Gi2797

"

N

»

t a,

d-

v

v

M

-

vt

"

Jele

-

À

Es

£

EE TAO -

E

$

POR

ceA

v

T

a

-

E^

UEL LE

u

-

o

——

&

71/. d bovet

[

*

!

»*ïï

E

^

EE2

U NUPHSY

ADZUNTMIRSZ NDI B ATT P MA

&v

]

NI

TA

i

DN

Doq

U

QUE

"g

|d

UET

(

M

ma

DELISAZARIAS

CANDIDI TOBIJE

BAC MISERRIMA RAGES

AD DÍLECTA

MAGNI ANANI/E

TABERNACULA CONCUPISCENTIS,

FELICISSIMUS DUCTOR

SIVE

EXERCITIUM PIETATIS.

PASCENDUM , CöäFORTANDUM ET

PERFICIENDUM SPIRITUM

DOCUMFENTIS VI]?I')JCE SANCTIORIS ,

COGITATIONIBUS CHRISTIANIS, VARIISQUE

PRECIBUS IN VITA ET MORTE

SOLANTIBUS, CONFECTUM,

VIATORIBUS,

QUIBUS PRO LECTIONE ET MEDT

'IIIONF PLENIORIBUS UTI LIBRIS M.

LICET AUT MINUS

W

LiBET

ACCOMMODATUM ïä

PnrsnvTERIÍS X;I;IVSQVE Ci,E

DICazVM.

LILLAE 0000 LL

CUM PERMISSU SUPERIORUM.

FUU ARU AOUR E ARU UR

Herbipoli,

b

tibus FRANcrscr XAvERIE RrENNER,

fum

ibliopole Speciali

MDCCLX

.tïr V[irivilegiati

,,«f

D. AE 3X 4 1.

a ET AAE TMMT R APE

EL rP r r

s.

N75

A

VAV.

R a

UR

CNSZA

AR

2 d

oA

»

D

ï/v

8

$

A

P A

Vi* N

QU Z

WE

P

*fo*

y;

3

AU

Vi WA

Praefatio

ad Le&orem.

,

"

( gufculum , .quod. manu tener,

Le&or benevole ! mole fua ex-

iguum €8 Ieve, ed materia, quam

gertratlat , € magnum , €3 pretiofum eft.

ANon longa indagine , [ed oculo tantum

fugitivo opus , id ut cernas. — Exhübet

quippe libellus grajfens in compendio omnia,

qua animum pie per diem occupant , grin-

cipiis Chriftianis inftruunt , cum Dco con-

jungunt, €9 ad ommem yerfi&tionem in-

formant.

Qua fuppeditat vita qne in-

tuendg documenta, ad omnes Chriflias

ni a&iones fe extendunt easque docent [am-

Eificare. — Cogitationes Chrifliang , quas

of-

RC

offart , precipuas veritater easque pra&i«

E

cas5 refpiciunt €9 pig meditationer mate-

5

riem in fimgulot menfis dies prabent.

Exercitia Pietatis, qug hic occurrumt ,

gotil'ma hominis ad Deun officia, virtu-

tum üur 9 falutir. myfteria. feeBtant.

His omnibus mens. Chriftiana gajcitur ,

confortatur , €8 perficitur.— Atque hinc

]

eliam. fa&wn eft, ut Opufculum |hoc z

Fidelis Azarias,

ad Dile&a

M. Ananiz Tabernacula,

,

Du&or infcribatuy.

1

Quam genuina heec illius eþigmphe ff

| ptor

re* iy/a loguitur

Exyerire hoc

boni

txy

LeBor benevole ipfo, €$ ad falutem

tudm utere.

exipi

Verfet

Falz.

Ti

B

l'llleye

Ca- .

| p j

u

3* E xæ*ä*

8

M

"h.

s RD

RE CN

TA

ÀX

Qatte

xf(.l

X

9 N

N Viv

N

A EM

PU IRSSUP RA

lunt

Alfil,

l tu-

Caput I

(

Documenta vite fan&ioris

uf ,

pto operibus hominis chrifiani pie

hinc

inftituendis,

lioc:

$. T

Principia vita fanthz.

l,

at eft voluntas Dei fanfüficatio veftra.

H

i. Theff. 4. Hoc ergo tuum elto

*

propofitum

.

declinare a malo & facere

J

E

bonum; utrumque non fan&titas vitze dun-

/0;

taxat, fed hominis etiam Chriftiani officium

D E

exigit; fruítra enim laboras in ftruendo

perfe£tioris vitze fundamento, nifi prius de

peccato deftruendo cogitas ; in vanum ope-

raris, nifi peccato exuto incipis novum in-

duexe hominem, qui fecundum Deun 'crea-

&us eft in juflitia C? Jan&itate veritatis. Eph. 44

A

Hoc

p

PariwNcriPIA

2

Hoc itaque fit primum at conftans & in-v

violabile animi tui Decretum :

fummo

odio deteftari noxas preeteritas, ac millies

potius mori, quam lethaliter pofthac pec-

care; atque ideo ut ut res cadat , decer-

nas neceffe'eft, omnium potius commodi-

tatum, , bonorum, atque etiam vitze ipfius,

quam pratize divinze per peccatum mortale

ja&uram facere; meretur hanc de te refo-

Tutionem Dei Creatoris Benignitas, copio-

fa Salvatoris redemptio , periclitatura fa-

lus animz unicze & immortalis.

