illam, que nobis acciderat, dereli&tionem, Patrem-

« ?

que per femetipfum propitium nobis reddentis, nec

non ad beneuolentiam erga nost, tanquam erga fe

auini,

talem

ipfum, & primum prouocantis : quandoquidem Chri«

homin

ftus omnium bonorum largitor , & au&tor nobis ex-

pae

ftitit. Vnde etiam fi quidpiam fecundum humanam

naturam a Patre vel accipere, vel accepiffe dicitur,

putre

hoc ipfum totum in noftram erogauit ; cum ipfe vt

pafion

dechara

DEVS plenus nullius omnino boni indigeat.

dolotis

S. CYTRILLVS, ALEXANDR. Oratiene

pane ;

altera de ré(ia fide, que veligiofiff. Reginis infcribitura

Ediü. Parif. dum, V. part, Il, pag. 14^.

Cium al

TE f

tus eff

CONSIDERATIO CCLXXVII,

cis pat

DEFS wmeus, DEFS meus, *vt quid däreliqui/ii;

ter ii

me? LOC. CIT.

:

lïumani

1is ipfi

uis Domino IESV perfe&ior ?. quis illo in to«

Türenj

Q

lerandis cruciatibus robuftior? in illata mor-

pladius,

te quis eo conftantior ? Et tamen Euangelio teftan-

dem j

te didicimus, quod in vltimo conftitutus ; cum im-

taculo |

maniffimis doloribus premeretur, voce tonanti cla-

Pl'ofe&.

mauit: DEVS DEVS meus, vt quid dereliquifti

Tüm à (

me? Porro fj in tormentis pofitus fortiffimus fic

voci«

"a

oufiderationes de Paf Dom.

665

vt qut

'wociferatus eft gigas, quid aget infirmus homuncu-

ertentis

Jus? Si turris inuictiffma tempeftatis impulfu pene

Patrem

xnota eft, & tremuit, quid arundo tenuis, & deli-

ls nte

«ata ? Non tamen arbitrandum eft, ex debilitate

ema fe

animi, feu carentia patientie Mediatorem noftrum

m Chr

talem clamoris emififfe rugitum.

Se verum efle

Obis ex

hominem, fe carnem geftare paffibilem, fe mortem

Vi

pauere infinuare curauit.

Quanta pro hominibus

dicitur,

pateretur, füb eadem vociferatione contexit. Ex

Lipfe vt

paflionis ergo immenfitate amoris magnitudinem

b

declarauit.

Nifi tenerrime, ardenterque diligeret ,

Vincebat

Ordm

doloris nimietatem tolerare non poflet,

feriur

plane in illo, atque füpereminebat mortis fuppli-

cium amoris magnitudo.

Proinde ex confideratio-

ne mororis ac pone :charitatis illius affe&us no-

Il

tus efficitur, .Quantum doluerit, quantumque cru-

cis patibulum perferendo laborauerit, quis fufficien-

H

ndigtifi

ter intelligit ? quz.fac

k

india enarrabit ? Omnem

bumani ingenii excedit altitudinem doloris & amo-

ris ipfius altitudo.

In illo complebatur, quod in

lo in to

Threnis ore prophetico dicitur.

Foris interficit

a fmor*

gladius, & domi mors fimilis eft. In corpore qui-

o teffat-

dem paflionis fieuiebat gladius, & in mentis habi-

cim i«

taculo mororis to

ii

491*

ens maxime inundabat.

INulia

nti t«

profe&o corporis pars, feu fenfuum , fiue membro-

vdligià

Infonabaünt vtique in

rum a cruciatu erat illafa.

jnus f

:g

eius

V0

666

Caput. X 1.

eius auribus verba blafphemis, diuini contempïus

we d

fermonis, irridentium, plangentium, vociferantium,

|

tilis C

maledicentiumque tumultus.

Oculis intuebatur cum

bulatic

ilufione capita agitantes, atque dicentes : V:e qui

p

deftruis templum DEI! Matrem cernebat moerore

anme

fauciam , &jvberrime lachrimantem, amicorum , &

torpot

affinium füftentari manibus, foueri blanditiis, ex-

]

hortationibus confolari.

Foetore autem cadauerum

L (

occiforum, & fanguinis putrefcentis eius comple-

batur olfa&us. Myrrhati quoque vini potus mel-

"

lifluum illius. os amarefcere fecerat.

Poftremo it

ftipite pofitus, infixos clauosgeftabat in manibus.

DA

A.planta igitur pedis vfque ad verticem capitis jnil

atormentis remanferatliberum. — Erat factus fpe&a-

culum ludeis, & Grzcis, Latinis, & Barbaris, iu-

ftis,, & peccatoribus, diligentibus, & odientibus,

J

Merito dicere potetat, quod ait Propheta: Ego

poit

fum vermis, & non homo, opprobrium horinum,

vilido.

& abiectio plebis.

Omnes videntes me deriferunt

Tüe

3me, locuti funtlabiis, & mouerunt caput. .Sperauit,

pallus

inquiunt, in Domino, eripiat eum, faluum faciat

omnib

€eum, quoniam vult eum..

Sane füpra naturam

terea j

erat, vt homo in tantis corporis doloribus con-

Y qu

fütutus viueret, loqueretur, vociferaretur, & non

puro

ora

moreretur,

Viuificabat prorfus fe ipfüm, vt ad

[

Ut

|

tam diuería perferenda füpplicia habilis fieret. Abs-

1o, a

que

Tillanin

667

Confideratitnes de Pa[f. Dam.

