fermonum , videbit, quoniam Princeps quidem Sa-

€erdotum dubitanter dixit : Si tu es Chriftus Fili-

& ith

us DEL.

Si enim fyllaba dubitationem interroga-

:

tionis oftendit. Pilatus autem pronuntiatiue : Tu

es Rex ludeorum ? Quoniam autem . pronuntiatiue

hoc dixit Pilatus , illud quoque confirmat, quod

d

etiam alibi füprafcribit in titulo, Rex Iudxorum,

d fte

in tribus linguis , Hebraice , Grece, & Latine, vt

( nuc

Hebrgi, & Greci, & Romani cognofcerent , quo

Ditfe

niam & Pilatus fciebat, eum Regem Iudzorum efic.

2234

Pro-

k

348

Caput. 111

Propter quod appáret, cum qua reuerentia requi.

te «

o

rebat de IESV , & prouocabat populum, vt IESVM

megis ad dimittendum peterent, quam Barabbam.

fe p[æ

jelt s

Reuerentiz. aütem Pilati illud. etiam fuit fignum ,

quod lauans manus fias , dixit : Innocens ego. fum

que f

a fanguine huius, vos videritis,

Quod autem di-

liradi

ili, |

Xit ad Principem Sacerdotum: Tu dixifti, dubita-

tionem eius oblique arguens conuincit,

Et quod

gentes-

gentes

ait Pilato : Tu dicis, fententiam eius pronuntiantis

€onfirmat.

ginos

toret

ORIGEN.ES. Commant, in. Mattb. 1. c,. Yons

II gag. g16.

&

fines

tie í

CONSIDERATIO CLIX'

tium

Ju es Rex ludaeorwa ? LOC. ciT,

diers

um nihil haberent prorfus, quod ei obiices

ftum

Qu

gltUS

rent, aut quod füpplicio dignum effet, quum-

que Pilatus urgeret, vt cauffas exponerent , ob quas

Jmnp

eum adduxiffent, IESVM in Cafarem peccaffe di-

ür,

(fatU

cunt, quippe qui Iudzorum regnum in fe transfer-

ret , regiamque- maieftatem fibi arrogaret : nefarie

fpor

dix

id quidem, ac verfuüte dicebant, feiebant enim , Pi-

latum etiam inuitum fuze vtique faluti prouifürum ,

if

& illico penas.de eo- füumpturum , qui horum effet

de

poftulatus,

Nam quum ludai propi ad feditio-

liti

nes;

W

349

Confiderationes de Paff. Don.

] fequl

pes,ac tumultus forent, & facile coniurarent ; id»

IV

dirco a Cefare miffi iudices acriores quodammodo

tübbam,

íc prebebant, & vt eos in afficio tutius contine»

ipm ,

ient, in eius criminis reos inconfideratius quando«

40 füm

que fzuiebant,

Crimini dant itaque Chrifto, quod

tem di.

lraelis regnum fibi arroget : quocirca deie&i funt

dübit.

jlli , affüumpte vero , & Chrifti regno fübiecte funt

t quod

gentes,

Poftula. enim a me, inquit, & dabo tibi

Qtiantis

gentes hereditatem tuam, & poffeffionem tuam ter-

minos terre. — Vna enim Ifraelitarum gente in fu-

, Ti

rorem abrepta, gentes vniuerfe Chrifto traduntur,

& pro vna ludeorum regione omnes totius orbis

fines. Nam, vt Paulus ait, delji&um illorum diui-

X,

tie funt mundi, & diminutio eorum diuitie gen-

tium.

Quod ergo Pilatus murmurantes Iudcos au-

dierat, id nunc palam effert, & refpondere Chri-

):bilces

ftum iubet , an ipfe reuera ficIudeorum rex. An-

Quum-

gitur vero, vt credibile eft, & periclitari Cerfaris

imperium exiftimat , ideoque curiofius id fcruta-

) qui

fe d*

tur, vt rebus confülat, fibique a Romanis deman:

datum imperium fartum ac te&tum conferuet.

Re.

asfete

fpondit ei IESVS : A temetipfo hoc dicis , an alii

eïari'e

D

dixerunt tibi de me ? Cum nemo , inquit, de me

ifud vnquam dixerit, vnde tibi füccurit , vt me

Um,

elfet

de hoc interroges ? Sed non dubium eft, qüin mae

lg

liiia Iudeorum ,. & acerbiffimus dolus id finxerit ;

nec enim ludex eris, & fimul accufator.

Hec

T

aas

DOI-

350

Coput V I

jite f2

porro dicebat: Chrlfï:us9 innuens Pilato, nullum fe

di&tum, fa&umue latere , quantumuis occultum, &

d DÉ

abítrufum , vt natura demum füpernaturali intelle-

ORU

€a, tardius quodammodo Iudeorum crudelitati fer«

li,

uiret, fimulque docens , eum grauiffime peccare

eft en

qui ludeorum clamoribus obfequutus , hominem

bus d

iftius culpee prorfüs exortem füpplicio afficeret

fom (

S. CYRILLVS ALEX ANDR. li. XII

do, |

in lamn. cap. XVIIL « 33 €(? 34. Tom. IF.

fo]0;

«m

peg. 1036

fion (

CONSIDERATIO CLX

do,

do €

Refpondit. IESPS : Regnum meum 8 efl. de boc

faren

mumndo,

IOANN, XVIIl. 36

qutel

hinc

udite ergo Iudei, & gentes, audi circumcifio,

A

audi preputium, audite omnia regna terrena :

faci

non impedio dominationem veftram in hoc mun-

me

do: regnum meum non eft de hoc mundo

No-

fort

lite metuere metu vaniffimo , quo Herodes ille

gno

maior, cum Chriftus natus nuntiaretur , expauit,

fin

értot infantes, vt.ad eum mors perueniret , oeci-

hin

dit, timendo magis , quam irafcendo . crudelior.

p

Regnum, inquit, meum non eftde hoc mundo..

