obliuioni regula, qualiter de re

ao

decernendum fit neícius, ad in-

congrua diiudicandi media íe

maltüW

p,nd

xecipiat, externam videlicet rem

ipfam confulendo , facienda né

i

fit,

-

120 Deexteriorevoluntate

wl

: n

fic, an non , hoccine , an aliud

m

AUE

in

agendum; vt Dei beneplacitum

* od

adimpleatur.

'Reme-

Cui vt obuiam procedatur ,

P

dium,

a

fciendum eít, tale iudicium per

ERN

di(cuffionem internam ,non au-

Bu

as

tem per rem ipíam externam

-t

ARA

fieri oportere:5 per intuitum

5"

fcilicet, ac examen intentionis;

«u-.k-x

z W v

quz fi rectà voluntatem Dei fpe-

D

&et , tum id veré fumptrum eft,

s

m

n

]s

quod eidem voluntati erat con-

fentaneum ; quandoquidem in

E d

rebus huiusmodi indifferentibus

& Bity (

?0

intentioni obfecundet opus, non

S U

veró operi intentio.

Alterum dubiorum genus in

:

rebus exiguis occurrere affolet,

U

atque ex illarum vilitate origi-

n

nem fíüam deducit, quz efficit vt

Wa

eas nullo apud Deum loco effe

MY

multi perfuafüm habeant , &

i

D

quodammodo dicant: Multum

fané hzc, vel illa Deum follici-

s

tum habeant ; vel, quid Deo cum

iftiusmodi tricis 2

"inis

Cui

W'mkm

and Pm' c4p. XI.

Y2rI

CUI malo antidotum eü vt Reme-

hoccme, ü

Del benq)þ

in memoriam reuocemus ,

ücur. ium,-

non tantummodó facultatem

n pro,

noílrarum partem , fed omnes

Wi

omnino vires Dei ferumo debe«

hm 3 T0ni ri.

Ità etiam non aliqua dum-

Pfim a

taxat noftra opera , íed prorfus

thmv vniuería eiusdem beneplacito

ww effe manmpanda ;& confequen-

nl

ter parua non mmus 5 quam

Dd

magna.

Qp eti

Vt item Deum non ex valo-

I

re excerno, fed potius ex inten-

(

tione interna operis przítan-

u Qu

tiam metiri , & quod mundo

i

exigui habetur momenti , gran-

m

dis apud Deum effe poffe zíti-

o t

mationis.

Vt enim cratlior ali- Simil

OE

quis pannus vndique auro ob-

du&tus ,

gemmisque diftinctus ,

d

viant

pretiofior eft folis. holofericis

absque alio ornamento fuper-

iin U u

p at

,j addito; palliümque é panno ho-

lofericis heteromallis duplica-

m

tum, pluris eít quàm aliud é

VCW

fenco fimplici panno: duplica-

lCIs L

^

tum :

/

rE

huli

, ]

tum : ita minimum opes exter-

muW

num , cum perfecla intentione

g, u

fublimius eff alio quantumuis

im a

n

magno , fi hac i

Ü

tentionis per-

£

Av

"TT

fe&tione deftitaatur.

a

Reme-

dium.,

Denique modus huic dubio

áin

medendi , eft moniti Apoftolici

ab

COL 3

meminifle, dum inquit: Ormne

iri d

quodcunque facitis , in verbo , aut in

N

opere , omnia in-nomine Domini na-

At

ffri tefu. Chriffi facite.. Dum fiqui-

r

»

dem omne dicit, né vel mini-

mum. prztermittit,

Ec Diuus

3 lp

3 m

Aug.fuper Auguftinus in hoc argiímentum

iytti

Píal, 146. i« : Deum laudas, cum 1uum peva-

Em

gus negotiumn.

!

ATR

Tertium genus rerum qu£

tj

huiuscemodi dubia in animis no-

Atnrl

ftris pariunt, eft ; earum que a

A mu

fenfam, & voluptatem fpectant ;

Atj

vt fünt comedere, bibere, ge-

^ OP)W

nio indulgere , & fimilia : qui-

dam enim animaduerío, , quam

ifta naturz, fen(uique grata fint,

Kndum j

od]d

ij u

& pláceant, non fynceré fibi vi-

A Cpere

derentar aéturi , at potius fimu-

atu

W

(ih

Jj

Ó

d

-;

Prmm .Z;m ; caf. XI;

123

m QPQE

latari, Deóque quodammodó

Tl

illufuri , fi ad ea (e dicerent ad

o g

folam eius voluntatem , .atque

mtcn:icm;,

AUf

ad illi complacendum induci;

Qs u

cui errori ortum prgbet per-

verfus ille contra&us habitus,

u Apo[k

à ixit: (

quó folo deleGationis impulfu,

& feníualis oble&tamenti leno-

à d)

La D

cinio , ad fimilia peragenda al-

liciuntur , excuffa omni volun-

fu. Yi

tatis diuinz follicitudine.

Re-

jt, vt

cepta fiquidem — con(üetudine

i, k

adeÓ inueterata iíta fe&andi,

DP

quo appetitui belluino obtem-

T

peretur , absque vlla in Deum

mentis eleuatione ( quod porcis

i m d

inhara contingit ) aliter illa fieri

Yunars

debere non exiítimant, & ne po-

u

teftatem quidem fibi relictam

qumïp:'ä

efíe ea ad voluntatem Dei diri-

M ,h"k» j

gendi opinantur.

Ad hunc erroremr ex animis Reme-

3 nb

jmdei

eruendum , atque ad has tene- di"f-"!

