: lïitl!s HT:

O hominesperverfi judicii! cur falu«

berrimz veftrze medicinze mifcetis vee

Uflmm: 4

!

anbnuyn? cur in fenfum rep

robum ex«

4('3

n

difficultan-

[j717]

ponitis verba falvatoris ad

dam zternz falutis femitam ?. Chri- ,

jhttj

"]

ftus falvandos nos afleruit ;

fi fervaturi^

LA

d

LUA

fumus Divina fua preceptra, fed non

;S'chgoriu

hec fervari poffe in deliciis

TM

adjunxit:

gulz, in gaudiis munda

nis , in deordi*

T fs

ffionum noftrarum.

Tex-

natione pa/

'lïh'na, &

dém ab ipfo

tus proin citatus eft qu

r'ïgrzimdo

Y

-ere Divino pr

olatus , fed expofitio e

Notg

Chiiftus afferuit jugum

ng

diabolica.

"

fuum fuave effe ,& onus leve ; 1€

.

is: ideà

Uelüm à

non inordinatis concupifcenti

m i

enimjugumeft , quia (bjugat fenfus;

;.füfäfam 4

fed ideó fuavee

ft , quia liberzarem tti-

D

:mAlïaS a

buix fpiritui; ideógrave eft , quia ag*

N

RL t

giavat cárnem ; fed ideó leve eft , quia

W

p

fursimn levat animam , undé craxit Ol*

n th(

ginem. Certé filevit

as , & fuavitas 1ee

i D'er

gis Evangelice inte

Iligenda eflet ifl

Tisey

fenfu petverfo de tàm liberà , & eeF

€a-

"Js)&q

i ]

?)e/äribimr flatu: tepir!ar:& Jf;jïc.:ä'a 36y

—^

€atà vivendi licentiá fecundüm cor-

»emïcz:üf. :

us Ms

pus , nunquid aterna veritas fibi con-

n

tradicerec ? quomodó componeretur

| al

texcus ille: jugum meum fuave eff , cum

Vl -

altero: quivalr venire pof! me , abueget

X

yunt

femetipfum ?. poffecne. verificati fimul :

if

.'s';

ï

Onus meumleye , Ó* qui non odit animam

m

Juain , non pote[! weus effe difcipulus ?. ab-

, ia

;

amegare femetip[um valde labariofum eft , ait

ü j

Gregorius, Semetipfam odio haba.

(V

ie, & omni tempore promptum effe

n i

E

;,Il i

mortem pro Chrifto fubeundam

um

iumma , & maxime ardua eft chriftia.

((l 4

j

nifortitudo 5 itaqué appetitibus fen.

dx

g

fualibusju

gum hoc fuave, ac onusleve

non eft,

g[ul[ W

. Verüm ad tollendum omninó ani-

j

cgntlls

marum iftarum fenfualium errorem ,

wlu

zz[ Lïl

proferam alias rationes tantà maoig

1

a

mmatas auGoritate Divinà, quantà

p

du

T

magis repugna

ia

ves vite . diffolute,

quam defend

n

uii

o

u

t. Nemoeft; qui ig.

noret obligationem dignilfimam a.

um

p

mandi DEU M extoto corde, ex tot&

g lu

u*

jr

h

animá, ex torà mente, ex omnibus vj-

(

ribus ; G qui profiteatur contemptum

*

)cräw

Q.6

U«

-

E

!

368 Did ]'ecundæ; Dg&rtït—ig p Ms

pE

hujus fuavis obligationis, puniri pot«

qim .

»À eternà. Quis veró fibi imaginari

buglj

oterit , in corde terrenis affe&tibus

MWMI

'wleno locum relinqui puriffimo huic;

Ws om

& perfectiffimo amon ? qui amat ex

mfdi] M

toto corde, non poteft amare nifi unum

t den

obje&tum : quomodà ergó illi ex toto

at

corde amant DzuM , qui cor habent

Mitete C

divifum , & tanto affe&u amanr mundi

ïfïibus m

delicias , commoda , & honores? qui

lts

amatex tota mente, vivere non po-

QMWä

telt, quin continuó recordetur illiuss

tinolue

quenï

amat: Auima magis eft uli amat ,

"if

uàm ubi animat.

-Quomodó ergó ex

Vg

z0th menteamant DEUM illi miferi ,

FQMOVC&(

xes fuas fixas ha*

u [eim j

qui omnes cogitatict

H

&u

bent in creaturis vifibilibus

5

] r nn(

quandoque cogitatio

nes cordis fisi à

"g

e conantur, ftatim hi-

Il

"

fuperna diriger

Gu

fce qua:i gravi pondere prefli, ad rerre-

L

I

H

tusc

f

nos aífe

tus ,

dAinicum eorum centrum

t

ii

recidunt,, Qui amat ex cotá animá , ilt

N

:ad alia obje

tl

ilànou patitur affe&un

$

H

1

8

€&ta5

£

ed agnofcens

i

UM tüanquàm

LT

Ut

fufaum Bonum , & ultimium finem, 2

hunc rzefert omnia alia ob)e&ax- táf»

Ximy

qgæn

".

