reni portes infignia Principis; & confun-

&

deris portare JE(u Chrifi? Utiliffimi arti-

m

fices aperte profitentur artem mechanicam ;

& Chriftum profeffus non andeat in Eccle-

D

fia dici Chriftianus ?. quicunque erubuerit

((*

Filium hominis coram hotminibus, erupe-

d

fcet ipfum quoque coram Pstre füo ccelefti

III. Ecquid eft, quod habeat ter ado-

pen-

randus JEfus, cujus te pudeat? an nomen

ejus infame? an opprobrium

ejus fequi

do&rinam & virtutum exempla ? 'Tu non.

fe

confunderis, quod dicaris, fisque impudi-

qüe

cus, perjurus, blasphemusQ imo jn his ca-

ptas,

64

PnrNCIPIA

ptas, nefcio, quam gloriam: at fi homo

)/

juftus & re&us corde voceris, pudore affi-

m

ceris.

O perverfitas & deteftanda ccecitas

n

humanz malitiz ! Attàmen manet fixum

ratumque, optimum quemque & honeftiffi-

h

mum effe illum, qui Deum profitetur, &

Tn

ei fideliter fervit, & intrepidam hujus fer-

Tj

vitutis facit profeffionem.

U

Juterrogabis te ipfum , utrum aliquando

i

lhuec mundi vanitas €2 fallacia tibi timorem in-

cufferit €? impedierit; quo minus offcii Chri-

1

füiani obligalionibus fatisfeceris.

á

Quid times fronti tuze, quam figno Cru-

t

cis armafü ? .S. Zuguflinus.

X

15. JDe diffdentia fui wfur.

1. Non habet homo, quod zeque timeat,

N

quam feipfum: propriam infirmitatem feu

Y

debilitatem magis füfpe&am habeat, quam

C

Omnes inferni vires & aftutias.

Verbum

Yi

unum aut fufpirium, unicus refpectus hu-

l

manus fuffciunt, ut vincatur, Adam pro-

«

toplaftus peccavit; Regum alias fapientif-

Y

fimus Salomon devenit in oblivionem Dei;

D

Prin-

65

ViTXE SANCTE.

0fno

Princeps Apoftolorum fanctus Petrus ne-

aff-

gavit JEfum Chriftum. Quid fiet baculo

ilrt

arundineo ; fi leves venti infle&ant cedros?

d

li. Homo frequenter fuperatur absque

iil«

hofte, qui ipfum eggrediatur. Indomitve

,&

mentis paffiones, & fenfus noftri continuo

fet«

nobis infidiantur, confpirant, oppugnant-

que cor noftrum. . Inimicus nofter eft pe-

rïdo

riculofus , isque domefticus.

Viri, quos

)

peérfecutionis nulla fzevities potuit vince-

H

re, turpiter ceciderunt in Éremo: pof vi-

&orias a tyrannis & dzmonibus reporta-

fü«

tas proftrati funt a propria concupifcentia,

Nunquam tecum pacem habeas; neque ti-

bi ipfi confdas.

IIL. Viros fan&tiffimos vel fola fufcepta

(

COGITATIO ftatus animze füze ante tri-

|jed

bunal Dei perterrefecit: auditi funt Ana-

choretze, & horridze Eremi incolze, quam-

pmm

hum

vis rigidiffimze poenitentiz viri effent, ad

hu-

horat mortis fufpirare, gemere, plora;e,

f0«

eo , 'quod nefcirent formidabile illud divi-

xl

nz Juftiti:e decretum; neque ipfis conita-

Jel.

xet, utrum amore, an odio digni forent.

Mo-

66

ParwciprA

Momentum fat eft, ut ex Dei amico fias

a

reprobus.

Dur

ic fape cum Sun&o Philippo Nerio: Do-

Vi

mine! Hodie tibi a me caveas; nam fi me

rmihi ipfi reliqueris, tradam te . eroque

0l

tuus proditor.

fe

Ergo ocuüfones pravide, & devitas funt

f

enim illz magis periculofe, que mims vi-

[

entur -timenda.

Q

Qui fe eufum'ït ftare; videat, ne ca-

l

dat.

Xs CO;

Quamvis fis in tuto, noli effe fecurus,

i5S. Bernardus.

li

16. De ufu divinorum auxiliorum.

l. Tastum gratize & divinorum habes

Ti

auxiJjorum, quantum JEfus Dei Filius ti-

Q

bi pretio fui fanguinis comparevit, petiit-

[

que & Patre fuo colefti, dum animam in

D

cruce redderet

Quando negligis fan&tas

j

a ccelo fubmiffas COGITATIONES, quan-

l

do vel unzm S. Spiritus contemnis infpi-

li

rationem, quz te excitat ad cüram falu-

l

fis; idem facis, acfi pedibus Sanguinem

Chri-

MSrie

SANCT4JE,

67

0f -

Chrifti proculcares

Nunquid hoc eft in-

utilem reddere frü&um mortis Salvatoris

: Do

tui ?

fume

II. Deo fumus obligatiffimi, non folum

toqu

ob gratias ab ipfo nobis collatas, fed infu-

per tenemur rei beneficiorum , que fuis

f

fuiffent preeftita ,-nifi noftra ignavia obi-

, U

An jure de lumine Solis

cem pofuiffet.

conqveri poffes, fi ejusdem radiis valvas

Q

ligneas opponeres, lucemque cubile alias

illuftraturam prohiberes ?

