am loqueretur , ne doGrina difcreparet a moribus,

dtam

fieretque ludibrium auditoribus Chriftus, qui loque-

dicium,

batur in Paulo, dicente ipfo: An experimentum

; Cdit

queritis eius, qui in me loquitur Chri&us ? Time-

Qu |

ant

Confiderationes de Piqlä.l D. — 419

ibbus ..

«nt itaque verbi DET tractatores in vite füs de.

Di, QU il

ordipatione illudere Chrifto,

Studeant , fuüum

[ COT v

virtutibus decorare fermonem , atque diuino in

Bipifztem.

morum probitate auctoritátem praeftare eloquig.

. atque de«

ZEqualis periculi res eft, DEI verbum male vi-

iil eput

uendo proferre, & fane Chrifti do&rine nequi.

'éiri jn jl

ter viuendo contradicere.

Vtrumque damnabile ,

1 TOi ,

vtrumque odiofum eft Chrifto,

Porro Sapientia

CODfütan

znores deteftatur male viuentium , eorum potiffi-

Dabus non

mum, qui cauterizatam habentes confcientiam , fub

lus, qua

verborum fonora altitudine, aut füb fan&titatis ve-

fis predi.

Hi totum Ecclefiz cor-

Jamine derogant veritati.

is pulciri

pus commaculant, atque corrumpunt.

Per blan-

Untintes

-

dos fermones , & fucata verba imprudentium cor-

üs aud:

da fübuertunt.

Oftentant quippe ex verbis, ex

erituterm

fimulatis actibus, fe honorare Chriftum, quum re-

yipfere

uera illi turpiter illudant. Horum geffit imaginem

ile plüe

Sacerdotum irrifio, quando genua ponentes dice-

Ontemnee

bant: Aue Rex Iudseorum,

Ore fuo benedice-

ouLis lll

bant, fed corde füo maledicebant. De talibus per

qulus cg-

Prophetam Dominus conqueritur dicens: Populus

fipient*

hic labiis me honorat, cor autem eorum longe

moribus,

eft a me, quafi gens , que fecerit juftitiam , & iu-

u loqute

dicium.

Hypocrifi quum fint pleni, quamdiu péc-

imentuttl

candi captauerunt facultatem, fanctitatem fimulant,

? Time

Quum opportunitas ilis aderit, pre ceteris Chri-

ant

ftum

(i

420

Caput. X11

ftum fpiritualibus: illufionibus derident

Horum ,

COR

N

ficut & aliorum propera erit perditio

Sua

quippe damnatione , fuisque illufionibus fideles eru-

dient , nec auertent ,

fed . potius

conuertent

j

L'f

ad Chriftum.

Pro eisdem Patrem deprecans ait z

a

NNon erubefcant in me, qui exfpe&ant te . Domi-

ne virtutum , non confundantur füper me , qui

querunt te DEVS Ifrael

Hzc fünt fpiritualia mo-

nita tua. Domine IESV , quibus in. myfterio cor-

lii

poree illufionis tuz proficientes erudis viros, &

per ipfos Ecclefiam , quatenus virtutum perfectio-

ne imbuti, v& perpetue mortis euitent,

'Tu nem-

].

pe folus es

qui lamentationis promoues gemitum,

& carmen amoris immittis

, atque interminati fup-

plicii lachrymofum ve euadele doces.

Fal

QVA

»

LAVRENTIVS IVS TINIANV.S.

HISTO!

de Triumph. Chrifli agone. cap. XIV. pag. 315. 316

UN

C

—

u

z

Y

w

"YT

L

N

x

A

G-

)

gy

A

&x

((

d

MX

z

VN

l

[

E

m

)

VN

wazlemtiaües ' Paf...Dom.,

t. H()mm j

£.

lo — Gu

CUA 3

PA

93

d-

h-!

s

DN

$s

YR

CEDVaSC

t YS

v

L

Wu/

Is

5 fideles em.

E A

Y

Vs

95

Cohtertent

z

Vees

e ww

Drecans aite

f o

[2

M.

p 4

E

3

ii k

x

W

W.

L te. Dogi.

Z UC

t3es -

W XDA

NNS

T , qm

ititudlia mo-

P

*

SIO

yflerio. cor.

d

? viro, &

DOMINI NOSTRI

n perfettio-

B

IESV CHRISTI.

5 Qemitum,

PARS POSTERIOR,

Tinit fup-

QV/E . DOMINICJE ' PASSIONIS

,'IANVSL

HISTORIAM À LATA IN CHRISTVM

jj if

MORTIS SENTENTIA PROSEQVITVR

VSQVE AD EIVS SEPVLTVRAM,

CAPVT XIII,

77

D

Piletus: Dominum flagris lacerum, f-

.

^ . i, Cruentisque itfignibus illufai

populo exbibet : & quarta *ice

: innqcentiam eius. populo declaràt. 10AN. XYX. 4.

du i

11.

Caput X11I.

(

422

TE

Mox de mouo bla[pbemie crimine actu-

Jl

fütum — denuo. in pratorio examinat

ABIDEM,

fermon

V. 9.

pretort

Vnde €

lil Manus coram populo abluzt MATTH.

XXVII. 24.

non de

lF. Dimifoó Bardba;lESF M tradit

hi n0n

MATTH, XXVll

26

MARCIÍ.

fiabe0

erucifigendum.

