ptum fit : Non poteít a fe facere quidquam , nifi

tur pe«

datum fuerit defüper.

Et Apoftolus : Fiduciam,

rat de 1

lis DET.

inquit , talem habemus per Chriftum ad DEVM ,

non quod füfficientes fimus, cogitare aliquid a no-

anim DI

bis quafi ex nobis, fed fuüfficientia noftra ex DEO

mandatà

eft. Si ergo nec cogitare aliquid a nobis fufficimus,

fündo d

quomodo fine refpe&u mifericordize DEI poenitenti-

diabolus

thalitig 1

am agemus ? Sunt enim tenebre , vbi Chriftus non

refpicit, vbi lux illa vera non ingreditur, que fic

Sl

lucet in tenebris , vt tamen non comprehendatur

ffüm; f

a tenebris.

ldeoque Propheta Dominum exorans

dicebat : Faciem tuam illumina füper feruum tuum.

C0

Quid eft autem facies DEI , nifi quedam claritas

TET

cognitionis eius ? Hanc cognitionis eius claritatem

tüi

non vident, qui mifericordiam ipfius ignorant, qui

tpre

de peccatorum fuorum venia defperant.

Illi de-

nique in laceum defcendunt , vbi lumen non vi-

deant mifericordie , intentionem cordis non diri-

p

gant ad coelos, carnis fatisfaciant defideriis, DEVM

[ T

contemnant, ficut fcriptum eft : Peccator, cum

W conf

in profundum venerit, contemnit. De talibus per

Amos Prophetam Dominus intonat, dicens : Si ce-

lauerint fe ab oculis meis in profundo' maris , ibi

!Qw

fHndameum

imnan-

fribit ao

Confiderationes de Paf Dom.

279

DEI mi.

mandabo ferpenti, & mordebit eos, Quid eft enim

; Inpoff

celari in profundo maris , nifi in altitudine delite-

eum ferl

fcere defperationis ? Celat vero fe, qui non confite-

m , nif

tur peccata fuüa

Non confitetur autem , qui defpe-

'iciam,

rat de mifericordia DEI

Vel certe ille fe ab ocu-

DEVN

lis DEI celat, qui a mandatis eius auertitur,

Oculi

Qd 2 1

&nim Domini , Spiritus DEI, qui legem, id eft

ex DEO

mandata dedit, Qui ergo fe ab oculis DEI in pro-

ffcimis,

fundo defperationis celauerint , poteftatem accipit

pren

diabolus , vt eos mordeat, & in ventrem eos fuæ

riftüs nofl

malitie inducat.

que Iic

$- GREGORIVS MAG. Expofit. in VII

Dendatut

£falmos panitent. ". Tom. IIT. part, I T. pag.. z. $$2.

] eXOTanis

m tuurm

C ONSIDERATIO CXXXI

j darias

Et recordatus eff. Petrus verbi IESV , quod dixe-

claritatem

rat : Priusquam gallus cantet, ter me negabis. Et

orant, qui

[Ii de

egre[Jus foras fleuit amare. MarrH. xxvt. 75.

non Vi

hriftus refpiciens in Petrum , vocem dimifit

mon dirt

per ipfum intuitum. Non enim ore loquutus

DEVM

eft, ne ipfum coram Iudzis redargueret, & propri-

tor, CUm

um confunderet difcipulum, fed per oculum dimit-

v2

tens

alibus pf

$; $iO

g, ii

* Quod opus vir do&iffimus Gaffanuileus vix dum folido nifus

fundamento D. Gregorio M. abiudicat.

Vide. cenfuram exdem a Pa-

frat

tribus Maurianis prefixate.

ERE

280

Caput. V.

tens vocem , quafi diceret : Petre quod dixi,'fa&um

boit 5

eft. Igitur Petrus tunc fentiens copit flere : & non

chorutm

fleuit modo, fed amare, fecundum baptifma-per la-

mare o

chrymas ex oculis efficiens, Cumque fleuiffet ama-

tes, l

ze, deleuit peccatum.

Poft hec enim claues illi

viridat

celorum creduntur.

Quodífi Petri fletus tantum de-

confer

leuit peccatum , qui fieri poterit, vt, fi fleueris ,

205 ip

peccatum nonm deleas ? Non enim paruus fuit rea-

eurand

tus, proprium Dominum negaffe , fed magnus , &

nignta

grauis ; eum tamen lachrymz del»uere.

Defle igi-

tis nof

tur & ipfe füper peccatum , neque. quoquo modo

gnum (

defle, aut fpecie tantum , fed defle amare , quem-

Wec (

admodum & Petrus, Ex ipfo profundo deduc fon-

homini

tes lachrymarum , quo Doniinus mifericordia mo-

qui pl

tus tibi peccatum dimittat : clemens etenim eft ; ipfe

Tam &

enim dixit : INolo mortem peccatcoris, ficut con-

excidat

uerti ipfum, & poenitentiam agere, & viuere, Exi.

sl

guum expetit a te laborem, & magna ipfe largitur:

tiiati

occafionem a te querit , vt tibi falutis thefaurum

tribuat. Profer lachrymas , & ipfe indulgentiam im-

CO

pertit : profer peenitentiam, & ipfe remifionem tri-

buit peccatorum : occafionem tu exiguam confer,

B

vt fpeciofam habeas excufationem. Quaedam enim

on

ab illo funt , quedam a nobis.

