fiffe fpiritum, non autem manifeftantem, quie fue-

. QT

rit illa magna, qua clamauit iterum, erat dicere A

quoniam eamdem vocem clamauit iterum, quam fu-

: Con.

pra clamauerat, dicens: DEVS, DEVS meus. Lu-

cas manifefte fcribit, quam vocem clamatit, cum

opheta

Tanat

emitteret fpiritum, dicens: In manus tuas commen-

: ODOf-

do fpiritum meum. Eft intelligere & in ifto loco,

W p0-

quod vox illa, quam iterum clamauit emittens fpi-

: pl

ritum, fuitifta: Iu manus tuas commendo fpiritum

meum.- Si ergo emittere fpiritum, aut, ficut Ioan-

Cabit,

nes fcribit, tradere fpiritum, id ipfum erat, quod

of

eft mori, fimpliciter erat intellisendum, quod dici-

quat-

tur in hocloco: emifit fpiritum.

Nunc autem cum

VOlUe-

mortem nihil aliud effe definiant fapientes, nifi fe-

us 10

parationem anime a corpore, videamus, ne forte

901

aliud eft fimpliciter mori, àliud autem voce magna

L d-

clamare, & emittere fpiritum, ficut prafens expo-

nit Matthaus : aut in manus DEI commendare fpi-

V

aaa

ritum,

710

Capu XF I;

ritum, & dimittere fpiritum , fecundum quod dicit:

cnale,

Lucas: autinclinare caput, & tradere fpiritum, fi-

Doniti €

cut Ioannes exponit.

Et mori quidem omnium ho-

jndinafe

minum eft, etiam malorum , quoniam omnium ani-

fpintum,

ixe feparantur a corpore, etiam iniquorum, qui

(enim )!

dicere non poffünt, quz dixit Chriftus, exiens de

ji0, DC

corpore fuo.

Magnam autem vocem clamare, &

go & no

fic emittere fpiritum , quod eft in manus Doriirni

dure fpini

commendare fpiritum, & fic dimittere fpiritum : aut

ciput füp

inclinare caput, & tradere fpiritum, non eft nifi

fine dubi

tantum Sanctorum, qui bonis operibus DEVM fi-

ferno, n

bi preparauerunt, ficut & Chriftus, vt poffint ex-

Tionete :

euntes de mundo fiducialiter in manus DEI com-

«b inferi

mendare, vel tradere fpiritum fuum.

$i ergo in-

10: &t

telleximus, quid eft magnam vocem clamare, &

CottUptio

fic emittere fpiritum, id eft, in manus DEI com-

men vide

mendare: fic enim expofüimus fupra, proferentes

TCC C

expofiuonem Euangelifte Luce: íi intelleximus ,

ille quid

quid eft inclinare caput, & tradere fpiritum, fefti-

uentus e|

nemus vitam noftram feruare, vt in exitu noftro

f vel ali

poflimus & nos magnam vocem clamare, & fic emit-

0R

tere fpiritum ; aut inclinare caput, & tradere fpiri-

Ai), s,

tum, ficut IESVS, qui inclinauit caput, & quafi

fupra Patris gremium illud repaufans, exiit, qui po-

terat illud in finu fuo fouere, & confortare, -Quod

fi vis audire, quid proüf.it Chrifto, magnam vocen

cla-

Confiderationes de. Pa[], Dom

7II

100 dicit

clamatfe ,

ILU

lil y ] n

& fic emififfe fpiritum, id eft, in manus

yüm 10

Domini commendaffe fpiritum, & fic emififfe; aut

inclinafíe caput iuper gremium Patm

& trad

2301

id

iffe

Tum an.

Ípiritum, audi, quod dicit Pmphata' Propter hoé

Z L[Ul

$ (e

Cenim ) non derelipquit anii

nam (eiüs ) in infer-

no, nec dedit ( eum ) videre coi 'ruptionem,

Si er-

hdle, &

t

11P

DOIT:I

£o & nos ita nos gefferi

us, Vt poíirmus commenes

dare fpiritus noítros in manus DEI

Th: at

aut inc

clinare

eft nifi

aput füper gremium DEI, & fic tradere fpiritum

M (

fine dubio neque noftras animas der elinquet in in-

ferno, nec dabit nos in corrüptionem in perpetaum

fint ex

manere: fed qui illum poft diem tertium reuocauit

FT com

ab inferis, & nos reuocabit in tempore opportu-

$ iv

no :

& qui illi donauit,

vt non videat caro eius

ue, &

corruptionem j

nobis donabit, non quidem, vt

i com

nen videat caro noftra corrüptionem, fed vt hbc—

CTCDUS

retür'a corruptione tempore opportuno : quoniam

ifus ,

ile quidem peccatum non fecit

neque doius in-

fefi

uentus eft in ore eius: nos autem iuft

erimus ,

T00O

fi vel aliquando a peccatis recefferimus.

|C Cmic

ORIGENKES. Comnment

XXFII.

re fpir

i cap,

JMattb, v. $o. dóm. IIl. pag. 926.

