
rantur in terris, fanCtze confolationis dul-

d

cedinem in przfenti percipiant, & in fu-

turo gaudium exultationis & intermina-

bilis jubilationis obtineant in ccelis.

Per

TR

eundem Chriftum Dommum nofcrum,

Amert,

Jj

Domine JEfu Chiifte, qui dixifi, pe-

tite & accipietis : quaerite & invenietis :

pulfate & aperietus vobis, quaefumus, da

nobis petentibus diviniffimi tui amoris af-

fe&um , ut te toto corde, ore & opere

dxhgamus , & a tua laude nunquam cef-

femus, qui cum Patre & Spmtu Sancto

vivis & regnas Deus per omnia facula

feculorum, Amen.

Ca-

238

(

J—

$)

VA. WE

JH

I

u

x

A

V N

BN

VA

Caput IV

Cura bonz mortis in

Sanitate.

Beati fervi illi

quos cum venerit

k

t

Dominus , invenerit vigilantes. Lu-

v

€€ 12.

Beatus qui horam mortis füz fem«

hi

per ante oculos habet ,

& ad mo-

riendum quotidie fe dlfpomt Thom.

Kemp. - Lib. 1. G. 25.

SI.

j

J

Afpirationes viatoris pro felici

morie

Ü

Non intres in judicium cum fervo tuo

Domine JEfu ! quia non juttificabitur in

confpectu tuo omnis vivens.

Ne

N — Cuna pox x xonT. 15 SANXTATE. 229

Ne memineris, bonz JEfu, iniquita-

f

tum mearum; cito anticipent me miferi-

cordie tus , quia pauper factus fum ni-

inis,

Ne tradas, Domine JEfu beftiis ani-

mam confitentem tibi, & animam paupe-

ris tui ne oblivifcaris in finem.

Illumina , maníuetiffime JEfu ?2 ocu-

nt

los meos, ne unquam obdormiam in mor-

[

te, ne quando«dicat inimicus meus, p

valui adverfus eum.

Tuus fum Ego, falvum me fac Domi-

T«

ne, & ne perdas cum impiis Deus ani-

imam meam.

d

Salvum fac fervum tuum,

Domine

Vff

Deus, fperantem in te.

O JEfu efto mihi JEfus! & falva me,

jube me venire ad te, ut cum fanttis tuis

laudem te, &inzeternum fruar te.

l

O mi dulcis jJE(u

quando corpus

meum morietur, fac , ut anime donetur

paradifi gloria.

10

In te Domine JEfu fperavi, non con-

n

fundar in aeternum,

Af

200 CuRA BONJ/E MORTIS

Y

Affectus

f&

pro impetranda bona morte.

€

Moriturum me certo fcio: at quando;

ubi, quomodo, prorfus ignoro.

[)

'erra füm, & in pulverem ac terram

N

convertetur caro mea.

Immortalis fum animo & fpiritu; &

ibo carne folutus in domum zeternitatis

Ye

mez. O zternitas interminabilis! O mor-

Orr

ülr

tis ultimum punétum, a quo pendet aeter-

Tn(

ya zternitas !

[3

'Tu folus vite mezx Domipus o Deus

es! vivere non recufo; fed vitam nolo,

E

fi tibi & tuis obfequiis vitam meam om-

nem non impendam.

Si me mori vel ho-

u

die jubes, mortem non recufo ; moriar,

qu

utte videam; moriar tecum, ut in zeter-

d

pum vivam.

Ah fiatin me, de me, circa

hi

pe

me, & circa mea omnia fan&iffima volun-

tas tua in tempore & in zeternitate,

Paratum cor meum Deus:

Domine

dj

quid me vis facere? Domine quid me

bev

vis pati? quid me vis fieri ? re.lïgna.tio-

Bl-

IN SANITATE,

241

nibus noftris, quaefümus Domine, placare

t

"

fufceptis; & ad te noftras etiam rebelleg

compelle prof)itius voluntates.:

nndo

Doleo , & toto corde doleo, quod te

terrin

offenderim Deum meum , quia bonus es,

Sanätus es, amor meus es, Deus meus es,

;&

Alfforbeat, quzfo Domine , mentem

jaus

meam ignita ac melliflua. vis amoris tui ab

mor

omnibus, quz füb Ccelo funt; ut amore

u

amoris tui viv

am , & amore amoris tui

moriar, qui amore amoris mei dignatus

[ers

es Deus factus bomo vivere, & mori.

joy

am

Domine Jefuü Chrifte » propter ill

j

amaritudinem mortis, quam pro me fufti-

'El ]v

nuifi in Cruce^, maxime in ila hora

jf

quando nobiliffima anima tua egreffa eft

gitte

de benedicto corpore tuo , deprecor te,

a

miferere animze meze in egrefíu füo , &

perduc eam in vitam zeternam. Amen.

1 ']ull'

Áb improvifa mala morte , 8b infidiis

mune

diaboli, ab omni peccato, & ira tua, li-

E

bera nos morientes Domine fec

E

magnam mifericordiam tuam !

undum

o*

L

ul

Se-

-

542 CuxA BON;E MÓRTIS

« ^ Secundüm multitudinem miferationum

&uarüm Domine conce'de'nobis morienti-

— —

bus gratize.tuee aburidantiam , fidei, fpel,

& cheritatis augmentum , cordis contri-

tionem ; concede nobis Fili.Dei vivi, pef

vigilias & labores , per fanguineum fudo-

rem tuum te obfecro, in doloribus pa-

tientiam , in tenfationibus fortitudinem,

in agone protectionem B. Marize Virginis,

-

Angelorum cuftodiam , Sanétorum inter-

ceffionem , Sacerdgtum orationes & au-

xilium !

