militate eius iudicium eius fublatum eft.

De his

t ul

mirabatur Prafes: admiratione quippe dignum erat,

tantam modeftiam , & taciturnitatem exhibere eum,

4l

qui innumera dicere poterat, Neque enim , quod ali-

quid in eo mali putarent effe, illum accufabant ,

m ae

fed liuore tantum , & inuidia duéli,

Nam cUmj

dets,

falfos teftes induxerunt, cur, cum nihil dicendum

0,Vt

haberent, adhuc accufando perftiterunt ? Cur Iu.

exue

dam exfpirantem videntes, & Pilatum manus lauan-

ffert :

tem, non compun&i füunt ? Nam multa illo tem-

TCD[ [2

pore fecit, quz ad refipifcendum inducerent, fed

telü«

|

seliores non effe&i fünt.

Quid ergo Pilatus ?

o

Non

ïl

372

Caput IX,

iNon aüdis, quanta ifti aduerfüs te teftificantur ?

:

i

Volebat enim illum fe defendentem liberare, ideo-

que fic loquebatur.

Cum autem nihil refponde-

ää

ü

ret, aliud quidpiam machinatur, Quodnam illud ?

Mos erat dimittere illis vnum ex noxiis, & hac

via illum eripere tentauit. Si non vultis, inquit,

vt infontem dimittere, vt fontem faltem in folen-

nitate foluite.

Viden' inuerfüum ordinem ? In mo-

4

re erat, vt pro damnatis populus peteret, prz-

Íes vero concederet.

Nunc porro contrarium

AV

efficitur ; prefes id a populo petit, neque fic illi

ilijus,

mitigantur, immo magis ferociunt , vocemque eimit-

Neque enim ali-

ll,

tunt, inuidie morbo furentes.

quid accufando obiicere poterant, etiamfi ille tace-

hi. ]

ret, fed fic tamen confutabantur, eo quod tam

inulta effent, qua ilum iuftum eíle declararent,

[

Tacens vincebat illos, innumera dicentes , & furen-

tes :

tes.

Viiue

S. CH RTSOS TO MVS. Hoi, LXXXVI,

viqu

l. L.XXXVII. in Matib. Tom, VII, pag. $11.

leam

DO

:XX

TO

b

(

p

fate

A

& ipl

n

fode:

[

CA-

ii

ia

Cantor?

Confiderationes de Pa[J.. Dom,

23

£, idto

Db Mbl 6d d d

Donde

s

i

ü

a

1 illd?

& lic

CAPVTX

itquit

AE

t folen

'PN A ng

In m

^A

[

«

A. Herodem quafi populi pertur-

) r

trariUm

bator miffus , ab. incefTo. Princie

Ti il

pe. 6'55 exercitu eius contemnitur : 6lbaque veffe

Ie m

sllujus, ad Prefidem. vemittitur.

um al

AL Prefes iterum Chriffum innocentem affe.

6 GC

9

Dd

?

LUC, XXlil. 5. ET SEQQ

d tun

Tarent,

I (c) At illi inualefcebant dicen-

füren

: Commtouet populum , docens per

AT,

Vmuerfam ludeam , incipiens a Galilza

víque huc.

Pilatus autem audiens Gali-

Jf

]eam , interrogauit, fi homo Galileus effet,

Et vt cognouit, quod de Herodis pote-

ftate effet, remifit eum ad Herodem, qui

& ipfe Hierofolymis erat illis diebus

He-

rodes autem vifo IESV , gauifus eft. val-

de, Erat enum cupiens ex multo tempo-

l«

cc

re

374

Caput X.

re videre eum , eo quod audierat multa

de eo, & fperabat fignum aliquod videre

CC

ab eo fieri.

Interrogabat autem eum mul-

4 il

tis fermonibus.

At ipfe nihil illi refpon-

debat. Stabant autem Principes Sacerdo-

tum, & fcribe , conftanter accufantes eum.

Id

f

Spreuit autem illum Herodes cum exer-

citu fuo : & illufit indutum vefte alba, &

&lfe pe

lii t

remifit ad Pilatum.

Et faé£ü funt amici

que &

Herodes, & Pilatus in ipía die : nam an-

tea inimici erant ad inuicem.

la, a

pertran

II. Pilatus autem vocatis Principibus

Virtiti

Sacerdotum , & magiftratibus, & plebe,

fi&üt &

dixit ad illos : Obtuliftis mihi hunc ho-

ponere

minem quafi auertentem populum, & ecce

quàd f

lndpie

ego coram vobis interrogans, nullam cau-

predic

fam inueni in homine ifto ex his, in qui-

do Vi

bus eum accufatis.

Sed neque Herodes :

QUi per

nam remifi vos ad illum, & ecce nihil di-

prellos.

g£num morte acum eft ei : emendatum

Deriqu

tus $

ef'go illum dimittam.

Cupit q

quitar :

CON-

: i,(]

; ul

C'on/idemfione; de PafJ. Dom.,

375

Videre

CONSIDERATIO CLXIX.

m mj

«t ii innale[cebant , dicentes :

Tefpon-

Commouet populum,

decns per vniuerfam ludeam G.

dCerdo«

Luc/£ XXnf, $. ET. SEQQ.

