s. Talium eft enim regnum Calorüm

h!

Y. Dotnirius vobifcum,

x. Et cum. ..

r

S5

[0772

»

PRY

454 R1rvs sePELTENDI PAnvULOS.

Oremus.

Omnipotens fempiterne Deus, fanctwe

puritatis amator, qui animam hujus par-

vuli ad regnum ccelorum hodie mifericor-

diter vocare dignatus es ; digneris etiam

Domine, ita nobifcum mifericorditer age-

re, ut meritis tuze fan&tiffimze paffionis &

interceffione B.

larive femper Virginis &

Omnium Sanctorum tuorum in eodem re-

gno nos cum . omnibus fan&Gis & eleCtis

tuis femper facias congaudere. Qui vivis

& regnas cum Deo Patre in unitate Spi-

ritus San&i Deus, per omnia fzecula fa-

culorum. x. Amen.

Injiciendo terram . tev in fogulihrum di-

De terra plasmafti me, & carne in-

duifi me, Redemptor meus Domine re-

Z

fufcita me' in noviffimo die.

ss

Cum autem & fepultura Parothus:E?. Pa-

rochiani revertuntur dn- Ecdefiam ysFaroohus

ex priferipto libr? Riüualisdicat ddnt.Beue-

éicite Dominum.: & : Cantieum trium.puc-

rorum: Benedicite omnia opera Dommx;

Domino. ..

-

p2

s Rrrus sEäEmENDI Abvmdsa 435

E

Ropetitur. 24ut,.. Bénedicite Dominum

n

(

omnes ele&i ejus, agite.dies letitiz , &

|

confitemini illi,

,

&

[

|

tf«

Dein: abfoluto: camtu-in Exclefi

a aitg A lea-

i

ge Sacerdos cantat z

10

[)]

y. Dominus- vobiscum,

j

&

! Iy ÉEt eum. .«

Oremus.

Ye

e

»

Dews , qui-miro-ordine Angelorum mi-

1v5

nifeéríà hominumque difpenfas : concede

q

propitiUs ,

^ut a'quibus tibizminifrantibus

in'céeló.femper affifitur , ab his in terra

g

vita noftra muniatut.

Per C. D N.

J

i Amen.'

-

J

J

: Ritus

fepeliendi. Adultos.

f

7X "Sacerdos fupergalliceo & ftola. C...N. indu-

dus- comitantibus - duobus minifiris .uno, defe-

vj

u

-velite afper[orium s altero thuribulum. ad. do-

"

mwun.- Defunfti üccedens s jïatimque abidem

corgus afpergens. dicit:s:

yjl

xultabunt.

"

: "Ant. E

S 6

| Pfalm

j

56 RrTUS sEPELIENDI ÁDULTOS,

Pfalm. Miferere mei Deus.

Requiem

eeternam...

*

Repet. /nt. Exultabunt Domino offa

bumlhata.

EE T

NB. juxta agendam dicenda «ft Antz-

phona: Si iniquitates,

Pfalm. De profundis.. . Jed obfervetur

tonf/uetudo introdu£ta,

ï

Kyrie eleifon, Chrifte eleifon , Kytie

eleifon,

Pater nofter,

- Reliqua fecreto : interim afgergit , r d

vificat.

y. Et ne nos inducas,, ,

xy. Sed libera nos. ..

i- À porta inferi,

5. Erue, Domine, snimam ejus.

Y. Requiefcat in pace.

X. Ámen,

f/ Domine exaudi orationem meam,

&. Et clamor meus.

Y. Dominus vob:fcum ,

E. Et cum...,

Orr-

p

KrrUs sEPELIENDI ADULTOS. 457

ii

Oremus.

Deus, cui proprium eft mifereri fem-

j

per & parcere, te fupplices exoramus pro

animiefamuli tui N. ( vel famulze tuze N.)

