furre&io dormientium, idque promittit DEVS gen-

tibus, fiquidem voluerint retributionem animarum

fuarum offerre Chrifto, qui propter eorum pecca-

]

tum pati voluit

Debitum autem noftrum cuiusino-

em.

di fit

declarabit Paulus, dicens: Vnus enim pro

nobis mortuus eft, vt

qui viuunt, non amphüus

[fín

fibi viuant, fed ei, qui pro ipfis mortuus eft, &

j d

excitatus. Debemus erego illi noftram vitam. Ideo-

]

)l

Wv

jul

hbb4

que

Qnte

732

Caput X 1.

N

que.dicit: Si quis velit poft me venire, abneget

COP

femetipfum, & tollat crücem füam, & fequatur me,

E i

At qui fe negat, non iam vitam viuet voluptuariam,

fed eam , quz Chrifti effe intelligatur, id eft, fan-

10 mi

&am, & irreprehenfibilem, quemadmodum certe

l

mor

diuinus Paulus, qui diferte fcripfit: E

£o enim per

indicium

legem legi mortuus fum, vt DEO viuam , cum Chri-

fto crucifixus fum. — Viuo autem non iam ego ; viuit

accepim

Vero in me Chriftus. Quod vero nunc in carne vi-

guinem (

uo, in fide viuo, fide, inquam Filii DEI, qui di-

Quibus 1

lexit me, & tradidit femetipfüm pro me. Non re-

iuftis,

n

;

pudio gratiam DEI.

Vide ergo, quo pa&o dede-

pro imp

tem füan

Yit fe pro peccato, confecrans quafi ei, " qui pro

ipfo paffus eft, füam vitam. Audiuimus enim Chri-

fat erpo

fe collid

ftum dicentem fuis familiaribus : Qui diligit patrem,

'vel matrem füpra me, non eft me dignus. Etenim

Qui pro

mater.& pater hominis principium, & caufa ei ex«

pparuit

füterunt corporalis effentiz.

Vniuerforum autem

frram,

DEVS, & Pater morte detentos, & inftar herba-

pereprin

rum marcidos, ad immortalitatem per Chriftum in

Undat,

fpiritu regenerauit, fortioresque reddidit, quam vt

qem, c

corrumpi poffent, & diuturna, atque infinita vita

coronauit,

in ligno

£lone m

$. CRILLFS ALEXANDZ&.

dedit?

i. F,

in d/a. cap. LIIL. Tun. Il. pag. 7 1.

dotrin

Contüm

illa:regi

CON«.'&'

Confiderationes de . Paff. Dom.

733

&bFCUeP

CONSIDERATIO CCCVII

df mo

(Ud) Ti

Et inclinato capite tradidit [piritum. Loc. ctt,

1. fn.

1 Qert

ro minimo habet DEVS hominem, propter quem

im p

Iu

mori voluit Vnicum fuum ? Attendamus ad

n Chri

indicium dilectionis. Promiffionis DEI tales arrhas

)5 ViUI

accepimus :

tenemus mortem Chrifti :

tenemus fane

atfe vj

guinem Chrifti

Quis mortuus eft ? Vnicus

Pro

qui d

quibus mortuus eft? vtinam pro bonis, vtinam pro

Von re

iuftis. Sed quid ? Etenim Chriftus, ait Apoftolus,

0 dede

pro impiis mortuus eft.

Qui donauit impiis mor-

qui pro

tem fuam, quid feruat iuftis, nifi vitam füam ?. Eri-

m Chri

gatergo fe humana frapilitas, non defperet, non

Ji(T60

ie collidat, non fe auertat, non dicat: Non ero.

itenim

Qui promifit, DEVS cft: & venit, vt promitteret ;

aa

apparuit hominibus , venit fufcxpele mortem no.

qutem

ftram, promittere vitam fuám

Venit ad regionem

herba

peregrinationis noftre, accipere hic, quod hic ab-

tum i

undat, opprobria, flapella, colaphos, fputa in fa-

Jam vt

"-

ciem, contumelias fpmcam coronam , fufpenfionem

in ligno, crucem, morter

4 Vl

Hec abundant in re-

gione noPcra ad t'lha commercia venit,

uid hic

dedit? quid accepit? Dedit exhortationem , dedit

Alb V

do&rinam, dedit remiflionem peccatorum, accepit

contumelias . fmortem, crucem.

Attulit nobis de

illa 1eg10ne bona, & in regione no&ra pertulit ma-

N-

b bb

la.

734

Caput XVT.

àm nf

a. Promifit tamen nobis, quod ibi futurl fimus ,

TpOr(uUs

vnde venit, & ait:; Pater, volo, vt vbi ego füm,

& ipfi fint mecum.

"Tanta preceffit dile&io.

Quia,

(ure pra

Vbi nos eramus, fuit nobiscum : vbi ipfe eft, eri«

$

mus cum illo. Quid tibi promifit DEVS, o homo

(xLr

Tnortalis ? Quia vi&urus es in eternum.

Non cre-

«is ? crede, crede. Plus eftiam , quod fecit, quam

C0

quod promifit.

Quid fecit? Mortuus eft pro te.

Brin

Quid promifit? vt viuas cum illo.

Incredibi-

lius eft, quod mortuus eft etérnus, quam vt in

€ternum viuat mortalis.

Iam quod incredibilius

Upet

j

ne.

eft, tenemus.

