folamen in anguftis , clypeus in adverfita-

"

p

te ; falus in agone.

"

Per eandem charitatem ,' quà dilexifti

mundum , miferere omnium ,. pro quibus

( W

mori dignatus es.

Applica paflionis tux

uberrima merita iis ; pro quibus orare fo-

leo , ac teneorjuxta priorem, & hodiernam ;

meam intentionem

L

2

omnibüsque aliis.

Largire vitam, beatam defunctis , in qua »

BLT

plenis pro me ctianite laudent, & ament:

gratiam vivis, quá tibi magisplaceant. Per

IT

"

merita B. Virginis tuz Genitricis, & omni-

um Sanctorum , przfertim hodiernorum..

s

Quz tuis unita meritis offero ; reprxfen-

Sanda zterno Patri..

aT

O Auguftifima Virgo Mater Maria , qu

digné portáfti eum, quem nunc füfcepi , im-

Vtos ;g

petrailla , qua Filius tnus vult , & fcit mihi,

uf

meisque optima. Impetra etiam veniam in

VC

]

sepida tanti hofpitis fufceptione.

igaiis p

Denique S. Tutelaris Angele , $. Ignati ,.

i n

$. Xaveri , Sancti Patroni ; Divi bodierni,

S.mfki

1

Posr SS$. CouwuN;

421

Ti tj

San&i Menftrui & Tutelares alii, omnésque

i (; D5

Sanéti , & San&tz Dei , qui per mortalita-

tis pelagus ad portam zternz felicitatis per-

m d

veniftis , fecuri de vobis; de periclitantibus

d Lrl

nobis, per veflra merita vos precor ,. eftote

folliciti. Impetrate precibus veftris , ut Pá-

I

nis Euchariflicus fit mihi , meísque robug

Qi/

in infirmitatibus , periculisque animz" a&

torporis ; ut in fortitudine cibi hujus ambu-

V:!

!

lemus per mundi defertum ufque ad mon-

,

PT

: z&;&»k

U]

tem Dei , & patriam cocleftem. Ubi copia fi-

m

n6 defectu , fatietas. finé faftidio , gaudium.,

W d

M

m

finé interruptione , gloria 6iné invidia , fe-

W

curitas finé periculo, vita finé morte

omnefinéfine. Amen.

b onuw

Àp B. VIRGINEM,

Mï:

il

f'

[ (

EhiEdïco tetoto corde & animó Maris,

B

ATR

A

terra fructifera , quia per te hodie fru-

!

j

&um vite communicavi , qui in horto tua

A

fccundiffimz Virginitatis excrevit. Etcome

iUf

T

mendo me tibi, ut pro me apud Filium.

:uu »

tuum intercedas, & quácunque ratione in

füummi Sacramenti hujus fumptione . deliqui,

hujus negligentiz , & indignitatis mez ve-

km ) QJ

niamimpetres. Tu fempercafta, pura ; in-

ls

Rocens permanfifli ; utinamj & ego tam di-

a

vini Sacramenti perceptione ita fanctificer, ug

Mu

deinceps cor, & corpus meum ab omnile-

thalis peccati macula tuear impollutum.

|

J

|

(

Tu concepto Filio de Spiritu Sanéte magps

-

ORATIONES

422

n

ficas laudes Domino decantáfti,, & in DEO

)

falutari tuo. mirabiliter exultáfti ; Ó fi tuis

D

]

efficacibus precibus id affequar Virgo Ma-

)

ter, ut cum hac facra communione ; no-

9

HHCIUJ J

vum ,. & ardentem Spiritum. conjungam. ,

.'coEW

àc femper in. gratiarum actione pia. verfer,

g

tantóque. Redemptori , & hofpiti me nun-

(nutt

quam ingratum ;led fidum. in. omnibus mi-

m

niftrum oftendam...

.Jombus

COLLATIO VESPERTINA.,

ldl

Ratio Con[iientie juxta panda faperiszs proe.

4S Dd

ofzta.

