Gi2805a
author: Benedikt von Canfield

m

ha

:

Y

A

a

YU

5&;

*

-

*

La

x

^

*

s

f

ATA

d«

d-

"r

P

"t

—

&

Is

j

.:

UER xv

2

P

E

12

P

z

-

&E

2

Nki

Ht

j«

n

a.

* 9.

wæ

95*

dl

i

P

i

E

u«g*

L.

E

E

sæ

h

'—z-fyä

1

8

W ELCTS

ä

"ll

- 292

;

N

^

cx;

b

j

^

VEU

$

;üï ;

E

,

DK

&

*

1

a

[

NT2«51195358935 021

z

:

?

E ,la ,

UB Tübingen

6

-

ä

ia

d

IJ/

MWb wv

am s A

t Bo

C

o

AMa-

L

Ua UER

I

b

r acillameretiir —— "^ — ERE W05

Va

—

iiF-jg;

]

/^N

2

.

TY

^

€

Y*

.M

.o.

UP

-

EM

BD OC. XEP U AAE

nl — ——

t b

—

m

UNEPT aprsi

m m

EX —

—

Jm

um

ji"

N

mnum""n RUT

l

p

TT

rj

WA

l

22

'&&ä

,

7

|

H

W

|

)

'"W!

| J

! I

//

a

,

äy

j |

Mi

z

N

PA J

|

J

,ull

N

v

W

P

—

IWW

ï

T

)

3j

n

Ym

(* E

jl

W

l

SSSS

J

t

E

SEN

.

I

Af Xw

.

h

!

-

Q

GT

nm

|

L

'mlh

N

Á

l

]

ï

)

N

Il

X

4

pl

|

ll

J

N

ä&

57,

g

l

M

n

m/

l

ll

l

J

1

aMl

d

Laf

n

A.

J

N

/(

1

u

vl

j

NX(

l

N

— ,

Z

W

E

5

41

LT

E

RY

D n

j?: kj

Z

*

ON

MEA VLVN TAED TVA FIA

'q;»m

:

zE

j

REGVLA

ExpEs

PERFECTIONIS,

continens

À

Breue &lucidum compendi-

um totius vita fpiritualis; redactae

ad unicum punctum Voluntatis diui-

nz, & in tres partes diuifz.

QVARVM

. Primatra&at de Voluntate Dei exteriori,

[

comple&ens vitam A&iuain.

Secunda,de Voluntate interiori continens

vitam Contemplativam,

!

Tertia, de Voluntate eífentiali, agens de

]

vita fupereminente.,

"| A.Fr. Benedi&to Anglo de Car

,in Effexia Praedicatore Capuci

E

YR

ï

Gallice primum & Anglice

compofita,

Pofimodum de mandato. adm. R. P, H

[

4 Caffro Ferrettorum ejusdem Or4. Gmcralig,

zi

£ypis ab codem Latine mandata,

Vita.in voluntate ejüs, Píalm. 29.

Engreffum fecundum Romanorum Editionem.

:

T

Wirceburgi

Apud Lochnerum & Mayerum Bibliopol,

: Norimþ. 174t.

Ó

[— k

J

,

lv,'d: [

"I

um

l

TM

u

^

EE

^

^i

€

f«

*

-

!

a

JeC Eäää

[4

. AD LECTOREM.

F funt (Amice Le&or) qua bomines

in Deum inducunt vie , vua Specu-

lation's, Abnegationis Altera: qua-

vUm prima granor, fecunda viilior : illa

plurinum baiet iucunditatis ,. bac folidita-

lis, ac fecuritatis:

illa noz ab omaibus ,

licet bona effe alioquin voluntatis leperian-

TK , ab bac vcmo , qui boni fit defiderii, ar.

ceur, — Hec Kegula fecundamporiiis, quam

[]

"imam edocebiz,

ltaque non. defpendeas

t animsmn, fi d

ifeurfus. deeffe videris facune

|

' des, atque elab

ho

d

or4t05 , Qui plus [epe nume-

T0 auribus ludunt , quam anime conducunte

s

- Nüfeummodo cordi babe, vt bonerum defi-

derierum copia venias inflruGus , C veBum

tibi ad celum tramitem defignabit. — Cete-

THh extat htitifce Regule. Gallica impreffio ,

inmumeris vndique mendis ftatens, eo quod,

€" me infcio, C& juxta exenplar imperfe-

ehum fit excu[as tm quod. vltimam ei ma-

t necdum impofueram (dum wibil minus,

QUA. eius inpre[Ji

onem cogitarem) tum

qUia inutilataprovfu

5 erat , (quod fere con-

2

tipgit)

!

-—-

&6 »« 86

m

rngit) quia [apius

fuerat tr4n fcripta: cu-

j

ius t& adimonendum putaui.

Quod fi quid-

U

aut oVle&batienis , aut. emolumenti

fl

piens

anim& tue . bic liber attulerit, Deum Opt,

i

Max. eiusque genitricem facvati[Junam Vi«

i r

p

ginem pro me depremre.

Vale.

"u

ul

j

::J

FIGVR/E

n

. ELVCIDATIO.

n

i

fh&a, vo-

Iguta hzc ad modum 5olis e

Vultus hic

]untatem diuinam exhibet.

