modo extra fetmetipfam in hoc

ün w

PT

effe ferri,ac.cum eo deuehi, non

fecus ac fi inillud res omnes fo-

"ümb

n

rent eliquatz , nec iam amplius

videtur fibi in terra pedem figere.

qolutg

Nec dico animam, tunc , ac

a5

]

fimpliciter, Deum contemplatu-

Alion

0

1 R0f

ram, id eft, non vclut exinde, in-

0, vel

R

choaï'xtem ; fed à principi

etiam

f W

;?grti,aþars, c;tp. XF. 44t

*WU [t*ü

etiam absque omni principio exi-

s

ftentem, ineo enim zternitatem

Wty

cernit , principii , ac finis exper-

j

"

tem.

*

:

MWHA»,X

Infüper, quia ornnis a&tiua vi- Nota,

[

;n'ü

Tota pra-

ta, vt virtutum exercitatio , ac

x:s duobus

Dv

J

cum vitiis decertatio, necnon

&

" vocabulis

H

ia

v([æ

contemplatiua ad hanc effentia / comple-

Mu

lem reducuntur, ideoque in duo- &itur,

bushis punctis carum praxis con-

fiftic: non minüs hic cordi- ha-

bere conuenit, vt ab hoc Toto;

-

ac Nihilo nunquam recedatur,

Yl

quàm .in aliis duabus vitis, vt di-

Y

uing voluntati, proprizque ab-

a

negationi perpetuó infiftatur id

t

omnino perfüafum hibentes,

hi

quotiescunque diuinum effe per-

X

dimus , nósque ipfos vt quiddam

A

reperimus , touies.nos à diuina

voluntaté , ac perfe&tione aber-

as

n

rare,noftra Que voluntati,imper-

]td

fe&ctionique obíecundare. . Quo-

du

Circa non oportet totum To-

11f

€re,ac

p

"

tq;þ þob & nihil parui fac

X .

- tU

M

Tt

-

-—

-

äu?l

442 : De þjf&m-igi v;luntate; :

tüm potiffimum cum quippiam ;,

quod virtutis & perfe&tionis eft ,.

g d

i

conuenit exercere ,. vel aliquid:

bgpjf; 2]&

quodad vitium imperfe&tioném- -

m

que fpectat , euitare;.

um t

;

- Nec affcctibus fuis , ac moti-

um i

bus. eft indulgendum pretextu: .

p

as

1

annihilationis actiüm vana. fcili-.

"TT

l

cet fpe concepta per hanc eos.

um

ad: nihilum redigendi : id. enim:-

)

nulla ratione fieri valet , cüm

3.

tpfamet affc&tio, paffio , falfum-

T not

que: effe, (it veri effe abfentia ,.

n

adeó.vt non minüs inter fe pug-

lgl

nent fponte íüa imperfectum:

o

effe , & fimul annihilari , quàm:

ETj

efie eodem tempore, & non effe,,

cüm paffionibus fübjici: fit effz .

t

ts

quod. non: effe, & annihilationi:

tir; t

ex. diametro: opponitur. . Tan-

by

lUT

tummodó ergo fi&ta eít eiusmo-

m

di annihilatio, nec veré ad:aliudi

;

Pal 140

quidquam prodeft quam ad excu--

r

jendas: excu[ationes. in peccatis : ve«-

tfrg

rumtamen:lioc de iis.folüm pa(--

rlq [&

jonie-

f

40

"w

äj Ilïm;

lQ

m

| 'Teri*z:a-' Part,cap. XV. — 443

U

!

"

fionibus, ac centationibus verum

n

my LT

eft, quibus liberé confeníus prae-

becar ; aliàás enim quibus ratio

Bu

"

alenfum: denegat ,, quantumuis

animz per fenfüm inhtereant ,

ibu&)ïm

MU

oportet actiur annihilationis

ope eas ad nihilum redigere, fic-

A

que in iis aliud nihil quam hoc, .

t cap. 7,

"

Tctum agnofcere , vti in prima

monftra-

Rbl

parte fola voluntas Dei admitte-

ii

batur.

tum eft,

M.

"XIbi nota, fi veréac reipfa quis

TM

páffiories omnes & vitia perfüum

ii

nihiljac diuinum effe repellat;fo-

retandem vt integram atqueab-

l g

folutam de iisdem viétoriam re-

hii

AT

ferat, tantopereque in praxi hac

ftabiliatur, firmetur, ac robore-

i,

tur, vt longé plüàs voluptatis ex

liac fai mortificatione hauriat ,.

T

quam vnquam alias propriz vo-

t

untati atque affe&tiont obtem-

ls

perando deguftauerat : nam ei

T Ff "

qui fic operatur, omnis poenia,

d

contradidtio ,. ;no&ror quém in

:

O-

proprie vdluntatï,at'que affecti

ni

" 1ri

4.44;»" "be eþätüli voluntate .

ni relu&ando patiebatur illico

"

n

ipfo fa&o, absque vlteriore vlla

mora in gaudium ac folamen per-

s

mutatur, dum reipía füi ipfius lo-

thiOICf"'s

có poffidet non gratiam aliquam,

quodwm

aut virrucem,verüm ipfamDeum,

p

in cuius folius gratiam eam fui

ii t

inftituit abnegationem.