:gg,

[

Vifitatio V'enerabtii Saerament pro. cujusque

;

äi

Y

commoditate , €$ de&otzone 5 eel faltém in

3

Yj t

Oratíór o priïmm..

Preces inflar Exevattii, matutini ,' paucis mu-

Ti n

?at25.,

"

T

Mi

ASPIRATIONES Ap DEHM IN DE-

pofitione veftium....

Llumina oculos. meos Domine ,. né un-.

quam obdormiam in morte. Fecifti nos ad

te, & inquietum eft cor. noftrum , donec re-.

uieícat in te..

Da mihi ,. dulciffime Jefu, in te füper o-.

mnem creaturam requiefcere ; & cor meum:

in te pacificare.

DaDomine, quem das dile&tis tuis , fom-.

num , ut dum. oculi mei honori & amori

suo dormiunt, tota mens & cor meum , in.

omni refpiratione mea ,. tibi & amori tuo.

vigilez..

D

w

Ü

d

j hi |

]

m

Dum vadis ad Lecium,

"Tl

; :

N vitz; & zternz falutis incertus , intró

i,

I(epulchrum : utinam te nunquam offen-

ljuga, -

diffem , ó pulchritudo pulchra nimis! Do-

b

leo etanimo ; Redemptor mi , & propone

TP Die-

feriam emendationem.

li n

O Pater xterne, offero tibi Filium tuum

cum omnibus doloribus & vulneribus ejus,

l

pro omnibus peccatis & negligentiis meis.

O beatiffima Virgo Maria! adjuva me , Ó

ZT

vo$ SS. Pattoni mei füfcipite me , tüque

Angele mi Cuftos cuftodi me ab omi

T.

PCC!

cato , & infidiis diaboli.

.In nomine Pa-

| fm:-

tris; &c.

l

Miferere mei Deus , &c. Videinfza.

jin

in

Parer nofter, & Ave Maria, &e. In pzc&'

4

reo!

of

:

m d m

am. JE-

NI

idipfum do,rmiam( ,&

""

;

x

su-f ! Maria....!

p

fa.

m

bY

QfeC o

7

f

9

(

1

i?

i

2

X/

AON

N

6;

(

I

4

xxö

MO

*

N)x

(s 5

j

xxï

m

T

lí

SALUS

N

Q

-

——

/

m

———€

V

—

1 ÉI S

SSS

SSSS

p

SSSS

SS

N

i

L m

NS

r.;m

rR

7

N

N f/

n n

»

d

l

'f(&llBl

WIHIH

u o

1///

i

antut [

ä

l

manio

)l

N

/

) K

$

Nxx

z voum

n

N

dN N

j

einmot

[i

$ts r

U. X'—"

Taratum

i

A

m;fnge,;

IN

hiuan

(*ä;

y

1

E

n

li

( TAUI

(lo

1

(

u

[

j

E) V a

N

X

X

j

A&hr

i

ts

A5

CTEROKN

|

I

(u

.

timtug

NY

W

f&///

*;'l

;.?

fbtiem

aä&

t f

X

S

j

N

Mromg

ENN

N

Qu

iquerch

bismi

$

*

On ATIÓNEs Turimnuon,

455

x

W

SOCEGHOHTHTHCHEHR O Q

ä

N

x

E

SALUS INFIRMOKUM.

N

'z

N

Affecfus anima devote tempore .

agriuding.

Pater zterne; hoctuum eft donum,, &

tua voluntas fancta, beneplacens , ae

perfecta. Benedicote, & me refigno ad om-

nia , qux tibi, Ó fapientia xterna! placuee

rintin tempore & zternitate,

In manibus tuis fortes mez : five vivi«

mus , five morimur , tui bone Jefu fumus.

Fiat voluntas tua: fana me Domine, & fa-

nabor ; falvum me fac , & falvus ero.

Tuw

eiim mortificas ; & vivificas ; deducis ad in»

y

..

l

feros, & reducis.

Paratum cor mevm Deus, paratum cor mee

um; fingé, & excoque me , fi irà tíbi vifum.a

eft ; in camino tribulationis , ut fiam yas i

honorem; ad gloriam nominis tui, hic ureg

|

hic feca: modo in xternum parcas!

