maior alius affignari poteít. Vl-

t quiun

teriüs fi ab eflentia eius voluntas

a,

fit feparata, à quo factam eius-

WW

modi feparationem cenfebimus 2

now p

non à creatura, cüm id non po-

yim r

tuerit ; neque à Creatore, cüm

du

iftud non voluerit ; non potuit

dnnos

illa , quia talis nulla exiftebat ;

o

non voluit ille , quia fzipíum;

if as

zqualiter in quaque füi parte di-

ligebat, Si eas à principio fe-

bdïcnmï

para-

-

fiii

480 De—g]kntialï voluntate

-

-

"

paratas fuiffe dixeris , binos à

m

i

"

principio Deos. conítitueris : (i'

jud

illam Dei feparationem poftli-

frin p

minio factam afferueris , id (ané

eu u

cum ratione eX diametro: pu-

guim

gnat, nec vllatenus fieri poteft,

ia

cum vnicus Deus quà vnus, nom

p

poffit feparari, non magis quàm

fanta

vnus quà-vnus non poteft diuidi,

inaq

Et (iipfas creaturas( vt ignem &

; u

aquam') quarum natura nonnifi

Emi

radius eft, aut fcintilla perfectio-

ht

nis natarz huiufce diuinz , cer-

T fitp

namus in vnitate, atque integri-

hw

tate fua adeó fefe conferuare, vt

: thtbf

non folüm ex feipfis non fepara-

b Qptr

ri, led & fepzratas reuniri, atque

f*-;uiv';lnö«s

in vnum coalefcere ; quanto po-

n;lnm(r:-,

tlori iure ea vnitatis perfectio

n LT

huic naturz deneganda non eft;

C

quz illarum omnium efít crea-

gtl

trix? Denique demus pofle hang

ifin /

naturam feparari, idque ei reipfa

At

eueniffe, neutra duarum Deus fo-*

A

tet ? quia neutra infinita foret,

€utm

u LT

Ti

*

Wt | *

—

Tertia Pars; cap. L

28T

tl

cüm vnicum ïöïfim poffit efle in-

(.m iïumi:;

finicum;

L

D) DCA

Verüm operz preti

um

'futu-

Af ij

rum non autumo, tot allatis rà-

if

tionibus rem adcó perfpicuam

od

ac per fe notam comprobare,

PU

Ícilicet

diuinam

N

voluntatem

XMS

W

ipfummet effe Deum ,. neque v]-

WT

NV

làm in eo admitti compofitio-

Rn

nem ; quando idem Doctorum

omnium vnanizais confenfus af-

u

il

féuerat : vnde íta Diuus Hi'orius : Hilzr,

f

s

Non-ex compofitis Deus, qui vita e[t,

lib. 7;

de Ttinit

g.

fatfiftit, neque qui virtus eff. ex infir-

n

mis continetur , neque qui lux eff ob«

m

fiuris coaptatur. , neque: qui. piritus

d

eft , ex difparibus formatus eft.: totum

g

quod in eo eft vnum eft , adeó vt vo-

p g

luntas eius que in ipfo eft, fit ipfe-

Wnüzngz:

met , eiusque effe , atque effentia:

Y D

quicquid enim babet omnimode, cum

d X

gl

VA

la

ipfo idem efl;. Quocirca Magifter

1j

VE

Sententiarum áít :- Huins- effentis

ii

J

fimplicitas , -ac finceritas tanta. eft,

(] N

[

quod non eft in ea aliquid , quod non

[

Jit ipfas fed idem eft habens , & quod

babe-

A aE

f

482 De effe

nä)li 1.7xolu.nt.atkc

babetur. Et fandus Hilarius :

m

ä

ji

T

Non bumauo modo ex compofitis

Deus eft vt in eo «liud fit quod ba-

il

ji

betur, & aiud fit ipfe qui habeat: fed

al

zotum vita efl, & natura fcilicet per-

s

suimus

fela, & infinita, & non ex difpari-

Bott.

bus conflituta , fed viuens per totum

g,v

ipfa.

Et Boétius füper eodem

Trinit, :

lib, 4. de

puncto inquit. Quocirca Pec ve«

u

ré vnum eft , in quo nullus numerus ,

manous

d

nullum in eo aliud prater id quod in

Aug. de

eo efh, neque ei fubiectum fieri poteff,

140

fide ad

Diuus quoque Auguttinus fic lo-

A ag

Petum, Quitur: I» Dei fubflantia mon . eft

tll

4liud quod non fit fubflantia. quafi

ais erl

aliud fit ibi fabfantia , aliud quod

m l

accidit. (ubflantie 5 fed quicquid ii

Ti

u

intelligi poteft. [ubftantia efl. Ve-

m

rum hzc dici poffunt facilé &

Wi

credi , videri autem nifi puro

t

corde omninó non poffunt & ali-

af

lib. r5. de bi,

Tr! ilitn

Sic babetur in natura. vnius-

T eamqm

cuiusque trium , quod qui. babet , boc

fit quod babet, ficut. immuzabilis fim-

Mpl

Ibid.

plexque fub(lantia, Vnde & Ifido-

p ]

mjusce T

rus , Deus fimplex eff , fiue non. a«

A

Witf-

[

3,Vvhr;n'rïal |

| Tertia Pars -,de. j 29 ;

o

mittendo quod babet , feu. quia non

DT "

«liud babet quod non e[l ipfe, &

Wf M

aliud quod-in ipfo ef. Qu omnes

f'li//t&uz:l&

authoritates voluntatem Dei ip-

(

fummet effe Deum abui:cé euin-

M///,,,;

cunt, eandem nimirum cum ipfo

"UI fjf

fimplicem , vnicamque effen-

W tim

tiam.

