fanctitatem, & prittinum nomen amittens , fpirituali-

Domini

[

n

ti

ter voC

ir Sodoma, & Aegyptus: vt zdificetur pro

fouere

ea ciuitas noua, quam fluminis impetus letificat, &

prodef

de cuius inedio egreditur fons, qui totius Orbis

eje der

amaritudinem mitigauit: vt miferabilis Itrael ruinas

gnite,

templi nudatis plangat lacertis : & in Chrifto turba

tem, c

credentium noua quotidie videat Ecclefia tecta con-

us

furgere, & dicat Sion: Anguftus mihi locus eft :

Omnia

impleaturque illud, quod in Iíàia fcriptum eft: Et

nihil p

erit fepulchrum eius inclytum.

totum

$. HIERONTMVS. 44 Heibiam quaft,

eft fim

VIIIL Tom, IV. pag. 177.

'tum, |

CONSIDERATIO CCCXV.

cifi

ceffani

Es monumenta aperta funt &, — 1oc. cir.

Vacuat

manif

ihil Dile&ifiimi, ab antiquis fignificationibus

Àpofi

in Chriftiana religione diuerfum eft, nec vn-

Wtq

quam a pracedentibus iufüs, niü in Domino IESV.

Chri«

Confiderationes. de. Pa[J. Dom.

755

& tém.

KChrifto, faluatio fperata eft, difpenfationibus pra

bus ll

ciuine voluntaus ratione variatis, fed in id ipfum

;entium,

«corufcantibus & legis teftimoniis, & prophetiz ora-

bl

culis, & oblationibus hoftiarum; quia fic congrue-

domum

bat illos populos erudirij vt, que reuelata non car

Ym ]

perent, obumbrata füfciperent: & maior Euange-

Xeroo

lii effet autoritas, cui tot fignis, totque myfteriis

, fed

veteris Teftamenti paginz deferuiiffent, de quibus

iritual

JDominus profitebatur, quod non venerat legem

n puo

foluere, íed adimplere.

Ne itaque eftimet fibi

at &

prodeffe Iudeus, quod in litere carpaliter füperfi-

$ Orbi

€ie demoratur, & iis fcripturis conuincitur repu.

Tini

gnare, quae apud nos veram füi obtinent dignitg-

) turba

s

tem, dum & erudimur predictis, & ditamur imple-

i& COTl

Dicente enim Domino : Cum exaltatus fuero,

15 elt :

omnia traham ad me, nihil legalium inftitutionum,

(; k

nihil propheticarum refedit figurarum, quod non

totum in Chrifti facramenta tranfierit,

Nobiscum

qll

i

eft fignaculum circumcifionis, fant&tificatio chryfma-

tum, confecratio (acerdotum : nobiscum puritas fà-

crificii, baptifini veritas, honor templi, vt merito

,

ceffarint nuncii, poftquam nunciata venerunt; neec

IT,

vacuatur reuerentia promiflionum, quia plenitudo

manifeftata eft gratiarum.

Verum quia, ficut ait

ynibus

Apoftolus: Czcitas ex parte in lfrael facta eft,

C Vi«

nec qui filii carnis, ii funt] filii promiffionis ; inef-

IE,SVL

fa-

n

756

Caput XV1L

bontur

fábilis mifericordia DEI lIfraeliticum fibi populum

filiant.

de'omnibus nationibus fecit, & faxeo illo gentilium

cordium rigore mollito, veros Abrahe filios de la-

j Cüa

pidibus excitauit: vt conclufis omnibus füb pecca-

da: d

Cotdib

to, qui carne nati funt, fpiritu renafcantur, nec

Coria

interfit, quo patre fit quisque genitus, cum per in-

difctetam vnius fidei confeflionem & fons baptif-

tür ori

ainatis faciat innocentes, & eleCtio adoptionis con-

protui

|

firmet heredes. — Quid enim egit, agitque crux Chri-

tuntür.

et df

íli, quam vt deftru&üs inimicitiis, & reconcilietur

inciufi

mundus DEO, & per facrificium. immaculati agni

veram in pacem cuncta reuocentur? Non autem

Vera ]

concordat DEO, qui ab ea, quam in regeneratio-

türad

na fua edidit, profeflione diffentit, & diuini imme-

Qs re

2;

Teditüs

mor pa&i, inherere oftenditur renunciatis, dum

refilire inuenitur a creditis.

Fruftra enim Chriftia

fide jat

num fibi nomen vfurpat, & nequaquam seftimet fe

,S

Pafcha Domini.celebrare, qui IESVM Chriftum in

n

ea, qua natus eft, & paffus, & mortuus, ac fe-

pultus, carne, refürrexiffe non credit, & noftre

C0,

in illo: naturz refufcitatas primitias non fatetur.

D

Verus itaque venerator Dominice paffionis fic cru«

GEpsn

cifixum IESVM oculis cordis afpiciat, vt illius car-

Lt

nem füam effe cognofcat. Contremifcat in Redeme

toris fui füpplicio terrena fübftagtia, rumpantur in-

grauae

ftmper

üdeliurg Ientium petr2, & qui mortalitatis

&Lim t

ban-

|

--

Confiderationes de. Poff. Dom.

