animam tuam , & noli effe

ia

quafi homo tenrans Dzuw.. Ecclef 18.

,e[ra'

pr

II. Sialiquod magni momenti dubium

teangit pro tranquilitate confcientia , vel

tl

circà modum inflituenda bujus Recolletio-

p

pr

tiis , confule illos , qui talia dubia folvere po-

terunt ; nam omnis animi anxietas , & fs

j

&huatio jacile impedire poterit magnum Re«

[ 0

L. Ves

je

€ollecionis frudium,

16

Regula magis particulaves

&j

. Iil. Vepere feceffum tuum antecedente

y

:'elege materiam. meditationis pro fegue,m

]u

die , omnique fludiocorare fantlis tantum-

Ktti

enodó.cógitationibus indormire , C arden-

p

nJ Imis zlef deriüs (acr 05 illes conceptus inti-

W

at penetrandi ,utpotà media falutis tua vf-

[/

ficac iffuma.

In. fumma meminevis bene s

r

quoc' quales orantes cupimus inveniris

[

tales efle oporteat ante :empus orandi.

wpm

IV. Cenamoderata mmzlfautt founum

Mnt

guogwürewm uï//ïqüä ver 0 7]"6]20/6!" DTO

Y

oratiote r':/þo/' tionem.

AMaue-evigilans.

D

mentem eleva ad DEUM ,.& reficite te ad.

L

ponihumn in prima men';rarmre confideran-

D

duim:e ledo quantocvus farge;c genujïexm

hu

DEO effer. juagno amoris affettu omnes diet

)

adioness 5 j)ïæüpwe orátiouem tuam , eam-

Mu

gue peragen. ij 71-: xtà fuuszvmumBmepla-

J

eitum bümiliter zmplara celefle auxilium.

fäac

V. JAnte omnia alia aggredere medita-

r

non enm. --

Quod fi leve. aliquod. negotium

j

þrms expediendum foret ; af*þlve illud bre-

li

yiter , cogitatione interim & affeiu jkmper

fl

anbelando. ad. grandem illam , & j jamjam

D

inflantem functionem tratlandi cum (ummá

huj

Diviná AMajeflate aternum falutis tua. ne-

&j

gotitm.

.VI. Cum

€* prattica pro [uccintla bac TR?rolle&L 17

It

V. Cim-tempus jam adeft medisandi ,.

r;zti

procurabis urlocus fit claufus , & feparatus

[fie

& conver(atioue bomiuum , quantüm fieri

u-

poterit ; u2 quisquam illic verfetur , qui tua

ii

poljet diflurbare Exexcitia.

*

il

IT Aevedens. ad' logum meditationis

t

confifle tantifpér, teipfum interrogaus; quo:

vadis?. quid agere intendis ? Refponfio erit

'xlïïlh

yi.

in promptu: ut conferam cum [uprema Om-

t

nipotentis DEI Majeflate. . Igitur cirm fim

3»ulvis & cinisJoguar cum fitp:'ema hoc Mo-

j pm

i

narcha?. O fi quis me edoceat linguaim om-

nino Divinam, ad dign? converfandum cum

T

iil

DEO ! cum bis , velbujusmodi affettibus te

frit

bumi profterue , veprafentando tibi vivaci-

i

ter DEI prafentiam eà cum bumislitate, cu--

At

jusOratio penetrat uubes.

V. Genuflexus , C fignans te ffgno $..

il

Ala'

Crucis imapinare tibi iterum DEUM tàm:

Áitt

vivaciter prafentem , at f covporeis illum:

nl

oculis videres ; recita pfalmum miferere mez

!t

DEUIS, vel (altem.confiteor: nam juftus in--

eipit laudem Divinam ab accufatione fui

mþ"

Ipfiu. — Invoca. denique gratiam. Spiritus

i

"

Janiti , qui tefle Apo[lolo pro wobis exorat

n

gemitibus inenarrabilibus.

(in

J1X. De-

—

8

48

Regalcf mapgis particulavet

Wq

IX. Defignatam meditationis mate-

viam lege tarde, & devoté ,imaginando tibi

At

p

ea e[fe verba immediat? prolata abore DEI

j

loquentis ad cor tuum.. Undé éum Samuele

dicere poteris : Loquere Domine ; quià

eij

p

auditfervustuus. Velcim Davide : Au-

[ ]

dià quid loquatur in me Dzus. ;.Reg.7.