Quz a nobis funt,

Í

fj contulerimus , & ipfe rurfus , que funt ab ipío,

Ti no

prebebit, lam igitur , quz ab illo funt , ipfe pra«

fa.

buit:

Confiderationes de Paff. Dots,

281

fatum

buit

folem nimirum ,

lunam , varium ftellarum

HU

chorum fundauit , aerem dlfïudlt terram expandit,

d per ]

mare obuallauit, montes dedit, faltus, colles, fon-

ilfet ama

lacus, fluuios , innumera plantarum genera,

aues jll

viridaria, cetera omnia: tu rurfus aliquid exiguum

ihtom de.

confer, vt ita coleftia tibi largiatur.

Ne igitur

fleueris ,

nos ipfos negligamus , neque a falute reftra pro-

s füit ret

curanda defiftamus , cum tantum nobis pelagus be-

g , &

nignitatis omnium Domini pateat, qui fuper pecca-

D i

is noflris peenitentia ducitur

Propofitum eft re-

o modo

enum ccelorum , & paradifus, eaque bona , que

, Quem

nec oculus vidit , nec auris audiuit, nec in cor

leduc fon

hominis afcenderunt , que preparauit DEVS iis,

yraa fo

qui ipfum diligunt ; & non debemus omnem ope-

1eft;i

ram adhibere , vt aliquid conferamus , ne ab his

(icut .COfle

excidamus ?

ee, D

S. CHRYSOSTOMTVFVS Homil, III. de j)æ—

: Jargitür

nüentig. Tom. Il pag. 3er.

hefurum

ntiun 1f

CONSIDERATIO CXXXII

onem dl

Et egre[fus foras , fleuit. amare. 1oc. cxm.,

) confet,

hm enifm

onus folus per naturam indemutabilem fuam

bis fün

b

femper DEVS,non przdurus huius demutatio-

tb ipo

nis noftre arbiter. fuit, indulgentiam infirmitati no-

pfepe

ftr?,qua non femper boni permanemus , ex me-

buit

M

rito

282

Caput I/'

$f a

rito voluntatis impertiens , qua bonos nos effe de-

le&at: magisque his, que velimus, propitiatus eft,

0, qu

quam his, que non poffümus, iratus eft. Nam-

fiei f

que cum Moyfi, fideli vtique amico fuo, & quem

gationis

in DEVM Pharaoni conítituerat , dixiffet ; quia

dationi

non glorificafti me , in aquis contradi&tionis, afcen-

te, Ni

des fla

de in montem , & morere 5 hunc fibi poftea, fe-

pulture eius loco a nemine cognito , vna cum

fantie

Elia ab Apoftelis in monte confpe&um beati, &

D!

(

eterni regni füi confortem , & martyrem referua-

$ m

üit.

Et ne per Aaron, & Dauid , & Salomo-

CO

nem , pluresque alios iftiusmodi bonitatis DEI ex.

empla percurram, quibus, increpitis demutationum

offenfis, ob fidei tamen meritum adfuit venia

U

procliuis; confeius Dominus infirmitatis human ,

cum Apoftolis dixiffet : Omnes vos fcandalum pa-

vitdic

tiemini in hac no&e, & beato Petro ter, non tam

Peros

ad denuntiationem damnate negationis , fed quia

inüen

per timorem carnis demutabilis homo, id quod ne-

lachry

gaturus effet , admonito, & neganti quidem, claues

quod

tamen regni ccloruin non ademit : quia cum per

lachy

trepidationem obrepfiffet negatio , voluntatis tamen

t

Víque ad martyrium confitendi fides irma non de-

Lir

erat. Et aliud eft nolle, aliud non poffe. Terri-

tus enim Petrus, etfi per carnis fenfum refponfio-

Chit,

nis non potuit tenere c.eonita,nti-am, 3 per fidem ta-

Tnen

i o

285

| Confiderationes de Paff. Dom.

5 effe d. i

fnen animi ftatim fleuit.

Et cum decuffum fe ab

tlatus ei

eo, quod volebat, agnouit , lachrymarum dolore

. Nam

fidei fuz effudit affe&um. — Et ipfum illud fuit ne-

& quem

gationis tempus, & fletus , fcilicet fecundum trepi-

t ) qua

dationis demutationem , voluntatis firmitate potio-

is, afcen.

re. Nammox inconftantiam trepidationis conftans fi-

l, fe.

des fleuit , probatiffmam deinceps apoftolice con-

Dd Cufj

ftantie firmitatem martyrii confeffione confirmans,

beuti, &

S. HILARIVS Trattai, in LIL pfamun,

Tefero.

$. r2. pag. $7.

Salomo.

CONSIDERATIO CXXXIII,

DEI ex,

ationum

Exr copit flere,

MARCI, XIV. 72.

