in his, quz funt fermonis, per quem omnia con«

fis,.qi

ftituta funt

NNam.licet infinities decipiar a fluxis;

In fort

& . tranfitoriis, iterum tamen a2nofíco, ea effe tran-

(2:$

fitoria, & rationem, ac fübftantiam prater euntmm,

fots 0"

& fallacium non ignoro.

iead 0

THEOPHTLACTP S enarrat.

[

[]

Joann.

perfon:

DEL u

Rag. 403. 4^4.

l, 5

um il

CONSIDERATIO . CCXLIIT

non fe

F feriptura impleretur , diceus : . portiti funt. ve[H-

hoftrà,

menta mea f bi, 9 in ve[ftem meam miferunt, þrtem.,

exterioi

Loc.

CIT.:

ded

bona o

zc Ioannes Euangelifta plenius-exponit, quod

Tüm f

H

fcilicet.milites cetera in quatuor partes iuxta

dentes

faum numerum diuidentes, de tunica, que inconfütilis

bus Óp

erat, defuper contexta per totum, fortem miferint

titüdo j

Quadripartita autem " veftis Domini quadripartitam

Tanus |

eius figurauit. Ecclefiam, toto fcilicet orbe, qui

Titatem

quatuor partibus conftat, terrarum diffufam , &

ditudi

omnibus eisdem partibus zequaliter, id eft , concor-

diter diftributam. :

'Tunica vero illa fortu:a, omnium

|

Xtribu

par-

Confideratiónes de PafJ. Dou.

$77

TC

partium figüificat vnitatem, ques charitatis vincu.

Dant

lo-continetur

Si enim cháritas iuxta Apoftolum,

fed

& füpereminentiorem viam habet, & füpereminét

itidere

fcientia, & füper omnia precepta eft, merito ve-

i COj

ftis,. qua fighificatur, defüper contexta perhibetur.

fluxis

dn forte aütem quid nifi gratia DEI commendata

j trat

eft? Sic quippe in vno ad emnes peruenit, cum

Ibtiüm,

fors omnibus placuit, quia & DEI gratia in vnita-

Et cum fors mittitur non

te ad omnes peruenit

Tiam,

perfone cuiüscunque vel meritis ,

fed occulto

DEI iudicio ceditur.

Et quia, ficut dicit Apofto-

lus,

vetuüs homo nofíter fimul afüixüs eft cruci

"

icum illo, vt euacuetur corpus peccati, & vltra

non feruiamus peccato, quamdiu id agunt opera

ve/h-

noftra, vt euacuetur corpus péccati: & quamdiu

f(etths

exterior homo corrumpitur, vt interior renouetür

de die in diem, tempus eft crucis

Hsc fünt etiam

bona opera quidem

tamen adfiuc laboriofa, quo-

qud

$ TU

rüm merces requies-eft, Sed ideo dicitur, fpe"gau-

dentes, vt requiem futuram cum hilaritate in labori-

yulicils

bus operemur,

lanc hilaritatem fignificat crucis la-

yi(erint

titudo in transuerfo ligno, vbi figuntur manus.

Per

jartlatm

manus enim opera intelligimus, per latitudinem'hila-

e, Qu

ritatem operantis, quia triftitia facit anguftias. Per

am,&

altltudmcm autem, cui capit adiungitur, exfpe&atio

concor

rembutxoms de fublimi: 1ufc1tla DVI,. qul reddet

oUf

Vnis

paï

A

N

l

$78*

Copur XF1

*icaique fecundum ópera füa, his quidem fecun-

gione d

fope COf

dum tolerantiàm boni operis gloriam, & honorem;

-

fortethy

& mconuptlonem quærex iibus vitam- sternam.

-Itaque:etiam ïongx*udo, qua totum corpus exten-

quam di

ditüur ipfam tolerantiam fgnificat ,

vnde longani.

DN t 0C

Jatenus .

xmnes dicuntur, qui tolerarit.

Profundum autem ,

mcgfäa

quod terre infxum eft, fecretum facramenti pre-

ügurat:.

Recordaris, n]ü fallor, quod verba Apo-

qué diu

COntexta

ftoli in ifta defignatione crucis expediantur , vbi

ait .. In .charitate radicati & fundatl, vt pollitis

Turpit

comprehendeie cum omnibus fan&is, que fit lon-

tatis. füe

dit: T

gitudo, latitudo, altitudo, & profundum.

cbo. E

VENER B. BED.A4. Homil.. Quadragef.. feria

valebunt

JIL poft. Dominic.. Pahn. Tomo VIL pag. 2482.

lia te(l:

diuiferon

CONSIDERATIO CCXLIV.

Tüm 1

Parmz junt vefTaneenta mea fibi, C in we[tem

Themorat

ingam, miferunt: fortem.

LOCO CIT.

getate v

Leuitico.

uamuis tota paffio Domini magna facramenta

popomy

Q

contineat : tameh hic nefcio, quod maius

quibusda

partüritor arcanum , quod alia veftimenta fua- dicit

diit

effz diuidenda. aliam veftem &d fortem nihilominus

mlffoms

erducendam.

Veftimenta: illa, qua divifa funt ,

Quqie ]

fcripturas fignificant Prophetarum, v velreliqüarum co-

lg ;

ïeihum le&ionüm, quás-héretici práua interpreta-

tione

Confiderationes de Paf .Dom.

