ob oculos pone ex eo, quod, cum mifer

pet-

fis, omnipotentem etiam offendere fueris

p

aufes, prse vili re füummum bonum con

ml

temnere, Deum creaturze poftponere non

9

erobueris &c. nam juxta S. Greg. 1. 5. in

tl

i. Reg. x1. Compunfionis gratia menti noi

d

jufunditur , nifi prius ipfa. ei pecati magui-

il

tudo monfiretur.

yli

4. Cum magna fpe veniz vel cum Pe-

w

ne

tro refipifcente , vel Magdalena poeniten-

te, ad pedes Sacerdotis humiliter proftra-

]01'6

tus expone peccata, reviter, fine fupe

"

]i

fluis ambagibus ; integre; nil neceffarium

omittendo; caüre, fingula cum intelligibi-

qu-

ei-

u voce pronuntiando.

'Tum vero impofi-

BA

ita

232

PaiNCIPIA

teí poenitentiam proipto animo velut

Chrifto diCctatam excipes fub Abfolutio-

ne cogita ac fi a Deo tibi jam propitio au-

dires :

lade €2?- jam amplius moli pecare

joan. g.

5. Peenitentism , quantum licet, mox

]

perfolve; fimulque Deo gratias age pro

D

beneficio

reconciliationis ;

eum

itero

Á

emendationis propofito; in difceffu iden-

tidem recole tanquam tibi dicta verba illaz

0. 5. .Ecce fanus fa&tus es, jani moli pectás

ve, n& deterius tibi aliquid contiugat.

|

Á

H

$

W

JDe Saera. Communione.

t

:

l

Date operam , ut [mpius congregemini ad.

ft

Kucharifüam. €2 glorimm Dei ;; quando enim

Qs

f[w us-in idem lou convenilis, labefa&tantur

i?

r

vires Satü

, €8 iguita illius ad peccandum

L

jacula irrità nf/zzwt monet S,. 1gnat. M. in

Q

Ep.ad Eph. Timendum vero eft, sit'S. Hi-

iUf

lar. de confid. l. 2. se diu abfirattus a. Cor-

pore . Chrifii ,

aliemus remawneat a falute.

puT

4

Communicaturus autem bzc obferva:

i. Ne

€

VITJE SAN C.T]E.

33

J

z. Ne judicium tibi manduces & bibas

ti0«

expia prius rite confcientiam 5 & pridie

aU.

.communionis quasdam devotiones preemit-

"

te, v. g. leCtionem fpiritualem ex l. 4. de

imitat. Chrifti, jejunium , vel preces cre-

briores &c. interdiu animo revolvens illa

x

Ecclefize verba: O Saerum convivium ! in

po

quo Chriffus fumitur , recolitur memoria pa[-

(erü

Jionis ejus, mens impletur gratia, €? futura

ltll

il

:

glorie nob/'s» pignus datur.

(

2. Ád affeCtum inflammandum mane

faltem per horz quadrantem confidera

nunc immenfam venturi hofpitis dignita-

tenf & tuam vilitatem , nunc überrimos

hujus Sacramenti fru&us, grátias & bene-

"

ficia; nunc confidera te veniread Chiiftum

i

ceu filium prodigum ad Patrem amantifii-

mum, zegrum ad Medicum, fervum adDo-

minum, captivum ad Redemptorem, men-

»

dicum ad Regem liberaliffimum, Jifeipu-

W

lum ad Magiftrum &c. atque ex his com-

parationibus rite penetratis varios affe&tus

:

vel'ice.

4 . Sub .

34

PanrNCIPIA

3. Sub Sacro, quo communicandum,

vel vocaliter, vel mentaliter ora, infifte

potiffimum affeCtibus & aCtibus Adoratio-

nis, Fidei, Spei, Charitatis, reverentize,

humilitatis, contritionis, tui oblationis,

defiderii.te cum Chrifto arctiffime uniendi.

4. Audiens: Ece Zgnus Dei quafi ab

Angelo Cuftode monitus refpice in Deum

tuum, '& quadam animi. contemplatione

admirare ejus dignationem , amorem, li-

beralitatem. &c. dumque Sacram excipis

hoftiam, cogita Chriftum jam in te velut

'T'hronum fuum defcendere, ut tibi impe-

ret, te foletur, fanet, locupletet &c. fi-

ät

mulque nunc cum Simeone Chriftum ulnis

tenente, nunc cum Zachzo eundem ex-

cipiente gaude, admirare, adora, crede,

--

Ípera, reverere &c. omnes fenfus & po-

tentias tuas, omnesque Sanctos ad eumlau-

dandum invita.

5. Gratiarum aCioni minimum per ho-

f

2e quadrantem immorere., eperi dilecto tuo

Y

omnes animi tui infirmitates ac neceffitates

offer &

lk

ut medeatut, te omgiaque tua illi

con*

ViTu SANc'fE.*

u5

eonfecrä, gratiamque in bono perfeveran-

lp [

di pete. Diem vero variis pietatis exerci-

1ülfï6

tiis tranfige, & jam ceu vas preefentia Nu-

Qtio

minis confecratum novam pree te fer fan-

t

&itatem, vel ut S. Chryf. Hom. 6r. ad pop. :

Jnisy

ait: Timquam leones ignem fpirantes ab illa

ondi,

menfa vecedamus , fa&t'i diabolo terribiles.

