me juxta tuum arbitrium ad vitam , vel

f

mortem,

Sed que commutatio, quod

äg(

pro Domino fervum , pro Deo. reddam

h

hominem peccatorem ?. dile&iffimum pro-

b

inde tibi, tuum & virginis filium mihi in-

ti;xlle

IN JEGRITUDINEÉE.

411

qui

tme unitum , terre» coelique thefaurum,

qu

& veluti rem meam offero, Pater cle-

Inem

mentilime , ut in eo tibi perfe&e com-

placeas.

D

!VUA

Offero tibi omnem ejus charitatem, re-

jl

ligionem, obedientiam, humilitatem , in-

en,

nocentiam, paupertatem , manfuetudinem,

patientiam, fortitudinem , temperantiam,

conftantiam , cum omnibus aliis virtuti-

bus; ut illis füppleatur, quod mihi deeft

Y

.PftïttO.

1('(1 E

n

O JEfu patientiffime! per alapas, per

fit

flagella, & per innumeras quas pro me

d

perpeffus es injurias, te obteftor: da mi-

fs

hi patientiam & manfüetudinem, per ami-

Je

ce fuüfceptum a proditore ofculum

Tt

O me Salvator !

concede mihi quod

p

deeft ad felicem mortem: cui tam vicinus

r

füm, ut hodie evenire poffit

Per tuum

llwd

agonem & tres in cruce horas, miferere

j

meiin illo mortis articulo , a quo pendet

n

tota seternitas,

j I

Po-

"l

al

[eJ

-

CunRA BONJE MORTIS

[L!

Pone etiam inter juftitiam tuam ,' &

peccatricem. animam meam , cum ad tri-

bunal tuum venerit, facratiffimi fanguinis

tui pretium,

Denique fis in omnibus mihi omnía,

dux in dubio , Magifter in fcientiis, vir-

tus in tentationibus, medicus in zegritudi-

ne, folamen in anguftiis, clypeus in ad-

verfitatibus , falus in agone.

h

San&e tutelaris Angele, Ss. Patroni

mei menftrui N.N. & tutelares alii , om-

0! [

nesque fan&i Dei, qui per tnortalitatis pe-

lagum ad portum zeternze felicitatis per-

[i

veniftüs, fecuri de vobis, de periclitanti-

0

bus nobis, per veítra merita vos precor,

u

eftote folliciti : impetrate precibus veftris,

ut panis Eucharifticus fit mihi, meisque

robur in infirmitatibus, periculisque ani-

mz ac corporis; ut in fortitudine cibi

Ye

hujus ambulem per mundi defertum, us-

n

que ad montem Dei, & patriam ccele-

ftem : ubi copia finé defe&u ; fatietas fi-

li

Te faftidio, gaudium fine i'nterru.p'tione,

Wt

gloria fine invidia , fecuritas fine pericu-

b

Jo;

IN ]EC?RITUDINE.

313

"n

lo, vita fine morte & omne bonum erit

j t

fine fine, Amen.

ii

$.IV..

amnï'a;

Difpofitio

Yi

pro 'extrema un&ione. '

jtnd

j ade

Tnfirmatur quis in vobis, inducat Pres-

byteros Ecclefize, & orentfuper eum un-

guentes eum oleo in nomine Domini, &

r

of

oratio fidei falvabit infirmum. Jacobi 5.

1

7 Füfo facro Oleo dic cum Sufpirio : Nunc

$ ?E('

dimittis Domine fervum. tuum in pace;

j

Oleum effufum nomen tuum in nomin'e

tuo falvum me fac.

PreCCfl

Vefïfis'

4dd. Crueifixum.

lequue

Ad te iterum, Redemptor meus, con-

e ?.ï':'ï'

verto me, convertere & tu ad me, oSpes

ne Cibi

m D)

unica JEfu crucifixe.

i cæje'

Concede, clementiffime JEfu , etfi vi-

liffimze huic creaturz? tuze beneficium re-

4l*

xione»

demptionis, & rc—.;c"ipe- miferabilém ani-

p

mam meam intra brachia mifericórdici tüze,

O

O JE-

lo

914 CunRA npox x wonTIs

O JEfu ! ne perdat me iniquitas rrea,

quem fecit omnipotens bonitas, & 1efeut

immenfa charitas tua.

O boxe JEfu, e cujus venis copiofiffi-

us fanguis profluxit in mei redemptio-

nem. Egone illa merces tanto pretio com-

parata Y ego certe ovis illa perdita, fa-

teor:

reduc errantem ,

o dulcis Paftor!

& repone inter. illas , quæ funt in ovili

tuo.

Refpice Domine S. Pater de excelfo

I

coelorum habitaculo ! Ecce vox fangui

(

nis Fratris noftri JEfu pro nobis clamat ad

te de crüce.

Refpice innocentes manus Chrifti tui,

qu:e diftillant pretiofum fanguinem, ut di-

mittas iniquitatem meam , & ne requiras

[

Opera manuum tuarum.

Intuere illud lancea perfoffum pe&us,

& amore mei apertum cor, meque ex fa-

«€ro illo fonte renova.

Per facros illos pedes, duris clavis per-

foratos, dirige greffus meos, ut non rece-

dam hac hora a femita lucis & veritatis,

De-

IN XEGRITUDÍIÍNÉ

315

hn

Pefige oculos, o Pater cóeleftis! in fa-

odl

ciem hane dilecti Filii tui; & ih membra

conquaffata Chrifti tui: per miferias, quas

j

ille amore mei fuftinuit, miferere mei !

) (l

Propter peccata populi tui vulnerafti di-

"0ffi«

le&um cordis tui.

