uerfus Dominum, & aduerfus Chriftum eius medi-

taretur. Non dixit: Tolle, tolle, crucifipe eum.

Non erupit in improborum vocem, vt infontis, di-

vinique fanguinis in fe,. fuamque progeniem vitio-

nem

Confiderationes de Paff. Dom.

Sot

J erat H

fier arcefferet; fed in lege Domini voluntatem hae

Maria ä

bens, & in ea, feu quiefceret, feu ftaret, conti-

nue meditans, diuino fpiritus latice mentem irriga-

l, (a) :

bat

Ftre m

Boni nempe preceptoris ludum frequentaue-

rat, eiusque veftigia fe&tatus erat.

O probum viri

'ngUen.

H

diuitis confilium ! o vere prudentem mercatorem !

ndum

:

qui terrenarum opum compendio coleftes rapuit ,

& in fe vite thefaurum condidit,

Pilatus autem ,

[

3nquit, ( MARCIXV. 44.) mirabatur, fi iam mortuus

(V,

effet.

Mirabatur, quomodo vita mortem obiitfet :

Y D

quomodo fpiritus hominum promus condus fpiri-

tum reddidiffet. Ita plane mortuus eft, o Pilate,

difijte

fed fponte fua.

Poteftatem enim habet ponendi

"—— -

hii

animam füuam , & poteftatem habet, iterum fu-

1endi eam.

Ita, mortuus eft, vt mortem de-

)minus

predaretur; vt hominem compedibus ligatum vi-

uificaret ; vt primogenitus ex mortuis factus, re-

cogno-

onfen.

furrectionem ex mortuis affunderet ; vt abforbere-

tur a vita, quod mortale eft,

TCUQ

S. IO4NNES. DAM.AS C.. Homil. in Sab-

| enim

bat, fanti. dom, 11. pag.-827.

fülen.

ia ad-

di

N

S

JJ

$,

«

R2

eum.

eU

TW

d

;, di

Vitio

C

CON-

|

202

Caput X1X

fiue tf

CONSIDERATIO CCCXXXV.

fungü

bu, ]

-Hic accefit ad. Pilatum, ? petiit corpus IESF.

Tunc Pilatus iuffit: veddi corpus.

LOC.

CIT.

geror

dicame

cmuot .

um igitur effet fero, completis in paffione, &

C

morte Chrifti myfteriis, vir -quidam bonus

Proph

&iuftus, nomine Iofeph, audacter introiuit ad Pr æ-

1yfop

deaibal

fidem, & petiit obnixe, vt tolleret de cruce cor-

pus.

utem

Audacem illum, atque intrepidum magiftri

fecerat amor

& debitze humanitatis officium, — Mi-

guftab

nime expauit Pharifeorum, atque Pontificum ra-

nox f

& lum

biem, non Prafidis crudelitatem eft veritus, neque

humile fplendidi Dominici corporis opus erubuit,

101 f

Propterea, ne facratiffimum Magiftri corpus indigne

Yum (

;l:

l

tra&aretur ab inuidis, illud fibi donari popofcit ,

dea

Íperans locupletem meritorum cumulum fe in fübli-

Apfl d

mibus codlorum manfionibus pofle mereri,

Vnde

Tnum

a centurione cognito, quod exfpiraffet, corpus IE-

0C

SV donauit memorato Iofeph.

Quale munus hoc,

diab

& quam precipuum! vtique fuper aurum, & füper

quod

omnem lapidem pretiofum electum. Thefauri vni-

Yeloc

uerfi; & cun&a feculi huius fübftantia in compa-

Pos

Gaus

ratione ipfius arena vilifüima cftimanda fünt

]mæ(

deigitur o lofeph, & tanto lzetare munere, magni-

prop

pende illud, & quafi oculi pupillam cuftodi,

Caue,

i,

ne iluda telonge patiaris abefle. Efto, vbi illud.

fiue

Confidera'iones de Paff. Dom.

$03.

Lini oculos tuos

$U

fiue in domo, feu in tumulo.

fanguine illius, fuoque liuore tuis medere vulneri-

! IDyy,

bus.

Nulla effe valet egritudo tam valida, nullus'

Qr,

moror, nullaque tentatio, quz non huiusmodi me-

dicamento curetur.

Eft quippe in. eo redemtionis

fione, &

cruor, & purgationis lauacrum miftum. |Hoc forte

1 bonus

Propheta concupierat, quando dicebat : Afperges me

tad Dre-

hyffopo, & mundabor, lauabis me, & füper niuem

Tüce cor.

tlealbabor.

De lu&tu gaudium, de cicatricibus fa-

| magifti

lutem, & de morte sternw vite dulcedinem pre-

hi

Mi

guftabis,

Propheticum illud agnofces,in te: Et

CU T«

nox ficut dies illuminabitur, ficut tenebre eius, ita

& lumen eius.

5, eque

Mors etenim Chrifti, que Iudzis

erübuit,

nox facta eft, tibi computatur in diem.

De illo-

sindgne

rum culpa veniam, de ignorantia fapientiam, &

opoftit ,

de crudelitate fontem adeptus es pietatis.

Si non.

jn fübll-

ipfi defieuiffent in Chriftum, munus hoc pretiofiffi-

Vnde

mum non haberes,

Oceafione illorum effe&us es

i

mis D.

locuples. Difcede itaque a confpe&u Prafidis, ne

nushot,

diabolica fuggeftione fententiam mutet, & reuocet,

& füper

quod donauit.

tecede, inquam, accelera, curre

üri Vil«

velociter, ne thefaurum tuum quis diripere valeat,

compte

Perge, & quibus facratifümum inuoluatur corpus,

linteamina eme.

