tencum in plenam emendationem ,

tom

atque fatisfa&dtionem pro omnibus

tup

peccatis ac negligentijs meis, & pro

pin

peccatis totius mundi,

fere

Per ilud inflaura omnes tuinas

d

meas; & fupple inopiain meam,

| hlllius

Per illud mortifica in me;quidquid

M

tibi difplicet ; & effice me hominem

| g

fecundim cor tuum.

Q

Per illud conforma fpiritum , ani-

dty

màti, & corpus meum fpiritui , ani-

DLT

ma,& corpori facrz Humanitatistuz;

t

méque totum luce Divinitatis tui il

tdi,

loftra.

n&g;

Per illud largire;ut in te (tabiliar

Mí

te petfeCté & perfeveranter diligam;

b

tibi incorporer , intimcéque uniat , a€

dif

totus in te tranfmuter ad laudem no-

à

minis tui,

|ftm

Converte, Domine , miferos pec.

catores, revoca hareticos atque fchif-

maticos; illumina irfideles te adhuc

igao:

M

CAPUT XXII,

rit

I! $gnorantes , adefto omnibus; qui iri

neceffitate & tribulatione aliqua funt

( conftituti.

at

Adefto his, qui fe precibus meis

"" commendárunt, vel commendati effe

) cupiunt,

Adefto parentibus ; pro-

j!! pinquis & benefactoribus meis, Mi-

ferere oimnium; pro quibus ego orare

T

debeo , & tu rogati vis.

Mifercre

u

hujus loci ; hujus congregationis.

vid

Concede'ut híc fit humilitas, pax s

onin

Charitas , continentia & puritas,

Cencede , vt omnes digné emen-

CUE

demus,atque corrigamus nos, & ti«

xllli; [

meamus te , & ferviamus tibi fideli-

a

ter, & diligamus te , & placeamus

$ tiii

tibi,

Commendo pietati tuz omnia

negotia & omnes neceffitates noftras.

bl

Miferere omnium hominum , pro qui-

diip!

bus facrofan&tum Sanguinem tuum fu-

nit!

difti.

Da vivis veniam & gratiam »

dul

da fidelibus defun&tis requiem , lu«

cémque fempiternam, Amen.

06 Päi"

vll

T

F

gao,'

Caput

£135 THURIBULI AURET,

k

"

Caput XXHI.

il

DE VERBO DEL

D

N O T £.

! Qlo

lis

"-^ Rar Angelicus snoffer Juvenis avi-

diffinus vexbi D El auditor , [edulu

puminator , €v Zelofus ob[ervator.

Qui

feper mel & . favum dulcia fa&a funt

«loquia divina verbis vita tenquam tote

rente voluptatis potato , igebriato &

dele&hato ; meque emim latiavi poterat

]

guirabili duwlcedine eloquiorum. Domini ,.

gquibás pa[cir anitas caflas , ex toto corde

Ca

spfum quaventes,

Qua iflboc ex fludiofi«

i in libellum (uum ex([eripfit , ea muuc vt«

t

ferre eogito.

|.3

b

S. Auguftinus,

On minüs dignum eft verbum

W

N

DEI , quàm Corpus Chrifli;

LI

idcirco nom minus reus eft , qui vere

bum DEI negligenter audit , quàm i,m

ille; quí Corpus Chrifti in terram ca« | i,

dere fuà negligentiá permittit,

V&g

Beatus eft ; qui .divin'as f*cripfzf!-ræl lu

u

CAPUT XXII.

Tig

legens.verba vertit in opera , & nu«

dam crucem nudus fequitur., puris

Hl

manibüs & pedibüs, & candido pe»

Gore íe pauperem fpiritu & operi»

büs gloriatur.

vuiti

ï)mf

Caput XXIV.

W.

Ál

DE NON INCOM-

MODANDO PROs

i! Z li

XrTMO;

ïbï d

NI

V,[,

WT E proximo incommodes,

Dui

4

I. Confilió maló: ,. ut fecit

fout

Caiphas in Chrifto,

2, Juffione, veluti rex David oc«

j

T

cidit Uriam,

3, Confenfu ,. ut Saulus S, Stephae

gmm interemit;

4, lrritetione ; ficut exempla ia

w

uxorejob & Tobiz, Abftine te à li«

f

te & minues peccata, Eccl: 1g,

j

f. Laudatione , ut (i(ubíternis ul«

Ts

vinum proximotuo, Hóc vitió Con«

x't'amü

€ionatores etiam funt circumvallati,

Vasqui dicitis bonum malum.4.& mas

lum bonum. EFf .

;-!j'pïntl

(

2

€, Re«

t*t14 THURIBULI AURET,

6. Reticentiá culpz alienz. Clamas

l dii

tie ceffes 5 qua(i tuba exalta vocem

tuam , & arinuntia populo meo fcele- "

|

raeorum, Ef ;8.

^

7. Conniventià

, Priedica verbum; E

ä

infla opportuné, importuné; argue »

|

b:r

obfecra, increpa in omni pátientia &

Doétrina. 5, Tit*. 4. Peccantes coram

| bo

omnibus argue ,ut & cateri timorem

]

habeant, 1. Tím, g,

Caput XXV.

l:

DE VANIS ET TEME-

vd

t

RARIIS JUDI-

lu

CIIS.

nt judicia quzdam hominum, !T

SU

1. Quande omnia tua diligem |

ter cuftodis in ciftas.

[

4

4. Quando hominem bonum vel

malum fufpicaris ex fignis exterioti^ w

bus,

Lr

3. Quando exiguó fignó externó -

in homine vifó perverfé & malé de il- |

1o cogitas. Et hoc tres gradus habet,

1. Quando aftimas; nihil aut p2

mine, $i

rum pigtatis effe in hoc ho

dubi-

H

CAPUT XXV.

