étio

li

Vib

em

ite$ ad

cum magno labore peruenitür. APOCAL. XxiL ri

f Dne.

Qui iuflus eft, iüflificetur adhuc, & qui fan&us

, Vide-

eít, functificetur adhuc, AD ROMAN. Yl. 4. ln no-

Ynda,

uitate vitee ambulemus , cLoss. de bono in melius

j mo

nt

proficiendo per iuftitiam fidei, & fpem glorim. lgi-

e f

1V.

tur homines interne candore munditie debent in

XIv, $.

v

Vnde

fepulchro diuine' contemplationis recondi.

Elisli

füper illud mATTH. v. 8. Beati mundo corde, quo-

npuete

niam ipfi DEVM videbunt, dicit zzR&oNvM, -Mun-

irtotes

dus Dominus a mundo corde confpicitur.

'Tertio

5; fe

o

14

fignatum eft. 10ANN. xix. 39. vbi fübiun

o

ia

Venit

jeratio

Nicodemus, ferens mifturam myrrhz, & aloes qua-

debet

fi libras'centum. . Quia per libras centum myrrhz,

: vult

& aloes, quibus caro mortua incorrüupta conferua-

"(

Qm. V,

tur, perfecta mortificatio fenfüum exteriorui

ii Vv

le-

t

GLOSS,

fignatur, qua mens mundo mor

cua

conferuatur

Ceruuo

ne a vitis corrumpatur, fecundum illud zr. Ap c

»

PT

E

1Y46.-. Licet is,

ui foris eft, nofter homo cor-

jr ne

rumpatur, tamen is, qui intus eft, r "nouatur de

us eXe

die in diem cr. id eft, affidue purior efficitur a. vi-

tüs per ignem tribulationis.

ondit,

Igitur mens hominis

d

egiti

debct prius cum .Chrifto huic mundo mortificari ,

w

'hþhz

&

$24

Caut XIX.

bet tri

& poftea in fecreto diuine contemplationis cum

autem

ipfo tumulari. Vnde AD COLOSS. tII. 5. Mortui eftis

requit

cum Chrifto. cLoss. vanis, & caducis: & poftea

fübiungitur : Et vita veftra abfcondita eft cum Chri«

fto in DEO.

imped

mit ac

$. THOMAS AQVINAS, Opjfal. XF.

loquio

alas L X. arüi, XX. de fepultura .Cbm'jiz'. Jom. XXg

jag- 293

gutita

CORIN]

CONSIDERATIO CCCX

LIL

lémut

azymi

E pofuit illud im tmonumento 6990 LOC. CIT.

& ver|

ä»

Titas 1

offumus tamen. adhuc circa fepulturam Chrifti

dem e

E

quatuor notare, quibus indigemus ad hoc ,

tto,

quod corpus Chrifti in fepulchro cordis recondatur

petn.

deuoti, Primum eft mentis purificatio, qua per

nos T

findonem Iofeph fignificatur, Vnde hic cLoss. fü-

Vnitat

per Marci capite decimo quinto, verfü quadragefimó

k eft

fexto, Quod in findone munda IESVM inuoluit,

DEV|

qui eum pura mente füfcipit, Secundum eft corpo-

Comm

ris cafligatio , qua per myrrham, & aloen, quibus

et«

caro mortua conferuatur a corruptione, fignifica-

dienti

tur

Vnde rukop. Decet autem non folum pura

pl

anima füfcipere corpus Chrifti, fed etiam puro cor-

tüüs |

de. DE CONSECRATIONE DISTINCT. 2. Omnis homo

re de-

e pe«

ante communionem a proprià VXoje abftine

bet

"Confiderationes de. Paf. Dom.

825

$ Qu

Ratioó

bet triduo, aut quatuor, aut fex diebus.

u effig

a«utem huius, quia ad fumptionem corporis Chrifti

poíleg

requiritur eleuatio mentis in DEVM per charita-

1 Chri

tem, & feruorem dile&tionis, quze eleuatio maxime

ümpeditur per dele&ationem veneream , que depri-

hU

mit ad fenfibilia, vt dicit AvGvsriNvs in libro foli-

Df

loquiorum, Tertium eft totius vitz innouatio, fi-

gurata per fepulchri nouitatem.

Vnde prime ad

CORINTH, quinto, verfü o&auo dicitur : Itaque epu-

LIT,

lemur non in fermento veteri &c. & infra: Sed in

a,

azymis finceritatis , fecundum cr, id eft, nouz vite,

& veritatis, vt fine omni fraude fimus 5 ita vt fince-

ritas nouam vitam faciat, & veritas omnem frau-

Chritd

dem excludat.

Quartum eft deuota Chrifti medi-

hoc ;

ndaor

tatio, que fignifcatur per fepulchrum excifum in

petra. MARCI XV. 4Ó6.

