qui fcifcitabatur ? num quis ex iis, qui IXSVM

e ihciote

fe fepd-

apprehenderant ? Vilis erat oftiaria , neque afpera

Non enim dixit: Deceptorisne , &

ümmatio-

interrogatio.

fcelefti illius. difcipulus es ? fed, hominis huius, quod

e inehor-

ia tenta«

miferantis potius erat.

Verum nihil horum per:

tulit Petrus.

Ilud autem , nunquid & tu, ideo

EO, &

dicit, quia loannes intus erat , adeo manfuete

füe non

mulier loquebatur.

Sed nihil horum fentiebat, vel

moeten

j pot-

intelligebat , nec primo , nec fecundo , nec tertio,

fed quando gallus cantauit : neque hoc aduertit ,

L

7

iam.fdgï"

donec

[uUn

(

256

Caput P.

nitydins

donkec Chriftus ipfüm acerbe refpexit. Et ipfe qui-

dem ftabat, fe calefaciens cum feruis pontificis ;

diryme

Chriftus vero vin&us detinebatur intus.

Hec

virtuterm

porro dicimus , non Petrum accufantes , fed vt

dextera.

dictorum Chrifli veritatem exhibeamus.

priusqu

flandi i

S. CHRYTSOSTOMVFS. Homil. LXXXIIT,

te Domi

d. LXXXIL in lan. Tom, VIIL pag. 492.

auerfüm.

dauit d

CONSIDERATIO CXX.

chatitati

"t ille negauit , dicens : Neque fcio , negul» t0ti,

remedu

quid dicas.

MARCI. XIV. 68g.

Juntatis

um fe ad excipiendum iniquitatis iudicium DEI

C

Petrus,

Filius prebuiffet, beatus Apoftolus Petrus ,

tunc

cuius fides ea devotione feruebat, vt & Domino

fupplici

compati paratus effet , & commori , ancilla facer-

Si

dotis calumniante perterritus, ex infirmitate peri-

iU. To

culum negationis incurrit, ob hoc, ficut apparet,

hefitare permiffus , vt in Ecclefie Principe remedi-

C

um ponitentie conderetur , & nemo auderet de

Exus

[f

fua virtute confidere , quando mutabilitatis peri-

6 al

culum nec beatus Petrus potuiffet euadere.

Do-

^j

minus autem IESVS, qui intra pontificale concili-

!l

um folo corpore tenebatur , trepidationem difcipu-

li foris pofiti diuino vidit intuitu , & pauentis ani-

CX

mum, mox, vt refpexit, erexit, & in fletus po-

Qu

nitu-

Tifímo;

257

Confiderationes de Pa[]. Dom,

ife qui.

nitudinis incitauit.

Felices , fan&e Apoftole, la-

Iitfcs

chrymz tug, quz ad diluendam culpam negationis»

Hac

virtutem facri habuere baptifmatis.

Affuit enim

;fe

dw

dextera Domini IESV Chrifti, quz labentem te,

priusquam deiicereris , exciperet , & firmitatem

AXXIT,

Íftandi in ipfo cadendi periculo recepifü. Vidit in

te Dominus, non fidem vicam , non dilectionem

.

auerfam , fed conftantiam fuiffe turbatam.

Abun-

XG

dauit fletus , vbi non defecit affectus , & fons

charitatis lauit verba formidinis : nec tardatum eft

li fj

remedium abolitionis , vbi non fuit iudicium vo-

Juntatis.

Cito itaque in foliditatem füam rediit

um DEI

Petrus, tantam recipiens fortitudinem , vt, quod

Petrus ,

tunc in Chrifti expauerat paíflione ,. in íuo qut

Domino

fupplicio non timeret.

a ficer-

S. LEO M. Serm. 1X. de Pa[f. Dom. cap.

g pa

IV. Tom. 1. pag. 131.

opparet,

emedi-

CONSIDERATIO CXXTI.

leret, de

Exeunte autem dllo iauuam , «oidit eum alia ancilla ,

j peri

Do

& ait bis, qui erant ibi : Et bic erat. cum IES V

JNazareno. EL iterum negauit cum iuramento, quia

condil«

non noui bominem, MATTH. XXVI. 71. 72.

difcipl

exus bic muliebris femper fufpe&tus eft, illo fre-

xtis at

S

quentiffime abutitur diabolus.

Quantos robu-

ts p*

pid

füiffimos telis femineis pro&rapit viros ? Quot ab

ini-

258

Caput V.

ad cot

initio feculi damnauit fraudibus mulierum ? Not

delidtut

armdtos aduocauit milites , vt debellaret Apofto:

lum.

eyprobr

Vnius muliereule lingua Chriftianz militiss

juramen

deuicit ducem. Quid de membris inferioribus fpe-

punem.

rare poterat Belial, quando Ecclefis principem fié

pECCïlUS

leuiter füperauit ? Superauit, inqüam , quum ill

negationis vulnus inflixit.

Habuit enim contra fe

j

galli cantum , & fue confcientiz teftimonium. Pro-

uj J

inde confufus, & apoftolatus veftes nudatus , exe

((

iuit de ftadio , fuze non valens mentis ferre püdo-

rem.

Exeunte autem illo de ianta, vidit eum àár*

Ti hit

cilla alia, & iis , qui-ibi aderant, inquit : Et hie

J

erat cum IESV INazareno.