^

/ bras diffipandas, poterit le&tor

l

Íeíe recipere, tam ad rationes

jf/ fecundo dubio in medium pro-

;:

ductas,

5

—

124 Deexteriore voluntate

! h'þnPaf,

—

-du&as , quàm ad luculenta Apo-

T

ftoli in hanc rem verba dicea-

PTRY

1.Cor.t0. tis, Siue manducatis,fiue Libitis, fiue

dib T

. quid- aliud facitis, omnia in gloriam

A

D.Auguft. Dei facite: & D. Augu(tinus re-

——

ia P. 146* &6 conftitutam animam fic al-

1

!

J

loquitur: Deum laudas cim cibum,

g gt

€ potum capis , laudas cum in lectu-

j

lo quiefcis , laudas cum dorimis,

1

M

4. Caufa,

Quartam & poftremam dubi-

u

tandi anfam fufficiunt quzdam,

Q

dnjj

que et(i nature fint coníznta-

Q]

nea, vilía tamen , atque abiecta

tt)nti

|

habentur, quibus etiam rubor

At

aliquis , ac verecundia eft an-

if |

nexa, Cui remouendo, appofi-

dv

tifimé congruunt, tam rationes

omnes in fecundum, & certium

ïïimimpc

al

dubium allate , tum etiam illud

i

D. Pauli, quod huc videtur fa-

ifty D

AX«Cor,I2. cere :

5

Qua puramus ignoliliora

FOC [)ïm-)

membra efJe corporis , bis bonoreta

abundantirem circumdamus, Et qu&

It

m

inbonefla funt nofiva , abundantiorem

boneflatem babent.

Nec in illis

3 füfpir

mum, fil

gquuin eft prefentiam Dei per-

dere,

U

um

-

—

LE

M

n Pars, cap. XIL. 1ay

re , cum Sol non minus co-

9 ve f

dj FU

fcos radios in fimum , quàm

in viride, ridens

LOm

que pratum ia-

culetur,

ul

Latinam j

li De quinto gr

adu perfc&ae

um *

intentionis.

ib U

CAP. XIE

U ltmei-

V

intum huius throní gI2- s. gradus,

Áifcig u

1

Q

dum, fiue perfe&icnem hu-

j f

Á

* lus intentionis pofuimus ( Per- Perfpicua,

n a

j

fpicué ) nirnirum vt eam viua fi-

Du5 t

des cóncomitetur, & prout opus

od di

Ká

radum Dei voluntatem

n

effe cognofcimus , fic & fide

m t

viua, intuitu perfpicuo , defixó-

n t

que afpectu illud vt tale con«

,mmex:nm'. :

templemur : oportet , inquam,

iU animo opus cernere , non vt

q"? hoc opus ; verüm vt hanc vo-

55 Runtatem, n

Oon opus externum ,

ii* at. diuinum beneplacitum inter-

( ium , infpiciendo non vt quid

jj Y creatum, fed vt voluntatem Dei

viap

D

: jncreatam : etfi

. enitr huic operi

F3

infit;

v-

E

' fq'mPaf

126 Ige exteriore voluntate :

infit quidpiam creatum , illud äuï |

W

tamen nihil eíft eius compara-

BW

p u

tione , quod inibi increatum re-

peritur: & licet vtrumque exi-

ftat , nihilominus. non zqué

vtrumque eft contemplandum,

s

z w

fed ab vno oportet animum

auertere , vt alreri liceat fixius

hod

WUAT

inherere : quia quemadmodum

eiusmodi res nihil confert lumi-

n

nis, quà opus humanum eft,aut

m hi

€reatum 5 fed quà voluntas Dei

LUUK

eft, & quid increatum : it etiam

t2).

non eft animus ei applicandus;,

l

"

)

1

uï; n

quá opus humanum eft , fed quà

Rüttry

voluntas diuina : cüm fieri ne-

y h

AE

queat, vt mens noftra ad pul-

b tfm

]

i-ru

chritudinem , przftantiamque

vnius cernendam accedat,qnam-

M

'or

y

j

j

diu obícura imagine alterius et

(s d

obfuícata.

Quamuis enim lu-

uT

men voluntatis diuinz. nos in-

t

1

N

ftruat, opus externum , vel in-

r

ternum , quod ipfà requiric, effe

^i

faciendum , attamen non operi,

BU

fed ipüimet voluntati diuinz ef

90-

i

m

--

L!

Vr

T

Prima Pars , wcapifll. 112.7

( Qedm

inhzréndum.

Nam:veluti ne-

« d

* mo pot

eft huius voluntatis lu-

hii

* men videré, qui operi recufat

u V!fllm(:ï/

manum admouere: fic nec quis-

Dins- n

uam poteít idem' lumen con-

"" templari, qui folf operi vult va-

Qp n care.

Verüm vti bené infpira-

r lg

!

tur anima ad opus hüius volun-

j

1

"W tatis du&tu aggrediendum : pari

il gaoque modo bene illuminatür,

!mw: dum huic voluntati intenta ,

luum. opus non vt opus, fed vt volun-

m tatem Dei intuetür.

