iflud. Des beneplecitum , ac iucundum

[Ml

Pro afio

obledtamenium.

4ut. (altem iden-

jin

orationis

tidem. iterata vifitarone eft perlu-

| tj

genere,

lh

j?randa, fi pro fubiecto smeditationes

4ut afpirationes eligantur, vt dum

fi

quiduis aliud viderit in fuz interiora

j

Ü

irvepere , aut in exercitium fe(e inge-

rere, po[fit e repul/am dare, tanquam

|

buic puritari intentionis aduev[zndi ,

l

quantumus illud foret. defiderium il-

l

luminationis ; vel fablimis contemyla

1

tionis

D

-

Citca orratïoncn;w.

173

*m*i lt

tionis.

WHF

Aique ifla veieclio non alia

ratione fet , quam per eandem vo-

Af

luntatem , ei per fimplicem , puriffi-

mamque . conuerfionem | adbevendo 5

H

pérque contemptum , derelitienem ,

fiae. auerfionem , ac oblitionem crea-

h

N

^i

tummm.

Vi nota vt piurimum , ümpedi- Ertot fe-

mentum , atque impuritatem. inten- Cteum,

ul

[

tionis , &* deceptionem in iis,qui pia

voluntate aguntur , effe bona defide-

TA

ria, & vota que prepeditnt , vetar-

1 t

daut , atque etiam. defiruunt. banc

puritatem , eà magis quà mintis di«

feermuntur ; ac pro talibus babentur:

n

k

qualia effe poffeut defideria feruoris,

w

Vil

deuotionis 4 lachrymarum , contritio-

zis C iluminatiosis: etenim quia

pieratis pallio funt obteita j tninus

obferuantur , adeo vt absque vlla fu-

fpicione ad ima. cordis penetrent , il-

UL

Iudque integré poffideant y ac in ipfum

dominentur , negque vllum voluntasi

H

(l

Dei velinquant locum , que non vara

r

P"ï -

T

j

;74v Exemplar docümenti

:

] —

[

provfus eft contraria , videlicet ;:

|

confolationem non acquiv amus,neque

li

iluminemur , nec lachrymas vel de-

| D7

L

uotionem feufibilem babeamus : cum

Quid fit

vera deuotio in eo folo fita fit , vt

EU

l

vera deuo-

!

l

Wäi'llid! |

tio.

quis bauc voluntatem diuinam pro

E

oliecto habeat , eaque plené , totóque

corde fit contentus , fiue (iuxta

ä fffyd

MT

2.2.0.82. D.Thomam)rt illud prompte exequa-

3, Iv

mur , quod ad Deicultum pertinet.

du

[//4

*

|

tf

u& obcecatio inde femper pro-

[7]

uenit , quód pallium folumiodó , ac

Ilf

u

J

fpeciem exteriorem talium defiderio-

rum quis vefpiciat , non autem id

W

l,

quod interius eft , atque. ipfam fub-

flantiam , que aliud nibil eft , quàm

* LL

confolatio proprie voluntati ; natu«

tAli. oblechationi ,ac fui ipfius amori

li

accommodata,

Sciendum enim eft

Funda-

i

fhnentum

totum fLabile fundamentum , & ba«

li

totius pet-

fim perfettionis , effe voluntatem di-

/" ]

feüionis, tinatt , qui perpetuo debet nobis elu-

tf

cere , neque unquam abfcondi, fiue

per ajflictionem , feu per confolatio-

L

nem

M

: "Circla Orationem. — $7j

J M[jy

nem, nec magis in ariditate , fleri-

May,

litate , contradidiones quam in de-

ïö/]u*e,

wotione , confolatione , & perfetta

ï,l'"*ä,

refignatione :. bec fiquidem voluntas

efl quiddam adeà celefle , 4c 1van-

"fil'.ï

. feendens , vt deformitatemm. omnem

1!ï2u

D]

la

-reforinet , curuitatem omnem redifi-

(lþïï

cet , a€ velut quid firmum , folidum-

IWW*

* que oimnnem vacillationem €& inflali-

r'flljmz

litatem. abforbeat : nec minus repe-

ritur in egeflate uoffva , flerilitate ,

d

€^ fragilitate, quam in abundantia,

J

deuotione , & perfectione : licet non

nj

"

fecuudum fen[um , fed rationem ,cu-

j

n

ius non omnino certos veddit , pote-

l.

