ager ille Haceldama, hoc eft, ager fan-

guinis víque in hodiernum diem.

Tunc

impletum eft, quod di&um eft per Hiere-

miam Prophetam dicentem : Et accepe-

i,

runt triginta argenteos , pretium appretiati,

Wgäfle

quem appretiauerunt a filiis Ifrael , & de-

d

mihi Dominus.

derunt eos in agrum figuli, ficut cgnf;ituit;

)

]l

Ji

Inc

€ $

302

Coput V 11

|

ye fülg

CONSIDERATIO CXLI

faciutit ,

Junc "videns ludas , qui. eum tradidit , quod dam-

r J

Qmatus qæt penitentia dutbus retulit irigumta argen-

penue ]

teos é9«.

MATTH. XXVll. 3.

enim d

verfüm

oc huius, & illorum crimen auget, huius , non

H

Joram !

quod penitentia du&tus fit , fed quod tardi-

us, & fe fuo iudicio damnauerit, fe enim tradi-

argente(

pefm lllf

dxiï'e confeffus eft ; illorum vero , quod, cum pof-

videris

fent ponitentiam agere , & mutari, non refipue-

eint.

Perpende autem , quando penitentia duca-

& abic

non u

tur, cum perfe&um , impletumque fuit peccatum.

ipfum

Talis nempe diabolus eft ; eos, qui non vigilant,

enond

non finit peccatum refpicere, ne femcl capti poe-

nitentiam agant, -

'Tot IESV Chrifti verbis nihil

pecat

prodi

flexus eft: cum vero fcelus iam perpetratum, per-

fe&umque fuit, tunc penitentia du&us eft fine vlla

poccit

vtilitate.

Nam quod feipfüm damnauerit , quod

Ícdus

türbat

argenteos proiecerit, nec ludzos reueritus fuerit,

gem T

hec omnia laudanda fuiflent : quod vero fe ftran-

gulauerit, nullam poteft veniam admittere , mali-

TU ffX

Y&0 (

gnique demonis eít opus.

Preripuit enim eum a

tür «j

penitentia , vt nullum ex illa poenitentia fru&um

confequi poffet ,

& turpiffima , omnibusque nota

tefürt

morte füftulit, fuadens illi, vt fe ipfum interimeret,

At Q

elen

Tu vero m:hl veritatem conüderes velim , vndi-

que

Coufiderationes de PajJ. Dom.

305

In

que fulgentem , etiam ex iis rebus , quas aduer(arii

faciunt , aut patiuntur.

Nam ipfa mors prodito-

d danp.

ris, iis, qui Chriftum damnarunt, ora obftruit ,

Ug

neque illis vmbram defenfionis relinquit.

QUId

enim dicere poffunt illi, quando talem proditor ad-

lu$ ton

uerfum fe protulífe fententiam narratur ? Sed il.

l

d t

Jorum verba videamus

Principibus Sacerdotum

& ait

m tradi

argenteos retulit

Peccaui, tradens fangui-

nem iuftum.

At illi dixerunt : Quid ad nos ? tu

m pof

videris. Et proie&is argenteis in templo, receffit,

tefpte.

t dücd«

& abiens fe fufpendit.

Nam confcientie ftimulos

non tulit.

ACCALUL,

Perpende autem mihi ludzos , illud

ipfum facientes.

Nam cum ab iis , que paffi erant,

Vipiant

emendari deberent, non prius gradum fiftunt , quam

pti pa

jis nibil

peccatum perfecerint, Etenim huius peccatum , quod

D

proditio erat, iam perpetratum fuerat; illorum vero

peccatum nondum completum erat, Cum autem illi

Qne VIld

fcelus perfecerunt, & crucifixerunt eum , tunc & ipfi

quod

füerit,

turbantur, nunc dicentes: Noli fcribere, hunc efle re-

» firan

gem Iudeorum, Atqui quid timetis , quid turbami-

ni, mortuo iam corpore in cruce pendente ? Nunc

, Id

vero cuftodiunt illud , & dicunt :

Ne forte furen-

eum à

rudum

tur eum difcipuli eius , & populo dicant , ipfum

refurrexiffe, & erit nouiffimus error peior priore.

e Dotà

At certe, fi id dixerint, nifi res vera fuerit , fa-

Imerety

cile redarguitur. Sed quomodo furabuntur , qui illo

Vi«

coin-

2

que

|

364

Caput V11

lm df

€ómprehenfo ne ftare quidem aufi funt ? Quandé

coryphzus ter illum negauit

puelle comminatio-

erudise

nem non ferens,

Sed vt dixi, demum turbaban-

[iens 1

dacig p

tur. Quod enim fcirent, rem effe peccatum, pa-

tet ex iis, que dicebant :

'Tu videris,

rem (j

| $. CHRYTSOS TO MVS. Hoi, LXXXV.

füfcepi

morote

dias LXX XV1 in Mattb. Ton. VII pag. $05.

pens,

CONSIDERATIO CXLI.

qiaboli

this di

Peccaui , tradens. fanguinem. iufTum.,

TOunion

N

MATTH, XXVIL 4.

Paulus

udiuit liec verba diabolus, nouit eum in me-

füs, n

A

lius viam inire, & ad falutem tendere , ti-

fequen

Solum

fnuitque mutationem.

