dico & gratias ago tibi Domine

n fchl

ESU Chrifte Redemptor mi dulcif-

fime , pro Uni

veríis miferationibus

s ott

& beneficijs tuis,

Gratias tibi ago

6 Fili DEL vivi , DE

US altiffime ,. qui

nanl

imiam c

haritatem.quà dile«

proptern

i

xifti me »

dignatus es homo fieri,

Cufie

Voluifti p

ro me in ftabulo naíci , in«

fans pannic

s iþring

ulis invo;ui » fafcioli

&

fu

34 THURIBULI AUREI,

[iCu

£gi; in prafepio reclinari , modicola.

a

éte Virginis Matris ali ; paupertatem

& egeftatem tolerare , multiplicibüs

tton

Qu

laboribüs & erumnis tribüs annis fa»

Ti

tipari,

Voluifti fadore fanguino prz angu-

tüii

ftijs fuffundi ; ignominiofé compre-

hendi ; indigné ligari , injufté dame

! Y

[

nari fputís foedzri, colaphis & alapis

cadi , vefte alba ridiculáque velut

f

amens indui & illudi,

a

«

Voluifti lagris crudeliffimé cons

fcindi ; fpinis diré coronari , clavis

;l

w

tür

atrociter cruci affigi , felle & acetó

inhumaniter potari.

Tu przclarus

Q

ä

veftitor ; nudus , contempus , vulnes

«

ratus & immensís doloribüs affectus

pro me pependifti in cruce , pro me

X

[

udifti puriffimum fanguinem tuum ;

pro me mortuus es,

Adorolaudo &

glorificoteDomine

JESU Chrifte ,

benedico & gratias

ago tibi pro effufione pretiofiffimi

[/

fanguinis , qui € vulneribus tuis velut

1

€ fontibus largiter effluxit, Pro cru-

j

ciatibus illis; quos pertulifti , quande

'

tra2n$«

CAPUT VIII.

3y

H

transfixls manibüs ac pedibüsin ftipi«

lico

te crucis pendebas medius intet la-

TtatR,

trones, Pro pietate & mifericordia

Jicis

quà venerandum caput inclinans pro

1137

tne mori dignatus es,

eatis vulneribus

Tu Domine ipfis b

Hj

tuis me include , & prafta ; ut ex eis

gt

yerum tui amorem aternamque falue

: dul

tem hauriam,

Scribe illa in corde

z5

meo , ut in me & dolor compaffionis

vdit

excitetur ; & ardor dileGionis ac-

cendatur,

Sit mihi omni tempore ac

: (

prazcipue in hora mortis mez Cét-

chri

tum in illis refugium atque refe&tio fe-

n

cura, ÀAmen,

d

Tu mihi mifero peccatori propitius

lnte

efto, nunc &in hora mortis & in pere

fefhr

petuum , & omnibus peccatoribus &

10 f

purgatorio, Ámen,

AUR d

;nimabus in

N O T £,

Onitum bic volo candidum Ledto-

ytnt

rem , has orationes in libello Exer-

pati

citiorim Angelici Juvenis $. 4ut. 6. pa-

if

gellis «omprehenfas. fumm failiaves. il

rdit

fuiffe , continuóque in ufu ( quas pro more

(fli«

fuo magno cum fenfu deyotiouis ac [patio

£0n-

I.

»

36 THURIBULI AURET

eonfiderationis ex intimo affettu perfolvie )

!T

Átmi

vel inde abund? colligitur , quod pagina illa

(l

pra reliquis füpra modum fint maculofa.

n

pluritmàm attrita , C etiam lecera.

Ut

[

complura illic vix videri aut legi po[Jint.

«

Caput IX.

Qun

DE TREMENDO MIS-

S4£ SACRIFICIO QUOTI.

DIE AUDIENDO.

NOT £,

U

Amvis totam praxim tremendi illim

D

ft

Q

Sacrifici) audiendi in Exercitijs ejus

mon reperer?n , qua tamen in libello (uo de

h

boc babet , ea bíc candid? appouo. — Ex

[

quibu , quid in reliquis egerit , fatis patebit,

[

i

Oratio ante Miffam.

Lementiffime Pater mifericors

C

diarum & Deus totius confolatios

|

nis; qui non femel tantümFilinm tuum

/

unigenitum in Cruce noftra Repara«

tioni impendifti, fed ejus oblationem

tibi acceptiffimam in Ecclefia tua quo-

tidic renevari ad ejus fro&hum in no«

bis

CAPUT IX.

"

37

bis renovandum vobuiifti; tribue que-

iil

fumus tam admirando huic tamque

71

Md l

falutari tue pietatis myfterio fic at«

tenté , revercnter & amanter inter-

" éffe , ut ejus participationem quam

* efficaciffimé confequivaleamus. Per

eundem Dominum; &c,

[

Modus mané audiendi

Ti

Miffam.

UM primum ad templum ire vis,figua

te fignà Crucis, &* in itinere dic Pater

nofter,&c. rogando DEUM yut faciat

T

u

te dignum intrare in. domum fpam , &c.

m

Jntran

dotemplum Primum Signó Cru«

cis te bemedicas ; deinde Crucem afpice &

primas orationes tHUas coram e4 effunde di-

ii

cendo , &c.

Adoramus te Chrifte & benedicie

mustibi , quia per crucem tuanm ree

ol

demifti mundum,

atio

Poflea fubjunge bas orationes in bonoe

$)

Yl

rein $, Vulnerum Chrifti,

n

u

10«

Qün-

38 THURIBULI AUREI,

Quinque amorofz orationes a

in honoreim $. Vulnerum Chrifti,

Titis

coram Crucifixe dicendz,

if

t

P Ater nofler, Alt;e AMarid,

?

