x ipfo epu

impietatis in Chriftum reddituri, & acerbo, atque

deis vendi

zterno tradendi iudicio.

S& CIRILL. ALEXAN.D. h. X s

, Don füta

nitatis nulla

Joan. cap. XVIII. 3. Tom. IV. pag. z2orr.

t fimplictt

CONSIDERATIO LI

. exipuo,

& Jaqueus ,

Qui autem tradidit. eum , dedit. illis fignum . dicetis :

&& adiutor

Quemcunque ofculatus fuero , ipfe e[l , zenete

aud panum

€um.,

L. C. V. 48

ore coniu.

impetom i

apze ! quantum ícelus proditoris animus fufce-

P

pit! Quibus oculis tunc magiftrum afpexit ?

pempe, o

quo ore oículatus eft ? O fceleratam mentem! Quid

lo-ercllt QUi

n

de-

()

96

Caput. 11.

deliberauit ? Quid aufus eft ! Quod fymbolum pro-

um nddidit

ditionis dedit !

Quemcunque ofculatus fuero, in-

tenti, b

quit: confidebat in lenitate magiftri, quod maxi-

ftraionem .

me illum confundere debuit , & venia omni pri-

fcimus, i

uare , quod tam manfuetum magiftrum prodiderit.

Tc , inqu

Sed cur, inquies, hocíignum dedit ? Quia feepius

qum impmar

ab illis comprehenfus, pertranfiuit ipfis nefcientibus,

u ; neque

limorbo cij

Attamen tunc quoque factum fuiffet, fi non ipfe

capi voluiflet.

Vt hoc ipfum ludam doceret,

de folnte i

LÀ

oculos eorum exczcauit , ipfeque interrogabat

$

defpicere fü

Quem quzritis ? Ipfi vero non noucrant, quam-

vt etiam Y«

uis cum laternis, & lampadibus effent , Iudamque

quando füp

fecum baberent. Deinde,quia dixerunt, IESVM,

quoà multi

ait ille: Ego fum ís , quem queritis ; & rurfüs ;

Tent, qui p

Amice, ad quid veniíi ? Poftquam enim oftendit

modefteque

potentiam fuam, tunc demum id permifit.

loan-

neque enim

nes vero ait, IESVM ad illam vfque horam Iudam

0 homo , a

emendare voluiffe dicendo : Tuda ofculo filium ho-

bioren redd

minis tradis ? INec te pudet , tali proditionis modo

licitinem

vti? Attamen quia ne hoc quidem ipfum cohibuit,

VOnas , QU

ofculum eius admifit, & feipfum libens tradidit.

ih enrio re

Et imimiferunt in illum manus, & tenuerunt eum,

hiberes, qu

eadem ipfa noGe , qua Pafcha comedebant, tan-

fi nc jj j

to erant furore correpti. Attamen nihil potuiffent,

abüines y Y

nifi ipfe id permififfet, Illud tamen Iudam ab into-

bem, d

le

Á

v

rabili füpplicio non liberauit , fd maiori obggxi-

65 ft]ent j

um

Confiderationes de Pa[]. Dom.

97

tbolum pro.

um reddidit damnationi, quod , cum tantam & po-

15 fücro, i.

tentie , & manfüetudinis, lenitatisque eius demon-

Hec cum

Quod maxi-

ítrationem habuerit, fera fzuior fuerit.

ä

À omni pri«

fciamus , auaritiam fugiamus : hzc enim tunc illum,

1 prodiderit

hec, inquam , in furorem coniecit: hzc ad extre-

Quia fepius

mam immanitatem, crudelitatemque illum exercita-

deícientibus,

uit ; neque illum modo, fed etiam omnes , qui ta-

fi non ipf

li morbo capti funt.

Cum enim ad defperandum

m donrt,

de filute inducat , multo magis aliorum falutem

terrogabil 1

defpicere füadet. |Atque ita tyrannicus eft morbus,

tant., quam«

vt etiam vehementiffimum corporum amorem ali-

, ludamque

quando füperet.

Quamobrem admodum erubefco,

3t, ESVM,

quod multi pecuniis parcentes libidinem refrena-

; & furüs:

rent, qui propter DEI timorem noluerunt cafte,

aim oftendit

modefteque viuere. Ideo fugiamus illam , obfecro:

nf loan

neque enim hoc dicendi finem faciam. Cur aurum

orat Tudani

9 homo , adcumulas ? Cur feruitutem tuam acet-

o filtum o

biorem reddis ? Cur cuftodiam grauiorem , cur fol-

jonis moda

licitudinem acutiorem ? Püta, tuas effe omnes auri

m cohibtity

venas, quae in metallis funt, omniaque illa, que

ns tradidit

in zrario regio.

Namfi hanc tantam molem auri

Etenim

Jerunt eum

haberes, cuftodires tantum, non vtereris,

ebant, tf

fi nunc iis, quze poffides , non vteris, fed ab iis

abftines , vt alienis

5

L

multo magis fi plura ha-

j potifint

jum b ito-

beres , idipfum ageres.

Nam pecunie aman-

tes folent , quo plus auri poflident, eo maagis illà

iqri oþpoxi-

D

par-

98

*

Caput Il

(

parcere.

Sed fcio , inquies , hec a effe,

eungie ofa

Ergo in opïnione tantum , non in víu pofleflio

ducite caüte

tua eft.