55 UT

ic accufantium fermo magis & eum, qui accu.

| EXer«

H

fatur, innoxium, & eos , qui accufant, docet

li &

eéffe peruerfos. Docuiffe enim populum , & a pri-

t amici

Ítini temporis ignauia docendo commouife, tali-

am en.

que actu a Galilea vfque ad Iudeam, hoc eft , to«

tam, a fine víque ad finem , terram repromiflionis

pertranfiffe non criminis, fed indicium conftat efía

dipibus

virtütis,

Potuit namque aliquis amator Domini R

plbe,

ficut etiam fecit, eandem fententiam laudis loco

c ho

ponere, dicendo auditoribus bonis

L]

e

Vos fcitis ,

& ecce

Quod fa&um eft vérbum per vniuerfam ludsam.

f CU

Incipiens enim a Galilea poit baptifinum ; quod

in qui

przdicauit Ioannes, IESVM a Nazareth, quomo-

do vnxit eum. DEVS Spiritu fan&o , & virtute,

'odes :

qui pertranfiit benefaciendo, & (ànando ormnes Op-

lil d

preffos a diabolo , quoniam Dominus erat cum illo,

duum ]

Denique Pilatis neque interrogandum de hoc ra.

tus Saluatorem , fe. magis ipfüm , nàcta occafione 1

cupit ab eo iudicando liberum reddere,

Nam fe-

quitur : Pilatus autem audiens Galileam interroga-

N

T

uit,fi homo Galileus effet, Et vt cognouit, quod

c€c2

de

—

—

376

Caput X.

perfrux

de Herodis poteftate effet, rerhiüf eum ad Hero-

quid |

dem, qui & ipfe Hierofolymis erat illis diebus, . Pi-

Vnde

latus quidem, ne contra eum, quem infontem, &

dens ,

propter inuidiam traditum cognouerat , fententiam

protul

dare cogeretur , Herodi eum mifit audiendum , vt

ipfe potius eum, qui eius patrie tetrarchus exfifte-

Si ex

propi

bat, vel abfolueret, vel puniret ; verum diuina

erell

prouidentia , ne qua ludzis excufatio remaneret ,

batis

quafi non ipfi, fed Romani Chriftum crucifixerint,

fecus ;

Herodes quoque , qui natu, & religione erat lu-

deus , cum exercitu füo, quid de illo fenferit, eft

loco :

oftentare permiffus.

Simul & impietas vtriusque

qupp

fümu.

prouinciz , Tudze fcilicet , in qua natus, & Galilez,

in qua nutritus eft, & conuerfatus, in eius necem

intüs

confpirantis oftenditur.

fur p

defpi

VEN. BE D 4. lib. VI.in Luca cap. XXIII.

Tom. V. pag. 433. 434.

pi.ents

dq

liteg

CONSIDERATIO CLXX.

patier

Herodes autem vifo IESV gauifus ef? valde. - -. In-

prod

terrogabat autem eum mwultis fermonibus : at ipfe mibil

dcbe

ii vefbondebat (2c. LoC, CT. V. 8. 9. 10O.

egrel

ic itaque , fic perfe&i omnes , quamuis adhuc

pitie

S

aliquid turbulentum de infirmitate carnis tole-

ticer

rent, iam tamen intrinfecus tranquillifümo fecreto

per-

Confiderationes de/ Pa[f. Dom.

377

d Eero.

perfrüuntur per contemplationem mentis : vt quid-

JUs, Pi.

quid acciderit exterius, in nullo turbet interius.

ltem, &

Vnde beatus Iob fecuritatem fan&e mentis often-

ütentiam

dens , poftquam de fe tot virtutum predicamenta

üum , vt

protulit, hoc, quod premifimus , fecutus , adiunxit.

? exfifie

$i expaui ad multitudinem nimiam , & defpe&io

1 diüing

propinquorum terruit me: & non magis tacui, nec

aneret,

egreffus fum oftium. -

Ac fi apertius dicat: Tur-

fireint,

batis contra me extrinfecus aliis, ipfe in me intrin-

erat Tu.

fecus imperturbabilis manfi.

Quid namque in hoc

ferit, f

loco oftium , nifi os debemus accipere ? Per hoc

riüsque

quippe quafi egredimur, dum verbis, quibus pof-

Calileo,

fumus , fecreta noftri cordis aperimus : & quales

$ Decem

intus manemus in conftientia , tales foras egredi-

mur perlinguam. Sunt vero nonnulli, qui omnino

XXIIIL

defpici metuunt, ac ne viles fortaffe iudicentur , fa-

pientes videri appetunt. Hi coguntur oftium egre-

di, quia pulfati contumeliis , quam magni apud fe

KXO

lateant, loquentes denunciant. ^ Dumque per im-

patientiam vi&i, quedam de fe, qus nefciebantur,

*s ]n'

produnt, tanquam per oris oftium egrediuntur. Vn-

b ul

de beatus Iob di&urus, quod oris oftium non fuiffet

Q,

egreffüs, bene premifit, tacui : quia videlicet im-

; adhc

patientia turbatus, a domo confcientie exiiffet, fi

jis tle

tacere nefciffet.