. 15

LUCE. XXIHL, 24. IOAN. XIX. 16.

dimittal

beres p

I. (d) Exiiiter go iterum Pilatus foras,

tibi da

& dicit eis : Ecce adduco vobis eum fo-

me tra

fas, vt cognofcatis, quia nullam inue-

Ftex

nio in eo caufam.

( Exiuit ergo IESVS

IUdæl 1

portaens coronam fpineam , & purpureum

dimitt

veftimentum. ) Et dicit eis

Ecce ho-

€nim , !

mo. Cum ergo vidiffent eum Pontifices,

far

& miniftri , clamabant dicentes : Crucifi-

fermon

ge,crucifige eum. — Dicit eis Pilatus : Ac-

dit prc

cipite eum vos, & crucifigite : ego enim

thoftro

non inuenio in eo caufam. Refponderunt

Ent a

ei Iudei : Nos legem habemus , & fecun-

fexti,

dum legem debet mori, quia Filium DEI

Tl adt

fe fecit.

lT.

fie

Conliderationes de Pa[]. Dom.

423

iif qtgy.

Il. Cum ergo audiffet Pilatus hunc

Tipsy,

fermonem , magis timuit. Et ingreffus eft

pretorium iterum : & dixit ad IESVM :

- MATTH,

Vnde es tu ? IESVS autem refponfum

non dedit ei. Dicit ergo ei Pilatus : Mi-

M inadi

hi non loqueris ? nefcis, quia poteftstem

MARCI,

habeo crucifigere te, & poteftatem habeo

XIX, 16,

dimittere te ? Refpondit IESVS : Non ha-

beres poteftatem aduerfum me vllam , nifi

A5 foras,

tibi datum effet defüper.

Propterea qui

eum fo«

me tradidit tibi , maius peccatum habet,

m inye.

Et exinde qusrebat Pilatus dimittere eum.

[ESVS

ludei autem clamabant dicentes: Si hunc

purenm

ce ho

dimittis, non es amicus Cefaris.

Omnis

enim , qui fe regem facit, contradicit Ca-

Ttifices,

fari.

Pilatus autem , cum audiffet hos

Crücifi-

fermones , adduxit foras IESVM , & fe-

Us : Àc

dit pro tribunali in loco , qui dicitur Li-

O. enim

nderunt

thoftrotos , Hebraice autem Gabbatha.

Erat autem parafceue pafche , hora quafi

: fecüfe

fexta, & dicit Iudeis: Ecce Rex vefter.

m DI

llli autem clamabant : Tolle, tolle, cruci-

fige eum. Dicit eis Pilatus : Regem ve-

[

m ^

ftrum

Q

Caput X1II.

424

ftrum crucifigam ? Refponderunt Pontlü-

oNS

ces : Non habemus regem , nifi Cefarem.

Ti 'r8

H

(a) Videns autem Pilatus, quia

J d

nihil proficeret , fed magis tumultus fieret,

1

accepta aqua ,lauit manus coram populo,

dicens

Innocens ego fum a fanguine iu-

eccatu

fti huius : vos videritis.

Et reípondens

l

quipr

vniuerfus populus dixit : Sanguis eius fu-

fc illis ex

per nos, & fuper filios noftros.

pili pett

IV. (b) Pilatus autem volens poe

fufpicato:

pulo fatisfacere, (c) adiudicauit fieri pe-

qetur €0$

ardentes,

titionem eorum.

Dimifit autem illis eum,

cogitur,:

qui propter homicidium , & feditionem

tur itaqu

miífus fuerat in carcerem, quem petebant:

didum e

IESVM vero tradidit voluntati eorum ,

Tne non

(d) vt crucifigeretur.

poo fà

lutis, ni

quod im

zM

,

Cli

|

Z

-

A

hominis

Ed

é

(à

U

peeit

E

qe

)

Y

quppe

[

A

s

hiboit ,

CON-

Confiderationes de Paj]. Dom,

425

t Pouif.

CONSIDERA TIO CLXXXVII,

Cefirem,

3tUS, quia

Jxiuit ergo iterum Pilatus fbras , €9 dicit eis:

Kcce adduco wobis eum foras , «t cognofcatis ,

(s fieret,

quia mullam imuenio im eo caufam.

) populo,

IOANN. XIX. 4.

Iguine jv

fpondens

eccatum quidem non pudet fateri ; immeritó

P

' elts fi-

quippe flagris czeefüm IESVM dixit , eumque

fe illis exhibiturum pollicetur ; hoc tamen mifera-

bili fpe&aculo immaneém eorum rabiem expletum iri

Jlens poe

fufpicatus.

Quin etiath accufare propemodum vi-

fieri pe.

detur eos, vt interficiendi Chrifti iniufta cupiditate

Ilis eum,

ardentes, & a quibus palam, & aperte leges violare

ditionem

cogatur, magno fuo damno, atque periculo. Imple-

tur itaque in Chrifto, & verum effe comperitur, quod

etebant:

di&um eít: Venit Princeps huius mundi, & in

eom,

1ne non inueniet quicquam.

Obferua enim , quo

pa&o fatanas omnibus furfüm ac deoríum peruo-

lutis, nihil plane criminis in Chrifto reperiat ,

quod impa&um Chriíto Seruatori, reum illum effi-

ciat.

