profluens, & peccata totius mundi ab-

Vi

luens. Recordare Domine creaturze tuze,

1us

quam tuo fanguineredemifti, Poenitet me

c

peccaffe, cupio emendare, quod feci. Au-

u

fer ergo a tme clementiffime Pater, omnes

lt

iniquitates & peccata mea: ut purificatus

d

inente & corpore, digne deguftare me-

qutn

rear San&a San&orum, & concede, ut

(am

fan&a pralibatio corporis & fanguinis tui,

N

quam ego indignus fumere intendo , fit

00

peccatórum meorum remiffio; fit delicto-

u

rum perfe&a purgatio, fit turpium cogita-

jb

tionum effugatio, ac bonorum fenfuum

n

regeneratio , operumque tibi placentium

p n

falubris efficacia, animze quoque & cor-

2

poris contra inimicorum meorum infidias

firmiffima tuitio.

Amen,

|IN

l5

Ora-

T i

Pnanrcks

E

202

Cratio S. Thome ZIquinatis.

Omnipotens fempiterne Deus, ecce ac-

cedo ad Sacramentum unigeniti Filii tui

Domini noftri JESU Chrifti: accedo tan-

quam infirmus ad medicum vite, im-

mundus ad fontem mifericordize ,

coecus

ad lumen claritatis zeternze , " pauper &

egenus ad Dominum coeli & terr. — Ro-

go ergo immenfze largitatis tuze abundan-

tiam, quatenus meam curare digneris in-

firmitatem

Javare foeditatem, illuminare

veftire

ccecitatem , ditare paupertatem

puditatem , ut panem Angelornm, Re-

gem regum, & Dominum dominantium,

tanta fufcipiam reverentia, & bumilita-

te, t:nta contritione & devotione, tanta

puritate & fide, tali propoüto & inten-

tione, ficut expedit faluti animze me2e.

Da mihi quzfo Dominici corporis & fan-

guinis non folum fufcipere Sacramentum,

[6

fed etiam rem & virtutem Sacramenti.

mitifime Deus, da mihi corpus unigeniti

Eilii toi Domini noftri JESU Chrilti quod

axit de Virgine MARIA , fic fufcipere,

ut

ANTE SACRUM,

203

ut.corpori fuo myftico merear incorporari,

O

i

&,inter ejus membra connumerari.

amantiffime Pater, concede mihi dilectum

Til

Filium tuum , quem nunc velatum in via

lat

fufcipere propono, revelata tandem facie

T

Qui tecum vivit

2

perpetuo contemplari.

& regnat in unitate Spiritus San&i Deus,

[

per omnia fzecula feculorum, Amen.

0

/

j

N

Forma , intentionis ad. Mffam. cele«

brandam.

um

i

Ad laudem, & gloriam fan&iffimze tri-

te-

nitatis , in memoriam falvatoris noftri Je-

m

fu Chrifi, vite, paffionis , mortis, ac

li

Refurre&ionis, ac In operum, & merito-

p

rum ejus omniumque fanCctorum unionem,

j

ad laudem quoque & exaltationem B. V.

4

Marize

cceleftium Angelorum , fan&to-

u

rum atque fanctarum : N. N. offero etiam

f

cum ipforum Beatorum fpirituum laudibus,

fan&ctorumque omnium precibus & meri-

j

tis, nuhc & femper, hoc & omnia alia

0

facrificia , Officia, orationes, & bona

f

Opera totms mundi, pro meis przfenti.

16

bus,

404.

PaEÉcrEs

bus, & futuris animze & corporis neceffi-:

tatibus , in auxilium , & confolationem

meam, & in remiffionem omnium pecca-

torum meorum, quorum veram contri-

tionem femper habere intendo, conor, &

cupio omniumque vivorum & defuncto-

rüum meorum parentum, & confanguineo-

rutn, amicorum, inimicorum, benefacto-

rum in fpiritualibus , & temporalibus, ac

ilorum, quibus füi gravamen , fcanda-

lum , & occafio peccandi.

Pro omni

gradu-fan&z Catholicee Ecclefim , ac il-

ä

lius confervatione, augmento & exalta-

ti

tione, Chriftianorum principum unione,

fla

hzréfum extirpatione, Summi Pontificis

.

falute

,

( Antiflitis noftri incolumitate )

& animarum in purgatorio exiftentium li-

[

beratione.

Pro converfione omnium in-

to

fidelium.

Pro mihi commifüis & com-

«

mendatis.

Denique pro illis omnibus vi-

I

vis atque defun&is, pro quibus Dominus

l

nofter Jefus Chriftus, & ejus Mater fciunt

i

& volunt me debere orare, & facrifica-

Üi

re, dic oro , obfecro, ac orare, obfecra-

re,

ANTE SaAcRUM.

205

te , facrificare, intendo, ac propono, ac

2

juxta intentionem fan&tze Romanz. Éc-

od

clefie , Ego N. minifter licet indignus.

]

In nomine Patris, & Filii, & Spiritus

SanCi, Amen.

(

M

Ad Sr. Ti rinitatemN D. F. €$ Sr.

)O-

Pater potentifümä , per omnipotentiam

iM

tuam, ad digne celebrandum, confirma

"

!

H

me

Fili fapientiffime , per fapientiam

Vl

tuam, ad digne celebrandum, illumina

j

li

1ne ! Spiritus SanCte, per immenfam cha-

f

ritatem tuam , ad digne celebrandum, in-

e,

flamma me.