San&i etenim viri in commotio-

fecrdto

e 9

T$

n

—

378

Coput X

t

nis tentatione femetipfos oftendere omnino fefugi-

gorum

unt & cum audientibus prodeffe nequeunt, etiam

fra, qi

defp ci tacentes volunt, ne de fàpienti; fuse often.

tatione glorientur

Cumque aliquid dicunt pruden-

beut!

ter, non qparunt gloriam fuam, ícd auditorum

i 7I

vitam. Cum vero confpiciunt , quia auditorum vi.

tam loquendo lucrari non poffunt, tacendo abfcon-

C0

dunt fcientiam fuam. . Ad imitandam quippe vitam

Domini

quafi ad quoddam nobis propofitum fi

&oraut

gnum currimus

Ipfe enim , quia Herodem vidit

f

nou profedum quzrere, fed fipna, vel ftientiam

velle mirari, requifitus ab eo tacuit: & quia con-

ftanter tacuit, ab eo irrifus exiuit.

Scriptum nam«

le

[

que eft; Herodes autem vifo IESV , gauifus eft

lo

Venite

valde; erat enim cupiens ex multo tempore videre

qui prc

eum , eo quod audiret multa de illo, & fperabat fi-

£num aliquod videre ab eo fieri.

Vbi & fübdi-

brofis

Interrogabat autem illum multis fermonibus,

ln

at ipfe nihil illi refpondebat

Tacens verb Domie

cum d

homine

hus quam fit defpe&us , oftenditur, cum illic pro-

tinus fübinfertur : Spreuit illum Herodes cum ex-

iten q

ercitu füo, & illufit.

Quod videlicet fa&um opor:

cum p

tet nos audientes difcere ; vt quoties auditores no«

m ;

ftri noftra volunt quafi laudanda cognofcere , non

Ilf*ïodl

autem fua peruerfa mutare, ompjno taceamus ; ne,

der c

fi oftentationis ftudio verbum DEI loquimur, &

Tuito

illo-

—

—

EEE

Confiderationes de Paff; Dom.

579

fefigi

y &am

illorum culpa, quz erat, effe non definat, & no-

fra, que non erat, fiat.

? often,

$. GREGORIVS MAGNVS

lib.

ruden

AXXIL Moral

[j caj)

AXXXI. B. lb. Tom. l.

ditorum

um vj

Pag. 715.

abícon.

? Vitam

CONSIDERATIO CLXXI

Cunr f

Spreuit autem illum. Herodes cum exercitu. [uo , &

n vidit

Ptttam

Alufit indutum efle alba , & remifü ad Pilatum

Luc, XXIlH. V,

II,

Ià COf]s

1] flaffls

ibet inter hec ad Redemtoris vias mentis ocu-

L

füs eft

los-attollere , fenfimque a membris ad caput

Videre

venire. Ipíe enim nobis lampas veraciter exftitit ,

ibat f

qui pro redemtione noflra in cruce moriens , tene-

fübdi«

brofis nofiris mentibus lucem per lignum fudit.

nibus,

Hac nos lampade Toannes illuminari confpexerat ,

Donti

cum dicebat: Erat lux vera , que illuminat omnem

( pro

hominem venientem in hunc mundum. Quam ta-

m e&

men apud cogitationes diuitum contemtam vidit,

cum paullo po

fubdidit

In propria venit , & füui

opor

&5 0«

eum non receperunt

Huius lampadis flammas

, I00n

Herodes exploráre voluit, cum eius miracula vi-

u H»-,

dere concupiuit, ficut fcriptum eft : Erat enim ex

r

multo tempore cupiens videre eum, eo quod audiffet

lo

C

mul-

(

580

Coput X.

catoribus:

multa de illo , & fperabat fignüm aliquod videre

ab eo fieri. Sed lampas hac ante eius oculos nullo

diu conu

radio lucis emicuit, quia ei , qui fe non pie, fed

vetradati

cet breti

curiofe quefierat, nil de fe mirabile oftendit. In-

quifitus quippe Redemtor tacuit , exfpe&atus mira-

paiens f

cula exhibere contempfit , fefeque apud fe iif oc-

præiixim

.cultis retinens , eos, quos exteriora quxrere com-

in intimi

perit , ingratos foris reliquit, magis eligens, aperte

per u

a füperbientibus defpici , quam a non credentibus

jidez, q

Vacua voce laudari. Vnde & protinus lampas ifta

quandoq

contempta eft, ficut illic fübditur: Spreuit autem

mertis ,

ilum Herodes cum exercitü fuo , & illufit indu-

feruauer

tum veíle alba,

cum lat

Sed contempta lampas , que in

terra irrifiones tolerat, de czlo iudicium corufeat.

de calo

Vnde hic ( Iob. xr. 5. À aperte fübiungitur : Pa«

det ad 1

rata ad tempus ftatutum.

De quo videlicet tem-

i,

i5 tem

pore per pfalmiftam dicit: Cum accepero tempus,

€go iuflitias iudicabo. Hinc in Euangelio per fe-

eft, ei

metipfam Veritas denuntiat, dicens : Tempus me-

Corm

um nondum aduenit,

Hinc Petrus ait: Quem

oportet czlum füfcipere vfque ad tempora reftitu-

tionis.

Mag,

Lampas ergo, que nunc contemnitur 1

ad ftauitum tempus ventura preparatur: quia ipíe

peccata in die vltimo iudicat, qui nunc peccanti-

um derifiones portat.

Et tanto tunc durius di-

fri&ionem exerit, quanto nunc vocandis pece

Ca-

»-.

Confiderationes - de Pafl. Dom

381

d Yidete

catoribus fuam lenius patientiam fternit, Qui enim

]l

0$ mu

llo

diu conuertendos exfpe&at, non conuerfos fine

[ Die, fel

retractatione cruciat

Quod per Prophetam fcili:

Mi h

cet breuiter infinuat , dicens : Tacui femper filui,

5 mj

patiens fui, ficut parturiens loquar.

