quamuis operetur ipfe, attamen

Jyens

non agendo, fed patiendo : id

L

,Du

eft , eciamíi habeat füuam volun-

tatem, actum & operationem

[

tl

in opere cum exteriori, cum in-

Ti

teriori ; nihilominus per hanc

il

annihilationis perfectionem ,

m

habere fe ea non vt à feipfo,

J

ym",'i'

verüm produci omnia ab Ente

-longé

(j

v

I/-

24 De exteriore voluntate -

"

longé füblimiori, Deo videli-

[

V

cet, animaduertit.

)u

* Quinimo, id efficit huius an-

d

nihilationis perfe&tio , vt adeó

]i

abítrahatur , Deo immergatur,

)GA

& in füblime füpra fe eleuetur

D

anima, vt propriam actionem

tv

i

Ji

( quantumuis

vehementem )

1.&;&1

i,

nequaquam fentiat ; fed inte-

riorem folummodo Dei opera-

17

iiml

tionem , atque inundationes

cxlefítium illarum | influentia-

".?mflä

rum, ac luminum zternorum,

"

N

m

k

i

quz adeó funt válidze , tantam-

que in eam vim, potentiamque

m

at

exercent ; vt cum iis collata

operatio ipíi proptria nihil fit ;

5

ii f

itaque patitur illa magis quam

Atb

operatur ; & agitur potius quàm

emw

L

M

agit : potiffimum in operatid«

i

nibus internis.

hi

Et quamuis in actibus, operi-

E

busque externis, ac fenfibilibus

hi n

aliquid agat, neutiquam tamen

NI

,-f;-

huius annihilationis iacturam

pati-

nlw

l

Pars Prima, c)p. iI. /

2y

i.

patitur, ac perpetuó permanet

annihilata ; eó quód ( vtiaman-

]ta.

tea dictum eít ) huius voluntatis

t a

lumine impulía , ea omnia non

i,

vtfua; verüm vt Chrifti Jefu in

AIGCUE

fe viuentis aguofcic, cuius eft il-

(ngm

lud: Sine me nihil poteflis facere.

Joan. 15,

tm

Quod ad perfectionem vnio-

|ntte

nis cum Deo attinet, de qua dici- 1:Cor.6.

[

tur- Qti «dharet Deo , ynus fpiritüs

8.

hn

^ eff,ea in hac Dei voluntate luce

EX

meridiana clarius effulget , pro- Y^io cum

*

Qmm,

ptereà quod repudiata propria

du

ipfius voluntate , adharendo ei

i

coniungimur, idémque cum ipfo,

colit

- Ípiritu, & voluntate reddimur.

9

li lt

Quoad perfectionem diuinz

contemplationis, de qua ita Píal- Contem-

S quam

xsqxfgü

miíta : Quis dabit mibi pennas ficur P0

columba , &* volabo, & requiefcam? pfal, 4

WEJ-

habetur hic omnibus fuis nume-

Wi

ris abfoluta; idque confequentia

s

T

u

quadam neceflaria: tum quia ( vt

j

diximus ) diluit abanima omnem

o

labem proprie voluntatis, im-

-c.

PIU

| mofciügationcs, paffiones , a

l9-

X

26

De du vo

luntate

! RUI;I!J

&iones, & quafüis alias tenebras,

mun

uz vifus ipfius claritatem of-

sj

uícant, & volatus ad apicem

,w

;

contemplationis celeritatem re-

nfiwf?

tardant,vel leuitatemaggravant:

4u !376

tum etiam quód hzc Dei volun-

1 iäï!lïllj

tas (vtitidem dictum eft) fit verá

lux cxleftis, & Deus ipfe qui illu-

(

minat miréque fübleuat , nobili-

&t

tátque animam, quam poffidet.

& ]

Io!

Enimueró fi amorem Dei ac

Amor

hi

charitatem defideras, ( quod eft

n

Dei,

vinculum perfe&tionis ) ecquis

Rm]

in dubium . vocet illam hic in

LT

fummo . gradu reperiri comple-

»Dm

tiffimam ? cüm qui voluntatem

|

M

Dei facit, mandata eius feruat ,

l

quz qui feruat, is demutn thefau-

ti

le

"h

rum amoris eius poffidet , ipfo-

"w

Joan. r4.

Ibid,

met teftante : Qui amat me,man-

data inea feruabit : & iterum Qui

N

babet mandata mea, C fevuat ea, ile

N

eft qui diligit me,

.

^

fi in transf'ormando

Y

,IL

Denique,

i

"'Trans-

fefe in Deum , Chriftümque, in-

formatio« duendo coJlocetur perfectio, vt

teitá-

»

x

N

l

. ,Primag 13-474', cap. H.

27

a

teftatur Apoftolus, dum ait: /s- c, [

duite Dominum Jefum Chriffum., Et : Bonaw,

Es

(

Vos mortui effis, & vita.veffra ab- 5

tjm.

fcondita eft cum Chrifto in Deo. Et,

diuin,

TY

amor, 2,

Viuo ego , lam non ego , vitit verà in

P* €. 7.

