venenifera fermentatione infefta. eft, vt nefciat j

lutilsum W

vndc veniat, aut quo .vadat.

, Vtrorumque: fpiri-

Qui;enim

tuum igitur vtriusque vulnembus non: mediocriter

m viti

hiantibus,. impreflio fa&a eft Jun&urahs, qua.Chri«

$zBecells 30

fto coniungente . ita eft refarcita ,. vt nihil vulnife-

e

Ils celfioa v

rum. v:deatur ineífe.

Chriftus emm in Vtusqu.e,

epreditity

&.pro vtrisque confixus Vtrosque cauilla corporis

besta. il

fui validus ne&it, & corpus proprium iun&uris. ope

n Dug. |

üobus- hus

ponit, ne valeant refilire,. Crux igitur iungit ce-

lum, & terram ; .Chriftus in. eruce. trahït omnia 3

bt ld

Leo rugiens ibi hgatm : angelus confæderutur &

éndit df à

homo, totumque per eam reflcxr;ur, quxdqmd feczt:

fieüit-i

manus AIUH' imi,

NOIUntat

: B P,ETRVS DAMIAN Serm. XLVIL

UrAnsuelsc m

de. exaltat....S, . crucis.. .Edit, Parif, . o IL. 908« 4106

gr(o;s i

j pordidi

CONSIDERATIO CCXXVIII

ento 1f

ï)

& es Qts 3

LOC. CIT.

* dbi cmcg]?xerzmt ettit,

'1

nponiat

P

us &CCfl

4j

xcede efgo anhfþCï fenfiis carnis, & irruentia

E:

til prajie.gd

corporearum phantafmata Voluptatum, & dn-

tuere- älumæ natürz bonitatem, fuamtacem, dïgna-

nefarcm j

tlonem

"Meditàre poüuonem crucifixi corporïs

N E

Tiferiot 4

Vlde, f ahquxd ef'e jn '€o, quod non peroret pro

!

verà

te apud Patrcm *D*mmum Jllud caput mult*iplzcx

C

Q

02 &fþl-

|

(

53,2

1

x Capat .X F. ..

Ípinarüm denfitate. denfatum víqne ad €erebri -tee

o &ib

peritudincm conüxum eft, dum configitur iþma.

iüd [

Spinis: peccatorum fuormn, ait. Dominus. per. Pro-

« um

phetam ,. cn*cumdedlt me populus. ifte.. .Ad .quid

Aj dodicio

at

hoc?.Ne doleret caput.tuum, ne tua. vulneraree

u

ii T

tur intentio.

Cal;gauerünt in mortem. oculi . füi,

ii ee

& illa luminaria, que illuminant orbem ,.ad horam

etberita

exmn&a füunt,

Nonne illis . obtehebrantlbus .tene«

w -inope

bre fa&e funt per vniuerfam terram, & illa.duo

ub m

magna:luminaria cum illis luminaribus |fuübmota

ïneu ficil

funt? Hoc autem totum fa&um eft, vt auerteren-

[ open

tur oculi tui, ne viderent vanitatem , & fi vide-

Petha il

rent, non adliererent

Aures ille,.que in óclis

V fient

audiunt €& San&us, Sanóéus, San&us, Dominus

fin t

DEVS Sabaoth ; aüdierunt in terris : Demonium ha-

x

bes, & : crucifige, crücifige eum. Vt quid iftud ? Ne

tur find

aures tue obfürdefterent ad. clamorem paupetumi,

atortre

ne reciperent- àuditum vanum, ne detra&ionis vi-

XIone 0

rus apertis, propitiisque aufibus füfciperent

Spe-

lm,- f

ciofa illa facies fpeciofi forma pre filiis. hominum

Qd lo

fputis illita eft, afili&a colaphis, addicta delufiani-

dmmer

bus.; fic namque fcriptnm eft : Ceperunt confpue:

at

rein eum, & percutere faciem eius, & illudere ei ,

tüm ff

dicentes : Prophetizi, quis eft, qui te percuffit ?

n ltl

Quare hoc? vt facies tua illuminaretur, illuminas

Aohnit

ta confirmaretur, & diceretur de te : vultus eius

Tolt o

-

non

s

Confiderationes de - .Paff. Dom.

$23

rbl t

won funt amplius n diderfa mutati.-

- Os'illud ;

ltw' fpma'

Auod dócet angelos, homines inftruit;" quod dif(lt,

3 per. Dro.

"& fa&üm 'eft, palumper obmutuit, vt veritatem ,

A quid

*9& güdicium léqueretur os tuum, & confiterétur Do-

Vülterate.

—uisum DEVM fuum.

Manus ille, que funddue-

ocgl: i,

. Füit 6605 ; extenifze fünt in Crucej clauisqué trans.

4 horám

; Wetberáte duriffimis, Vt manus tue ettenderentur

Dus - tepe.

.ud^ inopem, & dicere poffes: Anima' meà in- má-

L ila.dug

mbus meis femper. -

Quod tenemus in mihibus ,

fübmota

neü fácilé obluifeimur :fic & qui animam fuat bo-

SUCCEeTEQ,

E E operatiom imprimit, non tradit eam obliüiont,

& [| vide.

-Pectus illud,'in quo funt omnes thefüuri fapientiag

?.in.&]is

& feienti DEI abfconditi, lancea militati perfof-

Domint

|füm'^eft, vt pe&us tunmi a prauis cogitatiónibüs

'onium D

mundnetm*, mundatum fan&ificaretur, conferuzires

itul ?Ne

tür fan&ificatum.

