qualia jeonem agno faccre par erat,

Nihil enim,

uit ,

f

nihil vel ille manfüctudinis, vel illi contumelie , &

Hec fs

crudelitatis retro reliquerunt feu factis , feu verbis.

tem, Q

Que omnia Efaias Propheta prenunciauit , vno

Dt m

verbo omnem contumeliam defcribens : Quemad-

brium e

modum obftupefcent fuper te multi, fic inglorius

dio fib

erit apud bomines afpectus tuus, & gloria tua in-

temta,

ter filios hominum.

Quid huic contumelie par

$

fuerit ? In faciem illam , quam videns mare reue-

d LY

ritum eft, quam in cruce fol videns, radios fuos

alio auertit, confpuebant,, alapas impingebant , eius

caput percutiebant, infania fua füpra modum ab-

Tu D

repti.

Plagas enim omnium contumeliofiffimas in-

t«

tulerunt, colaphis. ceedentes , percutientes , plagis-

(

que fputorum conuitium addiderunt;

Verbaque

TUr-

t om

Confiderationes de Paf Dem.

233

ht , &

turfus derifionis plena proferebant, dicentes : Pro-

? d

phetiza nobis Chrifte, quis eft, qui te percuffit ?

Xium pl

quoniam ipfüm effe prophetam plerique dicebant.

i in ili

Alius autem dicit, ipfos , facie eius vefte obuoluta,

debantay,

ita feciffe, quafi infamem , ac nullius pretii homi-

(65, . D0Q

nem in medio habuiífent.

Non liberi modo, fed

a, vt

etiam ferui hec petulanter contra ipfum fecerunt,

10 Dolis

Hec legamus frequenter, hzc audiamus , vt pat

Tabllem,

eft, hec in animis noftris fcribamus 5 hec quip-

Dprobat,

pe nobis honorabilia funt.

In his ego altum

que lum

fapio , nonfolum de mille mortuis , quos fufcita-

hil enim,

uit , fed etiam decruciatibus , quos paflus eft,

neie, &

Hec fepiffime Paulus verfat, crucem , dico mor-

i Velbis,

tem , cruciatus , conuitià ,* contumelias ,' dicteria.

it, W0

Et modo quidem ait : Exeámus ad ipfum , oppro-

Quenad

brium eius ferentes ; modo autem * Qui pro gau-

ingloras

dio fibi propofito crucem füftinuit , ignominia con-

j td d

temta.

yeli paf

S. CHRYSOSTO MVS Hmil. LXXX 7.

qre r

a. LXXXVI in Maitb. pag. fs?o;. $04«

dios füoS

CONSIDERATIO CXI.

dum d

Tunc ex[buerunt in faciem eius &c. Loc. ctr.

fimas il

t ecce Philiftiim fupef te Samfon.

Non illos

j , p]agis'

E

a teabíterruit, quod in hora comprehenfionis

Verburié

nir

tus omnipotenti brachio tuo . terre eos. allififti ;

P.5

non

234

Capur IP.

non quidem defenfionis caufa, fed vt cognofceret.

n

humana prefümtio , nihil fe poffe aduerfum te, nifi

güxerun

quantum permitteretur a te.

Et quis audiat fine

qui pecc

gemitu, qualiter in illa bora homicidas manus tibi

donari f

iniecerunt , & innocentes manus tues bome IESV. *

0 indi

vinculis conftringentes, te agnum maníuetiffimum ,

200 jgi

nihil obloquentem ,. ad inftar latronis contumeliofe

iptei

pertraxerunt. ad victimam ? Sed nec tunc mifericor-

pus, f&

diam tyam füper inimicos tuos diftillare fauus dul-

en.

cedinis tuz Chrifte ceffauit.

Nam & mutilatam

pit, Bu

ab difeipulo tuo aurem inimici funafti 3 & defen-

Cit :«

foris tui zelum a lzfione trahentium te compefcui-

Cameu

ft. Maledi&us furor eorum, quia pertinax , quem

zibus ct

nec maieftas miraculi , nec pietas bencficii con-

quid ta

fringere potuit. -

Concilio malignantium aduerfus

gnum «

te Pontificum prefentatus es, & veritatem , prout

perditus

oportuit, confeffüs, quafi de blafphemia adiudica-

eaufa e

tuses morti, Amantiffime Domine IESV , quanta

tes tui

ilic indigna a propria gente pertulifti ? Vultum

tünc ex

tuum honorabilem , in. quem defiderant angeli pro-

TUm Ti

fpicere, qui omnes celos adimplet letitia, quem

in m

deprecantut ommes diuites plebis, polluti labii füi

füorte t

fputis inquinauerunt , facrilegis manibus ceciderunt,

leis i(

velo operuerunt in derifionem , & te Dominum

Vilfent

vniuerfe creature , tanquam feruum contemptibi-

M

lem colaphizauerunt,

Adhuc autem & animam

I

tuam incircumcifo cani deglutiendam tradiderunt,

Vin-

Confiderationes de Pa[. Dom.

235

Thofceret

AVin&um fiquidem ante faciem Pilati prafidis te per-

1 te, nifi

duxerunt, poftulantes, füpplicio crucis permmi te,

Xdiat (ine

qui peccatum. non noueras ; & virum homicidam

linus tjb

donari fibi, lupum agno, auro lutum preponentes.