M )

)eurt

.S. XIV.

Qione

l, )

De . recollc&lione. Syiritur.

cips

Qui rei domefticee commodum amat,;

jet

fzpe confert expenfas cum reditibus, foli-

"a

cite identidem confiderat, an augeatur, an

c l

vero detrimentum patiatur, ut jaCturam re-

ylni

farciat. Sianimam tuam amas, idem quot

VOX"

hebdomadis vel faltem menfibus przefta, &

edey

E

difpice num in negotio falutis, in fpiritua-

PO

li progreffu profeceris ha&tenus, an vero

d

defeceris; ut cum venerit Dominus, in ne-

gotiatione tua fidelis fervus & prudens in-

j

veniaris. Rem.autem fic inftitues :

) 00

z. Die Dominica vel fefto quodam fo-

ts

lenniori, poftquam hunc in finem folito

z &

B 6

de-

n-

26

PRINCIPIA

devotius vel communicafti veI celebrafti,

felige a meridie horam ab aliis occupatio-

nibus omnino liberam, ut folus hoc ani-

j

mze negotium exaCtius tractes,

[

2. Age Deo gratias pro acceptis ea fe-

ptimana vel menfe illo beneficiis tam uni-

l

verfalibus quam fpecialibus, quz& breviter

[

in memoriam revocas.

li

3. Pete gratiam ftatum animze tuz pe-

—

u

nitus cognofcendl.

1

4. Examina qui te habeas. x. Erga Deumz

yemel

t

an minus offenderis , plus hucusque dile-

ET

--

p

xeris, fzpius de eo cogitaveris, majore

tis

vel minor

pietate preces, horas Canoni-

tic

€as recitaveris , aCtiones facras obieris,

n

templa & devotiones publicas frequentaris

Ti

aninftudio ei placendi profeceris &c..2. Er-

£a qproximum

an érga eum manfuetior

— E

n

benignior ; an majori charitate egentibus

Ü

fübvenias ,

afflictos foleris, de omnium

r

a€tibus, loquelis ac intentionibus bene ju-

dices, an vero plus contempas, averferis

lr

vultu fermone aut figno exteriori, crimi-

fäl

pmeris &c, 3. Erga fuperiores: an debitam

W

--

lis

VrTX SANCTUE.

37

lis reverentiam , obfervantiam , integram

aïïi,

ia

in imperatis obedientiam , in rebus admini-

ftrationi tuze commiffis. exactitudinem &

Mi« p

.

*

finceritatem exhibueris. "4. Erga fubditos

k

fe-

an fedulam de eorum pietate promovenda

lii

bono augendo curam habueris, laudabili

t

exemplo zdificaris, modefta affabilitate

incommoda eorum folatus fueris. 5. Ergiz

pe-

teipfum : 2n majorem in operando fervo-

rem: in paffionibus refreenandis & virtu-

Is

tibus exercendis folicitudinem obferves, an

le-

plus fine affe&atione vel honoris dignita-

ye

tisque ja&antia humilis, in adverfis pa-

ni-

tiens, in agendo vel loquendo fincerus,

in domanda carne, fenfibus & affeCtibus

l$,

(l$

mortificatus &c.

2

5. Cogita , quale, fi hoc in ftatu &

animze tu:e conditione effes moriturus, a

,

s

Deo judicium tibi foret expectandum, de

tanta focordia , de tot faCüis, di&tis aut co-

gitatis ; acufa tuam coram Deo ingratitudi-

nem fummumque dolorem elice, & melio-

^

ra propone non tantum in genere fed po-

tifimum in particulari, fimulque difpone

b

quo-

38

PnaniwcriPriA

quomodo practice in certis occafionibus

hoc vel illud pun&um velis emendare.

6. Hoc ut efficacius exequaris pete

opem a Deo, B. Virgine, Angelo Cufto-

de & Ss. Patrqnis.

.T. Finita recolle&ione fzpius przfer-

tim mdne & vefperi renova propofitum

proficiendi in bono memor illius di&ti Ser-

vatoris: Luc. xg. Negotiamini dum venio

ä

& Luc. xa. Qua hora mon putatis, Filius

hominis veniet,

$. XV.

Cogitationes Chriftiance

Sive

-Meditationes

i. JDe Fide.

I."[^otum illud, quod a Fide Chriftiana

docemur, haud alii innititur funda-

mento, quam folius Dei revelantis au-

thoritati.

Ex ore Chrifti prolata eft ea

doCtrina, quam Ecclefia fidelibus creden-

dam

39

ViTXE SANCTJE.

WUY

dam proponit: itaque errandi periculum

e

no

n eft, ubi Veritas ipfa fe comitem prae-

bet & ducem.

p

dem Qt

yfo-

II Quid prodeft fides, nifi ea

regula pro moribus conformandis utaris ?

nunquid dementis animi eft argumentum 5

ftta

vel leviter dubitare de veritate ejus do&tri-

j

Ger-

nz, quz a Deo ipfo revelata, quam tot

Chrifti Martyres fuo fubfcripferunt cruore,

yniio

& profufo confignarunt fanguine; quam-

TU

que tot ftabilitam miraculis , vel ipfi

dzmones diverfis in occafionibus profeffi

fuünt? at major tua eft dementia, fi credi-

deris Chriftüi do&rinam effe veram, & vi-

xeris, quali haud dubitares de ejusdem fal-

fitate: an non hoc modó credunt dzemo-

nes? quorum vita & fides difcrepant.