'rnqi

Ex his igitur facilé patet quz fit

lfs du

agendi ratio in operatione exte-

N

riore , atque interiore feruanda ,

n

videlicet non effe eas in volunta-

tii la

te exteriore, àut fecundüm ean-

Ámtsma

dem producendas,verüm per;at-

ht QuX

s Y

que & in voluntate effentiali,quae-

eft ipíemet Deus, non quód exte-

Q9 f

riora oporteat vel contemnere,

&t

vel omittere, at modo perfectií-

àn, (

fimo adimplere, corporalibus in

- ii

fpiricalia conuerfis, & actiua qui-

MC

dem vita ad contemplatiuam,vo-

fiità

luntatéque exteriore, ac interio-

i

hi

read effentialem redu&tis, Atque

Mtre

hzc ad explorandum locum ,

t

tempus, paritérque modum ope-

atint

ran-

Mi

AU

Tertia Pars .cáp. XV,— 44f

9 hï*wf l

que vhva

randi( vti duobus capitibus po-

ftremis often(um eft) int dicta.

mf

RPIUW

Ad fecundam voluntatem in- Operatio

teriorem, eiusque operationem/nterior

h

tj

in exteric-

"

quod attinet, de ea hic non pu-

l'l ac inti-

'"'41

To]

to agmdum

tum quia feré Í€ maconti-

habet vt effectus primg , tumnetur,

r

etiam quia illa equé perfedé in

TR

his duabus , ac mediufn in fms

[irirm

extremis continetur,

d

i

ii

Porró hactenus amoris pra. Operatie

intima,

Gici j^4iue operationis externg

hnàg

& mt rng modum edocti,, re-

Jl

i

ftat nunc vt ad operationem

i,

intimam veniamus 5

cuius in

Va

oratione. víüs effz foler , cum

t

fefe anima (vt diéctum eft) deie-

fl

&Gam ,

Déique immemorem

animaduertit, Quantüm autem

hzc operatio pura, fimplex, &

fpiritalis fe debeat , quamque

parum cum fenfibus commercii

n

habere, vel ex folo nomine , ac

epxrheto intimae liquet ; cum

a

enim intimitas , puritas, ac fpi-

ritualitas hic non-.ifi vnum idem-

que

L l l

-

:|

f

446 De ejfemmh valunmre

que conítituant ,. fequitur cüm

inti

x d

nihil magis internum fit , quam

I

quod eft intimum , nihil quoqu

durent

purius effe , magisue fpirituale

fyqull Ef

Ideó autem tanta. in hac opera-

g

tione puritas requiritur , ac fpi-

mmæ( j

ritualitas , ne mmlum animam

ab vnione ,. amoréque fruitiüo

i

d

diuellat ,. atqde ad naturam ni-

mis admoueac , ac in feipfam

u

u f

nitnium. incuruet ;; quin potius:

ex aduerío eam: 1mme&ate ad

satbd

dumamo

vnionem: conüertat , & inducat;

nofque in: efentiam diuinam

Wt

Mi m

conjiciat à nobifmetipfis remo-

ET

£os , ac füpra naturam cleuatos;

Mulu in- hanc intimitátis ope-

TU li

u)

fatiorum regulam: délinquunt;.

aliqui tamen' magis ,. alit vero

limmyj

iiinüs.

W

tham eniin: fünit qui fer-

p

uentiüm'actuum; operationum«

q nl

que nsturaliam producendarum

Mneal

Wnter

nullum finem faciunt, rantó per

eas longiüsà vera vbione effen-

lu

tiájíque. contemplatione rece*

den»

-

Wl Mi

" 4 är;iagþär; ,jvd;;. XF. 44 '7j

l

)[Cq "

dentes , quantó. propius fic. fe

tmlum 6: i

^

) utant accedere ;; tantóque ma-

d

fl'.lm,pl l

gis fibiipfis, fuzeque naturz in-

R

hzrentes, quantó:magis in Deo;.

T

P

eiusque effentía. fe: credunt vi--

Ti

141

uere ;.cum tales operationes nec:

j

[7]

intima fint , nec purz , at extes

(*

riores atque impurz;.

g

Atque hi nom in operationis:

Iu

puricatem, ac intimitatem.dun-

taxat, íed & in ipfum tempus:

:

peccant, quia femperagunt, nec:

m:,&'&ä;g

vllamamoti ftuitiuo. locum per«

Yib i

mittunt..

u

Alii non minori quidem vi,.

T

motuümque- naturalium impul-

A

fà quàm ifli ,. minüs tamen. fte-

quenter operantur, & tum fas.

i,

jür

lummodó: cüm. depreffionem;,

atque obdormitationem: natu*

TU

rg& perfentifcunt; Ec. hi quo-

r

que inintima.huius vitz opera-

tione aberrant, quamuis-debi-

du

Vi

tum cempus obferuent..

t

.. Bemum reperire eft nonnul-

d

[.]

—

WW

4'48 AI»JVe e;ijenz(*ia-t.id;fö;l-urvzt;(:te :

T

los , qui ità (emifopiti actus pro-

'ducunt multó quidem fübtilio-

wiel

res , nec adhuc tamen adeó pu-

pun 105[

i ia

ros , vt ad intimam puritatem ,

quz. hic defideratur , faciant fa-

j

gt

tis, verüm etiamnum proprios

motus , virésque naturales , imo

j Dd

& defiderium fatisfaciendi natu-

jm, q

re nimiüm Íípirant.

p

Operatio

Verüm omnium puriílimam,

u

perfectis- intimam

f if

, perfectiffimámque hoc

fima, -

- imloco operationem ceníeo effe

m df

eam , quz in fola fimplici, pu-

inil

raque Dei recordatione 'conf(i-

r

ftit, ac per puram , nudamque

o

dote

, fidem producitur , de qua cap.