X quall

2

qui

l

QL'Od

-

t

M

VOCCIIL

u

aa2aao

CON-

TUK

[|

1

7I2

Caput XV T,

euilit

CONSIDERATIO . CCXCVIIT.

vat i

£ z'nclz'nkatoxcapz'te tradidit. [piritum. Loc. cre,

Ti indi

ton, ü

mptei: nimiam charitatem füam , qua dilexit nos

E

vil,

DEVS, vtíeruum redimeret, nec Pater Filio,

plune |

nec fibi Filius ipfe pepercit; ;

vere nimjam , quia

firmum

& hec menfuram excedit, modum füperat, plane

Thana Y

füpereminens vniuerfis, Maiorem, inquit, charitatem,

TidDUS

nemo habet, quam vt animam füam ponat quis pro

amicis füis.

rpere

Tu maiorem hbabuifti Domine, ponens

ad nut

eam etiam pro inimicis.

Cum enim adhuc inimici

ficilt

effemus, per mortem tuam & tibi reconciliati fü-

nec (

mus, & Patri,

Quznam ergo alia videbitur effe ,

il fp

vel fuiffe, vel fore huic fimilis charitati ? Vix pro

füs

iufto quis moritur: tu pro iniuftis paffüs es, mo-

folus.-

riens propter deli&a noflra, qui venifti iuftificare

potet

gratis peccatores, feruos facere fratres, captiuos,

&que

coheredes, exules reges. Nec fàne aliud aliquid pa-

Vite,

tientiam hanc, & humilitatem zque illuftrat, quam

mbl

quod tradidit in mortem animam fuam, & peccata

multorum tulit, etiam pro transgrefforibus rogans,

füper

vt non perirent.

Fidelis fermo, & omni acceptio-

cul.ata

qui o

ne dignus: quia enim voluit, oblatus eft.

iNon

quod

inodo voluit, & oblatus eft, fed quia voluit, Solus

(ico 1

nimirum poteftatem habuit ponendi animam fuam,

Pua

nemo eam abítulit ab eo ; obtulit vltro.

Cum ac«

ce-

Confiderationes de Paf. Dom.

713

TL

cepiffet acetum, dixit: Confümmatum eft. Nihil

reftat implendum : iam non eft, quod exfpectem.

C C

Et inclinato capite, fa&us obediens vfque ad mor-

tem, tradidit fpiritum.

lerit nos

Quis tam facile, quando

vult, dormit ? Magna quidem infirmitas mori, fed

( Fih'o,

plane fic mori virtus immenfa.

Nempe quod in-

1 Qu

firmum eft DEI, fortius eft hominibus,

Poteft hu-

, plane.

mana vefania fibi ipfi in mortem fceleratas iniicere

Aritatem.

manus: fed hoc non eít ponere animam füam ;

quis pro

vrgere eam magis, & violenter abrumpere, quam

poneng

ad nutum ponere eft. Tibi, impie Iuda, mifera plane

inifaici

lt fl«

facultas fuit, non ponendi animam, fed pendendi:

nec tradente te, fed trahente laqueo, nequiffimus

r die,

ille fpiritus tuus exiuit, non emiffüs a te, fed amit-

Vix pro.

fus,

Solus in mortem tradidit animam fuam, qui

, Io-

folus virtute propria regreffus eftad vitam. Solus

Ariffei A

poteftatem habuit ponendi, qui folus facultatem

aptiuog

zque habuit liberam refumendi, imperium - habens

yid p

vite, & mortis,

Digna ergo. charitas tam inzíli-

, Qu

mabilis, humilitas tam admirabilis, patientia tam in-

XeCcata

fuperabilis.

Digna plane tam fan&a, tam imma-

'OfA,

culata hoftia, tam acceptabilis.

Dignus eft Agnus,

Cept

qui occifus eft, accipere fortitudinem, facere, ad

Non

$go autem

Solüs

quod venit, tollere peccata. mundi.

dico peccatum triplex, quod inualuit füper terram;.

finm, d

um a 3

Putatis, quod dicere velim concupifcentiam carnis,

2a42g

&

c

714

Cout XFI

& concupifcentiam oculorum, & füperbiam vitze 2

Ti &

Funiculus triplex eft, qui difficile rumpitur : pro.

( vitul

pterea multi trahunt , immo trahuntur hoc funiculo

it 1£f

vanitatis : fed prior ille ternarius numerus non im-

Sienim

merito preualet in eleGtis

C IDixerat .autem in pre-

Jeadfp

cedeniibus , tria potiffuman in pa[fone Domini cffe confi-

tiem q

deranda, in opere patiemtiam, modum in bwumnilitate, in

bentes

&xi[ja charitatem. ) Quomodo enim non illius patien-

fnda i

tie recordatio Omnem arceat voluptatem ? Quo-

bi$ OU

modo non illius humilitatis confideratio fuperbiam

füom, ]

vite prorfus extundat ? Nam charitas illa plane di-

& f

gna, cuius meditatio fic mentem occupet, fic to-

etf

vt omnino vitium

tam fibi vindicet. animam ,

Int

curiofitatis exfüfllet. Fortis igitur contra hec paffto

*

tilum

Saluatoris.

fnInus

S. BERNARDTVUS. Serm. de Pa[.. Dom

deferta

Fwia IV. Hebdom. fantt. Volum. . pag. $$j. $$6

hec &

n o

CONSIDERATIO CCXCIX

pa pe

tem m

Et inclinato capite 1radidit [Diritum, Xoc. cvr.

neceff

Interm

onfummatum eft. Completum eft my(terium :

C

diffolu

completa ,

que fcripta fünt,

foluta peccata,

Chriftus enim adueniens Pontlfcx futurorum bo-

ferg

üam

2orum, per amplius & perfe&ius tabernaculum

per

nDon manu factum , id efc, non huius creatio-

nis,

-'Ccnþderai;()nes de Pa[J. Dom.

