fir ad peccandum ; duplicem effe cav-

LT

tütey

fam: Prima , quia malum prohibitum

j

efi coopertumr aliquá boni apparentià j

*Ineaf

purum malum homo non poteft velle;

UT

purum Bonum Dtus non poteft vetarej

h Ada

prohibita ergo arbor fcientie boni &

dïmpccc

mali , nobis videtur nullum inferre

h, k

malum: quia eft pulcbra vifit, afpettugut

MWM

delectabilis. Gen.3. — Altera caufa eft:

l,

quia nobis videtur prohibitio tanrüm

Pæmfenn

de re levi, qualis eft efus pomi ; fed res

Wi

levis non eft , que gravitér prohibita

T

gravis efficitur 5 res gravis non erat

RU

Ts

pomum ; & nihilominus perditionem

s

p d

am D—»g;müa peéc: mort: in Adamsc* fiofterz i1g

m

attulit mundo.

2. Erathomo feliciffie

mus Paradifi incola; fed peccatum fe-

DA licifümam | hanc. habitationem com-

mutavit in vallem lachrymarum. Ho«

lY./ mini deferebant. fua fervitia.ceeli, 8£

vtl j elementa; fed quia homo negabat de-

. bitam Dso fervitutem ; pefle, tempe-

U* ftatibus ; rerum penurià ab jísdem fuit

il affli&tus.

Erat homo Dominus torius

]

univerfi vifibilis ; fed peccatum Doe

empt

j minatoris fceptrum mutavir in ligo-

, nem , & ex Rege fecit mancipium ;

me

!

.

, &gricolam , miferum terrz fterilis culs

J

epwhi

j torem. 3. O meinfelicem ! qui bene

i

, de meaffirmare pollum : 4dam Exem-

aPPQfCH

; plum meum ab adole[centi4 me4. Zzach.13.

PO[CR [:

i

O me Adamo infeliciorem ! qui ficuc

onGR W

ytig o

, Adam peccavi;fed non ficut Adatn cog-

'

novi, & deploravi peccatum meum,

lus !^

Ille & paradiío propulíus,in mundo ver-

TA UH, !dï

fatus eft ranquàm in folitudine vite

r C^

p

penitentis ; & ego in loco poeniten«

birif! L

!

omi; ^

r

L

ti& vanis mundi illecebris indulgendo;

l

; fabricare mihi intendo paradifum vo-

"P^ lupratis. O miDzus/ fifecutus fum

yis m f e1ta,

PCE

/

nrem, €ur non fequoz pænitentemä

eux

1

7

né -Dz'ei fecunda , Medimti;IV. ;

ln

cur nonimitari ftudeo illum : Qui ca-

Mratced

dit, & fic aperiuntur oculi ejus.. Num, 24«

Mrnc,

fPer unum . bominem peccatum m bunt

m

linum, d

mundum intravit, & per peccatum

]

ttgj

9Hors. Rom. 5.

lgurida,

P.z.Confidera: Peccarum Adami

At

non folum privafle bonis externis, v £

nlb

inhabitatione Paradifi, & Dominio fü

Omägn

per aliss creaturas ;. fed veneno ftto

penetraffe usque ad intima vifcerà

L Pl

Hlttty

corporis, & animz. Prado barbarus,

hs

& ryrannus crudelifimus eft pecca.

'Pmesï !

tum-mortale 5 .non contentus iþo.lig'f

Wtj

tione veftium , etiam pellem derahit,

Infüper crudeli manu intima rimatur

V quw.f

)) &mg

vifcera , penetrat usqué ad offa , usqut

[;

ml'.ün n

ad medullas, difcerpir, & mutilat omr

Mm, f

niamembra , ut nullum remaneat Itv

þm[mn t

tegrum , & fanum, — Vog eff pax o[fibil

Nie

sueis à facie peccatorum meorum.. Pfal.3p.

flmn

^i

Calor, frigus; fames, firis, bella; peflis;

ïllllml

P

naufragia ; incendia , ac innumera alid

mala, quz in hác vitá mortali homk

lm dtpi :

ii

nem affligunt, funt fiu&us aceibiffimi

2. His mialis extele

ET

peceati mortalis.

BN

ni$ .

W Damna pece: mort: inAdam: & poffer ii

"

rüis accedunt alia interna: ertor, im-

, Num:

norautia, fomes peccati , rebellio ap--

p

pétiruum contrà rationem ; amiffio ha-.

bituum , & donorum fuüpernaturalium;

pmam

& grátie infüfze ;. quz bona magis z«

ftimanda, quàm rotus mundus iite vi-.

um Al

fibilis, omnia fimulablata funt poft fo-

:x:emisl,ï

lum Adumni peccatum;.

