debita folennitate 5 tam fub Virtute

! qIo

facrz obedientie ferib admonitis á

j t

quàm aliàs ad Juramentum more foli«

.O rece

| a

&ularib

ptis fide dignís reftibüs ( f

41, SUII

ü

s interim , quoad prefentem

actum a

| figd

tteítationis duntaxat , omai

, t

obligatio

ne Czenobio Sorethano fa-

€taÍcluti

E

S ) bona; ac integra fide d-

d

po-

$CIS

9f

l

ol

ponerent , atque enunciarent ; quid-

joch':if

quid de Vita, & geftis B. M, Wilhelmi

D

Canonici Rethenfíis quóvismodó no-

tl

Ad

tum , ac perfpectum haberent,

m

quorum depofitionem , ac teftimos

nium annotandum . & in'litteras init»

Y

edie

tendum , indéque publica inftreumene

fori

ta , unum vel plura, Authoricate Pon«

(

tificia erigenda, Ego Notarius pre-

|

[A:

!

fentibüs predictis Adm, R. D. Abbate

1

Sorethano , & tam Religiosis ; quàm

moni;i !

fzcularibüs Domínis teftibüs $ folen«

miter requifitus ; & poftulatus ex Offi«

ul

cio publico , mefideliter prafriturum

recepi ; prout etiam fa&tá inquifitione

dit

,"

Juridicà ; quz utrique D, D. Canoni«

Ya

l,

[

Corum presbyterorum , & quiíque fe-

nl

paratim auditus ; enunciarunt ardine »

Af

quo di&afunt , excepi. & üt fequun-

»

Vi )

tur, fcripfi

.

primó deponit , & affire

1

at D, Joannes Meímer , Canonicus

(

À

Sorethanus.; & Parochusin Eggmanf-

nic

riedt , fub przítito Obedientiz [ura-

D

anento , licét fibi D,cefti (ignum alicu-

[«| $usMiraculi, vel Sai&itatis in F, Wil-

4

i

helmo evidenter fa£tum.4 nullum ha-

Q

ja

D 1

r

86

£ CT)S

&enüs innotuerit, fe tamen negare

hon pofle , quod ipfe D, Mefmer , &

Ti

alij Studiofi , ob infignem Wilhelmi

Wi

probitatem , & pietatem , non in fen-

Tif

fu Allegorico , aut per Ironiam ; fed

dc

ferió & ex charirate ,. illum unferen

ksü

Jrgoff, hoc eft, Chriftun Demi-

hib

num appellárint , illàmque fe tempo-

hd

re recreationis ab alijs fpontaneé ab-

N

duxiffe ; adeó ut D, F. Sebaftianus

p

Fueger Canonicus Waldfeenfis, tunc

Ácr

Theologie ftudiofus ( ne forté fe-

^io

queretur nimia melancholia ) illum

iUf

fubinde adhortatus fit , ut fe alijs in

fat

recreatione jungeret ; ac hilarem o-

il

ftenderets omnimodam enim fepara-

Pxæ(

tionem à recreationibus , Societatis

tio|

Patribus non probari,

I

In fumma ita fe geffiffe in fua ado-

Fa

lefcemja Wilhelmum , ut de eo recté,

WT

& vere dici poffit : Cámque effet ju-

fin

nior omnibüs in tribu Nephralim

tel|

nihil tamen puerile. geffit in opere,

R«&a

D. P, Joannes Hege Conventualis Ca-

hw

nonicus Sorethanus , & Parochus in

At

Winterftetten etiam afferit ; fe medió

Yi

il

annó

SSSSEN

S TO

87

L

annócum dictoWilhelmoDilingaSyn-

nl

taxi ftudviffe , ibi quamvis ipfe B. M.

Yi

Wlhelmus duró ingenió effet,nihilo-

ninlkp-

minus tam in ftudijs,quàm in moribus

ml

ad omnium admirationemità fe geffif-

ul

Íe;ut parem neminem ex Condifcipulis

Done

habuerit, Cámque unà cum alijs Wile

anpr

helmus pro afcenfu fcripliffet,Magiftrü

(b

N, HaidélbergerS. J. Religiofum;ejus

f

preceptorem compofitioni illius fab-

n

Ícripfifle : Hunc Fratrem admittimus

"12

non propter doCtrinam , fed propter

fuam Sanéctitatem,

Nec minus te-

) i

j

ftatur P, Hege fe certó fcire, R. P,

reim t

Julium Soc, Jefu Presbyterum; & tunc

Praíidem Congregationis , & Reli-

'epafg«

J

gioforum aliquoties ( Wilhelmó ab-

Íente) inter colloquia dixiffe

*

Ld

Jfte

"T

Frater-e(t veré Angelus , & ex aliis

Fratribus certó didiciffe) Wilhelmum

v

(etje

fingulis hebdomadibüs quater in fa-

n

il

cello domeftico flagellis fe czcidiffe ,

vt

& alia pia opera exercuiffe ; audivif-

isCn

fc etiam fe de Condifcipulis illiussquof-

dameorum Wilhelmum in Lecto in»

g

ydii

viliffe, & inyeniffe illum nudo affcri

l-

no

88

$028

incumbentem , rogitümque caufam

d

refpondiffe, modó caput molliter cu«

Dom

bet ; quid reliquo corpori fiat , nihil

IOT

referre,

Omnibüs etiam hebdoma«

fitn

dibüs. & in omnibus Feftis ( cüm ta-

la

men id alij fingulis tantütn menfibüs

t t

facere confu&flent)confeffnm.Sacram

Euchariftiam percepiffe. Nunquàm e«

tiam vifum ridentem ; fed totum vere-

Si

cundum , oculis perpetuo quodam in-

N

ternos;& San&to Domini timore cufto«

ditis, & humi fixis,

Pratereà ambo

predicti Domini teftes edixerunt , fi

ante aliquot snnos B, M, Wilhelmi

M.

