diceret: Hoc:eft preceptum meum, vt diligatis

diipi

inuicem j'protinus addidit :-ficut' dilexi vos: Ac

dligt.Ma

^joaperte dicat:^Ad hoc amate,'ad quod amaui

fimmon

vos.' Quan re fratres clariffimi j folerter intuen-

eiledtiong

^dum :eft; quod antiquus hoftis, 'dum mentem no-

ponat:qui

ftrám- ad^rerum. temporalium dele&ationem trahit,

Venetat; -

ififivmiorem contra nos proximum excitat, 'quia

ditebat:

ea ipfag' qu&'diligimus ," auferré ^moliatur,

Nec

digendo

curat antiquus Hoftis ; hec faciens, vt tertena tol-

j ipfrm

Nam in

Jat;^fed "vt charitatem in mobis feriat.

305 vfong

odium:repente 'exardefcimus ? & dum foris inuicti

C170- prot

effe -cupimus; "intus'grauiter ferimuf* dum parua

&de&, ql

foris:defendimus , »intus- amittimus maxima : quia

Nüde clas

dum rem diligirrqu':.t?mpoy

$

*

z'lleïm' y vergm "amit

tifnus

Gettine

Á

,

dl.

Corífiderationes d Pajl Dom.

353..

RICOS il

dlleöhonem.

Omnis qulppe, quinofira.tollit, - ini-

T habec,

micus eft, fed fi odio habere:ezperimus inimicum,

f dlhgæ

intus eft, quod. perdimus.

Cum. ergo aliquid ex-

Gligant

terius a proximo patimur, contra occultum rapto-

& citis

rem interius vigilemus, qüi nunquam melius vin.

quid mon

citur, niü cum raptor exterior.amatur.

Vna quip-

i gpen.

pe, & fumma eft probatio charitatis, fi & ipfe dili-

IDICIS s ex

gitur, qui aduerfàtur. ;Hinc::eft;- quod ipfa veri-

1 & oto-

tas & crucis patibulum fuf*cmet, &-tamen . ipfis

edüonis

fuis. perfequutoribus. affe&um .dile&tionis: impendit;

Jog o

dicens: Pater, ingnofce illis, quia nefciunt ,. quid

ude cim

faciunt

Quid: ergo: mirum,:;.fi-inimicos :dilipant

diigiti

diícipuli, dum . viuurt

quando/^& tunc inimicos

Y05: À

diligit Magifter, . cum. oeciditur. ?.: Cuius- diledtionis

yl dinoui

fummam exprintit, -cum .fubiungitur : Maiorem-hae-*

T-AOQUCDe

dile&ionem nemo. habet

quam;vt animam íuam

Dtem o

ponat quis pro-amicis fuis

Mori etiam Dominus

1 trality

venerat, & tamen pofiturum fe animam pro amicis

i,

dicebat:. vt profe&to nobis oftenderet, quia dum

o«

eiligendo .lJucrum facere de inimicis poffümus; et-

feni ol

iam ipfiamici funt,. qui perfequuntur

Sed: ecce

Noin

nos-.vfqué ad . mortem - nemo- perfequitur

Vnde

r d

€rgo- probare. potfumus ,. an ; diligamus- inimicos

i paue

fed.eft; quod.in pace fan&e Ecclefie. fieri: debeat

4 Qu

vnde clarefcat

fi. perfequutionis temporémori:pre

yoltimus

dilectione. valeamus.

Certe idem Íoaunes-dicit

Lo]

d

o o

[]

Qui

(

554

^ '"Cg,ayt* AdXésu

Qui . h,abuemt fübflantiam -mundi. hmus,

Vrderrt

t m

i Bi

ia cord

fratrem. füum meceffitatem. haberes. & clauferit.vi-

Ícera füa ab eo, quomodo charitas DEI manet in

dem 9

€o? Hinc etiam Ioannes Baptifta ait :

Qui habet

dontis .

tiférieD

duas tunicas, det non habenti, Qui elgo tranquil-

litatis tempore non dat pro DEO tunicam füamis

dias ,. at

quando in perfequutione daturüs eft animam fuani?

giifericor

malitiam.

Virtus ergo charitatis,...vt inui&a fit/iu perturbas

tione ,. nutriatur. per-mifericordiam-in.tranquillitate,

quid.n0n

quatenus ommpotentx DEOQ primum dlfc;at füa ime

Omnem 1

pendere, pofcmodnm femetipfum,

lü, at

S.GREG ORIVS M. Lzb IL Howil. XXVI[;

ne foder

än Euangelzo 'Enn. I pag. I$60.

gnanoma

$ed.quid

CONSIDERATIO CCXX*(V'

tie ?.f

Tunts«fi

Pater dzmztfe zïlz.c 696.

LO('. CIT.

"

Tunquim

tbutis :

eccatum multorum tuht, ;& pro transpreffari«

P

Titag.e

bus rogauit, vt non pcrirent :: Pater , ignofce

illis, quia nefciunt, quid. facmnt

Volat ir TeuOCae

[ £orp

(ia, &

bile verbum, tuum. Domine, nec reuertetur ad te

vacuum, fed faciet, ad quod mifitti.

Vidé- nunc

Tg.m

epera Domini, 'quie pofL.xt prodigia füper teiram,

funt, n

hixddi

Plapellis'-céfüs "eft,' fjinis coronatus, clauis' con.

foflirs, 'affixus"patibulo; «opprobriis fatüratus' od

quid

tünjumr famen rdolorum. immemor;

1gnofce,x aituj

V daor

Üp

$

d

illis,

Confi demtzafzes de Pay Dom,.

