terna dilectio incontaminata feruetur , memoratam

|

3n fcripturi

correptionis regulam, qui proximum arguit , cufto-

& Tofiph ]

dire non negligat : atque qui peccat, emendantis

fecundo pn

verba huriliter füfcipere non recufet. Hoc etenim

di$, d m

modo charitatis perfieitur lex , quze nulli, preter

&bis,&tg

debitum, onerofa eft, —Nouit filere, quum expe-

Ti fdem

dit ; fcit etiam fari, quum opportunitas cxigit.

illos edug

Ab

Vtrumque ipfe legislator prudentiffime egit.

Te prefonti

oratione fiquidem fürgens, primo dormientes di-

redarguit, (

fcipulos increpans, ait : fic non potuifüis vna ho-

Tüm infirmi

ra vigilare mecum ? Secundo rediens , cosdemque [ dem poti

re-

Con(iderationes de Paf Dom.

73

SDationibus

reperiens dormientes , omnino conticuit. Vides,

ibilis ef;

quam mature fe habuit : primo admonitionis elo-

& pifloni

quia protulit: fecundo dormientibus nil dixit, quin

gratior f

potius ad orationem denuo regretfus eft..

perpetrati

, QUi etiam

S.LAVRENTIVS. I—VS TIN. loco fepe citato.

lam : ambo

CONSIDERATIO XL.

füpplicio ,

(ulte fratri

Et reliclis illis , iterum. abiit , & orauit. tertio ,

m eft adhi-

eundein. [ormonem. dicens. M&TTH. XXVI. 44.

deranda eft

t veniens inuenit eos dormientes ; nam prater-

intentionis

E

quam , quod intempefíta nox erat, oculi eo-

orum tT«

Tertio quoque

rum pre morore grauati erant.

amitio ipla

abiens , hoe ipfim locutus eft, confirmans , fe ho-

e, V f

minem factum effe.

Nam illud fecundo , & tertio

memoratan

in fcripturis , veritatis eft. certum indicium : ficut

vjt, cufto

& lofeph Pharaoni dixit: Tibi apparuit fomnium

ernendants

fecundo pro veritate, & hoc factum eít, vt cre-

Hoc etenint

das,id omnino futurum effe. Ideo ipfe & femel,

yJi, preter

& bis, & tertio idipfum loquutus eft, vt econo-

quum expe-

mie fidem faceret.

Et eur fecundo venit ? vt

jas cxgt

illos redargueret, quia ita moerore obruti erant, vt

egit, Ab

ne prefentiam quidem eius fentirent, INec tamen

redarguit, fed paululum receffit , incredibilem eo-

nientes d«

ts Vi ho-

rum infirmitatem fignificans , qui ne increpati qui-

d-

cosdemque

e. INon experge

À

acit autem ,

dem potuiiï'ent vigilar

Tec

f

84

(

74

Caput. [.

[ & mol

pec increpat amplius, ne attonitos magis percelle-

yet. Sed cum abiiffet , oratfet ,. & rediiffet , ait:

E irgendo (

E flatibus af

Dormite iam , & requiefcite.

Atqui tunc vigilare

ï:

fibi herefis

opus erat ; fed oftendit, ipfos ne confpe&um qui-

qui opus f

dem malorum facile laturos, fed fugandos effe pre

perit creat

terrore, neque fe illorum egere auxilio, & tradi fe

omnino oportere , aitque : Dormite iam, & 1'-equie-'

prefitio.

?

Jegionum d

fcite. Ecce appropinquauit hora, & filius hominis

tradetur in manus peccatorum , oftendens , rurfum

de-neceffar

triflem &f

«cconomis fuiffe illud.

pier nos t

$. CHRYTSOS TO MVS. Honi. LL XXXIIE.

fit confort;

$t Mattb. n. z. Tom. VII. pag. 72.

lixios orgb

CONSIDERATIO LXI.

qui n terri

bit ? Sed ;

4Dpparuit autetm. ii angelus de . colo confortans

fe certame

eum , & faffus in. agonia. prolixius. orabat.

&c fomidin

Luc. XXII 43.

&terno jud

cuistibet a

libi legimus, quia angeli accefferunt , & mini-

puflum h

ftrabant ei. In documento ergo vtriusquena-

ture, &eiangeli miniftraffe, & eum angelus confor-

3on pofft,

VEN

taffe defcribitur, quoniam qui DEVS ante fecula

ü

01

exftiit, homo fa&us eft in fine feculorum. Qui

& , priusquam per refürre&tionis exaltaretur glori-

am, diuinitate füper angelos fuit ; fed tamen ab

augelis, vt fcriptum eft, humanitate minoratus , ex

qua

Confiderationes de. Pa[J. Dom.

75

]s pereelle.

qua & morti fubiacuit.

At poftquam mortem re-

lifft, ait:

fürgendo calcauit, humanitatem füam etiam maie-

Ic vigllte

ftatibus archangelorum füperpofuit.

Certe-fi quid

pe&tum qui

fibi herefis ex hocjblanditur, vt infirmum adfirmet ,

1

05 effc pte

cui opus fuerit angeli confortantis auxilio , memi-

nerit creatorem angelorum creaturze füc non eguiíle

&trdi fe

prefidio. Quippe qui, fi vellet, duodecim millia

; & requie-

us hominis

legionum de eclis angelorum deduceret: tum deiu«

de neceffürio eum eo modo confortatum ,. quo &

T5 , rüriom

triftem effe.

