diuinitatem necdum mulcum

m

penenrarunc, etfi alioquin. in

x

vita.

$06 De effentiali voluntate

EC

vita fpiritali progreffus fecerint;

-wl;

oruion

quia quz eiusmodi fünt,non per-

fecte difcernerent, qua ratione

umpori:

Deus fitin earum affliCtionibus.

num.

- Etiam non defünt euentus ,in

gimam

quibus oporterét

paffionem

Mlion

Chrifti Domini in ipfomet con-

ia

templari: quales (ünt cum nulla

m

feíe offert occafio eam in nobis

itimi !

per affli&tionem, amaritudinem,

it ii

féu contradidionem aliquam

tttny

confpiciendi, Quamquam enim

Tand

Mf C

ei qui illuftratus eft, vix vnquam

defit occafio praxim hanc in fe-

mdi,

metipío exercendi,quà per ama-

dl

ritudinis acceptationem , quà

v

per oble&amenti corporalis

p

feu fpiritalis reie&tionem ; non-

tj

nunquam tamen id euenit; vt

hih

vel nulla talis occafio detur, vel.

m

fi fecus , adeó tamen exigua fit,

IT

ac nullius pené momenti , vt

fbrent

vix, aut né vix quidem vllam

tunc j

füi inanima impreflionem relin-

n

0

quat ; quo fit vt in ea Chrifti Ie-

iif

LR

iu Paffio nequeat difcern

Simili-

w

m

Tertia Pars,cap, XVIll.— gosy

LU

Wi UM)W

Similiter cüm quis longam

orationem inítituit : nam tunc

W, l

u

tb

temporis contingit tantam diui«

narum influentiarum copiam ín

Ut

animam deriuati , vt omnis af-

m

fli&ionis, contradi&tionis , atque

UM

M

:

amaritudinis fen(üs abforbeatur,

mnm l

neque vlla earum impreifio in

anima relinquatur ; vnde eve-

r

nit vt in fe

paffionem nequeat

contemplari,

m

Tandem in noftris doloribus

Paflio Chrifti contemplari non

mmn

poteft , cum anima adeó e(t in

i

fublime eleuata , tamque per.

m a

fecté Pzsffionem in femetipía re-

perit, vt non nifi vnicam con-

Wisquo

t

templetur Paffionem, eam quam

in illa patitur, & quam in fe-

t

metipío perpeffus eft: tumenim

ml

videt eius cruciatus absque dif-

j

ferentia vlla nunc in ipiomet,

4

y

nunc in fe ; nonnunquam etiamNot,

pené omnes ftationes Patfionis

mül (nd

fimul finé multiplicitate quacun«

d

que ; (quod notatu diguiffimum

Ya

eft)

T

jo8 De effentiali voluntate

j

eíft) neque vllum ab imaginum

ml

varietate patitor impedimen-

g

tum ,quia folum Deum in omni-

fl

bus intuetur,

eram

& nol

vj

It

Qäeham debeat effe haec

imago , & qualiter fit con-

giin

às

templanda.

H

jei

CAP. XIX.

[is

Tre

Roximé explorandum — oc-

P

l

;iDor

currit, qualifnam effe debeat

&

j

hxc imago , füb qua Paffionem

conuenit contemplari. Ad quod,

ii

)

pri

mum reípondeo , fi imago fit

u

poenarum ip

fiusmet Chrifti Do-

s

mini, non debere effe vniuer-

QT

fale cotius Paffionis , verüm ali-

cuius pun&i in particulari , vt

li

f

€a ratione impreífa permaneat

in corde , ac imaginatione, abs-

ipfas

ttf&

que qua impreffione excidit me-

ülm

moria , atque vna contempia-

tio, quz ab ipía dependet. At

I^ j

pius

fi imago illa fit poenarum ipfius

In

lg,

Vyvïi"'e—r;ia þ;r:, caf.X]X $09

nj

in nobis , nihi! impedit, quó mi-

At

nus vniuerfalis effe poffit omni-

lg

um dolorum noftrorum , atque

affüli&ionum ; fiquidem fenfus

—Á

eorum impreífio non patitur

ea nobis ex memoria elabi ; ex-

il

pedit tamen grauioribus preci-

:

Kttp

pué intendere : in iis enim Te-

fus fefe magis videndum przbet,

quia Nos in illis rcperimus mi-

|

!]

nus.

at

Pra&terea fi de paffione Chri-

ln dt

n

fti Domini in femetipfo agatur ,

i

n

1]

debet effe imaginaria : at veró

fi, vc in nobis eft, eam libeat

ul

f:'l

al

contemplari, non iam imagií-

d

nanda eft , fed ea talis, qualem

t

reipfa in nobis fentimus , etit

»

AU

contemplanda.

r

Infüper, vtrauis imaginum fit,

"

non oporret quidquam formz

ipfius vel addere , vel detrahe-

u*üa

t

ff

re , fed absque vlla immutatione

tali modo eam recipere , quali

d4

fefe ipía offert : qua in re com-

phdf

plures labuntur , qui vtramque

d

ima-

3

$10 . De effentiali voluntate..

