& intellizentias veüras.

Ma-

(a, (

gna fiquidem txanqmlhtatxs pace potitur anima, qua

"—

(is v*

per fidei vmtatem & charitatis incendium Chrifto

fi

CO-

324

L]

Caput FIL.

gitioni

*€opulata eft, atqüe fic conuerfatur in terra, vt ,

quantum in ipfà eft, fraternitatis in nullo minuat

famind

dile&ionem. ^ Qui talis eft, frequenter fe ab homi-

quit: .

num occultat tumultibus, feque in cordis fui fecre-

& p

q 1

to, tanquam in fepulchro collocat , quatenus li-

berius eidem per contemplationis ftudium DEO va-

projri

care licéat.

De hoc fepulchro legitur fic: Ingre-

beit if

hs int

dieris in abundantia fepulchrum , ficut infertur acer-

Blurm

uus tritici in tempore fuo. Merito autem in agro

figuli conftitutum effe perhibetur, quoniam in hu-

chatit

inano celatum eft corpore.

Àn hoc exprimere

Tarur

n n

eurauit Apoftolus: Habemus thefaurum iftud abs-

conditum in vafis fidilibus ? Erat vtique tunc in

agro figuli peregrinorum materiale fepulchrum. Eft

4no d

vero nuhc in- cordibus iuftorum, DEVM contem-

AV

plantium , proximumque diligentium requies paca-

fiffma, in qua a curarum voraginibus fecedentes

fponfi fruuntur prefentia.

Caueant autem , qui

dona huiusmodi perceperunt , fibi arrogare , quod

habent.

Agnofcant gratiam, ne defluant in cul-

?

pam.

Meminerint iugiter , quoniam pretio fangui-

nis Chrifti peregrinorum fepultura empta eft. Vt

autem non ignorent fanguinis huius impretiabile

dilgn

pretium , Apoftolum audiant dicentem : Non enim

104X

corruptibilibus auro, vel argento redempti eftis

fire tras

e'ce. vana veftra copuerfatione paterng ve

fita

ditio-

Dd

i

Confiderationes: de Paff. Dom.

325

du wt,

ditionis , fed pretiofo -iänguine' quafi agni incon-

0 Ti

taminati, & immaculati Chrifti. — Paulus quoque in-

b bonj.

quit; Empti enim eftis pretio magno , glorificate ,

füi feer.

& portate DEVM in corpore veftro.

Quis-—.

itenus [

que igiur feruorum Chrifti in hoc fpirituali agro

DEO m.

proprium fibi ftudeat vendicare fepulchrum.

Ha-

c: Ingre

beat in fe, vbi interdum requiefcat, atque' deperdi-

Ttür acet-

tas intus reparet, quas horis fmgulä amifit, vires,

in ago

Plurimum namque naturalis decoris , & gratuitatze

min hu-

Charitatis amittitur terrenarum follicitudinibus cu-

Xprimere

rarum , que nonnifi ex reformatione diuinz imagi-

ftud db

nis in fpeculo reftaurantur confcientue,

: funct

$ LAVRENTIVS. IFVSTINIANVS

um E

loro :nemorato cap. X . ad fimen psge 307.

COnCert

je$ puct

cedentes

CAPV'T VIII.

em , qui

€, quod

EO

G

ï*r

]

t in dl

L

Cbriflus in pratorio reiiä?us tum. fa-

M

o fangli-

-

(

* telitibus, apud Prafidem , ad

di V

ludaeos egre[]s

m : acufatur, —Luc.

retiabll

»XXHL 2.

n enm

IOANN, XVIII. 28-

p eftis

ll. ludeis , religionis oltentu ud pratorii

(ire ttte

fores remanentibus , intus a. Pilato Prafide ex-

dio«

2

aumi-

526

Caput../ 111

aminatuy

MATTH, XXVIL

iI. MARCI

XV.

I

2. LUCE. XXIll. 3. 10ANN.- XVllI. 33

torIur

1ESV

111 Regmum [üus nom e[fé de boc munda

fatetur

IOANN. XVillL. 56.

terrog

Rer |

L (à) Ádducunt ergo IESVM a

À ter

Caipha in preetorium. — Erat autem mane:

de m

& ipfi non introierunt in pretorium, vt

ludet

non. contaminarentur , fed vt manducarent

&den

Paícha. . Exiuit ergo Pilatus ad eos foras,

T

& dixit:

Quam accufztionem affertis ad-

um 1

uerfus homirem hunc ? Refponderunt , &

mund

dixerunt ei: Si^non effet hic malefa&m ^

non tibi tradidiffemus eum.

vtiqu

Dixit ergo

I5: m

eis Pilatus: Accipite eum vos , & fecun-

Dixit

dum legem veítram iudicate eum.

Dix

runt ergo ei ludei : Nobis no

licet in-

Refp

terficere quemquam., .. Vt fermo IESV im-

f0

Veni

pleretur , fignificans , qua morte effet mo-

riturus. (c) Coeperunt autem illum accu-

um vi

&auit

fare, dicentes :

Hunc inuenimus fübuere

Qu

tentem gentem nofiram., & prohibentem

tributa dare Cafari- " & alcentem .e Chri-

Verü

ftum regem elfe,

1I.

Confiderationes de. Pafl. Dom.

