vé crucifigeretur ,. & inualefcebant. vooceg. eorutm.

in genet

LUCA.-XXHL. 23.

prims ,

omprehendi fe a perfeþ;uentibus. patitur , qui

oyte :

C

continet mundum, & eorum manibus neGi-

vitificab

tur, quorum corde non capitur.

lufütia non re-

fecit d

fiftit iniuftis , & cedit Veritas teftimoniis falfitatis :

vium pà

vt manens in forma DEI, formam impleret ferui,

fim via.

eomert

& veritatem corporex natiuitatis confirmaret faui-

tia corporeg paflionis,

Carte, v

Sed hanc vnigenito DEL

fübire, & perpeti non conditio neceflitatis , fed

t2pne

mifericordie fuit ratio , vt de peccato damnaret

duica n

peccatum , & diaboli opus de opere diaboli folue«

enm ac

retur,

Inimicus enim humani generis mortificatee

enciyi

latebit.

in ipfa origine vniuerfitati lethale vulnus intulerat,

nec poterat declinare ius ferreum dedititii feminis

Carnis

eaptiua progenies. Vnde cum in tot generationie

Teconci

*

bus

Confiderationes de Pa[f. Don.

397

Uüds $ tus mortalifibi lege fubie&is, vnum)videret inter

ubebat j

hominurh filios , cuius virtutem fuper omnes to-

Dichings.

tius temporis fan&os miraretur excellere, fecurum

Dam p

fe fore credidit de perpetuitate fui iuris, fi nulla

juftitie merita feuce thuiH'ent fuperare vim mor-

dlalo,

tis. Famulis itaque fuis, & ftipendiariis vehemen-

tius incitatis , in preiudicium füum feuit, & dum

XVIIT,

putat aliquid fibi debere, quem potuiffet occidere,

non vidit libertatem fingularis innocentie, fimili-

tlania

tudinem perfequendo nature. Non autem errabat

APU

in genere , fed fallebatur in crimine. Adam enim

primus, & Adam fecundus vnum erant carne, non

tür., qui

opere: & in illo omnes moriuntur, in ifto omnes

i5 neQi«

| vwiuificabuntur.

Ille per fuperbie cupiditatem iter

T0] T«

fecit ad miferiam ; hic per humilitatis fortitudinem

ifitatis :

. viam parauit ad gloriam.

Vnde ipfe dicit : Ego

et ferti,

fum via, veritas, & vita.

Via fcilicet in forma

'et fl«

conuerfationis jufte , veritas in exfpe&atione rei

to DEI

certe, vita in perceptione felicitatis eterne. Hoc

js, fed

magne pietatis facramentum DileGifimi , ficut Iu-

inaret.

daica impietas, ita diabolica fuperbia nefciebat. Si

| folüe«

enim cognouiffent, nunquam Dominum maieftatis

tificate

crucifixiffent,

Sed quia hoftem generis humani

fulerdt,

latebat confilium mifericordie DEI , & oppofito

femitis

carnis velamine, DEVS in Chrifto mundum fibi

o

ïecglgcilians tegebatur ; perftitit in eum furere , in

bt

dds

quo

ul

]1

398

Caput XI

quo nihil fuum poterat inuenire

Nam & maligni-

CO

tati eius hoc magis potuiffet prodeffe , fi parceret,

[

& fe ab effufione eius fanguinis abftineret, per quem

P j

li

TOA

omnium erat foluenda captiuitas , & reparanda liber-

tas,

Sed lucem tenebr» non comprehenderunt ,

il

nec mendax czcitas fapientiam potuit veritatis in-

fpicere.

Tenuit itaque difpofita manfüetudo pati-

entiam , & cohibita famulantium fibi ang gelicarum

(V

virtute legionum, haufit calicem doloris, & mortis,

qu Venti

totumque fupplicium transtulit in triumphum,

Vi-

ceto dip

&i funt errores, füba&e funt poteftates , accepit

pit i ai

iouum mundus exordium , vt damnata generatio

yreft er

non obeffet, quibus faluandis regeneratio fübueni.

patt era

ret

Tranfierunt vetera, & fa&ta fünt omnia noua ;

fit lum

vniuerforum enim in Chrlfco credentium, & in f'an-

tempott

&o Spiritu renatorum per ipfum , & cum ipfo vna

Dicente

eft pafflionis focietas , & re(ürrectionis ærcrmtas á

homine

dicente Apoftolo :

Mortui enim eftis ,

Vlta VC«

dicentiu

ftra abícondita ePc cum Chrifto in DEO

Cum

peflis

autem Chriftus apparuerit vita veftra, tunc -& vo

dinen

apparebitis cum ipfo.in gloria.

mis D

S. LEO M AGNV'S. farm. XVIIL de Pa]fa

aql Q5 t

ow. pog. rag.,

g,

in altt

Labon

Woc v

CON:

Confiderationes de Paff, Dom.

399

i& Tl

f Bitteret

CONSIDERATIO CLXXIX,

4 De qum

éAt illi iterum. clamauerunt s crucifige eum.

Pi-

Tatda [iber,

latus wero dicebat illis: Quid emim mali fecit? i

hcndemnt,

il magis clamabant

erucifige eum,

Veritatis i.

MARCI. XV. I3. Y4.

cCüco pat

eni in altitudinem maris , & tempeftas de.

