habitailiseft. Nam annihilatio

V

hec in hoc gradu adeo in anima

eft habitualis , vc rebus omnibus

V

40

ad nihilum redactis , ipfa in me-

ditatione, in immenío quodam

quy

vacuo, feu nihilo.permaneat fu-

itityi

ípenfa, vt nec rem quamcunque

titiny

Harph. depene videre poffit, aut compre-

26 f

myít.

hendere , nec feipfam quidem

"Theol.

DI

lib.4 p.4 quan

H

do in eo eft perfecté, quz

"p

immen

aut nihileitas

c. 27.

Ía /vacuitas,

N

meri-

E

-

-

1

W&n Á

Tertia Pars , cap. V?I. 343

T

meritó cum fudo cxlo, & finé

D

vlla nube fereno poteft confer-

Uf

ri , eftqué deiforme quoddam

hm j

lumen.

] J & il/fd.

Porro in hoc lumine rcþeri-

:Ol

tür etiam amor, non vt quid-

TW d.

piam diftin&tum , . qui animam

o n

adeo füauiter inflammat, adurit,

mxfmm:e

atque incendit, idque tam fecre-

TI

té, fimpliciter, intiméque, vt nul-

]

lum in anima motum excitet,

dtii

qui huic ferenitati valeat noce-

il

l

re: quin potius contrà adeo füb-

d

T

uliter agitur, fuauitérque capi-

A

:;

1

tur, vt etiam liquefcat , atque

u

)

euancícat magis , illiusque tran-

RYYN]

quillitas & fecenitas adhüc non

bt

parüm acquirat incrementi. Va-

b

Íta hzc nihili folitudo ea eft, de

f ;)

qua fponfus aít : Ducam illam in fo- Ofe, 2.

j

litudinem, & loquar ad. cor eius,

Et

u

j

.

quia immenfa hzc nihili vaftitas

jam ei familiaris eft, & habitua-

lis, eó quod ad fundum vsque

läp»

fü'.»li

illius , per experientiam pene-

) L

ü

trárit, atque pariter amor hic qui

in

4

É

'M

!t

; 344 | be J'entiaþ : vwöïun;ate

qn *Tndum

-jn eum liquefit, & trapsforma-

tur : inde inquam prouenit , vt

i

gt

& effe&us eorum fit quafi conti-

nuus , habitudo nimirum vnio-

T.

iif

nis, feu continua affiftentia, ac

gt

vlimum propinqua huius effentix vifio:

j

coaetem- qua ratione expellitur, atque ex-

ypcumy

plationis ! terminatur vltimum contempla-

dndiun

vitium

eorrigitur.

tionis vicium fupramemoratum

u W

cap. 4. videlicet quod. fubinde

OLT

anima fponfum non intueretur

dim,tn

tanquam veré przíentem magís-

1892

que fibi femetipía propinquum,

IOT

m22is fibi femetipía internum ,

(.'J:mnrmp

ac magis feipíam, quàm foret fe-

1 H

metipía ; fed velut in czlo pofi-

ET

tum , vel in alio quopiam loco

Kail

j

magis a fe, quàm ipfía effet, re-

W

moto, Omnis enim hzc imper-

L

fe&tio hic caftigatur, cum per

Eow] t(yg,;

hunc gradum anima , perquam

'à t

clariffimé in femetipfa animad-

tim d

uertit , propriáque experientia

!

"Ri

deguítat quantó penitior fpon-

fus illi fit, quàm ipía fibi : atque

äi"tfn

;VW |

per hunc continuz , habitualis-

que

—

—

nli'yag,;,gl *

Tertia þd

——

rhcap. PIL — 345

I trznä

m PIGWa

que vnionis gradum in eo fe fem-

JUM

(

per exercet , dubio omni , atque

hefitatione vlteriore reieCta ,

At Ti

Mi

adeó vt talis anima femper in

luce, femper cum czlefti fponfo

MO pj

Ri

viuat: fic vt nec tenebrx , nec

mors, nec damon ei nocere, aut

DW

)

*

O

vllum ad eam aditum reperire

pofïfnc: Sed egredietur. diabolus

d

Ms

aníe pedes eius , ante faciem. eius

ibit mors , C& tenebre ( operum ex-

teriorum ) non obfcurabuntur à te:

Áf

Ub

€ nox ( vitm aCtiuz ) ficut dies

[

( vite contemplatiuz ) illumina-

Jb

Lj

jj

bitur : [icut tenebre eius ,ità && lu-

!

j

men eitus,

Et hzc eft vera vita,

n

r

,

j

actiua fimul & contemplatiua,

Wdtyr

qui& non fünt feparatz ( ut mul-

u

ti putant ) fed coniun&z, atque

2

y

eodem tempore: quia actiua vi-

ag

ta eiüsmodi , contemplatiua

ii

etíam eft, operáque eius exte-

M

a

v

näq

tiora interiora , corporalia fpiri-

Ix

talia ; ac temporalia eterna ; dum.

n

fic Ptraque ynum facit,

ph, d

;

DE

Py

n

A

346 De effentiali voluntate

"

—— $1

DE SELVNDQ MEDIO,

i

Medium hoc aliud non effe

togd

quàm voluntatem diuinam anni-

(f i,

hilatone manif-ft:t2m , quz in

duobus confiftit punctis,cogni-

YUA

tione, & praxi.

DEQVE PRIMO PVNCTO.

T

n

CAIS VIIE

a nj

M

S

Ecundum hoc medium, ( vt

fupra di&turo cft ) magis elt à

fenía remotum quàm alterum,

magísque fuperriarurale, nudum,

u

& perfectum.