Per crucem & Paffionem tuam parce

peccatis noftris & falva nos!

Per agoniam & SanGiffimam mortem

tuam, miferere nobis cum

morte ac. zeter-

nitate lu&antibus ; & in manus tuas tre-

pidum Spiritum fufcipe.

San&iffima Trinitas.unus Deus i oper

vifcera mifericordive tuse,

per interceffio-

nem Virginis Marie & cmniu

m Sancto-

ut moriatuf

xum, quzefumus , concede ;

anima nóftra morte juftorum. -

E

Ora--

»

IN SANITATE,

248

Q

Orationes

1l

ad JEfum Chriftim.

dl

tl

Domine jEfu Chrife, Fili Dei vivi

& Redemptor mundi! Ego mifer pecca-

W

tor immenfam mifericordiam tuam fuppli-

j

citer rogo ; uüt eandem mibi confeffionem

»

in hora exitus mei concedere digneris,

n

I5

quam latroni tibi in cruce confitenti mi-

fericorditer conceffifti.

Prefta Domine

e

Deus meus, Rex piffime, in hora exitus

)

mei, ut divina ultio non veniat fuper me,

& poteftas diabolica mihi non occutrat ,

(

neque noceat,

fed tua gratia largiente

talem me dies extremus inveniat, qua-

lem'me fons regenerationis olim exhi-

m

buit.

Precor humillime 1neffabdem mife-

[

f y

zricordiam tuam, utin hora ex1tus mex,

miferrimo mihi peccatori tuam benignif-

fimam opem non denegare digneris : fed

d

cum verafide, certafpe, fincera charita-

(

te , ad.gaudia zeterna me pervenire con-

(

«edas, qui vivis & regnas &c.

j

Domine Jefu Chrifte tibi in hac hora

commendo animam. meam , &.ficut.pro

L2

me

o

244 CuRA BOX

MORTIS

me dignatus es de virgine nafci, crucem

pati, mori, fepeliri, tertia die refurgere a

at

mortuis, & ccelos afcendere voluifti....

Sic animam meam ab vterna morte libe-

rare digneris. Amen.

Confiteor me reum & peccatorem effe,

unde indignus fum. omni gratia & venia,

quia peccatis meis toties tua renovavi vul-

nera, o bone JEfu !

Af fanguis tuus de

cruce profluens non clamat vindi&am fed

veniam & mifericordiam pro me poftulat,

$n qua unice confido. Hoc unum a te hu-

millime flagito, ut quandocunque me vis

VE 1 X BA n E

mori, dain tua gratia mori.

In te Do-

25

zine fperavi, non confundar in zeternum.

Recordare o Redemptor animz mez,

qui de coelo deícendifti, ut queereres oves

f;

perdxtas peccatores;, ecce me maximum;

qui forte brevi comparebit coram divino

tuo tribunali. Non recufo judicari, dum-

znodo mediam inter me & te ponas crucem

& paffionem tuam.

Refpice vulnera tua

prome inflicta, Vide, quanto tibi pretxo

Retent anima mea, Scrutare facrauiïïmum

la-

EODTE

YN SANITATE.

248 -

(

Tatus & cor tuum amabiliffimum, & abun-

f0l

de reperies, unde folvantur debita culpig

t

meis contracta.

Appende in ftatera cru-

*

cis animam meam, & confidera quantum

perdas, fi perdas animam meam, fangux—

f

nis tui pretium,

11

n

Summe doleo, quod te unquatm offen-

derim, infinite amabilis Deus! In conte-

TU

ftationem 'doloris mei accepto mortem

[

cum omnibus moleftiis & doloribus.

De-

j

fidero, ut hoc corpus meum viliffimum

]u |

tot vetitis voluptatibus contaminatum an-

Vi$

te mortem affligatur, & poft mortem a

pv

.

vermibus confumatur

.

Credo tamen,

u)

quod tu Redemptor meus vivis,

&

7

|

in noviffimo die de terra furre&turus

YO

füm, & in carne mea videbo Deum fal-

)

vatorem meum , & oculi mei te confpe-

j

Quri funt.

Omnia terrena mihi vile-

If

fcunt, ad te Deum meum propero , qui,

Cem l

quod oculus non vidit, auris non audi-

ts

vit

nec in cor hominis afcendit, dili-

eto.

gentibus te przeparafti; & ecce in ma«

u

nus tuas commendo fpmtum meum, :

Re-

-

L3

de. :

d46 CuRA BONXX MORTIS

üemifti me Domine Deus veutatls.

Qut

cum Patre & Spiritu San&to, &c.

O&o verficuli e pfàlmis Davi-

dicis a S. Bernardo felecti, quos ipfe

quotidie pro felici mortis hora

dixiffe traditur.

Tliumina Domine oculos meos ne un-

quam Obdormiam in morte: Ne quando,

&icat inimicus meus , plævahu adverfus

eum. Pf. 12. v. 4.

