aulem dixerutt : LE S FM INazarenum. Refpondit

fiRedem.

IESVS : dixi vobis , quia ego fum; fiergo sme

n feim-

queritis , fenite bos abire. 30AN. XVHIL, 7.8.

ztatis, vt

1 ftultitiam ! veroo illos fupinos proftrauit , ne-

s vique

que ita refipifcunt , tantam experti potefta-

imago 9-

tem , fed eadem ruríus aggrediuntur, Cum autem ,

fl Cal»

quod füuum erat, impleffet, tunc demum fe ipfum

que hormi«

tradit, aitque illis : Dixi vobis , quia ego füm.

afibs,

Stabat autem & ludas, qui tradebat eum.

Ani-

Tenouatet,

maduerte Euangeliftee moderationem , quomodo non

n cirebat,

maledicat proditori, fed rem geftam narret, vnum

ones , Don

oftendere ftudens, tetum illo permittente fa&um

tiam exerr

effe.

Inde ne quis diceret , ipfum Chriftum fefe

; Videretur

prodentem, & monftrantem illos ad id impuliffe ;

ffet i n0»

poftquam exhibuit omnia, quz illos abfterrere po-

terant , quia in nequitia perfeuerabsnt , nuliamque

] pj

habebant excufationis anfam , tunc fe ipfum tra-

didit, dicens: Si ergo me quazritis, finite hos abi-

re, vfque ad vitimam horam füam erga illos benigni-

tatem exhibens.

Si me opus habetis , inquit, nihil

cum iftis fit vobis commune. — Ecce me ipfüm tra-

do, vt impleretur fermo , quem dixit , quia non

perdidit ex illis quemquam,

Perditionem au-tem

N-

k 2

bic

(

11$

Caput iL

puminos 6

hic dicit non mortem hanc, fed illam aternam.

$. eis offe

Euangelifta autem & in prafenti hoc accepit. . Mi-

« Phare:

retur autem quis, quomodo non eos etiam cepe-

moganti, (

rint, & conciderint, cum maxime Petrus illos con-

citaret , cum mul&auit feruum.

Quis illos deti-

plicituri Ye

num , ipfe

nuit? Non aliud , quam ipfa vis, quz illos fupi-

pemodum ;

nos proftrauit. Quod fignificat Euangelifta, cum de-

ducere. V

clarans , id non ex illorum voluntate profectum efle,

qui vite

fed ex comprehenfi virtute, atque fententia, addit :

vt fermo impleretur, quem dixit : JNullus ex eis

quam. viuo

quisquam -

periit.

Tum motte

S. CHRYSOSTOMV'S. Honil. LX XXII.

tus latam

a, LXXXII in loan. Tom. VIII pag. 49o.

Dumero, q

fesntur , à

CONSIDERATIO LXIII.

titi int -

lterum inierrogaui eos : Quem qua&ritis Cic.

exercuit,

LOC. CIT.

qui ex Da

Tendam m

terum eos fingulari confilio interrogat , vt ma-

I

flbi vaiti i

gnam in eis effe animi duritiem oftenderet: men-

te enim ob impietatem emoti, atque attoniti, ne-

At exm

fciebant fe eum alloqui, quem querebant. WVerum-

Ril nam

tamen quod dixit, verum effe, ipfis quoque rebus

Togenitus

nobis Chriftus demonftrat

Ego enim fum paítor

Wüfteris pe

bonus, inquit,

Bonus Paftor animam ífuam dat

Tütiofnem

pro ouibus fuis,

Pro falute igitur Apoftolorum

Beticulo f

Do-

Confideratiotes de Pa[. Dom.

119

&termam,

Dominus dimicat, & pro iis difcrimen adiens, vltro

Jl

1

P

L M

fe eis offert, qui miffi a facerdotum principibus ,

ac Pharifxis , eum morti tradituri erant.

Vt ergo

Ám g«

]los con-

roganti, quemnam capturi, & mortis laqueis im-

illos deti-

plicituri veniffent , refponderunt , IESVM Nazare-

num, ipfe feipfum indicans, eosque fegnitiei pro-

illos füpi-

à, Cum de

pemodum accufans , iufüt aliis dimiflis, feipfum ab-

41

Qum ef

ducere. . Vnum quippe oportebat pro cun&tis mori,

àà, addit ;

qui vite omnium inftar erat, vt tam mortuorum,

lu$ ex eis

quam . viuorum imperium acciperet : nec enim fibi

quisquam perfüaferit, ipfam fan&orum. Apoftolo-

XYXIIL

rum. mortem ad deítructionem mortis , & interi-

p

tus illatam effe , fi quando etiam ipfi in eorum

numero, qui morte & interitu liberati funt , cen-

feantur , iure quidem , quum nobiscum vnam for-

TIT.

titi fint naturam , in quos & imperium mors fuum

jis &r.

exercuit.

Solum igitur, ac primum oportebat eum,

qui ex Patre viuente eft, ad vitam omnium redi-

mendam morti füum corpus tradere , vt. & Verbi

tv m

eret: Ti

fibi vniti vitam fequutum , corporum naturze dux

oniti, n&

effet, ex mortis laqueis ftrenue fe expediendi.

