benedi&lione carebit,

l

V'ocatus 4d lábórem : Tn:nomine E«

fu Chrifti Nazareni furge;& ambulaj&

3

.

quia melior

fac operatibi injun&ta

€ft obedientia , quàm victima pro-

pria,

Inter lsborem ízpe ora , pfalmos

devoté rumiría , fabulas cáye

» JEfum

invoca, & penua fiecte,

Adforium campana lege: Àve Mae

tia, & eite commenda,

Ad pulfuim cliori lege : Hoc fignum

magni Regis eft , eamus & offeramus

éi munera» Aurum , Thus & Myram,

Cum

CA ? ü T XTV.

?F

i

o

H

Introibo

. n choraum intvai , lege

qu

Domun tuam Domine . adozabo ad

templum Sanctum tuum in timore

TU

tuo , &c,

(f

Quandocn aliis flas i choro , lege : I

(

conípectu Angelorum pfallam tibi; ad-

Q

orabo ad templum fanCtum tuum , &

j

(

confitebor nomini tno,

Quando exis de choro, lege:: Deduc me

E

Domine in femita mandatorum tuo-

'm [!

rum , quia ipfam volui,

1

uando intras Sacri]biam , lege : Vere

locus ifte fan£tus cft in quefacerdo-

77

tes & mini(tri fc prxparant ad divine

»ul;*,li

celebranda,

Quando gradu Dormitori) aut fzalat

yli

[

alias a[cendis , lege : Mcendoad Patrem

meum & Patcem veftrum 4 Deum

jni

meum , & Deum veltrum.

[Efurt

Quando dejcendis, lege $ "Lachze fe-

ftinans defcende , quia hodiein domo

s

tua oportet tme manere,

Qaando intras cellam, lege : hperite

"t

mihi portas juftitie » ingreflus in as

itu

confitebor Domino,

Hac requies

1nea

rattl

1

L

76 THURIBULI AUREI,

mea in fzculum fzculi ; hic habitabos

M

quoniam elegi eam,

n

Quando exis foras , lege : Dirige Do-

mine Deus meus in confpectu tuo

:

viam meam, Domine fequar te;quo-

cunque ieris ; quia verba vite aterng

habes,

Cum redieris , lere ; Bonum eft nos

hic effe,

Faciamus hic tria taberna-

eula cum JEfu & Maria & tota coclefti

ä

curia ; quia melius eft híc quàm foris

in platea,

D

Cum pulfatur ad prandium, lege : Bea-

;:

tus, qui manducabit

panem in régno

Dei, Meuscibus cft, ut faciam volun-

i

tatem Parris mei;qui eft in czlis,

"Aute guflum cibi , lege : Cibabis nos

l

|

Domine pane lacrymarum, & potum

dabis nobis in Iacrymis in menfura,

*

&i mal? [apit cibus , lege

-

Dederunt

in eícam meam fel , & fiti mea pota-

f

verunt me aceto,

Cüm ergo accepif-

fetJefus aceum,di

xit : confümmatum

)

eft ; mox inclinato capite emifit fpiri-

tum, Felix;qui cum JEfu in cruce

moritur , ut cum eo refur

tur,

gere merea-

i

CAPUT XV,

77

Si cibus bene (apit & potus pro communi

n

paratus , lege

Quàm dulcia faucibus

meis cloquia tua Domine , fupra mel

D«

1 W0

& fayum ori meo,

O quàm (uavis

€ft Dominefpirtustuus, & quàm mag-

n,q

u

(

na multitudo dulcedinis tuz , quam

abícondifti timentibus se,

H

ü Itj

Aute initisin cujwlibet operis , lege

$9

Adjutorium noftrum in nomine Do«

u

cidi

mini ; qui fecit calum & terram,

Omniàad laudem Dei,

Adefto om«

j

(f

nipotens Deus Pater , Filius & Spiri-

tusSanCtus, Affite mihi Ó pia Virgo

Bs

MN

Maria, cum JEíu dile&o Filio tuo

5

alvatore meo,

oli

In fine omnis laboris ,lege : Deo grae

tias,

Deo laus pro omni bono,

snoi

AAnte lectionem in libro , lege : O &«

Qu

terna Sapientia revela oculos meoss

[

entl

& confiderabo mirabilia delege tua,

Enitte Spiritum tuum & creabun-

yorte

tur in me virtutes ; & dona gratiz »

s

cum fpe futurz glorix,

4Lum

Poft fludium pone librum ad locum faum

jiti

€ recogita qua legifli , memorans verbum

Dd

u

Domiui, quod in. Cena dixit : Si hac

fci-

!

78 THURIBULI AUREL

Kitis , beati eritis » i feceritis ea;

Ín omni verbo Dei ínyenies manna

Cc:li , fi recté intelligis & bene vivis,

Si malé vivis,lapis eft , & non panis

faavis,

Converte.cor tuum ad hu-

milem & pium JEfum , invenies ani«

mae tua folatium , & omnia adverfa

convertentur tibi in bonum & &ter«

b

num gaudium,

li

Caput XV.

LT

DE EXAMINE CON-

h

SCIENT £,

N O I W

Is

Y 7 Aat Angelicus noffer uvenis ut i

4lijs omulbws pietztis &v fauditati

exercitijs , ita in examine quotidiano tam

particulari, quàm generali exa&i[[amus , ut

vél boc folo medio maximam mentis puri«

tatem affecutus. cevto credatur,

Qua vt*

tà de illo in libéllo fio.confignavit

, hbic ap-

pono , ut uná cuwn alijs , pia Saventuti in

primis ad [Hanuluta. & imitationem füb-

ferviaut,

Exa-

p —

CAPUT T XV,

73

1

Examen operum quo-

iT

tidianum,

at

Vif

"Bonotum.,

'»Malomm.

i

:

dl

'Declina & male, Fa;ïaonum;

4

-T Evellas & deftruas.