. O Pater! ó Medice animz mez ,. tu nófli

quid expediat , omnia in vero judicio feci-

i

fti ex amore fummo, & fapientia xterna.

!

Tu, quzfo mecum fisin tribulatione ,ut in.

!"

patientia poflideam animam meam : fi de

l

manu tua bona fufcepimus , mala quarenon

fuftineamus momento uno , pro gloria z-

i

T

terna? fioportuitte pati, & ità intrare in

1

gloriam tuam , nonne & me finé murmure

& querela oportet ? cüm tot meis peccatis

.

infernum fun toties promeritus

2

cüm tu

inibi

*

d .

|

426

: ORATIONES

"m

mihitanta paraveris; cum amore mei , 6 bo-

gl

nitas immenfa , & charitas infinita; digna-

m f

tus fis mori.

Qu!

Ü

$)j

Conforma io volun'atis noftre cum

divina, tempore morbi;

jrN

"- Dulciffime JESU ! neque vitam , neque

y xl

mortem , fed tuum beneplacitum de-

M

t

fidero , te expecto , fiat mihi fecundüm vo-

næ,jkï

]untatem tuam.. Si vis, ut moriar, dulcis Je-

g

Ífu 1 fufcipe fpiritum meum , & licét ad ve-

u

fperum veniam noviffimus ; da mihi , ut te-

üïnhu

cum , & in te requiem accipiam fempiter-

äimmn

mam : fi vero vis, ut diutiüs vivam , dulcis

M

M

NG

JESU! pro hoc gratiz. tux fuffragium ro-

]

mur

du

go; da, üt reliqvum vitz corrigam ; atque

wdedis

in holocauftum me tibi totum offeram in

fecund

AL

$en

m tu-

V ondtt

gloriam tuam ;

d

üm beneplac

arítrd

nm. Ámen..

ïïfi?fcf n

Preces ja:ulntori& JEgrotantium,

5 125

Uftus esDomine, & rectum judicium tu-

r

J

um. Borum mihi quia humiliáfti me, ut

p

!

l

diícam juftificationes tuas.

u

"

.

.

da

Deus propitius efto mihi peccatori

iicdi,

yeniam, & in gratia tua mori.

!u

O cur unquam té offendi? Ó amabiliffima

m u

AU

bonitas! ó Majeftas colendiffima !

Doleo jam finceriffimo amore tui , qui a-

um

marifuper omnia infinité dignus es.

.:h.uPea

Agnofco , & amplector charitatem tuam.

&t

erga me , deteítor ingratitudinem meam

Ut

Recor-

W

INPI'RM.ORUM.

427

Recordare Jefu pie , quod fim caufa tuz

"

viz , né me perdas illà die.

Mmm,&;

uzrens me fedifti laffus, redemifti cru-

!

eem paffus, cantus labor non fit caffus,

Qüiær

'b!;

LITANIJE PRO' INFIRMIS,

tl

(ttn d

l

Trie eleifon , Chrift

eele

vv

ifon , Kyrie eleif,

Chrifte audi nos.

m

Chrifte exaudi nos,

AU

Pater de coclis Deus ,

Miferere nobis.

(l y

Fili Redemptor mundi Deus,

H

nü

Spiritue Sancte Deus,

Sancta Trinitas unus Deus,

ia

i,

ui fanas contritos corde,

ia

Qui vulneras & mederis,

Wa

ui mortificas , & vivificas ;

n

Qui deducis ad inferos, & reducis,

nl"

Mi

—

i

n

Qui orantes in fua infirmitate curare ;

conívevifti ,

Qui propter mifericordiam tuam falvos

r

facis omnes fperantesin te,

dicumt

Qui Job ulcere

peífimo : percuffum fa- 1

[i t*

náfti,

Qui Ezechiam ad te clamantem à mor-

"SIqOU 91919JtI

UIv

bo liberáfti ,

ui demonium à Sara depulifti,

ii

jl

Qui Tobiam lumen coeli videre fecifti, .

n

Qui Chananzam, pro filia poft te cla-

yt/

mantem , exaudifti ,

i

e(

Qui focrum Petri à febri liberáfti ,

f

ui mulierem contractam ad perfectam

(

j "

fanitatem erexifti ,

J

Qii

LITANIE

458

N

J

J

ui filium Principis jam mori xncxpxen-1

nf

l

SOïu&

tem à febri falváfti ,

j !

