quafi ex «no loco exteriori in ^

Hs

interiorem, & velut fi Deus ef-

E

n

fet przcfens, vel plüs in vnoquam

s gl

T

in alio loco ; quz huic annihi-

X d y

lationi quàm directiffimé oppo-

T.

il

nitur , cüm hzc é contra, .nos

12

l

introuerfos habeat per przefen-

HBTI

tiam Dei in omni loco, eorum-

IT

que omnium abíorprionem ,

w

quz vel minimam parere pof-

fent extrouerfionem ac diílra-

AT

uitd

€&ionem : tum quia inuerío re-

tulig

rum ordine procedit , .dum fu-

v

git ea quz fugari debent , atque

T

epaneícere, res nimirum omnes.

w st

Etenim dum fefe anima intro-

t,&

Wæ uertit, externa fübterfugi

guge

h3

1

-

1

)

n

408 | De effentiali voluntate

ln

v

uodammodo illa pertimefcit,

"m

uód quó magis exequitur , eó

ï

N

illa animo tenaciüs imprimun-

tur. lafüper& eain Deilocum

i

[it!!

admittit , qui cüm vbique de-

U

|

beat exiftere, adeó vt vera ipfius

reíentia cxtera ornnia cogat

Eï';m(cinue

s gt

euanefcere ; illa ex aduerío tan-

a at

tüm iis loci przftat , vt €a po-

m

tiüs Deum excludant. Vlterius

nec à fenfu immunis eít eius-

vt

BG

modi introuerfio , imo nequi-

At u

^

dem acquieícit , aut fs credit

yi k

quis debità introuerfum j n)

DLT

prius certitudinis quiddam eius

deliberauertit.

TU

mb

Denique tantum malum eít

hzc introuerfio, vt ea vtentem

Rs

neceffe fit denuo femper inchoa-

i

re; nam quife à rebus fubtrahit,

ht

Quotiescunque opus. peragen-

dum .occurrit , iterató iisimmer-

fl

atf m

gitur , vnde iterum diftrahitur,

2100j

itáque femper incipere ;-cogi-

W g

£ur,

Lntrd-

l L

- Fertia Pars, cap. XIII, 4þ9

K

Introuer(fionem igitur dico ef-

315

l

M

fe rejiciendam, quia extrouerfio

neutiquam eít admittenda , at

Tl

conftantiflimé in abyflo eflen-

tix diuinz , rerumque omnium

Extra

läï[fö[&

K

nihileitate viu:ndum.

quz fi quis fe inuenerit, per an-

i

ROU

nihilationem non per introuer-

*L)' Ay

fionem redeündum ef(t.

lg. j

Septima imperfectio eft inter

nter l;er-ï

MR

perceptionem & non perceptio-

*

.ceptionermz

l

m

Wl

nem differentiam ftatuere , vi-

& imper-

T

delicet cum particularis alicuius ceptionem

luminis beneficio Totum bhoc ,4ifferen-

a

Ti

& Nihil quis experitur,

Deüm- ti2m fta«

tuere,

que omnia, ac creaturam nihil ef-

uind j

fe percipit;non debet tamen huic

ss

veritati plüs vel minus affentiri

tali lumine imbutus ,. quam eo-

mgità

T du

dem deftitutus.

Vnde euenit

vt nonnulli cüm peculiarialiquo

p

jj

J

"

duc&tu, profunde in Deum attra-

u

,l.lxa'

Pdosl

huntur, firmiffima fide. credant

Deum omnia cffe , quia eum

um

ceunt, cateráque omnia

ni-

hil,

4(:

—

"—

;

;uo De effentiali valu'mate

Wæ

hil, vtpote quz in hac abyffo

"T.

du

enitus vident abíorberi ; cüm

veró fteriles , ac (ine guítu defe-

fnima

runtur,alia plané fententia abdu-

cuntur , nec in paruum errorem

spundi:

labuntur, dum Deum nunc ma-

g m

iorem , magísque przfentem,

ub

xinthj

quàm aliàsconítituunt. Etcrea-

turas nunc pluris , nunc mino-

läK&mkxþü

.ris mítimant , non aliam ob

namd

caufam , quàm quia non à fidei

"m l

lumine., fed à fenfuum appre-

Lidoquy

henfione iudicium petunt.

uj g

8.

AA

Oé&taua imperfedtio eft , prz-

rl

usprO-dictam Recordationem , velut

ET

prius,

actum , motümue proprium,fo-

Nl

lummodó reputare ; ea enim ra-

V

tione aliquo modo verz con-

E (Sfim

- templationi noxia foret ; at 0-

UA

portet eam pracipué vt opera.

ütij

tionem mótümque diuinum fu-

W ngisj

mere, vt quantumuis parum lit

RUPTaT

ex noftra parte, illud per anni-

BF

'hilationem a&tiuam ad nihilum

Vtn

redigendum , ne quid vn

quam

*dgrh

inter

!

-

l W

IN

ï;eï?ia Pars, caþ. XIIL — AYrI

A

m

lo

j

inter Deum animámque inter-

n

cedat.

