erat fimilitudo carnis peccati.

iE crütg

quod ait: Saccum meum: ibi erat inclufum pre-

m Clri«

tium tuum.

Confcidifti faccum meum.

Euafimus

T manus

ad faccum iftum.

Confcidifti faccum meum,

In

TRTOTU

paflione confciflus eft (accus; Quomodo ergo DEO

Patri dicitur : Confcidifi faccum meum ? Quomo-

]Us erfo

(centes :

do Patri dicatur, vis audire ? QConífcidifti faccum

3 DOmen

meum. Qnia proprio Filio non pepercit, fed pro

vox eft

nobis omnibus tradidit illum.

Fecit enim per lu-

— Vnde

daeos nefcientes, vnde redime: entur fcientes, & con-

t autem

funderentur negantes.

Nefciunt enim, quid boni

ypus &

nobis operati funt malo fuo. Sufpenfus eft faccus, &

efire i

quafi letatus eft impius.

Confcidit faccum lancea

lebrani ,

perfequutor, & fudit pretium noftrum Redemtor.

i, vbi

Cantet Chriftus Redemtor, gemat ludas venditor,

erubefeat Iudaeus emtor.

) D0LiS.

Ecce ludas vendidit, Iu-

deus emit, malum negocium egerunt, ambo damni-

ficati funt, fe ipfos perdiderunt venditor, & emtor.

] B/Giflh

Emtores effe voluiftis , quanto melius redemti ef-

^

fetis ? ille vendidit, ifte er

^

À.

jit: infelix commercium ;

N

4j

o

üec

eee,

*1

778

Caput. XP 1

nec ifte habet pretium, nec ifte habet Chriftum. Huié

gent&ï j

dico: Vbieft, quod accepifti? Illi dico: Vbi eft, quod

quemadï

l

emifti ? Huic dico: Vbi vendidifti, te decepifti. Ex-

ego f

bus Do

fülta Chriftiane, in commercio inimicorum tuorum

imus.

tu vicifti. Quod ifte vendidit, & ille emit, tu adqui-

tes, (l

fifti.

Dicat ergo .caput noftrum, dicat caput pro

eum i

corpore occifum, pro corpore dedicatum, dicat,

von &t

audiamus : Confcidifti faccum meum, & accinxifti

N can!

me letitia, id eft, confeidifti mortalitatem meam ,

& accinxifti me immortalitate, & incorruptione.

do eni

Vt cantet tibi gloria mea, & non eompungar,

Quid

dulamu:

eft, non compungar ? lam contra me non ferat

cor noi

lanceam perfequutor, vt compungar. Chriftus enim

o Y

refurgens a mortuis, iam non moritur, mors illi

gacel

ThUT

vltra non dominabitur : quod enim mortuus eft

peccato, mortuus eft femel; quod autem viuit,

pCCC'slt(

viuit DEO.

quonia

Ita & nos, inquit, exiftimemus nos

eft pe

mortuos effe peccato, viuere autem DEO, in Chri-

Tite, d

fto IESV Domino noftro. Ergo in illo cantamus,

in illa.ïdedicati füumus,

qinus

Quo enim caput preceffit ,

& membra fequutura fperamus. Spe enim falui fa-

tecolit

ï

&i fumus: fpes autem, qui videtur, non eft fpes,

fralim

xus ef

quod enim videt quis, quid fperat ? Si autem, quod

feruim

non videmus, fperamus, per patientiam exfpecta-

mus, per patientiam zdificamur, Forteautem illic

snitiu

viti,

eft & vox nq&r-a, fi bene attendamus, (i dili-

genter

Confiderationes de PafJ. Dom.

779

i. Hjé

gehter intueamur , fi oculum acutum geramus, non

1b quo]

quemadmodum folent corporum. ceci amatores. Si

iffi. E.

ergo *fpiritalefn oculum intendamus, in ipfis voci-

tuorm

bus Domini noftri IESV Chrifti & nos ipfos inue-

U adqui.

pimus.

Non enim fruftra dixit Apoftolus : Scien-

DUt pro

£es, quia vetus homo nofter fimul crucifixus eft

; at

cum illo, vt euacuetur corpus peccati, vt vltra

ceinxift

non feruiamus peccato. Agnofce ibi vocem tuam *

"Vt cantet tibi gloria mea, & non compungar.. . Mo-

Tieam,

Uptione,

do enim, cum iftas corporis mortalis farcinas ba-

iulamus, non deeft, vnde compungamur. Nam fi

. Quid

cor non compungitur, quare pectus tunditur ? Cum

n ferdt

U5 enim

ergo venerit etiam noftri corporis dedicatio; quz

yors il

przceffit in Domini exemplo, tunc non compunge-

IDnuf.

CompunGionem enim , quam habemus de

Uus eft

peccato, fignificauit lancea percufloris.

Denique

| Vif

quoniam fcriptum eft : A muliere initium factum

lU oj

n Chri

eft peccati, & per illam omnes moriuntur, reco-

lite, de quo membro facta eft, & videte, vbi Do-

113ms,

minus lancea compun&us eft. Recolite, inquam ,

tceft,

iloi f«

recolite primam. conditionem noftram : mon enim

fruftra, vt dixi, vetus homo nofter fimul crucifi-

[ fpes

xuseft, vt euacuetür corpus peccati, vt vltra non

, quod

feruiamus peccato. JNempe Eua, a qua factum eft

p

m ilc

,nitium peccati, fumta eft, vt formaretur.de latere

viri.