Xemptus

que diuina difpenfatione agi non potuit, vt mor-

fl'anïi':m,

falis caro in paflionis vegetaretur igne, & in tri-

iQUr cüm

bulationum non abforberetur pelago. Mirabilis quip-

Ve Qui

pe in eo vita corporis, fed longe erat mirabilior

Tprora

anime tolerantia, "Tota etenim paffionis vis, omnis

rJum, &

corporis cruciatus in anime virtute pendebat.

,

i, €

D. LAVRENTIVS IVSTINIANVS.

AU

um

dLoco citaio. cap. XIX. pag. 329.

Comp

Qu5 mel

CONSIDERATIO CCLXXVIII.

Temo it

Datibus,

DEFS meus, DEPFS meus, vt quid dereliquif?i

pitis ii

T? LOC. CIT.

isfpet-

Qtis, il

e Chrifto feriptum cft : Qui in diebus carnis

D

fentibus,

fuz; preces, fupplicationesque ad eum, qui

1: o

poffit ipfum faluum facere a morte, cum clamore

Orminum,

valido, & lachrimis obtulit. Et exauditus eft pro

eriferunt

reuerentia : tametfi Filius erat, didicit ex his, quie

Speratit

paffus eft, obedientiam : & confümmatus fa&us eft

m faciat

omnibus obtemperantibus caufa falutis eternz, Pra-

maturam

terea ipfe Dominus: DEVS meus, DEVS meus,

JUS. COfI«

vt quid me

'eliquifti ?. Hec dicebantur vt de

puro homine, velut igitur de eo, qui animo con-

, &non

cideret, & cui intolerabilis effet tentationum incur-

, Y Eu

fio, ac metu vinceretur. Deficientis enim prs pu-

. h

qu

üllanimimte verba hzc funt : Triftis eft anima mca

X

vfque

663

Caput XFIL

Ü

cune C

víque àd mortem. Et: Nunc anima mea turbatz

eft. Ft: Pater,/ i fieri poteft, tranfeat a me ca-

fis eft, 0

lix ifte. Sunt ifte voces vel eius, quem voluntas

N

diuina lateat, vel qui illi refiftat.

Quod fi velut

Jritt, udu

de DEO, qui non fit homo, hcc qüis di&a acci-

« fn

piat, funt plane abfona, nec prorfüs congruentia,

)

CO

1

Sinautem de DEO incarnato , & homine fa&to, qui

fuz ipfius carnis cognatis paflionibus noftras curet,

DEVS s

feque nobis relinquat exemplum, valde appofita

funt.

Hoc enim declarat illud : In diebus carnis

fue, tametfi Filius erat.

Obftupuit myfterium di-

uino fpiritu plenus Paulus, DEIque nobifcum cormi-

u

Trrcium, atque beneuolam ad nos demiffionem :

C& audiui

quod, tametfi Filius erat in diebus carnis füuz, vii-

ei: DP

uerfa hec carne noftra fuftinuit, vt eam contra

ni? qu

paffiones firmaret, doceretque, dumj] tentationes

tus d jl

ingruerent, in DEVM refpicere, eiusque auxilium

jplorare, nec non quantum ad perfectionem con-

xille ; D)

ducant, & in quz definant pramia, paflionum to-

liquiti ?

lerantia, & obedientia.

Idcirco enim B. Petrus

derdlique

Vtique F

feripfit: Qus enhm eft gloria, fi peccantes, & co-

DEVS,

laphizati (uffertis ?. fed fi benefacientes patienter

fuflinetis , hzc eft gratia apud DEVM , quia &

Tcabat,

Chriftus paífüs eft pro nobis, nobis relinquens ex-

mus, f

emplum, vt fequamini veftigia eius.

TNon ergo

Verbum

&t Ver

tantum homo, nec DEVS purus , fed DEVS in

carne

*IE rat, ca

Confiderationes de Pa[f. Dom.

669

1 Qürbats

carne Chri&us, qui in diebus carnis fu illa & paf

d ht q3.

fus eft, & geffit, nobis relinquens exemplum,

Voluntàs

. vet

(S. IO4NNES DAMASCENVFS. Dif

|

:

Jertat, aduer. Neftorian. n. XXVI. Tom. L pag.. józ,

!

d2 dct

l:

ex verfine Mich. Lequien.

Prüentia,

4t0, qii

CONSIDERATIO CCLXXIX. '

15 Qufel

dppofíta

DEFS mus, DEFS meus, «t quid dereliquifi

s Carnis

90 ? LOC. CIT.

erum d.

Ufft COf

EVS DEVS meus refpice in me: quare me

(

ifionem ,

dercliquifti ? ) Iftum verfum primum in cru-

, VIli

ce audiuimus, vbi Dominus dixit: Eli, Eli, quod

11 COD(Ta

eft: DEVS meus, DEVS meus! Lama fabachtha-

ntationes

ni? quod eft, quare me dereliquifti? Interpreta-

auxilum.

tus eft illud Euangelifta, & dixit, eum Hebraice di-

Ym COT«

xiffe: DEVS meus, DEVS meus, quare me dere.

liquifti ? Quid voluit dicere Dominus ? Non enim

inurm t0«

). Petrus

dereliquerat ilum. DEVS, cum ipfe effet DEVS,

NU

vtique Filius DEI DEVS ; vtique Verbum DEI

DEVS.