579

1 Teeany

tione diuidentes, Pilati militibus. fcelerata fe diui-

Jorem,

fione coniungunt, .Tunica vero illa, que venit ad

Temám,

fortem, que eius fanctitatem. corporis ambiebat ,

? CX

quam dicit Euangelifta , defüper fuiffe contextam

lox;gam.

per totum,. catholica probatur Ecclefia, que nul-

e

diten,

latenus humano. difcerpenda daátur arbitrio

e

fed

IU pra

integra, atque inuiolabilis, quafi ex forte, vnicui

x Àpo

que diuina femper largitate preftatur,

Ipfa eft

It :Vbl

contexta defuper, quam nemo diuidit, nemo . dis

potits

rumpit: fed perpetua ítabilitate firmiffima, in vni-

i on

atis füe robore perfeuerat; de qua ipfa veritag

dicit: Tu es Petrus, & fuper hanc petram zdifi-

cabo Ecclefiam meam, & porte inferi non pre-

j fait

"

valebunt aduerfus eam

Quod fa&um & Euange-

lifta teftatur, dicens

Poftquam crucifixerunt eum,

Ve-

IIVU

diuiferunt veftimenta eius, fortem mittentes,

rüm ifta fors in fcripturis diuinis tam fepius comr-

vt

memoratur, vt magnum, nefcio quid diuini iudicii

geftlare videatur arcanum.

Scriptum eft enim in

Leuitico, vnam íortem Domino dari, & vnam

mená

apopompzo, id eít

transmiffori

Item Moyfes ,

fnatüs

quibusdam tribubus trans lordanem terram íorte

w dicit

diuifit.

lefüs.quoque Filius Naue terram repro-

omimus

Sors

qmiffionis filiis Ifrael

forte miífa, diftribuit.

| flllït,

quoque lonam prodidit latentem.

Et in Salomone

um

legitur : Coutradxfhones €ohibet fors, & inter po-

Ip] a rde

tene--

m

(

Copu XFl

$80

[titut

terites definit.: In nouo quoque Teftamento, id eft

4n A&ibus Apoftolorum, fors Mathiam defignauit

e[];, quia

voéundi :

Apoftolüm. Paulus etiam ipfe Apoftolus fcribens,

qvod 1 f

ad Ephefios, forte fe' dicit vocatum fecundum pro-

pofitum eius, qui omnía operatur fecundum cón-

Ti p

tt0 281f

filium voluntatis fuze ; nec non ad Colóffenfes fcri-

1001

*bens, dicit: gratias, inquit, agentes DEO Patri,

*qui idonzos nos fecit in parte fortis Sanctorum 1h

d5

dus. Al

Jumine.

Sed cum multa legantür tam in veteri,

pietande

quam in nouo Teftamento fortibus fuiffe diuifa

nemo aufüs eft negare, per eam diuinitus effe morn-

tentit (

Qrat, u

ftratum, quod mens . deuota petitione fupplici pO.

ïïulaulr

tte. derel

d abitoar

CASSIODORVS Expft. i pfn. XXE

VOROm V|

Tom. 4 pago75.

n perri

CONMDERATIO CCXLV

poul, à

dübiom €

Et flabat populus ]þeöïans, & deridebant ewm

It amm

Principes cum eis. LUCIE XXIH. 35

Ind meg ;

ia domi

alua me DEVS, quoniam intrauerunt aque

QU pellen

(S

Inüxus füm in.li-

víque-ad animam meam

Ti intt

anum profundi, & non eftfübftantia.) Viuendi

gerün

«mnibus finem mors in cun&os conftituta príe

ünde

Ícribit.

Et quid fibi nunc ofatio iftà vult

quz

Dotefl

ífe.falpari deprecatur, cum lex mortis in omnes fit

con-

Confiderationes:de -Paff. Dom

$81

ie

conftituta ? Dehinc.nunc orande falutis- hec. canfá

lefenile

eft , quia ibtrauerint. aqug. vfque ad. animam,s. in-

rb

troéundi autem ,aquis. ad. animam. hinc. facultas fit,

m j

quod 1nfixus-fit ia limum profundi ; defixi. verocin

W C0f

Ixmnm profündi, nulla- fubftantia fit.

Ergo quia ne«

tfes f

to5 ff quod: fperat, precatur 3. fperat. autem. na-

O Prtif

1n05:;:fe *tióh . mori ; talis--hac . eius -merito-.oratio

&t $:qui-moritürus licet, morte non-erat obtinen-

Dofutr h

Vete

dus,; Aflümta ergo infirmitas habuit officium .de-

? dv

precande falutis, Diuinitatis vero confcientia.fpem

ffe mhor

tenüit falutis in morte fperanda.

Saluari.íe ergg

plii g

Orat, qui & dixerit ; DEVS , DEVS. meuss quare

me. dereliquifti

Introeuntibus. enim aquis..vfque

ad animam ; fubie&us.morti crucis fiebat ,. cum pat-

X

fionum vniüerfarum impetus víque ad mortem.ani-

ing perrumperet;

In aquis. autem. infectationes

LLJ

V,

populi, motusque gcntzum fignificari. folere- non

dubium eft, cum dicitur : "Torrentem pertrans-

QUi m

iuit anima mea ;

vel illud :

Et pertransiuit ani-

ma mea aquam- immenfam:

Sunt & aquae areno-

fam domum fubluentes, eamque in.cafüm, ruinam-

E

que pellentes. ^H$ ergo.nunc aqus vfgue ad àni-

m

mam intrantes ad precem eum Orandz falutis coe-

Viuendi

gerunt.

