W'ilhelmi noftri Confeffarius, firmitet

; Hie

alfeverans, fe indignuim omnino effes

HO

Socie

ut agat Patrem Spiritualem tam inno«

centis animne , €à vel maximé ecam

greff

CA^

de cauíá , qnód hic pijffimus panitens

4

Tttey

2

nil afferat , cui claves Ecclefiz pet

abfoletionem applicari pof-

tüf

fent , aut valerent,

n

itte

"R3 C CO

Wnym

Caput

E£r)uU

p2

Caput VI.

FEH

Gratià ftudiorum mittitur

ao

Wilhelmus ad. Academiam Di-

& ibi profequitur ope-

us n5

lifganam 5

n, li

ta Pictatis.

Orminus Martinus Ermann

mplin

E.I

'Abbas Rothenlis vir infignis

l Pïifi'

:

t

Do&rinz , & pietatis ; Offició Vicari

j

Generalis , & Vifitatoris in Ordiae

y amt

Pramonftratenfi Clariffimus , adver-

i,

tens animum Wilhelni ad pieratem

nl

omnem proclivem , eundem & altio-

ribüs ftudiis excultum defideravit ,

o

l:

ju V

quatenus fnó tempore & alijs prodelfe

valeat , emifit eundem ad Convictum

erN

S, Hieronymi in Univerfirate Dilin-

,fv

inänxotï

gana , ut fub dire&tione Laudatiffime

Societatis JEfu, & fpiritu, & (cientià

t iB«f«"

greffus ampliores, & progreffus face-

m o

sp&n]m

ret exfpeC'atos,

2. Wilhelmus nofter vi

E

2

$

Imo-

fele

rümque innocentià probé imbutus , &

!

d

veftigio oftendit felicitatem obve-

*"hientem predicto Convictui S, Hie-

ronymi; quodtanti exempli , & pie-

tatisg

»,Pur

22

W CTA

'I'I?

tatis alumnum aquifietit ; cajus Santtar

"

jl

Memoriaultrà jamfefqui feculaad hac

Ht y

tempora ufque integra ,. cum laude

hi

X

immortali ibidem perfeverat , uti ine

RTR

li

frà videbimus, &c.

[

"n0

3. Conftitutus. itaque Wilhelmus

[

&ren

in Confpecta quotidiano publico tot

f

let

ftudioforum , Alumnorum ; Religio:

if

forümque, virgineatm ubique prafetus

Q þ«

lit modeftiam , linguam extriftudio-

f

rum exercitationem acCtualem , tenuit:

Iumg

dle

ftricté refranatam , oculos continuó

Moc

Toce

in tetram defixos , fenfüfque ; atque

Aiqu

eorundem. ufam adeo decenter , &&

i tej

amanter temperavit , ut fücceffivé

Wran

omnium oculos , & admirationem i5

E

fe raperet, cogerétque, &c,

4. Quamvis autem. Wilhelmus

quoad ftudia penetranda ingenijfuerit

tardioris ,.nibilominis defectüm hune

natura tani diligentiá indefe(fa, quàm

Oratione continná abandé adeo füp-

plevit ; ut R, P. Ferdinandus Grendel;

Societatis Jefa ejns Profelfor Wil-

helmi pietatem intimée persoícens in

Scholis alijs Difcipulis palam edixes

£it;

BOCTLOS

23

]

l

T

tit * Mepins, d bonus Frater VyVilbel-

|

TT

n

"us plüs proficit [u&s devotis Orationibdt,

j

DI

(

1

l

quàm. vos veflrd diurnd , no&urnique iitt-

p

Animad-

tl

TobÓ , C pene infand labore.

verfum enim eft (zpiffimé , cüm ftu-

dia non procederent Wilhelmo ; fed

Vfl

hzreret , nec intel

1

H

igenda fatis capere

1blicq !

poflet, quód in genua provolutus to-

.A tum fludiorum tempus in fuo feparato

p

! loco precatiene fetventiffimd con-

u

! fumpferit ; cámque pof Orationem

I* ad Lectiones, & repetiones publicas

9 proceffiffet , eundem exa&tibs , me-

;f liüfque refpondiffe , quim reliquos ,

it! qui tempus ftudendo , ille veró totum

f

erando infampferat ; claraetenim,

ionen'

& notoria lianc veritatem cun-

&is palam fecit ex-

iis

perientia,

[

"ij

l

(

o

: 6 ;gr.üij

ve

l

1

r

f

jomi?

j u

Caput

g

24.

ää (to89

At

Caput VII.

rl

i

De Mortificatione internà, &

lit; j

Externà Wilhelmi,

ts 1

Ediante ufu Examinis pat- u

z.M

ticularis ; bis ad minimum p

per diem inftituti; Wilhelmus mortie «;

ficatione inrerna continua motus ani« . v ,

mi fortiter repreffit ; dümque quid« j u

piain inordinatum etrumperet , notaim . ij

in fua tabella lineari pro examine pate: if

ticulariaccomodata ponere nunquám

" tcat

omifit , atque tempore examiinis pát«

ticularis defeCtum repertum acriter

;

fitin

caftigavit »novóque propofitó f&« i.

fumptó ftrenué adeo cohibuir,uteju$. n

mortificatio interna fuerit fiae intere.

ruptione conrinuara , five folus exti« ii

terit ; ubi phantafiam ab omnibus in* jj

eptis imaginibus claufam coar&tavíts |yi.

five in przfentia aïicnïm »: ubi ani«* atrin

:

p

"

mum abijs , qu& forté minus util

Bltud;

ter proponcbantur , abfiraxit »