E

difpofiti in vna ; animas denotant vi-

uentes in altera: Hilaritas, quam prafeferre

R

ul-

vides hos, iftarum gaudium defignat, — V

tus hi in triplicem circulum funt digefti ,

M

"

ternos diuinz voluntatis gradus manifefte

Exterioris, Interioris , ac Effentilis, qui

tres huius libri partes conftituunt. Primi

vt exterio-

gradus animz hanc voluntatem ;

k

rem intuentur: qua funt fecundi,

yt Inte-

Effentialem: vel

riorem: quz verótertii, vt

fi mauis iuxta D. Paulum, prime eam cere

nunt, vt Bonam: fecunde, vt Beneplacen-

tem: tertiz, vt Perfe&tam, primus gradus$

animas demonftrat vite A&iüz , fecundus

N

tertius. Supereminentise

Contemplatiua ,

g

Ideoque extra pr

imum ordinem multa collo-

cantur

ää)O(E»Gä

d

cantur niechanica inftrumenta, quibus AGi-

l.

ua vita defignetur: intra tertium conftitui-

!l

tur lehoua, quo vita fupereminens iv vo-

—

N

luntate Effentiali, quze Deus ipfe eft, ob

oculos ponatur.

Circulo, ordinique, qui

If«

medius eft, nihil affignatur : quà patefiat

in hoc genere vite contemplatiux , abfque

l

viteriore aliqua fpeculatione, aut praxi vo-

luntatis diuinz tra&tum, iamantea in Exterio-

re experientia cognitum, ac deguftatum effe

fequendum; nec ab eo. vllatenuS*receden-

dum. Inftrumenta humi, atque in obfícuro

iacent, quia opera externa ex fe plena funt

tenebrarum.

Attamenilla folis huius radiis,

o

ac fplendore diuerberata corufcant, quiaifta

"d

iuinz huius voluntatis ope illuftrata clare-

fcunt.

Primi ordinis facies parum fulgoris

Ye

W

& diuina voluntate fufcipiunt : quia qua in

(

illoftatu funtanima, non multüm inde lumi-

nis acquirunt; Secunda- facies multó plirs

j

h

*elucent, quia ftatusillius animae luce amplio-

re nitent: Tertiz autem facies totae penitüis

)

(j

clarefcunt, quiaqua ad eum gradum pertin-

Mi

p

gerunt animz , prorfus integre elucefcunt,

Primz facies multum, fecundz minus, tertiae

t

r

vix omnino comparent, vtnoveris primigra-

"m

dus animas in feipfis multàm immorari, in

M

Deo autem parüm: 5ecundi gradus animas

u

uhs ]

minàs in f(emetipfis effe , atque in Deo magis z

tertii gradus animas vix parum in femetipfis,

àDeo veró, eiusque voluntate Effentiali pe-

)

a effigies, feu vul-

Bitüsabforberi, Qmnes .h

8

tu$;

U

b

$3089

m

tus, fixos in voluntatem Dei oculos inten-

i ]m j

l

N

dunt, quó puramanimarum intentionem in-

nuunt, quarum oculis hec voluntas debet

. T

nunquam non obferuari.

Caterum hoe gra-

duum difcrimen voluntati diuing non com-

IU

petit fuapte natura, quippe quz fibi fempet

fimilis eft, & nunquam difpar,. vnde nec in

effisie gradus luninis proponuntur inzqua-

les,at vniformiter dedu&ti: omnis diftrepan-

tiaàfolo animarum prouenit vel acceffu, vel

receffu: quod tibi hifce ordinibus declaratur:

u

per quorum remotiíffimum infimus gradus,

per fecundum medius, per proximum fum-

»

mus demonftratur,

——

L

APPROBATÍONES

uI

N

Regulz Perfectionis.

W

Os fübfignati Do&tores Theologicz facltatis

N

ï

Parifienfis ferio legimus Regulam Perfe&tionis

e€ontineatem breue, & dilucidum Eachiridion vi-

tz fpiritualis A& iuze, Contemplatiuze, & Superemi-

nentis (id e(t) Voluntatis-diuias, à R.P, Benedicto

Anglo, Ordinis Capucinorum compolitum : &

probauimus, quod & pleniffime faciet quiíquis bre-

: P

ue hoc pietatis Compendiam,fed cumulatitfime in-

firuttum fecutus, viam Vitee &i— Voluntatis

diuinae

infiítet,

M

$328

j

infiftet,

Datum 20, Septemb. Anno fxculari

facro. 1608.

M

GVYON, Vicarius Geueralis llluftriffimi Cardina-

W

OR

lis,& Reuerendiff. Archiepifzopi Rothornagenfis,

BOVCHIER, Cancellarius Vniuerfitatis Aurelia-

pet

nenfis, & Vicarius Generalis Reuerendi

n

fcopi Aurelianenfis.

ff Epi-

W

4

À. du VAL. Le&tor Reg. in Theolog,

P. LENGLES,

d

C Ie-D RI

AT

GESLIN,

lt

M. MAVCLERC,

u

P. BOVDOT.

Go fübfignatus Carthufize Cadurcinze Prior im-

E

meritus, hoc breue Enchiridion vitze fpiritua-

Iis, AGtiuze, Contemplatiuae,& Supereminentis, vni-

trinze voluntatis diuinze Exteriori, lateriori, & Eí-

fentiali confonum, à V, P, Benedicto Anglo Ordi-

nis Capucinorumi D. Francifci compofitum, quanta

potui dil/gentia, attentione animi, & intentione per-

legi.