Domine hic fto ante te, tanquam'

mendicus ante divitem , petens; ut

tuam gratiam mihi pro modulo velis

Tij

impertiri,

lhïl

II.

i

Pater noffer, Ave Maria,

Domine hic fto ante te,tanquam

ervus ante Dominum , petens cibum

& potum corporis & fanguinis tui ;

tity

& veftem charitatis tuz , qua ope-

d!l!x

lii

riat multitudinem peccatorum,

IlI.

[

Pater nofler. Aye Maria.

i

Domine hic fto ante te , tanquam

[

reus ante Judicem terribilem.petens,

m

ut mihi velis effe Judex pius , quando

ill

eparabitur animaà corpore meo,

ei

lV.

t

Pater noffer.. Ave Maria,

Mi

Domine híc fto ante re, tanquam

ami-

tl

CAPUT iX,

3»

W amicus ante amicum , petens , ut chas

ritas tua eximia trahat me ad te, 5 ut

1rihi,

iget me in te ; & non permittat m&

unquam feparari a*-te.

Pater nofer, Ave.Marïw.

n

f&

Domine hic fto ante te;tanquam

Filius ante patrem . petens paternam

lov

ha:editatem 5 finaliter hanc non velis

mihi denegare.

NO T £.

at

Tfi Angelicus Juvenis totum facri

E

audiendi modum . fcriptó pro[ecutus

T7]

TT

non fuerit , ex titulo tamen , qui eff : Mae

dus mané audiendi MifJam, &e. & ex. al«

H

f

latis orationibus alijfque pietatis exercitij&

convincitur , eum in toto boc opere fuiffe

ab(olutiffanum & fludiofffumum 5 pront

ex [ecunda oratione inter. quinque illas apa.

nqu

aret , Modum communicandi (piritualiter

peten:'»

illi fuiffe in conflamivoto & ufu. — Habuif-

quandü

( tres alias oratiunculas familiares , eém-

t

que in vem. Germanict. confcriptas libelle

fito intulit , quas Latine ver[as ,hic reddo,.

u

C

Tres

m-

40 THURIBULI AUREE

Tres Oratiunculz valde

D7

[]

affc&tuoíz,

r t

Deus meus Dominus meus , me. | !!!

mihi eripe ; & me totum tibi

[j

redde,

n

O Deus meus & Dominus meus, | "

omne illud aufer à me ; quod me im«

|

L

edit áte,

| 4

lfd,g

O Deus meus & Dominus me&s, ï'*'f"'

omne illud mihi concede ; quod me

q

promovet ad te.

f

Caput X.

DE CULTU BEAT/E

NT

VIRGINIS MARIZ , MA-

li

| n

GNJÉ CJEELORUM

REGIN £,

[

N O T Z

þau

ln

TIbil amtiquius ab ipfts fuis inctmabte

n

N

lis babuit Canonicus Ordo Pramotte

firatenfis poff. Divina JMaj

eflatis gloriam ,

Veneratione

&lorio[a Celorum Regina , cui

D

eum S, Patr

€ iuo Norberto omnem amos

p

ren C bonorem exbibere folitus , ab ejus

tj

t4n849) Dowina Ó* Matris [ug invocae

*

f1Q.

Hj

CAPUTEX

aT

( tlonesunquam deflitit. — Hoc hareditarió

pietatis , amoris ae. Venerationis ajfeiiu »

g quamtum W ilhelnus nofler excelluerit, non

n

; 6f facile explicare $ nam prater quatidia-

sium B. Viegihis officium , quod nos Curfum

m Yocaimus, devotil]tm? [emper , pevpetua Ro-

J

farij manibás cireumge[latio ae vecitatio,

n

alia,qua cum B. Virgine illi etias miracu-

lofe contigerunt , plus (atisid teflatumvelin-

ul

ojy qenmt.

Hic folum aunctto, qua in (crinio

fno feripto coufignata veliquit.

De B. Virgine.

Spe&tator Dominam cali terreque fas

T

luta, Et dic , ut di»xit , Nuntjus al

Al

mus, AVE,

Ego mater pulchra dilettionis C timoris

€^ agnitionis & Sania [pei,. Eccl, 24.

In me gratia omnis via. & veritatís , inw&

(b omnis [pes vita & virtutis.

*

T

NO TE

in;

De Rofarij perfolvendi modo plus fcei-

I

ptum ab ipfo ad nos non pervenit , quam

.

nE

o ab[olutó Ro[arió dicenda, qua fic lao

[]

;';;.W

f/e

C x

Ora-

4» THURIBULI AUREI.

Oratio poít recitacrum

! n

Rofarium,

$a

.A H Virgo Matérque digniffima !

;

hoc Rofarium tibi 5ilioque tua

dulciffimo JE(: Chrifto offero in Iau-

dem ac honorem , pro me & omni«

bus fratribus ac fororibus intota Con-

fraternitate vivis & demortuis, & pro

omnibus neceffitatibus totius Chri«

ftianz Reipub, Tuillud obfecro fufci-

pe» filióque tuo prafentate ; eümque

pre nobis orare dignezis, Amen,

:

Litanie in laudem DEI Ma;v

H

iris ac Virginis Mariz,

Ytie cleifon. Chrifte eleifon,

iïl

j Kyrie cleifon,

Chrifte audi nos, Chrifte exaudi nos,

Pater deCollis Deus. Mifererenobis,

Fili Redemptor mundi De

rere nobis,

us, Mife.

Spiritus San&te Deus, Mifererenobis;

San&ta Trinitas unus De

us. Miferere

J

nobis,

Sag«

CAPUT X.

4$

l

San&ta Maria.

fl SanCtaDeiGenitrix.

San&ta Virgo Virginum,

if

(Chrifti,

|

Caftiffima,

»que d

jini

Pijffima,

( ofi!