O infatiabilis diaboli

liuor ! o virus femper difcerperis , nonhe ad petdi«

Tént, .

tionem fufficit prima negatio ? An ignoras, quiá

Quales

vnico peccati confenfu tus quisque fübiicitur po«

teftati.? Satis tibi fit, quod DEVM negauit femel,

Veatut

Noli eum tentare amplius, ne duobus criminibus

Ventui

obnoxius fat,

Parce imbecillitati, parce timori;

fpicim

fi tamen potes, fcio autem , quod minime vales.

facrati

Implacabilis es, & ab omni humanitate exttaneus,

Quanta

ancill

Malitia tua , ficut mortis te fecit auctorem, ita &

animarüm deceptorem continuum.

Laxa igitu£

V0 |

Et t

frena cupiditati tuz* , quantum potes, contra fane

teretu

€m religionis bacchare Pontificern.

Bis , terqué

qualis

illum ad negandum impelle, Procul dubio videbis

ad

L

Confiderationes de PalJ. Dom.

259

? N

ad confufionem tui , .quoniam , in quo abundabit

Apofto

deli&um, füperabundabit & gratia.

In hac itaque

? militjà

exprobratione , dum talia dicerentur , iterum cum

ibus (pa.

iuramento negauit Petrus, quia non nouiffet ho-

ipem fid

minem , addidit negationi etiam iuramentum , vt

judm 1f

peccans füpra modum £ieret peccator.

ontt fà

S. LAVRENTIFS IVSTIN. loc.

Cit,

l; Pro.

eap. V III. pag. 299. '6.

ls , eje

CONSIDERATIO CXXIL

t püdo:

um afp

It bic erat cum LESV Nazareno €?c. Loc, ciT.

Et hi

diaboll

clorum virtus de fpiritu fumpta eft, quia mun-

C

di huius poteftatibus contraire non prafume-

] pefdi«

rent, nifi eos fan&i Spiritus fortitudo folidaffet.

, qu

tur po.

Quales namque do&ores fané&te Ecclefie ante ad-

t femel,

uentum huius fpiritus fuerint, fcimus , & poft ad-

minibus

uentum illius , cuius fortitudinis facti fint , con-

Ípicimus, Certe ifte-ipíe paftor Ecclefie, ad cuius

timoris

? Vales

facratiffimum corpus fedemus , quante debilitatis ,

tafteus

quantaque formidinis ante aduentum Spiritus fuerit,

ancilla oftiária requifita dicat,

Vna enim mulieris

i in&

voce perculfus , dum mori timuit, vitam negauit,

igituf

4 fite

Et tunc Petrus negauit in terra, cum latro confi-

teretur in cruce.

Sed vir ifte tante formidinis

tetqué

zidebid

qualis poft aduentum Spiritus-exfiftat , audiamus.

Fit

E

060

Caput. F.

artite

Fit conuentus magiftratus, l"ifï(ïuc* feniorum , ceefís

li

p

denunciatur Apoftolis , ne in nomine IESV loqui

Tit ff

debeant: Petrus magna au&oritate refpondit : Obe-

Nam

dire oportet DEO magis, quam hominibus,

Et

tat ii

rurfus : Si juftum. eft in confpe&u DEI, vos po-

mpel

tius audire, quam DEVM,, iudicate,

Non enim

poffumus , que vidimus, & audiuimus , non loqui,

i D

Etili quidem ibant gaudentes. a confpe&u concilii,

quoniam digni habiti funt, pro nomine IESV con-

C

tumelias pati, Ecce gaudet Petrus in verberibus,

qui ante in verbis timebat.

Et qui prius ancilla

voce requifitus timuit, poft aduentum fanüi Spiri-

tus vires principum cefus premit.

Libet oculos

Ve

fidei in virtutem opificis huius attollere , atque

jriam

Íparfim Patres teftamenti noui, ac veteris confide-

rTare.

Ecce apertis eisdem oculis:fidei Dauid,

nece

Amos, Danielem , Petrum , Paulum , Mattheurm

]ebat.

intueor, & fan&us ifte Spiritus qualis fit artifex ,

quide

eonfiderare volo , fed in ipfa mea confideratione

Tilin

deficio,

dl q

Implet namque citharedum puerum, &

Yoleb:

pfalmiftam facit.

Implet paftorem armentarium ,

Im-

nünqu

fycomoros vellicantem, & prophetam facit.

prori

plet abftinentem puerum , & iudicem fenum facit.

Impiet pifcatorem , & predicatorem facit, Implet

loque|

perfecutorem , & do&torem gentium facit. Implet

tem al

g

publicanum , & euangeliftam facit,

O qualis eft

gar-

Confiderationzs. de . Pa[J. Dom.

261

1, pf

artifex i(te Spiritus !

Nulla ad difcendum mora

agitur, in omne , quod voluerit

Mox vt tetige-

V loqi

t: Obe

rit mentem , docet : folumque tetigiffe docuiffe eft

u n

iNam humanum animum fübito, vt illuftrat, immu-

tat: abnegat hoc repente , quod erat , exhibet

VO0$ p

Xl enmi

repente , quod non erat.

n1

$. GREGORIVS M. lib, I1. Hmil. XXX.

in Euanpelia n. $. Tom. l. pag. 1570

concili,

YV con

CONSIDERATIO CXXIII

beribu

dnc

Quia non noui bominem. voc. crr.

i p

eniat in medium Petrus Apoftolus. Ipfe quip.

