vult. dif

runt ; audiunt a Domino : Quoniam abundauit

accüfiri

iniquitas , refrigefcit charitas multorum. Quo fri-

Ybinm

gore torpens ad horam Apoftolus Petrus, quafi

Quid vel

prunis miniftrorum Caiphe calefieri cupiebat, quia

temporalis, commodi folatium perfidorum focietate

bit, quo

qug-

Confiderationes de Pafl. Dom.

185

Y

d

quzrebat.

Sed non mora,refpe&us a Domino ,

[

cum ignem prauorum corpore , tum infidelitatem

M

in corde reliquit, Ac poft refürrectionem Domini

*D

fancto igni recreatus , funditus exceffum trine

negationis trina dile&ionis confeflione purgauit,

De ho

unc etenim completa illa memorabili pif-ium — ca»

m , &

: Omnes

ptura, cum veniffet ad Dominum cum condiícipu-

Ifle fi.

lis fuis, prunas pofitas, & piícem fuperpofitum, &

Ds, Vatli

panem mox videus , fui cordis arcana prunis in-

flammauit amoris.

e in atrio

E

FENER. BED A. li, IV. in Marc. cap.

AXIV. Ton. V. pag. 197. 195.

oxias pet-

ints m

CONSIDERATIO XCITI.

pna pere-

ora nodis

Pontifex érgo interrogauit 1ESE'M de difcipulis

. Quï-

fuis , & de dottrina eius. Refpondit e IESVS:

exftingut

Ego palam locutus fum mundo Cgc.

Domino *

IOAN, XVIII. I9.

iftficatio-

«

malitiam ! cum

x

:

R

e-audiiffet in templo con-

j quten

cionantem , & palam docentem , nunc id

na obrut-

vult dj fcere.

Quia enim nihil habebant, de quo

abunda

accufaren: , de difcipulis interrogabant.

Forte ,

(uo f

vbinam effeat , & qua de cauffa collegiffet illos ,

is, qui

quid vellet, de quibus ageretur.

Hoc autem dice-

bat , quïï

bat, quod vellet iilum vt feditiofum , & nouatorem

(ocictte

ar-

04

que

186

Caþ&t 111

(

arguere, quafi nemo alius ipfi crederet preter illos,

CO

quafi fcilicet mala. quedam effíet officina.

Quid

ergo Chriftus ? Hec confutans ait: ( Ego palam

D

locutus füm mundo ) , non priuatim difcipulis ;

f

( ego palam docui in templo ), Quid ergo ? Nihilne

fecreto dixit ? dixit quidem : at non , vtilli puta-

ahm

bant, timens , & feditiones mouens ; fed eum ea 5

l

Ya

quas dicebat , füpra multitudinis captum erant.

amat lat

( Quid me interrogas ? Interroga eos, qui au-

qon angt

dierunt. ) Non arrogantis hec (ünt, fed fiden-

pit corag

tis di&orum veritati. Quodigitur in principio di-

eft fraus

cebat : ( Si ego teftimonium perhibeo de me ipfo,

que ca;

teftimonium meum verum non eft: ) hoc & nunc

gaucium,

fubindicat, fide dignius volens teftimonium ftatuere,

Thodo ob

Cum enim de diftipulis , vt difcipulis percontare-

vinus in

tur, quid ait : Mene de meis interrogas ? inter-

vitonm

roga inimicos infidiatores , eos , qui me vinculis

conftrinxerunt : hi loquantur.

Hec quippe eft

tegitur,

quod ag

non dubia veritatis demonftratio , cum quis inimi-

cos di&torum teítes aduocat.

fiquidem

Vénena ;

$. CHRYSOSTOMVFS Honi. LXXXIIL

dilunt ,

d. LXX XIL in dann, Tom. VIIL pag. 492.

toinus [f

(0 piln

fictret o

Itini Qcc

Dblicum

CON-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

187

Bl

CONSIDERATIO XCIII.

« Quid

i paam

Eygo palam locutus fum. mundo , ego fémper docui in

iipuli ;

Jynasoga , &9 in templo, quo emues ludei conue-

? Nhilre

unt €9c.

1OANN. XVIII, 20. 2I.

Ll putae

alam quippe Dominus .mundo Joquebatur , quia

&m &

P

veritatem omnibus fatebatur.

Non enim

l] etanta

amat latibula veritas , non diuerforiis dele&tatur ,

, qui a

d fiden-

non angulos quzrit, appetit autem publicum , cu-

1cipio d«

pit coram omnibus predicari. In illa fiquidem non

eft fraus, non duplicitas , non fimulata locutio, ne-

me ipf

que caligo tenebrarum ; quin potius lux, claritas ,

c & m

gaudium, tranquillitas, & abundantia pacis. Quo-

ylatuerd,

X COtatee

modo obfcuritate fallacie inuolui poteft , quum di-

uinus in illa fplendor inhabitet ? Porro turpitudo

s ? nter-

vitiorum , & obfícoenitas criminum fola veritate de-

? Vinculis

tegitur. Apoftoli fententiam audi: Omne , inquit,

yippe d

Serenitate

quod arguitur, manifeítatur a lumine.

yis inimi

fiquidem illius mentis opaca clarefcunt, frat;e;iiägue

venena. nofcuntur.