pié a£ta fibi defcribenda, & teftanda

8y(

fuiffent , plura fe habituros fuiffe , quz

(5 |

quafi ex recenti tum memoria proe

kl

merent, ACTna funt hzc omnia, Annó,

]u

Indi&tione, Imperatore ; menfe ho«

lsT

tàslocó fapraditis, przfentbüs Re«

Mo

verendis, & Religiosis Dominis ; P,

tám

€Martinó Bendel, ParochóÓ in Euere

ftq

hardtzell, & D. P, Francifcó Cellas

llic

rió majore ; Canonicis Celebris Cz-

;

nobij Sorethani ; Nec non Honora«

t

bilibüs, & SpeCtatis Dominis Becch-

f

tol«

"-

ä(.*i*;—ïä

$5

*

dd toldÓ Barter Exconfiule Ehingenfi , 8c

&* Domino Wilhelmó Rorer predi&ti

i

,f

il

li

!

Cenobij Sorethani Secretarió , ad

dora

hunc] actam atteftationis debká So-

ünté

lennitate legitimiss & vocacis Domis

nf

nis te(tibüs,

Ti

"

vt

Signur-r;

i

Notarti].

cule

a

ity

Et ego ChriftianusHinde'angiuss

J

J. V. Gandidatus; Civis Marifpargens

du

fis ; Conftantien(is Diecefis., Provine

ci Moguntinz , Sacrís Apoftolicá ,

q

| pr

& Imperiali Au&toritatibüss Notarius

Amö;

Juratus, & Approbatuss quia przmif-

4] ho'

fis DD, PP, Canonicorum Sorethenfis

du

Monafterij depofitioni » teftiümque

in^

tam Religioforum , quàm fzcularium

fitte

requifitioni , atque omnibus alijs pu«

(l "

blic?, & rité pera&tis,unà cumprzno-

Je

minatis D,D.teftibus prafens interfui,

mnia ; & fingula legitime fic

1 0rae

cáque o

«de

fieri vidi»

atque audivi, ideoque hoc

pte-

g

D

190

: ICPE-

prafens pablicum Inftrumentum ms-

tu hac proprià fcripfi, fubfcripfi, fig-

nóque nomine , & Cognomine meis

Íolitiss fignavi , & corroberavi , at«

que fipilli mei gentilitij appenfione

hr

€ommuniyi , in fidem , ac teítimoe

nium omnium , ac fingulorum prz-

mifforum rogatus , & folen-

ij

niter iequi(itus.

w

2

:

*

NT

;

27

Ü

£E

K

C

Ed

ln

-€—

z

!mf

'E]uü

Caput

p

o $

i

I n

piwg

Caput XXI

Y It

Dpe

Cæïcfäibus Beneficijs

Mhll

" Per mærcäfüoqum B.M. Wlïm

fl

helmi noftri poft ejufdem

!

!

Pijífimum obitum Fideli

Populo füpplicanti Divinitüs

Collatis,

Inftrumentum

Publicum Notarij Pontificij

Cafarci fuper quibufdam

Beneficijs per interceffionem

B. M. Wllhclnu

lmpetratis unà cum attefta-

uombus

Ejufdem Sanfäæ Vitz fcrie de

Anno I1629.

In

$3

QOOOS

"T

In

(itt

Aq

NorineSan&z, & Individug

^i

Trinitatis Amen.

hta

di

Ovetint Univerfi hoc prefens i

publicum Inftrumentumn, &fide n

dignum teftimonium vifuri , auditue

Vl

vis aut etiam le&turi, quod Annó à pare

fte

tu Virginis fuprà Millefimum Sexcen-

n

tefimó Vicefimó nonó , Indictione

htc|

Ádec

duodecimà . imperante Invicliffimó

SuPotentiffimó Principe DD, Fetrdi«

liüSy

nandó , hujus nominis fecundó , Cz«

lii

are femper Auguftó , Germanie ,

hit

Hungarie , Bohemiz , Dalmatiz $

las

Croatiz , & *Sclavoniæ'Rege ; Atchie

li,

Duce Auftriz, Duce Burgundie;,Sty-

Q

ri&,Carinthiz, Carniolz, & Wirttene

&i

erga , Comite

IT

Clementiffimó Dominó no«

Habfpurgi , & Ty-

hm

rol'x;s, &c.

YO 5

Regnorum ejufdem Cafarem

.Y

Majeft

atis Remani decimó , Ungarici

Átih

undecimó , Bohemici duodecimó an-

t

(l

n

[e]

J«

?» die Mercurij , decimó feptimó

nuarij novi Calendarij » ante pran«

jum

& r) g

$

dium horà o&tavà , Adm, R. D. Joz-

chimus Abbas Rothenfis ,&c, Domie

[

nus meus favorabilis . me infrafub-

|

Ill fcriptum Pontificium ». & Cafareum

Notarium * prefentibüs Revdis, &

Relisiosis DD, P, MartinÓ- Merz s

t

Priore Rothensi;& P. Wilhelmó Orth

Conventuali Sorethanó , nec non ho-

&il

Wi

neftis viris Conradó Leuchtlia. Affef-

fore Judicij Rothenfis , & Georgió

r

AU

Renchinger Sorethanó » tanqiàm ad

hoc fpecialiter vocatis & addu&tis

(l

n

fide dignis teftibüs, inftanter , inftan-

fs

tius, & inftantifim requiri , & pue

T

blici Officij mei Notariatüs admoneri

fecit is eum finem , ut omnes , & fin-

Anie )

vt

gnlas infrafcriptas fide dignas perfo-

nas ; mediante Juramento corporali

hr

examinarem , & audirem, quidquid

1?15[2/'

de B. M, Vilhelmi Canonici Rotheme

jrt

fis aCibus,ac vita certum, & cogni«

2

tum haberent, & qua faper eà re de-

jn

n

ponerent ; Ordine norarem , & de-

fcriberem; indéque AuthoritatePon-

ngl'fCl

tificiá unum , vel plura Inftrumenta

E

publiga egnficere & expedire nom

ptimö

gt 3*

p

]