Si propter hominem mortuus eft

ptionis,

DEVS, non eft vi&urus homo cum DEO ? Non

dicat t

€ít vi&urus mortalis in &ternum, propter quem

qmortuus eft, qui viuit in sternum ? Sed quomodo

deuotio

artius

Qortuus eft DEVS, & vnde mortuus eft DEVS?

quippe

Xt poteft mori DEVS ? Accepit ex te, vnde mo-

i fabr

Teretur pro te,

Noif poffet mori, nifi caro: non

- hvenim

poflet mori, nifi mortale corpus: induit fe, vbi

Àt vei

pro te moreretur, induit te, vbi cum illo viuas.

Vbi fe induit morte ? In Virgiliitate matris.

Vbi

18 &

fors,

te induet vita ? In equalitate Patris.

Elcgit fibi hic

diloxit,

thalamum caftum, vbi coniungeretur fponfus fpon-

fz.

veddidi

Verbum caro fa&um eft, vt fieret caput Ec-

clefiz. . Verbum enim ipfum non eft pars Ecclefiz :

Tetribu

üt: N

d vt efíct caput Ecclefie, carnem affumpfit. Quid-

o

quid

Confiderationes de Paf]. Dom.

735

L fims,

dam noftrum iam furfum eft, quod hic accepit, vbi

$0 füm,

mortuus eft, vbicrucifixus eft. Iam queedam primitise

Qui,

€ux precefferunt, & dubitas, quia fecuturus es ?

[l eri.

$. AVGVSTINVS.

Enarrat,

in — Pfahm.

0 homo

CXLVFIIL n $. Tomn. 1V. pag. 1676. 1677.

On CI6-

4 Quam

CONSIDERATIO CCCVIIL

pO te,

Credibi-

Et inclinato capite tradidit /þz'rimm.- LOC. CIT.

I

Vi

dübius

uper omnia reddit amabilem te mihi, IESV. bo«

S

us eft

ne, calix, quem bibifti, opus noflre redem-

ptionis.

Hoc omnino amorem noftrum facile vin-

? Na

dicat totum fibi.

Hoc, inquam, eft, quod noftram

' quem

omodo.

deuotionem & blandius allicit, . & iuftius exigit, &

Multum

JEVS?

ar&üus flringit, & aflicit vehementius.

quippe laborauit in eo Saluator, nec in omni mun-

]e mo-

di fabrica tantum fatigationis auctor affüumpfit, l.

p

]a enim dixit, & fa&a funt, mandauit & creata fünt,

, Vbl

Viüas.

At vero hic & in dictis fuis fuftinuit contradi&o-

res, & in fa&is obferuatores, & in tormentis illu-

Vi

fores, & in morte exprobratores. Ecce quomodo

(b lic

dilexit,

Adde, quod hanc ipfam dileciionem non

[por-

t Ec-

reddidit, fed addidit, INam quis prior dedit ei, &

cefíg:

retribuetur ei ? Sed vt fan&us Ioannes Euangelifta

ait: Non quia nos dilexerimus DEVM , fed quia ipfe

Quid-

prior dilexit nos, — Denique dilexit etiam non ex-

Qu

fiften-

(

736

Cu XPIL

profe&o

fiflentes ; fed adiecit & refiftentes diligere, iuxta

polïlt eni

Pauli teftimonium dicentis : Quoniam, cum ad

huc

& fedua

inimici effemus, reconciliati fümus DEO per fan-

guinem Filii eius.

Alioquin fi non dilexiffet inimi-

fanctore

cos, nondum poffediffet amicos: ficut necdum ,

Carnis q

Titodinet

quos fic diligeret, effent, fi non dilexiffet, qui none

Titionem

dum effent. Dilexit autem dulciter, fapienter, for-

laqueum

titer. Dulce nempe dixerim, quod carnem induits

veconcil

cautum, quod culpam cauit ; forte, quod mortem

fuftinuit. Nam quos fane in carne vifitauit, car-.

vons pri

naliter tamen nequaquam amauit, fed in prudentia

Erpo nií

fpiritus. Spiritus quippe ante faciem noftram Chri-

quififet

tim, q

ftus Dominus, vmulans nos DEI zemulatione, non

hominis, & certe faniori j

qua ph

quam primus Adam Euam

modi, Q

fuam. Itaque quos in carne quzfiuit, dilexit in

fpiritu, redemit in virtute,

Plenum prorfus omni

Chrifto.

fuauitatis dulcedine Videre hominem hominis con-

Chriftia

i,

ditorem, At dum naturam prudenter felegit a cul-

fe fort

pa, etiam potenter mortem propulit a natura. In

decopti

carnis affumptione condefcendit mihi , in culpz vi-

aücrtam

tatione confüluit fibi; in mortis füfceptione fatisfe-

cit Patri, amicus dulcis, confiliarius prudens, ad-

tibüs Q

iutor fortis.

Huic fecurus me credo, qui faluare

Chrifby

me velit, nouerit, poflit.

Quem qusfiuit, hunc

lücefeat

& vocauit per gratiam füuam ; nunquid venientem

ügeri.

um j

eüciet foras? Sed nec vim, nec fraudem metue

pro-

l

Confliderationes de Paff. Dbm.

TART

* funta

profe&o vllam, quod me videlicet de manu eiug

T adlue

poflit eruere, qui & vincentem omnia vicit mortem,

Der fan.

