ceperát, perficere coriabatur, Tofa fiquider animi

Nenpe

intentione dxrrgebamr ad crücem ; , quanquam carö

-, mortal

Viriliter repugnaret.

Qualis confli&us ? qualis'j pü-

homo de

gna f quale fpe&aculum ? rmpenebat fpmtus páter-

nu$ , aduocabat hcmor, füadebat ratio , reftautatió-

at diu

peeves

d dc cil

que cogebat humana.

"Reclamabàt- ?vthuc natura

jpis volune

ipfa palfibilis, pæmmm immanitate pert&nüæ :nóle-

batque dommanu: ammæ imperio famulän. 7fi ho-

dcm deit

d

quea

"wUg

"Tüm

a

(

8

Caput T.

rum vero' medio conftitutus , tanquam flrenuus ,

frenentar

aüc'infüperabilis miles ,' carnis non. ferens. blandl-

agebat V

tias,'fpiritus iuffa implere curauit^

t LoO

formum ge

S.:LAVRENTIVS IVSTIN. demumpbalz

wajïz agone cap.;: VT. edit, Lugdun þag 29e.

collto q

veno in p

CONSIDERATIO I

quppe omi

to vero C]

Egrqgus eff cim - difcipulis: fuis: trans torrentem

terom ilom

: Cedron , *obi erat^ bortus. V. C.

A

LErGua EEE EeA.

oftquam lllummafi'et: dlfczpulos

& ad omne

n don, edi

P

genus virtutis. congruis fermonibus mformaiï'et

DO II

&c. alacru;gr demum egredxtur j paüïoms tempus

CO

nequaquam. fualegs, nec.mortem, pro omnibus re-

formidans. .. Qm enim iftud faceret, cui propoütum

Twe dát i

BOv

od oododalngedor od a

erat pau,xyt (ua Jpaiïione lmpalï;þihtatcm omnibus

dini in w

redimeret.? quique ob id tantum aduenerat,, vt fuo

fimpd

fanguine vn?merfam terram . DEO & Patri acquire-

ret.? ludais itaque. fepius in eum n'ruenubus ,&

qum a

Ga

fa;us gbruere per fuum fuwrem adgredwnnbus de-

clinabat vt DEVS, felpfum qu1dem 'ex eorum.ocu-

Unc di

I

lis eripiens ; & ex. .querentium mambus nullo ne-

Tié

gotio fe fubduc ens.. INon enim adhuc pati coufa-

um : Pen

tutum erat,congruo tempore nondum ad id eum

CUm, vt j

vocante. ; *,Quo inftante, domo reh&a, in qua. füos

detlin ;

inftituerat.. d;fgxpulos ,. peruenit. ad. locum, in,quo

4

.....

Crücisi, «

ipfe Seruator' omnium Chriftus , & fan&i dlfClpuh

VC Veteri

fre-

9

v

Confiderationes de Paff. Dom.

Hoc autem rurfus

fireniug,

frequenter verfari folebant.

n Dhandi

agebat , vt a proditore citra negotium: inuenire-

tur.

Locus autem hortus erat , veteris' paradrü

formam gerens.

Erat enim , vt ità dicami, re-

d trnghli

1

colle&io quzedam figurarum , & omnium vno

i

verbo in priftinum ftatum reuerfio

In paradifo

quippe omnis triftitie noftre initiurm fuit ; in hor-

Arrentan

to vero Chrifti quoque paffio inchoatur , que ve-

V

terum illorum omnium emendationem nob's inuehit.

S. CTRILLVS ALEXANDR, li. XI.

a omm

in Joann. edit. Parif. Graco- Latine 1655. que prodzzt ct-

fotmatfet

vis Jo. Auberti. Tóm. IV. pag. 1010.

nis. fempus

CONSIDERATIO IV..

mpibus. re

propoftum

Tunc dicit illis IESP S : Omnes vos jäandalum p

m omnibus

tiemini in me inifla noCle, Scriptuti ef? énim : Per-

ts . füg

eytiam pa[Torem, ? difpergenitur oues gregis. Pofr-

t acqure

entlbus, (

quam autem refurrexero , precedam. «vos in.

Galzlæam.

MATTH. XXVI. .31. 32.

entibus. de

egrürm.ocu

unc dixit eis'?

| Vos omnces fcandalizabimini in

-

jllo ne

me. Deinde: addit prophctiam ;; fcriptum eft

::

xti contti

enim : Pércutiam páftorem , & difpergentur oues :

.adideum

cum , vt illis fuadeat, femper effe Scripturis atten-

i qu& fuos

dendum ; tum vt fignificet, fe ex: DEI voluntate

j

crucifigi , atque vndique: oftendens ,.fe non effe a

i dlfClpüh

lege veterialienum , neque a DEO , qui in illa pre-

C 4

di-

fic

10

(

Caput. 1.

tur, fl

dicabatur, itemque, quod tunc fiebat , ex 'eecono-

Jiberti d

mia fieri , ac Prophetas omnia , que tunc gereban-

tir, iam olim predixiffe, vt hinc illi de melioribus

$CH

fituris admodum confiderent

Docetque , .quo

LIXX

pazXo cognofcantur, quales ante , quales poft cru-

"

cem difcipuli fuerint, Nam qui , cum crucifigere-

tur, ne ftare quidem potuerunt 5 hi poft crucem

DBuestuam

firenui, & adamante firmiores fuerunt.