It Venit

uare fleuit ? Quia culpa obrepfit ei : ego foleo

EVA

üman,

Q

flere ,fi culpa mihi defit , hoc eft, fi non me

dlum pte

vindicem , i non obtineam , quod improbe cupio.

f0 (att

Petrus doluit, & fleuit, quia errauit vt homo. Non

fed quia

inuenio, quid dixerit, inuenio , quod fleuerit :

yuod ne«

lachrymas eius lego , fatisfa&ionem non lego : fed

, Ques

quod defendi non poteft, ablui poteft, — Lauent

m pet

lachryms deli&um , quod voce pudor eft confi-

5 famet

teri, * Et venie fletus confülunt, & verecundig,

;on de

Lachryme fine horrore culpam loquuntur : lachry-

Terti-

v4

ma

ponfi-

* Quam hac propqhtio vccäïem confeffionem fecretam non ex-

dem t

Cludat, erudite contra beterodoxos demonírat Ambrofii Scholiaftes ,

n

ín nota ad linüc locum, quem omnino videe

284

Coput. F.

|

8& j qu

m:e crimen fine offenfione verecundie eonfitentur »

lachryme veniam non poftulant, & merentur. In.

te, e&

ueni, cur tacucrit Petrus, ne tam cito venie pe-

fc præf

titio plus offenderet.

nt: E

Aute flendum eft, fic pre-

candum.

Bone lachryme , qua lauant culpam.

üebor 1

Denique , quos IESVS refpicit, plorant, Negauit

profitet

& fati

primo Petrus, & non fleuit, quia non refpexerat

Dominus.

Negauit fecundo, non fleuit, quia ad-

tre , V

huc non refpexerat Dominus,

Negauit & tertio ,

inquam

refpexit IESVS , & ille amariffime fleuit.

Refpice

fertüs «

Domine IESV, vt fciamus noftrum deflere pecca-

0 pi

zefüet

tum, lauare delictum.

Vnde etiam lapfus fan&o-

rum vtilis : nihil mihi nocuit, quod negauit Petrus,

Tig (

profuit, quod emendauit,

Didici cauere alloquia

anteqi

alios 1

perfidorum.

Petrus inter ludzos negauit: Salo.

mon contubernio gentili deceptus errauit.

Fleuit

bebat

€rgo & amariffime Petrus , fleuit, vt lachrymis fuum

attequ

poffet lauare delittum : & tu fi veniam vis mereri,

pu.

dilue lachrymis culpam tuam ; eodem momento ,

facril

eodem tempore refpicit te Chriftus,

$iin aliquo

damn:

fortaffe labaris, quia fecretorum tuorum adfiftit

pietas

tefüs, refpicit, vt recorderis , & fatearis errorem,

fitas

Imitare Petrum , dicentem alibi tertio: Domine tu

pote

fcis, quia diligo te. Etenim quia tertio negauerat ,

(

tertio confitetur: fed negauit in no&e, confitetur

T

in die, Hoc autem ideo fcripta fünt, vt ftiamus,

neminem iaGare fe debere 5 nam fi Petrus lapfus

Gït',

Confiderationes de .. Pa[f. Dom.

285

ln

eft, quia dixit : Etfi alii fcandalizati fuerint in

tur. In.

te, ego non ftandalizabor , quis alius iure de

lib pe

fe prefümat ? Denique & Dauid , quia dixe-

fic pre

rat: Ego dixi.in mea abundantia , non mo

culpam,

uebor in sternum ,

eam fibi ia&antiam obfuifle

Neriui

profitetur , dicens : Auertifti faciem tuam a me ,

Dexenat

& factus fum conturbatus.

Vnde te euocem Pe-

Juia ads

tre , vt doceas me, quid flens cogitaueris ? Vnde;

fertio,

inquam, te euocem? de cclo, vbi iam choro in-

fertus es Angelorum

*

?

an etiam de tumulo , -quia

Refpicg

qee

non putas iniuriam , & ibi effe, vnde Dominus

fantit«

refurrexit ? Doce nos, quid tibi profuerint lachry-

ize tuzx.

Sed docuifti illico : nam , qui lapfüs es;

Petrüs,

Iloquig

antequam fleres, poftquam fleuifti , ele&us. es , vt

: Sulos

alios regeres, qui te ipfe ante non rexeras. Ha-

Fleuit

bebat ergo lachrymas Petrus , pio quas fundebat

s füum

affe&u : non habebat proditor fletus, quibus cul-

TIereri

pam ablueret , fed tormenta conícientie , quibus

nento ,

facrilegium fateretur : vt, dum fuo reus iudicio

damnatur, & fpontaneo füpplicio facinus. expiatur,

aiqu

adfiftit

pietas Domini, qui f& ipfe nollet vicifci , & diui»

Forem,

mitas probaretur, qui confcientiam mentis inuifibili

tine t

poteftate interrogaret,

getdt ,

$, AMBROSIVFS. lib. X, in Lucan n, $$.

fitetür

& fagg, Ton; 1. pag. 1522. G.

itmus

fhiplüs

V

CON.

Gfta

286

Caput. P.

fram s

CONSIDERATIO CXXXIV.

Fiiol,

Fleuit amate, MATTH, XXVI. 75.

pCCCHUG]

eccauit Paulus , fed ignorans fecit in incredu-

P

poreü,

litate fua: Petrus cum cecidit, apertos habe-

cecidit,

bat oculos.

Porro vbi abundauit delictum , ibi

at f&

füuperabundauit & gratia. .Eorum fiquidem, qui pec-

ei negi

cant, antequam DEV M nouerint, antequam mifera«

peccata

tiones eius experti fint, antequam portauerint iugum

poft t

fuaue , & onus leue, priusquam deuotionis gratiam,

tiam f

& confolationes acceperint Spiritus fancti : eorum,

egeti

inquam , copiofa redemptio eft. Et tales omnes

poum :

nos fuimus.

