tecum iudicio contendet: ftatuet te contra faciem

qum, &

bras men

tuam, & te iudicabit per te , non alterius indige-

pare facit

bit tefmonio , prout agis nunc tu, te faciet effe

fed pro f

teftem , teque iudicem tui: oftendet prius te tibi;

tuamque de te auditurus eft abs te fententiam con-

tata eorut

tra te, neque aliter iüdicabit de te; quàm tu. INon

ilumque

autem errare valebis: ducet te Sapientia eius per

nes famel

cerunt n

cordis tui latebras , & multa, que ignoranter com-

Ti velut.

mififi, deteget delidta. luxta te erit equitas , &

tamen fin

quid virtus, quidue vitium mereatur , infinuabit.

tnano f

Tunc clamabis, aduerfum te, nemine contradicente.

Proferes tu ipfe in te fententiam de te, quam ille,

Dominum

quem nunc contemptibilem, afllitum , tnorentem,

Docendi (

tacentemque vides, coram angelis , & calorum ap-

inde Tepe

probabit militia.

Imprefentiarum quamuis poffit,

ge,

nil tamen falfis oppofitionibus refpondere voluit ,

Tie conti

vt omne fecuturis fidelibus daret de íe humilitatis

'quam die

exemplum. Incorrigibiles namque agnoftens illos ,

$

neque excufationis, neque admonitionis fermonem

ditat, (

exprimere voluit.

Verba fanéta in fpinis femina-

re , & eloquia fapientie fuper aridam terrarum , &

petram durifimam iactare non paífus eft, — Sed quid

egit ? Orabat vtique Patrem corde intentiffimo, pro-

pheticum. ilud dicens : INe tradideris me in animas

tri-

Confideraziones de Paf]. Dom.

209

Dolitis oe.

tribulantium me , quoniam infürrexerunt in me te-

fed iufio

ftes iniqui, & mentita eft iniquitas fibi.

Sibi, in-

ra facieni

quam, & non Domino mentita eft, qui nouit late-

us indpe

bras mentium penetrare, atque delinquentium dam-

faciet effe

nare facinora. Orante autem illo, non pro ipfis,

!5 te tj

fed pro fe, fuüoque myftico corpore, quafi medi-

Jjam C0f

tata eorum fraude fruftrati vniuerfi, qui adftabant,

tu, Not

ilumque manibus vin&um retinebant tanquam ca-

- eits pet

nes famelici, & rapaces lupi, impetum vnanimiter fe-

LEf COTTI«

cerunt in eum . certatim illi iniuriam irrogantes.

yitas , &

Hi velut ignobiles palam Domino infültabant , non

nfintabit

tamen fine confenfü, & voluntate Pontificum. Hu-

'adicente,

mano fiquidem facerdotes cohibebantur pudore ,

qum ille

Dominum publice laniare , tametfi intus zítuarent

terentem,

nocendi defiderio.

Hinc odii impellebat ardor,

lorum a«

inde repellebat facerdotii dignitas ab mediatoris ag-

jis pofí

greffu.

"TTandem dominante furore vltra fe mini-

: Voloit ,

me continere valentes, ceteris foras eie&is , plus-

pmilitats

quam dici poflit, in illum furere caperunt.

ons illoS ,

S. LAVRENTIVS IVSTINLAN. loco

etmmontdftt

ciato. cap. X. pag. 302. 6,

s feminee

qnm, &

$l qii

[mo, pm«

[2

CON.

210

(

Caput I1V.

DEW.

CONSIDERATIO CII.

fs Filiu

videbits

llle autem tacebat , C? mibil fejvondit.

MARCI. XiV. Ór.

teftatis,

gutit eti

icut ouis ad ma&atiouem du&us eft, & ficut

Chrifus:

S

agnus coram tohdente fe mutus, fic non ape-

confenfit

tes füos

rit os füum. In humilitate iudicium eius füblatum

eft.

Generationem eius quis enarrabit ? Quia tol-

tem pate

litur de terra vita eius ; ab iniquitatibus populí

phe: P

mei ductus eft ad mortem,

Perfpicua eft fane ho-

f2 enim

rum verborum fententia ; at a nobis fingula parti-

Contume

culatim dicentur; ne quid forte vlli obícurum effe

firorum ;

videatur,

Iudicatus eft enim Dominus nofter

Qum of

IESVS Chriftus a prefectis ludzorum. — Prodieruut

propter :

deinde in medium quidam calumniantes eum , &

velut oui

quzedam ab eo contra diuinam Maieftatem diéta effe

Cotam to

afürmantes. Sed ad hzc nihil refpondit Chriftus ,

tempore

vt qui norit defenfionem omnino nihil profuturam.

culas adr

Ab inimicis enim iudicio accerfituns eft. Nam in-

etiam »

$

J

flammatiore in illum animi impetu vfuros, fi DEI

filent, &

Filum fe effe diceret , & orbis terrarum Seruato-

Itt Chrit

rem , ac Redemtorem , gminime ignorabat. Tacuit

gefüt, p

igitur tum apud illos, cum apud Pilatum iudicatus :

irtm qy

& pauca, ac vix loquutus eft, vtinexcufabile eo-

iudicitm

rum redderet peccatum,

Immitis enim 4 & impi-

&i contg

L]

LÀ

us Caiphas interrogauit dicens

Adiuro te pef

DEVM

a

Cafwderationesr de Paf. Dom.

