fervandus, an Angelus Cuftos ?

IH SPIRITUS hi ADMINISTRATO-

ayfüs

i

RH, tales enim funt omnes, adeo ferven-

K

xoti

tes funt in noftra obfequia, vt fui quodam-

modo. oblii , noítiis tantum videantur

t o

velle infervire commodis ; at quid mutui

uUf

09i8

nos illis obfequii reddemus ? illi nos illu-

minant in rebus agendis ;

preces noftras

adeü&

quas fundimus , Deo offerunt ; confolan-

yram

a

tur in adverfis; pericula corporis & ani-

m:e divertunt; in tentationibus, ut victo-

4 o

res evadamus, affiftunt, tuentur contra

jf

inimicos; quot horis excitant ad poeni-

ten-

j

96— PRYNCIPIA VzTX sAWCTXE.

tentiam & Dei amorem ; frequenter nos

admonent, ut peccata fugiamus.; non raro

ipfi Angeli fuos Clientes caftigant ; deni-

que nihil eorum intermittunt , quze faluti

noftrz : conducunt.

ltaque. indignus eft

hac angelica tntela , auisquis Angelo fuo

nec reverens nec devotus affiftit.

Q

Jn hoc frequens fis , ut te Angelo tute-

lari iuo- frequenter. commendes 5 . rogando,

ut tibi in. omnibus periculis,, maxime in. ot-

cafionibus peccandi €? hora mortis. affflere

dignuetur.

Angelis fuis mandavit de te, ut cufto-

diant te in omnibus viis tuis. Pjalmo 9o.

w

Monita Aurea

Te

.a Benedicto XIII. orbi Chriftiano pro-

r

pofita.

Gl

FideDeo; Dic fzepe preces: Peccare caveto,

vit

Sis humilis, Pacem dilige, Magna fuge,

Julta audi : Dic pauca : Tacefecreta ; Minori

Parcito, Majori cedito, Ferto parem.

Propria fac ; Non differ opus ; Sis zequus

l;

f

egeno 5

1

Parta tuere; Pari difce, Memento mori,

| G

Ca-

abs4A n

97

r no

[ TAf

deli«

frhi

- Caput II.

y d

o fü0

Exercitia Pietatis.

Omnibus viatoribus chriftianis communia,

ht

ud[]ï

$ L

*

Preces. Matutinte,

;v',?;f.-'äl?

wm furgis. n nomine Domini mei

yto-

D

JEfu Crucifixi fargo; llle me re-

0

gat, benedicat, cuftodiat, & ad vitam

perducat stetnam, :

loria Patri, qui me

f0«

creavit; Gloria Filio, qui me redemit;

Gloria Spiritui San&o, qui me fan&ifica-

ret»

vit; Gloria fummze & Individuze Trinitati.

fore

."alus virtutum inter induemdum.

,,!i[lgafi

-"doro te O mi Deus , & quo poffum

enn.

quus

füthmo humilitatis affe&u infinitam Maje-

ftatem tuam revergor ,. laudo. €? glorificos;

nori

Graiias tibj ago O benigniffime Deus pro

a-

E

Omni-

99 Pnrcres MaATuTINX.

omnibus beneficiis mihi unquam exhibi-

tis; En me totum tibi Offero €? Refigno

in Sanctiffimam voluntatem tuam.

Credo

in te Domine, & quidquid mihi per Ec-

clefiam tuam credendum proponis, fir-

miffima fide credo, ac profiteor veriffima

effe ac certiffima quze revelafti, quia tu

es prima veritas ; Domine adauge fidem

meam. Spero in te O infinita Mifericor-

dia, & omnem meam fiduciam in te con-

fituo; 'Tu es qui reftitues hzereditatem

meam 1ihi

Z4mo te fuper omnia O im-

znenfa Bonitas, & diligam te Domine for-

titudo mea, . Omnia pia te glorificandi de-

fideria, quze unquam *habui, vemovo, pra-

wa revoco & deteftor, ac contra volunta-

tem meam effe ac fore proteflor. .Doleo mi

Deus, quod unquam ufpiam offenderim te,

quia fummum bonum es ;; Nunquam am-

plius peccabo, feriam emendationem pro-

gono Pater amantiffime; Tu O Deus in ad-

&utorium meum intende, Domine ad adju-

vandum me feftina,

Tum

Á

PaREcESs MamTU TYIN .

99

l

Jim grofequere preces flexir genibus.

[

W

1. Gratiarum qä?z-'o.

n

Domine Deus omnipotens, Pater cee-

leftis, cum Filio & Spiritu San&o unus in

i

Natura Deus; Trinus in Perfonis.

Adoro

te toto cordis & mentis affe&tu: Omnibus

viribus corporis & animze meze laudo, glo-

J

tifico, & benedico te, & cum beatis Spi-

0n

ritibus tuis jubilans tibi accino: San&us,

ten

San&us, San&tus Dominus Deus Sabaoth.

If

Gratias ago tibi; quod me indigniffimam

of*

creaturam tuam, uti hucusque temporis,

N

ita etiam hac no&te ab omni malo tam pa-

pü

terne cuftodieris , & in hunc usque diem

confervaveris. O quam multi eadem hac

nta

qni

noéte mortui, & merito fuo zeternum fünt

|te

damnati! quid tibi o fuümmum bonum

am

meum rependam, quod me tam fingulari,

amore fueris dignatus ?

