non deprimar: de nullo gaudeam vel do-

D

leam, nifi quod ducat ad te, vel abducat

D

ate; Nulli placere appetam, vel difpli-

le

cere timeam ,

nifi tibi.

Vilefcant mihi

u

Domine omnia tranfitoria, & chara mihi

N

fint omnia tu3 propter te, & tu Deus prz-

1

ter omnia. "Tzdeat me gaudii, quod eft

l

fine te, nec aliquid cupiam quod eft extra

te.

Dele&et me Domine labor, qui eft

(

pro te; & tocdiofa fit mihi omnis quies;

t

qua eft fine te,

[

Frequenter da mihi Do-

mi-

ArFFECTÜS VARIÍT

133

fine cor ad te dirigere , & in defe&ione

mea cum emendationis propofito dolen-

i

do compenfare,

Fac me Domine Deus

Obedientem fine contradi&ione , paupe-

qui

cetey

tém fine defe&ione , caftum fine corru-

j

ptione, patientem fine murmuratione,

humilem: fine fiCtione, & hilarem fine

d

diffolutione, triftem fine dejeCtione, ma-

m

£urum Ífine gravitate , agilem fine levita-

1

]u

te, timentem fine defperatione , veracem

p

fine duplicitate, operantem bona fine

prefumptione ,. proximum cortigere fine

pon

elatione, ipfum zedificare verbo & exem-

ifüs

Da mihi Domine

|de

plo fine fimulatione.

Deus cor. pervigil

quod nulla abducat

diet

te curiofa cogitatio ; da nobile, quod

ifp

mulla deorfum trahat indigna affeCtio; da

il

re&um, quod nulla deorfum obliquet fi-

TM

Qiflra intentio ; da invictum, quod nulla

præ

frangat tribulatio ; da liberum, quod nul-

ó

di

la fibi vendicet, perverfa & violenta affe-

X

Qio. Largire mihi, Domine Deus, in-

L eü

telle&um te cognofcentem ; diligentiam

Ut

te quzrentem ; fapientiam te invenien-

p

F?

tem,

Di*

h

AFFECTUS VARIL

124

tem , converfationem tibi placentem ; perQ

feverantiam te fideliter expeCtantem ; &

fiduciam de finaliter ampleCtentem ; tuis

poenis confgi per poeenitentiem , tuis be-

neficiis uti in via per gratiam, & tandem

tuis gaudiis in Patria perfrui per gloriam,

Per D. N. J. C. Filium tuum &c.

Oratio SS. Auguj?ini in neceffitatibus.

'Ante oculos tuos Domine , culpas no-

ftras ferimus, & plagas, quas accepimus,

conferimus.

Si penfamus malum quod fecimus, mi-

nus eft quod patimur; majus eft, quod

1

meremur.

Gravius eft, quod commifimus ; le-

vius, quod toleramus.

Peccati poenam fentimus , & peccandi

pertinaciam non vitamus.

In flagellis tuis infrmitas noftra teri-

tur, & iniquitas non mutatur.

Mens zgra torquetur, & cervix non

fle&itur.

Vita in dolore fufpirat, & in opere

non fe emendat.

ÁFFECTUS VARIÍ.

I35

u«

Si exfpe&as , non corrigimur 5 fi vin-

à

dicas, non duramus.

ls

Confitemur in corre&tione, quod egi-

3

inus 5

oblivifcimur poft vifitationem ,

nl

quod flevimus,

N

Si extenderis manum , facienda pro-

mittimus : fi fufpenderis gladium , pro-

I

mifía non folvimus.

-

Siferias, clamamus ut parcas ; fi pe-

j

perceris, iterum provocamus, ut ferias,

Habes Domine confitentes reos : novi-

fi

mus, quod, nifidimittas, reCte nos pe-

yimas.

quod

Prefta Pater omnipotens fine merito,

"

quod rogamus ; qui fecifti ex nihilo, qui

Per Chriftum D. N. Amen.

te rogarent.

gandll

y. Domine exaudi orationem meam.

g. Et clamor meus ad te veniat.

i

Prafta quafumus omnipotens Deus,

ut nullis nos permittas perturbationibus

; 00l

concuti, quos in Apoftolicee confeífionis

petra folidafti.

gpm

Deus refügium noftrum & virtus! ad-

efto piis Ecclefis tuz precibus Auctor

á

?pfe

106 Dzvorro AD B. V.

ipfe pietatis & prafta: ut quod' fidelitee

petimus , efficaciter confequamur,

Per

[

D. N. J. C. Filium tuum, qui &c.

d

Petitio: Benedit&liontr.

Dignare benigniffime Jefuü cum Patre

& Spiritu San&o dare mihi tuam benedi-

Qionem, uberemque gratiam ,' ut tibi in

fomno & vigilia, in vita & morte puro

E ——— O PEFRÜRREN

corde & cafto corpore- perfe&te femper

placeam.

Amen.

?

245 VT

Devotio ad B. V. per Annum.

N

Formula votiva eligendi B. P. in Pa«

ironum.