Sed hinc hominibus, inquies, formida-

pouit , qui

bilis futurus fum

immo captu facilior , diuitibus ,

mundare ?

debt, Acc

pauperibus,, furibus, fycophantis, feruis , omnibus-

que demum infidiari volentibus.

Nam fi vis effe

dolofà inqui

formidabilis , precide anfas , quibus poffünt te ca-

Dominus ai

pere, & vexare omnes; qui hoc ipfuüm facere ve-

miranda hur

lint.

An non audifti hoc prouerbium

*

.

Pauperem,

Non enim.-

& nudum non poffunt centum viri fpoliare ? Ma-

"tamen illum

gnam quippe habet patronam paupertatem, quam

quid venift

nerex quidem ipfe poffit vincere, vel capere.

fic tegebit ,

S. CHRYSOSTOMVS. Honil.LXXXIII

Conuerteref

ille defperan

a. LXX X[Z in Mattb. Tom,- V I1. pag. 793.

ad mortem

CONSIDERATIO LII.

mune vifcera

0 vhiuedfis

Et coufo[lim accedens ad IESE/M , dixit : 4ue Rabli,

queue inimi

Ei ofrulatus ef] eum. . Dixitque illi IESVS :

facinus petp

"mnice ad quid venifti ? Loc. crr. v. 49. 50.

aliquo depte

mmemor namque beneficiorum , beneuolentiz in-

füt, vt eg

gratus , ignarus fceleris', infenfibilis de fe , de

pretio venor

fuppliciis infidelis , inhumanus in Magiftrum, impi-

f dditi? (

us erga fe , auarus de pecunia, tam horrendum

Quare vgl r

proditionis non' erubuit committere facinus.

De-

F Confiteris tn

derat quippe perfecutoribus fignum , dicens : Quem-

Cun-

fiágtts voni

Confiderationes de Paf]J. Dom.

99

Ti f

cunque ofculatus fuero

ipfe eft , tenete eum , &

V poffffo

ducite caute. Quid peruerfius , quid fceleftius agi

$. formida.

potuit, quam auctorem pacis füb pacis ofculo ve-

j d tibus

numdare ? Inimicus pacis pacem fimulando tra-

, Ofmnibus.

debat.

Acceflit vtique ad IESVM, & falutatione

1 1 VIS ele

AÀue Rabbi

dolofa inquit

Ad quem conuerfüus

ünt te cx

Dominus ait: Amice ad quid venifti ? O Magiftri

fücere ve

miranda humilitas ! o difcipuli inaudita crudelitas !

Puyparen,

Non enim reatus difcipuli latebat .Magiftrum , &

iare 2 Ma

tamen illum fe ignorare oftendebat , dicens: Ad

item, quam

quid venifti ? Proditoris facinus blanda alloquutio-

Copere

ne tegebat

nolens illlus mortem , fed vt magis

Péotlii

conuerteretur ad vitam.

De falute vero propria

| 05

ile defperans, propius accedendo vitee auctorem ,

ad mortem ofculatus eft.

Cuius non horrefcant

JIL

nunc vifcera in tam obdurata mente difcipuli ? Dic,

ho Rabl

o vniuerfis crudelior, quid iniurie , quid damni ,

IAA

quaeue inimicitiarum precefferit caufa , vt tantum

facinus perpetrares ? Mapiftrumne tuum in fcelere

p

aliquo deprehendifti ? An forte tibi quidquam de-

yolenti 10

fuit, vt egeftate compulfüs , maieftatis Dominum

de fe, de

pretio venumdares ? Dic , oro,dic, que tanti cau-

rüm, imple

fa deliti ? Cur taces ? Quare concidit vultus tuus?

horrendunt

Quare vel poft perpetratam culpam reatum non

pu, De

confiteris tuum ? Cur prefente adhuc Domino non

flagitas veniam , qui pro peccatoribus redimendis

eut

1

fa-

Ü

100

Caput. 11.

fa&us eft homo ? Ad indulgentiam füfcipiet te, fi

Àn

tamen humili confeffione fatearis . delictum.

Vt au-

qvcmF

tem video , nimio fuffufus rubore nil loqueris, cupidi-

jue: f

tatis laqueo iam necatus, in baratrum defperationis

jrode edm

immergeris.

'enaltlori

S. LAVRENTIVS IVSTINIANVS. de

per ponfef

triumpbali Chrifli agone cap. VIl.pag. 294. 295.

per prodit

dunt. fanu

CONSIDERATIO LIII

completum

dederunt 1

Zhmice ad quid wenifli $

LOCO CITATO

pis in fpi

ccedens vero Iudas Chrifto, dixit : Aue Rabbi,

fies tQUI

A

& ofculatus eft eum.

Nouus fane proditio-

Q toletnt

nis modus, ab ofcuio , & compellatione prodiens.

C] l(blm,

IESVS autem dixit illi

Amice ad quid venifti ?

Tübltmem t

Quid me gaudere iubes, dum mihi malum infer

dubus ope

cogitas ? Quid me verbo delinis, dum opere per-

bus iniquo

cutis ? vocas magiftrum , cum non fis difcipulus.

tisne, quar

Quid charitatis iura confodis ? Cur pacis fymbolum

tis ? Iider

infignum proditionis conuertis * Cuiusnam exem-

fitos, qui

plo hoc peragis ? Num fic vidifti nuper merctu-

Ftenim v

cem pedes ofculantem meos ? Num fic vidifti cen-

etis : cum

turionem in genua procumbentem ? Num forte dze-

QUs jn vol

monas ita füccumbentes vidifti ? Noui

quis tibi

Diabolus tibi ta-

pxe, & t

dolofi ofculi viam monftrauerit.