Dormiens iacebat ille, cum factum eft: mor-

f dil-

e e G A

tuus.

jvl

Á

Cou XFILIL

(

790

tuus,pen.debat ifte, cum fa&um eft. Cognata dud

P"emiciofa

funt fomnus, & mors, latus, & latus : compunctus

vulpus in

eft Dominus in loco peccatorum.

Sed de illo la-

fiàm ef

tere fa&a eft Eua, qui nos peccando mortificaret :

prona fi

de ifto autem latere fa&a eít'Ecclefia, que nos

fe ignor

pariendo viuificaret.

fit, inqu

$ AVGVSTINVS. Som! CCCXXXVL

cundum.

Jn dedicat. Ecclefue. las CCIL VL de tempore, Tom.

pondere

V. pag. 1303.

cordis v

L

tüt: Le

CONSIDERATIO CCCXXV.

Vane d

ad dextr

Sed enus milirum lancea latus eius aperuit GY.

tantum. .

LOC CIT.

inter e0

]itare co

t quidem Dominus meus IESVS poft cetera in-

E

plicat f

cftimabilis fuz erga me beneficia pietatis, etiam

plicat n

dexterum fibi propter me paflus eft latus fodi ; quod

fritres,

videlicet non nifi de dextera propinare mihi vellet,

miniftis

non nifi in dextera locum parare refugii. Vtinam

Apofto

ergo talis merear effe columba, ique in foramine

& a fin

petre habitet, & in foramine lateris dextri.

Con-

te enim

fidera tamen, hoc vulnus eum penitus non fenfiffe,

tr, N

Neque enim illud excipere voluit, nifi iam fopora-

ipfos d

tus in morte: vt moneret te, quamdiu viuis, in

B: fn

huius femper lateris vigilare cuftodia; fed & mor-

Id y

tuam cénferi eam animam oporterée, que quidem

perni-

fCanjz'demtiones de Pajf. Dom.

781

i dug

perniciofa infenfibilitate diflümulet in dextra fibi

pundus

vulnus infligi, Merito quidem in finiftro latere po-

il l.

fitum effe dicitur cor hominis, quod affe&io eius

dcgrt :

Nec fa-

prona fit femper, & procliuis in terram.

l& nog

ne ignorabat hoc miferabiliter ingemifcens : Adhe-

fit, inquit, pauimento anima meéa, viuifica me fe.

'XVT,

cundum verbum tuum.

Sed ne his quidem in hoc

« i,

pondere nos conditionis humane , & grauedine

cordis volebat manere, qui fic aámonens loqueba-

tur: Leuemus corda noftra cum manibus ad DEVM,

AY,

Plane id füadebat, vt a finiftro latere erigerentur

ad dextrum.

& )

Secularis militia, fratres, in finiftro

Js':

tantum latere clypeum portat: non imitemur, fi

inter eos nolumus deputari, quos huic feculo mi-

litare conftat.

n fs

Nemo, inquit, militans DEO im-

etam

plicat fe negotiis fzcularibus, hoc eft, fcutum ap-

plicat non tam dextere, quam finiftre. JAttamen

quod

fratres, vtrumque nobis latus tegendum eft, fj me.

vellet

miniftis, fcuto, inquit, cireumdabit te veritas eius. Et

tinam.

Apoftolus ipfe: Per arma, inquit, iuftitie a dextris,

(

imine

& a finiílris.

^

For-

Ceterum ipfam audi iuftitiam,

Con.

ff

te enim non eadem vtrique lateri forma prefcribi-

if

live

tur. Nempe hinc quidem mandatur : Non vosmet-

:pora

ipfos defendentes Chariffimi, fed date locum irsz.

s

t: In patientia veftra poffidebitis animas veftras.

f0f«

Inde vero pracipitur: Nolite locum dare diabolo.

iden

pH s

Et

]i

(

78

Caput | XFIIL

Et item : Refiftite diabolo, & fugiet a vobis. Au-

CON

5

di adhuc, quomodo tegas latus vtrumque.

Prouri

Jnis

dentes bona, ait idem Apoftolus, non tantum co-

tam DEO, fed etiam coram hominibus.

Hec eft

enim voluntas DEI, vt benefacientes, non modo

am ve

€abefcere malignorum demonum inuidiam, verunr

I

tf

etiam obmutefcere faciatis imprudentium hominum

ienorantiam. Nunquid tamen in eternum erit no-

v3or elu

bis hzc prote&io neceffaria? Aut femper ab vtro-

quibus '

intrante

que latere hoftile agmen inftabit ? Erit, quando

Tictes r

non modo non inftabunt, fed nec ftabunt quidem.

Cadenta latere tuo mille, & decem millia a dextris

queren

tuis. Siquidem nec humana malitia iam tunc habe-

pracant

tilitos Y

bit, quid faciat ; nec demonum millia plus verebi-

lts fj

mur, quam totidem vermium agmina, vel mufca-

rum.

quamd

Haud aliter denique intuebimur eos, quam

quibus.

&ii Hrael, transmiffo iam mari rubro, vndique füi

Aegyptios mortuos, fed & rotas curruum ire in pro-

CUntür

€undum cernebant : vt & nos fcilicet, longe tamen

n:iq

tes ? 4

fecurius, & dele&tabilius cantemves Domino, quod

hoc ip

gloriofe honorificatus fit, equum , & afcenforem

eius deiiciens in abyflüm.

