mus in genua provolutus id , aut eos

ïc&a

animadverteri

t, quod ipfum fapiüs

ili

Religiofis Rothenfibus evenit , qui ii

E

Ium expanfis brachiis adeo fervidé

Qrane

[ A0 E.

$;

otantem invenére, ut quid circa fe

ii

fietet ,. non adverterit ; fpiritu ejus

fi If

interim in altis habitante,

Wi

Caput XVI.

j

T

Eximià in perdurante morbo

pl

Patientià, & Orationum fervore

Ti

n

gromeruit vifitari 4 Beatiffima Vir-

ydct

[-]

[^4

ine , & Angelicis

VU

Spiritibusg

)l

i

Q

"

;" Irtus Patientiz ; in qua Chri«

ftianus poffidet animam fuam ,

j n

us u

NVilhelmo noftro non congenita, fed

dC

per exercitium indefeffum examinis

6

particularis generofé aquifita ( uti fu-

1]

of

pra Cap. t 1. & alibi explicatiüs repe-

rire eft ) quàm maximé enituit occa-

orc:T'

» an

fione fupreme «gritudinis, ubi intee

dolores inftar agni manfueti decu-

lgt

s,lïl

buit , cümque à Magiftro infirmorum

r

( eodem id Magitro poftmodüm at^

teflante ) Patientig exercenda pit

ue

[r

]

admoneretur quafi hanc fraternam

m

ré ferret ; placidó

admonitionem x-g

KO

"Ul

4

"

f6

Scr)s

refpondit animó , vultüque ferenó in

L2 !

hec verba : Ab ! quid me ad cultum

dlly

Patientia cohortamini ? indignum profes

&6 eft , Chrifo facratum, ejífque [acris le-

c'ïu'sgf

W

giéds imbutum . ad banc virtutem Commo-

fánt

nitione indigere

nullus certà. Chrifli fera

iot:

vin ad banc commonz[aciendus , ipfe pev [e.,

J

ut idpraflet , curave dabet.

2, ;Perfuafum enim erat huic.ine

D

lt

nocentiffimo & Angelico Javeni; Vir-

(s

tutem Patientiz , quam per San&tam

confuetudinem fibi domefticam , &

[e

ln

familiarem omnino habebat , in cun-

rar?r

&is fervis Dei magna cum amicitia ,

& conjunGlione'intimaanimi reperi-

t

I

Ti,& habitare debere , fecüs autem

talem nomine fervi Chrifti fore indi-

D

W

gnum, 'tinam indignitas ejufmodi

nullibi inveniatur !

I

fic

3. Wilhelmus nofter-tempore in«

tür

valefcentis egritudinis 4 frequenta-

de

tione Chori impeditus , nihilominüs

amore Cultüs Divinis hoc durante ,

!ü;

LU

fzpiüs lento greffu Ecclefiam veluti

LE

ecculté intravit , & fe contulit ad

Capellamillam à latere dextro Chori

li

«

.ü-

p

APE

jud

vt

fitam , de facto in Campanile muta-

at

tam; ibique ardentiffimis precibus in-

wf

112

du!gebaz,vacabätquc. Quadam igi-

tur vice tempore Completorij de-

Mf

J

cantati Wilhelmo inten(iffimé ibidem

coram quadam Icone orenti appare«

J

re , & fe perfonaliter fiftere benignif-

of

fimé dignata eft Beatiffima Virgo ; &

Mater Dei Maria , Patrona Rothenfis

;Vlf'

Clementiffima, amabiliffime dein allo-

Qu

cuta eft Famulum faum , mirumin mo-

n

dum- eundem confolando , & exhila-

Uf

TT

randos atque czlefti dulcedine plüs ,

4

l

quàm à nobis dici queat; eundem ine-

briando

,

: unde incendium Amoris

]

Dei; & Beatiffima Virginis Matris in

nl

vl

peQore ejus in tantum exurgebat , ut

lnguori ,& vehementiz ejusvixnon

fuccubuerit , sícque mirificé confola-

t

lj

tum Deipara difparens reliquit qui-

Y

dem Wilhelmum, fed hic extrafe rap-

ynó

tus , & ab humanis abftraQtus, pofteà

n

unicé illuc defixus animó femper per-

d

manfit,

Vifionis hujus veritas per il-

Z

lius Confeffarium P. Georgium Kurz

1N

ad nos devenir ; uti aliorum Sanc&to-

ln

xuims

C 5

-

£t

xüm» & San&tarum Viliones plerüm-

que per Confcffarios mundo inno-

Vi

tue&runt,

4. Mira fimplicitate , & innocen-

t

tis animz fux cum latita faffuseft Ma-

giftroluo infirmorum Wilhelmus teme

L

poreillos quo Horz Canonicz per-

folvuntur in Choro » folere Angelos

|ic:

Caló delabi ; atque Chorum cum eo

T0

alternatim Horas Canonicas perae-

U

endo inftituere,

Ajebat porró ul-

dix

teriüs ore latitiam internam fpirante

Tior

fubinde fe; fubinde Angelos recitane

do citiüs abfolviffe Pfalmorum ver«

Íte

P

fus, ita ut vel ipfeillos ; vel ipii illum

s

paulifper praftolari neceffe habue-

DT

rint ; ufquedum omnes San&tiffime ab-

[*

folverint id4 quod orandum prz ma-

M

nibus habuére.

O czleftis

[

Pfalmodia in terris !

d

*

* *

** X*

E

[*

*

*

*

**

*

u

,

*

t

M

:

Caput

B CT)S

59

"E

Caput XVII.