Verum ineuntium. arum pafionum non

i p

iunde, quam ex affumptióne carnis & virtus eft;

i, QUi

& poteflas. NNon enim incidere in DEVM hicin-

mua fit

q4

fit-

cot

582

Caput X V LL

-

Ü

firmitatum nofirarum terror vaïebat—,

aut, exfe.

$.H

rere fe, mnifi in carne corporis no&rl, tanquam

ü

p 6-

in fübiacente materia potuerant paffiories.

Porto

autem haurienda fuit natura celeftis, vt exinaniens

CON

fe ex DEI forma, in formam. ferui, hominisque

decideret.

Et ideo víque ad animam aquz pene-

j

trant: quia fubítantia ei non fit, infixo in-limo

profundi, NNon vtique fubftantia ea non eratj quæ

faqe F

vettis

affumpta habebatur, fed quc fe ipfam inaniens hau-

ferat, Nullo autem modo fe caruit, qui fe ipfum ex-

te: Chriflo

inaniuit euacuans : nectamen idipfum videbatur ex;

eft, vt pe

ftare, quod iam in aliud fe euacuando concefferat

& fscond

Non eft ergo fübftantia, perid, quodinfixus eft- in

lerst, qui

limo profudni.

Primus enim homo de terrae limo:

infri, &

& fecundus Adam in huius limi profundum :de'ce-

tríam, VOl

lis def(.endens., fe ipfum, tanquam ex alto veniens

triofi

defixit

Euacuans ergo fe, quippe.cui fubftantia

tuod efl

non erat, non iam vfque ad carnis, veruin etiam vf-

Tidere jj

que ad mortis profunda defcendit , & ómnis in eum

Bonom «j

terror defzuientis in. nos tempeftatis incubuit, . Curm

Vt& vide

enim fe, contra nature cceleftis, terrenzque. di:

pürtetor. .

uerütatem, in hunc limum . poteftatis .fuz- virtute

Thont;

defixit, quia ea, qua natura diflident , ad-quamdam

Til

connexionis fuz foliditatem non generis ipfius.pro»

quodet.

plnqmme conuemunt, fed potiore vi tanquam con-

Jio as

fixa. fociantur : tunc & pati copit, & mori poffe,

&tys

per occafüm mortie in inferna. defcendens.

ti;.o

Uchifent

Confiderationes . de P:zf Dom.

583

t eyfe

tanquam

s. HILARIVS Tmc"t 4n LXVIII«P./aZm.

pag 216.

Portg

Xibableng

CONSIDERATIO CCXLVEL

XLnisque

U pene.

Eit deridebant eum. &c. YOC.. ci.

) inJimo

A.

hiL que

taque Fratres mei, hoc infinuauerim cordibus

Qlens ha

I

veftris: fi vultis pie, & Chriftiane viuere, hare-

ipfüm eg

te-Chrifto fecundum id

quod pro nobis faétu*

-batur ei;

eft, vt perueniatis ad eum fecundum id, quod eft»

nceferat

&.fecundum id quod erat. Accelffit; vt pro nobis hoc

yus eft i

tieret, quia lioc pro nobis factus eft, vbi portentur

r Tmo:

infirmi, & mare fieculi tranfeant, & perueniantad Pa-

1:de/ce

triam, vbi iam naui non opus erit, quia nullum mare

) VODIEIIS

tranfitur.

Melius eft ergo , non videre menté id

fübftanta

quod eft, & tamen a Chrifti cruce non recedere, quam

etiam vf-

Videre illud mente, & crucem Chrifti contemnere,

15 1060f

Bonum eftfüper hoc, & optimum , fi fieri poteft

i. Cm

vt & videatur, quo eundum fit, & teneatur, quo

aque o

poertetur, qm Pei git,

Hoc potuerunt mentes magnae

e.virtu

montium, qui montes di&i funt, quo$ maxine illu-

quampari

ftratlumen iuflitis : potuerunt, & viderunt illud,

»fus pro

quodeft. Nam videns, Toannes dicebat : In princi-

Uamcon«

pio-érat Veibum, & Verbum erat apud DEVM,

oti pifey

& DÉVS erat Verbum. Vlderunt hoc, & vt per-

)

ucnirent ad id, quod videbant de- longe, a cruce

*

Es

qq2

Chri-

50g

Caput ^ X F4

(

Chrifti-non-receffcrunt, & humilitatem Chrifti non

foerolen

contempferunt

Paruuli vero, qui hoc non pef

nro

elie diser

funt intellig

VV s

non recedentes a cruce ,. & paflio-

gognomfï

ne, & refurre&ione Chrifti, in ipfa naui perducun-

Toannes,

tur ad id, quod non vident, in qua naui pérue-

N

niunt & ili, qui vident.

At vero quxdam philo-

& qia

fophi huius mundi exítiterunt, & inquifierunt Crea-

fünt. m

torem per creaturam ,

quia poteft inueniri per

viderunt

creatürámr, euidenter dicente Apoftolo : Inuifibilia

Chift

enim eius a cornftitutione mundi, per ea,. qua fa&a

longe vi

fünt, intellécta conlpiciuntur , fempiterna quoque

vt fint inexcufabiles.

Et

Mate tr.

virtus eius, & diuinitas ,

fequxtur, quia -cum cognomfï'ent DEVM. Non

füpienti

elh, qua

dixit, quia non cognouerunt : fed, quia, cumi co-

& Ver

gnouiffent DEVM, :mon ficut DEVM glorificaue-

yus eft

runt, aut gratias egerunt, fed euanuerunt in cogi-

Ti etal

tationibus fuis, & obfcuratum eft inípiens cor eo-

rutn.

