purius ,

indomitarum attreCtata morfibus beftiarum. Porro

& COl«

velut inundans fluuius , ita doloris in ipfius erat cor-

J fexe-

de rugitus.

Praterita quoque, prefentia, ac futu-

atqu

fa profpe&ans, quafi clauis tribus ferreis iacebat

en a

at

fpiritualiter in nati cruce confixa,

Sic igitur op-

J€ af

preffa vulneribus Filii, vulnera fuis vulneribus ag-

J$ CurQ

gregabat.,

j

: TOor-

S. LAVREIN TIVS. IPSTINJANVS.

leatio»

de iriumpb, Chrifti agone, cap. XVIII pag. 327.

nculo.

fe-

CON-

C

642

Coput XFI

ii enim !

CONSIDERATIO. CCLXVIIT

tis qnacnitl

Cum vidifet ergo IESF'S matrem

€? difcipulum

anfi,

$0 dCO

flantam , quem . diligebat

dicit amatri fue

Mulier , ecce

füius tuus.

Deinde dicit difcipulo

Ecce mater tua

p certa

& leu €

LOCO CITATO. V, 96. 27.

spidem

-

pfe crucifixus matrem fuam difcipulo commen-

moftra pot

dat, vt nos doceat,. ad extremum víque hali-

pidtatem

tum, parentum curam precipuam effe gerendam.

tiorem YC

habemus

Quando igitur Mater intempeftiue acceffit, dicit :

tyrannidel

Quid tibi, & mibi eft mulier ? & : Qu eft mater

10032 Hic vero magnüm exhibet amorem , ,& difcie

cupifcent

pulo, juem diligebat, ipfam commendat

Rurfus

tuod DF

nomen füum loannes modefte tacet ; nam fi glo-

tamen iny

riari voluiffet , caufam etiam dixiffet, cur diligere-

teneamu

tur, quam verifimile eft, fuiffe magnam, .mirabi-

quis fefe

lemque, Cur nihil aliud Ioanni dicit, neque illum

tem vitan

düm fery

meftum confolatur? Quia tempus confolandi non

erat, alioquin non parua res erat, quod ille tali

quis mill

dignaretur honore, & perfeuerantise

fue prsemiunm

fs DEO

acciperet

Tu vero mihi confidera , quomodo cru-

Venter ad

cifixus omnia fine perturbatione faciat, difcipulum

Tte. St

de matre alloquatur, prophetias impleat

latro«

fimir (

ni bonam fpem indat 5 etiamfi, antequam crucifige-

tine imi

retür, vifüs fuerit fudare, in agonia effe, timere.

d dici

Quld igitur hoc eft? WNihil dubii, n1h11 incerti :

illie

Con(iderationes de Pa[fJ. Dom.

643

ii

illic enim nature infirmitas oftenfa eft, hic potefta-

tis magnitudo. .Ad hec, his duobus nos admonet :

/l

Hl

p

77

!

etiamfi, antequam mala ingruant, perturbemur ^

)",B(

D

a

non ideo abfiftendum effe a malis ; fed cum in

Í

d

ipfi certamina ingrefli fumus , tunc omnia facilia ,

& leuia exiftimanda eflfe,

Ne itaque mortem for-

midemus: nature quippe ineft. vite amor; fed in

COtmene

noftra poteftate eft,-aut vinculum foluere, & cu-

que al

piditatem illam minuere, vel alligare, & vehemen-

erendam,

tiorem reddere,

Sicut enim coitus cupiditatum

i, didit:

habemus, fed, fi philofophemur, illam cohibemus

oft matr

tyrannidem ; fic & in vita accidit.

Nam ficut con-

& difs

cupifcentia carnalis feruanda: prolis caufa indita eft ;

Rurfüs

quod DEVS füucceflionem generis ftabilierit , neque

m f go-

tamen impedierit, vt fuperiorem continentie viam

diigeree

teneamus 5 fic & vite amorem indidit , vetans, ne

, odb

quis fefe interficiat, nec tamen vetans , ne prefene

que illum

tem vitam fpernamus. Horum gnaros oportet mo-

d nol

dum feruare, nec fponte ad mortem ruere, etf

ille tal

quis mille prematur malis : neque abreptos ob cau-

rermia

fas DEO acceptas formidare, & renuere ; fed fi-

000 Crl

denter adire, futuramque vitam prafenti antepo-

nere.

[cipulm

Stabant autem mulieres iuxta crucem.

In-

ita omnia

, li

firmiór fexus fortior tunc apparuit.

xücifge

tunc inuertebantur.

Ipfe.vero Matrem commen-

! timeres

dans dicit: Ecce Fi.lius* tuus, Pape ! quantum

£

incett i

ho«

i

644

Cw XFIL

honorem difcipulo collatum ! Cum enim ipfe iam

peret

mii, q

abiret, .ipfam difcipulo curandam tradit.

Quia

pie YO

enim credibile erat, vtpote matrem dolere, & pa-

trocinium quzrere, iure illam difcipulo tradit, dicens:

Giligen

Ecce mater tua. ^Hec porro dicebat, ipfos mutuo

fjs pef

Trilius.

coniungens amore, quod, cum intelligeret difcipu-

Cur autem nullam aliam

to CO

lus, ipfam in fua accepit.

memorauit mulierem, licet alia quoque adftaret ?

gnum

Tatref

vt nos doceret, plus tribuendum matribus efle,

Matre

Vt enim parentes, cum fpiritualia impediunt, ne

cognofcendi quidem fünt, fic cum non ea cohibent,

difcipi

cüi m

omne débitum eft ipfis praeftandum , & aliis funt

Tem &

anteponendi, quia nos genuerunt, educarunt, mil-

leque mala fübierunt.