T

Y ilhelmus praíciens horam

W

mortis fuz pijffimé, & placidif-

4

fime moritur,

st

Orbus ejus lethalis, & de.

] per-

IM

fe&us Spirituum | vitalium

l g CiOi

prenuntiabant cunclis ejus vicinam

it &

tnortem 5 igitur Patres , & Fatres,

peï:;'

€o die , quó mundo feliciffimé vale.

D

dixit Wilhelmus , ante Cultum Divi-

(Anii

num Choralem antemeridianum in

(iLt

frequentia eum acceffére , ac more

| ts

jl

Sacri Ordinis in genua provolati pre-

ces pro illo mox morituro perfolvere

i

intendebant ( omnibüs Ecclefiz Ca-

tholice pro moribundis confuetis SS,

'æ hi

Sacramentis prezvié devotiffimé jam

D)

fufceptis ) quos fubitó coram fe pro-

ftratos intuitus V ilhelmus , juffit eos

Ecclefiam accedere, penfümque Cul-

tüs Divini publici devoté perfolve-

re , dicens, fe non jam , fed poft ab-

folatum Cuoltum Divinum tunc pri-

iüm ex hac mortali vita ad zterni«

C 6

tà-

J

€o

AE

tate: evocandum , que mortis fue

At s

pradictio in effe£tu. oftendit fuam

Vil

veritacems quam ille C litus prafcivit,

T

6

'20

Nam «irca horam decimam

lota

hE

antemetidianam , cüm adelfe agnof-

ceret Wilhelmus lineam ultimam vite

hat

Ànr

fue , oculis placidé in latus dextrum

dire£tis in Extáíin raptus apparens

|bea

m

tem fibi magnam Czli , terrzque Do-

i

minam Deiparam , comitantibüs Sane

|

|

&i&ämïs Virginibüs Cathariná,& Bar-

Thit;

barà » conípexit , velutiid deprehen-

!TK

debatur , & notabztur ab adítantie

[

bus, exinde totus animó liquefactus

d

felix hic moribundus vix aliquó mo-

ftin

dó ad fe reveríus erat , dum ecce !

nemine manum admoventes Candele

pro moribundo accendi folitz feipfis

fabitó extinguuntur ; & hoc quidem

;g

coram oculis omnium adftantium ,

poft aliquantulüm temporis Wilhel-

mus mortis agonem ingreditur , &

ecce ! Candelz ille denuo feipsis ac-

cenduntur , videntibüs cunclis eas

reaccenfas , neminem autem inye-

nientibüs , qui eis ignem denuó attu-

-

ï

[ N0 DE .

6z

:Es.ïuz

lifet, ut itecüm lecetent $. atque fic

Jutn

Wilhelmus in brachijs fui Conteffarij

[

P. Georgij Kurz cunéta videntis, an-

Qd

notantis & admirantis , placidiffime

pl

in Domino obijt circa horam deci-

nitl

taam antemeridianam diei 28. Martij

:

j

ul

Anno 1588. &tatis fue Anno 434, O

Iu

beatum é mundoexitum Ánima, mun-

J

&um neícientis !

)S!n'i

3. Porró Confratres adftantes, &

|u

mirabilia circa-eandelas extin&tas , &

i

nf'h

reaccenías propriis oculis fpe&tantes

l

dixerunt ad invicem , diabolicá invi-

Lt

li

33 )

dià eafdein fuiffe extinctas , & Cele-

|

5

m

ftium Spirituum victrice manu reac-

!l

tenías & collaudabant omnes

e

fimul Deum in San&tis tuis ,

I;lk

qui facir mirabilia

;

folus !

J

fUf !

lmfx'

st

u

h"

gt

[jA

&

$

d

E

s

n

L

we

|

yti«

Caput

f-

62

&

-S.)ïä

|

Caput XVI1II

if

btb:

Species ; Formaque Corpo-

dhei

ris poft mortem alia, & quidem gra-

Qs

tiffima, ejufdem fparía fragrantia , &

lhor

fübfecuta Sepultura.

I

Acies Wilhelmi in vivis fem«

hgt

aber

per apparebat fubpallida ob

acerba diveríatum mortificationum

! hm

genera , cmbus mnocentem carnent

| tf

| büs

fuam cruciare nunquam deftitit : vee

rüm immediaté poft egreffum Beatz

Qp

odq

animz vultus induit colorem rubicun-

[

dum pulcherrimum , & ergnream

amabilitatem prafeferentem 5 os e-

ln

all

j

jus non erat diductum, fed multó ele-

gantius difpofitum, quàm fuerat in vi«

DN

vis ; oculinon horridi, fed vivi, pel-

lacidi ; & jucundi , totiisque faciei

Ine

Q

tam venufta decoráque proüabat dif-

ple

politio ; ut ad eum jam pié demor-

tuum ingreffi vix ab alijs perfuaderi

4 Or

d

potuerint credere , n!um efle defun-

um , cujus totius corporis , & faciei

| de

compofitio non folüm viventem » fed

|

Ía-

b

P

E Cct) s

$3

fanum , & optimé fe habentem exhi-

bebat hominem , perdurabátque pul-

"

cherrima hac corporis , & facici fpe-

cies non folüm ad unam;, aut alteram

g«

&

horam; fed in fepulchrum ufque,

2. Faetor vel minimus hujuslentó

[ette

morbó confumpti Beati corpufculi

aberat omnis ; & econtrà percipie-

T

lfl

batur mira fragrantia odoris tam mi-

rifici , & accepti , ut à nobis mortali«

t

bus ejufdem fpecies nomine fpeciali

! VO«

j

exprimi nequeat , nifi quód de Violz

odore quidpiam participare videatur ,

ycile

qualis odor adhucdum à multis fuavif-

ncati

05

fimé circa ejutdem Sacras Reliquias

fentitur , cujus teftes ; dum hac Ícti-

di«

buntür;, in vivis exiftunt,

iv

3. Pulcherrimum Corpus exani-

| HM'