, Gu

lam factum eft ferum

iam fol

run

properat ad occafüum , mora ergo omnis tollenda

Caue,

eft, ne impii accedant Pontifices, ipfumque depo-

bi illud)

nant,

fiue

864.

Caput XIX

nant, ac ignoto recondant loco, tam vt ipforum

"o vet

bres

ignominiam tegant, quam vt Domini refurrectiónem

d

impediant.

tormpo

S. LAVRL'NTIVS I/S TIN. Locoj)lzta.

ris vul

cap. X XI. pag.

fiquutm

CONS!DERATIO CCCXXXVI

tum Vc

egbis 1

Tunc: Pilatus iufft. reddi corpus.

Et accepto cor-

permid

jpore lofaph inuoluit illud in findone munda,

MATTH,.

balnet

xvill. 58. 59

Fenit autem C5 INicodemus - -

& adi

ferens müxiuram myrrbe ,

9 aloes. &gc.

perge:

IOANN. XIX. 39

& fanl

proriu

ali Iofeph exhortatione commonitus, letus mue«

T

ipnora

nere, pro obfequio alacer, anxius de magi-

1a CT Ut

ftro, a Prefidis feceffit afpe&u, atque ocyus mer-

bus.o

catus eft findonem, quatenus illa corpus Saluato-

tea del

ris inuolueret.

Secum etiam accito INicodemo ,

fetur

myrrhe, & aloes quandam pariter detulere miftu-

diled

rfam.

'Tu vero anima mea, in fpiritu feftina, te

Que tr

iunge ilis, vt fis tertius comes

quatenus fponfo

lis fpe

tuo hoc vltimum valeas humanitatis impertire ob-

&am

fequium.

Vide tamen, ne tu vacua eas

Secum,

Onti

vt cernis, lofeph findonem defert, in qua facrata

TU

Chrifti caro voluatur

Nicodemus autem, vt vn-

d

gatur corpus , optimum myrrhe thymiama confecit.

Tu

.

Confiderationes de Pa[.. Dom.

c05

Tforam d

"Tu vero, fi fapiens fueris, ex oculorum fontibus

imbres lachrimarum educes, atque ex ipfis ad la-

uandum corpus, prout moris eft, plenum vafculum

i n

400 il

:

comportabis.

Hac aqua manuum, pedum, ac late-

ris. vulnera tui ablues Redemtoris; nec non & re-

i

liquum corpus cruentatum, liuidum, dirisque fülca-

r1

VT

tum verberibus.

On

liivl

)ne

m hunc nihilominus congre-

io C«

gabis liquorem, ne guttam quidem minimam pcrire

permittas.

MATTH,

Ex ipío igitur faluificum tibi conficies

ij

balneum ad tuorum detergenda vulnera deli&orum,

(

& ad vitiorum abolenda contagia.

Secure itaque

perge cum iftis, Domini quippe reperies genitricem,

& fan&os ceteros patibulo ci

Tl

i

u

1mmftantes.

Nimio

u$ ff

prorfus tum pro immanitate fceleris, tum pro plebis

ignorantia morore fatigantur. Pauent infüper, ne

e m

99 €

S

5

facrum deponatur corpu

itque ab impiis carnifici-

]5 Inefe

bus.occultetur. His di&tis vnguenta pariter, ac lin-

XaluntQ

tea deferentes, hi ambulant, pietatis myfterium per-

detmo,,

fecturi.

Stabant ergo iuxta crucem beata Virgo,

i

&

^t.

^

dile&us difcipulus, mulieresque ceterz, pauide,

n, t

que trementes, crudeliffimum aperti lateris pree ocu.

fponfo

lis fpectaculum cóntuentes, de quo adhuc fanguis

re 0«

& aqua minime ftillare defierat. Cum igitur lofeph

JeCUm,

a

monti Caluari& propinquaffet, in primo intuitu f2

1.

H

ficratd

&arum feminarum timoris iaculo transfixerunt cor-

vt MU

da. Cquiüeu.erunt etenim amantes, &. metuentes

nfecits

o

etiam

Tü

2806

Caput XIX.

etiam in minimis effe füfpeci.

Vicifim colloque-

Apoftoh

bantur, timidas mutuo cogitationes detegebant :

b

I

I

ingeminabant vifum , atque ab intimo cordis ad

pobit lu

à

colos vfque mittentes , alta trahebant fufpiria, di-

biis

lt

uinum inde prefidium flagitantes.

'Iamdiu vero

seuoluel

in hoc mentis permanfere conflictu, quamdiu proe

yibus p

'Tunc

pius accedentes , qui effent, agnofcerent.

fntiabatt

[

w

illis cognitis, refpirare coeperunt, metuque depul-

ludu,

fo, ingenti perfufe fünt gaudio: fi tamen in tantis

atqe à

cus ille

conftitutz preffuris, vel modicam confolationis par-

ticulam admittere valuerunt, Refumptis itaque viri-

mitibus

bus, dile&us difcipulus, & iuftificata peccatrix ve»

Japidetr

mientibus obuiam proceffere.