Prir

. Vetüt-

mitie namque dormientium eft Dominus., & pri-

ype relus

mogenitus ex mortuis ,.facillimum: quodammodo

füm. pa&Of

pofteris per füam refürrectionem reditum ad incor-

- fusm d

ruptionem cfliciens.

Difcipulos igitur, repentino

ofolorum

periculo fübtrahit, fibi vni certamen hoc incumbere

p

non

po

K 3

m

3

120

Caput II

'hon ignorans, nec alterius cuiusuis, fed vnius do-

C0|

zninatricis omnium fübftantke noftram emendatio-

$p

nem opus efle,

Porro fapiens Euangelifta, quod

hie peculiatiter , ac fcorfim erga Chrifti difcipulos

oterat

ferax

fa&um eft, in argamentum ac fignum trahit gene-

falis, & vniuerfülis, quee erga eos futura eft mi-

perat forn

uarey 10l

fericordie , qui per fidem ad ipfüm accefferint.

Xufüt enim, inquit, dimittere füos difcipulos , vt

Cete, atqu

impleretur fermo , quem dixit : Quia quos dedifü

obrem Di

Jihi, nomn perdidi ex eis quemquam.

Nam quin

gue, Y

confeffi ,

pofterorum miferturus fit ,. quomodo cuiquam du-

bium effe poteft ? quod in paucis enim. non cun-

pf ; VES

Canter fa&um eft, quomodo contemnetur que:foó

fttationis

in plüribus ? Et qui admoduüm paucorum tantam

hteri, aty

curam habuit, quomodo afpernabitur innumeros ?

paftoris v

funt enim fane quam multifideles. Particulare igi-

erant 1

tur facum illd pro vniuerfalis imagine accip

& immioi

ex eo enim , quod periclitari non vult füos difci-

& timen

pulos, quanta; & qualis in eius interfeCtores ira

fpelabint

futura fit, facile eft. perfpicere.

Quod enim ab

&dtent, oc

eijus voluntate alienum eft, quomodo non prorfus

& pati v

'oderit, süt quomodo cuiquam dubium erit, acer-

im:fu

'bum, ac eternum eos- manere IUdlClu*n, qui pa-

tende dili

trant, qu:e ille odit ?

Tüonflranit

S. CYRILL. ALEXANDR. in la. tap

ütem iljos

XVIIL v. 7. Ton, IV. p. 1015.

lerandas

CON-

ha

Confiderationes de Paj Dom.

121

miüs do-

CONSIDERATIO L XIV.

Yetdatio-

1, qudd

Siergo me quaritis, finite bos abire. Loc. crm.

ifripulos

oterat verbo füo omnes perimere, ficut vnico

P

tit rene-

fermone proftrauerat : verum , qui ferui fufce-

1 fl mi-

perat formam , & non venerat occidere , fed fal-

celferint,

uare, noluit poteftate pugnare, fed humilitate vin-

los, vt

cere , atque fortitudinis tolerantia füperare. Quam.

$ dedifh

obrem Diuinitatis proítratos potentia permifit fur-

am quin

gere, vt libera, fi vellent credere , eorum effet

um di

confefiio, quibus denuo ait: Quem quzritis ? At

107 Cfl»

ipfi : IESVM. Nazarenum.

Perditi homines pro-

r qua

flrationis fuz vifo miraculo,prorfus credere, con-

| fantam

fiteri, atque adorare debuerant, fed manfuetiffimi

omeros *

paftoris vocem , quoniam de ipfius ouibus non

vllae i

erant , nequaquam audierünt,

Rapaces erant lupi,

atipe :

& immaculati agni fanguinem fitiebant ( inquam )

Ex-

ys dif-

& tamen nifi permiffi, bibere non valebant,

(Lores ira

fpe&abant ab eo licentiam , vt raperent , crucifi.

enim db

gerent, occiderent, biberent. Hec omnia, quoni-

y proríüs

am.pati venerat, audierunt : Dixi vobis, quia ego

At-

i, at

fum; fi ergo me qusritis, finite hos abire.

quy*

tende diligenter , quam pracipuum erga difcipulos

monftrauit affe&um.

Semetipfum obtulit , illos

autem illefos abire conceffit. Nouerat quippe, ad

fu. t

tolerandas perfequutiones eosdem adhuc minus efle

k 4

ido-

)N

(

122

Caput 11.

idoneos,

Diftulit ad tempus , quoadufque habiles

pafü(mis

fierent : quemadmodum nutrix circa infantis curam

lm eut

af

materno vigilans affectu , donec educatus validior

nn, &

fiat, tunc & ipfa, quem prius vouebat gremio, ex:

ercet laboribus , & ad mundi perferenda mala non.

effet , qii

parci:.

Nec tamen minus diligit, quum fatigat ,

pula o

neque minus amplectitur dulciter , quum eum abeffe

gn:mimita

difgofitiy

permittit, Bona nutrix fapientia, quz, quos elegit

in filios , miro , ac mellifluo circumfouet amore ,

deorum ,

quamdiu crefeant , atque ad maturiorem fpiritus

jecit: vt

folo ent

pertingant etatem, Singulorum virtutes difponit,

& ordinat, eorumque neminem füpra vires ten-

eno in

tari patitur, ne cadentes ab illa efficiantur extra-

tes faculi

nei ; ceteros autem , tanquam alienos a fe , mali-

tatis (üg

gnos finit confummare . conceptus , ficut eos , qui-

&orem.