At eorum , qui poft conuerfio-

confef

nem füam peccatis, & vitiis implicantur , ingrati

Cordis

accepte gratie , & poft miffam manum ad aratrum

tecord

retro refpiciunt , tepidi, & carnales facti, aut poft

prima

agnitam viam veritatis retro. eunt apoftate mani-

eus in

fefti: eorum vtique perpaucos inuenias , qui poft

Vetl

hzc redeant in gradum priftinum, fed magis in for-

Va

dibus pofiti fordefcant adhuc. "Super quos Prophe-

*

clitare

ta deplorat

*

Quomodo obfcuratum eft aurum ,

frabgi

mutatus eft color optimus &c.

Qui nutriebantur

Quid |

in croceis, amplexati funt flercora.

Nec tamen,

dignat

fi quis huiusmodi eft, defperamus de eo , tantum

gubi

vt refurgere velit cito. Quanto enim diutius per-

f inl

manebit, tanto euadet. difficilius.

Beatus vero,

dicm

qui tenebit, & allidet paruulos Babylonis ad pe-

tram :

Confiderationes de Pa[J. Dom.

287

XIV,

tram : etenim fi creuerint, vix poterunt fuperari.

Filioli, hec dico, vt non peccetis,

Sed & fi quis

Vg ^

peccauerit, Aduocatum habemus apud Patrem, qui

ineriqy.

05 habe.

poteft, quod nos minime poffumus : tantum , qui

cecidit, non adiciat in malum , vt profundius ca-

um , ibi

dat, fed magis, vt refürgat, confidens , quod nec

qui pec«

ei negabitur venia, fi tamen ex corde confiteatur

n mf

peccata füa. Si enim is, de quo loquimur , Petrus

1tiugun

poft tam grauem lapfum ad tantam redit eminen-

gratin,

tiam fan&itatis, quis de cetero defperet, fi tantum

: TUD,

egredi voluerit a peccatis ? Attende , quod fcri-

$ OInes

ptum eft: Egreffus foras fleuit amare, In egreffü

myerfio-

confefionem oris, in ámaro fletu compunc&ionem

y ingrati

cordis intellige.

Et attende, quod tunc primum

Aratrutm

Yecordatus eft verbi, quod dixerat IESVS : tune

qut pot

primum cordi fuit verbum , quo predicta fuerat

? fllle

eius infirmitas , cum euanuit prefümpta temeritas.

yi poft

Va2 tibi, qui poft lapfum fortiorem te nobis exhibes.

s infor.

Vt quid tam rigidus es in tuam ipfius perniciem ? In-

Prophe

clinare potius , vt melius erigaris , & ne prohibeas

um ,

frangi, quod diftortum eft, vt poffit melius folidari.

obantut

Quid indignaris increpanti gallo ? tibi potius in-

tamen,

dignare. Pluuiam voluntariam, ait Pfalmifta, fecgre-

tanam

gabis DEVS hereditati tuz, & infirmata eft. — Bo-

jus pet

$a infirmitas, qux fegregatur hereditati, qux me-

Vef0 ,

dicum non repellit.

Induratos enim, tanquam vas

al pe

figu-

tB

|

288

Caput F.

]u 8

fïgulwi in virga ferrea conteret ; & hereditas- infir-

mata eft, ait, tu vero perfecifti eam.

Audiftis

diliat &

eoram

certe , quam mifericordiam confecuti fint Apoftoli

pietatis

noftri, vt iam nemo . ex vobis füper peccatis prz-

teritis,, vltra, quam neceffe fit, confundatur , in

ef, cu

cubili confcientie füs compunctus.

Quid enim ?

as gri

quara

forte peccafti in feculo.

Nunquid amplius Paulo ?

Quod fi & ipfa in relgione : nunquid plus Petro?

táris t

enm I

Attamen ilii in toto corde peenitentiam agentes,

non modo falutem, fed & fanctitatem confecuti

quod

funt: etiam & falutis minifterium , & magifterium

quod.

adepti funt fan&itatis.

Et tu ergo fac fimiliter,,

ejusqu

nt?1

quoniam propter te Scriptura loquitur, viros illos

effe mifericordie , vtique propter multam miferi.

tiam f

loti e

cordiam , quam confequi meruerunt,

Catrix

S. BERNARDVS, Serm, II in feftro SS,

Petri, & Pauli. Edit. Parif. dTom. L. pag« 9o0g.

fit lat

mifer

CONSIDERATIO CXXX V..

Depat

ftrico

Fleuit amare, LOC. CIT.

ipfüm

icatur ergo : In die illa erit fons patens domus

tus el

D

-

Dauid habitantibus Ierufalem , in ablutionem

mus :

in ho

peccatoris, & menftruatz : quia apertus iam nobis

eft fons mifericordie Redemptor nofter , qui in

Viu

domo Dauid incarnari Qignattls eft, vt pecatorem

la-

us !

289

.,Confdemtianes de Pa[f. Däm;

45 Infi

lmuet a peruerfo opere, & menfiruatam mentem

Audifti

diluat ab immunda cogitatione.

Patet igitur fons ;

Apoftoli

curramus cum lachrymis, lauemur in hoc fonte

1tis pre.

pietatis.

In hoc fonte ipfe quoque Dauid lotus

LU , d

eft, cum rediit ad lamenta pomnitentie poft macu-

| enip ?