D

£

fey.

vt

J

ibimf fflatus tepidor: c (!Qlæ.'(ä'[. 36;

M

th

Il

quàm media, & inftrumenta: quomo-

T

gm.

dó ergó illiamant DrzuM ex totà ani«

$a

má , qui non folüm non referünt crea-

j

turas omnes adCreatorem, täl]QIIäm

media ad ínem ; fed in harum fruitio-

iUi a

ant

i

nefe decnenc t

2020

o guftu, ut amaré

iert

doleant; fi eas pro confequendo fine

[

deferere cogantur? qui amat ex totis

viribus ; non fentit arduitatem patien-

n

di, & laborandi proamato : quomodó

»ieif

rgo illi amant ex totisviribus DeuM ,

je 01

'?,?

dm

qui pro lucris terrenis fudant, vigilant;

j

LU

vitam ipfam pro.his confequendis pe-

riculo exponunt, & quandó agitur de

x

j

110

jl m

promovendo ho

ii

re Divino, tanquàm

Ü m'h

de re impertinente nec proferre ver-

j

[

D

j

bum , nec movere digitum volunt?

o[dïS !

audiatur S. Auguftinus lib. 1. de Do&:

N^

Chrift: c. 22.. C dicit teto corde, totá

J

duf

i

[

quimá, tot mente ,uullam vita noffra par-

f

f

tem relinauit , qua vacave debeat ; e quaft

[b

locum dar

$V. GIET

4

ts

4

j

vevelitfrui. — Sed quid-

Ey]

VA

quid aliu4 dilisendum

[2

27

[4

p

t in animum ,

j

uec

3l

[2

tapiatur ,quo totius diledionis impetus

M

*

nmyl

vureit.s

ffl

1

Scimus equidém & nos, auream

obl )

Q 7

hanc

j

376 - Diei fecunda , Differtatio [birit: a

Mi

—

hanc dile&ionis regulam non menfa-

tmnimo

xari ab amoris vehementiá, fed ab ejus-

qis dol

dem foliditate ;. nec referre , quanta fit

sadin

in intenfione , fed quanra fit in appre-

wiqud

tiationefuini Boni, lIndé probauo di-

:| Tl

le&ionis exhibitio eft operis , reipsá

m h

adimplendo San&ifimam Divinum

tudo; r

Beneplacitum ; quod ad obfervandum

M Opci

dile&ionis praeceptum neceffarium eft,

p

& f[fufficiens ad promerendum pre

)

mium veré amantium : 5 quis diligt

T

ane , fermonem meum fervabit , &* Pater

fuxo

meus diliget eum. Jo. 14.. Sed ( O Bone

Aconfje

Dzus ! ) quanzaeft ignorantia, & mali«

p

tia hominum? qui Do&riná càm boná

ts

tàm maléabutuncur. — Quis credat ob-

colih

fetrvantiam Divinorum praceptorum

f r

externam foluisodoó effe ceremoniam;

t

fine interno cordis affetu? Quis cre-

ais

dat Deuw , qui in victimis judzorum

B

alpernabatur pellem; & voleba: vifcee

NT

ra , & medullas; inoblationibus chri»

Mytm

füianorum contentum fore obedientiá

s

lr

fuperficiali , fine interno amoris ftue

At

ul

dio, quo res Divinastraéare exinflitue

& li

to , & negotium amantiffimi Patris

L

omni-

z.

,

-Ó

Dejcribitur j?:ng teþid'or: é& deficére. 3y&

À

o mal

omnimodis obfervare adigantur

*

9]

d

quis dolor ! videre homines munda«

nos ad injuriam Dzo factam nec coiio-

quid

r

1

J

veri quidém , nec curare utrüm bene,

;robami

vel malé ipfi ferviatur à proximo;

utrüm .honoretur ; vel offendatur à

y Iü

pin:

"mundo; necullo modo fatagere, ut per

)fc[';andäf

bonaoperaDzo placeant, & vel uni.

cum peccatum veniale emendent, n

ffinum

n

um

per hoc Dzo difpliceant : Tünc folüm

; fl

/

h

recordantur peccatorum coiifforum ;

"

quandó ob horum enormitatem turba-

")

:

y

ta conícientia, jàm hiantes reprefentat

Ilfl)&mJ

erebi fauces: Amor proprius hic eft

fub fpecie amoris Divini, Vixlachry-

o

Ti

mas cohibere poffum , düm recogito :

M

a

ii

quod potior hominum pars DEUM

amertaliaffe&u, utnon inveniatcon-

,remoni:f;

verfationem . magis tzediofam , & in«

I

j

1

) ll(W

gratam , quàm converfationem cüm

!

|

Dzo; unde fifs conferunt ad oratios

,kbgiïiïï

nem, omne momentum , & hora, quaf

)nibui (ï'x

annusinteger videzur. — Talitér Dauw

| 0b54'£f

j

amaut , ut abhorreanr omne id ; quod

p

Dso plácet ; & illud ample&antur,

"

quod Dsodifplicet. — Veftium luxus;

j

c- :

j

37*

Diei fecunda , Differtatio [hirit:

Di

'..,L

l

€iborum lautitiz » Vana gaudia ; &

At l

pompze mundanz à Chrifto rejiciun-

Tolent p

|

tur tanquàm maxime nocivz, ab ipfis

lDartter

exquiruntur tanquàm deliciae. Silen-

hnnm ?r

ti um; medxtarw, pæmrenna ; Conteme

t ipfon

prus mundi , à Chrifto commendantur

T$ oQ (

?

ranquàm geiz pretiofie ; ab iftis -

PW& 4

quivocis chriftianis rejiciuntur tane

Üf

quàim immunditia.

Quomodó ergó

tidr tiam

amant DEUM ? . quando conve erfatio

ATitores

cüm Dzo ipfis pena eft , & offenfz Di-

T

EI

vineipforum blandimentra, Ettamen

xmrr)be'

miferi ifti fibi imaginantur, & pretene

U

dunt fe Dzuw amare ex toto corde, ex

N

:;nlg ]

totà animà, & ex omnibus vmbus,

" ?