Quo modo.igitur in Adam totam in vno

hominis vicit naturam , eam obnoxiam faciendo

peccatis, ita & hic ab ea.füperatus eft: homo

quippe erat, licet natura DEVS, qui.peccatum non

habuit , & quemadmodum ex prauáricatione con-

if

fn-

)N

(

426

Caput X111.

demnatio per vnum ad omnes extenditur , ejus-

L coxS

que rei tefis eft Paulus, quum ait : Quemadmo-

dum enim per vnum deli&um in omnes homines

Tyuit g

in eondemnationem , fic & per vnius iuftitiam in

purpuïeum ]

omnes in iuftibcationem vitz. Iegitur laborauimus

C g

quidem per primum illum Adamum inobedientize

qdbati »

e

d d

morbo , & illius: maledictione

*

locupletati vero

jl

fumus per fecundum , obedientia, & illius benedi-

€&ione, Legis enim Dominus vt DEVS , fuit no-

Vnde fic ab

biscum legis obferuator, vt homo.

nft

€o nos compellari inueniemus : Qui me diligit,

Mo

bri

mandata mea feruabit, ficut & ego Patris mei pra-

lus fpe

cepta feruaui, & maneo in eius dile&tione,

Ad-

]o fatiatü

uerte enim, quo pa&o nobis quidem preceperit vt

omni r

legis au&or, ac DEVS, fua obferuare mandata , &

etiam be

vt nobiscum legis obferuator feruare íe afferat le-

in peiis

gem füi Patris,

Wif a

$. CRILLVS ALEXAND. lib, XII.

cium p

in Joamn. cap. XIX. v. g. Tom. IV. page 1044.

tam ef

rari pof

(e

principi

^f

[

|

]

nE

1

1]

h

Tnngd

AT

|

3099

122v

veluti |

Vs

A

27j

LE

'S

hus

wüïp

eo vi

.

,

"

S

sdiudi 7

bant di

'I((Jfö'

v&xu lu,"1

AE

fima pl

CON-

—

Confiderationes de . Pa[J. Dom.

427

llditur, ó

us

Qütmaino

|CONSIDERATIO CLXXXVIIT.

Ifles hOmines

- Exiuit ergo 1ESF'S, portans coronam [pineam , &

, iufitiam i

purpureum. veftimentum.

Et

dicit eis :

Ecce bomo.

liboratims

Cumn ergo vidiffent ewm Pontifies , C? muimifiri , cla-

Itobedientio

mabant , dicentes : Crucifige , erucifige en, — Di-

Dletati vero

cit eis Pilaius : 4dccipite eum «os , & cruci-

lus benedi,

jigiter, ego enim non inuenio in eo caufam,

$, füt m.

IOANN. XIX. 5. Ó.

Vnde fic aj

onftrauit impie flagellatum , & militum ludi-

Dre diii,

M

briis indigne violatum vniuerfi Dominum Pi-

ls Ti pra

latus, fperans, vel hoc folo indigniffimo fpectacu-

O& .Ad.

lo fatiatum iri Iudeorum intemperiem : fed hi ab

?Coperit vt

omni erga eum humanitate adeo funt alieni , vt

andita, &

etiam belluina crudelitate fuperata, vfque tollantur

allerat

in peius, ac vehementius inclament, morti crude-

liffime addicendum , & omnium feediffimum fuppli-

l, 1l

cium pati cogant.

Quod enim fupplicii genus

M(/7A

tam eft acerbum , vt cum crucis fupplicio compa-

rari poffit ? Solis autem , vt videtur , ludeorum

principibus tantz impietatis originem fapientiffimus

Euangelifta tribuit.

Vide enim, quo paéto acri

veluti quadam cum animaduerfione dicat : Quum

ergo vidiffent eum pontifices , & miniftri , clama-

bant dicentes : Crucifige, crucifige. INam quum in-

fima plebecula Chrifti erumnis mediocriter moue-

retur

N

If4

(

428

Caput X I11,

retur ( miraculorum enim ab eo fa&orum memi-

fii, quim (

nerant ); primi clamorem tollunt ipfi, & fübditee

jois: AC

multitudinis animum efferata rabie füccendunt. Ve-

i eonon i

rum igitur eft, quod de iis apud Prophetas fcri-

Todeorum. -

ptum eit: Paftores ftulte egzerunt , & Dominum

tifcum ii

sendam m

non quzefierunt.

Propterea non intellexit. omnis

grex , & difperfi fünt.

Quod quidem verum eft :

gum mll

Joc cum i

nam, quia ducibus caruerunt, quibus Chriftum agno-

eedis hulu

fcerent pecudes , hoc eft, populi multitudo , idcir-

€o pcrierunt, & in exitiofum aduerfus Chriftum fu-

Romanoru

rorem delapfi funt. | Impietatis enim originem apud

dollicitatus

te perpendito , & eam ludzorum Principibus vti-

am, «6 T

que tribues.

Hi nefarii confilii au&tores prodito-

sate fübfe

rem facris pecuniis conduxerunt: hi cohorte mini-

neom ?

firis adiuncta, Chriftum non fecus ac impuriffimum

nf facim

latronem vincire iufferunt : hi ad Pilatum adduxe-

eite , qui

fcientiam

yunt, & nunc eum verberibus affe&tum , omnibus-

s , m

que contumelis propemodum obrutum cernentes,

ira magis eftuant, & pre immani inuidia vocife-

& n vel

rantur 5 propofitum quippe üis erat, vinez inter-

tite, V

ficere Dominum, cuius hereditatem impune fé ha-

jfüus m

bituros fperabant, &, fi de medio Chriftus forfan

apud vo.

tolleretur , fe tum regnaturos, & füpremis honori-

puniat ,

bus potituros.

