rum Sacramentorum, vi quorum jus

bl

eiDi

habebatad regnum sterns felicitatis;

perdit vitam anime füpernaturalem ;

D

& prefentiam Spiritüs fan&i inhabi-

us)&

cun

tantis, & fan&tificantis animas puras;

rj

petdit participatiónem ex meritis alio-

rum; perdit influxum Corporis My-

f d

flici S. Ecclefig ; perdit conjurdtio-

;nem cum ele&orüm capite Chrifto Js-

:cd[üfp

j

su, perdit gratiam ; perdic gloriam

1 742(1

perdic feipfunj ;

perdit D&uM ; & tame

14

C 7

. quàm

"

),458« ?ïz'wzæ diei Qi!]-fftatio fpirit:

quàm membrum ariduin refecatur à. |

dulci & vitali unione Charitztis ;ucin

Vi

pabulum cedat flammis , in cibum

d

monftris infernalibus voraciffimis.

O

bilis

Dszus

*

'

quàm fruftrà. deplorantur in

u

profanis hiftoriis lugubres cafus Vale-

LT

trüj

riani calcati pede Tyranni; velElifa-

bethe Regine Hungarie, de Regio

Wt

palatio in cafam paftoritiam detruíz ;

Qp

fii

vel Marie Regine Scotie;, de T hrono

ad fecurim condemnate ; imó & ali-

KU, [

quorum Summorum Pontificum ; de

W

Vicariatu Dai ad vile ftabulum abje-

Yi

&orum. Hujusmodi fortis iniquze 6a«

p

fus nofiras haiid merenturlachrymass

L/

Ànj

Ah! Jeremiz lamentationes, & rivi

1

3-

pui

xehies lachrymarü non debentur, ni

nimabus rueniibus in pcccatü mortale.

lii

Ti)

Sceptra, & Regum Purpare , quéis .

Wt

tancüm extollimur, refpe&u illorum*

bonorum , quae perdimus morctaliter

N

fl

peccando, aliud non fun: quàm vitra :

U

zeípe&u adamantis , quàm ignis fatuus

refpe&u fplendoris folaris,

Quisquis

ls

noftrüm ex dominio decidit in fervitu- .

W

llbw

tem , de monte cadit quidém in pla«

nuime

D

2002

D

$9

tn

De sgravitate peccati.

—

catuti

nü, fed tandem fubíiftit adhüc in cerrá ;

; güu

& quandoquidem füper terrá omnis al-

titudo modica eft, no pore& adeó nota«

u

ao (

bilis effe læpius Verü m qux cadit de fta-

Qtur !

tu gratiz in ftatü pcccan morctalis, ruit

I Vah

de iupxemo colo ad Infimü cerrae cen-

trü,& ab effe Divino per parricipatione

cl Ehlv

Nj

naturz;ad effe diabelicü per imitatione

jerun

culpe. Oquanra difpariras! O lape

fus roto ceelodiverfi! Ín illo momen-

Thok

to, quo confenfus preftatur. peccato

j u

ü i

mortali; gratia, vicae aternze Princi-

m J

pium omnino exunquitur : cor; teme

plum Spiritus fan&i profanatur, & fera

[qjæ []

vit [piritibus immundis pro domicilio:

ty m

nv ?

Auima, Sponía & Filia Dar, fit manci-

b hi llt'

pium & adultera Satanz : aurum il-

llUS opnmum convertitur-in ferrum

rubiginofum, gemmaz prcnofwmæ in

?y qü»l

illonf

vermes & ferpentes :

'zgeuca Mïlü'æ

Pulchritudo transfomatur à» mon-

10"0'

j

ftrum horridiffimum , chryftallinus

àm W

-eculorum fplendor in extin&tos: carbo-

T hi

nes commutatur, llla que pauló anc

us

coronata ;ellis, & ab Angehusipwfr

Je yti

tibus ftipata, Jus proximuia habebas

)l"Pll

&

o

pul

m* éo Prisäæ diei Differtatio ]]ïirz't:'

——

adRegna colleftia, & ad Regias Divini

hnni

w

agni nuprias, remanet inops; nuda; vi-

lis ; fordida , infirma ; ulceribus plena ;

D

putidà , ignominiofa: fine intelleQu;

tita

Ts

quam peccati tenebrae obczecanr ; fine

vigore , quem infirmicates peccati

elni

enervant; fine libertate, quam pecca«

[0.'p0i

t

torum vincula conftringunt ; fine re-

fpiratione , quam vitiorum funes füffo»

D

cant; fine vitá , quam priüsigne , fer4

[

ro, & qQuovis toxico peccatum depa-

ts (

fcit; exurir, & dilaniat adeó ; ut velut

f

[

exanime cadaver humi jaceat dereli-

&um ab omnibus;praterquàm à corvis

A

infernalibus, qui illud devorant. Sic

D

mflm

equidem imaginationi noftra repre-

fentare poffümus ftragem anime in

E

L

peccacum lapíz , reipsá tamenincont«

parabiliter adhuc major , & deteftabi-

lior eft.

[fllp;

Indubitatum quippé eft ( &

li

Ut

hoc bene perpendas velim) quodome

nes ifla. horribiles imagines peccati

llllllg

fint minus proportionatze ad reprefen-

Vg

xandes peccati formidabiles effeus ;

D]

ipnàm umbra no&urna ad efformandos

(

*4diosfolares, — Mors enim corporalis

j

n

Ian-

It

461 i

De gravitat,e— peccati.

