'Cl!t TOU

ac oppofitum .vt rem iniuftam,

tlf

& otium omnino culpandum

70

condemnant: quod totum eft

Wg.

contra do&rinam D. Dionyfii

| MQW;

füpra allegati c. 2..& etiam alibi

I wj

dicentis refecandas efIe noftras

T

intelleCtuales operationes, vt in

p

b d

fupereffentialem radium fecun-

hd ln

dum quod iuftum eft, nos immit-

p

tamus. Idemdicunt omnes Do-

100

&ores myftici c.r. & infra, & c.4.

r aj

de diu. nom. & D. Bon..de myft.

Em

Theol.q. vnica. verum hac dere

n

fuo loco erit agendum.

tss

Czterum huic errori .ac .of- cap.14.

j

fendiculo , in itinere .füo , & infra.

T

vnione reperto, remedium ab

L

anima erit adhibendum per flu- Harph,

xum fétuorum fuüorum in Deum!- 3.

t

patt, 4.

(a) non quod ei quicquam ope-

'Theol.

umhæääï'

d

randum fit, at folummodo eius- mytt,c.o7.

modioperationem perferendum.

äfcn"f»'ï'*;

Eluxus

1 voluntate,

E WNI"

$ [ä, : De e]fän;tïi[

— MM

;:Fluxus hic ardentium defide-

Wïi:üüömïï

riorum in Deum eít amoris pra-

qiu as

Gici cum fruitiuo commutatio,

hn

jis t

vel (ané finalis requies, & perfe-

diata

&a defideriorum coníumatio in

s o

Deo, vbi defideriurn abforbecur,

acin poffeffionem tranfit. — Vo-

z ddctm

D

L]

1

cabülum hoc ( fluxus ) duo in-

uoluit, mortem fÍcilicet, & vi-

jyam

dv d

4Duo in

tam , vel damnum ac lucrum,

«hoc vo-

t m

cabulo

uia quà fervor ex anima eflluit,

£fluxus,

extinguitur , atque emoritur;

i d

uà veró id.in Deo peragitur,

TU

ldbennl

plus incrementi accipit , magis-.

'r

t

que quàm vnquam viuit; ac

proinde annihilationis voce vti-

al

at d

non libuit,tanquam (i.ea in Deo

annihilentur ; fed fluxum defi-

LUR d

ARA

detiorum in Deum dixi , quippe

quz in ipfo prefzruentur.. Non

Dooos

30 aj

&tiam przíeruationem defide-

xiorum appellaui , fed fluxsum$

1 i

quó innotefcat ;.qaod amplius in

At

anima non fentiantur , eó quód

Selgd

fubtilia reddita fint, & ob viuam,

?i |

fx (uauem Dei operationem in

LT

illa

(

"

l V;Ilmær !

RUR

——

" Meria Pars , cap. V. --3!3

j

"hüp i

illa qui fic defideria in rem defi-

[: IW;

deratam transmutat,

O COf

Porró hzc mutatio tria corh- Def(iderio-

Mi

le&itur , videlicet claram reitum inde.

Ua

de(ideratz manifeftationem ; de-

fïderatum

Vl

j

immutatio,

fideriorum completionem , ac

tria contis

tufr. Jj

eorum def(ideriorum ceffatio- net, r,

nem.

"

SICTS

PU

Quoad prim

um igigur hzcma-

"TYST

nifeftatio rei defiderate, Dei [ci-

TT

licet, non (imul tota obtingit, ac

I a

fücceffiue , & veluti per gradus,

juxta amoris noítri incremen «

lii

(f D

tum. Initio enim Deus in anima

Tum

demoratur, at illaignorat: poft-

ER

modüm feíe ei patefacit, verüm

duinüro

obícuré ; deinde clariüs ,. atta-

i

men aliquá obuelatur vmbrá:

poftremó autem clariffimé, um-

j

m i

brà omni remota , ac velut in

Quos omnes

p i

pleno meridie.

j t

gradus nobis in Canticis Sponfa

Primo enim

ob oculos ponit.

gt

ex illis verbis elucet : Quefiui eum,

G non inueni.

Vbi duo videre

]

l

licet, Deum fcilicet in-illa effe ,

p

o

& eam

314 —,be &n—tixli »wlimage

* W

& cam huiusrei penitus ignaram

fuiffe, quorum primum.é verbo

giat

lum a

( Quz(iui) elucet , càm ( vt par

fe notum eft', & D. Auguftinus

ii

r

affirmat ) neutiquam ,eum fin&

ipfo quzituerit, fed nec quzrere

rE

potuerit: alterum nempe quod

j n

eum in fe inhabitare neíciuerit ;

vifes n

ex eo patet quod fübiungit ,

ag

'Non inveni.

ii

2,

| :Secundus htíius manifeftatio-

degtymy

nis gradus eft,càm.Deus fe in ani-

ma effe demonttrat, obícuré ta-

yt f

3 lm

men, & magis pér effectus quos-

dam, vt fünt feruentia defideria,

RUT

Hanri

bonzqueinípirationes, quàm per

effentíalem aliquam notitiam;

t

AU

quod ex his Sponfz verbis Ji-

Nit

quet: Tenui eum, nec,dimittam , ,

y

Y

TY

d

onec introducam, &c. Etenim

.dum ait ( tenui ) non .dubiam

ET

l

Nnyg t

fibi fuiffe illius poffeffionem

[

oftendit; at dum fübdit ( donec ,

[

3

U

introducam ) poffeffionem il-

lam minüs plenam innuit, nec "

m

!

vo« fj

A

jn ciu? vifione , ac fruitione

ts "W

(;