Ti

Ro

Quid vultis amplius ? Venite ad regnum , quod

non eft de hoc mundo : venite credendo , & no-

De

lite

Con(iderationes de Pa[f. Dom.

35!

lm f

lite fieuire metuendo,

Dicit quidem in prophetia

lum, &

de DEO Patre : Ego autem conftitutus fum. Rex

. inte].

ab eo füper Sion montem fan&um eius : Sed Sion

lt fs

illa, & mons ille non eft de hoc mundo. Quod

CQ l

eft enim eius regnum , nifi credentes in eum , qui-

Ominem

bus dicit ; De mundo non eftis, ficut & ego non

T6t,

fum de mundo ? Quamuis eos effe vellet in mun-

i. X1I,

do, propter quod de illis dixit ad Patrem : Non

l, [F,

rogo, vt tollas eos de mundo , fed vt ferues eos

ex malo, .

Vnde & hic non ait : Regnum meum

non eft in hoc mundo; fed, non eft de hoc mun-

X

do. Et cum hoc probaret dicens : $i ex hoc mun-

37

do effet regnum meum, miniftri mei vtique decer-

tarent, vt non traderer ludeis. Non ait: Nunc

autem regnum meum non eft hic, fed, non eft

hinc,

ncifo,

Hic eft enim regnum eius vfque in finem

6a :

feculi, habens inter fo commixta zizania vfque ad

Tüüfle

meffem : mefüis enim finis eft fieculi, quando mef.

Ne

fores venient, id eít, Angeli, & colligent de re«

s ile

gno .eius omnia fcandala , quod vtique non fieret,

A

fi regnum eius non effet hic. Sed tamen non eft

OC

hinc , quia peregrinatur in mundo : regno fuo,äuip«

elior,

pe dicit: De mundo non eftis , fed ego vos elegi de

1ndo.

mundo. Erant ergo de mundo, quando regnum eius

pon erant, fed ad mundi principem pertinebant.

quol.

19

JDe mundo eft ergo , quidquid hominum a vero

Id

quï.—

352

Caput VML

fentis

quidem DEO creatum, fed ex Adam vitiata, atque

damnata fürpe generatum eít: fa&um eft autem

& 1ej

font,

regnum non iam de mundo, quidquid inde in Chri-

fto regeneratum eft

Sic enim nos. DEVS eruit

fatigi

& pe

de poteftate tenebrarum , & transtulit in regnum

Filii charitatis füe ; de quo regno dicit

Regnnm

nitt

dici

meum non eft de hoc mundo , vel : Regnum meum

non eft hinc

di,c

S. AVGVSTINVS, Tratt. CX V. in foann.

a«

die !

Jom. IIIL pag. 7ar,

templ

Tibor

CONSIDERATIO CLXI

temj

Regnum meun uon e[? de boc mundo.

LOC. CIT,

eía

ies füos mercenarius euolui citius exoptat, vt -

torpi

D

ad laboris füi premium fine tarditate perueniat

&d

pf

Dies itaque hominis vera, & szterna fàpientis , re&te

snercenarii diebus comparantur : quia prefentem

quan

Ten

vitam , viam, non patriam , militiam, non palmam

deputat: & eo fe abeffe longius a premio confpi-

fit:

cit, quo tardius ad finem venit

Confiderandum

tranl

quoque eft, quod mercenarius in alienis laboribus.

dit,

exfuüdat : fed tamen fibi premium proprium prepa-

fübf

yat. -

Voce autem Redemtoris noftri dicitur :

Re-

giu

gnum meum non eft de hog mundo

Omnes

fe

érgo, qui fpe celeítium przditi, exercitio vite pre-

QUO

fen-

Confderatibn&s de Paff. Dom.

353

l

»ateui

fentis atterimur , in alieno laboramus;

Nam fepe

aUtem

*

.

mundo , que mundi

& reprobis feruire cogimur

1 Chri.

füunt, reddere coar&tamur : & alieno quidem labore

' erit

fatigamur, fed tamen premia noftra percipimus ,

epuüm

& per hoc peruenimus ad propria , quod pure mi-

niftramus aliena.

um

Quo contra quibusdam Veritas

um

dicit: Si in alieno fideles non fuiftis, quod veftrum

eft, quis dabit vobis ? Sciendum quoque eft, quod

Tam,

mercenarius follicite curat infpicere , ne vnquam

dies vacuus labatur ab opere: & exfpectatus finis

temporis ne inanis veniat ad remunerationem. Id

,

laboris namque ftudio confpicit , quid percipere in

tempore remunerationis poflit,

Nam cum opus

QT.

crefcit , premii fiducia proficit : cum vero opus

it, Vt-

torpuerit, fpes a remuneratione laflefcit.