Nam fi nobis triftis eft, id eft, pro-

pter nos triftis eft, neceffe eft, vt & propter nos

LAXXIUTE.

fit confortatus & nobis.

Et fa&us in agonia pro-

lixius orabat.

Quid pro fe ille cum agoriia peteret,

qui in. terris pofitus, coleftia cum poteéftate tribue-

JXI-

bat ?. Sed appropinquante morte, noftre mentis im

- tfirian

fe certamen expreffit, qui vim quandam terroris ,

qralit,

ac formidinis patimur , cum per folutionem carnis

sterno iudicio propinquamus.

Neque enim tunc

cuiuslibet anima immerito terretur , quando polft

v & min-

pufillum hoc inuenit, quod in zternum mutare

vtritsquende

non poffit.

'dis COnfot«

FEN. BEDA EX SS. HILARIO, ET

ante facula

GREGOR IO. in bunc locum. Ton. V. pag, 428.

g, Qui

i

sretr gl

j umen i

jnontus ,

CON-

qa

g2

|

(

76

Caþz)t I

nun IESV

CONSIDERATIO XLII.

fadi, reni

vero mÜGTo

Er fadus eff [udor eius , ficut. gutte . fanguinis ,

decurrentis in terram.

ye fünguine

LOCO CITATO

tem, Com

VERS. 44.

j Jateat i

i iuftis. moeftitia fauciis , & interpellantibus

S

te cognoft

DEVM , füpernorum ciuium focietas pro fola«

ex füdoris

tio datur, cur non magis DEIL, & hominum me-

fonis conf

diatori Chrifto ? Attamen non eadem . caufa fuit in

i ipo

ilo, que in ceteris effe probatur.

Certum nihilo-

ditio tant

minus eft , illi angelum apparuiffe oranti. "Tanto fi-

fageli, ace

quidem premebatur tedii , ac pauoris impulfu, vt

quantum a

in agonia fieret : dumque prolixius perfeueraret in

Tate itaque

preces , fa&us eft fudor eius ficut gutte fanguinis ,

decurrentis in terram.

ti conform

Accedite nunc huc in fpi-

tiam confol

ritu omnes vos, qui pietatis vifcera geftatis, & qui

eloquit pia

de Domino fentitis in bonitate, atque in fimplici-

tium praft:

tate cordis quzritis illum. — Accedite , inquam , &

quale vobis coram pofitum fit compaflfionis incen-

tiuum, attentiffime coníiderate.

Redemptorem ve-

COA

ftrum , Regemque coelorum orantem, pauentem,

Efb i

agonizantem, fanguine fudantem , mentis oculo con-

ár i,

templamini , non tamen fine profluuio lachryma-

rum. Quomodo, oro, lachrymas continere vale-

ato Cl

bitis, afpicientes piiffmi Domini guttas fanguinis

f

N

decurrentis in terram ? Cernite diligenter Domi-

lo t

num

Confiderationes. de. Paf Dom.

77

LIT

num IESVM ,

totius fuauitatis fontem, pallentem.

facie, genibus flexum., trementem corpore , corde

[angüiis

vero mcerore transfixum , vultu rubricatum füdo-

TATO

re fanguinco, & iuxta angelum, eundem adhortan-

tem. Compatimini, gemite, flete, vlulate. Quan-

ta lateat in corde triftitia, ex vultus madefactio-

pellantibus

ne cognofrite, quam intolerabilis futura fit paflio ,

; pro foli

x fudoris qualitate colligite, Porro fi ex folapaf.

finum me

fionis confideratione illius pene deficit vita, quid

aufa foiti

in ipfo crucis aget füpplicio ? Siin certaminis fui

tum nyhilo

jnitio tantum preualuit moror, alapa , conuicia ,

Tanto fi

flagella, acetum , fel, arundo, fputa, claui, lancea,

mpullü , vt

quantum a&ura fint, qui poteft , excogitet

Plo-

eueratet il

rate itaque , & mente propius accedendo , maren-

fanpuinis ,

ti conformamini , atque iuxta cordis veftri pruden-

luc in fpi

tiam confolatoria verba proferte, Maximum quippe

latis, & qui

eloquia pia , & lachrymofà compaiïïo afficto fola-

jn fimplici

tium praftant.

nqum &

orus Incen.

S.LAVRENTIVS IVSTIN. loco fepe citato,

ptorem v

CONSIDERATIO XLIII

pauenter ,

E fa&us in agonia prolixius orabat, €? fatius ef? fa-

oculo con

dor eius, ficut guttee Janguinis &c

LOC. CIT.

Jachryma

jnete vae

ato charitatis , & patientie Saluatoris manda-

D

to, & difpofito fratribus regno Patris tui,

; fünguinis

ad locum traditori tuo notum , cum ills diuerti-

yer Dom

fti,

fum.

Q

78

Caput L.

quo fïlbiunl

íti, fciens omnia, quz ventura erant füper te.

aro autem

Ibi anime tue triftitiam.,, quam ex imminente paf:

*

fprius t

fione fponte affümpfifti

5

ficut & catera , que paf-

te oftendif

fus es, in auribus fratrum profiteri non erubuifti ,

tore QO

dicens ; Triftis eft anima mea vfqué ad mortem.

füam cum .