U

|M]

Nona imperfe&tio eft , fim-

j

l

Non ::on-

" d &

pliciffima hac recordationecon-

entum

tentum non effe: Ratio eft quia

effe recot-

^RU

quicquid poftmodüm fit feudaione,

n

fcrutando , feu defiderando, fiue

I

iotrouertendo , id omne ad effe

DUTR

tendit & multiplicationem ; non

TR

veró ad non efle & fimplifica-

T

tionem,

In quo non parum

Zun

i

multi delinquunt, cüm feré fem-

m

per amplius querant, dum

T

quandoque laborent in rebus re-

1f (

pellendis , quas iam antea nihil

qrnf.

efle fcire deberent : quando-

&AUH

L WL

que in Deo quzrendo , quem

itidem propiorem nobis, ma-

t

gisque nos effe, quàm (imus

u

noímetipfi credere oporteret;

d

!

quoque magis ità operantur, &

u

quzrunt, €eo minüs reperiunt,

,lüuïïi'

ob fummam animz multiplici-

aol

tatem, & commotionem ; at-

j w

que ex aduerfo quó minüs fic

2

ope-

-

t

L

jid

A12.. De effentiali voltï:-tateA !

h

J

v

operabuntur, & quzrent, fim-

D

N

W

i

plice hac & nuda recordatione

od

conuerti , eo maiórem Dei vifio-

o

fiem acquirent, ob magnamani-

jod, t

m« (implicitatem , ac ferenita-

du

rem.

"a

1o.

Poftrema denique imperfectio

a u

Defe&us

g

perfeue-

eft , in huiufce exercitii ((Totius

rantiz,

fcilicet & nihili) praxi perpetuó,

bnitut D

'1

& abíque intermiffione non

ul ij

s

períeuerare ; quod tamen vul-

ao d

are eft multorum vitiüm,qui a

Ym

obulos quosque a&tus , opera

)

motus , habitualis huius annihi-

t intih

Yodation

lationis filum przfícindunt,atque

interrumpunt ; idque quia fenfus

gt

non veró nudam fidem fequun-

tüur, nequeunt, inquam ,

eua

t (vf

'Totum hoc in Creatore , feu

r

Nihil in creaturis contemplari.

. n d

vt

Reme-

Harum omnium imperfc&io-

dium,

num remedium manifefté patet,

ttinla

nempe vt quis in hac annihila- a,

tione, lumine, & recordatione uj

a.

(

[

m

N

M )

"ïd-iw!m;,'

: Vg e;ti-ä P;r:, caþ. XIII. 413

1

afTiduus per(i(tat, vt praecedenti

T fimi

capite tractauimus.

)Miörcm[k?

Porro harum duarum anníhi-

ln

lationum refültantia , & con-

clufio eft , quod per paffiuam

anima'ab omnibus imaginibus ,

in fumma denudatione , ac fpi-

ritus , actuurnque quiete maneat:

expoliata, totis virihus in Deum

eleuata ac füblata: in. actiua ve-

ró quod (imiliter , etiam ma-

nentibus di&tis aétibus, & ima-

i

pu

inihusc

IIIWAD

(quangüàm non fecun-

düm fenfum) fixa hereat, Vtra«

que anpihilatio per fimplicemt

AA

i

recordationem c. 12. explica«

tam in praxim redigi debet ; &

Dua

W

anime , fclix in Deum ingref-

J

M

fus ( prefuppofita bonitate or-

dinaria quz femper przíto eft)

um

nunquam denegabitur, quz has

miti

imperfectiones duabus his an-

nihilationibus

d

; Oppofitas rité

obíeruat ; vt é contra cum illis

ateft pertingere.

7

nunquam eÓ p

3,

Pro-

""

: f&xfik('

414 be e]]kntiali 1kfi;krlann-m:v

Procul dubio quamplurimi funt,

qui ex eo quod illas non difcer-

ge t

qüämï"

nant, & corrigant , multis annis

«l

in limine (ine ingreffu hzrent:

al

ac proinde qui ad contempla-

tioném aditum exoptat, e:s-

st

x n

dem non negligat , aut paruas

TR

exiftimet , vel (uperflué obfer-

Ts

uatas; nam paruz nequaquam

Veina

effe poffunt , que tanto bono

Verum

diitn ,

impedimento funt,

z

*

xf

quidei eít quod quandoque

Juim du

Spiritus fanCti tra&tus. poffet

sR

»

eífe tam validus , vt animam

"mf

abíque eo quod figillatim has

imperfe&tiones obferuauerit , in

D

OWT

Deum attrahat ; verüm hzc gra-

tia non eft ordinaria , nec talis

.!W* aM

Av

ita expe&tanda , vt pro viri-

bus ad eam nos difponere ne-

jf

ttidon

gligamus.

Aduertendum etiam hic eft

Nota,

vt in voluntate interiore ad ex-

teriorem non oportet regredi ,

at cun&ta fua operaiuxtà volun-

tatis

ltlmk,,e

At

" ema vlyïarrs, cap. JIHII.- T 41j

i

tatis interioris tenorem pera-

Mürgy;

gcere ; ità nec oportere eum,

B6

qui ad huiufce voluntatis fuper-

Lon

eminentis culmen pertigit , vl-

me»—

teriüs vel ad hanc, vel ad illam

r

reuerti , at perpetuó in eadem

N

perfiftere , eó vniuerfa füa ope«

du

Lidor

ra reducendo , eáque peragen-

Rs

do, & fpiritalia reddendo, imo,

u

T

& con(umendo per hanc anni-

d

W m

hilationem , vti in hac parte

monftratur,

Q t

M

hm v

Verüm dum ad voluntatem

Notg

n

exteriorem non redeundum di-

&'JX-

!

