luminationes , eleuationes, Dei-

pb

A .

4ue attractiones: vna in creatt-

Qrulrmo

ris cernitur, altera in ipfomet

.

It

Creatore perfpicitur

.

vni res

gt

corporez , vel earundem imagi-

nes vmbram obducunt, alteri

:wg]wamm.:

! It

nihil officit, quóminus propalam

i

-

w

in fpiritu , & veritate dilucidiffi-

u

rmé perípiciatur : vnà fecum in-

g at

uoluit res accidentarias , altera

h

ii

eft pene tota effentialis: vnà fi-

m*qa "

mul & medulla conítat & cor-

mmna- !

tice , & externno videlicet pari-

"

ter, & interno ; altera autem fo-

asn

lüm interno.

Mu

Ql

Id

;2«18'1 -De'interiarb volumtate

?ïw

lW

EmDïm;

ld tamen fecundüm modum

st

noftrum concipiendi dicitur , in

í g.'mhu Et

volantate , fcilicet, Dei reperiri

difcrepantiz , fiquidem in fe vni-

7171

ab f

ca elt , (emperque eadem, vti in

initio primz partis cap. 4. Ci-

ag

€tum eít: mens autem noftra cáli

if

eam modo concipit , atque per

zem

n n

eiusmodi gradus illa fe nobis ex-

w d

hibet, qui in principio aliter eam

DOSID TO

non valemus comprehendere,

tnitpa

neque fimul totam. Nemo enim

repencé fit fümmus , ait Diuus

aj

5f

Bernardüs ; adeó vt diuina hzc

voluntas , hócque lumen pet

tUt

gradus adnos defcendat, nosque

UT

illius. beneficio ad Deum per

Mbvirin

eosdem gradus aícendamus. At-

* h

In Opufe;«!

D

de hu.

quehoc elt, quod ait D. Thomas,

Chrift,

ficut. didinam lumen gradatim

—Á

poft init,

decre(cendo in nos defícendit

t

gradatim ; ita contrarió modo

per ipfüm lumen in Deum re-

cl

ducimur gradatim & crefcendo :

cui fuffragatur illud Pfalmiftz;

llD "m[m

£li-

QUOa;

li

Pf.83. Ipunt de yiritie in vfrtg(em, vid

tur

mef ]

S?amda Pars,cap.l, 5vg

tl

zur Deus Deorum in Sion,nempe in

lnl

perfeéta contemplatione, vt ha-

fb t

bet gloffa.

Et in prouerbiis: Pros, 4«

hm

luflorum. femita ficut. lux. fplendens

tGl

procedit, & crefcir v[(que ad perfettum

aLl

diem , qui eft vita aeterna, fecun-

tf

düm gloffam, .Ita vt voluntas

li 5m

hac etiam interior, non vno, fed

N

multifariis modis, ac per gradus

d

fefe nobis oftendat ; vtà neque

Wm)f .

nos eam vhica vice comprehen-

u a

:

dimus, fed paulatim, pérque eos-

t ii

dem gradus , quorum etíi com-

"

plures poffent conftitui, nos ta-

d

men omnes ad quinque reuoca-

fl

bimus ; nimirum Manifeftatio-

d i

nem , Admirationem , Humilia-

j

tionem , Exultationem , ac Ele-

uationem.

MW

iv t

IU

De manifeftatione primo

um

gradu.

L

lod

CAP. II.

D primum igitur gradum;

A

quod attinet, naícitur hzc

Manig

i

I n

'zi 8 De iin:eriare voluntate .

—

m

Mianife-

Manifeftatio voluntatis interio-

Íftatio I.

s

gradus

ris, ex pura intentione exterio-

ris ; vnaenim ex altera, tanquam

si)uni

j nafcitur

ex pura

effe&tus à caufa procedit ; fequi-

st

intentione, türque altera alteram, in cam-

zb m

que immediaté tranfit,duin modó

auninit

zbasly

veré pura fit intentio, vnico hoc

voluntatis diuinz fine, Ícopóque

ii d

UMAT

operi noftro pracfixo : omnique

alio quantumuis bono fepofito,

T

ac femoto : infumma, dummodó

r

fex illis gradibus in prima parte

p gun

explanatis fitinftru&ta./. Etenim

a

&i

li

1

poft eiusmodi intentionis purita-

tem, fieri nequit, vt anima inte-

4l

(

rrl

n

lo

riorem hanc voluntatem non

ul

]484

deguftet , internumque eius at-

D

tractum non fentiat: eít enim

LT

axioma inter Philofophos rece-

IN

prum : Qu

icquid mouetur, moueri 4

TT

t ho-

[uo fime ; enim veró non pote

T Vin

mo à fine aliquo moueri , quin

158 t

. eundem videat , fentiátue ; ergo

V «

fià folo hoc fine mouetur, eum

RU

videt, aut fentit ; & fi folummo-

AüDenim

tl-

dó à voluntate Dei mouetur; v

um

qu

e€

!