Pofitis quoque genibus procidifti in faciem tuam

vitro occul

orans in agonia, & dicens: AbbaPater, Pater mi

?

accepetant,

ff poffibile eft, tranfeat a me calix ifte.

Etc angu.

tem ad ofcu

ftias cordis tui triftiffimi indicabat fudor ille fan-

0n es ; f&

guineus, qui orationis tempore de fan&iffima carne

tua guttatim decurrebat in terram.

Dominator

Qri, quod

Domine, IESV Chrifte, vnde animz tuz hxectam ve-

$. 4

Moitst, L

hemens triftitia ? vnde tanti füdoris anxictas , &

2j

tam anxia füpplicatio ? Nonne voluntarium omni-

no Patri facrificium obtulifti ; & nihil inuitus per-

CON

tulifti ? vtique Domine — Arbitramur autem, quod

& hoc quoque ,ad confolationem infirmorum mem-

Tunt conit

brorum tuorum affümpfiíti , ne forte defperet quis,

AMt ( ;

fi caro infirma remurmuret , cum tamen ad paflio-

& fliu

nem promptus eft fpiritus.

Nimirum & vt maio-

res erga te amoris, & gratitudinis ftimulos habe-

remus , naturalem cárnis infirmitatem huiusmodi in-

Topter ]

diciis in te expreflifti, quibus doceremur , quia vere

]

dicebgt

languores noftros ipfe portafti ; & non absque fen-

€nim docet.

fü doloris paffionum fentes percurrifti; — Vox enim

Vt fllüs hog

ma vox carnis fuiíle v?detur, non fpiritus ; ex eo,

quo

——

Con[iderationes de PafJ. Dom.

79

: füper te,

quo fubiunxifi: S$piritus quidem promptus eft,

caro autem infirma.

Quam promptus enim fuerit

Ihente pif

fpiritus tuus, bone IESV , ad paffionem ,: euiden-

3 Que paf.

ter oftendifti, quando venientibus vna cum prodi-

buifti,

d mortem,

tore tuo viris fanguinum , quzrentibus animam

tuam cum laternis, facibus , & armis per noctem

IClem tuam

vitro occurrifti , & figno, quod a duce flagitii

Pater mi ,

acceperant, te ipfüm manifeftafti.

Nam acceden-

Es angi

or ille fan-

tem ad ofculum oris tui cruentam beftiam auerfatus

lfima came

nones ; fed os, in quo dolus inuentus non eft,

Ori, quod abundauit malitia , dulciter applicuifti,

Dominator

hectam ve-

S.. 4NSELMFS CANTVARIENS,

xiens, &

Meditat, L X. de. Humanitate. Chrifüi. Edit. Parif. pag,

3j

um omti-

az(ä'.

inuitis pe

CONSIDERATIO XLIV.

ytem, quod

yrum füem

Tunc «enit ad difipulos füos , &?. dicit. illis : Dor-

[peret quis

ite iam , C? requiefcite : ecce appropinquauit bora,

y d pifio-

€&g. filius bominis tradetur in. manus. peccatorum,

& vt mao-

M'ATTH. XAVEL Af.

yulos hbe-

*

jinsmodi -

ropter hane horam, puto, & ad matrem füam

A «dicebat : Nondum venit hora mea,

p

Et hic

; qui vere

as fe

enim docet, quoniam hora appropians. hoc agebat,

vt filius hominis traderetur in manus peccatorum.

Vox enit

A ti«

j; 0

qo

r

8o

Caput 1.

Vtinam &in illorum peccatorum tantummodo ma-

C0

nus IESVS tunc traditus fuiíffet : nunc autem ar-

bitror, femper in manus peccatorum traditur IESVS,

: &il t

quando hi, qui videntur in IESVM credere, ha-

bent IESVM in manibus fuis, cum íint peccato-

desne,

V

res.

Sed & quotiescunque iuftus , babens in fe

trepid

jnimicorüm

IESVM,in poteftate factus fuerit peccatorum , fa-

cientium ei, quod poflunt, IESVS eft traditus in

inmo fec

manus peccatorum. Surgite, eamus: ecce appro-

ilis cognof

Poftquam füfcitauit eos ab

piauit, qui me tradet.

3itu, &ope

ilo fomno, quem diximus, confequenter dicit di-

tum oratio

Ícipulis fuis : Surgite, eamus. — Et videns, in fpiri-

tem recipie

tu, appropinquantem ludam traditioni , qui non-

derit , atqu

dum videbatur a difcipulis eius , dixit: Ecce appro-

&iS, eto

piauit, qui me tradet. Ego autem puto, non effe

Minem tame

idipfum : ecce appropiauit mihi, &: ecce appro-

qm dixiffe

piauit, qui me tradet. .Nec enim ipfi IESV appro-

Lient in hi

pinquabat traditor eius, qui fe elongauerat pecca-

T, atque j

tis füis ab IESV , & proditione, qua tradere eum

Confilte tam

confiliatus eft, fed appropiauit ad tradendum filium

Conteyi, .

Sed & omnes trans-

DEI, quem iam prodiderat.

£t* ; requi

greffores prius produnt IESVM, poftea tradunt.

