&dificat , ac fenfui fidit, eique

velut valido íuftentaculo inni-

at n

iM

titur, Denique illud efficit, vt

nunquam . polfic quis é terra fua,

N

atque extra femetipfum egredi,

ium,

vel inter. manus Dei fefe to

D

Fum—

deponere,

Tpoh

Reme-

Quocirca huic malo obuiant

od

dium,

tt n

vt ptocedatur , nunquam opor-

tet certitudinem experimenta-

EL

E

lem perquirere , id. eft, lumen

oí-

D

aliqggod,- quod fen(u percipi p

lt,

'h"l"!m

" '2-;,,;4 Pars,cap.X. . 375

u

.fit , vel quod fenfibilitati appro-

thl,m

ximet ; at íolummodó per viuam

tj

vmb;m

j

fidem , nudümque amorem Deo

fe vnire: quod tum infallibilicer

Wm,fmu

fiet, cum permiferimus vt infi-

n

nitum hoc effe nos ad nihilum

reducat, cüm enim vlteriüs nom

MW

nosmetipfi erimus, fané nec ir

mmma

nobismetipfis fiduciam habebi-

TM

fus ; at edoéti Deum omnia &

ld!ü'/w |

vbique effe, ei perfedtiffimé u-

mmfom |

niemur.

Hiatg |

Sexta in vita liac

| füperemi-

Ele u;civ

W,m

nente imperfeGtio eft , mentem menris.

ii ii

eleuare, Deum alibi, ac fübli-

i

. miori medo , quàm in nobis-

"n

metipfis inuenire cupientes ; quia

"

eft obczcatio , dum ignoratur

d

animam iam antea ibi effe, vbi

exoptat nimirum in Deo, Deum-

PT.

que in ea.

Vbi anima tali czci-

-

tate foluta videt fe(e magis in

Deo efle , ac viuere, quàm in fe-

Mi

metipía, Deumque magis ipíam

ï,

T

poffidere , quam femetip(arn.

1

Omit-

] WWWJ

p

2-76 De äfäntiä;llïvblunmn-'

Reme«

y

r

dium:

Omittendus- eft igitur talis

n

-eleuationis animi actus ,. verüm

i

m

in nihilo fuo, atque in hoc Toto

l

[f

r

permanens, & cum iam quaáfi

gt

obtento defiderio illud'affidué

pnt)

w

contemplari

, atque- amplexari

debet.:

Al WWW)'

eph t

Sobilis

Scptimó, cauendumreft a füb:

dlieonst

- tiliffima quandam fallácia ratioz

imago;

neabílractiffimz cuiusdam ima:

ais

gputyticd

£ginis;'quz occurrit. dum anima

um didda

perditis. omnibus , omnium ree

rumt vifarüm - auditarüm , ac

qa lst

r

cognitaruzm imaginibus Deuriü

contemplari' conatür ,. vt: ma«

TAT

gnum feu vaflzextenfionis, quae

i u

lis'eft:coeli , eiusmodi magnitus

ais

dini animum applicans, atque

Wiiiin

tin

extendens; imo, & l&tatur, cütri

fic eum contémplari ipfi obtin--

gapet

LUA

git, finé qua ratione eum viden:

di contemplationem 'fuam rion:

li (

U

magnipendendam arbitratur; at«

que illius infinitudinem tali mo--

UT

do.fcnicitm? contueri ,.oblit

a id-ï

Qre

[ .qüzrat)!

L

| ldïs'&rjtiaiPag—-,. pX — .W

d

5

formam atque imaginem effe, ab:

DEU

anima potius efformatam; quam

ia

Uf

re ipfa fic fe habentem, que non

UT

ipfa veritas , nec Deus eft &

tll

gamuis in voluntate interiore

!

ecundz partis eiusmodi. imago

Füghi

aliquid conduceret, nec foret

afpernenda ;.hic tamen magis.

i

L

effenzialiter Deus eft cernendus,.

TA u

jdque per feipfum, noftrique in--

Vi

tegram annihilationem :: & pro-

Ml WR.

inde non obliuifcatur. deuotus

Mu'üml u

Le&or in his imperfectionibus.

r n

tam preteritis, quàm fequenti-

dT

bus , de qua.re, & de quali ftatu:

füfmq M

loquimur videlicet.de contem.

platione in vita Supereminente,.

d.

i

Qétàuó adueríatur huius vite — $.

-

perfectioni , Deum quzrere ali- Deum quaie

ts

j

ter quàm per fimplicem recor- "*

y

n

dationem ,. vt cap. I2. demon-

t

flrabitur... Cuius ratio eft; quod

hariat

eiusmodi. quzfitio abfentiam

hipit

przfüpponat , cüm ,nullus vn-

mm-:äj

quam id q(;ærgt, quo.dvia'ug anteá

L

i

378 De effentiali voluntate

WW*A

fupl

)

fe habere cognofícit, vt hzccon-

"

[

J

templatio, Dei przfentiam prz-

fupponit ; nafciturque-hec im- 90

perfe&tio ex def.&tu fidei, dum: (jsit!

quod quaritur habéri non cre- vj

ditur; nec folüm à tenebris hzc u

noxa procedit, verum etiamalias ii

ipfa producit, atque eó ipsó quod i,

quzrat, efficit vt non reperiat: , ,.

'

É«l. 3.