(is

Hoc impetra mihi, O Filia Patris, O

2

Mater Filii, O Sponfa Spiritus Sancti Ma-

/

ria, Ad te enim mifer & indignus pecca-

l^

tor confugio, toto corde & affe&u , pre-

«

corque pletatem tuam, ut ficut dileCtiffi-

je

mo Filio tuo in cruce pendenti adítitifti,

l$

ita & mihi mifero peccatori , & Sacerdo-

x

-tibus omnibus hic & in tota Ecclefia ho-

d

die offerentibus , clementer affiftere di-

M

gneris, ut tua gratia adjuti dignam & ac-

17

Ce-

o6

PaECES

ceptabilem hoftiam in confpe&tu Santtiffi-

mze 'lrinitatis offerre valeamus, Amen.

O San&e N. (de quo Mifam legis ) pre-

cor te bumillime pariter & devote, in-

tercede pro me apud Deum omnipoten-

tem , ut tantum facrificium digne & acce-

t

ptabiliter offerre, & Deum tecum, &

cum omnibus EleCtis ejus zeternaliter lau-

(

dare, atque cum eo regnare valeam. Qui

j

vivit & regnat in fæcula fzeculorum,

Amen,

f

Cuim celebraturus lavas manus.

[

Da, Domine, virtutem manibus meis

ad abftergendam omnem maculam : ut fi-

ne pollutione mentis & corpons valeam

tibi fervire.

-

ld impofitionem miffus.

Impone, Domine, capiti meo galeam

falutis, ad expugnandos omnes diaboli-

€os incurfus.

4dd

ANTE SACRUM,

207

d Albam.

l

Dealba me Domine, & munda cor

ifneum

utin fanguine ÁAgni dealbatus,

It

gaudiis perfruar fempiternis.

ll

d Cingulum.

Precinge me, Domine, cingulo puri-

tatis , & extingue in lumbis meis humo-

l-

rem libidinis: ut maneat in.me virtus con-

1

tinentize, & caftitatis.

D

4dd Manipulum.

Merear, Domine. portare manipulum

fletus & dolotis: ut cum exultatione re-

cipiam mercedem laboris.

i

d Stolam.

!

Redde mihi, Domine, ftolam immor-

talitatis , quam perdidi in preevaricatione

primi parentis : & quamvis indignus ac-

cedo ad tuum facrum myfterium , merear

tamen gaudium fempiternum.

4ld Cafulam.

J

Domine, qui dixifi, jugum meum

fuave eft, & onus meumleve; fac, ut

iftud

208

Parczrs$

iftud portare fic valeam , quod confequae

tuam gratiam , Amen.

Sub . Sacro.

I. Ád Altare fümma cum gravitate,

modeftia, & reverentia accede, quia San-

€ius eft Rubo Moyfis, Arca fcderis ,

SanCto San&torum. | Cogita praftolari jam

San&tiffimam 'Trinitatem a te facrificium,

vivos in facrificio gratiam, defun&tos re-

frigerium, totam Ecclefiam Spirituale be-

neficium ; refle&e in precibus, te velut

intercefforem publicum fungi legatione

apud Dominum pro populo Dei,

2. Quacunque legis vel oras , congruis

- 2

affeCübus comitare; v. g. laudis, adora-

tionis, doloris, fidei , fpei, gratiarum

E

a&ionis &c. prout ipfa orationum materia

fponte offert.

Genu fie&lendo adora. Chri-

ftum crucifixum ut Deum.

Jnuclinando ca-

pud offeres illud ad Martyrium.

Ofcula

ditaris totidem figna fint puriffimi amo-

tis tui erga JESUM Chriftum.

Cruces for^

ejus,

mabz'; cum graFa memoria Paffionis

Cu-

ANTE SaAcnUM,

209

ynt

cojus merita & benediciionem , temet-

ipfum cum fignas, tibi pete applicari. Di-

cens : Dominus : vobifium , toti mundo,

prafertim Ecclefie , omnem JESU Chrifti

;te.

benedictionem precaberis.

il

$,

, Gratiarum actio poft Sacrum.

fl

"ZIntiphona.

W

^ "Trium puerorum cantemus hym-

fe

num : quem cantabant fancti in cami-

1

no ignis, benedicentes Dominum.

f

16

Conticum. Dan. 3.

Penedicite omnia opera Domini Domi-

&o: laudate & fuperexaltate eum in fae-

iij

cula.

ia

Bénedicite Angeli Domini Domino ;

benedicite coeli Domino.

Benedicite aquze, omnes, quz fuper

l*

eolós füunt, Domino : benedicite omnes

ja

virtutes Domini Domino.

Benedicite fol, & luna Dotmino : be-

l6

01

nedicite ftellae coeli Domino.

ld

Benedicite omnis imber, & ros Domino:

benedicite omnes Spiritus Dei Domino.

$,

Be-

1Oo

PanEcxS

Benedicite ignis & szeftus Domino: be-

nedicite frigus & zeftus Domino.

Benedicite rores & pruina Domino:

[

benedicite gelu & frigus Domino.

Benedicite glacies & nives Domino:

D

benedicite noCtes & dies Domino.

f

Benedicite lux & tenebre Domino:

benedicite fulgeura & nubes Domino,

MT

Benedicat terra Dominum

jaudet &

n

fuperexaltet eum in fzecula.