Sic Marcionis impudentiam

vfüm

reprimit.

Si enim fecundum carnem natus non ef-

pi, aj

uf

fet, nec.matrem haberet, cur tantam de illa fola

liper

gerit curam ?

Doran

S. CHRYTSOSTOMVS. Hmi LXXXV.

to Ch

alias LXXXIV. in. loann. Tóm. VILL. pagf $0. $065

Toniu

ciftod

CONSIDERATIO CCLXIX.

Gifcip

Dicit matri fue : Mulier. ecce filius tuus. — Deitide

LOC.. CIT,

diuort;

dicit difoipulo : Ecce mater tua.

UE

ocuit hoc Ioannes, qui myftica magis fcripfit;

Quem

D

lii enim. Euangeliftz feripferunt , quod in

&m?

pillione Domini terra contremuit , íol refugit,

per-

Confiderationes de Paff. Dom.

645

D

perfequutoribus venia poftulatà eft : ifte dile&us Do-

— Quia

mini, qui e peGore eius bauferat fecreta fapientic, &

e; &pa-

pie voluntatis arcana, ab aliis dicta preeteriens, hoc

; Qicens:

diligentius profequutus eft, vt maternz virginita-

$ mutyo

tis perfeuerantiam fuo iudicio comprobaret ; quafi

iipe

Filius de matris pudore follicitüs, ne quis eam tan-

im aliam

to conuitio temerate integritatis adfpergeret. Di-

dftuet ?

gnum quippe erat, vt, qui latroni veniam dohabat,

us effo

Dicit enim ad

matrem dubio pudoris abfolueret.

nt, ne

Matrem: Mulier, ecce filius tuus,

Dicit & ad

obibent,

difcipulum : Ééce mater tua.

Ipfe eft difcipulus ,

cui mater commendatur.

liis (ünt

Quomodo marito vxo-

ttt, mil

rem tolller.et, fi fuerat Maria mixta coniugio, aut

dentiam

-

víam thori coniugális agnouerat? Claudite ora im-

non ef

pii, aperite aures pii: audite, quid Chriftus loqua-

ia foja

tur. T'eftatur de cruce Dominus IESVS, & pau-

lifnper publicam differt falutem, ne matrem inho-

noram relinquat, . Subfcribitur Toannes teftamen-

$$u

to Chrifti, Legatur matri pudoris defenfio,. teíti-

f 5060

monium integritatis : legatur & difcipulo matris

TX,

cuftodia, pietatis gratia.

Et ex illo füfcepit eam

difcipulus in fua.

Non vtique Chriftus faciebat

Dinit

diuortium, non Mariarelinquebat virum. Sed cum

I,

quo víirgo habitare debebat,

quam cum eo,

cripfts

quem Fili heredem, integritatis fciret effe cufto-

4em ? Stabat ante crucem mater, & fugientibus

v i

efüfliy

vv

viris

p

646

Caou XFL

viris ftabat intrepida.

Videte, vtrum pudorem mue

mmem

que anmum noh

tare potuerit mater IESV ,

fibus ol

qtnutault,

Spe&abat piis ocuhs Fiii vulnera, per

mguen'

quem fciebat omnibus futuram redemtionem. Sta-

ftà ]o

bat non degeneri mater fpectaculo, que non me-

[rienti,

tuebat peremtorem.

Pendebat in cruce Filius ,

fter'a d

mater fe perfequutoribus offerebat

Si hoc foluni

mentor

effet, vt ante Filium profterneretur,, laudandus

$

pietatis affe&tus, quod fuperftes Filio effe nolebat ?

fin vero , vt cum Filio moreretur , cum eodem

" !

1

geftiebat refürgere , non ignara mylfterii , quod ge-

|

C0

nuiffet refürre&urum : fimul que publico vfui im-

pendi mortem Filii nouerat, preftolabatur, fi forte

Ditit e

etiam füua morte publico muneri aliquid adderetur.

diii

Sed Chrifti paffio adiutorio non eguit, ficut ipfe

Dominus longe ante praedixit : Et refpexi , & non

qt

N

erat auxiliator, & attendi, & nemo fufcipiebat ;. &

?

liberabo eos brachio meo, Quomodo ergo extorque-

foa o

ri potuit integritas Marie, quz fugientibus Apofto-

ner de

lis, fupplicia non metuebat, fed ipfa fe offerebat

t &

periculis , cuius tanta gratia, vt non folum in fe

cbit)

Miter

virginitatis gratiam referuarit , fed etiam his, quos

viferet, integritatis infigne conferret

Vifitauit

f

Ioannem Baptiftam , & in vtero matris, priusquam

Ft qui

exfiliuit

Ad vocem Marige exultauit

nafceretur ,

Ws (

Nee

infantulus, obfequutus, antequam genitus.

plie r

im-

ipfis (

Confiderationes de Paj Dom.