21I

!l

DEVM viuentem , vt nobis dicas, fisne tu Chri-

ftus Filius DEI.

Ad quod ille continuo : Modo

podit,

videbitis filium hominis fedentem a dexteris po-

teflatis , & venientem in nubibus coeli,

Interro:

gauit etiam Pilatus, an effet rex Ifrael.

Ad hec

t & fiat

Chriftus : Tu dixiftihoc, Hinc Indaorum dementize

: n ape

confenfit Pilatus , & flagellatum IESVM iuflit mili-

s füblatum

tes fuos inter latrones abducere, vt in cruce mor-

! Quiatol

tem pateretur. Verum igitur eft, ficuti dicit Pro-

bus popull

pheta: Propter afllictionem non aperit os. Infini-

[ fane ho-

ta enim paílus, poftquam comprehenfus eft, &

pula part

contumelias fubiens , & fputa, & impiorum mini-

(corum elle

ftrorum alapas, aliaque, quibus verifimile eft, affli-

us nofiet

&um offendi poffe, ad Pilatum addu&us eft. — At

Prodietuit

propter affictionem , inquit , non aperit os ; fed

,em, &

velut ouis ad victimam duétus eft, & velut agnus

n dida ele

coram tondente mutus.

Ad tondendum enim fuo

t Chritus,

tempore adducuntur oues, & paftores illis nOua-

vofüturatm,

culas admouent.

Que etfi patiantur , interdum

Nan if*

etiam gladio pelles attingente, merent, ferunt, &

y, f DHI

filent, & in eos , qui hoc faciunt , non infiliunt

? Seruato-

Ita Chriftus conuiciis appetitus , conuicia non rc-

y, Taak

geffit, patiens non minatus eft, fed iufte iudican-

jüdicatus:

ti rem commifit.

Verum igitur eft: In humilitate

vfabile &

iudicium eius fublatum eft. Quia enim illis vifus

"n

eft contemptibilis quispiam , & valde demiflus

3

q

fas

go fepet

poiM.

212

Caput IV.

facillimum calculum, feu iudicium in eum profe.

runt.

C

Quod quidem faciunt iudices quidam , qui

exacte fententi& , & veritatis parum admodum

pE

penü habent, & qui ex perfona potius, quam ex

D

fa&is iudicant. Si enim , qui in iudicium vocatur,

fit aliquis in mundo illuftris, exa&i, & acres inqui-

fi;iores effe comperiuntur , & tum etiam fortaflis

0m)

veritaü repugnantes , vndecunque fübfidii genera ,

,

'Jr

& auxilü conantur excogitare,

Sed ignobili quo«

TnaUerar

piam adducto, tunc tunc precipites , audaces, &

poteftat

fine cuntatione omni in extremis anguftiis contra

aduerfun

eum ferunt fontentiam.

Sublatum eft ergo iudici-

abflinen

um eius in humilitate, inquit.

Quoniam igitur vifus

qui nol

eft quibusdam apud Iudcos , vel iudicibus plane hu-

vellct fe

milis, propheta animo contemplatus nobilitatis, quae

petrauen

inillo erat, amplitudinem , & quod DEVS fuerit in

fceleris f

fpecie nofira vifus terre incolis : tantum non ca-

prehenfi

pite moto deplorat eos, qui iudicium in eum fta-

deorm

tuerunt, & inquit: Generationem eius. quis enar-

impietal

rabit ? Non etenim, inquit , vt putatis, contra ple-

git , vt

beium , & vilem hominem duri, & iniqui iudices

autem [l

exftitifis ; fed in eum potius , cuius generationem,

Qu feri

vel ortum nulla vobis explicare poteft oratio, &c.

V, &if

S. CTRILLVFS ALEXANDR.

rs fad

lib, V.,

in Efaiam. Tom. L pag. 746.

ISV$ m

tmen di

CON-

Con]ïderatimes de Pa[f. Dom.

913

iWl pfofe.,

üm, qui

CONSIDERATIO CIII.

dmodum

(uam ex

Er Printeps Sacerdotum ait ii : z4diuro te per

LVoCHfUD,

DEFPM vium , vt dicas nobis , fi tu es Chriftus

Filus DEI. waATTH. XxVI. Ó35.

63 inquie

| fortafís

'omprehenfus Chriftus Dominus a turbis

, Qquas

C

| genera,

* Principes Sacerdotum , & doctores lepis ar-

Jbili quo«

mauerant , vt impleret difpenfationem , cohibet

dces, &

poteftatem, & beatum Apoftolum Petrum, humana

iis Contrà

aduerfüm irruentes animofitate commotum , gladio

fo iudic

abflinere prezcepit.

Superfluum enim erat, vt,

GU vifüs

qui nolebat prefidio angelicarum legionum iuuari,

plane hue

vellet fe vnius difcipuli oppofitione defendi.

