dicium , vel cohortis obfequium, hoc vos facit hu-

fti proti

mani generis odio digniores : quia veftri furoris im-

net, que

pulfuü, nec illis innocentes effe licuit , quibus ini-

"Verum f

quitas veftra non placuit.

spanifeft

mente f

$. LEO M. fem. VIIL de Paf.

| Dom.,

pag. 129. d.

Corpore

tionibus,

"XCONSIDERATIO CCI.

fünc i

nunc H

Dimifit autem illis eum , qui propter. bomicidium,

pro. Br

&2 feditionem mifJus fuerat in. carcerem ,. quem pete-

bant; 1E S V.M «ero tradidit oluntati eorum, —

pene du

fumendo.

LUuCE? XXII. 25.

- morte f

i inuifibili conflidu dimicant, fi contigerit ,

Tl aute

Qu

eos cam robuftiffimis bellatoribus, poft fati-

t, tüm

gationem nimiam, poft hinc inde dire&os i&tus ob-

Tüentius,

tinere triumphum, gaudent quidem, fed labore at-

fü(ciien

triti, fui ncqueunt cordis infinuare lztitiam, quoad-

wfque aliquantifper recreati , confümptas reparent

N

ifum in

yires.

'Tunc exultant, tunc adepte vi&oriz ftu-

!

qim,

Nil etenim rebellionis

denF pat?facere g.audium.,

fen-

AUE t

Con(iderationes de. Paff. Dom.

465

]Cipes po.

fentientes in fe, nulloque illis renitente', fe totali-

ümbit: &T

ter in afpe&us adftantium transferunt.

Illis quid

biigarit, &

gaudii habeant in fe ipfis, quid triumphi percepe-

quit. E

rint, referare conantur,

Hoc idem fceleratiffimos

CCauit i.

egiffe arbitror Hebreorum Pontifices in necis Chri-

$ fücthn.-

troriy im-

fti prolatione fententiz, :

Exultauere vtique in fe-

Uibü. jpj.

met, quemadmodum victores capta exultant przda.

Verum feffi corpore , quod geftabant intus, foris

manifeftare non poterant.

Laborauerant quidem ,

)flJ. Dom,

mente falfa meditando , & componendo inania,

Corpore autem non defüdauerant minus, vocifera-

tionibus , ratiocinationibus , exhortationibus, nugis,

Wi

hinc inde difcurrendo , nunc fuadendo Prefidi ,

nunc Herodi Dominum accufando , nunc turbam

micidi,

pro Barabba inftigando.

Sicque noctem totam

ITf

Acm p

pene ducentes infomnem, diemque clamoribus con-

fümendo, quid iniquitatis, quidue pro Redemptoris

morte fentirent letitie , notificare non valebant.

yntigerit

Illo autem pendente inligno, tum ex potita quie-

poft fti-

te , tum ex auiditate nocendi , infültauere vehe.

i&tus ob«

mentius.

Promulgata igitur Mediatoris fententia ,

aboreat-

füfcipientes, vt perderent , chlamyde abie&a pur-

, quoxd- 1

purea , propris veftibus induerunt.

Nempe fe

repareut !

ipfum in eorum manus tradebat Dominus crucian-

orig ftü 1

dum.

Corpus quidem exponebat flagellis, affectw

Aellionis d

autem totus ferebatur in DEVM , femetipfum Pag

fe

[*v1

Ms

aM N

adi

(

466

Coput X117T.

tri exhibebat hoftiam viuentem , finCtam , atque

proe

rationabilem.

Magni pendebat prorfus, pro hono-

«glo Cl

re Diuinitatis tanta fuftinere ac talia, impenfo fibi

Qu, m«

amori vices rependere cupiens, tametfi quz patie-

al 1e f

batur, parua effent comparatione donorum.

Por-

(lius irbpl

ceffaoit ,

ro vt DEI, & hominum fieret mediator , electo-

4q, CaTQUS

rum caput Fccle[la fponfus, mortuorum. primoge-

&o in ho

nitus , Princeps pacis, Pater futuri fzeculi, Rex re-

tium Vi

eum , dominantium Dominus , hominum redemtor,

ma, [n

reparator angelorum, atque DEVS, & homo, vnus

Pro huiusmodi , & aliis

prcm&bat

Chriftus , acceperat gratis.

incomprehenfibilibus charifmatibus , que idem af-

fionis t

fumptus perceperat homo , nunquam arbitrabatur,

Ver

fe DEO fíatisfacere pofíe, quemadmodum nec va-

Xibus,

lebat ad humanam naturam tantum confideratione

Chriftus |

habita.

Nam. fecundum naturam diuinam , que in

inus p

ipfo erat, Verbum nil gratis habet, . INaturaliter eft,

Candus

quod eft ; atque in Diuinitate » poteftate , ceternitate,

plerat to

maieftate zqualis eft.Patri, vtpote naturge vVnius,

tüteburqt

bile eft

eiusdemque fubftantie. Dona igitur, que in Chri-

t$, :

fto fuiffe predicantur, ad hümanam folum ipfius

Qlo; D]

fpe&ant naturam , que ex mera gratia in predefti-

nationé fortita eft

Quamobrem femper fe DEO

Tiesque |

fubiiciens , infatigabiliter , actualitergue DEO . gra-

et m

Was agens , in cunctis ipfius fe fübdidit voluntati ,

$.

adeo vt velle eius merito diceretur efíe diuinum,

tifi a

.

pro-

M RL NT

Co)zjz'demz*iams de PajJ. Dom.