555

& Viderik

läïis. Hmc multæ miferie corporis , hine: mxferlcor-

Vferit.vi

dia..cordis ; hinc- dolores, hinc miferationes-t

hinc

Wanet j

oleum exfultatloms, hinc fangüuinis guttz, : gdecur-

Qui hahnt

fentis in.terram. - Mifericordie Domini multg ,-fed &

| tanqtm

miferie Dominimulte. Vincentne miferie mifericor:

AT fuam.

dias , an mifericordie miferias füperabunt ?' Vincant

un fuyt

tnifericurdie tue antique Domine

vincat fapientia

peruna

snalitiam.

Magna enim illorum iniquitas : Sed nun-

xpilligtg,

quid non maior pietas tua Domine ? Multum per

ha. m

omnem modum.

Nunquid redditur pro bono ma*

lum, ait, quia foderunt foueam anime mez ? Pla;

XII

ne foderunt impatientie foueam,- occafiones indi-

gnationis plurimas; & quam maximas miniftrantes.

Sed.quid horum fouea ad abyflüum maníuetudinis

XXY

tue ? Retribuentes.mala pro bonis

fouedm fode-

runt.:-fed. charitas non irritatur, non precipitatur,

AT,

nunquam.excidit, non in.foueam ruit, & pro- re-

nsptefaris

tributis malis.cumulat bona.

Abfit; vt mufccemo-

NU

riturc-.exterminent - füauitatem vnguenti : quod de

tuo corpore.fiuit :. quia-apüd finum tuumv mifericoc-

VC Cae

dia, .&.copiofa. apud eum -redémptio

Mutce mo-

tür 30 (&

ritura mifsrie-funt, -mufcse- moriturgs blafphenrs

ide. Dune

Y COTTOD,

fünts; mufeg ;moriturg, infültationes fünti quas t

imyts: COf

bi zeddit; generatio;praua;; & :exafperaus.- VTu autem

l

quid ?, i ipfàv eïguaaolïþ zmanudim: tumuih.,

ratist "04

iam; facuücxum matutinum in holocauftum vefpcru-

)fCC,A ät þ

090 4

num

üh*a

$56.

Capi XF.-

num.transiret;. in ipfa, inquam, virtüte incenfi ,

$1

quod celos afcendebat, terram operiebat, mfemæ

j

refpergebat, exaudiendus pro reuerentia tua clamas *

Ó

Cot

Pater ighofce illis, quia nefciunt, quid faciunt

quam multus es ad ignofcendumn ! O quam magnà

l

multitudó: dulcedinis tue Domine!:O quamilonge

funt togitationes 'tu& a cogitationibus noftris t Ó

[

quam firmata eftetiam fuper impios mifericordia tua!

'

Cre

Mira res. Tlle clamat, Tgnofce : Iudaei ; Crucifige.

fontem Y.

Molliti funt Sermones eius füper oleum, & ifti funt

jacula.

& peccat

O charitas patiens, fed & compatiens !

Charitas patiens eft, füfficit; charitas benigna eft,

pietatis

tire facra

cumulus eft. Noli vinci a malo, charitas abundans?

leuiatur

fed vince in bono malum, fuperabundans eft. Non

enim fola patientia, fed & benignitas DEI ad penní-

fione tX

tentiam [udeos adduxit: quia benigna charitas etiam

apptopin

demption

quostolerat, amat, & amat tam ardenter.

Patiens

fecundür

charitas diffimulat, exfpectat, fuftinet delinquentem s

Sed benigna trahit, adducit, ceonuerti facit ab. erro»

E*

pro'eo,

re vie füm, demque cooperit . multitudinem: peccaa

tunt Q

piciati f

torum. O. Iudæx, lapides eftis, fed. lapldem pers

cutitis molliorem , de quo refonat; tinnitus pie-

Togibat

tatis, & ebullit oleum charxtatls.

Quomodo po-

eum T

dücifim

tabis Domine dcfiderantes te torrente volupta-

puCator

tis tue , qui fic perfundis cruaüggnies te. oleg.

mifericordis ?

€I90 cor

S BER«

lir'wq

Confiderationes" de- Phffl.- Dom.

TOE

Ticánfr

7SCBERNARDVS. od de Paf Dam

» Iüterog

fem IV Hebdmmdæ S Tom. III jag. XX7

l damas- 1

itnt. i

CONSIDERATIO CCX*(XVI

1 T

Pater dzmztte illis Cs96.

"LOC. CIT. :

AT Tonge

(s Q

tisti t^

ernentes ergo peccatores tantam dulcedmem

C:

P'iciire

Creatoris.füi, coperunt & ipfi certatim ad.

AO t^

fontem recurreté mifericordia ; 'ad;fontem. pietatis,

IDQCIens 1

& peccata fua in eo lauare. Copit autem & ipfe fons

ont ety

pletatls cum peccatoribus conuefei, copit eis ape«

Jütdangy

rire facramenta .confeflionis fancte; per quam- al«

leuiatur omne onus peccat

quia in vera confef.

-

f Non

d'onr. 3

fione mündatur omnis macula deli&i

Poft hmoc:

35 GLfaffl

appropimnquante tempore, quo pati deberet pro re-

Patient

demptione peceatorum, jludsi; ex quorum ftürpe

fecundum carnem ortus eft, düci inuidia; iDum

Jentelt

abenos

pro'eo, quia'erat pius, & mifericors, crüeifixe-

ryunt,

p .