— — —

Plantes.

— at

d

/

At

d Nullac

Domis,

!

Fet, 2.

f

3 DiQSa

À — — — — — U —R

—

N

Fet. $. t

Fet. 4, '-—-—

/

l Sinee

,....I......

Fet, $,

1

Tanea,

TT

Fet. 6

i

-ö-ciicatcs

Adherentes

T

Sebb

màlum,

. Bono.

V.mlb' ! k

i

i

äai p

"

ll

T

ul

j

Hoc

;'u

$0 THURIBULI AUREI.

;

Hoc Examen proprié fpe£tat & va-

[!

let ad upm certümque vitium breyi

[

tempore extirpandum, v. g, cboleram

& bonum aliquod certum confequen-

dum , &c, $dque hóc pa&tó, ut fiat bis

in die , mané prandium circiter ; &

vefperi, antequam eamus cubitum,

Quoad malum extirpandum.

Ie Doniinico confideres, quoties

€o die v, g. eholerá peccaris ad

f

prandium ufque; & fi v, g. contigit

quinquies ; quinque pun£ta in priori

linea ejus diei fignes ; (i fepius;plura

pun£ta ; pro ratione numeri lapfuum,

Vefpeti autem pari ratione teipfum

erga hoc vitium excutias ; fed nume-

rum punCtorum in pofteriorem li«

neam ejufdem diei v. g. Dominice

rejicias ; Qu dubio procul pauciora

€runt , quàm ante prandium, | Hóc-

que eódem modó in (ingulos dies ut-

are 5 neque ambigas mox futurum ,

üt circa idem vitium nihil omnino ?

aut ceri€ pariim deinceps tenteris,

r ais AE

Si tamen debitó modó & ftudió of«

nia

j !

CAPAT XV.

8t

u

Wia peragamtur , && cum propofito

b

&mendationis,

T

oad bonum certum ali-

Qu

u

quod cenfequendum,

n

Dem ipfe modus fervatur ; verüm

I

in altera parte tabulg ; ut ficut au-

n

duf

tea in priori

notabas puncta peccati ;

fic jam in fequenti hujus virtutis» Y. &&

Laudandi Deum aQtus eorümque mul-

tott

TT

titudinem , ut fupra dictum eft fignes,

Hóc exercitió fit;ut peccatumfeme

nl

pl

per decreícat ; virtus vero quàm ma«

lu

ximé augeatur » &c,

fun,

N O T £

jpin

Ti

K w U& porroinipía hac tam geneta-

m

lis quam particularis maximé

Examinis praxi fint obfervatu neceie

pinit

yciott

faria, que premittenda » queve ub

decuríu & poft exercenda fint ; pau-

Kit

s

cis verbis fupra innuit ; cüm dixit ,

fitamen

debitó modà c» fludió omauia pera-

f

jl

gantur

£* cum propofito emendationis,

Quz ip

fe perfe&tiorl , ut alia omnia

telii

dó praftitit, Dehisome

[2

folebat ; mo

l

Di*

$» THURIBULI AUREI,

nibus varia varij libri,

Ego omnia

li

verbó Le&ori trado,

hi

in gratiam ju«

ventutis,

Y

Grates redde DEO,petk lumen, difcute

?HOYE$ :

t

Delici veniam

pofce , malíanque fuga.

Examini igitur p

rgmi

tti debet primó

fedula & cordialis

$ratiarum. a&tio

Deo fa&a proinnu

meris & imaximis

beneficijs; aliqua e

orutm in fpecie me-

morando & confiderando, &c, dein-

de invocario divinz lucis & gratig ,

Qua peccatorum tuorum feu actuum

€tiam cer

ti boni ad exercitium pro«

pofiti recordari

poffis ad feriam poeni-

tudinem , Divinz

que Majeftatis glo«

fiam,

Tertió fub ipfo Examinis decurfa

*

fe

rio a&tus vel vitiofi vel virtuofi nü«

merus , modus , alizque illorum cir«

cumftantiz ad me

DEPSPEANONE u RU PREPTRCLPET IN LT u aet IN S

eandi.

moriam fünt revo«

Quartó filialem fu

per vitijs à te

com/miiïïs excitabis d

olorem , com«

pluréfque contritionis

lwi

aCtus intimé &c

$j toto corde ezercebis, propter fo«

um

!H

GAPUT XY.

83

Qf

lum Dominum Deum tuum,

:Quo

p

fubfervire poffunt certz quedam &

validz SS, litterarum fententiz,

ljut

In a&ibus virtutum dolorem escíe

tabisquod non plus & tam imberfect

f

pra ftiteris,

Gaudebisinteriminanis

Yin

fio humlh & contrito , quod Deus

&t

illó etiam te bonó äatavcr;c

Ultimó tandem ferió cum divini

Xf

auxilij adjutorie propones omnia pec-

C

d

€ata, hoc praíertim,de quo examen

eít , ex toto corde dereftari & tuge-

44

WT

re » virtutum veró actus fedulo &

pro

impeníé colere ; propter folum di«

vine bonitatis amorem,

Sufcepto

J

[i hl

fimul in vindictam aliquo opere pa«

nali,quo Deo farisfacere; teque in poe

w

fterum magis cautum & tui memorem

reddere poffis , &c, fimülque humil-

hi

Jimé & ardentiffiné inyocabis gra-

[i]

tiam divinam & $, Spiritüs dne&fho-

0

nem & affiftentiam » Ccum qua perfe-

i

G6 hac omnia peragere poffis , fidu-

ciam firmam concipiens dedivinz bo-

0f

nitatis auxilio,

Invocandum etiam patrocmmm B,

[Q«

Vits

$4 THÜRIBULI AURET

VirginisMariz , Angelitutelaris , alios

(j

D

rümque Patronorum s & imprimis

S, P. N, Norberti,

I

Caput XVI.