Donini

O magna peccati malitia^ que ve-

l vena.

menata planta progerminat omnenr

tim. y

qualitatem veneni? quis diftortus. fe--

jobit

Eg partaüs producitomnesmonftrorum.

w d

Ípecies? Er camén peccatum hoc ve-

ais nenatum: germen, hzc fera eft ; quze

jj & uno partu prodücit quidquid venena-

jf tum, & monflrofüm:in mundo:efü O

jof;, dementiam filiorum adz ! timenr peee

um àm, non eimentculpam. — Et tamen:

remi peccatum eft verum malum;, penaeft

,ef[pamf,- tanümumbrapeccati: - Quialia malg

; Dj timet . && omniumr maloram maxi--

yl, rf fnum; peccatunrcommittir;. fügit Ieo--

gmii Diem depi&um:, & inveri Ieonis fauces:

gj

wfeingerit. 3 Te füpplexrogo, O-Bo--

d

;!Ct'lbm

neJESU ! peragoniamr, quam im

4

ldex'fofj

memïe Oliveri [uftinuifti ; per Srdom

Xenma

rir& Die[eetnda, Medstatio IV..— —

rem fanguinis tüi preuiofiffimi , pet

bpercat

doloriflimam repreienracionem.: omie

sfon

nium peccatorum totius mundi; core

pun

cede mihigratiam ;. ut ficut tu , appre«

m

hendendo peccatorum. atrocitatem ;

Wt «

timore , & horrore repletus , ad ago-

It

niam usqué defecifti; ita ego quoque

V D

producam fimileseffe&us , & peccata

ottin

commiffía amaré deplorem ;; & neime

TU g

pofterüm ilIa committam, atrocitatet

Vs

eorundem agnofcam , & exhorrefcam,

Mi

Sicut 4ddam transpreffi funt.

i

hY ïumgm

Ofee 6..

3Itos j

P.3. Tibi reprefenta, O Anima!

V f

totum genus humanum,unico: peccato

h g

Adami contaminatum.

En! ex mae

lm

ligná arbore in ramos , & à capite in

Genus

T o

membra fparfum venenum..

humianum prins mortuum eft per amil-

*s

VR

fionem gratiz quàm natum ad vitame

J

msl !

Omnes Ade flii. rebellis progenitori

mmn

p

progenies.maledicta, nau filii iree, c&*

"og,

lefti haereditate privati , eeternee perdie

Pllln[)1

tioni deflinati, Omnis hec maffa dame

Alma' ü

natà ab unà miferiáà prolapía in aliam

e

Wbf

E

Z

——

dul Datmapece: mort: in Adam:

e þg/kr:- "o

fimi ,

' de peccato in peccatum , propriis viri-

ynem &

bus fe continere non poteít, quin ze-

undi ,Ü

ternam damnationem incurrat. O uti-

.t4

nàm hoc intelligerent mortales!. O

Toctut

utinam ego agnofcerem infiniram

a Rdlä

hanc peccati mortalis malitiam !

2. Dari venenum , quod rangenti

«

Kp! morrem inferat ; bafilifcum unico ocue

, U! Jorum. i&uw à longé véneno inficeres

um vixcredibile eft. — Sed quid dicam de

yh peccato mortali ?^ venenum tam

atrox ; & malignum non datur , quod

j M.

in fonrem projedum, etiam poft mille

annos inficiat non tantüm vicinos ri«

,0/! vulos , fed maximos fluyios, & mare

jo * Spfüum. ^ Sed peccarum eft venenum

p ! adeó malignum , ut Adamum generis.

;1uf! Bumani fontem inficiens, inficiat quo-

j 0 Qu prognatam Adami Poflerititem.

dipo! Nec per aquas diluvii dilutum, nec per

g idy! pluvtas ignitas confumptum , remaner

gl étiamnüm tàm mortiferum , quám fuit

ijii/ Primo die; acinficiromnes homines ,

,uur 9 funr , & qui erunt.

Recogita O

j Anima! fi peccatum alienum tot mala.

Ó majora tibiinferent

pfainaïä ti iinfe-r;,,quant

px

pec-

1?e Diefeunde; MeditatioIVe — p,,jap,

peccata propria, & plurima , qu t

; i

committis ? Si venenum hoc.à longe

m

1e inficit ;; quid fiec.,.fi illud tangas; fi

Aimittere

bibas, fi recondasinfinu, & animá ruáà

ts fs

3..O mi-JESU !: valdé deficit, & obfcus

. Dg]

ratur lumen fidei in me;. dàim agno-

tlj

[j

h..,,...

17(!:';

fcens, & credens hanc magnimomene-

ti veriratem ,. avide bibo tàm pernicios

D

fum venenum ;. & afpidem talem in

I

finu fovens dormio, & requiefco. Ah!

)

N

&celere mea.&delitta oftendemibi. yobp

f«ymom

, Ut juxta confilium zuum :. 4 facic tolt-

i

. bri fugiam peccatum;. Ecclef 23«

tl

L

Spirituales Dolirine , d Refelurionts

tlirji

,. 1& Si peccatum ruinamvintulitmune

!j

llj

do , quid homini inferert:

A0

2. O infelix Adami pomum !. quor

L

millioneshominum proptér. te aecerná

Du

Beatitudine privantur?

$ Druspropter.peccatum a

lïenüm

Mi

fe tibi inimicum.exhibet ;. quomodo

fe exhibebit. proptértot, & tantatus

4j

peccara propria ?:

mg

! lia

um

ij

f

4. Omnia mala( *'p:ccataexcäpw*)f

T

son funt malas; folum ,.& fummum

Mnïh&er

»

malum eft peccazum mortale;

hm dDamna

N

pecce: m?rr.- mAz!ani ó pofter: ia

—

n qe

. Viïvat--ergo jESu Sï, *moriadu'r

hoc il

peccatum.. Millies mori praeftar; quàm

d

admittere vel unicum peccatum mo:-

y animit

tale. Iravolo, ita conteftor, & promit-

iCib &OH

to. DEUS:;ntus volui., & legeutuam in

TL

,

aiedio cordis mei. P. jo.

yen o

ümpi

DIEI SECUND Z

lm :alamI

j giefCO. i

DISSERTATIO SPIRITUÜALIS,

wl ]. Cognita DEO pro

f

il

vVV

imofime , e aligm'-

U )fa&itif

tate bominis proptär DEUJM creáti,

d.

