tàm proponere emendationem ?. Au-

l

osert

res nihilominus Divinze obfurduerant

nec Divine Mifericordie vifcera ad

ylicn

tot, tantaque promiffa , & amaras la-

m

glictt

chrymascommovebantur. Mifer orae

Tenpi

bat , plangebat, peenitebat , peccata

a

confitebatur ; proponebat , promitte-

bat, & nihilominüs cum omni ifthoc

.oläratlï

roml(:'»

conatu infelici morte interiit ,. zeternis

* ey

eruciatibus addictus.

Ovabat autem bic

] ïid(llllæ

fceleftus Dominum , à quo nou effet Miferi-

eordiam con[ecuturus.

T.

(idcnh*'

Quid nos ad ifta? quid aliud dice-

mus, quàm quód peenirentia illius tane

/ indixtï

"E

d

tüm fuerit fi&a, ex cimore mortis, non

tcndi ]

amore fummi Boni prognatas & la-

4j

chrymz quas fundebat, ac gemitus ,

pcfäg'

;

j

non effz&us gratize fucrint, fed nacurzeg

proindequé nullum in fe continentes

1 cla(üib

. dil

motivum fupernaturale, nec vitam illi

TL

miereri poruezint eecernam, | Adeó ( mi

j

Le-

. 96 Prima diei Differtatio fpirit:

Le&or ) non fufficit previdere mot-

iàq

dfedus

tem, & habere tempus poenitentiz ,

fed neceffarius infuper eft Spiricus ve-

quiq

12; & fupernaturalis peenitentiae abfo-

s lt

Jute, & unicé dependens à Dzo.

-

timill

Nuncfiftehic; & perpende: nun-

lol

quid tibi, qui differs emendationem

t

de die in diem, idem contingere po-

Wt

(Unty

teft, quodcontigir Antiocho? nun-

quid Dzus etiam te expectare potetit

n üti

J'otim

usque ad certnm numerum peccato:

i

rum; & tünc primum à fe dereli&um

Cl'es'mïq

DN

permitrere , ur cadas in fenfum repro-

bum*? -Patientia DEI certa men[ura dfi:

lii

ait Origines in Epifl. ad Rom. de prz

!qïcaccf

parat. Evang. lib. 8.

Et Eufebius:

li) ed[

ljl 0

DEUS expedlat aliquem usque ad eertum

mumerum. beccatorum , &* poflea deferit.

Vgb

€ap. *. fenr. lib. 2. cap. r5.

Adhüc

D iU

graviüs S. lidorus : Zugemifcendum tf

EM

jugiter , & poflpofità [ecuritate timendum,

"]

n£ DEI [etreto , ac juflo. judicio deferatut

P'lls [

homo , & perdendus in poteflate damomm

Vil

relinquatur.

Eheu! quisnon contre«

Teby

j

T

mifcat? unicuique à Dzo certus pec

w

9atorum fuerum praefixus eft numerus

W g

li

De gravitate peccati.

17

P.

iäere W

ultrà quem efficacis mifericordize fuse

ilientt

effe&us fe non extendent; & qualis

Fpixi:usï

quancusque terminus fit ifte, nos peni-

Dtg

tüs later, Quis fcit utràm non peccas

):0.

tum illud primum , quod poft tot. re-

nde: Y

lapfus committere audes, fic ulimum;

ao

confequenter limes tibi fnalis;

ingete]

quem ulimó cransgreffus, à DEO

d! f

quantocyüs ut derelinquaris, decree

tum fit * Quis fcit; utrüm non poft

ar p

n t

proximum peccatum, quod tanto adji«

cies iniquiratum tuarum cumulo , Di-

z defäli&

fumrg

vina Nemefis repenté ribi fit abruptu-

,,,mþm !

rà vitam, vel fubrra&ura gratiam fuam

efficacem, fine quá; non dicam neceffa-

m.d !

tió, fed tamen infallibiliter damnabe-

Eu

ris? Quis fcic?. quisfcit * Et tu ra-

TT

tionabili hoc, ac nimis probabili meru

d

necdüm abfterritus peccabis de novo?

Attende tibi! D&us cum furdis fubin-

;,:[mnlurd

ina

de & Ipfe incipit furdefcere, nec am-

plius eorum exaudit preces ; qui fuis

PT d

Divinis Infpirationibus aures

nomn

i MW

p 0*

prebuére. Szepé Daus derelictus deies

inquit , fiepé & repulfus repellit; &

at

licet. gratiam fufücienrem nulli un-

i nwuc.'ï

quàm

i

H

$8 Pri??tlæ diei. Differtatio [irit:

quàm neger, cum hác ramen folà nemo

d

falvabitur, Poteft Deus absque inju-

15 phi

1)à tibi negare fui meré-gratiofi effica-

Ttadja

ciam auxilii; meritoque negar illis qui

peili

fÍzpiusad peccati vomitum revertun-

MA E

tur. Quomodóergó ranrà cum animi

piono;

tranquillitate pergis DEUM provoca-

VN

re ; quafi nonà Dzo ; fed à teipfo de-

IN

GOrmg

penderet falus tua ?. quafi pro- omni

tempore in folo tuo ftaret arbitrio dig-

umobv

namagere peenicentiam? necdüm in-

Tttim

Qides]

telligis miler?. DEUS expedat usquead

tertum . wunerum peccatorum , &* pofíeà

m

Il[/fng |

deferit.. Necdüm apprehendis verita-

tem predi&am: Zngemifcendam eft , &

hi

pollpofità fecuritate lugendum , 9 D EI

llte?