757

populum

bantur fepulchris, difcuffa obftaculorum mole pro-

Zehtilium

fliant. Appareant nunc quoque in ciuitate fan&a,

05 deli.

id eft, in Ecclefia DEI, futurz refurre&ionis indi.

b poce

cia: & quod gerendum eft in corporibus, fiat in

U', nec

cordibus. Nulli infirmorum crucis eft negata vi.

1 per i.

&oria: nec quisquam eft, cui non Chrifti auxilie-

5 baptif

tur oratio,

Quze fi multis, in ipfüm fieuientibus

1s COl

profuit, quanto magis eos, qui ad ipfüm conuer-

x Chri«

iuntur, adiuuit ? Sublata eft ignorantia, temperata

Diilletur

eft difficultas, & igneam illam, qua vite regio erat

at agni

inclufa, rompheam fàcer Chrifti fanguis extinxit,

|'aUt]

Verz luci antique no&is ceffit obfcuritas,

Inuita-

Teratio«

tur ad paradifi diuitias populus Chriftianus, & cun-

j imme

füs regeneratis ad amiffam patriam patefaQus eft

, duni

reditus, fi nemo fibi illam viam facit claudi, quz

|

-hrifüe

fide latronis potuit aperiri,

imet fe

$. LEO M AC NVS. Serm. X11I. de Paff.

t

flom ia

JDom. pag. 136. 1 37*

f

|

noftre

CONSIDERATIO CCCXVI

Eetüry

Q cfile

—À

Ef wmonumenta aperta fant , — LoC. crm,

US CT«

-

tedeme

M

agna ergo fünt fa&a ex eo, quod magna vo-

ce clamauit IESVS , & emifit fpiritum , &

Xtür if«

femper hrc eadem magna quotidie fiunt. Velum

graua-

Dille

enim templi ad reuelanda, quz intus habentur, quan-

ddd

do

ERN

758'

Caput X)VIL

(

do nou fcinditur fan&is a fürfum vífque deorfum ,

yholori at

& a principio vfque ad finem ? Quando & terra

cinditur

eis, qui falute funt digni, non mouetur, & tremit,

& videt,

que-ante Chrifti mortem immobilis erat ? Quando

& cui t

re2 enim

& petre, fecundum quod tradidimus, non findun-

tur? Sicfemper & monumenta aperiuntur, & mul-

pedes i

ta corpora San&torum quidem dormientium furgunt,

U

ü

&6

p

& egrediuntur de monumentis , poft refurreciionem

]is anima

tamen eius in eis, qui mortuus eft pro nobis, &

tüiter fi

fequuntur eum , qui refürrexerunt, & in nouitate

Thonume

vite ambülant cum?eo. Sic & qui digni fünt habe-

Sendtort

re conuerfationem in colis, dicentes: Noftra au-

tit, poft

tem eft conuerfatio in cclis, ingrediuntur in fan-

alienus

H

Gamr ciuitatem per fingula tempora, & lumen eo-

tür cuit

rum lucet coram hominibus, & multis apparent

prodifica

videntibus, & intelligentibus bona opera ipforuur,

ia vide

& propterea glorificantibus Patrem ipforum , qui eft

Tgreditg

in colis, Sed*& dicere debemus de iftis, & fapere,

quit f

quoniam omnis quidem litera Euangelii, quafi lite-

diï, &i

ra viuificans angelicos, vt ita eos appellem, fcri-

fleria,

li

bas: fpiritus autem, qui füpergreditur literarum na-

0R

turam diüinioribus motibus, magis eos iluminat ,

T L]]

quibus Euangelium non eft velatum : omnia enim

agunt, vt videant, qu& in anima füua per refurre-

&ionem Chrifti fiunt myfteria.

Prodificant enim

quadam prodificatione eum , qui credit Scripturis 5

malori

—

Conþlemfio;

Z

?.

esde Paf Dom,

799

orum í

— "

& tera

maiori autem repletur fcientia, qui videt, quod con-

tremit,

Ífcinditur velum Scripture a fürfüm víque deorfum,

Quando

& videt, que fünt intra ipfüm, — Beatus eft autem,

findun-

& cui terra, & omnia terrena mouentur : propte-

& ml

rea enim & a Chrifto fünt mota : nec mouebuntur

pedes eius, nec dicet: Mei autem pene moti fünt

rgunt,

Pedes.

"Lionem

Quanto autem beatior eft, qui videt ocu-

)bis

3.

&

lis animz fciffas petras, quam illi, qui tunc corpo-

oUitate

raliter fieri ifta viderunt ? Si autem quis videns &

T VT T

Toonumenta aperta, & corpora multa dormientium

t habe-

Yira l-

San&orum furgentia, & de monumentis egredien-

tia, poft refurre&ionem corporis Chrifti, omnino

i fin-

alienus efficitur a monumentis, &.domefticus eflici-

DeI €0»

tur ciuitatis DEI, ingreflus in eam , quanto magis

pparent

prodificabitur amplius eis, qui corporaliter prodigia

forüury

ifta viderunt ? Satis autem puto, diftare hunc, qui

quiel

ingreditur in ciuitatem fan&am, & apparet mult

ig,

fipert,

quia eft in ea, ab illo, qui fecundum hiftoriam cr

j

Ce

af lite

dit, & non afcendit a fide fimplici ad altiora my-

», fti

fteria.

ym nt-

ORIGERNENS, Conment, in cit. locum AMaitb,

mihat s

Ton, II pap. gaog.

i

Q enim

vefürmee

t enm

pturis ;

qori

dddo

CON-

—

760

Cqu XF1l

]iac col

CONSIDERATIO CCCXVIL

fice Jat

Fidens autem Centurio, qui ex aduerfo flabat,

fione

Stant ]

quia fic clamans exfpira[Jet , ait : Pre bic bomo Fi-

fideran

us DEI erat.

