jus divini lnminis difparerent non tan-

. n

tüm exantlatarum miferiarum rene-

h nl

bre, fed & prateritarum felicitatum

(aut

i

plendores,

Ad hoc probandum ad-

m

uco ipfa Verba Prophetze: Qxuid mibi

rl l»

fj

y»

eft in calo , c A te quid volui fuper terram ?

]s

David, quia tanquàm terminum fuo-

[

. PIO y

rum defideriorum refpiciebat Dzuw fo-

lum 5 nihil inveniebat in cclo , nec

guah"æ

JJ

1118)

qU

defiderabar in rerrá , quod ipfüm fatia-

v

aM

I poffet : non appretiabat coronze

f

cat

Regie fplendo

rem , non fceptri poren-

[i))

j

tiam , non fublimitatem Throni . non

:p[b

u

il

mperii Magnificentiam : Qaid volgi

m

fiper terram ? Ypfi licet extarico, & ci-

K

g

Vi celorum; ftellae videbantur careze

O a2

in.

Prima diei , Differtatio fpiritz-

m

3

—

influxu ,. planetee fplcndkore, coeleftes:

ts A

Hierarchie angelicis habitatoribus vae

tit qi

cue ,. Angeli decore privati , paradifus:

45"') d ]i

gaudisexpers: Qmid mibi eft in.culo?

iin(en,:'gen

Dsus : Ecce pro requie fuáà nidum;.

TL

Eccé. unicum- amorum fuorum cen-

t pa

trüm. ,. & metam votorum fuorum..

* n

DEU cordis mei, & parsmea DEUS im

l

x

uN

atermnim,

AtYdnt

Sed quare DEUM' nominat part

-

L Ole

h

fuam? quomodo erir pars, qui fojus:

t n

i

eftomnia, facit omnia ,. valet omnia 5:

"n

offidetomnià? DEULSmeus, Crommias

UTur

folebat dicere Francifcus Serapliicus 5;

K f

& Raymur&dus Author düarum artium.

æ QOnti

: interrogatus per jocum à Scoto :- Dens

vit confümae

LT

que parsefi? fe monfira

" n

:um Theologum , qui videbatur Scoto/

qu

Almn

imperfe&us Grafnaticus -

düm argute

»lpla '

zefpondit: DEUSmon eff pars , fed To

VOC&m

tum, DEUS eft omnia..

Ertamen nos

Mi Le«

N

"t

legimus: - Pars ;iea DEUS:

Jïnwldem

&tor, verbum hoc plusfignificat ; quàm.

"ll

dl

fonat. :. pars in hoc rextu plus eit»

m

[

quàm pars; imó.hic pars eft major to7

"

"i

il

lj

to.

3

quia plus pcílidemusauane*

i

amae

yi ;'O]?enä!z'tm*neæj??ms 'ö(gïmf?enrli uft:frui3v3

dis

amamus, & potfidemusDE

Vi folum»

x

quàim quandó cum Ipío poffidemus

pmdifm

alia, & diverfaBona. In hoc-ergó fen*

"TT

duintelligendus eft Propheta Regius,

j i

4c fi dicerec: Filii hujus mundi divi-

um

&dunt fua patrimonia in terrenis ; ome

i*

.es avidam manum

extendunt ad

D

partem maximam. Ifti magno ardore

*oacervant pallidam , & fulgentem

T

u

iterre glebam ; & hanc vocant the-

——

)

l T

faurum. illi meliorem vitae G rerum

1

Auarum fübftantiam confümunt in fo-

i

a omnil*

IV^

que

vendis , & nutriendis pafionibus fuis;

Sc;gphiü!*

tanquàm voracibus belluis; & famem

j

yint g

^Aanc continuam vocant fatietatemy

Alii in carnalibus voluptatibus dulce

u

bibunt venenums & habent pro deli-

Jitxconïrwi

a.

€iis, Aliiin aureis catenis funt publica

ER

j

mancipia; & fplendidam hanc fervi.-

din

J

fiify (

j

tutem vocant Dominatum. Sed poffi-

j

j

j

Ecrf

'deant miferi hi meá pace has miferias

—

iü

J

moninvidendas, & fruantur mortife«

*

tis hifce deliciis, pompofis hifce infeli.

Vfb &':

"T

citatibus, iftis fublimibus & purpura«

tis patibulis: Haec omnia aliis relin-

di mliæï

attinet 4 unicum.mihi

"

P

f-quq. Me quod

y

Os

[C.

N

qu — Prime diei , Differtatio fpirit:

rl

i

refervo ; & pro Parte mea feligo Dzuw:

tt lr

Parsmea DEUS , rudibus , & De1 ig-

DT

naris terreng Dignitates füblimes vi-

Mi

dentur ; at veró jis, qui fidà mente

gb

Der Majeftatem agnofcunt , etiam Re-

A?

l

"

ize Dignitares vilefcunt:quz enim dige

]

l

tulne

nicas mundana non vilefcat ei , qui jus

ET

pistendit ad ipfum Alciffium Dzuwt

quam potentiam terrenam non afper-

ï:'l(ömgg[es

netur tanquàm nimis debilem is , qui

V, f

afpirat ad poffeffionem ipfius Omni»

(Ef:*drevel

[

)

potentis Dzi ? DEUS cordis mei,

"u (

pa

rs mea DEUS in aternum.