"

at

2. Oblatio fui.

T

EnDomine offero me totum tibi; quid-

quid poiTum vel habeo, omnes vires coór-

E2

pos

yoo

PnaEzczs MaTUTINZ,

poris & animze potentias fervitio tuo ceter-

num confecro. Sufcipe Domine univerfam

meam libertatem, aecipe memoriam, ine

telle&um, & voluntatem meatn omnem ;

quidquid habeo vel poffideo, mihi largi-

tus es, id totum tibi offero & reftituo,

ac tueze prorfus voluntati trado gubernan-

dum; amorem tui folum cum gratia tua

mihi dones, & dives füm fatis, nec aliud

quidquam ultra pofco.

3- Propofitum.

In juftificationibus tuis Domine unice

pofthac meditabor; omnes dies vitee meze

fervitio tuo impendam; & moriar potius,

quam ut te porro offendarm. Firmiter certe

:l

ftatuo cum divina gratia tua evitare im

pofterum, quidquid peccaminofuüm eft, aut

tuis difplicet oculis; preefertim vero , «

E

Y

4. Pititio gmtiæ.

l

Sed imperfe&tum meum viderunt ocu«

Ji tui; velle quidem adjacet mihi, peffi-

cere autem non invenios obfecro te igi-

tur

l!

«

PaEcEs MATUTINZE.

Xoy

d

tur Pater eterne per infinitam mifericor-

n

diam tuam , dirige pedes meos in viam

m:

ftnandatorum tuorum. Domine Deus omni-

;

potens, qui ad principium bujus diei nos

j

pervenire fecifti, tua nos hodie falva vir-

ün

tute, ut in hac die ad nullum declinemus

f*

peccatum , fed ad tuam juítitiam facien-

Ua

dam noftra procedant eloquia, dirigantur

x

cogitationes & opera per D. N. J. C. Fi-

lium tuum &c,

*

5. Jntentio.

San&iffima Trinitas , Unus Deus! ad

((€

majorem nominis tui gloriam , in hono-

e

gem S. NN. pro NN. vivis & defun&is of-

j

fero tibi Domine omnes meas cogitatio-

o

nes, verba, omiíffiones & opera mea, ea

m

intentione, quam tu ipfe habes, dum me-

a

cum cooperaris; & pet omnia te eo mo-

do honorare, laudare, amare & mereri

volo, quo poffum, quo tu delideras, &

tu potes a me honorari, laudari, amari,

u

& ego mereri poffum, & hanc intentio-

ff

nem per omnia momenta renovataim irre«

g

Nocabiliter volo.

6. Com-

E3

IO2

PauEcESs MATUTIN E,

6. Commendatio

O Domina mea, San&ta Maria, me in

tuam benedictam fidem ac fingularem cu-

ftodiam, & in finum mifericordiz tuz ho-

die & quotidie, & in hora exitus mei ani-

mam meam & corpus meum tibi commen-

do. Omnem poft Deum fpem & confo-

Jationent tmeam

omnes anguftias & mi-

ferias meas, vitam & finem vitze meze ti-

bi committo , ut per tuam San&iffimam

interceffionem , & per tua mejita omnia

mea dirigantur & difponantur opera, fe-

cundum tuam tuique filii voluntatem.

Maria Mater gratiee , Mater mifericore

die, tu nos ab hofte pw'cege , & mortis

hora fufcipe.

Angele Dei, qui Cuftos es mei, me ti-

bi commiffum pietate fuperna hodie &

|

femper illumina, cuftodi, rege & guber-

na.

Dirige me in via falutis, tentationes

teprime, ab infidiis hoftium, defende; ut

deductus a te per vias reCtas nunquam ad

lapidem offendam pedem meum.

O

PRECES MATU*TI&E. 103

( O San&i & Ele&ti Patroni mei omnes,

gratias vobis ago, quod prafidio veftto

j

(

hac no&e me cuftodieritis; reeligo vos

hac die in Patronos meos unice colendos,

It

& fitmifimz veftrae cuftodiz me denuo

lil

comtendo; in omni tribulatione & angu-

?

íta fuccurrite mibi; avxiliatricem mihi

l

manum porrigite, incautum monete , er-

l

rantem in viam reducite, ut cun&ta, quas

V

rl

apud me facere ftatui, reipfa hodie exe-

quar. Tu cun&is afpira Deus meus &

jdu

omnia.

fe

a. Pater €? /4ve.. Semel Symbolum Zdpo-

ftolorum €? Salve Kegina.

Ug

ylis

$. L.

Meditatio.

i

d

Oratio Praparatoria.

&

O Beata Trinitas, Unus Deus, mifera-

J

nes

tor, longanimis & multum mifericors, in

cujus confpe&u fum proftratus.

Loquar

Y

ad te Dominum meum, & audiam quid

nüd

loquaris ad me cum fim pulvis & cinis,

104

.PnEecxs niURNæ.

&'terra fine aqua tibi, indignus confpe&tu

tuo propter innumera peccata mea, de qui-

bus doleo; Nibil fum, nihil poffum ex

D

T»6, omnia in te; in manibus tuis fum, tu

t

mecum fac, ficut tu fcis & vis, modo gra-

ftia tua nunquam deftituar; tuum folum

beneplacitum non meum folatinm inten-

do; trahe igitur, accende, illumina me

ad te amandum & glorificandum; attente

W dévote orare jubes, da ergo quod ju-

bes, & jube quod vis, Deus meus &

-

omhia.

Pititio gratig in Praludio 2. vel 3.

