tus emm erat.; fed in efcam dederunt :^q8ia- iam

i. XXVIE,

Domlnus efcam '1cceperat &inpfam inie&um eft!

fel.

Acceperal: autem ipfe: éfcam fuaüen quandoi

pafcha manducauxt cum dlfcxpuhs fuis :

?3biefacras

.VIII,

CH hanc-efcam:

megtum füi .Corporis demonftráuit;

tam fuauem, tam dulcem vnttatls CHirifii "ag

^ij /hnn

commendat Apoftolus, dicens * Quia vnus- ^panis;

NIl 34

in bane efcán füauenf

vnum corpus mülti fümus :

quis eft, qui dat fel, nifi contradi&ofes' Eudtigelii,

t ( mea

tanquam ili perfecutores Chriftt : Mmuä»ïenw

[ quufem

at ïe!

peccauerunt Iudzi, cruCJSGentes in térra ainbulafic

tem, quam qui contemnunt in -colo "fedentem.,

Wi non

Quod ergo fecerunt Tüdzgi, vt efcam j quatmram

n IDUEIII,

. acceperat, darent bibendum amarum illum $otüm,

ji, li

-hoc faciunt, qul male viuendo feandalum' inferünt

| propter

Ecclcüæ

hoc facxunt hiretici" amaucantes'

fed

m. at

non e*caltentur in femetlpüs.

Dant felfüper'tüm

t Eon-

-ucundum cibum. Séd quid facit Domiiis ?^INón

j "eeath.

.admittit ad .Corpus fuum.

Hoc facrámetito- tpfe

1. Qdl

Dommus, ^quand$ . illi obtulerüht (Tél ,* gü&'xmt

p

& noluit bibere,

Si non eos páterémürycdie

H

115

emnino

ny

$10

Caput X. V

^

omnu*o gu&aremus

quxa vero necefï'e eft, eos pa-

gii C

v

ti , neceffe efï: guftari : fed quii in membris Chrifti

xerfad

tales. cïï'e non pof*'unt, guftari poflunt,

recipi in

Et dedexunt m efcam meam

euafg

corpus non poffunt.

feli & in fiti 1ea potauerunt fue dceto

Smebam,

p

& acctum aecepi: id eiï:, fidcm 1llorum dcüderaul,

titret

ia

& vetufca*:em Anu em

*

P.

2

AVG/STINVS

Enarmt

in .. pfalm.

p

Cint

LXVIIL fam. Iï pyzg 704 flbm I

en;

CONSïDER ATIO CCXIX

3

ftibi

tinqu

statid

E þquuam vetierunt 1 loetm ; "qui- vocatur Cal-

um (Z

vite;

um ie, ibi cruczfixerwzt eum, & latrories ,

P

UOPextris, & alterum a finiftris, Lüc xkit, 33.

ddo1

od

quod

uó Yero latrones eum. Chrifto crücifixi. fünt$

popu

iftüd quoque maclhünante Tudeorum .malitia;

turos

Ipfi quippe mortem 'Seruatoris longe ignominio-

phus

fffinaim reddentes, vna cum 3niuítis iuftam. cort-

füo ?

derünant. Appenfi vero Chrifto Seruatori illi fures,

Euf

dués populos indicant, lfraelitas nimirum, & genti-

qod

lesj^qui mox'ei coniungendi veniebatit

Ciir'autem

AQUS

dainnati^horum. pópilorum: figura éxftiterunt ? Iu-

km

deós-fiqiidem lex- condemmnabat ," violate. quippe

€creaturam

lesis^féi érant

Groecos autem "errof

1 Iq

[

l

Sed*&'alio modo;

enim pre& €reatore cólyerupt

qui

Confiderationes de Pajf Dam

$1

» 08 pà

qu: "Chrifto adhsrent; ploxï'us etmm crfmfïguntur

ris Clifti

vna cum ipfo; mortem qUmppe' A'eterfs" *Fvæ con-

Tecipi in

xiatfationis * füftinentes ,

5 nö*äam quaä*xdam &

4 megn

-euangelicam vitam refo: mantun- Vüde Paulus aie-

Smebam,

bat: Qui aütem fünt IESV Chn&:, cátnem" erü-

lefiderqur

cifixerunt cum ;vitiis, &' concupü&entns

Et jrur-

- füs'tanquain in füa perfona de ommbm ? Fgo' Énim

i . p

. pef legem legi mortüus fun*, "68 DEOT vitam,

4

/Cliiftó confixus füm cruet 3

viuo autem' mm* Tioh

-

! 'ep6 ; viuit^veroin me Chrrüu

Oüin & ad:quosdam *

KTX

fcribit : Si" ergó mortht" 'eftis'

4 mundo; qu«lrï**ïhud

tamfbamm mufido viuentes déCernitis ? Mors! emmL "*

tur Cal

mundänæ eólueffationtsad mmum 'conuerfationts &^ 3

Jl d

vite; 'quie ii ^ Chrifto eft? nos addücitj:

Quod $&igo £

ddo Jatrónes vna eüm Chriftó —äï'ucxüfruntm- BHobist

3

quodanimodo fighifieat; vte* éuents didicims;düos

xi fl

populos vna cum Chrifto quódàmmodo cominort.

fnaildi

türos, renunciando voluptatibus mundanis, nec'am-

1 otoio«

plius carnaliter vitiendo, fed-eonuitturos potius cum

üm. C0l

füo Domino, cutm eo conuerfando, fuamqüe vitam ad

jli füresy

eum referendo. Rationi autem figure nihil obftat,

& gipn

quod mali fünt, qui vna cum eo'appenduntur. Era-

fi&autem

dmus enim natura irte filii, ante üdcm in Chriftuny

*s

u2 1

& mom omhes obno*(h.

i.

