
m

5 u

die: oouia, e quibus vtpote néc

m

uR&

indictis , nec interdictis, verum

arbitrio- cuiusque derelxä*us vo-

"T

Y

. luntas Dei haud facile queat

,

elici :

"

AU

quibus cafibus ad ratio-

nem pro folutione refugium ha-

Ptb

bendum eft: quo (Rationis) vo-

nl

(i

cabulo, innuitur difcretio, pie-

r

tas & confilium; Quo paöto au-

AO

tem íolutio à ratione petenda

UO

fit in eiusmodi rebus:ambiguis ,

Q a

fsquenti capite mox oftende-

N

Nï&

t'UI'.

M ltll

D. Th. r.

"VNlteriüs dico iuxta Docto-

Va

ar. I.

P.9.63. res , voluntatem :Dei regulam

U

efle noftrarum volüntatum., co-

iT

Mi

gitationum, verborum , & ope-

Atías I,

rum.

Quemadmodum enim

pat.ota, per normam materialem, fiue

u

mcnz.

amuffim

ï

!j

—

" Prima Part, eap, V.

$7

OL on.

amuffim recta ducitur linea, per-

m

gue eandem cuiuscunque reires

f

étitudo , vel curuitas examina-

ft n

tur, fic per hanc voluntatem

L fiom

Dei poffumus totius vitz no-

i t t

firz curíüm, nec non omnium

isdit t

intentionum , cogitationum,

Qott t

verborum , operumque noítro-

s.v

ruin filum in dire&um ducere,

tgïx&isw

eiusdemque ope addi(cere , di-

b u

re&ane fit intentio ,an veróra-

if

tione deuiz alicuius inten

—

;ionis

uml

deflectat.

ii

Denique dico (in aCtiua vita)

m

quod non tantüm complectitur

at

aCtionem exteriorem, fed etiam

interiorem intentionem , neque

t

Vgl

córüerfationem externam ío-

ol

lummodo , fed & reformatio-

!

nem internam fimiliter.

o

-Quód fi quzratur cuür-ei vo- Obie£tio;

I

P

luntatis exterioris nomen trí-

"

buam, cüm etíiam partem in-

A

teriorem attingat , reformétque,

Tu]

Refpondeo.

Idcirco me face- Kefp;

j [

xe ; quodilla lumen faum , ac

i5s

u

m.üm

P

dire- :

x

l,

$8 . De exteriore voluntate

dire&tionem petat ab exteriore;

idi

videlicet à lege: itaque circà ex-

,

teriora maximé veríetur , dum

g [

in admittendo quicquam , feu

j

refugiendo, eandem legem fe-

qptit

quitur: vt etiam proptereà,quod

,-'J'æ'ïï |

& fi hzc quá intentioni limam

bj

l

amuffimque" adhibet , fit inte-

rior, non iniuria tamen exte-

s uf

zaln

rior nuncupari poteft , collata

cum daabus aliis voluntatibus ,

b

st

qux omni ex

parte Prorfus fant

interiores-.

*

n

)

Modus Qbïquc cognofcendi

t

& in praxim reducendi hanc

EW

. voluntatem Dei,

d Xmï

L

CAP. VI.

h]

.

Oft confpe&am huius volunz

1

luntatis naturam ex ipfius ge-

nerali defcriptione, zquum eft

i

vt iam propius accedamus ad

VHJ

eandem ir quaque re. per regu-

(

Il-

ts

lgs m?gis particulares difcerne

ID

*

—

It

Prinma far; $ rä. V I.—

9

dam ; vt hac ratione non ignari

p

It (s

quid agendum , quid omitteu-

dum, quid acceptandum , quid-

tUt d

um ,

ue repellendum fit: valeamus in

cunétis hanc -voluntatem Dei

luml

600

exequi , vt poftulat generalis il-

Qb t

la regula cápite tertio allata.

14

Porró hec particularis regula

T Q

faeilé ex ianr ante di&Ctis elici

l, ol

poteft, eftque huiusmodi.

9

It

Quzcumque agenda, feu per-

ferenda , admittenda , vel reii-

egulae

Ya f

cienda occurrunt, feu corpora- (endi vos

lia illa fint , fiue fpiritualia tri- luntatem

um at

plicis funt generis , aut enimim- Dei.

perata faünt, aut prohibita , aut

Wie

(l

^

indifferentia ; nec quidquam

]

contingere poteft, quod non

P.

vno ex his membris continea-

'

tur.

1

ib

- Ád primum igitur quod atti-

In tebu$

j

vt

net, íi przcipitur id de quo di-

imperatu&

1

fceptatio eft, clariffimé liquet

"

M ov

u

voluntas Dei, nempé vt fiat:

oportet ergo vt illud. exequa-

14

[

M ,

mur, idque iuxtà prafatam ree

6

gulam

W

-

z

E

-

Y

T

6o Deexf?eripfe voluntate

PT

—

gul-am generalem , videlicet

: Yj [

quiarità vult Deus omnialio fine

g

Íemoto.

DL

n

2.

In reb.