Audi a capite illum Euangeliftam, qui

patenter

quit

ructabat, quod biberat de pectore Domini, videa-

mus, fi DEVS eft Chriftus.

juens ü

In principio, erat

Verbum, & Verbum erat apud DEVM, & DEVS$

(on ergo

JEYS

erat Verbum. Ipfuüm ergo Verbum , quod DEVS

E&

QG

x erat, caro factum eft, & habitauit in nobis.

XX

cum :

l

676

Coput XF1

(

cum Verbum DEVS factum cffet þcaro , pendebat if

cruce, & dicebat: DEVS meus, DEVS meus re-

jeccats

fpice in me: quare me dercliquifti ? Quare dicitur,

t Qien

nifi quia nos ibi eramus, nifi quia corpus Chrifti

picntiam

Ecclefia ? Vt quid dixit : DEVS meus, DEVS

b]; j q'»]x..

qec tam

meus, refpice! in me, quare me dereliquifti ? nifi

debatur

quodammodo intentos nos faciens, & dicens : Pfal-

manutm,

mus ifte de me fcriptus eft ? Longe a falute mea

tione «

verba delictorum meorum.

Quorum delictorum ,

ts Ver

de quo di&tum eft: Qui peccatum non fecit, nec

non CO.

inuentus eft dolus in ore eius ? Quomodo ergo

dicit, delictorum meorum, nifi quia pro deliétis

probrof

ajlis doi

noflris ipfe precatur, & delicta noftra fua delicta

nis m

fecit, vt iuftitiam fuam noítram iuftitiam faceret ?

10, D)

S. AFGVSTINVFS enarrat. 11. ià Pfalin.

uilfma

XAXlI; n 4..om. IV. pap. 05

foile «

plere n

CONSIDERATIO CCLXXX

?

penam,

DEVS weus, DEFS meus, vt quid dereliquifli

Vi n0s.

9e&? LOC. CIT.

chamafft

peccato

udiamus ergo vocem mernbrorum ex ore capi-

Yt non

A

tis, & intelligamus, ex noftra perfona merito

tibis,

fuifle locutum , qui fe hoij:iam obtulit pro falute

petmu.

cunétorum.

Vnde Apoftolus dicit: Eum, qui non

U eeter

nouerat peccatum , pro nobis peccatum fecit, Nam

&

671

Confiderationes de Pa[f- Dom.

debat j

& in ipfai lege peccata appellabantur, que pro

; Ts te«

pcccatis offerebantur.

(DEVS meus,

clamabo

fe dicitur,

per diem, nec exaudies, & nocte, & non ad infi-

us Chrift

pientiam mibi. ) Per diem clamabat Humanitas Ver-

s DEVS

bi, quam non circumdabant tenebre peccatorum :

uft? if

nec tamen conftat auditam, cui nulla prepedire vi-

ens : Pfl.

debatur offenfio. .Audiat hoc querulum genus hu-

ilute met

manum, quod petitiones füas defiderat, fine dila-

lidonum ,

tione compleri.

Petit, ficut di&tum eft, Humani-

edt, tec

tas Verbi, que merebatur audiri, quam tamen ideo

0do eno

non conítat effe auditam, vt eius facro fünguine

0 delidis

probrofa mundi crimina lauarentur.

Hoc etiam &

ür delid

alis docetur exemplis. Paulus petit, vt ab eo car-

nis ftimulus tolleretur, nec tamen auditur a Domi-

faceret ?

ia P.

no, Diabolus precatur, vt Iob fan&um virum fz-

uifima calamitate percelleret, & conftat, ei mox

fuiffe conceffum.

Sed Apottolo votum füum-im-

plere negabatur ad gloriam : diabolo vero dabatur zd

XXX

poenam.

Sic non audire frequenter exped

iFf

ive

quam-

M

!

j

uis nos defideria dilata contriftent.

Addidit quoque,

clamaffíe fe nocte, id eft, in tribulatione ; cum etiam

peccatores foleant frequenter audiri.

Subiunxit :

ore cupi-

Et non ad infipientiam mihi, fubaudiendum, repu-

Ya foetito

tabis, Duo funt enim genera petitionum : quando

yo falute

petimus honores, diutías, inimicorum vindi&am ,

, quimon

& cetera huiusmodi, infipienter petimus, quia mun-

; Ml

V

da-

&

&

673

Coput XFT.

dana defideramus: quando autem poftulamus , vt

& pl

à periculis liberemur ,' vt nobis vita concedatur

at

&terna, non ftulte petimus, fed conuenienter oras

mele

inus,

Petebat crgo Mediator DEE, & hominunt

gloriæ

in c

Chriftus non infipienter, fed. prudenter ; & tamen

non conftat, eum auditum, quia mundi redemptid

pl

fis de

fic erat Domino difpenfante ventura.

Tatc.

CASSIODORVS. Expi. in Pfam. XXB

Svst

dim. le. bag. 72.

forta

CONSIDERATIO CCLXXXT.

füppli

qabat

DEFS . meus, DEFS meus ,

vt quid dereliqui

ne d

T& ? LOC. CIT.

jii

100 (

25 VI

er hanc ergo Dilectiffimi ! falutis noftre ineffa-

qUo

p

bilem reparationem nec fuperbie nobis, nec

intm

defidi& locus relinquitur : quia & nihil habemus ,

qita 1

nifi quod accepimus, & iugiter admonemur, vt do-

dm,

na gratie. DEI non negligenter habeamus.