X. Tota meditationis fubflastia confr-

lo

Nj

flitin tribus.

Primb in Difcur[u & confi-

dti

deratione [uprà punttum pralettum, cujus-

medi à potiori folent effe [militudines ,

!hty

l

Exempla Chrifli ,vel Sanctovum , Sententia

[

$8. PP. vel alia motiva, qua magis pro-

fjj

bant & declarant id , quod smeditari inten-

!tj

dünus. Secumdà confflit im attibus volunta-

*

tis affectibus amoris erqga DEUM , odü c*

t

averfionis ergà. peccatum , fbei ; timoris ,

LT

aliisque meditationis rsateria proportiona-

!

tisquimajorem babebunt vim C effcaciam,

Jt

[i-conjungautur. cum bvevibus afpirationi-

[' D

bu;,ao/loguiis etén Crucifixo , cim animá

D)

propria, Cc. eum geimitibus , exclamationi-

[ [

bus, qua funt velut flammula amoris erum-

V

pentes excorde, c avolantes ad DEUM.

L

Tertio denique confftit non' in-folà cogita-

tione, fed potiusim ruminatione, &* maflica-

hi

i

fione

4

, ä*lþïr,a&?cæþrþo /ï?ccfnäüha? Aetolle. 9

tione propofita. materia , ita ut quis illam

tre-l'

ili

faciat eum. dulciffimo affeiu. amoris DET

ET

peuetrare. usque ad . intima, anima. penitàs

jam re[oluta., amplecit veritatem agnitam ,

7

(là

c infiflere bona, voluntati non aliter jam

LU«

permota, quàm & chalybe filice ereufsa ig«

aita profiliunt [cintille.. Adverte tamen di-

ligenter, ut fludeas affecius & propofita ge-

"

j

neralia refftingere ,. & individuare inve[oe

lutiones & propofita particularia pro

j

lil

emendatione fingulorum tuorum defeduum,

Et bhoc in. fine meditatiouis , u2 in medio

Yi

ejusdem decurfü memoria verum. tam [be-

I

eialium mentem difirabat.| Exempli gratiá

At

if

smeditando penas infeyui , vel purgatorii ,

son fuficit proponere : Igittr agam peni-

[lh/

tentiam in tempore ,nà illam agere oporteat

jris

8n omuem «ternitatem.

Vel , fi Innocentes

j

fanta patiuntur, etiam ego patiar , qui fum

jl

Deccator

v fed necefarium eft propanere , &

ii*

ft vefoly

ere ad talem determinate injuriam

g

perferendam absz]ue ullo impatientie figno ,

jl

&d talía determinatà verba inordacia tole-

jl

vanda , quin verbum v

J

el)anas, ad re conti-

sendum ab illaillecebra , && commo-'isate

gitd'

fuperflud, pracipus ab ill4, qua propiiss tibi

fig'm-

9F occafionem peccati,

1. dÀ 0-

/f

-2

40 *"Regul'æ niqg;'i þarrizulqres, eu.

XI.. Abfolvenda denique eft meditatio

1

vribus fequentibus adtibus.

Grati&

DEO agenda pro Divino fuo adjutorio , &

conce[fis. slluflvationibus im. meditatione.

2. Offerenda fuit DEO — bona propofíta

unita cum meritis C fanguine Filii fui uni-

geniti.- 3. fnmomine Chrifli Salvatoris bu-

militer perenda efl gratia effcax pro emen-

dütione noffrorum defetuum , & perfeve-

vànti4 in bonispropofitis. . Addi quoque

poterit brevis Ovario vocalis , quá fiuitá ve-

cedendum eff À loco meditatiouis ea veve

(

ventid , quá vecedit fubditus? con[pettu [u-

premi fui Principis.

*

XH. Pof meditationem [lando;velam-. —

Bulando reflette te fuper puntta principalia, —

ex quibus defummes. aliquam fententiam y'

vel [pirituale principium , quod maneat in-

vo regula direifivá.