Qui tamen & in ipfà morte non immemore

VE j

:

m

pietatis fuz, pro interfeCboribus fuis Patrem fuum

rogabat, vt dimittéret ilis hoc peccatum. ^ Non

Qs ple-

enim fciunt, inquit; '

quid faciunt

Excufat iHos

od po

volup

dulciffima Dormini pietas, ^qui non vult mórtiém

Cuius

te oleQ

peccatoris

fed' vt-éonuertátur, & wviuat

ergo cor tam| ünrum, tamque lapideumr non emols

m

h

lire" pofiit^tanta^manfüetudo QCreatóris " Gof ?

d

0oog

Quun

|

$59 —

'Capzzt X

OUD

j

Ul 161

Quem, cum in mulug; creatura fua, quam ad.i mm-

peccata

ginem, & ümlhtudmem mam de .nihilo creauit ,

pfe fon

dehoneü;aret,, non fe vmdxcuut fed dehoneftatus, &

pat, 03

muïüa mialis operïbus illorum irritatus patienter tulit,

fuperis

& vtad illum fine hafitatione redlrent, dulciter

admonmt.

pECC&US

Pius ergo, & dulcis Dominus. nofter

IESVS Chriftus ,. ficut per Pmphetam dicitur, non

put, n

do defo

vult mortem.peccatoris , fed vt relinquat. vias. fuas

Jio pec

malas, & fic peenitentiam .agens de. iniquitatibus

$

fuis, reuertatur ad gratiam fui, Creatoris.

Quum

"n

tuifericors etiam. fit ,erga peccatricem. animam ,. di-

cit per alium Prophetam, exhortans eam, vt etiam

CO

pofl: peccatum reuertatur ad eum, & inueniet mi-

fericordiam.

Tu autem, inquiepss formcata es

h

i

cum. amatorlbus multis, id ePc., tu, que in baptif*

3mate mihi fidem promlferas , tuam caftitatem cum

Puni

L^

amïtonbus mmtls commaculans Vlolafh :

tamen.

pæmtentlam age, &, 1eue1 tere ad me, & fufcipiam

t

te, Nullus ergo pcccator defperet; quando.forni«

l

qU

cata cum multls amatoribus recipitur,.. quia fons

Pailus

& mifericordie IESVS Chriftus . nullius

plet'ltls E

Dutiürum

ïmqmtatïbus exhauritur, nullius Íceleribus: pohu;tm,

Ed en

fed. femper purus, & abundans, gxat1a duïceamzs,

ileuds

or*mes ad fe .reuerteptes, . mfiimos? &. peccqtoxes

iiftm

rec;p& E & qmbuscunquc peccatls ünt gnaculati. ,:,

abhut, EÉt vt certi fint omnes peccatmes, & ini-

foprin

L eni

qui,

Con(iderationes -de Pa[F.. Dom.

$59

ad

qui, fe veniam peccatorum füorümi a,ccrpere, fiipfa:

Creanit

peccata fua curant dimittére; & pénitentiani agere 4

[atus

ipfe fons pietatis pro amorey: que*n erga 'os habe-

r t,zhtl

bat, eandem carnem, "dü$mi pro eis fünipfit, ficut

dulciter

füperius expofüi, pertulit ceücifigi t vt'qui.erant

$. nofler

peccatis mortui, nec áalitér'ad. vitam redire pote:

Lut, non

gant, nifi pretio fangumls eius redempti, 'hüllo mo-

VIQS. 1Ua8

do defperent, cernentes- pretmm11 quod eft datum

Qitatibus

pro puccaUS fuis.

Quim

S. 4NSELMVS.,

Meditat:

VL -pogers.

nam.,.di

212.

x

Yt euam

et m

CONSIDERATIO/ CCXXX VII.

QICALA. 68

n.boptle

Srripfit autem- Pilatus F. tifulum ; - pofüit- [us

jer crucem,

LT CUT

Erat autem Jcriptum s. IESFS-INazaa

venus, Rex fudeorum

40ANN. XIX. IQ

tamen

fufcipiam

jo forni

oc certe ipfum aduerfüs-nos: chirograplium: eft;

H

quod & fue cruci affixiffe Dominum, diuinus

ia 1008

——

Paulus ait, in eoque de punmpaubus, vt-deuictis

;.Dullis

Dimirum, ae de íüo imperio. deie&tis triumphaffea.

yolluitoti

Etü enim Seruator ipfe titulum.non fix xerit; ; fed»

jCedíQig.y

ille Iudaici furoris-adiutor, ac minifter : tamem hw«

catores

v

fa&tum- ad^ eum.- refertur

quod: fieri- permifitz:

acuatd

De- principátibus vero-in-eo:t&inmphauit

Próposc

& ini

fitus.enim eratdegeütibusy fguifitans eum jqui: peaie

qii

nobis

|

560

o P

nobis patlebatur,

fi m ammam in rede*ntxonem

ji, 00

dabat omhlum.

nes cmm, QUXCUUqUC terram

peccti (

(AtOf6S .

mcohmus, quia mtra pec"atx retia cecidimus, ( o-

mm Qu

mnes enm'x1 1nquu:, äec linauerunt, fimul inutiles

im Iu

fa&i funt, vtícriptum eP pfalm. LII, 4. ) diaboli cri-

admodur

minatiónibus rel fa&, triflem, & iniucundam vi-

ficpet Ti

tam degebámus,- Habébat autem aduerfüus nos chi-

rographum, hoe eft, transgrefionbus debitam mae«

fümus,

ledi&tionem ,. & fententlam latam. aduerfus eum ,

veluti

qm vetere illo mandato ezcmex at, ad fimilitudinem

fe ipüm

111ws in vniuerfüm genus permanantem, maxime

&

cum ab omnibus . DEI placitum violatum . effet,

4it-Trann,

Nec eriim DFVS vnius Áde peccato offenfüs eft,

non autcm ceterorüm, qui poft ipfum mandata ne-

C0

fed in vno aduerfus omnes longe, la.

glexerunt

vt

teque promulgata lex efz

Eramus itaque maledi-

&i,

ac diuino caleulo copdemnati, cum propter

Cribit

preuaricationem in Adam, tum przuaricationem

j

Verum hoc, quod ad-

V

legis poft eum conftitutz.

verfus nos erat, chirosraphum feruator deleuit,. af-

Ym pre

Tüm.

fixo fuze cruci titulo, quo liquido mortem in cru.

