que mittatis margaritas veftras ante porcos. Sed

pte, Do

Pilato imperii fui poteftatem iactaüti , & ad fuum

reniffe,

nutum iudicium fore, ftulte promittenti percommo-

p n

de fuam vim. opponit , atque potentiam : & vel

emm, :

aduerfüs DEI gloriam vano , & infano füpercilio

oqlos ;

elatum deprimit.

Re vera enim non mediocre fi-

quengbo

dei damnum exítitiffet , fi qui putarent, Chriftum

lt N

& ludeorum vi

pacito (

vel inuitum ad 'mpPlic;ium trahi?

Ce-

Confideratiotes de. Paf, Dom.,

445

detrohi ,

eedere, quamuis natura fua DEVS fit, & vniuer-

"ODgrüere

fi Rex a fancta, diuinaque Scriptura pradicatus fit.

[4

:

"

idicitus

& viii

Scandali ergo nobis, & etroris cauíTam r

ilb hac

quodammodo euertit, dicens : Nifi tibi datum effet

defüper,

Defüper veró datam effe Pilato potefta:

ANVS.

tem ait, non quafi DEVS, ac Pater crucis paffio-

nem inuito Filio impofüerit , fed quod ipfe Vnigee

mitus fe ipfum füppliciis "offerat pro nobis, & Pa

li

ter myfterium illud impléri finat,

Datum igitur

hoc loco effe a Patre, idem| eft, ac fi diceretur

1 Qdf

eonfenfife , & concefüiffe ; ^atque voluiffe Filius.

(et

"

'urbam quippe preeualuiffe Chrifto nemo fibi pe^

U VN

fuaferit: patet tamen ex' eo, quod , fiepe intidiati

quum effent, nihil profecerunt, fed reprehenfi dun-

titre,

taxat, & tanquam iniurii condemnati funt, Etcer-

ideo my-

te voluerunt eum capere , vt ait. Euangelifta , fed

Do$ QUi«

ipfe tranfiens per medium eorum ibat , & ita pre-

Ibus, ne-

teriit.

Ita vero ait, pro eo quod eft, non. pro-

0s Sed

pere, non meticulofe, non füpientium more , fed

d füum

remiffe, graduque vfitato, & libero.

Diuina quip-

COttffiQ«

pe, & ineffabili quadàm virtute feipfum occultans,

! &vd

eorum, a quibus tunc ad cedem querebatur, fugit

percilü

oculos ; nec enim adhuc pati volebat, nec perfe-

jocre f

quentibus permififfet, vt fe capere poffent,, (i nol-

let.

hrifta

Nutu itaque füo , DElIque, ac Patris bene-

rum Vi

placito datarm effe ait Pilato poteftatem ;faciendi'- ali

(

-

$54

quid

444

Coput X11,

ul

: DEVM( t

quid eorum, que iam aufüs fit.

Nec enim cuius-

EE bolrste ml

quam poteftati fübeft diuima , ac füprema matura ,

cui imperium in omnes a natura ineft, Maius au-

tui füb ll

tem peccatum , erga fe nimirum , adfcribit ei, &

clnt, D

quo ad Pilatum. adductus eft, idque merito valde,

gt : Ab

llle enim origo , & ianua quodammodo impictatis

fitant. orbe

in eum exftitit; Iudex autem, alienorum ftelerum

timendum

minifter, & particeps impietatis Iudaice intempe-

ftiuo metu factus eft.

Quisnam eft igitur is, qui

timeret, prt

tradidit, aut quis primo peccato premitur ? Vena-

quod factu

205 i m

lis , credo, difcipulus, immo vero proditor, & ani-.

quens 105

me füs perditor, deinde populi Principes, & ipfe

ludeorum populus, cui maius peccatum quum.at-

sigoid de t

tribuat, non omnino eius immunem Pilatum facit,

fint ; man

S. CYRILL, ALEXANDR.

üb XIR

( font, T

Ventür t l

in lann. cap, XIX. v. XI. *Z'om. IV. pag. 10 5r,

fum cupid

CONSIDERATIO CXCIV;

potefratem

ln eft e

4ANon baberes pote[latem. aduerfum me, .

ttta Àpc

LOC. CIT.

st a DE

& a DEC

imeat Dominum omnis terra : ab ipfo autem

4

I

commoueantur omnes, qui inhabitant orbem

et, t Tl

L

terre.

Non timeant alterum pro illo

*

ab ipfo

fs sf a

commoueantur omnes, qui inhabitant orbem terrae;

hominem,

nifi dita t

Fcra feuit ? DEVM time, — Serpens infidiatur ?

DEVM

socebat:

Confiderationes de Paf Dom.

445

Wa [ DEVM time. Homote odit? DEVM time. . Dia-

d Datun

bolus te impugnat ? DEVM time. Tota enim crea-

Maits qn.

tura füb illo eft, quem iuberis timere,

Quoniam

Flblt ei ,1

ipfe dixit, & fa&a funt ; ipfe mandauit, & crea-

o vlde

ta funt.

Hoc.in pfalmo fequitur.