M

O teFelicem / Mi Le&or; fiifthec

N ir

DUtat

principia radices egerint in corde tuo

u

* bt

hzec fola cogitatio , quód Dzus fit finis

i

fs

tuus , quàd fis creatus ad fruendum

Vf

/furao Bono , fufficeret ad excitandam

Mgmm h

in corde tuofolidam latitiam. Subír-

35 qhi

Áte hic paulifpér, & confidera; creatus

h,q

lN

esproprer Deuw: Major digniras non

T.

^ltg

eft poffibilis , quatenüs non invenitut

ly

[j lgml

aliquid majusifienfitate. — Creatus €$

[

i

propter DEUM: felicitas magis com-

D:

'dpe[ N

pleta dari non poteft 5 q

uia bonum

DEUS eft

|

j

m

melius optimo non datut.

a

r

ip]

.ttfuä,

[

t Offenditur nece[fitas coguofcendi ultfiss3ig

m D!

!

tuus ultimus Finis: quod pulchrius

&

obje&um defiderare? quem thefaurum

bl'mö []

magisopulentum coufequi? quale fta«

f

4 tf

bilius bonum poffidere poffes quam z«

; ii

ternum? quàminfinitum? quim pul-

increatá

xenie

chritudine

confpicuum ?

T:! u

ql

Dzuw habes pro ultimo fine: non in«

numD***

telligis me? fan& non ; quia fi bene

qn d

intelligeres feliciffimam hanc fortem

jemit

tuam , ficuc ille magnus Servus DET,

(is 05

cui &d revelationem de fuá falute coepit

gïuli N

exilire, & tripudiarecor; quod am-

plius retinere non poterat , quin conri-

j

roh [

L

nuà afpiraret ad cosleftia , ita tuum

m

quoque prz inenarrabili gaudio pere

pas!!

fentifceres exultate cor, & cum Do«

'

d

&ore gentium exclamares : fi Dguseft

fuífaum meum Bonum, & Finis ulti-

D

qam "

mus; ah! curnonrefpuo catera om«

nia, quz non funt Dsus? 'Ormnia arbis.

jurá) Ü

trorut. flercora , ut. Chriftum lucrifaciam.

li

p m

Magis igitur tibi declaro : non (üfficit

dicere, creatumte effe propter Dsuy ;

c[elü

Ij

infupér fcire oportet in quem finem

ysmäg

Hv

particularem creatusfis?. forté , ut fo.

luodó ipfifervias * hoc non foret

rl

quDEm

f

O 4

us

2316 Prima diei , Differtatio ]þ'ir;?:

Q'M!itll! !

magni momenti; etiam bruta , faxas

m

Elementa, venti; tempeftates , deemo-

tilimy

nes quoque ipfiferviunt: Quoniam om-

abQ

nia ferviunt tibi. Forté , ut folummodó

ï"mphab;

propales gloriamfuam? mukum hoc

Aum])

foret ; celi nobilius officium non ha.

^qoq

bent, quam ut celebrent facundo fu-

tlf

goris fui filentio laudes Divini Crea.

Aore

£oris: Culienarrant gleriam DEL — S

;P"U) Quo

£u non tantüm creatus es; ut illi fer-

nj

vias, ut illum laudes ; creatuses, ut il

lt fempi

lum etiam videas, ut ames, ut imite-

L nis, 1

xis , ut illo fruaris ; ut illum poffideas;

"t vl

i uniaris cum ipfo , ut efficiaris quai

'f'ï dl hi

Dzus , participans per habitum gratise

uifqæma E

&g

lorice perfe&tiones fuie Deitatis :

k

ET

Ego dixi Dii eflis, C Filii Excelfi omnes.

"od

Quid modó dicam? poffuntne Angei

"felenm

alpirare altius ? habentné Seraphini

"du

finem füblimorem , ad quem alis igni-

ü

N

tis fe fublevandos fperenr? fruiturné

wtundm

Dzus majori Beatitudine, & gaudiis

i

[

n

magis defcecatis & felicioribus, qnàm

contemplando, & amando feipfum in

LM

omnem zternitatem]? Igitur mo

L] VE

Tit

velis, modó non fis proditor anima

[

tuz j

"

—^

O/!enlit;tr neceffitas :agno/äendz: ultfin3i?

i, l

tug; lllucefcer; & non procul abett

$ dæm*

feliciffimus ille dies; quo habitabis

ganiamdff

cüm DEO in eádem coleflicuriá , quo

jumnel

triumphabis cum Dzo in eádem gloriá;

um

quocum DEO affidebis eidem convi-

m

vio, quo cum Dzo de eádem Beatitudi-

nb

nis ambrofiá bibes fuper eandem' men«

n

am, quoregnabis cum DEO in eodem

pE *

throno; quo geres idém fceptrum Reg-

,util'[ï

ni füpremi , jucundiffimi , imperturba-

bilis, fempiterni, Ifte igitur eft ultis

mses

j W m

mus finis, ad hunc tendit omnis fpes

(

noftra; ulteriüs non anhelant defide«

mo(ü

fl

qu

Lia ; aliquid majus fibi imaginari eft

jun

Chimzra ; aliquid majus defiderare te-

meritas eft , aliquid majus fibi procu-

"

7

D

tare velle dementia et 5 plus homo

gtie !

tequireze non poteft; nec DEUS plus

n

a

Concedere ; hec omnia indubitata

emmli'

lunt. Scire modà defideras : quomo-

0 conducant in praxi hae maximi mo-

tf

&f

menti veritates? tibi refpondeo: has

tlle medium confequendee utriusqué

[[bllsl l

"

tüm temporalis , tüm zternz felicita-

tis. Veritates iftze bené agnitz ani-

joitid

faam teddunt imperturbatam ; & cun-

j

05

Qis

?

