,,Dicorum Regularium Premonftraten-

j

,fium Abbaiis , ac per Sueviam , Alfa-

tiam , & Grifoniam Vicarij Generalis ,

" Émáülque hareditarig ex Jure Vigilans

li

t

Wig

SCTNS

tffimi

Patris Abbatis Ecclefiarum !

Marchthalen(is. in. Suevia: ; Staingae !

denfis in Bavaria , & noftrz Wiltinene ?

fisin Tyroli ejufdem Sacri, & Canonie !

€i Ordinis per. Rdum D. Leopoldume!

KolchífchmidtVenerandz quedamRee ?

liquiz B. M, Vilhelmi. Rothenfis- ad :

noftram Wiltinenfem Ecclefiam dela- i

tz foerint . & ex illis aliqua Particulà h

mihi gratiof? ad maximum animi meir 1

folatium obtigerit;

Curavi fubinde )

ad privatam meam devotionem( cüni: l

Profeffionis mez patronus fit ) ut hec à

Venerabilis Particula thecá aliquà im« t

cladatur, & nonnihil pro fimplicitate

Praftitere id'

Religiofa exornetur,

mihi cum gaudio multüm Rds; ac Re« t

ligiofiffime Matres reclufa ex Ordine (

Servitarum B, V. quz quidem. juxta:?

Particulam Venerandam hinc indé flo- !

res adjecerunt ; fed folüm ejufmodi;!

flores , qui vi naturali odoris fragran- ?

tiam nullam emittere poffunt,

l

Ego Particulam hanchonorandam: u

mto in cubiculo longiore tempore :

pro mea ».ut dixi, privata devotiong

96 5&'

t

[é

hs

ä*)ää

| 115

f

récinui

Semel nefcio , qua occafias

!

P

ne data ( forté ut pulvifculos, qui fe

Klv

ecculté innuant ; abflergam ) te-

)U

movi vitrum ,dum illico ea odoris

lisd

lia

lum

'ragrantia me af

vit , quz mihi haud

M|

abÜmilis videbatur illi , quam Vene-

i

randum Caáput Besti Wilhelmi à fe

i

diffudiffe fcribitur,

Repofut vitrum

(

fuum in locum alia vice exploraturus ,

m

quid reifuübfit 5. paucis abhinc diebus

periclitor iterum , an odor idem (ibi

nut

j

fubfiftat ; & deprehendo eundem ex

lt

integro fibi fubfiftere , exhibeo The-

€am , uni, alteri, & tertio ex no-

j

u

firis , qui eandem ipfam fragrantiam

u

SanCHé affeverant , licet ex ijs ; qui

lb

modo in Vita fuperftites fünt , nullus

[

(unum fi excipias R. D, Cajetanum

lUXM

Franch Profefforem SS. Theologie

12

hujusreimemoriam habeat;, Demum

nüdx

Sabbatho Sancto 1717, cui fucceffi

Dominica Refurre£lionis Salvatoris

jtia

Noftri vigefima oCtava Martij, eáque

du

annua B, Patronr mei s remoyeo de«

imum vitrum . percipio eundem fuae

;OIS

vifimum odorem ; & liquidó gaudió

ignï

M

ple-

129

& TOXE

plenus defero adReverendiffimun; && — à

0l

Ampliffimsm Dominum Dorminum

Abbatem piz memoria , qui unà cuat

0i

R. D. Provifore , Domino Jofepho

K

Euz itidem piz memoriz illum ipfum

odorem non (ine ingenti admiratione

&

perceperunt,

Poftannum ; & ame

kg

pliüs, cüm füb initium Maij Balthafa-

Ti

rus Lotter Wilthinà orivundus , nune

!

qi

Eremita negotiorum caulá in Sueviam

deftinaretur ,. Ecclefiam Rothenfem

ln

lei

tranfiturus, huic , ut explorem , ax

oder ifte (. qui deinceps continuus

k

tih

fuit ) illi refpondeat , quem Compena-

dium vitz Beati Patroni mei pluribüs

Y

defcribit Thecam bené involutam

Nus

comifi.V erim,ctimin diespraftolzreg

ii

reditum bajuli, redux mihi errorem

Qüt:

fuum fatetur , fe Thecam non in. R6«

ml

thenfi, fed Marchihalenfi Ecclefia de«

rc[

der

pofuiffe, & ibidem Reverendiffimum

ac Ampliffimum D. D, Abbatem fibà

eandem retinüiffe, ratus, Dei Provi-

ln

den'ià hanc felicem fortem fibi obs

hQ

veniffe , hinc per fuum Plurimum Do-

LU

minum Prigrem.Dominwn Adalbers

$um

8009

| 123Y

tüum' mihi intimavit , fibi pergratum

It

fore , fi hunc thefaurum ante fuum

WW

confpe&tum habere poffet, cui illic

xho

per eundem Plurimum Reverendum

1

Dominum Priorem refpondi » ratum s

"d

acceptümque id mihi effe ; eà tamen

(l«

lege, ut conferat cum Reverendiffi-

Ed

mo;& Ampliffimo Domino Domino

If

Prafule Rothenfi , an hic fuavis odor g

Afl

qui € theca fublató vitró ia nares dif-

1

funditur, non fimillimus fit illi, quem

[

Venerandum Caput Beati Patroni de

Jui

fe fpargere fertur,

Ex eo tempore

nihil refcire potui,

Verüm cüm Re-

1y

M

verendiffimus , & Ampliffimus Domi-

nus Dominus Abbas Rothenf(is in fua

Al

i

ultima Vifitatione vigilantimmä infti-

u

tuta , & prudentifime abfoluta hu«

U

millimé defuper interrogatus ; hac de

Üu

re proríus nihil fibi innotuiffe refpon-

lt

derit , ego totam rei feriem explica-

jb

vi,;quiá me de toto hoc eventu te-

r

flimonium exegit ; cui obfequentiffi-

Q*

mó animó hzc priüs pluribüs de«

»

monfirata con[cripü, & cum humil,

e

2v

SX

122

& CTOS

limo.ofculo.Reverendiffunz , & Am-

pliffinz manüs hac ipfa eidom pore«

Kexi.

