Sufcepit enim triftitiam meam , vt mihi fuam le-

dburam ; &

norum eft:

titiam largiretur : & veftigiis noftris defcendit vfque

ad mortis erumnam, vt nos fuis veftigiis reuoca-

minum no«

retad vitam.

Confidenter ergo triftitiam nomino,

tj timere &

L

quia .crucem predico

?

neque enim fpeciem incar-

are, & vil.

Debuit ergo &

1 dolere &

nationis füfcepit, fed veritatem.

dolorem füfcipere, vt vinceret triftitiam , non exclu-

x confeffus

deret. Neque enim habent fortitudinis laudem, qui

. Non ergo

ftuporem magis vulherum tulerint, quam dolorem.

, Quos mo-

Homo enim in plaga, & fciens ,. inquit, ferre. in-

paffonis t

firmitates, INos vult erudire, vt , quia in Iofeph

his feilicet

didiceramus carcerem non timere, mortem vincere

nobis eft,

difceremus in Chrifto : & quod eft amplius , quem-

jon Omma

admodum future mortis moeftitiam . vinceremus.

omnia pro

Quomodo enim te imitaremur Domine IESV , nifi

f

temur vt hominem , nifi mortuum. credere-

jitit 1. 14

!?mä

us, nifi vulnera vidiffemus ? Quemadmodum di-

fcipuli crederent fuiffe moriturum , nifi morituri

triftitiam comperiffent ? Sed adhuc dormiunt, & ne-

fciunt

ON

30

Cüþ(/lt JA

(orj

fciunt dolere ,' pro quibus Chriftus dolebat ; ita

ptui, n

enim legimus , quia peccata noftra portat, & pro

Visaydire,

nobis dolet, Doles ergo Domine non tua , fed

to, n0n

mea vuluera, non tuam mortem, fed noftram in-

portans jnf

firmitatem : & nos xítimauimus , te effe in dolori-

perfonam 0

bus, cum tu non pro te, fed pro me doleres ;

jum Corp

ex homine

infirmatus enim es, fed propter peccata noftra,

non quiailla tibi infirmitas erat ex Patre affumpta,

Jetificatet

fed pro me füfcepta , quia mihi proderat, vt eru-

Potoit enit

VESRE UE EEASSSESRERESI a a a G ER NB

ditio pacis noftrz effet in te, & huore tuo vul-

rus ad p

nera noftra fanares.

petitor ?

S. AMBROSIVS. Exfofit. in Lucam. lib. X.

lum exfült:

tem Iam, 1

fe - $6. $7, edit. Parif. Tom. L: pag. 1416.

teg infat

CONSIDERATIO XVT

famaui, fid

tonà tuftiti

Coepit contriflari, G? meflus ejfe. Voc. crt.

du us Tude

ntendat ergo charitas veítra, me forte dicatis :

I

bus,qui dl

Hec mihi diabolus fecit

Prorfus ad- DEVM

dum exfül

tuum refer flagellum tuum , quia nec diabolus tibi

det corona

aliquid facit, nifi ille permittat, qui defuper habet

ipitur port

poteftatem , aut ad poenam , aut ad difciplinam : ad

hiente trib

Flagellat autem

ponam impii, ad difciplinam filii

Vide , quo

omnem filium, quem recipit.

Nec te fine flagello

48 tU y

fperes futurnm, nifi forte cogitas exheredari, Fla-

qccidere

gellat omnem filium, quem recipit

Itane omnem?

tes fünt

vbi te- volebas abícondere ? omnem : & nullus ex-

ceptus,

Conjiderätïons: de Paf. Dom,

91

lt ; n

ceptus , nullus fine flagello erit. Quid ? ad omnem?

A, & tro

Vis audire, quam omnem ? Etiam vnicus fine pecca-

| Q , fed

to, non tamen finc flagello,

Vnde ipfe vnicus ,

loftram in.

portans infirmitatem tuam , & prefigurans in fe

: in dolori«

perfonam tuam , tanquam caput geftans perfonam

e doIeres;

etiam corporis füi , cum adpropinquatet paflioni ,

& noftn,

ex homine, quem gerebat , conttiftatus eft, vt te

.

e aflümpta,

Ietificaret

?

contriftatus eft, vt té confolaretur.

i, vt en

Potuit enim vtique fine triftitia effe Dominus, itu-

& Q0 vul-

rus ad paflionem. Si potuit miles, non potuit Im-

perator ? Quomodo potuit miles ? Attende Pau-

lum exfültantem, propinquantem paffioni : Ego au-

fwam. l.X

*

tem iam, inquit, immolor, & tempus refolutionis

inezm inftat.

Bonum certamen certaui, curfum con-

Ü

fumaui, fidem feruaui: de cetero füpereft eft mihico-

vocp CIT'

ronà iuftitie, quam mihi Dominus reddet in illa die

iudus Iudex 5 non folum autem mihi,fed & omni-

te. dicatis:

bus, qui diligunt aduentum eius, Videte, quemadmo.

al DEVM

dum. exfültat, venturus àd paffionem, — Ergo gau-

bolüs tibi

det coronahdus , contriftatur coronaturus.