]

delebile im animo tuo P

N

vita tua ; illudque feript

9

annotare con[ul-

tum erit.. Denique examina te [uper defe-

dus in imeditatione commios , C* illorum:

cau[as inquire , ut faciliuseas impo-

: þeïüm evitare queas..

(i)

At

9,0

ol

P 0j

H

PARS I

137

d

IRIDUAN/E

nae

RECOLLECTIONIS

uoqu!

ttz Is

"4

«

f

GRAVITATE

PECCATI MOR-

"vt

IALIS

! pal&

"if j

PAO

gt

VKA PURuATIVA

W[?M

J lle

((l il-

jl

]^

l!

22

Meditatio T.

3

EOW UURUTEOEUR EUTTE UE D E

&

h

li

. DIES PRIMA.

fi

' De Cieatione hominis N.-

(r

Ti

D

Fine per peccatum mortale

vitiato,

3

t

MEDITATIO I

D

DEUSfei bominem retum. Ecclef.7.

i

0.

-, Verbaheecte revocant, O Ani«

Ti

P

* ma! ad fummé proficuam confide-

rationem primi tui Principii , & Finis

r

ultimi : Unde venis? Gen. 16.

Quis

L

eft, qui ex infinitá Benignitate, & Ome

j

nipotentiá fuá te creavit ex nihilo tuot

Mf

Teva oculos ad illam fupremum ; Po-

[

rentiffimum, eternum, amabiliffimum

N

DEUM um ; Iuaquid uon ipfeefl Pa

li

ter tuus, qui fecit, & ereavit te? Deut.3t.

n

Diuste creavic : maximura fané Bene-

li

ficium ; & ex omnibus Divinis bene«

Wj

ficiis primum , & neceffarium funda-

menttum.

Dzus te creavit ex nihilo:

l

f

Benefae

3nera Beqig:&itas amantiffimi

&o-

p

T

T

— Degravitate peccati ihortalj. 23

:

&toris tibi delitefcenti in nihilo colla-

ra; nullis precedentibus meritis tuis.

Dzus te creavit ; relinquendo in nihilo

fuo tot alianobiliora, & aptioraDivi-

A

ne glorie fuz& promovenda infiru-

J

menta, Jamabzternote pre ordina-

xe,te amare dignatus efl. T'e ex nihilo

tuo produxit in lucem ; .etiamfi pras-

viderit te rebellem futurum & perf-

dum ergà fuam infinitam Bonitateni.

d

O ardor inextin

quibilis Divin?e Cha-

QAmi«

ritatis!

Q j

2, Nunc veró dicito mihi: Qyo va-

dis? Gen, 1.

in quem finem te Dzus

&m

ereavit?* Bone Dzus! unum Benefi-

(

y

cium eft gradus ad aliud longé majus :

&0r

jilo t

te formavit ex terrá.. fed deítinavit ad

cclum; hominemtefecit, fed voca-

"u

!

thm

vitad conforrium Angelorum. O ze«

lofiffime amator! ad &inem tàm fubli-

jj

mem placuit elevàre fungum terrze vi-

D eu[ l

[2

pae

lifimum? fed quotiés O Anima! more

taliter peccando oblitus es amanti(limi

; en

f

ujus Creatoris tui? quotiés refpuiíti

finem tàm nobilem , & neceffarióm ?

pl

Bgnm'

ganta ha eft perverfitas , ut fubvestat

58«

v

B2

24

AMeditatio F.

Bbdinack

-

omnem bonum ordinem univerfi: quia

lk

reddit inutile tuá ex parteopus crea-

qu

tionis , & reducit nobilitatem animase

Ig

ad tantam vilitatem ; ut finem nobi-

Ie

liorem non habeat ; quàm bruta an!—

[

malia.

li

3. O mi Creator ! quàm fedé me

ls

Non fum .

transformavit peccatum.

ampliàs ille , quem tu creafli , fam to-

f

tus alius ; quia te perdito fümmo Bo-

]i

n0o, Fine meo;propter quem creafti mez

Ad nibilum redadus fum. Pfal. 78

Ah!

N

€rea mede novo: Cor mundum crea in

aie DEUS, & Spiritum vetlum, &c. PÉ. o.

