nicis; videlicet, fi przmiffa meditatione

ya t

confueta vel in Choro vel domi Matuti-

ru!?&OSI

num & Laudes mox recitet; in his enim

Q

per Hymnos & Pfalmos bona diel initia

petuntur, & mens ad Deum loudandum

invitatur.

10 krm'»

Sie per Znvitctorium Deum Regem ad-

Freceiu

e elg

cOrore moneris; per Zymmum glorificas

vj

Deum, & fan&os tibi facis propitios; in

P/fülmis varii aCtus gratiarum actionis, lau-

( at

dis, fidei, fpei, amotis, varize petitiones,

Ms

bene omnia non tantum ore percurrenti-

bus, fed animo expendentibus occurrunt,

ietiam

Leudes offcii vero in eo vnice funt, vt

'Aa j

vel glorificetur Devus; ficut in Pfalmis :

t

firin

Dominus regnavit, & gfubilate Deo omnis

terra. Vel auxilium pro die imploretur:

u fur

Deus Deus meus ad te de luce. Ytem: . Deus

AQ&EW

Vel creaturz ad Dei

"ilerealur. mofhri.

laudem invitentur: Zenedicite omnia opera,

&

J

6

CowrEssto,

& Laudate Domiuum de celis &c. Hymnus

£

vero & orationes [unt invocationes Dei

f

& SanCtorum,

Á

Si pridie jam przemiffa fint Matutinum

-& Laudes; Prima, ut confideranti patet,

erit optima precum Matutinarum continua-

o

tio, utpote cujus omnes apices eum iu

EUS

fis-

finem diriguntnr.

&ü

i

$. III.

dior

Confetfio.

QQo

Gravioris peccati reus Saterdos , — ut. ul

[rI7]

£ontritus fibi videatur : antequam divina my-

Cfas v

fleria operavi incipiat, ad confe[fionem obli-

&l

gatur , ait Tridentinum. . Ino monuifi levium

Teg

etiam. noxarum fibi. confcius , ob fummam,

]en

quam SacratifKmo myflerio reverentiam debet

ii

Y

ac puritatem , fapius exomologefi mentenms

Ts

expiet , ommino convenit, Ex vefte indies

hE

gulverem exculis , vulium vel manus Jindies

&xi

abluis, ut nitidus hominum. confpeftum fub-

&

eas, cur quotidianas ex amima labeculas con-

ü w

fiteido mon. removebis frequentius , ut in con-

kïtm

JpeRta Dei purior appareas , nitidior ad San-

T

&ua-

!

CoxrEssro,

i69

[ymns

Guarium Domini accedas? Certe, fi per tem-

es Dà

qus vel ocafionem mon licet, faltem de veniali-

bus, antequam celebras, vero dolore conterere,

ln

dInte . Confz/fionem.

i patet,

Ad te piiffime JEfu, refugium meum,

ntinut

& confolatio mea , ad te meerens & tri-

um i

flis venio, recogitans tibi annos meos,

& deli&ta mea in amaritudine animze mez,

Ad te verba doloris effundo , mifericor-

diam tuam implorans, ut facias opus tuum,

quod eft mifereri & parcere, tollens pec-

g i

cata.mea tui indigni miniftri.

Ne defpi-

i nf

cias voces & fingultus ovis perdite , &

n a

filii prodigi ad tuam pietatem redeuntis de

jf

regione longinqua, mnon enim lztaris in

7710

perditione morientium , qui, ut ego non

y (

morerer, mortem fübire dignatus es. Ver-

TO

mis terrz a te affumptus, in fortem divi-

ii

ni minifterii vocatus, ad tantum honorem

(j

exaltatus, tibl mala pro bonis retribui:

'u Jl ji(b'

& heu quot mala, & quam gravia pecca-

j i

ta pro tantis & eximiis bonis!

Et tamen

j (l

ji

loqueris

ad " preevaricatricem

animam

'.'I(i r

mcam, poftquam fornicata eft cum ama-

f

H

to-4

170

CoxrEss10.

toribus multis, ut revertatur ad te; &

tiü

!

fufcipias eam, quia mifericordia tua fuper

[

omnia opera tua; & major e& bonitas tua

[7/

quam iniquitas mea.

p

Surgo igitur, & venio ad te corde con-

trito & humiliato : venio ut laver. 0

D

fons zternz vitz , ad quem fitio, ficut

[/7

ii

cervus ad fontes aquarum : venio, ut il-

t

duminet, olux mea, & amem te, & con-

-

fitear. adverfum me injuftitiam meam.

DA

Emitte lucem tuam & veritatem tuam, &

[

UT

illumina mentem meam , ut omnia mala,

qua commifi ,

& bona , qu*e contra officii

mei debitum omifi, diftin&te cognofcatm,

——

de ingratitmdine mea perfe&e doleam,

omnia integre confitear.

'Tu o Sacerdos

fumme non permittas me fervum tuumni, qui

—

l

tua gratia refipifcere vult, in fordibus fuis

l'n'eïs

computrefcere ; 'Tu enim Deo affiftis Pon-

die

tifex ad interpellandum , non pro noftris

,

Uffen

tantum, fed & pro peccatis totius populi.

Examen . con[cientia.

mep

-.Ho fiat x. circa. cogitationes , verba , opt-

dur?

ln

Fa. 2. Circa divinum oficium , szfczm,. ad-

fiti-

CoNrFESSIO.

