Gi2766
author: Eiselin, Wilhelm

1

f

f

/Z

]

fc

n

-tdieo i

i.

AT

)ï

(

!

;i

N12«511958111 021

VAUE

UB Tübingen

x

hus

ml

REEK us

—

—

z

——

Néstipes

——

[

WTEU

IEs

tj

ITTT

AUREUM

THURIBU

n

LUM

Simplicis Devotionis ;

QUOD AD INCENSUM

DEO OFFERENDUM VARIE

Colle&um propria manu confecit

Beatz Memorie

WILHELMUS

CANONICUS PR £.

i

MONSTRATEN'IS IN RO-

THENSI SUEVIJE

Cznobio ;

E

Devotifífimus B. Virei

Sodalis & Amator,

Primitüs

(

Typis Dxïmgæ expofitum , &2

!

Paucis Notxs Illuftratum

;ï

R,P, MARTINO MERZ EIUSDEM

Cxnobij Canonico & Priore ,

Ánno vero 1743.

Cum Licentia Superiorum Reimpreffumi,

OTTOBUR £

ä

Typis Toannis Balthafari W anckenreilles

v

VICARIO GENERALI

JOACHIMO

ROTHENSI,

MATTH/EO

URSPERGENSI.

MICHAEITI

ROGGENBURGENSI.

J CHRISTO-

PHORO

MINORAUGIENSI,

MATTH/EO

SORETHANO.

MARCHTALLENSE

JOANNI

| CANEI?IDI

CANONICI ORDINIS

PRJMONSTRATENSIS,

PER S$UEVIAM

PRAESULI

Bus

REVERENDISSIMIS,;

ABBATIBVS.

VIGILANTISSIMIS ,

DOMINIS AC PATRONIS

SUIS

GRATIOSISSIMIS

OBSERVANDISSIMIS

&c,

EPISTOLA

"ESDEHIHRTEEIEOE RH

REVERENDISSIMI

PR/ESULES

AMPLISSIMI

PATRES,

&c,

Eniatm , fpero ;

non inyiti dabi-

tis, fi Sacras Ve-

r—äb —

EEE

—

[tras Manus, ía-

cráque Nomina novus ifthie

füb operis meis enatus libel-

/ lus prenfet & ambiat

ure

quodam fuo id facere fibi x

detur ; neque re&tiorí vià in

$ pubhcum fe proditurum ar-

A 3

bi-

DEDICATORIXA

bitratur, quàm fi eó eat, un-

de jam olim fuam, quà vivit »

Animam prodijíffs non igno-

rat. Animam, inquam, fuam

Vobis debent pagelle iíte ,

quas tum vitam orfas arbitra-

ti licuit,cüm Beatailla, & tota

€andida Anima;B. M. W IL-

HELMUS EYSELIN Sa-

eri Ordinis Veftri Rothi olim

j ä

Canonicus vividis fuis opera-

l

tionibüs ; Religiosis Exerci-

tils & virtutibüs cas animare

coepit. O veré Beatam ! ve-

réAngelicam!veré totam pul-

chram Animam ! addo , &

ó vere Candidum veftrum

Ordinem ! qui nifi ante an-

Zï

nos

EPISTOLA

Y

l

n0s jam aliquot füpra quin-

Bentos fuum à Magna Coli-

:

tum Regina Candorem acce-

|

pilfet , haberet , quem à pu-

d.

riíffimo illo uvene , Devotif-

fimo , inquam , Iftius facie ad

ü

aciem Adoratore , Angelo-

rümque in decurrendis Pfal-

1

i

mis frequentiffimo Collega ,

& alijs fexcentis, quos Coelo

4

d

terrzque dedit candidiffimas ,

animabus mutuáffe exiftima-

Iu

[:

ti poffzt. Verüm nolim ego

in illius Sacri Ordinis Veftri

j

laudes nunc ire.

Ebur can-

defacere , aut illuftri Soli fa-

culas quafdam addere velle

n-

vidcar, fi €Ó proceffero.

44

Quin

DEDICATORIA

Quin illud potius ago &

R everendiffimis Paternitati-

bus veftris opellam hanc me-

am . demififfime "Confecro ;

Caufam ;

Dico ; Dedico.

uód facerem,jam expromp-

fi. Vefter hicce partus eft ;

& ideo non nifi Ampliffimis

VeftrisNominibus infcriben-

dus. Agnofite Vos obfíe-

cro , humillimum ignoti Ja«

borem , & rivulo huic ; in

marc fuum regredienti ; gra-

tiofum finum pandite. Nul-

libi fecurius , nullibi liben-

tius , ille quiefcet , quam apud

fibi fimiles ; id eft ; Candi-

quàm

dos & qubertinæ ,

de-

EPIST. DEDIC

decet pietatis acerrimos /E-

mulatores.

Vivite proinde

(

fclices ; & Ecclefie , Ordini ,

E

Monaíterijs Veítris , quàm

1j

diutiffime incolumes perfta-

p

te. Ita Voveo ! Ita precor !

h

& Reverendiífimarum | Pa-

il

ternitatum Veltraru

3 COII-

1n4

Ítanti gratie me , meámque

fe

rem Librariam & Typogra-

l

phicam humillime cormendo.

li

Scripfi Dilingz. Ipfo Purifica-

[

te Virginis facro. AnnoaMa-

tre Virgine CIO* OIC. XXX

nu

Reverendi

TGAYUMS

Paternitat

wUd

Veftrarum

]

Humillimus Servus

ff

GASPAR SUTOR

Bibl Dilinganus

FACULTAS

Reverendiffimi Domini

Vicarij Generalis.

