rurfum per fortem fententiam infirmanti dubietate

Quntum d

ommmodo contradicunt : quatenus per hoc , quod

Ppellat.

du«

Conäa*emïiem.s; de Paff. Dom,

$t

enth, m

dubie proferre cernuntur , infirmis aliquatenus con-

defícendant: & per hoc, quod certam fententiam

Autem, f

horum g

proferunt , infirmorum mentes dubias ad foliditatem

bitate cor.

trahant Quod nimirum , dum faciunt , exemplum

üt: Non

nofiri capitis fequuntur. Paffioni quippe Dominus

Vuidem eog

propinquans, infirmantium in fe vocem fumpfit, di-

d cohere.

cens ; Pater mi, fi.poffibile eft , tranfeat a me ca-

ate mere.

lix ifte: eorumque timorem, vt abftraheret , füfce-

pit: & rurfus per obedientiam vim fortitudinis

togt, d-

oftendens ait : Verumtamen non ficut ego volo,

, quod a.

Yext firni-

fed ficut tu : vt, cum hoc imminet, quod fieri no-

pet Chri

lumus, fic per infirmitatem petamus , vt non fiat,

quatenus perfortitudinem parati fimus , vt volun-

eius difci

-tas Conditoris noftri etiam contra voluntatem no-

AXXIL

fttam fiat. Hoc igitur exemplo nonnunquam à for-

tibus infirmitatis verba fufcipienda fünt, vt pef

eorum poft pradicamenta fortia, infirmorum corda

VIIT

gratius roborentur. Vnde beatus Job , cum quafi

dubitantis verba protulit , dicens : Putasne, mor-

qui i

tuus homo rurfum viuet ? illico fententiam füs

certitudinis adiunxit, qua ait : Cunétis diebus, qui-

P

bus nunc milito , exfpe&o , donec veniat immu-

m,X f

tatio mea. . Qui itaque immutationem füam tan-

jquid pro

to defiderio exfpe&at , quam fit de refurrectio-

orant, Sed

ne certus , infinuat : & curfüm vite prefentis

dubietate

quantum defpiciat, innotefcit , qui bunc militiam

QC, qui

finem

du

&ppellat, Per mi]itiam- qqippe fomper ad

ten.

$2

Caput I..-—

voluntate

tenditur, & quotidie conclufionis terminus exfpe:

&atur.

Curfum itaque vite huius defpicit, & fta-

: patieba'ur

tum foliditatis requirit, qui per hoc, quod müta-

- I diuins if

noturalite

biliter militat , ad immutationem fuam peruenire

feftinat. Tufto quippe in hac vitaipfa farcina fuze cor-

Rurfüs di

ruptionis onerofa eft,

Quod vigilie defatigant ,

voluntas t

fUitx N1

fomnus queritur, vt vigiliarum labor, atque. an-

xietas temperetur : fed nonnunquam etiam fom-

fponte tX

nus occidit, Fames corpus atterit, atque , vt eius

etiam ob

neceffitas repellatur , cibi requiruntur : fed fepe &

purab. .

€£ibi grauant , qui ad' repellendum debilitatis graua-

loquitt :

4fte. W

men quzfiti fuerant. ^ Grauis itaque eft farciga

bibiturus

corruptionis.

quam hom

S. GREGORIFS M, lib. XII moral. in cap,

E

/XIV. lob. Tom. L. pag. 295.

Verumam

CONSIDERATIO XXIX.

!

e, qu r

ia , hot«

Sed s0n., quod ego "volo , fed quod tu." Loc. CIT.

fübfhnntia

tqui ille quidem naturaliter , & vt DEVS, &

Yerba fün

: fia volunt

Á

vt homo habebat, vt vellet : ceterum diuinam

TL bninfim

ipfius voluntatem humana fequebatur, eique fübdi-

lotis fenfü

ta erat, vt que propria fententia non moueretur ,

Voluntate

verum ea demum vellet, que diuina cius voluntas

poncipit.

ipfam volebat velle. .Permittente fiquidem diuina

vo

] humizitge

Confiderationes de Pa]]. Dom,

53

Il ehfpe

voluntate, naturaliter ea , quize fibi proptia erant,

7& üa

patieba

Etenim cum mortem detrectaret, hanc

X mita

diuina ipfius voluntate ita fetente, & concedente,

Xe'üenire

naturaliter detrectabat, atque in mortis agonia erat.

fug cor.

Rurfüs diuina ipfius voluntate volente, vt hümana

fitigrt

voluntas mortem amplecteretur, votuntaria ipfi paflio

tque a

fuit,

Non enim qua DEVS duntaxat morti fe

m fom

ífponte tradidit, fed etiam quatenus homo. Vnde

» VC end

etiam nobis animi audaciam aduerfus mortem cot-

fgpe &

parauit

lta quippe ante falutiferam paffionem fuam

I$ Crati

loquitur

Pater (i fieri poteft, tranfeat a me calix

t farcint

ifte. lllud porro conftat, quod vt homo calicem

bibiturus erat

non enim vt DEVS: quare tan-

Hec autem ver-

(j, tl (

quam homo calicem tranfire vult

ba a naturali metu , & imbecillitate profe&ta funt,

Verumtamen , inquit, non mea voluntas fiat , hoc

[X

eft, qua ratione diuerffe a te fum fübftantie : fed

ac tibi

tua, hoc eft, mea, quatenus eadem mihi

OC' CIT.

fubftantia eft.