D

tantüm eft privatio animae , peccatüm

,uda;k'ï

veró tanquàm mors atimse eft privatio

pl

Dzr. Undé quantó Dzus eft excellen-

li

tioranimá , tantó peccarum eft dete-

lt l

riusmorte; & ficuti anima ipfa non

pCE(Z

eft nifi umbra Divini luminis; ità mors

n

corporis , qux confiftit in feparatione

Ánet

animz , non eft nifi umbra refpe&tu

1csfuïït

mortis peccati confiftentis in fepara-

dl

tionefummi Boni. Ideo dicit Prophe-

£a: Cooperuit nos umbramortis. Quem

n

m

textum exponit S. Gregorius : Umbra

p at

enim mortis mors carais accipittr , quia. fr-

eut vera mors eft , quà. anima feparatur.à

,a (

x !

DEo: itaumbra mortis eft ,qua caro fepa-

vrattur ab anima.

T

Et tamen ( ah miferos nos ) expa-

m

yndi

vefcimus mortem , & non timemus

ete[wï

culpam ; fugimus umbram fi&itii leo-

nis , & in fauces veri leonis nos conji-

; elï(f'

cere non dubitamus: Calamitatum no-

i

u

mina (exclamat os aureum ) funt no-

mina tantim , vera calamitas e]i offendeve

gt

ecli

DEUAM. Homil $.adpop: Etreverà

ml /

quid (unt ja&urze Regnorum , & divi-

uarum? fomnia funr, & miferis puta»

?

titis,

; un,

M ILINEIKRED UET

62 Prima diei Differtatio /þzm*w

tiug.

qud incendia zd.ficiorum &

m

civiratum ? favilie depictz.

Quid

Gl

4b

mofbypeih'kwresï qmd dilaniatiotes

membrorum *

quid ferrum ignicum,

n

& dolorofi cruciatus excogitati à ty»

[

1ifitiffimis tormentis?

rannis cum CXq

lg !

larve fünt ad dererrendos infantes,

il

fiquidem comparenzur ad exrremam

lüþ

illam egpüaccm ; adi ignes illos tarta^

Diy

$6e0s;, ad ruinam illam jnco mparabl-

s

lem adat oqmmumxhud, & fancul«

NT

eis lacney mis non faris deplorandum

6'!!0?1

mortis genus, quod animze infert pee-

Ü«

catüm mortale.

Vera

Aj

ors eft,

j 3t4 an-

"a Gpamwv 4DEO

vera calainitas ef

f

éena

lere DEU M.

h!

Elus dicam , veritati tamén confen-

d

taneum: Colum & Terra, liomines,

D

Angrii,& daemones omnes , unanitül«

ii

ter in tuum confpxrsmes interitum ;

W

d

tantüm mahubl inferre uonxpoiïanr,

qum'tum übi infert vel unicum F(.CCQ-

per

tum mortale; imófi DEUS ipfe pet

EUH

omnipoteritiam. fuam in te folo con-

D

^gregarecomnia mundi , & inferni ma-

k(i l

la, imimeníumque fuper caput tuum

DN

inune

m

]

Pj

—

!d

De gravitate pg;caf?.( ;—6 3

(orüf

ihundare faceret omnium pollibilium

l Q

calamitatum pelagus ; tantá malorum

nidtit

acerbirate obraere renon poffec; quan-

tá cu teipfüm. conficis mortaliter pec-

iguimu

at

cando. Ratiopatet: nam malum poe«

m

me puceft cibi intligi ab alio, malum

infant

culpe non poteft cibi obringere nifi à

Xteti

teipfos quis veró ignorat, quodlibet

[os t

aPalum culpe majus effe omni malo

mpäi'

ponz? velipfi gentiles hoc agnove.

V

n

tunrdicendo ; $; im um locum collata

? 7

lotà

j

fint omnia inala, cum turpit

16

nis malo non

Et

!

e[fe comparauda. . Cicero 2. Tulcul.

227]

Arift. 3. Ech:: 7Mori potits eft

)*

am a (,'; d

n

qtutt

Te co&itra Bouum virtutis. O Veritas aeter-

na! quiddixiffent, fiunà cum turpi-

tudine vitli offenfam,. & inimicitiam

1 cot

Divinam agnoviffentt Profequor quod

,on:llïf

.

Y

Iu

tibi

ynaté

dixi

3

malum culp& nou poreí

Ya iUf

inferrí nifi à teipfo , & malum culpe

eft incomparabiliter majus omni malo

m

pone; namíimalum alind non eft;

mp

quàm privatio boni , tantó majus erit

ipel

(olo d

malum , quantó majori bono privat ;

fed malum ponz te privat folis bonis

u^

naturalibus & caducis, malum culpse

y t

VY6Os

j inu "

Li

64 Prime diei Differtatio [biritz

veró te privat bonis. fupernaturalibus

Eu

& fempicernis ; malum itaque malo-

byia

hi

I

rum maximum illud eft, quod ribi ipfi

infers peccando, undé appofité id con.

A

firmát magnus Dionyfius: Paairi non

hs

m

eft malum, fed fieri penddignum. . Grego-

rius quoque & Chryfoftomus idem af-

It

A

1!X1

ferunt : Vera mors eff g

anisia fepara-

hj

tur 4 DEO ; vera calamitas

tin d4

eft offendere

DEUAM.