TII. Ergo fides fit deinceps a&ionum

mearum principium & regula totius vitze.

a

Quod illa reprobat damnatque , hoc ego

ja-

vicifim reprobo & damno, non attentis

u-

nature repugnantis legibus. Quandocun-

[]

ii radios fze-

que occafio tulerit, Evangel

fl

$. Qui.d

culi hujus nequam ogponam tenebri

enim

4Oo0

ParNcTPIA

enim mundus függerit ? quisque fequatur

fuarum paffionum impetus ; nihil adverfi

l

patienti ferat animo ; vindi&am de i inimi-

e

Ccis quarat, fumatque : at quid. Chriftus?

i

quid docuit /Eterna Veritas? plane con-

]

trarium. przediCtis: utrum fequeris JEfum

Chriftum ,. an mundum 2

bl

"4ges Deo. gratias, quod. te ad veram fi-

[

dem vocaverit; €? Symlbolum .A qpoftolicum ea

0

aitentione dices, qua folemnem f dei profe[ 0-

T

ném recitares.

A

Quid prodeft, fi quis Catholice cxedat,

Itj

& gentiliter vivat ? Pet. Demianus.

!

De Fine. Hominii

Q]

- l. Deus folus finis nofter ultimus eft

la

nec potuit nos creare, quam propter fe-

3

metipfum :

conícientia noftra dat nobis

1

teflimonium, quod fimus propter Deum:

nec quisquam hoc negaverit, nifi i is, qui

n

fe ipfum decipit & prodit.

ll. Unicuique hoc dandum, quod ad

U

ipfum pertinet: demus ergo nos

s Deo, quia

ejus & fa&ura & creatura fumus: f quis

J

no-

ViQiTÀE SANCTUE

4X

'atür

áoluerit ei fübeffe fponte, ut obediens fi-

tll

dius; füberit vel invitus, ut fervus & man-

Imj-

cipium : neceffe enim eft, ut vel vivamus

?

di»

fub imperio ejus bonitatis , aut rigorofae

?0f

juftitie. Quod placuerit, elige.

m

Ill Quzelibet res dirigitur in füum fi-

fem; & agitur juxta leges naturz. SiSol,

f-

cujus eft aéra & mundum illuminare, lu-

.

cem hominibus fubtraheret ; nunquid fo-

fio-

fet, àc fi non effet? aut potius monftri

alicujus, & portenti loco baberetur ? Si-

at

mili plane modo bomo a Deo, & propter

Deum creatus, fi ejusdem fe fervitio fub-

trahat, non homo, fed monfttum eft.. Tta-

que deinceps folus ero P'ei: omnes cogi-

R.

tationes vitze meze non aliud fpe&abunt,

e-

quam majus ejusdem obfequivm. Ahquam

Is

languide hucusque intentiones meesin me-

"

tam, qvi Deus eft, direxi ! Ah quam de-

H

inceps vitam: vivam in terra, nifi unicum

illum, ob. quem creatus fum, f£nem refpi-

eiam!-

r

Natus ad tam. fultimens €?. gracellentem

fiem , mdli umquam adharebo vei , que du

5

£

42

PRINCIPIA.

excellentiam. tueam contaminare ; aui dems

Til

eycationis sea fubvertere valeat.

letc

Totum te exigit, qui totum te fecit,

IS. Iduguftinus.

E

tor

8. De mundi contemptu.

Hf

L.Is, qui mundo adhzret, habet, un-

i

de minus reGte dicatur Chriftianus 5 certe

WF

Chrifi non manet, qui ait: Ego non fum

W

de fioc smundo: mundus enim.cum fuis titu-

[z]

lis, opibus & pompis capitalis eft JEfa

dà

Chrifi inimicus: principia Chrifti & ejus

toi

precepta, ac intentiones adverfantur iis,

tin

quz tradit mundus: utrique fimul fervire

D

non potes; aut hunc, aut illum oderis ,

fu

neceffe eft,

Y0

IL Amor mundi violat Juramentum fa-

G&um'in Paptifmo , ubi Sathanze & ejus

&

ponmpis renunciavimus; tenemur itaque vi

arCiffimze obligationis hujus: laudum, di-

!

gnitatum, glorize , & rerum omnium, quze

[

mundi amatoribus admirationi funt, mani-

fefti effe contemptores. Quanta perfidia,

imo quam abominandum facrilegium ho-

minis

*

ViTXx SANCTJE.

43

(l

minis Chriftiani, mundum ceu idolum co-

lere, & terrena coeleftibus proehabere?

feclh

1II. Nihil reperies in mundo, quod amo-

re animi immortalis dignum fit; imo nec

tantum boni habet, quo iis, qui ipfi ut

affeclze ferviunt, fatisfaciat: ejus thefauri,

Vfle.

recreationes , honores occupant quidem &

ert

implicant cor humanum, verum explere,

j

ut quietum fit, haud poffunt: funt enim

n

ea, quze mundus zftimat, falfa & evani-

J

da, quibus fub fpecie veri boni fuis ama-

efïus

toribus illudit. Quo fortuna magis arridet,

lsy

tanto certius illudit, & gravius proeparat

Wre

precipitium: omnes ejus illecebrze plenze

tïiS )

funt amaritudine: cque fufpiratur fub co-

fona aurea, quam.in pedici"s'/ferreis.