TOl

itren

me Chriflus: necifta perfe&io hic

Rom, I2,

delideratur, qui enim fe propria C9-3.

iil

wbl

voluntate expoliat, vt eam'qua: C^^

Dei eft, affumat, ille feiprum

ia

J

exuit, Deumque induit , iuxià

confillum . D. Pauli dicentis : Ephef,

d

Extite veterem bominem cum adibus 4-

ts

fuis, & induimi nouum , qui fecundum

o

Deum creatus eft in iuflitia, & fan-

o

&itate veritatis Haec enim volun-

Oa

tas, cüm fit undequaque czle-

t

at

ftis ac diuina , adeó cor poffi-

det , atque replet ad interiora.

t

& ipfum fundum animz víque

m

penetráns , necnon incredibili

aR

dulcedine ,^ vero guftu, perfe-

n

&oque feníu zternz vicze, & ob-

lectatiua celeftis fponfi prafen-

f

tia fic animam attrahit , allicit-

L

V

que , ipfiüsque amore fimul &

)

'upore tantopere eam refoluit ,

2

vt

28

Tte exteviove voluntate

hl

--

vt velut liquefa&ta amiffis viti-

qui,

bus, & pr& amore languens at-

ii

que extatica abíorbeatur , im-

mergaturque profundo pelago

t

gaudii celeftis , fempiternique

"

luminis, vbi non incongrue ex-

"Gal. 2«

"]

clamat cum D. Paulo fupra: Viuo

LT

B

autem, iam non ego, vitüt vero in me

Chrifus, fic eam compellante

Matt, 3.

Deo Patre : Hec eft filia mea di-

AX

letia, in qua mibi bene complactui: bec

£fAl.131.

requies inea in feculum feculi , bic ba-

litabo quoniam: elegi eam.

ï»l;am |

Habes igitur quo paéto hoc

LI

voluntatis diuinz exercitium re-

liqua; omnia

complectantur.

:I 'uäüi

Non ergó immeritó illam nobis

tam frequenter inculcant, tan-

topereque extollunt facrz litte-

L]

à Joan. 4. rze, vt cum dicitur: (a) Meus ci-

bus eff , vt faciam voluntatem eius

»

"

b Mat, qui mifit me,& (b) Spiritus quidem

^

2

promptus efl, caro auzem infirinasfiat

cI.Thefa4.véluntas tu4 , ac, (c) Hec eff vo-

luntas Dei , fandificatio veftva , &

N

faciam

4 Joan.6. (d) Defcendi de rælo? nen vt

yolun-

j

—

Vnilitbmeeeseese. — i

Prima Pars, tap, II

D A

:

29

T

t

voluntatem meam , fed eius.qui mifit —

me. ltem P(almifta, (e) Vira ine. Pfal. ag

la

voluntate eius, Ecalterius,(£) Do-

p

f lfl 29.

Ti -

mine in voluntate tua preflitifli de-

€ori 9Fe0 virtutem.

Ec Saluator

Ej

ait , (g) Quicunque fecerit volunta. g Matt.

; Vit-

tem Patris mei qui in. celis ef , ipfe

12.

! N

Mate. 3.

ilant

meus frater , foror , & mater. eft.

i

Quapropter Doctores optimo Arias

f

Ü

i

iuretantopere hanc diuinam vo- in 1. p,

Ál

.i:b

.

:

[

f

!

l)

]

luntatem extollunt , quidam di- ''?

t

cens eam id effe quod in amore per-

1ment,

h h;)c A

fedius eff, fummam effe vit& Chri-

G.

m

fHiane, & virtutum omnium compen-

dium , fefe eiin omnibus conformare,

um

1 noi

Q idem nolle & velle cum Deo babere,

, l

Et vt S. Dionyf:ait, Foluntas Dei $, Dionyf,

at

eft rationalis falus , & fecundum nos, c.. Ecch

€ fuper nos effentiarum.

ier,

Muo

Et quamuis hzc Dei voluntas

Md

in fe captum omnem fugiat ; ni-

?rillfkf

fï

hilominus in intelle&u noftro

J i

[

habitans , comprehen(i facilis

efficitur : & licet abdita in femet-

n

ipfa , noftre tamen adiuncta ,

u

v

redc/iitur mnani

fetta. Quemadmo-

B 5

dum

-

—

zi

N

Wt

30 Dé exte;iore yoluntate

dum enim Deus , qui natura füa

g

comprehendi nequaquam pote-

T

rat,in carne tamen noftra com-

n

prehenfibilis effe&us eft ; qui-

que- abíconditus inuifibilisque

al

fuerat, per füi cum carne nottra

vnionem vifibilis factus eft : Ita

u

quoque fe habet de voluntate

ij

t

eius, quz ipfius fpiritus eft, nec

ab ilo vllo modo diftindta:

vot

"

priusquam enim in noftto intcl-

le&tu conftituatur , abdita pror-

für, & incognita eft.. Vbiautem

H

b

i

i

ipfum femel intrauit , manifeíté

perfpicitur, & cognofcitur: ve-

"

lutique ille ante incarnationem

"Q

Deus folummodo «erat , poít

unionem vero cum noftra hu-

1nanitate, Deus fuit & homo:

Epif;. d.

( Deus enim, ait Greg. Nzzianz.

ad Clido,

bumanatus , bome . autem deificatus )

inter

ita voluntas Dei prius duntaxat

princ,

& med.

diuina , pofteáquam noftrz vni-

M

^

tur, & diuina pariter. & humana

W(I.

efficitur ; & ficut ille homo ra-

Ml

tioneillius vnionis Deum fe nun-

&l

cupa-

-

!

