Quid igitur Sa-

cerdos nofter faceret ? Quo fe verteret ? Quod

Tnmocens

redemtionis noftrz confilium inueniret ? Vnde me-

& excelf

diator DEI, & hominum placationis hoftiam fu.

Decefftzte

meret, qua pacem inter DEVM, & hominem re-

füs deli

formaret ? Omnis quippe terrena creatura, fi ra-

Eoc enim

tionalis erat, peccat ; virus de primi parentis radicé

fler TEU

.þontraxerat : dfi irrationalisi, rationalem iuftificare

$

;;on poterat, Quid ergo faceret mediator pacis,

D

u

iil

T

&

Confiderationes de Paff. Dom.

163

, &

&ipfe pax ? Ipfe eíft enim pax noftra , qui fecit

Olferens

vtraque vnum, & medium parietem macerie fol-

j Q per

uens,inimnicitias "ni Carne iua

legem mandatorum

ernum fe

decretis euacuans, & duos conderet in femetipfo

fiit per

in vnom nouum hominem; faciens pacem , vt re-

liquid h

conciliaet ambos in vno corpore DEO per cru-

& ve-

t füperius

cem, interficiens inimicitias in femetipfo

] CaIme

niens euangelizauit pacem his, qui longe, & pacem

4, Vim

his, qui prope.

Quid , inquam, faceret ? Confi-

t abolere

derate fratres mei diligenter, confiderate ineffabilis

) per pfdl

Vifcera pietatis , perpendite immenfum , & inzíli-

ef nolui

Tnabile pondus diuinz charitatis

Quia enim in

rebus inueniri non poterat pretium noflrz redemtio-

yoftullt ;

vt fato

nis, Redemtor nofter femetipfum obtulit Patri pro

bilem exe

nobis hoftiam in odorem fuauitatis.

Sic ipfe fa-

(icut ind

&us eft facerdos, & facrificium

ipfe Redemtor

am nihilo

& pretium. Vnde re&te per Paulum dicitur : Ta-

pitr

lJis enim decebat, vt nobis effet Pontifex, fan&us

z Quod

jnnocens , impollutus , fegregatus a peccatoribus ,

& excelfior colis fa&tus, qui non habet quotidie

Vnde ne

neceffitatem , quemadmodum facerdotes, prius pro

(tium f

minem It

fuis delicüs hoftias offerre , deinde pro poptilo,

Hoc enim fecit femel, fe offerendo Dominus no-

TO

ts radicé

fter IESVS Chriftus.

duftificré

S,. PETRVS DAMIAN. ferm. XLV, in

tor pacs

ANatiuitate B. V. M. edit. Parif. Tow, 11. p. 102. 105.

i

n

CON

|

164

Caput 11I.

dnt, uf

CONSIDERATIO LXXXIII,

boceftfi

Expedit vnum bominem pro populo mori. 1. c.

7

datts L0

ic itaque Patri liberam obedientiam exhibuit ;

püus d

Y

cum hoc, quod Patri placiturum fciuit, fponté

eus, &f

facere voluit.

qita reftit

Denigue quoniam Pater illi hanc

bonam voluntatem dedit j quamuis liberam , non

[2 ho

tor tüu

immerito dicitur, quia eam ille velut preceptunr

Patris accepit.

Hoc itaque modo obediens fuit

& finguin

Patri vfque ad mortem : & ficut mandatum dedit

t quotid

ili Pater, fic fecit: & calicem , quem dedit illi Pa-

tuum , qu

ter, bibit,

Hec eft enim perfe&ta, & liberrima

pebis in !

humanz nature obedientia ; cum voluntatem fuani

vità erit j

liberam fponte voluntati DEI fübdit, & cum ac-

tu, Qii, Y

ceptam bonam voluntatem , fine omni exactione ,

$nodo Jet:

fpontanea libertate opere perficit.

Sic homo illé

de vincul

redemit omnes alios , cum hoc, quod fponte dedit

NI

DEO , computat pro debito , quod illi debebant.

Inod gau

Quo pretio nonífemel tantum a culpis homo redi-

fnorte tua

mitur; fed etiam , quoties cum digna peenitentia

& de crüdt

hitm , nif

redierit , recipitur : que tamem pgenitentia peccan-

ti non promittitur

Quod, quoniam in cruce fa-

T tü paffs

&um eft , per crucem nofter Chriftus nos rede-

Att,fi de

mit

Qui ergo ad hanc gratiam volunt cum digno

Que il fo

affe&u accedere, faluantur : qui vero illam com-

Baudebo ?

temnunt, quia debitum , quod debent , non red-

potit, nif

dunt,

|

Confiderationes de Pa[; Dom,

165

AlII

dunt, jufte damnantur.

Ecce anima Chriftiana 5

hec eft virtus faluationis tuze , hec eft caufa liber-

uG

Ca-

tatis tuz& 5 hoc eft pretium redemtionis tu,

exhibuit

ptiua eras ; fed hoc modo es redemta.,

Ancilla

It, fponté

eras, & fic es liberata, Sic es exul redu&ta ; per-

- M hanc

dita reftituta ; & mortua refuícitata,,

Hoc mane

FTT , fl0f]

dat o homo, hoc ruminet, hoc fügat, hoc glutiat,

TE CepUQmtE

cor tuum j cum eiusdem Redemtons tui carnem,

djens fuit

& fanguinem accipit os tuum,

Hoc fac in hac vi-

um dedit

ta quotidianum panem , & vidum, & viaticum

dit il Pa

tuum , quia pet hoc, & nonnifi per hoc & tu ma-

Tibertima

nebis in Chrifto, & Chriftus in te: & in futura

m füari

vita erit plenum gaudium tuum.