Dgelicam

(V

merfit me, ) Gratias ipfius mifericordiz,

&morti,

lum, Vi

qui venit in altitudinem maris, & glutiri a marino

ceto dignatus eft: fed euomitus eft tertio die.

Ve.

^ dcpit

pit in altitudinem maris, in qua altitudine nos de-

eneratio

prefi eramus , in qua altitudine nos naufragium

) (übuenis

paffi eramus: venit illüc ipfe, & tempeftas demer-

Dia nOUA ;

fit illum ; quia flu&us ibi paffus eft ipfos homines,

(b in fa.

tempeftates, voces dicentium , crucifige, crucifige.

Apfo v

Dicente Pilato :. Non inuenio caufam vllam in hoc

Ternits

homine, quare occidendus fit: inualefcebant voces

Vib VC

dicentium , crucifige, crucifige.

Augebatur téme

, m

peftas , donec demergeretur , qui venerat in alti-

M & VO

tudinem maris.

Et paffus eft Dominus inter ma-

pus ludeorum , quod non eft paffüs , cum füper

[2

aquas ambularet : quod non folum ipfe paffus nom

erat, fed nec Petrum pati permiferat,

( Veni

in altitudinem maris , & tempeftas demerfit me,

Laboraui clamans, rauce factz fünt fauces mez. )

ch vbi ? Hoc quando ? Interrogemus Euangeli-

v

C

400

Caput X1

um. Pafüonem quippe Domini noftri in hoc pfals

eigcbata

mo cognofcimus.

Et quidem paü"um cum nouimus ;

d D

intraffe aquas vfque ad animam eius, quia populi

qudire * Ü

preualuerunt víque ad mortem eius.

Legimus ,

velb'[ d

credimus , tempeftate illum demerfüm effe, quia

qui MUUS

preualuit feditio ad eum occidendum, agnofcimus:

mas, 52

$4

verum & laboraffe eum clamando , & raucas fa-

&tas effe fauces illias, non folum non legimus, fed

Tim, IJ

etiam contra legimus , quia non refpondebat eis

verbum, vt impleretur, quod in alio pfalmo di.

C0?

&um eft; Factus fum quafji homo non audiens , &

T erg

non habens in ore füo redargutiones.

Et quod in

lfaia prophetatum eít: Sicut ouis ad immolandum

du&us eft, & ficut agnus coram tondente fe, fic

un]

C

non aperuit os fuum

Si fa&us eft ficut homo

din

non audiens

& non habens in ore füo redargu.

gem, 30

torem V

tiones ;. quomodo laborauit clamans , & rauce fa.

Pilatus ]

éte fünt fauces eius ? An ideo iam tunc tacebat

ob aliu

quia raucus erat, qui fine cauífa tantum clamaue-

Tudei f

rat ? Et illam quidem eius vocem de pfalmo quo-

dam.in cruce nouimus

DEVS DEVS meus, vt

àd eius

quid me dereliquifti ? Sed- quanta illa vox fuit

nur, quæ

aut quam diuturna, vt in ea rauce facte eflent fau-

mit &

ces eius ? Diu clamauit : Vze vobis fcribe , & Pha-

quamui

rifei : diu clamauit

Vg mundo ab fcandalis.

Et

qui d

iuffffe

reuera quomodo raucus clamabat , & ideo non in-

tel-

COtOnQ

Confiderationes de. Pafl.. Dom

401

hoc pf

tellipebatur, quando dicebant Iudei: Quid eft, quod

1 Bouimus

dicit ? Durus eft hic fermo , quis poteft illum

IU popi

eudire ? INNon fcimus, quid dicat.

Ile omnia

Lesims

verba dicebat: fed illis raucc fuerunt. fauces eius,

eFe, qu

qui voces eius pnon intelligebant.

Laboraui cla«

mofeimuis

mans, rauce facte funt fauces meg,

Tücas f&

S. AVGVS TIN VS. enarrat, in pþlm. LXVIIT

1mus, fed

Idebat: eig

Jqom. IV. pag..603.

ilmo di

CONSIDERATIO CLXXX

idiens , &

Junc ergo apprebendit Pilatus IESPM , & fla-

& Quod n

1OANN. XIX.,

I.

Rolandum

gellauiz.

t fe, fit

um Iudazi clamaffent, non IESVM fibi a Pilato

C

üt hon

dimitti velle per Pafchz, fed Barabbam latro-

nem, non Saluatorem , fed interfectorem , non da-

Tedargu.

( Ia

torem vite., fed ademtorem : Tunc apprehendit

tacebat

Pilatus IESVM , & flagellaui

Hoc Pilatus non

ob aliud feciffe credendus eft, nifi vt eius iniuriis

CidInaUC«

ludei fatiati, füfficere fibi exiftimarent , & víque

30 u

eus., vt

ad eius mortem fzeuire defifterent

Ad hoc perti-

x füit,

net, quod idem Prafes cohortem füam etiam per-

fent f

mifit facere , que fequuntur, aut fortaffis & iuffit ,

& Die

quamuis hoc Euangelifta tacuerit

Dixit enim ,

Pilatum tamen id

T k

quid deinde fecerint milites.

jufüifle non dixit

Et milites , inquit, ple&tentes

n0n il

t

coromam de fpinis, impofuerunt capitdi eius, &

ve-

U

408

Caput X

didiie E

Srefte purpurea circumdederunt eum.