[

cimus , non fuademus st exter«

na opera fpernantur , vel omit«

ia

tantur (nam & de hoc errore

d

s

alibi le£torem commonuimus)2. , $

w

at volumus vt dum peraguntur,

jots

fpiritalia reddantur , penitüsque

annihilentur,

at

1

n

w

Wi

qui

Dua-

S 4

-

qpi

,

-7

£

4i6 De e]efz-riali voluntate

[j l

[ ä*

Duarum. 4härïum annihila-

QMW j

tionum praxim non effe pro-

[

i

miícué confündendam quoad

o

locum , & tempus, at füum cui-

Qum:oncm

ue feorfim affignandum effe.

gaqei

Quod tempus

locüsque vni

sj i

competat, itemque alteri : de

Mi

tribus operationum generibus;

J

De vero , falíoque otio cum

spumid

differentiis , ac fignis, ex

4000 00

- quibus dignofci

TU

queant.

s d

CAP. XI V.

wtt, l

Arum duarum aünihilatio-

E pgrdudt.

D

lj

num cuique proprium tem-

m

W

pus , locusque funt affignanda,

€w

neque inter fe permifcenda.

iUW

Porro quis vni locus fit accom-

Ha du*

Medex

nnihila-

modus, quisque alteri, vt eli-

&iones

ciatur , memoria recolendum

ä*,annihilu

doobus

À ag

amotib.

eft (velut 11. cap. innuimus )

duas hafce annihilationes ad du-

IT

fubferui-

Auní

unt.

plicem amorem facere , videli-

cet

LIT i

| f;ftia Par:, mp*.X;I;, 4!75

cet paffiuam ad amorem ftuiti-

lm

L»

uum , id eft,ad nudam contem-

A M

plationem , vnionem , Deique

»nfwm

fruicionem

*

.

actiuam veró ad

tmwl Í»

amorem praCticum, id eft , ad

] hp

extroueríionem , viuidam , ac

uT

fidelem operationem , íeu cor-

poralem , fiue fpititalem.

Adeo vt proprius annihilatio-

L.oc.us-al.-

nihilatio-

ml

nis paffiuz locus fit ,. cümi frui-

nis paffi-

L,L

tiuo amori eft vacandum : quia

us&e.

r

illa motus omnes atque opera-

"

T

tiones ad nihilum reducit , for-

rnas omnes & imagines euane-

iil

fcere cogit , & ità ad Dei frui-

tionem perducit,

i

NI

Annihilationi acli

u idoneuä[,ocus "

locus eft, cüm amori practico nihilationis

actlusd.

eft indulgendum :. per hanc &«

nim velut per quandam ahimi,

tranfcendentiam , (vti dictum

eft) annihilantur opera omnia ,

adtus, atque operationes tarn

ll ü*

corporis , quam animz adeó

mihh

ao

M quifpiam finé egreffu exiens,

$

RO

E

UA

Y

P d

418 . De effentiali 111'12;14:: |

n

j5

]iv

j

non operando operans, exiítens,

nec tamen é nihilo füo egref-

qu a

m

füs, viuens , & nihilominus

"Jtm

mortuus ; amorem practicum

n

p Em

Tl

qti

fruitiuum conuertat ; vitám-

^ IK

que actiuam in contemplatiuam

Vr

permutet; equé Deo perfrua-

guiar

tur fecundum fidem in opera-

Ü

M

Y

d)

W

tione, & actione, ac in quiete,

g yit

& otio

?

L

quod perfedtionis

appdnt

apex eít & cacumen.

Atque

mnan

hzc fünt propria duarum ha-

aj lr

rum annihilationum loca. Mi-

o n

nüs bene igitur faciunt , qui illa

d

traffponunt , ordinemque in-

d hn

uertunt, & paffiua quidem an-

indn

wihilatione vtuntur , actüsque,

3'&,* A

& operationes fapiunt , (vt qui-

dam) cüm peér «morem practi-

t x

ss

cum fid-litcr foret operandum:

(

actiuam veró (vt plurimi) vfur-

Hu'uæ:um;

pant , actásque producunt , cüm

teret.

d

füpprimere eos opor

itiuum

Auyomy

'Dcóque pér amorem fru

fa!fum

fdhicnobij

perrui , primi enim

|

GU

Wlilllm

Tertia Pars . cap. XIJ. 419

—

W

As

otium : alii noxiam actiuitatem,

er

incurrunt ; nonnulli prz nimia

[um

tranquilliate munus füuum mi-

nüs re&é exequuntur; alii per

Q t

LT

operationis exceffüm incaffum

if

Jv

Deo perfrui enituntur,

d

FJ]("&UJ

Verumenimveró vt duo hzc

extrema inter fe combinentur,

mirm'

A

N

ambóque hzc vitia penitüs tol-

lantur, refítat vt & debitum

! p

iij

[

tempus demonftremus duarum

harum annihilationum poft pro-

TT

:

prium iis locum deputatum,

1

Quamuis enim iam antea per-

tl

hag

fpeximus aptiffimum paffiuz an-

nihilationi locum , in amore,

qu;ä-m 1

[

fruitiuo, actiuzque in pra&tico

reperiri, id tamen de tempore

M

o

nihil determinat , quo pafliua

annihilatio cum fruitiuó íno

t

amore debeat vigere, veletiam

vxücr'm*".

aCtiuz cum practico fuo amore

d

cedere , cuius ignorantia in prae«

j Wxt&

diéta incommoda inducit. Vn-

qu

m.

de id hic nobis enodandu

j

s 6

Pra:

D

-

Ilv(q

o

/'

4zo De effentiali voiunme

g

j

"[riplex

"— Pra&ici igitur amoris , fiue

fpecies 0* operationis triplex eít fpecies ,

pos

perauo

fu.

