fapientia. INon enim placent DEO peccatorum fà-

aperuit

crificia.

Illa refpuit, ila paruipendit, & dammat,

indicayi

Sitim, quam de nobis habere fe afferit, non aufe-

fet acet

runt cogitationes male, neque defideria terrena ,

$

fed codleftia, fed fpiritualia,. fed ignita, que de fan-

lo d

Gificato prode

11

L

nt corde.

Aberant hec a Iudzis,

qui nocendi Chrifto animofitate ardebant.

Intus

CO

etenim malitia pleni, ficuti peccatores ceteri, fpiri-

tuale aceti, & fellis poculum Domino tradiderunt.

Va a

Foris autem hoc egerunt,

quod nulli alii actum

ün

effe compertum eft.

A feculo non eft auditum ,

vt homini fitienti, laffo, vulnerato, ac morienti

Tiam C

pro fitis refrigeratione, acetum, hyflopo, & felle

Excedit totius humanitatis limi-

ropri

daretur mixtmp.

5 eni

tes

Confiderationes de Paff. Dom.

6907

m $

tes ifta crudelitas.

Ingrati, fcelefti, fine pietate ,

at Pt

absque mifericordia, quod brutis impenditur, fitienti

l6t pott

DEI Filio denegarunt.

Vrebantur omnia interiora

i

Va

d

orm

£ius, & pre ficcitate exaruerant iuxta propheticum

; Dalitiam

ilud: Aruit tanquam tefta virtus mea, & lingua

paatibus,

mea adhzfit faucibus meis. Et tamen clamanti, fi-

otquot ]

tio, gutta aque crudeliter denegatur.

Debuerant

fint, in

plane, fi qua in illis pietatis effet fcintilla, ad

I fitienti,

clamorem commoueri di

"

vuliu

M

ntis: DEVSDEVS meus,

m vinum

vt quid dereliquifti me? Debuerant etiam eorum

Quemat-

iolliri corda, cum dixit : Sitio, & ad fütietatem

abhorret

aque potum tribuere, fed eorum impietas pietatis

torum f

aperuit fontem , atque Prophetarum prenunciatam

- damnat,

indicauit veritatem. ^Nam cum Mediator accepit-

n aufe-

fet acetum, inquit: Confummatum eft.

ferrem,

S. LAVRE

MA ryY

IN d

IFS IVSTINIANVS.

? de fin-

dLoco citato.

lu

Q]

. ]otus

CONSIDERATIO-CCLXXXVII -

711

)

ude uf

Fas ergo erqt pufitum , aceto plenum, ^ xoc. crr,

l &

um ab immanibus Iudceis omnis in Chriftum ex-

uditum ,

4rY

C

PL,'..LL C:.E"Vu

im

pietas, nec quidquam iam ad fuüm.

morient

& felle

mam crudelitatem reliquum efíet, ad extremum caro

iid

proprium qt

ii

dam, acna

fnrai

U

LA

rai

e rurfus patitur.

Mul«

tis li

tis enim, ac Variis doloribus exficcata, fiti torque-

te

tur,

688

Coput XFEL

tur.

fude (

Graues fiquidem dolores magnam ad fitigy

Dubiur

€ommouendam vim habent, naturali quodam , &

aninuti

inexplicabili calore humidum confümentes, & igneis

ardoribus pracordia vrentes.

Etenim difficile nomn

Q Qarmu

erat omnipotenti Verbo DEI id a füa carne re.

N

mouere : verum ficut cetera , ita hoc quoqué

aultos

fponte perpeffus eft.

Potum itaque-petit: verunr

UE

ili tam longe ab omni humanitate, & dilectione

fiper]

EI aberant, vt pro falubri potu perniciofüm ob.

lii

ulerint, ipfumque charitatis opus impietatis accef.

fopi

fionem fecerint.

Quod enim petenti potum offe-

quod.

runt, nunquid fpeciem prefeferebat charitatis ? At

ipfos:

fieri non poterat, vt diuina Scriptura falleretur ,

omna

que tanquam ex perfona Chrifli noftri Seruatoris

vocen

der

de üis infüt: Et de

VuV

unt in efcam meam fel, &

YHieu

in fiti mea potauerunt me aceto.

Ceterum beatus

tibi:

quidem Euangelifta Ioannes fpongiam accto plenam,

IeT

& hyflopo circumpofitam obtuliffe ait.

Lucas vero,

niqu

nulla rei huius fa&a mentione,

obtulile acetum

dont

duntaxat afferuit.

Matthaus autem, & Marcus a-

nefar

rundini fpongiam circumpofitam aiunt.

Qua in re

fsu

difcrepaffe forfam exiftimabunt aliqui-fan&os Euan-

Tnutil

gcliftast fed nemo fane mentis tale quid fibi fin-

dum :

xcrit. Genus enim illud impietatis non vno modo

fium

quidem, fed multis peractum eft.

Ideoque diui-

& ad

us ille Lucas nihi

:

]

Hi

n

1oratus modum €xponere, quo

U

Iudzi

Confiderationes de Paff. Dom.