OS JOACHIMUS DEI

Gratia Humilis Abbas in Roth

E

N

Ordinis Canonicorum Prz.«

monftratenfium per Sueviam , Alfa-

tiam & Grifoniam Vifitator ac Vicae

rius Generalis ; Poteftate Nobis à Re-

verendiffimo Noftro D. D. Generali

concefía permittimus , ut Thuribulum

feti Exercitia B. M. WILHELMI ANo«-

ffri, d'c. 1 ypisimprimantur, Inquo-

rum fidem proprià fubícripfimus

Sigillóque confuetó munivimus. In

Noftro Conobio Rothenfi 26, Noe

vemb. Anno Chrifti. 1629.

(.8)

F.JOACHIMUS ABBAS

Rothenfis,

TH u-

-2 ( TO G8

I

"THURIBULI

AUREI

H

Bcatz Memorie

9t

(

WILHELMI

m

r

Caput I

(

DE ORATIONE IN

n

COMMUNL

lt

Vi

NOT J£

J0

Rationis donü mir? excelluit Atta

$1

h

O:

gelicus nofler juvenis, pro cujus

(

majori Zelo ac defiderio , arden-

tioríque per(olyendimodo plura fibi in fuums

libellum M. $. retulit , qua ficut &* alia

deinceps ad verbum buc alferunmr

Sententiz aliquot Sacrarum

Literarum & SS, Patrum

Llam orationem Deus non exau-

I

dit,.cuihomo; quando pfallit; non

actendit, $. Greg.

Si

Á 6

" ; LTHURIBUL! AUREI,

Siprote folo oraveris; folum tuum

meritum poffidebis. Si vero proomni-

bus;omnes pro teorabunt. D. Ciry[off.

Ó

Cum ad orandum , (ive ad pfalfen-

-

dum in Eccle(iam intraveris ; flu£tuan-

tium cogitationum tumultus exterius

relinque , curámque exteriorum pe-

nitus oblivifcere , ut fóli Deo poffis

vacare, $ Bernard.

Dominus apparens no£te per fom-

nium Salomoni dixit : Poftula quod

vis, ut dem tibi, 3. Reg.3.

Omniaquzcunque petieritis in ora-

tione credentes accipietis, Mattb,a ,

Petitis & non accipitis ; eÓó quód

malé petatis, jacoli 4. Cap, Sufpene

dium elegit anima mea. $ob. 7.

Peccata veftra prohibuerunt bo-

numà vobis, Hier.g

.

ä(

Qui declinat aures fuas, ne audiant

legem ; oratio ejus erit execrabilis,

Prov. 38.

Homo homini referuat iram , & &

Deo quarit medelam. Edl 2g,

Oratiie humiliantis fe

trabit :

nubes pene-

& donec propinquet , non

cons

CATPUT',

,

confolabitur : & non difcedet , donec

ln

h

altiflimus afpiciat, Erc/, 35

Virtus purg oratioris eft quafi per-

]u

fona quedam , quead Deum intrat ;

l«

& mandztum peragit , quo caro ne«

iM

quit pervenire,

a

Erubefcat humana pigtitia , plus e-

f

nim vult dare Deus , quàm nos peti-

mus. 5.J4uruff,

]s

Quazdam non negantur, fed ut con-

d

gruo modo & tempore dentur , dif-

ferantur, $, Auguff.

ds

N O T A,

n

Is faevis fententiis auimtm fau vte

j

r

lut Flabelló excitabat, & ad evatio-

]s

tiem jugem , conflantem, ardentem ( de-

votam Deáque gratam anbnabat ac perfi-

js

ciebat ; Ruminatio enim fimilium. valde

eó couducit.

if

Sanamusjejunió Peftem corporis,o-

?

ratione autem Peftem mentis.$. Hieron,

Intentio. veró Orationis cít

g

Duplex,

Ctualis, fi quis cogitat;fibi cum

;

|

Deo agendum effe.

À 7

Virs-

4 THURIBULI AURET

Virtualis , fi quis orationi ex prz«

concepto prcpohto attendere vult ,

& non poteft , verüm diligenter re-

Ad hanc intentionem me«

pugnat.

mor fis exempli de Virga & Candcelis,

Caput II

DE NECESSITATE ET

COMMODITATE

ORATIONIS.

Cur Religiofis magis incum-

bat Orandi nccelï itas,

I.

Sfiduitas Tentationum.

2, Proprij negotij difficul-

A

tas,

3. Bonorum amittendorum faci-

fitas.

Quz juvent ad ardentius

orandum.

1.

Orró ad opportunitatem oran-

di multüm facit fübtractio oc-

"d

Cupationum,

Ne impediaris orare fem-

per. Eccl, 18.. Id eft ,ne affumas tibi

€a » qu& impediunt te ab oratione,

2. Com-

*

CAPHUT n

,

d«

:'à Commoditas quoque loci ad

£

idem multüm juvat, & citius exaudi-

[

"

tur. Zddorabimus in loco,ubi fleterunt pe

des ejis.. Pfalm, 13 1.

l

3. Item San&ta & Devota Societas

dicentium verbó & exempló vyire

«adoremus, Pía], 94.

4. Similiter homo contemplativus

ad orandum magis obligatur, $, Bern,

Semper contemplationem fequitur

m.

Oratio,

$. Homo tandem vivens de

)Ele &«

.

mofynis maximé tenetur orare

.

