irridebant, dicentes: qui deftruit templum , & in

ii*ïcrlcbïï 3

triduo illud rezdificat : alios faluos fecit, fe ipfum

x M

non poteft faluum facere ? Si Filius DEI es , defcen-

n regum.

de de cruce, & credemus in te.

iNec tamen ifti, ex«

iNam o-

hodie me

cufatione digni fuerint propter crucem.

qui

mnes eiusmodi latro accufat: fiquidem ille füblimi

cru-

$ $4

620

Cal/ut X E ]

C

cruci affixum vidit, & non modo flandqhmtus non eft,

deuolati

:d inde quoque

maiorem ad philofophandum occáfio-

bus (1 udu

nem accepit, omnesque res-humanas tranícendens,

n obi.qUie

& alis fidei in altum eue&us, de rebus futuris phi-

JADtUT. AU

lofophatur.

Cunm énim patibulo affixum- cerferet

NU

verberibus cefum

contumeliis affe&umr, felle^po-

dl

tatum , fputis confperfüm , a- tanto populo fubfan-

natum ,'aiudice' damnatum, ad mortem.abductum ,

UA

pullo iftorüm fcandalizatus eft

fed:.cum cerneret

Et (] Vi

crücem ,. & clauos defixos, & tentam fieri. fubfan-

nationem a plebe deprauata, recta 1pfe via-incede-

bat; dicens: Memento meiin regho tuo:' & éi,

aXifT

qui maledicebat,-os occludebat

füaque: peccata

N

Til

€onfitebatur, &'de refutrectione philofophabatur :zid-

Tat predic

quecum excitatos mortuos non vidiffot;-mon ILPTO-

Ju0m 251"

fos mundatos, non claudos fanatós , non maré're-

nfülas,

frehàtum , non diemones-eieCtos jón .paries -multi-

famulati

Plieatos, non àlia, que

TIudaieds - populus fpetfta-

eüm erücicaffixerat

Hic

li, 10

veratj & .cum fpe&taffet

TU VQ

Véro' cuni patibulo affiXum eónfpestfiet9 & DEVM

Pontific

illum^confeflus: eft; & regni rnefinit ,' & :de Tebus

Cemebati

futuris philofophatus eft : at illij'aui-miracula facien-

fuel at f&g

téfr confpexerant, & quos partim vetbis; partimoope-

Capit, (

ribus ipfis-doGrine participes fécerdtj norPmodo'ni-

hilinde vtilitaüis ceperunt, fed eum in'crucem illum

& 1n tri

füftulerint ,. in"exttemum perditionis furit bar atrum

PO*er«t p

&

de-

Qfl] p l

Confiderationes de P12[7 D

621

U op o

As

^

vio

deuoluti

Vádes, vt improbi,

& defides ne ex re-

h occáfio

bus.quidem . vtilbibus fructum ürquc*n percipiant

fte Tdens,

probi autem, ac vigiles, quibus rebus alii fcandali:

A

Itüris þ

Zantur. wmma m.ex illis vtilitatem deccrpaut,

Cetferit

S.CHARYSOSTOMFES. 4 eos.,...

qui Jcan-

j nHC PO

dalizaii fünt: &« dom. I 1T. pag- . $ao

19 fubftn

QQQCCURQ

CONDïDumATIO CCLXI

| CGNTRECT

7w

Et dixit dli 1ES

: hnien-dito dbi: Hodie me-

f'bf&h

la J0CC

ctim eris in parddifo. LUC XXHL. 43.

&ü,

xima iancti

1

AC

i

itronis. huius fides eft

e'peceati

"iv

& ni-

M*

mium commendabilis;'

hat

Nullum de eo audie-

ii

15

ullum

AV

al

VOrrdegno-

rat predicantem ,

LhEIHLC ], IIC"HIHCTIQUL

Inqte

ilum aäDOUCï&f laudantem. "

T'Non regales viderat

infulas

moR]I

non veftium &DD pratus, nomdn lTILDIB"i'Ol'UITI

famulatus, non diuitias , non honores

non pala-

i fa.

itt d

ta, non miracula, non zterne vitwe ab ipfo didi-

& DEVM

cerat verba proferri: quinimmo Pomulvm, milites,

du I(.b l3

Pontifices

fenioresque Hebraorum Ccontra illum

cernebat infurgere, . INam tranfeuntibus óppr obrium

j facien

fuerat factus. Videbant enim illum ; & moueb*m:

" le' opc

capita, dicentes: Vah, qui deftruis tenipfüti DEI

modo'nt

& in triduo ré&dificas illud

Véré propheticum

ejm d.

poterat proferreé fermoneim : F'a&tus funt i défifum

bil attur

h.

Oomni populo, capticum tota die

Latro autem

j

(s

$s5

ifte

622

Caput X

[

ifte, quod magis eft mirandum , eundem Dominum

n

in patibulo tam ignominiofe pofitum , mortique in-

quype

tuebatur propinquum , & tamen poft hanc vitam

Quretüt

ipfum certiffime nouerat regnaturum , proinde con-

foris pf

ftanter aiebat: Domine memento mei, dum vene-

qm

ris in reenum tuum.

Non humana eius verba fünt,

exultati

neque fcientia mortalium acquifita, fed fideliffima ,

actonis

Illa didicerat

hilaris

vera, profunda, coleftis, diuinaque.

reuelante Patre, miniftrante Verbo, & certifican-

fi non.]