QIJATIP "

h]

quia afferunt plus ad hoc non requiri ,

i

d ütür

quàm ut abftineantà peccatro mortali ;

L

rll Ep '

& prour declarat Doctor Angelicus:

tWiho(

Quód babitualiter tottm cor fuum ponat im

tl

DEO :

ita fcilicet , ut nibll velit, aut cogie

x&q

n

i

U

tet , 7140'! Divina diledlioni fit contrariut.

rUï/l

Fal tacibus hifce difcurfibus , & frivolis

hr

Ts Qi

- rationibus opporiam alias magis ftrin-

Ti

gentes, qua aufferanc fi non. daritiam

A

cotdis , faltém tenebras mcc"eäu&

Gb)e

Dicunr:

fs

Sm

ad amandum Dzuw ex totà

ani«

d

Ater

E

[

Ll

n

W

Dej[cribitur flatus tf,p yu?f x ae& : 273

EE

'iüdl N

animá fufficer

bh

ce'na Divina non

t)ht

) xeu ib

violent p

ecCa

v E

to gravi. Conce:ïam hos

æ,M

fi pariter mwh. concedanr hunc eife

ina

]

M

rwn

N

fimum gradi

verz charitatis ; ficq

u

l)mnx

éx ipfíorum co'ai ffione feaui : quod

mac

plus noa curent amare DguM , nec ab

$ ii

ipfo effe amatos ; nifi quantàm præc;se

n

eft neceffarium ad evirandam ejus ini-

QUE

mmc.am.

Q-m!es autem hi funt veri

amatores ?

LO"VW

qualis hic eft filialis affe-

ofr iZD

1s?

am

ant Parrem fuum coeleftem,

Eu

& ipfi obedire ftatuunt; fed volunt, ut

& Plæh

neceílitas ponat terminum huic amori 5

þ

WI"

900

D

quatenüs non intendunt plüs amare;

mhm

quàm przcise elt neceffarium né ex-

i

cludantur hereditate paterná.. Ah mi-

1f

feri! Eftné hic modus agendi cum Pa-

n

ls

H

m

tre veftro coe

L&AL& *

Qui videt in abfcondi-

to, & qui melius novit affe&tum cordis,

ii

Vid

evt

Ja linguse ?

Amabimus

)

Y/

quàm nos v

DEU , quantii þwase eft neceffJarium.

Potiüs dicite: amabimus DzuMu amore

minimo , ur refervemus amores noftros

i

?

aliisobje&is, qua fine comparatxone

nti

Ira virtualiter dicunt

plüs amamus.

TM

Corda terzenis affzctibus plena.

'Tales

j

p

anmgoe

,LM- Die fecunda , ,Z.)äerfariaj?ürir:

) K'r.'?»itur'

amores meritó merentut repulfam à .

bocofor

Dso , qui vocatur zelotes; quia folus

amlm

vult Àcreaturis amari, & honorari.

tfb y

$. 3. Porró ego prafatis cemerariis

Lilendo

prafumprionibus, & frivolis iftis tepi»

Wa

dorum chriftianorum rarionibus op-

Mtoguar

pono alias magis convincentes ex lege

3 ve p

Evangelicá; ubi omnibus praecipitur:

ET

d drqy

ut ftudeantint/are per angujjam portam ,

quia portalata , & fpatiofa ducit ad infer-

m

3.

Confulant modó conícienciam

2 mnda

fuam effiminati ifti chriftiani, & ju-

Nema?

ftum de feipfis feranc Judicium , nàüm

g

diífolutus hic vivendi modus concot.

at lr

det cum ifto falvatoris mandato ?. Si

lx

quzrunt in veftitu molliora , invitta

? tl

delicatiora, in converfadione blandi«

Al ] 1;1

hr j

L

tias , in pompis luxum: quomodóin-

M

Ilj

W.

hi

£rant per anguítam portam ? $i 9b

*

&

quodcunqa

E

levei

^

*

oO

omodum.

[

w

mot«

Mp

tificationis timorem fecum di

——

enfant

A

Q

lu

fticis

procurent à lege jejunii Ecclef

1 pa

Teto

Íiomnem etiam vel minimam corpotris

l!madb

t

affli&ationem fugiunr , ficut diabolus

Omrn

crucem ; finullum eft diffolutz vit£s

Alf

!

& conícienriz laxzegénus , cui fe nos

Al t

accomodent ; & femper magis [e mui-

"

[cr]

r

ngkriïiturjäatysrgþïäar:ö' r]e'?(:'fs 37$

Teouidi

do conformenr, quomodó intrabt pet

q (

RE

anguftam portam * deberent hi potiüs

(ononl '

tranfa&z vicse curíum fzepilis infpiceres

; temut

& videndoin eo nil nififlores, amsni-

jsilit

tates atque delicias,ex quodam viarum

jonibust

perito qugrere: nümíecuré fic ambu-

m

lent, velpotius aberrentà re falutis

femità? nüm per amenosiftos, & flo-

Pigf;h,

hl

tidos circuitus colligere liceat fru&us

M

ex Monte Calvariz?.inüm per gaudia

m

ia mundana perveniatur ad gaudia

jnlly

fempiterna? certé refponfüm accipe-

tonum iF

rentex S. Hieronymo in Epift. Impof-

nf)

!

fibile etut rafe

T

bus quis; C futuris frua-

d al

tW. Erex S. Auguftino in Manual,

i

y; I

Nemo pote[l in utroque feculo confolars.