me pijfimé defun&i Wilhelmi , afpe-

lacitl

&u dele&tabile, & odore cxlefti re-

, d

amoe

pletum , inter preces coníuetas Sacri

Ordinis , & inter pia lamenta , & la-

u

f

i«

chrymas Confratrum , czlitus dulces ,

20

od

deportatum eft in templum , ubi ac-

censis utrobique candelis preces Ve-

n

fpertiaz defunCtorum pro cjus anima

fl

jam

64

8 CTX

i

f

jam in Califtibus habitante peracte

fuére eo cum majori Devotione ; quo

Vile

major erat animorum commotio in«

terna, & amor in Confratrem tam

Mp

SanGté & vivis Monafterio ereptum,

4. Poftera die recitatis pro de-

fun&tis in Ordine noftro prafcriptis

commendationibüs ; & publicis pre-

cibüs, Summóque Offició folenniter

E

pro €o decantató ; more folitó Cor-

n

y

pus ej

us viventis inftar elegans , &

amabile terra mandatum eftin ambi-

tu Monafterij ( uti fert traditio ) in

angulo verfüs meridiem , & culinam»

exterius poft murum ibi fitam,

ky

j. Parieti ex adverfo fepulchri

« Vïmu

ejus Confratres , cujus laudem tacere

M

illius memoria tot miris vifis impreífa

r

non permittebat , plures verfus ; &

Epitaphia infculpfére , é quibus fecun-

ln

düm ftylum illius temporis non admo-

Dite

düm comptum funt ; & fint fequentia,

(

Raptus eft ne malitia mutaret

Uy

D

Intellectum & ne fi£tio deciperet

Animam illius,

6ly

Con-

ïäsïüä

6f

Coníurnatus in Brevi explevit

ute

Tempora multa.

TRU

Wilhelmum quifquis non deflet

jo I

.Morte peremptum

n t

Neptunó hic genitus duriot

UIf

o d&

Eft.chalybe,

viptt

Epitaphium

pres

nitet

Antiquifimum W/ilhelmi

Qu

m&

Ati antiquitas nobis illud tran-

fcripfit,

anik

EO & Memoriz Sancte

3)in

inam

Sifte gradum Viator !

Hic fitus eft

Fr, Wilhelmus Eifelin

j

Virtute quàm atate major

at

,preiïl

C«ló , quàm terrà digniot

139&

Flos inter fpinas

(ccum

Inter flores'Lilium

n

Decerpfit Florem DEUS

ufn[ilv

Quia placuit,

€arptus Duo nobis poft fe reliquit

t

Chara pignora

Gdorem & Caslem

Hunc

"u

E CTX

Hunc

Fratres ifthàc condiderunt arculà

l

A«

Uup

Iiie

Per orbem fragrat candidiffimum

oc$

Obijt annó Chrifti 1588.

1f

toud

&tatis 24. die 28. Mattij.

æsq

€ü'n

Caput XIX.

fiden

De

E

Privato Cultu , & Venera-

XC

l

tione Sacrorum Lipfanorum

fioft

Wilhelmi,

tetQ

Oftquàm Veneranda offa Wil-

tüun

I, P

Lj

1

helmi ( carne prius confumptà)

(

nt

ob fragrantiam odoris ; quem fparfe-

rant, jam prius erant reverenter €

d

tumulo elevata , & pulchré ornata ;

[ur

picteQue cyftule inclufa , Nobilis

G

Matrona Áuguftana ; quondam uxor

Domini Defun&cti DoGoris Kellners

V

Án

mira devotione ferebatur inReliquias

hujus Angelici Juvenis , ideóque pe-

Y

tijt Annó 1627, ejus Sacrum Caput ,

Yi

ut illud devocé., & pretiofe exornare

ql!eat 3

n

g Ct)9

67

yli

queat ; quod

ipfum illainfigniter pre«

flitit ; & perfecit , adj

uvante eam in

^

N ilhelmi

I

hoc San£to opere germana

noftri forores tunc temporis Augufta

apud Urfalinas Moniales commoran-

te; qua üc fuprà Cap, 14. memoratum

eft , in harefin lapía, pofteà denub ad

fdem orthedoxam revería , in forma

panitentis converfz pijfimam , &

Mte

exemplaremibidem ducebat vitam,

ilhelimá

Háque Venerabile Caput W

Jf

flofculis aureis & unionibüs elegan-

ter ornatum optimé claufum, & muni-

tum Auguftà Vindelicorum redux ad-

AA

venit Rothum 7mo Martij 1627.1ta te-

lmpfa)

fantur antiqua Manufcripta Rethenfíia

at

de Thefauro Sacriftiz, Idem confir«

n« i

at

mant. Annáles Zyvifuláenfes fuperiüs

Cap. 14. citati circa annos pradi&tos,

Noll

2. Ex quo elucet Venerabilia oífa

9 u

W'ilhelmi ante Bullam Urbani VIH, de

gt

Anno 1634. jam fuiffe in Veneratione

jqit

i Chriftiano - Catholici,

u Pc'

popul

. Sacra. Offa Beata Memoris

g

w'ilhelmi noftri , uti prafertur , ele-

at

vata , repefita fuére in cifta claufa in

r

Cryp-

€8

NGDE

€rypta quadam antique Ecclefiz o«

"r Conventualis ( ír ein ffeineg G3ta

] Ca';

