continet perfectionis ea quz fo-

r

W

lius eft diuinitatis, ( qualis in ab-

ftraCtione exercetur. )

b

Magis admirandus eít extra

t

fe Deus , quàm in femetipfo:

(

In fé enim duntaxat magnus,

Yi

immortalis , impaffibilis eft ; at

N

f

extra [c efít & magnus pariter &

du

paruus , immortalis & mortalis,

Q

paffibilis.

iæpfæ?ïbilis fimul ac

. Mirum

dgc.

[

Vngg

"

J

Tertai Pats , cap. XX. "$ ;ä

!humm

Mirum eft hominem videre prz

exceffu amoris vel alterius ali-

u

T

led

cuius paffionis extrafe rapi: ve«

rüm hoc in Deo prz amore et-

li

ls

ga nos cernere, fine compara-

tione mirabilius eft. Hoc ta-

"

men inter Deum hominemque

"w

interuenit difcrimen, quód fci-

V,

licet h

0,cüm extra fe eft, in

V

fe nequaqram fit; Deus verà

M

:

fimul vtrumque eft, & totus in-

tra (e; &totus extra, cüm vni-

lur;

iil

uería eius potentia , fapientia ,

atque bonitas integré fint extra

1 i

K

ipfüm in humanitate , & intra fe

t

in. diuinitate.

Preterea veluti

g

$

maius- quiddam eft Deum effe

ib

extra fe, quàm intra fe; ita no-

]

bilius eft eum extra fe, quàm in-

"

"T

]

]

tra fe contemplari.

uri

Caterüm, vt inP

affionis pra-'v

3-

[7]

M

[

xi dulcor delitefcittalis, qualem

m

nulla vnquam voluntas natura-

Mï*'

liter :deguftauit ; ità eiusdem

[43

il

Y

contemplatio fapientiam talem

n

m nullus vnquaria

f

de'tegit, quale

6

intel-

ce

t

;4lo, De ej]gmiali vo[uvzmt,&

E

s

intelledtus . humanus compre-

hendic: vtque nulla alia ratio-

m

Ya

ne , quàm per folam experien-

tiam ad huiusce guítus cogni-

100

tionem deuenitur , ità nec vllus

D)

alius modus eft quàm per. ean-

Ti

dem experientiam , cuiusmodi

p&UO

fit ifta fapientia , im

andio

m

Ideéque velut vna tan

æ

in fe

qu

habet dulcoris, quantum mun-

«

dus «redere.non poteft , fic &

i

altera tot tantaque inuoluit my-

l00

u,l

fleria atque arcana cxleftia , vt

€a2 homines neutiquàm imagi-

ünt

nari valeant.

Vna per immen-

i

fam bonitatem contingit, qux

[

voluntati infünditur per crucis

m

praxim, & vnionem ; altera per

W

on

&ternam fapientiam , quz in-

telledui coniungitur, per hu-

D

Qm

iuíce myfteriicontemplationem.

In dies nouz huius bonita-

Ti

u

tis elici& percipiuntur : ac fi-

né intermiffione noua huius ía-

J

jentc

F

im fecreta deteguntur : &

K

affio-

llle ; & iüalex eodem P

D$

NIIM '

l

; ertia Pars,cap, XX.— at

TA

nis fonte haufíta.

Nam veluti

mundo nunquam in mentem

(ln

i

"ï

venit, qui fieri poffit,ut homo

totus Ípinis obfitus , tot valeat

"'r'm'-ä,

E

oble&amenta preftare, vel qua

R

ratione dolorum ipfius partici-

u

patio talibus deliciis animum

l,m

queat inebriare ; itàneque vn-

ud;

quam concipere poterit , quali-

m

ter in ftatu tam yili , abie&o-

'n

W

que tanta poflit myfterii (üblimi-

Mil

tas contineri, vtque delicie tan-

TM

tz, ac myíteria in debita fün-

dantur attentione, du punctum

W*"

hoc , quod nimirum ille homo

ub

fic Déus ; ita contra eorundem

K

ignoratio à minus atteritá ori-

i

tur eiusdem pundcti confidera-

tione.

ILE

Acque in hoc fita eft Nota .

fpiritalis — progreffus iactura,

ii

«m

omnisque myfíticorum noftro-

j i

rum zdificiorum ruina, videli-

)IWE* 1

cet quód in Paffione non rité

u

Deum & hominem in eadem

a

períona confideremus, Etenim

ub

fíi qué veré Deum ac homi-

1

nem

P.

—

——

742

De effentiali voluntate

m

nem repetiremus & vtrumque

non nifi vnicam confítituere per-

ffi,

d,

fonam agnofceremus , non vl-

terius ad altiorem vel fublimio-

lr

rem contemplatlonem aípirare-

a

mus , quippe cüm illum ipfiffi-

al

mam efle altitudinem ac füblis

u

muatem intelligeremus.

Quz

u

enim effe poterit ratio infician-

ys

di circa humanitatem Chrifti

domini füblimiffimam omnium

tojf

veríari contemplationem:quan-

n

doquidem in ea nihil videatur?

futo

quod Deus non fit:

eftque

At

«quor vaftum ac fpatiofum , in

my

quo plus minusue in altum vela

d

ducere vnicuique pro captu fuo,

l

licet.