LL

TU

]l

Chüftus ipfz hoc ceftatur: Va vobis qui

"

MH vid

l)

etis ; quia lugebitis , C flebitis,

[L

Tofaper DEUS pteecipit : Aolite vobis

ho

thefauriz.are t

gj

Quros i terrá.,

Et per

(f

"

7

textum illum : Diviria ff aj

J

intant , nolite

«or appouere , Prohibec

alv

affe

Ld

&ionem ni«

rb

miam ad bona terrena, permittit qui-

qa

nj^

n

dém horum ufüm , quantiim neceffitas

j u

requirit5. guftare licet ex fluxis rerrae

lu "

onis eo modo » quo Ic&ta cohors Ge.

gi^

il

deo-

J

glsli

E

g"* Diefecunda , Differtorio ftirit

L

Db

:

l

deoniswjud. c.7. guftabat aquas tOre

13

xentis, levando fcilicerillas ad fe ; non

g lbor

fe ad aquasinclinando , & illas quasi

apendun

adorando.

Permitric Dzeus ; ut terra ;

Winan.

quz nos genuit nutriat-.quoque

fed

iil

vult, ut dom manüs extendimus ad nu«

"hponer

l

trimentum. noftrum , oculos levemus

t

V

lii r

ad ceelum, T'ertul. de cibis Judze: "Fra«

A j

Gare licet equidém negotia terrenas

Mi

.

düm

proürilla tra&arunt. Apoftoli

3

EDF() d

de rebus cranfitoriis cranfeuntes age«

L

bart : Zm vi4 difputaverant. Marc. 9

M

S.Hier. ibidem. Verüm quód cor no-

"hinato

ftrum ex fuperiore parte, quà corlum

d po

ts

fpe&tar, latum; . ex inferiori parte quà

Qrga

terram fpe&ac anguftum ; inferius ni-

SFifmurcof

hilominus dilatetur , & fe rotum occue

"Ls

petinobje&is rerrenis; Dzus ità abo«

Hi,q

ininatur; ur à fe rejiciar , ficurilla im-

[

lt

endls

munda animalia: Quwibur cordis muto

àty

iler

ad caput. [pecdiat. . Arift. de part: anim.

x.mukns d

lib. 3. c. 3. Imó né firmas radices po*

llüem !

namus in mifero hoc mundo; tàm ieve-

J'Wïentes

ré prohibet; ut propterea plantas proe

NI

Tgy

fundé infixas terre benedicere dedig-

u

metur: Quijaper fibras , & radices lateri-

i fi&,

"

--

s

Defcribitur atus tepido

ZURCT Go UR AGROLI LOH BUNSELRRE TSNQS

^ CUART

J

Bbus terra. inbarent. S. Greg.

Ac illos,

1

TU

qui labores fuos, & induftiiam alteri

qu

lag

impendunt, quàm fuo fervitio, ita ab-

$5 u

ominatur ; ur condemner poená capi-

tis illum ; qui pro ufu profano audet

ii

componere pteciofum

"Thymiama,

[

lig;l

Quisquis rebus quibuseunque terrenis bot

ïv!Aæ j

fiudium impendit , quod D EO debetur;

U

i

NI

(

imerítà perit : quia Thymiama ; quod fo-

hs

iL0i )

u

li DEO debuit , vebus temporali

[2

i5, C ca-

ducis müpendit. S.Petr. Dami: lib. g,

:l?:umïi '

Epift.4. Sedquis ex tantà hominum

Qu

ld!

eieminatorum multirudine hec ob.

que

i

fervat?. potiüs unic? intenri lucris ter-

üp (

dT

renis corradunt. divitias, proprias fe-

il

fati

quuatur commoditates, & pompas fze-

I

quiit

culi ; nunquàm contenti vivunt bo-

)us W

nis, que poffident, femper pro novis

aquirendis foliciri,

ficut

Si Chriftus ipfis

precepiffet : non falvabimini , nifiac.

(5714 "I

; pit^

cumuletis divitias; non confequemini

T

€cleftem gloriam , nifi priüis efficiamiz

j

hi potentes, & gloriofi in mundo ; pof-

d

z

entné majori defiderio inhiare digni-

| Jut

jct

tatibus , & lucris errenis? Certe inju-

s

fitia fa&a fuiffet Diozeni, & Cradi

Phi.

.

38o. Dieifecunda , Di;fe&ati'a fpiritz

Ijgf(rifiz

m

Philofophis, qui fponté & exacte pau-

Ti non

pertatem fe&abantur 5 fi ceelumjpfis

E'æ;f-ed [

negatum , concederetur iftis ; fub. no«

mine chriftiano , peífimis divitiarum

tüonem

Idololatris.

Alterum X Dso fape no«

hii

?iilas; Í

bis inculcatum eft illud: : Operamini

iUhof,

düm dies eff./ Ambulate dirm lucem: babe-

15

Negotiamini dim veuio. Perquod

masfupgr

nobis innuit mercedem correfpondere

M ind

meritds:

*

E

ht [

ad gloriam pervenie norr

SBQGHUS

polfe fine labore . non fufficerefe cone

^

tinere:

«

vitiis , infuper requiri exercie

Ms

tium virtutum ;. quod nunquàm cori-

"tp,

Atl id

paratur fine magnà arduirate , hinc

l

fcriptumeft : Regnum colorum vim pa-

titur. , € violemivapiunt illad. Martba

Mi

"

Celeftis agricola nom patirur arbores

U

infiuctuofas,etiamfi non fint nocivz, &

As

)lüglæ

venenofz , illaseradicat : Suecidite are

hu

Borem , ut. quid terram occupat * Supree

" Rl

dU

T'

