Abrenuntio tibi Sathana; & adhzreo

tibi JESU Chrifte !

Laudabit usque ad tortem anima mea

Dominum.

Defiderium.| Calli.

Sitivit anima mea ad Deum fortem, vi-

Yum: quando veniam & apparebo ante

facxem Dei ?

Unam

As

IN E,GIR!TU»DIIGE.

275

fine!

Unam petii à Domino, hanc requiram,

ete?

ut inhabitem in domo Domini , omnibus

diebus vitze meze.

u

Convertere anima mea in requiem

t !

tuam , quia Dominus benefecit tibi,

X

Áic

Uipsocihos

i

egrotis & moribundis accommodata?

e facris litteris,

fl

ante

yre eleifon , Chrifte eleifonr,

"

K

Kyrie eleifon,

Chrifte audi nos !

ä

Chrife exaudi nos!

Pater de coelis Deus, miferere nobis,

g

Fili Redemptor mundi Deus, miferere nobis?

Spiritus SanCte Deus, miferere nobis!

me

SanGa Trinitas, unus Deus, mifererenobis !

Qui fanas contritos corde,

H

Qui vulneras & mederis,

Qui mortificas & vivificas ,

1 vïc

Qui deducis ad inferos & reducis

Qui orantes in fua infirmitate curare

yi

9

ä

confuevifii,

M 6

*

276 CuRA BONJX MOnTIS

Qui propter mifericordiam tuam ma-)

gnam, falvos facis omnes fperan-

j

tes in te,

Qui Job ulcere peffimo pecuflum fa-

nafti,

^

Qui Ezechiam ad te clamantem a mor-

bo liberafti,

Qui dzemonium a Sara depulifti,

Quvi Tobiam Jumen cceli videre fecifti,

Qui Chananzeam pro filia deprecantem

exaudifti,

Qui focrum Petri a febre liberafti,

Qui mulierem Spiritu infirmitatis annis*

oCtodecim inclinatam ad fanitatem

perfectam erexifti ,

'Siqou eJoJ9jr

Qui filium Principis j

am mori inci-|.—

pientem a febre falvafti,

Qui puerum Centurionis verbo fanafti,

Qui paraliticos & leprofos cmaih &

mundafti ,

Qui a fpiritibus immundis vexatos &

obfeffos liberafti,

Qui mulierem per tactum fimbriae tuæ

a fanguinis fluxu fanafti ,

)

$

Qui furdos audire fecifti,

Qui

E a m

^

YN EGRITUDINE,

272

Qui claudis greffum reftituifti ,

Qui multorum ora aperuifti,

1-1

Qui ccecos illuminafti ,

Qui omnes infirmos & ægrotos tan-

gendo fanafti,

Qui omnes oneratos & laborantes re-

ficis,

/'

Qui omnes languores noftros portafti,

Qui filium mortuum matri viduz vi-

vum reftituifti,

— m ,

Qui filiam Archifynagogi ad vitam re-

vocafi ,

3

J

——

Qui Lazarum quatriduanum a mortms

at

refufcitafti ,

Qui zegrotos vifitafti ,^ & vifitantibus

i9q0U 9J9J9Jn

* S1QO0u 94943o9jtIAE

pramia zeterna promififti,

Qui per umbram Petri multos ab infir-

titatibus fuis liberafti,

Qui per fudaria & femicinctia Pauli

multos infirmos curafti ,

Qui per offa Elifdei mortuum ad vitam

revocalti ,

Deus Adjutor & Prote&or nofter,

Sufceptor & Liberator nofter,

:

Re«

wOW g RE

M ;

ll

278 CuURA BON X MONTIS

Refugium noftrum, & Cornu falutxs fio-

|

íturo,

tniferere nobis!

Fortxtudo &. Patientia noftra, miferere:

nobis !

Salvator ók Redemptor noíter , mifere-

re nobis !

Propitius efto, parce nobis Domine !

Propitius efto, exaudi nos Domine !

Propitius efto, libera nos Domine !

*

Ab omni malo ,

Ab omni peccato ,

Ab omni morbo & languore,

Ab omni impatientia & puüllammx-

tate,

A pefte & omni contagione ,

DLu . i -- u NTP POR LUEETEE m DI

Ab infidiis diaboli,

EV

A periculis mortis ,

À . doloribus inferni,

A fubitanea & improvifa morte ,

l

À damnatione perpetua,

Per tentationem tuam,

ieumuo([ Sou eieqrg

Per lachrymas & zérumnas tuas ,

Per labores & defatigationes tuas,

Per Giftitiam & tzdium tuum,

J

Per

$

YN JIEGRITUDINE.

279

*

$10

Per pavorem & moerorem tuum,

Per Iitim & famem tuam,

o

Per agoniam & fanguineum fudotem

tuum,

fite

Per Sacrofan&a. vulneta tua ,

—^

Per pretiofum fanguinem tuum,

Per crucem & paffionem tuam,

Per mortem & fepulturam tuam,

Per gloriofam Refurre&ionem tuam,

i9umnuo(g sou wjeqrg

Per admirabilem Afcenfionem tuam ,

Ín die Judicii,

Peccatores, te rogamus audi nos!

Ut nobis parcas,

Utnobis indulgeas,

Ut fpatium verz pcenitentize nobis

concedas ,

203 9]

*

Ut compun&ionem cordis & fontem

lachrymarum dones,

KX Sou vexoarx

Ut nos vifitare & confolari digneris,?