& fedu&orem vniuerfitatis ferpentem , arte vtique

t ihimi.

fanciore delufit; ifto prudentior, illa potentior,

edum ,

Carnis quidem affümit veritatem, fed peccati fimi-

QUi nop.

litudinem , dulcem prorfüs in illa exhibens confo-

&l for.

lationem infirmo, & in hac prudenter abfcondens

induit;

laqueum deceptionis diabolo,

Porro vt Patri nos

Ihortem

reconciliet, mortem fortiter fübit, & fübigit, fun-

i, -

dens pretium noftre redemtionis fanguinem füum.

'üdentia

Ergo nifi amaffet dulciter, non me in carcere re-

m Chri-

quififfet illa Maieftas : fed iunxit affe&tioni fapien-

, non

tiam, qua tyrannum deciperet : iunxit & patientiam,

qua placaret offenfüm DEVM fPatrem.

n um

Hi fünt

exit i

modi, quos vobis promiferam : fed premifi eos in

$ Omni

Chrifto, vt commendabiliores haberetis,

Difce o

s Con-

Chriftiane a Chrifto, quemadmodum diligas Chri-

t a Cl

átum. Difce amare dulciter, amare prudenter, ama-

4 I

te fortiter.

Dulciter, ne ille&i : prudenter, ne

decepti, fortiter, ne oppreffi ab amore Domini

pe vi-

fatisfe-

auertamur. Ne mundi gloria, feu carnis volupta-

;, 4d-

tibus obducaris, dulcefcat tibi pre his fapientia

faluare

Chriftus: ne feducaris fpiritu mendacii, & erroris,

lucefcat tibi Veritas Chriftus : ne aduerfitatibus fa.

unc

entert.

tigeris , confortet te virtus DEI Chriftus. Zelum

metug

tuum inflammet cbaritas, informet Ícientia, firmet

u

Ccon-

|

739

Capt XFl

etiam fo

conftanta. |Sit feruidus, fit cireumfpeQtus, fit in»

uictus.

Nec teporem habeat,. nec careat difcretio-

terroribi

ne, nec timidus fit.

Et vide, ne forte tria ifta

qus df

tibi & in lege tradita fucrint, dicente DEO : Dili-

amorem

ges Dominum DEVM tuum ex toto corde tuo, &

0, qui

ex tota anima tua, & ex tota virtute tua.

Mihi

gibilem :

vationab

videtur (fi alius competentior fenfüs in hac trina

diftin&dione non occurrit) amor quidem cordis ad

$

zelum quemdam pertinere affectionis ; animse vero

h6 3-

amor ad induftriam, fcu iudicium rationis ; virtutis

autem dile&io ad animi poffe referri conflantiam ,

.C0

vel vigorem. Dilige ergo Dominum DEVM tuum

B in

toto, & pleno. cordis affe&u : dilige tota rationis

vigiläntia, & circumfpectione: dilige & tota virtus

ulci

te, vt nec mori pro eius amore pertimefcas, ficut

[

di

fcriptum eft in confequentibus; (Cantic, VIII. 6.)

spertiot

Quoniam fortis eft vt mors dile&io , dura ficu£

V0 vno

infernus smulatio.

Sit fuauis, & dulcis affe&ui

tuo Dominus IESVS contra male vtique dulces vis

&nm ;

tu: 0

t& carnalis illecebras ; & vincat dulcedo dulcedinem,

o oris

quemadmodum clauum clauus expellit. Sed fitnihilo

lt q

iímus intelle&ui preuia lux, & dux rationi, non

folum ob cauendas heretice fraudis decipulas, &

inc!ino,

dicis in

fidei puritatem ab eorum verfutiis cuftodiendam ,

eft fine

verum vt cautus quoque fis, nimiam, & indifcre-

tam vehementiam intua conuerfatione vitare.

Sie

femper

etiam

I?IC, |

Confideratioties de Pa[f. Dom.

739

[S ff m-

etiam fortis ,. & conftans amor tuus, nec cedens

duCI'c Q

terroribus, nec füccumbens laboribus.

Ergo ames

1a jf

mus affe&uofe, circumfpe&e, & valide, fcientes ;

): Dii

amorem cordis, quem affe&uofum dicimus, absque

üo, &

€o, qui dicitur anime, dulcem quidem, fed fedu.

Mihi

cibilem : iftum vero absque illo, qui Vlrtutls eít 5

C trini

rationabilem effe, fed fragilem.

)rdis ad

S. BERNARDFS. Serm. XX. in Canica;

Kt Vero

. d. 3. 4. Volun. L pag, 1326. 1327.

Virtuti$

DC $

CONSIDERATIO CCCIX

LU

AatLOT)

£t inclinato capite tradidit [biritum,.. Loc cvr.

1 VItLU.

-

ulcis IESVS in inclinatione capitis, & morte,

, fiout

D

dulcdis in extenfione brachiorum , dulcis im

6)

1 ficüt

apertione lateris, dulcis ip confixione pedum cla.