Offenderet a

ORIGENES. Coment. in cap. XXVI,

fipientig no

Tiitsmoji (

AMattb. Tom, ILI. pag. 995«

tiüs üfferen

pr ædicatoreg

CQN-

Confiderationes de Pa[f. Dom.

«81

Immodo my.

CONSIDERATIO XLV.

C aütem ar.

i IESVS,

Surgite, eamus, ecce qui me tradet ,. prope eft.

Tedere, hi«

MARCI XIV. 42.

Int peccato-

3

idesne, quam robuftus , quam alacer , quam in-

xbens in fe

trepidus ab oratione íüurrexit ? Non enim

H

atoum, f

inimicorum füorum declinauit prefentiam

5

quin-

traditus j

immo íe cipere volentibus oecurrit , atque vltro fe

etce appro»

ilis cognofcibilem fecit. Vt igitur erudiaris in fpi-

Itauit eos ab

ritu , & opere perficias, quod difcis , intellige, quan-

ter dicit di-

tum oratio conferat, quc pauentem, & agonizan-

n5, in fpiti

tem recipiens Dominum , illum exhortantem reddi-

j , qu Doe

derit, atque intrepidum , vnde aiebat : Surgite ,

Ecce appro-

Ne-

eamus, ecce appropinquat, qui me tradet.

to, non efl

minem tamen moueat , quod premittitur , Domi-

etce appto-

num dixiffe difcipulis : Dormite iam, & requiefcite,

[ESV appto-

Latentin his paucis profunda myfteria, veneratio-

jerat pedtte

ne, atque inquifitione digniffima,

Non enim in-

tradere ena

confulte tam feriatim fibi inuicem conítraria verba

endum flum,

contexit, An non oppofita funt : Dormite, & , fur-

ompes trànie

gite ; requiefcite , & , eamus ? Facillime in illis

fa. tradunta

offenderet animus , & deuiaret a vero , fi diuinz;e

( XXVI'

fapientie non eflent eloquia. . Quoniam vcro illius

huiusmodi fententia eft, non improbarda,fed po-

tius differenda eft. — Quales effe debeant verbi DEI

predicatores , aut qui fe tentationibus , & f&culi

per-

CON

(un

82

— Caput. 1.

prop[erea,

þerfecutïoni'busz Obiiciunt, vel regimini animarum

Difficile quip»e

sueocnitet

incumbunt, his verbis indicauit,

eft, quietis tranquillitatem deferere, proximorum

dic do&iix

lucris infiflere, tentamenta pati, crucemque , imi-

d dicipu

tando Chriftum quotidie baiulare.

Hac vtique fan-

(rgite, & «

G&orum fünt opera, & exercitia perfe&orum. In

(eles admo

talibus nemo , nifi vocatus fe ingerat, nullus, nifi

debeant erm

impellente neceffitate , vel obedientia vrgente fe

igaoftere

occupet. Priusquam huiusecmodi ftudiis miles. Chtie

Ts erife,

füi fe tradat, vacet deuotioni, orationi intendat,

anitit , 1

quietem diligat , deuitet tumultus , & interiori ex-

Diuturna q

Suas

utos ,.&

ercitationi mentis füz componat habitum.

quoque affuefcat calcare . paffiones , fua vitia refe-

Nlus itaq

i prefün

care, antiquatas confüetudines reformare , com-

ts quie(cat

primere ventrem , linguam cireumcidcre , domate

carnem , mores corrigere, &, quidquid deforme eft,

$L

füb difcipline vigore compefcere, quatenus ex fe

&Q Cf

difcat, quid de aliis debeat agere, quidue fentire ,

fs

atque ceterorum pafífiones impaflibiliter coetcere.

Ridiculum enim de fe ipntuentibus facit, qui vo-

luntarie, delinquendo , alioruf conatur errata cot-

u

rigere, ignoransque fe, qualis fit, de proximorum

H

Fit ex hoc fz»

L

occultis vüilt proferre fententiam.

1 ïäa?ï

piffime, vtinfoueam cadens iacentes erigat, & da-

m

mnando alios, ipfe damnabilior extiftat ; velitque

47 V

"

cmcus, & tumidus ducatum prebere cernentibus,

—

iVIIL 2,

pro-

Confiderationes: . de Paf Dom.

85

- Atf

propterea, dum multis prodeffe defiderat

fe non

IUIPDC

mediocriter offendit.

Nobile igitur ad. euitandum

Toximorüm

hoc do&trix Sapientia documentum inftituit, quan-

ique., imi

do difcipulis prius, dormite , & requiefrite, quam,

vtioue fan

furgite, & eamus , inquit

Suos breui fermone fi-

jmm. I

deles admonuit

Vt prius propria, quam aliorum

xullus;,. nif

debeant emendare.deli&a, atque ante in quietis fe

nte fé

agnofeere otio , quam ad exteriorum tumultus fo-

les Chri

ras exire

Facile etenim quisque, quod acquifiuit,

; Íntendat,

amittit , fi non vocatus

íe inconfulte exponit.

itetiort ex

Diuturna quies lacte deuotionis enutriat

quos ad-

tum, n

ultos

& fortes probatio. tentationis examinet

vitia tele

Nullus itaque inaniter Dominum in paflionibus imi-

re, com

tari przefumat, nifi impellente Spiritu , aut. voca-

e, dorate

tus quiefcat , crefcat , agnofcat

dilizat, ne cadat.

eforme 6l

S. LAVRENTIVS IVSTIN. de Cirifüi

enus ex fe

agone cap, V'Ili. pag. 294

ue fentité,

ag ia Pa pl o Pa P ol ss o r o P o

-- coercate.

t, qui vo

CAPVT II

T F

SS

etrata. Cot:

TEU

roximorun

x loc f

ï,ä z'hrz]lus boflibus obuiatn adens , oKu-

]-,«at & da

X** lo lude proditur. MATTH. XXVL.