Per-

Latis, qua

petrauerit licet ferox turba, quod voluit, & de

5 füerit i

Íceleris füi exultauerit affe&u , maior tamen com-

1 n0n Q

prehenfi virtus, quam comprehendentium fuit. Iu-

eum ft-

deorum enim czecitas nihil obtinuit , nifi vt füua

quis epate

impietate fe perderet : Chrifti vero patientia hoc

contra ple«

Perducto

egit , vt omnes füa paffione faluaret,

yi judices

autem IESV ad Caipham Principem Sacerdotum ;

yationett

quo fcribe, & ommis facerdotalis ordo conuene-

yatio, &e

rat, falfa aduerfum Dominum teftimonia quxreban-

tur; fed inter inconditas, & diflonas voces hoc

. d F.

IESVS mirabiliter elegerat , vt taceret,

Cuipheg

tamen dicenti, adiuro te per DEV M viuum , vt

dicas

q 2

0N

214

Caput 1V.

di

ca

-

s nobis, fi tu es Chriftus Filius DEI , ita vera-

(

ci, ac prouida auctoritate refpondit , vt iisdem

verbis & infidelium confcientias cederet, & creden-

Zund.

tium corda firmaret, ad omnem interrogationem

trir qi

eius referens , tu dixifti ; addensque, quod fequi-

tur,

Verumtamen dico vobis

amodo videbitis

enel

filium hominis fedentem a dexteris virtutis DEI ,

& venientem in nubibus coeli.

[

N

Caiphas autem ad

exaggerandam auditi fermonis inuidiam , fcidit ve-

netur, h

ftimenta füa, & nefciens, quid hac fignificarct in-

db eo füj

fania, facerdotaii fe bonore priuauit, "Vbi eft Cai-

praeeptü

pha, rationale pe&toris tui ? vbi continentiz cin-

CUM

gulum ?-vbi fuperhumerale virtutum ? Myftico illo,

do vidt

facratoque amié&tu ipfe te fpolias, & propriis ma-

virtütis

nibus pontificalia indumenta difcerpis, oblitus pre-

Chriftus,

cepti illius, quod legeras de Principe Sacerdotum:

dus effet

De capite fuo cidarim non deponet, & vefítimen-

quoque

ta fua non dirumpet, Tu vero, a quo iam aliena-

filius hor

batur hac dignitas, ipfe tibi es exfecutor oppro-

3 refür

bri, & ad manifeftandum finem veteris inftituti

tis fue |

pertinet eadem diruptio facerdotii.

Tetr ; q

.S. LEO M. fem. VI. de Paff. Dom. 9. 125.

Qui enin

pent, ]

lt qum

a tej

Tundus

CON-

Confiderationes. de »Paj. Dom.

215

M vens.

It sdem

CONSIDERATIO CI1V.

Y Creden.

Amodo videbitis. Filiumm bominis , [edentem a. dexe

Qatonent

iris virtutis DEI, & venienten in nubibus celi.

lod fqui

MATTH. XXVI. 64.

videbitis

üs DIT,

enet ordinem prophetie euangelica doctrina

aütem ad

1

Nam in eo ipfo di&i vtriusque ratio conti-

(cidit ve

netur, huius fcilicet di&ti : Ego conftitutus füm rex

dcatet i

ab e» füper Sion montem fanctum eius, annuncians

i eft Cai

preceptum eius. Dominus dixit ad me: Filius meus

entig cil

es tu, ego hodie genui te.

Cum enim ait: À mo-

ftico ilo

do videbitis Filium hominis fedentem a dexteris

pf m

virtutis DEI ; tempus, quo Filius hominis, qui &

Jitus pre»

Chriftus, & DEI Filius eft, confeffu DEI dignan-

erdotom «

dus effet, oftendit: vt, quia antea DEI Filius, tum

veftimene

quoque & hominis filius effet , & id ,. quod tum

am aliente

filius hominis eft, ad perfe&um DEI Filium, id eft,

Or oppro-

ad refumendam , indulgendamque corpori aternita-

s inftiti

tis fue gloriam per refürre&ionis potentiam gigne-

retur : quam gloriam a Patre corporeus repofcebat.

Qui enim in forma DEI erat, formam ferui acce-

. b 12j

perat, Et acceptz huic formz ferui , gloriam DEI,

in qua manfit, poftulat, dicens : Pater, glorifica me

apud te ipfüm ea claritate , quam habui, priusquam

mundus effet , apud te.

Non noua quzrit, non

q3

alie-

oN

216

Caþu? lF.

(

aliena defiderat , effe talis , qualis fuerat , poftulat :

C

fed pecatur, id fe, quod antéa erat, effe, cipni

Ícilicet ad id, quod fuum fuit.

iNon erat autem

4 m

idipfum tunc totus, quod vt fleret, precabatur :

eni

fieri autem totus, non aliud, quam quod fuerat "

Y

n

poftulabat, Sed cum fit, quod fuit, & , quod non

militate,

crat, eft füturus : ad id, quod fuerat, id, quod to-

niet aut

tum non erat, quodam noui ortus nafcebatur ex-

ordio

fed ii

Ergo hic refürre&tionis fuz ad affumendam

in virtut

gloriam dies eft, per quam ad id nafcitur, quod

ante tempora erat.