Benedicite montes.- & colles Domino:

N

benedicite univerfa germinantia in terra

j

Domino.

Benedicite fontes Domino : benedicite

maria & flumina Domino.

Benedicite cete , & omnia, qua mo-

benedicite

[!

ventur in aquis, Domino

omnes volucres coeli Domino.;

^a

Benedicite omnes beftie: & pecora Do-

mino : benedicite filii hominum Domino.

Benedicat lfraed Dominum

laudet &

fuperexaltet eum in fzecula.

&

Benedicite Sacerdotes DominiDomino :

benedicite fervi Domini Domino.

Be-

l

ANTE SACRUM. /

21X

lt

Benedicite Spiritus & animze juftorum

Domino : benedicite San&i & hpmil'es

corde Domino.

H

Benedicite Anania , Azaria ,

Mifael

0i

Domino : laudate & fuperexaltate eum in

fzecula.

Q:

Benedicamus Patrem , & Filium cum

San&o Spiritu: laudemus & füperexalte-

ius eum in fzcula.

Benedi&tus es Domineé in firmamento

0:

codi: & leudabilis, & gloriofus, & fu-

i

perexaltatus in fzecula.

Á

P/ulmus. 150.

"Laudate Dominum in San&is ejus: Jau-

À

date eum in firmamento virtutis ejus.

Laudate eum in virtutibus ejus: lau-

date eum fecundum multitudinem magni-

)n

tudinis ejus.

)

-

Laudate eum in fono tube : laudate

eum in Pfalterio & Cythara.

Laudate eum in tympano & choto:

H

laudate eum in chordis & organo.

Lau-

212

PnanEcxes

Laudate cum in cymbalis bene fonan-

tibus; laudate eum in cymbalis jubilatio-

2

nis: omnis Spiritus laudet Dominum.

q

Gloria Patri & Filio &c.

ZIntiph.

"rium puerorum .cantemus

hymnüm : quem cantabant fancti in cami-

no ignis, benedicentes Dominum. -

NI

H

- Kyrie eleifon ,. Chrifte. eleifon , Kyrie

eleifon.

Pater nofter, &c.

:

D

Y. Confiteantur tibi

| Domine omnia

Opera tua.

x.. Et fan&ti tui benedicant tibi,

y- Exultabunt fanti in gloria.

z. Lzetabuntur in cubilibus fuis,

q

Y. Non nobis Domine, non nobis,

*X Sed nomini tuo da gloriam.

Y. Domine exaudi &c.

z. Et clamor

[

&c,

Orenus.

Deus, qui tribus pueris mitigafti flam-

fas ignium : concede propitius: ut nos

famulos tuos mon exurat flamma vitio-

:

tum,

;E

AGio-

ANTE SACRUM,

213

Jitig

ÁA&iones nofiras , quzfümus Domine,

at«

afpirando przveni, & adjuvando profe-

quere; ut cun&ta noftra oratio , & opera-

tio a te femper incipiat, & per te coepta

ermis

finiatur.

Art)

Da nobis, quefumus Domine, vitio-

rum noftrorum flammas extinguere, qui

W

Beato Laurentio tribuifti

tormentorum

füorum incendia fuperare.

Per Chriftum

ml

Dominum noftrum.

Amen.

Alie Orationes.

Pofi. Sucrum

Gratias tibi ago benignifime Deus,

quod me ad officium Sacerdotale elegifti;

$,

Gratias tibi ago Domine clementiffime pro

devotione, qua me in hac Miffa fpeciali-

(

ter refpexifti; Gratias tibi mgo piiffime

Pater, quod me protegendo a periculofis

negligentiis cuftodifti,

Mi Domirie Deus,

ecce pro gratiffima eleCione, pro dulcif-

tl

fima confolatione, pro benigniífima pro-

10$

teCtione & cuftodia, tibi optime Deus ex

10*

toto corde gratias ago, te benedico, te-

que glorifico in zeternum,

In-

214.

PaEÉCcES

Inprimis autem gratias ago tibi Domi-

ne Sancte , Pater omnipotens ,, seterne

Deus, quod me peccatorem , indignum

famulum tuum,, nullis meis meritis , fed

fola dignatione mifericordiz tuze fatiare

dignatus füeris pretiofo corpore & fangui-

ne Fili tui, Domini noftri JEfu Chrifti,

Deprecor te, ut hoc Sacramentum non fit

[

mihi reatus ad poenam , fed interceffio fa-

lutaris ad veniam. Sit mihi armatura fidei,

Sit vitiorum

& fcutum bonze voluntatis.

meorum evacuatio : concupifcentize & li-

[/

bidinis exterminatio : charitatis & patien-

)

*uæ humlhtahs & obedientize , omnium-

T

que virtutum augmentatlo: contra infi-

dias inimicorum omnium, tam vifibilium,

]

quam invifibilum, firma defenfio : mo-

j

fuum, meorum, tam carnalium, quam fpi-

Q

ritualium perfeCta quietatio : in te uno ac

vero Deo firma adhzefio : atque finis mei,

felix confummatio

Et precor te, ut ad

T

j

illud ineffabile convivium me peccatorem

h

perducere digneris, ubi tu cum Filio tuo,

a

& Spiritu San&o, Sancis tvis es lux vera,

fa-

ANTE SACRUM,

215

omi

fatietas plena, gaudium fempiternum, ju-

eni

cunditas confummata , & fchmtas perfe&a,

Tift

Per eundem Chriftum &c.