Volentem

bus dixit: Si ergo me quzritis, finite hos abire,

dem n i

S. LAVRENTIVS IVSTLIN. de iriumphe

Chrifli agone cap. V IT. pag. 295.

mundi m

illis, q

CONSIDERATIO LXV.

$

Tunc accefferunt , & manus inieceruit in 1ESPM,

pag' 123.-

€2 tenuerunt eum,

MATTH, XXVI. 50.

ecurfis, dilectiffimi, fermone proximo iis, que

D

comprehenfionem Domini precefferunt, fuper-

eft n;.lnc, vt auxiliante DEI gratia, de ipfo iam |

pat-

Confiderationes de Paf Dom.

123

t hlb les

paffionis ordine , ficut promifimus , differamus,

$ curam

Nam cum verbis facre orationis füe Dominus de-

Vauldiot

Claraffet , veriffime fibi, atque pleniffime & huma-

vnde

J'h() 6(4

nam , & diuinam ineffe naturam, oftendens

mala non

effet , quod pati nollet, & vnde, quod vellet, d

Q atgyt

pulfa trepidatione infirmitatis , & confirmata ma-

um dbeffe

redit in fenténtiam sterna

gnammltate virtutis

los elerit

difpofitionis , & f&uienti diabolo per minifteria lu-

| amore,

deorum, formam ferui, nihil peccati habentis ob«

1 fpiritus

jecit : vt per eum ageretur omnium. cauffa , 1 quo

folo erat omnium natura fine .culpa

Irruerant

difponit,

ViteS tef.

ergo in lumen verum filii tenebrarum ,. & vten-

tür exua

tes faculis, atque laternis , non euaferunt infideli-

| fe, madi-

tatis fu:ee no&em , quia non intellexerunt lucis au-

e0s , QUi«

&orem.

Occupant paratum teneri, & trahunt

volentem trahi

qui , fi- vellet obniti, nihil qui-

s abire,

dem in iniuriam eius impie manus poffent ; fed

lmpb.

mundi redemptio tardaretur , & nullum faluaret

illefüs , qui.pro omnium falute erat moriturus.

LV.

S. LEO M fem. VIII. de Paf. Dom.

TESVM

$084 124.

E

0 II

qhæ

unt, füpe

Pä.

k 5

CON-

124

Caput I7.

CONSIDERATIO LXVI.

atfohuit

sieptts.

Videntes autem bi , qui circa ipfum eraut , quod futu-

qudienti

rum erat , dixerunt ei: Domine fi percutimus in gla-

riorem !

dio ? (C$c.

LuC. XXIL 49.

latur u

ec difcipulorum ftudia defuerunt, DeniquePe-

nitatem |

N

trus eruditus in lege, promptus affe&u , qui

fionis, e

fciret Phinee reputatum ad iuftitiam , quod facri-

non paf

legos peremiffet , percuffit principis féruum. Sed

DEI fii

Dominus vulnera cruenta deterfit, myftería diuina

cum legi

fubiecit, vt feruus principis mundi, hoc eft , non

quo aud

nature conditione, fed culpe, fecularium famu-

tem tent

lus poteftatum , auris fue vulnus exciperet , quia

Tenetur

non audiffet verbaSapientise.

Omnis denique, qui,

cundum

facit peccatum, feruus eft peccati. Peccatis , inquit,

gant ver

veftris venditi eftis. — Venditio propter peccata no-

ftum hor

ftra : propter bonitatem autem DEI redemptio pecca-

putant ,

torum. Aut fi Petrus volens percuffit aurem, do-

h viny

cuit, quod aurem in fpecie habere non deberent

quam in myfterio non habebant.

Sed bonus Doï-

fed fe j

SO

minus & ipfi refundit auditum , fecundum prophe-

f ff, G

tica dicta demonftrans, & ipfos, fi conuertantur, poffe

fanari, qui in paffione Domini vulnerati fünt, eo quod

omne peccatum fidei myfteriis abluatur. . 'T'ollit ergo

Petrusaurem. Quare Petrus? Quia ipfe eft, qui acce-

pit claues regni celorum: ille enim condemnat, qui &

ab.

Con(iderationes de. Paff. Dom.

125

T

abfoluitt ; quoniam idem & hganm , & foluendi

"'Pollit autem aurem male

d fl

adeptus e& poteftatem.

audientis : tollit autem gladio fpiritali aurem inte-

hg

riorem male intelligentis

Caueamus, ne cui tol-

latur auricula

Legitur Paffio Domini : fi ad Diui-

tiquePe.

nitatem eius referimus infirmitatem corporezm paf-

NT

fionis, exciditur auricula, & exciditur a Petro, qui

X facri

non paffus eft, Chriftum prophetam zftimari : fed

t $d

DEI filium docuit fideli confeffione fignari

Ergo

1 diüina

cum legimus teneri IESVM , caueamus, ne ab ali-

, non

quo audiamus, & putemus eum fecundum Diuinita-

n famu

tem teneri, teneri inuitum , teneri quafi infirmum.

t , qui

'Tenetur quidem, &, vt dixit loannes, ligatur fe-

, QUl

cundum corporis veritatem , fed v illis, qui li-

, itquit

gant verbum ; ligant enim , qui tantummodo Chri-

Cata no-

ftum hominem putant: ligant

qui prefcium non

Ma-

0 pecca

putant , gui omnipotentem non conttentur,

'em, do

la vincula Iudeorum, quibus non Chriftum ligant ,

cherent,

fed fe ipfos alligant.

nus Do

S. 4MBROSIVS. prqfi&mLucam lib. X.

prophe

f. 66. C? fogq. pag. 1$18.

yr, poflt

eo quod

Jlitetgo

jul a«

1t, QU &

)b

CON

126

Caput 1.