[

(ïl[

$.*. Verüm , fi primus ftarim lapfus

yhn

in peccatum morrale animam in tane

i

BN

tam redigit calamitatem , quid faciet

fm D

Ízepiüs iteratus, relicto ipfum intrà vul-

Mterm

nus fracti , & venenofi ferri aculeo?

Aeí

peccafti O Anima !. non per ignoran-

t

tiam, nec per meram fragilitatem, fed

W

E

cum infigni malitià; advertenter , &

m

deliberaté peccafti.

Primus ifte a&us

L

i

peccaminofus merebatur omnia mala

N

ha&enüs à me, nec tamén fufficientét

ln

deícripta: Sed tu fiepius culpam re-

Mf

novaíti , nec contenta temetipfam à

li

Al

Dzo elongaíle, ajifi poft errores , &

et'h]

falfa mundi di&amina ; , Steriflj in via

li

li

iniquitatis ; ;5 difii in cathedrà pefti-

J

ena

f

65

- De gravitate peccati.

uj lentiz, ruos amando errores , ofculan-

em) do vincula, vitia trahendo in confue-

iij tudinem , frequentando ranquàm vias

»

il g ameenitlimas ipfos préecipicii tuidcopue

gii»los. Frequentes iiti relapfus in pecca-

(j tum mortale valdé difficulter fanantur,

ii Primae é lapide pretiofo Tabulze Decae

fs logi. datze populo IHraelitico pof exi«

ii tum de /&gypto , compofitee erant ; &

efcriptze digito Dz1 : Sed confra&tas ;

aj poftquàm ille &gypto profugus in fu«

3

TE

erítitiones tamén /Egyptiacas relap«

iij fuserat, magno labore Moyfi conftitit

nv

iterum renovare ; oportuit illas inci-

gcuki

dere ftylo ferreo horribilis vindi&ee, ac

gnorà

exarare fanguine impiorum ob hanc

ipfamrationem inrernecione deleto-

m L

rum. Primum Salomonis Templum

qtety

iflestt

&dificabatur pro expiatione peccato-

rum, fine ftrepiru aliquo fabrilium in«

firumentorum ; illud veró aliquandó

fiiuit

mf

deftru&um reftaurare neceífe erat non

r |

folüm inter ftrepitus malleorum , fed

étiam inter tumultus bellorum , & fa-

ore "

vïl

nitus martialium tympanorum. Beda

j

lib. 1. in Esd,.c. 2.

[ pe[h'

Non tamen ( mi

[

ais

66 Prmadiei Differtatio jþzr*t-

—

peccator ) eadem eft conditio illius»

Tisqi

lul

qui femelà lapfa - peccati mortalis re-

furgens, amplius non relabitur ; & il-

liütos

lius, qui fzpius licer. emerferit, fre«

t&l

Ynmo

quentxore adhüc relapfu cervicem

fuam ferreo diabolicae tyrannidis, &

f j

confuetudinis inveteratz jugo iubdxt.

d

t

Plage aliquandó obdu&z , & rursüs

tefricate áifficillimeé curantur.

Offa

(1

femel folidata , & de novo confratta

Q

prolixe , & lentz valdé fubfunt cüra-

K Urllllw

t£'ont.

Nunc teiptum examina , nüm

Yaf

talis cua. £t conditio ?. 'Timeo vehe-

ttiq

Tsgy

meenter, né prorsüs ; eadem fir.

Bibifü

Qute j

tam atcox venenum ; quod vel folà di-

giti extremirate deguftatum mortem

Yüen

inferat 5 quàm difficulter eric inve-

Rsl

niendum malo remedium

Veiunm

fsl

quantó adhuc difficilius , fi repetiii

Wf

moitiferi hauftus jam intima tua pee

At

netrarunt vifcera? fi herrhelina pellis

fCU )

nive candidior ceciderit in lacum auo

lll[l][l

quuore & pice plenum ;5 ut lavetut ;

W ][0]-

Ti

magná cg,useoc induftrià : majori ve-

1ó, fribidem per integros annos fub-

u D

mería pezrftitexit,

Sinavis aure gette

m

Ts

-

N

67

|

De gravitáte þecfa?i.

—— as

m mïsque onuíta.; 'naut—.'ragq veró aqniä

j; s haufta dehiícat, ad expifcandos the-'

T faüros inillà reconditos ; ingenti labo-

ij ij f6» & füdore opus eft ; fed Proh ! quàm

Hvkeämmensüm majore, fi diutiiis maris in-

, ifixa profundo, & novis infuper inverfa.

ib precellis, profundius femper depreffa ,

i

,arenofo maris finu tenacius hzferic?

( rursi

!

0l

Hac ipía eft miferabiliscondirio illius,

of

Ü

,qui fpius lapfus, & relapfus eft im

int ;B'

l]

profundam peccati mortalis abyflum.

n

l

, Naufragium jam eft fa&um , & illius

,,,teliquie jàm cefsére profundo vul-

" ii nus iterum apertum hiar, & cum teme

jj pere in finlam definet: malignitas

I

0

d veneni recepta in vifceribus, & adhze«

[]' m

rens fanguini nec extrahi, nec relinqui

poteft, quin mors fequatur vel anima ,

Voif

j V€

lfenfuum ; fi extrahitur , fenfus ob

.ïcF "

"

fumam fibi illatam violenciam mori ;

Yud

i

fen potiüs mortificari debent ; fi relin-

.