Ora Dewun, ut fpxitum hujus mundi in

f-

te defirwat , doneique gratigm , qua perfe-

jus

&am abnegationem , €? renunciationem pom-

Vl

garum, titulorum , opum , famm , exifiima-

d-

tionis, €? ommium , que muíndus quzrit'€9

us

-

eflimat , confequare.

"

Vie his , qui adhzeferunt tranfeuntibus,

(iiy

quoniam fimul tranfeunt.

10

4. De

44

PurworerA

Bul

4. De

Or£e.

L Eft, quod mortem timeat Chriftia-

(f

Qu

nus, fi Vlt'ïm Chriftiano homine indignam

m

duxerit: quam reddes Deo rationem de

tté

vita in voluptatibus traducta 2 quam in-

effabiles adferet anguftdas & anxietates vel

Bu

folum cogitare, om

nés occaücnes falutis

hs

feparandz perditas ? vere amara mors eft

d

homini impio, Dei inimico; düm funeftit-

[

q

fimum illud temporis attinget momentum,

le

quod omnes honores, voluptates & bona

P

fortunz terminabit, (& poenas fceleribus

zeternum deftinatas inchoabit

ln

II. Quod in hora mortis te feciíe vo-

ÓH

Y

les, iftud fac modo; nec fidás tempori ,

cujus quodlibet momentum poteft effe vi-

tx tuz ultimum. Quo vixeris diutius,

li

tento propinquior es fepulchro ; eo vici-

nior eft tibi mors,

quo longius emanet.

Í

tti

"HI. O quam laucidom & purgatum fe-

I!

i

res judicium d

€ bonis hujus fzeculi , quan-

do oportebit te deferere

eadem! velis,

l

nolisve, modo, .d

um ianus es, meditare

mor-

Vrjræ SANCT.X.

45

frortem,- & decretoric verba fententive ,

niftia-

Cflatutwn | eft. femel sori) fepe revolve.

Quo pulchritudo formze , quo corporis ve-

pnam

nuftas, quo honores & voluptates in ifto

m d

tremendze zeternitatis momento recident?

1 if

mors omnia, ut in fe funt, ponit ob ocu-

: vel

los: dum vivimus, mundum zeftimamus:

lutig

dum morimur, contemnimus :

cui plus

: eft

credam, an viventi, an morienti? Ah!

d-

quam breves, quam viles mundi bujus il-

LuTI

lecebras lux cerei mortnalis monftrabit in

bont

agone ultimo.

O homo, in terris mors

ipus

femel obitur , femel, inquam, fed unde

pendet aut folix zeternitas , aut zeterna

Md

infoelicitas.

Vi j

Jllud , quod eazxime timeres, fi tnodo ti-

t

bi uioriendum e[[zt, fime mora emeuda: quam-

i,

Libet tuarum. a&ionum. ita. inflitue, ac fl po-

j

Jfirema foret : exercitio incumibe bonorum ope-

nl

vum : ufum. Sacramentorum dignun habe €2

fe-

frequentem , €? dic : Moriatur anima mea

Mle

morte juftorum, & fiant novifüma mea

I$,

horum fimilia,

Numn. 32.

f

s. De

46

PRnriwcIPIA

s. De exremo Judico.

ü

l. Statutum eft, ut unusquisque ante

JEfu Chrifi tribunal femel compareat;

ni

judicandus juxta opera fua, feu mala fue-

di

rint, feu bona.

Nullam veritatem clarius

p

X

& frequentius Evangelium proponit. Hinc

—

adeo firmiter eidem adhsreo , quam fi

Q

jóm tum fatalis tubze mortuos excitatu-

rus clangor auribus infonaret.

1l. Quam rationem reddemus de innu-

f

meris & prope infinitis cogitationibus per-

[

verfis, qua & mentem percurrerunt ? de

h

verbis, quz lingua protulit? de aCtioni-

l

bus flagitiofis , quas impii exercuimus?

O diem crudelem. €2. indignationis plemum

i

€? irm 69 furoris Domini! fa. x3.

ubi

Ü

omnia nuda & aperta erunt; vubi nihil

futurum fit tam minutum, quod non con-

fiderabitur, expendetur, judicabitur. Quau-

do vix jufli erunt Jemris ànpii ubi apypa-

k

rebmztn 2

1

III. Quam fententiam exfpe&tabit pec-

1

cator impoenitens a Judice inexorabili ?

O

".

VzrxT)UE SANCTIXE.

47

O terribile, & omnis quietis expers di-

anit

Gum! /te maledi&i, at quo ibunt (Do-

mine,) illi ter infeliciffimi, quos male-

jell

dictos pronuncias ? quem mundi angulum

i

petent? ubi latebunt? quod erit eorum

Jari

Af

receptaculum ?. effe abje&um & maledi-

Hint

nl

&um a Deo in zternum, quantus horror?

at

quanta confufio ?