Qauod ad fecundüm veró,

T

qtün:

hibearur , voluntas Dei

!;deL

prohibifis, T65 pFo

non minus e(ít manifefta , ícili-

|initt

ecctc ne fiat,ideóque omittendum,.

j

reiiciendumque eít, ob.eandem

LC

voluntatis diuinz. intentionem z

itidem aliis.quibuscunque repul-

aj

P

-

d

fis: & quoad fieri po

:

teft e.me.—

PA

W

moria erafis.

i

*

g

Quod autem ad tertium.ge-

mi

Tn, reb.. in.

nus rerum indifferentium fpe-

;

differenti-

]

élat , ezx ruríüs in tres fübdiui-

Wi

D

-bg:.

duntur fpecies : aliis énim na-

"Af

tura. , vel fenfus dele&tatur ,. vt

"t

curiof(itacis

EFU

plenos diícurfüs,,

^L

resque nouas audire , decoras

A.qu

j

|

quorundam ípecies , edificio-

u

rum íuperbiam, idque genus

|

1-1,3

alia. intueri : alias natura auer-

n

fatur , veluti filentium fibi indi-

Ls

cere , cleemofynas largiri , ieiu-

nia nonimperata obíeruare:alias

uae

TA

U

: gadefn æq?aü.lþco habet: q

les;

N

[

*

m5

-—

2

—

Il

PrtmaPars ,Cap. VI

ét

] WMC(;

Ics fünt, hanc vel illam viam

HDML il

ma rcdl : fedcre

vel defr bu-

-

lare : Ea demum omnia ad quz:

1 vl

non magis quàm ad. ipforum

Is D

oppofita propeéndet. :

li,

Siigitur quod occurrit ad pri-

feudi,

mum genus rerum , quz feníüi,

Va

vel affe&tui funt gratz , fpectet,

NU

voluntatem Dei pera£turis reii-

W Itplh

ciendum erit ; fi.ad fecundum

n

pertineat , (enfuique adueríetur,

amplectenduri ; quas duas pro-

p

pofitiones facrz littera confir-

a

mant , quz (ingulis propé pagi-

[

nis nos ad Vetens hominis mor-

1 f

tificationem hortantur , vt, Mor- Colofï';,

UAET

tifiate memlra. vefftra , que Jfunt

as

fuper tevram.,

Et, fi autem [piriti Rom. g.

]

f4tta carnis mortzþ'muenm viuetiss

NT

hec tamen interponenda eít

-

]

1]

ii

cautela ; vt an vera,, & non fi

€ta diícretio contrarium non re-

M

(

"n

j

I

quirat, obíeruetur ,ratione ha-

J,

s

bita fanitatis, perfonz ,. tempo-

Ia rebus

ro

m

ris , loci, fi nulmmque circum-

ambiguis

i

&anuarum.

Qg.od fi. eiusmodi

quid agen-

'Cz

int dum,

--

-

E

De ex.ttriore wluhtate

hh

(f

. fint circumftantiz , & rationes

m

n

vtrintjue tam ambigue, vt re-

":EFH

dera vtra partium eligenda fit

u

ignoretur , agendumuse , an

j

,

omittendum, refiftendumne fit;,

m

d

i

an confentiendum ; tum akteru-

Wi

tram partem expedité preftat

um

affumere (comitante íemper

E lt

"

predi&a voluntatis Dei inten-

Mi

tione) quam non fine multa di-

T

ftractione, celebri pertusbatio-

T

ne, ac temporis iaétura longam

.m,n

deliberationem inftituere ; nifi

AA

.

forfan (quod nom frequenter

Inreb- .euenit) tanti füerit momenti

magni mo-

menti,

res, vt id mereatur ; quo cafüur

Vs

ad preces, & piorum hominum;

ac doCtrina, iudicioque pollen-

tium confilia recurrendum eft.

-[cd,

"s

.'Q ;q

Sin autem: tertii generis fit

As

res, videlicet indifferens , & ne-

il

-^

que iucundum fit , neque afpe-

ET

rum feníüi eam (eu facere, íeu

N

"Q

relinquere, fas erit, i quam li-

t

buerit partem fe fle&ere , prz-

a)qï't

ice

füppofita femger hac volunt

ei,

R

»

""

M

Pfima Patt , eap. VL

63

lx

Dei, hoc, vel fimili modo eum

R

ex animo compellando, faciam,

ii

vel acceptabo, omittam ,. vel

MP

recu(abo iftud , quia tua eft vo-

mv

1afen.

luntas ; quo fadto quod alioquin

indifferens erat , aequé erit vo-

profa

luntas Dei quàm quz impera-

d

ta fünt, vel inhibita: cuius: ra-

K t

dul

tio eft, quia intentionem fequi-

tur opus, adeó vt quz ex fe nec

"Ua

precepta nec interdicta fünt,

hgt

ea bonitatem , vel perverfita-

t; nl

tem ab intentionis qualitate re-

ROT

Gipiant,

DO

Quod vt facilius intelligatur,

Jo u

animaduertendum eft , codem

minür,

modo quo fru&nus alicuius ar-

yle

boris tam parui, quàfn magni

md

ad dominum perrinent, fic &

z,emrisï'

fru&us omnes operum, verbo-

gns,M

rum , ac cogitationum , ad Do-

W

n

minum Deum fpedare. ldeo-

d

que nihil omninó à quoquam

de

fteri debet , quantumuis cxi-

, n

] ,

guum, quà admittendo , quà re-

(j

liciendo, confentiendo ; refiften-

h

.ho,

—

--

m

64 . De ex:ei?or; veluntate :