715

1 Vite?

fiis, '& firu&ure , neque per fanguinem hircorum ,

n DO

& vitulorum , fed per proprium fanguinem intro-

tuniculo

iuit femel in fan&a, sterna redemtione inuenta.

T10n im.

St enim fanguis taurorum, & hircorum , & cinis vitu-

df jre-

]v adfpergens inquinatos , fan&ificat ad carnis mundi-

[f i

li

je

tiem, quanto potius fanguis Chrifti? Et iterum : Ha.

RETT

bentes igitur , fratres fiduciam ad ingrediendum in

' Datieg.

fan&a in fanguine IESV , ea via, quam dedicauit no-

? Qu

bis nouam, & viuentem per velamen, hoc eft, carnem

DCTOIR

fuam. Et quoniam caro, ipfius velamen dedecore affe-

lune di-

&a fuit ; idcirco figuratiuum templi velum difciffum

Ti to-

eft, ficut fcriptum eft: Et ecce velum templi fciffum

VIGUI]

eft in duo a fümmo vfque ad imum : neque enim tan-

cpafto

tilum ex ipfo dereli&tum eft.

Quoniam enim Do-

minus dixit: Ecce relinquetur vobis domus veftra

Dat,

Suftinuit autem

deferta, domus ipía difrupta eft.

j Uf

hzc Saluator, pacificans per fanguinem crucis, qua

Inimici enim DEI

in ccelis, & que in terra füunt.

UIX

per peccatum eramus, & definiuit DEVS, peccan-

ilc

Bo

am

tem mori opo

re, .Ex duobus igitur alterum fieri

neceffe erat: vt aut DEVS fibi conftans omnes

fi

u

H

'erm «

interimeret, aut clementia vfüus, datam fententia

JeCCa U

diflolueret, Verum DEI fapientiam confpicare: fuam

i Dv

feruauit, & fententis firmitatem, & bonitati effica-

'ciam.

Adfumpfit Chriftus peccata in corpore-fuo

aculum

TeatiQ

-fuper ligïïgm, 'vt nos per mortem eius peccatis

4244

mor-

Hi

)

l

716

Cout XFL

mortui; iuftitie viueremus.

giefünt !

Non minimi pretii

erat, qui pro nobis moriebatur: non erat Quis fen-

ii

fibilis, non erat'nudus homo , non erat folummo:

: p

do angelus, fed DEVS inhumanatus,

pfirmit

Non tanta

0 Xtaqu

erat peccantium iniquitas, quanta eius, qui noftri

gratia moriebatur, iuftitia.

Non tantum peccaui-

tio if

mus, quantum ille iuftitia excelluit, qui pro nobis

fücrime

animam pofuit ; qui pofüit, quando voluit, & ite-

tantam

rum fumpfit, quando voluit.

qi C0my

Vis noffe, quod

non coa&e, ac vi vitam depofüit, heque inuitus

füi cof

tradidit fpiritum ? Inelamauit ad Patrem , dicens :

n Te0€

Pater in manus tuas commendo fpiritum meum,

vobis :

Commendo, vt eum refumam. !Et hec cum dixif-

&vos

fet, dimifit fpiritum : fed non in longum tempus s

fe coní

ocyus enim ex mortuis rurfüm refurrexit.

(

S. CYRILLFVS. HIEROSOLYTMIT,

beatüs

VOCC C

Catecbf.. X TIL de Chrifto. crucifixo &. n. XX XIE.

XXXIIIL pag. rog. 199.

accept

hunc

CONSIDERATIO CCC.

enim

n0n p

E inclinate capite tradidit [Diritum, Loc.. cir.

ln

lum

inc iam deguftato aceto, Dominus, quod illa

H

taten

dabat vinea, que ab autoris fui plantatione

np'ois.

degenerans, conuería fuerat in amaritudinem vitis

t

alicng, confunlmaCum eft, ait; hoc eft, comple-

te

Confiderationes de Paff. Dom.

TR

Jrg

tee funt Scripturæ/: mon eft amplius, quod infaniam

lis fen.

populi furentis exfpectem, nihil minus pertuli, quàm

]mmo.

sne paffurum efíe przedixi.

Peracta funt myfteria

1nta

infirmitatis , promantur documenta virtutis. Inclina-

noltri

to itaque capite emifitfpiritum, & in corpus die ter-

XCQUÍS

tio füfcitandum quietem placidi foporis admifit, Cui

Tiobís

facramento cum fe vite autor impenderet, & .ad

& ite-

tantam diuinz Maieftatis inclinationem totius mun-

quod

di compago quateretur, cum facinus impium omnis

1Uitus

füi confufione creatura damnaret, & manifeíftam

Co

in reos fententiam ipfa. elementa proferrent, qui

1CUm,,

vobis animus Iudzi, que confcientia fuit, quando

disif-

& vos iudicium vniuerfitatis vrgebat, & reuocari ad

]Dusy

fe confummato fcelere impietas veftra nón poterat?