Quid

[iper hibet

igitur portabat ? Infirmitatem qüdrumdam, qui ve-

JH al

niente tribulatione , vel morte contriftantur, Sed

cllat autem

Vide , quomodo eos ducit in directionem cordis,

one fagello

Eccek tu

volebas viuere, non volebas tibi aliquid

edur, Fl

accidere

fed DEVS aliud voluit : du& volunta-

y omen?

tes funt

i

fed voluntas tua corrigatur ad volunte

; mullos &i

tem

Coptusy

|

32

Caput 1.

:

vires adie

tem DEÍ, non voluntas DEI detórqueatur ad tuam.

Praua eft enim tua, regula eft illa : ftetregula, vt,

ordinant,

cuneos iif

quod prauum eft, ad regulam corrigatur. Videte,

gnis 6 p

quomodo hoc docet Dominus IESVS Chriftus :

J'rifus eft anima mea vfque ad mortem.

Et: Pa-

terna cogi

ter,fifieri potefít , tranfeat a me calix iíte.

Ecce

maligni J

]

ofterdit humanam voluntatem.

4 fünt , ^

Sed vide rectum

cor: Verum non, quod ego volo, fed quod tu

percuf fü

vis Pater, Hoc ergo fac gaudens in his, quz tibi

3gni inter

0415 , di

accidunt: & fi venerit dies ille vltimus ,. gaude,

:?

& tanquan

Aut fi fubrepit humane cuiusdam voluntatis fragi-

litas, cito dirigatur in DEVM , vt fis in eis , qui-

igar fuit

Jariter mui

bus dicitur: Gloriamini omnes recti. corde,

|

cu)pa. carü

S. AVGVSTINVS. Enarat, in Pfalm.

AAXXI. n. 26. Tin, IV. pag. 145.

exftitit,

ire nemo

CONSIDERATIO XVII

fanctitate

1

fpitur locn

Tunc ait ilis : Trifis eff anima mea vfque ad

tempordlis

, mor Tetm,

MATTH. XXVL 38.

afümuntu

ene , qui Philifteos cedunt, de Mafphat egreffi

Di0bis tern

B

perhibentur, ( L Reg. VIL. 11, ) In Mafphat

d0 10 p

li ttans

etenim, quz fpeculatio dicitur, morantur, qui in

diuinarum rerum contemplatione perfiftunt,

Sed

füb domo

ad czedendos Philifteos exeunt, cum ex arcano in-

"anguflas r

defidenti

terne meditationis confulti venientes, comprimunt

Vires

CHCOTUTENUT m r

Confiderationes de. Paff. Dom

33

UP ad tuam,

vires aduerfé dominationis

Intus enim latenter

Tegula, vt

ordinant, qualis foris in apparato opere, hoftium

l deete,

cuneos irrumpant

Tanto quidem grauiores pu-

Chriftus :

gnas eis procedentes exhibent , quanto , dum in-

. B Pa

terna cogitant, apud fe quietiores latent

Et cuia

l& Eu

maligni fpiritus ab electis DEI femper comprimen-

de retum

di funt

víque ad locum íübter Betchar Philiftiim

l quod tü

percuffi fuiffe memorantur. Betchar quippe domus

agni interpretatur.

Hunc agnum nobis líaias infi-

—

, Qu tibi

nuans , ait: Tanquam agnus ad occifionem ducetur,

i

$, gaude

tits frapi

& tanquam ouis coram tondente fe fine voce. Que

1 6l5 , qui

igitur fuit.domus agni , nifi illa füblimis, & finsu-

de,

lariter 1nunita conuerfatio Redemptoris, qui , dum

culpa caruit, cun&tis nequam fpiritibus inacceffibilis

H

.exftitit.

Ad Betchar ,id eft , domum agni perue-

nire nemo poteft: quia, quisquis multum proficit,

fanctitate Redemptoris inferior eft,

-

VIT.

- Quis eft

ipitur locus , qui eft füb domo agni, nifi terminus

«f al

tempordlis vitz , ex quo ad fuperne patriz gaudia

D

affumuntur electi ? Qui enim víque ad ftatütum

Jat egel

nobis terminum ducimur, quem praterire viuen-

Y Mafoliat

do non poflumus , velut ad locum venimus , vnde

alio transferamur,

Sed terminus vite ele&ti viri

, quiim

Ófüb domo agni fitus oftenditur, quia , vnde per

p, 9d

arcano i

anguítas mortalitatis demergitur. Indead vite in-

deficientis gaudia fubleuatur.

mptimunt

Nam & agnus ipfe ,

MICI

qui

Ü

34

ï'Caþut l.

qui in cithareedorum citarizantium , & cantantium

gnumnis, (

debit , qU

domum fuam letus inhabitat , antequam ad huius

domus letitiam duceretur, füb domo fuit Hine

zunofue s

namque eft, quod immolationis füze tempore dicit:

ptur et:

g ? Vtq

Triftis eft anima mea vfque ad mortem. Ele&i ergo

vniuscuiusque finis dum loco oftenditur , fübtet

ide perfect

Betchar, id eft ; domo agni efle memoratur , quia

ingut , ani

fancti viri, cum per mortis ponam temporalia de-

mortem, f

ii ao g P t st n Rs

ferunt, de vicino preeminentem fibi fupernam pa-

quia eum (

Nam Paulus confidehter

do mortis

triam conícendunt,

aflerens dicit : Scimus, quia , Ííi terreíftris domus

omnia debt

noftra diffoluatur , habemus habitaculum ex DEO

tet, fitiret,

non manufactum in celo.