MARCI. XV. 39

& inde

ecoratur plane religio Chriftiana ex fidei fueé

(cenfüs

confeflione.

Floret autem ex quotidiana iu-

per o

Vtrumque euidentiffime

ftificatorum aggregatione

fii,

afferuit Propheta, cum diceret

Confeffio, & pul-

autem

chritudo in confpe&u eius, fanctimonia, & magni-

charita

ficentia in fanctificatione eius.

Omnis quippe z2tas,

10CIg

titudin

vterque fexus, & quelibet hominum conditio, cre-

dentium, videlicet, & crediturorum in agnitione

Conter

incarnati Verbi crucifixi, & mortui non mediocri-

Ynmar

ter proficit ad falutem, quz potiffimum in catholi-

Quo :

c&e fidei confeffione fübfiftit

Hoc myftice figura-

ampli

Bturin centurione, & ceteris, qui follicite Domi-

Quipp

nicicorporis cuftodiebant reliquias. Ipfi equidem pari

Tiere 1

[:

voce, & confona veritatis atteftatione dicebant :

prom

Verc Tilius DEI«erat ifte.

Hac confeffione quid

poten

verius, quid vtilius ad meritum, & ad profectum

fapien

fublimius ? Pendebat corpus exanime, turbabatur

que f

ceelum,

remebat tellus, faxa mouebantur, tumuli

minf

patebant, & credentium audiebatur confeflio : Ve-

Livant

e Filius DEI erat . ift

Plangebant homines , pe-

tes f

Sed Angelorum cotus

&oraque percutiebant fua.

hac

Con/z':lerati&rges de Pa[f..Dom.

761

«

11

hac confitentium, ac triftantium exercitatione miri-

fice lztabantur. NNam fi vnius peccatoris conuere

fiaut,

fione in colis gaudent, quanto magis multorum ?

) T.

Stant plane fancti Angeli, & fingulorum gefta con-

fiderant, exhortantur, exercent, exigunt, attollunt,

& indefeffe DEI caftra cuftodiunt.

Afcenfus, de-

üdel füg

fcenfusque frequentant vices.

Semper leti, fem-

diana iu-

per folliciti difcurrunt.

Nunc opera, nunc lachri-

entifime

mas, nunc DEO pietatis offerünt vota.

Deferunt

a&PUI'

autem de altari DEI, humanitate, videlicet Chritti

—

k agni«

charitatis ignem, & fidei deuotionem, de fan&orum

J atis,

focietate fpem augent, de triumphis Martyrum for-

tio, cre-

titudinem, de apertione ianuz coeleftis regni fieculi

gitione

contemptum, de prefentia DEI reuerentiam, & de

"j

nediocti-

immenfitate felicitatis vterne virtutis " defiderium.

i

catholie

Quo magis huiusmodi minifteriis occupantur, eo

Nefciunt

e figu

amplius exfultant, & robuftiores fiunt.

e Domi-

quippe proficientibus inuidere, nec quicquam detra-

dempari |

here meriti; quin potius augmentant, erudiunt, &

jcebant :

promouent.

Zelant vniuerforum falutem , & omni-

n quid ]

potentis gloriam fummopere quzrunt.

Amici funt

ofedum 1

fapientig, & vicini Verbo , fed a miferia alieni, at-

rbabatür

que femoti.

Quum in feculo hoc fuum perficiunt

i 3

T

i tumul

minifterium, nulla poiluuntur labe, nullo labore fa-

: Ve- J

Circumfcribuntur loco, & DEO prefen-

kigantur.

, P& ]

tes füunt. Miniftrant hominibus , & Conditori fuo

5 Cetus

dádzg

igni-

hac

762

Copur XF II

ignite laudis indeficienter facrificia offerunt

nec

CO

pro iniuncto officio defunt a laude, neque pro glo-

riaimmortalis Reeis in minifterio tabefcunt.

Ex.

D om

primitur plane fanctorum Angelorum fpiritualis pra-

(lucil

fentia in eo, quod dicitur, quod Domino pendente,

UA

noti,eius, & mulieres, que a Galilea eum fecute

fuerant miniftrantes , ftabant a longe.

Vtrumque

Scriptura expofuit

rem fcilicet geftam , & myfte-

rium, myfterium in Angelis, & rem séftam in mu-

Non

lieribus, ac. notis

SVM (

Quis ignoret, fanéctos Angelos

in orani vita eius Chrifto Domino miniftraffe , &

lis, qU

tamen in päFOülS ignominia eidem minime com

re DEI

municaffe? Hoc per Prophetam Dominus indicauit

dieorur

dicens: Elonpafti a me amicum, & proximum, &

tants

notos meos.d'miferia.

Erant tamen noti, & mu-

vefpuet

lieres ibi, ftabantque a longe

e, nec cruci propter

iCaIG

carnificum furorem appropiare valebant, mente ve-

p

ro, & affectu iungebantür Chrifto,

[am per cica-

lo m

fra

tricum rimas in cordis ingreffe fuerant pene

i

lia,

ferato

ibique eum inhabitante Verbo pariter cohabitabant,

& ver

fed per amplius affli£ta mater,: & immaculata Virgo.