Vnde obícuratum ? Sequitur, & dicit aper-

T patr

intemp

tius : Dicentes enim, fe effe fapientes, ftulti facti

funt

Viderunt

eft, nifi

quo veniendum effet

fed ingrati

ei , qui illis preftitit, quod viderunt, fibi volue-

A-te ve

runt tribuere, quod "vidernut ;

& facti füperbr,

]er. mate

dle in m

amifetüht, quod videbant, & comuérü funt'inde

amblore

ad idola,: & fimulacra, & ad cultüras dzmoniorum,

adorare cteatüram, &.contemnére Creatorem. -Sed

þ tule

jam ifti elifi ifta fecerunt: vt autem eliderentur,

Ie T'*Ol

fü-

GPref -- (

Confi a'emtzonæ de^Paf. Dom

595

fing ]

11n pef.

imexblerun*t cum autem fuperb1rent fapientes fe

& paltio.

eefte dixerunt. Hi érgo; dequibus dixit : Qui, cum

eognouiflent DEVM

viderunt hoc,'quod dicit

OA

ul per

Toannes, quia per Verbum DEI fa&a fünt omnia.

d5 p

Nam inueniuntur &. ifta. in libris.philofophorum :

üntCrez.

& quia Vnigenitum Filium habet DEVS , .per quem

MI] per

fünt omnia. Illud potuerunt videre, quod eft,. fed

viderunt de longe: noluerunt tenere humilitatem

Ihuifibilia

L LE CUU

Chrlftl, in qua nauifeeuri perüenirent. ad id, quod

que f

longe videre potuerunt; & forduit eis crux Chrifti.

| quoqué

ls R

"Mare tranfeündum eft, & lignum contemnis? O

Y

fapientia füperba ! hirrides erucifixum Chriftum, ipfe

£ft, quem longe viditti.

Àn principio « erat. Verbugm,

Qum C

Orificade

& Verbum. erat apud DEVM,. Sed quare crucifi-

xus. eft qula. lignum tibi humlhtam eius ,neceffa-

It C0gt-

l' 1um erat.

$ COL £O

Supexbza emm tumueras, & longc ab

Cit aper

illa pqtm proiécus-eras, & flu&ibus hnius fzculi

interrupta eft via, & qua tranfeatur ad patriam, non

tuli f

eft, nifi ligno porteris

Ingrate, irrides eum , qui

od Ingrati

i VOl

ad te venit,. vt redeas.

Ipfe factus eft via, & hoc

per mare: inde.in mari qmbulamt, vt. oftenderet,

fopettr,

effe in mari viam.

tunt indé

Sed tu, qui, quomodo 1pie,

oniorurts

ambukue in mari non potes, naui portaré, ligno

portare z c1edc in crucifzum, & poteris perueni-

. Sed

re.

Tropter te crücifixus eff, vt humilitatem do-

Qeren) :

lt

cercet z. & quia, fific veniret, vt DEVS

hton

V6-

qq

|

$86

Caps XFI

4 ircom

veniret ei$; qui videre DEVM non poterant; Nón

enim fecundum id, quod DEVS eft, aut venit,

i homin

aut .difcedit

cum fit vbique prafens, &.nullo lo-

snn5 ef

co contineatur.

Sed fecundum quid venit? quad

(s f qu

^

apparuit - homo.

& ii

TESVM

o8. AVGVSTINFS, Trtia, IL m Ionm.

tey ipfüm

Ton. IIl. part I L. pag. 20$. 209.

prüdente

CONSIDERATIO CCXLVIH

ln quo

Sapientis

Pratereuntes outem. bla[pbemabant eum. mauentes

ep, &

capita. [ua.

MATTH. XXVIL 39

mate- Ti

dicit ana!

emo ftans IESVM ; blafphemat, neque re&te

m fem

N

incedens.

"TTrranfeuntes enim blafphemabant

pherem,

eum, & ficut in Greco liabet, pratereuntes, qui

mec:agdi

tiam macerie vinege diffoluta a DEO , vindemiant

mant: d

€os, qui remanferunt. Seriptum eft enim ;; Vt quid

& epor

pofuifti maceriem eius, & vindemiant eam omines,

t qu

qui pratereunt viam ? |Quamdiu ergo quis non

uod t

prateriuit viam, neque declinauit a via, fítans di-

Vali qui

cere. poteft. DEO

Statuifti füpra petram. pedes

Si autem. ce«

kin

mcos, & non blafphemat IESVM

fdiquod

ciderit, aut preterierit, vel tranfierit , vel declinaue«

Topmum

rit, tunc eum blasphemat. Sicut adhuc, qui in mala

Tortrs- f

opera ceciderunt, & ficut:qui reliquerunt terminos

&

Q hb

eternos, & viam Ecclefie coleftis, & fluctuantur,

&

Coufiderationes de Paff. Dom,

587

dnt. Non

& circumferuntur ab omni vento do&winz in fal!a-

lf Vepit

cia hominum ; in aftutia ad remedium erroris

o

mullo;lo.

mines:enim lhzerefes pretereuntes, & declinantes

yt? Qio]

eíTe; fi quis dixerit, non peccabit

propterea, quod

& ipfi inter pretereuntes habentur, & blafphemant

T Ts

IESVM, non habentes caput firmum, fed mouen-

tes-ipfum furfüm, & deorfüm,' quoniam non fünt

prudentes, nec habent oculos füos in capite füo ,

LVII

in quo habere debuerant

Ecclefiafte

dicente :

Sapientis oculi in capite eius fünt

Protereuntium

MIULOS

ergo, & declinantium opus eft

TESVM blafphe-

mare Filium DEI, quia nemo in Spiritu loquens,

dicit anathema IESV.