If

Ill. Quem non.pudeat, quod a vigin-

ti forfitan & pluribus annis divinas infpira-

tiones in negotio urgentiffimze falutis ex-

l.

equi ignaviffime recufet ? tanto tempo-

ris intervallo fcholam Spiritus-SanGi fre-

j6

quentaffe & minus nihilo didicif!

Hoc

; (*

tt*

enim vero dedecus eft & infamia inexcu-

) 1)

fabilis

'Toties ad bonum impelli ,

jam

(

promiflis largiffimis, modo minis & repre-

henfionibus; mox iterum blandiffimis ver-

an

bis; & tamen zeque pervicacem in nego-

u

hoc demum

j

tio animze falvandse durare;

Fre-

etti

non hominem fed brutum arguit.

quen-

68

PnanrzwxcrPrA

!

quenter memineris, quantum Deo debeas,

& quot ei obftrictus fis iitulis; neque tibi

[

detur, poffe manus ejus effugere, aut, fi-

cut fieri folet in negotiis mercatorum, fo-

fO cedere.

fl

Certe quo diutius debitorum

A

folutionem diftuleris Deo facere, eo ipfe

majori te foenore occupabit,

j

Spiritui SanBo agenda grati propter tot

[

Jalutares admoitiones , €2 toties veyetitas in-

Y

Jpirationes. —.Pelas ab eodem veniam tug con-

l

iumati&. cjum Jfaltem adverte, quid, & quo-

modo tibi loguatur : €7 f'mul vivo timore con-

euere , we, fi imobediens fueris , genitus

l

omni Dei gratia exciaas.

Cui multum datum eft, multum quze«

lt

fetur ab eo.

Luc. 12.

d

lii

vi

17. De ufü tempyorir.

[

L Ja&ura temporis poteft cenferi inter

3l

perturbatiffimas mundi confufiones. Prz-

Q

fens hzec vita brevis eft: fingula ejus mo-

k

menta fuümmi funt pretii; & nihilominus

hs

à

complures talem vitam vivunt; ac i cre-

li

derent, fe in terra immortales effe, nec

[

ün-

ViTXE SANCTUE

69

bett

unquam animum e corporis vinculis edu-

o (l

cendum,

UE

TL Ah, fi damnatis vel unicum tempo-

f

ris momentum, quod a nobis tam prodige

orüt

impenditur, a Deo concederetur! quam

jple

putas ejusdem haberent rationem ?. quod-

libet pun&um vitze noftrz fufficit ad lu-

r

crandam totam felicitatem zeternam. Nul-

Y2

lam occafionem recreationibus, aut vo-

(Oile

luptatibus, aut divitiis colligendis affigna-

qu.

tam negligimus; at temporis, quo falus

Dd

procuranda , nulla cura eft.

ii

IIl. Quam putas te diem fru&uofius

Qu

impendere? 2an ilam, qua negotiorum

tuorum profperum vides fucceffum, & di-

vitiarum acceffum ?

nequaquam.

Dies

hzc eft optima, qua exercentur virtutes,

ihte!

augentur merita, & Deus leudatur, ejus-

d

que majus quzeritur obfequium: denique id

10

temporis Deo gloriam, nobis gratiam con-

Qus

fert, quo interrogatus, qvid agis? in ve-

ritate refponderis: Deo laboro, & falu-

ae

tem. meam operor,

net

Re-

a,

o

5

PRI;JCIPIA

Renovabis fatiam fupra refolutionem, at

[

propofitum Deo ter Optimo Maximo fervien-

TE

at

di; dc omne tempus Deo wou impenfum, per-

dituwu arbitraberis.

ü

Vacat tibi, ut Philofophus, non va'cat,

ut Chriftianus üg. IS. Paulin.

I8. De ufu Sacrementorum.

L. Novz legis Sacramenta fünt cana-

[

les, per quos nobis fanguis & merita JE-

ü

fu Chrifii abunde communicantur: funt

fcaturigines feu fontes gratiarum noftrze

f

D

faluti neceffariarum.,

Quisquis iisdem ab-

fj

uti non reformidat, is neque merita Chri-

fti inefficacia fibi reddere timet; imo falu-

ti fue omnes przcludit aditus.

Vah!

lj

quz' dementia !

IL. Abuti Sacramentis eft impedire effe-

"

"

&us eorundem. Dum male difpofitus ea-

D!

dem participare prefumis; Nunquid jure

merito trepidas ? dum poft tot exactas

Sacramentales confeffiones, vitze & mo-

D

rum emendationis nihil apparet ? toties

früi carhe agni immaculati, & ducere

h

quo-

ViTIÀE SANCTJUE.

y2i

quotidie vitam beftialem, argumentum eft

Il

7

JUIk

reprobationis.

Qui vel femel digne de

p

ara vivifica fe reficit, is fortitudinem par-

ticipat, & vires; ut per quzevis fupplicia

Vaci

ad Martyrii palmam properet.

