a.dextris obedientia, patientia a finiflris ,. radix

Jitopimiot

virtutum humilitas in profundo.

His ditauit tro-

mml vel.ii

pheum crucis confummatio Dominice- paffionis

quiomi i

eum ad ludeorum blafphemias humilis, ad vulnera

dibos, &

pauens , intus IIIIO'LHS, clauis. exterius pungeretur.

hac dicet

Commemo!

Nam & charitas in eo perfecta eft, quod pro amie

videbantu

cis animam pofüit ; & obedientia confummata, cum

iudlinato capite tradidit fplritum, factus obediens

lei 0i

víque ad mortem.

infrmus e

S. BERNARDYVS. Serm, in die j?mäo Pe-

per CONLT

V65, üIITC

febe. Volum. L. pag. $92. $93.

mere, vel

s pet

CONSIDERATIO CCLITI

que tunc

4lludebant autem ei C? mülites accedenies , & atte

HIHW, y

Si tu es Rex Tudeo-

a COg

tum offerentes ei," && dicentes

rum, faluum 1e fac. Lucm xxur 36. 37.

illum pior

illum pro

fcelefti, & exfecrandi

An Prophete noàn

ba"t, h

liis affece

erant Prophete ? an iufti non iufli, quià

Vitente (

DEVS illos ex periculis non eripuit ? Atqui erant

þer VEtIDor

etfi paffi fint

Quid infaniz veftre par fuerit? Nam

d veiba

fi illorum gloriam non labefactarunt illata illis peri-

Tiioris. e(

€ula, & mala, fed Prophete erant, etiamfi illa pa-

te-

Confiderationes. de*Paf]. Dom.

$99

T COrua

terentur; multo magis non debebatis de boe fcandas

duarity

lizari, qui & faétis, & verbis fuis falfam hanc repu.

$, Tadig

litopinionem. Attamen hzc dicentes ,. & agentes;

QUit ts

nihil vel in ipfo tempore facere potuerunt.

Certe

Xuflonis

(qui omni iniquitate corruptus erat,. qui vitam in.ca»

] vulneg

Uibus ;; & fepulchrorum effoflionibus degerat, cum

figcretut

hzec : dicerentur ;;ipfum . confeffüs eft ^.& regnum

pto attjs

cómmemorauit, plebsque illum lugebat. Quanquam

i, Qu

videbantur.res geftze contraria fignificare iis, |qui

Obedigné

myíterii oeconomiam non nouerant, qued nempe

Attamen veritas

infirmus effet ,^ nihilque poffet.

fnto Dv

per contraria etiam praualuit,

Hzc igitur audien-

tes , armemus nos contra iram, & furorem,

Si tu-

mere;, vel inflammari cor tuum videris, fignaculo

crucis pectus tuum. munito : memoria repete illa ,

IT

que tunc contigerunt, & hórum memoriaà iram.o»

fs

mnem, vt puluerem excuties :- cogità verba, &

Jule

getta : cogita, illuín effe Dominum, teque feruum

illum propter te paffüm eífe, te. propter te ipfum $

h

iluum pro ii$, qui beneficiis affe&i, ipfum crucifige-

vbant, te pro ipfo; ijllum pro iis, qui ífe contume-

ete f02

lis affeccrant, te fepe pro iis, quos lefifti ; illum

fi, qui

Vidente ciuitate, immo populo toto ludeorüm,

qi ert

i? N

peregrinorum, indigenarum , quibus benignitate plce

jlis p*

ma verba protulit, te paucis pre-fentibus * & quod

f a pée

maioris efle contumelie videtur, quod derelictug

rra

ht

f

6oQ

Caput XPF1

fit a difcipulis.

Nam qui antea jpfüm colebant,. re-

fire po

flerunt; inimici vero, & aduerfarii in medio pofi-

calcitrat

tum , conuitiis, rifü, illfionibus dehoneftarunt,

4 inburt

Judei milites, hinc, & indelatrones : ambo quippe

2on fan

latrones ipfum probris, & contumeliis afficiebaut.

sffetti fü

f contur

Quomodo ergo Lucas dicit, vnum e& latronibus

alterum increpaíle ?

Vtrumque fattum eft: pnmum

10CImUs

enim ambo exprobrabant, poftea non item.!.

Ne

pulus pr

putes enim ,. ex quod'xm pa&to rem gd*cam fmfï'e 2

benefici

aut latronem uon fuiffe latronem ,. a contumehæ

fiis dlip

illud tibi declarat: fuperne in cruce latro erat, &

pretetib

inimicus , fed repente mutatus eft. Hoc 1g1tu1 Q«

ttones 1!

mniatecum reputans philofophare. Quid enim tan-

dem ille

tum pateris , quantum Dominus tuus ? An publice

operibus

vituperatus es ? fed non cum. tantis contumeliis,

tinto- m

Verberibus cwíus es ? fed non toto corpore, ne-

que admi

que ita nudatus, & flagellatus,

Si autem colaphis

Q

cifus.es; at non illo modo. His adde, a quibus,

dmenir

quare, quando: & quod grauiffimum eft , dum h«c

füete fer

fierent, nemo petulantes ar guebat vel increpabat ;

fte got

contra vero laudabant, fimul ridebant ,. fimul illu-

fem.ven

debant, & vt arrogantem , ac fedu&orem, qu: non

Pertedu

poffet di&a fua. operibus comprobzue, fic conuitiis

quibpe

impetebant.