(

querat

C-ONS[DERATIO LXVII.

g qi

Simon ergo Petrus , babens gladium eduxit eum , &&

Mitte 7

percu[ft poutificis faruum , & abfcidit. auriculam. eius

tem, di

dexteran.

IOANN. XVIII. 1O.

an non.

f "um Petrus vidiffet, Dominum proftrauiffe illos,

non pro

C

pem : &

& impletus effet fiducia propter vocem Domi-

hi, dicentis : Sinite illos abire, exiftimauit , quod

ad mort

tunc effet tempus vindi&e , extra&oque gladio ,

tem poc

rabilem |

percuffit feruum. . Quodfi quzras, quomodo is , qui

tendas,

iuffus eft non portare peram , neque duas tunicas,

gladium haberet, difce, quod portauerit illum in

às , fim

vfum agni pafchalis etiam poft cenam, vel, quod

enim 1.

timens infidias, olim in hoc preparauerit, Quodfi

propter :

fuit Poní

dubitas , quomodo , cum prohibitus fuerit vel ala-

pis percutere, ad cedem fe parauerit.

Audi, quo-

uo Ponti

modo non femetipfum , fed magiftrum maxime vl-

auriail,

tus fuerit, deinde , quod nondum perfe&i tunc

iculm (

enim H

erant, Nam vide, quomodo poftea extrema ferre

gaudet, nunc autem pro magiftro indignatur, &

fhun, &

caput illud inuadit , & , cum. aberraret , auriculam

lachias d

folam abfcindit.

IESVS vero reftituit, & per hoc

T]

miraculum iterum infipientes Iudeos refrenat ab

AVIII,

impetu adhomicidium. Nam quia magnum erat mi-

racu'um in auricula , propterea & nomen ferui ap-

pogit Euangelifta , vt fi legentes difcredant, ab illo

qug-

j

127

Confiderationes de Pa[J. Dom.

V

quarant, num ita fa&um fit.

Porro Dominus Pe-

e

P

trum quidem reprimit , & interminatur dicens

m

Mitte gladium tuum in vaginam.

Confolatur au-

l els

tem , dicendo : Poculum , quod dedit mihi Pater,

an non bibam illud ? oftendit enim , quod patiatur

lf ios,

non propter illorum virtutem , fed füam permiffio-

m Dom

nem : & quod non fit aduerfarius DEO, fed víque

t, quod

ad mortem faciat voluntatem Patris.

Dicendo au-

? phdi,

tem poculum, infinuat mortem dulcem, & defide-

rabilem in falutem hominum,

Ceterum tu hic at-

b is, qui

idas,. defecari auriculam dexteram ferui Pontifi-

; tünicas,

ium n

fignum fuiffe inobedientiz illorum

Cacitas

el, quod

enim in lfraelíacta eft, vt audientes non audiant

Quodi

propter unpietatem erga Saluatorem , quze maxime

t vel a

fuit Pontificum.

Ideo & auricule abfciffio in fer-

X , quo

uo Pontificis facta eft

Quod autem reftituta eft

ime vl

auricula , fignificat, Ifraelitis olim reftituendam au-

riculam ( prudentiam ) que nunc eft ablata.

Et-

edt (UnO

enim Helias cum venerit , reuocabit eos ad Chri-

ma ferte

w &

ftum , & coniunget patres nobis filiis, ficut & Ma-

vüriculam

lachias dixit. cap. IV.

THEOP HYTLACTVS. lïmmat. in caput

o lioc

XVIII, loan. peg. 225.

tvenit ab

n erat m

ferui 4f

ab il

que

CON-

128

Capus Il

|

3loe (

CONSIDERATIO LXVIIT,

( m

Et ab[ddit auriculam eius dexieram, Loc. cim.

vobis ?

uis eft vnus ifte , qui auriculam amputauit ?

& quia p

Sed vnd

WE loannes dixit, fuiffe Petrum, | Eftque feruen-

tis illius animi opus, Sedillüd quderendum eft, cur

fa egre

gladium geftabant ; quod non hinc folum patet,

dios foi

fed quia interrogati dixerunt , duos hic effe gladi-

fet, ip

os. Curpermifit illis Chriftus , vt oladios habe-

um füny

rent ? Etenim hoc ait Lucas, ipfum dixiffe : Quando

illorum (

mifivos fine facculo, & pera, & calceamentis , unum

Quapror

idque ad

quidpiam defuit vobis ? Cumque refpondiflent illi:

Nilil ; dixit eis : Sed nunc qui habet facculum , tol-

Um ver

lat fimiliter & peram : & qui tion habet, vendat

n0n fe

Et cum dis

veftimentum fuum , & emat gladium.

que per

xiffent illi, eílé hic gladios duos, dixit illis ; Suffi-

emergere

cíL Cur ergo id permifit illis ?. Vt fidem illis fa-

Taculum

ceret, fé tradendum fore. , Ideo dixit illis, emat

tentiam.