Vnde

eniaf,

& ele&us quisque vitam fuam quafi mercenarii dies

rede

penfans, tanto fidentius fpe tendit ad praemium ,

Dnten

quanto nunc robuftius perdurat ad laboris incre-

Irmara

mentum : qui fit decurfus prefentis temporis , pen-

p

fat: dies cum operibus munerat , ne a labore vacua

dum.

tranfeant vite momenta, formidat: aduerfis gau-

ribus

det, paffione reficitur , moerore refouetur , quia

'"pi-

fübfequentis vitz:e premiis tanto remunerari fe lar-

e

gius confpicit, quanto pro amore illius quotidianis

n

fe mortibus verius impendit.

Hinc namque eft ,

p*

—quod ciues füperne patriv , Conditori eius, pfalmi-

il*

fte

354

Coput Pl

Räla vocibus dieunt: Propter te rmorte afficinu

horim

tota die.

Hünc Paulus ait: Quotidie morior pro»

gus $i

Hinc iterum dicit 3

minit

pter veftram gloriam fratres,

Ob quam caufam hec patior, fed non confundor t

facinó

fcio enim, cui credidi, & certus fum, quia poten$

petii

eft, depofitum meur feruare in illum diem, Sane

que a

€i igitur viri, quot labores nune veritati come

& g

mendantes exhibent, tot idm remunerationis füe

illio t

pignora intra fpei cubiculum claufà tenent.

fen &

Hierof

S. GREGORIVS M. lib. VIII. Moeral. in

tilhilq:

€ap. VII. B. lob. Tom. I. pag. 246. 24p.

&um.

CONSIDERATIO CLXII,

humar

Qu el

Siex . boc tuundo effét. regnum. meum , winiffri tue

Titis

xwiique decertarent , t mon traderer. ludeis : nuné

igitur

autem regnum wmeum mon efb binéi .

3 cal

IOANN, XVIII. 36.

Ym

roinde ipfa Sapientia ad fpiritualem ïntellfgentïs

bebit

P

am impellens animum , nolensque, vt qualia

Rer :

temporalia funt, ipfius arbitrarentur fegnum , ade

. tetc

didit : Si ex hoc mundo effet regnum meum , mi«

fort

niftri mei decertarent , vt non traderer ludzis,

latl

Decertarent vtique miniftti , fan&i videlicet Angeli,

Vocet

qui vigilanter infiftunt , quatenus in omnibus ime

mula

perium perficiant Sapientis.

Expeditiffimus plane

lo«

Confiderationes de Paff. Dom,

$55

Tcitut

Eorum eft famulatus , atque dominatrice digniffi-

Of prC;u

mus Sapientia. Quis miniftrorum talium dignitates,

dicit t

miniftrantiumque officia, humana poterit enarrare

Indor t

fac&ndia? Fulget in terris ex parte, in celo vero

Dotenf

perfpicue ipforum generofitas , collata poteftas , at-

XSana

qüe cozterne DEO Sapiehtie, regii culmen honoris,

. G0me

& generationis facrofanctum myfterium , quamuis

ls (üg

illius in celo, & in terra (it dilatata poteftas, miro ta-

men zquitatis ordine gloriofiffgum fuperczleftis

Yij

Hierufalem difponit regnum , ita, vt indecorum nihil,

nihilque in ipfo eadem ftatuente, appareat imperfe-

&um. Sié namque cocequat ima fümmis , & celeftia

II,

humanis, atque fpiritualibus fpiritualia, vt in confpee

&u eterni opificis regimen ipfius ineffabilem vni-

rifif

tatis , & charitatis reddat concentutm. - - -

Solus$

hi

igitur. Chriftus, DEI virtus , & DEI Sapientia , qui

in celo, & in terra imperii fui dilatat habenas ,

immortalis eft Rex.

Sic de illo legitur : Et has

Pt

bebat fcriptum in veftimento , & in femore eius :

Hunc

judid

Rex regum , & Dominus dominantium.

,ab

exercitus Angelorum virtute potemtes, natura ime

j t

mortales, beatificati per. gratiam , benedicunt, &

(ri$s

laudant, perficientes verbum illius, in audiendo

vocem fermonum eius. Huic vniuerfi mortales fa»

ïgflfs

Bo

mulantur, indictamque Sapientie ipfius non pre-

ter-

Jané

Qs

356

) -Cüfüt V I ] Ib

il

tergrediuntur Iägem; Cetere etiam creature , qu&&

4n exordio mundi fuere condite , impofitas exfes

linit

ferat.

quuntur leges , dicente Propheta : Statuit ea in

L

$

türal

eternum, & in feculum feculi

preceptum po«

fuit, & non prateribit.

Noluit autem Rex ipfe

Qs,

Vi

Chriftus cum ceteris terre Regibus quidquam ha«

bere commune,

an f

Venit itaque in carne humilis 4

(iba

pauper in rebus, in veftitu contemptibilis, in comi«

al e

tatu folus , aufterus in corporis deliciis , & fuper«

borum afpectibus defpicabilis, atque abieétus,

In«

d à

tus vero in fpiritu qualis erat, nofcebatur.

