SS. PATRUM.

42X

Vir

Commendo te omnipotenti Deo, cha-

d

rifime Frater, & ei, cujus es creatura,

i

committo; ut cum hufanitatis debitum

(

morte interveniente perfolveris, ad au-

&orem tuum, qui te de limo terrze forma-

Verat , «fevertaris,

Tas

Egredienti itaque ani-

ofum

mza tuz de corpore fplendidus Angelo-

füm coetus occurrat: Judex Apoftolorum

tibi fenatus adveniat: Candidatorum tibi

n

Martyrum triumphator exercitus obviet:

J

liliata rutilantium te confefforum turma

onetm

circumdet': jubilantium te Virginum cho-

us

rus excipiat, & beate quietis in finp Pa-

x

triarcharum te complexus aftringat: mitis

mm

atque feftivus Chrifti JEfu tibi afpe&ug

| qmd'

T

appareat, qui te inter affiftentes fibi jugi-

ter intereffe. decernat.

Ignores. omne,

u

quod horret in tenebris, quod ftridet in

ymi*

flammis, quod cruciat in tormentis, Ce-

JS-&

dat tibi teterrimus Sathanas cum fatelliti-

mie

(fa

bus füis: in adventu tuo te comitantibus

nab

Angelis contremifcat, atque in zeternze

ninumæno&is chaos immane diffugiat. Exurgat

entur inimici ejus, & fu-

Deus, x ,& diffip

B

R

- giant,

o

422 VARIXE SENTENTiE

£iant, qui oderunt eum , a facie,ejxis.

Sicut deficit fumus, deficiant: ficut fluit

cera a facie ignis , fic pereantpeccatores a

facie Dei: & jüfti epulentur & exultent

in confpe&u Dei.

Confundantur igitur,

& erubefcant omnes tartareze legiones, &

miniftri Sathanze iter tuum impedire non

Liberet te a cruciatu Chriftus,

Ó

2udeant.

X.

qui pro te crucifixus eft : liberet te ab

zeterna morte Chriftus, qui pro te mori di-

f

gnatus eft. Conftituat te Chriftus Filius

Dei vivi inter Paradifi fui femper amoena

vireta, & inter oves fuas te verus ille Pa-

Ille ab omnibus peccatis

H

ftor agnofcat.

tuis te abfolvat, atque ad dexteram fuam

$n Ele&orum fuorum te forte conftituat,

f

Redemptorem tuum facie ad faciem vi-

T

deas, & préfens femper sffiftens manife-

ftiffimam beatis oculis afpicias veritatem,

Á

Conttitutus igitur inter agmina Beatorum,

contemplationis divinze dulcedine potiaris

in fzcula fzculorum, 3. Amen,

fi

W

Org-

B

SS. PaTRUM.

423

d

»

Oratio.

ht

Sufcipe, Domine, fervum tuum in lo-

f$t

um fperandz fibi falvationis a mifericor-

]l

dia tua.

E. Ámen

10

^

Libera, Domine, animam fervi tui ex

T

mll

omnibus periculis inferni, & de laqueis

]$,

poenarum, & ex omnibus tribulationibus.

x. Ámen.

EU

Ti2

Libera, Domine, animam fervi tui,..

(JUS

ficut liberafti Enoch & Eliam de commu-

n1 morte munci

2

E2€. Ámen,

Ye

Litera, Domine, animam fervi tui,

Qu

ficutliberafi No? de diluvio.,

$. Amen.

fnim

Libera, Domine, snimam fervi tui,

tU

ficut liberafti Abraham de Ux Chaldzo-

| Y*

rüum. s5. Amen.

yie

Libera, Domine, eznimam fervi tui,

telt

ficut liberafti Job de pafïiombus fuis,

rumy

*. Ámen.

g

Libera,, Domine, enimam fervi tui;'

ficut liberafti 1aac de hc ftia, & de manu.

patris f-s.x Abxehzv.

1y Amen,

'zl

A2

424 VAmix SkEN TEN Ti2

Libera, Domine, animam fervi tui,

Écut liberafti Loth de Sodomis ,

& de

flammis igris.

X&. Ámen.

Libera, Domine, animam fervi tui,

ficut liberafti Moyfen de manu Pbharaonis

x. Amen.

Regis Egyptiorum.

Libera, Domine, animam-fervi tui,

ficut liberafti Lanielem de lacu leonum.

E€. Ámen.

Libera, Domine, animam fervi tui,

ficut liberafti tres pueros de camino ignis

Buas Gu ao MUA

ardentis, & de manu regis iniqui. sy. Ámen.

Libera, Domine, animam fervi tui,

ficut liberafti Sufannam de falfo crimine,

SX. Ámen.

Libera,

Domine ,

animam fervi tui,

ficut liberafti David de manu Regis Saul

& de manu Goliw. z. Amen.

K L EL AT-DRETS WUU T RRPIPT WAi CR

—

—

Libera , Domine, animam fervi tui,

ficut liberafti Petrum & Paulum de carce-

C

Ti

Sibus. zv Amen.

Et ficut. beatiffimam Theclam Virgi-

2

nem & Martyrem tuam de tribus atrociffi-

u

tormentis liberafti, fic liberare digne-

fs

i

SS. PATR'UM.

425

& tecum

t

fis animam hujus fervi tui ,

T

facias in bonis congaudere cæleftxbus-

g. Amen.

ltly

QUi

Oratio.