Confcientià

lis amplexus modum fuggeflit : tu vero improbo

Ecdüm i

copfiliario obtemperans, eius voluntatem exíeque-

T1$,

Confiderationes de PalJ.. Dou.

'Xor

Cpiet te, f

Ki$

Amice ad quid venifti ? Íniqua pa&ta imple,

, Vta.

que cum Pharifis iniifti. Venditionis fyngrapham

Kris, qipidi-

abfolue : fübfcribe illi negotio, quod pollicitus es :

leerationi

prode eum , qui prodi cupit : iam prater loculos

venditionis marfupium poflide : cede latroni, qui

LANVS

per confeffionem ordinem adepturus eft, quem tu

jf

per proditionem amififi. "Tunc accedentes iniece-

runt.manus in IESVM , & tenuerunt eum.

Tunc

AXL

completum eft propheticum illud eloquium : Circum-

CITATO

dederunt me ficut apes fauum , & exarferunt , ficut

ignis in fpinis ; ac rurfum : Circumdederunt me ca-

Áue li,

nes fulü, tauri pingues obfederunt me.

Verufa

ne proditio-

o tolerantiam , que foli ipfi competit ! In celo

e prodiens,

id venifti ?

Cherübim, & Seraphim, cum non audeant refpicere

jum inferré

fublimem eius gloriam , vultum füum alis, ceu ma-

nibus operiunt, & in terra, dum caro eius mani-

opere ptt«

bus iniquorum teneretur, id ille patiebatur.

Vides

; Gifcipulus

tisne, quam patientis, & benigni Domini ferui fi-

; fymbolum

tis ? lidem ergo eftote erga inimicos éonferuos ve-

snum exette

ftros, qualem erga inimicos fuos Dominum vidiftis.

x fyeretti

Etenim vos quoque ad cenam fpiritualem vocandi

vidit ce

eftis : cum Domino recumbendum vobis erit, Ne

m forte de

quis in vobis TIudas moribus reperiatur * omnes cum

j, QUi tibi

pace, & tranquillitate accedite : Omnes cum pura

lus tbi t

confcientia Seruatori accurramus. Ipfe namque eft

yo imrod

fidelium ieiunium , atque-conuiuium : hie. nutritius,

f egfeque-

la

&

fi$,

102

Coput 11.

(ii

& nutrimentum , bic paftor, & ouis. Ipfi gloria

fere, tianl

in fecula fieculorum, Amen.

turum.

E

S. CHRYTSOS TO MFS, Homil, de - proditione

Yuitsmodi f

lude "([m. IL. pag. 722. que bomilia , etft (lilà. quandam

die erga &

diuerfttatem.. exbibeat , non tamen folidum fundamentum

gonitione :

fuppetit ,| cur . Chryfoftomo abiudizetur,

utcmdm

[, cum ina

focordes füc

CONSIDERATIO LIV.

1tque alterz

fique prate

Juda ofculo filium bominis 1radis? 1uci Xxtt. 48.

quid in nobi

ed age , confidera , quam. opportune impuden-

15, qud,

*

tem tangat animum , & ea loquatur, que vel

pa Prophet

faxeam mentem queant emollire.

Etenim fimul

Tod tomon

atque [udas accefliffet ad eum, ofculaturus , quid

belts, paru

ait ? Iuda ofculo filium hominis prodis ? Nec ipfa

ditens : Pro

proditionis fpecies pudorem incutit.

Hasc autem

DO per x

dicebat, taxans , ac pungens illum, priftinzque com-

Concliemini.

Attamen cum Chriftus

monefaciens confuüetudinis.

& admirand

tam multa tum feciffet, tum dixiffet , ille tamen

15, qu pref

nihilo factus eft melior, non quod parum effet po-

Gpit, càtem

tens, qui monebat, fed quod ille vecors.

Chri-

Wett, quor

ftus autem ,. cum hec omnia prefciret , non defiit

quenter aghj

tamen ab initio víque ad finem fümmam exhibere be-

m de(itr.

Et nos igitur , cum hec nouerimus

nignitatem.

dityis obf

dileGiffimi , debemus infatigabiliter , ac per omne

Citat al Offie

tempus fratres noftros negle&os inftruere , ac mo-

qüe TIoteat,

nere,

ä

Confiderationes de Pafl. Dom.

105

lpfi eloig

nere, etiamfi nihil ex admonitione fru&us fit redi-

turum.