Ut fanitatem mentis & 'corporis lar-

dibissscii sss t

X 2uruxo

giaris,

Ut indulgentiam & remiffionem om-

isou mpue Sütue

nium peccatorum impertias,

Ut gratiam & confolationem 'San&i

|

Spiritus infundas,

4

g

Ut

-

280 CURA BÓNJE MORTIS

Ut.veram ac Chriftianam patlentmxm

tribuas ,

Ut nobis in omni tnbulatxone noftra

füccurras ;

1

Ut nos in hora mortis contra omnes

infidias diaboli protegas,

|

:

Ut nos in tua gratia mori, & ad finem!

usque perfeverere facias,

r

Utextrema noftra benedicas & fanGi

fices ,

'ïv

y

Ut fpiritum noftrum in manus tuas

fufcipias ,

j Sou 1pug snmeäm elL

l

Ut poft obitum noftrum Paradifi Januas

3

nos gaudenter introire jubeas,

Ut nos exaudire dignetis,

4

fili Dei, te rogamus audi nos !

Agnus DEI

qui tollis peccata mundi,

^

parce nobis Domine ;

fi

Agnus DEI,

Vs

qui tollis. peccata mundi,

exaudi nos Domine !

hi

Agnus DEI,

qui tollis peccata mundi,

£j

miferere nobis !

loj

Chrifte andi nos!

Chrfte exaudi nos!

Qh

l

Ky-

Y

YN JEGRITUDINE.

^

-

9t

Kyue eleifon , Chrifte eleifon , Kyrie

]

eleifon.

z

Pater nofter &c.

—

—

Y. Salvos fac fervos tuos,

—

X olX

z. Deus meus, fperantes in te,

— um

s.

y. Adjutor nofter efto, ne derelinquas

nos.

x. Neque defpicias nos, Salutaris nofter!

if Adjuva nos, Deus Auxiliator nofter!

E

Ipe* sUuu

x. Et propter gloriam Nominis tui libe-

fa nos.

sSou

-

*

y. Domine exaudi orationem meam,

x» Ét clamor meus ad te veniat,

Oremus.

Deus, qui unigeniti tui patientia an-

1j

tiqui hoftis fuperbiam contrivifti, da no-

bis, qusefumus, quc idem pro nobis per-

di,

tulit, digne recolere , ficque exemplo

ejus cun&ta nobis adverfantia æquammxter

il

tolerare.

Deus humani generis benigniffime con-

ditor, & mifericordiffime reformator, qui

hominem invidia diaboli ab eeterna felici-

tate

]

T

2

282 CORA BONJE MORTIS

tate deje&ctum , vnigeniti Filii tui pretiofo

fanguine redemifti , vivifica nos famulos

tuos gratiz tuze vigore, & jacentibus ma-

num porrige falutarem : reple nos gaudio

Bu -5 —^ — -

cordis & lzetitia fpiritus; expelle a nobis

& mitte nobis

omnes hoftiles infidias ,

Medicum falutis, Angelum pacis, qui nos

5

in anguftiis pofitos confolationibus tuis

X

attollat, quibus in przefenti confequamur

suxilinm , & in futuro praemia obtmea-

imus æterna.

Mifericordiam tuam humiliter depreca-

fi

mur, omnipotens Deus, ut amifíam gra-

tiam nobis concedas, atque munus patien-

li

te

tie in illatis omnibus, femper & ubique

«

protegendo impertiaris.

Deus, fub cujus

nutibus vitze noftrze momenta decurrunt,

[

oj

fufcipe preces humiliter àd te clamantium,

D

ut de omni adverfitate & zegritudine libe-

N

rati, tibi ferviant per Dominum noftrum

lit

JEfum Chriftum Filium tuum &c.

fufl

Oratio ad B. Virginem Mariam.

O dolorofiffima Virgo !. Vifceribus mi-

ti

fericordize plena, mater noftra fub cruce

con-

p

YN XSÓRITUDINE.

83

]

confiituta , per omnem JEfu Filii tui amo-

muli

rem ac cordis dolorem, qui penetravit

u

animam tuam, dum eum in cruce vidifti

ii

morientem , per ultimum Filii morientis

noll

alloquium, qàüo Joannem & cum eo om-

nol)

nes fideles, ac me tibi in filium commen-

!0j

davit, ad te füfpiro, fuccurre mihi mife-

tuis

ropeccatori, ne imparetus & immundus

t

tranfeam de hoc mundo ad Patrem.

j

Ille gladius, qui acerbe vvlneravit ani-

mam tuam, configet timore falutari- cor

fette

Ameum, vt a judiciis divinis timeam, &

g

in mifericordiam divinaztm confidam

Ad

st«

te refugium peccstorum fufpirans fuppli-

j

"

co pro falute mea, Filii tui fanguine par-

Qu

ta, lachrymis fufpirata, patrocinio tuo

Til

obtinenda, Monfira, te effe matrem, re-

jutty

fpice m& materno oculo nunc & in ultimo

r

'vitze articulo , fuccürre auxilio , folare be-

!mm

neficio, falva patrocinio; in ultimo meo

fufpirio, dum vitam. & oculos claufero,

tu o vita, dulcedo, & fpes mea! illos

du

tuos mifericordes oculos ad. me converte ,

j

& JEfum benedictum fràdium mihi poft

2

hoc

^

284 CURA BONJXE MORTIS

hoc exilium oftende, o clemens, o i)ia;

(

o dulci; Virgo Maria !