&5, q

&n

;

$. BERNARDVS. Serm. VIT. in. Pfaim.

forte :

gui baþz'tat. Volum. L pag. $44.

illo di

»

latera.

Don |

" CON-

783

änþdemtiones de Pa[J. Dom.

*l CONSIDERATIO CCCXXVI

. Ptou

d co«

Funus fnilitum lancea laz/*m eius aperui£. Cc.

Hoc eft

Loc. CI.T-

1 modo

Mam veniamus ad

, Verm

illud: Vxor tua , Chrifto dici-

Vominum

tur. Ergo vxor eius Ecclefia eius : Ecclefia eius,

erit no-

vxor eius nos ipfi..

Sicut vinea fertilis,

Sed in

tb vto-

quibus vinea fertilis ? Videmus enim parietes iftos

quado

intrantes multos fteriles : videmus, quia iftos pa-

quidem,

rietes intrant multi ebriofi, foeneratores, mangones,

) dextris

guarentes fortilegos , euntes ad preecantatores, &

i habe-

precantatrices, quando illis caput dolet. Ifta eft fer-

Verebi-

tilitas vinee ? Ifta eft vbertas vxoris ? Non ipfa eft.

| mufea-

Ifte fpinz funt, fed non vbique fpinofa.

Habet

quamdam fertilitatem , & eft vinea fertilis: fed in

, um

ique fü

-

z

quibus? In lateribus domus tuz.

Non omnes di.

[n pro«

cuntur latera domus, .Quaro enim, quz fint late-

:

e [2mel

ra: quid dicam ? Parietes funt, quafi lapides for-

tes ? Si de hoc habitaculo corporali diceret, forte

, quod

?

hoc intelligeremus latera.

Latera dicimus domus

TOf C

eos, qui inhzerent Chrifto. Non enim fine cauiïä;

& in fermone quotidiamo dicimus de aliquo, qui

Pfün.

forte male agit ex malorum confiliisamicorum ; de

illo dicimus : mala latera habet.

Quid eft, mala

Jatera habet ? Mali illi inhzrent.

Ergo & de alio :

JDona latera habet, bonis confiliis viuit,. Quid eft

N-

hoc ?

764.

Caput XV 111

hoc ? Bonfís! confiliis regitur,

Ergo latera domus.

fieere iU

funt illi, qui inherent Chrifto.

Nec fine cauffa &

erint dil

ipfa coniux de latere fa&a eft.

Viro dormiente

fa, P

Eua facta eft: moriente Chrifto Ecclefia fa&ta eft :

viri dor!

& illa de latere viri, cum cofta detra&a eft: &

VUorum.

ifla de latere viri, quando latus lancea percuffum

fnagnum

€ft, & facramenta profluxerunt,

Ergo vxor tua

Adam ii

vt vinea fertllis. — Sed in quibus ? in lateribus do-

formare

mus tuz, In aliis, qui non adharent Chrifto, fte-

efuxit.

fiis. Sed nec illos in vinea computabo.

ito fan

S. JMFVGFSTINFS. Enarrat, in Pfalm.

brius?

CXXVFIL Ton. IV. pag. 1443.

3

T. IIJ

CONSIDERATIO CCCXXVIL

(0

Sed vnus milirum. lancea latus eius aperuit s R

continuo exiult fanguls , & aqua,/ YOANN. XIX. 24*

NI u

CUU

gilanti verho Euaügelifta víus eft, vt non di-

V

ceret, latus eius percuffit, aut vulnerauit, aut

Ta

quid aliud ; fed aperuit: vt illic quodammodo vi-

te oftium panderetur, vnde facramenta Ecclefie

Tionuig

manauerunt, fine quibus ad vitam, que vera vita

nus P;

eft, non intratur,

Ille fanguis in remiffionem fu-

eumf

fus eft peccatorum : aqua illa fülutare temperat po-

lentur.

culum: hec & lauacrum praftat, & potum. Hoc

excolo

pranunciabat , qgovd' Noe in latere Arce oftium

do qii

facere

-

Con[iderationes de Paff. Dom.

795

1 domus

facere iuffus eft, qua intrarent animalia, que non

Quf &

erant diluuio peritura, quibus prefigurabatur Eccle-

O'miente

fia.

Propter hoc prima mulier facta eft de latere

i ef

viri dormientis, & appellata eft vita, materque vi.

idit &

uorum.

Magnum quippe fignificauit bonum , aut

ereufum

magnum preuaricationts malum

Hic fecundus

VXOr Qu2

Adam inclinato capite in cruce dormiuit, vt inde

bus do

formaretur ei coniux, quod de latere dormientis

[0, fie

effluxit

O mors, vnde mortui reuiuifcunt ! Quid

ifto fanguine mundius

.

[

Quid ifto vulnere falu-

B

brius ?

S: AVFVSTINVS. Tratt, CX X. 4n. loann,

Jom. II pari. L. pag. $04

Yil

CONSIDE RATIO CCCXXVIH

"d

TE

Sed «nus militum lancea latus eius aperuiz

&

continuo exiuit fanguis , C? aqua« IOANN, XIX« 34

1di

lIt , alll

adidit quidem fpiritum Dominus DEO & Patri,

1

0 V

oftendens, quod pofthac anime iuftorum in

celefi

monumentis non VCI'fai']tUI', currunt autem in ma-

Id VIU

nus Patris omnium : fed peccatorum anime in lo-

em f

cum fupplicii detra&z, hoc eft, in infernum depel-

at po

lentur

At illi camelum deglutientes, & culicem

Hoc

excolantes, tali patrato facinore, de die obferuane

fbum

do.diligenter cogitant. Dicit enim: Vt ne maneant

(e

in

(

786

abut XE II

in cruce corpora, rogauerunt Pilatum, hoc eft,

jopofi

obfecrauerunt

vt tollantur.