Sed o Domine 1

X Cum ac

tu, qui, vt ego viuerem, mortem fufcepifti , quo-

yattione ,

modo letabor de libertate mea , que non eft , nifi

horio illé

de vinculis tuis ? Qualiter pratulabor de falute

nte dedit

mea , cum non fit, nifi de doloribus tui$ ? Quo-

debebant.

modo gaudebo de vita meà, quie non eft , nifi de

omo redi«

morte tua ? An gaudebo de his , que paffüs es ,

Qenitentia

& de crudehtate illorum, qui ea tibi fecerunt ? Quo-

pecite

niam ,nifi illi ea feciffent, tu pafius non effes :

crüce fa

fi tu paffus non effes, hec omnia bona non effent,

0s 1edt»

Aut,fi de illis dolebo, quomodo de iftis , propter

um dieno

qu& illa fuerunt, & qute non effent, nifi illa fuiffent,

]lom cóte

gaudebo ? Sed certe illorum nequitia nihil facere

on re

potuit, nifi quia tu fponte permifitti ; nec tu paffus

dutit,

n2

e5,

166

Coput 111

es, nifi quia pie voluifti, Illorum itaque debeo cru-

me, n

delitatem exfecrari, mortem, & labores tuos come

.

onine

patiendo- imitari

e)

pjam voluntatem tuam gratias

fiit exp

agendo amare, ac fic fecure de bonis mihi collatis

& charit

exultare,

tir in N

S. 4ANSELMVFS CANTVARIENS. Me-

vanfeam

dit. XI. de redempt. buman.. Edit. Parif. pag.222 223.

tranffero

l2l 24.

CONSIDERATIO LXXXIV.

to fpei «

Expedit vnum bominem mori pro populo.

füo non

LOC. CIT.

quomod

6108$, 7

exto decimo videamus de morte , qua dicitur

pam vit:

Y

IOAN. XI. IO.

E:pedit vobis, vt vnus mioria-

Degate ,

tur homo pro populo.

Vnde notandum , quod

fiti caufà

expediens fuit Chriftum mori,

Primo propter

potett h

nofire redemtionis complementum , quia, licet

Citür g«

qualibet Paflio Chrifti habuit infinitam virtutem

propter Diuinitatis vnionem , non tamen per quam-

Tem

eü,paf,j

libet pafionem conferuata fuiffet humani -generis

füCfamem

redemtio, fed per mortem.

Vnde Spiritus San.

ti us h

&us notabiliter per os Caiphe dixit : Expedit vo.

tui enim

bis, vt vnus moriatur &c, PSAL. 30. 6.

In manus

Cidücis

tuas Domine commendo fpiritum. meum. Gross

V norta

Populus fidelis paffione Chrifti redemtus dicit gra-

Chl'l'f[um

tias agens : Tu Dominc DEVS veritatis redemifti

VHde li

"

me,

Confiderationes de. Pa[J. Dom.

167

lebeo tm.

1e, in capite Chrifto clamante : In manus tuas

XIOS COT

Domine commendo &c. Luc. 23. 46. - - Secundo

m pratg

hi colltig

fuit expediens mori Chriftum propter fidei, fpei,

& charitatis augmentum. . De augmento fidei dici-

tur in PSAL. I40. 10. Singulariter fum ego , conec

$. M.

tranfeam- GLoss, de mundo ad Patrem , cum autem

222 21j.

tranfiero ad Patrem , tunc multiplicibor. 10AN,

à2. 24. Nifi granum frumenti &c, - - De augmen-

V,

to fpei dicitur ad RoM. 8. 32.

Qui proprio Fiiio

Qput,

fuo non pepercit, fed pro omnibus tradidit illum ,

quomodo non cum illo omnia nobis dormauit?

GLOss, in preffenti DET iuftitiam, & in futuro zter-

g. dicitur

nam vitam , quod minüs eft, quia non poteft hoc

nus fuorice

negare, quia minus eft omnia donare , quam no-

m, qud

ftri caufa illum morti tradere, quafi diceret ,. non

( proptet

poteft hoc negare. -- De augmento charitatis di-

yia, li

CL ;ECCLI, 43. 3*

in meridiano exurit tibi , id

j virtotem

.

eft , paflionis feruore accendit terrenos ad amo-

[ pel' qu&m-

rem.-- Tertio fuit expediens Chriftum mori propter

|

qjj-geners

facramentum falutis noftrz, vt ad fimilitudinem mor-

jritus Süte l

tis eius huic mundo moreremur, Ap cor. 3.3. Mor-

ypedit 104

tui enim eítis , & vita vcftra &c. cross. vanis , &

[p manus]

caducis. roB. 7. 14. Sufpendium elegit anima mea,

um, 6O

& mortem offa mea.

-

-

Quarto fuit expediens

y dicit g

Chrittum mori propter perfe&m virtutis exemplum.

; rl

Vnde 1. PET. 2. 21.