'üuo vno

V et

Dulcis in inclinatione capitis, inclinans

e€nim caput in cruce, quafi dilecie füx dicere vide-

65 Vie

tur: O dile&a mea, quotiens defiderafli frui ofcu-

dintm,

fbl

lo oris mei, nuncians mihi per fodales meos : ofcu-

m

letur me ofculo oris füi? Ego paratus füm, capuf

nec

5 &

inclino, os porrigo, ofculare quantumlibet

dicas in corde tuo : Illud ofculum non quzro, quod

dm,

eft fine fpecie, & decore ; fed illud gloriofum, quo

difere

. Oif

femper frui defiderant angelici ciues. — INoli fic er-

n

rTarc, quia nib primum oftulatus fueris iftud os ,

L

ad

749

aput XVI.

ad illud omnino peruenire non poteris, Igitur ofcu«

fïCOTS , 1

lare iftud os, quod tibi nunc offero; quoniam et-

prodigos

fi fine fpecie; & decore eít, tsmen non fine gra-

bonufm,

tia.

Dulcis in extenfione brachiorum : extendens

cher, &

enim brachia nobis infinuat, quod amplexus noftros

defideral

ipfe defiderat, & quafi dicere videtur: O vos, qui

mine, I

laboratis, & onerati eftis, venite, & reficimini in-

toos, &

yis nulla

ter brachia mea, inter amplexus meos : videte, quia

paradifu

paratus fum intra brachia mea congregare vos, "ves

nite ergo omnes : nullus timeat repelli, quia nolo

tàtem Q

mortem peccatoris, fed vt conuertatur, & viuát.

Tu cont

JDelicie enim meze íünt effe cum filiis homintum.

Ticum,

-Dulcis in apertione lateris :

apertio fiquidem illa

$.

reuelauit nobis diuitias bonitatis füe, charitatem

T

fcilicet cordis fui erga nos.

Dulcis in confixione

$^

D

$

pedum clauo vno, quia per hoc nobis quafi ità

loquitur; Ecce fi putatis, quia fügere debeam ; &

ideo ad me accedere tardatis, fcientes, quia füni

nimis velox, & ficut hipnnulus; videte, quia pedes

mei clauo vno confixi funt, itavt omnino non poflim

l

fugere vos, quia mifericordia me omnino ligatum

tenet ; nec fugiam vos, vt meruerunt peccata

veftra, quia manus mez clauis confixe funt. - Be-

nigne IESV, humilis Domine, pie-Domine, dul«

- uU

€is in ore, dulcis in corde, dulcis in aure, infcru»

l

tabiliter, & inenarrabiliter amgnus, pius, & mifeé

YicOrs,

Mij

Confiderationes Je Pa[J. Dom.

741

lttt ofe

ricors, potens, fapiens, benignus, lal'guä, fed non

oniam 0f«

prodigus, valde dulcis, & fuauis.

Solus es füummum

Tne g

bonum, fpeciofüs forma prz filis hominum , pul-

Xendens

cher, & decorus, & ele&us ex millibus, & totus

$ noflros

O mi Do.

defiderabilis, Pulchrum pulchra decent.

Vos, qui

mine, nunc tota anima mea defiderat in amplexus

initi i.

tuos, & ofcula, Nihil quzro , nifite ipfüm, quam-

6; Qiia

uis nulla merces repromitteretur, licet infernus, &

'08, Ve«

paradifus non effent, tamen propter dulcem boni-

üia nolo

tatem tuam, propter te ipfum adhzrere vellem tibi,

& vitit,

Tu continua meditatio mea, verbum meum, opus

JIunurm,

ineum.

Amen.

lem il

S. ANSELMVS CANTV AR. M«itat. X.

dtitatem

de pa[f, Chrifti. pag. 221.

Yixione

af a

GnPOnPORDORPORCOMDORHDOHDOuDOuD

ä

an, &

jia füi

APVT X VII.

v

N

1 pedot

E

poflnt

7

?s

jpttu

Prodigia vvaría innocentiam , & vi.

Qr'

jeccatd

,ä

; &oriam CbrifH, Iudeorum [ce-

De-

" dus, deuidos inferos , mor-

, dil«

Juorum vitam, celi.apertionem teflantia, -

itíctte

Il Centuriomis conwerfo, ac populi pomis

; mifel

$

gentig, -

ls,

ccaG

11l.

J

|

d

43

Caput XVIT.

111 Mulieres, ceterique moti euinus pore

ts p

fenia mirantur.

MATTH, XXVIi. $1. MARCE.

aucem

XV. 58. LUCE, XXIII. 43.

Il

multe

1. ( E: ecce. vetum fempli fcif-

quis &

fum eít (c) medium (a) in duas partes a

bimii

mater

fümmo vfque deorfum: & terra mota eft,

& petrse fciffze funt , & monumenta aperta

Galile:

funt, & multa corpora San&orum, qui dor-

& &a

mierant, furrexerunt: & exeuntes de monu-

derant

mentis poft refurreCtionem eius, venerunt in.

(

fan&tam ciuitatem, & apparuerunt multis.

1. (b) Widensautem Centurio, qui

B an

ex aduerfo ftabat, (c) quod facum fue-

hi

MSSUEETEENEESS

rat, (&) (b) quia fic clamans exfpiraffet,

Va

(c) glorificauit DEVM , dicens: Vere hic

Q

Y

homo iuftus erat (&) (b) Filius DET.

tonftit

(a) Et qui cum eo erant, cuftodientes

oportel

I:SVM, vifo terre motu, & his, que

poterat

lentibu

fiebant, timuerunt valde, dicentes: Vere

Filius DEI erat ifte.

(c) Et omnis turba

Qredent

potüat

eorum, qui fimul aderant ad fpectaculum

dUCem a

iftud, & videbant, qu& fiebant, percutien-

IN

tes

Conjz'demtïones de Pajf. Dom.