Et veniebaütt

ad eum , & dicebant: Aue Rex Iudaeorum.

Et

CR; Ro

dabant ei alapas;

Sic implebantur, que de fe

ib d

berctüt,

predixerat. Chriftus

fic Martyres informabantur

&d omnia, quze perfecutores libuiffet facer

Terandüs

pere

ferenda

fic paulifper occultata tremenda potentia;

pE ap

[

ommendabatur prius imitanda patientia

*

fic re-

el

catorum

gnum , quod dé hoc mundo non erat, füperbum

inundum non aátrocitate pugnandi, fed patiendi hu-

qur , d

iilitate

vincébat :

fic illud granum multiplican-

lum non

dum feminabatur horribili contumelia , vt m1rab1h

$

pullularet in gloria.

AL

Y

S. AVGFSTINVS.

Païtat

CXFIL i

CQ

doann. Tóm. III. part. Il pag. 793.

[

CONSIDERATIO CLXXXI

m

-

Er flagellauit.

LOC.

CIT.

Cnaf

81

arabbas latro , qui feditiones faciebat in turbis;

xl

B

leut «

qui homicidiorum auctor erat, dimiffus eft po-

fine Vi

pulo Iudgorum, id eft, diabolus, qui vfque hodie

regnatin eis, & idcirco pacem habere non poffünt.

mordio

IESVS autem a Iludais traditus abfoluitur ab vxote

TOnane

EE

Pilati, & ab ipfo Prefide iuftus adpellatur.

ent,

centurio confitetur , quod vere DEI Filius fit.

Tdia z

Querat eruditus le&or, quomodo fibi conueniat

leret v

Pilatum lauiffe manus füas, & dixiffe

Innocens e20

quanti

At

fum a fanguine iufti huius ; & poftea flagellatum tra-

di-

Confiderationes de. Pa[J. Dom.

403

Yetiebagt

didiffe IESVM, vt crucifigeretur ? Sed fciendum

Qu R

eft, Romanis eum legibus miniftraffe , quibus fan-

l de fs

citum' eft, vt, qui crucifigitur, prius flagellis ver-

frmabantur

beretur.

'Traditus eft itaque IESVS militibus ver-

Cfe, pet.

berandus , & illud facratifimum corpus, pectusque

à potentia

DEI capax flagella fecuerunt.

Hoc autem factum

it f

eft, vt, quia fcriptum erat : Multa flagella pec-

füperbum

catorum , illo flagellató , nos a verberibus liberare-

itiendi h-

mur, dicente Scriptura ad virum iuftüm

.

.

Flagel-

uültipliane

lum non appropinquabit tabernaculo tuo.

't mirabil

S. HIERONTMYVFS. li IV. in capw

XXVIL Mattb. Tun. IV. pag. 136.

ATT it

CONSIDERATIO CLXXXIIE,

T

- » É fagelauit.

LOC. CIT,

J

[]

ignanter de Domino IESV dicitur : Quüm dileQ

*

in turbis;

xiffet füos, qui erant in mundo , in finem di-

i t po»

lexit eos, Excellentiorem quippe erga homines in

fine vite fuc dilecionem exhibuit, quam in pri-

ye hodie

poffunt

inordio egerit, vt in eorum cordibus arctius infixa

remaneret.

ab Vyote

Quod enim ex corporali actione de-

D

m

erat, ex imrmenfitate in fine füo füppleuit operis.

lus fi

"Talia nempe géffit, vt mortalium omnium fibi va-

nenidt ,

leret vendicare affe&tum. —Vt igitur o homo Ícias,

cens efo

quanti te aftimauerit Chriftus, vt compaffione pa-

1EUTD Frä-

]

tiaris cum illo , Vthle amori iphus vices repende-

[

Te

Ü

404

Caput Xl

re poffis, hortor, atque commoneo , quatenus ia

gt &fPe&t

ipiritu in prattorium Pilati introeas , diligentiffimeque

gouilimum

confideres, quid tuus ptopter te in eo fuftineat

iptcmitate

DEVS. Laehrymas habeto paratas , cordis gemitum

percufïum

tene, vt, quum lamentationes , carmen, & v« in li«

venera 0O

bro vitz repereris fcripta, non folum te, verum eti-

ts nodt

am, qui te audierint, prouoces ad lamentum. Nullus,

Ya notti

vt arbitror, a fletu continere fe debet, quum DEÉ

Torrendum

Fiium, vt ibi duriffime flagelletur , in pretorium

elonm -

1nente confpexerit introduci.,

Nunc itaque horren-

ris, Opp

dum corám te pofitum attende Ípe&taculum.

Ac-

dilsniari ]

cedunt miniftri crudelitatis ad Dominum, quatenus

tur Ànge

detraéctis veftibus illum nudum exhibeant.

Porro

nés, vid

tanquam agnus coram tondente fe non aperuit os,

contenni

conuitia patienter audit, tranquillo animo f& ex-

fima fiüpe

fpoliari permittit.

Tanta fiquidem manfüetudinis

attritum,

eít vfus modeftia , vt fórte de adítantibus quos-

nunc & t

dam incitaret ad lachrymas.