1e [ESV

O indignum , & infelix concambium ! Et quidem

üfimum,

non ignorabat impius ille , per inuidiam hoc fieri

umpliofe

in te: nec tamen abftinuit a te: temerarias ma-

Difericot

nus, fed repleuit amaritudine animam tuam fine

auus duj

eaufa. llludendum«Herodi te mifit, illufum rece-

utilatam

pit, nudum in confpe&u irriforum adítare te fe-

& defen

cit: nec pepercit amariffimis verberibus. virgineam

ompelcui

carnem tuam dmellere plagas plagis , liuores liuo-

, qem

ribus crudeliter infligens. . Ele&e puer Domini mei,

ficii C0l

quid tanta amaritudine , quid tanta.confufione di-

aduer(üs

gnum commiferas ? prorfus nihil.

Ego , ego homo

prout

perditus, totius contritionis , totius confufionis tibi

adiudiet

caufa exítiti, Ego vuam acerbam comedi, & den-

[ , quan

tes tui obftupuerunt. ;

quia, que non rapuifti,

- Vultum

tunc exfoluebas. In omnibus his non eft perfido-

Nouiflime autem

yreli pro

rum Iudeorum fatiata impietas.

in manus incircumciforum militum . deuolutus es ,

quem

; ldb f

morte turpiffima confumendus.

Par um efat facri-

viderunta

legis iftis crucifigere te , nifi prius & lpü reple-

uiffent illufionibus. animam tuam.

Jomimum

S. ANSIZLJV[VS CANTVAR Meclztat

temptbe

anifar

IX jag. 218. 215.

diderun

CON-

Vin

r 4

436

Caput IF.

(

voliert h

CONSIDERATIO CXIH

für, omm

Et velauerunt eum , &? percutiebant faciem eius &&c,

Chrito

LüC. XXIl. 64.

106 ,

fionum 0

I

mpleta eft hoc loco prophetia, quz ait : Dedi

maxillas meas alapis, & faciem meam non auer-

VE

ti a confufione fputorum. Sed, qui tunc cafus eft

T. V. |

colaphis

fiue alapis Tudzorum , ceditur etiam

CO.

nunc blafphemüs falforum Chriftianorum,

Qui

tunc confputus eftífaliuis infidelium , nunc víque

Pryic.

vefanis nominetenus fidelium — exhonoratur , at-

que irritatur opprobriis,

Velauerunt autem faciem

nde

eius non, vt eorum ille fcelera non videat, fed ,

V

vd

vt a fe ipfis, ficut quondam Moyfi fecerunt, grau-

eum ced

am , cogitationibus eius abfcondant.

Si enim cre-

dermt,

derent Moyfi, crederent forfitan & Domino. Quod

velamentum víque hodie manet füper cor eorum

et, qiit

€alcibus

nhon reuelatum,

Nobis autem in Chriftum cre-

Omne C0

dentibus ablatam eft. Neque enim fruftra eo mo-

riente velum templi fciffüm eft medium , & ea, quz

le Deati

contumel

toto legis tempóre latuerant , & abfcondlta carnali

crüdelior

Ifrael füerant, noui teftamenti cultoribus funt pa.

tefacta fancta fan&orum arcana.

Quod vero dicunt

Tnd emy

€i: Prophetiza, & iuxtd alios Euangeliftas : Pro-

Tendoque

& nodes

phetiza, quis eft, qui te percuffit ? quafi in con-

tumeliam faciunt eius , qui fe a populis prophetam

t

VOo-

Confiderationes de Paffl. Dom.

2537

II

voluerit haberi.

Sed ipfo difpenfante, que pati-

tur, omnia pro nobis fiunt, ficüt Petrus hortatur,

ub C

Chrifto in carne paffo, nos eadem cogitatione ar-

memur, atque ad toleranda pro nomine eius irri-

fionum opprobria preparemur.

t Dedi

10f quer-

VEN. BED . lib. IV.in cap, XIV. Marci,

Cofüs eft

Jwm. V. pag. z99.

Ur etam

h Qu

CONSIDERATIO CXIII.

C víqe

Propbetiza nobis Chrifle , quis eff , qui te. per-

UM

eu[it ? MwATTH. XXV1. 68.

t faciem

nde eorum quidam exfpuerunt in ipfum, alii

, fed,

V

velabant faciem eius, & oculos , colaphis

Dt, erati

um cre.

eum czedentes, nonnulli palmas in genas eius de-

derunt, dicentes : Prophetiza nobis Chrifte, quis

9. Quod

eft, qui te percuflit ? Fuere quippe ex.ipfis, qui

r Corum]

t r

calcibus Dominum peffümdantes , fcapulas , os , &

omne corpus liuoribus compleuerunt.

Inter ipfos

| 60 T0«

ile beatior, illeque praeftantior credebatur, qui in

et, que

| carnall

contumeliis irrogandis-, infligendisque verberibus

crudelior exftitifTet.

Flete nunc oculi mei, & flu-

funt pi«

gmina emittite lachrymarum in hoc tam crudeli, hor-

) dicunt

rendoque fpceétaculo.

s D

Non parcat pupilla per. diem

& no&em lachrymarum imbres erumpere , nec hoc

i con

jntermittite 'opurs, quamdiu hac luce fruamini. Ma-

yhean

r $

Xima

YO

2538

Caput IF.