Vbi enim alte-

rum cum folüm ( aut (altem po-

tiffimüm ) nudé ac füpernatura-

P

liter operatur, cüm anima extra

feipíam rapitur , per vim füpra-

[

IOR

di&i atiractus a&tualis voluntatis

ïï

Q

diuinz ; hocctiam idem pra'ftat,

"r ]y

'$eüm eiusmodi

attractus non

X

Yd

multüm actualis eft at folum

dC,/ !

virtualis : alerum medium fpi-

N!Pm

ritale,

Tertia Pah,-- cap. VIll, — 349

OM

ritale, nudum, & (upefxï;äfäïg

D

j

eft , cum cüm anima eleuata , &

nuda redditur : hoc autem tum

TOR

liap ;;

etiam cüm quis círca ipfa exte-

riora veríatur, ímagínibus im-

1l dà

plicatur , negotiisque intricatur,

K'j,togm'.

medio hoc exteriora in incerio-

ra, corporalia in fpiritalia , ac

UOR

naturalia in fupernaturalia com-

mutante; quanquam reuera, &

D

aliud quoque bene conceptum,

debitéque in praxim redactum

ij

1

idipfum przftat, non tamen ex-

I)r-,p L

li

plicité velut hoc, vti Deo fauen-

iil 'm)

te ex fequentibus pacebit.

a,wt

TURG

[]

'"Verüm hic prezmoneo, me-

[p3

dium hoc debere bene intelligi,

ij

nec iis conducere, qui bene illu-

M

ftrati non fünt, nec vt par eft il-

.ïmm'jmfï

lud intelligunt.

WUub

N

Porro hoc medium aliud non

"w

i

U

erit, quam principum & finis, ni--

u

mirum hzc voluntas diuina,

E

j

quam ( vt dictum eft ) nunquam

t

I n

Oportet deferece , hocque pun-

T

"

i

&um fic peralterum fibi contra-

li

^

P é

rium,

A

" k

ä48 De ej]'entädli vofun;ate

;l,f;u

"

rium, (cilicet annihilationis, ma-

piy

ia

nifeftabitur, vc hac ratione con-

traria iuxta

lat

cefcant.

le pqüta magis clu-

f

Jj

pl

iil

Quapropter vt voluntati huic

AtdE

L:

gum

effentiali vniamur , oportet cam

Áfemper intueri , vtque eam fem-

l

q

usijod

per incueamur , aliud nihil prz-

terillam eft cernendum ; vt aliud

gditiad

nihit cernatur , nihil aliud effe

wotdd

fciendum eft, ac iuxta eiusmodi

n

fcientiam viuendum.

TT

Duc Vpua-

Duo igitur hic requiruntur

vt

&sprac* pun&Qa, nempe vt prater hanc

1jf;':'n,quim0,,

rul.

volunta:em aliud nihil eífe co-

T d

X.A,—l

CY

e hanc neri-

i

lt

gnofcarmus 5 vt

tiam ad praxim educamus : im

m W

quibus duobus pun&lis tota fe-

Wa

cundi huius medii vis confiftet;

dl

quzque in hac voluntate ,. per-

u

^

que hanc volantatem perficien-

Ht

^ tur, & adimplebuntur , absque

d

€o quod ab ea vnquam fit rece-

Wi

fendum.

j ffm]mm

Ad primum igitar quod attí-

Ut

One

fm, Voluntas bixc nobis dem

Xda

h

dós.

N-

g

m

:

i M ,

4 Pars , cap. I(;III. 349

ERE

i

ftrabit, ac comprobabit aliud ni-

V i

hil quam ipfam efle, idque facil-

g

limé & clariffimé , (í naturam

eiusdem perpendamus : Etenim

Füln

cüm ea alíud nihil fit quàm ipíe

VO n

Deus, fequitur preter eam aliud

Qp (n.

nihil effe,

Et quidem hanc vo-

k&, kL

l

b

luntatem ipfüm effe Deum in z.

A

N

cap. oftenfum eft ; przter Deum

,

AU

autem nihil effe,id nobis decla-

k

randi modó prouincia incumbit:

t

qua quidem res adeó pernota &

il W il

maniíetta e(t, vt tam ratio & Phi-

It

b

u

[la

lofophiia , quàm Do&orum con-

J' ä/u [

fenfus , & . (acre etiam litterz ,

1

a

exempláque idiptum confirment.

!N

Primum etenim ratio' dictat

X«

".Læä n

VR&

non poffe nos aliud quàm nihil

ia

effe ( comparatos ad effz diui.

Vi

num independens ) cum Deus

uut t

fit infinitus ; fi enim nos quid-

W,n;

plam effemus, Deus infinitus ne-

n

uaquam foret, ibi fiquidem effe

j

lius terminarecur

, vbi' noitrum

Turm

inchoaxfctur.

it uäï"«ïh

L]

P7

Vlte-

—

gt

3yo0 . De ejfemtialivoluntate.

AE R Ts

j

s.

Vlterius en$ & bonum con-

p

y

A

uertuntur ; fiergo homo ens fit ,

]i

vtique bonus eft; at bonus non

Marc, 10- eft, quia semo bonus nifi folus Deus z

s

"

ergo neque ens eít.

l

i

r [

,

j

2*

— Philofophos etiam hzc veri-

tas non latuit, cüm non defue-

; n u

rint , qui vnicum verum effe re-

illüda

períiri afleucrarent.

3 n

4

Idém quoque Do&torum fert Yimeiats

$. Bonau,

fententia: nam D. Bonauenturz,

p. r« art. .

g, i

i

qu.