QT

Quare primüm omnium ledo-

lm"mm

rem admonitum volo, in effen..

f d

tialis huius volentatis inueftiga-

óvjrg)

tione , ac contemplatione non

t

f

€ffe ad imagines vllas , formas , Note,

m j

aut fimilitudines quantumcun-

j nj

ue fubtiles ez fint ac fpiritales,

L

recurrendum fed ex aduerío il-

r

[

lis ornnibus procsl pulíis , tan-

d W

quam hac voluntate indignis, at-

j u

que adeó ei oppofitis , feque-

m

etiam ipfüm, resque omnes crea-

yplad, -

tas tranícendentem, oportet ta-

t und

lem eam qualis in fe.re ipfa eft

gl

contemplari, nimirum vt Dei

efIentiam.

Rurfüm commoneo

r

. N

n

vt huiusce pun&i fedula fiat ob-

um

]

Íeruatio: fi quidem errorem hunc

ami-

s

—

—

A

fäm

a84. De effentiali voluntate

;;ainicrä

familiárem facit peruerfüs no-

ftri intelle&us habitus , qui eam

PU.

^

a m

nonnifi cuiusdam formz ope

contemplari affueuit.-

g ii

Aduerte etiam ad hanc de

sint

qua hicagimus voluntatem pre-

s ii

us

cedentes-ambas referendas effe,

ac reducendas omnesque actio-

zi

fies equé externas , ac internas ,

';qmm

fs a

corporales, ac fpiritales in hac

voluntate effe peragendas, id eít,

tonis t

t m

in vnitate dininz éflentiz : neque

i

axww—

inde vnquam,vellatum un

övl

Cllï,

ii

recedendum.

Et fi hecvolüti-

a

tatis vox cuiquam videatür im-

t

&

pedimento efle,irnaginem quam-

dam fecum sduehendo, velaliud:

N

aliquod: cbiedum , ingerendo;

eam ipfi rcjicere licebit, & deiri-

0l

ceps Effentiz , vel Dei vocabu-

;

Vg

;;

lum víürpare; quamuis reuera

Eml u

rnon tam de vocabulo , quàm de

H d

fimplificatione animi fit labo-

b d

randum, qua' tribus illis ( Vo-

luntatis , EfTentiz, ac Dei ) verbis

vnam eamdemque rem detegit ,

& diícernit;

?0rró

a

EFIWW ,

Tertia Pars ; cap.l, | 285

rf

,

Porró inter voluntatem inte-

Differen

tia inter

l .[fus J qm

riorem , & Effentialem hoc in-

volunta-

RT

if

teruenit diícrepantiz, quód vna

tem inte

precedat, alera fübfequatur: riorem-&

4 i

vna medium eít, altera-finis: vna effentia-

TU

interior, altera intíma: vna vni- '€/*

*

tiua, altera transformatiua: vna

Ed

pené effentialis altera penitüs:

ht

vna quasdam habet immagines ,

LT

licét admodum fubtiles , altera

od

prorfüs nuda eft,& omnium ex-

n

[

u?qü

pers formarum : in vna adhuc

p

aliquid operatur anima, etfi per-

i

;quam fecreté, in altera eft omni-

TAU

no otiofasin vna eft actiua quo-

a

dammodo vel agens, in altera

N]

paffiua , feu patiens , vtpote quz

N

án, a&tionem, intimamque fponfi

vt

.operationem in fe recipit.. De-

w

aAique vti interior voluntas é pri-

ma, quz exterior eft , nafciturs

u

N

ita effentialis ex fecunda , qug

T

;intf;riqr, eft; confurgit.

mll

hi

o

Nullo

"

E

z

fa:ü I/

288 De effentiali Avalukntare

aihn

NulloA humano medio ad

P

voluntatem hanc effentialem

gaulatmeda

suudet

poffe adueniri , cum rationi-

ib

' bus id euincentibus.

ia

CAP. II

ádq

n

M

Odó igitur perfpe&a huius-

ce voluntatis natura , per-

d us

in m

fe&ione, & füblimitate, res po-

ftulare videtur, vt eó pertingen-

p i

siteled.

di medium przeícribamus : me-

dium inquam absque medio,

ID

omnino enim maneat nullum

n

lt wl

a&um, meditationem , cogita-

J.y]

dqui

"um

tionem, afpirationem , aut ope-

rationem huc facere, nullum

nf

Wi

di(curí(am , exercitium, aut do-

cumentum , nullümque medium

w&m n

hic inter animam, ac effentialem

lt

hanc volentatem, feu effentiam

MoT

diuinam eífe intermittendum;

'æ; VCII

verüm vnicum hunc finem (ine

ho

d q

vllo medio , nos ad fe attrahere

debere, atque ad beatam fui vi-

n

fionem ;

& contemplationem

*f

ele-

"ts

:

Tertia Pars, cap. II. þ237

eleuare.

Et hoc fecundüm D.

0 mojn:

Bonauenturam dicentem , quód p, «; ,

£ tf

hic fpeculatio etiam inter fpecu- ca Theot;

CUP if

lationes excellenti(fima, ficuc de cap. 3.