'quope

|

: CTRILLVS ALEX. 4ND, le[,

vitram

in Iocmn. cap XIX Tbm. IV pag PC

j 1006j

&^

CONa,

qui

$Is

" Caput .X .

pecca 0.

CONSIDERATIO CCXX

905 fat

Tli-erucifixorunt..eun ,& latrones €fc. Loc.-cyr

pc i

nograpb

Et impleta eff Scriptura, que dicit

£b Cum. niquis TE«

putatus eft

MARCI XV. 28

us, f

ts 1

deo difpertiam eb'plurimos; & fortium. diuidet

y0s, d

C

fpolia,pro eo; quod tradiditin mortem animam

deris

tóbis

fliam, & cum fceleratis reputatus eft. &c. .Ifai. LIIE)

Cauffas reddit (1fàja$ ), cur: poft: paffionem. multa

3

Ti0S CT

Chriftlus premia confequatur

Quia, inquit, paf-

& iplu

füs eft, & fecit omnia; qu& prateritus.fermo de-

Tans p

fcripfit, & iniquitates :mültorum. ipfe, portauit ;

fidente

propterea "diuidati - ei ;:plurimos;. vt:pro parte. Do-

dim q

imini lacob, & funiculo hereditatis illius Ifrael cre.

troncs

dantin eum de Oriente, & Occidente venientes,

0 du

& recumbant in regno DEI cum Abraham, líaac

finif

& Iacob. - - - Propterea accipiet. gentes plurimas,

um i

qui venit pradicare:captiuis remiffionem, &. capti-

$i pot

uam prius a diabolo, atque demonibus duxit cap-

ts f

tiuitatem, & dedit eam . dono hominibus , atque

ficit

credentibus

quia tradidit in mortem animam fuam

T€ emi

& cum f(celeratis, fiue iniquis reputatus eft

$i

vt dà

enim Apoftolus eius his, qui erant fine lege, fa-

Tarum

&us eft quafi fine lege, quum.non effet fine lege,

libera

fed eiï'nt in--lege Chrifti :

quare non & .Chriftus

f

T

Tcum iniquis$ -£eputatus fit « vt unquos redimeret a

pecca-

Confideratiotes 'de-Paf). Dom.

513

LY

peccato, & omnibus ómnia fiéret;- vt omnes -fal

uos faceret ? Peccata enimr noftra portauit in cor.

OC CT

pore fuo

ligno crucis affigen$ ea, vt deleretrhi.

UAR f

rographum, quod diabolo, & angelis illius fecera-

mus, fcriptum manibus-ánime, id eft, operibus

eius, De quibus Paulus Apoftolus loquiturz^ Et

dindet

vos, quum efletis mortui in peccatis, & in "defi-

dümam

deris carnis, viuere fecit cum Chrifto, "donans

i LL

Et delens, quod aduerfum

nobis omnia peccata

n multa .

nos erat chirographum , quod erat contrarium nobis,

Il paf

& 1pfum tulit de medio; affigens illud- cruci :: fpo-

imo de

lians principatus, & poteftates- dehoneftamt .con-

Ortauit

fidenter triumphans de eis.

Iniquos

autem ,

Ite. Do,

cüm quibüs Teputatus eft, Marcus Euangelifta la-

de] cte«

trones intelligit

Ícribens :

Et crucifixerunt cum

niente,

eo duos latrones, vnum a dextris, & alterum a

finiftris.

t, Tünc

Et impleta eft Scriptura, quz dicit

Et

lurimas,

cum iniquis Teputatus eft. Quod & altius intelli-

X capti

$i poteft, dicente de femetipfo Domino: Repu

t -

tatus fum cum defcendentibus in lacum , faétus fum

que

ficut homo fine adiutorio inter mortuos liber-

Ve.

m füm

re enim reputatus eft inter peccátores, & iniquos,

f5

vt defcenderet .ad mfernum, qui.in multis fcriptu-

rarum locis vocatur lacus; & vinctos in carcere

ge, f

e lege,

liberaret. -

Qui: tradrtus eft .proprer peccata no-

hriftus

ftra, & fefürrexit propter fuftficationem noftram,

Tan-

t a

oCCa

|

514

Caþut X V

Tanta.qac cïemcnuæ fuzt, vt jpro. trausgu,üoubns,

Yun: hoc

Ti releraü

immo pro. pelfx.cqunbu., fuis -rogaret in.cruce ,. &

dis dios DOl

diceret.; .Pat er ignofce illis , quod..enim facmmt,

ITL udþ

ncfcxuat.

"

ïtmt

.fHIERONTMV.S lib. . XIV. mmj)utLHI-

T qoye tern

.;ï/czzæs d. ET. pag. $88.-Coc.

E. potus YO

lih(,,ï'n C

CONSIDERATIO CCXXI

facrament

Jbi cracifiXerütit enus Czc,

Y

LOCO CITATO.

tique &p

Qotimi, ?

editiofs igitur clamoribus Tudorum cedente Pi-

qinbOlus

$:

Tit6;^n loco, Cui nomen eft Golgotha, cru-

dnuum Li

cifi gitur' Chriftus;

Per lignum erigitur lapfus in

foadetur

lighnó; & guftu fellis, & aceti diluitur eíca peccati,

iefdo

"Vleuto, priufquam- tradcxetur, dixerat Dominus :

Quasdam.

Cum exaltatus fuero, omnia ad me maham, id

Cs 1

"eft, "cotim caufim humani generis apam, & olim

- Q0Tuo m

pmdltam in ihtegrüm retocabo natulam.