11j

hn

dubiras de ipíius pietate & fpiritu

vt

d

bono. Hoc noneft judicium propriés

fed tantüm fufpicio,

2, Quandoiin cujufdam opere exi-

a

g

guo eiiam ex figno judicas, malé aut

m

benehoc agi, cüm tamen nefcias,an

stut

bona vel mala opinione fiat.

3. Quando iterum exiguo aliquo

jmo

ex figno veré tali intentione homi-

nem perpetrare putas ; & inde vindi-

£tam fumis,

N

4. Quando judicas hominem hoc

vel illud agere tantum propterea, ut

hominum fibi gratiam conciliet.

Yi

Hac autem judicia dimanant.

dj

I, Ex fuperbia.

4, Exalienatione ab hominibus,

t

3. Ex propria natura & malitiag

;x!em

nam mali omnes arbitragtur g(ïe fuge

matura&,

a

d

i

At

ääiää

ol

nint,

T

F j

- Capue

l

$16 THURIBULI AUREF,

Caput XXVI.

J [

l

p

DE SAGIT TIS SPIRI-

|

| tion

TUALIBUS,

| tis.

e

Quatuor funt fagittarum

genera,

| a

I a

LT

Rima Jagitta ef diaboli ,Q féllicet pec-

L

catum, Homicida erat ab initios

&i

lx

& in verizate non ftetit, jo4.8.

Quoniam ecce peccatores inten«

&

derunt arcum , ,paraverunt fagittas

fter

fuas in pharetra , utfagittent in ob«

D

fcuro rectoscorde, P/jal. 10.

n

2. Secunda eff Peceatoris , fcilicet Dee

li

gratiio. Triplex lancea: eft detvattoris lin«

Vr

gua ,quoniam umo iliwtres confodit , -ti«

wirum dicentem , eudientem & ab[entem.

&. Bernard.. Exacuerunt ut gladium lin-

Sag

guas fuas , intenderunt arcum reim

amaram ,utfagittent in occultis im«

L

$&« non timebunt , firmaverunt (ibi

amaculatum : fubitó fagittabunteum,

à

fermonem nequam. Pf4. 63. Gla-

ium.evaginaverent peccatores , in«

£s

d

€CAPUT XXVI.

n

tenderunr arcum fuum ,ut decipiant

I

pauperem & inopem, Pí4l, 36, Qui

non diligit; manerin morte, &t ome

nis, qui odit fratrem fuum , homicida

Wt

€ft , & Ícitis quoniam omnis homici«

da non habet vitam zternam in fe«

snetipfo manentem, 1. joan. 3.

3. Wertia efl.pij bomins , qui tribás

li

armatus eff (agittis contra diabolum &*

yitii

eliamala, 1. Sagitta Confef]ftoni. Confi-

u

teoor adverfum me injuftitiam meam;

3

& tu remififti impietatem peccati

j

tnei. Píal. 31.

f

L

2. Gratieni. $. &mbrofiu : Lacry-

m& & Orationes funt arma fpiritua-

l

2

lia ; tálibus enim Deus devincitur,

oris

Vulneráfticor meum foror mea fpon-

li

I

fa, Cant. 4.

"

3. Sagitta eft verbi divini., de qua «

ln

Sagittz tuz infixz feat mihi, Pfí4l.37,

y

4. Quarta eff. Salvatoris noffri , qua

yusit

Bp[a quoquetriplex eff.Y. Comminationis,

fiteut

2, lribulationis, 3. Damnationis,

n i

,e

gs,ll'

F4

t

Caput

xr8 THURIBULI AURET.

|

Caput XXVII.

I

DE OPERARIIS IN 1 t

VINEA DOMINTI.

aer

Ex

E[fis quidem wulta , operarij au-

M

tempauci. Matth. 9.

cul

Et zpk dedit quo[dam autem Prophetus ,

alios verà Evangeliflas , alios autem Paflo-

*nr

res, & " Dodlores , ad. con[ummationem

rog

d

Santtorum , in opus mini[ferij ,in adificatio-

dit

nem Corporis Chrifi, Ephef. 4.

Operarij in vineam Domuini

dir

mittuntur

r

APontifice Summo.,

0r

2. Ab Epifcopis & Abbatibus qui«

| [

bufdam,

3. A Deo immediaté , idque dupli-

hIt

ci modó,

À

1. Per miraculum quoddam, Sic de

Mofye memorant Sacre hteræ, quó

?

miffus eft ad filios Irael ia ZEgypto s

di

ut eos á Deo fuo alienatos ad prifti

cit

eum Religionis ftatum, & ad creden-

dum fibi induceret miraculó ; eum

Q

juffuDeiid effeciffe ? nam virgaab ip-

9

)

d

CAPUT XXVII.

fI

uIN

fo inxternm projectayver[(a eft in colubrum;

& cum extenía manu rurfum appre-

[.

hendiffet ; denuo verfa eff in virgam.

Exod, 4, & hoc eft mittere permira«

"

culum aliquod.

hts

2. Per fcripturam , velut de $, Jo-

"n

anne Baptifta conftat , quicüm intere

u

rogaretur , unde docendi, Baptizan-

dique haberet poteftatem , refpon-

j

dit

Eygo futm vox clamantis in deferto ,

dirigite viam Domini , ficut dixit Ifaiae

Propheta, Joan, 3.