Adeo vt quotquot ad di-

tj

uinitatis profunda non pene-

D

trant , nulli alteri rei id quam

fibimetipfis vitio vertere. de-

D

beant , ob defe&tum captus, at«

Ti

que lummls non veró huic Paf-

D

fionis mari eít imputandum,

n

quod fündo omni ac. termino

ul

earet. .Ac proinde huic adhz-

rene

l7)

j Tertia þafs, cap..XX, — f43

N

rendum eít , tanquam vltimo

N

fini, non vt rei cuipiam abie-

A

1

&z , & vili , verüm vti Deoipfi

d

b

glorio(iffimo ac füblimi. Quem-

admodum enim qui huic homini

Mi

adhzret , is ipfimet Deo adhz-

lj

ret ; ità ipfius Paffionem ample-

m

xando is (ummum bonum am-

Vngx

plexatur.

*

Um

Enimvero

, fiin Paffione noh

It

conficerec omnium perfeGiffi-

ts

ma, atque excelíiffima contem-

t

platio, vel fi abiecti quicquam

Ib

aut imperfe&tiin fe illa haberet,

ii

nunquam profectó prafati illi

[]

h

fingulari fan&itate viri omnem

Xl

füam vitam vniuerfamque con-

dl

templationem ei impendendam

3

duxiffent.

;

UR

Ac fan&ta illa , cuius fuperius MTbers-

d

1

meminimus , dum né ob fuüm- g, g,

n

mam quidem'contemplationem

m

derelinquendam effe. vult paf-

fionem , procul dubio nihil de

| W-'Jx.

j

ea humile , nihil vile fentiebat,

aít longé omnium f(üblimiffi-

L

,mam

]

e

$44 De ejzntiali volustate

'Tom

-

,mam iudicabat. - N-»:Qu& Sera-

ynm

chron. ff

»phicus nofter Pater hxc de ea

i

miu. c.63.

(ui

,,notatu digna verba protul ffet:

»9i vel ad finem. mundi victu-

"

t

,,tus effem,non alia'mihi le&ione

,Opus foret , quàm memoria

Tar

um

,Paflionis. Domini noftri lefü

€hrifti.

b

Magnus 'illo & Seraphicus

yi

Do&or íànétus, Bonauentura

T

! lüm

dicit hanc füblimem Paflionis

eontemplationem B. P.Franciíco

fim

IT

perfe&té. fuiffe demonítratam:

Kin. men Cum n exceffu. contemplatiosis in

g

in Deum , mogz;e excelío apparuit Seraplin fex

hng

e,7

t

alarum. in cruce confixus vt 4 focia

eius , qui tunc cum eo fuit , ego &

D

)

plures auditimus ,vbi in. Deum tran-

fit per contemplationis exceffum , &

L

pofius ; eft im. exemplum — perfedtee

&l

eontemplationis , ficut. prius füerat

f

- adionis : & alibi dicit 3. Tuuc ille

N

veré in ipfum ve(oluitur bomo, quan-

Süim. diu, do exiens ex fe , C fuperpofitus vni-

Q0n

am.I.p. g

MU

e

»

zfis , imo fuper fe abffadus 4b

iu iDo-

lh

wyhibu,: » tetas eft conuer[us

tiüinum

Wj

Teriia quä ,. XX 545'

Mþ

xinum (uum paffum , vt nibil videar,

d j

aut. fentiat intra feip(am , nifi Tefum

r

Crucifixum. Et idem Do&or alio

lts

d

in loco. de hac fublimi con-

il

templatione . Paffionis agens,

t

illam pofteriorem quafi. altio-

T

rem ponit, quàm gam quz ha-

betur de Effentia Dei eiusque

I

perfectionum , attribatorum,

d

u

'Trinitatis & aliorum mirabi-

"T

lium diuinitatis, dum dicit Chri-

J

D

ftum perfe&tam effe imaginem

Dei naturaliter inuifibilis, quod-

hi

que in. contemplatione videmns

1

bumanitatem. tam miraliliter exal- Ytin, in

hu

s4tam , tam ineff

abiliter. vnitam ,.Deüfn có.

Til

videndo fimul in vnum , primum d*

Wt

yltimum , [ummum, & imum , cire

vl

cuniferenniam C eentrum, A,€& a,

:

caufatum C cattfam , creatorem .

i

ereaturam , librum fcilicet. feriptum

intus C* extra,

W

Cüm.igitur hzc Paffionis

m;:ï

contemplatio czteris altior, vti-

* lior, & perfectior fit, (vc mon-

i pl

mmwf

ftratum eft) non poffum quin

]

D

(

puten:

j46 De —e[enrialivo!uþtæte

&

putem multos aliquo modo de-

ceptos, quiad nuditatem & fo-

D

(0n

lam contemplationem diuinita-

tis afpirant, tanquam ad altio-

d

£lf

rem & magis perfectam ; &

multó plures effe qui pariter de-

dm

i

cepti illuc anhelant , quamuis

incapaces, credüntque veram

(

illam effe ab(tra&tionem , quz

a

pi

tamen nihil aliud. eft. quàm

[

Jb

fomnolenta naturg demiflio , &

'in fpiritu humano conquiefcunt,

AC

dum in diuino conquiefcere de-

qe

berent.

lr

Q

- lgitur vt hzc fancta Paffio in

hoc exercitio confideretur, & in

ul

t

praxim reducatur , coniunctim

femper eum diuinitate, & diui-

| w

q

nitas cum illa femper confpici

RIl

debet , contipué D

XAMIIP vX

vt

L

]

cifi-

xum ob oculos proponendo :

ficut enim in prima parte ope-

Q

:

J

ramur & patimur , vt voluntas

Dei fieret ; fic in hactertia parte

agimus & patimur , vt Deus fit,

XE

id eft, vt in nobis viuat & regnet:

Y

& fi-

"'IW

Tertia Pars , cap. XX 5-47

uD

& (icut, dumibi ità operamur,

ii

voluntas Dei eft quafi femper

MM

coniunéta cum paflione (fiqui-

T

dem continuó res naturz aduere

f

fantes acceptandz funt, & ei-

Wm

dem gratz reiiciendz ) fic hoc

a

in loco Dcus eft feré (emper cum

KT

cruce coniunctus,quia eadem re-

m

gula acceptationis & reiectionis

qu

fequenda eft: & quemadmodum

tj

ibi hzc diuina voluntas,& paffio,

lts

aut crux, & afflictio vnum idem-

üïäm

que fünt : fic Deus & crux eius

hic vnum etiam fünt: & quia ibi

"

i

contemplanda eft voluntas Dei,

li

& affli&io , aut crux finé vlla

n

multiplicitate : fic etiam hic con-

AU

templandus eft Deus , & ciusdem

T

crux fimplici , eodemque intuitu.

bw m

Caterüm , vt przcisé deter-

W

finemus , ac in particulari ,

quando quifpiam ad hoc exerci-

ii

l

tium , & quando ad fingulas eius

tres partes fit idoneus ; id fané

K

difficillimum eft, né dicam omni-

nó fieri non poffe, ob plurima

qux

E

$48 . De cj,ïi;zt:'ali voluntate

LY

qui concurrunt , quibus talis

N —1

T

—

—

aptitudo tolli poteft , minui, aut

—

Wámutari.

——

p

3

I.

Perpendendum enim eft, mul-

—

tümne , an parüm temporis ef-

x Y

fluxerit à conuer(ione, & ex quo

vitg. fpirituali fefe addixetit:

——

—

2,

2..Xn modus conuerfionis vul-

garis fueric, & pura razione füb-

nixus, a veró non vulgaris, &

3.

infuctus, 3. Àn 3. iplemet cx na-

tura füá animo conítanti (it, an

veró leui, fübito, nec bene fe-

t

4-

dato. 4. Feruidüfae, an tepidus.-

ft

s-

6.

f. Simpléxne, an fübtills (it. 6.

Solüsne, an cum praceptore,ac

Jl

directore veríetur, Aciuxta ha-

n

fce conditiones & aptitudines,

oportet exercitium ipfüm arri-

1

[

pere , & ab hac ad illam eius

paitem tranfire, Alia peculia-

ris regula nulla affignari poteft ;

preterquam in generali , videli^

cet Primam iis competere , qui

exercendam habet vitam .a«

ä

uam: Secundam lis conuenire,

P

qui

*

W

"s

Tertia Pare , cAp. XXI

549

i

qai apti fünt ad vitam contem-

eüyü

platiuam: 'Tertiam animum re-

quirere, idoneum ad uitam (ü-

tj

4

pereminentem..

M

j

]

i

ü

Summa totius praxis huius

;äe

D

Tertiz partis, quz ad quotidia-

num examen potcít

*

li

inferuire.

CAP. XXI.

iC

DI

fcutiat feipfam anima , an

"

fi&miter crediderit,claréque

Ia

cognouerit voluntatem hanc ef-

! mæfä

fentialem ,ipfümmet effe Dcum.

bi

An, voluntatem hanc quafie-

n

vit, aut contemplata fueritfor-

ii

ma aliqua, imagine, aut fimili-

1N

tudine, quantumcumque fpiri-

hr

tuali indutam , at calem qualis

[

:.

in feipfa, vt di&tum eft, exiític.

De primo medio.

!lf ;ï

An fibi à tribus vitiis cauerit,

9-

1

quz e(fentialem contemplatio-

f

nem fxpé numeró impediunt,

f

quorum primum eít magpa

ruo-

[?.'Ji.('

quædarr'x de&deriorum ac fe

ruim

x

!

$$o De c:[]'ekti.;li voluntate

—

[*

rum ebullitio , que actionemni-

mium fpirat voluntatis Dei,

v

hu

- Secundum , occulta quzdam,

l

(uübtilis , atque incognita imago,

Wt

quam anima retinet..

da

'Tertium , quod non abíque

AR

hzfitatione fponfüum füum vt

D

veré, magisque femetipfà pra-

fentem intueatur , at velut in

czelis cónftitutum , vel alio in

D)

T

loco magis à fe remoto, quàm

t

fit ipfamet: vt cap. 4. habetur.

f0

Án primó remedium adhi-

buerit , per fluxum feruorum,

a

ac defideriorum in Deum : vt

(ite

cap. f.

d

An

[

W

fecundó. obuiau&rit per

,

animi denudationem: vt c. 6.

Ti

An tertium correxerit per vi-

cinitatem quandam , feu conti-

W

nuam vifionem propinquam ef-

fentiz diuinz:'vt cap. 7.-

li

De fecundo amedio.

Ád

Examinet fefe anima, primó

an ad purius , fimplicius, atque

à fenfü remotius quam vnquam

antea

M *

" Ter—ti;I Pa;s, mp XXI. * "'1

antea operandum íe preparaue-

hi

rit , quo difponi poffet, atquead

mlum

hanc effentiam eleuari.

