Y- Ne projicias me a facie tua,

i

X. Et Spiritum San&um tuum ne au«

feras a me,

fïri(;

Vs

E

1.Red-

IN JEEGRITUDINE,

385

lr

.

Redde mihi lzetitiam falutaris tui,

T

d$ ondo

*

Et Syiritu principali confirma me,

*

Docebo iniquos vias tuas,

nj

UER

*

Et impii ad te convertentur.

)'3

H

Domine exaudi &c.

a

Et clamor meus &c,

i

n

.

Dominus vobifcum ,

il

Qv us

.

Et cum fpiritu tuo.

If

Oremut

0i*

Omnipotens & mifericors Deus, qui

(0l/

[

me indignum faniulum tuum propter im-

&

menfam mxfencordxam tuam miniftrum fa-

cerdotalis officii fecifti , mediatoremque

i.

ad orandum & intercedendum apud Do-

n

u

minum nofrum JEfum Chriftum .Filium

tuum pro peccatoribus, & ad poeniten-

,

tiam revertentibus conftituifti ; fufcipe

orationem meam, quam fundo pro famu-

(

lis tuis, qui ad poenitentiam funt venturi,

ut des illis fpiritum compun&ionis, quo

a diaboli laqueis refipifcant , quibus ad-

firi&i tenentur, & ad te per dignam fa-

J«

tisfa&ionem revertantur, per eundem Do-

zinum noftrum &c.

P

Hac

:

386 CunRA sow x MORTIS

Hac igitur praparatione præmz]?z pani-

tenie hoc Sacramentum accedente , dicat :

Spiritus Sané&i gratia illuminet fenfus

& corda noftra,

/

Tum more confueto impertitur ei benedi-

£onem :

Dominus fit i in corde tuo, & in labiis

tuis &c.

pil

ln

Confultum eft coufe[fario ,. ut ex confe[fio-

q

uali recedens poenitenziuma fe auditorum pec-

li

cata Deo offerat, eique fi quis error aut de-

(

fé&us in adminiftratione hujus Sacramenti ir-

vepfil[et , hnumiliter corrigendum vommendet,

y

veniamque poftulet , fequentes verficulos cum

oralione vecitando.

Y. Salvos fac fervos tuos & ancillas

tuas,

z.. Deus meus, fperantes in te.

y. Eifto eis, Domine, turris fortitu»

dinis ,

n

z. A facie inimici.

7)

Y- Nihil proficiat inimicus in eis,

D [

bl'f

&. Et filius uuqmtatxs non apponat

Docere eis,

p

l

y.Do-

—

IN —akmnx-rvnwn:

a87

Y. Domine exaudi &c.

1 gæni-

$. Et clamor meus &c.

ff

y. Dominus vobifcum ,

3y. Et cum fpiritu tuo.

M c

Oremuf.

Clementiffime Pater, qui humanam fra-

J

gilitatem optime nofti, negligentias, quas

in hoc reconciliationis Sacramento ego

Z

cutm his famulis tuis ad te per poeniten-

d

tiam reverfis commifi ; quefo ne refpi-

:.

[

cias, fed pietatis tuze clementia deleantur,

I

äft

per Chriftum Dominum nofrum, Amen.

(

$. IX.

ii

De- probatioribus formulisr

1

Abfolutionum.

Pe;:/pþkiczvmm efl , confe[farios mon go[fe

mo

unam ommibus criminibus Zlbfolutionem im-

m occurrant cafus,

pmderg, cum anulti interdu

in quibus varic Zdbfolutiones variis tempori-

bus ac criminibus funt accomodande. | Qua-

nb

robatiores Adofolutionum formulae

propter p

lioc loco confulto adduniur

, m& opus fit cons

ef-

la

888 CumaA Bowm Mon-rs

feffariis illas atibi quarere , Jed pro indigene

tia in promptu habean»t.

Fiormula

Abfolutionis ab Harefi in foro

x

À

confcientiac.

Mifereatur tui omnipotens &c.

y

Indulgentiam &c.

Dominus fio&el'JEf us Chriftus te abfol-

vat, & ego authoritate ipfius & Ss. Apo-

f

ftolorum Petri & Pauli, nec non fan&ti-

Ti

fimi Domini noftri Papze N. mihi commif-

i

fa, abfolvo te ab omni vinculo excom-

&

municationis propter hzerefim, in qua ab

liF

incunabulis vixifti, & incorporo te gre-

ei

mio fan&e Matris Ecclefize , communioni

Yi

fidelium, & participationi Sacramentorum

at

EL

li

ejusdem fan&ee Roman:e Catholicze & ve-

re Apoftolicee Ecclefis : deinde eadem

authoritate abfolvo te ab omnibus pecca-

tis tuis in nominpe Patris,

;

T &Eili, &

Spiritus SanCii, -- Amen,

[

| FOl'f

IN EGRITUDINE

389

lg

Forrhula,

Abfolutionis Apoftate a file in

foro confcientiæ.

- Mifereatur tui &c.

fot

Indulgentiam &c.

