47; | De e[enti»alli'xwlunrate '

L3

«

W

(bxE

Vna Deum, hominémque ih

Paffione effe contemplandum,

um !

sfe

diuinitate f(imul atque humani-

tatc per eundem fimplicem in-

uT,

ii

tuitum conípe&ta , non ve-

ró feparatim.

[

«t

n

CAP. XVIL

i Colm

) ID

Erum hic notatu dignum eft,

ul

i

non folam contemplandain

f

efíe humanitatem , fed & vna

hh] F'

Diuinitatem; in quo muki aber-

at

rant , qui vcl (clam humanita-

"

du

tem , vel nunc hanc, & nunc di-

l

i

uinitatem velut per diuerfos in-

ial !

tuitus cenfent confpiciendam.

taiyin

Vnde euenit vt animum nonnulli

iv

^

ndeant alium nullum feré

RR

defy

xf

efle myfterium rati , quàm vt

T$

dum humenitatem contemplan-

af«

tur, fibi ob oculos ftatuant ho-

?eanls

minem quempiam, in cruce diris

iq

fuppliciis laniatum ; diuinitatem

ial

vero vt reperiant, neceffe eífe

cen-

il m

N

Ti efti(u P'ars-.. t4p. 'X VII 47ï' :

Vgb

cenfent priore vi(u dimiffo alium.

fibi affumere, quo potlint diuini-

tf

tatem intueti: non credentes

| D

l

W

"

poffe fe vnica vice ir vtramque

ferri ; qux res ad praxim fpectat

j

Mty

l]

U

füblimiffimam : Nam Deum pa-

riter ac hominem eodem vi'ü

; D

fimplici confpicere non abfimile

eft cognitioni , qua Deus & ho-

ij

mo cernitur eandem períonam

conftituere,

Hic Dei pariter & hominis in-

g

x

]

tuitus prefiguratus videtur in

ferpente illo eneo , cuius folus Num. 21.

b[,; jr-, f

conípsCtus ferpentis intuentium

1

,æ

:

morfíibus medebatur. Enimveró

il

ftupenda res eít foli ferpentis

ia

confpectui Deum vim hanc me-

dendi contuliffe; nec dubito quin

la?

hoc fatto nobis voluerit infinua-

(

d

u

"

re, miram illam cfficaciam, quam

h

in fe continet cceleftis illius fer-

1j

Nüm ai.

Di

g

pentis afpe&tus , qui Iefus Chri-

ftus crucifixus eft : quemadmo-

p

ellare.

t

dum & ipíe (e(e voluit app

Ui]

Siqui-

R3

friü

»

476 De jen;iali volunfate

Siquidem cum rité concempla-

g

Wa

mur crucifixam humanitatem ,

eo ipfo videmus mox diuinisa-

(j

f ol

tem, quz Deus ipfe eft, cuius in-

tuitus nobis eft omnis mali me-

(iri, Y

dicina,

fa.

.Etenim qui fíeri. pötc& ;b

(ionum

quidquam doloris,velc rucis per-

p

tjonem

fentifcamus,cüm ipfummetDcum

eandem illam Crucem pcrferen-

hum

Matt. 7.

Aquaron

tem conípicimus ? Beati mundo

cerde , aic Dominus , quoniain ij f

jam, t

diom

D.Thom. ]eys; , videbunt.

Quoed D. Tho-

mas , aliique ex integro de vita

quia

matar,

altera , atque de hac , ex parte

afferunt interpretandum. Si igi-

Ti

stf

tur in Cruce Deum videmus;bea-

titudinis partem in hoc mundo

N

poílidemus , & — coníequenter

figin

WU

Crucis anguíliasfentire non pof-

z

fümus;

(lions

Admirandum proríüs erat,

d

quodque apud plurimos fidem

dgin

f

Num, 20. omnem tranícendebat, vt é du-

riffima rupe ad fecundum per-

n

Cutie

1!"[0]:0'

-

Tcüia Parls, cd;;.:Xflï 473

li

U

cucientis virgz ictum, aqua co-

ia fcaturiret.

Rupes hzc Jefus 1.Cor.16.

i

Chriffus eft ( Petra autem erat Chri-

prï (??.,i'j.'

Wi

jius ) cuius patfio licet adeó fit

dura , vt ; prima fronté non nifi

E

afpera cunéta, ardua, atque aftli-

I

&ionum plena exhibeat : atta-

men Íi eam bis per contempla-

tionem, atque praxim diuinicatis

& humanitatis ferias , fummam

aquarum confolationis affluen- Dan. 9.

tiam , torrentem voluptatis, & ,

i

l

fluuium . igneum , rapidumque

h

G

egredientem à facie Dei videbis

i

emanare.

M i^

Ezechiellibrum vidit fcriptum Exech, 2.

T

T

N

intüs & foris, quo nobis innote-

NU

fcat Iefum Chriftum librug vita

l

-

fcriptum effe intus & foris, atque

j

ex vtraque parte easdem perfe-

&ionescontinere. O librum ob-

^

ftupefcendum! Ó mirum ! Ó pro-

digium! Ó rem nouamatque in-

folitam , quz rationem omnem

u

itésque

N

^

fuperat, atque refugit, lim

omnes

- ]

ïnfaf

478 De effentiali voluntate :

h,fm'u

omhes captus humani excedit!

vt omniaDei attribura, quz diui-

P]!ï[ü"iïx

(alm

nz effentiz funt propria, in mor-

tali noftra carne defiribaptur,

,fxlä.t'i.' i

Tiona.

uo(ä)l

vt(a)internz omnes Dei perfe-

Comp.