/]

flas , ac prouidentia. diuina. cunttae

r

TUm rerum gubernatrix,

m

g"

Quisquis erga.verun) Animi gau- (&omode

[

a

dium , ac tranquillam in Deo vitamin Deo

5

defiderat

b

oportet illum immo

pil; femper

1

quiefcen-

p

i

buic fundamento , velut lapidi augu-

dum

li

h

lari voluntatis Dei perpetuo. inniti :

ei femper incumbendo , idque per mo-

J)h 4

Verum vti fun-

n

duin rcffgnarionis.

L

funda-

^

j7g Exemplär docurr enti

damentum non femper eft. fenfibile ,. n

at fepe numero in fola ratione refi-

DP

niuf»

det , fic etiam fubinde mequit. baberi

bec refignatio fen[ibilis , at (olim illa

(ui

vationalis , que . femper prejto effe

il

h,

potefl 5 tum etiam. quando. [enjus

n

-omnino cumvejignatione pugnat, pot -

! T

eft enim. quis vefignatus effe etiam

dum adeft. contradictio , flerilitas, -

j qu

rit

aut (ubiractio deuotionis , licet ob-

n

aurmuret fenfits ,& quidem ea omia

hii

pro voluntate Dei acceptave: quin-

n

imà fi defit amimus it&. acceptandi

hi

i

fefeque: vefignandi , altius efe exfur-

NT

gendum , & ea. ipfe irrcfignatio pro

T.

44

voluntaie Dei acceptanda : Quod fi

adbuc tenebre, adeó. denfg fint , vt

LT

nec iflud agere. queat , oporter eas

LY

$i deni-

ipías- tenebras vefignare,

lm

que ratione 1epiditatis wibil borum

.

jlw

omnium perfcere lubeat

,

hanc

"

-

etian tepiduatem: ac. defecium. vo-

;m

luntatis debet. Deo offerre , atque &

n

suanibus illius, ranquam eius volun-

ln

L

taiem [umere : hoc modo quacunque

eittiara

^

»xt

Circa oratiohem.

$77

hi

I

ebsiare polfunt impedimenta refignatio-

L

Wis . ad eapdem ipfam refiggnationem

u

rcducendo , vt co p4Go voluztas . Det

t .,4

(vti füpra diximus) poffit femper , &6

"i

Ab/que. intermiffone ves omnes. abfor-

] ?W j

bere , 65 in cadem cuiuis integrum fit

Wuïn

inbabitare,

"Aique boe genus refignan-

ntjà

» n

Ài irrefignationem , longé illud quód fe-

U bl

cundàm fenfum eff , [aperat , fruttu , me-

"

vito , ac füblimitate ,. direlifisque d

veram vnionem y fepfius mortifica-

Hionem ,.6 . rerun. omnium. tranfcen-

]

U

[

dentiam deducit ; .£$ dici potefl vnums

L

J

femplex , alterum duplex. e[fe , imà to-

$ies duplex , quotquot obffacula. inirim-

[^

Keca abforbet , atque deuincit.

m

Mi

Et nota banc regulam , omnia à ma-

Nl

nu Dei acceptandi , tam. efft vniuerfa-

"N

lem , vt 4b ca nulla prorfus admittenda

fít exeeptio , adeó vt non tantüm cru-

ees , Affliftionésque extrinfice mundi ,65

n

proximi, 4 Dto acteptari debeant , ve-

vrüm etiam ipntrinfece , que:ex imperfe-

í

&ionibus noffris enafcuntur, nam omnia

€ooperantur

im bomum — diligentibus

ii

Dfl;fm.

Bb

Cett"c,

i

f7'8 Exempl« de . Cll'L.- a dte

Cateràm — tria buiufce " documenti

$

punüa in fix diflinguuntur , cap. i9.