)i

j qu

tür, animimoriendum eft, . Felix

qm 4

i

/nihilominüs mors feusüs, per quam

m , 9btinetur vitasetérna. Sed quis ille ;

;,OI

h

J

qui operationem aggrediatur càm dif-

us r

m difficile

ficiJ.,:m & violentam ? üà

-

py

&

al

68 Prima diei Differtatio pirit:

quipp? hoc eft, ut $. Ambrofius judi-

E

caverit facilius reperiri columbam;

itexi

qu& nunquàm coinquinata fuerit pece

üvm |

cato gravi ; quàm phenicem , qui ex

d

cineribus poenitentize perfe&é refufci-

'!pfo, dg

tatus firad vitam gratie: Facilius imve-

quby

ni, qui innocentiam [ervaverint , quam. qui

(itysn

congrue pemitentiam egerint. Lib. de

m

ponnit. c. 20.

'Tàm difficileitidém ,ut

f

Propheta Jeremias id comparet cum

LT

irrito labore lavandi &thiopem : .$i

Ü

mutare poteft. ZEtbiops pellem. fuam , .

u D

€r vos poteritis bene facere , càm didiceritis

Wi

malà. Jerem. c 13.

'Tàm difficilé de-

fü Di

niqué , ut Prophera & Apoftolus pet

Mi

gerationis unanimitér di«

modum exag

o

fürifi

cant id effe impoffibile: rspoffibile eff

(f[) in

eos , qui femel fant iluminati , Crc. & pro-

E?ulh;

lapfi , iteràim venovari ad peuitentiam.

il ]

Hebr. 6.

Qui tex:us juxtà expofre

mw

tionem facrorum interprecum , intel.

Kiy

ligendi fuat de gravitfimà difficulrate

D C*llen

refürgendi ad gritiam — poft. multos

ïuiUm]

relaplus in peccatum.

Diouyfus

l

Cartb: Hugo Card: Lyranz Valmer: über:

lm

T

Vusq: ,

:

li

Sed

r

De gravitate peccati.

69

uj

Sed dices: fic mihi , qui fepius jàmn

mb

furrexi, fed & fepiüs relapl'us füm ; ul-

Ita

Ti

timam perfuadés defperationem.

qii

eft 5 perfuadeo cibi , ut defperes de te-

relii

ipfo, de propriis viribus , & auxiliis

T

P

quibusliber humanis, qux non pro£-

ciunt ; nec proficere poffunt ad te libe-

guam g,

]ibd

randum ab infelici ftatu cujuscunque

ifeny!

peccati, multó minus illius , cui dupli-

jet a

catis vinculis mancipatum eft cor

m

tüum — San&à hzc eft defperatio fui ip-

nl

fius , quze $. Philippum Ner: tentabat ,

dilitt

ut fe projiciat influmen , nifi fan&ior

äcile«

in Dsir Mifericordiam Fiducia illum

Olüa P

induxiffet, ut fe potius mart rubro fa-

s

erariflimi fanguinis Chrifti committe.

fbl

j

ret, in quo cum Pharaone.mortem , &

, ept

fepulturam reperit peccatum ; cum

líraele veró viram, & libertatem obti-

j

g

Retpeccator. En Lneceffitatem cuam ,

M

ul

n;i"

& intentionem meam ; ut nempé ap-

prehendas, non füpereffe aliud tibi au-

Hï;u(ü'l

mut

xilium, nifi pure gratiz , & mifericor-

D

dis falvatoris tui quem peccando of-

*

fendifli. Mortuus per peccatum, & in

- fudibus iniquizatum fuarum fepultus

$d

pec-

7o Prima diei Differtatio fpirit:

I0vi

peccator, tàm impoffibile eft , ut pro«

priis fuis viribus refurgat,quàm impol-

LT

fbile eft;ut cadaver aliquod à feipfo re«

t

lu

füfcitetur ad virá. "Totü proin negotiü,

p

falutis , vel perditionis tuz zterna de«

$

pendet ab arbitrio D z 1 mifericordis,

Vil

quidé,izé fimu! JuftisBenigni,fed offen-

tintg

fisaraantis, fed odio habiti; Patris ; fed.

t

Dmul& Judicis.

Quz cum ira fint;

li [

quomodó nünc faltem te geris ergà ile

(its

lum? quàm profundo actu humilitatis;

0Ba

& prompte obedientie ; quàm intimo

i

cordis affe&tu compenfas iniquitates

f

Eu

1uas, & illatas ipfi injurias* Reus cum

!

fis lafz Diving Majefiatis, ac jufté

Vpre

condemnatus ad mortem erernam,

Wi

nec . nifi per. folam mifericordiam Re«

Wi

demptoris tui liberatus ingenti profuli

]

li

jj

facratiffimi Sanguinis fui pretio;àn; &

UT

quanta confufio operit faciem tuamf

Nj

qualis eft gratitudo tua; quà illi ob-

[/] 9"

fringeris? quàm rigida penitentia; &

t

dolorofa confetlio proditionis tua, quá

n

ilum in mortem tradidifti, qui tibi

Vim

vitam dedir ; eamque omni momentó

d

confervat? quàm intenfo amore recie

"

prasg e paranim effe oportet vitam

»-

7t

»

" De eravitate peccati.

