gis domefticos eius ? Sunt

autem plurimi, qui vi-

dem

am bonorum fortaffe at

mn

iip

lius, quam dcbþnt, lau-

ero-

dant:

& ne qua elatio de laude f urripiat,

permittit

I

WX!

mnipotens DEVS, n

Ácti

OS in

Obtrectationem . &

ót

obïmgamonem prorumpere, vt fi qua culpa ab ore

ntüts

laudantium in corde nafcitur, àb ore ituperantium

ens

fuffocetur,

Hinc eft ergo, quod Do&or gentium

j

fe in predicatione currere teftatur per infamiam,

CICU.

& bonam famam.

Qui etiam dicit

vt feductores,

TE

& veraces

Si fuerunt, qui malam famam Paulo

(JUUS

imponerent,

qui hunc fedu&orem vocarent

quis

f

ergo nunc Chnfuanu debet indignum ducere, p:

fis,

Chrifto iniurias audire ? Quante autem virtutis pre-

H

idd $

cui-

8 46

Caput X X. C? vltimum.

curfor noftri Redemtoris fuit, nouimus, qui per fa

(

«rum eloquium non folum plus quam propheta, fed

A

Tunrda

etiam af

igelus vocatur, & tamen, ficut mortis eius

LM)

hiftoria ( VIDE, THEODORET. HiST. ECCL, LIB. IiI. CAP,

vi. ) teftatur, poít mortem a perfequutoribus eius

TA

] À

corpus incenfum eft.

Sed quid ifta de fan&is ho-

AA

zninibus dicimus ? De ipfo San&o San&orum, id

firment

eïþ, de DEO, qui pro nobis homo factus eft, lo-

firmaue

quamur, qui ante mortem ininiuriam, quia damo-

eorum,

nium haberet, audiuit ; poft mortem vero a füis

perfequutoribus feductor appellatus eft, cum dice-

füs DI

firmata

rent: Scimus, quia fedu&tor ille dixit* Poft tres dies

f L

refurgam.

Quanta ergo nos peccatores a lingua,

Crucem

vel manib

Y1

u

s iniquorum hominum portare necefle

tanto ;

eft, qui in aduentu zterni Iudicis iudicandi fumus,

fi & ipfe tanta, tam ante, quam poft mortem per-

nES,

1e, |

tulit, qui & iudex venit ?

Tu

S. GREGORIVS MAGNVS Rgiftri. cbi-

CT

flolarum . lib., X L. . Indittione IV. Epiftu, XL V. alias

»yxvoxXX*

Q0, Y

X

À.

g

CIX. ad Tbewtiflam -Patritiam. Tum. Il pag.

quod.

I..L.gäa C:*f)i) J/ä[l'

pon (

DE

fend

Tecen

quid -

CON-

QUuuto

i

Confiderationes de Paff. Dom.

84

[

le ül

&, fed

CONSIDERATIO CCCL.

R

v

t5 el

Record

at

aii

t

11,

P

ior ille «

L

A

"v

A

ii ;fz(b

C '"üi-

i5, quia fed

LT. CAP,

u£

Hs .

Poft ires dies vofurgam &yc.

LOoc.

CIT.

J $ eu]

N

hrm

Á

1is lo

1]

ate funt füper eos lingue eorum. )

qupes

Mu

cuant

nunc

m

il ,

M

inguas fuas tanquam gladium,

&L lo

firment fibi fermonem malienum.

Merito fibi eum

nf

inft

demo

firmaueru

ul.,

quia infrmatze fü

Liio

füper eos lingue

VILL

eorum

Nunquid poterat effe hoc firmum aduer-

dice

fus DEVM ? Mentita eft, inquit, iniquitas fibi : In-

€S QICS

firmate fünt füper eos linguz eorum.

Ccce refur-

rexit Dominus, qui occifüs erat.

'Iranfibant ante

npma

crucem, vel f

ftabant ,

vel i

uebantur illum, ficut

necelle

Foderunt manus

(imus,

tanto ante pfalmus pmdï*(cmt

? p

qmeas, & pedes meos, dinumerauerunt omnia offa

, & afpexerunt me.

mea, ipfi vero confideràverun

"Tunc caput agitabant, dxcmtes : Si Filius DEI eft,

defcendat

de cruce,

lentauerunt quodam mo-

^ f

afi

d0 vtrum Filius D£I effet,

& qu

cGil

inuenerunt

] ll[g

nuod non efle

uia infultantibus illis

de cruce

pon deícendebat

fi defcenderet de cruce, Filius

DEI effet

Quid tibi videt

tur, qui de cruce non dc-

fcendit, & de fepulchro fürrexit ? Quid ergo pro-

fecerunt? Quod & fi Dominus non ïf*f'mexmet,

quid profeciffent

nii

quod prof

fe

-

A0

vt

unt & perfe-

quutores Martyrum ? Nam & Mart

es

2ac

nondum

N.

fur-

948

Caput X X. C? vltimum.

furrexerunt, & tamen illi non profecerunt : non.

sreneru

dum refürgentium iam natalitia celebramus.

Vbi

defecel

eft furor Íízeuientium ? Sagitte infantium fa&te

dixiti

funt plage eorum, & infirmatz fünt füper eos linguge

confii

€orum.