Tem fmt

gladium ; non vt armarentür , abfit ; fed vt per

hoc proditionem indicaret, Et quare, inquies , pe-

te, hoc

fam habereiuflit ? Monebat eos, vt deinceps at-

etim: M

tenti effent , & vigilarent, rhagnaque diligentia

fequutus

vterentur.

Initio enim vt imperitos multa fua vit-

$C

tute fouebat.

Deinde vero quafi pullos ex nido

d. LXX

edu&os , iubet propriis vti alis,

Deinde ne puta-

rent, fe prze imbecilltate omiílos fuiffe , iubens

illos

ä

Confiderationes de Paff. 'Dom.

129

IT

jllos fua afferre, priora in mentem reuocat , dicens:

Cum mifi vos fine facculo , num quidpiam defuit

C Ctt.

vobis ? Vt vtrinque illius potentiam addifcerent ,

utdit ?

& quia protexit, & quia nunc fenfim illos relinquit,

ferüen

Sed vndenam ibi gladii erant ? Ex cena , & men-

&t at

fa egreffi fuerant.

Verifimile autem eft , ibi gla-

| patet,

dios fuiffe ad fecandum agnum ; hinc cum audif

& gldi-

fent, ipfum a quibusdam inuadendum effe, gladi-

x hibe-

um fümpfiffe, vt pro magiftro pugnarent, quod ex

Quando

illorum tantum propofito, & voluntate factum eft,

s ,unum

Quapropter Petrum increpat, quod gladio víüs fit,

lent ili:

idque addita vehementi comminatione.

Nam fer-

1, tl

uum venientem vltus eft , ardenter quidem, verum

Mendat

non fe defendens, fed pro magiftro pugnans. Ne-

um dis

que permifit Chriftus , vt aliquod hinc damnum

;; f

emergeret.

Nam fanauit feruum , & magnum mi-

t ilis &

raculum edidit, quod poffet & benignitatem , & po-

jj, &i

tentiam füam patefacere , nec non diícipuli amo-

] vt pat

rem fimul, & manfuetudinem : nam illud ex amo-

re, hoc ex obedientia fecerat.

Cum audiffet

üie$, iv

enim : Mitte gladium in vaginam fuam, ftatim ob-

yceps d

fequutus eft, nec poftea idipfum fecit.

Iligentit

(f vt

$. CHRYTSOS TOMVS. Homnil. LX X XIV.

a nido

d. LXXXVF. in Maitbeun. Tom. V I1. jag. 797-

Ó pUïä-

; iubeté

ilos

CON-

(

150

Caput 11

L

CONSIDERATIO LXIX

u

D d

Refpondens autem. 1 ES V 8 ait : Sinite v[que buc,

1

E cum tetigiffet auriculam eius , fanauit eum,

LUCE XXII. SI.

eftino

l

f

omprehende, fi potes, quomodo ad dexterz

pore vten

C

falutaris attactum fugiat dolor, & vulnera

Teat, et

non medicamento adfpería , fed tactu obdu&a fa-

nentur. Operatorem füum limus agnofcit , & ope-

vult Chrif

tatricem fuam Domini manum fequitur caro : quo-

enin, qui

in vagina

modo enim vult , opus fuum creator inftaurat. Sic

& alibi ceco illi vifus , luto fupra oculos illito "

um philoi

quafi in naturam redierit, reformatur, ubere po-

fure mapi

ent, no

tuit, fed operari maluit ; vt cognofcamus , ipfum

quii fünt

efIe, qui e limo terre corporis membra noftri va-

rüs apta formauit officiis, & infufo vigore mientis

titer, nor

flio, & .

animauit

Venerunt ergo , & comprehenderunt

lior

eum , grauius perituri ftudii füi fru&u : nec intel-

lexerunt infelices myfterium , nec venerati fünt tam

Qus, non

clementem pietatis affe&um , quod etiam hoftes

voluffa ;

lii iufto mortem

fuos non paffus eft vulnerari,

Propitius

inferebant : perfecutorum vulnera ifte fanabat.

tcuftus

S. AMBROSIVS. Expoft. in. Lucam lib

que fecit ;

X, 41 70. 71- püg: 1519

gm ylg

AUdl CIJT

CON-

Doss ipfi

Confiderationes. de Pa[f. Dom.

13t1

IX

CONSIDERATIO LXX.

gt h,

Dixit ergo IESPS Petro : Mitte gladium tuum

i ,

IOAN. XVlll.

II.

in vagitam.

eftingue gladium acutum ; in vagina condatur :

R

] dextert

. fi nudus maneat, fepe illo inopportuno tem-

vultera

pore vtemur ab ira concitati ; fi vero conditus ma-

du f

neat, etiamfi opus fuerit , exftinguetur ira, Non

, U0

vult Chriftus , vt pro illis ( filiis ) irafcamur.

Audi

i10: u)

enim, quid Petro dicat : Conuerte gladium tuum

um Sic

in vaginam.

Et tu pro filio irafceris ? Doce fili.

0s illito,

um philofophari: narra illi paffiones Domini.