oflendirir peccatum mortale effe uhti-

l altm*

cuin impedimentum tanti Boni: de-

M

claratur dein , e deploratur inctedi-

x

bilis dementia peccatoris, &r. dainsa

peceati graviJma : denigu auima-

omur ' |

tí? leior motivo efficaci adT imorem

"

pter [

DEI, C emendationem peccatorum

UOTUM.

n P

Onfecutione ultimi fnts nil eife

; 0

amabilius , nil defiderabilius, nil

,e

magis neceffarium, jam in precedenci

, difcarfü demonürac

-2!0'

at

um eft ; propor-

f

Ó

Aonaliter proin zítimanda, & ampla-

F 3

&en«

[312-

s

(f D

125 Diei fecunda, Differtatio jj;'i'r'it:. ,

&enda quoqué funt media , quae nos eó

t

perducunt; & ex oppofito fugienda,

Mans hr

& deteftanda funt impedimenta ; que

jisvera

retardant, &à fine ultimo nos abdu-

NT

cunt. Finisultimus hominis eft ztere

Tos My

naanimzíalus; medium hanc confe

Yins f

quendi eft. gratia Divina fan&ificans;

fj vi

unicum impedimentum, quod utráque

n

nos privat, eft voluntarius lapfus in

4f QY

peccatum mortale. Reportantes Finm

LT

fidei vefira, falutem animarum.. 1. Petet

[

Ts

Ecce ! finem, quo perdito, fine princi-

Ts a

pio eritomnis noftra felicitas , & fnt

DONURT

Gratiá fa-

fine omnis noftra miferia.

yati efiis. Ephef 2.

Ecce ! medium

U

quo folo pertingere poteris ad finem

T?

tam gloriofum, & felicem. Iniguitata

R du

diviferunt iuter vos, &* DEU vefirim.

If. 59.

Ecce! impedimentum , pe

Piftem?,

quod amittirur ufüs medii , & fruitio

.

WW

finis

P)

. renunciando d;plorabili de

L

mentiá liuic fummo Bono, quod inlt

Vm mo[

continet folam, & completäm Beatï'

W

tüdiném cordishumani. Fatfas ef m

Ti in

diguus ereruo , qui boc in fe peremit B*-

Va

rS. A

*l"imfm

qui $ quod effe po]c; ateruum, Ài

gll'

tutort

——

Cognito Deo þ?a ultimo Fine,c dignit: 113

quu

guítinus lib. 2:, de Civitare Det cap.iz.

Mens humana; vivo irrefragabilis hu-

o f

ment t

jus veritatis lumine illuftrata, ron po*

te non deplorare hujus mundi mife-

|o nos

jnis t

rias, Mutusille priaceps regius, qui

hanc d

videns ferro péti jugulum Patris fui ,

fupit vinculum linque $^ & pietate

fandift

quodii

commotus exclamavit vocibus articu-

ius l!

latis contrà impios Patris Regii fica-

Tios. Solim.c.7. Atveroinatrociliod

ial

/itfl I,F

?.

firage , quam tot milleng animse fi5i

00 (W'EE !

ipfis inferunt ; mihi videntur preter

mutos etiam truaci;& lapides pra hor-

icitóy *&

, G

rore, & compaffione altüm exclamare:

"Ut quid diligitis vauitatem;£* quaritis men-

"m

dacum? PL.4. — Qus cecadementia?

a d

um ml LL

qui diabolica incanratio, faniora per-

n

vertens confilia , potiorem hominurm

EUM J

gentum

partem propriisruinisimplicat? nul-

dil

lum brutum eft ràm ftolidum , quod

non horreat mortem : peccatum eft

P[oiibïh

0; qi

vera mors animz , & deliberaté eligi-

tur.

Nullum faxum tàm durum eít,

Jri

A

quod impulfu agitatum nom inclinec

RiPT

adcentrum: DEUS eft càn naturale,

T

quàm fupernaturale centrum cordium

" r

d«

F 4

M

L000

D

124. Diei[ecunda, Diffetatio ]þmL

humanorum , qu& omni velocitate fe

ab illoelongant. Videtur hoc incredi«

d frtpon

bile ; eft tamen ipfaveritas.

Nemo

tanto ftudio curat alium defraudare ad

ii pia

proprium lucrum; quanto impius ftu-

mgnfuxam l

det decipere, & obcascarefeipfum ad

Vempda

propriam , & majorem fuam ruinam.

hii

Vignr

O bone Dzus! curràm perniciofa; &

univetfalis deordinario à tàm paucis

Rn

agnofcitur? Refponfio in promptueft:

"us

quia major hominum pars viram fuam

Ms qlfu

non infüituir juxtá regulam srernorum

Nitd

principiorum 5 fed juxtá conformitae

NT i

Vivitut

1ém potioris partis errantis.

DT

fecundüm prava exempla , non jux&

fitag

zationem : illud quod faciunt plurimi,

,."*'diïfud; w

faciendum jüdicatur.

