&um , eumque iucundo amore perfundens, tan-

quam ebrium facit

Quomodo non inebriet medi-

| vobis di

tantem , quum amor ipfe inebriauerit patientem ?

fOEQUeTO ,

Amore quippe ebrius Mediator , fuam coram omni-

pu»atxoms

bus exhibuit nuditatem. . Alter equidem Noe prae-

rfüs vine

fidel ; nac

fig uratus in fpiritu Ecdeüæ plmtamt vineam , que

extendit terminos. fuos a mari vígue ad mare, &

Quare !

vfque ad flumen propagines illius,.

Huius: vitis

l 5emalns

ebuetatls dulcedine obtnc"td mdleltatls gloua humas-

an, ia

nitatis verénda nudaui

C 1ar1taüs elus percuffus

yere para

iaculo , ferui forma fllf'cepta in crucis patibulo non

erubuit mori. lfítius calicis necdum Petrus exper-

tus dulcedinem , falutem diffundendam in gentes

ferui percu'iïonx. cohibere curauit.

Merito erudi-

[ i Caïþ

46-

tus "a Domino' audire promeruit : Calicem , quem

l-s

de-

Q0M

ä

(

149

Capur 1]

dedit mihi Pater, non vis, vt bibam illum ? Defne

CON

vitra indignari, & pone gladium in locum füum,

permitte, vt perficiant , quod coperunt.

Ad hoc

h puas,

defcendi ad vos, propterea illis licentiam dedi , pro-

L

| hat

fe&o absque voluntate mea nil peragunt

Quiefce

[

j

I!

|

1g1tur tacens.

Nempe fi ego, qui patior, contra-

dicere renuo , cur non magis tu ? An putas, quia

ed &fm

Y

non poflum rogare Patrem meum, & exhibebit mihi

cipiunt

Conuenit ,

modo plus quam duodecim legiones angelorum ? Po-

terat, inquam , quoniam ad ipfius votum omnia

propriarum

famulantur agmina angelorum ,

ficut fcriptum

aliquam oc

ominatur |

eft: Millium millia affiftebant ei , & decies cente-

na milia miniftrabant illi

Angelorum fiquidem

pleamus, .

noluit liberari fuffragio , quum propria poffet vir-

tunt picen

tute faluari.

Quod ergo tanquam infirmus homo

tDUS pacer

fed

hm ghadio

teneri fe voluit, non fuit amiffio poteftatis

humilitatis oftenfio , caufa pietatis , virtutis for-

10n didice

ma, & iudicium charitatis.

Patienter itaque fe

fiam volen

comprehendi füftinuit ,

& fuüis detentonbus huma-

bus, addid

nitatis beneficium non neg'uut

pollum

S. LAVRENTIVS.IVSTIN. de Cbrg/iz

Tubi plusq

agone cap. V l. pag. 20f.

quam fi d

pereufftt v

as : eno

Htrem j Hl

tdiorum

CON-

QUat] duod

Confiderationes de Paf]. Dom.

141

1 Dd

m fuum,

CONSIDERATIO LXXIV.

- A hoc

n putas , quia non po[fum rogare Patrem , €? ex«

dedi, yro.

bibebit sibi modo plus quam duodecim legiones

. Quiefce

angelorum ? MATTH. XXVIl. 53.

T CODri«

Utas, quig

ed &fimpliciter audientes, quod dicit : Qui ac-

bebit mll

S

cipiunt gladium, gladio peribunt, cauere nos

orum ?Po.

conuenit, vt ne occafione militie , aut vindicte

üm omta

propriarum iniuriarum eximamus gladium, aut ob

. feriptum

aliquam occafionem , quam omnem euangelica ab-

cjes cente.

ominatur hzec Chrifti doctrina, precipiens, vt im-

| figridem

Plgamüs . quod fcriptum eft: Cum his, qui ode-

poffet vite

runt pacem, eram pacificus, Si ergo cum odien-

mus homo

tibus pacem debemus effe pacifici, aduerfus nemi-

nem gladio vti debemus. Ita volens, ad eum , qui

ais , fed

itatis fore

non didicerat, loquens , nos docere omnes , quo-

r iaqefe

niam volens tradidit femetipfum pro nobis omni-

us hum

bus, addidit, & dicit: An putas , quoniam non

poffum modo rogare Patrem meum, & exhibebit

mihi plusquam duodecim legiones angcelorum ? Tan-

i rf

quam fi dicat : Tu quidem fic gladium exemifti, &

percuffifti principis feruum, quafi mihi auxilium pra-

Íftans : ego autem, fi voluiffem , poteram rogans

Patrem, non humanum auxilium impetrare, fed

meliorum , id eft, angelorum , nec vnius , fed plus

0V.

quam dugdecim*'icgïonum. Ex hoc demonftratur ,

quo-

142

Ü

Caput 11.

quoniam -fecundum multitudinem angelorum militize

viro ioflo

mundialis fünt & angelorum legiones militize czle-

ait de Ü

ftis, militantium contra legiones demonum , habi-

fenique :

tantium in fepulchris.

Nam & apud Lucam multi-

dieroonio

tudo militiz coleftis erat laudantium DEVM , mi-

$

pj

litia autem omnis propter aduerfarios intelligitur

podurmo,

éonítituta: confequenter & illa militia propter ad-

perambula

uerfarios militat DEO.