Sed nafcens ad id, quod an-

fringet T

& feel

te tempora fuit, id tamem in tempore nafcitur effe,

tüm , t

quod non erat,

Atque ideo filius hominis a mo-

Diet, in

do affidens virtutis dextris eft videndus, quia na-

poteftati

tura carnis poft. refürrectionem glorificata, ad pro-

militi ,

fe&um eius, quam antea habuerat, claritatis pro-

Uatüm ,

uehebatur : cum hominis filius confeffurüs Patri ,

dicdbi r

& in immortalitatem corruptione carnis abforpta F

in verit

& in viuentem tunc , & non moriturum amplius

gulis n

DEI Filium nafceretur.

tüürus, Q

$. HILARIFS Tratat im II pfalm. . 23.

Venitt, |

P(zgq 405 4!6

Sedebiti

düodecir

fet Pry

fiper qg

hä. Ti

CON-

617

Con(iderationes de. Pa[f. Dom.

boluht

CONSIDERATIO CV.

t gimi

t qutem

A modo videbitis filium. bominis &c, — toc. crY.

cabatur :

enit nai'nque Dominus in aduentu primo, quum

| füenit,

V

inter homines vifibilis homo apparuit in hu-

od non

militate, propterea iudicium-eius fublatum eft. Ve-

quod g«

niet autem in fecundo in eadem hominis forma ,

qtür ex«

fed in virtute, ficut Propheta ait: Vox Domini

imendam

in virtute, vox Domini in magnificentia , & con-

i, quod

fringet Dominus cedros Libani füperbos, videlicet,

quod at

& fceleftos, comminuetque vfque ad fundamen-

citur ef

ls a mo-

tum, ita, vt eorum non videantur veftigia. Ve-

niet, inquam , cum angelis , & archangelis , cum

QUià ma-

poteftatibus , & virtutibus, & cum omni celorum

, d pro-

militia , fedebitque füper folium excelfum , & cle-

(ats pro-

uatum , adeo , vt ab vniuerfis valeat intueri : lu-

üs Patri,

dicabit plane orbem terre in equitate, & populos

iborp ,

in veritate füa. Appendet fingulorum merita, fin-

n ampliis

gulis propria reddens.

Veniet, inquam , iudica-

turus, qui venit iudicandus.

In nubibus coli

I f 2f

veniet, cum fanétis fcilicet omnibus, ficut ipfe ait:

Sedebitis & vos füper fedes duodecim iudicantes

duodecim tribus lfrael.

De quo etiam aduentu

Ecce apparebit Dominus

per Prophetam dicitur :

füper nubem eandidam, & cum eo Sanctorum mil-

-|

lia.

'Tunc quanta peccatorum confufio fit, ani-

N

q4

maduer-

218

(

Coput 1V.

maduertendum nunc eft, quum ad iudicantis im-

ter, quod

perium confcientiarum aperientur libri, fientque no-

Chritlo c

ta omnibus deli&a fngulorum. De hoc apertiffime

infrmi, Y

in Apocalypfi fic legitur : Et vidi thronum ma-

te autem

gnum candidum , & fedentem füper eum, a cuius

n de v

confpedu fugit & celum, & non eft inuentus lo-

npe a

cus ab eis, & vidi mortuos magnos , & pufillos

tim exf

ftantes in confpe&u throni. Ft libri aperti funt, &

inem at

iudicati funt mortui ex iis, que fcripta erant in libris

]is eius.

fecundum opera ipforum. Non erit itaque tunc la-

]is eorum

tendi locus, penitentie tempus, modus excufationis,

Venient,,

merendi facultas, pretiumue redimendi, Cum caufa

imprefen

Propria quisque procedet, ficut Apoftolus docet :

dent in «

Omnes, inquit, ftabimus ante tribunal Chrifti , &

defiderio,

tunc recipiet vnusquisque propria , que geffit in

agnum,

Ccorpore, fiue bonum , fiue malum.

Quid genti-

$ l

les ? Quid Chriftiani nomine? Quid Iudzi, Sacer-

(itdio do).

dotum Pontifices, & Pharifei, qui ipfum Domi-

hum agnofcentes per legem predicantem , & mira-

C

cula facientem videntes . crudeliter peremerunt ?

Á

Grauius prorfüs pre ceteris punientur.

Exquire-

turab eis omnis fanguis iuftus, qui a fanguine Abel

onfit

'

víque ad Zachariaz fanguinem füper terram effufus

pop

eft ; infüper & Mediatoris Chrifti, cuius maieftatem

tonfiteqn

tracantes indigniflime in homine pertinaciter cffu-

Tomem tj

dcrunt. Obmutefcent equidem retinentcs memori-

Buum, i

ter,

Confiderationes de Paff. Dom.

219

CADUs m

ter, quod audierunt nunc.

Stabunt coram ludice

Dtque no

Chritto corpore fetentes , fquallidi, deformes ,

pertifime

infirmi, verecundi, confufi, cruciatibus pleni, men-

um f

te autem morore faucii, anguftiati timore, defpe-

y & Cülüs

r&ti de venia, liuore tabefcentes, fenfus , ac dam-

dentus la

ni poeaa attriti, tremendam nimium ludicis fenten-

X pufilos

tiam exfpe&antes , qua dicet

e maledicdti in

funt ,&

ignem aternum, qui paratus eft diabolo , & ange-

Y n fibris

lis eius. Qualis hec erit mutatio ?* Quam ingqua-

e tunc ]

lis eorum fors futuri ad prafens ? In futuro con-

ufation

uenient, refürgent , iudicabuntur, & damnabuntur :

um caufà

imprefentiaum vero nil de futuro meditantes fe-

1s doct

dent in confilio , inflati fuperbia, accenfi nocendi

Chritti, &

defiderio, & paratiffimi occidere DEI immaculatum

gelfit

agnum

Ui gen

$. LAVRENTIVS IVSTINIA N. loco

zi, «t

citato cap. X. pag. 325-

m Dom

& mira

CONSIDERATIO CVI.

merunt ?