7

quam hodie de hoc fzeculo migrare juffifti,

ut non tradas eam in manus inimici, ne-

que oblivifcaris in finem : fed jubeas eam

L

a fan&is Angelis fufcipi, & ad Petriam

Pafadifi perducis ut quia in te fperavit &

credidit, non pcenas inferni fuftineat, fed

t

gaudia fempiterna poffideat, Per C. D. N.

5 Arcen.

:

y. Requiem seternam. dona ei Domine,

17]

g. Et lux perpetua luceat ei.

y. Requiefcat in pace. — x. Amen.

Dein cadaver affertur ad. locum fepuchri ,

ubi Sacerdos dicit. :

»

Aul.; Si. iniquitates. .E ubjungens -

h

aPfalm,.De profundis 4 . Rquiem

?eiernam...

Repetit. Znt,. Si.iniqu

itates obferx;ave'-

ris, Domine,, Domine; quis fuftinebit ?

NB. Sjuxta agendam dicenda éfl Antiph.

.

Fi;;g&taþunt', &

$7

P/falm.,

N

458 Rrrvs SEPELIENDI ÁDULTOR,

]

l

*

P/alm. Miferere . . ervetur confut

tud

Kyrie eleifon, Chrifte eieifdn j K&ri,p

eleifon.

Pater nofter , ..

ut fu;arä aæztzo

$

Y: À portainferi 4...— u ab initio.

|

|

Oremus.

Fac, quzfümus, Domine, hanc cïlm

fervo tuo defun&o ( vel famula tua de-

funéta) mifericordiam, ut factorum fuo-

rum in poenis non recipiat vicem , .qui

(vel.que) tuam in votis tenuit volunta-

tem, ut ficut eum (vel eam) vera fides

junxit fidelium turmis, ita & illuc eum

(vel eam) tua miferatio fociet Angeli-

cis choris. Per C. D. N. . Amen,

y. Requiem zternam dona ei Domine,

x. Et lux:nerpetua luceat ei.-

y. Requiefeatin pace. 14 Amen.

Injiciendo terram ter in. fepulchrum dicit:

De terra plasmafti me, & carné induifti

me, Redemptor meus Domine refufcita

me in noviífimo die.

NB.

ARrrvs ABsOLVENDI ViGILYAS. 459

NB. Pro more Ecdefiarum. hic. Sacerdos

jj

vel in. Cormiterio , vel in Ecclefia ante "ltare

yi

fe ad. gogulum vertens ei congruentem fermo-

nem facit, pro' defunfo preces efflagitat ,

il

d facriftiam pro fum-

queis finitis vel pergit a

so facro celebrando , ve

| a meridie populum

agua beneditta. a/pergit : grius etiam publice

enunciat , fi fit neceffarium , quibus. diebus

i

folennes Exequia fint celebranda.

[is

Preces , qua abfolvuntur , fumt pro. more

It

Eucdlefiarum vel ter vel quinquies. orare Pater

qu

nofter, €7 Ave Maria.

if

li

Ritus

Dn

abfolvendi Vigilias pro Defundis.

d.

Sucerdos alba €? flola. indutus Je ad fe-

dem fuam recipiens , ibique Pater

&2 Ave fe-

o

creto vecitato alia voce dicik :

Orémus pro fi-

deli defun&o ( vel defun&a vel defunctis )

Ludimagifler fubjungit : Requiem eeternam

Í.

donaei, Domine, & lux perpetua Iuceat

i

ei. Sequitur mox 4Int. a Sacerdote dicenda

j

pro vatione

feriarum ex I. vel L. vel 111. No-

"Burno , cum duatus alii Alut. E tribus Ffal-

?Ai$

460 RrrUs AssoLvENDI ViGILIAS.

mis alternatim vecitandis: his abfolutis Sa-

cerdos furgeus dicit Perfum Noffurni , v. g.

Y- Dirige Domine Deus meus.

