D/e' exteriorevoluntate

idnit

— At in hoc latet malum , quod

fore exiftimetur vt fefe quis lon-

9

vt f

lo

jus,

ius à Deo fequeftret, & fpiri-

nÉ

tuale füuum lumen minuat, dum

P

L

iftis exigui momenti rebus per-

I'F

agendis prapeditur ; adeo vt

A

non folum ex fragilitate, verum

m

& ícienter quoque, ac data ope«

n

ta omittantur, Sciendüm tamen

m

eít quód fi ex itá à Deo fepa-

(

rent, ac lunen obícurent , id

Vlh[d'

euenire, vel quia nonnifi inuité

«

fiunt, extrinfecus fcilicet tan-

j

tüm , & non ex animo ; quod

i

reipfa Deo (qui corda rimatur,)

idem efít quàm omninó non

i

agere , vel fi lubenter peragun-

n

tur 5 attamen non vt hic doce-

D

tur , ob folam Dei voluntatem;

quomodo fi fierent , tantüm ab-

fv

eít vt ex obfcuritatis quicquam

tj

adducerent, vt etiam plurimum

m

luminis impartirentur , Deóque

Qf

multó magis coniunctos redde-

rent,

Hzec enim voluntas cüm

b

tf

pere

fit fpiritus , & vità , tanto

Q

iüg

x

vfldm L'l fs

Prim'a' Pars , £ap. V.

89

Idj

illuminat , illuftrat, atque adeó

tltei

tlj

permutat opera , vt €x corpo-

ralibus fpiritalia , ex obfcuris ,

Wi

I fehyy

exterioribüsque clara, interio-

raque efficiat; atque idcirco

J a

Jv

de illis qui hac ratione ea fa-

ciunt memoratum eít: Quiate Pfi. 138,

vt

ol m

nebra. non ebfcurabuntur à. ie ,&

nox ficut, dies. illuminabitur

ficit

df

tenebrg eius,it4 & lumen eius, Et,

al

egredietur Diabolus ante pedes eius,

Abac. 3.

Donoi n

vclut ab eo qui fic obediens eft

fl

calcatus : «mte fariem eius iit

ino; qui

mors, per vitam ícilicet , qug eft

Ibid.

dumat.

hzc voluntas pulía, perque in-

mj n

gens lumen , quo eft amictus ,

p

vitáque qua eius animus eft re-

vtcdut

letus.

Et hzc eft vera vita

od

actiua fimul & contemplativa ;

dul

videlicet non feparata , ( vt à

N quäg:

compluribus fümitur ) verüm in

vnum collecta , atque opera ex

n

Fcnü!, T.

"r

externis reddens interna , ex

Jd

temporalibus fpiritalia , ex te-

I'f]

ul

nebricofis dilacida , demum quz

in vno, eodemque opere con-

MMj

;j

l

templa-

B

—

-

De exte?iore voluntate

P

Jnr

90

—

templationem copulat cum a-

q p

41[1

TO

Qione; idque absque utriusque

preiudicio , feu detrimento;

zi

/'(f

de quo fufius fuo loco dice-

pifi

tur.

"

w

d

Hül

m

dul

)

Qualiter fex. gradus conti-

ml

neantur in hac intentione hu-

w*P&w

iuscemodi verbis concepta: fa-

j ul

1

m

ciam hoc ob folam Dei vo-

i

luntatem, & de primo

gradu.

M T

CAP. VIIE

Ac igitur obferuata regula

U

circa res imperatas, prohibi-

AU

tas, & indifferentes , vnà cum

reliquis obferuationibus aifigna-

W

L

tis, diuina voluntas/vbique, &

[

AU

in omnibus clariffimé elucefcet,

&

adeó vt füperfit (olüm eam ex-

f

ecutioni mandemus , iuxta pra-

'Gp) j

n

xim przdicte gencralis Regulz

lpl 1l

capite tertio allate , nimirum

"Og

u*

vt omnia ob hunc diuing volun-

I)

tatis

-j

^Yitg -

-Prima Pars ,'üp. VH — 91

X Q

tatis finem peragamus ; neque

vnquam opus quodcunque in-

t

0hot

choémus , fiue fit externum,

fiue internum , fpiritale aut.cor-

porale, in fugandis vitiis , vel

MUU as

in virtutibus acquirendis, fiue

illud ad rerum przceprarum ,

ts t

D

prohibitarum , feu indifferen-

tium claíffem fpe&et, fiue etiam

VN

minoris , vel maioris momenti ;

ln Din

quodcunque demum illd fit

)

omnino, nunquam.aggredia-

mur, nifi prius eleuata , & ad

Dzum dire&a intentione , -ore

l!

patiter & corde , vel vt mini-

Q n

mum f(olo corde dicentes : Do-

ilb

mine hoc agam; vel patiar, hoc

$

nu

rei'ciam , vel recipiam ob folam

IN KXT

tuam voluntatem , ac benepla-

citum,

"d

( t

Sed vt huius intentionis pu-

:[oäümï'

ritas, & perfeCtio melius inno.

lmUx

tefcat , vtque perípicué magis

[j

deuota anima diiudicare poflit,

]i

& omnem penitus impuritatem

(que.non tacité magis quàm

nc D i

ré-

—

*

-92

De e?cteriore voluntate

' g

5

f

frequenter eandem coinquinat)

P

expellere , earn pauló magis di-

lucidatam proponemus.

j

ial

« ii

Ea igitur intentio qua quis af-

Sex grad.. (erit omnia fe ob Dei volunta-

Ti

zz i

tem facturum, aut toleraturum,

fex gradus ,

perfectionésque

al

compleétitur

.