689

& ftig

Tudai obtulerant, acetum ei duntaxat oblatum aif,

m,&

DDubium autem non eft, Euangeliftas in rebus adeo

Y imnei

L

Xninutis, & non magni momenti non difcrepare ,

le non

quamuis in neceffariis maxime confentiant,

Cur

The re

ergo alii aliter id referunt ? Nempe quia patet ,

uoque

anultos exftitiffe impietatis miniftros, milites nimi-

Verün

zum, qui eüm in crucem egerant: fed multos in-

eCione

füperIudaos crudelitatis modum inter fe partitos effe,

l] b«

Alii fiquidem fpongia arundini circumpofita, alii hyf-

f

fopi ligno (herbz genus eft) potum IESV tradebant,

1.0

n

uv

)

Se

quod infüum quidem caput miferi conflabant,

$? At

ipfos enim omni mifericordia indignos faciunt, dum

"r ,

'omnem humanitatis fpeciem. exuunt.

Jdcirco per

Iatofis

'vocem Ezechiclis Prophete ad ludeorum matrem

d,&

Hierufülem dicebat DEVS : Sicut fecifti, fic erit

Deatus

tibi: retributio tua reddetur tibi in caput tuum.

(D2

Per Efaiam autem ad iniquifimum lfraelem : - Vs

VeI0,

iniquo ; mala fecundum opera manuum eius acci-

at

ii

dent ei, Supra omnia itaque quecunque impie, ac

ü$ d

nefarie hactenus perpetrata funt, aduerfus Chriftum

g

factum iftud eft. Erit tamen nobis exemplum non

1am

inutile: Hinc enim rurfum difcemus perpetuum quod-

Lf

dam in DEI cultores, & eos, qui charitate in Chri-

1000

fium nituntur, manere bellum ab aduerfariis, qui

j

li

& ad extremum víque fpititum furorem in eos non

QUO.

exuent, Íiructis vndique acerbis. tentationibus, ac

il

pexi-

690

Caput X F T.

periculis excogitatis

Sed quemadmodum nohn cef.

fitio,

fauit labor, ita perpetua erit felicitas

& quemad-

(ate

modum affli&iones non ceffarunt

ac tentationum

degenen

tribulatio 5 ita nec ceffabunt fan&torum bor

la

fed

f , l

iO )

di hus

gratia fplendoris, & glouæ eterna futura eft, at«

que perpetua.

CuUemo

S. CYRILLFS ALEXANDR. Lib. XIL

fmudu

nt fp

$n loamnni cap. XIX. Tom, IV. pag. roóó

Tomilis

CONSIDERATIO CCLXXXVIII

congru

Ü

ümi

as ergo erat pofitum, aceto plenum .

mo; À

LOC,. CIT,

pamqu

fet fen

uis poteft, qus& facit, íta difponere', quomos

Crucis

Q

do difpofuit homo ifte

qui paffus eft? Sed

miffon

hom

Mediator DEI, & hominum, homo, de

f ef

quo przdictum legitur : Et homo eft, & quis agno-

eüs p

Ícet eum ? quoniam homines, per quos hzc fie-

tatus

bant, non agnofcebant hominem DEVM.. Homo

leeitur

namque apparebat, qui DEVS latebat

patiebatur

&m,

hec omnia, qui apparebat

& idem ipfe difponee

euare

bat hec omnia, qui latebat.

Vidit ergo, quia

baty

confummata funt omnia, que oportebat, vt fierent,

gUH (11(

antequam acciperet acetum , & traderet fpiritum :

atque vt hoc étiam confummaretur

fonm

quod Scriptu-

ra predixerat : Et in fiti mea potauerunt me aceto,

ücip

fitio,

N

691

Confiderationes de. PajJ, .Dom.

Tiot ce

fitio, inquit, tanquam diceret : Hoc minus feciftis».

Quemad.

date, quod eftis.

Iudzi quippe ipfi erant acetums

itiomm

degenerantes a vino Patriarcharum, & Propheta-

n5 fed

rum ; & tanquam de pleno vafe, de iniquitate mun-

CINET

di huius impleti, cor habentes, velut fpongiam »

cauernofis quodammodo , atque tortuofis latibulis

fraudulentum.

. X

Hyffopum autem, cui circumpofue-

runt fpongiam aceto plenam, quoniam herba efít

humilis , & pe&tus purgat , ipfius Chrifti humilitatem

VIII

congruenter accipimus : quam circumdederunt, & fe

circumueniffe putauerunt,

Vnde eft illud in Pfal-

€,

mo: Afperges me hyffopo, & mundabor, Chrifti

namque humilitate mundamur, quia, nifi humilia-

fet femetipfum, factus obediens víque ad mortem

quimoc i

crucis, non vtique fanguis eius in peccatorum re-

t s

miffionem, hoc eft, in noftram mundationem fuif-

no, d f

fet effufus,

Nec moueat, quomodo fpongia ori

is agn0-

eius potuerit admoueri, qui in cruce fuerat exal-

bec fo

tatus a terra.

Sicut enim apud alios Euangeliftas

Homo 14

legitur, quod hic pretermifit, in arundine eft fa.

tjebatür

&um, vt in- fpongiai talis potus ad crucis füblimia,

difpone d

3

leuaretur,

Per arundinem vero Scriptura fignifica-

0, qua

batur, que implebatur hoc fa&o.: Sicut enim Iin-

firettt,

gua dicitur vel Greca, vel Latina, vel alia qu:elibet

iritum :

fonum fignificans, qui lingua promitur , fic arundo

SUriptle

ea

e0y

dicivpotefc litera, qu& arundine fcribitur. Sed fonos

figni-

f

692

Caput XP L

fignificantes vocis humane vfitatime dicimus lin-

fJ, &

guas : Scripturam vero arundinem dici, quo minus

prædi&

eft vficatum, eo magis eft myftice figuratum. Fa-

modi à

icbat ifía populus impius, patiebatur ifta miferi-

Tngpit,

cors Chriftus.