Cum enim di-

ipiett

xiffet : Ab ipfo commoueantur omnes, qui inha-

bitant orbem terre : ne conuerteret fe homo ad

1 eelem

: Intenpe

timendum aliquid aliud , & auerfüs a timore DET,

"r i, qu

timeret pro illo aliauam creaturam , & adoraret ,

? Veng,

quod fa&um eft, dimiffo , qui fecit 5 confirmauit

nos in timore DEI, tanquam dicens nobis, & allo-

Or, &ani

$, & ipft

guens nos : Quid formidaturus es aliquid de colo,

quüm at-

aliquid de terra, aliquid de mari ? Ipfe dixit, & facia

um facit,

funt; mandauit, & creata funt, Qui dixit, & fa-

&a funt, mandauit, & creata funt, cum iubet , mo-

li, XII,

ventur ; cum iubet, quiefcunt.

Et malitia homi-

P. I0jf,

num cupiditatem nocendi poteft habere propriam :

IV

Poteftatem autem , fi ille non dat, non habet,

iNon eft enim poteftas ,nifi a DEO , definitiua fen-

G.

tentia Apoftoli eft. . Nou dixit: non eft cupiditas,

«ifi a DEO,

E(t enim mala cupiditas, que non

o aütef

eft a DEO ; fed quia ipfa mala cupiditas nulli no«

cet, fi ile non permittat, non eft, inquit, pote-

nt orbert

fias niffi a DEO. . Vnde DEVS homo, ftans ante

db ipo

em terme,

hominem, non haberes , inquit, in me poteftatem,

nifi data tibi fuiffet defüper.

Ille iudicabat, ille

fidiatur ?

batur, docebat, vt iudicaret ,

M. d docgbat: cum iudica

883

quos.

Ü

446

Caþz;t X1II,

docuerat, Non haberes , inquit, in me poteftatem,

001

nifi effet, data tibi detüper.

Quid hoc ? Homo

4

E

j

^l

4

"

ii

[j

j

[

tantum non habet poteftatem , nifi cum acceperit

defüper ? Quid ipfe diabolus aufüs eft vel vnam

i lm

ais C

euiculam tollere viro fan&o Iob, nifi prius diceret,

mitte manum tuam, hoc eft, da poteftatem ? Ille

volebat , fed ille non finebat : quando ille permifit,

um d

ille. potuit : non ergo ille potuit, fed qui permifit;

Jabo

ldeo bene eruditus ipfe Iob , non ait, ficut, ism

Jominum

eommemorare vobis folemus , Dominus dedit, &

qe ff

diabolus abítulit: fed Dominus dedit, & Domi-

protuieran

nus abftulit : ficut Domino placuit , ita fa&um eft,

tnt ; hoc

non ficut diabolo placuit.

Videte ergo fratres

3 munt

mei, cum tanto labore manducantes fülubrem ,

qe Pt

& vtilem panem , videte, ne quemquam timeatis,

velet abf

niü Dominum,

Preter eum ne timeas alium,

m 8

Scriptura tibi dicit.

Proinde timeat Dominurnma

omnis eti

omnis terra , qui pofuit in thefauris füis abyfíos,

fa. Stu

Ab ipfo autem commoueantur omnes , qui habi-

nuft, $

£ant orbem terre : quoniam ipfe dixit , & fatta

po impe

funt: ipfe mandauit , & creata funt.

t potef

S. AVGVSTINVS. Enarrat, IIT. in pfaim.

tibiprodi

o «

?XXXII. n. r2. loun. IV. pag. 20c.

Wif

U.

.5

n Qu

$

»

Atf

tit, ais

E

m

s

u

U

N

j

Ia leg

CON-

ifiderationes de Paf Dom.

447

Jtefta

CONSIDERATIO CXCV.

? Homg

&CCoperit

Exinde querebat. Pilatus azmttere eum Iudæz au-

Vel Vüar Vr

tem clamabant , dicentes : : fí. bunc (antm jóp. es d-

$ dlcelet,

eus Cefaris ; omnis enim, qui [ Regem facit , con-

LOC,

CIT. . V.

12,

(m « fl

tradicit Cefari.

Betmifi

um multis modis, Dilecuffimi ; Iudaica impietas

permiil

C

laboraret , vt caufam aliquam perpetrandi irí

icut, m

Dominum IESVM . fceleris inuenire

& mendacia,

(( GQ h,&

quie falfi teftes ,. iniuftis Sacerdotibus famulando

X Domi-

protulerant, nihil, quod morte dignum effet, affer-

LLUHI (2 n

rent; hoc quafi infüperabile repererunt , vt Domi-

) ilatreg

num mundi affe&ati regni inuidia perurgerent, Cunme

dub em

que Plh.tus IESVM , quem fruftra videbat argui ,

BN

& ninaciter conclama-

vellet' abfolui , calamniofe,

$ dlium,

runt ; Si hunc dimittis , non es amicus Cefaris £

lominu

omnis enim , qui fe Regem facit , contradicit Cz-

abyfios,

fari. Stultam infimulationem imprudenter Pilate ti-

U. habi-

iuifti.

Sed formidabile fuerit nomen regium , vt

& f

pro imperio Cefaris opprimi debuerit nouge moli-

tio poteftatis , fi dominaudi confilium tyrannicus

$t ffri,

tibi prodidit apparatus, fi prouifio armorum , fi con-

eregatio diuitiarum. , fi prefidia dete&ta funt milis

tum. Quid enim grauari finis. de .affe&atà potene

tia, cuius fpecialis fuit de humhtate da&rma ?- Ro«

snanis legibus non contradixit ; cenfum fübiit ,-dis

drachma

?Nc

445

Caput X 111.