ecreto, acju[lo Sudicio deferatur bomo,d?

perdendus in poteflate damonum velinqua-

t d

tur? Sifervus quispiamfidelis ; deno-

m

&e pulfans ad. januam tuam, & non

Nl

admiffus, ingreffu fimul & diverforie

UE

N/hl (

excluderetur 5. poterit effe, utuná, vel

alterá vice ad januam tuam revertatury

(l Do

& admitti roget; at veró rertià vel

At

quartà vice fic exclufus meriró fibi de

ii

alio provideret hero beniguiori; & ma-

li

gls

irt

: De gravitate peccati,

$9.

iMï gisädifcreto. Dzus per fuas '!nfpiratio;

s nes. plus quàm centenis vicibus pulfa-

ij & vitad januam cordis tui , & hodiedüm.

i ili

| perfiftit pulfando : Ege ffo ad offium, &

us pitlfo.. Ectu majore » quàm quà manci-

Qu

g plo tuo id faceres ; inurbanitate tuum

igy; femper repellis DEUM ; non pertime-

À

rj

| fcens , né & Ipfe jufià indignatione

.

commotus aliquandó tibi quoqué dor-

.pro d

pbl

fum obverrar, & omnem tui curàm z-

1

jecdin

ternüm abjiciat. .O ftulte peccator!

quales hze tuz xatiocinatiónes ? Cre«

m

j

!

f

j

disne Dzux adeó tuo indigere fervitio ;

"

, utfine te agere quod vult , non poffit ?

;;fis ,

[

Putasné ccelo anima tuz jacturam àdeó

l d

qt p

dolere? aut Dzi Beatitudinem prop-

tereà fore imperfe&am ? te perdito ;

y m

, if

nihil deperdit Divina Omnipotentia.

Totum«ffe ruum refpe&u totius Uni-

ih

verfi nihilum eft ; totum veró Univere

,*

du

T

fum refpeu D E I eft minus nihilo,

Nihilominüs fupremus hic cceli terrae-

r

que Dominus, pariter & amantiffimus

" d

r

Pater te ad paternos amplexus invitat,

j

te pátienter expe&tat non promeritum;

10

; Íed fümmé indigum; nen pro fuo emo«

"

Ue

gll

!

90 Prina diei Dij]'ertdtio /þmt'

—

lt fio

lumento ; fed pro fuá immensá Benig«

li, Q

nitate. Huictuingrate amabiliffimo

Patiris affeui rependis injurias? odium

WE ve

pro dile&ione? audi ergó ex ipfius-

ttmpil

met ore , quem exicum fit fortitura tam

r

barbara ingratitudo : Qzia vocayi, &

tonfrgn

Wi

venuiflis, extendi manum meam, C non fuit

qui afpiceret : defpexiflis omne con(ilium.

la

xeum, C increpationes qeas . neglexiflis s

Ti

ego quoque in interitu ve[fro ridebo, & [ub-

ts

fannabo, cum vobis id, quod timebatis , ad-

T

hm

yenerit ; cum irruerit repentiaa calamitas,

( interitus quafi tempeflas | ingruerit.

y

Prov. c. 1. Usquequó ( vult dicere) in«

[ir n

if

ftar parvulorum diligitis vanitatem, &

mundi hujus crépundia? quamdiü

lit]

r

averfando fcientiam falutis, veftram

8

promovebitis eternam perditionem?

aquiefcite tandém aliquando paterne

torrectioni mez , & .convertimini ad

me Dominum DEUM veftrim, qui

nünc effundo Spiritum meum fupetr

vos , & loquor vobis verba vite etet-

na. Secüsego quoque in interitu ve«

flto ridebo, & fübfannabo vos de malís

veltris, qua timuiftis quidem ; fed evi-

tà-

mr-

$t^

De gfavitate peccati. !

|jgj tare füo tempore nequaquàm ftudui-

Mlim ftis. — Quandó repentina calamitas ca-

jxipiti veftro incumber turbinis inflàt

,ijy tempeftuofi , inter extremas vicinze

us mortis anguftias, horrendas male

«j €onfcientiz tribulationes , & pericula

jj inferni clamabitis ad me , fed ego. non

qf; €xaudiam ; fupplices mihi ingemina-

i

1

TU

i

J

j bitisvota, & preces, fed & has juftá

dot

j cüm indigratione rejiciam ; doríum

lþ("is)

( VObis obvertam, récedam , ut queren-

jj t€$ me non inveniatis. Hsc vobis, O

jj Peccatores impoenitentes ! Dzus , cu-

ju) Jus. verba fingula totidem funt tre-

um Penda fulmina, quz vos ad veram pos

nitendi folicitudinem faciunt exper.

quamä

j venfï

- güci — Qui babet aures au-

diendi , audiat.

iriont

l Pämü

ii

um (

ET

TE

j

l

yeriti

; dem

S E-

n R(:f

91 Diei fecunda , Meditatio T.

Wguer

ETRU IAMER RE Gpg-

Illm, qï

SECUNDA DIES.

T.

Vng :

CA

MEDITATIOI,

Wisn

&t

Gravitas peccati mortalis de-

fümitur ab zternitate poena-

me 1

TWiniun

rum; &ex aliis ejusdem -

E

rcnonq

effe&ibus,

at

szii babitabit ex vobis cum ardoribà

M

1

fempiteruis?. YC 33.

ltiefs

1. . Serió confidera ( O Anima)

Ym

P.

aunosarernos : quid aliud co«

Atj

gites ; nifi de eternitate? Iftud prote;

&nqmj,

qua &terna es , non tantbm eft praci-

At

Vs

puum , fed unicum negotium ; 1efpe-

&u cujus omnia alia , etiamí? tra&ent

n

li

|

de Monarchiis , non fünt negotia , fe

um [

u

joci; & nugz pueriles. — /£ternitás tuà

numerus eít fine numero temporis in.