Dominus nofter JEfus Chriftus te a

bfoi— .

vat, & ego autboritate ipfius & Bb. Apo-

ftolorum Petri & Pauli , nec non fan&iffi-

yo

mi Domini nofti Papze N: mihi 'commif-

fa, abfolvo te ab omni vinculo excom-

ipo

Qit-

municationis, quam incurrifti propter apo-

ftáfiam a fide, & reftituo te gremio fan-

vl

Gm Matris Ecclefie , communioni fide-

Of

lium, & participationi Sacramentorum

d

ejucdem fan&w Romane Catholicze &

g

vere Apoftolicze Ecclefie: deinde eadem

jpni

authoritate abfolvo te ab omnibus pecca-

inl

tis tuis, in nomine Pstris, - & Filii, X

Ye

ia

& Sp;ritus San&i, æ Amen,.

(d«

Forma

;

&

Abfolutionis religiofi Apoftatee.

Cum Superior five Confeffarius &X dele«

ne üb-

galione Apoftatam ab Apoflafim crimi

Qi^

300 CouRA sowx MomTIs.

Jolvere voluerit, panitente ante Superiorenm

genu flexo. dicatur P/almus : Miferere mei

Deus &c. qui alteruatim cwm ad[tantibus

vecitetur, quo abfoluto dicatur :

Kyrie eleifon , Chnfce eleifon, Kyrie

eleifon.

Di&o Pater nofter ub filentio , Superior

vel Delegatus dicit fequentia:

y. Et ne nos inducas &c.

3. Sed libera nos a malo.

Y. Salvum fac fervum tuum,

s

z. Deus meus, fperantem in te.

y. Efto ei, Domine, tums fomtudmxs,

X. A facie inimici.

y. Domine exaudi &c.

z. Et clamor meus &c,

POPE SETMEN tUt

Yy- Dominus nobifeum,

xX. Et cum fpiritu tuo.

Oremur.

Deus, cui proprium eft mifereri fem-

per & parcere, fufcipe deprecationem no-

ftram ,

& hunc famulum tuum

quem

vinculum excommunicationis conftringit,

mi-

30f

YN XOÓRITUDINE.

j

miferatio tuze pietatis clementer abfolvat,

p

per Chriftum Dominum noftrum , Amen.

iL

Deinde idem Superior vl Delegatus

equenti formula:

f

"Ipoflatam, abfolvat

Dominus nofter

JEfus Chriftus te abfol-

vat, & ego authoritate ipfius ac Bb. Apo-

für

ftolorum Petri & Pauli, offlciique mei,

U

ac privilegiorum Ordinis qua fungor (g

verba officii &c. a Delegato omittuntur , &2

loco ipforum dicit: Nec non fuperioris mei

in hac parte mihi commiffa) te abfolvo a

xinculo excommunicationis, quam

incur-

J

rifi ob Apoftafiam a Religione, & refti-

tuo te communioni & unitati fidelium,

& íanCtis Sacramentis Ecclefic? , in no«

mine Patris, - & Filii &c.

Forma abfolvendi

ab excommunicatione majori, a fu-

fpenfione, ab interdi&o, in foro.

ffle

conícientige.

)

a

Mifereatur tui &c.

T

Ipdulgentiam Ri

Do-

302 CcuRA BOW m MomTrS

Dominus nofter JFíus Chriftus,' qui eft

Summus Pontifex , te abfolvat -

& ego

authoritate ipfius mihi licet indign

O con-

ceffa, abfolvo te imprimis a vinculo ex-

communicationis, quam incurrifti propter

Chic exprimatur caufa) & reftituo te fan-

Cs Sacramentis Ecclefize , Ccommunioni

& unitati fidelium in quantum poflum &

tuindiges; deinde ego te abfolvo ab om-

nibus peccatis tuis, in nomine Patris *t&

Filii - & Spiritus SanGi; X Amen.

Sacerdos commiffa fibi facultate abfolven-

di aliguem a. fufpenftone vel' interdiffo , uli

goterit hac formula etiam. n foro. confcien-

z. Puniteus dicat: Confiteor Deo &c,

- Sacerdos : Mifereaturr tui &c.

Indulgentiam &c,

Authoritate mihi ab N. tradita , ego

abfolvo te a' vinculo fufpenfionis Cvel in-

terdii) quam (vel quod) propter tale

fa&um ( vel caufam) incurrifti, feu (in-

curriffe declaratus es) in nomine Patris, T

& Fili, & Spix*itUä Sanci, Amen.

ii

IN EGRITUDINE,

393

Wi

Si vero Coufe[Jario , five in foro confcien-

p

tie, [ive extra, data eft poteflas difpenjau-

di fuper. irregularitate , tunc poftquam ab-

(ot.

) &

folverit a. peccatis, addat confequenter :

pta

Et eadem authoritate difpenfo tecum

fin

fuper irregularitate ( vel irregularitatibus,

n

ff fint. plures) in quam. (vel in quas) ob

&

talem vel tales caufas, eas exprimendo,

W

incurrifti, habilem reddo, & reftituo te

executioni ordinum & officiorum tuorum,

in nomine Patrís, »p & Filii, & Spmius

SanGi, Ámen.

l^

n

Si mullum hobet Ordinem , dicatur : habi-

(*

lem reddo te ad omnes ordines fufcipien-

dos , vel eiiam ad alia juxia tenorem mane

dati,

Quodfi nece[fe fit titulum beneficii rejiztue-

ye , €9 fruflus male. perceptos condonare ,

jj

nn

fubjungat :

e

Et reftituo tibi tltulum (Teu titulos) be-

nificii (feu beneficiorum) & condono ti-

bi fructus male perceptos, in nomine Pa-

!;

tris, t & Filii, & Spiritus Sancti, Amen,

For-

-

394 CumA BON & MORTIS

lais

Form'a

C

Abfolutionis tempore Jubiloi..