Sed vt ait Pfalmifta : Qui habitat

VObis 2

in cclis, irridebit eos, & Dominus fübfannabit eos,

forte ye

Nihi] enim ex animi fententia iis.contigit, fed con-

profefe

Confiderationes de. Paff.. Dom.

429

um Temi

trà, quam optabant, res euenerunt,

Dicit eis Pi-

: ( fübdita

latus: Accipite eum vos, & crucifigite ; ego enim

Münt, Ve

in eo non inuenio cauffam.

Miratur Pilatus, vtrum

Dietas fn

ludeorum populus , & crudeliffima inprimis pon-

Doninm

tificum.turba eo ventura fit audacie , vt tam hor«

ICX Omr Ms

1'endam mortem inferre Chrifto non vereantur

Verum eft «

Idcirco enim

quum nulla ad id cáuffà moueantur.

hln ugn

hoc cum indignatione quadam ait : Mene iniuftee

do , idcir

czdis 'huius 1rb1t1um feciftis ?. Ego contra leges

üitum f

Romanorum etiam innocentes occidam, veftrisque

m apid

follicitatus clamoribus , quod. mihi vfui eft, abiici-

ipibus v

am; ac petitionibus veftris temere , & inconfide-

5 prodito,

rate fübferuiens

nihil graue , aut áeerbum perti-

JOrte mini.

mefcam ? Nam fi nibil impie vos agere putatis ,

Durifimum

nifi facinus iftud graue putatis, vos crucem ipfi fi-

addüse

gité , qui diuinis do&trinis gloriamini, qui ob legum

Ofnibus

Ícientiam füpercilium tollitis , ad cxdem adgredi-

CITentes

mini, impium illud per vos ipfos patrate facinus,

Id VOC

& in veftrum caput 1mpïetatls huius crimina ver-

eg Intef:

tite.

Vfürpate férocitatem Iudaicam, & homicidii

»e fe ha

iftius malum in vos ipfos conuertite

$i lex eft

is forfün

apud vos, que tam grauibus fuppliciis infontem

s honori

puniat, id per vos porro fiat

Ego nusquam

j hab

vobis affentiar

Hzc a Pilato dici quispiam fibi

abit e0$,

forte perfüaferit: quippe eius verba iftiusmodi vim

fed con

præfeferunt

Sed hic rurfüs Iudeorum impudene

tiam

t

RPf

(

439

Caþut XTT.

tiam mirabere, quos ne pudet quidem, a viro alie«

prolem-

nigena iuftitia füperari ; quamuis diuina lex de iis

E

minibus p

dicat: Labia Sacerdotis cuftodient iudicium ,& le-

£em requirent ex ore eius.

um fb

$. CTRILLVS ALEXAND R. loco cit.

fempet »

anto of

Tudeorüt

CONSIDERATIO. CLXXXIX.

guinum ,

Et dicit eis : Exce bomo,

LOC. CIT.

poreum

f

ullum ad excitati animi placandam iram vali-

Fece hof

N

dius arbitror fore medicamentum, nil ad eui-

ferationi

gilandam compaflionem , & iniuriam patientis fic

Angelor

congruit, quemadmodum miferorum miferias ante-

tingaibil

ponere illis.

Facile innatam , & naturalem. com-

entatum.

paflionem trahit ad fe calamitas pauperum , & tri-

breorüm

bulati eordis deprimens moror.

Hac Rex , & Pro-

quim re

pheta Dauid vfüs eft arte,

Cum enim poft adul-

Debuera

£erium , & homicidium prolem ex delicto genitam

3ndignat

Dominus vellet perimere , ile tamdiu in.cilicio

Tunc ?

ftans, atque orando . lachrymas fundens, de corde

tim, q

füo exhibuit gemitum , quamdiu vixit infantulus,

Ero au

Quo defun&o , abiüiciens humiliationis habitum ,

um hor

compefcuit fletum,

Fleuit etiam Anna Samuelis

que ca

mater coram Domino exercituum humiliter in Silo,

ex: E

ab emula irrogata conuitio.

Quamobrem fterili-

miorrin

tate depulía , DEO gratifümam meruit füfcipere

hibet,

pro-

Confiderationes de Pa[f. Dom.

451

1 Vito d

prolem.

Sic & ipfe Mediator Chriftus , vt diui-

1 lex de i

nam aduerfus humanum genus concitatam pro cri-

cm, & s

minibus poffet mulcere iuftitiam , cicatrices vulne«

rum fibi referuauit in corpore, quatenus haberet

À. lg i,

femper, quod pro reconcilianda hominum fpecie

irato oftenderet Patri.

Hoc idem egit Pilatus: in

XXXIX,

ludeorum turba furenti, Flagellatum etenim Do-

: QT.

sinum, coronam geftantem ípineam , atque pur-

pureum veftimentum populo expofuit, dicens :

iram vl

Ecce homo.

O grande myfterium ! o. diuinz mi-

lil ad eyj

ferationis ineffabile fignum ! videre DEI Filium,

Xtientis fie

Angelorum gaudium', & ccleftis Hierufalem inex-

ferias antee

tinguibile lumen, folem fcilicet iuftitie totum cru-

alem com

entatum, & fquallidum coram vniuerfa adítare He-

breorum plebe.

