que ità demum Marter Iefü Chri-

—

Matt, I2.

!

fti efficitur , tefte ipfomet: Qui-

M

W

cunque — fecerit. voluntatem — Patris

Eu

niei qui in celis eff. bic frater, & fo-

b ytal

ror, C matermea efl. Et poftquam

fic anima eum concepit, quafi

LT r

piegnans effecta , conferuat, fo-

lm

ts

u:t, nutrit, educat, reueretur ,

& adorat illum in corde fuo non

t5 fj

i d

fecus quàm Diua virgo Maria in

E

fuo corpore ; ficque beata effici-

E

min

Luc, 1 I-

tur, non quia enter fit qui eum

s al

portatit , vel vbera que fuxit : Ve-

&l

rüm illa quz auditit Ferbum Dei,

W

& cuffodivir illud. :

Qun

LY

Dialogus

Porró quemuis hoc collo-

lt

hic ixy.fpi-.

f 0

]i

J

ritu for-

quium non exprefié ac verbis

matur,

conceptis habeatur , tacité ta-

TWl, e

|sl

/

Wi

men, atque iti fpiritu, fubftan-

Í of

i

li IH]

tía, effectüsque harum interlo-

ma

cutionum producitur in axji

4

in

4(0 mgf

It

S&imdfa Pars, cap.1 V 3 4?

E

"

IL'

«

l

in gradu hoc humiliationis : qui

yAR

effz&tus interni, ac fpirituales ali-

ii

ter nequeunt exprimi, quàní per

Wt

voces externas, ac corporales.

p

Atque hac ratione, per gradum

ia C

hoenc humiliationis debet anima

X þ/«'f:'-

modum addifícere fefe inter fa-

W t

miliaria celeftis fponfi blandi-

menta humiliandi, nimirumtan-

tó profundiore cum reuerentia

Q0M

fefe erga precelíam illam maie-

Qu

ftatem gerendi, quantó eadem

!

[j

ff

maieftas fefe ei dignatur reddere

.

w lo

magis familiarem

.

ac fupra

TTf

.'

r

omnia feduló ei cauendum ett,

1

i

l

ne (üarum immemor fit partium,

m

b

nimiam Deo( veluti zquali fuo )

sV

familiaritatem reciprocando : eo

i in)

enim pacto aliud nihil efficeret,

quàm murum iuter fe & Deum

W

exítruere, ac velum, feu denfam

TE

u

nubem objicere , quz perípicuo

vifüi, vereque contemplationi

vf

IT

UI

fpon(i officeret : & quó minüs

ib

1

y M

i

» poffet in illiusimmenfitatem pe-

il

v

nitüs fübingredi, impediret,quod

non

4

"m

[

f;

218 J De interiore veluntate

RU RERERQE EH

——

"T

j

IUX

non absquemagno ipforum prz-

1

you

judicio compluribus fpirituali-

siti

bus euenit, qui nefciunt vna cum

d

l

familiaritate, debitam Deo exhi-

bere reuerentiam,

—

Ratio cur

Ratio autem ob quam familia-

hec fimi-

Md

Karitas

ritas illa ex parte animee tantó

£murum

E

vertitur impedimento , ea eít,

exizat quód per illam Dei immenfam

jnter

Deurs &

magnitudinem fux accommo-

g

animaas.

det exiguitati, atque illius diur-

ttnlro

nitatem fuüz humanitati , ficque

]

MU!

l

Ml ;

pene pihil extra feipfam, aut

feipfa maius videt. Atveróper

g am'mg

"

profuündam reuerentiam , anima

fe (üpra fe ad magnitudinem Dei

eleuat ,. eique fe accommodat..

-*üm

ä

füámque humanitatem ipfius di-

uinitati quodammodó adaptat ,.

atque i, que fnt extra fe con-

i qur

lx&() A

templatur: in vno Deus animg,

in altero anima Deo conformis

(00)

I

efficitur ; in illo Deus deprimi-

t

A

LU

ltr.

tur absque vlla animze fübleua-

je

tione, in hoc . anima extollitur ,

n

Gné vllà Dei demiffione: ficque

9f f

vnums

-

Il |

Secunda Pars,cap. V. 349

vnum, pro nube ítat, qua magni-

dyiti

tudo Dei obueletur ; altérum

EY

pro lumine inferuit, quo eadem

Do«i

difícernatur.

nl

tj

| De Exultatione qüarto

gradu.

WX

l

M

M

,

Eu

GAD M.

ÀR

P

Roximüm poft humiliatiO'gxurtzzio

nemlocum vendicat fibi men- 4- gradus.

r

tis exultatio : eedem enim cau- Vnde pro-

ii

fx , que animam humiliant; ex- ueniat,

D

ultationis quóque ei materiam

27

YiM

wb

fabminiftrant : (iquidem eius Ni-

n

hil, quod ipfi qualis in fe fit, ob

u

oculos ponit, liquidó etiam de-

" r'*i

monítrat qualiter tota in Deo fit,

& qua ratione finito effe dere-

Y

W

li&o, infinito vniatur : vnde pro-

bé cognofcit cüm ex fe nihil fit,

j

haudquaqum pofle fe ex feipfa

b

TuLA

lubfiftere, at per eumqui eft, pu-

ta Deum; & (i per eum (übf(iftat,

I

f l,r

ab eo íe füftentari , ac confe-

j

E

quen-

-

- W:P

ajo " De interiore volunt)te

quenter illum in fe , atque fe in

illo effe, in quo fita eft vera men-

z

tis Exultatio.