A modo videbitis. &2

LOC. CIT.

Exqure

onüteantur nomini tuo magno.

Ipfi omnes

ine Abd

C

populi ,

füper quos magnus es in Sion , iam

m effüfis

€onfiteantur nomini tuo magno

Paruum fuit

saleftatett

ter Gu

nomen tuum , quando ifafcebantur : fa&um eft ma-

fnentot

gnum, iam confiteantur.

Quomodo dicimus par-

q

?

q

uum

ftf,

D

—

220

Capur IL.

Jj

uum fuiffe nomen Chrifti , antequam przclare. dif-

vbi deoe

famaretur Chriftus ? quia nomen ipfius fama ipfius

qos erma

dicitur,

Paruum nomem erat, iam modo magnum

s mod

nomen factum eft. Que gens eft,

quz non audi-

mu. Q

uit nomen Chritti ?

lam ergo magno nomini tuo

regis iud

confiteantur populi, qui ante paruo nomini tuo

pu VC

irafcebantur.

Confiteantur nomini tuo magno.

tes de f

Quare confiteantar ? Quoniam terribile , & fàn-

le viuan

Gum eft

Ipfum nomen tuum terribile, & fan&um

pit &i

eft

Sic predicatur crucifixus , fic praedicatur hu-

prediet

militatus , fic predicatur judicatus , vt veniat &

vt conut

excelfus, veniat viuus , in virtute veniat iudicatu-

f m

rus. Modo parcit populis blafphemanubuæ . quia

IG5 , Y

patientia DEI ad penitentiam adducit.

Non enim,

mifericor

qui modo parcit , femper habet parcere , aut qui

ticordia

modo predicatur, vt timeatur, non eft venturus,

Terribi

vtiudicet ? Venturus eft, íratres mei , venturus

dudicium

eft

timeamus illum , & fic viuamus, vt ad' dex-

Ornino

teram illius inueniamur

Venturus eft enim . &

cuique

iudicaturus , vt alios ponat ad finiftram , alios ad

fiue bon

dextram. Et non illud facit ipfe quomodecunque,

m dilg

vt erret forte in hominibus, vt, qui ad dexteram

am ) &

ponendus eft, ad finiftram ponatur , aut, qui ad fi-

$

niftram debet ftare, errante DEO ad dexteram po-

natur.

AU

Non poteft errare, vt ibi ponat malum ,

vbi ponere debent bonum : nec ibi ponet bonum,

vbi

Conliderationes de Pa[f. Dom.

22l

*clare di-

Si errare non. poteft,

vbi debet ponere malum.

ma ii

nos erramus , fi non timemus

fi autem timueri-

O Thaptum

smius modo, tunc, quod timeamus , non habebi-

10n audi.

Tuus

Quoniam terribile, & fan&um eft, & honor

Omini tlo

regis iudicium diligit.

Sic ergo timeant eum po-

Omini tuo

puli, vt corrigant fe, non quafi multum prafumen-

0 mamo,

tes de mifericordia ipfius , dimittant fe , & ma-

, & fon.

le viuant; diligit enim mifericordiam ; fed dili-

& Gn&um

git, & iudicium, — Que eft mifericordia ? Vt modo

icatür hu

predicet tibi veritatem , vt modo clamet ad te ,

venat &

vt conuertaris.

Parua mifericordia eft, quia vixi-

E Jüdicati-

fti in malis factis , & adhuc non te tulit, cum pec-

DUS , quia

cares , vt credenti ignofceret peccata tua , parua

Von enim,

mifericordia eft ? Putas, quia fic femper erit mife-

: UE qui

ricordia, vt neminem puniat ? INoli fic. ( putare. )

venturüs,

'Terribile, & fanctum nomen eius & honor regis

Ventürus

iudicium diligit.

Iniuftum eft enim iudicium , &

t ad der-

omnino non eft iudicium, nifi merita reddantur fua

eum, &

cuique, quemadmodum quisque geflit in corpore ,

fiue bonum, fiue malum.

Et honor regis iudici-

, dliosad

docunque,

um diligit.

Ergo timeamus , ergo faciamus iuftiti-

dexteram

am, ergo faciamus azquitatem.

qi ad f

S. AVGVSTINFS, Enarat, im fanm.

teram po-

AXCFIIL z. 7. Jom, IV. pag, 1063.

t malull ,

t bongm,

ybi

CON-

|

222

Caput IF.