Quis contemptibilius , quis vn-

x, &Dro.

quam reum quempiam crudelius tra&ari confpexit ?

poft adu-

Debuerant plane faxea emolliri corda , omnemque

0 fetitza

indignationem euomere ad afpe&um talis ludibrii,

in cilicio

'Tunc Prophete vaticinium nouerant effe comple-

de corde

tum, quod in perfona Domini prenuntiauerat fic :

tfantulus,

Ego autem füm vermis, & non homo , opprobri-

habitum ,

um hominum, & abiectio plebis.

Mediatoris ita-

| Samnelis

que calamitatem Prafes populo infinuauit, inqui-

er in Sily

ens: Ecce.homo. Illi duippe tribuit, quod nulli

m flerii«

miferrimo denegatur.

Quod quisque naturaliter

fufcipere

habet, commemorauit in Chrifto,

Ecce , inquit ,

quem

p

435

Coput X 111.

quem perfequimini, quem occidere nitimini, flagel-

cupilits

jatus , coronatus, confputus , illufüs , contempti-

aruits

&1

'bilis adeft.

Obiiciens namque illis. vifibilem for-

füf,

imam defpicabilem , plurimumque deformem , nihil

opae Q

de Diuinitatis excellentia, nil de innocentia vits,

tem af

nilque de collatis virtutibus recolens , adit- ecde

eradamu:

homo.

Verum profe&o-dixit , quod homo erat

getür 00

füdatis.

Chriftus, reticuit autem, quod DEVS erat.

Erat

vtique Verbum apud DEVM DEVS , per quod

quidem,

facta funt omnia, & fine quo nihil.

Erat fplendor

illom det

glorie, & figura fübftantie Patris , portabatque

mon adi

omnia verbo virtutis fu.

Nam idem Verbum,

continel

quamuis caro vellet fieri , & cum hominibus habi-

foreri,

tare, manebat tamen cum DEO DEVS indiuiduus

& a

in effentia , eoncors in Diuinitate , in poteftate

tari nor

zequalis, & fine initio coeternus.

Quod homo erat,

nmn,q

dignationis, non diminutionis caufa fuit,

Verum

Quod t

diuine lucis radiis obczcati Iudzi, atque tanti fà-

gendus

cramenti altitudinem- penetrare non valentes, mox

et:q

wt Dominum profpexerunt, vefania commoti fo-

yerunt,

lita, clamauere, dicentes, crucifige, crucifige eum.

odicati

O infenfati, & infideles diaboli miniftri, mortis filii,

$

& gehenne flammis seternaliter deputandi , quze eft

pii,

vox hec, quam profertis ? quid eft, quod a Pre-

fde perfici poftulatis ? — Occiderene vultis , per

quem feculo vita donatur ? perimere ipfam con-

à-

cupi-

Confiderationes ;le Paf. Dom. — .433

iti, figs.

eupifcitis vitam ? vt quid miferi fic clamatis ? cur

CODtempti,

irruitis in hominem , tanquam in parictem inclinae

bilem for.

tum, & in maceriam depulfam ? Nam , vt cerno ,

, nih] J

opere complere nitimini, quod per virum fapien-

A vitg,

tem aiftis: Mittamus lignum in panem eius , &

: &te

eradamus eum de terra viuentiun , & non memo-

O00 enaf

retur nomen eius amplius: caíffo tamen labore de-

d Emt

fudatis.

Nihil proficiet malitia veftra , preualebit

r quod

quidem, fed ad tempus tantum,

Impoffibile crit ,

fplendor ;

illum detineri apud vos.

Nunquid , cum dormierit,

rtabitque

non adiiciet , vt refurgat ?. An forte in ira veftra

Verbum,

continebit mifericordias füuas , aut obliuifcetur mi-

bus habi.

fereri, & prefentiam füam abfcindet a generatione,

ndiuiduus

& gcneratione ? Fixum eft DEI confilium , & mus

poteftate

tari non poteft.

Sicut locutus eft per os San&to-

momt, 3

rum, qui a feculo fünt , Prophetarum cius , fic fiet,

Verum

Quod tradendus , quod flagellandus , quod crucifi-

tanti f-

gendus, quod perimendus fit Chriftus, vaticinatum

p5, It

eft: qui vero prenuntiauerunt ifta futura , predi.

mf j

xerunt, etiam euündem refürre&turum , afcenfurum,

gre eum,

iudicaturum , & in perpetuum regnaturum.

ytis fl

S. LAVRENTIVS IVSTIN. de triune

que df

phali, Chriflü agone cap. XV. pag. 3216,

a r

8,p

m con.

a

CON-

424

Cout X11IL

g, &il

CONSIDERATIO CXC.

pina jl

Refponderunt &i ludei: Nos legem babemus , €&

vox ila 1

Jecundum . legem debet smori , quia Filum DEI Jfe

estu, «

etpicic

fec;"z. LOC. CIT. V. 7.

f ? Inf

aufam nullam iudex in illo fe inuenire dicit, vt

C

efes ii

ipfum crucifipere debeat, quippe qui pecca-

tamen de

tum non fecit, nec dolus inuentus eft in ore eius.

contra v

Malebat potius fue in aliquo derogare poteftati ,

& non 8

quam viro fan&o necem irrogare iniuftam , pro-

ornem Y

pterea aiebat : Accipite eum vos , & crucifigi-

te.

fio, & ]

Cui refpondere pontifices : Nos habemus le-

gem, & fecundum legem debet mori , quia Filium

fis eft,

pe fatia

DEI fe fecit.