Wt

Veré ne crediderit, & cogno-

!nm

uerit nihil aliud effe quàm hanc

TY

eflentiam; vt cap.8. argumentis

nfw

à ratione du&is , anctorum au-

i

thoritate , & facrarum littera-

flz;r

rum teítimonio , & exemplis de-

J

monítratum cft. .. An cognitio-

tf

nem hanc in praxim redegerit,

Ml

& iuxta eandem vixerit , pet

hia

continuam (üiipfius mortem, at-

L

que annihilationem , quam in ea

bt

eífecerit fümma illa immenfitas.

An fideliter fefe ad hoc difpo-

li

fuerit per motuum omnium fuo-

W

rum, actuum , atque operatio-

It

num obdormitationem , fecun-

düm documenta capitis noni.

t

g

An illas fübtiliffimas , occul-

1,1

tásque vnionis , & contempla-

ll

Wi

tionis, imperfectiones cap. 10.

Ls

allatas , ftuduerit euitare.

at

4 primo,

um

An aduersus cogitationes fü-

Ye

W

per«

m

qpk Despondinbeusn

: þ-—v'ï W

—

perfluas , & prauas, ac diítra-

, v

Ctiones decertarit ; an veró con-

!

tra,per earum contemptum ve-

zrqüi [

lut mortua , ac fen(us illarum-

hn

rum expers , concidere eas per-

Anoit

miíerit, ac euanefcere.

SS

o

. An Deo obicem obiecerit ac

'fazücriz

y d

Spiritui fan&o portam occlufe-

rit pretextü boni, nimirumpe-

gt

Any

culiare aliquod exercitium : fibi

limitando , &c. : vel an potius

dmp

ib

iil

abíque vllo impedimento fe li-

uL.L,

beram feruarit, ac fponío fuo

f n

exhibuerit, vt ab eo attrahere-

3, at

tur , abíorberetur , annihilare-

u

tur, ac penitus in ipfum trans-

hllj

/formaretur.

yrds

$

An (übtilem aliquam imagi-

mzzm

nem non retinuerit, feu diuini-

ht

tatis , potentíz , fapientiz , aut

Wt

bonitatis Dei , fíüe Trinitatis ,

h

vnitatis , amoris , vel alterius

m

cuiufcunque , ea pafTionis exce-

j um

pta; vel an nudam fe fzruauetit

h

absque vlla fpecie.

n

»

.An explicié ,. vel implicité

Q

vnigf

*Wf

T ertia Pars 3 c:r:p. XXI : 5$3

Nü,g

vnionem f(enfibilem defideraue-

ï)ll!ï

Is

rit: feu fecus, an nudo amore,

It

L

atque vnione, queg per fidem ha-

betur, contenca fuerit. :

W'uw

&*

An cercitudinemaliquam vnio-

, vel quod in bono ftatu foret,

"quzfierit, vel an fideliter volun-

um

K

tati diuinz per effentialem re-

"h fignationem acquieuerit.

Ug

6.

An nullum eleuationis animi

füg

actum produxerit, quafi iam non

r

a

effet,vbi Deus eft, & Deus inipía;

tj

fiue contra an mortua in nihilo

b

fuo , aut in hoc Toto ab

[

permanferit,

v('orpta

" Tr

An fibi de

fübtili illa imagine

7.

particulari cauerit, qua Deum

« ^ contemplari exoptat, falsó illam

h& hanc eandem eflentiam effz opi-

nata.

"diron

An Deum quz'fierit, (éu potius

g.

J

aneum femper repererit per con-

tinuam íüi ipfius annihilationem.

pa&x:

fl

An A&u Deum defiderauerit ,

9.

d

an contra , hoc defiderium cum

[

ceterís omnibus aCtibus, atque

"l

ope-

.fxa

$í4 ISe ej]'e;ztiæli voltntate N

h

operationibus in Deum fuere dul

paffa fic.

Ynu

IoO,

An de Deo cogitauerit, id eft,

o

!

an hanc effentiam cogitatu ima-

titdy

ginario comprehendere conata

PU

fuerit ; ( quód fieri non poteí

JHNRtI

vel contra, an eum nudé co

f

templati ftuduerit.

u

Il«

An in Deum fübindeaípectum

Mp

coniecerit, slium quàm fimpli-

Atv

cem recordationem.

hat

12.

Àn nimium óperofe, & cum

perturbatione quadam imper-

hd

fe&iones fuas obíeruauerit ; vel

urt

contra id vnico ictu oculi , vel

tf

fimplici,ac ad fe retlexione (übi-

quee

ta peregerit,

&

13*

An ratione tenebrarum fua-

qui

rum przdictas haíce imperfe-

(f

Giones parui fecerit , atque an

ii

per ignorantiam eas períectio-

nes iudicauerit.

IT

p

De Annibilatione Ailiua,

!d

An fe difpofuerit, vt etiam bic

r

magis fpiritualiter quàm vnquam

!

| ln

an;ca Operaretur ; atque

an per

viuam

L

í

"

lr

/

—

Tertia Pars, c:zp. XXI. );f $

viuam fidem, debitámque pra-

mmä,

xim actiuam hancannihilationem

u

paffiuz. zqualem reddiderit ; ni-

t

mirum, an fecandüm rationem ,

Ti

partemque fuperiorem , tantam

U

")

babuerit quietem , Deique per-

fruitionem, atque in paffiuam,

ii

eam per puram , nudam, fimpli-

cemque fidem, folámque recor-

gi

"

dationem exercitando», vti cap.

10. ofteníum eft,

ZAc primo,

Àn de vera Dei przfentia du-

1.

W

m'mï*

.F

bitauerit, vel eam media folüm

!

ex patte, fidéque negligente, ac

j

fopita crediderir.