Hic au-

tem imetus , & fuga difcipulorum mortis eius argu-

1

ercuffüs

mentum eft Si enim , poftquam tet

, tantaque

l

di&a funt, quidam lmpudenter dicunt , 1pfum non

cipien

q infirmit

fuiffe crucifixum 5 Ífi nihil eorum contigiffet, quo

qobis pet t

non impietatis prorupiffent ? Ideo non ex füa tan-

euffum aut

tum Paflione, fed etiam ex iis , qua ad difcipulos

difcipulos

Ípe&ant, nec non ex myfteriis mortem füam con-

firmat , Marcioniftas vndique profligans.

Ideo

pergentur

corypheum negare fe permittit.

Si enim nec vin-

Áignificatio

Qui flio (

&us , nec crucifixus fuiffet, vnde tantus & illi , &

rellqms metus futurus erat 9 Neque tamen 1IIos in

Xique . dil

morore reliquit, fed quid ait ? Po&quam autem

t0n ignaru

Yon poper

refürrexero , precedam vos in Galileam. Neque

enim ex colo ftatim apparet , neque in quamdam

qum de r

regionem longinquam abit ; fed in ipfa gente, apud

tigens in

Tütam (

quam crucifixus eft, in ipíis fere locis , vt etiam

inde confirmaret ipfis ,

eundem & crucifixum fuiffe,

TiQ5, por

& refurrex1£ï'e ,. Vt hinc moerentes magis confolare-

C atern;

tur..

HUIIC ]gm

II

Confiderationes de Paj/. Docä

X COnQ«

tur, ldcirco in Galilea dixit, vt a metu Iudeorum

C gereban,

liberati dictis crederent.

Teloribus

S. CHRYSOS TOMV' S. Honil. LXXXII.

qUé, quo

e.LXXXIII. in Mattb. Tom. VIL pag- 784.

* poft eru

Crücifirere.

CONSIDERATIO V

fE. crucem

Percstiam pa[loretn , C? difpergeutur. oues gregis.

Hic n

LOC.

CIT.

eius armi

ercuffus ergo eft Dominus , peccata noftra fuf

, tantaque

4

ipfüm non

cipiens, & pro nobis dolens ,

vt in eo vfque

ad infirmitatem crucis, mortisque percufi'o

fanitas

gifet, quy

ex ia ttfe

nobis per refürre&ionem ex mortuis redderetur. Per-

difcipulos

cuffum autem fe ipfe teftatus eft , commonefacierns

difcipulos dicti huius : percutiam paftorem , & dif-

füám con

u

[loo

pergentur oues gregis

Sed & Apoftolus dicti huius

.

.

1 Dec Vin.

fignificationem haud diffimiliter confirmat, dicens

Qui filio fuo dile&o non pepercit

Non pepercit

& ili,&

ren illos i

itaque dile&o filio füo , quem & colonis vines ,

m autem

nonignarus, quod occifuri eum effent, deftinauit.

INon pepercerat autem primo illi de terre limo Ade,

Neque

-quem de paradifo poft culpam , ne lignum.vitz at»

quamdim

nte, apid

tingens in szternitatem poenge maneret, eiecit:; vt

naturam corporis eius Ádam e coelis fecundus aflu-

t etam

NI fmfre)

mens, parique morte percuffus , eam rurfus in vj.

tam eternam iam fine pomne seternitate reuocaret.

confolare

Hunc igitur ita a DEO percuffum perfecuti funt

fi.

fu-

e $

I2

C

Caput .

füper dolorem vulnerum dolorem perfecutionis huiu$

eiun fequ

addentes

epeniit T

Pro nobis enim fecundum Prophetam

dolet , & idcirco eít effe in doloribus sítimátus.

p fMe |

mia ftupidlt

Quod: enim poftea nominis fui odium füfceperint ;

quatenus filentium. refurre&ionis pecunia emerint,

& lfs

tir. Mï

quibus Apoftolos terroribus , iniuriisque vexaue-

vxnt

cognitum eft

Et (quia hec füper dolorem

potens, ql

vulnerum addxdurunt, apponetur fuper iniquitatem

voluerit pf

tire loquü

iniquitas. Appofitz autem iniquitatis poena eft ,ne

intrent in iuftitiam DEI, id eft, coucorporalcs, &

euizati fa

Galizdbot ,

jä

comparticipes Chrifto fiant, qui nobis fecundum Apo-

ftolum iuftitia, & fan&ificatio , & redemtlo a DIIO

que in inf

fa&us eft,

ttque ad c

(e; & d

HILARIVS. 'Imä'tat mjyfalm. LXVIII

em&

edit, Pary' pag. 22f.

dün, d

CONSIDERATIO Vï

teram etut

duhtatem ]

Re[oondens autem , Petrus. ait ;

: Ef omnes jäan-

dalizati fueriut im te, ego munquam fmndah-

tite feruat

&t foturi

zabor.

LOC, CIT,. V. 35.-

hs expen

, quoniam honore affeQtus es,

loriari$ 4'&

A

« rogaux

mifericordiam occafionem arripis fuperbiendi ?

Aiqundo

Et tunc cognofcas te ipfum , quis fis, velut Adam

Qülem fie

eicctus e paradifo ,

velut Saul defertus a Spiritu

m vtf

DEI

velut Ifrael a radice fancta refe&us«.

Fide;

n

inquit, ftas: noli altum fapere, fed time.