92

SCT)OE

&

Sravarer, Quod ego Norarius pres

fentibus przdi&tis Dominis, & teftia

Ms

lo

bus'ex Officio debito ; me fa&nrunt

ibenter pollicitus fam,

Ubi mox

''nee

!

il

praffitó Juramentó & data fide ad

meam Notarij inquifitionem &t exae

im

jaula

men, diverfi qui fe

quuntur teftes pro«

[

pofiti ( Rothenfi

büs interim fubditiss

hd

Ayod

quoad przfentem a&um teffificatios

y

nis, Otmni obli

j

] F

gatione folutIs ) fingua

li» & feorfim

auditi , eoquo fübje«

hN

Qf

um eft, ordine & ferie funt teftaci,

D

Id

Agatha: Denzlerin Martini He

ge

liCon

in Oberzell Vidua

^hion

» Sexaginta ferà

annorum. prima ad teftimonium vo«

imgr

cata deponit

i

» interpofitó jurejuran-

t

dö , fiilö fuö

oCtodecennt, pefte cor«

A [

reptó , & int

DI

rà triduum extin&tÓ , vis

€inos fibi Authores fuiffe

jut aquam de

JCS,;

B*., M, Wilhelmo Rothe

nli peteret s

r

ejüfque fe pztrocinio commendaret,

td:

hjb

Voviffe ergó , sliquid fe honori B,

Wilhelmi Ecclefie RothenA oblatue

Vim

ram , & brevi

fitm

dimidium pondo ceree

tüliffe, fi

mülque aquam Beati offibüs

fjb

vactam p

ctiviffe , de illa quotidie ma-

ïtio,g

DI

345l

9y

, fi6, & vefperi famp(iffe , additis quas

J

]

tül

' pietas fuggeffilfer,precationibüs ; quo

fa&to non fe folüm , ac fnos pefte im«

hn

Y t

munes fuiffe ( cüm tamen in plerifque

alijs locis ufuvenerit,, ut lues , ubi

(

r

wnum aliquem de domo abftuliffzt ,

paulatim.ad alium., aliümque accedee

d

ret ; dum totam domum miferandum

Vi

at

in modum brevi tempore exhauriret ;

nulló prorfus przteritó ) fed hoc in-

if

fupet manifefté experrum effa quod ,

(

ciüm duo de liberis , Jacobus ,.Maria ,

d

€à contagione tacti effent , ut dubita-

t

ri non poífet , ipfiffimam peftem effe ,.

] fctä

tumore in collo , & (ecundüm aurem

nv

ttat

€rumpente , citrà tamen dolorem uï&-

lum graviorem , filius quidem intrà

&«

triduum, filiaveró poft treshebdomae

j

des , priftinan fanitatem recepetint »

w

dum ipía intere? illis , pretee naturalia

fl

quadam remedia , pradictam aquam

ndaff.

adhiberet, & hac ratione tam libeross

il

quàm pauperem quandam faminam ,

j

quam hoípitió accepiffet , eódem

T

morbó infe£tam; reftitutam fuiffe , fe

ffhis

une

yeró , & majorem natu filium intaCtos

"peni-

N

LAQÓE :

a

penitüs evafile , us dubitare tulfa "

1

modó poffit , fe , & prediQtam fuam

familiam ,

fingulari Dei auxilió , &

m

!

yim

intaéct

B. M, Wilhelmi-patrocinió , partim

05; partim fanatos faiffe,. Qui-

li tuï

bushoc etiam adjecit ,.dive

at

fibüs, quoties

rsis tempoe ,

p

promiffas peregrinatio«

li

nes ad B; M, Wilhelmum pié obiret y

i

miros , & fragrantiffimos quofdam

W )

ibidem fe odores percepiffe ,. & ab-

hinc annó exteriorem Chorum facello

ftptu

Va

Sacri Corporis contiguum ;adeb fra-

Witm

gráffe , ut quidam in templo dixerint ;

Tiam

fe eos odores fentire , ut fibiin pree

tobi

ftantiffimo Myropolio confiftere vi«

Mdie

deantur. Quibüs dids , buic Ags-

thz Denzlerin debitum filentium eff

Em

ampofitum,.

ii Bi

diqu

Joannes Schálhora Rothenfis (ab-

L

ditus|de Mettenberg ,& ejus uxor

Ithe

ibidem ferib admoniti ,. premilló fo»

lonj.

itó Juramentó confeffi fant, & dixe-

kdil

runt ; circa Feftum.S, Thome prexi«

Aknt

mum ,íe filium fuurn Martinum biens

lierf

mem ; totáffe ex pede graviter labo-

ZaL€» cümque ità. intortum effe , ut

ü fil'ig

$95

808

97

zonfiftere có nequiret, vifümque paus

d

1]

ló poft circüm genu tetrum uleus.g

*

cum gravi dolore pueruli

3

Quatite

primüm veró unam ad B. M; Vilhel«

! par:ïr;

mi tumulum peregrinationem voverit

. (

mater, mox meliüs habuiffe puerums

t

& pedi.nulló-adhuc applicitó reme-

rini

dió infifere potuiffe ; qui denique

ybitt

Hö&-

lat

àpatre facilé-fuerit curatus.