Igitur vfque ad locum,

*tem comm

qui eft fubter domo agni, Philifteos cedimus , fi ,

*

oftendit ,

quamdiu in hac vita fumus, de malignis fpiritibus

r abfolut

triumphamus.

loti

$. GREGORIVS M. li. IIL in L Reg.

$. 4l

21

cap.. V. n. 21, edit. qug']l Jom III. part. 11 pag. 17.

CONSIDERATIO XVIII.

C0

lr

Triflis eff anima mea xvfque ad mortem, V. G.

imembr

anta itaque Domini dignatio eft, vt infunden«

T

.de nobis deuotionis , & confummandm pet-

N

^d om

fectionis in nobis, & maturande pro nobis ftudium

Ainant n ]

paflionis fibi ineffé teftetur: qui , cum in fe nihil

'dem de M;

babuerit, quod doleret , noftris. tamen angebatur

| s. (emin:

wrum.

Confiderationes de Paf Dom.

35

CDtantuq

vrumnis, & füb tempore mortis moftitiam praten-

1 àd huiig

debat, quam non ex metu mortis (üz , fed ex mo-

U B

ra noftre redemtionis aflumpferat, juxta quod. fcri-

pore dicit:

ptuni.eft: Et quomodo angor, víque dum perficia-

Ele etgo

tur ? Vtique, qui vfque ad perfe&ionem angitur ,

, fübtef

'de perfe&tione fecurus eft. — Et ait alibi: Triftis eft,

ür, qua

inquit, anima mea vfque ad mortem, Non propter

poralja des

mortem, fed. víque ad mortem triftis eft Dominus :

g;;

RTa p

quia eum. conditio corporalis affectus , non forri-

vonfidente

do mortis offendit,

Nam, qui corpus füfeepit,

r$ domu

omnia debuit fübire, qus corporis funt, vt efürl-

1 ex DEO

ret, fitiret, angeretur, contriftaretur : Diuinitas au-

àd locum,

tem commutàri per hos nefcit. affectus.

Simul

dituus, f

Oftendit , quod in certamine paffionis mors corpo-

g

pitiiba

ris abfolutio anxietatis , non coaceruatio fit do-

lotis.

j Iu Reg»

S. 4MBROSIVS. Expyï;. in Luc. lüb, VIIL

[ jip 1]

N rix

(1ll,

CONSIDERATIO XIX,

Jrjlis eff anima mea C?c. &. C..

hl w

infondet

( i membra Chrifti fumus , ficut effe debemus ,

S

ag ptt

ad omnes nos pertinere intelligamus : Qui fe-

js ftudiumt

minantin lachrymis, in gaudio metent. - - Et qui-

dem de Martyribus dici poteft , quia cum lachry-

nf nilil

apgebit

mis, fefninauerunt , fortiter enim certauerunt , & in

g

&

ina-

—

Caput. 1,

Cui

56

magnis tribulationibus fuerunt, Nam vt eorum l»

confümmai

chr;mas Chriftus confolaretur , transtulit eos:, &

eorona iuft

transfigurauit eos in fe, & dixit : Triftis c(t anima

jygit, ml

mea víque ad mortem. Verumtamen fratres mei , vi-

minus in j

detur mihi, quod caput noftrum infirmioribus fuis

feddet mih

Hec vena,

qmembris compaffum eít, ne de fe forte membra

infirma defpcrarent ,. & ficut eft humana fragilitas,,

ä

tis fint, no

morte propinquante perturbarentur , & dicerent,

eebat, n T

non fe ad. DEVM pertinere ; nam fi pertinerent;

ditori , que

j

gauderent,

Ideo prius Chriftus dixit: "riftis eft

fersmus ha

.nima mca vfque ad mortemi. —Paterfi fieri poteft,

hiehrymis f

tranfeat ad me calix iíte.

Quis hoc dicit ? qua

Chrymis, tr

poteftas ? qua infirmitas ? Audite, quie dicit : Po-

tiacum fine.

teftatem habeo , ponendi animam méam , & pote-

$. 61

ftatem habeo iterum fümendi eam. NNemotollet ears

12. d X

a me, fed ego pono eam, & iterum fiümo eam, IHac

C0

poteftas triftis erat, quando faciebat, quod non face«

ret, nifi voluiffet. Poteftate enim fecit, non con-

I

ditione ; quia ipfe voluit , non. quia Iudaus po-

i fecatus

tuit.

'"Iransfigurauit ergo in fe infirma 1Dnembra

S

V medicin

corporis fui.

Et forte de illis didtum eft , qui fe-

rebuit ; im

minant in lachrymis , in gaudio metent : id eft ,

üvun, & í

deirfirmioribus, Non enim in lachrymis fenina-

lus nos ex

bat ille ipfius Chriíti magnus preco , quando di-

Tecommitt

cebat : Ego. enim immolor, & tempus mez refo-

lutionis inftat.

Y finmm |

Bonum certamen certaui, curfüm

con-

Doit vitu

Conufideratiomss de Paff. Dom

37

t eorum la

confummaui, fidem feruaui ::de cetero füpereft mihi

lL O0y, &

Supereft

corona iuftitie , corona de manipulis.

tlS 1 anma

inguit, mihi corona iuftitie , quam reddet mihi Do-

ILTeS mel vj

minus

in ia

ie iuftus ludex : quafi diceret :

Oribus füi

Reddet mihi meflem

cul me impendo fementem.