Allegantur pro

L

excufatione propriarum -culparum

LT

"

"Ht

culpz aliene. Ettamen, ficut non fuf-

t

ficit ad effefanum, zegrotare cum m.ue

"l

tis; ita non fufficit ad effe prudentetm,

Ms u;'ul

ftultefcerecum multis ; multó minüs

gfäfiufh;.

adeffe falyum , damnari cum multis;

Wt

:v

Wi

& ad effe innocencem coràm Divino

r

Jidicio, peccarecum multis. Tuigi

rq'ïi mim

€ lt«

*Rm [e[u

&ur amice la&?rs pro cujus falut

ens

"

aj Cognito Deo pro ïätiino Fine, & dienit: 123

Qelocimïi

bens proprio fanguine exararem; quae

hocint

tibi propono ; averté oculos ab omni

& M

illo; in quo vuigus delirat;. & juxcà

fraudit

aliora principia , & re&e rationis

meníuram , deordinationes & imiíerias

yimpiit

haíce mundanas dimetire.

rci'eivpüllmï

m ul

In multis fcriprurz locis peccatores

nominantur ftulii, inüpientes , &c.

qnicids

m [u

quam opinionem magis eventilare , &

ron t

diftiaquere placet in diverfos ftultitize

gradus; quorum peflimus, & maxime

; viratmi

nocivus confiftit in voluntario negle-

aretii

&ü Finis ultimi.

confort

Tolerabilior eft in

j W

Rege privatioRegni, quàmin homine

ptivatio rationis, Qui perdit Regaum,

, nu f

perdit fua;. qui perdit rationern , per-

dit feipfum ; càm Nabuchodono(ore

Jugantf

de comercio hominum fe abjiciendo

ad befliarum confortiuni.

chtnm]"

Nihilomi-

p

nüs , fi talcus folüm privacur re&o ra-

ge um

tionis ufu, rolerabilis eft ; & Ízpe

i Iudcmu

[*

ui videus

p

gratiofus, Id ftultusille,

yulro

umbram faam, defperabund

m

& clama-

cum P

yi

pii

àt; & auxilium poftulabat ; exifti

ra

l]

Til

mans animain fuam 6 corpore delap-

I$

Jaminieram, le quoqué heroicus

, I

l"ï

u

$

7

ub

E

fs D

488 Diei fecunda, Differtatio fpirit:

bntcan

ftultus , qui totus erat in. ordinandis

exercitibus , & dominio fuo fubjicien-

pdentn

dis provinciis, & Regnis 5 adeó ; ut

tll ln

ttitns, f

apertis oculis fomnians , & deprzdi-

caüs fuam potentiam ; de chimzrieis

Mul d

fíis vicorüs triumphos inftrueret.

TT

aód fi ftultitia prorumpat in furoren

ii f

(&.

uo accenfus delirans fervos fuos pere

üäkm ü&l

cutiat , projiciat per feneftras mobilis

)

pretioftora , dilaceret füa veftimenta;

Witim

rabiofo clamore inquietet vicinos, &

Pt

X

perturbec domefticoss hac jàm nota

biliter m&jor ftultitia eft, quia amillo

Vgj

zalirer rationisufu, non càm fibi, quàm

ll

aliis: multa proveniunt vitae incotm

moda: nihilominus funibus, & virfi

l

i

f

h

frzenari poteft mali hujus violentia. 9!

* n

vero malum lioc devolvatur ad exttt

HCäIlæ d.

ma, adeó, ut malo hoc laborans , vit?

" lg

iimpatiens refpuat omnem cibum ;

Wa

folàm in proptiis membris famem; &

auül'ikm :

ríbiem reftinquens , carnem dentibis

dilaceret; & quandó aliter non potels

W.

caputad columnam allidat , ut violet

"n

-xam (bi mortem inferat : talis inli-

piens profcétó commiferatione dighus

L

! B

—

iié Cugeilo Deo pro utimo Finec digue f

ordina-wl

eít; nec amicorum Benevolentia , nec

fbj

prudentum confillia impedire poffunc

; adi

talis infani intericum ; qui propulsá

ratione ; feipfum vi propulfare vulc &

y d

hia

mundo; & fui ipftus impotens , fafti.

inlt

dio habet curam, & conlzrvationem

infun

fuipfius. Iafelix ille, quiin tàni deplo-

osfüot]

rabilem flatum 'devolvitur, tanquàm

monítrum inter homines refpicitur;

jusmi

velii

ipfos etiam inimicos ad commiferatio-

- yicim

nem movet, Tales fané cafüs quantó

horribiliores , tantó fünt rariores.

gc j

' quia j

Sed quid foret ( Deuu Immortalem)

m fbit

frintegrefamilig, fipopulofze civita-

vite I

tes , fi raajor pars mundi tàm horribili

bUS»&t

phrenefi laboraret ?. obftupuit mun-

dus de erubefcend3 Regionis alicujus

viokl"""

ur d

affricanze demenrià ; dàm Pfili ejus-

yrin'

dem incole, armatà manu procede-

bant, & preliabantur contraventum

1 abut

gfunt

auftralem, qui ipfosinfeftabat, Unde

pofteà ad unum omnes fepulti funt in

"T

arenà ; dàm hzsc violentià turbinis

TU

u ]i vfï"

commota, & oculis infpería obceca-

vit; & in terram proftravit totum bunc

) fzilif;

Figtum exetcitum , vanosque conceps

tiol"ï

F 6

tus

-

$38 — Diefeunda, Pil]':rtatio fpit:

ügaifol)?

zusannihilavit, Sab. L 4. c. 9. Herod.

DI

lib. 2.

nv

Quid foret autem: fi de omni na

Dinnoora

tione , deomnibus provinciis darentut

uf

homines, qui belligerarent contra ven-

Egrok

tos, & feipfos fepelirent in arená ; vel

Nutoni

aquis? fi darentur alii , qui ex odio

d j

lucis, proprià manu fibi eruerent oct« ]u

los? qui refpuendo cibos le&idfimos,

i anyre

feipfos fame confummerent? qui exi

X Qutant

ftimantes fe poffe volare ; przecipita

li

dl

!