Inviolata.

a G

Intemerata,

m&?

Amabilis.

Admirabilis,

s (

|Mifericordiz,

TOM

eu

Divinz gratig;

Q]

|Creatoris,

Salvatoris,

l

Humilitatis,

3

D

4936j

Obedientiz

ou Q1d t3p

Prudentiz.,

q

e

[ d

's'

efot

Sapientiz,

Virginum,

]Fidelis, .

m if

adii

lPotens,

]Prudens,

u

Mitis,

"

Clementiffima;

um stieed Ri r

—

T

Pulcherrima,

T

[Veneranda.

3

^

À ao

&

w4 THURIBULI AUREf,

2

Singularis,

E

$ éPrzdicanda,

E

8 [SanGla,

j

Vil

Ancilla Domini,

(;

TÀ

BBenediCta inter mulieres,

0Í

Speculum Juftitiz,

Sedes fapientiz,

Ü

€aufa noftrz latitiz, -

b

fSpirituale,

Tu

/« Honorabile.

Tün

& |Infigne devotionis;

Pj

—*—-—-—-—-—E—-———-"",

p

Ya

UT otius San&titatis,

Hor

Wofa myftica.

"Turris eburnea,

T

Radix Sancta,

Lsb d

Pa

Domus aurea,

*siqou oad e3Q

P

Foderis arca,

l

Janva Coili.

g

Pura Singularis,

al

Stella matutina,

Lux meridiana,

Pulchrior lunà.

EleGa ut fol.

5

( Mu

Hofpitium Deitatis,

lr

€ubile Divinitatis,

Cu,u

3

Spiritüs SanCW fq;rariumg

Spi

M

CAPUT X,

Spiritüs Sancti domicilium,

ÉO ^

Spiritüs San&i folatium,

Vellus Gedeonis.

Calandra S2:.cta,

e

Thronus Salomonis,

Oftium paradifi,

Civitas Dei,

Porta orientalis,

T urris Davidica,

Fons hortorum fignatus;

Puteus aquarum viventiurm,

Vena Caftitatis.

ä

Hortus conclufus,

Flos Virginitatis,

E

|

Plantatio in Hiericho;

PT RUENE

qou oad.ve1Q

D

ä

(Lilium inter fpinas.

*St

| Cedrus in Lybano.

CXPalma exaltata in Cades,

& |Cypreffus in monte Sion.

Oliva fpeciofain campis,

|Platanus juxta aquas,

Speculum fine macula.

Mulier amicta fole,

Lunam fub pedibus habens,

Cujus in capite corona ftellarum

. "

J

duodecim,

5pie

C 4

'Nor;

45 THURIBULI AHREM

WNorma SanClitatis,

d&dvocata noftra,

Salus infirmorum.

RRefugium peccatotuti.

Cenlolatrix affli£ctorum,

d

lij

Auxilium Chriftiangrum;

|

iDemina Mundi,

m ——À — ii gs Pt — —

|

fCali,

[ Angelorum.

pu—

s

. [Patriarcharum,

|Prophetarum.

E

*siqou O0Jd e19

|

o ( Apoftolorum,

;.-; '|Martyrum,

ä

* Confefforum,

|Virginum,

|

|San&terum & San&tarum om-|,

nium.

|

Placabilis efto, Parce nobis Domina,

Placabilis efto, Exaudi nos Domina,

Placibilisefto. Libeta nosDomina.

mem malo, Libera nos Domina.

|[Omni peccato, Libera nos Dfia.

(Inf idijs Diaboli, Libera nos Dfa,

a*[Spm:u fornicationis, Libera nos

Domina,

;

Morteperpezua, Libera nos Dia,

Per

4

j

—

flmmaculatam Conceptionem )

tuam,

Salutiferam Nativitatem tuatn,

|

Amabiliffimum Nomen tuum,

ï]ucundiflimam Prafentatio-

nem tuam,

p

SingularemVirginitatem tuam,

—

Incomparabilem Faccundita-

EM IN Em

tem tuam.

M

Auguftiffimam * Defponfatio-

P

nem tuam,

Angelicam Salutationem tuam,

«Czleftem Annunciatienem

La

tuam,

—— — —

e

Summum gaudium & exulta-

'siqou 01d e1Q

tionem tuam.,

C

(f

Conceptum admirabilem &

partum tuum,

jort

men dulciffimum

omin

lNo

JefüChri-

fti Filij tui,

)mimr

loris gladium & acerbiffi-

)onïjm

:' Do

rSD"

mam compaffionem tuam,

Invictam & inexpugnabilem

]

s

2

fidem tuam,

gin

ISummam latitiam refurre&io-

( nisFilij tui;,

s D

Iné-

p«

j$ THURIBULI AUREI, |

fineffabilem pietatem tuam, — ]

K

|Profundiffinam humilitatem ,

tuam,

9|!

Ardentiffimani Charitaté tuam,| "

»g Vitam Sanctam.& convería-, o

£&4

tionem tuam,

Mortem & fepulturam tuam. . |

"sIqou

ï

Gloriofiffimam Affumptionem|

tuam,

[Excelfam Coronationem tuam, |

Indie Judicij. Liberanos Domina.

Peccatores. Te rogamus audi nos,

Filij Eve. Te rogamus audi nos,

Y

:t

Gementes & flentes, Terogamus at

di nos,

4

]i

(Nobis faveas.

Nobis fubvenias,

k

Illos tuos oculos mifericordie ^

"t

ad nos convertere digneris

.

