busliber, ficque nimium ftringi con

ht

fcientias arbitretur.

Sciat Dzuw non

lii

rzcepiffe impoffibilia, fed peife&a;

Ti

BET

ideoque difficilia homini fenfuali, Ine

cipientibus quoqué difficile id accidere

!ium r

daüd diffiteor ; fed quia Dszus pr&ci-

toof

Yib

pit, quia &tcrnas poenas minatbr ; quia

rcemia promittic ; & vitam immorta»

&il

lem; difficultatem hanc generosé vin

mïl!'.äan

éereoportet, : Hoc ipfum magis decla-

hus

JJHuma-

xat Doctor Gentium Rom. 6.

mb

um dico , propter. infirmiratem carnis ve-

mi[u;) (

ftra , ficit. enim exbibuiflis membra vefira

L

fervire immunditia , d iniquitati ad iniqui-

Y Qor

tatem , ita. uunc , exbibere membra vefrra

1

fl

fervirejuflitia. in fandificationem , &«.

wecu;n)

tantam adhibebitis induftriam pro &«

fütlem /

terná falute, quantam adhibec miles, ut

W)mm

promoveatur in miliGà ; quantam

hii

adhiber mercator, ut accumulet divi«

tià5;

y Allgx

l

Defivibitur flatas tepidor: 0' Jäjïc:&c. 395

—

;,isttütt-

tias; certó confequemini cecleftis glo-

rie coronam.

b

Nüm ergó nimium à

vobis requizir Deus? .cum hoc ipfum,

(

hi

e"od à vobis rcquirit pro adipilcendá

&terhà Beatitudine , fufüineant homi-

d

54 )

nes rnundani pro Ínczo terreno ?. pro

xinti

fungo terrze? nunquid hot ipfum fates

) :]

ticogimini? Tandem ergà aguofcite,

vitam delicatam, & fenlualem non efs

Pc,lt&1

m

fc veram falutis femiram, fed precipi-

i

Eu

tium ad perditionem 5 . riec fufficere

g p

J

propofirum tantitin abftinendi à gra-

vioribus peccatis, quia, düm rerrenis

n

Vi

afsttibus ira implicati, & negotiis

TU

mundanis ita imerfreftis , quandó non

putatis, propofitum veftrum transgre-

]agls "

"

diemini. lraque inimicus Dzr confti-

j

tuitur , qui amicum mundi fe profite-

tur. - Chrifto adverfatur, qui Chrifto

i

Wf

j

non compatitur, Compatitur autem,

ii

qui cum ipfo crucifigitur... Qui nor e

mecum., contra qne eft.

Qui funt Chrifli.,

)

P Pfür

caruem (nam erucifixerunt.

Vos aürtem

quomodo Chriíto crucifixo conforma-

g

j

mini? JMare tran[ire debes ( exclamae

f

1

Mi bi

;Au-.,

T

$. f&ugu&inus ) Iäzg;mm recufas.

di-

III(V

H

336 | Diei tertia , Meditatio ].

l

dite; quomoodó Chriftus Servator de

m in

negligentiá, & tepore vos excitet: Vi-

tad.

ts DE

dete , vigilate, orate , operamini dum dies

eft. . Ambulate dum lucem babetis. . Sata-

lum

gite, ut per bonaapera certam ve[tram vo»

Y r

eationem , € eleilionem faciatis.

as

t

T ia

DIES TERTIA.

a,

mitiBUs

De aquirendà, confervandà,

l

& augmentandá gratiá Di-

U&

viná..

lus l

MEDITATIOIL

Mp

& f

De przparatoriis ad gratiam,

o

Defiderium pauperum exaudivit Domi-

fl[,')ngn

gt , praparationem cordis eorum.

RUT

r

Pfal. 9.

Pïælüll)l

| 1. Confidera hominem fuis viri-

Wt

* busnon poffe digné fe praeparare.

a?'"tfuy !

ad gratiam Divinam , cum he ipfe

u

praparationes fint gratiee gratisà DE

P«ca[qr

nobis collatz ; & neceffarium effe ; ut:

lama

una gratia fit difpofitio: ad alreram,

Ug

praveniens fcilicet ad fübfequentem:

ltt (um

tam

jT

De þræparat&rü; ad g?:ati;zsn. 397

—À

tam improportionate funt narure vie

ewmd:

res ad dona fupernaturalia.. Nihilomi-

as

)d

)

/

nüs DEUS non intermittit praevenire

jj 9

unumquemque , quia' vult omnes fal-

v

vos Bieri, Stat bonus Dzus ad januam

If

€ordis ; & pulfat fineintermiílione , ut

-t

ipfi aperiamus ; etiam Spiritus S. nos

NIA.

excitat; ut poftulemus fufpiriis , & ge-

[i

mitibus inenarrabilibus ; provenienti-

frati

bus ex cognitione noftrarum miferia-

i

rum, & extrema neceflitatis , quà indi-

gemusgrarià ipfus, Haec funt defide-

ria pauperum, feu eorum , qui fpirituae

0l

em fuam paupertatem agnofcunt:

vramm'

S. Th. Op: éo, Ad gratiam dilponit defi-

i

derimm gratia. — Vtae (ünt praeparationes

animarum , quz tefte Prophetá exau-

Ti

diunturà Do; lizc eft forma , quam

prefcribit Evangelium : Petite, c? ac-

I

] (llls Lj

cipietis , quarite G* invenietis , pulfate , d

aperietur vobis.. Matth. z. Luc. i. . In

rP[

l

j

furná: ifte eft primus gradus, per quem

peccator elu&tari debet de peccati ba-

ansiDE

D]

rathro adfinum gratiz fan&ificantis::

!mg 7

| i

Ut efuriat. fitiat Suflitiam,acque deplo-

uriam :

:qüm"ü

ret cum flio prodigo fuam pen

[

Ego

398

Dieitertia , Mgäimtio l.