; Oculos

V

pe vifus eft negare veritatem contra pro-

ntque

confide

priam. voluntatem : fiquidem aut negare , aut mori

neceffe erat

Mori timens negauit

Negare no-

Dauid

lebat , fed magis nolebat mori.

Itaque inuitus

ytheuri

arttex ,

quidem , fed negauit tamen , ne moreretur

QUOdv

filingua, & non voluntate loqui homo compulfus

efat

eft, quod nolebat; non tamen velle aliud, quam

TUfI &

tarium

volebat. Lingua mota eft contra voluntatem : fed

nunquid & mutata voluntas ? Quid enim volebat ?

. ]u

prorfus quod erat , Chrifti effe difcipulus.

Quid

3 faci

loquebatur ? Non noui hominem.

Cur ita? Mor-

Topiet

tem euadere volebat

Sed quid iftud criminis fuit ?

Inplé

|

Duas Apoftoli tenemus voluntates : vnam , qua

gis €

t

vo-

at

1

262

Caput' p

voluit nón mori, penitus inciiïpabilem : alteram &

nera

multum laudabilem , quà fibi complacebat, quod

pulfon

effet Chriftianus.

In quo. ergo culpabitur ? An in

occult

eo , quod; meéntiti ,. quam mori maluit ? Hec plane

dem n

voluntas. reprehenfione digna fuit, qwia corporis

quanti

magis, quam animz volüit. feruare vitam.

Os

u

nempe , quod mentitur;' occidit animam,. . Et. pec-

(is, qi

cauit ergo , &.non absqne.confenfuü proprig vo-

f5 ]

luntatis, infirme quidem , & mifere, fed plane li-

0 feip

berz.' 'Peccauit autem ,. non fpernendo, aut odi-

compe

NNec in

endo Chriftum , fed fe nimis amando.

liberta

hunc peruerfüum amorem fui voluntatem metus ille

fe per

fübitus compulit ; fed effe conuicit.. Iam tunc pro-

Volun

éül dubio talis erat, fed nefciebat , cum àb illo ,

CX n«

quem latere non'poterat, audiuit : Priusquam gal-

Volünt

ius cantet, ter me negabis.

Ilia itaque voluntatis

Deganc

infirmitas per incuffüm timorem nota, non orta,

Voluit.

notum fecit , quatenus fe , quatenus Chriftum ama-

Ton 3

üierit. -INotum autem non Chrifto, fed Petro. Nam

Vtique

Chriftus &- ante fciebat , quid effet in. homine.

Alioqu

Quatenus ergo Chriftum diligebat , vim prorfus ,

Verba

quod negandum non eft, pafía eft illa voluntas , vt

ii Y

contra fe loqueretur :' quatenus vero fe: voluntarie

poftmo

procul dubio confenfit , vt pro fe loquerctur.

Si

lum c

Chriftum non amafíet , non negaffet inuitus: ve-

totz Vi

rum fi fe amplius non amaffet , non.aliquatenus

pong -

ne-

Confiderationes de Pafl.. Dom.

263

eram &

negaffet,

Fatendum igitur, hominem fuiffe com-

; qud

pulfum, voluntatem propriam , etfi non mutare ,

"Anin

occultare tamen: compulfüm, inquam , non qui-

C plane

dem recedere ab amore DEI, cedere tamen ali-

'Orporis

'quantulum amore füi,

1. Og

Quid ergo ? Forte diffolu-

ta eft tota fuperior affertio de libertate volunta-

lt pe-

tis, quia nimirum inuenta eft cogi potuiffe volun-

rie. vo.

tas ? Eft plane, fed fi cogi ab alio potuit, quam

lane T.

a feipfa,. Quod fi fefe ipía coegit, compulfa, &

t odi-

compellens, vbi amittere, ibi & recipere vi(a eft

Nec n

libertatem.

e[US 1

^

J

le

Vim quippe, quam ipfa fibi intulit , a

fe pertulit. Porro quod a fe. voluntas pertulit, ex

ncpro»

voluntate fuit.

Quod ex voluntate fuit, ixm non

bb illo,

ex neceffitate , fed voluntarium fuit.

Si autem

m d

voluntarium , & liberum.

Quem fua denique ad

luntatis

negandum voluntas compulit , compulfüs eft, quia

) Ortà,

voluit: immo non compulfus eft, fed confenfit, &

D affd

non alien:? potentie , fed proprie voluntati, illi

; Nf

;omne.

vtique , qua. mortem omnimodis euadere voluit,

rorfus ,

Alioquin quando vox muliercule linguam facram in

verba formare nefanda valuiffet, fi non lingue do-

Ia , VL

mina voluntas annuiffet ? Denique cum fe a fui

luntariel

poftmodum nimio illo temperauit amore, & Chri-

j s

ftum copit, vt debuit, toto corde, tota anima ,

i5;ve

tota virtute diligere

iam nullis valuit minis, vel

mtenuS ;

] ponis extorqueri aliquatenus voluntati,, dare lin-

Iie

t

guam .

264.