: Velitqué

T. MARCL, XIV. 43. LUCE. XXII. 47. 10AN.

erpentibus,

ZXVIIL. 2.

n

h

Àj, Ce-

84.

Caput 1l.

if

| Il Cobortem militum, ac feruorum turbam,

1

(2) E«

xit: Aue

vna cum duce proditore , «erbo fuo vefupinos Ber-

nit.

10ANN. XV1il. $.

Dixitque.

1. Petro , difcipulisque dey"e)g/ionem probi-

u ? (

tradis "

bet , €? Malcbo aurem ve[Htuit.

Il (

lF. Data boflibus pote[late , manus .in fe

nefarias. intentari patitur , & «inciri non. remuit,

que vet

& dixit ei

MATTH. XXVI. $1. MARCL, XIV. 46. LUCE

XXI. 49. i1OAN. XVIII. IO,

punt ej; ]

IFSVS:E

L (4) Beiebat sutem & fodis , qui

qui trade:

tradebat eum , locum : quia frequenter

dixit es :

IESVS conuenerat illuc cum difcipulis fuis.

& cecident

(b) Et adhuc eo loquente ; ( d) cum ac-

terropauit

cepiffet cohortem , & a Pontificibus , &

tem dixer

Pharifzis miniftros, venit illuc cum later-

fpondit ]E

nis, & facibus, & armis : (a) & cum eo

fun : fie

turba multa cum gladiis, & fuftibus, miffi

V impler(

a principibus Sacerdotum, (b) & fcribis,

Qu05 dedi

& fenioribus : & (c) antecedebat eos,

QUetquam

(d) Dederat autem traditor eius fignum

IU iniece

:

eis , dicens : Quemcunque ofculatus fuero,

qUn, (c)

ipfe eft, tenete eum , & ducite caute.

(a) &

Confiderationes de Paf Dom.

55

I jurjan,

(a) Et confeftim accedens ad IESVM, di-

Mfits jr-

Xit : Aue Rabbi.

Et ofculatus eft eum.

Dixitque illi IESVS : Amice ad quid ve-

at o

nifi ? (c) Iuda ofculo filium hominis

tradis ?

n i f

].l. (d) IESVS itaque fciens omnia,

LE 777

que ventura erant fuper eum , procellit,

46. Lt

& dixit eis : Quem quaritis ? Refponde-

runt ei : IESVM Nazarenum,

Dicit eis

IESVS: Ego fum. Stabat auter & Tudas,

udas , qui

qui tradebat eum , cum ipfis.

Vt ergo

frequenter

dixit eis : Ego fum, abierunt retrorfum ,

pulis füis

& ceciderunt in terram.

Iterum ergo in-

|) um at-

terrogauit eo5 : Quem quzritis ? Illi au-

iibus , &

tem dixerunt : IESVM Nazarenum.

Be-

cum Iatet-

fpondit IESVS : Dixi vobis , quia ego

& cum &

fum : fi ergo me quaritis, finite bos abire:

jbus, mll

vt impleretur fermo , quem dixit: Quis,

& feribis,

quos dedifü mihi , non perdidi ex eis

debat e08.

quemquam. (a) Tunc accelferunt , & ma-

us fignum

nus iniecerunt in IESVM , & tenuerunt

xtus füery

eum. (c) Videntes autem hi, qui circa

cite cadte

h3

ipfum

()*

$6

Caput 1.

tronem (

ipfüm erant , quod futurum erat, dixe-

runt ei: | omine fi percutimus in gladio ?

compreht

Hil. (d) Simon ergo Petrus, habens

fedebam .

tenuiltis

gladium , eduxit eum, & percuffit Ponti-

ficis feruum , & abícidit auriculam eius

& poteft

totum fà

dexteram.

Erat autem nomen feruo Mal-

chus. (c) Refpondens autem IESVS, ait:

ptore Pr

Sinite vfque huc.

Et cum tetigiífet auricu-

& tribung

henderun!

lam eivs , fanauit eum. (d) Dixit ergo

IESVS Petro : Mitte gladium tuum in va-

Tunc. di

cinam. (a) Omnes enim, qui acceperint

runt, (b

quebatur

eladium, gladio peribunt. (d) Calicem,

quem dedit mihi Pater , non bibam illum ?

do, & t

(a2) Àn putas, quia non poffum rogare

findone,

Patrem meum , & exhibebit mihi modo

!

J CON

plus quam duodecim legiones angelorum ?

Quomodo ergo implebuntur Scripture ,

hat qui

quía fic oportet fieri ?

tV.

In illa hora dixit IESVS tur-

Ciebat, |

ms. m 06)

ad eos , qui venerant ad

j

locun,

fe, principes Sacerdotum , & magiftratus

QUi tradob

IESVS u

templi, & feniores : (a) Tanquam ad la-

tro

L0 lpus.