Dominus nofter JEfus Chriftus per fuam

;

piiffimam mifericordiam te abfolvat, &

|

ego de poteftatis Apoffolicae plenitudine

mihi pro bac vice conceffa, abfolvo te

[

quatenus poffum & debeo, ab omni vin-

culo excommunicationis, fufpenfionis (f

b

n Ordinibus eft) & interdi&i, fi quod in-

currifi. Et eadem authoritate abfolvo te

ab omnibus peccatis tuis: iterum abfolvo

te ab omnibus pcenis in purgatorio debi-

b

Ü

tis, & indulgentiam tibi concedo plenif-

fimam virtute hujus fan&ti Jubilei , in no-

mine Patris, - & Filii, & Spiritus San-

&i, Amen,

$. X.

;;:

Proteftationes

g

queedam ab infirmo faciendee.

Ü

In nomine San&iffimze Trinitatis, Pa-

D

"tris , & Fixii, & Spiritusst-San&i, Ego

N. proteftor coram te, fan&iffime Angele

D

Dei, divina pietate, ex utero matris mi-

hi

1N XGRITUDINE,

395

bi commiffo, & coram te patre meo N. &

coram omnibus vobis circumftantibus:

fnum

quod in vera fide Catholica, quam fancta

Romana & Apoftolica profitetur Ecclefia,

& in qua omnes decefierunt SancCü, mo-

(itt

ti defidero & volo.

Nec ad momentum

fe

Ils

temporis diutius vivere affe&o , nifi quan-

tum divinze placuerit pietati, cui in omni-

f

bus conformiter meam fubjicio volunta-

.

tem.

Id

Item proteftor, quod fub tua angelica

/0

l-

prote&ione & adjutorio divinee gratize

difcedam: & fic mori intendo , absque

i

omni defperatione & fidei dubitatione: ita

20

quod neque magnitudo, nec numerofitas

i

meorum peccaminurh in baratrum defpera-

tionis me immergere debent: cum fciam

& veraciter ctedam, unam Deifici fui fan-

guinis guttam in ara crucis effafam fuffe-

ciffe in redemptionem totius humani gene-

gis , fi ita placitum fuiffet divinze pietati.

"

Proteftor, quod in cafu, ubi ex pufilla-

nimitate fpiritus, propter tremendum divi-

iu

num judicium, cui brevi aftare habebo : aut

dz-

206 CuRA BONE MOR TIS

dzemonis tentatione feu debilitate rationis

exl

(quodDeus avertat) in aliquam inciderem

qua

defperationem., aut'fidei dubitationem,

tam

beat

hocipfum pro nunc fana mente exiftens,

cluc

revoco, caffo, & pro non tali fa&o ha-

bere volo: eo quod non animo fano &

deliberato hoc ipfum eveniet, fubmittens

fm

me totaliter divinze pietati.

Yolu

Proteftor etiam, quod cum divina mi-

lo 2

fericordia nulli peccatori contrito & con-

Di

feffo, eamque defideranti in remiffionem

fís,

fuorum peccaminum deneget eandem mi-

lo

fericordiam & remiffionem mihi imper-

tiby

tiri velit, quam toto corde defidero: &

fis

fos

peto illam confequi per merita amari(iimze

mortis Chrifti, & per virtutem pretiofi fiffi-

qui

mi fanguinis fui pro me effufi in ligno fan-

[UuU

€iffimze crucis fuze, & per merita & pre-

Wuic

ces fanCtiffimse fuze Matris ,

& omnium

hr

fanCctorum Angelorüm & EleCtorum.

lii

Proteftor etíam fuper hanc þetmonem

[i)

humili prece porre&tam : ut divinà pietas

J

me fufcipere velit in numerum eorum ho-

hi (

minum, quos ap eterno preeordinavit, in

i

ex-

IN ZEGRITUDINE,.

397

fatiom's

exträmö judicio effe falvandas, fi & in

r

quantum pro meis peccatis exigentibus,

jonet

tamdiu poenas purgatorias fuftinere de-

beam,

dummodo in zeternum non fe-

jfte,

cludar a fua pietate,

(

o t

His proteftationibus preemiffis, fan&if-

(lens

fime Angele Dei, tibi extremam meam

voluntatem & affeCtionem, pro teftamen-

tio animze meze commendo: ut tria mihi

j t«

ex teftamento Salvatoris impertiri digne-

Qul«

ris, primo, unum lacrymofum intuitum,

nent

j li^

dolorofum fofpirium, ex innumeris dolo-

ribus, quos in Cruce pendens tribus ho«

mpeï-

T

xis vivus habuit, ad mitigandum doloro-

"

il

fos meos fingultus, gemitus & füfpiria,

rræ

J

l

quibus nunc premor. Et ut ipfa Mater

o Ae

omnis gratiie mecum condividere velit

Lgre

unicum cotdis füi virginei gemitum, do-

p

Jorofumque fufpirium, ac lacrymofum in-

tuitum, ex innumeris, quos füb Cruce (tan-

i

do, fufpiriis & lachrymis habuit, Filium

iqren

Redemptorem humani generis intuendo :

yietai

fuféipiendo me in numerum eorum pec-

j

Domi-

(b )

catorum, uni veniam & falutem a

no

e

L

2308 CuRA RONJE MORTIS IN JEGRITUD.

no in extremo ;judicio per tua fanctiffima

r

merita & preces confequentur.,

Secundo, füccurrat tua angelicya piefas,

Ut quando miferum cor meum fcindetur,

& anima mea mifera a corpore feparabi-

d us

tur, tunc inveniam placabilem Judicem,

intuitu illius divinze charitstis , in qua

amorcfum cor füum fcindebawur in. Cruce

pro falute mundi, & íua diviniffima ani-

qma a facratiliimo corpore feparabatur.