"p

pfd vitá ; fanguinem dare pro fanguis

imp

nes potiusque eligere omnia , quse ha-

,ipl'org

&enüs promeritus es , fupplicia fponte

neput

páti» quàm illum de nove offenderc.

ma

Sed proh dolor! quid audio? quid

ricod

video * etiamnüm rependis ingrate

ts

tanto Benefactori mala pro bonis,

jis,

edium pro dile&ione? O pervicaciam!

u lïn(

Ex ipís beneficiis fabricaris armas

queis Benefa&orem tuum impugnes?

r

nilit

O Barbariem! pergis adhuc fugere il«

n n

lum, qui te quarere venit é coelo de-

Ícendens in hanc miferiarum abyffum?

1iquim

eus d

adhüc perfequeris illum , qui tantüm

s ji

appretiatanimam tuam , quantüm vi-

ternal

tamíuam? Illum prodis, qui ad amo-

TO

]

tofos tui amplexus manus extendit?

j p

illum offendis, qui te defendit? illum

o,inll

conculcas , qui inclinavit coelos ; ut ad

, tU

te defcenderec?. mortem inferre paras

jl

ei, qui, ut à morte te ljberarec , mortem

"

crudelilimam — fubire non recufavic?

ue

Quim horrenda hec ingratitudo!

ui llb

quàm inufitata crudelitas ! quàm in-

yne

audita impietas-! Cui exprobrafli , &Y

jrt [CU

l'ta-

d

quem yasphemafli? (y; fuper quem exa

L

72 Frimadiei Differtatio [pirit:

flivocem , & levafli altitudinem oculorum

m

zuorum ad fanctum Ifrael. 16a:37. — Vah

Proyi

Ícelus? Peccator fzpiüs reus, & de de-

Ygar

li&o capitali fepiüs conyicus; ideo-

äbx:

qué ad ignem aeternum jam condem-

tll

natus; pro eo, ut procidas ad. pedes

Ciänd(

kf

Judicis peenitens ; & lachrymis perfu-

fus; inejus confpe&u érigis fronrem

l

temerariam & fuperbam ? novoque

[

€&ontemptu ad iram provocas* cum

i

zamen jàm fuper hiantis inferni o$

g

fLEI

preceps pendeas, — Suftentat fufpen-

fam é fübriliffimo filo vitam tuam mi«

t

dlllm

fericordiffima Dz1 manus, quam fiuni«

€o retrahat momento , illicó- praeceps

U.

zuis. in zeternarum miferiarü abyffum ;

la

&ctamen pro co; ut tocisartubus cone

tl

tremifcas , ac Divinam mifericordiam

]

contriti cordis fufpiriis places ; unqui-

rcfngi.

bus & dentibus mordes, & lacerasmae

Yün

Eu

num illam benigniflimam ; qu& abex-

iremo te przcipitio adhüc recinet. . O

fonr;

Dzuw immortalem ! quid fentiam

UImj['c

quid fufpicer? forté non apprehendis

Tn

ericulum * fed tanta non datur if

L

à

omine zationali inconfideratio, Fote

l

Ü

:

Es

t

a,

De gravitate peccati.

7

té non credis tantam Divinz offeníae

tultnt

.W

gravitatem? Sed veritates catholicze

TU

negari non poffuncnifi ab infideli. For»

u

)

té ex animi perturbatione, vel demen*

ondtt

tià eligis íummumtibi malum , renuna

d pl

ciando omni Juri ac fpei fummi Boni ,

& felicitati tuze aeterng ?. Sed talia

lsperfu

t0n^

monftra non produxit unquàm natura,

moo

qW

quge [uam refpuerent Beatitudinems

du

quin potius invenite eft, qui eligerent

nfert

non efle, quàm zternüm uiferos effe,

Si Elementum Ignis; ad feextirnquen-

T.

yamt

dum , caderer de fpheerá fuá in profun-

m lt

dum maris , fiferze Sylveflres uficacum

u

fuum refpuendo pabulum; ad mortem

jl

fibi accelerandamidevorarent fzxa , &

put

metalla ;zantum non foret prodigium,

j

quàm quandó homo ratione przditus

,U

refugit falutem. fuam. zternam , pro«

priamque fibi accelerat perditionem g

cerdt

u W

Dzuw quoque cogic , ut puniat; atque

i

contrà feiplum omni ftudio conteadir,

ut miferias affequatur eternas. — Ectae

fl

men hoc ipfum tu facis , pergis vive-

pICW

d

re inimicus D , tequé omni monftro

"

magis horribilem reddis & portentoe

"

d um,

D 3

$.2

74 Prina di?ï Differtatio jþirit.;

f$.3. Verüm b:ne adverto folitam

tnte

deceprionem , quz ad íic perverse

ageudum peccatorem animat. Etia

omn

ágnoícat peccaturn effe mortem ani«

u

mz: ediamfi fateatur fzepiüs relabi in

li

peccatum mortale idem effe ; ac in vi-

hi

tiorum fuorum coeno putrefcere: etít

ïüing

credat omnem fpem emergendi ex hoc

A

mifero ftatu effe repofitam in Diviná

den

mifericordià, quam eó minüs meretur,

ïll&d[

uó diutiüs peccare pergit: Nihilomi-

ll

niis fibi blanditur de illà adhàc maturé

L

*

placandá

3

& expiando peccato;

[

priusquàm ex hac vità decedat. Ecce!

gravitfimum errorem, qui innumeras

Id

animas pertrahit ad infernum : A4ul-

Uepig

tos enim folet fera . penitentia. decipere.

erige,

Magift. Sent.. lib. 4. dift. 20. — TY'eme-

((

raria peccandi videlicét confidentia;

ln

düm peccato impenditur tempus;

Y

Bu

quod certum eft & praíens ; incercum

veró & futurum refervatur peenitere

COgi;

tig. O peccatrixanima ! noli verbos

Id

& nomine fpei abuti.