--

minar

Pari modo & magnitudo Dei,

eiüsque gloria, ac magnificen-

Mf!lla

il

ti^, vii eam humiliant, fic & hanc

ei iubilationem conferunt , dum

fe vnum idémque cum illis fa-

?x'ï

r w

d

LE

&am effe animaduertit.

2:

Vlteriüs familiaritas illa Dei ,

i

feu dnté difta fpiritalis Iefu

a

Chriíti conceptio , hanc in illa

Mn;

Jfih

parit humilicatem , quam illico

fu !

fübfequitur Exultatio., adeó vt

nf

poft haánc demum humilem con-

ceptionem, concinat cum Diui-

) j

Luc. I.

na Virgine, Exultauit Spiritus meus

in Deo [alutari meo,quiave(pexit bu-

militatem ancille fue.

Wi

Denique alia caufa magis ef-

Wt

j

j

fentialis, quze fümmam hancEx-

ulracionem generat , eft ftupen-

hum

da illa infeparabilis vnio mentis

Dj

]

humanz cum Deo : de qua quia

1 m

in f:cundo capite primz partis

"t

áctum éít, non libet hic r

epees

af

tere,

*

)

-

; Serunda Pars, cap. Ve 2;'[

kll"all

——

du

tere, at folüm eó lectorem defti-

lm

are.

j

De hac Exultatione loqueba-

Dituh]

tur illa, quz eam expertaaiebat:

p

Exultabimus & letabimur in te, me- Cant. t

fl

mores Vberum tuorum (uper vinum :

( füper vinum inquit ) in que eff

Eph. 5

':mzw.wdum

d mï .

Luxuria, cüm Exultatio hzc ex

a

IN

aduerío, fit Vinum germinans vir-

aah, 9;

i

hi

gines, in vita ccelibe, pra fpiritali-

hii

bus hiíce deliciis , contemrnptum

inuehens carnalium ; Nam gu-

, lcind

y um il

ftato [picitu deficit omnis caro.

Effe&;

Efe&tus huius Exultationis

) i

Exulta-

qmem qo

fünt , quod in interiora noftra

onis.

yenpi.

nos indugat , reducar , ac deti-

negt, propriz voluntatis dulcem

i

anv:*gx*.üt

reddat abnegationem, pufillani-

mitatem procul arcear, affectio-

H

nibus imperet, paffionibus domi-

ho

netur : oleum eít cordis amari-

ii

tudinibus, animique meeroribus

un-n(,äïit.þ

1

u

i

mitigandis , condimentum infi-

n

pidis mortificationem cibis in-

fot

m

ítruendis , medicamentum vul-

pis

neribus afflictionum (anandis, at-

! l

hl

L 6

que

D

m

ag2 Deinteriore voluntkt?

m

bd

que aqua dcbilitati vifus fpiritalis

Av

LT

ia

roborandz, hzc efficit vt carna-

w

les confolationes ípernamus ,

AW

,

A

mundanas delicias obliuioni tra-

li li

i"m)

damus , afHictionibus fuperio-

"

[^]

res euadamus, inter medios la«

D

bores quietem capiamus, ac de

inimicis noftris Tartareis trium-

m

lus

i

phum referamus.

Hzc.ea quz

'mi:xw

st

fieri non pofle videntur , facilia

reddit ; hec perfeuerandi ani-

gedn

DT

mum addir, hizc ad ceelos aditum

referet ; hzc denique animam

pf

ad Pzradifüm euolare facit, cüm

VOU E

Cant, ;»

fit ea de qua di&tum eft: Qu« eff

"R

ifla que a(cendit de deferto. deliciis

] M

affiueus, innixa fuper diledum [uumn ;

eique arcftffïim& vnita 2

m

z

Ws zck:

De Eleuatione quinto

gradu.

ftüts

f

. €AP. VI.

Mfig d

Eleuatio

Xultationi füccedit vltimus

E

A n

^. gradus.

!

gradus, Eleuationis nimiràm

seyo

in hac voluntate , atque adeó in

Inty

ipfo-

"

Es

" !

m

Secun

d-a—þ;t-r;, c4p. ?'I. ' 2.;;

lsf

iplomet Deo , quz pro fuis cau-

us

fis habet caeteros omnes gradus

Dttams.

precedentes, videlicet Manife-

[uonins

ftationem, Admirastionem, Hu-

: i

miliationem , atque Exultatio-

Ti

nem,

á

T

' Siquidem Manifeftatio propo- E&eaus

TY

nit primum animz ( quantüm eius.

Ynam

illa terre poteft ) hanc volunta-

i

tem Dei vt in Deo eft; eíque

tl

apertiffimé guítandum przbet

Kal

[2

juxta faum captum, perque pro-

um

priam experientiam qualiter illa

TRU

Spiritus fit ac Vita: quz res adeó

eít füblimis, tantümque omnem

d Qmj

IT

z

intelleé£tum fuperat , vt nullum

Wh

ingenium humanum, aut doctri-

M

na eó poffit pertingere ; cüm ne-

— —

mo naturaliter valeat naturz fi-

nes ac terminos pretergredi.

i

u

1]

"

Verüm vt quis fpiritum & vitam

!

cognoícat, neceffe eft eum in

N

fpiritu, & vita conftitutum effe ,

g

fiyt

quod naturam füperat , eiüsque

limites excedit ; vnde confequens

j

TL

P

€it ca naturaliter cognofci non

L7

poflc.

m

-—

-

"W

2;4 D? interiore voluntate

W^

poífe. Aít hic Maniteftationis

sii

guit

gradus nobis voluntatem Dei

Spiritum, ac vitam demonftrat ,

zi

qui iuprà naturam nos cleuat.

qauu

Veruntamen vt hic-gradus non

git

tam integré nobisillam volunta-

t i

j

J

tem pateíacit , quàm cateri füo

quisque ordine 5 fic nec in anima

Ttrieq

eleuanda eos adxquat: aft vti

f

folüm incipit eam nobis often-

GE

dere, ita quoque folummodo in-

L

cipit animam in Deum eleuare.