I

iil

aniniflrationem Sacramentorum , curam ani-

sarum , curam Ecdefie, verum facrarum ,

u UX

ceremoniarum-praforiptarum s. an perperam

as

ea feceris, megligenter hatueris, ommino ex

rde t

malitia vel focordia meglexeris.

Cave au-

vel.

tem perfuntlorie tantum nounulla percurras ,

z

f

que, cum ine graviora funt, tibi leviora

uti

effe perfuades , vel quod propter longam eo-

vum. confuetudinem mon porro magni ea at

W

mes , vel, quia carni €9 fenfibus blandiuntur.

nb

cum efficaciter fugere nolis , pravo dittami-

lam-&

T)

«e a gravitate excufes.

| ofäfll

hgmïï

Sufpiria ante Confeffionem,

dolebw

Cum Magdalema pavitente.

)aæfd

yn, (

Quis dabit capiti meo aquam, & oculis

x

meis fontem: lachrymarum , & plorabo

die ac no&te ob fcelera mea multa & ma-

y:

gna, quibus te, dulciffime JEfu! toties

0f10[ ;

Offendi ? Fateor, Domine, non minus

p

me peccaffe, quam Magdalena: tamen ob-

ut

duratum eft inftar lapidis cór meum

iity f

non fentiat vulnera fua.

Moyfes .virga

i $

Ha

fua

n

CowrEssrIo.

aC

fua petram percuffit, & fluxerunt aque

abunde, .Ah! percute , mi JEfu, virga

fij

crucis tuze duriffimum cor meum, ut fluant

ht

ex oculis meis rivi lachrymarum ! O va-

fil

leam cum Magdalena pedes tuos, aman-

ti

tifime JEfu, & animam meam lachrymis

at

le

rigare! O poffim fic cordis mei dolorem

tui

tibi oftendere, prout tibi placeret , quia

te fummum Bonum offendi ! Sed quia non

i

1el

di

lr

poffum pro voto meo lachrymis diffluere,

!

H

Per infinitum tuum

A.

cordeque conteri

]

amorem, mi JEfu ! humillime rogo: fup-

pr

]

]

OJe

ple pretiofiffimo fanguine tuo lacbryma-

rum ac doloris mei defe&um, illoque ani-

il

am meam la

va, uta peccatis mundata,

| Qua

Tec

& fuper nivem dealbata in oculis tuis ap-

E

j|

pareat. Ad tuos fanctiffimos pedes, dul-

cifime JEfu, pronus confugio, & totis

Y

anivize viribus clanro : O JEfu, peccatorum

ds

nec

afylum, ne projicias me a facie tua,

IOga

um

E

a complexu fanCtiffimorum pedum tuor

in zternum me'feparari permittas.

Hi

Pmï

funt facra animz me: anchora ,

quibus

o

eonfifa, turbulentiffimi maris tempeftates

[

ac

Cowrressro.

173

n at

ac cumulatas mundi tribuletiones fperat

ü, '"5'

fuperare.

Hi funt affliCcti cordis mei fo-

i i

iU

latium, ad quos corde contrito & fiducia

Recordare aman-

r

filiali femper hzxerebo.

tifime Jefu moleftiffimos greffus, quas

at

amore mei fecifti ; afpice vulnera, lucu-

r

[j

lenta amoris tui indicia, quze in pedibus

jl

tuis geftas.

Obfecro ne humano aliquo

, ql;i

U

refpe&tu me ab iis abfterreri, aut multitu-

jfue

dine peccatorum meorum arceri permittasz

l tnil

Ah doleo me peccaffe! utinam repentina

j W

prius morte extin&us fuiffem , quam te

yvmd

o Jefu ! ullo peccato offendiffem ! malo

j

milles. omnibus tormentis excruciari,

ii

at

quam lethali impofterum labe te offendere.

tuis 4f

Recipe me igitur in gratiam tuam, o Je-

fu , qui fuaviffima tua. voce invitatus ve-

1 d HI'

nio, & onus iniquitatum mearum ante pe-

OU

des tuos fanctiffimos depono.

Humiliter

.ntOfUE

rogans ut eas pretiofiffimi fanguinis tui

j Y

mo[uE

abyffo mifericorditer abforbere digneris.

i

Propono firmiter, pofthac viam manda-

qumt

torum tnorum currere , ac tentationibus

Aptg

atuo,

,Pel

tua gratia adjutus virilitexl' refiftere ft

x

H 3

Tu

L

I^*

CoxrEessro.

[

Tu o Jefu adjuva me.

O Jefu dirige me,

-

foi

o Jefu conforta me, & fic fuper afpidem

& infernalem

€of

& bafilifctum ambulabo ,

—

T

leonem & draconem pedibus conculcabo.

to

Cum Petro lachrymante.

i

jam video Domine! quam periculo-

fum fit, plus propriis viribus, quam tuz

Dixi in abundantia cordis

gratlæ niti.

0v

mei, (cum anima mea o bone Jefu ecele-

ftibus confolationibus affluebat, & amo-

di

fis tui igne flagrabat), non movebor ad

Te

peccandum in zeternum ; dixi millies , po-

0

tius moriar, quam a te fummo bono fe-

Àn

parer.