f

. Ultimo, fan&iffime Angele Dei, com-

[

smendo tibi extremam horam vitxe mez,

& exitum animee meze gubernando ,. & ab

C

hofübus falutis meze protegendo : & ut

[

fuüper has proteftationes velis effe, ubi &

quoties opus fuerit, contra omnia pericu-

h

Ja falutis, fidelis teftis & protettor.

d

h

Praoterea polerit. etiam Sacerdos Jeligere

Q

gnéces tum, ex. cura bong. mortis in fauitate,

tum in wgritudime , quas pro pio defiderio

ánfirii cum eodem orei.

Bul

Y

1

* s. XI!

4

TTUD,

b: GE SXe

399

tilin

"4

$. XI

Varia Sententiae SS. Patrum,

pïE[

I

TU

Quibus

pwh

ISacerdos in vifitatione infirmorum pro

licety

opportunttate wti poteri

juxta

j gua

i/rofitionem eorundem

Tüce

Quis pugnaie refvglat, quis pati recu-

| Qu

f,

fabit, cum Angelornm Regem homineta

fa&tum in Crvcis agnoverit pendere fuppli-

offe

cio ?

S. Lavwrent. uf

0

Nota, quomodo Deus fuit armatus in

&)

Crüce: habuit enim in capite galeam non

gt

de auro, fed de fpinis; loricam non de

in mani-

yiu

zere, fed carnem immaculatam

epi

bus non lanceam vel gladium , fed níagnos

clavos, qui in pedibus affxi ut calcaria

lucent; pro equo vero habuit 1pfam Cru-

»hgi'fl

cem.

IS. Thomas.

itl!y

Cur tantopere vitam iftam defideramus,

(dma

in qua, quanto plus vivimus, tanto plus

peccamus ? Quanto vita eft longior, tan-

to culpa eft numerofior; affidue vagatur

Ü

Q 2

ho-

4

400 VamntE SENTENTIJX

homo per profpera & adverfa, & igno-

I

$at quando & quomodo morietur

Sicut

£

enim ftella in ccelo corrufcans currit ve-

)u

lociter, & repente deficit; vel ficut fcin-

tilla ign

fubito extinguitur & in cine-

rem reducitur, fic cito finitam datur cer-

nere vitam.

IS. Pincent. Fer.

[

Si confideremus, quz & quanta funt,

fi

quz nobis promittuntur in coelis, vile-

k

fcunt animo omnia, quze habentur in ter—

1is.

S. Gregorius.

[

Afpice vulnera in Cruce pendentis ,

t

fanguinem morientis, pretium redimentis,

cicatrices refurgentis, & videbis, quod

eaput habet inclinatum , cor apertum ad

diligendum, brachia extenfa ad amplexan-

LOUDN I PUESTES

f

üum, totum corpus exangue ad redimen-

1r

dum: taliter confidera, vt tibi figatur in

corde, qui pro te fixus eft in Cruce,

iS. Zuguflinus..

E

Experire o anima caput angelicis tre-

snendum fpiritibus denfitate fpinarum pun«

þ«

gitur. Facies fpeciofior prz filiis bomi-

Bum fputis Judaorum deturpatur Oculi

lu-

SS, PaTRUM.

A4or

d

lucidiores fole caligant in morte. Aures,

SALIlf

qnz aüdiunt angelicos cantus, aufcultant

t ve

Os, quod docet

peccatorum infültus,

EIcIt

Angelos, felle & aceto portatur. . Pedes

[/id

quorum fcabellum eft terra, cruci clavo

" 9j

affiguntur.

Manus , qus formaverunt

codos, in ftipite extenfze clavis transfixae

mt,

funt. Corpus ezditur & lancea latus per-

foratut.

N

Quid plura ? non remanfit in

u

Chrifto nifi lingua, ut pro peccatoribus

exoraret

SS. Bernard.

($ y

Cum me pulfat aliqua turpis cogitatio,

pus

recurro ad vulnera Chrifti; cum me pre«

mit caro, recordatione vulnerum Chrifti

.*LCd

n r

refürgo. Cum diabolus mihi parat infidias,

xi

fugio ad vulnera Domini mei, & recedita

(

fe.

Nullum tam potens & tam efficax

n

medicameritum ad omnes tentationes de-

u

vincendas, quam Redemptoris aiïïdua mes

ditatio mortis.

S. Augufl.

Si dulciora quzrimus , neceffe eft, ut

(ft»

l

prius amara toleremus. S. dfidor.

m* |

Si non vis flagellum , non dabitur tibi

haereditas.

ml

$, d ugu[linus,

Q3

Ma-

40

2

Á

Vamxum SEWNTENTIE

Majoris meriti eft adverfa patientet to«

lerere: quam bonis operibus infudare.

S. mewnmm.

Qui in hac vita flagellari non meretur:

K

in inferno zeternaliter torquebitur, 5. Bern-

ardus.