-

——

X

T t '

Semnäa Pars , cap, II. E I6

TO

que voluntatem Dei percipit. Cr non

Verüm nota iftud verbum ( fo. inouetur,

il t

lurnmodó) nam fi ab alio quo-

ts

uis fine,non tantüm finiítro, fed

t ia

eciam bono moueatur, haudqua-

todrmi

quam eam fentiet, quantumcun-

tj hy

que ille finis fit preftans,

i

Et hoc eft punctum in quo

tht

plurimi labuntur, hzc foffa in

il

AULV

wnri

quam plurimi decidunt, ac lapis

t

[

in quem plurimi impingunt , &

ii u

rupesin quam plurimi incurren-

i T

A

tes naufragium patiuntur , qua

fic impedit vaftum hunc volun-:

r

tatis diuinz Oceanurn , adeóque

Ym A

arctum teddit, atque innauigabi-

m s

lem, vt eorum animae nequeant

g d

[

Y

1

)

in eo vela dare ; quippe quia

l

N

Y

ia

alium in finem tendunt ; etiam

TL

non raró adeó occulté , vt nec

u

ipfimet id' animaduerter

€ pof-

fint ;

ï] n N.C

quz fallacia dilucidé pro-

ditur primz partis cap.9, & fe.

u i

t y

quentibus,

/

j

Verumenimueró vt propiüs

effentiam. con-

huius puritatis

i2

tueas

EM

UER

lii

[777

—

230 D* änteriore-falunmte

"m

tueamur, ea nihil aliud eft, quàm

pura, ac libera eleétio, quz per.

m

T

liberum fuum. arbitrium ab ani-

ma fit, huius voluntatis, ac bene-

z

u

Á

"

Pcu

f

placiti diuini locó affzionis,

)

1

M

zi

k,ate

paffionis , voluntatis propriz,

atque operis , quód prz mani-

ao

à4t us

bus habet : quz electio auerfio-

nem continet à creaturis, & fim-

Ti v

licem ad Deum conuerfionem.

hüims,

Fit autem hzc electio per fim-

laty ij

Quomo-

do fiet haec

plicem voluntatis Diuinz intui-

35 erdiat

"

electio.

$um

tum , nimirüm cüm in prafato

noftro opere, paffione vel affe-

qiui

]

l

—

J

i

-

&ione, omni cum tranquillitate,

—

jf

leniter , absque vlla vi , impetü-

4 n

que , cogitatum noftrum , leu

T

vifüm fpiritualem in Deum fa-

H m

Nota,

gittamus : qui cogitatus , vifus-

A n

que arbitrio noftro fubiacet in

ia

arte füperiori , inter medias

W&fmpj

P

a

fli&iones , paffiones, affe&tio-

ttmd

mes , moleítias , & quacunque mj r

opera: quod fummz conio!as (

tioni, robori, atqué excitationl ,. D

!

num

efle deberet iisï, qui paífio

f

* .

Á5

V pr

I

-

'iï!.rdmm '

Seruhdd Pars , cap.Il.. 521

m

füarum , ac centationum tumul-

ia

tibus , bellísque inteftinis vnde-

AOf

quaque impetuntur, atque exa-

At

gitantur : Quoque maiori cum

hx afedie

tranquillitace , fimplicitate, ac (i-

5 p

né multiplicitate elicitur hic in-

[

tuitus ; eó etiam magis perfpi-

ni

cué,ac manifeíté diuinam illius

u

T

voluntatem videbimus , ac de-

hi

t

WUR

t

guftabimus , citiusque ad fimpli-

t

citatem redigetur nofter ani-

p Oa

mus, perdita omni impreffione,

p anap

paílionis, tventationis, & afflitio-

', pafäoncm*j:

nis , operisque imagine,

- nagi

Et quidem hoc punc&tum fe-

T

duló, ac maturé eft ponderan-

STASYE

dum ; quippe quod clauis fit to-

j nWr

tius vitz contemplatiux : quo-

Ccirca bene perpendatur.

QKIILUQTA' !

ub

Qu

Porró vbi per puritatem in. Anime

tentionis in voluntate exteriore, "ic vo-

u

.

? [untati fe-

:CS

deuentum eft ad agnitionem

1n-

n

mel repes

ls

terioris , pérque fecretum eius

, t debet

atque fuauem attractum manife- fe altius

g

p tf

ftata animz Dei voluntate , ac !'met-

denique primo hoc manifefta- 5

374

3

tionis

3

222

De interiore voluntate

[7]

m

tionis gradu obtento; non eft

inde extempló recedendum. Ve-

«

nl

rum quo facilior ad reliquos

fs

gradus pateat acceffus , expedi-

tiüsque ad pleniorem, magisque

jl

FapücTe

effentialem illorum cognitionem

liceat pertingere , fumma animi

i n

v v

contentione , oportet Íecreta

illi operationi, internóque con-

hdihy

tactui intendere, féque ad inte-

w

terluz D

riora recipiendo talium perce-

ptionum augmentum roliri , re-

o

BI

h

fectáque omni occupationis tum

]

exterioris, tum interioris, aC CO-

T.

l

T

i

J

gitationum motu , fuperfiuitate ,

VT

f:

* iU :[] ü]m

animiíque multiplicitate ; qua-

rum Ítrepitus Dile&i quictem

Atj

poffec interrumpere: earümque

t w

clamores impedire , quominüs

xtuj

NT

PA

u

l

|

dulcem eius vocem (uauia collo-

t

Quy

quia, mellifluáque verba audiat:

vel confpectibus eius ille&tiuis ;

itm lt

'amorísque plenis , blandis ofcu-

Rn

lis , caítisque armnplexibus per-

tss

fruatur; vel denique efficacem

m

hanc.beneplacitii eius ina&tio-

i ilbog

4

nem,

" ———

TE

Secunda Pars ,cap, 1. 225

CM

nem, ac viuum attractum fen-

Tl

tiat , qui perperuo nutriendus,

"W

coníeruandus , atque fouendus

dl

eít illius tra&ui , ac illuminatio-

m

nibus obfequendo , quoadusque

Lt

detur animz eum velutin pleno

m

meridie confpicere ; eáque iam

r i

perfeté vnum , idémque cum

m

ipfo effecta, nullam aliam volun-

)

i

tatem , gaudium, vitámque prz-'

10 t E

ter hànc Dei voluntatem poffit

ln

WJ[UI.[.

j

habere ; in quo confiftit perfe-

Gio voluntatis interioris.