D

l

Ego autem bic fame pereo , & confeftim fe

lunna

refolvat exorare gratiam Patris: Sur-

Áiina E

gam, &* vadam ad Patrem meun. Luc.ij.

t Ter

O miferi! qualem excufationem pre-

[ Hiyro

tendetis coram Dso? ut aquiratis àm

ylbus

grande bonum , videlicet gratiam;

(s

L

plus non requiricur, quàm ut illam

habere defideretis; & tamen tàm mo-

Cüdes

dici laboris vos poenitear,qui pro aqui«

bus

rendis bonis terrenis adeó laboratis?

Dd

Rif

O Dzus! loquere mihi unicum omnie

A

li

|

porentiz tug verbum;digoare me uni«

LIMITT

!).

co benigno oculorum tuomm obtu-

tu, gratiam, gratiam : gratiam mi Jf«

1

su! nam fine hac nihil fum.

l),,n)

m

M

Trægamt&- cerda "veftra Domiuo , &

j

fervite illi foli. 1. Reg.7.

u

m

. P. 2. Confidera verum, & efficax de-

!u Is

fiderium gratiz Divinz includere ta-

h1z!

lem à mundo abítra&tionem , ut anima

1

"It

à teirenis affe&tibus libera, capax red«

r

darur ad recipienda Divina charifma-

MU

ta; & ad(erviendum DEO foli ; hac«

n

h

qué .altera eft valdé propria ad obti-

j

EWP

nendam gratiam difpofitio. Non pluit

Man-

RUT

! -d

l

De praparatoriis ad gratiam.

399

Manna de Cclo , priusquäm deficiat

1ii: J

farina &gypti : priüs deltruereopor-

A

tet Jerichontem, & pofteà zdifica-

d

te Hierofolymam.

In fummá: . priüs

j

pedibus calcandus eft mundus,; ante-

gmiir

quàm recipiatur graria decolo : Spiriz

T

tum caleantibus eam.. S Iren. c. 4.2. cHa,

T

Conldera; Maguam hanc veritatem

Í p

talibus&guris adumbratam ; in termi-

nis fuiffe predicatam à Chrifto, & à di-

li

g

fcipulis fuis: : Nemo poteff duobus Domi-

" m y

nis fervire. . Non eft conventio luci ad tena-

i

bras, — Non. poteffis participare de menía

mm Ob

],py--,-,nr

4

g

DEI GC

OLT EU w

r

ioruu, Qui amicus eff bu-

]

jus mundi , inimicis D EI confütuitur.

Matth.6. & $.Cor. 6. Vtze fünt veritates

gmilm

l

]

zeternae ,-& proetér auctoritatem infal-

^

libilec fundantur rationeg cum tota

fanctitas, & virtus chriftiana juxta S.

lii

j

TYh.2.3.q.81. a. r. «onfiftat ineo, ut

d

amemus DEUM puré, & conflanter,

4 piX l

Amare DEUM puré; idem eft, ac ama-

d

at

re illum folüm , & tanquàm ultimum

704

fnem: amareillum couftanter, idem

j

eft, ac amare fine amoris mutatione, &

j4

l

l

N

defe&u.

Anima igitur terrenis rebus

D

immería non amac DEUM purés quia

' Dsar

1

406

Diéi tertis, Mezïitaïib I -

as

Drs1: amori milcet amorem mundis

Itputa

Piblfc

Nec amat conftanter; quia, düm cof

aliis obje&tis occüpacum haber*. ne-

Qurea

hrad

ceffe . eft ; - ut ad eorum murationem

etiam mutetur amor.

Vide modó,

DT

ltity

nüm Dzus paraturus fit annulum nup-

tÍojeb

tialem fponfz , qui correfponder cum

It

adulteris , aur quee vel fidem , velamo

rem mutare intendit. Si vera funviftas

quan

titr D

ah! quàm pauci fe digne difponunrad

recipiendam — gratiam

1

,

quàm pauci

Tamr

Rxan

querunt unice, & femper Dsuu!

tl

Humilia te inomnibus, t* coram DEO

4f

invenies gratiam.. Ecclef 3.

30 u

P. 3. Confidera: Humiliràtem effe

hts D

x

magnetem charitatiss & ficut aqua de

fublimibus montibus defcendit ad val-

N

les, ità gratiam pertranfire füperbos, &

n

defcendere in corda humilium : DEUS

hg

fuperbis vefiftit , bumilibus autem. dat gra-

fl

tiam. Jac.4. 1.Pet. $. Adverteproim

ls

mïid[ia»

omnes magnos poenitentes intralle pet

portam humilitatis ad gratiam. . Vagz

d Is

dalena planxitin folenni convivio ; Í€

Pmditm

proftravit; & ftans retro fe indignam

them.

ré-

l

De praparateriis ad grätiam. 4bt

reputabat ; quam Dominus alpiceret,

m

dnd

Publicanus non aufus eft appropin-

w

quare eltari , & hoc ipfo inclinavit cee-

los ad devotas (uas preces.