DE COMMENDATIO-

NE ET ORATIONE

NOCTURNA,

[

NO T Z,

if

Rater folitum . flvictéque obfervatum

li

«

Con[cientia examen folebat DEO di-

letdus famulus [e. divina Majeflati devos

DI

tillunà commendare , itémque B. V. Ma«

n

via, Ányelo Cuflodi , aliifque Santa , &

h

fomnum caftum , quietum c pudicum exo-

pauta.

1AY0, q'i& bae de ve feripta veliquit, funt ifta

Oratio ad DElIparam Virg.

Mariam no£n ante lectum,

San&ta Maria Virgo DEI para ;

O

miferere mei;quia pia & miferie

€orses, Impetra mihi veniam pecs

Fa

ecatorum,

Commendo me tibi hae

-

motte, Protege me quafo ab infi-

dijs

ee *

LAURLSD

CAPUT X

8f

á

ijs infmici, ut c

afté neceffarium fome

ylie

n

yi

num petcipiam ad gloriam D E E,

3

^

Amen,

Oratio ad proprium An-

"

gelum.

.101

SanCte Angele DEI , Princeps

O

nobilis , cuftos meus fidelis , mi-

fereresnei : Gratiasago tibi pro cu»

ftodiatua & pro dileCtione;quam mi-

m

hi indigno exhibes, Domine mi »

p

commendo tibi hac no&te animam

hn

meam & corpus meum,

Defende

.M

me quaío ab omni imalo , ut in fan£ta

j,U

pace dormiam & requiefcam, Amen,

gt

Caput XVII.

at

DE POENITENTIA ET

CONFESSIONE SACRA-

(

MENTALI,

N O T £,

rE

fils

Incerm pernitentia eultor & amator

j ptt

$

fuit Angelicus nofer Wilhelmus 5

eujws cor alioqui cereum divina iva fulmina

j ht

€ 4. novi[Jimorum pro exhortatione exe

n

€8ye

)-

$6 THURIBULI AURET,

1

eufa tonitrita ad (ummum panitentia ffaz

L

dittm. operímque. panitentialium rigorem

;ma:

valid? permoverunt , ut maxiziam in eo fe

f

jmi

nere lauream meruerit,

N

éed & in fintera

coufefftene fuit creberrimms , non. minu

j

quam fHudiofilfinus.

Exercitiorum [uo«

vum fcrinio in[eri voluit libellum Germagie

ter.

mf

eum parvum Dilinge /4nno 1583, extite

Jum , in quo agitur de frequenti Confeffiow

Teti

986

? eommunione , ejfí(que wiilitate. Quim

hn

d'Ligenter Ó crebro ab illo evolutum pagi-

lh t

na omnes ufa ottrita loquutur. — Sed qua

ipfe [rbi ibidem

fcriptó collegit , bic jam ad*

f

ucenda erunt,

tu

$

De poenitentia fententiz ali-

Vi

quot facra.

N

E tardes convertiadDominum;

[

N

& differas de die in diem ; fubi-

&(

to enim venietira, & in tempore vine

dicta difperdet te,. Eccl, 5.

Mp

Fili hominis; panem tuum in con-

L

turbarione comede , fed & aquam

tuam in feftinatione & marore bibe,

p:r*l

KExcch. 12.

1

Panes fpirituales funt Panitentia. Reu

ehi

cogi—

p—

[

CAPUT XVI,

87

j

,

€ogitabo tibi omnes annos meos , ii

tf

r

amaritudine animz mez, Ef. 3g. J

ferni memoria [acramentum ipfum.

I

Neícithomo;utrum amore;an odió

yfin

p

dignus fit, EccJ. 9,

A

ici tamen mo

dó id grobabili-

w o

Dupl

ii

il

n

i]

ter cognofci poteft, x. Si poft com-

T u

miffum peccatum fentiat ftimulum ac

j

remoríum confcientim, 3. Si fperat »

nj

boná tamen conícientià , feipfum effe

d

im gratia,

n

&i

Et erit Juftitia cingulum. lumbo-

rum ejus, & fides cinctorium renum

j

ejus. Ef. rs.

Stultus quafi per vifum fcelus ope-

al

tatur. Aom.ro.

Non fecit nos Deus , ut gehennz

traderet nos & igni perpetuo , &c.

vt

! ',[llb.'*

$, Gregor.

Quid eff ergo caufa , qubd multi dame

jl

nantur ? Hominum mialitia ; malunt &

nim effe per peccatum in inferuo , quàtm

jn at

E

p Virtutem in colo.

* Dilexit maledictionem & vee

(] blh'

nift ei; & noluit benedi&tionem ; &

clongabitur ab eo. Djal. 108.

, M

€t-

Jl«

$8 THURIBULI AURET,

Perditio tua ex te Ifrzél , tantum-

lin

modo in meauxilium tuum. Ofee, 13.

[

Laffati fumus in via iniquitatis &

perditionis. $ap. $.