que poft Deum , uni fe Wilhelmo ac«

&v

ceptum ferre , gratófque agnofcere s

T

& fateri; AgathaErmánnin de Ober-

jf

mittelriedt jurata conftanter affirmats

tf

filiam fuam Mariam , circiter D. Jàe

pl

€obi fetum diem., feeda lue taCtam s

et v

indies deteriüs habuiffe ; & gravius

T

doluiffe , ibi hortatu fratris fui Geora

un d

gij Binmillez , fe preces , & donur&

aliquod B; M; Wilhelmo voviffe ; .ac

nisl

.

dcinceps diebüs fingulis , priufquàm

|

jg Ut

veíperi incumberet; cum familiaOra-

stl

tioni vacáffe , & Beai Fratris tutele

gü

fe diligentiffimé. commendáffe , fre«

; PMI"

quentem etiam Sacre: Miffe Officio

I bim'

interfuiífe

5

*

ex.eo tempore non mos

rlibo

n. mifes

dà fxlki.æ Valctudi..ngm priftinat

Y3R«

f

o

s»

LAQOE-

rante Deo redijífe ; fed nullum praz

[

tercà de familia in hunc ufque diem

lal

miferà illà centagione infe&tum effej;

W

idque fe B. Wilhelmi fuffragio adfcri-

K

bere , eique fe ulterius conimendandi:

«

meritó caufam habere,

aldburga

hi

Heppin de Roth , quinquaginta quin-

que circiter annos nata teftatur cum

Ya

Juramento , cüm ante annum feré i

Bl

Cathechifmo fuiffet , & R. P. Godefris

&

dus Caput B, M. Wilhelmi prafenti-

di

bus oftendiffet, fuaves feinde odores

di

percepiffe, & à dicto Patre inrelle-

Qu

xiffe. B. .M, Wilhelmum apud remo«

bál

tiores, & exteros » lonpé in tmajori

Veneratione eíffe , quàm apud ipíos

fuos Parochianos,

L

Itaque cüm eo

0b

tempore dicta Waldburga Heppin

t

graves dolores in dextro brachio ex-

i

periretur, quod bzachium fübinde ità

g

concutiebatur , ut fi febriret , & dos

9p

lores eatm ctiam fomnó privarent, &

di

acu, qua fe alebat , comodé uti non

j

poliet » quin manus identidem lapío:

hn

facicndo operi non effet , fattá Ora»

d

tione cum cereà manu offerre vovifs

W

fet »

EÉSCo)um

99

!

"a

fet , repenté in ipfà Ecclefià meliüs fe

j

m

Babuiffe , nec ullum. deinceps dolo«

lL

"H

rem fenfiife , fed priftinz fanitati ples

At

u

né effe reftitutam, feque firmiter cre-

m

N

dere, faffragió , & meritis B, M, Wil-

d

u

helmis,.dolorem omnem, & morbum

L

à Qu

I

£nanüs (nblatum effe

H

Quamvis anté

It cit

variis medicinis ufa fnerit . & bis ad

e t

B. Elifabetliam Reitenfem ,. & alió

[

peregrinata.

Addidit denique , fe

Í

u

diftum Wilhelmum vivum fzpius vis

t

diífe, & noviffe , nec aliud deillo un«

lh

quàám audiviffe, quàm quód' pié , &&

r

Religiofé vixerit.

R, F, Francifcus Roggin Novis

j

tius in Roggenburg , (ab injunQia

m

Obedientiz- Virtute deponit , üt fe-

Ü

quitur * Cüm proximé elapfó menfe

fj

jünió ; quatuor ipfas hebdomades 5

ao

lt

graviffimis tibig ,.& genu doloribüs

i

[

oppreffas adeo elfet , ut egré ingre

rtnl

di,.aut ftare poffet, & Roggenburgi

u

proptereà triduó decumbendum om«

jj Hl.lc

ninó fuerit , ufum effeibi ad tumorem

Q

depellendum Juniperi oleó ; quopes

o

Bonnihil detumuerit ,neque tamenpes

EX

ftty

màs

TOOÓ

SECTYA

nitüs in integrum reftitutum ; aut d5

ho

loribüs liberatum eíffe. Ole5illó deia

d

emifló , cüm pauló poft- Rothum.ad

d

jj

Novitiatum communem miffus effet ;

et

tumorem ibi , & dolorem auctum,

u

Anditó.veró paulà anté pueri-eujuf-

8

dam tumidum ; & maléaffe£tum bras

fi

chium ,.B, M, Wilhelmi auxilió fana«

t

tum effe ,. votum fe cidem B, M, Wil-

QU

helmo feciffe , & recitató in honorem

iU

ejuídem Rofarió . mox fenfiffe dolos

vi

rem mitipari, & pauletim minui, 8

u

furfum afcendere ,. ac demum omninó

m

delinere 5 neque ulló fe ex.eo teme

de

pore maló ,. aut dolore ibi tentari ,

fed Divinà Clementiá. & ut nullus dua

t

bitet, B; M, Wilhelui favore omni

ahg»

W

penitüs maló effe folutum , utipfe pes

r

teftatur ; in.quo nullum mali ullius ve-

t0

fiigium appzrebat,

Martinus Denzel

di

Balneator Rothenfis ; fexaginta quina

K

que annorum , deponit fub praftito

It

&delitatis jJüuramento , Wilhelmum ;

CU

dum viveret , fibinotumfuiffe ,ab có-

tf

«ue ni] aliud vidiffe ,. vel audiviffe ;

E

quàm quód paffin ab omnibus bonus;

hi

Pïüs.g

p

CT

gVor

l Q

spitts s SanQtus fit habitus , & aliquoty

)d

diversis temporibüs, celeftibüs ap«

l

pot

5ar

itionibüs fit illuftratus sexemplum

emnibus fuiffe $

anQa, & quietz vi-

dus

t-.