33 Prima diei ; Differtatie fþir?;r:

—

p

€is rebus tercenis Superiorem Olym-

n &

pum; & fufficiunt , ut te faciant fa»

'aafis

pientem , & contemptorem omnium s

Wtire

quanonfuntDzus. Etrprimó: Sup-

Vnenr

ponendo id, quod tibi remonítravi , de

Itl v

quo conqueri poreris ? Forfiràn re

jïffo iU

pones? ah! fanitasmihi deeft ; amici

Wi

me perfequuntur, parentes mortui

gj

funt, potentes me opprimunt, per vio«

*te

lentiam adveríie partis , & fraudes ad»

Wl

vocatorum graviífimas perdo lites ; in

d

l

(;

fummá fum infeliciffimus mortalium:

nl

ht

pro me in coclo ferreo omnes conjune

'Hlod

&iones funt ecclypfes ; omnes ftellee

egi

.

'hï?xlü

cometz. lítmforté ruze funt querelze ?

fed dicito mihi

*

.

nüm tales ja&ure

UT th

hi

D

temporales vel in minimo przjudi-

LE

cant faluti eternz? quinimó hz iple

—'hm)m D*

funt verum , & forfitan unicum me«

N

dium ad eternam falutem. confequen-

hi

lx

dam. Damnaproin tua funt imegina-

N

'L?C W[[el

^ Ema[

E

ria, & plan&tus ridiculus. In hoc mun«

do degis, ut debelles infernum;

mtlllæ l l

bj lpsieül

aquiras Regnacoeleftia; ceetera omnia

1

illte;æ

non juvapnt ad propofitum.. Refledtete

"tl

fupér principia tua, & refpice finem

)

tuum 5

N b

j

jri

Offexditur neceffitas cqg:mfän-zii- ult:fin:3t0

nür

tuum; & agnofces omnes fortis fini-

TU

ftrze cafüs effe extràce, & de te aliud

] omnillffu:

nonferire , quàmumbram , vel potius

m: M

veftimenta. Quid diceres de illo Ale-

nf

xandro ; vel Julio Cefare ; qui ftri&to

af ?

fetro expugnans Regaa ; prorümperet

ld d

in plan&um , & defperationem ; eà

ys n

quod fagitta hoflilis ex galeá fuà abe

ll!lh?e[m

ftulerit cryftam , ejusque attigerit ver-

(f[ludtï 4

ticem ? nonné forent pueriles tales

dolitii!

Alexandri , & ftolidi tales Czfares?

mom l",m

Idem de teipfo ferre judicium oportet :

In bello degis;belligeras pro Regno ze-

ymi ^

terno , beato , ceelefti ; & deploras ja-

'um que[d:

&uram plumze alicujus ; quz ad flatum

ule ]Mf

venti avolat? O Regui, rerumque oblite

]

i

y

tuarun! lévaoculos ; refpice finem ul«

tf

pl

timum, in Dzocontinentur omnia ; &

quidquid Dzus non eft; nihileft. Bo-

unlülm

T

cl

nà hzc cerrena comparata ad felicita-

n

tem. zcernam funt ftillze maris, funt

funtl

]i*

fcintille folis. Sola eterna Beatitudo

jl

ff

in fe ipsheft eftimabilis ; czetera om

nia alitec zftimanda non funt, quàm in

r

)

"

'ordine ad ipfam: fed hac non com-

i

Paratur pecuniis, negotium celeftis

rcfy

Fl

I

6

Bclg

3

410 Prima diri , Differtatio [birit:

m

Beatitudinis non minus pertinet ad

Qd

pauperes; quàm divites ; civitas beato«

.f!Viim [h

rum non expugnatur brachiorum fore

ipbs;

ticudine ; ad hanc expugnandam equ

ub

viribus pollent debiles ; ac robufli;

Mnof

quid juvatergo plan&us de penuriá; de

Mtö fhir

infirmitate ; de calamitate ; Quz te

Rquant

fligit? forté celo funt. propinquiores

Wtttetr

shroni regales, quam carceres captivo«

T

i

rum? forté pro eererná vità promerene

n'bip

Em

dà aptiores funt perfonee illuftres &

* Ts

honorate , quàm viles & abjede à

d, q

mundo ? hic difcernere oportet colles

15 tug

à planitie, & valles à montibus ; fe

& fv

reípe&tu fublimitatis firmamenti nec

"od

montes altitudinem , nec valles pro«

P dbit

furndiratem habere dicendae funt ; ome

"ml

nisterra plana eft. — Quid per hoc tibi

"ov

infinuarc inteodo? faniras; infirmitass

*5 quri

paupertas ; divitize , fervirus & Domi«

( (M

nium , applaufus & opprobrinin , otr«

F-utü.l Q

nia hzcindifferentia funt ;; omnia li«

Ts

mul fumpra recto, & plano tramite ad*

:

T

lj

-ducere poffunrad DEUM,

Nunqui

tv

igiturresindignaeft; düm tuadimore

ul

ha«

?i

talitatem natus aífligeris dc' levi

xum

V9

n

Offenditur neceffitas mgnq,!?ef;;i ultsfn:32x

rint

«um ja&urá ? quid tuà intereft incede-

ub

re viam fltratam marmore optimo ; vel

T

lapidibus impolitis ; omnis via alium

T

finem non habet , quàm nt per eam in-

T.

cedi poffit.