Imagmems jam te in diftri&o Juämo äE—

f"u Chrifli co"f itere , de quo peccato 4najor

iitl

Jfubibit mentem. confufio? crede E2 [erio ex-

, per-

pende , quod occultiffang queque peccata [

de

fordes locis occultis €2 in tenebris obitg , pa-

oni*

lgm. producentur.

ms!

Vze etiam laudabili vitze hominum, ü

p

remota mifericordia difcutias eam? .S. du

ubi

gujtinus.

yhil

6. De

nferno.

*

o

T. Utinferni horrorem, & peccati de-

W

teftationem veram & conftantem habeds?

n

acue aures, audi ejulatus & lamenta da-

mnatorum: in hoc divinz Juftiti:e carce-

w

re, qui flammis ardentiffimis, & omni tor-

mentorum varietate refertus eft,

fufpi-

jli?

Q

rant;

48

ParNCIPIA

rant; gemunt, ululant velut feroces bes

fiü: damnati, 'agnofcunt peccata. fua ,

ü

plorant, deteftantur; at fero: lacrymze

i

eorum non profunt, nifi ad hoc, ut ignem

f

infernalem magis magisque excitent, au-

ü

geantque flammas, quibus uruntur at non

comburuntur. O peenitentiam rigorofam,

[

fed plane inutilem !

.

H. Deum nunquam intueri , igne in-

;

exünguibili aduri aeternum, tormenta pa-

t tam crudelia & acerba, ut, quze funt

hujus vitze acerbiffima, eorum compara-

[U!

tione depi&a videri poffint, omne genus

g

malorum fine ulla confolatione fuftinere,

s

femper dzemones terribili fpecie apparen-

[2

tes prz/ oculis habere, & coatto hoftium

qu

fuorum affigi afpe&tu, qualis hzc vita!

[

II Damnati aguntur in rabiem ; dum

j

recordantur tot.a fe neglectas occafiones

n

falutis : memoria przeteritarum volupta-

lm

tum majus eft tormentum : at maximum

à

illud ; quando confcientia eis proponit,

Y

Deum íine fpe ulla recuperationis zeter-

)

num amiffum fore,

i

Spi-

ViTIOE SANCTUE,

49

; pe

Spiritu deftende in infermun , inierroga

fua,

dammütos, quà de cawja detrufi du locum il-

lum . tormentorum, confidera eorum cialem ,

fymæ

gnen

flatwn, infelicitatemz: 69 confige timore cov

iuwun.

T.

non

Quis poterit habitare de vobis cum igne

)ïzm,

devorante ? J/aie 33-

7. De JEternilate panarum

: jt

anferni.

Qu

-funt

1. Voluptas momentanea fuppliciis in

pun-

omnem zeternitatem non finiendis, a Deo

punitur.

Quanta infelicitas, effe infeli-

enus

cem tamdiu, dum Deus eft! nunquid fat

neey

erat miferiarum, damnatos extrema quze-

aret-

(ripm

que malorum pati, nifi infüper zeternum

rl

eadem paterentur ?

pun&ura acus leve

du

vidétur malum ; at fi quotidie eadem in

j0nes

parte corporis fuftinenda foret, malum

importabile diceretur.

;pf&-

Si per horz qua-

uf

drantem fine fummo cruciatu digitum ar-

mit,

denti faci committere non aufis ; per Deum!

eter"

Per quas vires igneo in ergaftulo zeternas

flammas fuftinebis?

J

[o

i.

5o

PaINCIPIA

Il. O zeternitas! zeternitas! quam lon-

£à es, quam es interminabilis ! quando

reprobus tantum fuderit lacrymarum, ut

flumina & maria efficiant, etfi quot fze-

.culis unam ftillarit lacrymulam ; jamque

poft annorum milliones infinitos hze gut-

tz tam immenfos szquoris tractus imple-

rint, tormentorum eft initium. Finem ne-

fcit zeternitas: ac ita quidem; ut poft ar-

dores, frigpora, foetores, famem, fitim ,

ccterasque poeenas tot annorum millibus

& millionibus toleratas, quot aqus gut-

te funt in mari, arenz grana in littori-

bus, atomi in aére, folia in fylvis, gra-

mina in campis femper oporteat retexe-

re, denuoque inchoare. O zeternitas, quam

7longa es, quam es interminabilis!

:

IH. Damhati non folum tormentz fus

ftinent per totam zeternitatem ; fed quo-

.ibet momento totius seternitatis poenas

fübeunt, seternitas damnatis femper eft

Y

tota przfens; Íingulis adeft tormentis :

damnatorum hzc eft COGITATIO, seter-

l

vitatem poenarum nunquam finiendam. O

1

-

de-

VizTÀE SANCTX.

s

0l«

deplorandus ftatus damnatorum ! O CO-

o

GITATIO eorundem infanda !

vceternum

D

uri, zeternum plorare, seternum agi in

lt«

rabiem! ah! quis nobis det, ut, dum vi-

qu

vimus, vivacem tantorum malorum ha-

"üte

beamus memoriam, & tantam miferiarum

e-

abyffum altius animis infigamus !

ne

Exerce aü£um . fidei, quo credas cierni-

M.