Ial

Admiratio quoque ( vt patet )

t

animam eleuat: cüm enim ea

tl

aliud nihil fit quàm incegra qux-

i-*a;kmquäg

dam exteníio animz , omniume

A x

que eius virium in aliquid quod

:ïw*ü

Qh

extura, & füpra fphzram aétiuita-

Y

E

Bw

tis ipfius eít, neceffe eft, vt ea

Tisiny

;

admirabundam animam eleuet,

w

l

quía talis füi exten(io, ac totalis-

Wtl

facultatem füarum ad hanc vo«

p

luntatem applicatio infert con-

fOHffque[

fequenter ex vna parte auerfio-

Vi

nem à rebus externis, per in-

füa-

n

tegram (enfuum ,ac virium

yxum

s.

«

—

ïumm

——

Secunda P ars ,cap. VT.

255

fiid

L mtl

rum adductionem, & collectio-

] o

hml

nem ; ex altera perfectam inhz-

rentiam, ac eidem adhzf(ionem ,

005 &t

quó eam comprehendat: ex qua

Wdl]» li

auuerfione, & conuerfione fiue

DOl

*

adhzefione naícitur haec Eleua-

R I)

t1o.

w

Vlterius quantüm ad humilia-

3.

v

tionem ( vti oftenfum eft ) & illa

M

G

du

pariter animam eleuat. Quiare- Luc, x;

fpexit. bumilitatem. ancille-fue , &

(

exaltauit bimiles, Eleuat (inquam)

n

4

non tantum ad gratiam 5 virtu-

if

tem , ac fauorem Dei, fed & ad

m

actualem quóque contemplatio-

ORU

nem, ac experimentalem eius-

T

dem cognitionem: quia per erus-

M

modi humiliationem ( vt fupe-

fed,

]

riüs demonftrauimus ) homofe,

m

cxtéraque omnia ad nihilum re-

p

ducens, Deum in omnibus videt,

n

"]

vel potius omnia Deum effe; ac

IlCau

confequenter non nifi Deum ubi-

n

que videt; in quo confiftit vera

eï

Paf

Wi )-'

Eleuamo.

lm,W

Idem

-

od

à5$6 De int&iare voluntate

[

l

4-

3

. [dem de Exultatione dicen-

dum, cüm ea aliud nihil (it, quam

p

1

ngens quoddam gaudium , ac

letitia fpivitalis, cuius affluen-

tiffima copia omnimode ani-

h

2

mam replet, pérque fingularem

fuüam dulcedinem, fic eam ineb-

u

riat, vt vniuerío mundo é me-

DYM

d

moria eius erafo, atque adeo fui

em

ipfius omniümque creaturarum

VN ma

")

oblita , huic gaudiorum fonti

mgtrd

(fcilicet Deo ) penitus immerfa

*l

hereat, qui cunctas eius faculta-

!v

Es

h

tes tali modo occupat , adeóque

j

füauiter cor eius íauciat 5 ita de-

j

nique plenam ipfius poffe(fionem

fibi vendicat, vt iam omni füi-

;

ipfius iure,ac dominio exuta, at-

h my

1 "

1

T

£

que exfpoliata, vefítigia illius fe-

&in

;

T

quarur, verbis aurem prabeat,

um l k

doctrinze infiftat,ac fefe demum

lr

ipam integré ei dedat, illiusque

LUE

beneplacito penitus addicat, cum

Md

vt umbra corpus comitetur , ei

"tter

adhareat vt accidens fübftantize

circumferentia centro , meme

Vaiy,

brum

?2ïæquip;

*

-

E

'oïairm

: V.Secz'ma'at Pars, cap. VL -2 4

—— D

brum corpori, palmes vinez, &

mhilü* Ug

pars fuo toti , qua ratione vnus

iif

idemque fpiritus cum eo effci-

lls fs

tur, nam qui adberet Deo,vnus fpi- 9. Cor. 6,

Inok a.

vitus eff.

Átpls

Vnde patez voluntatem hanc Similitudo

Vanid.

interiorem non fimul totam, fed netabilis, .

maämy

paulatim ac per gradus adueni-

i

l3

j

|

Ü

v

!

re , finé qua anima non abf(imilis

i

W

eft mundo nocturnis tenebris

1yrn n

yndique referto , atque adoper-

"OU

to ; voluntas veró illa diurno foli

TO

par, quo exoriente diffugiunt

£x.

j

W

tenebrz , ac mundus effulgefcit.

fad

Verüm vti dies non totus fimul ,

Dd

n

fed pedetentim illucefcit, fic &

u

[

hzc voluntas fe fe per interual-

DN

NU

la exhibet.

Quemadmodüm

dy

enim fub crepuículum matuti-

qap:

num fe fe dies nonnihil exerit,

"n

ita quóque hac voluntas in prin- I gradus,

d Mï-v l

Poft-

€eipio purz intentionis.

qnsditl

moduüum íuübintrat aurora , quz

euidenter diem illuxiffe demon-

2

imunz

/

L

*

ftrat : cui Manifeftationis gradus 2. gradus

a

poteít zquiparari, quz. pari mo-

9

-

Ynersngee s

2;8-' De interiore volunt.f:re.