Clementem

inquit , Domi-

num habet, qui, cum fe traditurus fuerat, plora-

quit

uit, atque ipfum miris prouocauit modis , an non

( Hj

Daire

multo magis penitentem fufcipiet ? Obftinatum, &

incorre&um allexit

& vocauit, nonne multo ma-

gente

gi$ correctum , & peccatum agnofcentem trahet

DEV)

ldcirco enim crucifigendus venit

Quid ergo fe-

qum

cit ? exterruit eum , &:obtenebrauit meroris ma-

modo

gnitudine, perfequutus eft, impulit, donec ad la-

toner

queum duxit, atque e prefenti eduxit vita , poe-

quam

nitentieque propofito priuauit

Quod enim , fi

i n

vixiffet , & ipfe falutem confequuturus effet, pa-

bonis

lam :

Coufiderationes de Paff. Dom.'

305

! Quridó

lam eft ex crucifixoribus.

Si. enim hos , qui eum

Qninatio.

crucifizerant, falute donauit, & ipfe in cruce exfi-

tutbaban,

ftens rogauit Patrem , indulgentiamque. tantas au-

AUUDI, D

dacie poftulauit : conftat, quod & ipfum prodito.

rem digne peenitentem cum omni manfuetudine

T.

fuüfcepiffet : fed ille in remedio manere non tulit ,

ir' !0;.

morore nimio abforptus.

Id igitur & Paulus ti-

1

mens, Corinthios follicitabat, eripere a faucibus

L].

j

diaboli hominem.

Et quid opus eft, de Corin-

thiis dicere ? Petrus enim poft myfteriorum com-

^

munionem ter negatx, & plorans deleuit omnia.

Paulus perfequutor, blafphemus , & conturelio-

ii me

fus, non crucifixum modo, fed illius vniuerfos per-

ere , ti

fequens , ponitentia ductus, Apoftolus eflicitur.

, Donis

Solum a nobis DEVS occafionem vel paruam re-

, plort

quirit , atque vniuerfa dinnttit nobis peccata,

&n non

C Et poft propofitem parabolam Filii prodigi , benigne a

CT

tum, &

Patre excepti , fic profequitur : ) Hzwc igitur intelli.

dto me

gentes ," non modo a redeuntibus non auerti

trahet ?

DEVM , fed hos non minori cum iucunditate

vo fe

quam ipfos, qui recte fe gefferint, recipere: nec

g m

modo poenas non exigere , fed ad errantium inquifi-

adle

tionem proficiíci : ac de his reperti$ amplius gaudet,

, pv

quam de ceteris., tuto in loco perfeuerantibus ;

ipfi neque malis obruti, fpem deponamus, neque

|

jim,f j

t p

bonis abundantes confidax&nus

fed & cum re&e

lu

nos

306

Caput F IIL.

sentii

nos gefferimus, timeamus, vt ne per confidentiam

labamur, & vt lapfi penitentiam agamus,

Quod

fimilqu

enim incipiens dixi, & nunc dico , duo hsc, ftan-

por m

Anen.

tem confidere, & defperare iacentem, proditionem

falutis noftre effe.

Quare ftantes cautiores red-

dens Paulus dicit : Qui fe putat ftare , videat , ne

s

cadat. Et iterum : Timeo, ne forte aliis predicans

u

ipfe reprobus fiam.

Iacentes autem erigens, & ad

vlterius excitans ftudium, teftificabatur Corinthiis

P

fic fcribens : Ne forte multos defleam , qui ante

peccauerunt, & poenitentiam non egerunt, often-

dens , non tam peccantes , quam non poenitentes

k

dignos lachrymis effe.

Et Propheta ad eosdem :

Nunquid qui cadit , non refürgit, aut auerfüs non

yerit ,

animat

reuertitur ? Quare & eosdem exhortans Dauid di-

cit : Hlodiefi vocem eius audieritis , nolite obdu-

TeC 8l

rare corda veftra , ficut in exacerbatione. Quam-

n:f

diu igitur hodie dicitur, ne animum defpondeamus,

&us à

vt di

fed bonam in Domino fpem habentes , & pelagus

Vide

eius clementie recogitantes , omnem confcientiam

excutientes malam , multa cum fpe , propofitoque

nolent

adhareamus virtuti , & poenitentiam maiorem in

füm C

modum oftendamus, vt hic vniuerfa deponentes

titm,

ebriot

peccata, multa fiducia coram Chrifti tribunali ftare

bfift

poflimus, regnumque colorum confequi. — Cuius

omnes nos participes fieri contingat gratia , & cle-

operi

Tüen-

Con(iderationes de Paf[. Dom.

897

fidentim

mentia Domini noftri IESV Chrifti, quicum Patri,

Quod

fimulque fan&o Spiritui gloria, imperium , & ho«

&c, fhan.

nor nunc, & femper, & in fecula fieculorum.

Xliionem

Amen.

Ofes red

I

S. CHRYSOSTOMVS. Homil. L de pa-

ideat , ne.

witenia. in fme Tom. IlI. pag. 2$4. 28$6.

Yedican

n5, & d

CONSIDERATIO CXLIT

OriDthis

J dl dixerunt

&

?

Quid ad mos

iu "videris,

qui ante

LOoc.

C1IT.