.

videlicet . vt

;Imih:

ACTVALITER , VNICE, LV-

ab (

BENTER , INDVBITANTER ,

UT

PERSPICVE , PLOMPTEQVE

gt du

Y

Thronus fiat,

Quae intentio vna cum

u

w

m yíticus,

fex fuis gradibus per Thronum

ia

Salomonis fex graius hsbantem

d

prefigurata fuit hifce .verbis:

1tts )

5:Re&1o: Fecig Rex Salomon tbrousm de ebo-

Miftrln

If

re grandem , & ve[Hiuit eum. auro

Ws

fuluo nim

1

qui babebat. fex gradus

ï';ü

4

ibroni votunda erat. in

P

D

C fummit

porte pofieriori , & du manus binc

ii

atque inde tenentes fedile , & duo

q

t

ny

leones fLebant iuxtà manus fingulas,

lm

€- duodecim. leunculi flantes. [uper

Wij

fex gradus. binc atque inde : mon e

10 ey

fatlum talé opus in vniuerfis regnis,

»

^

ht

Per Regem hunc Salomonem

Aptüg

defigna-

&

?lilwm

Prima Parí »c4p- VIll. : 93

D i

de(ignatur IESUS CHRISTUS,

bmyi

RT

qui nomen hoc Salomonis,

quod Pacificum fonat , iure me--

DQ l

ritiffimo (ibi vendicare poteft ,

Deirolum

cüm iis quas inhabitat anima-

tührt

bus fümmam adferat tranquilli-

Ts

tatem , nam fadus eff. in pate lo* püf, m

Wt s

Cus eius,

Porró in anima velut

"

NU

in fuo palatio (fecit fibi thro-

VTAV

num. ex candido ebore) purz

fU

intentionis ac diuinz volunta-

100 0

tis ; (grandem) quo diuinz ca-

a Tionum

ax fit maieftatis : (veftiens eum

bt

auro fuluo) perfe&e charitatis.

Jce v

Hic thronus habet.íex gradus

n d

fupra-memoratos , de quibus

Vi u i

mox agemus : ((ümmitas huius

ii

throni fiue apex perfe&tz inten-

m tt

tionis (rotunda eft ) termino

ITTT

omni ac fine carens , aeterna (ci-

TT l

licet (in parte pofteriori) quz

TU

alium mundum, vitamque zter-

nam refpicit, tametíi enim no-

'Wü )ï?fll l

[j u

ftrz intentionis pars anterior,

n

quz huc verfus nofinetipfos fpe-

lata-

(

-&?E ; principium habeat, il

MW

L

men

-

FMPMJ

94 . Deexieriore voluntate

men quz nobis abícondita eft,

. iglns

vtpoté retroríüm.

Deümque

1*0?« qW |

m

versüs , & ad eternitatem ver-

pl

gens nullum vnquam finem eft

1.Cer. 12. habitura.

Charitas quippe non ex-

dxldt

,:-',?agmdw

eidit, (Sedile huius thron?) in

quo Deus refidet , eít perfeue-

vt

a (

rantiz diuturnitas , de quo fe-

Pí,44. dili di&tum e(t: Sedes tua Deus

3j

?

"

in feculum. feculi (dux manus,

)

qux hinc atque inde tenebant

hao

fedile) duc funt partes fortitu-

tielet

2.2.q.

dinis , quz fecundüm D. Tho-

M wj

128.2.4

" pr'y

mam (ünt , Aggredi , & Suftine-

T U U

re, qux duz manus hoc perfe-

t«

uerantiz fedile firmiter fulciunt;

UM

illud à cadendi periculo eximen-

SORUT

tes (vna hinc fica erat) nempe,

L

M

aggredi , in principio ; altera

n Mf

inde) füftinere videlicet , in fi-

8

ne; (quatuor leones) quatuot

AR

fuünt virtutes Cardinales, vel po-

&t

mh

tiüs quatuor przecipuz partes

^M a

animz , intelle&tus , voluntas ,

Q ln

ars irafcibilis, & concupiícibi-

QUif

$: (duodecim leunculi) vnde-

m

cim -

Vi

[

! Htj !

—

PrimaPars ,cap. VIIL- 9y

N

cim funt paíIiones animx cum

D -D

tl

difcretione , quz ipías domat ,

atque ex leonibus animalibus-

um f

que agreftibus ac furibundis,

ARU H

domefticas reddit, ac fubditas:

iU5 ron)

(ftabant füper gradus) quia dum

r

bene reguntur , eos tuentur at-

Mu

que conferuant : (fex erant hinc,

: tD

& (ex inde) harum enim paílio-

i (l w

num fex in concupi(cibili', fex-

db t

que in irafcibili re(ident, dum-

pf

modo ibi collocetur. diícretio,

m DT

Habes igitur myíticum. hunc

j r

thronum.

O thronum , nobi-

a x p

lem! ó fublimem fedem ! Ócel-

ib

fam intentionem ! Ó magni 5a«

II

lomonis opus omnino diuinum!

O

meritó de te predicatur non

o t

effe fa&um tale opus in vniuer-

O throne beatam

!

fis regnis.

& v

reddens animam , cui audire das

»

N

dulcem hanc Dei compellatio-

Aril

"

-nem : Veni, electa mea, & po-

pfä[""

nam in te cthronum meum.