Non

nequ

Q

poterat effe paruus, cui miniftrabant Angeli, famu-

labantur Archangeli , & quem omnis celorum mi

facu

inuet

*

litia venerabatur laudibus, Apparuit , inquam , ia

mundo, non, vt oftenderet, quis effet , fed vt

Sgpie

ignotam feculo veritatis fcientiam predicaret,

ti D

Tam

S. LAVRENTIVS IVSTINIANVS,

que :

loco citato pdg. 309. 310.

dent]

4CONSIDERATIO CLXIIL

te (ü

Verir

&go in boc matus [ut , €? ad boc vemi in mute

dui, * teflimonium perbibeam *veritati Cv«

Hhs l

Tnane

LOC. ClT. V- 370

ad t

atebat quippe veritatis lumen in religionis cüle

Tütn

!

L

1

tü, ii mórum difciplina; & in éoghitione fi-

eud

veriqüe

nis. Rara prorfus efa'ö.)in inündo vhiü$ ,

DEI

Confiderationes de Paff. Dom.,

357

4 qu

bEI fides, — Víurpauerat etenim diabolus fibi Di-

- &

uinitatis honorem , & in mentibus mortalium fpar-

&

ferat errores multiplices,

Jacebat ratio, quz na-

[l po«

turaliter principatur in homine.

Nefciebatur vir-

x ipfe

tus, & ingenita morum honeftas a fuo nimium de-

m ha

uiauerat fundamento ; ex hoc potiffimum , quoni-

lmilj5,

am futurorum bonorum, malorumque non exfpe-

| COU

&abatur merces. Hinc non valebat mundus , nifi

füper

ad ea, que fenfibus vtuntur, diffundere íui cor-

( d

dis affe&um : propterea nec in religione deuotus ,

Not

neque in virtutum augmento. poterat effe follici-

famu

tus.

Tamdiu ergo elanguit , tamdiu errauerunt

m mi

feculi incole , fupernse ciuitatis habitaculum non

|

!m,in

inuenientes , quamdiu in humanitate DEI apparuit

fed vt

Sapientia, que verbis fuis inuifibilis vnici , & cter-

ni DEI notitiam prebuit.

,

Moribus inftituit for-

NVS,

mam, propalatam effe celorum viam indicauit , at-

que veritatis ignote fcientiam cordibus infudit cre-

dentium , quam illi percipiunt foli , qui ex verita-

J

te funt.

Illos , tantummodo ex veritate nuncupa-

uerim , qui ad sternam predeftinati fünt vitam.

fttife

Iftis plane fuo tempore efficitur nota , ceteris re-

1

manentibus foris.

Alieni quippe a veritate non nifi

ad tempus claritatem ipfius intueri merentur. Ho-

js (ils

rum Pilatus prefigurauit imaginem , qui , cum per-

x f

cunctatus fuiffet , quid.effet veritas, illico e).(iit ;

bb

vim

eriue

J

558

Caput V 11T.

vim claritatis eius ferre non valens.

Veritatis

(

quippe fa&us eft teftis, quum nullam mortis caufam

fe inueniffe perhiberet in Chrifto, — Abhorrebat fal-

OmIm'

fitatis fieri teftis, qui multa fuerat cum ipfa Ve-

a

ritate loquutus.

Participauit vteumque de lumi-

[

ne veritatis, quamuis non ad vitam , donec pre-

fentem habuit veritatem.

Sicut quum quis pertra-

Or

&ando aromata, odorem de veftimentis effundit ,

aidit

& manibus, ita & infidelis hic, atque indignus. Stu-

R, (

duit namque veritatem commendare non pertinen-

üm p

tibus ad illam , & quem traxerat odorem , foras

be f

exhibuit ; fed quoniam eandem minime habebat in

& d

fe, víque ad penetralia Tudeorum nequiuit immit-

libeo

tere, Vnde obftinatiffimo animo, & cordis fenfi-

& v

bus obturatis, contra veritatem füafione peftifera

Qiuit

clamauerunt : Commouit populum , incipiens a Ga-

propc

liea vífque huc.

Hoc itaque audiente Prefide ,

bus I

ad Herodem direxit Dominum , non taántum , vt

fecun

inconfulte iudicaret alienum ,. verum-etiam , ut iu-

füm

dicium declinaret iniuftum.

apert

S. LAVRENTIVS IVSTIN. lo citato,

tündt

VoCat

Tioft

am

fümu

u y

N CON-

l—

Confiderationes de Pal[J. Dom.

359

vitis

df

CONSIDERATIO CLXIV.

at fl

Omnis , qui ef? ex veritate , audit vocem meam.. Di-

fiVe.

lum

cit ei Pilatus : Quid eft veritas ?. Et cum boc dixi[fa ,

iterum exiuit ad Iudeos. 10AN, Xvilt. 37. 38.

: pre

mtiis, qui eft ex veritate, audit vocem meam,

Yerthde

O

Audit vtique interioribus auribus, id eft, ob-

Itdit,

$t

audit mez voci : quod tantundem valeret, fi dice-

ret, credit mihi,

tiben«

Cum itaque Chriftus teftimoni-

um perhibet veritati, profe&o teftimonium perhi-

foras

bt n

bet fibi : eius quippe vox eft : Ego fum veritas :

fminits

& dixit alio quoque loco : Ego teftimonium per-

Quod vero ait : Omnis, qui eft

fenfi.

hibeo de me.

tifera

ex veritate, audit vocem meam, gratiam commen-

16

dàuit, qua fecundum propofitum vocat,

De quo

propofito dicit Apoftolus : Scimus , quia diligenti-

fide ,

bus DEVM omnia cooperantur in bonum, his, qui

1, V

yt i«

fecundum propofitum DEI vocati funt: propofi-

tum ftilicet vocantis, non vocatorüm , quod alibi

apertius ita pofitum eft : Cónlabora Euangelio fe-

Titlt,

cundum virtutem DEIL, faluos nos facientis , &

vocantis vocatione füa fan&a, non fecundum opera

noftra, fed.fecundum fuum propofitum , & grati-

am.