, often

eDitentes

udite auari, cogitate, quz ille paffus fit ; quo-

Á

eosdem «

modo pecunias amiferit, & ícelus perpetra-

fs non

uerit, quomodo auaritie fruc&tum non tulerit, &

Jatid di

animam perdiderit.

lalis eft auaritie tyrannis:

? obdi-

nec argento fruitur, ncc praíenti vita, nec futu-

ra : fed omnia confertim amifit, malamque na-

Quam-

g

eamus;

&us apud illos famam , laqueo gulam fregit

Sed

pelams

vt dixi, poft rem pera&am quidam rem afpiciunt.

"letiClnt

Vide igitur & illos, tantum facinus clare fentire

Xitoque

nolentes, fed dicentes : Tu videris.

Quz res eo-

)rem 10

rfüum culpam auget : nam hec verba fünt teftifican-

tium, facinus efle horrendum , fed animi morbo

onentes

Ji fare

ebriorum , qui nollent a füfcepto fatanico facinore

Cuius

abfiftere , fed fi&ie ignorantie velamine fe ítulte

&de.

óperirent

Nam fi poft crucem hsec dixiffent,

pott-

füdt

-

308

Caput F 11

Janca

poftquam Chriftus iam mortuus erat, netuné quideim

qià (

id rationabiliter dici poterat, licet id non adeo dam:

firim

nandum füiffet, Nunc autem s dum adhuc illé apud

Bu

vos eft, & illum poteftis dimittere, quomodo hoé

d vit

dicere audetis ? Hæc-quippe defenfio maxiia eft

mutio

accufatio.

Cur, & qua de caufa? Quia in prodi:

fante,

torem totum fícelus réiicitis , illud dicentes

Tu

tamis

videris, cum poffitis a Chrifti nece defiftere, illum«

füccün

que dimittere. — Verum fufceptum fcelus perfecere;

glorig

proditioni crucem addentes, Quid enim impediuit;

reing

cum ipfi dieerent, tu videris , quo minus defifterent

TO f

a facinore ? Nunc vero contraáriuim faciunt, necem

poíita

adiiciunt, ac tum verbis, tum fa&is fe ineuitabilie

Nam poftea permittente Pi:

Qd

bus malis inuolunt,

Vexati

lato, latronetn maluerunt dimitti , quam IESVM,

de n

& eum , qui fe nihil leferat , immo qui tot fe

beneficiis affecerat , occidérunt,

teptul

& &

S. CHRYSOSTOMVFS. Honl. LXXXWV

demti

in Mattb. Thn, VIL pag. $o6. $o7.

morti

terfef

CONSIDERATIO CXLIIL

d f&

E proie&is argenteis in templo vece[fit , C? abiens

fi,q

,

laqueo fe Jufpendit, Loc. cxr. v. 5.

fed d

uftepit totum hotminem DEVS, & ira fe illi ; at

tonfi)

Y

que ilum fibi mifericordie , & poteftatis ratio-

Chrif

ne ,cgnfemic , Vt vtraque alteri natura ineffet , &

fomi;

neus

Confiderationes de Paff. Dom.

309

Quidej

feutra inalteram a füa proprietate tranfiret, Sed

Q0 dam;

quia difpenfatio Sacramenti ad reparationem no-

l qud

ftram ante fecula &terna difpofiti, nec fine huma.

lo hoé

na infirmitate, nec fine diuina érat confümman-

ia eff

da virtute, agit vtraque forma cum alterius com-

| prodie

munione, quod proprium eft: Verbo fcilicet ope-

s:Tu

fante, quod Verbi eft, & carne exfequente, quod

; Illüm:

tarnis eft, Vnum horum coruftat miraculis , aliud

um

füccumbit Hiniuriis.

fecert

Aliud.ab squalitate paterns

Yeditit,

glorie non recedit, hoc naturam noftri generis noti

[lerent

relinquit. Verumtamen etiam ipfa receptio pafíio-

TeCem

num non ita eít noftre affe&ioni humilitatis ex:

itabilis

pofita, vt a potentia fit Diuinitatis abiun&ta. Quid:

te P

quid.Domino illufionis , & contumeliz , quidquid

SVM,

vexationis ; & penz intulitfuror impiorum ; nor

tot fi

de neceffitate toleratum . fed de voluntate fuf

CT RUR E TRBDUE CUOA

ceptum eft: Venit enim Filius hominis quarere ,

(

& faluare ,' quod perierat , & fi& ad omnium re-

demtionem vtebatur malitia perfequentium , vt in

mortis eius , 1*efuf1*e&ioni3que Sacramento etiam in-

[l

terfe&ores fuüi poffent falui effe;, fi crederent. "Vn-

db

de- íceleflior omnibus, Iuda, & infelicior exiï:iä'-

fti, quem non penitentia reuocauit ad Dominum,

fed defperatio traxit ad laqueum.

Exfpectaffes

j;d

confümmationem criminis tui , & donec fanguis

ratio

Chrifti pro omnibus funderetur peccatoribus, in-

t; &

formis lethi fufpendium diftuliffes,

Cumque con-

y

Ct

310

Caput. V 1I.