Ín manus tuas commendo fpiritum

nevm : redemiftii me Domine Deus veri-

tatis. Pf. 3o. v. 6

Locutus fum in lingua mea, notum

fac mihi Domine finem meum. Pf. 38. v. 5.

Et numerum dierum meorum, quis eft:

ut fciam quid defit mihi. Pf. 85. v. 17

Fac mecum fignum in bonum , ut vis

deant qui oderunt me, & confundantur,

quoniam tu Domire adjuviftüi me & con

folatus es me. Pf. 85. v. 17

Di-

xN SANIXTATE.

247

Dirupifti Domine vmcuh mea: tibi

Q

facmficabo hoftiam laudis ; &nomen Do-

mini invocabo. Pf. rz5. v. 7

£

Periit fuga a me: & non eft, qui res

NI

quirat animam meam. Pf, r4x. v. 5

Clamavi ad te.Domine, dixi, tu es

i

fpes mea , portio mea in terra viventium,

Pf. eodem v. 6.

Omnipotens fempiterne Deus. . qui

Df

Ezechix- Regi te lachrymabiliter depre-

nfo,

canti, vitze fpatium protendifti, concede

Exrllä

mihi indigno- famulo tuo ante diem mor«

tis mez tantum vite fpatium, ut omnia

jum | «

peccata mea valeam deplorare, & veniam

ac gratiam te miferante merear accipere,

v

Omnipotens, benigne ac mifericors

fuüth

Deus, te oro hümiliter per mortem filii tui,

concede mihi horam felicem ac beatam,

05

cum anima. mea diíceffura eft e corpore,

[

Cultus

Lve

ad JEfum paffum.

j

Y- Adóramus te Chrifte, & benedici«

qu

.

Amus tibi.

:

L4

x Qum

jtd

"-

248 CunA BowE MomTIS

5x. Quia per fan&am crucem tuam re-

demifti mundum.

Domine JEfu Chrifte, Fili Dei vivi,

qui hora fexta pro redemptione mundi

crucis patibulum afcendere, & fanguinem

tuum pretiofum in remiffionem peccato-

rum noftrorum fundere dignatus es : te

humiliter deprecamur ; ut poft obitum no-

ftrum, paradifi januas nos gaudenter in-

11

itroire concedas.

Qui vivis, & regnas

cum Deo Patre, in unitateSpiritus S. Deus,

B

per omnia fzecula feeculorum, Amen. ,

$.H

1

Sufpiria coram Chrifti Cruci-

[/

fixi effigie.

i

Agnofce o Domine creaturam tuam

l

non a Diis alienis creatam , fed a te folo

Deo vivo & vero: Ne me perdat Domi-

l

ne iniquitas mea , quem fecit ommpotens

bonitas tua.

u

[

Refpice Domine fan&e Pater de excel-

fo codlorum habitaculo.

Ecce yox fan-

]

gui-

J

YN SANITATEY,

4

tá

9

Lfe

guinis fratris nofti pro nobis clamat ad te

de cruce.,

Audi Pater vocem fangumxs

Ym

filii tui.

T

Refpice pie pater innocentes tmanus fi-

netn

li tui, quz difüillant pretiofum fangui-

40

nem, ut dimittas iniquitatem meam, in-

U

tuere illud lancea perfoffum pe&us, d&

1o

amore mei apertum cor, meque ex facro

d

ilo fonte renova, Defige oculos o Pater

s

cceleftis in faciem hanc dile&i filii tui, &

Jets

in membra conquaffata Chrifti tui, & per

miferias , quas ille amore mei fu&mmt,

miferere mei.

Eja dulciffime Redemptor Domine JE-

X

fu, per illas lachrymabiles voces, quas in

cruce moriturus edidifti, Deus Deus meus,

quare me dereliquifti? ne, quzfo, dere-

m

linquas me in hora mortis meze,

[olo

gni

En fuaviffime JEfu, in manibus & pe-

dibus, & in toto corpore defcripfifti mes

Jus

cernitur in toto corpore fculptus amor ,

lege hane tuam fcripturam , & falva me,

(

Refpice in me oculis mifericordize tuce,

fut

Domme JEfu Rex zterne, Deus & ho-

»

Ls

mo;

259^ CumxA-BONZE MaOtÓmTis

$o , Crucifixus propter hominém. EX«

audi me fperantem in te: miferere: mei

pleni miferiis & peccatis, tu qui fontem

miferationis nunquam mianare ceflabis.

Recordare Domine creaturze tuze, quam-

tuo fanguine redemifti, ecce ego ovis:

ainiffa ad paftorem meum redeo

vocem.

tuam nóvi, non aliénorum. Potesne fper-

nere vocem tüze balantls & ad te fugientis .

ovxculæ ?

E

$. H

Affetctus

]

E

ad JEfum agonizantem.

JEfa agonizans & in cruce motiens pro

mé, immitte, quafo, Spiritum tuum im

cor meum ,

illoque animam meam vivifi-

ca, quoniam tuo folo Spiritu vivere volo,

tam in bujus preefentis vitze meze tempo-

te, quam in mortis meze articulo.

JEfu in cruce agonizans & moriens pro

me, adoro te adoratione latrize debita Ma-

jeftati tuze divinze, infüperque mori totis

E

vi-

N SANXTATE.