Va;qui dicitis malum bonum, & bo-

num malum, Ff, f.

Qui facit peccatum ,fervus eft pec-

eati,

0458. 8.

Cor durum malé habebit in novif-

4

fimo. Ecd.:3.

Quieícite agere perverfé , difcite

benefacere, Ef. j.

Caput XVIII.

il

DE GAUDIO DEI ET

Tan

ANGELORUM IN SIN.

CERA PECCATORIS

Áin

l(

converfione.

Alde magna & pretiofa eft po-

V

nitentia peccatoris

» quia feftgm

celebrant Angeli in Caclo,

Gaudent Angeli in peccatorum conver«

fione » (alutem bowinum fitientes, — Lacrya

ma, enim [(unt vinum ills, S, Bernard,

Iy

Nec folüm Angeli ; verum & tota

f"m

Ían«

l

H

-

CAPUT Xvrr,

89

n

fanPta Trinitas gaudet in. peccatoris

A

converíione & panirentia.

at

t. Quidem ob peccatoris dolorem

ltitià quafi perfunditur.

N

5. Plus ob confeffionem (inceram;

3. Ob fatisfa&ionem & ingreffum de

f

Virtutein Virtutem,

i

4. Omnium autem maxime,fi perves

niat homo perfeverans ad Pa-

triam ; ad Colefte regnum , &c,

[

tunc gaudium cft ineffabile,

Patet totum in exemplo Parris &

Filij prodigi.

Sed & videre eft in exemplo hu«

L I

mano , quantó nimirum gaudió per-

fundatur paterfamilias ,

N-

1. Quando illi concipitur filius ; aut

filia à fponfa fua,

di

2. Quando jam nafcitur in mundum;

3. Quando ab ubere abla&tatur,

afg&um

4. Quando in virum praclarum e«

vai'xt » &c,

,

Ego difpono vobit, ficut. difpofuit mibi

[zrq-

DPater meus vegnum , ut edatis, & bibatis

1td,

fuper menfam. meam in vegno mco , 6

k at

Luc, 22,

[ifl

E 2

uni-:

$0 THURIBULt AURET,

Unigenitus D EI Filius non modis

f

€üm [Itatür ; quando videt fua me-

dicamenta, hoc eft , paffionem ac me«

|

rita Íuà non perire,

Sicuti videre

L

etiam eft in chirurgo.

Demum & Spiritus SanChis lxtatur.

I. Quia fuam templum iterum occus

pat , ficut Rex captam urbem,

2. Quiainvenit membrum fuum,quod

debet vivificare,

IVefritisquoniam corpora veffra men-

bra [unt Cbrifli ? 1. Cor, 6. atque adeo

& Spiritüs San&ti,

m

n nefcitisquoniammsmhra veftratem-

f

plum funt Spiritás Santti , qui inyolss eft ,

quem babetis 4 Deo ? 1. Cor. &,

[/7

3. Quia hoc vas,quod debet implere

hy

& fanctificare&c, denno poffidet,

Tih

Angeli demum gaudent , quia cu-

ftodiz eorum fructus apparet , qui no-

tà

bifcum fünt,five edamus,five dormia«

!|

L:

mus; five quidquid aliud agamus.

[

Q2 CO

«

&j

li

Caput

hi

H

ml

-2 Ct) $69

9t

L

n

Caput XIX.

rdt

DE PARALYSI SPIRI-

TUAL! PECCATORUM,

izu

oqt

Paralyfis Spiritaalis cognof-

Il

citur tribüs modis,-

u

I.

1

Uando quis jam in flatu peccati

T

! eft inveteratus 5 quód maxi-

mum effe damnum facraScriptura te-

unt

ftatur his verbis :

f

dAdole[ceus uxta viam fuam , etiam cim

fenuerit , non recedet abea, Prov.23,. Et

npltï(

denpius.cim in profundum venerit peccato-

.iïxd:!

vum,contemait, Prov,19.

TU

2. inconftantia & mu

tgbiïizas Pa«

Qu

zalyfininnuunt , u fi ma

ne Creatura

ormfï'

DEI audiat Sacrum ; poft prandium

mi.

vero lafcivias , &c.. Si mané quis aC«

cedat ad Sacramentum , poftea verà

ad hofpitia, nugas , fabulas & peccae

€a fe conferat,

De hs dicunt facrg

Litera : Piger vult.C nonvuft.Prov.13.

Ü

sales funt qui osam quidem fesremnre«

E

W,Piq

|

903 THURIBULI AUREI.

eipiunt , fed quia bumorem non habent , in

E

zempore tentationis recedunt.. Luc, g.

D

3. Timor inutilis idem malun: in-

dicat. v, g. fi quis eatimet, qua (unt

folüm amanda ; & contta;quz funt ti-

menda; amat,

Nimirum fecutus fen-

faalitatem,quódque carni amicum eft,

His aitfacrafcriptura : DEUAM mnot

invocaverunt , illic trepidaverunt. timore ,

ä

ubi non erat timor.. Pfal. 13.

«

Le&us veró nil aliud eft

hi

quàm vetus cenfuetudo,

D

Errea fünt vincula confuetudiais,

qua ipfa paulatim in naturam ver-

[

du

tunt , & animam velut molli le&to al«

lus

ligatam detinenr.

.

S. Chryfoftomus ait

.

Homno azgro-

tus fentieus fe po[fe curarimedicinas quame

9I

tumyis acerbiffimas fufcipit.