Chriftus paffus eft pro nobis,

flé»

n 3.

Ve-

168

Copur IIl

ullita

vobis relinquens exemplum. cLoss. tribulationis ,

contumeliarum , flagellorum, crucis , mortis , vt fe-

qen q.

$i fufti-

turam

quamur veülgla eius. 2, TIMOTH. 2, I2

nebimus, cLoss. pro Chrifto tribulationes , & paf

DEVN

omnibi

fiones, & conregnab1mus. GLOsS, Cum illo in eter-

na beatitudine.

propof

guine j

$. THOMAS AQVIN. Opf. XV. alias

LX de Humanit, Chrifü. Edit. Parif. Operum. Tom.

ipfim :

aliquis

AXX. pag. 2924

dem p

CONSIDERATIO LXXXV

Qum g

Expedit num bominem mori pro popule.

fet f

uit Mo

LOC, CIT.

3uertit

aptiuo omni opus eft redemptionis pretio ad

tionem

C

libertatem recuperandam.

Neque igitur fra.

poft to

ter fratrem füum poteft redimere , neque vllus fg

Vocem

ipfüm, quod redemptorem eo , qui captiuus eft

Audite

& iam feruit , oportet effe longe praftantiorem,

mus aq

Sed & ne vllo quidem modo eam facultatem ha-

Verbum

bet homo erga DEÉVM, vt pro peccatore eum pla-

credidif

cet, cum & ipfe peccati fit reus

Omnes enim

ldl

peccauerunt, & egent gloria DET, iuftificati gratis

Batione

per gratiam ipfius per redemtionem , que eft in

Chrifto IESV Domino noftro.

pro fe ;

Non dabit ergo

tanti K

DEO placationem fuam , & pretium redemptionis

anlw

l€ qnir

Confiderationes de Paff, Dom.

169

hitionhs,

anime fue, Neque igitur fratrem in redemptio-

5 tf

nem quare , fed aliquem , qui tuam excedat na-

8i fifti

turam

L]

*

neque hominem nudum , fed hominem

Sy&pflf'

DEVM IESVM Chriftum , qui folus pro nobis

) n at

omnibus DEO dare poteft placationem, quod eum

propofuit DEVS propitiationem per fidem in fan-

T. al

guine ipfius. Frater erat lfrael Moyfes , & tameu

rutt, Tatt

ipfüm redimere non potuit, Quomodo igitur homo

aliquis de vulgo liberabit ? Quamobrem illud qui-

dem pronunciat : Frater non redimit : hoc vero

A.

€um grauitate per interrogationem fubdit : Redi-

met homo ? Non enim a peccato populum libera-

p

uit Moyfes, fed DEI ob peccatum commotionem

auertit.

Hinc etiam ne dare quidem potuit placa-

preto ad

tionem pro fe ipfo , cum effet in peccato.

Nam

igitur fre

poft tot , ac tanta prodigia, ac figna, que viderat,

le vllos f

vocem illam , dubitationem pra fe ferentem. emifit:

tms e,

Audite me increduli ; nunquid ex petra hac educe-

fantiorem,

mus aquam vobis ? Quapropter & Dominus ob hoc

patem l

verbum dixit ad Moyfem , & Aaron: Quia non

» eum pltr

credidiftis mihi, vt fanétificaretis me coram filiis

mes eni

Ifrael, ob hoc non introducetis vos hanc congre-

at griti

gationem in terram, quam dedi eis,

NNon igitur

ue dt i

pro fe ipfo dabit DEO placationem.

Quid enim

Jybit ergo

tanti poteft homo inuenire, vt det pro redemptio-

ne anim:e Íue ? Sed vnum inuentum eft, pro

lerpion

g

84

emni-

(

170

i D

omnibus fimul hominibus fufficientiffimum , quod

in pretium redemtionis animz noftre datum eft,

Non &

fan&us ille , ac pretiofus fanguis Domini noftri

tio elt

IESV. Chrifli, quem pro nobis omnibus. effudit :.

$

quamobrem pretio etiam empti fumus. taque , fi

Tw, 1.

frater non redimit, redimet homo? fi vero redi-

CON

mere nos non poteft homo, qui redemit nos, homa

non eft. Ne igitur propterea , quod in fimilitudi-

j

ne carnis peccati nobiscum diuerfatus eft, bomi-

nem folum exiftimes Dominum noftrum, Diuinita-

tis potentiam ignorans : cui opus . non erat, DEO:

l

Qu

dare placationem füuam , neque propriam redimere

]

animam, quia peccatum non fccit, nec inuentus

prateria

eft dolus in ore eius.

Nemo igitur fe ipfe redi-

Cuiusqu:

autem a

mere poteft , nifi veniat, qui captiuitatem populi

tis Med

Conuertat, non cum- pretiis, neque cum donis,

fperatio

ficut in Efiis fcriptum eft, fed in fuo fanguine.

Hic autem, cum non effemus fratres ,. fed. effemus

üt: No

inimici fa&ti ob peccata, neque ipfe bomo. nudus ^

tüdle ha

fed DEVS, poft libertatem, quam nobis largitur ,

fs |

etiam nos fratres füos appellat.