&t m

647

Q non

immerito manfit integer corpore, quem tribus men-

4 t

fibus oleo quodam fuz præfentlæ

& integritatis

vnguento Dom1m mater exercuit. Eademque po-

Mi

Of me«

flea Ioanni Euanaehfcæ eft tradita comuglum ne«

Filis ,

fcienti, vndenon miror, prz ceteris loquutum my-

fteria diuina, cui præftc erat aula caleftium fàcra-

c folum

mentorum.

odaridus

olebat f

S. 4ZMBROS I V S. Lzbro de in[ltu Virg.

eodem

eap, VIL. Tom. Il pag. 260. C faq.

uod ge«

CONSIDERATIO CCLXX.

VfüI 10j«

fifor

Dicit matri fue : Mulier. ecce filius tuus..— Deinde

detetur,

dicit difcipulo : Ecce mater tua. « Loco. ctrATO

It pf

& not

M

artyrium fane Virginis tam in Simeonis pro-

n ;

phetia, quam in ipfa Dominice paffionis hi-

TORQUee

ftoria commendatur, Pofitus eft hic, ait fan&us fe-

Apofto.

nex de paruulo IESV', in fignum, cui contradice-

fferebat

tur: & tuam ipfius animam (ad Mariam autem di«

ninfe

cebat) pertranfibit gladius

Vere tuam, o beata

$, Qu

Mater, animam gladius pertranfiuit

Alioquin non-

Vitauit

nifi eam pertranfiens , carnem Filii tui penetrare

isquant

Et quidem pofteaquam emifit fpiritum tuus ille IF

xultabit

SVS, ( omnium quidem, fed fpecialiter tuus ) ipfius

N

plane non attigit animam .crudelis lancea » Qua

IIf

ipfius (nec mortuo parcens , cui nocere ron poffet)

vvY2

ape-

-Caþut XFIL

648

aperuit latus, fed tuam vtique animam pertranfiuit.

Mi

lpfius nimirum anima iam ibi non erat: fed tua

potuit

plane inde nequibat auelli,

Tuam ergo pertranfi-

chia

uit animam vis doloris , vt plusquam martyrem non

eharita

immerito predicemus, in qua nimirum corporee fen«

t Mà

fum paffionis excefferit compaffionis affe&us. , An

monti

non tibi plus.quam gladius fuit fermo ille, reuera

n (i

persanflens animam, & pertingens vfque ad diui-

iuftiti

fionem animz, & fpiritus : Mulier, ecce filius tuus?

pelit

O commutationem ! Ioannes tibi pro IESV tradi-

tiam

tur, feruus pro Domino, -difcipulus pro Magiftro,

omnil

filius Zebedei pro Filio DEI, homo purus pro.

TOnan

DEO vero. Quomodo non tuam affe&uofiffimam

&5 pr

animam pertranfiret bec auditio, quando & noftra,

ectun

licet faxea, licet ferrea pectora fola recordatio fcin-

Doni

dit? Non miremini fratres, quod Maria, martyr in

pueto

anima fuiffe dicatur.

Miretur, qui non meminerit,

buss

fe audiffe, Paulum inter maxima gentium crimina

he

memorantem , quod fine affe&ione fuiffent. Longe

&f fü

id fuit a Marie vifceribus, longe id fit etiam a fer-

j

uulis eius. Sed forte quis dicat: Nunquid non eum

t

prefcierat moriturum ? Et indubitanter. Nunquid

Wi

non fperabat, continuo refürre&urum ? Et fidenter.

Super hac doluit crucifixum ?. Et vehementer. Alio-

quin quisnam tu frater, aut vnde tibi hec fapien-

quam

t'fia,w vt -.mj:eris plus Mariam compatientem ,

Ma-

Confiderationes de Paff. Dom.

649

afb d

Marie Filium patientem ? Ille etiam mori corpore

fed tug

potuit, ifta commori corde non potuit ? Fecittillud

ttranfi-

m non

charitas, qua maiorem nemo habuit: fecit & hoc

charitas, cui poft illam fimilis altera non fuit.

lam

tee f«

te Mater mifericordie per ipfum fincerifümw tugz

& n

mentis affe&um, tuis iacens prouoluta pedibus lu-

Ia

d diii

pna (id eft, Ecclefia ) mediatricem fibiiapud folem

juftitie conftitutam deuotis fupplicationibus inter-

5 tüus?

pellat: vt in lumine tuo videat lumen , & folis gra-

[ tradi

tiam tuo mereatur obtentu, quam vere amauit pre

qpittro,

emnibus, & ornauit, ftola glorie induens, & co«

Us pro

ronam pulchritudinis ponens in capite tuo.' Plena

ifimam

es gratiatum, plena rore cclefti, innixa füper di.

Doftra,

le&um, deliciis affluens,

Ciba hodie pauperes tuos

jo fcil

Domina : ipfi quoque catelli edant de micis : nec

tyrn

puero Abrahe tantum, fed & camelis potum tri-

nineriby

buas de füperefluenti hydria tua, quia tu vere puel-

rimind

la es praeleca, & przeparata Altiffüuümi Filio , qui

Longe

eft füper omnia DEVS benediétus in fecula, Amen,

14 fef

n CUrmi

$. BERNARDVS. Serm. de XlI. preroga-

iiuiss B. V. Marie, Dominic. infra e(av. LJumft,

nquid

Fol, L. pag. 1012.

;

[

jenter,

Blio-]

( N

fjpie ]

£

qund

Ma

CON.*

*-*35

650

Caput X F.