1

& Hieronymi elt hzc: Solus Deus

S. Hier.

M

]

veré eft , cuius effentie comparaium

4

ad Mar-

noftrum effe non eft.

eell.

Sacre item litterg fuffragan--

j

5*

tur : dum enim Moifes fciícita-

retur à Deo quidnam Pharaoni

W

at

dicendum foret de eo à quo mit-

tebatur : refponfüm accepit vt

Y

Exod. 3.

u efl mifit me, diceret , Et in

t

Deut. 32-

cantico Moy(is , Videte quod ego

ii

fim folus.

In Eaangclio quoque

hguny

loan g. habetur , Ego fum qui teftumonium

i fllo LT

Marc 6,. Derbibeo de meipfo , & , Ego fum, no-

"g

lite tinere , & alibi, Ego (um qui

MTO

Exod, 3.

agnam

d

ffcm, In quibus ompibus m

habet

*

-

[214

i,

.

izhm Parscap. VL 3gt

ä&M

habet emphafim atque energiam

BU

vocabulum illud ( (um ). D. Pau-

Ed

j

lus etiam poftqu;m de magnitu-

:?"W/M

dine filii Dei locutus (uit , dicit,

Exinauir femetipfum formam.[erui.Phil. 2.

a [7]

accipiens , in fimiluudinem bomtnum

ij

fadus, & babiu inuentus vt bomo.

atfey

Quód ti filius Deiex eo quód na-

W

turam humanam aflumpferit,

dU

feipfum exinaniuit, & ad nihilum

m

i

redegit , fcquitur hominem nihil

4

j

!]

effe.

(

L ,'I;'ä'

Atl

1

j

Exempla ac figurz huiusce rei

]

nobis demon(ílrantur in Chrifti

g

Domini

apprehenfione , vbi

l

[

quamprimum dixit , Ego [um,

M

y*«Q

i

:

vomnes eius inimici ceciderunt án ter-

q

^i

ram rétvor(um,quo cdocemur,tum

cür de diuino effe agitur, cetera

[

W

omnia effe concidere, annihila-

h

ri , atque vlteriüs non effe.

C

!

In quam rem quinque fünt in

n

cafuü illo refüpino obferdanda:

Priniüm , non potuifle eos pro-

i

gredi ; quo innuitür dum Dcus

ius fuum effentie in&initze vendi-

omr,ih*

L]

cat;

jl

-

frih

"

312 De effentiali voluntate

o

cat, effe noítrum, quod per fü»

3

Ó

Haï

perbiam progreditur, atque in-

flatur vitra nullatenus pofle pro-

m

cedere, Secundum, non tantüm

: /r

J

non potuére progredi, fed & re-

i

trorífum compulfi fant cadere 5

j,ü D IæMJ

M

quó fignificarur , veritate femel

a

cognita noftrum effe non folüm

3 WR

non poffe progredi, verümetiam

L

non

d u

j

neceffe habere regredi

3

enim in faciem ceciderunt, at re-

ii

n

trorfum, quemadmodum falfitas

feudo,

non, tantum ad veritatem non

binT.

accedit, fed & procul ab ea dif-

fugit, ac recedit ficur. fluir cera À

uzion

Píal 67.

faie ignis.. "Tertió aduertendum

LT

i

e(t, nontantüm retroceffiffe eos,

DW

fed & in terram corruiffe : quó

denotatur, diuinum effe non fo-

po ïlm

CT.

lüm id przftare, vt füperbum

effe noftrum rctrorfam feratur ;

tl

»

lts

verüm deorfum quóque ad ter-

tam prolabatur ; videlicet in

D UOII'Iiim Y

t j

fuum non effe, & pror(us ad nihi-

lum redigatur : Quartó, perpen-

lbfmxffütkä

de cos illi hoftes fuiffe ; vt it?m

—'*Wy ii

,

U

1

l!!W

älh—

, ferria f);s, cap, VIIL 33'3

t

funt ii omnes,, qui pre fuperbia

UT

volunt quiddam fibi illius effe

ftnyy Mf ;

diuini arrogare.

Denique non

um

hoftes fu&re duntaxat, at vlte-

Tb ldl

rius elaborabant vt eum cape-

rent, vincirent, illigarent , vim

ln Q

MW ftmt[

ei omnem ac robur adimerent ,

ln

ac deinde Deum non effe con-

teftati internecione crudeli(fi.

n

Lm

ma delerent : que omnia fpiritali

itímo.

modo ab iis peraguntur, qui co-

TM

ram diuino effe fibi quoque ali-

lm u

quod effe adfcribunt.

mbud

Siquis fortaffe querat, quid

rlimi

nam igitur fit creatura ? Re-

ial

Ípondeo eam aliud nihil effe

uf

quàm meram dependentiam à

ts

Deo. Sirurfüm percontetur quid

g

hzc ipía dependentia fit ? Re-

fpondeo eam. eiusmodi effe vt

AL

wulnt

verbis explicari nequeat : per (i-

militudinem tamen atl aliqualem

inqit/

TTDA

eius notitiam perueniri poteft,

Quocirca (ic fe habet creatura

d

ad Deum, ficut fe habent, radius

T QEL'.K

ad folem, calor ad ignem,

Vti

fs

enim

[

j

3j4 De e]entiali'.voluntat—e

gt

ii

t

enim illa adeó abíoluté (e caufis

a

k

i

';üfï*v

füis productiuis debent, vt abs-

que harum perpetua füftentatio-

D

à

«Vl

n

ne, ac communicatione illa ne-

l

"

i

]

queant fübfiftere : pari omnino

Vr M

ratione, ita omnimoda eft crea-

g

g,t

türarum à Deo dependentia, vt

finé huius continua coníerua-

du

tione ille neqaaquam poffint

m g

d a

exiftere, Vtque priora illa in-

tegré ad cauías fuas funt refe-

sundiil

mmm

renda, velut radius ad folem, ca-

lor ad ignem (iuxta tnaximam:

Wt

W

Omiüe ens per parricipationem tales

t

^i

referttr. ad. ens per. effentiam 1ale)

"

jiri

ità debent creaturz integre ad

:ä,üc:ä;»

Creatorem reduci.