Namé

pífa prorfus Filii communicans paflionibus, in fpiritu

de fn

beffe non poterat

Cum lpn itu vnici füi abierat in

tis, Q

234

I

en

pendebat.

piritu,. & cum corpore pende

gelium

S LAVRENTIFVS

IVSTIN.

ï(')fü

folito.

lefte j

eap. X X, pag. 233.

mul q

CON

fieban

Confiderationes de Paff. Dom.

763

Itit , h«

CONSIDERATIO CCCXVIII.

DO glo.

) E.

E omnis turba eorum , qui fimul aderant ad Jpe-

il pra.

Gaculum iftud , & videbant , que febant , j percutien-

endente

aisl

tesr peäarq fua veueriebantur, LUCE.

m fecuta

Xxi, 48.

7[mmque

Ton folus centurio glorificauit DEVM, fed &

X myfle

n m

milites ; qui cum eo erant cuftodientes IE-

Angelo

SVM C/icut. Mattbeus: fcribit ) vifo terre motu,- &

ille, &

his, quz fiebant, timuerunt valde, dicentes: Ve-

& COf

rye DEI Filius erat ifte.

Quanta ergo czcitas [u-

ndicabit

£

v

&tis,

deorum, qui tot per Dominum' virtutibus fa

d

tum, &

tantis in morte eius apparentibus fignis, . credeite

Cm.

vefpuerunt , & infenfibiliores gentilibus, DEVM glo-

propttr

rificare, vel timere contempferunt. . Vnde merito

;;

ente Ve-

per centurionem fides Ecclefie defignatur, qus ve-

r CIct-

lo myfteriorum codeftium per mortem Domini re-

etrliay

ferato, continuo IESVM & vere iuftum hominem,

)imba'lf,

& vere DEI Filium,' Synagoga tacente, confirmat.

0

iNam & ipfa fümma centenaria, quae in.flexu digiterum

l

1

de finiftra tranfit in dexteram, Ecclefie facramen-

foini

T

i

.

I

C

J

u

era i

tis, & fidei aptiffime congrui

cui pro lege Euan-

gelium creditum, pro terre diuitiis regnum ett coc-

lefte promiffum." (Et omnis turba eorum, qui fi-

mul aderant ad fpectaculum iftud, & videbant, quze

d

fiebant, percutientes pe&ora fua reuertebantur. )

N

ü dda

Quod

|

ï

|

MOSESICOESe.

764

Caput XY 11.

minitr

Quod percutiebant pe&ora , quia ponitentie eft 9

& luctus indicium , poteft duppliciter intelligi, Siue

& Mari

enim eum, cuius vitam dilexerunt, iniufte occifum

7ebedis

yime dc

dolebant: feu, cuius mortem fe impetraffe memi-

nerant, hunc in morte amplius glorificatum treme-

affidug

bant. Sed fiue hec, fiue illa, fiue vtraque caufa

víque a

diuerfas in turba, diflidentesque perfonas pe&us

bant, «

|

tundere coegerit, notanda diftantia gentis, & gen-

modo p

tis.

Gentiles quippe, moriente Chrifto, DEVM

pimo]

timentes, apertz confeffionis voce glorificant ; Iu-

tiis, pf

dzei percutientes folum peGora, filentes domum

yime 1l

redeunt,

fügern

ter eius

FENERAB. BED A. In cit. caput. Luce.

L

Ton, V. pag. 440. 441.

geifra.

péusq

CONSIDERATIO CCCXIX.

delitett

J

lugebai

Erant autem ib mulieres multe a longe, que fo-

Tuferic

euie erant IESVM a Galilea, miniftrantes ei &'c.

quippe

MATTH. XXVII. $5.

torisq

1 med

anta eft virtus cruücifixi, vt poft tot irrifiones,

T

enant

& diceria, & centurio, & populus compun-

gerentur.

$

Quidam vero narrant, hunc centurio-

u

nem poftea in fide roboratum, martyrium fortiter

fübiffe, Erant autem illic muleires multz a longe

videntes, que fequutm fuerant IESVM a 'Galflæa

fnt-

Confiderationes de Pa[f. Dom.

765

(l e

miniftrantes ei

In quibus erat Maria Magdalena,

J S"la

& Maria lacobi, & Iofe mater

& mater filiorum

Occifum

Zebedzi

Hac facta vident mulieres ille ; quie ma-

€ memi

xime dolent, aclugent. Et confideres velim, quam

1 treme

affidus fint

Sequebantur ipfum miniftrantes , &

le Caufa

víque ad pericula aderant

Idcoque omnía fpecta-

p«

bant, quomodo clamauerit

& exfpirauerit, quo-

& gen.

modo petre fciffe fint, ceteraque omnia, Ipfeque

DEVM

prima IESVM vident, hicque fexus maxime damna-

n T

tus, primus bonorum fpectaculo fruitur: quod ma-

domum

xíime illarum fortitudinem commendat

Difcipuli

fugerunt, ille aderant

Quznam ille erant ? Ma-

1 Lua,

tereius, quam dicit Jacobi, & relique. Alius Euan-

gelifta dicit, multos fuiffe, qui ob hewc plangerent,

pé&usque tunderent, quod maxime Iudaorum cru-

ÜX.

dclitatem oftendebat, qui, de quibus alii gemebant

ï

lugebantque, de. iisdem ipfi gloriabantur, neque

qu J

mifericordia moti, neqüue timore cohibiti,

Signa

AUA

quippe illa non modo figna, fed irte magnz, fu-

rorisque figna erant, tenebre, petre fciffe, velum

[iones

a medium refciffum , terra motus ; hec mgentls

0f

erant indignationis.