TD

Si quis percontetur, quanam

w rationefieri poffit, vt opus exe-

U& quatur, fi illud non re/f'picïat'?

i? Kefpondeo, neque nos conten-Refp,

yhws dere vtabfoluté opus nonrefpi-

numij - ciat , verüm vt in illud non quà

mgigxukä opus; fed quà volunta$ Dei eft,

mid

)entis oculos coniiciat. Nam

jj "Ecuti valc Deus , vt opus perfi-

T

ciat , ità etianr poftalat , vt nom

y i

inquantum opus, fed inquantum

fua voluntas eft, conficiat , ideo-

at

F 4

que

voluw!ff;

t

Tet

328 De exteriore vcluntate

—

uf

0

que folam Dei voluntatem de-

d

bet in opere refpicere.

a

'e, Obie&.

At non poteft ( inftabis) inter

H

u

operandum opus non intueri,

i

:

Refp,

Refpondeo,licet fieri nequeat,

l

p

vt operis in fe vifum impediat ;

attamen arbitrio eius fübiacet;

hu

P U

velitne opus vt opus , an vt vo-

luntatem Dei videre , iuxta gra-

lm

(

dum hunc viuz fidei. . Quód ffi

pro virili certauerit, vt opus,non

Jlaia

1]

vt opus cernat , & voluntati di-

uing fixa adhareat , quicquid in

Dd

il

animo eius reítabit operis, id to-

tum in Dei voluntatem conuet-

&jim

rE

tetur, cuius itá fert beneplaci-

tum : ideóque vt tale ab illa ac-

Ut

r

fAiei

lg

ceptari ,. & re

lþ'lhl

debet : qua

pa&to aliud nihil, quàm Dei vo-

Ri

luntatem videbit. fed de his

ff

aCtum eft in tertio gradu.

Vi

Bu

Vitia cum -

Per hunc gradum , quem

hoc gradu

( Perfpicué ) dicimus , viuace fi-

Iv t

pugnantia,

[ b[]

lhj

de operantem , arcetur fegnities

omnis, & fomnoléntia fidei, qua

"n

imagnos plcrumqïle fpirita

li pro-

Vg

fectui

—

b

E

v

""

N

*

:

WM: |

; .ïl;;'i;na Pars ,vmp.eri

129

volunïaü?æ A

fe&ui obices prattendit ; multó-

Vr

que nos priuat lumine, notitiá-

que Dei , quo fomnolentize vo-

5 D0n j

cabulo, nolo innuere omnimo-

r n

dam incredulitatem , quafi opus

du ii

fic peractum nullatenus fit vo-

T:]70

luntas Dei; fed defidiam quan-

st

dam animiintelligo, & negligen-

iM uy

tiam in interna eius, quod credi-

T

tur, praxiin adtu fcilicet contem-

Mri t

plandi t2le opus vt voluntatem

Aerohii

Dei , non autem vt actionem ,

1 Ua

opusué humanum ; adeó vt dum

fides , quz habetur, non exerse-

t opti

ttm n

tur , vltráque Operationem hu-

t bl

manam non extenditur, nec ani-

du

mus omini certitudine fretus ad

d

4

v

diuiram hanc voluntatem erigi-

gt

tur ; contingat nec intelle&um

corufco hoc lumine illuftrari,nec

y u

$i

voluntatem ardenti hoc amore

inflammari, nec animam eximio

gin,?

j

hoc decore illaqueari, maieftate

nobilitari , celfitudine fübleuari

u

o

denique nec víuifico hoc Dei fpi-

!

g

titu excitari, verum vti fopita in

"

jj

PCBD-'::

-

[|

-

p

——

130 De exteriore voluntate

,'t:-nuri'a'v—i"üï—t,nac obícuritate.na-

turali, idque quia negligitin pra-

k*cxmg;

xim. redigere ,. quod cognofcit ,.

fidemque ad' id, quod'credit, ex-

Ü

tendere ; illam in hoc imitataqui:

h*u*

enfe adlatus preecin&tus fefe pati--

] Simili

dteyt

tur enecari,dum pigritia.eundem.

Ts

euaginandi detinetur: velqui fe

fs a

morbo finit perire, dum antido-

du

tum in officina repofitum negli-

AS/me f

git fumere ; vel denique ipfi, cui:

fl

cum nec cibi in.culina, nec vina.

tit L

defint i cellaria,fe tamen'fame;.

fitiué canficipermittit, dum illos:

mua

accorfiodandi,feu hzec promendi.

) Eäïäqïf

ofcitabundus laborem fübterfu-

git. Verumenimueró per hunc

"ts

at

viuz fidei grzdum, perque actua-

lem afpe&um,fixámque contem-

"l u

tf

plationem ,. ac intuitum diuing

$

voluntatis , omnis lizec abfcedit

; Nm)m

Ml

miferia; diffugiunt tenebrz, vnie

vería ob(curitas euanefcit ,. ani»

m!:nmj,

14j (j

maque permanet ad hanc volun-

tatem experrecta, atque ineffabi--

UM

"r

li modo. Deo vnita, illuftrata; vi*

l

E

uificata, ac eleuata..

b

Ti

LW ;

r;ma Pats , cap. -XIIII,' 14*'51'

',P

o g'rädu perfe&tae in-

negligizïæ?«;

Dc fext

A0 COf

d

, tentionis.

lil

CAP. XIII.

Yi

X

tus huius throni gradus6, Gradis

lx

RUT

s

Prompte) dicitur, nempé vt Pfompte.

intentionis füperioribus iam gra-

i w

ii u

dibus ditatz fe(tina fiat , atque

expedita directio , neque ea ad

A

duj

finem vsque, vel medium ope-

ris differatur ; at in ipfo ftatim

z

At T

ftamentn

limine, & ingreffü perficiatur.