Et ecce! denuo tamen peccavi,

li

a concupifcentia mea , velut ab ancillà

fi

Petrus , ille&us & abftractus , amicitice

Q

tuz renuntiavi.

O Jefu ! te fontem vitzé

o

deferui, fan&tiffimum tuum nomen blas-

q

.

.

3

phemavi

proximo pofui offendiculum,

& gratiis tuis me prorfus indignum red-

didi; fed jam refpice in me, & niferere

[

mei; o Jefu! ne

vertas faciem tuam a

1

me: oculos tuos propitios , quibus re-

fgemfu Petxum : ad cor meum pariter

[

con-

CoNrFESSIO.

YT5

converte , ut liquefiat, & fcaturiat ex eo

Vent

fons lachrymarum, ut cum Petro femper

af

comtifífa mea deplorem , cum quo ad te.

a

nunc.corde contrito & humiliato rever-

lci

tor, quia apud te fons eft, fons faliens

in vitam zeternam, ÁAmen.

dcle

Dolor €9 propofitum.

n tf

yondis

O me miferam & mea culpa perditam.

oviculam ! ah quantum ertavi a via man-

od

datorum tuorum ! Cur, cum tu bonus in

pamo

me effes , ego in te tam impius fui ? Tu

por i

O benignifime Deus exaltafti me fuper

, D*

y fe

Angelos, ut poteftate divina in Sacerdo-

ZEC?XEJ

tio pollerem , ut Sacratiffmam carnem

m

filii tui & facerem, & fuümerem ; at ego,

niciti

cum in honore effem , non intellexi, fi-

j vità

cut jumentum fa&us infipiens poft fili-

1 Wf

quas porcorum, carnalium defideriorum,

abii ; te Deum meum deferui ! Ah impie-

pylun.

tatem meam agnofco ! Tibi foli peccavi,

f red

& malum coram te feci !. O utinam con-

jov

fumptus effem, ne oculus me videret ,

T

antequam peccavi in te! Ecce confufio

jts r

meam, & ante te eruz

coppgruit faciem

Pa[!"

H 4

be-

cott

Coxrrssro.

befco propter indignitatem meam, & tuaia

4

Majeftatem ,

quam. offendi.

Delictum

——

reum tibi cognitum facio & injuftitiam

Y

13eam non abfcondo; fed fimul deteftor

tü

omnia & fingula peccata mea fuper omnuia

mala, quia tibi infinito bono fuüper omnia

difplicent ; & doleo O mi Deus de omni-

[

bus & fingulis, maxime quorum me nunc

Ti

reum accufabo.

Doleo ex toto corde

t

meo, doleo ex tota anima-mea , doleo

Te

ex omnibus viribus meis , non folum quia

lo

£ratiis & przemiis tuis indignum me feci,

Yil

& a te juftiffimo judice graviffimas poe-

li

nas in hac & in altera vita fum meritus;

fed etiam, imo potifimum , & fuper

f

omnia doleo, & vehementiffime poenitet

Cor

me, quod 'peccatis .fneis te offenderim ,

af

qui es Deus meus & omnia, digniffimus

&

nunquam vel leviffime offendi, fed fuper

Tnr

omnia amari, coli, & honorari, licet

Do

nec przemium diligentibus te, nec poenam

Qu

QH'endentibus ftatuiffes.

Doleo füper

M

bl

omnia Domine , quod te fummum & in-

[

"finitum bonum tam turpiter fpreverim ;

do-

li

Coxrrxssro,

:

chum

doleo , quod divinam Maje&atem tuati

fium

tam graviter laeferim, tam indigne tracta-

titiom

verim , doleo, quod fan&ifüma praecepta

atelit

tua toties transgreffus fim , & juftiffimse

Qrmo

voluntati tuze tam impudenter reftiterim,

QUW

O. Pater eterne refpice in faciem Chrifti

Ynti

tui, qui interpellat pro me, & miferere

nurt

mei! Ego quidem commifi, unde damna-

Qre

re potes : fed tu non amififti unde falva-

dolet

re foles, Doleo ex animo, quod infinita

iquia

bonitate tua & mifericordia , in. tui gra-

feci,

viffimum contemptum & injuriam abufus

fim.

[

105

Nunquam atplius peccabo mi Deusf!

fopt

nunquam amplius te offendam:! Paratum

enitel

cormeum Deus, paratum cor meum , ad

rim ,

cuftodienda deinceps omnia mandata tua ,

us

& íubeundas poenas pro peccatis meisg

fopef

modo in zeternum parcas, Firmiffime pro-

]i

pono potius vitam & omnia amittere ,

opatt

quam ulli pofthac. peccato confentire, aut

fipef

tibi in minimo difplicere.

Oblivioni prius

kir

detur dextera mea, quam ut erga te in

ority

Euchariftia indigne extendam, — Confirma

-

Hs

o

$78

CoxrEssro.

01 Devs hanc feriam voluntatem meam,

quam in me dignatus es operari.

Unice itaque confifus infinitis meritis

tus, O ]Efu, & immenfía mifericordia

p

tua, fpero, me in fanctiffimo poenitentiv

Sacramento, quod pro remiffione peccato-

tum inftituifti, veniam confecuturum cum

?

gratia, vitam emendandi, & in bono per-

K

feverandi ufque ad mortem.. Amen.

:

Zlecedene. ad Cbnfej?onaie.'