Comperto autem ,

VOCRS,

quod ad deponendum corpus de Prafidis licentia

dus afp

venerant, Genitrici fan&x hoc nunciare curarunt,

neranda

Hoc audito, intemerata Mater mente lugubri, vo-

dum m

ceque mitiffima inquit : Surgite filii, accingimini vi-

Vnigen

ribus, veftra brachia roborate, atque Vnici mei ex-

Tnanuur

fequias prius, quam aliqua perfequutionis procella

fingua

'Tunc vniuerfij qui

niebat

irrumpat, implere fatagite.

aderant, corpus deponentes de ljino, füpra lapi-

Tolfiq

)

dem prope iacentem collocarunt. Seriatim in mo-

etam |

dum corone tam mares, quam femine compofuc-

.impctm

runt fe,

Stabat moerore incomparabili fauciata in

cruciat

parte dextera beata Virgo , & lateris vulnus con-

Valeba

templabatur attente : iuxta quam dilectus refidebat

Voigor

Apo-

Confiderationes. de Pa[f. Dom.

807

Collogie,.

nte

Apoftolus, blandis eam fatagens mulcere fermoni-

tpeba

dv

bus.

Pedis plantas tenebat Magdalena,. illosque ri-

Otdis ad

gabat lachrimis, crine tergebat, & ofculabatur la-

Diria, di

biis.

ena

)

Secum tacita fufpirans, gemens, & lug

v

4

(il. Yero

(

reuoluebat, quanta ab eodem Domino olim in amp

:;

i

i pro

xibus pedum: perceperat beneficia.

Propterea ne

;

Tün

q

fatiabatur amplexibus, nec fe temperare valebat

d

]e depil

lu&u. lNemo ibi erat, qui non fleret vehementcr,

i tantis

atque ad celos fingultus emitteret.

Refonabat lo-

ODis p

cus ille clamoribus, afpergebatur lachrimis, ac

o

ge.

ijue Vif

mitibus complebatur.

Cuius ferreum pe&us, vcl

atrix Yi

lapideum cor non emollirent ad fletum plangentium

dutem,

voces, & potiffimum intemerate Virginis verecun.

- Jicentia

dus afpe&us, cuius pallebat pre dolore facies ve-

cüratulta

neranda ? Rigabat plane genas illius decurrens aqua,

bri, Y«

dum nunc vultum, nunc latus, .nunc dilaniatuüm

imini Vi

Vnigeniti fui afpiceret corpus.

Ingrediebatur per

i mel ex«

*

E

manuum , pedumque foramina :. egrediebatur

«t

procella

fingula corporis membra, & vbique mororis i

i, qui

niebat pafcua.

Erigebat quandoque ad. c«l

Y

pra lp

mina, nimia admiratione comprehenía: ;

P

-

yin mo:

etiam prorumpebat in gemitus doloris, non. v

ynpolie-

impetum füftinere.

Vniuerforum af/idio M:

ydata n

cruciatus augebat.

Volebant illam confolari,

us con.

valebant. Praualuerat quippe in precordiis illi

reüd€b&t

Vnigeniti paflio, atque anime virtutem penitus ab-

Àp*

$582

for-

808

Caput XIX.

h

CO

forbuerat.

Clarifmum paffionis Chrifti fpeculuits

effe&tum erat cor Virginis, nec non & perfecta mor-

g

tis imago.

In illo agnofcebantur fputa, conuitia,

Conuerfüm erat

i f::d:.z.

verbera, & Redemtoris vulnera.

eit

gaudium in lu&um , atque in moeftitiam letitia faf-

lam iuxta Simeonis vaticinium paffionis

jutaris.

Iamque cum

gladius ipfius pertranfierat ánimam.

W

extin&o Filii corpore fpiritualiter exfpirauerat, Su-

pererant tamen lachrimz, & moeror, quatenus more

tua viueret, & viuendo moreretur,

"'Talis erat tunc

illodqt

Maris fan&e ftatus; talis paflionis illius confli&tus.

in moi

Sicut ceteros precellebat gratia, fanctitate, & me-

derat ]

rito, ita dolore, eruciatu, & poena.

Omnes itaque

ne pra

in communi lacerati corporis dilaniabat afpectus.

Meruit

Perduraffent profecto in huiusmodi compaffionis ne-

BeU p

findor

cotio, nullamque oculis flentibus, aut fatigatis cor-

poribus dediffent requiem , nifi illos noctis prohi-

jn tün

buiffet crepufculum , & futuri diei celebranda fole-

tito. t

qnitas,

propr

S. LAVRENTIVS IVSTINIAN. Loo

f0n j]

J

fed in

Jolito. cap. X XlI. pag- 334- 235-

Crift

?

T6L, (

:

953

(

)

N

MY

Ü

f

Qi

uf

us

Q

xplic

&gi

CON-

809

Confiderationes de PafJ. Dotn.

fpeculum

CONSIDERATIO CCCXXXVIL -

a mor-

t accepto corpore, lofopb inuoluit illud im findone

Conuitia

3

enunda.

Ect pofuit. illud im monumento fuo nouo, quod exe

um erat

eiderat in petra.

Eit aduoluit faxum magnum ad

ttta f

MATTHe

paftonis

eflium wonumenti, Cj abüt.