'Tum vero noxas veniales ferio devita :

licet enim vitam non adimant, mentem ta-

men inquinant, animam vulnerant, gratiae

uberiori terminos ponunt, Deum offen-

dunt. Atque ab iis preefertim abftine, quze

vel Dei cultum fpe&ant, puta a curiofita-

te, focordia, diftraCtionibus inter oran-

dum ac pfallendum &c. vel que virum

gravem dedecent v. g. a rixis, menda-

ciis &c. Et quamvis omnino peccatis le-

vioribus non fis caritvrus, fedulà tamen

Cura ne deliberatiora addas, ne confulto

in

ViTJE SANCTE.,

3

i*

iniis perfeveres , cum gratia Dei efficere

poteris.

Juvat pariter fubinde nimium erga res

inutiles v. g. lufus, convivia, confabula-.

tiones &c. exuere affectum, ut naturze ad

J

deteriora pronze incentiva fubtrahas, ac

z

2

fenfim fine fenfu afuefcas vas tuum po[fidere

t

in. fanBficatione €? honore, mon in paffone

"

defiderii , ficut gentes, qua ignoraut Deuns.

je

x. Theff. 4

"

His conatibus ftabiliter fundatis eo vi-

tes intende, ut promptam femper volun-

Le

tatem conferves Deo in omnibus placendi,

i

omnes actiones ei gratas cum quadam men-

l]

tis alacritate vivaciter exequendi, Ego »

l^

qua placita. funt ei , facio femper, ajebat Chri-

ftus Joan. 8. 29. Tu quoque in operibus

""

tuis pracellens eflo.. Eccl, 33. 23

l-

$.

2*

JDe modo furgendi.

e

David nil frequentius paffim ineulcat,

2j

quam ut diluculo, mane, in matutinis ve-

Q

niamus, vigilemus, revertamur ad Domi-

A

«"

DÀ

num;

4

PaiNCIPIA

num; tmagho proinde conatu adnitendum

ut cogitationum & diei primitias Deo con-

fecremus ; hinc

r. Hova furgendi monte trices. Eccli. 32,

fed velut Angeli vocem cum Petro audi-

res AGt. 3.

urge velociter videlicet ad fer-

vitium Dei, ad Pfalmodiam &c. ftatim te

expedias, vanaque cogitatione omni fepo-

ä

fita preeveni Dominum in maturitate piis

affectibus his vel fimilibus : Deus Deus meus

ad te de luce vigilo . . /euite exultemus Do-

z

euino , Subilemus Deo falutari nofiro, pra-

occupenus faciem ejus in confe[fone , € in

Bfalmis jubilenms ei . . . Benedic anima mea

IDomino , €? omuia que intra ene funt nonmi-

ni fauffo ejus. Vel certe mentem per va-

rios-actus Fidei, Spei, Charitatis, gratia-

rum aCtionis, oblationis ad Deum eleva;

mam qui vigilaverint ad. illum , invenient be-

nediftionem. Eccli. 32.

2, Inter veftiendum excitabis in te in-

gens defiderium-hunc diem fingularis be-

neficii loco a Deo tibi indultum fancte im-

pendendi, ab omui peccato abítinendi; vel

con-

VirTX SANCTE,

5

congruis aliis ad indumenta precibus men-

tem occupabis v. g. ad veftes: Aedde mihi

Domine ftolam immorialitatis, quam perdidi

in pravaricatione primi pareutis . .. Domine

qui dixifüi jugum meun fuave efl, €2 onus

meum leve, fac ut iflud portare fic valeam,

quod confeguar tuam gratiam. ad lotionem

mapuum :

Da Domine virtutem. ananibus

meis ad abflergendam omnem maculam , ut

5

Jine pollutione. mentis €? corporis valear tibi

j^

Jervire. ad tegimen capitis : JImpyone Do-

j«

mine capiti meo galeam falutis, ad expugnan-

dos omnes diabolicos incurfus.

2

8. Vefüitus, provolvere in genua in fi-

7

gnum Adorationis & Deo gratias age pro

l^

nc€te feliciter transacta; Offer te & omnes

l

aCtiones tuas ad Divinze Majeftatis gloriam;

L

Denique inftanter per interceffionem B. V.

t'-

Angeli Cuftodis , & Patronorum gratiam

poftula peccata vitandi, & tuo muneri jux-

ta Dei voluntatem fatisfaciendi,

Ín fine

l

adde ter Pater €9 4ve » Íemel Credo 63

Q^

Salve Regina,

[

elïl

&3

$. Ht

PniwNCIPIA

$. Ill

De ]Vüditaffpne.

Concaluit: cor meum intra me, €9 in me-

ditatione mea exardeJcet iguis , ajebat David.

-

Pf. 36. reipfa expertus, quos in profe&u

fpirituali addat ftimulos rerum divinarum

aut veritatum zeternarum fedula & attenta

confideratio, ac myfteriorum fidei cum re-

5 SNEDOUCPH

flexione & affe&u perpenfio ; ficut e con-

&ra ex ejus omiffione mala plurima in fin-

gulos homines dimanare Jeremias luget

€. 12. Defolatione defolata eft terra, quia

4!

wemo eft , qui recogitet.