Simplex

12. actum eít ; cüm ea fola ve-

r

recordatio

rum medium fit inter duo illa

falfo otio

n

acnoxie pr&dicta extrema falfi otii , ac

t

a&iuitati noxix aétiuitatis conftitutum;

t2

remedium

cümque ea fola intima fit ope-

tiéra

adfert,

ratio , quz immediaté animam

Aidere

ad vnionem; & amorem fruiti-

tinüen

uum conuertit, ac in effentiam

dv

. Huic enim

diuinam conjicit,

Wil

fefe

-

a

l VM

Tertia Pars » eap. XF. ;4,49

[op

ji

Ó

i

li

fefe otio, obdormitioni , ab fo«

us

L

m

mnolentiz naturz opponit ,ani-

mum fempcer excitans , ac fuo

t

AU

toti intentam reddens

.

.

inde

mlhï'l

aduersüs

noxiam actiuitatem

ml,?p-,

militat, cür non tam per mo-

u

L

tum naturalem , at p£r puram

X

fidem , quz füpernaturalis eft,

ac virtus infufa , operetur, nec

tam per hominem , quàm per

hoc. ipfum. totum , háncque

I a

ipfam effentiam , qw& fuo fplen-

dore , infpiratione ,ac luce eam

i

[/

diuerberat , atque expergefacit,

& quodammodó cius auribus

,'ïbI! n

infonat: Ecce adfum.

1fa. &9.

L

n

Imperfectiones , quibus in

hanc puram recordationem po-

YT

teft peccari , cap. 12, fünt expli-

m

catz , quz ad duo bxc capita

gub

rité reuocari poffunt, nimirum

Addere , vel Imminuere.

Im- Falfura

minuere enim , minus (cilicet otium.

quàm vnica pura , fimplicique

i

recordatione detineri , eít in

'snum

—

lu

4jo De ejfemiqli voluntate .

vnum extremorum , otium vi-

qw'.im

uW

delicet prolàbi, nemo enim mi-

pna

nàs intentus effe poteft nili qui

a

Noxia

femifopitus , atque otiofüs fit,

;J;gudqu

a&iuitas,.

Addete etiam , nimirum alios

l

,OPON

proprios adhibere a&us, quibus

m a

conetur quis propiüs ad Deum

accedere, quam videturfbi per

g

j qioa

nudzm Lhane fidetn & recorda-

fs

tionem pcfle 5 eft ia aliam ex-

Wt r

tremitatem innoxix actiuitatis

incidere,

oTU

m n

Quisquis enim agit hoc, in

t

tantum recedit , v:: & contin.

domtal

gertt quí ad nudé füpra natu-

UT

ram , perQue-veratn , purámque

fidem operandum inaffüetus T

uj

W Y

neque hic folitum füum fenfus

iuicrum reperiens, pura hac ,

que

lib

& nuda recordatione non con-

tentus , multiplices actus pro-

&l

ftpr

prios crebró- ingeminaret ,. ita-

"

l

[

que hanc effentiam tabtó magis

fibi fabtraheret, quantó magis

u

eam: fic modó: nimis incongruo

qui-

—

-

M

i TertharsMPXV vx4-n :

D!nm, ?

J

quareret. .Attamen fi in prin-

cipio ob parum confuetudinis ,

hg

T

quam quis in produ&ione tam

ïqæ LU

pure operationis habet, plus

niïm

,

aliqud quàm fimplex recordatio

fiat , oportet id per annihilatio-

nem aciuam ad nihilum redi-

gere ; quod idem dicendum eft,

fi quibus hxc ipía reoordatio

actus imitari videatur : vti etiam

!d

Mn

vice verfà, fi minüs fiat, opor-

tet fefe (vt dictum eft) per ean-

dem fimplicem recordationem

j

erigere, cóm ità deprefla eft, ac

lu

dormitabunda, quàin vt opus li-

cet diuinum potius quàm no-

Rs

tf

j

ftrum accipiendam afleram , id

Y

tamen nequaquam prohibet

quin eam. poffimus ad libitum

MW

TP

habere; cum diuinum hoc effe,

& lumen. eodem femper modo

Id

fit przfens. Atque ad effium flet,,

Va

& pulfet , cümque nuda illa fides,.

Vg

"i

per quam illud. intuemur, in ani-

1

u

—

Inàa

)

—

fn

4f2 De e[enïtiali voltmtuteï

n

ma femper permaneat,; fitque

uf

habitualis.

i

Ex his igitur manifefta eft ope-

ratio intima ;; quemadmodüm

fj gt

6

enim prxcedenti capite demon-

o

ftrata funt tempus, & locus pro-

(h ts

prius , vbi , & quando oporteat

ekercere tria illa genera opera-

n*

n

tionum in practico amore ; ità

hic modus quo idem przftari

tht

debet, declaratur: ficque elucet

pl

qua ratione priores duz vitze

qucla&it

ad hanc tertiam reducantur ,

fitium

ii

]j

atque.in ea exerceantur , nee

que tamen proptcrea ab eius-

( Qu

tl

dem praxi neceffe fit vel toini-

mumdcflectere. Vtienim Phi-

r

Simil.

N

lofophus non debet refilire,

fcholasque aut regulas Gram-

niaticas fübire , in Ph;lofophia

Grammaticen exercere ; ita qui

fpiritualis cft, & ad culmen füu-

pereminentis huius vitz proue-

GQus , non debet defcendere ,

duas

aut retrorfum ad priores

vitas

7

L

! T. e'rtigt'Par.f,sc;tp. X V.