Ipfüm quippe inuenire fontem

las grauis culpz.

: Puilo?

quarebat, cum diceret; Redde mihi letitiam falu-

Detro?

taris tui, & fpiritu principali confirma me, IESVS

igents

enim Hebraice, Latine falutaris dicitur, Et quid eft,

anfecuti

quod fibi letitiam IESV reddi poftulabat , nifi

ifterium

quod hunc ante culpam contemplari confüeuerat ,

miter ,

eiusque contemplationis gaudia im culpa perdide-

1os illos

tat? Vnde re&te poft peenitentiam vifionis eius leti-

: miferi

tiam fibi reddi querebat.

In hoc fonte mifericordiz

lota eft Maria Magdalene , que prius famofa pec-

«fo $8

catrix , poftmodum lauit maculas lachrymis, deter-

fit lachrymas , corrigendo mores,

In hoc fonte

)d

mifericordie coram omnibus lauit Petrus , quod

In hocfonte mi-

(Vo'

negauerat , quia fleuit amare.

fericordie in fine fuo lotus eft latro , qui femet-

ipfum in morte reprehendens , a culpa fua ablu-

dorus

tus eft confeffione veritatis.

Cur igitur pigri fu-

tionetn

mus ? cur torpentes , & frigidi remanemus , qui

in hoc fonte pietatis tantos iam fe lauiffe cogno-

y nobis

uimus ? Ergone de emundatione noftra defperabi-

qii ia

itoremt

Ic té-

mus , qui tot exempla mifericordim in pigno

ne«

lt

st

290

Ceput V.

nemus ? Et ceffimus veniam querere , atque cum

u^

lachrymis fiduciam habere, qui tantorum iam emun

dationem Ífpei noftre pignus accepimus ? Quazrere

enim mifericordie fontem deberemus, etiamfi clau-

fus effet. Patet nunc, & negligimus.

Mittamus

oculos fidei in mundum vniuerfüm, confideremus,

!

quanti peccatores diebus , ac noCtibus per lamen-

tain hoc fonte mifericordie lauantur, quanti poft

| uys

tenebras ad lucem , quanti poft maculas ad mun-

ditiam redeunt.

Curramus ergo cum talibus poft

jll

mortis tenebras ad aquam vite

confideremus ,

tiühif

quantum peccauimus , quantum quotidie peccamus,

Prefi

atque vt appareamus mundi poft culpas , lauemus

holocauftum.

MÀRCI

Ad hec agenda adeft gratia Re-

demtoris noftri, qui viuit, & regnat in fiecula fie-

l

culorum , Amen.

| filium

S. GR EGORIVS M, lib. IT. Homi. VIII.

tum,

in Ezeb. in fie Tom. l. pag. 1402.

adue

()!

Qicen

Et aí

ts m

tefpo

loc

C A-

: [ dext

Confiderationes de Pa[J. Dom.

291

QU cüm

T r

3X , 8 3 89 4 9 90 6 48

Quereie

CAPVT VI

mf l

Mittomug

AE

ieremus,

"

V? Pyima luce ruríum in frequentibus

CT damenn

NT 7

ludicum . comitiis | interrogatur

Iantipoft

IESVS.

àd mun

us poft

IL Herum [e DEI Fiium confeffus condem-

leremis,

natur , €? mox ab wvniuer[o concilio ad Pilatum

eCC2IUS,

Prafidem -vincius trabitur

MATTH, XXVII. I.

Jauemus

MARCL XV. I.

LUCE. XXll, 66. & Xxxirn1. T.

at e

acula f

A 1c) Et vt factus eft dies, ( a) con-

fihum inierunt omnes Principes Sacerdo-

,Vil

tum, & feniores populi, ( c) & fcribe(a)

aduerfus IESVM , vt eum morti traderent

(c) Et duxerunt illum in concilium füum ,

dicentes : Si tu es Chriftus , dic nobis.

Et ait illis : Si vobis dixero, non crede-

tis mihi, fi autem & interrogauero , non

refpondebitis mihi, neque dimittetis. Ex

hoc autem *erit Filius hominis fedens L

dextrls virtutis DEI,

AG

1. Di-

293

Caput. V F.

|

II Dixerunt autem omnes : Tu ergo es

extenui

Filius DEI? Qui ait: Vos dicitis , quia

tentia,

Vintum

ego fum. : At illi dixerunt : Quid adhuc

Jamoti

defideramus teftimonium ? lpfi enim aue

terfe(to

diuimus de ore eius.

Et furgens omnis

Vatorer

multitado eorum, (b) fümmi Sacerdotes

damat

cum fenioribus, &fc1 ibis, & vniuerfo con-

fidis ipt

cilio (a) vin&um adduxerunt eum , & trta-

nibus,

àd quc

diderunt Pontio Pilato Prefidi.

temi m

i. Q

CONSIDERATIO CXXXVI

füetüdi

Mane. autem fatto , confilium inierunt omnes Prin-

tubà £

cipes Sacerdotum, & feniores populi aduerfus IESV M,

$

«t éuim morti iraderent. —€MATTH, XXVil. f.

It j

oc mane , ludei, non ortus vobis lucis conti-

H

git «

fed occafus , hec veftris oculis folitus

C0]

dies prodiit, fed impiis mentibus nox tetre cecita-

tis incabuit.