C!)l

Atl

dotes

&rachma foluit, veGigalia non inhibuit, que DEI

funt, DEO , & que fünt Cefaüris , Cefari reddend&

|

tinio cte

tonftituit ; paupertatem elegit, obedientiam füafit ,

ciire, t

snanfuetudinem przdicauit : hoc eft vere, non Ce«

Tarabba 1

Verumtamen ne in

autorern i

farem impugnare, fed iuuare.

totum inanis videatur Iudeorum obieGio , difcute

metr hm

diligentius , Przfes, quid de Domini IESV operjs

$L

bus notum fit, quid de poteftate coipertum. . Ce»

UA

cis vifum , furdis auditum , claudis greffüm , mutis

donauit eloquium : febres abegit, dolores refoluit ,

Biutu a

&8xmonia eiecit, mortuos viuificauit , mari, & vere

tüs lE

tis, vt quiefcerent , imperauit.

Magnum prorfus

Pun l

Regem ifta demonítrant, qui non humana excellit

L

potentia, fed virtute diuina,

Hanc ergo ludei

obiiciant poteftatem , commutent. aCtionem fuam ,

& hoc proferant ore, quod tenent corde, Quare

itp

(

Pia

de terrenis calumniantur , qui cocleftia perfequün—

tur ? Quamuis ergo Pilatus onerofum fibi, inuidio-

loc g

fumque fentiret , quod eum Tudzi de negle&u amici-

tünis, id

ti9 Cefaris impetebant, aliquamdiu tamen furorera

tullo faf

idexuru

ipforum mitigare conatus eft, & ideo Dominum

IESVM diuerfis contumeliis affici aut- permifit , aut

ditis aud

luffit, vt fatiata iniquitas de innocentis iniuriis vl-

encifge .

£erius non feuiret,

Sed pertinax malitia propriis.

gam ? ]i

crefcebat augmentis, & in quem obtinuerat ius il-

Vufi Cf

Aufionis, exigebat & moriis. Vnde cum & füummi

QRv d

Sa-

Confiderationes de. Paf D»om.x

449

T.:5:3)))|

Sacerdotes, & Principes Tudeorum , omnisque mub

. reddends

titudo crebris vocibus acclamarent , crucifige, crue

an fiifr,

cige, tradidit IESVM perfequentium voluntati ,

$ Don Coe

Barabba illis latrone dimiffo , vt qui in die fefto

100 ff i

autorem interficiebant vitz , impunitas eis preítas

0, difcüte

zetur homicidg.

SV qpei

S. LEO M. Jerm. X. de Paff. Dom, pag. 122.

nim. , Cæ*

Im, mu

CONSIDERATIO CXCVI

; refoluit,

Pilatus autem cum audifJet bos fermones, adduxit fo-

ri, & vers

ras IESVM , & fedit pro iribundli, - « &

m prorft

X excelit

4dicit ludeis: Ecce Rex vefler, Il autem elee

rgo Tutej

mabant : dolle, tolle, crucifige eum &gc.

LoC. C)T. V. f9. kT SEQQ,

m fum,

& Quie

| impudentiam, & intempeftiuam formidinem $

verfequune

O

Pilatus enim cum periculum formidaret , fi

j, inutio»

hec negligeret , exit quidem , quafi rem examina-

( anicis

turus, id enim fibi vult, cum fediffe dicit.

Sed

1 füroreta

nullo fa&o examine, tradidit eum , putans , fe illos

Dominuft

inflexurum efíe.

Quod enimillo effet animo , ex

ml aut

dictis audi; Ecce Rex vefter.

Cum dixiffent illi z

niuriis vl« .

erucifige , rurfum addidit: Regem veftrum crucifi-

| proprüs

gam ? Illi vero. clamabant : Non habemus Regem,

at d d«

nifi Caefarem. Sponte fe vltioni fubiecerunt. Ideo

& fimmi |

N

-DEVS illos tradidit, guande fc ipfi priores ex eiug

pre-

450

Caput X111,

No e

protïiäelïtia, & protectione fübtraxerant * & cum .

Tüdos.

vno confenfü regnum, eius abnegaflent , permifit

ant

tidi di

eos fuis calculis fübruere.

Atqui quz dicta fuer

IZ

Sed timue-

Dus 65

totam illorum iram fedare debuiffent.

Tdeo et

runt, ne dimiffus denuo populum congregaret ,

fequam

quod ne eueniret, omnia mouebant. Graue enim

tare fo

quidpiam eft amibitio , graue, & quod animam per-

la-

&CU

Íed etia

dere poffit. Ideo nunquam illum audierunt. At Pi

tus verbis tantum vult illum dimitti.

Illi inftant di-

vant, d

centes: Crucifige.

Et cur tantopere illum interfi*

los ad1

ilos ; |

cere fatagebant ? Ignominiofa mors illa erat; ti-

mentes ergo , he qua in pofterum eius memoria

àd ptn

feruaretur , hoc probrofum füpplicium ipfi inferre

Nihil e

ftudent, nefcii , impedimentis ;veritatem . extolli.

& bene

Nam, quod hoc fufpicarentur , audi, quid dicant :

&I] CIGQ

Nos audiuimus, quia feductor ille dixit , poft tres

qui mol

dies. refürgam.