Cuius, oro, tam fer-

ge dolott

reum pe&us tanti non emolliret duritiam benigni-

ornamemn

tas Redemtoris ? Ligatur, czditur, totoque flagris

afpetge (

corpore difüpatur. NNunc ícapulas, nunc ventrem,

cordis ü

nunc brachia, nunc crura cingunt. Vulnera vulneri-

conform

bus, plagas plagis recentibus addunt;

Hinc liuor tu-

Tente,

mens, inde fanguis erumpens.

Variatum cute de-

$

coriata reddit corpus , adeo , vt membrorum com-

«QUe Qdj

pages vifibiles fierent.

Prophete vaticinium tunc

completum fuit dicentis : Vidimus eum , & non

crat 1

405

Con(iderationes de ngf Dom.

Qüttenys il

erat afpe&üs; & defiderauimus eum, defpectum, &

F inen

nouiflimum virorum , virum dolorum, & fcientem

Q füftitese

infirmitatem : reputauimus eum quafi leprofum , &

( Fnitm

percuffum a DEO , & bumiliatum.

"

Ipfius autem

x & Væ in li,.

reuera liuore fanati fumus.

Nam propter iniqui-

» Verüm etj

tates noftras vulneratus eft, & attritus propter fce-

. Nilus,

lera noftra, - - O inaudita a feculis crudelitas ! o

quim DyT

fretorum

horrendum fpectaculum ! regem aï'picere gloriz, cui

celorum famulantur obfequia, tantis laceffiri iniu-

Ue Dorren.

riis, opprobriis grauari , atque incomparabilibus

U Á

dilaniari poenis.

Mirabantur plane coli, miraban-

» Quatenus

tur Angeli, omniumque ccleftium fpirituum legio-

t Pomo

nes, videntes Verbum, per quod facta füunt omnia,

Deruit os,

contemni a perfidis : Sapientiam hominum fordidif-

10 fe ey«

fima füper fe fputa füfcipere : vndique DEI Filium

füetudinis

attritum, defpe&tum , agitatum, illufum. Sume igitur

X5 qu« 9

nunc & tu, o anima mea, lamentum grande : plan-

, lm fere

ge dolores Domini tui, depone nuptialem veftem ,

| benignie

ornamenta regalia tibi conceffa ; induere cilicio ,

üe fugns |

afperge caput tuum cinere, faciem immuta : atque

Ventrem,

vulnetie

cordis tui gemitu illius leni moerorem , totam te illi

conforma, & fi non vales corpore; hoc faltem age

]iuor Qu«

mente.

cute de«

S. LAVRENTIVS. IVSTIN. de. Cirifti

m Com«

um tunc

agone cap. XIF. pqg. 31g.

-

& non

enit

C e

CA-

(

406

Caput XII.

ET LE LVL LE LT LERECLSLSLTLELE LE

eropen

CAPVT XII.

hex Iu

/y,

Z

*

MX

W.

44 Coborte. militum. fidli , þerþnatzque Regis

arandint

inflar contemnitur ;

& ponel

À Et primum quidem «vefle coccinea ,

dabaot :

11. Tum corotia [Dinea , atque. arundineo fceptro,

CON

111. Denique verberibus , &?. JDutis,

T n

lV. liisque indignis modis ludificatur , atque

Vr

affigitur. MATTH. XXVIL 27. MARCL XV.

16

IOANN. XIX. 2.

Hl

Q

d

(a) "T'unc. milites Prafidis fuüfcipiene

tes IESVM, (b) duxerunt eum in atri-

& ]iuort

tos fait

um pretorii : & (a) congregauerunt ad

eum vniuerfam cohortem :

non Xk

omna .

I. Et exuentes eum , chlamydem cOCe

volupt

cineam circumdederunt ei:

effent.

& lachr

II. Etple&entes coronam de fpinis, po-

fuerunt füper caput eius, & arundinem in

)on f«

tabant

dextera eius.

Ws juls

IIl. (d) Et veniebant ad eum, (a) &

feneris

genu flexo ante eum , illudebant ei, ( b ) &

colaphi

coce

Confiderationes de Pa[J. Dom,

407

Poy

coeperunt fa!ntare eum , (a) dicentes: Aue

Rex Iudaorum.

IV. Et exfpuentes in eum , acceperunt

Pt Rn

arundinem, & percutiebant caput eius : (b)

)

& ponentes genua , adorabant eum, (d)&

dabaut ei alapas.

W a,

CONSIDERATIO CLXXXIII.

Af , (l

Junc milites Prafidis fulcipientes IESPM in pra-

IRCL. XV.

Lorium , congregauerunt ad eum «miuerfam cobortem,

MATTH. XXVIl. 27

H

uafi pa&o eum omnibus inito , diabolus tune

ufcipiene

Q

choreas agebat

Efto enim, ludzos inuidia,

In atrje

& liuore tabefcentes

tunc aduerfus eum debaccha-

tos fuiffe, cur, & qua de caufa etiam milites ? An

rünt ad

non ideo , vt patet, quod diabolus tunc apud

&m C0í

omnes debaccharetur ? Nam contumelie ipfi illate

voluptati fibi erant , crudeles , & inhumani cum

effent.