Pa

do, agendo , & patiendo , quod

:f

I

ad ipfum non dirigatur , & ad

ilius gloriam tendat, hortante

CelofI. - Apoftolo : Omne quodcunque faci-

^4B

tis in verbo, aut in opere , omnia i

n

zl

nomine Domini moffi Ief[u Chrifli

22110

facite; Verumenim vero etiamfi

omnis noftra vita fic in Deam

v

jl

referenda , non tamen eít omní

€x parte limitata: & licet omnia

bl

lu

noitra opera ipfum debeant (pe-

élare ,. non íunt itidem certis

"n

J

terminis circumfcripta ,. vt nec

(w

precepto determinata quznam

acceptanda , quzue recu(inda,

WUAMI

quibus refiftendum , & rurfus

RUAU

* n

duibus coníentiendum ; quin

AK

potius maiori ex parte in no-

H

A

'*,Al)

- ftro collocata funt arbitrío , vt

n

quz libuerit citra vllum peccati

a r

di(crimen ,(eu ample&tamur, feu

refügiamus , omnia ícilicet ea

quz iftius funt claffis quam hic

rerum- jndifferentium. vocita-

mus , vt nec przcepto , nec pro-

.

hi

.Ex his

bitioni obnogiaruïn.

igitur

W. Q

--

E

-

Hl

6f

M

LUW

igitur facile fuerit noftram pro-

þlll',&ï

po(itionem ftabilire , videlicet

- MOf

r

huiusce

intentionis

beneficio

4

u

iftiusmodi actiones indifferentes

T

voluntatem Dei effici,

1 fön;ï';

Etenim in cunctis, in q

uü»gs I. Àrgume.

) etüm

.

vult Deussfüuam à.nobis volun-

n Dein

tatem cognofci , & perfici , in

d

iis omnibus iftud faciendi idem:. .

ietonti

ipfe media füppeditat : Atqui in

5::0(17»7

omnibas illis rebus indifferenti-

if

bus, vult à nobis fuam volunta-

YLC

tem cognofci , & perfici, ( vt ex

TT

illo. Apoftoli fuperius allato li«

Ynd

quet ) nequealiud medium quàm

rüfüy

directionem intentioni fabmini-

; Qu

'ftrauit (, cum per nullam legem

i

eas vel precipiat, vel prohi-

$,

]

beat, ) hzc igitur applicatio in-

s

tentionis in rebus indifferenti-

nl

bus efít medium cognofcendi

üitt

perficiendique voluntatem Dei.

g

Infuper is facit voluntatem a, Argums

r

Dei, qui modum optimum eli-

il

git, ipfi quem par e(t honorem

J

ft alius.

m

tribuendi : atqui. non. €

yglült

potor

n

—

m

66

— De exteriorevoluntate

w

potior modus id agendi, quàm

A

if

m

Y

per directionem intentionis: er-

jvl

o quiin fimilibus aCtionibus in-

n

differentibus hac intenticne víus

gual

fuerit, ille procul dubio volurxa:

j:«a,qjlï l

tem Dei fecerit.

M

lj

pb

$. Àtgum.

AV]terius in rebus omnibus li-

za ii

citis talis eft aCtio exterior, qua-

a,

lem Deus videt effe animum at-

ii

que intentionem . interiorem :

J

Atqui in his rebus indifferenti-

mli

bus , quz licitz fünt, vidit Deus

mui

anímum, intentionemque inte-

tv

riorem hac ratione directam

DRertiT

conformem effe fuz voluntati;.

tl

m

ergo & actio exterior conformis

NG

erit ipfius voluntati..

4. Atgum,.

A€tiones :lx funt voluntas

u

Dd

[

Dei, quz ea:quam à nobis exigit

Mu

Deus tatione fiunt ; Atqui exigit

'A*»m

d

à nobis Deus, vt a&tiones indif-

ferentes ad ipfiushonorem fiant,,

rA

quod ex Apoftolo probatum eít ;

iTl

N

perque eiusmodi direCtionem.

ij

intentionis eas ad ip(ius hono-

m'I

rem facimus,

Igicur cüm res

in-

N l&ägw

tl

N

m

(

-

—

| m'

Prima Part, ?4p-.,—7ïf . 67

zm

j

indifferentes agimus tali inten-

tione comite, funt voluntas Dei.

nl

Denique ex a&iones fünt vo- 5« Argam.

Dioncst

luntas Dei, in quibus intentio

OOl

Dei cum ea, quz hominis-eft ,

coincidit : Atqui in rebus indiffe-

hr .

rentibus:cum fimili intentionis

n

directione. pera&tis , vna eadem-

Wl

TR

que eft Dei hominisque inten-

tio, ipfius videlicetgloria: ergo

Vif

il [

quotiescumque in his aCtionibus

indifferentibus ita dirigitur in-

Wt f

tentio, ez fünt voluntas Dei, -

(

Manet igitur actiones illas me-

dhtt

dias fiue neutras tali fine, inten-

ag

QO

tioneque peractas, sxque effe vo-

luntatem Dei, quàm eas ad quas

vong

agendas ratione przcepti , vel

j

omittendas ratione prohibitio-

Iu

nis inducimur: Etfiin his quidem

ii

aCtionem intentio , in illis veró

"

qe

i

intentionem — actio fequatur :

a

Nam in przceptis, vel prohibi-

j

tis, actioni lege fancitz intentio-

j l

nem; vt ín indifferentibus , in-

"

tentioni lege exernptx actionem

mn

Qbfe-

Ws

-

-

[j

i

SPTUA

68

Dé'exteriore voluntate .