Que quidem iterum fortis animi

verba fünt.

Etenim anima Domini, qui benigna

VES

füua voluntate homo vere factus erat, cum natura-

diuinam

lem infirmitatem ànte experta effet, percepto do-

i fubdi

loris fenfü ex Ccorporis difiunttione , diuinà turfum

uetetu ,

voluntate corroborata, aduerfus mortem audaciam

voluntas

concipit.. Nam quia & totus DEVS erat cum íua

1 qiuma

yo

humanitate , & totus homo cum fua diuinitate, ipfe

£a

tans

|

94

Coput - 1.

tanquam homo in fe, & per fe, id, quod huma-

vt vigla

num erat , DEO , & Patri fübiecit , & Patri fatus

9

opt bo!

obediens , præ&anufï'unam fefe - nobis formam, &

exemplum prabuit.

Qui enm

Hoc enitt

-»S.IOANNES DAMASCENTVS. lib. I1I. de

primum Y

jide ortbodoxa. cap. .X V 11 1. Edit, Parif. Tom. I pag. Md

DCreUS n

CONSIDERATIO p o É

fi intellig

m s

Et venit, €? inuenit eos dormientes,

fiut me

MARCI. XIV. 37

poffibile e

uamdiu quidem affuit IESVS difcipulis fu15 ^

fir if

Q

non dormierunt : pufillum autem progredien-

3 tentat

te eo ab eis, nec vna hora potuerunt vigilare eo

dere n &

abfente.

Propter quod oremus , vt nec modicum

quia nemo

aliquando IESVS progrediatur a nobis, fed imple-

Dem: f aa

at, quod promifit n nobis, dicens : Écce ego vo-

TM

biscum ero omnibus diebus ,

víque ad confumma-

trahit Pate

tionem ficuli

Sic enim v1gxlab1mus, €o excutien-

IISVM a

te fomnum ab anima noftra, fine quo poffibile non

perfecutus

eft implere mandatum , quod dicit : Nec des fom-

b eis, fi

num oculis tuis, aut palpebris tuis dormitationem,

Tor Comp

vt euadas ficut Jamula ex retibus, & ficut auis ex

tüt: Confe

laqueo. "Tamen veniens ad difcipulos , & inueniens$

0R

dormientes , füfcitat eos verbo ad audiendum, vt iam

Matigj, &

quafi audientibus dicat , quod dicet fic: Non potuiftis

vna bora vigilare mecum ? Præc1p1t autem vigilare, |

Em

vt

Confiderationes de: Pa[J. Dom,

55

od hum.

vt vigilanter orermus.

Vigilat autem , qui facit

itri fadbus

opera bona: vigilat, qui follicite agit de fidei veri-

mam, &

tate, ne in aliquod tenebrofum dogma incurrat.

Qui enim fic vigilans orat, illius exauditur oratio.

i LL

Hoc enim ügmücat dicens: Vigilate, & orate: vt

lpag 2411

prlmum nglemus & üc vigilantes oremus.

Vtneé

mtretxs in tentationem.

Hoc, fecundum quod mul-

(X.

ti intelligunt, tale eft, àc fi dicat: vt non tente-

M

munt

Si autem fic placuerit DEO, acquiefcite DEO.

ficut me audifítis orantem.

Confidera autem , fi

poflüibile eft, fic intelligere magis, quoniam vita no-

ylis füi,

ftra ipfa tentatio eft fecundum Iob : intrare autem

TOpredien

in tentationem, aut venire in tentationem, eft ea-

rigilate o

dere in tentauonem & vinci

ab ea.

snodicum

Et puto ;

quianemo venit ad IESVM fimul & in tentatio-

fed im

nem:fiautem venit in tentationem ,non venit ad

? efo YO

IESVM. AdIESVM enim nemo venit , nifi quem

onfünma

trahit Pater ad IESVM , vt refüfcitetur ab eo.

Ad

) Cxcutdent

IESVM ergo venimus , vt, etfi tentator nos fuerit

Xfibie nori

perfecutus, & mala ex eo , non comprehendamur

; des fote

&b eis, ficut fcriptum eft : Perfequentur te mala, &

pitationets

non compreéhendent

Ad pectatorem autem dici-

cut 4uis eX

tur : Confequentur te mala , & comprehendent te.

kinueniens

ORIGENES. Connent.

in cap XXVL

dum, vt t

Mattbei. ex veteri zntery tet. Edzt Pary

lbm. HIII

H

H

$48- 993.'

m Vi

yt

f3

CON—

(

56

Caput 1

CONSIDERATIO XXXI

C01

Ef ait Petro :

Simon dormis ? voc. ciT.

lr n

uius itaque pugne celebrato tnumpno, ab ora-

H

tione fürgens , ad difcipulos , quos oranch

d

caufà reliquerat , rediit, illosque dormientes inue«

S

mit; dixit autem Petro : Simon dormis ? O fapl-

potul[hs Y

entie verba ! o moderata locumo chari 1tat15 EX.

ceres, VII

obliquo, prudentiffimeque difcipulorum obiccit ne-

tortem, f

gligentiis, & potiflime illius ftrauit pertinaciam, qui

mecum ? ]

quamuis füccenfüs zclo, tamen coteris fuerat au-

1 Tf

dacior, atque de fe fidentior.