Omnia tempts babent ( inquit Sa- -

L

piens ) tempus quzrendi, tem«

zi

E

pus inueniendi , tempus ferendi ,

tempus metendi, ac veluti qui

mdiM

viu dl

femiper veliet ferete, terramque

Nertere, nunquam poflet mete-

ul

re ; ita qui femper Deum per vi-

uml

tàm practicam quareret , nune

T

quam eo per vitam fruitiuam

ia

gauderet ; ipía enim cauía (í

malé dirigatur, non tantüm ef-

T

fe&um proprium non fortitur;

Wt ttln

fed etiam corítrarium producit :

tidita

vti femper ferere non folüm id

J

d

efficit vt nunquam fru&tus exut-

TT

gat, quin & (terilitatem.

adfert,

. ÍIdem

P

nhw"m

Icf:ia Pars , eap. X . 379

r

UM

Idem in hac Dei perquifitione

li

HIEP

«ontingit.

Verüm de hoc fu-

! uebm

fiüs vide cap. .

f )fdll :

Cui remedium affert, Deum Reme-

TU

erire ac poffidere , per fui- dium.

"n

u

MWMVS

i

s amifTionem , atque anni-

hilationem in fim

7

mW

bbrd*atfonc,

plici il;ius re-

Vi

mx

9.

al

hi

-Nona hic imperfe&io eft

Deum de-

Wt

Deum defiderare , quafi abíens

fiderare.

effct, idque ob rationes füperio-

Átint

fl,mdm

ribus non diffimiles. Quod enim

f

jn votis-ac defiderio eft, non eft

Kem in poffeffione ac fruitione:s

ag

Ámpri

hic autem Deus fefe donatpoffi«

W,M

dendum, ideoque non eft vt ab»

n hn

fens defiderandus, fed co vt pra-

vit d

fente perfruendum..

n

. -Hoc quoque defiderium actum Keme.

habet totalem annihilationem , dium..

E

s

przp:dientem, de quo dilucide

T

cap. . eft aCtum, cuius non in-

yni

fxp&uo& e&— confideratio,

ub

[

D&ci—

j W»W

$80. De effentiali voluntate

L

10.

Decima impeirfectio eft (a)

vt

€ogitatie

ä

gt

3maginaria

imaginaria cogitatione:in Deum

de Deo,

fevri ; tum quia id fieri'non de-

ïW)

"du

i.

€2), $an.. bet,,tum quia nequit ;. non de-

n

g

[/^]

Bonau,

bet, quia talis aCtus.cum annihi-

€«ap. 3.

gipi

nmy

latione pugnat: non poteft, tum.

"Theol

ob complures rationes cap. 2

'W)qmw

Pm. ^

allatas , ad'quas opera pretium. ^

s c al

fuerit recurrere : tum quia Deu$-

qon o

omnino füpernaturalis eff , co-

ss

g d

gitatio autem naturalis : Deus

maior ac füpra nos , cogitatio

"TAT

*

-tigtth

veró minór & infra nos , c.

Keme-

Contemplari igitur Deum opor-

&i

dium,

& m

tet, non veró de 1pfo miagmarlö

cogitare;.

lt

1.

*Nonnihil:

B!(.x

th

&mm

uóque in fe imper:

in Deum

Afpectum

fe&tioniscon

i

met, intuirurh qua-

v Wy

h Vx. "t

eonjicere,

fiin Deum conjicere, alium quami

ATT

; ipfius fimplicem: rccordauonem

ac-fi alibi-effet, & non in animaj

TWoci

W d

& anima. fimiliter in illo ficut

prfcxs in: mari, & auis in aérez:

bu t

cuius refpe&tu animg aípectus

Gn s

debet. efíe velut patiens , ipfa

JW[

remae

M; Wlln.

--ïthid.,P&: : cap. X. j;gæt

MM

remanente in íuo nihilo :-hoc

Pütri

e(t.quód is:;per diuinam hanc

'alchritudinem ,'& non ab ipía-

"l

TT

met elici dehet. " Quemaüdmo- sigit,

Uf a

m enim fol.dum radios faos in

corpus aliquod diaphanum vel

41

&ranfpareps , quale cft aqua , vi-

Ym

trum, ac criftallus , jaculatur,,

t Mrï

x

reciprocum quendam fplendo-

TM

J

rem inde ver(üs.feipfum expri-

'W'üg

anit, atque elicit : ità Deus qui

m,(rm

xadios fuos , & a(pe&us in ani-

Va &L

mam fíagittat, muüruum quoque

T sgty

'verfus (eipfüm'ab illa afpectum

refert.

Verüm vti reciprocus

n

ille fplendor aquae & criftalli non

ls

ab ipfis folüm, eorumve virtute,

verüm przcipué à Sole oritur,

gt

fyitg

jtà perfectus hic confpeétus ani-

ht

mz non ab ipía principaliter ,

dunis

"wllóve ipfius actu fed à Deo pro-

gCCdit-

lu

Ac veluti ille fplendor

ii

"mon aquz efi, fed Solis , qui

4aquam penetrans , eamque col-

T.

folem

hgi

'-Juü'r,.ans , verfus ipfummet

H

reucre-

3842 De effentiali voluntate -

* M

i

reuertitur; ica lumen huias con-

p

D

Mäl

fpeCtus non animz, fed Dei eít,

& cüm fpiritus vita ac claritas

xlï

ml

fit , animatn peruadit, fplendi-

dámque reddit , atque ità in

gb

f

Deum reflcGitur, vnaque fzcum

D

animam rapit, quz fic cum Deo

li

d d

idem efficitur : quod dicto ipfius

Efs. 55.

congruit : Ferbum quod . egreditur

ag a

de «re meo gon veuertetur ad sne Va«

xinuita d.

euum , fed faciet quecunquevolui &

20 D

yidt; i

profperabiur in ls ad que mifi il-

lad,

Nam ficut in vilà corpo-

1 (

L

rali obie&ta íuas formas , íeu

fpecies íenfibiles ad oculum

m

emittunt, quz pofítmodim cüm

wm

reuibrantur, viíus, feu potentia

i

IU

vifiua fic contacta cum illis con-

D)

1

i

currit, id eft iis adhzrens, fefe-

Y

l

"

que illis coniungens , fimul cum

Dmmx*ug

illis ad obiecta unde egreflz (unt

& Diptpu t

tendit, itaque eorundem obie-

n

&orum vifio elicitur, pari modo

d dj

& in vifione fpirituali contingit,

Va

in qua Deus, deiforme lumen,

äüscnimmg

üum-

W'"W L4

- Tertia Pars , cap. X.