Exe

emplo S, Paul, 2, Tim, t Det miferi-

h

cordiam Dominus Onefiphori domui , quia

fape me vefrigeravit , &* catenam meam

7

aon erübuit. S, Gilbertus S, Rufi Abbas:

Non folim oratio , fed & obedientia

tobis neceffaria eft. — Jubemur fané

orare tempore à Spiritu Sancto fta-

a

tuto Ef, 49. In tempore placito exaudi-

vite, C in die (alitis auxiliatus (um tui,

o*

Pauper ftatutà. horà veniens citius

J

Elcemofynam accipit,

jbi

Caput

6 THURIBULI AURET,

Caput IlI.

DE MATUTINIS ET

COMPLETORIO,

NOT AE

Uisquis impensó amare , Zelare ac ob-

fervare debet ca,qua fatás fui [unt. &

vocstions ; Ingratum enim effe Deo

afferit D. Bernarduws ,. quidquid illi ob-

tuleris, abíque eo. quod debes, Qv

de cau[a cum Matutinavum C Completorij

Divina Officia ve[peri ad quietem & media

TEV BICWPUSCONIRDVERSNNEAS

noile in Ordine nofivo ex antiquo Majos

vum noffrorum quin ipfius Santi]imi P, N,

NORBERTI noz folim exempló , fed

€» prafcriptó [mt per[elvenda , bine pulcbra

f VILHELMUS de bis collegit &

conjcripfit.

De Matutinis.

Rigidis inlaudando DEUM Efaie

$1. & 52, & alibi pulchra dicun-

tur & grandia& y4.. Non efl;qui in vo-

iil n . od

cet nomen tuum , qui confurgat. C' teneat

te

ab[condiffi faciem tuam à nobis,

Excitantur autcm tepidi & fomni-

Cu-

CAPUT III,

7

eulofi maximé Thren. 2. Confarge , id

eft , cum alijs furge J/aude in node, in

- WE

principio vigiliarum : effande [icut aquam

cor tuuin ante con[petium Domini

leva

ad enm manus tuas pro anima parvulorum

77

titorum , qui defecerunt in fame , in capite

omninm compitortm. Sic S. David : Me«

(0

dia node [urgebam. d. confitendum tibi

Pfal. 119. Chriftus in hac erumnofa

ub-

vitaLuc.6, Et erat pernotans in Ora-

:

tiene Dei, Nec Sila anguftia carceris

1

ji

impediebatar ; quin media socte laudas

ret Dominum. A. 16,

1!0-

N'

Infelices plané fomnolenti ,illi qui

tantorum exempló non excitantur ad

i

n

Matutinas,

In die matdavit Dominu smifericor-

Ü

diam fuam, & tote canticum ejus.Pfal. A v

En ex ipfis verbis Domini apparet

no&turnum tempus multó expeditius

u

effe ad DEUM glorificandum; quàm

la

diurnum,

Ecce non dormitabit , neque dormiet ,

f^

if

qui cuflodit Ifrael. Pfal. 120. S. Bernar-

dus ; Non dormitabit , ueque dormet ,

qül

$ THURIBULI AURETI.

qui impugnat Yrael, cui vefiftitur per facrai

Vigilia

Tentationes carnales & immunde

| i

frequenter comitantur fomnolentos;

has autem honeftz vigilig repri-

munt, Vigilia boneflatis tabefaciet carnes,

Eccl. 31.

De Completorio.

Eceffe eft Religiofum occupa-

tiones fuss ultra diem non pro-

|

longare, Exibit bomo ad opus fuum » íci«

icet qui ratione utitur; & 4doperatio«

uem (uam u/que ad vefperam , Ícilicet 8

bon ultra. Pfal. 103.

In Completorio autem commen-

damts nos B. V. Mariz,

fler

Unde A4agi-

jordanw narrat fe à quodam Re-

igiofo audiviffe, quod quando Fra«

tres dicebant in Antiphona $a/re Rt«

gin4 ETA ERGO. videbar B, Virgis

nem flexis genibüs commendantem

filio fuo Ordinem illum.

Quare Religiofus ita tenea-

— —Ut— Ó

tur adire Completorium,

I. Propter amorem conte

mplae

tionis,

2, Prop.

CAPUT Ill.

9

. Propter filentij amorem.,

14

3. Propter «uram propriz cof«

d

fcientiz.

4. Propter fecretarum orationum

"

fructum,

Ts

f. Propter aliarum gratiarum

: aífe«

127

quendum fruCtum, :

6. Propter cautelam temporis non

inutiliter expendendi,

)d«

. Propter vitandam inquietudi«

L]

nem & fcandalum fratrum.

(l«

8. Propter devotionem erga B.

jf«

Virginem.

Caput IV.

xn.

DE ORATIONIBUS

,"'-

PRIVATIS,

(s

i«

An&us Auguftinus probat illosqui

$

extra tempus ordinarium Ora«

]

tiones fecretas manifeí(té commens

dant, &c. fignum enim evidens eft

fan&titatis , fi de corde puro conftan-

ter procedant , &c,

1, Hujwfmodi exemplum reliquit

nobis Salvator.

2,Ttem-

ro THURIBULI AUREL ,

2. Itémque Apoftoli ; qui minifte«

rium menfarum proptcr hoc relique«

£unt.

EL!

|

3. OmnesetiamferéantiquiSanCli,

4. Primiitem Patres,quorumtem-

pore Ecclefia erat plena Fratribus o«

rantibus ante Altaria proftratis.

1, Ordinariz etiam orationes laue

des potius funt;quàm petitiones.

2. Laudes potius fpe&tant ad Pa«

triam , ad vitam magis petitiones.