Qui gradus tarditatem reii- vitia op-

itt m

p

eit, morásque ormnes rectifi. pofita,

mpont

candz intentionis quantocius

lil

fümpendas mónet , vt primum

lu

quiduis facere , uel perferre or-

Quqmüw

dimur: que morz non raró

mxxewu;ï

omne nobis operis emolumena

u d

tum , ac meritum íubripiuntg

y li N

r

dum quandoque min

digng

p

j

J

Deivo-

Wf

'

intentioni, quàm fit fo

Yv

[

luntas operando fübnitimur ;

ul

nonpunquam omni prorfus, re-

2j

El

efticuimur , im-

n»

. 'intcncionq d

6

mó

l

7

—

--

-

? ;':QPM,

1 32 MDejwextker'iorle vqluntawteu

-

ió & culpam contrahimus ,

r

3-

fubinde ac delinquimus , vt dum

p

]?»:Mäfäkd(

a&tioni , vel paffioni noftre pra-

uam intentionem obtendimus :

jüminy

ht

qux omnia non aliunde quàm ex

defe&u promanant diligentiz ,

ld

ac celeritatisin ipfo ftatim prin-

tiny

cipio. intentionem diícutiendi ,

T

vt poftulat hic gradus.

AX W

Si quid tamen offenfz ratione

tll

huiufcemodi torporis obrepfe-

'n's i

rit, reparandum illud pro viri-

bus primo quoque tempore erit,

lt

intentionem dirigendo vbi pri-

müm . (uus refledtendi patuerit

M 1

r

error.

N

.

Mmorg(

fs

Pecéantem., NNotandum praterea eft, pof-

D

in priores(e (alva integritate przceden-

ha

gradus ne-

At

ceffe eft in

tium , in eos, qui ordine poftre-

mi fünt , gradus delinqui ;. vti

pofterio-

Mm»

res- deli

a-contingere poteít, quanquam

w

quere, nonminore aliqua perfeCtione pra-

m

€ontta,

ditum , maiore deftitui : at fieri

LUf

nequit, vt quis in vno, vel plu-

Vgl

ribus eorum qui primi fünt , of-

It R

fendat , quin eadem oprra in

CXte-

1

Uchu,

*

Temm

—

P;Q;za-Eï:,cz;;;. ,XII;;,. | 13 ;V

N

cateris etiam omnibus , qui füb-

Immui,ï,f;

fequuntur , deficiat , cum maio-

Yi

rem neceffe (it defiderari perfe-

Otnje:

&iónem in eo , qui minore or-

liundeqm;

batus fit.

E

t di m

ro[l&timpi:

Vnde poteft noftra intentio

hoc fexto promptitudinis gra-

t d

W

du carere,, düm fero , & citca

finem tantum operis ad volun-

TT

tatem Dei fit reflexio , & cxte-

Is d

ris interim

f

effe.

quinque inüïq&a;

Henpoc

- Poteft etiam quinto P&rfpiï

X s

Md p

cuitatis gradu priuari, per quen-

dam fidei torpotem , opus non

vt ipfam Dei voluntatem con-

r d-

templando ,reliquis tamen qua-

t t

tuor muniri.

4

ii

d!

Vt & vna cum fexto quïntd4

, g

ue , poteít fimiliter in quarto

i

firmz fidei gradu per hafitatio-

at

nem claudicazre , ambigendo,

an opus hac intentione infigni-

mïDO;'P

ii

tum fit voluntas Dei , neque id-

m detrimenti cir-

T

c'ircq quicqua

ca.

H

F7

E

—M—MÀ

"

Id

,134 Dte exteriore VQliti;tdt?'

E

—

ca tres priores pati ; atque itd:

MEWW

in reliquís,

inpl

Ex adueríó autem deficien-

Ü

3

tem in quocunque ex prirmis ,.

D

neceffe eít in cun&tis fubfequen-

IT

tibus aberrare : Neque enimpo-

g,t

teít in.quintum quicquam com»

g

mitti,integro permanente fex-

iv

to ; nec in quartüm f(aluis quin-

]

h

Ti

to, fextoque ,. ficque deinceps

eydih

ad primum vsque; qui finon ftet;

Vns

t d

exteri omnes concidunt.

ht

de patet plus inuehere damni

vind

lapfumin prioribus quàm inpo-

Fj d

fterioribus.

ag

- Verumenimuetó. fi quid ho«

rum defectuum. contingat . in

i :.chcaliqu

t tnfn

principio operis admitti , non

Tine

oportet aduertentem fpe omni

At d

proie&a perfeuerare , at potius

At

memorem adagil) Pr«ffar fero,

hais

quam nunquatn; ; expedic in pro-

Ts

greífü faleem ,. vel exitu operis

fintoren

obliquam intentionem ii rectumi

Mul

formare iuxta hofCe gradus , ac

f

per re&tam. diuing. volüntatis

DOb

cfr (

Vj;iuntu: r*

! Prima Pats, cap. XIII.. vsg

normam , vnumquemque defe-

Vr d

&um oppofito fibi gradu cafti-

andOh

d

Et huic puncto anifhum: tO- Quid inter

,

I

tum , ac diligentiam , curam operan-

Uetimj

dum fit

omnem , ac vigilantiam inter

i

operandum, equum eft impen-

agendum.:

ts

di: videlicet intentionem per

n

'hofce gradus difcutiendo ,. atque

i lr

expoliendo füper omnia, an vni-

bl

uerfi adfint , attentà mentis acie

m ]

perícrutando : an veró ob quo-

yue du

rumdam defectum , aliquo pro-

jgitiy

prii amoris nguo eius venufta-

tem deturpante. contaminetur .