Exterior , Interior, atque Inti-

ma ; Exrerior qu& in opcribus

L

v Af

corporalibus ; Ínterior qux. in

difcurfibus, ac fítudiis ; [ntima

1E'HJI[Wm

quæ in renouatione OPCT&UO-

i n

z tdti,

num , atque orationis veríatur.

Tempus

Quoad exteriorem , fiue ope-

u F j

accom

nui t

snodum 0-

ra corporaha, uon (unt omit-

tenda, fi quando ea obedientia,

p g

era*lom

exteriori. obhgatno charitas feu difcretio

du

IOT

exigant , ac reqwram: : qüàa in

re ab exterioris voluntatis Ke-

ün li hbf

ula ne latum quidem vnguem

n

erit recedendum ; quod fi illa

i

w,»

hzc regula non poftulet, ob ea

famenda fruüitiuum amorem de-

ferere confültum . non fueritz

AR

Nam licét actiua annihilatio ad:

ts

nibilum cuncta opera noftra re-

TU u

digat ; haudquaquam tamen

'ngls l:

€ó libertatis eft procedendum ,

!contem;

vt ad füperflua confcius quis de-

:llr d ve]

fiedtat ; etenim :. Qui pemulum

»

r

|

—

—

"lmm

T ertid Paz;s, mp.. XIF. i 433

A

hd

amat , peribit in illo , & qui ni-

mium amplectitur, parum vali-

j yi

l

dé ftringit: imo fieri nequit , vt

l

Zmopr

qui circa eiusmodi fuperflua non

ignarus fatagit , actiuam hanc

h

Al

annihilationem debité exerceat,

quia recordatione neceffe eft

eum deítitui , eó quod paflio

vel affectio, quz illum ad huius-

tUl

modi fuperflua preter, füpradi-

p

&am regulam- vel agenda vel

perferenda inftigat , eadem eum

j lu

hac recordatione priuat , & ità

fsl

falfam fibi libertatem. affumit ;

Jj

imo & femetipfüm tantó peri-

al

culofiüs decipit , quanto (üb an-

^^ 'nihilationis huius vmbra ea le-

N

uius tranfilit.

At fi vice vería

u

eiusmodi opera iuxta predictam

v ii

W

regulam perficere recufet , pi-

|

l

u

grum quoddam otium incurrit,

J 9-

l

€ó magis pertimefcendum , quó

Wa

^

falia contemplationis larua ob-

Q

uelatur, vel

'

|

Cï

d

*

Fpiritu?li-bus' E

ï(

j

candi.

[

$2

Circa

|

9.

«

! '427.* De ejfehtiaü veluntate —

"d

'Tempus

Circa operationem interio-

qu

operis i* rem, vt (ünt ftüdia, ratiocinatio,

" dul

terioris. — ol fe fpiritui dare , &c. neceffi-

r s

tatis limites non fünt prztergre-

j

diendi, atque à fuperfluis feduló

cauendum , quz à paffionibus,

wino

affs&ionibus , ac negligentia

eiomi

nunquam fünt immunes , quibus

nicai

nifi diligens cura adhibcatur, on

L i

arum immortificationis , ac

lfv

p'crcurbationis in anima con(ür-

PL

git, quz illic eó magis increfcunt,

sddpt

atque aügentur, quó minüs pro

at, ii

talibus à nobis habentur , dum

ia

vano perfe&tionis fuco obdue-

ia

cuntur:; vnde fallacem & perni-

ciofam enaíci neceffe eft.liber-

fs

V

tatem animi, fefe in omni füper-

fluarum

n

cogitationum . genus

fj

effundentis, vanisque imagina-

tb,

tienibus, ac friuolis difcurfibus

hm

frena laxantis , qua ratione

m a

omnes- paffiones liberum in-

W w

greffum habent , füperbia , füi

u

D

e

fpicio,te-

T

zítimatio ; amþicio M

-

ineras

Nnfy

*

D

m [

ïï'e;ti;z Par:; Cap. XiV.

. 423,

l

l

ur-

1j

merarium iudicium , contem-

rc] &(x l

]

tus proximi , vanum gaudium,

t

ii

triftitia , timor , ira, inuidia, &

lj

[

quid non zrumnarum ; quz ta-

l,

llpi

A

men vt paruipendantur efficit

A B

ftupiditas m:lique infenfibilicas ,

"

(

jj

perdita omni conícientie fyn-

dzrefi: cui maximé cauendum

LT

eft. Si quis veró ex illa regula

rf

id ferre voluntatem Dei, vt ftu-

diis ,. vel ratiocinationi operam

P

du

det, &c, deprehendat , & tamen

"i

renuat , defidiofa pufillanimitas

lr

odb

eft, et(i pietatis pretextu, ac fefe

fpiritui-addicendi pallio obuo-

n

:

il

]uta.