(.Etalibi:) Confiteamur igitur, DileGiffimi, quod

LT.

beatus magifter gentium Paulus Apoftolus gloriofa

XIl

voce confeffüs eft, dicens: Fidelis fermo , & omni

acceptione dignus, quia Chriftus IESVS venit in

hunc mundum, peccatores faluos facere,

Hinc

enim-mirabilior eft erga nos mifericordia DEI, quod

non pro iuftis, neque pro fanctis, fed pro iniquis,

iT,

& impiis Chriftus eft mortuus: & cum mortis acu-

leum recipere non poffet natura . Deitatis, füfcepit

DP

tamen, nafcendo ex nobis, quod poffet offerre pro

10ne

nobis.

Olim enim morti noftre mortis fuz poten-

vitig

tiam minabatur, diccus per Ofeam Prophetam 7

1 nle.

Ó

ä

aaas

&

718.

Caput XVL,

O mors, ero mors tua, & ero morfus tuus infer«

GC

nhe.

Leges enim inferni moriendo fübiit, fed re:

li

i

1

furgendo diffoluit: & ita perpetuitatem mortis in-

cidit, vt eam de, eterna faceret temporalem. Si«

/

ena

cut enim omnes in Adam moriuntur, ita & in Chri-

&i

fto omnes viuificabuntur.

7/jat, itaque, Dilectiffi-

veteris-

mi, quod Apoftolus Paulus ait, vt, qui viuunt ,

sais Ia

iam non fibi viuant, fed ei, qui pro omnibus mor-

eftità

tuus eft, & refurrexit : & quia vetera tranfierunt,

cormuce

& facta funt omnia noua, nemo in carnalis. vite

& &c

vetuftate remaneat, fed omnes de die in diem profi-

Quamui

ciendo, per pietatis augmenta renouemur. Quantum-

Domint

libet enim quisque iuftificatus fit, habet tamen , dum

crodelit

in hac vita eft, quo probatior eífe poflit, & me-

hac DX

lior. Qui auütem non proficit, deficit : & qui ni-

eft ratic

hil acquirit , nonnihil perdit. .« Currendum ergo no-

excufib

bis eft fidei greflibus, mifericordie operibus, amo-

QUs ma

xe iuftitie : vt diem redemtionis noftre fpiritaliter

vnum f

celebrantes, non in fermento veteris malitie , &

perbus-

nequitie , fed in azymis finceritatis, & veritatis, re-

tulorum

furre&ionis Chrifti mereamur effe paxticipes.

Quium,

S. LEO .M AGINVS. Serm, IV. & VIIE

Tum y9]

4e Paf Dom. pag. 12. 65'7 I30.

Qui pat

dicebat

Nunc ;

liti pq

CON—

Confiderationes de Paf]. .Dou,

719

15 nfery

CONSIDERATIO CCCTI.

M It

Oftis in.

E inclinato capite iradidit fpiritum. LOC. crT.

d. $

i Chi.^

era&o igitur, Dile&iffimi, Saluatoris triumpho,

P

& confummatis difpenfationibus, 'quas omnia

JleCtff-

veteris Teftamenti eloquia nunciarunt, lugeat car-

viuum,

palis Iudeus, fed fpiritalis gaudeat Chriftianus: &

u$ mor.

feftiuitas, que illis conuería eft in noCtem, nobis

fiernt,

corrufcet in lucem, quoniam crux Chrifti eadem

lis vite

^

eít & credentium gloria, & non credentium peena,

a profe

Quamuis enim perfequentium furor mihil aliud in,

Jantume

Dominum Maieftatis operatus fit, quam atrocem

, dum

crudelitatem , & immite fupplicium 5 redemtis tamen

& me

hac Domini pafljione,: verior, iuftiorque latandi

qu ti»

eft ratio, quam dolendi, Fuerit tunc difcipulorum

T£0 10«

excufabilis pauor, nec diflidentiz: culpam apoftoli-

, d]«

cus megror inciderit ,

quando concurrentibus ad

ritalter

vnum fcelus Tudeis, Iudeorumque principibus, fu-

tie, &

perbus taurorum pinguium tumor, & proterua vi-

i, Te

tulorum petulantia feuiebat, quando füb oculis

Nl

ouium, paftoris iufti fanguinem frementium beftia-

*'VIJI,

rum rabies expetebat : quando deniq'ule etiam ipfe;

g

qui pati venerat, de noftre nature communione

dicebat : Triftis eft anima mea vfque ad mortem.

|.

Nunc autem, poftquam per fufceptionem infirmi-

tatis potentia eft clarificata Virtlutis, nulla fideliumg

ino-

N.

ä

lt

i;

(

720

Coput XV 1.

g i

moeftitudine pafchalis eft obfcuranda folemnitas ,

sM, q

nec cum triftitia nobis geftorum ordo recolendus

veritaterm

eft, cum ita Dominus vfíüs fit malitia ludzeorum ,

traxenit,

vt de intentione facinoris voluntas fit impleta mi-

qus impk

ferentis, Si autem in exitu Ifrael de Aegypto agni

fecit ope

fanguis fuit reftitutio libertatis, & fàcratiffima eft

Tifei, te

fa&a feftiuitas, quze per hoftiam pecudis iram auer-

cornotid

teret vaftatoris ; quanta populis Chriftianis con-

frxiffent.

cipiendafunt gaudia, pro quibus omnipotens Pater

fxulendo

Filio füo vnigenito non pepercit, fed pro nobis

u anti

omnibus tradidit illum :

vt.in occifione. Chrifti

mini TE

Pafcha effet verum , & fingulare facrificium , quo

endi a

non ex dominatione Pháraonis, vnus populus, fed

Hoc

& dy

ex diaboli captiuitate totus mundus eruitur.

torem,

igitur illud eft, Dile&iffimi ! facramentum, cui, ab

dtdacig

initio omnia funt famulata myfteria.