Eja Pater mifericor-

fi-

difime! quod ego non mereor, meretur

or!

pro me Chriftus tuus, cujus amore ample-

xl

&ere me gratia tua üt filium , & da mihi

ofculum pacis zeternze, O JEfa crucifixe!

lo

in quem credo, in quem fpero, quem amo

QUi

& amabo in zeternum, affifte nunc poten-

i

ti manu miferrimze tuze creaturze.in hac

ultima neceffitate, ut feliciter hunc paffum

[

mortis pertranfeam.

ütd

Pone Paffionem

crucem & mortem

T

tuam inter. judicium. tuum & animam

meam. "Totum me tibi dedo, neme re-

Qs

Jicias, ad te venio, ne me repellas: füm

:xf'

enim caro de carne tua, & os ex ofü-

bus tuis.

d

Sufcipe me, JEfu crucifixe, inter amo-

rece

-YOfa brachia.tua , quse pro me in cruce

tatlS.

extenfa cerno: &- COml)leäuor. fufc ipe me

x

:'Q'a

in-

916 CURA BON.€ MORTIS

inter defiderabiles affe&us tuos, & trahe

ad te anhelantem animam meam

fufcipe

in pace fpiritum meum !

Credo,. doleo, fpero, amo o JEfu!

Fiat voluntas tua, JEfu! Maria! dulciffi-

ml amores mei! patiorego, moriar ego

veftri amore

vefter fim totus

& nul-

latenus meus, ac fi prorfus nihil effem:

jEfu! Maria! Amen

$. V

Modus adminifirandi extremam

unéctionem.

Sacerdos. inirans. cubiculum. infwrmi flola

Violacea indutus, dicit: Pax huic domui!

JMox in modum crucis aqua benedifta . in-

ä

Jirmum , cubiculum ,. 68 circumflantes afper-

[!

gi, dicens

Afperges me &c.

yY- Adjutorium nofirum &c,

Y- Dominus 'vobifcum &c,

Oremus.

" Introest, Domine JEfu Chrifte , dO-

]E;

mum hanc fub noftre humilitatis ingreffü

[ ter-

XN JEGRITUDINE.

317

t

geterna feïiqïfas, divina profperitas, fere-

fcipt

na lztitia, charitas fructuofa, fanitas fem-

piterna : effügiat ex hoc loco acceffus dze-

monum, adfíint Angeli pacis, domumque

TE

hanc deferat omnis maligna difcordia.

cif

Magnifica , Domine, fuper nos nomen

. ego

17

fan&tum tuum: & benedic - noftrze con-

verfationi :

fanCifica noftre humilitatis

m

ingreffum, qui fan&us & pius es, & per-

tanes cum Patre & Spiritu Sancto, in fze-

cula fagculorum $ Amen.

Atl

Oremus & deprecemur Dominum no-

ftrum JEfum Chriftum , ut benedicendo

benedicat »- hoc tabernaculum, & omnes

1]

habitantes in eo, & det eis Angelum bo-

niil

num cuftodem , & faciat eos fibi fervire

je -

ad confiderandum mirabilia de lege fua:

j

avertat ab eis omnes contrarias potefta-

tes: eripiat eos ab omni formidine & ab

omni perturbatione, ac fanos in hoc taber-

naculo cuftodire dignetur, qui cum Patre

& Spiritu SanC&to vivit & regnat Deus in

[iug

fzecula feculorum , Amen.

-

ydi

J

03

Org«

918 Cumus avomumg aco m s

,,,,,

H

Oremus!

3

oehka*ädl 7108 j Péiiüne: San&e

Pàatér

.omnipotens:! : 2étejne 'Tels 121 &

itteré

digneris fan&um Angelum tuiti'de cális,

qui;euftódiat; - foveat;^protegat ; vifitet ,

atque deferidatoommes /habitarites! in:líóc

habitaculo, per Chriftum Dominüm:no-

Qþ:um d Amen,

4

aneauam Süacerdos mupzat m/v'rmum

ungere » €um mterroget m h

maäum :

3 ff

13' d

Creaxs 1n Deum. Patrem o

|

n;mpo;e,niæm

Creatorem coeh & terrze 2

|

3« Credo.,

X

-

11531V

J ID0L

Credis in JEfüm Chriftum ; Filiüm'ejus

yoicum. ,,Dommum noümm pro:nobiá na-

tum &: :pa.üumw 2

? ot9nii

3286 Gredo.?

J

, onoif3ai

Credis in Spiritum 9an&um Tán&ain

Ecclefiam Catholicam , San&orum 'Éom-

"riüniotieitiór emxiï*ienem peccaïfmüm f/car-

aisf urfe&zoneïn , "Nütanf 'æl*erïxamfl TRG

P

^T

£1i

;ak

Out? i

iU

2 Credo; ?

2318 1 ü'e*

KXSE

á.

-U

IN JXGRITUDINE,

319

Credis, quidquid credit, aut creden-

)

dum proponit ac przcipit fancta Romana

Ditit

lod

& Apoftolica Mater Ecclefia ?

(s

x. Credo.

Visne in hac fide ut verum & vivum

fie

JEfu Chrifti membrum mori ?

thc

T0«

x. Volo.

Num fperas firmiter Chriftum Domi-

num noftrum pro fua immenfa cleruentia

tibi fore propitium, ipfiusque fan&iffimee

Paffionis merito, per interceffionem Bea-

ten

tiffimze Virginis Marize, Sanctorum Patro-

norum tuorum N. N., & omnium Sancte-

rüm te vitam zeternam confecuturum 2

x Spero.

fejus

Num toto corde diligis, & maxime di-

lu

D«

ligere cupis Dominum Deum tuum ea di-

le&ione, qua illum diligunt Beati San&i-

que omnes ?