Qui faciebat, quid facerét, nefcie-

fdlle f

bat: qui patiebatur autem, non folum, quid fie-

ditis? |

ret, & cur fieret, fciebat, verum etiam de male fa-

gim &

cientibus bene ipfe faciebat.

&i«

.S. AVGVSTINVS. Trattat, CXIX. in Ioann,

1NUs, 6

Jom. I1ll. part. II. pag. 8e3.

yt din

emm a

CONSIDERATIO CCLXXXIX.

itceps

fiper j

V'asergo erat. pofitum ,. accto plenum C«

bes, vi

LOC. CIT.

n Eccl

t ille quidem hec fuftinuit, cum ad falutem

Vel tres

Á

DEVS

oimnium veniffet: populus vero malam illi

alios vi

remunerationem rependit.

Dicit IESVS : Sitio,

fibi man

is, qui ex predura rupe illis eduxit aquas: : & re-

pofcit fru&us a vinea, quam plantauit.

Verum

Vi

$

quid vinea.? Hec fecundum naturam quidem ex

&j Yi

fanétis Patribus, fecundum autem animi induGio-

nem ex Sodomis ( Vinea enim illorum ex Sodomis,

& palmes eorum ex Gomorrha. ) fitienti Domino,

Ípongie implete , & arundini circumpofit: admini-

€ulo, porrigit acetum.

Et dederuntin efcam meam

fal,

)

Confiderationes. de Paff. Dom.

693

1:11

f

& in fitim meam potauerunt me aceto.

Vides

O fniDt

predicionis Prophetarum perfpicuitatem.

Cuius-

n n

mel

modi autem fel dederunt in os meum ? Dederunt,

inquit, illi vinum myrrha conditum ; ; myrrhaà vero

Defej

fellei faporis, & fübamara

Heccine Domino red-

Ut fle

ditis ? Hxec offers vinea Domino ? Iufte ieitur VOS

male fa.

olim deplorabat Hefaias dicens : Vinea facta eft dile-

&o in cornu, in loco pingui : & vtnre omnia recite-

tom,

mus, exfpecaui, inquit, vt faceret vuam ; fitiui ,

yt daret vinum: ipfa autem fecit fpinas.

Vides

enim coronam, qua redimitus fum. Quid ergo dc-

üX,

Laquuc. 14

Anceps ftatuam ?

N ubibus precipiam ,

ne pluant

(

fuper ipfam imbrem.

" Ablate fünt enim ab eis. nu-

bes, videlicet Prophetz,. Prophete vero deinceps

in Ecclefia, ficut Paulus ait :

Prophete autem duo,

fülutem

E veltres loquantur, aliique diiudicent.:

Et rurfus :

am 1l

DEVS dedit in Ecclefia; alios quidem Apoftolos ,

D

H

iti),

alios vero Prophetas.

Propheta erat Agabus, qui

& re

1 fibi manus, & pedes ligauit.

$,

Verum

CTRILLVS HIEROSOLYM, Cuit-

[

gefm €X

cbef. XI1l. pag. 196. n. 29

[

du cuo:

ylortis,

"s,

U

'ormifo,

v

D]

R.

ddmin

* Vää

yi

l mCum

fe

Z Z

CON-

694.

Coput XV T.

vitas f

mar

CON*SIDKERATIO- -CCXC..

fum

Mi

l

I

fnot

1

Vas ergo erak pofitum , aceto. plenum 6'590]

exbauft

LOC. CIT.

ti remi

$

4-

U

'acetum offerebant Tudei.

Bene ad confum-

a, D

E

manda omnia, & corruptio finceritatis hau-

ritur, vt omnia cruci, que vitiata fuerant, fige-

CO

rentur, Acetum itaque bibitur, vinum cum felle

non bibitur, non quia fel, fed quia admixtz vino

] an

amaritudines recufantur,

Nam amaritudines vite

Q :

nofbs proó corporis vtique conditione füfcepit.

Denique ipfe ait : Dederunt in efcam meam fel, &

in fiti mea potauerunt me aceto.

Sed fincéritati

tm

non debuit amaritudo mifceri, vt oftenderetur fi-

L

"m

ne amaritudine immortalitas refürgentium futura:

potue

que, quoniam immortalitas in vafe coacuerat hu-

Cüm a«

mano, feparatur in Chrifto. . (LZli Codd. reparatur

fummat

in Chrifto, ) Ergo acctum bibitur, hoc eft, vi-

prodixe

tium. corrupte per .Adam immortalitatis aboletur

textu à

in calamo, vt de corpore abforberetur humano.,

Vl fer

Nos quoque vitia noftra per incuriam mentis, cor-

Miis:

porisque concreta transfundamus, in Chriftum :

Taligg

transfundamus per baptifmum, vt crucifigamur in

Teripio

Chrifto: transfundamus per peenitentiam, vt ab illo

Celtum |

nobis vini, fanguinisque coleftis incorrupta fince-

$0 qui

ritas

Confiderationes de Paf]. Dom.

