1j2 Deexteriore voluntate

"

P

)

u

M. 53* €o , qui dixit , Volunrarie facrifi-

£Abo tibi,

RUT

Ad

EU

!

uartum gradum , qui

Y

' Ü

4 Indubi- ('Indubitanter) eft, faciunt hzc

äl(,m

j

tante;.

;kä

Ij T

*

"Cant. 7,

fponfa verba , Ego dileio meo,

€ ad me contier[io illius.

Per pri-

od

mam enim huius fententiz par-

"at

tem , füperiores omnes purz in-

R

tentionis gradus comprehendit:

idri)

qu. 1

per poftzemam hunc certitudi-

nis attngit ;

Dum enim ait:

Db

iono,

Ego diicéto meo, idem eft ac (i

diceret , animatn , & intentio-

d qu

nem meam puram reddidi , ver-

ziäu'o

m

if

süs illum eam erigendo , ac di-

ii

rigendo a&ualiter , finé obliuio-

ne, vnicé abíque alio fine , at-

R ï*m

j

que libenter, absque detrecta-

ïmz.

tione ficque eius folius fum, ille

meintegré poflidet, ille me fibi

Siut. (pon[am ornatam

'ii

j ex

Apec. 2T» delegit,

wiro fuo , & ficut [pon[am ornatam

Q

Al lj

qonilibus fuis : vtque ego illi it4 vi-

ce verfa 4d. me conuerfio illius.s Si-

H&"" At

cut ad illum ego , fic & ad me

LTA

ille pertinet : iidem enim actu

,;iï:ViUHCjb

In

:

"

PU aty

Prima P)r: »Cap. XV;. 153,

| hlunmä

interni, qui me illius effe faci-

unt, illum quóque reddunt me-

| g

um; vti ius amoris me illi tri-

Eu

buit, ita & idem mihi illum tra-

LIM

dit; velutique per alios gradus

Mil ln

de me ille certitudinem habet ;

TT

itá etiam per hunc (qui illos ne-

t

ceffarió (übíequitur) nullus mihi

lm

locus de ipfo ambigendi relin-

m hr

quitur.

En eaufam ob quam

; Dnee

indubitanter exclamo : Ego di-

Ào n d

le&to meo, & ad me conuerfio

it, la

illius ; quod non folàm absque

m rl

hzfitatione , indubitanter co-

E

p x

gnofco , fed & ( Perípicué ) in-

tueor , fine vllo fidei, quà eum

t at

TT

noui , videóque torpore , inquo

har

veríatur.

iünslus

Qui

tus gradus, ad quem

tam ardenter aípiraui , quem

d

n n

Perfspl;cuh*

"T

tamdiu exoptaui , támque fte-

quenter à (ponío meo poftu-

hi I:'fmfm l

m 'f"

laui his votis : Jndica mibi, quem Cant, I;

diligit anima mea , vbi paftas , vhi

T 'äl

€ubes in meridie.

In ardore (cili-

o,M'*

flammis amo-

du d

l?cet,viuacibüsque

T1S

y

hu

-1;4 Deexteriore voluntate

ris, ac luce meridiana, vbi per

vniohem cum ipío valeam in-

1;&—4

cendi, atque comburi diuino

n

eius igne, & coeleíti eius luce

illuftrari.

Cazterüm dico vbi

Vl ial

cubat , ob fümmam illam , qua

iz, C

in anima mea potitur, quiecem,

[

W

A

cüm eam per meam abíentiam

At

ä

fübingreditur, ibique per mei

W NILU

abnegationem demoratur : tum

T:

m

( 0

enim illic velut in le&to recum-

ATU

€ant, 3.

bit, de quo proditum eft. £s

lectulum Salomonis fexaginta fortes

n

VA

n

ambiunt : qui le&ulus alius non

L

p

i

i

eft quàm cor meum ; cüm di-

Pal 72. Ctum fit , Deus cordis mei: &, Deus

Pí2l. 45. i5 medio eitis non commouebitur.

Vtque ad fclicem eum fta-

tum & graduum horum cacu-

Cat4 men valeam aflurgere ; En dile-

us meus loquitur mibi , morás-

Qe

T*

que me iubet rumpere, identi-

dem iterata inuitatione dulces

Bd

l

haíce voces auribus meis inftil-

ndo.

It ln

É.prompté

ATA

€ant, 2,

Surge propera amica mea , forme-

4

W ts

;lmelmm ;

ET

Prima 1347: ; c'ap. XF. ! $5

—— Q Á— À

ii

I i,

fa mea, & veni, qua grata compel-

latione füauiter me ad familia-

Qnhyr ;

res füos amplexus inuitat , at-

r i

^tün (i

que ad fe venire monet, .Quo-

circà primüm me fürgere hor-

tim l.

Wi

tatur, é vili videlicet, abiectá-

que corruptze natuürz conditio-

E

Ti dj

ne per füpradickos gradus ; de-

i

inde feftinare , (& prompté)ac-

:

lrl

celerare quia tales ad illam non

"

accedunt , qui pedetentim , ac

pro

l

li

i.

lénto paffu gradiuntur :

Neftit Ambr,'in

uc ho-

hi p

enim tarda molimina Spivitus fantti

TAE

ril, lib, 2,

£ratia.

Vnde Dei genitrix con-

Luc, I.