(

Ícientiam tuam tot Domini miracula, tot dona tor-

fieere &

querent, illa faltem te a pr&cipitio tuo reuocaf

bolun

fent, que in pafchali cena iam de perfidia tua fi-

dente di

gno diuine fcientiz dete&tus acceperas

Cur de

gin 1 T

eius bonitate difflidis , qui te.a corporis , & fane

dice v

guinis fui cominunione non. repulit ? quitibi ad

retdete

comprehendendum íe cum turbis,; & armatorum

luc imp

cohorte venienti pacis ofculum non negauit ? Sed

Pecenil,

homo inconuertibilis

fpiritus vadens, & non re-

dicimus,

uertens , cordis tui. fecutus es rabiem , & ftante

lum n

diabolo a dextris tuis , iniquitatem , quam in San-

tempti

é&torum omnium armaueras caput, in tuum. verti-

poltqum

cem r etorfifti ,.

vt, quia facinus tnuum omnem. men-

obferuat

füram vitionis exceflerat , te haberet impietas tua

bolis,

iudicem,.te pateretur tua pona carnificem.

deams

S. LEO M. Serm I11. de Paf Dom. pag, 12t.

VxOret

ttslo fin

CONSIDERATIO CXLIV.

qUO t

Et abiens laqueo þ Jafpendir.

LOC. CIT.

triflatus

Qub p

orfitam &, Satanas , qui poft; panem 1ntm6tum

F

fd, poí

fuerat mgreüïls in Iudam , prafto fuit ei, do-

foit iten

nec IESVS traderetur Pilato 5 poftquam fecit, quod

elUs fup1

voluit, receffit ab eo

recedente autem diabolo ,

cündum

intellexit , & vidit, quoniam tradens fanguinem iu-

beret t

ftum , condemnatus a DEO ett

& potuit intel-

iftari

las

ligere

Confiderationes de Pafl. Dom.

dona 0t

311

Teupeif.

ligere fenfüs eius iam vacans

& non habens dia-

bolum operantem in fe.

Potuit ervo a fe rece-

la Qu f

dente diabolo capere poenitentiam , & referre tri-

Cur d

, & f

ginta argenteos his

qui dederant eos : & potuit

lL tbi ad

dicere recedente diabolo, quod, priusquam ab eo

récederet, dicere non potuiffet,

Nec enim ad-

matorum

üit ? Gd

buc implente diabolo cor eius , potuit dicere :

T0f re

Peccaui , tradens fanguineri iuftum. Sed non hoc

dlcnnus » Quoniam diabolus' récedens ab' aliquo tali,

& fante

Lin $a.

jam nequaquam ei ifidiatur, fed obferuat xterum

Irn Vert

tempus, fi potuerit iterum fe zpponere ei, &

)

poftquam cognouerit fecundum peccatum füuam quis,

W. fete

"

obferuat etiam tertie deceptionis locum in' 'eo día-

las Qd

bolus,

'

Si autem opus eft, & exemplis vti, vi-

deamus in epiftola ad Cormthïos prima , eum, qui

If Ls

vXorem habuit patris: nec enim in huiusmodi

IIVo

malo fine magno opere diaboli potuit effe

De

quo malo peenituit, ficut Scriptuta ipía teftatur, &

Qm

triftatus eft triftitiami Tecundum DEVM, trlmuam,

d

que poenitentiam in falutem ftabilem Operatur ,

incum

; d, do-

fed, poftquam füfcepit huiusmodi. triftitiam , appo-

fuit iterum fe ei diabolus , volens ipfam triftitiam

, quol

eius füpra modum exaggerare, vt iam non effet fe-

habolo ,

Inem li«

cundum DEVM, fed vt abundantior fa&a, abfor-

beret triftantem, fupra menfüram , & vltra , quam

t int

triftari deberet , & fic eum abforberet fatanas in

hgere

y2

ab-

312

Caput F 11

|

abundantiori triftitia.

Quod pr&cognofcens Apo-

feur, T

ftolus , confilium -Corinthiis dat

vt confirment

eiiffe (

charitatem in eum,

dicens huiusmodi caufíam :

dioribus

Vt ne, inquit , abundantiori triftitia abforbeatur,

fte fae

qui huiusmodi eft. . Non enim verfütias eius igno-

Satis €f

ramus,

Similiter aliquid fa&um eft & in Iuda,,

ghl[ll fl

qui tradidit IESVM, & fecundum fimilitudinem il-

templum

lius. triftitie , quee pæmtentnm in .falutem ftabilem

0R

operatur, triftatus & ipfe , poflquam poenitentia

qu n

du&tus. eft

retulit trmmta ergenteos Principibus

Sacerdotum , dicens : Peccaui, tradens fanguinem

C0

iuftum ,

,quod ipfum .poeenitentie erat , .& triftitive

falutarls.

Sed. quia nunquam feruauit cor fuum ;

hr

neque fapienter triftatus eft

fed fufcepit abun-

Dj

dantiorem trifti jam, a diabolo fibi fübmitfam, qui

fh

voluit eum abforbere in abundantiori triftitia, ideo

audienat

referens argenteos illos in templum , abiens laqueo

tationes

fe füfpendit, Si enim, poftquam retulit pecuniam ,

peconia

& confeffüs efít., fe peccaíffe, eo:;, quod. tradidit

fc füfpe

fanguinem iuftum , non abiens laqueo fe.füfpen-

dts, qu

diflet, fed locum poenitenti& requififfet ,. & tempus

Ils n

ponitentie. obferuaffet, forfitan & inueniffet eum,

peuit

qui dixit

Viuo ego, quoniam nolo mortem pec

Vattita

Eco autem ex-

CatOris , ficut poenitentiam - etus.

füper q

ifimo , quoniam & maius. aliquid de Saluatore in-

&us, (

telligens.ludas., non alibi proiecit triginta argene

fopat

teos ,

Confideratienes: de PafJ. Dom.