Eletctorum beatus ifte portendebat irma-

fültem

te Spiritu.

10grC

ginem , & vnus eorum erat , quibus dicetur a Chri-

fto: Venite benedicti P

bor,

atris mei , þï.)CxplLC regnum,

)uoniam vero

quituit

quod vobis paratum ab origine mundi.

fam

erat predeftinatus ad vitam, merito vitze verba ex

n0rb

ore vitz audire promeruit , dicentis : Hodie mecum

O felix

&no a

eris in paradifo.

latro , quantum tua con-

feflio valuit

quantum DEO fldcs tua exflitit gra-

i/i[w

t2 font

ta? Sineferro, fine cruciatibus, & absque labore

penitentie populorum arripuifti regna , ad vnde-

QUe pi

& mercedem

cimam horam in vinea vocatus

e$ ,

pit, &

fed beati-

prior accepifti

preceffifti non meritis

ü Onlüw

tudinis fruitione antiquos Patres

difcipulos, vide-

pide pr

licet, & Apoftolos.

Inte miferationis fuz affluen-

(s f

tiam Saluator exhibuit

Exemplo tui defperatorum

loc, a

eruditur vita, delinquentium roboratur animus ,

10 erüt

erigitur fpes, exhilaratur affectus, & antiquate

A

con-

Confiderationes de Paf Dom.

623

Ominm

confuetudini male renouatio fuadetur.

Profec&tus

CcUe in

quippe tuus aliorum militauit faluti.

Vtinam mibi

C Yibm

daretur tua, o latro , fc&ari veftigia! O fi Media-

? CO.

toris promererer audire vocem dicentis: Hodie me-

1 YQe

cum erisin paradifo : dies profe&to lwtitie , dies

n fünt,

exultationis, dies, inquam, tripudii, & gratiarum

CitiDmma

actionis mihi effet.

Nempe totus feftiuus , totus

'id

ttei

C

hilaris in Domini mei gaudium introirem.

Quod

TUIlC

l!

fi non hodie, faltem in die exitus mei de corpore,

at imi-

faltem vel poft annorum curricula in paradifum DEI

1 Chri-

ingredi dignus efüiciar. F'ortunatus autem hic pec-

F6gnum,

cator, qui fua confeffione iuflificatus, celum ad-

qm vero

quifiuit, & fanctorum cetibus, non tatis purgato-

'erba ox

ri flammis , affociatus eft: íatis illi videbatur ,. fa-

fnecuim

cinoribus acclamantibus, Ífi de eo in coelorum re-

gno tantum memoria haberetur.

ï*& Con.

Vltra meritum ,

lUL gta

preter fpem , & fupra votum confequutus eft, Iux-

Jabore

ta fontem quippe zternz vite pendens, refidens-

] mnde-

que prope fluenta pleniffima , gratíam fimul acce-

4 vl

"

(

of

£

l

a

pit, & gloriam.

Prauentus namque eft in benedi-

] bexti-

&ionibus dulcedinis, ideo füfcepit coronam de la-

, Yil

pide pretiofo.

Letus quidem ob promifüonem fa-

Vnde vero

afftuen-

€tus eft , fed propter munus letior.

'AEOTUIQ.

hec, aut a quo ? Prorfus gratis a Domino : nam

nimus.,

in cruce tanquam Rex in folio ftabat Dominus IE-

Uquat

t

ula diuidens;

SVS : ünguh'vs ea, qua habebat, fing

con

Fu-

|

ä

624.

Ct!i*f/!f AFI.

sotura

| I*urenübus .quippe tmbls ,. & aduerfus fe vociferan-

quandg

1Lo euus

txbus, eorum tribuit, veniam ignorantie

ater ignofce i

Uu t(

Patrem . deprecatus,; eft; dicens :

Ej

omni. te

quia.nefciunt

quid: faciunt

Pontificibus, feniori-

bus ,. atque fe. crucifigentibus corpus fuum tradidit

tate: pl

perhibente Propheta in perfona illius : Corpus meum

fum, i«

dedi percutientibus, & genas. meas vellentibus :

Cum 01

faciem meam non auerti ab increpantibus, & con-

Venit Vr

fpuentibus in. me.

Militibus fe cuftodientibus pro-

euacuat

pria veftimenta reliquit, .ficut per Prophetam ait :

fdute, .

Diuiferünt fibi veftimenta fü

Lati

ni in dextera

0585

penudenti paradifi glótiafn donauit , igquiens : . Àmen

fpxce at

lico-tibi: Hodi

Ifnecum eris 1n paradiío.

Millies

JC8

A

S. LAVRENTIVS' IFSTINIAN.

nfüt dm

iU.

o

:. XVIII. pag. 326

Ab entmd

irü m*jLaZz Chrifli agor

taC d

CONSIDERATIO CCLXIT

8 QiCem

COFMJ

Hodie metcum eris in par

u

4577

LOCO CITATO,

o

D

)

q

It

n mm'm

iferere mei DEVS

ecundum magnam mií

er1-

t :fü

M

cordiam tuam.

Dixifti, magnam , edicito ,

tibi-fi

quantam. . Quanta fit, nefcio., quod grandis eft

dl

noui. :Quantum autem.non valeo apprehendere, ,ne

C tüu

fciomagnitudinis quantitatem ,.non comprehenditur

verbo

CotfiTja

Video.namgue .fr u&um mifericordiz gran-

dem

Nifüi enim ii

HILH

ifüm extenderetur

ad-

es) þOD

ino-

Confiderationes de Pa[]... Dom.