Quare autem con-

(amatur

fringi crura eorum petunt ? vt

fi etiam füperuiue-

;, dbl

rent, inutiles effent

Latrones enim fuerant

No-

Dorninu

lebant igitur in die fefto videri punitores,. & ho-

pl 2qU

micide. Et aliter : Etiam lex ita precipiebat, ne

que p

verfatur

fol occumberet in fupplicio hominis.

Vide au-

fu, Do

tem, quomodo per ea, quz ftruunt ludzi, pro-

Sic ergo & in hoc loco duze

fiat, f

phetie impleantur.

dens m

prophetie implentur, vt poftea Euangelifta dicit :

fittit,

Etenim oífa IESV non confringunt quidem, pun-

gunt tamen eum, gratificantes Iudeis, & fanguis ,

netür,

& aqua egreditur.

Et hoc quidem admirandum,

grefm

nam ilii quidem etiam mortuum corpus contumelía

10n adi

redunt

afHCerc conantur : at contumelia illis. in miraculum

vertitur. Et fanguinem quidem ex mortuo corpo-

fit, qv

hoc lo

re prodiiffe admirabile eft ; verumtamen poffet quis

guis (j

fycophantarum dicere, , quod verifimile fit, vi-

is fit f

talem quamdam virtutem adhuc fuiffe in corpo-

ie.

Aqua autem egrefífa omnem controuerfiam mi-

I

taculo tollit

Non fimpliciter autem hzc fiunt , fed

D u

quia Ecclefia per duo ifta & fit, & confiftit.

Nam

per aquam quidem generamur, per fanguinem autem,

& corpus pafcimur

Cum igitur accedis ad calicem

communionis fanguinis Chrifti, ita affectus fis, qua-

fj ex ipfo latere bibas.

Confíidera autem, quomo-

do

(

Confiderationes de Paj Dem,

787

&lo per faucium latus, vulnus lateris, hoc eft, Heue

Ioe eft j

6I CO.

fanatur: & ficut in paradifo, vbi Adam obdormi-

'iïperuiue.

uit, ablata eft ab eo cofta, ita in hoc loco, cum

lb - Np.

Dominus obdormiuiffet, coftam militi dedit, Rhom-

Z & hO-

phea autem militis figura eft rhomphzze verfatilis,

dt, p

quze prohibet nos a paradifo,

Et quia omne, quod

Vide qt-

verfatur, nifi quid obfiftat, non abfiftit a füo cur-

[ïc'[', pro«

fu, Dominus oftendens, quod rhompheam illam,

0co due

fiftat, fupponit in figura latus framez militis, often-

i diit :

dens nobis, quod ficut framea militis appulfa lateri

fl pun

ftetit, ita & flammea ftabit, vt non vltra intermi-

fnpuis

)

netur, & verfione fua exterreat, prohibendo in»

andtm,

greffum in paradifum.

Confundantur Armenii, qui

ntumda

non admifcent in myfteriis aquam vino, Non enim

raculm

credunt, vt videtur, quod aqua ex latere egreffa

fit, quod admirabilius, fed fanguis tantum.

Et

) Corpo»

ffet quis

hoc loco deftruunt magis miraculum.

Itaque fan-

(it, Yi

guis (ymbolum hominis crucifixi: aqua vero, duod..

| corpo-

is fit füper hominem , hoc eft, DEVS.

um d«

JIHEOPHYLACIVS. 'In cit. locum. loauyte

nt, fl

B. 49 5.

;

4

Nan

AUtemt,

calicem

$, que

qucmo-

CON-

A

788

Coput XF 111

CONSIDERATIO CCCXXIX,

pattor

facte

K contitiuo ex:z;pt fangms ; & 4qua. LOC. CIT.

fja jate

fuit mul

rimum fignorumi Mofis

aqua,

& fànguis: ea-

tem Cuf

P

demque res omnium IESV fignorum poftre-

yuam £a

anum fuit.

Primo loco- Mofes Buulum in fanguinem

bus, vt

transmutauit :

& in fine IESVS aquam ex latere

poaqu rat

emifit cum fanguine, forte propter duas voces, al-

dica ff

teram iudicantis ; alteram vero eorum, qui dire

vt auriu

vociferabantur: aut propter éóredentes, & propter

eft laboi

incredulos

lNam cum Pilatus diceret: Innocens

pïui

fum, & aqua lauaret manus ; vociferantes dicebant :

enim tl

Sanguis eius füper nos.

Emerferunt igitur h'ec

& tung

:duo de latere : aqua fortafüis iudici, fanguis vero

euee «

vociferantibus,

Rurfusque aliter intellipgi poteft :

trophio

ludais fanguis, Chriftianis aqua: illis quidem vt

enim d

infidiatoribus ex fufo fanguine condemnatio ; tibi

nem ii

vero, qui nunc credis, per aquam falus.

Nihil

UR

P

enim fruftra factum. eft.

Reddiderunt quoque e

Gedt cn

planatores Patres noftri aliam eius rei caufam.