Nam fi naturam cogitemus , in qua creati

fumus , cum ómnes Veritas creauerit , quis non eft

€x veritate ? Sed non omnes funt, quibus, vt au-

,

bb2a

diant

560

C FH ..

diant veritatem , hoc eft , vt obaudiant veritati ,

u

& credant in veritatem , ex ipfa veritate prafta-

tur, nullis: procul dubio . precedentibus meritis ,

ne gratia non fit gratia.

Si enim dixiffet : Omnis,

qui audit meam vocem, ex veritate eft , ideo. di-

&us ex veritate putaretur , quia obtemperat ve-

ritati: non autem hoc ait ; fed ait: Omnis, qui

l

efít ex veritate, audit vocem meam.

ÀÁc per hoc

non ideo eft ex veritate, quia eius audit vocem,

fed ideo audit, quia ex veritate eft , id eft, quia

(0AN!

hoc ili donum ex veritate collatum eft.

Quod

l

quid eft aliud, quam donante Chrifto credit in Chri-

flum ? Dixit ei Pilatus : Quid eft veritas ? Nec

þræfe

exfpe&tauit audire refponfum : fed , cum hoc di-

]

xiflet, iterum exiuit ad ludzos. - -

Credo , cum

triti

dixiffet Pilatus : Quid eft veritas ? in mentem illi

Y

veniffe continuo confuetudinem ludeorum , qua

Íolebat eis dimitti vnus in Pafcha : & ideo non

cipe

exfpectauit , vt refponderet ei IESVS, quid eft ve-

ritas, ne mora fieret, cum recoluiffet morem ,

null

quo poffet eis per Pafcha dimitti , quod eum val-

coní

de voluiffe manifeftum eft. Auelli tamen ex eius

bis i

corde non potuit, IESVM Regem effe Iudeornm,

bis]

tanquam hoc ibi, ficut in titulo , ipfa Veritas fi-

xerit, de qua, quid effet , interrogauit,

S. AVGVSTINVFS. Tra&üat, CX FV.. in loan,

dice

T. 4 $. DUB. 792-

C A-

EM

Confiderationes de Paff. Dom.

561

titti,

JOsr

*l 83 £ 94 J j o as £ 8 88 x

N

)mnis,

9 di

CAPVT IX

db vel

» QU

t»w

1.

t hoc

—R

A Pilato mnocem' prima vice venun-

0CQy

biatur,

LUCE.

Xklll.

S-

quia

loANN. xvm. 38

Quod

Chri

ZIE

Prmczpes nefarium . Barabbam Cbrz/z'o

? Nec

proferunt.

IOANN. XVlH. 59

oc di

Il . Chriflus femel

iterumque ad . fal[as

, Qm

eruminationes £acet,

MATTH, XXVII. 12. MARCI,

m illi

xv. 3 LA

qu

) Dionn

L t5 Alt autem P1latus ad Prin-

(t ve

cipes Sacerdotum , & turbas: (d) Ego

i

rem

nullam inuenio in eo caufam

Eft autem

] Và!

confuetudo vObis, vt vnum dimittam vo-

ADUS

bis in Pafcha : Vultls ergo , dimittam vo-

ornym,

bis Regem [udseorum ?

ts f

Il. Clamauerunt ergo rurfüm omnes

dicentes : Non hunc , fed Barabbam ; erat

lm

bb

au-

xu

$62

Caput 1X.

autem Barabbas latro. (d) Et accufabant

Phitü

feftun

eum fummi Sacerdotes in mu'ltxis*.u

p al

Iil.

(a) Et cum acceufaretur a Prin-

dit,

cipibus Sacerdotum , & fenioribus, nihil

um e

refpondit.

Tunc dicit illi Pilatus: Non

füs d

audis, quanta aduerfüm te dicunt teftimo-

enin.

ditab

nia? (b) Non refpondes quidquam ? vi-

credit

de, in quantis te accufant. (a) Et non

detur

refpondit ei ad vllum verbum , ita vt mie

benfi

raretur Prefes vehementer.

eup:

fira

CONSIDERATIO CL'XV-.

cher

Zlit autem Pilatus ad Prz'nozþes Sacerdotum , &

do v

turbas : ONibil inuenio caufe in boc bomine.

i er

LUCX XXII. 4.

g

pie

n eondemnationem impietatis, fimul & crudelita.

I

tis ludaice recti , & equi cognitionem obtendit

que

Cufar

Pilatus , qui tamen diuinis doctrinis nequaquam glo-

riabatur, fed hominum inftituta fequebatur, & a

TTun

Conu

quibus imperium acceperat, horum placita reuere-

QU

batur.