625

cifengn.

modum, pauci faluarentur. Hanc mifericordiam Fz

. QUando

lius eius oftendit. Veniens enim , inifericordia fua

01»0 JHES j

faluauit cun&os. Miferere mei DEVS : o portus

; Teniori-

omni tempeftate carens, o portus omni tranquilli

| tradidit

*

!

tate- plenus

Grande baratfüm peccatorum meo-

JUS fmeum

rum, fed multa Domini mei humanitatis cautela, - -

DUUIN)

Cum omnis mundus conclufus in peccátis effet,

N

venit Creator vniueríitatis , & principia peccantiun

]bus pro-

euacuauit, vt nullus poftmodum defperaret de füa

m ait :

falute. Siimpius es, cogita publicanum : fi immun-

" w'qua

dus es, attende meretricem : fi homicida €s; per-

i Amen

fpice latronem: fi iniquus es , cogita blafphemum. - -

Millies "peccafti, miülies penitere.

Hec affidue

AN- d

infundo medicamenta, & timorem intercipio, iNo-

2f

uienim:multum confcientie crueiatüm , 4cio , quan

ta eft defperatio.

Stat diabolus gladium acuens,

XIf,

& dicens in hec verba: Omnem iuuentutem tuam

confudifti, omnem vitam.tuam perdidifti.

Ante

CITÀ

Q;

eras in theatro cum amicis, in circo cum fodalibus,

in lupinari cum meretricibus.; deinde rapuifli, aua-

1 filiri-

ritie ftuduifti, periurafti; |blafphemafti: .quz, iam

AD,

tibi falutis fpes eft ?. Periifti , periifti : fruere ergo

UM C'ï,

jam vel preffentis vitee;voluptatibus, ducito in letitia

dere.

ln

cor tuum.

LHizc : diaboli.verba funt,.ifta inimici

:)en] JICUE

confilia :-fed mea : contraxia funt , verba.

Si lapfus

il

p grat

es, poteris furgere

periifti ,. (cd .poteris faluari.s

t

n äd-

f()vï- :

fno

(

626

Capuit. XF I

Ó«

icc

20 pæni'

fornicatus es, fed poteris continere: n

chatus es,

pibus qui

fed poteris liberari: ad fpe&tacula proruebas, fed

autem pe

poteris reuocare pedem: cum malis hominibus ver-

diei vite

fabaris, poteris recedere, & cum bonis effe : in vtram-

cluuis aff

uis partem liberum habes arbitrium, tantum vel par-

fperuit !

ua incipiat effe conuerfio : paululum ponitere. Fun-

p

hic cont

v

dant oculi lachrimam , redi ad confcientiam tuam,

paradit k

confidera temetipfum, . propone ante oculos iudi-

cü diem, '& paradifi delicias , qua preparantur

randa f

San&is: - - dum viuis, dum fpiras, etiam in ipfo

Vi Te]n:

lecto pofitus , etiam , fi dici poteft, prope animam

füluatus

efflians , vt

ia

aC

m dehoc mundo exeas, de hac com-

Mementi

pede libereris.

Poemnitere , non impeditur tem-

Tgnum .

poris angufta mifericordia DEL. - - Nolo, mihi

Nialuit CO

dicas:; Vnde nofle potero, fi qualemcunque veniam

quia ex ;

C

habeo ? Vbi miferi

CO

dia DEI imploratur, queftio

&f Chri

non expeditur.

Quando ille curat, noli difüidas :

tantum nos vel paululum conuertamur,

Stat me-

Hniil l

dicus fecans , & innumeras adhibens curationes: &

non interrogas , quo modo curaris, fed concedis

C0]

arti: feruo concedis , & DEO mifericordie non

IH

concedis ? Noli dicere, quo modo, fed magis ad-

mirare , & glorifica.

Nam & ego te interrogabo,

Ut

quomodo latro faluatus eft,

quippe qui omnem

li

vitam fuam cruentam habuit homicidiis, perfequu-

C ,

tionibus, direptionibus, mile obrutus malis, &

l Q,

non

Cmþdeï'a!iühes de Paff. Dom.

627

chatus ,

non ponituit, dum adhuc effet in terra: ab homi-

cbas, fed

nibus quidem pro fcelere fuo condemnatur ; a DEO

21DUs ver.

autem per bonam confeffionem coronatur, Vnius

T vtrme

diei vite fpatium non erat.

Dominus in cruce

1 Vel par.

clauis affixus pendebat, iamque moriturus non de-

&re, Fun.

fperauit falutem ; & certe focio eius renitente, Sed

m tmy,

hic confeffus eft Dominum, penitens fa&i fü, &

ulos 1udi-

paradifi ianuam meruit aperire.

O latronis admi-

eparantir

randa fidés! in cruce pofitus vim fecit, & intra-

m n pfo

uit regna celorum. Sed quemadmodum, inquis *

e atiman

faluatus eft, difcere cupio.

Audi verba latronis :

hac co-

Memento, inquit, mei Domine, cum veneris in

itur tem-

regnum tuum. Et tantum preualuit fermo ,. prae-

Jo, nili

Et

ualuit confeffio , adiuuante mifericordia DEI.