Á gilb

vel nube.aliqua propriz volun-

z

ntit i

m

tatis corufcum eius fplendorem

i, w

obfufcante obfcuretur, que in-

m

tentionis direCtio ,. ac examen

i

tantüm in fe habet feu preeftantie,

äü,?"?f*'f

feu emolumenti;vt etiam atque -

cxpco'ïtþ

"

!

tiam rogem,quaque poffum con-

vt

i

tentione obtefter,quotquot hanc

(0]O)

fibi regulam , & methodum prz-

)

figere in.animum induxerint, vt

j5

u

ii fcfe cotos dedant , vtpote

quot

b

"

I 36.- De ?xtm'an voluntate

u

v

quod compendiofi(fimum, ma-

W(

nifefliffimum , ac directifmum

iaj

ker ad perfe&ionis apicem fter-

s

riat, ad. noftri cognitionem-nos

huY

[

velut manu deducens , abditum

j

proprium amorem patefaciens ,

i

-incognítas paffiones denudans,

du

latitantes affectiones in publi-

& m

eum producens ,. cunétas deni-

üY

s

ue noftras imperfectiones ve-

um

. lut digito demcnítrams : Defe-

quiln

&Güque exadi huius examinis,

o ln

follicite curz',, & continux ex-

Ti

ercitationis circa interiora,come-

t

plures anima hofpitio excipit

u d

paffiones, eas infpirationes rata

sls u

multis affentitur affe&tibus ,. fa-

DT

cros illos motus opinata , amo-

Ttstig,

re proprio eft referta,amorem

ET

efíe Dei arbitrata * denique ve-

. n

teris hominis obtemperat vo-

Ut

luntati , eam noui defiderium

b

effe ad credendum inducta.

Pffüfipio I

1

Enimueró in hoc examine ne-

mo fibi nimium credulus fit,

? dtum

A0rt

aut primó cuique in fua inte-

tiora

-tj

—

—

! MHM [

»

fri?)za(Pars , cap Xlli - 37;

Jümmuü

- riora afpe&tui fidem habcat ; nec

[09

lj Epicmf-:

bene, fecum per omnia agi pu-

tet, fi primo intuitu nihil quod.

D rer

CURU

lima egere *ideatur reperiat:

id enim , vt plurimüm euenire

D pitn

0 dj

folet , non abíentia culpe , at

'

fané carentia luminis : non quin

* w

J

adfit multum' amoris proprii,

T

qui' prodatur , fíed quód abfit

p

acutus vifüs , qui eum diícernat;

al

quod lumen , vifüsque ei , qui in

U Q]

LCoNQ

fuo interiore permanferit , pro

cul dubio obtingent.

Vrienim

Deonct

Simil,

is, qui é corufca luce Solis ali-

Bf tj

u

quod obfcurum ingreditur cu-

T2X

biculum , ftatim (üb ingreffu ni-

idir,

hil v

It

idet -

quód fi paulifper ibi

i m

moras trahat , claré quicquidibi

o u

. latet perfpicit, fic & anima, qua

g

ex tumultu, ftrepitüque exter-

at

norum negotiorum fefe in inte-

i

rius fuum domicilium recipit ,

m

prificipio nihil aduertit: vbi ve-

hz

ró aliquantulum temporis inibi

r i

-demorata eít, exempló cernit

ucw

.T.

quicquid eft imperfedtionis. Ha-

3

bes

—

-

€

i

l 38 be exteriore voluntate

i

bes igitur fex m

g o

yítici huius thro,f

ni gradus,

*

um

T

l

r

De modo hanc intentionis

[

pugitatcm continuandi.

ao n

CAEB,. XIV.

b

)

1

N

Yi

Actenus huius throni gra-

m'

AR

ibus ordine perluftratis,

b

nunc eiusdem vertici, ac fedili,

gj

in quo fümmus ille Salomonre-

ï(,'"f'[""*' n

fidet , qiefcitque , curiofiüs

)]1»,

contemplando ,. paululum im-

l

bt

l

morari nobis incumbit , anim-

adueríóque qualiter anima diui-

Qu

ii

n& voluntati haerét intixa , r«

liquum eft, vt quo pa&o fic per-

mndï'm*

]

m

Duo modi

feuerare queàt , obferuemus.

Porró duo id przftandi affi-

Wi h

puram in-

m

tentionem

gnantur modi , quorum primus

DT

conting- 1nchoantibus , alter iis qui gon-

andi,

àn j

nihil progreflus fecerunt, eft

accommodatus

[

[

fi

W/m

quarmuis

quod in incipientibus defidera-

At

&ur , id diligenti cura , ac fcduli-

"m;dll

tate

d

—

"ll!l)lm( '

| Prima Pars ,cap. XIV. — 139

haïmj

tate compenfetur , zque vtris-

que ambos illos conuenire mo-

TM

dos deprehendetur.

Primi praxis Ín. pluribus in-

t

m

fitunj

ternis animi actibus eft fita. Ac

primüm in a&u timoris filialis,

"

profundeQue reuerentim Deo

exhibendz , dum illi (eíe anim-

Yf

'aduertit adeó propinquam fieri,,

t z

eius przfentia adeó illuftrari , il-

ttij ii

liósque fplendore ita inuolui;

Te n

ac velüt vndequaque fplendenti

, C

diuinitatis ipfius iubare , fulgi-

pum:

disque radiis circumcingi.