O

1

i|

facram intentionem , thronum-

"

d

que Dei vbi refidet vt quzcun-

que

96

De exteriore voluntate

ET

que in anima funt innouet, iuxta

.':

j

Apoc, 2r.illud : Dixit quifedebat in thro-

'mmd

no,ecce nouA facio emnia: contem-

ium. i

g

plemur ergo huius perfectio-

nem , fingulos eius gradus ordi-

zi

ipdni

ne aícendendo.

&

ij q

T. grádus

Quorum qui fefe primus of-

s

A&ualiter, ferc (ACtualiter) dicitur, quo de-

ts m

notatur actualis voluntatis diui-

E

nz recordatio, (ita in animi ad

ttad

Deum eleuatione , atque inten-

iim d

^

tionis fecundum eandem dire-

mj

Vitia huic &tione.

Quo gradu excluditue

v dl

gradui op- ormnis obliuio , quotiescumque

pofita,

RT

-opus aliquod fpiritale, vel cor-

PU

porale aufpicamur , cüm fit hc

ln

obliuio vulgaris error, immen-

tl

füum aduehens damnum ; nos-

i

que priuans thefauro incredibili

M"&m

luminis ac gratiz , ponderéque

E.

incognito meriti & gloric.

Eu

Attamen ad hoc obliuionis

X d

extremum euitandum ,. non o-

o

portet in oppofitum nimiz re-

"ts

cordationis exceffum prolabi,

tot multiplicando actus , adcó-

-geudum f

d

que

i

'f?unlum "

—

Prima Pars ,cap. VIIL | 97

Mi

que frequenter incentionem ad

WIM(M li

TR

amuílim reuocando , vt cere«

brum offendatur. Ac proinde,

hii i

cüm intentionem ad fingula

:iu; pl

vopera dirigendam affero , non

intendo exiguam quamque a-

M yims

€&ionem , que per quoduts

J

h

membrum , fenfümque corpo-

müg:

ris, animaque facultatem per-

y li

ficitur : at 'ea duntaxat 'opera

! t

quz à fe inuicem diftinguuntur

) endn d

ac feparantur 5 füper omnia au-

v exduln

tem non fünt ebliuioni traden-

UW da ea qux naturz aut grata mul-

ts tüm

, aüt ingrata cognouerimus:

01 circa id enim vertitur cardo , &

wj in hoc fpiritualis profe&us fam-

a ma confiftit,

g

Aduerte etiam , quod licet di-

19 rigenda fit intentio, quotiescun-

jljp que quis aliquid agere, vel pati

ig&/ incipit, dicendo: Faciam hoc,

gi! vel perpetiar illud, quia fic tua

j2 fert voluntas, Domine, id in-

,5 telligendum effe quandocunque

,dwndw fe à Deo diftractum animadver-

n

E

tit,

MW'

98

Deexteriore voluntate

tit, neque amplius huius volun-

5 tamane

tatis memorem ;

non autem

j a

quamdiuanimo eft elenato quod

gt d

squi d

frequenter poteft contingere,

praíertim cüm quis eft fedulus,

M;,[Cdmt

& opus füccin&tum breue, ne-

odb

htcnxm

zi r

que ex (e di(lraCtiuum.

f1 poft talem in initio dirc&io-

s

t BOAT

nem intentionis, diligentia ad-

hibeatur ad animum , oculos.-

ff

que cum reliquis corporis fenfi-

iib ut

busà rebus omnibus exteriori-

MM tgz

bus diuertendos , defixóque in

D

hanc voluntatém , diuinumque

t

beneplacitum. animo foli Deo

n

fit intentus ; poterit cum ipío

IN

femper vnitus perfeuerare, quo- .

T

adusque ad aliquod aliud opus

Lw L

fe conferat ; cuüm etiam opus

M Wx ij

breui tempore conficitur, vel

Va t

natura füa non.eft admodum

WO W!"

di(tractiuuüm , at potius per de-

dtt(ümh |

uotionem animam ad Deum at*

ptips

trahit , quale eft píallere , vel

r

diuinum officium decantare ; po-

SOny

tcít in Deum animus absque in»

ter-

z

w'mm ;

! P&: þrima, cap. VIlL, j 99

w

termifTione permanere cleuatus;

U

quod vbi accidit, non eft men-

Dl

tis mez vt iterató dirigatur in-

d Qu

tentio , cüm ad aliud opustran-

1 g «f

a

feundum erit, fed magis animo

Jin i,

itá in Deum ere&o perícueret ;

du B

qui enim fecus fecerit , depref-

du dr

ferit potiüs animum quàm fub-

1o, n

limarit.

Etíi eiusmodi euentus

non fit fortaffe futurus frequens,

|

lyanimum T.

nbcptt

quin diftraétio , aut intentionis

Tb t

obliquitas fabrepat ; vel faltem

s gt

tanta non erit eius rectitudo , vt

, ln

raaior eífe non poffit, animus-

um &il

ve collectior.

r n

Veràm énimueró non opore

Note,

gianut

tet (crupulofüm efle,fi quis cam

od t

in hoc, quàm aliis gradibus ex

qyun

fua parte fübinde defectum : vi-

d

deat, veluti i in peccatum ali-

quod prolapíus foret , cum de-

o5

fiderium hutus regulz in praxim

2 W'ïäï'/

redigendz nullatenus maiorem,

upti

quàm priüs fuerat , inducat ob-

j dP

n

þgationcm.

man*ïrï*i"'":

E2

De

4* Yoo De exteriore voluntate

[

g

De fecundo perfecta inten-

)

T

tionis gradu.

9u

CAP. IX.