Conþ'z!emtiones de Pa[. Dom.

87

4C, Qixe«

tronem exiftis cnm gladiis , & fuftibus

n glaio?

comprehendere me

.

.

quotidie apud vos

, Dabens

fedebam , docens in templo, & non me

fit Ponti-

tenuiítis : (c) fed hec eft hora veftia ,

lm eig

& poteftas tenebrarum. (a) Hoc autem

eruo Mal-

totum factum eft, vt adimplerentur Scri-

pture Prophetarum. (d) Cohors ergo,

V$, ait:

et agricu-

& tribunus , & miniftri Iudeorum compre-

Jxit ergo

hendérunt IESVM , & ligauerunt eum. (a)

um n v

Tunc difcipuli omnes , reli&to eo , fuge-

icceperint

runt. (b) Adolefcens autem quidam fe-

Calicem,

quebatur eum ami&us findone fuper nu-

m illom?

do, & tenuerunt eum.

At ille reiecta

m ropare

Qndone , nudus profugit ab eis.

hi moda

CONSIDERATIO XLVI

gelorum ?

cripture ,

Sciebat autem C? ludas , qui tradebat eum, locum.

10AN, XVIlli, 2.

ciebat, inquit , & Iudas , qui tradebat eum,

SVS tur-

S

locum.

gerant a

Ordo verborum eft : Sciebat locum ,

qui tradcbat eum.

Quia frequenter , inquit ,

nagiftïaüls

JESVS conuenerat illuc cum difcipulis fuis.

It

jam ad l- |

ergo lupus, ouina pelle conte&us, & inter oucs.

I

H 3

alto

(

88

Caput 11.

quas Ti

alto patrisfamilias confilio toleratus, didicit, vbi

ad tempus exiguum difpergeret gregem , infidiis

tinerat ia

appetendo paftorem.

Tudas ergo , inquit, cum

xis uf

accepiffet cohortem , & a principibus , & Pharifzis

tiy nega:

Tainiftros, venit illuc cum laternis , & facibus , &

cii minifte

armis.

Cohors. non ludeorum, fed militum fuit.

mientem ,

A Prefide itaque intelligatur accepta, tanquam ad

f & Dr

*tenendum reum, feruato ordine legitime potefta-

e(Lin pecta

tis, vt nullus tenentibus auderet obfiftere & quan-

peruerfa i

quam & manus tanta füerat congregata, & fic ar-

petaret,

umata veniebat, vt vel terreret, vel etiam repugna-

qanus, &

zet, fi quisquam Chriftum defendere auderct. Ita

potetate (

«uippe eius abfcondebatur poteftas , & obtendeba-

pietatis fc

tur infirmitas, Vt hec inimicis neceffaria viderentur

iniuris, qu

aduerfus eum, in quem nihil valuiffet , nifi quod

tüte prope

ipfe voluiffet, bene vtens bonus malis , & faciens

füatta. Cüral

bona de malis , ad faciendos bonos ex malis, &

lris, & fà

diícernendos bonos a malis,

caciter infe

& AVGFSTINVS. ?Trati. CXI1I, in Ioann.

fire expiab

Ton, III. pari. II. pag. 754.

bis vicia fe

CONSIDERATIO XLVII.

DoCtns at

peecatum m

E adbuc eo loquente «wenit ludas l[iariotes , unus

& omnibus

de duodecim.

MARCI. XIV. 43.

Onnibus fpl

nter ipfa autem verba Domini , qui predicti

I

$.LEQ

fuerant, irruerunt, & cum gladiis, & fuftibus

somprehen(üra Chriftum turba confluxit , ducem fe-

l

quens

;ï

Confiderationes de Pa[J. Dom.

89

lidict, vbi

quens Tudam Ifcariot

qui priuilegio perfidie ob-

. infidiis

tinuerat in facinore principatum

Huic ne crimt-

QU , cum.

nis cauffam aliqua praeberet offenfio , nulla eft digna-

& Phari(eis

tio negata: fed illius fpiritu inflammatus exarfit ,

facibus , &

cui minifterium fponte prebuit ; & qualem habuit

ilitom füit

mentem

talem inuenit & Prefidem,

Merito ,

anquam ad

ficut & Propheta predixerat , oratio eius facta

x potelta-

eft in peccatum ; quoniam confummato fcelere, tam

ete « quim

peruerfa impii conuerfio fuit , vt etiam ponitendo

NU

peccaret.

Admittit ergo 'in fe Filius DEI impias

repuga

manus, & quod feuientium furore agitur

patienti

idert, l

Hoc enim erat illud magnea

poteftate compleuit.

obtendeb-

pietatis facramentum , quod Chriftus confe&abatur

viderentur

iniuriis, quas fi aperta potentia, & manifefta vir-

, Df quod

tute propelleret, diuina tantum exerceret, non hu-

& faciens

mana curaret. In omnibus autem , quz illa popu-

x myis, &

laris, & facerdotalis infania contumeliofe

& pro-

caciter inferebat, noftre diluebantur macule , no-

T in du

ftrz expiabantur offenf; quia natura, que in no-

bis vi&a femper fuerat, atque captiua, in illo in-

nocens patiebatur , & libera: vt ad auferendum

nl

peccatum mundi, ille hoftiam feagnus offerret, quem

jnfos , "I

& omnibus corporalis fübfítantia iungeret , & ab

omnibus fpiritalis origo difcerneret

P

uj predidl

S. L EO M.firm. V.de Pajfone cap. I T. pag. 124.

ILR bllS

ducþm f

h 4

CON

quens

9o

Caput 11.