Hanc omnes imitantur , &

$641

diligunt , qui fünt ex parte illius.

Proinde Do-

492-

minus IESVS iuftitie fol, & veritatis candar mun-

do palam loquebatur, vt veritatis fpecimen noti-

ficaret omnibus, & quam concupiícibilis effet, ne-

mini occultaret,

Claritatis fue radios emifit in

publicum , vt ambulantibus in fpiritu iter vitos

s

often-

N

(

198

Capst 111,

oftenderet.

UE

Vniuerfis gratiffime illam. expofüit ,

& in occulto loquutus eít nihil.

Quantum ad il-

colapLirat

lum attinuit, omnes fblendore fuo vocauit ad fe,

idem hoi

priuatam fiquidem non quzrens gloriam , nilque

$.1

dignum redargutione pronuncians, vt loqueretur ,

i j

filentiifecreta non petiit. Hinc errorum magiftri,

CO.

& falfarum herefüm fautores facile deprehendun-

tur, ne veritatis agnofcantur in lumine , renuunt

Ht attà

ápparere in publico, prius de fe ipfis ,

uam de

p

aliis turpiter erabefcunt.

Nemine contra illos te-

ftd qU

ftimonium perhibente, ipfi fe accufant, & damnant.

1

tanqi

Sibi namque rationabiliter difplicentes, turpitudinem

Saluatoris veram in

inquit, d

propriam collocant in fecreto.

quod oli

fe proteftantur effe fententiam , dicentis :

Qui

petie 1

male agit, odit lucem , & non venit ad lucem ,

debite à

vtnon arguantur opera eius, quoniam mala fünt,

Sic & Adam preuaricationis deprehenfus in fcelere,

prmo p

Pto nobi

fouit latebras , quatenus , quod ei apparebat defor-

ipfe pec

me, DEO fimiliter tegeretur ; minime tamen oc-

cultare fe potuit afpeCtibus veritatis.

pro n

Dum enim

füo mor

erubefcentem fe vocauit ad fe, dira illum increpa-

tione corripuit.

Corripuit plane, & omnes quo-

am nobi

tidie corripit delinquentes.

Lux etenim, atque illa

1m ilud

miniam i

increpatio veritatis effe cognofcitur, quum deli&um

difplicet , & iniquitas redarguitur in cuiusque cor.

us i

Cohormui

depeccantis, In mente fiquidem iuftificati hominis

"

tan-

lboife:

Confiderationes de Pa[J. Dom.

189

of

tanquän in propria fede fübfiftens , toties repulfa

(um ad jl

colaphizatur , & ccwditur, quoties diuinam legem

t d f

idem homo voluntate transgreditur.

1 , Rilqie

S..LAVREN TIV;: I V; TINIAN. ..

XUeretür ,

sit. jag. 297.

| magiftr

CONSIDERATIO XCIV.

fehendur.

, Tenuunt

Hac autem cum dixi[fet , onus affiftens minifirorum

quam de

- dedit alapam 1 ES .. 10AN. Xviu. 22.

1 illos te.

damnant,

ftud quidem voce Prophcte predictum etiam eft,

tanquam de Chrifto futurum : Dorfum. meum ,

Ditodinem

Vetam i

inquit, dedi ad flagella, & genas meas ad alapas ,

quod olim predictum nunc in condemnationem fu.

&: Qu

| um ,

perbie ludaice , & aboliionem ignominie nobis

la fürt,

debitz ad cxitum perducitur, quippe qui in Adam

'/

n fcdere

primo peccauimus , conculcato mandato diuino.

Pro nobis enim fuüftinet ignominiam, quandoquidem

at defor-

ipfe peccata noflra portat, iuxta Prophete yvocem,

imen oc

& pro nobis dolet.

uemadmodum enim corpore

um enm

fuo morti tradito mortem de&ruxit, fic ignomini-

increp

am nobis propter przeuaricationem , & primigeni-

nes quo-

um illud peccatum alapa deleuit, Chrifto per igno-

qtgue 1l

miniam infli&ta. Vnusenim inftar omnium pro omni-

delidum

«

a

f

1

u

irdd Ommnes

bus ignominiam fubiit.

Quanquam cre

que cur

cohorruiffent, opinor,

f

t

n

nefarii fceleris fenfum

homitis

babuiffent: glorie quip;e Domianus impia percufforis

tat]

manu

(

t9o

Caput I1I.

quippc t

manuferiebatur. Scifcitari porro non erit inutile,

quam ob cauffam audaciffimus hic, & impius mi-

faüunt, Q

nifter IESV colaphum incutiat , qui nihil plane

Chrittum

duri, aut. afperi protuliffet , fed mitiffime ad omnia

uolus etrg

refpondiffet,

Sed ne ipfüm quidem videas Iudao-

principu

uerteret

rum principem imperiff2, vt eum cederet, ac aufü

fineis, (

tam impio irrueret, — Erunt , qui tritam, & vfita-

tam miniítrorum confuetudinem effe dicent, qui,

ba infer

quum ad iudiciorum prafides alicuius criminis reos

$

adducunt , modeftius loqui cogunt etiam inuitos :

IN

quodfi durius aliquid eis exciderit , ipfi eos inter-

(

dum indigne habent.