Hszc non e

fraf

fpes, fed temeritas & przefumptio. Si

nme

D

Ípesforet; tuam no-n4 promoveret

II

pete

r

De gravitate peccati.

75

[

ditionem : fi non effet prefumpctuoía

petVGlg

temeritas, totum przegrande negotium

omnium fzculorum non fundarer. fü-

Erani

T

per ruinofum futuri temporis, & fallax

lil

Tuppofirum. Quishominum erit càm

acint

ftolidus , ut fpe liberratis fe ar&ius

« u

fiingi vinculis defideret ? Quis itá

dierh

amens , ut fpe fanitatis pretiofo un-

nDirt

guento fibi conciliande; latiüs fua ip-

qertti

Tus difcerpat vulnera? O fpes ridicu-

Vil

1e! O deplorandz potiüs dementiz!

munc peccas , quia fperas deind

wv

e re

c ml

«t

emendare: hodie aberras fponté à re-

"

&à femirà, quia cras cogitasad hanc

d

redire: teipium przecipitas de montis

TR

crepidine ; quia poft lapfum fperas ce

duj

erigere in pedes, & rursüm illius con-

Tun

Ícendere verticem : modó apertis ocu«

fien

lisincurrere damnum graviffimum eli-

gis ; quia amaris lachrymis illud plan-

m

gere; & ftulram deplorare ele&ionem

ia

n

Cogitas, Poteritne de homine ratione

predito , & fide chriftianá inftru&o

J j

5110"c

prefumi ftoliditas thm enormis? Et

o

tamen ( heu! miferiaminfinitam ) non

tantüm credere, íed oculis illam cer«

at

RE«

D 4

v6 Prima diei Di/]??tatz'o Jpirit:

nere neceíleeft. — Ex talibus ego quz- iià

ro? Deus promifit veniam omnibus ve.

Aj

fi

1é poenitentibus ; fed nüm promifit

etiam tempus Poenitentig ? peccabi- ||i

eurt

mus, fed pofteà nosemendabimus; &

quid, fi fubitaneá mortis falce refcin-

trr

datur filum ftolidzee cum vitá fiducize:

li,

ia

nunquid de veftrá eterná falute adum

erit?* poftquàm flores juventutis deci-

lunil

&ron

derunt, tünc fcilicét faciemus fru&us

dignos penirentiz : fed quid fi priüs

f g

finias vitam, quam juventam , quomo«

E

Q

d5 caufa tua fubfiftet coràm D feve-

rilimo Tribunali * non expectabos

ütg

ft/þia

ais, perlongum tempus , intrà paucos

meníes, poft paucos dies emendario-

at

nem vitze mex exordiar.

defuna

Audite, &

obftupefcite,

tili

Ultranus vir Apoftolicus, & fan«

b

lQ

&iffimus Epifcopus Senonenfis , zelo

propaganda fidei accenfus fe conculit

müï

in Frifiam, ubi Verbum DEI fummo

mOm;

fervore predicare aggreffus, Doctri«

Atf

nam fuam tantá comprobavit vitae fatt«

UT

&itate & miraculis, utgens frifonum;

E"dice

Regni Principes , & Rex Ipíe Radbo-

W

dus

|

—

Mf ï

Degravitatepeetat, 7 77

equo

dus Evangelica Vericatis luce pcrfufï

jamjàm facro fonte luftrari fe refolve-

mibuii

rint.

Er ecce/ illuceícente die , qui

l pmmili

peccahi-

pro facrá hác folenniflimà deftinatus

erat Pompá , in medio Procerum flo«

jmus;

ce rl

rentiflims totius aulz fuze comparuit

Rex , acíacro appropinquans fonti ,

; fudt

yte d

jamjàm Regalem inclinare cervicem

nuisn

humili Chrilti Jugo, fuamque paritér

coronam luftrici fontis inundare gem

us t

mis parabat: cüm ecce! fub ipto ía-

df p

"n qHOM

cerdoralis dextere fupér caput Re-

gium falutares jamjàm undas diftilla-

a

Y ed

turz conatu ,-vacillare animo infelix ,

rà pitf

rplþicerc yätrö , & interrogare : nüm

Regii anteceffores fui fine Bapcisma

yendit

defun&i geternüm fint damnati * Au-

mdiml

ditillico, effe damnatos. Etmox ani-

4l

mo fubirtgravis ab illà Religione avere

u

fio , que majorum fuorum zeternam

lis ; :

credere damnationem docebar. Com-

; contll ,

] um

motus inde S. Praeful novo ardore,

fortillimis urget argumentis Regem,

pott

& convincit: verüm infelix sec con-

yit

tradicere veritati, nec ad (alutemíe rez

n

* j

. Haret anceps a

i

o M

lvere potens e&

m

D5

di

——æ Prima diei Differtatio firit:

mo; tempus deliberaioni expofcit;

iil

virum advocat magnz auctoritatis fibi

ttdti

in confillium : fed O lamentabilem

]

ii

cafum! antequam hic diffolveret du-

ei

bium, Regi reciditur vita, atque in ip»

[

fo adituad Regnum ceelefte , aperitur

Titor

illi porta inferni.