;

prime Partis buius Regule perfeio-

"

nis, neque perfecis duntaxat compe-

|

iunt , féd etiam ryronibus , "vt veràó

L

erationis fine deprebenfo, im eum po[-

fínt. diretliore filo iaculari 5 euius defe-

Q

Gu complures etiam. [pirituales multos

fbi patiuntur elabi annos , $ quidem

zonnulli omnem vitam tranfigunt , nom

folim bone orationis inflituenda Incx-

perti , fed. mec. veri. quidem finis eius-

ln

dem gnari : qui 4lius mon eff , quáta

uté diium eff , Voluntas , Benepla-

citémque diuinum,

]

l

n

Í

IN. :

Clh

E L

-

N

^C

BL

3»«* 3»6

äæ«*

*

bf'

R Er

04 m,ffa'

LS

$3

i

Y

elis

t

AE

j5

lj

.»C)T

(x

*f

[

büsedg d

u

.2

20

ER

:

UT

INDEX CAPITVM

Mi

n

Qua in Regula huius Per-

n

fe&ionis tribus Partibus

continentur.

IT

PRIMA PAKRS

L

De voluntate Dei iuteyxiore Adiuam

TU

vitam complecente,

E hu'as exercitii prz(tan-

D

tia & vtilitate, compna-

tione fa&ta ad alia.

Qa-

ut I.

Pag.1

De

intrinfeca huius exercitii

preftantia, vbi quo pscto aliz

omnes vig , prrbe&mnesquu

huic infint , df'claratur.

Ca-

put IL

16

Sumrnarium feu praxis vniuer-

falis totius huius Regulæ.

Caput IlI..

—

Bb 3

Dc

INDEX

Y

De diuifione huius voluritatis in

f

trespartes. CaputIV. Pag.48

De voluntate exteriore, & quz-

fsl

namillafit. Caput V.

M

u

J

Modus vbiquecognof(cendi, & in

T

raxim, reducendi hanc vo-

j

u

ntatemDDei. Caput VlI. 58

Exceptiones ab hac Regula &

Qi

| fj

quorundam dubiorum circa

)

res przceptas,prohibitas acin-

li

differentes folutiones ; quod-

que res exigux non fint fpiri»

a

tuàalitatis prztextu . paruipen-

Q

deude. Caput Vl

Zl

Qualiter fex gradus continean-

tur in hac animz intentione

ï

j

j

huiuscemodi verbis concepta:

5

Faciam hoc ob folsm Dei vo-

D

luntatem: & de pritno gradu.

Caput VIII.

90

De fecundo perfeCtz intentionis

gradu.. Caput IX.

100

De tertio gradu perfe&te inten-

5;

tionis. Caput X.

104

De quarto perfe&z intentionis

gradu. Caput XIl.

118

De

*

Y

-

INDEX.

j vdüï

De quinto gradu perfe&tz inten-

i

DL

tionis. Caput XIE. . Pag. 125

fl

De fexto gradu perfe&tz inten-

n

tionis, Caput XIII.

13I

i

M

De modo hanc intentionis pu-

o

Wi

ritatem continuandi. Caput

XiV.

138

Qualiter fedile hoc, feu thronus

fpiritalis, cum fex (uis gradi4

bus, fponfi czleftis , ac fponfas

dialogo in Canticis exprima-

tur. Caput XV.

148

Qua ratione virtutum, mortifi-

cationum omnium, verzque

imitationis vitx , ac paffionis

Íefü Chrifti praxim. hzc Re-

gula & exercitium inuoluat,

Caput XVI.

158

Modus peculiaris in huius exer-

citii praxim ingrediendi , ei-

j

(

que cum fru&u in(iftendi, ac

progreffum faciendi, Caput

XVI[I

167

De duobus erroribüs:qui in hoc

-exercitio contingere:poffunt ,

1

LE

deque

INDEXkX.

|

deque iplorum remediis. Ca-

put XVIII.

Pag. 177

Documentum circa orationem.

Caput XIX.

190

Examen in dies inftituendum ei

N

qui hanc regulam exercet, in

l

quo continetur füummatim to-

tius huius partis quod ad pra-

xim attinet. Caput XX. 20r

l

SECVNDA PARS. .

De voluntate. Dei interiore . Con-

li

templatiuam vitam com-

plectente,

, Quid fit voluntas Dei interior,

"

& quo à voluntate exteriore

difcrepet. Caput I.

210

De manife(tatione primo gradu.

Caput Il.