467

Tl Qtque

propter quod ei Pater teftimonium .perhibens de

pto hong.

colo clamauit, dicens : Hic eft Filius meus dile-

penfo (bl

&us, in quo mihi complacui, ipfum audite. Nec

U? patie.

abs re fibi Pater in illo complacuit , qui nunquam

N Por.

ilius imperium pratermifit, nunquam ab eius laude

! , dedio.

ceffauit, nunquam ipfius gloriam (( etiam víque

Jrimoge.

ad. carnis interitum ) qusrere defiit,

Erat profe-

, Rex re.

&o in hoc Paffionis fuz agone vltra omnium mor-

Cdentot,

talium vires afflidtus, in corpore videlicet, & ani-

10, Ynus

ma. In corpore quippe füpra modum cruciatibus

1, (dlig

premebatur, in anima vero doloris, atque compaf-

: jdem af

fionis transfigebatur iaculo , tametíi deificata in

itrabatur,

Verbo , diumis absque interuallo inhereret ample-

1] Q6C d«

xibus.

Quanquam totus deificatus effet homo

detatione

Chriftus IESVS per affumens Verbum , erat- nihilo-

, que m

minus pafübilis, nondum glorificatus , fed glorifi-

candus,

'aliter eft

Diftulit autem glorificare, quem affum-

ternitito,

pferat totum , vt poffet pati, fciret compati, hor-

! Vilb

tareturque patientes,

Sacramientum hoc inzítima-

» in Chri

bile eft , nec poteft capi, vt idem homo fit bea-

um ipfius

tus, & mifer; in cruce pendeat, & triumphet in

predeft

codlo; DEVM fruitione felici videat, fputa, illufio-

fe DEO

nesque füftineat,

A Domino factum eft iítud $

EO m

& eft mirabile in oculis noftris.

Olugtat ,

S. LAVRENTIVS IVSTIN, de triumpb,

dininm, j

Chrifli agone, cap. X F L. pag. . 319»

pro

k

C A-

—

VRPTEISPHRKIHSN

(

468

Caput XIF.

Ruä, M

B E RE äääääïääää

fuerunt !

CAPVT XIV

lll

qrba p

'ïæ*

bant, &

k:

I.

M

Saluator innocens , latrouum . focius. ,

&utem «

«

ä&z

B*

vf

g;j crucem fibi baiulat , peccatis no-

fdem, .

vos. ip

firis debitam, XOAN. X1X. 16.

1I. Simon Cyreneus crucem pof? Dominum

Quonia

ent * |

poriare compellitur. MATTH. XXVII. 32.. MARCI.

Eenuent

XV. 21

LUCE. XXIl1. 26

l1l Mulierum lamentantium turba a Chri-

Tonc 1

flo commonetur.

LUCE. XXl. 27

füper n

f in v

I (d) Sufceperunt autemn IESVM:

quid fie

Cb) exuerunt illum purpura, & induerunt

((

eum vefítimentis fuis, & educunt illum ,

Exuertn

vt crucifigerent eum.

(d) Et baiulans

fibi crucem exiuit.

mati; j

I].

(a) Exeuntes autem ( b) anga-

&m t

riauerunt pretereuntem quempiam (a) ho«

|

hume

Simon, |

minem Cyrenzeum , nomine Simonem, (b)

venientem de villa, Patrem Alexandri

&

l homo

Ru-

—

Confideratibnes de Pajj. Dom.

469

—

i

ff?ä

Rufi, vt tolleret crucem eius : (c) & impo-

fuerunt illi portsre crucem poft IESVM.

Hl.

Sequebatur autem illum multa

turba populi , & mulierum , que plange-

bant, & lamentabantur eum.

Conuerfus

n i

autem ad illas IESVS dixit : Filie Ieru-

01j tlf«

falem , nolite flere füuper me , fed fuper

XIX. 16,

vos ipfas flete , & fuper filios veftros.

Dominun

Quoniam ecce venient dies, in quibus di-

* MARCII

cent : Beate fteriles, & ventres, qui non

genuerunt, & vbera, que non la&auerunt.

-

Tunc incipient dicere montibus

*

Cadite

t a Cri-

füper nos, & collibus : Operite nos. Quia

fi in viridi ligno hec faciunt , in arido

CUT REU

FSVN:

quid fiet ?

Vduerunt

CONSIDERATIO CCII.

tillun,

Exuerunt. illum purpura ,. & induerunt eum vefli-

baiulans

.mentz's fs ,& educunt illum, vt erucifigerent eum &c.

MARCI. XV, 20, ET. SEQQ.

D) angte

am tropheum fuum victor attollat, Crux füper

I

humeros imponitur, vt tropheum , quod fiue

o

]em,KD)

ff

Simon , fiue ipfe portauerit , & Chriftus in homine,

& homo portauit in Chrifto. Nec difcordant Euan-

ndri, &

ii

be-

h-

470

Capit. XIF.

geliftarunt fententiz , quando concordat myf'cenum :

yanit

& bonus .ordo noftri proféctus eft :; vt priuscrucis

jpphorbi

findos ;

fue trophxum ipfe erigeret , deinde Marty nbus tra«

deret erigendum:

Non. Iudeüs eft., qüi Crucem

z 0184 f

portat, fed ahenlgena atque peregrinus, nec pre«y

afferibus

cedit.; fed féquitür, iuxta quod fcriptum eft: Tolle

jius &

crucem tüam, & fequere me.