Narrabo enim ,

DEVS ;

Nonet

inquit, nomen tuum fratribus meis. ^taque qui

t vinci

redemit nos, fi naturam quidem ipfius perpendas,

Qliquis j

neque frater, neque homo eft. Si vero ipfius ad

nos demiflionem ex gratia fa&tam ; & nos fratres

ür in f

nominat, & ad humanitatggi defcendit, qui non

cit malit

dabit

Confiderationes. de Pa[f. Dom.

171

L. Quod

dabit DEO placationäm fuam , fed totius mundi.

m et,

Non enim indiget placatäqpe , fed ipfe propitia-

i noftri

tio eft.

effudit :

S. BASILIFS, Homil. in pfalm. XL VILI.

Aque, f

Jom, L. pag. 1$o. 141

o fedi-

CONSIDERATIO LXXXVI

3. homo

jmilitugi-

Expedz't onum. bominem mori pro populo.

t, bom.

LOC. CIT.

Diuinitz-

is enith non videat, quam fit impium, quam-

1t, DEO

teditnere

Qu

que facrilegum , fi homini per penitentiam

inuentut

preteritorum malorum ad bona conuerfo , credatur

cuiusquam peccati dari non poffe remiffio ? Quid

ipe red-

autem aliud his verbis agitur, nifi, vt omnipoten-

m populi

n donis,

tis Medici manus , ab humane falutis effectu de-

fperationis vitio repellatur ? Ipfe quippe Medicus

fünguine,

ait: Non indigent , qui fani funt , medico, fed qui

d. effemus

0 nudos,

male habent.

Si peritus eft Medicus nofter ,

omnes poteft infirmitates fanare : fi mifericors eft

: Jergitür,

DEVS nofter , vniuerfa poteft peccata dimittere.

bo cnim,

Non eft perfe&a bonitas, a qua non omnis mali-

liaque qi

tia vincitur : nec eft perfe&a medicina , cui morbus

jerpenty

aliquis incurabilis inuenitur.

Scriptum vero tene-

ipfus d

.

tur in Literis facris

*

Sapientiam autem non vin-

s f

cit malitia, & omnipotentia Medici nofiri talibus in

, qui 10l

nsg

pfal-

ii

(

172

Caph 11

dremifio

pfalmo fermonibus intimatur : Benedic anima mieR

Dominum , & omnia interiora mea nomen fan&um

quebatur

eus.

Benedic anima mea Dominum, & noli obli«

ei ? Dd

uifci omnes retributiones eius,

Qui propitius fit

quis pec

ISVM

omnibus iniquitatibus tuis; qui fanat omnes lan-

peecaus

guores tuos , qui redimit de interitu vitam tuam ;

qui fatiat in bonis defiderium tuum, qui coronat

aDEO.

fibi remi

te in miferatione , & mifericordia : renouabitur fi«

cut aquile iuuentus tua

Quid, rogo, nobis pute-

ipdulgea

mus remitti non poffe , cum propitius fit Dominus

Tientur

omnibus iniquitatibus noftris ? Aut quid in nobisg

tite, &

efítimemus fanari non poífle, cum Dominus fanet

Onnis e

omnes languores noftros ? Aut quomodo fànato ,

p &

Gifmus

& iuftificato indigentiz aliquid relinquitur , cuius in

bonis defiderium fatiatur ? Vel quatenus plene re-

Ts defp

miffionis beneficio potiri non creditur , cui etiam

Cefs Q

corona in miferatione, & mifericordia condonatur ?

Anuoeate

Nemo igitur de Medico defperans , in infirmitate

Viam f

remaneat; nemo mifericordiam DEI minorans , in

Teuertat

iniquitatibus contabefcat. Apoftolus clamat : Quia

àd DEV

Chriftus pro impiis mórtuus eft

Ipfe itidem di-

düm, R

cit: Quia Chriftus IESVS venit in mundum, pec.

rel1nq1

catores faluos facere

Sed forfitan dicitur , illos

Tüm vem

peccatores poíle faluos fieri, qui poft peccáta me-

ditum

rentur baptifmatis ablutione mundári: deinceps au-

d jmof

tem peccata , que videtur baptizatus admittere ,

[: Qtni

irTe-

Confiderationes de Pa-. Dom.

173

la m

drremiffibilia permanere. Nunquid non baptizatis lo-

n

quebatur Ioannes Apoftolus , quibus dicebat : Filioli

noli obli

mei ? hec ftribo vobis, vt non peccetis : & fi

pitis f

quis peccauerit , aduocatum habemus apud Patrem

nes In.

IESVM Chriftum iuftum, & ipfe eft exoratio pro

n Qun;

peccatis noftris. Qualecunque fit ergo peccatum ,

| COTODAE

a DEO quidem poteft remitti' conuerfo, fed ille

bitur f

fibi remitti non finit, qui defperando , contra fe

Jb pute-

indulgentie oftium clauferit. Ceterum veritas non

Dominti

mentitur , quz dixit: Querite, & inuenietis ; pe-

i nobis

tite, & accipietis ; pulfate , & aperietur vobis.

us fanet

Omnis enim , qui querit, inuénit 5 qui petit, acci-

) finato ,

pit; & pulfantiaperietur, Vnde & Propheta fan-

, Quins n

&iffimus Efaias ad remiffionem peccatorum nullate«

pleng re«

nus defperandam, impios, & iniquos hortatur, di-

wi etam

cens : Quzrite Dominum , dum inueniri poteft ,

donatur?