vll

toolb , fo feiti Genfier bafte ) modo

E 3

tota iter immutarz » & .renovate in

h

illaparte moderna Ecclefiz , ubi fitum

cffe';

eft Altare SanCtarum Virginum, Pate-

inEr

jat autem Populo ingreffus in illam

fim

Cryptam , ut Sacras Venerari poffet

Reliquias, coram quibus lucebat Can«

(ilod

Uint

dcla grandis diebüs Feftivis , & Do-

Ány

minicis ad utrafque Vefperas , & fub

Cuitu Divino ad fummam Miffam, uti

b

iquet.ex tradirione ,'& ex Protocollo

Yitg

dtm

Prioratüs Rothenfis de Anno

1653.

7mo Maij,

Ubi porró notandum ve-

tjus

hit, Candc!gm-hanc-grandcm ex lau-

YQu

LO

dabiliffima difpofitione Rmi D, Abba-

pi((th

tis Ludovici fuiffe accenfam. con-

ftantérque confervatam ob vetum;

4 !

quod hic de illa & accendenda ,

& confervanda in primo Pralature

ue ingreffu Deo nuncupaverat Annó

Monafteri

1630. ad felicius regimen , & totius

] » tam in Spiritualibus ,

quà

m temporalibus feliciorem ftatum

impetrandum,

4, Poft

ÉBCTom

o

4. Poftlongius tempus Venerabie

fiets

le Caput illius translocatum eft in Ca-

iti$

pellaa Capituli , & pofitum nonin Al-

) md

a

tàri , fed ad latus dextrum in muro ad

hoc recipiendum parato 5 renovata

biltet

eff ejus exornatio pofteà 4 Monialibus

. Pt

in Enedach Anno 170y., quz teftimo.

1 ;.hm

nium dedére de fparío ejufdem Catle-

pofi

ftiodore, tempore; quo illud exorna-

[('anl

bsnt , uti infrà patebir,

Tamicm

:Dos

Annó 1732. Veneranda illa offa dif-

&b

pofita fuére informam Corporis no-

ffly Vl

viter adornata, atque collocata in eo-

u

dem loco muri , ubi prius Sacrum

hr

Hl IVC-

ejus Capet Venerationi prof(tabat,

Ex quibus emnibus elucet Veneratio-

lite

nem Sacrarum Reliquiarum ejus ince-

Db«

piffe ante Bullam Urbani VHII, & hucuf-

gt

que cum coníolatione illorum ,

J

qui eadem venerabantut ,

nda !

€fle continuatam,

wa;"fz

hn

j

"id3 ( B O Cev-

I5 s

tufil

Caput

H

79

8 CTE

15

Caput XX.

Prem

De illis approbatis Authori-

j

bus , qui inlucem dedére Vitani Vil«

th

helníi noftri, & dealijs, qui eidem Coa-

ltff'm

viventes reliquére teftimonia de

Matt

cjufdem San&o mode

hr

vivendi,

ibide

I'

"TIHtg feriem Wilhelmi noftri

(D(

1

[UR

primus confcriptit R, P. Mar«

I6,

tinus Merz Canonicus , & Prior Ro«

dülc

theníis Annó 1627. quitotius hiftorie

n

fubftantiam accepit tam ex reli&is

odoi

manufcriptis ipfius Wilhelmi , quàm

Corr

ex fideliffima oralt relatione illorum ;

qvi V'ilhelmo viventi erant Coevi, &

u

«

in Virtute conftantes, præclarique m

fte

ti , non folüm ex noftris Canonicis,

illi

fed & prafertim ex laudatiffima So-

de

cietate JEfu,

thy

2. Vitam ejufdem Wilhelmi typls

T

evulgavit , & elogiis infignibüs illu-

ho

ftravit AdmodumR,P. Joannes Chry-

ht

foftomus Vander pro tempore Prior

h

( pofteà Abbas ) Principalis Ecci'eüæ

l

SCT)S!

71

ad $, Michaelem Antuerpie Ord.

Pramonfirat, Annó 1627.

t

3. Hiftoriam vite B. Memoriz

i T

Wilbhelmi noftri in compendio elegan-

m Q

tiffimeé pablicz luci dedit Adm. R. P.

T

Matthaus Raderus Societat, JEfu in

fua Bavaria pia Monachij AnnÓ 1628-

*

ibidem fol, 156. fequentia adjungit

*

Demortui vultus gratior » flori-

E

diórque fuit , quàm vivi ut advento-

[]

l

res , & fpe&tatores cadaveris » illum

1t Ab

dulci fopitum fomnÓ crederent, Quin

fiftott

& gratiffimos , Arabicofque fpirabat

r

^

Wi

odores , quod certiffimum intacti

, Qu

Corporis , & mundiffimi animi fuit

(rum

argumentum , quos etiam fepuitus

)æVh&

eflabat; ut, qui tumulum jacentis tran-

N li

firent, neque quidquam de Wilhelmo

Yofil

illic condito fcirent , mirarentur , un-

i M

de illa Thura Sabza, & admiranda

arent,

jJam etiam

thymiamata aff

ml

!

magis ac magis illius gratia quamvis

Ji

3

mortui , in mortales fe exerit ; opitu-

ii

latur miferis , & malé affectis, curat

H

Ti

invocatus O dontalgias, aliófque mor-

cieti

bos , & Corporis vitia emendat » net

fun-

73

eor m

fundere Flos ille Caftitatis odortmn

vt

gratiffimorum aroma

ta unqnàm cefa

ht

fat., &c,

Hac !b.'x , &c.