- Judi-

cium

t Püïlï

Confiderationes de Paff. Dom.

13

1Onis huiuj

cium fequitur gratiam, & quomodo datis yfus fueris,

Proplietrm

Quod fi nec hoc quldem intelli

expendit Iudex.

elimitus,

gis , fuilIe te, gratiam: confequutum , aut.fi prz: ni-

i ceperint

mia ftupldltate tuam 1pf'1us virtutem exxftxmas gra-

tiam effé, non' es beato Petro Apoftolo przftan-

a CIerint,

l& Vexaue

tior.

Nec enim Domitium amore maiori profequi

r dolorem

potcns 3 "quam qui ita vehementer dilexit, vt etiam

niquitatem

voluerit þro ipfo mon. Sed quomam anxmo ela-

m eft ,ne

tiore loquuws ett , quum dixit :

Etfi omnes fcan-

yrales, &

dalizati füerint in te, ego tamen nunquam fcan.

xm Apo

dahzabor , timiditati humanz traditus eft, cecidit-

tio a DEO

que in mücxatxonem

, lapfü. erüdiendus ad metum,

"atque ad cautionem , edocendusque, mürmls par-

LXVII

cere,- & debilibus quod & füam cognoult infirmi-

tatem & perfplcue 1ntellex1t a quod : quemadmo-

dUm » cum in pelago mergeretur , 'per Chrifti dex—

l

teram erutus eft, ita in fcandali prbcella ob mcre-

duhtatem in pereunch perlculum veniens , Chrifti vir-

r foat-

tute feruatus fit: qui ei etiam prædlxerat ; quoä

fmndd-

erat futmüm hlS verbxs : Sxmon 2 blmon ecce f'tta-

nas eïpetluxt vt cribraret vos fi cut trxtxcum. Et

loriaris , V

ego rogaui pro te, vt non deficiat hi es tüa: & tu

erbiend

aliquando conuerfus, confirma fratres tuos. Ac Petrus

'elutAdam

quidem. fic reprehenfus, accepit opem memto, &auxi-

j 4 Spiritü

hum , vt faftum deponere, & infirmis parcere difceret.

Tide,

-

.É BA SIL I VS M.. Hamzl X X de qumlzti

je Iudi

edit, Parif. Tom. 1. pag. 155.

cum

CON—

4

Cf

34

Caput. 1

et hao ?

CONSIDERATIO VII

ts d

condifipuh

Ego munquam fandalizabor. Loc. ctt.

tibi confciu

uid ais Petre ? Propheta dixit:

dxfþergentur

te , ac dice

Q

ouecs 5

Chriftus dictum con 1rmamt ;o& tu di-

dics, nec f

eis , nequaquan ? Non fatis tibi funt .priora illa ,

quippe dici

cum dicebas ; Propitius cfto tibi, &. mcrepatus

écmulta ch

fuifti ? Ideo illun cadere ümt

vt doceat illum ,

eoim illo. te

femper Chrifto credere , & eius fcntenmam propna

i, & p

fententia firmiorem putare, .

.Reliqui vero non pa-

f loqueb

rum fru&us a negatione. eius acceperunt , humana

Ti omnes

confpe&a infirmitate Delque veracitate.

Cum enim

ubor, lm

ille quidpiam predixerit , non vltra dlfputwre opot-

W Cna , (

tet, neque aduer(us multos .infurgere.

Glonam

« 1105 hic

enim, inquit, in te, & non xn alio habebis.

Cu

hibuit, non

enim precandum efï'et:, ac dicendum : Adluua mos, ne

ttxilio füo

abs te fcmdamur ; ille in fe confidit , & a1t - Emamfx

iirmitatem

omnes id patiantur , ego non patiar : quod illum

pot hac d

ad nimiam confidentiam paulatim euexit, . Hoc re-

qindo dix

primere volens Chriftus , negationem permxüt Quia

fie Contradi

enim neque Chrifto, neque Prophetz obtempera-

tit,

Rurí

uit; ( ideo enim etiam Prophetam mduxerat .Vt

ln eff v

ne ille repugnaret ; ) attamen quia verbis non

Tüfis taegi

potuerat , ex rebus ipfis eruditur,

Et pq/i pauca

CUb &

Lucas vero addit,, quanto magis (,hrxüus negabac,

Quz D

tanto magis Petrum contra contcnd:fï'e. qud hoc

eft

Confiderationes de Pa[J. Dom.

1$

TL

eft Petre ? Cum dicebat: Vnus veftrum me tradi-

turus eft, timebas, ne tu ipfe.proditor effes, &

, clT.

condifcipulum fcifcitari cogebas , licet nihil horum

tibi conícius effes ; nunc autem ipfo clare claman-

ibergent

te , ac dicente , omnes fcandalizabimini ,'contra-

$& u d

dicis, nec femel tantum, fed bis, & pluries ? Hoc

priora ia ;

quippe dicit Lucas. Vnde ergo hoc ipfi contigit?

lincrgpkatue

ex multa charitate, ex multa voluptate. foflquam

C& ilum ,

enim illo terrore liberatus fuit , ne:proditor ipfe

i propri

eflet , & proditorem nouit, cum confidentia po-

10 0f p

ftea loquebatur, & contra alios infürgcbat , dicens :

I., hum

Etfi omnés fcandalizati fuerint, ego non fcandali-

Cumenin

zabor.