Tütmerür

ce fuam fignificabat, quam pro damnatorum vni»

Quodam

uerforum vita pertulit :

pro nobis quippe exfoluit

Cntürmel

ponas peCcatls debitas. Etfi enim patiebatur vnus,

pentiüm

erat tamen fupra creaturam. omnem, yt DEVS,.&

lo vt

vmuerförum Vita potior,

dcirco, vt ait, Pfalmi-

fta

Trttento

Confider ationes de Pa[J. Dom.

$61

uOFe'n

fià, omnis. iniquitas Oppllault os füum, & lingua

] terr at

peccati quoda**nmodo obítru&a eft,. non iam pece

(0.

catores incuíare potis.

Iufti&cati quippe, fümus ,

| inutiles

cum Chriftus debita pro nobis. exfoluerit :

eius

iboli t

enim liuore fanati fumus, vt fcr:ptum eft. , Quem-

ldam V la

admodum autem per lignum cafüus nofcer contlglt

105 Chi

fic per hgnum iterum in priftinum itatum reuocati

AT Tite

fumus, & coeftia, bona iterum 1ecep1mus,

. ipfius

5 em,

veluti egritudinis initium Chu&o p1opter DOos in

itdnem

fe ipfüm, recolligente.

Wiaxime

S,. CIRILLUS. ALZZXANDR Lzb XIR

m effet.

£n-loann..cap,- X LX..w.. 19.. Tóme 1V. pag«.2060,

nfüs ef

data ne

CONSIDERATIO COCXXXVIII

nge, li

maled

Scrzpf t autem C? titulum Pilatus 6'990. LOC. CIT,

pter

catlonem

cribitur etiam titulus : folet præeedere pompa

N

vi&ores : at vero currum Dorhini" triumpha-

od d

lem preibat bona pompa refurgentium defun&o.

quit, d

j n a

rum.

Solet etiam titulus fübiugatarum gentium

m Vil

mumerum defignare.

Sit in illis trmmphls Ordine

quoaam digefta miferabilis deuictarui pereuntium

exfolult

contumehof"a captiuitas nationum :' hic redemtartlm

Ut VIUS,

yentiüm vernat pratia :' dipni tanto triumplio 1 1uga—

]y5,. .

|

Pfolmi-

les, vt colum, tcerra; maria, mfernaa corruptela

mutentur ad gratian,

Scribitur autem titülus, &

A[?)

fuper

562

nDaeput XP.

fupm gruc'em pomtur, non.infrà crucem, quiá prm«

CO

eipium : fuper humeros:- eius.

Principium autem

Tunc et

quid- eit 3hifi ferapiterna.virtus eius, atque diuini-

tas 2 Vndc &ipfe interrogatus, quis effet, refpom-

p t

l

ditz: Prmcxpnun, quL& loquor vobis.

Legamu»

c«hune: ditulum:

"dESVS, inquit,

Nazarenus, Rex

ludaorum.

Merlto füpra-crucem titulus 5.quia noh

ilcht

dümani corporxs fed. diuinz. poteftatis eft regnutit,

l

Tif

quod. habet Chriftus. Metito fupra-crucem titulus;

licet

quia licet in cruce erat Dominus IESVS, füper cru»

Verimis in

bit, fü

€em-tamen. fegis maieftate radiabat,

cruce , fcarabeus in cruce :. & bonus vermis, qei

Qui àpt

Qm - ex

hefitin ligno: bonus fcatabeus, qui clamauit.e

QUCS 0

lipno.: -

Quid clamauit? Domine, ne ftatuzs illis

Clamauit latroni :

Hodie mecum

titulo di

hoe peccatum.

et, audi

.eris in- paradifo.. Clamauit quafi (carabeus. DEVS,

DEVSmeus, quare ime derehqmih? Et.bonus fca«

lium pe

fofus,

Xabeus;..qui lutum corporis noflri.ante mfounc,

ftlus,

ac.pigrum.virtutum verfabat veftigiis ; bonus fea-

Tiait

Erexit

xabeus,.qui de ftercore erigit. pauperem.

Dauit

PPaulum, qui æfhmatus ePc vt ftercora:. erexit & Iob;

& N

;qui fedebat in ftercore.

lNon.mediocris ergo txe

Lt

tulus.

&

a

E

hs fbf

$. AMBRO.SIVS Lib. X. Expoft. me

g , 13 D &«ffew- me. L. gag; 1;

t , Qu

Qbantun

3

q s

H

*

[ g

CON—

Confiderationes. de. Paf. Don..

563

Qd grig

CONSIDERATIO CCXXXIX. .

1 auten

& diini

dHunc ergo titulum multi Judeorum. legerunt , quia

tefjot.

drop? ciuitatem erat locus, "obi crucifixus eft IES FS.

x

Ls

Et erat fcriptum Hebraice , greée, & latme.

IOANN, XIX, 20.