743

77 j

tes peCtora fua reuertebantur.

Stabant

MARCE,

autem omnes noti eius a longe.

II (a) Erant autem ibi muliereg

multe , (b) de longe afpicientes, inter

li (cif

quas erat Maria Magdalene , & Maria Iaco-

ü

RTLES Q

biminoris, & Iofeph mater, & Salome (a)

Ka eft

mater filiorum Zebedxi: (b) & cum effet in

aperta

|

Galilea, fequebantur eum , & mini(trabant

ii dOt»

:

éi, & alie multe, qua fimul cum eo afcen-

fhont«

derant lerofolymam.

füntin

ultis,

CONSIDERATIO CCCX.

0, qui.

Et ecce «fvelum"ten ipli [ciffun ef?. im duas partes a

? füt«

Jimmo «fjue deoyfum. MATTH, XXVIl St.

ï;i

irefft,

i

xre hic

Q

uamdiu quidem IESVS non (üfceperat pro ho-

minibus morteni, ipfe exfpe&atio gentium.

DHT,

confütutus, velum templi interiora templi velabat:

lienteg

!

oportebat enim ea velari, donec ille, qui folus ea

; qu&

poterat reuelare, manifefta facéret ea videre vo-

Vere

lentibus, vt per mortem Chrifti IESV deftruentis

türba

Credentium mortem, qui liberati fuerint a morte ,

"um

pofünt afpicere, quz funt intra velum, - - Quseret

autem aliquis, qui non negligenter intelligit Scriptu-

utiett

K4$, G afpicit, duo effe vela, vnum quidem inte-

t

ecca2

riug

|

(

744

Caut XFTI.

rius, quod vblat San&a SanGorum, alterum autemí

iis, qU

|

exterius, fiue tabernaculi, fiuej templi, que figuree

jn qqibus

dum fott

erant tabernaculi fan&i, quod preparauit ab initio

Pater,

£, Nl

Quorum velorum templi vnum fciffüm eft,

in duas partes a fummo víque deorfum, quando

fiffum €

voce magna clamans IESVS emifit fpiritum : hoc

deant d

oftendens, ficut puto, myfterium, quoniam in paf-

ei, qui

Nemo 0

fione Domini Saluatoris vclum, quod erat a foriss

füerant :

confciffüm eft a füummo vfque deorfum, vt ab ini-

tio mundi víque ad deorfum, id eft, vfque ad f

quidem,

que dign

nem eius confciffo velamine, myfteria publicentur,

quz víque ad Chrifti aduentüm rationabiliter fuerant

bant, 3

oceulta. Et nifi ex parte cognofceremus, fed iam nune

rando f

zanifeftarentur omnia, adhuc in corpore conftitutis

fecundu

dilectis Chrifti difcipulis, vtrumque velum fuerat con-

fationen

fecindendum , id eft, quod a foris eft, & interius.

duas pa

que füe

Nunc autem , quoniam ad fcientiam rerum nouarum

producimur, ideo, quod a foris quidem fuerat velum,

01

interim confcinditur a furfüm vfque deorfum: vt quan-

U fl

do venerit, quod perfe&tum eft, & reuelata fuerint

n

cetera, quze reftabant, tunc auferatur etiam fecun-

C0

dum velum, vt videamus etiam, que intra fecun-

dum velum fünt occultata, veram arcam teftamen-

DT

ti, & ficut ipfa fe habet natura, videamus Cheru-

bim, & propitiatorium verum, & repofitionem man-

&T

C

l

nzinaureo vafe, & omnia manifefta, atque maiora

icram:

ilis,

Confiderationes de' Pa[f. Dom.

745

T0 dUfeni

flis, quie per legem Moyfi fuerant demonftrata ,

U? firure

in quibus'dixit DEVS-ad eum: Facias omnia fecun-

ib initio

dum formam eorum, que tibi oftenfa funt in mon-

itm f

te

Nihil ergo eft mirum, quod velum templi con-

quaxdo

fciffum eft, quod interiorà velabat myfteria, vt vi-

m * hoc

deant difcipuli Chrifti, accipientes oculos fpiritales,

Ti paf

ea, qus& nuli ante IESUM fuerant .demonftrata

1 foris,

Nemo enim, nifi folus Princeps Sacerdotum , quie

t ab in

fuerant ante velum fecündüum, videt.

Sed Aaron

Ue d f

quidem, & qui ex eo- efant, neque virtutem, ne-

Jicentur,

que dignitatem habébant, reuelare, quc ipfi vide-

r füerant

bant, alicui alteri: folus autem,: qui:eum iureiü-

ia nunc

rando fa&us eft Princeps Sacerdotum ^ in cternum

onftitutis

fecundum ordinem Melchifedec, potuit per difpeie

erat con

fationem mortis füe confcindere. velum templi in

TOCCFUS

duas partes a furfum vfque deorfum, vt videantur,

OURTURO

qua fuerant intus, oculis, qui talia poffunt videre;

itvelum,

O RIGE N ES. Conment, in Maitb. cap. XXVÀ IZ

*

véquat

U. $1. Jom. IIL. pag. 926.

i fter

3 feCull-

CONSIDERATIO CCOCXI,

a fecüte

Eit. ecte velum templi fciffum ef? €9c.. Loc. cxT.

eflamen

Chert

arnalia carnalibus , & fpiritualibus inferuiant fpi-

e pat«

C

ritualia

Ils figure oftenduntur,.nobis vero

» fmajorà

facramentorum veritas reuelatur.