Sed non arbitror, illius in

Chriftum intemperiei cauffam hanc fuiffe, verum ,

fufpund

fi animum ad ea, que prius dicta funt, intenderi-

mus, aliam rei gefte cauíffam comperiemus. Paullo

t

ante enim dicebamus , miniftros aliquos in offen-

fionem principum incurriffe , quod , quum iuffi

qm

M

effent IESVM comprehendere, fic edo&ti reuerfi

b

funt, tantaque illius admiratione defixi , vt palam

addodus

dicerent , hominem nunquam fic effe loquutum.

Ininus o

Qua re in rabiem aci Pharifei dicebant : Nun-

nec alia |

quid & vos fedu&i eftis ? Nunquid ex Pharifiis ,

fürore,

aut ex- principibus aliquis credidit in eum ? Sed

€0 dedü

turba hec, que non nouit legem , maledi&i fint.

&e loq

Quum ergo Seruatoris fermo principibus memori-

10n pol

am refricaret illius in miniftros indignationis (( tefte;

loquuts

quippe

Confiderationes de Pa[J. Dom.

191

"iE tOgtjl

quippe eos do&trine füz citabat dicens : Ecce, hi

Qpius mj

fciunt, quz dixi ego ) , minifter ille, qui, quod

lil plae

Chriftum füfpexillet , reprehenfüus fuerat, ne bene-

d ompia

uolus erga eum effe crederctur, atque vt animum

5 Tudgo.

principum ad alias quodammodo cogitationes di-

acaufü

uerteret

os ei obturat aiapa , plura loqui non

& vít

finens, ex quibus damni aliquid miniftrorum tur-

"Dt, qL

be inferri poffet

mintis 1eog

S. CTRILL. AdALEXANDR. li, XL ii

1 IDItOS :

Joan. cap. X V II T. . 22. pag. 1027.

€0$ 1ntete

, Illus ia

CONSIDERA TIO XCV

veum ,

Refpondit ei IESP'S : Si male locutus um , tefHimo-

dntender

nium perbibe de malo : fi autem bene ; quid me

s Daullo

cedis ? Loc. cIT. V. 23

in offen

um ivf

agnam iniuriam effe miniftri oftendit, tametfi

li reuerf

M

vilis quidam , & ignobilis reus in iudicium

vt palaa

adductus effet.

Eum etenim temerarie cedit, quem

(Qquutum.

minus oportebat, a quo nec vllo iniquiore verbo,

p N

necalia quauis cauffa eflet laceffitus , fed precipiti

Jharifeis y

furore, & animi intemperie , atque efferatà rabie

Qffl ? $d

eo deduétüs.

Argue enim , fi iuuat, & me non re-

dii fint.

&e loquutum effe reuincito : fin autem id facerg

mermo.

non potes, cur demum c«dis eum , qui innocenter

loquutus eft

Trita igitur ifta, & familiaris eft

( teti

huius

qupe

(

192

Caput 1T1,-

huius loci explicatio.

qi nihil

Ego vero fenfum horunr

verborum alio pertinere arbitror.

Miniftrum

4 [jo n0!

enim forían arguit , grauiflimam iniuriam intuliffe ,

nxtione f

temeritat

non vtique, quod incuffiffet alapam , fed quod ma-

giftrum admirationi prius habitum , nunc vero

po boni

malis. rel

nullius rei condemnatum , male mul&aret,

Nifi

ftus, età

ergo captus effet antehac meis fermonibus, inquit,

nifi te optima docere , & mirabilis facrarum litte-

füünet,

rarum interpres tibi vifüs effem , nifi ipfe tunc ex-

coli Doi

-

clamafles

*

Nunquam fic homo loquutus eft, ali-

pulus, q

qua forfan ignorantig tuz venia dari potfet,

Ve-

fümus , (

rum; quum agnoueris, & laudaueris, nec teffimo-

anquam

fi quand

nium aduerfuüs meos íermones laturus fis, fi tua

durius al

ilius vocis meminifle iuuaret , nunquid excufatione

omni peccatum tuum cariturum eft ? Et huius qui-

eyafperat

dem loci fenfum fic intelliges 5 animaduertendum

Conultiis

tamen eft, Seruatorem incomparabilem quandam ,

fti ag

& mirabilem. fumme patientie nobis formam hie

türe inf

verbis depingere , & füpreme bonitatis illuftrem.

prorfos

quandam fpeciem , & imaginem fe ipfum prebere.

em ref

Nam qui vno, ac folo nutu Iudeos omnes fun-

nos ulci

ditus perdere poteft, feruiliter colaphis czditur, nec

uis dioin

ftatim vifcifeittur, quia non eftficuti nos angufti

Tüm ;q

wnimi, nec ire', aut dolori cedit, aut ambitionis

tem ;m

onere premitur , fed principem blando fermone

16 corit

placare ftudet, dicens, non effe percutiendum eum,

aligrum

qui

Confideratienes de Paf Dom.

195

1 hotum

qui nihil male loquutus fit : & intef füpplicia ipfà

Mizilrum

& fuo non abhorret inftituto.

Conueniente quippe

ratione füade: Tuceorum faftus, miniftrum ab illa

3tuliffe ,

quod fra«

temeritate recedere , quippe qui accipit ipfe mala

ünC vero.

pro. bonis, vt fcriptum eft, & inimicis fuis bona pro

ij

Vi

t N

malis retribuit.