I Ret

t

i

Quig of

Tcnu

ulchre titülus, - qui Chrlftum Regem teftetuf ;

Iu

1 Citulus

non inífra, fed füpra crücehi ponitür ; quia

licet in cruce pro nobis hominis infirmitate dole-

petq

ermis

bat, füper crucem tamien Régis maleftate fulgebat,

Q5, odf

Qui apte etiam, quia Rex fimuLj' &-Sacerdos eft,

—

cum eximiam: Patu fu carüis" hoftiam in altm

abayli;d

EH

crucis offerret, Regis quoque, qua przaditus 'erat,

; IneCUS

titulo dignitatem pratendit, vt cuh&is. lepere; boc

DEVS

eft, audire, & credere volentibus: innotefcat , 'quia

fuüum per crucem non peld1de11t, fed confirmarit

onus fc

potius, & corroborarit impétium;" Vnde &- Ápo-

tome,

ynts. f

ftolus, cum 3gnominiam crucis .defcripfiffet , ad-

Suhxit : Propter quod & DEVS illum exaltauit, &

Drent

& lok

donauit illi Domen, quod eft füper omne nomei

eo Ue

&c. Nam quod hoc nomen Hebraice, Grgcey-&

Latme fcrïptum

T*zr;

,elat hoc eft; quod idem Apoüü-

lus fubfecutus aänpätzt : Et omnis lingua confitea-

N

tur, quia IESVb Chnftus in gloria eft DEI Patris,

Quantum vero ad, hteram hæ tres lingute 1b1 plæ

cetens emmebant Hc.bma propter Iud&.os in lege

)N

glo.

564

Wïä lg V

glgmames,;,.Græca; puoprer : gentium jfaplentes , Ta-

l: i

firi.co

tina. propter Romanos, multis, ac pene omnibus iam

Xunc gentibus imperantes.:: Velipt, nolint ergo ludai,

Auaqu

JisV»

omne mundi regnum, omnis mundana eft fapien-

tia;-omnia diuing legis facramenta teítantur ,. quia

jotet

IESVS Rex Iudzorum eft j hoc eft, Imperatox cre-

Yeritao

dentium, & confitentum DEVM,:

füs,

anim 4

VENERAZB/BED A. Lik VI. a. chf.

L mput .XXIII Lucæ Tom. V. pag'f 432

f À

pradic

CONSIDERATIO CC)&L

Sion. g

(titutur

chebant erga P;lato P(mtz]ïces ludeorum, ZWh

Tilius 1

Jfiribere. Rex Iudaorum.; « ed. quia ipfe. dixit : Rex fum:

xe, &

Iudæamm. Refpondit. leatus Quod þræ/z, fmy'

feftione

LQC CU'- Vs 215 22.

per.os

1

ingit,

meffab;ïem vim. diuing operatxoms etmm in

O

4€or d,mus Wnox antmm

Nonne occulta VOX

Oporte

dient

quædam Pilato intus quodam, fi dici poteft,. Gla-

3nofo. fileptio perfonabat, quod.tanto ante dn p.ï.ll-

£0 d

Tientün

anorum. literis prophetatum, eft : Ne c01rumpas ts

Nex af

titull, infcriptionem ?. (Tlt PL LVI. &. LVJJ,.)

fä&us |

.Ecce tituli infcriptionem non corrumpit,

Quod

Sed etiam. Pontifices , qui . hoc

DHI'UCEï

fcripfit j; fcripfit. .

n &0, QU

&orrumpi volebant, qmd dxcebant? Noh fcnbere,

Rex lü

;mgmu.nt, Rex; Iudæoxum, fecl qma. 1pfe dxm :

Rex

WL IIl

Confiderationes .de M Dom,

565

5 li

Rex fum Iudzorum.. . Quid loquimini infani Quid

busiam

fieri contradicitis , quod mutare nullo pacto poteftis?

aludæ;,

Nunquid enim. propterea non erit verumi ; quia

fipiig-

IlESVS ait: Rex fum Iudzorum ? fi cotrumpi'non

l qua

K0L Cf«

jpoteft, quod Pilatus fcripfit, corrumpi poteft; quod

veritas. dixit ? Sed ludeorum tantum Rex eft Chri-

ftus, an & gentium ? Immo & gentium.

Cum

A.

enim dixiffet in prophetia: Ego autem conftitutus

fum Rex ab eo füper Sion njontem fandum eius,

predicans préceptum Domini : ne propter montem.

l

Sion folis Iudeis eum Regem quisquam diceret con-

ftitutum, continuo fübiecit, Dominus dixit ad me;

"

Tilius meus es tuü, ego hol'ie genui te: poftula.a

i um

3üe, & dabo tibi gentes hereditatem tuam, & pofi

i

feflionem tuam terminos terrzm.

Vnde & ipfe iam

per.os.proprium loquens apud [udeos: Habeo;

Uf

inquit, alias oues, que non fünt de hoc ouili ;

C m

oportet me & ipfis adducere, & vocem imeam au-

4,Y0i

dient, & erit vnus grex, & vnus paftor, Curer:

?

W

£o magnum Volumus intelligi in hoc titulo facra-

Ín p

mpas n

mentum, in quo fcriptum erat, Rex Iudæorum, f

Rex eft Chriftus & gentium ? Quia fcilicet oleafter

BUA

]

fa&us eft. particeps pinguedinis. olezg, non:olea

(us

patrticeps fa&a eft'amaritudinis oleaftri,; ..Nam in

"

€o, quod: de .Chrifto ; veraciter fcriptus eft titulus

(s

Rex; ludzeorum, qui funt intelligendi Iudzi , nifi fe-

; dlxliï

PP

inen

De

$66

Ua

men- Abrahz ; filit promiffionis; qui funt etiam filit

DEI? Quoniam non, qui filii carnis, ait: Apofto-

lus, hi filii DET, fed qui filii promiiffionis. depu»

tantur in feminec.