453

N

!4

vitas redire , verüm eas quàm

perfe&iffime in vltima comple-

ii

re , ac in eadem perpetuo (tabi-

Ts

lis permanere ; non quod omit-

miüaïr:ä;,

tere; nedum contemnere opot-

DPEMLR:'

teat exteriora (de hoc enim vi-

tio fatis fupérque commonui-

mus) verüm ea modo perfe-

Giori peragere, nimirum in vi-

ta hac tertia, ac voluntate , cor-

poralia (ic in fpiritalia, vitam-

du

que actiuam illico in contem-

"

1

platiuam conuertendo : & hoc

t

habita ratione temporis, & lo-

"i

ci, quando, & quomodo ope-

[5

randum, vt hiíce duobus vlti-

t

mis

W

capitibus demonftratum

i it,

eft.

T

"

Paffio--

—

——

frisd

[

4;4' ' be e[efïiali voltntate

i

Paffionem Chrifti Dornvini

m

a

in praxim perpetuó redigen-

Tadi

dam, atque ob oculos. haben-

g

dam effe, & contem-

plandam.

inum d

iomatin

CAP. XVL

um

n m

Vod attinet ad praxim Pas-

R

fionis iuxta huiuíce exer-

tl

um di

citii cenorem , oportet illam

femper ob oculos nobis obuer-

Mfo i

Mocenl

fari, vti vnum idemque cüm

hoc toto: carni naturzque hu-

iil

oe [ob

manz affociato;

Vbi feduló

obíerua dici (vnum idemque )

al

&

€o enim modo non f(iné magno

fru&u illam contemplari licebit,

st

hm

vt infrà dicetur,

erüm quia non paucis per«

A

u

fuafüm eít hanc Paffionis pra-

xim & contemplationem folis

h ou]

d vd

tyronibus , atque in vita actiua,

non veró in fupereminente ver-

Ql

fantibus quadrare , nec iis qui

fj

pere

—

w

j "!mü!

Tem'; ;714/7;', a'z;. XFI. M4y75'

l

li

perfe&s contemplationis cul-

men attigerunt, qui fcilicet di-

TRU

uinitati per perfectam vnionem

( li

adhzrendum arbitrantur ; pro-

JWW

prterea non ab inílituto noflro

alienum duxi pauca de hac re

Et

)'l

l

fuümmatim perítringere.

'quamuis fümma breuitas , cui in

nj

hoc compendio memetipfum

Hït"'«

aftringo , vix patiatur vlterius

b

filum diícurfus duci ; quiatamen

b

Paffio ifta adeó neceflaria eft,

Hrm;em |

vt partem etiam eífentialem hu-

8

iufce Regule conflituat , non

lii

debet íub filentio preteriri :

iv

cüm item deuotio multorum,

necanon quorundam dubia cir-

i

B |

ca eam refoluenda , hoc poftu-

lare videantur.,

-

Atque vt id primum probe-

ii

mus , Paffionem nobis femper

ob oculos habendam : iítud

llxc'o;;i

mihi vcl ex illo Exodi videtur

QU

d

euinci: Infpice, & fac fecundim Exed, 25.

um

exemplar , quod. tibi. im. ononte mon-

n

NX [

n

I^

- frauwm:

gt

-

st

-7

45'6 : be'eg:';;iali voluntate

I'W) ïwmw

]inimm : eft quod de Chrifti Paf-

[

m ?

fione di&um volunt DoGores.

Quantopere autem Deus eius

ii

gytan 4

nobis contemplátionem. com-

mendatam cupiat , elicitur.

n Qf

yt, r

Primüm, ex verbo ( Infpice)

quod fixum, intimümque intui-

gscfn

gim d

tum, ad confiderationem prz-

cipit, eó quód in illa complura

j yx

as v

lateant interiüs , quz nullatenus

fim dl

comparent exteriüs , quazque

Ts du

nonnifi bona, fixa , vigili, lon-

hn t

ga , beneque illuftrata infpe-

j

&ione deteguntur : non in vita

ao

ab

actiua , & illuminatiua , verüm

in contemplatiua ; quz quidem

ubl t

T

ipía vix fatis acuta , claráque

erit iis. comprehendendis imo

m

njinir

cecutiens acie palpitabit in iis

n ln

contemplandis , ac concipien-

4

hi,

dis.

Infüper, propterea quod ibi

k':?(äu

19l

Deus fit, licet in humano cor-

t Qu

pore, zquiffimum omnino eft:

ac pietati maximé confíenta-

n

neum

k "lwuu

Tertm Pars :ap XVI

4—!7

)ü e[

mcum, vcomni vita profundiffi-

j

mum ipíi exhibeamus reípe-

t j

&um, ac reuerendam.

. Etenim

Pï 'PM

Plk f

quænam anima potent parfer-

re , vt cüm Deum in terra vi-

lu)

u

deat , [preto ipfius confortio, in

-vr'O

füblime ferri cupiat ? aut qua

f

tandem iuftitia, vel pietate po-

n

a

terit pendenti in cruce terga

SJSWM"'

vertere , vt alibi quam penes

tj,

,Ql

n

ipfüm delicias aucupetur?

Wuu;:.