Caput V.

often:

guam arma iniquitati , fed potius auda&er accom-

modans veritati : Obedire , inquit , oportet DEO

[rhnr

magis, quam hominibus,

monit

voct

S, BERNARDVUS ratt, de grat. &? lib

Yeo.

arbitrio. cap. X1L Edit. Parif. Tum. L. pag. 618.

vile,

t

CONSIDERATIO CXXJV.

difcip

Zit interuallo fa&to quafi bore «nius , alius quidam

Mara

affirmabat , dicens : Vere &j bic cum illo erat : mam &9

difcip

Galileus et. .Ex ait Petrus : Homo , mefcio,

Ton 1

quid dicis.

LUCJE. XXII. 59. 60.

quod

res nouas, & incredibiles ! Cum apprehenfum

quoi

O

vidit Magiftrum folum , tantum exarfit , vt

1

ftri&o gladio feruum percufferit, & auriculam ab-

Ü L

fciderit ; cum autem magis indignari , & incendi

par,erat, tanta audiens conuitia, tunc negat. Cuius

C

enim furorem non incitaffent ea , que tum ageban-

Dui

tur? Attamen timore vi&us difcipulus, non modo

[/77]

non indignationent profert, fed etiam negat , ac mi-

1

fere, vilisque puelle minas non fert: nec femel

folum , fed etiam fecundo, & tertio negat, idque

breui tempore , non cum iudicibus , nam foris

erat : ipfum enim egreffum ad veftibulum interro-

Dn

garunt : neque ftatim lapfüm füum fenfit, quod &

ita?l»

Lucas dicit, nimirum refpexit in illum . Chriftus ;

Denat;

often-

265

Confiderationes ; de | Paff. Dom.

accom

oftendens , ipfum non modo negauiffe, fed etiam

t DEO

cantante licet gallo , lapfüm fuum non fenfiffe, fed

monitu Magiftri opus habuiffe, Afpe&us eius pro

Marcus

€ h

voce fuit, adeo timore perculfüs erat.

fj

vero ait, poftquam femel negaffet , gallum canta-

uiffe, poftquam tertio negaffet , tum fecundo can

]V.

tauiffe gallum , accuratius recenfens infirmitatem

quidap

difcipuli, qui quafi mortuus erat timore. — Et Hoc

Marcus a Magiftro füo didicit , erat enim Petri

m &

difcipulus.

Quo magis admirandus eft , quod

(Àly

non modo Magiftri lapfum non celauerit , fed,

quod etiam clarius, quam alii, narrauerit, eo ipfos

ehenfünt

quod difeipulus effet.

UPU

S. CHRYSOSTOMVs. Honil, LXXXV.

ln ab

aü, LXXXVI. in. Maitb. Tom. VII. pag. $05.

incendi

.. Cuits

CONSIDERATIO CXX V.

puon

Dicit ei vnus ex feruis Pontificis , cognatus. eius ,

n todo

X

cuius abfcidit Petrus. auriculam : INonne ego te vidi

in. borto cum illo ? erum ergo megauit Petrus.

x fend

IOANN. XVIIL. 26.

t ii

yn fors

iuinus Euangelifta narrationis modum ceu pre-

D

Cur

interro-

petem equum inhibet , ac retroflectit,

ita ? quippe premonítrare oportebat, ter a Petro

! quod&

"nriftus

negatum eífe Chriftum , rei natura id ita fieri po-

Y

ftu-

offet:

t 8

266

Caput F.

ftulante, Singulari itaque confilio repetit ea , quae

s forl

prius dicta fuünt, & miílum quidem effe ait IESVM

datis,

ge Q

ab Anna ad Caipham: Petrum vero interrogatum

oftendit, quum a famulis, qui vna fe calefaciebant

ne iam

tum a quodam cognato eids , quem vulnerarat

dinem

ipfe, terque Dominum neeaffe.

Deinde gallicinii

Egang

mentionem facit, oftendens fruftra non effe Do-

facere

Tatum

mini fermonem, qui preuidit, & prenunciauit fuj

Dem ,

difcipuli in re difficili , ac. turbida infirmitatem ,

quam diuinus forfan fcriptor reticuiffet , ni&i DEI

quies

hoftium prona ad. conuiciandum , & detrahendum

tit, q

ftudia cognouiffet

Nam qui maxime Chrifti glori-

quppt

am impugnant , illico forfan dicerent 5 oftendite

nf

Petri negationem , & quomodo , atque vbi ad exi-

8 pe

tum. perdu&a fit Chrifti predi&tio ,. qui, vt afleri-

ten C

tis , mendacium nefcit.

Veritatem enim effe dici-

ent, (

tis, & ex vero Patre effülfiffe.

Neceffario itaque

d ccept

nobis diuinus Euangelifta hzec quoque narrauit, Do-

d füp

minum vbique veracem effe demonftrans, fed ab

folut

huiusmodi verbis aduerfariorum aliquis forfan ats-

t* v«

tinebit ,

fed in. Petrum grauior ipfürget , fincero-

quamy

que dn*xpulc formidinis incomparabilis notam af-

fxis t

finget ,

tamqüe leuem , & inconftantem fuiffe di-

Ditus

Cet, vt iam tertio Cäufcum hegét j

nondum vllum

Ttur

expertus pemculum fed qui ne fores quidem ipfas

Tobj

perlcuh attigérit,"

"Verum 1i'm düidem non-initia-

ts,

ts

Confiderationas :de Pa[J. Dom.