) "

mus Rex gloriz ia fuà florenciffims

aulá non patiturfervos inutiles, & ap*

«Wmm ux

parentes ; illos, nifi praeftent ferviia

AJ/EPT [

TAfo s

fua, edamíi de cateró non fimt. fcarre

j

uml

r ff

dalofi ,à fe repellit , & feveré caftigat?

j

mmd

Inuisicin [eryum ejicite in tenebras. exterite

TCf

. Defiribitur flatus te

('/" b*

'J!PW

—— À

E

—— —

V. 3£i

rt$. Matth. 25.

x

ginesfa-

tux non erans adulters, vel fornica-

vll

piz,fed negligentes; &ob folam hanc

d

M

, Fadonemreprobate. Ficulneaà Chri«

d

T

fto arefacta , non protulit tribulos &

fpinass fed folum fuit flerilis, & in-

I'W* j/

frutuofa, & ideó maledi&ta,

SaThOO

p

mas fuper preedicta facit Banc affertio-

qun

j

nem indubiratam. In cap. 3 Matth.

Proptir folam omiJionez fitpuxitio. Et

li L

S Bafilius in. c.2r. Matth: Etiam illi

t

t

1N

mmfemnanmr,.guz' À benis eperibus vacant..

]

, $ Jeanm. Chryfoftomus Homil: in

qui f

i

Matth: idem afffrmat: Ioz folum va--

j

Wi

paces , & malefadtores; fed. etiam qui

[

1 Mn*l

Poma facere — necligit,extremo — eruciatur.

A::[;:-

d

Jüpplicio..

Deniqué

cüm

omni

(

^ Theologie

rigore concludir Do&or

]

m

^. Angelicus.

1. q.186.art. 2:ad . Om-

dU mestam. zrel;

[e]

gioft , qzz)zmþzcularg: tenentur

p aligaalitr

facere quidauid Poni poffant ;

WU^ om»ibus enmrcommu

:

uitérdicitur : quod-

d* cum.

i

jtte poteft facere manus. tua , inflauter

TL

/

eperare z eff

f

em aliquismodus prac ep-

M

t boc implendi , fi homo facit , quod po--

s.

u

m

iT

teft, fecundim: quod: requivit conditio fai

h^

[,23

]

1

a

204

282 Di f»&:m

21

Diffcrtatio ffirit:

Af

flatás.

Videant modo illi tepidi au

fs

non.ruat illoru

m principium? Suffi«

DI

cit, modó non peccem mortaliter. Vi«

u

deant'; quid fir non vellealiud bonum

ihtür

agere , quàm nolie peccare mortalitet.

W a

Nunquid ergó fervus, qui eciamfi hero

ü CJK

fuo non propiner venenum ; negligit

-

^

Wnpæ

tamén co

k

niffafibi mandata, & proco

DIRUN

ut laboret, dormiat 5 vapulabit mul-

quu

üis! Nuuquid miles ille; qui etiamfi

non deferat militiam, nec,capitaneo

N

ts

rebellis, exiftat ; modó in certamine

i

ln

Stationem fuam non obferver , vel in

lnlfn

excubiis indormilcar , negligentiam

Qd

hanc luer peená capitis?

DI!Om [

Irrefragabili erernze ve

ritatis tefli.

fiy

Q

monio, pro confequendá zterná Beati-

tudin

e

ii

magno labore, & violentià opue

j [gmpn

o

^b

eft, Violenti rapiuat ila4.

EK

Et violentia

TM

ia ( proüt exponic $. Bafilius

)eft

Ti

continua, & folicira mortificatio no*

Tl

i5

ftrorum appetiruum. Quafnam autem-

"RI

violentias fibi inferunt , quos conatus .

m

adhibent pro confequendá zrernà la*

Jute delicaruli iti?. Oftendanc palfio-

&Ms,

(

£

petitus xarioni füb« "t

nes:cdamicas, &ap

f*

j

Defaribitur jäamr t?pzkfar'.--ä' Je (- 6t 383

1

p

:

jectas ; dicancquantàm defudaverint

in refiftendo peccato, utrüm ad fan gui«

alitt !

l

Nb

nem usque reftiterint $. quin potitts fa-

veantur Í& in oratione nec os ape-

mo

rire poffe fine tepore , & ofcitantiáz

1

fua cilicia effe molliacatbafa; pro ci-

1, 5

T

nere porritentiz fe uti palvere cyprios

Pro eo,ut füb vexillo crucis militent ;

Vi

)

fe n€ quidém cogkare de Chrifli Pa-

Tb

tientis imirzatione ; profireri fe. difci-

"

(

f i

pulosChrifti , & interim frequentare

j at

Ícholam. Epicuri ; fe nominari filios

f li

Excelfi omnes, fedino pere ferotos ef-

negliäw :

fe mundo addi&os ; fcire fe Regnurm

€clorü fimile effe homini negotiatori;

qii

fe tamén pretiofiflimum hoc negotian-

di tempus impendere Iudicris fpecae

€ulis, jocie, & aliis vanitatibus potiüis,

M

quàm negotio zeternze faluzis.| Scirefe

pili

Seniqué neminem coronari, nifi qui

orrïw(

egitimé certaverit ; nihilominüs fe

verfari in medio certamine fine ar misy

, " j mx

parüm folicitos, ut hoftes fuos ferocit-

"T

imos ; & cceleftis glorise coronatn eri

abl -

pere tentantes repel/ant.

ad ewi.

i mion; T Re?ew proin ; quod dixi;

[

3849. - Diel fecanda ; szü'ävmriufxliiri'tr

Dfri

Mi

sandum peccatum non fufficere aliud

IN

bonum facere non velle, quàmfe con-

lito,

tinere à peccato mortali.