5. In confpe&u &c. Pater nofter;..

Jecreto & indlinato paulifper capite

48

Letiones fime titulo a Sucerdote fedente le-

guntur, quibus fubjungit Ludimagifter Re-

Jponforia , Sacerdos . autem - verfus. corre-

Jpoudentes

poft tertium Refponforium off-

eians adjungit :

Requiem zeternam dona ei Domine, &

lux perpetua luceat ei

His abfolutis.

Laudes inchoantur per Verfculum : . Au-

divi vocem de ccelo dicentem mihi: cam»

tatur. ifle erficulus per fa. mi, ve.

z. Scribe, beati mortui.., Sequztmf

flatim.

H

4Ant..ad Benediffus , Ego füm, qux

fum. .. quam cantaundo graintonat Sacerdos ,

Mi liber exhibet , lebjzm git Ludzmagzjïer &

P/alm. Benedi&us .Dominus ;

«s ATHEHRS.

-— - - 659

aliernatimi abfolvunt.-sepetita Antzpho,za in

fine

Sequitur

Kyne eleifon camscantu per fa. mi re; )

2

Chri-

Rrrvs ABsOLVENDI ViGILIAS. 461

J

Chrifte eleifon eodem modo a Ludima-

hf

gifiro.

Kyrie eleifon u prima vice.

Pater nofter cum cantu veliqua fecreto us«

f

quead...

7

y. Et ne nos inducas cum cantu.

xy. Sed libera.

Ji

li*

y. A porta inferi,

(f*

z. Erue, Domine, animam ejus.

y- Requiefcat in pace.

x. Amen

y. Domine exaudi...

x. Dominus vobiscum,

l

Oremus.

h

NB. Jn die primo Depof. tionis.

Abfolve, quzefümus Domine, animam

j

famuli tui N. ( vel famulz tuze N.) ut de-

fun&vs (vel defun&a) fzculo tibi vivat,

i

& peccata , quz per fragilitatem carnis

(

Jumana converfatione commifit, tu venia

Per

mifericordiffimze pietatis abfterge.

Chriftum Dominum noftrum. z. Ámen

1

i

Y. Requiem zeternam dona ei Domine.

Erch»e - ..

y. Requiefcat in pace,

x. Ámen.

u

Ani-

462 Rrrus visrrvAND: TuMBAM

Anima ejus & animze omnium fideliüm

i

defun&orum per mifericordiam Dei re-

f

quiefcant in pace.

[

His finitis pergit Sacerdos ad facrzjham

j

gro fummo /acro celebrando.

Oratio

in anniverfario Defun&i.

f

Deus indulgentiarum Domine, da ani-

mz famulr tui N. (famule tuze/N) cujus

anniverfarium Depofitionis diem comme-

moramüs, reírigerii fedem , quietis ben-

titudinem & luminis chntatem.

Per €

D. N.

Atnen

y. Requiem zeternam. . . .

Ritus

vifitandi 'Tumbam poft Sacrum

Depofta cafula &2 manipulo officians acci-

gpiens librum, » facrifIia fa&a genuflexione

coram fummo. 4dltari pergit ad. Tumbam,

ibique pro more Exclefig , vel folus cum fuis

miniftris , vel cum Ludimagiftro ab[olvit P/al-

um de profundis, , , pramilfa 44nt. Si in-

qui-

POST SACRUM.

465

J

iquitates. . . qu praintonatur à Sacerdote,

gui &2 grimum Verjum Pfalmi fiatim fabji-

cit: eo fimito repelitur ZInt. 7 fequitur Ky-

ii

rie... Chrifte... Kyrie... Pater.no-

fér .. . veliqua fecreto . . . interim afpergit

€2 thuwificat

NB. d afperfonem Sacerdos dicere gote-

fit:. Rore coelefti perfundat animam tuam

ni

Pater, Filius & Spiritus Sanctus.

TU

y. Et nenos inducas...

p

x. Sed libera...

y. À yorta inferi.