Prius, quod ani-

ill,

male

£ ctg

j

745

Caoput. XF T

gerfom (

male, deinde, quod fpirituale.eft, fübfecutum eft

Pï() ed0

Sane velum templi materialis, in quo varia hoftia-

dum ipf

rum celebrantur fàcrificia, exhalante Chrifto , per

dium eft foiffüm. . Nobis facri eloquii arcana pan-

Spiritus 1

duntur, Eft quidem Scriptura diuina templum fpi-

ille voS

rituale nobiliffimum, toto orbe celeberrimum, quod

quacuti

mus il

San&orum geftis, probatiffimporum virorum, fenten-

noos, (

tiis, atque Prophetarum oraculis, tanquam de vi-

uis lapidibus conftru&um, eft; fed füb literze velo,

fleria pr

ac figurarum cortice tectum.

Nam ficut legitur ,

tentit,

tenebrofa aqua in nubibus aeris, videlicet, obícu-

li, p

ra fcientia. fermonibus Prophetarum , adeo, vt. re-

füpienti

diante 1

periretur rarus, qui ad ipforum indaginem, & fpi-

tualem latentem attingeret fenfum.

At vbi Do-

&EAImUS

minus predicauit, occubuit, fürrexit, facramenta

10 DE

ccleftia ex ipfis, reuelante defüper (apientia , .co-

fpiria

fUÍcare ccperunt,

Amota fiquidem litera ,. qua oc-

tüs eft

Cldlt

tanquam fciffo , ac dirupto velo, quod prius

Velo; f

fyiteri

in lambuïo erat, manifeftum eft.

Denique habes

€orda f

in Euangelio, quod refüfcitato Domino, diícipulis

fuis fénfüm. aperuit,

,Vt Scripturas intelligerent fa.«

dem po

cras. Hinc eft, quod vir ille Aethiops , quum Pro-

te5, nil

H

phetam légeret,

, nec Jntelhgeret

tam perfpicue

ldeo v

P

1JLAA

1'1':

ppo euangehzante

de diuinitate, & veritate

Datrem

Chirifti:

:üifiiridtus eft. "Vnde, oro, tantus explas

lpid

iutonum 'Scripturarum' profluuius totam per vnl-

Adine

ucre

"Confiderationes de Pa[f. Dom.

747

Utory f

üerfüm orbem illuftrauit Ecclefiam ? ÉEx munere

It hoftja

profe&o feptiformis gratie prouenit, quemadmo-

1&0, per

dum ipfe predixerat Mediator

Paracletus, inquit.

Dd pah

Spiritus fan&us, quem mittet Pater in nomine meo,

um foi

ille vos docebit omnia, & fuggeret vobis omnia ,

, Quod

quzecunque dixero vobDis

Donum hoc inominatiffi-

i fenten

mus ille Propheta pofcebat dicens: Reuela oculos

n devi

My-

meos, & confiderabo mirabilia de lege tua

fteria profunda, & multa nimis odorabatur 1n lege la-

I vdo

hg,

tentia, quz caligantibus naturalis intelligentie ocu-

, obícue

lis,per fe minime intueri valebat.. . Quamobrem

X

fapientie, & intelle&us flagitabat lumen, quo me-

& fni

Gratias igitur

diante voti füi compos exfifteret.

vbi Do-

&gamus totis praecordiorum defideriis munificentiffi-

Tament

:no DEI Filio, qui .de. füblimibus polorum fedibus

a, 0

fpiritum fuum in fidelium /mentes immittere digna-

qua o

tus eft, per quem nedum femoto ignorantiz liter

velo, faerofan&a, que- tegebantur in lege diuina ,

od pri

t habet

myfteria referare voluit," verum etiam .gentilium

[cipuli

€orda fidei iugo lenificando proftrauit.

Nemo equi-

ent fis

dem poterat lapideas ad credulitatem ,. formare men-

jm Pro.

tes, nifi optimus, & viuificans fapientie fpiritus.

Ideo voce przecurforis dicitur Iudzis ::Ne dicatis :

rfpicie

Veritate

Patrem habemus Abraham : potens eft DEVS de

'expl

lapidibus iftis fufcivare filios Abrahz.

Optima fimi-

[ vl

litudine gentes ab lfraelitico populo ajienas voca-

G r u

uit

W.

L

748

Cou XVIL

C

tuitlapides, quoniam faxea, fidüiliaque adorando fi-

ftico corp

lute df

mulacra, illis efficiebantur fimiles, facro per Prophe-

am teftante eloquio : Similes illis fiant, qui faciunt

ritionis 6l

ea, & omnes, qui confidunt in eis.

Iftiusmodi pe-

eelufcitat

trze Chrifti madefactz cruore in eius morte funt fcifz

pabiliat a

fe, quatenus predicantium vocibus adituni refe-

s:i

rantes, & ipfie redemtionis beneficio participes fie-

Luo f

rent. Quod prauidens Propheta effe futurum, in-

COA

quit: Annunciauerunt ccli iuftitiam eius, & vide-

runt omnes populi gloriam eius. Dum enim infide-

litatis duritiam, pradicantibus Apoftolis, deterfere

D eut «

credendo, adoptionis gratiam, & coleftem Abra-

hz promiffam hereditatem percipere meruerunt.