Iit, at

Quandóque per profundam

Fa d

(

hurnilitatem , füique fübmiffia-

nem , dum propriz cernit mi-

yoby

ferie manifefto Dei prafidio fub-

d

ueniri, fuügque indignitati ve-

!qraïhnrlz

ram Dei prefentiam affociart;

m

&nde non immeritó. exclamet

J s

N

cum D. Petro:: Exi-2 me , quia Luc. $.

:

lomo peccátor f[um., Domine.

H

k

Rurfus per fümmam ádmira-

at

T

d

tüoneip., dum in: hoc,. quod agit;

tanta

d ia

e€

"

3

PIL;GIPW

140 De exteriorevoluntate

1lÍ-—

g [v

tanta Deum familiaritate fecum

videt cooperari,

Pari modo per immeníüm

gaudium , cordisque iubilum,

dum viuum Íefe inflrumen-

I)

p

tum , templümque Oei feri

d

agnoflcit.

It

Infüper per faauem quandam

amorisque plenam versüs cce-

n

h lm

leftem fponfüm inclinationem,

dum miram eíus clementiam,

p

m

bonitatémque experitur.

Similiter per ibgentem ani-

fl

w

m latitiam , dumà fui fe fer-

witute liberatam , & à proprix

U

Hs

voluntatis

ing

l

carcere

folutam

animaduertit,

AR

Subinde per omnimodam re-

täm

Wx D

fignationem , vel (ui inter fponfi

manus depofitionem, quo fic il-

n

g

lo plenius perfruatur.

Per a&us quoque perpetux

n

füi ipfias abnegationis, vtpote

quz experimento didicerit quàm

Tf

inebriantia folamina , quámque

mdol lfd.

vberes inde fructus proueniant,

At d

eám-

£

a

d

VLMW |

: Pri?m Par:,;c;zp..iïf/;- Mr4xr

a n

s |

-

eámque certiffimó fübfequan-

tur.

j immgq

Nonnunquam per verum fui

AU iil

annihilationem , quz ratione

j Mmm*,

propinquitatis , ac indiftantiz

E g

illius omnipotentis , & infinitz

Dei effentize exoriatur.

D nl

" Preterea per facra, coeleftia-

I o

que fufpiria , ac defideria in cx-

ldu

lis femper conueríandi , dum

1 a

proprie voluntatis vincula difru-

pta conípicit, quz illam prius

Ti

Qp t

terrz agglutinatam conftringee

m

bant.

[

Denique per intimamDei di-

le&ionem , dum fuaué vrentes

d

diuini eius amoris flammas per-

fentiícit.

m

n

..

- Atque , vt concludam , per

t

intentam attentionem ad vnio-

ml

nem iam intér Deum ,. & ani-

m'ï..

Impam ratione vnitatis volunta-

ahwnï'

tum in opere contradtam, eam

il

(]it

conferuando , nutriendo , ac fo-

uendo ,. fedulóque aufcultando ,

i

Cri»

v

j

ljbentcr obíequendo , & ala

duj

ter

ü

nl

— Á

-

E

1771

t42 De exteriore voluntm

ter eiusdem diuini lpmtus tra-

m

18j

hi

&ui obtemperando.

$. Modus,

Alter puram , perfc&amque

L

u

iotentionem integram prafer-

uandi modus ,

i-J»llmrul

'quique propius

m t

i

effeptiam tanglt, .eft, vt inftitua-

1-1.&»

JHM.I i

tur operis quædam exptopria-

tio; nempe intentione iam per

n MW

AX uixïï ,

hofce gradus in rectum: duéla

oportet fefe opere equé exter-

iM

Eu

?

RO ;, ac interno expoilare vt-

pote tamquam minime füo pla-

pl

né.fibi in animum inducendo

NT

poft eiuscemodi pera&am dire-

M

10

SIQATUL

Gionem , non (uam, íed diui-

nam voluntatem , neque füum

mhnc

fpiritum, fed eum, qui Dei eft,

-m lw (

operari , & con(equenter opus

Fo»

W.

W. y

non à fe, verüm à Deo com-

Vi

pleri ; fefe interim folius inftru-

LMH&WU

menti ( liberi tamen ). vices ge-

Vi

t vl

rente: & nec hocquidem ipfum

i,

fed à Deo habente :

Ideó-

ficmg,

ATf urad

que débet ita peracdtum opus

fixé , velut ipfiffimam volunta-

T

. tem ; Oper auonem ac fpmtum

Quj

Dei

-—

T a

-j

"À

| Bfiük Pais-.,— £4p

-XIF.

m

Dei intueri (vt ia quarto gradu.

,

tetigimius ),

Neque duntaxat

Wi

debet anima illud ficut veram

qum .

Dei voluntatem - contemplati ,

li w

Icd & illi , vt tali adhzrere , ei-

d i nl

que omni contentione recolle-

ub

&a immorari ; adeó vt inibi fta-

Éone um

bilita, ac confolidata, immobi-

v i

lisque faCta , omni mundano

xl

ftrepitu , paffionum tumultibus,

Ac cogitationum diftractionibus

0l

m

procul exulantibus, in pace fum-

jm Id

m2, tranquillitatéque , ac pro-

rj

v

fundo filentio lumen hoc coeli

"

animaduertat , atque ingenti co-

nl

pia veram hanc vitam , & viuifi-

ubid

cantem ípiritum diuinz volun-

tatis deguftet.

gan p

Nota,

VU qUS

Vbi obferuandum occurrit

NMWB?LQ

dici à nobis opus , vt veram Dei

v

Voluntatem cernendum effe,non

autem voluntatem cernendam

d

htl

effe in opere'; idque , vt ob-

ftraatur aditus quamplurimis er-

pit?

fiman?

roribus, hallucinationibus , de-

íÍcemodi

, i

i

eepti,oni.bus » quas eiu

;i

loguen-

X

-

Y44 De e;ct;:riure voluntate.

al

——

loquendi, vel exercendi formula

a

ii

»l

folet inuehere.