315

$ Apo.

teos, nifi in templum , vbi ftiebat , Dominum

ODfürment

eieciffe de templo oues, & boues, & dixiffe ven-

CRüfam *

ditoribus columbarum : Tollite hec hinc, & no-

ofbesar,

[ite facere domum Patris mei domum nebrotiationis,

Jus jpno.

Satis ergo defperans ex fe , quod intellexit' ma.

in li,

gnitudinem fui peccati, ia&ans argenteos illos in

inem il

templum, abiit, & laqueo fe fufpendit.

1 flabilem

Qenitentia

OR

s

IGENES Comnent, in Mat?b. Tom III.

Lncipibus

?ag. 91f.

inuinem

CONSIDERATIO CXLV.

z triftitie

r füm ,

Et abiens, laqueo fe. fufpendit,

LOC. CIT.

pit abure

upiditate namque corruptus , hic fanguinem iu-

ffam, qui

C

ftum tradere non extimuit,

Nondum mifer

i, ide0

audierat : Qui volunt diuites fieri, incidunt in ten-

1s Iqueo

tationes, & in laqueum diaboli.

Mox etenim , vt

eCUDMm.

pecuniam acquifiuit, fe derifum agnofcens , laqueo

| tradidit

fe'fufpendit. Sic enim legitur: Tunc videns Iu-

e füfpene

das, quod damnatus effet , peenitentia du&us , prc-

Y tempus

ie&is in templum argenteis , abiens laqueo fe fuüf

fot eum,

pendit.

Compleuit vtiqué, quod de illo fuerat

tem pe*

vaticinatum : Conftitue , inquit pfalmographus ,

tem f«

fuper eum peccatorem , & diabolus ftet a dextris

atore it«

eius. Cum iudicatur, exeat condemnatus , & epi-

3 agay

fcopatum eius accipiat alter. Dilexit quippe male-

1803

di&io-

53

T d

|

3u

- Caput. V17.

di&ionem, & veniet ei , noluit benedi&ionem &

iptritu

elongabitur ab eo.

Verum eadem , qua v(üs eft ar-

tiorug

t miDi

te diabolus ad fübuerfionem Iudze, quotidie ad per-

ditionem vtitur animarum. Imprudentibus namque

t i

homicidii , adulterii , odii, rapinz, & his fimilia fua-

$

det crimina, horum culpam dicit effe nullam, vel le-

Crili

uem, aut remiffibilem. — Talibus fuggeftionibus allicit

concupifcentiam, & hortatur ad experientiam femel,

CO

At vbi delictum

pofteaque penitentiam fpondet.

confummatum. eft , blanditur , vt iterum , atque

iterum perpetretur.

Quod fi gratiam agnouerit

rim

l

mentem prauenire peccantis , ac difplicere vide-

n

rit, quod ante placuerat, tunc fraude mutata , de-

ab init

linquentis animum igheis impetit confcientis ia-

3n0,

€ulis , vt illum in defperationis trahat foueam.

pecati

4Equiffimum dicit DEVM iudicem effe, & minutif-

lem il

fima queque peccata damnantem, quem paulo an-

fed bo

te mifericordem fore laudarat. Grauiffimam oftendit

Qus cl

culpam , quam prius fatebatur exiguam ,'atque fuffi-

angelu

cere ad perditionis interitum, quod femel commiffum

lümni:

eft, affeuerare conatur. Hinc iratum DEVM, iudi-

minift

cem implacabilem & irrecuperabilem effe affirmat gra-

deince

tiam, inde difficultatem penitentie, importunitatem

fgi

habitz coneupifcentie , atque diuturnitatem often-

Ezec

dit vite. Fitautem perfipe, vtpeccator huiusmo-

&um

hm f

di tentationum bella non füftinens, aut cerpqx-alis

1In-

Confiderationes de P:gi. Dom.

315

lionem &

interitus fibimet violentiam inferat , aut in flagi-

füs eft a.

tiorum omnium fe pracipitet voluptatem , ac tane

TM

to minus veniz efficiatur idoneus , quanto arden-

? Banique

tius fe fübegerit culpa.

imkilia fit.

S. LAVRENTIVS IVSTIN. de triunple

1, vel ]e«

Chrifli. agone cap. XlI. pag. 307.

bus allici

i femd,

CONSIDERATIO CXLVI,

delium

l, ütue

"dhiens laqueo [e Jujpendit, . Loc, crr.

ipouerit

rimus auétor peccati eft diabolus, & malorum

ere vide.

P

pater : hoc Dominus dixit, non ego : Quod

at , de.

ab initio diabolus peccat; ante illum peccauit ne-

m 5

ino.