f

—

imaginem in alteram qux ma-

corom

qiel

Mota, gis exquifita , fublimis, ac dei-

formis fit, commutare exoptant,

fiioi

neip

fpreta quodammodo firplice

illa ac nuda Crucifixi forma, que

quiinfu

impulft

fefe primàm oculis obiecit, tan-

diete:

quam nimis humili , terrena ,

f(

corporea , ac nihil pené diuini

vonol

vel. excel(i in fe habente: Cüm

interim ítà plané fe res habeat,

ia

anflIZL

vt quó vilior abie&iorque ima-

go Íeu forma fuerit , füb qua

1)up

TOU

Oninipotentem,crucifixum eon-

templamur , eó quoque magis

D

ylam

ftupendum erit myfterium , füb-

Net jmiüsque eleuabitur anima:

um

d

quod bene obferuandum eft. -

Idem quoque de ea forma di-

d

&

cendum , quz in nobis ipfis eft,

bt

non per imaginationem , fed per

doloris , anxictatis , atque ama-

&

(in,

ritudinis perceptionem , fiue ea

corpus , feu fpiritum fpe&tent ,

1

Ti

oportere iis acquiefcere, & nee

propria induftria illa immutare,

(

"

ls

neque vt adeó in aliam formam

c€ome

L.

Tertia Pats, mp.kI,X. $1 1

t

LT

commuüutentur peroptare pér

dulcedinis cuiuspiam aut confo-

Wt

lationis infufionem , in quo fe-

i i

metipfos fallunt quamplurimi ,

li

qui infidelitatis , ac fenfüalitatie

WSM

hm »

impulfu acti, videntur Domino

dicere : 5i filius Dei es, dic ut lapides Lue, 4.

HH(

N

ifli (durz afflictionis) panes fiant

l

confolationis ; fiquidem ex hoc

Enis

hs

defiderio confolationis elucet

LXf hd

fenfaalitas ; ex verbis (5i filius Dei

[ml(v*

es)apparet infidelitas. Quemad-

I

modum de fa&to nimium fepe

V'Cqm

contingit , vtanima taliimagine

;

Ht

vel amaritudine vifa , haefitet , at«

"qu

que ambigat, vtrum ibi Deus

hd

fic, nec ne; vel an füb eiusmo-

m

di forma eum debeat honotare

t

& contemplari; atque vt ei du-

i

bitatio omnis tollatur , cupit

g

J

eius rei aliquod experimentum

m

fümere per dulcedinis cuiufpi-

ld

Ti

am deguftationem , perque la-

"

pidum affliionis ia panes con-

i^

coníolationis commutationem.

d

Alias nonnunquam dum eum in

[

Y4

eruce

i

yxvz' lv.De ;fentäahg veluntate

"

cruce confpicimus per vilipen-

g

fionem ac contemptum qui no-

3, 0

bis irrogatur , infidelitatis ten-

*

.

$i

as

tatione exagitati , dicimus

o

Matt, 27-,151,-,,, Dei es, (cui füb qualicum-

Á od

que forma comparenti debetur

(f

adoratio ) de/cende. de cruce: vi-

deam hanc humanitatem in tam

qmyino

p

füblimi contemptus cruce ere-

&am , defcendentem , aliam-

qebi

DT

que formam aflumentem, quz

Vlta

pulchrior , rutilantiorque fit,

dterj

queque plus maieítatis pre fe

Ms (

ferat , magisque filium Dei de-

v f

deceat , & tum credam tibi.

1

Adeó vt prz viuzx fidei, ac de-

tim f

f

fiderii patiendi defectu infideli-

tas, ac fenfüalitas dulcoris ali-

W&S'W

n

^

cuius guílum perpetuó expo-

fcant, ac formz pulchrioris , &

ACmm

myi

fablimioris commutationer , in

ua lefüm .Chriftum videant ,

Quod

Nfe

exquirant ; quz ipfiffima cau(a

eít, cur eum nulatenus cer-

j

nant, atque in contemplatione,

h

Aj

praxique Paffionis non modi-

cam

l,

Teriia Pars, m;'. xix. ;1 3

N ki

cam iacturam faciant.

Cui in-

lltmpm

commodo vt óbviam proceda-

! m&ü(;

tur, oportet contemprtum vel

i

anxietatem abfíoluté talem qua-

(

Häcv

n

lem fentimus, ac eodem pror-

f"

fus modo refpicere , inibique

J TTE

Crucifixum contemplari , fiue

o

omninó talem qualem in Cal-

n

uaria paffum imaginamur, eum-

A

que ibí fimplici penitus ac firma

rl

dl 2

fide agnofcere.

firatil

Vlteriüs , non tantüm fimpli-

UER

citer,fidelitérque eft acceptanda

135

talis forma vel imago contem-

^ (h

Á

pr:us fiue amaritudinis ; verüm

i

etiam (i quis Iefü Chrifti cruci-

fixi veftigiis cupit infiftere, de-

d M

s

bet is ipfum earundem afllictio-

num acumen profequi. Porró,

d z

acumen dico, id quo

jnnium

maximé punogit, atq

£E.

* angit;

quod ex triplici afflictionum ge-

P

tiere confürgit , temporali, cor-

porali,& fpiritalizquorum unum»

quodque animum exagitat per

':I

u

amaritudinem & contradictio-

nem

Y$s

--

;—14'4', vbere]f'e;tiali/wlüntate—

r*

nem naturz : atque nanc amari«-

| (ium,

tudinem internam , acumen af-

r

fli&ionis voco, quod peculiari-

E

ter oportet intueri, acceptare

fandi

ac profequi, tanquam clauem,

bilr

qux portam fecreti penetralis

m i

thefaurorum diuinz fapientiz

- ücut

aperit, profundaque mylteria

sisia

huius paffionis referat : quod qui-

N

dem acumen fi confolationere-

, hi

tundatur , de nouo eít acuen-

: fít

dum earundem affli£tionum in

tiad

memoríam reuocatione , illas

(ett,

fcilicet, ob oculos animx propo-

T

nendo: quod quidem fi non ex-

: fT C0h

equimur , dum ad confolatio-

duj

nem diffluimus , nunquam anima

i

à diuina fapientia docebitur. Et

qui

hic multe animz aberrant,dum

«

rincipio Chriftum in noftris,

vl

qui

fais-doloribus contemplan-

j

tur.