Quo perduxerunt illas fcrutationes fuas ,

jis, V

quas perfcrutantes defecerunt , vt etiam mortuo Do-

vena

mino, & fepulto, cuftodes ponerent ad fepulchrum ?

tes (£

Dixerunt enim Pilato: Seduc&tor ille: hoc appella.

fcrta

batur nomine Dominus IESVS Chriftus ad folatium

dete j

fint ?

feruorum fuorum, quando dicuntur feductores. Er-

go illi Pilato : Sedu&or ille, inquiunt, dixit adhuc

fecen

viuens: Poft tres dies refürgam: iube itaque cu-

confi

ftodiri fepulchrum víque in diem tertium , ne for-

hil p

te veniant difcipuli eius , & furentur eum , & di-

loc?

cant.plebi, furrexit a mortuis ; & erit nouifüimus

iu$ €

error peijor priore.

Ait illis. Pilatus :

Habetis

cu-

Chrif

ftodiam, ite, cuftodite, ficut fcitis.

piera

Illi autem ab-

dera

euntes, munierunt fepulchrum, fignantes lapidem

cum cuftodibus.

Pofuerunt ct

T

Lv

odes milites ad fe-

vider

pulchrum.

Concuffa terra Dominus refurrexit : mi-

p

VUl (

racula facta funt talia circa fepulchrum, vt & ipfi

turur

milites , qui cuftodes aduenerant, teftes fierent, (i

üfü

vellent vera nuntiare: fed auaritia illa, quae capti-

vt Q

uauit difeipulum comitem Chrifti,' captiuauit & mi-

bust

litem cuftodem fepulchri.

Damus, inquiunt, vo-

[ lus

bis pecuniam, & dicite, quia vobis dormientibus

Vve-

Con[iderationes. de Pa[J. Dom.

849

* fion,

venerunt difcipuli eius, & abftulerunt eum.. Vere

« Vi

defecerunt fcrutantes fcrutationes.

Quid eft, quod

1 faf

dixifti, o infelix aftutia ! tantumne deferis lucem

vlinmue

confilii pietatis, & in profunda verfütie demerge-

ris, vt hoc dicas : Dicite, quia vobis dormientibus

5 füs,

h

0Do.

venerunt difcipuli eius , &abftulerunteum ? Dormien-

dmm?

tes teftes adhibes:

vere tu ipfe obdormifti, qui

ippela,

fcrutando talia defecifti. Si dormiebant, quid vi-

olatium

dere potuerunt ? Si nihil viderunt, quomodo teftes

fs Ir

Ífunt? Sed defecerunt fcrutantes fcrutatioqes: de-

: d

11C

fecerunt a luce DEI, defecerunt in ipfo effe&u

que ei

confiliorum fuorum : quando, quod voluerunt, ni-

ne for«

hil perficere potuerunt, vtique defecerunt. .Quare

& d-

hoc? quia acceffit homo ad cor altum, & exalta-

iffmus

tus eft DEVS. . Propterea poftea, cum innotuiffet

jj

Chrifti refurre&tio, &.veniens Spiritus fan&us im-

m ab-

pleret fiducia timentes quosdam difcipulos, vt au-

pidem

derent iam mortem non timentes predicare, quod

viderant, exaltato DEO in Maieftate füa, qui pro-

d IL

fhi

pter noftram infirmitatem humilis iudicatus eft; &

& l

pH

jl

vbi ecperunt tubz coleftes perfonare iudicem ven-

1]

j

,l

turum, quem primo viderant iudicatum, conturba-

ti funt omnes, qui videbant eos.

cupti

Exaltato DEO,

vt dixi, predicato Chrifto, wifi funt ludzi a qui-

X n

busdam ludaeis, vifi fünt deficientes in fcrutationi-

, YÓ

bus fuis.

Videbant enim illi in nomine crucifixi,

Ktibus

-

850

Capur X X, & vltimu

7s

75,

ub

& occifi manibus fuis, fi

tanta miracula *

ecefs

J

ferunt co

raáe a

b eis, qui permanferunt in impieta-

pun .

vt

te: difplicuit eis illorum duritia : quefierunt con-

l

u

1

id fa-

Qquoa

filium falutis fuz, & dixerunt Apoftolis : q

quoni

ciemus ? Conturbati ergo fünt omnes, qui videbant

CLUru

eos: id eft, qui intelligebant, quod linguse eorum

infirm

GCCC

ateso

ant

Ji5

funt füper eos, qui intcllizeb

Gilv »

quia in

(timo

omnibus fuis malis perfcrutationibus confiliorum

intel

vbique defecerunt,

dicer

(S. AVGVSTINFS. Enarrat. in Pfalm. L XIIT.

deftt

5n. I$. dom. IV. pag. 623. & feg.

temp

cend

CONSIDERATIO CCCLL

tres

Jube ergo cu[fodiri fepulcbrum vfque in diem tertium,

füis,

031

"

ne forte eniant: difcipuli

[277

L

s, C furentur eum &jv.

Qies

LOC. CIT.

inen

l

in

ationis eft, int&*rogaz*e Principes Sacerdotum ,

as

D:!

t he

qui venerunt ad

rl

atum,

vt diceren

L

i

iC s

vt

quae. dixerunt, Dicite Sacerdotes, cum dixiffet IE-

pak

SVS: Soluite templum hoc, & ego in triduo illud

Tl

"

fufcitabo, ad quod propofitum eum dixiffe p

nt

uvb

tflLfS,

qu

an de folutione, & refürre&tione corporis fui, an

qui

de templi deftru&ione, & reparatione ipfius? Sií

lab

enim intellexiflis fic, quia de refürrectione fua ifta

inq

dicebat, quomodo teftimonium dantes aduerfüs eum

di-

-

ï'ï'mgf;?demiz'onäs de - Paff. Dom.