AU

Trinitate.à B. Dionyfio relinqui Pattie. 4

l

iubetur , non quia bonz.non f(it;

:

& nobilis, fed quia eft alia füpe-

:

rior apprehenfio in mente hu-

m

mana, per quam folum excellen-

lttny

tiffimé füpremus fpirituum at-

wfflf&mfïï

tingatur.. Ec infrà totaliter ocu-

frag: n

lum intelleGus refcindere opor-

lp n

tet , quia in ipfía confürrectio-

r n

ne femper vult illud apprehen-

1t, t

dere, ad quod tendit affectio,

TT

Vnde maxima aduerfàtio in ifta

coní(ürrectione eft vehemens in-

]

n g

hzrentiaintelle&tus cum affectu;

quam tamen reícindere necefle

jnqud

gt

eft per magnum exercitium: cu-

ius caufz funt, quia vel phanta-

s

dnod

fticé , vel circumícripubilitet ;

vel modo limitato apprehendit,

d

lt

Et adhuc quantum in ipfía con-

fürrectione intelle&us fe come«

Ts

mifcec : affeQui , tantüm cít hic

comcqä'»f*":«

de

|qndi

:488 De e)];ntidli vol&n't;atex

—^

ABL j [

de impuritate ; & in quantüm

Jl

11j

plüs intelle&iuus oculus totali-

;:abä lt

ter excoecatur ( quod fit nonnifi

P lst

per miagnum exercitium. & la-

gt

"borem ) in tantüm.oculus affe-

af p

&iuus in füis extenfionibus libe-

riüs, & incomparabiliter . emi-

um

od

nentius eleuatur.

Et poftea,

ii

Oportet quod confideratio-

nem, & amorem fenfibilium de-

FTEU

qm d

relinquat, & contemplationem

omnium intelligibilium , & pu-

t

N

rus confurgat aífectus fine ad-

aM

T du

mixtione intelle&ctus , in illume

!Cu

, Tif

:

|

quem, in (üa tendentia cognofcit

quietatiuum defiderii , vt ipfi in-

'?-LQH:c Qelï

Ifta enim effen-

dl

timiüs vniatur.

tia cüm füpernaturalis plané fit,

AW

d

Y

nequaquam füb fenfum , aut in-

telle&tum cadic: cüum humanum

um ia

captum fugiat , nequit compre-

PT

Mldcl: T

hendi, nonni(i extra nos conci-

pitur: at cum afpirationibus, vel

E

actibus quibuscunque intendi-

*f a.

mus, intra nofmetipíos perma-

" gra

nemus: non capitur nifi cüm

quis

W

z "-;Iertï:t Pars ,cdp . II.

289

lg

quis.patitur; aníma wcro'dum

r

actum quempiain producic, agit :

Qd ff

illa nobis füperior.eft, actus au-

Trtn (

tem no(tri inferiores.: .Et ideó ,;De myflica

10ctds d

inquit D. Bonauentura à B. Dio- Thesl.

fonsl

nylio dimitti przecipiuntur, cüm

cap. 2,

partic, z.

llitr a

fit ibi aliqua incuruatio & per-

i

ceptio naturalis; Omnis.cogita-

tio operatioue, qualiscunque de-

Y

-

fnum ea (it, nobis eft minor.: hzc

autem effcntia maior.

Pluribus

intentis minor ell ad fingula fen[us.-

li

!l

IN

)

&rgo qui creaturz intendic, me-

lt

IHL

dio fcilicet alicui, atui, aut ope-

m

zationi, minus Creatorem per-

Cipit.

Hezc effenia vt capia-

il

il

d

tur, ei foli ett vacandum ; feous

autem facimus, fi quando difcur-

&

A. d

fus

intellectuales

formaimus.

V OE

Tum íolüm .comprehenditur,

dum nos ip(a comprehendit ac

poffidet : quod neutiquam con-

"

tingit , quamdiu .cogitationibus

[

refcrti , aut'actibus , operationi-

T

etiti,

J

büsque propriis fï:mus irr

Tila

f

$90 De ffemiali;välzfa-t?

nl

:

llla «ft quàm fimpliciflima; vn-

r l

" n

de non ab alio .quàm à peni-

tüs fimplificato intelle&u poteft

jjaü

"

3 frbts

capi.

.

Nulla . fpeculatiua .con-

z at

templatio. apta eft transforma-

re, verüm illud munus folius

us

eít amoris. -Quotiescunque fen-

tj Y

fus ,,vel intelle&tus circa ali-

PTR

quam operationem. di

ftrahun-

agf )

tur, & anima .quóque illico ad

n*itäualgs ]

idem obie&tum fertur , vnde in-

/wl L n

fra fe fle&ti eam neceffe eft , &

U

i

incuruari, ac confequenter [sz:a

J

ll

f& nequit euolare.

n

Ex quibüs omnibus liquet,;

!

hac in re neutiquam vllius me-

.dii humani fubfidium effe-per-

u

quirendum , neque arbitran-

dum pofíle ad hanc effentiam

U

er rationem , àut diícurfum

aliquem intelle&ualem . deueni-

ri , at contra huiuscemodi di-

Mv

MU

fcurfus, & actus, vt plurimüm

"i

noxios , penitüs prafcindendos ,

4 EI ] CC

;

omneme

fi:io'!unm; p

RIOPHA Pzrr;, cap. II | z;r

'omnemque intqllf&u-ä Opera-

! quäm i5

tionem .omninó cojrcendam

II»"HC&J u

effe , prout .diuine ad Timo-

Cühtig x

theum fcribens - D. Dionyfius Theot,

m

hortatur; T autem Tinothee cir- mylt.c, f.