Vg

Quo-

D

qué puriüs quis intentionem

T

fuam diriget in voluntate exte-

riore , eó in interiorem profun-

j w

J

diüs penetrabit : & quo maiore

;*.&QW

contentione vnum exequetur ,

jity

W

j

hoc maiore nifü in alterum ini

g

gredietur, Ideóque qui interio- Impedi.

ris huius nulló guftuafficiuntur , mentum

:

vïh

pl

voluntatis

y

fecum debent rationem inire 3

quonam modoó circa exteriorem

interioyis.

j

verfentur: nimirüm an intentio-

t m

| at

i

nem habeant probé directam;

id eft, an ab opere omnis paffio-

lat

P

4

num

]

fmd

224 Deinteriore voluntate

num atque affe&tionum labes i

i t

exulet : an illud peragant tan-

mhhü f-«

tummodo , quia fic Dci fert vo-

luntas, absque omnialio fine, at-

g

que intentione ; paucis , anin hac

PT

eorum intentione reperire fit fex

$t

illos gradus in prima parte alla-

m

tat d

tos , hacque ratione ipfis elicere

licebitobicem,qui eos ab hac vo-

w s

luntate interiore prohibet..

m m

Quo mo-

Porró modus , quo Manifefta-

tu n i

do volun- tjo hzc, atque perceptio ex in-

Isme,

,

tas €X

purit-te

tentionis puritate promanat , eft

* t

intentionis

huiusmodi: Puritas fecum mor-

D

manifefte- tem quandam paífionum , atque

L

tur,

affe&tionum animz aduehit , eá-

r

eue

hs lod

mors fummam parit tran*

:.fin flfliim

quillitatem 5 tranquillitas altum

"h]

indicit filentiam ; quo in filen-

t

Píil, g4, tiO dicit anima : Zudiam quid lo-

4 t

quatur in me Dominus Deus, móx-

fp:

que audita , agnitáque (vti ve-

Htg a

decet ovem ) melliflua il.

,

l;-

"s lm

3 vOce, tanquam eius Sponfa

tttfto l

4 abundantia quadam cordis

i flimq

Antis ,

j

Cant,", eXclamat : Vox. diledli pulf:

aperi

nnty

Secunda Pars , c4). Il.

21j

lt j

aperi mihi foror mea fponfa

/bnet

P I'Wl'l t

vox tud4 in auribus qmeis :

Vox enim Cant. g,

( Du [«

1ua dulcis ,& facies illa tua decora,

tidofno:

lamque velut ebria dulcibus

X5 t

hifce , ac blandis incitamentis

Wil

refpondet, atque in hzc verba

T

prorumpit :

uam dulcia fauci- Pial. yyg, -

o dy

"

"

bus meis eloquia tua, fuper mel ovi

n

meo; & iterum ,. Ignitum. elo- qyig,

O.

quium tuum vehementer ,

e femus

qulisi

tuus dilexit. illud,

Paucis agnita.

0

illius voce , eiusdémque dulce-

p

dine, nequit fibi ab encomiis

gj m

eius temperare dicendo :

Gut- Cant. s,

adeó vt

n

pur dluus fuauiffimum

[

pelf

(9

etiam anima mea liquefadta. fit , vt Ibid,

Diledtus loqumus eft.

ii

Pari modo huic quóque pu«

»ï WJ .m [Jh*

ritati intentionis comes eít quz-

dam mnubecularum affz&ionum

n

gt

diffipatio :

hzc diffipatio fere-

l[m"hr

nitatem animz ccnfert

que

ruríus folem iuítitiz in interio-

1

N!m

re noftro horizonte cogit. illu-

qmm(

| UE

cere, eümque nobis manifc-

ftat.

W Hlll("

Infüe

K y

an De interiore voluntate

—

z

uéDus

Infaper hzc intendionis puri-

hi ]

tas proprim voluntatis appeti-

wr,Js(ponüm 1

tus arcet, quibus procul exter-

dith, Vr

minatis , fefe eorum contraria

in illorum locum ,fübftituunt:

dinpy

airpttt

quo fit, vt qui priüs propriz fo-

jummodó voluntatis: appetitu

um &

lr

ducebantur , nunc vice vería

eius duntaxat, quz dei eft , gu-

z em m

:flum percipiant, vnde Píalmi-

anprita

Píal, 33* fta ait: Ouflate, & videte quoniam

Vr

fuavis eft Dominus.

TT

Summatim hzc intentionis

ib d

puritas perrumpit ac demolitur

tttn u

parietem proprie voluntatis,

tln n

retró quem czleftem füum fpon-

nl

füm confpexit fponía , vti ipfa-

ET

met teítatur,

En ipíe flat. poff

At fïülä J'qüf

Cant, 2.

)

parietem no]irum pro[vi:iem pet

t i

sancelles , vefpiciens per. feneftvas,

V t

Quis enim eft deníus ille paries ,

* ii

qui nos à Deo, quantumuis no-

*t. Vi

bis propinquo , confpiciendo

1 n

impedit ? nifi voluntas proprias

D

ug ab illo nos feiungit, iuxta;,

d f

iferunt

ifa, 59. i;lud: luiquitates vefra. dini

D

"

inter

l

UM

Szþ-[un—da Pars, cap. iI.