3. In communi officio funt petitios

nes infertz , quibus qui intereft ; non«

nunquam non indiget,

4. Praterea orationes communes

funt ex inftitutione Eccle(iz; fecretz

& privatz ex inftitutioneDei.Matth, &,

Tuverà clau[o ofió ova Patremtuum, Hoc

certé multüm ad efficaciam facit ora«

tionis.

Cum invocarem , id eft , in-

tus vocarem s exaudifli me D EU $.

Píal. 4,

In his plus mens immorari poteft ,

fingula meditando. Defiderium cordi

eorum audivit auris tug, Pfal, 41,

GPMONO gRR RAR UI Liaii ha Eu

Comimunes tandem orationes indi-

gent

L

CAPUT IV,

57

l

gent libris, focils, &c. ifta veró non,

i

Apudmeoratio DEO vita mea, Plal. 41,

Libenter etiam orandum eft

Iai.

(f

in loco facro tribus de caufis,

j

I. Quia damones illuc accedere

non audent, Quam terribilis efl locus i«

1lle

ffe; &v. Gen. 58.

2. Quia locus facer in honorem

n

alicujus San&ti eft confecratus ; pium

eft autem credere firmiter , illum fan-

a

Gum fingularem noftri curam habere.

"

3. Quia medicamenta noftre fzl-

vationis & incitamenta devotionis

]

majoraibiinvenit , &c. funt enim ibi

du

Imagines Chrifti & Sanctorum , nec

r

non Reliquiz eorum , qua omnia

oc

memoriam ipforum in mentem ine

"d

iroducunt ad devotionem excitane

f]s

i

dam. $, Auguflinw autem ait $ quo

Ó

dignior fequitur effecus ,

Wando ftre

ventior pracedit ajfettw. — Hs vetó ex«-

,

traordinariis Orationibüs ordinariz

li

non debent omitti , nec catera oc«

cupationes,

Reddite omnibus: debita,

a

Rom.13. Ergo cum alijs intraEccle-

"Ham»

*

12 THURIBULI AUREI,

fiam; multüm enim nocet abeffe, ficut

era in vinea Domini, Singularis ferus

p'E

depaflus efl eaw. Pfalm.76. S.'Thomss

Apoftolus fegrepans fe ab alijs , Domi-

L

nun videre non meruit.. osn, 20.

Tene certum, & dimitte incertum, S,

uguftinus,

Ne oderis opera laboriofa. Eccl. ".

Laicis veró plushoc vitandum quàm

:

Clericis,

l

Unvquifque im ea vocatione , qua voca«

tus efl permaneat. Y, Cor, 9.

Unu[qui[que ficut accepit gratiam , in

alterutrum illam adminiflrantes. 1,Pet. 4

Qui recipit Prophetam in nomine Pro«

!

phetaymercedemPropheta accipiet.Mat, 10,

i

Caput V.

DE DISTRACTIONIBUS

ET COGITATIONIBUS

SUB ORATIONE,

Lis proveniunt ex officio, quó

Á

quis fungitur , &c. füntque cu-

Y2 . G.

Deprimit terrena babitatio

fenfum mul-

14 cogitantem, Sap. o,

ETU VU i 0

Aliz

C.APIUT V:

13

Aliz funt vanitatis, Domintu [cit co»

tht

1]

gitationes bominum , quoniam vana [unt,

Pfalm. 93.

JH

Alia iniquitatis. Perveríz cogitatio"

DÀ

nes feparant à D EO, Sap. 3.

Cavendum eft à primis his , plus

$

& fecundis, maximé veró à tertijs.

Vagationes prius habitz,;antequam

ggrediatur quis orationes , etiam ita

i

occurrere folent , quemadmodum &

in fomnis alicui accedit , &c,

d

Cogitationes inanes atque

inutiles excitantur,

T

7!

1, Per immiffionem maligni fpi-

(«

titüs,

2, Per vagationes prius aCtas,quim

u

aggrediatur quis orationem , ut di-

um eft fuperius, Corrumpunt bonos

I

mores colloquia prava. 1, Cor. 1y.

3. Per fuam ipfius occupationem

in divino officio, Primum malum eft ,

Íecundum pejus, tertium peffimum.

yo

(l«

Alia interpretatio.

1. Qui cogitant aliquid utile & ad

7

prationem pertinens,

14 THURIBUL!I AURET

2. Aliquid utile ; fed rei non corts

!

Q

vemcns.

3. Inutile & quandoque noxium .

L

alnqmd

Primum khabet ahquam excufatio

nem , fecundum minorem ; tcmum

minimam,

*

Curent ergo & feduló attendán

Religiofi;ut quod ore proferunt,vet-

fetur in corde , ne fit Sxmlatlca 1110

—

rum Oratio,

Populus bic labiis me benorat , cor at«

tem eorum longe eff a me, Matth, 15,

h

Fili, fitantaintentione Dominum

L

terrenum alloqueris, quantaoporte

l

Dominum czleftem

Quare quod

S. Bernardus fupra monet,

Cum 4d 1

la

orandum in Ecclefiam intraveris jluäuan«-

n

tium cogitationum tumultus vclinque exa

li

terius, ut (oli Deo vacare pof]Jis.

Oratio fané cibus eft cordis, S Ber

nardus-

e

e

Gbus in ore , P[alsus in cord

j

f

fapit.

In oratione petimus , ut nobis Des.

14

intendat, &c, Quomodo autem Dews mie —

e

)

bi intendet , qui snibi. ipfe non intendo

[

i

[

S, Bernardus,

Potius ad yocem cordæ

quam

a

F.

CAPUT V.