S. CHR YTSOS TOMES.. Homi. LXXXIX;

ul

|

tortte

e. LXXXVIIL in Mattb. Ton. VIL pag. $27.

Jonge

Gahlæa

Ti

CON-

ddd;

Caput XFII.

766

J

cientes,

CONSIDERATIO CCCXX,

em: Lmï

Erant autem ibi mulieres multe a longe, que fe-

anima Qu

euie erant IESV.M « Galilea , miniftrantes. i.

JIntes

Dominut

"

quas erat Maria Ma

7

[o]

n

daleme , & Maria lacobi, &

fimile m

lofóph mater , &? mate füiorum . Zebedai,

et: Qu

Multe &

LOC. CIT; V. 55. 56. -

CIDU dU

Qantes,

ïe iftis mulieribus prophcätlafi'e referunt Ifaiam di-

-

I

J centem: Mulieres venientes ad fpectaculum ve-

tes, Ma

nite : non enim eft populus habens fapientiam.. Vocat

mibis pa

enim mulieres, quz füerant de longe, & de longe

pellatur,

videbant IESVM, vocat eas ad verbum, vt dere-

Ftent ]

linquant quidem populum infenfatum , & dereli&tum,

pter nih

& accedant ad nouum "Teftamentum.

Beatas au-

& minif

tem arbitror effe mulieres, quz sedificantur ad bea-

fionis ip

titudinem a fpe&aculo Verbi, & a morte corporis

Ticobi,

IESV. Omne enim, quod eft in Chrifto, fi vere

Ticobi m

'videatur, beatum facit videntem. ^Afpiciunt ergo

Patriag

mortificationem corporis IESV , & modum, quo

füper qu

cum precibus fpiritum füum.commendauit Patri, Ha

tinus f

primum fecute funt a Galilea, & vt audens dicam,

fiünum ,

vtens auctoritate Scripture dicenus : A Galilzea gen;

pattionis

tium fecute funt, non a recta, neque a firma,. fed

GT, noy

circuitum quemdam habente: hoc enim intelligitur

licob, -

Galilgea, id eft, volutatio, vel vertigo, quam re-

r muli

linquentes ';"ecutæ—fuut I-ESVM non ociofe, fed fa-

cien-

Confiderationes de Pa[. Dom.

767

hi

AX,

cientes, quse mandabamuy ab eo, & dele&abant

eum: miniftrantes cnrm feguenantur eum.

" Qmnis

(ut. f

anima autem diuifionem aliquam gratiarum , & ipfum

d. i

Dominum participans, miniítrat IESV minifterium

li, g

ümlle minifteriis Angelorum, de quibus ícriptum

h

: Quoniam accedentes Angeli miniftrabant ei.

Muïtæ ergo erant exfpectantes tunc IESVM: prz-

W

cipue autem nominate funt, & quafi attentius fpe-

ia di

&antes, & amplius miniftrantes, & melius fequen-

dum ve

Maria Magdalena, magis interpretationi no-

. Vocat

minis patrig füe conueniens, quse -Magdalena ap-

je Jonge

pellatur. Interpretatur autem magnificatio locus ille.

Vt dere

Et erat hec Maria Magdalena de magnificatione pro-

v:

elidun,

pter nihil aliud, nifi quia fecuta fuerat IESVM

?

45 q.

& miniftrauerat ei, & fpe&auerat myfterium . pat

l

ad ben

fionis ipfius.

Erat autem inter precipuas &.Maria

Orporis

Jacobi, & Iofeph mater

aut ficut Marcus dicit ,

fv

lácobi minoris

& lofeph mater, fecundum nomen

nt ego.

Patriarche Iacob füpplantatoris fratris füi, & Iofeph,

D, quo

fuper quem natüm egenitrix dicit : Adiciat mihi Do-

a

minus filium alterum.

Et hec ieitur fequens Do-

$ Q1CaHT

minum, & miniftrans, & fpe&ans difpenfationem

mg

paffionis ipfius, quoniam fidelis alicuius fuerat ma-

d fj

ter, nón ma"nl auü

cuius, qualis fuerat Patriarcha

ngx

Jacob, fed minoris Iofeph

aite

alteri

Fius.,

Erat autem in-«

jm fe

ter mulieres & mater filiorum Zebedzi, forfitan ali-

fei f

qua

a

768

Caput XF 1.

qua confiftens in myfterio tonitrui propter fidem, &

sdet

4

4

vitam fan&tam, & quia Dominum fequebatur , & imi-

j

niftrabat, & ípeCatrix fuerat omnium, que geíta

]

fuerunt circa eum, quia filii Zebedai vocati funt filii

tonitrul.