CONSIDERATIO CCLXXI.

us

&orum

- AEt ex dlla bora accepit eatti difcipulus in [ua.

n on vl

Loc. CIT.

bit, f

zc nimirum eft illafhora, de qua IESVS, aquam

quam

H

du j

conuerfurus in vinum, dixerat matri : Quid

quit

zühi, & tibi eft mulier ? nondum venit hora mea.

Hanc itaque horam predixerat, quz tunc nondum

hora

Cenis «

venerat, in qua deberet agnofcere moriturus, de

diige

qua fuerat mortaliter natus. T'unc ergo diuina fa-

£&urus, non diuinitatis, fed infirmitatis matrem ve-

ceteti

lut incognitam repellebat :

nunc autem humana

füpet

iliius

jam patiens, ex qua fuerat fa&us homo, affe&u

xommendabat humano.

ditgina

Tunc enim qui Mariam

€reauerat, innotefcebat virtute: nunc vero, quod

fet

€Maria pepererat, pemdebat in cruce. — Moralis igi-

copit

tur infinuatur locus.

uN

Facit, quod faciendum ad-

tel

monet, & exemplo füo fuos inftruxit preceptor

bonus, vt a filiis piis impendatur cura parentibus :

fnt

tantü

fanquam lignum illud, vbi' erant fixa membra mo-

t p

rientis, etiam cathedra fuerit magiftri docentis.

Ex hac fana do&trina didicerat Paulus Apoftolus ,

Tatr

beat

quod docebat, quando dicebat : Si quis autem fuis,

dicd

& maxime domefticis non prouidet, fidem negauit,

& eft infideli deterior, Quid autem tam cuique do-

ficut

ibus filii?

p

meíticum, quam parez?tes filiis, aut parent

Huius

Confiderationes do Paff. Dom,

6511

$1

^Huius itaque faluberrimi precepti ipfe Magifter San-

ju,

&orum de fe ipfo conftituebat exemplum, quando

non vt famuke DEVS, quam creauerat, & rege-

*at, fed vt matri homo, de qua creatus fuerat, &

, Quam

quam relinquebat, alterum pro-fe quodammodo fi-

: Quid |

Aium prouidebat.

Nam cur hoc fecerit, quod fe-

Tà mea, j

quitur, indicat: ait enim Euangelifta : Et ex illa

tOnduty

hora accepit eam difcipulus in fua, de fe ipfo di-

cens : Sie quippe commemorare fe folet, quod eum

'ü5, de

um fs.

diligebat IESVS : qui vtique omnes, fed ipfum pre

m Ye- 1

ceteris & familiarius diligebat, ita vt in conuiuio

numana ]

füper pe&us fuum difcumbere faceret: credo , vt

affethn

iftius Euangelii, quod per eum fuerat przedicaturus,

diginam excellentiam hoc modo altius commenda-

Mariam

ret.

Sed in que füa Ioannes matrem Domini ac-

; quod ]

ii g ]

cepit ? Neque enim non ex eis .efät, qui dixerunt

m d-

ei: Ecce nos dimifimus omnia, & fecuti fumus

veptor d

te, Sed ibi quoque audierat ;: Quicunque ifta dimi-

|

ferit propter me, accipiet in hoc feculo centies

|tbUs

tantum.

Habebat ergo ille difcipulus centuplici-

ra tno-

ceitiss

ter plura, quam dimiferat, ,in, qui füfciperct eius

bolis ,

matrem, qui illa donauerat,. ,. Sed in ea focietate

1 fülsy

beatus loannes receperat .cdntuplum, vbi.nemo

dicebat aliquid fuum, fed erant illis omnia communia:

vt 4

le 00-

ficut in Apoftolorum actibus fcriptum eft. Sic enim

Apoftoli erant quafi nihil habentes, & omnia poffi-

;, üi! ]

den.

IUS

YVA

652

Caput XFI

dentes, Quomodo ergo matrem Magiftri, & Do-

jort t

mini füi difcipulus

& famulus accepit in fua, vbi

foxt V

aliquid fuüm nemo dicebat? An quia paulo poft

Nutq.

n eodem libro lesitur

Quotquot enim poffeffo-

at g

res prediorum, vel domorum erant, vendentes af-

lumen

ferebant pretia eorum, & ponebant ad pedes Apo-

g

ftolorum , diítribuebatur autem vnicuique, prout

la m

opus erat, intelligendum eft, fic diftributum fuiffe

Mult

huic difcipulo, quod opus erat, vt illic etiam bea-

quam

te Marie, tanquam matris eius portio , poncretur

& 00

magisque debemus fic accipere, quod dictum eft:

Prop

Ex illa hora füfcepit eam difcipulus in fua, vt ad

quor

elus curam, quidquid ei effet neceffarium, perti-

interj

neret? Sufcepit ergo eam in fua non predia, qu&

€nim

nulla propria poflidebat, fed officia,- que plopua

Tiquis

difpenfatione exfequenda curabat.

&lh

S. 4FGVSTINVS.

Jratt. CXIX. in Ioam.

Ite

Jom. II pari. IL. pag. $02.

DA

«t

CONSIDERATIO CCLXXII

Yoc

Erat autem fere bora fexta, &? tendre fatia

pl

Junt. in- oniuerfam ierram fque. in. beram. mouam.

qe

l:

LUCA. XXIIL. 44.