Erue Domine animam ejus.

(

E.

Requiefcat in pace

3y. Ámen,

Domine exaudi orationem . ..

ä

Dominus vobiscum.

Orm.iu.

Sequztur omtzo pro die erimo Depof Ttio-

((

vis , vel feptimo., vel trigefimo , vel. annier-

o

Jario , vel. in die Commem. -omnium fideliun

Il y

Defuni:?'omm.

wis

.Ye Requiem .zeternam . . .

L

"

(OXYv Requxefcatm pace. d Amen.

u

Ri-

464

DEICOLIE

Ritus

f

abfolvendi Preces ad Offorium die«

bus Dominicis.

4fnt. Si iniquitates. flatim fubjungens.

"Pf. De profundis. .

cum 4dut. vepetita,

goftea Kyrie eleifon, Chrifte . . Kyrie ..

Pater nofter /zcreto. — Intevim afpergit Ofja.

fi

y. Et ne nos inducas,

f

X. Sed libera...

Y- À porta inferi,

z. Erue Domine animas eorum.

Y- Requiem zternam dona eis Dne.

E. Bt..

Y. Domine exaudi oratxonem meam,

5

D

D

|

Y. Dominus vobiscum.

afoo'c»

Oremut

?

Deus, in cujus miferatione animz fi-

labus

delium requiefcunt, famulis & fa

tuis hic & ubique in Chrífto requiefcenti-

bus da propitius fuorum veniam delicto-

tum, uta cun(Ctis reatibus abfoluti tecum

ü.

x

CoxrxcTA Posr Sar.vk Rears. &c, 465

fine fine lzetentur,

Per eundem C. D. N.

b

g. Àmen.

y- Requiem zternam dona eis Domine,

e

.

.

2

Vil

y. Requiefcant in pace. — 5 Amen.

e:v

Officians vedux ad Ecclefiam coraim Aha-

ji

vicantat ex libro Miffali vel Tubella, qua a

suiniftro affertur , V'evficulum :

Oftende nobis Domine &c. cum oratio-

.

s poft benedittionem falis

hüs abfolutis

ad. facriflium. je vecipit , acimgitque [e ad

^nas

J

fümmum facrum ceieii

ana

Íntn.

*

i

Collec&a

poft Salve Regina. in Ecclefiis

Parochialibus in Dominicis & F'eftis

i

a. Pentecofte usque ad

Adventum.

3

jb

4. Ora pro nobis S. Dei Genitrix.

enti

g. Ut digni efficiamur promiffionibus

jico

Chrifti

gcun

T

Üre-

l

466 Cox.r.xcm posTSaLvEk chm. &c.

Oremw.

Omnipotens Deus, qui glonofæ Virgi-

vis' Matris Marixw. cotpus & animams, ut

dignum Filii tui habitaculum effici merere-

tur, Spiritu San&to cooperante przeparafti :

da, ut cujus Commemoratione lztamur,

Ejus pia interceffione ab inftantibus malis,

& a morte perpetva liberemur. Pereundem

Chriftum Dominum noftrum. . Amen.

"licubi fubjicitur : -Divinum auxilium

maneat femper nobiscum. 3. Amen.

"Hlicubi additur *

Dommus det nobis

fuam pacem.

$g. Ámen.

Caniatur dein : Ave Maria,

m

ä

E

à

TUN

"a

N

m

x

o

)d

'ï

L

SE

t5 L t 0L2

In«

[o

0:6,

j

je-

jx

ty-

rp'v"þ-ï;æ

;)

-

^

)

Go im EE

*

45

ii

A

»

Tete

fti

fU

1lis

Index.

m

au

Caput I

Fol.

jiut

-

Documenta vitte fan&ioris

Qs

De

-

módó fürgendi

Deé

Meditatione

-

-

:

-

hi d

pe

Orationé'vecali

De

facrificio- Miffze

-

n

pe

Studiis & Occupatxombus -

18

De

Refe&ioüe * "corporis . & animi

Relaxatione

-

-

2t

De

Exami

confmentt.æ & Preci-

bus no&uxnls

23

De

Precibus jaculatoriis -

25

De

Le&ione: E

De

audiendo

28

De Confeffione Sacramentah

29

ex

ml

M

T2

De

M

Ix»Ex.