inuoeate eum , dum prope eft. Derclinquat impius

ofürmitate

viam füam, & vir iniquus cogitationem füam , &

yans , n

reuertatur ad. Dominum , & miferebitur eius ;. &

i : Qua

ad DEVM noftrum , quia multus eft ad ignofcen-

dum, Relinquat ergo impius viam fuam , qua peccat :

jdem d

relinquat inquus cogitationem fuam, qua de peccato-

i, pee

a , il

rum remiffione defperat, & íecundum Prophete

càta Té

di&um , conuertatur ad Dominum , quia multus eft

1Ceps d

ad ignofcendum. . In hoc multo nihil deeft, in quo

& omnipotens mifericordia, & omnipotentia miferi-

imitteft y

i

COrs

174

|

Caput 111,

Petruto.

cors eft. Tanta eft autem & benignitas omnipotene

&derant

tiz, & omnipotentia benignitatis in DEO

5 Mi nihil

fit , quod nolit, aut non poflit relaxare conuerfo.

um, Vi

luit Do

S. FFLGENTIVS RVSPENSIS. Epift,

VII, ad Venantia

in iudic

P. 19i. 1921

"n cup, I IL,, 67'* IV. Edit Pai?'j.'.

nus n

&m pr

CONSIDERATIO LXXXVII.

Sacerdo

ZT dl tenentes IESPM . duxerunt. ad Caipham

tnalorür

Principem Sacerdotum, «bi fcribe, 6 feniores. con-

qu& ol

alidi f

uenerant.; MA'TTH. XXV[. S7.

tum ey

L

igauerunt IESVM, & adduxerunt in aulam füm-

mi- Pontificis.

Heccin

Vis nofic, & videre ; quod

& non

hoc quoque fcriptum fit? Ait Hefaias : Vee animzme

Trine q

ipforum , quia confültarunt confilium prauum.con-

]i prof

tra fe ipfos , dicentes : Ligemus iuftum , quia in-

Chium -

commodus eft nobis.

Vere omnino, ve anime

Qufent,

ipforum ; idque videamus. ^-Hefaias quidem fé&us

eft, & populus poftea fanatus eft. ^ Hieremiás in

& perf

ccnum laci deie&tus : verum curatum eft hoc h:

loquel;

dedi in

déorum vulnus ; quod, cum in hominem pecca-

tum fuiffet, leuius erat.

Ex quo vero nonin homi-

Gdf q

nem , fed in DEVM inhumanatum peccárunt

pi ; f

torum.

ludzi, v& anima' eorum,

Ligemus iuftum. Non-

beratur

ne, inquiet aliquis, fe ipfum foluere poterat, qui

quatriduanum Lazarum. vinculis mortis exfoluit ;

modo «

Pe-

Confiderationes de Pa[J. Dom.

175

tipo

Petrumque ferreis carceris catenis, exemit ?

Parati

VC nibjl

aderant angeli, dicentes :

Difrumpamus vincula eor-

Onger(o

um. Verum abftinent vim, quoniam d füffere vo-

juit Dominus. Iterum productus eft coram fenioribus

$. Bj

jn iudicium

Iam habes teftimonium : Ipfe Domi-

ll Paff

nus in iudicium veniet cum fenioribus populi, &

cum principibus eius.

Sed interrogans princeps

VTT

Sacerdotum, audita veritate indignatur , & malus

Cl

faciesque illa ,

malorum minifter ialapam impingit

^ P

que olim vt fol reíplenduerat , manibus iniquts

allidi füftinuit, alique venientes ;infpuunt in vul-

tum eius , qui per fputum cecum natum curauerat

lar füm

Heccine redditis Domino ? hic populus ftultus ,

qüod

& non fàpiens.

£ anima

Et prophetes admirans dicit : Do-

mine quis credidit prædlcauom nofire ? Íncredibi-

um con

lis profe&o res eft, DEVM, DEI Filium , & bra-

quia f

chium Domini ifta perpeti

Sed ne id medere re-

? atme

cufent, qui fàlui fiunt , boc przdicit Spiritus fan&us

n feQus

emias 10

ex perfona Chrifti dlcenms (ipfe enim,qui tunc ea

hoc lu

loquebatur , poPcea przfens erat ) dorfum meum

dedi in flagella

: Pilatus enim eum flagellatum tra-

| peuca-

didit ad crucificendum.

Maxillas vero meas in ala-

n horni

pas; faciem vero meam non auerti a probro fpu-

ocárunt

torum.

Quafi diceret :

Pr&uidens , quocL me ver-

, Non

beraturi funt, neque maxillam leuiter deflexi. Quo-

at, qui

vfolu

modo eDim difcipulos ad mortem pro veritate ob-

eun-

pe

i

176

Caput 11I.

tis o

eundam roborarem, fi hoc ipfe expauefcerem * Égo

grimiei

disi: Qui amat animam füam, perdet eam : fi vi«

tz amans fuiffem, quomodo docerem , non faciens;

potuerin

in necen

que docerem ? Prius igitur ipfe, cum effet DEVS,

hecab hominibus pati fuüftinuit , vt nos homi.

retur pe

fürrecti

nes talia poftea, ab hominibus eius cauía perpeti

non puderet.

euftodit.

tem, ?