&

Qui puerum Centurionis verbo fanafh,

y

r

ui Paraliticos , & Leprofos fanáfü &

P

m

u

mundátfi ,

päfüf &R!

uià fpiritibusimmundis vexatos & ob-

us

leffos liberáfti,

gt

Qui mulierem;, per ta&tum fimbriaz tuz,

g

afangvinis fluxu fanáfti,

j

PCC(

Qui furdosaudire fecift ,

m

Qui claudis greffum reftituifti ,

»Mum

Qui mutorum ora aperuifli ,

Qui coecos illumináfti,

juntoin

rv

Qæl omnes infirmos & egros tangendo

fanáfti,

N

Ql omnes oneratos ; &laborantes re- y

Aci

ficis ,

Adolar l

Qui omnes languores noftros portáftix

iab

Qui filium mortuum , matri viduz vi-

s;qou 9J9Ja3pnrTAT

Immnaüw

vum reftituifti ,

duf

Qui filiam Archlfynaoogl ad vitam re-

vocáfti,

spirtti

ui Làzarum quatuduanum à mortuis

refufcitáfti,

"l

TMl

Qui zgrotos vifitáfti, & vifitantibus prz-

talrin

mia eeterna promififti;

MIZM) W

Qui per umbram Pétri multos ab infir-

Nj

mitatibus fuis liberáfti,

fedand

Qni per fudaria & femmmähaPauh mul-

7(1

FQm)

itos infirmos curáfti,

1 mttm&

Qui per offa Elifzi mortuum ad vitam.,

Uj

kevocáfti

J

o

Des :

ïnnn,i&o RUM,

19

'inc]g,fi*'Deeus Adjutor , & Protector nofter, Miferer

e.

|. Sufcéptor, & Liberator nofter,

Müférete.

Refugium nofttrum & cornu falutis noftrz,

lii

Miüferere nobis.

;

tl &l |

Fortitudo & patientia noftra,

Mifererg,

dub

Salvator & Redemptor nofter ,

Miferere,

Propitius efto ,

- PatceniobisDomine,

! m:)

Propitius efto ,

Exaudi nos Domine,

Ab'omni malo,

Libera nos Domine.

Ab omni peccato;

a

|

Ab omni morbo & langvore,

À pefte & omni contagione,

Ab omni impatientia , & pufillanimi-

*

tatc-) ]

ngenio]

Ab infidiis diaboli ,

L

J

Dl

À periculis mortis;

£v

A doloribusinferni ,

J

]

A fubitanea & improvifa morte,

H

À damnatione perpetua,

:

Pertentationem tuam.;

u

Per lachrymas, & xrumnastuas ,

N^

Per labores & defatigationes tuas,

G 50u vaeqrT

)

Pertriftitiam &tzdium tuum. ,

[

Per pavorem & moerorem tuum.;,

Per fitim & famamtuam,,

*9UIwUQ

n

Peragoniam , & fanguineum fudorem.,

u

tuuTIL: ]

]

Per facrofancta vulnera tua ,

|

|

Per pretiofüm fanguinem tuum.s,

"

! j

Per crucem & pafhonemtuam., ;

Per mortem & fepulturam tuam.»

n

J

Pe gloriefan rcfuxrectioncgm tuam,

,

Pet

430

LiTÁNIAE

4,n0)emu&

Per mortem & fepulturam tuam., ,'

bera

us

'nos Domine.

Per admirabilem afcenfionem tuam. , Libera

1,nü$Dal

U»Dal

nosDomine.

f,HSD"

In die judicii, Liberanos, &c.

Wäud' i

Peccatores, Terogamus audi nos.

