eft quid diuinum , quod nos ele-

t fj

DT

uat, atque extra nofmetipíos

rapit, ac in Deum transformat.

LE

Vnde liquet. eiusmodi difcurfüs,

L

ac fpeculationes intellect(s nom

tl i d-

effe perfectionem , nec veram

b

contemplationem (quz in: qua-

LL

dam Dei , quantum haec mor-

mifis X

talitas patitur, vifione confi-

dids

ftit) cui fpeculatio intelle&ualis:

yttn

etiam praiudicium affert ; ideó-

ior

que non dubitat czleítis fpor-

T

füs deillo in Canticis füaam:Spon-

du

fam commonere , dum inquit *

t

"Auerte: oculüs. tuos & me (cariofo- Cant 6.

w

rum videlicet difcurfuum ,. ac

T

fpeculationum intelléctualium)

j

quia ipfi me auolare fecerunt : (ni-

)

iil

!j

mirum é confpedu tuo , qui

talibus óbfcurior fa&us difcurfi-

To1

uri

M

bus , me nequit intueri), Idem

t

umï*iïr

nobis myíticé infinuatur , per

pdi

Ul

Angelum qui Iacob altero pe- Gen, 32.

f

ia

dé reddidit claudum: per binos

"j

etenim

*

184 . De exteriore voluntate

W"f"l

etenim. pedes. denotantur du

r

animz facultates precipuz; in-

PTIOI

telle&us , & voluntas, quarum

ag

akera. (vtpoté intelle&us) de-

igintl

bet claudicare , vt anima €o;,

as

quo par eít, inceffu Deum ver-

sl M

'sus gradiatur.

I[dem fignifica-

u'n]ïciïl,(ï äil

tut dum Sponfus Sponfam allo«

nm;uguiiw.

'€ant, 4^quens ait : Vulneraffi cor meum ,.

PL

faror mea. fpon(&, in vno oculorum:

ynm

Iuorum, per voluntatem. videli-

Va

cet tuam inflammatam , quz:

Volum ii

fola eít, atque adeó vna,quan-

PT

do. alter intelle&üs; oculus eft:

t

Jimi. obílruQus)) fiquidem. dug iítae:

*bf

animz. potentiz equis biiugis:

ii

poffunt zequiparari,quorum tar--

artong

dus alter ,. alter velox fit ; cüm

u Qd

voluntas 'defeCtu armoris adeó;

fit lenta , vt vix poffit incedere:

A v

EY

intelle&tus veró prz nimia cu-

xiofitate adeó agilis, vt curfita-

fititig,

" It

te perpetuó 'poífcat : vnde illi:

ftimulo.; huic frzno- opus eft ;

MU

EPWäm)m

,

ficque debet oculus, feu fpecu-

;

J

P

latio intelle&tós occludi ;; cüm

EF(O"WI t

l defU]fibä ü

-

gï!-i!-

70

* Prüna P)r?, ?4p.XVIII. lg;"

fpiritus attractus animam rapit,

S Iu

eleuátque ad (2) eflentialem (2) D. Be-

NIIS Qu

na. itin. 6,

Dei contemplationem.

Atque

'ntcHe&us) !

hoc eft quod vult D.Dionyfius

eetern.4. 6,

T atim

d. 6. Har-

ad Timotheum cribens: Dere-phiis a,

A D

linque intelletuales operationes , € Theolog,

Óa fni

ennia fenfibilia, & ficut eff poffibile ?* f

ln

ignoté coufurge ad eius vifienetm, du ,. Dionst

Mjsm'gi w

eft fuper omnem [ubflantiam € - co- de calett,

^

ATT

Hier.

gnitionem.

tht i

Verumtamen non dico inm

MT

iplo ftatim limine vitz etiam

n

contemplatiur omnes omnino

dis as

di(curfus intelle&tuales effe ex-

dm d d

cütiendos (quod folàm vitz fpi-

t lii

ritualis. perfectioni conuenit:)

u

Verüm hanc admonitionem pu-

Mi

taui non omittendam ,, idcirco:

us i

vt €ó cognitó, videlicet perfe-

ii

&ionem non effe in fimilibus

T

meditationibus , ac difcurfibus

j t

fitam, nemo.iis penitus immo-

MTA

randum arbitretur ; vtque edo-

m

us puram ,perfectámque con-

134

templationem, eiusmodiimagi-

Dnaris difcurfibus carere : adi-

,

£urm

ir.nll l

186 Deexteriore voluntate

tum ad eam non recufet, cum

mflüüö J

-amulmhm

ei fuo tempore referabitur ;

quod tum fiet , pofteaquam aGri-

tlaend

jl t

uam vitam probé exercuerit ,

gindu

denique ne quis Spiritui fantto

occludat fores , vti nonnullis

r n

hr

contingit, qui fecum ftatuerunt

tales difcarfus non deponere ob

i« W

um

rem quamcunque melirem,

quz ipfis poffet euenire: atque ;

g d5

hzc de actibus intelle&tüs dicta

t?uwn D

fint.

vtl

AU

Quantüm autem ad actus vo-

luntatis ; potelt & iniis quoque

't diug,

committi exceffus , nom quod

TOi

amoris , feruorísque poffit ha-

f m

beri mmmm(qüoxum né atis

qu [5

quidem valet vnquam obtineri)

tl v

verüm quod iftiusmodi feruor

T u

poffit minüs moderaté guber- :

Md

nari, plunmumque impediti per

r (huw

nimiamr aCtuum frequentiam ,

Uf.ä[ li mü

vti quando anima ductum , at-

*maj [lff UE

tradtumque czleítis fponfi per-

Cs,m[fm

fentifcens , nimis fe a&tiué im

"It adpo

illius prafentia gerit , quó plu-

d [

res

/

l

[:4

f*' D7

PrimaPart,cap. A i. — 1 37

Jnïm[&]"m

res afpirationes, animique af-

Ul

fe&tiones multiplicando;ac iden-

.