In me

ill,r m

'omnis Tnfirmitas abolebltur, in me orhnis plaga

profeff 0

fandbxtm Exaltatum autem IESVM ad fe traxifle

Cüilerint

'omnia, Bon folum noftre fübftantiee paüïone, fed

ls a

etiam' EOUUS mundi commutatlone mon&ratum ef'c

&i me

Pendente enim'in pathulo c1e1tore, vmuena crea-

lendi, Y

tura' congeimuit, & crucis c àdos omnia fimul elemen-

t? fenferunt. dNihildb illo füppheio Hberüm fuit.

QOOT

Hoc in communionem füi & terram tráxit, & coe«

lum :

Ccnjzdemtzanes de Pzzy Jünz.

515

HGOF DlIS

ium ; hoc.petrás rüpit , monumenm aperuit,. mfcr«

Tuce , &

na ufcr:uut &. denfarum hor (,re tenebralum EC

facmm ,

leS folis abfcondit,

Debebat hoc teftimonium fuo

mundus

auctori,

vt in .occafü. conditoris ful vel.

hi EH

lcnt vniuerfa finiri, Sed patientia DEI feruat I(-QLI&,

atquc temporibus ordinem iuum, nosque in. illum

potms vocat affectum, .vt eorum fdlutcm petamus ,

$t

guorum crimen horremus, Tanto igitur pretio,tanto

facramento eruti de poteüate tenebl arum , & ab.an-

ATO,

tiquz captluxtdtls vinculis abfolut:, gdate operam dile-

äxü'ml, vt integritatem mentlum veftrarum nulïa

jente Ti

diabolus arte corr umpat. qum,d nobis.contra chri-

, Crü

iïmnam fidem ingeritur, quidquid cortra mandataDM

lus n

fuadetur , de illius dcceptxombus venit, qui nosinnu-

p»LCII ],

1cris dolis ab s:terna vita.conatur. auertcre? captando

)mnm

quasdam occafiones infirmitatis hun'mæ, per quasin-

lam 1d

cautas. neghgcntesquc animas in hqueos iterum fuce

& 0]1m

mortis inducat. Omnes ergo per aquam , & Spiritum

I me

E

fin&um fenati recolant, cui renünciaueript , & qua

i piaga

profeffione iupum a fe tyrannice dominationis ex-

traxille

cufferint : nec in fecundis quisqu m, nec in aduer.

ne, fed

ils ad moxtlfelum diaboli curra

t auxilium.

.llle

tum eft

epim mcnda*( Lft ab initio, & in fola..viget alte fal-

13 (s

lendi, : Vtht

imam xgnmantxam falfze fcientis: often-

d

ta

ne dkc:pz t C.tque eorum nunc malignusimpulfor,

i f

oüomm poft füturus eft rnpmbïs accufator

An«

,

&

Al

lm

|

(

516

" ï!Cäpu: k .V

nivite nofire, Gactionum temporalium qualitátes

qu

nec itr natüra elementorum;:/nec in ftellarum-effe-

10,

€tibus ,:fed. in.fummi, & veri DEI poteftate confi-

Mcipat,

Dominus

flubb, ,cuius.auxilium, - & mifericordiam in Offhi-

$a, dixit

bus,que obtnere cupimus, implordre debemus.

Sicut ehim illo , quod abfit; offenfo nihil eft, :quod

nins, !

üobi$ valeat-füffragàri; ita eodem propitio , mul.

nei, &

&ed gtop

la nobis nocebit: aduerfitas.

Quoniam, fi DEVS

fica Fl

pro nobis, quis'contra'nos? qui.Filio fuo proprió

non pepercit, fed'pro:nobis omnibus tradidit eum,

«)o dic

quomodo noi etiam eum illo omnia nobis doniauit?

refbonde

. LO MAGNVS Serms ' VE de Paf

jropt 1

^

Nune du

Dom. pag 126.

mundi e

CONSIDERATIO CCXXII

tet4, 0i

14 Crüci

Abi crucz]?xemnt eutm.

LOCO CITATO.

trbunol

« euii

xaltato IUItUI', Dlleähfïlmx, per crucem Cnu&o,

& um i

E

nonilla tantum Ípecies afpe&ui mentis Occur«

li non

rat,'quz fuit in oculis impiorum, quibus per Moy.

ftende |

ífen.dictum eft: Ét erit pendens vita tua ante oculos

bt T

tuos, & timebis die, ac. no&te, & non credes .vi-

Chitioner

tetuas

líüi enim nihilin crucifixo Domino prater

elenenta

facinus.fuum. cogitare potuerünt

habentes timo-

Q &

rem, non,quo fides vera lufcmcatur, fed Qub con-

Ubu& Qu

fcientia .iniqua torquetur.

N ïex vero iütellectus,

E

"'ïïeln

Confiderationes . de Paff. Dom.

517

QUs

quem fpiritus Veritatis illuminat, gloriam crucis

dUISq

€clo, terraque radiattem puro, ac libero corde

ate conft

fufcipiat, &. intétiori acie videat, quale fit , quod

1 ff

Dominus,

cum de paffionis fuz loqueretur inftan-

debemii,

tia, dxxn:' Venit hora, vt clarificetur Filius ho-

elt, quod

minis.

Et ínfra : Nunc, inquit, turbata eft anima

19 ,-&nül

mea, & quid dicam ? Pater, falua me ex hac hora

( DEVS

Sed' propterea veni in hanc horam. Pater, clari.

io ptoptib

fica Filium tuum.