&b

&. Diligo.

(

Num ex toto corde ob amorem Dei

u

4

parcdis omnibus, qui tibi quoquo modo

^fuerunt molefti aut inimici 2

3. Parco.

j«

O 4

Num

czs

$20 CumxA BOWJE MORTIS

Num ex corde veniam poftulas ab'iis,

quos.aliquando dictis aut factis offendifti?

;

x. Poftulo.

]

Num quem pateris dolorem & m'käorbi

moleftiafa, propter Deum, in poeniten-

tiam & fatisfaCtionem peccatorum tuorum

libenter excipis? & excorde toleras ?

3. Tolero.

Num ex toto corde doles . quod tanto;-

pere in vita tua divinam Majeftatem, Deum

.füumme bonum offenderis, orans ipfum

.bumiliter, ut per infinitam mifericordiam

fuam, per pretiofum fanguinem, per me-

ita Filii fui Domini noftti JEfu. Cbrifti,

"dignetur tibi peccata tua condonare, fir-

"miter proponens (fi tibi falutem corporis

reddiderit) de czetero pro viribus tuis a

o us a RTT EEE WEEQE . —— 4 5 TEU EM

c

peccatis cavere, ejus mandata & Ecclefix

fervare.

e€- r

g. Doleg & propono.

emy

. Demum . moneat ad[lantes , ut qro infirmo

oreni, ubi commodum. fuerit , Jeplem P/al-

1H05 gæozitentmles Cïiï/i Litands., .aut

jjzltem

Li-

IYN JZEGRITUDINE.

32t

ii

Litanias hic pofitas , vel alids pretes , dum

dl

ipfe Unlïzoms Sucramentum admzng/irat.

thamæ

noni

fifal

p1o infirmis dum facro Oleo inun-

/fum

guntur dicenda.

R"

ie eleifon , Chrifte eleifon ,

Kyrie eleifon.

Chrifte audi nos!

qnto

Chnfce exaudi nos?

Jennt

Á

Pater de.ccelis Deus, miferere ei!

[

Ffili Redemptor mundi Deus , miferere ei?

Q

N

Spiritus San&e Deus, miferere ei!

rm

i

San&a Trinitas; unus Deus, miferere ei!

Santta Maria ,

[

Sancta Dei genitrix,

Ed

Santta Virgo Virginum ,

d

San&e Michael

lelxæ

Sanéte Gabriel ,

ä

I

San&e Raphael;

Omnznes fancti Angeli & Archangeh De1 j

orate pro eo !

Omnes fan&ti beatorum Spirituum ordines;

Oorate pro eo ;

j

San-

j«

O05

2 CuRA BONJX MonTIS

Sancte Joannes Baptifta, ora pro eo !

Omnes fancti Patriarchae & Pmphetæ,

orate pro eo !

San&te Petre ;

*

San&e Paule ,

Sancte Andrea ,

San&e Jacobe,

Sancte Joannes,

San&te Thoma,

:;

San&e Jacobe.,

San&e Philippe,

San&e Bartholomiee ,

—

San&e Matthzee ,

i99 oid vio

Sancte Simon,

San&te Thadze ,

Sancte Matthia ,

Sancte Barnaba ,

San&e Luca,

lsg

|

&

Sancte Marce ,

J

N

Omnes SanQi Apoftoli & Ewanvehüïæ,

Sl

orate pro eo !

5

Omnes Sancti Difcipuli Domm;, orate

Q

pro eo !

Qmnes SanC Innocentes, orate pro.eo!

V

San-

ts

YN EGRITUDINX£

323

San&e Stephane, ora pro eo!

t 7

San&e Laurenti, ora pro eo!

San&e Vincenti, ora pro eo!

San&i Fabiane & Sebaftiane,

Sané&i Joannes & Paule,

Sancti- Cofma & Damiane;

San&i Gervafi & Prothafi,

as uceorsreu a

Sancte Dionyfi cum Sociis tuis ,

San&e Gereon cum Sociis tuis,

jo9 o1d 23e1Q

[

SanC&te Quintine, ora pro eo!

San&e Thoma, ora pro eo!

ä

Omnes SanGti Martyres, orate pro eo!

San&e Silvefter,

1

San&te Gregori ,

is

Sancte Ambrofi ,

Sencte Auguftine ,

*

San&e Hieronyme,

-

San&e Norberte,

09 oad v

Sancte Martine ,

.

[

f'

San&e Nicolae ,

San&e Remigi,

yut

Omnes San&i Pontifices & Confeffores ,

orate pro eo !

Qmnes Sancti Doé&tores, orate pro eo?

[

O 6

San«

3213 CuxX&4 BoNu MOmTIS

San&e Ahtoni A

Ea

j

Sancte Benedi&e j

l

San&e Bernarde,

m

Sah&e Dominice,

San&e Fr ancifce,

00 o1d e1Q

.

à

San&e Ludovice ;

Omnes San&i Sacerdotes & Levitze ? oxa-

te pro:eo!

Omnes San&i Monachi & Eremite, ora-

te pro eo!

SanQa Anna,.

^

g

Sancta .Maria Magd*xlcna.

?

Sané&ta Amtln d

San&a Lucia,

p

Sanca Agnes,

San&a Coecilia,

San&a Catharina ,

i99 ouid vwQ

p NURU T gno P.

Sfmäla Ba1ba1a :

San&a Urfula com fodalibus tu1s, ora

Uw

; pro eo!