$

W ilthing 9. Maij.172.2.

x

wW'ilhelmus Bock. -

Zat

S. & Can. Ord.

l

Premonít. Confeffarius

D

Ecclefiz W ilthinenfis..

js

E

Vi

NT

301

Id

hr

lllbi(

Acæ...

VehI

ht

&or)g

135

t^

u

Atteftatunmr

Santtimonialium Ord, S. Francifci.

In Leükirch de Beneficijs

h

per Interceffionem

B. M. W ilhclmi impetratis

Ex-idiomate Germanico fideliter i

latinum translatum de

Ànno 1736.

! GoSororMariaColeta Henckhíig

[ 2in Monatterio Sancte Mariz Na«

zaretangLeükirchij Profeffa;Jconfiteor

liberé, publicés & extoto corde ad.

Honorem Dei , & SanCtorunrejus ;

u

prafertim in Honorem illius, per cu-

jus interceffionem — extraordinarias

gratias à Deo obtinui , qui.eft Beatus

Wil&elmus in Monafterio Rothenfíi,

Equidem ante plures jam annos , imo

ab infantia mea, dum degebam adlinc

in domo paternà vulgó Landolzyvei-

ler dentium doloribus valdé eram

fubjecta, & affli&a, atque aliquo ju«

ventutis mez tempore dolor ille fue«

gattam pertinax GC conftans ; fubinde

L

Xe-

124

SCDGHNE

j

vehementiori , non rarb faftem afi«

quatenus leviori cum cruciatu, ut pe£

lapfum anni unius integri non potue-

ti

rim reminifci vel unius diei, quo do-

lor ille ex integro ceffárit. — Adhibui

li

quidem , & applicavi per curfum plu-

rium annorum divería remedia mee

f

tl

dicinalia , fed fruftrà , atque fine ullo

€ffc&tu á tot remedijs tam follicité ex-

Y

hr

fpe&ató.,

Tandem die quodam ob

früftratum medicinalium remediorum

pi

€ffcctum admodüm pufillanimis effe-

)

€ta inter denfiffimos dentium dolores

(

mognà cum confidentià , & fpe invo«

Q

€avi B, Wilhelmum Rothenfem , hu«

f

millin.é eidem fupplicando dignetur

5

forti fna interceffione mihi à Deo ime

petrare liberationem ab iftis graviffia

LU

mis dentium cruciatibus, viciffim hue

ü

militer promittens ; quod velim co-

Dl

h

sam ejufdemSacris Reliquijsin Capella

Capituli Rothenfis ad ejuídem Hono-

(

rem Rofarium Sacrum deyote recita-

N

L

re, & peragere ; &c, & eccé

B

ab

l

illa hora Voti à me fa£ti evanuit to-

taliter denrium cruciatus ; permansie

K

que

p —

Ssotom

12f

:

que ab illo libera per aliquot annos;

:

Secunda vice fimilem gratiam ob-

[

tinui per Interceffionem Bezti Wilhel-

Q6 .

mi; contigit enim, ut poft sliquot an-

J

nos redux ille dentium dolortotáquae

li

dam no£te fummoperé me aflligeret ,

fpe tamen freta eram , illum crucia-

(«

i[o

tum tempore inatutino ceffaturum,

d

Werüm contrarium omninó evenerats

p

nam autorà exurgente ità augebatur

u

predictus dolor , ut mihi videretur

quifpiam mediante cultro in carnem

s

H

i

circà dentes fevire, & graffari

5

&

u

quoniam eadem dies deftinata erat in

noftra Communitate Religiofa pro

jl

1j

Sacra Eachariftica Communione fu«

J

menda, hinc aufa non fueram aliquid

Jh'

ori immittere pro aliquo doloris tan-

ti lenimento,

In hac neceffitate de-

J

nub refugium meum fumpfíi ad meum

!d

d

falutarem Patronum B, Wilhelmum ,

)

cujus aliquam imaginem in cella mea

k3beo, & invocavi eum ferventiffimé

if

.

.

Ah Beate Wil-

)

fequentibüs verbis

kelme amantiffimePatrone; quafo te,

0*

toga amabiliffimum Deum pro me; ne

nir

hic

s

F3

126

QT

Yic dentium dolor me impediat 2 5a:

c--;

«ra Comimunione , in qua ego tuac

Bono Deo omnes poffibiles gratias

agam pro tali gratia mihi per tuam

interceffionem impetrata , &c. hís

devoté dictlsin momeato ceffavit to-

talifmé omnis dentium dolor ; mé«

que omnino dereliquit.

Hoc teftor Soror

Maria Coleta Hencklin pro-

prià manu, die 6ià Febr.

1736.