Cum

Ansg

enim duplex quzdam fit in Euangeliis falutifer

apti-

VM a

fmatis vis: vna quidem per aquam iis

qui illumi-

eN

nantur

feu baptizantur, concefía; altera vero ,

€00, al

quz perfequutionum tempore fan&is Martyribus pet

il (

proprium fanguinem datur: exiere e Saluatoris la-

tere fanguis, & aqua, que confeflionis cum illumi*

na-

ä

Conjïjeratz'07zes de PafJ. Dom.

709

AUX

patione, feu baptifmo, tum ín temporibus marty-

tii fa&ke pro Chrifto, confirmant gratiam. Eft &

C QT.

alia lateris eius caufa.

Peccati princeps, & dux

fuit mulier, que e latere formata eft. IESVS au-

;

J

i

u

: L

tem cum veniffet, vt viris fimul, ac feminis ve-

r

l

i

poftre:. ]

N

niam gratificaretur, latus perfoffus eft pro mulieri-

npinem d

bus, vt peccatum folueret,

Quod fi quis adhuc

X [atere

perquirat, etiam alias caufas inueniet.,

Hec tamen

x8, d*

di&a fufficiant, & propter temporis anguftiam, &

qui dire

vt aurium fatietati occurratur,

Quamuis nufquam

proptar

eft labor audiendi de coronis, feu tropheis Domi-

ninoces

ni; prefertimque in ifto ter fan&o Golgotha. Alii

Cebant :

emim tantummodo audinnt, nos autem & videmus,

tür hac

& tanpimus.

Nemo delaffetur.

Arma pro ipfa

Jls Verü

cruce contra aduerfarios fume : ^fidem crucis pro

poteft:

tropheo aduerfus contradicentes ftatue.

Quando

idem vt

enim de cruce Chrifti contra infideles difeeptatio-

0; tib

nem infütuturus eris, prius manü fignum crucis

Nl

emitte ,& obmutefcet, qui contra nititur.

Ne pu-

que &

deat crucem confiteri,

De hac namque gloriantur

, Om

Angeli, aientes

"

*

Nouimus, sguem qugritis; IE-

j bapfi-

SVM crucifixum. Nonne potueras dicere, o-An.

| "

illumi

gele: Noui, quem quaritis ; Dominum meum ? fed

Ye0 ,

ego, ait ille cum fiducia, noui crucifixum. Crux

bus pef

enim corona eft, non ignominia,

oris lt«

H

illumi*

IIf

S. Cy:

n

799

Caput XV 11I.

S. CTRILLVS. HIEROSOLYMIT

feeleftu

Catechef.. XIII, de Chrifio crucifixo €jc. m. 21. 224

fie deii

$ag. 193*

fociebat

qu en

CONSIDERATIO CCCXXX,

hoc t

Sed vnus militum lancea latus eius aperuit , & con-

hoc fac

ipfi fim

tinuo Xexz'uz't Janguis, & aqua. rLoc. cr.

confüm

[ne ei

um enim omnia confümmata effent, inclinato

C

capite (non enim illud clauis erat affixum ) tra«

vttoqu

didit fpiritum, hoc eft, exfpirauit. Atqui non poft

ü qu

& at

inclinatum caput exfpiratur ; hic vero contrarium

vt cun

efficitur : non poftquam exfpirauerat, caput inclina-

i, :

uit, vt apud nos fleri folet, fed poftquam inclina-

fi

uerat, exfpirauit, quibus omnibus declarauit Euan-

$

gelifta, ipfum uniuerforum effe Dominum. At Iu-

i.l

daei rurífum, qui camelum deglutiebant, & culicem

(

excolabant, tantum nefas aufi, de die confultant.

Quia parafceue erat, vt non remanerent in cruce

Eu

corpora, rogauerunt Pilatum, vt frangerentur eo-

dit,

fum crura.

Viden', quam fertis fit veritas : per

ftudia eorum prophetia impletur.

Alia quoque prz-

Venientes enim milites alio-

dictio finem accipit.

rum fregerunt crura, Chrifti non item.

Attamen

Gt

hi in gratiam Iude&orum eius latus lancea perfora-

Ver

nt.

Q

runt, & mf)rtuo corporiïcontumeliam inferu

Íce-

ht D

Confiderationes de PaffJ. Dom,

79t

LfMrm

fceleftum , & exfecrandum facinus ! fed ne*turberis,

^ 2L. 2

ne deiciaris dilecte.

Nam que mala illi voluntate

faciebant, veritatem propugnabant. Prophetia nam-

XXX,

que erat: Videbunt, in quem transfixerunt, NNeque

hoc tantum, fed etiam iis, qui infideles futuri erant,

! 63 ((l

hoc facinus. demonftrationi fuit ; vt Thome, &

T

ipfi fimilibus. ' Ad hzc etiam myfterium ineffabile

confummabatur : Exiuit enim fanguis, & aqua. Non

incinato

fine eaufa, vel cafü hi fontes manarunt ; fed ex

mb ) trze

vtroque Ecclefia conftituta eft. EHoc f(ciunt initia-

hon pot

ti, qui per aquam regenerantur, ac per fanguinem,

Dtranum

& carnem nutriuntur,

Initium myfteria fumunt ,

t indimee

vt cum ad tremendum poculum accefferis, fic ve-

| foctnz-

nias, ac fj ex hoc latere potaturus effes.

it B-

S. CHRYSOSTOMTVS. Honi, LXXXF.

B

alias.L .X X XIV. in Joanu, Tom. VIII. pag. yo7.

culicert

afültant,

CONSIDERATIO CCCXXXI.

in ctuce

tU 60

J continuo exiuit. fanguis ,, & aquä. E qui wi-

: p

dit, tefiimenium pez'bz'buät, €g verutm eft teflimonium

eius.