327

d. Xy

Il. (d) Introiuit ergo iterum in pre-

torium Pilatus, & wocauit IESVM. (a)

Em

IESVS autem ftetlt ante Prefidem, & in-

terrogauit eum Praíes , dicens

*

L

Tu es

YN

Rex Iud:orum ? (d) Refpondit IESV.

TWane:

À temetipfo hoc dicis , an alii &ixerunt

de me? Refpondit Pilatus : Nunquid ego

jM

(Carent

Iudeus fum ? Gens tua, & Pontifices tra-

diderunt te mihi * quid fecifti ?

foras

IH. Refpondit IESVS : Regnum me-

tis ad

nt, &

um non efít de hoc mundo.

Si ex hoc

inundo eflet regnum meum , miniftri mei

idor ,

vtique decertarent, vt non traderév Tudo-

eito

feCUlle

is: nunc autem regnum meum non &ft hinc.

Dixit itaque ei Pilatus : Ergo rex estu?

Dire

"t 1f

Refpondit IESVS : Tu dicis, quia rex fum

ego.

Ego in hoc natus fum, & ad hoc

.Vlm-

veni in mundum, vt teítimonium perhibe-

t mo

aCQU

am veritati, Omnis, qui eft ex yeritste,

audit vocem rmeaim.

Dicit ei Vilatus ;

Tbuere

entetm

Quid eft veritas ? Et cum hoc dlx*rffet,

1terum exiuit ad Iudzos.

Chrie

II

Z fà

CON-

^

28

»

Ca;ut V1II

fdif

CONSIDERATIO CL.

empe

Zdducunt érgo IESV.M a Caipba in pratorium,

gere.

Erat autem inane :

& ipfi mon inroierumt in pre-^

ornib

tórium , vi mon contaminarentur , fed «t man-

dem,

ducarent ' Pafcba.

IOANN. XVliL 28.,

mb

udicivm iuftum iudicare, & innocentem , ac iu-

plám

I

ftumi non interficere, cum lex & diuinum pre-

luftrat

Q 1

ceptum fanxerit, ptidet quidem miferos, nullüm fi-

.

.

bi crimen fuppetere

cum autem nullam fíuüi im

adpel

Chriftum furoris excufationem inuenirent, nec fibi

D

occidere eum liceret, quia luftrandi mox erant ,

mod

( immolare enim Pafcha debebant iuxta legem ) ad

Vero

Pilatum eumi adducunt , incredibili vacordia fibi

nuiffi

perfuadentés , iniufie cedis crimine fe nequaquam

fem |

obftri&tum 'iri, fi a cede ipfi abftinentes, in alte-

Thità

rius mjanus eum traderent, illud paffurum, quamuis

aC di

legibus repugnaret ; quod mente verfabant

Sed

impu

& illud perquam ridiculum deprehendetur., quod

&«

tüüm

quum innocentiffimum, quafi fümmorum criminum

reum , in iudicium adducerent, ac tam horrendam

quide

impietatem in caput fuum effunderent, pratorii

extt

limen: fugtunt , quafi inquinandi hinc forent, & imà

lo

puris hominibus mifceri fümmopere cauent. Lapi:

Tum

admi

des quippe, & eiusdem generis hominum corpora

inquimare pofle hominis animam fibi perfuadent :

fttüm

fe-

*

!

m

Confiderationes de. Pa[f. Dom.

329

"

fediffimum vero malorum omnium, iniuftiffimam

r

nempe cedem nihil prorfus fibi noxe putant affin-

gere,

Et quod mirabilus , immo vero ceteri:

[ f«

omnibus infanius eft,non polluuntur ob agni ce-

U

dem, qui nihil aliud, quam myfterii Chrifti nobis

vmbram exprimit, & quum rei typum honorant ,

T

ipíam veritatem labefactant.

Nam quum ob agnum

f pre.

luftrari fe fingunt, Chrifti cede inquinantur. Re-

illom f

&e igitur , modo quidem fepulchra dealbata eos

| füi if

adpellauit, externo & artificiofo fuco ornata, in-

nec (ibi

$us autem foetido , & graueolente fpurcitia plena :

&tf

modo culicem quidem excolare dixit , camelum

em )ad

vero deglutire.

Nam quum fipe minima , ac te-

ha fibi

nuiffima queque, vt verbo dicam , obferuant , aut

aquam

rem prorfus nihili ( quid enim eft culex ? y cri-

in alte.

mina grauiora pro nihilo ducunt, & calicis quidem,

quamuis

ac difei partem exteriorem abluunt, interne vero

'

$ed

impuritatis nullam rationem habent. Ecce enim,

qiod,

ecce, tametfi Hieremias Propheta dicat; laua cor

iminum

tuum a malitia, Hierufalem, vt falua fias , internam

tendarit

quidem , & in animo fitam impietatem nihil effo

yretori

exiftimant : Chriftum vero ad Pilatum adducentes,

,&im

loca fugiunt, vt impura, & virorum incircumcif--

E

rum corpora, & modo fuis ipfi manibus fcelus noi:

copora

admittant, fed fuz crudelitatis quodammodo mini

dent *

íftrum Pilatum faciant , expertes fe culpe omnis

fig-

r

Tnan-

T R

330

Coput. V1II.

manfüros pre vecordia fufpicantur. — Sed mirabere

forfan illam eorum impietatem non ignotam fuiffe

Prophetis ? Dixit enim alicubi de iis beatus Efàias :

V iniquo ; mala fecundum opera manuum eius ac-

cident ei.