Quid tu

fentis de te ipfo-2 -

TII. Eft, quod jure multi totis tremant

artubus, dum facrofanttee huic accumbunt

U

menfe citra ullam contritionem & pecca-

P

ti dolorem : Manducaut. enim fibi judicium

font

€? damnationem , juxta doCrinam S. Pauli,

ia

d-

Ecquando contumeliam fanguini JEfu Chri-

fti toties facrilege fumpto illatam refarcies ?

w

filu

Expendes fmgulos defeffus tuarum) tome

j

f[fonum, communionum ; €9 generofo pro-

pofito ad id te refolves ; ut fic impofterum uta-

offe«

yis Sucramentis ,^ quafi pofi eadem fumpta

s

tontinuo effes moriturus.

r

Sunt Chriftiani mali, qui vocantur fi

"as

mo*

deles, & non funt; in quibus Sacramen-

S. Augwue

oties

ta Chrifti patiuntur injuriam.

cere

finus,

0-

19. De

72

PuiwcrerA

19. JDe Sacrificio Mfa.

f

T. Miffa, ut in Ecclefia Dei vocant, eft

[/|

reprzfentatio, feu renovatio quzedam fa-

crificii in ara' Crucis oblati.

Quot diebus

U

offertur a legitime confecratis Sacerdoti-

bus, quod unica tantum vice perfectum fuit

De

in monte Calvaric. An potero quid Deo

ff

gratius aut acceptabile magis facere, quam

ne;

dum' pie ac reverenter huic diviniffimo

fint

myfterio affifto ? ut vero cum fru&u in-

pa

terfims habebo eandem cum Sacerdote fa-

ttoj

crificante intentioném, Filium Dei fcilicet

n )

aterno Patti offerendi, aut unicum cof

düï

méóm cum JEfu Chrifti corde uniendi; ut

g

fimul Deo utrumque in odorem fuavitatis

Ter

-

offeratur.

ter

II. In fingulas fere horas divinam Ma-

Ti

jeftatem offendimus, & noftra peccata

Rn

aliud non merentur, quam poenas setet-

Vlg

nas.

Qui fatisfaciemus rigori divinze ju-

ln

ftitize , nifi offerendo ac przefentando paf-

Q

fiones & merita Salvatoris noftri, cui in-

Yil

finitis titulis. infervire obligamur? quid-

quid aufteritatis fübierunt poenitentes, tor-

fü

imnen-

V;';*E SANCTJE,

33

mentorum Martyres, affli&ionum Confet-

t di

fores, quid confert absque Crucis facrifi-

m f

cio, cujus merita per incruentum arze fa-

dj

crificium nobis applicantur?

rdot«

III. Vix apparet, qui fit poffibile , üt

ul

Deus tot peccata hominum tam patienter

| Deo

fufferre queat; nifi videret in fingulis pe-

qmm

ne pagis, oppidis, urbibusque , quamvis

dimo

fint vitiis diffoluta, unigenitum füum fu-

i ite

per altare pacificam & propitiatoriam im-

ye f

molari vicimam : cujus intuitus extenfum

cilicel

in pcenas juftitiae brachium retrahit. Quan-

j C0f

do peccata tua clamant vindi&am , fan-

j

guis Jesu inclamat mifericordiam. 'Ado-

vitits

remus fupplices hanc hoftiam , & frequen-

ter flexo poplite ante aram Domino Maje-

l P'«Ia-

ftatis preeftemus homagium.

Aulw Re-

ecciml

gum abundant miniftris, qüi diu noctuque

j glu.

vigiles ftant in obfequiis fui Principis; in

ij*

Ecclefia , quz Domus Dei eft, vix quis-

1

quam apparet: quanta Chriftianorum igna-

:

gtl

via !

qniu*-

Jtefolves tä, quotxdz'elms,.. €& YeVerentia ,

s r

guftiffmo huic Sacrificio

Wm heYelur , — du

D

in-

(2

$.

PanINCIPIA

14

ániere[fe s ideoque perge ad Ecclefiam veluti

ad montem Calvarim, ut affftas Clwïz]ïoþ pro

te morienti.

Tunc vere pro nobis hoftia erit Deo,

cum nosmetipfos hoftiam fecex*imug. S. Gre-

;g

gor.

l

20. De Eleemofyna.

I

L. Quis neget nos Chrifto obligatiffi-

mos effe? cui, ut poffemus benefacere,

f

pauperes & egenos fuo loco conftituit,

f

In Euchariftia moratur, ut eum adoremus:

fi

ipfe autem adoratores carne & fanguine

&

pafcit. Eftin pauperibus, ut nos 2d com-

l

paffionem commoveat, qua indu&i eos-

p

dem nutriamus & alamus. Magna felici-

D

tas habere gratiam dandi eleemofynas pro-

15 L

pter Chriftum : at infelix ille, cui hec

H

gratia non contigit. . Canes pafcis, JESUM

n

finis fame emori

.

*

[6 qualis injuftitia!

Du

'qualis barbaries !

k

U. Qnod elargiris divitibus, pene perdi-

D

tum eft; quod Deo, femper cum fcenore

]llm

Q

zecipitur: usque adeo, ut nec hauftum aqua

fi-

ViTX SANCTE.

15

vt

frigidz finelarga recompenfatione admit-

"

tat Voluptatum immodicus ufüs, luxus

& pompz, convivia füperflua, mille &

DEQ-

plures familias ad incitas redegerunt: Elee-

s Grt

mofynz debita intentione faCctz ne uni

nocuere.