Rofarium.perpetuo vel de cin«

21

,gulo fufpenfum. vel in manibus ge-

bt«

flàffe , fugiffe hominum confortia .

^

fs

precibus rité operatum eífe

s

Et fi

Yil

Quis ei obvius fuiffet;mox oculos ab

F

€o abdu&tos, vel ad Celum fuftuliffe,

Qte

vel humi fixilfe,

Unó verbé fe apud

l-,'g:

eum nihil , nifi honeftum., ac decos

u

£um vidiffe unquàm,; nec-contrarium

t

de illo ab alijs audiviffe,

Quó tefti-

Z

monió abfolutó tam. przfenti, quàm

sa'u:'

alijs omnibus precedentibus teftibus,

fa.

impofitum filentium,

AGa fünt hec

1 pii

omnia, AnnÓ , Indi&tione , Impera-

g

tore , Menfe, Die , Horá ,locó ,fuprà

cnlfl

dicis, preíentibüs Reverendis, &

qilY

Religiosts DD. P. Martinó Merz Prio-

1

re Rothens! , & P, Vilhelmó Orth.,

Conventuali Sorethano, nec non ho-

Um,)

T

neftis.viris Conradó Leuchtin Affeifo-

fs

re Judicij Rothen(is ,& Georgió Ren-

m

chinger Sorethanó , ad hunc actum

j

E 3

StLeo

píor

o

etteftationis debitá (olennitate , &

gt

vecatis Dominiss ac teftibüs,

pat

Etego Chriftianus Hiti»

Signum :

delangius j. V. Cand.

Fhr

Notari]. -

Civis Marifpurgenfis ,

Conftantienfis Dixcc-

gt

fis; Provinciz Mogun«

tinz , Sacris Ápoftolicà, & Imperiali

Au&torizatibüs, Notarius juratus , &

approbatus., quia premifsis DD. PP.

&anonicorum Mona

lh

H'P?'

ij tam Ro«

fhenfis , quàm Serethani , ac teftium

fecularium fuprà norainatim inferto-

rum , requifitioni ; -& examinatorum

depofitioni , atque omnibüs alis pu«

blicé , & rit& pera&tis, unà cum pra-

À

fler

notninatis DD, reftibus , iprafens in«

rerfui , cáque omnia ac fingula legiti«

þTO]

n6 fic fieri vidi, atque audivi: Ideo-

IU

que hec prafens publicumInftrumen-

t

tum , manu hac proprià fcripfi , fignó-

Mi

I

que , nomine , & Cognomine meis

folitis, fignavi, & corroboravi, at-

n

que Sigilli mei gentilitij appenfione

hb

€ommunivi, in fidem; acteftimosium

"

GIBe

Go

103

E omnium ac fingulorumprztmilforum?

rogatuss & foienniter requifitus,

y H

/xtraQus

n

n

)

Florilegij Chronici Rothenfis

g

iCentinens factum admirabile circa

gHR

Reliquias B, M. Wilhelmi

AH

illbenftadium

1

3

Noftri Sacri Ordinis

Monafterium tranímiffas

l

Ad

du

It

Annum 169 . fol. 190.

If

"

Nnó 1695. obtinuit Reliquias de

B. M, Wilhelmo-noftro Monas

yà

f'erium Tllbenftadienfe in Weteravia

$If

gile

propé Francofurtum fitum , & à B,

o

Godefrido Cappenbergenfi fundas

tum : quia autem occafione illarum

tv

Reliquiarum lllbenftadium transmif-

o

n

farum tale quid accidit, quod à mul-

tis vix non pro magno Miraculo fuit

L

habitum , igitur illius facti fseciem

of

um

qro fütura rei memoría meritó duxi

$

Yo4.

[ TeBE-

hicquoque annotandam , qua ficfe

r

Iabuit :

for

Di&ó annó transmiferam ego ip-

Inii

fus P, Godefridus Schmid Prior Ro-

hec

theníis cum gratiofa Rmi Noftri Li-

der

centia lllbenftadium notabilem.quan-

d

dam ex Reliquijs B. M. Wilhelmi (Qut

€«

itteris. me rogatum ) Particulam

hl

per nobis notum ac familiarem Ita-

1

um Mercatorem;hinc Francofurtum

lpo

ad nwndinas abeuntem.

Hic: ergó

aut

Francofurii. feliciter appulfus , fafci-

!IN

culum fibi à me commendatum ( ut

d

ys

mihi hic Rothi poftmodüm enarrá-

ol

at ) inter alia in peram fuam, animó

b

*€undem apud Donum Illbenfiadien-

fem datá occafione deponendi , cüm

mififfet , abijt inter maxiniam homi-

M

um frequentiam ad.negotia fua ex«

pedienda 5 poftmodum autem, cüm

M

Cogitarettempus fumere fzpe dictum

o

fafciculum ad locum deftinztum de-

n."s.