Diuerfi autem blafpheman-

que 1edte

tium fermones habentur, quorum vnum eft blaf.

hemabant

phemum, quód dicitur àb eis, qui non intelligunt,

fs. qui

Tec:audiunt, que- dicuntur, nec de quibus affir-

ademiant

mant: IESVS. enim dixit: Soluite tcmp]um hoc,

x[qtld

"Pratereurites au-

"& ego' in triduo fufcitabo illud:

n ombeg

'temr, quafi falfi teftes, " contra ÍESVM. diecbant »

Quis Ton

quod non erat'didium de eo,

appetentes eum :

fans d

& in triduo rez-

Vah'qui deftruit .templum DLI

m pedó

di&icat " illud

Nan enim ipfe deftruit templum 5

*

ucen. co

fed quod alitdeftruunt,-ipíe edificat: fiue templum

lechtidute

proprium corporisy quod a lud»is füerat tráditüm

L in goá

qmorti ;* fiue teriplum" teftiumvfüorum., & ommum,

terminos «

'qui habuerunt verbum DEI in fe, & ex infidüs

N

Cuantuty

q94

lJn-

&

Ü

$88

C*üþ& XJFJ.

|'

1mpxorum pzopter pietatem . mortui; fünt.

V'enit

d 9 p

enlm hora, quando omnes, qui.in- monumentig

dens. i á

dona ia di

funt, audient vocem Fili DEI,. & 1emrgent, Et

non folam in eo, quod dicebant : -Qui de(truit tem-

van mort

plum, mentiti fugt, fed etiam illud, quod dixerunt;

us ?-

Et ego in triduo rezmdificabo ipfuüm.

Neg: enim

b fpaemi

dmt, rexdificaturum fe templum, fed refüfcitatue

un, & 3

Tum.

Sermo enim zcdificationis non oftendit fübis

eim., "Vi

taneum opus, füfcitationis autem oftendit.

Et qui

filuos. fec

Videlieet

quidem deridebant, dicebant: Salua te ipfüm: ipfé

autem accipiens virtutem a Patre, & hoc fecit, &

t potuit,

amplius.

Cun&is enim capientibus verbum: füum,

we, &

falutem fuam oftendit.

Et illi quidem deridentes

frin Ren

dicebant

Si Filius DEI es, defeende de cruce.5

turdb'es

ipfe autem Filium . DEI fe deridentibus quidetm non

quid àgeh

oflendebat, oftendit autem. credentibus fibi; poft-

quod dicel

quam dlf'penfault

qu& oportebat eum difpénfare

0H

in tribus illis diebus, poftquam defcendens ad'infe«

pag D!

fOs, mortificatus corpore, viuificatus eutem in

fpiritu, fpiritibus, qui erant in carcere, pr&dica-

C0

uit, quod non crediderant ahquando quando- ex-

fpe&abatur patienia.DEI in diebüs Noe, cüm fa-

àk Fl

T

bricaretur arca, in qua pauci, id eft, oGo anime

fünt faluati per aguam,

FKt non éft dereh&us illie,

fcu&; iþfe dicebat: Quoniam nor derehnques animam

wr

À

meam in'inferno. Oportebat aütem. eum & afcen-

L.

jum

dcre

Veniat m

Uffio

n5

Cor f demnmes de Pal7 D

9

Y t

. deré 'ad pfopmum Patrem, &: DL.VM vt afcen-

Jtentis

dens in altumY captiuet cáptiuitatem , & acc1p1at

&t F

dona in homines, & poft hec oftendat, fe fortio-

Inüit tem.

rem morte, . d:cens ad eam : Vbi eft mors aculeus

tixernt

tuus ?. Similiter autem ceteris prætercuntfbus $03*

Vec-eniq

blafphemantibus ) eum, ^ Principés : quóque ! Sácerdo-

o o

tüm, & Scribe pretereuüntes, & ipfi dicebant ad

d fübia

eum

viéti- virtatibus" antégeftis ab 'eo't- /Alios

Ecqui

faluos: fecit ; ^fe^ipfum- faluum- facere- non - poteft;

m: ipfé

Videlicet: non credentes, quioniam, quialios fülua-

fecit, &

re potuit, multo-amplius'poterat & fe ipfum fal-

nt um

uare, & promittebant, fe credituros in eum, qua.

leridentes

fiin'Regem Tírael

fi defcendens a cruee' videre-

E enoe:

tur ab eis;

Ipfe autem non' curabat indignum ali«

Qefn nott

quid agere propter derifionis lnluriam, "&*fücere,

i, pofl

quod dicebatur ab eis; extra rationem; & ordinem.

fipénfire

ORIGEN ES i cit. l(löuuï Maftb.. Dm. I1I,

vad infes

— pe. o?1. 92.2.

autem n

pedo. ]

CONS IDER ATIO CCXLVIH

3do ex.

tün fs

St lews DEZ 655 defcmde de eruta,

MATTH&

: anma

(XXVTI: 40.

]

i

-

us illi

egutudo fuper'bomm 121&1 efä confqma ehumx»

5 animim

A

26

; dium e;iem: confitentur

L-..b

rotl

; quiaysegrotant

t af

d

; Veniat medi icus, & fanet sgrotos

Medicus quis?

Do-

g5

(

$90

Cdf/[lf X y I

Dominus nofter IESVS Chriftus.