695

u

l

,

. ritas refundatur. Denique vbi acetum bibit

Con-

M

fummata funt, inquit, omnia, eo quod adfümpte

n

d)

et

mortalitatis impletum effet' omne myfterium,

&

exhauflis omnibus vitiis, immortalitatis fola lzti-

tia remanfiffet,

CORiUm»

S. 4MBROSIFVS. Lih X. expoft. in Lu-

(s Dd

cam. dom. l. pag. 1630

s

CONSIDERATIO CCXCT

m felle

i VInQ

I continuo currens vuus ex eis, acceptam [bon-

165 VItg

gian impleuit aceto, & impofuit arundini, & dabat

fufeep

ei bibere

MATTH, XXVIL 48

Vfel, &

nceritad

t impleuit prophetiam in fe, dicentem de fe:

retur f

E

Et dederunt in efcam meam fe l, & in fiti mea

TULIR

potauerunt me aàceto.

ldeo & fecündum Ioannem

erat hu

cum accepiffec IESVS acetüm cum felle, dixit: Con-

EPETH[UI

fümmatum eít etiam hoc, quod de- me Scriptura

eft; Vi

predixerat

lucunde autem quis poteft vti hoc

aboletu

textu aduerfüs eos, qui maligna vel fcripfer unt ,

humano,

DUDEUTEONETENMUNEUM

vel fcribunt aduerfus Cnuïïnm, de quibus cucn;

[þ COI

lfaas: Vs&, quifcribunt maligna. Scribentes enim

rittum :

maligna fcribunt

Dico autem de illis, qui con.

dmur- n

ET SUESA

Icriptiones aliquas dimiferunt, iniquitatem in ex-

abillog

celfum loquente

& vtetut quis hoc textu, videns

21

&os quibusdam auditionibus fiue ethnicorum ver

Ti

Z22

ba-

696

Caput. X V L

borum, fiue barbaricorum fermonum congregantes,

acetum

& facientes narrationem , quafi fpongiam quamdam,

gnunoom

adimplentes eam, non de verbo potabili, neque vi-

qui t

no, latificante cor hominis, neque de aqua fefe-

actipien

&ionis, fed dealiquo contrario, & nociuo, & nom

fo, qi

potabili aceto intelligibili: & hanc fpongiam impo-

eius, vt

nunt calamo Scripture fuse, & quantum ad fe, lz-

dicipul

fiones inferunt IESV ex huiusmodi potu.

Et qüi-

cCipiamu

dam quidem dant IESV bibere vinum cum felle per-

ftos Pal

mixtum, quod non vult bibere IESVS Filius DEI :

ent ; $

Et forfitan

alii autem non vinum, fed acetum.

01

quanticunque fecundum do&rinam quidem ecclefia-

fticam fapiunt, viuunt autem male, dant ei vinum

IT j

bibere felle permixtum : qui autem alienas a verie

C0]

tate fapientias applicant Chrifto, quafi eo ea dicen-

ü, hi fpongiam implentes aceto imponunt calamo,

C «

& potant eum.

Sunt autem, qui & acetum, &

fel, ficut Ioannes fcribit, offerunt ori eius: & forfi-

tan qui fapiunt tantummodo male, fpongiam implent

1ihi

N

aceto, & imponunt calamo fcripture füs, & po-

f

tant eum: qui autem & fapiunt male de difpen-

tem erj

tedium

fationibus Chrifti, & viuunt nequiter, hi fpongiam

plenam ex aceto cum felle, & hyffopo imponentes

tere, q

Qui autem

fandhur

calamo fcripture, offerunt ori eius,

Tationis

neque vinum eius bibere vult propter fellis com-

mixtionem , inulto magis non bibet acetum , neque

Chititar

-

acetum

apertifr

Covfiderationes de Paff. Dom.

697

Qnles,

acetum felle permixtum.

Propterea nos vinum

damdam,

mundum ab omni acerbitate, & amaritudine, vinum,

eque Vi«

quod letificat cor hominis, & cor ipfius F'ilii DEI,

03 fefo.

accipientes ex eo ipfo Saluatore noftro IESV Chri-

, K o

fto, qui eft vitis vera, potemus eum, & difcipulos

[l impo.

eius, vt dicat de nobis bene potantibus eum, &

l fe; l.

difcipulos eius: Sitii, & dediftis mihi potum. Ac.

Etqi-

cipiamus & aquam refe&ionis, cum qua nutrit iu-

tle pe-

ts DEI*

ftos Paftor bonus, vt, qui pafeuntur ab eo, di-

cant: Super aquam refeclionis educauit nos.

forfitan

ecelef»

ORIGENENS. In locum citatum Mattbei, Tom.

B] viium.

IIl pag. oo;.

$3 Véfe

CONSIDERATIO CCXCIL.

3 dicefte

cilmo,

Cum ergo accepiffet. 1ESE/S acetum, dixit : Con-

un, &

Jümanatum efl./1O0ANN. XIX. 30.

& forf*

mplent

ihfl eorum; quz in facro continentur eloduio,

N

, & po-

fic humanum.: valet excitare affe&um, men-

- difpete

tem erigere , temperare laborem , peregrinationis

pongium

tedium auferre, & seternz felicitatis fpem immit-

yonentes

tere, quemadmodum redemptionis humanse facro-

j auterti

fandum myfterium.