Ad vos nunc, o legis periti, meus

tionem ,

fermo «irigitur.

Legem habere vos dicitis , qus

cntia C

Chriftum damnat, quoniam DEI Filium fe facit :

legem vtinam haberetis, non in membranis , fed in

pectator

fixt ff

cordibus fcriptam.

Legem tenctis lucri caufa , &

tun jpfo

honoris appetitu : füb praetextu fcientie legis pri-

mos in cenis defideratis accubitus, & falutationes

( de a

in foro, atque ab hominibus vocari Rabbi.

Legis

it confi

eunt, ]

periti vocari, non autem effe concupifcitiss Nunc

net,

vero przuaricatores legis attendite legem , & ,

telimon

vtrum lex Chriftum damnet, qui fe DEI Filium

afferit, animaduertite.

Nonne in lege- vox Patris

expeta

&us lx

ila , que ait: Ipfe inuocabit me : Pater meus es

tu,

Confiderationes de Pa[J...Dom,

435

LC

tu, & fufceptor falutis mee , & ego primogenitum

ponam illum excelfüm prz Regibus terre ? An non

n , &

vox illa Filii eft: Dominus dixit ad me, Filius meus

D

es tu , ego hodie genui te ? Quid euidentius, quid

perfpicacius dici potuit ? Attritane eft frons ve-

ftra ? Infürrexerunt , inquit de vobis Filius, in me

dicit, vt

teftes iniqui, & mentita eft iniquitas fibi

Aliud

ll pec

OTC elus,

tamen de lege veftra prolatum audite teftimonium

Ote. pf'l

contra vos. Hic eft, ait Propheta, DEVS nofter,

& non zítimabitur alius ad eum.

Hic adinuenit

; pro

omnem viam difcipline , & dedit eam Iacob puero

crücifii

efus ]

fuo, & Ifrael dile&o fuo.

Poft hoc in terris vi-

à Filiu

fus eft, & cum hominibus conueríatus eft. Nem-

pe fa&a eft vobis lex in laqueum , & in retribu-

], Teus

tionem , & in fcandalum.

Aduerfüm vos , non

$ qui

b facit

contra Chriftum clamat lex, dicens: Alienati funt

fed iil

peccatores a vulua , errauerunt ab vtero , locuti

funt. falfa.

Delictum oris eorum, fermonem labio-

dUid

rum ipforum, & comprehendantur in füperbia fua,

eTIs pti

ARUNS

& de exfecratione , & 1endacio annunciabuntur

Lenis

in confümmatione ,inira confummationis , & non

erunt,

Lex quippe fan&a mendacio veftro fauere

Nünc

nefcit.

Illud infequitur , illud veritati perhibens

1,6

teftimonium, füis conuincit eloquiis. Salutare tuum

Fili

u

exfpecabo Domine , inquit grandeuus ille, & fan-

&us lacob,

neus &

Moyftes quoque ait ; Prophetam fü«

Ícita«

t

436

Caput X111.

fcitabit Dominus DEVS vobis de fratribus veftris,

gerdott

tanquam me ipfum audietis,

Erit autem :: Omnis

indicat,

lotun:

anima ,.que non audierit Prophetam illum , - éxter«

ifninabitur de populo füo,

In pfalmo : Viderunt

Sint a

omnes fines terre falutare DEI noftri.

Deficiet

aperuic

potius dies, quam in Chrifli laude prolata iü le-

porel

£e contra vos teftimonia.

Non valet lex quafi

tionibu:

blafphemum DEI Filium damnare , quze femper ap-

qubus

fipilitu

probat veritatem. Quomodo damnabit eum, cuius

prefentiam tam ardenter pofcebat, inquiens: Ofcu-

cns ha

letur me ofculo orisfui ? Illius igitur Diuinitatem

Q0n 4p

annuntiat lex , illum in carne futurum fatetur, il-

eft, no

At fcelefti

COf

"

lum, cum venit, veneratur, & colit.

Sacerdotes Hebrzaorum illum fecundum legem mors

peratis

ti effe obnoxium, Pilato fuadere conantur.

&

tu: M

IDEM, loco ciüto pag. 217.

habeo

t te?

CONSIDERATIO CXCI.

m pot

propten

Cum ergó audiffet. Pilatus bunc férmonem , magis tis

muit, Et ingre[Jus efd pretorium iterum, 65 dixit ad

be. )

tefpond

IESVM : Vndees iu? IE SY S autein Pefpon-

agnus, ]

fum mon dedit ei &c. . Loc. cim. V. 8. 9.

peruit.

.foc filentium Domini noftri IESV Chrifti non

ficüt u

H

?

femel fa&um , collatis. omnium:' Euangelifta-

docebat

xum narrationibus , reperitur , & apud Principes Sa«

p A

CCr-

Conf deraliones. de Paf. Dom.