&iones in homine depingantur,

(tion

Theol,

verit.

& eum períonam agnoícere

que VHA (

zque perfectam ac Deum , imó

Qu

Deum ipiüm effe.

O (inquam )

t

librum omni 1tupore füperio-

Tij

rem!in quo eterna omnipoten-

( g

fs

tia in excerna de(cripta eft impo-

tentia, in mortalitate immorta-

p

à; f

litas, in cofpore fpiritus, in igno-

minia gloria, in feruitute libertas,

ET

atquein homine Deus. Librum,

hr

vbi foris (criptam eft, omnium-

d gid

M

que oculis expofiturm quidquid in

corde füo sternus/Pater vel dixit

gt

vnquam vel cogitauit : Librum

i

ex quo addiícimus crucem tribu-

Tifmn

nal, paffionem thronum , mor-

yrai

temque triumphum effe Iefü

. lone

Chrifti : Librum de quo per

FLJM!

quepdam dictum eft : O admifa

bi.-

W

lis

i

ii Wttg

Tertia Pars ,'c,zp.v XVII 472

-

—— ——

hi

um

(

LU

lis poten

tia crücis ! à ineff alilis gloria

Paffionis , in qua & tribuual Domini,

du

i

NI

é iudicium mundi, & poteftas eft Cru-

n

cifixi ! Paucis, hic ille cft liber, in

quo (2) contrariz inter fe pro- Bonai

mlll

itin, in

(

pofitiones conciliantur, & abs.

Deum

TT

que vlla diftin&ione ezdem «ffi

c. 6.

ciuntur: vbires exteri« veré in-

terior agnofcitur , corporea fpi-

ritalis; debiliras, robur ; triíti-

]

n

tia, gaudium ; contemptus,maie-

ä

ftas ; ignominia, gloria ; paruitas,

magnitudo ; paupertas , opulen-

tia ; feruitus, libertas ; ac tor-

menta , deliciz.

Verüm proh

t

dolor! quis ifta credit ? aut quis

i

eít , qui dictis (impliciter fidem

xxlxw

habet? Sapientia vbi intenittr , AUl Iob, og,

t

Y

u

quis locus intelligentie ? hic fapien- Apoc. 13«

n

ln

tia efl, & patientia [anorum. . Ea * 14-

N

nimirum intelligendo , atque in

4

[hm'

praxim redigendo , quz-ad Paf-

i

fionem fpectant. Atque hic Deus

Pfal. 8

jb

probauit eos apud aquas contradittio-

db

"is, quas vitse aquas € petra illa

*

cccie-

-|

480 De e[fentiali voluntate

f

coelefti ac predura eliciunt, dum

j Qd

eam virga diíciplinz Chriftianz

- Pfal, 1o6.

percutiunt. — Quis fapie

gl

?: & fujlo-

.

dit bgc?

Qu

- Dicipoteft, neciniuriá,

iab

Dl

n

hunc & paffionem,non efle alíud,

.Gen. 28.

ni(i Domum Dei, C& portam cali: &

do m

dnerlt

Pfal. 171

quamuis in hac Patfione pofuerit

tenebras Lutibulum (uum: nihilomi-

n

m lum

Pfal. 138

nus, Sicut tenebre eius,ita & lumen

i,

semad

aol

Gen, 28.

Scala Iacob quantumuis extre-

mitatum altera ccelum , altera

atl t

vtf

terram tangeret, ambz tamen

hz extremitates non nifi vnicam

(dft d

d d

Ícalam conficiebant ; pari ratio-

ne lefu Chrifti períona, quz in

ipistd

terris per hurnanitatem degebat,

qcthn

ac in paffione fua tormenta per-

ww

m

ferebat , non alia erat quàm ea

ipía, quz in czlis gloriofa exifte-

d p

avf

bat fecunda in Trinitate períona.

Exod. 3.

Moyfes item in fpinofi rubi

(oteri

tiarto

medio Dominum conípexit ; quo

nobis patefiat Deum .ipfum in

RUT

arduá

mm l[þw

i

Mhnw,

Vr ;rtia Par:;-'rap.X VII.* 48;

N

j

Wt

r

arduá íua Paífione, atque afperis

* fpinis obíita reperiri, neque alibi

X

" excra iplam effe inueftigandum,

uapropter neque mirum eft,

UCCïEJ'&'ü,k

fi D. Paulus, qui doctor erat gen-

] m-rïjüïlk

tium, & predicator veritatis in

Ei) M'Lh

N

vniuerfo mundo , non aliunde

J

quàm ex hac omnis fapientiz, &

hu

(cientiz abyffo Paffionis, do&tri-

*Lm;lulfm

nam fuam vniuerfíam hauferit,

quemadmodum & ipfíemet hifce

AMUN

At

verbis profitetur : Zrbitror me nihil y, Cor, ».

a

fcire inter vos nifi Iefum Chriftum, & 2.Cor.12.

m

buncerucifixum. — Quod tamen ni-

Tf

hil obfuit, quó minüs tanta reue-

pj

lationum affluxerit copia, vt vel

T

fuo ipfius teftimonio, ad verrium

i,

vsque coclum raptus fuerit : vn-

yuy.

de luce meridiana clariüs patet

"

q

]

eum in crucifixa humanitate fi-

"

mul profunditatem contempla-

d

zum effe diuinitatis.