San&a Maria, Mater Dei & "Virgo ,

N

ego te hodie in Dominam, Patronam, &

Advocatam eligo, firmiterque ftatuo, ac

propono, me nunquam 'Te derelicturum,

neque contra Te aliquid unquam dicturum,

ant facturum , neque permiffurum , ut a

meis fubditis aliquid contra tuum hono-

1

tem unquam agatur, Obfecro Te igitur,

[

íü-

PER ÁNNUM,

137

elist

fufeipe me in fervum perpetuum, adíis

B

mihi in aCtionibus omnibus meis, nec me

defexïas in hora mortis, Amen,.

utiphona.

hi -

1l

44 Domin. L Zdvent, vsque ad- Pa-

j it

rificat.

n

Alma Redemptoris mater , qui pervia

Cceit

aï&ï

Porta manes, & ftella maris; fuccurre

cadenti ,

Surgere qui curat, populo; 'Tu quz

genuifti;

h

Natura miran,te , tuum fan&um , geni-

torem ;

]

Virgo prius, ac pofterius, Gabrielis ab

Oore.

yy

Sumens illud Ave, peccatorum miferere,

y. Angelus Domini nuntiavit Maris,

j^

V

x Et concepit de Spiritu Sancto.

Ilf

n

Gratiam tuam, quäefumus Domine,

m

mentibus noftris infunde : ut qui Angelo

no

nuntiante Chrifti Filii tui incarnationem

J

cognovimus, per Peffionem ejus, & cru-.

cem,

138

DEvorzo A» B. V,

cem, ad Refurre&tionis gloriam perduca-

mur.

Per eundem C. D. N. Amen.

44 Nativitete usque ad. Purific.

Y. Poft partum virgo

imanfifti.

| inviolata pet-

*. Dei genitrix intercede pro nobis.

Deus, qui falutis zeternee, Beate lMa-

rive Virginitete foecunda , humano generi

promia preeftiifti : tribue quaefümus, ut

ipfam pro nobis intercedere fentiamus,

per quam meruimus auctorera vitee fufci-

pere Dominüm noftrum Jefüm Chriftum

Filum tnum.

Aimen.

d Purificatione ad .Pafcha.

Ave Rcgina ceelorum :

Ave Domina Angelorum ;

Salve Radix, falve. Porta,

Ex qua mundo lux eft orta;

Gaude Virgo gloriofa,

Í

Super omnes fpeciofa :

Vale O. valde decora,

Et pro.nobis Chriftum exora.

3

3. Di-

PER ÁNNUM,

139

du

y. Dignare melaudare te, Virgo facrata,

x.Da mihi virtutem contra hoftes tuos.

Concede , mifericors Deus, fragilitati

noftrz praefidium, ut, qui f?n&æ Dei ge-

p

nitricis memoriam agimus, interceffionis

ejus auxilio, a noftris iniquitatibus refur-

"

Per eundem Chriftum Dominum

gamus.

lfa.

nofrum. Amen.

yel

D

A Pafchate ad Dom. S». Trinit.

[mus,

Regina cocli letare, Alleluja.

ift

Quia quem meruifti portare, Alleluja.

hm

Refurrexit ficut dixit, Alleluja.

Ora pro nobis Deum, Alleluja.

Y. Gaude & lztare Virgo Maria, AI-

leluja.

Al-

x. Quia furrexit Dominus vete.

leluja.

Deus qui per refurrectionem Filii tui,

Domini noftri Jefu Chrifti mundum lzti-

ficare dignatus es; prefta qusefumus, ut

per ejus genitricem Virginem Mariam per-

petuz capiamus gaudia vitee. Per eundem

Chwri:ftum Dominum noftruim. .Ámen.

A

l

:xjo- Degvorrxo Ap'/B. V,

Z Domin. Trin. ad Adventum.

;Salve Regina, Mater mifericordize, vi«

l

ta, dulcedo & fpes noftra falve.

l

Ad te clamamus exules Filii Evze.

Ad te füpiramus gementes, & flentes

ÓQ

in hac lachrymarum valle.,

t

Eja ergo Advocata noftra, illos tuos

mifericordes oculos ad nos converte.

Et Jefum benedictum Fructum ventris

tui nobis poft hoc exilium oftende.

li

O clemens, o pia, o dulcis Virgo

Maria.

D

hi

: Y. Ora pro nobis fan&ta Dei genitrix.

li

3. Ut digni efficiamur promiffionibus

Chrifti.

i

H

Omnipotens fempiterne Deus, qui glo-

riofze Virginis Matris Mariee corpus, &

animam , ut dignum Filii tui habitaculum

f

effici mereretur, Spiritu San&to cooperan-

te przeparafti: da, ut cujus commemora-

ü

i

tione lztamur, ejus pia interceffione, ab

inftantibus malis, & a morte perpetua li-

bereimur.

Per eundem Chriftum Domi-

ü

num noftrum.

Amen,

d

Pres

iER ANNUM,

14X

h

Precer. gro. infirmo.

g,Y

Y. Salvum fac fervum tuum Domine,

3. Deus meus fperantem in te.

flenid

Y- Mitti ei Domine auxilium de fan&q,

3v Et de Sion tuere eum.

fuos

Y- Domine exaudi orationem meam.

xy. Et clamor meus ad te veniat.

yiris

Deus infirmitatis humanze fingulare prae-

n

fidium, auxilii tui fuper famulum tuum

oftende virtutem , ut ope mifericordize

1.

tuz adjutus Ecclefiee tuse fan&ze inco-

lumis reprzefentari mereatur,

j

Per D. N.

j. C. &c.

1 gJO'

Si jam agonizat.

Commendamus tibi Domine animäm

j

yefafe

famuli tui , precamurque te Domine Jefü

TOft^

Chrifte, Salvator mundi, ut propter quam

ad terram mifericorditer defcendifti, finu

j ah

a l'x-

Tifericordig tuze e corpore decedentem

clementer fufcipias,

Qui vivis & re-

n

£nas &c.

el

$. VIII.