Iufte.

Xent

enim nobis inftat precepto, qui precurrit auxilio 5

ile;

& benigne incitat ad obedientiam , qui ducit ad glo-

t ]

riam. Vnde merito Dominus ipfe fa&tus eft nobis

"

it, r

via, quia nifi per Chriftum non itur ad Chriftum.

£0 tr

Per ipfüm autem ad ipfüm tendit, qui per femitam

lat

patentie,.& humilitatis eius incedit, in quo plane

epus.

itinere nec eftus dceft laboris, nec nubes triftitiz,

nec

Confiderationes de. PajJ. Dom.

675

1

U5 , vt

&hec procellaformidinis. Ibi funtinfidie iniquorum,

Cedatur

períequutiones infidelrum, minze potentium, contu-

LT Ofns

ineliee fuperborum : que Dominus virtutum, & Rex

JX

$lorie ideo omnia in infirmitatis noftrz forma, &

: Ume]

án carnis peccati fimilitudine percurrit, vt inter

lempti

profentis vite pericula non tam optandum fit no-

bis declinando ifta effugere, quam tolerando fupe-

, XX

rare. lInde eft, quod caput noftrum Dominus IE-

SVS Chriftus, omnia in fe corporis fui membra trans-

formans, quod olim in pfalmo eructauerat, id in

Xl

fupplicio crucis fub redemtorum fuorum voce cla-

amabat: DEVS DEVS meus refpice in me, quare

dipufi

me dereliquifti? Vox ifta Dile&tiffimi, doctrina eft,

non querela.

Nam cum in Chrifto DEI & homi-

nis vna perfona fit, nec ab eo potuerit relinqui ,

|

ineffa

a quo non poterat feparari, pro nobis trepidis, &

5,11

infirmis interrogat, cur caro pati metuens, exaue

Jemus ,

«lita non fuerit.

Inftante enim paflione, ad fanan-

vt d-

xum, & corrigendum noftre fragilitatis metum di-

Tufte

^*

xerat: Pater, fi poflibile eft, tranfeat a me calix

U

Xli

V1

ifte; Verumtamen non ficut ego volo, fed ficut

ad elo

tu, Etiterum: Pater, fi non poteft hic calix trans-

t DODIS

"

ire, nifi bibam illum, fiat voluntas tua,

Qui er-

n

1LUITL,

£go trepidatione carnis euicta, iam in paternam trans-

emitatl

ierat voluntatem , & toto mortis terrore calcato,

o pre

opus fuz conftitutionis implebat: cur in ipfo tan-

riftitig,

te

)«

(

674

szpu? XVl

ditungi.

te vi&orie exaltatus triumpho, cauffam , & ratio-

fübfrant

nem, qua fit reli&us, id eft, non exa

u

É us

yom, D

quirit, nifi, vt oftendat, alium effe illum affe&tum,

jnius,

quem ad human: formidinis excufationem recepit,

Vndc f

alium illum ,. quem ex zterno Patris confilio pro

vt, qu

mundi reconciliatione przelegit.

Vnde ipfa vox

fünt orf

non exauditi, magni eft expofitio facramenti, quod

prchcnd

nihil humano generi conferret Redemptoris pote-

et, qu

ftas, fi, quod petebat, noftra obtineret infirmitas,

Ciatür,

S. LEO MAGNVS. Serm. XVI de Paff.

foypit

JDom. $48. 142« 143.

non d

domani

CONSIDERATIO CCLXXXII.

ntrmit

foa fac

DEPFS meus , DEFS meus , quare dereliquifit

we? LOC. CIT.

que f

i

1 l'ili

ermo proximus, *'Dile&iüïmi,/ cuius vobis pro:

ifepar

v

miffam reftituere cupimus portionem, in id dif

difcret

ferendi ratione procefferat, vt de illa clamantis ad

difpenf

Patrem crucifixi Domini voce loqueremur : ne fim-

tineret

plex, & incuriofus auditor ita acciperet verba dicen-

qUema

tis: DEVS meus, DEVS meus, quare me dereli-

de0 Q

quifti ? tanquam fixo IESV in crucis ligno, pater-

Qutre

ne ab eo Deitatis omnipotentia recefiiflet, cum in

[

?

qu

tantam vnitatem DEI, & hominis natura conuene-

foyier

tit, vt nec füpplicio potuerit dirimi, nec morte

dis-

D

Confiderationes de Paf.. Dom.

675

v

Mtio

disiungi. Manente enim in fua proprietate vtraque

di$, n

B

fübftantia, nec DEVS dereliquit fui corporis paftio-

fitdum,

nem, nec DEVM fecit caro paflibilem: quia Di.

uinitas, q

u

Uue

rccepit,

i

eratin dolente, non erat in dolore.

il pro

Vnde fecundum Verbi, hominisque perfonam, idem

eft, qui factus eft inter omnia, & per quem fa&a

D vox

«

funt omnia. ldem eft, qui impiorum manibus com-

l, quod

prehenditur, & qui nullo fine concluditur,

Idem

!* pote.

irtmas,

eft, qui clauis configitur, & qui nullo vulnere fau-

ciatur. Idem poftremo eft, qui mortem fuübiit, &

i Pgu/*,

fcmpiternus effe non defiit: vt vtrumque !fignis

non duübiis manifeftetur , quod vera fit in Chrifto

[

humanitas, & vera maieftas : quia ideo fe humanze

infirmitati virtus diuina conferuit, vt, dum DEVS

du

fua facit effe, quz noftra fünt, noftra facerct.effe,

qui fua fünt. Non ergo aberat a Patre Filius, nec

a Filio Pater: & illa Deitas incommutabilis, &

i$ pro:

infeparabilis Trinitas nihil fuüi poterat a fe habere

id dié

difcretum.