It membra

Hec verba, quantum intelligimus fratres , exfültan-

à fraei]

tis funt, non plorantis

Nunquid quando iíta di-

V diterent,

cebat, in lachrymis erat ? Nonne fimilis- erat hilari

pertinerentg

datori, quem diligit DEVS ? Ad infirmos ergo re-

Tritis eft

feramus hec verba, vt nec ipfi defperent, qui in

fieri poteft

lachrymis feminarunt : 'quia, etfi feminarunt in la-

diit ? qu

tranfit trifti-

chrymis, tranfiet dolor ; & geinitus

? dicit: D.

tiacum fine, & venit letitia fine fine.

n,&po

S. AVGVSTINVS.firm. X X X I. de verbis P/almis

o tollet eant

12 . alias XLV de Santtis, Tbm. V. bag. 1 $ $.15$6,

jeam, D

od non face

CONSIDERATIO XX,

t , T0f COD.

Zriflis eff anima wea. €c. 1. ..

Tudaus po

i fecatus eft, qui putredinem non habebat, fi

ma iembra

N

mectïcma xpfa noftra ignem medlcmalem non

di, qife

refpum

ïmpatlenter ferre debémus vrentem me-

'l't ld EP' j

dicum, & fecantem , id eft, omnibus tribulationi-

vmis feminde

bus nos exercentem, & a peccate fanantem ? Pja.

quando (i

ne committamus nos medici manui: non enim crrat,

; mez 100«

vt fanum proó putti fecet : nouit, quod infpicit :

a, curum

nouit vitum , quia ipfé fecit naturam ; quid ipíe

con.

e 2

con-

38

Capur 1

(

j ; Vel

condidit , quid de noftra cupiditate acceflit, dif-

orm in i

cernit

Scit

fe fano homini preceptum dediffe,

*

*

cnicifius d

ne ,languorem incurreret ; dixifle in pai adifo

Hoc manduca

&.hoc noli.

Non audiuit fanus

axi, & vl

in illo dicatt

medici preceptum , vt non caderet , audiat vel

Ego dixi Domine , mifc-

fana animar

&grotus , vt furgat.

rere mel , fana animam meam , quoniam pecca-

$ 4

ui tibi. Nunquid hoc Chriftus ? Nunquid hoc ca-

n, f, Ti

put illud noftrum fine peccato ? nunquid ille, qui

ea, que non rapuit, exfoluebat ? nunquid ille fo-

CO

:

::

lus in mortuis liber ? Liber enim 1n mortuis

quia

D gnge

ífime peccato ; quia omnis , qui facit peccatum , fer-

uus eft peccati.

Nunquid ergo ipfe ? Immo ipfe

ex membris fuis, quia vox membrorum ipfius vox

erefftt p

Y

pter f

ipfius ; quia & vox capitis noílri vox noftra. In

tüi, vt tu,

illo enim eramus , qumdo dixit : Tufms eft anima

Non enim timebát' mori

quatenus fa

mnea Vfqué ad mortem.

dis tui, jbiq

qui venerat. mori; aut recufabat mori', qui potefta-

tem habcbat animam fuam ponendi , & poteftatem

pofüit , m f

habebat , iterum fumendi eam : fed loquebgmtur

bit, expofü

membra in capite , & loquebatur caput pro mem-

DEI prefer

bris.

In 11 [o) ervo VO(.Cm noüram 1nuemmus Sïl-

oras, affiftis

In illo

,na animam meam , quomam þCCCJUI tlblo

f tamen

enim eramus , cum dixit : DEVS mcus, DEVS

lletim m

meus, vt quid me dereliquifti? In ipfo enim pfal-

prefentiam

COnfoettui ?

3)0, vbi in capite hic verfus eft, confequenter di-

C1-

Confiderationes de Pa[f. Dom.

39

dcceflt, dif

citur : Verba deli&torum meorum,

Quórum deli-

tum dediiïe,

&orum in illo, nifi, quia vetus homo nofter fimul

1 paradifo :

crucifixus eft cum illo, vt euacuaretur corpus pec-

diut (amis

cati, & vltra non feruiamus peccato ? Ad illum, &

; üudiat vl

in illo dicamus : Ego dixi Domine, miferere méi ,

Dine , mife

fana animam meam, quia peccaui tibi.

Dif] pettie

S. AVGVSTINFS. enarrat. in. pfalmm. XL.

Juid hoc ct-

v». 6. Jon. IV. pag. 549.

üid ile, qui

Quid jlle fo«

CONSIDERATIO XXI.

Ottus , quià

Et progre[Jus pufillum procidit. $m faciem fuam,

ceitum, für

MATTH. XXVI. $9.

? Immo ipfe

n ipfius vox

eceffit prius ab afpe&tibus hominum , non pro-

nofre. n

pter fuffragium mentis , fed propter exemplum

is eft animt

tui, vt tu, quum orare vis, elongeris ab omnibus,

ebit mori ,

quatenus facilius intrare valeas in cubiculum cor-

qüi poteftt-

dis tui, ibique rogare Patrem tuum, Deinde genua

, potetaten

pofüit, in faciem fuam procidit, ficque , quod vole-

bat, expofuit.