(

—

CONSIDERATIO XLVIII.

eum ib &

ofcuitus fü

dilignter :

Venit ludas lfariotes vnus . de duodecim , &? eum

dirifo, taq

eo turþa mulia cum gladiis €c. LOcO ciTATO,

eum adduxe

qutem. audi

ueret autem aliquis etiam cauffam, cur mul-

Q

ta turba fuerit congregata cum gladiis ,. &

quafi non [

fuftibus fuper eum. Erat autem fecundum loannem

vel alia mul

multa hzec turba cohors militum , & miniftri j a

tenerent, &

principibus Sacerdotum transmiffi; Et poteft dicere

Tibus gladii

aliquis, quoniam propter multitudinem eorum, qui

]iter contra

iam crediderant in eum ex populo, tanti venerunt

quorum infi

aduerfus eum , timentes, me multa multitudo cre-

pro tempor

dentium, de manibus eorum raperet eum,. — Ego au-

pleantur pe

tem exiftiimo alteram caufam congregate multitu.

malitia volu

dinis contra eum, quoniam qui putabant, eum in

geniti verbi

Beelzebub eiicere folere dzmouia , arbitrabantur;

bus militant

eum. ex quibusdam maleficis difciplinis, & magicis

gmatbus v

poffe effugere. de medio volentium eum tenere.

Sunt qutem

Et forfitan quidam eorum audierant , quomodo ali-

Tif popul

quando, cum iam przcipitandus fuiffet de füpercilio

l in IESV

montis, effugit manus iam tenentium fe, non fuga

0R

fimplici , & humana, fed alia quadam extra natu-

ii P([g. J

ram humanam,

Propter hanc etenim cauffam etiam

apud Marcum ludas dicebat turbz , que veniebat

cum

Confiderationes de Paff. Dom.

Ot

VIIL

cum ipfo cum gladiis, & fuftibus : Quemcunque

ofculatus fuero, ipfe eit, tenete eum , & adducite

* 8 m

diligenter : maligne, & cum fignificatione videtur

CITATO,

dixiffe, tanquam fi dicat , nifi diligenter tenentes

Illi

eum adduxeritis , cum voluerit , effugiet vos.

, Qr m

autem audientes fecundum . exiftimationem Iudz

ladis , &

quafi. non paterna diuinitate auditum hoc agere ,

1 loannem

vel alia multa , omnia faciebant, vt diligenter eum

tinitri , a

tenerent, & cuftodirent. Multi & nunc cum fpirita-

oteft dicere

libus gladiis, fpecie malignorum , & fuftibus fimi-

eorm qui

liter contra IESVM militantes , quemadmodum illi :

t enerunt

quorum infidis omnino melior fit IESVS , quamuis

|titudo cre«

pro tempore füfcipiat in fe eorum incuríüs, vt im-

, Epoar

pleantur peccata infidiantium ei, & manifeftata fiat

malitia voluntatis eorum ^aduerfus veritatem vni-

; mulbtue

nt, eun in

genitüi verbi.

Qui autem fic cum gladiis, & fufti-

ytrabantih,

bus militant contra IESVM, variis, & diuerfis do-

& mgics

gmatibus venientes , expofito infidiantur IESV,

um tenete,

Sunt autem , & qui a presbyteris impii füi trans-

yomodo al«

miffi populi contra verbum militant veritatis , quod

eft in IESV,

lefüperciio

| o

, 101 füga

ORIGENES. in cap. XXVI. Mattb.

exta Datt-

JII. pag. 9o6.

j veniebdt

u

h$

XCON-

92

Caput I

(

"CONSIDERATIO XLIX.

Doriis ,

non d a

Ex qui vocabatur ludas «onus de duodecim , ante-

10/

cedebat cos.,

LUCE. XXII. 47.

HIEROS

icut enim infanabilia vulnerum nec aufteris me-

Busoll, Tan

3

dicamentis obediunt, nee demulcentibus ;

fic

C

anima, vbi femel eft captiuata, & dederit feipfam

cuicunque peccato, nullum emolumentum ex admo-

Fate Judos.

nitionibus confequetur.

Quod & ludz accidit , a

turia «

proditione non ceffanti, quamuis omni modo do-

Grine a Chrifto effet cohibitus.

Vnde fequitur :

Et appropinquauit IESV , vt ofcularetur illum. Non

Tecefir

autem diícedendum eft a fratrum admonitione ;

hort

confluentio

quamquam nihil propter noftra verba eueniat. Nam

& riuuli, etfi nullus hauriat, fluunt: etfi forfan non

defenderet

perfuaferis hodie , poteris forfan cras.

Pifcator

proditoris |

enim per totam diem vacua trahens retia, circa

Vis enim re

fero pifcem capit.

Vnde Dominus, etfi fciret,

que turbare

Iudam non conuertendum , non deftitit facere, quee

quum aiqu

fua intererant.