Sancte Pater reple memoriam meam

L

fanCs cogitationibus, roburque & con-

fantiam in iis przebe.

O Fili Dei unigenite , illuftra intelle-

Cum meum lumine verita

T

&U

m tuarum coe-

leftium , & altiffimum earum fenfum mi-

!

hi tribue.

O divine Spiritus accende cor meum

ferventibus tuis affe&ibus, eosque ita fo-

E EEE

ve, ut nunquam in iis tepefcam, fed fem-

per ardeam,

Nunc

PanECES DfÍURNX.

162

i

Nunc vero potiffimum, o Domine, per

]u«

TEfu Chrifti fanguinem a te peto fupplici-

[

ter, ut largiaris mihi gratiam ( füc qonis

meditationis finem ) fru&uofe cognofcendx.

n«

;

Praxin mediandi v. p. 6.

h

$. II

ff

Preces diurne,

!

te

«Inte. fludia vel megotia graviora.

W

;d

Da mihi Domine fedium tuarum affiftri-

cem fapientiam, quze mecum fit, &t me-

34

cum laboret, ut fciam quid acceptum fit

apud te omni tempore; fenfum enim tuum

m

Qre

quis fciet, nifi tu dederis fapientiam , &

1niferis Spiritum SanCtum tuum de altiffimo.

Tu o Pater zeterne, ad cujus honorem

)Ie'

p

& gloriam hoc negotium aggredior, be-

ny

nedic labori meo; ingreffum iffftruas, pro-

greffum dirigas, egreffum compleas. 'Tu

um

O Fili unigenite, dum vocationi meze fa-

10

tisfacio, da mihi intelligendi acumen, dis-

Cernendi gratiam , operandi- facilitatem,

et

Tu i* divine Spiritus largire gratiam, ut

Es

ine«

106

PaECES DIURN E.

fnemoria in concipiendis ideis prompta, in-

tellectus in obfcuris & dubiis rectus ac pru-

dens, voluntas in arduis & negotiorum

|

varietate tuo munere fit conftans & femper

devota.

O Sanctiffima 'Trinitas in adjuto-

rium meum intende, Domine ad adjuvan-

àum . me feftina.

ü

Inte. quodvir opus.

Ti

AGiones noftras, quaefümus Domine ,

t

afpirando praeveni, & adjuvando profe-

Il

quere, ut cuncta noftra oratio & operatio

[

2te femper incipiat, & per te ccepta finia-

[u

tur.

Jd trimnun campanag pulfum.

Angelus Domini nuntiavit Marize , &

l

concepit de Spiritu San&o. .Ave Maria.

la

Ecce ancilla Domini, fiat mihi fecun-

dum verbum tuum. Ave Maria.

T

Et Verbum caro fa&um eft, & habita-

[

vit in nobis.

Ave Maria.

Gratiam tuam, quzefumus Domine, men-

tibus noftris infunde; ut qui Angelo nun-

i

tian-

PRECES DIURNA'JE»:', 10?

tiante Chrifti Filii tui incarnationem cogno-

u

p

vimus, per Paffionem ejus & Crucem ad

RefurreCtionis gloriam perducamur. Per

j

mper

eundem Chritum Dominum nofcrumf

Amen.

j

ya

Pefperi adde pro defun&is.

Fidelium Deus omnium conditor & Re-

demptor, animabus famulorum famula-

rumque tuarum remiffionem cunctorum

f

tribue peccatorum; ut indulgentiam, quam

Qle

femper optaverunt, piis fupplicationibus

atio

confequantur. Qui vivis & regnas in fze-

nia«

cula fzeculorutm.

Amen.

. d fonum .Horologi:.

Omnipotens fauftam donet morienti-

bus horam.

Pei Maria mater gratize ma-

h

ter mifericordize, tu nos ab hofte protege,

qu

& mortis hora fufcipe vel Ave Maria gra-

tia &c. Deus propitius efto mihi pecca-

bt

tori,

: ZInte refe&lionem.

g

.. Oculi omnium in te fperant Domine,

jut

& tu das illis efcam illorum in tempore

i^

&6

Ops

Xog

PRLCFS DIURN

NAE,

Opportuno; ÁAperis tu manum tuam, &

imples omne animal benedictione

Glo-

ria Patri & Filio &c.

Pater nofter &c.;

Benedic Domine nos & hec tua dona,

quz de tua largitate fumus fumpturi per

Chriftum D. N. Amen,

Poft. vefefiionem.

Memoriam fecit mirabilium faorum mi»

fericors & miferator Dominus, efcam de-

dit timentibus fe

Gloria Patri & Filio &c,

Agimus tibi gratias omnipotens Deus

pro univerfis beneficiis tuis , qui vivis &

regnas in fzcula feculorum. Amen, Pa-

ter nofter &c,

Retribuere dignare Domine omnibus

nObis bona facientibus propter nomen

f£uum vitam ?eternam :

JAmen,.

Deus det

nobis füam pàcem. Amen.,

ld. ingreffum templi,

Domine in multitudiné mifericordioe

tuz introibo in domum tuat : adorabo ad

v CHNMNNKAERV

templum Sanétum tuum , & confitebor

nomini tuo,

d

PaEscES pIivURNG.