T

in

ilo equidem diuinz mife-

js COf*

rationis referatur abyffus, colorum aperitur ianua,

charitatis latitudo oftenditur, & quantus fit homo,

ceturm

apertifluome manifceftatur. - -

Te agnofce in illo,

233

tua

698

Caput X 1.

mena

tua in eius afflidionibus metire delida, debita tua

tudine

in Chrifti lege membranis. Vulneratus eft propter

dentüc

deli&a noftra, attritus eft propter fcelera noftra.

cond

Tpfus attritio, liuor, paffio, atque interitus noftre

ped

funt calamitatis indices, & adepte pacis fpirituales

fümm

teítes

Poterat plane homo, quamdiu in mundo

confü

conuerfatus eft Chriftus,' de pacis bono, quam idem

git, T

perficere venerat, dubitare, at vbiin patibulo ef-

telig

fufus eft cruor, de ipfà certificatus eft pace.

Hanc

pitef

itaque non in membranis, non in lapide, neque

pitu

in ligno, fed fanguine proprio in fua carne con-

quax

Ícripfit.

Librum hunc, vt ab vniuerfis legatur ,

fluen

publice expofuit.

Non autem fermone compofito,

piunt

vel humange fapientie exaratus eft verbis, fed ho-

pofí

minum interueniente malitia, digito DEI fcriptus.

aQu

Nempe feuientibus gentilibus, atque Iudzis, depi-

Qu

Gus eft foris, virtute autem, & fapientia Chrifti

licet

formatus eft intus. — Habet foris fimplex, & indo-

aiel

€us, quid legat, habet fpiritualis, & perfectus ,

Is,

quid intelligat.

Innumera prorfus fuüb hoc carnis

&eb;

velamine latent facramenta, que a fpiritualibus ,

I,

fpiritualiter diiudicanda fünt.

Legit fimplex, & lz

Abo

tificatur, atque compungitur: exercitatus vero in-

Qum

telligens irradiatur, atque accenditur.

Quisnam ,

pac

nifi fapientia do&rix poterat paucis tam multa col.

ezalia facrae

Qu

ligere? Abbreuiatam equid?m legem , ]

ineu-

Y

699

Confiderationes de. Pa[J. Dom.

menta, charitatis compendium, perfe&ionis celfi-

I Ug

tow

tudinem, virtutum normam, & totum humane re-

pro

I

D

"

WT

demtionis modum, ordinemque in hoc corporis fui

noftra,

conclufit volumine. Quamobrem cum fcribere com-

Doftr]

Iritudles

pleffet, nilque fupereffet fcribendum, inquit: Con-

mundo

fummatum eft, Nihil plane particulariter perhibuit

m ide]

confummatum, fed' abfolute, confummatum eft,

lo ef

ait, vt altiffima, & immenfa fub hac prolatione in-

Hanc]

telligas effe completa, Dedit vtique formulam, &

|

n

int

em

patefecit januam ,

per quam ingredientes vite

1€ COf« d

pafcua vberrima reperirent.

Noluit explicare,' vt

quareres, noluit tibi plenius referare, vt fapientie

Qu

fluenta fitires.

Nouerat profecto, quod illa fa-

pofto,

fed h«

piunt dulcius, charius ample&tuntur, & tenacius

poffidentur, que proprio, quam quz alieno fünt

Criptus

acquifita labore.

Occafione fiquidem inquifitionis,

N

dile&tionis voluit promittere fontem.

Quo vide-

Cirii]

licet comperto , deingrato quisque fieret vratus, de

t ind

fa

"

alieno propinquus, & de peregrino fan&orum con-

l

eds,

ciuis.

Hoc agnouerat Paulus, quando conuerfis

: Carris

aiebat difcipulis : Iam non eftis hofpites , & adue-

ValibUS y

ne, fed eftis ciues fancorum, & domeftici DEI.

,&ïæ

Abolitam omnem fciebant controuerfiam, & DEI

'eto if

cum hominibus perpetuam in cruce per Chriftum

ia ,

pacem effe firmatam.

Propterea dicebat: Ipfe eft

]r; cok

pax noftra, qui fecit vtraque vnum, & medium

3 füctte

Zz24

parie-

((10]]

g

(

700

Caut XV1

parietem macerie foluens inimicitias in carne fua,

: €0!

legem mandatorum decretls euacuans , Vt duos con.

dat in femetipfo, in vnum hominem nouum faciens

E EHIJM

5 i

pacem, vt reconciliet ambos in vno corpore DEO,

per crucem interficiens inimicitias in f'emetxpfo.

Porro quod Apoftolus palam per Dominum IESVM

Y

pf

completum effe commemorat

hoc idem Dominus

fub compendio expreffit, inquiens : Cofummatum

& lachn

eft. Confixus ergo in ftipite Chriftus, tanquam

3 COrit

propitiator optimus in nubibus eleuatus eft, quem-

iibi, C

horem

admodum Noe fan&o repromiferat dicens : Arcum

fpetiant

meum ponam in nubibus, & erit fiegnum fcederis

inter me, & inter terram.

tartarea

Cumque obduxero nu-

YC a

bibus codum, apparebit arcus meus in nubibus, &

bere an

videbo illum, & recordabor feederis fempiterni, quod

padum eft inter DEVM, & inter omnem animam

pa atl

Apitudm

viuentem vniuerfe carnis, que eít fuper terram

Proinde completis omnibus, que de aduentu, na-

eonft

tiuitate, predicatione, paflione, & morte fua fan-

audiant

€&is Patribus teftamenti veteris in figuris, & zni-

Que or

gmatibus variis fuerant premonftrata, atque a fan-

lgendo

&is vaticinata Prophetis, ait: Confümmatum eft

mendo

S. LAVRENTIVS IVSTIN.

Lo

[77]

Tianus |

cap. X.X. pag. 331.