AC

p

obfecundare oportet. Cui pun-

jj

&o difcutiendo nonnihil immo-

l

randum duxi , quia quosdam

L^ ,,mm

cognoui, quibus illud ambiguum

vifum fuit.

li

Verüm vt bene ín praxim re-

]it

digatur hzc regula, non eft exi-

if|

ftimandum przcipuam diligen-

,m 1

i4

tiam in'Dei voluntete ia omni-

isin

bus inueftiganda ponendam effe:

in hoc enim non coní(iftit vtili-

4 |

T

tàs , non inquam , vt cognofca-

tur, verüm potiüs vt fiat, nec vt

ii

fuübtiliter in dubiis difcutiatur,

l-ljn

Kota;

»

t

euur

fed vt in manife(tis , & notis fi-

deliter executioni mandetur ; vt

i

n

EL

d

fünt eiusmodi quz proprio fen-

fu, & voluacate nitmatur, qualía

yhu

W

1

omni momento occurrunt , ad

quz peragenda , aut omittenda

paffione, aut aífe&tione aliqua

contra Dei voluntatem animz

claré cognitam inducimur ; in

M

his enim omnes vires adhiben-

dz, vt in huius regulz praxi fi-

[

!

nhboc

M-Jthxq

de.les nos oftendamus ; &i

a

w

-

—

1 Prmm Par:,,;*

4p'; VI

69

k

^&ürp. puncto omnis progreflus fpiri-

talis eft pofitus.

ll

1 Qu

, Habes igitur ex diGtis regulam

damhigm

terum przceptarum, prohibita-

Y

rum , atque indif

feventium , qua

Dratimy

funt tres illi'dies myftici, de qui-

Oelen

bus dictum eft : Jfer trium dierum Exod. 8.

1 dl

ibimus in defertum , & faerificabimus

N0

Demino, quid enim aliud hoc iter

d.

efle dicemus , quàm voluntatem

Yi

Dei, quze Paradifüm veríuüs con-

ducit, vitamque fempiternam

(

AT

patefacit ? vt (criptum eft , 7lljc Píal. 49.

er quo offendam illi [alutare Dei:

At

L nots

Á

]

quid inquam , aliud cenfebimus

Vr

hoc iter, quàm diuinam volunta-

* tem per quam egredi datur, vt

yro

olim Abrahz de terra fua , tam-

Yil

que procul à domo füua , atque

ml

n

adeo à feipfo exulare ? Quidue

ln

aliud fünt tres illi huiusce itine-

ris dies, quam tria hxc puncta ,

i z,

in quibus reperitur diuina illa

volüntas ? Nec iniuria dies dicun-

irtgb"-ï)";*

t

tur, ob füummam quam (ecum

j

ii

aduehunt lucem: Defertuim iftud,

vita

h

E

——

—

—

:

—

*

70

De ex;eri?re vaiuntite

D

.:

vita pcenitens eft in itinere diui-

';t,*ab l

nz voluntatis , & trium iftorum

dierum lumine, vt eft (criptum:

sl

Pa 88. Domine in lumine vultus tui ambula-

bunt, & in virtute 1ua exultabunt 104

ii

—

r

- die.

i

Horum trium dierum fpatio,

i

ac trium pun&orum ope, facri-

LU

ficatur ( ficuti preceptum elft )

M:".:'i& qu

voluntas.propria , per eiusdem

mortificationem, ac maceratio-

Vr

P

T

MU IV

N

nem; de quo facrifició proditum

Plal. 5o.

eft, Sacrificium Deo fpiritus contri-

U

Ri

bulatus : quod quidem ei facrifi-

ciis animalium eft longé gratius,

nam in [acrificiis aliena caro, in

obedientia autem propria volun-

t

tas mactatur, inquit Diuus Gre-

' gorius.

ui

N

[

A

;!

Excee

i

:;.

:;

m

-

-

—

—

" frin;;—þurs E cap—VII i

71

ln

Ti

. Esceptiones ab hac Regula,

Ht

& quorundam dubiorum circà

lrl

res przceptas, prohibitas, ac in-

tl

differentes folutiones ; quodque

res exigug non fint fpirituali-

tátis prtextu parvipen-

T [

o f

CATD.

VII.

Y

Iyanr

p

Vseret fortaffe quifpiam cir- r. dubium,

Tiitat

cà res indiffzrentes reípectu eiusque

legis, non autem fenfüs, cui illas

olut,

r

n

arridere fupponetur: an non fas

vl

fit parcem fen(üi gratam eligere ,

gögrariug

ficque ( ea quze ipfi áduer(íatur'

qatojt

repudiata ) eam arripere quz iu-

cunda fit,

fvl

j .

Refpondeo ,. fi id vera difcre-

tio exigat , vt puta fanitatis gra-

tia, feu aliter, nullum relinqui

dubio locum , quin fieri poffit

(vt (upériüs dictum eft : ) at ve-

rÓ vbi eiusmodi caufa legitima

de(ideratur , etí ob voluntatem

Dei fieri non repugnet, haudqua-

quam

—

( ?Slplh !

y£ -De exteriore volumtate —

d

stl

quam temen ob eam folam fieri

tl

poteít , absque omnimoda affe-

d

hmd

Cionis, vel feníuàalitatis com-

mixtione : ideoque fic agere pe-

[4h

d9l

riculo non vacat: patet inquam

pericálo , tum quia dum fic.in

r

partes fenfüs propenderur, is non

( t

wt par efít mortificatur ; tum

tit i

etiam quia verendum eft; ne quis

WuO,

feipfüm fallat, autintegré, aut ex

N

parte faltem, id agendo,, vt fen-

sj

hN

fus lenocinio obtemperetur : etfi

v:«.-

Wi

interea & dicat , & arbitretur fe

r

ob folam voluntatem Dei ope-

i

xari,

meu

Dico etiam non pofsé id fya-

E« Lm]

ceré, & candidé propter Deum

fieri, przfertim quando prauia

deliberatione, fcienterque in fa-

"