Et gentes erant, quibus. dice-

bat: Si autem vos Chrifti, ergo Abrahz femen

eftis, fecundum' promiflionem beredes.

Rex ergo

14

Indeorum Chriftus, fed ludeorum. circumcifione

cordis, fpiritu, non litera; quorum laus non ex

hominibus, fed ex DEO eft, pertinentium ad Ie-

ll

rufàlem liberam matrem noftram ,. «ternam in co»

ll

lis , Saram fpiritalem , .ancillam, & filos eius de

Ideo . enim Pilatus ,

rim fri

domo libertatis eiicientem.

l/

quod fcripfit, fcripfit, lquia Dominus, 'quod dixit »

reddi:.,

dixilt.

S. AVCVSTINVS. "Trattat: CXVII.Hin

95 M

XiX, 2

Jlozm. Thm. III. part. II pag. 794-

|

P^

LXN

j

M»

( Lz m

fent eu

d)

Q

fecerur

T

-

partem

jnconfo

Dixem

mus &

() -D

C A-

Confiderationes de Paff. 3Dom.

567

m f WW&!&/NQ&WMMm&mMæ)

Apoligs 4

? dtpts

CAPVT XVI

l$: diee

e

ftmea: d

Q

F

Vcifione

16p.4

?z

F /lz/nentomm diufo, & järn-

n er j

A&W*ää fi0.

d Ie

I ï Jllufiones ,. conuitia, ?. malediffa,

W od

us d

HHIILO Septem verba in cruce prolata , . quo-

rum pnmum vid. cap. preced.

Tlatus ,

lF. Fitimum Chriflus .in. cruce Jpiritum

dixit,

reddit

Patrique . commendat

MATTH. XXVII.

Il, ii

35. MARCI XV. 24.LUCZE. XXIlI. 34. IOANN,

Xlx. 29'

1 M ilites ergo cum cruciuixif-

fent eum , acceperunt veftimenta eius, &

fecerunt quatuor partes, vnicuique militi

partem,. & tunicam.

Erat autem tunica

inconfutilis defüuper contexta per totum.

Dixerunt ergo ad inuicem :-.Non fcinda-

mus eam, fed fortiamur de illa, cuius fit.

(c) Diuidentes vero veftimenta eius mife.

füunt

)

PP2

5'58

(,aput XFL

quia

munt fortes (b) füper eis; " quls quiä tól-

üra

Ierec.

(d) Wt fcriptura 1mpleretur, di-

debar

cens: Partiti fünt veftimenta Tnea fibi, "&

in veftem meam miferunt fortem. Et mi-

dicens

mietip

lites quidem hec fecerunt. (a) Et feden-

tes. feruabant eum.

ter.mi

mb

(c). Et ftabat populus fpe&ens,

&F

& dendebant eum Principes cur eis.

()

Qs re

Prætereuntes autem blafphemabant eum ,

Et d

mouentes capita fua, & dicentes:

" Vah

& in triduo

t0 me

qui defiruis templum DEI,

ilud rexdificas :

Salua temetlpfum fi Fi

]

Simili-

tibiho

lius DEE es, defcende de cruce.

bant a

ter & Principes Sacer dotum illadentes cum

&foro

Scribis, & Senioribus dicebant : Alios fal-

r M:

uos fecit, fe 1pfum non poteft faluum fa-

cere ;

SiRex lfrael eft, deícendat nunc

matret

de cruce, & credimus ei :

'confidit in

'ieebat

DEO

hberet nunc, fi vult, eum,; diit

lius tu

Toater

emm, qma Filius DEI fum. (c) Illude-

bant autem ei & milites accedentes, & ace-

dilcipi

$i tu es

lors f

tum ofierentes ei, & dicentes :

Rex ludæorum, faluum te fac.

(b)'Et

ls &

qui

Confiderationes, de. Paff. Dom,

569

( u

qui cum eo crucifixi eránt, conuitiaban-

Ts 'di-

turei. (c) Vnus ( enim) de his, qui pen-

debant, latronibus ; blafphemabast eum,

m

dicens: Si tà es Chriftus, faluum fac te-

fede

metipfum, & nos.

Refpondens autem al-

ter increpabat eum, dicéns : Neqüe tu ti-

mes DEVM, quod'in eadem dámnatione

e(loti

(

€es? Et nos quidem iufte; nam digna fa-

&is recipimus : bic vero nihil máli geffit.

qm,

: Vil

Et dicebat ad IESVM : Domine, memen-

to mei, cum veneris in regnum tüutm.

triduo

f F

1T.

Et dixitilli IESVS : Amen dico

Simili

tibi hodie mecum eris inparadifo. (d) Sta-

es CU

bant autem iuxta crucem IESV mater eius,

ios f«

& foror matris eids MariaCleophi, & Ma-

yom fe

ría Magdaleni. -Cum vidiffét ergo IESVS

t QuX

matrem, & difcipulum ftantem, quem di-

ligebat, dicit matrt fuz : Mulier, écce fi-

jnc n

; t

lius tuus.^ Deinde dicit difcipulo ? .Ecce

mater tua.

Et ex illa hora accepit eam

Iuj

difcipulus in fua;

(c) Erat autem . fere

& ace

hora fexta: (a) aífexta autem bhora tene-

-

ims

bree lfa&ælfunt- per vniuerfam/terxram ví-

a

qi

que

PPQZ

X

576

Cu X

que ad horam nonam.

.(c) -Et-obfcuratus

)

eft fol.

(a) Et cirea horam nonam clama-

Mil

uit JESVS voce magua, diceris : Eli, Eli, |

st d

lamma faba&ani !- hoc eft; DEVS. meus,

tdi, €

DEVS meus, vt quid me derehqun'

Quidam autem illic ftantes, & audientes

dicebant: Eliam vocát iíte.