]

—

PrimaPars, tAp. At

31

if

cuparerité potüifïet : ( 24lis enim, S. Aug,

b. z. de

ht

inquit Auguft, erar illa fufceprio , li

rinit, c,

QOf

que deum bominem faceret, & bomi-

I3. circa

j

nem Deum ) (ic & hec voluntas

pr.tom, 2,

li

hominis ratione huius vnionis

'oflrg

voluntatem Dei- fefe veriffimà

u

dixerit,

Quia ficut, cum Deus

Wlc

fa&us eft homo ; homo pariter

ln

fadtus eft Deus, ita pofteaquam

f

diuina voluntas fit humana, hu-

yint

mana quoque vería vice fit diui-

pra

na, vtque diuinitas, nihil, feu te-

NT

nebrarum, feu vilitatis contra-

Yiv

Xit ab humanitate : pari modo

pv

nec diuina voluntas quicquam

TOR

vel obícuritatis, vel abiectionis

p

haurít ab humana. Verüm, vt

qu

humanitas illuminata, exaltata

magnificata glorificata & deifi-

homff

cata eft àdiuinitate ; fic & volun-

P

tas humana à diuina decorátur

& glorificatur, quz, vt dicit DiDion, de

Dionyfius : Nutrit & deificat omneig hic var.

in fe extentum, — Hee. autem deifj-Eccl e. T.

catio non aliter fieri pote[t , nifi dei-

f

eificatio Atitem eft

ficatis fallmti::. D

4d

um

B 4

—

u

32

De exteriore voluntate

:gwnb;

ad Deum, quantum pofflile eft fimi-

litudo «* vnitas, Non tamen hanc

W

[

voluntatum, perinde vt illam

d

duarum. naturarum , vnionem

et

hypoftaticam effe contendo, fed

EY

duntaxat per amoris vinculum

E

m

Á

& lumen gratie effici. Achzc

eft illa deificatio, de qua D. Au-

Ser. a. de

guít. & poft illum S. Bonau. Fa-

Natiu,

v

us eft- Deus bomo , vt bomo fieret

torm, IO.

Deus.

Inde euenit, vt qui virtu-

Itiner. 5

dift. 3.

tibus przditus eft , intellectu (it

aj

illaminato, penetratiuo, magna-

nimo, atque nobili : inde fit vt

l

in folis czleflibus delicias fuas

q

ftatuat.. Inde oritur, vt pedibus

"Ug

feu viliffigum conculcet id ad

"80

uod antea velut ad fuprcmam

í

u

am felicitatem aípirauerat ,

quodque tanquam fümmum bo-

num füfpexerat, fpiritu fretus

non iam amplius humano , f:d

diuino: & fic eleuatus, magn.fi-

tij

catus ,.& quodammodo deifica-

tus , diuinus efficitur, Verum

Q

enimuero, & fi forcams quada

ï'n

w«rl

l

:

/

Prima Pars, cap, 1I.

33

(:; jrnli'

híc tradita non bene capientur à

t

tyronibus , víque dum tertiam,

B

vel.ad minus fecundam partem

YOnm

in praxim redegerint, nihilomi

do,

nus füfficienter intelligentur, yt

Qulüm

fatis fiat fcopo , finique in quem

ichac

directa fünt: videlicet vt exerci-

)An

tii huius przítantia innotefcat,

i, f

& qua ratione in eo reliqua

m

omnia comprehendantur.

J

Neque huic exercitio nimium

j

(

4

(t

tribui, aut füpra meritum illud

euehi putandum eft : non enim

n

j

tam exercitium ipfüm, quam eius

à fi

fübie&tum extollimus , volunta-

Vil

tem nimirum diuinam, quam iure

optimo reliquis omnibus pune

d

at

Gis anteferimus, vtpoté in qua

fuccincté, perfpicue, facillime ,

Qent

confidentiffimé , & absque vlla

mrpi"ä

W

praxeos permutatione , catera

dU J

v !

j

omnia punca, regulz, exercitia,

perfe&ionesque . reperiuntur ,

m

n

dummodo itá, vt deinceps fum-

i

!j

matim monftrabitur, in praxim

T

:

xedigatur,

Á

By

Sumä

34

De exteriore voluntate

D

—

T.

Summarium, feu praxis vhi-

qnt

uerfalis totius huius regula.

n

d

CAP. If

o

&t

Ifa ha&enus excellentia &

x

preeiminentia regulg huius

at

voluntatis diuinz , reliquum eft

cn

vt nunc ad praxim eius traden-

«h

dam tranfcamus: circa quam hic

ampliffimum;-& maximé gene-

t

rale documentum in medium

n

producemus , quod fümmatim

i

vniuerfam hanc praxim conti-

Summa

R

nebit , eritque tale: vt nimirum

praxis

omnia opera. noftra , omnesque

totius

LP

4

huius

a&iones faciamus ob folam Dei

Regula,

d

voluntatem, vtque ei placeamus.