Ile vero ad omnia tacebat , magna

T mile f

nobis remedia parans ad patientiam exercendam.

tuu' ? D

Sed nos hæc audzentec, ne feruos qmdem noftros

hlba b

ferre

Confidarationes de Paf). Dom.

6ot

b:nt, te

ferre poflümus, fed plus quam onagri infültamus ;

XiO ofi

calcitramus , circa ea, qua- nos fpe&tant, crudeles,

la,

& inhumani: ea vero, qug ad DEVM pertinent ;

0 Qüippe

non tanti faciehtes : circa amicos etiam fimiliter

Tciebart,

affecti fumus.

$i quis nos offendat, non ferimus;

ironibus

$i contumelia afficiat, plus quam, bellua qu&uis fe-

! primum

Difci-

rocimus , qui tamen hec quotidie legimus.

J Ne

pulus prodidit, reliqui, illo reli&to fugerunt: alii

n füfe,

beneficiis affe&i confpuerunt; feruus fummi Ponti-

nimeia

ficis älapam dedit, milites colaphis ceciderunt, qui

eu, &

—þræteribant, illudeban£ ; & 'conuitiabantur ei, 1a-

igiür o«

trones incu(abant : & gduerfüs.hec ne verbum qui-

enim fl«

dem ille protulit, fed filentio omnes vicit, vt te

) publice

operibus inftitueret ;-te, ^quánto manfuetius feres,

tumeliis,

tanto magis malefacientes-fiiperaturum , omnibus-

, 1

que admirationi futerum. Quis-enim non miretur

colapti

eum; qui contumelias fert- patienter ? Quemadmo-

4 quibus

dum enim fi quis etiam iufte patiatur , & malum man-

dum hgc

fuete ferat, a multis putatur iniufte pati ; ita fi in-

qepabit;

iufte patiatur, & ferociat; feiufte pati in füfpicio-

ml il

:

nem veniet, & ridiculus erit, vt captiuus ab ira

quinon

pertra&us , -qui-nobilitatem fuam perdidit.

"Talis

| con,uitiis

quippe homo nec liber quidem vocandus eft, etiam-

NU

fi mille feruis dominetur.

Atte admodum 1lle-irri-

tcendats

tauit? Et quid hoc ? Tunc.:enim pbilofophiam 'ex-

Y

; nf

hibeze;par eft : cum enim :concitat nemo , ipfis fc-

ferte

34S20-

If 3

j

602

(

Coput X ]

ras manfüefas videmus: non fempet enim ferociünt.

CON

fed cum quis ilas concitauerit, Nos quoque, fi tunc

D qua

tantum quieti fümus, cum nemo no$ concitat, quid

" amplius przeftamus ?. Ill enim faupe iufte indignan-

tur, & excufari poffünt

nam commote, & pun-

VOf

é irritantur

Pratereà rationis funt expertes, &

ex natura feritatem haben

Tu vero fi ferocias

Q

[

vnde quefo, poteris veniam confequi ? Quid mali

vuciatus €

paffus es ? Rapinam ? ideo ferre oportet, quia ris

niiguo, ?

eis lüucraberis.

Sed in fama lefus es ? Et auid hoc?

lïgunt m

. x d

Non enim minor ideo es, fi philofopheris

Si vero

eompelcu

nihil damni pateris, cur irafceris adüerfus eum , qii

nihil tibi infert mali, fed quid etiam prodeft tibi ?

Tigamus )

Qui enim honorant, molliores nos reddunt

fi non

gentes h

vigilemus : qui vero contumelia afficiunt

& con-

pofüiffe,

temnunt

aliter. di

eos, qui fibi attendunt

firmiores red-

dunt

Danicl (

Nam defides magis leduntür laudati, quam

contumei

affe&i : Qui ledunt, fi vigilemus, no-

i (ünt

bis philofophie caüfa funt: qui vero laudant, ela-

tem víiti

tos reddunt, arrogantes, vanae glorlæ cupldos, dé-

& tuftici

enim eff

fidés, animo molliores,

eltanit

$. CHRYSOSTOMFS, Honil. LXXXPIH.

tos Dom

&ias LXXXVIIL in Mattb. Tom. FII. pag. $20. &fc.

Vius int&

CRNOR

sf

st

um

N

l, Q

tult

&O ,. n

dICl, fed

CON-

a

Con/idemtz'ones de Pafl, Dotn,

6053

feïocism,

SCONSIDERATIO CCLHL.-

le, (l tune

lt quid

E qui cum e0| erucifixi erant , conuitiabantur . ei,

indigngpe

MARCL XV. 32.

, & p

pertes, &

uomodo, qui cum eo crucifixi erant, conui-

Q

ferocias ;

tiabantur ei, quandoquidem vnus eorum con-

viciatus eft fecundum Lucze teftimonium ( res a

Quid if

qui m

ambigua , neque enim defunt, qui de troque latrone id intel-

quid hoet

digunt , t ex loco D. Cbryfo/lomi mox allegato coniicimus,

- Gived

€9. ex.altero D. Cyrilli textu. infra. patebit , ) alter. &

compefcuit eum, & in DEVM credidit ?. nifi intel-

eum , qi

af ti?

ltigamus Mattheum , & Marcum breuiter perftrin-

, frng

gentes hoc loco pluralem numerum pro fingulari

, & o

pofuiffe, ficut in epiftola ad Hebrzos legimus plu-

)ores td-

raliter.di&um, clauferunt ora leonum , cum folus

in, quat

Danicl fignificari intelligatur, Et plüraliter di&um,

fnis, T0

fe&i funt, cum de folo Efaia tradatur.