Immo aliquid ambitionis hic erat ; nam &

Xtare opor

Gloriam

in cena , quis eorum maior effet, difceptabant ;

ita illos hic 'morbus exagitabat. |Ídcirco illum co-

ebis, CUIQ

hibuit, non ad negationem impellens , abfit, fed

llU 1056

auxilio fuo vacuum relinquens, hümanzque naturz

jt : D

infirmitatem demonftrans. Vide autem , quomodo

quà ilum

poft hzc demiífus fuerit : nam poft refürre&ionem,

t Hocre

quando dixit: Eic auntem quid ? & repreffus eft,

"i, Quia

ne contradicere quidem aufus eft, vt hic, fed ta-

obtemptte

euit. Rurfuüsquc poft refürre&ionem , cum audit :

juxeat, VE

Non eft veftrüm noffe tempora , vel momerta,

verbis 100

rurfus tacuit, nec contradicit. Deindeque in cona-

po]l j i

culo, &findone, cum audiflct vocem dicehtem fibi :

iy negbil

Quz DEus purificauít, tu communia ne dixeris ;

' Quid loc

cum

eft

L]

^

16

Caput 1

»

Cj

Tecum. er0

cüm non clare fciret , quid fibi vellet illud - quiee

uit ; neque. contendit,

Hec.porro. omnia lapfus

tiafia; Nor

ille operatus fuit

Antea vero totum fibi adfcri-

juntate 1

b

faciem fuat:

dicens:: £tfi omnes fcandalizati fuerint, ego

non. fcandalizabor.

Etiamí1 oportuerit me mori

inqu, Dot

em ; d g

tecum , non te.negabo ; cum . dicere 'oportuiffet , fi

paro Init

gratia tua fruar

contra véero poftea fic loquitur:

Quid. nobis attenditis , quafi propria. virtute , vel

mus.in Do

pietate fecerimus hunc ambulare ? Magnum hic do-

poterimus ,

gma accipimus, non füfficere hominis feruorem , nifi

præaemend(

fuperna àdfit gratia ; itemque nihil nos.a fuperna

&orando, f

gratia iuuari, nifi voluntatis ftudium adfit.

ts ter Df

Et refperit

S. CHRYSOS TO MV^ loc. cit. pag. 736.

Quid d : )

CONSIDERATIO VIII

facic corpo

1

fpexit, No

Etfi oportuerit me. rmul. commori tibi, not te,sie-

Tornus m t

gabo.

MARCI.: XIV, 3 T.

trio. tental

torpore, fe

iere Petrüm prefümentem, inuenis Petrum ne-

tt, fedmife

Q1

gahtem: quiere DEVM adluuantem Petrum

tiem füum

inuenis pritdicantem.

Ad horam trepladmt infirm.

Ero prefi

tas, vt prafümtio vinceretur, non vt pietas delere-

X R

tur

Implet ille Spiritu füo, & facit predicatorem

& ettus m

fortiffimum , cui prasfümenti predixerat: Ter me ne«

gabis. Prefümpferat enim ille de viribus fuis ; non

FaL* eredi

de DEI dono, fed de libero arbitrio. Dixerat enim:

Te-

Confiderationes de. Paf Dom

17

Tecum ero víque ad mortem ; dixerat in abundan-

llud; quie

tunje fapfug

tiafua: Non mouebor in «ternum.

Sed qui in vo-

lbt adíeri

Auntate fua præfcltel at decori eius virtutem , auertit

IetInt, aQ

faciem fuam , & facius eft conturbatus

.Auertlt,

tT mor|

: oftendit Petro. Pe-

inquit, Dominus faciem fuz

ortaifet . f

trum 5 fed poftea refpexit , & Petrum firmauit in

loquiar:

petra. lmitemur ergo fratres mei, quantum poffu-

ttte , vel

1 jn Domino, Paffionis exempium.,

Implere

um hi do«

fi ab illo pofcamus adiumentum ,. non

poterimus

yotem , nif

preueniendo, ficut Petrus prafumens, fed fequendo

:à füpernt

& orando, ficut Petrus proficiens, Quando enim Pe-

(it

trus ter negauit, quid Euangelifta dicit , attendite :

Et refpexit eum Dominus, & recordatus eft Pctrus.

hg. 71f

Quid eft : refpexit eum- ? non enim Dominus ih

I

facie corporali eum , tanquam commemorando re-

fpexit.

Non fic eft: Euangelium legite.

Dorm-

M i h

minus in mtcnonbus domus iudicabatur, Petrus in

atrio tentabatur.

Ergo refpexit eum Dominus non

corpore, fed maieftate; non oculorum carnis intui-

Petrum t

tu, fed mifericordia altiffima

Ile, quia auerterat fa-

, Petum

ciem fuam , refpexit eum , & fa&us cít liberatus.

uit infm

Ergo prefumtor periiffet , nifi Redcmptor refpe-

etus deletee

xiffet.

Et ecce lachrymis fuis ablutus, correptus ,

sdicatotett

& erectus predicat Petrus.

Predicat, qui nepaue-

Ter me n&

rat: credunt , qui errauerant.

Valet in phreneti-

; fils, not

Cs

t enim

Te

u

18

Caput

€is medicina illa fanguinis Domini.

Bibunt cre-

pngmum 3

dentes , quod fuderunt fieuientes

Sed multum eft

yobis , hat

ad me, inquis, imitari Dominum.