Tij

finiti; quifemper pertranfit , & fem-

ner

er reftac.

d» I[I

Quantumcunqué augetur

l

ilud, quod tawfit; femper remanet

Wi

füturum integrum , immenfum , intele

l.

minabile, Mille anni ; mille fzecula ;

g

to-

ieL

Gray: þþcc: mort: defum: ab ateym: pou: 93

terque milliones anporum &. fzculo-

ium, quot funt ftelle in ccelo, quot

p arenge grana, & aquae guttz in toro

- Oceano fimul fumpta ; nec funt deci-

' ma,nec cenrefima, nec milleftma pars.

e&ternitatis: quia finitum, etfi maxi-

cilisd

mum , nullam proportionem habet .ad

U infinitnm. O immenfa acernitas! vel

à* tenoncredit, veltenon cogitat; qui

, peecat morraliter,

jqii — 2. Confidera: peccato mortali pa-

tatá effe ererna tormenta. Et hoc tàm

jy verum eft, quàm verus eft aliquis ex

i— jj &rticulis fidei, Daus fiep hoc teftacur,

& nominat Jgnem ateruum, combuflionem

lu :Pm

&

H

p

ternam , [upplicium aternum. — Quod à

«tl

S; Ecclefià lemper intelle&um fuit in

m

j

j

jj PIopriá fignificatione, id eft: quàd du-

,

u)

| faturus fit ignis infernalis femper , fine

termino, fine fine.

Oculus iile lafci-

erti

'

|

gpoti

vus ; horrendis obvolutus tenebris, in

:]

omnem azternitatem nec minimum vi-

[f&

debit lucisradium. Gulofi, rabidà firi

g nf

"

1! [C

agitati , per omnem aternitarem nec

uml

;

fllam aqu fperare poterunt pro re-

g

:

feii

:

, ftigerio, — Adomentaneum quod dclelat ,

«v

94 JDiei fec"unda, MeJifatio )'.4 !

C

«ternum quod cruciat.

Er omnis hec

k'infer

pona ítatuta eft etiam

pro uno folq

filtacu

peccato mortali.

n

3. ODzus!

fi perignis violeniiam

Dus!

mohttes commoveri poffunt ; quàm

ten li

durum erit peccatum , quod igne in«

Tintárg

fernali confummi non poteft *. Peftis

;

«alore ignis brevi diffipatur ; quàm

DN

pefliferum erit peccatum , quod igne

ftdj

&terno nunquàm purgatur *

Ti

L

tNon parmxamim meus » r n -

as

uifercbor.

Ezech. 5.

W

P.2. Confidera: stermam poenam

híoj

infligi non poffe, nifi eternus quoqué

W m

fitis, qui illamimmittit, & qui iilam

memjs

patitar. Dzus non folum eft Judex;

Ri i

ii

fed executor hujus fupplicii ; & pet

a

omnem sternitatem brachio infatiga-

ls

R

bili omnipotenziae fuze flagellat, & ful-

Wt

sninatdammatos. Ignisille ex natur

Vl

fná non eft erernus , & aliquandó &*«

Düt

zinquezetur ;. fed Dzus afflatu fiíroris

Bur

fui perpetuó illum reaccendix.. Repro

(lpfa

borum corpora de fenon funt immore

]Uïh

tàlia , & confumerenturab illo ardo«

ie

Vælmh

"

-;

Eofl—.—

C'ay: þe(::' nmort: defuii: ab atern: pe: o5

nni hg

re infernali; fed DEUS per &ternum

uno i

miraculum illa confervat; ficque fise

morté moriuntur femper. O magne

jolenit

Dzus! erogne per omnem seternita«

;; qul

tem non moveberis commiferatione

T

tantarum anguítiarim ?* "Tu, qui Pa.

ter es , qui ab xternoamafti hancani-

iL Pt[-

"1

mam , qui illam creafti ex nihilo, qui

redemilti fanguine tuo, qui es ipfa Bo-

:;ued j

nitas ; & mifericordia; nunqnàm mo-

veberis ad mifericordiam? fed de ful.

T

minante dextrá tuá eternüm | perfeve-

5

rabit animze hujus exterminium? Q

Infinita Dzi indignatio contrà pecca-

us qu

tum mortale! O veré enormis peccati

j qui j

exceffus ! qui DEUM implacabilem

d

hu

1eddit adversüs peccatorem.

llf&f

2. Confidera: his omnibus enarra-

; ini

tis, peccatum non puniri cüm om»i ri-

|]at i

gore; quia etiam in infernali carcere

Juftitie, locus eft Divinz clementix:

mndü;

DEUS punt infrà condignum. — Punicur

.

i I

iBitur peccatum zrernis poenis

3

&

, M

Tuec ipfa eft mifericordia ; quia in rigo-

[tlmm

Ie Juflitie mereretur magis puniri,

i

V& mihi! & ego poft tot , & tàm gra-

CES

via.

e& Dieci fecunda , Meditatio T.