Fol,

De faéra Communione

E

32

De Recolle&ione fpiritus

-

35

Meditationes pro integro -menfe

i

]

Caput II

Exercitia Pietatis Viatoribus chri-

ílianis communia.

Preces matutinoe

-

-

-

9d

Oratio præparatona pro Medita-

t10ne

-

-

-

103

Pr eces

(uüfl"æ

-

-

-

Prec es

Jawlatouæ

-

-

-

III

p, GCLb

pro v111tat10ne Venerablhs »

115

Affectus varii

-

-

-

123

E

Devotio ad B. V. per annum -

126

Cultus. Patroni menftrui

-

-

2

-

142

Preces pro Examine conícientim -

144

Preces noGurnz

-

-

-

-

146

l

Caput IH

Fï

Lxercxtxa pro Viatoribus Eccle-

fm(hc:s

Confideratiónes pro S;.Lnxdo;fbu*' 5 114—

Pre-

ixpExX.'

Fot.

I

E

à

-

-

|

"

I;reces matutinse.

167.

"

168

»

Preces pro Confeffione Sacerdotis -

18À

Preces breviores pro Confeffione .*

Acceífus ad Sacrificium Miffze -

-

196

-

E

Gratiarum a&io poft Miffam

209

l

Alius modus devote celebrandi

217

-

-

228

Preces varize

Litanie de Ss. Nomine JEfu

233

D

Caput IV.

:;;

0

H

Cura bonz mortis in Sanitate.

j |

Afpirationes viatoris [ro félici

n

morte

-

-

38

D

*)

Sufpiria coram Chrifti . crucifixi

-

--

248

n

effigie

W

feRE

"

LU

250

A

iicvcu

is od JÉfum agonizantem

I

Cultws ad beatam Matrem

-

253

jf

Cultus ad Ss. Patronos

289

B

i

Ceput ".

|

Cdfa bonze gi&xrtï.fs in ZEgritudine.

-

A

Deprecatio. pro. delicus

E "64.

I

Re-

T2

ixsSEX.

Fol,

Refïgnat»iïo "fei in divindm' volun-

tatem

-

-

E 2"65

Preces pro acquirenda patientia

- 269

Xi

Affe&us: pro. segris. & ^morientibus 2372

nie pro zgrotis & moribun-

Lita

dis

-

L

—

-

- 275

Orationes . pro felici morte ad

B.-V. M.

-

-

- 282

Difpofitio pro facro. Viatico -

- 294

Modus adminiftrandi S.

' COml-I:I:un—irg.. ;

nem infirmis

-

-

- 304

Difpofitio pro extrema un&iore- E r

Modus

adminiftrandi

-

extremam- -

unCtionem

E

--316

Sufyiria infirmi füb ipfa füfceptione ^

extremz -unctionis ,

&;« PC&

l

-

-

-s fufceptam

709:333

Forma abfolutionis .generalis &c.: - 335

Forma abfolutionis -generalis :

"

1m

s

Articulo mortis -

-

974

Renovatio votorum

-

-

-

a

4

8

Modus vifitandi ibfirmbrm * -

" 919

De probatioribus formulis abfolu-

"

à

- Og

tionumg

a

Pro-

Lixw»E:xX.