Quod ad intimam operatio-

Tempus

g

operationis

nem fpectat , qualis eft in con-

intimee,

u

templatione operationis reno-

qu u)

j

uatio , cum folàm producenda

eít, cum ob (ubtractum Dei füb-

)

fidium , animique vigorem , feu

p

ratione tepide , ac confopitz

1 ü 1*

naturx mens concidit , & ofci-

limjw

ggbugda velut obdormifgit ;

À

*s

s

^

-

-

l

424 De ej'mtz;ali voluntate

9t

Qundiu ità beatificum hoc obie&tum ibi

".

in otiofeuà memoria labi permittit : &

m

annihila-

tione paf-

quandiu per attraCtionem fpon-

gt

(1, & inactionem , feu per animi

at

fiua im-

n

moran-

vigorem atque excitationem ,

Ti

!]

dum fit,

R

lu

M

fiue etiam per ádhzfionem , ac

fimplicem recordationem , po-

TEU

ln

teít cum Deo ín amore fruitiuo

iM

u

vnica permanere, non debet an-

euttm

nihilationem paffiuam , quique

m (

ab ea pendet amorem fruitiuum.

st U

deferere, vt poffit actiuam anni-

yis o

hilationem per actus exercere,

alato

prafüppofito quod per fimpli-

Z

cem. recordationem officium

tf

fuum faciat : ibi namque e(t vbi

n

anima fic eleuatur , dilatatur, il-

iv

Juminatur, Deoque vnitur ; ibi

a

eaftos amplexus , dulcia collo-

Mj

quia,, ac diuina füi fponfi ofcula

1

experitur : ibi fe cum Angelis in

gparionec

ezleíti menfía fublimatam , no-

DEU

bilitatam , honoreque. affectam

) i

eernit: ibi ex parte mortificatio-

E

& j

nis fuüd frg&us,.pæni:enciæ the'-

z

i

D

/

4

wlu;;;,; 1

Tertia Pars , cap. XIV.

4723- ;

D

fauros, omaiumque abnegatio-

Wt

lw

num, ac eorum quibus fibi vim

intulit, vt regnum coelorum ac-

Á

quireret, quod à violentia rapi-

Ut

tur, confolationem experientia

diícit.

Non oportet , inquam ,

m

!)

annihilationem hanc paffiuuam,

amoremque fruitiuum inde de-

fcendentem . deferere ,

quan.

quam confíolationes hss non

H

fentiat, & hic amor fruitiuus ità

[

nudus prorfus fit, nec quicquam

us

MM

cum fenfü commune habens, vt

hi

omni defítituatur folatii peece-

] Wh

ptione , ac certitudine, quz na-

ln

Veri otii

turz cít (atisfactio.

Atque hoc

nobilitas;

i

eít verum otium, in quo & fide-

Vi

litatis probatio inftituitur, ani-

em.:.r.fz»

Wi

J

maque in vera fpiritus pauper-

tate, patientia , effentialique re-

Vil

fignatione conítituitur , ibi quic-

iri

quid in anima humani reítat,

u

vltimó euacuatur ; ibi perfecta

m

mors , & coníummata victoria

u

Dei

habcch; ibi inter manus

fpi-

"i5

426 De e]k;ztiali voluntate.

fpiritus exhalatur; ac demum ibi

;higäälumkt

ein

homo totus in Deum. permuta-

r

j

tur: per talem fiquidem con-

u

|

;*»

j tiü

|

ftantiam, & rmorteni in illo Deus

g

viuit, ac dominatur , operáque

g

eius omnia in ipfo operatur.

1]

Per hoc otium , actiuámque

grimto «

t

ceffationem , perfe&a acquiti-

tut abftractio, animíque denu-

f i

datio, in qua anima vitia omnia

um

procul pellit ac impuritates ; vir-

tiboti, n

tutésque omnes, & perfectiones

ais u

exercet, licét effentialiter, ac fi-

fs

ne mulüiplicitate.

Ibi enim mi-

thonif

ra cordis cura & diligentia geri-

z qui

tur , quz non dumtaxat confen-

m

füm, aut delectationem, fed né

ts

fenfum quidem vllum peccati ,

tSty

aut cogitationem patitur : cüm

b

illa huic otio , atqueannihilatio-

j quim

ni manifefté aduerfentur : Adeó

ltem al

vt ibi paffiones omnes fedentur,

ET

sffeCtiones mortificentur , mo-

vt

tüsque coérceantur : ibi amor

n

c€na-

ordinaturi, de(iderium refr

Wtert

!

tür,

l Whm]l

ET e;&iu þ;z?gap; XIIV., 427

ILUON

tur, gaudium termperatur, odium

"

l

uü[

enecatur,trillitia mitigatur, va»

na fpes extingvitur ,. defperatio

U

A«f

L

æ.r,

rejicitur , timor prcflgatur, au-

N

T

dacia fupprimitur , ira pacifica-

ts

tur: paucis , ibi omnis anim

-.iäm

inordinatio componitur, ac re-

formatur , quód fi vel minima

paffio, affe&tio, vel inordinatio

vigeat , iam vltcriüs nihil per-

fecti otii , nihil eft paffiuz anni-

hilationis quamdiü illa manent.

Si virtutes defideremus, quan-

l

tz humilitatis eft fic fefe annihi-

?

At

TT

IL

lare? quantz patientie (ic ex-

pe&are? quantz conftantiz fic

:m,(dqä

perfeuerare? quantz longanimi-

WR

Lal

tatis tanto tempore, animo tam

INM E

V*

fixo & fideli in Deum tendere,

ln

& quantz puritatis fefe ità fim-

M

)d

Tl

plicem exhibere ? Denique quz

Q

A

fides viuacior, que fpes firmior ,

vb

quz charitas ardentior quam ea

T d

que in hac annihilatione, vel

'dai;äï'

etio reperitur ? quamuis omnes

hz

-

-

428 De effentiali volun,tnt.e—

Wä

hz virtutes , velut in—at;fï'o di-

A*Wæïä(

uinitatis abforptz , effentialiter

u f

s

magis ibi tanquam in fonte fuo;

QF!