Vt enim iam

fe Wl ot.

pradiximus , parturiens cum dolore eiicit hoc , quod

Cfe COm.

in intimis tempore longo geftauit.

Qui ergo fem-

pen

per filuit, ficut parturiens loquitur : quia venturus

xentibu

iudex, qui fine vitione diu fa&a hominum pertulit,

as ia

quandoque cum feruore examinis , quafi cum dolore

It autem

mentis, quante animaduerfionis fententiam intus

[it indü

feruauerit, oftendit. Nemo igitur hanc lampadem,

qui

cum latet, defpiciat, ne contemtores fuos

cum

orufeat;

de calo fulferit, exurat

Cui enim nunc non ar-

ut: D

&L tem.

det ad veniam , tunc procul dubio ardebit ad po-

nam,

Quia ergo per fupernam gratiam vocatio-

(empus,

nis tempus accipimus , dum adhuc licentia füper-

per fe

eft, eius iram , qui vbique eft, mores in melius

DUS ffe»

commutando fug1amus

Quem

tellitia

$. GREGORIVS MAGNVS. li. X.

tituf ,

Moral, in czp. XII. B. lbb. pag. 364.

jia ipfe

2

eCCafit

i

dus d

5

p

[

C s

CON-

ä

(

382

Caput X, |

ihodens

CONSIDERATIO CLXXII

niit ad

JMufit indutum voefTe alba ; €» remifit ad Pilatum.

n con

Et fa&i funt amici Herodes , 69 Pilatus in ipfa

pi nok

quidem ;

üie,

LOC, CIT.

gn, &

ftende nunc documentum ipfius, quod in fe

A

um M

X per Herodis irrifionem exhibuit tibi. - Vtrum-

tis perá

ciue etenim in operibus colligitur Chrifti exem-

dicere: .

plum, videlicet morum , & fpirituale myfterium.

dam me

In altero introducendi erudiuntur, in altero vero

$

illuminantur perfe&ti : fingulis tamen ad difciplinam

Qrifi t

prodeft virtutum.

Quis, oro, non excitetur ad

pietitem , atque accendatur ad virtutem, quum Re-

C0

gem glorie , vin&tis a tergo manibus, iniquo He.

rodi cogitauerit effe oblatum ? Hunc quippe, quum

Ti i

vidiffet Herodes , gauifus eft valde, fignum aliquod

fleriab eo defiderans. Fama fiquidem propalante, de

on

ipfo audierat miulta. "V'erüm quod infidelis rex cu-

N

K

riofe querebat, obtinere non meruit.

Oftenta-

quod a

tionis quidem' fuiffet indicium, viro improbo fpiri-

gumdi :

tuales apponere eftas,, atque Diuinitatis magnalia

Jini,

absque alicuius infinuare profectu.

Ne igitur Me-

Chrifty

diator margaritas proiiceretante porcos , füb filen-

tio fapientiam , & fine, exhibitione miraculi potefta-

feratu

fütys «

tem coercuit Aäaie&qtis,

Quamobrem fceleftiffimus

tionum

Rex indignatone commotus , cum exercitu fuo

illu-

Confiderationes de. Pafl, Dem

383

illudens Dominum , eundem cum accufàtoribus re.

U

mifit ad Prefidem

Qua de re ablata inimicitia-

Pilitgs

rum controuerfia, amici inuicem fa&ti fünt,

Ecce

r

pax nof&ra, quz fecit vtraque vnum.

Copulauit

quidem parietes fibi contrarios, & in vnum Re-

od in fs

gem, & Profidem redegit amicitiarum contuberni-

Virüm.

um. -Reddidit illis pro malo bonum ,' vt charita-

Il exem

tis perficeret legem , poffetque propheticum illud

Yíterium

dicere: Si reddidi retribuentibus mihi mala , deci-

dam merito ab inimicis meis inanis.

HO Velo

fciplinem

S. LAVRENTIVS IVSTIN, de agon,

ltetur ad

Criffi cap. XIIL pag. j:r,

üum Re

CONSIDERATIO CLXXIII

quo He.

6, quum

Allufit indutum "ve[le alba , €&? remifit ad Pilatum,

aliquod

LOC. CITO

lnte de

on otiofüm, quod vefte alba induitur ab He-

gioqu

N

Oftenta

rode, immaculate tribuens indicia paffionis

bO Ipir]

quod agnus DEI fine macula cum gloria peccata

mundi füfciperet.

In typo etiam Herodis, atque

yapnali

ür Me

Pilati , qui amici ex inimicis fa&i funt per IESVM

Chriftum , plebis Iírael , populique gentilis figura

b filen

feruatur, quod per Domini paffi onem vtriusque fit

potelt

tifftmus

futura concordia , ita tamen , Vt pius populus na-

1 fiio

üonum capiat verbum DEI , & ad populum Iudao-

rum

ju

384

Caput X.

rum fidei fuz transmittat deuotione, vt illi quoque

f tice

gloria maieítatis fue corpus veftiant Chrifti , quem

qun CG

ante defpexerant.