Vnde TrHEO. lmitemur &

g pet

nos Iofeph, & conemur Chrifti corpus fufcipere per

ss, fü«

vnitatem , & ponere in monumento excifo in petra,

xdimo

id eft, in anima memorante, & non obliuifcente

uoluity

corpo-

DEVM, Vnde ruc. xxu. 19. Hoc facitein meam

commemorationem.

guibus

RABAN. Diíce, quo pacto de.

cet edere corpus Chrifti, in memoriam fcilicet obe-

;niflca-

dientie eius vfque ad mortem: & qui viuunt, non

pura

amplius in fe viuant, fed in eo, qui pro eis mor-

0 QOf*

tuus eft, & refurrexit:

homo

Notandum infuper, quod

€x peccato confequitur homo poft mortem queme

T

hhh$

dam

bet

-

$

2

Cabut XTX.

eft, 0

dam. defeQum ex parte corporis, videlicet, quod

Hic

um

corpus redditur terre, ex qua affümtum eft.

autem defe&us in nobis attenditur fecundum duo,

fcilicet fecundum pofitionem , & fecundum refolu-

C0

tionem, quorum primum Chriftus pati voluit, non

autem. fecundum, iuxta illud Psatwr xv. 1o. INon

Sub[ez

dabis San&tum tuum videre corruptionem, quod ex-

d G

ponit nAMAsc, 1V. libr. de corruptione, que eft per

pf

refolutionem in elementa.

Huius autem ratio eft,

[1/

quia corpus Chrifti eius materiam affumpfit de hu»

mana natura, fed formatio eius non fuit, nifi ex

virtute Spiritus fan&i; & ideo propter fübítantiam,

i

mätegäæ fubterraneum locum, qui corporibus mor-

N

Locus enim de-

J]

tuis deputari folet, pati voluit.

etgo

etur corporibus fecundum materiam predominan-

füa. 1

*s elementi: fed diffolutionem corporis per Spiri

l:

bant.

[

n fancum formati pati noluit, vnde quantum

fpice

d hoc, Chriftus* ab aliis hominibus differebat, Sic

polí

ergo in affumte humanitatis fignum conueniens fuit,

find

corpus Chrifti füb terra poni; fed ad' oftenfionem

fioa

anim

diui

Aico

virtutis conueniens fuit, vt non diffoluere-

[

q

G

Ls

LUT,

Vnde

CHRYSOST. dicit, quod viuentibus aliis

Ts «

hominibüs,

his, qui egerunt ftrenue, arx'ideng pro-

pria gefta ;

his aütem pereuntibus pereunt, fed in

prey

fort

Chrifto totum eft contrarium.

Nam ante crücem

1le |

iutem cruciüxug

iuut/o;m a mofta, & inhrma; vt

r

Iv

oj

AC

eft,

Confideratiottes de PafJ. Dom.

» quod

eft, omnia clariora fa&a funt, vt*nofcas, non pu.

llic

ium hominem crucifixum.

1 dio,

S. THOM.AS. Loco tiox citaio.

Tefolu.

5 TOn

CONSIDERATIO CCCXLIIT.

)

J

« Non

10d ey-

Sub[ecutg autem mulieres. ». QU& CU £0. venerant

H

eftpet

de Ga

iib

li

Í

a , -viderumt. monunentum , C :quanadmoduin

|

jpofitum .erat.. corpus -eius.

K veuertentes paraueruht aro-

tj efl

de ht«

matay : Cg. «onguenta-:. .€9 Sabbato quidem, füuerunt

fifi ex

fecundumn mandatum. Vucz, xxut $$.56.

antim

$ fIOf«

upra legimüs, quia ftabant omnes ithi eius a

S

im de«

longe, & mulieres, qua fecute erant eum. His

minatte

ergo notis IESV poft depofitum eius cadauer ad

—

fua. remeantibus, foke mulierés , quz arctius ama-

iti«

mntu.m

bant, funus fübfequutz , quomodo poneretur, in-

Sic

fpicere cupiebant, vt ei tempore congruo munus

poflent deuotionis fusz offerre,

Sed & . ha&enus

IN fU.Lt)

fan&e mulieres. faciunt. idem die Parafceues, cum

em

animz humiles,.& quo maioris fibi confciz fragili-

!

qu/

.tatis, maiori Saluatoris dilectione feruentes , pafíio-

N

[101]

nis eius veftigiis in hoc feculo, quo requies eft

] t10'

fo

( 1l

preparanda futura , dilipenter obfequuntur, & fi

forte valeant imitari, fedula curiofi

tat

CGu

€, quo ordi-

r'ücern

ne fit eadem paffio completa, perpendunt.

6 Bt

Ü

Et

d

ICLICFECIQCCS parauerunt arotiata, & vnguenta.

Y

hhha4

Sab-

1

229

Capu XTX.

Sabbato quidem filuerunt fecundum mandatum; )

C0?

Mandatum erat, vt Sabbati filentium a vefpera vf-

EL

que ad vefperam feruaretur, & ideo religiofie mu-

lieres fepulto Domino, quamdiu licebat operari ,.

M

: g

(

i cft, vfque ad folis occafum in vnguentis prepa-

V

Ó

rincis erant occupatz.

Quod non folum in die

tis pl

arafceues egerant, verum transa&o Sabbato, id

&it, fole occidente, mox vt operandi licentia remea-

TESVY

tüum &

bat, emerunt aromata, vt mane venientes vnge-

autem :

rent corpus eius, ficut Marcus Euangelifta tefta-

fed il

tur.

Neque enim vefpere Sabbati, preoccupante

Sane f

iam noGtis articulo, monumentum adire valuerunt.

fünder

lifpe&a autem Domini fepultura, reuertentes pa-

dixit :

rant aromata, & vnguenta, qui leCta, audita, re-

Eteni

cordata paffone Dominica, mox ad patranda fe

quidpi

opera virtutum , quibus Chriftus dele&atur, con-

uertunt.

Teqie

Et Sabbato quidem, paratis aromatibus

filent, venturi poft Sabbatum cum muneribus ad

ipfm

Dominum, cum finita prefentis vitz parafceue ,

turber

b.sta in requie gaudentes exfpectant, quando tem-

prafer

trahei

p^re refurre&tionis apparente , redolentibus Chri-

matilu

ito fpiritalium a&ionum quafi aromatibus bunt.

rant.

afpet

V

ii iN.