109

4lld afperfionem aqua beneditfas,

Jl

Afperges me Domine hyffopo, & mtun-

dabor: lavabis me & fuper nivem deal-

Jita

babor,

W

|

Inte adminiftrationem facramenti

Pauitentia.

n

Domine Jesv, hoc facrum poenitentize

de

Sacramentum adminiftrare volo in amore

ho

lo fuperexcellenti , quo illud fan&üifica-

Dat

fi, eum pre vehemenptiffimo falutis no-

i&

1trze defiderio illud infütuifi, & ab Apo-

p

ftolis, eorumque fuccefforibus àdminiftra-

r voluifü, adlaudem Dei Patris, & fa-

7

fuU0

lutem totius generis humani: rogans, W*

yd d

in unione amoris tui tam mihi , quam

de?

omnibus & fingulis, quibus illud admini-

ftrabo ,

cedat in augmentum falutis &

Beatitudinis zeternze.

Gràtia fanCü. fpiri-

tus ita illuminet, accendat ac confervet

Viita

f 'ld

fenfus.meos & cor meum, ut juxta tuum

puriffimum beneplacitum injunCtum mini-

of

Serum pexfxcere , & ab omni tentatio-

E7

num

Ai

IIo

('PxRECES DIURN')E.

num incurfu przemuniri. & praefervari me-

rear.

duie confeffionem audiendam..

Q

O Jesu unica falus, fana, quzfo per

h

me hanc animam peccatricem , quia tu cor

contritum & humiliatum non foles defpi-

cere.

*

f

En pretium fanguinis tui fponfa tua ab

Y

RE n

hofte vulnerata.

Doce me, ut prudenter

I,V

ccecam & zegram ducam in viam falutis

eeternee , quia tu nihil horum odifti, quae

feciti & redemifti.

O Jesu adfis, o Spes noftra miferere!

O Ss. Angeli! O Ss. Patroni adjuvate me.

iEn volo Domine poteftate a te mihi & ab

E£cclefia collata obfolvere meos poeniten-

tes.

Quod fiat ad gloriam divinze Maje-

j

ftatis tuze.

In nomine Patris & Filii &c,

Pofü. Zddminiftrationem Sacramenti

Panitentic.

Domine Jrsu Chrifte, Fili Dei vivi,

fufcipe hoc obfequii mei minifterium in

amore illo fuperdigniffmo , quo B. Ma-

tiam

.

PnECES DIURNJE.

YIII

ne

riam Magdalenam omnesque ad te confu-

gientes peccatores abfolyifti.

Et quid-

quid in facramenti hujus adminiftratione

p

negligenter , minusque digne perfeci, tu

[

per te fupplere, & fatisfacere digneris.

l

Omnes ac fingulos, qui mihi modo con-

feffi füunt, commendo dulciffimo cordi tuo,

ib

rogans , ut eosdem cuftodias & a relapfu

d

preferves, atque poft hujus vitze mife-

W

riam tecum ad gaudla perducas eeterna,

u

Amen,

$. IV

o

Preces jaculatorise.

Ü

Fides.

fl

Domine adauge nobis fidem, Luc. 17

Ád quem ibimus Domine verba vitz

(

veternze habes. jo.

H

Credo Domine: adjuva incredulitatem

meam. Marc. 9

j

'eftimonia tua Domine, credibilia fa-

j

Ga funt nimis, Pf. ga.

[j*

Spes,

ir2

PaECES JACULATORIEXE,

Sper.

lihi adhzrere Deo bonum eft, & po-

nere in Deo fpem meam, Pf. 22:

In te Domine fperavi, non confundar

in zternum. Pf. 4o.

Dominus -mihi- adjutor: ton timebo

quid faciat mihi homo. Pf xx7.

Etiamfi occiderit me, in ipfo fperabo,

Tob. r3.

Charitar.

Diligam te Domine ,

fortitudo meas

Dominus firmamentum meum ,

& refu-

gium meum. Pf. z7

£

Anima fea tibi Domine vivet. Pf. ar.

b

Quid mihi eft in coelo, & a te quid vo-

lui füper tezram! Deus cordis mei, & pars

mea Deus in e&ternum.

l

Tumpore. affiictionis.

Cs i,

lram Domini portabo, quoniam pecca-

f

viei. Mich. 7.

Si bona füfcepimus de manu Dei, ma-

la quare non fufcipiemus ? Job. a.

Quis

: PaEcEs. JACULATORIE;

1135

. Quis ego füm, vt contradicam Domi-

fomeo? Judith. x2.

L

Quoniam ego in flagella paratus fum,

i

& dolor meus in confpectu meo femper.

Pf 57.

Jn tentatione.

ho

Quomodo poflum hoc malum facere &

Iba:

peccare in Deum meum? Gen. 39.

Confirma me Domine Deus' in hac hora,

Jud. 13.

fiy

Salvum me fac Deus, quoniam infmve-

füntaqua usque ad animam meam, Pf. óg.

efll«

Miferere mei Domine, quoniam infir-

tuüs fum. Pf. 6,

y

|vo

Re/?gnaiia.

FJJ'S

Dominus eft, quod bonum eft in ocu-

lis fois, faciat. x. Reg. 3.

Si dixerit mihi: mnon places; prefto

fum ! faciat, quod bonum.eft ante fe,

((te

TO Reg. T5.

m*

Paratum cor meum Deus, paratum cor

mfmn. Pf. 56.

j2

' Sint.

Ir4 PRECES JACULATORIJE,

Sicut fuerit voluntas in coelo

fic fiat,

1. Mach. 3

Qu

Jro remiffone peccatorum.

JEfu Fili David, miferere mei. Luc. xg

Miferere mei Deus fecundum magnam

i

mifericordiam tuam. Pf. 5o.