Benefacere Chrifto in pauperi-

bus quaeftuofa eft, & facili

;

S axis fine fcele-

re ditefcendi.

ull-

IHI. In. die judiCii extremi juxta men-

aCcet

furam exhibitze egenis & indigentibus mi-

tutul

fericordiz feretur decretoria zeternitatis

Imis

fententia,

Quid refpondebunt ante diftri-

gu'me

€um Dei tribunal divitiarum iniqui pof-

|oom

feffores; quando membra Chrifti per pau-

e

peres, & in his ipfe Judex eorum. hifce

joic

exprobrabtnt duritiem : i&e snalediti i

; p

ignem clermum ; efurivi euim , €2 non dedi-

at

füs mihi manducare , wudus fui €? mon

jsUl

cooperuifós me. Quantum in pauperes im-

ymfl'a E

mifericors es, in tantum es reprobus; ve-

Te benignus & liberalis in inopes magnurm

?eïdï^

hàbet argumentum fuz adoptionis in fi-

lium Dei,

gnof

Quid poterit Judex fupremus

CoDtra nos agere, ubi fe vefte a nobis do:

naqllï

g

Da

na-

PnxxcrPTA

»6

nata conte&um videt ? quando panem &

argentum pauperibus fübmiffum in fuis in-

tuetur manibus ? Non eft, quod metua-

mus ad juftitize tribunal, ubi pauperes pa-

trocinabuntur caufze nofirze.

(:

- Expende , qua liberalitate fis im paupe-

ves : quomodo eisdem compaliaris : utrum

|

£os velut membra Chriflà venereris ?. am tug

[

obligationi circa eosdem Jatisfacias , &7 ha-

&enus. fatisfeceris.

Feneratur Domino, qui miferetur pau-

peris. Proverb. 19.

li

51. De malo exemplo.

Q

i. Numerus illorum , qui malo exem-

X

Ti

pïo interierunt, major eft, quam fit eo-

rum, qui San&orum inftru&ione fubtra&i

ü

vitiis , coelefti frvuntur gloria. Si lubet,

adi inferos, caufam damnationis fingulos

interroga ; qui vix aliud refpondebunt,

Y

quam: hujus, aut iftius perverfi mores

I

occafionem dederunt mez damnationi,

Praceptum eft dominicum , ut inimicos

*

moftros diligamus : quanta ergo perverfi-

j

tas

Vr SANCTE.

77

emt

tas innocentes animas vitz WimproBæ

yis if

exemplo deftruere ? falutis fuze praefen-

netite

tius nullus fubit periculum , quam qui ani-

e$ pt

mas fanguine Dei redemptas, & cocleftis

glorize capaces adducit fuppliciis zeterniss

quid fperes confequi a Chrifto JESU, cui

(tpt

ii

fübtrahis homines tanto pretio redemptos?

j lu

IL Ef, quod merito timeatis, o paren-

j -

tes ! fi vitam Chriftiano nomine minus

dignam ducatis: przeftaret, filios veftros

d pau-

aut nunquam; aut certe a vobis natos

non fuiffe.

An ideo eis dediftis vitam,

üt morti & quidem ?eternz traderetis ?

quando in judicio ultimo proles veftra a

xelt

vobismetipfis feducta , audiet damnatio-

j e0

nis fuze irrevocabilem fententiam, o quan-

n

ta vos confufio fübibit !

ubels

II Znduamms, mohente S. Paulo, Do-

gui

o

eninum . noftrum yofum. Chriffum , ejus nos

junty

veftiamus fpiritu , prudentia & virtute ;

n()fes

ita ut frequentém ipfius habeamus memo-

| 100«

riam; ut, ficutipfe ambulavit , ambule-

gt

mus & nos; converfatio enim fi bona

1 efü

fuerit, haud minus ad falutem confert

(a5

D3

pro»

PRnrwxcriPYA

18

proximi ,

quaim fcandalofa ad ejusdem

damnationem,

Peies veniam: deli&i tui , quod proximo

cccafionem. & caujam ruima fpirituilis. intau-

te, Gub quod pejus , malitiofe prasbueris:

quid opus efl, ut confcientiam iuam alienis

qeccatis oneres ?. iua tibi crimina fat. grave

;

onus unponent.

|

Ve homini, per quem fcandalum ve-

nit.

AMatth. 18.

De Ctuce.

]. Haud ideo te Chrifto nomen dediffe

arbitreris, ut opibus & honoribus ftudeas;

vel voluptatibus, & vitze illecebris diffluas

non inquam Chriftianorum eft ifta profi-

teri

Mundi opiniones relinquas mundi

[ó

[

armatoribus.

'Tua vita fit cum Chriíto cru-

cifixo; cujus Crücem quando minus ama-

veris , tanto plus fidei Chriftianze renun-

€ias.

lL. Audi Evangehum Beati qui lu-

gent : vm vobis divitibus , qui habetis con-

folütionem veftram in hoc mundo. Ecce do-

&ri-

ViTXOE SANCT.E,

179

&rinam Spiritus San&i; at eo fervor Chri-

ia

ftianorum jam recidit, vt peregrina ifta

& barbara videatur: plurisque eam fa-

D

ciant Japones , ubi certatim martyrio ac-

ii

currunt, quam Europzi, qui adeo cru-

ur

cem oderunt, ut eam vellent ex Evanwe-

jPis

lio erafam : an credis beatos illos, qui lu-

rave

gent; & infelices, qui confolationem

v

fuam habent in hoc Mundo ? Interim eft

& manet articulus fanCte noftre fidei:

cui non minus nos affentiri neceffe eft;

uam ilii, in quo proponitur myfterium

Ss. TRINITATIS, aut dominicze incarna-

(ilfe

tionis.

det6;

IIL Nunquid oportwt Chriftum pati, €3-

fots

ita, intrare in gloriam fuam ? Nunquid hanc

[1011

crucis viam, quotquot coelos ingreffi funt,

pülldl

tenuefunt ? & nos delicati fine ullis zeru-

j du

mnis, aut malorum perpeffione przetendi-

: a

mus id poffidere , quod Dei Filio, ejus-

nuft*

que electis tanti ftetit ? Crucis amor eft

nota przedeftinationis & argumentum divi-

"d

ni favoris.