Non. enim fuam ^

quar tb

fed noftram crucem Chriftus afcendit

Nec mors

yit fidéi :

illa Diuinitatis fuit, fed quafi hominis , vnde &

curtenda

ipfe dit :

DEVS DEVS 1neus, refpice i in me, quare

[ nequi

vocis ]

me dereliquifti ? Pulchre afcenfurus crucem , rega-

lia veftimenta depofüuit ,

vt fcias, quafi hominem

tiarutmqu

paffum effe, non quafi DEVM chem etfi vtrume

bus enic

que Chriftus, quafi hominem tamem , non quafi

induti m

DEVM -cruci effe füffixum.

Sed milites , non

fürgit

Iudzifeiunt, quo tempore qualia veftimenta: Chri-

jam hony

íto conueniant

Tudicio quafi vi&or. adfifüt

P

ad pàáffionem tanquam reus humilis venit.

N unc

h. 167, 6

quoniam troplieum iàm vidimüs

currum fuum

?

triumphator afcendat : nec arborum truncis, aut

C0

quadriiugis plauftris manubias de mortali. hofte

D ii

quafitas , fed patibulo triumphali fufpendat Ca»

ptiua de fzculo fpolia.

Non hic reuinctis poit

I

tergum brachiis,

entcs , nec exc1f'arum Yrbium

Q

[

imagines cernimus , opp1do1umque captmum fi-

lorpota

mulacra aut fubmlü'd cwgt)grum Regum colla mi-

SUEEY

-

18.-

*

Confideratioges - de Paff; IDom.

471

Werium «

ramur , quales humanortm | folent fpeciés effe. tri-

TIOSCrücis

umphorum : nec victorie terminos regionis fine di-

Ytlbus tra

ftinétos , fed. ouantes populos nationum , quæütos

1 Cfütem

non ad fupphcmm, féd ad pr*emlum reaes liberis

] nec præaþ

i

affe&ibus adorantes . voluntariis Vrbee ftudiis de-

( Tole

ditas, & in melius reformatas 1rnag1nes oppidorüm,

m fuam

-

quas'non fücus exprefferit , fed' deuotio oloraue«

Net mors

rit fidei :

"arma , victoriarumque iura , toto orbe

, Vide &

currentia, captiuum principem mundi, & fpiritua-

T,. quate

lia nequitie , que funt in- coleftibus , obedientia

&D, rf

vocis humanz imperio fübditàs dominationes, va

hominem

riarumque- virtutum fpecies non fericis , fed mori-

fi vtrüm.

bus emicantes.

Fulget 'caftitas j üd"es [plendet , &

Don quaf

induta mortis exuüuiis deuotio: forïïxmdmls iam 1eæ

t5 , non

furgit.

Vnus DEI triumphus' fecxt onmnes prope

nta Chn-

iam homines triumphare, crux Domun.

adf (ht

S, 4MBROSIVS, Expofit, in Lucam.,. Zzb,X

f, Mnc

". £07. €9 feqq. Tom, , pag 1$27,

2'

um fa.

&

VA

'f

nics, at

- CONSIDERATIO CCIII

e

a. hofle

£t educunt. illum, «t crucifigerent eufli. LOC. CIT.

ondat, Gd«

s poft

uorum enim animaliüm infertur fanguis pro

? vibiuDt

Q

peccato in fan&a pergsP!ontlficem, horum

orim. 4f

corpora cremantur extra caftra. :

Quotirca IESVS

cola ml

extra portam paífüs eft, vt fan&tificaret populuni

f

112

pro-

(

472

vCaput XIP.

l

proprio fanguirie,

Illa ergo horum erant figura ,

i feramus,

& fic omnia impleuit Chriftus, patfüs . extra.

Hiec

quotd fic

*

etiam fignificat , eum füa fponte effe perpeffum ,

feramüs g

oftendens , quod illa non folum erant, fed figura

lus, ftue

quedam erat etiam ipfa difpenfàtio foris füfcepte

qux., if

paffionis.

Foris quidem paffus eft, fed fanguis in

opoftet )

colum eft füblatus.

Vides, quod fumus participes

tere, qui

fanguinis, qui inferebatur in fan&a , fan&a vera,

quomodo

facrificii , quo folo fruebatur Sacerdos , nos ergó

deamus

veritaUs participes fumus. Si ergo non improperii,

nem, o

fed fanétificationis fumus participes , improperium

pauperta

erat cauía fanctificationis,

ealommis

Nam vt ipfe fuit pro-

bro affectus , ita nos quoque.

Si ergo exierimus

m g

eum eo, erimus participes.

Quid eft autem, exea-

pinqii :

mus ad ipfum ? Simus participes eius perpeffiohum :

Quando

feramus eius improperium.

lNon enim fine caufa

cis af

paffus eft extra portam ; fed vt nos crucem eius

hac (op

feramus, & maneamus extra mundum , & ibi per-

dis pon

manere ftudeamus : ficut ille probris appetebatur

*m, illa

taiquam condemnatus, ita nos quoque. Et per ipfum

extollun

[

offeramus DEO facrificium.

Quodnam dicit facrifi-

Cordiam

cium ? Ipfe interpretatus eft, dicens : fru&um labio-

Tpnà :

rum confitentium .nomini eius, hoc eft, preces ,

pteten (

hymnos , gratiarumt actionem 5 illa enim funt fruétus

homila

labiorum. - llli offerebant oues, boues , & vitulos,

q0 ben

& dabant Sacerdoti.