Je Venian

quia ex animo ponituit , & confeffus eft, DEVM.

, quafto

effe Chriftum , paradifi meruit effe colonus,

diffdas :

IOA4NNES HIEROSOLYMITANVS.

Stat me-

Homil. pofter. in. Pfalm, L. Tom. L. pag. gr7. &

iones: &

concetis

CONSIDERATIO CCLXIII,

rdie non

mf(g's u

LHodie tjecusa eris in paradifo, Loc. ctr.

errogibty

uomodo ergo latro fàluatus eü., & tanta fol.

j Ommem

Q

Uit peccata ? Scito, eum mifericordia prouo«

pereque

ndis, &

catum , fed fide fua, tanquam adminiculo vfum ?

in eo, quod dixit: Memcento mei Domine , dum

Don

Ve-

628

Cf[&lu A l'fj

veneris in regpum tuum

Quid contulit DEVS

&CCepl

falu&G ipfius ? "remifonem vidélicet. peccatorum

fram

Quid. vero"intulit-latro *

1udicium falutis füze ,. con-

feffioris: idem

exceliam Ti«

iU

leem ?-$randem

20 dicam :

inis, Cócium tangenteim;"

Quomodo ?

hm ,

Iuüdas -viderunt mortuos' fufcitatos

leprofos mune

Proph

zies la

datos, demones:fugütos, maàreinfrenatum, pifcemt

ftaterem portantem; ftellam rutilantem, magos cone

Amen.

currentes, Herodem'türbatum.

Hecomnia

videne

tadifo

te$ erucifixerunt Chtiftum;

Eatro vero' nihil ho

i de

rüm videns, fed^ coBifiderabat fi putis repletum, . crue

dixit il

1

AH

cifxum ; àceto potbüm; & f

PC

L

i

( -Et alio- loto. .

terram

Vidit eum fentibüs córonatum ; Vldh. eum confi-

typum

xum-ad crücenijvidit eüm precautém auxilium ?

pura

DEVS DEVS nieus' ; refpice in ifi&; quare me de«

pet 1]

reliquift1/?^ Et^fieevedidit,

O*cónditio varia,^ &

Tum fe

eafüs hominum ! "Apoftoli feeüti füerant, &cfue

& nol

giunt :

n d Ill Crucé DOIHII]U,U] "eonfitetur,

9.

fe

]

Petre; o Toanne$! *qui dixeras :

Etfi me neceffe

& an

eft mori; nunquante negabo : promittis, & nomn

promif

facis

Ecce alius damna

tus in homicidium , quod

li de

non promiferat ; facit

]LXr*h us- deoco' es tuo- ;

TC pt

exclufit te- latro

ipfe primus ingreditur cum Chti-

ddh

fto im paradifum

C Et Homil. 4 ) O^ admiranda

Yi

rerum miateries! -Nec Abrahe data eftper vocem

thtonm

repromxfüo paradlü. Heru.dmuxt quidem per fidem,

Cl

»

H

oW e-

Confiderationes de Paff. Dom.

629

A

repromiflionem autem paradifi nemo ante latronem

IOIRH

'

accepit

Hic autem perfcrutans diligentius vetus

v« COf]«

teftamentum , & nouum

nullum ante latronem

idtm Ti«

dicàim:

inuenies repromiffionem paradifi meruiffe, non Abra-

ham

non Ifaac

non lacob

)5 TINIT

non Mofen, nec

Prophetas, nec Apoftolos

fed ante omnes repe-

picen

ries latronem.

Audi igitur Dominicam vocem :

0$ CO

| Viden

Amen, amen dico tibi: hodie mecum eris in pa-

radifo.

Vocauit quippe DEVS Abraham , dicens:

[

il

hil

Q«

Exi de terra tua, & de cognatione tua. Et non

1,. QU«

dixit illi : Hereditatem capies paradifi : fed' veni in

nj)

terram , quam monftrauero tibi

Et Ifaac quidem

| tonf

typum Chrifti portauit

& lIacob colluctatus in fi-

um

gura cum DEO eft: & Mofes legem accepit, &

füe QCe

per repromiffionem audiuit, bona terrz& manducatu-

TR &

rum fe effe, fi legem Domini DEI fui cuftodiffet :

&f

& nufquam repromiffio paradifi ante latronem,

Ne-

n

ceffarium. eft ergo querere, cur huic ante alios ;

neue

& ante tales viros fide digniffimos potiffimum re.

p

promifit.

Credidit Abraham DEO , fed credidit

quod

illi de colis loquenti, & per fan&os angelos fermo-

& tU0:,

nem proferenti, & de propria auctoritate legem

1 Chrie

danti.

Credidit & Efaias, fed in eloria confiften-

iiüdd

ti: Vidi enim, inquit, Dominum fedentem füper

VOCCO

thronum excelfum , & eleuatum.

Credidit & Eze,

üdem,

chiel, fed & ipfe Dominum füper Cherubim con-

fv

tt

tem-

, 650

Caput .XV 1.

templatus eft.

Crediderunt reliqui Prophete : fed

. .1€01

diuerfo modo Dominum glorig intuentes, ficut vi-

Credidit, ficut

H

dere poffibile humanz erat naturc.

dixi, & Mofes, fed de medio ignis loquenti, & in

tube clangore, &in tonitru, quze & infidelem po-

Mor

l

terant prouocare,

Hec autem dico, non vt San-

d

&is derogem, abfit: fed propter eum ,. qui folus

Ynusqui

mini Vi

per verbum mieruit paradifum: ifte ergo vidit Sal-

uatorem , non füper throno regali, non adorari

fuafunt.