333

wumm h

fuumque fpiricum in animam im-

m, MD&"

mittii, quibus ad Deum .denuo

Vlfucdn

reuertentibus , anima que dul.

Wlär, [M

cem eorum attectum períenfit,

LU

Íefe illis vniens cum iisde

ll?l con-

n

curtit,

j (Vmüm

Fr denique non minimz im-

I2.

.A&ualis

Wi

erfectionis eít harum ipfarum,

imperfe-

a,

aliarumque fimilium imperfe-

'&ionum

Wi d

&ionur nimia ob'eruatio ; qua obferua-

MWj

animarn nunc occupat, & aéti- tio.

L

V

uam reddit ; quod vel fint, vel

]

yt

u

falem contineant aétum ali-

A l4

,,qucm.

T

At

. Quapropter iniis obíe

fuandis Reme-

hs

non oportet nimis. implicari , at dium.

illud (ubriliffime vnico (olüm ictu

At

oculi praftare, qui quàm celer-

omüsxgg

h

rimé fulminis inítsr tranfear.

ietyj

o at

Omnes igitiic hz imperfectio-

I

nes pugnanc cum annihilatione.

Iu

Caterüm putandnm non efít coc

pun&a mulcplicitatem aliquam

dem r

uT

.huic exercitio inuehere. Quan-

kiom

tumuis;cnim multa (int imper-

e€

L

n

wIPq

Ti

334 De qI]'emiäli-vd!aimæ

-7

u

fe&tiones; ex tamen omnes vri-

:

I.), '.1,9

ugs

co (olo pun&o , ac perte&ione

j

TVl

:caftigantur. "Wü enim omnes.

n

!]

D

.ex vno capite enafcuntur , vide- "

st

licet, Effe ; ita omnes ab alie

a i

contrario fapprimuntur, fcilicet, ;

mumim,:

'NonEf(fe: nam velut omnes im-

gt

perfe&tiones confluunt vbi he-

1 li p

qmo aliquid eft,ita omnes perfe-

vünim (l

&iones exfurgunt vbi effe defi-

imdz Gu

Y

nit, tum enim folus Deus viuit,

;

qanmm d

& regnat.

Quz vitia

fi nonnullis talia ?:249,

inon videantur , id o

b fummam ia

n

eorum (fübtilitatem conti

ngit: fi itbridn al

parua putent , ideó eft quia in- ..

gens , quod zfferunt , damnum

Jatet. Demum fiilla potiüsper- '

EE

fectiones repute

t, non aliam id. "u

caufam habet ,.

i

uàm quod de (ümi

'quo exercitio agatur, minus coti-

A

fiderent , nimirum de contem-

ll

'De 1. iti-

3

platiene in vita fupereminente.

«

Vbi ait D. Bonauentura, Intel-

!

qer.atern,

L

Ti

dift. 4

1

&tuales operationes , & formx

Quj

li

xepug

Tertia Dars , eap. .X, 385

It Wm;

reputantur macule, & off:ndi-

05.30 Kl

cula, quz vt (ublimis cft , irà te-

T

gulas fug fuüblimitati pares re-

n

quirit; vnde & actiuz 5 vel illu-

L

minatiuz vitz regulze, vel me-

"WHUII', f([]v[l

ditationes in iisdem ei neuti-

NU

j

quam conueniunt, vtpote nimis

humiles, vti etiam nec illius R e-

SEUIM

Utv

gule his competunt 5 quippe

MU

quz nimium füblimes (int; nam

]fOllliBm

vt Regule Grammaticz adPhi-

lofophiam non faciunt, ità prz-

T

cepta vitz actiuz , vel illumina-

M:

tiuz ad (upereminentis contem-

t

glgcionis vitatn nihil conducunt,

TE TI

1 um

",

hi

]

W

N

De duplici genere annihila-

.

m

tionis ; vtriusque difcrepantía

u

qualiterque ad duplicem .

us

amorem faciat,

n od

ul

ALAT, EE

w

' V'Viä poftremum hoc -Capu't

ij

nem edocet.fo-

V

: 'fmnihiflatio

R

. lum-

[

386 De effentiali voluntate

g

lummodo per to:alem omnium

a&uum intermiffionem , imagi-

m

u

isf

num expicationem, ceffationem

ab omni operatione, ac quietem

0

lmm

ab omni motu in Deo; cámque

nihilominus omnino necefíle fir

q';ï&

&iusmodi a&ibus , op:rationi-

pv

busque fubinde vti , (imiles ad-

g at

O C

lmttere maglnes,talesque intcer-

dum motus habere , verbi gra-

qam m

ais

tia, in renouatione operum, in

meditatione, in ítudiis , predi-

[

di

catione, in paff onis praxi , &c,

Conwuenit etiam anaihilationem,

10 M

papre-

fiusque praxim circa fimi

F

a&us demonftrere.