Qu

Oratio B. Hieronymi in agone

ln

ut fcribit Eufebius.

:

V

Pie JEfü , virtus méa , refrigeriuth

fi

meum, füfceptor meus & liberator meus,

t

in quem fperavi, cui credidi, quem dile-

e

xl

Summa dulcedo , turris fortitudinis

fi

& fpes mea a juventute mea! — Voca me,

T0

dux vitze mec, & ego refpondebo tibi,

vel

Operi mannum tuarum, quod de limo ter-

&i

rz, Creator omnium, formatti , quod offi-

bus & nervis comipegifti, cui vitam mo-

adj

pd

riens tribuifti , clementic tue porrige

C0

dexteram, "Tempus eft, ut pulvis in pul-

] t

verem revertatur, & fpiritus redeat ad'te

fiey

Salvatorem, qui huc illum mififti. ' Aperi

hi

ei Domine januam vite, nam pro me in

à

ligno crucis tanquam latro pependifti ;

fufcipe me fecundvm multitudinem mife-

D

T

tationum tuarum; nam latronem ad te

f&e]

currentem . in cruce moriens fufcepiíti.

b

ZEgrotus fum, infirmata eft in paupertate

vi-

XN :IEGRITUDINE.

285

T

vita fn'ea, & ideo-ad te, Medicum, cur-

TO.

Sana me, Domine, & fanabor: &

quoniam in te confido , non erubefcam.

m

In te Domine fperavi, non confundarin

zeternum. At quis ego fum, piiiïïmeDeus,

ut tam audatter loquar ad te ? peccator

zefiu.

fuüm, & in peccatis enutritus; cadaver pu-

Dels,

tridum, vas foeditum, efca vermium. Par-

l die

ce mihi , Domine! quz enim victoria eft,

ilb

fi pugnando mecum me viceris, qui mi-

3 ff

nor füm ante te, quam ftipula ante faciem

; ii

venti.

Dimitte omnia peccata mea, &

otet-

erige de ftercore pauperem. Exíurge &

ld Oü:'

adjuva me, Domine! exfürge, & ne re-

p n*

pellas in finem. TIntret poftulatio mea in

m -

cónfpe&u tuo Domine, & fiat manus

;

tua, ut falvum me faciat.

Ecce homi-

alte "

nem, qui difcedens ab Hiericho captus a

;

latronibus & vulneratus, femivivus reli-

n )

G&us füm : tu pie Samaritane recipe me.

dllis

Peccavi nimis in vita mea, & malum co-

jfe

ram te feci: a planta pedis usque ad ver-

j

ticem capitis non eft in me fanitas. Certe

vi

ff

pïfti-

nifi in ligno crucis moriens me adju

ffes,

riate

di-

i

286 CuRX* BONJE MORTIS

digna erat habitare in inferno anima mea

Ego, pieJEfu, fum pars tanti pretii: pre

me fudifti fanguinem tuum pretiofiffimum;

non me repellas a te.

Ego fum ovis quae

erravi, require eam bone Paftor, & appo-

ä

ne eam ovili tuo; ut juftificeris in fermo-

J

nibus tuis, nam promififi mihi , quod

quacunque hora peccator ingemuerit, fal-

at

vus erit. Dolens fum : iniquitates meas

m

ego cognofco, & delicta mea coram me

h

funt;, vere non fum dignus vocari filius

ler

tuus, quia peccayi in coelum & coram te,

Dta

fed auditui meo debis gaudium & leeti-

le

tiam. Averte faciem tuam a peccatis meis,

N

dele iniquitates meas fecundum. magnam.

Qs

mifericordiam tuem. ^ Ne projicias me a.

I

facie tua ; neque fecundut peccata mea

facias mihi, neque fecundum. iniquitates,

iib st

neas retribuas mihi, fed adjuva me, Deus

ï

falutaris meus, & propter honorem no-

len

foinis tui libera me, benigne fac.in bona

voluntate tua, ut inbabitem.in domo tua

[

1

omnibus diebus vit:ee meze, ut cum habi-

N

tantibus in ea laudem te in &cternum.

! f

Pe-

XWN JEGRITUDINE,

297

1 mà

Petitio finalis gratioe.

Md

JEfu Chrifte, fons mifericordie , of£en-

o

de mihi pauperculwe creaturz tus miferi-

st

cordiam tuaim: adjuva me in hac extrema

L

ferm

neceffitate, Creator & Redemptor meus,

q

JEfu Chrifte, pone paffionem

cmucem ,

& mortem tuam inter judicium tuum &

fi

qmes

animam meam; totum me tibi dedo, non

me rejicias; ad te venio, non me repe

mne

las.

Nunc Domine, fecumdum volunta-

fins

tem tuam fac mecum mxfencordmm &

lb

precipe in pace recipi fplrxtum meum.

Jeti-

yes

Redemifti. me ,

Domine Deus veritatis.

Sonet in mentis meze auribus vox illa dul-

1gnäm

hodie mecum eris in

p

cis, Domine JE(u

Paradifo.

yr]

tates

Sufcipe me, JEfu crucifixe, inter amo-

D

fofa tua brachia , quze pro me in cruce ex-

j Do*

tenfa cerno & ample&tor. Sufcipe me in-

m

ter defiderabiles amplexus tuos, & trahe

du

ad te animam meam; fufcipe me, bone

mþl'

JEfu, in mifericordia tua; fufcipe in pace

fpiritum meum, Amen,

Q«

d

298 CURA BONJE MORTIS

-

Jld . Crucifixum.

t

JEfu.Chrifte pro nobis crucifixe, per

facratiffimum: Vulnus N. N. miferere mex,

1

& falva me!