Cum ením oportuiffet illos reprimere fe ,

& lachrymari, quod etiam de plebe dixeris, hoc

ni$, pO»

Inem 1f

non fecerunt ; immo contumeliis afficiebant, infül-

abant, vt fortaffe grati Iudais efient, vel etiam pra-

uis fuis vtentes moribus: contumelie vero diueríi

(U&

gencris erant.

Nam diuinum illud caput. modo

(b)&

eolaphis cedebant, modo fpinea corona dedecora-

LOA

e

bant,

4c8

Coput X1.

bant, modo calamo percutiebant viri fcelefti, & ex«

encultit

fecrandi.. Qu nobis poítea erit excufatio, cum ex

Jemnitàt

contumeliis ad iram concitamur, poft quam hoc Chri«

gumero

fchatis

ftus paffus eft ? Extremus certe contumeliarum ter-

minus erat id, quod tunc fiebat,

Neque enim pars

bus vbi

tantum, fed totum corpus contumeliis afficiebatur ; ca«

prædicel

put per coronam, & calamum, facies colaphis , & fpu-

ditr d

tis, genc alapis, corpus totum flagellis, nuditate, ami-

pter ha

&u chlamydis, & fimulata adoratione, manus ca-

que def

lamo, qui pro fceptro datus eft, os rurfüm per ob-

jn omp

latum acetum.

Quid his grauius, quid contume-

fenper

liotus ? Hec omnem excedunt orationem.

Ac fi

ma val

enim timerent, ne quid in tanto facinore deeffet,

Verbis

Prophetas quidem manibus fuis interficiebant, hunc

tremi|

ex iudicis fententia.

Sic omnia faciunt, fuis occi-

euxdes.

dunt manibus , damnant, & fententiam ferunt, etiam

$

apud Pilatum dicentes : Sanguis ejus fuper nos, &

9. L

füper filios noftros.

Infültant, contumelias infe-

rfunt, vinciunt, abducunt, militibus contumeliarum

u

audores funt, cruci affigunt , conuitiantur , con-

D

fpuunt , derident.

Nihil hic Pilatus intulit, fed

omnia illi fecerunt , accufatores , iudices, carnifi-

ces, nulám non agentes perfonam.

Hec apud

]

nos leguntur, cum omnes vna conueniunt. Nam,

ne gentiles dicant, clara , & fplendida populis ex«

o

Váryi

hibetis, vt fipna, & miracula; hec vero probrofa

QC.

| Cokþderdtiones de Paff. Dom.

409

e&i,& D

occultatis ; id difpenfauit gratia Spiritus ,. vt in fo-

0, Cürn q

lemnitate maxima , cum viri, mulieresque magno

hocChri.

TU fe

numero adfunt, omnesque omnino in magna Pa-

fchatis vefpera , tunc hec omnia legantur : omni-

€nim p

bus vbique terrarum prafentibus , hec magna voce

Datursci.

predicentur: quibus le&is , & cognitis,, Chriftus cre«

is, & .

ditur effe DEVS , & tum propter alia, tum pro-

tate, at

pter hec etiam adoratur, quod pro nobis eo vf-

DRDUS. CQ

ue defcendere dignatus fit, illaque pati, vt nos

1 per ob

in omni virtutis genere inftitueret.

Hec itaque

COntürmo

femper legamus, nam multum hinc luerum, maxi-

n Ài

qna vtilitas,

Cum enim videris illum & rebus , &

dedft,

verbis adoratum, irrifum, & illufüm, tortum, & ex-

nt, hune

trema patientem , etiamfi lapis fueris, cera mollior

füis oct

euades , omnemque animi tumorem ciicies.

it, etim

S. CHRYSOS TOMVS. Hoil LXXXVIL.

nos, &

ls infe«

gz. LXXXVLIL in Maüb, Tw. VIL pag. $1:7.

neliaruny

CONSIDERATIO CLXXXIV.

ir, COf

t exuentes eumy chlamydem. coccineam circumdede-

ylit, fed

" Cartifie

rült ei C?c. ^ MATTH. XXVIL 28.

«c qui

ilites quidem, quod Rex Iudeorum fuerat ap-

M

, N

pellatus, & hoc ei fcribe, & Sacerdotes cri-

yulis eX«

men obiecerant, quod fibi in populo lfraelitico

robro

väzrpaz'et imperium, iludentes hoc faciunt, vt nu-

Q

o

da-

)

410

Caput XIl.

datum priftinis veftibus, induant purpura , qua Re-

& qux

ges veteres vtebantur, vt pro diademate imponant

ic : D

Nante

ei coronam fpineam, pro fceptro regali dent cala-

fOlEIC , h

mum, vt Matthaus fcribit, & adorent quafi Regem.

Nos autem omnia hzc intelligamus myftice.

Quo-

pecca'.um

modo enim Caiphas dixit : Oportet vnum hominem

genninab

entia tuà

mori pro omnibus, nefciens , quid diceret: & ifti,

qeue n

quodcunque fecerunt, licet alia mente fecerint , ta«

men nobis, qui credimus , facramenta tribuebant.

im Luc

Notandum autem pro eo,quod Marcus ait : Etin-

daitur ,

Yi (üb

duunt eum purpura , Mattheus ita pofuit: Et exuen-

perhiben

tes eum, chlamydem cocceineam circumdederunt ei.