——

227

ER

1

imter vos C Deum;,

Qui autem

las o

alii fant huius parietis cancelli,

proal x

per quos fponfam refpicit: quam

1 COR

pertufiones , ac ruinz , quas in

hiiliqa

hac voluntate propria , per gra-

r

uem abnegationis arietem mo-

B i

litur ? Quznam etiam fünt fe-

d

neítrz illz in hoc pariete , per

a n

quas eam intuetur , prater-

, nbllo

quàm purz intentiones , perim-

puritatum reiectionem?

16' Ti

Puritas igitur intentionis eft

ä Mi

que Deum difcernit , eiüisque

at

voluntatem manifetam reddit ,

fl

animzque illam guftandam pra-

Vajtr

bet ; adeó vt per hanc Manife-

M ! [' "QW

ftationem cernat anima , atque

at

j

experíatur , fruatürque, & ple.

no iure id poflidere incipiat

!

,u&ïmt!!j'

T

^

cuius anteà nudam (olummodó.

.

jl

poffeflionem obtinebat : intel-

i

FZL'

hw;äï

ligit, inquam, videt , deguftát-

que hanc voluntatem diuinam

n COF,*E

«

iuxtà propriam füam capacita.

l 9

tem , ea velut füa fruens , id.

que €ó inaiore cum voluptate,

" )*(Fll;'g,

6

'quó

/cruth

$28 Demiteriore voluntate

quó vnam altera plüs in fe dele-

&

H

Gationis habere , magisque pe-

nctrauuam BCQUC meb riantem

fs D

effc p»rfentlfcn: : tantóque ar-

« i,

dentiore vi ,

mvpe» uquc amoris

z TT

ei vnitur , in cámque transfor-

x .m Iü'm

matur , quantó meliüus effe didi-

m w

cit in illa

quam in íua propria

D

m

u

. viuere. quzque plena, integra,

.animz obtenta

^

'u(' Qam

"

tranquiliáque

I)

poff-tfione, eam attrahit, eleuat,

Áen

f

rapit, fibique coniungit, deue-

"t

hitque vt ele&rum palcas: ac

veluti torrens.deliciarum in eam

wrbqw

fh^

influens , atque inundans illam

ij

du

irrigat , inebriátque , talique

TE

L

d

modo penetralia, & intima eius

replet, vt llqucfa&a pror(us ,

ac refoluta in dulcedinem , ità

[

d

if

propriis viribus deftituatur, vt

OY v

li

diuina voluntas plenum , inte-

MY "W

grümque illius obtineat domi-

* u

nium , absque vlla retrectatione

Q

d

eam ad omne bonum inftigans ;

atque in illa, per illam , & cum

C t

s

j

Itl

Md

illa, (uas omnes facras, & amo-

X1S

^i j

L

[

?

an ;

: Secunda Pars ,

—

£4p db 229

m

ris plenas operationes produ-

Digi:

cens,

x

[iums

Aduerte etiam inter Manife-

rgntöque i

ftationem hanc, & puritatem

Ui av

TWizud

intentionis mutuum, eífe au-

idedi

gmentum , reciprocumque in-

crementum : vti enim illa ex

i

ita orítur , ità ifta per illam au-

hu

Q Qu

getur ; quóque intentionis pu-

ritas fuerit maior , eó & Mani-

ii

feftatio erit clarior : & quófue-

vt i

rit clarior Manifeftatio, eó quó-

1 jit:t:

jnpian

que maior fiet puritas : ac rur-

fum quó citius anima hanc affe-

T

cuta fuerit puritatem , €ó quo-

r ii

que celerius frucetur. Manifefta-

(f

jone.

h

jeintn,:

Caterüm vbi íemel anima

A

WA M

thefaurum hunc repererit ,^ ac

iil

j

voluptatem hanc perfeCté de-

lj UuUW

guftauerit , nibil vlteriüs in fui

lt

abnegatione diffi-ultatis , nihil

)i

gt

[^l

n

in hac intentionis puritate ac-

"2

quirenda , moleftiz experietur,

]ö [imw

cüm fagilis fit contemptus bo-

2

ni;

hll

230 De uteriore voluntate

tT

ni, vel oble&amenti minoris;

1

RAl

vt copiz detur maioris.

,'('('Lu'?, W

Ánj

Y

ii

Dc admiratione fecundo

gradu.

Dvl

E

20 YX

EAXP DIE

m

M.

Admiratio

Oft manifeftationem deleGta-

E

P

:

m

Vi

9. gradus

tionis , quam ex voluntatis,

Exttib. (ux executione percipit Deus ,

u ü H

procedit

saufis,

fubfíequitur alius gradus , nimi-

Ya

rum (Admiratio) quz ex tribus

potiffímum caufis originem de-

riuat/, quarum prima eft Dei

L

magnitudo

5

altera proprium

EU

nihil : tertia Dei cum animaob-

"

ftupefcenda familiaritas.

Ab HEL'

Dei im-

Ad primum quod attinet, im-

g

menfias menía omnipotentis Dei maghi-

d

prima cai^ tndo incipit hic elucefcere ícíte-

:a.

r

ue adeó mirandum in modum

Vitgltin

mnanifeftare , vt «nimam reddat

Interior

' l(h([mq

proríus

attonitam.