IOANN, XIX. 34. 9j.

u pre-

'e5 dlio-

rande prorfus, inauditumque prodigium , vt

Itamer

G

de exanimato corpore fanguis exiret, & aqua,

yeriora

i

Verumtamen maximum in re hac gefta nobis vo-

nt 0

lut DEI fapientia commendare fàcramentum,

fce

. fui

iil

Vi*

(

797

Caput XF 11

videlicet, & Eccefie vnitatem. — Huius etenim fpt-

Ws, & |

elt a Do

ritualis copule figura preceffit, quando de latere

delifimü

Ade dormientis vna ex coftis ipfius fübtra&a nar-

toc fad

ratur, atque de eadem, Eua cun&torum parens for-

(s non

mata eft, quz typum gerebat Ecclefie. Significa-

bat tunc Spiritus fan&dus, verum, & fpiritualem

Mofi fü

Adam effe futurum, qui Paracleti virtute plafmatus,

celebrat

o hn

dum dormiret in cruce, de ipfius latere profluen,

tibus aqua, & fanguine, fpeciofa fponfa fine ruga,

figire Y

& macula formaretur Ecclefia,

lus fün

Hzc quippe fünt

4

«um €o

facramenta eeclefiaftica, per qua tetum corpus Ec-

clefie abluitur, atque fan&ificatur. Jn lauacro vti-

tum, q

que aquz regenerationis , quod Chrifti morte fa-

d Y

cratur, ab originali contagione mundatur, In Re-

TTURQ

demptoris vero fanguine. nedum ab omni culpa pur-

zetinex

ii &

gatur, verum etiam regni coeleftis illi aperitur in-

mnatio

troitus; Ambo hec in vnum effe&um conueniunt,

1

nec vnum fine altero valet ad falutem prodeffe, Non

longe

enim absque baptifini fácramento, & peccatorum

tt, QU

remiffione poteft quis futurge beatitudinis heredita-

uerfüs

tem percipere.

Hoc vbique in orbe terrarum fàn-

&

'

&a mater confitetur Ecclefia, hoc multiplicibus

ln

Scripturarum diuinarum teftimoniis roboratur. In-

fuper & qui vidit de Chrifto aquam emanare, &

fanguinem ; teftimonium perhibuit, & verum eft

teftimonium eius. Nempe ifte eft Ióannes Apofto

a

lug

Confiderationes de quï Dom.

798

"enim fj

ius, & Euangelifa, qui precipuo amore dile&us

t Iitere

eft a Domino.

Horum, que memorata funt, fi-

Taca tar.

deliffimus exftitit preedicator, & feriptor. Profecto.

atens for.

hwc facta funt, vt Scriptura impleretur, quz ait :

Simifi.

Os non comminuetis ex eo.

A Domino quippe

Oiritulem

Mofi fuerat imperatum, ne in facrificiis Phafe, in

plafmatus,

celebratione immolati agni vllum. comminueretur

LOI

proftuen,

In Domino autem IESV , innocentiffimo agno

ine m

figure veritas eft completa.

Neqüaquam crura il-

ippe fünt

lius fünt fracia, quemadmodum duorum nequam ,

rpus E

cum eo' pendentium , fed tàntum illius latus aper-

acro vti

tum, quatenus alia Scriptura perficercetur, qui di-

orte f

cit: Videbunt, in quem trausfixerunt.

Porro vul-

hR

nérum cicatrices in fuo voluit Dominus corpore

ilpa put-

retinere, vt, ficut electis incentiuum dile&ionis ,

titür ]l

ita & reprobis irrefragabile fierct teftimonium da-

neniunt,

mnationis.

Ifta omnia confummata in Chrifto,

T. Non

ïonge ante, Prophetarum oraculis promulgata fue-

CaLOTUIm

re, quatenus Catholica fides tam pro fe, quam ad-

yereditte

üerfüs hæreticorum muniretur errorese

um fan-

$.

LAVRENTIVS. IVSTINIANVS.

plicibus

i l

JLoco folito cap. X X. pag. 3 34.T

ue, &

um d

lpofto-

l$,

fffs

o

794

Caput XE11I.

(

Yurpo, 1g1

CONSIDERATIO CCCXXXII,

milite COf

Et qui vidit, teflimouium . perbibuit, €? verum

dii !

eft. tefrimonium eius.

Et ille fct, quia vera dicit,

gcntia f

vi (5 wos credatis.

LOCO CITATO.

dem negt

'que max

t qui vidit, teftimonium perhibuit, & verum

morum m

CE

eft teftimonium eius.) Hoc eft, non ab

SU(

alis audiui, ígd ipfe prefens vidi, & verum eft

ligato, $

teftimonium.,

Merito fine.

Contumeliam narrat,

non magnum quid, & mirabile, vt poflis contra

CON

fufpicari ; verum ille hereticorum ora comprimens,

& futura prenuncians myfteria, atque contentum

f& fi

in ipfis thefaurnm confiderans , minutatim recenfet

ftófi. C0

ea, quax gefta fünt.