Sufpexi vtique facratiora vite perfectionis

Id

arcana mito ordine, & facilitate deligi & dilucidari,

hi

ita vt quafi Aquilailla grandis in Ezech elc cedri my-

!f

fticee medillam tuliffe meritiffime videatur, t't quia

non orthodoxe minüs,quam pie per omnia fcripum

eft & ad piarum & religiofarum mentium, Iücipi-

entium, Proficientium, & perfectorum capium ma-

ximé aecomodatüm (dummodo vt E(ther cum ad

ä

Affueri confpeQum, ingredisntur cuncta per ordi-

nem oftia) fumma cum vtilitate legi poffe cenfea,

Datum 20. Septemb, anno à partu Virgineo 1608.

F. A, BEAVCOVSIN,

X5

Ego

:

93 8e .

s

L d

Go fuBngatus Do&or in facultate Theologiae

Parifienfi, certum facio me breue hoc, & per-

lucidum Enchiridion totius vitze fpiritualis fcilicet,

"

A&iuze, Contemplatiuz, Supereminentis,ad vnicum.

1l

inftar.folius voluntatis directze, 3 R. P; BenediCto

f

n

Anglo compofitum, dilipentiffime perlegiffe, Quod

ad vtilitatem omn:um Chriftianorum, tum maxime

i

p

Religioforum profe&um & meritem confert pluri-

du

mum, & perfectioni acquirendze clariffimum pra-

[

betiter; cüm peruios errores occultos defignet,

r

qui fuerunt permultis lapis offenfionis derelinquen-

a

dae, nonnullis contemnendse, aliis etiam probris in-

-

Ü

fe&andaze fpiritualis vite ; fapientia limpidiffimos

"

J

fontes apetit;. illuftrem fvperanagogicam doctri-

d

nam, & veram Theologiam explicando, cuius igno-

ii

rantia alii coruptiffimis moribus damnabil;ter fe co-

TAf

inquinant, alii ad cifternas librorum.Gentlium (non.

TRU

valentes continere aquas gratia ) turpiter fecedunt,

alii in fide catholica mentecapti hae(itant, alii in co-

gnitione Dei cum magno. dedecore mins profici-

^

unt,alii negligentiüs Theologiam cum magno detri-

i

mento pertra&tant, alii litterae oceidenti adhxren-

?h

tes, & certicibus fapientiae infiidantes, neque pro-

D.

grediuntur ad illius cazpendos fru&tus, neque ad fui

ipforum. Abnegationem properantes, foiritu Dei

vnitiuo viuificantur.

1

:i

Q:x omnia,cum in hoc Ea-

chiridio faauiter coérceantur; ver& dirigantur, fa-

i

p

pienter illuminentur; Deiformiter pecficiantur : ty-

pis & omninm lum ni mandari dignum eít, ad Det

I

Qmnuipotentis gloriam, fidei auginentum, pecca-

j

torum conueríionem ,.Rcligioforumconio!ationem,

Perfe&orum perfeueranuam : quoruin omnium

animis diurno nocturnoque labore veríari debet,

Czte-

[

Em

83 )( £6

Caterum Fidei Ca:holice

& Apoflolica: Romanae

"

M.

nihil contrgrium continet,

n

Ls

Datum $. Maij An. 1608.

n

i

-

P. LEPAYGE. Pramenftr.

diod

x

Ord, Procur, Synd,

KIme

lri

i

T

Go Frater Leonardus Pari(ïe'nfïs Ordinis Fra-

nd,

trum Minerum Capueinorum nuncupatorum in

proincia Parifienfi Commifíarius Proujacialis (li-

ä

f

cet immeritus)poteftate ad id mibi £.&a À Reueren-

doadmodum ratre Sylueftro ab Affifio Miniftro no-

r

ftro Generali, facultatem concedo; vt liber infcri-

du

du

ptus ; LaReple de Perfe&ion ou la volonté de Dieu,

€ontenanttroisparties, Itemliber infcriptus, Le

(m

Item

u

cheualier chreftien contenant de:x parties,

denique vt libri duo diuerforum Opufculorum fpi-

((

titualium .tam tra&tatuum. quam Epillo'acum à R.

Patre Benedi&to Anglo Pradicatore ejufdem Ordi-

nis & Conuentus Rotomagenfis Guárdiano.nec aon

if

n

Nouitiorum Magiftro, typis mandentur, grauium

Jl

prius & dottorutn in Theologia hominum iudicio

approbati; Seruatis infuper omnibus de iure ob-

pri

f

feruandis, ínquorum fidem has litteras manuno-

ftra fubfcriptas, figilloque nofítro munitas dedimus

D

Rothomagi vigefimatertia lunii 1608«

h

F. LEONARDUS 4 fapra.

J

x

APPRO-

h

lo

$93 )X( £«

I

—

M"'

APPROBATIO

m

;

up,l.llu

N

Os fubfignati in facratiffima Theologiz Facvl-

n

tate Parifienfi Do&ores, certificamus vidiffe,

Vl

ac diligenter examinaffe libellám, qui in(cribitur:

Regula Perfetlionis, continens breue, &5 lucidum

a

compendium totius vvite fpiritualis, redatle ad

M

"

vnicum puntlum voluntatis dinine, intrespar-

(

tes vedaila, 2 R, P. Beneditto Anglo Predicatore

iM

C-z/rzlema compafm, In quo nih] inuenimus à veri-

"

Av

tate Bdei Eccletis Catholice, Apoftolicz, ac Ro-

i:e alienum, aut diffentaneum, imo multa ad vi-

T

ta 'plmuahs perfeétionem acquirendam maxime

ii

vtiio,

u

In cuius rei fidem, actettimonium fubfcri-

pón us Q. Februarii IGIo.