E

Domine JEfu Chrifte qui omnes reficis,

t

quotquot Jaborant & onerati font; Ecce

g

meSacerdotem tuum , fed peccatorum mo-

j

le gravatum ad.Sacros pedes tuos fuppli-

T

cem ; refice me! erige afflictum, pondere

j

peccatorum. fatifcentem. fübleva, in tuo

(

obfequio languentem excita, in amore tot-

n

pentem infamma , & haCtenus in multis

]i

aliis occupatum , fac me tandem in iis, quze

o[le

Patris tui funt, & ftatus mei vere angelici

ie

ratio a.me exigit , totum efle ac vivere.

i

O San&iffima, & inclyta Virgo Maria,

i,

Mater Domini noftri JEfu. Chrifti, Virgo

10*

perpetua, quze eundem creatorem omnium

h

creaturarum in tuo Virgineo utero digne

u

portafti , cujus. idem veraciffimum corpus

jl

& fanguinem ego miferrimus & indignus

al

peccator conficere & fumere prazefumpfi

en

tuam humiliter deprecor benignitatem, ut

10

ad ipfum pro me intercedere digneris, qua-

2U]

tenus quidquid in ejus ineffabili Sacramen-

to,

216

PRECE;

to , ignorenter aut nefligenter commifi ,

tuis Sacratiffimis precibus mihi, fua pie-

tate ac mifericordia inenarrabili dignetur

indulgere, Amen.

Omnipotens fempiterne Deus, confer-

vator animarum , mundique Redemptor,

1me famulum tuüm ante Majeftatem tuam

D

proftratum benigniffime refpice, & facri-

ficium , quod in honorem nominis tui pro

falute fidelium tam vivorum , quam de-

b

fun&orum , itemque pro peccatis & of-

fenfionibus meis obtuli, piiffime refpice,

iram tuam a me remove, gratiam & mi-

fericordiam mihi concede , januam para-

difi mihi pande, ab omnibus malis me

potenter eripe, & quidquid proprio com-

m

Sicque

mifi reatu , clementer indulge.

$

in hoc fzculo me fac in przeceptis & be-

ty

neplacito tuo perfeverare , ut dignus effi-

d

ciar, ele&orum gregi copulari, te prze-

ftante DEUS meus, cujus nomen bene-

[

dicum , honor, atque regnum permanet

Ti

in fzcula feeculorum Amen.

à)

Mo-

p

ANTE SACRUM,

217

mü J

Modus

pxe-

alius devote celebrandi,

r

Ante. Sacrum.

D/alinus. 115.

wnfe

Jot

Credidi , propter quod locutus &c.

1f

pag. xgr.

que

Y- Sacerdotes tui mduantur Juihtlam.

| pïo

xy.. Et fanéti tui exultent.

[

Y- Àb occultis meis munda me Do-

[

mine,

(

xv. - Et ab alienis parce fervo tuo.

n*

a

Oremur.

nt

,

Aures tuze pietatis , mitiffime Deus

E4

J«

inclina precibus noftris , & gratia Sancti

"

(ue

Spiritus illumina cor noftrum :

.ut tuis

-

myfteriis digne miniftrare. -teque ætema

charitate diligere mereamur,

;

U

j

Deus, qui de indignis dignos facis, &

de peceatoribus juftos,. & de immundis

net

mundos: munda cor, & corpus meum

ab omhni contagione & forde peccati

&

-

K

iac

218

PnrecxS

fac me dignum Santtis Altaribus tuis mi-

—

niftrum * concede propitius, ut in hoc

Altari, ad quod indignus accedo, hoftias

acceptabiles atque placabiles offeram pie-

tati tuze pro peccatis & offenfionibus, in-

numerisque & quotidianis exceffibus meis,

atque cun&torum fimul Chriftianorum cul-

pis abluendis , & per eum fit tibi votum

meum acceptabile, qui fe tibi Deo Patri

pro nobis obtulit facri&cium, Qui tecum

;

-

vivit & regnat &c.

g

us virtutum.

E

O San&iffima Trinitas unus Deus! Ec-

X

DL

ce ego fervus: & creatura tua, Dominum

& faCtorem meum te confiteor ac fupplex

adoro, in proteftationem fupremi tui in

me dominii, offero tibi hoc facrificium,

)

quo folo & unico infinita Majeftas tua di-

gno latrize cultu adorari, laudari & glori-

ficari potePc fufcipe hanc de manibus

l

meis viétimam , prout ipfamet tibi per-

fe&a laus eft & gloria , Deus meus &

[

omnia !

]

Gra-

ANTE SACRUM.

219

ii

lot

Gratias tibi ago , . o Bonites ætzfna,

pro omnibus mihi & toti Ecclefiz con-

Wfi'ias

ceffis beneficiis. Quid retribuam tibi pro

Ple'

dignatióne, qua me indignüm ad tuum

!ml

minifterium elegifti ? pro charitate , qua

T2

tl

tam mifericorditer mihi pepercifti ? pro

benevolentia, qua me & Ecclefiam fan-

jf

Gificafti? pro gratia, qua liberaliter adeo

u

mihi providifti, nobis omnibus benedixi-

un

fi ? nihil eft, quod divinam bonitatem

tuam digne poteft fatiare, nifi Filius uni-

genitus ; En hunc ipfum nomine totius

Ecclefiz in condignam: gratiarum a&io-

nem tibi offero facrificium Eucharifticum!