EOAT

totum

BEDA, Li. VL i cap. XXII

L. don. V. pag. 442.

que ,

QUam

ompil

CON—

Confider ationes de Pa[f. Dom.

829

atumy )

CONSIDERATIO CCCXLIV,

n vf.

f fiü-

Er reuertentes parauerunt aromata ,. & «nguen-

ta é&9c.

LOC. CIT.

p ,

prapie

ides mulierum fortitudinem ? vides amorem ?

V

d die

vides liberalitatem in expenfa vfque ad mor-

ito, d

-tis periculum ?. Hafce mulieres imitemur viri: ne

Ill in mor-

Tema.

IESVM in tentationibus relinquamus.

tuumtot impenderunt, in vite fux periculum : nos

! mpe.

|

4 tefls-

autem nec efürientem alimus, nec nudum induimus,.

fed illum mendicantem videntes, pratercurrimus.

Alpante

Uerunt,

Sane fi ipfum Chriftum videretis, fua finguli pro-

fes p

funderent. Sed nunc idem ipfe eft. Ipfe namque:

, fe-

dixit: Ego fum.

Cur ergo non omnia effundis ?

Etenim nunc dicentem audis : mihi facis,

Neque

nd; fe

quidpiam intereft, vtrum huic, vtrum illi dederis ,

; Q

neque minus feceris, quam mulieres ille, qug tunc.

fatibus

bus ad

ipfüm nutriebant; immo multo maius. Verum ne

fceue ,

turbemini.

Non eft enim equale, ipfum Dominura

Q tef«

prefentem alere, quod vel lapideum animum per-

s Chri-

traheret, & propter verba eius duntaxat pauperem,

mutilum , incuruum hominem fouere.

Ibi énim

OCCUL-

afpectus, dignitasque prefentis attrahit; hic autem

totum mifericordiz tibi premium adfícribitur, maius-

XIIE

que eft tue erga illum reuerentie argumentum ,

quando propter eius verba conferuum foues in

omnibus.

Foue igitur, ac crede accipienti, & di-

V

hhhs

centi;

830

Caput XIX.

centi: mihi dedifti. — Nifi enim ipfi dares, noü té

ile regno dignaretur.

Nifi ipfum auerfareris, nort

te in gehennam mitteret, quod vilem aliquem ho-

minem defpexiffes. Sed quia ille ipfe eft, qui de-

Ípicitur, ideo magnum id flagitium eft. Sic & Pau-

l

lus illum perfequebatur ; i€eo dicebat : Quid me

perfequeris ? Sic ergo; cum damus, affe&i fimus ,

ac fi Chriflp erogaremus: nam verba eius, plus quam

]

ea, quz füb afpe&um cadunt, credenda. Cum vi

ü üïlfi

deris ergo pauperem, recordare verborum , : quibus

ífe ipfe dicit alendum. Etiam fi enim is, qui appa*

ret, non fit Chriftus, fed fub hac ille figura petit;

Para1.

& accipit.

Erubefce igitur, cum petenti non de-

dotu

deris.' Hoc pudori eft, hoc penam, & fupplicium

Dor

meretur. . Nam quod mendicet, ad eius pertinet bo-

nitatem, ac propter hoc nos gloríari par eft: fi ve-

ille d

fO hoti dederis, tux erit crudelitatis.

Quod fi nunc

forg

10n crédas, te, cum pauperem fidelem. pratercur-

víq

ris, ipfum pretercurrere; tunc ceredes, cum te in

difci

medio illorum produ&o, dicet: In quantum his non

pieb

feciftis,Fneque mihi feciftis. Sed abfit, vt vos illud.

ita difcatis ; fed vtinam nunc credentes, & fru&ifi-

Tiüs

cantes, beatiflimam illam audiatis vocem , que vos

in regnum introducat.

ia

$. CHR YSOS TO MV'S. Afïamz?l'. LXXXVIII,

YrtYT

*

tem

&lias L

AX a u

XLX. in. Mattbeum. um. VIL pag. $27«

£nar

£24.

C A-

Confiderationes de. Paf Dom,

83t

f0f f&

$

AEX p -B - ag

t-^

WWEN j

&

Z

((

2

I

10

"

lem ho«

qui de«

CAPVT X X. .ET VLTIMYM.

P»

d

SY

&Po

Qv

x

Jud m

J

Sabbato conueniunt princibes Sacer-

W

| finus,

Q dotum, C Pbharijei.

I$

Qu

T

Cum v

1I.. Sepulcbbrum militari czri/loclia,v&s lapi-

&e obfignato muniunt.

MATTH, XXVII. 62.

- quibus

P

Ul d

nn

t

jdd

2 peti

I. Altera autem die, que eft þofï

Don de

Parafceuen, conuenerunt Principes Sacer-

pliciüa

dotum, & Pharifzi ad Pilatum, dicentes :

ipet bo-

Domine, recordati fumus, quia feductor

d

ille dixit adhuc viu

C i

on

s: poft tres dies re-

f.nuc

furgam.

lube ergo cuftodiri fepulchrum

AerCut

vfque in diem tertium, ne forte veniant

1 tein

difcipuli eius, & furentur eum, & dicant

his f0l

0s ild.

plebi: Surrexit a mortuis, & erit nouiffi-

mit.

mus error peior priore,

ye YO

ÀL Aitillis Pilatus : Habetis cuíto-

diam, ite, cuftodite, ficut fcitis.