Levius fuftinebimus mürmltates .corpo-

ris, fi ad memoriam reduxerimus mala,

quz fecimus,

[

S. Bernardus.

Nemo de pietate Dei diffidat, quoniam

major eft ejus mifericordia, quam noftra

fi

miferia : & quxsqms ad eum toto corde

q

clamaverit, exaudietur ab eo, quia mife-

ficors eft, ..S.. Bonaveutura.

['

Magis Judas offendit Dominum ,

quia

fe fufpendit, quam quod ipfüm prodidit,

S. Hieronyimus,

n

Poenitentia vera non apnorum numero

j

cenfetur, fed amaritudine animi.

h(n

«nim longitudinem tantum requirit Deus ,

quantum affeCtum finceriffimum peeniten-

tis penfat. .S. Zugufl

f

Regnum ccelorum, o homo, aliud non

requmt pretium, nifi teipfum : tantum

enim

SS. PATRUM,

403

tet tf

enim valet, quantum tuum eft H teda, &

i

babebis illud. .. Zduguff.

Si vis juftificari , fatere deli&tum tuum ;

retüft

folvit enim criminis nexus, verecunda

jire

confeffio. $. Zmbrof.

Tanta eft dulcedo futurz glorize: ut fi

totam

j

gutta una in infernum defiueret,

h !

ejus amaritudinem dulcem faceret. IS, du

guftinus.

Satan tolerabilius fuftinet flammam

j

Jf

fuam, quam lachrymam noftram, acrius-

r

que contriti co

rdis lachryma , quam flam-

ma infernalis incendii torquetur.

jfee

| 4Abbas

cellenfis.

acceffit,

qi

Nemo ad Deum aliquando flens

73

qu

i non impetraverit, quod poftulavit,

nullus ab eo bene

ficia dolenter optavit;

0

qui non acceperit. IS. Gregor.

( 0T

Pia mens , quant'o fibi terrena folatia

deeffe confiderat, tanto magis appropin-

$,

[je

quare Spiritus Par

aclii potentiam con-

S. Peirus. Damianus,

fidat.

Valde bona infirmitas, quae docet

fan

n

€itatem vite ,

czterà precellt, qua

j [

Q4

ho-

404. Vanrm SENTEN TIX,

homini ad falutem advería contingunt,

. Bernard. -

de

O rem admiratione dignam, fi libenter

w

Patior, Deus donat mihi, & infüper de-

bet mihi,

Theophilat&us.

C0

Ex igne divini amoris fagittze tribula-

lus

tionum veniunt. Zugo Card.

Io

Multa concedit Deus iratus, quz noh

&

€oncederet propitius, ut noftre impore

tunitati affentiat.. .. Zugufft.

dili

;

Quanto:majorem moram faciemus in

Iioi

peccato, tanto difficilior. erit. confeffio;

& .confefíio, qua fï'tamorte urgente, etfi

3

non dammatur, ut mala, non eft tamen

Te

Deo fpeciofa, ficut ea, quze fit ex volun-

tate, & non neceffitate: eft enim velut

confefüio latronum , qui non confitentur

mala fua, nifi prius tormentis tentata : qua

li

confeffione damnantur ad fupplicia, S./Zu-

g

Fa Tnus.

Chriftus fitiens mortuus eft in cruce :

ln

utoftendat, nihil effe in mundo , quod

fitim expleat, -Rupertu: "lbbas.

Y

Chri-

SS. PaoTRUM.

4095

Chriftus fibi voluit pro te manus & pe«

IDpt

des clavis perforari: ut cum ad ipfum

ia

pervenens fic tuze manus in fuas intrent,

& pedes in fuos : ut fibi 1nfeparab1hter

pEI d

conjungaris.

S. Bonavmt.

In Chrifti dile&ione modus atnoris nul-

17

fine modo te dilexit, fine

jus debet efíe

modo eum diligere debes

Modum dile-

1.

&ionis exprefüt pro te moriendo: tu

upor-

quantum eum diligere debes, non potes:

dilige ergo ex toto corde eum : a te ultra

S. Beruardus.

5 1f

non quarit.

. Beata Virgo apud Filium, ficut Filius

fios

ell

apud Patrem, procurat negotia & petitio-

nes noftras : & quod juftitia Filii poteft

me

!l

damnare ,

Matris mxfencordm liberat,

& . Beruardus.

'elut

ntut

Maria Virgo haufit à Deo Patre fonta-

lem fcecunditatem , ad generandum omnes

qui

Áte

ele&os.

S. Bernard.. Senens.

Abyflus abyffum invocat, dum Mater

filium implorat.

SS. Bonavent.

nea

- Vas liquore plenum, fi quo modo mo«

j

veatur, de facili effundit liquorem : fic

bea-

Q5

l-

406 Vanrm SesNTENTIXE

beata Virgo Maria fi precibus moveatur,

effundit gratiam & mifericordiam :

P

eft

enim gratia plena. ,S; Bernard,

Dudum codum & terra corruiffent , fi

Maria precibus non füftentaffet;

SS. Ful-

2

gentaus.

Nemo defperet, quamvis multorum fit

Ícelerum fibi confcius. Judex adeft, quem

timeat: fed-& tibi Judicis Mater reorum

unica fpes. ,. Bernard.

Velocior eft nonnunquam falus, me-

morato nomine Marie , quam invocato

nomine JEfo; quia ipfe ut Judex aliquan-

do non exaudit: invocato autem nomine

Matris, etfi merita invocantis non meren-

tur, merita tamen Matris intercedunt,

IS, AInfelmus.