Pedes ili, quorum feabelium

pupefity

&dorare debémus, quia fan&dum eft, dufa tránsfi-

(lionis Yi«

xione cohüXi funt, ne pedes tui feftinarent a.1 ma-

n

lum ,

fed. currerent. viam mandatorüm Domiüi,

hominünt

Quid plura? Foderüunt manus eius, & pedesj' &

delufioni

dinumerauerunt omnià offa fua,

Pro te cam&wä

npue

& animam füam polüit,

Vt corpus$, & fþmtum

udere l ,

«Xuüum fibi vindicaret. 'Toto fe totum t&e' | Compa-

percufüt

ralntn

Quid vltra debuit facere, & non fecxt9

iltiminse d

Abfoluit vin&um, illuminauit ezcum, qui Dommus

uitus 61"54 folüit compedltos Dominus illuminat excos, "RG

b

E

D-n

du-

3

&

334

Caput .XF.

Ü

duxit erroneum, reconciliauit reum,. qux te portauit

dhortem p

in humeris fuis, qui pro te Patri proprio fanguine

ng() 21"1 [ü

f tisfecit. Attende ergo confilium DEI tui; non

optatem

folum cum Patre regnantis , fed & dulciffimi a;;uc;

füpt, du

tui in cruce pendentis : nec enim falli potg&

'[Cü " ]AU

quia fapientia efb,.mec fallere te. vult, quia pre

ge regqu

te ignominiofam fuftinet peenam, Si quis, inquit, vult

perbiz. p

poft me venire, abneget femetipfum , & tollat eru-

?5 Qui

cem fuam,

& Íequatur; me

Audi. conpfilium ,

hupilis o

non preceptum. . Si.enim. preceptum effet3 qui-

( volupt

cunque.effe&ui non manciparent, cruciatus poffent

us Qmo

exfpe&are ..perpetuos,. fed. cum dicit, : ( Si quis

voluntatis

vult, ) in noftra pofuit.voluntate, vtrum ex zquo

n

cum.eo cuirere feftinemus.

Grandis-profecto 1a-

bor, (ed premium incomparabile,

Poft me , inquit.

CO

Poft eum eundum eft, quia'ipfe.eft veritas, ne

decipiamur; per eum; quia ipfe eft.via, ne aber-

I

rermus : ad eum, quiaipfe eft vitaj ne morigmur.

[

Ego fum

ait, Via,- veritas, & vita

Sequitur

ercm

Abneget. femetipfüm.

Primus ile parens prevfixis

l

tem,

obedienti&.legibus coar&atus, in campum. male

ag 1

libertatis exiuit.

Acceperat in pre&cepbto, vt.Vo«

Tietidl 63

luntatem creatoris preponeret füe, fed vfus, ime

ls et, v

abufus. propria. voluntate,. cum beare fe-vo-

tetras q0)

lmt, pcrdldm feyietipfüm.

Depultus.ergo ab illa

& vet

fclici hercditate, exilium '.fortitus.eft pro patriag

ToCUS

TInor-

Cs :

E

.. Confiderationes de Paf Dom.

595

t6 DOr AUf

Q f&nnurne

mortem pro vita, pro gïoma 16nomlmam Si« vxs

" ergo ad tuam hexcdltaæm réuerti, tuam abnega vo-

[ ïdl, ]]()n

juntatem

In hac abnegatione duo folummodo

fimy amlq

fupt, adderfus que pugnare, &.expugnare opor-

li Do (;& :

teat, elatio ln tfente, VOïUpt'lS in corpore

Fu-

qua o^

nqmt, vült^

Be.regem, & regis exercitum, füperbiam, & fu-

perbie prolem, & illum fecutus, illum confecutus

tollat m

es, qui dixit : Difcite a me, quia mitis fum, &

otfll wm j

humilis corde.

Pretiofa veftis, epule lautiores

Bffet* qm..

& voluptas fecretior longe fint a te, - & carnes

ü

i poffent

tuas timore Domini confixifti.

(Si qui

Abnegatio igitur

$

volunt(ttls hereditatis eft recuperatio.

| cx ao

B. PE'IRPS DAMIAN.

Loco CE'TATO.

0feQo li«

€, inquit;

T$ , T

CON

IDERATIO CC'&XIX

. Te abit.

lbi crucifixerunt. eum.,

LOCa bch

AL s

Sequitir i

erícrutandum eft

cur talem fibi elegerit mor-

s præfim

P

tem, qui dixit : Poteftatem habeoó poenendi

i -mag

animam meam, & poteftatem habeo, iterüm [fu-

X

mendi eam ? Primum,, quod crucis ipfà pofitio ta-

vfus; m

lis eft, vt pars eius füperiot ccdlos petat, lüferior

& fv

terras non deferat, fixa infernoruim irha contmaat,

o ab a

& velut qmbusdam brachiis extenfis, Iatitudo eius

) petity

totius partes sppetat mundi, iaCehs$ vero qüatuor

r

cardines orbis defignat.

$ijc in paruo pofita cun-

nn»e

&a

$36

Caput XP.

(

&a' videtur effe complexa.

De : crüce- Domrm dxcc,

quobi t

que de ponali malo peccatorum fa&a eft bestaredem-

mibiee a

ptio : poftea tribuens falutis bonum, que pridem da.

tio, m

bat interitum : patibulum falutare, mors indicans | Vie-

a&us ifte

tam, humiliras diuinam proclamans fummxmem, xt

runr qu(

Chriftum in calo Chriftum iü terta,. Chrlftum pe

Iuerunt

ceun&um orbem, Chu&um quoque ad inferna per

i diuer

figuram crucis, effe cognofcas,

Quod fi aut ferro

Cüit, W

truncatus, aut ignibus. fuiffet abfumptus, aut laph

us moll

dibus. oppreflus, aut fluctibus demerfus ,. aut . algæ

Apoftola

qualibet. niorte prauentu; . Quo figno , rogo, dm.