4. Eandem Vitam continet: 'ibet

Vi

tolle

.germanicus ( lnfer

fitben Grauem

hn

€tanmens

*5itd) ). ad diem 28..Mar-

MT

tij.

Ejuídem SanCtz vitz mentius

t

lomi

nem laudabiliffimam faciunt continuaw

ls

tores Bollandi conteftantes fragrans

tni

tiam odoris caleflis de ejufdem Sa-

ii

cris Lipíanis tom.. z, Junij ad diem

Xttm

6t«m ejufdem menfis. fol. £02.. & alij

libit

Authores plures,.

Ptott

f. Placet etiam pro fuperabune

Muj

danti adjungere hic quadam ex com«

(*

pluribus teftimonia de eiufdem B,.M,

Mm?

Wilhelmi San&tiffima Vita, & quidem

ltord

talium , qui fcientiá , & Virtutibüs cla-

iter

ri: Cozvi diebus Wilhelmi

vifu ,. & auditu Sance e

de proprijs

fibus

jus vita pera«

k

à |

& teftes

omni.exceptione majores

Toco

extitére,

tlist

6.. Prxclare teftimonium de An«

dl]s li

gelica& innocentiffimavita Wilhelmi

tinde

nobis reliquii Pra clariffimus vita Sane

itls,

tat€ ; & Ícientiarum cornucopia

L

IQ2

p

ä(f)a 7y

yitri

repletus ex primevis Societatis JEfü

in

Pattibus exiftens Plur; Rdus D. P.

ulius. Prifcianenfis Re&tor infignis

s ht

Collegij Societatis JE/u Dilinge eó-

(

demSaculó erecti, aui Wilhelmum fi-

d

bi, in vivis Dilingz notiffimum nom

Vente

hominem;, fed Angelüm nominare Ío-

TT

lbat ;; poft obitum B; Memoriaz Wil-

rgran-

helmiRothum veniens petijt cumulunr

n

fibimonftrari, ad quem per R. P. Toan-

du

nem Feeg addu&tàs.animó , oculisque:

&j

fubitó in celum elevatisin hzc verba

prorupit

*

L

Vere bic Frater.Benedidlaue

rb

babuit animan, Cre.

C0f«

7. Simile Teftimonium legitis

BM

mum » & publicum de innocentia ex-«

traordinaria morum Wilhelmi tulit

ao

t

Pater Jefuita illius olim Magifter in au-

ribus Religioforum Rothenfium po-

ropfij?

rpm-

fteà Dilingam ad ftudia emifforum $

]gjOI(!

vocabat enim Wilhelmum talem , qui

plüs Orationibüs:,. quàm operá ftu«

7

dijs impenfà profecerit5 nominabat

yni

eundem paffim , & publicé Angelum

$n«

Pacis , & Virginem verecundam , Gtc,

;Qg;il

Esma— Qnini exceptionge major Vita

U

u

»

7

L RQGOE-

Wilhelmine San&imonià precellens

fità,

tis ; fuit Rmus D, Abbas Joachimus

Rothenfis, Hic Vir infignis Spiritüs ;

necdum Sacerdos , fed Frater Cleri-

LT.

cus Rothi fervitia faa manualia: prz-

tip

tbit

ftitít Wilhelmo in ultima fua egtitudi-

ne ; & fpecialiffimo: quidem amore

n

?ton

profequebatur Vilhelmus Annó 1589«

lum

hunc fuum Confratrem infervitorem,

(ele

Neíciebatur caufa. tam tenerz tunc

mutug affe&ionis , fed eccé ! tempus

L

Ten

€docuit; & oculis hominum objecit

palam tante adhafionis reciproca

vü

€aufam 3 Joachimus enim pofteà

Annó 16r1, ele&tus ia Abbatem Ro-

[

nf

thenfem tam multa praflitit, fuftinuity

iflr

indefeffé promovendo Difciplinam

regularem ; ut a&ta ejus tanquàm cir-

äeea

lls

€2 tempora illa Vicerij Generalis , &

Cale

Vi fitatoris id (ufficienter nunquàm ob

£ifi

oculos porere queant , profuit , &

lant

przfuit Monafterio noftro in utroque

I

'oro utiliffimé,

Sufficiat cealamo Ro-

thenfi hoc, & non plura de codem

nj

Mhy

P. m. Abbate edixiffe, de cujus ater-

Ql

Ra falute conftat ex reyelatione pria

i

Yata5

&crd

7Y

ls

Vàt3, Cui pié fidem adhibete oportet:

um

$, Hie Abbas Joacliimus perfua-

T

fus de San£titate Vite B, M, Wilhel-

t ite

mi poft Ánnos incirca 36, à pijffimo

T

obiru Wilhelimi, ejus Sacra Offa tan-

tilt

Amm

quàm Vicarius Generalis Ordinis

Pramon(ítrat, in Suevia. elevavit e

Jj

oreft

tumulo primó , & ob fragrantiam

Caléftem ,.quam fpirabant , repofuit

| (v

in exornata Ciftula ,. de qua fuperiüs

u

mentio faCta eft;

od

9. Ex Rothen(ibus teftes Morum

u

Wilhelmi innocentiffimorum etiam

puüf&

füére R, P. Georgius Kurz , ejufdem

m

Confeffarius , qui Wilhelmum ceu Án-

fint

gelum calitüs delapfum habebat. Idem

pimt

de codem fenticbat R, P. JoannesFeeg

int

il'ius Magifter Spiritualis,atque hi duo

]i i

Caleftium gratiarum. Wilhelmo lar-

uämöb

giffimé conceffarum notitiam poffide-

uihä

bant copiofiorem,.

d

10. Mirabile admodüm ,. & fsn&

i RU'

admirabile teftimonium de Vitz Wil«

t

helmi San&itate ipfó fa&ó dedére

at

quidam difcoli Religiofi Rothenfes ;

j pïïl

qui in vivis Wilhelmi mjores carpe«

n

Ke 5

Dæ

.