^ t

ad calefiia,laudémque Deiinternams t

l

in qua affiduus erat , direxit , quo

t Q

ab adflantibus fatis probé advertes

QI'LW:

2y

(*t)9&

batur

2. Mortificationem linguz

refrananda à pueritia Wilhelmus co-

VET

luie; i& frculo fiquidem adhuc de-

fl

gens, receffus, & angulos amabat ,

gt (

quatenus

a

hominibus feparatus ,

d mny

Oraiioni, & Contemplationt vacaret,

I$ o

poftea in Monafterio & Dilingz exi-

TE

ftens vix verbum coram alijs protu-

l

lit, nifi neceffitate ftudiorum, vel OC-

n

gt

€afione difcurfüs fpiritualis, quó ci«

yaniti

tiffimé excitabatur,linguam per mor-

em

T

tificationis vinculum E-n:zam folfe-

Af

M

ret . ad Obje&tum fpmtuale internà

T

fpiritus dulcedine fe exreriüs effun-

dente cum adüanuum admiratione »

'pohf'

Itl

f ÀN

profectu , & confolatione, &c,&c.

3. Corpus faum acerrimis mor-

(ime n

i

usf

tificationibüs affligebat Wilhelmus

m

u

abíque m:fer:co"d:a » vefte intusute-

yfd

batur cilicinas quà Cerpus erat pené

c02

!

h?

attritum , ipfa tega cilicina ufás. lon-

m.

T

gitudine vim omnem amiferas ; opus

"n

€rat mandato Patrum Spmm.ahum »ut

Jinl

tité

eam quandóque deponeret , ne fe ni-

j

mis conficeret , atque vix non de-

ozdveüf &rueret,

y

5

4, No-

26

"V.ot

DPE-.

4, Notutn €rat , ubicunque, mos

;

rabatur, quantis Hageliorum iCtibüs;

quámque frequenter in fe fapra moe

dum ízvitet , feveras pannas ratione

minimi etiam defectüs de fe famen-

|

do; corpufque imperio animz coms

pleté fub;ugamlo.

. Dilingz in Convi&tu Religios

fmum commorans , depmhenüa eft

Wuvel

à fuis coxvis.á potiori de no£te, du-

ro afferi indormiens , íolà culcitrà

T

ftramineà pro capite ponendo utens ;

tdacit

i f

qua & plura alia mortificationum ge-

nera maniftftabat cum&is color fa«

g

ciei ejus pallidus continub , & mor«

Ul,q

Wtnti

tualis; cujus afpe&tus fzculares etiam

tbo flh

vulgares in admirationem rapuit;fan«

&itatémque ejus jun&tà ejus Religio-

Wi

5uï*ra

fiffimamodeftid exrernà univerfis pro-

didit in anima latentem , uti poft

Wtj

10n f

pijffimum ejus obitum atteflabantur

W

quámplurimi ta£ti , & latificati o-

dore Virtutim Wilhelmi

xucz

u

moftri,

at

Nhten

l Lm

Caput

*

uü

lM

30PE

27

l

U

(j

l)

Caput VHI.

p

AN

Dpe

Virtute Temperantiz

E

Wilhelmi.

1

I, Olligitue ex manuali libello

A precatorio fuprà memorato

2 (

Wilhelmi , eum in Patronunm tempe-

D

M

f

ranti2, & abfhinentie centra vitium

d

Vs

edacitatis gulofze affumpfiffe S, Toaa-

)

r

nem Evangcliftam , quiin Cena Do-

mini fupra pectus Salvatoris recue

gt

D

uit ,. quatenüs dum Corpus nutri-

r

55 Ul

mentum nece(larium recipit , -mens

Cibó fpirituali jugiter reficiatur , &

vit

Tus

impinguetur,

Tanti igitur Patroni

&il

Suffragiis ad apicem Virtutis tempe-

U santix afcendit Wilhelmus , fiquidem

y p

)

N

. non fol

um jejunia regularia , & quz«

l

hi

"

i

"dam voluntaria rigidé obfetvavit ,

gz

Vin

fed

C

in menía ordinaria tantá fru.

galitate cibi ;. potüfque modicitate

€ontentus erat , ut qui [patió tempo-

rislongiori Wilhelmi in menfa affef-

Íores exiguitatem. alimoniz Corpo-

pur

B a

ral?s

28

8 CTORE

Yalis notabant , publicé edixerint; (i-

ey;

bi difficillimum effe creditu, tam mo«

tofler

dicam portiuncalam obfonij vita con-

fien(a

fervandz parem effe,

Verüm pin-

liden

$uis refeCtio animi interna abundé:

a

fupplebat efuriem guftüs fenfualis, fa-

yetfa

tiabatque animam , non attentó , imo

&orum

Va

negle&tó, & oblivioni dató appetim

corporali,

jf

2.. Afpernator , & ofor Comelfa-

DT

tionum , Conviviorum , & potatio-

Bttyi

rum extra.horariarum erat Wilhel-

luerin

mus , qualia cüm à Confocijs non ta-

porns|

fs.

ró frequentarentur , ille : Contuber-

A

nio fe fubtrahens, ab aliifque perqui-

il

fitus alibirepertus non efl , quàm vel

b Q

in fua Cella ftudijs intenfé , velin quo-

Wotig

tofte

piam Ecclefia angulo Orationi devo-

téintentus , quod creberrimé conti-

li

giffe Conviventium teflimoniis com-

probatnm exiftit.