Credo in te , o sterna veritas! Speró

k

in te, o infinita mifericordia! 2470 te fu-

[

per omnia, o fumma bonitas! JJoleo quod

te Deum meum offenderim! Deus pro-

pitius efto mihi maximo peccatori.

K

Scrutator cordium Deus, miferere nunc

peccatricis animze meze, ejusque clemen-

téer & vincula folve, & vulnera fana. Da

cordi meo contritionem , & oculis meis

fontem lachrymarum , ut cum humilitate

l

& puritate cordis omnes iniquitates & ne-

gligentias meas digne defleam , ac integre

affionis

aperiam , fiu&uque facratiffimz P

Chri-

Com-Essxo;

Ym

Chrifti anima mea revivifcat in vitam

VCafiny

eeternam.

Amen.

In ipfa. Confzffione.

vlf

Beriedic Reverende Pater in Nomine u

d

Patris, & Filii, & Spiritus San. Con-

ettit

oatt

fiteor Deo omnipotenti , B. M. femper Vir-

CULT

gini, omnibus fan£&s , & tibi Pater, quia

;er-

peccavi nimis ab ultima confeffione mea ;

que fuit...

]

Pofi enarrata: geccata.

De his, & omnibus totius vitzee mea

;

/

peccatis me accufo, & vehementiíffime

j

doleo, quod iis Deum meum, quem fu-

) -CIUO&

per omnia amo, offenderim ; propono

] FIC

nunquam amplius peccare ; rogo faluta-

rem poenitentiam & abfolutionem.,

nunc

Dum abis & confe[fionali.

mel

Laudate Dominum omnes gentes, lau-

, D

date eum omnes populi;

g

Quoniam confirmata eft fuper nos mi-

fiat

fericordia ejus, & veritas Domini manet

d

jn zeternum.

g

jo &c.

foni!

: Gloria Patri & Fil

H 6

Poft

hii

T8G

Coxrxssro:

Pofi Confeffionem.

hi

Omnipotens zeterne Deus , cui pro-

prium eft mifereri femper & parcere; gra-

tias ago infinitze bonitati tuze, quod a fce»

difima peccatorum meorum lepra mun-

Vere non fe-

dare me dignatus fueris.

cundum péccata mea fecifti mihi! quomo-

N

do miferetur Pater filiorum , fic mifertus

Q

es mei; nec intrafti in judicium cum in-

Bu

digno altaris tui miniftro, fed fecundum

àli

lat

magnam mifericordiam tuam propitius fui-

füi peccatis meis, propter nomen filii tui ,

Ti

lh

quod invocatum eft fuper me. Propterea

Jaudem dicam tibi in fzecula fzeculorum;

f

Spiritu principali confirma me, ne unquam

iterum declinem a mandatis tuis.

O JEfu Chrife Fili Dei vivi, prefta

j r

fnihi auxilium gratiz tuze, ut tibi dein-

j

ceps fideliter ferviam in fan&itate & jufti-

lt

tia omnibüs diebus vitze meze , quem amo

Q

& femper àmabo füper omnia. In unio-

Ü

ne omnium-fanCtiffimorum operum tuo-

mum, o Salvator mi, quo in terris.zeter-

&

no

À

CowrEssSIO.

X8r

no Patri obtuliftii pro. peccatis noftris,

p :

effero tibi hanc pæniten/tiam meam,

g

i

12

.ä

"* Perfolutà vPæm'tm'tia.

Ti

.Sit tibi, Dom'inev, obfecro , meritis B.

de

10

Mariz femper Virginis, & omnium San-

i

G&orum , grata & accepta ifta confeffio

mea, & quidquid mihi defuit nunc, &

M

]i

alias de fufficientia contritionis, de puri-

fui

tate & integritate confeffionis , fuppleat

pietas & mifericordia tua , & fecundum

Jl,

(

illam .digneris me habere plenius & petfe-

m

&ius abfolutum in coelis, qui vivis & re-

gnas in fzcula, Amen,

jarm

4

Deus, qui diligentibus te facis cuncta

prodeffe; da cordibus noftris inviolabilem

fa

ll«

tuz charitatis affe&tum , ut defideria no-

ftra, de tua miferatione concepta, nulla

[i

poffnt tentatione mutari, per Chriftum

o

Q*

Dominum noftrum. Amen,

lo

"u

H 7

Dre«

.

CowNrFESsSIO.

182

Erevior modus

Pro iis, qui fzpe per hebdomadem cons

N

fitentur; aut quibus propter temporis an-

tia

guftias affe&ui diutius immorari

t

non licet.

j

. ahnte Cbn]fefohem. i

hi

Or-nnïpo.te'ns zterneDens, qui me crea-

li

fi, cum non éram; redemifti, cum per-

b

jeram ; confervafti, dum non merueram;

ad veram fidem ac dignitatem in ea Sacer-

dotalem vocafti, ut amorem & gratitudi-

nem meam überius tibi devincires ; ego

Vat

autem a te abii poft defideria fzcularia;

Qu

dereliqui ingrate te fontem aquarum vi-

$Y

ventium, üt foderem mihi cifternas diffi-

J

patas; cum me nutrires in croceis, am-

lef

plexatus fum ftercora! Quid faciam mi-

fer, qui tam impie przvaricatus fum?

l&

quo fugiam, nifi ad te, o cüftos homi-

t

num? Redeo, o berigniffime Deus, fic-

*

ut ovis, quze periit; peccatum mieum ego

cognofco; tu miferere mei fecundum ma-

y

gnam mifericordiam tuam; qui folus vis

fu;

&

183

Cowïassro..