L-*

76

ectom

£€, eum injuriare , contemnere, cons

tumelifque eum afficere confuevére,

n

Hi enim immediaté poft exhalatane

[[77

à Willielmo-animam, nefcio, quo in-

fat

terno impulfb adaCli ,. publicé.ejulas

hr

re ; lamentari ,& injurias 3 fe Wilhel-

d

mo faCtas deteftari s mifericordiant

f

Dei per interceffionem Wilhelmi in-

D7

clamare capére cum adftantium ad-

Ti

miratione , at que qui priüserant.irre-

tht

gulatis morib:üs , ftatim eos emendz-

n

rc & exemplarem , Religiosifque

C

signam vitam inftisuere , & itaad fi-

WE

neni dierum fuorum períeverare vifi

im

]

funt ,.&c, Unde hoc ? nifi, quia Wil-

rj

eImus oravit pro inimicis fuiss. velü-

&i alter Stephanus pro Saulo..

im

Lj

II. Áccedunt littera teftimonias

ff

les R. P. Gvilelni Maderi, quashie.

tig

dle vitz San&litate , odorum fragrar-

fidi

tia, & beneficijs poft mortem Wil-

fri

helmis ejus celeftibüs fuffcagiis in fi-

E

deles collatis .ad R, P. Matthaum Ra-

me;

üaln."

deram S, J, fcripfit , hicque refert in.

ftty

fua Bavaria piafol..136. hifce verbis :

fl

dMitzo A,.D, quod de V ilielmo nofiro.

n

£

t

vitfé

LIGPE.

77

evtt

editum eff snuim de ineditis nibllmagnoperb

du

féribendumi video , quod in impreffo non ha«

QUi*

"beatur , nift boc folum, Beatum illum. ado«

T.

lefcentem , ctijus suemoria in Beneditlione

Yi

&f , quo majori culi affcitar , eà majores

i

f& gloria vadios fpargere 5 mam prater

nii

mijram nobi , perpetuam tamenilifragrame

T2

Yiam , quam qu) quis purior , eó majorem

Mite

experitur , etiam anorbos curare imipit,

jb

Cerit Patrem quendam in VVeingartenfi

osïfu,"W

Cencbio yravif]ftmis dentium doloribás:re-

T

pentà liberavit ; & Auguffa nobilem quan-

g

dam Viduam ab improbis, & prada for[am

"

imminentibus eyudelem in modum "vexae

, ]ve!gl

tam, quietam effe non tam ju[fit quàm fé-

et,

Ut taceam admirandas [ant morum,

imonije

animorámque mutationes , quas in Novi«

u

tiatu mofiro Communi , admirabundi quo«

nj

tidie cernimus , C ipfi Novitiorum Magi«

"i

feri unim V Vilbelmi meritis , & Suffragijs

viïs m E'

acceptas ferunt.

Ad cujus Lip(ana quafü

lt

ad afylum quoddam quotidiani 4 fratribus

Accidit nuper. Patrem

f

concur(us fiunt.

erbit:

quendam noftri Ordinis forte praterire cum

7 7106!(

spfum locum , quo Sacra illa veliquia. fun

atb ( neque enim la-

i

fofte 5 qui inexge&

Muf

?

*8

LZOGNE-

wus i anteà indicatus fuerat ) covffere , E

$

miravi , interrogare demum , qua bicviree

14; qua ro[eta fpirarent .5 nibil fe unquais

C

fimnile aut divinis odoratum.

Nofler qui deduxerat., .candide fate-

titor

ftur , hac ipfa in Cifla , quam tranfirent ,

Qu

7

VVilbelini noffri Offa pura putu. fine ullo

lt

fuco , & pigmento condita jacere quidem,

)

IQ

€ tacere , [ed manifeftó fe odore et emuef-

cientibus prodere.

Hic rogat Pater aperi«

«j

m

ri Oflam , fibíque the[aurum moufirati ,

effenfuss provolutus in. genua veneratur ,

Mit

r VVilbelmum perpetusum [ibi patronum

2

deligit.

12. Claudant hoc caput Sorores

5.;5 fj

hi

:Horti S, Mariz in Memmingen Ordi-

nis S, Franciíci , & difcipline rigores

ttt,

feti

& vitz integritate laudatiffimz , qui-

bus nofter Wilhelmus 3 teneris un-

hp

guiculis optimé notus , &: commen-

F?S p*

ilie

eatus fuit ; iftz proin pijffima San-

Gimoniales fubfequens de Wilhelmi

UT

inoftri puerili etate ; gratiis Dei locu-

ftn

ipletatàá , ferunt teftimonium in litteris

h [;

ad R. P. Martinum Merz Can. Ro-

(

Q

&xenfern Anno 1613. 23, Dec, datis,

]efus

m CTOS

79

l

jEfus. Maria. Francifcus,

L

L

4 3 Ratiam Caléffem, auxilium, affiftens

E tiénque impertiat wobis Pater mife-

71

vicordiarum, & Dew torius confolationis ,

/í

quatenas elapfum annut veterem bepé clau-

!