$o

Homines czco corde illumi-

L:

4

nare digneris,

—

LU

[Nos ab hofte protegas.

u

|Reorum vinculà folvas,

|Nos mites & caftos cfficias,

lg

INobiste matrem demonftra-

*sou rpne sntue

L

re digneris,

I

Con-

H

CAPUT X,

49

UM

fCongregationem hanc tuam] -

&

regere & confervare dig-

|

)l

V:

neris,

—

|TEfum Chriftum benedictum

12X

"

u

go.

d

fructum Ventris tui nobis

[2

'»

!

|

1

poft hoc exilium oftende-

m j

]

re digneris,

netn

Agnum mitiffimum nobis con-|

pne snu

|

ciliare digneris.

—— — À Üà ——Í —

u)

CunéCta bona ab illo no

bis pt;f-

]

*SouTt

"

Ti

Meee

cere digneris,

T0

Nos exaudire digneris,

J

105,

eiu Chrifte Fili Dei vivi, parce no«

u

bis Domine,

jefu Chrifte Fili Matiz , exaudi nos

W

Domine.

Jefu Chrifte Fili Dei viyi ; miferere

4it.

nobis.

di n

AgnusDei, qhi tollis peccata mundi ,

j

parce nobis Domine,

|

Agnus Dcei, qui tollis peccata mundi;

Exaudi nos Dorine.

Agnus Dei; qui tollis peccata mundi ,

miferere nobis,

:;ï

Kvrie eleifon, Chrifte eleifon, Ky-

rie eleifon,

Pater nofler.

Ave

J'

Matias &c.

C G6

y.Ex-

o

yo THURIBULI AURET,

y. Exaltata es Sanéta Dei Genitrix,

M

R. Super choros An

gelorum ad Cq:-

eftia regna,

PT

Y. Domine exaudi orationem meam,

5

y, Et clamor meus ad te veniat,

&

Oremus.

Ulcifftme Domine JEfu Chrifte;

D

qui beatiffimam — Genitricem

tuam gloriffimam Virginem Mariam

perpetuis & felicibüs gaudiis in Ceelo

meritis & precibüs falutem mentis &

latificafti: concede propitius ; ut ejus

corporis confequamur , & ad gaudia

&rerna tuz & ejus beatitudinis felicis

ter perveniamus, Perte ipfum JEfum

Chriftum Dominum noftrum, Amen,

Litaniz Lauretanz.

:gï

Z Yrieeleifon, Chrifte eleifon,

Kyrie eleifon,

Chrifte audi nos, Chrifte exaudi nos,

Pater de Czlis Deus, Miferere nobis,

Fili Redemptor mundi Deus, Mife

re€ nobis,

5 [

ä

Spiritus San&c Beus, .Mifererg,nobis.

-

Ml

€APUT X.

$i

nitti

San&a Trinitas unus Deus, Mifere:e

a

nobis.

4

Santta Maria,

us

San&ta Dei Genitrix,

1i,

San&la Virgo Virginum.

Mater Chrifti,

Mater divinz gratiz,

Chril

Mater puriffima.

Tf

Mater caftiffima,

Mi

Mater inviolata,

in C

Mater intemerata.

T

Mater amabilis,

entis d

Mater admirabilis,

| gaud'u

Mater Creatoris.

s

Mater Salvatoris,

iv

Ht

Virgo prudentiffima,

At

Virgo veneranda.

Virgo pradicanda,

J

*siqou o3d 39

Virgo potens.

-

ilot

Vitgo clemens,

Virgo fidelis.

dint

Speculum Juftitiz,

Sedes Sapientiz.

ürq;c-

Caufía noftra letitiz,

Vas Spirituale.

nobi!.f Vas honorabile,

Vas

"

C 1

fà THURIBULI AUREL

Vas infigne devotionis,

Y

ofa mvftica.

"Turris Davidica,

"Turris eburnea,

Domus aurea,

de

Yi

Faderis arca,

Janua Coli,

p

Stella matutina.

i

Salus infirmerum.

I

Refugium peccatorum,

fs

Conlolatrix sfflictorum,

— —

Auxilium Chriftianorum,

Regina Angelorum.

*siqou o3d &3Q

Regina Patriarcharum,

ReginaProphetarum,

Regina Apoftolorum.

Kegina Martyrum,

Regina Confefforum,

Regina Virginum,

LE

Regina Sanctorum omnium,

j

L

JE(h Chrifte Fili Dei vivi ; Parce nge«

bis Domine,

JE(u Chrifte Fili Marie , Exaudi nos

$

Domine,

II

JEfu Chrifte Fili Dei vivi ; Miferere

nobis,

2l

1;'

Ore-

bl

CAPUT X.

E

j

Oremus.

Ratiam tuam , quafumus Do«

mine » mentibus no(flris infun-

de , ut qui Angelo nuntiante Chrifti

Filij tui incarnationem cognovimus »

per Paffionem ejus & Crucem ad re»

Íurre&Qionis gloriam perducamur,

Per eundem Chriftum Dominum no-

ä

firum, Amen.

|

" Caput XI. -

ä'

DE CULTU PATRO-

RUM.

N O T X,

N cultti Patvonorum nofLer ip(e patronus

mir? fuit fedulus & devotus , quos vene-

vari , inyocare , amtulari , ac imivari nun-

quam deftitit, — Subijcio qua de boc [eripta

veliquit.

C n

Sanc&tos DEI hoc ordine cole.

(

1. Die Solis , Angelos Dei,

2, Die Lunz , SS, Apoftolos,

ereti

3, Die Martis» SS, Martyres,

(«

4. Die

$4 THURIBULI AUREI,

4, Die Mercurij , SS. Epifcopos oms

M

nes,

li

5. Die Jovis , Omnes Ecclefie Do-

M

OFes,

sl

6. Die Veneris , SS, Confeffores,

M

7. Sabbatho, Virgines omnes,

De Patronis ad omnc: atlionet.