E:enim fi Dominus , qui praenouerat

de proditig

huiusmodi futurum euentum , hac vfus eft follicitu-

Til quindan

^

dine erga eum , qui nihil fru&us laturus erat ex ad-

fuidaniattum

monitione : qua tandem venia digni fuerimus nos,

fi, cum incertus fit nobis rerum euentus , adeo

focordes fuerimus circa proximi falutem, poft vnam,

lV.

atque alteram admonitionem eos deferentes ? De-

: XXIL Af

nique prater hec omnia, quze dicta funt , etiam ,

quid ín nobis ipfis accidat, confideremus , reputan-

e inpute

tes, quod , eum DEVM nobis quotidie loquentem

ir, que vd

per Prophetas, per Apoftolos ofcitanter audiamus,

tenim. fimul

haud tamen definit, vel appellare, vel docere re-

"

turus , quid

belles, parumque attentos. Quin & Paulus clamat,

;2 Necipf

dicens : Pro Chrifto legatione fungimur, tanquam

Hac autem

DEO per nos obfecrante, rogamus pro Chrifto, re-

aaque Colte

conciliemini DEO, Quod fi dicendum aliquid nouum,

um Chrftus

& admirandum , haud tantumdem laudis meretur

.ile n

is, qui prefcit futurum , vt is, qui confilium.ac-

um ellét po-

cipit, obtemperet, atque ita in confülendo perfe-

ps, Q

uerat, quantum is, qui frequenter locutus, fre-

, non defit

quenter adhibita monitione, fruftratus eft, necfic ta-

oyhribere be«

men deftitit.

Nam priorem illum fpes futurze au-

: goucrim

ditoris obfequentie, etiamfi fegniflimus fuerit , ex-

cpr omy

citat ad oflicium admonendi : contra hic, cum affi-

ete, D V

due moneat, nec audiatur, nec eo tamen defiflat,

OU

ferui-

i 3

(

104

" Caput 11

Eoc df il

feruidiffimv cuiusdam , ac veriffime charitatis ar«

ais ofcula

gumentum prabet, qui cum nulla fimili fpe ala-

tur,tamen ob vim amoris erga fratrem, non defi-

qui dcit

mit ilius agere curam.

Tr ofeuatus

205 docett.

S. CHRYSOSTOMVF'S, Conc, E. de Lazaro

deretur, & |

8. FV. lom, L pag. 713. 714.

oficis non

CONSIDERATIO L V.

entibos pat

?

quit, ab ii

Juda efculo Filium bw;z,im's tradis

*

LOC,. CT.

henditur : $

attma CCDUCr

apna diuine fignificatio poteftatis, magna di-

M

Tunt retror

fciplina virtutis.

Et confilium proditionis

quo colefti

aperitur , & adhuc patientia nonnegatur. Oftendifti

Tet, Fhane

Domine, quem proderet , dum occulta manifeftas,

tis indicium

Oftendifti etiam, quem traderet, dum dicis: Filium

Ehgït Vol

hominis ; quia caro , non Diuinitas comprehenditur.

tur vincua.

Yllud tamen plus confutat ingratum , quod eum tra-

prehenditur

diderit, qui, cum effet DEI Filius, propter nos tamen

Filius hominis effe voluiffet. Quafi dicat : Propterte

$ 4N

füícepi ingrate, quod tradis. En hypocrifin. Ergo per

h63 G.

interrogationem pronunciandumputo , quafi amantis

C0]

affe&u corripiat proditorem : Tuda ofculo Filium ho-

minis tradis ? Hoc eft , amoris pignore vulnus infli.

E du (Jmlg

gis, & charitatis officio fanguinem fundis, & in-

ütbatur

ftrumento pacis mortem irrogas ? Seruus Dominum,

cnucif

difcipulus prodis magiftrum , ele&üs au&orem ?

Toc

ubatur ji

: Con/idämtiones de Pa[J. Dom.

105

lus M Hoc eftillud: Vtilia vulnera amici , quam volun-

il f

taría ofcula inimici: proditori hoc ; pacifico vero

1, non defis

quid dicitur ? Ofculetur me ab ofculis oris füi.

Et ofculatus eft, inquit, eum. Non quo fimulare

nos doceat, fed vt neque proditionem refugere vi-

l d Lon :—

deretur, & plus afficeret proditorem , cui amoris

officia non negaret ; fcriptum eft enim : cum odi-

entibus pacem eram pacificus. Et figno dato , in-

LY. L

quit, ab iis , qui cum fuftibus venerant, compre-

LOC, QT.

henditur : Sed Dominum omnium myfteria, non

arma tenuerunt.

Denique locutus eft , & cecide-

5, fripma d-

runt retrorfum.

Quo mihi legiones Angelorum ,

l proditionis

.. Offendift

quo coleftis exercitus ? Vox Domini fola plus ter-

3 manifefts,

vet,

Hanc ille ad demonftrandum diuine maiefta-

dicis : Filum,

tis indicium , qui in pe&tore Chrifti recumbebat ,

nprehenäitur.

eligit. Volenti ergo iniicit manus turba, ne&un-

tur vincula. O amentes ! o perfidi ! nón fic com-

od eum tre

prehenditur fapientia, non fic tenetur iuftitia.

er nos (amet

S. AMBROSIVS. lib. X. expoft. in. Lucam

: Propterte

W. 63. (9c. Dag. 1$17. 1$18.

fr. Egore

quaf ais

lo Fl 20

CONSIDERATIO LVI.