Vrias dum Arcam Domini fub

rlü[m u

dio in tentoriis demorari per-

x

D

penderet, oblatum f(ibi folatium

m

recu(are non dubitauit , dicens:

duid

Arca Dei , & Ifrael, & Iuda babi-

tant in papilionibus

G dominus

r

s m

meus loab , & ferui Demini mei fu-

2 Reg. 1 Ee

UM

y

per faciem terre manent : & egoin-

(

grediar domum meam , yt comedam

€& bibam , &* dormiam cum vxore

j

tiea ? Qlanto potiore iure no-

h?

ftra nobis confolauo eft refpu-

ü

enda (quantüm à nobis, noüra-

( p

que mtentlone pendet, à Deo

m

vero

,

-z ïuäl?"

4f $ Deefentiali Vvl'lmflat

EEE Ms La

À

1

1

TY

veró dupliciter remunerata) vt |

viuentem Dei arcam, quz ipfum

t

Dominum inclufüm habeat,imó

s t

quz ipfa Deus fit, concomite-

n oj

mur?

i

d

: I.ch.-xs'- Cüm rex ille Dauid totus -

gt

qd iij

rumnis preflus, flens nudis pe-

dibus ardui montis iuga con-

g m

fcenderet, ei fefe principes eius

am d

comites adiunxére.

Cur igitur

snida

nos minüs przftabimus Regi no-

qir, r

ftro Deo immortali , quàm illi

s ii

fuo, homini mortali? .

ullng

Similiter & hzc verba ( Fac

UT

fecundum. exemplar) neceffitatem

yatg,

mog

manifeftant, quz nobis incum-

bic Paffionis femper ob oculos

fl

habendz.

m w

Velut enim pi&to-

rem , qui ad viuum imaginem

5 n

jüxta typum nititur effingere,

ol

neceffe eft eum fibi (emper có-

æouasqu

ram oculis ftatuere: pari modo

ä:'nnv;s

fe res habet nobifcum .circa

htere

'hanc Paflionem , quz exemplàr

thm

noítrum eft atque metïä'f';"*"w

ij whw;

Tert:a Pars, cap XVI.

4)'9

€li

" pictor eít- quilibet. Chriftianus ;

N

! pennicilla manus fünt , ac digici:

colores , diuerfe virtutes , ac

2

]

bona opera;imago efformanda

)"-'ID(

J

ipfe Gbi eft, vbi color colori

ii

füperinducendus , ac virtus vir-

tuti eft adjicienda (ibunt. de vir-

al. 83

tuüe dn virtutum) | quoadusque

j

DN

imago ad perfectionem fuerit

Bb (v

L

a,

perdu&ta : quz vt mcelius effin-

gatur, erit hoc exemplar ocu-

wrl HC1

.

"!

lis objiciendum

J

Pl&onsque

WAi

rítu ad fingulos quosque perini-

"u

Ím

cilli virturis ; boni operis , feu

Jl

d

Jl

tolerantiz , duétus in prototy-

pum oculos conjiciendum ; nec

TU

nifi illo'prius confpedto , quic-

"

quam attentandum , né diffimi-

NU

lis rcfültet. imago.

Et quia

u

omnis vit» tranfigitur pingendo,

nouasque buic imagini perfe-

W'm

&ioncs

inducendo ;

fequitur,

"

hoc exemplar ad mortem vsque

9t*;

] ji^r

nullo ynquam tempore ex ocu-

A

W

lis amouendum.

Va

Iacob

At£

460 De effentiali volunt

o at m

f

Gen, 30,

lacob virgas variegatas ante.

p X&Q

h,'ïüqül*

Oculos ouium pofuit, & hoc

ia

modo agnos pari varicetate ma-

culatos eas parere faciebat: &

f

nofter etiam czleftis Iacob , &

;g:rzü'om

" Toan, I1.

Paflor bonus , pra:-oculis anima-

igint

rum nof(ítrarum Paílionis füx

jl

virtütum varietates ponit , Vt

m

his fimiles producere poflint.

àgu

Vlteriüs , hoc exemplar mon-

DI

flratum eít in monte , ex quo

t5 pra

colligas excelfam huiuíce my-

3nm r

Ut

fterii füblimitatem , atque vna

»

M

1) N

quantum in iudicando aberrent,

qui fibi in actiua & illuminatiua

F

vita, ad eius fe faftigium perue-

qiart

nifle perluadent , tanquam fi ve

i,

as

iuga huius montis non forent

füblimitfima , vel in hoc mytte-

of

f0

rio perfe&io, & contemplatio

non confifteret excelfiffima.

il

luffit Dominus domorum fi-

"

Ln

liorum Ifrael poftes vtrosque

Vit;

Kzodi 12* fanguine agni confpergi ; often-

ii

& Paf-

dens velle nos fanguinis,

-

fionis

i

*

—

ialjdlxn;

i;;;:rt'ia P?;s',- CAp. —X—-VI. .46 [

j vaïiäoagi

u

fiouis Agni, qui rollit peccata mun- loam, 1.

di,ità fore mernores vt nequé

H g,

interiorem

noftram | domum

t

contemplatione ingredi , neque

Cl

Wib

operatione egredi poffimus,quin

fanguinem hunc, & Paftionem

tj

ob oculos. noflros habeamus.

At

Cui mandato fimile etiam iftud peut, & .

m

eft , quod dedit filiis Hrael , qui-

i

bus iniunxit, vt prz foribus do-

MQM'

mus przcepta füua fcriberent, vt

illorum recordarentur.

MM?

"

Littera Tau , (que Crucem Ezec. 9-

refert) hominum in lerufalem

w,ag;o

gementjum frontibus impreffa ,.

d

fignificat ecíam eandem recor-

ii

dationetm, quam vult Deus nos:

M Ruv.zt-f

fug Paffionis habere ; ficut quan- peeur, e,

m

do iuffit filios Ifrael legem faam

m

ante oculos füos deferre, voluit

M

vt illius perpetuó recordaren-

d

w

J

tur,

Y

T

Vitta etíiam coccinea , quam

»

h

Kahab in feneítra domus füz

"

elle Deum vt

"3

a-—pge,ndit , docet v

E

nos

a

.

