tum qui

1

ipfum affumit, condemnationem- ex lege. in fe ipfe

hüe &i

condemnans, vt ommnis déinceps iniquitas ^oppilet

ORomum

os fuüum, ficut in pfalmis canitur;eo -qui non ha-

Tiboram

bet peccatum pro peccatis omniütn condemnato,

etm f

Porro ex hoc Chrifti fadio non parum vtilitatis ca«

] fipim

piemus ad pietatis. ftudium fortiter ampleétetidum.

ttem ;

Nec enim alio quoquam modo bonorum: perfe&io-

QU6 prà

nem & integram cum DEO 'vniohem affequemur ;

tnhum f

quam fi dile&ionem eius terrene vite preetulerimus,

415 Sen

& prouentate ftrenue Certare, tempore nos ad iftud.

T dl

vocante Vehmus.

Ft fane Dominus nofter IESVS

Ti

Chriftus , qui non "accipit; inquit, crucem fuam, &

tonm j

-Crucem vero

fequltur me, non eft me dignus.

Titart

fümere , nihil aliud , opinor , fignifieat, quam mun-

Tiotum

do propter DEVM remunciare, & bonis, quzx fpe-

EL

ra-

Conjideratiores de Paff, Dom.

497

A pte

ramus

"fi tes ita poftulat', Vitam corporis poftpo-

Véteri tha

"nere.

J Otmibus

Sed Domitus'quidem noftert IESVS Chri-

, lmor.

"ftus debitum nobis efücem 'geftare, idque propter

"dile&tionem erga nos pàti no erübeftit.

NOS au«

Chriftys

ïem mlferl, quamuxs ex hacterrá , fenfus experte,

Qu fed

debiiam,

!éonditi ; & ex nilillo ad effe produ&i , pro pietate

-füdores ie' attifigete quldem interdum audemus'

- propter

Ted'fi forfin própter pietatem-in Chriftunt pati quice

X terne

'quam éontigerit, Prauiftatim pudote vi&i, & ad.

Orts p |

"werfariofum ; aut cóhüiciatorüm rifüm ceu peftife-

temjn fe

"fum quid auérfari, DEIque. voluntat

em temporaris

n feipfé

"huie & inani ambitioni poftponentes , fuperbi , qu&

$ oppilet

"omnium,; vt vho verbo dieam , mate? eft malorüms;

ii mon be-

Iaboramus, & in iftud érimem ineidimus;

Setui

tidettnato,

tliéats cas d

'tnim fuprà Domintm, & fupra magiftrum dlfc1pu—

li fapimus , & agimus;

Vérüm, o gragem infitmis

kdetdum. d tatem ; que mentem Boftrem obuia ie&i; honefti-

qariettio: -

"qdue preda froftratur.

"Obferuandum veró eft; di-

Joquemur ; d-

"uinum Petrumi, quuin ferré nón poffét; que à' Chri-

-tulerimus, 4*

'Pco Sefuatore noftro de fua paffione pradicebantur,

s ad iftud

( dixefat éhim Chriftus j Ecce &fcendimus Hiefofo-

ler ISVS

lymam & Fillus hominis tradetur in imanus pecéa-

mfuam,& ! ^torim, & crücifigent éiim, & interfcient) quum

jcen VE!O

Incarnatxonzs myfterim nondumi Capéret; pietate

jat t *

"fnotutfi; mz*xm*xe quum DEI , & Chrifti amiantiffimus

Ceffet; dixille

, ae o d

Ábfit a te Domme, non erit tibi

I

kkó

hoé,

468

Coput XIFV.

hoc.

Ad que Chriftus

&

.

vade. poft me, fatana ,

C0

fcandalim es mihi: quia non fapis ea, que DEI

D

futt, fed ea, qua hominum.

Verum non parum

hinc vtilitatis nobis colligere eft: difcemus enim,

erti,

fi quando tempus ad ftrenue pro,DEO certandum

tidi

nos, vocet , neceffarium effe pro virtute adire cer-

JI$,

N

tamina,fed & licet, qui chariffimi nobis funt , ali-

tionem (

quid fortiter agere prohibeant, infamia apud homi-

tanquarm

nes,aut mundana quadam re propofita, cauendum,

tuis, 4

Nec enim a fatana vllo. modo dif-

ne affentiare,

qui pie -

ferunt, qui ereare fcandala, & ab vtilis indcgatio-

patjentu

ne velfutls , ac blandis quandoque fermonibus ab-

feqttiot

ftrahere pium folet.

Et quidem Chriftus tale quid

Dominus

fignificare mihi videtur, quum ait: Si ergo oculus

Ton acc

tuus dexter. fcandalizat te, erue eum , & proiice

Te dien

abs te.

Quod enim offendiculum praftat , non

non folu

iam noftrum effe debet , licet dile&ionis lege in

deles, t

vnitatem confítringatur , & naturali coniunctionis

fum

iure nobiscum copuletur,

Sicut err

CYRILLVS ALEXANDR. li. XIR

ts eftt

in Joann, cap. XIX. v. 18. Tum, IV. pag. 1057.

|

Que (ta

Tis db v

7À

petfequu

,&

N

N

-

2

a

G

J9N

P

& plus ;

5

)

tésri

"a

T. qua

Tantibus

CON-

Confiderationes de Paf Dom

489

R fatæna,

que DEJ

CONSIDERATIO CCIX

H

D paruni

&t Laiulans fibi crucem €?c. Loc. CT.

1U$ enim

eertanaum

erta , atque fecura eft exfpedtatio promiffe beatr-

C

tudinis, vbi eft participatio Dominice paüïo-

adire cot.