Yt hoy

&tQuifiu

b T.

pitiend

CON-

//- 04^

Confr.

CF

tiones de Pa[J. Dom.

"us

e fj

CONSIDERATIO CCXCIII.

l0$ con.

fcieng

E clamaus voce magna IESVS ,. ait : Päler intna-

? DEO,

us tuas commendo fpiritum meum. LoUCE. xxut 46.

letipfo,

ISVM

it: Confummatum eít. Quo di&o ad patrdm

A

'Omtinus

preces, füpplicationesque cum clamore valido,

ATCl

& lachrymis offerens, inquit : In manus tuas Domi-

Inquam

ne commendo fpiritum meum.

Opus, quod dedifti

quett«

mihi, confummaui, perfecique omnia, quz ad ho-

Arem

norem tuum, feu ad humanam reconciliationem

feederis

fpecant.

Non autem, vt miortem verear, aut

(T0 Q

tartareas paueam legiones, fiue defidam de te, fed

vt verum me fatear hominem, & rationalem ha-

bu, &

1 quod

bere animam, atque inferiorem te effe, in affüm-

dnttmarm

pta affeuerem natura, in manus tuas commendo

terram,

fpiritum meum,

Praterca, ne in hac vltima hora

], nt

conftituti, quos mihi dedifti, formident fe deferi,

fut fan-

audiant clamantem me, & fe agnofcant in me, at-

& ani-

que orationem iftam me fudiffe pro fe fane intel-

e afit-

ligendo, non dubitent, dico: In manus tuas com-

) &t

mendo fpiritum meum, Spiritum vtique meum in

ls (ü'

manus tuas commendo, non tantum, quem gero

vt homo, fed quem vt Mediator, & Redemptor

acquifiui mibi. Meum plane dixerim fpiritum, mem-

bra mea, Ecclefam, meam, fponfam meam, quam

patiendo pro illa, meam facio. Hanc fpiritum mcum

N

A AR

hnun-

702

Caput XFI.

mET

nuncupabo,quia adherendo mihi vnus fpiritus fit

qolls «

& corpus vnum.

Nam fi quis meretrici adheren-

Me n

flodiet

do-/vnum efficitur corpus, quanto magis adheren-

do Mediatori Chrifto ? Hoc teftatur Apoftolus, di-

tuas C

cens : Qui adhzeret DEO , vnus fpiritus eft, Huius-

pit t

modi fententiam non a fe ipfo locutus eft Paulus,

quad

fed reuelante Patre, docente Spiritu, & in illo 1o-

l, !

quente Chrifto,

In illo habitabat Chriftus, & ipfe

teftat

in Chrifto.

Perpetuo fibi inuicem erant charita-

fumen

tis vinculo copulati, non tribulatione, non perfe-

bis c

quutione, non fame, non nuditate, non mortis

copit

articulo feparandi. Hinc roboratus fpiritu, fiducia-

Tober

jJiter aiebat : Certus füm, quia neque mors, neque

pf)&e

xita, neque inftantia, neque prefentia, neque fu-

Nem

|

1ura, neque altitudo , neque profundum, neque

Tati

tera

€reatura aliqua poterit nos feparare a charitate DEI,

que eft in Chrifto IESV,

Sciebat, quantum dili-

cina

gebatur a Chrifto, & quanti Ecclefie corpus zfli-

105

inabatur ab ipfo. Ipfum meminerat dixiffe : In ma-

fitis

nus tuas commendo fpiritum meum,

Se, eles

T0

&osque omnes füb hac voce expreffos certiffime in-

Qp

telligebat.

Patris quippe affe&um, Paftoris vocem,

fT

& Sponfi fpeciale connubium in hac commendatio-

Tnot

pe cognouit,

Coguouit, plane, quoniam hac de

Ilq ]

caufa pronunciatum exfítiterat.

Retexuit; denuo ,

d

Qquod in conuiuio dixerat ; Pater, non rogo , vt

tol-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

793

iritus ft;

tollas eos de mundo, fed vt ferues eos a malo.

heren.

iMei namque fuünt, tibi illos commendo , 'atque cu-

dheren-

ftodiendos relinquo , propterea dico: In manus

Jus, di-

Et inclinato ca-

tuas commendo fpiritum meum.

Huius-

Quantum voluit, vixit,

pite tradidit fpiritum.

Paus,

Non enim coa-

illo l-

quando voluit, tradidit fpiritum.

&e, fedfponte, & nemine cogente exfpirauit. Po-

, &ipe

teftatem habuit, ponendi animam füam, & iterum

Charita-

fumendi eam.

Sacramentum tamen maximum no-

n perfe

bis commendatur in eo, quod dicitur : Inclinato

mortió

capite tradidit fpiritüm.

Poteftatem moriendi fe

fidüCioe

habere indicauit, & humans redemtionis effectum

, Deque

pofteris infinuauit. NNon autem abs re fcripta fünt,

Que ft

Nempe quecunque fcripta funt, ad noftram doétri-

neqie

nam feripta funt, vt in facto myfterium, & in li-

te DE,

tera eliciamus fpiritum.