'v'ï

jl

452. | äe )eg'entiæ/-li voltntate

nos appendamus rubentem ac

ii

v

fanguinolentam Paflionem füam

in feneftra domus nofítrz inte-

[ (

t

rioris , qug quidem intellectus

nof(ter eít, vt (emper Paffionem

N igiü

hanc meditari, & contemplari

jl

vtl

poffimus.

sdoc

Quód fi quis ponderet fümmz

illius Maieftatis immenfiratem,

gt

quantumque fit eiusmodi fubli-

donie

a

mitatem ,atque omnipotentiam

tam acerba pati , eaque omnia

i

qin at

non aliám ob caufam, quàm vt

nobis, exemplo fieret, facilé

m

Nini

equidem concedet toturb vitg

fpatium huic my(íterio contem-

i di

plando non malé impendi.

fv

Cüm Deus leremiam alloqui

N

D

vellet , hoc ci preceptum dedit:

tf

tritn

Yet- * Defcende in. domum figuli , & ibi

audies. verba mea.

Enimueró ,

t

tremi

quem alium dicemus effe hunc

figulum , quam Dei fillum, qui

ttjil

vaía terrea effingit , nimirum

LT

homines? Quamueeius domum

LT

eu

LT

KTertu þars, capþ.þ XVI. 46k3

T d

i

tb

feu oificinam , nifi ipfius huma-

- nitatem , vbiope Paflionis , vafa

k)m[h N

q

T l [

qur comminuta fuerant, ac

difrupta, reparat atque reftaurat?

m

,Si igitur cupimus Deum no-

ML,&W

bis loqui, ab eoque celfiffimmz

D

li

perfe&tionis ac. contemplatio-

]

nis documentis imbüui,nor opor-

u'l"

tet ad ipfius folam diuinitatem

TU

afcendere , verüm ad humanita-

H

ET

.....

tem ac paílionem defcendere;

lxl.f

illic enfn nobis promifit , quod

euc audiemus : Ibi , inquit , 44

.

dies verba mea.

W li

Noémi dum Ruth confilium Ruth.

F B

T

daret circa id quod facto opus

1

erat, vt diuitis confanguinei fui

Qu 1N

Booz coniugia obtineret , prz-

cepit, vt locumin quem fe dor-

A

lla

2

miturus i

iiv

reciperet , obferuse

!

u

[]

ret , pallitque quo teferetur ex-

f

tremitatem circa pedes (übleua-

3

]

|

ret , illucque fe conjiciens cuba-

n

ret ; ficque futurum vt ab illo

etur.

^

ä

qua. agenda c?fï'cnt inftruer

4

Hze

$^

ï

*

ïmij

: 4?4. De g'æntiali voluntate

jis

Hzc Noémi , quz. Ruth confi-

odl

IHium dedit, fapientiam defignat,

m

qua animam erudit.

Booz, qui

tamer topulentus, Chritumle-

gitt [

7H

Rom, 10 fum reprafentat , qui eft Diues in

emnilus, quique animg .confan-

dugi

d

guinitate eft coniunctus, quippe

cuius naturem affumpfit. ^ Lo-

us dp

cus in quo obdormiuit, crux eftz

g a

tionm

pallium , ipfius humanitas ; ex-

um

trema , atque infima eiusdem

ao

pars pedes ver'us , paffio igno-

miniis plena ; quam fub finem ,

jnij

ü

extremumque vitz perpeffus eft:

atque hxc eft illa extremitas,

(att

DT

quam detegere oportet per coü-

templationem, ac difcooperire,

ET

n

xbi ingentem reperire erit füb-

limitatem Maieftstis diuine : at-

Dd

que illüc fefe debet anima con-

[

jicere, velut altera Magdalena,

ul

(loni

Luc, 7. ad pedes lefü, vbi eam inftruct

. qu& agenda (int, vt ipfius con-

prd

nubio digna habeatur.

u

d nu-

T

qutacurv Dominus vt a

ptias

Q

;artid«: /sz ; Cap. XVI, 4.6-5,'7

b

tías vocati-inhmum- nobis lo-

Bþimm T

cum deligamus : Recumbe , inquit, Luc f4»

D

in- nouiffino loco , ac po[fmodum i5

um

qui te inuitauit , dicet , Afcende fu-

ntf[.;]ïfgï;

perius.

Ego- haíce nuptias illas

effe Agni autumo; de quibus di-

u

&um habemus: Beati qui 4d cu- Apoe I9)

nam Agni vocati funt.

Siquando

igitur ad illam per contempla-

tionem inuitamur , debemus

imum in gloriz , fcilicet Paffio-

nis locum tenere, ficque illud ,.

C!ml

Afcende fuperius , merebimur au*

dire.

E

.