85

l

Teteja

dixiftis, quoniam hic dixit: Poffüm deflruere temte

Ifrpre

pl

I

plum hoc, & in triduo rezdificare illud ? Si autem

il C0 ll

vere de templo illo non intellexiftis , fecundum

quod & teftimonium pr&buiftis, vnde modo fcitis,

d

quoniam dixit, poft tres dies a mortuis fe refurres

ii

i

&urum? Vide ergo, quomodo impiétas fe ipfam

nin

fuis verbis expugnat. Per hec enim verba ipfi te-

e

OfTufm

ftimonium fuum illud condemnant, quoniam ver

d

t

intelligentes, eum de refürre&tione corporis fui i

H

la

TIT.

dicere, & Íícientes, conuerterunt fermones eius ad

lÀ

4lit

deftruCionem , & reparationem illius infenfibilis

templi.

Adhuc autem interrogo : Quid dicitis Sa-

L

I

cerdotes ? nempe quia dicebat hominibus: . Poft

tres dies refürgam , & fecreto mandabat difcipulis

Wf'iy

fuis, vt furentur eum no&u, & dicant poft tres

Uv

|

dies, quia furrexit a mortuis.

Sed hoc ex?hoc ipfo

ncredibile eft, poft tantos fermones morales, quos

in populo docuit vniuerfo, vt poft tales, & tan

t

n

tas virtutes, quas vbique in omni ludea oftendit,

vt falleret difcipulos fuos verbis, vt etiam ipfi cul-

je

IH

parent ifta mandantem, & ideo nequaquam facc-

0 t

rent, quod mandabat, max

v;ï*x

H

je propter periculum,

quod imminebat-eis a populo, fi confiterentur eum,

dv

d

qui ante modicum fuerat crucifxus, & doctorem fe

TE

habere, & Chriftum.

Si autem hoc dixiffe eum

a Id

1

incredibile eft, vide, 11iQ confequens eft, vt, fi-

) V9

o

1j

cut

dl

—

$52

-Caput X

f& u vl ulldiiï.

ut prodigia fecit, vt

ficut Eu noehum fuum pree-

uariad

dicandum in toto mundo predixit, & ficut : Ante

Corpus

prefides, & reges ftabitis, & ficut ;

Icrufalem dé-

rent, (

nit Pra

ftruetur ab exercitu, fic & dercfürre&ione fua pre-

dixit, quod ait : Comwa templum hoc

& egco in

tes «

triduo í

ipfam.

teftimt

Propterea & in preiudi-

cium fuunv lo ocuti funt Sacerdotes,

& Pharifei,

ad

Ym f

Pilatum dice

iit

enrt

difcipul

es : Ille fedu&or dixit adhuc: viuens,

dentes

quoniam poft tres dies refürgam. Adhucautem vide;

quoniam quidam venientes de uftodibus in ciuitatem

fic für

I"UI]U'IUCIUIIE, non HIIS

bantüt

fed ipfis Principibus Sa-

cerdotum omnia, quiecunque fuerant fa&cia, vt ex

Chriti

Tani €

omni parte inexcufabilis eorum conftituatur irpic-

Domit

tas, illi autem nec fic miferrimi acquienerunt do-

cumentis tantis, vt, fufciperent,

rotrt

idt

tia di

quia IESVS e

f

Chriftus ; fed &poft omnia hec malignabantur pro-

Sicut induratum fuerat cor

Tüm m

pter duritiam cordis fui

lx

Pharaonis füper tantis, & talibus prodipiis, que in

TUnt

Aegypto fuerant facta

fic & ifti funt indurati, vt

Omnia

congregati cum fenioribus, & confilium accipientes,

dem d

Jarent pecuniam auaris, vt dicant: quia difcipuli

eius venientes nc&tu, furati funt eum, dormienti-

m i

bus nobis: & qui legebant in lege: Non falfum

um

teftimonium dices, etiam alios ad falfüm teftimo-

Thaeno

nium inuitabant, expendentes pecuniam multam, vt

Titum.

nlites quidem falfum teftimonium dican

propter

aua-

T

*

Confiderationes. de Paff. Dom.

853

"n bras.

«Suartiam periculis fe fübdentes

fi furatum effet

Ante

corpus IESV : Prefidem autem multo magis placa-

PO PC U r BI

lm de.

rent, & fuaderent ei tantis pecuniis, quantis pote-

dpre.

rat Prefes placari, fiue autem. & precibus, volen-

—

€90 if

tes eruere eos de periculis, aduerfüs fe ipfos falfum

tteudi

teftimonium: prebuerunt, dicentes, contra difcipli-

&i, ad

nam militarem obdormiffe fe tunc tanto fomno. vt

ViUens

difcipuli aufi effent, venire fimul, & multi, confi«

1l VIde

dentes, quoniam milites dormiunt abundantius, & !

l-r't'

fic furarentur corpus IESV. . Et hec omnia gere-

US 9d

bantur ab operantibus contrariis virtutibus contra

Chrifti doctrinam

VC ex

exiftimantibus , quoniam. pote-

mnin

url )

ant exünguere a vita hominum de refuürre&tione

Domini prouidentiam DEI, & fidem.

rfd

(-

Et ficut ni-

$ erat

mia duritia Pharaonis non eft mollita multis prodigiis'

T DrO-

i

factis per Mofen, fic, aut amplius duritia cordis ifto-.

aL COf

rum non folum fa&ls fipnis, & prodigiis non eft

Ym 1'1

—

flexa, fed neque cuftodibus nunciantibus credide-

g. vt

runt, qui venerunt in ciuitatem , & nunciauerunt

n

omnia, quecunque fuerant facta.