FR

bolus pe]lcrctm ?. Quo vexillo : f1ons Chufaanm

eue n

rum tuta manfiffet ? qua. figura. corporis & anime

fodeun

fixmaretul infirmitas ?. Nulla mors-tante Maieftati

367 QU

melius..conuenire potuit, nifi que. nobls pelïe&æ

d9 .homi

falutis indicia dereliquit.

Prouifutm . eft etiam ad

CoREpt.

credulitatem. noftram,. vt .altius configeretur, vi-

QUs ii

deretur..a multis, crederetur a. plurimis,. Et ne

italit f

DEVM quispiam dubitarct, in cuius paflione tot, &

tanta mn'acula conuenxücnt

pertimei

per vniuerfum mun«

TIOTtut

dum tenebre fadtz funt, terra tremuit, petre fcif-

gufhms |

fae funt, vt orbis pafï'um euidenter fuum teftare-

cens li

tur au CtOl' em.

Sic iftam crumfixmnem totura mira-

e fempc

bile habere decuit, qua templum pii. Redemptoris

excepit;

YEDEY

"Quapropter merito a Chrifto electa ett

Ccrüx, in quaj&. fmgulanter occumbercet, & :com-

RD r

"*

C0 f

i 4

mu-

A

Cofg/' derationes de Pay Domn.

/ $37

Tl dien

mum forte mm er etur.

Et quamuis Paffionis Do-

tedem.

Xidem d.

mmlcæ ad literam fimplex hic videatur éfle natra-

(icong vj Yie

tio; tamen aliquid nobis & fpiritualiter fcntiendam

a&us 1fte fignificat.

Hem xt

Manus Chrifti Iudzi^ violaue-

runt quahdo eius miraculis nullatenus credere ma-

ritum hi

Iuerunt

r n

"Manus enim f gnificant operationes, quas

in diuerfomm lanquoubus Medicus codeftis exer-

lt fem

cuit, vt eoxum obftinata durma fignorum Yirtuti-

y Ut Japi

us molliretur. 'Pedes quoque foderunt, dum eius

y QUC. ?Jü

Apoftolos, pcr quos fides Chriftiana in gentxbus

(9, du.

Sic füturz

uhuihæmo-

"anbulauit, lacerandos effe putauerunt,

& anime

du* Domini crucifixione predi&z funt.

hleüau

Foderunt autem, non ttanfitorie deberus accipe-

1e- quia terra tunc Varios foectus germinat, quan-

poftée

do hommum ftudio cogü jofcitur exarata.

Quod

etiam d

contlglt in corpore Domini Saluatoris ; ; ilud enim

Tetür, Vi

Clauis aüïxum, lancca pmrforatum, fru&um nobis

s l ne

intuht fine fine manfürum.

Quapropter non iam

jetot, &

um mufe

pertimefcimus dicere, DEVM carne paffum, DEVM

iortuum pro fülute cun&orum. — Vnde Pater Au-

petl'æ f»l

gu&mus mirabiliter, & folito more declarauit,

di-

m tellaree

cens Res vetufta-erat, vt homo morerctur, quod

o mirte

ne Iïempcr valeret in homme, res.noua faca cít,

demptor's

ia

vt DEVS moreretur, ficut. & Apoftolus

ait

iU

A.ï

Jedia ell

autem predicamus Chriftum, & hunc crucifixum

& icott

Et ne filium Virginis (vt quidam dementium pu

t

nns35

tant )

|

538

Caput. XF.

tant) aliume fortafle . fentires

àdiecit :

Chrifttm

9 infeni

vtique DEI virtutem, & DEI fapientiam

quia,

eft, adii

quod ftultum eft. DEI

fapientius 'eft- hominibus,

, Gone pI

& quod- mfn*mum eft DEL, fortus eft hominibüs

u cafh'

Quid emm tam 1

ftaltum, tam infirmüm videtur in-

mtuti :

credtrhs, quam cum audiunt DEVM, DEL Filium

. i a

crucifixum pariter , & fepultum ? ? Sed. plácuit DEO

gnta,

Kl5 €X

per ftultitiam predicationis faluos facere credentes,

Incarnatió fiquidem Domini mifericordie ipfius eft

nlentis «

mirabilis altitudo, iizftmabile donum , 1ncompre

&ionis ;

henfibile myfterium :

vide aut rectis mentibus pro-

itiquum

uenit falus, aüt- pewerüs fenfibus generátur inte-

4 deytrs

ritüs,

prodi, (

MJGN AVREL CAS *'IODORVS

has t

Expofit, ia pfümum XXI. Edi. Rotomag. Tom. 1l

cemónu

P d.

qui nimi

infüreere

CONSIDERATIO QCXXX

]u vob

peccati,

Jbi erucifixerunt eum

LOC. . CIT.

Tto»

ia

Htu ;

DETR

cce enim: in.cruce eft falus nofira, tantum vt

(ades, ;

s. habet

E

ei:;viriliter inl

fcamus

Verbum crucis, ait

Bon i

Apottolus,.pereuntibus quidem ftultitia, /his autem

Ipía

neql en

qui falui fiunt , àd. eft, nobis; virtus DEI eft.

eft fcutum, quo c1rcumda*nur, vt eius quatuor cor-

&6 fübl

nug aua,dmfma Tioftium; tela rgpellant.

Sit er-

as e

go

D

Confi demtzones de Pa[ Dom.