2,

w

Àn iuxta veram hanc, viuám-

que fidem fixerit , neque rebus

d

1b

creatis, velut fi aliquid forent, in-

haferit, przfentiam fponfi ea ra-

ls

tione impediendo , qui non tan-

tüm przíens, fed & vnicé pra-

l»

fens effe debet.

D

. An fenfibus crediderit ,vei lis

3.

1

j

faltem aliquo modo aurem prx-

?,ü

buerit, quibus non tantüm non

iL

Àa2

opor-

;

, ïg De ej]'entil;lg ;volaniar.e!

i

-1

oportet aufcultare,(ed & penicüs

d

li

eos ad nihilum redigere, cüm vi-

ta hrzc omnem feníum fuperet.,

Mün

4

qn:

An opus aliquod neceffarium,

feu externüm, fiue ipternum,

1800

metu diftra&tionis fübterfugerit.

ii

LO

An conuerfionem,vel vnionem

ii

íuam cum Deo diftulerit, feu ex-

2

preffe dicendo, vel cogitando, fi-

mw::t

nito tali vel tali opere ád Deum

p

me conuertam ; (iue etiam taci-

Ln'lü

té,hon fe vniendo, eiusmodi vni-

k"ph

onem durante operehaberinon

u

poffe opinata, vel falcem perfe-

p

&iüs perado opere, acquiren-

N

dam.

od

Anfeíe.introuerteritcanquam

lg

fiilla deloco,vel ftatu tranfiret in

h

alium, neglecta fic annihilatione,

D)

pér quam íe debet veré, integre-

Wl

que ad níhilum reducere , adeó-

ia

liej

que efficere, vt res o;mnes euane-

Ícant, vt extrouerti nequeat, fic-

"

Lf

qué introuerfione opus non ha-

Wil

béat.

u

2

An inter (entire,& nonfenóre

giíte.

j

D

:

—

- ert;'z Pars, m,t'). XXL $47

i

A

differentiam vllam conftituerit,

tum magis prafentiàm Dei , Ni-

knlm

hilümque creaturarum credens

n

cüm ad.illud fenfi ali4uo, lumi-

]

[ [

ne, cogriitionéque experimenta-

li eft inducta,

deftituta,

quàm cüm illis eft

^

An przfstam huíus Totíus rez

Dd

coraacionem, Veiut aCtum füum

L

R

miotümque proprium exifítima-

uit ( ea ratioae in femetipía con-

templationem fuam obfcuritat

aliqaa obfuüfcans ) cüm pro ful-

^

l

gure, infpiratione, ac lumine di«

W' 5'();.

uino, proque ipfo Deo foret ac-

cipienda , illa interim in fuo Ni-

n

N

hilo femper perfeuerante.

m

W

Àn preter hanc Recordatio-

9-

Id

nem, alium aliquem aCtumtacitcé

W

vel exprefié produxerit, atque

]s

m

ità eadem plené contenta non

(s

fuerit ; quod non aliunde quàm à

w

fidei dete&tu promanat : & quic-

quid huic recordationi additur ;

non alio qu

àm ad multiplicita-

"l

Aa 3

[i21:]

i

"

f

-yys De ej?miali voluntate

tem tendit, & ad eíle proprium ,

! en

non veró ad efle Dei,

moni

10«

Demum.an exercitium füuum

us

effentiz diuinz , atque annihila-

um

—

d

tionis rerum creatarum per opus

aliquod vel a&um, feu corpora-

^ tmote

lem íeu fpiritalem interruperit ;

j Rn

vel ex aduerfo in Eflentiz huius

m

diuing abyílo, atque annihila-

tione creaturarum íeu aciua,

j Qi

fiue paffiua inhabitauerit , ftabi-

m

lisque permanf(erit.

m

»1

,

i,

- Infüper rationem fecum ineat,

ü

F'

d

n

an przcedentes duas voluntates

ad tertiam reduxerit, ac volun-

n

tatem exteriorem , vel interio-

T

V

(

Q1

rem in effentiali exercuerit; nec

! u

i

Ü

D

tamen ab hàé receflerit, vel ad il-

ff

las deícenderit, quod perfe&tiffi-

fu.sg

mé completur , f1 loci, vbi, tem-

W

poris; quando, modique,quomo-

p

d

do operandum eft, diligens cura

habeatur.

De loco actempore

! i

uj

14. cap. fusé fatis eft cractatum,

vti & 15. de modo.

| hd

12.

tra prz-

Dcniquc viflcat,an con

: ffüy

ceptum

E

N

,Tmil-z P;zr!, cap. XXI, .f)' 9X

l:

ceptum cap. 14.in alterum extre-

morum falfi otii, vel noxizaCtiui-

R

Wt

tatis,t prolapfa,amorem practi-

cum frequentando, cüm fruitiuo

MU

effec indulgendum ; contráque

)iu

amore fruitiuo perfruendo, cum

tuhtud

per amorem practicum , foret

operandum,

"n

b

De Paffione Chrifi.

d

Quoad Paffionem , videat an

N

femper eam contemplata fuerit,

L

ac in praxim redegerit, velut 16.

ia

cap. dictum eft, Aninipfacon-

TU

iunc&tim ambas naturas infpexe-

f

tit, vnico fimplici intuitu, vt 17.

W

t

Jl

WA

j

D

n n

;;.l

cap. declaratur. Siimaginem fa-

"m

erz huius Paflionis contemplata

n

fucrit,vclut lerofolymis, aut vt in

N

i

füis propriis doloribus in femet-

ipfo, vnum autalterum, iuxta ca-

pacitatem, velut cap. 18. doce-

[

W

D W

tur, exceptis cafibus in fine huius

D

capitis expreffis.