5 thü g'!d.

namque hzc voluntas, cui fe-

* EUn|

D qua

ipíam immerüc , & «un

vnum

duj

/Á/

IT

Ti j

——

AIASecïundA Pars , cap. Ill, — 231

RIl t

ij

vnum idémque cffecta eft , tan-

tam ei, támque veram Dei no-

MUab m

itiam confert, vt probé fciat,

claréque petfpiciat , nihil aliud

u

id rcrum naturaquàm illum effe,

atque — vnicum

tantummodó

.

Al

verum ens reperiri

]

denique

cetera omnia nibil effe, ta-

od

metfi mutuatam quandam efí-

mv

fentiam fortiantur: pro nihilo

p

tamen ea habenda eífe videt,

Yids,

S

vbi de effentia diuina agitur, à

m a

qua illa promanant, quz infinita

quui

neutiquam effet, fi preecer illam

du d

alia effet : ibi enim unatermina-

| ;mpn'w

retur, vbi altera inchoaretur.

yutid

Porró cognita, agnitáque per

Qu

experientiam hac veritate , ei

du

anima immoratur, feféque inge-

us

rit ; non per particularem intel-

T

le&us difcurfum , aft per gene-

'müüm y v

ralem , (implicémque intuitum,

Y INNC"

atque adhzfionem Deo : adeó

vt aliud nihil videat, cognofcat,

nim ^

«

fentiátue, quam infinitam hanc

eflentiam, cuius fpatiofa immen-

ü(; V

D]

fitas , illam in ftuporem rapit:

zn.n-/

232 De interiore voluntate

I

———ÀX —

E

i

hincque incipit immenfitatem,

ac infinitatem deguítare , de

jb

abl

qua antea duntaxat audierat,

Atque hzc (quam experientia

gpide

yz m

ipía teriet) diuinze immienfitatis

zi

notitia , hanc in anima generat

em m

Proprium

admirationem.

nihil

Vlteriüs hzc admiratio àcon-

g, m

2, caufa.

il

traria cauía fümit incrementum,

At

n

iW

r

à noftra nimirum abiectione ,

2n

"

i I

quz eft equé magna extremitas

[

atque altera, nec minüs profün-

m

dus gurges , cuius perfe&ia fci-

.qu(m

i, 4

entia ex pracedentis cognitio-

nenafcitur : Contraria enim inter

b e*,

b V CUT

fe oppofita magis. elucefcunt,

Ita

vt non fecus quàm nigrum red-

D

3

ditur confpicuum magis, ficum

albo copuletur ; fic & hominis

vilitas cum Dei immenfitate col-

L] Qü[m ]

*l CM

lata perfpicué magis innote/cat,

"tit lg

& contra.

Ec quidem tantain-

"

J

p

Cl

terüenit vtriusque huius pundti

Eun

li

ad fe inuicem relatio , vt ad

Nf

vnius cognitionem , non nifi per

u

alteram poffit deucniri: vude

m (

fec vnquam infinita Dei effen-

E7

tia

!

hii

| Secunda Pars, cap. l, — 2 3-3

N

tia cognofci valet, nifi proprium

Jf

(nihil) intelligatur ; nec

rOo-

L aj

prium iftud (nihil) intelligi , nifi

dpeni

infinita Dei eflentia probé co-

If

gnofcatur.

Verum anima co-

p

gnofcens iftam immenfitatem,

proprium füum nihil fimul in-

WOX

telligit , quo obtento ftupore

t

defixa hxret , atque admirabun-

Vi

da cum propheta exclamat ;

VTA

44 nibilum vedaita (um , & ne[ciui Pfal. 7o,

ioproo

Tamdiu fiquidem | immoratur

contempl

AC

dáti

oni, intimóque am-

ial

jtyito

plexui diuing effentim , in hac

4ut

voluntate , vt cüm inde reuer-

u l

titur , feféque intuetur, facta

füi cum hac effentia

nCneK

wXAARX

narae

AWX h

r

ia

tione , non aliud fe quàm ipfis-

K W"ü:

fimam vanitatem , atque adeó

omnino pihil effe comperit : quz

yotiti

ypuuti

vera cognitio liberam eam red-

dit, atque expeditum ad Deum

Y J

patefacit aditum , vt & acce-

dendi , & recedendi pro arbitrio

o

n

ipfi copia fiat, afferente Domi-

i

no: Fgredietur & ingredietur , & loan, to.

Ü

pafcua inveniet,

Por-

Wa

234 De intelriare voluntate

iil

o^

:

Porró binas hafce illuftratio-

T.

jdieti

nes , atque operationes diuinas

5l

fübíequitur tertia , fingularis vi-

delicet illa familiaritas, ac fua-

gngu 1

m

uitas, quam animz exhibere Do-

minus dignatur,quz multó etiam

mb

maioreeam admiratione percel-

Edr]

lit; Nam plerümque videre eft,

La

vnumquémque cum íui fimili-

W&Wm":'

bus conueríari, ac coníuetudi-

J

nem habere ; magnates cum

IU

lj/,l

magnatibus , nobiles cum nobi-

1 Ht

libus, vinitores cum 'vinitoribug

';.ï.a (üni

mendico?* cum mendicis, adeó

[

:cfa:xsm[, t

vt fi nobilis quifpiam cum men-

m

dico familiaritatem iniret, actus

ille omnino heroicus & admi-

[l

randz benignitetis haberetur:

T

quód fi Rex idem przftaret,

Cïü;(

tanti clementiail/a, atque humi-

At

licas eeftimaretur, vt vel fola no-

a

mini ipíius eeternitati commen-

A tum]

dando füfficeret.Enimveró quan-

il

f

1'lmlïmw

tula eft omnis illa bonitas, ac

* (

humiligas, fi bonitati Dei huma-

! T.*.QUS T

nam non dedignantis conuerfa-

tio»

NI i

h

Secunda Pars » Cap. HIT,

235

.