Qui.d au.

dant, eli«

tem vfitatius , verbi gratiay quam vt dicat aliquis ,

& ruftici mihi infültant, etiamfi vnus infultet ? Tunc

idos, dés

enim effet contrarium , quod Lucas de vno mani-

XXXPH,

j*eftauit , fiilli dixiffent , ambos latrones ' conuicia-

tos Domino , eum non poffet füb numero plurali

a fff

vnus intelligi.

Cum vero di&um eft, latromes,

vel, qui cam eo crucifixi erant, nec additum eft

ambo , non folum, fi ambo feciffent, poffet hoc

dici, fed etiam , quia vnus hoc fecit, potuit vfita-

)N

rra4

to

604..

(

t—qïlggculiionïs modo per þluralem nümérum fignifi-

P

cari. Quod vero, Luca atteftante,. vnus latro Do-

&WL Tæn'

minum blafphemat, dicens ; Si tu. es Chriftus , Kale

uum:fac temetipfüm , & fos.5 alter- véro illüm

CÓN

digna inue&ione redarguit , & Dominum fidcli fup«

Iuv

Plicátione precatar, dicens: Domine, memento ineiy

cum. veneris in regnum tuum ,: v(que-hodie geri i

lia

Ecclefia videmus, .cum mundaris ta&i affictionibus

, fuclvtm

veri fimul , .& fal&. Chriftiani;,./illi quidem , :qui fj

hij

&a mente .Dominice. paflionis faeramenta geftant ,.

N

ajltos

ad prefentis. vite gaudia: cupiunt. liberari a Domis

M

d

fple

no,.. At qui fimplici intentione eum Apo&olo-nöw

gleriantur, nifi in cruce Domini noftri, ita potius

obfcuritat.

toturü te]

& prefentibus erumnis optant erui;, vt fpiritum

füum in-manus füi cormmendent eué&oris, vnaque

termnum

cum ipío regni coleftis defiderant effe participess

to5-etiam

Vnde bene illé , qui fide dubia Dominum precaba«

ilibute v|

tur, funditus eft contemptus a Domino , neque vls

confpeyim

la refponfione dignus hábitus.

At. vero preces-ils

Üine ceffá

tultotugi

lius,. qui eternam a fe falutem querebat, piamox

Qitt, v

Dominus exauditione füftipere dignatus eft. . Quig

nimirum , quicunque-in tribulationibus pofiti , tem«

quis-petd

poralia tantum a Domino folatia requirunt tempora«

Vel Quis 1

libus, fe. pariter, .& &ternis: caudiis priuant.- Quj

& fümii ;

autem. veraciter. bona patrie :cocleflis füfpirant , ad'

boniiión

hec absque vlla dubietate , Chri

à

f'citur, Q

ueniunt,..

m

Tentf oc

Fe-

Confiderationes de Pæi Dom.

66 g*

1 fipnis

VENLRA?B BED.J Lzb. IV. p Mm'-

htio D.

L

cum. Jom. P. pag. 204.

iftis; &

'ero lm

CONS[DERATIO CCLIV

fvl i

KMb t i

Vm:s "autem- de^bis, qui pendebant Jatronibis ,

lie n

bia/phemabát - ä«um, (lzcem 1

Si-du es Chrlftus , faluum

ittionibus

- fac temetipfun ; *&'99 Hos.

(gä)ondens autem . alter

yqi-fs

increpabdt" eiin (9c.

LüCE: xxm. 39. 49«

Ee(lant

4 Donk

ultos videmus quotxdxe, qui iuftitiz Tuce re-

ftolonog::3

M

fplenden

& tamen ad firem füum nequitiz

à o

obfturitate tenebrantur: & mültos cernimus pecea-

" fpirituti :

torum tenebris obuolutos, & tamen iuxta vite füc

; vnique:d

terminum repente reddi luci iuftitie liberos.

Mul.

utidpeto d

tos.etiam noulmus femel inuentam viam lu&ltlæ

t précib -

ilibate vfque.ad mortem. tenuiffe, & plerosque

fiue u

(:onf'pexmlus vfque ad exitum cepta femel 'crimina

fine ceffatione cumulaffe.

preesil 2

Quis vero inter ifta oc-

piraot

cultorum iudiciorum nnbila,/ mentis fuce rádiurm

j Qui

gnittat, vt aliqua Confideratione difcernat ,^ vel

ttits

quis perduret in malo, vel Quis perfeueret in bono,

teniforts

vel quis ab -infiniis conuertatur ad fumma, vel quis

& fümnis reuertatur ad infima,

Latent h&c fenfus

r

notjad

hominüm , nés-quicquami de culuslibet fine'« cognOb

jte, p

fcitur , quia diuinorum iudiciorum abyffus: humanæ

mentis$ ocule nullatenus penetratur.,

V;&emus nai-

"

-

Ir$

que

4

606

(

Caput XET. :

que, quod illa aduerfa DEO gentilitas iuftitié luce

ais Q

perfufa eft, & Iudea dudum dile&a perfidie eft

voc Q

yitate. to!]

no&e cecata.

Scimus etiam, quod latro de pati-

fe.aon f

bulo tranfiuit ad regnum , Tudas de apoftolatus glo-

fatione, .

ria eft lapfus in tartarum, Rurfüumque quia aliquan-

tes pung:

do fortes, que ceperint, non mutantur, & la-

tronem nouimus alium perueniffe ad fupplicium ,

Qui timel

& Apoftolos fcimus percepiffe propofitum , quod

aperte d

defiderauerant, regnum.