Ex his collige orandi modum , &

Joguebantut

[ pro. mem-

DEI prefentiam meditare, Re etenim vera, quum

onimis : Se

oras, afliftis DEO , & cum Omnipotente loqueris,

fi tamen non inaniter oras.

p, I

Quis non paueat affi-

flentiam maieftatis ? quis diuinam non vereatur

, DEVS

y enim pf

prefentiam ? Quis Domini füi non timeat difplicere

confpectui ? Quamobrem, quum oras, quum preces

iquett d

fun-

d

0-3

[

40

Capur .

fundis, altifimo diligentiffime intende : quis, "cui,

fine modt

pec alterum diuidas ab altero.

Hac duo fimul iun-

ha, iplün

E

54

&a humilitatem docent, congregant mentem , phan-

tafma propulíant, orationem ornant, flectunt DEVM,

g. til, (

compungunt animum , & exaudibilem efficiunt de-

N

precantem,

iNon erit difficile tibi, etiam proftrato

C0

1

folo lingere terram, fi DEI, tuique, quum oraue-

D inda,

ris, notitiam habebis,

Non autem aliunde , arbi-

tror, cordis in oratione euenire duritiam , mentis-

que effüfionem , quam ab ignorantia horum.

Si

Domi

confideras, quantam mortalibus in fuüblimi faftigio

propt

pofitis reuerentiam exhibes, affeuerabis, verum effe,

mam quod

quod fateor. Diffüefce , inquam, magis hominibus

baris, mul

deferre , quam DEO. — Vtrisque debitam. honorem

hecefitate t

impende.

DEVM vtique honora propter fe , ho-

folrs, D

minibus vero te fübiice propter DEVM , iuxta fin-

fequatur,

gulorum dignitates , & merita.

Hoc apoítolica

Optio aut |

commendat auctoritas. ( I, Petri II. ) DEO itaque

fs : turba

latrie venerationem exfolue, hominibus vero famu-

turbata ef

lJatus obfequium.

'Toto corde in fenfíu animsz te-

Volontaten

cum habitando cum humilitate mentis maxima, cor-

iungit Cre

porisque proftratione , fi vales, DEO in oratione

& wtte (

te fübiice.

Quod fi non potes corpore , mente mi-

homo eni

nime idagere definas. Scrutator etenimrenum, &co-

DEVS i

gitationum eft DEVS. Hunc afliftendi DEO in ora-

lus conm:

tio-

Cum diif

|

Confiderationes de Paf Dom.

4t

quis, 'q,

tione modum te tmus Mediator edocuit : ipfum ob-

) fiml ius-

ferua, ipfüm imitari ne differas.

(6f0 , nott.

S. LAVRENTIVS IVSTIN. de Chrifi

nE DEVM,

&gone. cit, cap. V I.

Ticiunt. de.

1 proftrato

CONSIDERATIO XXII.

Uil OfqUt

F orabat , vt , fi fieri po[fet , tranfiret ab eo bora.

Inde , qrbi-

MARCI. XIV. 35.

1 , fentis-

otum. $i

Domine mediator, DEVS fupra nos, homo

Wi faftipio

propter nos , agnofco mifericordiam tuam :

verm eff,

nam quod tu tantus tue charitatis voluntate tur-

hominibus

ä

baris, multos in corpore tuo, qui füs infirmitatis

1 bonorem

neceflitate turbantur, ne defperando pereant, con-

ter fe, ho-

folariss Denique homo, qui fequi vult, audiat, qua

, uxta fi-

fequatur. Acceffit forte hora terribilis, proponitur

apoftolic

optio aut faciende iniquitatis , aut fubeunde paffio-

JEO itaque

nis: turbatur anima infirma, propter quam fponte

*

.

veto fatnli

turbata eft anima inuicta

prepone tue voluntati

i anime te-

voluntatem DEIL. Attende enim, quid deinde füb-

ixima, COT«

iungat Creator tuus, & Magifter tuus, qui te fecit,

p Oratione

&, vt te doceret , fa&us eft & ipfe , quod fecit:

homo enim fa&us eít , qui hominem fecit ; fed

, ente n

DEVS incommutabilis manfit, & hominem in me-

jm, &

lius commutauit. Audi ergo, quid inde fübiungat,

U jn. or?-

( Et

U0

cum dixiiïet: Nunc anima mea turbata e

e4

:quid

43

Caput ]

(

quid dicam, inquit , Pater (aluifica me ex hac hora;

CO

fed propterea veni in hanc horam: Pater clarifica

nomen tuum.

Docuit te, quid cogites , docuit ,

Baier ,

quid dicas, quem inuoces , in quo fperes , cuius vo-

luntatem certam , atque diuinam tuz voluntati hu-

cens T

mana

infirr«que. preponas

Non ideo tibi vi-

S

j m

deatut ex alto deficere, quia te vult ex imo pro-

ficere.

vf ad

Nam & tentari dignatus eft a diabolo.a

quo vtique, fi nollet , non tentaretur

potc(t

quemad-

quamdam

ä:

modutn , fi. nollet , non pateretur

& ea refpon-

ii5 a

dit diabolo , Quz tu in tentationibus debeas re-

experienti

fpondere

Et ille quidem tentatus eft , fed non

ergo Dom

periclitatus , vt doceret te in tentatione pericli-

tantem tentatori refpondere, & poft tentatoremnon

pioxem n

inconfant

ire, fed de periculo tentationis exire.