de ait: Simon ,

Deitis

dormisne ? Vnde tantus fopor

& tam profunda

tentatione

mentis hebetudo ? Nunquid obliuioni mandafti ,

tentationor

que mecum difcumbens polhcebarls , dicens : Te-

cum paratus fum , & in carcerem , & in, morten

sale

t DEI

ire? Armatos milites needum vidifti irruere füper

ritiam, . D

me, nullus te impulit, nemo tibi moleftus eft, &

tamen dormis ? Etfi non pro te, faltem expergi-

& prougea

Ícere propter me, quem paulo ante confpexifti pa-

ür nobis,

tie (ünt

uentem, atque dicentem : Triítis eft anima mea vf-

que ad mortem. Quamuis enim amor excufferit ti-

b homini

morem ex te ,ipíatemen imminens , & moeftitia

&O Conci

prefens comquïionem tibi immittere deberet de me :

fenfüm en

fituam fp

cur igitür dormis ?

$ LAVRENTIVS IVSTIN. de triunpb

TUm armis

Coriffi agone. cap. V1.

lm etim

CON-

Confiderationes de Pa[]. Dom.

57

$u

CONSIDERATIO XXXII.

a G.

Sic non pozui[Tis ona. bora vigilare mecum ?

0, db Qft-

MATTH. . XXVI. 40.

05 orandi

"A d ceteros vero conuerfus Dominus , inquit :

tes i«

: Sic & vos grauati, ac merore deprefi non

? 0 fii

atis ! Ex

potuitis vna hora vigilare mecum ? Quomodo car-

Joiecit D6«

ceres, vincula, opprobria, flagella fuftineretis , &

fnortem,fi hora vna tantum non potuiftis vigilare

Xiciat, qui

füerat QU«

mecum? In minimis, & leuiffimis agnofcite , quid

in maximis, & grauiffimis de vobis exiftimare de-

t Simon,

| profunda

'beatis.

Vigilate igitur , & orate, ne'intretis in

mandati ,

tentationem , ne feducamini : ne intretis denuo in

tentationem, vigilate, & orate.

Ordo pulcherri-

cens: T&

xnus ad euitandas tentationes.

His paucis Sapien-

h mortea

uere füpt

tia DEI omnem fpiritualis certaminis infinuauit pe-

ts et, &

ritiam. . Porro vniuerfa , que mentem inquietant,

m exg

& prouocant, aut ex nobis pullulant, aut inferun-

fpexiti p

tur nobis.' : Quz ex- nobis pullulant , concupifcen-

tie funt ; que vero.ab aduerfario fuggeruntur, vel

a ftà vf

Aduerfus

ulferit t«

ab hominibus fiunt, tentationes funt.

k moftitia

ergo concupifcentias, ne feducant, ne alliciant, ne

fenfüm euertant, vigilare oportet : verum contra

yetde m

fequam fpiritus , & proximorum nequitiam oratio-

num armis muniri; quanquam iuxta Domini fenten-

P

tiam etiam folerter aduerfus diaboli aftutias vigilare

f4

de-

Qv

(

$5

Caput T.

debeamus. lllud, inquit, feitote, quoniam , fi fci-

jat0 ad D

ret paterfamilias , qua hora fur veniret, vigilaret

nibs nof

truatur.

vtique, &non fineret perfodi domum fuam. Quam-

obrem tam contra concupifcentiarum impulfus ,

pj Nabud

& expugn

quam immiffiones diaboli , hominumque fallacias

eis. (1V

erga cordis cuftodiam vigilare nos congruit. Quid-

quid aduerfi foris pulfet, feu obftrepat intus , obeffe

erfüs 0

[criptum e

mil poteft , dummodo diuinus timor, non dormi-

tans intentio, proficiendi ftudium , innocentie gu-

Vtael eis

ftus, puritatis , ac munditie zelus, atque interne

petca

Re

neque aud

pacis affe&io , cordis poffideant penetralia.

xamque vera nemo laditur, nifi a fe ipfo. Quis-

1tam at

que igitur eo fit robuflior , quo erga fe vigilan-

lonone pe

tior ; atque tanto in periculis, & tentationibus fecu-

Tecedente

zior, quanto in oratione follicitior reperitur.

tumipfi $

dupliciter

$. LAVRENTIVS IVSTIN. lo citate, -

delinquin

CONSIDERATIO XXXIII

cuti de ]

& dicente

Figilate , € orate , vt mon - intretis in. tentatiow

Tuüs £uss

fiem.

MATTH. CIT. CAP. V. 4I.

Et Donir

llud quoque neceffarie admonet Dominus , vt in

pafionis

oratione dicamus : Et ne nos patiaris induci in

if datum

tentationem. Qua in parte oftenditur , nihil contra

Tnus ,. ge

nos aduerfárium poffe, nifi DEVS ante permiferit ;

ifrmitar

vt omnis timor nofter , & deuotio , atque obfer-

Is , ne

uatio

Confiderationes de Pa[J. Dom.