P

! E CLERC. GESLIN

n

1, GALIOT. C LIBEL,

l. LENGLES,

u

d

Frater Benedictus Anglus de Canfeld ia

$

L

I

EGO

Effexia, Concíonator indignus Fratrum. Ca-

þ

i

ii

pucinorum, hunc Librum, caerofque quos va-

!

quam fcriprurus fum; ce.xfuræ & ludxclo fantitae

j

]l"

Romanz Ecclefiz,& vniue:falis inqu'fitionis omini-

ï

i

Ihi

V

no fabicio:

haec enim Ecclefia eft columna, 1.227.

3. & firmamentum veritatis, quam qui noa audit,

&thn:cus & publicauus ab ipfomet Chritto decla-

"w

fatur,

^

F, BENEDICTVS 44i fspra,

"v

RE-

äïbä)o(æ :

X

Lf'ae:i

SIEAETCHCEHAEGE

2

T

(i]

REGULAE

Jt al

ID4f.

Perfe&tionis

lr

ftri

PRIMA PARS.

De voluntate Dei exterio-

ivl

R(?.

re ACtivam vitam com-

n

P

plectente.

/

De huius exercitii pra-

ftantia & vtilitate, compa-

ratione facta ad alia.

CAP. I.

li

ERPENSA maturé

':""

s

Dv

Y

ei

v4

2Y

diuerfitate viarum

& a

3

& multitudine exer-

e.

citiorum, à quam-

;

j

plurimis, do&trina

pariter, & pietatepreftantibus,

ad veram perfe&tionem acqui-

rendam inuentorum, & in pra-

Xim redactorum ; repertoque

demum

2

De exteriore voluntate

Mi

l

«

demum omnia vt eundem fi-

nem tendere: ita nec inter fe-

J

fe multüm diícrepare.; potius-

ij

que re eadem efle , quabtum-

cunque appareant diuería: de-

Y.

fideraui ( ad maius lamen , &

Compen-

dium to-

emolumentum piarum anima-

tius vitae

rum ) omnia in compendium

::

fpiritua-

redigere, & ad vnicum pun-

lis,

&um reducere : in quo eluce-

re , clariffimóque perlípici que-

ant cztera, quodque ( tali bre-

uitate nihil obftante ) & com-

prehenfíu facile , & intelle&u

perfpicuum fit.. Ad quod pre-

ftandum nullum aliud punétum

il voluntatis diuing magis

.

.

idoneum , potui reperire

quamuis enim ab anima perfe-

&a , & intelle&u illuftrato

omnes ille vige & exercitia in

fingulis , fingulaque in omni-

bus , maximéque altioribus, &

füblimioribus clariffimé cer-

nantur , & diícernantur 5 id ta-

AW

men

Prima Pars , cap. L.

3

If

men in hoc exercitio, & pun-

l,

QU

&o voluntatis diuine magis

quàm in quouis alio víü venit,

uml

d

vtpoté in quo adeo perfpicue

relucent reliqua omnia, vt non

u

T«

folüm à perfecto, & illumina-

to; verum etiam à tyrone, &

i

n

incipiente ( dummodo aliquan-

tulum perpendat ) facillimé ad.-

W

1

(

uertantur, qualiterque in eo-

dem omnimoda fpiritualis vitee

lts

om

perfectio infit, vt proximo ca-

pite patebit.

d

2.

. Secundo , hoc exercitium

u

voluntatis diuinz reperietur

Breuius;

dur

1

quouis alio citra comparatio-

p

nem breuius: Quod enim alia

lii

W

nonnifi pluribus circumftantiis,

J

multiplicitatibus , mutationi-

lf

1

l

bus , atque gradibus, iftud hac

vnica applicatione intentionis

r

preítat: Verbigratia, quiiuxta

U), 8

aliam quamuis praxim humili-

(

J!

[H

tati, patientiz , obedientiz ftu-

dere, aut defpici ad imitandam

It

A2

Chrifti

-

W

4

De.exteriove val&nmtc

— —

Chri(ti pa(lionem , imitari paf-

M

fionem , vt filio Dei conformis

H

fit , eique conformis effe., vt

Mul

placeat Deo, eiufque

exequatur

voluntatem , de(ideraret : . Is

fecundüm hoc exercitium ,

omnium primó eidem volunta-

ti diuinz intentionem applica-

ret,

Similiter qui prauis con-

(ortiis fefe vellet abdicare ad

euitandas tentationes , euitare

tentationes ad fügienda pecca-

ta, peccata fugere, vt inferos

euadat ; inferos euadere , vt

faluetur; faluari , quia eft vo-

luntas Dei : fecundüm hoc ex-

ercitium tot multiplicitates, &

gradus refecando, ftatim initio

ad hanc voluntatem Dei inten-

tionermn

irigeret ; ita propo-

nens, ac tacité fecum loquens:

Euitabo praua confortia , quia

eít voluntas Dei ; /qua fola in-

tentione abfque comparatio-

ne anima propius Deo accedit,

.quam

-

Prima Pars , cap, L.

$

"

quam reliquis omnibus aggre-

WW

gatim fümptis.