Nunc fanguis

iufti Abel mortem fummi Paftoris eloquitur, & in

tem, cu

parricidio Iudeorum Cain interfettor fratris agnofci-

li, quy

turbatio

tur. Nunc diluuium, & Noe arca manifeftat, quid

fit renouationis in baptifino, & quid falutis in ligno.

3

Nunc Abraham gentium pater promiffos acquirit

Dm, h

heredes, & in femine eius non germen carnis, fed

fidei propago benedicitur. NNunc ad prenunciatum

feftis omnibus feftum, facer nouorum menfis eni-

tuit, vt, in quo accepit mundus exordium, in eo-

dem haberet Chriftiana creatura principum. Quam-

uis

"Confiderationes de Pa[f. Dom.

72

erüit

. iis igitur furentes ludei fecerunt in Dominum IE-

Colendus

SVM, quecunque voluerunt, & füfcepti hominis

1

feorgm :

veritatem nullis eorum aufibus poteítas diuina füb-

Dletz mj.

traxerit, patientia tamen Domirni confilii fui mu-

!Dto «pni

nus impleuit , & pertinacia facrilegee crudelitatis pro»

i(ima ef

fecit operi Saluatoris ; quod non ftribe, non Pha-

4f qüet.

rifei, nec fummi intellexere Pontifices : Si enim

ts COD

cognouiflent, nunquam Dominum maieftatis cruci-

5 Pater

fixiffent. — Nec ipfe itaque diabolus intellexit, quod

T0 nobi

fcuiendo in Chriftum, füum deftrueret principatum ;

: Chrifi

quia antique fraudis iura non perderet, fi fe a Do-

anini IESV fanguine continerct.

Sed malitia no-

m, Qu

llus, f&

.cendi auida, dum irruit, ruit, dum capit, capta

n H

eft: dum perfequitur mortalem, incidit in Salua-

, QU À

torem., Inuenit fane in illo molimine imprudentis

cfingus

audacie dignum cooperatorem, dignumque confors

nin

tem, cum impius ludas maluit minifter effe diabo-

agnofc-

li, quam Apoftolus Chrifti, quem non timoris per-

it, quid

turbatione deferuit, fed pecunic cupjditate diftraxit,

n lipo.

S. LEO MAGNVFS. Serm, IX. de Paf

acquirit

JDom, pag. 1 21.

nis. ,f

)

»

Dciat

if

xv*-£

SY

)

A

As

(enCd

Yis-eni

£

D

,in0»

Ü

Quitte

qis

CON.

(

722

//5

Xïfl

G€dt

(

CONSIDERATIO CCCIT

pu nunt ?

]DQ) Dom

Et incdinato capite tradidit [Diritum. 10c. cr.

pro

]

non &

um autem, qui modico, quam Angceli, mi-

(E

noratus eft

dedit in.

videmus IESVM propter pat-

p vniUt

fionem mortis gloria, & honore cororatum. ) Co-

funt feru

matur oftendere, (/po, olur Paulus) ea, quz dicta

funt

Chrifto conuenire, & ait: Etiamfi illud

pheüit l

omnia fübiecii

Juti reue

ondum. videatur illi quadrare ,

atqui monflrawmþs, omnino hoc euenturum.

At

Ana, p

vero illud, parum quiddam ab Angelis imminutum

preftanti

effe

huic potius' conuenit

quam nobis: etenim

demonit

ile triduum apud inferos commoratus vt homo

TOOQUCTU

paululum inferior fa&us e

Angelis ,

quando-

cibos de

quidem illi prorfüs non fnt obnoxii

Orti

INos

dadter

vero, qui vt plurimum corruptioni fumus obnoxii,

Tinus vi

haud parum certe, fed omnino multum anpelis fü-

iicet nul

qnus inferiores.

Gloria porro, & honore corond-

ditüs 6j

tum efle propter paflionem, illi magis conuenit ,

diffe

quam nobis.

Dicens autem paffionem mortis, ve-

Wrfüs 1

ram mortem indicauit, Non enim vana mortis ap-

T.

paritio fuit

fed paflio operofa.

Meminit autem

ü He

crucis, & mortis, vt perfuadeat eis, generofe fer-

re afflictiones, ad preceptorem oculos defigendo.

Quin etiam gloria, inquit, & honor crux illi fuit;

promde & vobis erumnze, & cruciatus in gloriam

cedent,

Confiderationes de Pa[J. Dom,

723

]

]

h

gedent.