59

m, ff

uatio ad DEVM conuertatur, quando in tentatio-

. Viplaret

nibus noftris nihil malo liceat , nifi poteftas inde

1. Quam.

tribuatur

Probat Scriptura diuina, que dicit: Ve-

Impulfüs ,

nit Nabuchodonofor rex Babylonie in Hierufalem,

fallacias

& expugnabat eam, & dedit eam Dominus in manu

, Quid

eius. ( IV, Reg. XXIV. ) Datur autem poteftas ad-

it, obeffe

uerfüs nos malo fecundum noftra.peccata, ficut

n dormi

fcriptum eft: Quis dedit in. direptionem lacob, &

entte p

Ifrae| eis , qui predantur ilum ? Nonne DEVS

e Iterng

cui peecauerunt , & nolebant in viis eius ambulare,

j R

neque audire legem eius, & fuperduxit füper eos

fo, Qui.

iram animationis fuz. ( Ifai. XLII. ) Et iterum Sa-

& vipla-

lomone peccante, & a preceptis, atque a viis Dómini

ibus (eqt

recedente pofitum eft : Et excitauit Dominus, fata-

1CUF

nam ipfi Salomoni. ( III, Reg. XI. ) Poteftas vero

o C

dupliciter aduerfüs nos datur, velad penam , cum

delinquimus

vel.ad gloriam , cum probamur ; fi-

XIIl

cuti de lob fa&um videmus , manifeftante DEO

- dutdi

& dicente: Ecce omnia, quecunque habet, in ma-

nus tuas do , fed ipfum caue, ne tangas. ( Tob. I. )

l,

Et Dominus in Euangelio füo loquitur tempore

ys, VC

paflionis : Nullam haberes aduerfum me poteftatem,

nauci t

nifi datum effet tibi defuper

Quando autem roga-

lh[ contra

1mnus , ne in tentationem veniamus , admonemur

emieri ;

infirmitatis , & imbecillitatis noftre, dum fic roga-

mus ,ne quis fe infolenter extollat, ne quis fibi

i obf

uato

fu-

Ü

6o

Caput 1,

füperbe , atque arroganter aliquid affumat, ne quis

TU5 de IE

fibi aut confeflionis , aut paffionis gloriam fuam

herfes, h

ducat ; cum. Dominus ipfe humilitatem docens di-

hunan QO

xerit: Vigilate; & orate, ne veniatis in tentatio-

eumpat. V

nem

(ütndatus -

Spiritus quidem promptus eft, caro autem

infirma

vt4, dum przecedit humilis , & fubmiffa

nilter &

confeffio, & datur totum DEO, quidquid fupplici-

quemadmo

qo, & pi

ter.cum timore , & honore DEI petltlu , ipfius

pietate preftetür,

ami, &

S. CAJECILIVS CTPRIANVS de or aitó-

ergo infta

Veüs CH

te Dominica Edit. Vemete. peg. 423.

Teges ter

CONSIDERATIO XXXIV

vnum adu

Vere, vd

Spiritus quidem promptus efl ,. caro autem infira

LOC. CIT.

Uoris patie

feriptum e

pnltus promptus eft , caro autem xnfn*ma 4«

putere, &

S

non eft aliquando confidendum in ea . fed fem-

eft anira r

per.timendum de.ea, quia incauta confidentia ad

aliquid f

iaCtantiam ducit, timor autem infirmitatis ad auxi-

Ti cupt

lium DEI confugere adhortatur , ficut & Dominum

gut trif

ipfum paululum progredi , .& cadere in faciem, &

Tortis n g

orare, Ergo copit quidem triftari fecundum huma-

o &

nam naturam , quae talibus paflionibus fübdita eít ,

tm füit j

non autem fecundum diuinam virtutem , qua ab

RI

huiusmodi paflione longe remota eft, Et hec dici.

III p/(g

inus

Confiderationes. de Pay Dom,

61

1^, 1 qui

mus de [ESV.,

vt non arbltrcrls, :ficut: qu'edam

vm füam

herefes, hominem eum füiffe ,

fed DEVM veram

docens d.

humzani corporis füfcepiffe:maturam , qui poterat

D. tentatio«

eompati infirmitatibus noftris , quoniam & ipfe cir-

CAQ autem

cumdatus erat infirma natura humani corporis. Si-

& fübmifà

militer & ipfe participans' Corpus , & fanguinem ,

d füpplici

quemadmodum & puen , de quibus dicit : Ecce

Wt , ipfius

ego, & puéri , quos mihi dedit DEVS , participant

carni, & fanguini.

( Hebr. Il. 13. 14. ) Videns

. de trati

ergo inftans fibi certamen , quod non erat ei ad-

uerfus carnem & fanguinem, fed aduerfus tantos

reges terrw affiftentes , & principes congregatos in

XIV.

vnum aduerfus fe, quantos nunquam , coepit päE

uere, vel triftari, nihil amplius triftitie , vel pzi-

n itfrt,

uoris patiens, nifi principium tantum, — Nec enim

fcriptum eft, quia paüit , vel triftatus eft ; fed coepit

nfumi ;

pauere, & capit triftari , quando & dixit: Triftis

.. fl fem

eft animaà mea víque ad mortem. Quod ipfum tale.

fidentia ad

aliquid fignificare videtur, tanquami fi dicat : Tti.

ftitià ecepta eft in me, vt'non omnimodo fim fine

js ad aux!