C'ngll

uorem fenfus fit determinatio,

"t

cum nulla fit ratio füfficiens quz

:'J«.,v

nos ad fimilem electionem pol-

TU

fit inducere. Etenim cum morti-

'JJ ) h 'Aü

ficatio femper pro fcopo haben-

A

da fit, hzcque nos ratio moueat,

^j

i

nfurp'

vt ex indqüria quz ad fe

faci-

x;jly

r

! NIW(

—

Prz;ma,'P4r—a;, tap. VII 73

z

Eu

faciunt rectemur, fi id non po-

Dnindad

ftulet (anitatis conditio, vel alius

Hlidt t

aliquis ad veram diícretienem

rücageru;v;

pertinens refpe&tus; ficque ope-

t

rando modo rationi inconfenta-

1dn j

neo fieri nullatenus poteft,vt pu- ,

Wt a fit intentio , & folummodo

VTT

propter Deum , absque aliqua

at

fenfualitatis. nzuo , & proprii

Mi

amoris admixtione; licet maior,

i

minorue ea futura fit, pro maio-

W&'Illlä

re, vel minore operantis perfe-

n

' Qione; (i quistamen exabrupto,

1

vel incautus opus inchoauetit,

poterit is ob folam Dei volunta-

T

tem eidem finem imponere , fi

p

lapíu füo animaduerío protinus

intentionem corrigat , rectam-

T wuï

u Vi

]

que reddat.-

pemut

Circa res imperatas , quibus s. Dubiuri;

Vifrn:

natura fenfusque obleCtari vide-

Mp

tur , vt (unt comedere, bibere,

j

"Iudo, recreationibusque vacare,

T

períonam aliquam, locumue in-

g

uifere, deambulare , quibus ineft

0

voluptas, velut etíam quoad res

2

j

pro-

74

De exteriore voluntate. -

|!

"h

J!, (

1

——

An

"p

. prohibitas, feníüi affectuique in»

iucundas, vti ieiunium, laborem,

q

)

ii

diíciplinam , aliaque id genus

Solu, Opera ardua, afpera difficilia, ac

!vægücm[

ingrata omittere, roboranda ett

:;:;mal)ci

, intentio, ne qua fenfualitatis ma-

]

;

cula coinquinetur, néve faucie-

kj

tur, debilitecurque. vi effranati

n n

affe&tus , atque impulfu : quod

tum

ss n

affequi quis poterit oppofitos

actus producendo , repellendo

oj

1

29l

im.

nimirum , animumque diuerten-

do ab eiusmodi rei oblectamen-

ARA (

to , omnesque facultatum fpiri-

Ut

talium aditus, fimili voluptati

;*ï ii

i

;«.

obítruendo, atque ex aduerfo;

|

-omnes fíüas potentias in Deum

ARA

cuibrando , eaque ratione feíe

illi offerendo, vt vafculum, quo, ;

poffit ipíe iftud opus ob füuum

M—'lm&

folum honorem , ac voluntatem

d

peragere, idque absque vllo pro*

prio huius fuze creaturz commo-

[

Y

do ; quo pacto eueniet, vt anima;

Q

d

þrll

quz alioqui delicias fuas & fen-

L(mH

ne

fualitate pociug, ac delectame

to

Ri

h

li

-

^M l1

——

Pl

Is;ima P;;is, mpx. Iäl. v

lfltüm.

to talis rei, quàm ex diuina vo-

ii

T

A

luntate peteret ; poíft fimilem

ET

actum fpiritalem productum ,

t dväw

vice vería omnem füam dele-

Oborgnb

&tationem in vna Dei voluntate

filluin

E

collocet.

n

- At ( dicet aliquis ) fi tali dili- 3.Dubiunt,

u efran

/

gentia adhibita , entiat quis ni-

l

hilominus etiamnum affectus il-

Wt o

lecebras , & fen(us lenocinia in-

0 mda

crebreícere, quidnam agendum ?

Ti

Aliter. procedendum eft, & ad

lum

fübtiliores technas confugien-

m r

dum , ac neceílitate in virtutem

]l vl

commutata, acceptare oportet

ex at

vnà cum ipío opere eundem

i n

quoque , qui repulíam non fert ,

vio !

affectum , ac fenfualitatem velut

duf

é manu Dei, atque vt ipfius vo-

luntatem, non iam vt volupta-

u d

,awolu;ï!f

tem, verüm vt poenam , neque

vt fenfualitatem , fed vt crucem

ii

a

Iefa Chritti ,

uod & reipía eít

animz fic . affecta.

d

Ad cuius

if

j g

maiorem elucidationem ( cum

hoc punétum maximi fit mo-

,acWïj

Da

mene

ul

26

De exteriore voluntate

P

5

menti, nodus quippe totius vitz

fpiritalis ) cámque fit lapis in

quem plurimi.offendunt, & foffa

in quam pauci fünt qui non in-

dant ; qualiter fe(e in hoc bello

gerànt ignari, libet adhuc vnum

atque alterum verbum addere.