Nunc fequuntur tres Me-

dicinz.

l

D

1. Conatum aliquem adhibere de-

l

fiftendi à peccatis , &c. Quod affit«

at Ecclelia cum de Apoftolis cinit?

4I

EHQ:

CAPUT XIX,

Ui

9

Eftote fortes in bello & pugnate cum

jtitsl

G

antiquo ferpente ; & accipietis reg-

hum aternum,

duri

2. Cogitationes fuas dirigere ad

jt M

Coeleftia,non ad terrena ; elata enim

intt

nile

cogitatio Principem Angelorum &

Cclo detrufit, An nefcis:Deum om-

icumd

nia tua interiora fcire & intueri ?

[j

Quàm fzpe ]udaos invectus eft. his

ff

verbis

.

.

Quid' cogitatis malum in

cordibus veftris ?

d

3. Surgere € lecto primo mané .

H

ne ulla pigritia nos detineat

5

in

Dl

g[udiE'E

nos ipfos ingredi & cogitare quomo-

do vocationi noflrz [it fatisfacien-

m

doi

dum,ne in minimum aliquod pecca-

tum incidamus,

Peccatum autem carnale omnia

u

omnino impedit, & deftruit,

j

Quatuor portatores Pa-

ralytici,

W

1.

Confeffio dolórque peccatorum,

2,

Mortis memorta,

T (lü

3,

Eleemofyna feu mifericordia.

d a

4

: c;nli'

Oratio bonorum hominum.

E

Peni«

o

$4 THVRIBULI AUREI,

Poenitentiz tria funt opera.

I, Oratio , quà erigitur animus ia

Deum , & quà impugnantur vitia a«

himi,

2, Mortificatio carnis , quà animus

infurgit fpiritnin corpus, & quàaim-

H

pugnantur maximé vitia catnis,

V

3. Opusmifericordia , quó move-

tuf animus pié in proximum , S&c,

& quó impugnantur viria Mundi.

Accingite vos Cilicijs , plangite & ulu-

fa&(

Íate. Hier. 4.

RT

In mortificatione carnis eft etiam

Jejunium, quod triplex eft,

BN

1. D, Auguftinus vocat Tejunium

aho

enerale , nimirum abftinere ab ini«

C

quitatibus,

Xn

4 Philofophicum , quod eft mo«

deraté bibere & comedere,

to

3. Ecclefiafticum;fcilicetin dic uni-

Mi

€a cibi refe&tione contentum effe,

1 ftr

et$$ (* ) geR-

E"

m

E

Caput

H

-R95 ( f ) £el-

E J

x

Caput XX

Vi

DE MEDIIS AD

n

PECCATUM VI1.

TANDUM,

MIF

gi Hac juvare poterunt ad ca-

l

sl

vendum peccatum quodcumque,

m

ïl

ns&

Ecogitare Angelos excellentiffi-

unf

R

foS propter unicum peccatum

71

factos Diabolos ; & perpetuis fuppli-

«ciis damnatos,

fr t

2. Recogitare Adamum plenumin-

qmocentià & SanClitate i 1mmuncmque

u

Yl

ab omni nialo , propter unicum pec-

4catum redditum miferum ,& obno-

xium infinitis malis

d

3. Propter unicum peccatum Pro-

to-parentum noftrorum univerfam

ndiu

AMundum & pofteros in magnas mi-

d

ferias mortéinque incidiffe,

4. Quot homines in inferno prop«

ter unicum & quidem femel commif-

fum peccatum diriffimé & perpecuó

torquentur.

Quot

m

96 THURIBULI AUREI,

j. Quot, quantáque fint mea pec«

"

«

cata,quz mortes & milleinfernos me»

—

Fentur,

I

C

6. Quàm contemptibilis & infa«

mis fit puella propter pudicitiam;non

J

dico proftitutam , fed vel minus bo-

ng famz ; multó magis fum ego odi-

pa

bilis DEO & Angelis propter pec-

catra mea;prafertim carnis,

7, Quantuseft; qui offenditur Deus

Pater nofter ; Macenas nofter ; qui

D

tanta beneficia in me contulit,

8. Quanta Chriftus paffus eft ad e-

vertendum peccatum , & quomodo ;

quoties pecco mortaliter , Chriftum

iterum crucifigos ac impié facra illius

: ( Plllcde SALEBNA aA

hs

Vulnera refrico ; longé dirius, quàm

eadcm infligendo,

lu

hi

9. Quàm impius & immanis fum

in meipfum , privando me íponte

grandi bonó, fcil. pratid DEI, &c. &

afficiendo me incredibili maló fc, tur-

E

pitudine peccati, &c, addicendo me

fummz infinitzque peeng , à qua nun-

quam fum certus,me liberatü iri, Quód

[

fine infanus quidem veftem bonam & |

equum

ul

CAPUT XX.

97

a

equum bonum ítudié fzdaret;aut Ia2

090

ceraret, quantó gravius erit animams

rem plané divinam;indigniffime pec-

cató fadare & vulnerare, &c.

&

10. Quàm accuraté & Ícveré Deus

faty

jnus h

juftus judex actiones noftras omnes

00 0

& fingulas judicabit , ac przmió vel

poná dignà afficiet.

r

Caput XXI.

u

t

DE PR/EPARATIG-

NE AD CONFESSIO-

f

NEM, ET GRATIA-

dii

rum aCione,

j

hr

Rater con(iderationes aliaque ;

e(41

quibüs animam fuam digné Wil-

helmusadhocdiviniffimumfíacramen-

i

tum difpofuit , fingulariter fibi oratio-

"

nes conícripfit iftas,

] (pü'

Oratio ante Confeffionem

n

dicenda.