Ideo omnia fusque deque verten-

eftünde

tes mifcebant, vt hanc in pofterum ftatuerent per-

f mend

niciofam opinionem.

Et frequenter clamabant :

T30is à

Crucifige , incondita nempe turba a Principibus core

bis, co

tupta, NNos autem hec non folum legamus, fed in

Chrifta

mente feramus , coronam fpineam, veftimentum ,

vt luge

calarnum , alapas, plagas oculis inflidias, fputa ,

um ex

irrifiones.

Hàc quippe in mente frequenter vería-

fed ladi

ta omnem iram fedare poffunt: etiamfi irridcamur,

[ e&,

etiamfi quid iniufle patiamur, frequenter dicamus 1

eeriby

iNon

| Con[iderationes de. Pa[J. Dom.

45X

& a

Non eft feruus maior Domino fuo.

Et que a

permifi

Tudzis dicuntur , adducamus in medium , cum ra-

fucï:mt,

bidi dicerent : Demonium habes.

Et: Samarite

| timue.

nus es tu.

Et : In Beelzebüb eiicit demonia,

ret

g

iv a

ldeo enim hec omnia paífus eft, vt eius veftigia

lt enim

fequamur, & dicteria feramus, quz: maxime concie

lm pet.

tare.folent. Attamen ille non folum hec pertulit,

Íed etiam omnia fecit, vt eos , qui hec moliti fue-

tant di-

rant, a deftinato füpplicio liberaret : nam' Apofto-

dntert*

los ad illorum falutem mifit,

Audis enim cþ'centee

at ; (ie

illos: Scimus, quia ignoranter feciftis, & fic illog

Yemora

ad penitentiam attrahunt.

Hec & nos imitemur,

inferre

Nihil enim ita DEVM placat , vt inimicos Giligere,

extolli

& benefacere ledentibus,

Cum quis tibi molefti

dicant

am creauerit, ne illum refpicias , fed dæmonemv *

oft tre$

qui mouet illum , & contra demonem totam iramr

Vettere

effunde: illum vero a diabolo motum iziferere, Nam

nt pe

fi mendacium a diabolo eft, fine caufa irafci multo

abant :

1magis ab illo procedit.

Cum te irridentem vide-

J COT*

bis, cogita , illum a diabolo concitari ; non enim

Chriftianorum dicteria huiusmodi

fed n

Nam qui iuffus

ntum ,

eít lugere , & audire illud : Vz qui ridetis, certe

fputà ;

cum exprobraát , irridet, exardefcit, non opprobriis,

: Vert

fed lachrimis dignus eft. Nam & Chriftus turba-

Lcalmkïl',

tus eft, ludam recogitans.

Hec itaque omnia

Q

'mus 1

eperibus exíequi meditenf;ælr. Ni& enim hec fece-

Non

rimus,

D

452

Caput XIIL,

rimus, früftra , & incaffum in hunc mundum veni-

qu p

tur ,

mus ; immo. potius in malum

Non-enim poteft

àm ab

fides fola in. celum introducere , fed etiam magis

w V0

eos, qui malam vitam exhibent, condemnare po-

Venite

teft." Qui enim nouit voluntatem .Domini füi , &

videte

non fecit, vapulabit multis

Et ruürfum : Si non

20 f

veniflem , & loquutus fuiffem eis, peccatum non

m füa

haberent.

Quam ergo excufationem habebimus ,

& inl

qui intra regiam conftituti , in adyta penetrare di-

tnaà f

£nati , & confortvs fa&i myfteriorum , . gentilibus ,

qui horum nullo fruuntur, deteriores fumus ? Si

tem 4

enimilli ob vanam gloriam tantam exhibuere phi-

[ j

quum c

lofophiam , multo magis nos , quia ita DEO pla.

fpatfe

cet, par eft, omnem adire virtutem

tel cOid

S. CHRTSOS TOMV'S. Homl. LXX XV,

a LXXXIV. in Ionn, Ton. VIII pag. 6orx.

1b jis f

Tent

CONSIDERATIO CXCVII

fancip

admodi

Res

Dicit eis Pilatus: Regemn veflrum crucifizam ?

pote(ta

fponderunt Pontfices : INom babemus Regem , mifi

&uerf r

Cafarem.

L0C. CIT. Vs I5

tates f

& ab amiciti&

ecaleitrauit hic dile&us .Ifrael

fi dhg«

R

4D? YOQ

DEI aperte reliliit, atque iuxta Mofis vocem

Ptinciy

rteliquit DEVM fa&orem fuum , & Domini auxilia-

soris fuüi non eft recordatus,

Animaduertc.enim,

Ti

que

—

Confäemtio/æs de Paff. Dom.

453

Tl Vels

quo pa&o facies meretrïcïä fa&a fit ipfi , vt fcribi-

*

| poteft .

1tur

z)

impudentem fe gefüit in omnes, fuam glori-

Preterca

,;

1 iapi

am abiecit, & Dominum füum negauit,

ate po:

per vocem Hieremie DEVS increpabat eos , dicens:

fs &

Venite in infulas Chettim, & mittite in Cedar, &

Si o

videte, fi gentes mutauerint deos füos, & ifti

m nod

non funt dii, Populus autem meus mutauit glori-

bimus,

am füam, Et rurfus: Obftupuit codlum füper hoc,

Tare di.