Quid igitur refilitis ab his, quse coronam

pariunt ? Ille pro te feruo paffus eft, tu vero pra

^ QT.

ipfo Domino tuo afligi non füftines ? ( Vt gratia

DEI pro omnibus guftaret mortem.) DEVS enim

d i

non ex debito, fed ex gratia Filium fuum nobis

Lt paf

*dedit in mortem, non pro fidelibus tantum , fed

1.) o

pro vniuerfo terrarum orbe, Etfi enim omnes non

U dica

funt feruati, ipfe tamen, quod fui officii erat, im-

il

pleuit, Pulchre autem dixit, guftaret,

Nam ve-

Adrare,

luti reuera guftaffet , fic. modica in morte facta

m At

3mora, protinus refurrexit. Vnde & fecundum hoc

Yntom

preftantior eft Angelis, quoniam füperior morte

etenim

demonftratus eft,

Perinde enim ac medicus ani-

Lomo,

maduertens, metuentem egrotum, przparatos fibi

jando-

cibos deguftare, ipfe prior deguftat, vti egroto

N

auda&er fümere perfuadeat: hunc ad modum Do-

Dnoyiy

minus videns, nos metuere mortem, guftauit eam,

elis fi

licet nulla neceffitate vrgeretur: non enim illi füb-

OT0f

ditus erat, fed totum ex gratia egit, vt, cum often-

uenit ,

diffet, eam nihili effe, perfüadeat etiam nobis, ad.

*

, t

uerfus illam confidere.

ts ape

THEOPHYLACTVS. Comment, in epijt,

qutenm

ad Lébreos, eap. Il. pag, $9o.

, fer-

;cndo.

[ Füit

D

Ü

(oriam

att,

CON-

724

Caput XF 1.

(

jgtur vos

CONSIDERATIO CCCII.

fümmatos

It incinato capite tr&didit Jpiritum. Loc. crw.

yantibus |

jpfe feruà

idicit ex iis, quz paffus eft, obedientiam. )

Tiauit :

(D

Didicit, inquit, DEO Patri obedire, ex

, fed.

afflictionibus illud edo&us.

Videtur autem omnino

Quomod

abfurdum, quod dicitur,

Qui enim didicit obe-

a filüte

dientiam ex iis, quz paffüs eft, quum, priusquan

aerfm ]

pateretur, Patri effet adeo obediens, vt vel ipfas

quditoruj

afflictiones ex obedientia fufciperet? Factus eft enim,

fublimita

inquit, obediens vfque ad mortem.

Difce igitur,

lutis f

quod, quum ifti pre pufillaanimitate repugnare vi-

enm ali

derentur, hec humilia de Filio DEI loquatur, vt

( Appdl

ex abundanti perfüadeat eis, obtemperare volun-

tati DEI, nec ftatim ad tribulationes animum de-

Mechife

fpondere, ceterum fupernum auxilium exfpeäï;are.

appelat

Verunt:

Nam & Filius, inquit, quum fuftinuiffet paffionem,

non fec

propter obedientiam exauditus cft a Patre, atque

verum 1

erepta eft anima ipfius ex morte, Atque hinc per-

petuo morem gerere didicit DEO , .quippe quia

ile ab. |

obedientia multum poflet.

Si igitur ille ex affii-

fhis, f&

Titum,

&ionibus lucratus eft, vos multo magis.

Vidifti,

101 obi

quomodo Paulus propter auditorum vtilitatem ita

ter & j

condefcenderit , vt abfürda quedam dicere videa-

tur. Audi vero, qua fequuntur. (Et confummatus, )

TE

Confummatio igitur fit pcr afilictiones. Quomodo

TLT

igi-

Con/z'cleratiangs ak Paff. Dom. -725

u

Li

igitur vos cgro eftis animo in malis, qu& vos cone

C QqT,

fummatos reddunt ? ( Factus eft omnibus obtempe-

rantibus fibi cau(a falutis eeternz.) Hoc eft, nedum

letam, )

ipfe feruàtus' eft, verum etiam aliis falutem conci-

de, ex

liauit: neque eam temporariam, perinde ac ex bel-

1 Omhing

lis, fed &ternam.

Quibus hifce ?. obedientibus,

dicit obe.

Quomodo igitur vos inobedientes eftis, adeo, vt

riusquant

a falute vos excidere periculum fit ? Videsne, vni-

vel ipfis

uerfam hanc orationem ita formatam effe propter

eltenim

)

auditorum pufillanimitatem ?. Attamen hic rur(us

( igitury

fublimitatem orationis intuere, Caufi, inquit, fa-

lutis fadus eft: quod fane Diuinitatis eft. Nemo

oOie Yi

enim alius huiusmodi falutis autor prater DEV M,

itir, vt

& VOlUD-

( Appellatus a DEO Pontifex fecundum ordinem

mum d

Melchifedech.) Quia pafius eft,.inquit, propterea

fpetare,

appellatus eft Pontifex, veluti femetipfe offerens,

ilonem

Verumtamen etíi fanguinem obtubt, iftud tamen

», üique

non fecit iuxta ordinem Iudaicorum Pontificum 4

tinc par-

verum fecundum ordinem M elchifedech,

Vt enim

pe quia

ille ab homine non eft inunctus, fic neque Cl

arie

ftus, fed a DEO, per eius

ex ali«

dem fecum effentis fpi-

ritum.

Quemadmodum enim: ille legis facrifi

cia

Vidif'äi,

non obtulit, fic neque ifte,

item 14

m

Ille Rex erat3 fimili-

ter & ifte, aliaque innumera,

Vidd-

THEOPHYLACTFS. Loco ci

!m&ï*»lï)

4to.. Cap. V,

ii

nodo

$g. 916. pr7.