267

M,q

tis forfan conuenient : ego vero his procul aman-

CIUSVM

datis, eorumque nugis repulfis, ad defenfionem facti

TIOEaUR)

me conuertam , & in myfteriorum- contemplatio-

ACIenant

neiam exercitatis , myfíticam difpofitionem & or-

lDeranat

dinem oftendam.

Oportebat enim fapientiffimum

i galnüml

Euanseliftam. harum . maxime .rerüm mentionem

effe Do.

facere ,. vt. auditores intelligerent , quinam: ipfi ter-

ciauit (ü)

rarum. orbis magiftri elfent. ante Chrifti refurrectio-

nitatem,

pem , & antequam ; Spiritus. in;eos defcenderet ,.&

niti DE]

quales poftea exítiterint;-accepta per Spiritum .gra-

ilnEl]Jle

tia, quam.& ex alto, virtutem Chriftus áominauit

fui glori

quippe hos. videbis ad. virtuten. promtiflimos , &

oftendite

in fequendo Chrifto. conftantes , & ad (übeunda qu&-

jl ad exi

uis pericula, fortiflimos.....Sed nondum. per-Seruato-

vt afferi

rem Chriftum . euerfo,. mortis lmpeuo afper. adhuc

Te dici

erat, & inacceffus eius.metus;; hi antem.nondum

accepto, Spiritu., nec füperna gratia muniti, cum

yit, Do

ad füpernaturalem virtutem nondum animi anguftüe

fl d

foluti. effent , non admodum infraci malorum me«

tu' videbantur

fin a5

Quemádmodüm enim ferrum ,

quamuis..natüra fua. durüm fit, durioribus tàmen

fincero

yam df

faxis retunditur , nifi tin&ura obduratum fit: fic

fuiffe d

animus hommxs , licet conftanti virtutis ftudio. effe-

m vll

I"ICUI' tamen dLll'ltleITl ccrmmmnm nunquam fupe-

kim ipft

rabit, nifi prius diuini Spiritus gratia (it impingua-

j init

tus.

Quocnca imbecilliores quodammodo exanf

ini--

us

t 4

268

(

Caput V.

initio ipfi difipuli , fed accepto DEI, qui fupra

per 0s

omnes eft, Spiritu, depofita infirmitate fua , in illius

com 1

firmitatem transmutati funt, eius participatione ad

fficiamt

robur fupernaturale redeuntes,

pus, qu

Infirmitas ergo

San&orum ad laudem, & DEI gloriam literis con-

peinpr

fignata eft, qui vires imbecillis reftitüit, ac velut

qui füe

inexpugnabilem quandam turrim excitat eos , qui

fit ànci

vel folo -metu facile collabuntur, & fola interdum

eil DF

füfpicione mali franguntur,

Quod autem San&o-

tüüs, &

rum vni, aut paucis contigit , exemplo nobis

Priacip:

erit, atque folatio,

Hine énim docemür, non

itria do

efi& quandoque refpe&u nóftre inürmitatis cun-

punc b

&andum , quoó minus DEO feruiamus , fed: &i con-

qui at

fidendum potius , qui omnes- firmare poteft ,. qui-

noftri

que nobis etiam preter fpem largitar, vt fuper-

quid.di

naturalibus fa&is gloriemur.

funs,

S.CTRILLVS ALEXANDR. lib. LXII.

Thatibu

n lomn. XVIIL 24. Tm. I pag. 1030.

DEVM

primam

CONSIDERATIO CXXVI.

ga di

Junte capii deteftari , ? iurare, quia tton wouiffet

fecundo

bominem. Ma'TTH. XXVi, 74

pulerun

gregati

Ip

fe autem fcit DEVS, de quo fcriptum' eft: Et ipfe

fapiens adducet füper eos mala , qualia mala ad-

Chriffi

flantes

ducet fuper denegantes, & non penitentes ,& qualia

füper denegantes , & panitentes , qualia bona fu.

qui. &

per

Confiderationes de Pa[]. Dem.

269

tl füps

per eos, qüi nunquam denegauïeruntk, neque verbo

; It iliüs

coràm hominibus, neque operibus,

Longe autem

tione ad

efüciamur a priore ancilla , & altera, & ab omni-

à$ ego

bus, quiftant in atrio eius, velin ianua eius , vt

YiS COR«

nein proximo exfiftanius facientibus denegare eum,

ac velut

Cognofcemus autem , quae

qui fuerit' juxta eis.

$ , qui

fit ancilla Principis , fi intellexerimus , qua fit an-

nterdüm

cila DEI , de qua fcriptum eft : Ego feruus

Sato-

tuus, & filius ancille tue,

Qua fint autem atria

) nobis

Principis, poteris fcire , fi intellexeris , quz fint

atria domus Domini, de quibus fcriptum eft : Ecce

, non

(is CUf

nunc benedicite Dominum , omnes ferui Domini ,

-& colt

qui ftatis in domo Domini, in atriis domus DEI

L qie

noftri Siautem & de ancilla altera debemus ali-

t füpe

quid'dicere , vt etiam ab illa recedamus , intelli-

gamus, quod fceriptum eft : Sicut oculi ancille in

manibus domine fuz, ita oculi noftri ad Dominum

i. XTI

DEVM noftrum, donec, mifereatur noftri.