(

xima prorfus , & inaudita coram vobis plorandi eft

gemtül (

oblata materia , fi tamen , qua geruntur, peruigili

brium,

confideratione afpicitis.

Verum cordis omnem ad-

fatus f

uocate lmentxonem vt vna vobiscum concorditer

trs meg.

lugeat. Per vos indicabit illa , quid fentiet , difcu-

& oppro

tiet illa fingula , penetrabitque profanz plebis fe-

me, $

creta mentium, & animorum occultas aperiet. cogi-

hurilis

tationes.

Hinc vbertim defluent aquz , decurren-

confidert

tesque in terram

pauimenti duritiem emolient.

quum in

Huic tam falubri confilio date manus , prabete au-

medio af

ditum, quatenus opere perficiatis , quze dico. Po-

Tom a

teritisne cóntinere VOS, quum regem giOI'Iæ vite

defidera

auctorem , Dominum maieftatis , atque. hominum

fputa, (

redemptorem videbitis confpui

facie velari , co-

tate füff

laphis cedi a gehennz filiis , a peccatoribus alapis

Opprobr

verberari, ab elatis irrideri , iniuriari ab immun-

Sacerdo

dis , atque a corde pollutis multipliciter blafphema-

tunc jli

Hec omnia agebant ipfi viri, vtique fine mi-

Ti0UA TT

fericordia, absque ratione, fine DEO. . Nequaquam

elfe indi

reueriti funt Diuinitatem Verbi, habitantis in ho-

abittah,

mine, aut conditoris omnipotentiam

latentis in

et qu

carne

Se quippe exhibebat tanquam vas perdi-

Curueni

tum, propterea vituperationem audiuit multorum

commorantium 1In Circuitu.

t nolj

Occultabat fe , quod

erat, Vt , quod non debebat, durius pateretur

Inprope

peceata

Hominibus tacendo ienotus erat.

DEO autem in

i Dj

gemi-

Confiderationes. de Paf Dom.

239

loratdi of

gemitu cordis aiebat : Propter te füftinui oppro-

» Petuii

brium, operuit confufio faciem meam , extraneus

Xnem ad.

fa&us füm fratribus meis , & peregrinus filiis ma-

Oncorditer

trismee. NNam & zelus domus tue& comedit me,

iet, df

& opprobria exprobrantiüm tibi ceciderunt füper

pléis f

me.

Silebat labiis, & in medio fceleratorum ftabat

Criet cogi

humilis angelorum , & hominum Dominus,

Quis

decurret

confiderando non defleat , & flendo non gaudeat,

emolient,

quum intuetur mente in humanitate fàpientiam in

rebete u-

medio affiftere Iudeorum , & vultu demiffo impio-

i, D.

r

rum audire contumelias, preterea vultum , quem

tie , vitz

defiderant angeli profpicere , foetidiffima füfcipere

hominum

fputa, & acerrimas alapas ? Nullus plane in veri-

elati , C0«

tate fufficit explicare , quanta , qualiaue flagella ,

Ibus alipié

opprobria, & illufiones a nefandiffimis pertulerit

b immure

Sacerdotibus.

Plusquam triennio fitierant, quod

Yafphemie

tunc illis permittebatur implere , quamobrem eos

e [ine tui«

noua irrifionum genera contra Dominum meditatos

equaquam

effe indubium eft.

Grauiter namque fe offenfos

is n b

arbitrabantur ab illo. Eorundem quippe vox illa

Mentis d

eft, que in fapientie volumine continetur : Cir-

vis perdi«

cumueniamus , inquiunt , iuftum , quoniam inutilis

multorum

eft nobis , & contrarius eít operibus noftris , &

, qui

improperat nobis peccata legis, & diffamat in nos

piteretl,

peccata difcipline noftre.

Promittit, fe fcienti-

) qiter i

& Fiium DEI fe nominat.

am DEI ha)bere j

Fa-

gemi-

(

240

Caput 1.

Fa&us eft nobis in tradu&ionem cogitationum ne-

CO

ftrarum , grauis efít nobis etiam ad videndum ,

quoniam , diffimilis eft aliis vita illius

B du

Tanquam

nugaces sftimati

fümus ab

illo ,

&

abftinet

fe a viis noftris, tanquam ab immunditiis , & prz-

obi

fert nouiffima iuftorum , & gloriatur patrem fe

N

hi

babere DEVM. — Videamus ergo, fi fermones illius

pore fo

veri füunt, & tentemus , quz futura fünt illi r

vins dif

Íciemus, quze erunt nouiffima illius,

Si enim eft

patientia

verus Filius DEI, fufcipiet illum, & liberabit eum

ls huju:

de manibus contrariorum,

Contumeliis , & tor-

tit: qui

imento interrogemus illum, vt fciamus reuerentiam

toQus ?

illius, & probemus patientiam éius, morte turpiffima

titur fin

condemnemus eum.