M

bbb

CON-

726

Caput XV1.

|

foja car

CONSIDERATIO. CCCIV.

apime f

£ inclinato capite tradidit [piritum. LOC. CIT.

o

Jis refür

lle itaqué viüus fermo DEI, vite fue ftatu in-

fidem m

I

commutabiliter permanente, poft primam nati-

toremur

uitatem cum Patre, de quo natus, vna naturaliter

ter ef

vita eft. ( Quia, ficut habet Pater vitam in femet-

frti,

ipfo, fic dedit & Filio, vitam habere in femetipfo.)

Anarum,

Idem ipfe DEI Filius in natura carnis per gratiam

cue, |

pro mortuis natus eft ad mortem, vt nos poft mor-

dcnuo f

tem prime natiuitatis, quam habemus ex carne,

vità at

Sed

in gratia fpiritus renafceremur ad vitam.

deftrug

DEVS verus, & viuus; immo DEVS veritas , &

credeft

vita seterna, nifi idem verus homo fieret, mortem

Tamts

guftare non poflét, & idem homo, qui mortem

fuftimol

guftauit, fi verus DEVS, & vita eterna non effet,

mortem vincere non valeret.

füs, fi

Excepto enim illo,

tem, q

qui fic homo eft, vt idem fit DEVS , quis eft ho-

tür ca

mo, qui morte deftruxerit mortem ? Aut quis eruit

Tis Quf

animam fuam de manu inferi ? Proinde. Vnigeni-

W efl,

tus DEVS viuus, & verus, fecundum carnem ,*

D T

quam ex nobis accepit, ficut conceptus, & fatus

Unem

eft, ita etiam mortuus refürrexit: quia veniens quz-

pit ani

fere, & faluum facere, quod perierat, traditus eft

conditi

propter delicta noftra, & refurrexit. propter iufti-

10 noj

j.

ficationem noftram, Mors autem Filii. DEI, quam.

fola

Confiderationes de Paf]. Dom.

727

V,

fola carne füícepit

vtramque in nobis mortem ,

animw fcilicet, carnisque deftruxit ; & refürrectio

o T.

carnis eius gratiam nobis & fpiritalis, & corpora-

fato fs.

lis refurre&ionis attribuit ; 5 vt prius iufüificati per

fidem mortis, ac refürre&tionis Filii DEI, refuíci-

ff Dati

füraliter

taremur ab infidelitatis morte, qua, cum naturali-

tcer effemus filii ire, ficut & ceteri, tenebamur ob-

1 femet

Vtipfo,)

flri&i, & poft primam refurre&ionem, fcilicet ani-

4narum, que nobis in fide collata eft,

etiam ifta

grat

t mor

Carne, in qua nunc VIUHTLUS refür 8amus,, nunquam

denuo morituri, Nec ob mud DEVS verus, &

Grne ,

vita &terna mortem noftram dignatus eft accipere

]

$ed

deftruendam

nifi vt nobis in eius refurre&tione

NUA

credentibus

Vitàám. fuam donaret fine fine manfüe

Tortem

ram.

Dominus |quoque

glorie ideo contumeliani

NT

fuftinuit crucis, vt Glonam fuam donaret fidelibus

1 effe

fuis, ficut ipfe teftatus eft, dicens: Kt ego clarita-

m il

tem, quam dedifti mihi, dedi illis

.Verbum igi-

eft ho

$ eTüit

tur caro fa&um, vnus , & plenus eft Chriftus

Cdr-

nis autem nomine totus hic accipiendus eft homo,

nipeni

id eft, anima rationalis, & caro.

Chriftus enim

Tiem ,

fiatus

DEI Filius ficut veram , & fine peccato accepit

carnem noftram, fic veram, & fine peccato acce-

8qua

pit animam fuam.

Et carnem quidem noftram cum

s

conditione humanz mortalitatis induit, animam ve-

iutt

ro noftram cum infirmitatibus fine macula huma-

"

quam

]

bbba

na

old

:

758

Caut XFI

nz iniquitatls accepit, vt Diuinitas Chrifti per i'uaäl

pote&at«

virtutem in anima fua infirmitates noftras portans;

qunt.

fine peccato iuflitiam cuftodiret, & per eam etiant

pEVS -

ab ipfa carne füa mortalitatis füpplicium dono re-

mortem

furrectionis auferret. . Ideo Chriftus furgens ex more

lofeph,

tuis iam non moritur, & mors illi vltra non do-

dandum

minabitur,

indücit,

S. FVLGENTIVS RVSPäNSIS. Lib..

dulcis c

de fide ad . Petrum, & alio, féu cpift. XVII. p

fidet fü

293. 2924.

crüce f

vit, q

CONSIDERATIO CCCV,

fpexiff

Et incdlinato capite tradidit [Diritum. Loc. cyr.,

losfuo:

Tis mal

ui diuine effentic füc virtute miraculis pro«

t5 m

Q

& conl

palata, fponte tandem mortis füpplicium vni-

uerfo mundo fàlutare adit, fa&tusque. noftra caufá

Thanus

maledictum (quanquam non ipfe maledi&um fuit ,

dücitar

quin potius benedictio, & fan&tificatio, quamlibet

que vi

maledi&um, quod nos incurreramus, in fe füfce-

terrena

perit ) propter nos cruci affipitur, moritur, fepe-

poris,

litur. Maledi&us autem, qui pendet in ligno, in-

Tiem, |

quit Scriptura, Aitque DEVS Adamo : Terra es,

0b ino

& in terram reuerteris.

Quapropter pro nobis fit

fit in |

maleditum : vt nos benedi&ionem reciperemus.