Puto

primam- ancillam intelligi Principis facientem dene-

Ü

gare difcipulos Chrifti , fynagogam effe Iudeorum

- tl

fecundum carnem , qui denegare frequenter com-

pulerunt fideles,

Secundam autem ancillam con-

gregationem gentium , qui & ipfi perfequentes

m

Chriftianos denegare cogebant.

'Jertios autem

mala at

ftantes in atriis, miniftros effe hzerefüm diuerfarum,

& quilà

compel-

] Sqi & ipü veritatem Chrifti denegare

bon fi

t5

lunt.

N

270

Caput V.

lunt

In no&e autem non folum ter denegat Pe.

CON

trus, fed. etiam .deuotat fe ipfum , & iurat , quiá

nefcio hominem.. . Et quidem tunc adhuc fecundugr

I

arnem Chriftum fciebat

nec adhuc poterat dice-

re: Etü Chriftum aliquando fecundum carnem co-

ite

gnouimus, fed nunc iam non cognofcimus

Quam-

fol

diu enim fignum .diei non exfiftebat denegans Pe-

gus cola

trus. Verborum IESV .non. fuit. memor

Poft.

tum adm

quam autem Angelus DEI clamauit ei, tunc recor-

(s cano

datus eft verborum IESV dicentis ad . fe

Ante-

te atro

quam.gallus cantet , ter me. negabis.

Et. quando

eXCICOLuS

recordatus eft verborum Chrifti, iam non. erat in

te mf

atrio Principis Sacerdotum , nec iuxta ianuam cius,

Crebro Y

fed fori

alioquin nequaquam ploraffet, Sicut enim

procel

fcriptum eft, egreffüs foras amariflime plorauit. Er-

exflit

£o.& fecundum Lucam. peccatrix mulier iuxta pe-

flaut

des, Domini. peenitens fleuit , & hic Petrus;egreffus

culpam f

atrium. Principis , ad. ianuam eius plorat. ex ama-

Tepando

ritudine pecc atl

examaricans in pænltentla üetum

dif, zpri

fuum.

nengm,

,ORIGEAN ES.. Comment. in czt. loty Mattbæ;.

665 lüpf

Tam, IIL gag. 913

COmglt

ab(ceffi

Ton iort

kdio &

ISys ,

CON-

Colmjz'demtion'es de Paf. Dom.

271

m D

CONSIDERATIO'CXXVTII.

lIat , qula

) fecundum.

Et flatim. gallus iterum. cantauit, &,

terat dioe.

MARCL XIV. 72.

ALDem QQ»

QTLMt etiam gálli cantus fuauis in no&ibus j nee

. Qnm,

i folum fuauis, fed etiam vtilis, qui quafi bo-

1epans Pe.

r

nus cohabitator & dormientem excitat, & follicis

D 0&?

U TeC0fe

tum admonet, & Vi&ht'ä'ü folatur , proceffüm no-

€is canora fignificatione proteftans.

Hoc canen-

r Antec

te latro' fuas relinquit infidias : hoc ipfe lucifer

1 quando.

excitatus oritur , coelumque illuminat : hoc canen-

on. eratin

te motitiam trepidus nauta deponit , omnisque

QU4m ciljy

crebro vefpertinis flatibus excitata tempeftas , &

ycut enum

procella mitefcit : hoc canente deuotus affe&us

ayit, Er-

exfilit ad precandum , legendi quoque munus in-

jiuxta- pe-

ftaurat : hoc poftremo canente ipfa Ecclefie petra

s.eprelli

culpam füam diluit, quam, priusquam gallus cantaret,

ex aro

negando contraxerat. Iítius cantu fpes omnibus re-

tia detum

dit, egris leuatur incommodum , minuitur dolor vul-

nerum , febrium flagrantia mitigatur , reuertitur fi-

- Matidi

des lapfis : IÉSVS titübantes refpicit , errantes

corrigit. Denique refpexit Petrum , & ftatim error

abíceffit : pulfa eft negatio , fecuta confeffio. Quod

non fortuito accidile , fed ex fenténtia Domini,

le&io docet.

Sic enim fcriptum eft , quia dixit

IESVS Ead Simonem : Non "cantabit gallus ; prius-

)N

quain

—

272

Caput V.

quam me ter abneges.

Bene fortis in die Petrus ,

CON

no&e turbatur , & ante galli cantum labitur , & labi-

lia

tur tertio, vt fcias, non inconfulta effufione fermo-

nis effe prolapfüm, fed mentis quoque mutatione tur-

batum. Idem tamen poft galli cantum fit fortior, &

tis,

iam dignus , quem Chriftus afpiciat : oculi enim Do-

Q

j

minifuper iuftos. Agnouit, veniffe remedium, poft

dioinarm

quod iam errare non poffet: & in virtutem ab er-

delinquit

rore mutatus , amariflime fleuit

vt lachrymis fuis

Gicens

deleret errorem.

Refpice nos quoque Domine

lo dU

IESV , vt. & nos propria recognofcamus errata ,

quieuit

foluamus piis fletibus culpam , mereamur indulgen-

pofito d

tiam peccatorutn.