539

N

go inferius cormu contra tlmorem no&urnum, id

YT Qu

Jmtütits,

eft, adüerfüs pufillanimitatem, qus de carnis.affli-

, €üione procedit,

COf-

m"ll'.)'.h

vtid, quod füb nobis eft,

Wtf in-

pus caftigare viriliter &udeamus, ac fubuccre fer-

Ultlltl

Si quis veroó nobis in facæm maledicit ,

fi

Vi /|

-qms aperte mala füadere conatur, in die volat. fa-

uit DEO

«'ntta, &d üm&ns eft, finiftro nihilo minus cornu

tedentes,

. €rücis excipienda.

Quod fi adulatur, fi quafi con-

ipfnis eft

ftrlentis animo venenum propirat fraterne detra-

lcompre

&1oms

i»

& odium feminare comatur, íi denique

N

DUs hto.

zmïquum aliquid,' tànquam iuftum perfüadere tentat,

AE 106«

a dextris eft mihi 1Fce : fed Tudas eft, oículo me

[

prodit, & dextro cornu erucis negotium perambu-

027

Sed.ecce

Jans idtenebris neceffe eft propulfari,

Tiit ll

demórnium Ameridianum, fuperbiz - fcilicet fpiritus,

qui nimirum. in fplendore maiori virtütum . acrius

mfuraea e folet.

"Hác autem quam permcxofa fit, fic-

1i

XX

pius vobis intimare curamtus. "Initium quippe. omnis

peccati, & «aufa totius perditionis fuperbia efi'

y

;

Propterea quisquis'es,

qui falütém tüam- operari

antum t

-tudes, .aduerfas .hanc fupcr caput tüum cornu cru-

go5, *

*eis.habere memehto , vt non- eleueris in-füperbiam,

nhon :exaitetur.cor: tuum

his au(em

non ambules.in-magnis

d Pfa

neque in. mirabilibus fuper te.::fed . tela ea; .que

tüor of«

; de füblimi, veniunt,. füpezeminens . eapici-tuo «cornu

crücis excipiat.

N

r

y^

Sane hoc folum eít, cui falutis

nna

p

pa

«

Ü

540

"€aput: XF.

L

pariter, & regni titulus infcribitur

e

quia folus,

CoN

qui fe humiliat,

filuari, & exaltari meretur. lam

li

vt breuiter repetam,

quatüor hec cornua fimt

contment:a, patlentla, prudentxa, & hunnhta&

tux f

Felix anima, que in haccruce gloriatur, in liac cru-

'

at

ce triumphat, tantum vt perfeueret in ea, & nul.

puture

E

lis valeat tentationibns deiici.

Oret igitur, quis-

iobacu

quis in hac cruce eft, oret cum beato Andrea

lebit ; if

Dominum, & Magiftrum füum, ne patiatur eum de

tür adue

cruce deponi

Quid enim malignus ille non . au-

muilitàs-tt

deat, quid non prefumat impius attentare ?. Quod

fedu,

Aegez manibus de difcipulo hoc Iudzorum linguis

facere cogitauerat, &. de Maglftro.

In. vtroque

in Chrif

fieams

tamen fera poemtentla dü&Qus, viQus, & confufus

o.bfcefï' t.

Craent

AE La iieqq. LU.

Vtinam abeat ümlhter &.a nobis, eo

tions. r

vmcente, qui & in fe, & in äl;i'cxpulo triumpha-

fcelenum

uit! Faciat ipíe, vt mereamur & nos in hac no-

dun tor

ftra quahcunque cruce peenitentiz , quam pro ipfius

ET

& ai p

nomine tulimus, feliciter confi ummart, qui eft fuper

ompia DEVS. benedi&us in fiecul a.

Amen.

t d

o ii

f( t

$. BERNARJDVUS, Serm. L de S. « dndrea.

multos.

Edit. ij Jom. 4I, pag. 1066s5.,

fb at

u

4j

pereut

.;ä - 'Jbä)-

('v

ye

[

m

U

o A^

toltre:

fai m

CON

"Confiderationés de Paj/ï JDom.

54 t-

1 fo]us

CONSIDERATIO: CCXXXI

:Oul.. "m

lU fune

li cruczfxerunt eun,

LOG- CIT.

l"Unhh $

l] L&C [vil^

TUX efgo Chrifti facramentum veti, &prænun«

C

$ & n

ciati habet altaris,. vbi per hoftiam- falutarem

pature humane celebraretur oblatio.

tür Quig

Ibi .fanguis

immaculati agni antique. praegaricationis pa&a .de-

0 Agdre

It eum de

lebat :. ibi tota diaboliee dominationis conterebau

QD ai.

tur aduerfitas, & de elatione füperbie vi&rix- hu-

militas triumphabat, cum tam velox fidei effet ef-

t ngd

-fe&us, vt de crucifixis cum Chrifto latronibus , qui

t linguis

1 Vtroque

in Chriftum Filium DEI eredidit, paradifuüm iufti-

x Confüfüs

ficatus intrauerk — Quis tanti muneris- explicet fa.

cramentum ? Quis potentiam tam mire conmimuta.