Sicut omnem a Virgine averfüm im-

pofübile eft falvari: fic omnem ad eam

converfum impoflibile eft damnari, :Sdn-

Jelmus.

Nihil gratize. ed nos pervenit, quod

nOn tranfeat per manus Marig. $ Bona-

"CuübWa.

Bo-

SS. PA TRUM/

49?

eatot,

Bonorem noftrorum non indiget Deus,

d

nos tantum bonitate & charitate, non ne-

ceffitate defiderat, S. Cyprianus.

if

Magna violentia data eft homini, in

f

terra nafci, coelum rapere, & habere per

virtutem , quod non poteft per naturam.

"i

SS. Chrufoftomus.

Jeft

Timor fi non fuerit amore temperatus,

um

quamvis devotam , fervitutem efficit con-

tumacem. $. Chrufofi. -

Ine

" Autequam abeat Sacerdos , imponit dexte-

at0.

yam fuper caput infarmi , dicens :

u

QU i

Superzegros manus imponent, & bene

babebunt. JEfus Filius Marize, mundi fa-

r

D.

jus, & Dominus, meritis & interceffione

San&orum Apoftolorum Petri & Pauli, at-

[I:

que Advocatorum tuorum , & omnium

San&orum, fit tibi clemens, & propitius,

zun

Amen.

/111

Pollice dextro fignet ejus frontem €2 dicat.

jl

Per.fignum fanctz Crucis - & :per do-

jl«

num Sané&ti Spiritus, det tibi Deus fanitas

'tem mentis & corporis, Amen,

Q6

À d /iüer-n

-

468 Vantg SkNTENTIX,

A fpergüt infirmum aquá benediBa in. ma-

dum Crucis dicens :

Ye

Benedictio ** Dei omnipotentis Patns,

in

& Filii, & Spiritus San&i defcendat fuper

2f

te, & maneat femper. Ámen.

&

Jngraveftente morbo. Sacerdos mfrmum

m

Jrequentius vifitabit , €? ad.falutem diligens

fic

ter juvabit , monebitque inflante periculo fe

confefim votüri, ut in tempore opporiuno

prajfto fit morienti.

[//

ta

$. XII

Modus

affiftendi & adjuvandi morientem,

Confolare illum in exitu Spiritus

fui. Eccl. 38

N

Sacerdos ingre[fus cubiculum dicat : Pax

Q

huic domui !

ZAfpergat morientem. agua

[

benedifia ac cubile ejus dicens : — Afperges

me &c

Deinde candela. accenfa beneditta

Jignet eum dicendo :

Benedictio San&iffimse Trinitatis, Pa-

ä

tris, E &Fili,X & Spiritus - San&ti de-

P

j

fcendat füper te, & maneat femper. Amen.

Lo-

4

SS. ParRvUM.

409

[

Domine JEfü Chrifte, per amaritudi-

nem illam paffionis tuze, quam fuftinuifti

V

in cruce, maxime in illa hora, quando

l(PfA

anima tua Sacratiffima egrefía eft de San-

Giffimo corpore tuo, miferere animze fa-

]

qmuli tvi, (vel famule tuz,) in egrefíu

[

fuo.

[

Hüc fignaiio vepetitur in expiratione,

M

Menfa eadem candela genitus flexis cum

emmnibus. circun[lantibus breves has Litanias

ovet s

Litanize

i

yrie eleifon , Chrife eleifon,

K

Kyrie eleifon.

ti$

San&a Maria, ora pro eo!

Omnes San&i Angeli & Archangeli, ora-

X

h

te pro eo!

u

T2j

.. San&e Abel, ora;pro eo!

, Omnis Chorus Juftorum, orate pro eo!

| San&e Abraham, ora pro eo!

«

San&e Joannes Baptifta, ora pro eo!

Omnes San&i Patriarche & Prophetæ,

l0a

j

-

orate pro eo!

2"

Q 7

San-

L

;X

410. Vanrm SENTENTIJA

SanGe Petre,

Sl

San&e Paule;

3

San&e 'Andrea ,

d v1Q

&

San&te Joannes,

0

San&te Jacobe,

COUR M CUK

j99 Oi

Omnes San&i Apoftoli

& Evangeliüe?,

orate pro eo!

Omnes San&i Difcipuli Domini', otate

H

pro eo!

"

!

Omnes San£ti Innocentes, orate pto e(;!

?

San&e Stephane, ora pro eo!

À

l

San&e Laurenti, ora pro eo!

San&te Vincenti, ora pro eo!

Omnes San&i Martyres, orate pro eo !

San&e Silvefter,

N

San&e Gregori,,

"3

'

L

Sané&e Augufüne,

',

San&te Norberte,

;)

ä

Ó

Omnes Sanci Pontifices & Confeffores ,

K

orate pro eo!

)

San&e Benedi&te, ora pro eo!

)

P

Sanéte Francifce, ora pro eo! -

Omnes San&i Monachi & Eremitze, orateé

l

pro eo!

San-

0

SS. PATRUM.

41X

San&a Maria Magdalena, ora pro eo!

San&a Lucia, ora pro eo!

j

"

San&a Agatha, ora pro eo!

[

Omnes SanCtz Virgines & Viduz, orate

pro eo!

Jl

Omnes San&i & San&z Dei, intercedite

lg

pro eo!