DIS,

Nemo enim eft, Diletiflimi, cui, per condi-

funt , al

Jud hom

tionem temporis focietas huius glor;æ denegetur 1

Alendum,

tanquam tranqullhtas ,pacis vacua fit occafione vn'«

tutis, Apofï:olus enim pradicat , dicens : Omnes ,

modo dif

qui pie volunt viuere in Chrifto , perikquutxonem

itdepatite

bus ab

patientur :

& 'ideo nunquam deeft tribulatio pet

tale quid

fequutionis , fi nunquam defit obfuuantn pietatis.

Dominus ipfe in exhortationibus fms dicit ;

Qui

£0 oculü

non accipit crucem fuam, & fequitur me , non eü:

& proiice

fat , non

e dignus; nec dubitare débemus . hanc vocem

non folum ad difcipulos Chrifti, fed ad cun&os fl—

s lepe in

deles , totamque Ecclefiam pertinere, qua falutare

undioris

füum in hlS, qui. aderant , Vmumfahtel audlebat.

Sicut ergo totius eft temporis pie viuere , ita to-

j. XIA

tius eft temporis crüucem ferre :

qU,'E merito VIEICUI-

I0fA

que fua dicitur, quia propriis modis, atque menfu-

ris ab vnoquoque toleratur.

Vnum nomen efít

perfequutionis , fed non vna eft caufa certaminis :

& plus plerumque periculi eft in infidiatore occul.

to, quam in hofte manif:fto.

Beatus Iob, alter-

nantibus bonis , ac malis mundi huius eruditus ,

kks3

pie,

490

Cuput. XIV.

pie; veraciterque dicebat : Nonne tentatio eft.vita

C0:

hominis fuper terram ? Quoniam non folis dolorl-

Emnles /

bus corporis ,-atque füppliciis anima fidelis impeti»

PTO

tur, verum etiam falua incolumitate'membrorüm ,

£raui morbo vrgetur, fi carnis voluptate mollitur.

Sed:cum caro concuplfat aduerfus fpiritum , & fp;-

(

Sl

a db

ritus aduerf'us carnem, prafidio. crucis, mens rat;lo-

falis inftruitur , nec cupiditatibus noxiis ille&ta con«

qui fint

fenüit , quomam continentie..clauis, & DEI tlmore

&tr: n

transfigitur, "

In bono ergo propoüto confhtutls x

seftio ,

inimicitiz diffimilium, diabolo infligante , non de-

jominem

funt,, vt facile in odia prorumpant , quorum im-

fic fecun

probx inores detefcabrhoges fiunt comparatione iu-

tihis e

:[torum.

Iniquitas cum iuftitia non habet pacem :

tals &pr

falfitati nulla eft cum

temperannam odit ebrietas :

l, fe

Ventate coneordia : non amat fuperbia manfuetu,

hh. Eu

dinem , petulantia verecundiam , auaritia largitaæ

gedum,

tem: & tam pertinaces habet diuerfitas ifta con-

ne Slmo

fli&us, vt , etiam fi exterius conqulefcat

ipfa ta-

Cmcem

men piorum cordium penetralia inquietare non de-

CODUEDI(

fnat; vt verum fit, quod, qui voluerint in Chri-

uanlebat

fto pie viuere , pelfequutlonem patientur; & ve-

|

Adimpler

fum fit , quod omnis hee vita tentatio eft.

Ipfïs

t

experimentis . fuis .

vmugoursque üdehs edo&us "

prodxücc

Chrifti cruce armetur, vt Chufto dwnus habedtur

eam&

S. LEO M.fam. X L.V 1. de Quedeagof. IX,p 112.

t

CON-

Confiderationes de Paff. Dotm

491

10 eft

CONSIDERATIO CCX.

li dolor

Ehs Impm,,

Exeuntes autem Anuegerunt hommem Cyrenæum » fiü«

norogm.

anine Simongm : -bunc angariaueruut , vt tolleret. erucem

* molltur,

€1u$s

MATTH,.XXVIl.. 32.

Um, & fþ]

[etj rano.

ieut enim fecundum tres Euangeliftas tentatur

S

a diabolo IESVS : feceundum loannem autem ,

illeda con.

qui fpiritalis naturz eius fecit fermonem ; nón ten-

JET timors

tatur: nec enim tentatur veritas, & vitaj & re(ür-

onftiutis

re&io , & lumen verum : fed tentabatur" fecunduüm

DOf de.

bominem , quem füfceperat , vnigenitas DEVS :

VOU i

fic fecundum lIoannem quidem Salaator. imponen-

Tat0ne 1U

tibus eis, qui fuf'ceperunt eum , crücem füám por-

t pacm :

tans egreffus eft in locum , qui dicitur Caluarie

a ef m

Jocus, fecundum rehquos autem fibi edim non. por-

manfüetu

tat.

Exeuntes enim, qui ducebant eum ad erucifi-

i furgia

if con

gendum, inuenerunt quemdam Cyrenaum , nomi-

ne S:monem , quem angariauerunt/ , vt acciperét

, i u

crucem Chrifti,

Non autem folum Salüatófem

& D0n.dé-

conuemebat acmpere crucem füam , fed & nos-éon-

I in C

ueniebat portare eam, falutarem nobis aügariam

ll'&&ve

adxmplentes

Nec iterum autem fi& prodificandi

4 li

fueramus , cmcem eius acc:plentes quantüm modo

edpdis ,

prodlücamar a cruce, eius cum '& ipfe fibi:aecipiat

Tiabeatin,

eam, & portet.