& inhorruit vehementer, dicit Dominus ; duo enim

*

tbus,

fala fecit. populus meus

*

me dereliquerunt fon

us ? $i

tem aquié vite, & foderunt fibi cifternas contri-

T plii

tas, qui non poterunt continere aquam,

Nam

quum cetere gentes per vniuerfum terrarum orbem

20 lt«

fparfi, errori fuo mordicus inhereant, & conftan-

$90

ter colant, quos fibi perfuaferint effe deos . nec

TE

ab iis facile deficiant, nec ad alios eultus fe trans-

ferant : refiliit tamen Ifrael, Cefaris imperio feipfuny

VL

mancipa/m , & DEI regnum exuit ; ideoque iufte

admodum Cefaris traditus eft manibus , & quum

:?Re-.-

poteítatem initio füfcepiffet , male ipfe periit , &

L

euerfa regione , belli mala, grauiffimasque calami-

tates fuftinuit.

Obferua- autem hic rurfus fcripto-

amiciti

ris diligentiam : nec enim populum dixit tam impi-

Vocet

àm vocem aufpicatum , fed ipfos rurfum populi

*

auxlite

Principes

5

clamabant enim , inquit, Sacerdotum

fv Cmmg

Principes ; vbique oftendens, populum praeuntibus

que

hxh

illis

TU

454

Coput X11T.

illis ducibus, in faxa impegiffe, & in perditionis ba-

gum 4

rathrum corruiie,

Arguuntur itaque pontifices ,

uit, qi

non modo fuas, fed & fübiectorum populorum ani-

fürem,

mas perdendo, exitiofe cadis duces, ac Principes,

tupc fa

& au&ores, exftitiffe, ficuti nimirum Propheta eos

fequto

increpabat dicens : Laqueus fa&i eftis fpeculationi,

VoCifert

& ficut rete expaníum fuper itabyrium , quod, qui

Ui

$

capiunt venationem , confixerunt, Speculationem

1 lu

enim heic vocat fübditorum. multitudinem , quibus

Itf

iuffum eft, Priacipum vitam contemplari

& fuam

ad illam conformare.

Speculatores enim idcirco

U.

in Ííanétis Litteris vocati funt , qui populis prze-

Vi

funt, Laqueus ergo, & rete fpeculationis fa&ti funt

N T

pontifices ipfi, quippe qui primi Chriftum negar

vt

co»perunt, & aliis omnibus authores fuerunt

jih, di

eidari

dicerent : Non habemus regem , nifi Cafarem,

Iüud vero dicere audent miferi, quum DEVS, ac

g

Pater Prophetze voce aduentum Seruatoris przdi-

cat, atque ita clamet : Gaude vehementer filia Sion,

&d

M

predica filia Hierufalem ? Ecce Rex tuus venit tibi

[

juftus, & faluans, ipfe manfuetus , & afcendens fu-

dizum

per fubiugalem , & pullum. nouum.

Hi vero ta-

de eoru

metü aünge pullo infidentem Hierofolyma deducen-

fet, fe (

tes IESVM ,publice vna cum pueris fauftis vocibus

paf Ui

profequerentur , dicentes : Benedictus , qui venit in

1

populo

nomine Domini ; nunc tamen reclamant, Romano-

Docens

[

rum 1mpeno duntaxat addiCi , ac diuini regni iu-

gum

RRE

Con/z'demtiones de Paf Dom,

4455

lonis ba-

gum a ceruicibus fuis excutientes.

Id enim faci-

lifices

unt, quum dicunt: non habemus regem, nifi Ca-

T anj-

farem.

Sed rurfüs comperiemus , populós etiam

'ncipes

1et2 e0g

tunc fauftis omnibus Chriftum Seruatorem effe pro-

fequutos ; confilio vero pontificum creuiffe hanc

tlationi,

voCiferandi audaciam.

10d, qui

S. CTRILLVS ALEXANDR. lil. XI£

ationem

in lann. cap. XIX. v. rs. Operum Tom. IV. pag.

; uibus

& fum

I0jf.

- Meitto

CONSIDERATIO CXCVIIL

lis pre.

K (ünt

Fidens autem. Pilatus , quia. tibil. proficeret , : Jed

| Dgare

smagis tumultus fieret , accepta aqua. lauit manus coram po«

t , vt

pulo, dicens : Innocens ego fum a fanguine iufti buius : oos

efrem,

videritis. .E vefpondens oniuerfus populus dixit : San-

PVS, a

guis eius. fuper mos , & füper filios, noftros,

s pred-

MATTH. XXVII. 24. 2$5.

jia Sio

'enit tübi

cditatyam obie&ionem Pilatus expauens , pro

M

tribunali fedens, morti adiudicauit morte in:

dens fü-

dignum,

Multifarie quippe attentauerat Chriftumi

Vero ti«

de eorum rmnanibus liberare, Quod quum percipe-

deducen

ret, fe caffo defudare labore, ipforum obftinatiffimz

vocibus

pafuit voluntati; Pueriliter denique agens , coram

venit in

populo aqua accepta, lauit manus fuas, dicens: In.

tomanos

2

nocens ego fum a fanguine hominis iftius,

Lauit

egi

hh23

Ina:

gum

j;

DCRNIRUUN

— Ü

POT INEPQENNISS

—

—

456

Coput. X111I.