Kün, ii

cepto fcetu, animz , quz illum

1718

per infpirationem concipit, per-

imsdir

fonam gerens, abiit in mon-

p en

tana , quz lefüm Chriftum in-

m d

dicant , in perfe&ione , cum fe-

g,bl

ftinatione ( Prompté ) celeritér-

irn,u

que : quod fextum , vitimumque

d

gradum conftituit,

-

du

Et ne fedis huiufce throni , Sedescon-

as

per horum omnium graduum

tinuatio«

nis,

continuationem

immemorem

TL

fuiffe putes, vel fponfum. feli-

citer

^T

ul

156 .De exteriore voluntate

citer femel inuentum poítmo-

IT

düm deferuiffe , audi quid di-

giii

-

Cant. 3

cat: Zensi eum , nec dimiutam,

[ q3

IY

"

donec introducam in domum matris

jl

k*rua

hl

st

d

meg , C in cubiulum . genitricis

Mi

mee, (Tenui eum) per lex vide-

E

licet internos actus , gradus-

UA

lm

que prafatos (stec dimittam ) pex

negligentiam , aut tepidita.

At t

tem , at füumma cum vigilan-

yitid

tia cuftodiam , intimóque affe-

tinjia

|

&u, & ardenti dle&tione fo-

G

uebo (demec iniroducam in do-

li Id pr

l

mum matris me«) Ecclefiam per

3R

!

virtutem ; exempla , feu prz-

Vl

dicationem

P

.

|

(€& in cubiculum

D

genitricis mee ) in particularem

a

Íciicet meum ordinem , per

Rs

vitam Religiofam , ceclsflém-

i

.

.

!

que contemplationem

ficque

]

m v

eum perpetuó in anima mea

1 lm

Íervatum efficiam: in fede hac

D eyl

continuationis

refidere ,

&

"blpt

thronum hunc fex gradibus in-

fieff

fignem vero meo Salomoni füp-

Utl

peditabo, ,

Én

"n

! ^

Prima Pats ; tap. XX, 1 ï7

HNMW3

; En qualiter facra illa anima

At

Qu

loquatur ad aliorum (olamen ,

M lg

atque excitationem, qui eó nec-

TT

dum appulerunt.

Xl [

Nec zquó plures gradus huic Cur fex

)ptriri

intentioni à nobis tribui aurtu. P!mero ,

gradus

li, m

mandum eít , cuam ex feipfa

aífignan-

htl

(dummodo perfecta fit ) illos rur;

II

otnnes habeat, nec absque iisl.caufa,

ln v

perfe&ta effe poffit ; quanquam

UL

74

b

cüm ibi nonnifi implicité con-

didoti

tineantur , nos eos explicité ac

(UTET

dilucidé propofuimus : vt faci-

ln

liüs interiora fua diiudicare quis

hu hp

valeat ; quod pun&tum eft omni-

1177

um longé grauiffimum ; cuius

(

pm*[cularcm

defedtu quàmplurimi etiam fpi-

r Y

rituales hallucinantur

»

.

'Tum

g.

l

N

etiam quia ingentem adferunt

m :

tam vtilitatis , quàm luminis

ITob

thefaurum , €ó celfitudinis ani-

ia

mam euehentes , vt ex füpradi-

| 'ffnm I*

&is hoccapiteliquet. Denique

quim etfi hic diftincte traditi fünt,

hg

g

quó meliüs poffint in przdicta

rni, atque per

intentione difcïe

j

7

€os$-

1;8 De extleriare voluntate

Pt

UM

Z

—

eosdem éxaminari, il

li tamcri

EOA

n

M

u

|

per vnicum , perfectum, feruen-

h9

m

témque ac&um absque multipli-

Citate in vnum co&unt, idque eo-

(

i

ID

dem modo, nec minori cum-fa-

cilitate, quàm fi nullatenus fo-

(utty

rent diftin&ti.

ml aj

—

w

N

[

u

i

T

Qua ratione virtutum, mor-

tificationem omnium , .verzque

mgu

imitationis vitz , ac paffionis

Il

Iefa Chrifti praxim hecRe-

Ts

gula , & exercitium

inuolat. :

llj

p

CAD, XVI.

D mortificationem quod at-

A

tinet, ac virtutes,, imitatio-

ii

AA

q N

némque vitz , & paffionis Iefu

Chrifti ( quz quidem adeó funt

U f

neceffariz ,' vt finé iis incaffum

Yi

lg

quis ad vitam fpiritalem afpiret )

7I0unrm

vt: breuitas , quàm nobis in hoc

Wf/i,);

compendio [ítatuimus feruan-

if

dam , non patitur , directé de iis

"t

ii (

Íer-

P;imu Pars, mp.'X VI. 1f9

—

UM

fermonem inftituere ; at folüm

l

indireté : fic neque id magno-

N nj

pere requiritur; cüm ez in hac

Xb

voluntate clariffimé elucefcant ,

Ditorq

ac exerceantur.

itülten

. Quód etfi plüs fatis ]iqueaf ex

fecundo capite , demonílrante

—- quo pa&o in illa omnes inclu-

dantur perfe&tiones : ( quarum

Vff

vnaquzque vniuerfam mortifi-

Ym

cationum , virtutümque feriem

! t p

complectitur ) attamen. operz

n

- pretium me faCturum ratus fum,

HU

H

fi quo pleniüs iis, qui fe huius

exercitii praxi addixerunt , fatis-

U

fiat , id ipfum hic per exempla

magis dilucidemus..

i lt

s m

Quisquis igitur grauem, iniu-

I.

Demon-

Ll

vitn

ftámque perfecutionem | équo

N

animo feret ; patientérque fufti-

ftratio per

exempla,

j

- nebit pra'fata, (ecutus documen-

4

ta voluntatis Dei, cui iftud placi-

ia

"

It

tum eít; is inuidie paffionem

'uam

mortificabit , patientiz virtutem

ii

A

exercebit, Chriftumque , qui fi-

imr; d

milem

!/'ä!