"

at

viribus ctpio, ut morte mea quam citiífi-

Ts

me & condigniffime agonizantem , mo-

fd

fientemque te pro me in cruce venerer,

fet

I$

ac morte mea, quoad poffum, compenfem:

mortem tuam.

m

QVIS

JEfu in cruce agonizans & moriens pro

'en

me, per hunc agonem tuum, & per Spi-

f* |

ritum, quem in manus Patris zeterni com-

nl

mendafti, obteftor te, ut momentum mor-

tis tuze influat in mortis meze punctum,

illudque dignificet, & in confpe&u SS.

"Irinitatis gratum atque pretiofum reddat,

-

ï

lgitur morti tuze, agonique pretiofo mor-

tem meam àgonemque meum humillime

reprefento , recommendo, umo ac con-

férvo.

n

J

JEfu agonizans & moriens in cruce pro

l

tme, ibidemque orans pro crucifixoribus

0

tuis Patrem , obfecro, ut ores quoque

(*

eundem pro me crucifixore tuo, impetres-

qdue mihi mortem fanCtam, & charitate

perfecta- confummatam.

i

:

[

, JEfu agonizans & moriens in cruce pró

me, fullantem amore mei fanguinem tuum

ts

ï

LI

L 6

col-

252 CURA BON E MOnTIS

colligo, & lambo devotus, optans fimul

ac petens a te, ut in hora mortis meze mi-

hi praefens cum gloriofa Matre tua San&is-

que tuis adeíle digneris, & in illo decre-

Ü

torio agonis mei momento, fecundum

magnam mifericordiam copiofamque re-

demptionem tuam miferearis mei.

;;ï

JEfu agonizans & in cruce moriens pro

me, cupio & a te peto, ut inftans ulti-

mum vitze mortisque meze fit ardentiffimus

tui amor, quo cor meum & accenfum

ignefcat, & vulneratum immoriatur, &

F

confumptum in favillos abeat, -

JEfu agonizans & in cruce moriens pro

me, amo te quam poflum ignitiffime,

NUPU.

i

quomodo etiam amare te volo, ftatuoque

in mortis meze agone, in quo , ut cor

meum amoris tui ignibus feraphicis maria-

E

nisquezftuet. Da mi JEfu, ut in amore

l

tuo vivam , & in amore tuo moriar,

[

Amen,

$. IV.

XN SANI']:A—TE;'

253

hii

$. IV.

füi

(

Cultus

(

ad Beatam Matrem.

n

y

v

Qui digne coluerit illam , juftificabituf,

I*

:qui neglexerit illam, morietur in pec-

catis fuis, . ,/S, Bouav. in Spec. Firg.

to

Oratio ,S.. Bernatdi.

lia

Per te acceffum habeamus ad Filiutn,

lUS

O benedi&a inventrix gratic , genitrix

hi

vitz , Mater falutis: ut per te nos fufci-

piat, qui per te datus eft nobis. Excufet

&þa

apud ipfum integritas tua culpam noftrze

corruptionis, & humilitas Deo grata, no-

t?

Ítree veniam impetret vanitati. Copiofa

charitas tua noftrorum cooperiat multitu-

dinem peccatorum, & foecunditas glorio-

t

fa foecunditatem nobis conferat merito-

l«

rum.

Domina noftra, mediatrix noftra,

tuo Filio nos reconcilia, tuo nos Filio

commenda, tuo Filio nos repraefenta. Fac,

6 bcnedi&a , per gratiam , quam invenifti,

per prerogativam, quam meruifi, per

ini-

L2

354* CuR & BOWNZX MORTIS

mifericordiam, quam: peperifti: ut qui te

mediante fieri dignatus eft particeps infir-

mitatis & miferize noftrz, te quoque in-

tercedeste, participes faciat nos glórize &

beatitidinis füze, JEfus Chriftus Filius tv "s,

Eominus nofter, qui eft fuper omnia Deug

benedictus in. fzecula.

An"en,

Devota B. P. Commemndatio.

2

Memorare piiffima & glorio£ffima Vir-

go Maria, Mater mifericordiarum & totius

confolationis, a fzeculo non effe auditum,

j

quemquam. ad tua preefidia currentem : tua

implorantem euxilia, avt tua petentem

fuffragia a te Virgo Maria derelictum. Id-

€irco tali animatus fiducia, ad te, Virgo

Virginum, Regina coedlorum , & Domina

Angelorum, o Maria Mater Domini noftri

— -

JEfu Chrifi confugio, ad te Stella maris

curro, coram te mifer & gemens aflifto,

Noli o Domina mundi clementiffimas au-

res tuz pietatis ob ingratitudinem meam

2d clamorem meum claudere,

Noli Mater

omnium ab omni bemgmtate me exclude-

*»

*

fe:

-

»

YN SANITATE.

253

u

te: fed benigne fac mecum. propter no-

Yi

men fanCtüm tuum.

Noli porta coeii ob

)

fcelera mea jugiter obferari , . fed reporta

Ti

me ad portam gratiz , a qua ingratus ex-

i

ivi, per quam tu mundo: vitam & falu-

u$

tem reportafti,

Noli Regina glorize, ob tuz celfitudi-

vis gloriam mei peccatoris oblivifci, fed

memoft efto fragilitatis mez , & zdjuva

It

me propter megnitudinem gloridc tuze.