'Tu vero hec audiens, ac Do-

Corito

minum videns vin&um , & circumactum, prefentia

la, pl

nihil effe exiftimes,

Quomodo enim non abfuür-

ideo il

dum füerit, cum Chriítus tot , tantaque propter te

plicium

fit paffüs , ne verba quidem fepe ferre poffe ? Sed

Peccat

ile confpuitur, tu te ornas veftibus, & annulis.

teftar

tra fra

Et fi non bona fama apud omnes fruaris , non

vitalem vitam putas.

Ille opprtobriis impetitur ,

etiam

di&eria tolerat , turpes in maxilla plagas ; tu fem-

fous w

per in honore vis effe, nec fers vituperium Chri-

lefit ,

fti.

Non audis Paulum dicentem : Imitatores mei

bonis.

eftote, ficut & ego Chrifti.

Cum ergo te quispiam

ltaqe

traduxerit, recordare Dormini tui, quem ridentes

f vig

adorabant , verbis, & rebus dehoneftabant, ma-

DEVA

gnamque exhibebant ironiam ; ille vero non mo-

1s,qu

do vicem non reddebat, fed contraria , manfuetu-

danda

dinem , clementiam exhibebat.

Hunc & nos imite-

fpicit

mur, fic enim poterimus ab omni ignominia liberari.

multi|

Non enim, qui conuitiatur , fed qui deie&o eft

volue

animo , & dolet, iniuriis dat locum, vt ille mor-

&f

deant, & pungant. Si enim non zgre ferres, non

paulat

iniuriam acciperes.

Non enim ab inferentibus ,

t at

fed a patientibus hec mala grauia fiunt - - Ne-

defni

que enim damnum eft ei , qui contumelia afficitur,

lm ]

fi

ia .

r

EEE o E

Confiderationes de Pa[fJ. Dom.

385

li' Quoque

fi taceat; fecus, fi fe vicifcatur.

Nam fi dam-

I:l y Quem

num effet , dicteria filentio excipere, non dixiffet

j aC DO-

Chriftus : Si quis te percufferit in dexteram maxil-

X fentia

lam, prebe illi & alteram.

Si ergo falfa dixerit ,

!t abfür-

ideo illius mifereamur , quia fibi conuitiantium füp-

'Opter te

plicium attrahit, nec Scripturas legere dignus eft.

l? $

Peccatori namque dixit DEVS : Quare tu enarras

annulis,

teftamentum meum per os tuum , & fedens con-

5, non

tra fratrem tuum loquebaris ? Sin vera dixerit , fic

petitur ,

Nam & Phari-

etiam commiferatione dignus eft,

tu fem-

Ífxus vera dicebat.

Sed is audientem certe nihil

m Chri-

lefit, immo iuuit illum , fe vero mille priuauit

I$ mel

bonis, & ex tali accufatione naufragium paflus eft,

quispiam

Itaque ille vtrinque mul&tatur , non tu. Tu certe,

tidenteg

fi vigilaueris, dupliciter lucraris , & quod filentio

—

nt, me-

DEVM tibi propitium reddas, & quod moderatior

)0n fmo«

fis , quodque ex diclis occafionem captes ad emen-

anfüett

danda gefta tua, quod etiam humanam gloriam de-

ys 1ritee

fpicias. Etenim hinc nobis dolor exoritur , quod

Tiberati,

multi hominum fame inhient.

Sic fi philofophari

Xto eft

voluerimus , probe intelligemus , res humanas nihil

] mote

'effe.

Difcamus igitur , & vitia noftra reputantes,

gl

'e5, DO

paulatim ea corrigamus ; hoc menfe iftud, fequen-

ntibus ,

ti aliud , tertio fimiliter aliud nobis corrigendum

Ve

definiamus. ]ta ceu gradibus afcendentes , ad co--

xfcitüls

lum perícalam lacobi perueniamus, — Etenim .fcala

(

p

—

596

Cäþ?/fï Xe

írir 00

in vifione illa mihi illum per virtutem afeenfum

fremud

fuübindicare videtur ,. per quem a terra ad colum

Adftite

afcendere poffumus, non gradibus fub fenfum ca-

n u

dentibus, fed morum emendatione , & augmento,

eiu. !

Hanc ergo peregrinationem , hunc afcenfüm age

aduetfü

grediamur , vt cclos confequuti , omnibus illi- frua»

yitt

gmur bonis, gratia, & benignitate Domini noftri

ficere,

IESV Chrifti , cui gloria in fecula , feculorum.

feri

S. . 4MBROSIVS lib, X. in Lucam. n. 105,

& à i

peg. r526. C? S. CHRYTSOSTOMVFS,. Homil,

tUUr

LXXXIII a. LXXXIL in Iomnn, T. VIIÉ

tiore 1

pagc 496.

permis

fremer

CONSIDERATIO CLXXIV,

Qu i

Er fatüi fünr amici Herodes , €9 Pilatus im illa

Comm

die ; nam antea inimici érant ad inuicem,

Domin

LOC, CIT. V. 12,

quider

Vhicui

reítat autem nunc abfolutifimam intelligentiam

P

Verboi

perfonz, temporis, caufie apoftolica auétoritas,

C Loquitur de inuefligando fenfu. fecundi pfami. ) Narü

Tüeri

torm,

quid in libro A&orum füorum de hoc eodem pfal«

odieht

mo Jidem Apoftoli fenferint, verbis ipforum loquee

inur

Scriptum namque eft; Et ipfis dicentibus,

frinea

Domine , &u es, qui fecifti colum, & terram , &

1.