160 De exteriore voluntate

al

r

milem períecutionem patienter

tulit , imitabitur.

IlqM

n

2

Pari modo qui deriíüs conui-

!

MM

nd

tiísque profziffus, ob vnicam il-

lam Dei voluntatem filebit, &

i

né verbum proferet, irz paífio-

N

] .almt

nem reprimet , manfuetudinis

dmm

virtutem praxi mandabit, & fal-

ülüquy

uatorem emulabitur, qui dicte-

(bamdh

riis , illufionibüsque à Iudzis pe-

fj )

titus eo fe fe modo geffit.

lint ;

3.

Rurfum qui przuia hac pura

Á

intentione, peregrini cuiufpiam,

duf

vel fratrum füorum ( vt in do-

MA

mibus Religioforum moris eít)

i

Ti

abluet pedes, füperbiz vitium

edomabit , humilitatis actum

producet , Chriftique Apoftolo-

rum lauantis pedes exemplum

ï,q

AU

lu

fequetur.

»]lm

]i

4

infüper qui ob folum Dei be«

po

neplacitum pro illis orabit , qui

Tib f

manifeftas ei iniurias irrogant ,

At n

necéímque intentant , vindictx

Wt

paffionem fubiugabit , Charita-

d ay

gets

tis virtutem in praxim redi

hïlg

:!.]ff, V.

f-W '

161

Prima Pars, tàp. XVI1,

m pqE

Chrillóque fe conformem red-

det , qui pro períecutoribus ,

[

atque interfectoribus depreca-

Tb

tus eft.

m (j

:

Vlteriüs qui hoc folo fine, ac

t

motiuo voluntatis Dei ductus ,

tl

falíoram criminum infimulatus

toidi

nihil füi purgandi ergó proferet

ht

(dummodó difcretioni non de-

dl

rogetur ). proprium amorem

L]

T

fübruet

?

filentii; virtutem |in

ais

actum rediget, atque in eo Chri-

Ti uj

I(ti Iefa infiftet veltigiis, qui fal-

"us

fos. aduersüm fe productos te-

D morj t

ftes nec in minimo redarguit.

ao m

6,

Poffent innumera huiusce ge-

j u

neris exemppla in medium pro-

v ï-Q&Mf;

ferri ; at nobis hoc vnum quod

d

reliqua omnia complectitur, pro

coronide

adduxiffe

füufficiat.

pided

Quotiescunque aliquis iuxta hu-

jl

ius exercitii, tenorem quicquam

(ora r

naturg fenfuíque minüs gratum

w d

exequetur, feu iisdem iucundum

g

aliquid, aut füaue infectum re-

linquet, vt. voluntati Dei obfe-

u pm*:

qua-

AN

*s

7

162 Deexteriore faluntate

jl

—— —

uatur, is voluntatem propriam

A

p

lubdet , refignationis virtutem

ngopr:lt

executioni mandabit , dulciffi-

I

T

QU

móque Seruatori obíecundabit ,

thUL

Wï

Íoan, 6.

dicenti

D

L

Jut

Veni uon vt' faciam vo-

luntatem meams f;d voluntatem eius

p

m

qui mifit me.

Habes igitur qua ratione is

f qii

qui huius exercitii, feu regulz

Mi

Cl

praxi imcumbit , cadem omnino

opera , mortificationem , virtu-

m

Jr

/

tes, atque imitationem vite, paC^

if

(It

fionisane Chrifti Domini quam

perfcQiffimé exerceat , qui in

cunctis Patris fui voluntati per

omnia ob(equebatur.

Dno in

Vbi obferuandumv; in illius

dU

genere

imitanda

vita , ac paffione duo reperiri,

M T

jn vita&

poenas fcilicet, ac tormenta quz

MY

paffione

perpetiebatur ; & finem , quó ad

(ä.mdz

Domini.

ea perferenda inducebatur , vi-

Yal

"

delicet vt Patris voluntatem exe-

Ü v

queretur, qux ambo nobis vt vi-

M (h

te noflre exemplar , ac ideam

!3.*[2([1'5 L

incumbit imitari, dicente ipfo-

Vbtzll

Ioa'n. I34:

met: Exemnplum dedi volis : & nifi

illud

'iilum m

E

fm LE

Ed

m

Prima Pars , cap. XV; 163 |

illud exempli nobis prebendi

Xions

W

ergo przítitiffet , quo fine tot,

Yi u

tl ol

tamque ardua fubiiffe fupplicia

exiftimandus eft, cüm nobis re-

M v fin

dimendis gutta fanguinis vnica,&

LL

uidem voluntas fola abundé fa-

* tisfeciffec? Porro horum duo- Qiidam

: us

rum quidam vno , alii altero

vnó, qui-

dam alte-

t n

[

deftituuntur.

Qui poenis cum;,e aefi.

u

BC

"

VPna

Chrifto defunt, audiant obíecro, tuuntur.