X

tidem eliciendo

[

quó fit vt

M ts

quodammodó nequeat Spiritus

u

fan&us adeó ad intima animx

) Vi DO

penetrare, aut tam integré eam

Wtl

poffidere , pérqueynionem per-

jing

fedam in ea habitaculum fige-

t Vr

I€, ac tranquillam quietem ca-

d m

pere; adeó vt induflrize fuorum

n

acuum naturalium magis quàm

füpernaturali fui Sponfi attra-

uF

&ioni innixa ,« nunquam extra

Vnisqu

feipfam educatur , neque extra

o

fphaeram actiuitatis fuz natura-

gt

lis ,.plusquäm proprie opera-

i st

tioni , quam fanci Spiritus ele-

n r

uationi confifa , nunquam fupra

Til

feipfam eleuatur , at in eodem

: Wæ b

flatu perpetuó demoratur.

Porró huic incommodo vt oc- Remedt.

d

m i

curratur , noffe debet deuota um proxi-

mum ir6-

anima, licét (imilesafpirationes,

g

uentibus

al

feruores , internique actus in ge-

a&tionibus

nere fint admodüm boni, id ta- voluntatis,

n 1

men non efle in gradu tam in-

/ gcr?.,--'??;

tenfo

j

ul

198 Deexteriore volu-ma&.

p

ï

tenío , vt fübinde in aliquo fta-

g

st

tu non fit reperire exercitia vtl-

j vc[ i

liora. Ceterüm vti proprius,

verüsque illorum vfus actiuz vi-

" l?mü ü"

diíi

t competit, & tum cum (leri-

litatem patimur , & (ubfidio fpi-

at m

g, d

zaculi , afflatusque Spiritus fan-

dine ii

&i orbamur, fic (generatim lo-

quendo) infrüctuofus illorum

g g

m dj

abufüs in vita. contempl.tiua

contingit , eóque tempore, quo

gt i

anima iam anteà amore Dei eft

15b

ze n

inflammata , atque actuali fan&ti

Spiritusattractu duQta, — At ve-

&il

luti ariditatis tempore tepiditas

ln lia

noftra per fimiles aéctus incendi-

1b

tur , ità tempore feruoris amo-

Ug i&m

rem noflrum potiüs frigefcere

d s

faciunt , & quemadmodüm in

KW)

Á

:;EAT.'

W

W

aGione noftra frequentati , ani-

n »XS

mam ad contemolationem ele-

fri t

Y

uant; fic in eadem contempla-

as

lu

tione víurpati, animam ad actio-

m

nem deprimunt, cum fcilicet:

t

Ü

"

exorbitant ,nimiümque fünt fre-

At

guentes.

NI t

Qua-

—

il

Prma Pari,cap.XVIll. 189

m aþ.fï

Quapropter cürn anima de-

M anis

uota in contemplatione confti-

L Wi

tuta fuerit , vel fe amoris Dei

J Ml

füi, ac fponfi flammis inarde-

tmcm fs

Ícere perleníerit , aut (an&ti Spi-

ritus afllatu ferri 5 omni cum

lii

t of

modeítia , obedientia , ac fub-

miffione animi fequatur , locó-

J

'111'

NT

m

que füpernaturali Dei actioni

"

dato, afípirationes füas omnes,

*G.f!fmpg!;.?

a&tusque , ac operationes natu-

u D

rales deferat , (a) nifi in quan- (4) S. Bo-

£à]m ez fübferuire poffunt a

g nau de

E

T

yftica

[ T

meliüs fapradi&o tractui obtem- T

heol,

perandum , fuóque fponfo tena- cap.3.par-

yor t

ertic.4, Hac-

Misito

ciüs adherendum $. quod

tale genus actuum fieri debet ,

phius lib.

fs u

3. pat- -

Q d

qui fint interni , ac confuetis

myft.

magis fpirituales ; vt ea vatione Theol.

m

(quantüm in ipfa eft) huicDeicap. 27.

pl

vj

operationi correfpondeat , lon-

g6 magis fpirituali , quàm fint

| üü:.

jl

ipfius folitz.

Quinimó adeó

debent efle fpirituales , atque à

f

fenfibus remots , vt nullum ex-

i

citent in eius interiori ítrepi-

tum :

p—

190 De exteriore voluntate

5 ln

——

tum:'at permanens velut in

ia g

tranquillo, profündóque filen-

;WJ qUi

tio non tam deberet agere,

j gt

VVT

(b) Harp, quàm agi , (b) nec tam ex fe

lib.3. patt. o

perari, quàm füuauem Dei ope-

j mim

4 myí

D

T

T

"Theol. c,

rationem pati, nec denique tarm

T NV

28. Orig, ipfa loqui, quàm Deum loquen-

ag

in Cant. a. tem . aufcultare ; dicendo: 44-

diam quid lequatur in ane Dominus

s

Deus.

m Nnr

Atque eo modo íecuta

attra&tum füi fponfi, luménque

ii d n

fan&i Spiritus , facillimé extrà

$t t

fe educetur, adeoque alté in

qrdm

Deum (übleuabitur, vt non ex-

(j D

petti egré fint credituri,

t af

Ti

'T-MH

bma];

':';0.' ; [fu |

Documentum circa oratio-

4

Wg. T

nem,.