]l,

Commendamus tibi, Domine,

anie

ff

tnam famuli tui N., precamurque. te Do-

r]

mine JEfu Chrifte, Safvator mundi ,

ut

n

propter quam ad terram mifericorditer de-

j

fcendifti, Patriarcharum tuorum finibus in*

e

finuare non renuas.

Agnofce, Domine,

creaturam tuam, non a Diis alienis crea-

"

j

tam, fed a te folo Deo vivo & vero: quia

non eftalius Deus prater te.

Lstifica,

Domine, animam ejus in confpectu tuo,

i,

i

& ne memineris iniquitatum ejus antiqua-

rum, & ebrietatum, quas füufcitavit furor,

five fervor mali defiderii, Licet enim pec-

Q

caverit, tamen Patrem & Filium, & Spi-

r

titum SanCtum non negavit, fed credidit,

zelumque Dei in fe habuit, ac Deum,

(T]e

qui fecit omnia, fideliter adoravit.

jli-

J*

R 3

Ora«

426 Vanrm SENTENTIE

. Oratio.

. Deli&a juventutis & ignorantias ejus ,

quzefümus, ne memineris, Domine : fed

fecuncum magnam mifericordiam tuam

memor efto illius in gloria claritatis tuze.

Aperiantur ei ceeli, collzetentur illi Ange-

L. In regnüm tuum , Domine, fervum

tuum füfcipe. Sufcipiat eum fan&us Mi-

chael Archangelus Dei, qui militize coeleftis

meruit principatum.

Veniant illi obviam

fan&ti Angeli Dei, & perducant eum in ci-

-vitatem cceleftem Jerufalem.

Sufcipiat

eum beatus Petrus Apoftolus, cui a Deo

claves Regni coeleftis tradite fünt. Ad-

juvet eum fan&us Paulus Apoftolus, qui

Interce-

dignus fuit effe vas electionis,

dat pro eo fan&us Joannes ele&us Dei

Apoftolus, cvi revelata funt fecreta cce-

leftia.

Crent pro eo omnes fan&ti Apofto-

li, quibus a Domino data eft poteftas li-

gandi atque fclvendi. Intercedant pro eo

omnes San&i Dei, qui yro Chrifti nomi-

i E t ais N

ne tormenta in hoc fxculo fuftinuerunt:

merea-

ut yincqlis carnis e?cutps pervenire

tur

— H

SS. PATRUNM,

42?

tut ad gloriam regni cæle&is:kpræ&ahte

Domino noftro JEfu Chrifo, qui cum Pa-

£t

tre & Spiritu San&o vivit & regnat in fz-

; li

cula fzeculorum. xv AÁmen.

d

Tres p & utiles Orationes tnorientibus ,

[0

cuim. tribus Pater €8 Ave. in agone mortis

nge

yecitanda.

uf

"Chrifte eleifon, Kyrie

Kyrie eleifon ,

Mi

eleifon.

JHid

Pater nofter.

Ave Maria,

Ia

ij d

Oratio.

;ïx;m

. Domine JEfu Chrifte, pertuam fanQif-

3

fimam agoniam, & orationem, qua ora-

i

fti pro nobis in monte Oliveti, quando fa«

j qul

&ns eft fudor tuus, ficut guttze fangvinis

loce

decurrentis in terram: obfecro te, ut muls

[à

—

Q

titudinem fudoris tui fanguinei, quem prae

timoris anguftia copiofiffime pro nobis ef-

gofiü'

fudifti, offerre, & oftendere digneris Deo

15 ïfj

f0 &

Patri ofonipotenti contra multitudinem

omnium peccatorum hujus famuli tui N.

pni«

& libera eum in bac bora mortis fuz áb

3müti

r

OIHImibus ponis & a

hguftis, quas pro bee

R4

Cà»

j

D

4938 VaARrE SENTENTIAE

catis fuis fe timet meruiffe, qui cum Patre

& Spiritu San&o vivis & regnas Deus in

fzecula fzeculorum. x. Ámen.

Kyrie eleifon ,* Chrifte eleifon , Kyrie

J

eleifon,

Pater nofter, Ave Maria.

ä

Oratio.

tr

D;)mïne JEfu Chrifte, qui pro nobis

N

tnori dignatüs es in cruce: obfecro te, ut

hi

Omnes amaritudines paffionum & pcena-

rfum tuarum, quas pfo nobis miferis pec-

fe

h

€atoribus fuftinuifii in cruce , maxime in

illa hora, .quando fan&iffima anima tua

egrefía eft de corpore tuo fan&tiffimo , of-

ferre & oftendere digneris Deo Patri om-

;

nipotenti pro anima hujus famuli tui N, &

lu

libera eum in hac hora mortis fuze ab om-

hi

nibus peccatis & paffionibus , quas-pro

E

peccatis fnis fe timet meruiffe; qui cum

H

Patre & Spiritu San&o vivis &c,

te

Kyrie eleifon, Chrifte eleifon, Kyrie

d

eleifon,

N

Pater nofter, A'.-ïe Maria,

d Ora-

SS. PATRUM,

429

slt

Oratio.