«ntia, :

Vbi intelligitur, quod Mattheus ait, chlamydem

coccineam circumdederunt ei , hoc Marcus dixiffe,

&utem v

inmort

indutum purpura. Pro regia enim purpura chlamys

illa coceinea illudentibus adhibita erat, & eft rubra

enim pi

quzdam purpura cocco fimillima. Poteft etiam fieri,

filüs, f

vt purpuram etiam Marcus commemorauerit , quam

piftone

dunyat

chlamys habebat, quamuis effet coccinea, Myftice

enn in

ergo in purpura, qua indutus eft Dominus , ipfa

cius caro , quam paflionihus obiecit, infinuatur. De

& D

qua pramiffa dixerat prophetia; Quare ergo ru«

velutor

brum eft indumentum tuum, & veftimenta tua qua«

minija

&i calcantium in torculari ? Ín corona vero, quam

fed if

portabat , fpinea noftrorum füfceptio peccatorum ,

&orm

pro qua mortalis fieri dignatus eft, oftenditur, lux«

005, d

ta

'

Confiderationes de Pa, Dom,

411

»QUa fs.

ta quod präecurf'or ipfius teftimonium ei perhibens;

irponant

ait : Ecce agnus DEI, qui tollit peccata mundi.

dent ejh.

Namque fpinas in fignificatione peccatorum poni

j Regem,

folere , teftatur ipfe Dominus, qui protoplafto in

« Quo.

peccatum prolapfo: Terra tua fpinas , & tribulos

hominem

germinabi; tibi.

Quod eft aperte dicere: Confci-

:t:&i&i,

entia tua punctiones tibi , & aculeos vitiorum pro-

Crnt , t«

creare non defiítet.

Quod vero iuxta Euangeli-

ibuebant,

um Luce Dominus apud Herodem alba vefte in-

L: E.

duitur, in ceteris vero Euangeliftis a militibus Pi-

"E XUeT

lati fib coccineo , fiue pürpureo habitu illufus effe

lenunt ei

perhibetur, collata vtraque narratione, in vno, inno-

hydem

centia, & caftitas affümpte humanitatis ; in altero

$ dixify

autem veritas paffionis, per quam ad gloriam regni

Sicut

diüamys

immortalis effet peruenturus , exprimitur.

oft rubra

enim purpura colorem fanguinis, qui pro nobis ef-

jur feri

fufüs eft, imitatur, ita & habitus regni, quod poft

it, quum

paflionem intrauit, nobisque intrandum patefcit ,

Myfüice

infinuat. Verum quia dicit Apoftolus : Quotquot

us, ipà

enim in Chrifto baptizati eftis, Chriftum induiftis,

itot, De

& Efaias Domino de ele&tis omnibus : His, inquit,

180 Is

velut ornamento veftieris, poteftin hoc vtroque Do-

Q que

mini habitu, inimicorum quidem fententia probrofo,

fed ipfius.Domini eleGione gloriofiflimo , omnis ele-

), quam

IOfUfD

&orum . eius multitudo , quze in martyres veneran-

y, It«

dos, & ceteram fidelium plebem diftinguitur , aptif

fime

a

pec4

412

'G:zfut XIL

fime defignari,

Alba etenim vefte induitur, cum

fatione

munda iuftorum eonfeffione circumdatur.

Purpu-

gunqu

cohots

ra, fiue cocco veftitur , cum in triumpho victorio«

forüm Martyrum gloriatur.

ge. Í

defurln

FENERABILIS BEDA. lb IV. i

ln b

eap, XV. Marci. Tïm?. V. pag. 201.

2nno :

CONSIDERATIO CLXXXV.

qun elt

fipentes

Colamydem coccineam circumdederunt ei,. Et pleö?em

my m

tes coronam de fpinis , pofuerumt fuper caput. eius , C2

etin

arundinem in dextera eius &6« L. C V« 28. 29

il Ra

erifimile eft, vt im primordiis tunc nouite&

füiorum

V

erecti Imperatoris, milites nondum difciplinee

alipare

ordinem conferuantes, decenteri extra confüetudi-

& nunt

nem diftipline , que nunc eft, facerent in Salua-

h ff

torem , quando accipientes eum in praetorium ,

Cotona

ts

congregauerunt totam cohortem, & fecerunt, qua&

feciffe dicuntur , lufüm fibi IESVM facientes, pro-

quonia

pter quod nominatus fuerat Rex Iudeorum, Ego

Cineam

Wfte f

autem puto, milites feciffe , operantibus in fe in-

uifibilibus regibus, & principibus feculi huius, qui

voluer

adftiterunt, & conuenerunt in vnum aduerfus Do-

fit,0

minum , & aduerfus Chriftum eius , vt videatur illa

quoni

delufio eorum potius fuiffe, quam hominum: eo-

]ESV

rum autem , qüi non cognouerunt in illa difpen-

qum

fa-

Confiderationes: de. Paff, Dom.

419

U* em

J fuione Sapientiam DEI: Si enim cognouiflent ,

! Ufpüs

| nunquam Dominum Maieftatis crucifixiffent, Ergo

Vidorios

cohors illa myfterium erat militie alicuius mali-

gna. Etexpoliauerunt eum veftimenta eius , quae

d

defurfüm habebat, tunicam inconfutilem , & fto-

iam : hec enim veftimenta eius talia defcribit Io-

annes : Et indüerunt eum, deludentes propter no-

$Uf

men eius regale, coccineam chlamydem , non intel-

ligentes, quod agunt.