Dominum

guftu triftitie : non femper, fed vfque ad tempus

faciem, &

mortis in meeft, vt cum mortuus fuero peccato ,

moriar & vmuerfæ triftitie , CUIUS pr1nc1p1um tan-

dum hum

tum fuit in me.

jdits &l ,

ORIGENES. in «ap. XXVI Mattb, . Tom,

t hec d

III. pag. 9o2.

11

CON-

(

65

Caput 1.

tem at

CONSIDERATIO XXXV..

qen adie

yo adue

Spiritus quidem promprus efl , caro autem m]ïrma.

fta d Í

LOCO ciIT.

t cius €

icut & tuus 0 Petre, fpn'rtus fuit promptus ad

v

fpiritus ,

promxttendum, caro autem infirma .ad confiten-

gite &

dum.

Sed hoc eft confiderandum , vtrum ficut o-

VITQUS.

mnium hominum caro infirma eft , fic omnium fpi-

tate Carmiis

ritus eft: an omnium hommum caro quidem infir-

Apoftolus

ma eft, non autem & omnium hominum fpiritus

Potens et

promptus eft, fed tantum San&orum.

Ergo ad

ifirmata

foles Apoftolos vel ad eos, qui fimiles eis inue-

camis , f

niuntur , dicit, quoniam fpiritus promptus efï , Cà-

cebat : Si

ro autem infirma. Infidelium autem & fpiritus fegnis

&in ferui

e& & caro infirma,

Si ergo ad Saná&os tantum

gationes f

Chriftum dlcere hoc proced1t » prouocat nos , vt

ficiens f

quaramus , quoniam eft alüs caro infirma , eorumi

trpo dice

tamen folorum , quorum fpiritus promptus eft,

traditione

Ego autem dlCO, carnem infirmam effe illius , qui

tionem ,

non h

et peccatum, nec carnis fapientiam fortem,

[ , Caro

fed aefe&am, qui cum fpiritu prompto carnis operà

& profed

mortificauit , & fapientiam. carnis ad nihilum re-

duxit, vt femper mortem Chrifti circumferat in cor-

£m bor

0.

pore fuo, præualente fcilicet fpmtu in concupi

fcentiis füis, aduerfuüs concupifcentias carnis : quo-

niam caro concupifcit aduerfus fpiritum, fpititus au-

tem

Confiderationes. de Paff. Dom.

65

tem aduerfus carnem. . Et hec in imperfectis qui-

lV,

dem aduerfantur inuicem : in perfectis autem iam

&on aduerfatur caro, fed mortificata eft, & infir-

] infrma;

mata eft fapientia carnis in carne, & concupifcen»

tia eius exítin&a ceft : viuit autem in ea fapientia

Omptüs ad

De qua infir-

fpiritus, viuit autem, & operatur.

] confite

mitate & Dominus ad Apoftolum dicit: Quoniam

n ficut o.

virtus in infirmitate perficitur, id eft, in infirmi-

iun f

tate carnis , & fapientie eius.

Propter quod ait

dem if

Apoftolus : Cum 'enim infirmor, tunc potens fum.

m fpiritus

Potens enim tunc fit vnusquisque noftrum , cum

Erpo ad

infirmata fuerit caro ipfius , vt non perficiat opera

eis ine-

carnis , fed habitet virtus Chrifti in ea. — Vnde di-

5eft ,

cebat : Sic certe repugno , & caftigo corpus meutm,

Is fegnis

& in feruitutem redigo, Quoniam per multas cafti-

98 (antuta

gationes facit homo carnem fuam infirmam , pro-

.05 , Vt

ficiens fpiritu , & mortificans opera carnis,. Hoc

1, &Qrum

ergo dicere vult ad difcipulos füos fecundum iftam

Yptus eftr

traditionem : Vigilate, & orate , ne intretis in tenta-

ilius , qui

tionem , vos, quorum fpirituis quidem promptus

n fortem

eft , caro autem infirma.

Quoniam qui fpiritalior,

tis opera

& profe&ior eít , follicitior efie debet, ne ma-

hilom re

£num bonurm ipfius grauem habeat lapfum,

at in Ut

ORIGEXNENS. lo «it. pag. g0.

concupi

nis : quo

ytitus al

CON-

fen

(

64.

Capui )

' fzm-et [i6

.CONSIDERATIO XXXVI.

du cfpi

erat. futün

Et iterum abiens , orauit , eundem fermonem dicens,

órat; ViCe :

MARCL XIV. 39.

Pombüe, Y

etit autem nunc, vt tranfeat calix ab eo , &

tsb ]

P

fi non fic, quomodo voluit ipfe , tranfeat ,

volebat.

quomodo vult Pater.

Hic iam , fecundum quod

]in erat ,

poffumus intelligere, exponemus, vt cum hoc ctiam

quam vt 1

precedentia videamur expofuiffe,

Exiftimo enim,

eum Por

quoniam calix ille paffionis omnium quidem ab

ilun, & r

IESV fuerat tranfiturus , fed cum differentia, vt ,

bio n« à

fi quidem biberet eum , & ab ipfo tranfiret poftmo-

tantes pet

dum, & ab vniuerfo genere hominum : Si autem

tranfiffent

non biberet eum, & ab ipfo quidem forfitan trans.

diebat omi

iret, ab hominibus autem non tranfiret , fed ma-

tt, quod

neret apud eos, donec perficeret eos. — Hunc ergo

Credentes

calicem paffionis principaliter quidem volebat a fe

ilum ca

tranfire , fic vt omnino neque guftaret amaritüdi-

e[t omtes

nem eius, fi tamen poflibile effet , quantum ad iu-

mant ,&

fütiam DEL. Quod enim dicebat : fi poffibile eft,

Omnibus

non ad potentiam DEI referebat folam, fed etiam

tuica Chrif

ad iuftitiam eius, qui non folum potens eft, fed

[

165 eramus

etiam iuftus

$

non fíunt omnia poflibilia, fed ea

ilum bibit

fola, que iuftafunt. Si autem non poterat fieri,

t0 Qalix, t

magis volebat, vt biberet eum , & fic tran(iret

ab eo, & ab vniuerfo genere hominum , quam vt

ORI

fas

:

Confiderationes de. Pa[J. Dem.