Hinc omnes Afce-

|

tz fuadent, ut Perfectionis cupidi Medita-

tioni affuefcant; nam ex ea nafcitur cogni-

tio, ex cognitione amor, ex amore vero

ftudium & res confideratàs exequendi &

Primun quidem,

contrarias perfequendi.

ait S. Bern. l. de confider. ad Eugenium:

suentem purificat confideratio , deinde regit

affeftus , dirigit aEtus, corrigit exce[fus , vi-

t1am. hone[iat €2 ordinat , ageuda praordinat,

a&a recogitat , ut mihil i. mente refideat au£

dn-

VrTJE SANCTJAE.

7

incorrettum, aut. corref'ione egens s. huc . eff,

qua in profneris adver[a prafentit , in ad-

verfis uou. quafi fentit.

"

Merito proinde femihoram indies vel

-—

faltem quadrantem follicitus de perfe-

€ione Viator ei tribuet tempore prz-

fertim matutino, ut fpecialis per eam vi-

E

gorinde jam in omnes diei aCiones de-

rivetur.

Q4

Ad illam rite inftituendam fe

f

quentia juvabunt

m-

x. Pridie materiam meditationis ante

e

fomnum przlege, mane vero cüm pio &

d

congruo affectu defiderioque in memoriam

(

reyoca, vel fi opus, relege.

[

2. Uno vel altero paffu aloco orationis

g

diftans imaginare przefentem, & quid mo-

do aCturus fis, obfervantem. Deum

ut

ro

phantafiam ad attentionem, animum ad re-

verentiam colligas.

Ill,

3. Aufpicare meditationem ab Oratiun-

m

cula quadam , qua te fuaque omnia in Dei

v'gï

beneplacitum offeras.

[//d

4. Duo vel tria przeludia. breviffime ta-

ii

il

"

men facer, quorum 1. eft fummaria quze-

(iil

44

dam

8

Pniwcr?IA

dam pun&orum confiderandorum repeti-

tio.

2. Imaginatio loci vel'alia fimilitu-

do congruens materize meditationis. 3.Pe«

titio grátize ut ex hac meditatione compe«

tentem fructum haurias.

5. Unum poft alterum pun&um atten-

te leges vel in memoriam revocabis, ei-

que morofius (dum omnino fatisfiat, licet

alia punéta omnino non attingerentur) inz

herens, varias exinde ratiocinationes for-

mabis per confiderationem circumftantia-

1um maxime quis, quid, ubi, quibus auxi-

jüs, cur, quomodo, quando; & exinde va-*

tjas veritates circa res agendas vel fügien-

das elicies, quibus ulterius infiftendo , &

potiffimum quomodo fe alii & przefertim

SanGi, B. V. Chriftus in hoc vel illo fe

gefferint cum bonis affecibus admiratios

nis, gratitudinis, amoris &c. difcuties; aé

tandem te tuaque gefta hoc in genere in

l

examen vocabis cum variis denuo affeti-

bus doloris, humilitatis, propofiti, petio«

nis gratize &ce

6. Me-

VrTJUE SANCTUE.

9

6, Meditationi fubnecte varia ad Deum

l«

"

& fanétos colloquia, prout affe&tus dicta-

verit

«

aquibus praefertim gratiam poftules

2j

exequendi ea quze in meditatione decre-

vifti.

e

7. Poft meditationem te nonnihil refle-

&es de fucceffü, atque lumina & propo-

la

fita fpecialiora breviter etiam fcripto an-

i

notabis.

e

$. Denique fi meps vel arida fit ,

vel

rd

evagationibus diftractior hzec vere metho-

]4

cus juvabit; fa&ta oratione przvia & prze-

la

ludiis fic te fucceffive interrogabis.

l. Quoduam efü Punffum meditationis ?

l«

hic occurret res vel hiftoria facra, cirea

quam elice actum fidei cüm defiderio eam

pemtl us danlendI

Jl Quid de lioc Puuffo eff confiderandum?

hic intellectus . perfonzs & res confid

eva

erat

usque ad folidam materiz cognitionem &

22

zeftimationem , voluntas vero

n

OoOx con-

gruos affeCtus elicit, v. g. admirationis,

zeftimationis, adorationis, gaudii, laudis

gratitudinis, defiderii, odii, timoris, com-

A

3

pat-

k(o]

PnaxwcrPIA

paffionis &c. pro diverfitate obje&i confi-

derati , quod eft vel Deus vel divinze per-

feCtiones, vel Chriftus agens aut patiens,

vel Sané&i vel virtutes, vel vitia vélzter-

na bona aut mala &c. affectus autem fiunt

per afpirationes, exclamationes, confef-

fiones, querelas, alloquia, tacitas humi-

lesque admirationes &c.

IIL Quid do&rimg prafüce pro fpirituali

fru£u tuo ex his conchudis ? ^ occurret hic

vel virtus imitanda vel vitium fugiendum;

fequuntur affe&us approbationis, defide-

rii vel odii, fugze &c.

IV. Quaenam moliva ad hanc doffrinam

gratticam impellunt ? movere folent ne-

ceffitas , utilitas, jJucunditas, exempla Chri-

ftüi & San&orum &c. in contrarium ter-

rent malitia, iniquitas , turpitudo , dam-

num &c. his autem cognitionibus mifcen-

tur affectus admirationis, gaudii de co-

gnita veritate, propofiti, cefiderii, dete-

ftationis &c.