Illaa autem coccinea chla-

D.

mys myfterium erat coccinei figni, quod fcriptum

NUA

eft in IESV. Naue ,/quod ad falutem fuam habuit

9j

ila Raab, & in Genefi, quod fa&um eft in vno

nouiteg

f)iorum Thamar ad manum nafícentis, vt. coccum

fcipline

alligaretur in figno futurz páflionis Chrifti. Ergo

Yüetudi«

& nunc füfcipiens Dominus coccineam chlamydem,

NU

in fe fanguinem mundi füfcepit, & in fpinea illa

Ofium ,

corona füfcepit fpinas peccatorum noftrorum intex-

i, qua

tas in cagite fuo.

Et de chlamyde fcriptum eft,,

$, pro-

quoniam denuo fpoliauerunt eum chlamydem coc-

cineam ; de corona autem fpinea nihil tale Euange-

, E

1 fe i

lifte fcripferunt , propterea , quod & nos quzrere

is, qui

voluerünt exitum rei de corona fpinea femel impo-

üs Do-

fita, & nunquam detracta,

Ego igitur arbitror,

quoniam fpinea illa corona confumpta eft a capite

xtür ia

1: Q

JESV , vt iam non fint fpine noftre antique, poft-

difpe«

quam femel eas a nobis abítulit IESVS fuper vee

Qe-

fe

ees

414.

Copue X11.

nerabile caput füum. — Si autem & de calamo, quem

ii

pofüerunt in dextera eius , aliquid dicere conuenit,

jier (

huiusmodi dicimus rationem.

contü

Calamus ergoó my-

fterium fuit fceptri vani, & fragilis ; fuper quem

dj&ior

incumbebamus omnes, priusquam crederemus fce«

puum maligni Confidebamus enim in virga cala-

pn

mina /Egypti, vel Babylonis, vel cuiuscunque re«

u

gni contrarii contra regnum DEI,

Et accepit

calamum illum, & virgam fragilis regni de mani-

T

bus noftris, vt triumphet eum , & conterat in li»

u

gno crucis: & pro calamo illo priori, fuper quem

prius recumbebamus , dedit nobis fceptrum regni

Ccleftis , & virgam , de qua fcriptum eft : Virga

gquitatis, virga regni tui : vel virgam , qua cor-

ripiat eos , qui opus habent correptione , de qua

Vt

dicit Apoftolus : Quid vultis, in virga veniam ad

Profí

vos ? Dedit nobis & baculum, vt celebremus Pa-

f

Ícha, fecundum quod fcriptum eft : Baculi veftri

tiofi

in manibus veftris fint : vt celebremus Pafcha , de«

qulti

ponentes virgam calami eam , quam habebamus pri«

Titro

us, quam celebraremus Domini Pafcha,

Percutiunt

Tecop

autem cum hoc fragili, & vano calamo caput

tür,

IESV venerabile , quoniam & femper regnum iliud

bus,

contrarium conuitiat, & verberat DEVM Patrem

lhitior

caput Domini Saluatoris,

Et in his omnibus vni-

talib

genita virtus nocita non eft, ficut nec paffa .e&

quen

ali-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

415

quem

aliquid , fa&a pro nobis maledictum , cum natura-

Jnuemt,

:

liter benedictio effet :

fed cum benedi&io effet ,

9 my 2

confumpfit, & abfoluit, & dlfïïpauxt omnem male-

" qen 3

dlähonem humanam,

lus (t«

ORIGENES in cit, locum . Matibei ïbm. IIl

t t

pae. 919.

I(ue f&

accopit

CONSIDERATIO CLXXXVI,.

« [nan.

E genu fexo anbe eum , illudebant &i , "dicett-

t in li

? quen

te$ : 2due Rex ludeovum. Et exfbuentes in eum,

acceperunt arundinem , 69 percutiebant caput

| TC

Vi

ens.

Loc. CIT. V. 29. 30.

i& CQf

bi, oro, mutato habitu illufus eft Chriftus ?

Nonne in domo Herodis Regis , & Pilati

de qui

um ad

Prefidis ? Iam attende palatia prafulum,

Ponunt

us Pa«

figna fua figna, fericis apparatibus ornantur, pree

| veftn

tiofis veftimentis induuntur, famulorum vallantur

ha, d&

qultitudine , adulatoribus replentur , & quod fine

Is pri

morore dici non poteft, domus, quz egenorum efle

eutunt

receptacula debent , Imperatorum palatia indican-

caput

tur,

'Taceo de cibis, poculis , ele&tuariis , fapori-

n iliud

bus, vafis argenteis & deauratis, iocis , confabu-

Dtrem

lationibus , obtre&ationibus , & aliis quamplurimis

s VDl

talibus , quz in fecularium Principum edibus fre-

(b d

quentantur, Inlocis, vbi huiusmodi fuint, habi-

ii

t2.

(

416

/

Caput XIT.

g

tationem non inuenit Sapientia ; neque qui íllam

agnofcat, reperitur, -Propterea quafi ignota, & aliee

pa irridetur , & fübfannatur.