Caterüm totius huius difficul-

d

-

tatis cardo in eo verfatur, vt (im-

plex hic vifüs rité eliciatur , quo

Wï

Qeus &- homo

vnico g(þc&u

X

CO-II-,

-

*

u

feii

482 be efeniiaäi vol'

?2!416

confpiciatur, neutro omifío. Hic

[

namque fi vtrumuis omittitur,

win: (

vtrimque par damnum incurri-

p;ouenit,

tur ; fiquidem in vtroque fimul,

ag

& non (eparatim mylfterii fübli-

hnritg

mitas fundatur,

Etenim hinc

vo f

Deum omnipotentem contem-

yier

plári, atque inde poftmodüm ho-

jrium.

minem miferum atque abiectum,

m

quem fibi per incarnationem af-

fdet i

(ümpfit, intueri, iftud in anima

dnftit ;

at

quiddam per modum confidera-

nis operatur: at veró vtrumque

tiratm

fimul, ( vt dictum eft, & (icut do-

3i: al

Kin. ia

cet Diuus Bonauentura ) vnico-

wl

Deum

[ 6.

que fimplici intuitu, ac pura con-

lls m

templatione cernere ; id íané

imy

animam omni ftupore percellit ,

pany

fuique impotem reddit.

Atque

Catt

hic eft fimplex ille perfectüsque

iittyg

intuitus, quem in fponfa fua Do-

fcen

minus tot in Canticis laudibus

iteuol

€ant. 1.

& 3. Bona.

extulit, dum inquit ; Oculi tui co-

*

änem f

dec, 7.

3

lumbarum, implices vtique.. Rur-

41

itin, r.

füsque cüm ait : Si eculus ttus fime ;v

j

itia, d. 6. plex fuerit , totum corpus suum fw'.*l&muïs

MaS6 — qup erit,

Á

ibis

N

Tertia Pars, cap. X. Vil. 483

-—

mmliï [

Atque oinis illa huiusce in-

tuitus difficultas non aliunde

t

ln [un]

prouenit, quam ex contradi&tio-

ne,quz rationem humanam vi-

lp

detur impedire, quó minüs poffit

th l

r (.r,f

vno fimplici confpectu Dcum

pariter & hominem, corpus &

b

piritum cernere,

Nam vt hu-

manitatem , quz corporea eft,

Ht

videat, imagines neceffe eft ad-

i

mittat; vt veró contempletur

"* diuinita

^v

tem, oportet iisdem de-

]

Hï

u"v :

* mudari,atque in ab(tractione con-

tl

ftitui : adeó vt vtramque fimul

1

intueri videatur effe perinde, ac

(f

R

fi dicas (imul imagines recipere,

& non recipere.

Atque fic p Pet, 2,

j n

d

quamplurirnis Lapis eff offenfionis..

Czterum, vt hic nodus difol-

»Fx

(

uatur, oportetrationem omnem

W

tranícendere, atque ad fidem vs-

que euolare, quz dum hunc ho-

li

o

minem refpicit, Deum pariter

effe agnofcit, qui forma omni,

D

Et

ac imagine eft immunis.

d

quamuis

imaginatio formam

X2

homig

| f

—

-

484 Deeffentiali volunt-a.te

uLiccf vb U

j

hominis ingerat ? fides tamen

girin

fenfüm omnem (üperans for-

Gof

mam nullam confiderat, cüm in

lr

Deum oculos conjiciat : adeó vt

itoit

licet Crucifixi reprafentatio fefe

fs .

nobis objiciat , eam tamen im-

d

menfitas fidei abforbeat ,. atque

|

VUonk

annihilet, Qua de re confülen-

dum eít cap. 12. de Annihilatio-

at

(u

ne A&iua, vbi explicatur quo

plam.

pa&o lumen fidei in nihilum

imagines redigat.

g

(üio 1

m

jl

Paffionem hanc &xerccn-

dam eíle , atque contemplan-

u

dam, vt in nobis ip(is eft, p

otiüs **

quàm illam , que ferofolymis,

a

wl

vel alibi confideratur.

(

CAP. XVIII.

d

t

.AOfito igitur animam in Paffio- :n:

ne contemplanda Deum pari- i

ter & hominem in vna , eadém- nj

at ei fj

que períona agnofcere; reft

non

i

Tertia Pa;:ltfp- X, V TII. - 483'

ZT

non exiguum dubium, vtcrum ni-

j (U "

mirum magis é re fua fit ; an vt

L

Crucifixum intueatur (üb forma

Mj

illa, quz ei velut Ierofolymis pa-

Lt

tienti tribui affolet: an veró fa-

A f

tius fit eum fub forma actualis

doloris , amaritudinis , atque af-

itri

fli&tionis ; quam quisque in fe-

D

metipío experitur, confpicere,

Itj

Qua in re ego quid:m dici-

L

pulum potius cuperem agere,

It

quàm magiftrum. Veruntamen

N

Cfaluo meliore iudicio ) quari

tüm p-r experientiam mihi col-

l! d

ligere licuit, ex exigua illa praxi,

quam huiusce rei feci , etfi vters

t

ii

que agendi modus fit multüm

probandus, videtur mihi tamen

Mim

r

pofterior priori anteferendus:

(non tamen omnibus , at iis

N

duntaxat , qui eius capaces ha-

bentur ) idque ób rationes quas

.mgä

in medium producam, vbi priüs

3

[

oftendero praxim hanc.íacris

TU

;

litteris , ac Theologiz effe con-

formem.

j

Scien-

X 3

fnt

| 486 De E[emiali voluntate

—

- Sciendum itaque eft, toleran-

i Qï'f

tias noflras cum iis que IESV

qigi

CHRISTI (üunt, effe coniunctas,

n

atque vnum idemque cum Paí-

t gt

fione eius effe&as , idque pluri-

limry

bus de caufis, ac refpectibus.