//

i

MPa

1 [/

dentes , Ac in Deo finientes, novum ingree

/,;n

il

If

dientem. prompta voluntate , incenfo ferya«

a

t6 , Q fervida devetionerith , felicitérque

u

aufpicemur , ut bic in mundo , ita in fpiri-

f

jl

tuali noflra vocatione smbuleums, at atere

mam confeati polJtmus gloviam.

T

u

Quod veftram, Reverende , &* Religios

fe Domine, petitionem attinet , noverit no-

Dis omuibus F, V Vilbelmum Eifelin optim?

ytatt

0r

fuiffe motum,

Is Miudelbemio oriundus

-rat,

Habuimus bíc nobifeum. Sororem

igci?l

fenià confeGam., qua. illius parentes probà

U

d&overat

T

pannóü negotiari folebant , homi-

mes probi , Ó Dei timore adii.

Sublatfs

g

illis ex. hoe mundo pe[Hlentia, morbó , qui

2

ld

fun gmjfabamr, puer hüc Memm'mgam gd

frequesitandas Scholas applicitu , & Para-

il

cho euidam Georgio Harer. appellato im

[ntti

Convictum commiffus 'fuit,

f

d cujus e«

diam, uipoie in AMone[lerio Roth pluvia

du

D4

m

i

$9

LEGDE

mám comnendati, preces , ae interzeffias — n

mes , puer fupradictus ab Adim, R. in Chriffa

Mi

P. «c DD. Martino Erman felici vetora

w

dationis AÁbbate in^ Canobium fuit (ufiepe

H

fu. — Quidam Scbolas frequemtavit , [atis

r

il

feliciter profecit in litteris

*

e

vitam femper

if

probam, bone/Lam., bumilem , ac fludio[am

M

[

duxit $ libenter fuper vebus Spiritualibus ,

&c devoti collationibu (cifeitatus, &* collos

Mi

Mlor

vutus. — Quare Sorores nofira eum «[Jidue

bortari , ac animum addere, &* Religiofa

hiit

D7

vita amorem , defiderimque parere fl«

duerunt , quam [ecurà bomo Deo dicatus in

uf

hG

fua vocatione -vivere . poffitt. explicantes.

Qua omnia intimó anim complexus , ferià

uf

f

fecum. meditabatur , €y memte volvebat.

l

Qmnuia etiam exercitia , quibdc Serores ad

Wt

unumquemque Fef um diem utuntur y avide

fttii

arripuit ; inprimi Pallio B. Virginis vt«

fia,

vitando ( funt certa Rofarij precatienes )

Atj

sultum f'udait., deditáfque fuit , nulum

tht

veripus unquam iutiliter tranfogit, Ef

n ;

ii germana Soror in Mona[Terio Monia-

«ftrg;

Bium 5. Urfula Augufta Vindelicorum, qua

*0)0

€* ipfa iagna integritatis Soror etiam r

W.

gperfles vivit, . INoverat optim bunc Y Vil«

bel«

mOS

8r

rf

Télunim , fempérque magni fecevat, felicit:

,

memoria R, P. Georgius Kurz, ve[ftri Ca-

i UI

nobij Prior.

Quodam tempore de ille

i

E VVibelimo narrari utdivimu , eumim

"

primo B. Virginis Sacro ( quemadmodàm

] /m;n

ufu receptume[! , ut quotidie illsd À Fra«

17

jn

tribus junioribus decantetur ) cantato aded

ii

JJ

devotione abforptum fuiffe, ut prov(us Cor^

'(t

J

n

poris , fenfuimque funttione deflitutus e[fet.

:j

4Mortis item «gone inflante cereos fubità

j

7

jill

extinckos, mox cüm ipfe agouem inciperet,

1

J

ultro reaccen[os., & avdentes ei luxiffe,ctra

i

t4 fide accepimus, — Ejufmodi complura R,

(All

D, Georgius Kurz. fupradidu: nobi enar-

rare folitus erat. — Patribus " Dominis $e-

/

T

füitis. conver[atio ejus nequaquam.evat ige

wota : quia [cilicet , quamdiw Dilinga

u

p

vommor abattr , femper boni nominis , ac fa-

j

yaa , ftrictadus ac auftera vita fuit ; cujus

n

dammortali pramit ab[que dubio in Calis &«

ylt

vernum jam fruitur, ac gaudet , Deímque

pro nobi exorat.

Necplura, Divina «c

.H

n

lu

Virginea B, Maria protetioni vos comit-

o , méque cum Spiritualibus filiabus sneit

T

i

iR. .V, devotis precibus commendo,

Bata

)

JMgttios

yii

[2

$5

W CTO g

Memminga 23. Desembris 4dnnà Qi«

lt

[r

dfi 1613.

Int

Cot

Cornidem tandem huic Ca-

(

f0l

piti imponat Inftrumentum

K

Notarij publici jurati fuper

Bo

innocentià , & SanGlitate vitz

Wt

B. M, Wilhelmi de Anno 15259,

]l,

—

À

i

[6;

In Nomine San&z , & Indi-

int

vidug Trinitatis Amen,

&I

Te

Overint univerfi hoc prafens

Vid

publicum inftrumentum , & fide

d

dignum teftimonium vifuri , audituri ,

N

aut etiam leCturi , quod Annó á pariu

AE

Virginis fupra millefimum Sexcentef-

fimó Viceffimó no

(

n , Indi&tione duo-

[*

decima , Imperante invictiffimo ,&

Bl

potentifmo Principe D, D, Ferdi-

H

nando hujus nominis Secundo Caíare

Ant

femper AugufÓ Germaniz ,

Hungae

r

ri&£ ; Bohemiz ,

Dalmatiz , Croatiz ,

& Sclavonie R

Yo

cgc » Archid

uce Ás.