ü

Paffio Chrifti conforta me !

O bone

[

JEfu exaudi me!. intra tua vulnera ab-

fconde me &c,

ZAd B. P..€8 Sr

Maria Mater gratize , Mater mifercor-

dize, tu nos ab hofte protege

& mortis

lis

hora fufcipe.

Sub tuum przefidium confügimus, S.Dei

Genitrix ! noftras deprecationes ne defpi-

te

cias ! ora: pro nobis peccatoribus nunc &

€0

in hora mortis noftrz, Amen,

n

OMaria! Confolatrix affh&orum . Sa-

.

lus infirmorum . . Refugium peccatorum'

NG

ora pro me!

Eja ergo advocata noftra' illos tnos

d

mifericordes oculos ad nos converte, &

jJEfuüm benedictum fru&um ventris tui

nobis poft hoc exilium oftende,

K

An-

XN JEGRITUDINE,

289

Angele Dei, qui cuftos es mei ! clien-

tem tuum eripe ex hac hora !

d

TC I

San&i Patroni mei N. N.! Omnes San;

€i & Sanctz Dei intercedite pro me!

0 bt

Flures afpirationum piarum modus Jume

j d

ex prec:bus jaculatoriis p. xxx.

Ultima inorientis. fufgiria

forcote

JEfus, Maria Jofeph ! -ultima morien-

frrof

tis folatia, in agone fuccurhte !

O JEfu, veritas zeterna » Credo in te !

!

M

O JEfu, infinita mifericordia ; fpero in

edefnl-

te! O JEfu, immenía bonitas » ex,toto

iini :

corde amo te! Doleo, o JEfu, quod.te

fummum bonum offenderim !

,AM

Defidero te millies, mi JEfu ! quando

QU

vénies ? me lztum quando facies ?

In te, Domine, fperavi, non confun-

, lt

dar in zeternum,

( t

g U

pusluls, Reöemptor mundx ; Deus mifere-

:e inei!

v

N

Ín

An.

290 CuRA BONJE MORTIS

In manus tuas, Domine, commendo

fpiritum meum !

[077 gericulum mortir vuntietur.

Advenit tandem, o Domine, hora

mortis, propter quam in hunc mundum

nafcimur; cum hoc onere accepi vitze be-

]

neficium , ut deinde perfolverem tributum

mortis, Expirafi, o mi Redemptor, in

cruce, cum effes Dominus; ut mori fer-

vus non tergiverfaretur.. Fiat femper vo-

duntas tua:

moriatur anima mea ,

atta-

men morte juftorum. Scio, quia Deus &

q

Redemptor meus vivit, & fuis tempori-

H

bus tefufcitabit hoc corpus concuffum a

tam potentibus ventis naufez ; faftidio-

rum & dolorum. Ut inhabitem terras me-

p

liores, dimitto mortalem hanc domum ,

LU

& hanc carnem morti deftinatam, Tem-

N

pus eft, ut cantem Deo meo hymnum

i

laudis, quia per ignem & aquam eduxi(ti

[

Ti

sne in refrigerium : ufque ad hanc horam

b

peregrinatus fum , nunc in Patriam ingre-

dior, Deus: eft, qui me transfert de te-

ne-

IN EGRITUDINE,

20f

Fa

nebris ad lucem, de pericuiis ad fecurita-

tem, de dolore ad quietem. Dies mei fic-

ut fumus evanuerunt, & caro mea ficut

h

flos feeni exficcata eft; jam certe, Deüs

hon

meus, advenit tempus , in quo recor-

Qd

deris & miferearis mei.

Surge cceleftis

he-

Pater, excipe famentem. & prodigum

m

filium !

u

f

Cim. Crucifixum mamu. teneret.

YO

O mifericordiffime JEfü ! fortitudo meä

lii

& fpes mea; in quem credo , fpero,

u

quem amo, & amabo femper. Affite sunc

mihi manu

pon

Xtenti, ut feliciter hunc paf-

i?

füm- mortis pertranfeam. — Aperi mihi Do-

:J'dgg-

mine portas vitz, quam, cum in cruce

me

patereris, liberaliffime promififti, Afpice

m

me ut latronem, cui ex ligno redemptio-

[l

nis benefecifti. Quid lucraberis Domine,

mllm

fi in ighem zeternum conjicias hanc pa-

xl

leam , infirmitatum ardoribus: ficcatam 2

oui

Tuus eft honor, remittere peccata , &

eripere ex luto.

Eja! furge JEfu mi ,

ngü*

nam füfcepifti meam humanitatem , ut mi-

ell

N

)«

"N2

hi

*

»

2902 CuRA BONJE MORTIS

-

hi deres tuam divinitatem ! Adeft hora,

ï!v

quam quzfivifti : libera a leonibus hanc

animam , quam tanto cum amore qux-

fivifi.

Bone JESU

fanguis ab his

venis profluxit, ut ego me illo redime-

rem: illum oppono, ut mihi non infe-

ras meritam poenam aeternz damnatio-

nis.

Ego fum illa merces, tanto pre-

tio empta! Ego fum illa ovis perdita,

reduc eam O dulcis Paftor, & pone

eam inter illas , quz funt in ovili tuo.