M

"H

—

lii

Teriia Pats .1.'[49; V. 3t-;

Wm;, tis fuis integre fatisfattum effe

4nfinuat, verüm id futurum, cum

d füm;: n

.eum in domum matris füz: ine

D as

:troduxerit. Atque hic modus eft,

Wt d

lii

; cumSponíus non fe duntaxac vt

:dominum.exhibet , verüm etiam

»i]imp: pi

i,

*vti Sponfüm.; non per fecretas

infpirationes tantammodoó, fed

xmä 'xzsämgg

:& per intimos quoque attactus,,

iaj

z

inftruitque animam non vt:ma-

vrás -

gilter per przecepta , a(t vt ami-

£

hii

cus , ac fponíus.per 4uaues at-

;tactus,

Verumenimvero quia

fT

f

necdum hec Sponfi fruitio ,. vi-

jj deüddï :

fióque tummum füz: perfe&tio-

At

Yv

:nis apicem affecuta eft, idcirco

tota €i eximo cotrdis fui fun-

hi

do ad.eum vociferari non cef-

m .

fat. Quis mibi det te fratrem Cant

.g.

a;g,kt. :

E

E

l

Ameum , (ugentem ubera matris.neg,

4

Wt imuentum te

jfariïs folum ,. deo-

M

dn

feuler. te ?.

Quod ei in tertio demum hu-

3-

iusce mianifeftationis.gradu ob-

:5 tingit, qui priore clarior eft &

"

p

" preítantior; ac tum acquiritur,

2

cüm

.W

fb

3 16 De ejfmtiaiilvolunt:'zte

—

Á

"

cüm Sponíus adeó. fponfz vici-

nus fit, vt veram eius vmbram,

;3'13&1 [

g p

deiformem (cilicet imaginem vi-

deat, füb qua eum intuetur,

" Q

cognofcit & contemplatur , il-.

:,z:ï&iï;kdia

lic habitationis füuz locum dili-

qunm,

z nl

€ant, 4.

gens, ac dicens : Sub umbra illius

]bi eum

a

quem defiderabam. fedi,

aufcultat, ibi eum adorat, ibi-£4- :

i

miliaria eius colloquia , fuaues

ia

difcurfus, ac mellillua verba per-

stj

cipit , ibi vitz promifiones,

RU

fponfalitias , .matrimonialésque

Af ra

arrhas, & nuptiarum certitudi-

Q à

nem accipit ; ibi eum fouet , ac

rl j

deoícultatur , ibi ornamenta,

LT

monilia, ac veftes nuptiales re-

Ti d

cipit; ibi denique capax effici-

NY

tur effentialium ac pure fpiritua-

vi&mg

lium amplexuum (ui fponfi , füb

Wj u

(wl

'cuius vmbra adhuc fedet , Donec

5 ag

a[piret. dies , & inclinetur vmbra:

bt

imo quoadusque nuptiarum , &

olüm, qw l

vifionis effentialis dies adueniat

[

m", I

vmbra illa , fiue imago , füb qua

lg

eum vid'cbatx,i diffipata ac -pet:i-

N

(

iilwlunm

T. miar Pars, cap. V.

317

tus [ublata; quem nuptiarum, &

160 ml

Lt

foeliciffimz: vifionis diem pra-

ftolatur profundis gemitibus ,

4 inty

omnique contentione depreca-

rl i

tur, ac dicit; Indica mihi quem

m d.

diligit animà mea, vbi cubes in

lus

meridie. .O mi fponfe! 0 gau-

: m

dium meum ! Ó centrum cordis

t

mei! vbi cubas, vbi & quomodo

Yil

te reperiam Deus meus, plané

Dumiy

nudum , omníque velo exutum,

! prais

absque imagine aliqua, vmbra

"

vel obícuritate ?

n

Quam eius obteftationem

r

rf

amantiffimus fponfüs denegare

t

non valens, fefe ipfi ex votis de-

w

monftrat, adeo vt eum cernat

ij d

modo non tantum inenarrabili ,

,mjäätä:

fed & incomprehenfibili,

n

!

ï

Quod quartum gradum effi..

od

cit, qui rurfüm- tantó tcliquis

T

omnibus eft eminentior , vt non

m

ii folüm, qui nunquam eum funt

"D

expertí , nequeant concipere ,

ii

ed nec alii quóque, qui eum ali-

L d

quando deguttarunt eius digni-

3

tatem

—

|

318 De effentiali veluntate.

f

tacem. valeant: comprcbendere;. aï(æf*'

eüm imaginationem omnem, in-

: 'mæït&äïï'?

telle&tualem: operationem , fen-

füm;, rationem, ac.iudicium hu-

gt

manum tranfcendat , quia extra

: gl

hominem perficitur; vti enim

E

Sponfüus fefe-infra fe humiliat, ità

n

Sponía- feipfam- fupra.fe eleuat ;

ii qu

vt fibiinuicem eccurrant, ac nu-

t

prtiarum folemnia celebrent ,. in

Mbhï, W

hoc gradu canit : Ego dilecto

ET

- meo, & ad me conuerfio illius ; ET

vt actualem exprimat vnionem;

t

& mutuam fui inuicem.poft eius--

m

hr

j

modi fpirituale coniugium per-

l)

Il

e. De&dé- fruitionem in fpiritu & veritate 5:

riorum:

itermm alia fimilitudine.

"

atqucé-

dwwL—-z

ii

completioi; v on. abfimili idem dicit, Dilectus

T CT

meus mihi intcr-*vbera»meac.om-f

Af T

morabitur;

z

A

n

Proxime poft hanc adeó per«

DUITY

.$e&tam manifeftationem fuücce»

P

:

l

dit defideriorum completio, id.