M

In a&ionibus diurnis dile&tos patro-

lil

nos & auxiliatores hos mihi elegi,

[

In omni & quacunque a&tione , quz in

L

die peragenda mihi eft , hi fequen-

*

|

tes fimul unà coadjutores

*

li

$. Maria,Mater Chriflspracipua Patro

omnium.

?M

K

$. Joannes Baptifla. 5. Autoniu. $. Stbas

- flianu. $. Maria Magdalena. $. Vere-

K

"a. S. V Vilbelmus. $. Norbertus, $. Bar«

tholomaus.

Ad meníam, $. Joannes Evangelifla , qui

in C2"4 Domini fupra pettus ejus Ytéu«

- &uit.

Ad Miffam, 5S. A»dreas Apoflolu.

Ad horas Canonicas, $. ZAuguflinus Do-

| &

ttor Ecclefia.

Ad fomnpum, Petru; , jacobm , Toanues

Evangelifla,

$

Ad

VE

CAPUT X

»

p* Ad mentalem orationem, D. Bernar-

dus Abbas.

/it - Ad orationem vocalem & ptivatam »

B. Virgiais Mari&,

$, Sofeplrus,Sponfus

i,

Ad peenitentias ; D.

Bened('&u:, D. Ber-

$,

nardus.

It

Adtribulationem quamcunque ; $. Urz

spito

fula cum Sodalibus.

Ad ftudia $. Paulw, $. Catbarina.

T

Ad Confeffionem 55, quindecim Auxio

m

i

liatores no[tri.

D

Xd Communionem,

$$. Apoffoli Domi«

z'Ptzmu

ni.

Ad Examen Completorij, & Domini-

€u5.

p

m

Ad conciones & Exhortationes, $.

n

Francifcus.

[f

Litanie SS. Patronorum.

Yrieeleifon, Chrifte -cleifon.

7';45 ii

Kvrie eleifon.

l

Chrifte audi nos, Chrifte exaudi n0$.

731

San&ta Trinitas unus Deus, miferere

nobts,

6. Maria,peccatorum & miferorum

f

fpes, Ora pro nobis,

S,

Ad

76 THURIBULI AUREI,

O S. Michaél, Ora pro nobis,

V

O Cuftosmei N.N, Ora pronobis, &

Omnes Angeli Dei, Oratepronobis; $À

S, Joannes Baptifta. N, N,

$1

. Antoni N. N,

S. Petre.

S]

Si

S. Paule,

$.

S, Bartholomae N,N,

S 1

S. Andrea,

$]

S. Jacobe.

S. Joannes Evangelifta,

$(

, Thoma,

.

SIqou oad eaQo

$:

S, Juda Thadze,

uem—

s !

Sancte N. N.

$1

Omnes SS, Apoftoli, Orate pro no«

1$,

54f

Omnes SS, Evan

geliftz, Orate pro

nobis,

S. Sebaftiane N, N,

o

S. Vite,

sä

S. Chriftophore,

S, Martine,

3

S, Francifce,

E

S. Augufline,

ä

-

f

SS. Auxiliatores noftri, Orate

ä

ro

nobis,

gs

€

IN

CAPUT XI,

Ó

S. Elia.

)mj, $. Enoch.

ty S. Benedi&te,

S. "Zacharia,

S, Joachim,

S. Dominice,

o

S, Bernarde

S. Wilhelme. N. N.

S, Norberte N. N.

—

QOU 04

;

*81

*

S. Jofeph.

S. Othmare,

S. Sylvefter,

S. Nicolae.

S. Udalrice.

pro j

ä

S. Hieronyme,

San&i DoCtores

ECcle(:xæ. Orate pro

nobis.

itc pl

S. Afra,

S. Maria Magdalena, N.N,

S. Verena, N, N.

u n Y

X LT

S, Catharina,

S. Urfula.

EE

S, Sufíanna,

Tsxrepexux

S. Ottilia.

*stqou o3d t1Q

:5

$, Elifabeth.

OEU an MMEIIPREL ATT

S. Anna.

X ——

L-—3

$, Agatha,

'

2

t—

AA

?8 THUR!EUU AUREL

Omnes San&ti & San&te Dei, Orate

0r

pro nobis.

À fübitanea & improvifa morte , Li-

bera nos Domine,

Peccatores, Te rogamus atidi nos,

À

Ut ad veram pznitentiam nos perdues

E

Wt

nos,

cere digneris , Te rogamus audi

&pi

Agnu. Dei , qui tollis peccata mundi,

toti

Parce nobis Domine,

Cor

hn

Agnus Dei ; qui tollis peccata mundi,

Miferere nobis,

im

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi,

tun

Dona nobis pacem.

De

Chrifteaudinos, Chri

(

fte exaudi nos,

Kyrie,

Chrifte, Kyrie, Pater nofter,

ol

Et nenos, &c,

at

W

Domine exaudi orationem meam,

Et clamor meus ad te veniag.

!C;

Oremus.

Ti

lal

Mnipotens fempiterne Deus

E]

*

O

dirige a&tus noftros in benepla-

cito nominis tui , ut per merita Patro-

norum mereamur ad

juvari & falvari, |

ÁAmen,

|

Ora-

Wi

p

3

$9

CAPUT XI.

!* Oratio ad quemlibet San-

rl

Cum,

VE vernans flos Cacli & gloriofe

À.

Civis paradi(í beate N. Gratias

11 n

o Domino pro omnibus bonis, quz

yptt

]

ag

Laudo illum , tibi in

[IuS d

in te contulit,

augmentum gratig ac gloriz offero

totins beantudinis gazophylacium

m

Cor Jefu Chrifti melliluum, O Domi«

T

ne mi » orapro me mifero peccatore s

impetra mihi plenam veniam & Spiri-

tum bonum , ac fanCtam gratiam » us

T

Deo perfe&é reconcilier , & illi pla«

ceam,

Adefto mihi nunc & inhota

udinat

soltt

imortis mea.

ipfum obitum meum

attentius tibi commendo , benigne

me tunc confolare ; conforta & pro-

«t

tege.