3. Dili

nga

59

Rothum in frequentia

Sociorum remeanti diverforinm ob«-

tigit pernoCtandi in qnodam interja-

cente Monafterio , ubifine mora in

aula Convivialis pinguis Cana. pro

hifce

558

fROTÓOGRE

29

n

hifceparabatur hofpitibus, Wilhelmus

T

nofler obtemá licentià fecundam

viazcgre

meníam in refe£torio Clauftrali adijt,

f

ibidemque Novitijs fe affocians dif-

-

h

lo

curíu fpirituali ; modeftiffimá Con-

j

verfatione-; modicitatéque alimenti

n!ö: d

eorum animos adeó perftrinxit , &

j

3d amoreni Virtutum pellexit, ut hu-

jus fuaviffimi juxta ac nervo(i exem-

(

Y

plitmemoriam totam fuam , .quá fa-

pervixerants vitam deponere non va-

:zü

luerint , veluti iftimet Religiofi tem-

D)

poris fueceffn Prefelfi, & Sacerdotes

,!

JVi

n

effe&ti , diu poft mortem Angelici

TAMUSU

Wilhelmi noftri Religiofis Rothenfi-

uart

bus cum perdurante animi pia com-

&

f

motione palàm conteftrabantur, a9-

f ii

nofcentes in. Wilhelmo Divinz tunc

Ui

mea

latentis gratie etiam in alios fe

effundentis efficaciam,

s

f

«5 ( ,^ ) Gb

n

f|!

m

( 1

hii

B 3

Caput

30

C RQGDE-

Caput IX.-

tCot

CX

De

;

YAtatt

Mirabili Dono Orationis

üperal

Venerab. Wilhelmi noftri,

hus

Quod ;

T

Rationem Claveim elffe gene-

dtm $

ralem ad nübes, Calófque pe«

Tadyet

netrandos , ac ad caleftes gratiarum

À

"Thefauros veloti effodiendos, & ob-

faseb

tinendossoptimé , & practicé equi-

m

dem agnovit Wilhelmus nofter , &

i Diyi

quandoquidem Oratio quevis veré

Jtecat

talis eft. elevatio mentis in Deum ,

53

W'ilhelmus pertotum cujufvis diei lap-

hno (

fum mentem in fablime tollebat , uti

Itj

palàm demonftret libellus ejufdem

.

"ts j

precatorius proprià e

jss manu con«

fcriptus , & ufu.horario attritus , ad-

At ï'u

hucdum penes Sacras ejus Reliquias

Cunctis enim actioni-

tj Qj

confervatus,

N i

bus fuis premittere con(ueverat pre-

ffniCn

ationes breves, quas durante operé

(.!Fm zm

runinabat, & in forma miffilium ca-

'ïliïima

lum verfíüs continuó jacu!abamr,nc—-

"ail

que attendebat operis quálitatem , Ít«

ve

Cünzigg

B CTOS

.3?5

ve Corporalem, five Spiritualem, fi-

veexternam, & publicam , five pri«

vatam , aut fecreram, ubique mente

Q

operabatur elevat , uti docet pre«

f

di£tus ejufdem libellus manualis, id ,

quod à Confratribus , feu alijs ejuf-

i?

(f

dem Socijs fapifliné, & aperté ani-

inadvertebatur,

TA

at

2. Quatenuüs autem Orationes

*Sgglu:

fuaseo ferventids perfolveret , lumi-

neque internz attentionis donatetur

"

à Divina Mifericordia , ad fingulas

u

precationes publicas; & privatasSan-

|D

Stos Patronos fibi élegerat ; quos pra

f

2u

dono Grationis pravié intenfiffim

at

implorabat , uticonftat ex Cap, rzr.

u

qu(

citati libri fui manuális,

anu i

3. Pro devoté aut decantandis ,

ia

aut recitandis Horis Canonicis, ve«

k

"

li

luti Orationibus publicis, S, Augufti-

nZ&W

num in Patronum ftatuit , quo inter-

chlï-

"

veniente tantam SanCitatem in ij(-

pl

dem perfolvendis adeptus eft , ut in

uitima zgritudine ( de quo ca(u fo-

lüm id innotuit, fzpiüs veró idipfum

f

uc

€ontigifíe indubitatum eft ) Angelici

E

Spis

35

s

1'

Spiritus alternà voce Horas Canóhi»

cas cum eo czleftes inter dulcedines

&IIKUO|

i 31

perficere dignati fuerint, putiffima

fuerit neceffe.eft hzc. Oratio voci-

lf**pmtr

bus Angelicis permixta.,

dem |

t'tat

4. Porró Specialiüis de Wilbelmi

noftri precibus privatis loquendo

* (ibj

erat ejufdem orantis compofitio cot-

| ! pa

titr,

poralis admirabilis;.& genuinz San-

&itatis fpeciem prafeferens ; genu

6!

flexus fiquidem aut clauíis ; aut unà

tt(

cum compreffis manibus in forma

aml

€rucis füpra pe&us retentis intenfe

lts c

adeó Orationi vacabat , ut qu& cit-

Il a

€a eundem agerentur , minime ade

Aff I

i

yerterit,

lkmm

. Dilingz in Convictu S, Hie

'üpem

ronymi retro duas majores ciftas pa-

tlbüs]

rieti affixa erat quadam peryeftuta

deter

imago Crucifixi Salvatoris , ab alijs

Cl

non multüm obfervata ; (ed noftro

G

4

W'ilhelmo oranti peraccomoda; po-

[u

terat enim retro .ciftas fe abíconde-

b

re, & precando aliorum oculos.effu-

a

gere , ibidem ergö in abfcondito ;

ïlä[er

gantó Spiritüs adore , mentisin Deum

de-

hQy

"

i

Li

ls

Cuntt

m CIOm

33

ii

defixione, atque ab omnium vifibi-

puilt

lium abítractione preces effundere

vt

i

d

fzpiffimé confuevit, uttandem in eo-

dem loco Angelica apparitione re«

Wi

ereari, nuntiumque brevi imminen-

qucnii

tis fibi mortis recipere merueri

t.VCw

FOT

ä.;.w'./'

ftiot

luti pauló inferids p

ibós infinua-

ii

bitur.