BO

mare, & qmnia, qua ig illis fünt » qui per os pa«

tri$

-

L

a

—

Confiderationes de-.PafJ. Dom.

587

&fcenfüm

tris noftri Dauid fancti pueri tui dixifti : Quare

ä

t colm

fremuerunt gentes , & populi meditati funt inania ?

Düm cu

Adftiterunt Reges terre, & Principes conuenerunt

in vnum aduerfus Dominum, & aduerfus Chriftum

lgento,

eius.

Conuenerunt enim in veritate in ciuitate ifta

nfim n

lnl fi'U&n

aduerfus fan&tum tuum Filium IESVM , quem vn-

hi nofti

xifti, Herodes, & Pontius Pilatus, & populus Ifrael,

culorum,

facere, quanta manus tua, & confilium prefcripfit

fieri. Et nunc Domine refpice in minas illorum ,

M 10j,

v Dil,

& da feruis tuis cum omni fiducia loqui verbum

|

| VIIÍ,

tuum. Non ergo ambiguum eft , quod tanto ante-

riore tempore prophetie píalmus oftenderit. Nam

permixti tum fibi in Herode , atque Pilato gentes

|

|

XIV,

frementes, & populi vana meditantes , in vnum

di d

cum ipfis fuis Principibus , & Regibus adftiterunt.

Communi enim & pretoris, & tetrarche iudicio in

"

Dominum confirmata damnationis eft paffio. Et

quidem diligenter fecundum propheticam fcientiam,

|

"ehfant

vnicuique generi, & nomini fingulorum quorumque

oritass

verborum eft proprietas coaptata: vt gentes fre-

|

) Nui

Iuerint , imperito fcilicet motu , inconditoque

m pf

commote, DEÍ Filium in corpore cernentes , &

odientes. Qu víque adeo fremuerunt, vt corona

loque

Yibus

Ípinea compunxerint, vefte regia indutum falutatio-

n, &

ne , atque honore Regis illuferint , arundine caput

0 p

contuderint, aceto, ac felle potauerint, lancea la«

tus$

(tij

398

- Caput X.

tus foderint.

Cohors enim militum Pilato fübdi-

fiec J5

torum, ex fremitu ir intemperantis hzc geffit. Po-

obtineb:

puli autem inania meditati funt: id eft,inani in do-

cerdotul

&rinis DEI meditatione verfati, eum per medita-

DEVM

3

tionem legis non intellexerunt , qui predicabatur in

Jege. Tam enim tum non tantum ex illa fecundum

carnem Abrahew generatione fynagoge populus ab-

C0

undabat , fed ex multis populis, in vno lírael po-

Datus

puli nomine multorum populorum diuerfitas con-

tinebatur.

Et hoc in Aétorum libro ita fcribitur :

Erant autem in lerufalem habitantes Iudei, viri ci-

Q

mentes Dominum ab omni gente, que füb cxlo

e05, )

eít, . Populi itaque ifti meditati funt inania, ex mul-

tis populis in vnum populum congregati.

Reges

Pilatus,

quoque adftiterunt, Pilatus fcilicet , & Herodes, in

Princip

Deinde

quibus Reges terre intelliguntur : & vterque pro

legum, quibus preerant, neceffitate , prafentize fuee

todem ,

adhibuit officium.:

Qui autem impio, irreligiofo-

pofit, :

que confilio multis conuentibus aduerfus Dominum

ploret,

tractabant, hi Principes conueniunt in vnum : fre-

inuento

dimitter

quenter fcilicet in domum Caiphe omnibus facer-

dotum Principibus congregatis.

Denique Reges

yt. [

tg

terre cognominati funt. Herodes tetrarcha, & Pila-

las i

tus pretor, quia iure terreni imperii adftiterunt.

dinitter

crinino

Ceteri autem , qui in vnum conuenerunt , neque

teges terrefunt, neque Principes Sacerdotum: quia

defidem

nec

Confiderationes de Paff. Dom.

389

ito ii

nec ius regni fui prztori Romano , & tetrarche

Bf Do.

obtinebant fübditi, neque vltra iam Principes Sa-

nàni p do.

cerdotum cognominari merebantur, quia impii in

T meditz.

DEVM , ac Dominum ipfius facerdotii exftitiffent,

butyr i

$, HIL ARIVS. Trattat, ii LT. pfüm. p. 3,

fecundum

Optlus ab«

CONSIDERATIO CLXXV.

lgl po-

fitas con.

Pilatus autem , vocatis Principibus Sacerdotum &,

fcribitur :

LOC. C)T, V. 15. 34b

i, Viti d

ilatus autem conuocatis Principibus Sacerdo-

füb calo

(P

tum , & magiftratibus, & plebe, dixit ad

Moeu

eos. )

Quantuüm dimittendi IESV ftudium gerat

!

As

Pilatus , attende.

Primo accufantibus Sacerdotum

Todes, in

Principibus ,. nihil fe in eo caufe dicit inueniffe.

Yque pro

Deinde illis in ccpto perfiftentibus , mittit ad He-

ontie füg

rodem , vt fi velille quid in eo [íceleris inuenire

Tcligiofo

poflit, an forte dimittendum decernere velit , ex-

Jominum

ploret.