Erant enim filii eius loannes, & Iacobus:

ideo Ioannes audiuit feptem tonitruum verba, que

l

quafi eminentiora omni fcriptura, vt non fcriberet,

accipit mandatum,

Sin autem oportet opinari, &

j

dicere, etiam nomen filiorum matris Zebedai, dico,

quoniam hsc ipfa fuerat Salome pacifica appellata,

l

Opinatus fum. autem hoc, videns apud Mattheum,

& Marcum tres precipuas mulieres nominatas, de

gt

2!

quibus prafens fermo habetur. . Et duas quidem effe,

prefens Euangelifta exponit, Mariam Magdalenam,

I

&'Mariam lIacóbi; tertiam autem dici matrem filio-

ent)

ä

rum Zebedei, Apud Marcum autem tertia illa Salo-

Sabbs

me appellatur: & fecundum Marcum, quz fecute fue-

Dati)

rant IESVM a Galilea, cum Chrifto afcenderunt in

€orur

lerufalem. Iíte eft enim finis eozam, qui derclinquunt

Galileam gentium , & fequuntur IESVM, vt non

etgo

folum afcendant in Ierufalem, fed etiam cum IESV.

Crürg

afcendant in eam. Hoc enim fignificat, quod üm/ul

£0,

afcendiffe referuntur cum Chrifto.

ORIGENES. In cit. locum Matib. Tom, IIl

Nt i

g. 929. 939.

gerur

Q T:

C A-

Confiderationes de Paff. Dom.

769

idem, &

W?F*F*?ï**!f*

Y* Y*

L &i

A n d

LDÉDEBREDY

"popt

A

& ia

int fj

CAPVT XVET

cobus

bAq

Criberet

X

"

Latronum crura franguntur ,

ad

D. &

if g

9 moriem eorum accelerandam ob

dico

Sabbatum | inflans

ppellata

lI. Chrifli iam mortui latus apertum, Jan-

ftheum,

ita5, d

guine , C? aqua manat

IOANN. XIX. 31.

lem df

llenat,

[! Iudæl ergo (quoniam parafceue

m f

erat) vt non remanerent in cruce corpora

la Sdo

ute füe

Sabbato, (erat enim magnus dies ille Sab-

bati) rogauerunt Pilatum , vt frangerentur

erunti

eorum crura, & tollerentur.

WVenerunt

inquunt

vt noi

ergo milites , & primi quidem fregerunt

? IV

crura, & alterius, qui crucifixus eft cum

9d fl

€o.

Il. Ad IESVM autem cum veniffent,

, I

vt viderunt eum iam mortuum, non fre-

gerunt eius crura.

Sed vnus militum lan-

cea latus eius aperuit, & continuo exiuit

Al

fan-

|

779

Cout X

yoritodin

fanguis, & aqua. Et qui vidit, teftimo-

ferti erai

nium perhibuit, & verum eft teftimonium

crucis f

eius.

Et ille fcit, quia vera dicit, vt &

adinuent

VOS credatis.

Fa&a funt enim hec, vt

mogi fct

IN NT

Scriptura impleretur : Os non comminue-

ad a2 1

tis ex eo. Etiterum alia Scriptura dicit :

fipmenta

diatoris,

Videbunt, in quem transfixerunt,

gerentur

Bo

E E aeri us a RUE

CONSIDERATIO CCCXXIT.

pora 1

& redar

ludei ergo ( quoniam para[ceue e;'at) V non re«

rm, v

ERE

manerent n cruce corpora Sabbato, ( erat enim maguus

Jegalis o

dies ille Sabbati ) rogauerunt . Pilatum'y ot frangeren-

]i vtiqu

iur eorum crura, & iollerentur.

IOANN.

pravari

XIX. 5I.

tamen Y

qui Jatc

!

uoties elatus quis alicui immani deli&o , tefte

nibilomi

confcientia, fe fentit obnoxium, reatus fui

inhumat

latebras fouet, quamdiu, quod egit, ignorari co-

dics ill

gnouerit: at vbi fe deprehenfum viderit, vbi pa-

dis, j

lam effe didicerit, quod nequiter perpetrauit, tune

mulo.

excufationis fe tegit velamine, aut materiam amo- -

Tandum

uére conatur, vnde ipfüm deliquiffe nofcatur. Nem-

quppe.

pe excufatio deli&ii priorum parentum antiquatuni

que f

eft malum.

Ab inftitutione quidem ipforum fum-

Comple

pfit originem, atque vniuerfam terrarum impleuit

la«

Confideratiotes. de Paj. Dom.

77t*

eftimg.

latitudinem. : Lethali hoc morbo Hebreorum re-

ferti erant. Pontifices,

Porro vt Dominus IESVS

lOnipm

crucis füpplicio damnaretur, multimodas malitize füuze

Bs

adinuenerunt excufationes. . Perpetrato autem huius-

R

modi fcelere, ne tanquam rei publice damnarentur,

Tlinue«

ad alia non minus peftifera fe verterunt iniquitatis

Qicit:

figmenta.. Rogauerunt etenim Pilatum, vt tam Me-

diatoris, quam latronum cum illo pendentium fran-

gerentur crura, ne die fabbati eorum in cruce cor-

Xl,

pora remanerent,

Confundebantur plane in fe ipfis,

& redargutionem publicam verebantur.

Quamob-

LUE

rem, vt de patibulis deponerentur corpora, fub

Ma-

TL

legalis obferuantie zelo poftulauere inftanter,

(

li vtique pofcebant bonum, legisque cuftodiam

.g

]

Minime

praeuaricatores ipfi quarere fimulabant.

tamen valebant recto corde legis decreta feruare ,

qui latorem legis occidere curauerunt. Indignum

, teftt

nihilominus videbatur, vt in folemnitate precipua

tos füi

inhumata corpora remanerent, nam magnus erat

TU

dies ille fabbati.