Operarij autem mali miífi à

"i

Diabolo hac atate funt permulti,

u

Ad quos $. David íta loquitur : Fiant

viz illorum tenebrz , & lubricum; &

Angelus Domini perfíequens | eos,

] gi

Pfal. 34.

hquö

Vz paftoribus, qui difperdunt , &

ow

dilacerant gregem paícue mez, di-

X

r

€it Dominus. Hier. 25.

r

Non mittebam Prophetas ; & .ipfi

,U

€urrehant

non loquebar ad eos ,8c

j

ipfi prophetabant, Hier, 23.

f

Nolite audire verba Prophetarum,

F5

qui

ij0 THÜURIBULI AURET,

qui prophetant vobis, & decipiunt

v03, viflonem cordis fui loquuntur 5

E

non de oreDomini. Hier. 3.

Et dixit Dominus ad.me : 'Fálso

Prophete vaticinantur in :nomine

| le

3meo : non mifi eos , & non.pr&cepi

r

vis, neque'locuius fam ad eos : vi-

fionem mendacem & divinationem

E

fraudulentam , & «fedu&tionem core |

$i

*lis propherant vobis, Hirr. 14.

n

Caput XXVIII.

4di

DE NATIVITATE HO-

tl

MINIS ET TNTERPRE-

TATFONE NOMINIS

dl

Hieronymi.

Rima miferia hominis "nafcentis

P

€ft ploratio ;-nanv primam vocem t«

!

enifi plorans,

2, Naíciturinftaranimalis & bru«

b

tiy &c,

Ü

3. Oriapponit manum; oftenderis

UT

ommnia mala inde oriri.

Spiri-

W

CAPUT XXVII,

T2r

t

Wntut

Spiritualis Nativitas eft Bap--

tifrmus,

1..Hic peccatum Adami originae

1

le in nobis tollit.

nnt

i

.i

2. Omaia non folüm peccata mor«

p

tàlia & venialia, fed & inferni & pur-

qiond

gatorjj lammam confumir,

3. Fomitem cupiditatis mitigat,

fl (Ot

'Si quis autem fartaffe quarat ,cur non

h

Adeo fit ]

omnino tollatar , ficut peccata ? id

1. Ut agnofcat homo fuas mifes

n

xias ; debilitates ,.cc,

Qu enim for«

v

gitudo mea ? Yob. 6.

2, Mt affidué auxilium Dei petat ,

X invocet ; ad modum Pfalmiftz -

yitt

AM iferere méi Domine ,

guoniam infirmus

fuan, Pfal, 6.

n

3. Ut exercitatione continua ad

bonum a(faefiat 5 tentatio enim,cui-mog

[2

ajfentimur , non eft peccatum , fed virtutems

exerceudi remedium, D. Greg.

u

Jnterpretatio nominis Hie-

"fonymi.,

*

»['

Taterpretatur vífio pilchritudi.

nis

125 THURIBUL! AURET,

nis : eft autem multiplex pulehritue

f t

o,

UA

1. Spiritualis , que eft in anima,

l

3. Moralis, quz confiftit in hones

V

ftate morum.

«

3. Intelle&tualis, quae eft pulchr&-

tudo angelica,

4. Superfübftantialis , quz eft Di-

t

j

vina.

Doi

j. Caleftis, qua eft SanCctorum in

qui

patria. Hanc quintuplicem S, Hie-

ronymus habuit & vidit , &c,

Q

Caput XXIX.

DE VITA RELIGIOSA.

qu

(j

DeInftitutore Ordinis.

bis

f«

Ttendite ad petram,unde exci-

Q

fi eftis , & ad cavernam laci, de

id

qua pracifi eftis,

[

Attendite ad Abraham Patrem ve-

ftrum, & ad Saram, qua pepetit vos,

E t

zP

p

Habitus & tonfura modicum con-

E

ferunt , fed mutatio motum & inte«

gra

1

CAPUT XXIX.

123

tiri

&rà mortificatio paffionum verum fa-

ciunt Religiofum, Tbom de Kempis.

Iifm.

Infatuatum eft fal , lux verfa eft in

j

£tenebras.

Multi fant vocati , pauci vero e«-

u

leCti. Mattb. 20,

Ex his verbis. Chrifti perpeude,an tu fís

d

eleius , vel non ?. ficut Apefloli in Cona

Domini interrogabant deproditore : Nun-

ynit

quid ego fum Domine ? Matth. 26,

N mens fit pura, nil prodeft Regula durag.

A

Eccenos reliquimus omnia , & fe«

cuti fumus te.. Aatth. 19.

Hoc Deo vovere & reddere eff id,

in quo beneplacitum eft Domino , ipfomez

Chriflo telle, ciim ait : Amen dico vo-

»;A.L

bis, quod vos,qui reliquiftis omnia &

Ij

fecuti eftis me , in regenetatione

T

cum federit filius hominis in fede Ma-

[acil d:

jeftatis fuz , fedebitis & vos fuper fe-

des duodecim ; judicantes duodecim

etn vt'ï

tribus Ifraél. Matthb, 19,

r

Cüm effem parvulus , loquebar ut

parvulus ; fapiebam ut parvulus, co-

! cov

gitabam ut parvulus ; quando autem

t

1

fatus

gl'l

134 THURIBULI AUREI.

faQtus fum vir , evacuavi ,que «erant

parvuli. 1. Cor 13.

Qu

In gvomi[ftoue autem non oporiet imos

yini

$n noftrisviribwus, fed in virtute divina cone

&

fdre.

ho

Non oportet ( inguit D, Grilhu )

'

quidquam -Deo à :nobis promitti, ut

1 dun

certum.s quafinos Domini rerum ef-

p

Q

€mus-partim quia.quod poffe à no»

bis fieri credirus, vires noftras none

nunquam excedit, partim quia non (i-

d

n€ arrogantiz crimine hocnos,«ut

tá

illud facturos dieimus.

li

Deficietis ergo;fi de viribus veftris

E

prafumatis , eir $. Adnguflinus,

Quia-hic homo cepit adificare &

non potuit confemmare, Z«c. I4.