-

tionem æqdïparetur

P]

vtique

ts

aliud nihil cenfenda eft, quàm

lts

malitia, ac füperbia : fi nihilo-

u

minus magnum adeó videatur

ln

vermiculum vnum terrz fefe al-

üloera

teri vermiculo adiungere ; ec-

; perrd-

quid erit Regem Regum at Deutn p 49-

y

M

Deoruim , familiare confortium

ineuntem cernere cum vermicu-

lo aliquo , qui quicquid habet,

ab ipío mutuum habet? quinimó

D 0

cum peccatrice anima, fibique

inimica conuerfationem, ei fe-

Íe allociantem, eam perquiren-

a mfn;

tem, fouentem, vulcümque affa-

1l

bilem exhibentem , absque in-

| k 'Mr

termiflione illam gratia al'qua

Ws

peculiari,ac benevolentia amo-

i

utd

ris cumulantem ; denique fic fe

3l

erga illam habentem , tanquam

fi illa ipfi magnopere opus foret,

A

!

j

tamque fe humiliantem , illiüs-

j

que confüetudinem, ac amorem

tantd contentione ambientem,

)ll

n

non fecus , quàm.(i vniueríum

TO

firum ,

eius -bgnuzfl in illa effet

omnis-

,

"

236 De inteviore voluntate

,!MP-!

omnisque eius foclicitas ab illius

d Wü&'gm

fauore dependeret.

':;bm rPUfï

"T

Atque anima in hoc gradu

conítituta , oculoque illuminato

.& J äd mhd

z n

hac omnia, tantzque bonitatis

exceffum perípiciens non folüm

stl

is lt

in admirationem foluitur, (ed &

N VAW

prz ftuporis vehementia extra

feipfam- euolat, atque in deli-

n r

qdeis g

quium animi per eiusmodi amo-

Cant. 2.

rem proruens exclamat: Fulcite

iil

Eflh, 15.

me floribus , flipate me malis , quia

itr, u (

v

5-Reg.10.

emore langueo.. Ecenim (i Regina

[d]

As

d

Efther , & Saba extafim paffz

Mdv

TO |

fint; illa ob confpe&am Aflueri

tlj

magnificentiam , hzc ob vifam

:::qz':nf;? 3

Salomonis pompam : quid mi-

|

]

Y

13j

viba i

] idem animz contingat ,

I

ipfiusmet Dei ingentem , atque

ï'.'fl»l'nïcemm,

omni meníura maiorem bonita-

tlf

tem contemplanti ? Quinam

vtf

porró funt ii ores, quibus itá

IT

languida fulciatur, nifi Chrifti

at

Ieía Exempla ? quzx imitari per-

"Ug

optat huiusmodi verbis : Cupio

DC

proprie voluntati renunciare

[9)

LT

h

Secunda Pars, cap. HHI. ! 237

lh

hl

ob voluntatem Dei ; íecuta

.

exemplum fíponfi mei

*

obe-

Ine v

»

diens vsque ad mortem fieri,

iliri

lur

velut ille , ad nihilum me ipíam

T

redigere , quemadmodüm &

nl

ipfe; vt hac ratione velaliquam

Wal

faltem debitorum meorum par-

wl

ticulam valeam . immeníz huic

.

Y

bonitati períoluere

P

langueo

Nl

vulneribus amoris cordi meo

ht

inflictis per fagittam, quz electa

it- 1(a, 49;

! m

[;h

dicitur , quam diuinus ille fag

"l

tarius ( Charitas ) eiaculatus eft,

loaa, 4.

"

m

P

L

ii

cordique meo infixit, vt pri-

n

müm feíe ipíum mihi manife-

r

itauit : qui etiam fagittariorum

ia

more, iaculum füum (ecutus eft,

vt

atque ambo pariter in corde

meo fübftiterunt, ac in vifceri-

'l&ï [

a

bus meis hofpitium fibi delege-

runt, vti dictum eít: Ad eum ve- Ioan, 14.

NT

"A

niemus , & manfionem apud eum fa-

i

u ]

ciemus. Hacautem fagitta omni-

nó inflammata eít, ne« venir ( ficut

Juri

j

fcriptum eft ) nifi ignem mittere in

[

Ca- Luc, 12,

u

tram no]ifams ideoque eius

or

- (

238 De interiore falgmmre.

—

lor me comburit, eius amor me

j p

d itit

incendit, eiüs ardor me liquefa-

Pfal,77.

cit ( ficur [luit cera 4 facie ignis )

gt

áms

vires omnes meas abíumens,

u j

méque ad languorem, & mor-

at

tem mei ipfius perducit; vt in

imayd

Deo detur viuere: quóque al-

tiüs hzc fagitta defigitur , ma-

n

gisque profundum vulnus infli-

am Z;n

git, eó iníanabilior languor, &

Qu«

J

falubrior eft lefíio : vnde obíe-

ninm;,"fä

!