21

A

De Admiratione fecundo gradu.

Caput Iil.

220

De Humiliatione tertio gradu.

240

Caput IV.

4

De

INDEX

h

De exaliatione. quarto. gradu.

Caput V.

Pag.249

t

De eleustione quinto gradu.

. Caput VI,

252

VII.

[

Notanda quædüam.' Caput

260

Examen fecundz partis, Caput

VH

l

26;

270

Prafatio ad Lectorem.

l

TERTIA PARä:f

L

De volunta'e Effentiali , que eirca

vitam fupereminentem ver«

fatur.

-

"

Quod voluntas Dei Effentialis

Deo nihil diffzrat , eiusdem-

que cum voluntate interiore

difcrepantia. Caput I.

276

Nullo humano medio ad volun-

Lj

tatem hanc Effentialem poffe

deueniri , cum rationibus id

euincentibus. Caput Il, 286

De primo medio,

Medium reperiri absqde medio,

Bb 4

paífi-

I-NDEX.

pafftuum videlicet, non a&i-

uum,diuinum prorfüs omnem-

que incellectum feperans, non

humanurm, nec in mentis acti-

bus fitum , illudque effe du-

plex. Caput Il.

Pag:293

Primum pundtum.

Quatuor przcipua prioris medii

l

puncta cum primi explicatio-

ne. Caput IV.

298

Secundiim. punctum.

j

De nimia defideriorum ebulli-

(

tione, deque fluxu eorundem

feruentium defideriorum , at-

que actuum in Deum, vbi (üb-

tilis quedam ac effentialis

mentis eleuatio: proponitur.

Caput V.

30

Tertium punitum,

De perfe&ta. denudatione fpiri-

225

tus.. Caput VI.

uartum punctum.

A.

De vicinitate feu continua vifio-

ne proxima., prefentiaque fi-

nis beatifici. Caput VIll. 337

De

z

!

"-

INDEX.

DT

—l):]';t;l;i;la niedio,

"[m mr

Medium hoc aliud non effe

p'pgr "

quàm vcluntatem diuinam an-

j

n

nihilatione manifeftatam, qua

in duobus conf(iftit pun&is ,

n

cognitione & praxi. Deque

primo punéto.

Caput VIIT,

Pag. 346

Praxis. Aynibilationis, « Secundum

D

puncium.

Hominem , erroris omnis effe

"

fcaturiginem , deque nimia

eflentiz creaturarum zítimae

x

m

tione, idque non tam per pro-

prium ezrum -effe, quàm per

humanz mentis tenebras, qui-

bus annihilatís , error omnis

1

|

tollitur: quodquetalis annihi-

Itio aétiua efle non poffit; ac

i

paffiua. Caput IX.

357.

Dec impedimentis huiusce anni-

bilationis; deque (übtiliffi-

mis , occultiffimisque imper-

fe&tionibus contemplationis.

ï

Caput X.

364

)

De

[

INDEX.

De doplici genere annibilatio-.

|

Y

N

nis, vtriusque diícrepantia ,

qualiterque ad duplicem amo-

l

rem faciat, Caput XI. Pag.

ï

38f

Quod annihilatio hec actiua

confiftat in eo, vt palfiuam

adzquet, eiusque paxis in lu-

fnine , & tecordatione. Ca-

]

393

put XI,

De imperfe&ionibus, feu impe-

dimentis actiuz huius annihi-

Jlationis. Caput XI!I.

403

Duarum harum annihilationum

praxim non effe promifcue

confuündendam, quoad locum,

nä

& tempus, at fuum cuique

feorfíim — affignandum

effe.

Quod tempus locusque vni

competat, itemque alteri , de

tribus operationum generi-

bus: De vero falíoque otio,

cum differentiis , ac fignis ex

quibus dignofci queant, Ca-

put

IV.

416

Modus

x

M

INDEX.

|

(

Modus procedendi in triplici ge-

W

ht

nere operationis, Exterioris,

interioris , ac intimz , vbi

aCtium & contemplatiuz ad

füpereminentem vitam redu-

&io, ac priorum duarum vo-

luntatum in tertia praxis de-

437

ü

v

claratur, Caput XV.