JUA»

Et Pharaoni qui-

(C]plm

dem di&um eft : Ad hoc ipfum te füfcitaui, vt often-

yenue

dam in te virtutem meam, & vt annuncietur nomen

1UfI]

meum in vniuerfa terra : iftos autem fupportauit

timo.

magnanimitas DEI, vt vafà irz preparata in inte-

Vi

ritum, fiat falus in gentibus

Il

opter

J

kkk

ORI.

854.

Caput X X. C? vltimum.,

ORIGENES. In ci. loerum . Mattbai.

Tón&;

démonl

IIL pag. 93r.

Jamf

hi occ

CONSIDERATIO CCCLII

vis pro

cant,

Azt ilis Piatus: Fabetis cuflodiam , ite, cuffo-

tüm C

dite , ficui. fcitis.

J]li autem. abeuntes , munierunt. [epul-

mq

chbrum, fignantes lapidem , cum cuftodibus. Loc. crz.

rae o

v. 6s. 66,

Doft &

dittum

bique error in fe ipfum impingit , ac vel ir

uitus veritati fufBa gatur,

que fc

Perpende. igitur.

licet

Credere oportuit, mortuum illum effe, & fepultum,

tu? l

ac refürrexiffe: que omnia inimicorum opera cre.

TROK

dibilia fiunt.

Vide igitur illa verba, quz ifta pror-

ftoda

fus confirmant : Recordati fumus, quod impoftor

ille. dixerit adhuc viuens, mortuus eft igitur ; Poft

Adm q

e

vult à

tres dies refurcam

Iube muniri fepulchrum

»

permit

rgo fepultus eft: ne forte veniant difcipuli eiu

incufà

& furentur eum.

Si itaque fepulchrum munitum

It pot

fit, & obfignatum, nulla fraus erit ? Nulla certe.

b

ttam.

h^

Ergo certa eft refürrectionis demonftratio, vt pa-

tuilfen

tet ex iis, qua vos obtenditis.

Cum enim obfig-

lisque

natum fuerit fepulchrum , nulla fraus fuit.

Si nul-

finger

la fraus, & tamen fepulcehrum vacuum 1epcrtun1

dicere

eft, palam, & fine controuerfia eft, ipfum refüt-

rexifie,

Viden', quomodo velinuiti pro veritaüs

Verita

de-

ä

Confideraziones de. Paff. Dom.

855

?h Rfm

demonftratione pugnent.

Tu vero mihi perpende,

:

quam fint difcipuli veritatis amantes ; quomodo ni-

hil occultent ex iis, que inimici dixerunt, quantum-

Ll

uis probrofa illa fint.

Ecce enim impoftorem vo-

cant, neque illud ipíi tacent

id, quod etiam. illo-

, üfi-

p ER

rum crudelitatem demonftrat, quod ne poft mor»

1 ji

a C

tem quidem iram miffam fecerint.

Illud autem quz-

rere operge pretium fuerit ,

vbi nempe dixerit :

Poft tres. dies refurgam

Neque enim illud clar

Ita-

u ts n

Yel f

dictum inuenitur; fed Ione tantum exemplo.

que fciebant fcelefti Iudei, ea, qus ille dixerat,

cin

licet füa fponte maligne agerent

Quid ergo Pila-

Dultimy

*

[

tus ? Habetis cuftodiam, munite, ficut fcitis.

Et

muniuerunt fepulchrum, fignantes lapidem, cum cu-

2 p

ftodia

Non permittit, vt milites foli obfignent

tpolor

y

fft ]

INam quafi de rebus ipfius edoctus, non vltra cumillis

hum

vult agere ; fed vt fefe ab illis expediat, hoc etiam

od r

Jl elI$)

permittit, & ait: Vos , vt vultis, obfignate, ne alios

JUnitm.

incufare poffitis, Nam fi foli milites obfignaffent, dice-

| repotuiflent, etiamfi id falfum, & incredibile fuiffet

Cefte

-attamen, vt alias impudenter fecerant, dicere po-

V

[Pl'

tuiffent, milites corpus auferendum dediffe, difcipu-

T

lisque anfam prebuiffe, vt refurre&tionem eius con-

lia m ii

G n

fingerent, Nunc autem cum ipfi muniuiffent, hoc

pe

tum.

[«

dicere non poterant

Viden', quomodo nolentes

) fel

Veritatem aflerere nitantur.

iU

Nam ipfi accefferunt

QUE

kkkg

d

ipfi

[j

-

856

CCapu XX. C& vlfiräum.

ipfi petierunt, ipfi obfignarunt cum cuftodia; ita

pia? f

vt fefe mutuo accufent, & confutent.