IUS

Noli folitam pietatistuze manum retrahe-

rc, fed tolle , quod. metuo , largire,

"

"

quo careo , indulge , quod cffendo No-

2

li ze£érni verbi Mater verba mea defpicere,

i

fed audi propitia, & exeudi me miferum

(

ad te in hac lachrymarum valle claman-

1

tem, nunc , & femper, & in hora mor-

tis meze, o clemens ! o pia! o dulcæ Vir-

go Maria,

i

n

Iymnus.

^

Ínnocentii Ill

r

Ave mundi Spes Maria

z

e

Ave mitis ,

ve Pla ,

Av

256. CuRA nowm wonTIS

Ave charitate : plena,

Virgo dulcis & ferena,

SanCa parens JEfu Chrifi,

Ele&a fola fuifti,

- Iw

Effe Mater fine viro

Et laCctare more miro.

Angelorum imperatrix

Peccatorum — confolatrix ,

Confolare me languentem;,

in peccatis jam foetentem.

Precor te Regina coi,

Corde pio , & fideli,

Me habeto excufatum,

Apud Chriftum tuum natum,

Nam peccavi illi foli,

O Maria. Virgo noli -

Effe mihi

aliena

Gratia .coelefti plena.

Efto cuftos cordis mei,

Signa me timore Dei,

Da peccata me vitare,

Et quod juftum eft, amare.

Da fpem firmam , fidem re&am,

'Charitatemque perfectam ,

Da,

[YN SANITATE.

57

Da, da virgo finem bonum,

Quod efít Ífuper omne donum,

Eja rofa fine fpina

Peccatorum medicina ,

Pro me matum interpella ,

Ut me falvet a procella;

Hujus mundi tam immundi,

Cujus fluC&us furibundi,

Omne parte in me impingunt,

Et peccati zora ftringunt!

Miferere miferatrix

Orphanorum mediatrix

Miferere ,

miferere ,

Miferatrix nam es verte.

Ut dum inftet hora mortis,

Adíüs mihi virgo fortis,

Adís mihi virgo cuftos

Et me loces inter juftos, Amen.

Oratio.

Interveniat pro nobis , quzfumus Do-

&

mine JEfu Chrifte, nunc & femper,

in hofa mortis noftree apud clementiam

d

Wam piiffima. Virgo VMarila,Mat-er tua

jus

à

258 CumHX BONJE MORKTIS

x

jus benedictam animam

in hora! amare

morüs tuz, doloris gladius pertranfivit,

per te JEfu. Chrifte falvator mundi ,. qui

cum Patre ,. & Spiritu S. vivis, Amen.

Pro felici morte ad Bea-

,2

tiffimam.

[8] dulcxfüma JEfu Ihater , Virgo Ma-

fia, Patrona mea , Vvifceribus mifericor-

diz plena , füccurre mibi mifero pec-

atori,

antequam mors fubitanea & im-

provifa faperveniat, ne fübito & ímpara-

tus de hoc mundo transeam

Ora pro me Maria , Virgo benedi&ta ob

unigeniti Filii tui D. N. J. Chrifti paffio-

nem, ac mortem amariffimam , ut peccatx

deteftatione, diaboli & operum ejus ab-

renuntiatione , vera contritione, pura &

humili confelïïone, poenitentia & fatisfa-

Gione digna Dei acceptione , & proximi

dileCtione, filio.tuo reconciliatus de hoc

^

mundo transeam.

Fac mecum mifericordiam tuam o Vir-

£o Maria Mater Dei ; in illa tremenda

ho-

fN SANITATE.

59

m

Hora, quando fpiritus vitales deficient,

li

& mortua lingua fe nequibit movere ad

qul

invocandum te;'neque oculi mei lucem

/^

capere poterunt, auresque meze-nulli vo-

ci patefcent.

Memor efto o Maria pre-

cüm , quas nunc fundo ad aures tuz

pietatis, & fubveni mihi in illa ultima

hora neceffitatis meze , ut liberer a mini-

J

fris diaboli, collocer cum Chrifti fideli-

(

bus, Filii tui fervis. & amicis.

Amen,

FEC

if

ifü*

$. V

Cultus

)

ad SS. Patronos.

D

]

faácite vobis amicos . . . ut, cum de-

"ll

J

feceritis, recipiant vos in seterna taber-

nacula. Luc. 16.

2

E

nl

Ad SS Angelos.

X

San&i Angeli cuftodes defendite nos

in preelio ut non pereamus in tremendao

||4

judicio.

in]

San-

260

CURA BONJE MORTIS.

SanCte Michael Archangele omnesque

SanCü Angeli & Archangeli veftra me

tutela, undique hoftibus irruentibus val-

Jate, ut non accedat ad me malum, &

flagellum non appropinquet tabernacu-

lo meo.

Venite in fuübfidium fortiffimi

athletzee , ut auxilio veftro ultionem vi-

ï:;

.deam ex inimicis meis & vobifcum in

]

vternum laudem, && glorificem. Domii-

num Leum noiï:rum in terra V1vent1um.

Amen.

Ad S: Patronum Nominis.

O Beatiffime N. Patrone fideliffime ,in

victiffime miles purpurati exercitüs. Sub-

fterno me tibi in fervum perpetuum , com-

mendo vitam & mortem meam, maxime

autem extremum Spiritum meum.