Delié&ta jüventutis meze, & ignorantias

teas ne memineris Domine. Pf. 24.

i

Ne projicias me a facietua, & Spiritum

N

SanCtüm tuum ne auferas a me. Pf. 5o.

Jn maerore animi.

Domine,

ulti gemitus mei, & cor

meum moerens. "Thren. r,

li

Defecit in dolore vita mea, & anni mei

in gemitibus. Pf.3o

Velociter exaudi me Domine, defecit

Spiritus meus. Pf. 142.

Redde mihi lztitium falutans tui, Pf. 5o,

[/

"d cogno[cendam Dei voluntatem.

l

Loquere Domine, quia audit fervus

tuus. r. Reg.

Vias tuas Domine demonftra mihi, &

l:

femitas tuas edoce me. Pf 24

Ne-

"PnEcES JACULATORIX.

115

c fnt

Notam fac mihi viam, in qua ambulem:

quia ad te levavi animam meam. Pf. 143.

JImor. celefhis gforiz.

Qd

Si inveni gratiam in confpe&tu tuo Do-

rgnam

snine, oftende mihi faciem tuam. Exod. 33.

Quis mihi dabit pennas ficut columbze,

1tia

& volabo & requiefcam. Pf. 54.

imm

Quam dilecta tabernacula tua Domine

virtutum :

concupifcit & deócit anima

$.

mea in atria Domini. Pf. 3.

Cupio diffolvi & effe cum Chrifto.

cof

Phi .

Wi

$. V.

wPraxis vifitandi venerabile Sacra-

lo

jv

fft j

mentum.

Pius bmmna ayoual nonuullos mos eft, per

!

[ Dol

diem, [ubinde invifere templa , in quibus vene-

l

vabile Sacramentum, vel expofitum eft ,- vel

mus

Jaltem in tabevnaculo affervatur , u& latentem

ibi Deum adorent; iu hanc ipfam imitare de-

Volionem per reces fequentes.

Jy&

" LAdo-

0-

*

116

Pnaxris VISTTANM

Zddoratio.

[//

Adoro te devote latens Deitas , que

Ye

füb his figuris vere latitas; Tibi fe cor

I

meum totum fübjicit, quia te contem-

plans totum deficit.

Utinam vero JEfu

D

Chrifte Deus homo eo te modo adorare,

pi

contemplari, cognofcere , laudare & glo-

y

rificare poffem, quo tot San&orum Ange-

o

lorum millia fümmo cum gaudio te ado-

g

rant, contemplantur, cognofcünt & glo-

rificant in codlis ? Quantum enim tibi de-

at

beo, quod amore mei e ccelo defcende-

ris, teque in ara crucis pro me obtuleris,

tj

& in immortale monumentum amoris tui

t

te mihi in Sacramento reliqueris? Vae mi-

fe

hi f amorem hunc amore non compen-

fem !

Y

tj

"us Virtutum.

O fapientia infinita ! O zeterna veritas.!

5

O bonitas immenfa! qus nec falli , nec

fi

fallere potes : Credo in te, & credo tibi

D

in omnibus, quze revelafti, perque Ec-

clefiam mihi credenda proponis,

Inpri-

fh

mis

"

YENERAB. SACRAMEN'TUM,

117

smis vero credo, te in SanCtiffimo hoc Sa-

qu

cramento effe prefentem , prout apertis

verbis afferuifti, quibus plus tribuo, quam

0

ingenio meo', omnibusque fenfibus.

Et

Qtem

Ti

pro hac fide per tuam gratiam mori fum

paratus.

Ti

Spero in.te, O bonitas infinita, teque

plo

per inexhauftam mifericordiam tuam &

ge«

pretiofiffima merita3 veniam

gratiam &

i

gloriam mihi promiffam datutfüm confido,

gü

Amo & amabo te, & omnia, quzx tu

de

Id

amas, propter te O fons infinite omnis bo-

Dl, quia tu omni amore dignus es.

l

Gaudeo de infinita perfe&ione, beati-

; Q

2 ff«

tudine & amabilitate tua, & de omni ob-

fequio, laude, honore & gratia, tibi ab

D

Ele&is tuis & creaturis omnibus unquam

reddita & in zeternum reddenda,

Te tuumque in omnibus beneplacitum

[5»

amplector, omnique poffibili reverentiz,

pe

fiducize , amoris, & pietatis affectu vene-

ib

ror & exofculor.

Te

deqmd in me eft affe&us erga creatu-

u

r4S, in te folum transfero. -

Quidquid ege-

ro

Is

118

Pnaxis VISITANDT

ro in omnem zeternitatem, aut paffus fue-

u

rO, cedat ad tuam gloriam.

li

p

"TTotus tuus fum: Fac de me, quidquid

Vis, nünc, &in zeternum, Amen.

h

Pie afpirationes ad JESUM ex va-

ris ejus titulis per vices

ufurpandae

[/

UE UUS

O JEfu, Deus verus de Deo vero! Efto

mihi in Deum prote&orem, & in domum

e

1ef'uwu, ut falvum me facias.

1

O JEfu Imago Patris! Renova Spiritum

mentis mez , & ficut portavi imaginem

8]

hominis terreni, portem & coeleftis

e

O JEfu Sapientia zeterna! da mihi quz-

rere & fapere, quze furfum funt; ut gu-

frem, quam fuavis fit Dominus.

)

Homo.