(

Er SanCtorum omnium Angelo:

2l On

rums Árchangelorum , &c. Pa-

P

j

triarcharun , Prophetarum , Marty«

| Qu

rum , Confefforum atque Virginum

anm

me-

guum

3$ THURIBULI AURET.

merita , pérque omnes eorum intere | aj

€effiones , paffiones &c fuffragia infun-

Qu

de cordi meo;clementiffime Deus;per

t

Brátiam 5, Spirirüs compunctionem

R

fontémque lacrymarum , ui poflim

E

Featum conícientie mea perfecte

cognofcere,& deli&tafacinorum meo-

f

fum plenarié confiteri-& devoré com-

[r

miffa accufare , déque commiffis om-

Q

nibus dignam panitentiam agere ;

b

d

8c tua praftante mifericordia perfe-

tam habere yeniam, Amen.

de

[:]

Alia ante Confeffionem.

ff

Ufcipe Confeffionem mea

m,pijffi-

yu

S

me ac clementiffime Domirie je-

dt

Íu Chrifte , vnica fpes faltis animz

mez ; & da mihi obfecro contritio-

tt

nem cordis & lachr

ut defleam diebüs

ymas oculis meis,

r

ac no£tibüs omrnes

^

negligentias meas cum humilitaze &

t

puritate cordis,

Appropinquet ora-

d

tio mea in confpe

&utuo Domine, $i

[

iratus faeris contra me

» quem adju-

l

forem quzram ? Quis miferebitur

i

iniquitatibus meis -

? Memento ïpo- |

mi-

jl

CAPUT XZi,

$9

mint

mine ,quod Chananzam & Publica-

jni

num vocáfti ad peniten:iiam., & Pe«

DCUE;?

trum lacrymanmem fufcepifti. Do-

n

mine Deus meus,fufeipe preces meass

T.

Salvator Mundi , Jefu bone ; qui te

p

Crucis morti dedifti ,ut peccatores

t

falvares , refpice me miferum invo-

t

«antem Nomen tuum , & noli fic at«

tendere malum tmeum, ut oblivifcaris

af

bonumtuum, Et(i commi(i.unde me

a

i p

damnare.potes, tu non amififti, un-

,

de falvarewe foles,

Parce mihi,qui

:es Salvator meus , & peccatrici ani-

d.

*fng mez, Solve vincula ejuss fana

:am»PiF

vulnera ejus, Domine Jefalve deti-

Edl

dero, te quero , te volo , oftende

m

tnihi faciem tuam, & falyus ero,. Mit-

»te igitur;pijffime Domineymeritis pu-

wit

usf

tiffmz & immaculate femper Virgi-

Ais Marie lucem tuam && veritatem

T

iliet

tuam in animam meam , quz omnes

defe&tus meos mihi in veritate often-

qui (

ynit

.dat , quos.confiteri me oportet , ate

en d

que juvet, & doceat ipfos plené &

ab

um debita con:ritione explicare,

Qu

fito D-

€ 1

Wl

ic0 THURIBULI AURET,

l

Qui vivis & regnas Deusin facula

[imo

fxculorum, Amen,

Ítg

Poít Confeílionem Oratio.

leri

Q It tibi Domine, obfecro, meritis

fanctilffimz Matris tuxz Marix fem-

per Virginis grata& accepta iftacon-

feffio mea , & quidquid mihinunc &

hii

aliàs defuit de fuíicientia contritio«

(otr

nis» de putitate & integritate Con-

&

feffionis , fappleat pietas & mifericote

a

thini

dia tua, quz dignetar me plenius &

À

fe&tius habere abfolaruni in Cce«

Trit

Qui vivis & repnas, &c, Amen.

Q

f

Caput XXII.

ll

t

DE COMMUNIONE,

PRJEPARATIONE AD

EAM ET RECESSU

ab eadem,

N hac Angelorum menía hebdo-

sl

d

I

madatim ad minus femel frequen-

tanda perquàm diligens fuit

"Angeli-

ln

euis nofter. V Vilbeluus,

Ad quam;, ut

W

digné accederet, fru&

üfque amplif-

Q

lings

u

IN

CAPUT XX",I

1OI

in i

Íimos inde referret . ex toto corde

fuo adlaboravit,

Pauca tamen, qua

t

Ícripta reliquics hic fübneCtam,

Ante Communionem.

] mml

viele

d * Omedite. Amicis & bibire, & in-

ebriamini chariffimi, Cant, f.

jiftatt

ii

Fili hominis ,'quodcunque inveneriss

o

comede 5 comede volumen iftud ,

& vadens)loquere ad filios Kfrzél. Et

TU

Vr

aperui os meum, & cibavit me volu-

)lmiUSS

mine illo , & dixit ad me ; Fili ho«

TU

minis. venter t&us comedet, & vif-

cera tua complebuntur volumine i-

[

fto, quod ego do tibi: & comedi il-

lud ; & fa&tum eft in ore meo , ficut

mel dulce, Ezecb, 5.

NI

Oratio ante communionem.