65

faceret contra voluntatem paternam, bibitionem

QVT,

eius effugiens.

Propter exitum ergo bonum, qui

] dit

erat futurus poít bibitam amaritudinem calicis ,

órat vice fecunda, dicens : Pater meus, fi non eft

pofübile, vt tranfeat , nifi bibero eum , fiat volun-

*

bo,t

tas tua.

Manifeftum eft itaque, quia bibere eum

tranfeit,

volebat.

Quantum ad comparationem enim me.

im quod

lius erat, vt propter bibitionem eius tranfiret ,

loc etam

Qquam vt non tranfiret , propter quod non biberat

T0 enin

eum. Pone enim, Dominum non bibiffe calicem

hudem ab

ilum, & propter hoc eum non tranfiffe, fine du-

Q , vt,

bio nec a genere humano tranfiüffent fpiritus ope-

t poltmo:

rantes peccata.

Conuenienter autem neque ponz

Si autem

tranfiiffent, quee debebantur peccatis, Ergo expe-

An nj

diebat omnibus , vt tranfiret calix ab eo, propte-

, fed m

rea , quod biberat eum Saluator , vt nos omnes

ünc eno

credentes im eum, qui biberat eum, non bibamus

ebat a fe

illum calicem vini meri, qui potat, & potaturus

ymaritidie

eít omnes gentes, vt bibentes inebrientur, & euo-

um ad lu«

mant , & infanire defiftant.

Sicut enim pro nobis

mbl]e C& )

omnibus mortuus eft, vt trapfeat nos mors ini-

fed etiat

mica Chrifi: fic pro nobis omnibus , qui debito-

e[t, M

tes eramus , vt in zternum biberemus , calicem

" fl eà

ilum bibit , vt per hoc ipfum , quod tranfit ab

erat fieti

€o calix, trapfeat & a nobis , non bibentibus illum,

tranütet

ORIGENE S. loco citato,

quam Vi

CON-

fis

(

66

Caput 1.

»teri a

"CONSIDERATIO XXXVII,

ioconmuta

totunque !

Pater.mi, f mon potef? bic calix tranfire , nifi bibam

feilis, &

illum , fiat voluntas tud. — MATTH. XXVI. 42.

in illo ple

oftquam Iudas perfuaüis a diabolo, difceffit a Chri-

ito. aut f

P

fto, feque a corpore apoftolice vnitatis abícidit,

eibum füp

nullo Dominus pauore turbatus, fed de fola redimen-

voftra humi

dorum falute follicitus , omne tempcris fpatium ,

cuntriflatus

quod a perfequentium vacabat incurfu , myfticis

flones enim

fermonibus , facrateque doGine , ficut loannis

fübit, vtf

Euangelio declaratur , impendit : eleuans ad ceelum

cet, Qu

oculos, & pro vniuerfa Ecclefia füpplicans Patri ,

Hic pecea

Vt omnes , quos dediffet, daturusque effet F'ilio Pa-

05 pütapit

ter, vnum fierent , & in gloria Redemptoris in-

Vexdtione,

diuidui permanerent, adiiciens poftremo illam ora-

notm, &i

tionem , qua ait : Pater, fi fieri poteít, tranfeat a

Tiuore eius :

me calix ifte.

Vbi non exiftimandum eft, quod

DE Filius.

Dominus IESVS paffionem, & mortem , cuius iam

difcipulis facramenta tradiderat , voluerit declinare ;

Cl iie

api (rarit

cum ipfe beatum Apoftolum Petrum , deuota fide,

que tolerar

& charitate feruentem , vti aduerfüm perfecutores

gladio vetet, dicens

*

*

Calicem , quem dedit mihi

il pelht

Pater, non vis, vt bibam illum ? - - In faluandie

exofito q.

QUO hobis.-

enim hominibus pert crucem Chrifti , communis

voluntas erat Patris , & Filii, communeque confi-

Qum trnfi

lium , nec vlla poterat ratione turbati, quod ante

V())lo., ld.

teter-

Confiderationes de Paf... Dom.

67

reterna fiecula & müfericorditer erat difpofitum , &

A

incommutabiliter prefinitum.