H füh A

!d

CAP. XIX,

Rn

p

Ro coronide primz huius par-

Mi

tis documentum trademus

Vr

circà modum orationem iníti-

J

tuendi, iuxta

l

t

citii.

praxim huius exgr-

]

A g

Ex

j nlum, K:

Prima Pars,cap. XIX.— 391

—

lt v

Ex quatuor ergo his .m'od*sQ..l;dm-(

. fümi debet is , qui cuiusque in- plex ora-

ht p

genio , captuique eft maximétie. 1.

.

*

M: t

;.accommodatus

nempe oratio

ii

vocalis , omnium imperfedis-

Yb

- fima , quippe quz minimüm ha-

Dendigy

bet luminis , & tyronibus , ac

h: d

inchoantibus congruit,

ittiw D

Mentalis maximé de facratis-

2»

Ts

fima Pa(lione Chrifti , priore

od ts

melior , ob maiorem, quam ha-

t d

bet, lucem, iisque inferuit, qui

progreffum aliquem fecerunt. -

d

hr r

Oratio afpirationum , breui-

3.

Qul

um fcilicec, ac feruentium pre-

d

catiuncularum , ardentiumque

füfpiriorum , feu defideriorum

erumpentium , quandóque ex

ïd&t&æ&?ixc

corde folo , nonnunquam etiam

IWx

ex ore ; eftque vt plurimum

uN

rzcedentibus perfectior , vide-

[

n'rütplïmü"if

cet quz minüs habeat fpecula.

tionis , qua vti folent ii, qui non

ii

parüm profecernnt.

T

Denique oratio , qux in fola

T d

hac Dei voluntate inftituitur,

t

;

per

E]

De extertore voluntate

Wubr

I92

p

d

per firmam eidem adhzfionem

absque meditatione , aut oratio-

dago

jf Y

ne vocali, quod genus omnium

eít longé optimum eis, qui eius

qpiat at

sitm d

funt capaces , vtpote funda-

tum , ac ftabilitum fuprà purum

al r

Dei amorem , & charitatem;

dv

iisque competit , quí animo fünt

eui a

ihflammato, fimplificato , atque

TE

imaginibus omnibus , & fpecie-

qotudors,

bus denudato; vel illis for(itan;

dv di,a

qui etfi eó. perfe&ionis necdum

'-f«:'obla(!m:m,

attigerint, robore tamen animi ,

i5 fiiy

ac parientia attractum Spiritus

IT

fan&i przftolandi, iftum fuum

frwu]

defectum fupplent, aliquando

:

vtentes afpirationibus , fed val-

à

; T( :'ï?nx

d

de fübrilibus profundis , & fpi-

Y m

ritualibus.

-.Txt

dui:

Quapropter qui confeffario-

Pt

rum , aut dire&torum fuorum

al

iudicio tales feruenti fpiritu &

'ïfm[,- DT

fimpli&cato habebuntur , vlti-

Q g

mum hunc modum arripiant,

cuius beneficio breuiffimo com-

ïcgnmm,

*1 T

pendio , plurimüm luminis ac-

qui-g

5 ïL'IOSqm

|

rimm

j frima Pdrs.,- c4p. X IX, 1.9?-

ld

lint r

quirent , atque ad. veram , ei-

fentialemque contemplaitonem

X

-eleuabuntur.

Neque animum

lts i

'defpondeant , aut otiosé fe cem-

,WPOIC HR

poris iacturam facere credant,

t fpion

rb

'fic in Dei prefentia perfiftendo,

fe(eque ad Crucifixi pedes pro-

ii n

fternendo: ea enim ratione ani«

j us

Ta plüs emolumenti haurit,

w i

profundiores., 'ac fpiritualiores

b vt

a&us elicit, máiorem füi exhi-

NDI

'bet oblationem , totiusque ho-

hyonad

Tinis füauius offert holocau-

gáun 9

ftum ; demum magis Deo pla-

yi, n

Cct , quam tum cum per me-

br, dj

dium czli volitans , fpeciofitfi-

ys u

mos difcuríus de diuinis , pro-

do 9

fundisque myfíteriis inftituit :

cumque poft debitam eiusmodi

1 WWM

expectationem , ac difpofitio-

ii

nem eam Deus vi(itare dignatus

du

Msl

fuerit , vnica vice fe magis illa-

t

minatam animaduertet , quàm

mcdüm L

aliis céntum , quibus eum ope-

doye

randi modum non affümit.

jim"

€c-

Ad alios quod attinet,qu; n

m

i

—

hn

f94 De ea;teriore voluntate

o

—

I5

(

lll

dum eó fünt progreffi , vt huic

quarto. orationis modo idonei

T

:an niu

effe poffint , verüm fefe alicu-

E

ius aliorum. modorum praxi

Pt

d

&t

aftringunt , prout fert illoram

.

.

um

$

captus

oportet nihilominus,

vt eó quoque femper wvtantur

t

usl

gns

juxta huius regulz tenorem:

nempe ( vt didum eít) in

gma d

hac (ola voluntate diuina , in

W d

omnibus

iftiusmodi orationi-

bus vocalibus, meditationibus,

ii

12 4v

afpirationibüsque , prafixa fibi

adeó integré , vnicéque pro ob-

iab d)

ie&o, cordisque defiderio hac

50

TO

1

voluntate diuina, vt nullam ex-

Yonfiiy

petant, aut velint in orationi-

5 n

bus füis confolationem , autillu-

C Kai

minationem, nifiinquantumDeo

1 ':nm )*'

libuerit, quod qui fecerit , im-

t2 w

meníum obtinebit gaudium ; vt-

m;ä'u W

poté qui id repererit , quód vni-

ii

j

cum in votis habebat , voluntae

H

]

tem fcilicet Dei.