-kädölh

Ut nobis parcas,

1

B

Ut nobisindulgeas;

jaf

Ut fpatium verz poenitentiz nobis con-

od

cedere digneris,

ii

Ut compunéctionem cordis , & fontem.,

lacrymarum nobis donare dignetis;

J Pfeüb

fipnols

Ut nos vifitare & confolari digneris,

lt aerem falubrem & famtatem mentis

Mi

& corporis nobis larom digneris ;

EV

Fs

Urindulgentiam & remiffionem omni-

.um peccatorum nobis concedere di-

Q

N

At

gnens »

Ver d

Ut gratiam , & coníolationem San&i

Spiritüs cordibus noftris mfunderc,,

ij

v'!- :

digneris ,

Ut nosin hora mortis contra omnes di-

f' n

st

aboliinfidias munire dxgnerls,

"sou Ipn'e snu?20.1 21

A

Ut nos in tua gratia mori , & ad inem,

ufque perfeverare concedas ,

i

Ut extrema noftra benedicere & fancti-

ficare digneris

Ut.fpiritum noftrum in manus tuas fu-

Ht

fcipere digneris ;

")emh

Ut poft obitum noftrum paradifi janu-

^tisde

as nos gaudenter mtroxre €once-

EUR

dzs ?

x

n!'Pfän

Ut

*

ü

INFIRMORUM;

PIY

"w ttnosexaudire digneris,te rogamus audx nos.

Fili Dei;

te rogamus audi nos.

"u) AgnusDe:, &c.

Parce nobis Domine.

Agnus Dei , &c.

Exaudi nos Domine.

Agnus Dei , &c.

Miferetre nobis.

|

5

Chrifte audi nos ,

Chrifte exaudi nos,

h Kyne eleifon , Chrifteeleifon, Kyriecleifon,

Pater nofter , &c.

iM

y" Salvos fac fervos tuos;

&. Deus meus fperantes in te.

W.

Y. Convertere Domine , ufquequ, :

rnem,

'&e. Et deprecabilis efto fuper fervos tuos.

1

.. Efto nobis Domine turris fortitudinis.

Am 7!

|

R. À facie inimici.

Y-. Nihil proficiat inimicus in nobis.

j

:.

X. Et Flhusqumtatm non a 1pponat nocete-

"

]

l

nobis.

Y. Adjutor nofter ePco, ne derehnquas nos.

4

i. Neque defpicias, nos Deus falutarls Ro- "

er.

m*g

. Y Adjuva nos Deus falutans noPtcr.

! dl

&t. Bt propter gloriam nominis tui Domme E:

R

libera nos.

» z Domineexaudi orationem meam.. &c,

3 Etclamor mers ad te veniat.

Orcmm.

Eusinfirmitatis humanz fingulare pra&ü-

D

|

dium, auxilii tui virtutem fuper infirmos

; famulostuos clementer oftende, ut ope mife-

(

jl

ticordiztuzadjuti , Ecclefie tuz fanctz 1 in-

columesreprzfentari mereamur.

T

Deus

La

$

E .s.

Yl

v2 E;IS

qui Unigeniti tui pa'tïentiä antí«

j

oftis contrivifti fuperbiam ; da no-

F* qw

Qult

bis quefumus , quz idem pro nobis pertu- ,

aDIlSQj

lit, digné recolere , sícque exemplo ejus.

cun&a nobis adverfant

m&VCW)

;a &quariimiter tg«-

, Agnofcc

ferare.

k

Eus, human

i generis b—erxii-gnifïïme Con- -

jl

ditor , & mifericordiffime reformator; |

;

mb

Mi

ui hominem , invidià diaboli ab xterna fe-

yont

licitatedeje&um , unigeniti Filii tui pretiofo

M

fangvineredemifti , vivifica nos famulostuos

mots

gratiz tue vigore , & jacentibus manum

] Chn[hlh

porrige falutarem , reple nos omni gaudió

As

€ordis , & latitiá fpirituali; expelle à nobis

a

omnes hoftiles infidias, & mitte nobis me-

afttud,

dicum falutis , Angelum pacis, qui nos in-

LT

angufítiis pofitos confolationibus tuis attol-

Yi

— lat, quibus in przfenti confequamur auxi-

amuttf

linm, & in futuro premia comprehendamus

d

),*fæterna.