TMatti:

- Queres , di fecütidurm, 'textum

J htj

vtrumque eft fa&um & non diffonint fibi Eudn-

kk4

gehitæ

)N.

498.

Canmi XF.

(

fomonis,

! gelifte àb iauicem, & quid eorum prius eft. fa&um ;

vtrum.enim, qui fufceperunt IESVM ad crucifigegs

Simon. aC

dums f& imponentes ei crücem , vt portáns eam

faibuit

exeat in locum Caluarim , hoc primum -fecerunt ,

0i

antequam angariarent Simonem Cyrenaeum : aut

I je

egreffi quidem angariauerunt, Simonem, fa&i autem

!

ad lotum, in quó eum fuerünt füfpenfüri , pofue-

CO

l

runt crucem ei ipfi, vt ipfe eam portaret.

.Et qui

Dogr

potefc diftutere » Querat difcutiens in vtroque, vt

inueniat, Vtrum finem portande crücis accepit ,

Ü

radit

auc.magis Cyreneus Simon non fortuito angaria-

tus; fed fecundum aliquam de eo prafcientiam DEI,

]

adi

fecundum. difpofitionem , DEI du&us ad hoc, vt

fs eft ef

euangelica; Scriptura, dignus inueniretur , & mini-

Prophet:

fterio . crücis Chrfti; in qua mundus crucifigitur

d datus «

Santis , & fancti mundo,

Quidam autem & mora-

TITOS C

liter exponere voluerunt hunc ipfum Simonem Cy-

etüds, q

rencum;,.€x eo, quod de Pentapoli effet Cyrenes

(5, erat

fecundum. Lybiam, aceipientes occafionem de fenfi-

de Jndibn

bus quinque , vt dicant, quafi quinque feufus por-

piftenium

tauerunt difpenfationis illius crucem, Simon autem

ThtCaunt

interpretatur obedientia, Cui autem magis conues

fiede, &

niebat, vt czvcem: Chzifti portaret, nifi obedientis ? ?

B- u

aut, füicut fecundus Lie filius vocatur, Simeoni 2

terti r

Dupliciter enim apud-Grecos nom ijnatur & jpatr

Optis (ü

arcia, & Petrus fecundum pïopmtatm Iebraici

&

fer--

!

Confideratienes de Paff. Dom

493.

1 fl

fermonis , vt 'conueniat ei, qui ita vocatur, vt &

Cl'UCngen

Simon : dicatur, & Simeon, quoniam iisdent litetis

tane ean

fcribunt - Hebrai

& Simeonis nomen , & Simonis,

feterint :

CORIGENES in lo cztatum Mtttb Iöm./

Dum

at

III jag. ,oza n zzä'

i autm

[ , poffe

CONSIDERATIO CCXï

L Dtgu

CFOQUe, Y

Ei angar atierunt pratereuntem quempiam Szmonem

MARCI. XV. 2 L

. Qccepit

Oyreaeum G.

0. ülpiti

raditus itacue Dominus fevientium voluntati ,

itam H

T

ad irrifionem regie diguitatis fupplicii fui iuf-

| hoc; vt

fu& eft effe geflator , vt impleretur , quod 1faias

& pin

Propheta prauiderat, dicens : Ecce natus eft puer,

vucifgitur

& datus eft nobis filius , cuius imperium füper hu-

n & mona

ineros eius$

Cum ergo Dominus- lignum portaret

ionem Cj

crucis, quod in fceptrum fibi conuerteret potefta-

! Cyreney

ti$, erat quidem hoc apud impiorum oculos gran-

n de fenfi

de ludibrium ,. fed manifeftabatur fidelibus grande

en(us por

mifterium : quia gloriofiffimus diaboli vi&or, & ini-

1or quiem

micarum virtutum potentiflimus debellator, pulchra

"$ COnue

fpecie, triumphi fui portabat trophaum sX inui«

edientip?

& patientie humeris, fignum- falütis adorandum

Simeoni

yeghnis omnibus inferebat

tangüam & tunc ipía

( atb

operis füi imagine omnes imitatores fuos cohfirma-

Hebraidi

1et, & diceret ; Qui non accipit &ucem fuam , &

f

kk;5

fe-

494

Citut X1F.

fequitur me, non eft. me dignus

Euntibus autem

C0

eum IESV turbis àd locum pomnz, Simon quidam

Cyrenzeus inuentus eít , in quem lignum füpplicii

pDug

transferretur a Domino , vt etiam tali fa&o przfi-

gnaretur gentium fides, quibus crux. Chrifti nom

ul

confufio .erat futura, fed gloria.

Non ergo for-

tu&um , fed figuratum, & myíticum fuït, vt Iud"els

d

jn Chriftum fzuientibus , ad compatiendum ei pet«

ipftm,

egrinus occurreret , dicente Apoftolo : Si compa-

quotuh

timur, & conregnabimus : vt facratifümo Saluato-

cui t(

szis opprobrio, non Hebreus quisquam , nec Ifraelita,

fed. alienigena. fübderetur. .

Per hanc enim translae

p

f05

tionem a circumcifione ad preputium , a filiis car-

crücen

nalibus ad. filios fpiritales , immaculati agni pro»

p r

pitiatio, &:omnium Sacramentorum plenitudo trans-

pradi

$bat

Siquidem Pafcha noftrum, vt ait Apoftolus,

qe (l

immolátus eft Chriftus , qui fe nouum , & verum

in cor

reconciliationis facrificium offerens Patri , non in

templo , cuius iam erat finita reuerentia, nec intra

Qs

daliza

fepca ciuitatis, ob meritum fui fceleris diruendz ,

dictt

fed foris, & extra caftra crucifixus eft , vt veterum

viétimarum ceffante myfterio , noua hoftia nouo

?ortal

mfmï

imponeretur altari, & crux Chrifti non templi eífet

ara ,4'ed mundi,

[

um

(s5 LEO MAGNVS j'erm. VIII de Pa[

[4.