Damnatig»

itsre

nem sternam non effugiet , qui DeuM

m t

amare, & illi íervire plus non inten*

"m

dit , quàm quantüm precise fufficit ad

Tifttye

evitandam arernam damnationem.

.Terti

Xbi tibi placuifti

, ibi remanfifii ; fi autem

^i

dixifii. fufficit , perüfti.. S. Aug, de Vet

4

Tften

Apoft.

ïntiquä

Primó * qu

ja ftante fragilitate hu-

maná (emper ft minus , quàm quod

k

proponimus. Siproin plüs non pro-

"

[| nii()s)

ponimus , quàm quantüm fufficit pro

hIs

obrinendá falute , neque hoc obferva-

x!üs fnn

bimus, &coníequenter intentum no»

: W in

firum , feu zternam falutem non couf

m [*el

fequemur.

Secund

à: quia Dzus tàm liberali-

zer , & generosé pro nobis profunden-

n"fftl)ï

do omnem fanguinem , cüm. vel uni-

mitils I

"r

xum fufpirium fuffeciffer ad.nos

)!

*

dos

.

vald

€ aver

facur fideles ergà

5

fe ",

jl f.m(m

tàmavaros,& parcos. Scrutatur,

ch : tm

novitintima cordis , & ideó bene

m

Wi ple non fuV

—

P

i

Ü

p

,Dtjï;ibz'mr ffatus tepidor: & d?)ïc: Crr. 385

".

uantüm przcise eft neceffarium pro

init

i

4

lute, non effe amorem Divinum, fed

Dimy -

interefle humanum ; movent Dzo nau-

,qui'L*&

feam tepidi ifti; & negligentes, & ideó

gon

evomantur : Qra tepidas es, incipiam te

:

€votmere de ore meo.

s

- Tertió : quia füblimis hominis chri-

pl

fliani dignitas majorem perfe&ionem

ig- il

profitetur, quàm quze requirebatur in

antiquá lege. DEUS vos adoprat in fi-

gl

lios; & vos eligitisconditionem fer-

um

vilem? igitur vosife repellet, &nec

s

ut flios, nec ut fervos patietür. Supre«

1 Wh'

mus coeli Monarcha vos tanquàm ree

hot Ob[ï

£ios miniftros vocat ad aulam fuam;

d

& vosin caulà viliffimá inter mancipia

gm "Um

eidem ferviremavultis ; quam vilem

mentis veftrze abje&ionem adeó ab.

pl

W

horret Deus; ut omnia veftlra fervitia

$ IOW

penitüs recufer ;; & tanquàm ignavos

xmvar

j

vos protinüs à fe repellac. Firmitas ani-

d

mi contra [piritualem profettum femper eft

[

d

peccatum.. Cajet: in 2.2. q. 186. arc. 8.

ucrll"*w

Et hoc erat, quod terrebat S. Grego-

u

rium: Quia citm augentur dona , Tationes

vdlw

ia erefcunt donorzf?z.

Hoc non fine

Mu

g

la-

x

586 Diei feeunda , Differtatio jþiæ-it:

hortis

lachrymis exclamare fecit S.'Thomam

de Villanova: O Fiaues mei , valde

v

ytite

tremenda eft illa fentencia : A4ulti funt

vt

vocati , pasciveroelecli. — Pauci funt elee

ding

&i, quia pauci funt boni operarii. .Cie-

dite mihi fratres , eredite , qtod fapits ad-

ru!!a;rl

Mw.

qnonti , fepius clamavi s. mift virtliter lalo-

vavetitis ultrà plebem , & conumunam vi-

1n..

il

i1q, nonaccipietis praamniu

*

a

[A

n

f. 4.. Non igitur fübfiftunt addude

ij

It

zationes humanze focordize , qu& in a

Dü[a

vorem carnis , AMilitant adversus aui-

LU "

mam. Necamor proprius poterire

tàm ingeniofus , quin ad Jumen Evan-

a

[t'ner n

gelice veritatis, umbrze fallacium fuo-

W )

xum fophifmatum non difpareant.

Mulr funt precepta D

)Uv

ina, qu€

£WIG1 I

*hnh

transgrediuntur focordesi

fti , & tepidi

p

Id lia

Cluiftiani

5

undé vana ipíorum €

A

proreftatio, vana eft quoque perfuato ;

Clhl

poffe fe confequ

i fimil gaudia textena»

ln

m

& coleftia. O flulti , & tardicorde ao

exedendum? nonue oportuit Cbriftum pati.

"m

Q ita intrate u gloriam (uam 2 Unigent-

"a

Is

]

to xterni Patris Filio adire Regnum

meF

füum non licuit ; qgin prius [u,&ingret

*

p

Defcribitur flatus tepidor: & äe)ïc.:- &. 387

Thut

(

mottis fuppltcium ; & hoc liceat fer-

votugitivo & rebelli, quin priüs agat

d

j

M

M

h

ponicentiam? patet hoc ex irrefraga-

VU

gabili zternz veiiraris teflimonio

4dnima in deliciis vivens mortua eff.

Ler

tl

l

u

multas tvibulationes oportet intrare ad gla-

j

Tlam.

"

ml

i

Qui non currit velociter in fladio ,

non accipit bravium.

Non toronalitur ;

ii

nifi qui legitime certaverit.— Qui non ha-

j

betterram pro campo certaminis, non

'ql J

us

habebit coeluma pro laureá. Triumphi.

Dicere: uon peccabogravitér, dere-

)ï( Db

liquo vivam fecundim geniuti meum,

Pozcn

U?