Iili au-

JVIII.

tem abeuntes, munierunt fepulchrum, fi-

:

PUL

gnantes lapidem, cum cuí

todibus.

i

CON-

832 . Uaput XX. & vltimum.

st ill

CONSIDERATIO CCCXLY.

fed a Í

4itera autem die ,. que eff pofl parafceuen , comm

eft m

& Ch

uenerunt principes Sacerdotum , & .Pharifei ad Pi-

TecorX

latum ö*c MATTH. XXV1l, 62.

fpiria

uia ergo fexto die homo fa&us, & tota eft

Scnpt

mundi creatura perfecta, feptimo autem Con-

ablatar

ditor ab opere fuo requieuit : vnde & hunc Sabba-

Saloatt

tum, hoc eft, requiem voluit appellari. Recte Sal-

ls 20

uator eodem fexto.die crucifixus, humane reftau-

tbus,

Sabbato autem in fe-

rationis impleuit arcanum.

Et er

pulchro requiefcens, refurreCtionis, quc o&aua die

crude

erat, venture exfpe&abat aduentum , vbi noftrz

]

fimul deuotionis, ac beate retributionis pralucet

T,.

j

exemplum, quos in hac quidem fexta feculi ztate

pro Domino pati, & velut mundo neceffe eft cru-

C0

cifigi.

In feptima vero state, id eft, cum lethi

quis debitum foluit, corpora quidem in tumulis, ani-

D

mas autem Íecrcta in pace cum Domino manere ,

&ib

& poft bona oportet opera quiefcere, donec octaua

tandem veniente etate, & iam corpora ipfa refurre-

&ione glorificata, cum animabus fimul incorruptio-

nem cternze. hereditatis accipiant.

( Conuenerunt

0

Principes Sacerdotum &c.) Myftice in nomine fedu-

Coris, & furto difcipulorum verum, licet ignorantes,

leta

NVaticinantur.

Üimno

Seductor enim .erat Chriftus, non,

vt

Con/izleratfones de Paff. Dom.

$53

n

&t illi arbitrantur, a veritate in errorem mittens , .

fed a falfitate in veritatem ; quia, ficut diabolus

, Qf

eít mediator ad mortem, homines feducendo ; ita

?

& Chriftus mediator eft ad vitam, mundum DEO

reconciliando.

Difcipuli quoque Saluatoris fures

ipiritaliter erant: quia contemtoribus, & ingratis,

ota eft

Scripturam noui, & veteris Teftamenti, per iuftum

1 Con-

ablatam iudicium, in vfus Ecclefie conferebant ; &

Sabbae

Saluatorem, qui eis promiffus, & miffus fuerat, il.

de Sa]-

lis no&e dormitantibus, id eft, infidelitate torpen«

reftat

tibus, diftulerant, & gentibus credendum tradebant,

infe.

Et erat ilis peior infidelitas refürrectionis , quans

ia die

crudelitas crucis,

nofttg

VENERAB. BED.4, I cit. loc. Matthé

vlücet

Jwn. V. pag, $7.

&tate

La

CONSIDERATIO CCCXLVI,

lethi

Domine , vecordati fumus , quia. feductor ille dixit

x

he,

adbuc viuens : Poft tres dies vefurgam. — Iube ergo cufle

YXlaua

diri fepulcbrum v/que. in. diem . tertium €&g«,

fürree

LOC. CIT, V. .63. 64.

jtio-

erünt

ontifices Hebrzorum , .contemtores DEI, ama-

P

tores fui, fuperbia inflati, cupiditate anxii, vo-

fedi

luptatibus dediti, nocendique auiditati intenti, ma-

IES,

o

ligno exagitati fpiritu, iniquitatis fuz artem aduerfus

Ij

li^

834

Caput XX. && vltimum,

Dia-

fiioa

mediatorem Chriftum. perficere conabantur

boli fïqu:dem membra effeci, in auctorem omnium

pa?:is [

"n2

iict

Nenpc

defauire quieftum

ximut aeftimabant. . IHllum pro-

fe&o, nedum viuum, verum etiam defun&uin

noer.

obnub

k/x,i a

nitimi

fequi ftuduerun

Occiderunt quippe corpus, &

ipfius opinionis memoriam de cordibus hominum

1

Apud

eradicare

m

ilit

O

i

d fünt. Quamobrem altera die, quz

piofi

)

fe fola

eft poft P

araíceuen ,- ipfi homicidz , atque diuini

effüdit

nominis inimici ad Pilatum acceflere, dicentes: Do-

vicer:

mine, recordati fumus, quod fedu&or ille dixit ad-

O denienta-

b m

huc viuens : Poft tres dies refurgam.

teram

ti Principes! o venenatum os , & lingua vanilo-

qua! Sedu&oremne efle dicitis ,. DET Filium , qui

pno :

falutem maximam operatus eft in medio terre ? Se«

atque:

ductorem afferitis ilum, qui humanum genus anti-

tütfe

qui hoftis fraude deceptum, fapienter erudiuit,. fouit

infüy

mifericorditer, fideliter pauit, & potentiffime libe-

Tiorü

rauit? DebGa ilius, opera mala, eiusque feditio-

fieret

nes proferte in medium, vt & nos credentes in

noftr

ipfum,'agnofcamus, ne feducamur.