Imi-

ubere po«

tare magiftrum tuum,

Quando illi inhonorandi

y;, ipfüm

erant, non dixit, vlcifear, fed quid ? Me perfe-

j vee

quuti funt , & vos perfequentur. Ferte itaque for-

re Tientis

titer, non enim meliores me eftis,

Hec & tu

hendetunt

filio, & feéruo dicito : Non es Domino tuo me-

nec intel

lior. - - Publicanus a Pharifeo contumelia affe-

; fünt tatl

&us, non retulit contumeliam , quamuis poffet, fi

m hoftes

voluiffet ; fed id philofophico animo tulit, dicens:

Propitius efto mihi peccatori.

Memphibaal a feruo

) mortei

nabita

accufatus, & calumnia impetitus, neque dixit, ne-

u b

que fecit illi quidpiam mali, ne quidem apud re-

gem.

Vis etiam meretricis audire philofophiam ?

Audi Chriftum dicentem , quando illa capillis fuis

pedes ipfius tergebat : Publicani, & meretrices vos

l

QV

prae-

(

152

Caput 11.

Vidifti illam ftantem , & la:

precedent in regno.

gum eri

chrymantem, ac propria peccata abluentem ? Vide,

d ,Vt

quomodo a Pharifeo probris affe&a non irafcatur.

dis j ibf

Si fciret, aiebat, quod hec mulier peccatrix fit ,

vos ferat

non fineret eam. . Non dixit illi : Quid quefo ?

Si famulu

Tune purus a peccatis es ? fed magis patiebatur ,

quod ille

magis gemebat, & calidiores lachrymas emittebat.

quod opot

Quod fi mulieres , publicani, & meretrices philo-

contümeli

?

.

qua venia digni

fophentur, idque ante gratiam

quum fam

nos erimus , qui poft tantam gratiam magis quami

lia affediu

fera rixamur , mordentes, calcitrantes ? Nihil tur-

manere is

pius ira, nihil vilius, nihil grauius , nihil ingra-

bus apitat

tius, nihil damnofius.

Hec dico non tantum , vt

in-ilum j

cum viris mites fimus , fed etiam , vt, fi vxor

fic omia

loquax fit, feras illam : fit tibi palarftra , & gym-

tünicam di

nafium vxor: Quomodo enim abfurdum non fue-

Damque i

rit, gymnafia admittere, quz nihil lucri afferant,,

Vero m n

vbi corpus atterimus ; & gymnaüa'domi non pa-

Rürigam &

rare, quz etiam ante certamina coronam nobis con-

que idipfur

cilient,

Contumelia afficit mulier ? Ne tu mulier

fe patiat,

efficiaris.

fuliebre, enim eft , contumelia afficere,

aliüd facig

morbus eft animi, vitium eft. Ne putes, te in-

55, ii i

dignum effe, quod a muliere contumelia afficiaris.

Indignum te eft , cum tu. contumelia afficis , illa

intulerit, |

vero philofophatur j tunc turpiter agis ; tunc con-

dicus Alium

tumelia afüceris Si vero contumeliam feras , ma-

fj fiücia

gnum

Confiderationes de Pa[J. Dom.

153

, &]34

gnum erit fortitudinis tue argumentum. Non hoc

1 ? Vide,

dico , vt mulieres inducam ad contumelias inferen-

itefeatur,

t ft,

das ; abfit ; fed, vt,fi fatana inftigante id eueniat,

vos feratis. Virorum fortium eft, infirmos ferre,

d queío?

Si famulus contradixerit, tu philofophice age. iNon

Xebatur

quod ille meretur audire , dicas, vel facias ; fed

emittebat,

quod oportet te dicere, & facere, Nunquam puellam

s phio.

contumelia afficias , verbum turpe efferens.

Nun-

n digni

quam famulum fceleftum dicas. llle non contume.

ipis quari

lia affe&tus eft, fed tu.

Non poteft in fe ipfo

Ihil tur-

manere is , qui irafcitur , ficut nec pelagus flu&i.

ylil ing'

bus agitatum ; nec fons manere purus poteft, luto

intum, vt

in illum incidente..

Sic omnia mifcentur : inmo

*

, 1 vaot

fic omnia fus deque vertuntur

*

fi verberes m

ígn

tunicam diffcindas, tu maius damnum accepifti, Illi

non füe-

namque in corpore, & in veíle plaga eft, tibi

j afferant,

vero in anima.

Illam fcidifti , illam vulnerafti :

LJ

j non p

aurigam equis fübieciíti, fupinum trahi curafti ; at.

nobis cor

que idipfum fit, ac fi auriga alteri füccenfens, trahi

ty myliet

fe patiatur. Siue increpes , fiue moneas » fiue quid

ia affere,

aliud facias , absque ira, & furorefacito. Nam f

s5, tt Il

is, qui increpat, medicus eft peccantis, quomo-

. afficiaris

do poffit alium curare , cum fibi ipfi prius malum

(ficis y jf

intulerit , nec fe ipfüm curet? Si quis quefo me-

tunc &

dicus alium curaturus iret , poftquam prius manum

ferió, n

fuam fauciaffet , poftquam prius oculos excecaffet,

12

í

gnum

num

(

"

Caput 11.

num fic illum .curaret ? minime , inquies.