Venit,

in templo , non loquentem de colis, non per An-

fed lnera

gelos difponentem ; fed in poena fociatum latromi

videt in tormentis, & tanquam in gloria adorat,

(io. piej

Videt in cruce, & rogat quafi in colis fedentem ;

l'ant, pe

videt condemnatum , & regem inuocat dicens : .Do-

N g

a

mine memento mei, cum veneris in regnum tuum,

pofcitur,

Crucifixum vides , & Regem predicas , in ligno

jlni 0pg

pendere cernis , & colorum regna meditaris.

O

ACEem Y

admiranda latronis conuerfio !

Que ad Y

IDEM : loco citato. pag. 4r5.

liem. EHomil.

V. ad Y

Tatis tot

XXXFVFIIL & XXXFIII pag. 444. G 285

DO v

ERN

:

t

kltem in

u

&

fx

J

Z

/(g

25:«

Kütt jom

N

:

&i

Ej

F

d

Til B

R

MÁ

N

QUe qnte

E

"V

AX

K fe v

CON-

Confiderationes de Pa[]. Dom.

63t

f : fed

CONSIDERATIO CCLXIV.

fictt vi.

fiout

d &i

Hhodie suecum eris in paradifo.

LOC. CIT.

clem po.

ores ergo veftros fratres chariffimi , afpicite ,

vt Sqn-

M

& fi iam DEI operarii eftis , Vlcjete

Penfet

qui folu

vnusquisque , quid agat, & conüderet, fi in Do-

Xüt Oal

mini vinea laboret, Qui enim in hac vita ea, qua

adoriri

fua funt, quxrit, adhue ad Dominicam vineam non

p An«

VCD!C

lli namque Domino laborant, qui non fua,

latroni

fed lucra Dominica cogitant, qui zelo chazi tatis, ftu-

1 adorat

dio pictatis mflruumt, animabus lucrandis inuigi-

dentem,

lant, per ducere & alios fecum ad vitam fefïmant

i :De-

Nam qui fibi viuit, qui carnis fuge voluptatibus

1 Quum,

palcztm ; re&c otiofus redare ultur, qui fluccum di«

in limno

uini operis non fe&atur.

Qui vero.& vfque ad

a, 0

etatem viimam DEO viuere neglexerit,

quafi vf

que ad vndecimam otiofus ftetit.

Vnde recte vf.

y Hj

que. ad vndecimam torpentibus dicitur : de hic

Ab

fiatis tota die otiofi ? Ac fi aperte d,xcmur' Et fi

DEO viuere in pueritia, & iuuentute .noluit fs ,

faltem in vitima ztate reüprcxte , & ad Vite vias,

cum 1am laboxatuu multum non. eftis " VCI fcro V.

nite. Kt tales ergo paterfamilias vocat, & plerum-

que ante remunerantur : qma pl'lUS ad reünum de

€orpore exeunt, quam hi, qui iam à pueritia vo-

cati effe videbantur. Án non adrvndégunam horam

)N

UL

Ve-

Caput XFVI.

65

40tem

venitlatro, qui etfi non habuit. per etatem , ha-

qum

buit tamen fero per penam, qui DEVM in cruce

centibu

confeffus eft, & pene cum voce fententie fpiritum

veni -

exhalauit vite ? A nouiffimo autem reddere dena-

rium paterfamilias copit, quia ad paradifi requiemr

pietatis

Jament

prius latronem , quam Petrum perduxit. CEt in fi-

tie I

ne eiusdem bomilie. ) Recogitemus ergo fratres cha-

tium f

rifümi, mala, quz fecimus, & nosmetipfos affiduis

qui m

lamentis atteramus.

Hereditatem iuftorum , quam

1n5, Q

non tenuimüs per vitam, rapiamus per paniten«

tiam. Vult a nobis omnipotens DEVS talem vio-

guis te

lentiam perpeti.

Nam regnum colorum rapi vult

N

u Zur

noftris fletibus, quod noftris meritis non debetur.

Ab fpei ergo certitudine nulla nos malorum no-

1j2fs

Praftat

ftrorum qualitas , nulla quantitas frangat.

C0

magnam venie fiduciam latro ille venerabilis, qui

non inde venerabilis, vnde latro, nam latro ex

Hüæ

Cogitate

crudelitate , venerabilis ex confeflfione.

ergo , cogitate, quam fint incomprehenfibilia in

0ni

omnipotenti DEO mifericordie vifcera. Latro ifte

C

fi

cruentis manibus abftractus a fauce itineris, fut-

eum p

penfus'efi; in patibulo crücis: ibi confeffus, ibi

& ml

fanatus eft, ibi audire meruit: Hodie mecum eris

Quod o

in paradifo. Quid eft hoc ? Quis tantam bonita-

f acq

tem DEI dicere, quis zfítimare füfficiat? de ipfa

Volunta

pcna criminis peruenit ad pramia virtutis. Idcirco

fi0n q

autem

1

Confiderdtiones de. Paf Dom.