]

"l

"

rent fe ex altis montibus? quicapti

?

"

I) Et

fplendore ignis bona fua , imó & alio

Wä;äifcer

rum darent in pabulum flammis; X

Kifion

demüm tanquàm flolidi phonices ii

* di

cinerarent feiplos? tàm exorica exem*

*lliïeimem

pla; quoàd corpus né conringanr ; ade

N ts i

timendum non eft; Sed quoàd animam

MT

quotidie fimilia contingunt.

QO 14

Tidin

Dzo mihi concederetur / in viftone ti*

n?imms? I

bi reprefentare omnes homines; ab*

Aj i

que dubio oculis tuis crederes , quo

meis vetbis modó non credis, Perpen

fävmæ in

de, annon verum fit: Sraltorum . infim-

TM

tum effe numerum. Ecclef. a.

Si coràm

ïni;ï lw

'

]

Dzo tot fünt ftulti , quot peccatores)

V

l

T

l

an

Coqnito Deo pro-aultimo Fine,cr dign—it:« ' 129

—

i

an non verum fit , infurgere contrà fe-

[ HH

ipfos tanquàm hoftes implacabiles , fi

e omi

Divinooraculo tefte: quifaciunt pece

st

catum;hoftes funt animae fuz ? 705. 1 2.

COR

Et quot obcecantur ftudio, divinis in-

n artni)

Ípirationibus voluntarié renitentes ?

qii

Ambulant c&ci , quia Domino peccave-

muerentt

vunt.. Sap. 8.

Et quot refpuunt man-

Jetiit

na, ütfacurentur fülphure, & fordibus?

i quïf

mon curantes delicias Angelorum :

- Qui nutriebantur in cvoceis, amplexati [unt

p

j qu

Jlercora. . Ex. quot feproprià manu in

imoti

Kfru&a]difcerpunt ? laesá confcientiáà in

mille paffiones , & vitia cor faum divi-

fummi

ho

dentes: divifum efl cor eorum. — Quot

rcd

volare inrenduntíine alis, precipitane

-tes. feipfos in ignem infernalem. cum

ingam!l

loäd'BUW

lucifero ambitionis fumo turgidi? &

j

pofteàvident: Qui beatificabantur, pra-

cipitatos? f. 9.

Et quot falfo ignis li-

jp i

nmch

bidinofi f; lendore alle&z pereuux ani-

deti

m ?* majori numero , quàm prodeant

faville in montis &thnas incendio?

Jj M

g

1

Ecceomnes accedentes ad ignem , acciattit

flammis? M. so.

7)

, M

3

- Quid dicis modo? nunquid videtur

PW*

ome

À

130 . Diei fecnda , Differtatio foirit: ES

(iitDu

Ls

omne hoc ftultorum genus pari indu-

ttdnm, h

firiá propriam fibi comparare ruinam?

n pcc

& nihilominüs peccatores incompara-

Term D

bilirer magisiinfaniunt ; quàm ftulri

a? fdi

enumerati.

Infania ftultorum deftruit

st p

«orpus , ftultitia peccatorum | occidit

ttfimis

animam. Illaeft involuntaria , & ideó

f tign

inculpabilis, majorique compatliont

bt

digna; hzec voluntaria eft, & quó ma-

uf (u

lignior, tantó minus digna veniá.. Illa

"ütttam

malo íuo liberatur in tempore ; ha.fe

À Ti

miferias fuas continuat in omnem «

hi

ternitacem.

illa amittit bona vite

Vr

prafentis ; hzec renunciat fummo Bo-

Ti

no, ultimofini , Beatitudini fempitete

"d

mge. Certus fum ( mi Le&or) fi àm

N

crudelia oculis cuis objicerentur fpe

&acula; attonitus, horrentibus capil-

T

u hmþ]

lis , & palpitante corde obftupefceres;

Ms

ut mala hzc impedires;integra lachry-

IT

marum flumina profunderes ; te intet-

fu;n,&

oneres; & miferos hoíce à malo1etta«

n

m

ere conareris.Sifte hic paulif pen& fe-

"ogm V

rió perpende: Fides certior, quàm

Vi

corporalis vifio, hec omnia tibi repre-

M 3 q

fentat in aliis , & quod magis confide«

Iane

At lgn

ï'f'f. Cognito Deo pro ultimo Fine, & dignit: v31

s at ji

randum , hoc metuere cogit in teipfo,

tre r

Nüm peccator es? nàm peccati grá4«

incony

vis coràm Divino tribunali te reum ag-

quin l

nofcis? fidicisquod non ; Dzus tibi

um dd

concedat períeverantiam,

Si veró

um o

confcientia tua te reum accufat; te-

ifidy &'

cum rationes inflituo, & difcurfum

jisdem Principiis confirmo. — Ultimus

gompalïï:«

tuus finis (uti dixi ) eft ererna falus;

j &quöf

weniä

& huic tu anteponis seternam perditio-

nem.