.. Sed cüm primümfefe illis pro

f

tl

yoto , & fecundum defiderium

V

earum manifeftat , confeftim in

D

contemplationem& vifum folius

L-

1

- Tertia Pars , cap.

.

I

x—

t

Chrifti extra crucem prolabi fe

ülm,w&

finunt , acerbas illius patfiones

),Wm

retró relinquentes ; ficque huius

miíterii abyffum nunquam pro-

R

fundant nec penetrant, admira-

t

bilemque & incognitam fapien-

tiam in ipfo abíconfam minimé

r

n

diícunt ; hxc enim acies afflidtio-

nis illa eft dé qua dicitur : exatio!fs. og.

anm

dabit intelle&tum.fel eft,quod vifum

OD. IIe

Ütlo

APOG. 2«

j

mundano (ílercore cecatum re-

x

ftituit,illadque collyrium quoli-

Ts

niendi fünt oculi, vt clarius vi«

?

dearit,

T

'Tum deínde aníma ín hoc fta-

]7

tu conftituta Deum debet in illa

j

imagine contemplari non fecus,

g

'ac fieum in ccelo cerneret abs-

ia

h

que vlla differentia. Nec vt aliter

eum videat defiderare oportet ,

iim'ciz':

du

quin potiüs optimé fecum agi ex-

iítimec, atque indigniffimam fefe

reputet, vt ad Deum fuum in tatr-

ul

tahumilitate cernendum , acque

uot

ad myíterii huius füblimicatem

m,wï

in cadem dignofcendam , admic-

j

Y 6

c-

tatür,

if

5!6 ,' D? -eþi;ti;zli folunia;e 'v

aR

l renn rA

—

tatur , íed & feduló curam gerat

qums,ï

né ad fenfibilem vnionem afpi-

g

gl

ret, ac firmiffimz viuz fidei pe-

tre (e totam credat, Nec altiüs

ii

f0

animum quàm ad huius abiedtio-

nis füblimitatem fubleuet ; in qua

vdlate

nl

fi fixa & ftabilis permanere (ibi

in animum induxerit,Altiffimum

V m

dendr

proculdubio reperiet. Nec quz-

pcum

rat ,aut defiderec Deum , verüm

certiffime firmiffiméque fibi per-

titm,|

füadeat , iam eum reperiffe ;

gl

neque aliter. fefe erga ipfum

n prim

Vate

gerat,quam fi coram ipfius thro-

no veríaretur ; nec hazfitabun-

tt; p

hm )

da vacillet , fed veritati inni-

tatur , nec fenfibus , at fideicre-

du

dat; nec Íefe introuertat , fed

W

coram Deo fe annihilet; neque

&

actum vllum intellectualem pro-

lb

ducat , folum fimplici intuitu

al

viuaque magni huius Totius

um

dier

crucifixi memoria contenta fit,

vti capite 10. & 13. dictum eft:

nj

& iuxta doéclrinam fancti Bo-

1 AU

nauenturaz qui de palífione lo-

8

quens,

——

-

TM

.

7N

3 T miui galm; capXIX | 5' I 7 :

J

quens,ait: Vt in eam quis transfor- ltin. in

mvmm

m.

metur , omnis naturalis operatio pa-"-D:"

. 7«

L

nenda e[t, vt & affecioni lecus detur,

t

l

lldh- j

hn

Ac fefe velut paffiuam ipfi exhi-

beat, omnimoda ei permiffa po-

r

J

teítate , iuxta diuinum fuum be-

A

neplacitum illam tractandi, fiue

p

vt eam attrahat , fefeque ei vi-

Wt

n

Y

dendum przbeat, per magis co-

ruícum aliquem füulgoris ra-

U

dium, feu certé vt in fuo ftatu

u

perfiftere eam finat.,

A:que id

f t

in. primis cauendum eft , ne fe

mWLI

vllatenus actiué erga ipfum ge-

du

I,

rat; fuper omnia autem, n6 fim-

p

plicem illam formam, in qua fe-

(

feille animz demonftrat, vel mi-

Wi

nimum immutare atrenrec ; cüm

lus

ex aduerío pcr-eam formam ab

illo ipfa debeat immutari, atque

ad ipíius bzneplacitum efforma-

ri.

Et nota defideria i(ta Deum

Nota,

Qu

aliter videndi, veram effe, vni-

g

camque caufam, quo minus cum

"

anima, vti eft, admirandum non

d

€ernat , quia conitantiam ipfius,

[

ï.x

Z

ac

m

f

jy18. De effentiali voluntate

g/

ac firmam in hac forma tran-

s

quillicatem-prepediunt , arcent-

f

que procul profundam quz ei

debetur reuerentiam, atque ho-

norem, fed & fidem ipfam , qua

ond

Deus ibi efTe credatur , tollunt.

g

Denique non oportct permanen-

onatis,

do coram Chrifto patiente ani-

fen

mo deficere.