Impletà eft autem prophetia

[

illa : Os eius non comminuent.

Etiamfi enim hoc

de Iudiorum agno di&um fit, fed propter verita-

tem figura precefüit, & in hoc magis completum

Lab

eft,

L

Ideo Prophetam in medio adduxit.

Cum fefe

gen

dolebun

teftem afferens, vbique non videretur fide dignus

haberi, adducit Moyfen, vt innuat, hoc non cafü

mogenit

fa&um effe, fed iam olim fcripto fuiffe prznuncia-

quod in

tum: hoc illud dictum eft: Os eius non commi-

&u, q

nuetur.

Rurfümque ex fe ipfo Prophete fidem

quáf f

facit. Hec dixi, inquit, vt difcatis, magnam effe

&Ro,

affimitatem inter figuram, & veritatem,

Viden' ,

paruo t

quantam curam adhibcat, vt ;redacur ilud, quod

VC iden

turpe,

Confiderationes de Pa[J. Dom.

795

XX

turþ*c, ignominiofumque videtur ? Nam corpus a

milite contumelia affici longe peius erat, quam cru-

g Vertpy

cifigi.

Attamen & hec dixi, inquit, & cum dili-

T (iti,

gentia magna dixi, vt credatis.

Nemo itaque fi-

dem neget, neque prz pudore noftris noceat. Nam

& verum

que maxime contumeliofa videntur, hzc funt bo-

norum noftrorum honeftiffima.

, hon d

reum d

S. CHRYSOSTO MV $. Logo mox fupra d«

legato. pag. $o$.

WE natg

[is cona

CONSIDERATIO CCCXXXIIL -

DDrifmet

ADfentum

Fa&a funt enim bec, *ot Scriptura impleretur : .. Os

] Tecontt

920n comminuetis ex 0.

Et iterum alia Scriptura

prophtta

dicit: Füdebunt , im quem itransfixerunt.

m loc

LOC. CIT. V. 30. 37.^

er Verltde

mplenm

t afpicient ad me, quem confixerunt: & plan-

E

Com efe

gent eum plan&u quafi füper vnigenitum : &

u

de dignus

dolebunt fuper eum , vt doleri folet in morte pri-

non cd

LXX. Et afpicient ad me, pro eo,

'

mogeniti.

"nundas

quod infultauerunt : & plangent fuper eum plan-

» commi«

&um, quafi füper chariflimum : & dolebunt dolore,

z fm

quafi fuper primogenito.

Hebraiez litere Daleth,

nam ee

& Res, hoc eft, D, & R fimiles füunt, (4 3) &

Vidat ,

paruo tantum apice diftinguuntur,

Ex quo euenit,

j, qii

vt idem verbum diuerfe legentes, aliter atque ali-

ter

turpe,

ffya

Ü

6

796

Coput X I

ter transferant.

Intelligentiee gratia vnum demus

pt"ï atl

exemplum: Et veftitus, inquit, erat Samuel Ephod

foum, €

Bad, id eft, indumento lineo, Bad enim linum : ap-

riffmurm

pellatur :

vnde & Baddim llna dicuntur.

Pro quo

geio (

Hebraico, Latinoque fermone male quidam legunt,

qdo foinl

Ephod Bar: fiquidem Bar aut £ilius 'ïppelhtur aut

xum, qu

frumenti manipulus , aut ele&us , aut £« id'eft,

bom um

crifpus.

Quod. ibi errore interprctationis accidit ,

fed a fit

eitam hic fa&tum deprehendimus,

Si enim Iegatur

Dyominui

Dacaru, &esérrzcav id . eft Compunxerunt, fiue con-

bant, il

fixerunt ,

accipitur.

Sin autem contrario ordine

templot

literis commutatis, Racadu 2pyzcavro, id eft. falta-

vum fac

uerunt intelligitur, & ob fimilitudinem literarum

& at

error eft natus, (

( 35p3 p* ). Ioannes autem Euan-

tantes ]

gelifta, qui de pe&ore Dom1n1 haufit fapientiam ,

Hebreus ex Hebrzis, quem Saluator amabat plu.

Zuthorit

rimum, non magnopere curauit, quid Gracze lite-

£^

T? continerent: fed verbum interpretatus e verbo

eft, vt in Hebreo legerat

& tempore Dominice

paffionis dixit effe completum. - Quod fi quis non

recipit, det teftimonium, de quo fan&arum Scriptu-

rarum loco loannes ifta protulerit: & quum non

repererit, cogetur ingratis füfcipere veritatem. Plan-

l

gent autem Iudzi quafi fuper vnigenito, & primo

nito , id ipfum fignificante in Domino Saluatore AW 4

ln 4

vnigenito, & primogenito. Vnigenitus dicitur pro-

d ii

pter

Confiderationes de. PafJ. Dom,

797

U demng

pter naturg proprietatem ; primogenitus iuxta Apo-

ue] Ep]

ftolum, ex mortuis refurgentium. Pro vnigenito cha-

linum g

riffimum feptuaginta transtulerunt, de quo in Euan-

Pro quo.

gelio legimus

Hic eft filius meus chariffimus , in

lm ]enupf

quo mihi complacui.