145 [

ca my[Hicas viftones ( ditinam . fci-

weft

licet effentiam , vt patet , & qui-

j

[d. dicit

dam doctor interpretatur ) for-

D. Bona

t contriione fenfus. derelinque ,

VWl t

cap. 3.

intelletuales operztiones , & omia

pratic. 4

fs

fenfibilia € inuifibilia, « ficut - eft

de mytt,

j

pelfibile ignoté ad. eius confurge vi- Theol,

4

fei

fionem , qui efl füper omnem fibftan-

um , cognitionem.

luti

Quapropter ex hac&tenus di- :

l"

&is concludo ; cüm afpirario-

M&f*

Y

ncs Ormnes , meditationes , ac

n

iVj

Y

difcurfus: ad mnihilum faciant , .

| r

cumque fenfus , iudicium , ra- -

jj m

tióque bumena ditfínz gloriz

fuccumbere debeant, cüm de-

11

nique aétus omnes , & Opera-

&U*)

tiones intelle&tuales arceri ne-

-

isp

ceffe :fic: Concludo , inquam ,

2

nul-

292 Dt*effentiali volunt ate

frii!

£ulum habcr pofle. medium

p

humanum , aut actiuum €ó per-

tingendi. .

Hzc eflentia nequit

aliter comprehendl , nifi.proüc

bt

J f

il

ipfe fe comprehendendam prze-

bet; neque alicer intelligi, quam

st

vt ipfà fe intclligendam propo-

z n

N

i

nxL

L

i n

3

nec alia ratione videri ,

quàm qua leipfa videndam ac

du

contemplandam exhiber j nec

guílari, [ciri, poffideri , quàm

eo pacto.quo ipíamet guítari

vuk , fcirique , & pofïxden

ï'znqm

conprehendi fe patitur, quan-

al

2

do, quomodo, & à quo placue-

y Fkln

[

ri ; intelligendam . fe ; guftan-

1'?

dam, ac poffidendam offert 5

quando, quomodo , &«cui wfum

N r

fuerit

noftræ autem vires Ine

LR

tellectuales inutiles fünt & ad

LU

pihilum efficaces,

Q Glen

4

b

RUT

W m

DE

Q p

N Vlün

d

m

iälmn) *

il

(

T Er.tgf;t?.Par-s, £p. Hll, 393

lm Üv

AOT

DE PRIMO MEDIO.-

-

Medium reperiri ^absque

W&m n

inedio; pa(fiuum videlicet, non

'ffi;gl, (uit

á&iuum , diuinum proríüs , om-

m py.

nemque intelledum (üperans :

t l

non humantm , nec in mentis

Vi y

W

j

h

actibus fitum, illudque

Mu

effe duplex.

,

CA D. HL

Yar n

T

l

r

7

li

Vanquam

(vtiprobatum eft)

UA

Q

nullum h

umanum fü

p

petat

fedium huius effentiz vi

d.

ionem

b nl

afíe

la d

quendi, non idem tamen eft

de diuino,

quale reperiri poteft,,

Nsin

etfi non à

m

&iuum aut actuale ,.in

f

quo nimirum poffit homo opez

s

A

ul

i

A

rari, aut agere ; verüm paífinuns

feu effentiale , vbi homo nibil

agens patitur ; ratione cuius cef-

fationis ab' a&u illud. medium

absque medio appello: nam,

)

vti qua per illud ad finem no-

Tum vltimum 'pertingere da-

P

3

Qur,

-

-

li voluntate

ïN [

f

-

——

ii Dedfenie

UT WE

D

AU

tur, ve

ré medium cít ità quà ani-

pfd

mi in eo operationes excutien-

dz (uünt; (iné medio- eft, cüm

| nlsqu-n

0

Mi

medium omne eiusmodi opcra-

-

tiones poftulet ;. vel. fané diui--

j

TN

. pum illad pror(us, & non huma-

)

::,:f;i [

MT d

num.medium dicas ,.quía ibi di-

dv

Hatp.

uinus Spiritus omnia, humdánus

lib, 3.

véró nibAsperagit , Deus folus

tili,

p.'l!'-.. .

dl

'Theol.

agit, anima autem tantummodó

Et fic immediate Deo

[ qol

mylit.c$8: fuftinet.

vnitar; nullo, vt aiunt Doctores;

taultn

interpofito medio : caput fpiri-

Tübi pf

tus noftri eft intelligentia, qu

i ] ij

in viris (an&is immediaté. con-

hg

iungitur Deo.

Confurre&tio ,

D

ug per ignorantiam dicitur, ni-

hil aliud eft, nifi immediaté mo-

hi

i

L

ueri per ardarem amortis, fine

omni creaturz fpeculo , absque

r

IM

i

preuia cogitatione ,- fin

$ erjam

v oO

toyie

D

motu intelligentize concomis

tante ; vt folus affectus. tan-

l)

Demyfic.pat, & in ipfo a&tuali exerci-

Tf

2 Th. cap.3.

tio nihil coguoícat: fpeculatiua

'einf

partic« 4»

;ognitio.

Hoc

"in

—

:w!u;m:t ;

Tertia Pars , cap. III.» 29f

d liqii

n

Hoc igitur medium ( vtomnia D; Bosau.