In hoc fiqui-

dem negotio contingere folet,

äïïndö i

vt qui faximé confolationem

:::e, à

propriam ambit ; is illam mini-

|

m

4

filor: M !

n

Prima Par: ,Cp. XIX.. 19g

Mi

mé affequatur , atque ex aduer-

ln m

m ii

fo qui ob folam Dei volunta-

tem eam minimé feChatur, is

Dd v

«am ampliífimé , cumulatiffimé-

Mot f d

que forciatur.

&t nofomi

Quocirca iis , qui meditatio- sex punta

tyr t

nes, afpirationes , ac contem-. orationi

DI

plationes füas, ad huius regulaneceffaria,

n

d

normam collimant ,. fex pun-

Yi

w

1 Q

€ta , fiue interni actus funt ne-

[

ff

ceffarii.

5j

Primó proteftati , fe ad ora-

tionem accedere ob folam Dei

i, p

yRiegem

voluntatem , obque ei compla-

J d)

cendum , absque vlla inueftiga-

y d

tione confolationis , illumina-

Attamen non de-

1 p

tionis, &c.

m m

l

bent pufillanimes , feu fcrupu-

Y

lofi exiftimare , fe idcirco, aut

j

peccato mortali , aut veniali

ï

qäiewfx»:,

pl

aftringi , cum talis proteftatio

1

'

in qualitate fir boni propofiti,

i

!

ma&xx,yL

ysbidt

non autem promifífi obligato-

I1t.

: u

- Secundó ad íua interiora re-

i du

g ^

fle&tere , atque inibi penetralia

P

riman-

ii

4

196 : be;exteriare»volumate

hl

il

—

rimando , examinare , ac diiu-

«m lum d

n

dicare , omni partialitate procul

abiecta, an verum fuerint pro-

[4

teítati , necné ; debéntque ex-

d

a&iffimi effe in hoc examine,,

& iudices indifferentes,

.QJQ

t

f

in pun&o qui fidelis effe poflet,

-llty

VM

profundéque cordis fui ima pe-

t )

'.;:n

netrare , ille fibi ianuam ad per-

fe&am contemplationem refe-

l

7

Yaret,

jl

il

4 l]

"fertió caítigare , atque ex-

polire, fi quid huic proteftatio-

UET

ni contrarium rcpercrint ;amo-

r d

ri proprio vim inferendo , qui

SUM A

"ub

11l

perpetuó prouocat , follicitát-

JJHL.

que ad fen(ibilem coníolatio-

nem , vel faltem fpiritualem ex-

m M*"

optandam.

Quartó huic Dei voluntati

r

$u

T t

peroetuó ianiti , tanquam bafí,

lu

Q

ac precipuo fuz orationis fini:

g

non tam foliicitum pulchrorum

"l

Hmæ! T

di(curfíuum inftituendorum : ne-

que feruorum, ac deuotionum

x[itl "

W

A^

i

acquirendarum :^ nec denique

"

pratio-

H

I

— ..

m

Prima Pars ,.cap. XIX,

197

ia

orationem füam ex animi fen-

lov

tentia perfectam reddendi;quàm

n faermtp

vt fefe huic diuine voluntati

dcbäntque

[

( Qum

conformet , eique fe& per inte-

OU

C

gram refignationem vniat, eam

in animo fuo omni cum amore

n

A LO

)u

foueat, ac profunda quadamre-

du

[

l

uerentia adoret,

i

D

Quintó haric ptoteftationerm

perinteruallà , fimiplici &-bre-

l

1

uüifimo reflexu vifitare, atque

At i

hi pntt

examinare ; an non forté à pri-

r

1na fua puritate deciderit ; ac'

(ur,peculiariter an'faftidium , te-

"-

/:

diümue: ih: ad

t, t

yimlaw non' oboria-

: Gu

E turo'

T

x;mm t

. Sextó, fibi fatisfactum effe ar-

bitrari, atque adeó profundunv

4 d

quoddam , tranquillámque gau-

f."'*)üm?j—f

dium animo concipere fab ora-

L

Ym

tionis exitum, fiue arida illa fit,

CUR

iue deuota ,. vtpote qui id con-

Jl

32]

j4l

fccutus fit ,. quod optabat ; di-

nicf

uini inquam beneplaciti execu-

1

tionem.

"

M

L5

Obfer-

"

"

hi N

19& Deexteriere voluntate.

— T

a

Anima fe-

Obferua etiam, futurum,quód

at m

melperabanimg voluntatem diuinam -

d

negatio-

mel ingreffz , eiusque ope ele-

nem diui-

o a

Ratmm vo-

uatz , in pofterum nihil difficul-

luntaem tatis obuiam occurrat , fed re«

T

«bi d

ingreffa — ditus ei ad libitum pateat, quip-

facile re-

1imd

dit,,

e que vniuerfi huius. negotii

nodum folucxit , fecretum reue-

t g

AA

lauerit,atque ad eius intima vs-

f& ao

Que penetrauerit , quzque pro-

vtv i

pria experientia Deum , lumen;,

um

gaudium , ac vitam repererit;

non vbi opinabatur ipfa , ne-

iM

IU

!

que vbi illa plerámque affolent

j

1

inuefligari , nimirüm in. nobis-

U Ü

1]

i

metipfis , atque in propria no»

Vi

fira vol

]

ii

ntate , neque in gau-

Vnyd

dio , lumine , ac beneplacito

:&z!mm,e

proprio fe&ando ; verüm ibi,

*th x

vbi minimé ea. effe autumabat,

if

atque vbi vt plurímüm nom ex-

* vl

quiruntur, videlicet in fui ipfius.