Nos-autem nihi| horum of.

Qs

fera-

Confiderationes de Pa[f. Dom..

473

D fa.

feramus , fed gratiarum a&tionem , & in omnibus ,

Ka. ch

quoad fieri poteft, Chrifti imitationem. - - Omnia

odf

feramus grato animo, fiue fit paupertas; fiue mor-

f fgm,

bus, fiue quiduis aliud.

Nam que nobis confe-

5 fifepta

xyunt, ipfe fcit. folus.

Quid enim oreémus, ficut

fingui in

oportet, nefcimus. Qui' ergo nefcimus quidem pe-

Jatticipes

tere, quod oportet , nifi fpiritum apprehenderimus,

( Veri ,

guomodo ea, que nobis conferunt, fciamus ? Stu-

10$ età

deamus crgo pro omnibus offerre gratiarum actio-

Dproperi

nem, omniaque forti animo feramus;

Sumus in

DrOperium

paupertate, fumus in morbo, gratias agamus. Cum

' füit pro

calumniis appetimur, quando male patimur , aga-

exierimus

mus gratias. Hoc enim facit, vt fimus DEO pro-

Cm, CXeo

pinqui : tunc etiam DEVM habemus debitorem.

effopum:

Quando autem fünt nobis tes fecunde , & benefi-

fitie caufa

ciis afficimur , DEO fümus debitores.

Alioquin

ICem es

hzc fepe funt nobis in iudicium, illa vero ad eluen-

X jbi ptt

Illa attrahunt. mifericordi-

das ponas peccatorum.

petebatat

am , illa benignitatem, & clementiam. Hec autem

peripfum

extollunt etiam ad arrogantiam , deducunt ad fo-

cit facrf-

cordiam , & efficiunt , vt'ex phantafia de nobis

um Ibioe

magna apprehendamus :: hec nos eneruant.,

Pro-

, r ,

pterea dicebat etiam Propheta : Bonum mihi, quia

nt frudus

humiliafti me, vt difcam iuftificationes tuas. — Quan-

y vitulos,

do beneficio affe&us, & a malis liberatus fuit Eze-

yonim of

chias, in altum elatum eft cor eius : quando au-

fetie

ii

h]

2

tem

—

P

U

474

Caput X1F.

tem cgrotauit, tunc eft . humiliatus , tunc fuit DEO

yíc dici.

propinquus. « Magnum bonum eft affli&tio, ar&a

guditit, £

enim éft via.

^'tea gIorio

Quamobrem . affliéctio nos tradit in

arctam.

Qui non affligitur , non poteft intrare.

placeo ,

Qui enim in ar&a feipfum affligit , & premit, is eft

bus &1go

etiam , qui fruitür requie.

Qui:autem ífe ipfüm

gfo atl

dilatat, neque ingreditur ; «& premitur, tanquam

£a

cuneo , vt ita dicam j pulfüs.

Audi , quomodo

&f

hanc aré&am. viam ingreffüs eft^ Paulus.

Caftico

it dif. (

T. X1

corpus meum, inquit ,'&in feruitütem redigo. ^Ca-

ftiga corpus, vt poflis-intrare. Propterea in omni«

bus affiictionibus DEO' perpetuo gratias agebat, Pe-

MU

cunüis es multatus ?-Hoc datitudinis multum tibi

D

attulit. A gloria e&cidifti

alia latitudo.

Calum-

niis es. appetitus : credita fuere , quse aduerfus te

D

fünt.dicta, quorum non eras tibi confcius ? Lsta-

re, & exulta.

Beati enim ; inquit, eftis, quando

Q

Is

vos probris 'affecerint homines ,'& dixerint omne

Corpora

I5Vs

malum.contra vos, mentientes propter me. Gau-

li, ext

dete , & exultate, quoniam merces veftra copiofa

eft in colis.

Quid. miraris, fi triftitia afficeris, &

precan

vis liberaria tentationibus ? Paulus voluit hbexarl,

gucas esí

Tilüd

TOE

& fepe DEVM rogauit ;^nec impetrauit,

qüorum

;enim , ter Domuwm rogaui , fepe fignificat.

Et

toftr f

dixit. mihi, inquit ; füfficit: tibi gratià mea, virtüs

(65 ff

Inärmxtacem

enim mea.in mürmxtam perüamf

T$ a

é

ipmp -

hfc

*

33

3riygrS

E

Lon/idemtzones de Paj Dcm.

475

füit Dpo

hic dlclt affli&tiones.

Quid- vero ?

? quoniam hec

li u

audnult, grato animo hec. tulit , & dicit : Propte.

»Üradit n

-rea glorior in infirmitatibus meis.: hoc .eft ,. mihi

L intrare

placeo y E quiefco in affh&hombus

Pro omni-

tit, iseft

bus ergo agamus gratias, pro rebus fecundis , &

fe ipfüm

pro affli&tionibus.

Ne murmuremus, ne.fimus in-

tanquam

grati.

quomodo

$. CHRTSOSTOMVS Howil. XXXIII

Cafliro

in epifl. ad. Hebraos. ex colle&zrme szjiantzz "Aniiocbeni.

io,

Tom. X IL pag. 307. 308.:

Bukouiid

bt P

CONSIDERATIO .CCIV.-

itum tibi

F educunt illum , *ot crutifigerent eum.