Hinc clamoribus, inde con-

ftes: Tud

uitiis fübfannabant. NNunc calcibus, nunc manu,

&dorant

illi nunc virga, nunc impulfionibus|venerandum dila-

tes, ]

niabant. mediatoris corpus

Maiora prorfus

&

tem qu

grauiora funt , que a íceleratis Pontificibus ,. &

detraba

Pharifezis perpeffus eft

quam cogitari valeant.

dünt

tametfi inaudita quzdam meditentur , & afpera;

hec qu

S. LAVRENTIVS IVSTINIANVS.

ginquo

loto fæpe ciieto cap. X, pag.. 303.

sutem

modo m

patitur

flinet, (

liofüs

CON-

Confiderationes ae. Paff. Dem.

241

Onum n

CONSIDERATIO CXIV,

Wendun,

Tiqum

J alie multa blafpbemantes dicebant in eum,

abfünet

Luc. xxiL. Og

, i pra.

Xtrem fe

lobis exercendz patientig auGoritatem , non

N

affe&tatio humana, canine squanimitatis ftu-

Ones illius

pore formata, fed vius , ac czxleftis difciplinz di-

t ii &

wina difpofitio delegat , DEVM ipfum oftendens

enim eft

patientie exemplum iam primum , qui rorem lu-

tàbit eum

cis huius füper iuftos , & iniuftos aqualiter fpar-

5, & tor

git: qui temporum oflicia , elementorum feruitia ,

Uetentiat

totius geniturz tributa , dignis fimul , & indignis pa-

turpifima

titur fimul occurrere , füftinens ingratiflimas natio-

Inde co-

nes: ludibria artium , & opera manuum füarum

|c fIani,

adorantes , nomen cum familia ipfius perfequen-

um dil-

tes, luxuriam , auaritiam, iniquitatem, malignita-

oríüs ,&

tem quotidie inoleftentem , vt fua fibi patientia

jus, &

detrahat: plures enim. Dominum idcirco non cre-

vilettk,

dunt , quia feculo iratum tamdíu nefciunt. FEt

i(pert.

hec quidem diuin: patientize fpecies , quafi de lon-

ginquo, fors vt de fupernis eftimetur.

Quid illa

IANVS.

autem , qua inter homines palam in terris quodam-

nodo manu apprehenfaeft ? Naíci feDEVSin vtero

patitur matris, & exfpectat, & natus adolefcere fu-

ftinet, & adultus non geftit agnofci, fed contume-

liofus infuper fibi cft, & a feruo fuo tinguitur, &

)N

ten-

(

242

Caput lV.

tentatoris congreffus íolis verbis repellit.

Cum

y piti

de Domino fit magifter, docens hominem euadere

fgiur, 1

eunde 1

ad falutem, fcilicet veniam offenfe patientise erü-

fuginari

ditus, non contendit, non reclamauit, nec quis.

quam in plateis vocem eius audiuit : arundinem

Defpuit

fediori

quaffatam non fregit, linum fumigans non reftin-

3it.

Nec enim mentitus fuerat Propheta, immo

Qui in |

impitien

ipfius DEI conteftatio, fpiritum fuum in filio cum

tota patientia collocantis.

Nullum volentem fibi

ne Phat

adherere non fuftepit, nullius menfam , tectumue

tim hu

defpexit. Aquam ipfe lauandis difcipulorum pedibus

la, tin

miniftrauit.

nes al

Non peccatores , non publicanos

n0$ Vdl

afpernatus eft. Non illi faltem ciuitati, quz eum

nibus Y

recipere noluerat, iratus eft, cum etiam difcipuli

tam contumeliofo oppido czleftes ignes repraefentari

in füfün

voluiffent,

Ingratos curauit, infidiatoribus ceffit,

eft, pat

Tantiam

Parum hoc, fi non etiam proditorem füum fecum

Cum vero tra-

habuit, nec conftanter denotauit,

probos

tio do

ditur, cum adducitur, vt pecus ad vi&timam; fic

enim non magis aperit os, quam agnus füb ton-

ficium ]

dentis poteftate.

Iile, cui legiones angelorum , fi

difciplin

voluiffet, vno dicto de celis affuiffent , ne vnius

105 f&

quidem difcentis gladium vltorem probauit,

Pati-

tet? $

entia Domini in Malcho vulnerata eft.

füos x

Itaque

& gladii opera maledixit in pofterum , & fanitatis

eterpit

reftitutione ei, quem non ipfe vexauerat, fatisfecit

decling

per

Confiderationes de. Pa[f. Dom,

245

It Culn

per patientiam mifericordig matrem. Taceo', quod

1 eudore

figitur, in hoc enim venerat, Nunquid tamen fuüb-

i eti.

eundx morti etiam contumeliis opus fuerat ? Sed

TC quij.

faginari voluptate patientie difceffurus volebat,

lündiem

Defpuitur, verberatur, deridetur, feedis veftitur ,

0n teftin.

fedioribus coronatur.

Mira squanimitatis fides !