V. 2f €2 quantum hanc doffrinam obfer-

us do«

vavi? examen præter;torum ; affe&

lo-

ViTU SANCTE.

Ter

fi-

loris, indignationis, confufionis, ingra-

of«

titudinis, propofiti &c.

Ó

VL Quae media fpecialia ad. executionem

t

hujus gropofiti adhibebo ? haec funt 1. remo-

fii

tio impedimenli , quod executioni obftare

f

poteft; 2. deleffus cerlg vei, quae ad pra-

jj

xin ejusmodi propofiti fervit; utrumque

autem ferio die illo exercendum decernis,

J

petens ad id neceffariam per pium collo-

i

quium ad Deum vel fanctos gratiam.

1j

His abfolutis, fi per tempus licet, ad

g.

alia meditationis pun&ta progredere ; in

7. indicata

fine eadem obfervans, quz n.

i*

n

funt. Atque reipfa experieris, quam fua-

[2

vis fit Dominus iis, qui per ejusmodi ex-

l-

ercitationes intelle&tus & voluntaüis eum

guítant & vident.

2

l

$. IV.

.

De Oratione Pocali.

Oporlet .femper -orare . €9 mon deficere.

Luc. 18. ita nimirum exigit indigentia no-

"

ftra omni ope deítituta, mili emendicatis

A 6

p

32

, PRII?CIPIAV

a Deo beneficiis identidem refocilletur ;

ita Dei infinita dignitas exigit, quem.crea-

?

turz omnes laudare femper & ubiqne' te-

ï

nemur; ita exigit fpiritus noftri debilitas;

vt dum vexatur fuggeftione , non intre-

ü

mus in.tentationem; .ut autem bene oresz

r Ante Orationem animum nonnihil

!

collige,: & per. vivam Dei prefentis, i

quo vivimus , moveniur €9 . fumus ,. memo-

fiam fürfum mentem eleva cumintentio-

ne.vel Deum laudandi, vel tibi aut aliis

bona & gratias petendi; nam Pf, 66. ju-

bemur P/allere faüpienter, hoc eft propter

"

fines altiffimos.

2. Tempus congruwm oratoni deftina,

*e, dum fol jam occubuit, felicem ad-

buc ortum petere cogaris. JLowum oppor-

funumn felige, wbi nil perftrepat , fenfus

;

ad alia non vccentur.

Situm corgoris de-

eentem obferva , ne düm pfallis animo,

exteriori oculorum motu, aut corporis

irreverentia proximum fcandalizes.

ï

9. Ora tarde , ne verba decurtes aut

anutiles ; devate? non enim hormini fed Deo

lo-

VITI SANCTJE.

o

tj

loqueris; aitente, ne ex eo fis populo, qui

cor autem eorum

Mj«

labiis Deum honorat ,

longe ab eo eft

g«

T

4. Ut phantafiam uni rei certius affigas,

Ü

l

:j

nunc pro temporum diverfitate, Chriftum

g

DI

nunc glorio-

infantem, nunc patientem

jl

füm tibiimaginare; nuncB. V..coramthro-

1

no Dei tibi propitiam, nunc tctam ccele-

(«

ftem curiam, coram qua fuyplex fis, tibi

(e

teprefenta,

c

u$

l^

5. Dum recitas falutationem Angelicam,

fpecialiter felicem. mortis horam poftula;

d

in Litaniis Ss. Oo. ab Angelis pete purita-

tem intentionis , ab Apoftolis zelum, Re-

i,

Higionis ,. a Martyribus conftantiam in fi-

j-

de &c.

& fic fpeciales etiam in aliis preci-

[^

bus gratlas.

$

-

"

(«

6. ]aculatorn fufpiria fzpius repete;

D

bonam intentionem ad fingulas horas re-

$

noya; falutationem Angelicam ad trinum

M RE a

us

:

campanæ pulfum recita falutaturus Mariam

mane velut Auroram confurgentem

in

x

meridie ele&tam ut folem, Vefperi pul-

CH ER

chram

"

À7

TA

ParNCIPIA

chram ut Lunam, ut fic interpolatis vici-

bus fzpe per diem ores.

7. Non ad.verborum duntaxat fenfum

(ii

attentus curfim orationem profequere, fed

0t

$5

fubinde, prscfertim fi oratio in fe brevis at

h

effectuofa eft

v. g. Sulve Regina , Adve

(

enaris flella , Pater nofler.. Pf. Miferere mei

Wi

Deus, z4doro ie devote latens Deitas , | €2e.,

ly

in fingulis verbis & fententiis, quze fpiri-

[

tualem aliquam confiderationem habent ,

n

tantifper cum mora infifte, eas expende,

[

& quafi gufta & regufta expendendo quid

bh

fpiritualis ibi folatii infit, quid do&trinze

[Wh

& affectus ; fic & fru&tiofe -& per breves

T

orationes diu orare diíces.

qu

p«

SeWM.

4/111

JDe . Sacrificio Miffa.

lii

O

Sententia hzec S. Bonaventurze eft

Sa-

ler

£erdos non. legitime impeditus celebrare omit-

neg

iens, quautum n £o eft , privat Santtam Tri-

M

mitatem laude € gloria, Angelos letitia, pec-

ü

catores venia , juflos fubfidio €9 gratia, in

b

qur-

VITJE SANCTAE,

X5

Vici

gurgatorio exiftentes. refrigerio ,. Extlefiam

fpirituali Chrifli benefcio , feipfum medi-

fom

tina €2 remedio.