M d

2. gradus,

s

Vnicé,

Ecundus huiuíce purz inten-

tionis , & voluntatis diuinz

n

throni gradus , eft ( Vnicé ) id

il

eft , vt przfigatur hec volun-

ais

tas tanquam folus , fimplex ,

D

m,li

vnicusque finis , qui ad quic-

M

QU

quam agendum , vel perferen-

fml' J

dum inducat.

aM

Oprofita

Qui .gradus 'excludit alios

Vitia. .

d t

omnes - cuiuscunque generis fi-

aQl

nes , ac primüm prauos & per-

ueríos , velut füuperbiam , inui-

diam , auaritiam , gulam , &c.

MT t

Deinde eos quos imperfectionis

D

aliqua labes contaminat , vt in

um

re quapiam peragenda refpe-

TT

&um , ac fauorem hominum,

15 Brü

proprium amorem , vel com-

V ]

placentiam , fenfüalitatem par-

Ti

ticulare lucrum , aliáque id ge-

um

nus aucupari ; paucis peccata

"O

omnia

-

-

P;ima Pars, cap. IX.. 1Ot

$

omnia venialia , & quicquid na-

il

Ilj

tura fua quauis. imperfe&ionis

macula eft inquinatum.

Deni-

If

que non: tantüm prauz, aut

imperfe&te intentiones hic re-

u

jiciuntur,. fed etiam ez quz li-

1t:s d

cet ex.fe quidem bonz fint, col-

ii

latz vameén:cum perfe&tioribus,

hu

quafi boni eftimationem amit-

lls ij

tunt ,, & imperfe&tz. reperiun-

Tb

tur ; cuiusmodi forent corpus

j ptia

peenitentiis ,. difciplinis ,. ac ie-

juniis. macerare: ad' inferos-eui-

txlult di

tandos , mercedenm promeren-

w gnail

dam , vel Par

$MA

adtft

u

iiacquirene

u df

dum , & (imilia : qui omnes fi-

UI

nes ,.et(i in fe fpectati fint. boni,

T

imperfe&i tamen : funt , vbi. fe-

p

mel huic voluntati diuinge equi- Morttfica-

yiur,t

tio paffio-

parantur, qua multis eos gra-

num perti«

m

dibus (vt: oftenfüm eft) antecel-

net ad

al

lit . proindeque: hic excludun-

liunc gtae

q, t

tur. Vnde hic gradus peculias dum,

riterad mortificationem refer-

um*

j

À

tur paffionum omnium ,. affe.

!

j

;m

[

v.

&uümque: noftrorum: ,. amoris

'

3

pro-.

—

hii

1065 De exteriole voluntate

—

m

Wil

-proprii , defideriorum effrzna-

y lj

torum, & quaramcunque alia-

(.Wy

,

rum imperfcctionum ; quz o-

(

l

I

mnia velut herbz noxiz ex vbe-

re bonorum operum noftrorum

$

terra pullulantes , per gradum

hunc (Vnice) tanquam per aptis-

.m s

fimum inftrumentum eradican-

tur, & non fecus ac tortuofi rami

TU

re&to noftrz intentionis trunco

Vrim.

ls qin

rominentes, per eundem , ve-

ut per acutiffimam fecurim am-

n hi

kurg

putantur, dum hic vnice vo-

luntatis diulne gradus (vt di-

p

i

&um eft) pro regula ad dime-

i

tiendum no(trz intentionis re-

j

IT

&icudinem fübferuit.

-Nota,

Quapropter pio le&ori ftet

tud

Jj

pro regula generali , & certiffi-

p (!'n.w

ITno axiomate , quotiescunque

tiit

operi fuo fola hzc intentio , &

IT

vnice Dei voluntatis finis de-

titt,

eft, nunquam deeffe imperfe-

V

Gionem , quantumuis fecreta,

lt

Occultaque latitet , & vel ipfi-

':IIBmP]O' |

met operanti abícondita ; vbi

L p!erig

autem

-

- gu

e

Wn

PrimaPars , cap. IX.

103

&

autem femel lic&c fola Dei vo-

QUE

luntas fubingreditur , primas-

DT

que obtinet , repente omnes te-

ID

nebre coru(ícantibus illius lucis

Tionofn

radiis patefiunt , & rutilo illius

Nota,

g

fplendore fugantur. .O quoties

u

huius laminis defe&u fallimur!

n d

quàm rectam intentionem no-

TT

ftram arbitramur, quàm fimplex

TU

defiderium , quàm opus excel-

N

lens , quàm de nobis magnificé

uf

ipfimet fentimus! at. quàm pri-

mibicb

müm hzc lux effulferit , illico

pennge pauoni

contrahendz

d (

EL

fünt, dum pedes füos videtadeó

'qrsnu'em's j

latofis paffionibus feedos ,'defor-

&i proprietate fordidos, & ter-

sl

renis affectibus , amoréque pro-

Id

prio conípürcatos ; non priüs

enim re&ta hzec diuinz volunta-

: m'ïeïï

tis Regula intentionino(tre ap-

w

huss

plicatur , quàm eam qusz ab in-

i

teimperantia , & inordinatis de-

me

^

:

fideriis prouenit obliquitatem

extemplo aduertamus.

Atque

WW'

in eo plerique aberrant , quód

P

4

inten«

yo4 . D« exterior?. v&ft?ntate

hu

iptentiones íüas nolint iuxta

|i

HW

ha

hanc amuffim expolire-, neque

actiones ad huius lucis fplendo-

upb

xem examinare..

a

Huic igitur pun&o. deuotus

wgüw

quisque infüdet ,. ia hoc omnis

H

1

I'j j

j

l

j

AA

.....