A1non.

via peccata non magis feriam ago pot«

nitentiam ?

fliag:

hii -

3. O Dukiffimum cor Divinum

!

p

quod ob peccata mortalia amaritudine

repletum , 'odio habes ab eterno àte

CI.IIS.? À

lts i

amatas,& fanguine tuo redemptas ani«

Thibitn

mas. "Tu vera fchola es ad cognofcen-

V

dam enormitatem peccati. O cterne

xerum cogn

itor! fine tuo lumine deli-

Iäcxeql

da quisistelligi? Pfal.18. — Mi JESU!

ser

f

[

1

illuminatenebras meas, & fac, ut in

A

me oriatur fol vere cognitionis

Ng,m

ynoztibus aternis. Pfal. 7g.

dey

3Ducunt in bonis dies fucs, « in pumfïö

icæp(g

ad inferna defcendunt.. Job. a1.

al

EI ll 1m

il

P.3. Confidera: caufam , cur tàm

próni fimus ad peccandum , unicam

n

*

effe

3

quia non cognofcimus , quàm

lolmem

V

propinquum nobis fic. initium eternie

Ü

zatisnoflre, Vivimus fub aperto fe-

n

ddrys

pulchro , & hiante inferno 5 cafus uni«

cus, unius gutta defluxio, maligna a&

Vcrf;m

xis intemperies , hodierná adhüc die

m) 1

t£r2nsferre nos poteft de temporali hàc

hnj

vitá ad &ternitatem, — Certus non e$

N

an

,

,j Grav pete mort: defum: ab æterä;—þæäz: 97

—

an non hác horá , imó an non prius ab-

n

folvas vitam ; quàm lectionem hujus

jig folii. « Ec cu in tàm gravibus periculis

jj Potes vivere latus, & immeríus deli-

ero i

ciis? Benéattende; vira volat , eetet«

nitas imminet: Zget aterzitas , excla-

ptid

mabat magnus quidam fervus Dzt; ut

ognOfCö

Q att

te convertas ad Dominum , ut promp-

té exequaris propofitatua , ut follicicé

yint !

opereris falutem tuam : urget zternia

i

tas.

hi "!

2. Confidera; quàm prompte

damnatus , fi poffideret thefauros &

;ni[iollli

Regna , omnibus feípoliaret, adeva-

dendas inferni penas ;; quanto gaudio

"n

acceptaret impofitas fibi difciplinas us-

)b, p

que ad offa, jejunia in felle & aceto, ri-

gidiffimas Pachomii & Hilarionis poe-

" Cuf.[ä

In umc?

nitentias, fi, ut liberaretur ab eternis

tormentis, fpes foret, Hinc perpende

JJf j

f a

quàim coníentaneum fic Prudentie

apett?

chriftianes néintàm extremam proe

labaris miferiam ; exiguam modó ad.

aisl

4ligu

verfitatum illarum partem in te füfcie

pere; quas omnes , prolapfus in eter-

d

nam miferiam , libenter fuftinere vel.

POMH j

T

ls ;5 (i ex eà denuó liberari poffes,

25

D

E3

Pec«

| 98 Diei fecunde , Meditatio T..— —

Peccatum mortale ignem meretur &

j hr

ternum

"

»

nüm nimis operofum erit

Altitey

commutare hunc in laborem , & (atis-

gume

fa&ionem momentaneam? peccatum

&l

mortale meretur eternam privatio«

fctnipæ

nem lucis, vite , ccli, Dzr, ac ome

tn; (

niumbonorum. Nunquid confultius

ln

erit privare te , ad mala hac evitenda ;

UE

momentaneà quádam voluptate ? $i

ls;

aliquá tui curá tangetis ( O Animaj

fnic'us [

hzc bene confidera. ^ Si non amififli f

lia

dem , immortalem facito inimicitiam

Ql

cum peccaro mortáli. 3. Age peeniten-

W

tiam1n tempore ; modó propone; pet

folida zeternitatis Principia firma pone

fandamenta vite innocentis , & pereà

L

Dzo per vifcera mifericordie fuee gre

ll

lj

tiám ;5 quá cum Propheta ponitenté

qunos aternos in mente babeas.

[ g

Principia Spiritualia , & PPropofita,

T!anfm

t. Mementaneum eft quod dele

&at, sternum quod cruciat.

(

. Peccati morralis peena finem noti

!

lup

habet , peccati proin malitia eft inb»

Rita.

?

Wïlls,]

lm

3: IP'

l.

Cray:pece: mbft: defum: ab 4tem þ&n :99

—

r

-.3. Infinita Bonitas in omnem zter-

ofum t

nitatem implacabilis , fortiffimum ar-

) &[&(;

gumentum eft enormitatis peccati.

at

4« Intolerabilior, & gz^vior erit in-

| privztï

ferni poena; etiam per unicum momen-

1 &t

tum 5 quàm centüm àunorum pceni-

.con(ulg

£entia in mundo,

evitt

5 Revivifcat igitur in corde meo

put |

Jsfus; moriatur peccatum, vivam ini«

( Auif

4micus mei ipfius, né ecernüm vivam

uml

inimicus Dzr. Ad firmandam meam

conftantiam ntar clavo Timoris Do.

pimi

mini: jaflitia tua ,3tg,f£itia in ateruum.

t pmni:!

-opü!lüf

DIEI SECUN A.|

frmap

S)&Pfl

OMLEJDEFTIATIO.II

æfuæg

Alie Reflexiones ZEternita-

: Pæniw

tis in ordine ad peccatum

u

mortale,

J,gpojlü

774nji?runt e

mnia illa :.fmgu&m umbra,

Sap. 4.