Quamuis enim fufcepte Incarnationis

ntis ad

difpenfatio ad vnigenitum DEI Filium proprie per-

ne fim«

tineret, fic tamen Pater non abiungebatur a Filio,

Qicete

quemadmodum caro non diuidebatur a Verbo.

L

dereli

deo ergo IESVS voce magna clamabat, dicens:

pater-'

Quare me dereliquifti? vt notum omnibus faceret,

cam i

quare oportuerit eum non erui, non defendi , fed

nuente

fauienium amanibus derelinqui, hoc eft; Saluato.

gmorte

rem

d*

!

676

Coput XF »

rem mundi fieri, & omnium hominum redemptorem,

denda

fed per mifericordiam ; nec

phmuæ

non per miferiam,

amiffione auxilii, fed definitione moriendi,

Que

bebat.

vero illic vite interceflio fentienda eft, vbi anima

fere,

&. poteftate eft emiffa, & poteftate reuocata? Di-

edm, (

cit enim beatus Apoftolus, quod Pater Filio non

i deh

mum el

pepercit, fed pro nobis omnibus tradidit eum. Etite-

tan 1

rum dicit: Quoniam Chriftus dilexit Ecclefiam , &

éu, i

femetipfum tradidit pro ea, vt eam fanclificaret.

gifi, (

Vnde tradi Dominum paffioni, tam fuit paterne ,

quam ipfius voluntatis: vt eum non folum Pater

g

Nam (

celinqueret, fed etiam ipfe fe quadam ratione defe,

reret, non trepida difceffione, fed. voluntaria cef-

famen

fione.

Continuit enim fe ab impiis Crucifixi pote-

?

ítas, &, vt difpofitione vteretur occulta, vti no-

Jui,

]juit virtute manifefta.

Nam qui mortem , & mor-

tis autorem füa venerat paffione deftruere, quomo-

C0

do peccatores'faluos faceret, fi perfecutoribus re-

DHJ,

:

pugnaret ? ludaorum igitur hoc fuerit Dilectiffimi,

[

vt IESVM a DEO crederent relictum, in quem

tanto fcelere feuire potuiffent, qui facramentum

boni

mirabilis patientie nefcientes ,

facrilega illufione

|

Qu

dicebapnt: Alios faluos fecit, fe ipfum non' poteft

£Ontul

faluum facere. Si rex Iírael eft, defcendat nunc de

cruce, & credimus ei,

Non veftre czcitatis arbi-

Bl ext

deled

often-

trio, 0 fculq fcribie, & impii Sacerdotes!

[]

den«

fita,

Confiderationes de. Paf]. Dem.

677

nptorem,

Senda erat potentia Saluatoris, nec fecundum bläfï

Tl pec

phemantium linguas humani generis redemiptio de-

i- QU[D

E

bebat omitti: cum, ft Deitatem Filii voluiffetis 3eno-

bi anima

Ífcere, innumera opera eius videretis, qus vos ad

12? Dr

eam, quam fallaciter promittitis, fidem, confirma-

"lio non

Ie debuerint. Si autem, vt ipfi profitemini, ve.

l, Etite-

rum eft, quod alos faluos fecit, cur illa tot, &

fm, &

tanta miracula, quz füb publico fa&ta funt confpe-

lficaret,

€&u, in nullo cordis veftri duritiam mollierunt :

d

at

A

T

N]

pifi, quia ita femper fan&o Spiritui reftitifis, vt

n Ditey

omnia vobis beneficia DEI in perniciem verteretis?

Te d

Nam etiamfi defcenderet Chriftus de cruce, vos

iria cef-

£amen hsreretis in crimine,

yi pote-

$. LEO M.AGNFS. S

Vti 00-

erm, XPVII. dg Paff.

JDom, pag. 143.

& mor-

quomo-

CONSIDERATIO CCLXXXII

L

ibus 16-

rf

DEFS meus, DEFS ü;ezfs,. vt qzzz'qa" dereliquifri

me ?L0 GrT,

1 qua

»

yentum

ant Aþöfcoli gaudentés a confpe&du concilii

5

(ufione

Eb

quoniam digni habiti funt pro nomine IESV

gotaf

unc de

contumeliam pati. Latificati enim Pargcleto, fran-

j5 41

gi exterioribus non valebant. Ipfi plane erant, qui

offete

dele&abantur pcnis , & iidem ipfi, qui grauati mz-

det«

füitia, vigilare minime poterant, Nontamen vno,

3

eQo

678

Caput XV 1.

TOruiT

eodemque temporis momento talis eorum menti-

jgitür

bus diuerfitas inerat, fed aliter, atque aliter iuxt&

f p

qualitatem, ac difpofitionem anime fe habebant.