Atque hz fant itnperfectio-

nes, quz in hac facrz Paffionis

praxi obrepunt, quas hic non

incongrué fümmatim repeten-

0ft

p

das duxi , quamuis in fupradictis

capitibus de irperfectionibus

uilt

Annihilationis tradancur.

Ne-

tfibo

bmo

que res erit ardui negotii eas

euitare, dummodó in ipfo fidei

A

füundamento non hzfitetur, vf

j

Crucifixus effe credatur id quod

vt

eít; Ea enim ratione, & nos ni-

dem

I

hil, & illum omnia effe cerne-

mus , qui ad fe nos attrahat , at-

hm

3 W

Exod. 7,

que abforbsbit, quippe cüm fit

Yoan, 12

virg3 Aaron,quz cateras deuo-

EU

!

at ; ac ferpens qui in buiuisce

[

Inune

i

DN

- Tertia Pdïi,t;tp.AXX. . f19

——

iM

mundi deferco ere&tus, omnia ad

Ua

fe attrahit.

M

nj

ts

ni

Non deferendam effe Paflïo-

iL

Wt

nem pro contemplatione diui-

nitatis , quamuis fefe illa nobis

mm&ü

offerat, vt fic Iefü Chrifto con-

it i

formes reddamur.

13

CAP. XX.

Mm:

t v

P

Ofteaquam anima hucusqde

1

ertigerit , atque in Paffionis

raxi ftabilita fuerit, aliud rurfus

m )

ei füboricur dubium circa eius-

4

dem contemplationem , an fcili-

p

cet oporteat eam deferre, vt ad

n

illam quz folius diuinitatis eft,

ii

valeat affurgere : & plarimi qui-

n

h

dem fünt, qui vnico intuitu in

vug

Paffionem coniecto , quampri-

n

"

mum cupiunt vlteriüs ad diuini-

n

N E

I

tatem vsque transuolare, Alii

)U

etíam , nulla habita Paffionis ra-

g

tione, dirc&te ( vt fibi videntur)

u

L

z

T

e

r

$20 D

?]äniiuli Wlunf;tl

in diuinitatem feruntur , per

tranfcendentiam quamdam ani-

wl

mi, quam Ízpénumero magis

flv

naturilem effe arbitror quam

Tf

Circ

füpcrnaturalem , atque imagina-

riam potius quam realem.

In

n

nvdo

ea fum fententia ( (aluo femper

meliore íudicio ) vtiliffimam ,

Contef

füblimiffimam,ac perfc&iffimam

opus r

effe eam, quz circa Paffionem

acin

Domini noftri lefu Chrifti verfa-

dis d

tur , eique gratiflimam, nec ob

Junon

vllam quantumcunque fübli-

diont

mem contemplationem, de(s-

(ontem

rendam etiamfi ílla animz quafi

od

oblata foret : Cuius rei aliquot

Ql

rationes, & Doctorum authori-

fs

tates affcram , quz probent.

dN

Primó, non oportere P:ffio-

temn

nem derelinquere, vt diuinita-

poi

tem contempletur , fed vtram-

d

que fimul contemplandam effe;

Il

Secundó, neque id agendum

al

effe , quamuis & aditus patere,

lh

I

& anima in alum videatur at-

&rahi,

T

Ter-

M.

.

fa1

CERONES

tl

T ;rtic; "15".:, ;;;p; XX

Terüó, hanc Paffionis con. r. R«tie.

Ms

u

templationem omnium perfe-

é&iffimam efle , atque celáffi.

d

mam.

l

r.Pun&um.

Emli.'p*

Circa primum punctum dici-

Va

müs : Cüm vira no(ftra in hoc

t ll"

jf

mundo perpetuó & Actiua fit &

i

Contemplatiua , pro vtraque ei

l

Porró

d

Irnd

opus e(fe inftructione.

hzc inftructio le(us Chriftus eft,

Vs

eius diuinitas nos in contem-

OM

platione illuminat , humanitas

"i

aCctionem edocet ; ac velut in

At

j

contemplatione . minus

bene

T

procedit, qui diuinitatem non in-

i

tuetur, vt ab ea lumen deriuet;

Q

fic nec in actione quicquam re-

N

"

& molitur, qui fibi humanita-

m

tem non proponit, vt eius exem-

&V

u

plo inftruatur : vtque toto vitze

decuríu , (emper efít agendum ;

n

ità hec humanitas femper eft ob

i

oculos habenda.

LU

In contemplstione Paífionis . 2.

g

feruor, & viuz flamme incitant

ad conformitatem & ofratio-

nem;

" W:T'rmïl

122 De effentiali voluntate

nem; at folius diuinitatis per ab-

d

ftrationem contemplatio , ta-

cond

lem effzctum non producit.

jnccüdit

3-

In vna reperitur Deus in vir-

uunam

tutis fundo , & praxi tam exte-

Quot

riori, quà'n interiori : in altera

ff amol

autem folüm inuenitur in inte-

g a

riore , quoad exteriora - veró

beis

lmi di

cuncta frigent, (i quando ob ne-

ceffariam aliquam operationem

vt

nrafertim cüm

$ii

e(t egrediendum;

[

-

ea teiporis aliquantulum exigit.