Sed etiam Iacob locum

fio, quim

aliquem vocauit caftra Domini , quoniam militiam

legiones ,

illic afpexit angelorum. Et vbicunque funt DEVM

eius impl

timentes, circa eos (unt caftra angelorum.

Immit-

quoniam.

tet enim angelus Do' nini in circuicu timentium

0R

eum, & eripiet eos : ficut fuiffe & circa Elifteum

$, 102 1

refert liber regnorum.

Et attende: putas, quafi

angelis inferior Saluator , aut indigens auxilio an-

CO.

gelorum dicebat : An putas, quia non poffum ro-

]u ia bt

gare Patrem meum, & exhibebit mihi plus quam

tl à

duodecim legiones angelorum ? Aut forte fecun-

dum exiftimationem Petri , volentis ei auxilium

le

ferre, & gladium proferentis, & amputantis auri-

Uid .

culam ferui, talia eft locutus ? Magis enim angeli

Q

e

opus habent auxilio vnigeniti Filii DEI, quam ipfe

quidem n

illorum. Propter hoc & quod fcribitur : Quoniam

Tem indu

angelis fuis mandauit de te, vt cuftodiant te in o-

tronem

mnibüs viis tuis, non de Filio DEI vnigenito in-

pinos cor

tclligïtur di&um : fed aut jn perfona Chrifti de omni

ftte, Tbe

vi-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

143

1 mrilitie

"t

viro iufto, quem Chriftus portabat in corpore fuo,

lii cale.

aut de Chrifto fecundum humanam eius naturam,

Im, habi.

Denique & quod dicit : Liberabit te a ruina , &

am multi-

d:emonio meridiano , nequiquam conuenit Filio

Y , ni

DEI.

Sed & quod dicit : INon timebis a timore

nteligiur

no&urno, a fagitta volante per diem , a negotio

opter ad-

perambulante in tenebris , magis conuenit viro iu-

)b locum

fto, quam Filio DEI. * Cum ergo poflet accipere

1 füitani

legiones , nolebat accipere , vt per patientiam

t DEVM

eius implerentur Scripture prophetantes de ipfo ,

Tromit-

quoniam ita eum pati conueniebat.

timentim.

in Mattb. lec. cit.

ORIGENES. Conment.

à Eu

". 102. Tom. II1I. pag 998.

tis, qudf

üxillo an.

CONSIDERATIO LXXV.

offum ro-

In illa bora dixit 1ESF'S türbis : Tanquam ad latro-

lus quami

ste fecute

gem exi[His cum gladiis , & fuflibus. compre-

auxilium

bendere me &c, MA'TYTH. XXVIl. 55.

ntis auri«

uid manfuetius verbis , queis illos alloquutus

jn angel

Q

-

eft; cum poffet illos repente delere, hoc

m if

quidem non fecit, fed modefte illis verba ad pudo-

Quoniam

rem inducentia protulit : Quid exiifüs quafi ad la-

t teino-

tronem cum gladiis, & fuftibus ? Et cum illos fü-

enito l-

pinos conieciffet : quia tamen quafi fine fenfu man-

i de qgni

fere, libens ille fe ipfum tradidit, & füflinuit , vi-

V

dens

Ü

|

144

Caput 11,

dens vineulis conftringi fan&as manus , cum poffet

Na tolli

omnia mouere, ac profternere. Sed tu poftea fe-

pccunias l

rocis contra pauperem.

Atqui etiamfi fexcentis

adiifü , Q

obnoxius effet fceleribus ,. egeftas & fames pofient

alunt, qui

animum , nifi admodum induratus effet, fle&tere.

ignem at

Tu vero fítas efferatus , & leonis furorem imitans $

$i ego,

quanquam ili nunquam mortuorum corpora degu-

Quas perma

ftauerunt. 'Tu vero,licet videas, tantis confe&um

fed &ipf

malis, iacentem inuadis, & corpus per contume-

qua gehen

lias difcerpis , tempeftatem tempeftati addis , at-

bis incend

que eum , qui ad portum confugit, iu fcopulum

morbum c

impellis , naufragiumque infers, marinis naufragiis

thodo nor

grauius. Et quomodo dices DEO : Miferere mei?

folemur,

Veniam peccatorum poftulas, dum illum contume-

Tecondita

lia afficis , qui contra te nihil peccauit, & ob fa.

fequamur,

Them, tantamque neceffitatem poenas repetis , feras

$ t

omnes crudelitate fuperans ; ille enim cogente ver-

Eþl/l!v ad j

tré, proprium fibi cibum arripiunt : tu vero ne-

mine impellente, vel cogente fratrem deuoras, mor-

CON

dens , difcerpens, fi non dentibus 5 at verbis mor-

fuü grauioribus, Quomodo ergo facram oblationem

Qutidt 2

]

fumes , qui humano fànguine linguam tingis ? Quo«

modo pacem dzs, dum os bello plenum eít ? Quo-

ide, ;

Y

modo fenfibili cibo frueris, dum tantum virus col-

füpin

ligis ? Non paupertati fubuenis; cur etiam conté-

deiicis ?

ris? Non etigis jacentem 5 cur illum etiam

gtium a«

iNon

145

ï'onjide:fatz'ones de Paff. Dem.

.

cum poffot

Non tollis 'triftitiam

5

cur auges illam ? Non das

poltea fe.