437

Veltis

cerdotum & apud Herodem , quo eum , ficut Lucas

Ümnis

indicat, miferat Pilatus audiendum, & apud ipfum Pz-

» Cxtere

latum : vt non fruftra deillo prophetia precefferit

Videtunt

Sicut agnus coram tondente fuit fine voce , fic non

Deficiet

aperuit os fuum, tunc vtique, quando interrogantibus

t ]

non refpondit, Quamuis enim quibusdam interroga-

x qua

tionibus f?pe refponderit, tamen propter illa, in

IDper ap-

quibus noluit refpondere, ad hoc data eft de agno

Th, CUiU$

funilittudo , vt in fuo filentio non reus, fed inno-

3- Ofou

cens haberetur.

Cum ergo iudicaretur, vbicunque

linitaten

non aperuit os füum, ficut agnus non aperuit ; id

tetür, 1

eft, non ficut male fibi confcius , qui de peccatis

fceleft

conuincebatur fuis, fed ficut manfíüetus, qui pro

I f0f«

peccatis immolabaturalienis. ( Dicit ergo ei Pila-

tus: Mihi non loqucris ? Nefcis, quia poteftatem

habeo crucifigere te, & poteftatem habeo dimitte-

re te? Refpondit IESVS : Non haberes aduerfum

CT.

me poteftatem vllam, niíi tibi datum effet defüper :

propterea qui me tradidit tibi, maius peccatum ha-

t

bet. ) Ecce refpondit, & tamen, vbicunque non

hii ad

refpondit, non ficut reus , fiue dolofus , fed ficut

j

agnus, hoc eft, ficut fimplex, atque innocens non

aperuit os fuüum.

Proinde vbi non refpondebat,

[ o

ficut ouis filebat , vbi refpondebat , ficut paftor

eelifa

docebat,

Diícamus ergo,. quod dixit , quod &

dpes a

per Apoftolum docuit ; quia non eft poteftas , nifi

Y

*

[5

$8

a

438

Coaput X111.

& DEO: & quia plus peccat, qui poteftati innó-

C0

cettem occidendum liüore tradit , quam poteftas

Dui d

ipfa,fi eum timore alterius maioris poteftatis occi-

dit.

'Talem quippe Pilato DEVS- dederat potefta»

gj

fcmi5^vt etiam effet fub. Cefaris poteftate. 'Qua-

propter, non haberes, inquit , aduerfum me potee

fü

ftatem. vllam, id eft, quantulamcunque habes, nifi

"fe:

lioc ipfum , quidquid eft, tibi effet datum defuper.

ton loq

Sed quoniam fcio , quantum fit, non enim tantum

feriem

eft, vt tibi omni modo liberum fit: propterea qui

tn? C

tradidit me tibi, maius peccatum habet. Ille quippe

citti? D

me tuz oolieftaüi tradidit inuidendo, tu vero eane

manfüet

dem poteftatem in me exferturus es metuendo,

tuo fale

Nec timendo quidem , przfertim innocentem homo

f quid

hominem . debet occidere : fed tamen id. zelando

prefimp

fa

L

cere multo magis malum eft , quam timendo.

du celc

Et ideo non ait verax Magifter : , Qui me tradidit

pita,

tibi, ipfe habet peccatum , tanquam ille non habe-

rem $lu

fet , fed ait: Maius habet peccatum, vt etiam fe

poteris ,

habere intelligeret.

Neque enim propterea illud

piatig v

mullum eít, quia hoc maius eft.

tüum, &

S. AVGVSTINVS. Traàtt,. CXFI. in lean.

GxtDom

Ton. ILI. part. LI- pag. 794-

fitente ye

fes fequi

Deo n

ie? Tu[n.

CON-

Confiderationes de Paff. Dom.

4

23

^

9

1 Inn

poteftas

CONSIDERATIO CXCII,

iU5 OtC

Dicit ergo ei Pilatus : Mibi non loqueris ?. nefcis,

: poteftae

quia poteflatem babeo crucifigere te, & poteflatem ba-

. Qu

beo'dimitt*erc te 2 10ANN. XIX. IO,

T potee

l

. füperba locutio

H

quid te ia&as , quid de te

ibes, nif

fentis , vt Verbo DEI audeas dicere : mihi

defipers

9

c

t tanturm

non loqueris

Oblitusne es, te arundinem 'efíe

terea qui

fterilem , vacuam, & a vento inanis glorie apita-

le quippe

tam ? Cur te extollis ? Nunquid ab eo talia didi-

&I0. Caf

cifti ? Debueras plane ex verbis, ex geftis, ex ipfius

manfüetudine humilitatem difcere , atque de ore

etendo,

tuo fale conditum proferre . fermonem.

Attamen

m homo

fi quid vlcerofum in te eít,fi quid in corde tuo

zelando

prafumptuofüm latet, & fotidum , dicito.

Quam-

timendo,

diu ccleftis adeft medicus , donec praefens eft Sa.

] trhiäiä

pientia, maculas detege proprias , quatenus faluta-

on habe-

rem Saluatoris medicinam accipias.

Porro curari

.etiam fe

poteris , dummodo confilium non contemnas , & fa-

erea illud

pientig& verba prolata non negligas. | Aperi cito os

tuum, & quod in mente verfatur, profer. En exfpe-

1177

&at Dominus, vt te aperiente, te agnofcente, te con-

fitente remcdium tibi fapientie tribuat, Inde Prz-

fes fequutus adiunxit: Nefcis, quia poteftatem ha-

beo crucifigere te , & poteftatem habeo dimittere

te ? Tt!mlebat,profe&o terra., eleuzbatur , grandia-

o

)N

*

r

X

que

4423

p X1IE

t

h 41

«ne paritura videbatur. "Tandem aperuit fe, emifit

dumno

ventum, mendacium protulit, & de íc veritatem

al

fapientibus ridiculum fecit.