! E fhac Sorore —Maria *'Coleta

|

Henckhlin poffum ad majorem

D

laudem , & honorem Beati Wilhelmi

hi

in Imperiali Collegio Rothenfi unà

€um meo amato Conventu manu ,'&

Bl

al

Sigillo appofito atteftari, quód omnia

At

fupra di&ta fintvera ; quia Soror ifta

Di

verax , & virtuofa eft ; quod atteftá-

n

tur manus mea propria cum Sigillo

Vl

fub -dato .Leükirchij in Monafterio

ul

JBea-

p —

$0

EET)

"

Bestifima Virginis Nazaretane die 6;

H

Febr. 1736.

2l

Il

Soror Maria Joanna

u

LS.

Caftellin Mater Su-

x

perioriffacum Con-

yentu ibidem.

t

"Conclufio Do&rinalis.

Lura equidem ,& admodüm plu-

atd

P

ra potuiffent hic allegari de Be-

neficijs Venerabilis noftri Wilhelmi 4

h

ti(i illa ; Diviná fic difponente Pro-

-yidentià , occulta remanfiffent , vel

i

eb hominum negligentiam, quiaBe-

it

neficia per ejufdem intercefíionem á

f

?Divina Bonitate obtenta ad notitiam

lk

]o

ublicam non fuére delata , veletiam

ob béllum illud Religionis Suecicum

T

ultrà triginta annos ; pavló póft ab e-

bitu 4 & Sacroruni

jufdem pijfimo -

4

cjus

159

C AGDE-

$jus Lipfanorum elevatione in vici-

nia noftra crudeliter debachans;quod

g1

D:

bellum calamum à talium Beneficio-

rum annotatione impedivit, cümRe-

1

e

ligiofi per id temporis é Monafterijs

!

in fugam a&ti , quid domi à paucis fz-

cularibus remanentibus pun&à de-

h

votionis ageretut , nefciverint , mul-

th

tó minüs Pofteritati transfcribere va«

&

luetint.

[

Verum enim veró committamus

K

cunécta i(thezc Divinz voluntati , in

[

cujus difpofitione omnia fubfiftunt ,

qua fuà infinità Providentià jam ab

IOw

aterno deftinavit tempora illa , i&

di

«uibus San&iffimé vult , ut propter

Qu

feipfam , & ad majorem fuam pro-

v

priam aternam gloriam Sancti , &

hi

Elc&i fui publicé honorentur tunc ;

in

quando eidem foli placuerit.

NI

Convertamus nos , volo dicere 5

5$

€go & ti , Amice Religiofe , vel e-

tiam ízcularis Ecclefiaftice Le&tor !

n

ad, & fuper nofmetipíos , perfcrute-

mur a&us noftros, & confideraté vi-

tü

t

deamus; utrim imitemur hujus An-

It

geli-

m

C APE

128

[«

&elici Juvenis Sanctos mores ; Viz

d

€nim ad Calum cft femitaSan&torum;

(s

"

quim, fi ex affe nequimus affequi ,

u

e€portet omnino , ut zmulemur cha-

J

rifmata meliora modi vivendi San-

l

&orum, quam zmulationem fi fpere

J«

nimus , vcl negligendó torvé afpici-

"

mus, aberramus, eheu !

*

[

à vià, que

ducit ad patriam ; exules futuri &«

terpüm ( qui terminus excludit om-

jj

&em finem ) tam infelices , ut meliüs

M

effet , (i nati nunqvàm fuiffemus,&c,

H

Actis forfan nimis videbitur tibi

lj

locutio hzc comminatoria , paucis

dico , & largiüstibi penfandum relin-

(

quo hanc novi teftamenti certiffimam

.

()s

veritatem

.

Vita Chrifti eft gnomica

i

norma pradeftinatorum , hanc, nor-

u

mmam ut pro poffibili obfervent ; to-

tius vite fuz decurfu allaboraverunt

u

SanGi, in fui humiliatione interna ,

[;]

& externa ex amore Dei , & intima

[:

fui nihili apprehenfione, in contemp-

(«

tuinterno omnium terrenorum hono-

d

rum , gaudiorum , vanitatum ; volup-

[l«

tatum , enundi & carnis cum violen

g

F5

( Reg-

»)5

EBCTOoS

(Regnmm enim Calorum vim pati-

sur ) abftraQtione fenfoum inatili à

Creaturis , quz funt muícipelg janima-

bus infipientibus , atque cum retra-

£tione animi continuá , elevationéque

mentis ad Deum conjun&tà , non ob-

ftantibüs neceffariis ne

gotiís in Crea-

tis.circa Creaturas Dei,

Hanc gnomam Sanctorum , fi de-

bité fecundüm ftatüs tui exigentiam

fecutus non fueris, errabis à Semita

Chrifti ; & SanCtomm , & timendum

tibi; ne in muícipulam incidas in(i-

pientium,

Pro Epilogo igitur Amantiffime

Le&or ! ftemus duo fimul , ego , &

tu ; apprehendamus , & firmiter am-

babüs mentis manibüs teneamus hoc

ä

fpeculum Vitz veré religiofa , intuea«

mur illud non perfunctorià , fed cum

applicatione animi repetita , & con«-

ftanti» & apparebit nobis facies turpis

modernorum multorum immorige

forum , qui Chrifti ,. & Sancturem

€jus fe fequaces ja&tant externé per

;

veftes Religiofas , vel Ecclefialticas

£am-

L ACDE-

v2e

Xahntum,

Declinemus animÓ , & fu«

*»—9

giamus nos duo ejufmodi phaleratos

externos folüm tales propter refpe-

€tum hominum ,. quia univerfa Vani«

tas eft-omis'homo vivens, conemur

totis viribüs effe inter paucos eleCtos

"