XXVIL 59. 6Q.

que cum

TENTS

uamobrem fibimet

1 1

£i1l

perantibus , reuerendum

QU$ tlote

Q

magnopere Domini IESV accipientes corpus,

STat CUDC

illudque in linteaminibus, & aromatibus condientes,

yfitus,

in monumento nouo; quod in petra fan&tus exci-

, & It

derat lofeph, deuotiflime fepelierunt. — Beatus pla-

s itaque

ne pre vniuerfis mortalibus ifte venerabilis Iofeph.

fpetus,

Onis ne«

Meruit quippe Dominicum corpus habere pro mu-

nere: meruit illud de cruce deponere: rneruit in

:

1tis COf i

findone, quam fuerat mercatus , inuoluere , atque

; prolie

in tumulo, quem pro fe exciderat, fepelire.

Me-

da fole-

rito. tanquam cordis fui fingularem thefaurum in

proprio Chrifti corpus tumulo collocauit: verum

L Is

non in qualicunque ilud mon

11

u

mento compofuit 5

nty

fed in eo, quod in p

Ul

4 exciderat, vt verum fe

3

Chrifti fateretur eífe difcipult

L

m: & vt, quanti fo-

ret, quod habebat, oftenderet , ingens faxum ad

oftium monumenti" aduoluit.

Quis in his paucis

explicet verbis, quanta inuoluta fint facramenta ,

& quam multa, in quibus fpiritualis homo diiudi-

&£553i

Cans

N

——

810

Caut XIX.

d

cans omnia, nutritür, & crefcit, fpiritualia"lateant

j qu

nutrimenta ? Nutritur quidem fapientia, fed dile-

Ctione crefcit.

mantta

Felicem dixerim , cui id fpiritualiter

contingit, quod iufto Iofeph corporaliter contigifTe

d»qug ]

m !

cognofcitur.

Efto igitur talis, vt Dominum IE-

SVM merearis accipere.

Iuftificatus, inquam, per

peuen

fidem, etiam cogitatione, & a&ione iuftus efto, at-

fe&us

que virtutibus locuples, vt digne DEI regnum va-

bricao

léas exfpe&are.

Accede praeterea cum fiducia ad

perant

thronum diuine Maieftatis, & vniuerforum Regem

colloc

pete humiliter, quatenus füum tibi dignetur retri-

homa

buere Filium. Hunc tu, dum poft multos labores,

r

poft varia tentationum certamina,. poft plurima o-

te ex

pera pietatis, poft lachrimabilis orationis inftantiam

pusq

fueris affecutus, velut pupillam oculi cuftodi , re-

omji

conde corde, & charitatis brachiis amplexare. Eme,

fetici

vtiquetuis prius voluptatibus abdicatis , mundiffimam

obfte

findonem, vt in ea tuum inuoluas Dominum. Ha-

di, 1

beto confeientiam tuam ob omni peccati voluntarii

fient

labe deterfam.

Eft enim purgata confcientia que-

tüg

dam findon dealbata, in qua Dominus IESVS gra-

ifidi

Huic diuerfarum, adhibe odora-

tanter inhabitat,

que .

menta virtutum : quatenus, fi non verum, faltem

tuum

myfticum Chrifti corpus inungas, vt cum Apoftolo

VtO

dicere valeas: Chrifti bonus odor fumus in omni

&ior

loco. His vero diligenter perfectis, in petra me.

peti

di-

Confiderationes de Paj. Dom.

8Str1

! hteant

ditando, orandoque, nouum facito'monumentum,

f« dl

j

in quo tuu:n poffis recondere Redemtorem. In hu-

tiEUaliter

manitatis operibus Chrifti contemplare Diuinitatem,

Ontigiffe

atque in fufcepti hominis infirmitate confitere Do-

m Ip.

mini maieftatem : ficque foliditatem .petre viriliter

AT, per

penetrabis. In huiusmodi fpiritualibus exercitiis ef-

e(to , d

fe&us afliduus, quietis, & pacis tibi tumulum fa-

DUm a.

bricabis. In quo fide fimplici, & ignita tecum coo-

ducia ad

perante charitate, fponfum Chriftum infeparabiliter

| Rerem

collocabis.

Requiefcet ille familiariter in te, fi ab

r retri-

humanis fueris fegregatus afpeCibus, & tu ingredic-

labores,

ris in ipfius abundantia fepulchrum, nec erit, qui

1rima o-

te exterreat.

Dele&taberis multitudine pacis, cor-

fantian

pusque tuum Dominico corpori fociabis, & oblitus

i, re

omnium, quz foris funt, in hoc fpirituali tumulo

, [mg,

feliciter requiefces.

Verum ne quicquam propter

fifmam

Obftrepentes exteriores tumultus patiaris. iicommo-

n H

di, magnum faxum ad tui aduolue ofüium monu-

Yontari

menti. Diligentem, ac perfeuerantem adiice menti

j qui-

tus cuftodiam : quatenus tum' contra antiqui hoftis

V$ g

infidias ; tum aduerfus voluptuofe carnis illecebras,,

odora-

quiz nunc ex fomite, nunc generantur ex fenfibus,

faltem

tuum fecurus valeas poffidere thefaurum.

Interim

vero, dum refürre&ionis adueniet hora,;compun-

pol"w]o

) omni

€&ionis, atque deuotionis aromata para: ac in pilo

iU m5

pe&oris tunde, vt inde vnguentum facias optimum,

d

c

o

3

o

e

5

)

4

quo

812

Capu XIX.

quo idem Dominus plurimum dele&tatur.