Paffionem Chritti Domini iu

praxim perpetuó redigen-

dam , atque ob oculos ha-

bendam eífe & concemplan-

. dam. Caput XVI.

4y4

Vna Deum, hominemque. in

Paflione effe . contemplan-

dum, diuinitate fimul atque

humanita:e per eundem (im-

plicem intuiram conípeQa,

non veró feparatim. — Caput

XVII.

474

y

Ealïionem hanc exercendam

effe , atque contemplandam,

vt in nobis ipfis eft, potiüs

quàm illam, quz Hierofolys

mis , vel alibi confideratur.

Coput X VIII,

484

m

|:

Mu

g,þ?

m

INDEX

Quznam debeat effe hzc ima-

. go, & qualiter. t concem-

,

planda, Capat XIX.. Pag. $08

Non deferendam effe Paffionem

pro contemplatione diuinita-

tis, quamuis fefe illa nobis

offerat, vt fic Iefü Chrifto

f,

i

conformes reddamur. Caput

XX.

519

Summa totius praxis huius Ter-

|

tix partis, quz ad quotidia-

?

num examen poteít inferuire.

l

|.$42

f

Qaput XXI.

ä

FINI S

/

i

r

n

EL N

Rs

A.

t

X

—— Ó

E

r

Bo if b

;;

ha

XN

N*

avl

)',kf'

(

MLA

i

j

".

2

"s

:.:

n

l

dM

j

d

xk,f'i'

ï

-

K

$1

!u

m

Ui

p* s

: i

; J

d i

tx

P

u

d

i ol

od

-:

^Y

"3

ts

T», '

Ls

—

"mn n

SUM

,

VEU 1

3/

CY

—

:

x

4

J

,

a

m

—

A.

W

o ^

"

v o

*

r

J

"E

p

i

TM

-

1

m

s x

D

--

»x.

z ien

A.

;

"

^

£ :J

vi

?TY

ha

hd 2

5«

^

-

-')5

t

A -

2

lw

M u

1

"É

ÉÀ

,

"

ï:r

L:

)

d

N

[N/

f»

554

"£

J

né

j

7

&;

x5

Sa

4

.

u-

ET o

$-- 70

a

A.

E

:ïg*

$^.

i m

d-

4

o

E

z

u

m , od

"u

j

& J

*

N

L. od

:

2

y

I

d

—

d

"m

»

d

-

b

E

d

-

ib

s

p

y

g

A

A

gj

"dH

Z

. 'A?

|

d

:

ï/

d-

Ms

48

Álirtaér l d t d s at g H i ltl

a ia

i

Y

Ua hdu

p

":

-

)d

Y

Le

LY

&

WT

Ls

3

$x

^

ores-

*

R

Awd

E

WU

2

R

x

T

Vi

*

"

u-

v2

r

E

o

P

-

x

as

sss

VERDqe n HUR HU)

2

—

ia

—2

19 20 21

18

17

o

16

o

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

15

r

ä

—

14

e

-

—

ur

ä

ä

,

p

N

REGVL.

13

N

A*

*l

ïx'

PERFECTION E *

12

25

continens

EL

10

Breue &lucidum com eä

11

':w

um totius vita fpiritualisj red— -

ad unicum punctum Voluntatis €—

10

nx, & in tres partes diuifz.

QVARVM

EL

Primatra&at de Voluntate Deiexe—

p

comple&tens vitam A&iuaim.

L— K

Secunda,de Voluntate interiori cort— -

[-——

|

ul

vitam Contemplativam,

Tertia, de Voluntate cffentiali, agE- — «o

]

vita fupereminente.,

IT

23

.Fr. Benedi&o Anglo de Ca—

,in Effexia Predicatore Capucin- -

z

Gallice primum & Anglice

;

À

compofita,

——

Em—

F.

ä

Pa]imadum de mandato, adm, R. P, K—

]Y

4 Caffro Ferrettorum ejusdem Or4. Gen:r—

t)pu «b ecodem Latine mandata,

Vita in voluntate ejus, Píalm. 2

——

imzreffum fecundum Romanorum Editig—

"m !llllHI!4IlIll!iH1llIIII!ll'114l!IIIl'Il14I1III!IIHlHII!IIIIIHHIIIIIHHI!IHI

M Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

4

5

1

2

3

-