Cilum

uer(üs "t

LOC.,

C1T,

? [2

Borum enim animalium fanguis . infertur .pro

Q

, Quanda

peccato in fan&a per Pontificem ,. horum

It Ofmne

corpora Cremantur extra caftra.

Propter quod &

, Gu

IESVS, vt fan&ificaret per fuüum fanguinem.popu-

? CopioR

Ium, extra p01 tam paffus eft.. . Demonftrat,ea, que

heris, &

preclara apud Iudzos fyerunt , rerum nof'cr;uum fi-

Tibetat

guras exfhtifiï, nulhus afferens prctu fuifle ea; facra.

—

E

Dlud

quorum non potuerit effe confors.. populus.g

K

noftri facrificii ne legis quidem.. I'ontm,ceæ, gpn&m*

H x'ïrms

tes efle pofï'unt : fiquidem. noftri f acri illgs oläla»gw)

Vt enim eorum ammmmn* *

rmltä e'n

z|

Ties typus e: anto

ii4

qu&

PC

(

476

Caput XIP. -

quae pI:O populi peccatis offerebantur, fanguinem

quidem fY

quidem intulit in fan&ta Pontifex ; corpora vero

t Dunes

yd cipurm.

extra caftra cremabantur : hunc ad modum Chri-

Ti

ftus pro mundi peccatis paffüs, fanguinem quidem

fuum in fancta intulit Patri tanquam Pontifex, cor-

AL fPl

pus vero palo affixum eft extra caftra.

Memoriam

CC

itaque illius facrificii perficientes noftri Pontifices ,

fanguinem Domini in noftra fan&a , & ad altare,

0377

tenquam in codlum ferunt.

Hanc ob rem legis

(

Pontificibus non licet ex hoc altari edere , tan-

vius

quam alienigenis , & qui füpra mundum hunc non

!

ff

fipiant: nos autem fecus, Exeamus igitur ad eum

extra caftra, improperium eius portantes. Quia ex-

fuper lu

tra portam Chriftus paffus eft, egrediamur & nos

extilit f

ad ipfum extra portam , hoc eft, extra mundum,

lifeo Pro

improperium eius ferentes, hoc eft, eadem cum

phetarun

ipfo patientes. Ipfe inftar condemnati , & latronis

erüetet,

cruci eft affixus foris : nos itaque e mundo , eius-

foine

que rebus fplendidis exire non pudeat, etiamfi igno-

fiatim |

miniahoc videatur. Rurfüs autem eos adhortatur,

ecepen

ea ferre, qua a ludeis inferuntur ipfis, fiue iniuria,

Tütt, Q

fiue rapine fuerint.

Non enim habemus hic ma-

tus, Qv

Con-

nentem ciuitatem , fed futuram inquirimus.

duritig:

firmat hic , neceffarium effe , vt egrediamur extra

1 ligno

portam , hoc eft, mundum. Non habemus enim

liberdt

participationem aliquam -iyn hoc mundo, quando-

Adan,

qui-

Conüdemtiane; de Pa[f. Dom,

477

quidem neque maneat, Debemus igitur fugere ex-

ft Verg

tra hunc, & ad futuram vrbem accurrere, hoc eft,

u Chr,

ad coelum.

1 quidem

THEOPHTLACTVFS, Comment. in cap.

lfv o

XIII epif. ad. Hebreos. Edit. Lodin. pag. 1026.

lemoriam

Ontiies,

CONSIDERATIO CCV.

d altare,

Et baiulans fibi crucem , exiuit in eum , qui dicitur,

m lerig

Caluarie locum,

1OANN. XIX. 17.

I , QD

Unc not

uius ligni facramentum in Regnorum libro legi-

Iradeum

H

mus celebratum. . Nam cum filii Prophetarum

Quia 0s

fuper flumen Iordanem lignum fecuribus cederent;

t & n

exífiliit ferrum, & merfüm cft in flumine,atque ita He-

undu,

lifeo Propheta füperueniente, petunt ab eo filii Pro-

lem cum

phetarum , vt ferrum. flumini, quod merfüm fuerat;

. |atronis

erueret.

Atque ita Helifeus accepto ligno,.& mif-

o, eits-

fo in eum locum , vbi fübmerfum fuerat ferrum ,

mf igmo-

ftatim fupernatauit , & lignum merfum eft, quod

Vortatut,

receperunt filii Prophetarum.

Ex quo intellexe-

jniuriay

runt, quod Helie fpiritus in eum fit reprafenta-

hicme T

l

tus. Quid manifeftius huius ligni facramento ? quod

, Con

duritia huius fculi merfa in profundo erroris , &

t ext

a ligno Chrifti, id eft, paffionis eius, in baptifmo

us enim

liberatur, vt, quod perierat olim per lignum in

Adam, id reftitueretur per lignum Chrifti. Nobis

quanldo-

qui

115

igi-

(

478

Caput- X1F.

igitur.,..qui fücceflimus. in. loco Prophetarum , ea

|

(0)

fuftinentibus hodie.in fieculo, que femper pafüi funt

T hi

Prophete propter diuinam.religionem. -

Alios enim

lap1daucrunt, alios fugauerunt j plures vero ad mor-

bàt emo

tis necem tradiderunt , quod. negare.non poffünt,

tan$ Cl

Hoc lignum fibi & Ifaac filius Abrahe ad facrifi-

d ! fed

ciumi ipfe portabat, cum fibi eum DEVS- hofli-

f pietas

am fieri precepiffet. Sed quoniam, hzc fuerant fa-

paxe

"Cramenta, qus temporibus Chrifti perfcienda fer.

fider ul

uabantur ;

&lfac cum ligno referuatus eft, ariete

fem, pmo

oblato in vepre-cornibus haerente , -& Chriftus fuis

[ pietas,

temporibus lignum-humeris fuis- portauit, inhserens

cornibus crucis;-corona fpinea in capite ejus cir.

ipftm fpe

tbus r

«umdata... Hunc.énim. oportebat pro- omnihus gen-

tibus fieri-facrificium

Quo eràn

qui tanquam ouis ad vi&i-

mam-.duétus :eft; & 'velut agnus coram tondénte fe

em Pa

&& Domir

fine.voce, fic-non 'áperuit os fuum.