Eft qui-

D31L3«*-

dem vnguentum hoc pietatis, lenire valens. infir-

enim (

mantium.mentes, De ipfo etenim Timotheo Apo-

puriüin

fiolus ait; Exerce te ad pietatem.

Nam corpora-

uinitas

lis exercitatio ad modicum vtilis eft 5 pietas vero

que G

ad multa, promiflionem habens eius vite, qux nune

cundul

eft, & futura.

ab vt

S. LAVRENTIVS IVS TIN. Cit. lo

perft

fs in j

CONSIDERATIO . CCCXXXVIII,

tibusq

*

anma,

L Pofuiä ilud im monumento [uo nouo C?c.

fm

LOC. .CIT.

terteft

teatut

indone itaque munda inuoluitur, qui folus mun-

DH I

S

dus, omnisque expers corruptionis fuit.

Qui

in qx

operit coelum nubibus, qui eft amictus lumine, fi-

tur?

Cuius

cut veftimento, in fepulchro deponitur.

Cuiusy

thronus celum eft, ac terra fcabellum pedum eius :

tür,

qui omnia implet, & circumfcribit : qui folus diui-

ipfoni

na ratione incircumfcriptus eft, & quidquid in crea-

fme

tis eft, pugillo comprehendit, quod corpus attinet,

Thnt 1

tumulo circumfcribitur.

Idem,

qui in cclo vti

Tiume

DEVS cu

n

Patre, & Spiritu adoratur, ipfemet vt

Confe

homo corpore in monumento iacet, animaque in

q

!

)j

J0m

inferni receffibus continetur, ac latroni aditum in

paradifumt ftru

.&,

if*

incircumfcripta vbique comitante

0'9: Qc

Dei

Confiderationes: de Paj. Dom,.

813

[ qui.

Deit

[

ate

, que nullis cohibetur fpatiis.

Quanquam

? infi

enim diuina illa, & facra DEI anima a viuifico ,

) dpo.

puriffimoque corpore feiungitur ; Verbi itamen di-

ITDora.

uinitas poft conceptionem in fanctz Virginis, DEI-

$ Vero

que Genitricis Marie vtero, infeparabili facta fe-

t DUnc

cundum hypoftafim duarum! naturarum vnitione,

ab vtrisque , anima fcilicet, & &orporc, indiuulfa

liths

perftitit,

Quo fa&um eft, vt vna Chrifti hypofta-

fis in ipfa quoque morte perfeuerauerit, fübfiften-

V,

tibusque in DEI Verbi perfona, tum corpore, tum

jt.

anima, eamdemque poft mortem habentibus hypofta-

fim.

Quamobrem omne genu flectatur, ccleftium,

terreftrium, & infernorum, & omnis lingua confi-

teatur, quia Dominus IESVS Chriftus in gloria eft

5 fu.

DEI Patris.

Quorfum autem in fepulchro nouo ,

Qui

in quo nullum adhuc cadauer illatum erat, deponi-

ye, f

tur ? Nimirum, vt cenfeo , ne refürreCtio, alterius

Cuius

cuiuspiam eorum , qui iliic conditi effent, putare-

| eiüs*

tur,

Ad malitiam namque prafto funt , qui fuz

s dilj-

ipforum faluti inuident, & ad incredulitatem citif-

1 C

fime feruntur. Vtergo manifefta, & perfpicua Do-

ttinet

ini refurrectio effet, folus in nouo, & vacuo mo.

jo. Vi

numento fepelitur vite fpiritalis petra , ex qua ipfos

Jis

Vi

confequente ingrati homines bibebant : lapis, in-

u

eil

quam, fingularis, & fine manu fe&tus in excifa pe-

li

tra occulitur. Molles enim animwe , & que volu-

ilti

ntt

]

b N

i

pta-

)e

: iá

Caput X1X.

illüus |

ptatibus facile difluunt, diuinum verbum excipere

ad fe

non fuftinént, fed firmw potius, & maículo robo-

re ad virtutem comparatg.

I*Ldun

S. IOANNES DAMAASCEN. Homni. in

gentit

flico

Sabbat. fantt. n, X XIX. XXX. Tom. II. pag. $25.

lorum

CONSIDERATIO CCOCXXXIX.

feph .

rit ad

Ex pofuit illud im monumento [uo nouo CPc. -

do iu

Loc.

CIT.

quterr

impet

uid fibi vult, quod non Apoftoli, fed Iofeph,

quid

Q

& Nicodemus Chriftum fepeliunt ?. Vnus iu-

taban

ftus, & conftans, alter, in quo dolus non erat ;

talis enim Chrifti eft fepultura, que fraudem, ini*

d

TMiUen

quitatemque non habeat.

Obftruitur igitur tergiuer-

Doren

fandi locus, & domeftico Iudzi teftimonio reuin-

olüe

cuntur : nam fi Apoftoli fepeliffent, dicerent vti-

Therc

que non fepultum , quem fepultum raptum effe di-

Xerunt.

Iuftus autem Chrifti corpus operit findo-

n 'C(

Venit

ne, innocens vngit vnguento ; namque hxc non otio-

Deni

fe diftin&ta reperimus, quia iuftitia veftit Ecclefiam,

cefit.

innocentia gratiam fübminiftrat.