Ezechiel vero : Sicut fecifti , erit tibi :

i

retributio tua retribuetur tibi in caput tuum. Quin

| A

& ipfe diuinus Pfalmiftes : Redde retributionem

a mod

ipfis , fecundum opera inanuum illorum da eis,

nullo:

Quemadmodum enim omnium Seruatorem & Chri-

dutom.

ftum ad Remanorum pratores addüxerunt , ita vi-

D

ciffim ii Komanorum traditi funt imperio, & Impe-

lünoc

ratorum manu fübafti fuerunt. Tar graue quippe

in eos bellum exarfit, tamque inauditis calamitati-

trüt,

tasain

bus afflidi funt , vt, fi licuiffet , in montibus &

dant |

fpeluncis abditos emori multi mallent , quam bel.

lum illud fpe&are.

Quod quidem optaturos quum

tum,

tabant

prenunciaret Dominus , aiebat : Quando videritis

Qur ij

obfeffam ab exercitibus Hierufalem , tunc dicetis

XCTUT

montibus; operite nos, & collibus ; cadite füper

m

perio

eil'eng

S. CTRILLVS ALEXANDR. li. XII

tat,

tund

im hann. XVIIL 2g. Tóm. IZ. page 203a.

,lebm)

totat

Chril

Ttye

CON-

U

Confiderationes de Paf[f. Do/m. - EE:

rtbere

CONSIDERATIO.CL!.

m füjffe

Fns:

]

WEX dpfi mon introberunt im bratoriun W.

&U aC«

LOC. CIT.

tit tii :

. Qu

ntequam gallus cantaret , ad C üpham ducitur,

itionem

A

mane ad Pilatum , queis oüendi.t-Euangefng—,

dh ei,

a media no&e femper a Caipha interrogatum , in

X Chr-

nullo. conuidum fuifie. Ideoque miíüt illum ad Pi-

latum.

; lt Vi

Sed illa aliis mittens, ipíe fequentia nar-

t Impe

rat. Animaduerte autem , quam ridiculi fint Tuázi,

Iünocente capto , armati in pretorium non in-

quppe

amitati-

trant, vt non contaminarentur.

Atqui quze con-

jbus &

taminatio, ingredi in pretorium , in quo ponas

m be-

dant fcelefti ? Qui decimabant mentam , & ane-

; quum

thum, iniufte occidentes , fe contaminari nom pu-

rideritis

tabant; contra vero in prétorium intrantes. Sed

dicetis

cur ipfi eum non occiderunt , íed. ad Pilatum dü-

e füptt

xerunt ? lam multum ipfis de potentia, & de im-

perio decifum erat , cum Romanis omnia fubie&a

eflert. Alioquin vero timebant, ne peenas ipfi da-

»ti^

rent, ab illo accufati.

Quid fibi- vult illud , vt

|

manducarent Pafcha ? Atqui illud .iam- Chriftus cc-

Vel Pafcha vocat

lebrauerat .vna die azymorum.

totam folemnitatem, vel ipti tum Pafcha faciebant ;

Chriftus vero pridie fecerat , cedem . fuam in Para-

fcéuen referuans, quo die olim Pafcha celebrabatur.

N.

Z 4

Ip£

|

332

Coput I 111.

Ypfi vero, dum arma geftant, quod non licebat,

& dum fanguinem effundunt , de loco accurate

mlufï'ln

püm&D

cauent , & Pilatum ad fe euocant , qui egreffus

ait: Quam accufationem affertis. áduerfüs homi-

nihil &

nem hunc ?

dam

Tudgo!

$. CHRYSOSTOMV'S. Honil. LXXXIII.

Sodo

. LXXXII in lam. Tóm, VIII. bab. 494-

Turn J

CONSIDERATIO CLIIT.

ioítfc

Exidit evgo Pilatus ad eos foras , & dixit : Ouam

quider

lupidi

. &CCt fatzomm affertis aduerfus bominem Bunc ? Rejþon-

nanit

demnt ég dixerunt ei :

Si non e[fet bic tale-

quem

faltor , mon tibi tradidiffemus. eum

]

te af

JOANN, XVIIT. 39.

turam

auent quidem , ne lapidum & parietum ta&u

ne t

C

inquinentur: Pilatus vero egreditur, & cauffam

terfic

aduentus eorum fcifcitatur, & eius, quem iudicio fi-

fpon

ftebant, crimina exquirit, Iudzorum principes alio-

faQto

qui condemnans.

Nam alienigena quum eflet , Iu-

dem

deorum tamen legem reueretur , & morem , qui

fem

apud eos obtinuit , religiofe obferuat

Fgrcfï'us

quer

enim eft prater folitum ex pratorio, tantum non

e

lud&is hoc facto fignificans, legem effe feruandam,

lii

lli vero diuinis mandetis contraria fentientes , &

que

Mofaicas leges pro nihilo habentes , cedem xmu&am

quo

patrant, & hic qmdem licet ab eorum lege alie«

obf

nus,

Confiderationes de Paf Dom.

333

liceb.at,

nus,-crimina tamen .inquirit, ac.fodulo rimatur ,

dCCQrata

iniuftam oftendens effe, vt, qui nihil deliquerint ,

egreffüs

puniantur, aut vllo füpplicio afficiantur: illi, quum

5 homi.

nihil ei poffünt obiicere, tamen vt immanem quem-

dam latronem .adducunt.