Sicut autem

Terat enir

hic dixit: Nunc anima mea turbata eft, ita etiam,

vbi dicit

COI$ n6f

Trifüs eft anima mea víque ad mor-

Jerat com

tem; &: Pater, fi. fieri poteft, tranfeat a me ca-

ia retrib

lix iftej hominis füfcepit infirmitatem, vt doceat , fic

loribus fj

contriftatum , & conturbatum , quod fequitur , di-

CXtetmin

cere : Verumtamen non quod ego volo , fed quod

tu vis Pater.

Sic enim homo ab humanis in di-

duodcim

ebat nof

uina dirigitur, cum voluntati human: voluntas di-

etcat po

uina praponitur.

libüs |ae

S. AVGVS TINVS. Trattat. LII.in Ioamz.

Tnug Apo

Tomn. III gart. II. pag. 3.

fíantis fs

CON-

R

Confiderationes de Paf Dom.

43

lc horg

T Chrificg

CONSIDERATIO XXIII.

4 dooit ,

Pater i , fi po[[;bile eft , tran[eat a me calix iffe,

; Cllüs YQ.

MATTH, XXVI. $9.

luntati hu

ciens IESVS, adeffe iam tempus gloriofze pafïioä

0 tbi vj.

S

nis implendze , triftis eft , inquit, anima mca

C Do pro.

víque ad. mortem,

Et iterum : Pater , fi fieri

didbolo a

poteft , tranfeat a me calix ifte. Quibus verbis

, Quemad-

quamdam formidinem profitentibus , noftre infir-

i refpon-

mitatis affe&us participando curabat, & paenalis

lebens re.

experientie metum fubeundo , pellebat. In nobis

, fei non

ergo Dominus noftro pauore trepidabat, vt fufce-

& pericl-

ptionem noftrae infirmitatis induceret , & noftram

ILOremror

inconftantiam fus virtutis foliditate veftirét. Ve-

Cut autem

serat enim in hunc mundum diues, atque' mifäri-

ita etiam,

cors negotiator celi, & commutatione mirabili in-

d mor«

ierat commercium falutare , noftra accipiens , &

à mece

fua retribuens, pro contumeliis honorem, pro do-

ocett, fic

loribus falutem, pro morte dans vitam, & cui ad

yitur , di

exterminationem perfequentium poterant plus quam

fed quod

duodecim millia angelicarum feruire legionum , ma-

nis in d-

lebat noftram recipere formidinem, quam fuam ex-

jüntas di«

ercere poteftatem. Quantum autem vniuerfis fide-

libüs hac humilitate collatum fit, primus beatiffi-

lt Ioann:

mus Apoftolus expertus eft, cui, cum illum in-

ftantis feuitie vehementior procella turbaffct , ad

TC«

N-

d

(

44

Capu? l.

erat jl YO

reparationem vigoris celeri mutatione conuerfus eft,

fumens de exemplo remedium , vt tremefa&um re-

capits, Á

pente membrum rediret ad füi capitis firmitatem.

pe, & 00f

Non enim poffet Domino feruus , & magiftro maiot

effe difcipulus : qui humanz fragilitatis trepidatio-

infipitnaam

eo ftimulu

nem non vincerct, nifi victor mortis ante timuilfet,

ferretur, 0

.$. LEO M. form. LIT, de Paffone Dom, cape

V. edit. Lugdun. pag. 122.

tam Virtüs

exauditus,

CONSIDERATIO XXIV.

tiam: vt i

& tribulati

Si poffibile eff, tranfeat a me calix iffe. L. C.

penum ad

EVS meus , clamabo ad te per diein, & non

vreris, fec

exaudies , & nocte , & non ad infipientiam

luntatem ,

mihi. Dixit vtique de me, de te, de illo. Corpus

$4

enim fuum gerebat , id eft, Ecclefiam. Nifi forte

putatis fratres, quia, quando dixit Dominus : Pa-

C0

ter, fi fieri poteft, tranfeat a me calix ifte , mori

4

timebat ? Non eft fortior miles, quam Imperator.

dod :

Sufüicit feruo , vt fit, ficut Dominus eius.

Pau]us

Q

Àb

dicit miles Regis Chrifti : Compellor e duobus, con-

éupifcentiam habens diffolui , & effe cum Chrifto,

eft Abba

llle optat mortem, vt fit cum Chrifto , & ipfe Chri-

tiffe Domi

que dixer

ftus timet mortem ? Sed quid nifi infirmitatem no-

ftram portabat, & pro his, qui adhuc timent mor-

ingerom

cui fadus

tem, in cogpoye fuo conítitutis ifta dicebat ? Inde

erat

13

Confäemzfianes de Paff. Dom.

45

uerfu wf

erat.illa vox , membrorum ipfius vox erat , non

fdm re

capitis, fic & hic.: Per diem & no&em clamaui, &

tmitatem,

non exaudies.

Multi enim clamant in tribulatio-

iflro miot

ne, & non exaudiuntur , fed ad falutem , non ad

Clamauit Paulus, vt auferretur ab

trepidatio-

infipientiam.

t ümiffet,

eo ítimulus carnis , & non eít exauditus, vt au-

Dam, mp,

ferretur, & di&um eft ei: Sufficit tibi gratia mea ,

nam virtus in infirmitate perficitur, Ergo non eft

exauditus, fed non ad infipientiam , fed ad fapien-

[Y.

tiam: vt intelligat homo , medicum effe DEVM ,

& tribulationem medicamentum effe ad falutem, non

. L C

penam ad damnationem, Sub medicamento pofitus

vreris, fecaris, clamas : non audit medicus ad vo-

2, & n

Yipientiam

luntatem ,- fed audit ad fanitatem,

. Corpus

S. AVGVS TINVS, enarrat ,in Pfaim. X X L 9. g.

Nifi forte

ninus ; Pa

CONSIDERATIO XXV.

ifte, mori

Z iba Pater !