Quanta jactura in una

d

omiffione Laicis vero quam. expediat rei

js d

huic divinifimze quctidie intereffe , do-

Á

cent & clamant tam eximii fructus ac

m

admirabilis dignitas & fumma myfteria

&

hujus facrificii

"

?

quod z. Eft latreuti-

'p'n'i-

cuti , quo Deus fümmo cultu digne ado-

g

ratur.

2. Rememorativum

Paffionis &

nde,

cruenti illius facrificii , quod falutem or-

bis in cruce operatum fuit. 3. Fucharifti-

quid

r

eum quo folo dignas Omnipotenti referi-

(

mus gratiarum acCtiones.

4. Propitiatorium

quo venia peccatorum & debitz pro iis

poeenz remiffio obtinetur. 5. Paczfmm Jive

impetratorium omnium donorum ac bene-

ficiorum naturze & gratize.

Sicut proinde

omnes creaturze dignam Deo latriam de-

f

bent, dignam pro beneficiis & redemptio-

lii"

ne gratitudinem ; ficut omnes gratiis indi-

l

j

gent & propitiatione, omnes pariter Lai-

ci cum Sacerdotibus diviniffimum hoc Sa-

W,C'

h mo-

di

crificium zeterno Numini o-fferant nor

do

16

PaRrxNcrPIA

do decet fed & neceffe eft, Ut vero étiam

fructuofe fiat: .-

!

i. Aífifte cum devotione ob tanti D-'I);fce-

l

rii preeftantiam , cum reverentia propter ob-

t

lati dignitatem infinitam ; cwm fervore ob

p

infignem facrificii utilitatem. Affifte dz-

[

center, quicte €9 miodefle, quia San&a fan-

€te & tra&ctari & haberi debent.

Qr

[

2. Tempore Miffze vel ora vocaliter, vei

i

reprefentata in ea vitze & Paffionis Domi-

Est

ni myfteria affeCtuofis con(iderationibus

fa

expende ,

ac congruis affeCüibus profe-

[r

quere.

2. Hunc fübinde modum obferva: d

Chr

ingreffum templi xecole di&tos 3. fines Mit-

10 :

Íen

fze facrificii, & juxta eos intentionem tuam

fif

infütue. | d egreffim Sucerdotis ad Aitare

lifs

elice aCus adorationis, Fidei, Spei, Cha-

hi

ritatis , defiderii Deo placendi. ad Conf-

ieor peccata tua breviter percurre, & ex-

do,

citata contritione renova propofitum emen-

fs

a

ade

dationis. ad ZJntroitum incipe preces vo-

'lï.(i';w

cales per intervalla poftea continuandas.

tem

ad Offertorium t'e tuaque omnia Deo oifer,

&

(

l

VxTXE SANCTE.

r7

iaft

& negotia diei illius ei commenda. ad Pra-

fationem farfüm cor eleva gratias agens pro

5;&6-

beneficio redemptionis, Deum laudans per

ro»

trifagion: San&tus , San&us, Sanctus, cum

7)

pueris Hebraeorum applaudens : Benedictus

[/2

qui venit in nomine Domini. ad Memento

l-

commenda Deo vivos omnes, pro quibus

orare teneris & foles. ad Elevationem con-

vdl

fidera Chriftum in cruce fufixum & Patri

yn-

zeterno przefentatum bis verbis: refpice in

ylbus

faciem Chrifti tui Pf. 83. fimulque a&us ad-

ol

orationis & fiducie elice fübjungens ad

Chriftum elevatum ex hymno Ambrofia-

Ji

no: Tu Rex gloriw Chrife. 'Tu Patris

D

j

fempitermus es Filius. Tu ad liberandum

qam

fufcepturus hominem non horruifti Virgi-

At

his uterum &c. usque ad finem. ad Me-

hü-

mento ora pro defunctis requiem iis precan-

ii f'

do, quorum memor effe vis vel debes. ad

ex"

"A guus Dei veniam peccatorum poftula, &

fl^

ad exempl'um prïmogum Chriftianorum, qui

"o

indies facram communionem fumebant, fal-

l$,

tem fpiritualiter , defiderio intimze cum

[

a prae-

Chrifto unionis egcitato ; communic

H

viis

18

PnarwNcxPIA

viis aCtibus intenfiffimis Fidei , Spei, Cha.

ritatis &c. cum Sacerdote repetens ter Do-

J

mine non fum dignus r. ob peccata gra-

bii

viora, 2. ob venialia , 3. ob defeCtus &

di

imperfe&tiones tuam indignitatem profiten-

D

do. ad Beneditlionem imaginare a Chrifto

D

coelos afcenfüro tibi benedici, peteque gra-

$j

tiam perfeverandi in bono, ut de facie ad

y

faciem denique liceat videre & adorare

'vi-

t

ventem in fzecula fæculo;'um.

286 VE

f

JDe jiz;diir €? alüis occupationibur.

Contende fedulo , ut quae pro ratione

fi

vocationis aut officii exerces opera, ea

)

fint, ut de iis dici poffit,.quo de Chrifti

N

manibus Cant. 5. r4. habetur. . JVumus il-

u

liws iornatiles , aurem, pleng hyacinthis,

Sint nimirum a&iones tuz ad IAmperium

F:

&

Dei nutumque promptze & verfatiles, fint

l

puriffümo amoris divini auro exornatz,

)

plenz hyacinthis colorem coelicum refe-

rentibus, hoc efc divinis rationibus, con-

- filiis,

ViTXE SANCTE.