Wtl

abrenunciatione, imó , & in

Ti f

u

m

j

gaudii, luminis, ac obleCtamenti

* of

VW

fpiritalis negle&u ; ea omnia

j VDiCUm

"

"

poftponendo, ae velut obliuioni

l

tradendo, per actualem memo-

riam,

E

W

Wi

——

Prüna Pars , cap, XIX.

199

AUR

Á

»

riam

ingentémque letitiam ;

T o

quam ex voluntate Dei , eius-

Npt o

que beneplacito concipit.

TO

Cauía enim, quz nos ab ab-

m f

foluta noftri ipforum , ob volua-

g p

tatem. Dei abílerret renuncia-

WUI

tione , alia non eft , quàm opi-

W&'m

nio , quz nobis obrepit , fore

doay

vt ea ratione a no(ítro defiderio,

Tf R

& delectatione excideremus :

j um

verüm vbi femel anima expe-

rientià oppofitum didicerit, at«

p

b:...ï IF&

!

)

que per renunciationem, adeó-

(

Ri

que obliuionem propriz "volun-

1100j

tatis, gaudiique ob voluntatem

1

mw in

diuinam fnam voluntatem , ac

l

gaudium non eífe ad. nihilam

hfæ

QWN

redacta ,. aut cxun&a, at in Deo

L v

centuphcata reperiri , (iuxtaMatt, 16.

t

iM

ipfius promiffum) non iam vl-

gz&:

terius triftatur

neque quic-

W

quam ampliàs relu&tationis ex-

t

p

peritur in fibi ipfi renunciando,

(

^

t

Deóqve offerendo charum fu-

d

üm., vnicumque filium Ifaac , Gea, r;

glefhl

4

gau-

W

:,'

rid

o

f

p

!

200 De exteriore voluntate

——

gaudium nimirum, ac volunta-

sriim

, un

tem fuam ,. certiffimó preui-

dens , quamuis vinciatur , ac fu-

hi um

«0049) n

prà altare íüi:cordis ,, in hoc

monte orationis collocetur., at-

Pt

A

que in proximo fit , vt gïadm

gt

juftitiz capite truncetur,& afpe-

xo abnegationis igne combura-

h,

tur, neutiquám tamen fore , vt

digu

morti tradatur , at victurum effc,

.iinih

& Íecundüm nomen (üum , in

PT

audium & xifum mutatum iri..,

pHf

Et de hoc fübie&o videri po-

——

terit in fecunda parte Equitis

€hriftiani , turris noftra. myfti-

ais

€z orationis traCtatu 2. puncto

uat lr

eodem , cap. 3o.. inftructiones

W

perfectm — orationi

neceffarias

ii N

*

complectente

3

poteít etiam

w

eonf(uli Tabella, quam pro me-

ditationis methodo ,. aditüque

i

inftituimus :

cuius- documentis

o

Jl

hoc lubenter fuperadderem

2

Itf

Nunquàm fcilicét in confolatio-

tradi

ne fenf bili, fiue rationali , tan-

AO t

quàm:

l

h

! 7

Prinia Pats , cap. XIX. ^ 201

UT mn

mffmo "

quam in fine- immorandum ; fic

nímque anima depnmeretur,

hi li

quz aliàs eleuaretur ;. & ratio-

Uj, )

rialis- confolamo in fenfibilem;

lt

fenfiBilis veró iri fenfualem &

fY g[!ü

carnalem - verteretur.

Verum

Mi

L

illits beneficio anima iri altum

m Fubhmanda & in Deum figen-

WüRr-da eft: 'qua ratione fenfibilis.

n

confolatlo in fpiritualem, fpiri-

Lf WG,

tualis veró in perfe&am cuíü

Ttthf

Deó vrionem commutabitur;

AC WT

] :

moüzzn

Examen ih' dies inftituen-

r uräa

düm ei qui hanc regulam exer-

UA

det,,in quo continetur fümmi'

tl

totius huius partis , quod

qd t

ad-praxim attinet,

l w*'

CXAP. XX.

l

ib

qu us

P

Kimó examinet fe'is qüi haric eape &

r I

. regulam exercet ,an fefe geí-

LC n

fem , aCtionésque fuas direxerit

I H

fecundum normam rerum prz-

»

cepta-

*

P:fwPilh

202 De ;xteriarä voluntate

——

"

1]

ceptarum, prohibitarum , atque

)

u

indifferentium,

st

g

Circa primum genus , videat

g n

an ea peregerit , ad quz aítrin-

g

gebatur vi precepti alicuius,

aut confuetudinis , iue per man-

]

qi

datum ,. intentionémue füperio-

ris , magiftratüs , domini , ac

at t

parentum : itemque an res pro-

r

hibitas omiferit..

p p

tap. 7:

Quod ad certium autem genus;

t5 at )

dntz ii

attinet, rerum nimirüm indiffe-

rentium , qux nec imperantur,.

tf oj

DT

nec inhibentur, examinet, an

eas fecerit , aut acceptarit ,. quz:

ET

cum propria voluntate , feníü-

Ti

que pugnabant : ex aduerío au-

i v

tem , an eas reiecerit , recufa-

mgäu&a W

ueritque ,. quz- iisdem» arride-

N

bant, habita femper ratione ve-

rz diícretionis..

i

ftüt (

Vlterius pro.rebus indifferen-

Aff T.

tibus tam. refpe&u: przcepti ,

li, g

quàm proprie voluntatis ,. feu:

€DIua-

tl

l

-

ï'""W !