633

, ha,

autem omnipotens DEVS ele&os fuos in quibus-

in cruce

dam lapfibus cadere permifit, vt aliis in culpa ia-

foirtum

centibus, fi toto ad eum corde confurgant, fpem

'€ den-

venie reddat, & eis per lamenta ponitentie viam

Tequiem

pietatis aperiat.

Exerceamus ergo nosmetipfos in

Buf

Jamentis, exftinguamus fletibus, & dignis ponitene

e$- Cl«

tie fru&üibus culpas, quas fecimus : ad indulgen-

s affiduis

tiam nobis tempora indulta non pereant , quia,

qui multos a fuis iniquitatibus iam fanatos afpici-

, quam

Xeflten

mus, quid aliud, quam füperne mifericordig& pi-

lem vit-

gnus tenetnus ?

pl vult

S. GREGORIVS MAGNVS. Honil. XX.

debetur,

in Euangeia. m 3. & rg. dóm. L. pag. : 51;. e»

I$25.

um fio-

Proftat

i, qu

CONSIDERATIO 'C-CLXV.

latto ex

Hodie mecum eris in paradifo.

LOC. CIT.

Cogitate

ibila n

onuerfio peccatoris non eft in humilitate confef-

itro ifte

C

fionis , fed in renouatione interioris hominis,

p i

cum peccatori, iam diuina infpiratione correcto ,

s, ib

& malum difplicet, quod amauit, & bonum placet,

um eris

a

quod odit. Nam funt nonnulli, qui fe & de nequi-

bonità

tia accufant criminis, & prauitatem non corrigunt

de ipa

voluntatis.

Qui profe&o conuerti aà Dominum

icirco

ton creduntur, quia vera conuerfio in ore non

um

LEt.3

ac-

uEge

34

"Caps XFT.

Conuerti etenim fimul

dmnal

-accipitur, fed in corde.

verti e&.

Conuerfio itaque peccatoris vera tunc

odiffe

eft, cum ad Creatoris noftri beneplacitum vterque

peccatc

nofter homo reducitur, cum & caro nofítra per

(it aliq

iniquitatis. odium cohibetur a perpetratione facino-

g j

ris , & per amorem iuflitie mens fe extendit ad

fan&to

intentionem bone operationis.

Sed qui& nonnulli

qu pe

intra Ecclefiam fünt, qui tantum in vite fuz ter-

fttie,

iminum ad ponitentie fatisfacionem veniunt, &

Qu f

tüm ai

iudicio Veritatis dicitur : Quacunque hora peccator

fimert

conuertitur, viuit: a nonnullis valde quzri folet ,

fi ítàtim vitam poft carnis mortem inueniant, qui

rubigir

iagno vite tempore peccata perpetrant, & tan-

Tenit

tum in vite exitu fe nequiter egiffe accufant.

Ad

foltcar

quod dicendum eft: Quia ex vi conuerfionis ma-

dente

gnitudo deletur criminis. Vis autem conuerfionis

jn par

eft affe&io charitatis ; cordi infufe, vifitatione

lubrite

fan&i Spiritus, | Et ftriptum eft de eodem Spiritu :

nem j

JNNam cum ele-

amut

Quia ipfe remiffio peccatorum eft.

€&orum corda dignanter vifitat, ab omni peccato-

iniqi

Yi n

rum immunditia potenter purgat : quia, vt fe menti

infuderit , eam protinus in peccatorum ,. & vitiorum

potet

odia, & in virtutum amorem ineffabiliter excitat,

ffor

Facit eam ftatim odiffe, quod amabat, & quod

petet

odio habuerat, ardenter diligere, atque in vtroque

Tuffici

valde ingemifcere: quia & mala, que odit, fe

- Yude

damna-

Confiderationes de. Paff. Dom.

635

lm f

damnabiliter amaffe recolit , & bona, que diligit,

"CR tüne

odiffe.

Quis. enim audeat dicere, licet omnimoda

] Vterque

peccatorum farcina pregrauetur, quod perire pof-

Oftt per

fit aliquis vifitatus gratia Spiritus fan&üi. Quia er-

le facino.

£0 peccator nulla hora conuertitur, nifi qua a

tendit ad

fan&o Spiritu illuftratur, quid reftat, nifi quia, fi-

nonnulll

cut peccati mortem exfecrando deferit, ita vita iu-

! füe ter.

fütie, ad quam fe defideranter conuertit, viuat?

i, &

Qui ftatim poft mortem in vita recipitur, fi tan-

peccstor

tum amoris ignem recipit in conuerfione , qui con-

i folet ,

fümere in anima poffit omnem congeftam peccati

iant, qui

rubiginem. Vnde & de peccatrice muliere dicitur :

, t

Remittuntur ei peccata multa,

uoniam dilexit

a, Ad

iultum.

Hinc asb eadem Veritate in .cruce pen-

Onis fift«

dente dicitur: Amen dico tibi, hodie mecum eris

uerfionis

in paradifo. In vite igitur exitu hi folumimodo fa-

ifita

H

[

[

WR

lubriter refipifcunt , qui & per internam vifitatio-

Spirito :

nem perfe&e bona diligunt, & mala oderunt, que

eum ele.

amauerant.

Qui tamen fi füfficienter pro admiffis

pecaito-

iniquitatibus dolere non poffunt, nihilominus &

fe menti

ifti in hora , qua conuertuntur , viuunt.