Ti

' (d) Pofiea

J

Ti

Íciens IESVS, quia omnia confummiata

fignum

funt, vt confummaretur fcriptura dixit z

cruciat

Sitio. . Vas ergo erat pof itüm ,. aceto ple-

num.

Qum, Q

(2) Et continuo currens ex eis ac-

tibus. 1

jire ad

ceptam fpongiam impleuit aceto , & impo

fuit arundini, & dabat ei hlbele.

Ceteri

igiti

&.indi

Vero dicebant : fme, Vldeamus, an veniat

Elias liberans eum. .. (d) Cum ergo accepif-

Giferp

Tont.

fet; IESVS acetum , . dx;ut

Confumma-a

Menti

tum. eft.

F

p

. IV. . Et (a) iterum clamans VOce ma-

&cfüy

gna, (c)sit: Pater,in manus tuas commendo

« CRULsOH

ipiritum meum.

f 1tu

Et hec dicens, (d) in-

clinato capite tradidit fpwltum,

qu, (

in.fot

fpttab

CON-

tüeri

Confiderationes de Paf Dom.

JS7i

fiing |

CONDIDERATIO CCXLI

D cbm. [-

Milites ergo, Cum cruaz]ïxz]änt, acceperunt effís

Ph Eh,

weenta eius; 69 fecerumt quatuor partes, enicuique wiliti par-

* meus

te,m, & tunicam, . Exvat. autem tunica mcan[utzlzs Ge.

hnvi(t :

IOANN,. XIX. 23. 24.

Idientes

juiferunt milites Seruatoris veftimenta ,. bellui-

Pofis

Immatg

D

ne fuc feritatis, & immanitatis hoc infüper

dixit:

fignum edentes Solent enim tortores damnatorum

cruciatibus nequaquam indolere, fed ferocius inter-

t pl

dum, quam miniftros deceat, miferorum calamita-

E

tibus infultare, eorumque veftes quafi hereditario

Libpo

ijure ad fe pertinentes, fibi vindicare. lu quatuor

Cetari

igitur. partes. Seruatoris veftimenta partiti, faluam,

Ventat

&.indiuifam conferuant tunicam vnam :

.mec enini

dlfg:erpqe volunt, ne prorfüs inutilem eam. redde-

ccepi

ürmmgs

rent , quamobrem fortitione tradi eam ftatuerunt.

Mentiri quippe Chriftus non poterat, qui per Píal-

miíte vocem. dixit : Diuiferunt fibi veftimenta mea,

£ ma«

Hzc igi-

& füper veftem meam miferunt fortem.

nendo.

tür.omnia- vtiliter predi&a funt, vt cum rerum

euentu Verba conferentes, agnofceremus, eum . ipfum

Qu

eiï'e, qui pmedz&us eft, quem venturum pro nobis

in .forma no&n., & pro. vita omnium, moriturum

fperabamus. , Nec enim quisquam. fane mentis pu:

tauerit , i ofum quoquc Scruauomn mftar IlkL'EOTle

.

PPpaA

ex-

572.

Copit XY 1.

b

x X

n ht

exg:olgarc. culicem ,. hoc:eft ,. mihuta . queque, & ex-«

1gua pafüoma fuæ præd:cere, adeo, vt partita effe:

p con

veftimenta.:füa merminerit, & camelum quodammm-

quoque

dorios

do. deglu,ure, hoc eft, magnos, & immanes impies:

tatis aufüs pro nihilo. habere,. fed hec cum illis:

CH

predixiffe. Primum quidem, vtagnofcamus, quod,

sgrnum

cum DEVS natura fua, futurum nihil ignorauit :

cormpor

deinde vt credamus, ipfum illum effe vére , qui

infüper:

predi&us eft, innumeris miraculis ad veritatis agnis

&nont

tionem deduci:

lam vero fi quid aliud andire iu-

quo p«

uatde veftimentorum partitione, quod nihil damnt

feriptir

quidem auditor ibus ,

fed commodi nonnihil allatu

quotin

rum fit, hoc porro dicam. n quatuor partes-cunm

turfüs 1

Seruatcvrls veftimenta diuidant, tunicam tamen re-

a m

linquunt. vnam. illam indiuifam, ineffabili fapientia

Teperit

Vnigeniti fic difponente , vt id myftics quafi quod-

intellire

dam i gnum effet difpenfationis, qua quatuor órbis paré

TunC, f

tes ad falutem effent;adducendg. Nami partes r«

Veto d

bis quatuor fortite füunt quodammodo , -& impar:

Anconfi

tibiliter habent facrofan&um Verbi- indumentüm $

teled

hoc eft, corpus eius. In minutas ehimi partes fie

trodre

gillatim diftributus, & vniuscuiusque animam cum;

COfttus

corpore fan&ificans per füam carnem -V nigenitug?

Syirits

integre,. & indiuife eft in- omnibus vtiüs exiftens:

ttit d

vbique. . Nequaquam enim diuifus eft, vt Páulug

ür.

|

docet. Talem nobis- eius : my&em vim, àc ratio4

&

duj

nem '

Confideratibnes de Paf Dom.