anmms

U

enim 8. cap. often(um fit tam

AVU

hos aQus quàm cztera. omnía

bs

nihil effe, habeátque quis huius

Ws

níihili, atque annihilationis to-

[

X d

rum fcientiams non irem tamen

praxim « quare horum duorum

16-33*

E

pundorum vtrumque æquc in

g

hoc negotio eít nec

ium s

3rongg

b

(vu füperius ditum «it ) vt pet-

*

la

*

PCEGO

hm [

: T ertia Pars,cap. XL — 387

lr

]

f

. petuó folus Deus videatur , qui

il

finis eft huius annihilationis.

m,alïwæ

Quare , vt ad debitam huius

1j

rei praxim perueniatur, przemo-

neo primüm iectorem, el:uan-

O typi

dum hic ipfi effe animum, vt

J

I*üwa

magis fpiritualiter , magisque

VL z

non dico remoté à feníu, fed &

Ms

eidem proríüs contrarié opere-

min

tur, quàm vnquam hadcenus.

T r

Quia vbi prius fimpliciter tan-

n:ïh,;m[

tüm cuncta annihilauit, hic idem

"i.

ü

UM

faciendum eft dupliciter, cüm

enim

antea illa annihilauerit

t h

poftquàm euanuiffent , hic 'ea

1

oportet annihilare, dum etiam

gtl

adhuc perman nt.

IN UE

Quod vr melius fiat , 'W//'tq.ucDupIex-»

i

magis illuftretur, atque elucide-

genus

niiris

anmnihi-

tur hzc annihilutio, inftituenda

Aationis,

w

eft hic diftin&io,. eam in pafli-

"

uam, & actiuam diftribuendo,

f

u

Paffiua eft cüm ipfe homo, c&- Quidía

d

g

teráque omnia fopiuntur , eua-

annibi»

Iatio

Y

nefcunt , & annihilantur; qua:

2,

a

: l—gaü us

*

$389 De effentiali v-olfmf.kzlxe'

: Wm& W

patfiuam idcó dicimus, quia pet-

fertur, & fuftinetur.

Acque de

"d

g

*lla hactenus , cuius etiam impe-

'dimenta, & imperfe&tiones pre-

i H

j t

cedenti capite euentilauimus.

Quid

Annihilatio actiua eft, cüm

od

sl

giua,

ipfe homo, ceteráque omnmía

3f

non paffiue, vt in priore, annihi-

PT

Jantur , at veró actiue , videlicet

er lumen intelle&tus , non mi-

tin n

tj t d

nüs naturale quàm füpernatu-

fianicis

£ale , quo elicit , certiffiméque

agnoftit eaomnia nihil effe ,

ts

n as

huicque cognitioni & veritati

innititur , quantumcunque relu-

im p

Differen-

£ia inter

&ante fenfu. Vna viget , dum

tsl

ulla fupereft imago , vel fen(us

dinn

vtrumque P

genus an- crcacurarpm a

ltera,tum etiam

ts

E

pi$.

nihilaio- cum illa retmanent , ope tamen

huius luminis nihil effe depre-

V

henduntur. Vna in cognitione nj

ab experientia du&a confiftit , * i

dum feíe quis ad nihilum reda- m

Pál.72. &umcernit, iuxta illud: 44d nibí- ij

a

o um vedatius fum3 altera fit

ín ^gj

cogni-

]

d

: fïrtia.P&s, cap.XL — 399

En;

5

cognitione vera quidem , non

tamcen experimentali fecandüm

Wt

fenfüm , at fecundàüm inteile-

&am.

Harum duarum annihi-

Nota;.

"

"

laionum Actiua perfectior eft

d

L

;

duplicem ob caufam, fortícudi-

d

Qu

nem fcilicet & continuationem.

2

Ob fortitudinem , quia fecum

'fmm

alia omnia annihilat , non tum:

folüm, cüm a&uali huius volun-

af

b

T

tatis , aut effentiz diuinz flatu ,.

ac fpiramine fertur, verumetiam:

i

i

cüm quis ariditate : ac fterilitate:

.

j;

laborat

*

cundáque annibilat:

S).-

*

rain

2qué dum permanent , atque

i u

;

dum pereunt , & euanefcunt ,

s

quod pun&tum acuratam obfer-

m

uationem meretuür,

Hac enim:

m

ratione annihilat tam res omnes:

ï

quz permanent, quàm etiam id-

Yut

[

ipfum quod illas annihilat ; in--

t 55

telíetum nimirum füum, &

d

cognitionem cum omnimoda

ipfius operatione ; nec patitur

qo

vt res qualiscqnquc, imago vel. .

3

fenfus:

];bliü.lt

390 Deeffentiali vijuntaft.

íeníus reftet , at folus Deus.

Ob fortitudinem etiam , quia

m

ynod

nec-cumulus negotiorum exter-

norum , Dnec nümerus operat'io-

nbüiö'*",*"ï

iupbt

num internarutm, fiue intellectus

valet hanc annihilationem ime

d

L

guz

r

pedire , vel perfonam ipfam di-

Íftrahere.-

Ob fortitudinem ter-

;im'n.,& j

m

tió, quía non tantüm à fenfu re.

mota eít,fed & aduerfa, adeó vt

Douad:

m 4

res annihilet, non folum cüm

animus per eleuationem iis fu-

midel

m

perior euadic, quin etiam dum

inter ipfas verfatur , eas refpi-

t r

ddis !