Sed Dominus nofter IESVS Chri-

5, inqiit

ftus, etiam quum alape ei infliguntur , patienter

rum litte«

fuftinet, quamuis DEVS verus fit, terrzeque ac

coli Dominus,

(ünc ex

Nos autem miferi, qui terra ac

; Cf[, ali'

puluis, qui tenues, & anguíti, qui oleribus fimiles

ht Ve

fümus, ( homo enim ficut fenum dies eius, &

- teftio

tanquam flos agri fic efllorebit , vt fcriptum eft )

fi quando fratrum aliquis verbo lapfus fuerit , &

cufatione

durius aliquid in nos protulerit , more draconum

Vuius quie

exafperati in eum infurgimus , & mille pro vno

evtendurm

conuitiis eum petere non fatiamur , nec animi no-

mndam ,

ftri anguftiis modum facimus ,. nec communem na-

mam hi

ture infirmitatem reputantes, mutua charitate iram

illoftrent

prorfüs obruimus , nec in ipfum fidei noftre du-

prabere

cem refpicimus , & confummatorem IESVM ; fed

nos ulcifci.inprimis cupimus , idque acerbe, quam-

nes fün«

uis diuina Scriptura dicat, modo quidem , vias eo-

itur, nec

rum , qui memores funt iniuriarum , effe ad mor-

; angifi

tem ; modo vero : vnusquisque malum fratris fui

ybitionis

ne cogitate in: cordibus. veftris.

ÉLt vero mutua

(ermone

| aliorum erga alios manfuetudinis , & mirabilis pa-

uf Wæ :

tien-

qu

J

194.

Caput 111,.

tientie ipfe vniuerfi Dominus Chriftus forma , &

v D

exemplum . nobis fit propofitus ,, qui & harc ob

dixeris ,

cauff'am ad nos ait alicubi : Non eft difcipulus fü-

füdore,

pra Magiftrum, 2eque feruus fupra Dominum fuum,

dixerim ,

J (, YRILL. /ILEXAN.DR. loc. cit. 9. 12

10 etiam

]enire vi

CONSIDERATIO XCVI.

gità, quo

5 male locutus fum ,. teflimonium . perbile. de ma-

facrum 1

lo : fi autem bene ; quid me cedis?

verba pr

quisquam

LOC, :€rt;

le füm ]

icet o admirande vir, aliis contumeliam inferen-

benes q

L

tibus, non tamen affici iniuria, & ledentibus

dido ne.

iniufte non.ledi. Quodfianigma hoc tibi videtur,

o

ilico id tibifoluere conabor.

Nam, qui philofo-

Fbf 1y

phatur ( hoc eft, in rerum. diuinarum rmeditatione

verfatur ) & ab inimicis illatas contumelias , .atque

CO

iniurias moderate, ac manfuete fert , is neque illis

9 mok

contumeliam facientibus patitur , neque iniuriam

inferentibus vllam accipit. Sed fi verum dicendum

eft, illi funt, qui iniuriam , & contumeliam pati-

m

untur, qui & ab hominibus condemnantur , & fer-

!

i?

monibus differuntur.

At qui & contumelia, & in-

Ti pluti

iuria altior eft , is & hic ab omnibus mortalibus

QUif qu

coronabitur encomiis, quod non modo hoftem ,

hat

fed animos , iramque fuam fuperauerit: & in altera

ppetitgs -

vita

Confiderationes de Pa[f. Dom.

195

om, &

vitaa DEO maxima obtinebit premia,

Quod fi

httC ob

dixeris , iniuriarnm tolerantiam multo conftare

ipulus fj.

füudore, & labore, nec ipfe inficias iuerim 5 fed illud

um füum,

dixerim , maximos labores parere coronas.

Si ve-

h013

ro etiam exemplo quodam facili ad comparandum

lenire vis animi tumorem , atque zftum , illud co-

VT

gita, quod , cum fcelerata , ac nefaria illa manus

? i Mif

facrum illum Chrifti vultum alapa percuffiffet, ipfe

ls?

verba protulit, preítantiora, füblimioraque, quam

quisquam meditando affequi poffit : fi quidem ma-

le fum locutus , teftificare de malo ; fin autem

minferen.

Bene; quare me percutis ? At hoc carmine füpra-

vdentibus

dicto ne ceíles. anime medicinam facere,

i videtuty

S. ISIDORVS PELVSIOTA, li. IV.

j philofo«

Epifi. 1906. pag. $24. $25.

editatione

i, dque

CONSIDERATIO XCVII.

yeque i

SSi male locutus [üm , teffimonium perbibe &vc,

- jniuriam

LOC. ClIT.

dicendora

t

jan; pl

uemadmodum diuerfa fünt indignationis , &

Q

ur,&fer-

ire nomina : ita quoque fübie&tz ipfis notio-

nes plurimum inter fe differunt.

Indignatio enim

ji, &i

yortalibus

quafi quedam incenfio eft , ac repentina affectus

hoflet ,

exhalatio : irà vero dolor conftans , perpetuusque

appetitus vicis rependende nocentibus, anima ve-

j glcer;a

V

p

lut

196

Caput. 111.

lut in vindi&am pruriente.