Effice tuis meritis ut anima

mea tota munda hinc exeat ;

& ad vi-

tam aternam peryeniat, Ámen,

peti

Oratio devotiífima ad om-

entpe

nes Sanctos & San£tas,

Pato

Uccurriie mihi; quzfo;omnesSan-

/i]ylli«

o

&i & San£ta Dei , ad quorum ego

miferximus peccator fupplex

cinia

patto-

a-

6ó THURIBULI Aukr.x.-

vt

cinia confupio, Succurrite mihi , aft«

tequam mors me rapiat, antequam ira

Cht)

totty

Deime difperdat, antequam infernus

Otmn

me devoret,

ite.

O beatiffima Virgo Maria Mater

Cot

Chriíti & Dei fponfa gloriofa , exaudi

me , falva me, cuftodi me; obtine mi-

fra

iaf

hi fidem re&am , fpem firmam, cha«

ritatémque perfe&tam , humilitatem ;

&c

caftitatem. & fobrietatem,

D

O tu

S. Michaél Archangele cum omnibus

&d

füb

Angelis ora pro me , & eripemede

poteftate adveríariorum meorum,

T gl

Adjuva me obtinere Dei amorem ,

&

Y0s

cordis decorem & fidei vigorem,

Vos quoque Santi Patriarchz & Pro»

Corr

Chn

phetd Dei pofcite mihi à Deo indul-

gentiam

» patientiam , conflantiam $

g

San&ctám

0)

que perfeverantiam, O bea-

ti Apoftoli Dei folvite me à peccatis »

lis

Ie

defendite me , confortate me , & ad

regnum cclefte perducite,

Per vos

firc

San&i Marty

res Deidetur mihi à Do-

88

iino Charitas SanCla , pax (incera »

Ug

mtns pura & vita cafta.

Gloriofi

Cenfcffores Dei , Oratepro

me»ut pe£

Yos.

CAPUT XIL

6r

H

;

vos tnihi tribuatur Cocleftis concupif-

i

centia, morum reverentia , & manda-

ii

torum Dei obfervantia, Vos rogo

t

omnes fanctz VirginesDei, adjuvate

ime,ut bonam habeam voluntatem

at

1

n

cordis & corporis fanitatem , piam

!

fraternitatem , prudentiam , Jufti-

jnett

tiam , fortitudinem ; temperantiam »

Hah

jutr

& omnium peccatorum meorum à

Deo indulgentiam, O omnes fan&ti

01

4

Yi

l

& ele&i Dei ; rogo vos & deprecor

l

fubvenite mihi , miferemini mei, cor-

d

' rigite me , erigite me mifericorditer »

WU & orate pro me inftranter ; ut per

oren

' vos mihi detur conífcientia San&ta ;

? j

&h

compunGtio falutatis ; contritio la-

chrymofa, confeffio pura , farisfactio

! lüd

grata , converfatio honetta , vita

QUE

honorabilis confummatio laudabi-

o

lis ; & me adjuvate;ut ad vos perveni-

cca

re valeam . praftante Domino no-

TE

ftro JEfu Chrifto , qui cum Deo Patre

jer r

& SpirituSan&to regnat in unitate per

j Do

omnia fzcula fzculorum, Amen.

(ta 1

Joriol

i pe

Ora-

vos

é4, THURIBUEI AUREFT

Oratio ad plures San&os.

Vete vernantes flores Coli , E

A

gloriofi paradifi Cives,beate]o«-

annes ac Dotninice , patroni mei »

gratias ago Domino pro omnibus bo-

nis,quz in vos contulit , laudo illum ;

Tif

& vobis in augmentum gaudij & glo-

riz offero totius beatitudinis gazo-

In (

philacium cor Jéfu Chrifti melliluum,

[i

ind)

O Domini mei ac patroni , orate pro

me miferrimo peccatore & mihi im-

LT

petrate plenam veniam , & Spiritum

Ug

E

bonum , ac San&tam gratiam , ut Dea

perfecté reconcilier & illi placeam,

LrT]

Adefte mihi nunc & in hora mortis

cpi

mez , ipfum meum obitum attentius

D

D

vobis commendo , me tunc coníola-

mini , confortate& protegite 5 cffici«

v

te veftris meritis, vt animamea tota

i

Wi

munda hinc exeat , & ad vitam atete

nam peryeniat, Ámen,

fl

Thira

"H2 C* ) -

[

?l

ll

Caput

iu

$8g$5 ( t ) &&«

6j

ol

Caput XII.

& DE PASSIONE CHRISYT,

at

N O T £,

m n

! Nicum Santtarum mentium fLudium

nibuih

d

unicum vefugiuim eft morari in foras

jj

| minibus petrz, in Vulneribus Chrifti »

is 04

in caverna macerig , i amari[Jma

iil P

a[fione & smorte Unigeniti filij DEI; ubi

J

. Anebriati ab ubertate voluptatis divi-

at

n

H*pnd.a

& torrente fanguisis Domini pota-

ri

,ti currunt in odorem unguentorum,

!

Spit

; Ejus abforpti amore , languentes defiderià ,

ita ut nulla ampliw ve bujus mundi detenti

;lacw

cnpiant diffolvi & effe cum Chrifto,

,

4 nl

r

y 4fque pro eo

bic nuditatem C famem ;

» erucem C ignominiam. , & quacunque ad«

7 , verfa cum ipfa morte acerba pati.

j

In quo fludio non minimum eluxit nofler

7^ wilhelmus , de quo iffbac pauca manu

U a [eripta reliquit.