cíens non íscus, ac fi non refpi-

ceret , vnde neceflarió confur-

:fm,smgäh

git eius contínuatio. Quz al-

iugeí

tera efít huiusce annihilationis

ia

a&tiuz perfe&io : Ambxque hz

i

perfe&iones cfficaciz , & conti-

D

nuationis non adeó perfedié in

Lav

annihilatione paffiua habentur,

Est

quz femper actual«m Dei attra-

Deuifo

&um ( vti didtum cft ) cogitur

tul Datf

t qui

A f

expectare. *Complurcs fün

pa i*

|

l

A

3 Pt mäa 1547:, ; —tfþ. XL — 391

t

paffiuam & norunt, & exercent ;

hcvïm,g.,

M Q

verüm pauci funt , qui aCtiuam

in. praxim reducunt , at.quam-

WUIOM

primum opus aliquod faciunt,

itig

feu corporale, feu fpiritale , vt

A

e(t ftudium; illico decidunt, de-

t

primuntur , difl(rahuntur, itaque

r

in inopia , & ípiritus penuria

m'a"m

V

femper viuunt.

x

ld

Duz hz annih?ationes ad

HE Duplex

r

annihila-

plicem amorem faciunt , frui-

tio duplicà

TT

tiuum fícilicet, & praéticum, qui-

amori

üttin

bus vniuerfa fpiritalis vita con- fubferuli

1j

tinetur : fruitiuc iüferuit paffiua,

fv

praCtico atiua, — Ererím c'rem fic

fs

fe habeat, vt duo hi amores pet»

m

fecti nunquam fíat, quoadusque

ii

per amorem practicum poffit

w

quis Deo perfrui nom fecus , ac

f

in fruitino : neceffarius omninó

m

ïïv

eft annihilationis huius aCtiuz

(iul

interuenitus ad actus amoris hu-

U

i

n

ius pra&tici annihilandos, qui ali-

1f

ter tali perfruitioni vt impedi-

mpbüï

; ac inter Deum,

'mcnca forent

R 4

ani-

-

yit

392 De e[fentisli voluntate.

.xf

animámque tot partitiones con-

ul

a

ftituerent.

Velut igitur annihi-

yu

latio paffiua res omnes annihi-

20

lat , füblato earum omni feníu;

poln

iis inamorem fruitiuam conuer-

fis : fic & actiua eas etiam per-

manentes. non minüs annihilat

(

( licét non fecundüm fenfum )

itaque eas in eundem- amorem

od

fruitiuum transmutar: adeó vt

gt

amor qui absque annihilàtione

fand

fiac actiua , tantummodoó practi-

yantig

cus foret, per illam fruitiuus fiat

a fs

7

qua ratione per actiuam hanc

&i

M M

annihilationem -perpetuó . quis

izw;:rgm

Deo perfruitur, fiue operetur,

4

i

li

»

M

M

actüsque producat , feu nom.

Werüm vt illa fab fenfüm non

"t

N

m

eadit , at folüm fpiritalis .eft, &

Dd

füpernaturalis ; ita. fruitio a

busp]

quam nos deducit, non fenlu;

b

fed.fpiritu percipitur ,. ac matue

dl

zam cranfccndit.

t eng

ET

& m

Quod

l

Z*frtia ft:;sl caps, Xl $93

Wïlgmma

Quod annihilatio hasc aGti-

ocTa

ua confiftat in eo ,. vt paffiuam.

W(m]r

— adzquet : eiusque praxis in:

Bof

lumine, & recorda-

AR

tione..

ll

a M |

CAP. XII.

t

m

A

Ctius huius annihilatibniä;þeffg&g

perfectio in'eo confiftit, vt annihi[a.-

u

paffiuam. adzquet in morte re- tionis

(

um

Id5

rum, & annihilátione paffiua fe- ^^'ves

cundum [piritum , non autem

[2

feníüm

.

ü

E]

idque íemper : quo:

m

fignificatur tum eam perfectiffi-

t

A

riam effe, cüm zqué ea qua

fenfibus percipit annihilat, ac fi

iin n

non perciperet ; tantámque ani-

Vi

mo fiduciam, tranquillitatem ac:

t n

vnioneni cum Deo inter illa af--

"H

ert,quantam ihter ea , quae pe--

qu

nitüs abforbentur, & annihilan--

j

tür ; fic enim videns quis, non:

videt, audiens nori audit, quan--

do- quis formas , feu imagines:

$

medi«

nb

394 . D* e]ehn'ali voluntate

i

meditatione , feu ratiocinatione

habet easdem non habet, caque

g

n W* "

ratione in perpétuá morte viuit,

W*JW

atque in eterna vita moritur in

gt

triumpho victoriz fepultus , ve-

1. Ma-

lut ftrenuus ille Dux Eleazarus,

n od

i

«hab. 6.

qui in vi&oriz fuz gloría fepul-

tus, cum ruina bellux quam occi-

vidte ,a

derat oppreffus , vitam claufit.

mmm

Hxc enim bellua Mundus eft

Frap rl

o d

vniuerfus fenfibilis , quem dum

enecamus , atque annihilamus ,

aj

LEUT:

vna nosmetipfos interficimus, &

ad nihilum redigimus, ficque ve-

Eal

sb

&el. 3.

]ut füb eodem fepelimur , & vit4

noffra abfcondita eft cum Chrifto in

ia

Deo.

;

g

;:)ïi!xsm

Summa

Summa praxis huiusce anni-

T

iex

praxis

iins

WW

annihi-

hilationis in duobus potiffimum

fita eft: Videlicet in lumine &

li,

ia

lationis

adiuz,

recordstione : lumínis , genera-,

Wa

liseft omnitempore vfus ; recor-

d og

& m

dationis , dum quandoque ob-

linif(cimur,ac diftrahimur, vt re-

PT

leuemur.