-pogtandi, illum in. pera füa non am«

0i

plius invenit , quare anxius domum

lr

repetijt , ibidem quafiturus , &c.. at

&Rd,

H

In.

pic

i quicquam reperit.: unde haud

ul

pa-

—R

SLOS

*of

ld

parüm follicitus de fafciculo timens

forían in plateis Francofortenfibus -

(

millum ,-quod tamen fibi perfuadere

T

"l

]

nequivetat , fciens in pera fua aliàsnil

l

[

|ik

deperditum : dum ergó ita dubius

:

:1

u

de-fafciculo a

iqoib

às dicbüs hareret:

1

ni (

"D

"

;

J

I vil

1

hen

fadió &

ecce infperat

accipit M

ev

Qu

letum Nuntium illad ibidem felicit

w3

J

ac illafé-appuliffe , -& Litteras Re-

itur

Íponfales Rothum deportandas, Quia

trgä

autem memoratz Refponfales torum

l:&xgi',-

illud fa&um quoque & referint , &

(

depredicant, igitur in przdictorum

Yitie

robur; ac teftimonium illas hic appe-

nim

no ,& funt fequentis Tenoris.

jit*

Adma RdC &C.

cu

Y'uniculus triplex difficilà rumpitut.

Qf«

j

Adm. Rss D. Confrater vam ho€

(it

Monafterium , quàm meam vilem per-

Qu

fónam jam bis triplici funiculó infig-

nis Charitatis ; & Beneficentiz fibi

|de

|dil

colligavit', & obligavit , non olüm

j

ter mittendo in(ignem faíciculur

ter«

;

Xmaginum Beati Veftri Wilhelmi '

al

arufa ad exempluüra

veftris Angeli ; 9,0

1-

;

jam

106

& ( o

jam ante trimeftre unam vivis colo-

M

tribüs pictam habemus, nulli non arri-

KtQ

dentem » propediem unà cum alijs

Imaginibus Beatorum Sacri Ordinis

ht

noftri in Ecclefia ad plenim reparata

ht

l

reponendam ; íed & nunc die g,

di

1i]

Seprembris, 29. à me acceptis litte-

À

l

riscommittendo Tria Munera pre-

D

tiofa, Icones , ex Radero Vitam , ac

*tar

Infignem Beatiffimi Religiofi Particu-

Mat

lam , pro quo Münere nunquàm fuffi

fhg

cientes gratias referre poterimus,

dat

Scirem quidem, fi poffem vel parüm

für

quid de Reliquijs S, Fundatoris noftri

Tor

Godefridi, quarum medietas , infe-

tià,

riot pars in levatione translatà Cap-

Qu

penbergam , alterà Superiore , hic

Illbenftadij inelevatà ante majus Alta-

re Tumbáà , refervatà , in vicem re«

i

pendere , fed nondum datur acceffus:

fi nobis adhuc vivis detur , ero me-

inor,

Sed ecce ! Jam pralentatus

triplex funiculus , fafciculus cum Ico-

nibus; Vità, & Reliquijs non eft prz-

fentatus à Veftro D, Bartholomao

Bellos fed in nundinis , in plateis, in

fe-

—

SCTORm

Yoy

T

fregnentia tranfeuntium — hominum

n

perditus, inventus, à quo neícitur ,

j

j

!]

& ad inquilinum zdium noftrarum

yrdti

proríüs integer, incolumis, immacu-

punt

latus ?7po tàtus , ut Meus Reveren-

$

li

diffimus diceret

.

ER hoc primum

F3

Áite

Reliquiarum Miraca hyn & fi non

*

prt

certe

e mirum.

ldcircó has actutüm

I

F rancofvrmm mitto ad notum Italum

t

Matthzo Queta , ut dicto Bartholo«

j

U

mzo Bello , priufquam a

beat » extt'a«

(

dat,ne vel nimis angatur, ob Theíau-

yrutt

[

"i

rum deperditum, vel non verá, ho«

[ü

noris » aut reverentialis timoris gra-

Jnie

tid,rerum ignarus , referre prafumat,

(4)

Qui intereà maneo,

:AP

m

lllbenftadij 2. O&ob.

1695

0f

qra

J

F. W'ilhelmus Sluter

p

Prior.

m

S,m

"]

E 6

303

LAGPE

..... r

al

Inftrumentum publicum

Qu

Protonotarij Apoftolici fuper

tha

Calefti Odorum fragrantia pro-

1 diu

manante é Venerabili

EC

Capite

alt

r

B, M. Wilhelmi

De

L

|fip

Ánno 1707.

! tef

f

In Nomine San&iifime Tiri-

tür

Jitatis. Amen.

hls

fd

Otumfit, Cüm Rerverendiffimo

! Vat

Ampliffimo S, R. 1, Prelato Do-

j Vr

mino Domino Martino Celeberrimze

Mo

Ecclefie Rothenfíis Canonicorum Re-

fen

gularium Exeinpti Ordinis Premon-

tht

ftratenfis Abbati , nec non ejufdem

fr

Sacri Ordinis per Sueviam; Al(atiam,

t

& Gryfoniam Vicario Generali , &c,

Y

innotuerit ; quód San&timoniales Mo-

nafterij Ennedach Ordinis Pradica-

W

torum edixerirt , Calvariam , feu Ca-

put Venerabilis Servi Dci B. M. Wil-

N

Y

hel-

&Goro w

109

n

&

Canonici Res

1f

helmi Eifelin quondan

ularis in prafato Monafterio. Ro-

[

then(i Profeffi , dum nuper aliquam-

n

diu spud ipfas detinebatur , frequene

£er mira fragrantie odorem edidiffes

altefatus Rnus Dominus Abbasme in-

frà fcriptum Protonotarium Apofto-

licum gratiofé requifivit, quatenus de-

fuper benefatas Moniales, affumptie

teftibüs requifitis , legkimä examina-

rem , & audirem; ac fuper effata illa-

fi

rum.publicum conficerem atteftatio-

nis Inftrumentum : Cujus gratiofo de-

fiderio fatisfacturus, Annó Narti Sal-

li

ll

!

vatoris 1707. die $. Novembris an-

oDt

j

4

teméridiano tempore , in predicti

»

trit!