Vnde multis

j

animaduertere licet fpiritua-

PUl

'J»

;

lem füum errorem ,-qui , quid-

uis boni ( feu corporale illud

,

fit, feu fpirituale) peragentes,

DI "

non ítatim initio ; & ne vix

o

quidem in fine « hanc Dei vo-

CQf

luntatem

intentionem fuam

j d

dirigunt.

ij£j

Vlteriüs huius regulz praxis, z..5

d

reliquas meritis ancecellit, ( vt meritis,

RO

patebit ) licet etiam ( abíque

y

hac voluntate Dei ) aliis exer-

w

citiis fpiritualibus adjiciantur

yt

ieiunia, diícipling, peccatorum

"

deploratio, contritio , & fimi-

It

f

J

lia: quamuis fortafsé quidam

M

((j

non ita fentiant, qui ex fenfi-

Ut

bili deuotione, & fpirituali dul-

cedine meritum metiuntur.

n

Infüper hzc voluntatis diui-

4-

hr

Finis reli-

nz regula, verus eft reliquarum

quarum,

j

finis , & fcopus ; cum illz huic

l'jl[ j

vt gradus ad afcen-

fubfcrqiant,

den-

pam

À 3

u

6

De exteriore voluntate

4l

hi

dendum, vel vt media ad earri

acquirendam, nempe ad volun-

4

tatem Dei perficiendam: adeó

vt quantüm finis mediis , tan-

?l

tüm aliis exercitiis hoc prcfer-

ti debeat.

Rurfus hoc exercitium cui-

Or:x,nbus

cunque hominum generi con-

conve-

uenientius eft, & reliquis magis

nieng.

appofitum; perfectis equé , ac

imperfe&tis , tam illuminato ;

quàm obícuro intellectui ac-

comodatum: quippé quod non

minus eft fublime , & fubtile,

uàm facile & fimplex.

6.

Eít quoque denudatum at-

^

Abfque

mulapli-

que-exutum omni multiplici-

tate , diuerfitate , & curiofitate

citate,

difcar(üum, & fpeculationis in-

tellectualis ; adeo vt abíque dif-

ficultate à fola feruenti volun-

tate; in praxim redigi queat,

Pari ratione' à fallaciis ma-

A G-

ciis fecu-

gis eft tutum, vt puta , propriz

voluntatis fcaturiginis omnium

rpm.

erro-

Prima fars » Cap. T.

Ed

m

errorum; & malorum omnium

]i

radicis continua abnegatio ;

i

j

quam etfi in reliquis exercitiis

Ut

reperire (it, non tamen tam di-

Í

d.

re&tam, neque fortem, adeóque

violentam, vt in hoc: cum ni-

Cl«

hil equé proprim voluntati,

n

quàm voluntas Dei repugnet,

p

hac videlicet exiftente com-

hi

muni, & commune bonum re-

0

fpiciente, illa veró priuata, &

1«

proprium lucrum ambiente: at-

j

ln

ün

que vbi in aliis exercitiis fzpe

r

curioficas intellectus placet, in

hoc feruorem voluntatis fideli-

D

",

ter operari neceffe eft: in aliis

]

hti

fpe debili deuotioni fenfibili

i

IN

jl

infifticur ; at in hoc fortis deuo-

nistr

tio intellectualis agit.

8'

lued

Super omnia autem punctum

W

If

Medium

hoc voluntatis diuinz eó reli-

& finis

VY

quis preeminet, quód & regu-

aQiionum,

la & finis (ic aCtionum noftra-

Iu

j

rum , cum reliqua alterutri fo-

yi

lum iníeruiant: eft inquam re-

«

À 4

gula

11]

9 ; D? exteriore voluntate

J

(

gula noítrarum actionum non

"n

exteriorum duntaxat, (ed & in-

teriorum ; zque vtrarumque

j

obliquitatem fua rectitudine

demonítrans : exteriorum qui-

dem ; declarat enim quz pera-

j

gendz, quz rejiciendz , quo-

modo, & quandoaliquid aggte-

diendum: qualiter, & quo tem-

pore perferendum: interiorum

veró cüm inítruat quomodo

nmi

volendum, & quomodo nolén-

dum; quando defiderandum, &

quando recuíandum ; qualiter

i

eligendum, & acceprandum ; &

quo pacto omittendum , & re-

pellendum : paucis hoc exterio-

ta omnia dirigit, interiora illu-

hod

flrat , obliquitatem omnem

d

"

aCtionum , tam externarum,

quàm internarum rectificando,

Etetiam earun-

AL

& refecando.

dem actionum finis , finis in-

i

ll

quam vniuscuiusque propor-

"i

üonatus captui ; aliis quidem,

N

vt

Prima Pars , cap, L.

9

n

vt voluntatem exteriorem, aliis

lt

V€ro vt 1nteriorem, aliis eciam

vt effentialem(qui eft ipfeDeus)

qn

il

feipfum exhibens : finis ( itérum

dico ) ad quem perueniunt ani-

[

d

mnz ,non per mediorum inter-

!

ruptionem ; fed per eorundem

Je

continuationem ; cui adhzrent

av

non vt alicuirei, ab ipfis mediis

jt

diuerfz, ( prout in aliis exerci-

10

tiis vfu venit) verüm vt vniei-

demque cum ipfis : quod huic

It

w,&

exercitio (oli competit.

Haud Si mile;

diffimili cuidam pelago, cuius

lt

»l

aqua yna, eademque eft in ripa,

feu principio, & in alto fiue fine;

Y

dTl

in quo nauigat anima noftra,

il

confcenditque per eiufdem,tra-

ndi

&us continuationem , abíque

f(

vlla multiplicitate, obiecti mu-

tatione, vel operationum mul-

10

tiplicatione.