» volpus infl

luda ofiulo Filium bomimis tradis ? . Loc, cIT.

jndis , &

Urbatur , cum videt proditorem , non quod

;; Dominuth

T

crucifigendus effet, fed quod ille periret. — Tur-

qutoret 5

babatur igitur , quod prafcirct laqueum , & poft la-

H

t

U

C

i 4

queum;

106

(

Caput 11,

queumfüpplicium. Et cum illius fcelus cognoffet, ad

Non etif

vfque extremam horam tulit illum, nec repullit , fed

tor! hanc

ofculatus eft proditorem. Dominus tuus ofculatur, &

Sed quom

labiis excipit eum, qui ftatim pretiofum fanguinem

quod magi

fuum effufurus erat ; tu vero pauperi ne panem qui-

Ne dixit

dem porrigere dignaris; nec reuereris legem, quam

Gorem; f

pofuit Chriftus : his enim oftendit,non folum pau-

flor , nec

peres, fed etiam eos , qui nos ad mortem dedu-

füte, i

cunt, auerfari non oportere, INe mihi igitur hoc

p tempor

dixeris , ille-mihi mala contulit ; fed cogita , quid

ofculum 1

Chriftus fecerit , qui ad crucem vfque , per ofcu-

quim, prc

jum, quo proditurus erat, proditorem emendare

militztis

curauit,

Et vide, quam ad pudorem pertrahat :

Sl C]

Iuda, inquit, ofculo Filium hominis tradis? Quem

] Ro

non emolliuiffet, quem non flexiffetilla vox ? quam

feram ? quem adamantem? Sed . non miferum illum.

C0

Ne itaque dicas, ille talem hominem occidit, ideoque

IV i

illumauerfor. Etiamfi gladium in teillaturusfit , & in

D7

guttur tuum dexteram immerfurus , ipfam dexteram

ofculare , quoniam Chriftus os illud ofculatus eft,

|

quod fuüi czdem patrauit.

Et tu igitur ne odio

1dt, ing

pabeas, fed lachrymare , & miferere infidiantem.

|

YOCe pe

Dignus enim eft, cuius mifereamur , & quem de-

ÜeDUS arm

ploremus. lllius enim domeftici füumus , qui pro-

Yet, HOI'U

ditorem ofculatus eft; nou enim finem faciam hoc

belitor r

protulit.

repetendi ; & ofculo ipfo duldqa verba

Tabils dx

Non

—

| Confiderationes. de- Paff. me

107

fbb d

Non enim dixit: o exfecrande , ofceleftiffime prodi-

Ilit, fed

tor! hanccinegratiam nobis tanti beneficii rependis ?

iatur &

Sed quomodo ? Iuda , proprio nomine compellans ,

Dguinem

quod magis miferantis erat , & reuocantis, quam irati.

1 qui«

Nec dixit doctorem tuum , dominum , & benefa.

0. quam

&orem ; fed filium bominis.

Etiamfi vero nec do-

lüm pate

&or, nec dominus tuus effet, eumne , qui ita man-

t dedi.

fuete, ita fincere erga te affe&us erat, vt etiam

itur hoe

in tempore proditionis te ofcularetur, cum etiam

1, qui

ofculum illud fignum proditionis effet, eumne , in-

X ofqu-

quam, prodis ? Denedi&tus es Domine! quante hu-

mendare

militatis, quante patientie exemplum nobis dedifti.

trahat t

S. CHRYSOSTOMV'S. Honil. X X I.inepift.

Qu

ad Roman. circa fimem, Tom, I X. pag. 677. 675.

? qum

m ilum,

CONSIDERATIO L VII.

ideoque

lESFS itaque fciens ommia , que wventura erant

fir, &in

dexteram

þl;er euti , proce[fit , & dixit eis: Quem qua-

ltus ell

rilis ? CPc, YOANN. XVIII. 4.

ne od

uda, inquit, ofculo Filium hominis tradis ? Hac

I

jdiantefit.

voce percuffus proditor parumper fecefíit , qua-

tenus armatis militibus circumuentionis locum da-

qum de

ret. Horum vero nihil veritus Dominus, tanquam

qui pro

yiam Dot

bellator robuftiffimus , & Chriftiane militie infüpe-

m detinere cupiebapt , pro-

Pf?tü'ic.

rabili,sï dux, iis, qui eu

L5

ce-

N

(

108

Caput 1.

cedens obuiam, dixit: Quem quzritis ? O Regis

efftilite

noftri magnanimitas ftrenua ! affiftit , loquitur , in-

piltt, Y

*

e

bonitatis f

terrogat , dicens : Quem queritis ? Illi vero

IESVM Nazarenum.

Quibus Dominus : Ego fum.

gratis qcec

DN UA

Non fugit, non latitát, non fe excufat , non fe

Ju0. ià

( 1

defendit, fed inquit: Ego fum. Qus eft ifta con-

ISVS, '

feffio ? que tam compendiofá refponfio ? Quid eft

qunum a

diceze : Ego fum ?. Dixiffet faltem : Ego fum, quem

&

queritis ; ego fum , quem tenere de(ideratis ; vel ,

Cirjfi ag

quod his excellentius eft : Ego fum DEVS , ego

fum, qui creaui ccdlum , formaui terram , plafmaui

601

hominem , atque vniuerfa guberno.

Magnum hoc

Preft,

effet, veriffimum, honorabileque.

Expreffius tamen,

fütid:]

profundius, ac venerabilius explicauit fue celfitu-

dinem maieftatis , fuze Diuinitatis potentiam , fim-

pliciter inquiens : Ego fum.