TL

(

t. Confidera: Si pro aiternis vo«

P.

r'lïüem?

luptatibus te exponeres sternis

n di :

ponis, imprudentiffimam fore electio-

nem, . Natüra enim magis horrer do«

H

;,

E 4

19?

4

Al«

j

: m; "Diei fecunde, Mtditatio IIJ—

j0r

lorem ; quàim affe&et voluptarem,

Nec ullus homo ratione praeditus re-

lx |

perietur ; qui fibi comparet delicias

tanqu

un'us hore pro gravibus tormentis

&tori

uüius horz.-

Si igitur ex hypothefi

pïffiöjfz;

ftulta foret ele&io acceptare &terna

gaudia cum pa&o perferendi eternos

ln

/

*

cruciatus

B)

quàm incomparabiliter

l

major erit ftultitiaillius; qui pro mo«

Jtnts

mentaneá voluptate feligit seeterna; &

atroci(fima tormenta ?

2. Mille anni

ov

quafi momentum funt coràóm DEO.

RUT

NY

Mille fcecula funt quafi pun&um refpe-

&ueternitatis; & refpe&u mille fa-

g,

u

culotum vita noftra quafi hora eft , ip*

Wal

fzeque horz tetius vitze rioftree funt bre-

W

Mlv

viflimz; acfugaciffimz. Ideó Spiritüs

fan&i tcftimonio lztitia peccatorise

"

ndu;

ad inftar pun&i

3

id eft indivifibilis,

lm

non habens partes; tota fimul fump-

12; tota fimul perditur.

Quid ad hac

La

lllton[b

dicis?- Anima mifella ! anin te Fides

Wenr

magis deficit? an potiusratio? tupro

"i

umbiá voluptuosá, que advenit, &

müns .

pieterit in momento ; deliberaté eli-

menta?

M

gis'agcexxma » & aurociffima tor

"

;,90

Alidä*?fexfdtern:in ord:ad] peïf:iä);:oweï

29

—

3 Omi JESU! fac me cognofcere

a'luptaun

.

eeditu

hanc tanti momenti veritatem

5

&

ec d

tanquim Sol Tuftitie diffipa tenebras

D

totm

€rrorum meorum

*

Doce me feparare

dayp

pretiofum. àvili.. Jerem, 15.

at at

Qua "videntur , temporalia funt , ia

di at

- ton videntur , aterna, Cot. 2,

yarabi

. P. z. Confidera ; quod homo tàm

qu p*

pronus' fit ad peccandum, à potioii

derermi

provenire ex prafentià obje&oram

Mil

temporalium ; düm non ia movetarà

j DI

ono ; vel milo majori, & magis du-

dumij

rante , quantüm movetur ab objc&o fr-

l mllleL

imagis vicino, & prifenti, . Efau fa-

gyaelf;'

me ada&us pro vili, & ruftico cibo re-

[æfünt !

nunciavit Primogeniture, & Jari Hx-

", sPilxiz

reditario: Jonathas lanquens ; & Sitia

,ccatorlff

undus guftavit modicam mellis gut«

divil

tulam ; & fe. fententize mortis fu»jz-

gl lf

cit. Per horum ftultitiam , & lamen:a

i "

]

inconfolabilia , quz poft agnitum er-

ïn li

l

forem füum emiferunr,Spiricus fanctus

U'o? [UE

exprimit cecicateri, & ftultitiam pec-

jyent

catoris : Paululum mellis guflavi , C* ecct

bgmä Jj

Sorior, 1, Reg. 14.. —

A

E 5

$. Ad ;

;-

;kï DJei fecunde , Meditatio H.——

[z. Ad rollendum hunc errorem ;

dmere

perpende O Anima ! profundá cenfi-

qui

deratione, te quoqué magis eítimare

t

bona hec, & timere mala, quia funt

virg,

prefentia; minus veró eftimare bona,

Wa

& timere mala alterius vitze ; quiafünt

L

futüra. Seddicito : quid continget;

Nom

quandó omne; quod prafens eft , tran-

fibit & quod futurum , erit prafens t

modó Bona hzc , & mala fuünt praefen-

ET

tia, fed ad tempus modicum , & poPccä

Qtide

LU

tranfibunr; nec per totam cerernitatem

yevertentur. Bona veró, & mala alte-

Vimü

rius vite modà funt futura, fed brevi

Day

77

erunt praefentia, nec per omnem aetet-

j

nitarem difperibunt.

Si ergó rerum

i

prafentia adeó te movet, magis te mo-

Wi

vere debet id , quod per omnem &ter

N r

nitarem . eft preefens , quàm quod €

lr

lüt ah

prafens folummodó per tempus bre-

viffimum.

-

?W:m

3. Divinum ( O Anima!) implora

'lncüm

auxilium , illoque conforcata abjice

"t

velamen , quod oculos tuos obtenee

lm |

bràt. . /&rernitatem?, quz fempere

oj

prefens, ut talem agnofce ; non tit

þüp»u

me

L

*'Aiäæfze)!ex:sze?n:in ayd:ad pet;;--moïï: 168

etott

aneréfuturam. — Coníidera præteri,uim

u eti

quafi perditum , prefens quafi przteri-

al

tum, futurum quáfi prefens, — Sic juflé

qu li

vives , digne xftimabis tenporaneum ,

G sternum ; Er smemorando novilfuna

nareþwï

j quul»

dua,inaternum non peccabis. Ecclef.2.

n

n

TT

ANon efl yolentis , neque curreutis, fd

j

miferentiseff DEI.. Rom. 9.

a

P.3. Confidera: peccatum mortale

pcpre

,U

O€cidere animam morte zeternà ex na- ;

turá fuà ; ià ur in illà nec remaneat

;tef[l

u

mai?

virtus, nec faculras refurgendi ; nifz

f

Dzus animam praveniat , & przmo.