'(Tu promiffi, quod in quacunque ho-

ra peccatorem poenituerit , veniam confe-

läï

quetur : Ecce ego venio, totus dolens

propter peccata mea , tu jta promiffis,

eamus in

Veni amantifüne JESU

campum amcenitatis, & in hortum glo-

3ice tuz.

Qun .S. Piaiicum afferretur.

;ä

Domine mi

quis ego fum, ut in-

$res füb tec&um meum ? fumne ego me-

lior, quam Patres mei ? Moyf viro

San&iffimo , & maníuetiffulo non con-

cef^. -

j

IN JEGRITUDINE.

293

r

0fty

cefüfti , ut videret faciem tuam : quo«

iif

fnodo nunc ergo te demittis, ut vifi-

j

tes pauperem & Publicanum ? fetis ti-

lj

bi non eft, mecum cibum fumere, fed

Ifmo

infüper przcipis, ut te comedam ! quam

ne

bene profpeCtum eít errabunde ovi,

10*

cum teneat intra fe paftorem fuum!

te^

non timeo inferni miniftros ,

neque

[

monftra abyfíi.

Nunquam me meus

ont

duleis Paftor deferet , poftquam . mea

10

pifcera fubivit.

Tu es DEUS meus,

(

& Pater meus! non eft grave animae

]le

mez' deferere hoc corpus, cum ejus

J

loco recipiat illud tam pretiofum ; ipfum

quoque corpus libens. patietur

abire

j

animam , videns honorari fe przfen-

j

tia tam:. nobili.

Non timebo mala,

gja. |

dum tu mecum es defenfor meus, QGu.

bernator , Cuftos ,

Dux ,

Rex ,

&

DEUS meus, in cujus manus com-

mendo Spiritum meum, quem

n

redemifti in ligno

n

crucis,

i.

o

N 3

$. L.

204 CuvRA BON/JE MORTIS,

$. 1I.

»

Difpofitio

pro Sacgro Viatico.

Faffa Coufeffione , Cf lubet)) generali ; €8

vera ac fincera omnium pecatorum deteflatio-

me juxta illud , Eccl. 17.

Revertere ad Dominum, & aver«

tere ab injuftitia tua, & nimis odito

execrationem,

: Invitatio.

Ecce Sponfüs venit, exite ob-

: viam el.

O anima mea! en Sponfus tuus! en

Amor tuus divertit in pauperculum diver-

forium cordis tui !

en cceleftis Medicus

20002 M P - . EEE

accedit ad fanandum te! en Amicus mil-

'es dile&iffimus ditare vult extremam

paupertatem tuam! en Sol amabiliffimus

Q

illuminabit denfiffimas tenebras tuas! O

i

pietas! o bonitas! o mifericordia mea!

offen-

o utinam , Lmi JEfu, nunquam te

dif- .

.YN XGRITUDINE,

205

diffen-x

Y

.

utinam te femper & unicum

amaffem !

Veni ergo bone JEfa! veri Sponfe

anime mex! veniad me, & ne fpernas

7[1, j

pauperculam animam meam ! venio uni-

Áisii

r

ce ÀÁmor meus !

O JEfu ! dono tibi cor

/Mn

meum, animam meam, corpus meum.

lverl

Paratum cor meum , Deus, paratum cor

meum.

X

Defiderium &

invocatio

Chrifti.

O Pater amantifme! monftra te eiï'&

Q*

Patrem , oftende mihi filium tuum, & fuf-

ficit mihi.

Quid enim mihi eft in ecelo,

N

& przter illum, quid volo in terra ? ille

u

jjyel*

Deus cordis mei, & pars mea Deus in

geternum,

Adjuro te Mater mifericordize, & vos

sïnli

remäm

animz Beatz: nuntiate dilecto JEfu meo,

j

ln

Jl

quia amore langueo , prz magno faciei

10

ejus videndze defiderio.

j

ga

5

- O mi JEfu fuaviffime, fpes fufpirantis

Oflen

*?nima , te quzrunt piz lachrymze, &

N 4

cla.

Üj*

206 CuRA BONJUE MORTIS

clamor mentis intimze, defidero te millies;

Mi JEfu, quando venies? me izetum quan-

do facies ? Quemadmodum defiderat cer-

vus ad fontes aquarum: ita defiderat ani-

10a mea ad te Deus. O JEfu! ne patia-

ris, me diutius prze tui amore & defiderio

languere aut interire,

Alii alia queerant ,

!

te folum ego, mi

JEfu, quxro, te folum, mi JEfu, defi-

dero

Hoc millies dicam,. hoc millies re-

petam: Deus meus & omnia

Quid enim

pofum extra te defiderare, cum in te fint

onmnia? nimis avarus eft

cui tu non

]

fuffücis ? Veni, obfecro Domine, & noli

tardare

Veni, defcende, priusquam mo-

j

riar, O vita mea, ut vivam.

Defidero te

li

milies, in quem defiderant Angeli pro-

fpicere, cujus pulchritudinem fol & luna

[

j

mirantur.

-

t

Veni, Domine, in domum tuam, tem-

ü

plum tuum animam meam, quam tibi mil-

lies dedicavi, & dedico toto corde meo.

Abforbeat ie vel nunc immenfa & mel-

lilua vis amozis tui, ut amore amoris tui

mo-

Z

T

IN XEGRITUDINE,

20?

moriat, qui amore mei dignatus es

fs |

?

mori.