«

$n quovis ftatu

3

nfu!tl enim (unt ve-

cati , pauci vero Electi, Igitur re«

trahamus.cito intuitum mentzs noflre

ab alienis nzvis ; & relinquamus cui«

:

quc 5 qucd quomodocunque fuum eft ;

infpicizmus fpeculum hoc amore Deis

]

& ratione noftri , ut Deo tanquam

fummo Bono placeamus , à cujus ju-

Ü

&iffimo bcnepïamto haret univerfitas

j

Creaturarum in Cazlo , in terra , in

I-

purgatorio, in inferno , nunc & pro

j

totainterminabili zternitate,

l

Porró fpeculum non reprzfentat

faciem intuentis » nifi per fpecies ex

d

ipfo ípeculo reflexas in afpncnentem.

n

RefleCtamus ergó nos , infpe&tó hoc

1

fpecu.o » fuper no fÍmetipfos ; continvá

j

mentis etiam inter difparata negotia

,

gutnind:ione , intenfa admiratione. &

i

sfimatuüone Virturum eximiarum hus

F

IUS

ïgz;

ä!(.'r)ä

ps Angelfici Religiofi ,. incipiendó

prafertim à Capite 3tio Vitz ejuídem

compendiofé hic defcripte , & exa-

minemus ferio ( verfamur enim infe-

rijs, & in illo ; quod unicum eft ne-

ceffarium ) utrüm eundem Beatum

imitemur , in exercitio quotidiano

Virtutum Theologicarum ; dein in

Obsdientia perfeCta ,. caftitate famo-

fa; paupertate , humilitate; contemp-

tu noftri ; & mundi, in temperantia

Cibi , & potüs , in mortificatione in-

terna, Gcexterna, in ftudio orationiss

& elevatione mentis in Deum veluti

i

non interruptá , in Cuftodia fenfuum ,

in devotionibus (an&tiffimis 5 equi-

demDoétishicloquor,quiainlingua ]j

i

latina ! placeat ergó cuivis le&ori

applicare rubricas capitum de cun-

€tis materijs Virtutum fuisle&oris mo-

ribus ; foli Deo , & utinam ! nobis

fatis cognitis,

Quód íi ex fpeciebus ità reflexis

fuper nos in hoc fpeculo Sancto no-

bis forfan appareant maculz nigra

vit& noftira ; modó omní meliorí pof-

l-

SECTOS

133

u

Wibili abftergamus folerter. maculas

!

haíce , allaboremüfque indefelle , in-

ls

definenter , ut & noftre vatæ Ípecu-

4

lum reprafentet peaföüxus Viram

"

Chrifti , & San&torum ejus , dica-

*

müíque cum Ecclefia San&ta Dei

*

!)

Cuftodi Domine quafamus Eccle-

I

fiam

tuam

propitiatione

perpe-

)u

NI R RE RUE TOE LT Rn t

tua ; & quia i'me te labitur humana

mortalitas ; tuïs femper auxiliis , &

r

abftrahatur à noxijs , & ad falutaria

-

—

l

dirigatur per Chriftum Dominum no«

5

ftrum , qui ef Via , Veritas, & Vita

y

eterna

If

Definit hic Beatz Memorie Wil-

J

helmi Canonici Norbertino- Rothen-

u

fis periodus Hiftorica Vite mortalis,

t

Beatz E;ufdnm Vitz immortalis

[

in Calis nunquàm erit

[

y

FINIS.

1]

01

(2

f

F7

Ali-

—— —— MHÉRÉRRRRRU N QÓ

134

$ CTOS

l.

Aliqua

Pietatis, ac Devotionis

Exercitia

Ad

Beatum W'ilhelmum

Canonicum Regularem

Pramonftrateníem Rothenfem.

Ad Matutinum.

Y- Ora pro nobis Bzare Wilhelme,

R, Ut dignietficiamur promiffionibus

Chrifti.

Y. Domine labiamea aperies,

E, Et os meum znnuntiabit laudem

[

tuam

t

Y. Deusin adiutorium meum intende,

)l

E& Domine ad adjuvandum me feftina,

Gloria Patri & Filio, & Spiritai fanto,

Sicut erat in principio , & nunc , &

femper , &c.,

Hymnus.

ä

MUI

ti terreftrem Angelum ;

Et Corculum Mariz

Nor«

50)8

135

»

Normam morum; & inclitum

Decus falutant pié

Wilhelmum 5 at elyfiam

Cüm de fe det odorum

Ex offibus fragrantiam ,

Fafciculus eft florum.

L]

Flores mei fructus hofioris , &

honeftatis,

&I

Et quafi balfamum non miftum o«

dor meus,

$.

Domine exaudi orationem meam,

w.

Et clamor meus ad te veniat,

j

Qremus.

Eus; qui Beatum Wilhelmum ad

L B.

canfervandam Baptifmi g ratiam

tenerrimz devotionis donó ab infan-

tia decoráfti; tribue quafumus , ut E-

jufdem Innocentiam ftrenue imitantes

Candoris aterni participes efficiamur,

Per Dominum noftrum, &c,

!

y, Domine exaudi orationem meam,

E. Et clamor meus ad te veniat,

y. Benedicamus Domino,

B. Deo gtatias,

Fidelium animz Defun&Qtorum, 5zc.

Ad

13

LXQGDE.

Ad Primam.

Y. Ora pro nobis, &c, ut fuprà,

Y- Deus in adjutorium ; &c.

. Gloria Patri, &c,

Hymnus.