C d

Ad

l

TW

t

Fertia Pars —,iaþl XII.L äQy

Nl

.. Ad primum quod attinet , lu.

L

men hoc nón aliud eft quàm pu«.

Fütre

Mumm

ra, fimplex, nuda, atque habi-

tualis fides , quam ratio iuuat,

i

hts

experieütia ratam , & confirma-

tam reddit , neque (üb fenfüm

R

cadit , nec quicquam habet cum

€o focietatis , aut commerciíi ,

EIMM

]

(j

J

imo ei aduerfatur: in (a) apice

Onau, de

autem animz re(idet, Deumque

ica

li j

"

IPMEJ

fine vllo medio in*teric&o con- Th

eoL

templatur.

€, 3.2- P

tl

Dico eam ( puram ) effe , vc

Mlht [

omne (en(uum fubfidium exclu-

Til

dam , adeó vt in caffum ab illis

j

Al

füftentaculum, aut certitudo pe-

DW

tatur, quibus omnínó oportet

nuntium remittere ; primó quia

deuotionis illius, quz à fenfibus

j

habetur , (übfidium non femper

m,;r:

permanet; hzc autem fides de-

I

bet effe continua,

Secundó ,

hl*u

E

quia cüm habetur nequaquam

"d

certa eít, at varia & flu&uanss

hanc veró fidem firmam effe

OpOres

L

Y

WW

396 D*. effentiali volüntä;;:

w

n

oportet , &. conítantem.. Nec

jUi

fat eft fenfibus penitus renuntia-

at

re , nifi & eos proríus annihile-

mus: quia erronei (ünt, & men-

7j 99j

xj

daces, dum nobis füadent vt eífe

Va

"n

res credamus.

Verümé contra

br

gyol

hzc fides vera eft; easque omnes

:;me',m

integre annihilat; fenfus obfcuti

f vt

fant, ac in.(e;nos viuere com-

d

pellunt : contra autem hac fides

vels ao

lucida eít, nos; vt fpiritu viua-

:

i quni

1nus inducens.

Secundó eam ( (implicem) vo-

$m

d f

Co, vt tatiocinationis- multipli-

citatem praícindam., vtpore

MT

t

ul

M

Buic fidei puritati plurimüm re-

t Q

pugnantem ; primó, quia eam

reddit hüumanam , cüm: debeat

metret

effe diuina. Secundó, quiaactus

sirtun

producere cogit , & confequen-

b

ter.effe, non. veró annihilatio-

55,it t

nem eíficit — Tertió, quia inter

Ó tutiy

Deum , animámque,; nubes- ac

m atl

sinpcdimenta ftatuit,

tbne

vl

''ertió ( habitualem ) appello,

cul

t

uLM

: T ertia -þän; 'tap. XII.

397

Es

Wintem l

cui vocabulo nöuh"þ-ä'fütäm fübeit

*WWSMM

fedulóque aduertendum; nimi--

| WM

rum debere eam effe continuam;.

i /U[)[, l

u

non- intermiffam , nec inter-

Werr,

ruptam:, vt fic perpetuó abyf-

t

füm:hanc Nihili- & Totius detur:

AU

intueri; quod etfi arduum factu:

TRU

V

appareat, fieri-tamen poffe du

LT

rationes euincent: vna eft; quód:

"ii

velüt Angelus licet in terris fit;.

d

in coelis nihilominus ( ob-habi«

tudinem quam ad locum fuum:

B(&im

Habet ) moratur : itàálumen hoc

J

t

& fides, et(i nonnunquam Nihil

äul Wl[

hoc, & Totum- a&u non- vide-

jon

'R'

ant , habitudine. tamen qua illá.

m

cernére coníuüeuerunt, femper

ïm

cernere perfeuerat ; vtque Án--

w

u

gclüs in i&tu oculi € terris-in coe«-

los afzendit: ità. lumen:hoc & fis.

Mu

w d

des, in momento ad actualenr

'[ml avl

Dei, huiusque nihili contemplas.

tionem accedunt, Ac velut An»-

t

ht

T

gelus ità: reuerfus. quafi- à : prin«

hs

»

-

cipio in clis fuiffe cenfecur , at«

K 7

que:

WH.W'

398 De e[entrialþi leunt;:;;

ul

que ità verificatur didtum Serua-

:

Matt, 1$. toris noftri , quod Zngeli vident

qd

w

femper faciem Patris caleffis 5 fic &

lumen hoc , vbi actu myfterium

T a

g

illud videt , velut à principio il-

lud intuetur, ac fi ab eo nullo

g

2:

modo diftraétum fuiffet. Secun-

g

"n

da ratio eít , quod vti charitas

ul

u

g

quz voluntatis eft, operatur &

amat, etiam tum cum id actu non

iitupa

agit , at fola virtute : ità lurnen

RUT

hoc & fides quz intellectui con-

Quri, d

ueniunt , operantur, & vident

xiommt)

asDold

myfterium hoc: etíam tum cum

illius obliuifci, ác ab eo diftra

TT

' Videntur.

þï

ia tl

. Quartó adiungo, ( quam ratig

HU

iuust ) primum ícilicet pancdtum

Md

füperiüs pofitum, quod eft Co-

1 t

gnitio , quz ratione , Philofo-

diftiin

phia , Doctoribus, facris literis,

v lnpt

exemplisque nititur ( vt cap. 8.

at

monfítratum eft ) quz omnia ar-

WO (tg

gumenta ad rationis vocabulum

t )d

uua-

reducuntur , qua Bdes,hæc i

Vk

tur.