(af.

[ot

Veni JEfa mi dulcifme! JEfu fuaviffi-

1

me' utquiefcas & maneas in me, ut videam

i

te , amem te, ardeam, liquefcam, & con-

atl

&t

fumar, in te moriar, mi JEfu! Nifi videro

te; moriar, nifi guftavero, quam fuavis

n

fis , quine.

id.

Praparatio

5fe

ad Sanctam Communionem.

2

int

Credo in te, & credo tibi, benigniüïm&

20

JEfu, Deus meus & seterna veritas, qui

- ol

ore tuo benediCtiffimo revelafti, quod tu

ipfe verus Deus & verus homo, vere rea-

j o

f fe

Jiter & fubftantialiter cum corpore, fan-

p*

guine, anima & perfonalitate verbi, füb

jna

fpecie panis confecrati lateas, in qua fide

te adoro Deum verum & vivum, qui in

d

cruce pro me mori dignatus es, &

ï

;md

nunc gloriofe regnas Deus in.

fccula fzeculorum,

po

Amen.,

pe

t

js tl

Orae

p*

298 CumnaA soxi MORTIS

Oratio

Summi Pontificis Clementis XI. cons

tinegs precipuos Religionis

a&us.

Credo Domine, fed credam firmius :

fpero Domine, fed fperem fecurius: amo

Domine, fed amem ardentius : doleo Do-

mine, -fed doleam Vehementius.

Adoro te ut primum Principium , defi-

dero te ut Finem ultimum , laudo te ut

Benefa&orem perpetuum , invoco te ut

j

Defenforem propitium.

'Tua me fapientia dirige, juftitia conti-

ne, clementia folare, potentia protege.

Offero tibi Deus meus cogitanda, ut

í

füntad te: dicenda, ut fint de te: fa-

cienda, ut fint fecundum te: ferenda, Vut

fint propter te.

Volo, quod vis, volo, quia vis, vo-

i

lo, quomodo vis, volo, quam diu vis.

Oro Domine ,

intelle&um illumines,

hh

voluntatem inflammes, corpus emundes,

i

animam fantuüfices,

Le-

XN JEGRITUDINKE,.

209

Defleam preteritas iniquitates, repel-

lam futuras tentationes, corrigam vitioe

non.

fas propenfiones, excolam idoneas vir-

tutes.

'lribue mihi, Domine Deus, amorem

Ilf :

tui, odium mei, zelum proximi, con-

t

temptum mundi,

)

Studeam fuperioribus obedire, inferio-

fibus fübvenire, amicis confulere , inimi«

lol

cis par cere,

p ut

lut

Vincam voluptatem aufteritate, avari«

tiam largitate, iracundiam lenitate, tepi-

ditatem pietate.

E

ytt

Redde me prudentem in confiliis, con-

I2

ftantem in periculis, patientem in advers

i

fis, humilem in profperis.

fie

Fac Domine, ut fim in oratione atten-

D

tus, in epulis fobrius, in munere fedulus,

in pr opofito firmus.

0*

15

Curem habere innocentiam interiorem,

o5

imodeftiam exteriorem ,

converfationem

T

exemplarem, vitam regularem,

NÓ

Affi-

d

300 CouRA noNz MonTrs

Afhdue invigilem naturz domandæ,

gratiz fovendz, legi fervande, faluþi

promerendae,

Difcam a te, quam tenue, quod terre-

num, quam grande, quod divinum, quam

breve, quod temporaneum, qnam dürabi-

le, quod zeternum.

l

I

Da mortem przeveniam, judicium per-

p

timeam , infernum effugiam , Paradifum

obtineam , per Chrifum Dominum no-

ftrum, Amen.

65,

Benedie mihi, amantifüme JEfu, &

n

uberem largire gratiam, ut tibi fideliffime

&

ferviam, tibi adhzeream , & in te vivam,

Q

& in te motiar.

li

di

Praxis cliciendi a&us praci-

[

puarum virtutum.

t

Credo firmiffime,' quidquid Ecclefia

Dl

[3

Catholica credendum proponit, & qui-

Credo effe

It

dem in fpecie ac nominatim.

unum Deum &c. & hzc quidem omnia

lo

ideo indubitanter credo & teneo ,

quia

n

Deus

YN JXGRITUDINE.

30r

Deus meus hzc revelavit, qui. in verbis

Ddæq

ülnl

fuis nec fallere poteft, cum fit zeterna ve-

ritas, nec falli, cum fit omniícius. Spe-

ro infuper a Deo meo zeternam beatitudi-

II

&em, omniaque media ad hanc obtinen-

zm*n

sl

dam neceffaria; idque ideo, quiatu Deus

hzc mihi benigniffime promififti, qui ve-

rax es in promiífis tuis, & promiffa im-

ge&-

plenda omnino potcns. Amo te quoque

d

Deus meus fuper omnia. & plus quam

DN

me, quia tu fummum & maximum bonum

i

es.