, immo

Qui in hominis figura propofuerat latere, nihil de

filio um

impatientia hominis imitatus eft. Hinc vel maxi-

mtem fbj

me Pharifsi Dominum agnofcere debuiftis, patien-

tecbumue

tiam huiusmodi nemo hominum perpetraret,

"Ta-

mpedibus

lia, tantaque documenta , quorum magnitudo pe-

Ublicanos

nes nationes quidem detrectatio fidei eft ; penes

que eun

nos vero ratio, & ítructio, fatis aperte non fermo-

nibus modo in precipiendo , fed etiam paflionibus

t difcipull

yeefentari

in füfünendo , probant his, quibus credere datum

us cefft,

eít, patientiam DEI efle naturam , effectum, & pre-

m fecum

ftantiam ingenite cuiusdam proprietatis,

Igitur f

veto tta-

probos quosque feruos, & bone mentis pro inge-

nio dominico conuerfari videmus ( fiquidem arti-

mam; fic

füb tote

ficium promerendi , obfequium eft: obfequii vero

, f

difiplina morigera fübiectio eft ) quanto magis

ne vijus

nos fecundum Dominum moratos inuenire opor-

tet? Seruos fcilicet DEI viui, cuius iudicium in

t Diti

fuos non in compede, aut pileo vertitur, fed in

Iaque

eternitate aut poeng,aut falutis.

Cui feueritati

fanitats

declinandzm, vel liberalitati inuitande tanta obfe-

fyrisfct

quii

pt

244

Caput 1.

quii diligentia opus eft, quanta fünt ipà , que aut

st

feueritas comminatur , aut liberalitas pollicetur.

ciem V

Q. SEPTIM. FLOR. TERTVLLIA.

tribuit.

immort

NV'S. lib, de patieutia cap, 11. && füqq. Edit. Parif.

B48. 140. I41.

cibum

tore pO

CONSIDERATIO CXV.

ftos, i

facinor

E ala mula blefphemantes dicebant in eum.

LOC.

CIT.

premit

viciima

n Iudeis tolerandis equanimitas quanta, & quan-

müni (

XI

Conttel

ta patientia , incredulos ad fidem fuadendo fle-

Tudzor

Gere , obfequio ingratos fouere, contradicentibus

& oty

refpondere leniter , fuperbos füftinere clementer ,

humiliter perfequentibus cedere , prophetarum in-

TiOQeti

terfe&ores , & aduerfum DEVM femper rebelles

paflion:

vfque ad crucis, & pafiionis horam velle colligere.

ter, at

Sub ipía autem paffione, & cruce, priusquam ad

in Ch

crudelitatem necis, & effufionem fanguinis veni-

ifla om

retur , que conuiciorum probra patienter audita ?

um ve

Quse contumeliarum tolerata ludibria ? vt infultan-

Terüand

üum fputamina exciperet, qui fputo füo ceci ocu-

min d

los paulo ante formaffet , & in cuius nomine a fer-

illos

uis nunc eius diabolus cum angelis fuis flagellatur,

delidi.

*

L3

flagella ipfe pateretur

folm ;

c01"ona1'etur fpinis , qui

inar-

DN N

Confiderationes de. Paff. Dom.

?45

s Que a. |

itetur,

martyres floribus coronat sternis : palmis in fa-

ciem verberaretur , qui palmas veras vincentibus

/LLIA.

tribuit : fpoliaretur vefte terrena , qui indumento

lil Iuj

immortalitatis ccteros veftit: cibaretur felle, qui

cibum caleftem dedit

aceto potaretur , qui falu-

tare poculum propinauit ? Ille innocens , ille iu-

(Vq

ftus, immo innocentia ipfa , & ipfa iuftítià inter

1 a,

facinorofos deputatur, & teftimoniis falfis veritas

premitur, iudicatur iudicaturus , & DEI fermo ad

viétimam tacens ducitur.

Et cum d crucem Do-

& quan

mini confundantur fidera, elementa turbentur ,

endo fe-

eontremifcat terra, nox diem claudat, fol, ne

licentibus

ludzorum facinus afpicere copgatur , & radios ,

& oculos fuos fubtrahat, ille non loquitur , nec

mentat,

arum in

mouetur, nec rmuieftatem íüam füb ipfa faltem

- gebelles

paflione profitetur.

Víque ad finem perfeueran-

colligee.

ter, ac iugiter tolerantur omnia, vt confümmetur

quam ad

in Chrifto plena, & perfe&a patientia,

Et poft

yis veni-

ifta omnia, adhuc interfe&ores füos, fi conuerfi ad

qudit: ?

eum venerint, fufcipit, & patientia falutari ad con-

infoltat

feruandum benignus, & patiens, Ecclefiam fuam ne-

«t tll

imini claudit.

Illos aduerfarios, illos blafphemos ,

ne af

ilos nominis füi femper inimicos, fi poeenitentiam

1gellatur,

delidi agant , fi admiffum facinus apnofcant , non

folum ad indulgentiam criminis, fed & ad premi-

s , qi |

nafe

um regni caleítis admittit. Quid poteft patientius,

$

quid

246

Caput. 1F

quid. benignius dici ? Viuificatur Chrifti fanguine,

$

etiam qui: fudit fanguinem Chrifti.

'[alis eft Chri-

fü, ac tanta patientia, quz , nifi talis , ac tanta

exüifteret, Paulum quoque Apoftolum Ecclefia non

haberet.

Quodfi & nos fratres dile&iffmi , in

Chrifto fumus , fi ipfum induimus, fi ipfe eft falutis

l

noftre via, qui Chriftum veftigiis falutaribus fe-

quimur, per Chrifi exempla gradiamur, ficut Io-

annes Apgüo]us inftruit , dicens : Qui dicit, fe

deua(geï-

in Chrifto manere, debet, quomodo ille ambula-

l]

uit, &ipfe ambulare.