Adheferunt per dile&ionem Chrifto, & viui effe&i

UX at

|

IV

funt lapides, per quos coleftis Hierufülem monia

fim f 1

confiruantur. CTanti fiquidem érat meriti Domini-

£i corporis effufus cruor, vt virtute fua valeret

omnia le

J

Scripturarum explanare facramenta, infidelium po-

conata t

pulorum conuertere animos

& ipfas peccantium

Tn duis

Tnentum

mentes, delitorum mole fepultas, ad emendatiorem

vitam veluti de fepulchri prodire- gremio.

Hoc im-

di, quar

plcu quotidie cernimus ab co, qui vocat éa, que

Q fünt.

fümmati

non fünt, tanquam ea, que funt. lacere quanto&

|

confpicimus'in criminum faéibus fine laudis 'VOCe,

templi f

fine fenfü charitatis, & absdue boni operis motu ?

detor in

Hos profe&o arbitramur mortuos, &a Chrifti my-

quod ir

&

ftico

füemt.

—

N

-Can]z'demiz'ones de Pa[f. Dom.

749

J'itdo f

De. talium fa:

ftico corpore cenfemus extraneos.

? TOplie.

lute defperare poteramus, nifi affidua diuing mife-

Ul faciunt

rationis erudiremur experientia, qua, quos vult ,

Todi pe.

refüfcitat ad gratiam, reformat ad virtutem, atque

fünt (cit

habilitat ad coronam.

Uni ref.

S.1LAVRENTIVS . IVSTINIANVS,

dipes fre

JLoco folito. cap. XX. pag. 332.

um, in.

& vide-

CONSIDERATIO CCCXII,

infide.

deterfere

J ecce velum. templi fcifum ef?, & terra mota

n Abrs-

eft, & petre fiffe funt.

LOC. CIT.

TUerünt,

ii effoti

uxta anagogen dicendum eft, quod inclamante

I

IESV, & emittente fpiritum, velum templi fcif-

| monia

Domini.

füm fit in duas partes a fümmo vfque deorfum, &

valeret

omnia legis fint reuelata myfteria, vt 4quæ prius re-

iUm po-

condita tenebantur, vniuerfis gentibus proderentur.

In duas autem partes, in vetus, & noudum Tefta.

Cantium

atiorem

mentum, & a fummo vífque deorfüm , ab initio mun-

Hoc jte

di, quando homo conditus eft; & reliqua, que fa-

i, Qu

&a funt in medio, facra narrat hiftoria vfque ad con-

fümmationem mundi,

Et quzrendum, quod velum

juanto

templi fciffum fit, exterius, an interius. — Mihi vi-

$ YOCO,

motu ?

detur in paffione Domini illud velum effe confciffum,

ii ny-

quod in tabernaculo, & in templo foris pofitum

fuerat, & appellabatur exterius, — Quia nunc ex par-

(líco

CoEE

te

3

(i

750

Caput X I/; 'Á

te videmus, & ex parte cognofcimus.

Quum au:

CON

E

*em venerit, quod perfectum eft, tunc & velum

3nterius dirumpendum eít: vt omnia, que nunc

]i « 9

siobis abfcondita funt, domus DEI facramenta vi:

lt t

deamus.

Videamus, Quid fignificent duo Cheru:

diücit

bim ; quid oraculum, quid vas aureum, in quo man-

$a reconditum fuit. INunc enim per fpeculum vides

atte

Tnus in enigmate: & quum hiftorie nobis velum

fto, o

fciffum fit, vt ingrediamur atrium DET, tanien- fe-

fplendor

dit diem.

£feta eius, & vniuerfa myfteria, quze.in colefü

Hlierufalem claufa retinentur, fcire non pofíümus.

fionibus .

Asitur in paffione Domini terra commota 'eft, iux-

tas, conf

priorum

ta illud, quod fcriptum eft in Aggeo : Adhuc femel,

difcifum,

^& ego mouebo celum, & terram, & veniet defi-

deratus cunétis gentibus; vtab oriente, & occiden-

ad pram

té veniant, & recumbant cum Abraham, Ifaac, &

patuerun

ententia

lacob. Et petre fciffe funt, dura corda gentilium ;

que ib

fiue petre, vniuerfa vaticinia Prophetarum, 'qui &

dpfi a petra, hoc eft, a Chrifto, cum Apoftolis pe-

Qrdines

- miniften

tre vocabulum acceperunt: vt quidquid in eis duro-

fignific

legis velamine claudebatur, fciffum pateret

'. genti-

bus.

guis eius

$. HIERONYMVS. 4 Hailian. quaft.

hoc ret

perdidit

VIII ?bm. IF. pag. 176.

nitudo,

fler [FS

Q ul

CON-

Confideratiotes de. Pap. IDom.

751

Quum [

& vg

CONSIDERATIO CCOCXIII

QU& nunc

J ecce vcelum templi. fciffam eff.. - - .Et terra. mie-

AOnt vj

ta eft., & petre fciffe funt, Cgc. Loc. crr.

00 Cher

Quo man

dicitur ad confirmationem fpei noftre totius

lum vid

.atteftatio creaturz.