àc Íequar m^os apperirus, manifefta

temeritaselt. Inconveniens eft pacifci

j

cim DEO : tantum dabo pro Regno

ii

Ut fim inter

n

€elorum, 8& non phus.

ele&os Chiifti , hont

L

rad

:

tam illam cum

j M

judà, nec cracifig2o cum judzis; non

j

: E.ffl"v

tamen illum fequar cum difcipulis,

nec illi deferviam cum Magdalenà. O

juf

infenfari ! fi vos tocos confumeretis , fs

iräf

(!ï.'iA'

omnem profindercris fanguinem pra

«omparaudi aterná Bearitndine; le.

[

j

ve hoceffer, & vix dignum pretium pro

N

incomparabili hoc thefauro, — 244e quod

j

R 5

ür-

1

288 :—Dr?ei fäcunr?æ; szmrigtz'o fpirits

Dfeihi

attinet ( dicebat vir magnae sanctitatis

lib

S. Thom, de Villan concl: in chr:)

tl

fi tamdiuvivere mibi darvetur , guamdiu.pi—

ï";/!ma.

xit Matbufalem ; nom fufficeret mibi ad

tj

deplorandum vel minimum. ex meis pecca-

à p

zis , & impetrandam. veniam.

ytculo

Et vosridendo, & jocandotàám certi

Mj«

eftis de veftra falute? quidquid habe-

Mlb vir

tis, Dsodebetis; & quidquid in fines

n

alios expenditis, Dzo furamini. Fur-

&t

tum unius cogitationis , unius verbi ,

Vüttty

unius actionis, unius horz, unius mene

n

Athi

fis erit damnam leve, fed tamen dig-

Vtm f

num penài: deomniverbo otiofo , quoa.

Ut

locuti [uerint. boinines , reddent. rationtm.

Wtj

Si vero vivitis toz4 die otiofi ; Si con-

"d

fummitis ómnem , vel majorem & me«

liorem vitz partem in aliis , quàm Di«

M

: g

vinofervitio; ex multis furtis levibus

m e

Coalefcet furtum grave , & contrà ve-

"m

Rram vanam proteftationem non pec

h ïngere

candi peccabitis, & peribiris. Eodem

i

1

"

modo accidit diviti Epiloni; de iplo

It

"t

nonlegitur, quod comiferit fornica«

ubn

Myy

tiones , adulteria , ufuras, homicidia;

|

oïmiäntg

nsc alia gravia deli&a ; fed quia ve«

16-

"bo

l

l«

!

at

Defevibitur flatus t;epïgfgr': Cä*' .;e;fæld"c. 38 þ

av

fliebarar by(fo & Slïrpurä ; & quoridie

i.

epulabatur fplendidé : .sepulras ff in

g

n

J

£

eYHuo.

Vita animz incomparabilicer

n

!

't n

magis zeftimanda efi, quàm vita corpo-

niipe

zis ; fl proin peccatis, exponendo gravi

pericalo vitam corporalem ; multà

pne

magis peccabitis, gravi periculo expo»

: dþw

Qu

nendo vitam anime. Sine armis adire

[5

cruentüm certamen ; mare trajicere

3l

v

lacerá. naviculá, fine velo & remis;

j

gtave temeritatis peccacum foret, Mi-

o

litia eft vita hominis fuper terram , &&

^

cercum eft, dià hominem vivere non

[ameni.f

j

]0,0 ]

poffe (ine periculofo cerramine,

Vi-

DW

"T

ventes igicur inter medios hoftes valie

,;.5

j

dos & bellicofos, vos fine armis, & mi-

ofemw

litari virtutum exetcitio dicere aude-

qP

bitis: Suflicit , fi ego meipfum non

yii

t

Occidam peccando mortaliter ?. Mi(z.

T0

ri! nonne ltoc eft vosipfos occidere ,

n BOM

vos ingerere periculofo certamini nu-

h

A

dos,& inermes? Mundus vaftiffimum,

W

j;/

& procellofum mare eft , dià in illo

j

M

non nayigatur fine tempeflates & vos

l

homld

dormiéntes in navi graviter onuftà , fi.

Jl

ii

ne velo orationis ; fine remigio bono.

R 4

rum

-

u . *

3

| ä)üï fecunda , 'Di]kvt&ïo -[itirït:

Dj

zum operum ; fine temone re&a inten«

tionis afferere audebiris : Sufficit ad

pondus

portum attingendum , fi meiptüm non

ol

fübmergam? O infelices! vos cofnit-

ntorg

hàpyr

tere mari impetuofo tàm improvidos;

nunquid idem eft , ac vosipfos fubmere

W dic

ere? Divino Oraculo hoc atteftante :

Ti

defideria multa, inutilia, * nociva mergunt

ii, llbl i

bomines án intevitum, & perditionem.

T aj

Denique opponetis : quamdiu de-

Ti

gimusin mundo 5 velimus, nolimus

liimg

Occupari neceffe eft negotiis terreniss

* ii

ec iantctifimi P

p

"!"T.

archze Job, Jacob ,

"r

Abzaham;&c. aliter fecerunt,etiatmn

r

a dificabant domos, gubernabant fami«

"O D

lias, inftituebant convivia , accuiula-

W.

bant divitias , regebant populos; vet-

MU

bo: habebant diverfos afectus non fo-

IT

iümin-»*à uxorum , & filiorum ; fe

Ttint

L

& fervoruni, operariornm,at pecorum.