Si eaimagine

o

hamil: & contemptibili contenta

h

fuefit,in ipfamet Deum omnipo-

tentem difcernendo , & fidelicer

u

w

Aa4.

con-

3

m

$60 De ?jfemidli voluntate

contemplando , absque perquifi-

tione & defiderio formz fubli-

L

n

miotis, & magis deiformis , vt

notatur cap.19. Siad diuinitatem

:

folam contemplandam , Paffio-

nem reliquit. 5i fead nudam con-

templationem ferri perpeffa eft,

quamquam aliquem aditum eti-

V

am fibi patere videstur , nifi ali-

quo extraordinario traétu,in quo

; Cuid

Íui feré impos eft anima. 'Tertió.

m

f; iudicauit, & credidit hanc fa-

li

if

cre Paffionis contemplationem

Bd

celfiorem effe, ac aliis omnibus

füblimiorem.

h

.Si cui in hoc examine ob bre-

uitatem quzdam videantur ob-

!

Ícura, pro elucidatione licebit ad

Capita in libro, & ibidem in hoc

—

ipío examine annotata, à quibus

funti prompta, recurrere.

Vt

. Finis Tertie Partts.

. Laus Deo, Mariz ,

,. nj

IW:,

Francifco.

EPI-

le

193 )« 86

$61

W

um

ln

:þ*æ*

g

äääääää

*

*

*

il

)

21

OgOOXOgG

EPISTOLA

Fxh

RESPONSORIA

j

Cuidam dübio circa obie-

t

ie&um voluntatis diuinz, pre-

cedenti Regule vt pluri-

mum apponi folita.

u

ä

DEVOTOLB.B.

1

dill

u

Lutetiz Parifíiorum.

d

i

p

u

j

1

Enerande , ac in primis dzle&e,

quo tibi farisfiat , «c. dubiis

j

[

refpendeatur , qu& exerci-

w

"

tium voluntatis diuine perlegenti oc7

J

/|

eurrere , decreui bas: ad ie dare. 4e

j

Áa $

*

£mea

sca

Epifioïa

circa id, quod omnium primum af-

i

fers , plurimim . effe inter ' Deum,

M.

eiusque voluntatem di[crimivis » ad

JHJIM

me quad. attinet , tale nibil agnofco.

jiil

Arbitror enim , quantum videtur ef-

/

Áit

fentialis bac veluntas , iu fola Deo,

D7

tanttun quoque C ipfum . Deuin vi-

p

deri, idque vt quiddam minimé di-

D

flindum 5 in Deo enim , nil nifi

. Mi

Dewum veperias : in quam [fenten-

j Mi

tium , eiusque elucidationem , inte-

n

grum.pene captt in tertia parte de-

* Mift

fHinaumus , vbi & argumenta, qua

lii

id euincunt , abundant , & doctoves

filiut

qui inidipfum. vnanimi affenfu con-

u

fpirant , magno numero producuntur ,

| Dzw;

xe/que ipía luce meridiama clariss

patet : adde & librum, qui Metho-

h

dus Deo feruiendi intiulatur , id

DT

a[feuerare.

Verum tuus 4fle error

, Ml

ex €o , ri fallor prouenit , quàd minus

lu

aduerteris, qualiter illam voluntatem

M

tvipartitó diftribuerim , uulla babita

* quts

vatione differentig eiusdem. 5 non

(gxnf

W

q:tod éi di(tinftio aliqua refpediu ftgc,

u-

l

N

De voluntate Dei.

ag

563

71 fnn,

ac refpettu noffri competat, — Enim-

ueró tu mibi de voluntate Dei in

f

iffiif.k;

n

genere fcribis , nec ex tribus quam

J

intelligas exponis s neque mirum fi

llim:le,

fublimitatis , ac. muditatis ,. quam

T"

ï'h' i ;(

voluntati Dei effentiali attribuo , fis

J

jj

ignarus » cim qua de ea fcripfevim,

p

B

nequaquam —perlegeris

.

vnde non

'f n

h]

debeas. condemuare. quod. nen. mifi

media ex parte vnquam videris , fi-

MA

[]

"

quidem qui tertiam partem legerit ,

h'ü'.lj»'.'.'

l

dulito an non contrarium potius mi-

qui

bi vitio vertendum. duxerit ,. quod

ftilicet nimium ea nuda fit , alra-

j

&a,ac [piritalis , & in qua mil nifi

A

[

Deum po[fis agnofceve.

n

Y

Mi

Porró objicis boc exercitium Vi

Mu

smittere obieclum , eiusmodi autem

u

,

nullim. particulare in Deo reperiri.

Wulï;mv'

Ad quod Refpondeo , dupliciter f[umi:

P

poffe vocabulum ilud -Objetti ,. pre

LA

generali videlicet , ac ^ particulari,

r

uantum d geuerale , quod ab ipfo-

"TT

mI

mer Deo eft indiflinlum , - dico nec

4a 6

yolun-

AX

$64

| Eg-i-fäoïa-

yt

voluntatem — füpezeminentem — aliud:

vilum ab ipfomet diuer[um. admitte-

I

vey etiamfi id non omumó pleng , ac

lii

perfelé in Prima,, ( Secuuda. parte

víu veniat , ubi particulare. aliquod

hii

[2

elietum Interuenit , quod. incipientie

bus intày Deum. eitsque voluntatem.