]1j

Czterüm minus quàm par eft

humilitatis videtur in animare-

m

periri, càm fpreta Paffione Do-

T.

mini, in folam eius diuinitatem

A

i

vult ferri 5 quin & ipía fibi non:

dul

paruo eft. preiudicio ,. nam tri-

ule

bulationis , aduerfitatis , affli-

u

&tionis tempore ,. nullo fulciri:

deprehenditur fuftentaculo ; itá-

n

W

que velut in. aére pendula, pat-

tes in omnes vi tempeltatis cir--

j

:

cumfertur.,

N-g

D. Pau-

ä

t

* w:

/'1

/466 De effentiali voluntate-

du

D. Paulus nil aliud quàm Paf-

i

qui

Gal. 6.

fionem fcripto videtur tradere,

« (/n

nil aliud quàm Paffionem pre-

fnu

dicatione extollere, in fola Paf-

|qucslo

fione lxtitize materiam quzrere,

- i

in fola Cruce glori& anfam ar-

' li

ripere , atque.in diuinam hanc

TT

Patfionem totus transformari.

gl

Denique aliud nihil fcire fe fa-

ml

2.Cor.2. tetut , zifi lefum Chriftum , & bunc

fit.im

erucifixum.

furat,

Seraphico quoque Patri no-

]

ím (f

; ftro Francifco vnicam Crucis ;

Donin

- ac Paffionis Chrifti contempla-

g

tionem aífiduam etiam fuiffe di-

* ( (0n

xeris ; in cuius immeníà myfte-

I

riorum abyffo non raró eum vi-

i

dere erat abíorptum : fed & fer-

O

uator nofter vt quantum fibi ift-

- Qucl

hzc erga Paífionem deuotio

PAU

placeret , minimé dubiis indiciis

Qom

comprobaret , perfapée illum à

vtf

terra corpore pariter & animo

'qu

fübleuauit; fecundó quoque vel

r

tertió eum ex Crucifixi imagine

at

l.

: Tem'u Pars , cap. XVI.

— MÓ a

467

li

MUa

affari non dubitauit ; ac ipfemet

D

.ei quoque non minüs frequen-

M

ter in Crucifixi fpecie apparuit.

L

Nonnunquam & ipíe San&us

li,

crucis formam induiffe eft vifus:

aliàs crux ingens confpecta eft

d

t

At v

fs.

ex illius ore exire , füblimique

fuo vertice ipfum c&lum tan-

n 452('&

D]

n

gere : fignum quoque crucis in

modum licterz Tau , fronti eius

J h

füit impreffum : alia item vice

um

fuerupt , qui cruce duorum en-

fium fignatum viderent.

Ac

Wa

7!

Dominus Deus, vt omnem hanc

jl

ipfius erga Paffionem deuotio-

cium

iil

vt

nem confirmaret , ftupendo mi-

raculo illius corpus facris eius-

fijling

N

n

:dem ftigmatibus ímpreffis ex-

ornauit, quz raro toti orbifpe-

v

&aculo deferuirent , cunctaque

hk

executum luculento teftimonio

Df

1

W

compróbarent , qux fub con- Vhro,

d

Fratr,

",

uerfionis (uz primordia ipfi prz-

Min. €ap,

s

ld

cepta fuerant, ac demonftrata ,

2, lib- X«

1

cüm amplum vidit, magaificüm-

(

que

j

T m

468 De ?jäntiali voluntate

-—

que triclinium , füperbis vndique d

armis inftrudtum , quz omnia*-

ia

€rucis notula erant diítin&ta:

P

quibusque illum Deus , eiusque

a t

qmidi

fequaces indubié fpondebat do-

nandos, dummodo triumphalt

Lt

Crucis vexillo humeros non de-

i Des

tre&tarent ^ fupponere.

Quz

x m

omnia exempla , vt item alio-

fit, (

rum San&orum quàmplurima

t

alia redtiffiméconueniunt gene-

t conté

ratim vniuerfis * magis autem

h, p

fpeciatim nobis Capucinis, cx-

ii

vlis t

terisque Ordinis Minorum qua--

drat illud Diui Francifci, cüm

w

ipfe nobis Pater fuerit, & Patri-

n a

Yean, 8

archa , quiffimumque fit Abra-

8s Q

hz filiis opera Abrahz facere,&

& q

!

Religiofos non alio quàm Patro-

W.

ni füi fpiricu ductos incedere;

alb

f

Tum quia Dux ipfe nobis extitit;.

congruümque eft ihilités ipfius

tontén

infignia portare: tumetiam quia

Yi

ille nobis con(titutus eftin pro-

dVny

ic de-«

mrzgum & patronum,. &

Is y

mum;

A1

al

dn.:,m

/Tmia P'urs-,-—mp, XFtI : 469

lsj

b

mum quía non ab illo folo, fed

lm*ï**!

& ab omnibus eius fequacibus,,

quisnimirum eadem cenferen-

d

:

tur profeffione , przefata Crucis

arma dixit Deus affümenda.

mü!g--

Et inter fex caufas , pro qui-

Q'fïg,

bus Deus hanc Religionem in

AP

"

hoc mundo inftituit , hzec vna

d

füit, (vt diuina fua reuelatione

Dd

manifeftauit) fcilibet vt profün-

WEZW

da contemplatione , vita exemx-

"n

plo, przdicatione, virtutibus

N

denique, aliis fpecula forent,aut

a

meliüs effigies , & epitaphia:

!

ul

T

mortis , & amari(fimz Paffionis

ln

Domini noftri lefu Chrifti , quze

"n

ante

conuerfionem — predi&i

Y

Sancti quafi obliuioni tradita.

u

erat..

Ec Diuus Bopauentura:

d

adhuc fimiliter dicit ; quód San-

hd

&us Francifcus dum ftigmata ín ttin; in

I^

contemplatione (acre Paffionis Deum

hn

reciperet ,

fitus eft.in exem- €P7:

&

plum perfe:

contemplationis,

d

ficut: priüs fuerat ä&ionis.