TO

Cht.

fliis, intentionibus; ut quidquid agis,

Do-

non fpe aut amore terrenorum, fed bono-

g

rumcceleftium defiderio agas, five jam ftu-

"du

diis pro Religionis, animarum, aut Reipu-

i[el-

blicze emolumento vaces, five negotia pu-

jfto

blica tra&es, five alia denique ex officio

ge

Opera exerceas; ut eadem ex objecto fze-

edd

pius etiam adiaphora, per aCtus meritorios

»Vie

tibi fiant falutaria.

Heec autem cum fru-

€&u obfervabis.

z. Nullum opus ant negotium aggrede-

fe, quin preemittas bonam intentionem du-

&am ex motivo virtutis alicujus v. g. Ze-

li animarum , obedientize, patientize, cha-

101

ritatis, mifericordize &c. pront actio fufci-

[

pienda vel ad falutem proximi referibilis ,

rf

vel a Principe, vel fuperiore alio impera-

"T

ta, vel ob difficultates dura vel ardua, vel

Mif

proximo utilis , vel indigentibus proficua

1Uff

eft; vel denique hanc faltem generalem

fint

intentionem habe, ut offcio tuo, voca-

( ,

tioni tuze ad gloriam & þenephcitum Dei

efe«

rite fatisfacias.

oft-

2, Bre-

?

PnariwNcIiPIA

2. Brevi oratiuncula auxilii divini-affi-

ftentiam implora, ut a&iones tuas Deus

b

afpirando przeveniat & adjuvando profe-

]

'

ht

quatur, adeoque per eum ccepta operatio

feliciter ex voto tuo finiatur.

9l

j

3. Ex parte tua in negotio füfcepto la-

bora, quantum potes; ac fubinde, f prae-

Dür

fertim vel difficultas oritur, vel labor

det

prout optas non füccedit, mentem ad Deum

& San&tos eleva, ut in adjutorium tuum

fe

intendant, & ad adjuvandum te feftinent

i

li

imitaturus nautas, qui plus coelum quam.

x

quod operofe navigant mare, retpiciunt,

T

4. In operibus tro&tandis pofthabito

omni faftidio fedulus efto & ind luftrius, at

fine turbatione ac anxietate; nimia enim

follicitudo turbat judicium agendorum, &

artha reprehenditur, quod turbetur er-

——

ga plurima.

5. In confiliis dandis, in caufis judican-

D

dis reCi tenax & szquus efto, ut Deo,

Religioni, proximo, cuique tribuas, quod

Ü

fuum eft,

ü

1

6, Con-

:

VrTXE SANCTJE.

21

D

6. Confilia, judicia, negotia, rei alie-

leus

nz adminiftrationes non ex affeCu aut

ofe-

proprio arbitratu metire, fed ex dictami-

QU

ne fanioris confcientize inftitue, tanquam.

olim zeterno judici rationem redditurus ; ne

li«

mens falvanda aliàs,

fi vixiffet fibi foli,

I

nunc alieno pondere gravata miferum in-

Dor

tereat.

üfi.

T. Poft opus praefertim gravius tantifper

n

refle&e, num ad confcientiz tuze & vo-

2

luntatis divinze exigentiam illud fueris

m

executus ; fiquidem bene, gratias Deo ages

ft,

fi male, confundere, dple , emenda,

yo

[

$. VII.

(f

De . refellione corporis €8. animi

yelaxatione.

J

Corpus alimento identidem refici debet,

ïu

ut laboribus pro ratione officii fubeundis

s

porro fufficiat; animus vero, ne inter af-

d

fiduas curas velut arcus femper intenfus

denique rumpatur, interpolata recreatione

nonnunquam eft refocillandus; debitus ta-

inen

22

ParwcrPIA

men modus, ordo, tempus, & quantitas

utrobique fervanda funt.

1l

i. Premitte bonam femper intentio-

[

mem; velut poftea attentius te vocatio-

nis tuz' negotiis applicare , vel Deo ala-

crius fervire poffis.

Sive manducatis , five

;

bibitis. five aliud quid fücitis, omuia in glo-

viam Dei facite. x. Cor. xo.

2. Zd menjam eflo memor. Dei : hinc

femper precedat benedictio , . gratiarum

aCtio fubfequstur; Trvmperantim : ne vel

in quantitate, vel qualitate, vel modo fi-

ve nimia in cibos effufione excedas ; ne-

ceffitati potius quam voluptati intentus

efto; Mortificationis: dum non tam huma-

nitatis ftudio quam appetitus fenfualis re-

primendi defiderio vel fapidiora nonnun-

1

ï

quam praeteris, vel fine mytteriofa lan-

cium fcrutatione cibum mox obvium affu-

mis, veldelicatiora fübinde alteri cedis.

3. In Colloguiis verba vel quoad fub-

ftantiam vel quoad finem vel quoad mo-

dum bona fint, nunquam tetrica aut ob

facetias illiberales indecora,

4. Iu

VriTJE SANCTUE.