Á

í

eius collocetur induftria , vires

i

omnes. fuas colligat , atque in

PT

hoc intentionis examine ime

dj

pendat ; quippe in quo omnis

du x

3 nj

verus profeéctus fpiritalis verfe-

tur; hinc folidum £undamen-

r

tum. in principio , in progreffu

iäqizüfa

fecurum iter, atque confumma-

hn

ta |perfectio. in fine totius. acti»

tj

ux vitz petenda eít,

i,

3?!'-'5"40 )

OT

Vin

De tertio gradu perfectee in-

tentionis..

wnmt j

«ümmw

CAP. X.

d

Ertius huius: throni gradus:

Safi

3; gradus;. T

eft (Libenter) videlicet vt

p

nom folum vnicé pro voluntate:

Y

Dei fiat opus ,, verumetiam: Li-.

Mmæ

| bcrg.;-

Pii;;iwdpars;/cap'.' X, 10f

I

Denter; plenoque affenfü ,. con- Libenteg;

(POI:IE od

iun&to: cum: pace quadam ,. &

LC

ttanquillitate ;:adeóque cum iu-

cunditate fpiricali ex eodem füm-

10b d

pta,. vt anima lac ratione prz-

It r o

fentix Dei' ,. fan&ique: Spiritus

ilii, v

influentiz capax reddatut ;nam;

"N

Fadus: eff im pace' locus' eius. :: In Pfal, 75«

tht

anima' nempe nullo:affectuum

'hgui

pulfata: ftrepitu',. nullis- paffio-

Htvl

num- tumultibus apitata,. nullis

D ts

defiderioram effranatorum mo«

ribus quaffata:

hp

COU

Per fiunc: ergo gradum (Li-

benter)' exclüditur omnis triíti-

?e ts d

j

tía ,. moctor , atque: contradi- Contraria

&io,.agendo',. omittendo: ,. ve] "4

— d

perferendo» quicquam' füpradi-

ï :

€tis legibus przefcriptum s. vnde-

w

J

cunque: demum: (imilis contra-

diCtio promaret:.

»

Qu quidem poteft ex diüer- Primá cos;

tradicios

fis caufieortum' ducere , vti ex

duop

re imperata ,. cüm ea vilis eft

nis fpecieg

aL

*ün vc

2s

atque abieQta ,. velut ,. carceres i.

: DIf

€

d

inuifere , egrorum: curam fufci- $

É5

Exema

$

pere,

plum,

*

F

-

106 b? exteriore volunm;ä

M

y.'negnixzhï

pere, vel domeftica munia ob-

ire: cüm molefta eft difficilis-

m

que , vt difciplinis , abftinentiis,

r

atque ieiuniis fefe dedere: cünr

ia

lucro noftro repugnat , veluti

igiiti

reftitutio., hofpitalicas, eleemo-

i

ii ii

fynz : denique quando cum ho-

nore mundano pugnat, vt con-

»ic;æx&u

tumeliofa, & qus pungant ver-

d

nf

ba; calumniasque & opprobria

?

patienter colerare.

Vg

2e

Rurfüs huic contradiCtioni

fecu

generandz occafio fübminiftrari

* la

t

]

poteít ab eo qui przcipit, quód

fit, vel habeatur (altem fimplex,

T.

inops, ignarus; vel quia inimi-

r

eus ipfius eft , aut non. vsque

Pa

adeó amicus , fiue etiam quod

[ &

"

i

ei dido factóue iniurig quip»

D

píam irrogauerit..

.

L

WOA

LO

ICer

Simil

& . tempori

pl

operandum eft ratio, poteft hanc

ht n

contradictionem parere;vt fi id'

"hj

agereiubeatur , tune cum quieti

, d

j

indulgere , recreationem vel re-

3

Al

fc&ionem fuümere, vel circa pro-

Wt

4

pria

!

"

Priïi;zt Pars, cap, X.

107

umj

p"'f'ia negotia fatagere , defidera-

TA

tet ; aut ex aduerío dum cupe-

y ln

ret opefari tum, cüfm ex man-

ütdens o

dato quieícendum , comeden-

B. v

dum,à labore ceffandum , vel

13 dem

aliud aliquid pertractandum

ho um

c&u'

Bv

Infüper & ex qualitate operis

hag

poteít naíci contradictio , ve-

d

luti cüm celeriter , operose , fe-

j

duló , lenté , humiliter , nec finé

Qnntadi

fuiipfius confufione , füperbiz«

]i

J

que depreffione peragendum

m

et,

hm n

Demum poteft talis contra«

|gitinr

dictio euenirerefpe&tu loci (ver-

p T

bi gratia) quando is publicus

T

eft, vel minüs gratus, foedus;

m

& foetidus * quibus omnibus de

L

caufis, fimilibüsque aliis contra-

dictio fefe inter operandum in-

"&cmw'ö |

d

$erit , licét ex vnico: propriz

voluntatis fonte ez omnes íca«

j p![dfïn'

m

turiant , debéntque ex anima

pergradum hunc Libenter abigi;

i

memoria recolendo- cam: efle

:IC,W

]

,W

"

[N

6

voluns

L

—

198 De e&tm'm voluntate,

:PMA

voluntatem , ac beneplacitum

T

rl

fummz. illias voluntatis , qua

non aliam ob.caufam quàm pro-.

uqummü

ter fuum beneplacitum;, ac vo--

,.delät

untatem: noflram creauit..