Sic &

p Chii

tu, licet increpes, licet moneas , pura videant ocu-

gladiis n

liram nl

h tui.

Ne turbes mentem, alioquin quomodo me-

petierit ;

dela erit? Non poffünt in eadem effe tranquillita-

Cur do-

zadicitus

te, qui non irafcitur , & qui irafcitur.

rm, lic

&ore decuffo de throno, humi iacentem alloqueris?

rim, m

Non vides iudices, qui, cum iudicaturi funt, in

Pere, &

throno fedent, in habitu decenti ? Sic & tu facito:

orna animam tuam veftitu iudiciali. EHiec vera eft

greflus es

equitas, & tunc in throno iudex fede, Sed non

vt ego bi

tro fübe

timebit, inquies ; immo magis timebit, "Tunc vero,

qui conf

etiamfi iufta dixeris , id furori feruus imputabit ; fi

poculo t

vero cum manfüetudine ; fe ipfum damnabit. Quod-

Wentüre -

que. precipuum eft, te DEVS acceptum habebit, &

fic poteris aiterna bona confequi, gratia , miferatio»

fententia,

mihus no

ne, & benignitate Domini noftri IESV Chrifti.

in fide co

S. CHRYSOSTOMVS. Homil, X FA

Ícandalum

tta Apoftol. Tom. IX. pag. 124. C Jegr*

quens ; E

l'ilius hog

CONSIDERATIO LXXI.

CüCfipent

Conuerte gladiusa tuum in locum faum.. Omnes enim,

i, p

qui acceperint gladium , gladio. peribunt.

Í: paffoni

MATTH. XXVL $2.

Tefpiciens.

ifipling quidem euangelice legem admonitio

tibi hor,

D

parturit , & vim prefefert mandati ; non

The (tana ,

quod

illud, quod per Mofen .pkroditum antiquis, fed

per

Confiderationes de Paf]. Dom.

155.

per Chriftum eft traditum , quo tantum abeft, vt

"N

gladis iniuriam vlcifci liceat , vt, fi quis. maxil-

ednt OCU

10d0 me.

larum.nobis vnam percufferit , alteramque infüuper

*

petierit , obuertenda fit ei

5

euulfa quodammodo

nquilite

Cor do-

radicitus ex animo .noftro mentis anguftia,

Cete-

rum, licet nondumlegem vllam de patientia tule-

loqueris?

funt, in

rim, tamen a recta ratione tibi mens aberrat, o

u facito:

Petre, & a rerum natura longe alienum facinus ad-

vera eft

greffus es.

Nam cum placitum fit DEO , ac Patri,

Sed non

vt ego bibam iftud poculum , id eft , mortem vi-

anc vero,

tro fübeam, ad mortis, & corruptionis excidium,

ytabit ; fi

qui confentaneum eftillud renuere , cum ex hoc

i. Quot-

poculo tot bonorum Íípecies humano generi pro-

uenture credantur ? Hec eft ergo loci propofiti

delit, &

fententia, cui fimile rurfus eft, quod dicemus: Do-

miferatioe

minus nofter IESVS Chriftus quum difcipulos fuos

"hriti.

in fide confirmare vellet , quumque pretiofe crucis

n

Ícandalum remoueret, eos aliquando feorfim aio-

quens; Écce, inquit, afcendimus lerofolymam , &

OT

Filius hominis tradetur in manus peceatorum , &

.

erucifigent eum , & occident eum , & tertia die re-

TIATIULA

fürget.

Petrus autem diuinus non reputans apud

Duti,

fe paffionis bonum , fed folam paflionis ignominiam

refpiciens, abfit a te Domine , inquit, non erit

admonito

tibi hoc... Quid vero ad hoc Chriftus ? Vade pott

i

me fatana, fcandalum es mihi , quia non fàpis . ea,

14 10

4

l3

qua

f qud

peï

(

136

Caput 11.

.gDEO-

que DEI funt, fed ea, qua hominum. Nam qui-

cunque vult fapere , que DEO funt placita, pro-

m, lice

quia nihil

pofitum, & conftitutum ei effe debet , contemnere

nos Patet

mundi honores , & fplendoris humani ia&uram pro

nihilo habere, fi quando exinde ad alios vtilitatis

Pilatum 1

quippiam accedit.

Charitas enim , inquit, non

; potef

effot defü

quarit, que fua funt, eft vero humana tantummo-

quod Fili

do refpicientis , ferre non poffe gloriole terreha

iaCuram, & fua curare duntaxat, nec proximi ma-

Dater ipf

&

Jis indolere.

Quemadmodum igitur illic fcandalum

ATH

Chrifli, in quem fcandalum cadere omnino non po-

teft, Petrus dictus eft, quippe qui non inculpato zelo

C0]

loquutus effet, propterea quod ad crucis tantum paf-

fionem,nequaquam vero ad paflionis commoda refpi-

Cowrit

ceret: ( euertere enim , quantum in fe erat, futuram

0n ]

pro vita omnium paffionem nitebatur ) fic etiam hic

N

pno

per zelum & gladium , & facinoris ardorem idipfum fa-

perderet

cerecernitur. Sed rurfus increpatur non folum his

verbis : Mitte gladium tuum in vaginam , fed vt ab

erat temy

gadium

alio Euangelifta refertur , Chrifto addente , omnes

& poteft

enim, qui gladium acceperint, gladio peribunt. At-

que vt repetamus ea, qui antea diximus, cum nec

lorum ]

femo tn

inuitus, nec Iudeorum vi preualente,fed vltro pa-

& quid

tiatur, juamobrem dimicandum effet , & gladio fa-

Bidio

telitum eius nutu irruentium audacia ,' impiorum-

pairt, |

que Iudeorum infidige repe/llendæ ? A Patre autem,

ac

- Confideratiotes de Paff. Dom.