Nam qui

vitioum .

perfe&iomm bone voluntatis habuerunt in con-

exeitat,

feffone peccáti ,'poft mortem purgatoria pcena

& qiod

peccati ad vitam tranfeunt, fi ad delenda peccata

wttoque

iuficientem . vim amoris nequaquam babuerunt,

jlit, fe

Vnde & Paulus dicit: Sic falui fient, quafi per

.....

Jate

tt4

ignem.

|

P

656

Cout XPL

ignem.

Sed peccator, qui ibi faluari per ignem

operatus

gietüi,

meruit, hic per aflli&ionem carnis adimpleat hoc,

quod fibi de vi amoris deeffe cognofcit,

1efpicio

S. GREGORIVS MAGN. Lik. Il in

pCCCütOI

g,

primum Regum. cap. IIl n. 26. Tom. IIl pari. lL.

cum cn

$98. 93-

fempet.

CONSIDERATIO CCLXVI

exfpirat

Loc.

CIT.

pun d

Hodie necum eris in paradifo.

ipfo di

redemt

atere ergo me Domine IESV Chrifte, patere

P

& pede

tuam ineffabilem pietätem infpicere, & quam

aperty

dulcis, & bonus fis erga peccatores, & miferos,

latere (

enarrare, Hoc idem füperius dixi, fed multum me

fommo

dele&at, quoties occafio apta fe offert, reminifci,

quanta fit erga peccatores gratia tuz dulcedinis.

poteft:

mus , (

Pro amore enim, & redemtione peccatorum , non

Hoc f

folum illorum, qui minus, vel plus peccant, fed

facient

etiam illorum, qui vltra modum peccant , fi tantum-

& exer

modo pomniteant, de finu Patris defcendifti , Vir-

filueri,

ginis vterum intrafti, carnem ex ea veram affüum-

Domin

pfifüi, in mundo conuerfans , omnes peccatores ad

penitentiam vocafti, ad vltimum crucis patibulum

a p

Waben

proillispertulifti ;' & fic mortuus fecundum carnem,

tedem

vitam, quam iufte pro fuis peccatis perdiderant, illis

demto

r'eddidiþfci. ltaque cum refpicio ad miala opera , quae

ope-

Confideraiiones de. Pa[f. . Dom.

637

T ignem

operatus fum, fi me iudicare vis, fecundum quod

at lgr,

merui, certus fum de perditione mea: cum vero

refpicio ad mortem tuam , quam pro redemtione

IL j

peccatorum paffus es, non defpero de mifericordia

jar, 1]

tua,

Latro vero ille, qui pro fuis fceleribus te-

cum crucifixus eft, víque ad ipfius animz exitum

femper in peccatis fuit , fed tamen in ipfa hora fuze

LVT

exfpirationis , quia fua mala confeffus eft, & cul.

pam clamauit, mifericordiam , inuenit, & tecum

AT,

ipfo die in paradifo fuit.

Cernens ergo, te pro

redemtione peccatorum effe mortuum, manus tuas,

pitew

& pedes clauis confixos , latus tuum lancea militis

X qum

apertum , vndam fanguinis, & aque de eodem tuo

Diferos,

latere currentem , defperare debeo ? Vnum tan-

tüm mé

tummodo eft, quod vis, fine quo nullus peccator

muinilc

lcedinis,

poteft faluari, fcilicet, vt de malis noftris poenitea-

mus, & in quantum poffümus, emendare curemus,

], n0n

Hoc fi fecerimus, fecuri fumus, quia fi nos fic

x, fed

tantume

facientes inuenerit dies vltimus ( quando quidem

& exemplum latronis, qui fic in vltima hora meruit

j, Vit-

faluari, habemus ) confidentes de ineffabili pietate

allum.

Domini noftri IESV Chrifti, accufationem inimici

ores ad

aut parum, aut nihil omnino timere poffumus.

tibulbm

Habentes ergo ante oculos noftros pretium noftre

AT,

redemtionis, mortem videlicet, & fanguinem Re.

1, il

demtoris noftri, qui in remiffionem effufus eft pra

1, QUi

tcts

pec-

0

-

658

Caput XF 1

(0

péccatis noftris, habentes etiam exemplum latconis,

& multorum , qui in multis

magnis peccatis erant

at

inuoluti, quos ipfe fons pietatis IESVS Chriftus

"J

inifericorditer abfoluit

non defperemus, fed cur-

ramus, fecuri de remiflione peccatorum ad ipfum

& tam magnos

fontem pietatis, in quo iam tot

du

peccatores abiutos & videmus, & agnofcimus: &

[

l

certi fimus, nos fimiliter abluendos ab eodem fon-

Cum €

te mifericordie , fi abftineamus a malitiis , & a pec-

entt,

catis noftris, & in quantum poffümus, curemus

BRU

Vt vero a malis abftinea-

deinceps bona operari.

tener

mus, & bona faciamus, hoc noítra virtute fine il-

p el

Iius erso in-

lius adiutorio facere non poffumus.

fig W

effabilem mifericordiam deprecemur , cui cura fuit,

hi

nos facere, cum non effemus: vt nobis fic con-

]ius,

cedat, in hac vita, antequam hinc exeamus, noftra

los]

1

peccata emendare, & fic affiduis compun&ionibus

lLALO

mundare, quatenus ifta finita, recto curfu, nullo

f

I"

a

Td

itj )Ldlente, ad eum valeamus peruenire , vt cum

illius

illo fimus in perpetua claritate, iuncti angelicis

ifior

choris, & omnibus Sanüis, qm iam illa fruuntur,

fic

gaudentes fine fine.

mdtur

S. ANSELMVS CANTV ARIENSIS.

vulne

JMeditat. VT. pag. 213.