MARCI, XiV. 36.

Imperator,

uod autem ipfe Marcus , non folum Pater , fed

s. Paulus

Q

Abba Pater eum dixiffe commemorat , hoc

obus, cot-

n Chrifto,

eft Abba Hebraice, quod eft Latine Pater. Etfor-

taffe Dominus propter aliquod facramentum vtrum-

pipfeCiri-

que dixerit, volens oftendere , illam fe triftitiam

jtatem n«

in perfona füi corporis, id eft, Ecclefiz , füfcepiffe,

ment of

at ? Inde

cui fa&us eft angularis lapis , venienti ad eum ,

par-

ent

C

46

'capu: r

partim ex Hebreis , ad quos pertinet, quod ait

ad lil

aj vnum $

Abba ; partim ex gentibüs, ad quas pertinet, quod

ait Pater,

Etiam Paulus Apoftolus non preter-

Aiu

mittens hoc facramentum , in quo clamamus , in-

Euagil.

quit, Abba Pater.

Et iterum ait : Mifit DEVS

]

fpiritum fuum in corda veftra clamantem , Abba

C0

i

Pater.

Oportuit enim, vt bonus Magifter, &

Juer i,

verus Saluator, infirmioribus compatiens, in fe ipfo

demonftraret , non debere fuos Martyres defperare,

fi qua forte cordibus eorum irreperet fub tempus

landim

paflionis ex humana fragilitate triftitia, cum eam

,

vincerent , voluntati füz preponendo voluntatem

quod

DEI, quia illefcit , quid expediat, quibus confu-

ftipge (

li. - - - Hoc eft enim Pater, quod Abba Pater :

.ciat te am

1 Domim

fed ad facramentum intimandum planius eft Abba

Pater ; ad vnitatem fignificandam fufficit Pater.

Ws.in at

Et Dominum quidem Abba Pater dixiffe credendum

bimannm

eft : fed tamen non eluceret fententia , nifi aliis

Wer, f

( Euangeliftis ) dicentibus , Pater, demonftraretur, fic

at qu

effe illas duas ecclefias ex Iudcis, & Grecis, vt etiam

bendum

vna fit. Ex illo ergo intellectu di&um cft: Abba Pa-

ibendus

ter , quo idemDominus alibi ait : Habeo alias oues,

Xie tr

JNS s

quze non funt de hoc ouili, gentes vtique fignifi-

.& quod

cans , cum haberet oues etiam in populo Ifrael. Sed

quia fecutus adiecit, oportet me & eas adducere,

o c

.

.

quantum valet

vt fit vngs grex, & vnus paftor

ad

Confiderationes de. Pa[J. Dom

47

quod si

ad Ifraelitas , & gentes

( Abba Pater: ) tantum

In&t, quod

ad vnum gregem , folum

( Pater. )

1l proter.

$ AEGUESTINVS

lib. IIl. de cenfenfa

Amus, m.

Kuangelift. cap. 1V. Tum. 111 part. 11. pag. 106

t DEVS

m , Abba

CONSIDERATIO XXVI

gifter, &

infeipo

Pater wi, fi po[ibile efl , tranfcat. a me calix . iffe.

defperare,

MATTH. XXVI. 39

b tempus

landimentis fuorum fle&itur carnalis affectus, &

Qu eam

'Olüntatetrt

quodam modo labitur humana mollities

Re-

U5 confu

ftringe finus fluentis veftis, virtute accingere. Cru-

ciat te amor carnis ? Tolle crucem tuam , & feque-

ba Pater t

et Abba

re Dominum

Et ipfe tibi Saluator tuus, quamr

it Pater.

uis in carne DEVS, quamuis cum carne DEVS

humanum tamen dcmonftrauit affe&uim , vbi ait:

'edendurm

nifi ais

Pater, fi þomblle eft, tranfeat a me calix ifte. No-

aretur,fic

uerat, quod calix ifte tranfire non poterat : ad eum

blbendum venerat,

Voluntate , non neceffitate

vt eüam

Abba P*

bibendus ille calix

Omnipotens erat : fi vellet,

ia OUOS,

vtique tranfiret, quia DEVS cum Patre , &ipfe, &

.DEVS Pater vnus DEVS., | Sed ex forma ferui, ex

x figi

.e0, quod füftepit abs te pro te , vocem hominis,

iael, Sed

«vocem carnis emifit,

adducere,

Te in fc dlgnatus eft trans-

fi-

tom vdlt

qd

(

48

Caput J.

tibi mor$,

figutare: vt deilloloquereris infirma , vt in illo

volueti ,

apprchenderes fortia,

Voluntatem oftendit , qua

4

tentari poffes

& continuo docuit, quam volun-

Xl a

tatem, cui voluntati preferre dcberes, Pater, in-

n Ton

quit, fi fieri poteft, tranfeat a ine calix ifte. Hzc

voluntas humana eft, hominem gero , ex forma

COP

ferui loquor.