J

in eo tibi complaceas, quo gratius tibi

ii

j

offerri nil poteft..-

In

Credo tibi, & in te, o æterha & infal-

f

libilis veritas ! Ecce in proteftationem

mez in falvifica fide tua conftantiz , in-

r

troibo ad Altare tuum , ut te ibi przefen-

JUs

tem adorem ,

ac publico minifterii tui

2

exercitio , palam coram omnibus profi-

tear, me in Ecclefia tua Catholica crede-

Domine adauge fidem meam !

re ltibi.

K2

Spe-

220

Pazrces

Spero in te, & a te fumma quzevis,

O mifericors & benigniffime Deus, qui

me ita dilexifti, ut Filium etiam unige-

nitum, ac omnia cum eo bona mihi dare

volueris ! nunquid peccatorum noftrorum

adhuc reminifceris , aut poenas exiges,

pro quibus oblatum videbis unigenitum

tuum, qui eft propitiatio , & perfe&ta fa-

tisfactio noftra ? nunquid, cum infinitum

pretium fanguinis filii tui afpexeris, qui

ad te.clamabit pro me in Altari tuo, quid-

quam mihi denegare poteris ? Cum fum-

a fiducia igitur offero tibi eum , qui eft

falus, vita, & refürrectio mea.

N p RRU

- Amo te füper omnia , o mi Deus, bo-

41um meum infinitum ! fecifti mihi memo-

riam mirabilium tuorum , ut Paílionis ac

!

mortis tuze merito indies bearer; parafti

in dulcedine pauperi menfam , ut divinis

delitiis paftus de te viverem uberius, cur

igitur non amem te ? »mo, & in cter-

num amabo te o infinita bonitas! etfi

mec praemium dederis, te toto corde dili-

ï

g^m Deus, quia omni amore dignus es.

Ac

ANTE SAcRUM,

22X

Vs

Ac ideo doleo vel maxime quod un«

ql!l

quam , ufpiam te offenderim ! Quis dabit

fe

capiti meo aquam , & ocvlis meis fontes

lachrymarum , ut plorem meam erga te

j

ingratitudinem ,

impietatem ? Doleo ,

fum

'e$)

quod cum fuümmo tui norminis contemptu

ul

& minifterii mei profanatione, juftiffimze

voluntati tuze tam impudenter reftiterim!

ft

Non porro te offendam L omine ,' tibi folt

n

Poi'chac placere defidero ;; Tibi foli fervi-

qm

tld'

*ve, & qdhærere animitus ftatuo.

f

Introibo nunc ad Altare tuüm Domíne,

d

t pa&um meum ftatuam in fempiternum,

& tibi facrificem. hoftiam laudis3 venio

ad menfam tuam, ut divino epulo mens

ye

nihil

imea inefcata tibi intime uniatur ,

10

4

preter te amet, tibi foli impoftetum vi-

vat.

fi

'Tu o fumme Sacerdos Chrifte Jefu con-

I$

eede , ut, ficut per verba confecrationis

»uf

panem & vinum convertam, & tranfub-

T

t

fiantiabo in corpus & fanguinem tuum,

ita & ego totus per tuam gratiam con-

li

vertar ad tuum -obfequium

omnes Pafz

T

fio-

K3

2

PRnECES

fiones & affe&us mei pravi convertaritut

in affe&us & fufpiria pia, quibus te fem-

peramem, te corde, ore, & opere fem-

per confitear, & preedicem. Amen.

O Bestiffima Virgo Maria, & vos San-

&i Patroni mei, tu inprimis S. N. in cu-

jus honorem Deo omnipotehti hoc facri-

ficium offero; orate pro me, & impe-

trate gratiam

ut digne Deo meo & ve-

flro merear famulari.

Hic opplita Miffam, pro quo legere vel

teneris vel vis : €9 venova intentionem cele-

brandi per orüiionem: Ego volo celebrare

1ufiam & conficere &c. v. p. 223.

Poft Sacrum.

JARecedens ab VHlltari, invita tauguam in-

terneg tug. lglitire comites , omnes cr eaturas

ad laudandum Deum.

' Laudate Dominum omnes gentes: lau-

date eum omnes populi ;

Quoniam, confirmata eft fuper nos mi-

fericordia ejus: & veritas Domini manet

in zeternum.

Giloria Patri & Filio &c.

l. Pa-

m

223

ANTE SAC.R"UM'.

g

iil

- y. Panem de coelo praftititi eis Do-

lf

mine,

f

tem.

z. Omne dele&amentgäï in fe haben-

u

Deus , qui nobis fub

.Sa&ramento mira-

a

bili, Paffionis tuz& memoriam reliquifti z

aL

&ribue quzefumus , ita nos corporis & fan-

i

guinis tui facra myfteria venerari ; ut re-

ve

demptionis tuze fruCtum in nobis jugiter

fentiamus. Qui vivis & regnas cum Deo

r

Patre - &c.

d

Ecce Domine , jam habeo te, qui ha-

a

bes omnia. Pofíideo te, qui potes & pof-

fides omnia! O Deus meus & omnia, ab-

ftrahe cor meum a cceteris omnibus, que

inte uno fixum fit cof

funt extra te:

[4

meum , in te fit requies mea, ubi eft the-

L

.faurus meus, verafelicitas, & felix ecter-

nita$ ! Ecce ego fervus tuus, & filius an-

[

cille tuze, tibi uni ferviam in zeternum.