Via unica ad falutem aeternam

npore)i

e€ft Divina gratia ; ab;hác tu apertis

oma

B

Oculis aberrans peccato inhias, feu Di-

vinginimicitite. Peccatum venenum

fumm?

j fenp

J

eft quod íe folo te privare poteft vitá

yr) f

gratie , & glorize zeternze ; & tu tantá

rentit !

aviditate illud ebibis , quà fitibundus

hauritlimpidas aquasex fonte : — Zibis

vibud]

d

quafi aquam iniquitatem. Job.1y. Düm

ert lt

peccas , ferrum ftringis contra teip-

fum , & quáfi per jocum in propria vi-

ml

fcera debacharis : 2n fe vadit , ait Chry-

lifper;&'

fologus, qui vadit in DEUM. — Video te

incredibili guftu deglutire mortiferas

iots qui

LA

Ordes, quas per omnem aternitarem

jon

euam ignis infetnalis calore digerere

RoOn

I ]

132 Dlg"ei [ecz;ndæ,,. Dijjärtg;iaüixitæ vt

(qitDu

——

nen pozetris,

: Video te caco furore

uliscem

a&um , füperbum erigere fupercilium

in p

incolum, bellum indicere altiffimo;

titerel

ad duellum provocare Omnipoten.

ia immií

tem : Teomniilli exterminio expoe

'upitima

nere, quod contzà rebelles fuos de

3 lo

cernere poreft Divinze Nemefs vindi«

r

a, Video deignorantià, de errorej, de

Wi

vitiosà confuetudine te abreprum ( O

PT

fpe&aculum deplorandum ) übi age-

AU0 Qu

nizanti propriis manibus vim inferres

df

& ultimam acce

r

]

Pet

erare ruinam.

3 tiln

acutas rancoris , & invidie fpinas la«

Vil

Ccerantur anima tuz viícera ,.in alto

!j

ambitionis faftigio fuperba tua cervix

N

confringitur ; in fordibus libidinole

"Hley

tuz pafbonis purifimus , & vivacilli

?F-imus i

4mus anime tuaz fanguis confumisurs

Nj

T

inter praeruptos contentionum ; col«

Qu

tumeliarum, fufpicionum , & aemul-

!

"u

tionum fcopulos allifa vita tua in Írti«

LT

ftaabit, quz per millenas peccatorum

ï(ll'üm :

mortes tandem definit in mortem &

"t

ternam poenarum infernalium. — Site» |

h

! n

( mi Le&or J attingic ifte difcurfus;

Á

huncy;fe:i»ä mente perpeage, . (;e!?;- 1

EW :

l

h

ijo.

——

Cognito Deo pro'ultimo Fine, & dignit: r;ä

2oltán aliis cerneres tàm crudele fpe&tacu-

ii lum ; pre commiferatione non pofles

c dilt continere lachrymas.; cur ergó tibi ipft

)miptàm . immifericors es ? fi hujuismodi

niao: ftrages timenda tibi foret in corpore,

islimprae horrore contabefceres ; donec

nv hanc effugeres, quietus nonfores : hoc

ia dpfum malum nontantüm pertimefcis,

)[gP[ümk.f?-d forté a&ualiter fuftines in animá,&

jj hec non curabis? O quàim vivaces

vinii funt fenfus ! O quàm demortua eft fi«

mm. | des ! quidam ad mortem condemna-

jeis! tu&» & patibulo jàm proximuss düm

, n/ x gratià liber dimitteretur,, toto reli-

1mc quo vita fue cempore , in facie retine-

, ii bat pallorem morcualem , quem morti

(im proximus aquirebar. Grafz. 1.13. c. 10.

culii Sa&on. —Etdicito: nunquid & tu con-

gu,( demnatus es ad mortem aternam ?

: m Alius amifsà Principis gratià incarce-

41j Fàtus$, unicá no&te complevit integrum

"T &culum timoris & miferiarum ; dóm

o 8dhàc juvenis altero mane apparebat

]

j(fOtus canus, — Cufpzu: im. Ludov: Bavar:

Ex ts

jus. Véves in Prafat: fomzu: Svipion:

fupremi

, (; hünquid. excidifli grarià tui

[

y

Prün-

(htita

-$34 | Diei fecunda , Differtatio Jpirit:

—

Principis , & DEI Omuipotenris !

wran

Cáaffander, düm cerneret ftatuam Ale-

rf

xandri Magni jam virá fun&i , contre-

Vette

muit; & tanquam in alteram ftacuam

EU

verfus ; immobilis perftitic, folüm re-

Ym

Wtj

cogitans: quod aliquandó ad indig.

nationem provocaverit rantum Prin-

lii b

cipem, & Belli Ducem. Plutar: inAlex

n

Ettunon recordaris te offendiffe ue

'müihus

mendum illum Dzuu exercituum feme

frm

per viventem , & omni in loco Judi-

PT

cem , & teftlem deli&orum humano:

lj q

rum ? Tu modó quomodó trime!

Vs

etiamíi timor inter omnes animi pal

01!17,'0,7:

fiones fit rationi maximé conformis;

ïfi]'g(iam

hominem tamén ceteroquin prudcn-

Runy

D

!

tem timor mortis adeó privavit ufü r

&U (Q

tionis, u plures tranfierint. menfes

Gonec hunc iterum recuperaret, H*

^l Em TA

Hifce periculis

bert. lauquet. bypomn.

Wen

non eft expolitus Timor DEI : il

Ut

hon aufferc ufüm rationis ab eo; qui

deün;

ratione eft preeditus ; fed tribuit ei»

Vb

l

qui ratione eft privatus : Quia om

P[æ llmm

Sapientia

timor Dominm.

Ecclef. 19.