Et cum vox Patris veniffet e

diit cüm,

colo dicens, & clarificaui, & iterum clarificabo :

v dotiuit?

refpondens IESVS circumftantibus, dixit :

Non

& if

Propter me.hec vox fa&a eíft, fed propter vos,

Nunc iudicium mundi eft, nunc princeps. linius

mundi eiicietur foras,

Et ego fi exaltatus fuero a

$

terra, Ormmia traham ad me

O admirabilis poten-

ti3 crucis! o ineffabilis gloria paffionis ! in qua. &

xTO-

tribuna! Domini, & iudicium mundi, & poteftas

eft crucifixi

Traxifti enim Domine ! omnia ad te,

1 Ciriftoy

& cum expandiffes tota die manus tuas ad popu-

tl$ OCCUIs

lim non Credentem, & contradicentem tibi, con-

per Moy,

fitende Maieftatis tue fenfüm totus mundus acce

(e 0CU0j.

pi. Traxifi Domine, omnia ad te, cum in exe-

védes .Vl

crationem Iudaici fceleris, vnam protulerunt omnia

10 proar

elementa fentebtiam, cum obícurátis lürinaribts

tes-timo

coli, & conucrfo in no&tem die, terra quoque mo-

QO COD.

tibus quateretur infoltis, vniuerfaque creatura im-

ii Is,

1n

pio-

quem

C

$18

Ca XF.

piorum fe víui negaret.

'Traxifti Domine ;- omnia

WW

ad te, quoniam fceiffo templi velo San&a Santtoe ,.

Ib; [

rum ab indignis Pontificibus 1eceiï'erunt vt fiüura

in veritatem, plOphetla in mamflüamoncm, & k.x u".L

J

lat

Euangelium verteretur.

lraxifi Domine, anm

E

iL m

ad té, vt, quod. in. vno Iudzce templo obumbra.,-

Qp2

tis ügmücatxombus tegebatur, pleno, apertoque fa- ;

ol Ca

cramento vniuerfarum vbique.nationum. deuotio

celebratet.

Nunc. etenim & ordo. clarior. Leuxta-

iudaciam

rum, & dignitas ampliox fe*norum & facxauor eft .

[3oU MU

vn&tio Sacerdotum: quxa crui;tua ommum fons be—

potuit. v

nedi&ionum, omnium eft cauffa gratiarum : per.

lg (ur g

Chitoprap

quam credentibus datur virtus de infirmitate, glo- -

fi; Redt

ria de opprobrio, vita de. morte

Nunc, etiam

pete

carnalium facrificiorum varietate cefíante ,. omnes

vulnenbu

differentias hofliarum vna corporis,. & [anguinis

curüm fi

tui implet oblatio, quoniam tu.es verus agnus DEI

f of

qui tollis peccata mundi : & ita in te vniuerfa pérf-

1p*o Oi

cis myfteria, vt, ficut vnum eft pro omni viétima

Con erg

facrificium , ita vnum de omni gente fit regnum.

fb SUHS

S. LEO M Sam, VIIL de Pq[f Dettis ...

"A

Quicam

pag. 129

pardif

EY

FOV

o

N

Tüm 1eg

-

N

Compund

$

s/,u"'*

Clatorm

mu()g Ü

[

CON-

Con(iderationes .de- PafK. Dom.

519

d-Ofnig -

CQNSIDERATI. CCXXIH

] Sancto- ?

Vt fig Fgm ä

Ibz mmäxmmt ezmz.

LOGO CITATO-

& li "M

à mrma

rültatus ero'o Chrlftus IESVS ; in hmo, retora

)bumbra-

E

üt mortem in mortis autorcm, & Omhes prin-

toq f

cæpatus, aduerf&squc virtutes per. omröxone m paf-

|

deuotio

fbili

;carnis elifit, admïtteas àn fe anti ciu: hoftis

t Leulta-

audacnm», qui. m obnox wm ühz fæulcndo naturaïn,

3tior elk

etiam. ibi cxa&or aufu« ef ef" íé dcbm, vbi nullum

fons be-

pGïLllï Veftw.am l*'lht.nlïe 'JCCCB.U

ïuacuatum eft

m: per

lgitgr generale 11ud venmtzorm no?cx

& mthaln

ite, glo-

(.huocrzmhumz, & maum capt;mt*zt;s m jas tran-

füt Redemtori s;

DC ecam

Claui illi, qui mianus Domlm,

omnes

pec ïesqn i tlansfodcmnr

peïpeäms diat olum fiwre

fanpuitis

Vulnembus, & fq.fto um pona membro "um ipim!

us DE

carüm fuit 1nte1£'e&ro poteftatui : dic fam -Chn-

fto COmu'nmante vi&oriam,' vt.in ipfó

& cum

Ti p

| VICUTUA

1pfo omnes , quiin eum creflaz ent, tnumgharmï

Cum ergo "Dominus crucifixi córporis 'eleua tïena.

gnom,

fubl*mqs

1€CODC*1*&C1011LTH inun dl GXLGU f€tm* Hl

1/ Dui

quadam. afcé fapgl.cu, latronemque conuerfum ad

paradifi vocaret habztaculum, vos-5 'mmpüs Iudæo-»

rum, legisque do&tores j nee confcmnüæ impi zamtd

compunódi, mnec affe&u fc.elerrs mitigati, fixuris

clauorum addebaclsæeia ;mguarum; cï:umes* .Alios

faluas fecit, fe ipfam.non. poteft.

6u

C

uum facere,

N

mms

Si

|

|

$20

. Oput .X F.

Si Rex lfrael eft, defcendat nunc. de cruce, &

A j frad

credimus ei. .Sed his vocibus veftris ftultis , atque

gofttum

blafphemis-reddunt omnia elementa refponfüm,: &

bilem gt

vnam in vos fententiam ferunt codlum, terra, fol,

tmy ,

fnyr, v

fideraque indignos vos fuo miniíterio protef*bahges,

terribili motu, infolidoque defe&u tenebras mundó

10 fed

veftra cecitatis oftentant, Quod fi ad arguendum

n

vos nec ccleftia, nec inferna füfficiunt, & crucem

fure, 0

Chrifti magis potuerunt petre, atque mronumenta,

lorüm.

quam. corda veftra fentire, .faltem quod in temiplo

s'

a&um eít, fcienter aduertite, Velüm, cuius ob-

1j

ic&u intercludebantur San&ta Sanctorum , a fummo

víque ad 'imma diruptum eft, & facrum illud ,

CO

myfíticumque fecretam, quod folus fummus Pon-

tifex iuffus fuerat intrare, referatum eft, vt nilil

Ü

iam effet difcretionis, vbi nihil refederat fan&ita-

tis.