Ideó tanto melior eft via ,

quantó minüs te allicit, & diftrahits

p

[

quia quantó minuste allicit , tantó mi«

yngi

nüsteretardat : Generofo pede illam

st

£alca , & pertranfi; ad coclum , quod

i g

tibi paratum eft, cogitationes tuas diri«

ilfte!

ge. Tranquillitas maris zequé pericus

TA

lofaeft, quàm tempeftates in illo ex-

]

orte; magisque fübin forruna nocet

Poü!ï 0

.'l

xbui

düm favet ; quàm düm perfequitur,

j

um

Finge modó te fecundis, & undequa-

x vglkb

PJ

qué afpirantibus navigare favoniis;

"

Wfb

nge eemulum depreffum , magnam li-

i

xiscontroverfiam in favorem ruum de-

PCI

;

Á

Kifam ; auriferum Tagum, & Platam

pretiofo diluvio & domo tuà arcere

zus&w

procül omnem paupertatis timorem s

350

Dignitates, & T'itulos te confecutumg

, ol

deniqué habere te totZ quod tmente peti-

lqmml

N

^ Egoveróextequzro? Obvi&o-

ii

rias de zemulo reportatas, & lites in

h

l

[j

/n

fuum Afgvorem d

ecifas, nüm ideà in

[

O7

€02«

311 Pri)hæ diei , Differtatio [pirit:

li

ccelefti etiam capitolio criumphabis?

m

Ncynt

nüm-quia ditiffimus, & auro gravis es;

magisaptus , & expeditus eris ad ex-

im.

itor f

pugnandam cocleftem Patriam? Scep-

trum , quod quatit dextera tua , nüm

ET

ferviet pro clave ad recludendam ja-

od

nuam Paradifi ? O voces eternz Sa-

U (

pientie! quàm apt? refutatis miferam

Fiiunt i

hanc mortalium felicitatem ?. Zifam

r.ï:æn:s, (

reputdyi errorem, Ó* gaudio dixi, quid fru-

Wt p

ftrà deciperis? Eccl 2. O Morzalium

!

«'gnol'cc mä

Simplicitatem

.

non omne , quo

l

E

;,!

h &um

fplendet, aurum eft; ad lapidem ly-

"n A

dium applicare oportet, . Hoc tibi efto

) U.klma

priacipium : Omne noftrum Bonum

"mæ) [

I

confiftit in ultmo fine ; hic autem

Nh,q b

lus

alius non eft; quam DEUS, — Omnes

HgILa funt .

A t

creaturz funt medium ad finem hunc

VR

confequendum ; . medium autem tantó

r

magis zftimandum , & prz altero ap*

* (l

petendum eft , quantó re&tius, faciliuss

1'1dl() gdh

& fecurius ducit ad ultimum finem.

UET

Sed bona, que appetis, quomodó te fa-

Vrf

'ciliàs , & celeriüs ad Dznw perducunt ;

düm te ut jumentum onerant gravi di-

anf

vitiarum pondere? Quid igitur fï:!lnï

MT

-

":

Offenditur nece/Titas cogno[cendi u?t.fin: 322

m

deciperis? Quomodó tere&tà ad Druw

i1phabäs':

"

perducunt

»

düm te hüc illucqué

gravism

j du

tanquàm canem venaticum difcurrere,

'& venari faciunt fugitivas mundi ille-

n N

ma:nf

cebras ?. Igitur. quid fruftrà deciperis ?

kn t

'quomodó te fecuriusad DEUM perdu-

t

cunt, fi rupto legis fuz frzeno te con-

j i

Jiciunt ab uno precipitio in aliud per

effrenes , & animales concupifcentiae

2! 1

M

!

motus * Igitur quid fruftra. deciperis?

ii

jæ

Moci

Agnofce tuura, in quo verfaris, ftatum:

T

ob deli&um criminale hic detineris ca-

n t

dem ]

ptivus ; jam capiti tuo imminer ful-

hp

men, ultimató decernendze mortis fen-

Joctie

j

tentie ; tu interim exultas, quia vine

Q l

fic i

cula, quibus conftringeris, perpolita &

fulgida funt: Nunquid hzec dementia

j 0*

eit? gravi morbo decuinbis , incertus

TM

de recuperandáà falute 5 3nterim fine

Curá , & ulteriori ferià cogitatione pree

PT

gaudio geftis: quia medicinale pocu-

us

um

um auroargentoquerenitet. Nonné

&ceftinfania? navigas cum iíninenti

o (ld

periculo naufragii in mari impetuofo;

[ e[dlla*

tu interim fuperbus in illo infolefcis :

(

*quia navis tua eft coloribus depi&a ; &

r

a

€DQ-

[

dul

314 Prima diei , Differtatio fri —

— —

ebore difcriminata.

Nonné hec elt

i ced

"

ftultitia manifefta , & illà Ecclefiaftici

du

lr

reprehenfione digna : Aifum veputvi

errorem, r gaudio dixi, quid fruftrá deci-

AMftena

jeris? Ecclef. 2. O captivi! recogita-

1 daif

te tremendam fupremi Judicii fenten-

"

us

tiam

3

qualiacunqué demüm veftra

A |

fint vincula, parüm folatii haec - vobis

;Iira!um,

afferent. : O Infirmi ! O naufragiis ex-

* n

pofiti! per bonam gubernationem

ïïfæcitas

fecurare falutem veftram ftudete, — Po-

77

culum deauratum , & navis colorata

Atl E

nil vos juvant.