Ex gratia Do-

teroe. ping

mini imitare conferuum , imitare Stephanum , imi-

quis viddli

tare Marianum, & Iacobum.

Homines erant, con-

exemplun |

ferui erant, ficut tu nati

fed ab illo, qui non fic

tios hurill

natus eft, coronati

pitus efto t

S. AVGVSTINVS Strmn. CCLXXXIV,

proximi £0

E G CY ag

in natali Martyrum Mariani , & — lacobi. edit. Parif.

g gen

zb

Tom V. pag. 1144

iios ft4tthy

decerm gill

CONSIDERATIO IX

iur Temitü

pettus dub

Lt weuiunt im pradium , cui nomen. Geibfemani,

tione, qua

MAKCL XIV. V. 32.

it &i, dé

dem (iam

nftratur víque hedie locus Gethfemani, in

Mo

quid eft ul

quo Dominus orauit, ad radices montis Oli-

aytem intel

ueti , nunc ecclefia defüper cdificata.

Interpretatur

de lüpetnis

autem Gethfemani vallis pinguium , fiue pinguedi-

latgiori ali

num.

Quod vero non folum dicta, vcl opera no-

(ine feti

ítri Saluatoris , verum etiam loca , & tempora ,

Sit dipe

in quibus óperatur, & loquíitur , myfticis ; vt fiepe

Quantum v

diétum eft

fint plena figuris; cum in monte orat

Dominus, quafi tacite nos admonet, fublimia tan«

fitionem je

Invdlé pi

tum orando inquiri, & pro coleftibus bonis füppli-

Ti d.

cari debere,

At cum in valle ozat, & hoc in valle

Ttortem füh

pin-

4

d

Confiderationes de Paj. Dom.

19

Jibunt cne.

pinguium , fiue pinpuedinis , ipfius zque infinuat

multum eft

nobis, humilitatem femper in orationibus, & in- -

grati Do.

terne pinguedine dilectionis effe feruandam , ne

AUR , ij

quis videlicet orans DEVM , iaCtare füa merita in

erünt, Cofk

exemplum Pharifei füperbientis audeat , quin po-

QUi non fic

tius humili voce, ac mente proclamet, DEV.S pro«

Ne aridum a dile&ione

pitius efto mihi peccatori.

AXXXIT,

proximi cor geftans, ad placandam fibi Conditoris

tiit Paf

gratiam genuflectat, iuxta eum , qui centum dena-

rios fratri, quos fibi debebat , dimittere nolens ,

decem millia talenti fibi a Domino fruftra precaba-

Xl

tur remitti.

iNe ieiunum ab amore Conditoris

pe&us habens, temporalia potius quelibet in ora-

dl ftuti

tione, quam eius vifionem requirat , adnumerandus

in eis, de quibus ait ipfe : Quia receperunt merce-

dem fuam.

In imo quippe cogitationem ponere,

emani, t

quid eft aliud , quam qui&dam ariditás mentis ? Qui

nontis Oll

autem intelle&u celeftium iam per fan&ta defideria

terpretatur

de füpetnis intime delectionis cibo pafcuntur, quafi

e pingueti

largiori alimento pinguefcunt,

Hac enim pingue.

opera no

dine faginari pfalmifta coneupierat, cum dicebat:

tempord y

Sicut adipe, & pinguedine repleatur anima mea,

; Vtpe

Quantum vero ad ipfam dominice paffionis difpen-

monte orat

fationem pertinet, apte appropians morti Dominus,

blimia talt

in vallé pinguedinis orauit , quia per vallem hu-

yyjs füppli

militatis , & pinguedinem charitatis pro nobis

ocio valt

mortem fuübiit,

Huiniliau

, factus

| it enim femetipfum

p

d

obga

(

20

Capui .

obediens. Patri .vfque . ad mortem.

Et. maiorem

yit enim :

hac dile&ionem, nemo habet , vt animam fuam . po-

tentadonel

nat quis pro amicis fuis.

ïu[lO

1

KJENERAB. BE D Z in bunc locum: edzt.

tretis, hoc

Colon, : Tom. V. pag. 194

non potet

&orem exi

ia

du

CONSIDERATIO X

vilfmo exe

eonem mc

Ex cum peruemiffét ad locum , dixit illis: Orate ,

Sed quid d

ne intretis in ienlalionem,. LuCE. XXII, 40O.

Jaceranunt,

miffus quo

uid confugis ad plures , ad vnum cum poffis ?

Q

ait, 'mpof

quid multos affé&taris, vnum rogare cum

liceat ? cur imbecilles in belli arceffis focietatem,

tentationen

cum debeas ad inexpugnabilem DEI dexteram con-

TUf Vtrfm

fugere, & tentatione omni te expedire ? Tentari

tyres, qu

Tunt, vt fe

eft, non , vt opinaris , incidere in tentátionem ,

fed ab ea . füperari.

Id ego, etfi plerisque videa-

Nem li

ia i sapacx ) n A

tur incredibile, verum etfe , paucis e facra Scri-

font , fed 1

ptura clarum reddere conabor. Di&um enim a

Ciderent, q

Nemo coronatur ,

nifi qui legitime cer-

S. Paulo :

fent, non:

CXitent, (

tauerit, Quia vero nonnullis videtur, folos virtu.

tis labores innuere, tranfeo ad aliüd teftimonium,

1 tentatio

Ait Iob, fortiffimus ille athleta : Tentatio eft vita

eUadim

hominüm fuper terram. Quare, fi vita mortalium

$ d

iase:

tentationi obnoxia, quomodo fieri poflit, vt,qui

in tentatione fit,in tentationem non incidat ? Di-

xit

T

-

Confideratianes de. Paff. Dosm.