Peccauit vero, non ex natura, neceflitate

foueam,

peccati quadam obligatus ( alioqui in eum , qui tà-

minut'

lem illum feciffet , ipfa peccandi caufa recurreret )

nulo an«

fed bonus creatus , diabolus propria voluntate fa-

oftendit

&us eft, füumens ab a&tione appellationem. * Arch-

angelus enim cum effet , diabolus poftea ( feu ca-

que ff

mmiffum

lumniator) a calumniando di&tus eft. Et cum effet

M, d-

minifter DEI bonus , fatane nomine, rei congruo,

deinceps eft vocatus : fatanas

enim aduerfarium

mitgrte

yoitatefn

fignificat,

Non mea funt hec documenta , fed

3 often.

Ezechielis fpiritiferi Prophetz.

Ille' enim plan-

&um affumens. aduerfus iftum , dicit: Tu fignacu-

amusmo:

lum fimilitudinis , & corona pulchritudinis , in pa-

)rp(?ralis

n

34

fa-

(

316

Caput . 11]

radifo DEI genitus es. Et paucis interie&tis : Ge.

guinem |

nitus es irreprehenfibilis in diebus tuis

, €X qua die

petie.

tu creatus. es, donec inuente fünt inquitates in te.

jn db

Prori"ug appofite dixit : inuente fünt in te , neque

n d

enim exterius adícitum eft , fed tu te ipfe genui-

& f

vero far

fti malum. , Et caufam poftea edixit : Eleuatum eft

cor tuum ex decore tuo , propter multitudinem

t9. etia

peecatorum tuorum, & pxopter peccata tua vul-

ifolenti

neratus es, & in terram proieci te.

Id Dominus

peniten

rurfum in Euangeliis concordi fenfü dicit : Videbam

teft dep

fatanam ficut fulgur: de cewlo cadentem.

nems?

Vides

te&amenti veteris cum nouó confonantiam.

Ifte

u

cadens multos fecum abftraxit,

Ifte obfequentibüs

filus it

fibi praua defideria fuggerit,

Ex hoc adulterium,

füluti,

fornicatio , & quidquid vfquam eft mali. Pérhunc

Bonign

primus nofter parens Adam expulfuseft , ac Para-

famque

difum fponte füa admirabiles fru&us ferentem, ter-

viafed

ra fpinas ferente permutauit, Quid igitur , dixerit

tifime,

aliquis, decepti periuimus , nullane deinceps falus ?

oblioif

Cecidimus , num non licet refüurgere ? Excecati

m

fümus, fas non eft, vifüm recuperare ? Claudi fü-

Vincum

mus effecti, fpes non eft, aliquando recte inceden-

tionum

di? In fumma, dicam, métrtui fumus , Don licet ,

iliusM

vt refurgamus ? An vero, qui Lazarum, o homo,

ipfim

quatriduanum , feetentemque excitauit , non potius

tüum;

viuentem te facilius excitabit ? Qui pretiofum ían-

bo ad

gui-

'Con]z'dgra?iones de Paf Dom.

317

Ti : Qu

guinem pro nobis effudit, ipfe nos e peccato exs

Y QUi die

þedie.t.

Ne nos ipfos defperemus fratres, ne nos

lüsin[ü

in defperatum abiiciamus ftatum.

Dira res eft,

'» lQu

non credere in fpem penitentiz, Qui non exfpe-

f genj.

&at falutem , mala absque modo accumulat : qui

Ittüm eff

vero fanationem fperat, facile fibi ipfi parcit. — La-

Itüdinem

tro etiam , qui gratiam non exfpectat, víque ad

Q vul.

infolentiam deuenit : fi vero veniam fperet, ad

Jominus

poenitentiam fiepe decurrit.

Quid vero, ferpens po-

A'idebam

teft deponere fene&tutem ; nos peccatum non depo:

Vides

nemus? Acterra quidem fpinofa , cum pulchre ex-

l. Ifle

culta fuerit, in frugiferam transmutatur: nobis autem

lentibls

falus irreparabilis futura eft ? Natura itaque eft capax

terium,

falutis , verum ad hoc requiritur arbitrii voluntas,

érhune

Benignus eft DEVS, & hon modice benignus. Tu

C Para.

namque ne dixeris: Scortator & adulter fui , gra-

, ter-

uiafcelera patraui, idque non femel,fed frequen-

dixefit

tiffime.

Nunquid condonabit ? nunquid dabit, vt

fülus ?

obliuifcatur ? Audi, quid Pfalmicen dicat : Quam

CC2

magna multitudo benignitatis tue Domine ! Non

udi fü-

vincunt tua cumulata peccata multitudinem mifera-

ceden-

tionum DET.

Non füperant vulnera tua fümmi

licet ,

illius Medici experientiam. —"Trade tantummodo te

ipfum ili cum fide.

Ediflere Medico morbum

10100,

yotits

tuum ; dic & ipfe cum Dauide: Dixi, pronuncia-

1 lat«

bo aduerfum me iniquitatem meam Domino.

Et

)

"Ul

y-5

fiet

318

- Caput 1.

fiet tibi fimiliter id, quod fequitur : Et tu remififti

mato

confilo

impietatem cordis mei.

C Et pofl relata plurima

(cdercí

diuine benipnitatis im peccatores exempla ) Mabentes

füp g

igitur fratres , multa peccantium , qui poenitene

d q

tiam egere, & fülutem confecuti fünt, exempla ,

alacriter & ipfi confitemini Domino , vt & przce-

pus

finem

dentium. peccatorum veniam accipiatis , & calefti

dono digni effe&i , celorum regnum hereditate

gutes|

n co

confequamini cum omnibus San&is, in Chrifto

VerQ.