i

Domine JEfu Chrifte, qui per os Pro-

phetz dixifti: In charitate perpetua dile-

xi te, ideo attraxi te miferans tui: obfe-

jf

cro te, ut eandem charitatem tuam, quoe

te de coelis in terrám ad tolerandas om-

nium paffionum tuarum amaritudines at-

traxit, offerre & oftendere digneris Deo

Patri omnipotenti pro anima hujus famuli

o |

,W

tui N., & libera eum ab omnibus paffioni-

bus & pcenis, quas pro peccatis fuis timet

ld«

fe meruiffe, & falva animam ejus in hac

:»EC'

el

hora exitus fui. Aperi ei januam vitz,

& fac eum gaudere cum SanGis tuis in

1

gloria wterna, Ettu, piíffime Domine

Ü

[

JEfu Chrifte, qui redemifti nos pretiofifüi-

jü

mo fanguine tuo, miferere animze hujus

famuli tni ,. & eam introducere digneris

offi*

ad femper virentia & amcena loca Paradi-

pïü

oum

fi, ut vivat tibi amore indivifibili, qui a

te & ab eleCUs tuis nunquam feparari pot-

ä *

eft. Qui cum Patre & Spiritu San&o vi-

)HC

vis & regnas Deus in fzecula fzeculorum,

X. Ámen,

R5

S. XIIL

Bi

439

PRCTELE

$. XIII

Orationes

dicende füper Agonizantes

San&a Trinitas, Pater, Fili, & Spi-

ritus alme, omnipotens zeterne Deus, tua

immenfa attracti ac moti pietate, pro ani-

ma famuli tui N. nunc in extremis labo-

rantis, te deprecari compellimur, & ipfam,

:

foanCiffime Domine, tuze piiffimze omnipo-

tentize commendamus, ut illam ab infidiis,

it

afpe&u quoque, & terrore dzeemonum cu-

Ítodiendo tuearis, ne fidem repente per-

dens, quam tenuit, peffimze defperationis

labatur in foveam, ne diffidentize tentatio-

nibus cedat, ne prazeteritorum fcelerum re-

cordatione defperet

Exaudi, Rex glo-

lï

riofe, propter tuam fuaviffimam & cle-

f

mentiffimam bonitatem pro ea interpellan-

D

tes

Exaudi, inquam, per orationes Pa-

triarchberum ,

per merita Prophetarum,

H

per fufiragia Apoftolorum , per victoriam

artyrum

per fidem Confeflorum,. per

1

Virginum puritatem ,

per devotam inter-

ecilionem omnium, qm tibi «b initio plas

cue-

OnATTONES DICEND)E SUPER &c. 451

cuerunt, & tecum modo regnantes, in-

Ab ipfa

excogitabili felicitate lzetantur.

—

Domine jactantiam repelle: tribue com-

$

pun&ionem, füfcita fletum: cor ejus mol-

lifica; ab omnibus infidiis inimici illam

] 1]

tuere, fidei tuze lumine confirma, gratiae

[

tuz infunde:charitatem

ut in te, Rex

77

omnipotens, & in tua pietate confidens,

illy

omnium-.culparum vera contritione , ab

Y00

intimis vifceribus concutiatur,

Clemen-

ff

iC

a

tifíime Domine, ormnia iniqua defideria

f

2b illa refcinde: ignea tela diaboli extin-

geï'

gue: largire fontem lacrymarum, quibus

jonls

ániquitatum fuarüm tergat maculas, vine

a

eüla di(rumpat ; fac eam Domine falubri-

ia

ter petere, audire quze petit, atque celeri-

g

ter exaudi, Si pie refpicis, vivet, fi de-

te

fpexeris, periit.

Si juftitia uteris, ante

l

at«

oculos tuos mortua foetet.

Si mifericor-

h

diter, ut tuam bonitatem decet, afpexe-

r

£is, à defperationis barathro revocatur,

fíaf

Refplce Domine fancte Pater Filii tui vul-

ïe!

nera, & cruorem.

Domine JEtu Chrifte,

ne

Rex puffune ;; qui venifti redimere perdi-

ó

108 ;

)Pn'l'

4

432. ORATIONES DYcEND AX

tos: noli dammare.redemptos. . Da illi

Domine cor pium, quod te timeat, fenfum

vigilem, qui te intelligat, fimplicem ocu-

Tum & intentionem re&am, qua te fequa-

tur.' Domine JEfu Chrifte, Fili Patris mi-

Ó

fericordiarum ,. & Reginze mifericordiae

4 1

t

gloriofe Virginis Marie , anime hujus

Ü

famuli tui miferere, & eam de Majeftatis

[n

tuze fede clementer afpiciens ab illa repel-

l.u*.

letenebras, & eam fplendoribus tuz cla-

u

ritatis. illuftra,

Clementiflime Domine

0t

JEfu, a tua pietate culpatum ejus remif-

P

fionem humiliter petimus, qui Deo Patri

C

mundum, tuo cruore grato , redemifti,

M

O fons pietatis, non confuevifti effe cru-

o

delis: tuze dile&tiffimze genitricis preces,

ef

ne fpernas.

O gloriofa Regina mundi,

R

Maria Virgo pulcherrima, Virgo miferi-

a

€ors, quz genuifti Regem, . velut Rofa

J

decora, illos tuos mifericordes oculos ad

b

fervum tuum N. mifericorditer converte,

Qu

Tu, quz peccatorum advocata pradica-

M

ris, prima eorum fpes, quze nulli claudere

la

potes finum tuac pietatis, . O mifericordize

D

&

Ma-

SUPER ÁGONIZANTES.

433

il

Mater! ecce tempus patrocinandi, quan-

Jf

do famulus tuus N. Judicem iratum fen-

Q

tiens, proteCtionis tuze gratiam efflagitat.

ii

Eja ergo advocata noftra, occurre ei ve-

D

lociter.