Obis, &

tionis enarret ?. Exiguo temporis pun&to longorum

trinmphee

inter lu&antis anime

? [ac o

fcelerum reatus .aboletur ,

dura tormenta hzrens patibulo tranfit ad Chriftum,

pro ipfs

a eft füpee

& cui propria impletas intulit peenam , Chrifti gra-

HU.];

tia dat coronam. - - Cum igitur Dilectiffirmi ! tan«

ta fit mifericordia DEI

vt etiam de tali popu

G dtittis

multos per/fidem iuftificare dignatus fit, nosque

fub veteris quondam ignorantie profunda nocte

pereuntes, in Patriarcharum . focietatem , & in for«

teni ele&i generis:adoptarit, ad altitudinem fpei

.nofhæ non fegniter, neque cum torpore curramus;

fed pxudentur, ac fideliter cogitantes , de quali

ON

nnf

capti«

$42

Capht XFs

captxultate, & quam mifera; fermtu:te, quo pretlo

CON

redempti, & qüo brachio fumus eduöh, glorifice-

1

j

mus DEVM iü corpore noftro, vt habitare eum

in nobis ex ipíà conuerfationis noflre pwbïtate

t fui

friofiftrentus.

Et quia mihil eftin omnium 'virtü-

[

VC

tum dxgmtate præf'cannus, quam pietas mlferxcordlæ,

fpero,

& "puritas caftitatis : ^ his nos préfidiis -fpecialius

Adíma

inftrudmus, vt charitátis opere, ac nitóre pudicitias

tünquám duabus eleuati alis, de terrenis mereamut

gt of

tus.es, 1

effe coleftes,

Quo de(íiderio quisquis gratia DEI

remle v

adiütus impletur, & .de'profe&u füo non i fe, fed

tnum fpi

in Domitro gloriatur, hic legitime" honorat pafchale

V0s j [i

facramentum. .Huius limina vaftator angelus fanguine

vulneta,

Aghi, & figrio crucis preriotata nonintiat. I5 plágas

Aegyptias non.pauefcit, & iisdem aquis.hoftes relin-

fopultura

quit exftin&os, quibus eft ipfe faluatus.- AmpleGamur

slorificat

Odor en

itaque.DileCtiffimi, purificatis mentibus, atque córpo-

Tm Vil

ribus falutis noftrz mirabile facramentum; & ab omni

CU mori

fermento maliti2e veteris emundati, Pafcha D'omini

Va me

cum digna obícruantia eelebremus, vt regente nos

Spiritu fan&o, a charitate Chrifti nullis tentationibus

Trandatoy

feparemur , qui in fanguine fuo pacificans ommia, &

Ci, QO.

in altitudinem paterme glorie fe recepit, & humilíta:

Y T

tem fibi feruientium non reliquit, cui eft honor.,

X

fortimd)

glom in fiecula fieculoram. . Amen.

pretris

Nonuid

S; LEO MAGN. Sem. LIII. de Paff. Dom,

ia r2j.

li $

QN

Confiderationes de Paff.. Dom.

343

) [itetio

CONSIDERATIO CCXXXIL

Torifee.

Ire €un

Jbi crucifixerunt -etm.

LOC. CIT.

tobitate

1 Vi

E

nc Domine IESV , Redemptor - meus; :te

Et

ICordlg,

t verun' DEVM adoro

in te credo

In.te

DCl

fpero, & quibus poffüm defideris ad te füfpiro,

TaiCtg.

Adiuua imperfectionem meam, : ad tue paffionis

"TCamur

gloriofa infignia, in quibus falutem. meam opera-

tus es, totum me incino.

'Tue vi&oriofe crucis

od DI

egale vexillum in nomine tuo Chriffe j

adoro ,

fe, fed

tuum fpineum diadema, tuo rubentes fanguine cla-

-

pafctle

dos, tüo fan&o lateri immeríim lanceam , tua

gtine

vulnera, tuum fanguinem; tdam mortem, tuam

Is plagas

es rem

fepulturam, tuam victoriofam refurrectionem ,' &

CR

glorificationem, Chrifte fuplex adoro, & glorifico.

Ho-

t oorpo-

Odor enim vite mihi fpirat in omnibus his.

4b omni

rum viuifico odore fpiritum meum Domine a pee-

cati morte refufcita,

Horum virtute ab aftutiis Sa-

: Donynt

tine me cuftodi, meque conforta, vt & iugum

-t T5

rmandatorum tuorum fuaue' mihi fiat

, & Onus-eru-

F'ODibus

is,' quod poft te baiulare me mbes humeris afi-

nidi, &

ro met leue fit, atque portabile

Quæ eft emim

um

fortitudo ^mea, vt iuxta preceptum tuum mundi

Xor, k

preffüras tam multiplices animo inui&to fuftineam ?

Nunuquid pedes mei tanquam cerüorum , vt te ve«

aj Dutt

lociter currentem , . per fpimas, & confraga paffio.

num

QN

344

x Caput. X V.

R.

coinpafi

num *eonfequi "valéam ? Sed audi, quefo; vocem

meanr & inclina üïper feruum füuüm füauem illam

&L corat

crüceni, que hgnum vits eft his;

um t

qui '1pprehen-

derint-eam; &, vt & fpero, curram alacnter : Porta-

fpongin

ti ag

bo mfamgablhter eam, que ab inimicis eft; crü-

cem poft te.

y J

lilam; inquam, diuiniffiimam crucem

bumeris meis impone;' cuius latitudo eft' charitas ;

( videre

fuper omnem creatüram fe extendens, cuius lone

fpongia

ateto -af

gitudo eternitas ,. cuius fublimitas omnipotentia ,

Yi Bub

cuiu$ -profunditas infcrutabilis fapientia eft, Con-

fge'ili manus meas, & pedes meos, & totam for-

TC tarn

e inebr

inam paffionis tuz f'öruo tuo indue. :

Da mihi, ob.