Qui ergo verum ,

tf lihaw

totumque hominem affumpfit , veros & corporis

L u

fenfus , & animi füfcepit affectus, ^ Nec quia omnia

ffita Chri

in illo plena erant facramentis , plena miraculis ,

ideo aut falfis lachrymis fléuit, aut mendaci efürie

is abid,

cibum fumpfit, aut fimulato fopore dormiuit, In

! redimene

nofira humilitate contemtus, in noftra moftitudine

fpatium ,

contriftatus , in noftro eft dolore crucifixus. Paf

, nyftics

fiones enim mortalitatis noftrz ob hoc mifericordia

It Toonnis

fübiit, vt fanaret, ob hoc virtus recepit , vt Vin-

d colum

ceret, Quod lfaias apertiffime prophetauit, dicens$

ns Patri,

Hic peccata noftra portat, & pro nobis dolet: &

t l'ilio Ps.

nos putauimus , illum effe in dolore, & in plaga, & in

toris. i

vexatione. Ipfe autem vulneratus eft propter peccata

lam ord«

noftra , & infirmatus eft propter facinora noftra, &

ttanfeat à

liuore eius fanati fümus.

Cum itaque, dile&tiffimi !

eft, qud

DEI Filius dicit: Pater fifieri poteft, tranfeat a me

cuus iam

calix ifte , noftre vtitur voce naturw , & cauffam

decinare ;

agit fragilitatis , & trepidationis humane : vt in iis,

otota fide,

que toleranda fünt, & patientia roboretur, & for-

yfecutoroó

mido pellatur, Denique ceffans hoc ipfüm petere,

jedit ml

excufato quodammodo noftrie infirmitatis metu, in

y faluapdié

quo nobis remanere non expedit, in alium affe-

tommutis

&um tranfit, & dicit: Verumtamen, non ficut ego

qu confte

teft, in-

vc.)-lq ; fed ficüt tu, Etiterum»: Si non po

quod dnte

$

quit,

gte

——*

68

Coput 1.

(

quit, calix ifte tranfire a me, nifi bibam illum, fiat

Jis , n d

voluntas tua.

Hec vox capitis falus eft totius cor-

enin retri

—

poris: he

vox omnes fideles inflruxit , omnes

vente ocC

Confeffores accendit

omnes Martyres coronauit

tubuat Dot

Nam quis mundi odia, quis tentationum turbines,

Dominus n

quis poffet perfecutorum füperare terrores, nifi Chri-

P

am, & nom

ftus in omnibus, & pro omnibus diceret Patri

.

tuo mendax

Fiat voluntas tua ? Difcant igitur hanc vocem ow

horio ! qui

mnes Ecclefie filii , magno pretio redempti , gratis

cpiens , (

iuftificati ; & cum aduerfitas violent

alicuius ten.

ei, pro ofn

tationis incubuerit, prefidio potentiffimz orationis

lle, qui i

vtantur, vt fuperato tremore formidinis, accipiant

bibiturus f

tolerantiam paflionis.

foss , n q

S. LEO M. firm. LVI. de'PaJonc Dom. cap.

pretiofa i

IV, & FV. pag. 127.

Imit enim

CONSIDERATIO XXXVIIT

pro &iute (

fondere dub

Si non potef] bic calix tranfire , nifi bibam illum ,

mini vtllita

LOC. CIT.

fiat wvoluntas tua.

ditionem f

tum, & dic

uid retribuam, inquit

Propheta in pfalmo

Q

feruus tuus

CXV. ) Domino jro omnibus , que retri-

e & Yer|

buit mihi ? Que igitur pracefferant hominis, vt

omnium donorum DEI non attributio , fed retri.

tmptus ? A

butio vocari poffit ? Que precefferant hominis,

tà füre füe

denptus ed

nifi peccata ? Retribuit ergo DEVS bona pro ma-

quoi ong

lis,

Confiderationes de Paff.. Dom.

69

um at

lis, cui homines retribuunt mala pro bonis, Haec

QUs cor

enim retribuerunt , qui dixerunt: Hic eft heres,

, Omns

venite occidamus eum.

Coronauit,

Sed querit ife, quid re-

ia

turbines,

tribuat Domino , & non inuenit , nifi ex eis, quzipfe

Dominus retribuit. Calicem, inquit , falutaris accipi-

,l Cb

am, & nomen Dominiinuocabo, O homo, peccato

et Patrl *

VOCOID Qu

tuo mendax, dono DEI, verax, & ideo iam non

p grati

homo ! quis tibi dedit calicem falutaris , quem ac-

Cipiens , & inuocans nemen Domini, retribues

jCUIUS fen,

ei, pro omnibus , quz retribuit tibi ? Quis , nifi

? Orationis

ille, qui ait : Potefüs bibere calicem , quem ego

, ACCipiant

bibiturus fum ? Quis tibi dedit imitari paffiones

fuas , nifi qui propter te paflus eft prior ? Ideoque

D a,

pretiofa in confpe&u Domini mors San&orum eius,

Emit enim eam fanguine füo , quem prior fudit

pro falute feruorum, ne pro Domini nomine ferui

UVTIT

fundere dubitarent, quod tamen eorum, non Do-

um i,

mini vtilitati proficeret.

Confiteatur itaque con-

*

L

ditionem füam mancipium tanto pretio compara:

tum, & dicat: O Domine, ego feruus tuus ; ego

jn pfimo

feruus tuus, & filius ancille tuz, — Ergo & emptus

que retti«

)

eít, & vernaculus eft. . Àn cum matre fimul eft

omipis, Vt

emptus ? An, quia vernaculus eft, propter pecca-

fl rett.

ta fuge füz depredatus, & ideo emptus, quia re-

t homitii ,

demptus eft ? Filius enim eft ancille , fecundum

x pro m

quod omnis creatura fübdita Creatori eft, & ve.

lis,

g2

rif-

79

Caput. [.