Et conífe-

IT

quenter vti quicquid eft in ra-

a m

diis, & calore ità relatis , non

Vireal

aliud eft quàm ipfe fol, & ignis;

ET

A

ità nihileft in creaturis quod non

! [j

l

M

RUL

fit ipfe Cteator , ac proinde

ab

quemadmodum íol non priüs

us

abditur, ac fubducitur , quin effe

EUR

definant radii ; ità fi fefe Deus

num

ll

At

abfcgndcret,ac creaturis ma

ub-

——

m

-

[

fidïi'wm "

| '"VTeitïiz þdri,;ap. Vil äf

fx

fübtraheret; continuó euznefce-

Sdfbeng, i

rent.

Verüm vti radii, & calor,

Nf

et(i nihil contineant quod non

toye l l

fit fo1, & ignis,in fe tamen fpe-

* Biiong

Gata effentialiter non funt fol,

& ignis , at.quiddam .ab iis de-

Sitn

RI V

pendens , vel. eorum- quxdam

m

Ícintilla : eadem quoque ratione

At f

creatura, quamuis omne id quo

hmj

conftat Deus fit, nihilominus

TT

Deus non efít, fi in propria natu-

]U Xm!ü

ra fumatur.

t

Si dicas, creaturam cüm quid-

4

dam à Deo dependens fit, confe-

uT

quenter effe aliquid.

Refpon-

Id

CA

deo effe, nec tamen quicquam

i

ixzum(:-

effe ; eodem plané modo, quo

gidut

in radiis , & calore contingit,

Qu

Velut enim (i quis radios intuea-

SA;PI

]

m

ln

Iv E

tur non vifo Sole, vel calorem

m

/

é1)

t

J

perfentifcat , laritante. igne, exi-

CUUA

ftunt ; fi veró folem ipfum vel

m

'T

ignem confpiciat , nihil vlterius

J

J

radiorum aut caloris comp:tit,,

fed quicquid ibi eft , fol & ignis

(

!

""

eft ; (ic fi creaturam contemple-

ris,

*'!

l

jl

3;6 De q]ämiaü w.;lunm;m

ris, non habita ratione Creato-

O,M M

ris ; extat; at fi Creatorem con-

g p

»

fideres, creatura effe definit. Si-

quidem non fecus ac fol radios

WWL]M

Jl

7

fuos omnes fibi vendicat , tan-

D) i

quam fulgores quosdam à fe

M

emiffos , vtque eos ad originem

eorum j ac multiplicem fuamlu-

il

cem reuocat, abíorbet , atque

n o

annihilat: ità & Creator fibi at-

um

l

tribuit , atque adfcribit creatu-

m

ram velut ícintillam quendam à

fe egreffam , eamque ad femet-

[

ipfüm tanquam ad centrum llius,

u

li gi:m: |

& originem recipit , inque fua

infinitudine annihilat , ac in ni-

n

D

&U

^

hilumredigit. Habesigitur qua-

'X

liter creatura feparatim fümpta,

N

Wi

fit aliquid ; in immenfitate au-

tem diuina , atque infinito illius

Ut

W

l 2

eífe nihil, iuxta quod pofita, effe

vlterius defiftit.

Quia igitur hic

M

de Deo , eiusque infinita effen-

tia reperienda agitur , non eft

ü

creatura vt aliquid confideran-

"t

da, verüm vti in immenía hac

R,

abyffo

QM "

nj

AT er?ia -134;5, cap. IX.Mg $7

f

"[ abyílo abforpta.

Quibus ac

! Ts

omnibus paucis, füccincté pro-

L

bauimus Deum omnia effe , &

"AU i]y

preter eum aliud nihil effe : quod

Mi

Primum Punctum eonftituit.

Qp

4l

Modó ad alterum Punctum eft

äxüongmm

procedendum

; quód huiusce

tlj

l

pþa'xim fpectat

Wir

IN

1

PRAXIS . ANNIHILATIONIS ,

Secgndum Punctum.

Hominem erroris omnis ef-

.

fe fcaturiginem

.

deque nimia

effentiz creaturarum zítimatio-

,z:iua;

hr

^ne, idque non tam per proprium

um

earum efíe, quàm per humange

ii

mentis tenebras quibus annihi-

:

IN

latis, error omnis tollitur ; quod-

d

que talis annihilatio actiua effe

T.

non poffit, at paffiua,

Mp

?

"G AP. IX.

hu

dgist

Ompertoó igitur per primutn a. pux«

vo- Quim,

pundum, przter hanc

une

j m:i

fg

(j (

T

äyg De 'e;ü"e;vgtialiv velonitie

j

i5

luntatem effentialem 'aliud nihil

y

effe, & illam omnia effe füpereft,

109

vt per fecundum huiusce rei

m;[dfl

r j

praxim videamus : nimirum qua

L

radone in hac creaturarum an-

D

"

rmü'i

nihilatione, atque huius Totius

contemplatione fit viuendum ,

g

i

"n

")

n

Multüm enim inter hanc cogni-

tionem , eiusque praxim inter-

o

cedit diícriminis: & quidem tan-

f

yin p

tüm , vt muldi illam habeant,

pauci veró hancexetceant: non

us

deerunt enim complures, qui ni-

sst

hil przter Deum effe affeuera-

al

bunt, vix aliquis tamen reperie-

m

tur , qui quod dicit , praxi man-

.

m

dabit.