Hoc mane vobis templum , & alta-

ÁMtit ;

ria diruit, legeni , & Prophetas ademit, regnum ,

duten

& facerdotium fuftulit : in lu&um zternum omnia

fefta conuertit.

In iftis enim infanum , cruentum-

que confilium , tauri pingues , vituli multi, fre«

li

Qt

mentes beftie, canes rabidi, vt morti au&torem

vite, & Dominufm. glorie traderetis : & tanquam

tüngus

€X-:

Y^

Confiderationes de Paf Doth,

293

&O eg

extenuanda effet furoris veftri immanitas; fi eius fen«

5 , quia

tentia, qui prouineie véeftre prefidebat, vteremini,

] adhuc

vin&um IESVM ad Pilati iüdicium deduxiftis ; vt

M at

clamoribus improbis trepido cognitore fuperato, in-

5 Omnis

terfe&orem hominem eligeretis ad veniam, & Sal-

batorem mundi peteretis ad ponam,

Poft hanc

*erdotes

damnationem Chrifti , qua excufata eft Pilati Prae-

rÍo cOne

fidis ignàuia magis, quam poteftas , qüi lotis triá-

RRR EEE

nibus, & ore polluto, iisdem labiis IESVM mifit

àd crucem ,.quibus eum pronunciauerat innocen-

tem : multas illufones Domino , facerdotalibus fet-

AT,

üiens. oculis, lieentia populatis ingeffit

& in màns

q5 Dril

fuetudinem eius , qui hec fponte tolerabat , furens

turbà fzuiuit,

1/M,

L

$. LEO MAGNVS, Smn. Ilk d Paj

Dom, pag.: 122

ds tonti-

js folits

CONSIDERATIO CXXXVIL

? Cecitte

&l

, & at

Mane fatio confilium inierunt ?c,. Ex vinictium ad-

|

Fegum ,

duxerunt eum , & iradiderust Pontio Pilato Prafidi,

m omnit

Loc. GIT. V. 1; 24

'Uenturte

:

jti, fre

"Xui in tenebris ,

& ho&e offendit , venia di

Q

uCoretm

gnus eft, qui' aütem in dic Clara offendit,

tanqqam

hunquam po;eü: culparé errorem; qugü. coq"tinen.'

e

X

tem

m

294.

Copu: V1

tem fe, maxime , quando habens in fe lucernam

Y N

eorporis offendit , íed incontinentiam füam. Hoet

homim

autem diximus

oftendentes

quoniam Chrifti qui-

in

de difr

dem difcipuli in noéte fcandalizantur , fecundum

Qmnes vos ícanda-

quod Dominus eis prcedicit

gaueru

lum patiemini in me in hac no&te, & quia Petrus

se5, 10

ante galli cantum ter denegauit. Qui autem con-

IEV:

|

filium aecipiunt contra IESVM , omnes Principes,

Tüm,

& $n

& feniores plebis mane fa&o , in lumine peccant,

id eft, fcientes , fecundum quod fcriptum eft de

qui f

hoc conüho , quoniam confiliati funt ex confenfü

qui «

in vnum , ficut fcriptum eft in pfalmis , vt morti

in h

traderent Chriftum, putantes , per mortem extin-

€IUS

huc 3

guere eius do&rinam , & fidem eius apud eos, qui

credideruut in eum , quafi in Filium DEI.

'Talia

vim,

autem contra eum confiliantes Principes culture

filim

litere occidentis , & miniftri damnationis feniores,

vincil

& di-

allieauerunt IESVM , foluentem a vinculis

fone,

centem eis, qui funt in vinculis : Exite, & com-

penar

peditos foluentem , atque dicentem : Dirumpamus

& hi

vincula eorum : & qui filiam Abrahze, alligatam a

propt

fatana decem , & oGo annis, a vinculis foluerat,

potuit

vt iam nequaquam fit inclinata , que non poterat

pauer

& alligauerunt eum volen-

furfum afpicere prius

qui p

tem , & in eo, qued alligaretur vinculis, ipfis in-

Volen

fidias dirumpentem , vt iam non habeant Princi-

Tutati

pes

Confiderationes de Pa[J. Dom.

295

Itttmqm

pes Sacerdotum , & Seniores fudeorum adueríus

l Hoe

homines vincula , Domino ea videlicet dirumpente

if qu

in fe.

Si quis autem exigit a me, fcripturam, hec

Cundum

de difrumpendis vinculis oftendentem , quibus-alli-

fcandg

gauerunt IESVM Principes Sacerdotum , & Senio-

Petrus

res, intelligat , quod propter ipfum hoc dicit ipfe

41 COT

IESVS per Prophetam : Dirumpamus vincula eo-

Ihcipes

rum , tanquam fi dicat, Principum , Sacerdotum ,

CCl

& Seniorum , aut multo magis eorum Principum ,

et de

qui fünt operati in eis , & Regum terre illorum ,

onfenfü

qui adftiterunt , & Principum , qui conuenerunt

t morti

in vnum aduerfus Dominum, & aduerfus Chriftum

| extin

eius , quorum, & iugum proiiciamus a nobis.