& potes remittere impietatem peccati mei.

cot«

Serviam tibi pofthac in fantitate & jufti-

g d*

£ia omnibus diebus vitz meze; hanc dun-

toxat mihi indigno largire grátiam , pef

JEfu Chrifti vulnera obfecro, ut ingrati-

tudines meas agnofceré, vero dolore, hu-

inili confeffione & digna fatisfaCtione ad-

ret

huc valeam expiare, qui vivis & regnas

l W'

Deus in fzcula feculorum. Amen.

erat;

Sactt^

Poft examen dolor €? propofitum.

jtudi«

O Domine, certe non fum dignus le-

E

vare oculos meos ad te, quia peccavi in

at

colum & coram te ! O mifericors Deus,

m Ü

averte faciem tuam a peccatis meis! per

, difi

.JEfu Chrifti merita, clementiam tuam ob-

afft^ L À

teftor, ignofce mihi malitiam vitze meze,

T

& iniquitates meas dele; nam de iis do-

hm?

leo! Peccavi Domine, & inique egi; fed

fomie

utinam nunquam offendiffem te! deteftor,

U üc.

execror, & abominor omnia peccata mea

n ep

füper omnia mala, quia tibi infinito bono

n m*

Tibi foli peccavi,

fuper omnia difplicent.

J yi

"& malum coram te feci! Sed nunc ex

to-

&

n

84

CowNrEssrO

toto corde doleo de omnibus & fingulis

t

peccatis meis , non folum, quia gratiis

l

tuis me indignum, d& jufüitize tuze ultio-

Si

ne dignum reddidi ; fed ideo maxime,

l)

quia te offendi, & malum coram te feci,

ü

qui propter ipfam bonitatem tuam & infi-

nitas perfectiones omni amore , laude, ho«

nore, & obfequio digniffmus es.

lià

Tne

Nunquam certe amplius te offendam,

T

o

immenfa

bonitas !

feriam propono

emendationem

nil ita deteftor, nmilita

deinceps fugiem , quam peccatum; quia

illud tibi Deo meo difplicet

'Tu tanturá

cor mundum crea im me Deus, & Spiri-

tüs

tum reCtum innova in viíceribus meis, ut

Cor

in fervitio tuo yerfevexen*, & mifericor-

&

dias tuas in zeternum cantabo.

—

li

&i

Jn' Confeffone.

fen

Servantur omnia, quse fupra pag. 170.

Yita

Poft . Confeffionem.

hlrp;

Ee

Gratias tibi ago, miferator Deus &

1j

tultum mifericors, quod me ad peeniten-

uam

Coxsrzssro.

185

nii

tiam perducere, & propter merita dileCti

ts

Filiitui, in gratiam recipere dignatus es!

]iit«

Sit nomen tuum benedictum in fzecula,

I

Fili Dei vivi, quod SanCffumam crucem

feiy

tuam & Paffionem pofueris inter Judicium

1

Patris tui, & peccatricem animam meam;

lo«

& mihi , ut omniro confido, omnium de-

li&torum veniam exoraveris; in unione

meritorum tuorüm hanc tibi pro peccatis

lY

iA

n

meis fatisfactionem offero.

p(]llO

| il

- Panitentia -gerfoluta.

quia

Confirtma jam , o Deus, quod opeta-

m

"

&us es in me ; tibique grata & accepta fit

?Ph-

confeffio mea, atque omnem ejus defe-

5j i

(ofe

&um fuppleat pietas & mifericordia tua,

Mifericordiam tuam imploro: convertere ,

& deprecabilis 'efto impofterum fuper me

fervum tuum, ne vager poft vanitatem

vitze hujus, aut minifterii tui dignitatem

9«

turpiter oblivifcar, fed ut tibi conftanter

& exacte ferviam , qvi es Deus benedi&us

;

in fægula. Amen.

tejte

$. IV.

196

oRSCUEM Sé(

$. IV

Preces pro Sacrificio Miffze.

1b

Prayaratio ad Mifum, fmwe. acce[u!.

- Zntiphona.

B

Nereminifcaris Domine delicta no-

[

ftra, vel parentum noftrorum, neque

vindictam fumas de peccatis noftris.

f

P/almur. 83

Quam dileCta tabernacula tua, Domi-

T

Ql

ne virtutum , concupifcit & deficit anima

mea in atria Domini

Cor meum & caro mea, exultaverunt

eu

in Deum vivum

Etenim paffer invenit fibi domum, &

turtur nidum fibi, ubi ponat pullos fuos.

lt

Altaria tua. Domine virtutum : Rex

k

meus, & Deus meus.

Beati, qui habitant in domo tua, Do-

fnine :

in feecula fzeculorum laudabunt te.

Beatus vir, cujus eft auxilium abs te.

b

afcenfiones in corde fuo difpofuit, in val-

le lachrymarum in loco, quem pofuit

Tü

Et-

F.

Pnrcrs ANTE SAcRUM.

187

Etenim benedictionem dabit legislator,

videbitut

Ü

jbunt de virtute in virtutem :

Deus deorum in Sion.