An forte il-

lm g

lum arbitramini feductorem, quia leprofos munda-

Ti 1e

vit, illuminauit c&cos, fugauit demones, & exani-

pot

matà corpora reuocauit ad vitam ? NNemo fane ve-

Viden

frrum, dicente illo : Quis ex vobis arguet me de

Viter

peccato ? quicquam .criminis illi obiicere valuit. In-

quam

ucteratus ifte liuor eft, latens malitia, loquacitas

Dii

füb-

|

Cow&ïeräiones de Pa[f. Dom.

EL

Dis.

Xübdolà, & velata hypocrifis.

Sedu&orem nuncte /

atl

1l

patis eum , ne vos Prafidem feducere videamini,

p

Nempe fedu&ores vos eftis , qui DEI fapientiam

Uil ?,C]'.

Obnubilere, atqude Mediatoris gratiam exterminare

vaS, & '

nitimini, Ipfe ipfe eft, de quo Pfaltes canit egregius

minum

||

Apud Dominum, inquit, mifericordia eft, & co-

6 que

piofa apud eum redemptio.

Quarum alteram apud

- ditini

íe folam ftare non patiens, vniuerfüm tunc illam.

$: Do.

effudit in orbem , quum bonitatis füzs aperiens

iritad

vifcera ex alto oriens, in tenebris fedentes, & vm-

Tlenta«

bra mortis, mifericorditer vifitare dignatus eft. A.

Vatilo-

teram vero idem prarogauit hominibus, quando

, Qii

pro nobis fa&us maledittum, de maledi&o legis,

TINT

atque dira exa&toris tyrannide redemit nos. Non igi-

5 atj

tur fedu&tor, fed münificentiflimus Redemtor, atque

fout

infuperabilis propugnator exftitit. Propterea, ficut

:*1

106

mortuus eft propter deli&a noftra, vt Redemtor

en

10

fieret verus , ita refürget propter iuftificationem.

Ites in

I

noftram , vt gloriofus triumphator appareat.

rte 1-

lum morientem vidiftis, eundem etiam preftolami-

yund.

ni refurgentem. Refurget plane ( prout predixit )

9t

[

I

poft tres dies , non a vobis , fed a fuis difcipulis

[ Ve«

videndus , palpandus, agnofcendus. "Vobis autem.

ye de

viuens in fe, viuificans füos, mortuus erit, tan-

- ]

quam fol, caecis non lucens oculis.

Sue vtique

acitad

Diuinitatis fplrepdorem veftris occultabit obtutibus,

Ü

b

à

quem-

856

Caput XX. & vltimum,

quamdiu corda veftra infidelitatis velamine depri-

li c

Vil

n

imentur.

Quod,. quum fuerit ablatum , agnofcetis

n

iv

lect

apertifüme, quoniam ipfe eft, quieft. Interim ve-

]umc

ro Prefidi, quod dicere inchoaftis, explete, quate-

velami

nus dominicz refürrectionis teftes adhibere valeatis,.

(ceban

qui teftificantes aduerfus vos , íuo nos erudiant

iplum

teftimonio.

fifme

COrTUL

S. LAVRENTIVS IVSTIN, Loo fiit,

&ap. XXII. pag. 336.

fiftidi

aduer|

CONSIDERATIO CCCXLVII.

lris:3

Tneutr

dube ergo cufTodiri fapulchrum v[que in diem lertiutiy

ynini

neforte. veniant. difcipuli eius ,. & furentur. eum,

nf v

LOC.

CITe

fcelen

Vocit

rudenter quidem, fi id declaramdaeä veritatis oc-

hus

P

cafione dixiffent.

Illis quippe, tanquam in

dolen

populo primis , & füpra quorum fidem ceterorum

tümu)

erat fuperedificanda confeflio, congruebat, experi-

Tabet

mento certo noffe Dominice refurre&tionis feriem, ne

chrun

per errorum abrupta futuri precipitarentur fideles,

Profi

Locuti funt re&a, non re&e fapientiz tenebrati fplen-

dore.

prop

Quod enim ex charitate debuerant, liuore

protulerunt.

Illos namque irrogata contra Domi-

bus;

Quid

num conuitia arguebant,

Nam manifefta inimici-

taflis

tiarum indicia etiam finceram in afpicientium Ocu

lis

Confiderationes. de- Paf Dom.

837

e depn'a

lis commaculant charitatem. — Quis iftos paullo ante

Diofcetig

perfecutores acerrimos, nunc arbitraretur amicos ?

3fim Vé.

Inimici erant eo cru

f

&

AT

ores, quo magis füb pietatis

y Quate.

velamine füam conabantur palliare malitiam.

Po-

raletis

Es

fcebant, ne a diftipulis raperetür córpus, & falfo

Tüdiant

ipfum refürrexiffe dicerent, vt fepulchrum officio-

fifme cuftodiretur.

Cuftodes tamen ipfos pecunia

t filin,

Ccorrumpere praefumebant.

lllos, inquam, Prefes

fafidio plenus affatus eft , dicens: Iniufte quidem

aduerf'us illum irritaftis me

atque clamoribus ve-

T.

firis in necem autoris fecií

'ü;

irrumpere.

Cur cor

ineum merore rc:"per[ïlm, contra eum concitare niti-

UA

mini ? Satisne vobis illum peremiffe non videtur ,

liil

Q

nifi; vt etiam extin

C

H

iL

im obferuem ? Quare fcelus

fcelere augere in me vultis ? Vtinam veflris minime

34

t 0.

vociferati

ïi

H

ibus paruiffem , . meque impollutum ab

huius fan

Nu

noa"

m in

€i nece feruaffem.