S. Paulus

eu

k m0uï-

!

lapfus ex equo fuperbiz , tribus diebus

l?

jacuit proftratus interrá, David dice-

re folebat animam fuam infixam effe

ndtrtt

limo terre , & cinerem fs manducaffe

d

ünpi

tanquàm panem. Eccé cibus , quo nu-

tritur Der amor;. ecce locum , ubi af-

gt

fervatur, & nunquàm extinguitur fem-

nl

)

per exardens ignis gratizin cinere hu«

*

militatis

:|

hec hominem fübmitrit

"

Dto, ficqué facit, utcreatura reddat

[

Dzo, quod debet , videlicet fubmiifio-

nem; Deusque det creaturz, quod fo-

j

ia

let ex gratiá , videlicet Juftificatio.

j LM

ql

nem.

O anima / humilia te ad cen-.

jl

1

trum nihili tui , exclama cum Seraphi-

Y

coPatre: Drus meus , quis es tu, &

2:7

quis fam ego ? ego abyffus miferiarum,

vnl (M*

em f

ego vile fum mancipium , quod petic

amiciam Íupremi Monarche ; &

p

j

m

hanc petam verbis arrogantibus ? Ego

m m

proditor, & rebellis; per gratiam ab

lndlg

(j

extremo füpplicio .( quod merebar )

l-

^

-

D

402

Dieci tertia., Meditatio L.

Demn

——

liberatus pecam à Rege . gloriz paren-

Áiuem

zelam, & filiationem ,. & ad hancob-

Dasta

tinendam non ulurpem modum pe-

ttits

tendi fübmififfimum ?^ O mi DEUS!

D) Ü

fufficientenrin me invenio materiam

Ts po

omnimods humilicatis, fed formam

lx

hanc proferendi, & modum me fatis

jüs,& d

bumiliandi non fcio absquére; qui di-

: gt

xifti: Difite Ame

3 977

Gf

£

5

amitis [um , & ba-

At

auilis 'f'arde.. Ma:th. 1.

DEI ! fi(

hi p

DIEI TERTLA.

lii

wm;&l

"MEDITATIOI.

fütif

Nl

De medíis confervantibus

qui [

-graiiam Divinam.

Jotigi

Eleemofyna gratiam . borni guk]i j*

il j

"od

pillaz confervabit... Ecclek7.

ïf:inium

1. Cenfidera: Non' dari medium

P

* ad confervandam Divinam gra*

L

RY

tiam magis idoneum, quàm benignitae

tonatan

rem , & compaffionem ergà proxi-

UR

mum. Maníuetis.confertur gratia ;

elte

qgi mifericors efl, mifericordiam corre

"

-

m

m

*

;

De mediis conferrantibuts grat: Dir: 4;.;0 i

Y pmnf

fequetur ; & cbtentam confervabir,

hu

Dzus ranquàm füpremus omnium Do-

dn r

minus noftrorum bonorum, & operum

S

pH

noneget; omne id, quod ipíi debe-

mateid

t

mus pro tocinnumeris beneficiis, ce-

| ort

dit proximo noftto , & transfert fuum

T2

jus, & debitum in ejus perfonam.. 'Fe-

1 9«'**

íte igitur Ipfo Spiritüs S. Oraculo :

Charitas. proximi confervat gratiam

W)W

Dzr , ficut palpebra confervat, & de-

d

feudit pupillam oculi. Adverte : in

S Scripturá conteffari Judicem atere

l;

num, fe nos tractaturum,proür nos trae

01

&aturi fumus proximos moflros: danti

veniam , venia promittirur ; imó ei

iil

qui temeré non-judicar proximum;

[

promittitur exemptio à Judicio , &c.

] M

Matth:r. Econtràquandó Dominus

fervo debitori remifit debitum decém

jvejt

millium talenrorum , & fervus ifte

hanc mifericordiam non exhibuit con-

m ma

j

í

fervofüo ; flatim retraxit gratiam jàm

bf

£ollatam , & irremiffibiliter illum cone

uygl

"

demnavit ad extremum füpplicium. *

o

j

Peteà Dso animum benignum ergà

J

pioximum; & rigorofum ergà te fos

lum :

Dui

404

Diei tertia , Mélitatiodt:

—

—

lum : confidera te conftitutum in con.

Onni

tlit

Ífpe&u Divine Majeflatis, quz tibi

tan

condonavit infernum . ex merà Benig-

Tilb

nitate ; & tibiprecipir , uc fis paritet

m

mifíericors ergà proximum,

Denique

gratia eft filiatio Divina, fed tantüm

n

fnum

ENTUT

adoptiva , quze non confervatur fine

modo vivendi divino; & hic modus

.A ori

- nan

defcribitur claré in Evangelio : Dili-

lx $

gite inimicos veflros s. benefacite bis , qui

uid,

oderunt vosorate pro per[equentibus & ca-

Whs;

lumniautibus vo«: ut fitis filii Patris Ye-

fíis , quiin celisef. Matth. 5.

— Ws

Qf

"Noli negligere gm

H

tiam, que in t ljJ-

ïdü!mi

]

M ET

L

P. z. Confidera : Gratiam negle

äianiöus,

"a.

£tam; feu non exercitàm amitti.