'.w:*mï

& (caturigine exerceantur, quàm

f

T

actualiter , vt ait quidam non

ignobilis noítri temporis Do-

Mþ(æy |

Harphits, &or,

Culpandi igitur fünt , qui

r

Eorum

o Qu

impe:fe-

cum perceptibili, ac experimen-

&io qui

tali vnione deftituuntur , illico

jine Q

hoc ctium huic annihilationi, morti , atque

onnis.

u d

BonexX*et- eyxíDiratjioni terga vertunt , at-

«&nt,

que ad feipfos refiliunt , pro-

o

priósque adtus refümunt , re-

inrt p

D t

nuuntque pati otium hoc , lan-

guorem, penuriam animi, vo-

il hg'c

luntatem Dei , eiusque elo-

quium proríus fpiritale , ac illu-

minationem fuperczleftem, fiue

I

effentialem ; quamuis vera &

fa:xis't:m

eminens cognitio , & pura Dei

tür hi

contemplacio in fola hac anni-

tl

hil«tione , otio , exfpiratiope, ac

1 M

-morte duntaxat obtineatur.

n n

Adeó vt dum fic refiliunt, atque

ujgis o

in feipfos redeunt , aliud nihil

"t

agant,

| m"'m !

Tgr-tiz 1?4;3, mp.XIV.— 429

m

agant, quàm vt ab omni cogni-

2 fm»'

tione pura , & füperczlefti ,

m

1Xgrrcanmr, 1

omnique vnione ac cransforma«

tione in Deum, fefe quàm lon-

MT

giffimé remoueant ; ficque intra

"i

iemetipfos , propriósque fenfus ,

w m""[w q

ac veterís hominis angu(tias per-

petuó coar&tantur: quod & cla-

riffimé conuincitur rationibus

omnibus cap. 3. allatis, quz pro-

m U

WT

bant actum, nullum proprium,

autoperationem humanam pro-

:

h l

ducere poffe hanc vnionem , ac

i

in Deum transformationem , at

)

illud toli huic conuenire annihi-

lationi. Verüm qui eiusmodi

d

MM

fünt, quó meliüis hic naturg &

N

fenfui obíequantur, fat habent vt

ts x&ïz l

falfo fs virtutis prectexcu patian-

m

tur eludi: atqu* oportere in hac

YT

annihilatione cum Deo coope-

yti

rari, nec otiofum effe dicant j

cüm tamen reipía tanto quis

l.ïii »

m

magis operatut , quantó plus ità

Uo

1ninus

eít ocio(gs,& minuüs,quo

otio-

£

thw;

4s0 De effentidli voluntate.

—

—

m

otiofus : licet inexpertis non fic

videatur: quia modus iíte agen-

qnd

di fpiritalis eft, diuinóque fimilis

opfrazionw

atque à fenfu vulgarique homi-

qunig

yri t

num operatione remotus , qua

(vt prafato cap. probatum eft ).

;qufü

H

T

immediaté Deo vnire animam

ag

Verüm quicquid

nhot.

nequaquam.

dicant , fi fundum animi (ui ve-

Wenq

3unm p

lint paulifper, vt par eft, rimari,

reperient fané aliud nihil , quàm

vut lt

st

amorem proprium , infidelita-

tem, pufillanimitatem , füi ipfo-

iptempt

ipontd

rum perquifitionem , animique

impatientiam eos ab hac anni-

a m

hilatione reuocare , quantum-

lat

cunque fe natura , fpeciofo vir«'

p t

Nec de-

tütis pratextu muniat,

n

Hxïm

fünt qui hac fraude delufi per

multorum annorum curricula

tht

elutad ianuam perfectionis hz-

quoax

fére , nec vnquam ingreffum

lo q

ET

tentauére : quia cüm per pro-

priorum actuum ceffationern,

t di

fuüique annihilatione in Deum

:*'w'ïduqu

debe-

-

J

"WM

d

Tertia APurs, cdpk,- XIF.

451

lUt lit

iT

n

deberent intrare, per proprio-

rum actaum, atque humanarum

iUWiq:L

operationum renouationem in

"h

terram fuam regreffi fünt, & ad

l"'mü [

propriam naturam rediére : qui

j

[

tamern de- füo errore commoni-

ti,facilé per hanc portam adi-

Ll 1:.d

tum habuére,

H

if

AE Q

o

Verüm quamuis maxima fpi»

POR

ritalium pars ad hoc extremum

]

vergat , ficri tamen poteft, vt &

u

h

reperiantur qui in oppofitam

Am,

u

otii partem propendeant, extre-

7) 17

ma pro mediis, falfumque otium

j

pro vero fumentes: quapropter

g

res poftulare videtur vt de iis, ac

A

vtriusque inter íe difcrepantia

a

paucis hic agamus.

bl

Falíuüm ergo otium eft quies Falfum

etium, &

m q

in natura, non in Deo fümpta,

eius à vero

in quo nec in natura, nec adhuc

.

ifcrepan-

]

in Deo quicquam operationis;

Em

n

exercetur, eoque à vero, ac bo-

m

no otio diftinguitur ; quod fal-

fum; otium quidem fit, non veró

Mi "