*

cur verbis contumeliam infers ? Noh

pecunias

3

l fexcentis

audiifti, quantas peenas dentii, qui pauperes non

le$ poffent

alunt, quibus damnentur fuppliciis ? Ite, inquit, in

, Tlecere,

ignem sternum , paratum diabolo, & angelis eius.

1 imitans;

Si ergo , qui non nutriunt eos , ita damnantur ,

Dora degu.

quas paenas dabunt ii, qui non modo non nutriunt ,

confectum

fed & ipfis contumelias inferunt? quo füpplicio ,

conaume.

qua gehenna non afficientur ? Ne ergo tanta no-

ddis , d

bis incendamus mala, donec facultas eft, malum hunc

ftopulum

morbum curemus, lingue frenum imponamus: nec

naufragis

modo non contumeliis afficiamus , fed etiam con-

oreté mel?

Ífolemur, & verbis, & fa&tis, vt nobis multa prius

| COR CUme

recondita mifericordia , promiffa nobis bona con-

T117

fequamur.

etis , feras

S. CHRYSOS TOMVS. Homil, XXI. in

gente Velle

Epifl, ad. Roman. Tom. IX, pag. 675.

] VeO. D&

oras, mote

CONSIDERATIO LXXVI,

verbismot«

Quotidie apud «vos Jedebam x, docens in templo , CP

ogblationett

LOC. CIT.

son te Lenui[lis,

js? Qu

ide, quanta faciat , quie poflint illos : erigere :

eft? Quo-

V

virüs Q

füpinos. proiecit, aurem ferui curauit , necem

ilis comminatus eft : Gladio peribunt, inquit, qui

ia conté

m deic?

£ladium accipient ; quod ab auricula reftituta con-

Na

fir-

u

().l

f

145

Caput 11.

J

firmauit

vndique a prafentibus , a futuris poten-

fullint p

aloco , &

tiam exhibens füam , vt oftendat , non illorum

fortitudinis id opus effe , quod illum ceperint. Ideo

vfque d i

fubiecit : Quotidie vobiscum eram, & fedebam do-

cdens, )

cens, & non me tenuiftis ; hinc etiam oftendens,

peraret ,

Mira-

omnes dif

permiflione fua fa&um effe, vt caperetui

culis autem pretermiffis , de doGtrina loquitur , ne

enim, den

jactare fe videretur.

Cum docerem, non tenuiftis

fore, cum

me, filentem aggreffi efis , in templo eram , &

teret , hoc

nemo inuafit me: nunc autem intempefta hora, &

$ CL

media nocte irruitis cum gladiis,

& fuftibus. Quid

& LXX

illis opus erat armis aduerfus eum , qui vobiscum

femper erat, his docens , nifi fe fponte tradidiffet,

CON|

nunquam potuiffe capi? NNeque enim ii, qui illum

pre manibus , & in medio habentes comprehendere

& hat j

Luc XX

non potuerant ; tunc potuiffent, nifiipfe voluiffet,

Deinde ambiguitatem foluit, cur id voluerit. Hoc

f

fa&um eft, inquit, vt implerentur Scripture Prophe-

ile fitis

tarum.

Vidifiin, quomodo vfque ad vltimam.ho-

tie Doy

ram , ac cum ipfe tràderetur, omnia faceret ad illo-

fünquam fat:

rum. emendamonem fanans, prophetizans, minas

fine, quer

intentans ? in gladio, inquit, peribunt.

Oftendens,

Rab at

fe libenter pati, quotidie, inquit, vobiscum eram

ag cuy

docens, meam cum Patre concordiam oftendens,

Cur autem

Quim, Sace

vt implerentur Scripturz Prophetarum.

TU pener

non illum in templo tenuerunt ? Quia ibi non aufi

folenmtans

fuiffent

- Confiderationes de Pa[f. Dom.

147

lr poten.

fuiffent propter turbas. ^ Idcirco foras exiuit, &

n ilorum

aloco, & a tempore libertatem ipfis parans, &

triüt, ]deo

vfque ad extremam horam ipfis excufationem prz-

debam do.

cidens. Nam'qui fe tradidit, vt Prophetis obtem-

oftendens,

peraret , quomodo contraria docuiffet ? 'Tunc

ür, Mi

omnes difcipuli illo dimiffo fugerunt,

Viderunt

quitür , ne

enim, demum non vltra ipfi fugiendi facultatem

n tenuiftis

fore, cum fe ipfe libenter tradidiffet illis, & di-

enm, &

ceret , hoc fecundum Scripturas fieri.

1 hor, &

S. CHRYSOSTOMV'S. Hori. LXX XIV.

bus. Quid

&. LXXXV. in Mattb. Ton. VIL pag. 7pp.

| vobiscum

tradidillet

CONSIDERATIO LXXVII..

, Qui lum

Sed bec ef] bora. voeflra , & poteflas. tenebrarum,

yehendere

» Yoluifíet,

LUcC. XXIl. 53. Zunc difcipuli omnes relitto eo,

fugerunt. — MATTH, XXVI. 56.

erit, Hoc

* Prophe-

ufte fatis. redarguendi fuerant Sacerdotes , qui glo-

|timam ho«

I

rie Dominum , Angelorum , vniuerforumque ,

ret adillo«

tanquam latronem capere prefumpferunt. Debuerant

ins, mnnné

fane, quem nouerant, in plebe tanta feciffe mi-

Oftendeni,

racula, atque folo ta&tu coram fe fanaffe auriculam,

seum erdi

maxima cum veneratione exéolere.