EAD

Dulcifme Jefu Chrifte , quem

O

nunc devoté delidero fufciperes

o

da mihi quafo hanc gratiam , ut te

freqi

juvante ; oimnia itnpedimenta , qu&

TAIIKIE

me abs tuo confortio & jucundo

Jamïï

complexu femovere poffint , fedulà

anp

temoveam , da molcftam peccatorum

E al

(mos

ro2 THURIBULI AUREI,

farcinam & quidquid puriffimos tue

fide

fereniffima majeftatis oculos queat

as

offendere , vera contritione 9. coRe

dih

feffione & fati-faCtione penitus abo-

T

lesm,

Przftaetiam,; Ó clementiffime

Deus , ut omnis mentis meg diftra-

fbi

&io , tadium , torpor & fomnolen-

Á

tia per tuam gratiam effugetur , lar-

giréque mihi veram fidem , & bo-

nam voluntatem , ac dona , ut hanc

firmem,

bonis operibus jugiter infiftendo con-

&i

Da etiam,üt ex confidera-

oni

tione tantz tug tnajeftatis & fancti-

DT

tatis ; mezque vihlratis & imperfe-

L: n

€ionis ; magra cum humilirate ad

um

hoc diviniffimum Sacramentum acce-

I

dam, Et quia tu tantz majeftatis De-

DI

minus pro me indigno fervulo tuo ;

ho

tam diros crüciatus & ineffabiliator-

f

menta fuftinere voluifti , Gtque ho-

Qu

rum memotria jupgiter apud nos pet-

i

maneret ; tuorumque fablimium do-

«f

norum.nos affidué participes faceres,

DT

teipfum ineffabili dulciffimóque mo-

i€

W

«ló quotidie nobis in facrofan&to Eu-

N

Chatiftie facramento impendere dig-

"

fna-

CAPUT XXIf.

103

NI

matis, excita quafo in me ardens de-

m u

fiderium, pium amorem, & dulcem

x qu

erga te affc&tum , ut te tantae dulce-

60

dinis Dominum & fponfum anime

i d

mez , pié , devoté ac dulciter in ho-

t

fpitiolum cordis mei introducam.

e di

m

Appendix comple&ens exa-

wj

Giorem przparationem,

&

T quia &quiffimum eft , ut nos

ul

A& a (ervi tui » quas licet immeritos

TUTUI

& indignos; ad fanCtam illam & non

alidet

omnibus notam , Spiritüs tui dalce-

15

dinem degutandam vocare dignatus

m

€s ; pe&toris noftri maufionem tibi

frtti

fumuió exactiffimoque ftudió prapa-

mat

remus, & purgemus 5 prafta mihi 5

usl

6 dulciffime Jéfa , hanc gratiam, ut

Jo !

non folàm à gravioribus peccatis »

yltt

fed & venialibus, atque ab omni illos

quod puriffimos illos tuz excellentif-

qu?

d

fime majeftatis oculos in me queat

n d

offendere , tecooperante prudenter

ficett

declinem; & fi quid forté per huma-

je n

nam fragilitater irrepat , da flatim

flol

vero dolore me humili coram cuo

;rcdiä'

Vica-

d

104 THURIBULI AUREI,

Z

Vicario agnitione deflere & expiate,

Largire etiam, ut cor meum ab omti

'magl

[ite

amore & defiderio fenfuali, cun&tis-

Vte

que dcleCtarionibus divinum amo«

M;

Tem tuum non adjuvantibus expute

t

gem , fenfüfque meos difcreta quae

vili

dagn feveritate , etiam in licitis re«

z'mgam.

Da quoque mitiffime Je-

Mg&

Lurt

fu , ut femel agnitís & fpretís hujus

fiit

mundi fallaciffiis illecebris, quibus

&dm

tantopere incumbit & ínhiat cacus

mortalium amor , conftant! & invi-

Ia

Yént

€Ó anin:Ó illas fzftidiam, fuccedát-

dam,

que in me juge defiderium hujus tui

fuaviffimi facratiflimíqne Convivij ;

n

in quo Cibum illum excellentifmum

na

panem cæle&em,verümqqe illud inan-

Participemus , non folüm propter

fui

excellentiam,fummámque fuavita-

1)

tem meritó ardentiffimis de(ideriis

t£n

ab omnibus appetendum , fed & ra-

R

tione fragilitatis, paupertatis ac mul«

que

tiplicium miferiarum , quibus quoti«

ton

die noflra eft obnoxia mortalitas s

fty

cumprimis utile nobis ac neceífa«

rium.

f

i0ny

Da infuper , ut immenfam

Wi

mag-

IRHI

CAPUT XXII,

10f

[

dignitatem ac majee

du

'magnitudincma

ftatem, ferenitatem q

uoque ac puri-

] Cuh&

tatem tuàm ,in Cujus Con

fpe&tu ne

um d

ftelle quiderm mun

dz funt , reveren-

7

i5

ter attendam , meam

que € diverío

t

vilitatem , paupertatem » & infirmi-

lii

tatem humiliter. confiderem ; fum-

ifint

mámque illam ac ftupen

dam tu& in-

eti

tionem itá

finit magnitudinis digna

m

admirer, ac mente pertractem , ut

yat t

magna cum reverentia ac humilitate

Ti

venerabundus ac fupplex ad t€ acce-

ficci

dam,

-, hujpsï

Oratio comprehendens tria ,

;onvlfi

nilit

qu& poft communionem r€-

quiruntut,

iludit

pl

Nereífus es ad me; benigniffime

yefttt

Je

fu, dulciffime hofpes anima mezs

qd

*eneam te€,nec

dimittam te , nifi be-

f

nedixeris mihi 5 imo quantumcune

non te deferam s

s

que benedixetis »

Benedic Domine

JUS qUOi

non te dimictam,

fervo. Ej fac tibi pe

rpetuam man-

yualti

,

.