[

do voluntatem diuinam animz

T

effulfiffe oftendit.,

"'Tum fol ori-

tipfflm

D

f

ri incipit, ac maiorem lucis co-

iam mundo impertitur, nobis-

3. gradus,

que Admirationis :gradum ob

oculos ponit, in quo penitus ani-

W

U

Ü

ma in hanc voluntatem ingredi-

tur, magisque illuftratur. Dein-

de Sol nocturnas omnes tene-

'

AU

(in

ATA

a

bras,in fugam dat; quod Humi-

4. gradus,

liationis gradum defignat, in quo

pm i

per fümmam illam (ui exinanitio-

m t

nem , ^tque annihilationem ef-

MM

p

Mpkw

fentialiter magis quis hanc Dei

m e

LL

)

voluntatem difcernit, quse ipfi

AU 4

perfedté vnita vniuerfas animz

"

lïn n;T

tenebras diffipat; atque abigit,

Wt

Non ita multó poft Sol tantum

prz fe fert fulgoris ac fplendo-

l

LU

tis, vt coruícantibus füis radiis

& r

creaturas tam ratione przditas ,

du d |

quàm priuatas exhilaret ; hóc-

It

l

que gradui Exulcationis quadrat,

x

5. gradus,

77 [

vbi hzc voluntas adeo (e fpecta-

V,

bilem , atque admirabilem prz-

' bet, vt in homine non minüs

par-

're-, m

Wi

Sedmd»z Pars, cap. VI.. 259

ittnr.

radonis

participem ,

Tj

partem

quàm expertem oblectet. No-

pl

uiffimé omnium Sol adeo in

tf nj

füblime girat, coelómque adeó

gïZdUm

füdum redditur , ac ferenum, vt

Ti

mundus velut ex abyflo nodur-

u'

Mi

narum tenebrarum erutus eXxe

d

tóllatur ad celfiffímum culmen

i Wh *;v;-;

rutilantiffimi luminis, & clarita-

AW

nl

tis meridianz ; quod Eleuationis 6. gradus.

.

VA

J&

h

gradum indicat; hac voluntate

!

.fmniä

demum tantüm fplendidz lucis,

l

Mj

ac lucidi fplendoris aduehente ;

1l

vt anima é gurgite tenebrarum

T

extrahatur ad perfectam con-

ET

templationem Dei veri Solis;

i.

quo indutam vti mulierem illam

M

in Apocalyp(i, & amictam Iumine Apoc, 2t,

IO,

i

^

*

A

ficut. veft

imento , Angeli füfpiciunt Pf;*'-

, e

ac demirantur ingeminantes ,

Qua eft ifla que progreditur , ficut

jdi

aurora confurgens , pulchra vt luna ,

ij

electa vt fol , terribilis yt caftrorum

acies ordinata ?

1[353(16-?

1

y n

J

No-

Á

o

u

260 De interiore veluntate

fl

—^

—

,]-r

j«l [

Notanda quaedam.

CA P. VII.

Primum

notandum.

Orro. obíeruandum eít non

P

ag

proponi à nobis gradus hofce

aífignatos, pro confiderationi-

VU

—

-

[

bus , fuper quibus inftituenda fit

TAR

f

meditatio, vel fpeculatio, at po-

hi

"

l

tiüs pro effectibus quos in anima

j

diuina illa voluntas producit ; &

J

Jr

non tam à propria ipfius indu-

ftria, quàm ab huiufce volunta-

Ab DC

tis operatione , ac illuftracione

Q Y

j

um

rlm

l

.promanant ; anima fe per paffio-

num omnium , atque affeCtio-

T0)

lrh

num reíciffionem ad illos dun-

)

- taxat difponente, pérque puram

ac deiformem intentionem fü-

Tütim

Lu

pradictam , cum pace, animique

tranquillitate, & profundo tilen-

Dtir

tio, diuinam voluntatem feduló

Jiti s

[ )

auícultante,

m TO dw,

2,

Ceterüm nonnulli exiftunt

1 duj

qui , quód in a&tione exteriore

4y mag;(

mmodó

nimii fm ,adiuam íolu

volun-

*

.

—

"Lt

Sectinda Pars cap. VT.

261

b

soluntatem attmgunt contem-

Qd

pmnu"m *«CI'O fiue interiorem P

Alios

H

necguftant , nec vident.

3.

repetire e&, qui eó progreffi

u

l ej v

füant, vt voluntatem interiorem

1

fidi

li

perpetuó ob oculos habeant ; &

j

MUl*

/)nf

ii exteriorem non vident , fiqui-

1

dem illam in interiorem com-

N

ii

iutarunt. * Alii denique tantüm

4*

pérfectionis adepti furt , vt in

voluntate füpereminente fem-

I

per irmmorentur, & qui eiusmo-

i

nj

A

di funt , nec Exteriorem, nec[n-

ïCFIOFCm voluntatem cernunt;

f

1f

J

qma vtramque in buperemmen-

Ti

temconuerterunt: non quód vel

hi , vel illi primz partis opera

non peragant iuxra regulam re- Nots.

m

YUAR

rum preceptarum, prohibitaru

ac indifferentium , quo pacto

plutimüm errarent ; ( de quo in.

UOE

prima parte le&orem admoni-

tum volui, idámque hic repeten-

j

dum duxi ) fed quod illa perfi-

N

[

ciant tagis interné; aliter qua-

lif-

j

T

i

-

&

£

u

262, De imteriore vo?:mtat

lificata intentione , modóque

freti fablimiore.