Item Petrus, fuper quem

ütrium

Ecclefia Domini dignatione fundata eft , in epi-

XXVL,

ftola fua ponit, & dicit: Chriftus paflus eft pro

10AN,-

nobis, relinquens vobis exemplum, vt fequamini

veftigia eius, qui peccatum non fecit, nec dolus

]I

inuentus eft in ore eius, qui, cum maledicere-

tur, non remaledicebat , cum pateretur , non com-

N

minabatur , tradebat autem fe iudicanti fe iniufte.

Vna a

S. CARCILIVS. CYPRIANVS. lib de

dotis :

bono patientie. Edit. Venet, pag. 494.

tem a

(c) d

tfpicle

o

fcipa

Buit

C A-

p

[2)

Confiderationes de Paf Dom,

47

tppe,

/

t Chri.

Vr tfb

[

qc tanta

lefia non

CAPVT V,

E

—

t flutis

l.

WL Peirus feriio Dowinum Jumn abme-

]bus fe

ficut Io-

(ö,-'*'(,"amax,

gans , atque abiuranms , fó. diris

d-?llüueï.

dicit , fe

ambuh.

1Ó. Chrifli oculo. iluflratus , mox refipifüit ,

r quem

atrium deferit , atque amare plorat, . MATW«

, n

XXxvL 69. MaRCL X1V. 66. LucE, XXli«. 56«

eft pro

iOAN. XVIIL I17. & 25.

equamini

oc. dolus

I 147 Petrus vero fedebat foris (b)

ledicere-

10f COTI«

in atrio deorfum : (4) & acceffit ad eum

e iniufte,

vnà ancilla ( d) oftiaria (b) futmmi Sacér-

$ h d

dotis: & cum vidiffetPetrum (c) feden-

tem ad lumen , & (b) calefacientem fe ,

(c) dixit. Et hie cum illo erat * & (b)

afpiclens illum , ait : Et tu eum IESV

Nazareno eras: (d) nunquid & tu ex di«

fcipulis es hominis iftius ? (a) At ille ne-

| gauit coram omnibus, dicens: Non fum;

8 3

(c) mu-

k

3

248

Coput F.

(c) mulier non noui illum , (b neque

l

fcio, neque noui, quid dicas

Et exiit

xit De

verbl ,

foras ante atrium , & gallus cantauit. (a)

Exeunte autem illo ianuam , vidit eum

quis

alia ancilla, & ait his, qui erant ibi: Et

egref

hic erat cum IESV Nazareno. (d) Erat

((

autem Simon Petrus ftans , & calefaciens

fe.

Dixerunt ergo el

Nunquid & tu ex

Burus

[ KU

cipulis eius es ? (a) Et iterum nega-

uit cum iuramento, (d) & dixit: Non fum,

[/[/9

(a) quia.non noui hominem. (c) Et in-

«

teruallo fa&do, quafi hore vnius , (b)

rurfüs qui adftabant, dicebant Petro : Vere

L

tot

qudac

ex illis es, nam & Galileus es, (a) &

Verba il

loquela tua manifeftum te facit. (d ) Di-

Qqui mo

cit ei vnus eX feruis cognatus eius , cuius

One ef

abftulit Petrus auriculam : NNonne ego te

Siccine

vidi in horto cum illo ? (a) Tunc coepit

fit, vo

deteftari , ( b ) anathematizare, & iurare ,

DEVS

quia nefcio hommem iftum, quem dicitis.

fimpfit

Ce) bt continuo adhuc illo loquente (b)

16 Apol

ah €0 1

gallus iterum cantauit.

Chriftun

II.

Confiderationes de Pa[J. Dom.

249

du

II. (c) Et conuerfus Dominus refpe-

't exiit

xit Petrum : (b) & recordatus eft Petrus

i. (1)

verbi , quod dixerat ei IESVS : Priusquam

it eum

galus cantet bis, ter me negabis. (a) Et

ER

egreffus foras fleuit amare.

) Ent

CONSIDERATIO CXVI.

"faciens

Lt ex

Petrus vvero. [edebat foris in. atrio , &? acce[[it ad

1 of«

eumi 'ona. ancilla, dicens : .Et tu cum LE S V Galileo

n füm,

eras, 44i ille negauit. coram omnibus , dicens : INe-

Jcio , quid dicis, MA'TTH. XXVI. 69.

|FErie

:(5)

cce columna firmiffima ad vnius aurz impulfum

: Vere

E

tota contremuit.