* ucfpc

que neceffaria quadam: fequelà ;

SUTdR

qua enim menfura hzc manife-

W

r [

fide-

|

ftatio augetur, eadem & de

QU

N

rium

il Wi :

ii —— À—À—— —— —

Tertia Pars , cap, F.

319

m

OQPD f

rium completur ; adeó. vt cüm

man:feftatioeft fümmé perfecta,

Yi

k ii

tum:etiani & defiderium fit vlti:

mó completum. - Primó: in in-

Jj qUM [

I w n

genti- illo, & ardenti' defiderio

Deuis inerat,.et(i nonni(i obfcuré

ol i

LT

feipfüm demonftraret : quod'de-

fiderium quantó plis crefcebat ,:

QWWW

tàntó magis in'eo Deus fe mani-

t

feitabat, tam ob fümmüm illius:

t lpg

fplendorem, gloriam, & familia-

u

ritatem, quàm-ob maiorem ani-

yaz r

mu capacitatemr, adeó vt defi--

ii

derio tandem ad füpremuim füz:

m

perfzctfonis gradum perdu&to ,

tlntit

; il

Deus quoqcz fe:manifeftet mo--

dó longé omniumperfeétiffimo;

as

vnde anima eum in femetipía in-

A

tuitu: quaG mariifeíto conteme

plans habet quicquid liabere ex-

d

optat ,. ac defideriumr eius ifiz

tegré per omnia completur.: Et Apta vti-

m

(j

váfi (iue fpongia eequiparatur , lisque fi-

1

quz-'in mare deterfà integté re- "litudo.

n

n

plentur ; que. vti: düm plena

j

s

unt , nequeunt amplius aliquid

con-

4

--

z

g

920 De effentinli voluntate

g

continere, ità defiderium com-

h(dlülü?i

*

letum: & cui per omnia eftfa-

u

tisfadum ,. non valet vlterius

Etenim

uidquam defiderare.

4

,

[us

cüm fic fé res habeat , vt nihil

zfrj»;»;aeko:

poffit capacitatem füam in reci-

iendo excedere, iuxta illud Phi-

zi

dinguts

Jofophi : Omne quod recipitur,

ad modum recipientis recipitur :

du

ii

Sequitur neque defiderium poffe

dounidn

fe ad alia peroptanda extendere,

of

vbi femel tota eius latitudo eít

ii d

repleta. Quemadmodum enim

ualitm

capacitas vafis , eft concauitatis

illius dimenfio: fic defiderii men-

d t

xiöïaüm,

fura eft eiusdem in appetendo

contentio ; ac veluti concauita-

i

te illa repleta vas plenum eft, ità

quoque hoc appetitu fatiato de-

a

fiderium completum eft. Porró

DLT

hic appetitus per Dei in anima

frtdy

D

maniteítationem fatiatur, ac de-

fiderium confequenter compie-

3

tur, omni actu particulari ad

D

exitum perdu&o, omnique ope-

!

i

liz

fatione in fuo fine confummata.

N

Vnd€

|

ilü"lwm |

; Tfïti" P)rs n2 V. | 321

lk

. Vnde tertium pun&um neceffe Defiderioz

Ktond

eft refultare, eorundem fcilicet

fum ex.

E

fpiratio,

? lt i

&defideriorum , a&tuum & opera-

1 f

tionum expirationem 5 quia de-

let, n

fiderium femel completum eua-

m i

neícit , a&tüsque & operationes

acquifito termino effe definunt,

a

NT

fiquidem granum vbi frumentum

produxerit, ampliüs non exiftit:

:

ità hec defideria , actus, & ope-

fuatiar

rationes effe&um fuum, Dei vi-

T n

dclicet poffeffionem fortita, effe

d

vlterius. defiftunt.

Verüm vil

granum licét formam amittat, in

n

fiditin

fubftantia tamen íüa perfi(tit ;

ità defideria etiam ,. quamuis in

gt

n

imaginibus víÍteriàs non fint, ni-

N

x

aw

.&Q:

hilominus in effentia vsque per-

as

feverant : vtque illud quo effe-

j

[

[

&um íuum producat , formam

þ

j

Yi

perdere eft neceffe, ita & hzc.

vili

Rurfümque vt grani fübítantia

yii

nequaquat perit, fed in effccti-

»nfeqw.ü

bus viuit , ac remanet füperítes

1&1] 'n;,&

idem quoque in his víü venit.

uäO,Oï*

p

Q,q:madm.gdüm e

nim granum

(

?i

in

-

—

| tl

322 D* g]entiali valun;dte

——

-

-

p

in frumentum transmucatur , ità

ïlmr»mvw

defiderium in defideratum trans-

us

formatur ; Et quamuis defide-

u

rium & ac&tus non diutiüs exi-

m

J!-»H

a u

n

ftant, at cuanuerint, effentia ta-

"

men illorum in Deo conferua-:

sl

. tur5 eodem enim modo quo gla-

sT

cies, etfi quoad formam pereat ,.

pf

fübítantia nihilominus in aqua

v u

permanet, in quam illa transmu-

t J

tatur : ità proríus defideria ,.

denmril

?

actus, &c. Et fi qucd imagines.

intereant , cffTentia illorum fem--

tl

]

1

j

!d

per in Deo períeuerat, in quo il-

"

A (

la confummatur.

N

Atque hzc fünt tria illa.pun--

fj

[eu WJ?