?

s.

.Pro coronide aduertendum

eft retinendas non efle expreffas

horum graduum, ac diuifionum

Voluntatis diuinz imagines, vt

ibi fübfiftatur ; verüm vti in fe-

al

metipía fpiritus eft, ac vita abs-

ATU

que imaginibus , ità quoque vt

m

eam contemplemur elaboran-

taniiy

dum efít ; hiíce gradibus ac diui-

poonei

fionibus voluntatis diuinz ad id

t m

folüm feruientibus , vt iis fübue-

i

lj

Ln

niatur animabus , eiusque capa-

ces reddantur qu& eam necdum

]

5,!

guftauére , queque finé eiusce-

twa

modi

diuifionibus

neutiquam

( o

NU Lm)

eam comprehendere valerent,

n

n

(vt füpra capite primo, & prims

partis cap. 4. oftenfum eft. )

K Wh!

Simil,

Quemadmodum enim diurnum

Qng

[

lumen poteft in- plures gradus

"u

partiri pro fücceffiuo eius aug-

g?vfiv()n); i

mento, in fe tamen vnum idém-

At i

que permanet, expers diftin&tio-

TET

nis ac multiplicitatis : fic & hoc

d

volun-

E

——

Wlmm

; .S?c?þdg þ&rs; mpq,- V II;

165

voluntatis diuinz lamen potcft

diuidi , iuxtà fücceffiuam ratjo-

Ut

ncm qua animz folet exhiberi

EE

in fe nihilominas fimpliciffima

Cl

eft, nec vllos patitur gradus, aut

It v

multiplicitates ; fi quidem non

turrTA

fecus quàm fol, aliam lucis incen-

.x&mm

fionem (ub crepufculum matuti-

W

WA

N

A

l

num praefert, aliam veró iam

M

tin

l 1

nonnihil prouectus, aliam autem

pl

J

pleno metidie, exiftente tamen

Ill

femper vno eodémque lumine;

n

[u

ità prorfus hzc voluntas diuina,

1 Wi

u

multif:rié luminis fui gradus in-

T

€hoantibus , proficientibus, ac

WURMd

perfectis variat,

& RUT

Nora etiam, etfi dicamus fen- Sextum

i ia

tiencam «fle in fe, ac deguftan- Nets

gl

dam voluntatem;beneplacítüm-

, dunt

que diuinum , non oportere ta«

hmein U

men ei fenfüi immorari , quan-

lat

rumuis propriz voluntatis abne«

il

gationi, ac voluntati Dei innixo;

t

licét enim preclarum admodüm

fit in fui abrenunciatione, & vo-

u

J

luntate diuina oblectari, haud-

M

!

qua-

—

-—-

—

B

E

Voïm: t)te

m

464 De inteïi-o-re Yv

quaquam tamen in eiusmodi ob«

lectamento quiefcendum eít , at

in ipfamet Dei voluntate.

WVbi obferuandum occurrit in

a&u illo abnegationis duo repe-

€(—

riri 5 renunciationem , ac dele-

&ationem : quarum priori infi-

inaí

ftendum eít, non autem pofté-

(

riori.

Pari modo & in actu re-

m

fignationis voluntati diuinz ha-

l

ii«

bentur duo , ipfamet refignatio,

&quz ex ipfa profluit voluptas;

quarum illieft inbxrendum ; ifti

nullatenus acquieícendum.

At-

lr

que hoc pun&um minüs obfer-

n

uatum, & fallacia hzc non de-

te&ta effecit, vt complures mihi

d

plurimüm fuerint hallucinati, id-

T

que eó magis quo hic.error erat

i

fübtilior, ac fpeciofo abnegatio-

»mk r

nis , vel refignationis pratextu

W

obuelatus.

!

"g MU

7.

i

Vil

Poftremó nemo fibi perfua-

deat pofle ad hanc fecundam

* !üp

1

artem deueniri , absque prze-

tl

uia, diligenti , debitáque prim

Vg

par-

»

-

'olumm

f

Secumf'a P.m, mp V.

—X — À DÀ

26j

üu«l"

b

]i

pams ex.,rcmauone , p€r veras

m d

diutinásque mortificationes , vtà

It

At

in primz partis cap. ecundo í ín-

T OCRU

finuauimus,

I5 UOR

r

Dd

Al

[

Examen fécunda partis.

CA

VIII

l

M

Q

Vod.ad fecundam partem

A

"

atcinet, operz pretium non

Vpl

erit víque adeó exa&tum de ea

examen inílituere :

Cum noón

ä*hm,

—

tam à noftra induítria depen-

obffr'

deat, quàm in effectibus fpiritus

Bo d

noe

confillat. Vnde expendere fuf-

li

fecerit.

J

sk

Primó an obtenta per pti- punaa

mum gradum Manife(lationis exami,

Mv&

N

hac voluntate interiore , eam. da"da-

I*

n 'J**

coníeruauetit , fouerit , enutrie-

rit , feclufa diftractione , paffio-

T

n

l

nes omnes expellendo affe&io-

ii

u

nésque fapprimendo , quoadus-

IU

que nullius rei alterius ab ea fen-

fum habuerit, neque vllum aliud

[:

M

gau-

566 De imeriorevalunt;;te

»

r

gaudium, lolamen , aut vitam

p*ríenferit,

a

aii n

.An cum hanc mánifeítatio-

i a

nem habere nequiret, nec vo-

al

luntatis huius guítum percipere,

tidaur

inimo animi füi fundo caufam

mlv

perícrutatus fuerit ? ftri&to exa-

malm U

mine diícutiendo, an ei paffio

1eim n

aliqua gaudii, moeroris, timoris,

aalirtdd

amoris , odii, vel quepiam vo-

V, u

lendi, auc nolendi affectio fue-

tf

rit dominata ; repertáque ali-

trieg:

qua , an fideliter eam rejicere;

tj

ac propellere ftuduerit.