O mortales / vobis

l

ï(rf,ö'[. |

pr&figite finem ultimum, & finem ac-

AV

"irim

&ipient in vobis vanz delicie &qué; ac

i

dolores. Bene tünc cognofcetis; fo»

thgi[inf[

lum agendum eífe negotium illu

t

fuini Boni; .eüm alia non fint negotia;

t

5;

fed nuge , cüin omne illud pihil vae

Rs

leat, quod Dzuw non refpicit ; verbot

*'qulmcn

quóàd omnia vànitas , quz nonferyiunt

"Ui

adsrernam Beatitudinem.

Hac iplà

W

" aïlimd

veritas colefti lumine illuftravit mag.

äls.

M

qud

num Apoftolum Paulum in converfio-

"f

ne fuà: Quando apertis oculis uibil vidt-

W Ma d

bat. Obfexvatc quafo : aliqui vident;

quia

j

*O]!.enäi'm? nece[fitas cogno[cendi m;f:fz'm 34

"T

uia caci funt; & alii, quia ocules

habent, non vident, Animz illuminae

x d

i

t&à DEO apertis oculis non refpiciunt

i

Ies terrenas; animeobcecare à dia-

bolo claufis oculis admirantur terre-

! g

ii t

nam magnificentiam , & yanas fzeculi

qum

pompas. Videre mundum omni bono

privarum, eft lumen Saun&orum 5 vi«

dgc nl

ifugit

dere decoratum ementità fuà gloriá,

A nüma qmea

Anond

eft-caecitas profanorum.

babes multa bona ; loquitur in tenebris

;udete- '

€z&cus ille Euclio.

qiscl

Taaquam mibil ba-

bentes, &c.. loquitur in boná luce, al

j "

tiori Spirituilluftratus illej qui apertis

gt

eculis nibil vidit.

Qui oculos aliquan«

t

dià figitin fole, quocunqué dein vertae

picttr

xium

oculos, aliud non videt quam folem ;

m

qui attente confiderat Deuw tanquàm

fufium Bonum , tanquàm ultimum fi-

ud l)th n

nem , quocunqué vertat oculos, aliud

ii

nonvidet, nifi eundem Dzsnw, — Jilumi-

: HOUW

siatur anima tali cacitate ( ait Augufti-

E

nus ) qua de[picit mundum , ut con[iciat

]fïläïifri'

Chrifium. Epift. 29. ad Licent. . Obfers

p af

vate Magdalenam aliquam : Plangig

ii "*?ï'

J

in conviyio, nec verezur Pharifzeorum

4:1

ia

jgi

r

Pxæ-

*

[

m

3:3— , Prima di , Differtati

——

firit:

— $.

prafentiam ; a(fiftit crilci, nec atroces

"

timer carnifices ; fepulchrum ingredi-

ttt f

tuf, nec curat angelos fibi apparentes;

It al j

oculis namqué fuis aliud non videbat;

Óit, $a

quàm obje&um amorum fuorum,

iines

At m

Chriftum Jzsuw. — Confiderate Marty-

rem aliquem Ignatium : nihil huma-

üim

num cotdi habet, nec refpicic , non Pa«

t

triam , undé propulíabarur ; non fe-

PUR

dem Patriarchalem, unde deturbaba-

lib

tur 5 non diuturnam navigationem

50 f

'cum militibus marpefiá caute duriori-

àtm f

bus, & tempeftuofo mari impetuofio«

UE

ribus; non publicum fibiillatum pro»

n

brum in Urbe Romaná, qua ex ipiius

Mi

J

firage jocum parabat; non tigrides;

ülmilitaba;

non leones , non dolores, non contue

Val

fiones, non vitam, non mortem , d

"r

hzec omniaczecus erat : Nibil de bis

h

u

qua videntur , defiderans, Hieron: de

Ntm

Script: Ecclef:/— Quia fibi ob oculos

je Q

ponebat finem ultimum: Tastim Chri-

hiwlgl

ld

flo fruar. Nàm Exempla hazc vobis vi«

^ uüo;e

deantüur nimis ardua ? Ipfi quoqué

Pl*'ïlas tti

Philofophi , folo luminerartionis iflu-

i N

,&raþti v0s docent pro ultimo fine 5fæ ,

il.b" Q

"

ze

7 mï

Offenditur nece[fitas cognofrendi ultzfin: 32y

qe i

gere füummum Bonum : Proponamus

um t

oportet finem [umini Boni , ad quem mita-

mur , ad quem omaue fattunque noftrum ve-

gt

Nec defunt

U

fhiciat. Senec. Epift. or.

y i

homines fzculares , qui in medio tur-

gt M.

batum militarium tàm neceífariam

atl

Do&rinam reduxerunt in praxin,

jdhs WB]

Jovinianus miles erat accinc&tus gla-

dio pro defenfione Romani Imperii

; I

" d

jamjamlabantis; dehoc ramen afferi-

mvigilioïïl

tur, pro fpiricuali omnium nobilium

fuorum facinorum regulà (ibifelegiffe

a i

tefferam . illam adamantino cara&ere

i impcwtä

iil

&ternitati infcribendam : .Svopus vita

mea Chriflus. Yn magno hocexercitu a«

gtl

(l

lii militabant coa&i; alii pro compa«

pon V

(

T po

parandis divitiis, alii pro adipifcendia

honoribus , Jovinianus pro Chrifto,

1 mo[[änh

Ex bellicis expeditionibus faciebat fa-

; Nlh

H

j

Ctas peregrinationes , ex afpero cilicio

militare cingulii , ex militaribus excua

"T.

biis vigilias Ecclefiafticas ; Sanguine;

uf

g

"

& fíudore fuo non tantüm affe&abag

palmas triumphales in capitolio;quan«

- t

j

1àm cruces in calvario , verbo: Ser-

r[&[wm;

j

vicbat corpore Caefari ; corde Chrifto:

i

$6604

[/]