Quis ergo difcutiat, in

mere D

qua via habitet lux, & tenebrarum quis locus fit, vt

$6

Mya.inc

ducat vnumquodque ad terminos fuos, & intelligat

femitas domus eius ? Video Paulum ex illa perfe-

CO

quutionis fzuitia ad gradum apoftolatus vocatum ,

& tamen fic inter iudicia occulta formidat, vt re-

Tapmnia

probari fe, etiam poftquam vocatus eft, timeat.. Ait

TW u

enim: Caftigo corpus meum, & in feruitutem re-

]

Q m

digo, ne forte aliis pradicans, ipfe reprobus teffi-

T

&iar. Etrurfum: Ego me non arbitror comprehen-

difie, vnum autem, que quidem retro funt , obli.

tus, adea, que fuünt priora, extendens meipfüm,

iif

d deftinatum fequor, ad palmam füperne vocatio-

V

Q

nis DEFin Chrifto, IESV. Sequor autem, fi com-

ttem in

prehendam , in quo & comprehenfus füm. — Ft cer-

Tinte ex

te iam de illo voce Dominica di&um fuerat: Vas

le vero

ele&ionis mihi eft; & tamen adhuc caftigans cor-

Vs miferis

bis füis

pus füum , metuit, ne reprobetur.

nobis

5 (rüte

Confideratiottes: de. Paff. Dom,

6oz

frtie lus

mobis, qui de ele&ione noílra nullam adhuc DEI

Til eft

vocem cognouimus, & iam in ocio: quafi de fecu-

) de pati

ritate torpemus. . Debet profecto, debet.in fpe ef-

latgs glo

fe.non folum fecuritas, fed etiam timor in conuer«

d liquan

fatione, vt & illa certantes foueat ,. & ifte torpen-

i, &h

tes pungat

Vnde re&e per. Prophetam - dicitur:

pplicium

Qui timent Dominum, fperent in Domino

Ac fi

; Quod

aperte diceret; De fpe incaflum prefümit ,. qui ti-

XItaC, m

mere DEVM in fuis operibus renui

Cs fit v

S.GREGORIVS MAGNTVS. Lib. XXLXs

intellgt

Moral. in caput XXXVII. B. Tob. Tom. .pag. 921.932

] perf

OCC

CONSIDERATIO CCL V.

t, VR

Refpondens. autem alter , increpabat eum. dicens s

est, À

AVeque tu, times DEU M , quod in eadem damnatione es ,

QUtemm r

obus If

€g mos quidem iufle, mam digna fattis recibimus :

pic vero mibil mali ge[ft.

LOCO CITATO,

nprehef.

V. 40. 4T.

t, Obl

veipfum,

VOCau0-

idifti fiduciam latronis? Vidifti fiduciam in cr

V

fj com

ce? Vidiíti philofophiam in füpplicio , & pie-

tatem in cruciatu ? Quod enjm fibi prefens, non

Ft eer

ziente excefferit clauis confixus, quis non ftupeat?

at Vas

Tlle vero non modo mente conftabat, íed omni-

"ans O0f

bus fuis reli&is, de aliorum rebus curabat, Doctor

] miferis

j in cruce fa&us, increpansque his verbis: INeque

1095

tu

(

608

X

Caput. XP'T.

qnit i,

m times DEVM. .Ne,attendas, inquit, ad in-t*e«.-

fe ipfumr

zius hoc tribunal: eft alibs iudex inuifibilis, eft in-

tife conf

corruptum tribunal. .. IVe te moueat, quod infra

condemnatus fit: nam füperna non funt huiusmodi,

fplom pr

fomus,

in hoc, quippe terreno.tribunali iufti quandoque

eyingelit

damnantur, & iniufti ponam effügiunt; noxii die

mittuntur, & innoxii afficiuntur fupplicio. Etenim

m (

iudices j velint, nolint, in multis peccant ; fiqui-

ficis , 0

cium faci

dem.vel ius. ignorantes. & decepti, .vel gnari quie

dem;..fed .pecunia: corrupti verum. calculum prodi-

fufpicion

derunt, Superne autem fecus,

DEVS .enim ludex

Tnonione

iuftus , & iudicium. eius. quafi. lux egredietur , non

fic prius.

tenebris,. non ignorantia obfícurantibus,

Etenim

digna fa

m ? 1

pe diceret , eum..infra,damnatum fuiffe, ad. füper-

num.tribunal illum, deduxit.

Recordare illius hor.

Nun g

rendi tribunalis , .ac fi diceret : Ea refpice, nec dam-

ficeris

pationis calculum feres , neque infra ftabis cum cor-

fedipfe :

-dem tuft

ruptis iudicibus, fed iudicium fuperne latum acce-

ptabis... Vidifti philofophiam latronis ? Vidifti pru-

bl ml

dentiam , & doctrinam ?. Confeftim a cruce in co»

tüite in

jum .auclauit,

Deinde.ex abundarti ipfüm incre-

Merent

pans: Non times, dicebat, quia in eadem damna-

16f p

tione. fumus.

Quid fibi vult illud., .quia in eadam

quanta |

damifátione fumus ?. In.eodem nempe füpplicio.

fim a

Nonne:tu etiam es.in,cruce ? Dum ergo. illi con-

&

Quemadmodum

VURRCOR

uiciarziä $ £e iþfum priu:swimpetis.