Non abs re ergo ad

Iudeorum fynagogam di&um eft : Iuftificata eft

m

4hh

Sodoma ex te.

Ext ipfe alicubi Chriftus Ifraelita-

L]

L

rum intemperiem accufans

Sed neque fecundum

Il

Quod verum

iuftificationes gentium fecifti mihi.

quidem eífe patet ; nam Greci quidem lignis &

T

lapidibus, quos deos putant , impuris ,. & illotis

""

lii«

manibus fíacrificia nequaquam obtulerunt , nec

quemquam nifi grauiffimi fceleris conuidtum mor-

te affecerunt.

.Hi vero quamuis fecundum na-

turam DEO Pafcha facrificaturi , innocenti fangui-

m tl

ne tamen animum füum obftringunt, & iniufte in-

eauffam

terficere adgrediuntur omnis culpe exortem.

Re-

Idicio fi«

fponderunt , & dixerunt ei : fi non eflet hic male-

265 ali-

Iuftam qui-

fa&or, non tibi tradidiffemus eum.

jet , T«

dem caufam non habent , fed impietatis turpitudi-

, qui

nem celant, & ne videantur iniufte eius mortem

preltus

querere , fübdole aiunt , fe nequaquam IESVM

Jf n0n

ple&endum addu&turos. fuiffe , nifi aliqua in re de-

andam

liquiffet.

Legem quippe obferuare fe fimulant ,

t &

que fan&ctum in omnibus iudicium facere iubet, &

iuflam

quod mirere , legis obfequium prztexunt , eiusque

t alite

obferuatores haberi volunt , cum legis autori cri-

imen

DUS',

z5

334

Caput. FTTT

|

men affüngere non reformident,

: Malefactorem

fan&ita!

quippe dicunt eum, qui ad delenda maleficia venit

yer q

in mundum , vt videatur rurfiis Chriftus per Ofee

metue)

me Of

Prophetz vocem de iis dixilie : V eis, refilierunt

a me : meticulofi funt , quia impie egcrunt in me.

vo$ 1.

Ego redemi eos :

quia d

Tnendacia.

ipfi vero locuti funt contra a

litus i

S. CYRILLVS ALEXANDR.lib. XI .

dendus

voluit

in loann.cap. X V IIL v. 29. 3o. Tom. IV. paz. t034.

bis t52

CONSIDERATIO CLIII.

prehen

àm t

Dixit ergo eis Pilatus : efccipite eum vos , & fe-

eum a

cundum legem veftram judicate eum. — Dixerumt ergo

jllis o

eí ludei : INobis non. licet. interficere quemquau,

enudf

LOC. CIT.;V.S8Ee

Y0s &

uid eft, quod loquitur infana crudelitas ? An

€arürm

Q

aCUtts

non interficiebant, quem interficiendum offe-

rebant? An forte crux non interficit ? Sic defipi-

madh

unt, qui non fe&antur , fed infe&antur fapienti-

d

am. Quid eft autem : Nobis non licet interficere-

d co

quemquam ? Si malefa&or eft, cur non liccet ? Non-

Ton V

,ne lex eis precepit, ne malefa&oribus , prwfertim

T

at

qualem iftum putabant , a füo DEO fedu&oribus

parcant ? Sed intelligendum eft, eos dixiffe , non

Vere

fibi licere interficere quemquam propter diei fefti

W t

fan-

Confiderationes de Paff. Dom.

835 -

af

ïah&itatem , quem celebrare iam ccperant, pro-

C Vej

pier quem de ingreflu etiam pretorii contaminzri

t Ofee

metuebant.

Itane obduruiftis falü Ifraelite ? lta-

cllierunt

ne omnem fenfum nimia malitia perdidiftis, vt ideo

t tüe,

vos a fanguine innocentis impollutos effe credatis,

t qe

quia eum fundendum alteri tradidiftis ? Nunquid & Pi,

latus illum , qui poteftati eius a vobis ingeritur occi-

2 NT

dendus, fuis eft manibus occifurus ? Si non eum

voluiftis occidi , fi non infidiati eftis , f non vo-

» UM,

bis tradendum pecunia comparaftis , fi non com-

ll

prehendiftis, vinxiftis, adduxiftis , fi non occiden-

dum manibus obtuliftis, vocibus popofciftis , non

14

eum a vobis interfectum eífe ia&ate.

Si autem

tup

Mlis omnibus veftris precedentibus fa&is , etiam

Al

erucifige , crucifige clamafUs, audite, quod contra

vos etiam Propheta clamat : Filii hominum dentes

1 Àn

eorum arma, & fügitte , & lingua eorum machzra

m offe.

acuta,

Ecce quibus armis, quibus fagittis , qua

defjpi-

machera iuftum interfeciftis , quando vobis interfi-

pienti

cere quemquam non licere dixiftis, — Hinc eít, quod

rficere-

ad comprehendendum IESVM , cum Sacerdotum

Non

non veniffent Principes , fed mnififfent ; Lucas ta-

fertim

men Euangelifta in eodem narrationis fuz loco ,

OTiDUS

ait: Dixitautem , inquit , IESVS ad ceos, qui

,D0n

venerant ad fe Principes Sacerdotum , & magiftra-

i feft

tus templi, & feniores ; Quaü ad latronem exiftis,

&

fi

-

(

$335

Caput F 111

& cetera

Sicut ergo Principes Sacerdotum non

fupcr fil

1on tan

per-fe ipfos, fed per eos, quos miferant ad com-

prehendendum IESVM ,- quxd aliud, quam ipfi in

mittite

vos d

Wüue iuffionis , poteftate venerunt ? Sic omnes, qui

jd eui

erocifigendum Chriftum im»iis vocibus clamauerunt,

-non quidem per fe ipfos eum, fed tamen ipfi per

ter dl

wolit

illum, qui eorum clamore ad hoc nefas impulfu:

octiderunt.

quióqu!