,a

l.

Primó enim, cüm Deum di-

fv

cimus , vel ipfius voluntatem in

B

ujient

opere noflro , íeu intentiorie

cernendam efífe; illico intelligi-

$m n

rfeui:

tür, conceptusque forimatur,

tanquam fi illa in opere con-

&t

Ms

templanda foret, vti in eodem

contenta , atque inclufa velut

[v

in vafe, loco, fpatio , vel cir-

p

cuitu corporali imaginario , aut

tun

intelle&usli, cüm illa neque fi-

fnqa

tum habeat, neque locum quo

1f

circumfcribatur..

if n

2

Secundó nititur quis fimul &

At n

voluntatem Dei , & opus vide-

L'I::*'Dcidciy

re, & non folam Dei volunta-

f

tem j quo fit , vt nequeat ani-

iaj

ma in cognitionem viuificantis

Ts

illus voluntatis -senire: cüm

Qin

enim illa Spiritus fit, ac vita,

Wt

haudquaquam fieri poteft, vt

Uil

anima in gradu aliquo , vel per-

"aifi

fe&tione eius capax fit, quam-

331de [

diu ab opere fiue externo, fiue

inter.

E

E

m

-

-

i.

i W(l.u:wt'

Prima Paris , cap. XIV. I4j

Ils

interno poffidetur , atque reple-

tur, nifi cum ipfüm opus, pre

! CümDM'l

o

ipía voluntate fumit,

Tertió,, talis vidende volun-

Áe ite

tatis diuinz in opere imagina-

! itoinp

tio, vnioni cum eadem pluri-

iv f

müm detrimenti adfert, dum

IU«T

aliud voluntas

ET

habetur.

, aliud inEcnt:io

qu a

Denique cüm fic Deum , vel

T

ipfius voluntatem in opere, vel

lingir,

intentione noítra confideramus;

nj

id ipfüm opus fiue intentio pri-

ml

mó , ac potiffimüm imaginatio-

ni noítrz , feu fpiritali vifüi ob-

f

iicitur , cüm tamen id vnicz vo-

M

luntati Dei debeatur.

o

His raticnibus motus , non

v

hoc modo loquendi exiftimaui

d

vti oportere , fcilicet volunta-

jj

tem Dei in opere noftro , vel

m d

intentione contemplari , at po-

tiüsifíta vt veram Dei volunta-

r

hi

qüü

"

tem ipfiüsque diuinum Spiritum

r

a

pZX

cernenda eífe ; cuius quidem

üvp

i 7

u

præfcntia OpUs , atque intentio-

nem,

RA

146 De exteriere volunta?:.

j PHNMA

—

nem , feu voluntatem humanam

FJ 2&0&'2

hoc loco annihilat ; non quod

w,(

p

'X

ifta reipfa penitus ad nihilum

J

redigantur ( vtpote quibus effe

Y tf

t

füum integrum femper compe-

tat) verum quód adeó exigua

vt t

1

illa (int, vt cum hoc fpiritu di^

» , la

uino collata , atque jnipfius prz-

m

fentia conftituta, pro nihilo

AU

cenfenda (int ; & licét aliquid

f

fint, attamen vt talia neutiquam

T

hic debent comparere , verüm

3

vt nibil : quia etíi opus in fefe

3

entitatis quiddam habeat , nihi-

Sriteton

lominus in Dei voluntate confi-

20

deratum , nihil eft ab ipfamet

lg

voluntaté , in quam tranfit , di-

Em

ueríum:: qua ratione de morte

m

tenebrisque vita , claritasque

mf

efficitur ; quódque erat corpo-

L

rale,in voluntate Dei redditur

«Lïuitahiu

fpiritale.

Sumpto igitur opere tamsex-

teriore, quàm ínteriore absque

omni hefitatione pro mera Dei

voluntate ; hon veró pro hu-

rpana

?W:. a

-Prima Pars ,—mp. XIV 147

i

E

u

mana actione, aliisque omnibus

lt

cogitationibus , diftractionibus

B5 d fs

procul aba&tis, eidem voluntati

It quiy

anima omni contentione , fim-

"09tt Q

plicitate , conítantia , fideique

TAf

viuacitate fefe innectat , ei ad-

d fs

hzreat , & fe includat, inferat,

pintiy

immergat ; quippe quz ipfi lux

lm

J

fit futura, & vita, pax & leti-

Vg

tia, habitaculum , & requies,

lr

regula , & perfectio , opes &

guet, m

thefauri , principium denique &

TT

finis: atque itá fex horum per-

]u W

fecte intentionis graduum con-

Imptectd

tinuationem adimplebit , ac per

L pl

ftabilitatem períeuerantiz hanc

yrajt, d-

in femetipía fedem firmabit , in

g t

qua & fummum illum Regem

T

Salomonem fponfüm füum coe-

vt

leftem ad füáviter quiefcendum,

"us

inpitabit.

P.

d

lï]terïäftfä?.

N

p:f'f

m

G 2

;

Qua-

148 De exteriore voluntate

pl

215

Qualiter fedile ho c,—f;:u thro-

Qu

nus fpiritualis , cum fex (uis gra-

dibus, fponfi coeleftis ac fpon-

g

fz dialogo in Canticis ex-

:.lf

primatur.