Propitius efto, patce ei Domine!

fatt

Propitius efto,

Propitius efto,

$

Ab ira tua,

A periculo mortis,

A mala morte ,

À ypoenis inferni,

Ab omni malo,

A poteB'qtc diaboli.,

Av

Per Nativitatem tuam,

;

ioä

Per Crucem & Paffionem tuam,

J^

Per mortem & fepulturam tuam,,

ieuiuo(] wune eJeqr]

f

Per gloriofam Refurre&ionem tuam,

Per admirabilem afcenfionem tuam ;

Per gratiam Spiritus Santü paracliti,

In die Judicii,

J

n

Peccatores , te rogamus audi nos!

Ut

je

412. Vanrm SsNTENTIS

Ut ei parcas, te rogamus audi nos !

[

Kyrie eleifon , Chrifte eleifon, Kyrie

eleifon,

D

Superior vel Confelfarius Crucifixum mo«

vibundo (fi adhuc fibi

te

€9 dicat :

prafens. eft ) præbeaä

p

Hanc facram Crucem tanquam feutum

Tti

contra adverfarios in marius accipe."

di

JMoribundus ofculatur. Crucem, €2. dicit,

aut pro o Confe[farius :

.O Crux benigna !

Super ommia ligna,

'Tu me configna ,

miij

Moriar ne morte maligna.

Ecce Crucem Dorini! * Fugite partes

T

adverfz , vicit Leo de tribu Juda, Ra-

dix David.

Vxürgat Degs, AE dilpentur inimial

ejus, & fugiant a facie ejus, qui oderunt

eum,.

Per fignum Crucis * de inimicis

'no&ris

libera nos Deus nofter.

JVuniatur snoribundus Santfforum — Reli-

tere

qufis, €7 fi Sucerdos fuerit , vefliatur pra

[/]

m

SS. PïATRUM.

413

en Stola (fi haberi goteft ) Hierofolymitana,

il

€? afgergat eun aqua beneditta dicens :

Per afperfionem pretiofiffimi fanguinis

Domini noftri JEfu Chrifti, & per virtu-

n

hi

tem amarifmz paffionis & mortis füze,

purificet Dominus animam tuam ab omni

jl

macula, & liberet te ab omni tentatione

diabolica, in nomine Patris, * & Filii'j

& Spiritus XX SanCi, Amen.

Ht,

Af'pïrationes morientis.

Miferere mei Deus fecundum magnam

tnifericordiam tuam ,

Et fecundum multitudinem miferatio-

num tuarum dele iniquitatem meam.

tf

Amplius lava me ab iniquitate mea, &

w

a peccato meo munda me.

Qvuoniam iniquitatem meam ego coe

t

)

gnofco.

Rex tremendze Majeftatis ,

Qui falvandos falvas gratis,

1

.Salva me, fons pietatis -

Recordare , JÉ(u pie,

li«

- Quod füm caufa tuz vie,

d

Ne me perdas illa die.

Que-

4144 VaAnrmg SeENTENTIXE

Qusrens me, fedifti lahïls:

Redemifti Crucem paffus :

n

TTantus labor non fit caffas,

Iu

Jufte Judex ultionis,

Donum fac remiffionis

Ante diem rationis.

D

Ingenifco tanquam reus:

Ini

Culpa rübet vultus meus :

J

Supplicanti parce, Deus!

Qui Mariam abfolvifti ,

Yi

Et latronem exaudifti ,

Tié

Aihi quoque fpem dedifti,

Preces mez non funt digaz,

lj

Sed tn bonus fac benigne,

Ne perenni cremer igne.

di

Inter oves locum przeíta ,

Et ab hzxdis me fequeftra ,

Statuens in parté dextra,

Confutatis malediétis ,

Flammis acribus addiCtis,

Voca me cum benedictis,

Oro füpplex & acclinis

Cor contritum. quafi cihis ,

Gero curam mei finis,

*

—

SS. PATRUM.

415

In te Domine fperavi, non confundar

jn seternum.

In manus tuas, Domine,

commendo fpiritum meum, redemifci me,

Domine Deus veritatis !

Deus in adjutorium meum intende;

Domine ad adjuvandum mefeftina. Efto

mihi, Domine, in Deum proteCtorem.

Deus ptopitjus efto mihi peccatori,

Dulcifime Domine ]Efu Chrifte , per

virtutem. fanctiffimze paffionis tuze recipe

mein numerum electorum tuorum.

Do-

nine JEfu Chrifte, fufcipe fpiritum meum.

Mearia Mater gratiee , ater mifericor-

dic , tu nos ab hofte protege, & hora

mortis fufcipe.

O Mster Dei, memento mei !

. San&e Angele Dei, mihi cuftos affifte.

Omnes fanCti Angeli & omnes San&i in-

tercedite pro me, & mihi füccurrite.

Ablue me, o bone JEfu, pretiofo fan-

guine, qui e rofeis vulneribus tuis pro-

fluxit.

Etiam-

416 Vanzm SENTENTIXE

Etiamfi occiderit me fperabo in eum.,

O piifime JEfu, ne

intres in juüdicium

fip

cum fervo' tuo.

Ne memineris, o mifericordiarum Pater,

ï

pof

ne memineris 1n1qu1tatum mearum anti-

The

quarum.,

Cito, o Redemptor animz meze, cito

anticipent me mifericordize tuze, quia pau«

per fa&us fum nimis.