CW«

Domine Deus vittutum exaudi oratio-

nem meam : auribus percipe Deus Jacob

Prote&tor nofter afpice Deus: & refpi-

o«

ce in faciem Chrifti tui.

'que

Quia melior eft dies una in atriis tuis

ti$.

fuper millia.

Elegi abje&us effe in domo Dei mei

magis, quam habitare in tabernaculis pec-

n

nma

catorum.

Quia mifericordiam & veritatem dili-

git Deus: gratiam & gloriam dabit Do-

m

yninu

Non privabit bonis eos, qui ambulant

in innocentia

Domine virtutum, beatus

j0s.

homo, qui fperat in te

NX

Gloria Patri & Filio , &c.

o

Dfalmns 84

L

Benedixifti Domine terram tuam: avet-

;

tifi captivitatem Jacob

qil

Remififi iniquitatem plebis tuze: ope-

L

ruifi omnia peccata eorum.

Mi-

188

PnaEcEs

[

Mitigafti omnem iram tuam: avertifti

ab ira indignationis tuze.

Converte nos, Deus falutaris nofter:

& averte iram tuam a nobis.

m

Nunquid in zeternum irafceris nobis 2

aut extendes iram tuam a generatione in

generationem ?

Deus tu converfus vivificabis nos: &

m

plebs tua lzetabitur in te.

Oftende nobis Domine mifericordiam

tuam: & falutare tuum da nobis,

Audiam, quid loquatur in me Domi-

pus Deus: quoniam loquetur pacem in

plebem fuam.

d

t

Et fuper fanCtos fuos, & in eos, qui

FK

convertuntur ad cor.

z

Veruntamen prope timentes eum fa-

lutere ipfius : ut inhabitet gloria in'terra

t

noftra.

Mifericordia & veritas obviaverunt fi-

fte

bi: jufüitia & pax ofculatz funt.

Tie

Veritas de terra orta eft: & juftitia de

ccelo profpexit.

Q

Et-

ANTE SACRUM,

189

fl

Etenim Dominus dabit benignitatem:

& terra noftra dabit fructum fuum.

ftt

Juftitia ante eum ambulabit: & ponet

in via greffus fuos.

Gloria Patri & Filio &c.

bfs' !

?

Pfalwus 85.

Inclina Domine aurem tuam, & exau-

di me: qüuoniam inops & pauper füm ego.

Cuftodi animam meam, quoniam fan-

jrin

€us füm : falvum fac fervum tuum, Deus

meus, fperantem in te.

I^

Miferere mei Domine, quoniam ad te

$u

clamavi tota die: lztifica animam fervi

tui, quoniam ad te Domine animam meam

D

jevavi.

Quoniam tu Domine fuavis & mitis:

il

& multz mifericordize omnibus invocan-

em

tibus te.

Auribus percipe Domine orationem

meam : & intende voci deprecationis

d

meze.

In die tribulationis meze clamavi ad te:

T

quia exaudifi me.

Non

190

Pazrcxs

Non eft fimilis tuiin diis, Domine: &

non eft fecundum opera tua.

f

Omnes gentes, quascunque fecifti , ve»

nient, & adorabunt coram te Domine:

& glorificabunt nomen tuum.

Quoniam magnus es tu, & faciens mi-

rabilia: tu es Deus folus.

Deduc me Domine in via tua, & in-

f

letetur. cor

grediar in veritate tua :

meum, ut timeat nomen tuum.

Confitebor tibi, Domine Deus meus,

in toto corde meo: & glorificabo nomen

iuum in 2eternum.

Quia mifericordia tua magna eft fuper

-

me: & eruifti animam meam ex inferno

inferiori.

Deus, iniqui infurrexerunt füper me:

)

& Synagoga potentium quzefierunt ani-

mam meam, & non propofuerunt.te in

confpeGu fuo.

Et

z

ANTE SACRUM,

191

Ettu Domine Deus, miferator & mife-

: d

ficors: patiens & multæ mifericordize &

verax.

dv

Refpice in me, & miferere mei, daim-

j

perium tuum puero tuo, & falvum fac fi-

]ium ancille tuze.

d

Fac mecum fignum in bonum, ut vi-

deant, qui oderunt me, & confundantur:

Quoniam tu Domine acjuvifti me, & con-

& I*

folatus es me.

«

Gloria Patri & Filio &c.

P/ulmus 115

QUSy

Credidi, propter quod locutus füm;

ma

ego autem humiliatus fum nimis,

Ego dixi in exceffu meo: omnis homo

mendax.

upel'

amo

Quid retribuam Domino, pro ommbus,

quz retribuit mibi ?

Calicem falutaris accipiam , & nomen

ne

Domini invocabo.

an»

Vota mea Domino reddam coram omnt

t J

populo ejus: pretiofa in confpeCtu Domi-

ni mors fanCtorum ejus.

L0

f

192

PnaEcES

ODomine , quia ego fervus tuus: Ego

fervus tuus, & filius

ncille tuze.

Dirupifi vincula mea, tibi facrificabo

hoftiam laudis :

& nomen Domini invo-

Q

cabo.

Vota mea Domino reddam in confpe-

&

&u omnis populi ejus: in atriis Domus

Qu

Domini, in medio tui Jerufalem,

Gloria Patri & Filio &c.

elc

Jaluur 129. .

;

De profundis clamavi ad te Dominez

Domine exaudi vocem meam,

l4

:

Tiant aures tuze intendentes in vocem

deprecationis meze.