Scire itaqüe operew

dirmore

pretium eft, quod affe&u vtroque peccant homi-

Aduer(us

nes , aut furiofe, ac temere aduerfus irritantes

fipfo €

commoti, aut per dolos, ac infidias eos, qui ipfis

facellere

moleftiam exhibent , circumuenientes , qux duo

exeneri

cauenda nobis funt.

Qui igitur fieri poterit, vt

nifi foni

turbulentus ile affeGius, ad ea, qux non oportet,

tur b i

non cieatur ? Quomodo ? Si fueris prius humilita-

lum effü

tem edo&us, quam Dominus & verbis precepit ,

impietate

& re oftendit. Quippe modo dicit : qui vult inter

filio prue

vos primüs effe, fit omnium poftremus : modo vero

teris, vit

tolerauit. cedentem leni animo , atque immoto.

Tirpabis,

Nam ca«li terreque conditor , ac Dominus , qui a

gnitas, j

creatura omni tam fpirituali, quam in fenfum caden-

Cxamen 1

ti adoratur, portans omnia verbo virtutis fuz, per-

finus m

cufforem non mifit viuum in inferos , terra ad im-

ritionis

pium deglutiendum dehifcente , fed commonvcfacit,

tudinis l

ac docet: Si male locutus fum , teftimonium per-

Cümulu

hibe de malo ; fi autem bene, quid me czdis ?

Janafcent

Etenim

fi iuxta preceptum Domini poftremus

linum, j

omnium effe affueueris , quandonam indignabere ,

lintlo af

quáfi fis preter dignitatem contumeliis diuexatus ?

midtie, |

Cum puer paruulus tibi conuiciatur , conuicià fa-

irtequieto

cis ridendi materiam : quin etiam ,

cum quis

Tis fpirit

pra phrenitide mente lapfus , verba ignominio-

Tyonitioni

ía loquitur, ducis illum mifericordia, quam odio

di-

Confiderationes de Pa[j. Dom.

197

£ optre

digniorem.

Non igitur verba ipfa, fed infurgens

1t lhomi-

tritntes

áduerfus contuiciatorem füperbia, & cuiusque de

feipfo exiftimatio moleftiam , ac negotium folent

qui ipfs

faceffere,

Quare fi vtrumque horum ex animo

W duo

exemeris, ea, qui proferuntur, nil aliud funt ,

(erit, vt

nifi fonitus fruftra, ac temere editus.

Define igi-

Oportet,

tur ab ira, & derelinque furorem , vt ir& pericu-

huilitae

lum effügias, qui de calo reuelatur fuper omnem

Iectpit ,

impietatem, & iniuititiam hominum. XNam fi con-

"ult intet

filio prudenti amaram ire radicem exfcindere po-

lo vero

teris, vitia non pauca vna cum hoc principio ex-

jmmoto,

ftirpabis.

Nam dolus, füfpicio , infidelitas , mali-

$, quid

gnitas, infidice , audacia, & omne fimilium malorum

m cade

examen vitii huius germina funt.

Quare ne auer-

[ug, pet-

fimus nobis malum tantum , animw zgritudinem ,

12 00 ff«

rationis caliginem, abalienationem a DEO , neceffi-

onefacit

tudinis ignorantiam, belli principium, calamitatum

um pe

cumulum , malum dsmonem, ipfis animis noftris

: cedis ?

innaícentem, & velut impudentem quemdam inqui.

yoftremus

linum, interiorà noftra occupantem , atque Spiritui

gnabere ;

Íhn&o aditum praecludentem,

Vbi enim fünt ini-

yexitus ?

micitke, lites , ire& , rix& , contentiones, tumultus

wica f

irrequietos in animabus gignentes : ibi manfüetudi.

vm qu

nis fpiritus haud requieícit,

Sed beati Pauli ad.

;nominio-

monitioni obtemperantes , omnem iram , & in

dignationem, & clamorem cum malitia omni a nobis

(

p2

tolla«

'

|

198

Caput 111.

llamus, efficiamurque in nos inuicem humani

anim! t

ac mifericordes , exfpe&tantes beatam fpem , man-

£em euus

fuetis promiflam

Beati fiquidem mites, quoniam

tem, C

ipfi pofiidebunt terram

melia af

S. BASILIVS M. Homilia . aduerfas. iratos.

tantum .

Jom. ll. pag. oo.

percuffi

CONSIDERATIO XCVIII

tulit , Y

16,

I

Si wale locutus fuüm €?c. Loc. cr*

mur, f

lle, qui demones eiiciebat, & innumera opera.

dafüis i

batur bona, cum eum damoniacum appellarent,

exhibete

non fulmen emifit, non conuiciatores contriutt ,

tür , vt

non linguam illam combuflit , vfque adeo impuden-

COmmon

tem, & ingratam ,

licet hec omnia facere poffet ;

inuadent

fed accufationem folum depulit, dicens:

Ego d-

quenter

monium non habeo , fed honorifico eum , qui me

TiODTUm

mifit.

Cum autem feruus pontificis illum percuflit,

T. cadi

quid ait? Si male loquutus fum , teftimonium per-

YObiS hi

hibe de malo ; fi autem bene, quld me czdis ?

que did

Quodfi Dominus Angelorum fe excufat, & ratio-

*X memc

nem famulo reddit, non opus oratione longiori.