Non autem fic in Mediatore noftro Chrifto. Vnó

1105,

fiquidem tempore & DEI fruebatur vifione, .& in«

culpa

tolerabili paffione gemebat;

Altiffimo vero Diui«

jn fe

Tt0S

nitatis confilio a&um eft, dum pendens clamaret:

ment

DEVS DEVS meus, vt quid dereliquifti me ?. vt

DEV

tota diuinz fruitionis gloria in eo militaret ad pov

|

nime

nam. Nam quemadmodum omnes cognitione an-

ter f

teceflit, ita etiam & merore, Appofita eft illi fcien-

perfo

tia, appofitus eft dolor. . Secundum bonitatis , fa-

tem .

pientie , charitatis , maieftatisque DEI notitiam do»

loris cremabatur incendio. Affligebatur itaque pro

Conti

,

É

|

ij

offenfa DEI, pro. abiedione füi, non propter fe,

fitmi

pro contemtu grati?, pro futura fui corporis my-«-

ftici perfecutione, & pro plebis Hebraorum repro-

HRII

batione.

Afficiebatur in fingulis, afficiebatur pro

Qinot

t

omnibus.

Hoc voluit Propheta fentire, dum di-

il&

Pwf

ceret : Omnes nos quafi oues errauimus, vnusquis-

t

que in viam fuam declinauit, & Dominus pofuit

Modo igitur

lo

in eo iniquitatem omnium noftrum.

quodam indicibili in omnibus ele&is füis omnia per-

pron

Perfequebatur in Apo-

bu

Ád

|

ferebat ponarum genera,

tanie

ítolis, lapidabatur in Stephano , affabatur in Lau-

cete-

IQtQ

rentig, ficque vin fingulis fingula martyrum,

TO-

E

Confiderationes de Paff. Dom

679

Thentt

rorumque. iuftorum : fuftinebat tormenta

Nemo

T AX

igitur preedeftinatus ad vitam, ficut a fanguinis Chri-

bebant,

fii pretio expers eft, ita nec ab ipfius moerore alie-

Vnó

nüs

Qmnes in fanguinis füi lauacro a contagionis

&i

culpa mundauit, vniuerfor umqüe errata reformans

: Diu

in fe, exhibuit fanctitate confpicuos, virtutibus or-

lInatet

natos, & g

ratia .corufcos

Corpore fiquidem, &

e? vt

mente crucifixus pro omnibus dicere compulfus eft :

d p

DEVS DEVS meus, vt quid dereliquifti me ? .Mi-

0€ afle

nime tamen arbitrandum eft, ipfuim a DEO totali-

il ICIEH'

fuiffe dereli&tum ,

quem in vnitate fumpferat

LS ftl'

pcrfonau fed in puris naturalibus fenfibilem pat-

jam o«

tem dereliquit

Fluenta etenim sternze voluptatis

que pro

continuit, ne 1mnctu, quo folebant, emanarent in.

ter fe,

Chriftum.

Quamobrem toto füper fe humans in-

ris m

firmitatis incumbente onere, atque diuing cquita-

|repto-

tis in fe fufcipienteflagello, ad Patrem vocis fuse

ipr po

dirigendo clamorem, inquit:

DEVS DEVS meus

lum Ql

vt quid dereliquifti me ? Clamauit, & exauditus eft

qi

Prefto mif

eratio iuperna illi affuit, que ab inftan-

pOfb

t conceptionis eius- ipfum-inhabitando poffederat,

)1

Nequaquam ei defuit, quod cuilibet per Prophetam

nj p

promittitur iufto : Inuoz.a, inquit, me in die tri-

n Apo

bulationis: eruam te, & honorificabis me,

Non

? La

tamen ab immin

nte tribulatione fic erutus eft Me-

, t

diator, vt ab 1110 auferretur poena, fed refulgente

n

Yy

1n

E

Ü

680

Coput XV &

in anima fole, qui prius erat in nubilo, rediuiua l&

l firis pofi

yoftrum d

ce füe humanitatis reparauit vires, ne paffionis nie

mietate deficeret

vtl (

Emergente vero anima, qut& de-

currentibus tribulationum fluctibus

in profundi

pUt a

tudine vit

limo immerferat, nec pufillanimitatis formidine, nec

tium: qui

pauore mortis territa CHZ quin pOUUS examinata ,

yi, cotpü

atque referta flagrantiffimo amoris incendio, paflio-

fit, COR

nis agonem, quem pene moeraueïat tolemndo, res

dedit, &

petere coepit

Magnanimitatem fiquidem, quam ge-

rebat introrfüs, foris ad füorum exercitationem fi-

Xie, Coi

delium cedere voluit

Quamobrem, vt, qu& dee

num &v

rant confümmanda, perficerentur, ficut in facro

funt ab

continetur eloquio, ait: Sitio

fentum,

S. LAVRENTIVS IFSTIN. Loo folite.

que, qu

lo &q

eip. XIX. pag. 329

EY

Ulh, C0

CONSIDER ATIO CCLXXXIV,

Quam qui

Amago et

Poflea [czem IEöV.S quia omnia confammara. [unt,

] erant

vt confummaretur. Scriptura, dixit: Sitio.

1 poty

IOANN. XIX. 20

Currit, «

trit (ine

curri in fiti,) Retribuebant enim mala pro

hib

Dere

IZI"

(C

bonis.

Tili interficiebant, illi repellebant ,

mmum Í

ego eos fitiebam : illi honorem meum cogitauerunt

llla fitie

repellere, ego eos in corpus meum fitebam trait-

CIüce po

cere

Bibendo enim quid facimus, niüi humorem

foris

g

VonfAerationes de Paff. Dom.