! myflico fafciculo

OROR RUE OR PUSESIERLUTUNCESUS T RRE LE lm TR

EN

Sub 7iols fe prodit

Humilitas, leviculo

Quam mundus dente rodit ;

At mens Fratris Angelici

Pre auro aftimavit

Contemni , feque Numini

Totum annihilavit.

y. Elegi abje&tus effejin domo Dei

mei,

B. Magis quàm habitare in tabernae

culis peccatorum,

Y- Domine exaudi , &c.

B Et clamor meus, &c,

Oremus.

Eus humilium celfitudo , qui B

.

D

Wilhelmum ob mirabilem fui

iplius contemptum San&torum tuo-

rum egloriz fablimáfti , concede pro«

pitiUSy

4

BooS —uw

piriu£ » ut ejus meritis, & interceílig«

ne promiífa humilibus pramia felici-

ter confequamur. Per Dominum ng»

ftrum . Jefum Chriftum , &c.,

y. Domine exaudi ; &c,

p. Et clanor meus , &c,

y. Benedicamus Domino.

&, Deo gratias,

Fidclium animzl, &c,

Ad Tertiam.

y. Orapro nobis, &c. ut fuprz,

y. Deus in adjutorium ; &c,

Gloria Patri, &c, Alleluja.

Hymnus.

1j

Andefcens cerno lilium s.

Lilium Caftitatis ,

h

Infigne privilegium

Pro caftz Matris natis ».

Nvilhelmus hoc Cilició

Sollicité munivit s

Et draconitartareo

B:

Caput fuum contrivit,

il

L]

uftus germinabit ficur lilium,

R. Et florcbit in &ternum ante Do«

)s

$3104

)«

y.Do«

aX

738

H TO

". Domine exaudi , &c,

&, Et clamor meus, &c.

Oremus.

Mnipotens fempiterneDeus, qui

O

B, Wilhelmum famulum tuum

fingulartprarogativácaftitatis emine-

re fecifti , largire propitius ; ut Ejus

falutari interceffione nos quoque, de-

3

vi€tÓ càrnis aculcó, caftatibi mente;

& corpore conftanter ferviamus, Per

Domihum nóftrum ,&c,

. Domine exaudi , &c,

E. Et clamor meus, &c,

Y. Benedicamus.Domino,

E. Deo gratias,

:

t

Fidelium anime ,.&c. Amen,

V

Ad Sextam.

Y

g

- Ora pto nobis, &c, ut fuprà,

f

Y. Deusinadjutorium;, &c,

"Gloria Patri ; &c,

'Hymnus.

N Rofa Patientia.

ä

Wilhelmi adumbratur ;

Jnter tcla mordentia

Sarcafimatüm probatur ;

Dum

j

m or) s

139

fDurn fübfannatur publicé ,

Àc pro ftulto habetur ,

N

Quid tum reponit unicé ,

i

Hóc fcutó fe tuetur,

"

It

3. Fa&usfum ficut homo non audiens,

&. Et non habens in ore fuo redar«

"

gutiones,

. Y. Domine exaudi , &c,

(

)

3. Et clamor meus; &c,

"Qremus.

Eus; qui fingularem Famuli tui

D

À J vi

Ihelmi in adverfis patientiam

aterná in czlis glorià coronifti; pra-

'fta quafumsus , ut Ejufdem fuffragan«

tibüs meritis inter cunCta nobis ad.

xerfantia anima noftra tibi fit in tran«

:quilitare devota.

Per Dominum nos

ftrum , 8&c,

y. Domine exaudi , &c,

Be. Et.clamor meus ,.&c.

-y. Benedicamus Domino,

A. Deo gratias.

Fideliumanima DefunQ'orum,&c,

Amen,

Ad

146

SZCTOS

Ad Nonam.

y. Ora pro nobis, &c,

y. Deusinadjutorium , &c,

Gloria Patri , &c.

ä

Hymnus.

;

ut Heliotropium

Sïe

Soli infervit Soli ;

Sic Wilhelmi Cor igneum

Ardet amorc Poli,

In Jefum rapta anima

|3

Tenerrimé dilexit

Mariam ; duo fidera

Ifthzc femper refpexif,

y. Fulcite me floribüs, ftipate me

malis,

Be. Quia amore langueo,

y. Domine exaudi , &c,

R, Et clamor meus , &c,

Oremus.

Eus; qui B, Wilhelmum inextin-

guibili Divini anioris tui flam-

i

rpà accendifti ; concede , ut Ejus

precibüs gloriosis nos quoque in €o-

dem.tui amore crefcendo proficia-

muse

APE

14

mus, & proficiendo crefcamus, Per

Dominum noftrum , &c.

T.

Domine exaudi , &c,

Et clanor meus , &c.,

æ.

y.

Benedicamus Domino,

&.

Deo gratias,

Fidelium animz , &c,

Ad Vefperas.

Y.

Ora pro nobis , &c,

us

Deus in adjutorium , &c,

Gloria Patri, &c,

Hymnus.

iophyllus vecreat

!

CAr

Omnes fuavi odore 5

Wilhelmus nos zdificat

Ámores more s ore,

Modeftia , & Comitas

Reddunt cunClis pergratum »

Demiffio , & Pietas,

De calo probant datum,

[A

y. Sic lucear lux veftra coram homi-

li

nibus.

i

g, Ut vidcant opera veftra bona,

je

, Domine exaudi , &c,

t

R, Et clamor meus » &c,

]

Or

ez

142

Sceg

Oremus..

$

Mnipotens fempiterne D'eus , qui

nobisin B, Wilhelmo Fanulo tuo

imitanda Modeftiz , ac pig Conver-

fationis veftigia prabuifti , da , ut.

ad meliorem vitam Ejus nos ducant

exempla ,. cujus snerira veneramur;.