gt

Primum per fpiritus ac volun-

f

z. Cer.6. tatis vnionem: "& adhevet Deo,

(ma

ynus [piritus el: Vndefit, vt&to-

a

.lerantiz fint communes : Per

veret

eiusmodi enim participationem,

nmdi

g

quam cum Dei fpiritu habet fpi-

U

ritus nofter , Deus quoque &

W i

zrumnis noftris per amoris mo-

ATR

tum & compaáflionem partici-

ERule

at : Quocirca Saulo ait Domi-

&

U A

Afor.7. nus: Cur meper(equeris ? necferuos

AR

meos dixit, vel amicos, at me vt-

AW

hEd

pote cuius illi membra eraot:

loan.15. Ego emim fum vuis, C vos palmites.

n Il

í

Ac veluti humor idem & trunco

ia

communis eft & rarnis ; pari mo-

N

do dolorum feníus feu toferan-

m d

tiz , Chrifto funt & Chriftianis.

ànq

Quz etfi (ané fint. intelligenda ,

D

& non in propria Chriftum per-

'ona

L

jd.

Ts Barr,cap. Xl 482

I ys

fona pati, ipfe nihilominus eft

yd

Ts

qui patitur : nam licet intelligen-

lqucæ

dum fit illurzin membris fuis pa-

i

ti, patitut tamen, vt ipfemet te-.

A

gl

atur, quia fua membra partem

TWM

ipfius conftituunt.

Ideoque tolerantim noftrz

M

[

l*s

non autem vt noftrz , verüm

"i

vt lefu Chrifti) profundi(Tima re-

Qs

uerentia poffunt honorari, ( mí-

n

"u

rum di&u ) imó veró debent ab

od

s

)

iis qui in iltis ipfüm haud fecus

quàm in propria füa paífione

h.

1]

difcernunt.

.

Nam íi ità merito

H[,;i

cum tanta deuotione in imagi-

At

nibus füis adoratur , ac die Pa-

LY

raíceues in cruce ; quidni poffit

N

W

n

honorari in cfuce viua dolo-

rum in nobismetipfis : Atque fi

r

in illis non cruci, verüm illi

[V

A

ipfi exhibetur honor, pari modo

t5

ibi, vbi non pet reprzfentatio-

nem duntaxat, íed & per gra-

tiam quoque , & easdem tole-

Ws

rantias adeft,

1

dl

X 4

D. d.

j

488 De ;.[fän;iali voluntate

—

a

D. Paulus proprias füàs paf- ^

f

fiones, Chrifti exiftimabat , cum,

- ol, I.

li

cil

diceret ; ZAdimplee ea que de[unt

gil

p^lfionum Chrifti im carne mea. pro

iaf

corpere eius, qnod eft Ecclefia, — Et.

Comm.

| du

in epift,

S. Chryfoftomus in hunc locum

| lt

D. Padl.

dicit: Non erubuit bas quoque eius

| qum

ad Col.

appellare paffiones.

€.1, t0.4

| n

Perfe&orum ea confuetudo

lh

eft, vc Deum in rebus omnibus

c.rnant ; quantó potiüs id in

olim

hd

doloribus eft agendum, qui pat-

Ui

fioném ipfius ob oculos fta-

r«

tüünt , ybi adeó peculiariter

foni

1Qff)

$5.9o.

adéft, dicens : Cwm ipfo fum im

tribulatione.

Etiamfi humani-

(5 6

hr

du

tas crucifixa teipía non ibi fit,

Y

ficut ipfamet Ditüinitas; ea ta-

Ti

men tamquam in fpeculo, &

[2

vnita ánimz per gratiz & àmo-

df

tis vnionem , contemplarida

adhi

eft ad illius exemplum , quz

N

Cant. I.

dicebat: Fafcieulus myrrbe , di-

ledus meus mibi, inter vbera mea

(l

commoralitur,

Hic dile&us, «ft

BU

.

N

Chriítus

3

fafciculus . myrrhe

ama-

':midiM

T ertia llüar:,vmp-. XI)II]; 489

o

amarz, füa Paflio pluribus af-

lf

fi;&ionibus compaéta , ficut fa-

HMPI" l r

L

&

fciculus . pluribus baculis

?

jl in,,;t

quia Chriftus quodammodó in

t

fua femper eft paffione, quan-

DI

do anima in illa ipfum tene-

tl

bat ,. inter vbera íimul tam-

lM

u

am fibi coniun&tum ample-

LT

à

ebatur. Patet autem quód in

d

fe Paffionem , & dolores quos

ii

olim ipfe in fe patiebatur, non

itirs

habebat;proprii ergo erant, quos

d

diledti tui eítimabat , per amo-

v

rem Ífuis fimul coniunctos &

m

promiícuos , ficat membri ali-

od

cuius eum ipiusmet capiris do-

loribus.

j Xb ü]

TY

Vlteriüs , Deus eff nobís no-

bismetipfis proprior

?

L

nec ità

n

eum concemplari poflumus, aut

Nrali

Aug.lib.3,

us

difcernere propinquum , quin

c« nf.c.39,

f

I

adhuc fit multó propinquior,

tom. 1. &

.Fd '

Bon, in

n

nec adeó nobis , noítrxque

Solil, €, Xe

L

füb(tantiz intimum, quin re ipfa

24

]

nobis fit intimior; Jpfe enim efl,

ÜT

vt aiunt Doctores , qui intimior

d

X ;

im*i:

* f

f

— —— ——

?ntiati vblu(zt&e

23

449—9» Dee

T "

intumo 1Ho menti tu& fe perbibets

eun

& íic contemplari , atque ei

q,1

reuerentia exhiberi poteft , quin

did

imo iftud prorfus agendum eft,

; ht

fi ibi difcernatur ; & quisquis fe-

cus fecerit , is Echnico peior effe

! menal

|lmpo

arguetur.