Obfecro mi Patrone fan&iffime per

amorem , quo tam ferventer Deo adhzefi-

fti, ut nunc liberari poffim a cun&is malis

2nimz, & corporis, ac te duce, & co-

mite fecurlor pervenire merear ad vitam

eternam,

o

a

IN SANITATE.

26x

st

O Derus omnipotens & mifericors, no-

Bu

men meum melliluo nomini N. digneris

yil-

fubfcribere in libro vitze, & qui me fa-

,&

mulum tuum fan&i tui N. nomine voluifti

A«

gaudere; da, utin omnibus tibi placitis

ejus vefligiis infiftam, & tandem cum illo

ïixïu'

Vi*

beatiffimam faciem tuam contemplari va-

leam.

if

n*

I

- Ad S. Bärbaï'am.

KO Beatiffima Virgo, quodcunque fpon-

fi tui viribus potes, mihi in mottis arti-

culo, obfecro, ut fuppedites ; adjuva me

jt

miferum , ne in peccatis moriar : effe-

&um huhc habeat tua interceffione primi-

j«

tusa Chrifto tibi fa&a promiffio, cum fi-

dem ejus tuo fanguine confecrares : re-

deat in memoriam fponfo tuo virgineus

collo tuo exuberans fanguis: recordetur

ardentiffimze tuze charitatis , nec animam

meam a corpore exire permittas , nifi con-

fefione expiatam , & Ss. Euchariftiz Sa-

cramento refectam , Amen.

Ad

26; CvRA BONJE MORTIS &c,

Ad S. Mariam Magdalenam:^

JE(u

dulce, refugium ,

Spes una poenitentium

: Per peccatricis - meritum

Peccati folve debitum.

Pia Mater

& humilis

Nature .memor fragilis :

In hujss vite fluctibus,-

Nos rége tuis

precibus.

Uni Deo fit gloria

Pro . multiformi

gratia ,

Qui culpas & fupplicia

Remitit , & dat premia,

Y. Dimiffa fünt ei peccata multa.

3x. Quoniam dilexit multum.

Oratio.

.Largire nobis, .clementiffime Pater, ut

ficut B..Maria Magdalena, Dominum no-

firum JEfum Chriftum fuper omnia dili-

gendo, füorum obtinuit veniam peccato-

rum : ita nobis aþud tuam - mifericordiam,

fempiternam impetret beatitudinem. .Per

eundem Dominum.

Ca-

-

ss

265

ll

d

JMe Z

CA "'wfx'

ZT VR

CUT AX

SOZ

u

WA

VES W*?&—J&

üt. V.

Cap

. Cura bonäe mortis m

; Kgritudine.

Beatus ille fervus, quem cum ve:

nerit Dominus invenerit ita facien-

tem, vere dico vobis, quoniam fu-

per omnia, quz poffidet, conftituet

ilum. Lucg 12.

: Melius eft nunc tempeftive provi-

dere, & aliquid boni premittere,

quam füper aliorum auxilio fperare.

Y

Si non es pro te ipfo folicitus modo,

Yv

quis erit folicitus pro te in 'futuro?

nunc fempus eft valde pretiofum,

0

u

nunc funt dies falutis.

Nunc tem-

ht

Pusacccptabile. i /zom. Konp. 1. C.23-

UUR

264: CURA BONJE'MORTIS

$. 4

Deprecatio pro deliáis.

]

. Ecece mi Deus! advolvor ad thronum

mifericordize tuze reus ac fupplex : & ro-

go te per omnes miferationes tuas per

zcternum amorem tuum, per fufceptos in

carne noftra pro me labores, ac dolores,

per omnes. S. Corporis tui toleratos :cru-

ciatus, per accepta pro me vulnera, &

D

per copiofiffünum profufüm fanguinem

per omnia vitze ac mortis tuze merita: re-

D

fpice quzefo illis in me oculis, quibus Pe-

Tne

trum te negantem , paulum perfequentem,

Matthzeum in telonio fedentem , Magdale-

hi

nam ad pedes tuos jacentem, latronem in

t

cruce pendentem refpexifti; & przefta ve-

U

niam, quam non merui; gratiam , quam

lr

perdidi , mifericordiam , quam neglexi :

[

fi magna funt, que commi(i, major eft

[

bonitas tua, cui fupplico, fi magna funt

t

mea debita, majora certo fünt merita fi-

üm

lii tui. O Pater coeleftis! ecce in eo ly-

li

trum meum ! ecce e vulneribus, e mani-

D

bus, pedibus; ac latere ftilat, quod pro

clæ

*

pec.

a.

iN EGRITUDINE.

265

peccatis offero, füfcipe Pater filium uni-

]

genitum, &«r»efpice' adoptivum,

"

DrOnUm

147

Oratio refignationis fui— in di-

J p

vinam voluntatem e Ludovico

Yos i

: Blofio. :

Joresy

Ya

Dulcifüme Domine Deus meus, memor

yu

efto quzfo ,

benigneque confidera me

v

pauperem creaturam tuam effe, te vero

"RUA

Dominum & Creatorem meum. Ecce ego

s De-

me in zequiffimum judicium tuum offero 5

OU

& gratiffimze voluntati tuz integre refi-

gdaleA

gno, paratus hune & alium quemvis crucia-

gnil

tum, quamdiu tibi placuerit, fuftinere,

&2 vg-

Utere me, ficut vis, in tempore & zeternia

qlh'im

tate. Quidquid tu Pater coeleftis in me &

eu*

de me facere decreveris, facitos nam ad

ydi

omnia, qua poffum humilitate, me totum

font

tibi offero, trado & refigno, libenter pa-

nf

tiar pro te, quidquid fuper me venire vo-

oly

lüeris. Indifferenter enim volo de manu

yan:

tüa bonum & malum, dulce & amarum,

y p

pere, & pro omnibus

u

letum & trifce fufci

M

gra-

266 CuRA BONE MORTIS

ii

gratias sgere. Cuftodi me folum, o Deus,

ab omni peccato, & non timebo mortem

nec infernum.