1

Porro medium nullum inue-

nio , quod ad hoc przftandum

Ya

conducat.magis quàm eandem

V Em

m

ipfam voluntatem , ità ut né la-

tum quidem vnguem ab ea vn-

2gji hn

quam recedatur. Quisquis ergo

3 li h

expetit impedimenta , omnia,

il

quicquid inter Deum, feque in-

m q

quis'-

at

—Gerucnir.c poteft, (ublatum ;

qui

m

riä"fü'lm- à

! ä'erüæ Pars | CAp. IX 3;9

m i

quis cupit in lüblimiffima omni-

mniif"-frl)pg:

u contemplatione affiduus per-

D hs

manere ; demum quisquis ex-

» Ililnimmg

optat vnicé Deo adhzrere , ar-

UTR

Giffiméque fponfüm amplexari,

!'hufu; Ti

rimum omnium firmiffimum

Vnfr

hocfundamentum iaciat,eiusque

Muri,

immobilitati , foliditati, ac veri-

Jotu

tati incumbat ; nimirum aliud

t

MN U

l

aT

nihil effe quàm Deum : deinde-

Lal

que praxim profequatur, huic

Ü

1

abyílo fefe immergendo , eique

v..ïy

immorando, ac fixo obtutu eam

D

n

femper contemplando , idque

-

per mortem , atque annihilatio-

j i

nem fui ipfius, vtpote qui vni-

cum huiusce rei impedimen-

vtb

tum fit ac radix vnde pullulant,

d

origo , vnde (caturiunt, fonsque

vnde diffluunt cetera .omnia;

j u

j at

res enim ex (e tales fünt, nec

plus, nec mínüs, quales in ve-

IWMW

d

ritate, & à parte rei fünt, n^que

d!l

alio fe habent modo , quàm quo

)u

illas Deus creauit , adeó vt (i

rudant,

tcü,luïnf

guifquam.efïe fqum ptot

atque

g

360 . De ejjm:wi vilunt dl

nl

atque in effe Dei infürgant, eius-

que locum occupent, id non à

gtl

qit

fe, fed à nobis accipiant ; ideó-

que non debent ex emori, aut

y i P

gt

annihilari. à nobis , ( quod nec

in noftra quidem fit poteftate )

gt

$n

at folàm nosmetipíi , cum no-

ftri dominium habeamus.

Ve-

jaat.

mj

rumenimueró , quia nos ipfi

etiam, corpus fcilicet noftrum,

r i,

& anima, eiusdem ordinis funt,

p

cuius & cetera, tale effe, nec

Mu a

]

& li

maius , minusue ex fe fortit,

quale iis Deus elargitus eft : fe-

m lecn

& m

quitur , nimii eorum procef-

fus, vt & aliarum creaturarum

ia

culpam non ab iís quà talibus,

RUL

ortum deriuare : verüm antici-

'*M&W

pationem cam illorum effe,quàm

2

omnium creaturarum füper effe.

Riftina

Dei,à peccato,tenebris & igno-

tnliti

.

rantia procederé

.

& proinde

"t

non oportet corpus , animam ,

!l v

aut rem aliam enecare, vel an-

*0t p

nihilare ( quod nullatenus no-

PT

ene-

|

þis ;icct ) at peccatum ; t

bras

3

i

-

—n-'fïertiidpäï»'-ï-"?-flx' * ;ä

[

d

VR

- 'z-bräs- , &ignoranciam: Hezc au-

wpmt) 1 l

tem tría. nec.norünt fe annihila-

u

re, quia omni lumine deftitutag

F.æ mel'i,g

:'hec valent , quia nulla potentia

5 (tly

pradita: nec volunt, quia amo-

As

'£is.omnis fünt expertia.: at po-

MTTA

tiüs vice vería magis magísque

l Alxkl

in dies augeícunt. Similiter &

r

'homo;in quo eafedem fixerunt,

[«

Áec nouit, quia teneris obcoe-.

dmm«:gg,

«catus : necvalet, quia irifirmitate

T

debilitatus : neque vult, quia

Itb

malitia eft obduratüs:

'Reftat

il

ts

ILA

igitur fola hzc voluntas ( 4Deo

o

indiftin&ta ) quz hoc annihila-

Jfucia

tionis opus exequatur. [lla eft

ii

1ux quz nouit, potentia quz va-

W i

let, charitas que vult hoc pec-

ml

catum , has tenebras , hancque

ia

ignorantiam annihilare : .quibus

ul

annihilatis , quccunque inter

hg

Deum & nos obicesftruunt, quz

ab iis velut ab origine fua pro-

[

nagrit

manant , coníequens eft

nl d52

quam-

þri;nqmann'i

Q.

Verbm

:p;mv'ï

362 De effeutiali voluntate

fp,'f *l

Verüm iílud vcin nobis poffit

j

er hanc voluntatem eflentía-.

das

lem effici, ex parte noftra, difpo-

".

ficio quedam defideratar, difpo-

D

fitio, inquam non remota , qua-

J

Í *WE;

lis eft ea vitz actiuz, in qua bo-

Ed

num operabamur, & tentatioe

[j

*

d

nes atque imp:rfeQiones in ob» .