Si iniquitates obfervaveris Domine ,

u

Domine, quis fuftinebit ?

Quia apud te propitiatio eft: & propter

|

legem tuam fuftinui te Domine.

4

Suftinuit anima mea in verbo ejus: fpe-

Ó

ravit anima mea in Domino.

Ti

A cuftodia matutina usque ad noctem,

Íperet lírael iu Dommo.

Quia

ANTE SACRUM.

1903

] E'äü

. Quia apud Dominum mifericordia, &

copiofa apud eum redemptio.

Et ipfe redimet Jíraél.ex omnibus ini-

f

j

quitatibus ejus.

Gloria Patri & Filio &c.

ZIntiph. Ne reminifcaris Domine deli-

nfpt.

€&a noftra, vel parentum noftrorum, ne-

m

que vindi&am fumas de peccatis noftris,

Kyrie eleifon.

Chrifte eleifon.

Kyrie

eleifon.

Pater nofter &c.

y. Ego dixi Domine miferere mei,

&. Sana animam meam, quia pecca-

H

vi tibi.

y-. Convertere Domine aliquantulum.,

qu

3y. Et deprecare fuper fetvos tuos.

y. Fiat mifericordia tua Domine fu-

T

,

per nos.

x.. Quemadmodum fperavïxhus in te.

)P'E?f

Y. Sacerdotes tui indnuantur juftitiam.

x Et San&i tui exultent.

Y

-

*

Ab occultis meis munda me Do-

fpe

mine

d

*.

'Jät ab aliemis parce fervo tuo.

v.

Domine exaudi orationem meam.

i

ia

E

PnanEcES

194

z. Et clator meus ad te veniat, .

y. Dominus vobifcum.

x;j,. Et cum Spiritu tuoc

Oremus.

Aures tuz pietatis mitiffime Deus, in-

elina precibus noftris, & gratia fanéti Spi-

ritus illumina cor noftrum; ut tuis myfte-

]

riis digne miniftrare, teque seterna chari-

tate diligere mereamur.

Deus, cui omne cor patet,' & omnis

B

voluntas loquitur, & quem nullum latet

fi

te

fecretum , purifica per infufionem fancti

Spiritus cogitationes cordis nofn, ut te

h

perfeéte diligere, & digne laudare merea-

mur.

Ure igne fancti Spiritus renes noftros

& cor noftrum , Domine, ut tibi cafto

Q

eorpore ferviamus, & mundo corde pla-

ceamus.

1

li

Mentes noftras , quxfumus Domine,

[

Paraclitus, qui a te procedit, illuminet ;

k

& inducat in omnem , ficüt tuus promifit

Filius, Veritatem.

Ad-

ANTE SAcRUM.

T05

Adfit nobis, quzfuümus Domine, vir-

tus Spiritus fanci, .qua & corda noftra

clementer expurget, & ab omnibus tuea-

tur adverfis.

Deus, qui corda fideltum fan&i Spiri-

n

tus. illuftratione docuifti: da nobis in eo-

g

dem Spiritu reCta fapere, & de ejus fem-

1te

per confolatione gaudere,

*

Confcientias noftras, quaefümus Domi-

ne, vifitando purifica: ut veniens Dominus

.mnïi

nofter JEfus Chriftus Filius. tuus paratam

Jutt

fibi in nobis inveniat manfionem.,

Qui

d

tecum vivit & regnat in unitate Spiritus

u

fan&ü Deus, per omnia fzecula fzeculorum

g

Amen.

Jntentio ce/eärmzdi.

trof

Ego volo celebrare Miffam, & confi-

at

cere Corpus & Sanguinem Domini noftri

j

JEfa Chrifü, juxta ritum San&ze Roma-

nz Ecclefize, ad laudem omnipotentis Dei,

i

totiusque curize triumphantis ,. ad utilitas

nd

tem quoque meam, totiusque curize mi-

j

litantis; Pro omnibus, qui fe commenda«

12

ve-

"

-

196

Pazcres

verunt orationibus meis in genere & in

fpecie: & pro felici ftatu fan&z Roma.

nze Ecclefize.

Amen,

Gaudium cum pace emendationem vi-

l;

tx , fpatium verze poenitentize, gratiam &

confolationem San&ti Spiritus, perfeve-

vantiam in bonis operibus, tribuat nobis

omnipotens & mifericors Dominus. Amen.

Q

GREGORIUS XIII. Sacerdoti pradittas

|

duas orationes ante Sucrum recitanti concef-

f 5o. aumorum indwlgentias,

[

Alie Orationes

Pro opportumtate Sacerdotis ante

Sacrum dicenda.

l

Oratio .S.. Ambrofii.

|

Summe Sacerdos, & vere Pontifex JE-

fu Chrifte, qui te obtulifti Deo Patri ho-

ftiam puram.& immaculatam in ara crucis

pro nobis miferis & peccatoribus, & qui

dedx.(h nobis carnem tuam.ad manducan-

lä

dum,

ANTE SACRUM,

107

Lt

dum, & fanguinem tuum ad bibendum;

d

& pofuifti myfterium iftud in virtute Spi«

ritus San&i tui, dicens: Hszc quoties-

M

cunque feceritis, in mei memoriam facie-

tis

jl

Rogo per euündem Sanguinem tuum,

yé

magnum falutis noftree pretium : Rogo

per hanc miram & ineffabilem charitatem,

ïbjs

g

qua nos miferos & indignos fic amare di-

gnatus es, ut lavares nos a peccatis no-

f

ftris in fanguine tuo

Doce me fervum

ij

indignum, quem inter ccetera dona tua,

etiam ad officium Sacerdotale vocare di-

gnatus es, nullis meis meritis, fed fola

dignatione miféricordie tuae

doce me

quzfo, per Spiritum San&tum tuum, tan-

Yi

tum traCctare myfterium eà reverentia &

honore, ea devotione & timore, quibus

Oportet & decet.