(

rifimo Domino veriffimum debet famulatum : quem,

gifti vitm

cum exhibet , libera eft, hanc accipiens à Domino

ad illd rel

.

gratiam , vt ei non neceffitate, fed voluntate de-

| falutaris act

feruiat.

Ergo ifte filius eft Hierufaülem cceleftis;

& tibi ficrü

qui furfum efít, mater omnium mnoftrum libera,

quis bcne (

Et libera quidem a peccato , fed ancilla iuftitiz ,

vota redda!

cuius filiis adhuc peregrinantibus dicitur : vosin

libertatem vocati eftis,

Sed rurfüs eos feruos fa-

Hoc exigit

sninus dicit :

cit, dicens : Sed in charitate feruite inuicem. Qui-

bus item dicitur: Cum ferui eratis peccato, liberi

DEO, que

imago fin 1

eratis a iuftitia : nunc vero liberi a peccato , facti

folum feruu

autem forui DEO , habetis fruétum veftrum in (àn-

DH], viàet,

&ificationem , finem vero vitam eternam,. Dicat

flo per cili

ergo DEO feruus . ifre: Multi fe Martyres dicunt,

5 4l

multi feruos tuos, quia non nomen tuum habent

in variis herefibus, &. erroribus : fed quia prater

Ecclefam tuam fünt, non fíünt filiancille tusm :

CÓN:

ego autem feruus tuus, & filius ancille tue. Di

D rezærþ;s

rupifti vincula mea, tibi faerificabo facrificium lau-

&

dis, Neque enim inueni vlla merita mea, quando

tu dirupifti vincula mea , ideo facrificium laudig

ürfüs ad

i

tibi debco: quia, etfi gloriabor , quod feruus tuus

tes n

fim , & filius ancille tuz , non in me, fed in te

& imorgbog

Domino meo gloriabor, qui dirupifti . vincula mea,

U$, redargm

vt a fuga rediens, religarer tibi, vota mea. Domi-

COffeptioneg

fubie&orum

no reddam. . Que vota redditurus es ? Quas vo-

uifti

Qpe ex f

Confideratioes de. Paff. Dom.

7t

m : quem,

1 Domino

uifti vi&timas ? Qua incenfa, que holocaüfta? An

ad illud refpicis , quod paulo ante dixifti : Calicem

Untate de

falutaris accipiam , & nomen Domini inuocabo ;

n caleft,

üm libeni,

& tibi facrificabo facrificium laudis ? Et reuera quis-

a juftiin ,

quis bene cogitat, quid voueat Domino, & que

vota. reddat

fe ipfum voueat

fe ipfüm - reddat

r: vosm

feruos fa

Hoc exigitur, hoc debetur.

Infpe&o numo Do-

sminus dicit

cm. Qu

Reddite Cefari, que Cefaris fünt

DEO , que DEI funt

to, liberl

Imago fua reddatur Cafari ;

imago fua reddatur DEO. Sed qui meminit, non

vato , fadi

m in f

folum feruum fe effe DEI,

fed & $fliüm ancille

m, Diat

DEI, videt, vbireddat vota fua, conformatus Chrl-

fto per cahcem falutaris, -

165 dicunt,

um habent

S. AVGVSTINV'S. Enarrat. in ffaim. C X F.

Jula. pf &t

cillg tue

CONSIDERATIO XXXIX

tue, Di

E reuer[us denuo inuemit eos dormientes , erant

ifieium Inu

enim oculi eorum grauati, MARCI. X1V. 40O.

g, quando

um Inudij

urfus ad difcipulos rediens, eosdem dormien-

R

feruus tou$

tes inuenit: erant enim eorum oculi grauati,

& ignorabant, quid refponderent ci

Illos, vt pri-

fed in t

us, redarguere noluit, tanquam ad füfcipiendam

incuja ,

t0ed Dom

correptionem inhabiles.

Silentio füo maximam ad

fubie&orum regimen eruditionem dedit

Indicauit

) Quas Yo

quippe ex fe, vteo tanto tempore delinquentes

]i

$3

ar-

72

Caput T.

(

arguantur , atque vitiorum macula increpationibus

wperiens (

detergatur, quo is, cui dicitur, corrigibilis eft ;

E quam mat

alioquin vulnus füperadditur vulneri , & paffioni

quia proti

paffio cumulatur, Fitque frequenter, vt grauior fit

potius d-

recidiua correptionis , quam damnum perpetrati

W

$ 14l

criminis,

Non autem iudicium effugiet , qui etiam

delinquenti deteriorationis tetendit decipulam : ambo

C0

tamen ferientur, ambo iufto plectentur fupplicio ,

D rl

qui videlicet deliquit , & qui inconfulte fratri

eundam |

fcandalum füfcitauit. Quamobrem magna eft adhi-

benda in correptione prudentia. Confideranda eft

venie

peccati qualitas, peccantis conditio , intentionis

Et

quam.

peruerfitas, correptionis tempus , & verborum men-

Tüm pre m

fura,

Horum quoquam deficiente, redargutio ipfa

abien, ho

vix absque deli&o committitur,

Itaque, vt fra-

minem fatl