27

Quaz

470 De eji"&ntiali volustate

! wuj

Thron.

— Qé&x omnia liquent ex ipfius-

M

$

min.lib. « mer . B, Patris noítri Francifci

e' 104'

paiäon'ls

»verbis : Memores eftote fem-

i

»per. (inquiebat fan&us ille Pa-

a

»ter) viz humilitatis ac pauper-

DI

»tatis crucis, per quam nos Ser-

m

,JUuator noíter Chriftus lefus

g

;conduxit , illud apud voímet -

(is p

»ipfos ponderantes , quód fi

i

»Oportebat.

Diuinam. Maieffa-

jdotr

N

ytem ifta pati, & ita intrare inglo-

qdis d

a»riam (uam : Nobis deteftandis

uchif

ypeccatoribus multó magis ne-

jpuion

»ceffe effe candem viam terere:

vf

,,at veró (i id omnium eft quot-

qodum

»quot Chrifto militanc, multó

titendt

,,Imagis noftrum eít, qui crucem

EOR

,(eCtari profitemur ; quam non

,duntaxat Deus exigit vt ipfi

x

W

»portemus fed & exemplo no-

hd

»ftro, do&rinaque alios itidem

t

5,ad. portandam inducamus;eos-

um

»»que poft nos attrahamus vt

Qüt o

»cum llis: pariter eius veftigia

s du-

Wi;a

Val

?fubf'cq,uamu'r » qui fe; nobi

cem

7!

P

[3 .Wlll?fm

E

—"Tertid Par:; td& XI;I- 471"-'

lin;

) lfu'c

cem przbet. Praterquam quod'*

Paffionis

imitande ftudium*ft

QUf )

RM&!

peculiaris (it fpiritus (anéti fa-t*

Vl

lt

uor, quem impertiri folet ani-**

mz Deum non ficté amantif*

W

accolenti; quz enim proprii*

T

amoris vitio laborat , ac fuic€

i

Nj

"

ipfius plus equo fatagit , non'*

w

lg

b

ei contingit hanc Spiritus fan-f€

y/

&i doctrinam deguftare ; quinf*

.iu

1

Je

"

.'

4

M

potius eidem aduerfatur, nec'

hanc Paffionis Dei noftri par-*€

X R

jl

"]

ticipationem ad perfectionem'*

neceffariam arbitratur;

Imo*f*

t

veró dum per alias vias maio-**

D

(j

ra intendit preítare (quz ta-*

TFV(KQCD)

men non vig , fed adopertaf*

w

u

"

fünt pracipitia) fcl tribulatio-'*

A

nur , crucisque Domini No-**

b

ftri Ie(ü Chriítiamaritiem füb- « Nota,

ïn

x

terfugiens per cogitatus aliosf*

naturales , atque arbitrario

S,(G

cor obcecatum propris im-*

f

li

mergit affz&ioni, Deo in hac**

qu:*

re fe'e

v:itæ libercate meliüus ferui

f rata

|£4

f(

71 Be efentidli voluntate

,rata, nec quicquam immenfas

üi

,,delicias, atque oblectationem

1

groaï

,morata, quz animz interius

j u

g,

»obtingunt, in hac contempla-

»tione, Deique füi compaflio-

rd]x D

iif

,ne conftitutze que fiquidem:

»non alia ratione , quàm pro-

sentit

Acnaam

»pter iplum patiendo percipi-

»untur.

Verum: anima exput-

TRU

»gàta, omnique:commodo pro-

ïuæ o

i €au!

»prio expedita Spiritui fancto:

»lui gubernande munus com-

M (« (L

äIClUl'

mittit ,. vt in ea quod libuerit

»pro arbitrio operetur, quippe

(Ul' qU(

»quem przíftantitlimum efle no--

g,

d TT

»Uit Magiftrum doctrine eius;

»quam Chriftus Dominus fuz

IN

»humilitatis , patientiz , ac Paí-

N

»fionis libris [criptam rellqum,,

i

»cettiffimis vtique ad perfectio--

WoN

,nem Chriflianam. viis.

Hezc.-

t Y

Pater Seraphicus..

m vo

ibid;

Ideoque;Religiofos füos: hor-

wf

Cabatur , vt frequenter node;.

1l

€103.

dieque pium Pafltonis Iefu Chri--

LL

-

Ed

Ut

Tertia Pars ,ïap.*X VI. 47;

t

le ) Mr

íü librum euoluerent, neque

i

ia

pro aliis habendis elaborarent;z

quin & predicationes ipfius

] th

hh

D

omnes , atque exhortationes €

"

cordis abundantia vnicam illam

är

facratiffimz Paffionis thefim

edentilabant , quó ad eam ca-

Lt

peffendam , velut tutiffimam fa-

[ n m

Ht

lutis viam omnes inftigaret.

Quaz omnia non absque iu(tis.

lt

fimis caufis dicebat : quando-

1

quicem cüm Dcum füpplex de-

T

precaretur ; vt ei reuelare digna-

uj

retur, quó potiffimum exerci-

n

tii genere gratilimus ipfe cum

/Ta

füis., diuinz illius Maieftati effi-

"T

ceretur 5 incidit ei czlitus infpi- ibid.

1

ratio, vt Miffale, quod in altarie 105«

Ws

"

b

repofitum erat, confuüleret; vbi

tertió Redemptoris noftri repe-

12

rit Paffionem , iudicium non du-

(

bium voluntatis dininz id facro

y

hoc Paffionis exercitio ample-

»

&endo.

r

]

Vna

-

g