O Gabriel Archangele, qui falu-

(it

tem.mundo nunciafti,

O fan&e Michael,

jj

qui draconem Acherontis expugnafti. O

itls

fancte Raphael,

qui filium Tobize jufti fa-

O Ancsele cnftos hu-

d

lubriter. deduxifti.

dv

jus Dei fervuli.

O cceleftes. Angelorum

u

omnium Chori, nec non Patriarcharum,

jl

Prophetarum, Apoitolorum, Martyrum,

i

Confefforum , Sacerdotum, Levitarum,

jil

Monachorum, Eremitarum, Virginum,

ml

omriumque juftorum : per amorem in-

6

effabilem agni immaculati JEfu Chrifti,

j

Regis.veftri , qui vos de mundo elegit,

[j*

cujus lzeta vifione gaudetis: vos pro hu-

f

jus noftri fratris anima deprecamur : ut

ul

eum veftris precibus juvare dignemini:

u

quatenus a diaboii faucibus erepta, fal-

^je

vetur,

& veftre jucundiffimze focietati

lle

Leta jungatur.

O Rex clementiffime,

(

Deus omnipotens, Salvator mundi, JEfu

ER 7

'pie,

1

434

ORATIÓNES DICEND É

ü

pie, qui omnium in te fperantium mife-

reri confuevifti ; propter orationes Dei

l

genitricis, & omnium fenctorum Angelo-

Tk

rum, & Ele&crum Dei ,. famulo tuo N.

quafumus miferere; quatenus in Paffio-

p(

nis tuze merito , ac fanguine, a peccato*

d

rum fuorum maculis ablutus,

æternahter

f

in tuo Regno glorietur, Amen.

Tic

O füaviffime D'omine ]E(u Chrifte, bea-

Y

torum requies, & omnium in te fperans

fl

tium falus jücundiffima: qui in no&e di-

[

tv paífionis tuze ad Patrem orafti dicens:

foi

Pater, fi poffibile eft, tranfeat

a me cf»h*c

Ti

ifte: veruntamen non mea voluntas, fed

l:

tua fiat : quique illa hcra in tanta fuifti

anguftia, ut de pretiofo corpore tuo fan-

t

guis efflueret: precamur te, bone JEfu,

tü

quatenus animam famuli tui N. tua folita

[

pietate juves, ut pro fuis deliCtis conte-

ratur & moveatur ad pcenitentiam falu-

u

p

brem; utin hac hora tremenda in occut-

t

fu adverfarii non paveat, necin adventu

1

aut afpe&u tuo, Judex tremende, accu-

fante confcientia, contremifcat ; fed po*

tius

SUPER ÁGONITZANTES. 435

sife

tius faciem tuam in jubilo videns lztetur,

i

te przeftante JEfu Chrifte, cujus eft paífio-

j

neredemptus. Amen.'

3

O dulciffime Rex , JEfu pie, qui in tuae

fit-

paflionis horrenda no&te, a difcipulis tuis

at

deftitutus , inter adverfarios tuos, folus

iil

ftetifli: tüze pietati fupplicamus , ut ani-

mam fervi tui N. in fuo obitu folam non

fs

relinquas in manibus iniquorum dzmo-

fafi

num auxilio tuo deftitutam : fed tua vit-

d

tute, & tuorum Angelorum fanCtorum

I5;

focietate fecuram, ad locum tuz beatiffi-

lx

mzs vifionis, per fanguinis tui virtutem

li

iztanter deducas.

Amen.

jli

O Domine JEfu Chrifte, decus & glo-

f

ria San&orum, qui pendens in cruce pro

h

tuis diris crucifixoribus Patrem rogafti di-

lt

cens, Pater ignofce illis, .quia nefciunt,

Md

quid faciunt:

tuam pietatem precamur .

j

pie JEfu, nt in mente famuli tui N. ora-

"n

tionis tuze renovare digneris affectum,

ntt

quatenus offenfarum omnium ab zeterno

o

Patre veniam, confequatur. Et ficut tunc

P

exeäuditus fuifti, tu Domine ac Rex : fic

nunc

436 OnATrON£ÉS DICEND m

nunc cum Patre ,

fervos ac milites tuos

exaudire dwneus, pro famulo tuo N. qui

nefcit ,

quid

faciat,

dum fidei & fenfus

exiguitate tepefcit, rogamus, pie JEfu,

1l

ut in obitu ejus omnia fua peccata dimit-

t

tas, eum pro tuz durz paffonis merito

ad Angelorum confortia deducas, Amen.

3

fi

re, facratdï' me Domine JEfu Chrifte Sal-

vator, qui propter noftra fcelera abolenda

poft crudelia verbera, poft pudibunda op-

ü

probria, poft irrifivam & afflictivam acu-

leorum coronam, in cruce nudus, inftar

latronis, affigi elegifti: exoramus te pie

per has tuas paffiones, ut animam famuli

;:Au:

tui N. in extremis laborantis, fuorum

peccatorum dolorofa confeflione verberes,

vera contritione confundas, & vero ti-

more corones,

& in cruce tua omnes

Qu

fenfus. mentales ejus. affigas :

ut to-

tus a te fpiritualiter vulneratus , tuorum

ü

vulnerum merito omnium delictorum fuo-

füm veniam confequatur, & ad gaudia

j

codeftia perducatur, Amen,

[

SUPER ÁGONIZANTES.