Repudiatos itaqde vos debuiftis agnofcere, &

omne ius. facerdotii perdidiffse, quia verum erat ,

: "

quod vetitas vobis dixerat: 'fi crederetis Moyfi ,

Tagit

crederetis & mihi.

eum p

Merito ergo vos teftamentum

o

vtrumque condemnat, & gratia vacuatos, & lege

priuatos, qui ideo refiftitis nouis," quia non credi-

teltatio

diftis antiquis.

Nos autem Dile&iffimi, qui ab

lt pex

ChUitis

ignorantic tenebris libérati, fidei lumen accepimus,

& in houi teftamenti hereditatem per elé&ionem

' ebluc

adoptionis intrauimus, in feftiuitate, quam carna-

d

lis

feri (

Confiderationes -dasPaff. Dom.

421

Cruce, &

lis HMrael perdidit, ;gaudeamus, quoniam' Pafchia

iS ) atqug

hoflrum immolatus eft Chriftus : per cuius ineffa-

Müm, &

bilem gratiam omnium charifiatum benediéstione di-

TT &, 1;0],

tamur, & .ita in- nouitatem a. vetuftate transferi-

tetlos

fnur, Vt non folum paradifi reftituamur habitacu-

* m

lo, fed etiam regni coleftis glorie przepaáremur ,

vüendum

adiuuante Domüno noftro IESV. Chrifto; qui cum

E crüfem

[

Patre, & S. Spiritu Viujc, & regnat in fzcula fæcg-

TUf enta,

lorum. . Ainen.

! téttiplo

S. LEO. M. Sem. X. de Pa(. Dom. pag.

*s ob.

àfümmo

132.

m i,

nus Por-

CONSIDERATIO *ccxxziä

vt nitl

Jbi crucifixerunt. eum.

LOCO CiTATO.

finctte-

(tae, &

bdurauit.ergo .carnalem líracl malignitas fua

m ent,

& nihil.eilegis teftificatio , nihil myfteriorum

imagines, nihil .Prophetarum oracula profuerunt ,

s Mojft,

amentm

cum Paífcha Domini tot feculis celebratum in eo

, & Ige

loannes - doceret, impletum, | de- quo-publica. pro-

on Cted.

teftatione dicebat : Ecce agnus DEI , ecce qui tol

lit peccata mundi.

Repugnat iniquitas iuftitie ,

; qui db

'tepiftüs,

czecitas luci, mendacium .veritati: . fed de feuitia

Ve(tionem

obluctantium, de fcelere crudelium obtinuit IESVS

v Caflide

sterng .difpoütiohis effe&um ; & ita bumano ge-

j

neri fua morte confuluit, vt facramentum falutis,

m m g

etiam

"

ia

Caput X F

hmd], jl

enam 1pf's perf'et:u*m ibus bon megaret. Qui 'enim

VCnel at,

fecoa 1

vniüerfis cr edentibus omnia peccata di-

UET EU)

mitteré, a gencrali indulgentia nec Tudaicüm voluit

crimen excludcre

P^ cdffttudo

Quorum itaque perüdlam dcte-

^( tey ii

ftamur, eorumdem fidem, $i conuertantur,. ample—

v f

&imur: & uutantes mlfemcordmm Dommx, qui

1 30ldbi

pro exs, a quibus crat crücifikus, Orábát, n0$ quo-

Lt confertt

que eum beato Paülo Apoftolo noftras" füfigimus.

b uptio

preees, &, vtïlle | popülus mlferlcordxam confäqua-

Verbut

tur,

Optaraus , .eb. euius ofrcqhonem graffäm re-

E2/85 10

conciliationis : acceplvnus : quomam, ficut ait 3nagi-

b ec pf

fter gentlum : Conc]uf' t DEVS omnia in incredu-

jt.quam

Mate, vt ommum m;f'ereatur.

Quid aniem illud

Sed adf

fuit, quod & Llcïæls mtelïe&u"n abftulit,

& fà apien-

B5 ET D

tium mündi córda turbauit, mifl crux Titii DEI ,

que & ph]lofophxc;'zm euamfccrp prudenuam &

bUr gtl

Izrauhtxca"n fecit calipare do& inam? Omnenm'im-

5 quod N

ue fenfüm hum*mæ merntis eïgofh* Chl,hm '»«mu*io

) diitig

ft

0116113, cum placuit DEÓ per» fhüt]tmm pr"e'i* Catio-

$

nis faluos fa cmc €cre bntos, "r mlrabn.or fieret

fu n

can:&antla fidei ex difficultaté. cmdendx.

Inconfc-:

XX

ggn*js enim,

& irrationabile vldcb itut rcupure

animo , quód Clcamrem omnium n'lturamm in füb-

ffant"a veri homiis Vïrm mtemnma PCPCTIiTeL ,

u&'.lx

quoä aquans*f—"'u,u"F' ius DEÉ; qur J*r,pïerct*rfmm'i,

ö. contineret vmueff*ï fux entium manibus compre«

Chil

hen-

D

"Confider atiotes de Daf]. Dom

325

Qui enim

Tiendi, iiquofum' iudicio: condemnari, & poft de-

decora illufionum" crüci fe permififfet affigi.