Debuerant, in-

oftendensy

quam, Sacerdotum dignitatem , magiftratus hono:

Cor aütert

rem, generis excellentiam, facinoris magnitudinem,

bl non HUü

folennitatis diem , legisque prohibitionem atten-

failfont

m

Á

dere ;

(

148

Caput. 1.

dere: fed heu cum arfnatis lidoribus fe turpitet

CoNé

iociarunt

Venerat namque eorum hora, tenebra-

rumque poteftas, in quàa ilis in. vitz: auctorem

Qbirs. d

conceffum eít , .crudeliter defzuire

Callide igitur

qmpra

fraudis commentor agebat

vt, fi fieri potuiffet

Chrifti corpüs exftingueret.

Caput etenim ipfum

enumt

tenens in manibus, adfhntm quoque illius membra

Y

fleri

comprehendere fatagebat

Humano namque difci-

( qu eos

puli timore proftraü , fe tenere volentium de ma-

nibus exierunt.

Cito ,

iuxta, Prophete vocem ,

fed perfocu

Tedire per

fecerunt, obhu funt DEVM , qui faluauit eos, fecit-

teneretur ,

ante eos mirabilia, caxcos illumi-

que in populo

non fe fin

nabdo , fanando paralyticos , leprofos mundando ,

trüs, qui a

atque varus zgrimmonis laborantes propria virtute

bit, & cà

curando.

Omnes igitur terga vertentes pariter fu-

Cianitatis e

gerunt , impletumque eft, quod prophetico ore pra-

m víüs e

dicitur : Noti-mei-recefferunt a me: obliuioni da-

Nam & qui

tis ab(cidit.

tus fum tanquam mortuus à corde.

juxta me. er dnt

Fugit Petrus

tum progu

de longe fteterunt

gladium jul

ceteris promtior : fugit loannes , qui 1In coma

ferroque d.

fupra.peéctus IESV recumbere meruit.

Tedemtior

S LAVRENTIVS. IVSTIN de Cþw/ïz

Terat Capi

fzgone cap. VIl. pag. 296.

Unpho, &

Capüuifas ]

Tentibus fic

!

CON

ibus ded1g1

Confiderationes de Po[J. Dom.

149

türpitet

tenebrae

CONSIDERATIO LXXVIII

uctorem

Cobors . ergo , C tribunus , & miniflri iudeorun

ide ipitu

comprebenderunt 1ESV M , C? ligauerunz eum.

pottuiet

iOAN. XVIlI.

12.

m

; fembra

erumtamen Dominus fciens , quid magis my-

V

que. diici

fterio fufcepto conueniret

; in hac poteftate

w de mà

( qua eos verbo ante proftrauer at ) non perftitit ;

fed perfecutores fuos in facultatem difpofiti fceleris

vocem ,

o5, feci

redire permifit.

Nam fi teneri nollt, non vtique

os ilumi

teneretur, fed quis bominum poffet faluari, fi ille

Nam & beatus Pe-

undando,

non fe fineret comprehendi ?

trus, qui animofiore conítantia Domino cohzre-

q virtute

b

& contra violentorum impetus feruore fancte

xuriter f

charitatis exarferat , in feruum Principis Sacerdo-

ore pra

joioni da

tum vfus eft gladio , & aurem viri ferocius inftan-

tis abfcidit.

im & qi

Sed hunc zelantis Apoftoli pium mo-

tum progredi Dominus vltro non patitur , recondi

glt Detri

gladium iubet

nec finit fe aduerfus impios manu

in Cona

ferroque defendi.

Contra facramentum enim erat

redemtionis noftrz, vt , qui mori pro omnibus ve-

i ia

nerat, capi nollet: ne dilato gloriofe crucis tri-

umpho, & dominatio diabolica fieret longior, &

captiuitas humana diuturnior.

Dat ergo in fc fu-

rentibus licentiam feuiendi , nec tamen etiam ta-

libus dedignatur fe indicare Diuinitas. Aurem fer-

in 2

ui

0X

150

Caput 11

|

ui iam ipfa fe&ione -demortuam , & a compage

te reloct

viuentis corporis alienam, in fedem dehoneftati ca-

lugjeom.

pitis reuocat manus Chrifti.

Reformat, quod ipfe

guinem i

formauerat : nec tarde caro fequitur eius imperium,

fli , qui

cuius erat ipfa figmentum.

Habent ergo diuinam

notre t

Sed quod Dominus maiefta-

tremum |

hec opera virtutem.

tis fu& potentiam comprimit, & vim in fe perfecu-

xilles mi

toris admittit, ex illa eft voluntate , qua dilexit

tentiam.

nos, & tradidit femetipfum pro nobis, cooperan-

S'l

te in hoc ipfüm Patre, qui Filio proprio non pe-

j u

percit, fed pro nobis omnibus tradiditilum. Vna

eft enim Patris, & Filii voluntas, vt eft vna Diui-

C0

nitas : de cuius difpofitionis effe&u nihil vobis gra-

tis ludei , nihil tibi luda debeinus.