437

n

O gloriofiffime Rex JEfu Chrifte, An-

(

il

gelorum dulcedo , qui cruci affüxus pro

jl

nobis, veram fidei lucem cordi latronis

llj

infudifii : ut te verum Deum omnipoten-

lid

tem,

r verum hominem fateretur: dum

ii

clamavit : memento mei Domine, dum

]

veneris in regnum tüum, Majeftatem tuam

fupphcltew exoramus , ut famulo tuo N.

.

in extremis laboranti confervare digneris

j

verze fidei facramentum ; ut facratiffimae

tuz;paífionis merito, tua veritate, tuo-

[«

que amore loricatus, in fuo obitu fpiri-

N

tus immundos nequaquam vereatur: fed

K

tuam perpetuam gloriam adeat jubilanter.

li

Amen.

O clementiffime Domine JEfu, verbum

)s'

[a.

zeterni Patris, & Fili virginis gloriofze,

qui mundum vifibiliter deferens , & foli-

$

tudini maternz compatiens , ei dile&um

difcipulum in filium adoptsfii: hutiliter

n

tuz Majeftati fupplicamus, per merita tuze

je

jd

paffionis , & ejusdem tuze inclytee Matris,

preces, nec non tui dile&ti difcipuli : qua-

tenu digneris in animam fervi tui , fpiri-

tum

4398 OnATIioNES DricENDO

tum tu: charitatis infundere, i quo tibi

cohzrendo Deo Patzi adoptetur in Filium,

aix.

Committe quzefumus dethrono gloriz tuze,

hujus famuli tui N. animam clementiffimz

p ao ^

tuz Matrüi: wut in mortis agone non

paveat, fed virginalibus tibi manibus prze-

fentata clementer füfeipiatur a te, in tua

gloria, cur fan&is tuis collocanda. Amen,

O clementiffime Domine JEfu, coro-

As ais fa. . a, Oa EO

na certantium , qui moriturus in cruce do«

"

cuifii nos compendiofe tempore mortis

orare, dicens : Pater, in manus tuas com-

mendo fpiritum meum; tuze Majeftati fup-

ü

plicamus , ut Spiritus S. virtute eandem

orationem menti famuli tui N. dignetis

imprimere: ut in ea perfonet femper, &

in hac extrema hora ejus fentiat effe&um,

in tuas feznCtiffimas-manus fuam ammam

commendando,

Amen.,

O mifericordifime Domine JEfu ge-

neris humani reparator: qui in die tuse

x — 0C c T* — f T25

2cerbiffimse paffionis , in nervorum conb-

traCione,, ofüum compreffione, fpinarum

d o

pun-

—

SUPER ÁGONIZANTES.

439

p

pun&ione, pocenam acetbiffimam tulifti ,

Jf

& latus tuum, unde fanguis & aqua flue-

Ji4

ret, aperiri voluifti, deprecamur Domine,

fin:

ut animam famuli tui N. virtutum fplen-

N

dore illuftres, & fpinarum tuarum merito

p!ä'

illi tribuas, de offenfis ab eo tibi illatis,

Dd

dolere vehementer, ut omnia ejus delicta

(2

tuse paffionis acerbitate deleantur, & ad

Angelorum focietatem , te ducente, va-

0to.

leat pervenire. Amen.

do

riis

O clementiffime Domine JEfu Chrifte,

Qrhe

qui pro nobis in cruce mori dignatus es:

hi

te precamur, ut omnes tuas paffiones &

(eti

amaritudines , quas pro nobis miferis in

yi

duro ligno tulifti: prefertim quando fan-

i

Giffima anima tua de virgineo & puriífi-

(fy

:ro halitaculo tui corpcris egrefía eft;

a

Gfferre & oftendere digneris Deo Patri

omnipotenti , contra omnes poenas, &

paffiones fervi tui N. & liberare eum

p

digneris in hoc fuo tranfitu, ab omni-

tit

bus paffionibus & poenis ,. quas pro pec-

con

catis fuis fe contraxiffe timet. Ámen.

m

à

Ll

o

440 OmamTtOWNES DrckNDOE

ü

O mifericordiffime Domine JE( Chrt-

fte, qui'prophetico ore dixifti in chari-

Ífi

tate perpetua. dilexi te: ideo etiraxi te

le

miferans. tui :

?t

humiliter - fupplicamus ,

Ut eandem charitatem , quz te.de coelo

P

traxit ad terras, laboraturum pro nobis &

n

moriturum, offerre & oftendere digneris

lis

Deo Patri omnipotenti, contra omnes fa-

Mil

Iu

vonli tui N. paffiones & peenas, quas pro

fuis fceleribus meretur, & animam ejus in

lia

Tlec

fuo obitu per manus fan&orum Angelo-

rum excipere,

Aperi illi, " benigniffime

lm

JEfu, januam vitz & regni fiderei, &in

Bra

Qifie

€o illum fac cum San&is tuis perpetua fe-

licitate ldetari.

Amen.,

E

Tie

O piiffime Dei hommumque Mediatof;

Pf

JEfu Chrifte, qui debitas nobis poenas in

li

tuo paffibili corpore pro noftra falute tu-

lifi, & ut eas guftares amariores in hora

tor

tuz& pafhonis, Deitatis, rationisque fola-

tium à tuis fenfibus füftulifti , eos defti-

&tj

tutos omni confolatione, in doloribus lin-

Bu

quens, dum clamafti: Deus meus, Deus

r

meus, ut quid dereliquifti me ? oramus

D

tuam

-

S'UiPER AÀGONIZANTES.

44

d

tuam pietätem , ut animam fervi tui N. tua

Jute

fuaviffima confolatione foveas, erigas &

lztifices.