—

PrimaPars,cap. XX:— 303

äibimmï[;

fualitatis . quippe quxe nec prz-

cipiuntur , nec prohibentur, nec

19 vlfew

etiam natura& placent, nec di-

A d

fplicent , obferuet , an illa cum

15 ii

tali , qualem hzc praxis requi-

t pem

1

rit , intentionie reGificatione

peregerit..

m&pm.

à t t

Pretereà circà res imperatas;,

ts

pariterque amori: proprio , fenv

u

füique gratas , vt füunt come-

titriey

dere, bibere ,. perfonas locáque

tutrin a

defiderata inuifere : examinet

ts

artoppofitos tali fen(ualitati , ac

delectationi actus elicuerit.

if

t

Idem eít de rebus prohibitis ,

g, t

propriz voluntati fenfüique ad-

;z&ama;

ueríantibus ; vtrüm fcilicet hu«

NU

iusmodi actus produxerit, & tam

r u

has fecerit, quàm illas omiferit.

ob Dei voluntatem.

joittt

li

Verüm (i poft (imiles a&us

nud

internos ,. dele&tatio: nihilomi-

nus illa , ac voluptas permanfe-

remr

»

*

zit , perpendkat » an fuüperio

ani-

*

: p

204 D« exteriore voluntate

p

mzm.partem illefam |femper

conferuarit , ob folam Dei vo--

iil

odf

luntatem operando ,. talémque-

dele&ationem tanquam poenam,,

stl

erucémque Iefu Chrifti , ac ve-

T g

ram Dei voluntatem. ('vt poft:

;ïf:;k «

i

D

medium feptimi capitis. edoce--

s !

tur) acceptando,

Exigat infuper à. fe rationem:;

t

n

fex graduum myftici pure inten--

tjonis throni.

Ac primüm , an.

aui, d

0000 a

in cunctis operibus a&ualem in--

ftituerit intentionis eleuationem,

ts

ÁNI

Bl

(j

an feciis eam obliuioni tradide-

rit, absque camen contrario ex-

DLT

ceffü nimim multiplicationis:

gtl

:

actuum, quz ftomacho; cere--

bróve poílet officere , finé fui

Pt

quóque vexatione , per fcrupu-

UAUR

los, atque anxietatem, quafr

:gjw. H

ts

mortale piaculum incurriffet ;.

eum-íe aduerterit in hac parte

TO t

officio - multüm: defuiffe ;: hoc:

f t

enim frequenter continget.

-'?dUS, bt

2.. An operibus: fuis.hanc fo--

1 i

cp. 9

Am:;

D

Prima:Pars, cap. XX

20f

[am metam voluntatis diuine

(m j

propofuerit ;an autem aliam ali--

b, t

quam , feu malam , fiue indiffe--

Numyy

rentem admifcueric.

tll as

3. Àn hzc intentio- lubenti , cap.1e:

t ( pj

&quóque animo- dire&ta fuerit ;.

1fb hg

y

anveró inuíto, atque fübtrifti.

ATT

: 4. Àn certitudine füffülta ;an

fecus eam. hzfitatio concomi-

cap, ïza

Wi

h p

tata fuerit,. dubitans ytrum.res

eo modo confeQa , veré Dei

DYH ul

N

voluntas fuerit, ob parum,quod

fubyitd

pre fe ferre videbatur , valóris;

T

vel quia fenfüi arridebat , vel

ii

denique quód vilis & abi

ct;ta,ex-.-

timabatur,:

i, t

g, a

$. An perfpicue, viuaque fide cap. 12«

hancDei voluntatem füerit con-

m

&é

templatus:,. torpore omni', ac',

s

tarditate credendi

j u

mo exterminata,.

procul ex ani?f

ii

j

6. An omnes- hi perfectionis cap. 13,

r

gradus prompté fuerint expe-

an ipfo ftatim,

hs W

b

diti , nimirüm , |

um

Z

m

ln

206 . De extäriarg veluntate

ginid

tim principio intentionem illis:

omnibus muniuerit ; fin autem:

atb )

xj

deliquerit, an faltem id anté ope-

is/n ii

ris finem praftiterit..

t

e8p, I4.

7. An per conítantem perfe-

',.uri* Cimdu

uerantianí perfeétz huius inten-

gt

tionis anima in fe RegiSalomoni;.

ccelefti füo: Sponfo: fedem. ex-

tutonm d

flruxerit ,. idque ope alterutrius

ib via

modorum hunc in finemaífigna-

Ef p

torum.

LU

N

j

n

sap. 155

Similiter amín füpràdi&tis per-

agendis , perferendisque inten-

n

tionis-füuz examini ac imperfe-

quva

&ionum: difcuffioni operam na--

t

uarit , an. e fex. gradibus aliquis:

'n:d

d

ia

Mi

deforet ,. perícrutando;

Atque

DI

hzc circa generalem & conti-

A

nuam huius exercitii praxim»

NT

dixiffe füfficiat.

tkg

Preter qu& obferuet etiam;.

s : cagä 7173-

Wt

an víus fueric modo faciliüs in:

Vto

hancpraxim ingrediendi cap. 17-

9

1 i

:

preícripto

2

; circa. quod: etiam

viden-

b WM:

Wm j

Prima Pars , Fmp.i(X. 207

gnu'on&.:;

videndum eít , an in dies certum

Ils

fibi mortificationum numerum

pid d

indixcrit, fiue à quinque corpo-

[

ris fenfibus , feu. à tribus animz

potentiis petitarum ( vt illic do-

Ut p

cetur ) fumptis earundem occa-

Y inzfp.

l

fionibus, quz ibi proponuntur;

N

-"

Circa orationem: attendat, an cap. 19

[

^

hanc folam Dei. voluntatem ei

ts

pro-fine , ac fcopo: prafixerit ,

nulla habita ratione propriz de-

f

"

i

4

ii

l

i

le&ationis, feu oblectamenti.