3l

O JEfu, Verbum incarnatum ,

habi-

tons in nobis! fac me divina tuze confor-

h

tem naturze.

O JEfu, Fili hominis! qui cum effes

jn

"

VENERAB. SACRAMENTUM.

119

ys fie

in forma Dei, formam fervi accepifti! fu-

perbia nunquam in fenfu meo dominetur.

Yidqut

O JEfu, Primogenite in multis fratri-

bus! fac nos tibi cohizeredes in domo Pa-

tris noftri.

y v

Redemptor.

O JEfu Redemptor! tuus fum ego, ac-

Cipe me; nam tuo fanguine , pretio fane

magno, emifti me,

E

li

O JEfu Salvator meus! falva me, nec

enim aliud nomen eft füb coelo datum ho-

j

minibus, in quo oporteat nos falvos fieri.

du

JEfu Author vitze meze ! Tibi vivit

anima mea: mihi enim vivere tu Chriftus

oetn

n

es, & mori lucrum.

p

Jominur.

gu-

O JEfu Dominus meus & Deus meus !

Poffide me, quia ego fervus tuus, & filius

ancillae tuze,

hb

O JEfu Rex meus! Impera mihi: Agno-

yfof*

Íco jugum tuum vere fuave effe, & onus

tuum leve,

eF [-]

O JEfu Defenfor meus! füb umbra tua

pro-

120

PRAXIS VISITANDI

protege me.

Pone me juxta te,

& cu-

jusvis manus pugnet contra me.

:Sponfus.

O JEfa Sponfus fanguinum tu mihi es?

Sponfa te animze meze in mifericordia, &

d

in miferationibus in fempiternum.

[

O JEfu Amor meus, fpeciofus prze filiis

hominum! Quid mihi eft in coelo, & a te

quid volui fuper terram ?

O JEfn folatium & gaudlum meum! In-

I

j

troduc me in cellaria tua; exultabo, & 1ge-

i

tabor in te.

Paffor,

O JEfu Paftor bone, qui pof'mfh ani-

Si

$mam tuam pro ovibus tuis! Propter no-

Ti

men tuum deduces me, & enutries m

O JEfu Panis vive, qui de ccelo de-

T&

fcendifti! Tu folus es, qui reples in bonis

defiderium meum

l;

O JEfu Fons vite! Sitivit anima mea

ad te

Fac, ut hauriam aquas in gaudio

hi

de fontibus falvatoris,

g

JHa-

».

VEZNERAB. SACRAMENTUM, . $23

JMagifter.

* QU«

-

O JEfu, Magifter a Deo nobis miffe!

Bonitatem, & difciplinam, & fcientiam

doce me, quia mandatis tuis credidi,

i &

5;&

O JEfu Doctor & Præceptor meus! de-

duc me in femitam mandatorum tuorum,

quia ipfam volui.

filis

[W3

O JE(u Lux mundi! Emitte lucem tuam

& veritatem tuam

ipfa me deducant in

1

montem fanctum tuum, & in tabernacula

7

It

tua,

":dvocatus.

)

O JE(u Advocate nofter apud Patrem?

j n

Sis plopltmtlo pro peccatls . hon tantum

r 10

nieis, fed etiam totius mundi,

10

O JE(u Mediator meus !

Patr tuo.me

Q 0€

reconcilia : Unus enim mediator Dei &

þonlS

hominum tu es, Chrifte IEfu.

m

O JEfu refugium meum! intra vulnera

qui

tua abfconde me; hic in pace xnzd;pfum

dormiam & requiefcam.

i2

r

JHiz-

a

322

PRAXIS VISITANDIÍ

JAMedicus.

O Jefu Medice corporis & animze meze!

Ti

fü

qui dolores noftros ipfe portafti : livore

tuo fanati fumus.

Ti

O Jefuü vere Samaritane ! infunde vi-

num & oleum in vulnera mea, & fana

a

animám meam, quia peccavi tibi.

O Jefu Agne innocens; pro me ad oc-

cifonem du&e! Munda cor meum, tu

n

enim tollis pöccata mundi.

D

?ojudex.

$8i

O Jefu ,

Judex ! qui venturus es judi-

[j

care vivos & mortuos, non intres in ju-

le l

[

dicium cum 'fervo tuo.

O Jefu, Jufütia mea! Refponde pro

n

me ; quia ego non potero refpondere

vnum pro mille,

O Jefu Author fpei mex ; Statue me

4 dextris inter oves tuas, & ab auditione

jl

mala non timebo.

Glorificator.

O Jefu , Pars hzereditatis meze, & por«

tio mea in terra viventium : heereditatem

À

Q

smeam reftitue mi,hi.

O

, VENERAB, SACRAMENTUM. 123

O Jefu, Merces mea magna nimis!. Ad-

meel

mitte me in bona Domini , quz preepara-

Jivort

fti diligentibus te,

O Jefu , Vita, falus, & refurrectio

mea! Cupio diffolvi, & effe tecum; mihi

j

enim, adhzrere tibi, bonum eft.

- fani

Commendatio fui.

0

Commendo, me tibi .O bone Jefa! In-

tra mellifluum cor tuum abfconde me, nec

permitte me in szeternum feparari a te,

Sis mihi in vita folatium, in morte viati-

judi*

cum, in zternitate przemium. ld rogo

1j

te pro me, omnibus amicis meis, per la«

chrymas ,-fudorem & fanguinem tuum.

de PFO

Amen.

yüe

$. VI.

p n

Affe&us varii

ditioe

'Tum . in vifitationibus uenerabälïä tum

alias recitandi.