GAP. XV.

X V

E hac fede, thronóque vt

].

D

& de fex myíticis eiusdem

eradibus , celebris habetur in

AU

n

Canticis Salomonis mentio.

u["'

Siquidem de primo a&ualis

1

memoria agitur , dum cocleftis

»:.']

.'A&

u

ai:r.fponfüsità fuam compellat fpon«

fam : Pone me vt fignaculum. fu-

]

"t

Gant8. per cor tuum , vt fignaculum . fuper

n-z:m

brachium. tuum.,

Signaculum e-

nim , feu obfignatorius annulus,

impreffionem indit, qua me-

moriam obliuioni oppofitam

defienat : cor intentionem, vel

l

affe&ionem denotat , vt & bra-

fxm d'*

.

*

cor & bra-

!

chium ac&tionem

D p

chium colle&im fümpta , actua-

At ol

t

lem indicant intentionem. Cum

Tm

figna-

culum

5 Afm'

igiFur fponfus à fponía vt

Mi

n

It

—

| prima Pd,i' tap. X, y. 149

kl

culum imprimi expofcit, vult

VC ts

füi ab ea memoriam agi; düm.

tl g

que id in.corde fieri expedit ,

It

memoriam illam in affe&tione,

IVb

vel intentione celebrari exoptat:

API XVI

& dum in brachio pariter impri-

mi poftulat , actualem füi me-

À. d

moriam ab ea in intentione coli

ls

defiderat ; quz a&tualis memo«

ts hi

ria gradum hunc

(A&qaliter)

[j m

di&tum conftituit.

bpm i

Secundus ^ gradus

13

(Vnicé) 5.

r d t

tangit

u

r,cüm iponfus (ponfam Vnic,

nonyd

alloquens , ait: Oculi tui colume Cant, r,

T| /gmb;

barum.

Per columbam enim, & 4.

rj )

D. Bonau; *

cuius nota fimplicitas eít , figna.

Sign::ulum |

tur anima , per vnius oculos al-

e 7, itin,

NT

tit.'[. do 6.

terius vifus , perque illius fim-

UT

plicitatem . fim

plex iftius aípe-

Wiqt Ctus. Porró animz vifüs, in-

qromd

tentio eft , quz tum fimplex eft

,

na j

cüm duplex non eft ;' duplex

i

autem non eft , quando duo non

nl

habet obiecta, Creatorem od

n

creaturam , at vnicum tantüm

Creatorem,

Tunc enim inten-

ii

3

Uuo

—

1j$o Deexteriore voluntate

| faiuy

ia

tio fimplex eft, quia (jmplici ob-

sb

ie&to impedita : & vnica, quia

in vnicum Deum directa.

a

Idem innuitur dum ait , 7-

m

Cant, 4. nerafli cor meum , (oror mea [pon[a,

vulnerafti cor meum'in vno ocule-

LU

THM iuorum,

Cüm enim duobus

u þm

oculis , vel obtutibus infiructa,

dnem

fitanima , uno qui «reaturam,

n i

Vr

.altero qui Creatorem intuetur,

miré pulchra ccoram Deo com-

Áihni

paret , quando illo obitructo,

x' JH

- hoc folo videt ; tunc cnim cot

Msf f

ipfius amore fuo vulnerat : de

iv

qua vnica intentione, fimplici-

liv

ue oculo , .ac intvicu loquitur

Mstt. 6. Saluator , dum inquit : 52 ocs-

:

lus tusis .frmplex.fuerit , iottm cor-

:

pus tumn lucidum erit.

.

fl

.yl

)

Tertius gradus (Libenter) his

h,u

Libenter,

fponfe verbis exprimitur, Pef-

4fi lg

Cant 5,

fulum . oflii mei aperui. diledto meo:

Wt d

Etenim quidnam aliud eft hoc

hr

peffulum; quod oftium noftrum

Wi

domino obíerat , quam voluntas

Ug

propria? & qua ratione tollitur

"t

ea,

-Prim; Pq;s yC4p, XP. — vgi

ais

m

ea, nifi ei ob voluntatem Dei

"

V

renunciando ? quando autemlu-

m dj

benter tollitur , nifi cüm id'ani-

tj

ma fponte füa facit? Dum er-

ATT

o fponfa fefe ipfam peffulum

LLTESM

dileéto füo aperuiffe afflirmat,

Cenim

innuit per íui ipfius renuncia-

V t

tionem libenter fe, & noninui-

W u

tam Dei perfeciffe volunta-

tem:

Cïætf)rtm

f CT

Idem nobis proponit cüm di-

]b

cic , Fadam. ad montets vtyrrba : Cant, 4

t

Nv Vi

ii

amara namque myrrha amari-

lovl

tudinem nobis abnegationis írt

nv ln

; Dei voluntatem exequendo re-

r

!

prae(entat : per montem , abne-

d gationis huius füblimitas figura-

d d

tur. quz hominem fupra femet-

i

int.

ipfum in Deum eleuat , iuxta

t

illud , Sedebit folitarius , & tacebif, Thr. 3.

quia leuatit fe fapra fe : Quod fe

j

"T

ituram dixit, indicauit id à fe

. liberé , atque &equo animo fieri,

jha ts

ml

absque impulfu, reuifü , ac-tri-

flitia ea ratione libenter hanc

n

exercente abnegationem . cum

quiP

4

eo,

-—

^"

ul