Sf*d

u Volu t

Vn ds ommbus iïnul funt'& humilitas hominis,.

&

ln defe

* eélfitudo Deitatis ; ;nec mlfeucordlæ ratio znaiefta-

pq tem "üferentis obfcurat,

I^ afipl

quia de ineffübih poten-

Ts Quj

«xia fü&um'eít, vt, cüm Bbomo verus in DEO in-

" miolabili ;

& DEVS verüs eft"in carüe pafnbh

Bo

TUfiótmüs

^-conferreturshomini gloriá per contümeliam., incor-

COfoqua

ruptio per-füpplicium; vita per mortem. « Nifi emm

Ht re

Verbum :caro fieret ; -& tam folidà confifteret vni-

at magl

xas in vtraque natura,' vt a fufcipiente fufceptam,

nun-

| ICR

"4nec ipfum.;breue mortis tempus abiungcxet

x

B

quam -valeret/'ad "wternitàtem' rediro- mortalitas.

jfern n,ud

*3Sed adfüit:nobis in Chrifto fingulare prefidium ,

& Tipie

i bH

wj

vtjn nátura paflübili mortis conditio non -ianeret

t &

quam: -impaffibilis: effentia. recepiffet ,

& per id,

TOE DA«

"* quod mon goterat mori , poffet id , quod em* miot-

üumiq? fufeitari.-

À

T'otibdo

Fw'v tj

H LEO M. Seïm

XPHI d/) P:güf Dm?

a

for Reret

fag "Fa46l

Trtonf-

Q.WIDERATïO CCXXV

l'C' IPL j

v infi-

I OC..

Cl'l'

]bz c;*uczþ'xemm ezmz.

ao

vf ,

Qu

Uü'.ls aïhgatm tanquam ; moleüus.

Gonühum

(5 f*'"n'l

-

enim. contra femctipfos inierunt j. gui - populum

com

pv

DI demetunt, fpoliantque , ac pedum eorum fe

M

m

m 4

mi-

N

&.244"

C'æpwt XPA..

(

mltag perturbant. ,VMm.anime eorum : Miala ipfi&

Ilüte , V

fecundum opeta 1pibrum euenient.,

inquit Efajas?

(j

Cegerum, quod. ita .fa&tum eft, hoc. plane nobis

onni fen

&rumnas. abftulit ,. noftroque dolom medicatum. eftc

ls d

D. E

Dorfum meum ad flagella trado, &.ad colaphos

]s -hom

maxülas » & fputorum opprobrium füftinui, -ait ille,

qui in .Efaia lequutus .eft.. Ideo manuum mearum

paeme

Hgmentnm pudore non afficietur, . mon .confunde«

dore i

.JNon. enim rapinam. arbitratus fum; effe me

pe lg

æqualem DEO ;

fed cum. DEVS effém , eiusdem

iobis - d

ac Pater, efï'entlæ, me ipfum, vt exinanirer, di«

foftioit

mifi, ac, Patre. ita. fieri . volente, ad.mortem pro

enim tar

impiis. deucxor. Nam quz ille vult, volo & ego,

Doniti

eiusdem eum 1pfa voluntatis .exfiftens ;

fociusque

guferico

Deitatis, . Exaltor vero , qui altiffimus fum; humas

€ontend

na in me natura ad glorie culmen perdu&a (fic

emphim.

enim. paternam. dilectionem .commendo ). vt . oues,

tüortem

mece, que mihi conferuate funt, fanguine.meo

fam pe

iuftificate, meague morte, vt Patri reconcilientur,

ts Vi

cenfequutm, vita viuant, meisque füb pennis con«

per-Da

quiefcant..

intelligamus nos, qui harum rerum fpe«

pliciun,

&acqæes non fuimus, pacemque annunciantiüm u«

ered

ditui. credamus. JNobis enim DEI brachium, fen

&fiper

rerum ommum e&'e&rlx potentia reuclatur,... Dum:

tünicis j

tiamque mtellexemmus, clarificabimur ,. ac qmdem

(Ucem

amplifme cumulo Domini claritetem in. ipfius, vis

fate nof

li

Confi deramnes de Päj Dem.

$25

mäla ]pü:

litate, velut^in fpeculo contempfautfes : & in ea

C Phgs

fpecie, que& nune in gloria eft, puIchntudmem

1 fohis

omni fenfü füperiorem contemplantes.

N am etfi

ämkæi

paffus .eft.ex mürrmtate, viuit tamen ex vm:ute

COaphifg

DEI

Etfiin ligno deformis; & abie&lus prg fi-

3 at IHB,

lis hominum füfpenfus cerniturj; at fplendor eft

| Téapung

paternz claritatis, quem terrà videns, affe&a pu-

onfundes

dore füit, ac lu&um egit:

Hic peccata nóftra (ü-

li m

per hgnum tülit, noftróque vulnere doluit, ac pro

USdefR

nobis . cruciatus-- fuit.

Plagas, labores, erumnas

ürer, di«

füftiuuit, quibu$ pax nobis conciliaretur.

Quia

m pro

enim tanquam oues erraueramus, declinantes a via

0 & egn,

Domini, femitam noftram infiffentes, per vifcera

fociusque

müfericordie pro peccatis noftris eft traditus: non

ij hümgs

eontendens, non clamans, nobis relinquens ex-

uda (ie

emplum, ac'fieut ouis fine voce, pro nobis . ad

Y£ -QU6g;

mortem ducitur, Videbitis, inquit Mofes, vitam ve

ID meo

ftram pendentem ante oculos veftros, & non credes

clientuty

tis vite vefire. Ille Deiparens Dauid, immo potius

Dus Coft

per Dauidem Dauidis Dominus proprium 'eius fup-

tüm fD

plicium, & vite genitricem fepulturam, plenaolim vo-

[üm q

ee;przdicans, diuiferunt, inquit, fibi veftimenta rhea,

un, fet

& fuper veftem meam miferunt fortem. - Qui pelliceis

...Dutn

tunicis primos generis humani parentes veftiuerat, in

quidem

crucem agendus lubens nudatur, quo nos mortali-

L.ü $. Vl

tate noftra exutos ; incorruptionis decore induat.