23

1

Dus

4. In Conver/atione efto modefte. hila-

ris, equaliter erga omnes affabilis; exulet

arrogüntia , qua alios contemnas vel car-

t10«

pass; AMorofitas qua vel vultu vel verbo:

tiQ-

ali

vel geftu ullam erga alios difplicentiam

praeteferas.

fm

s. In lufu moderare affettum , ne omnem

j

ei animum applices ; tempus: ne mens ex

J

diuturnitàte obruatur, aut a negotiis ex

rum

officio neceffariis unquam impediatur; Lu-

vd

trum: ne recreatio animi in nocivam tce-

) li*

diofamque tibi vel alteri occupationem

,

t

Gegeneret.

u

6. Refe&ione corporis vel animi rela-

xatione finita fatere ftabilem veri gaudii

]i

conditionem in terra non effe, fed coelo

-

refervari; hinc cum Davide 4d Deum con-

üft*

vertere fufpirans : Satiabor cum apparuerit

a«

Ji-

gloria fua. Pf, 16. 15.

$. VIH.

b«

)0-

De Examine €? precibus noGurnis.

ob

Zniequam veniat fommus , reminifcere

pectata tua , fiquid in verbo , aut in fatto,

vel

24

PRINCIPIA

vel in cogitatione petcafii monet S. Cliry-

foftomus hom.

2.

in Pfal so.

Utf

forte nox illa poftrema fit, mors im-

:ï

paratum te non inveniat

nam ut S. Gre-

gor. l. 25. in Job. c. s. afferit

Chri-

fu. Sudicem. tanto. quis. fecurius. expeftat,

quanto quotidie wilam . fuam

circumfpe-

ins — examinat

tum fiquidem quam

H

confecientia noxam accufando manifeftat,

d

2nima vere dolendo expiat; .4mat vero

mw

la

Deus. confitentibus parcere,. €? eos , qui fe-

ipfos judicant , wom judicare ut S. Aug

Sent. x1o. affirmat

Itaque

für

r. Examen Vefpertinum inftitue indies:

nec utut feffus aut fomnolentus unquam

&i

omitte; fervide : quafi ftatim poft illud

D

inoriturus; affeä'uq/e cum vera contritio-

ll

len

ne & intenfo propofito diem po&emm fan«

€ius inchoandi.

p

2. Inchoaturus examen imaginare tibi

ante Deum judicem te ftare ac z. divinze

bonitati gratias age pro beneficiis tum ge-

neralibus tum particularibus.

2. Pete lu-

men commiffa die illo peccata quoad nu-

li

il

tüe-

ViTXE SANCTIR.

25

smerum & malitiam penitus agnofcendi,

i

9. Examina di&a , faCta, cogitata. 4. eli-

d

ce dolorem, 5. propone feriam emenda-

Mf«

tionem.

Gf«

2. Finito examine recita 3. Pater &$

adve & Pfalmum de Profundis pro defunctis,

'Hlïf,

gt

4. Adde preces noCturnas ad Deum

!

af

nec non D. V., Angelum Cuftodem , &

al

Sanctos Patronos, ut dum quiefcis & dor-

ac inceffanter

UI

mis, hi pro te vigilent

i J

loudent omnipotentem.

uf

5. Ínter exuendum renova præcxpua-

tüm aétus virtutum vel recita Pfalmum

(s*

Miferere mei Deus. . Ante fomnum piis &

1Hüm

affe&tuofis cogitátionibus mentem occupa;

proteftare quod fomnum nolis, nifi ut cra-

tud

ftino die alacrius viribus inftauratis ad Dei

t10«

fervitium refürgas; & fic porro in pace

lM«

inidipfum dormies & requiefces,-

Ebl

$. IX

ne

-

De yrecibus jaculatoriis.

]u

Per has velut ardentiffimas cordis evi-

a

brationes animus per diem crebrius ad

o

B

-

Leum

26

PRI&CIPIA

Deum fufpiret ac zeterna meditetur vel

folo affe&u, vel verbis etiam brevibus at

fpiritu plenis. Fit hoc

x. Per fzepius iteratos actus Fidei, Spei,

Charitatis, adorationis, zeli pro gloria

Dei, invocationis, oblationis &c. conce-

ptis eum in finem e S. Scriptura verbis.

2. Afcendendo a creaturis ad Deum ,

fcilicet relucentem in creaturis divinam

fapientiam , bonitetem , omnipotentiam ,

gloriam &c. admirando, laudando, defi-

derando &c. fic ex confiderata aftrorum

coordinatione David ypfallebat: JMagnuus

Dominus uofter, €? magna virtus ejus:. &

fagientim ejus mon eff umerus.. Pf 146.

a. Per affe&us conceptos ex variis Dei

& Chrifti officiis v. g. dum nunc velut ju-

dicem, nune velut Dominum univerfi, vel-

vt Patrem, Advocatum &c. tibi reprzefen-

tas v. g. Cum veueris judicare , moli tne con-

demnare €9c.

4. Ex obviis per diem rebus pias refle-

Xiones formando. Sic nonnemo pullos fub

alis gallinee intuitus fufpirabat: Sub uni-

bra.

ViTXE SANCTZX.