De excitatione fui.

Sis memor ,.Ó homo, illius fervi

| (

Deisquiscüm vidiffetmulierem fplen-

didé veftibüs.ornatam , cum.gemite

dixit : .Omnipotens Deus, ignofce

mihi, -Hoc autem duplicem ob cau-

fam ad Deum oravit,

i

tum,

1. Ob malum ip(ius"feminz Tta«

a, Quia

d

CAPUT XX uM

g u

2. Quia fuperbiá foemine ; -Gudiö:-

que placendi hominibus »'ipfe longé

hii

vinceretur in ftudio-virtutum ac pla-

n

&endi D EO,

Oratione igitur cffafa. pro talibus

g

hominibus & Deum illis placare ftu-

Yi

duit , & feiplum confundere & incre-

enm

,pareyatque ad majorem virtutem exe

i

(ria

€itare,

st

-Hxc tria ftodia funt ctioforum in

j of

«lauftro : mugatio ocilorum , [uperflui-

UT

£ verborum , perverfttas cogitationtum ,

"hac tria vitiaejiciunzfracrem de clau-

v

*ftro, .Caffianus,

&um fpeculum ovts , sBenedidus dux

f

AMonacborum.

25

Dogma (alubre-dedi :fis pauper, eeftus s

ebedi,

li

ma

Quónam modó ftudia noftra

(int dirigenda,

t

Dixit Deminna per-Hieremiam : Re-

140

u

Jgn

jl

'Étas facite vias veftras , & ftudia:ve«

gb a

fira, & habitabo vobifcum-in loco

4fto, Hier, 7.

TU

Ex-

Q

|

126 THURIBULI AURETL.

f

At

Exemplum de Arfenio

|

| tis!

Abbate,

|

Quadam vice faCta eft ad eum vox .

!prc

dicens : Vemi & ofleudam tibi epera bo-

-RIRU.

tl

at

I. Et eduxit eum in quendamlo.

cur , oftenditque ei £thiopem iaci

(

i«

dentem ligna , & facientem farcinam

grandem, quam , cüm tentaret por» i

4j

tarés nom poterat : deinde iterum

igna incidens ad farcinam addebat 4

ptt

hocque faciebat dintius,

2, Rurfíum oftendit ei hominem

hauríentem aquam de lacu , eámque

in cifternam pertufam,ut eam imple-

l

ret effundentem , que mox refluebat

in lacum,

3. Iterum oftendit illi templum, &

duos viros in equis fedentes, lignüme

que tranfverfum portantes ; cüm au«

d

tem niterenttr ira ingredi templum ,

(

nOP poterant ; eó , quod lignum in

tranfverfo portarent.

^

tanc vifionem expofuit ei dicens:

b

Hi funt; qui portant quafi jegum ju-

itia

CAPUT XXIX,

ta7

MI

ftitiz cum füperbia, & non humie

liantur, propter quod remanent fo-

1

tis à regno Dei.

Qui veró ligna incidit ; homo eft

um W

in peccatis multis conftitutus ; qui

ipro-eosut agat peenitentiam;non füb«

7pmiv.

t&rahit de peccatis ; fed addit iniqui-

du

tates éniquitatibus,

miti

Qui tandem aquam haurit ; homo

:eft bana opera quidem faciens ; fed

ant

n

quia cum cis permixta fimt opera mae

[

la , atque adeo cor pertufum habet s

perdit& bona; qua agit,

d.

ymintd

Caput XXX,

At

DE NOBILITATE

d

ANIM X,

efut

i.

plum-,-fi

& Nima ad [unilitudinem Dei creata

lignünf

E

T M. eff 5 ereavit enim illam Deus ad ima-

n

inem & fimilitudinem fuam. Genef. 1«

ypim

2, Nobili[Jimó pretid 5$. Sanguinv Deo-

aum i

uini redempta ef. 5 empti enim eftis

(cefti

pretió magnó ; totus mundus null&

yn j

p

jtig

158 TH'URIBULI AUREI,

pretió hominem redimere potertt ;

nifi Creator ipfius. $, Bernardw.

- 3. Praflat omniacreata fudexcellentia,

i

Sipoffibile effet;ut mille aut infiniti ef-

fent mundi , tamen his omnibiüs na«

bilior eft animus, 5$ Auguflinw. -

4. Omnis fortitudo trabitur ex at«

qo , quecunque illafi.

D

$. Propter anitmam f(alvandam mittit

Deus mobis vemedia multe , infpirationes ,

«dbortationes, C proprium Zngelum.

BN

34. Bernardus : Magna dignitas eft

animz , quàd anaquxque ab ortu fuo

Angelum fibi datum Cuftodem -ha-

r

ul

beat ; Angelis enim fuis mandavir de

I

tes ut cuftodiant te in omnibus vijs

tuis. Píal. 9o.

$. Bernardis : Yn quovis diverfo«

p

rio, in omni loco,imó & angulo ex-

hibe reverentiam Angelo tuo Cu-

ftodi, illómque adefte femper-cogita,

O corpus. quàm es nobile, cüm

D

&

omnia habes de animo. 5, Bernardw.

Majus damnum eft in amiffione

i

unius animz ; quàm mille corporum.

$. Anguft,

Capur

129

Nl

p9 (t) f5

t

"Caput XXXI.

7

T

DE AMORE DEL

Vi

Similitudo plantz.

ibuti

Lante tres. vel quatuor funt con-

gn

ditiones.

4. Eft,quod fit folammodo plants.

M

.2, Eft ejus incrementuin,

151

3. Jam atbor'fortis ac ftabilis,

d.