IESV , cui eft gloria in fecula feculorum, Amen.-

totum

$, CYRILLVS HIEROSOL. Catecbef.

bus vi

Il iluminandorum , de pamit. &. vemif. n. IV. &

minuj

Jeqg. Edit, Parif. pag. 23. &? [oqq.

eleem

fünt h

CONSIDERATIO CXLVII,

toto$

Principes. autem Sacerdotum ,. acceptis. argenteis ,

aUT605

dixerunt : INon licet eos müttere in corbonam , quia

Tiebat

pretium. fanguinis eft.

MATTH. XXVII. 6.

füse

iden', ruríüs eos a propria confcientia damna-

t

V

ri? Quia enim íciebant, fe hominis cedem

fund

coemiffe , non iecerunt in corbonam , fed emerunt

teling

agrum figuli in fopulturam.: peregrinorum.

Hoc

delis.

vero & teftimonium contra illos., & proditionis

tumd

argumentum fuit.

4

^

^T

Yomen quippe loci clarius quam

Qare,

tuba cedem ab illis perpetratam omnibus procla-

quon

mat.

UTSEEEENS

Confider attones de Paf]. Dom.

319

1 temitft

mat,

Neque. fimpliciter hoc faciunt, fed inito

7 Jurin

confilio , & fic vbique agunt, vt nullus ab hoc

Tübents

fcelere fit innocens, fed omnes noxii.- Hec vero

! Jreniten

fupra allata prophetia ( leremie ) prenuntiat. Vi-

den', quomodo non Apoftoli modo, fed etiam Pro-

eémpla ,

& preee.

phete opprobriailla aceurate narrent, & vndique paf-

& eolefti

fionem pradicent, & prenuntient. Hoc non intelli-

Vreditate

gentes Iudzi in ceptis perftitere, . Nam fiin corbo-

| Chrifto

nam conieciffent, res non fic manifefta fuiffet. Ipfi

Àmen,

vero agrum ementes , fequentibus generationibus

ttcf

totum patefecerunt.

Audite, quotquot cx cedi«

yA-

bus videmini beneficia preftare , & animarum ho-

minum pretium accipitis. ^ Iudaice fünt huiusmodi

eleemofyne , immo potius fatanice.

Sunt enim ,

VII

funt hodieque, qui direptis innumerorum bonis, fe

totos excufatos putant,ífi vel decem, vel centum

getitity

aureos erogent , de quibus Propheta dicit : Ope-

m

riebatis lachrymis altare meum. — Non vult Chri-

ó,

ftus ex rapina nutriri, non huiusmodi cibum admit-

damite

tit

Quid Dominum contumelia afficis, dum im-

cedem

munda illi offers ? Melius effet , fame tabefcentem

Tnerunt

relinquere , quam talibus pafcere cibis : illud cru-

Hoc

delis hominis effet, hoe vero & crudelis , & con-

jitionis

tumeliofi.

Melius eft nihil dare, quam aliena aliis

; quim

dare. Dic enim mihi, fi duos homines videres ,

procla-

quorum alius nudus effet, alius veftimento indutus,

ndt

&

4

325

Caput V 11

& illum, qui indutus effet , exueres, vt nudutü

fidlita

refond:

operires ; an non linique ageres ? Maxime certe,

fdo a

Quod fi rem totam, quam rapuifti , dans alteri , ini-

queagis,nec das eleemofynam , quando minimam

ngem 0

partem das rapti peculii, & illud eleemofynam voe

( tredi

citus: 1j

cas, quas penas non dabis ? Nam fi illi, qui mütila

i va

animalia offerebant,in crimen vocabantur, tu, qui

peiora facis , quam. veniam confequeris ? Etenim fi

petuf,

Chrl&o-

ei , cui abftulit fur , reftituat id tantum, quod ab-

itfüb j

ripuit, inique agit , & vfque adeo , vt quadruplici

additione vix peccatum luat, & hzc in veteri lege;

titque

qui non folum furatur, fed etiam violenter abri-

tj u

efacia

pit, neque illi reftituit, a quo abripuit, fed alteri,

'ac non quadruplum , immo ne dimidium quidem ;

|

1U0$

nec iam in veteri, fed in noua lege , cogita, quan-

mteml

tum ignem in caput füum congerat.

Anguin

blatio

S. CHRYSOS TOMVF'S. Homnil. LXXXV

in Mattb. Tom. VII. pag. $o7.

ltUt

&puta

&n

CONSIDERATIO CXLV III

Fogli-

Confilio autem inito , emerunt. ex illis agrum fisuli,

Tunu í

in fepulturam peregrinorum. Loc. crr. v. 7

.

elids

udas agens peenitentiam , pretium fanguinis Chri-

I

pii,i

fü reddidit facerdotibus : vt , licet ipfe ven-

ül Q'g

diti fanguinis iufti au&or effet, tamen ementium

W$ d)

in-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

32X

V: tudufg

infidelitatem ipfa profeffio vendentis argueret.