Qmquo

4

In vna cüm operandum eft,

y lg

anima velut nuda deftituitur, eó

ukme

quod oculos auerterit ab obiecti

moo

fui intuitu; à quo anima vires

[

dions

füas mutuabatur: at in altera

!

drend

non ità deftituitur, quia eodem

j

at

in contemplatione, quo in a&io-

ne obic&o potitur.

Chrd

$

Vna nobis interiorem folàm

ttd

& non exteriorem habitum ac-

lh

wirne

6.

quirit: altera vtroque nos ditat,

Paffionis contemplatio duas

LUf

illas quz in Deum inducunt vias

m

cont.u-t, Abnegationis , atque

a

alice

lluü,,b

* Tertia Pars , cap. XX. $23

At

affectionis : at vero diuinitatis

)y

contemplatio affed'um quidem

incendit , abnegationis tamen

Rirbe

&P*mm

tantam praxim non oftendit.

Quomodoó quisquamfefuChri-

HRW,

«

fti amore teneri cenfebitur, fi ei

]

in cruce pendenti terga det , vt

i

ab eius confpectu femotus , füb-

Mïä

limi diuinitatis contemplationi

t

il

vacet ?

N

T

n

Satis quidem content

us fhi;JD.Bonau.

:

Stim.

d

cüm quorundamSan&orum fcri-

m

di, am,

pta legendo eos formaliter in

[5 OE2

li

eadem effe (ententia reperiffem , S; Franaif,

TA

Mat. Ther.

non oportere füblimis contem-

in vita fua,

uI

plationis gratia à Paffione Chri-

Cap. 22*

ln

fti recedere.

Et fingulariter ,

gt

B. P. Franciícus afferit , purz ,,

w

animz id cordi effe, vt in Iefü ,,

l

Chrifti dolores transforme- ,,

|

tur : alias omnes vias pro cibis ,

vlj

lethiferis habere, hanc folam ;,

d

vti medicinam computare, gu- ,,

ii

ftatu quidem amaram, verüm ,,

p

in fruétu iucundiffimam, & in ,,

cg,gy,[u

operatione dulciffimam. Ibi ,,

enim

u

*

124 De'ej]l'ntinli vbluätiieï

f

—

» €nim experitur nullibi meliüs

FT

» quam in Paffione füa Charita-

g Is

» tis plena amorem fuurn repe-

If5

» tiri: & quantó fefe amplius in

Quo

»lefum Chriftum crucifixum

,tintt

, transformat, tantó fe magis in

fhta o

» Deum excelfiffimum ac glo-

foneab

» riofiffimum transformari : quia

nitaten

» à diuinitate nequit humanitas

piqi

»» feparari: itaque anima vtrum-

tid,q

» que Dei fui ftstum contem-

t

» platur, ne vllo vnquam tem-

detit.

» pore ab eo diuellatur ; quod

geati

» tamen fierec, fi ab eo in Paf-

qte vi

» fione diffugeret : ficque ceum

It

» & mortalerm fimul , & inmor-

tiui d

, talem confiderat.,

hi

» Denique videmus Deum

fs

,,füam iís gratiam impertiri ,

finia

» qui eum przfato modo fectan-

itlo

, tur, atque ex aduerío eandem

Qpti

»» eripere prefümptuofis illis, qui

f

» per alias chymzras fefe illi

h(

» coniungi velle afferunt, tamen

ia

5,À femetipfis nunquam. rece-

n

» dunt , vnde & candem corrue-

i

te

j

--

:

"

Y

vfmia Pars, ?gp.XX. j5*

re cernunturt.

En verba bea- ,,

Qb

If fï'ä'

ti illius & contemplatiui Pa- ,

ïtb [

tris. ,

Quod ad fecundum punctum 2-Pundum,

Tl "

[»Wf]&y;

attinet , non tantüm fponte ac

data opera ron oportet à Paí-

ln

f

fione abícedere , vt folam diui-

nitatem contemplemur, fed nec

Mi

pati quisquam debet fefe eó ad-

A Itin

duci, quamuis aliqualis difpofi-

I

M ht

l

j

pros

tio & quidam aditus patere vi-

L1.

deatur. Etenim fiad vnumquem-

que attractum, qui in altum du-

,53&0;:?5;

cere videtur, paffionem dere-

ia

linquere oporteret , numquam

T

rimari aut detegere myfterii il-

lius profunditatem liceret ; quod

m r

ficut fundatur non folüm in fub-

od

[

limitate diuinitatis, fed & in ab-

proi

iectione humanitatis

.

.

fic , vt

zm-negiv:

!

|

optimé penetretur, vtraque pet-

W&M l

fpicienda eft, & non diuinitas (o-

mn

la. . Quemadinodüm enim quis

t

in arborem afcendens illius alci- 5imib

Um»'* Ü

m

tudinem confiderare nequit, fi

i

piciat,

ad gacumen folum reí

nume

REU E

"

"

[

j26 D; effentiali Vofüi;tdtt

a

t^

numquam oculos ad radices de-

qmo

mittendo ; fic ille, qui contem-

platione in altam arborem my-

u

fterii Incarnationis aícendit, eius

Jumins

padami

füblimicatem videre non potett,

untit,

fi folum diuinitatem refpiciat ;

non attendendo inferius ad do-

pcruem'u

mart

lorofam & defpzctam humani-

tatem.