342

$QR

$. VIIL.

Cultus Patroni Menflrui.

Jnitio cujusvis. menfis.

O San&te N. te hodie teftem conftituo

Yi

omnium aCctionum mearum , quas hodie

& toto menfe operaturus fum. Ne avtem

l

iisdem Deum, fummum bonum meum of-

fendam, rogo teeo, quo poflum, affe-

&u, ut gratiam a divina Majeftate mihi

impetres , ea omnia coghofcendi , quze

mihi ad majorem Dei gloriam, & animze

mez falutem agenda funt ; ea vcro omnia

declinandi, quze fummee Dei Majeftati &

j

bonitati repugnant. Fac Patrone Sance,

ut oculi mei femper fint ad Dominum, ut

hab

tiof

eum in omni vita mea fincere quzeram, in

ln

beata morte feliciter inveniam, & in coe-

W

lefi Patria fecurus tecum poffideam ,

pli

amem, loudem, & glorificem per infini-

al

ta (zecula.

Amen.

hif

Aut. O fan&i Dei inclyti, mnobis Pa-

troni dati, intercedere dignemini pro no-

V

lj

ftra omnium falute nunc, & in hora mor-

tis,

men.

fegn

y. Per

CurTIs ParRoN1 MeENsTRUI:. 143

Y. Per interceffionem Patronorum fan-

€torum a mala morte.

3. Libera nos Domine.

Y. In omni tribulatione & anguiha

f

noftra,

þ(' i

X. Succurre nobis o Beatiffima Virgo

ytem

Maria.

; of

y. Angelis fuis Deus mandavit de te.

uie-

xy. Ut cuftodiant tein omnibus viis tuis.

p

Y- Pretiofa in confpe&u Domini,

quæ

X. Mors fanctorum ejus.

fum*

Y-. Lomine exaudi or.tionem meam.

m

3. bt clamor meus ad te veniat.

N

Deus, qui vitze & mortis ordinariam

0

habes poteftatem , per interceffionem glo-

p, J

riofz genitricis tuze Marize, Patronze no-

]j, J

ftree. clementiífimae

fanCctorumque tuo-

j

rüm , quorum nos patrociniis credidifti,

zW

placatus concede; ut a peccatis omnibus

i*

abfoluti , pretiofi corporis & fanguinis

tui facro viatico , oleique Sacramento pro-

;De

vi& decedentes , in facratiffimi lateris tui

90

hiante vulnere quiefcamus. Qui vivis &

.mote

regnas cum Deo Patre &c.

y. Ex-

f

144 .ExaAwEN CoxscrENTIX,

y Exeudiat nos omnipotens & mlf'en-

ge

eors Dominus.

ve

g. Amen.

y. Et fidelium anim:e per mifericor-

diam Dei requiefcant in pace. . xy. Amen.

f«

$. IX

[/7

Examen Confcientie.

1. Solve Deo grates.

des 1

Adoro, laudo, & glorifico te o beata

gv

'I'rinitas unus Deus, & gratias tibi ago

Cüs

pro omnibus beneficiis mihi unquam 'ex-

ptur

hibitis: Benedi&ta fit omnipotentia tua,

DOmi

quze me creavit ; charitas tua, quae me

&o

redemit, divina providentia tua, quz mé

de"e

hucusque tam paterne confervavit ; Ín

Tib

gratiarum actionem offero tibi merita Je-

ü; q

fu Chrifi & fanguinem ejus infinite pre-

"K g

tiofum ,

quem pro falute mea ad tui no-

time

zinis gloriam liberaliffime profudit,

tl"b)

2. Pete lumen.

Wlirin

Tig

Obfecro te Domine per zeternam boni-

tatem tuam : illumina mentis meze tene-

Qu

bras,; ut peccata bodie commifía, negli«

f

gene

ExaMEN CowsereNTIE. T5

P

p m

gentiasque meas videam , agnofcam *

&

vere contrito corde detefter,

Vferie

3- Difcute. mentem,'

, Aná

Quantas habeo iniquitates & peccata ?

fcelera & delicta mea oftende mihi,. Exg-

i

men confcientia.

4- Delitli veniam pofce. |

. Heeccine mea , mi Deus , promiffa fi-

des eft, qua me tibi tam fan&te toties obli-

ol

gavi? ah quid feci? reddidi pro benefi-

tji

ciis ingratitudinem , pro amore contem-

m &

ptum; provocavi juftiffimam iram tuatg

j2 d

Domine! Quis dabit capiti meo aquam,

p

& oculis meis fontem lachrymarum

. ut

g

defleam peccata & ingratitudines meas!

ji;; J

Tibi foli peccavi, & malum coram te fe-

j Je

€i ; quo nunc ibo a facie tua ? ah doleo

1] Qïe'

ex toto corde meo Pater amantiffime (ü

g

tamen adhuc dignus fum vocari Filius

ij

tuus) doleo , quod tam turpiter te defe-

ruerim ! Nihil magis me contriftat & af-

fligit, quam quod te fummüm & unicum

m.DUD.I'

bonum meum tam proterve

n

$ [o3

Offenderim ,

*

tem impie contempferim..þ

llegü*

G

E g.

p

46 PaEcEes Nocrumnw z.

s. Recide malum.