Hone

3-

Cumque Admirationis gradus

hLUE

ex tribus potiffimum pun&is

u

ia l

w

proficifcatur ; nempeex immen-

a

NU

fitate Dei , ex eiusdem familiari-

At

tate , noftráque vilitate : refle»

kqi[äüt)ïïg

€tendum erit , an fefe exinanie-

t y

rit, atque annihilarit : ex hac

«11!!! Dot f

enim annihilatione perfecta fa-

3

miliaritas, & cognitio immenfi-

L

tatis dininz originem deducit.

MT

T.

Cirqs

l

litg T

,Secund;-z Pars, cvap.rVIIl. 267

l)mm

*

Circa tertium gradum Humi-

liationis , perpendendum eft,an

VN

in przfatis familiaritatibus , ac

blanditiis c&leftis fponíi, fefe

UPE

j

anima cum omni humilitate

ef-

ferit: id eít, an tanto pro

3

n-

10 n

j

diorem cel(iffimz illi maieftati

.,m&a

reuerentiam detulerit , quantó

mj

ipfi eadem maieítas fefe magis

d.

familiarem exhibere dignata eít :

f ddo

vel contra , an muneris füi im-

t i

memor fuerit , cum Deo vici(-

fim ( velut cum zqaali fuo ) fa-

i

d

miliariter nimis agendo, ea ra-

tione muürum inter fe, & Deum

Tsl

exitruendo , ac velum deníam-

ia o

que nubem objiciendo, quz

n

eam à vera fpon(i vifione , ac

um d

contemplatione prohibuerit, ef-

i T.

feceritque, vt ipfi in Dei magni-

us

tudinem penitüs ingredi inte-

grum non fuerit,

In quo per-

m&m;g:

atb o

multi ípirituales non' absque

magno íüo: detrimento delin-

cognïm?*ï(

'

!j

ii

quunt, qui nefciunt vna cum

ebitam Dzo pro-

familiaricacc d

fun-

[

M2

»

N

M

"-

»

A

— [77/

;gg De interiorevoluntate

fundamque

ïdcferrc reueren-

tiam.

yed d

5.

Videndum quóque, an eo quo

quiu

v

par erat modo , exultatione,

gaudio , animique iubilo víüs

zi

fit, penitiüs , profündiusque in

firim

voluntatem diuinam animam

: n

fuam demergendo, eámque ad

p

promptiorem fui abnegationem

$,

applicando pufillanimitate omni

,I

fattidióque animi, omnique ima-

ginaria mortificationis difficul-

tate in perpetuum procul extet-

minata , nequaquam iis. fenfuali

modo iníiftendo.

hi

6.

Porró Eleuatio e(t Effe&tus

priorüm quatuor graduum,quid-

ANO

'P

dámque ex iis profluens.

N

7

Demum an íemper memor

fucrit, non effe explicité retinen-

das graduum huiusce fecundz

partis, aut diuifionum volunta-

tis diuinz- imagines j at potiüs

an pro captu fuo elaborauerit

ad cognitionem , ac contempla-

tioqem

hu

Secunda Pars,cap.VIll, 2 sþ

1 n

tionem eiusdem voluntatis, qua-

lis in (e eft affurgere , videlicet

]i

absque imaginibus quibuscun-

tlj

que ac diuifionibus ; etiamfi eius

ii

explicande ergo , neceffe fue.

Mi ;

rit fuperiorem diuifionem af.

A

8.

a d

fignare : (imiliter an quinque

gradus non tam proprias actio.

Vi

nes , quàm fpiritus diuini effz-

Jutii

!

Us, atque operationes.

Bs

f d

& 1maric;;

N

E

"n

Finis 'Secünä'æ Pärti—.fï ;

T

p

LAVS DEO, MARIAE,

FRANCISCO.

us

j at

Wm-. ï

us

I

mj

Iu

"

"

m

j

"

;

M 3

Leclo-

so MODeCRe

r

faneti

B35220558

ïa,:

Leclori $..

m

BR— —

——

Em

. Vnquam ( iuxta pro-

a

; prium iudicium ) in

uad

a

m

j

B

a5

eam adduci potui fen-

.;-.

tentiam , licét multi,

v

ucro

au&oritate , do&trina, & pietate

fim p

pollentes fuaderent , vt hanc

MO L

íbn

tertiam partemante annos quin-

[7]

decim fcriptam , typis miandae

p

rem : donec Superiores iuftis

caufís moti, & vera neceffitate

lo

u

compulfi , mihi illud ordinarint.