Atqui quari-

In fple

do furati effent in Sabbato, & quomodo ? Neque

T at

Tn ml

enim prodire poterant. . Quod fi legem pretergrefíi

effent, quomodo aufi fuiffent, ita timidi accedere ?

in var

Nf t

Quomodo perfuadere turbz potuiffent ?. quid dixif-

fent ? quid feciffent ? Quo animo pro mortuo ftare

erant,

potuiflent? quam exfpectantes retributionem ? quam

tuiffer

mercedem ? Cum viuentem illum comprehenfum

mnulier

&um :

viderent, fügerunt ; & poft mortem audacter pro

induxi

illo loquuturi erant, fi non refurrexiffet ? Quomo-

vefürm

do hzc cogitari poflint ? Quod enim nec voluiffent,

verfus

nec potuiffent refurrectionem , qu& non fuiflet, fin-

eul

on

$ere, palam hinc eft. —Multa enim illis de refürre-

&ione loquutus frequenter fuerat , vt ipfi narra-

Teoes

bant. Poft tres dies refürgam. — Si ergo non refur-

tagin

rexiffet, manifeftum eft, eos, vtpote deceptos, &

eu

à tota gente propter ipfum impugnatos, sdibus ,

fent?

& vibibus pulfos, ab illius cultu difceffuros fuiffe;

€orur

neque enim voluiffent de illo talem opinionem fpat-

& illl

gere, vtpote qui decepti ab illo fuiffent, & in ex-

rj (

trema pro illo dedu&i pericula, Quod vero non

Cius,

P

otuiffent, nifi vera refurrectio fuiffet, illam fimu-

babile eft. In qua re

lare, id certe admodum pro

&litr

enim fiduciam habuiffent ? In fermonis grauitate ?

At omnium imperitifimi,erant. in pecuniarum co-

pia ?

Confz'dera!ibnes de Pajj. Dom.

$57

l; ia

pia? neque virgam, neque calceamenta habebant.

:

lii quue-

l

In fplendore generis ? Viles erant ex vilibus orti.

-N

Jn patrize fplendore? Ex ignobilibus orti locis erant.

terprafl

íN

in multitudine ? Non erant plures, quam vndecim,

Ceder?

in variis difperfi locis. In promiffionibus magiftri?

id dixi-

Nifi refürrexiffet , nullam:in ipfis fidem habituri

10 (lare.

erant,

Quomodo autem furentem populum fufti-

? qui

nuiffent ? Si namque coryphzeus ipforum oftiariz

henfün

mulieris verbüm non tulit, & fi reliqui, illum vin-

qer D)

&um videntes, difperfi funt, quomodo in animum

Qüonte

induxiffent, ad extrema orbis accurrere, vt fi&um

luiffet

refürre&tionis verbum plantarent ? Si enim ille ad-

et, ft-

uerfus mulieris minas non ftetit, neque illi ad vin-

refünts

culorum -confpe&um, quomodo poterant aduerfus

| putee

Reges, & Principes, & populos ftare, vbi gladii, far-

| relite

tagines, fornaces, & mille quotidie mortes, nifi

tos, &

eius, quirefürrexerat, virtute, & gratia adiuti fuif-

dibus,

fent ? 'alia, tantaque figna fa&ta fuerant , & nullum

foift;

eorum ludzi fünt reueriti , fed illum crucifixerunt,

i fpaf-

& illis refurre&ionem fimpliciter narrantibus credi-

dnde

turi erant ? Non ita fe res habet, non ita, fed

0 n

eius, qui refurrexit, virtus hzec operata eft.

ku

y fimi

S. CHRYSOS TOMVS. Honil. LXXXIX.

qui f&

sls XC. in Mattb. T. VIL pag. $3. &9 fQq.

jtat

21

j ««

"

kkks

CON-L

$58

Caput X X, &gl-qltz'mam.

1l

CONSIDERATIO CCCLIII |

gmfl 1

ET VLTIMA.

catoru

g iU

Di&torum omnium Summa.

11

cnici

Chriflus palJus ef?. pro nobis, vobis velinquens. ex«

I, PETRI.

fini(t

emplum , «t f/equamini ve[tigia. eius.

l,

2l.

Boeati

um

Qider

Á d flutem noftram, & vitzi huius tranfigendze

vtilitatem in his, que paífus eft ab inimicis

00n |

Dominus nofter, exemplum patientie nobis pre-

bere dignatus eft; vt pro Euangelica dignitate, fi

cem.

hoc ipfe voluerit, nihil tale perpeti recufemus. Ve-

ofte

rumtamen, quia nec in ipfa carne mortali aliquid

vt €

ile neceffitate, fed omnia . voluntate perpeffus eft,

TC

re&e creditur, etiam fignificare aliquid. voluiffe in

1ed

fingulis quibusque factis, quzx circa eius paffionem

€oni

gefta, atque confcripta funt.

Ac primum, quod

fant

traditus , vt crucifigeretur, crucem fuam ipfe porta-

uit, continentive fignum dedit, & demonftrauit, prz-

u

cedens, quid facere debeat, qui eum fequi volue-

d

rit.

.Hoc etiam verbo commonuit, vbi ait: Qui

ch

diligit me, tollat crucem fuam , & fequatur me.

xif

Tollit enim quodam modo crucem fuam, qui regit

Tüc

mortalitatem füam.

l:

"

Confiderationes de Paff. Dom.