Vbi eft illa promittentis

Q) t

audacia, & de fe plurimum prafidentis ? Vbi funt

verba illa , quando ait : Quare non poflum te fe-

d) Di

qui modo ? Animam meam pro te ponam. Hoc-

)

Cuius

cine eft fequi magiftrum , fe negare difcipulum ?

ego te

Siccine pro Domino anima ponitur , vt hoc ne

c ctopit

fiat, vox ancille formidetur ? Sed quid mirum , fi

lürare ,

DEVS vera prcedixit , homo autem falfa prz-

(icitis

fumpfit ? Sane in ifta, qux iam copta eft, negatio-

ne Apoftoli Petri, debemus aduertere, non folum

t ) -

A

ab eo negari Chriftum , qui dicit, eum non efle

Chriftum, fed ab illo etiam , qui cum li, negat,

Jl

fe

d

250

Caput V.

fe effe. Chriftianum. | Dominus enim non ait Petro :

Vtque €

Diftipulum meum te negabis ; fed , me negabis. Ne-

qmd dl

;auit ergo ipfum, cum fe negauit , cius efle diftipu-

M

hïm, Quid autem aliud hoc modo, quam fe negauit

Jun,

effe Chriftianum ? Quamuis enim Difcipuli Chrifti

n

nondum appellarentur hoc nomine, poft afcenfionem

U

0

quippe cius in Antiochia primum ceperunt appellari

Duit d

Jiftipuli Chriftiani: iam tamen erat. res ipfà illo po-

ftea vocabulo nuncupanda , iam erant difeipuli ,

7

qui poftea appellati funt Chriftiani : & hoc commu-

ne nomen, ficut communem Hdem etiam ad po-

d

fteros transmiferunt,.

À

Qui ergo fe Chrifti nepauit

[i

effe difcipulum , ipfám rem negauit, euius nomen

fecum 1

€ít vocari Chriftianum. Quam multi poftea , non

1 , qu

dico, fenes, & anus, in quibus huius vitze fàtie-

pi,m

tas facilius potuit mortem. pro Chrifti confeflione

de vero

contemnere ; nec folüm iuuentus vtriusque fexus,

que mo

e qua &tate conuenienter videtur exigi fortitudo ,

ftoli w

fed ctiam pueri, puelleque potuerunt, & inpume-

"Veritat]

abilis. focietas fand&orum Martyrum in regnum co-

ill inge

orum fortiter , & violenter intrauit , quod tune

tur Chr

ite non potuit, qui claues regni eius accepit ?

f."

Ecce vnde di&um eft, finite hos abire

quando

&

)

fe pro nobis tradidit, qui füo fanguine nos rede-

tiefeite

nit , vt impleretur fermo , quem dixit, quia ,

promif

quos dedifli mihi, non perdidi ex eis quemquam.

T n

Vü-

Confiderationes de Paf]. Dom.

' 95I

ïit Px tl'() H

Vtique enim Petrus, fi negato Chrifto hinc iret ,

1bis, Ne.

quid aliud , quam periret ?

* d.

S. AVGVSTINVS, Tat, CXIIL n

P nerult

,Iezmn. Tim. IIIL part. II. pag. 746.

ii Chrift

'enfionem

CONSIDERATIO CXVII.

appellrj

Dicit ergo Petro. ancilla ojliäria: Nunquid & tu

i ilopo.

Ttipali ,

ex difcipulis es bominis iflius ?. Dicit ille. INan. fum.

; COTTIQQU-

IOANN. XVIIL I7.

n M p

JAÀ d hec expauit cor Petri, palluit facies , &

] negauit

corpus illius pene cexanime effe&dum eft:

$ Q0mei

fecum mirabiliter rixabatur, ignorans , quid dice-

1e, non

ret , quidue refponderet.

Hinc confcientia pro-

jte fatie«

pria, magiftri atmor, atque cognitio veritatis ; in-

nfeffione

de vero humanus timor, adítantium atrocitas , at-

. fexusy

que mortis periculum imminens maximum in Apo-

ytitudo ,

ftoli mente agebat confli&tum.

Stimulus equidem

jppume.

veritatis agnite , & dilei magifcri dulcis affectus

mun C«

illi ingerebant audaciam, vt voce publica confitere-

jod tunc

tur Chriftum:

Sciebat namque, ipfum Domino di-

Meminerat

ceopit ?

xiffe : 'Tu es Chriftus filius DEI viui.

quando

etiam , quanta aduerfum proditorem , quem tamen

os redé

nefciuerat, füerat indignatione commotus.

Sed ,&

, qiis

promifiones , quas Domino fecerat, illum mini-

;mquam.

me negaturum, fuadebant eidem , vt potius mor-

tem

Vi

$4

252 .

Caput V.

Y8

tem carnis eligeret,

quam anime vitam neparet.

n

E contrario fenfualitas reclamabat : Vt quid fpon-

horum à

te morti fübeundum eft, quum differri valeat ? Eft

giendaci

ne quod tibi indicitur, irremiffibile malum ? Ages

tra boni

vtique poft perpetratam culpam poenitentiam faluta-

fenfudl Atc

rem. Benignus eft, & mifericors Dominus, atque

propte

fuper hominum malitia valde przftabilis,

Facile

Mulitt ,

merebitur veniam , quod non malignitate, aut in-

aülm,

fidelitate, fed tormentorum fola pufillanimitate com-

male füa

mitatur.

Licet deneges voce , corde confitere *

lorum.»

& infons efficieris.

3

Nihil ad DEVM de iis ; que

foris funt, pertinet, qui cordis infpector eft, dicen-

.

Lj

&ij VT.

te facro eloquio

Ego fum, qui probo renes,

& corda.

Confidenter igitur, & lingua tantum

C0]

te illum nefcire dicito prius , quam in te manus

41

iniciant, & trahant ad iudicem.

Voles forfitan 4

quamuis incaffum, tunc dicere , quod nunc absque

fupplicio in tua eft pofitum voluntate. Quid , in-

Ts

quam, agis, cur contraria multipliciter meditaris ?