Qui cüm refciuiffent alium

ho

ts

quempiam iuxta exemplar im-

v

ee

perfectum, eam innumeris men-

dis fcatentem , & quibusdam

g

n

etiam capitibus carentem €x-

L»lm,

Üx

vv

cudiffe, & quod iam in Gallia,

Ml

Belgio & Lotharingia manibus

[

multorum terebatur , & verifi-

IJM

mile effe iterum excudendam

J;dö,

& imperfe-

X rd;

—fore- fic mendofam ,

am

—

ETRTE

3

&am cum prziudicio animarum,

r

& detrimento librorum. Necef-

]

farium omninó duxerunt , .ficut

T

& multi alii, tanto malo, emen-

data impreffione, occurrere, Et

A

licet materiz eius füblimitas ali-

ln g

quorum captum- excedere vi-

st

deatur : reuera camen multi alii

t d

libri non minüs füblimes cir-

O&ml,& Pvïtn

cumferuntut,

Nec abfíurda vi-

r

detur illorum ratio , qui vt me

u

aá hoc inducerent, dixerunt,

d

non equum effe, vt animz mul-

j i

tum in virtute prouectz ; cibo

at

folido priuarentur : eo quód in-

d

cipientes nonnifi lac poffünt co-

j dn

medere. Neque vt philofophis

qujrt

denegentur libriphilofophiz, eó

quód grammatici illos non in-

.'mm&i)*.vf

Ls

telligant. Sed tamen hic velim

aduerti , quod vt grammatico

y o ]

y 'lamvïh i

debet grammatica fatis effe,

Philofophis fuum | Ariftotelem

ii

niui

[4

relinquendo ; fic ron multüm

proucétis , fufficiat 1. & a. pars;

n 5

gfgm,W

etiamfi viderint animas quas-

4

, dam

-

[2

m Is oc u

dam perfectiores in tertia exer?

ia

ceri. Quo dusz partes ità ea tra-

a

dunt, qux ad perfectionem fpe-

nj

&ant, vt anima,quz in eis fide-

liter. verfaretur ,. (üblimioribus

iunl

a

documentis vix indigeret,. Et

li,

quia natura fiépe falfa perfuafio-

nswi

rie nos inducit, vt plusquam pat

efít de noftra capacitate creda«

f

t

mus : defidero fimul & moneo;

vt nullus hanc teriiam partem

u

-

aggrediatur, nili fuperioris, con-

frtepre

feffarii, aut dire&toris , non veró

ftte

2 d

fuum proprium fecutus, iudi-

cium, Quód fi quis capax ni-

![]

n |

mio: tempore eorum. directione

ab huius praxi, retardaretur 5

Q

:

tl

hoc fimpliciter tanquam volun-

tatem Dei acceptet ; iuxta prio--

k T

£is partis documenta: ficque du-

Haïpq l

plicem profe&tum in voluntate

Qd

]ffl Wi

Dei faciet , in eademque plus

hg

immediaté , quàm mediante ifta

p4di;

le&ione eleuabitur: nefcio quid

. (toy

amplius dicam , ad füadendum

ïI]WH.Iw

ne incapaces hanc partem ag-

V li

gre-

[

-

T

d

ää)o( £ — 5723

grediantur, nifi admonere, cþod

Ts

qui hoc confilium refpuerint,

ääioncmïïr-g,

forte, experimentali füo damno :

titei f

precipitationis paenas foluent,

llirris

Et quia in hac tertia parte oc-

. ]

currunt quedam propofitiones

lf

& termini, quorum rudes , &

minüs verfati in Theologia my-

jruy

Mi v

ica & doctoribus mylticis fo-

miloy,

rent forté incapaces ,. & minus

tün um

€os ad propofitum pütabunts

Opetz pretium duxi illas hic pro-

[

m

ponere cum auctoritate fan&to-

rum, & doctorum qui iis vfi

hm

p

fünt , quales fünt Pwio cum Deo

at

fine medio,

De qua D. Dionvf.

st y

cap. 8. de Th. Myft. S. Aug. de

pir. & anima c. r1. to, 3. D. Bon.

ia "t

'

W

p

de 'Theol Myft. c.

P* 4

»

mlnet

Harph. de 'Th. Myft. lib. 3. p. 4.

1

N

u

€. 27. & 2$8. Origen. & Vercel-

lenfis apud D. Bonau. de 3. kin..

d

p- 3- dift. 2;

Juäm Utf

Contemplari. diuinam — effentiam

p

fine. formis & imagiubus.- D. Bon,

n,idf&?

r Itin, d. 6. . p. - 1.

46 7. lün.

hanc PLT: *

M 5

Harph.

l

74

923

)oC EE

[

Harph.lib. 3. Theol. Myft.4. par.

cap. 30.

:

yond

Videre Deum , quatenus.| [cilicet

n

gl

in bac vita videri potefl. D. Greg.

'['22!: Dlix I

lib. 14. & 18. Bon. de 3. lriner.

j

d. 4. a. 4 d. 6. & in 6. ltin. p. 6.

[

di(t. 6. Harph. Theol. Myft. lib.5.

p. 4* 0 27. & 29.

ho

Contehnplari D.

eum fine imägini-

r

bus. Orig. in Cant. 2. Bern. (up.

C

ln

Cant. ferm. 53. Rich. de con-

templ. 1.1.c.8. 5. Bon. c.3. Theol.

lt

por

Myft. p. 4. & q. vnica, & de 7.

itin. Itin. r. d. 4. Harph lib.3. p.4.

D

€. 27.29. & 30. Theol. Myft.

al

Ce[Jario operationis , feu bontm

ulmze

etium. D. Bon, de j. Itin. d. 6. poft

d d

X

Linc. inlib. Myft. Th. D. Dion. &

idem c. 3. Myft. Th. p. 4. Harph.

s r

c. 2, l 3. p. 1. & ib. p. 4. €. 27

(Otttqm

& 28.

Thm

- Non cogitare de Deo fcilicet ce-

i

gitatione imaginaria. D. Bonau,

cap. 3. & cap. vlt. Myft. The?l.

*

partic. 4.

Denn-

æ'-

275

— $39)o(88.

Denudatio. [piritus. Orig. in 2,

Cant. Bern, fup. Cant. ferm. 5 3.