Homo , qui refugit pati,

; ii

proximus eft, ut reprobetür : aut ergo

edO'

D 4

hic

(

8o

PanrxwcriPrA

hic temporaliter , aut alibi zeternum pa-

tere.

"dora Dei Filium e cruce pendentem, €2

gete fieri particeps ejusdem crucis, wt vita

gloriofa mevearis aliquando cum eo frui.

Pudeat füb fpinato capite membrum fie-

ti delicatum.

IS. Bernardus.

]

23. De confidentia in. Deum.

1

1. Corporis valetudinem, fi minus fue-

rit profpera, artis medicze perito confidi-

inus

caufas litigiofas Jurisperitis corumit-

timus: oculis privatus fzpe ab infante,

E

nonnunquam a cane circumducit

& fe-

X

curum fe arbitratur: quanto magis fub Dei

prcte&ctione tuti latebimus ? fi tamen Do-

D

mino confidimus.

fii

lL. Quid reformidet homo ad Dei fa&tus

imaginem, & immenfo pretio fanguinis

Y

JEfu Chrifti redemptus? : cum credit & vi-

cet, quod cura drvinse .prov identie ad

formicas, ad mufcas ufque fefe extendat?

infideles, qui Deum non cognofeunt , nu-

L

triuntur a De

?

.

L

xmpu & Ícelerati , qui

blas-

VifX SANCTX,

8f

blasphematores funt fanGiffimi ejus No-

p

minis, complura accipiunt beneficia coe-

,8

leftia; quid ergo erit tibi, qui Deum ag-

äv'a

nofcis, times, honoras, & amas ?

'l

IIl Spes cujuscunque boni fecurius in

Dei, quam in noftris quiefcit manibus:

f

lpfum finamus de nobis difponere , PA-

'TER nofter; fimul & MATER eft: tene-

ritudo amoris, quem in filios fuos gerit,

f

non [inet effe immemorem eorundemz

protecturum nos fe promifit, ftabit utique

d-

mit

verbis fus veritas : coelum & terra citius

Y ,

peribunt, quam finat fperantem in fe per-

ire Deus.

j -

D

Pide, o Homo! an confcientia tua tibé

det teflimonium , quod im Dei bouitate , . 9

Jo-

gneritis yESU Chrifii confidas.

(tus

Projice te in eum ; non fe fubtrahet,

;11'111',15

Ut cadas. S Azagzyïiæzzcs.

l

24. De amore. Dei.-

gäd

;,dat?

1. Sic Deus dilexit suundum ,. ut dede-

vit filium fuum unigenitum: melius quid fà

)

habuiffet, utique & illud nobis donaffet:

qUI

guo ,

Ts

ps:

82^

PnriNcIPIA

l *

uno— quzefo przeftantiori pretio noftrum ille

poterat amorem émere? bonum. medio-

cre habet in fe, unde poffit & debeat ama-

:

1

1i; cur ergo non ametur bonitas undique

l

infinita? an ideo refugis amare Deum;

quia bonum infinitum eft ?

[/

lL. Preeceptum eft, & abfolute przece-

l

ptum, diliges Dominum Deum tuum. * Quid

heres dubius? an hujus mandati rigor

nimius, ut dicis, te terret2 arduum non

eft smare pulchritudinem infinite amabi-

^

lem.

llle przecipit fe amari ex toto cor-

de; quid minus infinite amabilis Deus ex-

igat a corde, quod adeo modicum & li-

mitatum eft? qui totum exigit, nihil ex-

cipit, Si partem ejus, quod petitur, de-

li

deris; vel minus zequo, vel nihil dederis.

i

TII. Ipfi daemones, modo zeternitas fi-

fr

Q

Airi poffet, haud zegre fupplicia acerbiffi-

)

ma inferni ad extremum usque diem judi-

cii fuftinerent ; dummodo gratiam aman-

|:

D

di Deum obtinere poffent.

Nullus da-

l

mnatorum eft, qui fe infelicem exiftima-

ret, modo poft quantalibet poenarum fz-

cula

VrTXE SANCTUE.

83

cula vel exigua affulgeret fpes unicum

ile

(io

a&um divini amoris eliciendi; nobis quo-

libet . momento , fi velimus poteftas eft,

d

amandi Deum; hoc negligere, malum eft

Q

ipfomet pejus inferno.

2nmn

"dbdicato cujuscunque. vez creatag amore ,

Jig

contende , ut. Dewn ex omnibus viribus dili-

gas.

d

Si charitatem non habuero, nihil fum,

g

1ot

x Cor. 13.