«3.58 Prima diei , Differtatio /þm;

Stopus vita mea Chriftus. ' Sed Julianus

2

.perfidus Apoftara imperat ; ut deponat

m 0

vel gladium., vel fidem 5 ut non fit

Yotl

chriftianus , vel militari dignirate fuà

"90 X

privamus; abjiciam militare balteum;

T qu

( ait. Jovinianus ) abjiciam miliraria

Rn

anfignia , majori magnanimitate depos

Üprem

.-am, quàm recepi hzc omnia. Pro

1 pl

JDzo pugaabam armatus , pro D&o pu-

Vi

.gnabo diffarmatus 5 frons fine galeá

lm

«onformior erit humilirati Salvatotis

!tf

Altiffimi ; pe&us fine loricá melius etit

ï;ïfortem

:

expofitum Martyrio ,facies diícoopere

£a facilius videbit coelum apertum ; &

L

Süive

in celo finem ultimum

.

Scopus yita

"tf

mea Chriflus. Vixit igitur magnanimus

fmpümint

tnilesaliquót annis dignitate fuá pri«

MT

vatus, & Principis indignatione op-

UT

preffus,. Sed( O veré admirabiles Di-

"i

vina Providentiz Difpofitiones! ) Ju«

ii

lianus Jovinianum proptér Chriftum

amovit € militià; & Chriftus proptet

:..'inl vefm

Jovinianum Julianum abftulit & vitàz

"Rb

Julianus Jovinianum , quia adorabat

'ern

verum DsguM , tanquàm militem repue

f

N h

diabat; & DEUS ob hanc ipfamgca"-

m

z

i

l[þt& Offenditur neceffitas cognofcendi u [fj;n n

" jis

fam Jovinianum renunciavit Impera--

w

torem. O Joviniane ia tuisinfortuniis:

t uonf:

fertunatiffime ! ad:gradum füblimio-

rem non poterant.te evehere Csfaris:

ignime..-

« lt

|

favores , quàm ad illum ,. ad quem te:

m nl

evexerunt ejusdem furores.

Refers.

d

modó preemium exantlatarum adveríte

mb

tatum. ,. refers. fru&um . infuperabilis:

s pR

conftantie tuze : Auguftluses, Domi-

y lj

nator Romanee Reipublice es , & arbi«-

g st

ter mundi. Sed Jovinianusaltiora pe-:

jmdt

tit, & fortem feliciorem eftimat, habe-

sdotf

re DEEM Dominantem füprà. caput ;

gpertt

quàm univerfum füb pedibus..

Ego

(ait generofus Cefar ) nolo effe illo-

| SMW T"

ij ggnami'»

rum Dominus; qui non fünt fervi Jesw

Chrifti ;. vilefcit mihi corona ,. nifi fit

n I)

ao

inignitacruce. Vos, O milites! me

mr&bl

li

acclamatis Imperatorem, fed clamores

na,

!!

veftri mihi videnturludibria; cur me:

rio

t i?

eligitis Succefforem Juliani, fi Julias-

nus in veftriscordibus , & moribus fu.

nfïlla "

perftes vivit? tale caput huic corpori:

yit

hon convenit ,. alrerutrüm ex his mue.

j n

tarineceffeeft, — Dux füpremus; qui:

jl

militat pro Chzifto, conducere non po--

( ]Plam

-

teft.

33; Prima Jiäï, Differtatio [birit:

"r

—

teft. exercicum , qui militat contrà

tyei;

Chriftum. Intentio mea non eft mun-

Wttet Q

Yumjnd

do imperare , fed mundum DEI obfe«

quio fubjugare ; fequimini Jovinia-

Al D

num infide, proüc fecuti eftis Juliae

aj (

num in perfidià: videat Roma aliud

ETA

modéà , & tertium Romane Reipubli-

ÜWtid

ce prodigium.

Primumerat magna-*

3 tïnö,ü [

nimitas Julii in fübjugando tanto Im-

As

r

perio. Alterum O&taviani prudentiain

RUT

1

E

illo regendo. Tertium erit generofitas

"m

chriftiani in illo recuíando : ftat men.

"w

te fixum; vel menon habebiris pro Im-

Wu 3&

peratore , vel Chriftum habebitis pro

k d

Dzo;. ut foli huicferviam , vobis im-

Vi

t

perabo: Seopus vita mea Chriflus. — Ve«

ii

rum proin eft ( mi Le&or ) illum qui

oculos figit in ultimo fine , nihil videre

N

in creaturis, quod timeat , vel quod de»

fideret:: I pertis oculis nibil vider. . Jovi-

Yy

Ti ge

nianus non videtftridum T yranni mi«

u

Q

nitantis gladium

5

.

& düm offendit

l Ilüm;

Imperatorem, né oftenderet D EUM;

mumugä

duo comineritus eft Regna.