PA«

Af

mea)i

lentum | Evangelicum negor-iatioxji

expofitum , multiplicatum eft ; 8

m)(ffl

"n

Íconditum veró , & fepultum non cor-

fervatum , fed ablatum eft ab eo; qui

mm D

tü,m

illud poffidebat, & datumalreri. Ter-

1a poft hume&arionem fterilis maledi-

T

€itur; arborpoft culturam infructuofa

ühmp

n

exícinditur , & in ignem mittituA

:

Bd

m

[

| D?medz'is confervantibus grat: Div: 4og

—

m

Omnia non fine ratione; .quia gratia

eft vitafupernaturalis ; fed vita con«

qei

n

fervari. non poteft fine operationibus

H Bx

f F:D

ij

vitalibus fibi proportionatis 5 ceíffare

autem ab operationibus vitalibus, eft

Dui

d u

ignum mortis vel prafentis, vel brevi

fecuturae,

Ita conigit - Salomoni ;

v

tui otium; & pax intulerunt Bellum

jc n

Jo: J

tàm atrox ; ut Divinam amiferit gra-

tiam, & forsàn falutem sternam. Sic

j

David militiz, & labori deditus, fuit

ii

caftus ; fuze pofteà comoditati, & otio

fi hn

deditus , ambulando & oculos paícen-

Il

do in folario palatii fui, lapfus eft in

adultrerium.

Gratia deniqué eft Para-

difus: Gratia ficut Paradifus i& Benedi-

clionibus. PÍ.39.

Sed homo etiam in

um

at

primá füà innocentià in Paradifo pofi-

J

tus eft, non ut otiaretur , fed «t operare»

lcgom

tur , C cuflodiret illum.. Gen. 2.

1

- Examina teipfam ; quantüm labo-

m o

ris in te füfcipias , quas induftrias ami«

)u

£0 ; & Filio Dz1 dignas? Sigratialux

lr ^

eit , & lampasaccenfa5 quomodó per

li s

j

illam prluces ad demonftrandam ve-

Kàm ialucis [smiram?: i gratia incene

L

"

ü-

406

Diei «tem'æ' ; Metitátio T.

Uem:

tivum eft Diviui amoris ; quomodó

conniteris, & pateris in teftimonium

Áonm

m

tui amoris? expellis & domo tuá fer-

vum, etiamfi non fit íceleratue, modó

IaLcm;

fit deditusotio, & fua non praftetíere

ïirtures

lttejn

vitia ; & credis DEuw; tanto fapguinis

fui pretio, & Sacramentorum fuorum

eliämfi |

ufu gaudentem re , paflurum interido-

lii

hm

meíticos fuos ; fi debita ipfi non pre-

ftas obíequià , fed ducas viram tàm

Wtenti.

otiofam , parüm curans favorem Divi-

Nor(en

nzgratie , & confecutionem atere

511 i!lg[,ï

tuz laluris? Juxtàirrefragabile ecernge

W t

veritatis telimonium : Afom coronali-

"d

Mib

tur , nift qui legitime certaverit.

3Noli altam fapere , fed. 1ime.

Mtor

Rom:. 11.

(,Wifti !

LU 8315

P. 3. Confidera quod Timor Dzi ca-

fius, & filialis, non fervilis & coatus;

þgrtare i

fit vigilantiffimus cuflos grariae ; hinc

lt )

Viis ob[*u

beatus dicitur: Qs femper eff pavidus.

If.1r. Etiam homines fan&ti , & perf(-

* lr

&i hortantur ad cimorem Üzr.

Tie

llls, Y

|

&us fan&orum Chriftus Tusus quá ho«

Mi

& |

mo , fuit repletus Spiritu Timoj Re

K d

werentalis ergi eternum jfuura Pae

gem

^

De itediis mn]ervamz"bus grat: Div:þ 4.07

-qmm«'-l

trem : non quia poterar metuere amif-

lm

fionem gratiz ; fed quia venerabatur

p wä 7

fummá Reverentià fupremam Divinie

g "

tatem ; ferme proüt angeli , beati , &c

virtures ccelorum dicuntur contremi-

præüeui

Ícere in confpe&u Divinz Majefiatis ,

v

t

etiamíinon verfenrur in

periäculo fás

lutis.

TT

In nobis proin requiritur timor se-

Td

verentialis ergà Dguu quà DsuM; ti-

yiun?

o

mor fervilis erzà D&uw quà Judicemr,

qui ingratis auffert gratiam , quà otiofi

«t

at

d

non utuntur, vel perverfi abutuntur.

p m

Perpende quà follicitudine, cautelà , &

provido timore ambulares , fiin fragili

,

vitro portares fangüinem verum ]ESU

j ut

Chrifti; & (cito ; gratiam conftidiffe

toto SS. Sanguinis pretio , & te illàm

v

j

portare in cofde tuo omni vitro fragi-

&eo

I

liors , & nihilominüs ambnlas per

Aff s "

vías obfcuras, & periculofas. ^ Perpen-

M/,

* ulterius; quomodó (e gerat fubdi-

I)MG

[

tus, qui poftquàm Principi rebellis ex-

!BII

ftitit; & ideó damnatus ad mortem; f

,

uf

l

pex clementiam Principis liberetur à

l

a'

morte; & revocetar ad aulam , quo-

f

S

ino-

gp

Diei tertia , Meditatio III.

4.08

Dui

modó caveart vel umbram alicujus re-

i

bellionis, magis quàm ignem & pe-

iley

filim

ftem ; quomodó apprehendat tan-

quàm gravillimum , quodcunque leve

prar

delictum , düm recordacr delidi pr&-

hij

teriti 5 quomodó ftudeac finceriffimá

LT

£delitate, & fubmififfimis fervitiis ex-

ihiry.

terminare. ominem perfidie fufpicio»

Qttity

nem. Sicage cum Dro; agnofce gra-

! ij

tiam per gratiam ; in emni vel minimd

tiin

d:fe&u time ejus amiffionem: Aoli al-

"ii

tum fapere , fed tirie. Rom. 8. Sic gra»

JiJESIJ

tiam Divinam confervabis.

d

C.'mih [

D

D!EI TERTLA.