M pag "9.

CON-

Wïl(]

Confiderationes de .. Pafl. Dom.

. 498.

s autem

CONSIDERATEO CCXIL

qudm

füpylici

.Et angarzauemnt præterezm'em quamþmm Simonens

0 prefi

* Oyrenaum &c.

LOG. CI'P.

Illi 0j

N

T0 fot.

ui iam fe a vitiis abnegat, exquirende ei virtu.

Q

tes fünt, in quibus creftat; Nam cum dictum

t ludeig

eft: Qui vult poPc me' venire , abneget fendet,

& pete

Compi

lpfum protinüs additur ; Et tollat crucem füam

Duobus etenim modls

Salito:

quotldle & fequatur Tme.

crux tolhtur, cum.aut per abftinentiam. 'afficitnr COE-

lagl

dienon

pus , dut per compaffionem p10x1m1 ametur ani-

fnUs,

Penfemus , quahter vtroque modo Paulus

]Ils Cafe

crucem füam tulerat, qui dlcebat

Caftigo eor-

mmi pro

o trans

pus meum, & in ferumutcm redigo , ne forte dliis

vftolus,

prædxcans, ipfe reprobus efficiar. Ecce in aflli&io-

ne corporis audiuimus crücem carnis 5 audmmus nunc

VU

Ait enim z

in compafïione proximi crucem mentís.

D0n 1]

eC 108

Q.us mürmazur, & ego non infirmor ?

Qms fcans

Jendg ,

dalizatur, & ego non vror? Perfe&tus qulppe 'pre.

dlcator vt exemplum duret aþfclnenuæ , crucem

fecerum

jortabat in corpore, &t qu1a in fe trahebat damia

fiQuO

J,nürmltatxs alieng , crucem por! tabat in corde.. Sed

Ji elt

quia ipfis virtutibus quaedam vitia iuxta funt, dicen-

dum nobis eB: ; quod vitium abümcntxam carnis. ,

r hj

E- 'vicino

& Qquod obfideat compaflionem?mentis.-

namque abftinentiam carnis nopnugquam . vana glo-

K.

fria

(

496

Coput XIV.

, & 1

ria obfidet: quia dum tenuitas ig corpore, dum

pallor in vultu refpicitur ;

wirtus patefacta lauda-

cmpas i

fur: & tanto fe celerius foras fündit, quanto ad

tem CO

Et

degmyl,

hurmanos ocülos per oftenfüm pallorem exit,

j

plerumque fit, vt hoc, quod caufa DEI 'agi credi-

tur, pro folis humianis fauoribus agatur.

Quod

Iwi. )

bene Simon ille fignificat, qui inuentus in itinere,

1

crucem Dominicam in angarla portat. .Aliena quip-

C0]

pe onera in angaria portantur, quando per vanita-

tis ftüdium aliquid geritur.

Qui ergo per Simo-

Sda

nem deügnantur , nifi abftinentes , & arogantes

t

Qui per abítinentiam quidem carnem afficiunt , fed

Comi

fruftum abítinentis interius non requirunt.

Cru-

cem ergo Domini in angaria Simon portat :

quia

cum ad opus bonum ex bona voluntate non duci-

Vn-

t

tur, rem iufti fine fruc&tu peccator operatur.

N

d

de idem Simon crucem portat, fed non. moritur,

quia abftinentes , & arrogantes per abílinentiam

; de

€nifm iT

quidem corpus afficiunt, fed per defiderium glorie

Queti 1

iundo viuunt,

Lompaüïonem vero animi ple-

rumque latenter obfidet pietas falfa, vt hanc non-

D04; Q

nunquam víque ad condefcendendum. vitiis pertra-

€onuen

lutrpis

hat, cum ad culpas quisque non debeat compaffio-

hchryr

nem exercere , fed zelum. Compaflio quippe ha-

imini, & re&itudó vitiis debetur , vt in vno ea-

Cdesq

demque bomine & diligamus bonum, quod faétus

Q q

,

eft,

Confiderationes de.Pafl. Dom.

497

01'8-, dum

eit, & perfeQuämur mala, que fecit : ne, dum

d ld.

culpas incaute remittimus , non iam per charita-

QUanto ad

tem compati, fed per negligentiam concidiffe vi-

X

1

Ü

k

deamur,

gl credi

S. GREGORIVS MAGNVS. Lil. IL.

Ouod

Honi. XXXIK dn Euangelia, m« 3. Tom. l. pag.

j itiri,ere,

42 3448.

I qui-

T Vanit«

CONSIDERATIO CCXIII.

Ut Simo-

Sequebatur. autem. illum. multa turba populi , &

Opantes ?

mulierum , que plangebant , & lamentabantur eum,

diunt, fed

Conuerfus . autem- ad. illas LE S V S dixit : Filie

o C.

Hierufalem . nolite flere . fuper me . &c.

At : qua

LuCE..XXIL 27: ET SEQQ.

10n düc

u Vs

eque lu&atorem generofüm, qui in certamien

N

moritür ,

defcendit, & pulüere afpergitur, & percüti-

tur; deflere,lachrymisque profequi decet : labores

tinentiam

enim ipfi in Córonas definunt : neque ftrenuum áli-

Im glorie

nimi ple-

quem militem ad bellum proficiftentem, vbi & vul-

nerd; & macationes perpetietur , lamentis afficete

anc note

conuenit.