CONSIDERATIO CVII.

ries, X

dipofit

4 wodo videbitis filiuss bominis venientem . &c,

oculis di

LOC. CIT.

enim in

prædixit

ifericordia dile&iffimi, & iuftitia DEI formam

[jis inni

M

retributionum füarum a mundi conftitutione

Cong'g

difpofitam per do&rinam Domini noftri IESV be-

um gen

nigniffima nobis expofitione referuauit , vt acceptis

ficulis t

rerum fignificationibus, quz futura credimus, iam

Qu judic

quafi gefta nofceremus. Sciebat enim Redemptor

& nocq

nofter , atque Seruator, quantos fallacia diaboli

Tegnum

per totum mundum fparfifiet errores, & quam mul-

tats at

tis fuperftitionibus maximam fibi partem humani

infts :

generis fubdidiffet,

Sed ne vltra per ignorantiam

dextris.

veritatis creatura ad imaginem DEI condita in pre-

torment

Cipitia perpetuz mortis ageretur, euangelicis pagi-

tione m

nis iudicii füi inferuit qualitatem , quz; omnem ho-

fionen

minem a callidiffmi hoftis reuocaret infidiis, cum

dpitur j

ia nulli effet incognitum , que bonis fperanda

vefeat

premia, & que malis effent. inferenda fupplicia. - -

Sed cu

Propter has elfgo dile&iffimi, verfutias hoftis anti-

Coria

qui fcire nos voluit ineffabilis benignitas Chrifti ,

Ticordia

quid in die retributionis de vniuerfitate hominum

culofam

effet decernendum , vt, dum in hoc tempore legi-

pottoi

timorum remediorum medicina praebetur , dum eli-

àglt o

fis repargtio non negatur, & qui diu fuerunt fte-

riles,

225

Confiderationes, de. Pa[J. Dom.

files , poffunt tandem effe focurdi , preueniatur

']T

difpofitio cenfura iuftitie , & nunquam a cordis

Veniet

m G

oculis diuinz difcretionis imago difcedat.

enim in maieftatis füe gloria Dominus , ficut ipfe

pradixit, aderitque cum eo radians in fplendoribus

[ formam

fuis innumerabilis angelicarum multitudo legionum.

fitatione

]FSV be.

Congregabuntur ante thronum potentie eius omni-

um gentium populi, & quidquid hominum vniuerfis

t cCeptis

fieculis toto orbe teifarum progenitum eft, in confpe-

Tus, um

&u iudicantis adítabit. Separabuntur ab iniuftis iufti,

edemptor

a nocen&ibus innocentes : & cum preparatum fibi

j diaboll

regnum, recenfitis mifericordie operibus , fiii pie-

um my-

tatis acceperint , exprobrabitur duritia fterilitatis

) hümani

iniuftis : & nihil habentes finiftri commune cum

jorantiam

dextris , in ignem ad diaboli, & angelorum eius

1 in pre-

tormenta difpofitum , omnipotentis Iudicis damna-

jcis pagie

tione mittentur, cum illo habituri poene commu-

mem bo-

nionem, cuius elegerunt facere voluntatem. Quis

dis, Cum

jgitur iftam fortem «ternorum cruciatuum non pa-

fperaida

uefcat ? Quis mala nunquam finienda non timeat ?

plidà. **

Sed cum ideo denunciata fit feueritas, vt miferi-

fns ante

cordia quereretur, in diebus preíentibus cum mife-

; Cirift,

ricordiz eft largitate viuendum, vt homini poft peri-

hominutt

culofüm negligentiam ad pietatis opera reuertenti,

yre lg

poflibile fit, ab bac fententia liberari.

Hoc enim

qum d«

agit potentia Iudicis , hoc gratia Seruatoris, vt relin-

nint f

quat

Til

224

Caput IF.

quat impius viasfuas, & ab iniquitatis fuze confuetudi.

cere f

ne peccator abítedat

Mifereantur paupcrum, qui

ve

fibi volunt parcere Chriftum. Facile fint in a'imenta

muditat

confein

miferorum, qui cupiunt ad focietatem peruenire fide-

facerdo

lium. Non fit vilis homini homo , nec in quoquam

defpiciatur illa natura , quam rerum conditor fuam

fuerat

fecit

Cui enim laborantium licet negare, quod

gnit di

jt fud

Chriftus fibi profitetur impendi ? Iuuatur confer-

uus, & pgratiam refert Dominus,

dentis

Cibus egeni re-

gni coleftis eft pretium , & largitor temporalium

nes (uf

heres efficitur cternorum. — Vnde autem exigua ifta

qui teí

impendia tanta wftimari taxatione meruerunt , nifi

qui i

dem 1

quia pondera operum charitatis lance penfantur ,

& Cum amatur ab homine , quod DEVS dilieit y

Til |

merito in eius afcenditur 1egnum, in cuius tranfi-

dentes

tur affectum,

de IES

putas f

$. LEO M. ferm, VIII de collettis. pag. s6. y7,

tam re

CONSIDERATIO C CVIII

gettir

quo in

Twnc Princeps Sacerdotum Jcidit ve[]imentaua ,. di-

cut Pa

cens : Bla[pbemauit &c.. MAT TH. XXVI. 65.

tam ha

vec Domino prophetante , inimicus Domini Sa-

0

H

cerdos ille, quafi non erat propinquus , vt

i. p

videret filium hominis , & virtutem , a cuius dex-

teris fedebat, quafi inclinatus, & ton potens afpi-

cere

Confiderationes de Pa[J. Dom.