Quod fi Iudeorum Principes facerent , ac

crm

- fentirent, probabile,eft, eos diaboli vitato laqueo,

lent

fcelus quoque omnium maxime deteftandum , more

àpud

tem nempe Chrifti , dgcünaturos. NNon vult ergo

Pila-

Confiderationes de Paff. Dom,

363

abont

Pilatus. Chriftum nullius criminis conui&um , mani-

feftumue damnare, hominemque longe ab omni cul-

Pris.

pa alienum, fupplicio ple&endum non effe conten-

dit, idque Romanorum legibus omnino contrari-

nihil

um afferit, horribillem Iudeorum infaniam aduer-

Non

fuüs diuinam legem hoc pa&o retundens. Exiftimabat

(imo.

enim, homines, qui fe re&ti & vqui precones ven-

?vb

ditabant , fibi ius , & zequum proponenti continuo

, l0R

credituros.

Sed quum apud.fe reputaret , vt vi-

t n

detur, leuitatem Tudaicam non parum inde repre-

henfum iri, quod , qui iudicio fiftitur, ab omni

culpa fit immunis, ne petulantius , ac ferocius in-

ftarent, viam veluti quamdam, & rei colorem pul-

Y,

cherrimum comminifcitur ,. dicens : Eft confuetue

n

do vobis, vt vnum dimittam vobis in Pafcha : vul-

^

tis ergo, dimittam vobis Regem ludeorum ? Re-

gem vero ludeorum IESVM quum nominat, le-

pide, & facete furioforum rabiem mitigat , fimul-

delite

tendit

que clare oftendit, temere ipfum hoc crimine ac-

cufari.

n g.

Nec vnim Pilatus Iudecw prafes nouarum

rerum , & affe&ate tyrannidis aduerfus Romanos

a

conui&um vnquam dimififfet, Perhoc ergo, quod

euere

, «

eum dimittere füadet, teftatur, omnis eum plane

criminis expertem.

Hanc itaque textus propofiti

aqueO,

fententiam effe arbitror ; fed confideranti mihi, &

T0l«

apud me perpendenti, vndenam apud. ludzos in

T

bba

ino-

lls

ii

364

Caput 1X.

more fuerit , vnius dimiffionem petere, latronis pu-

do I

ta, vel homicidz, füceurrit , eos non vtiquead praz-

tius d

titer

fcriptum diuing legis omnia feciffe , fed confüetu-

dinibus vfos propriis, exilia quedam obferuaffe, nec

loc à

inftitutis Mofaicis admodum confentanea.

Verüm

Totür

fcrutanti mihi Scripturam, & iftius rei cauffam vn-

rün,

Eteni

dique indaganti locus incidit , vnde füfpicari nobis

datur, num ludzi, tametfi duri admodum, & ptz-

bus a

fracti effent, legem adimplentes fontis remiflioném

Piatu

quererent,

lgitur ad finem libri , quem INumero-

licet-

rum dicimus, lex homicidze, fiue voluntarii , feu in-

tem (

voluntarii, & pona prefcripta in homicidam vo-

tame

luntarium tranfit ftatim ad homicide inuoluntarii

Roni

penam, de quo inter cetera hec dicit : Quod fi

ferip

fortuito, & absque odio , & inimicitiis percufferit

eum, aut eiecerit in eum quodlibet vas , non ex

i h

infidiis , vel omnem lapidem , quo occiditur, nón

fciens, & inciderit in ipfüum , & mortuus fuerit ,

ipfe autem non fuerit inimicus eius, neque qusefi-

hi

uerit illi malefacere , iudicabit Synagoga inter per-

(

cufforem , & propinquum fanguinis , & reftituet

eum Synagoga in ciuitatem refügii, ad quam con-

fegerat. Quum igitur hoc mandatum ita confcri-

ptum fit, atque aliqui, vti verifimile eft , eiusmo-

di quandoque cafüs inciderent, ne viderentur omni-

o-bf(.e]

€idii

no diuina precepta negligere , conueniens multitu-

do

Confiderationes de. Pa[J. Dom.

365

ll$ pu.

To.

do Iudeorum eiuscemodi aliquem petebant

] ora

tius enim Synagoge opus id effe lex mandabat. Di-

füetu

mittere ergo eis aliquem ex legis mente licebat

»,HCC

hoc autem petunt a Pilato fieri.

Vbi enim Roma-

'erüm

norum femel iugum admiferunt , plurima in pofte-

n Vn

rum, que füa erant, eorum legibus concefferunt

Dobis

Etenim quum occidere liceret de grauiffimis fceleri-

bus accufatum, quafi vmum aliquem eiuscemodi ad

Onen

Pilatum adducebant IESVM dicentes : Nobis non

t«

licet interficere quemquam. Tametfi enim puritae

QU Im.

tem ob luftrationem pafchalem pre fe férebant ,

| VO

tamen in hoc certe maxime affentantur , vt qui

(atti

Romanorum legibus permittant etiam ea, qua prz-

od f

fcnpta fibi funt diuinitus,

Iferit

S. CIRILLVS ALEXANDR. lib. XII

J &X

in dann, cap, XVIIL . 3$. Tom, IV. pag. 1040.

n

etit ,

CONSIDERATIO CLXVT

yuef

Vultis ergo

dünittam vobis Regem ludeorum?

pe

itUet

Clamauerunt. ergo rurfum omnes dicentes

INon. bune,

Jed. Barabbam. . 3OANN. XVIIL. 39.. 40.