Di&um eft fupra nobis pre-

| lutt

nilem.

ceptum fuiffe, vt iuxta exem-

lar

in monte monfílratum ,

| M

hu

fcilicet Iefüum Chriftum in Cal-

uario loco crucifixum , face-

d ,

df di

a, 29«

remus.

Verüm quo ligno hzc

s

imago, vel forma fabricari de-

bet, nifi ex nobis? & vbi

t f

eam fculpere oportet , nifi in

widi

nobis ipís illius exemplo di-

j

T Cor. II- centis

.

e.

. Chriffo confixus [um , &

m

[

- monentis , Jmiratores. mei. effote,

tj

fieut. €,ego Chrifi. — Cüm igitur

s

viua fadti (ümus ipfius imago,

Qu

quis eam vt talem non con-

i,

templandam, & reuerendam di-

ceret?

L

Infuper Deus, eiusque vifio

-

abítrahit ab hic & nunc,

que

^

l Yi

Tertia Pd(s, cap.XVIIl. 49X

MM f y

que ad vllum in particulari lo-

Yl

l,aa

cum vel cempus refertur , adeà

l [W

f

vt , cüm eum video , absque

t

vlla ad locum vel tempus re-

ls

latione videam ; ideóque.ei in

b

(Lopa

memetipío veré reperto, zequa-

lem poffum reuerentiam exhi-

HUWM

bere, atque fi in czlo eum inue-

niflem.

ub

Ad hzc veritas ifta ex ornni-

(hj)

bus Scripturz facrz locis euin-

mim;

citur , quibus Deum in nobís

€fle . dicitur

.

.

T0m

Nefcitis . quoninm 1. Cor, G

vIri)

membra veftra templum . funt. Spi-

at

ritus fandi , qui in vobis eft , cv

Id

non effis veftri ? Vos enim eflis tem- o Coy ,

" [

plum Dei viui , ficut. dicit Deus:

al

Ononiam inbabitabo im ilis €» ig-

ambulabo

d eum veniemus &*

wwl

Y

fmanfioxem apud eum. faciemus , ca-

r

nabo cum ilo , €* ipfe mecum, 9?« 14-

gou

Qui manet in charitate in Deo ma- 1. 1oas, 4.

In eo enim A&or, 19.

L

set, & Deus in eo.

viuimius , moYemur , €& fumus,

d

X 6

Nec

w&ü-s-;

l

[

W

492 De effentiali välumþe

m

Diony. " Nec.obiici poteft , id folum

&

dici de Diuinitate , cum hzc di-

w

ia

uinitas ad Chriftum pertincat,

fitque vna eademque perfona

quat

cum Ííüa humanitate

.

e

ltà ut

toni

quándo Chriftum in vna fola.-

Jtioy

[rinun

que vidco , in vtraque fimul &

poffum , & debeo contemplari;

di n

mj

quandoquidem nunquam ftpa-

rari poflunt : quod femel affum-

Tnin)

Sicut

fiba

pfit, nunquam dimifit.

enim dum in terris ageret , fola

fitfan

videbatur humanitas , & tamen

Ím

in illo con(iderabatur diuinitas :

fults

( t

pari etiam modo , dum nunc

difcerpimu$ diuinitatem , nequi-

Tta

tit d

dem mente fzpàrare poflumus ,.

nec obliuifíci debemus humani-

u

tatem, qua& nunc etiam in cQe-

Ài D

lis degit; fed in obiectum con-

| ia

DT

templationis fiiriul cum diuini-

tate haberi debet, vt incffibile

|

|

j

tf

jun

hoc myfterium — incarnationis

|

penetrari poffit $ quod quidem

T

obiectum humanitatis ,

uU.

amie

LT

]

vis nec effcntialiter , nec làcra-

A

inene

Ug

——

Tertia Pars, cap.X VlIl.- . 49;

Fm&)n?

menraliter prafens adfit , atta-

d5 C

men ex caufis przdi&is; vnione

n&aþ.

fcilicet gratiz, vinculo amoris,

Mf*q

vnitate voluntatis membrorum

du

coniunctione cum capite, & re-

hi,

db

latione imaginis paffionum no-

ftrarum ad fuum exemplar,quod

æ:f!;:

eít (anctiffima paífio , aliquo

map;

modo przfens eít przíentia ad--

rl d

mirabili, licet non reali , nec

a

fubítantiali, licet non reali , nec

r

fut (tantisli , ficuti eft in fan&is-

F

Iw

fimo. Sacramentc.

íd etiam

m

Paulus nos cognofcere cupit , &

J

cum tanta cura hanc ceandem

235

veritatem | inculcare conatur;,

-

--

cüm dicit : (a) V/iuo ego: iam non a Gal,a.

ego , viuit vero in me Chriflus. (b) b2.Corin,

EOR

4 experimentum qu&ritis eius, qui. 13

in me loquitur Chr:flus ? (C) Morti- c 2.Cor.

m

tificationem lefu in corpore neftrocir-. 4-

t

cumferentes (d) donec formezur Chri- q Gat. 4.

m m

flus in vobis (e) Sentite in vobis quod e Philip.a,

u«

€& in Chriflo lefu (£) Chriflo confi- £ GaL a.