-

—

Sanöta Anaftafia ,' ora pro eo!

Omnes: Sanétae Virgines & Viduz, ora-

te pro eo!

I

U

Ümnes San&i & San&z Dei, intercedi-

te. pro eo!

-

Pro-

A

IN JGRITUDINE.

325

[

Propitius efto, parce ei Domine!

)

Propitius efto, exaudi eum Domine!

*

Ab omni malo,

Ab omni peccato ,

Ab ira tua,

;ä-

A fuübitanea & improviía morte,

0fi-

Ab infidiis diaboli ,

Abira, & odio, & omni mala voluntate,

orte

À morte perpetua ,

V

Perincarhationem, & nativitatem tuam,

Per paffionem, & crucem tuam,

juo(p umo veqrg

|

Per San&am RefurreCionem , & admi-| $

i

rabilem afcenfionem tuam ,

;

Per Ádventum Spmtus San&i paracliti,

In die judicii,

)

[j

Peccatores, te-rogamus audi nos!

Ut infirmum iftum (vel infirmam iftam)

]

vifitare & confortare digneris ,

301 9L

/))l

93

4

orà

Utei vitam & fanitatem donare digneris,!

Ut fidem

fpem, & charitatem illi

augeas ,

-—V'-

o

Ut remiffionem peccatorum ei dones,

Ut gratiam 'San&i Spiritus cord1 1pf1us

iS0U Ipne 5nue

vl

infundere digneris ,

-

S

O7

01

:366 CunA B0NX MonTIS

Ut ad vitam zeternam eum ( vel eam ) per-

ducere digheris , te rogamus audi nos!

Ut nos exaudire digneris ,.

audi nos!

te | rögafxxus

Fili Dei, te rogamus audi nos 1 -

Fili Dei , te rogamus audi nos f

Fili Dei , te rogamus audi-nos !

Agnus DEI, qui tollis peccata. mundi,

parce ei Domine

1

*

Agnus DEI, qui tollis

peccata imundi ?

miferere ei Domine !

Agnus DEI, qui tollis peccata mundi,

(

. dona ei pacem !

Ye

Chrifte audi. nos!

'im

Chrifte exaudi nos!

^

u

Kyrie eleifon , Chrifte eleifon ,

. Kyrie

eleifon.

:

Pater

nofter.

Secreto;.

us

Et ne nos inducas in tentationem,

.Sed libera nos a malo.

lei

I

Salvum fac fervum tuum, vel fai-

[

vam fac ancillam tuam,

Deus meus fperantem in te,

"e d

Nihil proficiat inimicus in eo, vel

in ea,

l0s

—

z. Et

iM nl

-

"

Ig EG;RITUDINE.

327

. V,Et filius iniquitatis non apponat no-

,

cere ei.

«

|mosd

|

ii

y. Efto ei Domine tutris fortitudï;xis.

z. À facie inimici,

Y. Domine exaudi orationem meam,

x Et clamor meus ad te veniat.

y-. Dominus vobifcum. '

]di,

g. Et cum fpiritg tuo,

Orcemus.

Nil,

Exaudi , Domine preces'noih'as, &

confitentis tibi, parce peccatis, ut quem

Ti

vel, quam, confcientize reatus accufat

ihdul*genüa tuze miferationis abfolvat. Per

Chrittum.

ynt

VOremu.r.

Przeveniat hunc famulum tuum , vel,

famulam tuam, quzfumus, Domine mi-

I

fericordia tua, ut omnes iniquitates ejus,

l«

cgleri indulgentia deleantur. Per Chrifcpm.

Oremus.

Deus qui famulo tuo Ezechiz terqui-

a

nos annos , advitam donafti, ita &

hune

fa-

428 CumR&A BON & MORTIS

y

famulum tuum, vel,

famulam tuam; a

le&o zegritudinis tua potentia eugat ad

falutem,

Per Chriftum.

4ti

Oremus.

li

h

Deus qui creature tuz pio femper do-

tll

fninaris affe&u , inclina aurem tuam fup-

plicationibus noftris , & famulum tuum,

[

vel, famulam tuam, adverfa valetudine

corporis fui laborantem placatus refpice &

vifita eum, vel eam, in falutari tuo, ac

ha

cceleftis ei gratize przefta medicinam , per

W

Dominum noftrum JEfum Chuftum, &c,

li,

Tum de more fatia coufeffone. geuerali,

confiteoy

Sacerdos . dicit : :

Mifereatur tui.

Índulscentiam,

Et mox dicit :

f

b

In Nomine Patris - & Filii X- & Spiri-

D

tus»Xt SanCti, extinguatur in te omnis vir-

tus diaboli per impofitionem manuum no-

fiarum , & per invocationem omnium

fanCtorum Angelorum , Archangelorum,

li

Patriarcharum , Prophetarum , Apoftolo-

Y

rum, Martyrum , Confefforüm , Virgi-

)

num,

p

u

IN EGRITUDINE. * 329

m t

num , atque omnium fíimul fan&orum.

Amen.

g ii

Deinde intiuffo pollice in

: Oleo :fan&ï;' in.

modum. Crutis ungit- infrmum in. partibus

hic fubfoiptis , aptando proprio loco verba

formae. . Poft quamlibet unEionem tergit locg

r d

jnunfia novo globulo go[[pii, eosque in vafe

d-

muudo reponit, €? deiude comburit.

jum,

T

4dd oculos.