Hec folum verba mente reuolue , ac frequenter

fequatur,

noftre d

meditare, & dic : Si male loquutus fum, teftimoni-

Aügrati

um perhibe de malo ; fi autem bene , quid me c&-

Vice fren

dis ? Et cogita, quis loquatur , ad quem loquatur ,

Todum.

& quade re;.cruntque tibi verba ifthec diuinum

qqoddam ö. perpetuum canticum , atque omnem

ani-

Canþderdäz'ones de Pa[f. Dom.

199

lm ,

animi tumorem fedare poterunt.

Cogita dignita-

T. mf

quoniam

tem eius, qui affe&us eft contumelia, lzdentis vilita-

tem , contumelie grauitatem.

INon enim contu-

melia affecit tantum , fed percuffit : non percuffit

fur irdos

tantum , fed & alapam dedit ; huiusmodi autem

pereuffione nihil ignominiofius.

Attamen omnia

VTL

tulit , vt maiori exemplo moderate agere diíce-

res,

IT

Hec non hoc tantum loco philofophe-

Lau-

r Optfte

mur, fed fuüo tempore horum recordemur.

pellarent,

daftis ea, que .di&a funt , fed operibus laudem

exhibete.

Athleta quippe in paleítra exerce-

contriut ,

tur, vt in certaminibus exercitationis vtilitatem

impuer-

commonftret,

Et tu ergo eorum, que audifti ,

te poflt;

inuadente ira, lucrum exhibe , & hoc dictum fre-

: I de-

queuter in ore habe: Si male locutus fum , tefti-

1, qii 1*

monium perhibe de malo ; fi autem bene , quid

| percumt,

me cedis ? EHoc in mente defcribe.

TINam ideo

ynium pet«

vobis hec verba frequenter commemoro, vt omnia,

; cedis !

qui dicta fünt, in mente reponantur, & nunquam

,& ntiv

ex memoria deleantur , exque recordatione vtilitas

: Jongiri

Namíi hec verba in latitudine mentis

fequatur.

frequentit

noftre defcripta habeamus , nemo ita lapideus , &

tetimon

ingratus , atque fenfüs expers , vt ira efferatut : nam

ud mec

vice freni, & habenarum hgc. verba linguam vltra

i ]oquatur,

modum, & terminos euagantem coercere poterunt,

c dioinum

inentemque tumentem reprimere , & in moder-ato

!

VI-

äue Omf?em

P

73

á

j

200

Caput I1F.

vite genere perpetuo continere , pacemque in no-

II

bis integram conílituere , qua vtinam femper fru-

amur gratia, & humanitate Domini noftri IESV

& omi

Chrifti , quicum Patri, fimulque fan&to Spiritui glo-

moniü

ria, imperium, & adoratio nunc, & femper, & in

traden

fecula fieculorum, Amen.

falfi t

S. CHRYSOSTOMTV'S. Homik I. de incom-

tia tef

grebeuf, D E I natura in. fie. Tom, L. pag. 452« 4$2.

autem

t (? Dpbe aX

B

Tunt :

$1

oUa

30E30& 30& S0EIE

Qumus

CAPVT TV.

plum.

aliüd 1

fj

N

&rat CO

r

S

F?:lj?z teflimonia apud Caipbam IES& $

,/

exfurg

TQ9 flens paritur

interrog

IL — Reus mortis in concilio pronunciatur,

desqu

tür ab

Il Per f"ummmn dedecus , [putis impiorum,

Tefpon.

Jpeciofus forma. pre filiis bominum coupurcatur.

terroga'

lF. Ceu fal[us voates -velata facie illuditur ;

te per

colapbis , . palmisque. diuerberatur : [annis , atque

fitu &

contumeliis per reliquam no&tem lace[fitur.| MAT TH.

&i. (a'

XXVL 59. MARCL XIV. 55. LUCE. XXIL 63.

T.

(b) «

: Confiderationes de Paff. Dom.

201

üe in no.

nper fru.

L. ar) ! Principes autem facerdotum ,

i IESV

& omne concilium quzrebant falfum tefti-

itui glo-

monium contra IESjV M, vt eum morti

v, &n

traderent, & non inuenerunt , cum multi

falfi teítes accefliffent : (b) & conuenien-

d da«

TE

tia teftimonia non erant. (a) Nouiffime

autem venerunt duo falíi teftes , & dixe-

j

runt: Hic dixit, (b) quoniam nos audi-

od

,

F

uimus eum dicentem : Ego diffoluam tem-

plum hoc manufa&um , & per triduum

aliud non manufadum adificabo,

Et non

erat conueniens teftimonium illorum. Et

1 IESVS

exfurgens fümmus Sacerdos in medium ,

interrogauit IESVM, dicens: Non refpon-

Mil

des quidquam ad ea, que tibi obiiciun-

tur ab his? Ille autem tacebat , & nihil

impiürtm,

refpondit.

Rurfum fummus Sacerdos in-

rtabf

terrogabat eum , & dixit ei : (a) Adiuro

illudiur j

te per DEVM viuum , vt dicas vobis ,

i, i

fi tu es Chriftus Filius DEI (5) beredi-

MATIR.

&i. (a) Dicit illi IESVS : tu dixifti

yx 6 ]

(b) ego fum. (a) Verumta vea dicf;? vo-

[

P 4

bis

202

Caput 1P.