Vtque ez in eadem per-

qmntuïu

fona fünt coniun&dz, ita & eo-

vt

(t0 40l

dem fimplice vifü, & non fepa-

rato, fünt confpiciendz. In quo

mo v

t

vt mea fert opinio , plurimum

aberrant non pauci, qui dum

nunfet

1 lm

Paffionem contemplando ali-

quantum luminis percipiunt,

iigra

quando eiusdem ope , fixiore in

lm y

illam obtutu deberent intende-

W.

fa.

re, ac penitus intima admirandi

huiusce myfterii fcrutari, quoad*

BU

vid

ufque in eo reperirent fümmum

illum Deum carne mortali indu-

Q

h

tum, flagris ceíüm, clauis per-

tufüm , ac truculentiffimé cruci

Tinin

l

affixum, donec anima prz in-

genti (tupore exclamare coge-

d

retur,

Tertia Pars, cap. XX, — yay

A

retur, atqueex ie exirc. Illi con-

hi

tra mox humanitatem deferunt,

EU

atque pauxillo eó quód habent

Q dj

luminis freti , animam fuam ad

lts

nudam diuinitatem fübleuare ni-

t

l

tuntur, quó tamen neutiquam

Oi

perueniunt ; at velut pendulam

a

in aer& derelinquunt ; vel (i ali-

VRT

D

quantulum fibi illam accedere

ii

videntur id adeó parum eft , vt

AT

citó anima retrocedat, ac de-

:

ii

mum valde parum inde emolu.

menti haurit, ac velut otiofacir-

,

r

n

cumfertur ,.cum impoffibile fit,

m

vt illum poffet diuini luminis

! i

fulgorem perferre ; vnde ab eo-

n

dem propulía permanet vaga-

n

bunda , neque vllos progreffus

xmmm'

facit in cognitione , vel foliüs

diuinitatis per abílractionem,

jv

vel diuinitatis & humanitatis fi«

i

:

mul per Paffionem.

In Paflfione reperitur fulgida

fat

"

diuinitas noftro captui accom-

modata, quz abfque illa Jumen

"Db

€ft inacceflibile,

Quemadmo- Simil,

i

W

dum

"

"

r

;z;; De c]e:;tiah' valunt:tc

—

dum enim qui Solem videre cu-

ii

"I

pit, non re&a in corufcantes

ipfius radios fixo obtutu ten-

diet

tum f

dit, verüm fümpta pelui, aut alio

quopiam vafe aqua repleto, eum

foyrs T

at

Ííuo vifüi accommodat: idem de.

diuinitate dicendum eít , quam

j eni

ui de(iderat cernere, debet eam

j Jainis

in humanitate contemplari in

'ijori

teithür

qua illa vifui animz adaptatur:

tiam

& vt qui fic Solem vult intueri ,

vifus aciem potius obtundit ,

. gt

te(tes . nonnulli qui eum in

Aoe

:

clypfi. voluerunt refpicere ) 6ic

fiviei

& animz , quz pretermiífa^hu-

(uni

manitate immediaté diuinitati

dmod

nituntur adhzxrere , non aliud

ial

agunt quàm femetipías obcaca-

OY

UY

re, Neque fibi perfuadeant à

Deo (e ad nudam diuinitatem

At

inuitari, ob lumen iítud ipfis

&dosr

communicaturm , id enim eo ac-

r

ceperunt, vt paílionem meliüs

E W

(dem

poffint contemplari, non veró

vt ad nudam diuinitatem conen-

T

tur euolare.

Narm fi fic huma-

ipl'um |

nitas,

L

f er)i) Pars ,eap. —XX;. f

9

hn

nitas facilé forec derelinquenda,

ïmw[d:

vt'ad folam diuinitatem liceret

D dy

affurgere : id fané oporteret ra-

aR

VN

tum fixumque concludere , Paf-

Ri

fionera vix vnquam , aut ne vix

Yj

quidem effe contemplandam, ad

bj

hoc enim aliquantulum diuini

(s

luminis omniró requiritur. .Si

TTR

| ma&

igitur illo accepto lumine opor-

teat humanitate dimifTa, mox ad

RE

jl

nudam diuinitatem confugere ,

quo tandem dcueniet mylterii

lg

huiusce cognitio, atque exem-

pli vitz noftre imitatio ?

p

Quinimo;tantüm abeft,vt per

iftiusmodi luminis communica-

DI

tionem Deus ad nudam diuinita-

N

tem contemplandam inuitet , vt

NT

n

contra animam hoc nitentetm &

nl

attentantem de errore fuo anim-

y d

aduertat ; dum eam fic alloqui-

x,!i(ï—*'

tur : Zuerte oculos tuos à me , quo- Cant. G

niam ipfi me auolare fecermnt .

Ac

it/

fi diceret : Quamdiu Paffionem

meam contemplabaris, memet«

, li al

ipfum intuebaris, atque ex animi

&Ul

"

tiali volunmteï

fr

30 De effen

p

d v

tui fententia przífentia mea frue-

hn

baris, (imul nimirum & humani-

t

VOU

tate, & diuinitate: ex quo veró

| m

illud Paffionis mez fpeculum ab

UT A

oculis amouiíti , quod me tuo

pdat

captui proportionabat, atque ad

h v

folam meam diuinitatem fpecu-

at

landam te cont.lifti ( cuius lu-

r

minis fulgorem oculi tui fetre

g

non poffunt) me tuo vi(ui füb-

getos

UT

traxi , ac procul à te auolaui ;

ideoque auerte oculos tuos à

v D

CUT

£ne, atque à fola diuinitate mea,

eosquead Paffionem meam con»

At

werte , ibi me abundanter re-

;".usquet

eries.