Per ifam fan&am Un&donem * &

j

" [(u

fuam piiffimam mifericordiam indulgeat ti-

i peï

bi Dominus, quidquid per vifum deliqui-

: &

ih , Amen,

X

l,

"d aure.

i

i

Per iftam fan&tem Un&ionem X &

y t

fuam piiffimam mifericordiam indulgeat ti-

bi Dominus, quidquid per auditum deliqui-

füi, Amen.

',pïï:x-

;ll

"d narer.

10

Per iftam fan&am UnGionem * &

yinm

fuam piiffimam mifericordiam indulgeat ti-

n

biDominus, quidquid per odoratum de?i—-

,oïq-

g

; -quiüi , Àmen,

d

Y

Ed

339

CURA BONJE MORTIS

Zid or

compyre[hs labiis.

H

[u

Der iftam fan&am Un&ionem t &

fuem piiffmam mifericordiam indulgeat

tibi Dominus, quidquid per guftum & lo«

cutionem deliquifti , Amen.

j

d manur.

Per iftsm fancam Un&ionem X &

];

fuasm piiffimam mifericordiam indulgeat

dj

:

tibi Dominus, quidquid per tactum deli-

quifi, Amen.

Saæ; dolibus manus inunguntur exterms. ;

:

$n

Zdd pedes. —

Per iftam fan&dam Un&ionem - &

fusm piiffimam mifericordiam indulgeat

tibi Dominus, quidquid per greffum &

Iumborum dele&ationem deliquifti, in no-

WMe

mine Patris X & Fili, & Spiritus San&i,

Amen.

Inunfione pemä'a Sacerdos lavat manus,

[5

& fricat eas mia panis, €7 ellutio projici-

tur in ignem. Deinde dicit :

Sit tibi hzec un&tio Olei fanctificati ad

purificationem mentis & corporis, ad mu-

3:

Rhi-

--

D

"d

1N JXEÉGRITUDINE,

33t

rl

nimen & ad defenfionem contra fava ja-

Amen,

TT

ula immundorum fpirituum.

dl

Kyrie eleifon, Chrifle eleifon, Kyrie

S

jüb

leifon.

Pater nofter &c.

y. Et ne nos inducas mtentatxonem,

. Sed libera nos a malo.

Y. Salvum fac fervum tuum , Cvel an-

gea'

qdi

cillam tuam).

x. Deus meus fyerantem n te.

"1

y. Mitte ei, Domine, auxilium de

San&o.

. Et de Sion tuere eum, (vel eam)

l- E€fto ei Dómine turris fortitudinis.

ulge.zf

um

À facie inimici.

n u

, y. Nibil profmat inimicus in eo, (v E

10«

in ea).

Dæa

x. Et filius m1qu1tatxs non apponat no-

cere ei.

y- Domine exaudi orationem meam ,

7]'0

15: Et clamor meus ad te veniat.

y Dominus vobifcum,

u i

g. Et cum Spiritu tuo,

|mu

Ore-

l-

32 CunA BOH2E MORTIS

Oremus.

fe

Domine Deus, qui per Apoftolum tuum

D

Jacobum locutus es, infirmatur quis in

vobis, inducat Presbyteros Eeclefi;e , &

orent fuper eum, unguentes eutn oleo'in

nomine Domini , & oratio fidei falvabit

pl

inftmum , & alleviabit eum Dominus,

lia

& fiin peccatis fit, remittentur ei: cura

ft

quzefumus , Redemptor ncfter, gratiaSan-

TV

&i Spiritus languores iftius infirmi, ejus-

[is

que. fána vulnera ,. & dimitte peccata, at-

&i

que dolores cunätos mentis & corporis

Virt

ab eo expelle, plenamque.interius & ex-

T&

terius fanitatem mifericorditer redde, ut

D

ope mifericordiz tuze reftitutus, ad prifti-

EW

na reparetur officia, qui cum Patre & Spi-

ritu San&o vivis & regnas Deus in fæcula

N

fæculorum , Ámen,

Oremur

Refpice, quzefumus Domine, famulum

tuum N. in infirmitate fui corporis fati-

lg

fcentem, & animam refove, quam crea-

fü

N

ut cafiigationibus emendatus, fe tua

»

fen-

p

XN JXGRITUDINE.

333

fentiat medicina falvatum ,

per Chriftum

f Ut

Dominum noftrim , Amen.

Qus j]

*

Oremus.

i, t

Jeo't

Domine San&e ,

Pater omnipotens,

Jyal

zeterne Deus, qui benedictionis tuze gra-

I$ ,

tiam zgris infundendo corporibus factu-

eura

ram tuam multiplici pietate cuftodis

ad

aS'm

invocationem tui nominis benignus affifte,

ln

ut famulum tuum ab zegritudine liberatum

, dl

& fanitate donatum , dextera tua erigas,

pOüS

virtute confirmes , poteftate tuearis, atque

L

Ecclefize tuze fanctze cum omni defiderata

0j i

profperitate reftituas , per Chrifttum Do-

us

iminum noftrüm, Amen.

r

27

Sufpiria infirmi fub ipfa fufce-

ptione extremee Unctionis, vel .

poft fufceptam.

pfam

Otulos meos a te averti, Domine! do-

fiti«

leo: tu quefo, afpice in me, & mxfere—

Y

re mei!

o ta

A

n-

234 CUvRA Bow x wontis

Zures obturavi voci tuze! doleo: Dö;

mine, inclina modo aurem tua

;

ad pre-

cem meam.

fe

Gufh peccavi & lingua ! doleo mi

i

Deus! & loquar jam in amaritudine ani-

U

mze mez , miferere mei, & da guftare cce-

nam in regno tuo.

[(7

Per odoratum deïiqui ! doleo: fism ho-

fe

die bonus odor Chrifti in confpectu tuo.