Ifericordiam tuam humi

!

iiter depreca-

mur Omnipotens Deus , quz amiffam

lil

nobis gratiam reconciliet ; atque munus pa- "üni

1

ETU

tientiz in illatis omnibus , femper & ubiqua

protegendo , impertiat.

ia

5

3Insag

n Eus , fub cujus nutibus vitz noPcralc mo-

Jtuen

— mentaà decurrunt ; fufcipe preces hu-

x ebloy

militer ad te clamantium , ut de omni ad-

LOA

verfitate & zgritudine liberati , perpetua te .

; D

gratiarum actione laudemus.

Per Domi Q

!l

Ainum mofirum, &c.

VITA

*

M:;amäuum:** 439

P?ffmn'hcfg

"ITA MORIENTIUM. .

rbxam hi

Affe&tus . moribundt.

g

F

Gnofce Domine creaturam tuam , no&

tityi

A

àDusalieniscreatam , fedáte folo Deo

ZA

'vivo & vero ; quia non eft alius Deus prater

te. Agnofce; repeto Domine , creaturam

m

£uam, & animam fervi tui , cujus delicta ju-

UV

. ventutis , & ignorantias, ne memineris ; fed

fecundüm magnam milericordiam tuam me-

ynm d

r . mor efto meiin gloriaclaritatis tue, —

fl

iberet me à ctuciatu Chriftus , qui pro

lag Pe crucifixus eft. Liberet meab zterna mor-

( g&f ;

*

te Chriftus, qui pro me mori dignatus eft.

Chriftus, verus ille Paftor, inter oves fuas

:pellc i«

me agnofcat , & in Sorte electorum fuorum

ia

Ju D

confütuat. Itàprecor;itàfpero, in nomine

1

Turdt

( u

75 DeiPatris q

ul me creavit; in nomine JESU

!

* Chrifl Fili

Dei vivi, qui pro me paffus eft;

Iu al

ltud&mü?ï

in nomine Spiritüs Sancti, qui in me gratis

fuá fzpius effuffuseft. Amen.

i i

AD-B. Y. MARIAM,

d

e

T

n

Udi & tugemitus ac dolores ultimos fer-

as

.A

vuli tui dulciffima Mater mea Virgo Ma-

&W*Lï ria: audi, fons vite & veniz , falus omnium

in tefperantium ; audi , &intercede, ut à mi-

niftris Satanz liberatus, cum Chrifti fidelibus,

" Filituifervis & amicisin beata regionevivo-

J zum collocet.

.

i

Q

(

^

L

MARIA Mater gratiz , Mater miferic

or-

jf dix , tunosab hofte protege; & horá mor-

: Pd'fþ tis fuícipe,

Ts

iNos

(

*

94,34- *

: ;OR-Anouäsï'

r Jfrll

yr

Nos cum prdlepiä benedicat V. Maria,

Pmnu

Ap $8. ANGELOS.

90

j

i)e

Ngele mi Cuftos fideliffime , vósque pu-

PA (W

rilfimi Spiritus coeleftes ; fan&te Michael,

lmnle!ï'u

(an&te Gabriel , fancte Raphael ; omnesque

I qü& l

aliifancti Angeli Dei, refpicite in me; jam eo

yat u

gemens

& fufpirans , mors mihi in oculis eft;

fjl hïl !