Il

veltris,

|

manus fuas, tanquam fi per ablutiones corporis for

eter gl

des tereerentur animarum. Fefellit autem illum ftul-

do deté

ta opinio. INon eft corporalium macularum punitor

ebh &'

DEVS, fed fpiritaalium, neque de exteriori, fed de

ais im

interiori ftatu hominum iudicat

Lavamini , inquit

geniti,

per Prophetam, mundi eftote, auferte malum cogi

credidi

tationum veftrarum ab oculis meis

Quiefcite agere

f)on fl

peruerfe, difcite benefacere , querite iudicium, fuüb-

ofe d

uenite oppreffo , iudicate pupillo , defendite vidu-

dris u

am.

Nitorem igitur confcientie , animae pulchri-

QICICUE

tudinem, mentis mundltlam, atque finceritatem vi-

þnccq i

te ab vnoquoque noftrum exigit.

Nec difcutit ,

xotilm

vtrum quis non lotis manibus manducet, aut im-

modün

mundis incedat pedibus,

feu maculofis, fciffisque-

mo, qi

veftimentis gradiatur.

Ego fum , inquit ipfe, qui

fcrutor renes, & corda, & do vnicuique fecundum

Tntmum.

ta falla

opera fua.

Nihil horum fciens Pilatus , Iudeorum

leba

fequebatur ritus , qui diuing legis ignorantes fen

TIORIUR

fum ,

litere cultüm perficere conabantur.

Non

dium f

autem corporalis a&us per fe obeffe , aut prodefiíe

Verit ]

multum poteft fine voluntatis, ac rationis confenfu.

Quis ei

Quod male confüummatur per corpus, fi ex volun-

petieru

tatis deliberatione prodierit , dupliciter punietur.

lt al»m, )

Vbi vero absque corporis minifterio peccatum agi-

effüfior

tatur in corde, fimplici cordis compunétione mur-

tü$ eor

datur, dicente Propheta: Qus dicits in cordibus

ve-

—

T

Can&iemtz'qnes de Pa[f. Dom.

457

Yris [or«

ireftfis, in cubilibus, veftris compungimini. Dupli-

um (tul-

citer igitur deliquit Prefes, & neutrum fatisfacien-

punitor

, do deterfit.

Pro humano timore contra mentem

, Íed de

egit, & iniuftiffime damnauit innoxium.

Proprium

; lii

alis impofuit facinus, atque fine compun&ionis

1 Qugi-

gemitu, fola manuum ablutione fe DEO fatisfacere

credidit.

b qfete

Verum diuinam , ficut ceteri, euadere

non meruit vltionem.

m, füb-

Quoniam vero minus mali-

& dl

tiofe deliquit, remifius cum illo, quam cum Iu-

dwis iudicium acum eft, ficut Domini vocc eidem

pulchri-

fem vi-

dicitur : Propterea qui me tradidit tibi , maius

licutity

peccatum habet.

Iudeorum namque populus , &

aut if«

potiffimum Pharifeorum , ac turba Pontificum (üpra

:ï

cifisque

modum grauiter deliquerunt.

Sciebant, quo ani-

fe, qui

mo , quaue nocendi intentione agerent contra Do-

minum.

CUndün

Nouerant meditatas fraudes, & argumen-

deorum

ta fallacie. — Nequaquam fe ipfos apud fe excufare

ts fen-

valebant , aduerífüs eos confcientia ipforum tefti-

monium perhibente, ac etiam cogitationibus cor-

Non

dium fe inuicem accufàntibus.

Attamen non funt

prodelïe

veriii impudentifime vociferari, dicentes : San-

;:

jnfentü,

guis eius füper nos, & fuper liberos noftros. Quod

C

, VOlut-

|

unietur,

petierunt , dupliciter confecuti funt.

Nam tempo-

|

ralem, eternamque fententiam pro innoxii cruoris

m 4f

ne m

effufione perceperunt.

Non tamen diuina fundi-

tus eos confumpfit iuftitia , fed fuper terram pro

cordibui !

t

fu-

Ye

h 113

s

— :

INSTUCABERNE

—R

C EE

TT

-

Caput X11I.

458

Tivioni

fugos fecit, ficut ore þrophetico dicitur : Pecca.

Sibbat

tum peccauit Hierufalem , bropterea inftabilis facta

eft.

füroris

Ob promifüones igitur patribus faas inter

gentes habitare finuntur, quod Propheta adfcribens

us alt

Chrifto , in perfona eorum fic ait : Spiritus oris

de i

muncia

noftri Chriftus Dominus captus eft in peccatis no-

flris, cui diximus : In vmbra tua viuemus in gen-

p ji

tibus,

Ad erudiuonem quoque fidelium ipforum

IH

(

reliquie remanferunt, quemadmodum pfaltes pre-

WP- X

cipuus ex Saluatoris voce inquit : DEVS oftendet

fuper inimicos meos, ne occidas eos, ne quando

CO

obliuifcantur populi mei, Difperge illos in virtu-

At

te tua, & depone cos prote&or meus Domine,

Cur autem hoc illis acciderit , intulit : Delictum

oris eorum , fermones labiorum ipforum com-

ür

prehendantur in füperbià fua, Nempe quod vatici-

tum fo

natum fuit, fine iudice aliquo noftris claret tempo»

ribus.