Ex nunc, O Deus meus, per gmtmm

T

tuam inclinavi cor meum ad faciendas

[

juftificationes: tuas.

jJüravi & ftatui cu-

ftodire judicia juftitize tuee. —Nihil ita de-

i

[

teftor, nihilita deinceps fugiam , quam

E

peccatum , quia illud tibi Deo meo difpli-

Yit

cet; Paratum cor meum Deus, paratum

Qu

cor meum ! Deus propitius efto mihi pec-

catori !

n

Hic vecita 3. Pater & Ave & femel de

h

profundis pro fidelibus defunttis.

li

$.X

f

Preces No&urnez.

acc

df

"AL&ur virtutum.

Benedi&a fit fan&a & individua Tri-

pitas ; Gloria Patri ingenito , gloria Fi-

[

jio unigenito , gloria Spiritui fan&o ab

utroque procedenti ! Ecce coram divina

D

Majeftate tua zeterne Deus humillime pro-

)

ftratus. te Dominum meum profiteor ac

Ttn

omnium creaturarum poffibilium affe&u

fmm

5

adoro Deum, Jaudo, revereor, & glorifico.

Gra-

, PREcEs Nocmumw m as

Gratias ago tibi pro omnibus benefi-

ciis mihi hodie & quotidie przftitis : Be-

(

nedica. fit omnipotentia tua , quae me

j

"i

creavit ; charitas,'quse me redemit ; mi-

ho

fericordia tua', quae, ut fpero, inter ele-

qnam

€os me computavit ; Bonitas tua , que

ad veram fidem & falutis viam me voca-

ij

atult

vit; Benedicta divina providentia tua ,

qui omnibus vite meze diebus, etiam

w

hodierno tam benigne me confervavit.

mel &C

Quid retribuam tibi Domine pro omni-

bus quz tribuifti mihi? En me totum ti-

bi offero, omnem meam corporis & ani-

m:e fubftantiam fervitio tuo confecro ;

accipe me totum , q

1

ui me totum mihi def

difti.

Credo tibi & in te O zeterna veritas,

" Tfi'

i

& quidquid mihi per Eccléfiam Catholi-

cam credendum proponis, firmiffima fidé

D&O )

credo ; & pro hac fide mori füm paratus,

| dl'!'j"a

p

Spero a te O infinita mifericordia

omnes gratias mihi falutares , media ad

j ^

falutem, gloriam fempiternam.; tu enim

j

€s fpes mea ab ube

ribus matris meze.

;]oriif'ï'

G2

Amo

G

*

348 PaEecEeS NocrvnN .

Amo te füper omnia O Deus; fummum

& unicum bonum! teque femper amare

ex tota

defidero ex toto corde meo ,

mente mea, & ex omnibus viribus meis,

Ex eodem amore faveo tibi & gaudeo

de omni perfe&ione, gloria, & amabili-

U

tate tua , qua frueris ad fummum bene-

$

placitum tuum.

3

Doleo mi Deus quod unquam ufpiam

offendi te, & quam vehementiffime pce-

mitet me , quod fancliffimam voluntatem

fé

tuam tam impie transgreffus fim , qui

— — —

fummum bonum es.

Dus

, Firmiter ftatuo ad gïorïath tuam me-

tus impendere craftinum & totam vitam

'rer«

30eam ; tibi uni pofthac ferviam.

Verum quid prodeft velle, nifi tu des

perficere ? noftii Domine fragilitatem

sneam, & notetibifünt vie mez; con-

firma ergo O Deus quod operatus es in

nobis,

J«d Patrem.

Pater zeterne, per infinitam bonitatem

1Ii'mu

$uam; per vitan? & mortem dile&

Fi-

Pnreckes NocTURN .

149

i

Filii tui, te rogo, concede mihi, ut in

n

tua gratia femper vivam, & moriar.

qu

Ad Filium.

v

Benigniffime Jefu , per amorem Patris

la

tui, quo te ab zeterno complexus eft, per

hjl

ultima verba, quibus in cruüce Patri tuum

a

Spiritum commendafti , te rogo , fufcipe

Spiritum meum in fine vitze meze,

m

pæ*

ld S. Syiritum.

O San&e Spiritus, accende in me pere

at

fe&am charitatem , é& in illa Spiritum

qm

ieum confirmà , dum'ex hac vita emigrat,

n

San&xüïma "'rinitas unus Deus, mife«

rere mei, nunc & in hora mortis mez,

yun

Amen,

dó

'Te lucis ante terminum

yelt

Rerum creator pofcimus ,

[d

Ut pro tua clementia ,

g

Sis preful & cuftodia.

Procul recedant fomnia ,

Et no&ium phantafmata,

gt

Hoftemque noftrum comprime ,

Ne polluantur corpora.

y»

G 3

Pro-

k

iso PmEcEsS NoctTURW .

Prafta: Pater piiffime ,

Tatrique compar unice,

Cum Spiritu paraclito

;:

Regnans per omne fzculum. | Amen.

Salva nos Domine vicilantes , cuftodi

nos dormientes , ut vigilemus cum Chri-

ífto

& requiefcamus in pace.

:

y. Cuftodi nos Domine ut pupillam

oculi,

23 Sub umbra alarum tuarum pxotege

nos.

[,

. Vifita, quæfumus Domme ; habl,tatm-

[/

nem iftam, & omnes infidias.i inimici ab

fe

ea longe repelle,

Angeli tui fancti habi-

e

tent in ea, qui nos in pace cuftodiant, &

benedictio tua fit füper nos femper. Per

C. D. N. Amen.

Commendatio.

[À

Ín benedictas manus tuas Domine Deus

meus, G&in finum fuaviffimze providen-

&

fU

tie tuze me, omnesque mihi commiffos

nunc, & in hora mortis commendo.