859

J

——

1l Quod in leco Caluarie crucifixus eft, fi-

gnificauit in paflione füa remifionem omnium pec-

catorum, de quibus in pfalmo dicitar : Multiplica-

£s funt iniquitates mex füper capillos capitis mei.

IIL Quod duo cum illo ab vtroque latere

^l5 «

crucifixi fünt, oftendit, alios fibi dextros, alios

NI

finiftros effe paffüros: dextros, de quibus dicitur:

Beati, qui perfequutionem patiuntur propter iufti-

tiam : finiftros autem, de quibus dicitur: Etfi tra«

penda

didero corpus meum, vt ardeam, charitatem autem

TIETMCIS

non habuero, nihil mihi prodeft

$ pre

IV. Quod titulus eft pofitus fuper eius cru-

e, f

Rex Iudeorum, illud

cem, in quo fcriptum erat

. Ve

oftendit, quia nec occidendo ellicere potuerunt ,

liuid

«t eum Regem non haberent, qui eis manifeftifit-

5 lh

me eminentifima poteftate, fecundum 1ua .opera

if m

redditurus eft, Vnde in pfalmo canitur : Ego autem

onem

conftitutus fum Rex ab eo fuper Sion montem

qud

fanCtum eius.

J0rta

V. Quod tribus linguis txtulus confcriptus

p

erat, Hebrza, Greca, & Latina; non folum Iu-

Jüe-

daeis

fed etiam sentibus cum regnaturum fuiffe de-

Qui

claratum eft

Proinde in eodem. Pfalmo, cum di-

ff«

XINGLS

go autem conftitutus fum Rex füper Sion

[éct

Tmontem fanéctum eius

vbi fcilicet Hebrea lingua

regnauit ,

continuo tanquam wUOracca , Latmaque

kkk

fu

J

D«

860

Caput XX,. C9 vltimum,

K

fübiungens, Dominus, inquit, dixit ad me, Filius

1

meus es tu, ego hodie genuite : pete a me, & da-

non 0

mlcldü

bo tibi gentes hereditatem tuam

& pofletlionem

tuam fines terre. NNon quia Greca, & Latina fo-

pleber

Taelit

le funt gentium lingue; fed quia ipfie maxime ex-

cellunt, Greca propter ftudium literarum, Latina

pE

propter peritiam Romanorum.

Quamuis in illis

[j

|

&t«

tribus linguis Cárifto fübiuganda vniuerfitas gen-

tium omnium monftraretur ; non tamen illic fcri-

cum

ptum eft, & Rex gentium; fed tantummodo lu-

Tufm)

daeorum, vt commendaretur origo feminis in pro-

2on

prietate nominis

Lex enim a Sion prodiet, di-

ganti

&um eft, & verbum Domini ab Ierufalem. iNam

nequ

qui fünt, iqui dicunt in pfalmo : Subiecit plebes

te pl

nec

nobis, & gentes fub pedibus noftris, nifi de qui-

Tuds

bus dicit Apoftolus : Si enim Ypiritalibus eorum com-

municauerunt gentes, debent & in carnalibus mini-

Rex

ftrare eis ?

fert

qute

VI. Quod fuggefferunt Principes Iudsorum

Pilato, ne abfolute feriberet, quod fit Rex ludao-

tde

rum,. fed quod ipfe Regem fe dixerit Iudzorum ,

vamis illis fractis, ita Pilatus

inferendum figurabat

tes

Oleaftrum: quia homo erat ex gentibus, gentium

fcribens wnfefïionem, de quibus merito. ipfe Do-

uD

minus dixit : Aufcxerm & Vobis regnum,. & dabitur

le

genti, facienti iuflitiam.

iNec ideo tamem non eft

Uis

ille

E ol s RO

d

Confiderationes de Pa[]. Dom.

861

;

, P'illug

ile Rex Iudeorum, Radix enim portat oleaftrum,

3, &da.

non oleafter radicem.

Ec quamuis illi rami per

Alonem

infidelitatem fra&ti fint; non ideo DEVS repulit

E

tint fo.

plebem füam, quam prafciit, Et ego, inquit, It-

it]e ex.

raelita füm.

Et quamuis filii regni, qui noluerunt^

Latina

DEI Filium regnare fibi, eant in tenebras exterio-

n illi

h

N

res: tamen multi ab Oriente, & Occidente venient,

—

& recumbent, non cum Platone, & Cicerone, féd

5 pen-

jc feri

cum Abraham, & lfaac, & lacob in regno coelo-

o Tu-

ruim.

Pilatus quidem Regem ludzorum fcripfit ,

pR

1 pro-

non Regem Grecorum , aut. Latinorum , quamuis

-

, d-

gentibus regnaturum.

Et quod fcripfit, fcripfit ,

Nwm

neque infidelium függeftione mutauit, cui tanto an-

z

plebes

te predictum erat in píalmis: Tituli infcriptionem

M - M r n RTE

e qii

ne corrumpas.

Omnes gentes credunt in Regem

-COft«

ludeorum ;; omnibus gentibus regnat, fed tamen

Rex lIudeorum,

Tantum valvit illa radix, vt in-

frifie

fertum. oleaftrum in fe poffit ipfa mutare, oleafter

autem oliuz nomen non pofüt auferre.