S. CTRILLVS HIEROSOLYMIT.

pepafe ]

Catechef. X III. de Chriflo crucifixo , & fepulto m. 12,

33. edit. Parif. pag. 1$9. 190.

pibis? I

fefellffe

Detotio

CONSIDERATIO LXXXVIII

nem À

Petrus autem fequebatur eum a longe *u/que in atrium

quod t

Principis Sacerdotum, MATTH XXVI. 58.

teffatis

t bene a lobge fequebatur iam proxime nega«

trultam

E

turus ; neque enim negare potuiffet, fi Chri-

ten fq

fto proximus adhefiffet.

Sed fortaffe & in hoe

Tonin |

domo D

nobis maxima fit admiratione reuerendus , quod

Dominum non reliquit, etiam cum timeret.

Me-

ii non

TESV$ ]

tus nature eít, cura pietatis.

Alienum , quod ti-

met : füuum , quod non fugit.

Quod fequitur ,

ttomfit

deuotionis ; quod negat , obreptionis, Commune,

Illdæorm

ittroduy

quod labitur, fidei, quod pomnitet, lam in domo

Principis Sacerdotum ignis ardebat: acceffit Petrus ,

Ybi non

vt calefaceret fe , quia claufo Domino , calor men«

Tüm , V

üs

Confiderationes de Paf Dom.

177

"! In

ts etiam in ipfo refrixerat.

Quid fibi vult , quod

11 fl Vi

prima eum prodit ancilla, cum viri vtique magis eum.

! faciens,

potuerint recognofcere; nifi, vt & ifte fexus peccaffe

t DEVS,

in necem Domini videretur, vt & iíte féxus redime--

$ homis

retur per Domini paffonem ? Et ideo mulier fe-

furre&tionis accipit prima myfterium , & mandata

à perpet

cuftodit, vt veterem prc«uaricationis aboleret erro-

AMTT.

rem. Petrus ergo proditus negat; popamus eftim,

10 11 1

negaffe Petrum , quia dixit Dominus : Ter me ne-

gabis? Et malo, negaffe Petrum, quam Dominum

fefelliffe,

Quid negauit ? quod promifit incaute,

TVITI

Deuotionem confiderauit: non refpexit conditio-

1 alrit)

nem. Multatus , quia dixit, fe animam ponere,

quod non humanz infirmitatis , fed diuine eft po-

$

teftatis.

Cum tam grauem imprudentis fermonis

je ff

multam luerit, quanta eft pomna perfidie ? Vbi ta-

fi Chr

men negat Petrus ? Non in monte, non in templo,

nonin fua domo: fed in pratorio Iudeorum , in

.in Dot

domo Principis Sacerdotum.

]bi negat, vbi veri-

, qud

xt. Me:

tas non eft: ibi negat, vbi Chrifius captus, vbi

JESVS ligatus eft.

quod t

Quid, nifi erraret, quem in-

tromifit oftiaria, interrogauit oftiaría, & oftiaria

qummf )

Iudeorum ? Male Eua induxit Adam, male Petrum

mitiUfii

introduxit femina.

n domo

Sed ille. in paradifo labitur ,

Pettus y

vbi non veniabilis culpa

hic in pretorio ludzo.

rum , vbi difficllis innocentia,

]lli interdictus la-

or Iïlell'

pfus,

u

178

Caput 11T.

pfüs, huic predi&us error,

Ile commiffus huic

&IenO 1l

hic illum refoluit

preeiudicauit ,

Confideremus

pülla ed

etian, quo in ftatu neget:

Frigus,

inquit , erat.

Hincpec

Si tempus confideremus , frigus effe non poterat :

AADotOruf

fed frigus erat, vbi IESVS non agnofcebatur ,

munguam

vbi non erat, qui lucem videret , vbi negabatur

intrare p

ignis confumens

Frigus ergo erat mentis , non

Congrega

corporis,

Deniqué ad carbones ftabat Petrus , quia

rationio

algebat affectu

Mala flamma Íudaica: vrit, non

que Don

calefacit.

Malus focus, qui quandam etiam San-

num infl

Gorum mentibus fuliginem erroris adfpergit , iuxta

pellat f

quem etiam Petri interiores oculi caligarunt.

Illi

premium

oculi, non càrnis, & fanguinis , fed ocuh mentis ,

r a

quibus Chriftum videbat.

nm, m

DEVM

-S. AMBROSIVS |Expofit, in Luc. lib, X. n. 72.

& Jeqq. pag. z s.

qui propr

debant. j

CONSIDERATIO LXXXIX

lum ; no

Exiuit

Petrus. autem — flabat ad . oflium. foris,

tam, &

ergo difcipulus alius , qui erat notus Pontifici ,

1 bony,

dixit ofliarie , £ introduxà .Petrum.

facientes

IOANN. XViI.. 16,

C C00s

Tiores fie

um igitur Mediator hzc coram Pontifice pate-

D

retur, aderat pre foribus palatii Petrus, cu-

pOR pefpl

piens introire , fi potuiffet

Quod ideo non per-

oninand

ficiebat, quoniam oftiarie ignotus erat, propterea

X » Q

alieno

Confiderationes de Pafj. Dom.

179

tffus Duie

alieno indigebat auxilio,

Vbi enim familiaritas

fideremus

nulla eft , interceffio domefticorum néceffària eft,

ült , erat

.