'Tunc dolebunt a fe crucifi-

htür, at

Ver-

xum, quum viderint in claritate regnantem.

u ioefl

bum xeveexzc«rvro apud Grecos non ab illufione ,

l5 accidi

fed a faltatu compofitum eft

quod fcilicet contra

I lendtr

Dominum quafi ludendo faltauerint, quando dice-

file cor«

bant, illudentes, atque ridentes

Vah, qui deftruis

10 ordne

templuf, & in tribus diebus edificas illud

Sal-

et f ld«

uum fac temetipfum , defcendens de cruce

Hec,

literanm

& alia illudentes, & quodam amentie tripudio fal-

tem H«

tantes loquebantur.

ientian

S. HIERONTMVS. Comment, in cap, X L.

IUEEL a VN

abat

Zacharie. Tom. III. pa

1764

Q [te«

e veo

CO OxN4OON Df O O4ONGÉO

Jomine

CAPAXUI.XIX

quis non

1 o criptu

W

A

jum non

I

m, Pt«

ä.ä Sacrum Chrifli corpus de cruce' de-

pri od

ï& &—ï

pofitum, duorum zllu]irzum vQirü-

tore, &

rum aninifTerio . bonorifice [epelitu

Primo lofopb

r pto»

ad tam augu[las exfcquias. ff mlovam offerí nouam

ptet

fff

al«

798

. Caput X IX

1

nterr

atque sundiffmam , «que ac monumentum [uum

gouum, in petra excifum.

Et cul

lL. MMitodemus alter ludeorum — princeps

comu

jofepl

myrrbe, atque aloés libras centum in -wutlionem

conifecrat.

pone

I

IIL — Mulieres. CbrifIo deuote funeris. fitum

qui v

ebferuant, C ocyus ante or[um Sabbati vvnguenta

comparant,

Tens !

MATTH, XXVII. 57. MARCI. XV'.

libras

42?. LUCF. XXHl. $0. IOANN. XIX. 38.

TFSV

Lb) Et cum fero eiï'et factum,

matib

(quia erat Parafceue, quod eft ante Sab-

Ent

batum) (2) venit quidam homo diues ab

hortt

Arimathsa, (c) ciuitate Iudza, (a) nomi-

inqu

ne lofeph, (b) nobilis decurio, (c) vir

quod

bonus, & iuftus, (a) qui & ipfe difcipu-

ptop

lus erat IESV, (d) occultus autem pro-

erat

pter metum Iudeorum. (c) Hic non con-

()

fenferat confilio, & a&ibus eorum

D

e

&d 0

(5

qui & ipfe erat exfpe&ans regnum DEI ,

dies .

& audader introiuit ad Pilatum, & petiit

f&

corpus IESV. Pilatus autem mirabatur,

fi iam obiiffet.

Et accerfito centurione,

Qu

in-

Confiderationes de Paff. Dom.

799

ll fu(m

interrogeuit eum , fi iam mortuus effet.

Et cum cognouiffet a centurione, donauit

brz'nceþs

corpus Iofeph, (&) (a) iuffit reddi.

(b)

Chionem

Bofeph autem mercatus findonem , & de-

ponens eum, inuoluit findone (a) munda.

* fitm

H

(d) Wenit autem & Nicodemus;

LEU

qui venerat ad IESVM noGe primum, fe-

rens mixturam myrrhe, & aloàs, quafi

[D X&TQ , ä

'

libras centum.

Ácceperunt ergo corpus

|

IESV , & ligauerunt illud linteis cum aro-

Qum,

matibus, ficut mos eft ludzis fepelire.

Gb

Erat autem in loco, vbi crucifixus eft,

sb B

hortus, & in horto monumentum nouum,

j d

in quo nondum quisquam pofitus erat, (b)

) vir

quod erat excifum de petra. (d) Ibiergo

cipu

propter parafceuen Tudeorum, .quia iuxta

erat monumentum ,

pofuerunt TESVM.

pro

Con.

(a) Et (Iofeph) aduoluit faxum magnum

()

ad oftium monumenti, & abiit.

(dQ) - E£t

EL

dies erat parafceues, & Sabbatum illuce-

vtiit

Ícebat.

tUf

IH

Subfecute autem mulieres, quie

ne,

cum eo venerant de Galilea , viderunt mo-

l

nu-

—

$00

Caput XIX,

(

m atc

numäntum, & quemadmodum pofitum erat

corpus eius.

(a) Erat autem ibi Maria

bons, 0

Magdalene, & altera (b) Maria Iofeph, (a)

gue me

bat

|

Íedentes contra fepulchrum.

(c) Etre-

g, el

uertentes parauerunt aromata, & vnguene

dititis

ta: & Sabbato quidem filuerunt fecundum

qui ten

mandatum,

& in f

iqiit,

CONSIDERATIO CCCXXXIV.

effet,

Cumn. autem féro fa&um e[ét , wenit quidam bomo

quomo

tum It

diues ab Zrimatbea, nomine lofüpb, qui & ipfo difcipus

fed fj

f lus erat IESV. . Hic accefft ad. Pilatum, & petüt

animat

corpus IESV. . wAvTH. xxviL. 57. $8.

mendi

beatum, & laudabilem virum ! Vere Dominus

prad

uificat

ait, omnem arborem ex fru&tibus füis cogno-

fci

u

Bonus enim, & iuftus cum effet; non confen--

tür a

ferat confilio, & facinori illorum.

Beatus reuera

[

vir ifte eft, vt diuiniloquus Dauid ait. Non enim

abiit in confilio impiorum, & in cathedra peftilen-

baïu f;

tie non fedit, vt cum fceleratis populis inania ad-