Dominum noftrum , &c,

ä

"

Domine exaudi , &c..

Et clamor meus , &c,

Benedicamus Domino,.

äj

Deo gtatias,.

Fidelium animz , &c,

D

Ad.Completorium..

h

Ora pro nobis Beate Wilhelme,.

«

J

p1

Converte nos Deus falutaris ng»

fter,

Et averte iram tuam à nobis,.

?

Deus in adjntorium . &c,

&u

Gloria Patri , &c, Alleluja,.

H»ymnus,

N tenebris Paoia.

Et floret , & clarefcit ,.

Durainter ,. & afpera

;

JFortirido patefcit,

Cixs

C ICSY.

rjy

Crux , niorbi , tribulatio ,

Contemptus , & dolores

h

Wilhelmo fün/ï folatio ;

Gratiffimtque rores,

"| X

Tribulationem , & dolorem iti«

veni.

t

&8

Et nomen Domini invocavi,

"

y-

Domine exaudi , &c,

E.

Etclamor meus , &c.

Oremus..

Eus » qui B. Wilhelmum in cun-

&is malis iminentibus Chriftias

nz fortitudinis Virtate roboráfti , tri-

bue nobis quxfumus, gloriofis Ejuf-

cem meritis , & profpera mundi de-

fpicere ; & nulla ejus advería foriüi«

Y

dare,

Per Dominum no&rum ,. &c,

j. Domine exaudi, &c,

EK. Et clamor meus , &c,

y. Benedicamus , &c,

Fidelium animz , &c,

Commendatio.

7 Afciculum fuaviffimum

Deyoté tibi dono ;.

Et

r

LAODE.

Et floribüs, (i libitum ;

l

Tuis temet corono

f

hi

Wilhelme ! fed tu precibus

?1

Annue , ac Clientes

&

*Tuos ad Cxli aditus ;

d

Et hottos duc florentes

ti

In quibus vera gaudia

Elyfia Rofeta ,

Semperque floret Viola ,

Et vernant lilieta,

Petitio.

Eatiffime Wilhelme ! preclarum

virginez puritatis fpeculum , In

fignis J&fu , & ine omni labe Originas

P

lr conceptz Virginis Mariz amator »

Iy

& imitator , ftrenuuspropriatum pal-

fionam domitor ;vereque digna SSmi

$

P. Norberti Soboles ! impetra ine

E

dignis Servis, & Confratribus tuis pez

Merita tua SanCliffima plenam cordis

su

munditiam , Amorem ergà Suaviffie

mum Jefum , & dulciffimam Immacue

latam Virginem Mariam ardentiffi-

$

mum , quotidianum in Religiofa per-

fcétione progreffum ; generofam pafe

2

$0595

145

fionum noftrarum fubjugationem , &

fpititum veré Norbertinum , quate-

nüs folidis veftigijs tuis infiftentes ar-

duam Virtutum viam inoffenfo pede

decurramus,tecümque mereamur glo-

Kiam reportare fempiternam, Amen,

Lytaniz

De B. W ilhelmo.

Yrie eleifon. Chrifte eleifon.

If

Kyrie eleifon,

[

Chrifte audinos. Chrifte exaudi nos;

Pater de Czlis Deus, Miferere nobis,

u

h

Fili Redemptor mundi Deus, Mifere-

3'.

re nobis.

yl

Spiritus SanQeDeus. Miferere nobis,

San&Qa Trinitas unus Deus, Miferere

J

nobis.

y

d

SanCta Maria, Unicum, ac przcipuum

t

"

B. Wilhelmi gaudium, atque fola-

tinm, Ora pro nobis.

lf'"'

(

&anCta Maria , Singularis B. Wilhelmi

u

Amatrix , & Patrona, Ora pro

nobis,

xl

B, Vil-

i46

CA OE -

B. Wilhelme, Ora pro nobis,

Angele pacis, & modeftiz,

1

[Dzmonum terror,

|Carnis ofor , & triumphator.

ä

| Mundi contemptor,

i

[Crueis , & mortificaiionis a«

mator,

Propriz voluntatis &

judicig :

€xtirpator,

Aufteritatum inventor,

3

'|Paffionum domitor,

je5gd

Silentij , & Solitudinis cultor,

[0]

i

iFacula Divini Amoris arden-:

i

$u

A

|

tiffima, & lacidiffima,

——

Dux temperantiz,

És

:

Scrinium orationis, & devo-

:

!qou 04

*aur[3ugr

38

l

"1

— PUR ARas ^ * 2 88 380 A0 RRM

tiohis, .

Jucunda humilítatis Viola,

m Qu —

|Suaviffima paupertatis Religioe

B

& Iragrantia,

l

|Rub

icunda patientiz. R ofa,

j

ICandidiffimum Caftitatis lilium,í

[Columbinz fimplicitatis gerna, [

jDecus modeftiz Angelicum,

Innocentía ornamenium,

pixitüs San&ti Sacrariutm,

"TET

144

[San&tiffimi P. Norberti imi-

r

l

tatof,

[Magnz Calorum Regine de-|

]

votiffime , & caftiffime fa-

mule !

|Ejufdem apparitione calitus|

l

recreate.

lAngelorum familiaritate. de-|

corate.

[Horas Canonicas cum Angelis!

ï

-

perfolvens.

* [Deobitutuo Divinitüs edo&te,

l

;

Ferventiflime SS. Patronorum,

decgo

v

s

4

1

l

Cultor,

Thefaure in Cazlis abfcondite.