Redibit enim vi&or gloriofus, & co-

$ parue

ompalio-

lumnis, & preconiis potietuf..

Sed illos potius

lachrymis profequi dignum eft, qui ad latrocinià,

ppe l-

vno «

c&desque patrandas currunt , maxime quidem tunc,

cum. maleficlum exercucrint ; - deinde vero etiam

d fadus

tunc, quando füpplicio afficiuntur, Quomodo igi-

&t

tur

|

498

Cabut X1F.

tur diftere quefuifti, quami ob caufam Chriftus,

CO:

quo tempore ad crucem, V1&ons & mumphatorls

Tilia F

inftar proficifcebatur , lamentantes mulieres non mo«

do non amplexus fuetit, verum etiam reprehen:

if

Berit

Conftat.enim ; fi quis. vicem doleat patien:

üftt

tis.id.ei quidem, qui inuitus paátitur , folatio effe ;

ei -vero , qui fua fponte ; iniuriam afferre, Iüiuria

[

fiis

enim eft illi condolehtia, ac . comruifleratio., «cui

taberná

*s

non prater, aut Contra voluntatem éuenit ; quod

ptum d

patitur. .

/Quoniam igitur & ipfe volens ad paflioe

&um m

nem. veniebat ,. & mortem exftin&urus, & dJabo-

f ]ament

lum eneruaturus j ilhe vero deflebant zpfuquui

pro us ;

jaudati potius, & plaufu éxcipi. merebatur eam ob

fnouen

rem.etiamn, vt quorumdam. fert opinio, diris ipfas

fOtmus t

defigebat: vt autem. veritas habet, prefignificabat

Q T

a, qux ipfis Ventura effent mala.

Naih lachrymis

t0n d

eum.profequi fas non eft , qui. de peccato trophes

Tiami

um ftatuebat, & preterquam quod.ad mortem inor;

leníi

te mul&andum feftinabat, & àd v1nc1endum dlabo-

ipfas,

lum, ad eos quoque, qui ab his omnibus captiui tenes

(is,

bantur , liberandos fé conferebat

qui nQ

S.iSIDORES PELESIO TA, üb. m

Vbi

epift. 192.: ad -V beodofann |Preshyt..pags- 2 ;

n2

dlocen

U Y(UDES

SS

ZH

N h

N

Y (

ROR

[5

(

peni

i mqu

CON-

Confiderationes de " Paff, Dom,

499

Chrlftm

CONSIDERATIO CCXIV,.

mPh«'itons

3 UOH To:

Filie Hierujalem nolite ffere fuper me s. fed uper oos

Teprehen

apj?zs Jfete , & jJuper filios vefiras &9:.

"ll patien

LOC. CIT;

ato eff

unte itaqtie Dile&iffimt;

-ád: locum. cl&ulficatw-

.. liurii

E

nis fue Domino, & mlferlcordla ab impiorfum

ii , eul

tabernáculis exeunte.,^ vt.adimpleretur , quod fcri-

1l qud

ptum eft: longe a peccatoribus falus ; . fequebatur

àd rafíis

eum multitüdo populi , & mulierum plangentium , &

& diübo.

lamentantium;

Solet enim fexus infirmior, etiam

Yi qui

pro iis, qui morte funt digni; in lachrymas com»

ean ob

moueri, & damnatorum exitus pro hature com-

iris iplas

intnis confideratione miferbzii ( Sed-iftüm fibi plan«

Qniücabt

&um Dominus IESVS dedlgnatur impendi , quia

actrymis

non decebat lu&us triumphium; nec lanfenta viéto-

) tiopha

riam,

Denique conuerfus ad eas , Filie, inquit ,

Eem mnof

Ie1 ufalem, holite flere- fuper me,fed füper vosmet-

m diabo

ápfas, & füper filios vefttos flete.

Quia venient

iL C

dies, in quibus dicent :

Beatg fteriles ; & ventres;

:

qui non genuerunt, & vbera, que non nutrierunt;

l1 g

Vbi eft triftitia erucifigehdi ? vbi formido moritus

ri? Non terret paffuri anium hora füpplicii ; &

docens, nullam. pro fe f'etdi effe rationen j indicit

Noh eft

penitentiam ,. denunciando vindictam.,

inquit, quod dolere in me , lerufalem fJie , debea-

)

ts :

509

Cüþüt X.Z.lfs

fEV

tis: pro vobis plangite, & pro veftris filiis eiulate,

Super illos fundatur ille plor atüs, quos tales vifcera .

-*emS hitor

L odacriman

veftra pepererunt

Lugendum plane vobis eft non

de Saluatore. credentium , fed de impietate pereun-

porecoint

tlum .

Eso crucem volens patior, & mortem in

:rq*uaä fl

Nollite flere

me, quam íuüm peremturus, admitto

letide

D«contritn

pro mundi redemptione morientem , quem in maie-

fcäte, Patris videbitis iudicantem.

ferie^con

F & bland

S. LEO MA'GNVS Jam, AX. de Paj^ Dom

dies, i

pas.

1342,

qui: no

tint;:d

CONSIDERATIO CCXV

r 7108

Nolite flere ji;perme , Jed fuper *vos ipjas ffete , &

1-Rom

Juper ]5110&4 wefiros. Quoniam ecfge venient dies , in

LOC CIT.

De:quib

quibus dï'ænt Beä&e fteriles. &c.

quiinl

e me,

mqtut mq,ntuxum lamentemlmä cuius

pitzY

N

cita refürreälo moxtem s;pote[t foluere, cuius

ls did

mors & omnen -»*mo:tem, &i

mortis deftru&tü-

ptita

fa eít au&orem.