.*'wj

Dico omnia opera, & actiones;

u

vt. compledtar tum corporales,

[».]

tum fpirituales ,. tam cogitatio-

D

1

nes, quàm verba, & opera, non

i

minus, tentationes repellendo,

quam infpirationes admittendo ;

zqué. vitia ,. iniperfectionesque

!

rejiciendo , ac virtutibus, & per-

:

D

*,

Q

fectio-

;

1

l

Prima P4?.f, cap. 1H. :

35

j

Vil

fe&ionibus operam nausndo;

li

loquendo pariter, & tacendo;

feu labori infudando, fiue quieti

indulgendo , aduería valetudine

n d

confictando , vt & 'profpera

fruendo; sflictiones futtinendo,

lil

n

non íecus ac coníolationes de-

D

t

guftando ; demum non minus

naturalia , quàm füpernaturalia

mb

pae

peragendo, parua, quam ma-

gna, vilia & abiedta, quam

AL

Wt

fublimia atque preclara ; fum-

matim quicquid. agitur, per

Qn

Qu

quamcunque feu corporis , feu

anime potentiam , quicquid fu-

g

1 -

ftinetur in quavis vtriüsque par-

te , omnia inquam. illa agantur,

IU

& fuftinesntur ob hunc vnicurn

Ont

finem voluntatis diainz, & hac

ts

fola intentione , quia ita vult

)ub

Deus, idque abfoluté omnimo-

m

da rerum , temporum , laco-

l)

rum, períonarumue exceptione.

m

Generalis hxc voluntatis diuinze

s

praxis inuoluens omnia actio-

À

nufD, tum bonarum, tum ma-

:.

6

larim

aith

3& | De exteriere vo!mätate.»

g

larum genera , videtur prafigu-

AT

M

rata myltico illoreti Euangslico

omnis ípeciei pifces , tam bo-

[

nos, quam malos capiente , de

'MUOI

Matt, 12: qua ita Saluator: Smiile eff re-

z 0

200

gnum celorum f(agene miffe in ma-

ye.

Regnum celorum , vt ait D.

j

i

Greg. ho-

Greg. ffudium eft celeflis difcipli-

mi, II in74.

Enimuero quid aliud effe

A

KEuan,

dicemus hanc voluntatem diui«

ll

nam , omnes nofiras actiones

E

20

dirigentem , & paífiones morti-

ficantem , nifi hanc caleftem

u

difciplinam , & coníequenter

fimilem (agenz miffz in mare,

3l

"

puta in hanc vitam inítabilem ,

x.nïl

flu&uantem , amaram , ac peri-

Es

j

culis plenam, velut vaftum quen-

dam Oceanum: in quem bonus

.

Chriftianus , & religiofüs per

fidelem praxim diuinam hanc fa-

genam mittunt , qua accumu-.

E

Q

lat, aggregat , & comprehendit

ïiïzw

p

omne genus pifcium , cogita-

'!l

tionum vidclicet, defideriorüm,

&ionum,

h

decgrminacionum ,&a

i

noftra-

i

!I

frinþz P.sz.n( »(p. Ili.

*

az

aljs|

noftrarum , quze viuunt , atque .

ia

mouentur in hoc vitze no(lre

n

mari; capiunt ea, cum per dire-

16

&ionem

intentionis — deíüper

h.

hanc fagenam coniiciunt ; &

il

M

congregant , dum fübtus illam,

at

ea adigunt , atque fub hac vo-

I! lk

f

luntate diuina retique celefti

Q df

natare compellunt : quod cum

ndp.

impletum eft , (per actionem )

7)

educunt in altum, (per contém-

Ts .

plationem, ) in littus , vel ripam

ln :

terrz folida , & eterns quietis

r

(fecundum Diuum- Greg.). & Greg.Hom.

mb :

Íedentes , & à labore refpiran-201. i

b

)

tes, negotiorumque multitudinilesn

p

fefe abdicantes , (ecuti Pfalmi-

qu

ftx confilium (Vacate , & videte)pt, ,.

bont

colligunt per confequens bonos

u

pifces ( operum , & infpiratio-

ht

num)/in vafa (in corda fua, )

ml

malos autem foras mittunt (per

dl t

refiftentiam.) Licet enim hzc

l!d

ü

voluntatis diuinz fagena bonos

Jf

pariter, & malos piíces congre-

»Jdm,

get: id tamen agit contraria

11

7

inten.«

»

u

38 .Deexteriore voluntate.

——

"

Ef

^

I5

intentione ; bonos vt in alimen-

l,

E

tüm animx referuentur ; malos,

;

J

d

«t

vt per exercitium reiiciantur:

.vtrumque autem in hac volun-

d

ii

, tate Dei, qui ita vult, cuique id

Dd

placet.

Ratio qua adduci debemus

R

ad omnia hac íola voluntatis

w

"

[

"1

Dei intentione peragenda : elt

A

li

b

quod ea circa controuerfiam

cuicunque alteri pracellat , o-

h.

mnem includens perfedtionem ,

opsribusque noftris plüs cunctis

metiti , atque apud Deum va-

* Wi

loris addens , vt. precedenti

1

capite oftenfüm eít , & ex vni-

co hoc argumenco colligere li-

cet.

Argumen-

Opus qaodcunque noftrüm,

bl

tum,

omne füum: pretium , meritum-

[

que deriuat à fine ,:cuius gratia

«

fit: nihil amplius in fe bonita-

ZJ

AYN

tis habens , quàm quod ab illo

Vb

mutuatur ; adeó vt fi ob vilem

aliqdem , & exigui momenti fi-

[

T

nem agatur, ipfum quoque opus

3i

ï

-

rI

—

Pnlm'al Pars , cap. 1HI.