Curauit

Nam quotquot receperunt eum, inquit, dedit eis

fertore

po-

Confiderationes de. Paf. Dorn.

729

Der fin

po&eftatem filios DEI fieri, his, qui ín ipfum cre-

Dortans,

dunt.

T etiant

O rem ftupendam! qui pafcit Ifrael, vti

DEVS feculis antiquior, nunc manu Ifraelitica in

lono re.

anortem vt homo traditur.

Qui deducit velut ouem

CX more

lofeph, nunc tanquam ouis du&tus eft ad immo-

10n do«

landum: & aduerfus fcientiz lignum, vite lignum

$, Lij,

inducit, miftoque fellis guftui aceto, morbum ex

dulcis cibi illecebra nature inolitum amolitur. Qui

L jag,

fedet füper Cherubiài vt DEVS, tanquam reus in

cruee füfpenditur: cum ipfe fit omnium hominum

Y

À

Y

vita, quam cum deicide in ligno pendentem con-

Ípexiffent, non crediderunt,

Clauferunt enim ocue

J Cqu

losfüos, & auribus grauiter audierunt. Qui diui-

nis manibus hominem finxerat, tota die intemera-

s pro«

tas manus expandit ad populum non credentem ,

Im Vni

& contradicentem , animamque tandem in Patris

2 Caufd

manus commendat. - - - In puluerem mortis de-

1 füit,

ducitur, qui ex puluere hominem finxerat, illius-

amlibet

que vita de terra tollitur,

Deponit enim , qu&

: fuftee

terrena funt, non corpus. dico, fed que fünt cor-

poris, fomnum, laborem, famem, fitim, fectio-

. fgpe

30, If

nem, fluxionem.

Hac namque in vitam noftram

tra &

ob inobíequentiam irrepferunt.

Et eius fepultur&

obis fit

fit in pace, quam nobis cruce, fepulturaque pro-

TefflUSs

curauit, res diftantes coniungens , hominemque de-

dit eis

fertorem DEO Conditori fübiiciens.

ldcirco fce-

QO

bbbsg

lera-

t

739

'faput XFIL

oratione

lerati pro fepultura eius exitio traditi funt. Iudesi

g $i

quidem poft templi, & vrbis euerfionem captiui

ab hoftibus abdu&i, nec rurfüm ad fua reuerfuri,

femen lo

( diuima enim ope deftituti funt, poft illam Domi-

Pofüit

ni vocem : Relinquetur domus veftra deferta) do.

proprio

fübiit,

iones vero fuperba exacti tyrannide, quam in nos

mali male exercueraht, turpiflimis nos vitiis man-

yeddere

cipantes.

Ipfe autem nequiffimorum fpolia eos ,

tiam 16

qui a feculo obierant, coníequutus eft, omnes ,

ts, tU

qui peccati iugo tenebantur.

Nam inter iniquos

M eft,.

cenfitus cum effet, equitatem eonfeuit, factumque

feruanti

eft incredulorum femen in perditionem : quorum

fpe loa

feftis diebus in lu&um mutatis, canticorum vice

Tortuo

plan&tus voces refonarunt.

Nobis vero lux e te-

adhuc 1

nebris orta eft, vita ex monumento prouenit, re-

dicitan

fürre&io ex inferis manauit, gaudium fübinde, ac

ftris, (

iucunditas, & exfultatio.

-Tic fpi

S. IO4NNES DAMASCE N. Hoil. in

Tum 3j

Jübbat, fanti, mum, X X, XXL & XXVIL Tom.

fureü

J pag. $22.. $26.

tibus,

füàrum

CONSIDERATIO CCCVI.

tüm p

E incdinato capite tradidit fpiritum. Loc. cur.

Qi fit,

Dobis

[ faelitis accufàtis, vt qui iniufte occiderunt vitze

fbi vi

datorem, & largitorem, omniumque fülutis di-

&xcitar

fpenfatorem , ad gentium congregationem conuertit

Qras

"Confiderationés de PajJ. Don.

731

hdml

orationem, ( J/gias CAP. Lrr. V. 10.) & eam fic affa-

! Cïþ

tur: Si dederitis pro peccato, anima veftra videbit

erfüri

femen longeuum.

Perinde eft, ac fi aperte dica

i Dovm.

Pofuit pro nobis animam füam Chriftus: fanguine

f4) do.

proprio nos redemit, ignominia contemta, crecem

1nnos

fubiit, vt nobis falutem procuraret

Si ergo vos

I$ füdn»

reddere vices velitis , fi debiti loco quafi obedien-

[ e0j n

tiam repofüeritis, eiusque iugo ceruicem fübieceri-

Otfes $

tis, tunc anima veftra femen longeuum . videbit ,

dniquos

id eft, focii eorum eritis, qui ad longam vitam re-

Uftqie

feruantur

fanctorum videlicet , qui zterne vite

quonm

fpe locupletati fünt

Nulla enim apud Grecos erat

] Vice

imortuorum f efürreCtionis

tio, nulla cura: fed nec

X €te

adhuc fides adhibetur myfterio, immo tantum non

Dit, 16«

di&itant, fumum effe flatum hunc in naribus no-

x ac

ftris, quo extin&o, omnia in cinerem recidunt, &

hic fpiritus tanquam inanis aer diffundetur.

Cete-

Ti i

rum apud Ecclefie alumnos fpes inconcuffà eft re-

[. Tin.