Quz, oro, gens eft, qu& ad habitandum non

pier y

habeat regionem ? Quis vero populus cun&is terra-

ter

rum nationibus fie odiofüs agnofcitur , quemadmo-

tdfit ;

dum Hebreorum? Illis namque regnum , ciuitates,

enim ]

& ceremonie facrz ablate fünt,

Hoc in fpiritu pre-

mulaq

uidens Propheta deplorat, dicen$: Fa&us eft Domi-

chmal

nus quafi inimicus , pracipitauit Ifrael , precipitauit

Crif

omnia momnia eius, diffipauit quafi hortum tento-

bant,

rium füum, demolitus eft tabernaculum fuum, ob-

&dem

liui-

as

Coifiderationes de Paf Dom.

459

Peces,

luioni tradidit Dominus in Sion fefhultatem &

Is fafln

Sabbatum, & in opprobrlum & in indignationem

48 Inter

furoris füi regem, & Sacerdotem.

Repu'it Domi-

lfribeng

nus altare füum , maledixit fanctificationi fua.

Vn.

ILUS. orig

de iftis acciderint hec, prefens eorum fermo de-

CaS o

nunvciat : Sa'lgtus eius , mqmunt fuper nos , & fü-

ingen

per liberos noftros.

ipforum

S. LAVRENTIVS IVSTIN loco cift.

lts pre

eap. XF.in fme pag. 314.

oftendet

quando

CONSIDERATIO . CXCIX.

ID Virti

J"Accepta. aqua, lauit manus coram populo , dicens

Domine,

innocens ego [um C7c, LOC. CIT.

Jelict

f Com

ur ergo illum tradis ?

Cur non eripuifti , ficut

d vatic

E.

Paulum tribunus , qui etiam fciebat

fe gra-

empo

tum fore Iudzis ? feditio quippe, tumultusque pro-

lum non

pter ipfum factus eft

Attamen reftitit ille forti-

ter

I$ If

Atnon fic ifte , fed ignaue, molliterque fe

madimoe

Neque

geffit ; ac fimul omnes corrupti fuerunt.

Iuitafes,

enim hic plebi , neque multitudo ludzis reftitit 5

100 pI*

nullaque illis excufatio füpererat

Nam fuperuacue

t Doni-

clamabant ; hoc eft, magis

ac magis clamabant :

Crucifigatur.

Neque enim folum occidere vole-

xapltault

Q tn

[0

bant, fed quafi pro fcelere, & iudice repugnante,

lífly Ob.

eadem clamando perfeuerabant.

Viden' , quaata

fe-

ii

hha4

TET

-

—

(

46b5

Caput XI ll E

-

eea o

fecit Chriftus , vt illos ad refipifcendum induceret ?

Sicut enim lIudam fepe repreflit, fic & iftos, & in

etm

toto Euangelio , & ipfo iudieii tempore.

iNam

quiü etit

quando prefidem , & iudicem videbant lauantem

repit, d

&

us ex il

manus , & dicentem

*

innocens fum a fanguine

nilia:-in

huius, compungi oportebat, & verbis, & rebus,

ter , quot

vt & quando ludam viderunt laqueo füfpenfum;,

& ipfum Pilatum rogantem, vt alium. pro illo acci«

tem. quió

perent. Nam cum accufator, & proditor fe ipfum

putnt

autem 1

condemnet, & qui fert fententiam , crimina reiiciat,

Cur flgt

ae vifüm tale eadem noce appareat , & quafi con-

mam qu.

demnatum ipfüm Pilatus petat, quam poterunt excu-

fationem habere? Nam fi nolebant eum innocentem

gtam f

"

effe, certe non latronem ipfi preponi oportebat, la-

antea. di

,

tronem , inquam, infignem , quem talem effe in cone

lgem v

feffo erat,

Quid igitur illi ? Cum viderent iudicem

qu potc

manus lauantem , ac dicentem : Innocens fum, cla-

auettere

mabant : Sanguis eius füper nos , & füper filios

biyr, 1

noftros, Tunc demum, quia fententiam contra fe

enm &

tulerunt, omnia conceffit illis.

'Tu autem hoc loco

precatio

'alis enim

füblimita

confidera magnam ipforum vecordiam.

eft temerarius impetus, talis praua cupiditas , non

lentium,

finit boni quidpiam vidcre.

Efto enim. vobis ipfis

fe dicuh

maledixeritis , cur maledicionem in fillios veftros

füi dj

attrahitis ? Attamen benignus Dominus , cum. illi

Volyergt

tanto furore infanirent , & contra feipfos, & con»

Ügore 1

tra

Confiderationes de Paj]. Dom.

461

Vüteret?

tra filios fuos; latam non modo in filios füos , fed

, &in

etiam in fe ipfos , fententiam non. confirmauit ;

du

quin etiam ex ipfis eos, qui peenitentiam egerunt,

hüanten

recepit, & mille.bonis dignatus eft.. Nam & Pau-

fitouine

lus ex illorum..numero erat , & .multa credentium

& Tebis,

milla in lerufalem : lacobus.enim ait: Vides fra-

peufüm j

ter,quot millia Iudzeorum credentium funt ; fi au-

illo cci

:

tem quidam remanferunt, fibi ipfis fupplicium im-

feipfüm

putent.

Tunc dimifit ilis Barabbam , IESVM

Leiiciat,

autem flagellatum tradidit eis , vt crucifigeretur.

a( Con-

Cur flagellauit ? Aut quafi damnatum , aut vt for-

Int exque

mam quandam iudicio afferret, vel vt Iudeis rem

ocentem

gratam faceret, Et certe refiftere oportebat. . Nam

tebit,

antea dixerat :: Accipite eum 'vos , & fecundum

? in COf

legem. veftram iudicate illum.