4. Fru&tum affert tempore core

vt

tuO.

u

Hoc ipfum habet charitas, Secun-

"1]

düm D. Bermardum autem quatuot

funt (igna chariratis.

iil

, Conirritio peecatorum.

bus vl

a. Propofitum furmum nunquam

ilverfü'

peccandi.

yilo

3. Auditio hilaris verbi'Dei,

"

. Praparatio ad omnia bona,

Qui. babet mandata mea Ó fervat €4.,

a

ille cff ;qui diligit me. . oan. 14.

7 qu

g

Signa;charitatem effe auctam;

vfit

hzc funt,

joritt

1. Purum confcientie examen &

yenias

J

135 THURIBULI AURET,

lj

venialium peccatorum vera corre» |

fti.

1o,

2. Nulla affe£tio rerumterrenatum.

| mym

3. Rerum divinarum confervatio

Optima.

» D

Signa tandem perfeaa cha-

ritatis funt,

ä üe;

| Dum

I. Si Dei femper menior es, &

ia

entis in te,

quafi vulnus grande divini | u

fpiritüs,

l quæ

2 Si vin&tus es charitate totó ani-

| d

mó ; hocjautem fit donísDei acceptis,

3- Si omnia vana fpernis , in foló«

que Deo delectaris,

h,

4. Si homo animi defe&tum pa«

|dq

tíatur: ut,(i quis ita animó conftitu-

tus inveniretur , ut cum Movfe tale

|m

quid ad Deum loqueretur : Olfz-

te

ero Domine , peccavit populus iffe. pezcas

fum maximums aut. dimitte ei banc ne-

à

&am, aut ( nmon facis, dele me de libro tuo,

quem fcripfifi. Exod. 3.

Hoc etiam charitatis fi

gnum effe

ait D. Ambrofius ,

fi hominem pec-

cata aliormm valde

afficiant , ipfeque

de

CAPUT XX&EL 131

ul

| t

deijs pteniteat, Spiritus autem Do-

mini fubtilis eft 9 & mundus, quem

mundus ifte non poteft accipere.,

t

Áenti

Deus przcepit de amore fuo

per Moyfen ifta. Deur. G.

i Audilíraél : Dominus Deus na«

2ü

fier Deus unus eft, Diliges Domi-

pum Deum tuum ex toto corde tuo

'0511'

& ex tota animatua, & ex tota for-

titudine tua, Erüntque verba hac ;

lcdit

que ego przcipio tibi hodie;in cor-

gt

de tuo,

2, Et narrabis ea filijs tuis.

T

3. Et meditaberis fedens in domo

inl

tua, & ambulans in itinere ; dormiens

um

atque confurgens,

4. Etligabis ea quafi fignium in ma-

onfi

nu tua , erüntque & moyebuntur in-

)y[t "

ter oculos tuos

! 0;3'24

y. Scribéfque eain limine & oftijs

T

domüstuz, &c.

m

Ut nunquam tibi excidant,

f

Quomodo quis ad perfetum

im effc

amorem pervenire poffit,

n pe

modis.

ipfgquc

Hoc obtinetur feptem

1, Ora-

d

335 THURIBULI AHREX

E.

1. Oratione affidua,

2. Confeffione humili,

n

3. Occafionis fuga& deéclinatione;

Q

4. Studió pietatisnullo pudóreimes | "r

pedita.

$. Fervoread andiendum verbum

äNf,

Dei.

$

vol

6, Locutione de feipfaortade Deo;

ed

7. Curatione frequenti ad quarens

ET

dum loca fancta atque fecreta , fre-

| hoD

quentatione Ecclefiz,Confeffionis && | t

fumptionis S, Corporis D;N,.

Caput XXXII.

ftmn

DE MULETIS REBUS

$

IN VIA DEI ET VITA

SPIRITUALI VEL FÜ-

fun

giendis velfe&an-

dis;

$. I.

n

De mortificatione Senfuums

10

De Língua,

N multiloquio non deerit pecca«

A

I

tum 5 qui autem moderatur labia

hh

fua; prudentiffimus eft, Pror. 19,

Beas

E

CAPUT XXXIT,

13f

Beatus vir, qui non eft lapfus verz

bó ex ore füo. Ercl. 14-

Wi

Qui cuftodit os faum; cuftodit ani»

Jatie

mam íuam, Proy. 1O.

*

Audiftis,quia di£tum eft antiquis

*

Non jurabis, &c, Ego autem dico

]

vobis,non jurare omnino, neque per

deDii

calum, &c, neque per terram ; &c,

Sit autem fermo ve -*er.:E&,eiïr 5;nons

quzrcw

non

quod autem his abundansius

) fff'

o

eft; à malo eft.. Mattb, s.

De Oculis.

Averte oculos, ne videant vanita«

ni

tem, Píal. 118.

À

Si oculus ts nequam fuerit , to-

tum corpus tenebroíumerit, Matt. 6«

De Auribus.

Sepi aures us fpinis , & linguam

nequam noli audire , & ori tuo faci-

to oftia. & feras auribus tuis,. Eccl. 28«

fiun

Plus auribüs peccas in licentia , fi

audis, quàm qui loquitur ; t enim

yae

loquenti anfam .prabes pergendi,

1

$, Auguft.

j;

$. 1I.

[

134 THURIBULI AUREN

"1

50 I!'

Mu

De fervitio Dei à juventute;

r di

Muit

W5 Onum eft viro,cüm portaverit

tirdi

jugum Domini ab adolefcenria

h

fua, Tbren,

j*

2

Vi

tént

Qui non affuefcit virtutidum juvenefcit,

A vitijs nefcit (ape cavere fibi.