1

I6 t

h

1

vno verbo perítringarus ) non poft B.

ld a

aliud erit quàm eiusdem volun. Bern. de7.

itiper,

l,

Id p

tatis continuatio , illam perpe-

itin. &

ln d

tuo absque

ARA

inre

rruptione profe- aiibi,

5

J

quendo , eiusque trá&tui ,. aut

curfüi iam' antea in' voluntate

WL

intzriore cognitó 'ac deguftato:

m

N

infiftendo , quoadusque nos ad

-

jl

effentialem perduxeric : atquz icà

iuxta quod' polliciti famus, pate-

:im'::fll

dl

bit qualiter vniueríam ipiritalem

J

vitam à ptimis actiuz vits tyro«-

l

ciniis , ad -ipfüm vsque vitz füz-

QU

pereminentis culmen' , vnicum"

Ms

t

11

hoc voluntatis diuinz punctum:

st

comple&tatur, neque ab eo vn-:

quam neceffe fit defle&tere ,. il--

433*

li

sH

t

lud derelinquere, aut peri

b5

re: quippe qued vnum ir fe ve-

ro principio; perfcQiffimo fini,

ac feliciffimo medio deferuiat. -

J

pent

j

Porró hzc continuatio bià: Harph.

]rO AA

rié haberi poteft: primó, per nu. lib. 3.

AUL

dam influentiam, luauem opera- Theo.

yit.

tionem, intimamque (a)ina&tio-

p3B- 4«

4

«nem €. 28.

-—

frii

p

296 : De»ej]'e;uia;i voluntate

findit

nem folius. huiusce voluntatis ,.

g, ii

quibus omnes anima a&tus an-

ü lii

nihilet, eámque fimplificet , at-

w f

que in feipfa ablorbeat. Alter:

jmd

modus. non in fola hac opera-

o

tione fübfiftit, fed & fubtiliffimas-

fin m

quasdam ex parte noftra indu-

ETU

ftrias füperaddit ,. non quód hz

in actibus animi verfentur : tan-

ii

vex'opcpgz

1

vüm enim abeft, vt ex aduerío,.

hr ol

cun&is aQtualibus ipfius opera-

fiycn

tionibus füpprimendis, eidem-

mf

que denudandz inferuiant, Quo»

iofo

rum mediorum primum eftma-

s

gis peculiare , iisque tantum-

modoó ( velad minüs prafertim )*

u |

rcitii:

Mpl

congruet ,. qui huius exe

praxi operam dederunt ; zite-

Vi

m

qec-

rum latiüs patet; & non tantüm

illos fpe&at, (ed & ad alios quo-

hi

A Qp

que fe extendit ; qui non huic ;-

; fed alteri alicui viz inftitere, nec

n

camen ad cellum hünc gradum ,

LOm

]

ac beatum:; finem pertingére.

f

Vnum iis competit, qui interio2

5f

rem hanc voluntatem, Gc(üpra*

ln

j

idtungi

m

-

nl

| Ta-rti;t P;m; ?ap. IlI 297

tuz

diclum eius tractum. deguftaue-

ii

raüt ; alterum. non miniüs his ,

li s

quàm iis qui nullum illius expe-

dtt. j

rimentum- fümpíerunt ; vnum

| hacow

illorum eít, quibus feruoris , ac

Vrf

deuotionis aura afpirat :alterum

"TA

etiam corum, quibus eít fola in-

WMQ

tellectualis deuotio , vnum non

Vitr

ità lemper eft certum 5 alterum

n

veró perperaófecurum.

Inyno

T

hac voluntas per (uaues influ-

Xus, ac familiares blanditias ani-

V0 t

f

mam d.fponit: in altero videtue

g elot

initio fponfus eminus-ftare ; ani-

du

mzque permittere, vt fefe ipfa

u)

difponat.

In vno reperitur fen-

is n

fibilis quedam deuotio, ex facul-

N

v

tatibas intellz«Quakbus redun-

!

À

à

s

i

1

dans; in altero autem ; ( idque

AUE

D

)

M

[]

in princip'o maxime) fupra fen-

fum omnemy,atque adeó intellz-

T

0i

&um euolatur , ibique Deus vi-

detur, perque nudum amorem

zi

[

ftringitur , ac poffidetur : quam-

il

n

at

uis fub finem iis omnibus nihil

DAW

"l

Obítantibus duo hzc media in

"

,

N ;

vnum

s

p

x

i ïnlïl!lj

4te

298 Df-erg?a'nïialï—volzmr

»l

|

vnum coalefcant,atque ad eun-

ij

dem finem deducant, eodémque

"

modo deguftentur.

du

Deinde vniuscuiusque erit

duorum horum mediorum illud

quod fibi magis idoneum effe

deprchenderit , affumere, neque

[

fe ambobus fimulintricare, quo-

Qd

rum 2. p?rfeQtius eft , idque po-

iU ï.iï?—rï

r

1

tiffimum ip annih;larione actiua,

ilb

U

li

500

d

PRIMVM PVNCTVM.

Mi

Quatuor, pracipua prioris

A

i

medii puncta cum primi ex-

plicatione.

z

CAP-IV.

LU

Rimum igitar medium qua-

f

:

T

p

:

n

cuor inuoluit puncta , quibus

|

vh'r',f!

E

voluntatis huius tractui obíe-

cundatur , idémque continuatus

Mi

fcliciter perficitur, ac in volun-

L

rate eflentiali ab(ümitur. Quo-

iij

R

rum primum eít fubüliffima im-

per-

t

E

ifï L

T erzü Pars, r;zþ,-IV. 4'

499

bt

perfectionis fug contemplatio-

30

nis agnitio ; Secundum, flaxus in

If

Deum feruentium defideriorum;

$4

OO &

Tercium, perfec&ta Ípiritas denu-

dorun j

datio : Qüartum continua pro-

lt d

pinquitas, & proxima huius ob-

j gl W a

iecti , feliciffimique finis finalis

vifio.

f

Quoad primum; illud omni-

no tenendum e(t ,.nullam effe:

—— —

adeó füblimem - conteiplazio-

nem , -quz non poffic tüblimior:

TC

fieri; neque tam abí(tractàm co«

gitationem, que nequeat adhuc

ii

magis abítrahi 5 neqüe tam in-

Jfüit

tenium lumen , quin váleat ma-

?