32

m

& parui valoris füturum fit : (i

f

finis füblimis eft, & opus: fi

(

luty:

fublimior , meliorue, & hoc fi-

vol.

militer : fi denique maximé füb-

üei

limis , przftantiffimusque fit ille,

eundem quoque gradum & hoc

QU

attigiffe reperietur,

Wi

Atqui nullum illo voluntatis

d

diuinz finem fublimiorem, pra-

ii

s

ftantioremque inuenire eft, Er-

tó

go nec opus illo, quod in hunc

L

finem tendit , fublimius , pre-

Ws

ftantiusque reperiri poterit:quin-

] và

imo, vti non eít finis, qui illi

n

conferatur: fic nec opus erit,

LY

quod huic equiparetur.

rl

Caterum , quód nullus alius

finis poffit cum hoc in conten-

f

tionem venire , luce meridiana

]u

clariüs patet , cüm quisquis ope-

gmil

ri faciendo immediaté volunta-

otià

tem Dei prafigit, isDeumipfum

il

immediate prafixum habeat, cui

d

quicquam aquare nefas fuerit.

i

Mültifarie autem intentiones

feu fines in operando intendi

pot-

4

De ex;erioæ;e voluntate

'*UPMN

40

—

40

poffunc ,. quales íunt. vitiorum

extirpatio, virtutum acquifitio,

5051

W

inferiorum euitatio , cxlorum

a

adeptio , Saluatoris noftri, ex-

q

emplique ab eo dati imitatio;

m

mq

qui fines omnes quidem boni

D)

funt , & fi alii aliis perfectiores,

m q[

verum ob hanc folam Dei vo-

lr

luntatem , & ad ipfi complacen-

nm

dum opus füum peragere , ea

N

eft omnium optima intentio,

)

"a

quazque aliis tantüm anteferen-

VMY

da fit, vt non facile verbis ex-

primi poffit, cum catera dire-

&é creaturam, Creatorem non-

j

nifi indirecté pro obie&to babe-

ant: vbi hec vice vería Crea-

torem quidem dire&dté, creatu-

ram autem indirccté refpiciat:

quinimo tantum hzc intentio

reliquas antecedit , vt qui cum

illa faceretea quz naturz funt

confentanea, vt ambulare , im-

mo & quz videntur iucunda ,

A

cuiusmodi funt comedere , &

bibere : Is inquam , atplius

mereas

*

/

PrimaPars ,cap. IfI. 4Y

—

mereàtur altero ,qui abíque hac

li,

intentione cuiuis alii, iciunium,

n

difciplinam , atque id genus ar-

ij J

dua , adiungeret,

Ubi anim-

lutiy

aduertere licet quosdam erto-

f

res, & abu(us.

ii

Primo eorum qui opera füa

II

A

metiuntur , & ponderant , fo. Error.

.

u

lummodo meritum, vel falcem

I

precipué , fecundüm exteriora,

i

cum illa ex aduerfo omne me-

f

ritum ab interlore, & fine , ob

79

quem facta (ünt, hauriant.

ditt

Secundó, per hanc regulam

2«

1on

colligere datur ia&uram meriti, Error.

hi

(Iti

lumin's, & gratiz, quam maxi-

ma pars hominum patitur, qui

(2

aCtionzs fuas naturales , natura-

at

liter operantur, non autem fu-

i

pernatureliter ; quod camen be-

j

neficio huius Intentionis potu-

lt

à

u

iffent, qu adeó eleuat ,tantum-

"

que nobilitatis operibus confert,

.T.;ä'lr

vt ea ex naturalibus, & huma-

T

nis fupernaturalia reddat ac di-

j

uina.

i

Ter-

——

n

41

De exteriore voluntate

9.

Tertió, patet detrimentum

Error,

eorum qui non in naturalibus

duntaxat, verüm & in füperna-

z

turalibus quoque actionibus ,

m n

a w V

opetribusque bonis, vt ieiuniis,

» r

eleemofynis, & orationibus di-

rectionem intentionis ad Deum

obliuioni tradunt ; caque pera-

gunt, vel quia fecus faciendi non

fuppetit facultas ; vel confüetu-

dine du&ti: fine procul à memo-

ria illorum exulante.

En

»t

4.

Quartó talium qui ob merce-

Error.

dem czleftem operantur : quanf-

uis enim remunerandi fint, eo-

K

que modo operari fit bonum:

aitamzn nro fola Dei voluntate,

Q

atque ad ipfius beneplacitum

h

obfequendum id sgere , merce-

ï.»]

dis omnis quantüm fieri poteft

immemores, infinitis modis eít

:-.,

à:

prettantius , eoque maior illos

*

mérces manet, quo minus eius

gratia ad operandum inducti

funt, tanquam qui ad filialem na-

turam magis accedant ; vti ex

ad-

lJ

—

Prima Pars, cap. III

43

t

aduerfo quó plus premii fpe ad

Is

operandum innitantur , hoc mi-

I

nori przmio afficientur , veluti

nihy,

magis ad íeruillem mercenarii

Atj

conditionem deveneranteq.

1id

*

*

Denique hzc rcgula patefacit ,

Er.

Dem

vulgarem hominum ccecitatem,

v

qui vt plurimum alium ab hac

VL

diuina voluntace fibi finem in

N

nf

opeubus prefigunr.

T

h

Verüm dicet aliquis , quod fi

Obxeïtxo.

ita fe res habeat, & ab i mtcnon

u

folum actiones meritum (uum

qum

hauriant, & vulgare aliquod,na-

t

turaléue opus "hac voluntatis

J

diuine intentione fultum, plus

TO.

emin&ntid

meritique

habes*

(

quouis alio , quantumuis nobili

l

K

in alium quemcumque finem di-

l]

It

recto : Sequetur receptioném

facre Euchariftiz , vel alterius

Sacramenti, nihil continere füb-

limius, quàm ambulare, come-

dere , aut bibere.

fi,

Refpond. in facramentorum Rcfþ

18

receptione duo notanda occur-

j

rere,

&NP

Jl

d

De exteriore veluntate

lub AL

"

m

rere. anum Sacramcmum in

g

K

,

f& . vt facramentum à Deo ad

aj

gratiam conferendam inítitu.

p

tum.