Monafterij Ennedach Locutorio;pra-

nl

fentibüs toti aCtui tanquàm teftibüs à

u

me fpecialiter ad eundem requificis in-

"

£rh pariter fübfcriptis, Plurimüm Rde,

A0

Clariffimo Domino Beato Jacobo Si-

Ü d

verig Civitatis Schéereníis Parocho ,

& Venerabilis Capituli Ruralis Men-

ul

gt

genfis Camerario : ac Plurimdüm Rde

Nobili , & Clarif&mo Domino Jo.

C

vt

Wihelmo Rom Sacerdote SS. T heo-

d

1

ogix

110

ROE

logie Do&ore ,. quaftiones fequens

*

»

pote.

tes

v

tling

Primam ? quo tempore ,& quamt-

li ff

diu Caput Venerabilis Wilhelmi Eifee

Benig

lin Canonici olim Rothenfíis in ipía-

füm,

rum Monaflecio fuerit affervatum ?

li at

Secundam : an illo tempore , &

M R

quoties , & qualem odorein fparferit

tüm,|

Calvariailla ?

hii :

e

e

Tertiam

utrum, dum ejufmodi

Mara

odorem diffundebat , Caput illud ab

lnno

omni re odorifera feparatum fuerit ,

lo g

Ti

nec anteà odoriferz rei conjunctum,

aut odorofo liquore unquàm delibus

nition

tum

*

Tomer

Quartam

*

*

ut-rüm refponfa ad

tiod.

precedentes quaftiones ità infallibis

fettà

liters & certó noverint vera effe , ut

mmav

]

coram Deo in confícientia fuà ea affir-

f

Tipt

mare , & teftari valeant , & de facto

Á

teftentur ? has,inquam , quafliones

qte j

fingulis hlc nominandis Monialibus

d0nd

fingillatim , & feorfim advocatis pro-

! Pa

.

pofui , videlicet

.

Adm, Rde Reli«

Mc à

N

hi

giofe Doming Marie Dominic Vogs

W

&

lerin atatis 42. Annorum , pro teimie«

m

là

pore

T1T

ZODE-

*

(

pore Prioriffz

E

ide Rcïigiofæ Do-

mine M, Catharine Pfirüchim ta-

3

tis &f. Annorum, R, R, Dominz M,

qur

ii

Benigne Veferin atatis 43, Anno-

rum, R. R, Domine M, Amandz Bóg-

if

n

lin etatis 41. Annorum, R. R, Dominz

Cas

M. Rofz Kolmànnin atatis 31, Anno-

vt

zum. R. R, M, Conftantie Deberin 2«

t2tis 3. Annorum. R. R, Doming

a

&

m

Mariz Auguftinz Rafslerin &tatis 47.

hd

Annorum, R, R. Dominz M, Benedi«

il

& Bonenbergerin atatis 2;, Ánno-

rum, Etfz&tà unicuique ferid admo-

»&W!

klb

nitione , ne quid , utpote in re gravi,

temere proferat ,fed id folum afferat,

m

quod coram Deo in Conícientia fua

1l

certó noverit , esfdem defuper exa-

minavi; audivi ; refponfa fingularum

Thm

] aït'

fcriptó notavis & funt fequentia,

T

Ad primam Quaftionem unaquz«-

que illarum , & omnes unanimiter re-

ff

jb

fponderunt , Caput illud Venerabile

in Parthenone Ennedach aífervatum

j*

fuiffe à fine men(is Augufti, vel initió

! Rfyl'

Septembris Anni 1706. ufque ad men-

:Vüg'

fem Martium Ànni inodó currentis,

t

Ad

ott

-

112

SCToS

hm

Ad fecundam Quasftionem. dug

f

illatum refponderunt , fe femel ; una

fe bis 5 relique quinque omnes , fe

m

pluries ; frequentiüs durante illo tem-

ftati

pore ,.cum magna aámiratione ex Ca-

pite illo.puré offeo, feu Calvaria pror-

Qmn

terti

füs denudata, & vacua, fupra modum

fitio

fuavem , ac mire fragranti odorem

percepiffe ,.quafi à diveríis aromati-

(rin

defn

bus , floribütve diffufum ; quem tz-

men non continuo , fed quibüsdam

duntaxat temporibüs fpiraverit 5 po-

f-eprä

A0

fteá ruríus ejufmodi miré recreantem s

& confortantem odorem evanuiffe,

Emir

Ad tertiam Quaftionem omnes »

Atne

& fingulz refponderunt, quantümip-

Wt

a

Íz noverint , toro tempore , quo Ca«

put illud Venerabile Ennedach ij affer-

[

vabatur , tulli rei odoriferz , unde

0t,

fragrantiam illam attrahere potuiffet ;

infup

conjunétum fuiffe , nec ullo unquàm

pto;

liquore , aut re odorifera delibutum,

Quà.