Di-

f

gnare mos fuüb alas paternz proteCtionis

tuz

-

PnrEcEs Noc'x;URN;þQ';. X5f

tue fufcipere, ab omni malo cuftodire;

immaculatos confervare, tuzeque San&f-

& in omnibus

fimz voluntati femper ,

conformare , ut in te vivere, in te mori,

Ij

in te centro noftro.zeternum quiefcere me-

il

reamur, qui in Trinitate perfe&a vivis

]u

& regnas Deus in fwcula feculorum.

Amen.

a

O. Amabiliffima Ivïafer, gloriofiffima

Dei genitrix, Virgo Maria, placet quod

yt

propofui: Tu es, erisque zeternum Ma-

ter mea gloriofiffima , unice colenda,

Q

amanda , glorificanóa; fim ego quoque

D)

fervus tuus & filius fidelis. . Monftra te

effe matrem, nunc, femper, zeternum o

j*

clemens, o pia, o dulcis Virgo Maria.

nt&

O Domina mea , Sancta Maria, me in

k

tuam benediCctam fidem, ac fingularem

cuftodiam, & in finum mifericordize tuze,

hodie, quotidie, hac nocte, & in hora

J

exitus mei, animam meam, d& corpus

j

meum tibi commendo, omnem fpem meam,

miff()vs

& confolationem meam , omnes angu-

,J

fdas & miíerias meas, vitam & finem

(io?

G 4

Yl-

t

1557 PnECES NocTUumnN m

viic mez tibi committo: ut per tuam

SanCiffimam interceffionem , & per tua

merita, omnia mea dirigantur, & difpo-

g

nantur opera, fecundum tuam tuique fi-

lii voluntatem.

Amen,

A

O Amantiffime Angele Dei, qui hucus-

que tam fidelis cuftos es mei, dignare in-

fuper hac no&e cor & corpus meum im-

"

maculatum confervare , ut tecum merear

San&iffimam 'Trinitatem zternum con-

Vi

*empleri, amare, & glorificare, Amen.

g

T

O vos fan&i Patroni mei, omnesque

ccelites , qui indefefle laudatis Deum,

éum ego tantifper quiefco & fileo , .vos

mei curam agite, & me Deo meo com-

?l

mendate , ut protegar ab infidiis hoftium

Ne

meorum, qui nobis dormientibus femper

fuy

vigilant, parati ad nocendum.

Benedicat, & cuftodiat nos omnipo-

tens, & miíericors Dominus , Pater, &

li

Filius, & Spiritus San&us. . Amen.

Gmn

Jdnfevibe fronti literas L.N. R. L dicens:

Aplg

(

Jefus Nazarenus Rex Judsorum prz-

fervet me a fübitanea & improvifa mala

äpe

:

anorte.

Si-

ParcgEs NocTuRNA, t5j

tuty

Signa cruce frontem , os, peltur.

t t

Jefus Crucifixus fit in omnibus meis co«

ij

gitationibus, verbis,

& operibus.

In

W i

Nomine Patris , & Filii, & Spiritus San-

€&i. Amen.

uci

P

um lefum . ingrederir,

(

In nomine Domini noftri Jefa. Chrifti

1 1f

ereat

crucifixi eo cubitum , ut vires ad Dei fer-

vitium inftaurem ; ille me benedicat, re-

con

gat, cuftodiat, & ad vitam perducat zeter«

jmnols

nam.

Amen.

esque

Jn leo.

eumty

!

x0$

In manus tuas Domine commendo Spi-

fitum meum, redemifti me Domine Deug

y cor

veritatis.

»oj[llïm

g[lllpef

In pace in idipfum dormiam & requie«

fcam.

Hic vetole breviter meditationem . fequen-

ynp

g

tis diei ; deinde occupato pia confideratione

ünimo , quafi in vulneve lateris Chrifli , au£

,

dngeli cuflodis tutela , — vel in. tumba fepul-

(uf«

chrali cras mon. porro. furreBurus , Jomnum

pfff

expetia ,. €2 pze indormifte,

j n

Gs

Ca-

ha

/

254

I

qo s

QU Z

db

AR

RSZURM

NSZTTRS

ER

Caput III

Exercitia pro Viatoribus

Ecclefiafticis.

I|LT

[

Confxderaüones a Sacerdotibus fzpe

expendendse.

t. Pocatio Sacerdotalis.

Jo. 15. Deus

un&. I. Zgo elegi vos

1

L

eft, O Sacerdos, qui te elegit, ut

f

:ffes Minifter Chrifi & Difpenfator my-

fteriorum Dei :

vide, quem Dominum

«ma&us , cui Domino fervias ? Deus eft,

[

non homo, non Angelus, non ulla crea-

Y

"tura

Deus eft, cuihomo, cui Angelus,

cui fervit omnis creatura ; Deus eft di-

ü

"«esin omnes ; quanta fas eft alacritate

Y

huxc Domino fervire ?

UEEKCTE eleglt, quo non indiget, utpote

64!

fervo inutili ,' cane mortuo , pugillo ter-

&

re,

CoNSIDERATYONES A SACEIVR.IT)'.;&C. 158

t-, pulvere, nihilo. Domine quid refpi-

H

cis in me, ut Myfteria tua mihi committas ?

HI. Te elegit, nullis tuis meritis, präe-

vifis etiam demeritis ;

elegit ex amore

u

gratuito reli&tis tot aliis te.melioribus, &

fan&a fan&tius traCtaturis; quid retribues?

nunquid, quiate elegit, non quia tu di-

gnus, fed ipfe mitis erat, porro dices ei:

uon ferviam? jJerem. 2.