691

dl f

Toris pofitum in membra mittimus, & in corpus

[lonis

noftrum ducimus ? Hoc fecit Moyfes in illo capite

| Qu d

"vituli.

Caput vituli magnum facramentufn.

(

profani

put enim vituli corpus erat impiorum, in fimili-

ine, ng

tudine vituli, manducantis feenum, terrena quzreri-

aminaza,

Aium: quia omnis caro fenum.

Erat ergo, vt di-

», pifig

Xi, corpus impiorum.

lratus Moyfes in ignem mi-

do, 18

fit, comminuit, in aqua fparfit, bibendum populo

quam g

dedit, & ira Prophete adminiftratio fa&a eft prophe-

onem f

*Xis.

Corpus enim illud in ignem mittitur tribulatio-

que de

num, & verbo DEI comminuitur. Paulatim ením defi-

in fauj

Sicut enim vefti-

ftunt ab vnitate corporis eius.

mentum, ita per tempus abfumitur.

Et vnusquis-

& f

que, qui fit Chriftianus, feparatur ab illo popu-

lo, & quafi a maffa comminuitur.

Confpirati ode-

rfunt, comminuti credunt.

Et quid iam euidentius,

XIV,

quam quod in corpus illud ciuitatis Ierufalem, cuius

imago erat populus Ifrael, per baptifmum traiicien-

di erant homines ? Ideo in aqua fparfum eft, vt

i jn

wl

in potum daretur,

Hoe vfque in finem fitit ifte ,

currit, & fitit.

Multos enim bibit, fed nunquam

erit fine fiti. 'Inde eft enim : Sitio, mulier dà mi-

nala pn

hi bibere.

Samaritana illa ad puteum fitientem Do-

Jlebant,

minum fenfit, & a fitiente fatiata eft: fenfit prior

uerut

ila fitientem ; vt biberet ille. credentem.

:Et in

m t

cruce pofitus, fitio, dixit, quamuis illi non hoc

jmorem

yyYs

de-

foris

682

Caput X D.

dederint, (iubd fitiebat. . Ipfós enim ille fitiebat ,

phetta

at illi acetum dederunt, non vinum nouum, quo im-

cogitaue

g &

plentur vtres noui, fed vinum vetus, fed male vetus,

omnes,

Dicitur enim & acetum vetus veteres homines, de

pos ipf

quibus dictum eft : Non enim eft illis commutatio ,

vt euerfis lebufieis eedificaretur Terufalem.

Srülb

bietatet

S. AVGFSTINV S. enarrat, in. Pfalm, LXI.

tere f0

9. 0. Jom. IV. pag. $06.

Chrifat

Prophe

CON SIDERATIO CCLXXXV.

etiom €

Dixit : Sitio.

LOC. CIT.

3n tem)

& biba

itieivat plane Angelorum redintegrationem ; fitie-

w, ]

X

. M bat etiam corporis, ac membrorum vnitatem,

promis

quorum caput erat ipfe: omnes ad fe trahere, fi-

dare fe

. bique copulare peroptabat, infinuare cupiens illis ,

füum 1

qualia, quantaque fupplicia pro ipfis paterétur, qua-

lec d

tenus grati pro beneficio, animati pro munere, de

titüdin

tam immenfo charitatis obíequio rependerent gra-

pofitus

tiam.

Proinde ficut pendens extenfis brachiis, a-

tiftmi

pertis manibus, perfoflis pedibus, inclinato capite,

Clamat

"wniuerfos inuitabat, dicens: $Sitio,

Quod enim

Cltl, Pl

mulieri vni Samarite dixerat, da mihi bibere, hoc

!

108,

in cruce nunc fixus omnibus ait: Sitio. Vos, in-

dque-

quit, volo, vos cupio, vos corpori meo vnire ,

bus, à

vos mihi afjociare fitio. Hanc vocem in fpiritu Pro-

phe«

Confiderationes. de 11740. Don.

685

1ebat

pheta audiffe teftificatus eft, inquiens: Pretium meum

QUO im.

cogitauerunt repellere, cucurri in fiti. Curramus igt-

le vetns,

tur & nos fratres ,

curramus finguli, curramus

lDes, de

]

omnes, & fitienti Chrifto in potum illi prbeamus

J

"

Utat0.

)

nos ipfos.

Sitit nos propter nos, inebriare nos

vult.

Omnem abigamus moram, torporem, du-

m LX

bietatemque, ne tardi inueniamur ad fitientem cur-

rere fontem.

Vtrumque in Chrifto eft, vtrumque

Chriftus eft. Fontem habet vite, de quo ill! per

XV,

Sed

Prophetam dicitur: Apud te eft fons vite,

etiam eft fons vite.

Porro fi non effet fons vitz,

in templo minime clamaífet : fi quis fitit, veniat,

& bibat, & flumina de ventre eius fluent aqux vi-

m; fitie-

ua.

Fons vite erat, & tamen fitiebat.

Aquam

nitaten,

promittebat, & bibere cupiebat, Sitiebat nos, &

tert, f

dare fe nobis defiderabat.

Sitit, inquam, nos, in

ons il

fuum nos vult myfticum traiicere corpus.

Sitis

ir, Qu

hec de ardore dile&ionis, de amoris.fonte, de la-

yre, de

titudine nafcitur charitatis.