D

li

mms

$.

$26

Caþut X

(

; IOANMäS DAM!JSCL'NVS Honil,

fthcun

fabba.tum fcmäum

.E dzï?.

mzf Tom, Il pag.

[j toft

L:

$24.

PT dfaïls

fupEF bdl

CONSIDERATIO CCXXVI

mod 1ü

"i cmcayïxemnz eum.

OC. CIT.

Propett

Z

Abacuc

»

:aremxas Pmpbeta x pe1f01

m Chuih prædxxe—

tiatit, di

H

rat, dicens.::Ego quafi ; agnüs-tyanfüctus,. qui

vuid ef

portatur ad.vidimam, &.non.cognoui;. quia:füper

de a

qnecogitauerunt.-confilia, . dicentes :: Mittamus -

ya

gnüm.in panem.eius ,. & cradamus:eum de terra vi-

Conftitat

ventium. .Hec.enim, que p'uTLnus erat-Dominus a

&f m

Iud&is,.quafi fi iam fa&a fuiffent, .Propheta: come

Ddl ïd n

mendat;

Naim-eui eft lignum in-pane miffum; nifi

& petos

€hrifto affixo-carnis in ligno ? Panem enim;corpus

i ven

eius agnofcimus

Lignumin pane effe. fides-noftra,

Quibus

erücem agnofcit;.in corpore-: ;quia.vita- corporis fui

fum "1

paniseft.. Scriptum eft.enim ;..Et erit vita tua-pen-

ïum tfaf

dens.ante oculos.tuos, &,timebis.die,.ac. noéte ,

lod d

&;jnoen. credes vite. tuz..

Sed, in;pfalmis iterum ,

Dä" [ qd'

quia;extendit manus fuas in.cruce, fic dxczt ; Lh.-

Tone)

uatio manuum.mearum.facrificium chputmum fi-

lyuwg e&

ue.quod.veniente.quafi mundi. vefpera, fiue.quod

m EILQ

declinaate.jam fole.ad vefperam , Dominus in . cruce

; tc*s iv

aoimam pofuit, eleuans manus fuas in idem. erucis

ä d)"l

a0bis

lignum , atc?ue offerens fe . ipfuüm DEO pro :

N

1a-

&

Conf. demm*m dei Faj? Dom.

0527

ji: 3-

$ H

Pacufïcmm, vt pér itfüd f*fcï'ïr Tefüm deféfentur pec-

:g

eita noftra.

Apud "Ef

t**n QLloque de Crücis eius

predicatione ita fcnbztur " Tt érit prinicipatus eius

XXYI

fuper hümeros' eiüs, id eiï "vesiflüm fuse" crucis,

quod fuis protulit humex*zs ^doxtd vaticinium" Dauid

i

Prophetie,

qu1 dicit i Domnms regfiauit 4 ligno.

"Abacue quoque paü*onem erücis Chrifti ità. pranun-

l. preedire

Clauit, dicetis ? Cornua 1n manibus eius füft; * Quod

fictibyqui

q

lper

quid eft ahud, nifi! æoph*æ*ïm crucis ? "Idém ipfe

de afcenfione " crums

m qua 'exaltatus ommia tra-

Ittamus: ]

xit dd fo ipfid; ia dmxt *Dominus fórtitudo mea,

e tema yi

conftitüet pedes: meos?in confümmatiotié:"füper ex-

Dominnsa

éclfa^imponet me, vt vinesmr claritáte éjus. Per

hl COffe

Daàuid ipfe quuxtur, dicen$: Foderunt manus mea$,

flum; ni(

iürcorpus

& pedes' meos : dinumerduerunt ommià offà mea:

ipfi vero "cofidera&erunt ,

bs:Doflray

& confpéxerunt Te.

Quibus- verbis in' cruce cotpüs fignificat 'exten-

Xrporis fui

tum ;

fmanibus ,

^ pedibsque " confixis;' -& " clauo-

tj p

ryum transrerberatione confoffis. Quod Datid paffus

tc;aotde,

non eft, qui fine vlla cmpor*s paffione legltur' in

$ ETU

pacé qummü'a* fed hoe de Chrrifti pxædz&dm eft paf-

cits L

fione; qui a populo Tudeorum clauis'in' hm*ro con-

jnum, ft

f' JXUs eft

"Manus eritm; & pedés non confüdmntur,

jüc;quod

rïfz éius ,"qui^m fignó füfpenditür, -

Ttent^in ^ Can-

1 Cuce

txcxs Caüticorum ? Manus mei fillauerantatiyrrham,

m quos ]

u digiti mei pleni myrrha.

Quod. fpecialiter dixit

f0 0.

bis

, u

pro-

f

|

528

COut XF.

!

propter fixuras 'Claquilm, &. per malitiam,. qua

ii t

ficament

crucifigendus erat. . Ita enim idem Dominus de fe-

to actiti

metipfo dixit ;.fi adfiget,. inquit, homo DEVM,

quia vos configitis me,? -Et dixiftis: In quo con-

pta cac

& verita

figimus te? Et fübiecit DEVS poft hzc illis : Me

vos configitis gens. tota.