Y

2. Finis vocationis.

L. Ego elegi vos, ut eatis a vanitate in

fan&tuarium Dei, a carnis mancipatu in

pes

minifterium Chrifti, a mundi fervitute in

J

fortem Domini.

gxt !

Attendite ut digue ambu-

o j

letis votatione, qua vocati eftis. Ephef. 4. -

i

II. Ui eutis de virtute in virtutem; in

7 CR)

confpe&u Dei & Judicis exacte omnia

, ae

vindicaturi; ut eatis de hora in horam,

de vita in mortem, de tempore in zeterni-

mäeï'ff

eft j v

tatem. Expende an füb tantis ftimulis in

via.ftandum ?

- II Et fru&tum afferatis: : Fru&um vo-

J*

bis: augmento meritorum; Ewlefiz : Mi-

Di-

p

G6

gill

(f

556 CoxsirERATIONES A SACERD.

üifterii frequentias proximo: zdificationis

exemplo; celo: converforum multitudine;

Deo : laudis obfequio, . Vide ad quxd te-

neatis Dei Sacerdos !

3. Viltitudo Minifterii.

I. Di&um tibi eft, o Sacerdos : Acci-

pe poteftatem conficiendi, non codum,

non terram

non quidquid pretiofum

[!

eft, fed corpus & fanguinem D. N. J

i

Poteftas

v

C. amplius dici non poteft

!g[

hzc regiagm , Angelicam longe fupeérat,

f

Tu o homo Dei cum nutriris in croceis,

€

Ti

vide, ne amplexeris ftercora. Thren. 4.

Il. Dei & hominum fequefter es, de

ccleftibus negotiis pronuntiandi habes

U

fu

authoritatem a;t.S. Chryf. quia mundi Ju-

dex es, cui Deus folvendi & ligandi pote-

Pl

ftatem dedit. cjoam. 20. Cave, ne, pote-

*j

P

ate Angelis fuperior, infipientia dege-

[

ii

nerans ipfis jümentis fias deterior.

Numen

& UHT. Voci tuz obedit Deus ;

msJ

zeternum manu tenés; celebrans Angelos

d

habes famulos! O mi Deus, quid eft ho-

D

mo, quia fic magnificas eum! exhorre-

r

fce,

SJEPE EXPENDENDXE,

157

y

Íce , o Sacerdos, fi fan&a fancte non tra-

Gtes !

I

[7

4. Jegratitudo Sacerdoti.

L Cum in honore effet, mom intellexit.

Pf 48. Cum Sacerdos Angelus Domini

|cto

exercituum eft. JWalach. 2.

Difpenfator

z

n

myfteriorum Dei. x Cor. 4. Minifter & Vi-

carius Chrifti, quid honorificentius? non

fum

f

intellexit altitudinem ftatus fui; hinc ad

vanitates, ad fordes fzecularium defiderio-

gt

ftum, ad volutabra luti, ad vomitum cum

ertt

cel$,

canibus & fuibus, hoc eft, impuris homi-

nibus fe abjicit.

h

ie !

lI. ANon intellexit pretium poteftatis fibi

creditze, pretium corporis & fanguinis JE-

ao

D r

fu Chrifi, & hinc vel adminiftrare negli-

j

lt^ V

git, aut non nifi lucri temporalis gratia,

aut ex acediofa confuetudine , aut cum

ott-

toedio adminiftrat

;

lv

"a

IH XNon iniellexit pretium | Jurisdictio-

nis, qua peccatoribus coelum referare pot-

p

eft vel claudere; & inde tepor & torpor

g 0$

in excipiendis poenitentium confeffionibus,

k o

0 mi Sacerdos, fi cognoviffes & tu!

jorte

G7

5. De

Kh

X59 CONSIDERATIONES A SACERD.

5. De Peccato.

L. Si inimicus meus maledixi/fet mihi , fus-

tinuiffem uiique ; Tu vero homo wunanimis.

fj

Pf 54. 'Tu amice, dile&e mi, mi com-

menfalis, qui mecum dulces capiebss ci-

*

bos; tu velut alter Judas, poft buccellam

pretiofi corporis intin&tam in immaculato

(ä

fanguine meo, tu referafti cor tuum Satha-

GP]

nc, claufifüi Deo. O perfidiam !

H. An non merito queritur per Jere-

i

mism Lominus ? Quid efl, quod diletus

meus im domo mea fecit fcelera multa?. Je-

d

rem. 1I. in domo mea, in Ecclefia, in Al-

la

tari, in loco fancto &c.

len

TIL Gravius gecant indigme offerentes

i

Chriftum regnamtem, in cxlis , quam , qui

)

eum crudifxerunt ambulantem ? — erris,

X

S. Auguftinus ait. Ncndum trepidas Sa-

—

cerdos afcenfurus Altare, ut tangas Do-

minum; cum Moyfes vifurus rubum cal-

ceamenta de pedibus folvere debuit ?

p

6. De gjudicio.

D

I. O quantum difcrimen tunc erit inter

[

examen Laici & Sacerdotis ! inter ficlum

Ccom-

J

SXPE EXPENDENDJE,

x59

communem & ficlum. fan&uarii 5 — dudite

j

SSacerdotes , €2 attendite, quia vobis jualicf'wm

ii

[i0!;

et. Ors..

5 [ »

IL Ibi judicabunfur ommes juflitim tum.