Poftremo & eius agnita voluntate , n&c

m:fte

inuento in IESV facinore, etiam plebis , cui vnum

us facet-

dimittere per Pafcha confüeüerat, fententiam quz-

Yit

Iterum quoque ,ac tertio dimittere illum vo«

c Repe

, U Bile

lens, ipterrogat,

Sed quó curiofius auxiliatorem

[Literant.

dimittendi IESVM, quem non reperit, quzrit, eo

criminofiores eo$ , quos vnanimiter eius mortem

. ,Dee

defiderantes repesit, arguit, ( Obtuliftis mihi hunc

n: qià

fiira

d d

ho-

Caput X.

390

hominem, quafi auertentem populum , & ecce ego

u

coram vobis interrogans , nullam caufam inuenio

in homine ifto ex his, inquibus eum accufatis. )

Hac dicendo Pilatus, abfolut quidem IESVM ,

quem,pfobauit infontem ; fed vt implerentur fcri-

pture , quem abfoluit iudicio , crucifixit myfterio.

l

( Sea neque Herodes, nam remifi vos ad illum, &

eccc nihil dignum morte a&um eft ei. ) — Audi

pufpoi

cece ludee! audi crudelis pagane ! Pilatus ipfe fa-

tetur , neque fe, neque Herodem dignum quid mor-

LU X

te in Chrifto reperiffe, fed tantum in occidendo,

l

vel illadendo innoxio, alienz crudelitatis obtempe-

rafle clamoribus.

Pereant ergo fcripta, qu: tan-

eili te/f

l

to poft tempore contra Chriftum compofita , non

ilum apud Pilatum magice artis accufatum , fed

afimt

vos apud Dominum perfidie , & falfitatis accufan-

W. L

dos effe demonftrant.

( Emendatum ergo illum

I

dimittam. ) Flagris ilum , & ludibriis , quantum

ipfi iubetis , dummodo innoxium fanguinem non

a.

fitiatis , afficiam.

qu[rm

lteraf

VEN. BEDA li. VI. in cap. XXIIL

Luce, dom. V, pag. 434-

I5 I

2) -s r

!H

$?

LG..—

Confii

N

AN

M

vind

CA-

Confiderationes de. Pa[f. Dom.

391

&t erp

SUCp

f

1 Inüenio

Mi derdo od iiv

NSORD

-

oUf )

IISVM

CAPVT XI

Dtur frr

räæ

Toyfterio,

ii

&

niuer[a

populi turba . Chriflum. Da-

) Audi

Q*sfä

rabbe bomicide , 69 latroni

5 ipfe a

ibofiponit. maTTH. XXVII. 15. MARCI. Xv. 6.

Quid mo

LUC. XXIII.

17.

idendo,

11. Prafüdis interim Pilati vxor mjlztmm

Obterpe

eius teflatur.

MATTH. XXVII. I9.

que tin

( , DOl

IIL Pilatus quoque fertio eum innoxium

um , fed

affirmat

MARCI,

XV.

accufone

14.

LUCE. XXHl

22.

QUBIU

quantum

IP. .JDemum omnis culpe expers , otmnisque

au&or [an&itatis bomo D EV S , ferui inflar . ne-

im nol

qui[Jimi , flagris miferandum in modum toto corpore

laceratur

JIll

MATTH. XXVIL 26. MARCI. XV.

I5.

IOANN. XIX.

I.

L. (a) P er diem autem folemnem

confueuerat Prafes populo dimittere vnum

vin&um, ( b) quemcunque petuffen'c (a)

d da

Ha-

l

|

502

Caput XI.

suite

Babebat auütem tunc vin&um infignem ,

qui dicebatur Barabbas, (b) qui cum fa-

(*

refpon

ditiofis erat vindus , qui in feditione fe-

cerat homicidium

Et cum afcendiffet

ciam 1

Ynauer

turba, coepit rogare , ficut femper facie-

bat illis

(a) Congregatis ergo illis (b)

fire, (

ll

refpondit eis, & (a) dixit Pilatus: (b)

Quid

Wultis , vobis dimittam regem Iudzorum ?

(a) Quem vultis dimittam vobis ,. Ba-

thortis

lum, &

fabbam , an IESVM, qui dicitur Chriftus ?

(b) Sciebat enim , quod per inuidiam tra-

bus m

tür ; (

didiffent eum fummi Sacerdotes.

H

encif

(a). Sedente autem illo pro tri-

bunali , wifit ad eum vxor eius , dicens :

F

jitos ]

Nihil tibi, & iufto illi.. Multa enim paffa

fum hodie per vifum propter eum. Prin-

C0]

cipes autem Sacerdotum, & feniores per-

fuaferunt populis, & (b) concitauerunt

H

[

turbam , (2) vt peterent Barabbam , IESVM

vero perderent.

Refpondens autem Pra-

fes ait illis :

Quem vultis vobis de duo-

Vide

p

bus dimitti ? (c) Exclamauit autem fimul

VC n

vniuería turbà dicens

Tolle hunc, & di-

mit-

il

Confiderationes. de. Pajf. Dotn.

393

inn, |

mitte nobisBarabbam. (b) Pilatus autem

Cüm fi

(c) volens dimittere IESVM, ( b)iterum

One fe.

refpondens, aitillis : Quid ergo vultis fa-

endiffet

ciam regi Iudzorum ? At illi iterum cla-

T facie-

mauerunt : (a) Crucifigatur : (c) crucie

fige, crucifige eum.

lis (b)

5: (0)

IH

Ille antem tertio dixit ad 1llos'

Eorum?