225

nfüetd.

cere fürfum, non audiens, que dicebat, confcidit

TUr), quj

veftimenta fua , oftendens turpitudinem fuam, &

Vimenta

nuditatem anime füce, & myferium manifeftans ,

Af fide.

confcindendum effe facerdotium vetus , & ftolam

Quoquati

facerdotii ejus , & culture , qu&e fecundum literam

Itot füeq

fuerat. Blafphemiam autem arbitratus eft effe. ma-

, Qul

gnitudinem verborum Chrifü, & gloriam exifcima-

- Copfer.

uit Iudaicam , & fabulofam hiftoriam literz occi-

epeni re-

dentis, Et putabat quafi inteligens Chrifti fermo-

poraliunt

nes fufüicientes effe ad teftimonium contra ipfum,

tipua if

qui teftes erant. Diuinitatis ipfius , quantum ad eos,

t , ni

qui intelligere poffunt , & dicit ad eos , qui ea-

dem fapiebant :

Ecce nunc audiftis

blafphe-

tfantar ,

miam eius : quid vobis videtur ? Donec refpon-

digit,

Is tranfe

dentes & ipfi aduerfus animam füam pronuncient

de IESV , quoniam reus eft mortis.

Quantum

, ff f

putas fuit erroris , ipfam principalem omnium vi-

tam ream mortis pronunciare , & tantorum refür.

"

gentium teftimonio non afpicere fontem vite, de

quo in omnes viuentes vita fluebat : Quoniam , fi-

j, de

cut Pater vitam habet in fe, fic & Filio dedit vi-

F;

4 65'

tam habere in femetipfo.

ORIGENES,. in cit. looum Mattb, Tom. I111.

mini $&

jub. 911.

JuUS li^

jus dee

us dj*

«

CON-

228

Coput IP. -

|

CONSIDERATIO CIX,

qui j

tentiam

Exce nunt audiflis . blafpbemiam : Quid «obis vi-

conítil

detur ? 2ít üli vefponcentes dixerunt : — Reus et

tnoríis.

LOC. CIT. V, Ó5. 66.

ipfi dam

Cit OC

ed quenam evat hec blafphemia ? Nam ante

S

attulctu

congregatis illis dixerat : Dixit Dominus Do-

.

.

Vero (

mino meo

Sede a dextris meis, donec ponam

pee, (

inimicos tuos fcabellum pedum tuorum , dictum-

&ccepta.

que interpretatus eft ; nec illi aufi funt refpondere,

un ad f

fed tacuerunt , & ex illo tempore nihil contra di-

xerunt.

cit ad P

Cur ergo dictum illud blafphemiam voca,

to nihil

runt ? Cur vero Chriftus ita refpondit ? vt omnem

malefad

ipfis tolleret defenfionem ; nam víque ad vltimam

blicis cri

horam docuerat fe effe Chriftum, a dexterís Pa-

Qcculte

tris federe, & venturum denuo effe , vt iudicet or-

bem

L

*

que magnam eius cum Patre concordiam

puere f

adimodu:

fignificabant.

Veftimentis ergo difciflis

ait

L

.

publice,

uid vobis videtur ? Non fert ex fe fententíam s

:

e

Vero -id

d quafi in manifefto peccato , & clara blaf-

phemia illorum fententiam requirit, ^ Quia enim

Veritatis

fciebant, fi res in examen veniret, atque in noti-

Omnibus

ipfi vole

tiam, illum ab omni crimine liberandum effe, apud

bunt, v

feipfos illum condemnant , auditoresque praoccu-

pant dicentes : Vos blafphemiam audiftis , tántam

1X topi

non cogentes , & vim inferentes ad fententiam

quemadn

lt À

ferendam.,

Quid igiturilli ? Reus eft mortis : vt

qua-

Conüaäemtiones de Pa]. Dom.

229

IX,

quafi iam damnatum fifterent , Pilatumque ad fen-

UA

tentiam ferendam inducerent : hac mente, & horum

Tus i

confcii dicunt : Reus eft mortis.

Ipfi accufàbant,

ipfi damnabant, & fententiam ferebant, omnium offi-

cia occupabant.

Cur autem Sabbata in medium non

Nam ante

attulerunt ? Quia fzepe illos confutauerat * alioquin

dnus Do.

Vero ex iis , que tunc dicebantur, volebant eum ca-

6C ponant

, didum-

pere, & damnare.

Praeoccupans igitur, illoram

fpondere,

accepta fententia, cum per fciffionem veftium omni-

um ad fv animos pertraxiffet , vt damnatum abdu-

ontra di

cit ad Pilatum ; ita rem compofüit: at coram Pila-

fam Voct,

Yt omnem

to nihilfimile dicunt. Sed quid? Si non effet hic

( vitmam

malefactor , non tibi tradidiffemus eum , vt a pu-

blicis criminibus ipfum interfici curarent. Cur non

yteris as

occulte interfecerunt ? Volebant nempe malam illi

ydicet 0f«

parere famam.

Quia enim multi illum audierant,

yncordiant

[ ut:

admodumque mirabantur, ideo operam dabant, vt

Chriftus

terttam 5

publice, & coram multitudine necaretur.

vero id non impediuit ; fed illorum nequitia ad

la Blf

veritatis confirmationem víüs eft, ita vt mors eius

hia enim

omnibus effet manifefta, Ac contra accidit, quam

einnot

ipfi volebant.