Pf. 74. id eft orationes , facrificia, Sacra-

)

mentorum adminiftratio ,

egrorum cura

quja

& vifitatio &c. quo zelo, folicitudine,

atte

Opportunitate i'mt exercitx€' , an culpa tua

intermif(ze.

ye

j

IIl Et fcito, quod.pro ommibus his ad-

TA

ducet te Deus in judicium. Eccl. xx. pro ufu

ind

beneficiorum, pro privilegiis, bonis, ta-

lentis, poteftate tibi collatis . Cuj enim

ytid

nultum datum eft , «uultum queretur ab eo,

"

qu

Luc. 12. Sed quid tum Judici rigildo & ex-

um

a&o refpondebis ?

15 Sil'

jv

n -Gravior. Sacerdotum . pana.

"T

l. Et nunc ad vos mandatum hoc, o Sa-

H

terdotes ! fi molueritis ponere fuper cor, ut

&deiis gloriam momini meo , müiliam in vos

r n

egeftatem , €? maledicam beuedi&ionibus ve-

f m

€? difpergam. fuper. vullum veftruum

p

u

fer-

xX60 CowstbDERATIONES A SACERD,

flercus. folemnitatum véfirarum. Malach. 2.

audis, nec times 2

de

l

IL. Potentes gotenter tormenta patientur.

Sap. 6. applica Sacerdoti poteftate . fua

Y

plus quam Angelica abutenti.

q

JII. Quantum in deliciis fuit , tantum da-

320

te illi tormentum. Apoc. 18. Delicias re-

gum habent quotidie Sacerdotes in menfa

ye

Domini; vze! fi pro his filiquas porco-

[

fum, id eft, carnis voluptates ament &

le

quzrant. Vze! fi naufeat eorum anima,

ut olim líraélitarum füper cibo ifto, ut

ipfi judicant, leviffimo

Erunt hz deli-

Qu

cix a Sacerdotibus fpretze vel negleCtim

Tut

fumptz inftrumenta tormentorum.

d

8. Offciun Sacerdotir.

li

b

L 7À vero vigila. 2 'Tim. 4. Vigila ti»

bi & gregi tuo; quia contra te vigilat Sa-

than, ut.leo quarens quem devoret; vi-

u r

teul

gila, in funGionibus tuis efto alacer, te

obfervat Deus, remunerator tuus; tibi in-

W

vigilat Chriftus fummus Sacerdos,

l

L.

SJEPE EXPENDEÉNDUJE,

xór

IL I« ommibus. latora nunquam otiari

du

debet Sacerdos, nifi eligat labi. Labora,

in omnibus conatum adhibe, nihil age re-

tf

miffe, memor, cui labores.

Labora, quo-

lu

modo laborabat extenfis brachiis Moyfes,

quomodo lu&tans cum Angelo Jacob, quo-

! il

modo fudans in horto Chriftus.

| f&«

I Miünifterium tuum imple, .Yd eft, fac

en

perfe&e cum omnibus circumftantiis &

orcoe

conditionibus, nihil minue, nmihil detra-

i&

he: Dei enim perfe&ta funt opera. Deut. 32.

ími,

9. Fervor in orando.

ut

I. Orationi inftate vigilantes. Coloff. 4.

idi-

quia Legati & Advocati eftis Chriftiano-

tU

rum, plis eofum fundationibus ad id con-

du&i, ut apud Deum. pcroretis; ve voe

bis! fi fidelium fubftantias manducatis,

nec pro fidelibus interpellatis,

h h

IL. Sacrdos, 4ngelus Domini exerci-

2[5?-

tuum efl. Malach. 2.

Hi circa Deum in-

V

tellipendum , amandum , laudandum oc-

n

cupantur in ccelis , vos in terris orando

i

idem prazeítetis decet.

l. Z-

r

162 CowsIDERATIONES A SACERD

Til. Jlle novit ve& vivere, qui novit reRte

ftau

orüre, .S. Áug. ait

Ergo ne malz vitze

fan,

reus arguariss iStudio/e quoad officium oris,

i,

€? devote quoud oficium cordis ora;. monet

Innocentius III

tiis

1o. JMotma gperfe&'ionis.

Ti

I. Si de cmnibus Chriftianis verum eft

fiii

ilud :

i Theff, 4. Ea eff enim voluntas

Dei. fan&ificatio veftras. & Matth. 5. F/iote

U

perfc&i ,. fiewt. Pater ve[ler caleflis gerfeftus

Ve

ei :

quanto magis hoc competit Sacerdo-

ti e reliquis fele&to, & in fortem Doinini

vel

vocato ?

I2I

JI. Multum datum eft Sacerdoti, mul-

tum ergo quaretur ab £o. Luc. 12

Cuns

enimm dugentur donü, inquit S Greg Tülio-

Dl

nes etiam crefcunt. donorum.

C05

IIl Exigit plus a Sacerdote tum ftatus

(hi

ad alios fanctificandos deftinatus; tum of-

lo

ficium; quod gerit, Zngelicis humeris, ut

(

ajunt Ss. PP. formidandum.

&

rr. Seguela Chrifü.

l. Imaginem Dei per peccatum turpi-

qi

ter fcedatam, ut Dei Filius ablueret & in-

ftau-

Q

D.

SJXEPE EXPENDEND.JE.

163

vit n

ftautatet ,

fa&us eft homo , abluit fuo

lr vitd

fangume, inftauravit exemplo & do&tri-

TOA

Hoc ille, quid tu Sacerdos ?