V

Felix,qui potuit tranquillam ducere vi«

h

ftam ,

Et lato cunitos claudere fine dies;

Omni tempore veftimenta tua fint

candida, & olcum de capite tuo nun-

quam deficiat, Ecclef. 9.

I

Quàm angufta porta & aréta vía

jibea

eft, que ducit ad vitam, & paucifünt

|h

qui inveniunt eam, Zdatth 7.,

à

$. IIl

j

t

De Tentationibus,

,

li accedens ad fervitutem Dei s

l

fta in juftitia & timore, & prz-

b

Pata animam tuam ad tentationem.

tl

.Eccl, P

E

5

N

CAPUT XXXII,

135

Et boc vel ideo maxim , quod tales plus

Babeant de donis coleflibus , quibus infidiae

qy Pf damon, C praterea opus arduum bae

beant pra manibus , fcilicet opus perfedtio-

r

nit'ducere ad confummationem.

lu

Jacula pra vifa minüsferiunt, $. Greg.

Vigilate & orate, ut non intretis in

Wil

tentationem. ZMattb, 2,6.

li

Vitia nos tentant , Virtutes humi«

f

iant ; &c,

$. lV.

77

De falubri fletu.

T

m

Riplici de caufa plorare, atque

T

lamentari fuper terram homines

i jubeantur,

ii

F. Propter peccatum commiffuns,

24 Proptet proximi miferiam,

e

3. PropterChrifti acerbiffimam vis

L]

tam, paffionem & mortem.

J

Vel alias tres ob caufas.

1, Quia Chriftus ipfe fievit,

7) N

g

2, Quia paffus eft propter nos » &

j ontd

quidem tali modó.

3. Quiaredemptionemtamdiu dif-

iert

j

i;s THURIBULI AUREI,

fert noftram. . Heu mibi, quia incolatus

sueus prolongatus gjl. Pfal. 119.

D

$. V.

De confortio foeminarum

|

fugiendo,

I pudicitiam quaris ; foeminam;

[

N

Rn

quam videris bene converfantem;

V

mente dilige , non opere,

n

Conífortia fceminarum cayete; cha«

Yi

ritatem habete, humilitatem fervate,

paupertatem poffidete, . Ex teflamento

Tint

$, Dominíci.

Er

tiode

5. VIO

M

tll

Peccata capitalia quomode

t

vocentur nomine damonio-

rum,

tf

p |

1. Superbiacft diabolus Leviathan;

2. Avaritia Mammon.

3. Luxutia Afmodaus,

4. lra Bahajdalidt,

$. Gula Beelphegor,

6. Odium & Invidia BeeIzebub,

N

7. Ácedia Aüarqth.

liy

$. VII,

II

CAPUT XXXII.

TU

13y

$. VII.

]

De Intemperantia fugienda.

Oli effe ia Convivijs potatos

Vi

| rum, 2roy. 33,

Luxuriofa res vinum & tumultuofa

&t

€biietas ; quicunque his dele&tatur ,

ROon erit fapiens. Proy.20.

tantt

Vasqui confargitis mané ad feCtan-

at

dam ebrietatem, Ef y,

T

Vinum & mulieres apoftatare fa-

ciunt fapientes, Eccl. 19.

n

Exulratio animz &t cordis vinum

fmoderaté potatum.

Sanitas eft anime & corpori fo-

brius potus, vinum multum potatum

irritationem , & iram & ruinas mul-

nit*

tasfacit, . Zumaritudo anima vinum mule

tum potatum, Eccl, 3 1.

"m

$. VIIT,

D« Divitijs & affluentia

"

rerum,

EUS difpenfatores divitiarum

4 pofuit divites, $, Chryfoffomu.

fbubo

Sis memor Domini comitantis a«

lium Dominum cum cane,

I

G 2

Pef-

338 THURIBULI AURETI,

Peffum ite 5 melius eft; ut ego vos

geergar, quàm ut mergar àvobis ,

D

verba funt gentilis ; non Chriftiani ;

Á

divitias in mare projicientis,

Res; quam cupis, mufcipula eft,

E

Magnus affluxus rerum terrenarum

Chr

wternz damnationis eft indicium.

Con

&. Greg.

,nemi

Nihil infelicius felicitate peccato«

rum. $. AAuguft.

50 lx.

De Tribulatione luftorum.

qui

Ttende Scripturam dicentem,

port

A

Heb. 12, Quemenim diligitDo-

minus , caftigat ; flagellat autem om-

nem filium,quem recipit. $, Greg.

J

Libens nunc tormenta patiat » ut

| bO?ï

fatura mihigloriaconfervetnr. 5.Hier.

| n

Qui diligituràDomino;corripitur;

i

quetn enim dilipit Dominusscorripit.

Proy. 3.

| Ej

Dile&is fuis Deus iter afperum fe-

€it,ne ; dum deleClarentur ín via, ob-

l

livifcantur eorum; qua fünt in patria,

s Creg,

Ego

ul

CAPUT XXXIl.

139

u

AL

y

Ego quos amo » arguo ,& caftigo:

AApor. 3.

vll

De Ramis Palmarum.

j

'Hos ramos, 6 mifer homo ! in via

tht

"Chrifto fubfterne : Obedientiam ;

d

I

"Conftantiam , Patientiam ; Dile&ios

qmem.

PC(CH

$. X.

De via perditionis.