E diverfo una illarum edixit ; res alias

W |

Venerabili huic Calvarie conjunclas

MC

veluti Ciftulam , cui fuerat inclufum ,

lil

aliaque per contaétum illius fragran-

tiam

—R

$061*

ar.x;

? d

tiam ejüfmodi-attraxiffe , diüque poft

Eiy UM

feparationem retinuiffe,

Ad qveartam , & ultimam Qua'flio-

&t

Qf

nem omnes pariter , & fingula affir-

&i

matiye refponderunt.5 &imirüm hzc

omnia, & fingula, üt prefertur, adeó

] pmï*

certó , & abfíque dubio ullo , 8 hafi-

tationefcirefe, vt coram Deo in Con-

,'01'6;1;1

(

Ícientia defuper atteftari valeant , 8c

defacto

Oi

ATT

e&entur.

f t

Atque hzc omnia fuére refponfa

ii

n

fapra nominatarnm SanZtimonialium

n

ad (ingulasprafatas.quaftiones, Qua

proinde omnia; & fingula in pradicto

jf

JUSI)

àme inftituto Examine ita , ut przfer-

tur. a£ta fuife, prafenti fcripturà

m

Lüc

ceu atteftationis Inftrumentó ex nota«

tis in fcrutinio defuper. confectó , te-

4l p

ftor , fidémque publicam facio ; Illud

a

infuper de privato experimento in

prepria perfona habito addendo ;

x

Tl

;r;b

quód aliquando fpatió temporis illius;

J

:521»5

quó Venerábile fzp& memoratum Ca-

put Ennedachij detinebatur ,. ipfemet

1&251

(um1

ibidemConfeffarius exiftens,exeodein

gïiE'

à quadam .Moniali ad experientiam

:C,ïæ—

am

14

[ 100E.

capiendam mihi oblato mirz fraeran-

u

tiz füavitatem prodeuntem percepee

10

rim veluti é diveríis loribusodorife-

ami

ris , pr&minente tanien , üt videbae

TR

tur, odore Viole , provenientem 5

r

atque ubi Caput illud Venerabile un«

dequaque intus , & foris luftraveram ;

M

an forté aliquid rei odorifere adha-

eat , cümque exacta obfervatione nie

hil deprehendi(fem , fatis mirari non

P

potui odoris fuavitatem é nudo offes

& Calvatia penitüs vacua pr&ter nae

In cu«

lun

türa morem . promanantem,

jus rei; omniümque etiam prafatorum

fidem prafens Atteftatum fignó Offi-

W

cij mei, figilloque , ac manu proptiá

(übfcripfi,

A&um locó , annó ; dié«

que fuprafatis,

1

S.

Georgius Ludovicus

I$ g]

Prot

2

Mangoldt Sacerdos

^if

(L-S-),

«nd

SS, Theol. Do&tor

Protonot, Apoftg-

lïm n

I

icus mppr,

y

tsf

"

K

At

M. Bea«

p

-

90

1

i " M, Beatus jacobusS:qu

!* Parochus

» & Capituli

f« Mengenfis Cametarius

h« Schere mppr,

m) ]eames Wilhelmus Rom

*-S. Theol. DoGor Sacer-

LS.

dos. mppr,

M

hi

m

aüts

Beneftcia

n

ntlþ

Quazdam per interceffionem

B, M, Wilhelmi

Fld libuscollata; & hic R othi

)pïlo

Ánnotata de Anno 1721.

Sirbata SSalafdbin de tinbergell

ROT

fexies febriineodem intenfio-

|

nis gradu vexata fattà promiffione de

h

Milffa in Honorcm B. M, W'ilhelmi le«

gendá, 7má mox die ( cüm tamen

1fp es nulla tam i'epentmæ fatiationis an«

tei affalfiffet) itafe perfanatam fenfit ;

;ut pro Sripendio illicó operam fuam

locare alijs potuerie,

2, Je-

b

T

&0o08

-

2. Jofephus Schmidtle de-Dabéet!

xquadrienni Filioló fuó poft diuturnam!

febrim fubitó.in exotica phranefi alz!

tüm.intumefcente , infremente , jam"

jàmque opinione przfentium animam

agente, tria Rofaria cum puerulofani-

tatem adepturó coramReliquijs B. M,)

Wilhelmi fefe perfoluturum adpromi-

fit.& de repenté non modó periculum

mortis ,-fed & .morbus ipíe penitus

eyanuit.

3. Agatha (&edblerim es Villa ii

S. Verenz cum febri calida auctos la«

terum dolores, quibus ante 2, annos

per r4, hebdomades ad mortem de«n

cubuit ; tribüs diebüs perfentiens; fa- U

&Ó votó fe B, M, Wilhelmum in Ca«

pitulo noftro aliquot Refarils, Miffis

honoraturam.quàm cititdis convaluit, "!

4. "Verena Snufdin de &abse !

per tres dies febri frigidá confliCtata , ?

fa&tó VotÓ ad. B. M. Wilhelmum mox !

totaliter eft perfanata, lm tamen an- t

te aliquot annosper 14, hebdomades |"

hàc ip(à le&o fuerit affixa,

n

Ha Perfonz omnes fponte fuá hac

4

fibi

—

Z CTX | "*!7

yübiperInterceffionem B. M, Wilhelini

jPreftita Beneficia indicavére , effii-

j8im licentiam petentes coràm Reli-

,Quijs Ejus fa&ta Vota perfolvendi,

AT

n

Atæ&atum

lPrivatum de Clefti. odore.

J Exreliquijs.-B, M, Wilhelmi Sparfo

l

in Celeberrimo Collegio

li w il

tinenfi: Ord. Pramonítr.

li. fito penes Oenipontum in Tyroli

I

de Anno 1722,

gt

Um retró abhinc annis feptem ;

j AL4.& quod ampliüs excurrit, nempé

,G,Annö 1714. 18. Octobris ex in(igni

gliberalitate , & fpecialiffima gratia Re-

j verendiffimi Pranobilis , & Ampliffi-

,mi Domini Domini Hermanni Sacri

l

; Romani Imperij Przlati, Imperialis

j

,& Exemptz Ecclefie Rothenlis Cano-

]