Diu,r;

ID (

cro vos . fulcite me floribus

exemplorum Iefu Chrifti , & fti-

p

pate me malis odoriferarum

V C

precum: hi enim flores mihi co-

tf

lumnarum vices fübeunt, quibus

AO Qnt

innitar, quippe quarum foliditas

* li N

eft adamancina, fublimitas cale-

1:::6 T |

ftis, profunditas abyffalis, dura-

as

tio fempiterna.

tUf dür

En quales miícet fermones

Rmp

facra illa anima in tantz bonita-

* i d

tis ftuporem effüía , diuinoque

Q

ardore, ac cxlefti igne fui fponi

3?) Vr

penitüs fuccen(a , atque inflam-

valens

mata : negue Íe diutiüs

CcoIme

Hlmm. j

ää(!md;z Pars,cap. Iil. : 2139

" Mp.

compeícere pre feruoris exce[-

Vl

fü in verba intima , atque actus

f-l(l? lgkx

omnino exaftuantes prorumpit :

as

in verba, inquam, & a&tus Deo

hEmi

magis quam fibi ipfi cognitos :

.lh[] u ;[]

qua ratione in Deum plurimüm

u d

fubleuatur,ac perfpicue, & effen-

u

tialiter magis diuinam hanc vo-

"m

luntatem, & fuaue Dei benepla-

Ti

i

w,v&

citum difcernit ; quoque plüs ad-

A

i

n

T

miratur, eó plus, & eleuatur ; at-

t d

que iterum quantó eleuatur ma-

T

gis, tantó quoque magis admira-

TARU

tur, vtpote eiusdem bonitatis

pf

maygis capax.

1

i

qiu

Nontamen contendo animatn Gradus hi

R

in rribus hifce punctis debereef«aus

er modum *»t non

qaui

fübfiftere , aut ea p

confiderationis exercere, at po-

confidera-

us

tionis,

tius ea ipfi diuinorum quorun-

m

j

dam luminum inítar przfentari,

ipfa interim à diuinz voluntatis

conternplatione nullatenus de-

fle&ente ,. verüm in eadem fixa

Ji ig-':!ï

4

5

perpetuó permanente.

31(33

*.

.,

ïf

dl

i

!

fc drw j

D

De

l

1240 be interiore 'Dol;mrg!e

2!

dU

De Humiliatione tertio

gradu.

1,

CAP. IV.

Humilia *

Anc Admirationem excipit

tio

H

ii ln

3. gradus.

Humiliatio , in quem gra-

durn repente tranfitur , pofítea

t d

a

quam anima immenfitater, at-

que omnipotentiam diuinam in-

EPT

j

uita eft, ac demirata, ex eo po-

tiffimum , quod Deum vbique

H

Mi

locorum effe clariffime compe-

rerit. . Vnde poftquam eum in-

J

tentiffimo obtutu contemplata

TU

eft, extra atque intra fe ipfam,

füprà, atque infra , ex omni par-

«

te , ac circumquaque: perfpecto

etiam manifeftiffime , Deum fibi

l

AR

fefeipfa longe magis intimum

effé, cognita infüper bonitate ,

2b

guítata fuauitate , percepta be-

t

nignitate , obtenta familiaritate ,

d

5

PU

factóque in fe experimento viug,

ii |

ä

i

ac eíficacis illius inactionis, fe-

At ]

cretz , & füauis operationis va-

"n

lidæ,

M

(Se[?;ndæ 1—34—7:, mp.wïlVv zq.f

lide , vehementisque attractio

u

nis; demum, vna cum hac im-

menfíitate glorix , ac bonitate

diuina, propria ponderata abie-

&ione, vilitate, atque malitia,

uf

aCtus humilitátis, vt profundif-

m

fimos, ità fecreti(Timos , ac fub-

d

tiliffios elicit,, nonnunquam

N

cum Diuo Petro exclamans: Re- Luc, s.

MTM

ii

cede 4 me quia bomo peccator ega

m

fam: quandóque cum SanCta Eli-

r rl

zabetha : Er vnde boc mihi , 4ut Luc, 2,

[

(

)

quante benitatis effe putem. vt veniat

nami

—

Ad me Dominus meus.? Subinde

Vil

etiam vt rurfüm Divus Petrus,

|

Ju mibi lauas pedes ? latoforum Ioan. 12,

kipin,

P

miy

|

terrenorümque affe&uum per

J

czlicas tuas, ac familiares hlandi-

w

tias: Tu Domine Rex gloriz,

u

3';

:

per amicam iucundamque diui-

nz tug voluptatis operationem

gexboil

*

m

vis naufeam mihi amarez opera-

o

tionis proprie voluptatis pare-

m

.Ie:

uid tu Rc*Regum cüm (is,

( '

T

- € Dominus Dominantium digna- Apoc, 19,

.-:*,SV

beris tuam voluntatem cüm mea

g

;V.

L

u

cons

"

&

[

242. De interfore voluntate

——

st

cöniung-e—re, familizriterque cum

n

illa , in illa, & per illam operari,

nuttit

nec non perferre, vt illa vnum

0l

idemque cum tua , in tua, & per

tuam agat? hec me, Domine,;

IN

d

nouitas percellit, hzc bonitas

ftupefacit , hec me tuz gloria

DP

us

n

maiefítatis opprimit, & nec per»

M

i

)

peti valeo tantam tuz magnitu-

W

dinis fübmiffionem , nec tantüm

Ti

j

U

fplendoris fulgür perferre , ne-

?