Nam fi deferueris illum, Paftor.

yit

"m

?eterne, mox lupus rapax diabolus in eum

]

irruet crudelis, & ovem, quam tuo fan-

hst

guine quafivifti, jugulabit. Etfi demeri-

tis fuis exigentibus a te deferi meretur: te

27

fi«

nihilominus propter tuam piétatem roga-

mus, ne illum tradas adverfariis diffiden-

o

$i

tizc & defperationis fiimulis affligendum,

nec ad gratiam tuam durüm & infenfibi-

]«

d

lem effici patiaris: fed per charitatis tuze

$i

gratiam vivens, & abfentize tuze amarituü-

fe

dinem fentiens, pia voce gemendó clamat

ad te: Deus meus, ut quid dereliquifti

me? 'Tu autem piifime Pater ac bone

(f,

Paftor, tua fuavi pietate füccurre, qui eum'!

lfl

tibi tuo fanguine' redemifli. JAmen,

qie

ofà

Perfe&iffime Dei hominumque Media-

J

tor, JEfu Chrifte Salvator, qui prze folis

ardore, & tormentorum afperitate ac fan-

[

guinis tui effufione, corporalem fitim in

Jn

duro ligno tulifti , dum clamafüi, fitio:

eus

i

mam fa-

Gum precamur Majeftatem , ut ani

inu-

a

442 ORATIONES DICENDJE

mulitui N. illo nunc amoris igne digneris:

&

adurere , quem in terris mittere. venifti,

t

ut cunctis vitiis exficcatis, anima.ejus & -

ü

caro tuz charitatis igne füccenfa, te fo-

vll

4

lum fitiat, te diligat, te perquirat, ut te

er

inveniens te fruatqr. Amen.

pe

Cl

Sacratifime Domine JEfa Ch'rifce, Vom-

Yul

ne bonum cormplens atque confummans,

Ot

qui guftato aceto dixifti, confummatum

f

eft: & inclinato. capite fpiritum Deo Pa-

Táti

tri reddidifti: fupplcamus tuze Majeftati .

Ruit

pro anima famuli tui N. laborantis in mor-

X

tis agone, quatenus illi fidei lumen , &

fi:

gratiee tuze fanitatem infundas, ut horam

m

extremam in tua fancta charitate finire, &

tibi dicere valeat:

Ecce clementiífime

n

Ij

JEfu nunc ad te venio, tua melliflua vo-

ce meum fpiritum fufcipi jube in zeternam

cþaritatem. Amen.

E

O clementiffime ]flfu, Solatium mife-

!

0

forum, tu noftra peccata in tuo corpore

-

hläte

portafti , qui tu es vere Deus, de quo di-

fer

tü]it L M

xit lfaias ; Languores no&ros ipfe

-

LT

&

SUPER ÁGONIZANTES.

443

S.

[2

& dolores noftros ipfe portavit, adeo, vt in

fi,

tuo virgineo pulcherrimo corpore a plan-

-

Ti

ta pedis usque ad verticem capitis fanitas

h

ulla non fuerit: & qui prz filiis hominum

u

eras fpeciofüs, quafi leprofus vidererls :

per hanc tuam ineffabilem charitatem pre-

camur, pie JEfu , ut omnia peccatorum

fl«

vulnera in famulo tuo N. fanes, quatenus

0$,

Omnibus vitiis emendatus, ad te Regem

Quf

faCtorem füum fpirituali folatio corrobo-

P

ratus, lzctus perveniat, & quem tuo fan-

h,m

guine comparafüi, & tuze paffionis figno,;

W

id eft, fan&ta cruce, muniri femper volui-

r

fi: ad tuam nunc feliciffimam vilfionem,

yrt

omnium paffionum tuarum merito, comi-

,l

tantibus fan&is Angelis, deducere digne-

j

TIS.

Amen,

Id

am

Orationes

ad Peatam Virginem Mariam.

yle

O decus coedli, Virgo, Regis szeterni

pnre

Mater fan&a ! propter illum te rogamus

gdl

terrorem, quo tuum cor tremuit, quan-

H

do dile&tum tuum & amantiffimum Filium

&

JE-

444 OmxmATYowES DICENDXE

JEfum , ;zb impiis:captum, ii*gztum, trae

fi

Cuin, ab amicis autem oómnibus dereli-

ll

€tum audifti, ut fervulum tuum- N.in ex-

t

tremis laborantem & trementem adjuves,

po

vt de prazeteritis culpis veraciter. contera-

pr

tur, & cor ejus fupernis fplendoribus it-

&

radiatum veraciter peeniteat: ne fortein

occuríu adverfarii terreatur, aut in afpectu

tremendi Judicis ,. accufante confCientia,

"

t

contremiícat: fed potius tuis precibus fuf-

tu

fragantibus faciem ejus in jubilo Vidgn;s

Ti

letetur.

Amen.,

[*

cif

O Virgo fuaviffima , Dei genitrix Maria,

Stella maris! per eas te rogamus lachry-

lgr

mas & fingultus, quibus tuum nobile &

qu

Ta

maternum cor angebatur, quando tuam

fpem , JEfum pulcherrimum , preefentatum

fa))l

Prafuüli cognovifti innocentem accufa-

lore

tum, & contumeliis illufum , ut huic fa-

lin

mulo tuo N. lachrymarum gratiam impe-

Quf

tres, & fidei lumen indelebile,: quo: ma-

Mat«

culas omnes delictorum fuüorum poffit

Con

abluere.