Hic-enim

fio g«f

Pilato- interrogante;nihil locutus eft: in humilitate

enim iudicium eius 4ublatum . eft,

fir, q

Abrum f

TERTVLLIANVS. li. contra Iudæos caþ.

Vult Vet

XIII p Iyp.

Wt me

A

Ay &

:

Qtur m

»fr

SO

zm.

V, quid

u

&m ce

iultos ]

dilce A dil

hihitores

CON-

*

Conf deratimes de Pajï Dom.

479

t lin] a

CONSIDERATIO CCVI

t pf fimt

Alios enim

L OC * cch

Et baiulans fibi.. crucem - exidit- 6590.

7040 mor

M bat ergo ad locum, vbi fuerat clumügendus, por—

Ob poftün

4 fierif

tané crucem fuam IESVS

Grande fpeutacuw

NS At

lum ! fed fi fpe&tet 1mpletas m gnnde ludibrium ;

fi pietas, grande mylterium : fi fpe&et 1mp1etas,

füennt f

Clenda fer

grande ignominie documentum fi pletas, grande

fidei munimentum : fi fpe&et 1mp1etas F ridet Re-

e[t , arie

gem, pro Virga regüi lignum fui portare. fupphcu ;

Liifus (üis

; Inhefeng

fi pietas, Vzdet Regem bzuulantem lwnum ad femet

€ &U Q]«

ipfüm fwendum, quod fïsauus fuerat etiam in fron-

tibus Regum :

in eo fpernendus oculis impiorum , in

Tibl den

Di&uro

st vidi

quo erant gloriatura corda Sanétorum.

oyridénte fe

enim Paulo: Mihi autem abfit. glormrl , nifi iri crü«

ce Domini noftri IESV. Chrifti ,. ipfam crucem fuam,

Hic-égim

lurnit&te

füo geftans humero

commendabat, & lucernz ar-

für& , que füb modio ponenda non. erat , cande-

labrum ferebat, * Ideo non vtcunque ait

( Qui

filent d

vult venire poft me , ) abneget feipfum , & fequa-

tur me ; Sed addidit : Tollat. crucem fuam , & .fe-

quatur me. Quid eft, Tollat crucem füam ? Fe-

rat, quidquid moleftum eft: fic.me fequatur.., Cum

enim coperit me moribus , & præceptls meis, fequis,

multos habebit conwadx&ores, multos habebit pro«

hlbn;ores » multos habebit dnfï'uafores 5;:& hoc;de

)N

inï

[

(

480

Caput X IT

ï

eet od

ipfis quafi comitibus Chrifti.

Cum Chrifto ambu-

s in ho

labant, qui cecos clamare prohibebant.

Siue ergo

4iato , 1

münas, fiue blandimenta, fiue quaslibet prohibitio-

nes, fi fequi vis, in crucem verte, tolera, porta ,

fje enm |

loc t

noli füccumbere;

Videntur his verbis Domini ex-

vniuerfalt

hortata martyria.

Si perfecutio eft, nonne pro

fmetipfü

Chrifto dehent cun&a contemni ? Amatur mundus :

fed preponatur, a quo fa&us eft mundus.

Ma-

dre, & m

gnus eft mundus, fed maior eft, a quo fa&us eft

(, nupte

CoDiugat

mundus,

Pulcher eft mundus :

['ed pulchrior eft

non debe

a quo factus eft mundus

Blandus eft mundus :

pus, cun

fed fuauior eft , a quo fa&us eft mundus.

Malus

k diftibt

eft mundus ; & bonus eft, a quo fa&tus eft mun-

dus.

if vnic

. - Quomodo - malus eft mundus, & bo-

nus eft , a quo faétus eft mundus ? quomodo ? Quo-

quatur tec

i locum

niam mundus per eum fa&us eft, & mundus eum

(üum cor

non cognouit,

Mundus per eum fa&us eft, coe-

mun-

pudicitia.

lum , & terra, & omnia, que in eis funt

dus eum non cognoult , amatorcs mundi ; amato-

Vlteriüm;

nienda ]z

xes mundi, & contemtores DEI

ifte mundus eum

ibi locut

non cognouit

Sic ergo malus eft mundus , quia

À in (à

mali funt, qui DEO preferunt mundum. - - Per-

fequitur mundus damüatus

f i e

perfecutionem patitur

mundus reconciliatus.

Mundus damnatus ,' quid-

fiam, i

quid preeter Ecclefiam : mundus reconciliatus Eecle-

qudquid

lt non.

fiaa Nopg enim vemit Filius hominis , alt, vt iudi-

f

cet

Confiderationes de Pa[J. Dom.