Vtrumque verum eft, in-

m il

Reconciliauit

clinauit caput, & fpiritum reddidit.

j of

nos Patri, & pro noftris reatibus in cruce moriens

In

fatisfecit. Caput namque Chritti DEVS, quemad-

e, dl

modum caput hominis Chriftus, dicente Apoftoio :

ne it-

Caput mulieris vir, caput viri Criftus, caput Chri-

Gi

1

EC)

vocett,

fü DEVS. Caputhoec, dum paflionum lu

bria, &

noatio-

mortis füpplicia pro hominibus pertulit Mediator,

hac de

liquefecit ad mifericordiam, flexit ad gratiam, & in-

lenuo ,

clinauit ad indulgentiam.

0, v

n

$. LAVRENTIVS IVSTIN. Lot. cit.

CON-

704

Caput XF ,

gninit,

CONSIDERATIO CCXCIV.

fiper m

Et. clamaus voce magna 1ESS &&. Loc. crr.

ce mort

terre fe

mitator ille & dominice mortis, & temporis Io-

muit, h

nas, mari merfus, cetoque füfteptus, non tam

fpenfion

in mari fe, quam in inferno pofitum teflatur : Cla-

Víie

maui in prcffura mea ad DEVM meum, & exau-

tisipfis

diuit de ventre inferorum clamores Thneos.

Virtütut

Et

quamuis eum cetus ad fpeciem inferne mortis hau-

tUS eoru

velut m

flet, ait: Introiuit caput meum in fciffuras petra-

rum, defcendi in terram, cuius fere tenaces, &

Tonquar

&terne.. San&o etiam lob poft illud vniuerfarum

& fan:

paffionum gloriofifmum bellum, cum dignus iam

D

effet eloquio diuino, fcientiaque naturz, poft con-

quodqu

fra&i intra fe maris portas, rugientesque eius in

intEL» Dlï

matris fuz ventre terrores rurfum, quid etiam in

Ui clam

mari fignificaretur, Dominus reuelauit , dicens :

Cerunt (

Venifti autem füper fontes abyfüi, aut in veftigiis

fitmitat

maris ambulafti ? aperiuntur autem tibi pre timo-

via, &

re porte mortis: in vefügiis vtique maris, tanquam

tus eff

in profundo, vel altitudine maris, portas mortis

commil

effe fignificans. Nam cum profunda maris inferio-

eefftat

ta fint terre ; neceffe eft in profundo maris, id

Que de

eft, in inferioribus fedem mortis oftendi.

Veniens

tentior

ergo in hoc profundum maris, tempeftate demer-

n DE

us eft, cuius in anteriore pfalmo (LXVII.) ita

ine-

Confiderationes de Paff. Dom.,

795

C

T

sneminit, dicens : Omnia excelfa tua, & fluctus tui

füper me tranfierunt.

Sed & ille, vt dixi, domini-

A clTo

ce mortis imitator, quem ex tenacibus, sternisque

terre feris immaniffimus ille maris iftius cetus euo-

Joris T.

muit, haud diflimilia conqueftus. eft, Omnes íu-

DOf tarmt

fpenfiones tue, & flu&lus tui fuper me tranfibant,

I Ch.

Víque ad mortis igitur veniens profundum, mor-

X CxQ

tis ipfius tempeftate demerfus eft, aduerfariarumque

)

D

virtutum depreffüs procellis eft, Non tamen taci-

tis hat

tus eorum, quife ipfos diabolo prebituri erant ,

i petra

velut minifterii arma peccato ( quippe qui &. non-

(8, &

nunquam confilia inite mortis füs& exprobrauerit,

erfarum

& ftans in templo, fepe clamauerit, & eleuatis

U5 iam

ad DEVM frequenter oculis intenderit, vt ad vnum-

of cOn-

quodque Diuinitatis füze opus maximum adfpectarent)

.

elUs il

intelligitur ad Patrem , ob quod fequitur

.

Labora-

tam in

ui clamans, raucz fa&e fünt fauces mez: defe-

jicerts :

cerunt oculi mei, dum fpero in DEVM meum.

In-

religis

firmitates noftras fufcipiens, portansque peccata ,

? fimo-

vfu, & confüetudine bumanz. defatigationis loquu-

IDquam

tus eft, namque qui fe fomno, & laffitudini fiepe

mortis

commiferit, etiam víque ad fitis, & efuritionis ne-

inferio-

ceflitatem,

Fauces itaque eius rauce fünt, oculi-

l$4 ]d

que defe&i. Caufam vero maximi clamoris, & in-

'enitts

tentionis oculorum hanc effe docuit, quia fperaret

defner-

in DEVM,; vel cum clamat, dicens: Qui cr-edil:

[)ià

]R

1

Caput XV I.