Qui

UC Certo

refponderunt : Quid ad nos ?. Tu videris

Pro-

ahm iti

feflio audax, atque ceca eft, Emiffe fe iufti fan«

füinimam

guinem audiunt ,. & extra iudicii reatum futuros effé

m vos

Íe credunt : cum tamen dicendo , tu videris , fa:

Qut mutjl

cinus ipfüm in vendente oonftitüant : contra au-

1l qui

tem vendentis teftimonio ícelus ementium . confir-

metur

Etenim f

Secedens itaque , füfpendit fe:damnato

quod ab.

Chrifto. Ita mortis Iudz tempus eft comparatum;

Mdrüplici

vt füb-paffione Domini, commotis infernis, fuper:

eri lore;

nisque omnibus, & reuulfis, & in obliuionem offi-

ter abl

cii.fui vniuerforum elementorum -procuratione ftu-

d alteti

pefa&a, nec inter.mortuos vifitaretur , nec'inter

quidem ,

viuos poft refurrectionem haberet. ponitentiz facul-

4, Quan

tatem.

De argenteis vero redditis, quia pretium

fanguinis. effet., neque in corbonam; id eft, in

XX

oblationum pecunia admifceri liceret , confilio: 1n1to

emitur ager figuli, & in fepulturam peregrinorum

deputatur. Magnum in hoc prophetiz facramentum,

VTl

& in facti: iniquitatis miraculi plenà meditatio.

Figuli-opus eft, de lüto vafa formare

.

*

cuius in

!f

inanu fit, ex luto eodem vas aut Adipfüm , aut pul-

r

ehrius r eformare.

Agrum autem f'æculum nuricu-

s Chri

pati, ipfis Domini noftri verbis continetur. Chri-

[e veh

fü ergo pretio fazculum emitur, id eft, vniuerfi-

(eftum

tas elus acquiritur; & in fepulturam peregrinotum ,

l

at-

(

322

Capui VII

gibus

atque inopum députatur.

Nihil hinc pertinet ad

Isráel , & totus hic. fieculi empti. vfus alienis eft

fp tii» (

ye p?ffeï

his videlicet, qui in pretio Chrifti fanguinis fepe-

Ye ad fu

lentur, quo vniuería funt empta

Omnia enim à

Patre accepit, que in cxlis, & que in terra fünt:

paris f

feqx be

&.ideo hic ager figuli eft, quia DEI omnia funt 4

thïOS i

cuius in manu fit, nos, vt velit , tanquam figulus

reformare,

In hoc.igitur agro Chrifti commor-

dicadi :

tentit ,

tui, & confepulti huius peregrinationis noftr& etere

nam requiem. fortiemur.

In.cuius rei fidem Iere-

Tuarentel

mie .prophetia fubditur, vt in- fa&ti iftius 'opete

DW e

affert

tanto ante diuinz vocis au&toritas oftenderetur. :

mibi, n

wS. HILARIVS- Camment. in Maitb. caf«

habitaui

AXXXIL pag..746.

fuit «nin

.CONSIDERATIO CXLIX,

Tduc de

TOi

ln fe pulruram peregrinorum. toc. CYv

feultur.

aximum przterea de venditionis Chrifti preg

fidei vt

M

tio moralitatis nobis Sacramentum innuitur;

triumph

exercita

de quo dicitur, quod confilio inito, emerunt figuli

agrum .in fepulturam peregrinorum.

Qui fünt

n

peregrini hi, pro quorum fepultura pretio fangui-

pu DE

nis figuli emitur ager? Peregrinos. illos vtique di-

dia tor

xerim , qui huius vite renuunt blandlmenta, qui

ena u

in hoc mundo amando- nil poflident , qui totis vi-

vt f

f

Confiderationes de Pa[]. Dom,

325

üpet 4d

ribus carnis illecebras fugiunt , qui carnem fübigunt

lenis eft

fpiritui, qui corporis refolutionem pro Chrifti amo-

re perferre non metuunt, qui flagrantiffimo amo-

lii fope

lt etim 4

re ad futuram celorum hzreditatem currunt, qui

t2 fünt*

Patris fummi fpeciem anhelo fpiritu: concupifcunt ,

Qit ftn

feque beatorum Spirituum zqualitatem effe perce-

1 figulg

pturos minime diffidunt.

Hi nempe peregrini vere

CORMOt«

dicendi fünt, qui, ficut voce , ita corde confi.

L atete

tentur, & dicunt : Non habemus hic -ciuitatem

a Iere.

manentem , fed futuram inquirimus , cuius artifex

5 opdtt

DEVS eft. Peregrinantem corpore ; & fpiritu quid

afferat, quidue gemendo infinuet, attende.

CUT

Heu

mihi, inquit, quia incolatus meus prolongatus eft,

lnb ' MFO

habitaui cum habitantibus Cedar , multum mcola

fult anima mea

Proinde alio in loco orans ait:

JIX.

Educ de cuítodia animam meam ad confitendum

nomini tuo,

dT

Horum vero peregtinorum fpiritualis

fcpultum pax eft, & mentis tranquillitas , quz, in

ifti pte

fidei vnitate, in fratermtaus amore, in vitiorum

nnüitut

triumpho , in poffeffione virtutum ,in deuotionis

EEE

nt figil

exercitatione, in celeftium contemplatione percipi-

u fünt

tur.

De qua videlicet pace Apoftolus inquit : Kt

fateue

pax DEI , que exfüperat omnem fenfum, cufto.

ique à

diat corda veftr n