«

1e&o voluntatis excerioris , quia

m Ut

Deus vult, rejiciebamus: Verum.

a o

difpoficio proxima, qualis in hac

sst

Difpofio vita requiritur, in. qua idem

12j

proxima &in obieCto voluntatis effentialis

- paffiua,

ä,&ipcdi

przítandum , quia Dzus eít; vel

irium

vt Deus fic, & poffir effe , viue-

t

re & regnare i nobis, vt par eft;

zmäj

ex co cnim patet di(pofitionem

* U

hanc debere ad totaiem noftri

ia

ipforum annihilstiooem cende-.

J g

re , vt hoc totum folüm potfit

n

€ffe, Et vt procedatur ad hanc

annihilazi

em , oportet ad ni«

n&mlf

3 h

hilum redigere & fedsre piffio«

ais

nes, pzoprias affz&iones, actus-

! i

in

i

que fp?ritus imperfe&tos per &

Xxo

-

í ".

DN

n

qïfcrtä.z Pars cap, IX. V' 363

Ut

! fizo obtutu ! niu. 1ocits, quod

wf,; pet fuam irfinitatz n, veramque

E

P

reíentiam illosab orbet.Quam-

diu eríim anima aur.a àcreatu-

mm,

lzmg

u

ra, & ad Sponíum , ità in hac

Mv

j

effentia fixa haret ; tentatio (eu

TT

d

paílio, omnésque motus fpiritus

impzrfec ex vna parte dimi-

At

n

nuuntur , ami.uüt quod tene-

» JAM

bant, & euanefcunr ; & ex altera

;,ï

4

bonitas infinita adeó fe illi mani-

lm('.hü

p

feflat, eam poffidet, viuificat, at-

ilsdg

trahit , fibique tali modo con-

iungit , vt in huius effentiz infi-

n

nitz abyílo immería remaneat.

mud

Verüm pratermiffis paffionibus,

f

affe&ionibus , & tentationibus

SRYN]

his grandioribus , ac palpabilio-

mv

ribus, vt fatis cognitis, ac ad vi-

æïdxïmj;

tam actiuam pertinentibus : hic

M

i

de actibus fpiritus imperfe&iori-

Y

W

bus, motibüsque iaternis malé

i

ordinatis (ermonem inftituemus,

IH» H

o

y

qui in interiori noftro ,.& con-

templatione adeó fecreti , fübti-

Q 2

les,

9s

g

864 jD»e effentiali v?ianf;;i; |

—

[u/W

les, & tenues funt, vt vix aliqui 5

-

€os animaduerrant ; atque ic& i

damnum quod animz inferunt ii

eó maius eft, quó minüs eife- i25/

medium adhibet , propterea 9

[

quód ipi fint incogniti : ideoque !

aliquos in medium proferemus; zaul

fimulque illerum imperfectio- du

nes iuxta hanc regulem , adiün- um

Gis eorundem remediis, decla- u

Xabimus.

girgi

D

b

E

;De ïmþeäiæcnt-is —h.æ;ïus,o

€ ttpe

annihilationis : deque fübtiliffz- vt d

.mis , occultiffimisque imper-

ib

feCtionibüs contems ^

) Rmm

plationis.

T.

FEHIOM):»

CLCAD, Y

?

i J

€ontefta- TDRima inter ffub&'ries :li,as;

& ine u

i

.

tio aduer..

Cognitas vitz füpereminen-

[

fus diftra-.

Ti

iones.

tis imperfe&tiones occurrit Con- ;

ere "

,?Xteitaci.o, feu : colfu&tatio adu

u$ li

lii MW

Tertia: Parss :ap.: X , —3'6-;.'

um

füs, füperfuas cogitationes , ac'-

E

diftractiones ; Ratio eft quia per-

Ao [j

eiusmodi conteítationem cozi-

U m

!t

tationes fixiüs , tenaciusque ani-

: ] ifgpþ

mo inlizrent.

Etenim cümres:

n«

fic f& habeat , vt voluntas, qua:

r

velamore, vel odio rem aliquam:

profequitur , & intelle&tum v:

Htn d

eam comprehendat, & memo-

TM

riam vt eius recordetur excitet ::

fequitur quód quantó acriüs vo»-

—

luntas in-eiusmodi cogitaziones:

animatut , fefeque commouet .

o

tantó magis- ex & ab intelle&u:

ï:/gæäbdh

concipiantut, & à memoria re«

agtign

colantur, & in animo impriman-

? m&m'

tur,quocirca non oportet com-

A

moueri; aut aduerfüs tales cogi«

tationes , ac diftractiones col-

M.xu

lu&tari

Alia ratio: eft, quia'

quó plüs ità quis conteftatur, eó:

ii

plures motus; atque actus in ani-

117

ma generantur ;:atque itàab hac:

st

morte, & annihilatione remo-

ub

tior eft ( fecundüm noftram re«-

Q, ;.

g;ulam')ff

366 De effentiali voluntate

Wl!,l

-7

-

j

gulam ) quia quó plus quis agig--,

€o plüs exiftic.

r

Reimedium hüiusce imperfe-

yastl

&ionis conteRationis , eft eius-

ia

dem oppofitum, contemptus (ci-

p

licet eiusmodi cogit.itionum;, ac

yaim t

diftra&tionum per (üi in hac lü«.

yd,

m

inis, ac vitz abyffo annihila-

" D

tionem, in qua dum ipfemet ad

t

tlb

nihilam. recidit , cogitstiones

uoque ille conízquenter eua-

st

neícunt; eadem. enim. abyftus ,

Dd

,f

'l'

qui hominem annihilat, diftra-

Tll

/

(

éiones quoque illius fubmergit.

d

Nec trepütare oportet, feu fen-

m n

: gota.

tiat, feu non fsntiat eiusmodi

W,Wü

cogitationes , verüm ftabilis , fi-

rv

xüsque debet in fuo nihilo per-

g

manere, pugnámque fuo Toti,

w

voluntati fcilicet huic effentiali ,

Mm;fu'!