481

m&o ambu

cet mundurm , fed vt faluetur mundus per ipfumr,

Sed in hoc mundo fan&o , bono ,, reconciliato i

3lUe crgo

Drobibitio

faluato , immo faluando, nunc autem fpe faluato ,

T por

fpe enim falui facti fumus , in hoc ergo mundo ,

hoc eft, Ecclefia , que tota fequitur Chriftum ,

Ofiini ej-

Dionne pro.

vniuerfaliter dixit

Qui vult me fequi, abneget

it mondus

femetipfum.

Non enim hoc virgines debent au-

dUs

dire, & maritate non debent; aut vidus debent

Ms

& nupte non debent

aut monachi debent

&

0 fa&tus ef

chrior ef

coniugati non debent ; aut clerici debent , & laici

L mundas :

non debent : fed vniuería Ecclefia, vniuerfum cor-

i

pus, cuné&ta membra per officia propria diftin&ta,

Mil

5 f mun

& diftributa fequantur Chriftum.

Tota fequatur

jus, & bo

ipfa vnica , fequatur' columba , fequatur fponfa,, fc-

quatur redcmpta, & dotata fangmne fponfi, . Habet

lo ? Quo

ibi locum fuum integritas virginalis: habet ibi locum

indus eum

s efl, (m

fuum continentia vidualis : habet ibi locum fuum

pudicitia coniugalis : non ibi habet locum fuum ad-

I :- mun.

ulterium;.non ibi habet locum füum illicita , & pu-

]i; amato

Jndus eüm.

nienda lafciuia

Ifta autem membra, que habent

dus, qua

ibi locum fuum in genere füo , & in loco fuo,

& in füo modo, fequantur Chriftum , abnegent

Pet-

fe, id eft , non praefumant de fe

tollant crucem

m puttur

fuam , id eft, tolerent in mundo pro Chrifto ,

15 ,'qui

quidquid intulerit mundus,

Ament eum, qui fo-

us Eede

lus non. decipit , qui folus non fallitur, folus non

vt iud

c&

fallit : ament eum, quia verum eft, quod promit-

tlt.

492

Cdput XIF,

tit, " Sed quia non modo dat, txtubat üdes.

: Dü-

|grdli

do poff |

f2, perfeuera s toïera porta d,llatlonem, & tuh(h

**-*

red

crucem;

pell aban

fis blafg

$. AVGVSTINVS

Jaä't CXVII. 'dn

doam. Ton. IIl paæt. TR a. 297 * * Serms«

L r p

| » (

XCVL us XEVIL de^diwerfs. Tom. F. pags «

um M

$12. C? feqq

J geni

CONSIDERATIO CCVII

enientat

.Et Imzulans fibi crugem 6'596. .L0C,. CIT..

Cracem

hoc mu

ducmur 1g1tur de pretorio , v£ c1umf3gatur. Crux

bis janü

parata füper illius'imponitur hümerós, vtiper

valiatus

.ciuitatis medium 4^ & :per: plateas; errufalem vfque

j mani

d fupplicii baiulet. locum, , Tutc tumultis in to* j

benedid

|

ta ferme ciüitate fa&us eft maximus : : pror.foribus

perrexit

mantibu

palati - adelat Anfiumerabilium | coneurfüs:: populó-

zum , quoniam, Vt moris eft, omnes.ad hoc con-

Cis füpp

fitis die

fluxerant fpectaculum. .. Sufürrantibus itaque-fparfim

inuicem turbis ,:ecece DEL Filius. egreditur de ide

fe dig

nua, crücem füper.proprios.ferens -hümeros. .Ins .

'Ormty

cedebat ; demiffo. vultu., inceflu humili4: totus- fatl-

Dutid,

gatus , & anxius., quipperui tota.no&e: fuerat-fla-

lodie j

gellatus , colaphlzatus

confputus;; . illufus , : atque

Crumfxg«

opprefíus,

Defecerat.: .prorfus. in. illo.naturalis -"vir-

QUi àc

tus, pr opterea cruciabatur. immenfe. . "uhc:quidem

VOCm

pref-

Confiderationes de; Paff, Dom.

485

D .jl

preffus pondere , 1mpellebatur ad-patibulum. quar :.

» A tUl

. do poft fatigationes nimias pam'are debuerat.: Com.- 1

t

pellabantur illius, aures. vociferationibus, & fufuse-

)

XV-U 1

tis blafghemlarum, contumeharumque voc1bus, ats -

$m,4 que plangentium mulierum gemitibus inenafrabili«::

bus.

Quis non eiulaffet ex corde fuper Angelo. -

A V þagï

rum Regem, & Dominum

lento gradu-, tremu-c

l

lis genibus , oculis ligentibusg.crine fparfo , facie

I

VII,

cruentata, fciffis veftibus , fpinis capite coronato ,

QT.

crucem propriam baiulantem ? Plane maxima .erat

haec mutatio dextera Excelfi.

Porro per quam vr-

tur, Crüy

bis ianuam paulo ante afello-iüfidens , populorum

J5 Vtipat

vallatus agminibus, palmarum, Qhuarumque 1amos

lt vfque

in manibus$ geftantium, atque clamantlum Ofmna,

3$:10 0

benedi&us , qui venit in nomine'Domini Re*( Hï:qel

dbforibos

perrexit ad templum, per eandem hodie blafphe-

: populo-

mantibus turbis, tam ignominiofe reie&tus;' ad" cfu-

hioc cof

cis fupplicium trahebatur.