L

item

|]

qpitn

432 ; De ej]wknxt:;'alri voluntate

—— ——

-

item annihilatio , multàm in fe

i

wj

amoris proprii fouens. Bonum

autem otium cft omnimoda an-

ii

du

nihilatio, cotum hominem per-

ficfens : vnum eft à Deo auet-

siinum

aíies Y

füm , atque in fe reflexum: alte-

rum à íe auerfüm, ac, in Deum

r ii

reflexum, & directum : Illud fo-

ao od

latium quzrit & confolationem :

m

hoc folo Deo contentum .prz-

m ii

ter illum nihil vlterius ambit:

at

Illud in morte , atque annihila-

m

tione imaginaria: hoc in vera

ii

veríatur : ficque vnum ad vete-

diqui

rem hominem propriámque vo-

d

Juntatem plàs nimio propendet;

M

alterum femetipfum omninó vi-

odj

lipendit: vnum vt finis prafigi-

n

tur, in quo fit quiefcendum: al-

n

terum vt medium affumitur, per'

ii

quod fit ad Deum tendendum:

t if

vnum in virtutibus animam ftu-

i lg

pidam, tenebro(am, & ignaram

tb

reddit, alterum eam oppofitis

&C0DteI

um

plané ornamentis dotat : vn

con

Aondi

/

^

n

l

u

il

Terthdrs cap. XIV 43;

:

j

confcientiam laxat , atque he-

betat, fomnolentamque, & gra-

Oty.

MTL«

uium imperfectionum incautam

efficit ; aleerum illam exacuit,

i Dmi

minimümque nzuülum facit per-

Wx

feati'cere.

Vnum triítitiam, at-

que impatientiam objicit , (i

quando obsdientiz , vel chari-

tatis munia funt obeunda alte-

rum refignationemr

audium-

p

que edocet : vnum cüm parum

folide mortificationis habeat, in

imperfe&ionibus occultandis ,

potiüs quam domandis elaborat

n -M?

(tefle eorum, qui id fe&antur,

m,

vita, dum extra eiusmodi otium

n

funt coníftituti ) alterum vera

W

mortificatione gaudet, fuasque

xmpcrfc&mncs ex. imo corde

M

hsn

M

n

NÀ

ftirpitüs eradicat: Denique vnum

faftu inflat, fuüique bonam opi-

d

nionem íuggerit ; alcerum hu-

jj

]u

militate deprimit , atque ad fuüi

ipfius contemptum inducit : at-

pto

que vt concludam, vnum absque

T

vlla

434. be:j]ä;?:ial) volkntän

-

vlla adhafione , Deiue recor-

-

datione , in quiete íüa . vlti-

ï;*h&x*lï.

mum. finem ílatuit, neque vn-

Af,-g;;cniu

quam actum vllum internum

u

producere intendit , quantum--

1 Jf'!iä

cunque fe videant depreffum,

confopitum , ac^in puram na-

' pmcliu&

a

turam degenerare; alterum nul-

dimot

lo vnquam tempore omni ad-

T

hz(one , Deique recordatione

t id

caret

.

.

fed aliqua etfi .admo-

o

?

dum fpirituali inftruitur, ac fe-

"ii t

fe ruríum erigere in animo ha-

u

bet, fi quando fe videri« lapfum,

atque in puram naturam regref-

spunu

iuun

Íum , per (omnolentiam faculta-

3

tum, fun&tionümque anim& ob-

ag

dormitionem,

a

Atque hzc íunt, quz inter

ld

duplex illud otii genus interce-

dunt difcrimina, noteqQue qui-

äbæigit

bus alterutrum ab altero di-

gnoícas, ac przg reliquis vlti-

am, |

1 J EXCI

ma potiífimum huc facit, quz

n'ml-

du

Qifcrepax?üa infignis. cft ,

tume

u CX'

1

"

Z

, 'T er't'i'aï Pars , cap. XIV. — 435

N

''1; támque manife

v

ít

(ta , quæguïc vel

"!y fola fufficiat.

m m[(-

Aduertendum tamen hic eít

hg ob, aliquantulum obliuionis Dei,

p quam prz fragilitate continge-

]

g,re elt procliue , non oporte-

;-,

:

Mb

/

'

re animum abjicere, omniáque

T

ceu falíum otium repudiare : at

T

pro tanto dumtaxat; non pro

Toto, id eft, pro eo cemporis

fpatio , quo Dei immemor per-

;ä,ïr&.

n

feuerauit, non autem pro reli-

quo ; debetque illud per diligen-

E

:

j

ï

Ü

tem vigilantiam corrigere, non

n

'per ignauam pufillanimitatem

rejicere

.

*

tid

imo nec poteít effe

! hoc falfum otium , quod vo-

luntarium eft ,. f(i íomnolentia

m

!

fit per fragilitatem , & inuolun-

d

1

taria.