Candidi Ordinis Przmonftra-

?;

;3,;-

'siqou o

tenfis fidus fulgentiffrnum,

|In vita zeló pieatis; & difcipli-|

nz flagrantiffime,

Canonicorum Pramonftraten- j

|

fium fpeculum,

ICaaonicorum Premon

firaten- *

fium refugium,

n

| Canonicorum Przmonftraten-|.

1

fium folatium.

Angelorum gaudium,

[

1

2

AAflecla Mar;yr:m,

l

i

B. w;i;

143

&oos

8, Wilhelme , Lumen Confefforum;

Ora pro nobis,

B. Wilhelme , Triumphus Virginum,

Ora pro nobis,

&, Wilhelme; CollegaSan&torum Om-

nium, Ora pro nobis,

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi.

Parce nobis Domine.

Agnus Dei ; qui tollis peccata mundi,

Exaudi nos Domine.

Agnus Dei ; qui tollis peccata mundi,

Miferere nobis,

Chrifte audi nos, Chrifte exaudi nos.

Kyrie eleifon, Chrifte eleifon, Kyrie

€leifon, Pater nofter, Ave Maria,

R efponforium.

Uafi flos rofarum in diebus vernis

B, Wilhelnius floruit , & ficus

lia agri juxta rivos aquarum germi«

nayit ; deditque fuavitatis odorem,

y- Juftus g«rminabit ficut lilium.

X Et florebir in zternum ante Do«

ninum,

Y. Ora pro nobis B. Wilhelme !

g, Ut digniefficiamur proniffionibug

C hrifli,

Ore«

BCTOS .

nbl d

Oremus.

Eus ; qui B. Wilhelmum Sanctà

Famuli , & Magni amici tui Not-

berti filium , & fe&tatorem magna pa-

tientiz aufteritate , puritate corpo-

fis, &t San&titate vitz , coníolatio-

n€ , & prafentià Angelorum , Dei-

parzQue condecoráfti : concede no-

bis quafumus , ut ab omnibus pecca-

tis, tentationibus , & zrumnis, cun«

&ifque noftrorum hoftium infidijs per

)

Ipfius interceffionem liberati tibi Deo;

& Domino noftro quieté , alacriter ,

j

& devoié in omni perfeCtione famu-

lemur, Divinum tuum favorem , &

prote&tionem experiamur ; gloriam

tuam , & tam animarum noftrarum ,

quàm proximorum falutem promo«

J

veanus » felicem vitz finem confe-

i

quamur , & poft hoc exilium zterna

cali gaudia poffideamus ; Téque facie

ad faciem in zternitate videamus ;

)

contemplemur per Chriftum Domis

num noftrum, Ámen,

LI

G j

Pro-

xyo

[ 3055

Profa

De B. Wilhelmo.

Ve flos Humilitatis !

Liliüámque puritatis ?

e

$

Rofa patientiz

Qua de fpinis prodiifti s

Inter fpinas floruifti

Redolensin hyeme,

O Wilhcime Fili pacis !

Cafte Fili Cafte Matris !

D

Virgo digna Virginis.

il

Salve Lux Canenicorum s

Dux Virtutum , decus morut ,

a

Deéus Sancti Ordinis,

r

Gaude miles animofe !

ti

Superató gloriofé

E

Mundó, Carne , Daemone,

p

Qui peccata devicifti ;

qu

Dei dona meruifti

I

Pramia Victoriz,

i

Fulgens tanquàm Lux Divinas

Velut ftella matutina

In malorum tenebris,

O Vil

LECDE-

ijt

O wilhelme ! nos dignare

Inceffanter adjuvare

T uis Sanlís Meritis,

Amen,

Oratio

Ad B. Wilhelmum pro

dorno Caftitatis,

Omine Deus ! amator caftarum

mentium ! qui B, Wilhelmum

in llore Juventutis fuz 4 mundi hujus

illecebris abdu&£tum, ad Sacram Cand,

Ordinis Przmonft, Religionem vo-

cáfti, fingularémque Tibi in Angeli-

ca puritate ferviendi gratiam prafti-

tifti : Concede , nos ejus patrocinió

adjutos, veram corporis , & animz

puritatem feCtari , ut eandem quo-

que in calis gloriam participare me-

reamur, Per Dominum noftrum JE-

füm Chriftum , &c,

G 4

Ora-

TE

m CDS

Oratio

——

Pro impetrando mundi Vani-

tatum Contemptu,

B. Chrifti Confeffor Wilhelme !

qui in primz ztatis tuz flore

fpretis omnibüs mundi deliciis, & Va-

nitstibus te totum Virtutis ftudio tra«

&i&iüiA;, era pro me , ut & ego ani-

mam à noxijs hujus vanilfimi mundi

Uen RTM OOT RNMICS RPRP o MTO RPE RPERRU U t PUR

ftudijs avocem , Clhirifique fervitio

metrorumimpendam, Ámen,

Pater nofter, Ave Maria , & tria

Gloria Patri, &c,

Commendatio füi ad B. W'il-

helmum,

Feliciffime Dei ConfefTor Wil-

helme ! qui jam traníiifti hujus

mortalitatis pelagus , & pervenire me-

ruifti ad portum perpetuz quietis , fc-

curitatis , & pacis

*

*

obfecro te per

tuam , quà totus quantus inflammatus

cs , Charitatem ergà Deum , ut me in«

digniffimum Clientem tuum , vel ma-

ximé commendatum ribi habeas ; qui

€CH»

pE m ub - J - EEE gt E P T E —

SRCTOU.