Hinc peccatoris collipitur ftatus. A collegio namque,

| poterat :

fanctorum fegregatus , & a gratia conditoris alienus,

Veebatr

nunquam fi»e interuentione Eeclefie domum DEI

Tegabatür

intrare permittitur. Eft autem vniuerfülis iuftorum

hts , non

congregatio interuentrix indefeffà , quz afliduis ex-

trüs, quia

orationibus peccatores ingredi facit, die ; no&u-

Vrit, nom

que Domino affiftens fingultibus pii$, & orztio-

tam Gal

num inftantia pro omnium delinquentium inter-

Q lt

pellat falute , atque a fide extraneos conuocat ad

u, li

gremium , nec non & in facinoribus fepultos fua-

li mentis,

rum ad vitam refüfcitat contemplatione lachryma-

rum , fitque ipfius prece, vt, qui ignorabant

PA

DEVM, gratificati diuina agnitione ,exultent, Ec

qui propria grauati confcientia, paternum non au-

debant intueri vultum , pacis füfcipiantur ad oftu..

AT.

lum ; non tamen, quotquot admittuntur ad gra-

Iub

tiam, & introducuntur ad Chriftum . perfeuerant

in bono.

(/il,ä

Quot, oro , quotidie cernimus irritam

"m

facientes , quam perceperunt , fidem , ambitione

cecatos , feu timore fübuerfos retrogredi , ac dete-

riores fieri ? Priorum figuram tenuit Abío

fice p*

lon, qui

otrys , Q

poft perpetratum fratricidium reftitutus ad gratiam ,

dominandi inflatus defiderio , f& contra patrem ere-

non pe*

Xit , quatenus de regio illum reiiceret folio , atque

Pyoptetea

Q

niu-

qneno

190

Caput 11l.

(

mucrone fuüo neguiter iugularet ; minime vero , di-

grotegta

Alieno

(

uino operante iudicio , remanfit impunis.

jwt i

fiquiden occubuit iaculo, qui proprio genitori ne-

perdmt,

cem inferre curabat.

Eorum, qui timore proftra-

Dominur

ti veritatem negant, Petrus geffit imaginem. . Me-

eit, quo

ruit profecto coapoftoli eius Ioannis interueniente

fidt &

fufiragio, in Pontificis introire palatium.

Verum

paffione t

ille mortis pufillanimitate deie&us , diu in eodem

pore fequ

perfeuerare .non valuit.

Non enim humiliter ,.

irtem mii

neque conítanter , vt debuit , ingreffus eft , &

1b , Q

fortaífe ideo corruit, quoniam non, vt pugnaret ,

$

fed vt finem videret, acceffit.

De propria namque

rj qui

infirmitate paulo ante eruditus , vbi tantus perfecu-

tionis feruebat impulfus , fe minime ingerere de-

C

buit. Iam enim fopore grau:tus, nequiuerat vigi-

Aj «

lare, iamque mortis timore concuflus, relidtio ma-

Nemo igitur de fe pre-

177

giftro arripuerat fugam.

fumat, quisque propries metiatur vires, potiusque

eligat , infirmus humiliter cedere , quam elatus, &

eteri

inermis ad certamen intrare.

Vix absque cafü, &

[

fto

ignominia euadit, qui temerario aufu bellare cone

Potto j

tendit : facileque euertitur domus , que fupra fui

fiplentig.

ignorantiam efle fundata dignofcitur , ventorum

fEGlEI'aton

quidem impulía fragoribus, atque tentationum agi-

Humilitas. in

Tüt pogif

tata procellis diu ftare non poteft.

lieray

cun&is DEO grata cogno/citur. Lrigitur, fi cadlft,

fcæna fem

pro-

Confiderationes de Paff.. Dom.

: Vero, (j

Álieno

protegitur , quum tentatur: triumphat, quum pu.

gnat.

Sine ipífa nemo vincit, nullusqué in bono

onitori ne-

perdurat.

Hanc fi examinatus tenuiffet Petrus ,

't proftra-

Dominum vtique non negaffet,

Poft cafum didi-

lem,. Me.

cit, quod ante debuerat , füo propterea ceteros in-

erüeniente

ftruxit exemplo.

Dominum quippe ignarus füi,

Verun:

paífione timidus , & frigidus charitate folo cor.

in eodem

pore fequebatur. Si enim dile&ione ferbuiffet, ad

amiliter j

ignem minime acceffiffet.

Exteriorem vtique quz-

s t &

rebat,.qui amoris calore tepebat,

pugnaet ,

$. LAVRENTIVS 1VSTINIAN, d

j namque

Chrifli agone cap. V II pag. zpj.

ts perfecu-

gerere de-

CONSIDERATIO XC.

Qerit. Vip

4Accenfo autem igne in medio atrü , €9 cirtm.

elio m«

(e fe pre«

fedentibus illis , eraz Petrus. in medio eorutit,

potiusque

LUCE XXll. 55,

tus, &

eteriorauerat vehementiffime Petrus , & ab apo-

; cifü, &

D

ftolatus plurimum degenerauerat dignitate,

c]lare cofte

Porro DEI Filii vfus fuerat contubernio , atque

s füpra füi

ventorura

fapientie audierat verbà, & nunc ( proh dolor )

fceleratorum hominum refidebat in medio, & illo-

ionom 4f*

rum potifimum , qui Dominum ipfius tenuerant ,

umilitas I

ligauerant, atque percufferant. Tales equidem ob-

r, fí d

Ífcena femper, & impudica confüeuerunt proferre

pO

Q 2

ele-

|

Caput 111

182

ttendas

eloquia.