Ave JESU Chritte, zternum Verbum

i

i

Pátüis, Agnus Dei, falus mundi, vita

ahimze, fons gratiarum, fummum bonum,

Deus meus & omnia ! Adoro te viven-

tem

K 4

224

PRnEczSs

tem in fecula facculorum in me per ho-

ftiam przefentem ! Adore te devote latens

Deitas, quz fub his figu

xfis vere lati-

tas &c. v. p. r5o.

Gratias tibi ago füaviffime JESU, quod

facrificium de manibus meis fufcipere, me

indignum przcfentia tua recreare, fan&if-

fimo corpore & fanguine tuo pafcere &

folari volueris; fit nomen tuum benedi-

um in fzecula ! Ecce in gratitudinem pa-

Titer omnem meam fübftantiam tibi offero,

in perpetuum obfequium confecro: Su-

fcipe Domine univerfam meam liberta-

tein, áccipe memoriam, intelle&um , &

voluntatem meam omnem: quidquid ba-

'beo vel poffideo, mihi largitus es, id to-

tum tibi offero, & reftituo, ac tüze pror-

fus voluntati trado gubernandum ; amo-

rem tui folum cum gratia tua mihi dones;

G dives fum fatis ; nec aliud quidquam

ultra pofco. -

Habeo te in me præfente-m» O infinita

mifericordia! Naícens te mihi dedifti in

nans irn

(

focium ; Morigns iff.Präium' reg

prie-

ANTE SAcRUM.

225

h

promium, convefcens in edulium , quid

tenf

jam non fperem de te ? omnem meam fi-

hi

duciam in te conftituo, qui totum te ad

folatium mihi dedifti Domine JESU Chri-

fte fortitudo mea , refugium & firma-

i

n

mentum nmeum! renova jam totum me,

& per influxum przefentize tuze in homi-

&if

&

nem me muta , qui te folum ardeat :

edi

Anima Chrifti fan&ifica me,

Corpus Chrifti Salva me,

pe

er0y

Sanguis Chrifti inebria me,

Aqua lateris Chrifti lava me,

$u

Paffio Chrifti conforta me ;

tte !

O Bone Jefu exaudi me ,

Intra tua' vulnera abfconde me ,

|hte

|(9

Ne permittas me feparari a te,

k

Ab hofte maligno defende me,

jUu

[[]0*

Ín hora mortis mede voca me,

Et jube me venire ad te,

15

Atf

Ut cum San&is tuis-laudem te ,

In Szcula Szculorum, Amen.

Sentiat obfecro dulciffime Jefuü mens

it

mea virtutem przfentive tus : guftet ,

lii

Quäm fuavis fis an:ine, ut inefcata amo-

rze

5

226

Pnaxecxs

*

re tui, nil queerat extra te, unde gau-

deat; quia tu es gaudium Cordis mei, &

pars mea, Deus, in zeternum.

E

Tu es Rex meus, ne oblivifcaris in-

opiz & tribulationis meze.

Tu es Judex meus, parce peccatis

meis, & miferere mei.

'Tu es Medicus animze meze, fana omnes

infirmitates meas.

Tu es Sponfus animze mez , Sponfa te

mihi in fempiternum.

Tu es Dux & Defenfor meus , pone

me juxta te, & cujusvis manus pugnet

contra me.

Tu Vié&ima pro me fa&tus es, & ego

tibi facrificabo hoftiam laudis.

Tu Redemptor meus es, redime ani-

fnam meam de manu inferi, & Salva me,

Tu es Deus meus & omnia; abfor-

beat, quifo, mentem meam vis ignita

amoris tui, ut amore amoris tui mundo

[

moriar, qui amore mei dignatus es in

Cruee mori,

Certe ideo nunc manduca-

V; te, O argor meus, ut unus tecu

m ef-

2

fi-

'ANNTE SACRUM.

225

i

ficiar Spiritus, & nihil me feparet a te;

fed in zeternum adhzeream tibi.

Doleo id

n

unice quod'in vita mea momentum fit ,

ju

quo te non amavi ! Non amplius fiet.

O Deus ego amo te, nec amo te ut

at

falves me , aut quia non amantes te,

eeterno punis igne.

15

Tu tu mi Jefu totum tme amplexus es

in Cruce , tulifti clav'og ; lanceam , mulf

*

d

tamque ignominiam.

Innumeros dolores, Sudores, & ango-

fes, ac mortem ; & hzc propter me, a

"

net

pro me peccatore.

Cur igitur non amem te, O JEfu aman-

tiffime ? non, ut in Coelo Salves me, aut

ol

ne zeternum damnes me.

Jj«

.Nec przmii ullius Spe, fed ficut tu

amafti me, fic amo & amabo te; folum

f

quia Rex meus es, & folum quia Deus es,

[l*

Jit|

Recedo jam a te paululum Domine Je-

do

fü, fednon fine te; dignare igitur mihi

dare tuam Santtam benedictionem , ube-

n

(

remque gratiam: ut tibi femper, in omni-

o Cor-

d-

bus, & ubique puro co?de & caft

; ii

ag

PaEcES Vanrm,

pore perfeCte placeam, Memoriáni robos

TA , ut te femper cogitet ; intelleCtum

1Hui7cra, Ut, qu:e ad gloriam tuam fa-

ciunt, integre cognofcat ; voluntatem

accende ,..ut in mandatis & lege tua per-

feCte smbulet ; Me denique gratie tuze

benignitate in San&o férvitio tuo con-

fortere & confervare digneris, qui vivis,

p

& Regnas Deus in Saecula Szeculorum,

Amen.