Tam

hriftus igitur pro nobis eft crucifixus; qui no-

fem

&u iudicatus eft, cum 'frieus effet, & carbo-

num focus ea de cauía adpofitus

Crucifixus eft

Yer

hora

Confiderationes. de. .Pa[f.. Dom.,

653

&»

hora tertia. Ab hora autem fexta tehebræ factze

, vj

fünt víque ad nonam : & rurfus ab hora nona lux,

0 poff

Nunquid hec quoque fcripta füunt ? queramus.

Di-

O(fe(fo

cit igitur Zacharias: Et erit, in die illa non erit

lo5 af

lumen, & frigus, & gelu erit per vnam diem: fri-

3 Apo-

gus, propter quod Petrus calefaciebat fe, & dies

prout

—

ila nota Domino.

- foife

Quid enim ? alias non nouit ?

Multi quidem dies, fed illa dies patientie Domini,

t beg

quam fecit Dominus.

Et dies illa nota Domino ,

Tetur:

& non dies, neque nox.

Quod znigma narrat

1 el:

Prophetes ? dies illa neque dies eft, neque nox :

vt al

quomodo igitur eam vocabimus

2

*

Euangelium id

patts

interpretatur, rem enarrans. Non erat dies: non

, qua

enim ab oriente ad occidentem fimiliter, vt in re-

TOpria

liquis diebus, fol refulfit ; fed ab hora fexta vfque

&ad horam nonam tenebre facte fünt in media die,

lun,

Interpofite igitur funt tenebre : nominauit autem

DEVS tenebras noGem.

Propterea neque dies

Ll

erat, neque nox, neque enim tóta lumen 'erat, vt

vocaretur dies ; neque tota tenebre, vt nox ap-

7

pellaretur: fed poft nonam illuxit fol.

Hoc quo-

Il

que prenunciat Propheta.

Poftquam enim dixit :

Et non dies, neque nox, fübiungit : Et ad vefpe-

ram erit lumen. — Cernis Prophetarum accuratum

i o«

fermonem, cernis predictarum rerum veritatem ?

arbo«

Verum quaris ad amuflim, qua hora defecit fol,

: d

T

vv5

quin-

Coput XP T.

654

toorLerr

quintane hora, an octaua, vel decima? Dic defi-

B nvl

nite o Propheta Iudzis incredulis, quandonam foi

dicebat

occubuit ? Ait igitur Amos Propheta: Et erit in

copnof

die illa, dicit Dominus DEVS, occidit fol in me-

cifxeni

ridie : (ab hora enim fexta factze fünt tenebrz ) &

tunc m

obfcurabitur fuüper terram in die lux.

Quiusmodi

quam C

hec temporis ratio o Propheta, & qualis dies ? Et

celfarü

conuertam feftiuitates veftras in luéctum.

In azy-

mis enim res ea peragebatur, & in Pafchatis fefto.,

cecidit

Deinde dicit : Et ponam eum ficut lu&um dile&i,

euange

& eos, qui cum ipfo, ficut diem doloris.

In die

nhabi

Hac e

enim azymorum, & feftiuitate mulieres eorum cz-

debant fe, & flebant: Apoftoli vero occultati do-

accida

lore. conficiebantur.

Admiranda ergo haec pro-

cidife,

phetia.

3à tni

S.CYRILLYS HIEROSOLYM. Catecbe

penda

cdo,

XIII de Cbi'g'/iþ c»mcä]?xo,,,'&'* Jüpulto. pag. r95.

nonqu

CONSIDERATIO CCLXXIII,

do Pa

fypus

Es tenebre fatle funt in -zrrziuer/km*!&raiïz G.

fant :

LOCO CiTATO.

Tehl, ]

ad illo

oc eft fignum illud, quod prius petentibus fe

folum:

H

daturum pollicebatur, dicens: Generatio pra-

m |

ia, & adultera fignum quzrit, & fignum non da-

biturei, nififignum lonz. Prophetz. — Vbi crucem,

4fri501

inor*

Confiderationes de. Paf Dom.

655

Die def

mortem, fepulchrum, & refürre&tionem fignificat;

Iam fol

Et rurfus alio modo virtutem crucis fignificando

t r in

dicebat :; Cum exaltaueritis Filium hominis , tunc

l in T.

cognofcetis, quia ego fum ; id eft, cum me cru-

b )&

cifixeritis, & me vi&um a vobis effe putaueritis ,

Tiusmodi

tunc maxime fortitudinem meam fcietis,

Nam poft-

lies? Ft

quam crucifixus eft, illorum ciüitas periit, ludaica

In ag.

ceffürunt , & politia guoque, & libertas illorum

tis fefio,

cecidit : predicatio floruit, & ad extremum orbem

! diledi,

euangelicus fermo peruenit; terra, mare, habitata,

In die

inhabitataque terra virtutem eius vbique przdicant.

TUf Cg-

Hec ergo dicit, & ea, que ipfo crucis tempore

lat do

acciderunt.

Multo quippe mirabilius fuit, hzc ac-

&t po-

cidiffe, cum ipfe cruci affixus effet , quam fi in ter-

ra tunc ambulaffet.,

Neque in hoc folum res itu-

Catcht

penda erat, fed fignum illud, quod quarebant, de

Jj

cclo, fa&um eft, & in vniuerfa terra, id, quod

nunquam contigerat, nifi in Aegypto tantum, quan-

III,

do Pafcha/celebraturi erant.