Ga , quibus defiderii in defidera-

tum, & actus inrem in quam age-

DN

b3t commutatio cfficitur, vide-

m

licet rei. defideratze. manifefta-

L

At

tio, d::fidcriorum completio, eo-

orfplmf;«

rumdémque ceffatio ; que pun-

€a nsceffarió fe inuicem fubfe-

n

N

quuntur,

At d

Fcelix anima, quz hanc ín (e

g

Oome

manii"cüaciopem , hanc c

f*ffmm,c

ple-

W(M Í

TerticDars, c

4

r

q.V. — 323

pletionem, ac ceffationem

EU

expe-

Aj df

ritur ; fcelix anima qux fponfum

lii

manifefté ddeó- in femetipfa vi-

det, quzque illo adeo: integré

ytenton

Q CO.

complctur , atque in:eurm défi-

détia fua & actus omnes parti-

IT

TtNe

culares patitur euanefcere; quin

& longé foeliciffima talis anima

LUR

lts

fi» quide

hac' manifeftatione

cernit vbinam: quoque: modo

(

I

cübet in meridie, in ardore vide-

licet amoris, & exuberantia füz

imrh

claáritatis :.in tali completione

niwi

videt fe ipfam captam , ac pof-

feffamr penitüs, à (ponfo fuo, qui

tl

TO

ità eam oOccupat , vt exinde

onines» eius: vires ad illius rece-

n

ptionem interidantur , illi. confe-

n

a.

crentur , atque: ad eum confo-

r t

"]

t

l

ln

Wendum: impendantur; atquc *tà

t

ï'w.'.,

co repleta fpon(x grauidx con-

U

ditionem prafert, & vclut fi Ie-

Id

fum conceperit. fecundàm quod

.

ipfemet dicit : Qeuicwmque feceritM

;tt. I2.

y g

Wt

voluntatem Patris mei qut in celiseft, Mure, 3, .

"A

ille meus frater, & foror, & mater eft.

6

in

-

-

--

€

! quih

3234 D* ejfenfi;zlilo-luntgt

E

M

ii

In tali defideriorum ceffatio-

IN

d

ne fponfi fui tantopere exopta-

ji

ti;

ac dile&ti diuinitatis abyffo

f

s

Nihil decoris ei

M

jmmergitur ,

n

u9

boít talem manifcftationem de«

« l

1

d db

s

eft ; nihil dulcoris in ea poft ta-

lem complctionem defideratur5 .

ETU

d.

nüllum impedimentum vnionis

eam poft talem ceflationem re-

o

ais n

tardat.

Per maniffB&tionem

hanc D:um fuüum quafi guduni .

r ma

Guj

conípicit , per completionem

hanc illum in fe recipit; pérqae

s lbt

ceffationem haric fefe omninó

n

denudatam ip( coniungit. In-

titon n

Eu

jis omnis pulchritudo ob oculos

fponfz ponitur, que eam ftupo-.

T

i "u

re pcrcellit ; omnis ei dulcedo iri

QY

interiora iüfünditur , que illami

Q

i

immenfa fuauitate replet ; omnia

0 m

u

pene efarcanà deteguntur ; qu&

attonitam defigunt. Nihil hac

LUE

!

1

i

vifione przclariüs , nihil hac

a

füauitate iucundius, nihil hoc

ä

OPOU

n

amplexu arétius , quam honori-

BU

(

ficam diuinz effentig nuditatet

Atl

cong

Dl i

^

Tertia Pars , cap. V. : 32 Z :

i w

contemplari. Quid tam dulce,

Ut t

vàm dum animáà ícfe Deo vnit,

N

/

Ílocámque eiinter vbera füa prze-

1l (

flat? quodnam opus tantz eft

LOT

füblimitatis, ac nobilitatis, quàm

TT

vnica illius, ác iücuüdiffima i

| :Eä:rafw;

ipfam operatio , aliud interim

a

nihil agentem , quàm illius in«

n

ANUV

aGionem perfzrehtem ? O quàm

maniamr

immeníus ín hac vifione relucet

decor, vbi manifefté comparet

"

diuinafacies ; quàm amantiffimé

ij

animz fuübridens ! O quantüm

[

iucunditatis eXperitur, cüm de-

(022

pulía omni' nubicula , fefe inuie

od

cem ambo flrictis amplexibus

TA

vinciunt! quantüm fuauitatis in

N

omnes eius faculates defluit ,

ml

cum lzua fponfi fub capite eius

muitt

eft, & dextra illius amplexatur Cant, 2

j

éam, cüm fe ei infundit, ac per

n

:

:

viuum diuinümque attactum in

[

(

ipfius penetralibus operatur !

n

Nemo profectó cft, qui veltalem

i

pulchritudinem. poffit cogno-

Ícere, vel talern füauitatem ex-

efïcririzü-ï

D

O7.

cogi-

f

936 De effentiali voluntate,

—————À

-

g

]

cogitare, vel tam iucundum at-

d

tactum fola imaginatione per-

ï?*«

j l&J

tingere, nifi qui ea quandoque in:

"t

D

femetipfo eft expertus, & ne is

MA

n

quidem vllo alio tempore quam:

a

cum actu.ea-experitur.

j

k'.l

a,

y od

! TERT&VM-* P'-VNCTVM.

2001

VM

n

De perfe&a denudatione:

N

:ïf;doq.mïs

tl

fpiritus.

9

J

A

GAP. VE

J

a[k

Quid fit

jj

denudatio :

DyEnudáio fpiritus-eft diuina:

r1]

xlmm

fpiritus.

quadam: operatio ,- puram-

*

animam reddéns, eamque omni-

N

bus omnium'rerum,tam creata--

rum , quàm increatarum formis:

Ym

*

& imagjinibus integré expolians,.