137

Ya qu.

ac DEO |datum fibi effe poculum ait, id eft, mor-

i, pro.

tem, licet per Iudeorum impietatem preparatum ,

quia nihil plane fa&um effet, nifi euenire propter

Qtemnere

lram pro

nos Pater permififfet.

Ideoque Chriftus ad ipfum

vtilitatig

Pilatum magnifice fe iactantem dixit : Non habe-

uüt, non

fes poteftatem aduerfus me vllam, nifi datum tibi

ADLOrmmo»

effet defuüper.

Poteftatis enim vice Pilato fuiffe ait,

? Cerreng

quod Filius vltro fe ad. patiendum offert , & quod

oyimi m«

Pater ipfe calitus in id confentiat.

S. CFRILE. ALEXAND. lib. XI. in Ioan.

fcanddum

AVIlII xro. dum. IV. pag. z0r9.

0non po-

Ipato zelo

CONSIDERATIO LXXII.

ntum pit-

|odarefpi

Conuerte gladium tumn in locum fuum. Loc ciT.

, fütüram

on paruo feruebat zelo , quippe adhuc igni

etiam hic

N

À.* proximus, qui euaginato gladio , ne ignem

dipfimfe

Sed non

folum his

perderet , ferui auriculam. amputauit.

erattempus putationis; & ideo audit.

.Conuerte

fedvt E

gladium. tuum in locum füum : Erat enim hora,

$, OT

& poteílas tenebrarum ,. & quisquis. tunc difcipu-

nt, At

lorum leuaret gladium vel ferri , vel verbi ; aut

cum n«

ferro truncandus erat,. & neminem lucraretur,

|vltto pee

nec quidpiam fru&tus adferret : aut certe timoris

.

gladio f-

*

& fic magis ipfe

gladio. ad negandum cogendus

ve auteity

m [ P'erire;, iipxta verbum Domini, quod f*'gþjunxit mox

ita

-

TR

[v

-

-

158

Caput 1I.

C

ita dicens : Omnis , qui acceperit gladium , gladio

CON

peribit

Quis nempe ceterorum ante pauendam

mortis imaginem impauidus . ftaret

trepidante , &

ä (iiam, (

cedente ipfo principe

& qui voce confortatoria

fui imperatoris fuerat premunitus, & prasmonitus

mmode

alios confortare

Ceterum nec is , nec illi fibi ad-

|

fequit

huc induerant virtutem ex alto ; & ob hoc tutum

inquit, qu

non erat eisexire in vineas , exferere lingue far-

illum ? H

culum , & gladio fpiritus putare vites, purgare pal-

ta, quum

mites , vtífructum plus afferrent.

Demque ipfe

preclarus

Dominus tacebat/in paflione ,. & in multis inter-

mum dom

rogatus non refpondebat ,

factus iuxta prophetam,

Qum , eur

ficut homo non audiens , & non habens in ore

quim ebrit

Ífuo redargutiones

Dicebat autem : Si vobis di-

tintem , (

Xero, non credetis mihi: fi autem & interrogauero ,

Ànore qU

non refpondebitis mihi; fciens ,

tempus putationis

bus exhibu

nondum adueniffe , nec refponülram prorfus vine-

firuratus j

am füam impenfis laboribus, id eft , nec fidel nec

extendit f

boni operis fru&tum aliquem relaturam.

. Quare?

VIque ad |

Quia hyems erat in cordibus perfidorum, & Hy&males

quidam malitie imbres occupauerant terram , ia&ta

&rietatis

RiCCS Ver

verbi feminà fuffocare potius; quam fouere para-

liculo , f

tiores ; fed & cultui vinearum omnem mhllomlnus

H

'übuit m

impendendam operam fruftraturi.

Q5 dulced

S. BERN ARDVS, fern. LVIIL ij Cat

1

fenj pe

tica. n. $. 6.. Volum. 11, edit.. Venet, pag. 746

tUS " Dom

CON-

Confiderationes de Pa[J. Dom.,

139

gt

Dauendam

CONSIDERATIO LXXIII

dute, &

Calicem , quem dedit tnibi Pater ; non bibam illum?

fortator

1OAN.

XVIIL.

IIl.

t&monitus

lii (ibi ad

mmoderatum itaque difcipuli zelum ex eo, quod

I

dulci admonitione coercuit

Qc tutüm

fequitur

Calicem,

inquit, quem dedit mihi Pater

ngue f

non vis, vt bibam

ilum ? Huius calicis excellentiam expreffit Prophe-

Ipare pai

ta, quum dicerct : Calix meus inebrians o quam

nique ipfe

preclarus eft ! Inebriat prorfüs contemplantis ani-

]s intef

mum dominice paffionis calix, & mentis rapit affe-

Tophetam,

$1 o