Vere magnus & fingularis erat

ib pte

dies, in quo hominum Redemtor requieuit in tu,

l

RU

mulo.

Sane requietionis huius myfterium vene-

| af0e

randum diuina pranunciauere eloquia.

Perfeétis

Nen.

quippe celis, elementis, animantibus, & vniuerfis,

Ti

que funt, ipfoque plafmato homine, fic legitur :

L

| IUf

Compleuit DEVS die 1bptimoropus füuum, quod

rplem't

fe-

li

772

Caput XF' 11f.

fecerat : requieuit die feptimo ab vniuerfo operä ,

CON

quod patrarat.

Nempe fi hoc de diuina dicitur

fart

maieftate, ab operibus fuis, quando requieuit, cur

de Patre Vnigenitus dicat: Vfque modo Pater meus

m t

"

operatur, & ego operor ? Operatur DEVS femper

$VM

in fingulis, operatur in omnibus, etiam quum per

Ti

[piritualem, feu corporalem naturam aliquid agit,

Propterea diuinus fermo longe ante confcriptus Chri-

fti futuram prefigurabat requiem, in qua idem Me-

u

1

diatorj quum DEVS effet, & homo, vnus Em-

(

manucl, fecundum humanitatis formam, & corpo-

pon ao

ris füfceptam fübftantiam , illo triduo ab omni re-

fidelum.

ciunt fr

demtionis opere, quod patrarat, in tumulo requie-

facit firr

uit.

Merito ad declarandam huiusmodi requietio-

de, offa

nis dignitatem , quz ceteras propter Verbi perfo-

nam antecedebat, dictum eft : Erat magnus dies

polint,

ille fabbati.

Magnus, inquam, quia myfteriis ma-

Ynum e)

gnis preeditus , & multiplicibus grauidus facramen-

noftro ]

T$ omy

tis.

Humanitatis fiquidem Chrifti veram requiem,

Yiur;

fpiritualem a vitiis fabbatifmum , corpus Chrifti

quando

myfticum , & San&dorum cum DEO regnantium

eternam requiem premonftrabat.

de illo:

S. LAVRENTIVS IVSTIN, Loco folito.

Doino

cap. XXIL pag. 332

antequaï

torpus

VE impl

ld&

CO N-

Confiderationes de. Pafl. Dom

773

0 Opefe

CONSIDERATIO CCCXXII

K Qieifür

Cult, qur

Veneruut ergo milites,

prini quidem freserunt

VT fres

erura, C alterius, qui crucifixus eft cum ep

ld IE-

Gmp"1

SPM autem. cum veniffent

UL Oiderunt eum iam

]Um per

pcp

rTuni ens crura.

mortüutn , non f*

e5t

IOANN.

ytd agit

XIX.

00

33*

tüs Chri

dem Me.

uftodit Dominus omnia offa eorum

vnum

Ts En«

(C

ex his non conteretur, )

Et hoc fratres

Y corpoe

pon accipiamus carnaliter.

Of fünt firmamenta

Omfi re

fidelium. Quomodo enim in carne noftra offà fa-

) requiee

ciunt firmamentum

fic in corde Chriftiano fides

equietioe

facit firmaamentum,

Patientia ergo, que eft in fi-

ji perfo-

de, offa funt interius. Ipfa funt, que frangi non

us (üe$

poflunt.

Cuftodit Domi

AliL

111

$ omnia offa

eoruni

5 ff

c*num ex his non conteretur.

Side Domino DEO

CTIene

noftro IESV Chrifto dixiffet hoc,' cuftodit Domi-

eguietn,

nus omnia offa Fili füi, vnum ex his non conte-

Chnfïl

retur: ficut etiam alio loco p;aöwurmur de illo,

um

quando agnus di&us eft ma&ai ]dUo, & c

um eft

de illo: Os eius noli franeere

npham eft.in

«

21

71'*

( f

Dotino, quia, cum penderet in Cruce, exfpir

antequam venirent illiad crucem, & inuenerunt iam

corpus exanime, & noluerunt crura eius frangere,

vt impleretur, quod fcriptum eft.

Sed promifit

ilud & ceteris Chriftianis : Dominus cunod.:, omi

ERN

N

ee-e

ofífa

Caput XV 111

7/4

$

offa eorum, vnum ex his non conteretur.

Ergo

AU

fratres, fi viderimus aliquem. fan&um tribulationeg

pati,

& forte vel a medico fic fecari, vel ab alique

(

pe

rfequutore fic cedi, vt eius offa frangantur, non

dicamus: Non erat iu£us ifte, nam Dominus hoc

J i

promifit iuftis fuis, de quibus ait: Cuftodit Domi-

nus omnia offa eorum, vnum ex his non contere-

DUT.