:k'»iþl

am dolendis

[

P

adiiciam.

dolenda, atque deli&tis deli&

iNolo in

'QTUm]

tumulo defunétum obferuare reconditum.

Vos ipfi

Ypetie

babetis cuftodiam, ite, militibusque adhibitis fepul.

n,ne

chrum cuftodite, vt fcitis.

Illi autem ab afpe&u

d(f] 65

Prefidis cum gaudio difceffere, atque ad' fepulchrum

lat

properantes, fignato lapide, ibique relictis cuftodi-

jUOre

bus, abierunt. O Sacerdotes impudici, & ftolidi ,

Jornie

quid egiftis ? Quid contra Redemtorem féculi cogi-

mici

taftis ? Laboraftis fruftra,

F

2

[2

QU

||

cerene poterits, vt,

i14

qui

]i

Caput X X, C? vltimum,

938

qui dormit, non adiiciat, vt 1'ef'urgat ? Refüurget pla-

devo

né de

fcpulchri gremio gigas fortiffimus, ficut prze-

bitar

dixit,

atque de ipfo a fan&üis vaticinatum eft Patri-

*

Eadem prorfus facilitate, qua defun&os re-

,.bus.

) [üfeitauit ceteros, excitabit feipfum. In carne ma-

*

net Verbum, & in humamitate Diuinitas, cui fub-

Qui potuit de in-

Dui

eft, omnia poffe, quum vult.

corrupto virginalis vteri procedere thalamo , vale-

bit equidem de claufi antri exire fepulchro. . INom

7

preualebit aduerfuüs fapientiam nequitia veftra, ne-

que de induftria adhibita cuftodia. — Cedent contra

fe r

naturam faxa Domino refürgent. Conticefcent nimio

slfat

terrore proftrati guïïedes, terre fündamenta quatien-

1&11'

tur, elementaque omnia proprio famulabuntur autori,

Signate igitur miferi lapidem, ferisque firmiflimis fe-

TCQ

pulchri oftia obftruite ; quatenus diligentia veftra

clamet aduerfum vos.

Adhibete viros, qui totam

ii

Qu

peruigilem ducant no&em, vt ipfi teftes refürrectio-

Plane illis referenti-

Tüu:

nis Dominice veridici fiant.

tte

bus, quz audierint, & que x'icïerjnt, veftra proz«

Vtinam vel tunc creda-

Coil

füs erit eonfufa vefania.

Cati

tis, & furor conquiefcat vefter, atque perfequendi

YISQ

rabies repercufla conticeat. Veniam vtique merc-

LUv

bimini, & laudem, fi ex toto corde credetis , pro

confeflione quidem veniam, & pro

generis digni-

i, &

Om

tate laudem, vtrumque auFem ex fide humil

de-

du

]

Confiderationes de Paf

/

L0

939

of wl

deuotionis innocentia ,

G

Chrifti eratia dona-

üt p] d»

bitur

LPE

IDE

Via

Ci

LL0

loco,

0$ TR*

A

l6 f«

CO

J».-Aia

IDER

ATIO CC

oXLVIIT.

UL 4UD

de ins

Domine, recrdati fümus, . quia /:( uttor ille dixit

, Và

&

LOC.

CIT.

adbuc viuens Cyc.

No

i

n

(s

n

fus cogitur improbitatis concil

um , 1lli , qui

R5

—- Prophetas

m

[64

R

"a

(

C0

H

ia

OC(u u L,x 5

lapit

ï;-;m: €0S, qui ad

p

IL

w? ea

ivd

Pa

31

Ttnio

miffi funt j

1 Domini,

p

M

x

»

im vtique

le

"a

2

Iu

ifra

iticum, . dire «

1

Lo4

I

a«i

l

L

qut

feruis

B

CCIIIS. ,

QUCOTT,

ipfum

uoque Fihum

he

re

dem

iunur

ä

ii

al

1e

2€

eme.s

(UN) fL*'

runt. 1r»aolabent enim.

eum,

Gq

]

inatenus ha;:c: e

vus

t

(l

Cro

urge vniuerfe heredem

fc

3"a

Jl

$

cnim co

m

t

!!.—.'./

10

Cri ?c,nm. ient.

LOMH

UxfCuï3

nunquam Dominu

2.3

(«

&t

Quid vero illi ad Pilatum ? Domin e, recordati

erentie

mus, quia fedu&or il

dixit

adhuc viuens : 1d.u

l

l

:»( vl

ha

. pnot

tres

es refurgam,

O

aili 13

H

minum

idola

creda

colentium improbitatem ! Erroris

»

g

im ,

C

V

-

C

cati feruum Dominum vocant , i

H

315

fi 1

e

duct

ó8 , ert'O-

qucnd

risque confortes.

Vniue

orum

at MES

4ut

i Salt

2

Iav

u;o-"v?

(

1

11

u

P2

J

IS 1

id

, pr

ac Dominum, quä reipfa Veritas eft,

'äk

V

dig

j

pientia, & virtus

m lum

enp

5

quod :'**

& s

omnem Jommrm , V&

tem

hunc munc

j

j,4

1

ductorem appellant.

Cur, adhuc vii

as

, pi

1

$

edi.

[2

lA bs

Cilg

Caput X X. C wltimum.