Alterum , eiusdem (im-

|

o

plicem receptionem , vt à nobis

m

3

i

velut illius au&toribus , proce-

xl

dentem. Habita igitur ratione

U

]

prioris, erit actio vulgaribus

«

noftris citra. omuem compara-

MA

l

tionem longé prz'ftantior, vtpo-

te que continet velut in feipfa

4141] 1

non parum dignitatis : refpe&u

:rf.W

AlÀilr AU xX

l hiA ^5n

timmue.

veró pofterioris, n

nes excedit: cum nil ei nobilita-

m

tis ex füa natura competaz, ve-

rüm omnes bonitatis, vel mali-

xl

tiz gradus abmtentlone mutua-

a

tur: in Iuda . enim erat peruería,

cum in cateris Apoftolis fuerit

Optima.

2.

Pari modo fj objiciatur quod

Obic&io

cum operibus non nifi à fine füo

meritüm proueniat : faltem ad

poenitentiz opera quod attinet,

vt:funt ieiunia , eleento/ynz ,

difcipling ; &c, ea neutiquam

L )fr-

pra-

lii

Busa APars » €4p. Hl

"um

precellere vulgaribus hac vo-

In

luntatis diuinz intentione pera-

il

&is, quemadmodum füperiora.

m (

Reípondeo nec illud fequi : Refg.

inolj

quia licet vtrumque actionum

genus meritum àfine deriuet, id

Droe.

ao

tamen non zqualiter, fed pluris

aliquid ez, quz ad poenitentiam

hus

u

fpectant, vt pura Deo gratiores,

nam vt ait D. Thomas, Licer D. Th. ia

Ym

upple. q.

1 i

1

Deus non dele&tetur in penis no[ftris ,

I5. art. To

deleckatur tamen in bis,vt funt iu(ia ;

feda

J

Et (acrz litterz mille locis te-

Vil

ftantur quantum eiusmodi ope-

ra poenitentiz Deo (intaccepta:

m

il

patetque exemplo Niniitarum Matt, 12,

Dauidis , Manaffis , C aliorum. Luc. 13,

Jl

r

Quamobrem, etííi hz morales 2 P2r.33-

2,Keg I2«

poenitentiz actiones, & natura-

j t

4-Reg.2Q-.

les ; ille humanzque per dire-

€ionem intentionis ab éodem

i

l

obiecto füuum meritum (umant ;

non tamen in eodem ambz gra-

[

du; fed aliz aliis magis: adeo vt

fi ob hanc voluntatem Dei duo

fiane opera, quorum alterum in

3

fÍe

P.K'

-

Wl

7

46 | De exteriore voluntate

-7

m

fe bonum eít , vt eleemoíyna,

g

vel ieiunium : alterum indiffz-

a

rens veluti deamibulatio , lo-

Q

quutio : Primum eorum tanto

pofterius fü

erabit , quanto ie-

*'f.lid

junare , ve

j

eleemofynas dare

Xv

z

a

praftantius eft quàm loqui , fiue

deambulare.

Ml

Verüm fi ex duobus operibus

inter fefe aequalibus vni hzc vo-

24

H

luntatis diuinz ipntentio przícri-

batur , alceri quoduis- aliud , vt

485 I

ccelorüm acquifitio, priüs longé

AT

excellet,

«A.Pu

Quodque maius eft , (i duo

AR

Qpera, quorum vnum optimum,

UL

vt ieiunare, alterum nec bonum

lw

1

3

eft, nec malum, Verbi gratia,

deambulare, fiant : illüd , vt eui-

"

tetur infernus , vel ad. coclum

perueniatur duntaxat ; € hoc fo-

luminodo vt voluntas Dei com-

WO

[10]

pleatur, eiusque beneplacito ob-

temperetur, deambulare longé

gratius Deo futurum eft, quàm

ieiunar

enim

-

f:, vt dictum eft, et

licet

-—

!ij j

47

COLP BIN

:

T

(

licet hzc ieiunandi actio ratione

1 'lnäg.

moralis , & ingenitz fux bonita-

m

tis illam. deambulandi magno

IT t

interuallo precedat : nihilomi-

0UO j

nus longé-maius.eft quó ieiu-

2 r

nium füperatur à deambulatio-

i (

ne, accedente excellentia füpere

naturali purz intentionis.

us

| hao

Qiia tion fecus ac parua auri Simil,

2

pl

quantitas, maioris ceníetur va»

lil r

loris quàm ingens maífa plum-

bi:

durs

Ita & interna puritas in-

tentionis multó pluris «ítima-

í

tur à Deo, quàm nobilitas ope-

:

ris externa , etíi de(erendum

J

ORU

non fit opus"przclarius , vt

RUl

minus dignum perficiatur. Hoc

u

enim agere effet feipfum fal-

T

«

lere : de qua deceptione, vt &

dU

de fimilibus aliis , in(ra cap

t

RUs

pdos

agetur.

»bci.i

m;

|

!

daDe

*,ggmm

Id

-

De exteriore voluntate

ä

48

g

ATT

De diuifione huius volun-

i

4180

tatis in tres partes.