21

L -füorem

xit enim ipía Veritas : Otate, vt non intretis in

Tiom p

tentationem

hoc eft, orate, ne fuperemini a ten-

tatione. ..Non enim ait, ne incidatis , fed ne in-

li : edi

tretis, hoc eft, ne abforbeamini ab illa. Fieri enim

non poteft, quin incidamus , incidentem vero vi-

C&orem exiftere , ac coronarti

X,

Et, fi placet, bre-

uifimo exemplo id oftendam, Poteít enim quis in

: Ornte ;

leonem incidens feruari , idque vel robore, vel arte,

YII, 40.

Sed quid dico, feruari ?

Quidam enim has feras di-

lacerarunt,

At deuoratus, & in ferwe ventrem de-

um poff ?

miffus quomodo effugiat ? Hoc nimirum Chriftus

tQgate Cufty

&it, impoffibile quidem effe, vt .non incidamus.i in

:

-

focietatem,

tentationem, fieri vero poffe , vt fuperemus.

Ho-

Ktefarm Cofe

rum vtrumque teftantur omnes etiam fandi Mar-

!

e ? Tentatt

tyres , quos tantw tentationum procelle oppugna-

runt, vtfere tota decertarint vita.

mtatone ,

Dixerit quis:

Nemo igitur eorum eft exauditus,

;

jque vidta

Auditi quidem

ficra Scti

funt, fed non in eo, vt in tentationem non in-

üm enm

ciderent, quod fieri non poteft, fed, cum incidif.

lagmme «

fent, non modo illefi , verum coronati e ftadio

EXH ent.

[olos virti

Quare non eft optandum, non incidere

eftimonium

in tentationem, fed cum mc;denmus vt clariores

atio d via

euadamus,

] mortai [

$. ISIDORVS PELVSIOTA. Epz/zoz.

fit, v5

lb. V. Epift. CCLXII. edit. Parif. pag. 62g.

nClth ?i

Xit

d 3

CON-

(

22

Caput L.

C0

CONSIDERATIO XI.

Bufmpi

Ex ipfe auulfus eff ab eis , quantum ia&ius. ef? la-

quiifa

pidis Cc. LoC. ciT. V. 41.

taffum

ato apoítolis precepto , vt.füftinerent, vigi-

j

atf

D

larentque. cum Domino, paululum procedens,

I5v3:1

ïäï

puit in faciem füam : & humilitatem mentis habitu

Manete hi

carnis oftendit, dicitque blandiens : Mi Pater ! &

guflum p

poftulat, vt ii poffibile eft, tranfeat ab eo paffio-

Piter ni,

nis calix , de quo füpra diximus.

Poftulat autem

Verumtam

non timore patiendi, fed mifericordia prioris populi,

Vnde &

omaes af

ne ab illis bibat calicem propinatum.

eftenderat

fignanter non dixit : tranfeat a. me calix, fed ca-

diffent eur

lix ite, hoc eft, populi Iudeorum , qui excufatio«

tentu, C

nem ignorantie habere non poteft, fi me occide-

tifimum ]o

rit, habens legem ,. & Prophetas, qui me quotidie

Attamen reuertens in femetipfüm,

& pit,

vaticinantur,

vens effe

quod ex hominis perfona trepidanter renuerat, ex

Nortem, e

DEI,filiique confirmat : Verumtamen non ficut

Non,. inquit, hoc fiat,

& propten

ego volo,, fed ficut tu.

dibolus,

quod humano affe&u loquor , fed propter quod ad

Cotfciatür

terras tua voluntate defcendi,

S. HIERONYMVS. lb IV. in Mattb.

te: D

ludeis ex

sap. X XV L, edit, Parif. Ton. IV. pag. 125

ità d g

item díjj

. CON-

——

Con/z'äemtioke: de Pa[. Don.

25

u

CONSIDERATIO XII,

E a[fumpto Petro, & duobus- filiis Zebedeti ; ceopit

?us d

'

coniriflari, ? me[Tus e[fe, MATTH. XXVI. 37.

fent , vip

t affümpto Petro, & duobus filiis Zebedzi cepit

E

affici dolore, ac maeftitudine. "Tunc dicit illis

DrOCedens,

ntis habiti

IESVS : Triítis eft anima mea vfque ad mortem,

Dater! &

Manete hic, & vigilate mecum. Et progrefíus

pufillum procidit in faciem fuam , orans, & dicens:

eo pdfro.

ht aütert

Pater mi, fi poflibile eft, tranfeat a me calix ifte,

Verumtamen non ficut ego volo, fed ficuttu. INon

yris populi

omnes affumit difcipulos, fed tres tantum , quibus

Vnde &

"

oftenderat gloriam in monte Thabor ; ne, cum vi-

diffent eum orantem , & laborantem , fcandaliza-

j exeufatio

rentur.