Deru

€XcoI

lene

CON-

Confiderationes de Paff. Dom,

639

ittoni

CONSIDERATIO CCLXVII.

dUS erant

Chrftus

Stabant eutem iuxta crucem: 1ESE. mater. eius ,

fed cur-

€ Joror waitrisceius Maria. Cleopbe , & Maria

d ipfüm

Magdalene.

IOANN, XIX. 925.

Thognos

mu: &

atroni in dextera pendenti 'paradih gloriam do«

L

dem fon-

nauit, inquiens : Amen dico tibi, hodie me-.

k apec-

cum eris in paradifo.

Matri vero quid ? Prafens

Cüremus

erat, & iuxta crucem erat cum multis mulieribus

1

fancs.

QUILI

fin»

Poterat & ipfa, nifi dolore nimio abforpta

teneretur, munus aliquod exfpe&tare a Filio,

Ade-

e fineil-

rat enim ibi prope Filium.

Nufquam cogitationis

ergo it

fuz intentionem diuertere valebat. Tota erat cum

1ra füit,

Filio, & tota rapiebatur in Filium , in corpore Fi-

( COII-

lius, in mente vero erat genitrix crucifixa.

Ocu-

, ho

los lachrimis fuffufos erigebat ad Filium, illosque

tionibus

ilico dimittebat. INon enim valebànt materna vi-

, Dilo

fcera horrendum nati intueri füpplicium.

Quo fe

vt Cunt

illius fipebat obtutus, moeftus retundebàtur animus

,1ïgchcis

vifionis horrore,

In capite coronam fpineam, in

Qontul,

facie fputa, gelatum fanguinem , & fpeciem defor-

matam, in manibus, ac pedibus clauos infixos,

A-r

5 d

vulnera dilatata, defluentem cruorem, rigidosque

neruos : in toto demum corpore liuores, tunfiones,

excoriationes, tumoresque cernebat. Vndique ve-

hementifimi doloris afpiciebat infignia , & tama

t

V

X.

iUX

&

645

Üaput XFV T.

juxta crucem ftabat. "Tenebatur funiculo triplici ,

fecum !

doloris videlicet , admirationis ,. & amoris.

Dolo-

dolot ,

re equidem, quia préfentis paflionis gladius ipfius

30 COf

transfixerat animam.

Verumtamen in corde trans-

yeptti

Uerbérata gladio, & mente crucifixa, quo fe di-

admita

uertere valebat ? admiratione autem, cum, quis

àn dol

pendebat, tacita cogitabat.

Illum vero DEVM

diffimt

efle íciebat in fui natura impaflibilem, immortalem,

cong

inuifibilem, atque beatum. — Quoties igitur confere-

jpftus

bat in corde füo & eundem paflibilem, & impaflibi-

jtis p*

lem, mortalem , & immortalem, vifibilem , & in-

finilis

uifibllem, & miferrimum intelligebat, atque beatum,

amori

vltra quam credi poffit, admiratione fufpenfa tene-

fim q

batur.

Quomodo adriratione non raperetur ex-

poai

tra fe, &redderetur immobilis,; cum tefte facro

tus hi

€eloquio , fcrutator maieftatis abforbeatur a lumine

Tanqi

glorie ? Et quis vnquam congruentius, purius,

indom

familiariusque , quam beata Virgo in diuine con-

velut

templationis agnitione admiflus eft ? INam etfi fexa-

de n

ginta fint reginz, & octoginta concubing, atque

fà p

adolefcentularum non fit numerus , vna tamen erat

foiritu

columba fponfi fpeciofa, fuauis, dilecta, atque ama-

preffa

bilis : amore vero, quia vnicus ei erat Filius cun-

grepal

£tis formofior, fanctior 'Vniueriïs, decoratus mori-

EL

(

bus, virtutibus plenus, ac gratiarum locupletatio-

(t iri

ne confpicuus.

Materno flquidem amoris vinculo

fe-

Con[iderationes de 'qu. Dom. | 64t

triig,

fecum conglutinata tenebatur.

Preualuerat tamen.

- Dolo.

dolor, & mentis ipfius ita fecreta compleuerat, vt

U5 ipfius

in comparatione illius vix admirationis, & amoris

e trans.

Nec immerito :

reperiretur locus.

fecerant enit

10 fe di.

admiratio , & amor riuulos duos, qui indefinenter

T, quis

DEVM

in doloris alueum profluebant, propter quod rapi-

difmum in corde Virginis ex huiusmodi alluuione

Ortaler,

congregarant torrentem.

Quamobrem in perfona

Confere.

ipfius in Threnis legitur : O vos omnes, qui trans-

mpzfibi

itis per viam, attendite, & videte, fi eft dolor

N

fimilis ficut dolor meus.

luxta admirationis, &

Dedtur,

amoris menfüram doloris inerat magnitudo, Offen-

Yf tene-

fam quippe DEL in pendentis zftimabat iniuria, &

tUt ex-

pro cruciatu Filii acriter affligebatur in Filio. O quan-

; fücto

tus hinc, indeque confli&us exercebatur in Virgine ?

lumine

"Tanquam in fpirituali conftituta. erat ftadio, &