D. Thome JAguinatir.

& ?OT*

Adöro te devote latens Deitas,

jj

Quze fub his figuris vere latitas ,

FE23

d

Y24 Arsnc*rus YARII

'"l'ibi fe cor meum totum fubjicit,

Quia te contemplans totum deficit. -

Vifus, guftus, tactus in te fallitur,

Sed auditu folo tuto creditur :

Credo , quidquid dixit Dei Filius,

Nil hoc verbo veritatis verius.

In cruce latebat fola Deitas,

Sed hic latet fimul & humanitas ;

H

Ambo tamen credens atque confitens,

Peto, quod petivit latro pcenitens.

li

Plagas ficut Thomas non intueor,

Deum tamen meum te confiteor :

]u

Fac me tibi femper magis credere ,

In te fpem habere, te diligere.

h

.O Memoriale mortis Domini !

Panis vivus vitam przftans homini ?

T

Proíta mez menü de te vivere ,

"'Teque illi femper dulce fapere.

Yi

- ,Pie Pelicane JESU Domine ,

Me immundum munda tuo fangvine,

[

Cujus una ftilla falvum facere

'Totum mundum poteft ab omni fcelere,

l

JESU, quem velatum nunc afpicio,

? *

l

ngndo fiet iftud J qpod tam fltiq

Ut

ÁrFFECTUS VARII

I25

Ut te revelata cernens facie

j

Vifu fim beatus tuz. glorise,

jl

S. Zhuguftini.

Domine Jefu , noverim me noverim te;

Nec aliquid cupiam nifi te,

Oderim me, & amem te;

Omnia agam propter te,

Humiliem me , exaltem te,

D

Nihil cogitem nifi te,

Mortificem me, & vivam in te,

0f,

Quzcunque eveniant, accipiam a te,

Perfequar me , fequar te :

Semperque optem fequi te.

Tugiam me , confugiam ad te;

Ut mereatr defendi a te.

l

:

'lTimeam nihil, timeam te :

Et fim inter electos a te,

Difüidam mihi, fidam in te ;

Obedire velim propter te.

if »

Ad nihil afficiar , nifi ad te,

Et pauper fim propter te.

(celefe

Afpice me, ut diligam te :

Voca me, ut videam te:

afpicio l

Et in zternum fruar. te.

Amen.

p?

Ab«

[

F3

126

ÁFFECTUS VARIL

'Abforbeat , quzfumus ; Domine Jefu

Chrifte, mentem meam ignita & melli-

flua vis amoris tui ab omnibus, quze fub

fi

coelo fuünt, ut amore amoris tui moriar,

?

'qui amore amoris mei dignatus es in ligno

crucis mori.

€

Qui vivis & regnas Deus in

ízecula feeculorum.

Amnmen.

T

S. lenatii.

f

;

O Deus egó amo te, nam priorrtu

aC

amafü' me.

En libertate privo me, ut

"fponte vin&us fequar te.

r

5

Nil fuggerat memoria , nifi de tua glo-

PU

ria : Nil intelle&us fapiat, praterquam

vt te capiat,

Proteftor nihil velle me ,

nifi quod

fciam velle te ; Quze dono tuo mea funt,

&

hec dono meo tua funt.

À te accepi, recipe; quid iis velis,

ï

precipe: Gubernaficutícis & vis, nam

fcio, quod amator fis.

t

Amore folo dona me , ut ego quoque

N

amem te, & vigil & per fomnia; Heec

t

dando dabis omnia.

!

SïEaml

ÁFFECTUS VARIL

127

lt

S. Fvancifei Xaverit.

mdli

O Deus ego amo te : Nec amo te, ut

falves me:

g 10)

aut quia non amantes te,

veterno punis 1gne.

Qrídfy

Tu tu, mi Jefu, totum me amplexus

ligy

2

€s in cruce

Tulifti clavos lanceam,

multamque igenominiam.

Innummeros dolores, fudores & an-

gores, ac mortem : & hec propter me,

jor t

ac pro me peccatore.

J

Cur igitur non amem te, O Jefu aman-

tifime ? non ut in coelo falves me , aut

ne azeternum damnes me..

10'[0'

Nec premii ullius fpes fed fcut tu

mpam

amafti me, fic amo & amabo te; folum,

m

quia Rex meus es, & folum quia Deus

€s.

Amen.

fütt,

S05i

SS. Gregorii de Paffione Chrifli.

n

O Domine Jefü Chrife ,

2doro te in

cruce pendentem, & coronam fpineam in

capite portantem: deprecorte, ut me tua

qxww*

crux liberet ab Angelo percutiente. Amen,

f

Paier uofier. . 4dve Maria.

i)

Fa

j

128 ArFECTUS YARII,

O Domine Jefu Chrite, adoro te in

cruce vulneratum

felle & aceto' pota-

tum : deprecor te, ut vulnera tua fint re-

medium animze mez, .Amen,

Paüter s0s

Jier. . dve. Mavia.

ÉI $-9 . -- — M

O Domine Jefu Chrifte ; propter illam

amaritudinem ,

quam pro me miferrimo

b

fuftinuifti in cruce, maxime in illa hora,

ln

quando nobiliffima anima tua egreffa eft

de benedi&o corpore tuo : deprecor te,

L

Shüiferere animze mez in egreffu fuo , &

perduc eam.in vitam seternam.