Wi t

Quod (iquis prima fronte non

ii

plené aliquod: huiusce examinis

iprte

pundtum.Concipiat, quó amplius

ei (atisfiat, ipfam exercitii feriem

od

d g

confülat ,. in quo inueniendo ,

omnem: eximent difficultatem

mm;.

m g

capita hie in margine appofita.

Quisquis autem: quotidianam

huius examinis frequentationem

; dnts

ubl

familiarem habuerit , hac ratio-

,

n

ne fidelis huius exercitii praxeos

T

j

calculos. cum anima. füa fuppu-

j q

M

tando;

N

;,gu hi

xog. De exteriore voluntate

E

4 ln

tando, is breui compendio ad.

r t dtun

perfe&tionis apicem attinget.

:

éon

—Csterüm res eft-longé cer-

tifftma, fore, vt per hoc examen:

,a

g g

deprehendat ,. fe fzepius lapfüm'

in-hac exercitatione per obli-

ayrqitt

UT

uionem. diaing voluntatis, ac-

aol

intentionis in operibus dirigenz

3,imáy

dz ;.imó nóon pauci reperient:

a ltlr

parüm admodüm illius memo-

res fe fuiffe, & toto diei decur(ü:

& fj

lm ob

vàlde in hac pràxi raros., atque:

ihfreqüentes : de quo ( aliorum:

d

u

A

m a

experientia edoctus ) premoni-

tum lectorem volüi , vt cüm'

anum aj

V,

idem proprioexperimento didi-

cerit , neutiquam obftupefcat ;

verüm' omni cuih conítantia,:

LT

snimique robore coepto tramiti'

infiftat, cüm quia fréquens' pra-

xis habitum ei candem fit pari-

tura: tum etiams quia licét ra--

um

XOÓ tantumi id: exérceret', hoc:

T

ipfüm tamen :plüs:boni , profe-:

A

&üsque fpiritualis , atque am«-

plio-

*

1

:fï.'unf:

/Pr[if;*.-m P.;rs'«, cap. XJ—( 206

mepnt ; plioremDei, fuique ipfius cogni-

Ti

tionem €i fit allaturum,( maxi-

? nlonge r

mé fi modicum illud' ad pro-

threne:

priam abnegationem -tendat )

iil

quàm quzuis alia praxis per to-

tum diem, ne quidem femel in-

dii a

terrupta , idque ob fümmum

W

meritum eiusmodi Deiformis in-

tentionis , füummámque eius lu-

n

1

Dd

cem,quez Solis inftar ia interio-

tl

re noítra domo: fplendefcens ,.

gxiri

inibi Deum nobis videndum:

1

!

UJLM

prebet, (ordésque omnes paffio-

m

TL

num, affectionum ,. ac perturba--

jl

[ p

Af

tionum animz nofttre. pa-

jf

ibl

)

tefacit..

gt

t ul

Finis Prime Partis..

(s

u

t

LAVSDEO z M'AMAE;

n

!

ERANCISCO..

j at

j

il

LU

REGV-

uT

-

2aio Deinteriore voluntate

f((l" P d

mrm pwg

uszcH

NIESECECEGIEEEEEEEUG

MWC

REGVLAE

m p

l

1

1

Perfe&ionis

fii

'Jh :LM

SECVNDA PARS

1 üv? Vs

De voluntate Dei interiore

ia

ve nv

contemplatiuam. vitam

Hlm

HM

compl«&ente.

1 /zzzu :l

|

Quid fit voluntas Dei inte-

1 'CI, Ts

zior, & in quo àvoluntate ex-

kl MWJ»

teriore difcrepet.

WWE,

CAP. I

1

i^v

.

BSOLVTA prima

Tond

AA

.:-

huius Regulz parte,

o

z

-«

H( quz circa exteriorem

i

"

P Dei voluntatem ver-

fatur quznam illa fit, rationem

p

D

eam dxgno[cendl : modumquc

uU

eam. in praxim redigendi de-

hdj

monftans, reliquum eft, vt ( di-

" (

uino freu fubíidio ) ad fecun-

pl

dam

^

Y

M

Secumda Pars , cap. L.

ALf

ivl

TT

dam partem progrediamur, qua

:'æ

.:Gt

de voluntate Dei interiore agit :

quóque pacto ea cognofci , at-

D

que exerceri poffit, declarat..

Defcriptie:

Hzc igitur voluntas Dei in-

voluntatis

(

terior eft diuinum beneplacitum, Dei inte-

AR

per perfectam , manifeftam , at- tioris,.