"p Ata & fpatiofa eft via , que du-

x cit adperditionem,& multi funt,

"

j

qui intrant per eam. — Quàm angufta

porta & arcta via eft;qua ducit ad vi-

jj

'tam , & pauci funt;qui inveniunt eam,

remu

Mattb. 7,

(

Dixerunt impij : Venites fruamur

d!

nl

"bonis que fant ,& utamur creaturà

tanquamin juyentute celeriter,.$25.3»

yrin

Stultorum infinius eft inumerus,

a

Eccl. 1.«

$. XL

um

De Dominationibus.

j

T

Nterdum dominatur homo homíe

I

ni in malum fuum, Ecci, 8.

p

3

Exi-

|

140 THURIBULI AURET,

Exigue enim'conceditur miferi-

COrdia ; potentes potenter tormenta

P

(l

patientur, $ap.6,

l

$. XII.

lot

De Fugiendis ralis.

(* Ubtrahite vos à fratre atmbulan-

te inordinaté, 2, Tbef. 3.

* Quitetigetit picem.inquinabitur

Gl

ab ea: & qui communicaverit fupere

bo, induetfuperbiam, Eedl. 13.

$. XHi,

b

N

De applaufu hominum fedu-

Íic

T

«Xorio,

Opule meus , qui te beatum di-

P

cnt, ipfi te decipiunt. Ef.3,

* Mendacesfilij hominum inflate-

ris 'ut decipiantipfide vanitate ín id«

ip[um- Pfklc 6[0

$. XIV,

hoi

De brevitate voluptaturm.

I

G

Audium hypocrite ad inftar

ärï

puhQti. $oj, 20,

l

Du-

i

Iu

CAPUT XXXII,

141

n

Ducunt in bonis-dies faos, & in pun-

Qtmu

€toad inferna defcendunt, $ob.21.

Indiebonorim ne immeror fis ma-

Torum..Eccl. 11, Gaudij comes tiaror.

I

$. Xv.

De Humilitate.

:mbu ]

Uid prodeft attenuari corpus

ab&inentid , (i animus intumef-

jndi

9]

cit fuperbià, 5..Hierom.

?iï h

Oratio humiliantis fe.penetrat nu«

3-

bes. Ecc.3y.

Nificonverfifueritis, & efficiamini

f

(

ficet parvuli , non iatrabitis in reg-

num czlorum. Mattb, 18,

tuff

$. XVI,

DeStlentio & folitudine.

H

jn

1

'Oquela fit deneceffitate, tacitur-

ii

4 nitas in jucunditate, $. Zugnft.

nor homo redij , &c,

* Quotiesinter hominesfui ,. mi-

In filentio & fpe erit fortitudo ve-

Wml

fra. Ef, 30.

* Ducameam in folitudinem, & ibi

i i

loquar ad cor ejus. 'Of. 2,

D

4

$. XViI.

142 THURIBULI AUREI,

|

$. XVII.

De amore;proximi & mifcri-

xcordia,

Mor proximi duplex eit , gene-

Á

ralis & fpecialis;:&c,

J

D

Judicium fine mifericordia illi, qui

Qin

non fecit mifericordiam, $ar. 2.

Non minoris criminis eft tollere

DEU

habenti, quàm egenti pro poffe non

tribuere. $. Greg,

D

$. xvitt,

fine

De przferiti vita &« Colefti.

&d

On hábemus hic manentem ci«

vitatem;fed futuram inquirimus.

Hebr. 13.

é$tulte,qui

d in Mundovita'jolatia qu&rü?

&

Tranfit eyim Mundu ,tranfit & bujus

amor.

fior

Hic labor y bic doler eft, bic mors,béc anxia

n

Ceura:

M

In Celo reflát nilnifi fummaquies.

W

zAd Crlum converteoculos,ubi-copiarerum

Plena aternarumyvitáque longa datur.

u

$. XIX,

€APUT XXXII,

143

V

$. XIX,

.De Morte.

n

Emoria imortisfalutaris,

Mors flat ante foresgtibi dica:core

figesmoret,

f,g

Eff commune s:oré,mors nulli parcit honori,

il

DDecbili & fortiveniant ad limina mortis.

v

Qvimina deplores , dum vita fant tibiflores:

vl

Dumninis bic memor esgmorserit antefores,

Sine fide impoffibile eft placere

Yi t

Deo, Hebr. 1r.

Patientia pauperum non peribit in

Énem, Píal, 9,

Confideravi & expavi.

li

Scheda Profeffionis B. M. F.

temi

W'ilhelmi.

jicitt

Go Frater Wilhelmus Eifelin, of-

ferens trado meipfum Ecclefie

4

Sanctz Verenz ,& promittoconver-

Ll

fionem morum meorum , fecundüm

T

Evangelium Chrifti & Regulam B, Au-

guftini; promitto etiam obedientiam

p*e*rfc&am in Chrifto tibiPatri Marti-

17

no & Succefforibus tuis, quos faniot

j

4 lii

pars hujus Congregationis elegerit,

INDEX

y

j

INDEX

CAPI'FUM.

; Bl

1 [

Caput ].

De Oratione in Communi. pag.

LO

D

Caput I].

Dencceffitate & commoditate Orationis.

*

D

Caput III.

De Matutinis & Completorio,

6,

Xe?

Caput 1V.

9-

De Orationibus privatis,

Caput V.

DeG

[

De diftra&ionibus & Cogitationibus fub or-

tione.

12,

Dc H

Caput VI.

De Cantu Vocali.

15

Dl

Caput VII,

De' Preparatione ad Orationes & Divinum

N]

Officium.

17

Ti

Caput VIII.

De Oratione Wilhelmi Matutina,

22,

Caput IX.

TV

Q

De Tremendo Miffe Sacrificio quotidie au-

diendo.

36.

DeY

Caput X

De Cultu B, Virginis Mariz.

40,

Den

Caput XI.

Tpe Cultu Patronorum.

EL

Yy

Caput XII.

Dc Paffione Chrifti.

6j.

Y

:Caput XIII.