(

bis : Ámodo videbitis Filium homlms "fe-

CC

dentem a dexteris virtutis DEI

& veni-

entem in nubibus coeli,

Britipe

Tl

II. Tunc princeps Sacerdotum fci-

[

dit veftimenta fua, dicens : Blafphemauit :

quid adhuc egemus teftibus ? ecce nunc

pa

audiftis blafphemiam , quid vobis videtur?

Et

T0f

(b) Qui omnes condemnauerunt eum

Munditi

& (a) refpondentes dixerunt: Reus eft

irreprexe

mortis.

qui quer

Ron mui

IIl Tunc expuerunt in faciem eius,

aduerfüs

& colaphis eum czxciderunt ; ( c ) & viri,

Sacerdot

qui tenebant illum, illudebant ei, caeden-

Tant inu

tes. Et velauerunt eum , (b) & miniftri

CUm. halb

alapis eum cedebant

tüt ; adi

IV. (a) Alii autem palmas in faciem

für , qui

& hoc,

eius dederunt, dicentes : Prophetiza no-

bis Chrifte, quis eft , qui te percuffit ?

Ciphe,

feniorib

(c) Et multa alia blafphemantes dicebant

defiderar

in eum.

rinam :

& dij

CON-

Confiderationes de Pa[J. Dow.

205

ninis 'fo.

& veni.

CONSIDERA TIO XCIX.

Piincipe: autem Sacerdotum ,| C? omne. concilium

um fr

quarebant. falfum teftimonium contra IES VM , t

eum morti traderent, &? non inuenerumt,

emauit «

MATTH. XXVl. 59.

C& n'ünc

t per hzec manifeftum eft, quoniam peccatum

ridetur?

E

non fecit IESVS , nec fuit dolus in ore eius.

t eum :

Mundiffimam autem fuiffe vitam ipfius , & omnino

Reus cf

irreprehenfibilem , & auferentes occafiones eorum ,

qui quzrunt oceafiones , ex hoc demonftratur, quia

non inueniebant aduerfarii eius, quod dicere poffent

em elus,

aduerfüs eum, vel colorare: fed querebant omnes

) &viri

Sacerdotes , & concilium vniuerfüm , & nihil pote-

, ceden.

yant inuenire,

Quoniam falfa teftimonia tunc lo-

- tuiniftri

cum habent, quando cum colore aliquo proferun-

tur : aduerfus IESVM autem nec color inuenieba-

tur , qui poffet contra IESVM adiuuare mendacia ;

n faciem

& hoc, cum eflent multi volentes gratiam tribuere

tin 00

Caiphe, & Principibus Sacerdotum , & fcribis , &

xeufft ?

fenioribus, & vniuerfo concilio, hoc ipfüum audire

dicebant

defideranti,

Et hec, qui confiderat , maximam

laudem exhibet IESVS propter vitam eius, & do-

étrinam ipfius, qui fic omnia irreprehenfibiliter ,

& dixit, & fecit, vt nullam verifimilitudinem re-

P5

pre-

0N

204.

Caput I E

1

prehenfionis inuenirent in eo, nec mali , nec multi,

Wi l

nec tales aftuti, & ingeniofi,

promiüt

dauusmot

ORIGENES. in cit. locun — Mattbei, Tofn.

glum ho

III. pag. 909. n. 107.

Ft in tri

CONSIDERATIO C.

templo c

qudienun

NouifFime autem venerunt. duo. falfi tefles , & di-

xerunt :

Hic dixit

Po[Jum. deflruere templum

Quod n

dixerunt

DEI, 9 poft triduum reedificare illud.

templum

MATTH. XXVI. ÓI.

Et confi

Ton arbitreris, Mattheum duos hos teftes fine

eeffit in

cauffa falfos dixiffe, cum vera viderentur effe

Vnus vol

teftimonia eorum ex eo, quod exponit Ioannes ,

Chriftum dixiffe

precpiet

Soluite templum hoc, & ego in

um dati

tribus diebus excitabo illud, quando & additur :

multis en

Hoc autem dicebat de templo corporis füi.

Sed

imenti f

vide verfutiam falforum teftium duorum , qua per-

t ipfo

füafione vtentes , fumpta ab aliquo dico vero,

Marcus €

quod dixerat IESVS, finxerunt. teftimonium falfum.

principes

IESVS autem non dixit: Soluo templum hoc, &

querebon

in tribus diebus füfcito ipfum ; fed : Souite tem-

Torti t

plum hoc , & in tribus diebus excitabo ipfum.

fafom te

Falfi autem teftes retulerunt eum dixiffe, quod

Wenientia

non fuerat dictum ab eo, nec dixit : Poffum folue-

evfürrent

re templum. DEI, & in tribus diebus reedificare

illud.

D. Quo

Confiderationes de Paff. Dom.

205

àeC rüülti

illud, Impietatem ergo folutionis templi non ipfe

promifit facere , fed illis , qui fuerant apti ad

i, Tm,

huiusmodi opus, commifit, dicens: Soluite tem-

plum hoc.