Nota

(

b £ne,

Aduertendum igitur eft, ac

memoria recolendum, duas effe

animz noftrz partes, fen(ibilem

vel fenfitiuam vnam, fpiritualem

aliam feu rationalem ; quarum

,367

altera alteri perpetuó repugnat,

l

& adueríatur contrariisinter fe«

.:-'f-"

i

fe defideriis inuicem certantes,

dum fenfibilis iis, quz ad fentum

"ï'rl.x.,ï

faciunt, inhiat adueríus fpiritum,

ruríumque fpiritualis ad coeleftia

afpirat aduerfüs carnem , vt ait

Galat, 5.

D. Paulus : Spiritus concupi[cit ad-

^]

uer[us carnem , caro autem aduersim

fpiritum : Vlterius cbferuandum

lig

eft vnam ex his partibus ( fpiri-

1 ag

tualem fcilicet ) omni tempore

u /w'

noftro fübiacere dominio , vt ad

T

E ES

libitqm, eam Deo fübiicere

d iaïcf

€a-

—

Wa

- Prima Pars , cap. VL

27

m

leamus, idque beneficio liberi

Ü [ï[ ]-*x '

arbitrii nobis ingeniti, gratiz-

nl li

que que nobis (emper przftó eft

Y Qu

coniun&ti. Alteram veró par-

Af icl

tem ( quz fenfibilis eft ) non item

tadlücm

nobis perpetuó fübeffe , neque

D adien

in noftra fitam poteftate, vt eam

v d

Deo morigeram reddamus , &

ln lf

boni (eCtatricem ; at fepénume-

s i

ro bono quoód faciendum füadet

t f

ratio, obfiftere, malámque quod

t Qur

refügimus , eppetere : teflis eít

J

ilie qui ait, z qued volo bonum Rom. 7.

xtisnenl

hoc facio , (ed quod- nolo malum boc

Tt CUR

4g0,

Infuper cum non fit iniu-

.

al t

ftus tirannus , vel crudelis Deus,

tsj

fed vice verfa, iuftus , clemens,

j d a

ac miíericors, non ea nobis prz-

mv

cipit, quz aut fieri nequeant, aut

vires noítras excedant ; verüm

p

T

quz facilia funt, iuxta illud ,

u

Mandata eius grauia non funt.

Et, t.onan.is'.

iugum meum (uaue eff , &

0ntl5 Mjatt, rf,

j

meum letge.

)u

L

':1'?

(

Ideoque etiam fi no-

bis prceperit hanc partem fpi-

1

ritualem integré legi fübditam

q .r?.'lïf(;

3

far»

De exteriore voluutate

78

m

J

feruare, ( quod vt dittum eft,

fieri poteft ) haudquaquam ta-

men eandem partis fen(ibilis füb-

[

ieQionem exigit ( cüm id, vt

oftenfum eft, omnino fieri ne-

[

J

queat ) at folummodo quantum

«LL

fert imbecillitas noftra, vt eam

"n

per cóngruas mortificationes, &

normam rationis coérceamus:,

'mf

vnde hzc inferioris partis rebel-

:r

j

j

lio nunquam in peccatum tran-

fit quandiu füperior füo muneri

Magnum

folamen

non deeít: & quantumcunque

2

enormis recalcitratio, fi ei ratio

»

pro iis

qui ten-

rion füccumbat , nunquam parti

3

tationes

rationali vitio vertetur , quini»

gatiuntur,

mo coeronalirur mag

1S

23

tanquam

2.Tim. 2.

qug legitüne certauerit.. Quapro-

N

pter cum in eiuscemodi rebus

ls

4

imperatis, vel quibüsue aliis ve-

u)h

ra difcretione pera&tis quifpiam

aliquam delectationem , feu vo-

&mun h

^

'

l:

i

ll

.I-k

(f

hfj

]

luptatem fentit , fiue parua fit

Yna

illa, fiue magna, quo rationi, &

Jïu.

Til

Ái

huic intentionis puritati aduer-

ïm(."i;/i [

"utg,

fetur, factáque per oppofitorum

actu-

TA

o

3

-

^f

JPrim

—

a-þdri , cap. VI). 79

Tl

actuum prödu&ioncm refiften-

Ü :

tia, adhuc tamen illa motio , feu

rebellio perfeuerat : non eít

Kl

(dni

abiicienda fpes, aut animus ( vt

tio fj«

multis contingit ) neque omnia

effe perdita arbitrandum , aut

Mio qui;

du «t

fieri non pofle vt fufficienter re-

Vi

fiftat ; fed potius magno animo

y r

perfitere oportet , firmiffimé-

que períüafum habere , neuti-

Yopitid

DA

quam [e nifi voluerit ipfemet

( per confenfüm (üperioris , ac

wrliomuta

m

fpiricualis partis ) faperatum iri.

i i

Quapropter vt fupra dictum eft,

eiusmodi pugnam internam fü-

um ?—

, d

Ícipiat tanquam é manuDei, hoc

eft, velut ipfius voluntatem ;

g, t

yi. Qu

crucémque Chrifti, non infcius

eam non in extriafecus irroga-

yed !

tis iniuriis (quod multis perfua-

dacd

füm eft ) duntaxat fitam effe, fed

m d.

jil

etiam in bellis intrinfecis: vt ex

tlzl'*.o

iï.

di&tis videre eft , vtque optimé

"

T

"

nouerat is qui dixit : Facws fumlob, .

"m

mibimetipfi grauis : & ille qui ait,

T

Video autem. aliamlegem in imembris Fom. 75

meis

j PU !