1

WdLIVUM

a

quid illis Diuus Petrus propo-

intmR

nat: Chriftus paffus. efl pro. mobis , 1. Pet.2.

p

"f

hrj

volis relinquens exemplttin , vt fe-

Va

1

Y

quaimini veftigia eius 5 vt & Diuus

ol

Paulus $i compatimur, & conglori, Rom. g.

ln

ficabimtrr. Similiter & Diuus loan-

"l

nes , Qui dicit fe in ipfo manere, de- Y« loan. 2

bet ficut ille ambulauit , & ipfe am-

TU

AURU

bulare,

2v

,R'"t

M

Quod ad eos attínet, qui hac

W

voluntatis Dei intentione defi-

ciunt , nouerint. fe perfectiores

]efu Chrifti imitatores , videri

d

fortaífis quàm effe, quantumcun-

t

u

que przítent , perferántue, cüm

I

i

alterum in iis imitationis . eius

T

pun-

—

hu

r64 QDe exteriore voluntate

[

punctum defideretur, finis nimi-

rum, ac intentio , quod citra

TU

T

ontrouerfiam principem é duo-

bus locum obtinet ; quo fit, vt

g

Lal

externa folüm corporis opera,

non autem internos animz actus

du

imitentur , feféque conforment

f

€XtEr1IOr1 humamtatls, at non in«

ag

teriori, & diuinitati : partim qui-

mis

fcin

dem iítud agendo , fuftinendó-

que quod ipíe prior praftitit, at-

um

que pertulit, fed non eo modo

[j

quo ipfe ; quadam ratione cum

inhrn

Filio perpetiendo in terris, non

.U

autem ob voluntatem Patris, qui

r n

eft in cxlis, hoc voluntatis diui-

n,üh'g OPC

nz ícopo orbati, cuius ea e

nl

D

praftantia , vt nec ipfis Angelis

D

[

T

nobiliorem, & né quidem alium

Ts

habere contingat: talisque eít

At

TM j

vt non poenas dur: taxat, & qux

fa&u ardua íunt , acceptiffima

M ;H W,

reddat, verümetiam & ea quz

li

iucunda funt, atque ex fe oble-

Jduendo

&ant:( vtante dictum eft ) dum-

picnda (

modo [ynceré , & absque fuco,

[9]

litGDg

Prima Pdr»;, cap. XVL, 16 5"

d

"r

ob hunc finem, intentionemque

0i Quj

perficiantur.

lii

Quandocunque igitur durum

5 i

aliquid , afperümue agendum,

O (

feu perferendum occurrit, id ob

at

diuinam hanc voluntatem fiat:

eonm

Sicquein his duobus punétis poe-

i

narum , atque obiecti fupra me-

imïi:'g j

moratis , lefüm Chriftum per-

"N

fe&te imitabimur , fimulque eius

'

"

J

facra paffione induemur , dolo-

inon CG' M

res ipfius in nobis renouando,

MfPTOR

dum hoc modo caput in fuis

Jhttriy

membris, & in capite membra

t

in hac.diuina voluntate patiun-

d

tur, quz operatur tolerantiam

quad

earundem paffionum , & nos il-

il

luminat ad cognofcendum fo-

cietatem paffionum illius confi-

m

qui

i

i u

l

l

j

jl

guratam morte eius : Et, vr quit, Cor. 3.

yiuunt iam. non fibi viuant , fe

d ei , 3d Phil, g.

;wïmx,ü':.

:

2. Cor. 5.

N

qui pre ipfis mortuus eft.

Notandum tamen , quod itá

vt

induendo paffione Chriíti, non

ag

accipienda eft quafi res altera à

Tinid

voluntate Dei, licet enim fepara-

am

j x '4.

"

--

ul

16 6 JDeV extetiore voluntate

d

tim. vt res diueríz confiderari

^poffint, in praxi tamen velut

st

m

vnica, & fola finé vlla difcrepan-

tia, & multiplicitate haberi de-

u

bent. Cuüm talis paffio , & do-

lores fint ipfamet voluntas Dei,

& voluntas Dei ipfamet paffio, &

dolores , íecundum quod decla-

N

Mb

ratum eít cap. 1o. in 3. contra-

di&tione, vbi voluntatem Dei &

"

bl

i

opera, ac paffiones eadem omni-

at

no effe demonítrauimus.

Jijn»

^m

fj

Qui autem plurade virtutibus

Á

& mortificationibus videre vo«

zi

u

luerit, infpiciat primum pun-

Q

&um, & priorem tra&tatum 2.

L

h

RT

partis Equitis noftri Chriftiani, in

R

quo füb armorum metaphora

virtutes omnes & vitia iisdem

d

oppofita paucis intuebitur : itá vt

mll

TY

hec arma ei localis memorix

]

adeó perfedte vicem agant , vt

'3&2., Id

!

vix ea in Poüerum obliuioni tra-

3 ts

dere poflit. In ipfomet etiam tra-

AT t

&atu, puncto2. cap. 32

.

ura

onis

N

fi

omnes ftationum facra pafli

Es

At

Mo-

reíeruntur,

tl

il

—

'e *

PriäaPär:, cap. XJII. 167

1 U

M

1 o

Modus peculiaris in huius

IT

exercitii praxim ingrediendi, ei-

t hss

que cum fru&u infiftendi,

5l

ac progreffum fa-

AYdnng]

ciendi.

Wrnd

ATT

CAP, XVII.