.Veat gratiá fuà ; que gratia eit gratis

pnem

data, & Dzus hanc negare poteft abs-

crgö fil

j iil

que injurià, & inverfione foliti cenoris,

& rerum ordinis.

Quilibet poteft oc-

jene

cidere feipfum, fed ut iterum refufcite.

] q'JO

tur ad vitam , opus eft Divinz Omni-

:rnPu's '

potentie miraculo.

Quilibet poteft

P]'.

incurrere Divinam 'offenfam , fed nifi

)in

Dsus offenfus pribs offerat fuam gra-

11 i

tiam, omnes naturz vires ad abolen-

"T

m

dàmoffeufam non füfficiunt. Ideoqué

Perpetrato peccato mortali

iJ—.«»Lq

geeemm-

tOR

; M

E 6

de-

[is

164 — Diei fecunda , Meditatio IT. j

JuM

deputatus jam eft: Jnter mortuos fempi-

m

167205.. "Thren. 3.

tTt

Hüül

Ttte, u

2. Confidera ;; quod poft ad mi

peccatum aeterna perditio ( fecundüm

&tetham

prafentem Juftitiam ) fit certa, peccati

patea

veró condonatio fitdubia ; & depene

tttj J

dens ab alio ; id eftà Dso offenfo, &

m

inimico. Idcircó SS. Prophetae adhor-

tantur peccatorem ad poenirentiam; ad

?rimiþ

m

jejunia; ad flagra, ad plan&us , non ta-

Trttm

men promittunt veniam ; fed dicunt:

Dzus eft mifericors, forté movebitur

7nT

Yi

ad veniam? Quisfcit ,f comvertatur , &

ignofcat. Dan 4.. O quàm potens hoc

qumj

Vi(l'bUs ;

frenum erit/ fi in peccandi periculo

confticutus recogites : lapfus ifte eft

t

faralis , hoc peccatum incurrere me fa-

thü;io

cit eternam damnationem, quid facio?

ili

fort? ifte eftultimus Divinze Bonitatis

&N

«fixus terminus? forté hoc

n

mibi pr

eccato ac;

3

niffo DEUS mihi fuübtrahet

»S

LT

gratiam füom efficacem pro femper t

T

ianto periculo non exponerem vitam

meam zemporalem , & exponam atere

us

nam? hacconfidera, hiec recogita.'

Niran

3. /&terne Daus! illumina me?

DN N

£0g-*

wl MliaReflexsatern:in ovd:ad pece: mort: vog

iuasfmf; cognofcam hoc magni momenri, &

&terniratis mez negotium; nec per«

dml: mitte, ut cum offenfione tuá procurem

nl ecernam meam perditionem.

Circà

aW praeteritum : /guorantias meas ne memi-

y dgu eris. PÉ.24. circà futurum : Da mibi

&ab,! sntelletum &* vivam. PL 118.

a t

Principia SPiritualia, a'?r;pojïm.'

n

;S,HOH l

1. Peccatum mortale infqrt animz

:d du

mortem aternam.

porti

2. Tàm impoffibile eft peccatori

propris viribus redire ad gratiam,

qtatil

quàm impoffibile eft mortuo propriis

yotens

viribus refurgere ad vitam.

[ PCHC[L

/|.3. A Dzo, peccatori infenfo ; & ad-

"T

veifario dependet tota peccatoris

eremo

falus.

uidint

4. Restemporales reputande funt

ponit

J

tanquàm res ; quae jam praeteriit.

forit

fübrt

5. Siid, quod prefens eft , nos ma-

vet; aternitas femp& prafens eft.

femp

6. Revivifcat igitur in corde meo

m v

JESUS ; vivat s&ternüm.

KAternüm

jm^

moriatur peccatum , qued animae in-

Coglfä

feit mortem eternam ; millies mori

zmc)

B;

pr-

(

106 Diei fecunda , Med;tatia II

Nitt

——

praftar, quàm offendere Dsuw. . Quia, |ii,n

Qui faciunt p

quian

fua. . Job. 12.

eccatum , boffes fuut anfma

qmod

puend

DIEI SECUNI»)JE.'

Abl

MEDITATIO III.

T

n ]

Ruina Angelorum prove-

kds, [

niens à peccato mortali.

lm

Draco projeius efl in terram, & Zfngdl

ln

Ulkmpe

(

ejus cuti 0. Apoc. 12»

Qd

1. Confidera dignitatem Angeli-

P

&&W

* ce natur& , humaná longe fupï-

Ti

riorem 5 Spiritus puriffimos, omnis

pung

materiz expertes, intelle&u fublimes ;

quorum unus majorem continet perfe.

Qlld h

nf

&ionem , quàm rotum Univerfum vifi«

f

bile--Refpe&u horum mundi fapientes.

OT

funt rudes infantes , & magni Princi-

fs.

pesfordidi vermes. . Multa millia ho-

s

rum coeleftium;fpirituum Dauw offen-

mcm)ilï

dersnt peccaro fuperbiz, integram de-

negando fubjs&ionem, quam debe-

1 jl

"g

bant Diving Majeftau.

O quàm f

Rn

piens eft confilium illud /. Quantó ma-

jor

gtmiSqq

23

Buina Anugel: proveu: à bece: fh&rt; Ioy

i (

jor es , tanto magis te bumilia , & invenies

fut ii

gratiam apid DEUM.