S. 4VGVSTINVS. Trat. CXIV. in Ioan,

vetra-

Chrift

Täm. III. þmt. Il pag. 7249. 790.

noluiti

CONSIDERATIO CLIV

CUDI.

fnulati

ANobis mon licet interficere quemquam. Loc. cvt.

pli ar

inc iam dile&iffimi , inter multiplicatas illufio-

taxatio

H

Ya vos

nes no&e transacta, vin&um IESVM Pilate

Prefidi tradiderunt.

et.on

Principes enim Sacerdotum ,

& feniores populi hoc confilio rem gercbant ,

vt

gune

effunt

ab actionefceleris viderentur immunes, fübtrahen-

"

tes opera imanuum, & exerentes tela linguarum ,

nolentes interficere , & clamantes, crucifige, cruci-

Ill ;

fige, Quid hac fpecie religionis iniuftius ? Quid hac

clementie fimulatione crudelius ? Qua lege , Iudaii,

quod vobis non licet facere , licet velle? Qua ratio-

ne, quod corpora polluit, corda non lzdit ? Conta-

minari Occifione eius metuitis, cuius füper vos , &

fu-

Confiderationes: de. Pa[]. .Dom.

337

m non

fuper filios veftros fundi fanguinem poftulafüis, Si

äd Com.

non fantum facinus veftra impietas peragit per-

T ipfi in

mittite Prefidem indicare , quod fentit.

Sed

1nes, qui

vos etiam in ipfüm graues , atque violenti , in

nauerum,

id eum declinare non finitis, a quo ipfi mendaci-

pf per

ter abftinetis.

Peccauerit Pilatus, faciendo , quod,

rpulfüs

noluit : in veftram tamen confcientiam confluit ;

quidquid furor vefter extorfit..

'Jalis etiam illic

j Dmn,

veftra obferuantia fuit, vbi pretium , quod vobis,

Chrifti venditor reportauit , mitti in gazophylaciunt

noluiftis , cauentes fcilicet

ne facros loculos pe-

[V,

cunia cruenta pollueret.

Cuius cordis eft ifta fi-

mulatio ? Sacerdotum confcientia capit , quod tem-

C, CIT,

pli arca non recipit

Refutatur illius- fanguinis

]lnfio

taxatio , cuius non timetur effufio,

Quantislibet

Pilato

ita vos fallacie circumtegatis vmbraculis, initum

dotüm,

eft cum traditore commcercium , quo iuftum fane

guinem , ficut non licuit comparari, ita debuit non

Dt, Vt

Xrafen

effundi.

3

Warüfm ,

S. LEO M. /fiin, VI. de Paf Dem, Caþd

, d

IIl pag. 12$. 126.

d hac

Tudei,

| rato

Conta

, &

fi

CON-

(

338

^Caput VILIL

elibun

CONSIDERATIO CL V.

hgt !

ginus ,

;th farmo 1ESF impleretur , fianificans , qua morte

morteti

eljet moriturus. 1OANN. XVIIL.. 32.

foiffent]

uod vero loannes Euangelifta fubiungit : Vt

pilats R

Q

Prafden

fermo IESV impleretur, quem dixit , figni-

ficans, qua imorte effet moriturus : Si mortem cru-

pleretur

terficete

Cis hic velimus accipere , tanquam ideo dixerint

Iudzi

ieo Pl

Nobis non licet interficere quemquam ,

quia interfici aliud eft, aliud crucifigi ; non video,

eum 1€

dicaren

quomodo id poflit confequenter intelligi , cum hoc

ad Pilati verba refponderint, quibus eis dixerat :

Nobis

Axccipite eum vos, & fecundum legem veftram iu-

inplet

dicate eum.

Nunquid ergo eum non poterant ac-

i,

cipere, & ipfi eum crucifigere, fi per tale genus

m

füpplicii interfe&ionem cuiusquam vitare cupie-

do db

bant? Quis autem non videat , quam fit abfurdum,

]ueron

tis licere quemquam crucifigere, quibus non licet

tia mo

quemquam interficere ? Quid quod ipfe Dominus

eandem mortem íuam , id eft, mortem crucis

dam

etiam interf?&ionem vocat, ficut legimus apud Mar-

cum, vbi ait: Ecce afcendimus lerofolymam , &

Filius hominis tradetur principibus facerdotum, &

fcfibis, & damnabunt eum morte, & tradent eum

gentibus, & illudent ei, & confpuent eum , & fla-

gel-

Confiderationes de . Paff.. Dom.