M

gis intendi; nectractóm a4 8

y

vchementem, quin aliquid poffit:

ei addi ; nec conuerfionem adeó:

fimplicem; quin adbuc fimpli-

cior ; nec denique vnionern adeó

(

arCtam efle, quin adhuc arctior-

nusr i

"

poffit reddi.. Quod' autem pof-

LU

J

r

fit, nec tamen ità (e re ^abeat,

)

finiz

id nobis, noftrzque culpz acce-

ptum 'debemus referre

H

( d

; non

N6

Dco,

D

^

fm(itfh

joo

De effenttali volunt-

/

-

H

"

x

öcffcgi

- Deo ,f-qui a-l—;üd.nihirc-i-cfïdkrat,

/fed neque poteft non iufinité

at

defiderare fui ipfíus communi-

ZT

cationem.

d

i

Omnis ergo noftra contem-

P

OU culrlctde

platio aliqcid

zd hng

tis, omnes abílractiones imági-

s

.nem aliquam concretam , omne

2 lst

no(trum lumen adinixtas tcne-

ilms

.bras omnes attractiones quid--

hus Y

dam retraéctionis , omnes con-

iririgi

uerfiones aliquid . aucr(ionis ,.

dor fl

emnes vniones aliquam inter-

midlor

W

Al

L

i

fertam partitionem, quancum-

itg

gunque ez perfectz fint , idque

'-mes qui

propria noftri iplorum cuipa,

At p([)ü(

Quia veró vitia qué (unt fübci-

"t f

liora, eó miniss dignofeuntur, &

w it'wï'-.m

corriguntur ; idcirco he vitia ,.

T mï

— :wtpoté quam fecreuffima ac füb-

uN

/

tilia, pezraró, aut nunquam de-

ET

teguntur, nedum lima adhibita.

z

tl

gaíLgantur.

r

Not&;.

In quam remr aduertendum

RUT

eft , quó fübtilior eft , magisque

3)

d7

illuftratus animus ,, eo- quoque

i

i

füb-

] W: "

' Terti&.P;tr!;- t'?p.ïV. 3o0t

ii

fubtiliores effe oportere, magís-

H

que reconditas eiusdem dece-

15 (0na

.

ptiones

»

alioquin enim illas

J

li

cognofteret & diiCerneret : at-

qui in hac vita füpereminente ,

5

D

m

*

animus cít longé fübtiliffimus ,.

Vi fï[

g

N

maximéque illu(iratus ; (&quitur

ag

ergo illius deceptiones itidem.

!

h

fubtiliffimas efíe , maximéque

abditas.

Vnde plurimüm fal-

E,O

luntur ii, qui in hac vita. eáàdem;.

u

& non füblimiore aliqua trutina.

inperfsCtiones füas , ac' vitia:

UP

ponderant , quàm in alía ; im--

jh

memores qua meníura ahimus in:

It (l

i

fübtilitate proficit, eádem quo-

atl

que naturam fecretius , occul-

W

l

À

gt

tiüsque feipfam perquirere ; at-

m*mxä,

que hzc vitia parualicetvidean-

TE

tur, non parüm tamen detri-

u

menti aduchunt , cum hic in

pint

conterplatione exigua.feníatio-

nis impreffio ,. minima (eníüs

operatio quantumcunque folauta.

n L'"!"

j

im2go ( paffionis excepta ) ac

breuiffima diítractio ma

gnam

J )K';

N 7

ume

Jlümdt?

fb

l

gos Deeferias

impedïant eleuationem , animl-

-,;«: ia

-que latitudinem , feu extenfio-

nem ; minimaque immortifica-

Ed lp,nl

tio , affe&tio, vcl nature inuefti-

st

atio íummum retarde: fpirita-

I)

lem profc&tum.-

Quaproptet

T

magtopere- errant ,.qui in hac

: ts Q

- vita illa- omnia degluaunt, ac

2 N

D

leuiter pertranfeunt , tanquam fi

adhuc aétiuam vitam prz mani-

twot

.bus-haberenz , parüm : fideiiter

MU

talentum füum , ac lumen, piri-

UT

tüsque fübtibtatem ad radica-

t

lém ormnium íüarum imperfe-

b

r

&ionum extirpationem impen-

Á

iupe;,za

.. dentes ; at lufcumin eo agentes ,

J

tacitéque fibi ipfis: affincantes,

talia imperfecttones effe infician-

p

tur, atque ita nimium fibi liber-

-

AI'WQ'XF

tatis arrogant, naturámque fuam

V

W'