$40

cite

Annon poit mortem viuit

qui viuentibus

qoftor

vite au&or eft, & iis, que exfiftunt, exfiftentis: ?

odo

inter mortuos equidem erat, fed viuens, vtpote li-

1m !

ber. Nunquamne Dominum audiftis in Iona Pro-

UI

pheta loquentem : Adhuc tres dies, & Niniue füb-

pratt

uertetgr ? Error enim fübuertetur, refurgente Do-

mino die.tertio de monumento , & plantabitu

hi

tum iuftitia ,

tum veritas.

Iube igitur , in-

quiunt, cuftodire fepulchrum vfque in diem tertium.

Quid fruftra miferi conturbamini ? quid timetis ti-

n

Di

L

morem, vbi non eft timor ? Non tenebit fi gnacu-

Cum fouee

lum eum, qui incircumfcriptus eft

fignacula Habacuc ingreffü nonarcuerint, quo minus

d

Prophetam, feruumque DEI Danielem paítum iret :

än

ü

quomodo fignacula illa Dominum vniuerforum re-

busd

morari potuerunt ? Verum czca res eft improbitas,

aud

Pergunt :

Nc

&'que a femetipfa facile deftruitur.

lia

forte veniant Difcipuli eius, & furentur eum, &

verl

Quis mortuum

erit nouiffimus error peior priore

cum

;

furetur, excordes ! cadauera indumentis interdum

Iiler

ï

fpoliare confueue1 unt, qui fepulchra füffodiunt; mor-

lot

tuum autem quis vnquam furatus fuit ? Si enim non

&

refurrexerit, fed falfo fe refüurre&urum precdixerit ,

T

quid. caufa erit, cur difcipuli incaffum ipfi adhz-

reant ? Mortuus enim omnis , Scriptura tefte, a mor-

que

tefl

talium corde obliuioni datur

Si autem infuper fe-

du-

Ünt

N

Confiderationes Je Pa[j. Dom.

841

Ibuüg

du&or, quomodo non citius obliuifcendus ? Quo-

lts

1modo autem mortes, omnis generis eerumnas, acer-

Iu

il

l

uum malorum fibi arceffent, feductori, & quidem ,

1 Pro

extin&o adhsrefcentes ? Sane, quem ipfi errorem.

le füb«

pretenditis, inter res veras peruulgatis,

e Do-

S. IO4NNES DAMASCEN. .Homil. in

bitür »

Sabbat. fantt, n. XXXI. Tom. Il. pag. $28. $29.

, l-

'OUm.

CONSIDERATIO CCCXLIX,

tis tj-

d

Domine , recordati fumus ,. quia fedu&tor . ille dixit

fOUeds

adbuc iuens &c.

LOC.V CIT.

minus

inet:

ndico 2utem, quod leuitate populi tumultum con-

1

T fte

tra vos detraé&tionis exortum, nuntiantibus qui-

D

busdam agnoui.

Qua ex re Excellentiam veftram

: Ne

audio fuiffe t:edio non modico contri(tatam. Quod fi

N

ita eft, valde miror, cur vos, qui cor fixiftis in coelo,

Beatus enim Iob,

UUR

verba hominufn agitent in terra.

cum amici eius, qui ad confolandum venerant, in

* duri

increp

a

at

ionem profiliffent, ait: Ecce enim in cc-

fote

lo teftis meus, & conícius meus in excelfis.

Qui

1010

enim vite fuz in colo teftem habet, iudicia ho-

enit,

minum in terra pertimefcere non debet.

Dux quo-

dhg

que bonorum Paulus dicit :

Gloria noftra hec eft

mor-

teftimonium confeientie noftra.

Qui iterum dicit :

re

Opus fuum probec vnusquisque, & fic in femetipfo

Ü«

LblTw

glo-

84

Caput X X C? vltimum,

gloriam habebit, & non in altero.

Si enim laudi-

bus,

eii

7TY

bus hetamur, & detra&ionibus frangimur, glori

1oann

m

lx

us.

noftram non in nobis, fed in aliorum ore pofui

tis 6l

iilvC5

ine«q

in vafis fuis oleum non

l

Et quidem fatum virg

fumpferunt , fapientes autem fumpferunt oleum in

satiol

vafis fuis cum lampadibus. Lampades quippe noftrz

$d |

bona fünt opera

De quibus.fcriptum eft: Luceat

Sc

j0,

lux veftra coram hominibus, vt videant opera ve^

ait:

fira bona, & glorificent Patrem veftrum, qui eft in

feruu

coelis.

Tunc autem oleum in vafis cum lampadi-

hac

bus fumimus, quando de bonis a&ibus nitorem

hoc

glorie non ab adulantibus proximis quzrimus, fed

Ne

hunc in tcftimo'nio confcientiz feruamus. . In omne

deie

?

4l

autem , quod extra de nobis dicitur, recurrere ad

dicir

$rcana mentis debemus.

Etfi omnes vituperent, li-

«

ber eft tamen, quem confcientia non accufat, Quia

dus

etfi omnes laudent, liber effe non poteft, fi hunc

ii

ta

confcientia accufat.

Vnde de Ioanne Veri

G

S di-

&r

cit: Quid exiftis in- defertum videre ? arundinem

aufe

vento agitatam ? Quod videlicet per negationem

p

dicitur,'non per confirmationem, cuim fübditur :

fa

LL,

Sed quid exiftis videre? hominem mollibus veftitum ?

tet

ecce, qui mollibus veftiuntur, in domibus regum

tter

funt, Quamuis enim iuxta veritatem Evangelii Ioan-

Tin

nes veftimento afpero fuerit indutus: per fignifica-

pu

bo

tionem tamen mollibus veftiti funt, qui adulationi-

.

bus,

Confiderationes de Pa[J. Dom.