339

gellabunt eum , & interficient eum, & tertia die re-

7

i

furget ? Nimirum ergo ifta dicendo fignificauit Do-

[d türja

niónus, qua effet morte moriturus: non quod hic

morteri crucis vcllet intelligi , fed quod eum Iudei

"

fuiffent gentibus tradituri, hoc eft, Romanis. INam

Dgit : Vt

Pilatus Romanus erat, eumque in Iudeam Romani

l, ij

Prefüdem miferant. — Vt ergo ifte fermo IESV im-

Tem Crü«

pleretur , id eft, vt eum fibi traditum gentes in-

dixerint

terficerent , quod IESVS futurum effe predixerat ;

mquam ,

ideo Pilatus , qui Iudex Romanus erat, cum vellet

1 video,

eum. reddere ludzis, vt fecundum legem fuam iu-

um hoc

dicarent eum , noluerunt eum accipere , dicentes :

lixerat :

iNobis non licet interficere quemquam. — Ac fic

tram il«

impletus eft fermo IESV , quem de fua morte pra-

Tant qC«

dixit, vt eum a Iudais traditum interficerent gen-

? enu

tes ; minore fcelere, quam lIudai, qui fe ifto mo-

- Cupie-

do ab eius interfeCtione velut alienos facere vo-

ürdam, -

luerunt, non vt eorum innocentia, fed vt demen-

nl

tia monftraretur.

Ominus

S. AVGVSTINVS.: Tiaüat. CXIF..in

Crücis

.?aann. $4g- 794«

d Mat-

n,&

"

L

m, &

C

:

i

t m

& f

R

CON-

|

3409

Caput. F 111

güibu (

CONSIDERATIO CLVI.

educie

dicentes : Hunc

ris; (ur

Cæperunt autem illum acculare ,

n mond

dnuenimus fubuertentem. gentem. noflram , & probiben-

Lemn , tributa dare Cefari , & dicentem, fe Chri-

term 1

tibu exc

Jtum Regem effe. . vucz. xxut. 2

temn Do!

ria oppofuerunt Domino , ficut malitiofe , ita

* d

ab omni veritate aliena.

Non venitin carne

fiffimm

ibi adüe

WVerbum, vta veritatis via fübuerteret homines

enim at

fed vt fübuerfos reuócaret ad vitam , quod przui-

pes n

dens Propheta, in fpiritu exultans ait : DEO no-

ftro fit incunda , decoraque laudatio

AEdificans

fun,

ab alief

Hierufalem Dominus difperfiones Ifraelis congrega-

bit

Vr at

Apo&olus etiam in- Euangelio hoc idem aper-

& nitté

tius- indicauit, Nam cum Caiphas dixiffet: Expe-

dert

dit, vt vnus homo inoriatur pro- populo , ne tota

illus f

gens pereat, intulit : Hoc autem a femetipfoó non

dixit, fed, quum effet Pontifex anni illius » prophe-

tempor

cenfum

tauit, quia IESVS moriturus erat' pro gente , &

que fü

non tantum pro- gente ; fed vt Filios DEI, qui

Minim:

erant difperfi, congregaret in vnum.

Quos eniim

j

diabolus ab vnitate fegregauerat, Dominus ad fui

corporis retulit vnitatem , & quos fübuerterat ille ,

ddiniy

dàt,.

Chriftus ad DEI agnitionem reuocando conuertit ,

hibià

ficut idem per Prophetam fe fa&urum ait: Vifitabo

oues meas , & liberabo eas de omnibus locis, in

poteft

-

L

qui-

--

-

Confideratibnes de Paf]. Dom,

34t

.VI,

qüibus difperfie fuerant in die nubis, calipinis , &

educam eas de populis , & congregabo eas de tere

EM

ris, & inducam eas in terram füsm , & pafcam eas

ftlüg,

in montibus Ifrael, in riuis, & in cunGtis fedibus

fe Ciri

terre , in pafcuis vberrimis pafcam eas, & in mon-

tibus excelfis Ifrael erunt pafcua earum. Quod au-

tem Dominus prohibuerit cenfüm dari Cafari, fal-

itiofe, t

t eyrme

fiffimum eft, vnde mentita eft Iudzorum iniquitas

hormipes

fibi aduerfus veritatem teftificantium inique. Quum

enim interrogaffet Petrum : Quid tibi videtur ? Re:

Qd pf

DEO no

ges terre a quibus accipiunt tributum , vel cen-

Aifeant

fum, a filiis fuis, an ab aliepis ? illeque dixiffet ,

ab alienis ; refpondit Dominus : Ergo liberi funt filii,

CODErege

Vt autem non fcandáalizemus eos , vade ad mare,

dem apers

|

: Bo

& mitte hamum, & eum pifcem, qui primus afcen-

derit, tolle, & aperto ore eiu$ , inuenies ftaterem,

illum füumens, de eis pro me , & te

Alio etiam

tfb not

tempore ,. quum illum tentarent Pharifzi, fi liceret

, propbe

cenfum dari Cefari , an non, audierunt : Reddite,

'te , d

que fünt Cafaris , Cafari , & que funt DEI, DEO.