Vnde tanta o Petre, mutatio , tamque

tibi repentina deiectio contigit ? Paulo ante cum

pulchritu

fenatoribus celi , terreque Principibus prefente

ergo 0Cj

Verbo, habitare folebas , & nunc cum viliffimis re-

enim C0

fides, & indignis.

Tuas prius diuinis eloquiis ac-

pitio fil

commodabas aures, imprefentiarum autem nugis,

pus fide

obtre&ationibus , blasphemiis. Feruere etiam con-

quid di

moís ha

fucueras dileCtionis incerdio, & modo remiffus , &

Obfecro te , vt ad

gelidus foueris, vt inuidus.

colloqui

tui confiderationem redeas diligenter , & , vbi,

egrum, i

cum quibus, & qualiter fic maneas, perpendere

fi non ft

velis.

Nonne tu ipfe es, qui transfigurati Do-

thol co

mini afpexifti gloriam , paternamque vocem de

pit efe:

fublimi celorum throno audire meruifti ? Nunquid

fidete «

non es ille, qui cclefti fplendore irradiatus, in cor-

confider:

de fiducialiter aifti : Tu cs Chriflus Filius DEI

quaue in

viui? An non tibi apoftolici culminis dignitas eft

efto ver

collata , & lgandi, àtque foluendi pontificium

ciit, qu

fufcepifti ? "Tua adeo in terris auctoritas creuit,

Vt auter

vt, quodcunque ligaueris füper terram , ligatum fit

füperpon

& in colis; 6mliter & quod folueris , fit folutum,

de purid

Cur non aduertis ifta ? Quare paftorali tantum de-

$

rogas cathedre ? atque regale facerdotium inhono-

163 citain,

ras? Certe , etfi non propter te, faltem propter

ilum , qui elegit te, teque pretulit vniuerfis, ne-

quaquam fic agere

ebuifti,

Oro , vt prudenter

at«

Confiderationes de Pa[J. Dom,

195

, lmque

attendas , quoniam in te ommnis elucet Feclefie

AE Quml

pulchritudo, cunctaque pontificalis poteftas. Surge

prafente

ergo ocyus , & de medio iftorum te fegrega. Qu&

liftmis re.

enim conuentio lucis ad tenebras ? que partici-

quiis at«

patio filii lucis cum filiis tenebrarum ? Aut qus

m nyis

pars fideli cum infidelibus ? Nempe vereor , ne

etinm COT

quid tibi accidat mali. NNemo bonus fecure cum

nifis, &

mals habitat,

Corumpunt vtique bonos mores

: VE ad

colloquia nala.

Crede mihi, quoniam minime

k , Vbl,

eorum, cum quibus es, deuitare poteris laqueos ,

erpendere

fi non fecefleris cito, & ab hoc te fübduxeris le-

rati Do-

thali confortio.

Nunquid ignoras, diabolum ca-

m de

put eífe malignarïtium, atque femper in eorum re-

Naxgid

fidere collegio ? Age igitur, que tibi fuadeo , nec

, n core

confiderare. velis. loquentis vilitatem , fed quid ,

iius DEL

quaue intentione loquatur.

Magiftri tui mémor

jgnits et

efto verborum , ne , quod tibi futurum effe prz-

ontiiciom

dixit, cueniat, feroque velis fano parere confilio.

s CIelt

Vt autem temeritati non adfcribas, quod affero,

jigatum fi

fuperponam digitam ori meo, & tui exitum cor-

t folutum,

"

de pauido przftolabor.

antum dt*

$. LAVRENTIVS IFSTINLA N. lo

n inhono

7/ex citato.

n Pl'Opæf

geríis, D*

pf

dv

03

CON-

184

Caput I1I.

CONSIDERATIO XCI.

querebi

eum g

E ( Petrus ) fedebat cum miniflris ad ignom , &

in cord

calefaciebat Je.

MARCI, XiV. 54.

fandbo i

Ffdie&ionis ignis, eft & cupiditatis. De hoc

negitiol

"Tunc &

— dicitur : Ignem veni mittere in terram , &

pam,

quid volo, nifi vt ardeat ? De illo autem : Omnes

adulterantes velut clibanus. corda eorum.

Ifte fu-

lis füis,

per credentes in cenaculo Sion defcendens, variis

panem

flammau

linguis eos DEVM laudare docuit.

Iile in atrio

y|

Caiphe inftin&tu maligni fpiritus accenfus, ad ne-

iV.1

gandum , ae blafphemandum Dominum noxias per-

fidorum linguas armabat.

Quod enim intus in

domo Principis Sacerdotum fynodus maligna gere-

((

bat, hoe ignis in atrio foris, inter frigora no&is

: Ptf

materialiter accenfus typice preemonftrabat. — Qui-

fiis ,

cunque ergo vitiofüm, noxiumque in fe exftinguit

incendium, poteft dicere cum Propheta Domino :

Quia'factus fum ficut vter in pruina, iuftificatio-

Ti

nes tuas non fum oblitus. In quibuscunque autem

(

flammam charitatis turbida vitiorum flumina obrue-

CO