Expirat proximus

pf

facro fonti, immundus fine lavacros

In Oriente illo;ubi aliis verze fidei au«

Wsy

li!;

rora illucefcit, huic mifero occidit vita

hh

n

& fpes; tempustrahit confultando,&

TM

tempus fubrrahit pro fe falvando ; dif-

fs

fert renafei ad gratiam , & moritur &«

qu

ternümexulàglorià; renuit fuos cre«

qui

dere Progenitores cruciari in inferno;

Vl']dl

& à Divinà Nemefi compellitur abs«

ET

qué ullias more induciis invifere mife«

Win

li

10s, & praefens intueri 5 antequàm il

Vi«

le adeflet, jisdem involutus tenebris;

lii r

perfidiae íoze poeenas celeri morte pé«

mnn

pendit. Zach. Lipel. die 2o. Mart.

hij

Jàm quid nos expe&amus infenfati ?

T.

credimus forté in hoc facro fonte ex«

lüm

tinéta omnia eife fulmina à DEO illis

m

intentata, qui procraftinant poenitene

ls

vix

tiam? Rexiítevere &dei luming

il-

Vi

f

"

De gravitate peccatt.

»

ypi

illuftratus, paucas in horas fuam pro-

at

trahit converfionem, & Divina ]u&ma

vb

tl

ifthác non expectatà , miferum irrevo-

cabili featentià ad aternos crucmtus

Qein]

condemnat; & nos fcelerati procafti-

u

natores Divinze mifericordis rerminos

P[OXI[H

prafctibere audebimus quos, & quales

av

nos volumus? O error nimis palpabi-

e f

lis! nimis periculofus! Tor?; foie

cidit

Tas flultitias comumitunt mortates 7

ln

4 wb

? n

eo fiatu

æ-«

749

monmento tempam yivua

1d0 j

fibi timerent mori. Sed reponis

nite

iriti

quas has effe hiítorias.

S:nt fanà: $ at-

fnost

qui noftris etiam temporibus Divinz

i jnfei

ftus

vindi&z gladius non minüs limz:

licur

eftadterrorem , aut iminüs acutus a.i

ferem!

infanabilis plagee rigorem.

equm

Vidi ego paucos ante animos , repeu-

(encbfl*

tinà morte in thoro alieno peulönam

vorte

magne Dignitatis, cüim maximo no-

i.

bilifime familie , & Paremum fuo

mlenla

rum dedecore, & quod maxime de-

ploraudum, in ipfo actu peccarnmo fo

JEO j

efllare animam infelicem in manus Sa-

"m

thanz,

del alium Juvenem amoribus de-

li

D 6

di-

8o Prt'f;midiei Differtatio fpirit:

dirum , & proptereà inimicorum infte

um L

diis dit obnoxium, qui , dàm a&u con-

Irim

templabatur amafiam (quam Divam

QOnti

fuam appellare folebat ) ipfo, quodad

Ml

arcendos corrivales íuos preeparatum

b

tenebat , Íclopeto traje&tus , cerebro

Jf

ubertim per plateas fparfo , miferam

d

quoque exhalavit animam.

s i

Novi ego Perfenam precipue Dige

d

nitatis, quze diffoluté nimis vivens; fo-

d n

los fibi refervabat quatuor dies , quéis

qum

pro genio frui liceret, his elapfis mutae

lx (

re vitam conftituerar: atalirér difpo-

N

fuit Juftus Deus ; ut no&e terminum

fenj

quatridui prafixum praecedente , Infe:

liter

lix ille alto fopore fubmeríus fubità

ples

expiraret,

Negabat ifte fuam D EO

tid

ponitentiam hodiernam , offerebat

fadi

craftinam: & DEUS volebat hodiete

f

nam, repudieba: craftinam 5. nnde ut

V

iAque privatus ob paucarum horarum

dj

dilationem . perdidit totam zerernitae

ij ,

tem. En! hiftorias non antiquas, fe

V1

noftri cemporis, & veriffimas.

ngd

lts

' contigitaliis, & tibi contingere potee

Wf

rit, nifi ftatim emendationi tuae m«

mme

num

Ti

JDe gravitate þe:carii

$t

—

ml

num appoliueris. Si plura defideras, re-

aQ

feram non fine lachrymis cafurn, qui

n Diut

contigit, düm hac fcribo.

'ijäam

q

Religiofusex meá Congregatione ha«

æparaw

bebar in feculo amicum quendam, cu-

jus fcandolofa vivendi licentia, & libi«

N

hii

do domi füz erat. notoria.

Hunc bo.

nus ifte Religiofus efficacibus litteris

urgebar, ne differret emendationem de

ue D

ia

die in diem ; periculofam hanc efle,

"m QU*

quam duceret, vitam ; fi in milero

hoc ftatu fubiraneá morte decederet ;

p!ïs m

v dii

aliudfibi non expe&andum , quàm in-

ferni fupplicium.

mmintf

Recipic infelix hic

m li

litceras ; legit ; projicit fuper meafam ;

f 1

pollenti adhüc viribus fibi blanditnr de

j DI

vità in multos adhüc annos prolone

of

gandá, nec à libidinosá fuà vivendi li-

centià defiftic.