Vos potxus lpfïS $ vei'cra,mque

erté,

?vel-abd

progeniem, n€ iti mgæ crucis - vltionem cum perfi-

dis &terna morte damnemini , dignis lachrymarum

fere;- ]

fontibus abhiite, Notandumque, cum filias Hiert-

[ bi-o

falem appéllat, quod hon fole , quz cum eo ve

. ol

nerant, a Cililea , fed & eiusdem vrbis ciues ei

*tefletur

mulieres. adha'ferin

Et tübc quoque immolandum

ttein.$

IESVM

3

Confrderationes de. Paff. Dom,

$Ol

lls ehlota.

IJESVM duplex fürba profequitur, cum eius paffio-

les Viftery .nis hiftori iam,:alii tanquam xifu dignas fabulas, alii

J et non

zdacrimantibus;:

vt

decet

oculis lcgunt audlunt,

e pereun

fecolunt.:

eius. carnis, fanguinisque myfteria hi

mOrtem in

'0qua& viles; communesque efcas, ili pe&ore tan-

lite dete

sta-e digno percipiunt. Sed Dominus, vbi cor

T 1f (dies

*i:contritum, & bumiliatum refpicit, mox addlta falutl-

"ferie- compun&ionis gratia, vuue OlatlL.S dulcxua,

J(IJ DWI;

" & blandus confolator irrogat : ( Ql;ua ecce Veägent

dies, in-quibus dicent: Beatz Rerllcs & ventres

qui- non genuerunt, & vbera, quse non la&aue-

XY,

runt.

Punc-incipient dicere montibus : Cadite fu-

H.efa

18

rzpér -n0os, G&.collibus : opcrite nos ) Dies ventura

(55 , 1

'a--Romanis- obüdxoms, & captiuitatis: ügmficat

! De quibus-(uperius inter alia difcipulis ait ;

Tunc

a.

qui-in ludea funt, fugiant ad montes,

Et pau

l, ClIIUS

ft:;Va.autem pregnantibus, & nutrientibus in

Ye, CUUS

imminente ca-

ilis diebus. ..Quia & .naturale eft

leftrud

ptiuitate, hoftilique

|agros, Vrbesque clade fer-

(ramqie

uenté, cunctos, qui. euadere queant, alta queque,

i porf

7vel abdita; quibüs abfcondantur ,* refugia conqui-

yrmarum

Vrere;-:

Et. fpecialiter rcfert. Iofephas infiftentibus

s Hiett

- fibi--Romanis ,-Judzos- cauernas certatim morntium,

| o Ve

ctolliamque petufc fpeluncis,.

dta, vt femetipfum

ciues ei

I teftetur? munitione. quadam de&ru&æ vrbis LQCapa—

olanduti

vtein QDelec cum quadraamm comitibus proditum in-

E

$

$M

3.

«l h,

uen-

$02

Coput X1F.

uentum, atque ab hoftibus captum.

Potc?c qutem

CO

& ex füperfluo, quod beatificandas .dicit. fieriles

Al

& non parientes, de, his intelligi, qui fe pros in

vtrolibet fexu. caftrauerunt propter régnum clo-

n

at Lny

rum, montibus, & collibus dici : Cadite fuper nos,

'd

I€UOC€I

& operite nos : cum quilibet fuz f1agxlxtatxs mne-

deüden

mores, ingruente tentationum ar txculo, fubhm]um

"d 00j

quorumcue vel. ipfa virg.ritate y vel martyno ; vel

toliere

quacunquc aha VlLtUtC virorum quæueunt exem-

deuot

plis, monitis, & précibus. defendi. (Quia fi in

viridi ligno hzec faciunt , in arido quid fiet ? ) Viride

pelluut

lmnum fe ipfum, fuosque ele&os ; aridum vero im-

tatoni

pios, & peccatores fipnificat.

Si ergojpíe, inquit,

fentent

qui peccatum mon feCI, qul hgnum vitz.inerito

tanqunr

appellatus, fru&tus gratie duodenos per fingulos

cedint,

leribus

menfes adfero, fine igne. paffionis a mundo non

Tite n

exeo ; quid putas, eos mancre tormenti, qui. fru-

derio,

&ibus vacui, ipfum infuper vite lignum flammis

eque (

dare .non timent ? Si nune eft tenipus , vt inci-

tune |

piat iudicium de domo DEI, & omnes, qui volunt pie

Quds,

viuere in Chrifto, perfequuuonem patluntm, quxs

prefi

finis eorüm, qui non c1edun; Euangeho DEI

um 1

TVEN-BEDZGU VL ch r Lu-

4 teil

€ams Tom. V pag 436 437

& d VAV

ii4

QuE g

E

ÀA.

"m

fecu

[

CON-

Confiderationes, de Pqü Dem,

303.

V üJte'n

:'CONSIDERATÍO. CCXVI.

iteriles

F

Nalzte feere füper me Gu

Loc CIT

ipfos. n

m cal

1s etemm paucis exudïtur qu;sque deuötus im;

Dernos,

.

prudens, yt deuotxone interdum. fepoüta, fe

La Te.

reuocet in fe, fe plangat,. fuaque iinus compoüta

iblimum

deüdena amofcere fcudeat

Perzcuiofa .profus res

rio, vd

eft .negle&ta fpiritualium pafïionum fc:eptla, 4e- at

( eXem

tollere fupra fe, . Hoc etenim, guamuis mens ,. cum

i f

deuotione pafcitur ,. non agnofcat Ícire tamen com.