2. Perpende:

quomodà Divina Juftitia procedat in

—À

puniendis fpiritibus ràm nobilibus , &

D

iublimibus. Porerzat punire [olum lu-

[l

€iferum tanquàm capur rebellium ; &

tamen punire voluic omnes luciferi af-

o

feclas. Poterat eos iterum redigerein

xull

nihilum , ex quo pauló anté eduxerat;

& tamen Yoluir ut femper exifterent ,

.,y;l

(l

Poterat illis

Ut lemper paterentur.

[

Concedere aliquod temporis fpatium

m Anf

ad penitentiam , fed hoc quoque ipfis

np

negavit ; ftarimqué àfe omninó pro-

os, 07

puifans, ad inferos de celo deturbavit.

Ll'ubhm

Quid fentis modó? O Anima! ergo-

jnet

u

nétàm fublimes creaturz, quarum una

verfilm ]

plus valer , quàm totum univerfum ;

l i uPl u

propter unicum folum peccatum , non

i DI

opere , fed folá cogitatione admilfum ,

)

gilli

&ternum fint damnate * in tanto nu-

mero , ut coelum evacuatum , & infer-

EUW*

m

nus jisdem fitrepletus * O quàm ab-

ggfz

ym

ominabile eft apud DEUM velunicum

peccatum mortale ! Palatium auro;

quzm

7)

gemisque pretiofum ^ deftruxit , e

r

quod

1108 Diei fecunda, Meditatio IIf.

——

Ti

quód illud inhabitaveri hoftis infenfif.

lp

Ífimus,peccatum. Ampliffimum fuper.

At n

norum Principum Regnum, proptet

u

unicum peccatum , toraliter extermi-

turim

navit.

Angelicos fpiritus in monftra

numpræcil

inferni , ftellas in titiones abyffi com-

ht

mutavit,

3. Ah ! aperi oculos, &

lib

alieno damno difce tuam procurare fa-

Vty

lutem.

Scito DEUM hominibus non

m*: t

indigere,qui precipitavit Angelos. Re«

UT

cogita; ficoràminfinitá Divinà Majé

& n

ftate torum univerfum minus eft;

D i

quàm aquz guttula , quid tu fis mifer?

Ws

time , contremifce ,

Ti

diciis te fübmitte.

profundis sz»]u-

i

AU

4fngelis peccantibus tton prpercit.

-rïlmi l

2. Pet. 2.

Vib

"i

P. 2; Confidera peccatum Angeli-

eum conftiriffe in füperbá fui elatione;

o

Yeii

ac fuiffe primium ;' quod commiferunt.

Dzus nihilominus voluit, ut effet quo-

Ül

ii

qué ultimum; unicumque fufficeret a

procedendum tàm feveré ad irrevoca-

W a;'q

ilem zterne damnationis fentene

þlædþi[a

Pï&t'lom

tiam, Quamprimüm n illis apparebat

&c

deu

nl 'RuïnaAngel:provm:ä ptcc: mort: 1o9

,...

i nf

hzc peccati macula, etiamfi corufca-

um j

rent tanquàm gemms in coronà , &

m

tanquàm annulus in dextrà Diviná ;

p ext

a&utüm projiciebantur, & in infer-

n mi

numprecipitabantur. -Inferni rudenti-

bus detratlos in tartarum tradidit erucian-

abym Q

ocilü

dos, 3. Pet. 2. "Tàm abominabiles Dzo

(Qcuratt

reddidit peccatum.

2. Teipfum exa-

nipibur

mina ,' & vide quantas babeas iniquitates ,

nedos!

€&' peccata ?. Angelus peccavit unicá

jyini

vice, Erttuah ! quoties? Super capil-

mimt :

los capitis, Pf.39. . Angelus peccavit

g fismi

unico temporis momento, & hoc elap.

fo ampliüs non fuit toleratusà DEO;

l»dis Dii

Tu quot menfibus, quot annis prolon-

gafti iniquitatem, & divinam offenfam

Ptflmlf-

eo ipfo tempore ; quo te cumulavit

beneficiis ? Angelus fe non obligavit ;

m hr

nec promifit non peccare; tu quoties

l eati

promiíifti , & promiffa non fervafti al-

,;mifcm'

tillimo? Angelus unicá peccati fpecie

[ wa*'

Divinam Majeftatem. offendic

?

L

tu

pf

quot accumalafti fcelera ; in quot te

j

precipitafti peccatorum genera * com-

; n

parationes iítz ; O mi JESU ! Spiritus

e mil«

j

Pä!( ]

L)

hofg; dargma;os permovent ad t

lies

7)

! Iia Diei fecunda, Me(fitatiq IIr.

lisdeba

liés plasphemandum 5 quià injuftum

eis videtur, refpe&tu mearum iniquitae

débet D

tionem f

tum , fefic puniri.

3. Ah! concede

Diodih

mihi. gratiam compenfandi' has plas.

phemias, & te benedicendi per totam

licanai

qud nol

vitam meam , & per omnem futuram

teternitatem.

Sit millies benedi&a,

tlinmin

O Dzus! tua mifericordia , fint bene-

Woterm

di&a tuà San&iffima Paterni amoris

Ál

vifcera ; fummas ego , & humillimas

tnobil

l, tm

proptereà fempcr agam gratias, fem-

perrecogitabo: peccatum effe (ummé

Y emw

malum, düm propter hoc DEUS /inte-

& aoj |

lis fuis non pepercit: D EU M veró elfe

)0. h

(ummé Bonum , düm zternge damne

dtteqy;

ïmp(p[g

tioni mancipando Ang:los , mihi con

ceffit veniam. Quoniam bonus , quonian

lt d

"übtor

$u aternum mifericordia ejus.. P. 135.