$p

€. Wilhelmusnofter Dilingx un&

,ai

e€um Convi&Qtoribus recteationis cau-

1)

fir

fà in planitiem extra Urbem egref-

j n

fus, cateris honeftó ludó occupatis,

ille adjacentem ad Danubium fylyu-

u

J*

lam ingreffus , integras horas devo-

tifimé precandó in forma corporali

l

fuperiüs defcriptá confumpfit , fcien-

tibüs id , & eundem elapíó temporis

u

determinati fpatió ad reditum reyo-

,ZOI

«antibüs Condifcipulis,

lM

m

Caufà infirmitatis Dilinga Ro

4l

thum redux Wilhelmus xgrotus, &

Wt

(

debilis ; atque tempore MifIz de Do-

yort

mina ( quam olim poft Primam cho-

(

o

raliter decantate folébant Canonici )

:

at

4n Oratorio ad latus in ingreffu Che-

n

M

&i dextrum feparatim tunc temporis

B5

€xi-

24

m5 Ct)ds

exiftenti ( circafpstium, ubi defafto

tife ,

«ampanile fitum eft ) repertus eft à

fuo Patre Spirituali inter. preces in

«lef

Extafin raptus , dulcedinem caleftem

illam deguftans , quam nemo fcit , ni-

fi qui accipir,

7. StudiumOrationis Sanlis ani-

ALf

mabus ubique confüetum , compro-

bavit Wilhelmus nofter fe illud poffe-

diffe, & infolitó fervore exercuiffe

Bex

in fao libello manuali dudum typis ;

uti fuprà indicatum , divulgató, ubi

ad omnes tetius diei actiones à fam«

mo mane ufque ad ferotinum tempus

Ífomni inveniuntur preces non folüm

l

pro Cantu Chori, ftudijs, pro menfa,

cibo, potuque fapido , vel infipido ,

fion

pro tempore recreationis ; ambulae

tionis, exitu, & introitu Cellz, fed

Ador

etiam pro afcenfu & defcenfu ícala-

li

bell

rum in ipfo Monafterio fpeciales re-

periuntur Orationes breves , afpira-

hrof

tiones , fufpiria Pijffima , DoCtring

feih

Myflice elevotz , &c, &c, ut ade

Wt

mirum non fuerit , enndem COrpo-

DT

ralitez quidem multa cum alijs pere-

m

:gtf-

| n

y dl

HSCT)S

£í

Ts d

gille , at mente tota indefinenter in

£aleftibus habitáffe,

prttt

) mln

Caput X

néit

Eximia Devotione Wilhelmi

compl

erga Paffionem Domini ,

lü N

CXH»' ]

Beatif«nam "Virginem Dei-

param

&

g u

Ti £m

ios fuos Patronos.

,](»L

.0 uf

l,

Uanto compatientis Spiritüs

fervore Vilhelmusnofter Paf-

m j

; alhi

fionis Dominice cruenta myüerm

adoraverit , & 'coluerit tenerrimé ,

.,Cxl

na d

liquet ex Devotiffimis Lytanijs fui li-

belli precatorij manuahs, de hoc do-

-culh u

lorofo obje&o à fe compofitis ; in-

)53^r

H,

fcribit equidem eas de Nomine Jefu,

m

verüm omne: partes Paffionis Domi-

j at

coo

nice ijfdem inferuit & ibidem adhuc

adjunxit : — Hwse mibi fafeiculum *o-

lisere, d* inter ubera mea collocare cue

P

B 6

Y4-

26

209

tavi , coledium ex omnibus anxietatilus ,

M at

€ amaritudinibus Domini DEI mei. Ne-

Mrum

suo tollet eum 4 me , iuter ubera mea con

'ICCl l

imnorabitur. S,Besnard

lEu

2. Pietas, Devotio , & amor fi-

dem.

lialis Wilhelmi erga Bcanfï(mam Vit-

tionr

S.r;em Deiparam crevere

in filo cum

Rum

5

.

€jus corpore

facri Rofarij, & alia-

l Atal

rum precum in honorem Beatiffime

um

ergvms Matris ufum à primis pueri-

tiz fuz 3nms in continuam m,fïï-nz'n

traxit confüetudinem , atteftantibüs

idipfum Sanctimonialibüs Memmin-

genfibüs inLitteris23.Decemb,1613.

| nf

Rothum directis, & infrà in fine per

extenfum ponendis,

Profefta , at-

que Fefta annuaïxa Seanmmæ Dei Ma-

tris lingujiaribus devotionibüs inter-

p

niss & externis fervmrh,jm

acfpe-

ciali cum animi jubilo peregit ; &

excoluit, ut non folüm fub Mif*"a de

l

Domina in Extrafin rapi , fed & in

morte ab eadem SanCtiffima benignif-

D

fime vifitarime ruerit,

Em

3. Venerationem , & invocatio-

tcxn

nem,

B

52

AM

»

3

(

) W

t

fiem.aliorum Patronorum. & Parro-

[

narum Caleftium dfmon*'ïrat e]ufdem

(

libellus Devotionalis plus iterató jam

citatus, ex quo nobis innotefcit ejuf-

dem cum Cali

itib

194

us continuum Ora-

£

traf V?

tionis Commercium , quod Wilhel-

nuou

mum noftrum ijífdem tanden: per

u,&w

beatam mortem aífociavit in perpes

3**3 1l NT'

&£aum,

m p

at

:

Caput XI.