943

| bus, ac laudibus 6^1caantm.

Negatur autem, quia

or

H

quoniam men-

Toannes arundo vento agitata fuerit :

[AW]I

n

]$,

tis eius fortitudinem nulla humani oris aura flecte-

1 O 1]

Tat.

INoS

enim, fi laudibus erigimur, aut vitupe

N 10

ryationibus humiliamur, arundo vento agitata fumus.

01

um

Cd u.—Ju:. hoc

abfit a corde Excellentie veftr&.

P'ank

J

vb

Scio, quia mogï(ïrum gentium ftudiofe legitis, qui

1 V

it: Ego, fi hominibus adhuc placerem , Chrifti

!

U

feruus non effem. Si qua;tamen vel parua triftitia

d

hac ex re menti veftre exorta eft; credo, quod

DEVS ;benigne permifit.

OTï

hoc fieri omnipotens

, fed

Neque enim cle&is fuüis in hac. vita promifit gaudia

Ifüne

vt me-

dele&ationis . fed amaritudines tvbuhtlom

e a

dicine more, per amarum poculum ad dulcedinem

l

|

j

zeterne falutis redeant

Quid namque dicit ? Mun-

Qu

dus gaudebit, & vos lugebitis.

Qua fpe

qua pro-

n

müiffione ? Paulo poft additur :

erum videbo vo

$ dl

& gaudebit cor veftrum , & gaudium veftrum nemo

I

en

auferet a vobis.

Hinc iterum difcipulis dicit

In

Defm

patientia veftra poflidebitis animas veftras. Penfa-

Ui

te, quzefo, vbi erit patientia, fi deelt, qt od tole

m?

rctur

Ego Abel efíe non fuüfpicor

qui Cain fra-

trem non habuerit.

Boni enim. f fine malis fue-

"um

C.uu minme

[O

D

rint, perfe&e effe boni non poflunt,

;.(..A

oati

o

iC

purgantur.

Ipfa autem malorum focictas pur

Ol

bonorum eft. "Tres in arca filii Noe fuerunt, vnus

irri-

ld t4

484

Caput X X. -& 'vl»tz'nmm.

irrifor patris exftitit, qui, etfi in fe benedi&us fuit,

ficut lu

malediciionis tamen fententiam in filio fü(cepit.

C

uaer

Duos Abraham, priusquam vxorem Cethuram acci-

l0

o

i

peret, filios habuit: fed tamen carnalis eius filins

vocibu

cft repromiffionis filium perfequutus.

maxit

Quod magnus

Do&tor exponit, dicens : Sicut is, qui fecundum car-

€

f

iU

d

qi

nem eft, perfequebatur eum, qui fecundum fpiritum,

hocmi

ita & nunc.

Duos Ifaac filios habu

Jtrs

ed vnus,

butiont

qui fpiritalis exftitit, ante minas carnalis fratris fü-

rius d

git. Duodecim Iacob filios habuit, fed vnum, qui

maum

re&ius viuebat, decem in Aegypto vendiderunt. In

Toeut.

Dauid Propheta, quia füit, quod purgari debuiffet,

pum

a&um eft, vt perfequutorem filium pateretur. Bea-

ptrem

tus Iob de focietate reproborum dicit: Frater fui

gis do

draconum, & focius ftruthionum. | Ad Ezechielem

tam b

Dominus ait: Fili hominis, increduli, & fübuerfo-

dant ;

res funt tecum, & cum fcorpionibus habitas.

In

duodecim Apoftolis ynus reprobus mixtus eft, vt

on*'nip

obiur

:

effet, cuius perfequutione vndecim tentarentur.

EUR

Apoftolorum princeps difcipulis loquitur, dicens:

fii

oc

Iuftum Loth opprefium a nefandorum iniuria, &

fen

conuerfatione eripuit.

Afpe&tu enim, & auditu

& bor

iuftus erat, habitans apud eos, qui de die in diem

& Yg

animam iufti iniquis operibus cruciabant.

Paulus

impo

quoque Apoftolus difcipulis fcribit, dicens : In me-

€g0 ;

dio nationis praue, & peruer(e, inter quos lucetis,

Cift

z

ficut

nes de

E

r

£0

"a

20

[4]

Confider at io

Paj

t5

5 fui

ficut luminaria in *UUH'"!O verb:i

43 Vi

C

ii

Pal

at

JDïCS.

["*'p]

11

11

Quiaergo, Scriptura tefte, cognofcimu

aC Vle

11 acci

ta bonos fine malis efíe non uol,,

1

de. ftultor um

? filing

vocibus Excellentia v

wviLCck

eftr

a turbari nullatenus debet :

Xfnus

maxime, quia in omnipotente DEO tunc certa fiducia

Im Cfe

eft, quando pro bono opere adaueríütatis aliquid in

eninit

i

Lrm,

hocmundo r

Vvlä.)i

U

uT, vt bl ena merces in eterna retri-

l$,

butione feruetur.

Vnde & in fané&to Euangelio Ve-

[1

i

iU

er

5l

Yibascdieit:

Beati

[$]]

iUi 9-,

cum aduerfüm vos omne

PU

malum dixerint ! üOm:nPo, mentientes pr opter nomen

l. IH

ineum

Qui in confolation

:

'llïl

fua in exem-

[fct.

plum adducere opprobria dienatus'eft, dicens : Si

Bo

atret

lias Beelzebub vocauerunt, quanto.ma-

r füi