575

!&äl

nem legis vribra 'quóque. defr gnat. "Agnum qtup..

lt2 effe

pé congruo tempore fümi lubebat, noh ab vio-

m

quoque viritim aguum vnum, fed per famlhas ac

Ifnpies

damos

Affümet enim, inquit, fecum vnusqäïsque

m ll

vicinum, & pro*pmquum fuum, & fic in piultos

quod

agnum diuidi iuffit. Sed ne rurfüs de domo in domum

Oratt *

comportatis eius carnibus, diuidi proinde putaretur,

Á

infüper mandat, dicens : In domo vna manducabitur :

ls amti

& non efferetur de carnibüs eius foras, Obferua emm,

dite i

quo paQo, ficut modo dixi, in figuris, & vmbra

damni

feripturà notet, eum in multos quidem diuidi, quot-

allab

quotin vna domo forfan erant, fed confultffime

X$ CUf

rurfus non diuidi putetur, verum perfe&e, & inte-

6] Ts

gre vnus in ommibus diuifim fimul

& indiuifim

pientid

reperiatür

"Tale quid etiam de veftimentis eius

quod

intelliges;! "Hec enim in quatour partes diuifa fue-

bisptre

rübt, mahfi tamen indiuifa tunica.

Non abs re

ttes of«

vero addi poteft, quod fi quis velit tunicam illam

if

inconfütilem , a fümmo contextam per totum, in-

Qtüm

telle&ualiter ad fignificandum fan&tum Chrifti carpus

rtes f

traducére, propterea, quod absque congreffü, &

-u

commistione vlla viri, & mulieris fa&um fit, fed

jefjitü£

Spiritus efficacia, & virtute' fupérna inconuénien-

xiftens

temi'fipuram conformatum, iftud quoque fïlfc:pa-—

Paui

tur. Obferuationes enim; que rebus necefïäuzs

Totit«

dammni nihil inferunt, (fed'eà pariunt

ex qwbx;**

-

nf

PP5

vt«

574

Caput X PT.

vtilitatem capere hcet, non modo non reiiciendz, fed

fies; p

Josnnes

laudande potius, qulppe quæ præclarx igenii fint

inuenta.

fummo

$. CTRILLYS ALÉXANDR. Lib

jnitio,

autem 1

AXIL i loann. Tom. IP. peg

r0673

quiem «

CONSIDERATIO CCXLIT

197 Áic

faa

Erat--autem: tunica. incon[utilis .. defuper. contexta

Rfd COt)

per totum.: . Dixeruni. etgo. ad. inuicem

iNon. fcine

f0 qui

damus eam , :fed. fortiamur -de illa, ouius fit

fUA tün

IOANN; X1X:.23. 24

hoc noi

1 quid

er. illa potiffimum implentur prophetig, per quza

Vetit fü

P

diabolus infidiatur,.. Et; ;Vide, veritatem.. Tres

Vit eam,

fuerunt .crucifixi, attamen.in hoc folo. implentur

que if

ptophetxca dicta

Et..confidora. Prophetae, diligen-

as ff

tiam.

Non enim folum,

quod partiti fuerint ,

QO.

fcd etiam quod non partiti fuerint, dixit Prophe-

d&

ta.

Igitur alia quidem,diftribmerunt, tunicam au-

o ^

tem. non, fed fortm fürit;

Quod. autem a fummo

SDIOR)

fuerit contexta, non fruftra fuit appofitum. .Et

Tem v

alii^ quidem .dicunt, :

allegoriam : per: hoc. fignari.,

bis f

quod non fimpliciter homo fuerit crucifixus, fed

ell; (ei

& Deitatem füperne habuerit.

Quidam vero genus.

"r l

dicunt tünicule Ebangeliftam narfare.

Quia enint,

£t lice

Páláftini duos pannos committendo contexunt ve-

ftes,

Confider atitiés | dePaff. Dom.

$75

2 fd

fteg'; - pro: fatura vtentes- contextu :

manifeftans

&i fnt

'Ioannes ;

qu& talis fuerit tunicula ,. lelE, quod:&

'l

fummo per totum fuerit contexta,

hoc .eft,

,ab

u lei

jnitio, -&- füperne víque ad infima;

Mamfe&at

autem hinc vilitatem veftxmentorum Chm&l.

Alii

autem dicunt, quod in Paleftinà contexantur licia,

LIT

nón ficut apud noa, . Nam füpra quidém eft filum,

infra autem. contexitur. panno, & ita 1egreü]o fit,

fU

fed contrario modo , infra enim funt fila ; ii fum-

Jitr

mO aqutem cóntexitur contextus, & talis- "quoque

fuit tunica Domini.

Sacramentum quoque & per

hoc nobis infinuatur.

Nam corpus Domini fuper-

ne quidem contextum eft

Spiritus enim fan&ue

per que

venit füuper Virginem, & virtus Altiffimi obumbra-

.. Tte

uit eam.

Licet enim hominis naturam füfteperit ;

ipien

que infra eít, & ceciderit

tamen füperne fpiri-

qiligett

tus fancti gratia conftitit ; & compa&a eft diuina

(üetinl ,

cato

Igitur fan&um corpus Chrifi indiuifibile

Prophe

eft; & diuiditur, & communicatur in quatuor partes

Carm dU

O'fbls

Diftributus emm fingulis, & vniuscuiusque

. fümmo

animazmr fan&ificans, cum corpore per füam car-

n

nem viigenitus, & integer, & indiuifus im omni-

fignithy

'bus eft, exfiftens vbique.

N unquam enim- dlmfus

s de

eít, ficut & Paulus clamat.

Qum autem 'ex qua.

0 g

*uor elementis vniuerfum eenfhtutum eft, mteïn—

ia Cl

£ére licet per veftmenta IESV Vifibiler; & pro«

unt ve

pe-

fes,

576

Caput X T

tofitam hane:creaturam, quam dasmones partiun.

pamum

tur, quando in nobis fermonem DEI occidunt. Dant

30 cofi

enim operam, vt nos fuam faciant partem per affectio-

& füpdl

pes ad muündana, fed tunicam non poffunt diuidere

fcientia