2V

De

PT

1101

Infigni Patientia , Manfue-

ine f

tudine ,

QQQ !

MM

&

;D

us m

Optima Converfatione Wil-

n

E

"

helmi noftri cum proximo,

Ü

[l

P

b

lhelmus fortitus eft natga-

M

(

w

"N

ram prefervidam tempera-

I

menti Cbolerici, quod eidem inotus

ha h

animi yehemen:es , & iracundos in-

terné ad adverfi cu;u[cunque obje&ti

WCZW

n

prei&«ntam excitabat

Verum ge-

nc-

B7

3$

$ (18

n

merefus hic athleta. Chrifti arreptis

F»Ii[s f

armis Spiritualibüs , & pracipué ex-

inifr;

amine particulari , hoftem hunc do-

Wd Í

Tueflicum naturalem Succeffivé. ith

tundia

devicit, atque inermem effecit , ut in

D

campum prodire , & infultare amplius

non valuerit, &c,

"ii

(s q

2. Tunc temporis inter ejufdem

Confïatrcs commorabantur unus &

w

m n

alter vitz laxioris & irreligiofz ; Hi

Qs

igitur innocentiffimos Wilhelmi mos

16 be

res, cjus exemplarem vivendi mo-

ttdde

dum , virtutum , ac mortificationum

)

I

Áine

as ftrenuos torvis refpiciebanto-

!:'dmz l

culis, nolentes fuftinere, ut pravi eo-

( ht

rum mores pet hujus Ángelici adhuc

ETA

Juvenis regulatiffimam vitam, & ef-

fu

1

o

Citüg.

"5

entem SanClitatem palàm ipfó fa-

&ó damnarentur, & condemnarene

fherii

imä ;

ter, idcircó Angelicum noftrumFra-

trem injuriofiffimis fepiffimé , & pa-

« tn

à

]

lam quidem aggreffi funt verbis.fco-

matibüs, irrifionibüs jillufionibüs,&c.

M.

eundem biliofé vocando a/inum,ftul- Wt

tum , &c, &c. &c,

P'ten

3- At nofler patientiffimns Dei "!

Fainu-

P —

ER Co)sg

39

EU

Famulus nec verbulum injutijs oppo-

fuit, fed capite paululüm in partem

h opitt

finiftram deflexó ad feipfum dixit :

Lunct

cefir l

Quid tum ! & tam levi remedió iras

cundiz vires jam fra&tas cohibuit ,

'ICL'I'!;"Ej"

atteftante. hoc ipfum ejuídem tunc

reami

Magiftró , & Patre fpiritualis itaqui-

dem , ut ad ejufmodi iteratas injurias

1 eiufde;

nec vultum mutárit , nec triftitiam ul-

t us

am induerit , fed fuis injuriatoribus

jota jl

oblata occafione quacunque infervi-

ncfei t

re&y benefacere , bonum pro malo

endi m*

reddere amantiffimé fluduerit , uti

cationt

jebanti

ipfimet injuriatores poft mortem Wil-

helmi tam beatam , interiüs ad pzni-

pravi Ü

k

tentiám commoti , flebilibüs oculis

ial

b

pálàm faffi fant , abominantes cordi-

Ifly F f,ä'

citüs impietatem faam, & veniam per

miäüï

merita Wilhelmi poftslantes humil-

emntte

limé à Deo,

nf

4. Porró tam illuforia, contemp-

n

H

I

tum extremum fonantia, & injuriofa

gr'ofi ew

. 1.

ilbelmus , nec mutato

fuére , qux W

N

jus

vultüs colore ; intet

li

u

is Deo unitus ,

Juifly ,

patientiffimé pertulit; ut R. P. Marti-

aus Merz vita. hujus primus Scriptor

n D

Cap.

Cl

4o

^i et.

ss

€ap. 17. afferere non vercatur exe

m

horreícere fe illas enarrare injutias »

fl

quas Divinà Providentià fic difponen-

M, *

(rines

te pro meritorum augmento Wilhel-

mus nofter placidiffimé toleravit;ne-

hon t

at

que de pradi&tis veljota r

dua

onis du-

frit,

bitandi fvpereft , quoniam benefatus

d foi

Author Merz ex relatione duorum

Qlria

olim Wilhelmi Confeffariorum P. Jo«

yomly

6)

annis Feeg, & 'Georgij Kurz orete-

nus cunCta acceperat ; qui SanClitae

T )

tem Wilhelmi poft ejus mortem San-

v

€&à zmulatione imitabantur.

dä"e, (

$. Manfuetudinis eximia Virtus

Ut ,

Patientiz individua Socia, cujus exi-

Dtite

ftentia , atque ejufdem aCtus in Con-

j! P.K.M];

hw

verfatione cum proxime fe przcipué

prodere affueverunt , in. Wilhelmo

m (

commorabatur in gradu exccellenti

D

fingularis animi demiffio apparebat in

externa modefliffima Corporis &

membrorum ejus compofitione, ita

equidem , ut totus agendi ; ambulan-

di» aut ftandi modus nil aliud prafe-

ferret , quàm Angelicam quandam

.