JEI, qui

Minime igituf probibuiffet quafi illicitum , "quod

05 €DIftt

per fe, & Petrum exfolui mandauit, atque ab alii

us ad fi

definiuit effe foiuencluma

ent ile,

Quis autem dícere au

deat, tributa regm; ac vectigalia ciuilia fore pro

JRuertit g

hibxta ? Non funt illa 'denegandá tributa, que a

Viftabo

poteüatum Onera ferenda honefte , & non tyràn

locis, 1

à à

nice

qu

Ü

342

Copü Fl

nice ordinata fünt,

Que fi- deeffent, prorfus di«

p t

gnitates redigerentur ad nihilum, poteftatibus non

hominum

exfiftentibus.

fecili pO

Vbi iuftitia ? vbi ordo ? vbi regi-

men ? vbi legum deereta? vbi obedientia fuübie-

gopuli d

&orum ? Nempe vniuerfa pre confufione defice-

tarbe ii

T

V

e

nt. .Ad coercendos ergo malos, timoremque in«

$i

cutiencum indifciplinatis , difpofitz fünt leges, pr« «

(nfi g

lati, principes , atque iudices ordinati.

Audi , quid

Paulus dieat : Omnis, inquit, anima poteftatibus

MU

füblimioribus fubdita fit.

Non eft enim poteftas,

du

nifi a DEO, qua autem fünt, a DEO ordinata funt.

vocati

Itaque, qui refiftit poteftati , DEI ordinationi re

füfit: qui autem refiftunt , ipfi fibi- damnationem

acquirunt.

Nam Principes non fünt timori boni

t cun

operis, fed mali.

Vis autem non timcre potefta-

I

conti

tem ? bonum fac, & habebis laudem ex illa. Non

audiffet

fine caufa gladium portat, DEI miniíter eft, Vins

fcitatus

dex in iram €i, qui malum agit, vnde fic conclu«

amittert

fit: Reddite ergo omnibus debita, cui tributum ,

folus h

Rex eff

tributum , cui vectigal, véctigal, cui timorem , timo-

rem , cuihonorem, honorem. "Videsne, quam pru-

ton nif

denter in eandem conueniant fententiam difcipulus,&

poudis,

Magifter? Exorbitabaht vtiquea vero Pontifices, in-

potefts

tentione nocendi opponentes mendacia veritati,, ne-

codonn

dum in foluendo tributo, verum etiam in regia dí-

Dator |

ii (

gnitate a Domino publice p/ræd/ica'ta. Non enim fe

in

Cbn]ïdemtz'ones de Pajï Dom.

343

tOrfüs du

in Corde extulit Mediator , neque inanibus verbis

tibus 10n

hominum captauit fauores : docebat humilitatem :

Vbi fiji

Ua fübie:

Írculi pompam operibus, ac fermone infinuabat

populis effé fugiendam.

Quum enim femel vellent

Pt defice:

turba illum conftituere regem , aufugit, & latuit.

Toque i

, ptra

$ LAVRENTIVS IVSTLN. de triumpb,

Chriflüüi agene. ca. XIL pag. 30f.

Id quij

elatibus

CONSIDERATIO CLVII,

potefar

ata fupt,

Àntroiui ergo iterum im pratorium Pilatus , &

tioni r&

vocaut IESVM, & dixit ei: Tu es. Rex ludao-

tionem

Tüm? IOANN, XVIUI. 33,

r boni

n cun&is igitur claret confpieue , Sacerdotes

I

potefte

contra Dominum effe méntitos, illos tamen quum

. N

audiffet Pilatus, in pretorium ingreffüs , ipfum fci«

' Vin'

Ícitatus eft, dicens : Tu es Rex Iudeorum ? Ne

condu

amitteret Pilatus, aut alteri commune fieret , quod

butüfn ,

folus habere volebat, Mediatorem noftrum , an

, timo

Rex effet , percun&tatus eft, Carnalis quum effet,

mpru-

non nifi carnaliter fapiebat,

iNon autem ficut tom.

lus &

poralis , ita codleftis eft dignitas,

Nempe terrena

ces, t

poteftas, quum prorogatur vni , detrahitur ülteri ,

iti, n

celórum vero regna, & iuftorum poteftas regia do-

r d

natur innumeris.

Quisque illorum pet fe iufficit

rmïn ft

libi, Quod habet, hoc poflidet, — Non Angelorum,

I

&4à2

hon

344

Coput. V 111.

non hominum , non fübie&orum eget fuffragio ;

fs id

DEO tantum indigent vniuerfi.

Dat fingulis glo-

dire dl

rie bona , vt mutuo gaudeant bono.

Bonum

quió a

fuüum in feipfis habent , quum DEVM habent, quo

tis fie

nihil melius ; nihil dulcius , nihil falubrius poffide-

manqie

tur.

Alio fe minime diuertunt , intendentes in

tunt fer

eum, quem ample&untur in fe , & vident füpra fe,

deger

'Tenent quippe amoris brachiis in affe&u intimae

acumen

charitatis, Vident autem intelligentie oculo illum

Debet |

füpra fe , & füpra omnem rationalem , atque cor-

eft Tud

poream creaturam. PHuiusmodi dignitas regia, quam

caed

in refurrectione vniuerfali pradeftinati percepturi

us fe

funt, omnes Reges , omnes Principes Angelorum

bus pr

facit effe confortes. , Hec etenim a temporalibus

que,

poteftatibus aliena funt, quoniam ignorant DEVMy;

oni i

fraternum nefciunt bonum, & communitatis negli-

lendgq

gunt iurà, atque virtutis fcita contemnunt.