Et tu Mater mifericordiz eum

tent

nunc celeriter adjuva ,. ne Sathanas illude-

þer]

[

$UPER ÁGONIZANTES. 445

n

re, aut variis tentationibus pro libitu fuae

detc

iniquiffimze voluntatis affligere poffit, aut

jner

tremendo judicii vinCtum ftatuere: fed

juïäl

potius feipfum per lumen fidei judicet in

ntdt

przfenti, ac difciplinis verze poenitentize

msm

devote flagellet, Amen.

rie il

O fola fperantium 'omnium fpes, Maria,

e

Regina cclorum: propter illas te preca-

M

mur anguftias, quas tuum piiffimum cor

s fiie

tulit, quando tuus Filius, & nofter Domi-

(fenó

nus JE(us Chriftus, verbum zterni Patris,

clamantibus & vociferantibus Judzis: cru-

t

cifige, crucifige, morti adjudicatus, &

n

Agnominiofo crucis fufpendio addi&us eft:

quatenus fübvenias, clementiffima Regi-

j

ts

na, huic fervulo tuo N. in extremis labo-:

atl

ranti, quia & corpus ejus infirmitatis do-

lt

lore torquetur ,

& anguftiatur anima,

hinc demonum infidiis, hinc fevere dis-

icit

.cuffionis anguftiis. Subveni, inquam, o

n

j*

Mater pietatis , & gratifma Virgo, ne

contra illum feratur mortis zeternz fen-

pdü

tentia, aut flammis zeternalibus tradatur

; quit

judé

perpetuo cruciandus: fed tua potius in-

N

fo

ter-

&46 OnATIONES DICENDA

N

terceffione. przernia . zeterna- confequa'axr«

Amen.

H

[0) c]ementlmma Vlrgo Matia, Deiges

ï

nitrix, propter illum tibi fupplicamus gla«

dium:doloris , 'qui tuam"pertramfivit'anis

mam, cum-dilectiffimum tibi-filium JEfutd

ä

nudum,:& cruentüm -& diris vulneribus

[]

In

confoffum , in aéra faper crucis ligno eles

ii

vatum. confpexifti : quatenus in. hac hora

terribili-huie famulo tuo N. fis adjutorium;

ut 'cottipaffionis g-adzo confodlatLr jo&

«

vulneretur lencea divini:amoris; "ita'üt

omnium peccatorum.fanguis noxius de

corde ejus. eflluat, vitiis mnndetur;, deco-

returque virtutibus. divinis., /quatenus toe

to. de(iderio terrena relinguens , in, cæle-

ftia fnblevetur, ad queeletanter ; te duce

Amen.

gerveniat,

-ä

O Maria tribulatorum piiffma ccnfola-

trix:cper illudste: rogamus horribile tor»

inentum, quod:;pene tuum COor, omnes-

qüe tuos fenfns extinxit ,: :quando: Filium

tuum Dominum noftrum JEfum Chriftum;

t Joangi-n-natrem; Joannem tibi in-fi*

lium

»

SUPER ÁGONIZANTES. 447

at

lium delegantem audivifti :- quatenus hiuic

famulo tuo N. fubvenire digneris, quiad

|fe

te invocandum affurgere non poteft: quip-

g

pe oculi ejus luce privantur, furdefcunt

aures, omnesque fenfus obfcurantur.

O

D

fii

Mater pietatis preces noftras exaudi, quas

J

auribus tuz pietatis offerimus; atque fa-

lei

muli tyi N

fpiritum filio tuo commen-

da, ut tuo pio interventu » terrores dae-

m

inonum

tormentaque non timeat; fed

defidefstam coeleftis patrize manfionem te

Dd

comite 1zetus adeat

N

J

.O decus & gloria Virginum ,. Maria,

l

JEfu Chrifti Mater: propter tuos, te ro-

xl

-gamus, ejulatus, quos de imo pectore

f

prorumpentes, abícondere non valebas;

quando in amplexus Filii de cruce depofi-

j

ti ruebas , & nitentes quondam genas ora-

tf

que rutilantia, pallore mortis occupata

10

mirabaris; ut famulo tuo N. fuffragari

j

veluti pia mater digneris: quatenus fic de

ni

admiffis criminibus doleat; ut ejus anima

jl

melliuis oculis, & amoris. amplexibus

$2

Do-

448 ORATIONES DICENDUE

Domint JE(u Chriftüi , "imBeatorum: regno

fruatur

Amen.

-

''O Matia Virgo pulchernma, Virgo hu-

millima, Virgo clementiffima, Virgo!gra-

tiofiffima: propter fufpiria atque :lantenta

inaudita, " quibus tuüm dulciffimunicor.ex-

cruciabatur, quando animze tuze-folatium

unicum JEfum Filium tuum:& Salvatórem

noftrüm fepulturz tradi-cernebas:: adjuva

famuli tui N. anitnam in hac 1achrymarum

valle laborantem , ut in egreffu-de/corpore

virginalibus tuis tnafibus: erep?sa r deduca-

turin colum. Amen.

Egre[fa anima de.corpore , flatim dzmtur.

i

3- Subvenite..San&i Dei :

occurrlte

imam ejus,

"Angeli Domini ; fufcxpæntes

offerentes.eam in confpe&u Altdïïml.

"Yv Sufcipiat te Chriftus , qm vocavn:

tei, . &:infinum. Abrahae Angeh dedu-

cant te.