Fol

hi

Proteftationes.ab infirmo faciendze :.- 394

5

Variz Sententivce Ss. P. P. in vifi-

tatione infirmorum

L

* 399

Modus. afüftendi. & . juvandi . mo-

;

z ;

--

-

rientem

- 408

n*

Afpirationes morientis

-

-

- 413

(

- 430

Orationes fuper agonizantes -

Caput VI

9

Ritus in Ecclefiis Parochialibus,

p

Ritns fepeliendi Parvulos

-

- 481

]

-

- 499

Ritus fepeliendi Adultos

j

Ritus abfolvendi nglhas pro De-

funétis

-

-

- 459

Ritus vifitandi Tumbam poft Sa-

-

-

-

j

crum

- 462

Ritus abfolvendi Preces ad Offorium

diebus Dominicis

-

-

- 464

"

Colle&a poft Salve Regina -

- 465

i

FINIS

309

H

(NPELT 39 E 9

l

R

3

12

15

H

I

I

201

aof

22;

22.;

224

20

33l

E

24

251

[

*

: 'Er;jo'rcs:

a

Behexfolo Lc&Gore corrigendif

Fol

. im

: loco

lege *

32

7

itero-

jterato

ulti

boc

hzc

37

n

2l

acufa

accufa

fpinofo

$o

frl:-inato à

127

Fuancifci

Froncifei

-13O0

miferaris

miferearis

120

I4X

mitti

mitte

recogita

173

recordare

173

quas

quos

20t1

gi

fpiritui

fpiritu

208

19

Capud

Caput

222

223

195

14

224.

Adotfe

Adora

150

rixó

224

230

13

füperpiam

füperbiam

aperietus

aperietur

237

15

239

bonz

bone

17

fiat

fiat

240

confecro

251

16

confervo

13

favillos

favillas

252

257

$)u(BRSCS

Fol.

Im.

loco

lege

251

omne:

omni-

258

amaree

amare

3289

modus

1n0dos

293

II

pifcera

vifcera-

gor

promiffa

adpromiífa

308

13

ingrediat

ingrediar

31X

16

O me

O mi

59

á

uhnquentes

ungentes

227

18

terquinos

ter quinos

414

24

gero

gere

425

Safvator

Salvator

Errores reperis ?. Condona Le&tor

amice !

Scripfit , — correxit , denizlüe

preHït homo.

'c

g

i

t

n

oU

omifi

?diar

',emes

quns

at

edot

m'&ue

ï

-

-

—

—

smme.

-

v

st

-

o

at

EE

Es

y$

f

r

Ed

T

(s

Z

"

p

s

aE

es

z

fs.

r

,W

.W

j

"

M

1

z

!

nE

»

".

£

as

i

A

—

T

-

T

—

;

-

:

-

-

ocxicys

EE

x

--

E

E

w

Á

r

*

f*

i

x

—ï

Y

! ]

2

e

C

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ää;

ia

E

-

15

ä

H

DELIS AZARIAS

CANDIDI TOBIJE

14

D.

HAC MISERRIMA RAGES

13

AD DILECTA

FaA

MAGNI ANANIT/E

12

110

TABERNACULA CONCUPISCENTIS ,

FELICISSIMUS DUCTOR

SIVE

EXERCITIUM PIETATIS.

10

PASCENDUM , CSNDFORTANDUM ET

PERFICIENDUM SPIRITUM

DOCUMFENTIS VIIPI').SE SANCTIORIS ,

COGITATIONIBUS CHRISTIANIS, VARIISQUE

PRECIBUS IN VITA ET MORTE

SOLANTIBUS, CONFECTUM,

VIATORIBUS,

QUIBUS PRO LECTIONE ET MEDI

TIONE PLENIORIBUS UTI LIBRIS M

LICET AUT MINUS

LiBET

-5

ACCOMMODATUM

f

M d

ParsnBvTERIS Vïïz IVsoVE C

b

DICarVM.

4X 3 odb 3 0X 0X X 0XX Ro 0 X

CUM PERMISSU SUPERIORUM.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

e

Herbipoli,

b2

Sum

tibus FRANcIscr XAvEmRif RrENNER;

Ls

ibliopolze Specialiter privilegiati

MDCCLXXV,