1 4

quandam cen(litueve dijferentiampu-

(

-

LUE

zatur. Verum. iflud. inde. prouénit ,

-

ill [j

quód initio bec voluntas appareat ex-

zerior , po[imodum interior , ac po-

filu

Val

remó effentialis , non ob variatio-

mem Aliquam , aut diferepantiam qua

IT

ipfí. intrinfeca fit , at vatione noftrs

h

qui fic eam contemplasmutr ; pro- lumi--

i

nis néfiri copia., que exigua e(t : ne-

af

que penitus ab obielo exempta in vi-

t

14 AGiua 5 boe autem. lumen amaius

jus

eff in. vita contemplatiua , ac maxi-

T

shum in- vita (upereminente , vli cla-

LE

hi

viffime per[picitur , voluntaiem. banc

ipfummet Deum effe quod ex [ubiecta

lu

fomiliudine magis elucefcet, Scien-

L

dum igitur voluntatem bane non ab-

1 ïliy

Are de-

in

mg'leqz flunio effe ,- qui in m.

r

frritz

"

!

——

De voluntate Dei

56y

mMB 1

eurrit r it4 enum bec, voluntas ani-

!Hm;

mam no[fram in Deum deuebit : vt-

er ;

que aqua fluuialis non dieitur mare ,

UMJLL

wll"

licet eadem fit. aqua . fic- neque vo«

inin

luutas hac ex: 6*710?,?70Pïl€ appella-

iur Deus , quamuis unus idemqme

b g

eum eo fit fpmtus vique ripa folum,

d

€ non f(üb/Lantia eà tribuunt , vt flu-

M.' Lj

men vocetur C -non maré » ita hu-

H oj

[

ius voluntatis lumites , mon autems

H (

N

|

fulflantia voluntatis ipfr, & non Dei

DLT

|

vocalulum indunt ,vtque limues flu-

TT

|

sii non ab ipfomet. proficifeuntur , fie

F

( buius voluntatis limites non ab

: w-)

ipfa, fed & noflris tenebris & cir-

-

U

éum[cripta capacitate | exoriuntur

M

UP

ac veluti fi mibil terra. foret , non

a u

fiunium , fed vndique mare cernere-

L

us , quia nullis limitibus claudevee

Md

tur

ità fi à nobis omnis abeffet nu-

H

becula tenebrarum , non iuim amplius

banc voluntatem vt talem , at dun-

W

f

14xat Deum mnfpzeeremus vt ferz

p

tie partis c4p. 8. fwf us explicatur

Mll«

quemadingdum etiam. nauem in fln-

b

47

tine

4

$66

Epiftola

|

J

mine conftitutam ,. mibilque obflaculi

Á

ex fe babentem neceffe eff. eiusdem

filo & impetu in mave deferri 5 pari

[

quoque modo fieri nequit animam ex

Aj

[7]

fe non tmpedzmm buius. voluntatis

decurí(u , in nudam. Dei e[femmm

hn

Wi

non tran[portari : & non feeus quam

F l

li

qui in altum mare detectus eft , non

virerius. fluuium ( eifi eundem fub-

[

t

flantia ) cernit, at mare : ità qui in

L

voluntatem e[fentialem perduäus eft,

N

non amplius eam vt talem y aft. vai-

eum Deum intuetur,

B

»

"W

flu(

$i perconteris, cttr non n prineipia

1

ffatim fumatur ipfemet Deus pro ob

i

lj

j

ill (

iedio buius exercitii , absque illa vo-

luntate, [cifcitabor &* ego,quare non

f

uN

tranfliat quis foffam , aniequam. ad

eam perueniat 5 vel ob quam mufam

Itj

L.

h

natiis, qua Ratha,nagz eft , non con-

PicHS

il

fcendat in mari Portus gmtue potius

quam in fluuio. Rotbomagenfi ?. i di-

e45, quia Rothbomagi eji & non Por-

D

Is gmnæ, idem etiam ego. de vafto

ille

$

"

De vol;intate Dei. $672

X

illo ac fpatiofo mari effentiali Dei af-

fs

fero , in quo non ver(antur inchoan-

ts

tes, at in fluuio boc voluntatis. eius-

"ïw l

deim , qui illuc eo perducet,

Et qui-

hli L

dem non parug effe imprudentie au-

h

Iumo , paruulam cymbam in. altum

TT

u

mare. [ubducere , ac. incipientem in

l uf

plenum. Oceanum- nude. effentie. di-

du

uing conjicere, — Habes igitur vatio- — -

MI 4

nem , ob quam in ipfo flatim initio

20n putauevim boc exercitium. omni

Jrs,'o:»i;*

prorfus obiecto fpoluandum : ex parte

li h

etiam. coligere licet. illud vnicum

fuiffe , perfectum , fuccinctum , ac

yrpt

pra ceteris luminis pleniffum pun-

Wn j

&um , quod feligi poterat. &d fumma-

Mi

h

tim contrabendam vuiter(am. vitam

u

fpiritualem , absque eo quod. vnquam

opus fit ilud. deferere vel ad alia fe

r

T

recipere ; moa (ecus quam mauem per

fiumen denatantem mihil. cogit. (uo

cur(a excedere,vt ad mare deferatur.