A

1molpg

atque ita nadam pznitüs, fimpli-

Ui

cemque effzctàm, idoneam red- -

»

n

iil

dit, vt absque formarum fübfi-

dio contempletur;-

n j

Explicatio;. Primum ( diuinam eam operae-

ife

"o

tioniem) voco, vt excludatur hu-

mana,

"

M

T

-

l hn

Tertia Pars, cap. VI.

327

tj

mana, quía eiusmodi nulla poteft

*Zgl'nationg )

hanc denudationem producere,

um

cuius ratio, c(t, quód.nulia ope-

40 d

ratio huimana ,. [cu actus noflri

d

intellectus poffit forma omni,

lt

vel imagine carere, cüm priüs

n

neceffarió.formentur , & imagi-

:

ne veítiantur, quàm producan-

Qw

tür

CunGa item iuxta naturz

fuz conditionem operantur ; at

dfnlldlru

operatio omnis-humana eftima:

T

ginatiua ; ergo & per-imagines

T

operatur, & -confequenter neu-

tiquam valet hanc denudatio:

d d

nem; atqae abílractionem ope:

rari: Vii: enim contráriorum

4 WI!M

d

vnum: nequit producere alte-

N]

ruüm, verbi gratia; tenebrz lu-

ts

men , frigus calorem ; mors vi-

i

i

tam, amaricudo dulcedinzm ; pa-

ri modo: nzque poteft operatio

ii

nj

imsginaria eam efficere , qua

j

d

abítractiua eft; ac imagine omni

i

orbata ; tzn:üim abeft quin quó

PL

[

plüs conaretur quis hoc facere,

rete

(

eö- remotiorem Íe inueni

[

Vt

r

[

$328 be effentiali valunidfe

Simïlo

g

Vt enim is qui füper molli terra

incederet , vt eam planam effi-

j

ceret, afperiorem redderet pe-

3*.5

dum impreflione ; pari modo qui

W

a

per actum proprium animam

:'JIECI i.'lf ]

fuam zqualem , politam & ima-

J

ginibus denudatam facere ag-

ii

grederetuür, propriorum actuum

"h qczd'fmiï

veftigiis impreflis, prioribus alia

i

adiungeret , & cüm aqua quo

oþirlmr«m'mi

eít mobilior ; eó & à tranquilli-

auin ia

tate & quicte eft remotior : fic

hp

quó plüs anima proprio agitatur

g

n

aCu , eó magis ab abítractione

elongatur : & ficuti aqua vt fe-

LTT

data , tranquilláque fit, à motio-

af n

nie füua ceffare debet; ità animz,

ILIUT

vt nuda, abítractáque cfficiatur ,

la

ab operatione propria defiften-

dum.

] m!m;;xl Q

T.

- Hzc tamer defitio , feà.ceffa-

n

fio ab operatione non pote

p

eum fruétu & in Deo à fola ani*

M

ma fieri, verüm & operatio Spi-

D

ritus diuini eft neceffaria ; vt ele-

B

ueritur. & füfpendantur eius po-

té1i-

b

"

"

dill!qw V

—

thrm:Lï ,

Ti ajïia Pars,cap.VL . 329

tentiz, & vt ab operatione na-

s.

turali ceffent , ac velut in Deo

1 fjee,

expirent,

itgd;

Vbi complures animz hallu-

cinantur, quze finé Dei cicuatio-

nj

ne & attractione, ceffantes ab

L &

omni operatione , manent qui-

dem in quadam abítratione ,

verüm naturali tantàüm, putóque

u

ü

L

füo fpiritu eandem tamen fuper-

naturalem arbitrantes , falfum

A

otium vnionem cum Deo dijudi-

1

cantes ; de quo in fequentibus

ii

fiet mentio,

p

"Mlterius addo psrem animam

T

reddens Cc. atque ità nudam penitüs

[uit

N

fimplicémque . effetam idoneam . fa-

ciens vt absque formarum. adininicu-

Wi

À

lo contempletur, Qu verba bi-

nos huiusce denudationis effe. Duo deau-

gt

1

&us comple&tuntur, Purgati

o. dationis

: effeQus,

nem videlicec , & Illuminatio-

D

nem,

Purg

ationem quidem , purgazio,

nl

quia animam ab imaginibus

f

omnibus expurgat : Illuminatio-

d

nem veró , quia eam rerum fpi-

rita-

j

: ïm"iFfi"

330 Dee elmiali'/voluniaïte'

-7

AA

ritalium , absque imaginis-ope

cernendarum capacem cefficit..

um

'Tamen( vt dicetur. in fine ) ob

lid

ie&um huinanitatis & pafTionis-

p

dulc:tfimi Iefu! nunquam relin-

quendum:. eft.,. quod: quomodo

al

cum: denudatione, velannihila-

fit d

tione queat confiftere, cap. 11,-

12. 13. & 17. monflrabitur,

st

Porro hzc denudatio perpri-: Htj

nium fuàm: effectum- pürgatio-

pl

nis füpra reliqua$ omines impu-:

;-Me aj

pj

Bitates maximeé animam purgat

ab vnà, eaqüe occultiffima ima-

ail;tm

gine; quam: perpetuó retinebac

quinia

iil

voluntatis Dei,;quz fecundum-

H

Mi

contemplationis abditum vitium'

conítituit füpra' memoratum.