Vefti ergo & tu

iufty

Domini corpus gloria fua, vt & ipfe fis iüftus : etfi

diues

mortuum credis, operi tamen diuinitatis plenitudine

fufc?p

fue. Vnge illud myrrha, & aloe, vt bonus odor

tn,

Chrifti fis.

i ille vir

Bonum 1i11teum mifit Iofepl

iuftus,

815

- Confiderationes de Paff. Dom.

ipere

juftus,

& fortaffe

: jllud, quod Petrus vidit e colo

1000-

ad fe effe demiffüum, in quo erant penera quadru-

pedum, & ferarum, & volucrum ad fimilitudinem

Ytj, 1

sentium figurata.

Myftico igitur vnguento illo pi-

ftico confepelitur Eeclefia, quze diuerfitatem popu-

Ój

lorum fidei fuz communione fociauit

De hoc Io-

IX

feph in Ioanne. folo inuenio , quod occultus vene-

rit ad Pilatum propter metum lIudxorum.

Quomo-

j

i,

do iuftus latebram periculi timore quefiuit? FEgo

autem puto, quod ideo occulte petierit, vt corpus

Et tamen

1mpctnret, non vt pcrxculum caueret.

lofeph

quid mirum, fi occultabatur iuftus , quando occul-

11US Ils

tabantur & Apoftoli iuftorum magiftri ? Veni & tus

entt;

vel fero, vel no&te, vel quacunque hora veneris,

D, IDf*

inuenies IESV M ad füfcipiendum paratum, nec mi-

TOQCT

norem fíerius venientibus mercedem pia largitate

TEUI;

foluentem

.

5

nam & qui fexta hora venit, non eft

nt vtl

mercede fraudatus: & qui vudecima, plenitudinem.

eff(ï dl'

Sed . etiam. Nicodemus noGe

mercedis accepit.

findo.

venit

Nox erat, quia adhuc' non erat refurre&io.

n oU

Denique refurrexit Chriftus, & juftus ait: INox pre-

Jefíamy

Hunc Íofeph

ceffit , dies

autem appropinquauit.

; &tl

iuftum Lucas dixit, Mattheus diuitem.

Et inerto

[5 etü

diues hoc loco dicitur, vbi corpus fufcepit Chrifti ;

tudine

fufcipiendo enim diuitem

nefciuit fidei pauperta-

x odot

tem .

Diues eft ergo, qui iuftus eft. Iuftus igitur

ille Vif

fin-

fl

$16 |

Caput X1X.

findone inuoluit : Ifraelita vero & diuerfos mifcet

jufti,

virtutum odores, & aloes mittit quafi libras centum

recin

hoc eft, perfecte fidei quantitatem.

Et ligauerunt

autem

corpus IESV iuxta confuetudinem fpiritualium Iudceo-

füfcit

rum, non vtique nodis perfidie, fed fidei ligaturis,

potir

Kt pofüerunt in horto, cui frequenter Ecclefia compa-

chrum

ratur, qus diuerforum habeat poma meritorum, flo-

paten

resque virtutum. Necotiofe alius monumentum no-

& mo

uum dixit, alius monumentum Iofeph. INon habebat

& ina

igitur Chriftus tumulum füum ; etenim tumulus his

U.

paratur, qui füb lege funt mortis: viétor mortis

homin

tumulum fuum non habet.

Que enim communio

penet

tumulo, & DEO ?. Denique Ecclefiaftes ait de eo,

Qrin

qui meditatur in bonis: Et fepultura non eft illi.

tionib

CEccLE. V. 3. ) .Specialis ipgitur preter communem

TOU

omnium mortem mors Chrifti eft : & ideo non cum

homq

aliis fepelitur, fed folus tumulo includitur ; omnia

perda

enim in fimilitudinem hominum habuit incarnatio

INa:

quia ]

Domini, fed fimilitudo erat cum differentia.

Deni

ilv

130

tus eft ex Virgi

fimilitudine generationis, diffimi-

troiui

litudine conceptionis.

Curabat wgros, fed impe-

in fid

rabat,

Et

Aqua loannes baptizabat, hic fpiritu,

Tiem f

mors ergo Chrifti communis fecundum naturam cor,

Tünt

poris, fpecialis fecundum . virtutem.

Quis autem

oW

eft Iofeph, cuius in tumulo ponitur ? Vtique ille

dünt

iuftus.

Bene ergo Chriftus monumento creditur

Tun :

iufti,

Confiderationes de Pa[J. Dom,

817

früfcot

jufti, vt habeat Filius hominis, vbi caput fuuma

Vtum

reclinet, & iuftitie- habitatione requiefcat.

Bene

Jerunt

autem nouo, fecundum literam quidem, me alius

udroo.

füfcitatus a perfidis diceretur.

Myftice vero quid

Atütls,

poffumus intelligere, nifi forte quia legimus, fepul-

Ompo«

2

*

chrum patens eft guttur eorum

Ergo fepulchrum

Mi

patens eft guttur hominis, in quo perfidia lethalis,

11 10«

& mortua verba conduntur, quod per vetuftatem,

ibebat

& incurfionem aliquam beftiarum fatifcit, & folui-

lus hils

tur. Efít ergo e contrario monumentum in fecretis

frorti

3

hominum , quod fibi in pe&oribus duritie gentilis

münio

penetrabili verbo iuftus excidit, fidei, atque do-

de c0,

&rinz operibus perpolitum, vt pretenderet in na-

1. illi

tionibus virtus Chrifti,

Cui pulcherrime lapis ad-

dUnem

motus eft, ne pateret ; quicunque enim in fe bene

f1 QUi

humauerit Chriftum , diligenter cuftodiat, ne eum

omna

perdat, neue perfidie fit ingreflus,

Vides enim ,

matio

quia Petrus, & Ioannes priores intrare meruerunte

N

Denique Ioannes ipfe, non antequam crederet, in-

diffimi«

troiuit. Et bene in petra excifum dicitur, hoc eft,

impe

in fidei firmamento, de qua veri líraelite dulcedi-

j H

nem mellis, & oleum fpiritale fuxerunt,

Sepeliee

f C0f,

runt autem Chriftum iuftus, & qui DEVM vidit ;

quie

non enim fepeliunt Chriftum, nifi qui DEVM cre-

üc 1

]le

dunt.