[

Jn difceffu & templo vecita ex . laudibus

Dfalmum 66. Deus mifereatur noftri & be-

nedicat nobis: illuminet vultum füum &c,

[

Qui toius efl in laudando Deo €? petenda

es benedi&ione. ac. luce cognq/ændz vias

g

dilius,

Q

hi

$. V.

'Oq

Preces Variz

i

pro opportunitate dicenda.

Qu

us procipuarum. virtutum.

It

O Deuüs.meus, Credo in te,. fed adau-

t

&e fdem meam, Spero in te, fed confir-

hs

ma

PaEcES VARI.&«S.

229

tà fpem meam. Amo te, fed accende

?bu«

Qul

amorem. Doleo me pecqaiïfe, fed: gugc

B

dolorem meum.

(

Adoro te, primurri rerum omnium

u

Principium; defidero te, ulimum finem

tUt

fmeum, gratias tibi ago liberaliffimo be-

0l«

nefatctori meo ; invoco te fortillimum

protectorem meum.

1

j

Deus meus ! regat me Sapientia tua;

configat timore carnes meas juftitia tua;

confoletur me tifericordia tua 5 difponat

[/S

& protegat me

je

itne providentia tua ;

&t

omnipotentia tua.

u)

Offero tibi omnes affe&us meos, co-

7)

gitationes, verba & opera mea, ac quid-

quid adverfi patior ; ne quid amem poft-

bac nifi te , nihil cogitem nifi te, nihil

loquar nifi de te, nihil agam nif& quod

jubes, atque omnia patiar propter te.

Deus meus! omnia volo, quz tu vis,

h

quomodo & quia vis. lllumina, obfecro,

intelle&um meum, dirige voluntatem, pu-

l

rifica fenfus, fan&tifica corpug & animam

j*

-meam.

N-

Lat-

!

39

PnanEecES Vamnram;

Largire mi Deus gratiam pro peccatis

commiffis fatisfaciendi, tentationes inftan-

tes vincendi, indomitas paffiones refrze-

nandi, virtutes ftatui congruas exercendi;

Imple cor meum tenero amore erga

immenfam bonitetem tuam ;

odio adverz

fus peccata mea; vero falutls proximi ze-

lo, confi

Y

t2

^

nti^ vanitatis mundi contemptu,

Deus meus

reminifcar per gratiam

tuam femper fuübditus effe fuperioribus,

charitativus inferioribus; fidelis & fince-

fus amicis; mitjs & beneficus inimicis.

Da robur, ut vincam humilitate fuper-

piam, mortificatione voluptatem, libera-

litate avaritiam , manfuetudine iram, &

fervore acediam.

Ds, Domine, in negotiis prudentiam,

in periculis fortitudinem , in adverfis pa-

tientiam, in profperis humilitatem.

Fac me attentum in precibus, tempe-

fantem in conviviis, exaCtum in negotns,

MOR

Ü

conftantem in propofitis.

[

Deus meus! Íim femper conícientia

E

mundus, geftu modefítus, converfatione

exem-

?

PaECES VA-RIA;.

23X

d

exemplaris, fe»rmonekhoneftus , 2Qioni-

u

bus 'x'ii'tuofus.

fre

Concede gratiam naturz motus effica-

ii

citer fupprimendi , gratiz cooperandi ,

p

mandata fervandi, falutem merendi,

Veta

Deus meus ! illumina oculos meos, ut

7e

videam nihilum mundi, immenfum coeli ,

Y

brevitatem temporis; diuturnitatem zetet-

yart

J5j

nitatis.

(*

Da denique, ut ad mortem bene me

preparem , judicium tuum timeam, infer-

Du

num evitem , ac coelum Obtineam per me-

que

rita Domini no&ri JEfu Chrifci. Amen.,

1

Oratio S. Fraucifci Xaveril.

fn,

Pro converfrone infidelium.

F

. K&terne rerum omnium effeCtor Deus!

memento abs te animas infidelium pro-

d

t

creatas, easque ad imaginem & fimilitu-

dinem tuam conditas: Ecce Domine! in

bis ipfis infernus im-

yua

Opprobrium tuum,

m pro

ne

pletur. Memento JEfum Filium tuu

il-

232

PRECES Vanrzm,

illorum falute atrociffimam fubiiffe necetm,

Noli, Domine, ultra permittere , ut Filius

tuus ab infidelibus contemnatur, fed pre-

cibus fan&orum virorum & Ecclefiæ fan-

L

&iffimae Filii tui Sponfæ placatus recor-

3-

dare mifericordioe tuze, & oblitus idolo-

E

——

latrie & infidelitatis eorum , effice, ut

CA

ipfi quoque agnofcant, quem mififti, Do-

mirum noftrum JEfum Chriftrum, qui eft

falus, vita & refürreCtio noftra, per quem

falvati ac liberati fumus, cui fit gloria per

infinita fzecula fzeculorum, Amen.,

Pro feipfo Sacerdote.