Quee nämquc funt ,

Toft

in eo, quod mutabilia funt, in eo, quod a feipfis

eoho

non fünt, in eo , quod finita fünt, eorum nullum

modo dice

dicere poteft, ego fum. - - llle itaque folus eft ,

ituittm, |

qui fempiternum habet effe , immvotabile , atque

eim in ]o

beatum.. Qui a nullo eft, nullius indiget ; nusquam

permittent

decít, qui fine contradictione potens eft , fine

num in fü

errore fapiens , fine paffionis motu iuftus, fine per.

Vt ipiur

fonarum acceptione beneuolus , fine infirmitate pa-

detet , no;

tiens,

)

]*

ine gquiparatione fummus, fine defe&u bonus,

fitenie i

fine fui derogatione mifericors, Qui in eo, quod

effen-

x

Confiderationes de Paff. Dom,

109

O Teris

effentialiter e?c", a nullo bi'c, fed oinnibus, que funt,

lt n

preftat, vt fint.

Qui namque funt bona, ipfius

ll Vero :

bonitatis fa&a funt ; que habent virtutem , ab ipfo

Epo (um,

gratis acceperunt ; & qucecunque funt, vtique ab

, hn fe

illo fa&a funt, qui ait : Ego fum.

Ipfe Dominus

Miscon.

IESVS , verbam Patris , DEVS , & homo, ho-

Quid eft

minum mediator, & vniuerforum Conditor.

Im, quen

S. LAVRENTIVS IVS TIN. de triunpb,

ljs ; vel,

Chrifli agone. cap. V.II. pag. 295.

T$ , QQo

, pifinaui

CONSIDERATIO LVIII.

zum hoc.

Proce[fit , & dixit eis : Quem quaritis ?. Refponde-

Ius tamel

yunt ei: 1ESP .M Nazarenum.. Dicit ejis 1ESI/S :

ye Celftu«

ego fum,.| C?c,

LOC, CIT,

jam , fin-

To&u proditor fatellitibus Iudzorum , vna cum

que fünt,

| a feipfis

cohorte fecum affümptis acceflit.

Etenim, vt

m nullum

modo dicebamus , putabat fe cum capturum ctiam

olus eft,

inuitum , fatellitum numero fretus : inueniet tamen

o , du

eum in locis confuetis diuerfantem , die nondum

J

$

permittente , vt alio concederet, fed no&e Domi-

j

qua

e j fine

num in fuis, vt ita dicam, habitaculis retinente.

, fine per

Vt igitur eum animo vana Chriftus agitare often-

ite pe

deret, non exfpectat quidem , dum irruant , fed

ftrenue. eis obuiam procedit, oftendens , ignotum

Qu bonti

fibi non effe facinus, & quia diffcile non erat fu-

e0, QUOd

d-

tu-

1YO

J

Caput 11.

vifo nece

turorum prefcio diffugere, paffioni fe ipfum offert,

non inuitus, nec vi ad fübeundum iftud periculum

adiitille q

adactus, ne Gracorum fapientes inde fübfànnandi

qui feri

Occafionem acciperent , crucemque fcandalum ? &

$d vrgei

rebatur , n

offenfionem ponerent fü leuitatis , neque domini-

cida ludeus in Chriftum füpercilium tolleret , ex-

quid mirab

iftimans, fe ei vel inuito preualuiífe,

Interrogat

mum qui

Vero eos , qui ad fe comprehendendum venerant,

etim, e0$

non , quod ignoraret, quem quzrerent, fed vt

pie. Sol

m Cheiti

nos in re&a fententia confirmaret , nufquam fe ca-

fentibus. 0i

ptum iri, nifi querentibus vltro fe offerret, often-

dendo, eos ne prefentes quidem, ac fpectantes

enim often

agnofcere poffe eum , quem quaritant.

Obferua

te ait: En

enim, vt eo palam, & aperte clamante , quem

manum , (

queritis , non ftatim fübiecerint : adfumus , te, qui

ditinaque v

nos alloqueris , comprehenfuri

igno ferm

fed tanquam de

aliquo abfente, aut quem non cernerent, IESVM,

in term :

inquiunt , INazarenum.

Sed dicet forfan aliquis :

Ceatarum

miles forfan , & Iudeorum fatellites IESVM igno-

amque se

rabant ? Sed refpondemus, cauffam non effe, cur

Tinas fofti

lie, &

quisquam hoc obiiciat : quomodo enim eum igno-

raffent facerdotum miniftri, qui in templo doce-

üfem vnin

bat per fingulos dies, vt Seruator ipfe teftatur ?

li Rruitur,

Verum nequis huiusmodi tretus fermonibus de recta

dendum Ye

fententia decederet, diuinus Euangelifta hoc pre-

deos deflet

uifo

qu erdtbi

Confiderationes de Pa[]. Dom,

11I

um offert

uifo neceffario addidit, cum militibus, & miniftris

periculum

adftitiffe quoque ludam , qui tradebat eum.

At ,

Dnmandi

qui fieri potuit, vt Dominum proditor ignoraret ?

dl ?&

Sed vrgebis, no&tu, & in tenebris eum , qui que-

t domini-

Verum nun-

rebatur , non facile agnofci potuiffe.

leret, et.

quid mirabilis eft fcriptor libri huius , qui ne mini-

Interrogt

mum quidem iftud improuifum reliquit ? Dixit

Venerant,

enim, eos cum laternis & facibus in hortum irru-

t, fed vt

piffe.

Soluta igitur omni verbofaà loquacitate, diui-

mm fecy

na Chrifti dignitas elucet, qui feipfüm quidem quz-

rentibus offert, nondum tamen agnofcitur.