;-

j

fenfualem . titillant , atque . de-

gm a '11

mulcent , tali gratia animique

d

fubtilitate vtentes, vt pro quae

Ll

renda con(olatione introuertan-

"g

tur, non autcm ad perfectatm füi

*l

abnegationem , . imperfe&tioni-

us

Atj

b

VXTerti;z ;)m, ?41).1V. 503

li

T t

bus 'perpetuö inhzrentes, ficque

vtraque manu negotiantes, dum

( :

nunc pro fpiritu, rnox pro carne

t ht

ftant , vnà- fpiriralibus, ac, fen-

It fp

füalibus deliciis perfrui- cupien-

.. QIJ,&RIO"'

tes , ac toti in fpiritum tranfire

AT

D

fine. carnis-contriftatione exo«

ptantes. Nonnunquam etiam in

du

oratione infticuenda íat eis-eft,

u

vt vano fe boni pretextu . falli

n

patiantur, nimirum vt-arbitren-

irdes;

ia d

tur,átque agnofcant.eum*agens

di modum íacrum effe, ac inuita

fs

fpiritali commendatum , vt fünt

'zg*mfm y

aípirationes , atque id genus alia

ranun

ii

coníolationem (enfibilem confe-

rentia : ideóque cum ità fenfua-

1

M

Q

litati gratum. videtur , - eorum

n

W

-

víam nonafpernantur , quamuis

occulté haudquaquam ignari fint

magno ea in vita hac offendicu-

jgus

lo effe, vt & cxtera omnia vitia,

(

M

i

r

ac fallacias, que in contempla-

4

tione, atque vnione noftra eue-

nb

Ur*

nire affolent ; quibus: nunquam

a

integré eximuntur,quantumcua-

que

D

7

304 Deb effentiali lvoiunmf

: €

friti

qu« callidé irrepferint, atque oc-

g Ms

F'lü

j

eulentut z

Quapropter, vt eo vnde di-

ä,wlosquc

reíTi fümus reuertamur, anima

gt

ssb

quantumuis ingentilumine prz-

dita , ac in-füblimi contempla-

tione conflituta fit, modó tamen:

Wämn&a á

hic errores quosdam , imperfee

N

&tionésque valde fecretas dete-

a

git ; quibus füblatis altiore vola-

DT

tu, & concitatione impetu Spon-

il t

fi atcra&tum fequitur ,. volunta-

Trdig

tisque diuinz filum iam antea i

t vatr

prima & (íecunda parte in. pra-

B

M,qum

ximm re

dactum magis effentiali-

inianr

ter profequitur. Porró he imx

Tu

perfe&tiones tres funt.

Tres con-

Prima eft , nimia defiderio-

^

EY

templátio--tum, ae feruorum in anima ebule

a

nis erro-

rzes fecre-

litio , quz a&tionem nimis fapity.

Pun Wim

tiffimi;

ac fuauem Sponfi pacem , tran-

Wt

quillámque in ea quietem per-

LOI

turbat, & vnicam , intcgram, &

Qs

erícétam operationem ,. atque

It

abíolutam illius in eandem: do«

?;' quim 1

minationem impedit ; eaqué re-

tGone.

ï;]mm

H

| ?e!nnra,l "

'— ürtiu Pavs, up IV. äoï

tïone' nec femetipfam perfecté

illuminari finebat, nec ad dulcia

16 mj

ofcula ,. caftesque Sponfi ample-

t

xus confurgebat ,. at in fe quo»

Tummcp;z

dammodo- incuruata permane-

| rj

bat.

u

Secunda eít latens quzdam

'.*.mxm[t-

fübtilis ,& incognita voluntatis

jN

diuinz imago, quam anima reti-

Isl

nec, quz quó minüs eam eflen-

ts

tialiter cernat , probibet,

n vl

"Tf

"Tertia eft, quod fubindeSpon-

füm non intuetur vti veré pra-

g

fentem , vtque magis fibi femet-

ndi

ipfa preíentem ,. magisque 6bi

tbl

"

femetipíà interiorem, ac magis

ipfam , quam ipfíamet foret ipía,

a

um

verüm vti in paradifo conftitu-

tum; vel alibi magis à'fe remo-

MXWZ

tumr, quàm ipfamet effet à (ez

du

vnde eueniebat,vt nec fides adeó

u

T

a

viua ; nec fpes adeó firma , nec

TU

tam ardens amor, nec tam lu«

vt

pendz familiaritates intercede-

n

rent, quàm alioqui contingererit.

T

Non tamen volo-has ab ea cul-

p

'1

pas

*

*

i

306 De effentiali valruzt;zi?

——

fri

m edipales

—

o ie

5äs omnmts per&&ä animaduer-

ti, priusquám ad (übfequentes

(

&fadus- perügerit :' quia . egré

admodüm ez dignofci poffunt,

antequam perSpiritum diuinum

cortigantur. Porró li tres im-

L

perfectiones dire&é cum-tribus

ï

T

fequentibus punctis, ac perfe-

':ïlïuw

&ionibus tribus proximis capiti-

Rov

bus tractatis pugnant ; ideoque

fnn i

de omnibus erit fimul agendum,

z,imn

Suftettün

cum caF illis rcmeQiuzn adferant.

ER

m

st

SECVNDVM PVNCTVM.

g:':iamr ,

De nimia defideriorum ebul-

nin

litione, deque fluxu eorundem

feruentium defideriorum, atque

a&uum in Deum, vbi fübctilis

Eu

quedam, ac effentialis mentis

EOUNT

eleuatio proponitur.-

& 4e|

Av

C ATE.

N

11

La

5 rÁ

&UE (

On eft noftri propofiti Per

Qon

d

nimiam hanc defideriorum

il

ebul-

MAJQ

- 1

T

1(17 !llhrm

Tertia Pars , cap. V.

.397

Mnþ

cbul itionem facra illa. defideria

1d [ïuumm

incufare, que in Deo reper.un-

'[ QUM [

tur in fua cfi"cnna,aut qvà ben

Wi

func ordinata : verüm qua ml-

um (lity

nüs reCte diriguntur, vel circum-

OIHU'M

ftantiam aliquam' habent anne-

1( m

xam;,quz illorum plenitadinem

à v

impedit, perfectámque cohíutn-

WMW

mationem, ac deificationem, pet

m

integrum íntroitum , abforptio-

Al

nem, & mortem in Deo,

Hoc

Wi

aL

i

impedimentum aliud. non' eft

ia

quam eorum nimia ebullitio ,

actiua videlicet ; a&tiua inquam,

TW

vt excludatur paH" a, quz trans

quilla.eft-absque ftrepitu, absque

( ütll

d

a&tibus, proFunda & deiformis::

hzc veró actiua ex adüerío im-

W'Wü]ï

pctuofa

mobilis fuperficialis ,

a,

Wi

nimiumque hominem fapiens, &:

naturam, -OB: eranonemue natu-

iE

ralem , ac humanam.