datem. pamarum , vel dmi peccato mortali de-

,

bitarum.,

Oportet te o homo, etiam hoc cre-

]s

dere, quod tuum intelleum. tranftenditz: o

ib

jri«

infaniam Chrifliani , nolentis poenarum infer-

naliwn. cternitatem intelligere , nif propria

gïü'

experientia easdem delibet !

exe

pj

Momentaneum quod dele&tat, zternum

quod cruciat.

füé

8. De Paradifo.

»d

"

nas

T. PARADISUS! O vocem l:ta

«l

n1 .qu)i

et

vel appellat Paradifüm, dicit ftatum omnis

s

felicitatis, atque elongationem omnis roa-

22

li. Paradifus initium operum divinz ma-

güificentize , pretium Sanguinis JE^u Chri-

C€ .2

fti,

52

PnaINCISAIA

fi, complementum omnium defideriorum

cordis humani :

Paradifus locus eft tam

preeftans, ut omnes hujus vitze divitiee, ho-

1

nores, voluptates cum illo collatzte non

fint aliud, quam umbra, fumus & fimus.

1I. Videre Deum in füa gloria, amare

Deum fine menfura, poffidere eundem abs-

que metu unquam perdendi, effe felicem

eadem cum Deo felicitate, obje&um eft

fpei Chriftiani hominis. Ah! fi pauci fo-

rent exilii mei, & peregrinationis dies! ut

tandem zeternum eo früeter, quem diligit

u

enimug med.

TI. Quid refert, quo locí moremur híc

$n terta ? modo per zeternitatem liceat ef-

fe cum JESU & MARIA in Paradifo.

Lo-

cus, in quo habebis, quidquid defideras;

in quo nihil eorum eft, quze formidare pof-

fis, in quo omni bonorum genere fine ul-

la mali admixtione afflues, exiguo compa-

li

rari poteft: Martyres Chriiti coelum eme-

zunt pfetio fui fanguinis, alii fuftinendo

exiguam perfecutionem , alii aliarum vir-

L

tu-

ViTOE SANCTXE,

53

Ui

tutum exercitio; ah felix zeternitas! O fi

l

noffent homines, quanti valeres!

Excites in te ardens. Deum videndi defi-

o

(l

deriumz terram vefpeRtu. cocli ut cloacam for-

JJ

didam contemne; fi cor iuum . impleveris Cae

gitatione Paradifi, nihil in hoc mundo timet«

|e

Te, üuL mürüri poteris.

s

Si labor terret, merces invitet. ,S, Bern-

2

ardus.

d

9. IDe pro[entia- Dai.

fo

1. Deus haud aliter me obfervat, ac in-

W

tuetur, quam fi unicus & folus forem in

g/t

mundo; velut melius loquar

Deus inti-

me & effentialiter replet corpus meum ,

)u

membra mea, animam meam, ac faculta-

d

tes, quidquid denique fum

ita, vt nihil

h

in me fit, quod non fit plenum Deo: hinc

fingulos homines eodem intuetur oculo ^

n

quo feipfüm.

pof

)

IT. Quam mihi probrofum & ignomi-

a

niofum eít, quod iniquitates meze ita vul-

tui divino obiiciantur, quam fi oculis to-

d

üus mundi expofita legerentur. An audes

TO

j

facere coram fervo & mancipio tuo, quod

n

"

B 3

*j

94

PRINCIPIA

in þræfentia Regis Regum non erubefcis

perpetrare? quanta ccecitas timere oculos

hominum, & nihili facere obtutum divi-

num !

II Nullze tenebre , quantumvis Cim-

meriz, adeo deníz funt, quze nos abfcon-

dere queant ab intuitu Dei.

Omnes fyl-

varum receffus , omnem folitudinem cor-

dis humani divina Majeftas fua preefentia

& effentia implet. Hominum oculos fu-

gere haud difficile, at Dei impoffibile eft.

Couflitue te. àn lumine. diving prafentig ,

€y adverte , uirum quid in te lateat , quod

otulos DXET offeudat : a[fuefce exercitio DEI

ommia intuentis prafentim: remedium efjicax

contra. vectatum et , DEUS ME FIDET,

€2 effranatos pa[fonum impetus retardat.

Si peccare vis, quzre locum, ubi te

non videt Deus, & fac, quod vis.. S. du

gufrinus.

io. JDe fhabenda cura fum

l

Jalutis.

T. Negotium procurandze falutis proprie

fpe&tat & unice ad hominem: reliqua om-

|

nia

ViT.XE SANCTE.

P

58

l

nia aut parvi, aut penitus nihili facienda

funt. Regum & Principum fufcepta con-

kfs

Vs

filia, tricee aularum & fupplantationes, bel-

lorum expeditiones, negotiationum admi-

If«

niftrationes nugee funt & pueriles fabulze:

J

at Deo fideliter fervire, eidem velle pla-

cere, curamque falutis fuze gerere, ne-

»

Ofa

gotium eft negotiorum. Omnis perfectio

ttà

hominis ac felicitas in hoc confifüit, ut

f

Dei fit amicus. Non eft dicendus homo;

dl

qui negligit falutem, cujus damnum eft ir-

7

reparabile. Quanta ccecitas! quanta de-

jd

mentia, imo perverfitas, continuo fomnia-

E

xe de vita. protrahenda! at utrum fit bona,

f

an mala, minus cure habere. "Tempore-

7

libus bonis totus inhias, falutis tuze obli-

vifceris. Quid pr-odejï homini , fi univerfuns

l

gundum lucretur, Zuima vero fug detrimen-

)

tum patiatur ?