Illi namque illum: infamare cupie-

f apid

bant, vt dedecore replerent : ille vero hac ratio-

procc

ne magis fplendidus , confpicuusque euafit.

Ac

, intum

quemadmodum dicebant : Occidamus eum , ne ve-

ontentiant

niant Romani, & tollant ciuitatem noftram , &

yortis : j

Y

gen-

qui

2509

Caput 1V.

genfeni ; & poftquam occiderunt eum, hoc ipfum

euenit : jta & nunc publice illum crucifixerunt ,

Wib

e&: Qf

|

vt eius exiftimationem lederent , & contrarium

tinguet

euenit.

Quod autem' poteftatem haberent, per fe

vidus-

ipfos illum interficiendi , güdi Pilatum id afferen-

ipfe 0

tem : Accipite eum vos , & fecundum legem ve-

gentetn

ftram iudicate ipfum.

At illi id noluerunt , vt

effe. vi

quafi iniquus, tyrannus, & fa&iofus occidi videre-

Qu fi

tur,

Quapropter latrones cum jllo crücifixerunt z

ac Jf

idcirco dicebant : Noli fcribere, hunc effe regem

pier ,

Iudeorum , fed illum fe regem dixiffe, Hec porro

Nunc :

omnia pro veritate fa&a fünt, vt ne vmbra qui-

fophat

dem ipfis fupereffet impudentis defenfionis, In fe-

in adit

pulchro item fignacula ,' & cuftodie veritati fplen-

Vifüs e

dorem attulerunt : quod ipfíuüm dicas de irrifioni-

$

Huiusmodi eft falfi-

bus, dicteriis, contumeliis.

4 LY

tas: per quz infidias parat, per eadem diffoluitur,

quod hic etiam contigit. NNam qui viciffe putaban-

tur, hi maxime pudore affe&i , & fuperati perierunt:

lu

qui vero vi&us effe videbatur , hic maxime reful-

fit, & victoriam retulit.

Ne ergo vbique vi&o-

riam quaramus , nec femper fuperari vereamur,

Ur

Eft, cum victoria noxam affert, clades vero vtili-

Q

tatem. Nam inter eos , quiira inflammantur , i$

tülates

viciffe videtur, qui plures contumelias iactauit, fed

bet, q

]acfus

hic ipfe a grauiffimo morbo fuperatu; .

eft

é

.

n pp

C?nþderationes de Paff. Dom. 231

0 ipftnt

eft: qui vero id fortiter tulit, is vicit, & füpera.

r

uit

Et ille quidem neque proprium morbum ex.

ntrarium

tinguere potuit, hic alienuim füftulit.

Iile a füo

l, per fe

vi&us eft, hic de alieno triumphauit : nec modo

] afferene

ipfe non aduftus eft, fed & alterius flammam infur-

rem ve

gentem reftinxit.

Si autem ea, que videbatur

üt , vt

effe vi&oria , potiri voluiffet , ipfe quoque vi-

] videtee

fixerunt;

&us fuiffet , & aduerfarium magis inflammafíet,

ac lefiflet, & vt rixantes mulieres

?

ambo tur-

f reen

piter , & miferabiliter ab ira proftrati fuiffent.

&C DOtro

Nunc autem a tali dedecore ereptus is; qui philo-

ibra qu«

fophatus eft, fplendidum tropheum, & in féi d

s Infe

in aduerfario contra iram erexit , quando füperari

iti fplene

vifüs eft,

imifioni-

$& CHRYSOSTOMVS Hmi. LXXXIF.

eft fil-

e. LXXXV.in Matib. Jom. VIIL. pag. £2o. & Jeqq.

iffoluituty

: putaban-

CONSIDERATIO CX.

yrienintz

ime refil

Juuc exfpuerunt in faciem eius , & colapbis eum

ceciderunt , €c,

L. C. V, 67.

ut Vil«

vereamut,

C

ur hoc faciebant, cum occifüri illum effent ?

qo v

Quid opus huiusmodi comoedia , nifi, vt pe«

antr ,

tulantes illorum mores in omnibus perfpectos ha-

(lauib fed

beas, qui quafi venatu inuento fic fuam .exerce-

& kíüs

bant petulantiam , infaniaque repled ,. hoc quafi

d

r2

fe-

232

"Caput IV..

feftum celebrabant, cum voluptate irruentes , &

ruríüs d

fanguwnarios mores exhibentes. .Tu vero diícipu-

'phetiza

lorum, hec cum tanta accuratione narrantium phi

quonian

lofophiam mireris.

Vnde amor veritatis in. illis

Aliüs a

demoníltratur, quia, qug probrofa effe videbantur,

jta feci

cum omni veritate narrant, nihil celantes, non

pem n

etm

eruübefcontes , fed gloriam putantes maximam, vt

rcuera erat, quod Dominus orbis talia pro nobis

Hac ]e

pafius effet.

Hoc eius prouidentiam ineffabilem ,

et, h

ilorumque nequitiam venia indignam comprobat,

pe nol

qui taliaaudebant contra mitem, manfüetumque illum,

fipio ,