Omnipotens & mifericors Deus, humi-

litatis mei3e preces benignus intende; d&

me famulum tuum, quem nullis fuffragan-

tibus meritis, fed immenfa clementize tuaze

largitate coeleftibus myfteriis fervire tri-

buifi, dignum facris Altaribus fac mini-

ftrum: ut, quod mea voce depromitur ,

tua fanCtficatione firmetur, Per D. N. J. C.

— — * ) u 3 4 € ) C Cund Va —— C m "m p6 r

Mixes m

- —

Li-

PaRECES VARIA

233

"h

Litania

lu

de Nomine JEfu.

p

file

K

yrie eleifon , Chrife eleifon ,

(gt

Kyrie. eleifon.

jJEfu Chrife , audi nos !

Jl

üt

JE(n Chrifte, exaudi nos!

lo«

Pater de coelis Deus, tiferere nobis!

d

Fili Redemptor mundi Dens, miferere nobis!

p

Spiritus. San&te Deus, miferere nobis!

Sanéta Tiinitas, unus Deus, miferere nobis!

per

JEfu

FHii Dei vivi,

)

jJE(u

potentiífime ,

JE(Q

- fortiffime ,

JEfa

perfe&iffime ,

jEfu

gloriofiffime ,

[fv

JEfu

mitifice ,

JE(u

jucundiffime ,

—^

fl*

jE(u

clariffime ,

Id

YE(u

clarior fole,

Id

JE(u

pulchrior luna,

iSIqou 91919]]A

'uc

JE(u

fplendidior ftellis ,

I

yEQ

admirabilis,

G

JEfu

delectabilis ,

JE(u honorabilis ,

JE

iü

234

Pnrces Vanrm,

jEfu humillime,

JE(a

pauperrime,

JEfu

mitiffime,

JEfu

patientiffime,

JEfu

Obedientiffime ,

JEfu

caftiffime,

jE(u

amator caftitatis,

( — E R o Pa d PCDNDBREREC UP R

JEfu

amartor pacis,

JE(u

amor nofter,

JE(u

fpeculum vitz,

JEfu exemplar virtutum,

JE(u decus morum,

JE(u velator animarum,

—

JEfu refugium noftrum,

JEfu pater pauperum,

JEfu confolatio affli&orum,

isIqou 21o19J]

JEfu thefaure fidelium,

JEfu gemma pretiofa,

JEfü armarium perfe&ionis,

JEfu bone paftor ovium,

JEfu ftella maris,

JEfu lux vera,

JEfu fapientia zeterna,

JEfu bonitas infinita,

s. M E Mi U Md u ARepeQ f*b Bu o2 l.l2 "A "- w F o s — a MR

JEfu gaudium Angelorun?.

JE-

PanEcEs Vanzx.

Ls od

YE( Rex Patriarcharum ,

AT

u

JEfu Infpirator Prophetarum,

JEfu Magifter Apoftolorum,

JEfa Do&or Evangehitarum à

JE(G fortitudo Martyrum,

JE(fa lumen Confefforum ,

siqou 93949)!]

*

L]

JE(u Sponfe Virginum,

JEfu corona San&torum omrmum,

— €————— A p

Propitius efto, parce nobis JEfu

Propitius efto, exaudi nos JEfu *

Ab omni malo

libera nos ]Efu !

Ab omni peccato,

Ab ira tua,

—

Ab infidiis diaboli,

A pefte, fame & bello ,

& SEQOU OIOIOJTIAEF

À transgreffione tmandatorum tuotum

4

D

Ab in curfu omnium malorum ,

Per Incarnationem tuam ,

in'ei

Per adventum tuum ,

Per Nativitatem .tuam ,

Per circumcifionem tuam ,

iuyg[ $ou vieqvg

Per dolores tuos ,

Per flagella tua ,

Per mortem tuam ,

—

Per Refurre&tionem tuam ,

Poi

236

Pazckes VaAmrm,

Per afcenfionem tuam,

Per gaudia tua,

f

Per gloriam tuam,.

Per

dulcxfiïmam vu'gmem M'ttrem

tuam,

À t — ó

]

Per interceffionem omnium fanctorum

tuorum ,

J

i uf sou voqrg

a

Agnus LEI, qui tollis peccata mundi,

[U

parce nobis JEfu!

I

Agnus DEI

qui tollis. peccata mundx,

(

exaudi nos JEfu 1

ü

Agnus DEI, qui tollis peccata mundi,

miferere nobis !

&

JEfu Chrite , oudi nos!

JE(u Chrifte, exaudi nos!

EKy:iie eleifon, Chn&e eleifon , Kyrie

eleifon,

Pater nofter,

Y- Et ne nos inducas in tentationem,

3x. Sed libera nos a malo.

Y- Dorine exaudi orationem meam,

ZX. Et clamor meus ad te veniat.

DI UET HU LL a uT PA

Y. Dominus vobiscum,

z. Et cum Spiritu tuo,

v A

Ore-

Parsces Vani.

237

x

Oremus.

Deus, qvi gloriofiffinum Nomen JEfu

D GN RC N

Chiifti Filii tui Domini noftri fecifti fide-

E

libus tuis, fummo fuavitatis affectu ama-

bile, & malignis fpiritibus tremendum,

ij

XOAXAE K €e»Xa X2 p

atque tertribile : concede propitius , ut

R.

—2

E

l

omnes qui hoc nomen JEfu devote vene-