- ii

II Sicut induis veftes Chrifti in facrifi-

clis, ita & ejus mores, virtutem, induas

fiéceffe eit , ut juxta Apoftolum vita Chri-

m e

füin te velut illius' Vicario manifeftetur.

of

M

IH Eft irrefragabilis Chrifti fententia:

Efn

Joan. 12. Qui mihi mmzjïmt me fequatur.

ftff'»

Vel non fis Minifter Chuih in Sacerdotio,

gcerd-

vel:eum fequere.

Doimill

i2. Perftia dddminifiratio Sacramene

ii*

. torum.

(u

I szpenfator mufteriorum Dei fidelis

; If

eft, qui non mittit mergaritas ante pore

cos, nec dat Santfum canibus. Matth. 7.

fatus

Qui non eft ficut aqua baptifmalis , quze

inJ

hominum peccata abluit, ablutosque ad

TR

coelum mittit, cum ipfa poftea in cloacam

defcendat.

S. Gregorius.

li. Difpenfator fidelis. Euchariftize 'eft ,

du

qui eam religiofe cuftodit, munde fervat,

j

qui ad fumptionem ejus parvulos przepa-

rat,

f

T

164 CowsrpERATIONES A SACERD.

rat, rudes inftruit, tardos compellit, ine

ter

501

dignos repellit, neminem negligit.

IH. Fideliter poenitentiam difpenfat,

fü

qui prompte fedet pro tribunali, dum reus

qu

adeft, pauper juxta ac dives; qui exami-

nat, ponderat, judicat ex zequo ; qui non

qu

$(

abfolvit, nifi dolentem ; qui non dimittit,

nifi confilio, vel cohortatione fua melio-

rem,

Refle&te ad hzc.

13. Chfütar.

Vrj

L Homo, qui accefferit ad ea, qua fanfti-

fr'cam Junt, im quo eft immunditia, peribit

Ups,

corüm Domiuo. Lev. 22. fi hxc olim in

| tim

umbra facrificii ,

' quid non timeas hodie

dütec

Phl

o Sacerdos, fi immundüs ad ipfum fan&i-

tatis anthorem , ad aram accedere aufis 2

Ii Exigit fummam corporis & cordis

"n

munditiam Chriftus Virgo ;' natus de Vir-

[Tr.

gine, pafcens inter lilia;' puriffimorum

Q

fpirituum Dominus , angelicis contre&tan-

dus manibus.

l

!are;

IIT. Continebant fe olim Sacerdotes le-

bjasp

gis antiqua: tempore vicis fuze, quid non

te deceat Sacerdos, dum non affiftis, fed

legec

te-

m

SJEPE EXPENDENDE.

D.

165

ht, It

tenes manu Deum tuum ?

Quo igitur

n oportet e[fe puriorem talà fruentem facri-

ficio 2 quo folari radio. mon. fplendidiorem

'penïat,

manunm, caruem Chrifüi dividentem 2 os ,

fl raïs

quod igne fpirituali vepletur 9. linguam ,

exatt?

que tremendo mümis [auguime vubefcit. ?

uj o

nitt,

$, Chryf.

nl

14. Modeffia Sucerdotir.

L Chrifius nil egit tumultuofe , præ;

propere, clamofe, omnia modefte; ma-

'/Zïf:&'i'

nus, lingua, oculi, totum corpus decen-

pzribfl

jfm i

tiam fervabant ; modejtia veflra, O Sacer-

dotes, etiam moig fit ommibus hominibus.

hote

Phil. 4.

hod

qUi

I Sic vivailt Dei miniftri ,- ,ut poffint

]

cum Apoftolo dicere: Jofira couver/atio

Vi

n cmlis eft. Non in plateis, non theatris,

yorn

choreis, commeffationibus & ludis.

eäan-

IH. Nugz, inquit S. Bern. uter fzcu-

lares «uge funt, in ore muiem Sacerdotis

gle

blasphemig. ^ Exhorrefce fi moderationis

leges excedis,

, fed

[

35. Fr-

-

Cs

166 CowNSIDERATIONES A SACERD.

1s. Fervor in facrificio Miffa.

l. Tremendo hoc facrificio nihil divi-

nius, quia Deus & hoftia & Sacerdos eft

*

i

'ergo fané&a fan&te tra&a,

principalis:

tiy.

Nihil eo eft Ecclefiae acceptius , falubrius

Vi

vivis, utilius defunctis ; ne defrauda tan-

£or

to bono Ecclefiam , vivos,

defunc&tos,

numï

temetipfum , fed fzepe cele'brand)o omnes

p

recrea & folare.

Y

ity

:H. 'Omnia divinis in hoc facrificio ?f'unt

plena myfteriis; ritus, aCüones, preces,

ceremoniarum explicationes; conare ergo

0fir

ut cultu, honore, attentione , praepara-

Ts

Hone , exac&itudine debita tractes aiþ;;

"

Pj

Innoc. III.

dis,

t Cogita unicam tepidamv Miffam

beng

juxta S. Greg. fufficientem jam materiam

À—Ma

tUs,

lu

timoris afferre ad divinum tribunal; &

Yd

unam quoque devotam innumeros parturi-

re fru&us , & ab zeterno animam falvare

D()m

interitu. Age itaque, quod agis; ut fan-

ftrm

Di.lg

&a fan&te traCctes , nec cum maledi&o

Pij zm

opus Dei facias negligenter,

lj

$. II.

J

- SIXPE EXPENDENDJE.

167

ft.

$. II

il di

Preces Matutinac.

i d

Has vide pag. o7. Coeterum eas ube-

] m&?.

rius Sacerdos profequetur ex horis Cano-

lub