Emittente fpiritum Chri-

JIS. Veltt

fto, omnia elementa tremuerunt ,

denfis tenebris

Amten f

fplendor folis obdu&tus, extraor dmarle no&i fubdi-

n cplef

dit diem ; ftabilitatem fuüam terra profundis concuf-

goffümus,

fionibus labefactata non tenuit, & petrarum firmi-

Velum templi, quo

e[t, iur

tas, confracta foliditate diffiluit

üc femel

priorum myfíteria vlterius non erant obumbranda,

yiet def

difciffum, & multorurm fanctorum corporibus excitatis,

OCCidene

ad premuniendam refürreGionis fidem , monumenta

celum, & terra

-

(iac, &

patuerunt,

In vos ergo Iudzi

fmtentïam tulit, vobis fol,

feruitutem fuam, diem-

10f

que "fübtraxit, vobis fïmulatum füum elementorum

qi &

olis pe.

ordines denesauerunt

& recedente a legibus fuis

U

minifterio creature, veftra obcecatio, veftra eft

fignificata confufio

Vobis enim dicentibus : San-

gent

guis eius fuper nos, & füper filios noftros, merito

hoc retributum eft, vt quod veftri generis impia

n

perdidit portio, affequatur hoc fidelis gentium ple-

nitudo. NNosergo Dilectiffimi, quibus Dominus no-

fter IESVS Chriftus crucifixus non fcandalum, ne-

g.xe üulmua ; fed DEI virtus, DElque fapientia eft»

V.

nos,

lH

752

Caps XF1L

.05, mquam, fpiritale femen Abrahz, non in prole

CON

feruitutis geniti, fed m familia libertatis renati , pro

quibus in manu forti, & brachio excelfo, de oppref-

f m

fione Aegyptlæ dominationis edu£tis, verüs, & imma-

&th,

«ulatus agnus immolatus eft Chriftus , ample&amur fa-

st

lutaris Pafchz mirabile facramentum, & ad eius ima-

D

gmnem, qui deformitati noftr conformis fa&us . eft,

reformemur,

Erigamur ad eum, qui puluerenr àb-

ie&ionis noftrz corpus fecit glorie füz : & vt re-

0n

N

1

furrectionis eius mereamur efle confortes , humlh-

ntos pl

tati, & patientie ipfius per omnia congruamus.

Magni nominis militiam, magne profeffionis füfce-

R,v

pimus difciplinam.

Se&atores Chrifti difcedére a

te mori

tente

regia non licet via, fed dienum eft

temporalibus

non occupari ad seterna tendentes.

Et quia pre-

filem

tiofo fanguine Chrifti redempti fumus, glorificemus,

r fe

& portemus DEVM in corpore noftro, vt ad ea;

vefürge

qua fidelibus preparata funt,

dum ]i

per uenire merea-

mur per Chriftum Dominum noftrum.

Saluatt

vfque ;

S. LEO M AGNV'S.. Serm. IL. de Paff. Dom.

40g. 120.

puni

Tudoiis

27

M

It

L s.

2 BN

—

fletet.

o

/f*x

quéret

£.

nefciy

R d

CON-

tqie

Confiderationes de Paff. Done,

733

1 n prole

CONSIDERATIO CCCXIV;

"i, y

de oppref

Lt monumenta aperta [umt, C? mulia corpora Saue

; &imma.

&erum, qui dormierant , farrexerunt, .Et exeuntes de mae

mf

sumentis poft vefure&tionem eius, venerunt in fanttam

elus n

ciuiatem, C9' aparuerunt multis, MATT,

Cs eft

XXVII. 52. $9.

leten dbe

i

& vt Je.

onumenta quoque, de quibus fcriptum eft*

, humil

M

Vos eftis fepulchra extrinfecus dealbata, que

QTU&mUS,

intus plena funt offibus mortuorum, ideo fünt apers

nis fufee.

ta, vt egrederentur de his, qui prius in infidelita»

[cedere à

te mortui erant, & cum refurgente Chrifto, atque

DOTaliDUS

viuente viuerent, & ingrederentur ccleftem Ieru-

Ua pre- ]

falem: & baberent municipatum, nequaquam in ter»

ficemus

ra, fed in coclo : morientesque cum terreno Ádam,

Porro fecun-

RRR

tad &

refurgerent cum. Adam füperccelefti,

dum literam nulli violentum effe videatur, mortuo

mere'af

1

Saluatore appellari Ierufalem fanctam ciuitatem, cum

um

]

j Dm,

víque ad deftructionem eius femper Apoftoli tem-

plum ingrefli fint, & ob fcandalum eorum, qui de

Tudzis crediderant , legis exercuerint ceremonias.,

In tantum autem lerufalem amauit Dominus, vt

fleret eam, & plangeret, & pendens in cruce lo.

quéretur:.Pater ignofce illi5, quod enim faciunt,

nefciunt,

Itaque impetrauit, quod petierat : mul-

Íque

»

taque Rfltim de ludzis millia crediderunt, & v

ad

754

Caput XF 11.

ad quadragefimum fecundum annum datum éft tém-

aChIiüO a

pus pcnitentig.

Poft quos, perfeuerantibus illis

giung

in malitia, egrefii funt duo vrfi de filuis. gentium,

corfca

CUHS; |

Romanorum , Vefpafianus, & T'itus, & blafphe-

mantes pueros, afcendente vero Elifeo in domum

at illo

DEL, hoc enim interpretatur Bethel, voceconfona il-

perent,

b

li f

ludentes interfecerunt , atque lacerauerunt : & ex eo

veteris

tempore Ierufàlem non appellatur ciuitas fancta, fed