DX

V

Erumenimueró quia hecRe-

lat

)

gula , ac exercitium in iri-

Ov

terna potiffimüm praxi, motu-

fuim

ümque animi obíeruatione ver-

n

fatur, qui quidem initio diiudi-

ls T

catu admodüm íünt difficiles;

pritun

cümque quà per deíidiam, quà

Md ;

per obliuionem, non minüs in-

iCl

choantes , quàm alii , multüm

n n

temporis, ac plures quandoque

ha t

horas fibi patiantur elabi abs-

D

que illius ;exercitatione ; Idcir«

n

co tam vt incipientibus iter pa-

T.

tefiat , aditüsque ad hanc pra-

xim referetur , quam etiam vt

m dl

aliorum torpor excitetur , obli-

ia

20

h

i

uionique fübueniatur ; paucis

fructu

um

j

þic peculiarem, fefe cum

[2 (

—

168 De exteviore voluntate

exercendi modum (uppeditabi-

I25

L*s?a

"

T

mus , qui tyrones ad veram ani-

i,

: mi, fuique interioris notitiam,

j

"t

atque ad huiufce exercitii pra»

D

li

[y

xim velut manu deducat , qui-

1

que non minüsillos, quam alios

g

t

füi muneris commonefaciat,

: omnes ad fidelem praxim indu-

ign &

m

cendo , atque impellendo.

Modusin-

Quisquis igitur exercitii hu-

at

choandi ac jus praxi fefe dedere intendit,

qitlna)

perfequen-

certum fibi penfüm imponat,

TT

si hanc

praxim,

aftringendo fefe , non mortalis

T TT]

Sefe ali-

aut venialis deli&ti poena , fed

m

quot in-

firmi (olummodó propofiti vin-

At

dies vicib, culo

, àd certum mortificatio-

Af.ïlhim;; |

mortifi-

Care,

num , acrenunciationum nume-

DuTm

rum indies aliquot vicibus com-

Prieg

lendum , vt Dei beneplacito

.

fiti

obtemperet

.

ter videlicet,

itiie

Praxis à

quinquies , vel decies , pro fer-

Mt0t g

uinque

uore füo , ac deuotione : qu€

gliquam, :

Á

€

afibus

abnegationes ab aliquibus fen-

BU

getih.

fuum, vel facultatum , feu cor-

Tiftrg

poris , fiue animz erunt peten-

"fs

fen-

d& ; corporis, vt à guinquc

ibus,

ämwlnm

PrimaPars,cop XVIL A9

e

WWP&' . fibus, vifu, auditu, odoratu, gu-

Büm ftu, atque tactu, iftud agendo,

A vifa,

W patiendóue, quód ipfi ingratum

(( Go

fit, atque iniucundum : vt cüm

ib ^ quis exquifitam aliquam rem cu-

m ;pit cernere, formam, pulchritu-

( -dinémue alicuius intueri, locum

m aliquem deliciis affluentem ,

wb -amoenos hortos, editas turres,

Qm; 4plendidas edes , (amptuofa , at-

t que fuperba zdificia, idque ge-

vipg us alia vifüi accepta : quinimó

hm cum quis in hanc, vel íllam par-

li, tem oculos curiosé coniicere

imwi: "defiderat, ratione cuius à Deo

m diftrahitur ; in quibus emnibus

um mortificandus eft vifus per pro-

m prie voluntatis propter volunta-

uwy tem Dei abrenunciationem.

114

Similiter cüm quis defiderio Ab audku.

!Mtiïüs

; tenetur audiendi fymphoniam

i

qui 3

liquam , inftrumenta mufica ,

harmonicas cantilenas, ac nous

TL

"n

curiofitatis plena , & quicquid

aures poffec oble&tare.

mimzt'!-f

iS ) W ä 'xvir:

H

Pari

7-11 70 De exteriore valuntate

B

À guflu.

Pari modo cüm quis appetitu . 5j

ducitur comedendi, ac bibendi - ,j

Cibos , feu potius delicatiores,

du li

fructus exquifitos , & quicquid

Trrdon

guítui inuenitur arridere , licet

duf

yhn

?

l

id in fe nec rarum nec maggi

z

1

À

A

Wi

l

m

pretii foret.

d. Cur

Àb odora-

Idem de odoratu dicendum,

bt v

tu,

cui odoramerza omnia, & quz-

t

cunque alia minüs obuia ei iu-

T n

cunda funt deneganda.

À tactu,

horrcbmi,

Denique taCtui fübtrahenda

tindeqy

fünt omnia mollia, & quzcum-

Avlaf

que fenfuales motus poffent con-

"1 l Vkm

citare, Ex his inquam omnibus,

N banmy;w

idque genus aliis peti poteft oc-

u

j

j

T

caíio fpius in die fibi ob volun-

f*n(ïüäm l

tatem Dei renunciandi,quidquid

miïr(xüy'ua!

in eis eft voluptatis refpuendo,

BU

iuxta regulas füpra allatas, liben-

U r

ter illa Deo pro facrificiis offe-

g hl

rendo , cum Propheta dicente ,

ln

Foluntarié (acrificato tibi.

Ui

E contra ea acceptare , qu&

'.öfg'e dj

fenfihus repugnant , nimirum

faíti-

«;51, QUJ lt

quz vifü ingrata , auditu

o

diofa,

l

'i—';' L

Prima Pars, c?p;X FHl. 17t

m Wi

n

ol

diofa, olfa&tu iniucunda, guítu

amara , tattu afpera fünt ,'atque

ib d

D as

auftera , & hinc eft quod afüir-

qmabat Seraphicus ille Pater no-

Md

n x

fter Franciícus , conuerfationem

fibi cum leprofis adeó fuiffe affi-

duam,

Charitatis iis officia ex-

At d

hibendo, vt inter illos verfari

l:

ei etiam fecundum fenfum vide-

Dis o

retur iucundum , quorum priüs

jogu

&t f

ul

ii

horrebat afípectum. Accepimus S.Elizabel

etiam de compluribus vtriusque *

S. Ca-

9 g

arina

fexus fan&tis, qui pauperum pla-tS

enenfis.