D

w

T

Habes igitur triplexillud ope-

n

M

rationum , feu amoris practici

genus , Exterioris, Interioris,

N

D

atque Intimi, qualitérque fin-

äm)z gulis (ua extrema & medium

2

COT«

i

f

436 . De effentiali voluntate

—

Ccompetat ;

videlicet prepro-

pera nimis operatio , quz fal-

Mods

Ya

fa libertas eft : plus xquo tar-

da , quz falfum otium facit,

t It

lnl

eaque quz debito füo tempore

contingit, in qua confiítit fan-

(etn

€ta acliuitas iuxta actiux an-

í PHOTUI

nihilationis tenorem, vt füpra, um

exercita ; cumque tempus non

fert vt ad eiusmodi actionem,

|

amoremque practicum per acti-

uam annihilationem quis egre

Jur

diatur, oportet per paffiuam an-

nihilationem ii vnioneé amore-

qpain

que fruitiuo ftabilem , fixumque ' Wl

permanere, Ex his xgxtu' t faci- !ihi

lé elicitur , quodnam tempus -ïïklw

cuique harum annihilationum g

maximé fit accomodum ;

uod f

idem & de loco fupctlus edo- ii

cuimus,

AK lger

Arpri

"oremq

ttffe

1l

Modus 'yax n

H

i,

il

1 N

ATem'a Pars , &4;). XF. 437

It

UPWHJ b

:;

[

Modus procedendi in tri-

in

1

U ts

plicigenere operationis Exterio-

ris, Interioris, ac Intimz,: vbi

Rdä,;; ln

)llj:!

a&iugz & contemplatiuz ad (u-

pereminentem vitam reductio,

m

ud

l

ac priorum duarum volunta-

tum in tertia praxi decla-

ln

"

[

ratur.

u

J

u

CAP, XV.

—

TO i

Oftquam de tempore &local

i M

w

uf

operandi conftat, reftat vt &

ii f

modum explicemus 5 cognitis-

[

que tribus operationum amoris

Mu

practici generibus ; cum debito

"

vniuscuiusque loco, atque tem-

u

pore: füpere(t vt & hic modum

!

W

|

i

operandi vnicuique. congruum

;()

inveftigemus.

Ac primó circaExteriorem, in-

teriorémque operationem qua-

rum etfitempus,locusque eadem

fint in hac voluntate effentia-

li, quz in exteriore fecundüm

T 3

regu.

—

-——7

*

-

-

—

438 De

efTentta

ii ;;zl/unqtzrzt*'e;

t

regulam rerum preceptarum,

015'&50)«

prohibitarum, atque indifferen-

)

tium, fiue ex corporales fint, fcu

nl

fpiritales : Quz lex nunquam eft

u r

. Not& .infringenda quocunque habito

ifm

"

perfectionis prztextu : In modo

sl

tamen. operandi tantum efít di-

ul

Ícriminis, quantum actiuam vi-

tam [upereminens füblimitste

ff

inywt]

faperat: quia qui tertiz huius fe-

Modu — Gatoreft, debet & primz mune-

qIIChäDC |

operandt

A at

Aupesity. &

ra obite, nec tamen ad eandem

defcendere,vel rctrorfüm redire.

d

Skwü.a

2f

hi

i Vi

Quo«irca in amore pr

M -

ico.

AT*

AUL

na,vti in

A

atque operatione €

Eu

operibuscorporalibus,fiue etiam

It

inamore operationéque interna,

PT

qualis eft virtutibus operam da-

Bw

re, in ftudia incumbere, vitiis «c

T Qyy

tentationibus r« (iftere, paffiones

u) )

atque affeCtiones extirpare, &c.

non debet quis fic illa agere ,

00 D

tpro]

quemadmodum in voluntate ex-

teriori confueuit, nimirum pra-

if

T

fixo fibi voluntatis exterioris

AO

P

oþie-

—

lnmhmw

-

Tf )

T

Tertia Pars, ;4.p'. XV 439

m

"g

obie&o, videlicet , quia fic Deus

A l

vult; at propofita fibi voluntate

T

effcntiali, effentia videlicét diui-

laq

m

5a , feu ideó quód Deus ett, vel

p

vt Gr,cum non igtioret earatio-

vmï 'tmä

5ne locum Deo parári, qui in ani-

ib

a^

ma fic effulgebit: vbicontràper

propriam voluntatem , ac teries

bras nec Deo perfrueretur, ne-

d

ä;m;

q'e hanc effentiarn contemipla-

P o d

rétur : adcó vt ciumn quis exter-

M

[j

um aliquod opus bonam pera-

244

LD

git , feu virtutem ample&tendo,

Wmän,

iue vitium, aut psffiones repel-

Bl

lendo, id fieri debeat, nón inten«

t

tionem aliquam dirigendo, ve-

rütr quam certiffime, fímplici(fi-

fetet

mó,ac puriffimé Deum fic futu-

UI

nl

rum cognofcendo : contrarium:

Veró operando ipfum fiominem

w

tl

non Deum füturum quoad fe;,

nec pró fe, imó nec quoad ipfum

m

n

quidem Deunt quantum ille po-

tuit; fiqpidem per peccatum,

)lunmi*»":

i

propr»iamq,uei

ru?m'- voluntatem

4

Deum

7

E

440 Dt effentiali volunmt?

as

Deum przuertendo fefe extulit :

itaque femetipfum , fuümque

j

qui'

peccatum, feu paffionem, Deum

EU

fibi ac idolum conftituit.

ln(upef,(

" Aduerté autem non dicere me,

hac vel illa faciendo , Deum ibi

y m

UT

fore, in illis nimirum rebus , vel

tüm, talique tempore; at fimpli-

^gnp

s

citer , abfolutéque Deum futu-

rum. Ratioeít, quia vocabulum

lp

(it: m

iftud Effentia , vel Deus , abítrahit

ab hic , & nunc, adeó vt non in,

n

Mil

eiusmodi opere bono, at vbique

qnindi

faturus fit, vti manifeftiffime ex-

atl

peritur anima, quz per huiusmo-

g

di praxim videt e miro quodam