Nec minüs eó quoque fupe-

9.

erma-

i

rat cxtera, quód cum illa non

$«

xnj

permaneant, neque totius vitze

V

5

decur-

-

ïþcþa De ekteriore voluntate

hl

——

decurfüi exercitium fütficiant $

[ pJUf

fed feponi, & de(eri iuxta pro-

greffum in perfectione debeant,

m

Ll

hoc ex aduerío perdurat, per-

petuóque continuatur, tam in

bl

aQiuo, quàm contemplatiuo,

& vnitiuo vite genere ; ita vt

i

neceffe non fit permutare, aut

curfüm exercitii interrumpere ;

vel fpiritualis praxis filum dií-

"n

rumpere, quod non paruum eft

4

fpiritale bónum , neque parum

EO

vtile : cüm hac ratione multa

di(tractiones , atque incommo-

da frequentem exercitiorum

commutationem , & multipli-

&

cationem concomitantia eui-

$imile.

tentur. Quemadmodum enim

puer, quiab vno libro, vel fcho-

la tranfit ad aliam, multum tur-

batur, & in ftudiis nouus reddi-

tur; eodem quoque modo qui

frequenter exercitia commutat:

immo etiam feré femper adue-

nit, vt is qui toties exercitia per-

mutat,

l

u-

Prima Pars, cap, L.

II

t

mutat, vel plaribus iníiftit, nul-

(«

M

lius omnino praxitm fatis calle-

at:quod przcipuétemporeten-

j

9-

h

tationis , vel fpiritualis belli

euenit,

Nam velut qui multi- Sinife,

0,

Y

farii generis armorum artem

digladiatoriam addiícere volet,

A

m

plerumque nullius fit expertus;

adeó vt premente hoíle prx

Q«

d

imperitia facilé ledatur, vel

interficiatur : Pari modo qui

(

lt

multis intendit exerc'tiis , vt

plurimüm — nullius perfectam

Q

TU

praxim nouit, quocirca hofti-

bus , mundo, carne, atque dia-

Ü

l.

bolo in eum irruentibus , illico

Q

occiditur, aut faltem grauiter

DIf

1

vulneratur: quod ideo contin-

git quia anima (voluntate iam

li

*

li

antea per impulíum tentatio-

nis debilitata) ad exercitium

"

il

füum, & arma fpiritualia con-

fugiente, nec in iis tractandis

Y

fatis verfata ; hoflis ad imbecil-

v

lem voluntatem perfequendam

ll,

6

magis

-

M PA

15 Deexteriore voluntate

Fdfä

magis incitatur : illàque ad re-

fiftendum exanimatur , minus-

atim.

3A

que idoned efficitur, quinimo

nonnulli cot exercitia accumu-

g

lant, vt ad. quodnam tempore

A:.im

T

belli recurrendum fit , penitus

"

Agnorent, perque tot ad per-

fe&ionem incedunt vias , vt

j

nulh omnium infiftant ,

hac

tatione prouerbii il!ius verita-

tem in femetipfis complentes:

)

Qui duos infectatur lepores,

neutrum capit: fecus euenit

Ài

" Iv

illi qui vni foli exercitio fem-

per inhzret; femota enim fpi-

titus diítractione , & fenfuum

huc illacque per exercitiorum

diuerfitatem diuagatione , per«

manet femper collectus, po-

tentiis omnibus in vpum-con-

gregatis , & vni eidemque in-

tentis, adeó vt víquead ipfum

fundum, & ima eiufdem pe-

netret; itaque in illius lumine

10

perpetuó graditur, idem in

I«w

praxim

Prima Pari , cap. ,

I3

[

f

N

"n

praxim redigens, eique vitam

füam conformans ; fcquelm-

uj

petu hoítis fa&to non reperi-

n

T

tur ab armis minüs inftructus,

li

x

nec ad quodnam íe recipiat

iil

ambiguus: cum vnicum ha-

d

beat , in quo, vtpote quotidia-

V

no fuo exercitio , optime eft

ht

verfatus : dcmum in via fua,

Il

modoque perfectionem profe-

——

ii

À

quendi immobilis fixufque pet-

K5

manet, alterius ab eo neícius

p

DIl

cui fidentiflime

infiftit.

In

«

hoc igitur fpeciatim reliqua

f

omnia huic exercitio cedunt ,

um

quód illorum nullum integro

Tüti

totius vitz decuríui fufficien-

o

tem potens fit fübminiflrare

y

praxim 5 (ed variari ea pro di-

'ülg

uerío ftatu perfectionis animz

l

neceffe fit

dum alia inchoae

l

Ifi

tioni, progreffui alia, alia de-

P

nique fini inferuiant ; vbi hoc

n

non minus ad inchoandum,

quàm ad progrediendum , &

(f

ÀZ

a

iil

i

14 - Deexterióre voluntate

—

28

J

ad finiendum omnimodé con-

Simil. no-ducit 5 adeó ut non immeritó

f

]

f

tndum . hanc voluntatem Dei pelagus

n

quoddam fpiritale nuncupaue-

[

rim; in quo cuique pro nauis

j

ili

fug onere vela dare liceat, vt

& líntres debilium animarum

9l

rl

inchoantium ad littus volunta-

tis exterioris flu&tuent, & pro-

ZA

gredientium phafeli ylterius in

D

/

altum interioris voluntatis vee

:

la tendant, maximz autem &

capaciffime naues perfedto-

rum ab omni terra procul re-

motz ,in vafto Oceaàno volun-

tatis effentialis fpatientur: vt-

que hzc Dei voluntas mati,

fic proprie voluntatis obfcuri-

M

tas terrz poteft equiparari : &

1

velut qui in media terra cofti-

Ts

tutus eft, mare nequit cerne-

re: ita qui in mediis propriz

voluntatis tenebris latet , coe-

Ut

licum hunc Oceanum nullate-

;'

li

nus intueri valet: & quemad-

i

&

modum

f

r

-Prima Pars , cip. I.