Quis Dominus

CON

nofter IESVS Chriftus? Ille » qui vifus eft.& ab eis,

a quibus crucifixus-e(t,-

Ille, qui-apprehenfüs , CO«

&i Fs

laphizatus,' flagellatus, f'putls illitus, fpinis corona-

tus, in.cruce fufpenfus mortuus ,. Jancea-vulnera-

U

tus, de cruce.depofitus, . in fepulchro ,pofitus,

Il-

Q

i i

le ipfe Dominus nofter. IESVS. Chn[tus, ille. ipfe

plane, & ipfe eft totus medicus vulnerum. noftro-

mifi

rum, crucifixus ille, cui infultatum eft, quo pen-

Joc?.n0|

dente perfecutores caput .agitabant,

& .dicebant ?

riufipien

Si Filius DEI eft, dcícendat. de cruce :

ipfe eft tov

fipigs €

tus medicus nofter, ipfe plane.

Quare ergo non

pictate

ficitn g

oftendit infültantibus, quia ipfe erat Filius DEI

vt, fi fe permifit in crucem leuari, faltem,-cum illi

polfe

dicerent

fi Filius. DEI eft

defcendat de cruce,

ilum m

tunc. defenderet

dcoit ii

& oítenderet eis, verum 'fe effo

Filium .DEI, quem illi aufi fuerant irridere ?. INo-

Quomod

luit.

Quare noluit ?. nunquid quia non. potuit ?

08

DEI.ef

potuit plane

Quid eft enim amplius ,-de cruce de-

fcendere, an de fepulcliro refürgere ?. Sed pertulit

quid-ft |

infultantes :. nam crux non ad potentie documen-

foyidere

Ibi

(cerdt

tum, fed ad exemplum patientie fufcepta. eft.

Vulnera tua.curauit, vbi fua-diu ertulit:

ibite a

VC noter

morte femp.n;crna fanauit ,

vbi temporaliter -mori

hat o

pon inte]

dagnatus ,eft.

&. . VG ESTINVS. Tdtigt.

III in - loann

cuit-t

Tom.. IHI. pmt IT psg. 305.

(JL ! ne]m

CON-

Confider atibnies de Paf 'Dom.

$01

Jominy

CGNSIDERATIO CCXLIX'

tibe

(l (

Si lezus DEl es, defeeude de eruce,

LOC. CIT.

COTODA

Yulnergs

uoniam non videbit interitum, cum viderit

5,...]l

(Q

fapientes amorientes) ^:Ifte, qui laborauit

ie ipfé

dn.sternum, & viuet in finem, non videbit. inte-

-nofito

rium, cum viderit fapientes morientes, quid eft

hoc ?.non intelliget, quid fit interitus, quando vide-

U0 pe»

chant : ]

ritfapientes morientes

Dicit enim fibi: Ifte, quia

e eft tov

fapiens erat, & cum fapientia inhabitabat, & cum

170 non

pietate DEV.M coluit, punquid non eft mortuus?

i DEI

faciam mihi ergo bene, cum viuo, nam fi aliquid

cum il

poffent, qui aliud fapiunt, nón morerentur

Videt

? que,

ilum mori, & non videt, quie fit mors.

Non vi-

V fe efio

debit interitum ,. cüm vederit fapientes morientes,

RN

Quomodo ludei- viderent Chriftüm pendentem in

dicefites: Ifte, fi Filius

potuit?

€ruce, & contempferunt ,

füce de

DEI .effet

defcenderet de'cruüce, non videntes ,

pertali

quid fit interitus

Si viderent, quid fit interitus .j

ycumen.

fi:viderent.: .ille moriebatur. tempor

itery.vt reuds

r --b

Mifcerét in sternum ; illi viuebapt- temporalitera

yt morerentur in aternum.,

Sed.quia ilum vide-

irtet

er-imott

bant morientem , non videbant interitum , id .eft

non intelligebant, quis effet verus ínteritus.

Quid

) dtt

dicunt etiam in- fapientia ? Morte turpifima con-

demnemus ilum, erit enim refpe&tus ex fermoni

(

bus

N

Ü

$92

Copu XVYI

GC

bus illius

fi enim eft vere Filius DEI, liberabit

illum de manibus contrariorum : non permittet mo-

ii

ii Filum füum, fi vere Filius ipfius eft, « At vbi

jHLM,

viderunt illum in cruce, infültantes fe, & illum

J

non defcendentem de. cruce, dixerunt: Vere ho-

3no fuit. Di&um efc & vtique potuit defcendere

de cruce, quia potuit de fepulchro refürgere : fed

enejs

docuit nos, ferre infültantes, docuit,

aduerfuüs

l

15 Y

11nguas hominum elTe patientes, bibere modo ca-

ftus FU0

hcem amarxtudmzs ;

& poftea accipere fempiter-

affixus €

pam fiüutem, ^ Bibe smger calicem amarum, vt fa-

ifis, a

nus iis cui non funt fana vifcera; noli trepidare,

km n j

quia ne trepidares, prior bibit Medicus, id eft,

in iüdiax

pafïïoms ïmaritudmcm prior bibit Dominus.

Bi-

fcretio: |

bit, qui peccatum non habebac

qui, quod in

tis latton

eo. fanaretur;.non habebat.