Nempe in cruce ftat

ent. Qri-

chis, d

pofitus,. propinquus eft morti, & amoris vehemen-

tifimi igne exeftuans, atque refrigerari glifcens ,

) Cipite,

clamat : Sitio.

Propinemus ergo ei, non ficut Iu-

od enità

d&i, acetum felle mixtum, fed nos; quoniam fitit

iiv

hoc

nDnOos.

Tales nos fimus, vt non naufeet fuper nos,

|

Ox, fl*

atque de ore euomat fuo.

Simus mundi a fordi-

) VIite, y

bus, a cupiditatibus alieni

& a delicti defiderie

i Pro-

Yy4

6ex-

pe

(

604

Va XVT.

extranei, vt hauriat, bibatque nos. Aquam pre-

ts 0 :

terea fapientie, & puritatis ei offeramus, vndam

perfenena

profluentem , vtique de torrente diuinz charitatis

CQEI,ICTC l

jn auribu:

absque luto mundane cupiditatis,

Talem potum

diligit Chriftus, talem aquam fitit Sapientia.

pet coli

fum, H

S. LAVRENTIVS IVSTIN, Loco folite,

atque ext

tap. XIX. pag. 330.

f Oamn

CONSIDERATIO CCLXXXVI.

morte f

habeat p

Dixit: Sirtio,

Fas ergo erat pofitum aceto ple-

vendicet

muw, . lll autem fpongiam, plenam aceto, by[Jopo

rina f

circumponentes , obtulerunt ori eius,

myftera,

IOANN. XIX. 20,

m L

j

Tutr,

empe animarum füccenfüs zelo,

diuinam ad

N

dalizatur

pietatem volens iuftitiam fle&ere, ere&a in

clefia. qu

cclum mente, corpore vero nudato, vulnerato ,

litera

clauato, Patri clamabat: Sitio : hec pro ele&orum

breorom

falute patior, ifta pro tuo honore füftineo,

Igno-

3n Chrif

íce igitur illis, placabilem te illis exhibe, pro qui-

Xerunt ;

bus tantis me expofui cruciatibus. Verum fi hec,

& illi no

quie tolero, pauca videntur, adde flagellum flagel-

eulum,

lo, appone vulnera vulnefibus, lacera, vre, con-

Jemm

fige, percute, occide.

Vniuerfa hec, & maiora

Borente

toto defiderio fitio,- non poterit onerofüm efiíe ,

O ardor chari-

& fidai j

nec conquerar de eo, quod fitio.

ta-

Confiderationes de Paff. Dom.

685

Ia præ.

tatis, o afno;r preceps, feruide, infüperabilis, &

T

, VI

dl

perfeuerans ! quem m

Ü

z

liv

I

aque tribulationum ex-

Charitais

tinguere nequiuerunt.

Quo affectu, quoue tonitru

1 poum

in auribus Domini- Sabaoth infonuifti ? Nempe re-

d

plefti colum, commouifti terram, conturbafti abyf-

40 fl

fum, Hanc vocem audiuit Ecclefia, & letata eft ,

atque exhilarata fpe.

Non pauet fententiam zter.

ne damnationis, quam in Mediatoris fui temporali

ÁVI

morte fatetur abolitam.

In cruce percipit, vnde

habeat propitiationem ; in hoc verbo, fitio, vnde

t D

vendicet eruditionem.

Eruditur plane fpiritali do-

hfir

€rina fapientie, & paucis immenfa comprehendit

myfteria, Tanquam amica in Verbi admittitur tbala-

mo,. Letatur, quia diligitur, prouehitur, confir-

matur.

Porro inde perficitur fapientia, vnde fcan-

inam 4d

dalizatur adultera, quia ifta carnem in litera, Ec-

oreda ii

clefia autem Ífenfüm . fpiritus intelligit latentem in

nerato ,

litera.

Hoc myfítice declarat vefania populi He-

'etorum

breorum, qui omnia fecundum carnem fapiebant

, Imo

in Chrifto.

Clamauerat quippe Hely, Hely, & di-

pro qi

Xxerunt: Heliam vocat ifte.

Nunc, inquit, fitio ,

f ha

ivcu

itat

& ilii non charitatis, fed iniqu

is porrigunt po-

n f

culum.

Nam fpongiam aceto, hyflopo, & felle

'e, COf«

plenam arundini circumpofüerunt, vt inde potarent

- gnaiond

1n0rientem.

Scripture facre complebant eloquia,

n d.

& fidei nofire inítituebant myfteria.

Perfecerunt

; dur

EX2

opere,

I^

(

686

Caput X

Sic.

opere, quod longe ante fuerat vaticinatum.

ts if C

enim in perfona Chrifti Propheta predixerat: Et

qsque v

dederunt in efcam meam fel, & in fiti mea pota-

Dii Ri

uerunt me aceto.

Crudelitatem quippe Iudeorum

tis, &

ilud : /

perfidorum expreffit, fed neque conticuit malitiam

mea adh

peccatorum.

Quotquot fuünt dediti voluptatibus ,

quotquot füperbig fpiritu inflati fünt, quotquot li-

tio, &U

"Uoris, odii, aut nocendi veneno referti funt, in

pne,

clamore

arundine, & fpongia fel Domino porrigunt fitienti,

De huiusmodi ait Propheta: Fel draconum vinum

vt qui

eorum, & venenum afpidum in(anabile.

moliri

Quemad-

modum Iudeorum, ita & iftorum potum abhorret

aque p