Denique non omnes poffunt fepelire Chri-

veditüt

ftum: quamuis religiofe mulieres a longe ftant a

ulli

fed

818

Caput X1X, ^

fed quia religiofe, locum diligenter obferuant, vt

fipider

vnguenta adferant, & fuperfundant.

Sollicit:e ta-

pie jof

zen, & a monumento pofteriores recedunt, & ad

p E

Dus,

monumentum priores reuertuntur : etfi deeft con-

ftantia, non deeft diligentia.

Sexus nutat, deuo-

hac,

tio calet.

queret

tur tel

S. AMBROSIFVS. Lib. X. in Lucamm, m.

[

fiteamt

256. & fóq. Tom. L pag. 1533. €9 Jq.

digitis

CONSIDERATIO CCCXL.

Tuus, (

fibus,

L pofuit illud im monumento fuo nouo. &c.

eundo,

LOC.

CIT.

gnatuit

propta

olumus autem diferte cognofcere , vbinam fit

conca]

V

fepultus,

Anne manufactus tumulus ? an re-

do, Y

giorum fepulchrorum more e terra prominet ? Num

Tans t

ex lapidibus coagmentatis factuim fit monumentum ?

crücifi

& quidnam illis impofitum fit ? Edicite nob's o Pro-

COntri

þhetæ, & fepulchri defcriptionem, & vbi pofitum

fpa

Iili

fit corpus, & vbinam illud requifituri fimus,

Tf v

autem refpondent : Infpicite in folidam petram, quam

Tis, at

excidifis, (1sAr. Li, 1.) infpicite, & videte.

Ha-

*

*

apud t

bes in Euangeliis

In monumento excifo, quod

eruditi

erat excifum ex petra,

Et quid poft hzc ? quale

ifor

monumenti oftium ? Rurfus alius Propheta dicit:

Dercuf

Morciydederunt inlacu vitam meam, & pofuerunt

lapi-

Confiderationes de .Pa[f. Dom.

819

ht vt

Tapidem füper me.

Ego lapis angularis, electus ;

i s

pretiofus, intra lapidem condor ad modicum teme-

,&l

pus, lapis offenfionis Iudzis, & falutaris credenti-

[ cone

bus.

Infitum eft igitur lignum vitze in. terra, vt

deQ-

hzec, que maledicta fuerat, benedictionem confe-

queretur, & vt liberarentur mortui.

NNe nos igi-

tur teneat verecundia, quo minus crucifixum con-

T,. fl

fiteamur. 'Ín fronte confidenter, idque ad omnia,

digitis crux pro fignaculo efficiatur: dum panes edi-

(L.

mus, & forbemus pocula: in ingrefübus, & egref-

fibus, ante fomnum, in dormiendo, & furgendo,

]

fs

eundo, & quiefcendo.

Magnum illud prefidium z

gratuitum propter egenos ; nullo labore conftans

propter imbecilles 5 fiquidem a DEO eft gratie loca

ia fl

conceffum , fignum fidelium , & damonum formi-

anie

do.

In illo enim triumphatos eos confidenter often*

? Nu

tans traduxit.

Quando fiquidem viderint cruccm;

ntum?

crucifixus eis in mentem venit,

Metuunt eum, qui

0 Pto-

contriuit capita draconis, XNe, quia gratuitum eft,

yfitum

figaaculum contemne ; immo eo magis benefacto-

. li

rem venerare, Etfi quando in difceptationem incide-

, Qu

ris, atque argumentis deficiaris , inconcuffa tamen

. H

apud te maneat fides.

Quin tu potius, comparata

, Quod

eruditione, Iudaos ex Prophetis, & Grecos ex fuis

? quie

ipforum fabulis ad filentium . redige,

Hi fulmine

; dicit:

percuffos adorant: fulmen vero de colis veniens

færunï

non

lp

920

Caput X 1X.

non temere ruit.

Si illi

u mmatoe

DEO exofos

C

ITiY

adorare non verecundantur ; an te dx ecti

i2201

1 DEO,

& DEI Filium, tui gratia crucifixum adorare pu-

li

dCLut ?

Verecundia prohibeor, ne füorum, quos

M

appellant, deorum

itia eu

em,

eaque propter

hoxæ anpguftiam pretermitto ,

qui autem norunt ,

XPOimh

ruatur etiam os hareticis omnibus.

eius £

Dem

Si quis dixerit, crucem tantum opinione conftare,

Fuita

aueriare

Oderis eos, qui dicunt, ficia tantum

fpeci

Chriftum crucifixum effe.

Si enim fpecie

per f

Vnde

€antum crucifixus fit, cum e cruce nobis oriatur

ceffi|

falus, ipfa etiam. falus nonnifi ludicra fpecie con-

prius :

ü'ïbh..