Dummodo in zeternum me

)

non prójicias, nec deleas de libro vitz,

non mihi nocebit quidquid venerit tribu-

lationis fuper me.

Adefto mihi, Domine

B

JEfu, in omni loco & tempore , fitque

Tizc mihi confolatio, libenter pro me vel-

H

1

le carere omni humano folatio. Et fi tua

mihi defuerit confolatio, tua voluntas &

jufta probatio erit mihi pro fummo folatio.

D

Sit Nomen San&um tuum nunc & in ster-

k

num füper omnia benedi&um.-

Ad confervandam cum .divina

voluntate conformitatem.

1l

Domine JEfu Chrifte , q;Ji ad gloriam

)

&uam & falutem noftram lzta permifces

triftibus, & ad profe&um noftrum fecun-

da adverfaque evenire permittis, bonitati

[

N

tuz gratias ago , quod mei fueris recorda-

tus, & exigua hac cruce fervum tuum in-

j

l

utilem vilitaveris,

Peto autem gratiam,

ut

IN JEGRITUDINE,.

269

esy

dtex hae qualicunque vilitatione tua fru:

tel

Gus & proventus , quem tu defideras, con-

j

fequatur, neque impatientia vel ingratiz

7)

tudine mea impediatur, |'Tnam quzefo ma:

b

num porrigas infirmo fhihi, meque fieut

lIt

Petrum. Apoftolum , cum mergi coepiffet

Ue

marinis fluCibus, potenti dextra erige,

iL

ne füb hae cruce concidam ; demiffe fimul

W

TOgo ut przfentem' & amarum , carnique

&

moleftum calicem a me transferas', ficut

10,

Regem Ezechiam cum lachrymis orantem

-

éxaudifti, & lethali morbo mirabiliter ]i

Berafti, Veruntamen non mea, fed tua

(quze femper jufta eft & fan&a) voluntas

fiat O mi amantiffime Pater, argue, cor-

f

ripe, caftiga, ure, feca hoc tempore, ut

in zternum parcas , neque in furore tuo

m

peccata noftra inferni flammis exuras, Scio

95

iultis prodeffe virgam tuam , cum dile-

.

€tos filios corripis, & corripiendo purgas;.

il

€xerces, probas, priusquam ele&tos co-

"

TOBÉéS. Paratum.cor meum. Deus, parae

i

tum cor meum,, quomodo & quamdiu ti-

lf

bi placuerit, me virgze tuze paternee fubji-

M2

ci

P^

e6g CunRA BONJE MORTIS

ci meamque patientiam in cruce probari,

Ín te Domine fperavi, non confundarin

eeternum.

Me totum fanCtifimze volunta-

ti tuze fübmitto , atque committo, etiamfi

ine occideris , tamen in te vitee fontem

fperare non definam.

Ín manibus tuis

funt fortes me2.

Oratio

Hugonis de S. Vi&tore

O dulciffime ac benignifime Domine

jE(u Chrifte, ob tui fanCtiffimi corporis

zeverentiam , quod ex inta&a Virgine

Maria fampfifti, concede mihi mifero pec-

catori, ut corpus tuum pretiofiffimum ani-

mz mez finalis fit refe&tio, Amen. Za-

zer no[ler €?c. — dve Maria €8c.

O dulciffime & amantiffime Domine

JEfu Chrifte, propter. nomen tuum fan-

€iffimum, .concede mihi mifero peccato-

zi ,-ut gloriofiffimum nomen tuum JEfus,

fit mea finalis locutio, Árnen.

Pater mo-

Jter. — . 4ve Maria,

TN JEGRITUDINE,

269

u

O dulciffime ac clementiífime Domine

u

jJEfu Chrifte ,

propter paíffionem tuarm

ntt«

acerbiffimam , concede mihi mifero pec-

i

catori , ut tuum in cruce ineffabile tor«

[e

mentum fit mea finalis cogitatio , Amen.

)

Puter noffer. . dve. Maria.

O dulciffime ac mifericordiffime Dotmi-

ne JEfu Chrifte, propter tuam omnem

fanCffimam vitam concede mihi peccato-

ri miferrimo , omnes affe&iones, cogita-

tiones & operationes meas in fancta tua

a

wulnera defigere , Amen.