&

"

Reftat: & alia contradiCtionis:

[2

n

wi;

fpecies. in. voluntate: Dei exe«

:

m

di&tionis.

o. contta-quenda. fecreta.magis , originem:

deriuans. ex . caufis minüs cogni--

ag

fpecies,,

tis,.ac non miniüs cüm:hac vo--

T

luntate: diuina ,. graduque (Li--

It R

benter) pugnantibus : & hz

n

quidem. pietatis. velamine ,. vt

intün,

lurimüm: obtecte: prodeunt,,

þvuhmam

vt puta. precum ,, ieiuniorum ;,

PTN

n

difciplinarum;, ftudiorum , pra..

ütg,

dicationum , inftru&ctionum ; ad-.

Qj

eó. vt: fi. quicquam à: füperiore;,

l:

quod' priuata. hzc: exercitia in-

ha

terrumpat, przcipiatur , ccm-.

i

plures non:zquoanimo, fed illu--

il

bente ,. ac retrectando: obtem-

ii

perent , füadente iis. propría vo--

Itf

luntate przíftantiorem effe, qua:

i

priüs detinebantur exercitatio--

m

nem ; adeóque eos excacante ,,

vt.

y

:

""Mf.

Prima Pars, cap. X.

Iog

I

vt videre non poffint quanto

Mi »

obedientia: melior fit quam. vickima : y.Reg.15..

fin qum;

neque norunt illa opera etfi in fe

3: fpec.

VOLU

i contradi--

Ti7

preclara;, nullius. tamen: preti

. Glionis,.

effe faCa.contra.voluntatem.Die

h

wtad

patefactam per ipfius legem; perz-

i lg

que. mandatum: ,. vel: cognitam:

hgïg,uxiginc!

intentionem füperioris ,nihil. ei--

Antittn

dem legiadueríüm przcipientis..

;anler

Eft & tertia; contradictionis:

phní

fpecies , quz- ex: caufis- longé:

n « d

emnium-abditiffimis promanat ;,

Tinie,

videlicet dum: cognito: eam: effe

i pola

Dei: voluntatem;, Libenter quis;

, t

fef& ad: opus accingit, inuitus ta--

lpnm, n

men:animum , tempus; ac labo»-

flinumud

zem eidem infümit ,. vt fideliter.

gt

illad:exequatur ;;aft' animum: di--

m

uertendo: ,. iliüm: in: Deumr po--

m'mxxt, u

tius, eiusque: volintatem detor--

uml

qpet ::Itáque opus negligit, ne--

que: idi debita: cum perfe&tione:

ad: finem: perducit; Qui error

g

n

eftnotatu digni(fimus, maximé--

n

que-fecretus ;; dum fiquidem ani--

T al

mus. ab opere abítrahitu

r,vtin

7

yoluqf

hu

i w D? exteriore voluntate,

voluntatem Dei fagittetur , t

-

diftin&tiooperisà voluntate,tan-

D ld

m

quam fi aliud foret opus , aliud:

voluntas j que tamen nonnifi

:JlstAm

vnum idemqueconftituurtt. Vn-

u

de euenit, vt dumr extra opus

'l'f«ï:löqm

queritar D'eus, extra volunta-

j

m

tem füam quzratur : dumque fe

quifpiam ab vno diuertit , ab al-

zlv

tera quoque recedit , abítralien-

p

do ab opere animum, eum & à

dunt g

diuina voluntateauellit: demum:

ml

opus relinquendo , voluntatem

tuiag,

quoque, beneplácitámque diui-

Ut t

num deferit, cüàm opus à volun«

tate nullatenus diftinguatar : &

NT

quamuis in opere perficiendo:

iij

perfiftat , rihitominus fi inuitus

tUtte

id agat , coram Deo nihil agere

Wt

conuiricetur, qui animum intue-

st

tur , & (ecundüm voluncateme

WE kï

fert iudicium;

Ideóque quó

N-

l

Deum fic quzret magis, eó illumr

:';:h' qu; |

reperiet minüs: nunquam (iquis

A

dem inuenitur Deus modo vo-

i oPg

2 d

Fontati. eius oppofito operandoz

W

ycrum-;

gj

II

j N

wPirima P;rs», eap. X.

ngm

Verumenimueró quo illuben-

lg

tiori animo quis illius mandatum

1098

exequitur, internósque oculos ,

I6 n

feu laffus auertit , eó voluntati

(itui,

eius oppofité magis operatur:

D.

vnde confequens eít in hoc mi-

Y vdum

nus ab illo Deum reperiri.

Re-

tmw

peritur autem Deus folummodó'

ii

per fuam woluntatem , videlicet

t ii

id agendo quod pracipit: in'fua-

, eri

voluntate , quz eft ipfius opus;

il

ope füz voluntatis: nempe quod

, ilntt

vult praftando , idque libenter;

t

toto animo , totisque viribus,

ii

iuxta debitum noftrum , quoad-

L]

l

UE

illiex toto corde, & totis viribus

paícend

inferuiendum aftringimur , nom

g t

veró ofcitanter : Nam maledittus t« 48

ag

bomo qui facit opus Dei negligenter 5

vimnt

neque etiam cum meerore , aut

'

J

n

j

j V

inuité. Etenim aenextriflitia aut 2- Cot.

o

nece[Jitate : bilavem enim datorem di- * 9

L

"u

ligit Deus » llle nequaquam facit

" mugd

hilaricet opus, qui non libenter

)

eidem, dum operatur, intentus

r]

permanet : llle , inquam, non

x

!l

l^

N

&quo

huh

112. De extertore v;luntate'.

—

ia

zquo, animo: voluntatem. Dei:

Hf

complet,. qui: eam folam ,, non:

W

z

m

u

autenmr opus- faciendümr - vult:

mente veríari ,. tamquam fíi:

AU

lli

opus non:foret ipfa: volüntas vel

h

volüntas: effec: quid: diftindum:

2080

d

d

ab: opere;. vel' fammatim velutii

volüntas: ipfius ;; & opus: vnum:

g

atque: idem.numero: nor effice--

1yty

rent:adeó,vt;.cüm quis quó vo--

KO

lüntati: mentis: acie: defixius in--

ii

lizreat ,. ab: opere. cogitatum:

vl

amouet ,.is-re ipía necoperi , &

qrium

nedüm:etiam voluntati'animum:

1 f

intendat ;:atque:anima quz fimi-

tl

lii modo: vult ex opere:abfcede--

d y

re, vt ad Deum accedat , omni--

ins

no àDtoj;atque etiam .ab opere:

aberrat;.

l'h'&m;

L

Quapropter ponamus-hic pro»

HU

fündamento:folidi(fimo; cui vni--

&

r

uería: huius: fabricee machina in-

W

t !

fideat ;; pro: maxima: indubitatif-

Wb

fima; quz. vniuerfi: huius negotii

ii

ambages: enodet ;: proque lüce:

tl

huius:

d?iïma » que: deníam:

nubis$:

Ut l

77 dem: :

; Prima Pars , cap. X.. 1 'r $

nubis fpiffitudinemdiffipet : quo-

L fülim,r

tl

tiescunque aliquod: opus pera-

gendum occurrit, iuxta predi-

, ümqmü

Vivliy

éas regulas , feu corporale, fiue

fpiritale ,. ipfum illud opus, qua

Di d

eum qui operari debeat refpicit, ipfam.

tv

ipfiffimam effe Dei voluntatem,

dem eíi

opus , ea--

w& OWS VU

illique fpiritum ac vitam ( Dico

od

ei vo-.

illud ipíum opus.) vt rem ipfam jugas,

g

faciendam denotem, & quascun-

d

que: aliarum. rerum . imaginatio--

p t

nes excludam,fiue quz in.czlis ,,

lat

fiue quz in terra, feu quz inani--

tnbtrani

ma. noftra funt; preterquam

ii

prout inibi res ipía exiftit,.

peed

Addo ( feucorporale, (iue fpi-

vedt, m

rituale ) ne- quis. verum: potius:

ündy

quàm : alterum reiici: falsó. opi--

netur, vtque hic obiter perftrin-

W

gatur. plurimorum: fpiritualium.

abuíus, & communis error , qui.

"

as

fpirituale opus: libentius. quàm:

m o

corpotale: peragunt ; przclarius.

"d

illud' quàm hoc effe arbitrati, &

plus fe laminis hauftaros ex vno

k

quàm: ex: altero: rati :: Tametfi

j dwfï

enim

——

ar:4 De exteriore voluntate

-

hi.

enim fic fe res habeat , iis in fe

qd m

(l

«antummodo fpe&atis , neque

[«5

malum fit alterum alteri przpo-

yisid

nete ; facta vtrumque liberé eli-

E

gendi poteftate: fecustamen eft,

[

n

"

ht

dum fefe voluntas Dei interferit,

D

ratione precepti alicuius , vel

a.

obligationis : quo cafü malé, &

Maytn

non finé abu(u corporalibus fpi-

yim )

" ritualia anteferentur : cüm , vt

w

iam fupra di&um eft , Melier fie

pünmi

z Keglg

Sbedientia quam viclima.

r f

Subiungo ( qua eum qui ope-

Wi m

rari debeat refpicit ) vt excluda-

ET

tur rei fübítantia , feu corporalis

i

[

N !T

!l

illa fic, fjue fpiritualis, vnà cum

2 n

omnibus íuis accidentibus ; cu-

N

iusmodi fünt albedo , nigredo;

fig

generáque omnia colórüm : dul-

LU Wmt

€or , amaritudo , & quaxcunque

lty,

fpecies faporum : magnitudo ,

(um

paruitas , ceterzque proportio«

mioncap

nes : demum qualitates omnes;, &

lüini

accidentia, quippe quax Dei vo-

n

untas non fint: Verum ( quà

UT

eum qui operari debeat refpicit

g

9

;

[j

! mmm E

—

| Prim;a Pars ,eap. X.

llf

;

4

ER

hoc eft , quatenus opus in eius

ts

mente debet veríari, vti per eor-

j altcri;g.

porales quinque fenfüum facul-

Q s

tates introductum: Nihil eaim

&COStume

eft in intelle&tu, quod non priüs

Deriat

fuerit in fenfu : à quibus fenfibus

ii

in tres animz potentias infertur.

yaf m

. Sumptum itaque'fic opus eft

nl

ipfiffima Dei voluntas , & tali

ümli:fïwj

modo opetanti fpiritus ac vitaz

nd, M

quantumuis enim ex parte ima-

Ál

ginis , feu. imaginationis ipfius

1tm d

eperis quedam nen défit obfcu-

t

ritas: ea tamen in lumen tran(it

futogt

Ope ardoris , ac fplendoris diui-

idsy i

m voluntatis, quorum bencfi-

du t

cio , aliud nihil przter Deum ,

h d

ipfiusque perdulcebeneplacitum,

yolm!

ac voluntatem ab anima degu-

ftatur.