yospot

g3s , & vlcera lambebant, & de-

um

ofculabantur: quamuis eiusmodi

p

i

exempla admiranda fortaffe po-

TIMnI

.

tiüs, quàm imitanda (int, nifi ad

Qb g

id calis infpiratio particularis vr-

vt

geret : enimueró etiamfi imita-

tioni non inferuiant, in(eruiunt

ol

tamen plurimum huius setatis

o

delicatulorum , comp:ulorum

jj

atque ádeó faftu tumentium , ag

qit

corde duriffirmmorum condemna-

n

tioni, qui nec eos refpicere fe«

tunt, nedum iis affiítere,

"

z

Quod

*

172 De exrer?orc;valuntate

hu

TU

Praxis a

Quod ad facultates animz

tribus

m

facultati-

attinet, ez quóque mortificatio-

xl

bus anitn&e

num anías fübminiítrant.

Vti

J

J

f

M

i

Hn'i

L.

duéta,

circa intellectum, potett quis fibi

I.ab ia- ob voluntatem Dei renunciare,

uf

LUH

tellel'. .« anos ei, mundanósque dicur-

Ms

fus, ac fpeculationes, quz dele-

A Rs d

Gationes in fe aliquid continent,

Wa

reícindendo.

$, ÀMe-

Idem circa memoriam euenit,

r

moria,

W tirn

peccatorum, ac imperfe&tionum

proximi, atque iniuriarum fibi ab

figs

eo illatarum memoriam reii-

lii

ciéndo , vti etiam. actionum ;

Af

geftuum , ac verborum miffas

(ujy jl

honeftorum , obíccenorümque

LT

recordationem.

Í

Si!mg

J

g. à Vo-

Eadem ratione poteft quis &

ltl

luntate,;

voluntatem mortificare in omni«

bus fuis paffionibus effrenatis,

: Adhmmu

t

atque exorbitantibus affectioni-

TT

bus, quz iuxta Philofophum

Je

At

faat unc

AV

cim numero, nempe

fbiæ, t

amor, defiderium , ac gaudium

réfpe&u boni ; odJiam, fuga, &

:

ïffflt "

»

^

o

P]

qua fex

triítitia ïefpe&u mali

paffio-

M

j

N

,'rim/wfmm P.

[ N

Prima Pars, cap. XVIL. - 73

paffiones fedem fuam in parte

Q m

dnitile

concupilcibili fortiuntur ; fpes

ol

quoqaue, defperatio , tímor , au-

D t t

dacia, & ira, quz fibi in irafcibili

Mi i

domicilium fixerunt: quas omnes

a

(Tiones Bo&tius,, ac poft illum

æhtionts,quz:

b

dl

- Fhomas ad quatuor redu- D,Th.2.2;

31

cunt, vanum gaudium, vanum

VTRU

. t/morem, vanam fpem , vanám-

que triftitiam , hiíce verfibus:

yiinrit

t

Tá quoque fi vis

Bott, de

DEOLT

Lumine claro

conf, Phi«,

t ador

Cernere verum z

lofophiss,

yenorm a

Gaudia pelle ,

ao

Pelle timorem ,

Spemque fugate ,

SmtwK!QXWE

Aec doler adfit.

m

Adhanc etiam voluntatis mor- Peccata

I

tficationem fpectat ea qua ad- mortiliz

hu

uersüs quafcünque peccatorum CUm feis

s

ramis,

tentationes fit refiftentia ; vt eft

Superbia,

j a

füperbiz , cui. veluti fao fando

j

inhzrent cetere ommnes arbo-

j,)/ res ; Vanz glorie cum füis ra-

Vana glo»

p TRIS , qui- fünt

ftentatio ,

bypo- ria,

,

! o

3

crifis,

»

174 De exteriore voluntate

-u

G- —

crifis , contentio, pertinacia, di-

T

fcordia, rerum nouarum inuen-

is Af

2«

tio ; Inuidiz cum füa progenie,

ial

Inuidia.

odii, fufurrationis, detractionis ,

k

gaudii de malo, ac triflitiz de

ht

30

lra,

próximi bono ; Ire cum (va fo-

f

bole, indignationis , cordis infla-

t

tionis , clamoris , blafphemiz,

TT

4

Àce

:iiæ.

contumeliz , rixac 5 Acediz cum

w

partu fuo , malitiz, rancoris, pu-

gl

fillanimitatis, defperationis, neg-

m

LO

ligentiz & diftractionis.

Auaríi-

Qj d

Avaritia,

tie cum'íua prole, proditionis,

;inxcdu&i(

fraudis in commercio , fallaciz

o

in verbis , violentiz, periurii, in-

tmnde

quietudinis, atque duritiei cor-

6.

ïï:pmimm

Gula,

dis.