EM

9. Vitium"

Ccan. 42

b

Tree9

: qux- iinago adco erat füb-

fecretum

tilis;ac fpiritalis, vt eam anima.

contem-

plationis

in volüntate interiore nullate--

1

nus vnquam animaduerteret , at*

expurga-

u ]

lt

tum.

omnino perfüafüm haberet, pu--

t mgis

ré fe & absque velo omni, ima-

ti,

ginum volüntatem hanc' in:fua:

1 du

Ilj

effentia contemplàri ; immó nec

r

pote-

Fdiw]mm

Teriia Pars , cap. V1,

331

lii

poterat vnquanmi imaginem il-

a

lam percipere , quoadusque ab

ea expurgata cflzt, quià nihil im-

J

perfectum. pro- imperfecto ha-

g n

t

betur ei ,. qui nihil quod magis

d a

períe&tum. fit, nouit: atqui ani-

tl

ma nihil ibi nouerat magis per-:

M

fe&um ,.cim imago' hzc fit

il

omniutm quz vnquam. contem-

Wlä) N

plata fuerant , fublimiffima , at-

que puriffima: vnde fequitur nec

Ms

potuiffe-eam ab-anima pro im-

ä:lämmp;;

perfecta agnofci; quamuistalem.

hu

eam. fuiffe ;; tum. demum cum

Mf

purgata fuerit , animaduertetit,

Q imin

Siquis percunctetur quanam igi-

nv

tur rarione

av

efe poffit illa extri-

care; cüm eam nequeat digno-

fcere? Refpondeo vt fuprà , id

*äïs,wk;m

peramotis ignem effici; qui ta--

n

B

MM d

men operatio diuina eft, & non:

Vi

animz propria, quxque in pa--

rmff M

tiendo: raagis: quàm. in: agendo:

"

lj

confiftit.

K

gt

Hzc diuini amoris operatio:

at-

n

adeó eft iqtrinfcca , potens;

que

P

Iu

332 De e[fenti;zü voluntate |

que efficax, vt viuaciàs in ani-

ma agat, quam antea vnquam

st

v W

petfen(íerit ; támque validus eít

hic attractus, vt eam magis ex-

gt

PT À

trà fé quam vnquam rapiat ;

adeó ardens hic amoris ignis,

ii

vt impuritates eius omnes con-

jng g

fümat : poftremó tam ítri&ta eft

g

hzc vnio , vt tota in Deo ab-

p t

forbeatur , in quo vniueríz eius

n Bu

hr m

imperfeQiones demerguntur ,

t d

abfumuntur , atque annihilan-

tur : eadémque opera noüum

Maxit

dl ov

illa lumea acquirit , longéque

alium captum , quàm hactenus

yi pl

vnquam experta (it, quin &

t

apta redditur vt extaticé ope-

m

in

retur, ac füpernaturaliter, ex-

tra ,

füpráque

femetipfam. j

ff

omnemque intelle&tum rnatura-

EW

lem , & hemanum.

In -quo

lt

verfatur fecundus huius denu-

t quy

z

dationis effe&us , videlicet il-

vt

fllumi-

luminátio. Siquidefn bic tan-

atj

natio,

ta claritatis copia inebriatur,

iif

atque abforbetur , vt ea tan-

W. dW

quam

"I' Wmm

Tertia Pars , cap. VI,

333

Wluqm h

quam veíte induatur , in eam

] tf W

transformetur , atque cum ipía-

D va)

met luce vna efficiatur. -

Nam

ämmagu

cum íic fe habeat , vt ar&if- Ag. Eb;

j li

fima hac vnione Deus v

er- conf.c.63»

tom, I.

QU h

Íz hüius lucis inacceffibili

ons

J

& origo penitior longé magis-

»mmü

que intrinfecus ,

.ac (a) pro-

U WM

pinquus anime f it, quam ipía-

qr M*!'

met fibi , atque in familiariBon. In

HIM!"

olit,

hac vnione nullum fpon(i fui?

Cap, I

ii

fecretum ei conueniens ab ea

abícondatur

L

.

j W l]

fequicar mylíte-

;um,!mgw

rium hoc omnis gaudii ac ftu-

gmmm

poris pleniffimum illi patere;

T T.

Ífponfum videlicet Deum ter-

WA A

num. in ea penitus detectum,

illum in fe contemplatur íe-

ii

Y

cundum. cordis defiderium , fi-

m

né velo omni , vel imagine ,

t u

videtque tanquàm in pleno me-

yi at

ridie quomodoó in fe requiefcat ,

TU

non fecus ac in proprio füo ha-

bitaculo ,

dulcem ac familia-

t

rem in fe operationem exer-

ape

a

cens ; dàmque videt deguftat,

atque

l

st

;

.;3347 | De effentiáli wluämþe

atque experitur qualicr. iile fi-

1

-bi femetipía vicinior fit, (eque

magis eum .quam feipfam effe,

'mDï"! W

m

eümque poflidere .non :vt rem

"

aliquam , neque vt femetipfam,

[jgno

fed

lusquàm .res -omnes,, &

$; tl

plus

uàm femetipfam ; iuxta

máte i

hoc

l

umen ita (e gerit , vt gau-

LT ]

.dium ,;vita, voluntas , amor ,

afpectüsque .éius :in illo potirts

t i

&R

fint , quam.in feipía , 'idque :có

magis, quó illum femetipía prz-

tt, nb

1 bune d

ftantiorem, ac digniorern agno-

Ícit ; quoque :magis illum :fe-

1 rä'-.mzaftm |

i| hmw *

metipfa dulciorem , :ac .fuauio-

rem eít experta , ac .demum

uX

d

n ii

quà magis illum femetipfa p'léh-

N

"w

riorem , ac gloriofiorem con-

fpicit : quinimo perfc&iffimé

m

edo&ta illum omnia ,effe , fe-

l

P

M

À dtg

que ipfam -nihil ; inque illo

"h

"fj

omnem pulchritudinem boni-

tatem , ac fuauitatem ineffe , in

:;'bfm; ü

fe veró nihil -preter malitie

* iü

amaritudinem :

,

in ipfo vnice

j ï*:rsorum,

permanet, refidet , -ac. viuit;

m

;enui-

.

m

ii '"];'M'*

-

'ïerti; Parxs .cap. VI, -33$

[

]

i

, & nullatenus in fe ; vnde fequi- Bon. i

LIm

tür eam totam in Deo effe, to- fim. diu.