)

At

Non igitur oportet eiusm

ddi

h

t

"

luminis ope in altum volare, li-

Wt

cet illud nobis Deus impertitus

titqs

fuerit: nifi Spiritus Sancti tantus

&n (

fuerit attractus , vt facultates

tl qm

omnes animz füfpendat , quafi

m

per raptum fiue extafim ; cum

tl

enim anima , vtpote füi impos,

"n

impedire nequaquam poteft;quin

LT

€o feratur.,

Q

Angzevr

d

ll 'llm

CUM

Tertia Pars cap. XX,.— y3t

j

Angelus diu multámque cum

TA

Iacob colluttatus, tandem, vifo

Ui

lumine, illi dixit : Dimizte me, au- Gen, 32.

ro'4efl. Angelus Dominum re-

u

Vg

przíentat, Iacob Chriftianum ;

ü:

lu&a veró , humile illad atque

M ,[

amoris plenum certamen, quod

d

inter Deum & animam peragi-

tur , quz illo in Paffione füa re-

bt

"T

p

m

perto, ait: /nseni quem diligit ani- Cant. 4;

mb,

n

ma mea, Deum de Deo,lumen de lu- ):

L

Ts

mine , Deum verum de Deo vero, ge-

aitum . non fadum, confubflantialem

jc u

lst

Parti,per quem omnia fatta funt ; Vi-

densque fammum illum Deum,

"

«

ità carne noftra indutum , veré-

M

que in ea tormentis excrucia«

MM

tum , ingenti (tupore perculía,

m

eiusque amore ebria, fixis in

us

eum fic patientem oculis, pra

n

zeli amorisque vehementia, fe-

i

fe inde nullatenus receffuram

"J

i

M

prote(tattir , ar&tiffimisque cum

j

complexa nexibus, ait : Temui Caat, g

j

eum , nec. dimittam : rurfümque

cum lacob : Nem te dimitt4ue.

A

Porrà

-

-

n

",

l

$42 De effentiali volutate

DC2 ET i EM U EM s

—7

Porró cüm diuinitas, atque hu- m

j

manitas non nifi vnam, eandém- |

qué perfonam conftituant , ne- Dont

uit alteram finé alcera confpi- qk

cere, aut alteri finé altera adha- Quf

rere,atque hinc lu&fa, nam diui- il

nitatis intuitus eam fürfum tra- i,

hit, humanitatis veró confpe- i

&us ipfam illi cotiun&tam infe-

W zjw

|

riüs detinet : cümque vno fim- hd

;

pliciffimo vifü fimul vrramq

ue j

intueatur, eodem tempore, & u

fürfum & deorfüm fertur , quód il

fi oculos auerteret ab humani- &l

tate, (iné mora fürfüm raperetut ,

à diuinitate: verüniquia mauult i,j

fimul & hanc, & illam, quàm di- iij

uinitatem folam refpicere,qua- iu

literque ille mortalis, & immorte tj

talis, magnus & paruus fit intue-. j

ri,nec non amorém, bonitatem, qi

aliasque perfectiones , ac pro- i

fünda myfteria diftin&te diícer- iy

nere : Denique quia cum fponío j

füo in crüce pati defiderat & j

exaítuat , humanitati perpetuó lm

mor-

--

"

-

TM

—

T. ertiavfar': , t;pl XX. j 33.

U

m*otdi—cuadhærec, dicens : Te-

Ms

nuieum,mec dimittam.

Contra ;

lmn,fï:

Dominus qui ipfi diuinitatis füz

lls

conípectum nunquam fubtrahit,

1

i

confequenter per eandem ipfam

in altum leuat, camque compel-

nl

i.

m

laus , (ipfo nimirum attra&tu)

dum illa Gracifixo AJzret anne-

xa , ait: Dimirte me , aurora eft

E^ diuinratezm. meam princi-

pium vitz zternz. Illaverónon

ignara quantopere ipíi humilis

hzc lucta sriideat, quantoque

fatius fit illum ftringere, quàm

i

laxare, refpondet : Nen te dimit-

tan , nifi benedixeris mibi , quó te

Zï

fimul & in coelo regnantem, &

A

n

in cruce patientem valeam con-

ts

templari ; nec minüs vere fim-

pliciter. perfe&téque te in vno

quàm in akero amare atque

adorare.

Tum Dominus vi-

dens quód eam f(üperare non

poteft, fefeque ab illa extricare

per tradum füs diuinitatis, ob

Uud

fummam illius erga crucem con-

3

ftan-

—

-

i

$34 D* effentiali voluntate

1

flantiam & fidelitatem 5 . fuá

as

- eam benedictione cumulat, cun-

M

&isque illius poftulatis in Paffio-

j

ne acquiefcit. Er benedicit ei in

il

eodem loco , fcilicet amare fux

li,

Paffionis.

In eodem loco, quia

vidi

u

Eib. 3. 2jb abfcondita eft fortitudo, (ab de-

bilitate nimirum Paffionis ; cor-

-

0b

Píi.75. pua ( quz robur defignant ) in

W n

manibus eius ; Nam ili cenfregit

Iu

petentias , arcum , fcutum , gla-

nor

3. Reg. 2.

dmi

d'um ,& bellum ; mundi, carnis,

& diaboli.