"ïh E

entes

g

x». Sufcipientes animam eJus, oä»

eam in confpe&u Altiffimi.

k:

. Re mem ætemam. aXxco

e3

*'-(vl,

Qf-

t

€r

suPER-ÁÀGONIZANTES 440

:Offerentes.eam in . confpe&tu. . Altif-

m

fxmz.

j

Kyrie eleifon, .Chrifte elclfon, Kyrxe

eïelfon.

g,'?'

gnid

Patér -nofter. &c.

ex

y- Etine nos mducas in tentatxonem,

1m

g Sed libera. nos a. malo.

em

Y^A :porta inferi

v

g. Erue, Domine , animam ejus.

]

$^ Requiefcat in pace.

ofe

Sj^Amen.:

(e

y: Domine exaudi &c.

q. Dominus vobifcum &c,.

iif

"Oremus.

yrit

lex, Domine, -commendamus animam

j!]

famnh tui N ut defun&us fteculo tibi vi-

yat, & qui per fragilitátem humang

Qu

converfationis peccata commifit: tu ve-

eu

nia mifericordiffiniz pietatis abfcerge ».pef

33

3

Chnitum &c.

)nt s

Oremu:.

r

Deus, cui i)ropnum eft mifereri fem-

per'& parcere, te fup

phces exóramus pro

)

3

&ni«

50 ÜOnATIONES D!CENDJE SUPER &c.,

a&nima famuli tui N

«, Quam hodie de hoc

fxculo wigrare juffifli ; vt non tradas

eam in manus inimici

neque oblivifca-

ris in finem, fed jubess eam a fanctis Án-

gelis fufc;p, & ad pstriam Paradifi per-

évci, vt quia in te fperavit & credidit,

non pcenas inferni fuftineat , fed gaudia

fempiterna poffideat, per Chriftum Domi-

Í

num noftrum.

Amen.

Dicatur etiam quinquies Pater nofter 62

Ave Mzria cum Pfalmo: De profundis &c.

Oremur.

Abfolve, quzfnmus, Domine, animam

famuli tui N. ab omni vinculo deli&otum:

utin refurre&homs glotia inter San&os &

Ele&os tuos refufcitatus .refpiret , per

f

Chriftum &c.

. Requiem zeternam dona ei, Dormine,

ï

Et lux perpetua luceat ei.

Y

Requiefcat in pace.

*

tl

Ámen.

Ca-

It

[

) m i

d

ht

a*vmx/ïv-fn UAVHW

rilt

lCA

Caput V!

il

"Ritus

Fn

iil

Va

in Ecclefiis Pawcmaubus circa

It

fepulturam. Paryulorum ,

&€que ac

Adultorum, horumque Exequias

(g

obfervandus.

a

Ritus

fepeliendi Parvulos.

m

Suacerdos fuperpelliceo €2 flola-C. . indu-

tus ad-domum defunfli cum duobus miniftris ,

fu.

"14

uno; ZA fperforium. €8 altero éhuribulum. defe-

rente . pergit : ; flaus ante feretrum iliud qnox

pef

aqua beneditta per modum crutis 'afpergit,

dums :

1Ifl

Ini. Slt nomen | Domini,

Pf. Lauüate puen Dommum

Glo—-

tia Patri.

ZInt. vepelit. Slt nomen Domxm bene-v

dxftum , ex hoc nunc & usque in faeculum.

$4

Ky-

u52 EivvssEPEUIENDYPARYULOS

Kysie :eleifon : Chriftereleifon : :Ky-

fle.

D

Pater nofter

Secretoz- imkevim-

que a/pergit tumbam aqua beueditta :- dein

triplici du&uthüurifiat : goftea dicit:

w]r Et ne nos mducas tt

3. 'Sed libera . ..

y- Me autem. propter mnocenham fü-

fcepifti.

x. Et confirmafti me in confpe&u tuo

m eternum.

y- Dominus vobxfcum.

f

xX Egcum...

Oremuf.

Ommpotens & mitiffime. Deus » qui

omnibus parvulis renatis fonte bapnfma-

'tis, dum migrant a fzeculo, fine ullis eo-

rum merxtxsxvxtam illis largiris seternam,

ficut animz hujus parvuli hodie credimus

te feciffe; .fac.nos, qnaefumus Domme,

per interceffionem B. Marig.femper Vir-

ginis & omnium San&torumstuorum hic

purificatis tibi mentibus famulari , & in

paradlfo cum beatxs parvulis perenniter fo-

L9

Cia-

z

RrrUSssPrUTENDIPAmVvULOS. 493 -

fe

eiàri.

^per:.Chiriftum Dommum ncürum.

ES

j/d

* Amen.

1]

Apud tumulum in Cemiterio;

Cantw abfoluto 89 Cadavere in fepulchrum

fí

depofito Sacerdos ZAntiph. dicit:

Hic acciptet; Jubjungens :

Pf. Domini eft terra, . . Gloria Patri.

(0

" AInt. vepetitur : Hic accipiet benedi&tio-

nem a Domino, & mifericordiam a Deo

falutari fuo

NB. lii forfan dicitur 41ut.. Joavenes

& Virgines, 69

Pf. Laudate Dominum de Coelis. . .

qm I

Kyrie elexfcn, Chrifte eleifon, Kyrie

(m

eleifon.

«

Pater nofter &c.

Reliqua ut fupra.

am

y- Et ne nos inducas.

j

EK. Sed libera . . .

n

Y. Sinite parvulos Venire ad me.

Vi