Vt

Tet, oflen-

fpettantes

enim oftenderet, fe ab iis non poffe cognofci, aper-

Obferm

te ait: Ego fum. Deinde, vt inanem effe militum

e, quen

manum , & omnium hominum vires prz ineffabili,

y, te, qui

diuinaque virtute nihil effe demonftraret, miti àc be-

nigno fermone eos allocutus, turbam quaerentium

nqum de

in terram profternit , vt hinc difceremus, rerum

, IESVM,

i aliquis :

creatarum naturam ne quidem DEI vnam vocem,

VM igno«

eamque perhumanam ferre poffe : quomodo ergo

minas fuftineret, vt in Pfalmis dicitur : Tu terribi-

; effe, cüt

lis es, & quis refiftet tibi ab ira tua ? Signum

eum igno-

autem vniuerfalis cafus gentis ludaicze hoc particu-

qplo doce-

telatur?

Jari ftruitur, quod contigit iis, qui ad comprehen-

dendum venerant.

JUS de 1'(,'&3

Vnde Hieremias propheta Iu-

hoc pre

deos deflet dicens : Domus 1írael cecidit, non eft 2

qui excitabit eam.

uio

Rei autem neceffariz i.magq

ifte

|

112

Caput 1f

non comy

ifte cafüe eft ; docet quippe, omnino ruituros , qui-

d('r lmy

cunque in Chriftum flagitia patrarint,

Oulf 2

S. CYRILL. ALEXAND. l. XL in

pprehenc

Dan, cap. XVIIL , 4. Tom. IV. . 1013

venerant ,

nerat,

t E

CONSIDERATIO LIX

uendo, !

Pt ergo dixit eis : Eso [um , abierunt. retrorfum ,

dnde quia

C? ceciderunt in terram. 10AN. Xviit, 6.

t potef

de nefcie

bi nunc tmilitum cohors, & miniftri P incipum,

od

-ac Pharifeorum ?. Vbi terror , & munimeti

armorum ? Nempe vna vox dicentis, ego füm ,

Ti LU

tantam turbam , odiis ferocem , armisque teu;bid

C(

lem , fine telo vllo percufüt , repulit , ftrauit,

DEVS enim latebatin carne : & lempltvrnus dies

Vi dii

iti membris occultabatut humanis ,'Vt laternis, &

facibus quxreretur occidendus a tenebris,

Ego

lomi

fum , dicit , & impios deiicit

Quid. iüdicaturus

81

rüm,

faciet , qui iudicandus hoc fecit ? Quid regnaturus

poterit, qui moriturus hoc potuit ? Et nunc vbique

qui virtu

us jll

per Euangelium , ego füm , dicit Chriftus ;

& &

manifeffe

ludzis exfpe&tatur Antlchr,&ue, vt fetro redeant

igtisin Q

& in terram cadant, quoniam deferentes cocleftia,

terrena defiderant

Certe àd. comprehendendum

fémpeffas

IESVM perfecutores cum traditore venerunt, qüem

Cidt dicens

quærebant ; inuenerunt, audxerunt ego fum: quare

U vdox g

hon

Confiderationes de Paff. Dom.

113

!

non comprehenderunt , fed abierunt retro, & ceci-

105 qui

derunt, nifi quia hoc voluit, qui potuit, quidquid

[ yïm

voluit ? Verum fi nunquam fe ab eis permitteret

apprehendi, non quidem illi facerent , propter quod

1

venerant, fed necipfe faceret, propter quod ve-

IX,

nerat.

Eum quippe illi occidendum quzrebant fe-

Pro-

If

uiendo, fed querebat nos & ipfe moriendo.

(217]

in,

inde quia tenere volentibus, nec valentibus often-

lil, 6

dit poteftatem fuam ; iam teneant eum , vt faciat

de nefcie itibus voluntatem fuam.

Jrincipt,

: fhünimefd

S. AVGVSTINVS. Trattat, CX LT. in Ioan.

ego fümi ,

Jom. III. part. IL. pag. 7$4.

j Certibie

.CONSIDERATIO LX.

4 fraui,

órtus die

Pt dixit eis : ego Jum ; abierunt rvetror[um.

tterris , &

LOC.

CIT.

I EgO

i humilitatis eius admiranda vix ferimus , fono-

jüdicaturus

S

rum, atque terribilem maieftatis eius aduentum

regnamrus

qua virtute toleramus ? Hunc tonitruum aduen-

inc vbiqué

tus illius , etiam pfalmifta infonat, dicens : DEVS

i & d

o fedeant

manifefte veniet, DEVS nofter, & non filebit :

ignisin confpectu eius ardebit , & in circuitu eius

; cieftiy

tempeftas valida.

Hinc Sophonias Propheta denun-

xndendum

ciat dicens : Iuxta eft dies Domini magnus , iuxta,

unt, quet

& velox nimis.

Vox diei Domini amara, tribulabi-

um qüïll'e

tur

hoj

114

Cap'ut M.