Quid enim mali fecit ifte? nullam caufam

I5, D

mortis inuenio in eo : corripiam ergo il-

riftus ?

lum, & dimittam,

At illi inftabant voci-

Jam tae

bus maguis, poftulantes, vt crucifigere-

tur 3

& inualefcebant voces eorum : (a)

pro tri

cruclügatur

(b) crucifige eum.

dicens 1

IV. (d) Tunc ergo apprehendit Pi-

m pofà

latus IESVM , & flagellauit.

Prin

CONSIDERATIO CLXXVI

fes pd»

auerunt

Habebat. autem . tunc. vinthum. infisnem , qui

dicebatur .-Barablbas

ESVM

Congregatis ergo üllis &jc

MATTH. XXV1j..IÓ. ET SEQQ

mPre

je d0O

iden' , quanta ille prouidentia curet illos a cul-

Y

» findl

pa liberare , &.quanto illi ftudio fatagant ,

vt nec vmbra illis excufationis relinquatur ? Quid

& di

Bs

enim

m

(

394

Caput X I.

enim oportebat , an jam conuictum, an eum, de

CON

quo dubitabatur, dimittere ? Nam fi ex fontibus

Suntt

dimittere vnum oportebat, multo magis, fi cuius-

piam culpa non nota effet. Neque enim ipfis ma-

nifeftis homicidis peior illis IESVS videbatur effe;

yo

Idcirco non folum dixit ; babebant latronem , fed

V

f&

infignem latronem , nequitia celebrem , qui mille

ex reun

czxdes perpetrauerat.

Attamen ilum orbis Serua-

ent fom

tori pretulerunt , neque facrum tempus reucriti

V, qui

fünt, non humanitatis leges, nec quidpiam fimile,

ereditum

Sed illos inuidia excccauit : nec fua contenti ne-

eixifet,

quitia, populum etiam corrumpunt, vt ob hanc

16 f

etiam fallaciam extremas luant poenas,

Cum ergo

multa j

illum petiffent, ait : Quid ergo faciam de IESV,

eedem

qui dicitur.Chriftus ? Hoc pa&o rurfum illos fles

confere

&ere volebat , id corum arbitrio permittens , vt

fon tU

pre pudore IESVM peterent , & ex eorum libera-

ipfam

litate totum penderet. ANam fi dixiffet : Non pec-

& artu

cauit , contentiofiores effeciffet , vt autem ex hu-

GU

manitate feruaretur, probabilis effe petitio videba-

Cünias.

tur,

Ili vero ita dixerunt : Qruciüge, crucifiga

quid fi

eum,

attrohi

$. CHRYSOS TOMVS Honil, LXXXV&

df ft

$n Matib. pag. $12,

üi, 1

ceftt "

& i

CON-

'

Confiderationes de Paf. Dam.

395

leum;döi

[ fontibus

.CONSIDERATIO CLXXVII.

; f Clli.l]s.f

Sedente autem illo pro tribunali , mifit ad eum vxor

M.

elus dicens Cjc. — Loc. CIT. V. 19.

bxtut df

ides rurfüs rem , que potuiffet illos a propo»

nem, fed

V

fito reuocare.

Poft demonftrationem enim

qu qmille

ex rerum experientia partam , non parui momenti

Jis Serün-

erat fomnium illud. Et cur non ipfe Pilatus vidit ?

; reueriti

" Vel, quia illa dignior erat, vel quia, fiipfe vidiffet,

m fimile

Ytenti nes

ereditum ipfi non fuiffet, aut non, vt vifum fuerat,

dixiffet,

Idcireo prouidetur, vt vxor videat, quo

0b hang

res fit omnibus nóta.

Nec modo videt , fed etiam

lum ergo

multa patitur, vt vxori condolens ipfe, tardior ad

i lEV

eedem veniret,

Tempus vero non parum ad id

illos fles

conferebat, nam illa ipfa nocte viderat.

Verum

hs , V

non tuto poterat dimittere , quia dixerant : Se

m libera.

ipfüm Regem facit.

Oportebat ergo probationes,

Von pec«

1 ex D«

& argumenta , atque affeGate tyrannidis figna que-

rerc ; puta, num exercitum confcripfiflet, num pe-

videbis

eunias collegiffet, num arma fabricatus effet, num

cucipa

lle vero fine caufa ab iis fe

quid fimile tentaffet.

áttrahi patitur : ideoque non culpa expertem illum

.

um

effe fignificat Chriftus , dicens

e

Qui me tradidit

tibi, maius peccatum habet.

Pre mollitie igitur

ceffit, & verberibus illum excepit.

Mollis igitur ,

pes autem Sacerdotum mali-

& iners erat : Princi

dda-

gni,

N

(

596

: Caput X F.

gni, & verfuti, Qauia enim ille modum excogita-

$ o

uerat, nempe folennitatis 3.5:gem , que iubebat ,

tursinod

tius temp

damnatum quemdam dimitti, quid hic machinan-

fe fot c

tur ? Turbe fuaferunt, inquit , vt Barabbam pe«

terent,

duftiue 7

e Fa

S", CHRTSOSTOMTVF'S loco wox citato,

3

tiis incit

CONSIDERATIO CLXXVIII.

juat ali

yon vidi

4dt ;Zli Jduflabant «cibus magnis , po[lulantes ,

todinem