]

qie

Rumpe moras, propere loquere, ne fufpectus ha-

tem i

bearis in crimine.

Qualis confli&tus ? qualis con-

quoque

certatio ?

Aderant angeli , aderant & daemones.

TUm w

Daemones quidem parati ,. vt raperent

5

L]

angeli

illos dul

Vero , vt coronarent,

Incredibili prorfus agone

düm am

flu ïuabat mens Petri

nolebat negare Chriftum,

; &

nec propofitum valebat ferre fupplicium,

Quo-

t Den

niam

l

Confiderationes de Pajf. :Dom.

253

Demret.

niam vero nec latere poterat , nec filere licebat

id fpon

horum alterum oportebat ipfum eligere

'Tandem

t^l

mendacium aduerfus.veritatem , & iniquitas con-

tra bonitatem in bellatoris mente preualuit.

Nam

Àgs

1 flutts

fenfualtas rationi, & caro fpiritui dominata eft

$, df

propterea eum negauit coram omnibus, dicens;

Facle

Mulier , non fum.

Quo dico, exiit foras ante

aut im

En mulier , qu

atrium , & fübito cantauit pallus.

l& COT

male füadendo Adam de paradifo expulit , Apofto-

nütere ,

lorum.principem tentando de atrio eiecit

l, que

S. LAVR

NTIVS IVSTIN. loe. cit.

?. Qicen

cap., VIII. pag. 29p.

Ienes,

tanturm

CONSIDERATIO CXVIII

; Inamus.

4At ile negauit eum , dicens : Mulier , mon noui

OrlaD.

illusg.

absque

LUCE. XXIL 57

yuid , i

res modi fünt . conuerforum

inchoatio , me-

T

qitris ?

dietas, atque perfectio.

In inchoatione au-

Xbos ha

tem inueniunt blandimenta dulcedinis : in medio:

jlis cOn

quoque tempore certamina tentationis ; ad. extre-

emones

mum vero perfecionem plenitudinis

Prius ergo

]

a

ilos dulcia füfcipiunt , qua confolentur ; poítmo-

dum amara, qux exerceant; & tunc demum fua-

s ao

ftum,

ï uia, atque fublimia, que confirment. - - Vnde

Qu | & Petrus prius in montem ducitur , prius clarita-

tem

Tif

$5$

254

(

Caput V.

tem transfipurationis dominicee contemþlatur; &

gius pre

tunc demum tentari, ancilla interrogante , permit-

vide, 10

etiam!i pf

titur, vt per tentationem fa&us fibi ex infirmitate

frri tiner

confeius, ad illud flendo , & amando recurreret,

titionis

quod vidiffet : & cum eum timoris vnda in pec-

cati pelagus' raperct, effet prioris dulcedinis àn-

$, !

chora , que retineret.

Sape autem tam diutina

1n [,/717. ]

funt tentationum certamina , quam longa inchoa.

CO

tionum fuerant blandimenta.

Sepe vero maius

datur in inchoatione dulcedinis , minus autem in

Nungui

labore probationis:

Sepe minus in inchoátione

]

dulcedinis, maius in labore probationis. Nunquam

ud

vero laborem tentationis difpar fequjtpïr perfe&io

firmitatis : quia'iuxta fümmam certaminis' remune-

Q

U

ratur quisque plenitudine perfe&ionis. Plerumque

emt(

autem in eo quisque conuerfus labitur , quod,

arie int

dum quibusdam donis gratie , dulcedine inchoa-

qui (cif

apprate

tionis. excipitur , confirmationem! áecepiffe fe'per-

fe&ionis arbitratur , & plenitüdinis confummatio-

intertog

nem sftimat., que adhüc blandimenta effe irichoa-

feettii

tionis ignorat.

Vnde fit, vt, dum fübita tenta-

miferant

tionis procelli tangitur, defpectum fe DEO , &

tulit Pe

perditum. füfpicetur.

Qui fi inchoationi füee non

didt,

muller ]

paffim crederet, adhuc in profperis poiitus, mentem

ad aduerfa prepararet, & vitiis venientibus poft-

intellig

3odum tam firmius refifteret, quam ea- etiani faga-

fed qu

cius

Con(iderationes de Paf Dom.

255

platur; &

cius prætliäifïet. Qu:x quidem tranquillius , fi prze-

*, Dermit.

uidet , tolerat.

Eorum tamen omnino certamina,

itfitmpts

etiamfi preuideat , non declinat; quia curfus no-

tCürreret,

ftri itineris nequaquam peragitur fine puluere ten-

da in pe-

tationis.

edinis

S. GREGORIFS M. li, Mora, XXIV.

m diuti

in cap, XXXIII. B, Iob. Tom. L. pag. 772. 773*

1 inchog:

TO maiu

CONSIDERATIO CXIX.

qutem a

Nunquid & i ex difüpulis es bominis iffius ?

Choatione

Dicit ille : INon fim.

IOAN, XVill. I7.

Nunquat

u

id dicis Petre ! Nonne dicebas nuper, fi opor«

perfeto

^ telme

Q

&& tuerit pro illo animam ponere , te pofiturum

leromque

eam ? Quid igitur fa&um eft , vt ne quidem ofti-

, Quod,

arie interrogationem ferre poflis ? NNum miles erat,