T. qu

n

Quantoque quis alacrius hac

ratione opus conficit , videlicet

n

à diuira illud voluntate non fe-

qalimamj

iungendo , & vtrumque velut

u

p

vnum , idémque contemplando ,

€ó dilucidé magis anima hanc

j W

VO

116 De exteriore voluni;m'

hll

T

jb

voluritatem. intuetur ; Deoque.

2

1

fruitur plenius ,. dum. quod. cor-

o

m M.

j usl

porale videbatur opus , eo mo--

do in fpiritale: commutatur..

m

Aduerte: etiam ,. dum: dicitur

J

opus ,. & non voluntatem Dei

duddt

confpiciendam effe :: intelligi id!

TT

( vt iam.antea innuimus ) de vo-.

E

luntate feorífim. non. contem-

m

hn

plarida ; vti: nec irt fe eft fepara-

a, verüm vt quid: ab opere indi-

Intr J

ftin&ium ; quemadmodum & de:

äudaüh;m

fa&o fefe habet ; nequeanimum,,

lt n

feu: affectum: ab. opere detor-

w

quendum ,. quin: potiüs. eidem:-

;«1'.!

Ti

1t,

n(:n-p-

emni contentione i

£

.-ul.bw.lldüiü P

rpetuó.camen: veluc

T

:

:in:hac.vof--

ntate;.

NI

Vbi obfíeruandum eft,vti nom

n

pauci exiftunt, qui in'hoc excre-

1 n

mum vergant . animi (cilicet ab

I) dugm

opere diuertendi, vt cum in Dei

T ,

voluntatem iaculentur.. Itáquo--

V

que &longé maiori copia:repes .

Va

riri , qui im oppofitum exceffum:

n

Pfiopepd'canc , €os.uidelice

t,quí^ dj

N

nimio

Prima þm.,' (4p.X, — 117

lmmfiä; nimio ftudio operi agglutinati,

U^5 smentem habeant à voluntate

"Ws Dei multüm. feiunéctam, atque

"Ws remoram ; adeó vt quemadmo-

^ nd-dum illi ( qui fpirituales fünt )

U voluntate Dei fruftrantur , quia

/ill; eam non án ipfius opere inuee

wm) ftigant: ità nec-hi ( mundo ma-

!ww gisimmerfi) opusDei exequun-

"" tur, quia illud non in ipfius vo-

W duntste peragunt : ficut enim

wim| aliudnihil agunt, quàm Deover-

ium ba dare, fibique ipfis blandiri, &

|weü& imponere, qui cüm opus Dei

p d megligant , cordi fibi volunta-

J

llll

fl

tem ipíius efle perfüadent : Ità

wuko neque minus faciunt , qui poft-

habita ipfius voluntate , opus

iaj €ius fe perfc&turos arbitrantur, -

Patet igitur ad conciliatio-

qume

, i t

nem duorum horuminter fe ex-

tremorum , atque ad gemina-

i

ul

rum iítarum imperfectionum ca-

ftigationem ; neceffe effe , vt

mionait

vt

iuxta prdictum fundamentum,

P

maximámque , & voluntas Dei

]

»

operi,

1

hi

Y !*8' " De exteriore voluntate

n

operi, & opus voluntati copu-

letur ; & absque bipartita illa di-

a dïïïïïv |

uriso

uifione, vnum omnino ex am-

bobus conítituatur , cognito

d

Gperis executionem veram effe

m

ipfius voluntatem , & viciffim

n

veram ipfius voluntatem operis

ia

effe executionem : quanquam

at

poftremz huius imperfe&tionis,

1

tyiy

qua abíque intuitu diuinz volun-

tatis perficitur opus , reparatio

t i,

vrülg,

ad primum a&ualis memotriz

gradum fpe&tet, :

n

i

st

» Hdï HM

prut

De quärto perfectae intenQ

i

tionis gradu,

ln

u':'x L

CAP, AL

b

N

fN

o

4. gradus;

Vartus huic perfe&z inten-

Indubi-

'gm)ï'»*ï

tanter.

:ionis, feu diuinz voluntatis

UE w

throno attributus gradus ( Indu-

Ti

bitanter ) nuncupatur, fiue quz-

Em

dam, qua mumitur , ac robora-

* d

tur, certitudo, in eo fita, vc dum

Stey

quisquarg opus, quod prz mani«

IU

bus

-

l

fmm ?

—

Prihä P.m'

,Cap. XL: X19

P hg

bus habet, in folam Dei volun-

t

ratem direxerit, illud ipfam Dei

Ompioa

volurítatem effe indubitata fide

MU , Qu

teneat.

At Vetá

Qui certitudinis .grad.us vacil- Vitia huic

6 d

lationem omnem, atque omne

gradui ad-

uerfantia,

lum U

dubiórum genus excludit: quz

: d

quia fefe huie puncto non fine

i m

magno fidelis, ac.gcnuinz eius-

UT

dem praxis prziudicio frequen-

T

ter ingerunt , dabo operam ea

Mul t

hic re(oluere, illorum cauías in

J

medium producendo , featurigi-

nésque vnde f(aliunt obftruendo.

Ó £Ó

Prima igitur horum dubio- r. caufa

l i

rum genitrix cauía eft, quod dubitandi,

pl

ignoret aliquis, vtrum in rebus

indifferentibus partem Deo ac-

N

ceptiorem elegerit in re quauis

ia

agenda, vel omittenda:; cui oc-

ais

cafionem pribet, quod tradita

mll