Saluationi

Aübon

quidem noftre , non hoc vobis volentibus, im-

77

pietis veftra feruiuit, & per vos factum eft, quid-

L:

quid manus DEL, & confilium decreuerunt fieri,

Mors igitur Chrifti nos liberat, vos accufat.

Me-

rito foli non habetis , quod omnibus perire volui-

Ue |

ftis.

KEt tamem tanta eít noítri bonitas Redemto-

Q

adl

ris, vt etiam vos poflitis confequi veniam , fi

bus profe

Chriflum DEI Filium confitendo, illam parricidalem

Tepromitt

malitiam relinquatis.

Non enim Dominus in cruce

Velut vef

fur? ])og

fruftra orauit, dicens : 'Patär, diinitte illis , quia ne-

fciunt, quid faciunt.. Quod remedium nec te Tuda

Doninis

Qu ad fe

tranüret? fi ad eam ponitentiam confüugiffes , quae

(

Confideratiotes de Pa[J. Dom.

Y51

O pure

te reuocaret ad Chrif(tum , non que inftigaret ad

neftati ea.

laqueum.

Dicendo enim : Peccaui, tradens fan-

Quod ipfe

guinem iuftum ; in impietatis tux perfidia perftiti-

Imperium,

fti , quia IESVM non DEVM , DEI Filium , fed

0 ditinam

noftre tantummodo conditionis hominem inter ex-

1 aiefe

tremum mortis tux periculum credidifti , cuius fle-

fe perfeeue

xifíes mifericordiam , fi eius non negaffes omnipo-

u dilxit

tentiam.

Cooperane

S. LEO MAGNV&. Jàrm. E. de Paf. Dow.

) Don pe-

jep. 115.

mm, Vnà

Ym Diu-

CONSIDERATIO LXXIX.

vobis gtt«

Saloationi

4ddolefcens. autem quidam fequebatur. eum , amitlus

tibus , m«

Jindone füper nudo , & tenuerunt eum.

t ille

di, qui-

veictia findone, mudus profugit ab eis.

runt feri,

[

MARCI. XIV. 5I, f2.

Wa Me

us fünt veftimenta do&oris , nifi docere fibi

tire YOlü

Q

Redernto-

adherentium fübditorum qualitates ? De qui-

eam , d

bus profe&to veftibus magno Paftori per Prophetam

repromittitur : Viuit Dominus , quia his omnibus

articidalem

us n crce

velut veftimento veftiris.

Et per pfalmiftam cani-

;, Quit

tur: Dominus regnauit , decorem nduit , induit

Dominus fortitudinem.

Induit quippe decorem ,

jec te I.Uda

gürcs , quæ

qui ad fe ipfam fplendidas fidelium mentes , quaf

7e-

|

m 3.

(

152

Caput 11

veftimenta coniunxit.

embra,

Saul ergo Samuelis pall

adprehendit , cum füperbus quisque , & abie&us

fbt"uls

honorem culminis fibi deferri a fuümmis viris per

fed pats

fuw erit 9

coherentes fibi dile&tos , & familiares querit : &

be; &

quia pro reprobo perfectorum auditorum nullus ob-

ne retin

fecrat, non pallium, fed pallii fummitatem , id eft

extremitatem adprehendiffe perhibetur : fed ea ex-

erfatio

Sacerdot

tremitas fcinditur , quia , qui inutilia fügserit , repro-

palli adp

batur.

Cum enim minor, indifcreta rogans repelli-

&itate la

tur, velut veftimenti fummitas fcindi perhibetur.

quod d&

Velut enim pars pallii fummi Prophete fciffa eft

quando male függerenti Petro refpondit, dicens :

r fun

Vade retro me fatana; non enim fapis ea, qus

tas adpre

« do

DEI funt, fed, que hominum

Hinc item pra-

oecultati

cipit, dicens : Si manus tua, vel pes tuus fcandali-

adprehen

zat te, abfcinde eum, & proiice abs te ; item : Si

oculus tuus fcandalizat te , erue eum , & proiice

fion tene

temnunt

abs te.

Quibus nimirum verbis non folum fuümmi-

tas pallii, fed etiam media abfcindenda defignantur:

T qu

tenetur

quia, cum male fuggerunt, perfecti etiam auditores

contemnendl füunt.

ür&t

Hinc namque eft, quod Zebe-

dei filii nmul cum matre vnus ad dextmam, alter

Jnt, g

vero ad ümüram Redemtoris federe petunt: fed

quunt,

ouaü bonce petitionis . ignari repelluntur.

Velut

quif par

Darauli

enin partem chlamydis Dominus ícidit , cum ea

mem-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

153

s pal'um

membra,quae mouebant fcandalum , increpahdo con-

futauit.

Et notandum, quia non totum pallium ,

tbiedus

Viris pet

fed pars pallii fcinditur : quia, dum bonus mala

yent : &

fuggerit, in eo , quod male fuggerit , repelli de-

Qullus ob

bet; & in eo, quod aliter bonus eft, ex dilectio-

ne retineri,

Per veftimentum etiam rectoris con-

2, d eft

d e cr-

uerfatio defignatur , pfalmifta atteftante , ^ qui ait :

Sacerdotes tui induantur iuftitiam. Summitas ergo

It, repro-

pallii adprehenditur, quando do&or de magna far-

!s repelli-

othibetur,

&itate laudatur, cum illud in eius laudem dicitur,

quod decorum foris oftendit.