1j

J

modum quo vaftior, fpatiofiór-

)

que eft terra, eo quoque ille à

)

mari vifü eft remotior ; fic fe

W

habet etiam in hac propría vo»

J

luntate, quz quó magis eft in-

]

tenfa , eo & à voluntate Dei

ift

confpicienda feiungit magis,

d.

rur(umque velut vbi à mari (ü-

Q

peratur terra, ibi nil nifi mare

yn

cernere eít ; quaque menfura

T

illa fuperatur, eadem hoc cer-

d

nitur ; ita vbi primas obtinet

"

voluntas Dei, illic fola videtur;

f

quatenufque propriz volunta-

if

tis tenebras obruit, eatenus

Y

ipfa locum obtinet, clariffimé-

que confpicitur : demum velati

il

li

fablata penitus omni terra, nil

i

nifi mare remansret: ita diffi-

J

patis omninó propriz volunta-

]

tis tenebris, nil prater volun-

tatem Dei datur intueri : &

J

(2

quemadmodum qui in medio

[

mari, & pleno Oceano verfa-

h

tur , nihil terra videt; fic qui

per-

16 Deexteriore voluntate

T

NI

perfectionis apicem adeptus cft,

& in profundum huius Volun-

[

!

tatis penetrauit , abactis pro-

Aj

cul. nubeculis , (emper , vbi-

que, & in omnibus hanc coeli-

tus ruulantcm lucem contem-

«t il

platur : vt in tertia parte de-

monftrabitur,

De intrinfeca hujus exer-

citii praftantia: vbi, quo pa-

&o alie omnes vim perfe-

&ioneíque huic infint,.

declaratur ,

CA

H

Emonftrata huius Volanta-

D

tis diuing vtilitate,ac prz-

ftantia , comparatione fa&ta ad

alia exercitia: fequitur, vt &

paucis eandem ex intriníeca

eius natura petamus: qua qui-

dem tota in €o confiftit, quod

in.hoc vno cetera omnia ex-

ercitia

r

]7. à

Prima Pars ycap, II.

Ü

ercitia , & omne perfe&tionis

l.

l

u

genus includatur,

Y«

Jl

J

Etenim quoad f(uiipfius ab-

negatiónis perfectionem

de Sui abne-

J

gatio

!

qua Saluator ait: Qui vult poft

Matt. 16.

me venire , abneget femetip[um :

Ia

Luc. 9. .

eam in hac voluntate Dei re-

perire eft, cüm abíque (ui-

ipfius proprizque voluntatis

W

abrenunciatione haudquaquam

perfici poffit. Item in hocexer-

u

lo

cido includitur refignationis

perfe&tio , quam Dominus ver-

bo & exemplo docuit, dicens: Refigna-

tio, Matt.

Fiat voluntas tta * qui enim vo-

6.

luntatem Dci exequit

ür

TA

isre-

fignatus eft : cüm nil aliud 6«

i

refignatio, quàm difpofitio ac

"n

perfecta preparatio ad id omne

(

lubenter acceptandum , quod

j

circa ipfum difponere, feu or-

lM

m

dinare diuinz illi voluntati,hu-

"

7)

ius vniuerfi gubernatrici , pla-

citum fuerit.

Quà agendo,

i

quà perferendo , fiue"ardua ,

j

feu

-

«l

18

De exteriore voluntate

i

"r

jl

feu facilia

tam amara, quàm

AK

mmüd

dulcia, nec minüs honorifica

J UM

i

1j

quam.vilia, atque abiecta: qua

T

j

omnia voluntatem: Dei pera-

genti necéffarié complentur

m

Deinde puritatis cordis per-

"m

Puritas

ï

(

cordis

fectio , de qua fcriptum eft,

Beati mundo corde , nullibi eam

Matt, 5

potiorem quam hic reperies:

l

250

ecquid enim reddere cor pu-

rius valeat hac voluntate Dei,

j*

quaz tanta vi evellit, & fundi-

i

tüs extirpat ipfam omnis im-

puricatis radlccm, voluntatem

dico propriam, e qua velut ex

fua fcaturigine promanant af-

i

fetiones , paffones , impuri-

tates omnes , alizquetenebrz?

&T

(Lnynadmodum enim |duo

contraria , vt calor & frigus,

in eodem fübietto nequeunt

confiftere ;

nec ignis & aqua

n

fe inuicem eodem in vafe com-

pati : ita nec voluntas Dei , &

eaquz proptia eít , valent ean-

dem

P

Prima Pars ,cap. II

19

cj

dem fimul animam inhabitare:

|

& quemadmodum tenebris ca-

l

liginof no€tis nullatenus con-

t

uenit cum 1ubare radiantis fo-

ll

lis ; fic.neque propriz volun-

u

tatis tenebra quicquam habent

(

commune cuni fpleadido fole

2j

voluntatis diuinzg:una non priüs

I

noftro hemifphzrio illucelcen-

o

te, quàm altera repenté fugiat,

D

pemtusque euanek at,

4.