) Vinde

pelhcm, dum rehnqultur fibi; dumque Variis-ten-

VeTO L

tationibus agxtatuf

cogiturque mxta imediatoris

Tmi

fentenmam, in pertuxbatlonum confhtuta procellis,

?. erito

tanquam. virtutis ignara, &.fola 14&13 affueta. dul-

fineulos

cedine, repetere intra fe, quod pxæfatxs dlCltUF inü-

00 non

hembu

Montes cadxce fuper.-nos, .&.colles ope-

qui,Iru

ute n08,

Mortem qmppe carpis.non. amotis. defi-

Tlmyns

deuo, fed tentationis faftidio. .clamat;;..vt Veniat,

yt Ine

1eque. Qperlat:

Hlnc folercer intuendum eft ,; quam

Junt pie

ruinz fit prommus

quisquis üne preparatione .vir-

A

, QUi

&utis, atque. cautela. prudentis g;ruentem fuper.fe

iE

præfumlt tentationis fu!hncre impulfum,

Maxx-

inum tamen, atque fpmtuale deuov;onem 1mentjs

L L[ "

.ad tentauonem tolerantiam. dicimus. effe praüdlum,

quie a*mmum ad virtutis habltum, ad contemptum

fecuh, ad perferenda adterfa, ad füi odium . hahi.

itat, &tque difponit.

Qamobrem virtütis ftudia

)N

1laà

menüs

(

5594

Cnput X lF.

ia funt

mentis.eft copulanda .deuotio, quatenus coalefcant

iNam

qutoria

pariter ,. & reciproca. dilectione proficiant.

fiin imente erudita,. atque deuota, quæ hgno

porit, d

viridi comparatur, tanta tentationum. infurgit tem-

4 domo

finis eor

peftas, vt pene in./defperationis baratrum obrua-

giftus Yv

tur, quid in arido-fiet, quisquis anentis efc com-

pos, difcernat, & iudicet.

Hec, quae in corde

reuat ?

fibi famulantium quotidie loquitur fapientia, fvo-

EUR

tis oraculo ad turbas fuper fe plangentium protu-

perremt

$

lit. Has fuper fe,-tanquam fuper miferum flere

prohibuit.

Non enim Dominus plangendus erat

u" p lal

vt:ceteri ;; cum fponte ad. crucis. patibulum prope-

rarct: ceteri vero tanquam miferi, peccatis. ob-

38

noxii j flagellati inuite, atque. a-.Sanctorum cæu-

tibus:peregrini .omnino plangendi fuünt, potlfhme

tamen^Hebreorum- populus, . qui a Romanorum

principibus exeidio, famisque inedia fuerat deua-

ftandus.

lilis: merito pronuncians ait: Ecce diee

i

veniént;:in -quibus dicent: Beatz fleriles, quce

nóh-genüerunt;-& vbera, que non. lactauerunt.

tyria

Nam fiin viridi ligno hoc faciunt, in arido quid

XXVII

fiet ?- Se- quippe,.in quo nihil erat puxgcmdum,

propter :diuinitatem inhabitantis.. Verbi , hgnum

k

eífe dixit viride; peccatores vero aridum. Nempe

U

fi-in-illo , in quo nulla erat iniquitaus macula, tot

k

exuberabant flagella, guid. in hominibus reliquis,

qui

$

&

Con/' derationes de my Dom.

303

COdle[oam

ligna funt arida, futurum fit, clare colligitur. Hót

if Mm

autoritate füa per Spmtum edo&us Apoftolus ro-

Qu [ipno

borat, dicens: Tempus eft,

vt'iudicium incipiat -

furg L tefm.

a domo. DEI

Si autem primum 4 mnobis, jquis

f obrus.

finis eorum, qui non credunt Euahgelio ? Et. £«

eft com

11 corde

iuftus vix faluabxtm » impius ,- & peecator vbi pa-:

rebunt ? Prolata 1g1tur ad flentes mulieres fenten-

DU&, 1V0

tia, ad. Caluauæ ïocum Vbl c1uc1ügendus erat,

It protg

p errexxt

Tüm flere

s. LAVRFNTIVS IVSTINTAN. dé

hus ernt

320. 61

-

mumpbalz Cirifti agone. cap X VI pag

um prope

Catis: 0b

*k&*&k ää&ä&&&)*ääää& g

um Cat

potiftme

CAPVT XV

TO oTUf

vat done-

E

VN P UI

«ce die

T.

(2

, r

In Caluarie monte 'vzrzbus deficæm,

Jes, que

Tauerunit

«

oblatum — fübi vinum. , fellis , ;

MATTH.

o quid

mywbæque mz/ium borridum . delibat.

XXVIL. 53.

^MARCI. XV. 22.

pundumy

]ignum

AL Dues inter latromes médius : cruc:tjïgz-

Nenpe

z'ur »; ,Hitulo cruci zm])o/' ( MATTH. Xmm. 35.

h, tot

&.37. MARCI. XV. 244 & 26. LUCE. XXIII.

1eliqus

-

93 &38

,AQANN. XIX, 18.

"j

ql

LA

9

113

Ul

$06

CaPut X F,

Pisto Pc

(c) Dugebantur autem & alu

Rex fud

duo nequam ;cum- €o . vt-interficerentur,

fom fad

(b) Et perducurt 1hum ia Golgotha. lo-

fcnpfla

cum, quod eft interpretatum Caluarie lo:

(0)

Cus

Et dabant ei bibere myrrhatum vi-

f quri

num (a) cum felle miftum, & cum gufta('-

fet ; noluit bibere.

f

dl

DAL (b) .Erst autem hora tertxa ,..&

,Au

j

crucxfxxewnt eum 4X( e): & latronés vnüm

d

a dextris, & alterum a finiftris. (d) me

»

p"]hfdm

i p

dium autem TE SVM. (b).Et lmpleta eft

j qué

Scriptura ,. quaé dicit :Et egm iniquis re«

te'Chnit

putatus eft.