M-—

xus fum , (g) quia zembra (umus g Eph, s.

i

£erporis eius, de carne eius , " de

X 7

effibus

1 Q

594 De effentiali voluntate

h t.Cor.

offibus eius. . (h) Vos effis corpus

W)u

12.

Chrifi, & membra de memhro,

(

i 1. Cor.6.

(t) Nefcitis quoniam membra veftra

D

tj CO

templum (unt. (piritus [an&i , qui in

k« Gal -3.

volis eft ? (k) Quotquor baprizati

que, t

12, Cor.

effis , Chriffum induiflis. (1) Chriftus

fralb

tl

13.

lefus in vobis eft , mifi forte reprobi

(s

effis : & multa alia loca, quibus

a

B!

oftendit magnum (e habere de-

hm

fiderium hanc Chriftianos doce-

iil

re doctrinam , & particulariter

clfym

bac vltima fententia , qua coge-

Dodor

re vide:ur , fe eam nos credere

f

fittert

velle , dum hanc neceffitatem

habendi Chriftum in nobis , aut

Mgin.

ab illo reprobarí proponit idem

ia

?

DoGores ían&i conformiter

fetam.

etiam loquuti funt.

Quando-

i

Bom, fü. cumque Deum volueris ad te

Vi

mu, diuint profunde inclinare, in cordetuo

ts Y

anmor,

Chrifli vulnera porta , & eius

nj

2. pat,

.' 12.

confperfus fanguine , te Patri

tils

quafi vnigenitum prafentabis ,

Ontd)

& ipíe tanquam Pater dulciffi-

at

mus tibi plenari? prouidebit, Et

Á

(iUo

fequitur : Accede ergo ad(ï

þri-

d

Y

à

"*bï'lw

Tertia Pars,cap.X VH.- 49y

n) Vil l!ul

i ls

ftum, & eum füppliciter depre-

ceris, vt ex quo non decet ipfum

LT

u

denuó vulnerari , dignetur in

tuo corpore füa vulnera reno-

UQ

um 'l

[

uare, teque totaliter rubricari-

Et alibi: Quando homo abítra-

ij

u

G€us ab omnibus, totus eft con-

Ulh]i-n

uerfus ad Dominum fuum paf-

P

J

fum , vt nihil videat , aut fentiat

t

intrà feipfum nifi Chriftum cru-

!

p

w

cifixum.

Poffem hic multorum

mllu-.

Dottorum authoritates afferre ,

as

d

fi breaitas huius Compendii per-

n

mitteret. Cüm igitur Chriftus

U

lefüs in nobis fit, acibi vbi eft

n

oporteat ei profündam reue- p,jyg

D

rentiam exhibere,fcquitur in no- traét.orat,

à

i .i;,

bis ipfis eum honorandum effe.

fub fi,

v d

r.lo, Chr,

Vnde quifpiam magnz (andi-

ff m.lib.T.

d

tatis vir quodam in loco ait ;

eap. 106.

"

u

m

Crucifixum in nobis ipfis , po-

hi

'tiüs quam Hierofolymis | effe

n

Ac Beatus

i

contumplanduüm.

D

!

Pater nofter Franciícus ita Chri-

fti Domini paffionem in ipfius

a

membris confiderabat , vt non

rnim

;

f

496 De e]ä;;tiali folu;ztate

j

minüs contriftaretur, cüm alium

I)

quempiam afflictum , quàm fi

m

[

Chriftum ea patientem cesne-

[,qllZl

ret.

ff

((j

Verüm, noníolüm toleran-

tiz noftrz contemplari poffunt

ol

velut 1efa Chrifti dolores : fed

nobsi

etiam aliter fieri aliquando non:

m

Y

poteft ,. fcilicec cüm per feruo-

W

rem amoris dolores noftri ità

hb

commixti & vniti fünt dolori-

P

bus dulciffimi lefu , vt eum pa-

Quam |

riter in vtrisque intueri liceat ,

fiio

nec noflri à fuis feparari que-

modi

ant; cüm vnicus fit tantum

[ry

Chriftus ambobus in vpum re-

D

daGtis, cum noftri in fuis abfor-

. t

beantur: neque aliter in his

QW

quàm in illis honor ei exhiberi

p

poteft ; cüm vbicumque videa-

* quy

tur & difcernatur, omnis honor

t

& gloria ei inip(is doloribus de-

fenti

beatur,

:

if

Hoc igitur demonftrato, ve

Ti

rum effe poffe nos in nobi(met-

ipfis IESVM CHRISTVM con-

N

Ceme

i

Terfia P;ur:, cep. X II | 497

t h

templari ; füpereft vc oftenda-

afübflum í

* W&

mus cur ità potius faciendum

fic, quàm eum Hierofolymis ima-

n

h

P

ginarí, & contemplari patien-

teme

m!