'fllm)t

Hunc pro fundamentali operationum

ïüomm

Yes

l [þ!l

Cognito Deo'pro ultimo Fine,c* c?;'gnit: i3$

Eporendi

veftrarum principio vobis prefigire

um

charillimi; & perpendite innumera,

Qj tUt

& extrema mala, quse vobis infert pec-

m

catum; abomnibusurt liberemini, Di-

j folü?

vinumauxilium implorate: Configeti-

quore tuo carnes meas , à judiciis euim u

bati

timui Pfalii8. Vobis dein ob oculos

a

J

ponite exempla San&torum , quéis in

Íimilibus periculis vobis preluxerunt;

f

quorum aliqui vellapfi, vel lapíui in

r

t

ii 190

peccatuma mortale proximi, tantum

hujus conceperant odium , & abomi-

w r

nationem 5 ut vel ad folam peccati

modö lu

g ii

memoriam, & umbram, tanquam ad

afpectunt bafilifci , femi- mortui deli-

: confüi"

quium paterentur. S. Therefia folum-

TU

qya

T

modó cogitans : feetiamnüm vivere

du m

in mundo , & poffe Dzuw gravitér of-

endere 5 tota expallefcens fentiebat

e[am.

fanguinem congeleícere in venis , &

jf

pE

orrete pilos in capite.

Virgo Ale.

xandrina quatuordecim annis conti-

[f äb u

M

nuis habirabat in fepulchro , & folüm

du

Q(l(l

pretimore né mortem fübiret pecca-

torum, tamdiu vixit in cavernis mor-

Ecdö

tuorum. $, Anfelmus conteftabatur ; f

il

.,,a "

j

a36 . Dieifecunda , Differtatio fpirit: .

Áipin]

-alle&usà peccaro mortali non. haberet

l: Va

alium locum refugii;precipitari fe vel-

1 d

Jeininfernum; peccarum enim infere

(riente

nus eft juxtà

Regium Prophetam ip-

diituon

Ío inferno inferior , & horribilios.

Ttmp]un

Pf. £5. Ecnos quomodó peccatum exe

vasn;ue n

orrefcimus ?

;

lum

Refpectu illius, quod fecerunt fandi

Y

exhorrore peccad 5 & refpectuilliue

E

quod faciunc homines mundani pra d«

Mh) äd-c

more mali tranfitorii ; nihil facimus

if

adevitandum peccatum. .O amatillis

i o!ïa 3

mae JESU lachryme profnfz fupet

lii

'Hierofolymitanum excidium! ah Bui-

l'(æHicn

te modó fupertor animarum impoente

Vitp

tentium -excerminium ! Q-.Spiritus

MT

Divine ! qui fignis tàm prodigiolis

hhefi

predixifliftragem , & ultimum exter

Utiuia; [

minium hujus gentis infcliciffimees fir

h

i

milibus prodigiis evigilare fac de pre-

ia

fundo peccatorum veterno infinitam

Pl

peccancium multitudinem.

Seprem

n c'iimsJ

annisante famofum excidium Hiexoe

WIGS l

folymitsnum, homo plebeius, & peré

R

grinus füpernaturali inftin&u ada&uss

Ty,

Atl

clam4e

per publicas plateas centinuà

hi

bat:

"

sj €ogmito-Deo pro ultimo szfze,c?;'ü(äit: -

nl bat:. Vae Hierofolymae !. vze infelici;,

o

!

vox ab

uikt & - deplorandze.| Civiraci

dm) Oriente , vox ab Occidente;. vox à:

hu quatuor ventis., vox in Jerufalem , &

ii "Eemplum;.vox in-maritos novos , no«-

qum vasque nupras, vox in omuem hunc:

opulum , vze Hierofolyme!. Repre-

" ä

enfus aliud non. reponebar ;; quàm:

xl wae Hierofolymee !. caftigatus in.tribu-

iyiy: nali , ad:omnem i&üm clamabat :: Vee:

j55 Hierofolymze !. flagellis ceefus usque:

Qii£ ad offa. 5 quot vulnera, tot ora ipfi ape«-

(if; j iebanturingeminatà voce clamantia t-

4,11) Vee Hierofolymz ! Irà die no&tuque ;.

a int it:a inpublico & privatim , feptem an«-

g( Bl$. conzinuis.,. & quinque menfibus.

qjj non ceffabatpromulgare horribilia va-.

- ticinia; nec toro hoc tempore alíiud.

Lilnt oquebatur, nec quandó. percutieba-

jj tur, delebar; nec quandó reficiebatur,.

ii gratiasagebat ; nec vox , nec vires per:

q; tàm altos, & continuos clamores, quos

]

fium

j; d ccelos usque extollebat, deficiebant..

T

: Quod fecitifte ob imminens Hebreo-

j rüm excidium : hocipfum, mi.Dsus

hd

1

:

E.u

;

ns. facerem ob damnationem cot.

th&v;

,

18 Dm ]gumfx ; Dgfl]ärta'tio fprit- — -W

Chriflianorum , qui necdüm ad feriam

dinan

ponitentiam. de peccatorum veterno

D

rs,

evigilant.

' €ontrà impios , covtrà Dgr inimi«

n d

€os, contrà omnes illos , qui à fümmo

V, |

Bono.fíe avertentes , beatitudinem

inin: d

fuam qusrunt cum befítiis in fznfuunt

r

ilecebris: vox ab Oriente , vox ab

(m) & !