»-

-

J

enim

u

2

Confiderationes de Paf Domn.

609

. A infe.

enim 15, qui in peccatis efc f älterum eriminetut,

'SJCPEIH

fe ipfüm prius criminatür , üc & is, qui in calamie

od infra

tate conftitutus , alteri ca;amltatem vitio. vertit, fe

itüsmodi

ipfum prius damnat.

Qma m eadem damnatlone

lndogti

fumus. Apoüomam legit ip legem hæc fcilicet

tioxyt di

euangelica verba: Nolite iudicare , vt non iudice-

Etenim

mini.

Quia in eadem damnatione fumus. Quiá

j fiq

facis , .0 latro : dum eum defendis " latromsne fo-

puari qui

cium facis ? Nequaquam , ait: ex fequenubus hane

m prodie

fufpicionem amoueo.

Ne putes enim eum ex com-

iim fudey

munione füpplicii confortém illum peccati feciffe,,

r , noty

fic prius dictum corrigit: Et nos quidem iufte, nam

digna factis patinur, .

Eterim

Vides confeflionem perfe-

&am ? vides; quomodo in cruce ,peccata exuit &

d (üper

lls hots

Nam legitur: Dic tu peccata tua primus, vt iufti

ficeris.

tec dam.

Nemo. coegit illum, nemo vim ipfi fecit ,

Qum cor.

fed ipfe femetipfum protulit, dicens : Et nos qui-

Qum acce:

dem iufte, nam digna fa&is patimur : hic, vero ni-

ydifti p

hil mali fecit, additque poftea: Memento mexDOa

Ce1n Cs

mine in regno tuo,

Non prius aufus eft dxcereo

f 100f

Memento mei in regno tuo, quam per t:onfeiïio-

n damta

nem peccatomm farcinam - depofuxiï'et

deen "

n eadnm

quan'ca fes üt confeflio ? confeffus eft, & parad1-

füpplio.

füm aperult : confeffus et, & tantam accepit fidu-

illi-con

ciam, vta latrocmw regnum peteret.

Viden ,

quantofum nobis bonorum crux caufa fuerit? Ré-

dmoduri

enim

gnura

(

616

Caps XFI

guum petis ? Quid vides huiusmodi? claui, & crüx

futque jj

nime t

in confpe&tu: funt.

Verum ea ipfa crux, inqu

eít fymbolum regni. '»Ideo ipfum Regem voco , quia

j i nank

video:crucifixum. —Regis enim eft pro fübditis mori.

inei Dorm

fic ipfe dixit

Bonus paftor-animam : fuam- ponit

llum, ot

1nIQ fs

pro ouibus :ergo "& bonus Rex animam fuam po-

dhoc enim

nit pro fubditis.^: Quoniam igitur animam füam po-

fuit ideo Regem illum voco,

Memento mei Do-

nigne & f

mine in régno tuo.

fflo: m

dico ,. n

S,.CHRYSOSTOMVS. Homil 4 de cruve,

regno tu

€99lat1*0ne. Jom. IL pag. 406. 4o7.

quis te d

CONSIDERATIO CCLVI

fixum d

bris jactt

Es dicebat ad 1ESV.M : Domine stemento suei , Cutà

fide, o

veneris 28 vegnuum luun.

LOCy: CXf - Y4542»

beant, f

lowes

e ïatxombus, qm cum eo crucifixi funt,. di-

gratid, ..

D

&um eft illud: Et cum iniquis deputatus, eft.

qudilo, Q

Et ambo quidem prius iniqui fuere :

vnus autem

& nonot

effe defüt. Alter enim ad finem víque legüm contemes

deDtentm

ptor, inflexibilis ad falutem : qc ui dum manibus affixus

giftom eí

efï'et lingua per bïafphemas Voces cedebat.

Iudæx

Tictin,

pretereuntes mouebant capita , erucifixo dludcmes,

tibi falus

dum. adimplent, quod fc11ptum erat ; Viderunt me;

ibtrodue

mouerunt capita fua, — Et ille qu1dem vna cum ipfis

Ton ejq

cönuluabatur, alter vero conuiciántemi increpabat $

fuite

P

Confiderationes de Paf Dom,

611

lj t

fuitque ili vite finisj & emendationis "initium ,

5 inqir,

&nimg traditio , & falutis ante alios perceptio, Et

'0C0 , Qu

poft hanc fodalis reprehenfionem ait: Memento

lts mori,

inei Domine, ad te enim mihi fermo eft: omitte

.

i Dotit

illum, obczecatus mentis oculis eft: mei vero me-

ia o

1nineris.

Non dico, memineris operüm meorums

]

L

hzc.enim vereor.

füani Qü-

Homo omnis ad focium vie be-

o ftci Do-

nigne fe habere folet: vis tibi ad mortem focius ex-

fifto: meminers mei, comitis tui.

JNon tameh

dico, nunc memineris mei, fed, cum venéris i

m crzæg

regno tuo.

Que te o latro illuminauit poteftas ?

quis te docuit, vt contemtum , & tecum vna cru-

LVL )

cifixum adorares ? O lucem eternam, qus in tene-

bris iacentes illuminat! ideo & iufte audiuit : Con-

tiel , (

fide;' non quod opera tua fiduciai tibi efficere de-

T

beant, fed quia Rex.adeft, ^qui tibi. gratificatur;

Longe remote rei petitio erat, fed velociffima eft

funt,. d

'gratia.. Amen dico tibit Hodie mecum eris in pa-

yaus. i

aadifo ,, quandoquidem hodie audiuifti vocém mearm,

us autent

& non obdurafti cor tuutn.