Sequitur enim : IESVS autem di-

&rg0 iftiusm

xit ei : Iuda. ofculo filium hominis tradis ? Propri-

hortem ipf

um autem nomen ponit, quod magis dolentis erat,

fitos addye

& reuocantis, quam prouocati ad iram. Non àau-

pürus effet

&üt mon c.

tem dicit: Tradis Magiftrum tuum, Dominum tuum,

benefactorem , fed filium. hominis, hoc eft , man-

CObferret «

fuetum , & mitem qui , fi non effet Magifter , &

!

|

: incrdiiti a

Do-

Confiderationes de. Pa[f. Dom.

93

LIX

Dominus, quíatamen tam füauiter erga te geffit,

hi, atfte

non effet a te prodendus.

10A4ANNES

NEPOS SYLVANVS

?^

HIEROSO L. commert. in cap. XXIIL Luce edit.

aufteris me-

Jiruxell. "Tom. D. pag. 378.

Dtbus ; fic

derit feipfim

CONSIDERATIO L.

m ex admo«

Ecce ludas vmus de duodecim -venit , €&? cum eo

? acCidit , à

j modo do-

turba mulia cum. gladiis , & fuflibus &.

MATTH. XXVl. 47-

de fequitur :

jlom, Non

eceffario rurfus diuinus Euangelifta IESVM in

N

horto fuiffe ait, non aliorum hominum illuc

imonitione ;

jenat, N

confluentiuzi multitudine ftipatum , quorum ope fe

f forfan non

defenderet, íea folum cum folis fuis difcipulis , vt

)

Pifeatot

proditoris labantem animum palam faceret, QGra-

uis enim res eft in vnoquoque confcientia , folet-

tetia, cireà

etf fciret,

que turbare animos , & ingentes metus incutere ,

: fücero, que

quum aliquid impii quandoque aggredimur. Quum

ergo iftiusmodi quiddam proditori contigiffet , co-

$ axtem d-

hortem ipfam armis inftru&am , & Iud&orum mini-

i? Propr

Jentis erát,

firos adducit , acfi quempiam fcelere nobilem ca-

pturus effet.

Sciebat enim , vt credibile eft , fe

, Non at

eum non capturum , nifi pati vellet, & vltro fe eo

pipum tuurm,

conferret : at impietate facinorum profligatus , &

yc elt, at

incredibili audacia temulentus nefcit, quo ruat, nec

Vyiter, & TE

fru-

Do

94

. Caput . 11,

(

fruära fentit éfle conatus fuos.

Putabat enim fé

in fürets C

multitudine fatellitum ; & hominum manu diuinam

fereaccider

eius poteftatem füperaturum. — Neque vero mireris,

feri pre ml

fi tali morbo mifer laboret, & digna rifü animo

deqio DE

agitet. INam quum mentis füz habenas alteri per-

jidem of

mififfet, füeque voluntatis poteftatem diabolo ven-

puuam fot

didiffet , totus iam illius fürori addictus erat, qui

n terrg p

femel infilicrat, & acris ferpentis inftar in co lati-

ferotinam |

tabat.

Sed hunc proditoris cafüm iure miraberis,

&teram f

perpetuisque lachrymis dignum fatebere. NNam qui

mini, hoc :

modo vna cum- Chrifto cenabat, ac fáncte menfte,

ambuülare 1

piorumque fermonum particeps erat , qui palam

Cem: nequ

udierat, vnus ex vobis me traditurus eft, ex ipfis,

tenores te

vt verbo dicam, fedilibus exfilit , & ex ipfo epu-

impletatis j

&terno trad

lari accubitu fe proripit, eum pretio Iudzis vendi-

turus, non piorum fermonum memor, non futu.

$C

rorum fpe füccenfüs ; fed date fibi dignitatis nulla

Ya a, )

ratione propemodum habita , atque, vt fimpliciter

dicam, zternis illis bonis omnibus tam exiguo, &

CC

vili argento przepofito , diaboli rete , & laqueus ,

Dui i.

adeoque impietatis Iudaiceeauctor fimul, & adiutor

Duen

effe compcritur.

Porro mihi rifüm haud parum

mouet, quod turbe, que cum proditore conflu-

xerant, arreptis laternis & facibus impetum in

Ql g

]

Chriftum facere moliuntur : metuebant nempe, ne,

pit !

vt in senebris.aü'olet', in lapides impingerent , aut

QUO ore of

in

E

Confiderationes. de Paj]. Dom

95

Dit enim &

in foueds caderent

folent enim in tenebris talia

LL ditinam

fere accid

Sed o dementiam ! non vident mt-

QTO furer

feri pree multa vecordia,fe in lapidem offendere ;

tl animo

dequo DEVS , ac Pater infit

Eece pono in Sion

5 alteri pet

Et qui

lapidem offenfionis , & petram fcandali

fiabolo ven

paruam foueam reformidant , in fontes abyfli, &

* et, qui

in terre& profunda ruere íe non fentiunt , & qui

in eo ht

ferotinam obfcuritatem auerfantur, perpetuam, &

wternam noctem non curant

? Rirabens,

Nam qui diuino lu-

mini, hoc eft, Chrifto infidias ftruebant , debebant

Nam qii

d menfe,

ambulare in tegebris & nocte , iuxta Prophete vo

qui pdam

cem: neque vero iftud tantum , fed & in ipfas ex-

ft, ex if

teriores tenebras detrudendi erant, ibi rationem