Sed quia iuftorum

of et,

plura funt bona , que latent, pallii tantum fümmi-

, (icens :

tas adprehendi poteft: quiaà parum eft, quod de

&, que

ele&i do&oris iuftitia cernitur ; multum vero, quod

(em pha«

occultatur. lpfum vero parum, quod fcitur, cum

: andali-

adprehenditur , fcinditur : quia iufti fuis laudibus

tem : i

non tenentur.

Quia enim eas in momento con-

y proite

'Te-

temnunt, quafi fciffura palii teneri nequeunt.

m fümmi-

netur quidem pars fciffà veftimenti , propheta non

ügnantur:

tenetur: quia verum eft, quod de iufti laude dici-

auditores

tur, & tamen iufti, dum contemnunt , «quod au-

d Zebe-

diunt, quafi feifuram in tenentis manibus rclin-

i, alter

quunt. Maiorum ergo, quia quedam fciri poffunt,

RC

quafi pars adprehenditur.

Cum vero totüm fcitur

Velut

a paruulis , quod agetur , fi laudetur , nihilominus

,am &

m 4

abii-

mo

154

Caput . 11.

abiiciendum eft : quia aliquid bonorum operum per

U

p

Av

vanitatem tenendum non eft.

Hinc namqüe eft ,

quod, dum Toannes * adhuc adolefcens comprehen-

füm iam Dominum fequitur , & per pallium tene-

tur, & relicto pallio nudus fugiffe deícribitur. Per

l

veftimentum namque adolefcens capitur, quando

de bone conueríationis initio collaudatur : fed re-

li&tafindone nudus profugit, qui laudes, quas au-

:

dit, vilipendit.

Nudum namque fugere eft Jauda-

Spterdit

bilem vitam habere , fed electe vite laudem de-

$7, MAR

Ípicere.

Quafi enim nudus fugit, qui de ornatu

XVIIl, 2

virtutum fibi per vanam gloriam nihil adfcribit, Po-

Il]

teft etiam idcirco nudus fugiffe intelligi , quia qui

$t alri

per partes findonis captus affetitur, reliquiffe fin-

donem perhibetur

quia plerumque in electorum

tj, 1

confcientia agitur ,. vt per hoc, quod ex parte

y,

laudantur, non pars meritorum , fed omne bone

af a

vite meritum perdidiffe fufpicentur.

$. GREGORIVS MAGNVS. lib. VI.

T

eap. lL. im Hb. L Reg. cap. XV. v. zy. Tom. II

primum,

erat Dor

;art.l Il. pag. 36 .

* Habet hac fententia plires ex Patribus fe&atores, quamnuis ar-

phis, q

gumentis verifimilioribus contrarium eninci, neganduim: non fit.

expeli

ll

«l Caip]

C A-

Confiderationes de PafJ. Dom.

155

hh] pet

, WWWNW

je et,

DDrehen-

CAPVT ".,L

m tene-

EV.

U. Pe

I. Pjnfus 1ESVS ad 4unam ignominio-

quindo

: fed.re-

oW [e abdwitur, 1OAN. XVin. 13.-

Quas at

1l. inde mex ad Caipham Pontifiem , C?

t Toda-

Sacerdat-um concilium raptatur. MATTH. XXVl.

detn de-

57. MARCL. XIV. 53. LUC. XXIL 54. 10AN.

le ormabu

XVIIL. 24.

ibit, Do-

Ilj Petrus Dominum . eminus fecutus , &

quia qui

in atrium Caipbe ingre[Jus , miniffris improbis fe

yuffe fn-

Jetorum

nifcet.

IBID.

IV. IESFS « Peontifize imerrogatur , Cy

ex parte

ne bon

a feruo alapa ceditur. 1OAN. XVIll. I9.

i. 7l

I (d) Et adduxerunt eum ad Annam

Erat enim focer Caiphe , qui

. H

primum.

erat Pontifex anni illius.

Erát autem Cai-

phas, qui confilium dederat Iudeis; quia

qumnis n

expedit vnum hominem mori pro populo.

t

IL (b) Etadduxerunt, IESVM (a)

ad C.aipham principem Sacerdotu

m, vbi

Ícri-

k

156

^Caput I1 1.

(

fcribee, & feniores , (b) & omnes Sacer-

venunt

dotes (a) conuenerant.

(Juid T

III. Pétrus autem fequebatur eum a

sudierui

longe, (d) & alius difcipulus.

Difcipu-

hi (ciun

lus autem ille erat notus Pontifici , & in-

xiflet ,

troiuit cum IESV in atrium Pontificis,

alopam

Petrus autem íftabat ad oftium foris. Ex-

tifici ?

Jocutus

iuit ergo difcipulus alius, qui erat notus

Pontifici , & dixit oftiarie , & introduxit

lo:f

Petrum (a) vfque in atrium principis Sa-

mifit eu

cerdotum. (d) Stabant autem ferui, &

tificem,

miniftri ad prunas (c) in medio atrii :

(d) quia frigus erat , & calefaciebant fe:

C0

(c) & circumfedentibus illis erat Petrus

in medio eorum, (b) & fedebat cum mi-

niftris ad igoem , & calefaciebat fe, (a)

vt videret finem. (d)

0fit

L

IV. (d) Pontifex ergo interrögauit IE-

tem

deonm,

SVM de difcipulis , & de do&rina eius.