Ceterum &illos relinquit, & abit in fecre-

me octidee

y quitie

tiffimum locum, ac orat. Porro; quod moftus eft,

& piget, per difpenfationem fiebat, vt credatur

(emetipfüt,

verus effe homo. Humane enim naturz eft, timere

muerat, &X

; non fioit

mortem, eo quod przter naturam ingrefíà eft mors,

& propterea illam fugit natura,

Item. vt ignorct

,hoc füt,

diabolus, & inuadat eum vt purum hominem, quo

r qoidd

conficiatur ipfe morte, & fic conteratur. Vel ali-

ter : $i Dominus mortem non timuiffet , dediffet

dn Mil

ludeis excufationem , quod non peccaffent , quia

IMD

ita citra metum ad mortem. profiliiffet.

Ex hoc

item difcimus, ne nos ipfi in tentationem iniicia-

1nus

[

"

d 3

(r

24

Caput 1.

mus, fed precemur, vt liberemur ab eis. . Et pro-

coaytatur :

&

pterea non longa diftantia a difcipulis progreditur,

eum gadi

fed prope tres difcipulos manet , vt audientes eum,

Dónine ?

memores fint, vt & ipfi in tentationibus precentur

Cirtantibu

fimiliter.

Calicem vero paffionis nominat, vel pro-

vs? Dom

pter fomnum , quem facit, vel quod letitie caufa

n pacer

fit, ac noftre falutis.

Vult autem transferri cali-

formidas

cem, vel, vt monítret, hominem naturaliter. de-

titnen ille,

precari mortem , ficut predictum eft, vel quod

agent mili

noluit Iudeos tam graue peccatum peccare, pro-

Vellem vt

pter quod deftrueretur templum, periretque populus.

Vellem te

Verumtamen paternam voluntatem fieri vult, vt

tibus ts ?

& nos difcamus, quod, licet natura noftra relucte-

dtm aeof

tur, DEO tamen magis obtemperare , quam' no-

tefie fppl

ftram voluntatem implere debeamus.

tortem j

THEOPHYL ACTV'S. enarrat, in caput.

tüm a fee

XXFI. Matttbæz. edit. Bafl. pag. $6.

Chrifiane

honores f

CONSIDERATIO XIII

CilCeres (

Cepit pauere , C? tadere, MARCI. XIV. 33

foiter n

F. Ab

uid eft Domine, contriftarisne, & vere paues ?

Q

üerfa f

Nunquid contriftatur , per quem contriítati

recreantur ? Nunquid contriftatur gaudium ? pa-

16 dieim

Tienamus

uet fortitudo ? timet virtus ? gloria tedium pati-

Cf at

tur? beatitudo denigratur ? confunditur maieftas ?

clarxtas obfcuratur ? infirmatur fanitas ? & latitudo

Véro foiff

COQI-

Con(iderationes de Pajf Dom.

25

H pr.

coar&atur? Armatorum neminem video : nullum

Ogreditur,

cum gladiis, & fuftibus venientem cerno , & times

A CUR

Domine ? Chriftiane militie dux. effe: cognofceris :

Brecentur

Certantibus aduerfüs aereas poteftates prees , & pa-

4 Vd pro-

ues? Dominus exercituum diceris , & es ! gladium,

g cafa

non pacem in terram venifti mittere, & preliari

sfemi cali

formidas ? Si bellatorum princeps trepidat, fi cer-

raliter-de.

tamen ille, qui prefidet, inire veretur , quid ceteri

vd qud

agent milites , & pugnaturorum turba feruorum ?

cte, pro.

Vellem vtique Domine pauoris huius fcire caufam.

]e populus.

Vellem tzedii tui noffe myfterium. ::Non enim mil-

] Vult, vt

tibus tuis virtute inferiorem te iudico.

Illos qui-

14 velute-

dem agnofco viciffe regna ; imperia curuaffe , tole-

.quam 1

raffé fupplicia , extinxiffe . ignem; feras domaffe, &

O inaüdi

mortem ipíam nullatenus formidaffe.

. i anit.

tum a feculis prodigium

*

!

o gloriofum religionis

Chriftiane tropheum , oblatas diuitias fpernere ,

honores fugere, voluptatesque calcare, appetere

IH

catceres , prouocare tortores , & illatis conuiciis

füauiter gaudere.

Audiuimus , nouimus , confite-

u

mur.

Abs te-Domine IESV , per fideles tuos hz

erepues ?

vniuerfa fünt facta, non tamen illos te robuftio-

contrilat

res dicimus : diuinam attamenin fanélis tuis. com:

(ium ? p

mendamus gratiam , in te autem humanam predi-

diom pu

camus naturam.

In martyribus miraculum , in.t6

- gt !

vero fuiffe dicimus :documentum, n i-llis,dontum,'

& hutirdo

d 4

in

coat:

E

(unj

26

Caput 1.

in te autem miferationis facramentum at*ollimus.

ü Veueia a

tus, araxi

Erexit plane coeleftis virtus füpra nature limites

erulre exd

fidei confeffores , in illisque benedi&tio diuina re-

fulfit.

Ipfe autem Mediator relidtus fibi, pauere

[]

ommique in

|

voluit, & tzedere.

Agnofce igitur o homo , Sal-

fiamus,

Se curuauit ad te, vt te

uatoris tui dignationem.