Amen,

Paüter nofler. . A4ve. Maria.

hd

O Domine Jefu Chrifte, adoro te in

€x

fepulchro pofitum , myrrha & aromati-

M

bus conditum : deprecor te, ut tua mors

[f

fit vita mea, Amen. Pater mofter. ve

&

Mavia.,

Ya

O Domine Jefu Chrifte, adoro te de-

W

Ícendentem ad inferos , & liberantem ca«

BU

ptivos

deprecor te, ne permittas me il-

Px('

luc introire,

Amen.

Pater noffer, . 4ve

AVaria,

*

Tj

[t]

ArFFECTUS VARII

120

i

O Domine Jefu Chrifte, adoro te re-

t

furgentem a mortuis , afcendentem ad

pot

ntfe

ccelos , fedentemque ad dexteram Patris :

deprecor te, ut illuc te fequi, & tibi

"E

prefentari merear, Amen,

Pater nofler.

4«dve Maria.

f

O Domine Jefu Chrifte, Pafcor bone,

Trimo.

juftos conferva, peccatores juftifica, omni-

forày

bus fidelibus miferere , & propitius efto

NY d

mihi maximo peccatori; Amen,

Pateih

orer

nofler, Zdve Maria.

0)&

jimel

ld vulnera Chrifht.

Benedi&um vulnus Jiniflri pedis toi mi

Jefu, in Spiritu reverenter exofculor, te

j tl

ex animo rogans , ut hujus tui fanCtiffimi

Qrmi:

vulneris merito evellas pedes meos a la-

qnof$

queo, quem ftatuerunt mihi inimici mei ,

An

& alapfu animam meam przferves, Non

veniat mihi pes fuperbize

nec ambulem

f de

in mirabilibus fuper me ; fed in animo

contrito , & fpiritu humilitatis a te fufci-

m u

piar.

Amen.

qe l

Á

Benedi&cum vulnus dextew pedis tui,

mi Jefu, in fpiritu reverenter exofculor,

F5

te

139

ÁFFECTUS VARII.

te ex enimo rogans, ut hujus tui facra-

tifümi vulneris merito dirigas pedes meos

ad currendam viam mandatorum , ut trans-

eam de virtute in virtutem , donec vi-

deam te Deum ac - Dominum meum in

Sion. Amen.

Benedictum. vulnus-finifire manus tus ,

mi Jefu, in fpiritu reverenter exofculor,

te ex animo rogans , ut hujus tui facra-

tiffimi vulneris merito, miferaris fragili-

tatis & inconftantice mez ; & in omni

bono propofito me confirmes :

llumque

tuum infüper mihi amorem przeftes , ut

[

dicere queam: lzva ejus füb capite meo,

C

& dextera illius amplexabitur me. Amen.

Y

Benedi&tum vulnus dexterg manus tuz,

[

mijefu, in fpiritu reverenter exofculor,

te ex animo rogans , ut hujus tui facra-

tiffimi vulneris merito, uberem mihi gra-

——

tiam & opem contra hoftium meorum vi-

fibilium & invifibilium conatus largiaris,

& in noviffimo. die ad dextram tuam fta-

lï:

tuas, ubi lzetus audiam: Venite benedi&i.

Amen.

O

A* FECTUS VARII.

Y3r

f

O benedictum vulnus /ateris Jefu mei !

o

Salve O fons amoris , O thefaure inzefti-

(Tans

mabilis, O requies animze meze! Aufimne,

C Yi

benigniffime Jefu, ad facram hanc aram,

ad hóc fan&um fan&torum accedere, ar-

yn ?

densque amore cor tuum deofculari ? .per

infinitam bonitatem tuam oro te, mi Jefu,

fud,

nec ab hac

ylof,

ne hoc folatio me privare ,

unici refugii mei domo arcere velis.

Eja

aC

anima mea, accurre cum fiducia ad thala-

"p

M

mum fuaviffimi fponfi tui, hic te omni-

bus moleftiis tuis ac curis, quibus oppri-

J mquz

Ü

meris, exonera; bic defideria tua, &

j

$0;

cupiditates exple: hic in optatiffima pace

n

conquiefce. "Videor mihi, O Jefu, amo-

re tuo duce, per amabiliffimum facri la-

j5 t

teris tui vulnus ad cor tuum intromitti ;

culof,

hic te cum profundiffima humilitate, O

1 ho

Jefu, oro, ut ignofcas, quidquid unquam

tlhl [uts

corde, ore,. aut opere in te peccavi.

u "

Hoc facro fanguinis tui balneo munda cor

fg 10115

meum, & benedi&ti cordis tui formam ac

m f

fpemem imprime, tuique amoris igne ac-

a

cende, ne quidquam impofterum przeter

te amem aut defiderem.

Amen,

Oràa-

F6

1232

ÁAÁFFECTUS VARII

Oratio ,S. Thom. Zquin.

ln qua virtutes! Chriftani hominir g«

zuntur.

:

Concede mihi, mifericors Deus , quae

!

tibi placita funt, ardenter concupifcere ,

ï

prudenter inveftigare,, veraciter agnofce-

re, perfecte adimplere ad laudem & glo-

riam nominis tul.

ü

Ordina ftatum meume

& quod a me requiris ut faciam

tribue

ut fciam; & da exequi ficut oportet, &

[

lr

expedit animze meze,

Da mihi, Domine

Deus meus, inter profpera & adverfa non

D

deficere; ut in illis non extollar, in iftis

[