Quidquid amavi in hoc mundo, aut

amare potui, idcirco amavi, quia bonum

/

erat: tu, mi Deüs! es maximum bonum,

jine

2"

quod omnium creaturarum pulchritudi-

g

nem, fuavitatem, bonitatem infinitis mo-

dis excedit & fuperat,

adeoque fuper

d

omnes creaturas ob fuam infinitam boni-

tatem omni amore digniffimam: ac pro-

inde tametfi nullum foret coelum, in quo

g

te fruerer, nullus infernus, quem time-

d

rem, te tamen Deum meum ob infinitam

di

bonitatem tyam intime amo, & diligo fa-

o

prome ipfum & omnia doleoque ex to-

u

RT

to

39

-t

2

CvRnA 501(1-: MORTIS

tocorde; quod te fümmum bonum omni-

amore digniffimum unquam offenderim ;

;

cum firmiffimo propofito, te, o mi Deus! o

meum Bonum! nunquam offendendi. Amo

quoque proximos meos, imo & inimi-

cOS fneos ad tui imoginem a te creatos,

.]]

idque propter te Deum meum, quia tu vis

]

[U

& precipis hos amari a me. Unde ex

amore tui omnibus ex corde ignofco, qui

u

te unquam offenderunt, aut.contrifta-

funt: optoque ex corde, ut pro malis,

quibus me affecerunt , omne illis bonum

L

benigne retribuas. O mi Deus! fi omnia

Ti

poffibilia corda in mea forent poteftate,

p

vellem his ipfis in te credere & fperare ,

p

te fuper omnia dilipere, & proximum

n

propter te, fuümmeque dolere de te im-

4

al

fnenfo bono unquam a me offenfo.

Re-

Ite

'vereor te quoque, omnemque tibi hono-

hi

rem & cultum ex corde defero.

O omni

Q

!

honore digniffima Deites

.

infüper im-

Jie

menfas tibi refero grates, Deus meus,

[

qui es infinita largitas, pro univerfis &

d

fingulis beneficiis, qus a principio vitae

!

meo

ID ais a RR d

z

IN XEGRITUDINE,

303

Oij

mez usque ad hoc momentum in me 1n-

n

digniffimum contulifti, 1n manus tuas, o

3

paterna pietas ac providentia! quzin fui

Ámo

difpofitione non fallitur, me omniaque

ulti«

mea perfeCte refigno. Paratum cor meum,

Deus! paratum cor meum : tua fan&a,

05

Yi$

jufta & benevola voluntas femper & in

ex

omnibus fit quoque mea. Calicem, quem

dat mihi Pater, mei amantiffimus, licet

qm

(a«

amarum ,

non recufo ebibere cum JEfu

W

meo , ejusque doloribus jungo meos, at-

um

que fic uhitos Patri coelefti pro peccatis a

m

me commiffis, pro falute animze mez,

aT

pro refrigerio animarum in purgatorio,

pro converfone peccatorum , gentilium

M

ac infidelium ex corde offero, Deus meus,

nun

jud

amor meus ,

hoc eft filiale defiderium

e

*

ineum

ut cor meum omnesque arteriz

o«

snez diu no&uque nil aliud pulfent, quam

fnnf

continuas tuas laudes & gratiarum actio-

nes.

O morienti mihi fint bzae ultimze vo-

d

I)

ces: Q Efas , Maria, &jofeph. lnter bra-

chia Jofephi Patroni mei, in finu aman-

tiffüumz Matris & Advocate mese Beatifli-

Id

mae

N

304 CURA BON X MORTIS

É:e Virginis, in vulneribus Domini mei

T

pro me crucifixi vivere ac mori defidero.

lllato €3 vifo St. F'iatico die:

Laudetur Ss. Altaris Sacramentum.

O facrüm convivium, in quo Chriftus

fümitur! recolitur memoria paftionis ejus,

mens impletur gratia, & future glorio

nobis pignus datur.

[

f

Rythinus S.. Thomeg. Zquinatir.

fi

Adoro te devote, latens Deitas &c,

de

uli fupra fol. 123

D

h

$. n

Ó

Modus adminiftrandi Sacram

I

Communionem infirmis

—

fi

Sacrdos ingrediendo dicit: Pax huic

N

Domui !

Dat. benedittionem infirmo cum San&iff-

[

so auihil dicendo. — Depofito venerabili Sacraz

[

mento afpergit infirmum, €9 cubiculum aqua

Iuftrali diceudo: Afjerges me &c. Mifere-

re

YN JEGJR ITUDINE.

395

re mei Deus &c.. Gloria Patri &c. Afper-

j m

(ero

ges me &c.

o y. Adjutorium noftrum in nomine &c,

y. Domine exaudi &c.

E

if; Dominus vobiscum &c.

jftns

*

Oremus.

jl

' Exaudi nos Domine, Peter omnipo-

i

tens, cterne Deus! & mittere digneris

fan&um Angelum tuum de coelis, qui cu-

ftodiat, foveat, protegat, vilitet atque

&

defendat omnes habitantes in hoc habita-

culo, per Chriftum Dominum noftrum ,

Amen.

L:

Poftea fa&a

-Confqgäone generali , Cönfi-

teor &c. Sacerdos dicit: Mifereatur &c.

Indulgentiam &c. JDeinde accipit Sacra-

tifmum , atque illud elevams oftendit infir-

mo ditens: Ecce Agnus Dei &c. Deinde:

ht

Domine , non fum dignus &c. Demum

gorrigit. SanBiffmum. dicens : Accipe Fra-

ter, vel Soror, Viaticum Corporis Do-

z;'af

'mini noftii JEfu Chrifü, qüi te cuftodiat

[quü

ab hofte maligno, & perducat in vitam

efe

&ternam ,' Amen.