II Omnia creata eo tendunt, ut noftrze

faluti conducant, hocque fi fine deftituan-

tur, inutilia reputabuntur: fimili modo

prl

quando defiftit homo operari fuam falutem,

Sol jure merito lumen fuum retraheret, coe-

m«

C 4

li

56

PRIN»CIP.IA

li revolutiones fuas inhiberent, terra fru-

€&us proferre negaret, Angeli nos derelin-

querent, omnia in füuum nihilum recide-

rent. Indignus eft vita, qui Deo recufat

vivere,

III. Interea maxima pars hominum ni-

hil minus tractat, quam fuz falutis nego-

ag

tium: omnium rerum habetur cufa , exce-

pta falute, quae altce oblivioni imtr ergitur.

a

Ex omnibus & in omnibus profe&um quz-

1imus; argentum annuum lucratur cenfum;

»gri coluntur, ut fruges & fru&us produ-

cant; omnia damna, qu:e inferuntur, de-

— AE Wa E

glorantur, excópto irreparabili damno fa-

e

e

iutis: corporis continua eft cura , animz

vix ulla; quafi anima noftra non foret no-

Em a.

fira, imo ac fi capitalis effet inimicus; aut

]i

illam ideo a Deo accepiffemus, ut peffun-

daremus.

.bw

D)

Refolue quocumque et;am pretio aut. impens

f

Jis falutem in tuto ponere. — Imitare hac in ve

Qta

Summum Pontificem Benediftum duodecimum,

a quo cum Rex quidam rem injuflam petüffet,

dl

i

ä*ejþo;zdit: duas fi l'laberem animas, mom illu-

ben-

VrrxE SANCTJ-E.

57

ii

beuter unam tibi, o Rex! donarem ; at cum

unicaum d Deo habeam ; molim illam perdere.

in

Ubi falutis damnum, illic utique jam

d-

ult

lucrum nullum eft. s. Euch.

11. De horrore geccati.

Dt

MU

T. Quale damnum perdere Deum, fi

«t

mundi judicio zeftimandi fint infelices illi,

qui temporalium jacturam patiuntur bono-

tif.

ftum, qui perdita lite foro cedere cogun-

W

f0f

tur, aut aliunde rediguntur ad incitas; nun-

quid multo infelicior cenfendus ille, qui

ydii«

qe

bonum perdit abfolute infinitum ? male-

j f

dictus homo , qui peccati dulcedine ille-

€us vendit Deum ? at magis execrabilis

fv

40*

fit, qui, poftquam malitiofe Deum(abjecit,

pro nihilo tanti boni ja&uram reputat.,

q

.W. O peccatum! quam frequens es inter

n«

homines, & quam te parum agnofcunt!

Dum lufibus & recreationibus intendunt,

pM'

fiunt execrabiles Deo: at quis ifte lufus,

) t

quz hacrecreatio? Deus, qui totus amor

qutily

eft, infinite odit peccatorem, quia commi-

,)/Tif !

fit iniquitatem , quae eft totius Dei privà-

ille

C5

üo,

i*

PnaniNCIPIA

58

tio

Peccatum malum eft infinitum ,. fze-

diffima deformitas, amentia confummata ,

defeCtus effentialis, in quo nihil fit boni-

totis, nihil virtutis, nihil perfe&ionis: O

homo, quid times, fi non timeas pecca-

tum !

«

IIL. T'ominicz paffionis in monte Cal-

varize exlibitze terribile fuit fpe&aculum:

attamen ftatus animze gratia Dei deftitutze

magis eft tremendus , quam filii Dei mo-

Yientis in cruce.

JEfus non eft mortuus,

nifi ut deftrueret pecéatum , quod magis

horruit, quam crudeliffimam mortem.

Concipe verum animi dolorem de commif-

t

Jfis geccatis : mullum. dammum cujusque. rei

eportet te ia deplorare, quam ja&uram divi-

«m gratig; cujus unius detrimentum lacrimis

veparari poteft.

q

Vze animze audaci, quaze fperavit, fia

te receffiffet, fe aliquid melius hiabituram,

;

$. dugufiinus.

12. De Pumitentia.

l

J. Fac peenitentiam, & crede Evange-

[

lio, ait Salvatornofter, Duo hic conjun-

git,

NVxTÀ SANCTUE.