D)

€rea cor meum de peccato , quod eft

lm1

deterius nihilo : fac illud re&um ; id -

N

eft dire&um ad te ranquàm primum.

U

meum Principium, meum folum Sum-

D

mum , & ulümum finem.

;

Gleria & bonore corona[fl eum.

[

Q

PGL $.

li

P.2. Confidera :, Dzux te creaffe ;

ut te elevet ad ordinem füpernatura-

tl

lem Gratiz, & Amicitiz fuz. O Dig-

dig

nitasineffabilis ! Si omnes Angeli, &

h

Q

IDe gravitate peccati mart;zlis. 2

ia

homines qui exiftunc ; & exiitenc us-

u

que ad mundifinem , & omnes creatue

"

rg poffibiles ipfis Seraphinis nobilio-

]i

res, per millena fzecula ornnes vires, &

talenta fuaintendetent ; omnes fimul

H

fumptz , lecundün vires fuas natura-

me

les, non poffent decondigno promere-

fum «

ri vel minimum gràdusvzcacize fanctia

it0v

ficantis,

Conditio biuti animalis,

Bo«

etamfi optima in senere fuo , nun-

m

Quàm poterit mereri amicitiam huma-

A

nam; multó miniishomo poterit-me»

u

1eri amicitiam Divinam : quia Denw

N

inter ; & hominem infinitiés major eft

)d C&

improportio. 2. Perpende ; fi Dzus te

j

Dominum conflituiffet füper torum

pum

Univerfum ; fitibi cenceffiffet fapiene

um

tiam Salomonis; Victorias & Triuma

phos Gloriofiffimornm Principums

feliciffimam & jucundiffimam vitam á

lD

quam ullus mortalium unqààm düxic:

Si ad tua Servitia fubordinafftt usque

ift

ad inem mundi omnes creatutas ; Si

nute

tibi dediffer poteftatem

patrandi pro«

Dip

digiaparem illi,

quam dedit Moyfi, &

hA

j

Apottolis ;

Ü

pro hxïs omnibus fpecia.

lium

B

56

Mediüatio Y.

lium gratiarum prarogativis rantüm

z

Dzoobligatus non fores; nectantüm

recepiffes, quantüm recepifti ; düm te

&

fecic participem; & capacem gratize

Exulta proin; &

amicicdise Divins.

exclama: Venite &* videte , quanta fecit

It

Sedmül

DEUS anima mea : Píal. 65.

&«

3. Divina

li

deplora c&citatem tuam.

hzc gratia pluris eftimanda eft , quàm

lj

k

omnes excogitabiles hujus mundt

chefauri eftimari qneunt, " Ec tu nihil-

Ti

ominüs proprià fponte eandcm amifi-

li

fi, & amiflionem ejus voluntariam

D!

pro

nihilo teputa&i.

Et hoc ah! quo-

2

ties

? Multi obamiffam graciam Prin«

D

cipis, paucis diebus fu

pervixerunt prae

Ín

nitiio dolore, &riftidià.

Tu fzpiüs

Yi

excidif& gratiá, & amicitià Divinà ;

W

pec

cando mortaliter ; & proptereà à

pm

Divinà Majeftate morti &tere

xgx

fupremá

n2 deftinat

us, uihilominüs vivis fine

€urá; hilari animo; & faftuosá praefum-

fü

prionet Obflupecite Cati füper boc. Pl.65.

Wi

O DEUS ! da fontem lachrymarum

li

oculis meis, E? plorabo die ac node pro

i

offensá tàm enormi , pro tanto meg

dam-

De gravitate pem&i mqrt&i;s.. 2* '

damno. pro tàm perniciosá temeritate,

m

I

- Finem *yero 'vitam eternam.)

[i-

Rom. 6.

P.3. Confidera inem ultimum , ad

quem ab eecerno deflinatus es ; videli-

7À

cet ad videndum; & amandum Dzuwg

"

eccupando tüm intelle&um , tüm vo«

jun

luntatem in hoc obje&o infinité pulch-

yint

ro & amabili,fummam effe felicitatemg

mdl

& cumulum omnium bonorum.

Ani-

lil