1j3

fecutus es de Te , follicitus efto de

qme : fecurus es de tnaimmarceffibi«

li Gloria , follicitus efto de mea mul-

|

tiplici miferia , rogo te per illum ip-

fum , qui te elegit , quite talem fecit ,

t

de cujus pulchritudine jam fatiaris ,

!a.

de cujus immortalitate jam immortalis

r

!

fa&tus es , de cujus Beatiffima vifione

femper gaudes , gaudebifque atere

(

num, Ámen,

ii

Oratio Longior

[

Canonico Premonftratenfi

Rothenfi

t

Singulariter accomoglata.

)

Magne Maximi Dei ferve ! Beas

te Wilhelme ! decus , & Gloria

1ï£'$

Collegij noftri ! qui à voluntate Dei

n

LU

ex omni aternitate in gloriam , &

beatitudinem ele&tus , ac pradeftina-

tus ; deinde inh. tempore ad eandem

gllüi

creatus ; acproductus es , jamQuc Dei

lt

n

vivis & veri beatiffimo afpe&tu frue-

ris, & in xternüm perfruéris ! en !

(

tuis ego fupplex advolvor pedibus ;

H

Cliül'h

194

ECTOS

Clientum ; ac fervorum tuorum mini«

mus; Confratrum veró indigniffimus,

téque totis vifceribüs anim , totiíque

medullis cordis mei faluto ,. colo , &

veneror , at unà fimul rubore plenus

confiteor magnam meam in tuo Cultu

hucüfque commiffam negligentiam ,

tepiditatem , incuriam ; & damnabi-

em inconftantiam 5 ah ! pudet me-

miniffe ; quód , cüm fingulis diebüs ,

& horis, imó momentís fermé fi

ngu-

lis te videndi ,

Sacráfque Reliquias

tuasialoco Capitulari expofitas devo-

t€ reverendi opportuniffimam ad ma-

nus haberem occaíionem , intecras

tamen , non dico , horas, fed dies ,

& feptimanas fubin abire permiffe-

rim , quin peculiari aliquó devotionis

€xercitió , aut extraordinarij fervitij

obfequió tuum mihi patrocinium , fa-

vorem , & amorem conciliare ferió

ftuderem , donavitte Deus ex fingu-

PUTUNUM GN CONE- C2 — N GPT T Y M RRP M ORE

ari bonitate Collegio noftro , ut effes

r

nobis in periculis , feu corporis , feu

—

anima refugium , in tentationibus au-

xilium » in adyerfisfortitudo , in per«

—

—

Íecu-

CXODE

Uyr

|

fecationibus defenfor, in matore fos

i

latium ; in doloribus lenimentum , in

f

morbis medicina , in tenebris lumen ,

in dubijs Confiliarius,inReligiofapers

!

Ü

fe&ione, & regularis difcipline ob-

fervantia magifter , in virtutum exere«

E

«

citio exemplar , in via ad aternitae

tem dux;omnibus denique omnia,&c,

]

at ego meam in te fpem , & fiduciam

J

l

collocaxre, téque in meis, tam corpo-

ris, quam animz neceffitatibus innu«

21

meríis ferventer , & humiliter invo-

Y

01

care , turpiter neglexi

E

amant te s

le

gftimant te omnes novem Chori Án-

2]

gelorum; omnes OrdinesSan&torum;

)

amant te, zftimant te amabilis, & ad-

1j

j

mirabilis Dei Mater Virgo Maria, &

Deus ipfe , imó vel ipfimet diaboli ,

ij

dum amare non poffunt, te faltem re-

"]

verentur, & ad coníiderationem glo-

J

riz tue contremifcnnt , & ego , qui

u-

nomen clientis tui vané mihi affump-

8

fi, qui nomine Confratris ( Ó quàm

:

indignus ! ) glerior; te verénon a-

i"

mavi, digné non zftimavi , fermé

[«

neglc&im habui ; ut merito formida-

G 6

re

—

156

& r m

ge debeam s ne in me ipfo, pró do-

t

lor

.

veriffima effe comprobaverim

4

ia BenigniffimiSeryatoris noftri vere

;;

ba ; Nemo propheta acceptu eft inpatria

fict,

O Beatiffime Wilhelme

1

*

Pa-

trone fidclifme ! Confrater aman-

tiffime! operit confufio faciem meam

dum hzc cgo infelix recogito ; in-

time affligitur ; cruciatur , & angue

5

ftiatur cor meum ; fupplex veniam

peto ; ah ! ignofce fupplici, da ve-

niam roganti te per eum , cui ne-

gare nil potes, fcilicet Jefum, tuum ;

meümque Creatorem , Redempto-

rem, Deum, ac Dominum, — Hujus

ä

ego tibi in fupplementum omnium

negligentiarum , ac tepeditatum mea-

ruimn OH*-CI'O dulciffimum Cor cum om-

;

ni amore, quó te illud unquàm com-

plexum fuit , & per totam aternita-

E

tem comple&tetur,Recipe crgó me de

novo in numerum Clientum tibi veré

devotorum, agnofce me Confratrem

tuum ; eccéenim novum reaccendo

ervorem , firmiterque ftatuo , meas

deinceps partes fcduló explere , lau«

PUR UUEuLCPUPU LUAC hu — EU. TaRET - CR N- IROUPR 0 - - ER UAEU 2 TUPVE IBORRE-ERENES WR EE — CRRA APE QUEIRODEA RRR EEE NIIRES EE TR

des

E CTOS

157

des toas diffundere ,. cultum tuum

]

propagáre . virtutes tuas imitari ,

T

fpem ; ac fiduciam meam fingularem

j