Etenim illa horum

typus erant,

Et animaduerte, quandonam hzec

1 G

fiant : in meridie, vt omnes per orbem difce.

rent, nam vbique terrarum dies erat: quod vtique

ad illos conuertendos füfficicbat, non magnitudine

tibus fe

folum miraculi, fed quod hzc opportune acciderent,

tio pra-

Nam poft i3 omnia, . qua infüne fecerant, poft

jon dée

éerifiones iljas ipiquas id accidivt,qluando furor.re«

rucefms

fül-

gmor

656

Caput XV T.

ficula à

miferat, quando ridendi finem fecerant, quanda

t5 QU

jactis diCteriis exfatiati erant ,, & omnia pro lubitü

vt f

dixerant; tunc tenebras exhibuit, vt velfic ira

$

fedata, ex miraculo aliquid lucrarentur. Res enim

a L

tantas in cruce agere mirabilius erat, quam fi de

cruce defcendiffet. Nam fiue illum. hzec feciffe pu-

(

tarent, credere oportebat, &-timere, fiue non ile

lum, fed Patrem ; hinc etiam compungi par erat :

l

nam tenébrz ille ex ira, de facinoribus illis conce-

pta proficifcebantur,

Quod enim non effet eclipfis,

icut.

fedira, & indignatio, non hinc folum manifeftum

Y

fut

erat, fed etiam a tempore. "Tribus enim horis per-

Tientes

qmanfit,

Eclipfis vero in momento temporis fit,

Que co

quod nonignorant, qui viderunt : nam noftra etiam

Chrifto

etate eclipfis contigit.

Et quomodo, inquies, non

codum

mirati funt omnes, nec ,putauerunt effe DEVM ?

tera ]

Quia tunc genus hominum in multa negligentia, &

fünt tt

nequitia detinebatur.

Et hoc miraculum vnum erat,

imqpo

quod ftatim, atque apparuit, preteriuit : nullusque

henfür

rei caufam edifcere quafiuit, multa quoque tunc

lumini

impietas ex confüetudine preualebat.

Neque fcie-

ompis

bant, quz caufa gefte rei effet : forte putabant, per

piet:

eclipfim, vel aliam naturalem caufam id eueniffe.

fib V

Ecquid miraris de exteris, qui nihil fciebant, qui-

"Onna

que ob defidiam de re inquirenda non cogitabant ,

dit fr:

quando ii etiam, qui in Iudea erant, poft tot mi-

|

quis t

ra-

Confiderationes de Paf]. Dom.

657

quando

racula adhuc perfeuerabant, contumelias inferen

lubitg

: quanquam ipfis clare' oftendiffet, fe talia ope-

f m

*atum fuiffe,

65 enim

S. CHRYTSOSTOMTVS. Homil. LXXXVIIE

m fi de

alas; LXXXIX. in Maltbeum. lm. VII. pag. $254

ciffe pu

100 ].

CONSIDERATIO CCLXXIV

I etat

E tenebre fa&e funt. &c,

LOC, CIT.

: COnice

edipfi

ufeftum

icut Moyfe manus extendente in celum, facdtg

S

funt tenebre fuper Aegyptios

feruos DEI te-

I$ DO

nentes in feruitutem , imago futurarum tenebrarum,

ris f

4 Ctlm

que comprehenfure fuerant Aegyptios : fimiliter &

Chrifto in fexta hora manus extendente in cruce ad

il

colum füper populum, qui clamauerat

Tolle de

EVM

terra hunc ; & : Crucifige, crucifige eum, facte

a, &

funt tenebre, & ab omni lumine (unt priuati

&

lm erat

imago fuit tenebrarum illa futurarum, que compre-

hldsqüc

le tunc

henfüre fuerant gentem ludeam, quafi aufi funt,

lumini vero manus fuas inferre,

Vnde ex tunc

ue fc

omnis illa gens tenebris eft repleta, ficut dicit Pro-

i, per

Item

ueniffa

pheta: Obfcurentur oculi eorum, ne videant

fub Moyfe facte funt tenebre , & caligo füper

t qui

ommnem terram Aegypti tribus diebus: & nemo vi-

2ban

dit fratrem fuum , neque fürrexit de le&o fuo ali-

tot ml

quis tribus diebus.

Omnibus auterm filiis Ifrael erat

n

lumen

Ü

658

Caput XVT.

iumen in omnibus locis, in quibus commoraban.:

etrporal

onnjs VO

tur

Sub Chrifto autem tenebre fa&e funt füper

pis: & tel

omnem terram lIudeam tribus horis, lumen autem

fuit fuper omnem reliquam terram, quod vbique

TIis,m Qu

tor d

iluminat omnem Ecclefiam DEI in Chrifto.