Bibe, donec tranfeat

Afphem.

amaritudo hmus fieculi

& veniat faculum, vbi

Chridti &

nulum fcandalum, mnulla ira , nulla tabes, nulla

inftrumel

amaritudo , nulla febris

nulls dolus, nulle ini-

panam,

micitie, nulla feneGus, nulla mors, nulla conten.

d gorit

tio. Labora hic, venturus ad finem

labora, ne ,

honimm

eum non vis hic laborare, venias ad finem , vite

bus'ito

& nunquam venias ad finem laborum.

pitést

S. AVGISTINFES. Enarrat in P/abin. XLVII[.

enofte

Sgym. I T. Iz/ AT MP ET N

!

b

Do-qute

-

e

Wtor pe

CON-

Confiderationes de Paff.. Dom.

$93

libtrobi

CONSIDERA TIO. CCL

Ut mo.

Sunliter C? Principes Sacerdotum illudentes cum

At vbj

& ilum

Jüribis, g. fünieribus dicebant :

- "lilog J&luos

f&cit , fe ipfum non. poteft jahmm faceie,

Y &re ho

MAITH, XXVIL AI. 42-

fcendere

r* fed

eractis itaque ommbus, que diuinitas fieri car-

adnerfüs

P

nis velamine temperata permifit , IESVS Chri-

0d0 3

ftus Filius DEI cruci, quam etiam ipfe geffarat ,

empiter

affixus eft, duobus latronibus , vno ad dexteram

LA

ipfius, alio ad finiftram fimiliter crucifixis : vt ec

vpia

iam in ipía patibuli fpecie. monftraretur illa; qua

id et

in iüdicio ipfius omnium hominum eít facienda di-

li

fcretio; cum & faluandorum fipüram fides crédén-

quod in

tis latronis exprimeret ,. & damnandorum formam

tratfeat

blafphemantis impiétas pranotaret.

Paffio 1gitur

m, vbi

Chrifti falutis noftrz& continet facramentum.,. & de

, tll

inftrumento , quod iniquitas ludeorum parauit ad

jl ani

ponam, potentia Redemtoris gaudium nobis fecit

Contea

ad gloriam : . quam Dominus IESVS ita ad omnium

a, D6,

homünum fufcepit falutem., vt inter clauos, .quie

j Vite,

bus'ligno tenebatur affixus; pro interfeCtoribus fuis

paternz clementie. füpplicaret,. & .diceret.; Pater

LVTl

ignofce illis , quia nefciunt;: quid faciunt.

— Princie

pes autem -Sacerdotum, quibus mdulggntzam Sal

uator petebat, fupplicium-crucis irrifionum aculeis

afpe-

H

$94

Caput XFI.

do p

afperabamt &in quem manibus amphus fieüire" nón

eudiisi,

poterant , hngum um tela iacicbant, dicentes: Alios

de ctuce,

faluos fecitj fe ipfüm non poteft faluum facere,' St

$

Rex Iftacl eft, deícendat nunc de cruce, -& cre-

dimus ei.

Dui.

De. quo etroris. fonte

ludei;. de-quo

inuidiz lacu talium blafphemiarum venena pota/tis ?

C0

Quis vobis magifter tïradldn:K quz do&rina perua-

fit, quod illum Regem lrael, illum DEI F'ilium

$ u 1

ctedere deberetls, qui fe crucifigi non fineret,

auta crucifixione clauorut liberum excuterct ? ] Nou

hoc vobis legis myfteria, non. pafchalis obferuane

Ticit

tie ficramenta, nec vlla vnquam Prophet"trum ora

fp

Cecinerunt ; fed illud vere, abundeque legiftis ,

fortitery

quod ad deteftabilem veftri fceleris impietatem, &

me forti

ad voluntariam Domini pertinet paffionem.

Ipfe

pheinias |

enim per Ifaiam loquitur: Dorfum mieum dedi ad

irio, &

flagella, máxillas meas ad palmas,. faciem .autem

enim fn

ineam non auerti a confufione fputoruim

Ipfe per

JDauid: Dedérunt, inquit, in efcam meam. fel

&

Yol capl

fulü eft

in fiti mea potauerunt me aceto.

Et iterum : Cir-

Vüm at

cümdedetunt me canes multi, conühum malignane

tium obfedit me.

füpelit

Foderunt manus mcas, & pcdes

igitabas.

teos, dmumerauelunt omnia offa mea.

Ipü Vero

&put C

eonfiderauerunt, & infpexerunt me, diniferunt fibi

Ihquit, ]

veflimenta mea, & füper veítem tneam mlferunt

fortem.

Et ne fceleus tartum Vefcm Vldeatur Or-

T img

do

efHOc,

Confi deratzones de Paj/ Dom,

595

Tre ny

do predictus, nulla autem potentia prenunciata

3 Aios

crucifixi, non quidem legiftis ? Dominus defcendit

C g

de cruce, fed legiftis : Dominüs fegnauit a ligno.

i &C[u

$. LEO MAGNVS. Sem, IV. de Paf

de:qiy

JDom. pag.. 123.

poat

1 pertua

CONSIDERATIO CCLI.

I LUg

fineret

Si Rex Jraech-ef , defrendat de: crüce, & credz—

muüs-ei.

LOocO CITATO.

t2N

Jiswilis

icit Leo de tribu Iuda,

TUm ofá

V

Vicit plane malitiami

fapientia, . attingens a-fine víque: ad-finem

IC i 3

fortiterj & fuauiter vniuerfa difponens:: - fed-pro

itet,

me fortiter, fuauiter mihi;

Vicit-ludteorum blaf-

,. lpfe

deg (ld

phemias in patibulo, fortem: armatumr alligauit in

atrio, & de.ipfo mortis irnperio triumpliauit

Vbi

1 -aUtem

enim fünt opprobría tüa ludee:? vbi fünt Zabule,

[r(e pet

vafà captiuitatis ? vbi eft mors vi&toria tua ? Con-

fd

fufus eft calumniàator, raptor fpoliatus eft. :.-INo-

r n

üum genus potentiz ! hactenus victoriofa mors ob-

quignate

ftupefcit.