Vs

tam -Deo , totam pro.Deo ac?" P 3

D

'"|*» .totam Deum 5 .nihil auteg .in

fcmeW

fe, nihil fibi.nihil pro fe , -ni-

|

OMIIE;,] !

^il femetipfam .effe : tota in

Wl II

E

Y

/fpiritu , voluntate , lumine, ac

2

Y

"forticudine diuina ver(atur , :ni-

hil veró in fgo fpiritu, volun-

MM,

TM

tate , lumine , & capacitate

li

DL

1]

propria .feu naturali : in illa ca-

j

mmr W

pacitate, in illo fpiritu , 'inque

l

)

illo lumine £fixo .obtutu intue-

[)

yini

tur voluntatem - hanc effentia-

IT

lem , effentiam fcilicet.diuinam,

t

iuxta illud : 4n Iumine 40 .vide-

j

?Pfal, 35.

l

binus lumen. -Hic atcapa, & in-

tT

L

hic

i n

fcrutabilia: contemplatur

3

w

ad lucem inacceffibilem ei.adi-

i

m

]

tus patet; hic myfterja ineffa.

-bilia .detegit , .hic admiranda

i

m

L

confpicit, hic deliciis omnibus

exuberat ; gaia i .quidem D«o

g

vnitur

nihil- poteft .ei .horum

| p

myltertorum , arcanorum , at-

i

j

eüdug n

que admirandorum ^obícurum

I

!

v

;

*

eífe.

E5

336 - De effentiali voluntate

eífe. Etenim cum fefe illi Deus

manifeftauerit , qui fieri pote-

qun^

rit vt czterorum aliquid ei

l

UL

L

conuenientium ,non patefcat?

rni

Ti

f

a

repertóque in feipfa fonte..fua-

Ts

uitatis omnis , ac voluptatis,

omniumque deliciarum & gau-

li

M

diorum Ícaturigine , quomodó

non fpiritalis huius dulcedinis

tine t

M

urgite fubmergetur, & coe-

i

t

leftis huiusce voluptatis rapi-

argarti

do torrente abíorbebitur ? aut

15 r

qua ratione fecreta Dei huic

m s

non reuelabuntur , cui finum

fuum ille pandit , ac manife-

h

gt

ftauit ? vel quomodó mylteria

lg

illius ei abícondentur, cui fe-

ï-

metipfum detexit , apertéque

N

j 45 Confpiciendum exhibuit? Qwi efr

hY

f d

*

veré Deus ab(cmditu:.

t

l:

oj

L

i Atj

-ï;f;ækm

- QVAR:

Nj

j

— À

fï-rtia Pm, czp.'hVil. ä;y

n f;ïc lj

[quJff'n;

QVARTVM PVNCTVM.

t d

"5 De vicinitate, feu continua

2 foa;e ,

vifione proxima , prefentia-

DT

J

que finis beatifici,

[

m

n

CAP. VII,

W

NU

E

w t

P

Roximum poft hanc fpiritus

" denudationemlocum fibi ven-

d

!

d

dicat quartus vltimüsque huius-

db

ce medii gradus , Propinquitas

nimirum , feu proxima huius

ut,ui

effentiz affiftentia, quz aliud ni-

TT

hil eft, quàm continua przfen-

aj m

tia, vel habitus- vnionis inter

iab

Deum animámque illius fpon-

j

fam intercedens , quá anima

T

Deo induta , Deusque viciffim

j

animá, absque vlla fübductione ,

retractione, vel intcruallo in fe-

fe mutuó viuunt: nam qui manet z. Toati, 4.

$n charitate , in Deo manet, C Deus

in eo, Vbi anima fponfüm tanta

D

agilitate , celeritate , tantáque vi

—

.poft

jmpf:tüquc infequitur ,. ac

2

illum

ini

N

3738 De cf]cntia'!iwv;:luntaät'e

af

illum tanta auiditate, fiti , atque

Y

infatiabilitate: curfitat , amoris

w ü

gt

lena , inclinatione, nexüque in-

diffolubili ei adhzrens, vt cor-

[7

j

ofis & umbre inftar fefe habe-

j

r

Apoc.14: re. videantur, illa 4gmwm que-

cunque ierit-(equente, cuius odor ,

0. h(

dulcor, ac decor adeo eam pel-

;;g:&ïn(ctü:

lexérünt, inebriarunt , tantaque

1g m

Yl m

vi poft illum abduxerunt , vt ex

lo

Jenho

[

imo corde fui ipfius horrorem

concipiat, ac proprios omnes

l

f

i

.ulvoüm

de femetipfà cogitatus, omnem-

que dulcedinis. fenfum à fe infi-

A

nito intervallo remoueat , quo

* zmpic?