Ocyfliine in Adamurn

méonteme

ententiam dixi: ocyflime tibi indulgeo. Illi quidem

bus af

. di&tum eft: quacunque die comederitis, morte mo-

x Jodat

riemini.

Tu vero hodie obediuifti fidei, hodie

llodentess

tibi falus, Ille per lignum cecidit, & tu per lighum,

guntmes

introduceris in paradifum. .Ne timéas ferpentem ,

CU ipüS

non eiiciet te; cecidit enimi de coelis.

Nec tibi

;crepabat L

dico :

fl

6:2

Caþw XFIL

dico.: hoc!' e ablbls fed hodlemecum eris,

COH-

(/0

ïide non. renc:ere.

INe timeas flammeum gladium $

Dülu

reueretur Dommum. Q ingentem , & ineffiabilem

grátiam ! "'nonduni Abraham ille fidelis ingreffus eft,

& latro ingreditur : nondum.Moyfes , & Prophetz,

u

& latro iniquus ;iritrat.

Admiratus id etiam- ante

te eít Paulus dicens :. Vbi abundauit peccatutn;s

1

-fupérabundauit:& pratig, .Qui pertulerunt eftum ,

d A

Aglone

,ondum ingreffi;funt.j & quicirca vndecimam ho-

ram venit, -ingreflus eft.- Nemo obrurimuret ad-

1iitj:

merfus patremfarilias , cum ille dicat: Amice;non

n

& 6j

jon E

fácio tibi iniurizm, -Nonne poteftatem habeo de

doniy

rebus meis:faciendi, quod volo ? Vult iufta opera

facere latro 4::fed eum' mors prseoccupat

non

iud car

£antuim opuS-moror, fed & fidem recepi.

Veni

eitebs t

À OUl

qui:;pafco in.liliis;:veni, vt pafcam in-hortis ó«

xem perditam inueni, eàm in huümero$ meós accie

vox eft

pio.

Credit enim, cum & ipfe dixerit:; Erraui fi

patipur

flï 0i

Cut Ooui$, .que periüt;

Memento me1 Domme »

um veneris in regno tuo,

QUra-

S. CYRILLVS HIEROSOLTM

Cates

rj qu

eby. XIIIL de Chrifio mmjxa, ä* j pulta. n. E

]. Com.

Qd fH

3:. pag. Iy;. 1,08-

Ui Thic

.

i

/.

-W)

(

(

i, fra

X E

--

arïlwa]f

X/Cu

P

CON-

Coufiderationes de" Paf, Dom.

613

lS. C()n.

C'ONSIDERATIO CCEVITI

pdium :

fbl

Iu diccbat.ad IESFM : -Domine memento mei &

telfus :f

LOC. CIT.

T

rophetæ

lAt Qnte

uid; ergo. facigmus fratres,- nifi vt, "dam tet

XCiLUl,

pusefr, vitam mnutemus ,- & fattà noftra; fí qua

etun ,

mah fünts corrigamus.? Vt, quod fine vllà a 1b1-

nam lo«

tatione VCHtUlU!Tl eft þeCC'ïtOIIbUS

HOS hón 7' ne

Yuret ad«

1iat: füper-quos. veniat : non.quia non erimüs , fe

CC5 DOm

vt.non.tales inueniat, qualibus venturum effé p Lpi

LC

5ree

di-

übeo de

&um-eft; Propterea fL Iudex Vcntnrvm mipàtnr; vt

e1

i ope

13011 lüLlCul'lC quos püi]]d

cum ven

r

Próptet

|(4 non

illud cantant Prophiete,

vtcorrigamur. .51 P'sm*'u e

y ellet; taceret,

N emo

Véni,

) Volerns ferire: di icitj " obferüa.

E

"ii 0

Totum;, Fratres, quod audiuimus per; Scriptutas

*s .

$

08 CC

Vox. eft : DEL dicentis : obferua;

Et totim?

,iuon

jràii f

patimur. tribulationes in hac.vi itd , wm-ïw L

fs.

Jotülne ,

ett 4&orrisere volentis, ne ddmnet. in hne.. 7C

.

o'uxd funt, molefta figpr, horrest;

quam

"

QO nar Ia I

f2*

] h

tur $, qu&e quisque-grauia valde p'?' itur .in Tiac vit

Ut

)m;h

in, comparatione autern acterni ienis pon parud, fed:

pulla funt.

Siue er go nos

ane,!umr W fuc ebms

alii Hagell'mtm , admonemur à Do*nmo

"Omn

£

tha fratres , qua inhac vita infligu

r Dow

admonitiones funt;

& ftimuli corr eé

K

LIOH*S di

Vem t aufcm 1'51]13 atcrnus dc quo CJICLtL.

)

SS

qui

(

614

Caput XPV I.

qui ad finiftram conftituendi funt: Itein ignem

diffet, Y

Confüituit

eternum, qui paratus eft diabolo, & angelis eius

'Tunc a&uri funt quidam poenitentiam.

Nam fcri-

mundum

ptum eft in libro quodam fapientie : Dicent intra fe

qui m di

^

dittum el

poenitentiam agentes , & prc anguftia fpiritus gemen-

tes: Quid nobis profuit fuperbia, & quid diuitiarum

a cilore &

iactantia contulit nobis ? trdnfierunt omnia illa tan-

ef: mut

quam vmbra.