Si imaginaria fpecies crux, imaginaria pari-

refürr

er fpecies refurreciio. .Si autem Chriftus non re-

ï

Si crux

Y, oj

furrexit P adhuc fümus in PGCC'*xHS noituis.

propte

imagine, & opinione tantum , imagine pariter ad:

dititur

fumptio conftabit

Si auütem adfumptio, fimiliter

baptif

& fecundus aduentus ; & omnia denique nulla fo-

lida re cónfiftent

üm

Sume igitur primum pro infolu-

bili fundamento crucem, eóque reliqua fidei con-

litudin

fe&taria ingdifica,

deanti

S; CTRILLFS--HTER OSOLTM'IT

fed o

Don y

Catechef.. X II1I. de Chriflo crucifixo, €9 Jfipulio. m« ,

Celeft

AXXF. 69 feq. pag. 200.

108 r

Til

Pus: l

CON-

Confiderationes de. Paff, Domn,

821

exofot

CONSIDERATIO CCCXLL

DEQ,

1G pu

Et pojuiz ilud in monumento. &.,

LOC CI't.

» Qt0s

'Opter

D

ecimo feptimo videamus de fepultura Chrifti ,

rünt ,

de qua dicitur, zsar. xr. ro. Et erit fepulchrum

hnibus,

eius gloriofüm ; id eft, ab ommibus honorabitur,

v

tftare,

De modo autem fepeliendi legitur 10AxN, xi

A. 38,

FU

Fuit autem conueniens ,' Chriftum fepeliri, tum pro-

fpecie

pter fidem mortis eius, quia fepeliri mortuorum eft.

oriator

Vnde legitur maRci xv. 44. quod Pilatus non con-

e C0f

ceffit lofeph corpus ad fepeliendum, nifi COprito

itpari«

prius a centurione de morte eius : tum propter fpem

0 16«

refürre&ionis, quse datur membris ex capite. IOANN,

X QUX

V. 28. Omnes, qui in monumentis funt &c. tum

tér ad

E

propter myfterium fepulture fpiritualis , de qua

militer

dititur AD ROMAN. VI. 4. Confepulti enim fümus

t

per

]l fo-

baptifinum cum illo in morteri; & in il

lo confepul-

infolt«

ti in baptifino ( füpple, ) ei eftis: id eft, ad fiini-

j COl«

litudinem fepulture eius baptizati fünt, vt non vi-

.däantur, quid fuerunt, fcilicet veteres peccatores ,

MIT.

fed noui iufti, ficut Chriftus in fepulehro pofitus

ilo, fs

non videbatur, NNota etiam, quod per fepulchrum

celeftis contemplatio fignificatur. Vnde füpra illud

IOB rl. 22. Gaudent vehementer, cum inueneruut

fepulehrum, dicit GREGOR. Sicut in fepulchro cor-

pus, ita in diuina contemplatione anima abícoridi-

l. 2j

hhh

tur

n

829

Caput XI1X.

tur mundo mortua, vbi ab omni ftrepitu fzculi

quod !

et p

quaii trina

merfio per triduum fepulture eft quie-

bfcond

labort

ta.

PsAL, XxX- 21. Abfcondes eos in

"T ribulati ,

Antem

faciel tug. a conturbatione hominum.

Cum 1

& opprobris hominum vexati, mente intrantes ad

Sunt autem tria ne-

Qui 1

vultam DEI non turbantur.

el, Q

cetf:

ia ad hanc fepulturam fpiritudlem DEI,. vide-

vt tota munda,

uitatc

liccet vt mens virtutibus exerceatur

vt huic- mhndo funditus mo-

prol

& candida efficiatur,

tur ]

riatur, que circa Chrifti 1epultunam myftice funt

demonfirata. Primum fignatum eft waRcr xiv. 8.

epulc

fipa

vbi legitur, quod beata Maria Magdalena preuenit

fiàm 1

vngere corpus IESV in fepulturam, quia vnguene

dus D)

tum nardi piftici propter fui pretiofitatem virtutes

pnati

defignat, quibus in bac vita nihil eft pretiofius; fe-

cundum illud ECcCL. XXV*. 20.

Non eft ponderatio

lx 1 lL,Od

digna continentis anima.

Tdeo f: m&a anima debet

f ]]bl(

exercitium virtutis lnl.mGl

que vult

& ao

prius per

in diuina contemplatione fepeliri,

Vnde IOB. V.

tüt E

p6. ingredieris in abundantia fepulchrum , GLoss,

fignat

Diuino contemplationis , ficut infertur aceruus

8621

tritii in tempore fuo. crLoss. Quia tempus à actio-

W.

Et ne-

nis preemium eft eterne contemplationis.

Tmpo

[o

efie

Cl

e eft, vt perfe&us prius mentem virtutibus exe

dlie in

erce wd.t

& eam poft in honorem quietis condat.

ts p

Secundum hona.Lum eft MARCL, XV. 46. vbi legitur,

debcL

quod

Co,g/ïäe "ationes de Pa[f. Dom,

823

fecil

quod Tofeph mercatus eft findonem &c

. quia findon

: qui-

eft pannus -lineus , vt dicit RzMic, &

cum .ma

o

2on9o

Ondito

'n».

t

1

labore ad candorem perducitur

Vnde fienific

buhti,

,.

e

44

ánternum mentis candorem, ad cuius pe

rf

v