Pater noffer.

x

41ve. Maria.

n

O dulciffime ac piiffine Domine JEfu

peï*

Chrifte, propter omnes miferationes tuas,

iil*

imprime cordi meo tuz mortis exinanitio-

f

nem, & omnium vulnerum tuorum paf-

fionem, Amen. Pater no[ier, dve Mavia,

i

"d. aequirendam. patientiam.

fif

t0*

Nofti omnipotens Deus, quam vile fit

U5,

& fragile hoc. manuum tuarum figmen-

o

tum, alevi vento concutitur, frangitur,

& tandem iterüm in pulverem evanefcit,

M 3

Ad-

270 CuRA BON x MOR'ÍIS

Adeo nihil eft quod meis ego viribus fi-

dam , qui carne contra fpiritum femper

|

reluctante, tot fentio motus indignatio-

|

nis, impatientize, pufillanimitatis, diffi-

dentiz, aliarumque perturbationum, quan-

do vel leviter tangor. Tuam igitur opem

imploro, coeleftis medice, divinum tuum

pharmacum, quod patientia dicitur, mihi

cupio communiczri.

Suümmum nempe in

morbis etiam acerbiffimis levamentuni eft

gatien;ia.

&

Da mihi quzfo, Domine,: przefenti

zequo éffe animo , ut velut ambidexter

leta & triftia, fuavia & afpera non aliun-

de quam de paternis tuis manibus profecta

fufcipiam, mihique divinitus effe immiffa

certiffimo credam, quoniam ad filiorum

tuorum exercitationem ac profe&um diri-

gis omnia.

Doceat me obfecro fpiritus tuus, quo

confortante poffumus omhia, ut fciam

animam . meam in patientia poffidere usque

*

ad

XN EGRITUDINE.V

at

ad mox;tem. 'Tu es Döminus, qui aculeos

uf

& dolores omnium & fingulorum labo-

fper

al

rantium confideras: ego vero licet non-

df

dum ad fanguinem usque reftiterim , ta-

fen carnis imbecillitatem & recalcitrantis

Qale

pelm

nature vim fzpe vel invitus experior.

Tanto igitur magis adjuva, Domine, im-

Lffi

perfectüm meum, ut virtus in infirmitate

H.ü

n

perficiatur, & ego fiücere teftari poffim,

d

virga & baculus tuus ipfa me confolata

funt; adhzec gratia tua duce refpiciam fze-

pe in faciem Chrifi mei, & filii tui cru-

cifixi , qui fe patientibus omnibus abfolu-

i

st

tum patientize fpeculum & exemplar prze-

bet. Sed & lectiffimi ac fideliffimi amici

d

tuiin cruce mea me confolentur, qui tan-

e(li

jj

quam aurum in ardenti fornace a te pro-

ro

bati & purgati, atrociffima quzeque fup-

plicia pro te, uti patientilfime, ita & for-

üt

tiffime pertulerunt.

'Tanto nunc capiti fi-

miliores in cceleftibus deliciis, quanto an-

tea patientiores fuerunt in gravibus tor«

Q

tnentis.

jt

l

g ,

M 4

At-

-

072 CuvRA BONJE MORTIS

Affeftus

Pro egris & morientibus.

n

us Fidei.

ia

Firmitet teneo & confiteor, quidquid

Chriftus docuit, Apoftoli przedicarunt, &

San&ta Romana tenet Ecclefia; quia tu ea

0

revelafti Domine, qui zeterna & infallibi-

p

lis veritas es! atque in hac fide & vivere

n

& mori cupio.

Zs Sypei.

[

Spero in te, & ate, mi Deus, gra-

tiam, gloriam , & omnia ad falutem me-

dia; potes enim dare, quia omnipotens

€s; vis etiam, quia es infinite mifericors;

hi

L]

dabis autem, quia ut de promiflis tuis cer-

B

tus, ita & de fidehtate tua eeterna fecue

li

rus fum.

Y

Nunquid, Domine JESU 1deo in muris

dum venifti, fanguinem fudiftli , mortetu

fubiifti, ut perirem ? abfit tni redemptor!

fed üt vitam haberem, & abundantius

haberem,

h

[

In

XYN JEGRITUDINE,

279

In te Domine fperavi, non confundar

23

in cternum.

"us Charitatir.

iqu&

O Deus ego amo te, nam prior tu ama«

T.

fi me! fed vel ideo potiflimum fuper

n

omnia amo te, & proximum quemvis

hi

propter te, quia tu füummum , unicum &

i

infinitum bonum es otmni amore digniffi-

inum.

Deus meus! en amo te; & fi parum

eft; da, ut amem validius,

gla-

Contritio,

n

teló

Doleo, amantiffime Pater, de peccatis

of

feis omnibus ex toto corde meo, quia

^0f«

3is te Deum meum, infinitum bonum meum

(«

tam turpiter offendi !

Ingemifco tanquam reus , culpa rubet

T

vultus meus , fupplicanti parce Deus !

u

Patientia €8 refignatio.

r

j

-Hsec & plura, mi Deus, merito pattors

peccavi enim ; & ut eram digüus , non-

dáum recep1 t

-t

Ms

Paf-

j

274 CURA BONJ€ MORTIS

Paffés es pro me JESU innocentifiime!

cur non reus patiar modicum:propter te?

auge dolores Domine, fed auge pariter

patientiam !

Domine,. gemitus meus a te non eft ab-

fconditus; fed ecce adhuc in flagella para-

tus fum, quantum, & quamdiu vis: hic

ure, hic feca, hic poenas pro peccatis exi-

£e, modo in zeternum parcas.

Domine, fi vis, potes me fanare ; fed

fiat voluntas tua ! omne, quod erit ante

oculos tuos bonum, hoc faciam, hoc pa-

tiar.

Jn tentatione.