Ideo confülto fermonem pro-

Titnatio

traximus

vt nobis quoque gallus cantaret , &lo-

potus

quentibus fübueniret , quo fi quod deli&um. obre-

cum füa

püffet in verbo , culpam Chrifte donares

Da

tis hebe

quefo lachrymas Petri, nolo letitiam peccatoris

[

Fleuerunt Hebrzi, & per mare funt dehifcentibus

Ut cith

vndis liberati

Letatus eft Pharao, quod. Hebrz

1 facie

os tenebat inclufos , & mari merfus, cum populo

fuo occidit

Exultauit & Iudas in mercede pro-

àm qu

afectus

ditionis fuz : fed ipfius fe mercedis laqueo ftran-

Catione

gulauit.

Fleuit errorem fuum Petrus, & meruit ,

&dorat

vtaliorum aboleret errores.

CQm fe

S. A4MBROSIFS. lib. V. Hexaemeron. caþ

hoc am;

AXIVF. ( XXVF. Tom. L pag. 1z12. 113.

us

CON-

Confider ationtes de qu. Dom.

273

lt Petrus,

CONSIDERATIO CXXVIIL

r, & li

ne fermo.

Et conuerus Dominus re[pexit. Petrum. C«.

itione tur.

LUCE. XXH. Ó1.

fortior, &

uis, oro , mentis confideratione Tudicem in-

enim Do«

tuetur iratum , & non contremifcit ? Quis

lum, poft

diuinam animaduerfionem attendens , voluntarie

term ab et«

delinquit viterius ? Hoc expreffit vates eximius ,

tymis fü

dicens; Tu terribilis es, & quis refiftet tibi ? De

: Domine

coclo auditum fecifti iudicium , terra tremuit, &

5 a,

quieuit.

Quieuit, inquam, quum peccare ex pro-

indulgen

pofito defiit. Salubris ergo huiusmodi iudicii com-

nem pro«

minatio eft, fed non minus proficuus pius Patris

t , &lo

áfpe&us. llla cum tremore cognoícitur , ifte vero

tum. obre

cum fuauitate fufcipitur. Cuius non emolliat men-

r

Da

tis hebetudinem , & compurgat in lachrymas di-

yencatoris

uing iniferationis affidua meditatio ? Montes, pro-

xfcentibus

ut citharedus fapé&tus canit , ficut cera fluxerunt

x Hebra-

a facie Domini, a facie Domini omnis terra, Equi-

m populo

dem quum humano lux diuina illabitur cordi , &

roede pro-

afpectus gratie coeleftis agnofcitür , absque cun-

ueo firat

&atione liquefit cor, exbilaratur animus , mens

k meüliy.

adorat, & intelle&tus prius elatione tumidus, omni

cum feftinatione procliuis folo humilietur.

De

qurn, up.

hoc amabili charitatis intuitu inquit Propheta: Afpe-

xit, & diffolut gentes, & contriti tunt montes

fie-

0K

(

274

Caput F.

folui &

füculi, incuruati funt colles mundi ab-itineribus

eternitatis eius.

j H

Vtrumque in Petri conuerfione

ter cormü

fignatur. In galli cantu fudicis terror , i afpe&u

pis crimi

Chriti grativ celeftis infufio. . Preecedit iudicii pa-

uor , fubfequitur. autem beneuolentia charitatis.

$1

Ambo tamen immutant propofitum , adducunt fle-

IX pg

;üm, dile&ionem ingerunt, amoris enutriunt flam-

COl

mam, & conuertunt ad Chriftum.

'Tua hec funt

dona, o Domine IESV,, que fidelibus , & ele&tis

Cuer

tuis dare confueuifti, Pernuttis interdum , vt afpe-

Utit

&ibus hominum radicitus euellantur , & tanquam

M

)

infru&uofe arbores ignibus debeant deputari zter-

poflmo

nis.

Hoc dicónt, qui fecandum faciem iudicare

Tt quam

nouerunt, tu autem o meridiana lux, & fecretorum

cognitor longe aliter exiftimas..

gabiles Y

Diftant quippe

fti Petru

multum nimis ab humanis iudicia tua, Quos enim

nt; f

pradeftinafti ad vitam , & in tuorum ferte con-

füt il

numeras electorum , ad tempus tantum errare con-

pe Don

cedis.

Nunquam pietatis tuz; oculos ab eorum

pferat,

amoues viis, tametfi ignorent ipfi, Probat autem

boc tril

hoc illorum . exitus. Quamuis enim premantur iugo

mf

captiuitatis , 3ut.per femitas deuient delictorum ,

fl m

congruo nihilominus tempore, ineffabili, alta, &

Chriiïo

repentina rutatione illos trahis ad te. Non enim

QUO )

Vis , Vt, quos tuo mundafti , fan&tificafti , & gra«

Tore t

tificafti fanguine , pereant in zternum. llli auterh

fo-

Wt enn

Confideratianes de. PafJ, Dom.

275

TDeribus

folum sehennz funt filüi, qui tibi non plaenerunt

TIüerfione

1n te.

Hinc eft, quod Tudas proditor irremiffibili-

1 aed

ter corruit, & Petrus Ecclefiz paftor ; pro negatio-

nis crimine largiter fleuit.

tdicii p

COREICAUIS,

S. LAVRENTIVS IVDTIN loc. cit, cap.

Ucunt fle.

IX. pag. 3o0t.

junt flam

CONSIDERATIO CXXIX

bec fünt

& elettis

Conuerfas Dominus. ve[pexit! Petrum. — t.oc. cir.