Quid tu Iudae, qui pridie ante crucem

y priet

agxtabas caput facrilegum ? ..Quid verum horninis

pu Vero

Caput Chriftum exagitabas opprobriis ? .Chriftus ,

üni fbl

inquit, Rex Ifrael, deícendat de cruce.

O vene—

niletur

qtur ot«

nata lingua , verbum mah*xæ fermo nequam ! Non

eft hoc, Caiplia;:quod paulo ante dicebas: Éxpe-

[

dit,

*

-

æ96

Caput X V J.

[

dit, vt Vnu., mouatur homo pIO populo, &.non

dootum;

tóta. gens pereat

"AC 111uc' qma mefdacium nofi

od ferip

erat, nori loquebams de* propno, non a-temetipfo

depit !

"

diceba

Si Rex Ifiacl 'eft, deftendat de 'CTUCC »

bt* Al

hcc plane tuum eft; mapis autem eitus, qui men

b ao faccf

da*( efï ab initio,

de enim confequethæ Vldc.

b-em falut

tur habere vt defcendat,

fi Rex eft, & non rm-

Faf t d

gis afcendat ? Sic non meminifü, fe1pcns anuque,

^itünti p

quatii COnfmus abftefferis olim, cum.dicere prg-

aCC mart

fumpfifies :

Mitte te demfüm &: Hec O'nma ti-

Wt p

bi

dabo, fi procidens adoraueris me? Sic tibi, Ia-

f pititu

dæe, eïadlt, quod audifii , quia Dominus. regna-

E Nout, t

üit à hgno, vt Regu*n abneges, qwa mdnc* in

Atfionem

hcno ?'Sed forfi 1tan eéc audift, quia non Iudæ]e

h corona

fed natlombus ha.c .mnvncnaao debebatur.

DICI-

1 finga

n natxombus , Quia Dommus regnauit

P. mqmt

tim p

à ligno.

Mesito pmmäP titul um *'cgm Prifes gen-

(ine dobit

tilis lnfarlpilt hono, nec potuit lud&us, vt voluit;

Chriftts 1

corrumpete tituli mfmptlone*n, nedum impedire-

loxipi,

Dominicam paff onem & noftram redemuonem*

Def(.endat, inqüiunt, fi Rex Ifael eft, immo Ves

tljong,

dulonum

fo quxa Réx Ifrael eft,

titulum regni non deferat,,

RU

Vngam imperi nom deponat, cuius nimirum Im-

Dritta t

perlum fuper humerum eius,

ficut pracinit 1faias z

änäu if

Noh, inquiunt Hldæl ad Plldtum, noli fcribete z

b

^E diteig ï

ch Iuäæorum, fed qun ipfe" dixit : Rc*:üm Iu.

Wil AU uU

R NU GAUAN

*

[ um

&

dao--

Confiderationes de. Paff. . Dom,

597

3 &non

cim 10

» diofum ; & Pilatus : Quod feriplt, ftripfi, Si Pilat;s,

t

'squod feripfit, fcripfit, Chriftus non perficiet, quod

.

"incepit ?-[p/e enim cepit, & faluabit nos. — Sed di-

le s

feunt*- Alios falüos fecit, fe ipfum non poteft fal-

Qui mep L

iuum facere,

ïm'æ Hüc.

Immo vero, fl defcenderit, memi-

*nem füluum faeiet. ^ Cum enim faluus effe non pof-

n f

Hfit, nifi qui perfeuerauerit vfque in finem , quanto

E

*minus potérit effe Saluator ? Alios érgo faluos (x-

Ctfe D«

"eit: nam faluatione, cum fit falus ipfe, noón indi-

Acmnia; u

"Bet: " Operátur falutem noftram; tec &audam deef

tii,

us TT

Te- patitur füerificio vefpertino hoftie fàlitaris,

ANouit, inique, quid cogites,

Non dabit tibi oc-

Tanet; i ^

"eafionem fürripiende nobis perfeuerantis, que fo-

1 Iudæig ;

la coronatur, Non faciec obmutefcere pr&dicato-

,. Dit

rum linguas, confolantium pufilánimes; & dicen-

Tegnauib-

tium íingulis: Tu locum tuum ne defera$, quod

xies gete d

"ine dubio féqueretur, fi refpondere pofient, quia

VLyoluis"

Chriftus füuum deferuit.

Proni'epim funt fenfug

impetit

bominis, & cogitationes in malum.

Siné cauía ,

mtionegq(i

maligne, parafti fagitta$ tuas in pharetta : & diíti.

o Yer "

pulorum fufpiria cumulas opprobriis luda&orüm. ll

| defe;

V

^'|- M quippe defperant, ifti im'þzfo;)erant; Sed .Ch';*ïïtö

jrum X «

cneutra téla nocebunt. Aliud tempus elegit confor«

tlis: | tandis difcipulis, & alind' aduerfariis confatandis,

ibe: T Interim patientiam magis exhibet, humilitatem

isle] commendat, obediéütiám irplet;: petficit chafita-

1

Ü

"u

rEk

tem.

$98

Caput. X 1.

tareitur

tem.

His nempe virtutum gemms quatuor cornuüua

crucis .ornantur: & eft füpereminentior charitas s

lirari . qu