[

&

Pes meus a fe receffit , & tu quidem

greffus meos dinutmerafti, fed doleo jam:

tu parce peccatis meis.

-Peccavitalfu; fed nunc manus tua te-

tigit me! Parce, o Deus, parce! & non

tangat me tormentum mortis.

In

öratio 'grariarum- a&oria poft

?l

facram Unctionem.

Domine JEfu. Chrifte, ex toto corde

meo ago tibi gratias, quod dignatus fis

mihi hoc Sacramentüm conferre, meque

Cbfe-

j

w*ir—tu:tis ejusdem particä'p*em facere.

cro

IN EKGRITUDINE,

335

cro igitur te, ut per illud ipfum digneris

) p

( pf

mihi peccata mea remittere, reliquias pec-

catorum tollere, poenas debitas condona-

re, contra tentationes. diabolicas robora-

leomi;

re, ingratiatua confirmare, Etíi quidem

p r

tibi placitum, mihique falutare fuerit, pri-

req

Ítinam fanitatem reddere, aut certe feli-

cem finem concedere.

Quod mihi prze-

j to- |

ftare digneris propter infinitam bonitatem

y RU. |

tuam, & per merita amariffimze paffionis

&mortis tuz , Amen.,

yden

j

$. VI.

Forma

i

Abfolutionis Generalis.

&n0 '

«b omni cafa, etiam. fummo Pàntifici ve-

Jervato. authoritate: Privilegiorum Regula-

poR

riun frütribus im agone moriis , couflitutis

émpertiri folita.

"d

Dominus nofter JEfus Chriftus per me-

rita fuze facratiffimze paffionis te abfolvat,

y i

& gratiam fuam tibi infundat,

Et ego

geque

Qp

'autþoritgge ipfius, & beatorum A

pofto-

lo-'

)

-

236 CuRA BONJE MORTIS

lorum Petrii, .& Pauli, & fummorum

Pontificum mihi in hac parte conceffa ab-

folvo te ab omni vinculo excommunica-

tionis majoris, & minoris, vel fententia

fufpenfionis , & interdi&i, & difpenfo

tecum in omni irregularitate, fiquam con-

traxifti, & reftituo te unioni, & partici-

[

pationi fidelium , nec non Sacramentis

Ecclefiz;. . Et eadem authoritate ego te

abfolvo ab omnmi transgreffione votorum

tui ordinis, & ftatutorum papalium, ge-

neralium , & provincialium quorumcun-

[/

que. Eadem authoritate ego te abfolvo

[

ab omni officio male perfoluto, horis in-

debite transpofitis, vel dimiffis. Idem ea-

dem authoritate te abfolvo ab omnibus

peccatis, quibus contra Deum fragilitate

!ä

bumana vel malitia deliquifti, concedens

m

tibi remifionem & indulgentiam plena-

n

riam peccatorum tuorum confefforum, &

cunctorum, de quibus non recordaris, aut

D

oblitus fuifti, in quantum claves Ecclefize

l

fe extendunt. Eadem authoritate ego ab-

W

folvo te a poenis purgatorii, quas pro pec-

catis

373

IN ZEGRITUDINE.

catis commiffis & deli&tis in hoc mundo

Yooron

patratis meruifti; reftituo te illi innocen-

d ;b

]

tic, in qua fuifti, quando baptizatus eras,

in nomine Patris:t & Fili- & Spiritus

entäiï

jf

Savn&i "—^ Amen.

m t

Quod fi hac vice non decefferis, refer-

artite

enus

vo tibi hanc gratiam usque ad ultimum

mortis articulum.

( I

um

m

Ubi vero gericulum hanc prolixam 'alg/'o-

futionem on yateretur , "dicatur ha bre-

ncurt-

vior :

folvo

yisi*

VR T OU AOUR JEfa Chriftü

m &

& Ss. Apottolorum Petri & Pauli, & fum-

TOU

morum Pontificum mihi in hac parte com-

iliat

miffa, & tibi concefía: concedo tibi in-

gedCllS

dulgentiam plenariam omnium peccato-

jew

rum tuorum fecundum Ordinis noftri pri-

Im, (

vilegias quod fi forte hac vice non mo-

7 ,guï

riais, authoritate przedicta refervo tibi

qdi£

hanc indulgentiam pro vero mortis arti-

p

culo, in nomine Patris -t & Filii &c.

? PEC'

P

For-

itió

274 CURA BONJX MORTIS

Forma

Abfolutionis Generalis in articulo -

mortis,

Sace;*dos ingrediendo cubiculum ubi jacet

énfirmus , dicat: Pax huic domui. .4c de-

$nde accedens egrotum , cubiculum €2 circum-

flautes afpergat aqua luftvali, dicendo 44n-

ia

&iphonam :

Letr

Afperges me &c.

Poftea dicat :

fje

Y. Adjutorium noftrum,

fer

ty]

£. Qui fecit coelum.

ls

ZIntiphona.

nv

Ne reminifcaris, Domine, deli-

fiy

€ta famuli tui (vel ancille tue) , ne-

fuo

tnej

que vindicdtam &c.

Kyrie eleifon, Chrifte eleifon, Kyrie

ls

eleifon.

$

ii

Pater nofter &c.

Tnar

y. Et ne nos,

lr

x. Sed libera nos a malo,

Is

Y. Salvum fac fervum tuum (vel an«

€ilam tuam ).

ft&(

z. Deus meus fperantem in te.

IDE

D DO*

--

XN

JEGRXTUDINE.

378

Domine exaudi.