'Tu folus illud

n

fionem in corde meo :

ES,G-

mmenfï

poffide; faceflant vana imagin

icat

nig

rf06 THURIBULI AURET, jj

feat omnis ftrepitus rerum tranfeune ln

tium.

Recedant vetera de ore & n

fts]

€ordemeo, & tibi deinceps ptapa-

rentur cun&tz cogitationes mez, Re-

|

I

illu

€edat turbulentus Aquilo , & veniat

enis Aufter Spiritüs tui , ac perfet

lfra

4

ortum meur, er fluant arotnato illius,

Peliu'um oftij mei aperui tibi,dul-

f

il

Giffme Jefu, non speristur; obfecros

hais

amplius illud alienigenis, Expoliavi

|

(ot

|ftg

fre tunicà veteris vite , quomodo

rurfus induar illá,

Lavi pedes meos,

afly

quomodo inquinzbo illos ?

vA')]I

Rogo te, mitiffime Deu

r

S5 CKUfge

in adjutorium mihi,l

argire mihi nunc

i

| Mi

follicitam cuftodiam

lg.

fenfuum,linguæ

L

& cogkationum mearum,

Pone

y

Dormine cuftodiam ori meo & oftium

lot

circumftantig labijs meis, Tua fo-

dar

[

lias voxcfoner, quzfo,jugiter in auri«

us meis ; tuafolius facies mihi ob«

Á

vérietur,

Vox enim tua dulcis , &

facies tua d

€Ccora,

Áeí

i

O dilecte votorum meorum » &pe

t

prehendam te , ponam te ut figna-

f

eulum fnper coz meum » tu folasíis |

in:ig

CAPUT XXI!,

107

M

intimus meus, tu folus poffide lectu-

) QH&F

um cordis mei 5 fit obfecro pax tua

; ORf

mecum — Tu pacificus meus, tu ve-

Àj

Á

tus illeSalornon Princeps pacis.

Sit

i

e&tulus noflzr floridus , & ambiant

U

illum fexaginta fortes ex fortifümis

"p

jl

Iírsél proptet tiraores noCtarnos,

l

Mi

Accingere gladió tuó fuper femut

(

tuum , Ó potentiffime Jefu, ne fortis

t

ille armarus rurfus occuper atrium

l

cordis mei,

Qui quoniam nufquam

i

u

fux occafioni indormit , fi force vel

aftu quandoque irrepat ; vel apertá

ec

violentià przvaleat , ita , ut. aliqmd

"1

i

"

committam , quod tibi difpliceat, re-

jhinr

pice.quafo, me oculis mifericordiz

,hn

tuz , porrige mihi manum dexteram

k

tüiam, üt exurgens protinus cum do«

toli

lore ac p&nitudine ad veniam peten-

dam me componam , & ne à me re-

Ti

4

cedas , neque me defolatum relinquas

fl lOt

fuppliciter contendam,

Ambiat igitur, Ó bone Jefu.omnes

;kM

fenfus meos cuítoediz tuz murus in«

expugnabilis ; & adjuva me ; ut zdi-

mi

ficem tuper hunc murum propugnae

1

cula

olBS j

DL

108 THUR!BUL!I AUREI,

€ula argentea fan&arum operatios (j

num , tibique amabilium obfequios |,

[

Tum, atque ut fpiritu ferventi tuum

honorem & beneplacitum fine men-

|

ura inceffanter exoptem , & pro vi«

rili provehere ftudeam , voluntatis

prompritudine fuppleos , quod reipfa

vil

a(fcqui & praftare nequeo.

af

Provideam denique te , Ó Domipe

Jéfu , jatn in cordis mei tabernaculo

fet

hofpitantem in confpectu meo fem-

jl

per. Da mihi frequenter fileniij fe-

cteta capere , ut per meditationes &

B

ln

orstiones devotas omnia mihi & pro-

Ego,

ximis utilia & necelfaria petere , te

LT

laudare , tibtque pro ineffab;libusbee

neficijs tuis affiduas gratiarum a&tig-

b

nes rependere poffim. Amen,

g!

por

glo

BNIB

Ad

l PORl

tna

d

li.

,.o

ol

T

E

Tüt;

Gra-

CAPUT XXII,

169

.E!(

3t

Gratiarum a&io poPc' Miffam,

hp

vel commounionem cum oblatione

iT

& precatione cumprimis

Ms

pia,

p

Jnt

]

Doro te , & gratiss ago tibi be«

À

, nigniffie Domine Deus , qui me

lt

viliffimum peccatorem admitrere dig-

natus €s ad fplendidum vivificüimque

)

—

I

facre meníe tuz convivium,

n

Heu mihi ; quia nimis indigné com-

0* plevi hoc fanctum facrificium , vel ;

"l percepi hoc venerabile Sacramen-

( tum,

Miferere mei » ignofce mihi,

& Ego,quod egi,commendo divino cor-

( di tuo emendandum , & perficiene

I* dum,

a

Sufcipe;quzfo;hac facrofsn&taCor-

[

poris tui myfteria ; qua tibi offero ad

gloriam nominis tui fempiternam,

Ad honorem dulciffimz Genitricis

tuz Virginis Marie , ad honorem il-

lius N, aut iftius N, San&ti , ad hono-

remomniumSanCtorum, omniümque

*

.

Ad falutem

beatorum Angelorum

meam , ad falutem illius N, vel illius

N.ad

[d«

x10 THUR!IBUELI AURETL

l

N, ad falutem omnium fidelium. v£

i

vorum & defunctorum,

C

Sufcipe,obfecro;clementiffime Do-

tf

mine » hoc pracellentiffimut Sacra-

À