Jovinia-

nus non refpiciebat tocum mundunt

M

pedibus fuis fubjedtum, & anhelanrem

ua

p

& Ofeditur necqyitas cognoften di t?!tgïn: 33t

v« füaImperia ; fed , ut ad Chriftum fuos

dj Converteret oculos , magnanimo- con-

yj j temptu mundü defpexitmagisq;pretio-

pj Sireddidit Diadema,dim generofo pe-

'

l

J

jj decalcavit. O Dzuw ishortalem/Et nos

m di

jj

| quandó randé erimus veri Chriftiani/ Si

Reipübü-

labemus eandem fidem, fi tendimusad

j magte n

de fin&fi expavefcimus easdéjnfer-

uno: E Pee nas;cür non eodemSpiritüs vigo-

iij f€ Impulft; easdem tribulationes perfe-

j, umus? idem intereffe humanum de-

H

'eneto

fuo P

cimus , ut ex utroque hoc perfe&tio-

nis Sradu ad füblimem afcendamus

jb

gloriam? ah! tales in nobisnon eri-

»ebiiis PL'

VObis ml.

guntur virtutum folidarum fabriczes

4 W

L

[

quia neceffarium deeft fandamentum.

ilun f

uitis gedificia erigere tanquàm prue

nu

1

'

d

iil

l

i

entes architeti? folidum priüs poni-

j tfundamentum. | Erquodnam iftud?

j

l

J;

, Primó prfigere fibioportet Finem ul-

;/e;.

agl ]]QEP*

t2

timum;: quia fine hoc omnes greffua

,.4.'"

"l

eviant , omnes viz funt pracipitias

m Gg'

Y

pEl

N

uia ulrimus finis alius effe non poteft,

J

quam Dig

ia habere pro. obje&to

[f

. Alumm

ul

; major felicitas eft,

, m

$ 5

[411

làni

^

l ala[l»

i triumpbi, omnia

H

:B.e gna

33*

Prina diei , Differtatio [pirit

* li,

ts

Regna Augufti , omnes delicize farda-

tltiur

nabali ; & quia; fr polfetis eternum:

* Writat

effe dominatores orbis ; ab Angelis &

-undöinpz

hominibus honorati ,. non effecis cànr

felices , quàm felices eftis, düm frui-

Mincla

L

tionem Dsr vos fperare licet: Poffef--

fio namqué tocius mundi à vobis , qui

3 Bo

alpiratis ad Regna coeleftia,minüs zelti«

ïiul'ï difigc,

LT

mári debet , quàm etimatur à magno

Principe aquifitio alicujus cafze rufticses

Wmm*cm

Omnis quoqué ja&ura ( modà DEUM

j

J

4ttj

non perdat ) minüs zftimari debet ;

W: [i/7

quàm arene granulum &ftimaretur ab

Vf

* b

eo, qui foret Dominátor Afie, & Ly-

Sitii n

bie: cüm finiti ad infinitumnulla fit.

"n

!

proportio. Concludite proin: quam-*

f(, mim,

[*4

J

cunque ma

o

nam miferiam; magnam

Id

tl

eífe feliciratem ,.fi vos dirigit ad ulti«

[

mum- Finem ; omnemque fortunanr

|

bonam , (evam : effe tempeftatem , Ài

vos ab illo abducit: fique ità difcurtie-

tis, quidamplius vos concurbabit? S&

R

pientiam:mundanam nunquid. reputae

bicis ftultitiam? res: omnes terrenas »

nunquid ut momentum in compara«

tione eternitatis; appretiabitis ?. Rette

cite:

P

d

"

z

z

2

—

;)/fencütur'n';eï-ejy'ztas-mgna]?mdiv

uli-fm:333

al

cite: igicur Chariffimi de fubftantiosá

-a

hác veritate veftrum Spiritum ;; &

Anodi

quandó in procellofo mundi pelago ja-

fs

Gamini, menti veftre fortitér impri-

mite, & inclamate millies: Hzc rect-

ln

" PD

de', büc temonem muta; bác proram verte;

vo :qï

Summo Bono confervando , [amma adhi-

minist

benda eft diligentia. — Hlum reffice Finem ,

qui son. babet finem , bic folus Portus eff ,

rm

g !

jf

extra quei certum eff naufragium , fi bunc

l

Tl

dttingis , aternate manent gaudias ab iffa

ftaberras , aterna: te expectant torinenta:.

nan 6

jmar

Tibi cosfule , Unum neceffarium eft,

Mie;

Sufficit tibi DEUS ,. frommia perdas,

j

Atomnianil juvant, fi DEUM perdas z

p

Quid enim prode[fl bomini , ff univer[umg

o Q

Ju] mggïþ

mundum lucretur ; anüna: vero (ue

detrimentum patiatur;.

yir ^

j

Matth, 16.

TO

jj

eita

u

ul f

d g

jn 4

n

TA

D

biti !

P

xj

33;8- , Diei fecunda , Medimtial'.

tll

*

.—...-—

Y^ OR

—Á—

TGORABE

t

(2

CY

Vaitit a

"l cot

D1IES SECUNDA.

gt f

us l]

De mirabilibus gratie Divi-

nz effectibus.

; lil

Aüttem

MEDITATIOL

UT

.Gratia liberat nosà malo omnium

«lm E

Oa

malorum maximo; peccato.

Atapim

Juflficati gratis per gratiam fu.

1 n

LConfidera; Primum, & maxi-

-ïz'fmi [ep |

P

me neceffarium elfe&um grati&

ïzl&rege

Divinze effe fanctitatem anima ; 1€-

Rimes

- miffionem videlicet omnium peccato« ";

rum mortalium , quae reperiuntur ink;ma&x $

animá: quia peccatum aliud non eft; , "j

quàm inimicitia , & aveifio à DEO; T

graia vezé eft amicitia, & converlio "i

ad DEUM, S,'Th. s. 2, q. i11. aft. Ie i,

Quamprimüm anima movetur abipfo "ti;

praventa , à peccato adInfiocentiam "nf

per poniteniam ; Infinita Divina Bo« AL

nitas condonat peccara , qu& meree "j

Daurur eterna iormenra; ad fuos deim "r

E

" Iäm g

p-—

z

Gratia liberat à malo omm: max: ptee: 335

:

t

v

admittit amplexus animam poeniren-

tem, & confert abimze ftolam primam;

D

videlicéc fuam gratiam ; . proüt fecic

Bonus ille Parer filio prodigo.