24

Orüm

IddQO»

VII. Quod in quatuor partes diuifa veftimen-

ta eius milites abftulerunt ;; per quatuor orbis par-

'ün,

:

tes peragratura facramenta eius fignificauerunt,

bt

!

tium

VHI. Quod vnam tunicam inconfutilem de-

D.

füper textam fortiti funt, potius quam partiti, fa-

ytur

tis demonftratum eft, facramenta vifibilia quam-

d

uis & ipfa indumenta fint Chrifti, poffe tamen ha-

d

k k

bere

862

Caput XX, & vltimum,

bere quoslibet hec, fiue bonos, fiue malosg fince-

ffïeo [

rifimam vero fidem, que per dilectionem operatur

cinus 4

vnitatis integritatem, quia dile&tio DEI diffufa eft

iiciend

5

in cordibus noftris, per Spiritum fan&um , qui da-

pun ü

tus eft nobis, non pertinere ad quoslibet, fed oc-

ficut d

culta DEI gratia, tanquam forte donari.

Vnde

ce dixi

Simoni, qui baptifmum habebat , «& iftam non ha-

facint

bebat, a Petro di&tum eft: Non eft tibi fors, neque

)

pars in ifta fide,

pie n

IX. Quod in cruce cognitam matrem dile&o

faten

difcipulo commendauit ; congruenter tunc huma-

ilo p

num affe&um , quando vt homo moriebatur, often-

quia (

The aC

dit. Ifta hora nondum venerat, quando aquami in

vinum conuerfürus , eidem matri dixerat :

Tnam

Quid

mihi, & tibi eft mulier ? Nondum venit hora mea:

foirit

Non enim de Maria fumpferat, quod habebat in

T

Diuinitate, ficut de Maria fumpferat, quod pende-

to,

bat in cruce.

pot

X. .Quod dixit, fitio ; fidem querebat a fuis :

nedi

fed quia in propria venit , & füi eum non recepe.

bens

runt ; pro fuauitate fidei , acetum perfidiz dederunt,

p ]

& hoc in fpongia, vere.fpongie comparandi, non

folidi , fed tumidi; non re&o confeffionis aditu

bt

fa.

aperti, fed infidiarum tortuofis anfra&tibus cauer-

ial

nofi. Sane ille potus habebat & hyffopum, quzs hu-

$4

!

milis herba , radice fortiffima petra dicitur inhz-

h

n

rere,

UER

Confiderationes de Pa[].. Dom.

963

') fhce-

rere, Erant quippe in illo populo, quibus hoc fa-

Jper

cinus ad humiliandam penitendo animam poft ab-

duf df

iiciendo feruabatur.

Nouerat eos ipfe, qui hyffo«

qui d

pum cum aceto accipiebat. Nam & pro eis orauit,

fed oc.

ficut alius Euangelifta teftatur, &um pendens/in cru-

Vnde

ce dixit; Pater, ignofce illis, quia nefciunt, qmd

10n la

faciunt.

Deque

XL Quod ait, Perfe&um eft, & inclinato ca-

pite reddidit fpiritum; non neceflitatem, fed pote-

diledn

ftatem fuse mortis oftendit, donec omnia, que pr

hiüms

ilo prophetata erant

perficerentur, exfpeGans ;

offe

quia & hoc fcriptum erat , &in fiti mea potauerunt

E

me aceto , tanquam poteftatem habens ponendi ai

Qui

pmam fuam, ficat & ipfe teftatus eft

Et reddidit

1 T

fpiritum per humilitatem, hoc eft, capite inclinato ;

Dat i

recepturus eum per refurredionem, capite fubleua-

[

'to,

lftam mortem, & capitis inclinationem magno

poteftatis fuiffe, Iacob ille Patriarcha in ludc be-

f

nedi&ione prenuncians, afcendifti, inquit, recum-

(oph

bens, dormifti ficut leo ; per afcenfionem mortem,

Ji

J0lj

per leonem fignificans poteftatem,

110

XII

Iam vero quod,illis duobus crura con-

aditü

fra&a funt, illi autem non, quia defunctus eft ; quar

aud.

fa&um fit, ipfum Euangelium declarauit. Oportebat

zi

enim, vt ifto etiam figno demonftraret, in eius pre-

wnhæ

nunciata prophetia commendatum effe pafcha Iudeo-

Ü

I'UFH 5

as

TE

du

964. Caput X X. & «vlr. Confid, de Paff. Dom.

yum, vbi hoc preceptum eft, vt ouis offa non

frangerent.

XIIL. Quod latus lancea percuffüm, in terra

fanguinem, & aquam manauit; procul dubio facra-

menta fünt, quibus formatur Ecclefia ; tanquam Eua

facta de latere dormientis Adam, qui erat forma

futuri.

XIV. Quod lofepb, & Nicodemus eum fepe-

liunt ; ficut nonnulli nomina interpretati fünt , Io-

feph interpretatur au&tus ; Nicodemus autem, quia

nomen eft Crecum, pluribus notum eft, quod ex

victoria, & populo fit compofitum ;5 quia ves vi-

Coria eft, 3750« populus.

Quis eft ergo moriendo

aucus, nifi, qui dixit, granum tritici fi non moria-

tur , folum remanet; íi autem moriatur, multipli-

catur ? Et quisetiam moriendo perfequutorem popu-

lum vicit, nifi qui eos refürgendo iudicabit ?

S. 4VGFSTINVS. Serm. CCXVILI. alias

!

LXXVI de diurfis. Tom. V. pag. gáo. $ fq.

x

alia.