[ ]iod*

"inagne Deus! quàm

undfü

tremenda tua funt Judicia! an:equàm

dhora

j

dies illucefceret, quo ad acceptas litte«

ras daret refponforias, citatur ad Divi-

gyeil

num Tribunal , refponfurus ad accufae

,qua*;

tiones fceleratee vitze fuze , poftquàm &

loco'fublimi preceps a&us repentiná

*

que n

morteinteriüt. Littetz inVEntæäfun:

D7

Íu-

nf

$& Prima diei Differtatio fpirit:

m

füper meníam ; admonitio cranfiit in

tmri

prophetiam , & arbor infru&uofa;

( quantüm humanitüs perfpicere licet)

It

Qle

cecidit ad aquilonem ; ut effet in pa-

bulumignisinfernalis. Alieno damno

d,as [

LR

diíce fapere, O peccator! nunquidid.

ipfum tibi contingere porerit? ut hoc

fthu;

rl

ipfo in loco, hac vià, quà incedis, mor-

dm,[m

te pr&occupéris ; anrequàm dignam

L

agas penitentiam ? Et priüs cogaris

Tunqy

mundo excedere , quàm tu peccato ce«

das? Non mea hzc eft admonitio, fed

f

[

seternze Veritatis: Non tardes comverti

ad Dominun , & - nos differas de die in

Ten |

Pt

diem, fubità enim veniet ira illius , C in tetm-

LT

pore vindida difperdet te.. Adeó, ux juxdà

Am,

S. Chryfoftomi affertum , frr periculum

dU

C metus in differendo, falus vera, certa

^

: -

fecura , fi nulla fit dilatio.

mo Pef

Wi

AUR

( . 4« Sed dicesiterum : Tale quid

mihi non continget , fimiles enim ca-

d lh

(chm

fus funcrari, Etquis tibi de hoc vadi«

monium przeftitit ? Poffünt autem fr-

ïl[æ(e[

milia tibi contingere; & fi continge*

D &

Wf

rent , quid tünc fierec de animá tuà in

s&ternum ?. fed demus , repentinis hise

*

ce

int

De gmviäate peccati.

87

—

eecafibus te non opprimendum ; mor-

trit

u

temtibi fore non improvifam , imó fo-

ert lt

re potiüs ; ut priüs de peccatis maturé

doleas. Sed dic mihi : nunquid & Ju.

j« in)

1 ti

das traditor poenituit ?. Powirenti4 du-

unqllidil

élus. Sed tu anté mortem peccata con-

fiteberis: Judas quoqué nunquid fecit

! u

chiS) n

confefionem publicam ? — Peccavi tra-

dens fanguinem juflum.. At tu fatisfacies,

n dj

etam aliena bona reftituendo : Sed

üS cagï

jecctt

nunquid & Judas reftituit denarios ,

quos tamen reftiruere non erat obliga-

oniIiU)H

us* etulit triginta argenteos.

Atta-

lu maï.'

men his omnibus nonobftantibus ,&

( d li

peuitens, & confeffus, damnatus abiit

i)(fmm

inlocum füuum t

qgmencorum infernae

lium. *

1 pmaziæ

Quid dices de Antiocho, crudeliffi

g r

mo perfecutore Populi ele&i, & impio

profanatore San&narii? non mortuus

Tale d

eft improvisó, imó diuturná infirmita-

i enimf'

teconlumptus , diii praeviditultimum

! hOC "

vite terminum. . Agnovitquoqué, &

| wtemï

con"'ng,l

confeflus eft íuam impietatem ; reume

que fe patienter fübmifit feveris Divie

imä wäf

ne Juftitis afflictationibus.

Capit ad

yrit

agni-

(;

^s

34 Prima diei D.zj/]"ertaäa fpirie:

agnitionem - fui . venire Diwin admouitus

usl

plagá. Quos porró a&us peenitentis s

PoIWa

& pietatis deli&is fuis contrarios non

IT

exercuit ? captivam afllixerat fuo fub

upri

jugo Regiam Civitatem Hierofolys

tin d

mam : - A'ànc optat liberam veddere.. 1ge

D) p

ne fertoque exterminare nifus erat f«

Tnibil

deles, illos morti paísim adjudicando;

I D

& fepulturà privando : Aiue

uales

TU hnt

ceDatit,

4

Atbenienfibus fe fadurum . polli

Vs

Batbarus przdo fpoliaverat Templum

^ pla

Domini, DEO vi&imas fubtraxerats

tonüub;

fuoque furori vi&timas immolàrat Sae

cerdotes: Sed nünc jurató promitte«

BOR

bat: Optimis donis ornaturum , & perti-

tücan

aentes ad. facrificia fumprus. de vedditibus

)

fuis prafliturum.

Tanquàm fuperfli-

'Wdiam (

tiofam. damnaverat veram fidem ; &

Qul

Fidei hujus Au&ori bellum indixerat

Wt

DEO :

Nunc. veró vota

inge

Vte

mihabat eandem ample&endi Reé

Aore

ligionem , & totum — peragrandl

mundum , pro propalandá De1 gloriá

ln effca

in clangore tube ; quo priüs clafficum

Pmindcq

adversüs illam infonusrat j Ef jtF

moliVlm

m terra

Nter ]

dæqm fefuturum , C omnem locu

per-

*

Degravitate peccati.

8

firif:

m

perambulaturum , & Pradicaturum. DEI

alteqt

Poteflatei.... Poruitne Rex coronáà, &

arios t

fceptro confpicuus, & infuper infidelis

acfic

majorà peenicudinis figna dare?* pote-

fiero

ratné deli&tis füis magis proportiona-