.

àCtws oculo-

corporalem figuram

rum

AT

ss

fum erant rari , & verecundiffimi ,

at &

utpote quos 3liàs ad terram , aut ad

injti

aftra. unicé dirigere , & jaculari fole-

bat, "Facies macilenta , '& pallida ;

dipyte

Crines ( uti ttaditio docet ) nigri ,

o Vi

non crifpi , fed directé oblongi, vox

:1'31'1'&[»!'

tronist

fuavis, & grata , at folum circa obje-

&a Spiritualia, vel vi obedientiz ne-

tht

duotut

ceffaria ; fecüs raró audiebatur quid-

i?

píam longiüs effari.

6. Externa igitur Modeftia tam

rz od

R

M

M

j

li

rarz pulchritudinis ;

]

un&à in Cons

verfatione TFratrum dulci Manfuetu-

FrcmïaF'

dine, occultá quadam v1 alios ad vir-

,

tures , & imitationem fuaviter , &

] Virt

fortiter inftruebar, inflammabat , &

ujlls e

trahebat , ita ut non pauci latentem

n U

in puriffima anima Wilhelmi Sanctita-

præci:vc

tem ( quam ipfemet occultare omnt

yrlhoi

modó poffibili allaborabat ) ad- .

d

verterint , crediderint $

3g[fbä'j

& venerati fint,

rgoïis L

j

bl

-«£33 ( "R 2 Got-

jpri

;uzndaf

Caput

; chb'

nul

42

P o

AV

CT 5

fitüc

[

1

!

Áiss

(: &PUï Xlïc

hftà

Obedientía, Paupertas ,

AtitG

&

yeces

TOR

Caltitas W'ilhelmi.

manda

A xf

I, W 7 Otum Obedientiz in maxima

At

perfe&tione adimplebat , &

ts D)

tlus,

ebfervabat Wilhelmus ; nam!aQiones

ctnnesexacté conformabarSacrg Re«

p

gulz , & Ordinis fui conftitutionibus

imit

diw no&tüque , Superioribus ad nutum

Yj,n

eum totali fübjeGione judicij proprij s

iltns,

atque Religiofá cum (implicitate obe

iia)&i

temperabat inftantane? , hilariter , ne

füte

latum quidem unguem recedens ab

o

fonter

executione mandatorum ; imó &qHae

li

M

tr)

libus, & non his folin , fed & perfe-

cutoribus fuis quidpiam defiderantie

II

u Ma

bus , aut fervitia petentibus parató

animó, & vultu fubridente inferviene

[

Ixel

dó obfequebatur , quacunaue oblatá

Wnto

i

lu

oppertunitate , uti velex eo relucet 5

quod Dilinge in campum Iufüs honefti

V

g'a-

p

4

4

—

43

ratià cum Condifcipulis progrediems

ab his mandatum acceperit , ur duraa-

te lufuipfe intereà pro omnibus in fe-

m

parato loco fylveftri ad DEum fundat

preces., nec regrediatur, aut ceffet ,

nifi admonitus , & avocatus , quod

]

mandatum ferenà facie lubentiffime

& fan&Giffimé fzpé fzpiis cum ingenti

vt

fpiritüs fervore adimplevit Ifte inti«

mus DEI , & omnium obíequens Fa-

Cbal.,.i

smulus4 &c,

(

S:ac.*.æ "

2. Paupertatis Religiofz amator

eximius-extitir Wilhelmus ; nil pro-

vtl

ptij » nil füperflui admittens ; nec pof-

admi

fidens, nec retinens, fed fola neceffa-

pro

ate v

ria , & hzc quidem , & inter talia exe

quirebat , & eligebat femper viliora ;

nen!

abjeCtiora, & Paupertatem fpirantia ,

gur

Contentus omnibüs five fordidis , five

n

!

"

1

P

laceris , five confutis veftimentis tan«

gt

ta cum animi quiete ,& fimplicitate ,

d

1

H,'

l

W

ut Magifter ejus poft mortem palàm

edixerit , Wilhelmum , fi pro vefti-

nieme

ï

mento , faccó ruftice confectó indu-

—

g

tus fuiffer 4 id malé habiturum non

theïuceilj

fuiffe , imó vix eum fuiffe animadver-

35 hOBfl[-,

fu:

gflj

94

N

a

44

**

(

i

)8

:

furum vilitatem panni , & formz adeó s;

fibi , vanitatique mundi mortuum ; & nambu

ámmortuum extitiffe Vilhelmum,

lm

3. Caftitatis Virginalis cultor» & ijio.

poffeffór przclarus -erat wilhelmus , .

adjuvante , & adftipulante ejufdem (j

pijffimá fimplicitate ; nefciebat enims 1alns

ende boves procnafcerenwr s tam |

i

parüm patticipabat dc

piritu- carms.,

Quàmris eum minimé latuetit ; Ca-

ftimoniam veluti connaturaliter. fe«

curiffimé conquiefcere ;.& indormire

fpinis horridis , & tubuhs aculearis $

Hun

idcircó vefte Cilicinaadeó corpus at-

trivit ; ut cutisduritiem induerit s Ci«

licium veró ufü.continuo vim incom«

*

modendi amiferit

5

neceffe igitur

À

fuerat ; ut Patrum Spiritualium repes

hi,

titís mandatis ( ne fe mort.ficando

l bo

mortem apertté accelereret ) à tali ni

Vi

mio , ub vadebarur ; momäcauoms

tonj

genele retraheretur ; arceretürque j

Xntu

flagellorum i£tibüs non minori in cor«

m

pus s fuum virgineum fzviebat furore;

DAT

uti palàm notum erat , &c, Cozvus

Sw

—

Confrater ejus Dilingz notaverats à

JM"

pe-

*D-.-

|

*1

Zy

(

)

RF

ORE

äy.