Occidente , vox à quatuor ventis: V&

hmj

[

peccatoribus ^ uc hingua, & calamus

It [ef;

Ui

meus femper , & ubiqué intonarer lu-

gubre hoc vaticinium , oprarem unic&

]

ïæþæ

ltinàm ab uno terre extremo ad

Jüten

dIJ bhm

aliudora Apoftolorum ; tubze Archam

gelorum , & terribiles voces Dzt com

LU

minantis refonarent omni momento *

mm üll

Ye

v& peccatoribus ! vze; quia terren?

i

plus eftimant, quam coleftia ; cor-

m

pus plüs, quàm animam ; temporalis

LT

plus, quam sterna ;. ventrem. plus co

ly

m

lunr quam Dzuw. V& peccatoribus?

W&([em

*

UM

quia avertendo f& ab ultimo fine , it

quo omne bonum confiflit ;

E

J

E

;onté

*üpi

vb

prolabuntur in malorum . ommnium

1

yffam ; & habenres:!

H

r s

B7

ITM pro- ad-

Un'm

i«

li

» luciferum pro tyranno fibi

ii

Q

—À

p Cbgmto Deo pro ;tlïimo Fine;c?;ä&gnïh H

jj dominante , infernum pro captivitate s

;g Vivunt. nihilomiaus tam jucundi, &

hilares; quafi veritates Evangelicz ef-

p i

fent alcorani fabulz, & figmenta: Poé-

jialr

tarum. Va peccatoribus! qui coelefti

lumine deftiruti, quoàd animam ob-

v

^

iniit

j

, Caecati,

ftulti , phrenetici ,omnem na«

turz ,. & gracie ordinem pervertunt ;

!

: , folo.nomine contenti , ipfam Beatitu-

&

, diuem refpuunt ; ultimum fupplicium

jcondt

; abhorrentes ; propriis manibusillud fi-

bi preparant ; infüpér feligendo pro:

m

excdti

j

adjumenus obítacula , averfando me-

dia falutis tanquàm impedimenra , fe-

hod

Í

Apfos reos. confticuunt , atores , & car-

;

$ LE

"nifices fui ipfius in omnem zeternita«

1

m tem.

Vz péccatori

bus/ qui in amane

tillimum Divinum fponfum infideles ,.

L

ln

in infinitum Benefa&orem ingrati . in

1* füpremum lIegislatorem conrumaces ,.

m Patrem. ceeleftem impii; in fummam

« Majeftatem perfidi , in Creatoremi , &

m P.

|

Redemptorem animarum . füarum pa-

lii

; ricidae & ficarii ; ficut in peccato fuio

" Üomnia coacervant

irdigniffimorum

UM fcelerum capita ,. iia. ad juftam eoru -

em

;ymwï)

(;

v&o Diefeemda , Di],ærrat/ia fpiritz .

(tear

dem peccatorum punitionem provoe

cant omnia atrociffima tormentorum

fsl

t

genera, Vi ,peccatoribus

-

qui per

Timmor

ls df

unicum peccatum morrale majora fibi

PrincipiL

inferunt damna 5 quàm omnes pane

therz , dracones,leones, omnes pre

h. [

t Dr

dones, carnifices & tyranni, omnes

! dily

É

dxmonesin inferno,. Angeli in celo;

& Dzus ipfe inferre- poffec immilflo: in

;IL'WI(&

eos integro intolerabilium poenarum

T

Mtsqu.

diluvio. Vz peccatoribus! quiafi pec-

catüm rantam mundo intulit ruinam;

EM

quantam inferet cordi humano * fi de

EM

Ti m

cclo precipitavit Angelos;. quomodoó

BUIT

perdet abje&iffimum vermern ? fi moti

tradidit ünigenitum Dzi Filium ;

k

litn

Ó

Utla, 1

modó parcer capitafibus inimicis ?. i

'üncnm

in mundo tánquàm inloco mifericote

diz punitur peíte; bello-; terremotu»

Pt D

ftrage totius generishumani perigü

Wïltm;r

]

vomosimbres;. &aqusrum'diluvium&

quomodó:puniecur in-inferno , ubi 9*

AF

folutà: poteftate dominatur feveritas»

n [

& vindi&a? vox: ab Oriente , voX 4»'

"r

Grccidente ; vox à quatuor ventis ; V£ L

'ülum

va!. vae.peccatoribus /. Difcurfus iítt»

Pj

th

Cognito Deo pro ultimo Fine,(;!' d;gmr 141

P.

( (1te attingit ) chari(lime, aliud non

m

menut

fupereft quam ut abomineris pecca-

tum mortale ex corà mente, ut reverta«

ii

ris ad fummum Bonum , ad Primum

Principium ; & Finem ultimum animze

m

tuz.

Ut ad hunc fufpires cum poeni-

ymop

tente Propheta : Domine aute te om-

n Umj

ue defiderium meum , & gemitus meus

m

àtenon e(t ab[conditus. Plal. 37.

Düm

immii')

tempus fuppetir, rumpe vincula pravi-

j püïlïi

tatis tuze.

Poft elapíam tot annorum

! quia'ä

feiiem , tandém agnofce lucem magis

Jj *

eftimandam effe , quàm tenebras ; ani-

gamt

niam magis , quàm corpus ; perdere

j qu

punc&um terrz pro immenfis cceli fpa-

gt

tiis, & momeritum vitze pro eeterná

jl

gloriá; non ja&uram effe , fed lucrum.

nimitis;

Non eft me dignus ( ait Chriftus ) qui

"

propter me ( faltem quoad affe&um )

[eüäm1^

non renunciat omnibus,

Cur id recu-

"m '

fas * nüm invenifti aliud obje&um

y li

DEO dignius ? quó aberras infelix ?

o