-

mmbi-

a5 De amore Domimi wofri JESU.

p r

Chrifii.

yae

It Pfæ&ætia animze rationalis ex pre-

[

tüo, ejusdem caufa, perfoluto, sftimari

j

de

debet : quanti ergo ftetit? morte Dei, vi-

J

ta divina: inferni fupplicia iniquitates no-

deris

firze promerebantur: daemones & omnes

g

creaturz urgebant criminum punitionem ;

jl

quid Chriftus? loco vindi&ze paravit mi-

] jüdf'

fericordiam: at quantam ? infinitam fcili-

n

cet; dum vitam & fanguinem, in probro-

s [u

fa cruce, pro noftra redemptione profudits

Qd

excitet ergo, & impellat amorem tuum,

&

n )2

l

84

PnRriNCIPIA

fi non Dei te creantis benignitas, faltem

JEfu Chrifti te redimentis Charitas.

Mini-

f

mum, quod Chrifto debes, eft, recentem

(

fervare beneficiorum memoriam.

Si no-

Y

lis vitam pro eodem exponere , faltem

amorem redde mutuum.

i

IL Cani porrigitur. os aliquod homini

[

inutiles & brutum animal pro tantillo be-

neficio amat, blanditur , & tuetur füuum

[

benefaCtorem : JEfus Salvator prevenit

t

nos fuis auxiliis, comitatur & fubfequitur:

redemit nos fuo fanguine, meritorum fuo-

rum facit nos participes, communicat no-

bis.omnes thefauros fuos; &.tamen adeo

Q

indurati manemus ad amorem mutuum.

Qq

Difce o homo! difce, fi tamen homo fis,

Qu

non brutum, tu: fatisfacere obligationi,

Tif

n

tuus te canis inftruit, imo & judicat: hu-

ll

jus exemplum ni te reformaverit, ipfis be-

D

füiis magis beftialis es.

III. Cor habemus tenerrimum in obfe-

u

quium & amorem amicorum.

Eorundenm

('[r

beneficia, íi quze conferant, & magni fa-

i

cíimus , & reddere nitimur: ubi beneficia

D

Chri-

—

VriTXE SANCTUE.

85

i

Jitt

Chrifti reciproco amore recompenfanda

Vin

funt, ipfis faxis infenfibiliores manemus:

nig [

quis amicorum pro te cruci affigi fe finet?

ni AMES, ANATHEMA fíis.

in

jl

Corde contrito. €? humiliato , pronus. in

ferram, gratiam a. Chriflo ] Efu petes ; abs-

nini

que ejus gratia nemo digne amare poteft.

be-

Si totum me debeo pro fatto; quid ad-

jufi

dam pro refecto , & refe&to hoc modo?

&. Bernardus.

r

jtut:

26. De amore Proximi.

fn-

j

I. Qui non amet proximum fuum,

deo

quem "videt, Deum, quem non videt,

yort.

quomodo amabit ? omnia opera noftra,

o $

quantumvis videantur bona, nulla funt,

iOUip

nifi dilexerimus fratres noftros. Tpfi etiam

fi-

Martyres, fine charitate abominabiles funt

Deo

a

4

Il Ecce, hoc eff praceplum meum , di-

cit JEfus, ut diligatis vos invicem, ficut di-

jle

al

lexi vos. Ut diligam proximum meum,

nï ï'&'

ficut me ipfum; fufficit eundem a JEfu

"

Chrifto amatum effe amore vere incom-

[

D7

pre-

96

PRINCIPIA

prehenfibili. Delicatus fim, neceffe eft

.ï

Y

nifi medullitus amem id, quod Salvator

meus plus quam feipfum dilexit.

lis

IIL Diliges proximum tuum, ficut

eundem dilexit Chriftus; bhoc eft

ejus

t

amore bona temporalia, imo & vitam

profundes. Foretne hoc nimium pro Chri-

[|

füisno ? interim ejusmodi amatores vere

funt Chrifti imitatores, & ejusdem futuri

i

poffeffores.

fe

Excita in te defiderium &'5* voluntatem ef—

I

ficacem eos. vere amas di, quos Chriftus tam

teneve - dilexit :

addes propofitum

munquams

D

ger Dei gratiam ledendi proximum.

N

Qui diligit proximum fuum, legem im-

$

plevit. Aom. 13

4n

27

De dilc&ione inimicorum.

fin

N

T. Adeo proprium eft Chriftianorum ha-

L

bere dile&ionem , ut obligemur & ipfos

k

inimicos diligere; JEfus Chriftus preeivit

hy

nobis exemplo ; cui & addidit preceptum :

D

Deus imperat, & homo preztendat obe-

li

diendi difficultatem ? Deus in cruce ora»

| i

yit

VriTE SANCTAE.

87

dl

vit pro inimicis & tortoribus, & tu exi-

afOL

guam condonare injuriam refugias? o qua-

lis CEriftianus !

f

1I. Quantum quisque fratri fuo remife-

éjt

fit, tantum & non plus remittetur ei a

j

Deo; Eadem quippe menfura, qua menfi

ii

fuerimus , vemetietur. mobis.

Chriftianus,

er

qui quarit vindictam, tcties femetipfum

yuri

damnat, quoties Orationem Dominicam

recitare przefumpferit. Ergo inimicos no-

"j*

ftros diligamus, aut nos ipfos odcrimus.

- f

II Duo Cbrifiani , qui fe invicem

pfm

odiis & fimultatibus perfequuntur, viden-

tur diverfze effe religionis , nec unam fe-

j i

€ari fidem.