"f*x:

13 potiori le£tum ejus conftitiffe duabüs

-«r;r;x

ii partibüs ,

[ 31

re nudo , & culcitta

iil Hrnmmea »in quibus quievit., & cre-

alt! vit ho

infigne Caftiratis lilium, Quif-

Vilit nam 4 lenique p

pur

iffimum

:Caftitatis

4DPe

((l Candorem du,ec

.:i. "

tilli, quiVirginis

amr inw

Matris DEI all oqmu perf»m ; & ange«

]wr; J

licó Confortió recreariprometuit 72

t

at

Caput XIII.

At !

De

jndute

acul'ü!a

Humilirate ,. & taciturnitate

ccæru»

Wilhelmi,

(20M

anu

Overat mzlmf*Wnïhe;mus, fa

Kel

q

perbiam bonis operibus infi-

um

dlau » ut percant; hinc cun&tafua ope-

rui

ra bona , quantüm per exercitiorum

g,g'h

Spiritualium naturam licuit , peragere

1bc" jl

confuevit in abícondito.

O fi refci-

at

zenturomnesejufdem a£tus mortifica-

tionum OCCLïLäl um . oratiomum intet-

yiin

, fn

aarum , & externatum , elevationum

(ott

Spiritüs 5 familiaritatum cum Calico«

lis , vite feries curtim admodüm ad

me

go-

p

46

SCTOS

Vil

ltts

pofteritatem delata , in tomos exa

wl

141

lex

crefceret,

t fwr

2. Verüm innata à pueritía Wil-

Atl

helmo Humilitas non finebat ea pro-

1 ,

dere , & loqui , unde continuó ad pía

lbf

opera angulos , loca feparata ; cel-

m(p

am , &c, &c. &c, anxie quarebat »

RU

quatenüs quz Sanct? agere , & perfi«

cere folebat ,. hominum oculos fecuré

!jï()nnan;

TO

effugerent , inventus tamen non raró

"h

a fuis Cogvis in abfcondito non fo-

^nore

lm , qug peregerat , occultavit ;.fed

Va

& ab illis ,. & fibi intimis quidem fol-

ibf

1

licitatus ; ut pro quarentium folatio

'lff(en

Spiritnali revelaret gratias ; quas à

Al

DEO acciperet fingulares ( veluti

paffim eo.adhuc vivente credebatur

:fän'ml

Mtr

Wlhelmum Czlitibus effe familiarem )

gi,ïoc

nil unquàm fateri voluit ; fed fe ,. &

Ktodi

omhia fua attenuando , opinionem

Bitab

bonam de fe captam omni'modÓ mi«

h

aT

ld

V1

nuere , imó extinguere apud omnes

fabtiliffimé fludebat, & contendebat,

4"1751

J e

3. Ultraid , quod de Humilitate

TT

Wilhelmi externa hic prafertur , &

allegatum cft ejus interna humilitas ;

fl

[40]

El

[

Ea

A

&

&

)

o

]

tfoy t

,eottemptufaue fui ipfius erat. multó

validioz, & fortior 5 in hacenim po-

, fuit fundamentum fug generofa pa-

j

" tientiz, de qua füprà Cap. r r.itaequie

87 dem

ut omnium opprobriorum ,

103 fabfann

ationum , & contumeliarum

1* fe in fpiritu reputaret di

eniffimum ,

yatot

[o]

'

quo interno dictamine contra feipfum

U* conftanter obfirmatus citoadmoduüm

bt

Compeícuit exurgentes

iracundie

insnrij'?

vindi&tzque inordinatos motus , O !

) i

l,

; innocentiffima femper anima ! fi ta

At

| tetam profündé humilias ; in qualem

uidcm['q*

abyffum contemptüs füi oportet , ut

T [0;':'.5

T

P

defcendant peccatores

T

4, Taciturnitas , lingueqQue re-

(* frznatiofuerat Wilhelmo veluti cone

t naturalis; fiquidem nen erat anitni va-

niiit

gi;loquacis , levis, & ad verba plura

fedfr

proclivis fed fubmiffi, tacitarni , co«

p

gitabundi , &[inirate, feretinentis 5

mOdO«J'

inde DEO fic amantiffimé difponente,

T d cy'fn

jam à puerilibus annis (uti Cap. r. fu«

nrenf;fää

prà rclatum eft ) linguam vix folve-

bat , nifi ad diícurfus Spirituales , pro

atf Y*

quibus interids fpccies ia mente con«

hum'iülïï

tin-e-,

r

48

ä(f)ä

tinebat fine numero multas , que

D)

erumpere geftiebant , fi quandoque

ariby

efferebatur occafio.fe utiliter foris

fde

prodendi,

Átque hec etiam à fecu-

üpun.

X

1

arib

"us

I22

obfervata taciturnitas , & cau-

N

tiffima loquela Wilhelmi poft ejufdem

| drga

pijffimam mortem merebarur deprae

Yqu

dicari à:plebeis hominibus , qui in

|

tif

hoc , & alijs Sanctz vite oftenfis

ARORO

exemplisin cjufdem cum devota anirmt

'H] '

commotione erumpebanc laudés,.