15

COfts

- Qquam corporis aures illiu. S. Auguftinus;

Oratio cordà eff , won labiorum, Vidos

quiti

fUs,

Caput VI.

itïof

ii

. DE CANTU VOCALI.

Cantus autem vocalis multos

dant b

þvc d

effe&tus habeF.

illos

I.

Ul&es & a

morofas caufat lacrys

] M*:ä

mas, &c. fic de S. Auguftino

Jcribitur : Klehat autem uberrim? in byme

um fs C canticis , fuave fonantis Ecclefia vocie

xtt. Pa vebementer affetu , &rc.

i

2. Oculos cordis attollit Jubilus

p/| laudis, S, Gregorius, Unde multi a«

qua. pintur in extafim in bujufmodi iubilatios

qus fi6s Cc.. In Eccleffjs benedicite DEO Do«

mino , de fentibus Ifrael. Pfal, 67.

|Bet

3. Triftitiam malam depellit, Glof-

i. fa fuperilla verba S, Jacobi, &c. Tri-

i flatur aliquis veftvdm , &c.. fic ait , Crebra

us pfalmodia dulcedine nocivam rriflitia. pe«

)! flem expellat.

faï.),ä E;;ulmlzunt labi

4"e4, id eft ; replebar

B

u

gau-

*6 THURIBUL! AURET,

gaudió, quod in labijs apparcbit , citin c48»

tayero tibi, Pfal, 70.

4. Praparat viam cordis Dominos

ad infufionem multiformium gratiae

rum. Greg.fuper Ezech, Cum vox p[al"

modia per intentionem cordis agitur , Deo

iter ad. cor praparatur. Mti cfietus funt

jn anima , &c,

. Diabolum fugat. 1. Reg. 16

i

2David tollebat cythbaram , & pfallebat wia

)

s fua, &* vefocillabatur Saul ,leviá[que bae

d

bebat , & recedebat ab illo fpiritus malus.

n

6. Deum delectat , &c. Cant. 2«

te

donet vox tua in anvibus meis ; yox enim

[

tua dulcis, C facies tua decova.

a

7. Militantem Eccle(iam a

ffimilat

D

triumphanti ; quz femper jubilat.-S.

.

*

Nibil in

ql;

Bernardus fuper Cantica

fii

terris ita proprie repra[entat quendam cá»

lefa babitations flatum ,. ficut. alacritl

laudantium Denum,

$. Inimicos Ecclefie conturbat,

2.Paralipp. 20. — Gimque capiffent lat«

(

des canere , vertit Domimm infidias initnio | i

[

foimm in femetipfos & pereuffi fomt , &e, — t

d

Caput

!

$R3 (f ) G6

17

d

Caput VII.

nitü

DE PR/EPARATIONE

dU

AD ORATIONES ET.

J

DIVINUM OEFFICIUM.

,Di

N O T £,

Ox eff Sapientis, Eccl. 18. Anteoras

gl V

tionem prapara animam tuam s

,&* noli effe quafi homo ; qui tentat

iM 32 EU M, . In boc animam (uam praparaws

u di fludio zelofiffimum pariter C exattiffi

i mum fuife Angelicum noffrum Orato«

1.! rem » f( modà ex ipfo allata non (atis evisia

tl cunt , certe vel fequentia abuude id teflatum

| facient.

Nam fuperioribus confiderationg

Q ánfervientibus, proprias adjunxit preces Vo«

lu cales, quas tamen pro more (uo con[ueto oga

jli! time maflicatas cordiali affe&tu perfoluit,

"T

Oratio ante Horas Cano-

m

nicas,

u

Domine JESU, has horas Canos

W

nicas ( penitentiam, ) perficere

ji$ intendo& cupio principaliter proprter

(i, e DEUM & Creatorem meum , ut tu

inde glorificeris mihi fit ip meritum

l

Pa

&

58 THURISULI AURE!,

& fatisfa&tionem, parentibus, fratri-

li

bus; fororibus; anicis; & alijs, quibus

i

obligor in refrigerium , & pona di-

minutionem,

$cio me Domine in«

!

dignum effe exauditione ; & ut hac

fan&ta verba ore polluto pronunciem,

propter gravitatem, & feditatem,

malitiam fcelerum meorum ,-de qui/

bus cordialiter doleo , & doleo quod

CI

non magis ; sbftinere intendo in fu«

turum, Quod decft ex parte mea ; |

fupplere digneris virtute pretiofiSane | |

guinis tui , quem tefte Bernardo non .

per guttas , fed undas effudifti,

Ins |

tellectum illumina, afïe&um inflam« |

sna » ut digné, attenté & deyoté fia5. j

l

preces perfolvere valeam,

n

Alia Oratio.

| 4

Mnipotens fempiterne DEUS ;

O

qui nos, cum non effemus, de ni«

hilo creáfti cüm perijffemus , mife-

:

ricorditer redemifti , rogo te per in-

commutabilem poteftatem tuam , fü«-

Ícipe has laudes , & orationes;quas tí«.

bi nvnc & omni tempore dicturus.

i

Unms

nati

CAPUT vit,

19

fum, in illa unione charitatis & dile.

luibty

IT

ionis , in qua unigenitum Filium

J

tuum mifíifti in uterum B, Virginis Ma«

d

ri& ; in qua eum patientem & morienz

tem in Cruce pro nobis fufcepifti, Amé,

Vi

mj

O Domine JESU! has horas Cano«

t

nicas petficere intendo & cupio prin«

cipaliter propter te DEUM Creato«

qu

»in[u

rem meum , ut tu inde glorificeris ;

Q

mihi (it in meritum & fatisfa&tionem,

(

ont

Ante inchoationem Officij.