Pharifoor

Refpondit ei IESVS3 : Ego palam locutus

liitas,

fum mundo.: ego femper docui in Syna-

t infati;

goga , & in templo , quo omnes Iudzi con-

Diviitgti

ue-

Confiderationes de' Paj Dom.

15

[v

7

$ Sacer.

ueniunt * & in 'occult'ovloc"ütïuä-' füm nihil,

Quid me interrogas ? interroga éos , qui

r ema

audierunt, quid locutus fim ipfis : ecce

Difcip

bi fciunt , quee dixerim ego. — Haec cum di-

xiffec , vnus affiftens. miniftrorum dedit

Ontificis,

alapam IESV , dicens: Sic refpondes Pon-

ris, Ex«

tifici.? Refpondit ei IESVS : $i male

It DOCUS.

locutus fum , teftimonium perhibe de ma-

troduxit

lo

.

.

fi autem bene, quid me cadis ? Et

|cipis Se-

mifit eum Anuas ligatum ad Caipham Pon-

erui, &

tificem.

0 atri :

ant fe:

(CONSIDERATIO LXXX,

: Petrus

AEt adduxerunt. eum ad Aunam. primum,

futii fi.

1OAN, XVIIL I3.

fe, (4)

o fit quisque deterior , quo ifnpdrti111ius. virta-

E

Hinc Iu-

44 tem publice impugnare prafümit.

gauit I^

deorum, & potifimum facerdotum , Pontificum ,

n eus.

Pharifzeorumque incomparabilis aghofciþur effe ma-

locutus

lignitas, qui virtutum Dominum?Regemque gloriz

n Syme-

tam infatigabili dolofitate opprimere ftuduerunt. Ad

dl cOtl-

Diuinitatis illius nequaquam deduxit notitiam con-

Uer-

W

(

158

Caput 1II.

euj blan

uerfationis eius irreprehenfibile fpeculum , non mel-

lifui oris documenta fuauia, non miraculorum ve-

quod pru

neranda prodigia, non humlhtas fumma, impertur-

fütis, quó

babilis manfüetudo, fapientia prenofcens, elegan-

$ 1

tiflina forma, afpectus reuerendus, liberalis benigni-

d. p !

tas, atque ipfius iniufta detentio : nullatenus eo-

rum poterant corda placari, inueterato illis domi-

C0)

nante liuore. Hinc eít, quod cum armatis illum

D7

appetere non erubuerunt, ficut ore prophetico di-

qi t

citur : Circeumdederunt me v1tuh multi, tauri pingues

obfedérunt me. ^ Obfederunt vtique, vt circüm-

od

uenirent, raperent, ligarent, ducerent

Quo ? Ad

Annam Pontificem

Qu

£

Nempe innocentiffimus Do-

minus tanquam homicida crudelis fine honore , fine

ture füe

pietate, & absque pudore du&tus, Anne Pontifici fi-

dipofitis

ftitur iudicandus

Vtenim omnem fidelibus fuis pre-

&d Moyl

Qreuerat

beret patienti? formam, iniqui ludicis vniuerforum

Iudex non renuit adftare. confpe&ui

Difce , qui

temporu

iudicaris , humilitatis normam , virtutis documentum;

tüit, D)

fapientie regulam , & :quitatis non declinare fen-

folueret

tentiam. lINon poteftate fultus, non circumuentio-

Yirginen

ne fecurus, nón amicitiarum dulcedine fretus, fed

Creator

fola veritate ante Iudicem armatus accede , fcctare

per femj

veritatem, veritati innitere , vt veritatis valeas effe

ftroyit

difcipulus

Equidem, quum affifteret Iudici , non

Qume f

argumenta compofuit, non afpera dixit, non pro-

hominer

tulit

Confiderationes de. PafJ, Dom.

159

o me

tulit blanda , vt iudicantis flecteret animum, fed

Otüm ve

quod prudentie , quod magnanimitatis , quod vir-

lnpertur.

tutis, quod glorise.

y elepan

$& LAVRENTIVS . IVSTIN. loo fepe

5 benipui

cit. cap. VIII. pag 297.

(eDUs. eo.

lls domi

CONSIDERATIO LXXXI

Is jlum

Erat autem Caipbas , qui confilium dederat Iudai:

hetico di

Ti pingues

quia expedit -onum bomitiem mori pro populo.

t circüm

Quo? Ad

od viuente femper, vt viuit, Chrifto, & an-

Qu

tmus Do

te carnalem aduentum füum in maieflate na-

ore, fit

ture füz apud DEVM Patrem DEO Verbo, tamen

ontifici f

difpofitis in ordinem fuum feculis ab Adam vfque

sfiüis pre

ad Moyfem , mortis poteftas, licentia bacchante

uerforum

creuerat : hoc regnum Rex regum, & difpenfator

Jiíce, qui

temporum DEI Filius paffione fua diuifit , ac di.

mentunt

ruit, DEVS fa&us füb lege , vt fübiugatos legis

are fen.

folueret , factus per mulierem, fed mulierem fexu,

imuento

virginem partu , vt fan&ifi caret vtrumque fexum

etus, fed

Creator vtriusque, fufpiciendo virum , nafcendo

(cdare

per feminam. ltaque mortem ipfam moriendo de-

zlexs efe

ftruxit , foluens, vt fcriptum eft, inimicitias in

jc , no

carne füa, & faciens vtrumque vnum, id .

non pl'O

hominem, & DEVM, quem in fe ipfo conneïmt

DE-

tulit

160

Caput 111,

C

DEVS, &homo Chriftus IESVS. In quo vtrius

CON;

gue fubftantia nature difcordiam pofuit , & vnifi-

Cautis gratie sgternum fedus agnouit.