&Dy

Af

€aput XIV.

N (

2I

De

tl

Fide , Spe , & Charitate

^if E

NWVilhelmi,

[

Ml

At

K,

-^Rias Virtusum Theolopicas

ille

rum tam przcellentid , quàm

lo

neceffirate primatum oBtinetin Choro

omnium Virtutum vitz vere Chriftia«

^b

A. unde virtutes morales: confervae

lüpuc

tioti ; & incremento hujatis Trisdis

!

Mi

j t

deferviunt, & veluti ancillantur. Ha«

l (Q]

bitus Fidei pra&icus in Wilhelmo no«

2

firg

C SQGDE-

49

: fro conftantiffimé perftitit illis teria

! poribüs periculofiffimis , ubi defe&tio

i 3 fide , lapfófque. in harefes ubique

1J* impuné patrabantur', adeb quidem,

5 ut Soror germana Wilhelmi nemine

( Margaretha & ipfa in- herelin lapfa

! fit; quamvis pofteà denuo ad; Ovile

; ! Chrifti redu&ta, & converfa à R, P,

(* Georgio Rennero Imperialis Monas

1 fterij Zvvifaldenfis O. $, Benedicti

&& ad Danubium in Suevia fiti Profe(fo ,

teftantibüsid Annalibüs Benefati Mo-

nafterij.ad Annum 1588.

2. At Wilhelmus nofter.in fide

orthodoxa immobilis etiam Mem-

[/! mingz inter hzreticos ( uti faprà

Cap, r. vidimus ) Cives.vicinos cont-

moratus conftantiffime. Catholicis

di? adhafit Articulis, Caremonijs, atque

! Do£&trinis , jam tunc. pijffimIs mori-

(( büs , precibüs continuls ; & Sacra-

( mentorum Catholicoram publica faí-

j ceptione Fidem Catholicam palàm

1i! profitens, & hareticorum perfidiam,

i, & centumaciam confundendo. dete-

n* ftans,.

o

Ls

3. P"Offl.

i

$3

ACT X

nt

3. Porró aCtibüs Fidei quàm fe-

duló fe exercuerit » teftatur ejufdem

libellus precatorius manualis Cap. 8. l]

& alibi paffim, &c. atque ex hoc pri- '"

mavo fundamento , & terrá boná |!

excrevére toc pulcherrimi virturum |i

flofculi , quos ha£tenüs enumeravi- |!i

fmnus,

m

E

l

!

|

4. Spei Virtutis Theologicz ex-

cellentem poffeffionem demonftravit

mbx

Wilhelmus in exercitio aCtuum tali

virtuti propriorum , quod exercitium W

nobis reliquit in fuo manuali libello *

fub titulo thuribuli aurei Annó 1636, !

nl

typis divulgato , precipué Cap. aI.

u

[

in praparationibus ad. Confeffionem

Sacramentalem , & alibi , cui fpei ad-

li

junctam habuit fiduciam in petitioni-

bus ad Deum dire&lis fpecialiffimam ; W

|

uti liquet €x €o, quod fequizur.

j. Venére tunc temporis duo Re- !i

lieiofi Ordinis nofizi ad Abbatem !i

Rothenfem tanquàm Vicarium Ge- !

neralem confilij petendi gratià im li

gravi! cafa fui Monafterij affliQti , 1

porró hi dno peregrini Religic[ifay À

ia

$1

ecoe

má San&itatis Wilhelmi noftri per-

ni

t

moti , hunc perfonaliter acceffere »

X

fupplicantes pro precibus Deo in fa-

e

vorem íui Monafterij fundendis

.

(pr

bot

Wilhelmus nofter Charitate fraterna

intimé commotus, in illorum prafen-

(]J

A

tia in genua cito provolutus per bre-

ve temporis fpatium intimas defuper

T

ad Dominum effundebat preces , &

IT

fübito furgens , eos confolando edi-

xit ; bonó, fint animó, eo quód id ,

L

ll

(

quod poftulàrant ; brevi felicem fit

/l,

habiturum eventum , & effe£tum,quod

(

04v

verum à Wilhelmo

tadiQum fuiffe

l

ipfa experientia paulo poft evidenter

demonfiravit

Y

1 P

6, Virtute Charitatis circumful-

tus undique Wilhelmus veluti cliba-

Q

;

[

nvs ardebat femper , quod manife-

ftum fit ex ejufdem continuis eleva-

tionibus mentis in Deum; prafixerat

)

u

fiquidem cunGlis fuis aQtionibus.gref-

fibus, precibus , actibófque corpora-

G

4

libus oratiunculas amorofas jaculato-

rias , quibüs mediantibus flammas

(i

Anoris Divini indefeflé diu no&tü-

f

C a

que

fii

f*

E& CL

que excitare confueverat, ut mirum

non fit extsticum , & Angelcum hunc

Juvenem tandem perfe&tionis fupre-

h

mz gradum in Charitzte Dei attigif-

li

fe fummum , quem apicem defcrip(is

in fuo libello precatorio Cap. 3r.

7. Volupe admodüm eft , & de«

'?vfle.i

le&abile ibidem perlegere , & legen-

ij

do enucleatiüs perpendere viam, me-

diique hanc principalem aquirendi

virtutem ; addit dein ibi ejus figna,

gradus, & perfeGionis ejufdem altif-

lima faftigium afícendendi methodum

(

&tüc

accuratam , ut adeó indubitatum , &