ü

Reslis illa perpeffio , quam in

l] h

t

h(. I

nobis ipfis experimur, viuacio-.

rem longé Paffionis I-fu Chrifti

J

imaginem exhibet, quàm ea qu&

in fola imaginatione confiftit :

& 'VMVJ[

hi

atque illa quz intcriüs fentitur ,

il

ij

uàm quz exterius per contem-

plationem confpicitur : quemad-

LT

modüm proprius capitis, velal-

m u

terius membri dolor , viuaciüus

Ti

lt

longe pares mihi alicuius amici

liT

cruciatus reprafentat , quàm fi

At ol

l

u d

eos ex folo auditu fpecularer;

pari quoque modo propria tor-

r d

mentorum Chrifti in memetipfo

"us

experientia , multo mihi lucu-

:l'fy""ïik:"

lentius eadem proponit , quàm

fi fola fpzculatione illa confide-

f

rarem. Qua de re dicit D. Bo- sim Di-

T5

nau. agens de Paffione: Per Paf- vin. amor.

fienes addifcit hoio compati patienti, P-1-3« 6 9*

cm'-*;f

1

f

498 De effentiali valunmgf

Si in noftris doloribus extra

fu.

nos Paffionem contemplemur ,

st

m

id videtur multiplicitatem pa-

rere , dum à fuüis cruciatibus ani-

adipifci

d

ma , ad Chrifti cruciatus tran-

fit; at veró dum illam in nobis-

jreit

metipfis confpicimus , non nifi

prszn

vnicum fimplex obiectum vtri-

Qd i

usque poenarum conficimus.

priis (

pl

.. Sicque tota praxis in interio-

Áinait

xi noftro reducitur , exercitium-

l e

que no(trum intus habemus,

am y

quod quidem prouentui maxi-

Prat

mo eft; Paffionem in noftris

doloribus confpicere , confli&ta-

qenfd

Corili

tio excellens eft ; eandem veró

in nobis ipfis contemplari , ab-

i

folutam prefuüpponit victoriam,

Wt

qui

lwfüper, finís propter quem

din:

Chrifti contemplatur paffio, eft,

vt ei conformes efficiamur , fic

Qiln

veró in noftris doloribus Paffio-

qun

Yer

nem confpiciendo ei conformes

efficimur , lzta & voluntaria

fira

qde g

earundem acceptatione , in

e Paf-

v

vnione & cqntemplation

onum

1

41:»[,,""

'ï:er,tia Pars , cap. XVIII, 692

] dnlonm

fionum Chrifti.

lgitur paffio-

L

nis íncuitu in noftris doloribus,

uhl?hw

&

finem contemplationis paffionis

Nj

adipifcimur. Pretereà multi ne-

i ,

queunt , nifi difficulter , idque

u "IWJLJ,

breuiter , imaginatione fibi re-

hj

il

j

przíentare paffionem Chrifti,

Al a

Sed nullus eft , qui fen(u in pro-

v

priis doloribus id efficere non

)

!) "m

poffit: plures etenitn apprehen-

( N

lt

fiua imaginatione carent : nul-

[u]

lus veró propriarum afflidio-

Tv

1

Jl

num viuido íenfu.

^

Preterea , fi dum anguftiis

Id

conflidamur , ad. Paffionem

Chrifti extranos velimuüs recur-

E ul

rere, plané videbimur cruciati-

u

ia

bus terga vertere,ac tormenta

quoad poffumus fubterfugere,

il

A WA' l

dum ad eum conuertimur , du-

T^

&i fzpiüs noftra eoníolatione ,

"

quàm ipfius vera dile&dione. At

veró dum in pocnis noftris eum

d

ju

u

intra nofimetipfos cernímus , fa:

cile amaritudinem nofítram tan-

qu

l^

jl

quam ipfius f'o;ec amplectimur,

n

atque

[

'[uä'l

$oo - De effentiali voluntate.

atque afflictionis aciem auidi

profequimur , vti eam quz nos

us

dul

ipfi clauis in cruce configit ;

vnio quz fit per dolores qui in

Fs

nobis fünt, eo eft ar&ior, quó

nf

amaritudines propinquiores no-

p

m

bis funt, eóque verior & perfe-

&ior; quó dolores ei verius in-

X

fünt , & non in fola recorda-

qiii

tione.

id

ttiu

Si in propriis noftris poenis

paffionem confideremus , quó

Y

d

[!i2

magis patiemur, có arctiüs Deo

vniemur,

Verüm Ííi extra nos

ld

p

illum confpiciamus , poterit vis

tti

afflictionis cünr ipfo difrumpere

n

vnionem.

DT

Alcantara

Ideoque prafatus

ibid.

ille vir fanctus affeuerat , opor-

N

mi

1

tere Chriftum in füa paflione

patientem , intra. nofinetipfos

p

contemplari.

(ti

Igitur in facra Scriptura &

fítà

rationibus allatis ftabiliti , quam

ti

fixiffime noftris peenis , velut

ia

IESV CHRISTI tormentis in-

W

tenti conítanter immoremur ,

J

reie-

IMIW

Teriia Pars, f.dP -ISFI-IL fot

M n

reietta procul omni inconítaü-

WNWI

tia ac vacillatione , omnibüsque

wi«

l

difcurfibus qui eO tendant , vt

an veré in iis fit Chrifti paffio,

In

.

.

an fecus perícrutetur

quales

Wt

plerumque paruin illuftrata ani-

tj

WK bud

ma folet efformare, Quod nul-

It

lo negotio affequi poterit, quis-

1 &A'm

quis veré cruci fidelis extiterit,

id eft , qui totis viíceribus ad

Lj

T

tribulacionem anhelare , & nul«

lam vnquam confíolationem ha-

iU

"T

bere ftuduerit ; ea enim ratio-

ag

1

ne preíentia iefu Chrifti per

J

lt

gratiam haudquaquam in du-

s

d

bium vocsbitur ; quia clariffimé

ibi fe manifeítabit,

i a

m

Neque huic fefe praxi com-

hu

mittere quisquam debet , quin

prius à confolationum mamilla

n m&m;ïv

fit disiun&us , atque ipfam ama-

us

ritudinis aeiem profequi para-

Qu

tus. Neque enim defunt , qui

in cruce cum Chrifto pati per-

[ un?