Et.fi

fionmane

vfque ad nonam horam tenebra fuerunt fuper omnem

&tum ho

terram ludeam, manifeftum eft, quoniam iterum

ze pofi

lumen eius refulfit: quia, cum multitudo gentium

em Q

jntrauerit, tunc omnis Ifrael^ faluus futurus eft.

effe abfet

"Quod autem tribus horis facte funt tenebre füper

(ICeno ;

*erram ludeam, illud oftendit

quoniam propter

ei, quid

^peccata fua priuati funt a lumine DEI Patris, &

Nec enit

a fplendore Chrifti, & ab 111um1nat10ne Spiritus

Quare m

fan&i.

pro IES

ORIGENES. Comment, in caþut XXFIL

t Chri

Maitb. Tom. IIl, pag. 924.

eunt « Vi

CONSIDERATIO CCLXXVj

p hum

&, qui

Et circa boram tonam cdamauit 1ESFS oce ma-

mOdl m:

gna, dicens

Eli, Eli, lunma fabbattbani! Hoc efi :

LOX CR

JDEVS meus,| DEFS meus, vt quid. derdiquifià

V vida

T ? MATTH, XXVIll* 46,

tm mif

ii qu bhï

igne DEO requirendum eft, que fuit illa ma-

eundum |

D

gnavox Chrifli, vtrum magna, rebus magni-

Cep1 fär

Micantibus magna myfteria, aut magna , fenfibili, &

COl'-

Confiderationes de Paff. Dom.

659

10ribon.

eorporali magnas vocis auditu

Puto autem, quod

ómnis vox Chrifti Filii DEI maena eft, etfi fuerit le-

iE füper

11 qutem

nis : & teftatur de hoc ipfo Scriptura in locis maxime

Vbiq

ilis,in quibus vult erigere auditorem, vt transgredia-

, Kf

tur illud, quod multi intelligere poffunt in locis, &

Onem

nonmanetin eo,quamuis fecundum fimplicem intelJe«

&um habeo in co aliquam veritatem , vt intelligew

1 Iterum

pentia

re pofit aliqua digne propter magnam Domini vo-

cem.

tüs f

Quoniam ergo his verbis oftendit, aliquid

t füper

effe abfconditum magnum, quod clamat ad DEVM.

dicens: Quare me dereliquifti ? ideo requirendum

propter

tis, &

eft, quid eft, quod a DEO dereli&us eft Chriftus,

Spiritui

Nec enim fas eft, credere, eum mentiri dicentem ;

Quare me dereliquifti ? Et quidam colore religionis

pro IESV, & quia non poflunt exponere, quid

$411

fit, Chriftum derelinqui a DEO, arbitrantur, & di.

cunt: Verum quidem eft, quod di&um eft, tamen

XVI

per humilitatem dictum eft. Nos autem videntes

eum, qui in forma DEI fuerat conftitutus, ab huius-

((t fife

modi magnitudine defcendentem, & femetipfum

d d 4

exinanientem per hoc, quod formam ferui füfcepit,

'& videns in his V01untatem eius ,

tif

qui ad hec talia

eum mifit, Intelligimus, quom'vm, quantum ad illa,

in quibus fuerat forma DEI inuifibilis, & imago fe-

ia t

cundum Patrem , dereli&tus a Patre eft, quando fuf-

u

cepit ferui formam, & derelidus pro hominibus,

vt

bii, &

Q

660

Coput XVT

*t talia, & tanta füfciperet, & vfque ad mortem

ferrat

Veniret, & mortem crucis, quz inter homines tur-

JQC103

ima effe videtur,

Extremum enim dereli&tionis

fi?1

eius factum eft, quando crucifixerunt eum , & pofue-

leng..«

runt füper caput eius, quafi deridentes eum, lite-

Qu C

tas dicentes : Hic eft IESVS Rex lIudseorum.

Ex-

rat apl

tremum autem derelifctionis eius erat & illud , quod

elb, i

inter latrones eft crucifixus, & quod pretereuntes

per n

blafphemabant eum, mouentes fuper eum capita : ,

fpettio:

& quod principes cum fcribis dicebant: Alios fal-

du nX

uos fecit, fexpfum non poteft faluum facere.- Ad-

genttul

huc autem & illud, quod etiam latrones imprope-

fentiQ

'rabant ei in cruce.

Ergo manifefte intelligere po-

Qui ex

teris, quid fit, quod dicit: Quare me dereliquifti ?

meo fi

faciens comparationem $

lorie illius, Qquam habuit

dim

apud Patrem, ad confuüonem, quam contemnens

ertif

iuftinuit crucem.

Si enim ille erat ficut fol in core

Trifiis

Ópe&u DEI, & ficut luna. perfe&a in zternum, &

tsle d

erat teftis eius fidelis in ceelo, poftea autem , & pro

tior if

quibus dicit: Quare me dereliquifti ? fuperaddit di-

pueta 1

cens: Tu autem repulifti

& pro nihilo deduxifti ,

i te, «

j

& diftulifti Chriftum tuum, euertifti teftamentum

fida ol

ferui tui, prophanafli in terra fanGtitatem eius, &

'üption

cetera

Et quamdiu quidem fuit folis lumen etiam

Afnune

tanta, & talia fuftinens, non dicebat : Quare me

dens

derehqtum ? Poftquam autem vidit fuper omnem

Vib

ter-

Confiderationes de Paff. Dom.

661

! frtey

terram ludeam víque ad horam nonam tenebras

Q65 CUf

fadas, dixit magna voce füa : Quare me dereliqui-

CINOTIS

íti?

xllud oftendere volens per hec , quoniam vo-

V pofig.

ä

üm, Tte«

lens .dereliquifti me Pater , & talibus exinani-

tum calamitatibu

üm, Ey.

radidifti, vt populus, qui fue-

rat apud te honoratus, recipiat, quz in me aufus

d, qud

LL CUntes

eft, implens menfüram patrum füorum, & que fu.