Deo fuo refignare: stque hic

Ti

modus procedendi ( non dieo

(ptt

decertandi ) aduerfüs omne ten-

al

D

tationum genus in vica hac lu-

I

dus;

S peremineme eít obíeruan

AK«

Y

:

—

M

T

Tertia Pars, cap. X.

367

N

"o "T Atera in vita hac imperfectio

eft, particulari alicui. exercitio

ll

DTTA

animum dedete, exiftimans ne-

ceffarium effe tali, aut tali praxi

lts

l

O

priüs (inemr impon:re , quàm

permittere Ífe altius

cleuari,

A li

um

Ratio eít , quia id (ui ipfiüs, at-

que eiuscemodi exercitii pro-

tri

prietarium reddit, adeó vt liber-

! tegïm"'cw

l

tas ei adimatur, quó minüs poffit

NI p

totum fe inter Sponíi manus de-

CT

ponere , eiusque attractum fe-

d

h

quí , ac femetipfum penitus de-

ii

nudare : quod tamen neceffarió

ts

fequiritur , vt ad eum contem-

Lemil

plindum, atque in fe omní tem-

Mil t

pore plené recipiendum perue-

Mib

niatur : Demum ea ratione ali-

gl

quid eft

uod annihilationi re-

iurd

pugnat ,

f

iné qua nequit obtine-

"g

ti transfotmatio,

-u

ortet igitur liberum effe , Reme.

&il

1

exercitiorum particulari. dium.

IU

tate immuneti , vt absque vllo

[

impedimento ingens 7il

Iud' To-

'

4

tum

l T"J W

368 Deefeniali mlentate-

le7;

tum poffit nos:attrahere, abíor-

m

"

bere, annihilare, atque hoc mo-

iudus

x*

do in fe nos transformare,.

W

lïL

8:

Viteriüs. hic. vitio- vertiturz

i

"

l

, bmagintt quascunque formas ,.aut. imagi-

)

iM

nes rctincre., quantumcunqugz

T

fübtiles.ez fint , feu. voluntatis:

vinji

diuinz, feu diuinitatis 5; feu po«

NU

tentiz , fapientiz, bonitatis, imo.

al

n

"

)

|

Vnitatis , Trinitatis ,. auc eflen-

btl

tix diuing; vel ctiam. huiusce

i, at

.

.

Volaüntatis .. effentislis.

. quia

n

ommnes . eiuscemodi — imagines

mrdm

quantumcunque. deiformes vis

t ari

déantur, non tamen funt ipfe

Deus , quinullàm.admittit for»

B

1am, vel.imaginem qualemcun:

Demy^i-- que, VndeS. Bonauentura :. Non

fs

ca Tneot.

q. vnica-

ii ( inquit )-opertet-cogitare res dg.

Wt

idem:

ereaturis, nec de Angelis , nec de Tri-

Dd

nitate,quia lec (apwentia per affectus

I

defiderium , nom per meditanonem

fufnrh

^

preuiam babet. confurgere, . Excipie

?

"

r

tur hic femper imago facre Paf-

t

8069

ETU

onis Iefu.Chrifti ,quam t

ere

-

lgt

Wlücliþ

Tertia Pars, c4p.X, 369

pefþctuö ante oculosanimza no-

mm]m'

firz ponendam; imo in hacter-

Viflo ['th

tia parce, & quidem vt perfe&tio-

riis culmen: vbi in hat imagineHarph;

DAL n

lib.. 3;

UR

denudatio; in hoc corpo'e fpiri-

p:4. €. 277*

tus, inhoc homine fimul Deus

A vinj

pluries, &-

RY

vno fimplici intuitu; non fepara-

€. 30-'

tim , vt communiter fit , oculis

J

WTA

conípiciendus proponitur. Res

ibcomprelienfibilis fecundüm ra-

d lp

tionem , quemadmodum & in-

-

carnatio ;.& eundem Deum, qui

d

AU R

Spiritus eft; veré etiam corpora-

l&m effe , mortalémque immor-

ii

aj

u

talem, fide tenere, vtque vnum

rité in praxim reducatur , alte-

o

i M

rum bene penetrare neceffe eít ;

atque vt vnumi bene penetre-

Aphauti

jl

tur , alerüm rité praxi- mandare

Oportet. .

ab

UL d

Excipio etiam imagines , qua&

»

viua füntfpecula, quibus eandem

Jul

d

il

Paffionem intuemur , proprias

I

ul

videlicet paffiones , dolores, vel

Ua

huius:

[j

mortiücationes » quas.in.

-

f

paffia

x

g

370 De el['m:iuü voluntate,

p

A »

paífionis vnionem ferre opor-

tet, fic cum dulci leíu agonizan-

W»Wa

um

tes, idque fumma cum auidita-

te, easdem nullo modo rejicien-

at

tes.

Veruüm de hoc in (equen-

p

N

tibus mientionem faciam.

E

gt

U

pro hac imaginum Paffionis pra-

xi facicannihilatio adtiua,de qua

n dt

capite fequenti.