A

(/j

À

TC

! g

ZA

Sy

g

À

(

»

E

N

2

FA

d

G

s:r

Ed

j

d

. Dun,

f n

iL tem

lo fa.

m E

t forma

m fene

it, To

1, qua

od ex

ficoc V

Yriendo

TDOflte

lll

cpopu-

1

[ dl

l

rE

o A n C R RE

ws

p2

E EEE

M Pa a

—

EX VN NU r

R.

—

wiiteec - AC m

x

—

-

m

MT

I

E

A

b

L

-

-z3

M

E

-

es

—

s

v

:

TMESC

E

ts

Is

*

L An

——

v mOnda

i i i

iL iA

h. d

b w

CR

p

—

— Q

——

'"e

.9

é

E

9-

*s

e.

z

h

34

. 3&.

2«

2

Y

w

B

$^

9.

2

i

s

9-

e -

6 .

x À

C

at

CQ

N

*

x

93

^e :

9 .

f^.

N

a

xj

*

w -

9,

k

£2

9,

"D

e

«

dÀ

m

9-

2

T

R.

3

9

.n(

O

d xuv

e

^P -

e

N

2

.

d

LN

$

-

.:ä

»

E

p

A

?

i

&;..ü&

o

T N

L:j

u6

BUA

*

d.

M

.2

e*

,9

e

?*

Wkwä«

—

^

«

*«

At a

;

B.

-

E

"

us

-

r

".

E

FT

.Ma.

a

s

/*1

E

3

-

— —

p9

-

"

A

p

&w

d

[

d. -

EE 2

*ac:

-

2 —

-

"—

-

[

j

2

p

2

*

L

b

TA

z

du

A

i

"

.

N

P

, É^

d

d

X

2*

2j

b

A

?7'(

ä

n

X

£

L

LA

[/4

1

D7

A

D

t

"

E.

7)

I

"

dute

p

g«

T

p

v

N

I

p E E LE

341

AU.

Z

*

i

UA

k

2

:

5

"

P

[

li

E.

(

n

PS.

A

ER

D

z

MU

5

du

d

j

2

i^

d-

5

i

äïä"z

2

d

E

m

1

-

E.

*

E

24

3A

?

"

H

2y

A

d95

p

us

BAEA

P 1

Nr

RRE

25

D.

:

v

»

:

j

5j

:)

t

25

v

j5

P

t

b

A

x

t

L

TE

W

2

»

a

"

PX

*sl

d

jAS

a

-

"E

»

"

aC

e

a

T

Y

s

£

3

w

t

u

$

L

t

r

2

B

(j

n

t

j*

2

E o

&

p

r

Ts

À

D

J

a

m

*b

La

485

2

Ab

]

M

f

iier

7j

p

E.

*

w

i ï*l'?

:

1n

X

d

CY

MÓ

t

E

$2

Ài

E

E

*

æ;[w&

E

"

&

r*

Je

U

s

p

j

*s

x

o

P

n

*

T

b

e

3

*

3«

B

:.

M

$

*

N

y

u3

p

N

$

p

PA

E

v

a

m

t

:

WE

*

Rn

5*

4

$

st

z

B

3í

*

a

x

J

Á

U

Ri

Jj

B

xï

RS

"

hi

xaEeu

Es

F,

A

d o

m

g

4

j

dl

"

A

)d

s

*

k

AX

»

"

m

$

Q

u

:

d

$

SUY

:

E

t

*

*

-;

z

u

Aäæ;(

Es

"

g,;;

$

s

dj

*

d

$

:

Lj

H

x

*

t

LA

3

s

"

z

z

x

5

-

A

v

x

*

U

À

a o

i

1

s

s

|

i

2

"

D

GoR

As

x

£1

$

i

*

[

2

EE

:

J

Vs

s

[

:

d

N

2

ä,

£

i

5

x

Á

*

g

zM

!þ

Qu

.

(

R

ï [

M

i

i*

e

x

»

*

£

"

*

P

-

et

e

P

n

RC

j

^i

$

JuDE:

X

$1

]

p

E

de

A

D

5

x

T2

f

P

s

1

'f

€

i

[

A

5

.

d

*

N

e

s

a

£

X

&Y

34

d

s

"u

ii

"

-

ET

d

120 «m

FASCICVLVS

Ed

MYRRH JE

Q

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

COLLECTVS

s

EX OMNIBVS ANGVSTIIS , ET

l

O Balance

2

DOLORIBVS PATIENTIS PRO

ä

l

IVMANO GENERE SALV ATORIS

Focus

N

COMPLECTENS

l

PRATER CONCORDEM SS. IF.

M

[

EVANGELISTARVM NARRATIONEM

10

oj

PIISSIMA QFJEQFE SS. PATRVM , ET

ECCLESLE DOCTORVM SENSA, QVJE DE

z

SACRATISSIMA | CHRISTI P.ASSIONE

[

SPARSIM IN SCRIPTIS SVIS

e

PRODIDERE.

!

COLLECTORE

l

P. HIERONYMO BEZ A.NGE

ä

O. S, B. CREMIFANI PROFESSO,

l

ET IN ACADEMIA iBIDEM S, SCRIPTVRJE

PROFESSORE ORDINARIO,

!5

CVM SUPERIORVM PERMISSV,

W

STYRAE,

TYPIS GREGORII MENHARDT,

M, DCC. LXVI,

d ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com