Mij "h: "

Qd

g s Par:, cap. XII. : 399

d

tur.

u

u

Cum quo non pugnat id

quod íuperius diximus , fidem

fll!;ul l

dl

jl

hanc omnem cxclqdcre fatioci«

nationem : hoc enim circa fe-

i

)ïzwm

cundum pun&um di&tum volui,

circa praxim nimirum annihila-

tionis, quz debet omni difcur-

va

al

fuum multiplicitate vacare; hic

lr

veró de 1. puncto, Cognitione

müWf

videlicet , ago , quz ratione, ac

ii

ratiocinatione juuatut,

s

Quintó , addo ( quam expe-

L

LU

i

rientia confirmat) nimirum cum

4m*£!

anima in Deo fübmerfa , atque

ànfg

abíorota in abyffo hac fefe videt

ad nihilum redactam : nam fic

w

lumen eius, & fides plurimüm

i od

v

[Y)

augentur, adeÓ vt facillimum ei

n

fit poftmodüm femper huic an-

m

nihilationi fidem habere, pérque

i

ul

hoc lumen ei fe magis, atque

tir|r

magis immergere.

A

lur

Sextó

( eam fü

b fenfüm non

t ia

cadere ) aflero, cuius ratio eft,

v

Cet;

l-

vquia vt intelle&tus nulli (übia

aut

"

| Á

t

4oo Dä ej]äniiali bifolu;stav!ïe*

W !

;dgïlfliigatur organo, ità nec hoo 1 W;W

lumen quod:ad intelledum fpe--

d

&at.. Vnde fequitur nec illud- (

füb fenfum-cadere , cüm . nulla

ii

l

li

du

D

M

j

animz potentig fÍiné proprio

I

organo poffit fentire.

18

t

jl

U

p

Septimó, affirmo ( fidem hano

h

& lumen- fenfui- aduerfari ) eó.

IT

quod cum illo ex. diametro pu«

d

gnent,dum quod hic affirmat .

mofrz;

illa plané negat & fenfus qui«

yTuo t

dem.cale, vel tal« quid efle affe-

xl gt

rit, quod fides, S-lumen effe re«

tb

fpeétu prafentis Dei penitus in-

vmdtd

ficiantur,

w dul

O£tauó, fidem hanc ( in apice.

w

animz. ) pono, quia is locus, vel:

M u

maximé à fenfibus eft remotus ,.

m

Deóque proximus ,.nec non ex«

d

tremus animg vertex, atque

* ii

culmen.:

vähftn qul

Nonó ( eam absque medio in«

M

terieto Deum contemplari )

2 p

aio, quia (enfu, rebüsque fenfi-

r:f;jcirarem.

bilibus. neutiquam . prepeditur -

du

7-

e

Ti eriia Pars, cap. XIl..— 401

rglm»ïïiN

g

at ab iis omnibus libera prorfüs.

.

efít & immunis.

lewm ü&"

N

Quod ad fecundum pundum

Hezc Recordatio eít

g

n

fpectat.

Q

quzedam inípiratio , illuftratio,,

attactus, fiue euibratio diuini

'Eïim

lIuminis , quod animam ferit , ac

W«'leü,

fulmine ociüs eam diuerberat,

s

excitat, eique vbinam f(it de-

Ts

monf(trat, nimirum abforpta in-

EC

l

hoc Toto , & velut inter fponti

d WE

brachia. Sicque Hiuius Recorda-

Pis,

VAU

Ms

tionis beneficio , fefe anima eriz

Hrud

git, cüm diítra&ta videtur, quan-

tum ad a&ualem. afpe&um , &

N

recordationem Dei.

N

WY

st

m

"Aduerte autem Recordatios

nem eam non introuerfionem

TAT

appellari, duplici de caufa: prie

l &m!i

mo;, quia introueríio actum ine

uehit, qualem hzc recordatio

nise

vix habet vllum : ob magnam

A (E)

füuam puritatem , nuditatem, &

i

fimplicitatem.

Secundó , quia

us

talis introuerfio excrouerüoncm

prze

D

g

Ti

402 Dv —eg&nn'alin iwl;mtai

t

rmmæg

prefupponit , ac diltractionem:

quod Recordationi non contin-

m

g

jgiP

git, quia hzc quicquid diftra-

&ionis effe poflet, penitüs an-

JWHM

nihilat.

a,

Secundó , eam ( Recordatio-

1

E

ampe

nem ) voco, quia non tam in

a&du animz confiftit , quàm in

EP;Q](MHUS

operatione diuipa in illam ; nec

ab

tam ab ipfamet , quàm à Deo

(

»

proueriit.

Tertió , quia ffatami anímz

i

ht

non immutat, eam diuinz efTen-

)u du

tiz , nec diuinam effentiam , ipfi

dg, p

viciniorem reddens : at folüm et

t

videndum przbet vbi , in quové

Buv

gradu, ftatuque exiflat : videli-

cet in hoc Toto , prxfuppofito

kxmm

femper quod anima faciat quod

i

in fe eft, & in hac praxi muneri

!1, [: W.'fx;

fao non défit.

rl

- Quistó , quía velox eft, ci-

um

tiusque quàm actus praterit.

a

Quintó , quia cam anima

?,-.me N

yob«

LT

p-rï.u-squam cogítare poffit

tinet,

-

m

:

-i—

: Ti ervti;; Parsgp XIH. . 403

D

xüü[]i N] [0&:

tinet, nec tam citó refle&tit ,

uam recordauüonem bhanc ac-

i

m

d

!

quirat , idque ob lurminis , fidei-

m

que þabitum , quo eft imbuta.,

——

Ml

*?*"m linj

De imperfe&ionibus , feu -

l

6

LT

impedimentis actiuz huius

Uml'. n

annihilationis.

hii

'CATP, XTIÉ

LT

Raxiä huíufce anníhilatio-

s

nis

ex eiusdem imperfe-

n:äæm,b;

&ionibus , impedimentisque cla-

M

riàüs eluceícet ; quocirca illa no-

Vg

bis in pofterum erunt difcutiene

ibl

da.

m

Ác prímó ímperfeGtionis -eff

i.