|

huius fübftantim . plenitudinem

comprehendat, vt in eam fcfe

[

zternüm ingerat , ibi fe nullo

IY

vnquam tempore .recuperanda

;bïolv;p;x

perdat ; & ei penitus imrnora-

] i d

X PCT&W

tur, idque ob nudum eiusdem

b

eflentiz amorem : vnde & le-

Witnt

thali odio illud omne infe&tatur,

Wüne

quod vel minimum delectatio-

Jf

nis fenfüm fecum aduchit , aut

Bu

atio-

fie feipía vel folam «cogit

nem

*ïerülhr;

£

1

h "lw[)( [

f;eft;;: Pars , c4p. 711. 33,

itare,ïn'?ä

nem injicit , fiue aliud fe, aliud

if T

fponfüm effe proponit: in quo

m

ennixé adeó expetit vnà cum

T0 v

rebus omnibus creatis liquefie-

bbs

ri , abfami, atque annihilari: vt

4j

ll

nec vite quidem tanto defide-

b

Y

j

rio teneatur. . Hic fefe dilatat,

D

WT

hancque in fe effentiam recipit;

non qua ratione vafculum id ,

W

n

"

quod continet capit, verüm vti

13

Ji]

fplendor Lunz Solem hic pura

lt

füa , & candida brachia exten-

pal

dit, vt fponfüm faum quam ar-

Giffimé ample&atur , & ftrin-

M

gat; verüm ab illo ipía amplexu

d

j*l

ar&iori vincitur ac ftringitur:

fieni

T

hic omneim mentis füz capaci-

hY

W

tatem exerit, vt abyfífum hanc

V

abforbeat ; aít ex aduerío fefe

wlmsïm

ab illa abforberi quam feliciffi-

ag

mé períenteícit, nec quid agat

m Wäflïi

reperit, vt huiusce amoris vim

lu

impetümque expleat ; at folum

s

in pura, fimplici, ac conftanti ad

TUW!F

Deum conuerfione & adhafione

ncons

foltïïüï

vsque perfittit, in quo ità i

r

2

cuí$

s

"—

gl

340 De effemiali voluntate

M

M

)u

cufsé fixa permanet, quod'( pro-

Eph 4

ut ait Apoítolus ) ewm induit:

n

W yf».'.u

Etenim per fixum hunc obtu-

tüm, eum vnicé intuetur , per

i

u

a

il

n

fimplicem hanc conuerfionem à

creatis omnibus auertitur , per.

wton

u Qd

que eiusdem immutabilitatem ,

eorum omnium obliuifcitur. Su-

»

MM

pereft igitur vt facultates illius

Ttitt

omnes in eum folum tendant,

m

eum folum illa intelligat, diligat,

dmmiy

ac memoriá teneat ; itaque veré

16 n

illo induatur, ac in eum trans-

Sibatr:

formetur. Quemadmodum enim

L

7]

d

hinc anima cum omnibus fuis

n

u

AU

viribus Deo patet, ita inde ipfe

L

l]

cum omnibus fuis deliciis nul-

gl

]jum finem facit fefe in eam in-

i

fundendi ; quantóque maiore

Hlm

!

fimplicitate ad illum ipíà fe con-

"

ld

à

uertit, tantó abundantius ipfi

ii

ille fe infundit; ac vice verfa

t i

quantó vberius ei ille infunditur,

Tij

tantó etiam magis ad illum ipía

t tg

conuertitur, adeó vt per miram

reciproci amoris viciflitudinem

e

Vs

m

«

-

Tertitz Par:,-—ff:p;'—ljll. 341

Mj

UET

fefe mutuó recipiant; ample-

&antur ,ac mutuam füi alter al-

"ïl hg

teri poffeffionem tradat.

Hinc

Afj n

igitur atque ex fimplice hac , &

Xf

conftanti ad Deum conueríione

M

procedit hic vnionis habitus, feu

nilter,

continua effentie diuinzm afífi-

Mil t

entia.

A

n

Porro inter gradum hunc , & Difcrimen

inter hunc

denudationis fpiritus, illud po-

gtadum &

ts

tiffimum interuenit di(criminis

*alterum,

Mu

m

n

W

quod im priore fimplex tantà

vnio habeatur : in hoc veró ha-

ib

Q f

bitus, atque eiusdem continua-

tio reperiatur.

Rb

Qdl

Cauíz huius continuationisCeufa

funt Lumen & Amor ; non fo. huius

um

lüm enim hic in fe Deum effe ,$'2eus.

f uj

fed & preter eum aliud in fe

iaj

nihil effe deprehendit, ità ut in

Vuitt

nihili (ui' abyffum adeó alté pe-

t

netrarit, illiusque tantam noti-

Mu

tiam acquifierit, vt eadem plane

w

ratione tantumdem etiam cg-

k

teris rebus omnibus contingere

"s

animaduertat ;; quz quia aliquid

3

effe

"

1 W;,H

3),2 - De effemiali voluntate

W

effe vidcbantur , eam tenebris

]

offüfcabant: cui accedit eius-

t

dem cognitiónis confirmatio, &

n,ml.U

lii

praxis, quz per amorem habe-

l

k

tur, adeó feruidum , & alle&ti-

r

t

uum, extaticum, ac liquefacti-

uum , vt per eum rapta, abfor-

jf

pta , & liquefacta in Deum , cx-

gtl

tera quoque omnia itidem lique-

ss

fa&a , ablumpta , atque annihi-

lata cernat. Vnde euenit, ( quod

DEU

füperiüs di&tum eft ) vt aliud ni- .

i hw'cfcrgnü

lj

hil quàm Deum confpiciat : Et

tüt|

quia ipfaemet caufz hz habitua-

)l[f'ï

bm&

les fünt, earum quoque effectus