!]

d

Y

L

"

i

^

que experimentalem notitiam

j

M

lïx A AO

interiorem cognitum : animám-

que in vita interiore , feu con-

il

— —

templatiua illuftrans : nimirüm.

cüm illa in Deo intuetur,.& con-

ns r

templatur, intiméque experitur ,.

d

perfentifcit,atque deguftat diui-

ln

nam. voluntatem ,. que eft vo-

luptas illa, atque oblectatio,

|

oncisit

apnam Deus. €

VulelL u

re tali, vel

MIYC

tali exequenda.

nE

Atque vt intimius in bancvo-

Wi

"

luntatem ingrediamur, ac effen-

tialiter magis perípiciamus, quo

ais

"

pz&o illa a&ualis operum. no-

K

u

ftrorum volitio , de(iderium, at-

um

qué oble&atio valeat' in Deo

reperiri ( in quo: nec accidens

::'iquiamt'"w

neque

'ubn'äJ)-*;

vllum potefít admitti ,

quic-

-

- m

wl Pj

25 | De-interiore voluntate

nj d

i:ïxïiqquam ei de nouo continge—

jj

"

te ) dico i(tud ratióne hominis

A

pm'ef

? cs»mmunig

fieri , attributa. Deo. voluntate

d !

humana ,.quz. in-bónis operibus

Deo , hominique eft communis

:[:;'fli, «l

]

j

ob vtriusque vnionem : Deo, in«

s hm

quam ,. attribuitur humana vo«

Juntas, inquantum voluntas noua

nig

ii t

e(t, & defideriam nouum ,. hu«

x lt

manümque oble&tamentum ,.in

quantüm accidens eft, arque ali-

p t

abid. 1

quid de noug intellectu peree-

Non

o poh

ptum. , ac deguftatum.

quód in'Deo- fua defit voluntas

ml

x m

inttinfeca ,, atque- oble&amen-

tum in quolibet: opere, cuius

:ïäan[ur, [

ipfe primus.2uctorfit : vcrüm ea.

j

j

quatenus talis, nec noua-eft, ne-

t hey

"

T

qm im:

NY

A

que con*tiügens , dec quatenus'

füb hominis fenfüm . cadat ; a€

T

perceptibilis nouaque redditur:

itji

ad nouam volüntatem ,.ac obs

»:z».eh.

lectationem. humanam coniun:

I (f dh:f'f

zl

6tam ,. conformémque: diuiriz..

per quam contormita:em ,- feu-

"hj

(

coniunCtionem voluntas, & ob-

& uf

ecta-

*

-

VIL"VLW

Setunda "lzs »cap.l 218

le&atio diuina, ac zterna eo (e

du cï

U

modo .conípiciendam przbet,

0 Wi

atque communicat voluntati ,

oble&ationique *humanz , .ac

M:

d m

temporali, vt homo in hac vo-

Fggm:üeo, j

]untate interiore, non 'jiam am-

pliüs humanam fuam volunta-

tem , atque obleGationem ; at

j5

folammodo diuinam fentiat, at-

ïam;nv

W

j

que deguftet : vtpote-fua ab-

forpta , ac transformata in eam,

l

[ i

1

M m

quz Dei eft. Hoc enim trans-

formatio poftulat , atque exigit,

i

if ! h

n

vt omnes nof(trz vires, faculta-

ÁÁ

tésque animz integre in Deum

m

(

u

impendantur, ac confequentet

]

Qu

nihil in nosmetipíos: ficque ( per

^M WX v

r

aliam iterum .confequentiam )

quatenus ità transfortimata, non

N W

iam ampliüs füuam voluntatem

m

fentiat , fed eam duntaxat, quz

Dei eft.

Volo dicere, animam per Dei-

formem hanc intentionem, vo-

Qf

luntatémque diuinam , adeó ar-

Jil)

i

&é Deo vniri fpiritu, & vita re-

nn

pleri,

[

iï 4 De 'in&riwe voluntate.

d zufcr

pleti , ità eleuari , magnificari,

deificari , glorificari, ac eó vs-

ia

A

que, inacceffibilis aeterni lumi-

K,E ]

L

Ts

nis abyffo immergi, vt nullam

M

n

omnino voluntatem , motümue

m,fi

füum fentiat vt füuum , verüm vt

[

Dei : in quo folüm feiplam vi-

i

^ ,mlc*

&et, ac fentit.

z p

Huius-vo-

Qu voluntas, beneplacitum;

ao

luntatis

fuauitas,

atque oble&atio diuina tantas

A

anime eam perfecte deguftanti u

confert delicias, tantámque iu-

Y at

cunditatem, vt eamità attrahat,

T

illuminet , dilatet, excendat, ele-

d

uet,rapiat, atque inebriet ; vt

Uav

ATU

ia

AL (

nullam poft hac voluntatem, af- -

fe&ionem , aut inclinationem

propriam per(íentifcat: verüm

N

feipfa penitüs exuta , ompique

th

voluntate, iure , commodóque

M

AR

proprio prorfus expoliata , in

voluntatis huius profundiffimo

um

Oceano immcergitur , atque in

abyífali eiusdem voluptate ab* 1íig

forbetur , & ità vnus cum Deo iij

fpiritus efficitur.

In

$s

[

: ;Se'cuin'(a Par:,-r cdp. I | 21f

Wuo m T ERE

'ariägä

In hoc autem voluntas inte- Difcrimen

! ,Cma K

rior ab exteriore diffidet, quó

ü interioris,

ac exte-

LEU

hec ab extrinfeco Jumen fuum

rioris vo«

X Y r

hauriat, illa veró ab intrinfeco ; Juntatis.

Itfm, Thos

àd eft, quod exterior per ea, qux

M

externa funt, cognofcatur, vt

TT

funt Dei, ecclefiz, ac Pralato-

rum pr&ccpta, coníuetudines-

rl

que, &c. Interior contrà per in-

Mit u

terna , nimirum infpirationes, il-