71,

DeEExercitio in Sin gulas horas,

D

Capnt

Caput XIV,

t

De Mentis fübïcvauone , intetitionis Dire&ias

ne, & orationcad fi ngulos aGus & opcra.7 2«

Dc Examine Confcientiz.

Caput XV,

y$.

Caput XV1.

»

De Commendationc & oratione NoQturna, 845

Capüt XVIIL.

DePoenitentia & Confeffione facramentali, $ ;

Caput XVHI,

De Gaudio Dei & Angelorumin fincera Peces-

toris converfione,

Bs..

T

Ca

ut XIX

j

De ParalyfiSpiritu

&i1 peccatorum,

[2

Caput XX.

De Medijs ad peccatum vitandum,

$f.

Caput XXI,

fini

De Przparatione ad Confeffionem & Gratia-

rum a&ione,

97.

Caput XXII,

De Communione ; Preparationead eam & Re-

ceffu ab eadem.

109,

qdit

€aput XXIII.

De Verbo Dei.

Y12,

Caput XXIV.

Dc nonIncommodando proximo,

IIlg.

Caput XXV,

De Vanis & Temerarijs Judicijs,

114

Caput XXVI.

De Sagxtm Spiritualibus,

I16,

Caput XXVII,

4

DcOpcrarijs in Vinea Domini,

1184

€aput

ugym

ch XXVIW.

l

iDe Nativitate hominis & Int

erptctatione Noz

minis Hieronymi.

»20.

Caput XXiX..

De.Vita Religiofa,

X2£f«

|

Caput KXX

De Nobilicate Acimz..

IY

Capuc XXXI..

D«ecAmoreDei.

E29$

4

Capuc. XXXIR.

Dec msltis tebus in via Dei, & Vita $pirituali

vcl fugiendis vel fe&andis,.

LELOS

$. I.

De mortificationc Senfuum,

ibid,

X3 4

. H. DeSeruitio Dei à Juventute,

$.

TU De Tentationibus.

ibid.

$

j. IV. De Salubri Fletu..

13$e

,

-

V, DeConfortio fzminarü fugiendo. 136.

.

V, Peccata Capitalia quomodo. vocentu&

nomine D:moniorum,.

ibid.

-

VII. De intemperantia fugienda.

Y375

*

VIU, DeDivitijs & affluentia rerutn.. ibidz

-

IX. De Tribulatione Juforum,

138

X. De via perditionis,

I$9i

« VA V VA ,

-*

XI. De Dominationibus;

ibid;

*

xij. De fugiendis malis.

Y40,

5

wAU

xiij. De applaufu hominum fedu&terio. ib;

xiv. De Brevitate Voluptatum,

ibidi

xv. De Humilitate,

Y4fo

xvj. DeSilentio:& Solitudine;

ibid,

"

xvij.Deamore proximi & mifericordia, 142

d

xviij. De Prafenti Vita & Calefti,.

ibid,

9 o

xix, De Morte;.

3434

FI1NI S,

i

[

y

N

UE

& n

l

d!

j t

[

]

n

1

[

IU

"

N

[

W

u

yj

co

——

- Speeulum

Vite vcre Religiofz

Sive -

Vita Venerabilis Servi Dei

Beate Memoriz

WILHELMI

Canonici Regularis Candidi

Ordinis Prezmonftraten(is

InImperiali Monafterio

Rothenfi

In Suevia Profeffi

Ex antiquis Authoribus Collecta ,

Et defumpta

À quodam ejuídem indigno

Cultore Norbertino Ro-

thenfi.

Cum Licentia Superiorum,

Annó à Virgine Matre,

1743.

[

OTTOBUR E

Typis Joannis Balthafari Wanckenmiller,

j

r

REVERENDISSIMO;

ET

AMPLISSIMO

DOMINO

$.R. l. PRELATO

DOMINO

HERMANO:

lmperialis, & Exempte Ca-

noniz Rotheníis Sacri , Candidi

& Canonici Ordinis

Premonftratenfis

ABBATI

Liberrime Refignato ,

Diem

Onomafticum Celebranti ,

Patri Noftro

Suià Obfcrvancjä Colendo.

mCtOoS

REVERENDISSIME

Q

T

AC

AMPLISSIME

IU

Titt

DOMINE PRJESUL,

Pater perquàm Gratiofe !

bit

It

nol

Qu

bin

u U IY

—

mJS

d

Eniam dabis, Da-

m

iy

"&'

ätq(

ter Vcncrandlüï-

Ti

Y

bil

i

As

gx me! quod,quam

r.)ï

x T

ES unicé cordi ha-

ed

bes ; fuaviífimam folitudinis

hr

tue requiem interpellarepra-

r

fumamus filij tui , indigni

qui-

RPE

quidem , devotiffimi tamen.

li

Tanta fiquidem funt tua erga

nos , omnes & fingulos, me-

rita; tanta noftrüm ,omnium

»

, & fingulorum , erga Te de-

!

f

" bita, ut facere nos id poffe ,

imo debere perfuafiffimum

nobis haberemus , praecipué

quód feftivus diei tue Ono-

malítice fplendor novos ani-

mis noftris ftimulos adderet ,

j átque ut gratulabundos nos

j Tibi fifteremus , indifpenfa-

j; bilem nobis imponeret ne-

; , ceffitatem.

Nos quidem

jj minimeé latet virtuofus tuus

renarum omnium

j rerum ter

lp

T4

con-

u.

& ctoS

contemptus, quem Abbatia-

fri

lis Regiminis , aliarümque

N

Dignitatum infignium, velu-

"n

ti Generalis in Circaria Sue-

C

vica Vicariatüs , nec non Di-

t

rc&orij R everendiifimi S.R.I.

be

relatorum in Circulo Sue-

Q

vico Collegij generofa re-