, VE af

unera diuina de profundo DEI judicio veni-

tnquam

M

unt: mirari ea poflümus., inueftigare non

AL r

poffumus

Quis enim cognouit fenfum Domini ?

dicare

Et quam infcrutabilia funt iudicia eius;, , & inuefti-

CLECOTUTII

gabiles vie eius! Sequens per omnia veftigia Chri-

quippe

fti Petrus conturbatur , & negat : refpicitur ,. & plo-

108 CLUTI

rat ; fletus tergit , quod. timor infecerat.

INon

rte con.

fuit illa Petri defertio , fed eruditio

Amare quip-

dre Cori

pe Dominum interrogatus., in corde füo prafum-

€orurm

pferat, fe pro eo etiam moriturum. . Viribus íuis

t autem

hoc tribuerat: nifi paulifper a regente. defereretur,

r upo

non fibi demonftraretur.

Aufus eft dicére.: Ani-

TOTUIT ,

mam meam pro te. ponam,

Animam fuar pro

ita, &

Chrifto.prafümptor fe pofiturum effe iactabat , pro

yn enim

quo nondum pofüerat liberator.

Denique cum ti-

( gte

more turbatur , ficut Dominus pradixerat :

ter ne-

—

j autem

gat eum , pro quo fe promlferat moriturum, Sicut

fo.

fcri-

276

Cüþtzt F.

fcriptum eft.:-Refpexit illum Dominus

At ille

C0.

amare fleuit.

Amara erat recordatio negationis ,

vt dulcis effet gratia Redemptoris.

Nifi defertus

wj

non negaret ; nifi refpe&us non fleret,

Odit

olent

)

IDEVS prefümptores de Vmbus fuis, & tumorém

fetü

iftum in eis, quos diligit ,

tanquam medicus fecat,

gutia f

Secando quidem infert dolorem , fed firmat poftea

pue F

fanitatem.

Itaque refurgens Dominus commendat

unt, dn

Petro oues ífuas , illi negatori, fed negatori, quia

habitü 0

ptefumptori, poftea paftori, quia amatori,

Nam

tibus qu

quare ter interrogat amantem , nifi vt compungat

vulti iní

ter negantem ? Proinde perfecit poftea Petrus pra-

quenter

tia DEI, quod primo non potuit fiducia fui

Narná

uerfos,

poftea quam illi oues, non Petri, fed fuas cont-

tonfolit

mendauit, vt non pafceret fibi, fed Domino , an-

Cntés ,

nuntiauit ei paffionem futuram, quam primo perdi-

munteb

derat

quoniam prepropere feftinabat,

Cum fe-

lertimi

nior , inquit, fa&us fueris, alter te cinget, & fe-

Quia cor

ret,quo tu non vis

Hoc autem dixit, fignificans,

tidie u

qua morte glorificatutus erat Dominum.

Factum

QUam 41

eft, peruenit Petrus ad paffionem , qui lachrymis

Auerten

diluerat negationem.

Quod ei promiferat Salua«

feendit ,

tor, non potuit auferre tentatof,

Tfpeter

S. AVGVSTINVS. férm. CCLXXXV. z'n

Tationi

notal. S $. Cafti, & 2demili, Tom. V. pog. 146.

Tleuiffr

Doniteni

CON-

CRRA

iE M EU EE

Confiderationes de PafJ. Dom.

277

Àt il

itionis,

CONSIDERATIO CXXX..

1 defertus

Conuerfus. Dominus re[pexit Petrum, |LOc. ciT.

ä

& Oi

olent Domini irati ab his, quibus offenfi funt ,

Canorem

S

i

feruis oculos auertere , & ífi quando illi pro

QUs fecaf,

gtätïa fupplicauerint , in partem aliam faciem decli-

lat boftet

nare.

-

Et quia re&o eos intuitu confpicere neque-

rommendat

unt, anifnorum fuorum motus in ipfo corpotis

Oti, quii

habitu oftendunt. DEVS quoque idem delinguen-

n N

tibus auertitur, quia turpitudinem eorum fereno

Ompunpat

vultu infpicere dedignatur.

Scd qui abücit delin-

etfüs prà

quentem, Conuertitur ad peenitentem, vocàt etiam

j N

auerfos, donat peccata conuerfis, hortatur pigro$»

us COf

confolatur affli£tos, docet ftudiofos, adiuuat dimi-

Ccantes, confirmat laborantes , exaudit corde cla-

fto perd

mantes. lpíe namque per Prophetam dicit: Con-

Cum f

Sed

uertimini ad me, & ego conuertar ad vos.

&t, tf

quia conuerti ad eum fine ipfo non poffümus, quo-

gt

tidie cum Propheta clamemus : Ne auertas faciem

FaQott

tuam a me, & fimilis ero defcendentibus in lacum.,

huchrymis

Auertente Domino faciem , peccator in lacum de-

t Saut

Ícendit , quia , nifi

ilum DEVS mifericorditer

refpexerit , poft multa perpetrata ftelera in defpe-

UL

rationis foueam cadit,

Nam & Petrus amare non

yi)

fleuifet, nifi eum Dominus refpexiffet. Eft enim

ponitentia vnum de perfe&is donis , defcendenti-

Y

bus

)N

078

Caput V..

(

bus a Patre luminum, Nifi ergo benigna DEI mi-

mapdab

fericordia mentem hominis illuminauerit , impoffi-

'celari i

bile eft ei, in nouam naturam mutari, cum fcri-

fcere de