Quo modo enim illi, qui

animis toti inter fe diffident, eidem appro-

pinquabunt altari, eandem manducabunt

efcam, eundem credent paradifum , &

p*

sternum fimul commorari fperabunt?

Non eft licitum odiffe , nifi: Dzemones,

jls

g

horum & omnium damnatorum eft, diffi-

Qu «

diis a fe invicem feparari.

Reprobatio-

4

nis non eft apertius fignum, quam nolle

j oft*

inimicis errati dare veniam,

Hoc in te fi

fen-

r

d

$8

PRINC'IP;:A

fentias; notam habes, ex qua dognofcas,

haredem te effe inferni.

[j

Con/cientiam tuam folerter , ante Cyucifi-

Tu

w Salvatorem. excules ac fi in eadem ran-

fe:

corem aui odium proximi repereris , de vul-

Vs

aeribus Chrifti charitatis ignem fuccendes.

)

Vindicari vis Chriftianus, nondum vin-

t

dicatus eft Chriftus,

S. dug.

fuïï

28. De ünitatione Salvatoris

fs

?

nofiri.

p

f. Primus homo , dum Dei ambit fi-

.BH

£nilitudinem , perit: reliqui omnes, nifi

itf,

ftudeant, filio Dei affimilari, falvari non

poffunt. Is dum factus eft homo, fe nor-

[/i!

inam vite humanz & morum regulam

pe

propofuit: neceffarium eft, illius nos ima-

TEgL

ginem exprimere :. cumque ipfe fit Capüt

Vitg

predeftinatorum , ab ejus quo longius fi-

Yil

militudine recedimus, eo reproborum nu-

Tof

mero viciniores fumus.

BU

1I. Quanta cura & folicitudine inten-

dunt homines novis rationibus & modis

«!qldi

Ij

ad luxum pertinentibus : de vita JESU

i

Cþri-

VIYTXE SANCT.E.

89

[ef

Chrifi & ejus imitatione quis eft, qui re-

cogitet ? aulici efformant in fe mores fuo-

T

rum Principum, difcipuli magiftrorum mo-

D

res, etfi turpes & deformes, ad infaniam

u

usque imitantur: Et quis eft, qui vel

j

unam eamque feriam Cogilationem de vir-

f

tutibus filii Dei fufcipiat 2 O quanta con-

fufio mea ,. quod hucusque tam exiguum

fecerim progreffum, imo ne gradum unum

promoverim in Chrifto imitando !

lle

praecedit promiffis divinis, & pollicitatio-

H

nibus allicit , & vix unus eft ,. qui fequa-

nil

tur

Quantum probrum!

t

TII. Quid

mabo, poteris in die Judi-

9or

cii extremi excufationis pretendere tuis

yjant

perverfis moribus ; quando Chriftus ipfe

fià

regula omnis honeftatis tuam tibi igna-

qpllt

viam. in fui fequela objiciet ? fuam;ille

füam humilitatem

y J

vitam opponet tuz ,

fua fanttiffima Vulnera

j 1j

noftre fuperbice

noftrz mollitiei & illecebris

Ah

quale

yee

prodigium ! : Chriftianus absque eo, quod

nodis

imitetur Chriftum ! baptizatus manet Dia-

boli manmpmm füb crucis vexillo pofi-

U

tus,

rll

PRINCIPIA

9o

tus, cathem fequitur & muncum ! autre-

nuncies baptifmo , & fz&ee Chrifto pro-

J

feffioni, aut vitam vivas conformem vi-

t tui Salvatoris; Chrifüamus Ltantum. efi,

qui fequitur. Chriftum.

1

Labora ac enitere, ut Dei flium exemplo

€9 vote ie votantem dmo €2 trühentem non

invitus fequaris , ut. tandem affequaris.

qw

Sine caufa fum Chriftianus , fi Chriftum

non fequor, |S. Eernardus,

29.

Cultus. becte IMARIZE

[

F'irginis.

Cll

ü

l. Potius eligam non vivere; quam

€

non devotus vivere MARL/E ; cor durum

in cultum Virginis MARIZE-evellatur, fi

fíe

non mitefcat.

Animus humanus aut ni-

Ü

hil amet, aut amet Virginem Matrem , aut

li

plane cefíet vivere. Deus ipfe puras in-

ter creaturas meo amori rnihil excellen-

i

tius, aut purius, aut amabilius, aut melius

Ti

creavit.

Quantam ergo exiftimationem

Au

li

& reverentiam , quem amorem & confi-

E

den-

VQiTXE SANCTE.

9x

dtte-

dentiam in hanc Virgineam Matrem habe-

) FïO'

re nos convenhit.

n

1l Si, quod Deus avertat, eo infelici-

u d

tatis reciderem , ut nulla pietatis, aut cor-

fuetz devotionis fcintilla in me remane-

ret ; cultum tamen Virginis MARL/E, dum

pl

j 0

vita fupererit, illacfum fervabo: quascun-

que in anguftias aut animi defperantis an-

xietates incidero , dum fpiro, fperabo in

IN

hac Virgine: hzec mihi afylum erit & re-

"

fugium

.

ejus patrocinio gratiam verae

converficnis habebo : etfi ftarem in prze-

cipitio lapfus in tartara, clamabo & invo-

cabo MARIAM, ejus intra brachia ero fe-

qx)m

curus. Cliens Maric nullus atermum perit.

durot

IIl. MARIA Virgo thronus eft clemen-

Uïrü

ti; , ad quem fecure peccatores confu-

i ni-

giunt , opponentque Juftitize Dei ejusdem

W a

Matris mifericordiam. ^ Non parva portio

"12

glorize & felicitatis in ccelis MARUE eft,

veJlet

quod beneficia fuis cultoribus impetret, &

meülls

gratiam peccatoribus quantumvis indura-

30n€m

tis a filio obtineat; fi impiis benignam fe

o

& facilem praebeat ; qualis Virginea hzec

j

. Ma-.