Spoliatos

D7

nos zab

U

AR

11l

latrocinio ; &. vulneratos in via » pre-

terierat frater ;n leuita, frater in faverdote , quos

Teceffe

Sed

lex nec facrificiis redemerat , nec prophetis.

non prceteriuit ille Samarites, qui propter nos huius

Qi,

if in fe

etiam nominis fufcepit iniuriam 5 non preteriuit .,

alieni redt

quia non erat mercenarius , fcd verus & bonus

paftor , qui animam füam pro ouibus pofiturus ad-

]epre maa

in hüranc

uenerat.

Hic hominem faucium , pretermiffum a

quisque C

prauiis, nec curatum miferatus acceffit, & iumen-

decantaba

to fuo, hoc eft,verbi incarnatione. füfcepit, & oleo

fim, &in

gratiæ, & vino paflionis fue , commendatum. fta-

per Apoft

bulario, perfeo illi mapiftro gentium , in. duobus

teftamentis , denarii mercede fanauit, redditurus illi

epent glor

& be'a.tænlvi'rginitatis de innumeris huius .boni.fru.

Tanc veftt

€ibus vberes gratias , & innumerabiles coronas ,

ter àttend

quia hoc confilium precepto adiiciens , de fuo fu-

etiam in

pererogauit.

lent, ocul

homo in |

$. PAVLINVS NOLANVS. Epif.

peccato. f

AXAXIIL ad Seurwmu. edit, Veronenf. pag. 126. 127. "

bestilima

Qu efh

Vittoyfine

ics! ntep

'ionis nof

CON-

Confiderationes. de Pafl. Dom.

I6X

10- vt

y & vnij

CONSIDERATIO LXXXII

Spolittor

Expedit wnum bowinem smori pro populo.

d, pra

, LOC. CIT.

quos

$

$d

leceffe ergó erat, vt talis facerdos inueniretur,

105 huu

qui, dum'in aliis peccatorum fordes ablueret,

Teriut

ipfe in fe abluendum aliquid non fentiret : & dum

aliéni reatus contagia tergcret, in femetipfo aliquam

( bonur

Qrüy ad

lepre maculam non haberet

Sed huiusmodi homo

tifum

in humano genere inueniri non poterat , quia vnus-

x dumn

quisque cum Propheta hunc verficulum veraciter

^ &olog

decantabat: Ecce enim in iniquitatibus conceptus

fum , &in deli&tis peperit me mater mea : & ficut

m ff«

1 duobus

per Apoftolum dicitur : Omnes peccauerunt, &

ILUTUS 1]

egent gloria DEI

Obfecro dilectiffimi fratres mei,

boni frü

hanc veftre, immo noftre fülutis hiftoriam diligen-

OTODAS

ter attendite , & humanz reftaurationis ordinem

etiam in veftris cordibus ordinate.

Corda vigi-

fto fi

lent, oculi non dormitent.

Cuim igitur huiusmodi

homo in humano genere inueniri rion poffet, ne in

. Dif

peccato fuo periret homo , Creator omnium de

If

beatiffoma Virgine carnem fumens, finé peccato fa-

&us eft homo, fine peccato conceptus in Virginis

Vtero, fine peccato eft conuerfatus in mundo. Eia fra-

trcs! intendite, intendite, inquam, & ineffabile redem-

tionis noftre myfterium vigilariter dudite. Ecce, jam

N

fa-

165

Caput Iil.

facerdos, fratres, nullaipfe hábens peccata, & id-

&ife p

circo dignus , & potens, vt facrificium offerens ,

vaque

yens, i

alierà mundaret peccata , ille videlicet , cui per

decretis

prophetam dicitur: Tu es facerdos in eternum fc-

cundum ordinem Melchifedech.

Sed , ficut per

3 vnam

Paulum dicitur, neceffe eft , facerdotem aliquid ha-

concilian

bere , quod oflerat.

Verumtamen, ficut füperius

cem, int

diens eui

di&um eft, impoflbile erat, vt brutorum carnes

animalium fan&tificarent animas hominum , & irra-

Lis, qui

tionalis hoftia ratione vtentium. füfficeret abolere

derate fr

peccata,

Vnde ex perfona Filii ad Patrem per pfal-

Viftera y

miftam dicitur : Sacrificium, & oblationem nolui-

Tabile p

Tebus ii

fti, holocaufta etium pro delicto non poftulafti ;

tunc dixi: ecce venio.

Oportebat ergo , vt ratio-

nis, Red

nalis hoftia fieret, quz creaturam rationabilem ex-

nobis hoí

piaret,

Sed peccator aliquis homo , icut indi-

Qs eft f

gnus erat, vt facrificium offerret, fic etiam nihilo

& pretiu

lis entm .

minus, vt ipfe facrificium fieret.