Tf'ftil'an

MEDITATIO lL

Ci'lm leg

Qu

D

j 1

De mediis augmentandi gra-

tiam Divinam.

Wa[

ld

lm

Crefcite in gratid , & cognitione Doriti

j

Ifty

aioftri , C* Salvatoris $E.SU Chrifi.

2. Per.3

D

| Onfidera: Obligationem nos ha-

EI)]

A bere nen tantüm CODfCXVB/Ddia fed

Óa

il

E

J

De mediis augmentandi gratiämDivin:af.eg

,l-icujüs !

& augmenrtandi gratiam ; cüm fervus

&tf j !

ille evangelicus à Domino punitus fit

ii

folüm ideó, quia accepto calento nee

g

gotiari ; & majus lucrum facere inter-

Md

mifir.

SS. BP. affertio eft: Im vià Da-

"

mini non progredi ,retrogradi effe , non af-

ami

eendere , defcendere.

Proptereà nos ex-

T.2

hortatur Apoftolus Perrus : Ut crefca-

mf

"us i gratia, & pro primario & prin-

vehni-'ïä

cipali medio-id affequendi praícribit

uH NUJJ

cognitionem ; & vitam Salvatoris no-

ftri Jesu Chrifti,

Sciendum : Vitam

j 9t

Chrifti effe Exemplar totius vitz no-

ftiz , & ideam noftrarum actionum di-

*

re&ivam

3

Hinc Divino Evangelio,

n

dàm legitur, major exhibetur reveren-

pl

tia; quàm aliis omnibus Scripturis Sa-

Cris 5 cüm alis Scripturz folüm fint

A

ii

verba DEI, Evangelium veró & eft

h

Verbum , & eftvira DEI.

Hanc ergó

frequenter contemplare, fi crefcere cu.

2

pis in graiiá ; bene animo tuo impri-

Jó

|

me fundamentalia hzec zeternae verita-

tis Principia ; qua& emanavére ab ore

)

Dit; jimirare admiranda Humilitaris,

"

ln'w&

Jl

Obedienca , Charitatis ; & Patientize

$2

Exem.

410 Di?z" tertie , Meditatio 11 L

D mäe

frecial

äxempla«, quéis toto vitee faze curfu,

orafertim . veró inSS, fuá Paffione tibi

dmü

tin $

praluxi. Diccum fapiente illo Prin-

fitütun

€ipe : Stopus vita mca Chriftus efl. Ynti-

mo cordis affetu.ama San&iffimam

n i

Chifti: Humanitatem , que mamilla

l;ar:ac ,

c gratiæ in

ltacit it

fuit; ex quà derivarum eftla

pa»rvu!asanimas- noftras.

A Chrifto

i cQn f

t ttelc

accepifti gratiam , hane ur in te crefce-

ye faciat ; Chriftum roga.

into.

?'Jïimm

Nutrici omninm gratie t

9tlr j

Sap. 16.

MT

P.2. Confdera : Sacramenta effe

al

abera Verbrincarnati, & fontes peren-

MT

nes gratie Divinz ; ideoquéà Chrifto

ddïn'bait,

infliuta , ut per horum ulum obtinea-

"Atf

1ur prima gratia , &-jàm adepta incre-

Pmdll(ag

mentum fumar, Perpende; grariam

'mi ;

non conferri noftro conferendi moco

Fiane

juxtà menfüram;nec limitari juxtà mt-

Wzmdiu

zita noftrorum operum ; fed conferri

U.

à liberalifimá manu Dzi , & in virtute

"ntiws

meritirinfiniti Redemptoris. Obferva

"I

d«in pratér gratiam fan&ificantem in

EU

'

omni Saciamento conferri gratiam

"ii

p

z

ll

—

De mediis angmentan i gratiamDivin.gu

fpecialem , & magis propriam fecun-

" tmf?

o

düm fuam inftirucionem ; & przfer-

tim Sanctiffimum Evcharifliee Sacra-

iib

mentum , urpoté cibus, & nutrimene

j g;? J

n&ii(kf-"ïl

tum Ípirituale nos latificat; nos con-

fortat , & maxime animam creízere

? n!llïä.

( [alilf

facit in gratiá ; eodem mod5 , quo ci.

40

buscorporalis corpus nutrit, confortat;

ac crefcere facit.

In hoc íolo Sacra-

")

mento continetur ipfe auctor gratizg,

qui immediaté per feipfum gratiam di-

] [

lpenfat; & ratoeít, quia Rex, düm

propriá manu elargitur eleémofynam,

gt

liberaius iliam dilpenfa: , quàm quan.

gl

dà per manus alterius eleémofynam

m

p

(P

diftcibuit. Accedit,quàd aliaSacramen-

Md

tà conferantut quasi pet tranfitum , &

m

g

L

producant gratiam pro uno folo in-

ftanti ; hoc veró eft Sacramentum

of

petmanens , & ramdiu permanet,

rgndl [fþ"

j

quamdiu in nobis permanent fpecieg

panis, & vini.

Colligitur exindé:

j

j

Dominum noftrumin hoc Sacramente

ii

w

nunquàm defiftere à conferendà fu4

500

gratià, fed continuo eratiarum affluxu

j

[í

gn?

animaminundare. Hic deplora mifs.

"

-riam

,

?3

43*

Diei tertie , Meditatio III.

Dun

riam tuam , quód tam facilé poffis ac-

ferunt

a

cumulare thefauros pro atternitate; &

tamen illud facere intermittas.