Vis videre, quia alia offa dixit, que diximus

frmamenta fidei, id eft, patientiam, & tolerantiam

(E

in omnibus tribulationibus ? Ipfà enim funt offa ,

et, in

que non franguntur. Audite, & in ipfa paffione

poifictt

Domini infpicite, quod dico. Dominus erat in mes

&iusin.

dio crucifixus, iuxta illum duo latrones erant: vnus

hoc ide

infültauit, alter credidit ; vnus damnatus eft, alter

tàndo,

juftificatus eft ; vnus habuit penam füam, & hic,

teddenc

& in futurum, alteri autem dixit Dominus: Amen

tead

dico tibi, hodie mecum eris in paradifo: & tamen

Vnüm t

illi, qui venerant, Domini offa non fregerunt, la-

Quifica

tronum autem fregerunt: fic fra&a fünt latronis

tum? ]

offa, qui blafphemauit, quomodo latronis, qui cre-

mécum

didit,

Vbi eft ergo, quod di&um eft: Dominus

teinp

cuftodit omnia offa eorum, vnum ex his non con-

Vhus e

teretur ? Ecce, cui dixit, Hodie mecum eris in pa-

radifo, non potuit omnia offa eius cuftodire ? Re-

Quire:

fpondet tibi Dominus : Immo cuftodiui , nam firma-

ipfe p

mentum fidei ipfius frangi non potuit illis. ictibus,

eum p(

Tunt ill

*'q.uibus crura funt fracta,

$,

Con(ierationes de Paf]. Dom,

(7

'

T

Em

!fo

$. AVGFSTINFS. Enarrat. IT. in. Pjlm.

Vationg

AXXIII. n. 24, Ton. IV. pag. 226. 227.

b liquo

U. Don

. CONSIDERATIO CCCXXTII.

Ils hoc

t Doni-

F? viderumt eum iam mortuum , won fregerunt

eils crura,

LOC, CIT.

COniLere-

-

diximus

orantiam

t exaltemus nomen eius in idipfum. ) — Quid

CE

-eft, exaltemus nomen eius in idipfum ? Hoc

nt offz,

palfione

eft, in vnum.

iNam multi codices fic habent: Ma-

tinme

gnificate Dominum mecum, & exaltemus nomen

L* VIUS

eius in vnum. Siue in idipfum dicatur,-fiue in vnum

hoc idem dicitur.

l, alter

Ergo rapite, quos poteftis, hor-

, & hic,

tando, portando, rogando, difputando, rationem

ä

: Ámen

reddendo, cum manfuetudine, cum lenitate : rapi-

X tamen

te ad amorem , vt, fi magnificant Dominum ,. in

vnum magnificent. Et pars Donati videtur fibi ma-

unt, l

lattonie

gnificare Dominum : quid eos offendit orbis terra-

rum ? Dicamus illis: Fratres, magnificate Dominum

qui cre-

Jominus.

mecum, & exaltemus nomen eius in vnum,

Qua-

!

on COf

re in przcifione vultis magnificare Dominum ? Ille

js n pe

vnus eft: quare duos populos vultis facere DEO ?

? M

Quare vultis diffipare corpus Chrifti ? Certe enim

n firmae

ipfe pendebat in cruce, quando tympanizabat, &

cum penderet in cruce, emifit fpiritum : & vene-

Vübüs,

runt illi, qui eum füfpenderant, & inuenerunt, eunt

j

eee a

emi-

|

776

Caput XP 11I.

emififfe fpiritum, &non illi fregerunt crura: latroni

CON

bus autem adhuc in cruce viuentibus fregerunt, vt per

ipfüm dolorem compendio mortis ab ilà cruciatu

$ o

liberarentur, quomodo folebat crucifixis feri. Er-

t

go venit perfequutor , inuenit Dominum quiete de-

Ui

pofuiffe fpiritum : quia ipfe dixit: Poteftatem habeo

(

iil

ponendi animam meam.

Pro quibus pofuit animam

ent. f

füam ? Pro vniuerfa plebe fua, pro toto corpore

qUOd al

fuo,

Venit ergo perfequutor

& non fregit crura

tium tu

E

Chrifti : Venit Donatus, & difrupit Ecclefiam Chri-

ad face

fü.

Integrum corpus Chrifti in cruce inter manus

pafione

perfequutorum eft, & inter manus Chrifhanorumr

Clamemus erco

Patri

non eftintegrum corpus Ecclefim.

do. Pat

fratres, cum gemitu, quantum poffumus, dicentes :

ToCUmm.

Magnificate Dominum mecum, & exaltemus nomen

eius in vnum.

Ecclefia enim illis clamat; vox eft

nobis o

Vnde

ds n

Ecclefis, clamans ilis, qui fe preciderunt

fündere

enim difrupti funt ? Per füperbiam, Docet autem

Chriftus humilitatem , cum commendat corpus &

nobis

quafi 1

fanguinem füum: quod diximus fan&itati veftre in

hoc Pfalmi (.XXXIIL. ) textu agi

& celebrari ,

períequ

vbi commendatur eorpus, & fanguis Chrifti

vbi

C

commendatur humilitas Chrifti

quam pro nobis

erübefe

fufcipere dignatus eft.

QQUS (

S. AVGVSTINFS, Enarrat, 1. in Dfalm,

ficati f

ï

AXXIIL n.7. lom. IV. pag. 214

Ento

ft

CON-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

ZA

: htrogi

CONSIDERATIO CCCXXIV.

Ib Vtper

Chüciapu

ed. vntis anilitum lancea latus eius aperuit , €? con-

eri, Ir.

üinuo exiuit fanguis, €9 aqua. XOANN. ;ïx. 34»

tiete de.

uomodo dicit Ci]ri&uo: Confcidifti faccum

m haboo

Q

Animm,

meum, & accinxifli me letitia ? Saccus eius

Non tibi vilefcat ,

COrpore