Cott

yferi

icrurfus Iudeorum fe prodit iniquitas, qui füze li-

$mo

H

bidini obfequuntur potius, quam DEI mandata

J

obferuant. Nam quum lex Mofaica inuoluntarii homi-

cidii reum dimitti iubeat, non aliquem eiuscemodi,

r

o

bb;s

fed

566

Caput 1X

fed infignem. latronem depofcunt

Quod autem

j

truculentus , & immanis fuerit Barabbas, Petrus

quodr

cumb

declarat dicens : Vos autem fanCctum, & iuftum ne-

gaftis, & petiftis virum homicidam donari vobis.

todQ

Eum enim , qui ab equalitate, quam cum DEO ac

&ime

yum :

Patre habet, ad noftram paupertatem defcendit ,. vt

nos a vero illo homicida

hoc eft, fatana erueret,

honi

latronis vnius amori poftponunt, qui Sacerdotii

turat

dignitate fecundum legem pollebant, elatoque fu«

füis

vellel

pereilio contemnentes illud : Iuftum iudicium iudi-

cate, homicidam abfoluunt , Chriftumque condem-

paf

nant, communique voce, ac füffragio exclamant :

Non hunc, fed Barabbam.

Iudzi ergo iftius im-

pietatis iuftas peenas dabunt

Mirari porro decet

C

Scripturam diuinitus infpiratam , qua tanquam ex

B

perfona Chrifti tam defperati clamoris meminit. Sic

enim Hieremias Propheta: Reliqui domum meam,

dimifi hereditatem meam ; dilectam animam meam

dedi in manus inimicorum eius.

Fa&a eft here-

ditas mea mihi, quafi leo in fylua : dedit fuper

fte,

qmeé vocem fuam.

Quid enim leo in fyluis faciàt,

bus

opere pretium eít

vt videtur, exponere

Fe-

&

runt immanem, ac terribilem belluam , quum prz-

nü

dam in fyluis venatur, ex editiore quodam loco

d

ftupendum in modum rugire , tantumque terroris,

3

audientibus incutere, vt & horribilem fonum ferre

pati

ne-

Confidemtz'ones de Pa[f. Dom.

367

E

netiueant, fed ftatim corruant, feu homo, feu aliud

Petrug

quoddam animal, ac fola voce leonis humi pro-

lm me.

cumbant.

Quod per Prophetam DEVS quodam«

VObis,

modo confirmat, dicens. Leo rugiet, & quis non

EO qe

timebit ? Fa&a eft igitur Chrifto Seruatori ludzo-

(it, vt

rum Synagoga, ficut leo in fylua, fi petulantian

Xüeret,

horum confideres: metus enim, aut terror in na-

'etdotii

turam diuinam non cadit.

Vociferationibus enim

Jue (i

fuis eum interfecit, quamuis Pilatus eum dimitti

1 iud

vellet , vt etiam qui legem nondum didicerant ,

dett«

preftare videantur iis, qui in ea funt eruditi.

Tüant ;

S. CTRILLVS ALEXANDR. lo. cit,

us m«

dece;

CONSIDERATIO CLXVII,

im x

|

. Oic

Et cum accufaretur a. Principibus Sacerdotum , &

9d ,l

Senioribus , nibil vefpondit.

MATTH, XXVII. I2e

fncarml

go autem tanquam fuürdus non audiebam ,

lere.

CE

& ficut mutus non aperiens os füum. ) Di-

fipe

fce , qui maledica, & irrifiones pateris, in omni-

4cidt,

bus feruare patientiam , & obtre&antium linguas

fe

audire.

Diffimula, ne, fi tu contumeliis conuitia

pre-

retuleris, a doctrina Chrifti extorris inueniaris. Me-

]oco.

diator namque DEI, & hominum bomo Chriftu

TOtiS.

JESVS, qui ad hoc venerat, vt humilitatis , &

forrer

patientie preberet exemplum, non folum iniurias

É

fu-

568

Caput . 1X.

3d «t

fuïï:ulit, fed nec: conuitiantibus refpondit , Inos in

teDo

hoc inftruens, vt , cum perfidorum iniuriis impe-

timur, etiam fi vera dicere poffumus , ad contu-

eafat

entia.

melias reddendas non. érumpamus , ne iinifterium

bus &

correptionis in arma vertamus furoris.

( Et fa-

&us fum, ficut homo hon audiens, & non habens

tame

in ore fuo redargutiones. ) Sicuthomo non audiens

Vet

Tan.

erat, cui nihil ad obiecta refpondenti Pilatus dice-

fecuti

bat: Non audis, quanta aduerfum te.dicunt tefti-

monia ? Qui cogitationes iniquorum nouerat, blaf-

tis pl

—

phemantium voces non audiebat. . Nulla enim

ma ii

a

blafphemia eum mouere poterat , qui penitus omnem

ens ,

mutabilitatem ignorat , & qui poffet eis vera pro

falfis refpondere, vt adimpleretur , quod de eo per

ealef

Prophetam fcriptum eft : Tanquam ouis ad occifio-

accip

eulo

nem du&us eft, & ficut agnus coram tondente fe

fine voce, fic non aperuit os fuum.