In plateis itaque Pra-

$900. f

fulum male viuentium, & in Ecclefia temporalia lu-

ginandi

fimul bo

cra quzrentium, ac füperbie faftu tumentium , myfti-

ceChriftus in purpura illuditur, fed a diuitibus diade«

padi d

sate fpineo coronatur.. Sunt etenim diuitie fpins

voluit fi

acuüflime , quz rationale caput hominis pungunt,

feeptro.

ratür, q.

& perferant, indeque fàanguinem ebullire faciunt

copiofe.

intusque

Incredibiliter diuitiarum amor, & terre-

narum immoderata cogitatio facultatum — mentem

d pou

fpargunt, diflipant vnitatem, pacis bonum perdunt,

quià in

tr, À

& amatores fuüos innumerabilibus delictis immer-

gunt.

luxta criminum quantitatem fpiritualiter fan« :

quattis

guis emanat.

In fanguine quippe peccatum ex-

fert pe

primitur, dicente Propheta : Libera me de fangui-

Ex preh

nibus DEVS.

Poffidende igitur fünt diuitie or.

di, inq

eleuatu

dinato cum affe&u. In ipfis nequaquam finis con-

fütuendus eft. Erogande fünt, vt multiplicentur,

enit ;

atque proficiant in futurum, quemadmodum Apo-

Infecu

ftolus exhortans dicit : Diuitibus huius feculi preci-

Tanquar

pe, non füblime fapere, neque fperare in incerto di-

tem v

uitiarum , fed in DEO viuo, qui preffat nobis omnia

&terma

abunde ad fruendum , bene agere , diuites fieri in

& nit

nem f

bperibus bonis, facile tribuere , communicare ,

ihqfaurizare fibi fundamentum bonum in futurum,

profea

vt

Conjz'demtiohes de Paff. Dom.

417

QU f

vt apprehendant veram vitam.

Contemtus ergo

U. & li,

opum futura non carct mercede , & prafenti com»

AQque Pro,

modo.. Mentis etenim extollentiam deiicit, & do.

2ORalia ln«

Cohzrent frequenter

sninandi extinguit affectum.

Iv my(ti

fimul bonorum temporalium affluentia , & princi-

bus diadé«

pandi amor.

Hoc indicauit Mediator , qui illudi

Liz fb

voluit ficut in corona fpinea, ita & in arundineo

DUngunt,

Íceptro.

Merito terrena dignitas arundini compa-

: faciunt

ratur, quz exterius viret , & tamen infructuofa ,

& tere.

intusque inanis cít, & vacua, Quis in afpe&u pri-

Rentem

mo potentum feculi non appeteret faftum ? Quid.

perdupt,

quid in ipfo eft, arridere , atque virefcere credi-

» immet-

tur. Accede autem propius, diligenter confidera ,

liter fan«

quantis intus agitetur curis, quale etiam foris pro»

AUL x«

ferat germen , vtique inutile, & cito periturum,

e fanmui.

Ex preteritorum fcientia prefentia iudicabis, Vi-

t ots

di, inquit Propheta , impium fuperexaltatum , &

D COII

eleuatum ficut cedros Libani, tranfiui , & non

[icentuy

erat : quaefiui , & non eft, inuentus locus eius.

m Apo.

Infecundi prorfus fünt , qui dominantur, & vacui

l[ prati

tanquam arundines, infecundi aliis, fibi ipfis au-

tem vacul.

erto d

O quantum in ipfis, & per ipfos

du

eterna illuditur Sapientia , quae ex füi munditia ,

feri i

& naturali excellentia attingit a fine víque ad fi-

nicate

nem fortiter , & difponit omnia fuauiter.

Illam

ICUFUIT

profe&o irrident, quum illius honorem fibi arro»

v

l

gant,

(

418

Caput XII.

ent tU

$ant, & volunt tyrannice preeff? hominibus - -

Nunc itaque Reges intelligite ,' erudimini, qui iu-

ordinatio!

dicatis terram, nolite extollere in altum cornu ve-

virtucibus

ftrum , neque loqui aduerfus DEVM iniquitatem.

goorum |

Quoties ex poteftate veftra infolefcitis , atque de-

JEquilis

uendó p

linquitis , veftro arundineo baculo Chrifti caput

percutitis. - - Pro eruditione igitur veftri in il-

ter Viuer

lufione fui arundinem tenere in dextera voluit ,

ytumqu

fed pro do&orum ecclefiafticorum carnali confutan-

mors d

da intelligentia in faciem confpui dedignatus non

mum, qu

verborui

eft, Spiritualiter quippe confpuitur Chriftus , quan-

do carnaliter intelle&a diuina in ecclefiis pradi-

Jamine «

cantur eloquia. Nempe fapientie coleftis pulchrie

pus com

tudinem fedant, qui verbum DELI annuntiantes ,

dos ferm

carnaliter

viuunt.

Preconem veritatis audi

d (übu

fimolatis

Caftigo , inquit , corpus meum, & in feruitutem

redigo, ne forte, cum aliis predicauero , ipfe re-

vera. il

probus efficiar.

Nouerat, vitam laudabilem plu-

Sacerdo

rimum predicationi conferre: ne igitur contemne-

bat ; .

retur fapientia Verbi, ne Chrifti facies fputis illu-

bant, f

fionum fpiritualiter turparetur, tanta fe Paulus ce-

Prophet

de macabat.

Cauebat, ne mundi huius fapientl:

hic lab