Erit enim ibi poenitentia, fed infru.

cut C a

&uofa: erit ibi poenitentia, fed dolorem babens ,

Av

medicinam non habens.

Nunc eft fri&uofa poni-

3 jum

tentia,. quando correctio libera.

Poniteat te: ad

V ]):731 T

vocem Scripture,

Nam ad vocem prafentis Tudi-

CON

cis fine caufa poenitebit te.

"Tunc iam ille fenten-

tiam dicturus eft: & non erit, quod reprehendas ,

Maneni

quando fententiam dicturus eft. |Non enim tacuit

ante fententiam.

Non enim te diftulit, nifi vt cor-

rigeres te; quando quidem latroni in cruce pen-

as e

)

denti fe mutare permifit.

'unc enim latro pen-

funt

dens cum Domino, credidit in Chriftum, quan-

preli, a

do de illo difcipuli titubauerunt.

Contempferunt

tunt i«

ludei mortuos füfcitantem , non contempfit latro

dentem, c

fecum in cruce pendentem. Non eft ergo , quod

AUs, con|

in fine dicatur Domino : Non me permififti bene

füm corp

viuere; aut: dilationem corre&ionis non mihi de-

Chrito «

difti ; aut; non oftendifti , quid appeterem , quid

Crücifixon

vitarem,

Videte, quia non tacet, videte , quia

depustus

differt,

fuerunt,

[

Confiderationes de Palf. Dom.

615

t jpnem

differt, videte, quia blanditur, hortatur, minatur

r

Cdlis eius.

Conftituit verbum. fuum in füblimitate; per totum

Nan feri-

mundum recitatur vniuerfo generihumano. Non eft,

ht intra fe

o

i

qui iam di

vcd

t: Nefc

AVL

i, non audiui. Impletur, quod

Al5 Bemmefi«

di&um eft in pfalmo : Nec eft, qui fe abícondat

dititiarum

a calore eius.

Modo ergo calor eius in verbo eius

ia 1lh tane

eft: mutare modo a calore eius, & non deflues fi-

fed itírüs

| hobens,

cut cera ab igne eius.

S. 4VGVSTINVS. Sem. XXII de onf.

Iofà penie

&t te ad

3. pfami L.XVIL alias farm. CIX. de temp. Tom.

entis Tudis

F. pag. 1t7.

]e fenter-

CONSIDERATIO CCLVIII.

rehendas,

iif tacut

Memenro mei JDomine , cum veneris im regnum

éuunm. LOCO CITATO,

ifi vt core

TUCO petle

affus eft Dominus, & omnes fugerunt.

Fa&i

P

latro pett

funt omnes muti, amore tepidi, timore com-

m, Ui

preffi, paullo poft fugiunt. Alii ergo non agnoue-

empfetunt

runt miracula facientem ; agnouit latro in eruce pen-

|b'4

ipfit atro

dentem, confi

?

M

18 omnibus membris.

Confixe ma-

0 thd

nus, confixi pedes , confixa omnia membra,

To-

if bett

tum corpus in cruce figebatur, & tamen lingua

y mibi de-

Chrifto confitebatur.

Vnus autem locus erat trium

'efil , quld

crucifixorum : in medio Dominus , qui inter ipiquos

ite , quià

deputatus eft: duos latrones hinc , atque inde po-

difat

fuerunt, fed caufam fimilem non habuerunt,

La

$82

te-

)

(

616

Cipit XEL.

Agofe,

teribus: pendentis: adiungebantur , fed longe fepara-

3Unm, n

bantur.

Tllos:crucifixerunt facinora fua, Chriftum

us n n

crucifixerunt peccata. noftra.

VXVerum etiam.in vno

eum in p

ipforàm fatisapparuit, quantum valeret,on crucia-

qun A

tus peridentis ,.fed. pietas confiteritis.

Adquifiuit

tuos delce

latro-in dolore, qüod Petrus perdiderat in timore.

yonquam t

Scelus admifit, crucem afcendit ,. caufíam.mutauit ,

cüces, t

paradifum comparauit, : Meruit omnino cauffam mu-

tabat: al

tare, qui non coptempfit in. Chrifto 6militudinem

COrqa C0

pone.

Iudai contempferunt miracula facientem 3

Confortem crucis.Do-

ftit fuppl

ille credidit in pendentem.

uit, cred

minum agnouit, & in regnum. calorum latro. vio-

'Tunc in Chriíto latro

dete Q

Vl

n.'ll

lentus credendo- vim. fecit.

quod feci

cfedidit, quando fides apoftolica.trepidauit, Merito

fündo va

audire meruit : Hodie mecum eris in paradifo. -Hoc

Magne

lüptre qu

enim 'quidem ipfe fibi non promiferat.

sT

quidem: mifericordize fe commendabat , fed &.ífua

merita'copitabat, ^ Domine , inquitj memento mei,

Vi dg li

cum' veneris in regnum tuum.

Quousque. veniret

?

C0

i

Dominus in' regnum füum , ille fe in poenis futurum

fperabát, & faltem in eius aduentum mifericordiam

Dnjjg

ib fe'feri flagitabat, -Proinde latro fua merita co-

gitáns differebat': fed Dominus latroni, .quod. de-

fperaüerat; Offerebat , tanquam. diceret.:; lu petis,

vt meminerim 'tüi; cumr venero. in regnum|meuts

1 paffie

|

d di

& ego tibi-dico :. -Hodie mecum.jeris in: paradifo;

Agno-

hii

Confideratiónes. dé Paff.. Dom.

617

de lrp dra.