i

w

In principio voluntatem folüm ,c

i

"

uon Deum nuncupo , quia é duabus

]

hifce

fäg

: Epiftola

[

j d

bifre vocabulis alterum. altero vite

hia

acliue accommodatius congruit, cüin

! ii

in attiua vita proprié magis dicamus,

| tl

faciam boc vel illud, qéia.Dei velun-

i

tas eft , quàm quia Deus eft 5 adde

n

dedtrinam illamnimium (ablumem fu-

1ujUm , atdue incipientibus nonnibil

| h

[/UU

etiam [cabrofam: tum quia exercitia

Ilj

emnia , vie virtutes , ac perfectiones

aptiüs ad boc , quam ad aliud quod-

[

cunque-puntium reducuntur.. In vita

j n

!d

!p(

P

etiam contemplatiua non vtor hoc ver-

bo (Deus)eóquod & illa quoque ima-

D]

gines babeat , etiamfi fubiiles valde;

li

admodímque fecvetas. — Denique &

in vita Supereminente mon libuit ver-

if

bum illud voluntatis mutare , ne ob-

ietum moutum , aut exercitium arrie

puife putarer.

Attamen. idem verbum' fic femper

retineo , vt cuiuis faclle pateat , &

Deum ipfum effe , eiusque etiam vo-

luntatem . adbibita vbique trium vita-

gnii diflindione , per tria. epiibeta,

Ext e£-

ET L

"

De voluntate Dei.

$69

li ds

Exterioris nimirum pro vita adiua,

Wfr!

*

Interioris pro contemplatiua, ac E ffen-

tialis pro. fupereminente ,. qu& Accu-

l4

N

rate obferuandg. funt , quó in exerci-

A

tio boe, error omnis , &* covfufio eui-

1 t2y

tetur.. Et hac pro dubii 18 folutione

UT

dicla fint.

Ceierum , noli obfecro ,

mT..U l

zertiam illam partem 4 me efflagita-

Ua

vt , fiquidem male me babet priores

L

duas in altiorum manus incidiffe. Ra-

L

gabo R, P. Commiffarium , vt in vi-

2

fitatione (ua eas velit veuocare , qu&

mibi furiim funt ablata,

ul

Aurelianis 1. Auguft anno feci-

i

n

lari (acro 1593. -

h

ftia C

. 'Tuus

in Chrifto Iefa

F. Benedi&tus,

mv t

j

m/,:j

j

EXEM-

L

f7o Exemplardocumenti

ä

^s

l

IIf

.,'Q.&. t'ï j

Qa D

il

skeskckekokskokoo k doleteolokiok

Ti

Mi

BRRSRUOSRGE

Ill

[

li

ln;

/ni;

EXEMPLAR

"

l

,tlli

Mi d

Cuiusdam Doc&mcnti tra-

! Jih

diti circa orationem , pro exci-

At

tat;one cutusdam afilidti , ob de-

Mil

fc&tum guftus , ac confo-

TM

lationis in eadem.

M

| t

Tr in

i

Rimum quod in omtian'e eccut.

i

oratione

rit agendum, boc eft, vt inten-

vt

neceffaria,

p

|

!

tionem quis dirigat ; nempe eam

LE

aggrediatur [olummodo , quia fic fert

LT

Dei voluntas , ac beneplacitum , fepo-

| iif

fito: oimni alio olietto fine , moriuo

j

quocumque , flutuatque ità — femper

E

progredi , ac per[euerare , ciusdemque

feimper fcopum prafixum babere.

|

Lf

Álte-

g

N

Circa orationem.

D

571

j

l

Alterum eft vt poft eimsdem pro-

u

teftationem examen in[Htuat. fui in-

D

terioris , quo videre poffit; an. talem

?

?

h

mtentwnem prate]ïatus yertta: dix£s

rit , necné , idque þmplm inttittl ,

ac füpra [e veflexione animi fui fun-

dum , & intima rimando , ac. difcu-

j

i

|

tiendo, an aliud quidpiam . ibi bali-

tet , cuiusmodi (unt finem - ovationis

defiderare , in eadem. tedium ati ,

^

abeundi occaftonem captare , fitie vt

A

euocetur. exoptare , vr. iluminetur

TA

u

inflammetur ,-aut con[olatione potia-

tiir , expetere , quomodocuuque - illud

fiat , feu. fecundum. partem. anima

VN

füperiorem (piritualem , fiue [ecundum

inferierem.| fenfibilem.

Repertaque

per examen iflarum , aliqua , vel qua-

licunque alia reicienda. erit yt per-

ln

niciofa, C* fzrpens venenatus vtque ,

fupradidhg proteffationi , beneptua-

i

toque diuino oppof 14.

f

Quomodo

n

Porró fic rejïcc'?ere, 4ut examina-

intentio

re aliud. nibil eji quàm perpendere, examinan-

46

*

m

f72 Exemjlar docement

4c diidicare, ad quidnam eits ani-

N

mus. feratur

quid defideret

quid

| "

ll

exoptet , & in quo oblectetur , aique

li

| n

ex aduerío quid ei inoleflum [fit , ac

iuiucundum , quidue vefugiar.

It

| n

Pro ora-

LUf

Terrium ejt voflexionis I;um* t6n-

tione fun- ,;

data fuper

tinttatio , fí pro oratione , ac ffä*:r.f'*

voluntate

fbldm:;zodo fumatur. ia Dei mu,.

diuiaa,

Hz,yt anima in fua puritate ver[e

n

tAL

l 1

tierans , rebmque omnibus g

n

Examnis

neque vllo alio vifu præpedz a, yaleat

conünus, fie intermiffione fixe intueri , vnice

| ,

i

ii

contemplari , ac (uaniter. degu[lare