$ L

eleuaret ad fe : humiliauit fe propter te, vt teex-

altaret in fe ; depreffit fe , vt in perpetuum beati-

fbrwi qq.

ficaret te, - - Pro peccato tuo doluit, fleuit, quod

C0l

non commifit ; exhorruit , quod non fecit, Non

enim fecit mortem , nec morientium perditione

Cf

letatur. Ex his meroris eius intellige caufam , &

s —

bi rogt

gratias age : teagnofce in illo, proillo lachrymare,

vbi d

qui doluit propter te. Doluit , inquam , & füupra

pis dicitur.

znodum doluit, adeo vt morti fieret proximus. Sic

enim ait : Triftis eft anima mea vfque ad mortem.

fimus effe

eonfternatis

Nemo doloris eius fufficienter immenfitatem ex-

efendit, ]

primit: merore tamen füo , quid in. noftro agere

&9, quod c;

debeamus, indicauit, Difcat ergo de exemplo re-

snedium , qui in affliionibus propriis cupit habere

eun (it , e

L

prefidium

r]

non de terra, neque ab hominibus,

Yüheris r

Ad

160 (tüngit

fed a DEO opportunum quzfiuit auxilium.

Orationis quidem füffragium , ad quietis portum ,

Thdtos aure

ad implorationis adminiculum feftinanter acceffit ,

illa orpori

fididiq

non autem labore vi&tus, aut. proftratus toedio, feu

rat ,

ä

lius(dene

2

doloris nimietat:e fuperatus, quippe, qui pote

fi

Confiderationes de Paff. Dom.

27

atollimus,

fi vellet, euadere ; fed dulci compaflione commo-

It [imites

tus, orandi ambitum adinuenit.

Suo nos voluit

qiuini re.

erudire exemplo, vt in arduis, in. periculis , in

, paler

s

omnique inopinato euentu ad orationis refugium

omo , d)

fugiamus.

] te, vtte

$. LAVRENTIVS IVSTIN. de trzumpb.

1 Vt te e'(u

Qrifti: agone. cap. V.

*

üur beati«

SS

leüit, quod

CONSIDERATIO XIV

edt, Non

perditione

Coepit pauere , € 1adere. Loc. crr.

caum , &

bi rogo , in paflione timor ?

vbi infirmitas ?

achrymatt,

vbi dolor? vbi contumelia ? timere ab im-

1, & füpa

yximus, Sie

pis dicitur ? fed ipfe pati velle fe predicat. In-

firmus effe contenditur ? fed fe potentem , dum

d mortem.

fitatem exe

confternatis perfecutoribus , obuius non fuftinetur "

oftendit.

Dolere vulnera carnis arguitur ? fed in

oftro agete

eo, quod carnem aurís reddit ex vulnere , caro ipfe

xeplo t

cum fit , extra carnalem tamen naturam dolendi

upit r

vulneris reperitur : quia dum & manu truncam au-

hominibus,

rem attingit , manus illa de corpore eft, & dum

m A

manus aurem producit ex vulnere, non effe manus

; portum s

er ateeflt ,

illa corporis fignificatur infirmis, Sed contumelio-

fa ei effe crux dicitur.

Atquin per hanc hominis

gdio, fel

filius federe a dexteris virtutis videndus eft, & ex

j potettis

!

d s5

par-

(

28

Coput T.

partu Virginis homo' natus in maieftate füa cum

C0:

coli eft nubibus reuerfürus

Non 'tenes irreligio-

fe rerum naturalium caufas: & dum impietatis , at

Cyi

que erroris fpiritu plenus , Sacramentum fidei non

intelligis, ex ipfo feculi fenfu hebetudine heretica

1f0 DIO

difproücis.

Omne enim , quod timetur , vitari ne-

u

quod d

ji;

ceffe eft, dum timetur ; & quod infirmum eft

winitatis &t

fumit ex imbecillitate terrorem; & quidquid dolet,

dolendi in fe habet indemutabilem maturam ; &

Sufcepit em

titiam largir

quidquid contumeliofum eft, femper inhonorum eft

ad mortis 3

tu vero quo feníu rationis intelligis , Dominum no-

Jä

retad vitan

ftrum IESVM Chriftum , ad quod feftinat, timere, &

confternantem fortes , infirmitate trepidare, & vul

Quia CR CC

nationis ff

nera non permlttentem dolori, vulneratum dolere, &

dolorem füf

contumelia crücis dehoneftari , cui crux confeffus

deret, N«

ad DEVM eft, & reditus ad regnum ? - -- Non ergo

fibi triftis eft, neque fibi orat ; fed illis,' quos mo-

füuporem 1

Homo enir

net orare peruigiles , ne in eos calix paflionis in-

fimitates

cumbat, quem a fe tranfire orat, ne in his fcilicet

didiceramus

maneat. - - - fgitur cum & triftitia de nobis eft,

diCceremus

& oratio pro nobis eft, non poflünt non omnia

(nodum

propter nos geíta effe intelligi ; cum omnia pro

:

Quomojo «

nobis, quibus timebatur , orata fint.

€Qiétemur

S. HILARIVS. Lib. X. de Trinitate n. 22,

.

37. 4H

Us, nifl Y

fcipil r

trifitim o

CON-

Confiderationes. de Paff. Dom.

29

z

- fit ctm

CONSIDERATIO XV.

e$ irreligio.

)ietatis, at«

Copit. contriflari , €? meflus . e[je.

1 fidei nog

MATTH. XXVI. 37.

ne heretica

'» Vitari ne-

rgo pro me doluit , qui pro fe nihil habuit à

E

quod doleret : & fequeftrata delectatione Di-

"um ef,

uinitatis eterne , tedio mew infirmitatis afficitur.

d dolet,