Jitü

Porró quod ad Dei przfen-

Prafentia

I

tiam attmcc, eamque lemper

Dei.,

re

Wi

ob oculos habendum.ficut is qui

Qio]

dicebae : Prosidebam Deominum Pfal, 15

L

m con[petiu meo femper , quoniam

Jl

4 dextris eft mibi ne commouear :

y

huic voluntati ineffe depre-

(U)

hendetur, quoniam effentiali-

M

ter fumpta hec voluntas (wt

H

!l

oftendetur) nil-eft aliud quàm

«t

p

ipfe Deus; vnde eum neceffa-

v

(

rió prafentem haábet, quiequis

:

eius operatur voluntatem

/

Infuper íui ipfius cognitio

Sui ipfius

)

nis perfectio, qux à Chriítia

COgnlth

nis$

—

hal

20 De e;cteridre voluntate

Pa

XL»O

nis adeó zítimatur , atque

etiam ab ipfis Echnicis trito il-

lo verbo : Nofce teipfum , com-

i

h

mendatur , hic eft maximé per-

2

fpicuà: per re&tam namque hu-

n

ius voluntàtis diuinz lineam,

ad perfectam noítri cognitio-

Ht

nem deuenimus , nempe ob-

fcurarum noftrarum paflio-

num, obliquarum affectionum,

defideriorum

inordinatorum

motuumque belluinorum, quz

omnia abíque illa latitant, ne-

Simil.

que vllo - modo. comparent.

Non Íecus enim atque baciilus

aliquis, feulinea, videtur.omni-

modé recta, aut parum admo-

dum flexa quoaduíque exami-

ni regulz fabrilis , vel amufli

fubiiciatur, quo examine eius

curuitas prodetur: pari modo,

ü

voluntas nofítra , & defideria;

1n

vndequaque recta , vel perpa-

rum torta putantur, víque

lf

^

dum illis recta regula volunta-

N

tis diuinz (quz fola legitima

eit,

2I

Prima Parsscap. II,

LU

d

eít, & approbata defiderii hu-

10

mani menfüra) applicetur;quo

Q

peracto , illico eorum obliqui-

tas, & exceffus patefiant, Ne-

WCP"

Él

que duntaxat quoad veterem

hominem tenebris refertum,

z

U

& imperfectionibus deturpa-

Ti

tum ; verüm etiam quoad no-

df

uum virtutibus ditatum,& per-

3

fectionibus ornatum , nofímet

(l

nobis aperit hzc voluntas, vt-

[

pote quz ipfamet, illas anime

noítrx communicat, & inqua

L:

n

neceffario videntur, & cogno-

Cl

Ícuntur: non aliter quam ra-

TL

dii in Sole à quo euibrantut ,

Jro

& riuuli in fonte , à quo pro-

ATUl

manant , lumenque in face, à

.

L

adeó vt fi in

mll

qua procedit

J«

nobis fi£ hzc Dei voluntas in

100

€a decorem , fanctitatemque

]

il

cernimus noui hominis, qti fe- Bphef, 4X

WP

u

cundum Deuin creatus eft in iuffi-

tia, C fandlitate veritatis.

Dei

[

j

Ad?c hic cognitionis

per-

d

4li

a;l

22

Deexteviore voluntate

Cognitio

Wïrl

perfectiooem, de qua fcriptum

lL

J

if

Dei, Ioan, eft : H«

eff vita «terna , vt co-

!7,

gnofcant te folum Deum verum ,

€ quem mififli lefum. Chriftum ,

illa enim in hoc exercitio cla-

A |

riffimé elucet, cum Dei volun-

tas (prout in ipfo eft) (it ipfe

dR

Deus, vt in tertia parte pate-

bit: adeó vt qui hanc volunta-

tem novic, & facit, confe-

quenter etiam Deum nouit.

Quz perfectio cognitionis Dei,

pariter cum propria fui ipfius,

"V

adeó altas in corde Patris no-

ftri D, Franci(ci radices egerat,

N

vt noctem integram in oratio-

ne infumpferit, identidem duas

haíce fententias

reuoluens.

Nouerim te, Nouerim me , Deus

04 u5.

*l

7.

Pari modo , fi

/quis ad fafti-

!-snni'nila-

gium perfecte annihilationis

tio,

afpiret , de qua fcriptum eft il-

Píl, z2. lud: 4d nibilum redadtus fum,ó

mple-

ne[citfi ) þoc exercitium a

aturs

!l

Prima Pars, CA;J.-II.

23

m

&atur : nam per huius volun-

TU

tatis diuinz viuam, efficacem-

j Wml

6

ue oOperationem reducitur

drln,

b

quis ad nihilum , idque zqué

t dl

vtriufque hominis refpectu, Et

Voln:

quidem reípettu veteris,, in-

It i

tegré, adeó vt illius nihil füper-

i

fit: refpe&tu autem noui homi-

düntt

nis fic annihilatur , vt operetur

, Qu

non iam vlterius velut à fe, ve-

fU

rum vt per Deum, pro Deo,

iif

cum Deo, & in Deo,neque quic-

if

quam actiué, (ed omnia paffiué ,

d-

licet enim actiones fnas necef-

gt

farió producat ipfe , id tamen

Jnt

'non vt à fe, fed vt à Deo ; &

du