T

leæ,

EZCo)m

84

i

ftriz , Duce Bureundia , Styrie , C&

rinthiz ; Catniolz , & Wirttenbergz y

Comite Habfpurgi , & Tyrolis , &c,

Clementiílimó Dominó noftró , Reg-

porum ejufdem Cafaree Majeftatis ,

ïc (

Romani decimó, Ungariciundecimó,

Á

Bohemici duedecimó AnnÓ: die Ve-

[j/3

neris duodecimà Januarij ; novi fty-

!

li ,

circa nonam antemeridianam

d

ÁAdm,. R, D, Mattheus , Imperialis

Cznobij Sorethani Abbas ; Dominus

Ij

:neus me iníra Ícriptum Pontificium ,

& Cafareum Notarium publicum , &

Teftes fingulariter ad hoc adductos ,

vt

videlicet R. R, :9, P. Martinum Ben«

del ; Patochum in Euerhardtzell . &

&i

(

P. Francifcrum Schleich Cellarium ,

m

utrofque Canobij Sorethani Canoni-

C

cos Presbyteros ; nec non honorabi-

les , & (pe&tatos viros ; ac Domi-

i

üOvS

nos Berchtoldum Barter Exconfulem

fb

Ehingenfen ; & Wilhelmum Rorer ,

(dit

antedicti Canobij Sorethani Secre-

Xarium , in füam Abbatislem Aulam

lu

a

Vocaverit & ibidem me Notarió , &

1

Teftibüs pradi&tis prafentibüs , in

hanc

T

D-6

u

gor m

hanc fetà fententiam propofitio fit fs-

qy

€a : nimirum ad Adm, R, D. Toachi-

|mid

mi inclyti Genobij Kothenfis Abba«

ET

1i5., nec.non Sacti Premonfiratenfis

T

Ordinis ;.per Sueviam, Alfatiam , &

Qu

Grifoniam Vicarij Generalis petitio«

t

nem per litterasfa&£tam , proximé elap-

tend

4is diebüs Adm, R, D, Abbatem Sore«

TT

thanum gratuito conceffiffe , ut Re«

j r

verendi ; & Religiofi Domini , P, Je-

Á

:

annes Mefmer , & P. Joannes Hege ,

*0tt

utrique Cznobij Sorethani Canonici

fta

presbyteri ; & refpe&tivé Parochi ia

Nite

Eggmansried , & Winterftetten ,

(ioj

proptereà Sorethum ad certum diem

Nte

vocatentut . nt prefentibüs Adm,

4 hi

R. D. Abbate Sorethanó 4 & antedia

IT

&iscam religiofís ; quàm Sacularibüs,

. Dit:

debita folennitate 5 tam fub Virtute

! qIo

facrz obedientie ferib admonitis á

j t

quàm aliàs ad Juramentum more foli«

.O rece

| a

&ularib

ptis fide dignís reftibüs ( f

41, SUII

ü

s interim , quoad prefentem

actum a

| figd

tteítationis duntaxat , omai

, t

obligatio

ne Czenobio Sorethano fa-

€taÍcluti

E

S ) bona; ac integra fide d-

d

po-

$CIS

9f

l

ol

ponerent , atque enunciarent ; quid-

joch':if

quid de Vita, & geftis B. M, Wilhelmi

D

Canonici Rethenfíis quóvismodó no-

tl

Ad

tum , ac perfpectum haberent,

m

quorum depofitionem , ac teftimos

nium annotandum . & in'litteras init»

Y

edie

tendum , indéque publica inftreumene

fori

ta , unum vel plura, Authoricate Pon«

(

tificia erigenda, Ego Notarius pre-

|

[A:

!

fentibüs predictis Adm, R. D. Abbate

1

Sorethano , & tam Religiosis ; quàm

moni;i !

fzcularibüs Domínis teftibüs $ folen«

miter requifitus ; & poftulatus ex Offi«

ul

cio publico , mefideliter prafriturum

recepi ; prout etiam fa&tá inquifitione

dit

,"

Juridicà ; quz utrique D, D. Canoni«

Ya

l,

[

Corum presbyterorum , & quiíque fe-

nl

paratim auditus ; enunciarunt ardine »

Af

quo di&afunt , excepi. & üt fequun-

»

Vi )

tur, fcripfi

.

primó deponit , & affire

1

at D, Joannes Meímer , Canonicus

(

À

Sorethanus.; & Parochusin Eggmanf-

nic

riedt , fub przítito Obedientiz [ura-

D

anento , licét fibi D,cefti (ignum alicu-

[«| $usMiraculi, vel Sai&itatis in F, Wil-

4

i

helmo evidenter fa£tum.4 nullum ha-

Q

ja

D 1

r

86

£ CT)S

&enüs innotuerit, fe tamen negare

hon pofle , quod ipfe D, Mefmer , &

Ti

alij Studiofi , ob infignem Wilhelmi

Wi

probitatem , & pietatem , non in fen-

Tif

fu Allegorico , aut per Ironiam ; fed

dc

ferió & ex charirate ,. illum unferen

ksü

Jrgoff, hoc eft, Chriftun Demi-

hib

num appellárint , illàmque fe tempo-

hd

re recreationis ab alijs fpontaneé ab-

N

duxiffe ; adeó ut D, F. Sebaftianus

p

Fueger Canonicus Waldfeenfis, tunc

Ácr

Theologie ftudiofus ( ne forté fe-

^io

queretur nimia melancholia ) illum

iUf