Paj

l

1

Argumentum hoc;quod vobis validum

Tij a&u

videtur, deperdet vim fuam, G vana

t hos

prafumptio videbitur , firevocetura

Pt

trutinam. - Ex eo , quod gigas phi i.

Ms

7-fimus incedere potuerit ferreo armo«

zum ponderé gravisnon fequitur,quó

N

i

DeW/Zriþbimr ffatus tepidor: ä'de)ïte'w jér

ii

& alii poffint fic incedere. Ingens fer r$

ii

Dia-

pondus , validas requirit vires.

bolica hzc eft tentatio, quà exemplis

fimt

a

San&orum parem nobis promitüit,

)

n

imà potiüs furatur fan&itatem. Placet

j

du

hoc . deciarare aliquà fimilitudine ex

udiat

S. Petro Damiano: In regionibus il-

us

lis ; ubi abundant Simiz , animailia

u

que aptiffimé imitari folent a&iones

amdilï J

umanas , fequens obfervatur eas ca-

pdit

piendi modus. Ad loca illa fylveftria,

u

ubi animalia ifta habitare folent , fe

Conferunt venatores

3

*

Obi W

ibi proferunt

ii:fm

aliquos calceos coloris rubei cum fo-

*

,bszfw*

leis. plumbeis

5

hifce fepiüs fe in-

g

duunt , & exuunt , ligant quoque , &

lulüs) f

olvunt,

Et düm omnes iftas actiones

s

imiz ex arboribus obfetvant, relia-

quunt infidiofas has veftes venatores

grum'

"]

in planitie, & aliquatenüs retroced unts

gel

j

Simiz a&utüm predz inhiantes , fal-

laces hos calceos induunt , ligant,

n,&ïb

:V(]Lcm

proüt venatores facere videbanr. .Sed

d

üm iterm ligamina folvere rentant,

gZS

p

ex improvisó à venatoribus prsoccu.

u

u

J

Ü

pantur; & gravi plumbi pondere ime

s 3

wt

3;2 | bie? feeunda , Di;jïe-ïamþi'*:"- Di/T

mual

pediti , auffugere non valentes , ca-

ypiuntur ab jis, quos imitari volebant.

ilos

S. Petr. Dam. l. 2. Epift. 18. ficut venae

litem,

zor fimiam, fic plerumque verfutus ine

DWIIi?Iu

L

fidiatorillaqueat animam. Aftutus vee

mator diabolus ef: oftendit vobis di«

chna ,

vitias Abrahami, magnificentiam Jofe

L

phi, Regna Davidis , & vobis perfua«

Matzn

det : accumulando divitias ; fruendo

titeí

deliciis, afpirando ad Dignitates, polie

Wi

quoqué adipifci non folüm anime la«

bi.'(Jlþgr,

dutem, Ííed etiam vitz Sanciratem,

Mi

Advertite infidias, & bene attendite;

Wt

nüm Ííub purpurà non lateat plum-

qt

bum , & ub pretiofis illis. veftibus

.

hts

non abícondantur laquei. Sci

tote, fan»

u Hs» t

é&os illos fingulari Spiritüs prudehti&

"'ml

novifle fe induere iftis terrenorum bo-

"fj

norum veftimentis , vel poriüs impe-

"ts

dimentis; fed pari facilitate noville

"tín

jisdem fe exuere.

Amabant Parriam,

Eüuimi

fed quando Dzus preceperat : Egreae

ln

ve deterr tu4, egrediebanrur fine moráe

"ürte

Amabanr flios; fed quando DEUS

xlvidæ t

mandabat : Offer mibi ia bolocauftum ,

iU

Og

C

j

fine rcpugnanuá obtemperabant. -

df

mu

;

L

Defivibitur flatu: tepz'dor:;k?;;ïæ ä'c'ï ?9!'

—^

80

mulabant divitias; fed quando Disus

a.

illos reducebat ad extremam pauper-

cui

tatem , ita erant refignati, ut dicerent:

diütib)

Dominus dedit , Dominus abftulit , fit o«

men Domini benedictum.

Poffidebant

f

vobist:

Regna, fed quandó per rebellem Ab«

t

folonem dejiciebantur & Regio folio;

pl

nontantüm deponebant coronam de

j fnlfn«

capite, fed calceos quoque de pedibus,

45)

& more ponitentium : N'udis pedibus

qin

icedebast.

2. Reg. cap. 15.

Tàm

p

prompté , & generosé fe expedire no-

at

verent pretiofis hifce impedimentis,

«

Sceptro & Purpurà , ad evitandas

;

tentatoris infidias,

Si veró homofene

gt

fualis, tanquàm fimia, hzecSan&orum

Exempla imitari volens , fine hác

5 Plüdeell

.no[lïm

dextetitate expediendi fe hifce impe-

( i

dimentis , & omni terreno affe&tu, fe

"LA

totum impendat negotiis terrenis ; O

j

Dzeuuimmorralem! quàm turpitér fe

delufum agnofcet.. Hac veftimenta

glfiu)

J

erunt retia ,. Dignitates erunt laquei;

p

divitic erunt. grave plumbi pondus,

h?

d

y

quo onufti evadere non valebunt in.

( fernalis venatoris infidias; fed. cedent

f

R 6

in

äï': ïbm fecinda , Differtàtio ]þifir:-k,

ünpredam. — Sap? caliidus. boflis ( dic&s

ls;

fit Q

bat S. Gregorius ) em imparatam mete

zem videt , qui ab ea maxum?. diligatur;

yolis;

Lt

exquirit « & ibi, fcandali lagueos infeit,

&trhi

Si quis verà crederer , impoflibile hoc

fore , ut vivat homo terrenis affedi«

hts r