cm, &

fecro , continere ab opcaribus carnis, qus odifti,

2Mnatumi

& facere- iuftitarh , /quam dilexifti, & in vtroque

tuam quarere gloüam & finiftram quidem meam

&Lmihi

clauo temperantie

dexteram vero clàuo lufþtlæ

téqua g

(icabats

in illa füblimi-cruce^confixam arbitrabor. Da menti

^

mev iugiter meditariin lege tua, & omnem cogita-

vonfigur

tui 3dgiter iàctare in te ; & dextrum pedem meum

Gito feet

sidem ligno.vite prudentiz clauo affige. Da, vt

cuxom

mlmüram Ípiritus mei fenfualitatem nec cueruet

Diginen

labentis vite infelix felicitas, & finifter quoque

b qübd

pes. meas fortitudinis clauo in cruce tenebmu.

x*

piun ;j

autem & fpmarum capitis tui .æhqua in me fmili-

ptime

tudo. appareat ,. detur, Obfecro, genti mes & fa-

fetyo

lübris pmmtcnmæ compuncio, & alienz miferims

Ü Pemng

D

coin-

Confidemtimä: de.Paff. Dom..

$45

od v(:.o'mpafïïo,».&.,&im«ulu's zeli emulantis, quod-re&tum

t lag

eft coram.te ; & ad te' coripertar in grumna: meà;

prehen. "

dum triplex mihi configitur. fpina. .. Libet; vt.&

( Por;au

fpongiam per arundinem ori meo porrigas; -& ace.

f .

ti amaritudinem guftui meo adhibeas.

Libet, vt

l Ctücomt

per fcripturas tuas rationi-mez conferas , g

uftaré,

Tátiti ,

& videre, . quomodo florens.'hic mundus ta

nquam

iis ln

fpongia inanis eft, & omnis concupifcentia -ejus

otenta,

aceto amarior; - Tta Pater, im me fiat, Vt 'calix

(

ifte .Babylonis.aureus, inebrians omnem- terram ,

tàm for.

nec inani me fplendore feducat, nec falfa dulcedi.

i o ^

ne inebriet , quemadmodum-'eós , qui tenebras lu«

t od "

cem,. & lucem tenebras,. amarum dulce, & dulce

virotue

2marum arbitrantur. Vinum myrrhatum fufpe&um

m mem *

eft mihi pro eó , quod tu ex eo bibere noluifti : 'For-

te quia nimiam acerbitatem cruücifixorum tuorum ins

) iu&iüæ

Y fmenti

dicabat. .Tuz quoque viuifice morti feruum tuum

T COf

configura, faciens in me, vt moriar quidem-pece

càto fecundum ^carnem, viuam autem iuftitis- f&

m OU

cundum fpiritum. . Vt autém integram crucifixi

Da,vrï :

"tnemet ]

imaginem portare me glorier; illud quoqüe, 'qua-

ï

qUoQue .«

fo, quod poft mortetn tuam infátiabilis malitia im»

m Vb

piorum .in te-exercuit, banc in me-fiiltudinem

exprime,

y frtie ;

Vulneret cór meüm : viüts; '& efficax

e

fermo tuüs,-penetrabilior omrii länc'eä*"äöuäü"nnaä

,1;'-, prgg

; nf & pertingegs : qu?;"ad interiora a?ifnæ nææ

coit

Que. -

;l

$46

Coput X .

di r

Qucat ex ea, tanquam a. dextero latere meo,

visdum.

wice fanguinis, & aque ,. amorem tuum, & fra-

(5 60

trüm meorum. Poftremo & munda findone prime

ftole fpiritum meum inuolue, in quà requiefcam,

(etes ; I

Q fac.

ihgrediens ad te;"in locum tabernaculi admirabilis,

yt lls

& abfcondas me; donec pertranféat furor tuus, .

ceret y di

S. ANSELMVS CANTVARIENS

ii q

Medztat. IX de Humarzt Ciriffi.: pag. 22v.

at dir

Ditentam

CONSIDERATIO CCXXXIII

tuth , mun

IESFS autem dicebat : Pater, dimitte ilis

$012

dinififeti

enim .fciunt, quid. faciunt.

LUCIX XXIII. 34

qe nl

enim ul

eque ex cruce tantum, fed etiam ex vexbxs

quomodo:

N

in cruce prolatis immenfam cius benign itatem

qui;fi

videre eft

crucifixus enim, dicteriis, cachinnis;

]Initetor

& fputis dehoneftatus dicebat : Pater, dimitte illis

r r

peccatum, .non enim fciunt, quid faciunt.

Et

qunto di

crucifixus pro. crucifigentibus precatur, quanquam

Quift inobl

ili.contra dicebant: Si Filius DEI es, defcende de

YO* Qbtejr

cruce, & credemus tibi.

Atqui ideó ille non de«

Vij

Ícendit de.cruce, quia Filius DEI eft ; & ideo venit,

ts g

vt.crucifigeretur pro. nobis,

Defcende de cruce,

rllm pudtxff

Hegc verba funt,:&

inquiunt, & credemus tibi.

lii

1nc1eduhtat1,s obtentus,

Nam multo maius erat;,

eitibüs P.

lapide, fuperpofito ex fepulchro refürgere, quam

de

Confider ationes. . de. qu Dom,

547

[ iheo,

de cruce.defcendere: multo maius erat, mortuum

) &fï&- i

vincdum , & quatriduahum I;äzaljïnn cum ipfis fafz

€ prime

ciis e-monuménto educere, quam de cruce deícen:

ulefrrm

dere. « llli igitur dicebant: Si Filius DEI i

es

-

.

j, fal-

nirabili

uum fac temetipfum *

*

ille vero tihil non agebat;

Tuuj,

vt illos ipfos , qui fe conuitiis oherabant , faluos fa-

LJENS,

ceret 3. dicens:. Dimitte illis peccatum, non. enim

J

fciurit. quid faciunt. Qauid igitur ? Nüm illis pecs

catum dimifit ? Dimififfet vtique, f Voldiffent pe-

TT

nitentiam agere. Si.enim non dinififfet illis 'pecca-

tum,-nunquam Paulus fuiffet Apoftolus.