Ad-

05, qui

huc autem , amplius te placabit, vt füfcipias , quo-

Tslia

niam , etfi alligantes IESVM induxerunt, qui con-

"ultüra

filium fecerunt aduerfuüs eum, tamen dirupit IESVS

SDIOTS,

vincula: fi intellexeris , qua ícripta funt de Sam-

& di

fone, qui frequenter fuitligatus : & dirupit alieni-

Y COf

genarum vincula , quoniam Nazareus fuerat DEI,

pamus

& habebat comam plenam virtutis,

Si ergo ille

atam d

proptcr comg virtutem , quam habebat in capite,

Jüerats

potuit rumpere vincula alienigenarum , quibus alli-

poterat

gauerant eum frequenter ; quanto magis Chriftus,

volet

qui poft tanta prodigia , & virtutes , quas fer'lc,

pfs ii

volens tradidit fe ad vincula , ibporans in fe Diui-

Prind

mitatis virtutem , & adquiefcens , vt alligaretur,

X

fine

pó

296

Caput V1

fine dubio dirupit vincula circumdantia fe, quo»

qodrin

rum vinculorum myfteria vincula Samfonis fuerunt,

eognit

H

ei at

ORIGENES, Conment, in. loc. oit. Matil,

ipiur

Tom. IIl. pag. 914.

tutis L

hi

CONbIDERATIO CXXXVIII

nfani

Et duxerunt illum im — concilium füum , dicetre

nm j

tes * Si tu es Chriflus , dic mobis, Et a& illis z

det:

Si «obis dixero , mon credetis mibi €9c.

fpic

LUüCE. XXll. 66. ET SEQQ

batir,

t vt factus eft dies ( no&te enim ab ebriis mini-

ts m

E

tur m

ftris illufüs, & blafphematus efít ) Seniores ,

& dignitate preftantiores interrogant eum, num

piuxt

ipfe fit& Chriftus.

At ipfe .cogitationes eorum fci-

tis efl

ens , & quod operibus non credidiffent , ad perfua»

dendum efficacioribus, & quomodo ergo verbis fuis

Xl

crederent, irquit: $i dixero vobis, non credetis. Si

C

enim crederetis verbis meis, quid opus erat conci-

lio? Sin interrogauero , non refpondebitis. Scepius

Dit

enim antea interrogati filuerunt, vt de.baptifiate Io-

(

annis , & de hoc dicto Prophete: Dixit Dominus

Domino meo, & de muliere incuruata.

Vbi igi-

tur me audito crcdidiftis ? Quando autem inter-

rogati non filuifüs ? .Propterea hoc dico , quod

ex hoc tempore non eft tempus fermonum , &

do-

tint

Confiderationes da PajJ. Dom.

2907

& quy

do&rine de hoc, quis fim.

Si enim voluiffetis ,

fletunt,

cognitus effem vobis ex fignis, & miraculis. Tudi-

AMati,

cii autem tempus eft ex hoc tempore.

Videbitis

ieitur me Filium hominis , fedentem a dextris vir-

tutis DEI

Cum igitur debuiffent metu trepidare ,

IT

illi his auditis , maiori rabie concitati , perinde ac

l; (f

infani interrogant : Tu igitur es Filius DEI? Ve-

tum ipfe medio quodam modo

& ironice refpon-

lit

det: Vos hoc dicitis , quod ego fim.

Etenim de-

fpiciebat infaniam eorum , & intrepide eis loque-

batur.

Hinc autem manifeftum , quod inobedien-

15 DIf

tes nullam vtilitatem percipiunt , cum eis reuelan-

dres,

tur myfteria ," fed maiorem condemnationem acci-

, um

piunt.

[deo illis occultanda funt : nam hoc maio.

um fci

ris eft. mifericordis,

perfüte

THEOPHTLACTVS

enarrat, im caput

bis fiig

AXIL Lue. pag. 259.

:tis, $l

conct

CONSIDERATIO CXXXIX

Sgpius

Dixerunt. autem omnes : Tu ergo es. Filius DEI?

ate lo

Qui ait: Vos dicitis , quia ego fum. . t illi dixe-

Jmmimus

vunl

Quid adbuc defideramus teffimonium €jc.

biig:

LUüC, XXIL 70. ET SEQQ

Ti

fed

calumniam

on veritatem -defiderabant

quod

N

preparabant

Siquidem Chriftum . hominem

,5

tantummodo de ftirpe Dauid venturum fperantes ,

00

fi-

* 3

298

|

Caput IV.

fieut ei interroganti alias ipfi refponderunt, hoc

wl

n5

pro magno ab eo quaerebant, vt, fi diccret : Ego.

fum Chriftus ( fecundum quod illi folum fapiebant )

eum C&

de femine Dauid , calumniarentur , quod fibi arro-

& Apol

junrit,

garet regiam poteflatem. ^ Et ait illis : Si vobis

dixero, non credetis mihi , fi autem & interrogaue-

altagit.

rOo, non refpondebitis mihi, neque dimittetis. Sz-

omne n

pe illis dixerat , Chriftum fe effe, videlicet , quan-

für, C

do aiebat : Ego, & Pater vnum fumus , & iterum :

ling

Opera, que ego facio in nomine Patris mei, hec

eít DE

teftimonium perhibent de me, fed vos non cre-

Filius ]

ditis, & cetera talia. Interrogauerat quoque, quo-

fponfi

modo dicerent, Chriftum Filium effe Dauid , cum

fermo

ipfe Dauid in Spiritu Dominum fuum illum voca-

Chrit

conde

uerit, vt tali nimirum interrogatione prouocati ,

difcerent, eum non folum verum hominem, quia

Unt, .