D

CAP.IV. -

jim

Érüm. quó facilior reddatur

al x

V

gt

hec regula, & difcuríus;

vtque minori negotio percipi-

,.':iïdldi

antut omnia quz in pofterum

vt

tribus huius traétatus partibus

v

p

]

dicenda funt: Videtur hic non

E

qi

abs re futurum , fi diuifionem

a,

huius voluntatis diuinz trada-

"m

h

4mus: non more fcholaftico eam

1 Q

diítinguendo in voluntatem pra-

4,*1301

cedentem , & f(übíequentem,

AME AR

iuxta D. Damaícenum ; neque

a

]

r£

in voluntatem figni & benepla-

AL

-..A.)P(

citi, fecundum quosdam : ne-

3A

que fecundum alios in prece-

D]

pta, prohibitiones, & confllia:

'hm

nec denique in voluntatem be-

iU

neplaciti efficacem , & permis-

fiuam , vt nonnulli : non elt,

;J

i

propofii noftri eam in

licas

R

ul

J u

diüinöïïioncs fcholaf

par-

N

);

-

LE

—

Prima Pars , cap. IP,

49

partiri, fed diuifione my(lica

d

eam in voluntatem Dei exte-

I

*

riorem , interiorem , & effentia-

lem dittinguere.

Voluntas Dei exterior, eft lu-

fedia

[ors

men quoddam & norma , quz

nos conducit in vita aCtiva. [n-

p

terior fimiliter eft claritas , qu

p

ylna

dirigit, crigitque animam in vi-

;

gt

ta contemplatiua,

j hca

Effentialis eft quidatn fplen-

T

dor, qui gubernat , perficitque

TU

fpiritum in vita fapereminente.

QO Ht

Prima eít aGiua, fecunda

p

contemplatiua , tertia fuperemi-

Ventdt

nens, prima ad fecundam , fe-

; M

cunda ad tertiam difponit. Pri-

d

1óa incipientibus , prouectis fe-

m

cunda , tertia

t

uit,

vperfe&is defere

K Qu

Porró hzc tripartita volunta-

w

tis Dei diuifio myítica non eít

n

rioua, nec absque fündamento,

. D)

fed doétrine D. Pauli. innix2;

T

immo illius potius videtur quàm

(s

noftra ; dum ad Romanos ícri-

-bens

U

-

z

HM;

5'6 - De exteriore voluhf;zt?

M

Rom.:2. bens inquit , t proberis que [it

voluntas, Dei bona , & beueplacens ,

s

v

& perfeta.

In que verba fic

commentatur Lyranus: Polun-

at

lym. in

W,m

tas Dei ( eft bona ) quoad incipién-

32. Rom.

te$5. (bepeplacens) quoad proficien-

Em

tes 5 (perfeila) quoad perfetos. Iu-

zl

xta quz voluntas Dei, quam ex-

st

teriorem , feu actiuam nuncu-

TU

amus, eadem eft quam Diuus

tf

P

aulus bonam vocat , cüm fit

D

ea quam incipientes exercent;

i«

quamque nos interiorem vel

ii

contemplatiuam , eam ille be-

ET

neplacentem nominat , cüm fit

i

ea quam proficientesin praxim

redigunt ,.qux demum nobis

effentialis fiue fupereminens eft,

b

ab ipfo perfecta appellatur,cüm

DT

fit illa cui fefe perfe&ti dedunt,

w.i,q

N

^

D

quamuis ornnes ttes effentiali-

j

hv

ter fumptz in fe, vt fünt in

i

Deo, vnicam tantum volunta-

"

W

tem conítituant , atque adeo

L N !([xz

Deum ipfam : hic autem diui-

LO

duntur ad faciliorem, perfectio-

,

rem-

M

|

ao

Ml

—

.,'P-rim;: Pars, c;zp; IV—.

$I

lii j

rémque inftru&ionem eorum

Vij

T j

qui ad perfectionem afpirant.

Quemadmodum enim in Ecclé-

$J

fia triumphante , fuperiores An-

| ign';im

geli ampliorem , magisque vni-

pkin.

uerfalem Dei , diuinzque eius

Á ln

voluntatis recipiunt notitiam,

yan.

cuius inferiores non fünt capa-

]

ces, quoad vsque diuifam , ac

a

eorum captui proportionatam ,

, n

iis communicent ; vt ait S.Dio- pe cetefi

TUf

nyfius Areop. Idem fecére erga Hier, cap.

«

nos fancti , illuminatique patres7.

il be

in Ecclefía militante , qui am-

jüni

pliore, füblimioreque vite di-

p

uingz percepta cognitione, quz

Y nl

Antelledum : noftrum | fuperat,

vosed,

eam diuiferunt , atque in metho-

t

dum digefferunt , eaque ratione

du

j

captui-noftro accommodarunt:

d

u

& D. Thomas dicit : Lex diuini-

«l

tatis e[l per prima imedia, & per me- Opufc, de

d

dia vltima veducere decrefcendo , ho. Chritt,

ula non recipitur &qualiter in a. Poft init,

i

p

tura inferiori vt eft in. fuperioris &

&r donA tAUATIALUI A

pro tanto dicunt.

É

C a

lia

2

—

—

-

—

$2 D;eïexteriore vaiun-tdte

[l

;

—

lia , quam fupetnaturalia deftendere,

!!CObl T.