l

AGiones noftras , &c,

* Haserationes , ( ficut & veliqua) illi in

nHaII

eontinuo ufa fuiffe , &* quidem ex corde ,

colligitur vel inde,quod pagina illa , ubi eae

n [uo libello babet , fiut [atis tmaeulo[a, &

Attrita.

j

,

(

Poft Officium Oratio.

d

Ufcipe, Clementiffime DEUS,pre-

ii

cibüs & meritis B, Mariz femper

"

Virginis & omnium SanQorum &c

n,f

! San&tarum officium fervitutis noftrz $

5! & fiquid dignumlaude egimus ; pro-

! pitius refpice ; & quod negligenter

H

j

actune

áó THURIBULI AURET,

a€um eft , clementer ignofce, — Qui

f

t

in Trinitate perfeCta vivis & regnas

V

DEUS per omnia fzcula feculorum,

Alia oratio poft le&as

preces,

'JJ£ mihi mifero ; qui DEUM

" meum tam negligenter laudo,

Ecce Dominus meus amariffimé pro

sne tota noéte paffus nullam requiem

ä

habuit; & ego unà horá vigilare cum

£o non poffum ? Adjuva me Domine

DEUS meus, ut valeam tibi fapienter

pfallere ; & femper placitam tibi ex«

hibere fervitutem, — Qui vivis, &c,

* NB. Videtur oratione bac ,féque ip-

fum pió. bác arguendi modó ufus [ub ipfo

g

etiam orationis decur[u , ad femetipfum ex-

eitandum;majorémque feryorem provocate

dum ,

£.

Alia poft preces le&tas , aut

Officium Miffz,

Ifericordiffime DEUS , qui nos

miferos mortales non dedigna-

&us es etiam in hac horaftarein cone

pe-

!

CAPUT vVII,

z*

fpe&u tuo , ad te glorificandum pari-

(

xcgm]

ter ac prxdicandum ; condona mihi

Qu

in ipfo precationis hujus tempore

3

commilfa ezrata; (ive per occupatio«

nem, five per mentis atque cogitatio«

nis ia abfurda defideriaindu&tionen: 5

:

uti nec glorietur inimicus adverfüm

PTl

me , quod nein ipfo quidem tempore

d

Doxologie , Confeffionis , atque $y«

qit

faxeos , &c, à peccato. mihi cayee

1

tim, &c, Ámen,

"

yri

Sacrofan&te & individuz Trinitas

"

ti , Crucifixi Doómini noftri JESU

tl

Chrifti humanitati , Beatz & gloriofé

VW

Virginis Mariz fzcunditati , & inte«

"

gritati, Omniümque San&orum Uni«

i

verfitati fit fempiterna laus ; honor ,

u

Virtus & gloria ab omni Creatura ,

ii

nobiíque remiffio peccatorum, —Per

infinita fzcula feculorum , Amen,

4l

-i3 C *,* ) &Et«

T))

gm

o

Ca-

a

BA

&x THURIBULI AUREL,

Caput VIII.

fit

of

DE ORATIONE

WILHELMI

Matutina.

W

fi

N O T £,

t

N'TER A4lia [ua Orationis Exercitia ;

fil

À qua fiói Angelicus Juvenis confcripe

fit , atque in fcriniolum devotionis fua retu-

N

lit , eff bocnon minitutu , de quo fic babct.

R

pfe.

W

br

Modus mané furgendi.

9U

Bi primüm evigilaveris, vel nos

u

&e vel mane , cavendum fums

[

ia

f

mopere eft;ne primitias cogitationum

Solet

alius prater DEUM habeat.

S

enim diabolus primis dici cogitatios

[

mibus vehementer infidiari , quod

d

Íciat ab illis feré reliquam diei confti-

tutionem in homine pendere,

Nam

[

qualis quifque mané eft , talis eft fre-

h

L/]

quenter reliquo die,

LA

Prima igitur cogitatio no&turna vel

li

matutina fit. gratiarum aCtio , &c,

44 D-,,E-,LIM ; B. Virgiuem , Angelum

Cu i

(

l

&

CAPUT vVrtII.

23

Cuffodem , cateríque Sanftos. Patronos

t50s , ó'e.

Quorum te curz. & fidei

€a no&te commififti , quod te confer-

várint , tibi adfuerint ; damonémque

ugaverint , otabifque humiliter , ut

toto die nonte deferant , fed in aCtio-

At

nibus omnibus juvent,

f

n

Si tempus fnrgendi nec dum adve-

nérit; Occupetur mens cogitatione

T

fan&taaut oratione. Caveatur autem,

ne externg cogitationes irrepant ,

maximé veró turpes » aut de negotijs,

aut occupstionibus futuris , quan-

i f

tumvis fub fpecie magna utilitatis fe«

fu.

fe infinuent aut ingerant,

mf

Horá furgendi illico furgatur , faóque

olt

Signó Crucis Orationes aliqua pia ve-

O«

citentur , quibus animus. ab evagationibus,

Ed

luod

dum corpus veflitur , atque componitur 4

nfli

cobibeaur ; nulla autem tratdtentur fa.

n

bula, , neque quidquam ante orationem ad-

ftt

mittatur , quod mentem diftrabere po[fit. ,

ul

8 futura, orationi impedimentum prabta-

tur.

C

in

Ve[litus ad . orationem te componas , in

qua pof fattumSignum Crucis recitari

$

poreft

44 THURIBULI AURET,

getef initil'Symbolum Apoftolorum »

n

danquam proteflatio fidei , deinde ha. fe-

Wentes OY AEIONUS,

Utile etiam e[l aliquid temporis impet-

ï if

dere Meditationi ,. quia per illam bomo

| f

enirum in modtm ad omnia bona paratur.