Quis de fe fupra fe

"n

[

prefumentem non rideat ? Dominus autem , qui

dicio "

peccatores faluos facere venerat , cor ilius fanare

mirabi

curauit, minime illum paffus eft in füperbic tumo-

al f

fe deficere, propterea inquit: Non haberes potee

Wini Q

ftatem aduerfüum me vllam , nifi datum tibi effet de»

aliomp

fuper.

Maximum Dominus fermonibus füis humi-

inaccel

litatis, & fapientie przftitit documentum. Repre&

N

fit refponfione prudenti Prafidis ignorantiam. Ne-

hoc gc

mo , nifi difpenfante DEO, poteftatem fortitur in

nubilen

terris.

Non tamen omnes laudabiliter diuina. di-

impon

Ípenfatione vtuntur.

Prefünt quidam, & profunt

olidat

alis, & magnum de poteftate accepta. animarum

gimine

reportant lucrum.

'ales duplicibus veftiuntur ,

eundil

dum propriis, fübiectorumque profectibus A"gaudencf

fideral

Nonnulli vero fünt, qui cum fuüi difpendio ad alios

tnenfa

regendum deputati funt : dominari huiusmodi appe-

i*berta

tunt, preeffe dele&antur, nilque de regimine fuo,

diator

nifi vt reuereantur, eliciunt, futurum iudicium fper-

i an

nentes, incumbunt prefentibus , femperque , fi lie

ceat, llis viuere libet. Sine timore DEI funt hi ?

Yt fig

ür,

fuperno abutuntur munere, permittenteque Opifi-

paícag

ce füummo , alienam excolunt terram , & inde iu-

l«ue

ftitize fru&um percipiunt nullum. — Satius ifcis fuiffet,

fub

Confiderationes de Pa Dom.

441

, if

fub aliorum ducatu Chrifto militaffe, quam cum

ritatcm

damno proprio infirmis praeffe.

Non tamen ex

p f

hoc arguenda, fed potius DEI eft Sapientia vene-

m,qi

randa, qui irreprehenfibiliter, ordinatiffimo fuo iu-

s fünqre

dicio vniuerfa difponit. Prefidet quippe in fe, &

& Cümo»

mirabili lance squitatis in fe cuncta componens ,

$$ poty

ad fui facit gloriam triumphare, Hanc fiquidem di-

offet de,

uini confilii altitudinem nemo attingit, nifi gratis

$ huni-

affümptus.

Profecto in ipfa iudiciorum DEI luce

Npret

inacceffibili omnis rationalis fpiritus caligat fcientia,

n N

Se retinet fibi in fe, tanquam nullius indigens. .Ex

yütur m

hoc potiffimum cun&is fe. intuentibus fe ipfum mi-

tina, d

rabilem exhibet : profundum íe contemplantibus

profünt

imponit filentium : accendit ad amorem , in luce

yimarm

Íolidat, & beatificat in fe: in vniuerfi vtique re-

DIontüt ,

gimine fuauiffimum fapientiz facit concentum , iu-

paudent

eundiflimum quidem regnantibus cum illo , fed de-

Primi in

d dlioj

füderatifumum füfpirantibus ad ipfum.

Vi appe

menfa nuptiali recumbunt , alimentorum coeleftium

'Iranfiens enim Me-

jne 0

Vbertate referta, nec mirum.

diator , atque przecin&us illis miniftrat,' noua appo-

um fpet

nit anímz alimenta, dele&abilia immittit gaudia , ita,

e, i

vt faginati , atque refeGi nil extra id, quo fruun-

fünt hi,

tur, concupifcere queant.

Secundi autem micis

e Opif

inde 1

w Sacr ts

pafcuntur recumbentium , non tamen ad votum ,

; foif,

ntis ,

nequ? ad ífatietatem , fed pro libito doumina

fjb

at-

8/g3

—

(

442

Cabul- X1I.

atque gubernantis | Altiffimi.

Ipfe nulli detrahit ,

enrt, 0

quod meretur, nulli denegat, quod eidem congruere

ao

nouit.

Humiliat, & exaltat, mortificat, & viuifi-

$nódl i

cat, it

2!

i p

poteftate

attollit,.& deprimit , cuncta hzc

quodamm

in fapi

ent

vilu

dapet

ie fuzm arte componens.

$ LAVRENTIVS IVSTINIANVS.

tim ait,

qem nX

loco citato pag 3t7.

gitis fe i

CONSIDERATIO CXCIIIL

r myft

foc loco

Refpondit IESFS ; INon baberes. poteflatem aduer»

ha

eonfenfif

eLUL

dezum e[fet. defuper.. Propterea

Turbam.

! Jum me ollam , nift:

T2/

qui me iradidit tibi , maius pecca.

t UVA

w babet,

fisferit:

roc. cxlr.*v. U

qum &

uis,.aut vhde, aut quonam editus fit Patre ,

tixat, &

Q

á

f

te volue

áperte non dicit ;

ermonem quippe adeo my-

M ci

üaora

v

flicum inalienigene aures profun

ne nos qui-

fe tran

terit.

dem finit, dicens : Nolite dare fanctum canibus, ne-