PaINCIPIA

Mater erit in fuos clientes, & fideles fer-

vos? an poterit Mater mifericordize fen-

[

tentie fuos condemnanti fubfcribere? ne-

H

quaquam; Ííümus enim & manemus in

li

poffeffione ejus bonitatis a mille fexcen-

tis annis & pluribus : nunquid fpes no-

ftas hodie incipiet confundere ? gravius

nemo lzxferit Deiparze honorem , aut fibi

li

ipfi plus nocuerit, quam diffidendo ejus

patrociniis.

Tum fciam me certo repro-

f

bum, ubi cultum MARLE fepofuero.

e

Concipe firmum propofitum innovanda de-

p

volionis in hanuc l'irginem, €9. ex toto corde

f

qronumcies fequentia :

t

Dominare noftri

0

ejud. g.

tu & ülïus tuus,

O nomen MARIA , füb quo nemini de-

fperandum eft,..S. 4uguflinus.

«

[]

3o. Devotio in fanffum Jofephum.

DT

l. Panegyrin fan&iffimi Jofephi duobus

Ti

verbis complexus eft Spiritus fanCtus, dum

f

eum Sponfum Marie & Patrem JEfu ap-

poh

pellavit.

Non apparet, quomodo Deus

T

pu-

—

VrXTAX SANCTAE.

93

st

puram creaturam altioris dignitatis gradu

3

decorare potuiffet, nifi vel JEfu aut Ma-

m

rie zqualem redderet; eífe fimilis cum

g t

Matre Dei eminentiz, fupplere locum &

x

officium zeterni Patris inter mortales, haec

; Il«

enim vero adeo fublimis eft dignitas, at-

Vius

que fupereminens perfeCtio, ut hominum

Jii

nullus ejusdem poffe effe capax videatur.

1I. Sané&tus Jofephus unicus eft difpen-

qu

'BPIO'

fatot thefauri cceli: fi quze ingruat ne-

ceffitas, de eadem nutritium Chrifti inter-

'æde-

pelles : quidquid per ordinarium curfum

g

divinz providentiz difficile obtentu vide-

tur, hujus Santü interceffione facillime

ts

obtinetur; quid JEfüs Chriftus abneget il-

di in ccelo, cui fübeffe voluit in terris.

T2

IIL. Devotio in hunc Sanctum vel ex

eo crefcat neceffe eft: quod haud minor

ejus fit bonitas quam potentia. Ut Pater

)

Salvatoris noftri & conjux Mariz Virginis

ybus

fidelium omnium. non minorem gerit cu-

jum.

ram, quam parentes propriorum filiorum.

La

Poft tot praeftita ab ipfo officia JEfu & Ma-

ri:*, quomodo non volet aífitere iis, quos

e

fancta

u-

94

PRINCIPIA

fancta Virgo tenerrime amat, & pro q/ui-

bus JEfus ipfe mortem fubiit.

Anima tug quietem in manibus fan&i &jo-

Jephi inquiras, ab eoque quot diebus gratiam

efflagites , eo modo moriendi, quo ipfe intra

ä

Y

brachia Eu &2 Marig exfpiravit.

1te ad Jofeph. Gen. 41.

[

Quam potentiores funt in coelis, qui

b

E

tam potentes fuere in terris. .S. Bernardus.,

I

31.. Ciltus fan&orum Zngelorum.

p

I. Cuique hominum a Deo affignatum

hr

Angelum tutelarem , communis eft fenfüs

Ecclefize.

Si Princeps ex imperio Regis

N

homini plebejo inferviret , ejus.negotio-

te

b

rUum curam, ageret, quantus hic effet ho-

nor ? at qualis illa beatorum fpirituum

Yd

bonitas, & fuübmiffio, quod vilibus nobis

T

Tj

& abje&tis peccatoribus non folum adeffe,

lg

fed cum gaudio infervire, & noftri curam

gerere non graventur. Inter Principem &

r j

ruficum faltem aliqua proportio , at ho-

Tj

f

minem inter & Angelum nulla reperitur.

E

11' Sub"'

ViTXE S$ANCTXE.

95

Tf Sublimes illi & cceleftes fpiritus,

)qii

noftri cuftodes , fine intermiffione adfunt

Clientibus fuis , adhzerent eorum lateri,

m

Q]

habent eos continuo in oculis, funt teftes

diini

attentifmi omnium a&ionum, quantum-

Si contingeret te quot

vis fecretarum.

diebus & horis adeffe, viro majeftate &

qui

morum honeftate gravi , & confpicuo,

an audebis diffolutius agere , aut geftus

lld&ü-

indecentes formare , aut his turpius quid

I

patrare?2 an homo magis timendus & ob-

atam