. Si non

]s* qut

dimififfetillis peccatum, non trià illa millia,

^

non ä*uir;;

D

4

que milf;ä-, non multz myriádes credidiffen

t Quod

enim mtlte ludeorum myriades crediderint, audi,

[ verbis,

quomodo.Apoftoli Paulo dicant : Vides , frater,

pnitatem

quot-fint myriades ludeorum, qui crediderunt.

chinnis ;

lmitemur itaque Dominum;, & pro inimiqfä prece-

nitte-1llis

mur : :eandem enim cohortationém refumo , iam

Tit.

li

quinto die vobis dé éodem argumentó differo, non

anquam

quafi inobfequentes vos argüens ; abfit,

fed fperáns,

cende de

vos óbteiperatüros elffe,

uod fi qui fint diri T

don de

iacundi; & morofi, qui noftris cirea oratióhetà

e0 Venlf,

onmitisnon morem gerant, ex numieró f:ilïexü'"-äi'ef-

je CU

rum'pudefac, inimicitias; & fimiultateg dke'pöiïeijf.ï

fJLtæ &

Imitare : .-Dominüm: crucifixus eft, & pro crucife -

3

jus t

7 QUEm

ss Putrenvoimpellunt, E quoimodo boifüm,

£

In-

d

$48

Capui . X V,«

Anquies ,. Dominum imitari ?. (i velis, poteris. «

Nifi

Aj

enim.;pofTes imitari,» curdixiffet,: |Difcite a me,

dnent

quia mitis fum, & hu;ml;s corde ?.: N]Ii ;poffes imi-

qui

tari,.non dixiffet. Paulus.;. Imitatores.mei eftote 1*

qua;P

. Ceterum. fi. ;non. vis imitari

dentem

ficut. & ggo Chnfü,.

Dominut, imitare conferuum; .Stephanum -vide-

fne;

licet. Apoftolum...

Etenim.ile Dominum. imitatus

Áudi,

4htis,

gít. . Et quemadmodum: Chriftus. inter arucifigen-

te5, . mlfïä cruce, miffis iis, qux ad fe fpectabant,

peccitu

de.ibr

pie. cmczhgentlbus fe,. Patrem . precabatut 5. ita. &

Íeruus inter Japidantes, ob omnibus impeditus, exe

jultis.ia

ceptuis lapidum .iGibus, miffo.:dolore, quo hinc. af-

Nl p

fos? -

ficiebatur ,. dicebat : . Domine, . ne ftatuas illis -hoe

peceatum. . Viden, quomodo loquatur Dominus?

Ti p

Viden, quomodo precetur feruus ?. Iile dicit:t P^

pla, at

Gationel

ter, dimitte ilis hoc. peccatum ; non enim feiünti

quid faciunt; hic vero: Ne ftatuas illis hot'pec-

iedium

catum, .Vt vero difcas, illum ftudiofe precari t nort

Ticfoer

ftans, lapidibus licet obrutus orat, fed pofitis.genibus

E

rum compun&ione loquitur, & cum multa conmi-

tyranid

£ius in

fexatione, Vis, oftendam tibi conferuum:alium, longe

grauiora,, quam ille, patientem ?. Paulus.ait:: Á

ii n

ludmis ter virgis cafüs fuüm, femel lapidatus füm $

luri fiit

no&e,.& die in. profundo fui. . Quid tum poftea?

fenet 3

Optabam, inquitj ipfe anatbema efie pro fratribus -

deres q

meæs, cqgn,ag& aneis. &wndum carnem, - Vispe & &eggp

almm

Confiderationes de Pa], Dom,

$49

SMJ'

&lium-videre, non ex nouo, fed ex veteri Tefía.

£ 88

anento, . Hoc enim 'eft. maxime. omnium mirabile,

s imie

quod, Vbl non- precipiebantur inimicos diligere ;

tliote,

quin . potius oculum pro oculo exfculpere, .&

S-Imufari

dencem pro dente, atque in- malis par pari re-

- idi

ferme j:.ad apoftolicam peruenerint. philofophiam,

ia

Audi, quid dicat Moyfes, .qui fiepe a Iuidzis: lapi«

elfpee

4datus, & contemptui.babitus eft: fi dimittis illis

cOabunt,

peccatum;.dimitte: fi vero non, etiam me dcle

i &

de libro, quem fcripfifti;

Viden, quemlibet ex

-tlB, [ Q]

iuftis :aliorum. fecuritatem. pripofuiffe faluti (üm ?

.hic

JNibilpeccafti, &'cur vis effe corum füpplicii con.

ilis:hóe

fors ? .Quia, inguiunt, ceteris malo affectis, rei

omipus?

duee-profpere .fenfum. 5on percipio,

.Hgt exem.

dprd

pla, fatis efïcnc * &d maiorem autem noftri emen.

1 (niünty

dationem , alium eadem philofophia vtentem iü

hoc p

iedium adducam.:. At enim Dauid, beatus ille,

at nott

iTeanfüetsque vir, poftquam exercitus totus defe.

1 gembus

cerat, atque neceri'eius moliens, filio Abefalom

2 tontite

tyrannidem detulerat,'«deinde DEO,

ob illud: fa.