2

D 1

xd

bra alarum tuarum grotege me Domine; alius

pu

maris zeftum confiderans: Saíva me Domi-

ne, quoniam intraverunt aque ufque ad ani-

j

muam meam; alius Pompam Romze: Quam

ori

Deus bone pulchra i oportet. codeftis éjeru-

|(6*

Jalem ,. eum. Roma terreftris tanta pompa €2

$

fulgore vefolendeat! — &c.

m

yniit

$. X.

a,

Letlio Syiritualir.

id

jl

' Deum . alloquimur cum oramus : dllum vero

audimus , cum legimus divina oracula , ait

pmï

i

S. Ambr. L. x. offic. c. 20. Sacra utique le-

»

€tio fzepius inftituendá , ut mens velbona

pa

difcat, vel in fan&is propofitis roboretur,

vel ad devotionem accendatur.

"

ye«

Hiec fiat x. Sgpe, ne inter negotia fze-

cularia Spiritus intepefcat ; 2. Türde, ut

je-

(0t"

quid ad mores inftruendos faciat & facilius

capias & firmius retineas. 3. Colle&la meute,

fle-

ut quomodo lecta in te vel promovere vel

;b

cortigere debeas, quo loco vel tempore

in opus redigenda fint prudentius poffis di-

t

B2

fpi-

'ü

28

PRINCIPIA

fpicere. 4. Devole Deum implorando ante,

in, & poft le&ionem ; ut pie & utiliter

legas,

$ XL

JDe mudiendo verbo Dei,

Terribile effatum Chrifti eft. Jo.g.. Qui

"Ms

ex Deo eft, verba Dei audit; gropterea vos

non duditis, quia ex Deo mon eflis. Ut ut

fapiens tibi videare, concionibus, dum li-

.cet, affiftere ne omittas; quantwmlibet quis-

-que profecerit, memo eft, qui doceri non indi-

ü

üt

, ait S. Ambr. 1. r. offic. c. x.

1. Defiderium cognofcendze veritatis ad

concionem affer cum Samuele 1. Reg. 3.

orans: Loguere Domine , quia audit fervus

|

i

iwus.

f

s

2. Concionantis perfonam,

[o]

[ey

eftum, elo-

Q

1

quentiam ne curiofius obferva, fed rei ab

[/

- 90) propofite veritatem potius expende;

nam & Maria, quze a rudibus etiam paftor-

UI

culis dicebantur, verba confervabat con-

W

ferens ip corde fuo..

UUEDC VOA MEDPSRN -T Tedt al t

k

2. Di-

EUA s

VxTJE SANCTUE.

20

t

9. Di&a non aliis fed tibimetipfi appli-

Lt

ca

ne dum feftucam ex aliorum oculis

expedire cogita

trabem in tuis relinquas.

4. Monita in concione data eorumque

rationes ldentidem ruminare, & quomo-

do in praxin deducenda difpice; nam ii

funt Beati, qui audiwut verbumi Dei, €8 cu-

Qdi

jïocmmt illud. Luc.z1z. v. 28.

V0

(

$. XII

i

li

JDe Confoffone Saeramentali.

j

Id

Quibus modis Dewn. offendimus., (o

dimus

2 or

UGLET

/ corde, ore ac opere) üsdem re-

i

ii

concilienntr Deco s. corde quidem per contritio-

T

gqen ,

* per coufe[Fonem, ac opere per fa

us

tisfaBtionem. S. Chryfoft. Serm. de peen. at-

que ha&c quidem reconciliatio izepius ite-

dv

randa eft ob confcientiz fecuritz tem, Z

e ]

yes

multis euim. offendimns oumes. Jac. 4 9. pree-

S

cipue vero a

Sacerdotibus ob Angelicam,

lo

quam divina myfteria

exwunt, purit atem.

co

Confeffurus cogita te inftar-leprofi

Deo odibilem, vel infter fervi nequam ira

)-

B3

di-

29

PRINCIPIA

dignum, vel inftar filii prodigi reprehen-

fibilem, velinftar debitoris reum Deo fifti,

& ex hac tuze vel miferize vel malitize co-

gnitione confundere, fimulque in magnam

fpem veniz erigere, quia certo nofti Sa-

cramentüm reconciliationis confeffionem

effe , ubi Dominus expectat ut miferekatuf

[

noftri.

2. Praevia oratione humili & affectuofa

difcute mentem, non anxie quidem & per-

turbate, folicite tamen & exacte quoad

fpeciem & numerum. Juvat etiam fimul

Miufas & occafiones peccatorum infpicere,

v. g. nüm ex refpe&u humano officii tuí

partes neglexeris, num ex defe&u debitaé

L

proparationis diftracte celebraveris, num

ex vana gloria mentitus fueris vel mali-

TA sE

li

tia &c. hic enim examinandi modus auget

l

intenfionem contritionis, propofitum ma-

gis firmat, confeffionem ipfam a majore

humilitate commendat,

i

2. Inftar Davidis, vel Manaffis, vel filii

[/

prodigi &c. deplora contrito corde cceci-

l

tatem tuam, deteftare malitiam, impieta-

tem

VaixTXE SANCTE.

3r

tem execrare cum ferio emendationis pro-

o

pofito. Ejusmodi dolorem ut vivacius eli-

fti

cias, nunc przvie expende fümmam tuam

00*

hactenus ingratitudinem erga Deum poft

m

tot beneficia3 nunc periculum animze con-

a«

fidera quod incurrifti, nunc enüumera poe-

e

mas quas meruiftii, nunc agnofce ccecita-

AU

tem tuam

qua propter peccatum Deum

tibi conftituifti inimicum , nunc malitiam

pl