Ht [

Bonau. de 3. itin. zter. p. 3. d. 4.

i D w

Harp. l. 3. p. 4, Myft. Theol.

UM

Inatdiic Dei, Harph. lib, 3. p.4.

idin M

Myftt. Theol.

Mb

Annibilatio. .Dion. Areop. de

Eccl. Hier. c. 2. & Harph. fzpius

I'ïu'mgmï»

in Theolog. myft.

hi

Confulto, vt breuitati ítu-

UFT

deam, plures alias auctoritates

omitto , exiftimans has füfficere.

huT

i

Prererea velim aduerti , quód

ha

víüs íum Harph. iuxta correctio-

«v

nem & impreff. Rom. & D. Bo-

,/t ha

nau. Romz etiam excuío. Cree

do nullas effe alias propofitio-

al

nes, feu terminos, quorum fim-

youod

bt

contrarium exiítimarem . facillie

plices fint incapaces : quód fi

ATT

mum mihi effet auctoritati«

bus eos confirmare,

Dd

ui D)

.ïll.)lïl?:

M 6

RE-

Jj

-

*

fri

276 De ej&ntmlz yol:mtate

2

io

2 CUOR

mOSppIS

mi

j|

d

TA

KEGVE

j/

2

Á

)ng;n

Perfec&ionis

d

TERTIA P.AKRS

AU UMT

De voluntate effentiali, quae

ii

circà vitam füp-reminen-

at

tem verfíatur.

hr

ü træ

US

Quod voluntas Dei Effen-

tialis à Deo nihil diffzrat , eius-

demque cum voluntate in-

teriore difcrepan»

d

tla.

Ts

CAP. L

r

40 n

n

WW C

Wa

M

Ti BSOLVTIS quz tra-

E

Á

-fJ

denda habuimus de

V m

K

$

"

:

E

primis duabus parti-

j fu;

Ls bus, Exteriore (cilie

*m[

cet atque inteno;e in quibus

n DCL

a

1

g

LT

Tertia Pars , cap. 1.

277

;

adiuum & contemplatinum vi-

tx genus contiretur ; füpereft ia

poíterum de tertia parte infti-

1l

tuenda pertra&atio, quz volun-

tatem Dei cffentialem fpectat,

ac vitam Supereminentem com-

prehendit,

W

Eft igitur voluntas hzc effen

Wmid fit-

voluntas

*

tialis omnimode fpiritus & vira,

Dei effen-

d

abítracta penitus.ac ex.(e pura

ii

5 tialis,

omnibusque omnium rerum cre-

l

atarum formis. exuta ac denu-

—

data, feu corporales ez fint, fiue

fpirituales , tempori- fübiectz,

i Bf

Íeu zterng neque feníu vllo ,

i, n

iudicioue ,. aut hamana ratione

[

D

apprehenditur

)

fed captum Volunta--

tem diui«

Wü*,

omnem , conceptümque homi.

nam effe.

h

num tranícendic ; fiquidem nihil

ipfumet

h

eft ab ipfomet Deo diftin&tum

» Deum,

& nec eít quid à Deo feparatum,

4

U

nec aliquid cum eo coniun&um

aut vnitum ,. fed. ipfemet prae-

(

cisé Deus , atque ipfiffima cius

effentia,

Etenim h«c voluntas

»

"060

cüm in Deo fit, fcquitur. eam

Deum

M7

[2

*

u

e

273

! De effentidi valuntat

*'Mfmï!i

Deum effe, quia in Deo nihil eft,

m

quod non fit Deus.

duitia

. Nam fi in Deo aliud ab ipfo

ia

reperire effet , attribuenda (ané

m

ei imperfectio foret , cüm ea

TU

-omnia imperfecta efíc neceffe

a

at d

fit, que ab ipfo quouis modo di-

ftinguuntur , quinimo talis inter

^s n

effentiam e€ius & voluntatem

vt t

differentia multum ei imperfe-

m Qu

S, Bon.

&ionis inueheret ; Non enim ef-

tiüm g

J. fent,

fet implex effentia,& purus actus

waplin

dift. g.

uod omnes aflerunc Do&to-

artic. 2,

tfgi;

Vigue,

res ) fed compofitionem admit-

galiusqui(pl

€, l

teret, quz multas fibi imperfe-

at

&iones habet annexas: ita enim

umïiusarü

in quadam fui parte quiddam

tf

haberet , quo in altera careret ,

N

neque totum in fingulis partibus

Is

haberet : aliquam in vna parte

Md

p:rfectionem poffideret , cuius

Wt

in altera expersforet; quaratio-

Id n

ne nequaquam effet in omnige-

A'UE j qw'a

nerc perfeCtionis infinitus , fed

? vl

neque diuina ipfi natura relin-

"r

queretur , (i ab effentia voluntas

W

epa

W&ïl;ü:

m

h

— Te(ti;;Par:, tap I 279

m(g

fcpararctür; quia necin hac,nec

in illa infinitus conftitueretur

lil j i

nam vbi voluntatis initium, ibi

ln

effentiz terminus poneretur, at«

H

que illic voluntas eius defineret,

? htl

vnde effentia inciperet : tum

Stdod.

quia finitus cffe conuinceretur:

Ab

fi finitus limitatus , fi limitatus

u

creatus, fi creatus creatura, non

LU

autem Creator & Deus ; tum

iMegl

etiam quia fi limitatus fit, abali-

i

quo eum limitatum effe neceffe

n Dd

eít : fi quis autem eum limita-

nl

rit, alius quifpiam illo maior exi-

lii

ftat ; vnde Deus dici nequit, quo

i n