Gulz cum füis fequacibus,

20bl

ftulti gaudii, fcurrilitatis, im-

| Eïl'ïm W

munditiz, locuacitatis , ac ftupi-

tsl

7-

ditatisingenii. Denique luxuriz

i :

Luxutia,

cum immundo íüo comitatu,

R vt

czcitatis cordis, inconfideratio-

Wt img

nis, przcipitationis , incontinen-

265 if

tiz , amoris fui ipfius , odii Dei ,

^ tter

affectionis huius mundi , & hor-

3,fnqu

roris futuri, . Qux omnia pec-

nj

cata,

E

I

—

: Prima Pars,cap. XFll, 1og

DN

cata, atque eorumdem tenta-

o :(

tiones , abrenunciationis mate-

I) ïnzp

ISE

lh df

riam füppeditant ; adeó vt vn-

dequaque, feu ex parte corpo-

AC U

ris, (iue ex parte animz abundéà

e um f

fübminittrentur huius exercitii

d t

in praxim redigendi occafiones,

À lila

& quidem adeó manifeftz , vt

Ia

vel ipfe tyro, ac nouitius non

ii pv

poffit non eas digito tangere.

as

Quapropter non minus in-

n l

Choantes ad íui inftru&ionem,

b ii

ac introdu&tionem, quàm alii ad

n i

fui inuitationem , atque excita«

t nj

tionem in dies certum fibi limi«

y ao

tent numerum mortificationum

i,

à füprà citatis rebus petitarum,

minisyt

prafertim veró ab iis, in quibus

st

maioris fibi confcii fant debilita-

d

tís , propriz in illis voluntati, ob

j

Dei voluntatem renunciando;

(

non immemores examinis in fin-

gnlis inftituendi, at pura ipfo-

l[ïüräïui"m

n

rum intentio ( Thronus ebur-

neus, in quo fummus ille Rex

j

S'al'om'on refi

det) füper fex prz-

Wï

Ha4

fatos

buli

176 De exteriere voluntate

—

m

l

fatos gradus exítru&ta G&, ac fta-

s

bilita: hacque ratione ad veram

?mhuï.w

fui interioris notitiam deuenienz

——

nouitii ( quod. magni eft por-

deris , & penitus neceffarium. )

Drst

Mran

Cateri autem non íine fructu

fuo exercitio infiftent : & tam hi,

ii

N

uàm illi fummos. in eodem fa-

cient progxeffus.

ü

Vbi tamen commonefaciendi

funt , non effe mentis noftrz,

Tdr din

per particularem huius capitis

- f

praxim , eos à generali , & con-

tinua fuz regulz in omnibus re-

t É a

zil

bus praxi abíoluere , quafi fatis

"t d

foret eam folummodo in his re-

Tf

bus, ac vicibus, quas ita fibi

preícripferint, exercere ; fups

Vl

RU

onimus enim praxim illam de-

b

ere ipfis in rebus omnibus effe

sU

A g

affiduam , ( vt docuimus ) &

quanta fieri poteft diligentia ,.ac

I il

"t m

fedulitate inftru£tam , atque v

tra generalem illam follicitudi-

ä' V!'fäm ;

nem , ac exercitationem diut-

m' L HIO

num hoc penfüm füperadden-

Tl

um

j'mvdmm |

Prim)?ur:*,-mp.XVlII; I9*

TE

dum effe, idque ob rationes ini-

OT

tio huius capitis affignatas.

TT

ii d

n

De duobus erroribus qui in

ii fne f

Hoc exercitio contingere pof-

- dun

funt, deque ipforum.

totedo

remediis,

Ia

D DO

CAP. XVIIL

feneri d

NOn abs re facturi hic vide-

m l d

M

:

MM

"i lt

mur , fi duos errores , atque

Ti

inter fe pugnantia extrema ,

que in huius regule praxi ob-

i ml

uia fünt , enucleemus.

Primus

pl

error eorum eft , qui lacob pof-

iA

e

funt affimilari ; qui vt primüm

Rachelem fponfàm duxit, ( qug 1. Ertez-

vinia!

d

contemplatiuum vitz genus de-

notat ) Liam contempfit (, vi-

Es

ul

tam a&tiuam reprefentantem. )

Etenim cernentes claré vniuer-

intn f

fam vitam actinam in breue

TL

adeó , ac füccin&tum redactam

st

compendium eam nullo nego-

jin V

$

tio

i

378 JDe extenrorevoluntate

W-"i

tio comprehenderint, idque for-

"T

st

taffe fibi (ateffe duxerint absque

vlteriore aliqua eiusdem praxi.

en, p

j d

Rurfümque fefe animaduer-

gt

, tentes itacleuari, vel ad primam

d) ü

ftàtim veram , ac fidelem huius

dm, m

regulz exercitationem, atque in.

2 qnà

scontemplatiuam vitam velut

ag

tranfportari,inibi gradum figere

defiderauerint ob dulcedinem

g yi

el ii

illam, quam in eadem degufta-

i

njit; ho

re incipiunt,

v f |

Remee

nj

:^ Cui malo vt med*eatuf, no-

dium./

verint oportet , minimé (uffice-

ii

re ad notitiam vitz actiuze per

a

Ífpeculationem deuenire , fed

t

& praxim quoque iis neceffa-

TW

riam effe ; neque fatis habere:

li

fi id cognofcant, quod execu-

N n

&

tioni debent mandare, & qua

T d

ratione acquirenda fit virtus ,,

f

l

vitiümque extirpandum ( quo-

MT d

rum omnium facilem cognitio-

"u

nem dabit hec regula ) fed

W qu

& neceffe effe ea in praxim

L

XeCale

Wl [

l

-

Z ]7 l

.

NP*rima Pars , cap.X V. ! 179

a

denm,mq

redigere per a&ualem vitiorum

diei

extirpationem , ac virtutum ac-

d n

quifitionem, quoadusque habi-

tüm aliquem' obtinuetint.