Quid

Qr p

faceret avarus in Regium conclave ine

qiec.

zrodu&us , cüm plenariá licentiá accie

nuden

*

[

[

)

j

nf

di ex Regio zerario tantüm auri»

quantüm fecüm afporcare poffec? O fi

m

zanto defiderio accederemus ad coele-

QUi re

ftes gratiarum chefauros in SS. Altaris

um f

Sacramento ! ( dicere folebar magne

D

fan&itatis Matrona ) unicam commue

prlios

nionem vivá fide pera&tam fufficere ad

htj g

ld

commurandum peccatorem in Sere

phinum,

t in

du dali; up'ti

d guire pfulmtiam,

fobtem

£uo augmeita gratiarum, Ecclef. 4«

P. 3. Confidera, prudentiam confi-

f

ftere in bene ordinandis mediis a

dtttia

fuumfinem : undé illeveré prudens

LT

eft , qui confiderans creaturas omnes

D ld |

tanquam media , omnes unicé dirigit

ad ultimum finem , videlicec DEUM,

tüm.

LT

l

Ideó in S. Scriptura jufti vocantur pru*

4

(Tea

deniss, & fapienres, peccatores ver

Pimdag

mfenfati , &ítulti ; quia illi omnia re-

[2

— Küg

J

Demediis aagmertan/!z gmtzaszwn, 41

ferunt ad Dsuw tanquam finem deü-

poüiln

Qitat!

derabili(himum

?

ifti obliri f&iais fui

"U

N postit in mediis, & in his con-

ndnt

qulc,cuvt.

Adverte hanc. Divinam

«

Prudentiam , Spiritu S. tefte, cífe me-

dium faris proportionatum ; & efficax

m

fU

proaugmencandà grarià.

lmprzmls,

$ Ad W

quia refpiciendo DsuM tanquam unie

s r

cum finem, & füummum Bonum, illum

y nf

amamus mægna puntatc, & ädüsz &

per hos a&us proportionatos augmene

n

(f

tamus gratiam.

Dein, quia operaad

jit

Dsun directa ex hác purá intentione

funt mcomparaumcc: magis merito-

tia, quàm alia exteriüs eodern modo

i

ipparentia; unde inrer multos, qui in

n

d

communitate eandem vitam ducunt,

diverfiffimi dantur gradus Sanüiratis ,

n )

Ggratim. Infupér Dzus infinicé Bo-

5us, & infinitam habens inclinatio-

14

p

nem ad fe communicandum creaturis ,

j

tantüm de gratiarum fuarum thefauris

j

eis elargitur, quantum capere poiTum $

u

Canlll[

Íed creatura tantó capacwr eft ad reci.

n

piendas gratias ; quantó liberior & ex.

o

peditior eft à texrenis; ille igitur, qui

4

cum

4u — Dieitertit, Mezfifätio IJ.

cum chriftianá prudenrià Dzuw inqui-

8j

rit, tanquàm ultimum & unicum Fi-

nem; fe ab omni alio amore continet,

& efficitur capacitfimus gratize fancift-

Hic fubfifte, & te examina;

cantis.

nüm totius vitz tuz fcopus fic DEUS:

Deí

fi ita eft, felicemte! omne opus, om-

ne verbum , & omnes cogirationes

n

*

tus, etiam cibus, fomnus, recreatio , à

I,Í

te peratta in cali feliciffimo gratia fla-

l

tu thefauri immortalis ferax eft.. Si ha-

'tu

(iä) Y

bes alium finem, quàm Dzuw , ve tibi !

hm Y,

etiam opera de fe fan&iffima à re. pera-

&a nullius fünz valoris. Qüod non fit

bivan

Qutdfn

pro Dso, totum nihil eft ; omnes paf-

Xinoq

fus ducunt ad inceritum , qui non diri-

gunturad ulimum finem. — O Divini

ttecor

Wmm(y

JudiciiIgnis! quot opera, que appa«

rent ex auro , tu tefolves in cineres.

i

fl

& fumum!

T |

hll

T^

OSsorcge

Pfædpl

*

J

DIEI

—

If

&ro

4j

il

æïäääääääääääüäääæe

xicum kf

DIEI T ERTI £.

COR

gli

J MEDITATIO IV.-

eunm

m

(

. De fignis præl'cntis'grqtiæ.

pus L

(Qifz' fervat Ferbum ejus, in boe Qaritas

;girarisfi

efl. 1. Jo. 2.

:crcazic-ji

1. Confidera; etiamfi multe den-

um

P

di

* ctürconje&urze, quód fimusin gra-

tià , v.g. fpecialis devotio ad Beatiffi-

T

Y

mam V, Deiparam, per quam in nos

at FJ

derivantur omnes donorum fupérna-

uod N

n

j

nv

turalium influxus: cor ténerum pro.

ximo compatiens, quod miferis fubve.

j

nire contendit , etiam cüm proprio in-

0 D

commodo , nec imimicos excludit à

u

J

n

charitativo . fuccurfu

M

.

Auditio fre-

at

quens-Verbi Divini, & fübmifla intel.

le&üs capcivatio ad res ditficillimas f-

dei noftre :

ecolle&io Spiritüs ad

&

pracipuas atíini feffivitates, !

X

maximé

tempore Dominice Paffionis :- Super

haec emnia manifeftiffimum gracias

Divinasfigaum eft puritas cordis , que

5

.con-

jl

«6

Diei t&rtid , Meditatio I V

confervatur , diü confervando fe ab

ii

emni deliberato lapfu in peccatum

Time

mortale; qui hujus puritatis amator

feyen

eft, cutó credere póteft fe habere pro a-

neglig

mico Regem glorie; quià, cüm cere

tum fit juxta S, Th. t 2. q. 109. a. $.