Confiderationes cum mané

!bt

excitaris,

Mané ad furgendum citó , dum

tempus furgendi advenit, hac fequen-

tia tibi proderunt,

Dominica, Surge qui dormis C exure

Q

ge à mortuis , & illuminabit te Chrifu,

l

Ephef, 1.

Fet, 2. $i quis furrexerit C aperuerit

onibi jauuam , intrabo ad illum , & canee

bo cim ille & ille mecum, Apoc. 3.

Fer, 3. Quid dormiti? Surgite,me itt»

£vetis in tentationem, Luc, 25,

.Fer. 4. 5i nom vigilaveri , veniam

tanquam fur , Ó me[cies,quá bordveniam ad

fe. Apoc. 3.

Fer, $. $ege,

propera amica wtea e

ä

veni, Cant. 3.

Fer,

jf

CAPUT VTIf,

2j

us

Fer, 6, Surge & comede ; grandis

hj

enim adbuc reflat via, 3. Reg. 19.

Sabbato, Surge , cur iaces. protius ia

terra ? Joan. y.

'mptn-

Hac interim quotidie etiam dicas , chm

jl

fargis ;

»

4l

O anima ! Redde; redde;quod de«

N

bes, Matth, 18.

Precatio.

d

:qucn-

Cum manc expergifceris.

Llumina Domine oculos meos, ne

"n

unquam obdormiam in morte; ne

vj

lui adyeríus eum.

quando dicat inimicus meus , przva-

"

(

Precatio cum furgis.

N nomine 9K Patris , & 9 Filij. &

Spiritusr& SanCti, In nomine Do-

u

mini noftri JESU Chrifti Crucifixi fur-

ol

i

Qui me redemit fanguine fuo.

(

pretiofo,

Ille me dignetur cuftodi-

re ab omni malo , & implere omnt

: bonó in anima & corpore meo , &

40

ad vitam aternam perducere, Amen.

B 6

Dum

246 THURIBULI AURET,

Dutn te veftis , orabis Pfal-

t

mum íequentem,

Iferere mei DEUS : fecunes

dum magnam mifcricordiam

tuam,

Et fecundiim multitudinem miferas

li

tionum tuarum : dele iniquitatem

meam,

l

Ampliuslava me ab iniquitate mea:

& à peccato meo munda me,

Quoniam iniquitatem meam ego

cognofco:; & peccatum meum contra

me eft femper,

Tibi foli peccavi, & malum coram

|

|

te feci : ut juftificeris in fermonibus

!

tuis & vincas cum judicaris,

Ecce enim in iniquitatibus concep-

tus fum; & in peccatis Cconcepit me

mater mea.

Ecce enim veritatem dilexifti : in-

certa &t occul

ta fapientig tuz manife-

ftáfti mihi,

Afperges me hiffopó & mundabor :

vabis me ; & fuper nivem dealba-

Qr.

Audi-

€APUT VII.

-

Anditui meo dabis gaudium & lg«

f

titiam: & exultabunt offa humiliata.

Averte faciem tuamà peccatis meis?

Cl

& omnes iniquitates meas dele,

d

Cor mundum crea in me DEUS :

& Spiritum re&tum innova in vifce«

í

d

ribus meis.

e

L

CU

Ne projicias me à facie tüa

&

Spiritum Sanctum tuum ne auferas à

Id

me,

Redde mihi latitiam falutaris tui :

qu

& fpiritu principali confirma me,

ntti

Docebo iniquos vias tuas : & impij

adte convertentur,

)ratt

Libera me defanguinibus DEUS,

DEUS falutis mez : & exultabit lin«

llbus !

gua mea juftitiam tuam,

(

px

Domine labia mea aperies : & os

m

imeum annunciabit laudem tuam,

Quoniam fi voluiffes facrificium

d

dediffem utique : holocauftis non de-

Jectabexis.

jf

Sacrificium D E O Spiritus contri«

()i

bulatus: cor contritum & humiliatum

j«

DEUS non defpicies,

i Benigné fac Domine in bona va-

B7

lun-

48 THURIBULI AURET.

luntate tuaSion : utadificentur mu-

ri Hierufalem.

L

i

Tunc acceptabis facrificium jufti-

D

tiz, oblationes & holocaufta : tunc

N

imponent fuper altare tuum vitulos,

Gloria, &c, Sicut erat, &c,

[;

d

Veffitus ad orationem te componens , in

D

qua pof factum fignum crucis , recitari

Dy

poffet initió Symbolum Apoftolorum,

k

tanquam . proteflatio fidei , C flexísgeni-

büs bas (equentes ovationes orabis.

t

N

O Crux rK Chrifti adjuva me, o

Crux »& Chrifti defende me, Ó Crüx

BK Chrifti ab omni malo libera me.

O Crux »& Chrifti falea me omnibüs

WK

diebüs vitz mea.,

In nomine »K Patris , & 5 Filij , &

t

Spiritüs "k Sancti Amen.

Benedicta fit fan&£ta Trinitas & ine

divifa Unitas, nunc & femper & per

infinita fzcula fzculorum.