Filium Dauid , fed etiam verum DEVM, quia Do-

adhy

minum effe Dauid, Verum illi neque dicenti cre-

us

dere fequendo , neque interroganti refpondere qua-

ipfe(

rendo , neque eum , qui innoxius adprobatus eft,

perur

immunem dimittere volebant.

Qui autem femen

tris v

Dauid calumniari querebant, plus eft, quod audi-

Filty

unt :

Ex hoc autem erit Filius hominis fedens

8 í

a dextris virtutis DEL

Si ergo tibi in Chri-

tradi

fto, o ludée, pagane, & heretice , contemtus »

DEV

infirmitas, & crux contumelia eft, vide, quia per

qi

hec

Confiderationes de Paff. Dom.

$99

It, hoe

hzc Filius homvms ad dexteram DEI Patris feffu-

lg

rus., & . ex partu Virginis homo natus, in füa

eoant )

cum celi nubibus eft maieftate venturus.

Vnde

]bl atro

& Apoítolus, cum crucis abie&ta defcripfiffet , ad-

, vob

iunxit, dicens : Propter quod & DEVS illum. ex-

TIOgQU-

altauit

& donauit illi nomen, quod eft füper

Us, O

omne nomen, vt in nomine IESV omne genu fleca

, quan.

tur, coleftium, terreftrium , & infernorum , & omnis

Yterum:

lingua confiteatur , quia IESVS Chriítus in gloria

NI

eft DEI

Dixerunt autem omnes : Tu ergo es

0n cte.

Filius DEI

Vos dicitis , quia ego fum.

Íta re-

It, QU*

fponfionem temperat fuam , vt & verum dicat, &

d, um

fermo eius calumnie non pateat.

Maluit enim fe

] VOCd

Chriftum Filium DEI probare , quam dicere , vt

10Catl

€endemnandi caufa tolleretur his, qui, quod obiici-

N

unt, hoc ipfi fatentur.

At illi dixerunt : Quid

ja Do.

adhuc defideramus teftimonium ? ipfi enim audiui-

It] Cf

fnus de ore eius

Teftimonium Domini , quod

ipfe Chriftum, & Filium dixerit DET, in eo acce-

'e que.

x ef

perunt, quod ait

Et Filius hominis fedens a dex-

fcmen

tris virtutis DEI, & interrogantibus : Tu ergo es

| autdi«

Filius DEL, refpondit : Vos dicitis, quia ego füm

fedens

Sua fe ergo fententià condemnant , qui eum morti

Chri

tradunt , quem & oris , & operis fui teftimonig:

DEVM efle cognofcunt.

Condemnant & Arianos,

1005 ,

12 par

qu1 verba diuine Maiettatis nunci

clarificato íam

C

X4

poft

308

Coput T1r.

poft mortem Domino , nolint intelligere, quie eo

Lf

vin&o adhue , flagellatoque , & irrifo , ipfi , qui

crucifixuri erant, intellexere carnifices

Et fürgens

äld t,

omnis multitudo eorum, duxerunt illum ad Pilatum

dudus

Vt fermo IESV compleretur, quem de fua mor-

bus $

te predixit : Tradetur enim gentibus, & illudetur,

Peeca

& flagellabitur , & confpuetur

Et poftquam fia?

ili di

gelluerint, occident eum, ^ Gentibus quippe Ro-

manos fignificat ; nam Pilatus Romanus erat, eum-

E pr

& abi

que in Iudeam Romani Prefidem : miferant £,

erucifigendum tradunt Dominum ludei , qui fe 1fïq

l

modo ab eius interfectione velut alienos facere cu-

cepti

piunt, vt non eorum innocentia, fed vt demen-

mitte

' tia monftretur,

guini

VENERABILIS BEDA. li "VL i

Tünt

Locan capy XX I. X XIEL T. V, pag. 432. 433«

peg

nüäuäääääääuää PER

ag

CAPVT VH

guin

H

Md

D um

impl

v

lat

r

Iudas conjeicntia Keelerum villus ,

xww)æ.

L.

fünt

ho o -

(,3 C? fpe falutis 'oma . cum armz—

Jts abiela , lagueo vitatm claudit,

quen

dem

1 A Ager figulà innocui /änguzmx prerio Co£fitis

iihi

qur in peregrisorum fopulturam. MATTH. XXVI. 3.

L Tunc

Confiderationes de Pa[], Dom,

got

QU& en

pl ( Qu

1. (2) Tunc videns Iudas , qui eum tra-

fürgeng

didit, quod damnatus effet , poenitentiá

Pihtom;

du&us , retulit triginta argenteos Principi-

a mor.

bus Sacerdotum , & Senioribus, dicens :

ludetur,

Peccaui, tradens fanguinem iuftum, :

At

m fy

illi dixerunt : Quid ad nos ? Tu videris.

pe Ro:

t, euni.

Et proie&is argenteis in templo, receffit ,

É , cui

& abiens, laqueo fe fufpendit. -

| feiftà

II Principes autem Sacerdotum ac-

'ee Ql

ceptis argenteis, dixerunt : INon licet eos

demen'f

mittere in corbonam , quia pretium fan-

guinis eft, ^ Confilio autem inito , eme-

n

runt ex illis agrum figuli in. fepulturam

^ df

peregrinorum,

Propter hoc vocatus eft

m