1 cpita:,

per Prophetas fecit, vt priuetur a lumine tuz pro-

Ípe&tionis, & efficiatur in tenebris,

quafite DEO

Alios £

iam nequaquam eis prafente.

Sf—*d & pro falute

re,. Ad

gentium dereliquifti me, vt derelictio Ifracl fieret

imprope-

gentium fàlus.

Quid autem tam bonum fecerunt ,

igere po«

qui ex gentibus crediderunt, vt pretiofo fanguine

eliquiti?

meo füper terram effufo pro eis, emerem eos a

m habuit

maligno, qui tenuerat eos ? Et quare iaciem tuam

QCeTmnens

-

aucm&l, & fa&us füum conturbatus, vt dicam:

] in core

.ï

Triftis eft anima miea vífque ad mortem. Aut quid

mum, &

tale dignum fa&turi funt homines,

pro quibus pa-

1, &pro

tior ifta, vt pro eis ego patiar h"cc9 Sicut & Pro-

raddit d

pheta iam ante de hoc ipfo predixit, quafi clamans

leduxift

ad te, & dicens: Qui vtilitas, o Pater, hominibus

amentum

facta eü in fanguine meo, dum defcendo in cor

| & &

ruptionem ? Nunquid confitebitur tibi pulüis, aut

yen etia

annunciabit veritatem . tuam ? Forfitan autem &

te né

videns peccata hominum, pro quibus patiebatur ,

y omneru

dicebat :

Quare me dereliquifti, vt fierem, quafi

[

XX

qui

662

Caoput XF 1.

qui colligit ftipulam in meffe, & ficut qui colligit

ts QU

racemos in vindemia, cum non fit botrio ad man-

lr

AUl h

107

ducandum primitiua? Et hec dico, quia periit ti«

filiuat

moratus aterra, & qui corrigat inter homines, non

qut &

Vnde non exiftimes, humano more Saluato-

loco

rem ifta dixiffe propter calamitatem, qu: compre-

gilitu

henderat eum in cruce.

Si enim ita acceperis ,

quibu

non eris audiens magnam vocem, in qua ifta lo-

curmit

cutus eft, nec digna voce diuina requires.

Xerun

ORIGENES, Loo mox citato.

Fro f

terran

CONSIDERATIO CCLXXVT.

tefl,

valui

DEVFS meus, DEVS meus, «t quid dercliquifii

Ti

I

7/e,

LOCO CITATO.

cinu:ä

mand

lamauit IESVS voce magna, dicens: DEVS

C

iC

meus, DEVS meus, vt quid me dereliquifti?

quod

Nunquid ipfum quoque Verbum, quod ex DEO

00

10

Patre natum eft, diuino auxilio aliquando indiguif-

fe dicemus ? At quid eo dici poteft ftultius? An

d,

non vna cum DEO Patre vniuerforum Dominus

TaUUr

tribu

eft, füoque fpiritu coclum firmat, ac virtutum Do-

lom

minus adpellatur, & eft hoc ipfum vere ? Nunquid

qum

ergo tantus hic aduerfus Iudeorum infidias elanguit ?

Nunquid crucifigentium manus debcllare non po-

Q0nq

V

Uj

tuit? Atqui Efaias Propheta fic ait : Si omnes gen-

tes

Confiderationes de Pa[f, Dom.

603

[01 jg

tes quafi ftilla de fitula,

| Tidti«

& quafi monumentum ( /i.

t [«

bramentum poma4 ) &ateræ reputate funt,

& quafi

» Don

faliuareputabuntur, cui ergo fimilem fcc1fas DEVM?

|luato

aut cui imagini comparaftis eum ? Meminiffe hoc

Jmpre.

loco oportet, ludaice Synagoge adminiftros cum

pers,

militum cohorte, duce proditore irruiffe, in IESVM

ia ]

quibus, vt eum comprehenderent, quarentibus oc-

currit ille, dicens: Quem quzritis ? Illi autem di-

xerunt, IESVM | Nazarenum

Dicit eis IESVS

Eso fum,

Et abierunt retrorfum, & ceciderunt in

rIO

terram. lam quomodo infirmus effe&us dici po-

teft, qui vel fola voce infültantium vim frangere

valuit ?

Ecquid ergo fibi vult, quod ait:

DEVS

inift

/

meus, DEVS meus, vt quid dereliquifti me 2 Di-

cimus igitur, quum primus parens nofter Adam

JS

mandatum, quod acceperat, proculcaffet, diuinamat

legem negle&ui habuitfet,

humanam naturam fuiífe

vf

K

DEO

quodammodo dereli

ccamm »

exfecrabilemque, & morti

obnoxiam effecdtam. Atfimul atque Vnigenitus DEI,

1gUD.

? ln

id, quod prolapfum erat, in incorruptionem inítau-

HU

raturus aduenit, femineque Abrahze auplcmnfo fra-

) Do

tribus fuis affimilatus fuit; tunc vna cum antiquo il-

nauid.

lo maledi&o , indu&aque corruptione, defertionem,

quam humam natura in fuo principio perpetla fuerat

pit?

; po

conquieftere oportuit

Itaque quafi derelictorum

vnus exiftens, quatenus & ipfe fimiliter nobiscum

j gCB

UO

XX2A2z

par-

&

664

Cap?;t EKZL

particeps fuit carnis, & fanguinis , dixit* vt quid

vocft

js? 9

dereliquifti me ? Que fane vox erat, euertentis

Tiota «