DI

; Reme-

Accelei..nda ergo hic eft ima-

vas, u

e

: dium.

inum omnium aliarum tam füb-

FTTT

TT

tilum, quàm aliarum mortifica-

tio, vt nuda anima poffit Deum

wdendln

fponfum (aüum itidem nudum

hs

conlpicere ; quod tantüm huius

ts d

annihilationis , & mortis ope

t |

perficitur : quia fi quis aliquid fit;

Ww'm

' jmaginem quoque aliquam ha-

ol

bet, atque etiam quia qui viuit ,

Wi W

agic , nulla autem actio imagine

n

caret,

Hazc autiem . annihilatio

f00) i

non poteft effici, at folüm (ufti-

AC !

neri; Quinimó fi quis in ea vellet

tl

agere, vel quicquam facere, à

* T

— Deo fe remotiorem deprehen-

seret;

Va

*

Wll,

, Wertia Pars, cap. X

37t

— -

li

d

deret , quó magis in €a operatus

d

D

fuiffet, quia quó quis magis ope-

ratur, có magis eft, & viuit: quo-

D I

ue magis eft,ac viuit, eó lon-

n /eqm,«,

ii l

giüs à morte, & non cffe diftat,

quapropter nihil agendum, ve-

Wt

rum totunr quod facers poffu-

la

mus, eft vt ab operatione ceffe-

Diedn

mus , actümque omnem conti-

neamus , & patiamur vt is qui

QDlgj)

viuit , nos in (c faciat emori, &

u

T

qui eft, nobis in fe cernendum,

t ia

non effe noftrum proponat.

Pratereaimperfectio eft vnio- .. 4-

p

Ts fenfibilis defiderium

nio

fen-

d

» QUO fbilis,

multi laborant, & qui

dem in-

i

eauti, quia eam nonidignofcunt:

i

quamuis enim explicité calem

dQW

vnionem íÍenfibilem non ambi-

ib

ánt, implicité tamen faciunt :

t

cuius indicium eft , quod ac-

cip:

quieícant nunquam , quoadus-

ww

que aliquem vnionis fenfum ade-

Wl

ptifint. Vnde euenit vt femper

u

Kl

in egeftate animi degant, nec ad

6

puram,

*

ïm ]h"

m De efenrid vluntete,

äe,hww

puram , nudámque- contempla«.

tionem poflint pertingere , ac

Qmiï

j

u

i

u

"

velut inter naturg anguítias.co--

àrctari, intraque fenlus limites-

I

"T.

inclufi ,. extra femetipíos neque-

j ia

s

ant ad. (üpernaturalia egredi ;;

nec quiliter Deus puré fpiritus

PT

g n

ac vitafit, cognofcere, . Et licet:

quandoque animus: generofum.

d

tgsni

aliquem egreffum moliatur , fen»

fas tamen obftat, qui à (enfibilis-

1f

coníolationis-mamilla non pati-

ln

tur fe auelli, fed velut beftia pers

st

petuó ad paftum balat, atque ad

L x

d d

auenam füam hinnit , atque ita

non priüs abfiftit, quam fpiritum

i

íefe in «Itum librantem .fua im«-

AW

portunitate deprimat,

gt

Reme«

Cuius remedium eft ; huiusce--

ldu

dium,,

modi (enfibilitatem cum amore

x

1

pudo, atque ab omni fenfüs com-

lii

mercio lequeftrato permutare,

um

j

qui fizmus,

rmanens, ac fem-.

20nq

per idem.e

,

perfüafüm.haben-

thlin

tes-Deum . nullatenus fenfibilem

*

NT

€ e?;

*

LM

ertiaPars , CA X)o — 373

k Qu

X

efle, nec a fenlibus camprehendi

offe,at puré (piritum.efle : qui

h.

Ufüq'

Atj |

lj

enim hac feduló perpenderit ,.

facilé deprehendet , quàm fit à:

19 p

fano confilio alienum, velle fe-

i

f

per fenfum coniungere (; quem:

i

lg

cum brutis. communem- habe--

j hm

mus ) ei,.cuius naturainfiniteÀn*

B t

gelicapurioreft, Quód vbibee

nmpl':

ne quis perfípexerit, facile patiee-

ml»s

tur fpiritum hunc & vitam, fen«;

bt

fam noftrum, ac mortem eneca«-

PX

re , atque annihilare. .

u

J

.. Infüper imperfectio eft; cer«.

g:

Certitudi-—

j

t

titudinem . aliquam ,. cognitio-

nis per«

i

1

némque. experimentalem — íuz:

dN

quifttiw .

«nionis perquirere,. Atque hzc:

N

przceden;ii non multüm abfimi-

t

hum

lis eft:, magis:tamen aliquantó-

0008

fübtilis.

In hac enim perfuadet.

Yi

fibi-quifpiam, atque adeó prote--

o

ftatur, fe confolationem fenfibi--

m!

Ib

lem non quzrere; nec peroptae:

(s

re, at íolàm cum Deo fpiritalem:

n

& il«

D)

vnionem ; guamg'

is re ipía

*

un:

t

374 D? effentiali voluntate

Wl'l"

lam quzrat.

Idque vel inde li-

i

"

quet, quod non acquiefcat , imo

j

i

&íeleà Deo feparatum ambigat,

quoadusque particularem ali-

kvmmf*w

uam illuminationem , feu ex-

tapal

TLL

perimencalem füuz. cum ; D«o

vnionis cognitionem aflecutus

s n d

uvb

fuerit: in quo multis nominibus

erratür, primo enim nom fatis

yiari

firma nititur in Deum confiden-

jj

quet, d

tia, quin potiüs ci diffidit: fecurr

do fenfitiuo; & rion nudo amore

Al

eum diligit, certio füper arenam

At

E