Multi Chriftiani non ftupent fuper

mirabilia DEI, & fa£ta verbáque in-

í

effabiliaejus, Inimici veró multi id

Velut

fæpkius & melius ; quam nos,

us

"u

$4 THURIBULI AURPr.

Judai dicentes : Nunguam fic locutas |i

ff homo, [icut hic bomo , Cc. Yoan, ?.

y/

Chriftus verus David inexilio fuit,

Prereuffi propter [celus populi mei. Ef. g Je

Calumnia conturbat [epientem Q

perdit

robur cordis ilius. Ecclef, v

L

Hunc mihi fafciculum colligere,&

|

inter ubera mea collocare curavi ; |].

colle&um ex omnibus anxietatibus & J

amaritudinibus Domini D E I mei, I

Nemo tollet eum à se , inter übera moa l

tommorabitur. S, Bernardus,

!

Chrifi u oflendit tibi manus , ut faecin

l

qna fecit 5 latms , u fentias qua feufir 3|

pedes, ut ambules,qué perrexis. Bern,

7- Verba Chritti in Cruce,

X, Pater ignofce illis, quia nefciunt

|

|

quid faciunt,

4. Hodie mecum eris in paradifo,

L:ä

3. Mulier ecce Filius tuus, Ecce Mae

tertua,

4. Hcli Heli Lamazabathan;, Qmä!

€ft interpretatum : Deus mcus ,

Deus meus!u

4. Sitig.

t quid dereli quiüi-mc.þ]

ï

6, Cone

l

j

u

€APUT Xl

ér

11 &, Confummatum eft,

, 7. Pater in manus tuas commendo

hi

fpiritum meum.

? Litaniz de Nominc JESU.

Yrie eleifon, Chrifte eleifon,

.K

Kyrie eleifon,

u Jeíu Chrifte audi nos,

y Jefu Chrife exaudi nos,

g Jefa deCalis Deus. Mifererenobis,

, efu San&te Deus, Miferere nobis,

jJefuFilij Dei.. Miferere nobis,

edemptor mundi Deus,

1

j

iÍn Mundum á Patre miffe,

D]

|

Ü

|

De Spiritu Sanfto concepte,

De Virgine Maria nate,

i

|

In medio animalium pofite.

"

i & Secundüm legem circumcife,

— 7 —

z4A Magis adorate,

f( " jIntemplo prafentate,

i

|

Ab Herode perfecute,

]n JEgyptum portate.

*sIqou 24919]!]

|

In Nazareth nutrite.

(

In medio DoCtorum invente,

i

jfit

In Mundo converíate,

|A Joanne Baptizate,

Da

d

é$ THURIBUL! AWRET,.

[' In deferto tentate,

in Monie Thabor transfigue|

raté

À Juda vendite,

l

Triginra argentels appretiate

A Turba capte,

Ad Annam primó ducle.

In carcere pnfte.

Coram Pilaro falfó accufate,

Ab Herode illufe

Pro Barraba tradite.

[Injufié condem nate,

&xiLigate & Flagellate,

& 4Coroná fpineá coronate, .

mv

nicrí^

jIn.cruce pofztc.

Clavls cruci affixe,

|

*siqou 31333]1jA:

n

|

Aceto & felle potate,

—

—

r

Cum fcclerans reputate,

|Horá noná mortue,

[ Lanceá vulperate.

1In novo monumento fepulte,

| Die tertia reíufcitate,

|

|

In Cceclum affampte,

Dator S, Spiritüs,

:

Msgni confilij Angele,

LAdmirabilis coníliarie,

Mef«

p

«*APUT Xrtm.

$T

|

Meffia in lege promiffe,

1

"

jPropheta magne.

Sacerdos Sancliffime,

!

[f ru&us vite perpetus;

Vitz & mortis Domine,

[Sapientia Patris.

i Caput Tuftorum,

Paftor omnium Paftorum.

IRefagium peccatorum,

Judex vivorum & mortuorum,

l

lLimpiditas omaium A

ngelo-

Cum.

D

J

Speculum emnium Beatorum. )

;?

!

Eïj

Contemplatio Patriarcharum

[!

E.

z

llluminatio Prophetarum,

qO0W 24913]]]A

»

|Norma Apoftolorum.

*8I

[Vi&oria Martyrum,

Confortatio Cenfefforum,

Patientia Eremitarum,

: |

Corona Virginum,

i

F

Caftitas viduarum,

Merces omnium San&

SanCtarum.

orum &-l

Robtr Cordiutm,

Latitia fidelium.

——M————— — —— ——

Fa

Ya

'&jäcmpitcrnum gfudium.

E

?

Lis

6$ THURIBULI AUREIL.

|

(Lilium convallium,

3

jNe&ar Callicum,

iManna fuaviffimum,

[Soloriens ex alto,

Virtutum augmentatio,

A

Vitiorum exterminatio,

Viatorum directio.

Afflitorum confolatio.

Per quem fa£ta funt omnia.

In quo vivunt omnia,

Gloria Mariz Virginis Matris.

Honor Curie triumphantis,

]Solanum Hierarchia Cocleftis.

u 91213J1A

EX Defenfor Ecclefiz militantis, )

[e]

——

Bellator fortis,

Slq

1

Triumphator mortis.

Declarator S. Trinitatis,

3

|

Amator humanz falutis,

Scutum bonz voluntatxs.

Vera vitis.

Lapis Angularis,

Princeps pacis,

"Turris fortitudinis,

Cui data eft oinnis poteftas,

Vera fstietas.

iPlena jucuaditas,

j

CAPUT XII.

63

fRex regum,

|Domine Dominantium,

Via errantium,

Veritas loquentium,

Refc&tio poenitentium,

Hilacitas marentium,

AEternitas viventium,

Sanitas languentium,

Übertas egentium.