Sibi autem , quod referuauit, id eft:;

Et in triduo fufcitabo ipfum. Et quod ille dixit de

J

templo corporis füi, Iudei prepediti malitia trans-

,U

audierunt, & intellexerunt de templo illo lapideo,

u

Quod manifeftum eft ex eo, quod refpondentes

dixerunt: Quadraginta & fex annis cdificatum eft

iil,

templum hoc, &tu in tribus diebus fufcitas illud ?

Et confidera, quoniam non vnus falíus teftis pro-

teffes [ine

cefit in teftimonium hoc, mec enim füfficiebat

'entur effe

vnus volentibus interficere IESVM , quoniam lex

loonnes ,

precipiebat : Non manebit teftis vnus teftimoni-

& epo it

um dari aduerfus hominem.

Sed nec tres erant :

; additur :

multis enim accedentibus tcflibus falfis , vix duo

iM

e

d

(ui

inuenti fünt, qui aliquid dicere viderentur.

Sed

, qui pe

nec ipforum teftimonia conuenientia erant , ficut

«0 VefO ,

Marcus exponit; dicit enim hoc modo , quoniam

üm falfum.

principes Sacerdotum , & concilium vniuerfum

1 hoc, &

querebant contra IESVM teftimonium , vt eum

Quite teft-

morti traderent ,. & non inuenerunt.

Multi enim

bo ipfuni

falfum teftimonium dixerunt aduerfus eum , & con-

jfe, qid

uenientia non erant teítimonia eorum. Alii autem

T 010

exfurgentes , falfum tefümonium dicebant aduerfus

]'CædiüCäfe

eum, quoniam nos audiuimus eum dicentem : Quo-

niam

illod

206

(

Caput lF.

niam ego foluo templum hoc manibus fa&um, &

/

in tribus diebus aliud non manibus fa&tum faciam.

D efin

Sed nec fic conuenientia erant eorum teftimonia,

rigtii

Tunc enim eft conueniens teftimonium , quando

eadem dicunt : non autem fünt conuenientia , quan.

do diffonant übi , qualia erant teftimonia horum ,

qui aduerfus IESVM teftimonia proferebant, Etfi

fi

verum dicunt Matthzeus , & Marcus, quod credere

fia

nos oportet , tentemus oftendere, quomodo non

tificis for

erant conuenientia neque duorum ipforum teftimo-

eminens

nia, quoniam non eadem protulerunt.

Secundum

tentando

Mattheum cenim dixerunt: Hic dixit: Poffum fol-

&ceufatio

uere templum DEI, & in tribus diebus rezdificare

Nouit d

illud. Secundum Marcum autem: Quoniam nos

tes Dom

audiuimus eum dicentem , quoniam ego íoluo hoc

fponfüm.

templum manibus factum, & in tribus diebus aliud

folus ?

yeedificabo non manibus factum.

Siue ergo bis.

qua t

dicentes hec, quoniam non eadem dixerunt, non

trem tu

funt inuenta teftimonia eorum conuenientia fibi ;

fü poí

fiue autem vnus quidem dixit, quod exponit Mat.

nhi) i

thwus , alter autem fecundum , quod fcripfit Mar-

fa. proí

cus, ac per hoc teftimonia eorum non erant con-

Ciatür n

uenientia fibi,

tia , ln

OR[GENES loco citato n. 0.

tUt

Confequ.

dl qyt

CON-

Confiderationes. de PAWZ Dom.

207

ium, &

^ CONSIDERATIO CI.

1 facism,

eimoni,

Er exfurgens [ummus Sacerdos im medium, inter-

» Quindo

rogau IESV.M dicens : INon. vefpondes quidquam

YU. Qu

ad ea , que tibi obiciuntur ab bis ?

i horum ,

MARCI. XIV. Ó0.

nt, Ef

' fübdola , & venenata antiqui ferpentis aftu-

d credere

tia! o malignitatis eloquium tumens ! o Pon-

0d0 not

tificis fummi inueterata canities ! Gradu ficut pre-

n tefimo.

eminens czteris, ita & peruerfitate przcellis,

Cur

Secundum

tentando ad loquendumi prouocas fapientiam ? Cur

o(fum fol-

accufationibus falfis queris , vt fatisfaciat veritas ?

eediticate

Nouit deprauatüm cor tuum , ommnes calumniato.

niMm no

res Domini effe mentitos.

An forte fcifcitaris.re-

foluo hot

fponfum, vt ipfius agnita fanclitate inpocentem ab-

cbus aliud

foluas ? Nempe os tuum abundauit malitia, & lin-

- ergo bii

gua tua concitauit dolos, fedensque aduerfus fra-

'unt , not

trem tuuüm locutus es , & adueríüs filium matrig

ntia fibi

tue pofuifti fcandalum.

Veniet tempus (. crede

onit Mat.

mihi ) in quo deprehendaris in crimine, & malitia

tua proferatur ad publicum, atque toti mundo effi-

ipft. Mar.

orant Cont

ciatur nota.

Nunc tua folum te accufat confcien-

tia, nunc coram paucis, qui tecum in vno conue.

niunt nocendi confenfü , exponis illam , vt inde

confequaris laudem , tuzque dolofitatis effectum ,

alias autem aliter fiect.

Stabis procul dubio ante

ipgb:

)N

(

208

Caput IV,

4tribuna! eius, qui adfiat tibi, & quem moliris oc-

eribulantà

cidere.

ludicabit ipfe te , non ficut tu , fed iufto

fs iniqa