Air

Oblua es D E 1 Salvatorá tui.

Vi ng

lE H

cïuc'labu

P. 3. Confidera: Angelum peccaffe

i,

£ontrà DEUIM Creatorem fuüum, fed

d 4

non contrà Redemptorem ; cum Vet-

Wnalia

bum Divinum non venerit incarnarí

himet

pro redempiione Angelorum, — Ange-

DEUS au

À

lus

z

qtio I

Ruina Anget: pravm; à pects mort: vet

Bo DEU s. MNSMN

iinil

lus debet Dzo creationem fuam , homo

niniqi

debet Dzo & creationem, & Redemp-

tionem fuam.

Angelus pro creatione

M

i hasj

Dzo debet efle Angelicum ; homo pro

Incarnatione Dzo debet eífe Divinum;

iper w

quod nobiliori modo communicatum

m fütit

bendit

efthomini: Ideó peccatum hominis;

propter majorem ingratitudinem , in-

fncht

t n

&omparabiliter crefcir in gravitate ; &

horlit

quó nobilius prectium eft Redemptio-

nis, tantó major malitia eft otfenía

j d

etelur

R«edemptoris. $/202 veniffem , & locutus

EUS A

eis non fuiffem. , peccatum non baberent.

lo.15.

Peccatum hominis jàm erat ,

M yert

g din

antequàm . cognofcerec DEU M Re-

demprorem; fed comparartum pecca-

mhit

to poft claram cogaitionem D E I Re-

If W

Pf uf

demptoris commitfo , quafi non mere-

atur nominari peccatum.

Va illis;

w h

qui (anguine Dzi Redemptoris magis

cruciabuntur , quàm igne infernali per

omnem eeternitatem. Specialiter per-

" pECClj

fu.

pende ; quàntó graviora fint peccata

carnalia, poftquàm Verbum caro fa»

anl

ia

&umeíl. Va! mihi, fi; poquam

, M

Dzus affumpíit corpus humanum , il«

/]

u

"2 Dieifeeunda , Meditatio IIT.

T

lud contaminem brutiffimis voluptae

m

tibus.

Nonné hoc effet probrum in-

lÀ

ferre gloriz noftre ?. fümus. Confan-

guinei , & fratres Verbi incarnati , &

piurt,

cognationem contrahamus. cum- be:

DI

ftis ? querendo pro noftris deliciis

p )

brurales voluptates ?. Ad tàm fubli.

Ib

mem , & intimam cum Dzo amicitiam

.

Vr

Angeli non ífunt elevati

2

cüm u

fintord

quam Angelos apprebendit , fed [emen Ab-

Duum

Tabs. Heb.8. Sed detàm fublimi dig:

^L

nitatis gradu major ; & horribilior erit

^i i

li

ruina peccatorum ; de quibus fcüip-

QU

tum eft : Pofütus eff bic in vuinam ,

mj

vefarredionem multorum. Luc.2.

Ó

Vi

3. Nonfim de illorum numero ; tni

Pt

JESU! qui per idipfum , per quod cufe-

Vrtty

mitam parafti ad regna coelorum ; ibl

"ii

exitium parant ; & precipitium adin«

[sl fed pr

fernales abyffos. Abfit proculà me fü

V at

perbiee Angelicz peccatum ;. potiusit

omni humilitate, Reverentià, & grati«

tudine me projicio ad pedes tuos.

Te

adoro, Teteneré amo, & in omnem

sternitatem me te non o*fï;quru-m

-

propono.

ópi-

Ruina Angel: proveu:à pect: mortz. 113

iïvolupj: S[iritudlcs Dorina s Re/ölutiamï*;

fobrum t

1. Angelus uná folummodoó vice

s O

at

peccavit , fed quoties ego ?

y um

2. Si D'&us ad puniendum peccatum

ii ii Bemmas projecit ex fuà coroná ; quo-

To]s

modó projiciet pulverem terra.

pamidi

3. Quàm fedé commutabit pecca-

, ài tum corda humana , fi ceeleftes genios

ii commutavit in monftra infernalia,

fübis! -4. Luciferpeccavit, fimilis volens

umbl effe altiffimo :: homo malitià derefta-

wbsit biliore , ejus volens confcendere thro«

,nii num , DEUM affixit cruci,

16b

^. Vivat igitur JESUS ; moriatur

ymt! peccatum mortale , mille fuftinere

1q mortes praeftat, quàm Divinam incure

lum;! rereinimicitiam, Illenon pro Ange.

qum^ lis, fed pro nobis hominibus mortuus

clàm

€R. Mortui proin peccato , vivamus

^

" pl

DEO. Rom.6

e

liä) &g[

$ [UOS:

'

(

UWP I $99

d

L

D I(EI

—ji/4. Diei fecunda, Meditatio IV. :

st m

Rér LL LL L ROU E d

Ti a

DIEI SECUNDA.

lilimus

usv

MEDITATIO IV.

ROti d

Damna peccati. mortalis itt

UR

Adamo , & pofteris.

i(il]l[)m

ib

.Emw: eum Dominus de Paradifo 9t

il

luptatis.. Gen.3.

;

üqivu(l Y

;. Confidera; quód Exemploh Ada-

lts

/P.

ni infelix pofleritas ràm profia

Mm,&