Ü

706

in me, non in me credit, íed in eum, qui me

——

puigur

folat, i

mifit: vel cum clamaturus Lazarum voce magna,

eleuatis furfum oculis ait: Pater gratias tibi ago , ,

eunte pi

quoniam audifti me.

f Euat;

S. HILARIFS. Tra&tat. i:i Paln, LX ?III.

üt, & tr

gon elt :

p48. 217.

extinctum

CONSIDERATIO CCXCV,

peceffario

Duangclií

K incinato capite tradidit. f[Diritum,

1OANN.,

toum effe

XIX. 30v

Ticet DI

iffo dii

É oc quoque cetetis

addito, confümmatum effe

H

fpiritom

ait impietatis Iudaice modum, & impotentem

findame

feuiendi animum. — Quid enim Tudzi intentatum re«

bt E

liquerunt, aut quid non extreme crudclitatis ad-

poltquay

hibuerunt ? Quod fupplicii, aut contumelie genus

i man

pretermiferunt ? Quamobrem iure confümmatum

cordig t

effe àit; fed hora iam eum ad predicandum fpiri-

Aduenit

quidam (

tibus, qui apud inferos erant, inuitante.

pulchralr

enim, vt mortuorum, ac viuorum dominaretur ,

Tüm ani

ipfamque pro nobis mortem füícepit, & commu-

iferos d

nem hanc nature noftre paflionem füftinet, in car-

Jtopenr

ne videlicet, quamuis natura fua vita fit qua DEVS,

dC Vi

vt fpoliatis inferis, nature humanz reditum ad vi-

Tdnus ;

tam firueret, primitie mortuorum , & primogeni-

Ca-

D ilar

tus ex mortuis declaratus fecundum Scripturas.

put

T i

ADÉO 7*

ag

Confiderationes. de Paj. Dom,

7907

put igitur inclinauit, 'quod, cum mortuis contingere

foleat, propterea quod carnis luxantur nerui, ab-

.Lbl ago j

eunte fpiritu, fiue anima, quz corpus retinet, abu-

fiue Euangelifta hoc dixit,

Quin etiam, quod ad-

LXVIUT

dit, & tradidit fpiritum, a noftro loquendi more

non eft alienum.

Sie enim vulgus loquitur, cum

extinctum & mortuum effe fignificat. Videtur vero

CY,

neceflario, & fingulari quodam confilio fanctiffimus

&uangelifta dicere , non quidem fimpliciter mor-

OANN,

tuum effe, fed fpiritum tradidiffe , in manus vide-

licet DET, ac Patris, iuxta id, quod tanquam ab

ipfo di&tum eft : Paterin manus tuas commendo

tm eft i

Otentett

fpiritum meum : fed nobis ipfis bonz fpei initium, ac

Q0tm f«

fundamentum vis & ratio horum verborum ftatue-

ais 4

bat.

Exiftimandum enim eft, fanctorum animas,

? CU

poftquam e terrenis corporibus exceflerint, velut

Dfnaturn.

in manus chariffimi Patris DEI bonitati, & miferi-

cordie tantum non commendari, nec, vt infideles

r fpite

quidam opinati funt, circa monumenta verfari, fe-

Aduent :

pulchrales exfpe&tantes inferias, neque vt peccato-

Fin

COTRUe

rum animas in immenfi füpplicii locum , hoc eft,

in at

inferos detrudi ; fed potius in manus Patris omnium

DENS

properare, & Seruatoris noftri Chrifti, qui nobis

hanc viam inftaurauit,

'Iradidit enim in Patris

TU

manus animam füam, vt & nos initio in.illa, &

nopa-

per ilam fumpto, claras fpes habeamus, firmiter,

$, (

fen-

t

Lj

j

[

799

Caput XFT

S.d

fentxcntes atque cre

entes, nos carnis mortem per-

Tim. Ill

peffos, in manibus foxe DEI, & longe potiori in

ftatu,

quam eramus cum carne

Quocirca fa-

CON

piens nobis Paulus fcribit, melius effe diffolui, &

effe cum Chriíto,

E; liLl

S. CTRILLVS ALEXANDR. Lib. XII,

in loann. cap. XIX. Tom. IV. pag. roój.

Van

Q

Iu

CONSIDERATIO CCXCVT

fife fpir

zit il

E incdinato capite tradidit [Diritum. Loc. crvr.

Quoniat

pra cam

um ergo accepiffet IESVS acetum, dixit: Con-

CaS mdf

C

fummatum eft, Quid,

nifi quod prophetia

emittere

tanto ante predixerat ? Deimde, quia nihil reman-

do fpiri

ferat, quod, antequam moreretur, fieri adhuc opor-

quod v

teret

tanquam ille, qui poteftatem habebat po-

Titüm, |

nendi animam fuam, & iterum fümendi eam: per-

Tncum,

a&is omnibus, qua, vt peragerentur, exfpeCtabat,

nes fer]

inclinato capite tradidit fpiritum.

Quis ita dormit,

ft mor

quando voluerit, ficut IESVS mortuus eft, qu

türinl

do voluit ? Quis ita veftem ponit, quando volue-

(erm

rit, ficut fe carne exuit, quomodo voluit ? Quis ita,

cum voluerit, abit,

pantio

quando, cum voluit, obiit ?

Quanta fperanda, vel timenda poteftas eft 1ud1-

ld ef

f ADare

cantis, fi apparuit tanta morientis ?

t Mat

S. A F-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

799

ten pet.

S. 4MVGFSTINVFS. Trat. CXIX. íin- Ioann,

Jtori j

«

Jom. Il]. part. Il. pag. $0.

Q f

Ülui, &

CONSIDERATIO CCXCVII;

À. Yl

E inclinato capite tradidit ä)ir*itzkm. LOC. CIT.

uantum ad Mattheum quidem dicentem, ite-

Q

rum clamafíe IESVM voce magna, & emi-

"

!