Li-

Áb a

cet enim hzc regula videatur

q ul

n

füuprà omnes alias plurimüm

condücere , tam ad' cognitio-

ii g

nefn, quàm ad praxim totius

um wn «

vitze aCtiuz; nequit camen quem-

mmïi

! o dle

quam ad perfectionem deduce-

re ,nifi is fidelenr illius praxim

t ada d

arripiat : adeo vt etiam fi quis

lumüne Ruiu$ Regulw fretus,

actiuam vitam cognof(cat , atque

t

ais

illico. ad contemplatiuam: adi«

tum patere perfentiícat, ob fum-

[rru

b *

mam:. affinitatem huius. generis

N

a&tiux vitx cum ea , que e

contemplatiua ; non oportet

m !

tamen fíic penitus in eatn pene-

p t

trare, vt aCtiuam . deferat , tan«

p

quam quá ipfi vlterius opus non

gt

fit : at debect fui ipfius, & pas-

cx[ffplüüüt |

fionum füarum mortificationem

nidas

profequi ,' quod pleniüs , meli-

lrA rcgu"j,

fta«

Eisqüe huius regule ope prz

xe

di a*ï

|

180 De e:;teriore voluntate

f ml.' Pl!»)*

ET

ye potetit , quam alterius cuius-

ainuy.

cunque , cuius fidelis exercitatio.

id daorum , vel trium menfium.

ao (

fpatio efficit , quod quxdam.

um

»3) gt

alie nequeant totidem annorum.

curriculo,

23, Md

& ÉztOfe

Alter error , atque - oppofita.

tsl |

extremitas , qu poteft contin-

r

gere , eorum eft, qui Marthe

niyn,

minifterio plàüs equo affixi ,no--

ao

lunt optimam cum Maria. par-

friimt

tem eligere , adeó pertinaci af-

mifidn,

S, Dionyf. fe&tu vitz a&tiuse addi&ti ,. vt ad:

tdrgm

ts dl

myló

de The&. contemplatiuam tranfeundi.fol--

xap. I.

licitudinem excutiant , quia eius.

s uf

S, Bonau,

przftantiam ignorant ; quod non:

igrm

€. 3. pat-

"de exteriore vita ac&tiua: dunta-

Sfged

tic, 4.

xat intelligimus,.fed de interio-

tll

re potiffimum ,. quz in atibus

ii

intelle&tus , ac voluntatis ver(a-

hf

tur: quidam:enim , dum fe vi-

t

dent ex actiua vita extrahi , at-

ln

que ex confüetis adtibus difcur-

"ts

fuum , meditationum , atqu&

"od

afpirationum , perque rectam

T

hanc xegulam ad

; xim. omnem:

1 Yoüy

apimik

l

T

""M r

Prima Pd-r—s—,,.mp. XVIHE . xgx

d

animi in hac diuina voluntate

TM

figendam compelli , ac ad ei foli:

TUn t

inhzrendum (in quo confiftit

Vod quà

pura, atque fupereminens con-

jma

templatio) neque vbinam gen-

tium fint , norunt, nec qualiter

N aol

fefe im eadem gerere par fit.

lute

Itaque ei terga dant , atqueeius-

lls

modi puram , nudámque con-

TT

templationem penitüs reiiciunt,,

u)

f!

fpiritualem eam apimz praxim

d Nratt

omni fructu , & veritate orba-

rilid n

tam eíIe putantes, qux non fo-

lum

litis fuis. aCtibus , intellectuali-

TT

büsque diícurfibus fit affociata.

I

Ad quem errorem corrigen- nemedi-

[ha d

dum , atque ad fuperfluos illosum pro in-

[eüt"mxïm-

actus refcindendos , primümque telle&v.

qn'xmäü;

€os , qui ad. intelledtum perti-

d

nent , rioffe debet is , qui regu-

^

ia

v

n

lam hanc exercet, nec interio-

Ti CXUI;"

ra nofira perfici, nec veram

1j

a&ibüï

contemplationem. acquiri, per

1017

iftiusmodi difcurfüs , ac fpecu-

b

uU^

lationes; qui fünt actus intelle-

[

at

€us; verüm per feruorem,

7

amo»s

-

182 De ex*e)ion voluntate

——

lr

amorem , & affet&tum, qui funt

um a

voluntatis attus : cüm nulla in-

TT

telle&us fpeculatio potens fit

giant,

p

Deum poflidere, eoque frui : at

certé amor, qui e(t voluntatis ,

ii

.

.

itit d

S;Dio;ep. Vtide' ait D. Dionyfius

Suppo-

adCanon. fit& Dei tenelra cooperumtur. omni

ts

Monath. [wmini , € ab[conduntur omni co-

& idem D;

if

gnitioni : & r aliquis videns: Deum

aj

Bonau loc.

citato',

& m

ellexir quod vidit , non ipfum vi-

a

Harphíus. dit, fed aliquid qued eff eius, Nam

ts i

lib.s.myft fpeculatio: - intelletüs — Deum:

t

Thec. P« ornipotentem , infinitüm , in-

m

&* 97- comprelenfibilem noftro captui

z d

accommodat ;; contra veró vo-

tlb

luntas fe ipfam per amorem;in-

Vr

finitudini, atque omnipotentiz

LIT

diuine quodammodó exzquaty

Vil d

ità üt intelle&us operatio ho-

füigy.

tnini Deum (imilem reddat , eum

NLTT

ipli quafi- fübmittendo ; at vo-

YT.

lüntatis amor illum Deo: fimi-

ts d

lem efficit ,, eum ad ipfum füb-

V fy

leuando;

Demum hzc intelle«

Ób a

€iüs fpeculatio eft quid hüma-

pl q

l*Wjdllt d

numi, qüod nos in proprio nï

D7

T— .

| Prima Pars ,eap. XV lll, VI8 j

:

hm

TU

ftri ipforum carcere vin&tos de-

üntgls

tineat ; amor autem voluntatis

tb p