Agnofce, cui te' commendas;j quemi éredis ventu-

j Cul 1 hm

rum, Antequam veniam, vbique füm. Ideo quam-

R. vpo

uis in infernum defcenfürus, hábebo te hodié me-

DOn Crücia

eum in paradifo ,' non alferi commendatum , fed me-

Adquítu

cum. Ad homines enim mortáles , & ad ipfos mor-

n tümore

tuos defícendit humilitas mea;

Deparadifo autem

ii md[alln,

nunquam diíceffit Diuinitas méa

Ita face fünt tres

QUliam fOte

Cruces, tres cauffe :

vnus. latronum Chrifto inful-

litüdinen

tabat: alteffua miala confeflüs ; Chrifti fe miferi-

facientems

'"cordige commiendabat.

Crux"Chrifti in medio hon

emcis.Do

füit fupplicium , fed tnbanal

Infültantem damna-

Jatro.vio

"uit, credentem liberauit

Tinmete infültantes; "gau-

iridio d

dete credentes.

Hoc fáciat Chriftus in claritüte,

it, Merto

quod fecit in hum

Iltate.

Munera diuina de:pro-

do, Bv

fundo veniunt iudicio: müraii ea poffumus , inue-

Mi

fügare autem non valemus, nec explicare.

fed &

S. FVLGENTIVS RVSPENSIS. Serm.

mento 1

FII. de latrone, pag. $67. góg

t Yollret

s fütut

CONSIDERATIO CC

IX

eyIGorGuatn

JDomine wemento uei y. cum veneris in resum zuum.

merfta: CO.

LOC.

CIT.

quoà ie-

ï Üü pET Is

n paffione Domini tres crüces.erant ,

vna pona

m f«

|I

fed difpar .cauffa.

Ad dextram vnus latro , ai

püladl

finiftram alter latro : in medio Iudex, in

4to

ivc

r dmb

]mno

$4 B

pen-

618

Caput XFI

pendens in cruce, quafi pronuncians de tribunali,

qum eri:

audiuit vnum dicentem :

Libera te, fi iuftus es ;

fcipul

audiuit alterum parem fuum corripientem , & dicen-

gnoa Qf

tem: Tu non times DEVM

Nos pro malis no-

Tegnaton

firis ifta patin

nur ; nam ifte iuftus eft. Malam ha.

ate r«

bebat cauffam , & difcernebat Martyrum cauffam

Dona er

fim meit

Quid eft enim aliud : Nos pro malis noflris ifta

nam iíte iuftus eft ? Quis cauffam difcer-

musinh

patimur

habearm

neret Martyrum a cauffa impiorum, pcenam patien-

um bo

tium ? Ifte, inquit, iuftus agnofcitur, nos pro no-

Domine ,

bis patimur, pro malis noftris patimur

$.

vide

quid dicat focio peenz fu.

Chriftus pariter

t M

pendebat, fed non pariter vilefcebat. Agnofcebatur

i. nf

Dominus a pendente. Vnum erat crucis confortium,

Quid dico? Das Chrifto

non erat vnum pramium.

C0

premium , qui dator eft premiorum ? Domine, in-

i

Qu t, memento mei, cum veneris 1n regnum tuum.

Pendentem videbat, crucifixum videbat, & regnatu-

Va

m fperabat. Memento, inquit, mei, non modo, fed

Q

Ti

cum veneris in regnum tuum. Multa, inquit, malafe-

audacior

ci, requiem celerem non mihi fpero : fufficiant tormen-

ta

tnea

10«

rideban

vfque ad aduentum tuum.

Modo torquear

Ille fe differebat

i

qduo il

veneris, tunc mihi parce

e

D.

/

D

h^

Me-

1?

iftus paradifum non petenti offerebat

A0n pote

iL

o mei: fed quando ? cum veneris in regnum

de de cn

^1111

fitio

va A-jc

Et Dominus: Amen dico tibi, hodie me-

cum

Tüfes &U

Confideratiotes di Paff. Dom.

619

tribunaïi,

cum eris in paradifo.

Difcipuli mei dimiferunt me,

iutts s ;

difcipuli mei defperauerunt de me; & tu in cruce co-

n

dicgn-

3 0

gnouifti me, non contempfifti moriturum , fperafti

Maltm ha,

regnaturum. Hodie mecum eris in paradifo. Non

2

*

| euuffom.

ate recedo. Difcreta eft cauffà; nunquid pcni

Bona ergo vox : Iudica me DEVS, & difcerne cauf-

totris ith

fim meam de gente non fan&ta,

Omnes , qui viui-

l

^

C

mus in hoc feculo , laboremus, vt bonam cauflam

D patiere

habeamus: vt fi quid nobis acciderit in hoc fzculo,

X Dro n0-

cum bona cauífa hinc exeamus.

Domine,

"

S. JAVGVSTINFS, Serm. CCCXXVII| I

1 pariter

n

natali Martyr. alias XXVII. ex Sirmondianis, Tom. V.

Yofcebatir

ynfortium,

j)qg. I2$3.

s Chrillo

ine, in-

CONSIDERATIO CCLX,V

JUT? CULT

JDomine tmemnento 1meoi. &c.

LOC.

C1iT.

X Te0mat-

1odo, fed

uam multi cruce ipfius omnium noftrum Do-

Q

mini fcandalizati funt, & nequiores, atque

, miafe-

dUV

ntt

Oa«

audaciores. funt/ facti ,

cum pretereuntes ipfum

(

au

.....

Uvd

W .