Duat

i

Atque hzc altaris crucis cor-

nua, ea funt à quibus vt recede-

icun

ret Ioab , ne mandatis quidem

L

ipfius Salomonis adduci poterat,

M

at potius.in hoc altati morien-

ln

dum fibi duxit. Ex quo nobis in-

hn

notefcit Paffionem nunquam ef-

a

fe deferendam, fed ei ad mortem

lj

vfque tenaciter infiftendum. Et-

!]

fi nonnullis perfuafum fit, pro-

m

prerea quod Dominus aliquan-

tulum diuinitatis füz lumen iis

bn(

impertiri dignetur, ab eo fefe ad

altiüs

(

L

I;Telnia Pars , cap, XX $35

i

«

hi

altiüs afcendendum atque ad

. Paffionem deíerendam aduoca-

Mi

L

ri.

Humilitas enim hzc , atque

hümilis cum. Chrifto Domino

W

ln

lucta, ei füpra modum eft grata,

videlicet. cüm totis praecordiis

Atl

U

É]

1

contemptum ac vilitatem Paf-

[!]

fionis amamus, quamuis videa-

1

"N

j

tur nos ad altius aícendendum

ii

inuitare: quia tum humilitatem

j

noftram duplo remuneratur ,

dum in ipfailla abiectione fübli-

mitatem nobis íüs dibinitatis

!U

reuelat.

Atque huius rei voluic

W

jj

documenta nobis tradere, cüm

L

precepit ad nuptias inuitatis

AU

r

nouiffimum fibi locum delige-

A

re: tum enim nosinuitat, ac per

i

lumen quod nobis communicat

u

Tl

absque intermiffione ingeminat:

[

r

Afcende fuperius, |Non vt dimif. Luc 14, :

j

W

fa Paíflione ad folam diuinita..

Nl

d

tem nos erigamus , verüm vt

^

eandem ipfam diuinitatem no-

t)

/

bis detegat : lbi im eodem loce

Cpalfionis : ) cuius confpe&us ani-

j

4

mam

136 | be effentiali voluntate

ii

R

mar cleuat fürfüm , ?n—anentem

tamen deorfum.

:

ht

? Reg. 11.

:

V cias ( vti fuperius dictum eft)

conuiuium ac bellaria regia fi-

[0)!

bi à Dauide Rege iniffa renuit,

diceos : rca Dei. Ifrael, & luda

tint

balitat in papilionibus , & Dominus

It

sneus loab €&. (erui Domini mei fuper

t

hu

faciem. 11 manent, C ego ingre-

diar domum . feam vt comedam , &

üeí

bilan? Quo myfticé edocemur,

qu

fi in contemplatione noftra Paí-

Tif

li

fionis, ( viux Dei arce ) Rex

nofter fercula nobis quzdam

lii

&t

de coelefti füa menía prefen-

tet, non tantopere confolatio-

[

[

num epulis indulgendum effe ;

vyt

tyat

pe-

ner;s Crucifixi , diuinz-

N

QUe arcz obliuifcamur , qu&

& in vili adeo domicilio com-

(

[

moratur , adeoque indignis mo-

dis tractatur : guin potiüs fpre-

!

ta illa confolatione ( cum eo

D!

Pfl. 76. 3 qui dicebat: Renuit confolari.ani-

ma mé4 ) debemus iuxta illam

N

Re-

i

Apermanevre, dulciffimique -

em

Wu.

RC

QVTQrzik P;m, cap. XX f '37"

Á — À

n

Hlm)h

demptoris ;no(tri anguftias de-

flere, ac poenas amaritudinése-

Ti

M.

que illius animo degultare.

Hance praxim Díuus Paulus

T

L]

i

commendatam habuit , qui licet

4

tanta luminum -copia abunda-

MIM

ret, nihil tamen [fe fcire profi-

"htg

tebatur, mifí lefum Chriflum, &*

Cor.xa.

M

bunc crucifixum.

Et quidem vni-

d

uería eius fcripta vix aliud quid-

i

u

M

quam loquuntut , quàm Paflio-

od

nem, & qualiter in eam ipfe

TO

transformatus fuerit. Ex quo

jj

g

luculenter

colligas . nunquam

d

eam ipfüm deferuiffe , at toto

(

( r

vitz tempore illam fouiffe &

; äv]

contemp

latum atque arpplexaf

j

tum efíte.

m

Beatum quoque Patrem no-

r

ftrum Francifcum non raró vi-

nm*('

dere erat prz contemplatione

Paffionis Iefa Chrifti Crucifixi in

b

du

extafim raptum,

j

Ad terunum pun&dum quodgs.Puaimp

)p

actinet, arbitror non fore pro-

batu difficile, concemplationem

"L

Pj

Paífio-

—— ÁBÓX—ÀÁ

1

338 Da ibeGak TM

Paffionis , in qua Dorzini noftti

Mi

diuina fimul atque hurnana natu-

eitd

piis

ra elucet, perfectiorem effe eam,

in qua díuina fola confpicitur :

N

Sola enim diuinitas lucem

gpu

przbet in contemplando ; hu-

tione

manitás veró per exemplumin-

T

ftruitin operando. Quamobrem

jten

vti contemplari, & contemplata

Ia

tradere,id eft, vita contempla-

4

[

tiua fimul & actiua , perfectior

finil

D.Tl;om.

eít ( iuxta D. Thomam ) quàm

nf

ea quz íolüm eft contempla-

Wi

tiua ; fic diuinitatis fimul & hu-

Dd

manitatis contemplatio ( qualis

n

t i

circa Paffionem habetur ) plus

!]