Atquc Slnïll

l

ï m

duplex hec defideriorum fpe-

cies recté cum duabus aquis

vt -

poteft conferri ,

quarum altera

turbida fit, cxæüuam ac plena

huc i

mutrs

a

*

*

WP

308 De ejf'enti,zli?;alunfan

mmurmuris , non tamen alta ; al

g a

tera quieta 5 filens, fedata , nihi-

T

lominus admodum profunda;

Hazc igitur defideriorum ebulli-

m

td nl

tio, etfi initio bona, hic tamen

improbanda eít, ae refpuenda

as fndi

mj

non quód bona defideria , reii-

1

"

cienda fint ; at eorum imperfe*

ijin d

&iones ; non quod ea deíerere

!yndgo

oporteat, fed proficere, nec per-

ul

Siril.

dere, verüm pura ac perfecta in

. etilis &

t Qu

Deo reddere ; vt eniirn nón per-

& n

pulchra,

ditur femen eó quód in locum

Mdl

füum mittatur , fed mutatur ac

multiplicatur : quemadmodum

üiy,

0

in grano frümenticeznitur, quod

nequaquam perit, etiamfi in ter-

"r

tny

fam projiciatur ; at mutatur &

mültiplicatar : ità neque pere-

ii

4 t

unt defideria,.dum in Deum ia*

2

;

étantur , verüm expurgantur ,

enultplicantur, & perficiuntur.

3 1 E

Simil,

t

pulebra,

Ác vt granum íÍrumenti nifi

& vtilis,

priüs abfumatur, atque emoria»

"m

220 m

tur , triticum non producit ; ità

T

nec bona deGderia Fgos vnquam

Qre.

f;vlmr

Tertia '.Pari,t'up. V.

309

T

m

i

]

fortiuntur effe&tus, vnionem íci-

l,

j

licet & transformationem, nifi

T? Ri

€a primüm in Deo exhaurian-

P4

"Ut d

€&ur , atque obdormifcant.' Vnde

L J hic ht

eit illud noftri Saluatoris: NWijfi1oan, x&.

db

granum: frumenti cadens ín tervam

mortutum fuerit , nullum. frudum ad«

»*dcnþ, [

MM j

fet : Si autem mortuzm fuerit, mul-

int

v

"

um frudum adfert. Sicut etiam

Tl

in principio granum eft nece(fa-

T

rium, fic & in fine expedit eius-

dem corruptio , vt triticum ha-

nag"mnon;c

b

beatur. ldem eftde bonis quo-

lntomi

que defideriis, atque eorundem

atudalt

annihilatione, ad vnionem cum

Deo obtinendam.

Verüm vti

t

TUMS

in eiusmodi corruptione impro-

prié dicitur granum corcumpi,

n

at potiüs alterari, vel in frumen-

AXP'(

Wl

tum transmutari , ità zqué pa-

W

u

rüm apté dixeris bona hzc de-

fideria annihilari , fed magis

H, o

immütari , atque in vnionem

in ür(f

transformari.

Veruntamen vti

itur,z;*.;-

granum nunquam, denuo idem

.Mf ïlïl

hi

, Teparatur, at perpetuó remanet

£ran$s

feil

u

310: D;: ej]'entz'aïi' fül:.;htvzr? -

——À

pl

V,il

h

transformatum , fiue in frumen-

tum .immutatum ,. tanquam .in

j

effe&um füum., finémque vlti-:

mum , ac-perfettionem : fic ne»

J

n

que defideria debent.vnquam

j zm (tuy

poftea. redintegrari , ac.in vnio-

nem transformata perfeuerare,

g g

m b

velut in effectum fuum; culmén-

:Nota,

nidic

que perfectionis. Denique,quem-

ts vt

admodum granum non cuiuis

terrg e(tmandandum, nec omni

TT

tempore, íed accuraté, & loci

velnti

commoditas deligenda , & tern-

1qbtigf

poris oportunitas efít obíeruan-

z lemd

da:.eadem ratione non vbiuis

"fjf

oportet fua defideria annihila-

ïil;nom'&D

re, at in foloDeo; nec in omríi

]

TA

ln

.exercitio , fed in exercirio dun-

m

,taxat vnionis,nec ftatim in prin-

um

"

"

cipio , verüm tempore ad id

at

ddoneo, poft transa&tam (cilicet

nïone 1ty

Vnio nec aCtiuz -vite bene in praxim re-

n

pet opera- da&tze exercitationem, vbi apet-

tionem ,

11 n

té proditur quantüm hallucinan-

Df (;UO[

nec inter

opera. tüt li qui perpetuó operandum,

fiUIH ft4

dumac nec vnquam à feruentibus acti-

"u

quititur,

bus,

L

*

m

fTertz:a Pars, u-zp;. F. 3 II

m

htiig

bus, afpiraionibusue ceffandum

lg

opinantur, atque etíam magis ii,

i Uämquc )!

qui in fimili agendi modo, veram

O0« [ry

vnionem.fitam effe arbicrantur,