Ce2 JIESVS:autem. dicebat :

aufen j

Pater dimitte illis, non enim feciunt , quid

m

fa umt

« d) SCIïpüt autem titulum-Pi-

C

decolt

lstus : ( LE 1mp0fmrunt füper caput

ibicrüc

eius caufam 1pf1us fcuptam Hic efc( d)

dafntiat

IE SVS ^ Vazarenus Rex. Iudæcmm. Hunc

quomot

e;go titulum multi, Iudæorum legelunt $

ts

quia: prope ciuitatem. erat locus,vbi-cru-

Tute'qi

cfixus eft IESVS;-

* Et«eret fcriptum He-

autem

braice, Gíece, & Latine ^

Dicebant ergo

jl

P1-

odl

&

À

Confiderationes -de... Pa[]...Dom.

597.

Pilato Ponuflces Iudæoxum Noli fcribere :

M & al

Rex fudzorum. Sed quia ipfe dixit.: Rex

icereni

fum Judeorum. Refpondlt Pilatus: Quod

$otha ].

lüsrte o

feripfiy fcripfi, --

COf v

CONSIDERATIO CCXVIL.

m gufpaf

Experducunt. illum — in Golgoz'ha locum , quod eff

d

MARCI XV, 29.

interpretatum -Caluarie lotus?

ii lod

uuuu, quemdam 'exbofüiffe "Caluarie locam ,

s. viüm

A

in 'quo fcpultus eft Adam: & ideo fic ape

(0) med

pdhtum effe? ^quia ibi antiqui hominis fit 'Cóndi-

tufi capüt. ;

"& hóc effe, quod Apoftolus dicat : Sur-

pleta eft

gej qui dormis, & exfürge a mortuis , & 1Ilum1nab1t

lQuis re

te*Chriftis.

dicebat

F'luorablls interpretatio, & mulcens

aufem populi," néc tamen vera.

Extra vrbem

nt, quid

entm ; '& foras portam loca funt, in quxbus tmn—

dom B !

eaftur c*lgüa* damnatorum; & Caïuauæ, id^ eft

P ciput

deCólfstórüma "fümpfeére nomen.

Propterea autem

d

ibicrucifixus 'eft Dommus, Vt, vbr prlus ér at area

damnatomm, Tbi' erigerentur vexilla martyru. Bo

Hunc

quomodo pro "nóbis maledläum cruc15 fa&us eff,

penunt ;

& Häoeüatus, T&" crucifixus :

"fé pró ommum d-

?bi ««

Tute' quáfr nomus intér: nomos cmmüge

" Sifti

w He:

autem qmspxam contendere voluent, 1deo fbn Dö-

mintim crumf'r*mm, vt fangu*is ipfius

är ?Adé

) ergü

P1

"

uldm ditii&rec? füterogemus "eUih, qudre &

mm

[2

l114

alii

C

508

Capur .X V.

alii latrones in eodem loco crucifixi fint. -

Ez quo

Juri: £0

apparet , Caluarlam non fepulchrum primi homiisji

fed locum fignificare decollatorum , vt' vbi-abunda-

mentu,

fa.l

uit peccatum," fuperabundaret gratia,

Adam ve-

ro fepultum 1uxta Hebron: & Arbee, in IESV. Fr-

f

Not

Vi Naue volumine legimus.

tU5 enim

Tyominus

7 S. HIERONYM FS. Comuent,in cap. XXVIL

Mattbæz. Ilbm. IV pag I 37.

ft

À«

paf cha T

CONSIDERATIO CCXVIII

mentum

tam fuau

Ef dederunt . ei. cinm. Libere cum felle mi Fum ;

commen

COP cum. guffaffet , noluit bibere. MATTB, XXVII, 34

ynom

qis d

dedcranc in efcam meam.fel, & in fiti mä*a

(

tanquam

potauerunt me aceto. ). F| a&um eft qutdem

paite

ad htexam , & Euangelium hoc. nobis indicat.

Se&

tem, q

intelligendum . eft, fratres, hoc 1pfum, quod 'noh

Quod t

inueni..confolantes, .hoc ipfum, quod non lnueïï'ï

acCeper.

;qui--fimul .contriftaretur , hoc fuit fel meum, hgc

ht fac

mihi;amarum, boc acetum fu1t ; amaruni propter

Eccleüa

mæm;em, acetum pr opter eorum vetuftatem. Nam-

non a

que.degimus; . 1111 ;quidem. oblatum fel ücut Euan-

ducud

gelium dequitur; fed in potum, non in efcam.

adlmtt

Mermmtemen. fic. acmplgndum & 1mplötum quod

Dommw

hic fu

at ante prædl&ym Dederunt in efcam imedim

& doli

fel :

& in ifto ipfo fa&o, non folum in hoc di&o

my-

Confiderationes de Paf .Dom.

$095

EX Qug

myfteriüm requlrere debemus ; .fecreta' pulfüre, - ve-

1 lo

lum templi confcdï'um intrdte, ^videre ibi facra-

bi &b

mentum; .vel'quod ita di&tum c& "vel: quod -ita

Ádm v

fa&um eft. Dederunt

inquit,'in eféattr -meam

IY F

fe. NNon 1pfum, quod dederunt, efca'eratj^po-