[j

D4

—

-

' w,:

86

De exteriore voluntate

ii

ä

meis repugnantem legi men

tis mes,

6 captiuantem me in lege peccati,

5

p

5. dubium,

Verüm hic iterum, in hac ad-

N

uersüs carnales , fenfualésque

42pl

motus lucta, alia etiam ambigui-

i !

u

tas , obícuritasque videtur enu-

2 i

cleanda: nempe quod licet ex

" u

dictis eliciatur , nihil detrimenti

n

adferre poffe motum, (eu rebel-

a

lionem partis inferioris, quam-

» o n

j

diu debité füo munere perfüngi-

Fl

tur fuperior, neque confenfum

vllo modo prebet ; attamen non

A

raró idipfum quando contingat

O*

latet: tantus enim eft motus cár-

E

n

nalis, feu fenfualis impetus, &

m

tam vebemens impulfus, vt fz-

penumeró adeó fafcinet ratio-

Mi

nem , adeoque lumen, ac fere-

nitatem partis fpirituelis obfu-

üm

fcet , vt an coníenferit, necne,

ipfamet non facilé diiudicare

lj

queat.

"

Solut,

Refpondeo, neque requiri vt

um

P

id certiffimó cognofícamus , at

I

fuffi-

D

;onic&uram probabilem

cere ;

8r

!Lalmm

Iï;ri;la Parí, mþ; VIl.

ij

cere; idque ad maiorem humili-

m(:g:;m

tatis tutelam.

Si enim prono-

bis ftare victoriam indubié íci-

TU nl

] fenfmh

remus , maius nobis immineret

:riamamhïïi

lapfus di(crimen;poftmodum per

T

füperbiam , quàm priüs percer-

qui li

tamen, plusque perdendi tem-

bt

pore pacis per elationem animi

f

periculum incurremus , quàm

tempore belli per fortem pug-

fro

It [

nam lucrati fuiffemus. Poffu- ngm;do'

P Cf

mus tamen quantüm expedit no- cognofci

poffit,

TU

titig affequi, & quantüm videt

an quis

]

l

Deus é re noftra efle, per con-

confenfe-

Yb tonty

PO

lecturam videlicec & probabili- rit vel non,

l

tatem: qüz notitia duobus mo- Duo modi.

r

UX

I.

plv

dis acquiritur, Primó fi firmif-

a

fimum habeamus propofitum ,

"d

no,t!

neralemque refolutionem nul-

m

äc

vnquam peccato mortali lo-

gmmzüs [

nl t

cum przbendi.

Secundó, fi in

conícientia numquam nos arma

hd d

abieciffe , ac femper reftitiffe

credamus , quamuis minüs forté

i

Duz de,

intenía ea refiftentia vifa fuerit;

bilitatis

n

ecfi

o

enim .debilior apparuerit ; (,(5,

M

$,

pote-

w

F

92

De exteriore valuntqtii

p

j

poterant eiufmodi debilitatis

[

duo füiffe capita.

?

4l

i

I

Primüm bonz voluntatis de-

$552

?

fectus, & tum reipía talis eft,

PU

qualis apparet refiftentia, vt pu-

g

ta debilis , & minus füfficiens:

i fz;'rltl

atque adeÓ verifimillimum eft

JTV,(

non defuiffe delidtum.

if

ED

A

Secundó , talis debilitas ex

impulfü tentationis . proceffifle

"v

poterat, validum excitante mo-

u

tum, ac dele&tationem in parte

N

l

inferiore, & fenfibilem refiften-

n

tiz , bonzque voluntatis perce-

ptioném, ac cognitionein abfor-

bente : quz nihilominus viuunt

n

in parte füperiore , integraeque

N

perfiftunt , & tum non interue-

mit ea qux videtur refiftentiz

p

remiífio, at firmiffima eft ; ne-

t

kx

AR

que fic vllum admiffum eft pec-

Qpl

j

catum.

b

Md

lh

IU

&. dubium.

Verumenimuero vnde ad-

diícere potero ( inquies ) ex qua

&&UH] j |

-tandem duarum iftarum caufa-

rum

-

-

T

Prima Pars ,cap. VIl.

83

rum imbecillitas illa refiftendi

proueniat.

Refpon

deo id collfgencïumRerul.

TOl

TE

effe ex predicto habituali ftabi-

lique propofito, ac determina-

latv

tione- nunquam peccandi: ete-

l (ifci

nim fi non fuerit nobis familia-

tilim :

"i

tis iíta intentio, cum vix, aut

non omnino fentitur voluntas

NU

refiftendi tentationi, credi po-

)n:'sv p

teft tum, aut vix vllam, au£

uH

omnino nullam adefle 5 fin au:

Va r

tem creber nobis, & affiduus

lovl

habitualis huius intentionis- víus

nhus vt

fuerit, rité nobis perfuafum effe

joan d

póterit reftitiffe reuera nos, pu-

minos

rumque , & ab omni peccati

s

fpurcitié incontaminatum fer-

|mon t

uaffe animum cum tribus füis

qr elié

potentiis, etfi coniectis ( vt olim

tres pueri ) in ardentem con-

ii

hf

cupifcentiz fornacem, per Na- Dan, 4,

buchodonofor, Diabolum regem

Babylonis, &. confufionis cale-

Qu

factum , & accenfum.