Et clamor meus.

t

Dominus vobifcum,

ïï

Et cum fpiritu tuo.

j j

Oremus.

Ay(

Clementiffime Deus, Pater mifericor-

diarum

& Deus totius confolationis , qui

4*

neminem vis perire in te credentem atque

fperantem , fecundum multitudinem mi-

ferationum tuarum refpice propitius fa-

mulum tuum N. quem tibi vera fides &

fpes Chrifiana commendat.

Vifita eum

in falutari tuo, & per Unigeniti tui paf-

Qd

fionem & mortem omnium ei delictorum

a

fuorum.. .remiffionem & veniam cle-

menter indulge, ut ejus anima in hora ex-

itus fui te judicem propitiatum inveniat,

(jnf

& in fanguine ejusdem Filii tni ab omni

macula abfoluta, tranfire ad vitam merea-

tur perpetuam, per eundem Chriftum Do-

minum noftrum.

La

Tiwn diffo ab smo ex ad[tastibus : Con-

fiteor ,

Sacerdos dicit :

Mifereatur tui,

Deiude :

lu

Do-

0«

276 CURA BONJE MORTIS

Dominus nofter JEfus Chriftus Filius .

Dei vivi, qui beato Petro Apoftolo fuo

dedit poteftatem ligandi atque folvendi,

n

per fuam piiffimam mifericordiam recipiat

3

confeffionem tuam , & reftituat tibi fto-

[

lam primam , quam in baptifmate recepi-

in

Íi: & ego facultate mihi ab Apoftolica

pe

Sede tributa, indulgentiam plenariam &

Qf

remiffionem omnium peccatorum tibi con-

l

cedo, i nomine Patris &c.

Per facro -fan&ta humanze reparationi's

myfteria remittat tibi omnipotens Deus

Clþl

omnes przfentes & futurz vite poenas,

Paradifi portas aperiat, & ad gaudia fem-

p

piterna perducat, Amen.

di

Benedicat te omnipotens Deus Pater,

Filius, & Spiritus Sanctus, Amen.

Íin

ISi. infirmus . fit moríi groximus , ut pra-

teq

miffarum precum. recitandarum tempus won

Juppetat , flatim Sacerdos benedittionem ei

[

ampertiatur.

die

Tiun Sacerdos infrmo benedicit in. humt

ht

enodum :

VET YLs '

IN XGRITUDINE.

37?

s n

Prima beneditiio.

Jo f

Benetdicat te Deus Pater, Amen. Sa-

j|vai

net te Dei Filius ,

Amen,

Tlluminet te

redj

Spiritus San&us, Amen.

Corpus tunm

tibi

uftodiat, animam tuam falvet, cor tuum

retoj

irradiet, fenfum tuum dirigat, & ad íu-

fiolici

pernam patriam te perducat

ibique fe-

am&

cum te regnare faciat per zeterna ízecula

j eone

feeculorum.

z. Ámen.

Secunda | benedi£ltio.

ationis

Beneftdicat te Deus Pater, qui in prin-

[eus

Cipio cuncta creavit, Amen.

yen

Beneydicat te Dei Filius, qui de fu-

a

pernis fedibus pro nobis Salvator defcen—

dit, AÁmen.

N

piie

-

Beneftdicat te Spiritus San&us, qui in

fimilitudine columbze in flamine Jordanis

ä

T

requievit in Chrifto.

Amen,

y5 i

Ipfe te in Trinitate fan&ificet , quem

omnes gentes venturum exfpectant ad ju-

TL

dicium, qui cum eodem Deo Patre in uni-

f

tete ejusdem Spiritus San&ti vivit & re-

gnat Deus per omnia fzecula fzeculorum,

zx. ÀÁmen,

I

E3

$. VII,

478 CuRA noN x wonTts

$. VII

|

Renovatio Votorum,

Ego F. N. renovans meam profeffio-

nem promitto coram Deo & omnibus San-

3

€is converfionem morum meorum, pau-

pertatem, caftitatem & obedientiam, jux-

ta regulam S. P. N. & conftitutiones Or-

1

dinis noftri N. N.

Fratres Laici €? Sanffüimoniales pradi-

l

&utm votorum renovationem faciant vernacula

&

Jua lingua.

li

Deiude det infirmo Crucem. ofculandam

ASucerdos. dicens :

Accipe, Frater chariffime, Crucem hanc

à

benedi&ctam, & afpiciendo eam recordare,

li

quanta Redemptor tuus pro te paflus fit.

Ofculare ejus facratiffima quinque vulne-

I2, & dic:

Adoramus-«e Chrifte, & benedicimus

tibi, quia per fanCctam Crucem tuam rede-

mifti mundum.

Salvator mundi falva me, qui per Cru-

I

€em & Sanguinem tuum redemifti me:

auxi-

YN EG'RI';'UDINI.E.

379

auxiliare mihi, te deprecor, Domine Deus

1neus.

Dulciffime JEfu, ago tibi gratïas, quod

tanta pro me paffus fis. In fignum grati-

d

tudínis exofculor facratiffima vulnera tua,

l

p5

& rogo te, ut propter ea dimittas mihi

omhnia peccata mea.

p

j*

lupertiatur demum Sacerdos. infirmo "

j Qr

quentem benediBlionem :

Benedicat tibi -- Dominus, & cuftodiat

te: oftendat Dominus faciem fuam tibi,

p( (ïd

/Ith 7

& mifereatur tui : convertat Dominus vul»

tum fuum ad te, & det tibi paeem.

v

A fpergat. eum aqua luftrali dicens :

i

Benediécio Dei omnipotentis Patris

& Filii x & Spiritus San& x defcendat

j i

y'd'm

fuper te & maneat femper, Amen,

il:

yie

$. VIII.