optarent , fed ea intentionedu-

(s

, at- Matt, 4«

[3

&i, vt. lapides ifli panes fiant

que

P

N

$o2 De ej'uitiali voluntate

que amaritudo quantocius i

ä)*

o

dulcorem commutetur , perfüa-

füm interim habentes crucem

joooi

t

fe fe&ari, quam toto nifi füb-

terfugiunt; Vnde & à Iefu Chri-

conh

«

fto di(cernendó tantüm abíünt,

quantum inter fe di/crepant cru*

pil

a

cem horrori habere, atque ean-

dem adorare, (iue illam vt fer-

hotu

friit

pentem detelítari & , vt optabile

bonum amplexari.

h

s eft obïcr;

N

Porró id in primi

uandum, vt ità Chriftum jin paf-

fivett

Teur

fione fua in nobis contemple-

mur , aliud nihil quàm dolores

;

nan

atque affli&iones effe contem-

plandum ; nam qui fenfibilem

W

v

confolationem quzreret , vel

etíam admitteret, is liberumil-

fs

N

lufionibus aditum p'-eberet..

m|

Summantur itaque poenz om-

nes, ac tribulationes non' vt

fatt

proprie , fed vti quz fiat. Iefü

u

Chrifti : confideretuar ille ac

ml

confpiciatur velut crucifixus in

:

nobis

[

.

" coniiciantur .dolores

L

U

omnes,

X

Wmm

Tmzd Pars, mp XVIII

—

$03

R

omnes, affli&tiones , ac mala .qua-

lt

h

cunque feu corporis íeu animz,

hi

Afl

in focum ardentem , ac flammas

QUE

tormentorum Iefu: Nbi prorfus

Hdcl

lr

i

confümentur, atque illius cru-

lt

ciatibus vnientür , & ità cum

rl

s2

Apoftolo dicere licebit : Chriffo Gal. 2.

h]b". 1]

confixus [um. Cruci $ eiusque ex-

[ï'm D

hortationi obtemperabitur : Hoc Phil, z

Im&)qw

fentite in volis , quod & in Chriflo

n

lefa.

tl

)

Nec qulsquam id præfumpuo-

ü

1j

ni vertat , fi ità in poenis noftris

j

(

Deum agnofcat , atque contem-

M

(l

pletur imó ex aduerfo nouerit

t

in eà virtutum omnium aggre-

T

ationem contineri , quas 1pía

m

veritas comitatur , atque COD-

firmat.

t

l

n

Ac primum in eo relucet fum-

B

ma füiipfius abnegatio , quz non

ls

tantüm cogiít füi cura pofthabi-

[

ta , afflictiones, opprobria , &

il

amarxtudmem tolerare patien-

du

ter; fed & ea amplexari letan-

ter, ac cum ingenti affectione

"

ACCC-

j

friil

5;0'4. De effentiali ;c;luntate-

acceptare.

Nec decít magna

a

fidelitas erga fponfum cel-ft. m,

yu

in eo quód anima non in ;p.o-

wj

feci

met duntaxat, fed & ia crea-

tura füa eum agnoícit , quaque

qi i

u h

eum inter medias pungentium

afflidionum fpinas ampleGtitur;

fafmis

quz in paruitate magnitudinem

;olh'mus

füfpicit : quzx in abie&tione &

g

) d

opprobriis fuis eum honorat.

Qualis demum eft ea refigna-

moto p

tio, quz in hac praxi reperitur,

dugit

dum , ità calixacceptatur ? qui

ia

yuem

animi, dum fic ebibitur ? quz

patientia , dum quis ea ratione

dmal

patitur? quzenzm fiduciz, dum fe

-

anqu

in medias fpinas tali modo con-

Torol

n

iicit? quantus charitatis ignis,

dum (e íta in tribulationum flam-

ii

i

mas przcipitat? quàm mira con«

ftantia, dum inde egredi recu-

imerle

teüotí

fat? Imó feipfam annihilat , vt

ille in corde füo exaltetur ; vt

Titüm

Wt

Pf4l, 63. diCtum eft : "4frender homo ad cor

altum , & exaltabitur Deus.

De-

a

L

g

nique quz vt ille viuac,ipfa eli

git

J

Tertia Pars »cap. X VVIII.-K foy

git emori, velut ii qui dicebant:

nj

2. Cor. $

Nos refpon[um. mortis arcbpim'm in

" RUQ']E 7

nobismetipfis.

l

Hec itidem prz

Funiptio' ne-

BM GA,&'

uit in nobis habere locum , eà

'dW»

"

quód Paffionem ibi Dominicer-

WIIF

namus.

Nam priusquam eam

l iir

poffimus fic diícernere , oportet

tl

nos zqué à nobifmetipfis atque

tb

Ys

ab alienigena quopiam effe re-

i

"u

motos per omnimodam noftri

n

d

abnegationerm, perque amaricu-

n

dinis atque afllictionis amplexa-.

j"|

lt

tionem ; vt nihil quis femet-

4

ipíaüm zítimet , ob Dei przfen-

T

tiam quem in (e contemplatur.

g

Porro hifce omnibus nihil ob-.

iib

Ítantibus, tametíi hanc praxim

nb

perfe&tiorem eff: arbitrer , nibi-

lominus, cüm variz fint atque

sümm'um

d

inter fe difcrepantes diuerforum

Tl

deuotiones , nollem omne ani-

Tl

marum genus huic praxi a(trin-

yici

gere, maximéque illas, qu& in

i^