;

2. Infupér cüm perfecta amicitia ex-

cludat memoriam praeteritarum offene

jl

fionum, per &ratiam renovatur amici-

tia cum animá , quafi nunquàm perdi-

differ primamInnocentiam: fic gratia

a.

reperitanimam vitlis inveteratam , &

4 IPI'&WI

illam juvenefcete facit per virtutis vi-

Borem; reperit mortdüam per pecca-

, Ut

tüm , & regenerar ad vicam cocleftem ;

:!um giï]

Ieperit meretricem , & infamem dax-

yinz»!

moniorum adulteram , & facit Virgi-

n

nem , & Sponíam Chrifti ele&am:

ero

Har mutatio dextera Excelfi.. &fal.24.

LA

Quas ribi debeo gra:es mi ]Jesu? cum

m

enim peccatum fic pejus inferno 5 ma-

Jorem animz meze contulifti favorem,

k coBW?,

TM

abftergendo ab eà peecati labem;quàim

ii

(f

lream eruiffes ex inferni barathro. Fe-

hii

iA

rÜ

licem me, fi coope

r tàm nobili fa-

p

&o. Aquifitio rotius r

I92

iAil

ndi, quam me»

u

M

dirabatur Alexander Magnus; noneí

(

opus tàm gloriofum, quàm conver.

2

fio

36 — Die ./I?cunfx,'æ , Meditatio T

— —

AR

:MT!,(Z fiä'm

—

)

iis

EH

imaes extirpatio unius pece

Jhperr

cati. & aquifiio unius gratiz gradüs,.

;yobcom

m (

du $raiam credimu felbvans.

EDUT

ÀG. 15..

A i

P. z. Canfidera poft. remiffionem

F

culpa, faqui alium effe&um gratia, vie

LE [

delicec. remiffionem. peeng. &temsg

Lumm

qua vel minuirur , vel omnino condo-

Jfüfdibüs ü

nawtr, fi valdé intenfa eft conuritiot

1 n 1

proüt fuit in $. M. Ma gdslena;& aliis,

i "tifíos

Hic bene cum Regio Pfalmifta exclae

ïg)*«'fudæ :

mare. poteris : i Deus non adjuviflet

rl

taffet animamea in m—

qu

me gratiá fuà , Dai

ferno. PL93.— 2. u O Bone DEUS?

ïäbin

ht

""ït,uni

prebuifti mihi dexteram tuam ; tt me

Ntm,

-deduxifti fecundàm — beneplacium

h

tuum , & me recepifli ad' gloriam:

t

manum

Es

l

Aiore

tuam.

Praebuifli

mihi

L

per gratiam prevenientem ; deduxifi

me in vià per gratiam concomitantent»

* s

Ts

recepifti me ad gloriam per gratiamfie

gte Y

nalem. Oamantifüima Divin£? Pietq-

tis.vifcera ! O. mira infinitze milert-

D

r

W D

cordie ordinatio * refertur tahQUäm

[

M: Ti

«aíus admirabilis & fortunatus ; quane

D

u Qratía Tiberat 2 inalo omm: max: petc: 337

T

dó pauperrimus;& delperationi proxi-

tisgi

mus ob contracta debitauno die fit di-

^"

TO

tifimus, Quandó alius intercompe-

]

des & vincula , ac morti jam adjudica-

tus fübità vinculis folutus , ad Regiam

j

coronam vocatur. Qualeigitur gau-

m

dium eíle oportet illorum , quos

g d

benieniflima D El manus de terre-

um

nisfordibus erexit ad lolium Verüm

m

AC omnia comparaz haüd valent

a,:.leua;&ïïi

cüm remiffione aecernze peenze, & aqui-

j

fito Jure ad eternam Beatitudinem. O

non 33!'1'

&i Dzus/ . quiacu mihi parcis, & libe-

g

as ab inferao per gfatiam ; juftiffi.

) Bo

um erit, ut non parcam ego mihi per

:

penitentiam,

Quia tu me liberas ab

jv

a lji]w

&ternis plasphemiis; obligar utiqué

j d

w

€go ad amorera, & laudes tuas zeter--

nas.

m

j F.

O utinam commurare poffem

omnes inferni flammas, in flammas

qm ^

nco9^

i

Charitatis , ad accendendos seternos

[un

p

2 y

Tuiamores/ hoc facmi JESU !' hoc

36, qui potes , utego amem te , prout

;Dmpz'

ni

a

delidero : Diligam te Domine fortitudo

méà , vefurium meum , & liberator meus.

fertif

]

Píal, 87.

)

,Pg

Cha-

TM

338 — Didfeunea, Meditatie T.

—À

Vg

Charitas nunquam excidit.

fïcrmi fi

P. 3. Confidera grat

iam habitum ef-

*Syraty

anentem in ani«

fe.feu qualitatem perm

naruralis

siem [

má: &cüm fit habitus füper

limgi

tanquam P

rincipium & potentia tan-

*f

vari pollumus 5 €X

tó aegriüs illà pri

Bdb

naturá fuà eciam

eft perpetua , &in-

£, nilt

tll inv

corruptibilis ;

nec deficere pote

"i ber

ffidet , fponté amittat.

ille, quieam po

iM

a re

ddit animam vigoro-

Infuper grati

"um

fam, &in grati

4 confervandà conitan-

*1 m :

dam, & prote

rem,imprim