De ï;ræ-'

de vera Dei przfentia ambige-

entia diui,

fUR

re, vel eam nonni(i imperfecte,

na dubi- '

fidéque languida , ac confopita

tare,

um

credere,

2«

d

; Secundó , íuxta eiusmodi fi

Q ua

]

!

dem, vitam non inítituere,, id Non (e-

cundum

ini

i

eít rebus, ac fi quidquam effent

fidem vi« .

Ü

immo-

nere,

404 D* ej[:sntial; valunmte |

p

g5

n

immorari , nec femetipfüum ad

n

hanc coeleftis fponfi pulchritu-

müm»[æ 4

"d

dinem, gloriamque contemplan-

|

dam, omnique tempore ample-

"L

at "

Xandam ,excitare: qui nontan-

tüm prafens agnofcitur, fed &

g

itsdo

ex omnibus vnicé prefens , ad

cuíius przíentiam catera euane-

dul

j prists

fcunt, atque inter res compu-

tari defi&tunt.-

T.

wnttünd

Smfx!;. fi-

. Tertió, fenfibus fidem habe-

dem ha.

re eisque in lumen , rationem;

ipritub

bere.

ac fidem dominatum permitte-

NT

re , vel aurem iis quodammodo

p b

d

przbere , cüm mendaces fint ,

mortemque introducant, cuius

suvindt

fünt feneftre , nec vllus per eos

iténctm

vite aditus- pateat ,. quod hzc

m

* Not.u

vita illos: exfuperet.

Denique

Vi

cüm iifint, cum quibus hic di-

PT

micatur ,. vt in nihilum redigan-

"nprt d

tur: ideoque in. Caufa propria

n

neutiquam (ünt au(cultandi, v2-

.

t f

rüm enecandi atque annihilan*

P

: i

Bu

Qügar-

tig W

ung er;-*i;z-l;;zrs,' mp.AXIIII.P 405:

m

Quartó , opus aliquod necet-

4*

Mi

farium , feu excernum; fiue in-

Opus ali-

Wepey

quid fub-

ternum ,.diftraCtionis metu fub-

terfugere,.

At

terfugere. In eo enim error ,

d

h

IU us

b

tenebrz, atque imperfectio an-

[

nihilationis id agentis- clucefcit,

u

ts

qui eiusriodi opus ex fe effeali-

t

quid arbitrátur , cüm plané ni-

'Ci';m..X

hilfit. 'Et fané ei qui talis eft

mentis , reuera aliquid et , ideó-

o

que non parüm extimefcendum,

It

quod i perfe&ta foret ipfiusan-

lp

nihilatio , nihil effet, nec metu

jpimi

vllo dignum. . Imó qui fic ope-

Mi

zi

fefe

fübtrahit

,

duplex

Áat, ts

damnum refert , & conduplica-

gt

€as tenebras incurrit, fcilicet ex

La

parte rei qug ipfi in tenebras

t g

vertitur, & ex parte timoris,

bt

qui (üa concuffione obícurita-

av

temparit. Ubi plurimüm aber-

as

rant ii, qui dum quicquam prz-

u

Cipitur , murmurant, ac fefe

a

- €xcufant , fucato pretextu dan-

d

jo-

?

.d»i fe fpiritui: illufi,-caqqe rat.

X

ne

v

ii

m

406 .De eþntiati v:;lu;;;;te

,ne id fügientes , quod fe sffir-

WUW

u

wili

mant quzrere, Deum nimirum.

qui in tali opere latet , criplicés-

od

fun

finiu

que fibi tenebras , & impedi-

ymite

mnenta przílruentes, primó o-

pus, fecundó a&tum, rertió vo-

v

whnstst

luntatem propriam , ac inobe-

*

dientiam.

Hf

dul

5*

Quintó, fimplicem ad Deum

Conuer-

s hr

fionig dila.

conuerfionem prolongare:quod

snydp

tio,

non raro contingit iis , qui ex-

ternum aliquod opus ,. vel (tu-

üht; u

uiin d

dium prz manibus hàbent , qui

nonnifi pera&o opere ad Deum

t anbni

conuerti

proponunt.

Quz

w

agendi ratio binas ínuoluit-.no-

r

xas, ynam quod in opere iam

i d

priüs vniti, atque annihilati non

Rv

fint ; alteram quod nec effe qui-

t g

dem poffe ,quandiu illud durat,

Hiüntm'.m;

putent. [n vcroque delinquunt,

Dufiuum

!

Iu

4

.

!

atque abhac annihilatione rece-

Qu

-dunt', cui fi debité infiftatur,

:

j

Ms

ratione res

*n d

vna eademque

äm—

tb m

omqes.eucïcic , peffc&iüïm

que

-

-

p

LT

-

f

ia

——

Pars, t;:p. XIlL 407

;h

ilig

que vnionem nunquam non ef-

ficit.. Nec deeft fen(ualitas, quae

Rl

lu

N

fecretiffimé per vnicnem fenfi-

&i

bilem (olamen aucupatur,quam,

A

mm

permanente opere , videt non

Rj

offe4ibi obtingere.

iL

6.

Sexta imperfectio , eaque oc-

"

cultffima , cít Introuer:ere fe ,Introuer-

Ut