Confiteor Deo omnipotenti,B, Ma-

rix femper Virgini,B.MichaeliArchan-

;L

gelo, B. Joanni Baptiftz , San&tis A-

poftolisPetro & Panlo, SS. Confeffo-

Vi

ribus Auguftino & Norbetto , Sancte

Vere-

W

l

CAPUT vVr,

29

m

Verena f& omnibusfan&is, quia pec«

cávi nimis cogitatione , verbo & ope-

if

'i

uv

re. Mea culpa , mea cülpa, mea ma-

"

xima culpa, Ideo precor B. Mariam

femper Virginem , B, Michaélem Ar-

changelum ; B. Joannem Baptiftam s

ii

SS. Apoftolos Petrum & Paulum ;

77

$5, Confcífores Auguftinum & Nor-

OTUrty

bertum, S. Verenam , omnes fanctos

] gm'-

orare pro me ad Dominum DE

noftrum.

-[IM

q, 0

Mifereatur noftriomnipotens Deus;

[

& dimifsis peccatís noftris perducat

4 mtx

mnosad vitam zternam. ÀÁmen.

n

Indulgentiam, abfolutionem & re-«

tniffionem omnium peccatorum no«

jj

ftrorum tribuat nobis omnipotens &C

tnifericors Dominus, Ámen,

r

Chriftianz fidei Symbolum.

T

Redo in DEUM Patrem omnipo-

L

tentem,Creatorem cali & terrz.

L

Et in JESUM Chriftum Filium ejus

unicum Dominum noftrum,

ffo«

Qui conceptus eft de fpiritu fancto

I&æ

natus ex Maria Virgine.

Paffus

?

30 THURIBULI AUREI,

us

Paffus fub Pontio Pilato, Crucifixus;

mortuus & fepultus.

| i

fliy

Defcendit ad inferos, tertia dic re-

urrexit à mortuis,

IT

fen

Afcendit ad Celos , fedet ad dex«

E

teram DEI Patris omnipotentis,

W

Inde venturus eft judicare vivos &

mortuos,

E

Credo in Spiritum Sanctum.

Q

. San&tam Ecclefiam Catholicam ;

L

vll

SanCorum communionem,

Remiffionem peccatorum.

3

Carnis refurrectionem,

Et vitam aternam, Amen,

[

|í o

Gratias ago Domino DEO meo;

fanftiffimz Mitri , Angelo Cuftodi ,

[

D

omnibüfque San&is , de no&te haec

feliciter tranfafta, quod mortuus in

d

T

peccatis non fuerim , fed ad hunc uf-

que diem fervatus, ut per fidem , pz-

nitentiam ac Chriftianz legis opera,

gratiam DEI mihi conciliem , in hoc

brevi & incerto vitz curriculo.

ï

In gratiarum aCtionem offero me

ä

Dominetotum divinz tuz bonitati,ut

de me meisque omnibus, tanquam de

t

tuis

[

EI,

CAPUT VIII,

31

tuis flatuas , vitam meam ad tui no-

ifiri

minis gloriam dirigas ; bonis fuggee

ftionibüs intelle&um illuftres, fervo-

Q

re charitatis affectum ad te maoveas

fenfus, fermones & a£tus meos omnes

'i d

ad animz mez falutem componas.

$,

T

Rogo te Domine;ut hodierno die

ab omni me peccato cuftodias ; ne

cogitatione ; verbo , vel opere aut

negligentiaDivinam majeftatem tuam

(

ulló pactó offendam.

Propono Domine cum divino tuo

auxilio; hodie peccata omnia vitares

confueta vitia,ea maximé;ad qua pro-

penfior fums deponere, &c, Actiones

t

& fludiamea ad tuam gloriam referre,

lodiy

denique in virtutibus me exercere,ne

e lt

dies hic fine bono opere tranfeat,

us i

Tu tantüm ne defis mihi gratia tua,

"m

Precatio Dominica.

p

WH!

Pater nofter ,qui es in calis,

t

SanClificetur nemen tuum,

ne

Adveniat regnum tuum,

Fiat voluntastua ficut in ceelo & in

terra,

Pa«

ch

H

I

34 THURIBULI AUREI;

Panemnoftrumquotidianumdanos !

bis hodie.

| «

Et dimitte nobis debita noftra, fi« | li

^

cut & nos dimittimus debitoribus no-

ftris,

| ti

Etnenosinducasintentationem, —

Sedlibera nos à malo, Amen,

p

Angelica Salutatio.

«

Ave Maria, gratia plena; Dominus -

tecum , Benedi&ta tu in mulieribus ;

dt

Wt

& Benedi&tus fru&tus ventris tui Jefus,

San£&ta Maria Mater DEI ora pro no«

Ü

bis miferis peccatoribus nenc & in |

hora mortis noftrz, Amen,

|

Hymnus.

Ve maris ftella , DEI mater als

ma , atque femper virgo , felix

*

cali porta,

Sumens illud Ave , Gabrielis ore 3

Funda nos in pace , Mutans nomen

ä

Eyz,

|

r

P

:

Solve vincla reis , Profer lumen

X

c&cis ; Mala noftra pelle, Bona cun«

&ta pofce,

B

Mon:

M

CAPUT VITI.

33

Menfitra te effe matrem , Sumat pet

ndn

tepreces, Quipro nobis natus, Tu-

)GN)FA

lit effe tuus,

ibtstt

Virgo fin

ularis , Inter omnes mi«

tis Nos cu

j

pis folutos ,

Mites fac &

cattos.

ontt.

Vitam prafta puram , Iter para tue

j

tum , ut videntes JESUM ; femper

!

collatemur,

Vomiti

Sit lausDeoPatri , Summo Chrifto

decus, Spiritui Sanéto ; Tribus honor

cribtgsï

unus, Ámen,

n

yro m

Gratiarum adio pro multi-

11]

plicibus Chrifti Salvatoris no-

ftri beneficijs,

Doro;laudo & glorifico te,benez

d