Si

V

3066 CuRA now MonmTrs

Jä

Si mon delur ger modum. P'atici .dicz't—:

Corpus Domini noftri &c, "bluit Sücer-

dos digitos €? allutio datur infirmo.

j,

Kyrie eleifon , Chrifte eleifon , Kyrie

eleifon,

Pater nofter &c.

y. Et ne nos inducas in tentationem,

. Sed libera nos a malo,

Y- Salvum fac famutum tuum, ( famu-

lam tuam . -

3. Deus meus fperantem in te,

- Mitte ei auxilium de San&o,

z.. Et de Sion tuere eum. (eam).

Y-. Efto ei, Domine, turris fortitudinis,

X A facie inimici,

Y. Domine .exaudi orationem mearm. :

z. Et clamor meus ad te veniat,

y. Dominus vobifcum

3. Et cum 'fpirifo-.mq.'

Oremus.

Demine San&te, Pater omnipotens,

*'terne Deus! te-fideliter deprecamur, ut

af:cipienti Fratri noftro (Sorori noftra )

Sa-

TN XEGRITUDINE,

"97

Sacrofan&um Corpus Domini noftri JEfu

diih

NUA

Chrifti Filii tui, taz: corpori ; quam ani-

mze profit ad remedium fempiternum: qui

Nyi

tecum vivit & regnat in unitate Spiritus

SanCi &c. Amen.,

Oremur.

n,

- Protege Domine hunc famulum tuum,

i

(hanc famulam tuam) & B. Marize Virginis

patrocinio confidentem , 2 cun&is hofti-

bus redde fecurum (fecuram).

Omnipotens fempiterne Deus t Salus

sterna credentium ! exoudi nos pro fa-

n

mulo tuo (famula tua) mifericordise tuse

implorantes auxilium, wut reddita fibi fani-

"

tate, in Ecclefia tua gratiarum tibi refe-

rat aCtiones, per Dominum &ce.

Sumpto. l/iatico orat infrmus: Mane no-

biftum Domine, quoniam advefperafcit,

& inclinata jam eft dies. Breves dies mei

funt, & folum corpori meo fupereft fe-

15y

pulthrum ; bone JEfu, efto mihi JEfus &

Salvator : tibi corpus & animam com-

X

2)

E n;itto.

Afpi-

398

CURA BONJE MORTIS

Afpirátiones poft fufceptum Sa-

crum Viaticum.

Dulciffime JEfn! Panis viventium! an-

ticum in Domino morientium ! quem in

corde meo przcfentem confiteor & adoro,

qui dignatus es ad me venire, dignare

quoque ad ultimum halitum vitze "meze

l

permanere; & qui te etiam non roganti

D

offers, te anhelantem & ample&entem

non defpice per eundem amorem, quo

l

tu mihi cibus communicari voluifti; te

3

Obfecro , ut per illud amoris Sacramentum

K

ifam mihi ex hoc gratiarum fonte pro-

ftes gratiam, quapie, re&us, falubriter-

que confortatus ingrediat viam univerfze

carnis

l

O mi JEft, tu tulifti in corpore

Q

tuo, quidquid peccavi in meo, tu ablui-

E

Ti

fii fanguine tuo , quidqvid ego deliqui in

corde meo, iftud per illud ipfüm corpus,

d

per fanguinem fupplico , abfterge a me

quidquid immundi reperis in me

Ta

n

I

Deus abfcondite & falvator falva me, tu

fis ultimum defiderium meum, folatium

[

XN XGRITUDINE,

999

& auxilium, In manus tuas trado Spiri-

o

tum meum.

Vm.

Ahæ afpirationes poft fan&am

m

Commumonem.

0f0)

"

Salve mi dulcdïïme, ac potentlüïme

e

hofpes ; Domine JEfu Chrfte, diu defi-

n

derate, anxie quzefite, folicite adamate.

n

Saluto te ex intimis animze meze vifceri-

]UO

bus, adoro te cum Patre & Sypiritu S

IG

apud me indigniffimum commorantem,

n

Benedic anima mea domino, & omnia

r

qua intra me funt nomini San&o ejus.

((

Jam habeo te, qui habes omnia : pof-

"d

fideo te, qui potes, & poffides omnias

fe

quid negabis mihi, cui "te fontem bono-

l

rum omnium dedifti ?

Reforma vires animze mez, da, ut

15,

clara cognitione , ftabili cogitatione , &

i

ardentiffiffo amore tibi zeternum adhze-

fü

ream. Omnem amorem, omnem affectum

inte refundo. Habeto clavim cordis mei,

n

vt ingrediaris pro tuo arbitrio, plenus il-

lius

310 CuRA BONJE MORTIS

lius.Dominus.

In te uno fixum fit cor

meum, pretiofiffime JEfu amore mei cru-

E

cifixe. Sentiat preefentize tuze dulcedinem

mens mea: ut inefcata amore tui, ex-

j

tra te velit nihil, in quo gaudeat. O vul-

nera! O latus Chrifti, animze paradife!

fi

haurio hinc cum Chryfoftomo fanguinem,

& merita Domini mei,

[

Ob/atia.

b

Liberaliffime Deus , qui te mihi ih cru-

ce obtulifti, & in Euchariftia jam dedifti:

me etiam tibi totum offero. Renovo, &

confirmo vota mea, & omnia tibi fer-

viendi defideria.

Nihil mundanum dein-

)

ceps recipiet cor meum , in quo tu Deus

lj

habitas. Quidquid eft erga me, & crea-

Te

te

turas affeCtus, in te folum transfero.

folum amo, quifolus es omnia. Refigno

d