, logf

€inus in iram concitato : quid enim intereft, fj

at

&líam internecionis caufüm proferat ? ipfoque ange.

ts fim,

Juni- tüittente ,'qui diftricto gladio plagám füperne in*

] poftäf

"ferret , vidensj inquam; Dauid; émnes ;gladio: ca*

fratribtd 17

*"dere,"quid-dieit: v

' Ego; qui- paü*or füm , 'peecaui ,

Vi T & ego' paüer mlque cgl" fit inanus tua fuper me,

-

&

9 G-

dion

&

(

$59

Caput: X V.

& füper domum patris mei.

Vides iterum fimilia

fipicit

preclare gefta ?. Vis, oftendam tibi & alium ?- Ne-

jro am d

um inde

que enim: deerit alter, qui eodem modo pliilofo-

phetur.* Samuelille Propheta; a Iudai$ contumelia

Quit,. 005

affe&us eft,depofitus, contemptus, ita v DEVS. ipfum

&tnhy &

confolari cupiens diceret : INon te contempferunt,

PC OC

fed me, Quid igitur ille contemptus; defpectus, contu-

tum mei

melia affectus ? Abfitá £ne;, vt ita'peccem ; vt €ef-

jmi, d

fem orare»pro vobis.Dominum,

Peccátum putauit

pur, qi

effe;- nori-orare pro inimicis.

Abfit; vt ità peccem

onos

Chriftüus dicit ; Pater ;

yt.non orént pro' vobDis,

fmies Pa

dimitte:ilis peccatum, non enim [fciunt, quid fa-

Veftri, QU

ciunt: Steplianus vero: Domine, ne ftatuas illis

i md

hoc. peccatum 5: Paulus autem : Optabam anathenia

VE

effe.pro fratribus meis, cognatis meis fecundum

Ti & 1

carnem, .Moyfes dieit: fi dimittis peceatum ülzs-—

&L

dimite; fi vero nonj etiam me dele de libro;

0'9 láii

quem. fcripfifti.

Dauid vero: fit manus tua füper

& fuper Domum Patris mei. Samuel autem"

CON

Abfit,a me, ita peccare, vt ceflem orarc pro vo-

bis Dominum.

Quam igitur veniam confequemur;

——

Domino,.& feruis, tum noui, tum veteris Tefta-

fnenti

concitantibus ad orationem pro inimmicis,

fi -nos'e'icontrario contfa inimicos precemur ? INe

]

ræcep

quafo,/ne id'apamus:fratres; Etenim quanto plu-

Tulfo

ra exemþin,f tmw äïams, fi eos non 1m1temur,

[ dlï&&m

5 uy'i

(,.v

fup-

d

Confiderationes de. Pal IDem

$51

T' fiftilia

it?-Ns,

fupplicium. ^ Preflantius eft, pro inimicis, quam

pf

pro amicis Ofare :. non enim tahtum hinc, quan-

tum inde lueri fefert;s.

Si enim dllexerms

ir.

Qtümela

qun:, €o$, qui vos diligunt, nihil magni facms-

Sipfim

étenim & publicani hoc faciunt.

Itaqué fi pro

Werutiy

dfricis oremus tantum ; ethnicis; , & publicanis nom-

j Conti

üdüum meliores facti fümus

At éum ihimicos dili-

; vtelt

Pimus,-DEO'pro humana facültate fimiles effici-

T'putut

i pecten

4our, qui folem. fuum oriri.facit fuper malos, &

'"bonos, & pluit ï'upel iaftos, & iniuftos, Simus i ïg!tur

Pitr,

fimiles Patr'S' nam, eftote, mqwt

fimiles: Patris

quid fe

Veftri, qui in Coelis efï, Vt répnüm codorum cone

atias 1]l

fequi fneteamur,- "erátiaj & benmipnitate '"Domini ,

mathema

* DEL & Saïuat'ous noftti TEÉSV. Chmb

cui^glo-

ecundum

fià, & iimperium in fecula fetulor um; Amen.

Ang s

e fibios

$.CHRYSOSTOMJYS. EHomi. Kde Crüce

9 lawone. lom..LHL-pag. .409. gro.

"

t fopet

| difem?

. CON SIDERATIO CCXXXIV

po «t

ogüemtt

Pafer dzmm*e Ms mon-enim frwm*, quid facm/at

i Tefta

LOC. CIT:

-

A

ipituics,

uN

recepta Dominica & multa funt.) & vnum;

jnlo ll

P

multa per diuérfitatem operis, vnum. in radi-

€e dlleöhomb

TiteftUT s

Qualiter"autem ifta dile&io tenen-

fiy

dà fit, ipfe infinüst, qui in plerisque-feripture fuse

902

fen-

Ü

$52

, Caut XY.

disdione

fän*ten'tiis & amicos tubet. diligi in fe, & inimicos dili-

mcus eüg

gi propter fe, -Tllé enim veraciter charitatem habet,

itis &fb

qui & smicum diigit'in DEO, & inimicum diligit

propter DEVM. Nam funt nonnulli , qui diligunt

r à j

zem intri

proximos, fed per'affe&um cognatiónis, & carnis,

citur, ni

quibus: tamem in hac "diledione faéra eloquia non

contradicunt,

'Séd aliud eft;. quod' fpente mpen-

p & n

ditur matüre, aliudy quod preceptis Dominicis ex

gt qu

ts & cr

Charitate debetür obedientie, XHi nimirum & pro-

(uis perf:

ximunr dilipuntg^&- tamen ila füblimia dilectionis

premia nom affequuntur: 'quia amorem fuum non

dicens: ]

fpiritaliter, fed carmaliter impendunt; Proinde cum

facimt;