7

neminem fine gratiá Diviná dià fe cone

p

xinere pofle à lapfu in peccatum morta-

le, illeigitur; quinon relabitur, mo:

'P. 1

valitér cercus eft fe effe in gratiá.

'Te«

dö ce"

ipfum exemina ;

an habeas ralia bona

feWora

gratise inhabita

nüsfigna? Si habes;

mj

gratiasage Dom

inoilli : 44 quo omnt

*dli

K omne donum perje-

darum. optimum ,

üum, Sinplange, & te humilia coram

lr

illo; à quo, ut obtineas,dependent hec

"m

fizna. Sais pretioía eftgratia , & res

li

rexiofz: fünt rare ; fammé eeftimane

n

da eft Divinaamici:ia, & non obtine»

ln

£u: càm facil? , prout mnlti fibi perfua-

N

dent Oanima! crediené te hibere

h

E2]

erauam Divinam ? efuüc amicus, ve

Nj

inim

icus Jzsu Chrifti? Eftné DEUS in

les ]

nobis,annoa? agnofce, quàd merízó

Ul[mu

habeamus caufám dubirandi,riüm gia-

T

tiam poflideamus; düm fenfibus noftris

n

adeó

5

[J,

; De j.ïg;ïi—s;pmjäntis graie. — Mp

ii

adeó frena laxamus; vide é quorum

pCCCGFE

g i

numero tu HS, ex numero paucorum

ferventium; vel ex numero multorum

qe

l

negligencium?

ün

Juforum. femita. quafi lux. fplendens ,

TM

dv

qua vadit , C cre[cit us

m

fectum diem.

ue ad per—»

i *

P. :. Confidera ; aliud fignum val-

j

de certum adeptie gratise Divins effe

ais

fervorem Spiritüs, qui continuó tendae

$u

ad majorem perfe&ionem, & infatiabia

f []

le defiderium femper magis DEO pla-

j fü

u

cendi , continuó patiendo famem , &

lii t

fitim Juftitiee , (eu San&itatis,

Hoc

7l h

ignum furae seftíimandum, eft adeà, uc

atlä;fw

dubirare vix finat de Divina gratize

u

fiti

prafentià in animá, & de Paternà Divi-

o

nàBenevolentiá. Siíe contínetedinà

f

peccato eft fignutm manifeftum gratise;

d

quantà manifeftius fignum erit fem per

j

magis progredi in difficillimà Perfe-

]

p

&ionis femitá? major certe gratia re.

MIW

quiritur ad proficiendum in bono,

uàm ad continendum feà malo ; prs.

J

j

ertim ubi a&iones fiint difficiles , re-

j

$ 6

t

um

A1$ — Dieitertie , Mez-!itatio IV.

gulatz, & perfeverantes , certum re«

6

quiritur ;

& ftabile £ rincipium propor-

Ubi

tionatum ; quod illas producat.

!

ergo reperiuncur tales actus virtuofi ,

tntlb

conítantes, & tendentes ad unum ft-

!

nem füpernaturalem ? fateri necefle

ltre

p

eft , illorum principium efle gratiam

lil |

Divinam. Qui proin deDiviná gufta-

Qu

bit gratià , novum fentiet appetitum »

ä

TE

I

& qui illam biber, adhuc firiet. — Qui

AFHOF

fanttus efl, fanctificerur adbuc , & cuiillu-

xitlumien gratiz , in vià perfe&tionis

&Regl

T

femper magis illuftrabitur squead per-

Pamq;

fecium diem. Ecclef, 24.. Ulterius ; grae

tia bonum femen eft, quod multiplica-

D

Zgr n

^M

tur , & reddit frulum centuplum ; alio

nomine gratia fons vivus eft; qui or-

r

]A

Wt

tüm trahity & tendit ad ceelum usqué

ad viramasternam, .O felices confide-

m

d

rationes ! fi iflze me movent ad fere

um

Yj

viendum Dxo meo majori conftantià!

O quàm felici Paradifo fruerer in terrá;

h

at

ul

mln

fi pofliderem pignus amoris; & grati

Divinz ?* O Anima!. amor tibi necei-

li

Al

farius eft, & fervor; amor , fi verus a-

&xu,

i n

mor cít, magna operatur.

Gra-

H

l

De fieuis prafentis gratia.

419

um

Gratiá D E I fum id j quod fum.

npur

n L

r.Cor 15.

D.

P.1. Fàc recolle&ionem ex prace-

dentibus: efle cuum folun

1modó con-

] unum

hiftere in grárià Divinà, quà amiísá re-

j t

digaris ad nihilum , &

& ad deterius ipfo

k qu

Gratiam te defen-

Yi gt*

nihilo peccacum.

dere ab omni malo; gratiam efle tuas

Pllllu"

divitias, gloriam; vitam; falutem, illu-

yud.

ftrationem; felicitatem, bearitudinem;

a

:cmül

& Regnum zternum ; gratiam effen-

tiam tuam efle iupemamralem, imó

U Wl

Participationem Effentie — Divinz.