Delectatio mentium,

i

Liberatio tentatorum,

Vita vivorum,

p

"i

u Refurre&ctio mortuorum,

1

ExXRemunerator animarum,

- d

J

iQuem colant omnia,

Ad quem refpiciunt omnia,

i.

"siqou 24239]E

ä

Fons vits.

i

DoGor Juftitis.

Teftimonium Fidele,

Decus Caolefte,

Lignum vitale.

Mel in ore,

Moelos in aure,

Jubilus in corde,

Lux mundi,

|Lumen Cedli,

Dé

gmm

—

y5. THURIBULI AURE

O

ftium paradifi,

Pavor mferm.

$

Flos campi,

l'fy

zg^ Fili David.

[Alpha & Omepa,.

D

[Principium & finis,

*siqou 34242JtA

Abomni malo ; libera nos Jefu,

&b ira tua,

&b omni peccato,

Ab infidijs diaboli

Ab improvifa morte,

n

W

Ab ira & odio,

nE EY ] B—-——c.&-—nd -

li

Ab omni mala voluntate;

Á À

sou e19qri

V

À pefte , fame & bello.

$

À fulgure & tempeftate,

fn

À Spiritu fornicationis,

*njef

fl

À morte perpetua,

In &ie Judicij.

' t

jJefus qui tollis.peccata mundi, Parcc

.nobis Domine.

Jefu;qui tollis peccata mundi, Exaudi

nos Domme.

Jefus qui tollis peccata mundi, Mife«

rere nobis,

jefu Chrifte audi nos,

Jefu Chrifte exaudi nos,

)

Ky-

rr'

CAPUT Xif,

1

|

Eyrieeleif, Chrifte eleif, Kyrie eleif,

Farer nofter, &c. Et ne nos,

y. Jeíu fit nomen taum benedictum,

E& Ethocnunc. & ufquein fzculuim.

p

Oremus.

Omine Jefa Chriftesqui dixifti ?

Petite & accipietisquzrite GC

Pavenietis, puifate & aperietur vo«

bis : Quafumus , da nobis petenti-

bus fanCtiffimi tui Nominis affeCtum ,

ut te toto corde , ore & opere dili-

gamus, & à tua laude nanquam cef-

TERRCRÉÁO m tx ARU

femus.

Per te ipfum Dominum no«

ftrum Jefum Chriftum ; .Qui vivis &

regnas, &c, Ámen.

Pt

Capur XIII.

DE EXERCITIO IN

J Xa"]

SINGULAS

HORAS,

D

KOT -

Iorum mentes fapiffim? ,&* ad certa

[altem borarum figna fefe vecolligere ,

Deóque vominendare [olent , quod ut An«

gelicus soffer Javenis , uti alia omnia ,

yl

*

$

p

-

$& THURIBULI AUREI,

perfed praflaret , eertam fibi ovationem

prafixit , quam. ad fouitum uniu[cuju/que

ld

hw

bora uf&rparet, qua fc habet,

"

Cum horam ífonare audis.

qi

&

4 w Mnipotens, benigniffime ac mi-

LU

fericors Deus , te oro humiliter

per innoxiam dilectiffimi Filijtui mor-

d

tem , concede mihi horam felicem

ti

t

& beatam, prafertim cum anima mea

--

t

diíceffüra eft à corpore meo. O Deus

h

fis propitius mihi mifero peccatori,

a

Omnipotens fauftam donet more

talibus horam.

Caput XIV.

DE MENTIS SUBLE-

VATIONE,INTENTIO.

NIS DIRECTIONE , ET

P

Oratione & ad fin-

f

gulos actus & .

f

opera,

&

N O T Z

hi

U$ Angelicus noft

er Juvenis femet

f

MAgis perficeret. im

Spirith atque i

pr-

l

l

CAPUT XIY.

?5

il

h

perpetua quadam. divina, Majeffati pra-

L

fentia ver[atus ad. eju(dem. familiaritatem

perfe&tius pertíngeret , mec non in eadem

]

quotidie erefceret , ac con[Lans per(everaret ,

ad fingulos attus. & opera fefe affuefecie

n

tnentem fuam f(ublevare , atque in DEUAM.

TT

|mot

dirigere brevi oratiunculd velut jaculó fpiri-

li

tuali cor in Calum vibraudo.

Quod to-

tum [atis indicant pagella illa admodhm at«

Hs

trita , quibus ex Thoma de Kenepis in bumne

)Dat

orl

finem fibi exferiptos ver[iculos reliquit , quós

EU

exbibeo.

De Verficulis ante initiun

cujuslibet operis legendis,

N corde meo abícondi eloquia

L

tua Domine , ut non peccem tibi,

"

Pfal. 118.

Nam citó corruet homo in malum ,

fi non habuerit aliquid boni in corde

fuo de Deo , ]Efu , falutari fuo,

Utc

ergo prompté habeas in mente , om-

nia qua audis, vides & legis & pea-

fas.trahe ad Deum,

fm

Memor efto Nominis Domini Dei

j il

tui die ac noCte, ut ben& (it tibi cum

fa

D 6

€0 $

74 THÜRIBULT AURET,

$0 ; quia fine eo femper tibi malé

etit ; ubicumque fueris , & quidquid

D

habüeris,

[

Quando fufcitera in nofte : Aperi o»

[

€ulos tuos & lege ver(iculum iftum ;

& dic ad teipfum ; Surge;qui dormis,

&

& illuminabit te Chriftus, qui promi-

fit coronam vigilantibus ; & oranti«

«

büs,

z

Clon pul/atur iterim , mox lege : Ecce

oníus JEfus venit ;exite obviam ei,

i

)ui tardé venit ; confundetur , &