59

2

git, ut.nos doceat rigorem poenitentize in-

feparabilem a profeffione Chriftianze fidei.

f

n

Chriftus durante fua mortali vita, conti-

nuam egit peenitentiam ad peccata homi-

mum expianda, ac ut juftitize zeterni Patris

u

fui fatisfaceret : agamus & nos ad ejus

A

i

exemplum fru&us dignos poenitentiz. Si

Sanétus SanC&órum jejunavit, ploravit,

m

ii

quid peccatores & fcelerati facere debent?

no:

II. Neceffarium eft, ut peccatum fuam

habeat poenam : vel ab eo, qui commifit,

uüslv

aut contra quem patratum eft, puniatur,

agl

oportet: ni peccator de fe ipfo in tempo-

re vindictam fumat, rigorDei juftitize vin-

u

; rü

dicabit illud per totam zeternitatem : cri-

d*

mina nifi abluantur per lacrymas poeniten-

tie, punientur per flammas inferni, Nun-

jitis

quid preeftat per aliquot dies plorare ob

commiffas iniquitates

2

?

quam Zzeternum.

u

igne infernali torqueri ?

al

III. Haud fufficienter reconciliaris Deo

per hoc, quod advolvaris Sacerdotis pedi-

bus, caput cinere contegas, totum corpus

nge

cilicina vete cooperias; nifi addideris fin-

3jun-

C6

C6*

-

i

óo

PRINCIPTA

cerum dolorem de peccato admiffo, renun-

ciaris omnibus iis illecebris, quibus ad pec-

candum attraheris, injufta lucra ; & male

parta reddideris ;; alioquin non poenitens,

fed impoftor appellandus es: . ferventes

orationes, frequentes eleemofynas, actes

carnis mecerationes non conftituunt homi-

nem Chrifianum vere pcenitentem ; at

odium peccati, dolor de Deo offenfo, vi-

|

—

—

tz perverfa conftans mutatio pcenitentize

[

laudem merentur,

M

Pelas a Deo veuiam, quod. in hauc usque

horam duxeris vitam Evangelice ? Chriftia-

—

na perfe£tioni plane contrariam. — Infuper o-

L 3

gabis dari tibi gratiam, qua.deinteps vivas

—— EE

-

convenienter grimis fidelibuss quorum pai-

tentiam €? mores imitare.

5

ia t

Nifi peenitentiam egeritis , omnes fimul

f

peribitis, . Luc. 13,

ü

13. D mon differemda vita

emendatione,

[

I. Quid eft, quod differam, quo minus

cito £otus fim Dei ? cur me dare recufo

äï

Crea-

VzrimTx SANc'fE.

6x

d

Creatori, cujus manus nemo effugit? an ma-

Jee

lum eft, fübeffe & obedire imperantiDeo?

le

2n-probrofum eft, vitam ignominiofam tan-

15

dem finire?. poteftne nimium pulchritudo

nd

infinita amari? cras, inquit peccator, cras:

.

2tcur non hodie, aut etiam, fi lübet, hac

CI?S

ffll«

hora? an cras catenc , quibus vitiis alli-

D

garis, facilius rumpentur? cor peccatis af-

Y

fuetum eritne mollius in emendationem ?2

W

ah nequaquam! tempus, qucd omnia con-

fümit , talas peccindi confuetudines forti-

ficat ac folidat.

Dum remedia differuntur,

sqlä!

Á«

mala invalefcunt. Sero medicina dum pa-

n

fatur, medicina non eft.

18

1l. Quod ifud malum amentite, qua

iij

vocantis te Dei vocem ad poenitentiem au-

dire ac fequi recufas?. quis prompto remo-

a

ram, aut volenti obedire timorem incu-

tit? an mutandi perverfos vitee mores tan-

t difficultas? fit difficile, fit arduum natu-

tz in malum affuete in melius affurgeres

certe Chriftum profeffo , adoranti Deum

nus

crucifixum ,' & coeleftem gloriam exfpe-

ya

videri debet, quidquid

&?nti minus grave:

C 7

ho«

PRINCXPIA

62

horum caufa, reclamante quamvis natura

vitiata, fuftinet : fi tamen quid fit, quod

terrere te videatur, timor eft panicus, aut

injuria, quam divinis facis auxiliis.

ä

TII. Differre vitz2e emendationem, dices,

meum eít; Deus trahit moras & patienter

exfpe&at. Sitita: at Scriptura non affi-

[

gnat, quantum ad vivendum fuperfit tem-

J

poris.

Qui poenitenti veniam, peccanti

[

diem non promifit craftinum: poteft effe,

Ut pro emendatione morum muvltum reftet

temporis: at non video, cur non zque

parum reftare queat. An falutem tuam &

[

veternam Beatitudinem adeo incerto even-

l

tui committes :

Coufidera tempus elapfum , quo cun Deo

Í

n gratiam vedire tenebaris , €9 falutari con-

l

cutere iimore; dum tam praf[ens interitus

f

&terni vides periculum.

Nulla fatis magna fecuritas, ubi peri-

l

clitatur zeternitas. S. Gregor.

1]

14. J refpeffibus humanis,

[

L. Mundus obgannit ; homines finiftre

a&üones interpretantur:

finas utrumque

fie-

ViTE SANCTUE.

63

n

Ua

fieri: an propter vilis plebeculee difcurfum

)od

tu quoque defipere defiderss? quid itaque

t

dicetur ; fcilicet quod magis fis timensDei,

quam hominum; imo prudentiores apud

i

feipfos te pluris zeftimabunt, dicentque;

Ytel

quod prudenter & cum ratione agas : ac

fl-

denique quid refert, qui & quales tibi ob-

fj

loquantur; modo tui offcii & obligatio-

n

nis memor Deo placere ftudess

j

]l. Quam deteftanda eft mollities, eru-

J

befcere Evangelium! Honori ducis , fi ter-

qne