Omne datum optimumn ,C omne do-

Mi

D7

num perfedium defurfum . eft , defcen-

*U Nü

dens à Patre luminum,

Ptl

Quocir-

i

ca fecuti hanc doctrinam,exem-

"lf

plámque Patrum , diuifimus vt

»:-me

füpra hoc diuinum lumen , ac

voluntatem : quibus etfi in lu-

mine fimus'omnino impares, in

commwunicatione tamen doéctri-

nz nondebemus difcrepare,quz

licet. ad illorum non accedat

m

methodum , tamen conuenit

av

effe cgndem.

n

De.voluntate exteriore, &

quznam illa fit. -

CAP. V.

Aca z;generatim huius volun-

tatis diuinz diuifione ; vlte-

rius progrediendum eft ad par-

ticularem difinitionem , feu de-

fcriptionem voluntatis exterio-

tis, cui totius huius prim par-

us

u

Mi |

Prima Pars , £4p, V.

13

[ T0

tis £&brica incumbit,

Eft igi-

fl

tur voluntas Dei exterior , di-

U

uinum beneplacitum , cognitum Defcriptie

ia

Iettr

per legem, ac rationem, & nor- voluntatis

ma omnium noftrarum cogita. €Xtetioris

ifmu m

,a

tionum , verborum & operum

ih vita actiua.

i h

Qs

Dico effe (diuinum benepla-

citum) quia etiamíi Deo nullus

u

fit bonorum noftrorum operum

t

T

vfüs , tefte Pfalmitta ; quoniat Pfal, ys;

VU

benorum meorum non indiges : ne-

que quicqam perdat, vel lucre-

tür ratione bene feu malé à no-

bis gcftorum ; attamen ex im-

yt, d

menía füa bonitate deleCtatur,

eique placet quotiescunque be-

ne agimus , ipfiüsque precepta

obíeruamus , vt ex aduerfo ra-

tione iuftitiz füz egré fert , eí-

us

que difplicet, fiquando eatrans-

wBC) j

gredimur,

Addo ( cognitum )

r

j

J

!

€o quód non folum beneplaci-

n [2

tum , ac voluntatem habeat,(ed

b

nl

etiam eandem nobis reddat ma-

1

n

l

ni,fg;üam ,in quonam, eiusmodi

3

ipfius

d

AC

3

".)yPn, |

f4 . D* :.xteriore volunu"te

i

ipfius voluntas beneplacitüm-

que confiítat patefaciens.

g;;kgem

"Dico (per legem) ea eft enim

güï'üi |

quz nobis eandem voluntatem

jmm,

demonftrat ; Ac (per legem qui-

! .m qü(

dem in genere) non illam que

g

folius Dei eft tantummodo : vt

u

j

cuiuscunque generis bonasleges

sud

incladamus , nempé legem Dei ,

ia

de qua fcciptum reperimus : $i

-

Mat& 19.

vis ad vitam ingredi , ferua manda-

ts

,'näz':l ii

t4, vt & legem Ecclefie.. Nuun

Mat 18« ui non vult audire Ecclefiam , fit

"n m

ribi-ficut Etbnicus , & Publicanns.

Pari modo legem , regulam,

confticutiones , & ftatuta füi or-

b

*

dinis, fi religiofüs fit, prout

,'Hx

Pl 75. hortatur Pfalmifta , Peuete , &

"

reddite Domino Deo veftro. — Simi-

;3;

;e

liter legem , vel mandata paíto-

P

rum , przfulumque cüm dictum

b

N

fit, Obedite

é

M j

Hebr,

prepofitis ve]iri.f :

4

P N

13 fübiacete eis.

wM*-

'w;

Infüper legem, fiue conftitu-

U

tiones Principum : ait enim Sal-

.mM

uator,

Wu

--

J

Pn;ma Pars, ntf. F.

$f

i.

uator , Reddite que. funt Caaris ; Luc. ao.

;

Í

1

Cefari..

Nec minus

lg

.lcgem » feu pre-

cepta parentum ; iuxta illud,

lg

Honora patrem. tuum , € matrem

finqi

1uAm.

Legem quoque magi-

mqu

ftratuum: etenim n eff poteffas Rom. 19,

000 :X

nifi 4 Deo, & qui refiffit. poteflati,

lt

Dei ordinaiioni vefiflit,

Adhuc &

g,

Tiis: d

legem ac ftatutá. patrumfami-

lias: de quibus fcriptum eft il-

7771

» ]u

lud: Serui obedite Dominis veftris, Eph. 6,

Denique legem que ftatui, gra-

im, j

I)MM.

dui , ac conditioni vniuscuius-

que competit , congruitque, fiue

i,

is fuperior fit, feu fübditus , do-

Vil

minus, feu fcruus, coniugatus,

vel non coniugatus , Eccle(iafti-

n

TU

cus, Religiofus , fiue laicus.

y Y

Dico itidem (per rationem)

n

quod non (ine caufa adiicitur,

quoniam in multis hzc Dei vo-

ümditïü

m ]

!

luntas per legem cognofci ne- '

quit, cum fint complura legibus

a

u

exempta , ad quz inhibenda,

vcl imperanda, illz fefe non ex-

r,üSll

4

| Iul

tendant,

T

m

Wn,

46 — Deexteriore voluntate

mduu

tendant , qualia fant , verbi gra-

tia , facris ordinibus initiari,con-

^

iugio fefe adítringere , (iue ece-

*'UUJ(

qux

libem vitam agere , iter arripe-

xe, aut domi moram facere,

j (

federe , vel ftare, loqui fiue ta-

j WC 1

cere , & mille id genus alia in