Ij

p

D

[

D6

Obfer-

[]

$4 . D* exteriore voluntate

hii

ï

emn

Resparum — Obferuandum infuper hic eft;

2

fi

hic com- dum de rebus

imperatis , vel

prehen-

At

euntut,

prohibitis loquimur , non age-

re nos de grauioribus , quz

aM

m

l'»

"u

committi , aut omitti citra pec-

catum mortale nequeant , ve-

ridis |

rüm & de leuioribus etiam,

dutnie

quibus faciendis , vel negligen-

m

t NI

dis venialis offenfa, vel imper-

"m

fe&tio. ineffet.

Non enim hic

i

folum de mandatorum Dei ob.

m

!t

.....

feruantia nobis eft fermo , fed

Bd

]

devia perfe&ionis maximé, qua

3l

in- euitandis imperfectionibus

TY

verlatur.

Multüm enim aber-

üvit)

faret quisquis aliquam ex ante»

LI

di&is rebus imperatis , vel pro-

1

&?:'[[S;P

Á

hibitis, per decreta, conftitus

LT

tiones , przcepta füperiorum ;

p W!*E

intentiones ; legesque capi:e j.

Ql y

allatas, quantumuis exigua illa

lw

foret , perfsctionis , fpiritualita-

Qd

tis , & contemplationis prz-

Q j

textu negligeret : nam vt (cri«

1

tlns

ptum eft , »selior &

obedientiA

ïckczo 15.

MLIT

4quati yitime, | Ecfi cui idíncon-

fuetu-

Ug

d.

'M:

. Prima Pars , c;p. VH -8g

uT

faüetudinem tranfiret , magnum

Pt s

incurreret is dicfrimen paulatim

n

ratione inobedientiz in grauem

u

aliquem errorem , animxque

i (itiy

fue ruinam prolabendi : quod

nE v

fi etiam alicuius foret ordinis

hs ctm

religiofi, perfimilem confuetu-

Ml

dinum , ceremoniarümque con-

j

temptum , periculum fübiret

n tl

l

non parüm ad eiusdem ordinis

m d

fui ruinam conferendi , qui eius-

m

modi vallatus eft , munitüsque

Vs

confuetudinibus

non aliter,

floni

quàm íepe füa hortus.

Vnde

eimde.

confulo vt Ecclefiaften audiat,

m d

Qui diffipat fepem , mordelit eum Eccl. 10,

m p

coluber : Et Sapientis monitisob-

, li

temperet.

Ne tran(grediaris ter» Prou, 28.

um

minos Antiquos , quos po[uerunt pa-

qu:

1res tui.

Etenim qui fizri poteft

i e?"ugm*i

vt ad perfectionem id cendat,

A

Is

quod ab obedientia deflcGrit, &

j

omnis imperfectionis radicem

(

voluntatem propriam fouet?aut

T

u

J

a ratione illud augebit per-

i

jl

&

Cionem , quod veram (üx

1]

"L

—

7

pFoz

Il!

$6 D eäi?lï;orä Vbïäntate'

[

?

ii

profeffionis imminuit cxecutio-

H

T

L

1

nem ? Enimueró quidnam hoc

potius przftat , quàm bonas fux

C

misu

Religionis confuetudines , &

conílitutiones reiicere , quz li-

a

«

i

cét ád ipíam eius e(fentiam non

pertineant , vt mutus tamen &

n

propugnaculum ei defendendz

fubferuiunt ? Et quemadmodum

AE

: r

nemo eít tam parum fanz men-

J

tis dux alicuius caftri , vel ciui-

u...'lllï]

tatis gubernator, qui muros aut

n

propugnacula demoliri velit ad

!

ul

replendas foffas, in quibus op-

pugnandis, vel deftruendis ho-

1

ïi

ftium vires, munido , & puluis

ij

N

M

Simil,

tormentarius exhauriuntur an-

7

tequam in caftrum ipfum , vel

vrbem impetum faciendi detur

j'»mm

facultas ; ita nec prudenter agit

AW

is qui fimiles confüetudines , ac

*

Tlit

cxremonias infringit, quz effen-

f

tiam regulz (tria videlicet vota;

hi »

,

aliaque peccato limitata) tutan-

"t d

tur, quzque efficiunt vt fpiri«

Tstm

4

omne füum robur

tuales igimici

in

i cxequq

[

m

!

Primá Pars,?äp. Z-H.' | 87

E

in iis oppugnandis cxpcndant;

[

priusquam ad aliquid maioris

àm g

füdis

momenti impugnandum acce-

dant; nam veluti talibus ciuita-

i qu

tum munitionibus dirutis , ho-

Tintim

ftis copias admouens illico tor-

" Á

endnt

menta figit, domósque ad libi-

tum pulíat ad ipfa usque pene-

il

tralia vrbis , quzc itá. extempló

ATT

inuaditur : itá prorfus talibus

il

'

ceremoniis femel'abrogatis, ho-

Qu

ftis vrbem anim& obf(idione pre-

jr rl

mens , absque vllo impedimen-

ii

to omnes fuas vires exerit , &

gl

1

dire&tiffimé in ipfa vota effen-

»8pt

E.

tialia profeffionis, nuda penitus,

Düntyr d

nec ullis propugnaculis munita,

Hïmm j N

igneis fpiculis 1aculatur : adeó

p t

vt tam oporteat efle a tali ifta-

yuttti

rum rerum contemptu alienum,

jt.

vt licét in alta , füblimique con-

u

templatione conítitutus , vbi

yilirt

fimilia agenda occurrere cogno-

li?

verit, debeat ob fupradictas ra-

tienes omnia poftponere, & ad

s

ifta exequenda conuolare.

mci'*ï"ä

At

——

-

88