Yi

h

Adjuva me, o Salvator mi, & pro-

pter gloriam nominis tui libera me, &

dil

propitius efto peccatis meis propter no-

tnen tuum.

fi

Confugiat , Domme, anima mea fub

umbra alarum tuarum ab zftibus cogita-

Qu

tionum hujus fzculi, vt in tui refrigerii

li

temperamento abfcondita lztabunda can-

tet, in pace in idipfum dormiam & re«

quiefcam.

la

Amo te, Deus meus, amore magno,

magisque femper amare cupio. lilumina,

Domine, oculos meos, ne nnquam ob-

dormiam in morte, ne quando dicat ini-

micus meüs pravalui adverfus eum.

-

Tra-

-

N

SS. PATRUM.

m

fielt

'Trahe os fitientis te animze mec ad

ii

füperna fluenta eternze felicitatis.

Poffideam te, beatitudo femiterna!

Pt

pofüdeam te , dulcedo fumma anim

uii

me.

Vita mea, fufcipe animum meam!

[i?]

Oftende te mihi,

Confclator meus !

u-

widesm te, lumen céculorum meorum!

Appare mihi, folatium meum dulce!

p

Liligam te Domine, quoniam tu prior

,«

dilexifti me,

Tij«

Affumat, Domine, affumat, rogo,

fpiritus meus pennas ut aquile, & volitet,

j lib

& non deficiat, volet, & perveniat us-

gt

que ad decorem domus tuze , & locum

ol

habitationis gloriz tuze.

d

fi

O ignis qui femper ardes, 0 amor qui

femper ferves, accende me.

m

Domine vim patior, refponde pro me,

j

Auge in me fidem.

ob

O bone Jefu fatisfac pro me;

jpie

Vitam meam dulciffimo cordi tuo com-

mendo emendandam,

Li-

"

418 V;XR IX SENT;ENTIJE

Licet innumera fint peccata mea, col-

Ve

lata tamen infinitze Dei mifericordize quid

funt ?

de

Orines iniquitates meas projicio; o Do-

mine JEfu in abyffum mifericordize tuae &

meritorum tuorum.

u

Sana me facris vulneribus tuís,

dit

Confido, Domine, quod me nunquam

perire fines, quem creafti, & innumeris

lu

poenis redemifti.

3

Cupio diffolvi & effe cum Chrifto,

Educ de cuftodia animam meam, Do.

i

mine, ad confitendum nomini tuo : me

j

exfpectantjufi, donec retribuas mihi,

(i

ef

.Leetatus fum in his, quze dicta funt mi-

hi, in domum Domini ibimus,

te

Quemadmodum defiderat cervus ad

li

fontes aquarum , ita defiderat anima mea

&

ad te, o Déus.

N

Sitivit anima mea ad Deum fontem vi-

)

vum: quando veniam, & apparebo ante

K

faciem Domini ?

fi

Mifericordias Domini in seternum can-

tabo, *

hi

De-

-

SS. PATRUM.

419

Defidero te millies, mi JEfu , quando

4, Qj

venies? me letum quando facies ? me

ii

de te quando faties ?

of

Veni , Domine, & noli tardare, veni

tl

& vifita me in pace, veni & educ vin-

€&um de carcere,

Cum in agone fui exitus anima anxiatur ,

dicantur. fequentes orationes, €2 moribundus

TU

N

ieneat candelam, Ceneditlam ardentem in ma-

qu , €8 fayius ajpergatur cqua benedifta.

,

Proficifcere anima Chrifiiana de hoc

D

mundo, in normine Dei Patris - omni-

m

poteniis, qui te creavit: in nomine JEfu

l

Chiifti Filii Dei vivi, * qui pro te pafíus

eft: in nomine Spiritus »F SanCti, qui in

Ti

te effufus eft: in nomine Angelorum &

Archangelorum , in nomine Thronorum

$ al

& Dominationum ; in nomine Principa-

j me

tuum & Poteftatum: in nomine Cherubim

& Seraphim : in nomine Patriarcharum &

n

Prophetarum : in nomine fanctorum Apo-

) 40

ftolorum & Evangeliftarum : in nomine

fanCtorum Martyrum,, & Confefforum: in

p Ca

nomine Sanctorum Monachorum, & Ere-

mi-

)*

4:;6 VAnIE SENTENTIXE

mitarum: & in nomine fanctarum Viírgi-

num, &omnium San&orum, & Sancta-

tili

rum Dei: hodiefit in pace locus tuus, &

Con

habitatio tua in fancta Sion.

mot

: Per Chri-

ftum &c.

&or

Ver.

Deus mifericots, Deuä clemens, Deus

T

qui fecundum multitudinem miferationum

Tüm (

tuarum peccata peenitentium deles , &

tii

prateritorum criminum culpas, venia re-

Mort

miffionis evacuas : refpice propitius fuper

lilia;

hunc famulum tuum N. & remiffionem

Citeut

omnium peccatorum fuorum tota cordis

Tse

confeffione pofcentem deprecatus exaudi.

tria

Renova in eo piiffme Pater, quidqoid

atque

terrena fragilitate corruptum , vel quid-

3ppar

quid diabolica fraude violatum eft: &

'it j

uniteti corporis Ecclefie membrum re-

Q]

demptionis annecte.

Miferere Domine

üamm

gemituum, miferere lacrymarum ejus : &

&t g

non habentem fiduciam mifiin tua miferi-

MS fi

cordia, ad tuze Sacramentum reconcilia-

tionis admitte.

Per Chritum Dominum

BU

bnoti.

nofrum. . Anien,

] Day,

Cöm—