[g[mh**

Dus folus cum veritate dicere poreft:

uluþ*

jim: L

Ego fum; qu;þm, videlicet ex iclpfo, &

ex naturà luà Divinà imparticipatà:

&tf

Juftusnihilominüs cum S. Paulo dicere

Elbm je

poteft :

ego per Dz1 gratiam fum ; qui

[es [Ofll-"*

um five qui participo de natura Di-

qu

vinà :

Gratia DEI fum id quod fum. . Et

(

hu

fi gratia eft efle; peccamum eft non effe:

i

ad nibilum redadtus eff in confpetu ejus ma-

T

)

?

lignus.

Imagmare tibi horr"nem eoin

hi^

Ha;L, ut omnis ejus Felicitas dependeat

"

ab uná folà fyngraphá ; quee illi afferat

7

lau-

(

E

420 Dieitertié , MeditatiaIV.

viiuhr

lautiffimum patrimonium , fublimes

H

dignitates, & integri Regni Hxredirae-

tem ; hàc veró fyngraphá amifsá fpo-

lietur omnibus fuis bonis, & condem-

netur ad infamem mortem in pa:ibulo :

$

fabeundam. O quàm follicité cuftodi«

ret talem fyngrapham ?. quàm ftri&té

Áf

illam corpori, imó & pe&ori alligaret *

n

quoties manu tentaret, utrüm illam ad-

huc habeat? quoties no&e evigilaret

jl

pra timore, né fibi aufferatur? quo«

ties in corde fuo ranquàm in fecuro re-

Qh

[/

ceptaculo illam affervare exoptaret?

vs mihi! qui tantam curam non ad-

[

L.

hibeo pro confervandá Diviná gratiá ;

quam fi confervo, plus poffideo, quàmi

mille mundos ; quam fi amitto, in«

curro eternam damnationem? Mi Js«

su! quàm parüm zeflimaturtua amici-

l

tia? ad perceptam jadturam unius ci«

vitatis Princeps quidam prse cordis

:

dolore mortuus concidit: fepiusfis

E

ja&ura Diving gratig , & non

curatur,

TER-

-

"UER

421

Jirit

CRAEGSE E AR GR UEL

:ed!u-

T!

TERTI/E DIEI,

d

]

DISSERTATIO SPIRITUALIS.

jl

ARGUMENTUM.

fri

ictatem bominis in es. confiflere »

garct?

?nfil

quod non agnofcat fuam felicitatem s

m

dum i vanum poffidetur bonum ,

gilam

qu

quod à poffeffore [uo uon. agnofcitur.

emiibus bonis majus effe gratiam [an-

j* .

dificantem s. qua, divitem, pulebram ,

vt

nobilem reddit animam usque adeb ,

yi|

TEU

ut affumatur im numernm filiorum

DEI, C de Divinitate ipsá partici-

quam

pet. Admirauda propterea proponi-

, I

tur infinita bonitas, & demi[fio Ai-

y

m

tifimi: C ledor . efficacitór bortatur

ad defpicienda catera omuia,in com-

lui (

paratiouetàm excelfa. Pravogativa ,

qu

€ ut [c exbibeat tanquam filium erga

ul

trem.

DEUAM .qui dignatur ipfi effe in Pa-

:n.

Mnes svide defiderant, & follici.

t€ Querunt effe felices , (ed pauci

Unt s

*

4.2.*; Diei tertia , Differtatio fbirit:

li

l,

funt, qui veram felicitatem affequun-

n

tur.

I

Quod illam non confequantur;

üp

foret materia compaflionis, niíi mo-

n

l

lj

de

dus illam affequendi cffet. materia ad-

quíi

Anima

mirationis, ac indignationis.

m

ignorans in finu fuo continer felicirads

*0,ni

fuc fcaiuriginem, & tamen illam quz-

dbpa!ï

5

ricextrà fe;in floridis labyrinthis fe de«

(tng)

tinens; düm fuam felicitatem quarit ;

feyris

illam amitrit.. Plerique mertales, mo-

TT

re Brafilienfium , magno pretio ab alie-

r

nigenis mercantur vafa oífea & lignea;

m

&um ramen in Regionibus fuis habeant

veri

integros nmiontes ex auro- & argento,

Wotoy

Non zítimatur, nifi quod peregrinü &

f

extrà nos eft.

Sub linguá noftrà mel

f]«itellur

reconditum gerimus ; & in vefpacum

lll ;

nidoillud quarimus.

Poffidemus in-

RY

1

teriüs Regias dignitates: Aegnum DEF

Uga[ [

intrà Vos efl ; & ab externá (ervirute ca-

m

privari, illas non curamus. Quantà

,

major haec eft deordinatio , tancó. ma«

IOm,

gis juvabit praefens difcurfus ad id uni-

i ]

cé intentus, ut deordinationem hanc

r

exterminer e cordibus noftris.

Eu luu

; 2. P[i*

eR) q!

]

I

nfelicitat

—

—R

em bominis in eo confift-cvc. 423

a;uum

2.

Primum,& certum tibi efto Prin.

Itf

"

cipium ; non effe Felicem illum, qui

j .

potlidez magnum bonum , fed illum ;

E

qui Ícic fe iliud potfidere.

Laugum

ln

tem pra fiti agarem, cum dile&to filio

(l

füo , nihil juvabat fons vicinus » quem

nqh':

ob paffam lachrymarum ecclypím non

IT

cernebat.

Magnanimum Cyri adole-

gtl

Ícentis animum non juvabat natum ef-

ym

fe ad Regias dignitates ;; düm inter

aui-

obfcuras miferiarum fuarum tenebras ,

Tj?]

manualibus eperibus intentus, non

u

pfævideba; iþiendidilïïmum » quó bre.

göill'

vi coronandus erat ; Regie dignitatis

!l

UT