Redargutio-

paxi

in te

nes enim in ore fuüo Chriftus non habebat, qui,

vnde eos reprehenderet, nihil in cordibus, nihil in

mine

aGibus eorum laudabile videbat,

In ore redargu-

bont

&t

tiones non habebat, qui, vnde eos reprehenderet,

Slot

in promptu habebat , & in ore fuo habebat, vnde

poífet eos redarguere, ex quo nullus vnquam po-

laboxl

tuit mendacium audire.

( Quoniam in te Domi-

mol

lunt,

ne fperaui : tu exaudies me Domine DEVS meus.)

Quafi dicat: Ideo omnia patienter füftinui , idee

3mal

ad

s

—

Confiderationes. de Pa[J. Dom.

$69

1105 in

ad eorum contumelias non refpondi , quoniam in

v 'impe

te Domine fperaui.

Tibi enim Domine reuelaui

- CODLU

caufam meam : In te Domine fperaui, non in fapi-

flerium

entia feculi, non in diuitiis mundi, non in viri-

Etfg.

bus corporis, non in nobilitate carnis, non in tu»

labens

tamento Principum , non in prafidis amicorum.

dUdiens

Verba fünt hec Chrifti fecundum humanam natue-

15 dice-

ram.. Sic ergo & membrum Chrifti, fi quando per-

t tefli

fecutionibus aflligitur, fi flagellis atteritur , fi conui-

t; bf

tis prouocatur , illum , qui propofitus eft nobis for-

-'enim

ma iuftitie , in omnibus imitetur : non deficiat , fi

fünem

caufa fua non auditur apud terrenum iudicem, fci-

2 pro

ens, quoniam confcium habet in excelfs Regem

H

60 per

coeleftem.

Speret, quia fi in hoc fieculo immerito

ccifio-

accipit. damnationis fententiam , a DEO accipiet in

te fe

celo coronam.

Sciat, quia retributionis eterna

u

futio-

gaudium nequaquam in colo colligitur , nifi prius

qui,

in terra cum fletu , & gemitu, & amaritudine fe-

hil n

minetur, ficut fcriptum eft : Euntes ibant, & fle-

hrgu«

bant, mittentes femina fua: venientes autem veni-

leret

ent cum exíuültatione , portantes manipulos fuos,

vide

Sicut enim carne quiefcente, fpiritus deficit: ita ea

Et quemadmodum carnem

1po-

Jaborante congalefcit.

|orti-

mollia nutriunt, ita animam dura ad alta fuftol-

23

lunt.

Illa namque delectationibus pafcitur , hac

ideg

amaritudinibus vegetatur. Denique illam lenia re-

fo-

T

—

X

370

Caput I1X.

fouent , iftam vero afpera exercent

Et rurfum

vertt

&,om

ficut carnem dura conuulnerant , ita fpiritum mol«

lia necant.

Et ficut carnem laboriofa attenuant ,

quiem

cum d

ita fpiritum delectabilia anguftant

Nos ergo quan-

ts hx

to grauiora in hoc mundo tentamenta perferimus,.

tanto fpei noftre anchoram in DEO immobilius

p

te5 C

figimus, vt dicere veraciter cum capite noftro pof

fimus: Quoniam in te Domine fperaui , tü exau«

£tat

dies me Domine DEVS meus,

& bre

filentk

$. GREGORIVS M. exyoft. in. VIT. pfam,

pempe

penit. in pfahm. IIl. penitent. Tom. ILI. part. EH

Prafe

pag. 489. 490

petu

CONSIDERATIO CLXVIII

& P

trilta

Tünc dict illi Pilatus : INon audis, quanta ad.

tuirab

uerfumn te dicunt teflimonia ? .Et mon réfpondit ei ad

tantar

vllum erbum , ia , «t miraretur Prefes «oebemen-

quii

ter,

MATTH. XXVII. I3.

quid

onfeffus eft, fe Regem effe, fed celeftem Re-

fad li

C

gem : quod alibi clarius Pilato refpondens,

falfos

dixit: Regnum meum non eft de hoc mundo , vt.

hiber

neque hi , neque illi talia accüfantes aliquam excu-

d.

fationem haberent ;. muu?tamque rationem affert :

tem,

Si ex hoc mundo effem , mei vtique decertarent. i

pore

ne traderer,

Idcirco vt hanc fufpicionem remo-

j

Ti

ue-

— Hát—

d

Confiderationes: de Pa[], Dom.

371

: TUrfimg

Ueret , & tributum foluit, & alios foluere iuffit ,

Ü mol

&,cum vellent eum Regem facere, aufugit, Cur

Uant j

autem , inquies, hec non in medium protulit,

30 QUif«

cum de tyrannide accufaretur ? Quia cum fexcen-

l

frim,

tas haberent ex rebus ipfis demonflrationes de

Qobilius

poteftate, de manfuetudine , de modeftia , liben-

i pof

tes cecutiebant, mala machinabantur, & corruptum

À r

erat iudicium, deo ad nihil refpondet ; fed tacet,

& breuiflime aliquando .loquitur , ne ex perpetuo

l jfn,

filentio arrogantie fibi exiftimationem pateret ,

m, 1]

nempe cum adiurauit Pontifex, cum interrogauit

Prefes. Ad obie&ta vero crimina, quia fe minime

perfüafurum elfe fciebat , nihil refpondit, « Quod

IT

& Propheta , idipfum prenuntians dicebat : In hu-

li al