(

tur ibi fortis. Dies irz, dics illa, dies tribulatíonis,

tüdiondu

& anguítiz , dies calamitatis , & miferim , dics te-

ipmortal

nebrarum , & caliginis, dies nebule , & turbinis ,

fenri mot

dies tube , & clangoris. - -

Quem Ioel quoque

ipfà non

confiderans , ait: Conturbentur omnes habitatores

erpo vit

terre, quia venit dies Domini , quia prope eft dies

formonum

tenebrarum , & caliginis , dies nubis, & turbinis.

trapnitodi

Magnus enim dies Domini, & terribilis valde, &

$6

quis fuftinebit eum ? Sed quam incomprehenfibilis

l

XXXIH

fit, atque inconfiderabilis ilia magnitudo , qua in

fecunda oftenfione venturus eft , bene vtcunque

C0

perpendimus , fj primi aduentus pondera follicita

confideratione penfamus.

Certe vt nos a morte

Vi dii

redimeret, mori Dominus venit; & defe&tum no-

ftrz carnis in füo corpore, ponasque tolerauit

af &

qui, priusquam ad crucis patibulum perueniret ,

N

tltia

teneri, confpui, illudi, & alapis codi fe pertulit,

fnundüm ?

Ecce ad quanta propter nos venire probra confen-

poris eius,

fit: & tamem, priusquam fe teneri permitteret ,

lE Siquidem t

perfecutores fuos requifiuit, dicens

.

4

Quem quz«

pibus , &

ritis? Cui illico refponderunt : IESVM Nazarenum.

Tultitudo à

Quibus cum repente diceret: Ego fum, vocem fo-

Cum türbe

lummodo mitiflime refponfionis edidit, & arma-

mm,&i

tos perfecutores fuos protinus in terram ftrauit,

fübfiferet ,

Quid ergo fatturus eft, cum iudicaturus venerit ,

üfiio m

qui vna voce hoítes íuos perculit , ctiam cum

1u-

o vtiq/qe

Confiderationes de. PafJ. Dom.

11j

Julau'onis,

iudieandus venit ? Quod eft illud-iudicium , quod

s (s t«

immortalis exerit , qui in vna voce non potuit

turbinis,

ferri moriturus ? Quis eius iram toleret, cuius &

d quoque

ipfa non potuit manfuetudo tolerari ? Confideret

abitutores

ergo vir fanCtus, & dicat : Cum vix paruam ftillam

t e( dies

fermonum eius audierimus , quis poterit tonitruum

; lutbinis,

magnitudinis illius intueri ?

valde, &

ehentoilis

S. GREGORIVS M, lib. XVIT. Moal.cap,

Qu

AXXILILin capt XXV lob Twm. L. pag. $56.

Vvtcotique

CONSIDERATIO LXI.

3 folliciti

$ a morte

F* dixit eis : Ego fum ; abierumt retror[um.

0

eAum no«

LOC. CIT.

tolerauit

fz

(

*s

am exardefcente ad. effe&tum fui fceleris ,

f'üenitet ,

uitia Iudzorum, cum DEVS effet in Chrifto,

» pertuit

mundum reconcilians fibi, nulla vis templo cor-

$a confer«

poris eius, nifi ipfe permitteret , potuiffet inferri,

"tüitteret,

Siquidem terribilis illa militum cohors, & a princi.

uem que

pibus , & Pharifeis miffa cum gladiis, & fuftibus

afiremum.

multitudo , ita vna Domini voce perculfa eft, vt,

vocem foe

cum turbz dixiffent, IESVM fe querere Nazare-

&ame

num , & ipfe refpondiffet, ego fum, nemo eorum

ul (frallit«

fubfifteret , fed omnes fimul amiffo membrorum

- venerit

Officio, retrorfum a&i, elifique corruerent.

In

tion) CU

quo vtique diuing erat poteftaüs indicium , qux

j

/4

k

im-

116

Caput 11.

impiorum conatus, non

rmis contrariis , neque

C0

vllius creature potentis auxilio , fed íola verbi

- Junm e

virtute profterneret. Quia vero faïuando humano

auian d.

generi alterius operis rat&io congruebat, nec poflet

IES]

fanguis Chrifti pretium credentium fieri, fi Redem-

que

toríe non fineret comprehendi ; àdmifit in íe im-

fl

pias manus, & cohibita eft potentia Deitatis, vt

perueniretur ad gloriam paffionis.

Cuius vtique

que

inanis fuiffet fpecies , & nulli profutura imago to-

tem, fed c

lerantig , nifi vera Diuinitas veris fe humane car-

quod us

nis fenábus induiffet: vt vnus DEI, atque homi-

tradit, ai

Stibt aui

nis filius, aliunde intemerabilis ,. aliunde paffibilis ,

mortale noftrum , per fuum immortale renouaret,

Taduerte ]

Et ideo moftitudine , ideo formidine non carebat,

waledicit

vt ad euincendas huius mundi perturbationes , non

oftendere í

folum nos facramento fufceptionis ,fed etiam exerm

&f Indt

prodentem,.

plo fortitudinis roboraret. Nam iniufta videretur

eius ad patientiam cohortatio, cui nulla effet in no-

poftquam e

ftra infirmitate communio.

teatt, qu

S. LEO MAGNVS, ferm, L XIV.de Paf

libebtnt e

Dom. pag. 140.

li, dig

16, Vfyue

Tatetn exhib

Cün iftis fit

do, vt iny

Qerddi e

CON-

Confiderationes de Paff. Dom,

117

*, feque

CONSIDERATIO LXII.

l. verbi

lterum ergo interrogauit. eos : Ouem quaritis? Illi

0 hümano

net pofíct