Muitaque erant ,

judicem

quz poterant & Pilatum, & Iudeos a facinore tanto

um, d«

auertere, figna, miracula, ingens illius, qui patie-

er fios

batur, manfuetudo , ingens illud üilentium.

Vt

'ontra fe

enim & per ea, que ad defenfionem . dixit, & per

10€ ]oco

precationes fuas, fe hominem . effe oftendit ; ita

Jis enim

füblimitatem ,. magnanimitatemque. fuam. & per fi-

5 , Don

lentium , & per contemtum eorum, quse.contra

yuis ipfs

íe dicebantur , demonftrauit , per omnia ipfos ad

vefttos

fui admirationem inducens ; fed.nulli horum cedere

voluerunt.

cum. il

Cum enim femel quafi ebrietate , &

& cot

furore ratio intercepta: eft, difficile eft, lapfum re-

hhs

fipi-

t h

4.62

Caput XIII.P

fpifcere, nifi forte quis & generofo animo fit pre-

quol fax

ditus.

fit q:

xcef

^

Grauis certe, grauis res eft prauis huiusmo-

di paflionibus dare locum : quapropter aditum illis

ilm n0!

intercludere omnino par eft. Cum enim femel ani-

bus inot

mnt, Se

mam inuaferint, & occuparint , quafi ignis in ligna

delapfus, fic folent maximam accendere flammam.

ditiofis ,

S. CHRYSOSTOMVS. Hoil. LXXXVI.

transiuit

implaca

ql. LXXXVFII /in Alattb. Tom. V I T. pag. 21 3. $14

dehoneft

CONSIDERATIO CC.

jniuriis ,

Tonatum

Pilatus autem -volens. populo. fatisfacere ,. adiudi-

barum ,

cauit fieri pelitionem eorum.. MARCI. XV. 15.

gandos |

LUCE,. XXIIL 24.

Vit: vt

crederen

h fferebant IESVM, duris nexibus vin&um, co-

bontur à

' Japhis , & alapis frequentibus cefüm, fputis

oblitum , clamoribus predamnatum , vt inter tot

mantium

praiudicia, quem omnes vellent perire , non aude-

ISVM

mitü di

pet Pilatus abfoluere.

Denique nec in accufato

eum reperiffe culpam, nec in fententia füa tenuiffe

& füper

conftantiam , docet ipfa cognitio , in qua iudex,

fatione

quem ipnocentem pronuntiat, damnat , addicens

tum-de

iniquo populo fanguinem iufti, a quo abftinendum

&rant,

fibi, & intelle&u proprio fenferat, & fomnio vxo-

Pt

ris nouerat. NNon purgant contaminatum animum

Ts pro

manus lote, nec in afperfis aqua digitis expiatur,

fhicüh,

qgod

z

Confiderationes de Pa[J. Dom.

4

0 t pre.

quod famulante impia mente committitur. Excef-

hlliusmo.

fit quidem Pilati-culpam facinus Iudeorum , qui

litum illi

illum nomine Cefaris territum , & inuidiofis voci-

femd ani.

bus increpatum , ad effectum füui fceleris impule-

: in lia

runt. Sed nec ipfe euafit reatum, qui cooperatus fe-

ammam,

ditiofis , reliquit iudicium proprium , & in crimen

ATT

transiuit alienum.

Quod ergo Pilatus DileGiffimi ,

XU- 314-

implacabilis. populi vi&us infania, multis IESSVM

dehoneftari ludibriis , & immodicis vexari permifit

C

iniuriis , quodque eum flagellis cefüm , fpinis co-

, Adtd-

ronatum, & ami&u irriforie veftis indutum , fcri-

barum , & Sacerdotum oftentauit afpectui , imiti-

Bo

gandos procul dubio inimicorum animos exiftima-

uit: vt exfaturatis inuidi& odiis, non vltra iam

dum, ee-

crederent perfequendum , quem tot modis intue-

bantur affli&um.,

Sed cum inardefceret ira cla-

n, fputis

inter tot

mantium, vt Barabbam indulgentia relaxaret , &

)on aude.

IESVM crucis pona füfciperet ; cum confono fre-

accufito

mitu diceretur a turbis: Sanguis. eius füper nos,

; tenuiff

& fuper filios noftros , obtinuerünt iniqui in dam-

? judet,

pnationem fuam, quod pertinaciter exigebant : quo-

addicens

rum dentes , ficut. Propheta teftatus eft , arma

nendum

erant, & fagitte, & lingua eorum gladius acutus,

nio vXo-

Fruftra enim a crucifigendo Maieftatis Domino ma-

animum

nus proprias continebant, in quem lethalia vocum

epiatot ,

fpicula, & venenata verborum tela iaciebant. Vo-

bis,

quod

464

Caput X I1I.

u

bis, vobis o falfi Iudai , & fücrilegi Principes po-

fentientes

puli, totum facinoris iftius pondus incumbit ; &

tein d

licet immanitas fceleris , & Prafidem obligarit, &

paudi ha

Et

milites, omnis tamen fazti fumma vos arguit.

ziy., r

quidquid in fupplicio Chrifti , vel Pilati peccauit iu-

egile a