Fac.me per gratiam

tuam femper illud de tanto myfterio cre-

dere, & intelligere ; fentire & firmiter te-

[

nere, dicere & cogitare, quod tibi placet,

0

ts

& expedit animze meze,

Intret Spiritus

tuus bonus in cor meum, qui fonet ibi fi-

g

nefono, & fine ftrepitu verborum loqua-

d

13

tur

PnaRECES

108

Í

tur omnem veritatem; profunda quippe

funt nimis, & facro tecta velatine.

Pro-

pter magnam clementiam tuam concede

mihi Miffarum folemnia mundo corde &

pura mente celebrare

Libera cor meum

gä

ab immundis & nefandis, vanis & noxiis

cogitationibus.

Muni me beatorum An-

]

gelorum.pia & fida cuftodia , ;ac tutela

0

ut hoftes omnium bonorum

N

fortiffima ,

confufi difcedant. Per virtutem tanti my-

lj

fterii, & per manum fan(&ti Angeli tui,

p

f

repelle.a me, & a cun&is fervis tuis du-

riffimum fpiritum fuperbiz: & cenodoxize,

W

fornicationis & immunditize ,: dubietatis &

difüdentise,

Confundantur, qui nos per-

l

Wt

fequuntur: pereant illi, qui nos perdere

feftinant.

h

Oratio

devotiífima dicenda a Sacerdote, an«

te vel poft celebrationem

;'g:

Miffz.

Pater coeleftis, clementiffime Domine,

j

Pater mifericordiarum! fufcipe hodie per

-

ma-

ANTE SAcRUwM,

199

tanus fervi tui hoc facro - fan&tum Sacfï-

qu

ficium, verum Corpus & Sanguinem uni»

Pro

geniti Filit tui, Domini noftri JEfu Chri-

(;

Ti

fti in fatisfaCtionem & remiífionem om-

eu

nium peccatorum meorum, in falutem &

w

fortitudinem animze meze, & omnium il-

À

lorum, quibus aliqua obligatione teneor,

ia

omniumque Superiorum, Przedicatorum ,

Sacerdótum & Religioforum Catholicae

f

Fidei, ut eis gratiam Spiritus Sancti im-

nj

l,

Pefþir:i digneris, ad falutem animarum fua-

rum, & regimen totius populi Chriftiani,

du

(

& omnium peccatorum liujus mundi, ut

i

goS convertas, & ducas ad viam falutis;

in'confolationem omnium tribulatorum,

pel'

jet

ut eis adjutorium &"V,eram patientiam tri-

buas: in refrigerium & liberationem ani-

marum in purgatorio exiftentium; & ma-

xime illarum , quz auxilium a me jure

expe&ant: & ad illuminationem & con-

ana

verfionem omnium gentium infidelium &

hsreticorum & fchifmaticorum 5 ut co«

gnofcant & ament te fummam veritatem,

n

ïg

patrem omnipotentem, qui cum Filio &

l4

Spi-

pef

-

—

200

PnanEcrs

Spiritui SanCto es laudabilis Deus, & be-

nedi&us in fzcula fzeculorum, Amen.

lia Oratio ante Miffam.

:

Ad menfam dulciffimi convivii tui, pie

Domine JEfu Chrifte, ego peccator de

propriis meritis nihil prz:fumens, fed de

tua confidens mifericordia & bonitate,

y

&ccedere vereor & contremifco.

Nam

l

CcOr & corpus habeo multis criminibus

maculatum, mentem & linguam non cau-

te cuftoditam. Ergo o pia Deitas, o tre-

f

menda Majeftas, ego mifer inter anguftias

E

deprehenfus ad te fontem mifericordize

recurro , ad te feftino fanandus, fub tpäixfx

M

prote&ionem fugio: & quem judicem

]

fuftinere nequeo, Salvatorem habere fu-

fpiro. TibiDomine plagas meas oftendo,

]

k

tibi verecundiam meam detego.

Scio

peccata mea multa & magna, pro quibus

l

timeo, Spero in mifericordias tuas, qua-

It

rum non eft numerus, Refpice ergo in

h

me oculis mifericordize tuz, Domine JE-

fu Chrifte, Rex seterne, Deus & homo,

p

i

crucifixus propter hominem. Exavdi me

Ípe-

-

ANTE SACRUM,-

261

"

fperantem in te: miferere mei pleni mife-

riis & peccatis, tu qui fontem miferatio-

nis nunquam marnare ceffabis.

Salve fa-

Jutaris victima, pro me & omni huma-

[

no genere in patibulo crucis oblata. Sal-

(

ve nobilis & pretiofe fanguis, de vulne-

;

jü

ribus crucifixi Domini mei JEfu- Chrifti

lt