Si attendas his interpo-

jefparfim

fitis diebus , quid erit Dominus , nihil redargutio-

u de h

ne dignum inuenies;

Attamen- quemadmodum

fos, ]ne

*tommtunis. die illo: vo£ :populi: erat:, Ofanna .filio

ytus- fat

auid. benediétus , qui venit'in nomine Domini; ita

uerat d

hodie in- plebe ómnium fententia fuit : tolle, tolle,

sj attué

crucifige eum;

Quid egit. hic,'quid- interuenit: ?

quid accidit.noui:? vt vox fanc&titatis - & laudis iti

ts vl

vocem huoms ; i& blafphemia? fic repente mutata

ciuidi

p

fit ?

484

Caþz;t XI1V,.

fít ?

Hec profc&o eft popdh hmus antiquata ma-

litid j Moyfi.quoties reftitic ? Quoties. illum prouo-

C0

cauit ad mortem ?..Non illos /Egyptiaco: feruitutis

DT

ereptio, non diuinz legis exbibitio, non facrarum

fanctionum inftitutio , non. demum quue ad fui; de-

bdic

letionem. de libro. vite perfe&a dile&io.ad bene-

tet

uolentie eius firmitatem. adduxit, quin potius mur-

m qu

murationibus, calumniis , obieGionibus, atque.la-

iatione,

pidibus vitam illius.de terra auferre conati funt.

tient? : ]

De Samuele quid dicam , qui Propheta. DEI fide-

li fud

lis eft agnitus ? Hic iudex quum, effet in populo, ab

incormuy

eis turpiter eiectus eft.. Quid plura? Quem enim Pro-

put éra

phetarum non funt perfequuti eorum patres ? Occi-

Crücitfe

deruntque eos; qui illis pronunciabant de aduentu

ditut ,

Chrifti.

Acceperunt infuper legem in dipofitione

plare i

Angelorum ;illam vero minime cuftodierunt. Adfue

jure ped

nunc dammnationis cuimulum , vt fanguis iuftorum

faius ef

omnium , qui effufus eft , aduerfum eos vltionem

w M

clamet, in ipfüm Prophetarum Dominum deteftabi-

in ligno

lius defeuierunt. Nam ad maiorem illius ignomini-

lgen ir

am, quum ad patibulum deferrent illum, duos latro-

lioqvimy

nes cum eo direxerunt, vt.cum eodem patiter cru:

türa hon

cifigerentur , populis fuadere conantes,vt ficut in

ledidus

pona pares, ita.& in crimine effent zquales

lint n

S. LAVRENTIVS IVSTLIN, loco fefe mt-

il mile

snorato, cap. X V. pag. 319.

Q5 n

CON

Confiderationes de. Paff. Dom,

495

LiQUttt mo.

lum proug.

CONSIDERATIO CCVIII

? [eruitutis

KEt baiulans fibi crueem &

LOC. CIT.

D fitarm

d füibde.

bducupt quidem moriturum iam vite aucto-

0.d Berp-

rem , quod pro nobis fiebat, paffione longe ali-

QUs g.

üm , quam fibi Iudei finxerant , virtute diuina &

; aque j

katione, quz noíftram mentem exc«:dxt exitum fore«

Onad füpt

tiente :

laqueus enim quodammodo pafüjone Chri-

-DEL fide.

fti ftruebátur mortis potentie , & inftaurationis in

Dopulo, q)

incorruptionem, ac nouitatem vite initium , & ca«

1enimPro

put érat mors Domini

Lignum autem , in quo

16 ? Oti-

crucifigendus erat ,,humeris geftans tandem progre-

je aduentü

ditur , damnatus iam capitali fententia, quamuis

dipofitione

plane infons, idque propter nos ; poenas quippe

n Ad(ug

fure peccatoribus a lege irrogatas in fe fuícepit,

: juftorum

fa&us eft enitm. pfo nobis maledi&um, vt fcriptum

s Vitionem

eft. Maledi&us enim, inquit, omnis , qui péndet

deteftabi

in ligno

Maledicti vero nos omnes , qui diuinam

*

ignomini-

legem implere noluinus

3

multum quippe omnes de«

luos Jatro«

linguimus, & in peccatum perquam pron2 eft na-

afiter. C

tura hominis

Porro quuih diuina lex dicat: Ma.

ficut. i

ledi&tus

quicunque non manet in iis, qui& (cripta

les

ífunt in libro legis huius, vt fáciat ea, noftra eft

y fejute

illa maledictio, non aliorum, Nam qüi violate le-

gis funt réi, & pr&cipites feruntur in peecatum ,

k k

1ufe

QN

486

" Caput XIVE

iure puniri decet,

Quocn*ca maledx&üs eft propter

TonUS ,

nos, qui peccatum non nouit; vt nos a Veteri ma-

here

ledicto. liberaret.

Sufficiebat enifh pró: omnibus

has deb

vnus patiens, qui füper ommes eitDEVS, & mor-

dileCbon

te I"uæ carnis oinnium falutem rédimens, Chriftus

*em if

1taque geftat crucem , haudqanuam fe.dignam , fed

* ttondtt

fudores

nobis ; i legis condemnatlonem fpectemus , debitam, -

Nam quemadmodum in mortuis füit, non propter

T 1 fo

fe ipfum , fed propter nos, vt nobis düux seterne

"igpemy t

verfariol

vite exifteret per fe ipfum deftru&o mortis impe»

rio, fic etiam crucem nobis conuenientem in íe