Pater , fi fieri poteft, tranfeat hic

calix.

Vox carnis eft, non fpiritus ; vox ipfirmi-

$ pf

tatis, non diuinitatis.

Si füeri poteft, tranfeat ca-

ranfir

lix ifte.

Illa eft voluntas, de qua & Petro dicitur:

T

&t

Cum autem [enueris, alter £e cinget, & tollet, &

fetimentis

feret, quo tu non vis.

Vnde ergo & Martyres

vtafetta

vicerunt ? Quia voluntati carnis voluntatem fpiri-

á

fitipleill

tus prepofuerunt.

Amabant hanc vitam, & de-

tem,vtal

ponderabant.

Inde confiderabant, quantum aman-

orát, fed

da effet eeterna , fi fic amatur ifta peritura, Mori-

Nunguid.

turus mori non vult, & tamen erit neceíffario mo-

lw 3 ol

rien$, quamuis continue mori nolens. Niliagis ,

eri noftr

quod mori non Vis , nil efficis, nil extorques :

Tolebat ?

nullam habes poteftatem , tollendi mortis neceffi-

It pat

tacem,

Veniet te nolente, quod times ; aderit te

Wrat, Q

recufante, quod differs.

Mortem quippe fàatagis ,

& quüm

vt differas; nunquid vt auferas ? Si ergo in ama-

vi? To

toribus huius vite tantum de differenda morte fà-

t

tagitur , quantum de auferehda laborandum eft ?

P&fl, o

Mori certe non vis, Muta amorem , & oftenditur

tibi

ceti : Ti

Confiderationes de Paff. Dom.

49

*

tibi mors, non quete nolente aderit, fed qua, fi

VC m jllo

volueris , non erit.

x.hdl[ , qua

It volun

S. AVGVSTINVS. ferm. CCCXL IV.alias

AXXL ex Sirmondianis de. mmore DEI, & amore

Pater, in.

fe, Hac

fæculz. T. V. pag. 1230*

, &t forma

CONSIDERATIO XXVII

abfeat h

x nf

Si poffibile eff , traufeat a. me calix ifle. Loc. ct.

aníeat. C«

anfire a fe calicem rogat.

Nunquid ait: Trans-

Q dicitur:

T

eat me calix ifte ? hec enim futura erat pro

, tollet, &

fetimentisoratio. Sedaliud e(z, vt fe tranfeat , aliud

Martyres

vt a fe tranfeat, deprecari, In eo enim, quod fe tran«

atem fpiri

fit; ipfeillea moleftia tranfeuntis excipitur : qui au-

m, & de

tem, vta fetranfeat , rogat, non vt ipfe pratereatur ,

tU anan

orat, fed vt in alterum id , quod afe tranfit, excedat.

m Morn

Nunquid poflibile erat non pati Chriftum ? Atquin

rj mo-

iam a conftitütione mundi facramentum hoc in. eo

NI qgis ,

erat noftrz falutis oftenfum.

Nunquid pati ipfe

yuorque :

molebat ? Atquin fuperius fundendum in remiffio-

tis necefl

nem peccatorum corporis füi fanguinem confecra-

derit te

uerat,

Quomodo ergo ait: Pater, fi poffibile eft ?

fitags y

& quomodo :

Non ficut eso volo fed ficut tu

o in ame

vis ? TTotus igitur fuper his, qui païïun erapt, me-

morte f

tus eft : atque ideo , quia non eft poffibile, fe non

dum df !

pati, pro his rogat , qui paffüri poft fe erant , di-

lenditut

cens : Tranfeat calix a me, ideft, quomodo a me

ii

bibi-

(

$o

Caput. l. .

dubie prof

blbltur, ita:ab his bibatur , fine fpcx diffidentia, fine

fenfu doloris , fine metu mortis,

Ideo autem, fi

delcendant

pofübile eft, quia & cárni, & fanguini horum gra-

proferunt

|

ü alldptv (

uis terror eft, & diflicile eft, eorum acerbitate cor-

noftri capil

pora numana non vinci.

Quod autem ait:

Non

ficut ego volo, fed ficut tu vis, vellet quidem eos

propinquan

cens : Pate

non pati, ne fmtc in p"aiïïone diffidant, fed coherc-

lis ile: eQ

ditatis-fuzs.gloriam fine paflionis difficultate mere-

antur.

pt: & m

Non ergo , vt non patiantur , rogat, di-

oftendens «

cens : nom , vt ego volo , fed, vt , ait,'quod Pa-

fed ficut t

ter vult, bibendi calicis in eos ex fe tranfeat firmi-

lumus , fic

tudo : quia ex voluntate eius non tam per Chri-

Uatenus p

ftum vinci diabolum , quam etiam per eius difci-

pulos oportebat.

tas Condik

itam fat

S. HI LA RIFVS. Camvzent in Mattb.cap. X X X I1T.

tibus infii

pm. 743.

eorum poft

CONSIDERATIO XXVIII

eratíüs tob

dubitantis :

Transfer calicem. butc a me , fod. mon , quod ego

WUs homo

volo , fed quod ta.

MARCI, XIV. .36.

tertitudinis

BU5 müne g

olent iufti viri in eo, quod ipfi certum , ac fo«

Wtüo méi

S

lidum fentiunt, quafi ex dubietate aliquid pro-

lo defideri

ferre , vt infirmorum in fe verba transferant. Sed

he Certus