J

907

[

jf

que tantüm bonitatis exccflum

comprehendere , nec tantum

f

jl

lob.16, amoris impetum fuftinere: Rece-

de a me, Domine, & dumitte mg pau-

';

lulum , vt plangam dolorem meum:

:

loan, I3. aliter enim : Non lauabis anibi t

eternum pedes paffionum , atque

affcctionum mearum per fami

"emh

liares tuas blanditias , cxleftés-

A

que delicias ; cui tanquam qua

NY

J

j

—

necdum hoc myfterium capiat ,

n r

Ibid,

refpondet Deus : Quod ego facia

1 Qf

tu neftis modà , jeies autem poftea:

U

ac fi diceret , O fponfa, effectus

W]& (I)

huiuscemex operationis,& pon-

:C"MW í

MAf

— .

)

; -S;*gu;z?la Pa;s;. mp—ïV 243

UM

dus telatent: arbitrarisenim me

DI

:."ul

folüm ob demonítrandam meam

vll T

erga tebonitatem hoc agere, (ed

l Qu

ego vt tuz quoqué fubueniam

tD

egeftati id facio, Mam fi nan laue-

itc ho

j

z0 te , non babelis partem mecum,

Ti

t ghi

Si per attra&tum Spiritus/à car-

N

W

ne tenon auellam; per verx ob-

ïuï&&m";uvm:

r

le&tadonis experientiam falfam

u

voluptatem . deftrere non co-

h

e.vr'cn(f.:::

gam ; per czl«ítium deliciarum

Df

deguítationem , terreítrium tibi

I t

li

nauíeam non pariam, fi per pa-

T

cem in voluntate mea bellum

It

tibi tuarum paflionum non aufe-

L

ram ; perque letitiam in mea ,

TO

2dhzfionem tuz,ac per delecta-

'.W*Kvü l

tionem fuüpcrnaturalem , quie-

:&»æ:

tem illam , quam in natura tua

t

N

fe&taris : íemper in temetipía

permanebis ,. pedibus affectio-

TW

j

num terreno luto confpurcatis,

: f

ac confequenter non poteris

mecum partem haberein fplen-

M

(pi^

dida illa ciuitate, i» quam non in- Apoc. at«

tralit aliquod coinquinatum,

Ideo-

opmüliïs*,aïf

L:2

que

!

ub

a44 De interiore voluntate

—

l

que per viuam hanc, atque cffi-

cacem, dulcem, & familiarem

operationem tecum, atque in te,

!

lauare intendo atque, emunda-

re pedes , inferiorem , videlicet ,

lo

anime tuz partem ,ab omni paf-

L

u

fionum , & affe&ionum macula;

nec non plantare, atque effice-

MT

re, vt altas in te radices agat bzc

h

mea voluntas, ficque te viuum

[

mihi cemplum, facrum taberna-

l fj

culum, & Paradifam deliciarum;

ls

reddere : denique vnum te mex

Wif

cum fpiritum coníftituere , atque

DT

adeó dulcem meam fpon(am in

bt Ü

Ofe. 9,

omne eeuum : Nam fponfabo te mibi

"U w

in eternum.

'Tum illacernens fic

ferre eius voluntatem, qux fola

[

eft ipfius vita , ac latitia, quam-

)

r

ue imo corde fpirat, inexplebi-

, T

li defiderio correpta fefe totam

Wtl

illius beneplacito addicendi , ei

L

Toan, 13.

dicit : Demine nom tantum.- pedes

10 imr, ?

meos, fed & manus & caput : Vc non

'IJWW /M

tantum pedes impollutos habe-

Stn Vi

am ad terendas tuas vias, verüm-

L

etiata

lii 4:1:1':»

|

,

s

lg

——

Sccunda Par:; (ap. I?. 24f

j*

etiam iritellet&tum illaftratum ad

[ U

A

cognofcendam legem tuam,

j

manusque innoxias ad bona ope-

l»,f Jl

ra exercenda , Fr mibi vetere bà- Cant, g

PU

Domyiy

smine exute, dicere liceat, non fo-

*

lum Laui pedes- meos, quomodo coin-

:;mmacu!?-

quinabe eos * Sed exiam , Exui me1bid.

"

tunica mea, quoemodo induam illam?

Cui refponfüm dat fponfüs , Quioas- 12.

W

lotus e[. non indiget , nifi vt pedes

lauet , fed eft mundus tetus.. Etenim

,

hr

fi affetus omnes excludas , 7o/4 Can*, 4

ATUL ( Dj

pulehra eris, & maculanon erit in te 5

& d

o

ideoque patere vt dete volunta-

tem meam expleam : permitte

lj

vt tanquam verus fponíus ope-

li

w

rer ; quieftat in te fpiritus

Ineus, fine me tecum agere,nam

ju

juxta ante dicta Spanfzbe te mibiOfe,2,

infide, "Tam demum percepto

u

u

A

T

hoc myfterio , ac velut omnino

u i

y

in dulcorem foluta , ardénsque

profacur, Anima raca liquefatta eff., Cant. .

( n !I'xïi

u

vt dilectus locttus eff. cique in Spi-

Aftj

ritu cum Virgine Matre refpon-

s(u] P

det : Ecce ancilla Domini , fiat mibi Luc, 1,

L 3

fecun -

n

L

p

246 : De interiore voluntate

"

fecndum. verbum. iuim, — Pérque

ity,

eiusmodi confenfum, atque obe-

diéntiam diuinzg voluüntati exhi-

bitam , nulla interpofita mora ei

vnitur, eámque in fe excipit, at-