Quod. pertinet ad myfte-

tibi vide

vontinuat

rium Dominice paffionis; in qua ludei Chriftum

erucifixernnt, quando .fceleratas manus iniecerunt

àc idifl

in eum, ,. Quod etiam per /Zachariam iterum DEV$

tales cret

qnemorat ,. dicens : Et adípicient ad me,. quem con-

puticipa

fixerunt, & plangent.eum plan&u, quafi füper vni-

quadriar

Dendat,

genitum, & dolebunt fuper eum,, vt doleri folet

in morte primogeniti.

Hoc enim fa&um depre-

fat IESY

hendimus in IESV., . quem confixerunt Iudai in crus

ditentus

ce: quem & dolebunt a fe crucifixum in die iudicii,

omni par

cum viderint eum in Pairis, ac ma imaieítate re-

finim of

gnantem.

& copioí

S. ISIDORFS HISPAL.

De. Paffioue

fi; 1011

JDouini. cap.. XXXF. XXXVI. Edit. Colon, pag. 375.

pore Q

etet. od

CONSIDERATIO CCXXVII

finguipis

fentis in

— dbi erucifixerunz. eum,

LOC. .CIT.

fotte oge

dentoro

ex Hai, vt narrat hiüom'a, fufpenfüs eft in

ftündi

R

&Y pcemino patibulo, ita Rex mortis in duplici

éctident

patibulo- füfpenditur, quia dum Chriftum interficit*

.

1in

Confiderationes de Pa[. Dom.,

$29

tiam, Qu

in ipfa cruce crucifigitilr, quem inuenit magnum

hus do fs

facramentum crucis, nec éft'aliquid hoc fücramen-

DOv

to facratius, Refpice crucém ftantem, & vide, quam

qUO con.

re&a cacuminatione de terris erigatur ad codlum,

ilis; Me

& veritatem rei ipfa imagine proteftetur, " Nóonne

d nyfte

tibi videtur fifura eius coduti, & terram füblimi

Curifttm

continuatione coniungere? Hec eft firmiffimum ;

iülecerut

&c indiffolubile gluten, quo conglutinantut ratios

im DEVS

hales creature, vt ex vtrisque fiat illa cluitas,- cuius

J CQ

participatio eius in idipfum. Vide etiam, quomodo

[iper vui.

quadrifaria ratione quatuor mundi climata compres

leri folet

hendat, & omnem ad fe pertrahat creaturam. ^ Ad-

In dopi

ftat IESVS in medio, quadrifaria fui corporis parte

leiin cn

diítentus, & expanfis manibus, omnibus ad fe ex

ic il

omni parte venientibus ampliffimum . mifericordize

elte Te-

finum oftendit. Nam apud Dominum mifericordia,

& copiofa apud DEVM redemptio. Prorfüs copio:

fa, non ftrida ; quia largiter vnda fanguinis de cor-

. Bof

M i

pore Chrifi per quinque partes emanauit, Suffi.

€cret ad redemptionem orbis vel vna pretiofiffimi

XVIL

fanguinis gutta, fed data eft copia, vt virtus dili-

gentis in beneficii redundatione clarefcat, . Sed ne

.

forte occureret tibi, vt vbique terrarum currens, Re-

demtorem tuum inuenire non poffes, a quaqua

(s eft it

muündi parte procedas, fÍiue ab oriente, fiue ab

ü dllpüCl'

parae

óccidente, feu a meridie, velafeptentr?one,

tus

interficit'

Vl

$39

Caput. XJ

|

tus eft. ipfe fufcipere-Xenientem j.& blandx:eonfos

vero ia

ueré dulcedme.

vaneniter

,Sed. attende,s. quid- tibi-exprimitu£

de cordé Aïtlfï' imi.

Veriiis ad hommcm uuclüxum'*ä

vnde:ven

crücifixus . venias ,.«aut. crueifigendus;.

tuum ]hlt

,Qui. enim

Chn[h funt, erucifixerunt carnem fuam cum. vitiisg

disntbus.

& coucapr céntiiss-

' Sie«dignum Chrifto ; neceffas

fto-coniu

x

riuim..tibi,

Sed.. iam.afcende- ad--verbi-huius celfio«

nm vide

ra fafüigia, & vide;.quidnam- fitj. quod -egrediturg.

b pro. v

füi. validu

Scriptum;eft in.-Regum.hiftoria, : quia--beata. illá

Mater: ait.ad Eliam : ;En. eolligo .duo ligna;

Duo

potit, a

ligna .duo '€rucis ;brachia: funt

Ín. his .duobus hu«

lm, &

manam ,& .angelicam: naturam -intellige; - Et -illud

Loo 1051

quidem. lignüm;

, quod . fe&ta. fublimitate tendit , adi

homo, t

celos;.fuperiorem accipe naturam , ; du -ftetit -im

manus. À

rectitudine ,-

& -officiofifima deuotione. voluntati

büs E

Py

domin antis adhafit.

llud.vero;. quod transuere

$t a

fum eft; -humanam detignat, qug:tronsuer(a - inta

mo vt verius dicatus , euería, flatus.füui: perdidit

C0

iequitatem; . Intuere, cum. quanto - facramento iuns

gantur.

la ; vtroque. ligno- fit. fciffio -- &-ex oc«

!

cafione vulnerum 'iun&ior .-iun&ura - componitur

Xeed

Supemæleücæ fpiritus-non mediocre vulnus ;acces

l

perunt ;.eum .DEVS-in. angelis - fuis. reperit: praui-

tf

tucre-di

tatems nec eontemnenda.plaga ,. cum eam zefareir-

oporteat, quia non reílituto fociali numero , nume»-

tiotfem,

reíita$ cadeus:faóta :videtur -in vanum.

Inferiog

»ïï

Vi2

«

Nero

t il

Confiderationes de Pa[J. Dotn,

531

A eObfo,

vero natura a planta.pedis vfQüe-ad verticem^íita

CXDUImi t