Modus

(

Iu

r

vifitandi infirmum.

Non defis plorantibus in confola«

1 (

tione , & cum

lugentibus ambula,

m

PA4

Non

x

T

38go

CunRA BONJE MORTIS

Non te p

his

ipeat vifitare infirmum: ex

enim in dile&ione firmaberis.

E Yi5 Pu.

-

Iugi

dici :

v[f$ . cubiculum dnfrmi — Sacerdos ,

. Pax huie domui » & omnibus ha-

ï?itax?tïbus in ea,

Deinde: infirmum /82. cubiculum

afpergit

aqua luftrali, dicens :

a

l-

Afperges me Domine &c.

Y- Ádjutorium .

Domini.

Vnofcrum in nomine

Q

g. Dominus voþifï:üm.

Oremur.

Exaüdi nos Domine San&e , Pater

j

omnipotens, zeterne Deus! & mittere

digneris fan&ctum Angelum tuum de ccelis,

qui cuftodiat, foveat, prctegat, vilitet

——

atque défendat omnes habitantes ín hoc

babitaculo

» per Chriftum Dominum no-

lnj

frum, Amen,

lu

. fal-

€£N XGRITUDINE,

381

i

Dfalmus fextus.

p

Pia ponitentis precatio.

Domine ,

ne in.furore tuo arguas

me: * neque in ira tua corripias me.

j

Miferere mei Domine, quoniam in-

$ ]ie

firmus füum: * fana me Domine, quoniam

conturbata funt offa mea.

Et anima mea turbata eft valde: * fed

f

tu Domine, usquequo!

Convertere Domine, & eripe animam

meam:

falvum me fac propter miferi-

ia

cordiam tuam.

Quoniam non eft in morte, qui me-

mor fit tui :

* in inferno autem quis con-

ftebitur tibi ?

P

Laboravi in gemitu meo, lavwbo per

hief

fingulas no&tes le&um meum : * lacry-

fmnis meis ftratum meum rigabo

ia

'lurbatus eft a furore oculus meus: *

]is,

inveteravi inter omnes initniCOS imeos.

ilitl

]oc

Difcedite a me omnes, .qui operamini

p

iniquitatem: * quoniam exaudivit Domi-

Dus vocem Ífletus mel.

Ex-

h

Ps5

i

5882 CumA noN)E MOn'TIS

XExaudivit

Dominus

deprecationem

feam : * Dommus orauonem meam

fufcepit.

Erubefcant & conturbentur veliementer

Omnes inimici mei :

* convertantur &

erübefcant valde velociter,

Gloria Patri &c.

[

Kyrie eleifon, Chrifte eleifon, Kyrie

eleifon.

W

Pater nofter &c.

y. Et ne nos inducss in tentationem,

di

3. Sed libera nos a malo.

Y

Y- Salvum fac fervum tuum,

hi

xy, Deus meus, fperantem in te.

Y. Mitte ei

Domine, auxilium de

[

San&o,

5X. Et de Sion tuere eum.

M

[

Y- Nihil proficiat inimicus in eo,

$. Etfilius iniquitatis non apponat no-

cere ei.

pn

T

Y. Efto ei, Domine, turris fortitu-

dinis ,

Diif

3. À facie inimici,

li

y.Do-

( 1N EGRITUDINE.

385

y. Dominus opem ferst illi,

n

m

s. Super le&um doloris ejus,

y. Domine exaudi &c.

y. Dominus vobifcum &e,

nf

i

Oremur.

Exaudi, qusfumus Domine , fuppli;

cum preces, & confitentium tibi parce

t

peccatis, ut pariter nobis indulgentiam

tribuas benignus & pacem.

Tneffabilem nobis, Domine, mifericot-

z

diam tuam clementer oftende, ut fimul

nos & a peccatis omnibus exuas, & a poe-

nis, quas pro his meremur, eripias.

Omnipotens fempiterne Deus, infirmi-

Hid

tatem famuli tui propitius refpice, atque

ad eum protegendum dexteram tueze Maje-

ftatis extende.

Deus infirmitatis

humeanz fingulare

f0*

prefüdium, auxilii tui fuper infirmum fa-

mulum tuum oftende virtutem : ut ope

(je

mifericordize tuze adjutus , Ecclefie] tuae

fan&tz incolumis reprzfentari mereatur.

Con-

|PÓ6

j

-8984 ConA mONA MORTIS

-

Concede hune famülum tuum, quäefu-'

mus Domine Deus 5

perpetua mentis &

Corporis fanitate

lU

gaudere, & gloriofa B.

[arize feml:-e'lj Virginis interceffione , a

preefenti liberari triftitia ,

& :eterna per-

frui letitia ,

per Chriftum Dominum

noftrum.

Quod/i eerotus

voluerit confüteri, audiat

dllum €9 abfolvat. Hntequam autem ad. Cou-

Fe(Fonem etiam alias audienda.

" accedat , con-

Jultum eft, u

u

;

Je fuosque paniteutes Deo ob-

h

nixe commendet , celeftisque gratie lumen &2

Tne

auxilium ä;z £0 i

niflerio obeundo gojfiulet.

(

J commode feri poterit

» fi previe. dixerit

l

Jubfeguentes. ver.

tculos cum oratione , quam

j

u

olim finflus Carolus Borromzeus Jtis con-

lu

"

Jellariüs praferipft.

tia

^

Y-

Cor mundum crea in me Deus-,

Dr

. Etfpiritum re&um innova in vifce-

lh

S meis,

-

D

ribr;