Hoc

t, 0

quemadmodum experientia , fic Pilatus edocuit.

barbar

Quum enim audiffet , an a fe ipfo diceret , fi Rex

titoq

effet Chriftus, omni repénte cordis grauitate reie-

ege

&a, prorupit in vocem, & ait : Nunquid ego Iude-

ftos el

us fum ? Gens tua, & Pontifices tui tradiderunt

petiu

te mihi. Quid fecifti ? Infipientiam quippe fuam

magiib

paucis indicauit verbis.

Non propter adftantium

fül t

notam , neque ob przefe&oriam dignitatem animi

Abii

fui immoderatum compefcuit motum. Decet pror-

centi

fus,

345

Confiderationes de Paf]. Dom.

fl ;

fus iudicem , omni poftpofita cordis feritàte, au-

lls g.

Donm

dire diligenter, & ad interrogata refpondere. Nun-

quid enim iuftitie fingulis reddet debitum, fi men-

l, quo

tis füe ignorauerit habere Dominium? Spirituales

pofíde.

namque animi paffiones funt , que iudicum euer-

dtes in

tunt fenfüm , abolent leges , ftatuta confundunt ,

a fe

degenerant naturam , mores deordinant , ingenii

intimg

acumen obnubilant , & iuftitis pacta non feruant.

o ilum

Debet prius dominari fibi, qui caufie conftituendus

JUe COT«

eft Iudex alienz.

Ridiculum eft, afpicere foris in

1 QUam

Cathedra refidentem, & intus in paffionum foctori-

iCepturi

bus fepultum.

Virtus nempe animi iudiciariis fedi-

ilorum

bus preferenda eft honore, defiderio , &eftimatione-

)ralibus

que.

Virtutes enim diuitie jmpradabiles funt,

EV

omni inquirende tempore , vbique extollendz , co-

5 ngli

lendeque. Quo pergit cultor, poffefforque virtu-

Hoc

Inter

tis, odoris miri ex fe fpargit fragrantiam.

docuit,

barbaros , apud extéras nationes fecurus eft. In

f o

tuto quippe thefaurum recondidit fuum, aliena non

£ felt«

eget cuftodia.

Nam füui ipfius virtutis amator cu-

Jude-

ftos eft. Quamdiu vult, diues eft, & inuincibilis

derunt

perfeuerat. Solus effe non valet, qui in virtutum

« füam

magifterio animum collocauit.

Principatum namque

intium

fui tenens , coram DEO regali dignitate préfulget.

animi

Abdicat a fe vifibilium concupifcentias, atque in-

( grot

centiua libidinum , vt fpiritus naturalem fui vendi-

cet

fis,

2a3

346

Copur P111.

cetlibertatem. Hinc claret perfpicue , quod lafct-

fs

quantm

uig& deditus, ac vitiorum feruus nunquam praerit

vtiliter, Precellere poterit ceteros potentia , diui-

ludicen

eft int

tiis , obfequentium numerofitate , deliciis, & faftu.

Suberit tamen in éa parte , qua imperialis dignitas

dubita

decoratur. Abutetur vtique honoris cathedra, que

Tudeo

folis fapientibus debetur, fapientibus, inquam, illa

tuiit e

fapientia , quze de fürfüm eft, quz eft pudica , hu-

Ea

milis, confentiens, beneuola, ima defpiciens , futu-

eetet,

ra profpecans , donans sterna.

Hec habet re«

Ti di

Tudeo

gnum, & reges facit, non auro fulgentes, aut

gemmatos , fed ornatos virtutibus , & charitate-

tione:

corufcos.

ftus f

& LAPRENTIPVS IVSTINIA

sano

M loco

t e

ox citato.

autem

Aermo

CONSIDERATIO CLVIII. -

&erdo

IESFS autem [letit ante Prafidem , & in-

us D

terrogauit eum Prafes , dicens : Tu es Rex . lude-

tionis

enun? Diit üb IESVS:; Tà diis

&R

MATTH, XXVIL II

hoc (

ere IESVS. non rapinam arbitratus eft, effe

etiam

V

*

fe equalem DEO,

.Et non femel , fed fre-

in t

quenter pro omnibus fe ipfüm humiliauit,

Et nunc

Hehn

ergo ludex totius ereature conflitutus a Patre ,

Tam

Re-

347

Conjz'defatione: de Paf. Dom.

Id Laf

Rege, regum , & Domino dominorum , . vide, in

. faerit

quantum Ííe humiliauit, vt acquiefceret ftare ante

:ia) dluii

Iudicem tunc terra Tude , & vocatus interrogatu:

& fifn,

eít interrogationem , quam forfitan deridens , aut

diguito

dubitans Pilatus interrogauit , diceens : Tu es Res

ira, que

Judeorum ? Ad quam interrogationem ,. quod pu-

lam, il

tauit efIe condecens , refpondit dicens : Tu dici:.

ici , ht

Et a Principe quidem Sacerdotum adiuratus, vt di-

P

ceret, li ipfe . eft Chriftus Filius DEI ,. refpondit :

abet f&

Tu dixifti : a Pilato autem interrogatus : Tu es Rex

$5, if

Judeorum ? refpondit: Tu dicis.

Vide interroga-

Tariate-

tiones , nifi illa quidem interrogatio ; Si tu es Chri-

ftus Filius DEI, Iudaicz eonueniebat perfone ; Ro-.-

N, lt

snano. autem Tudici, dicenti interrogatorie : INon,

tu es Chriftus , fed : tu es Rex Iudeorum ? Qui

autem caute confiderat ipfos apices euangelicorum .

I]T,