& morta

lium nemo;fed vos poteftis fuccurre-

qtüü ]

re. Ah né me deferite in his fummis anguftiis

ff

meis, dum momentum Billud imminet ; in

r n

1 M'.ln

fl

quo falus mea omnis, aut perenne ftat exiti-

um. Adjuvate! ante Regem Regum pro me

n

fupplices procumbite ; meümque mihi, ob-

nani

fecro, conciliate Judicem. Sententiam ego

t

nunc füpremam exfpeóto , vos impetrate eam

m D

mihi ad vitam fempiternam.

viüntefén

— Subvenite SS. Angeli , fuccurrite dilectiffi-

hls

mi Sandti Dei,Patroni mei N. N. jamjam

nj

aderit judex meus Chriftus JESUS. Miferere,

jl

TU

ó Jcfu ! miferere.

yafrem

Su/hiria coram Crucifixo,

g ïl?!lqüi

D teiterum, Redemptor meus, converto

me , convertere & cu ad me, Ó fpes unica,

À

l:

JESU crucifixe.

Coencede clementiffime Jefu , etfi viliffim

i t

huic creaturz , tuz beneficium Redemptio-

:ï;erdisn

UO

nis , & recipe miferabilem animam meam in-

£ra brachia mifericordiz tux.

N

]u

J

Q JESU ! ne perdat me iniquitas mea ,

t n

Xtz, (

quem fecit omnipotens bonitastua, & refecit

n

gainenfa charitas tua.

O bone

*

N

MORIBUNDI

: 435

T Mg

" O bone Jefu , é cujus venis copiofiffimus

L0

fangvis profluxit in mei redemptionrem.,

"h Egóne,ego illa merces tantó pretio compa-

»hji rata? ego certé ovis illa perdita, fateor; re-

lm duc errantem, ó dulcis Paftor , & reponein-

.

mjg, terillas, quz funt in ovili tuo..

i?oguüäfä;' ;

-

- Refpice Domine fancte Pater de excelfo.

Mi

L

N

n

€clorum habitaculo ; ecce vox fanguinis

r

Vgl f

atris noftri Jefu; pro nobis clamat ad te;

e Cruce.

J d

ais

Refpice innocentes manus Chrifli tui,

qua diftillant pretiofum fangvinem , ut di-

UR

hn

mittas iniquitatem meam. & n6 requiras o-

era manuum mearum.o,

n

Intuere illud lanceà perfoffum pectus &.

AE

sim;a.*t:;*:l .

amore mei apertum cor , méque ex fácró ij

.« — Jofonteténova.

nieli

Per facros illos pedes, duris clavis perfd;

M /MW

ratos , dirige greffus meos ; ut non recedant,s

Mireu)

hàc horá à femita lucis & veritatis.

Defige oculos; ó Pater coeleftis I in. faci-

Ó

em , ii faciem hanc dilecti Filii tui , & im

t membra conquaffata Chrifti cui : per mife-

:rias, quas ille amore mei fuftinuit , mife-

;ï?ts'mïcz

rere mel.

13&»1"

Propter peccata populi tui vulneráfti di-

mke&'&f'-'

: le&um cordistui, eja Pater mifericordiffime;

quod ego non mereor, meretur pro me Chri-

u

ftus tuus , cujus amore , amplectere me gra-

p

"

tiá tuá üt Filium , & da mihi ofculum pa-

*.A

cis zternz.. O JESU Crucifixe, in quem cre-

astllm&

do ; in quem fpero , quem amo & amabo in

& bel-

0'

3

ORATIONES :

436

i

gsfan&

zternum ; affifte nunc potenti manu; miferri-

s

matuz creaturz in hac ultima neceffitate, ug

(s

j

feliciter hunc paffum mortis pertranfeam,

ii

j

Pone paffionem,crucem, & mortem tuam,

»

Ti

inter judicium tuum,& animam meam...

Wf) ZHW

j

Torum me tibi dedo, né merejicias , ad

;

te venio, né me repellas: fum enim caro de

&fgüfi)

earne tua, & os ex offibus tuis..

| 'äuguüineï

Sufcipe me ; Jefu Crucifixe , inter amorofa

gl

brachia tua, qux pro me in cruce extenfa.,

cerno ; & comple&or : fufcipe me inter de-

[

fiderabiles affe&tus tuos , & trahe ad te an-

if

helantem animam meam : fufcipe in' paces

fpiritum meur.

Is

lat

- Credo, doleo , fpero , amo ó Jefu., fiat vo-

Kai

luntas tua , Jefu ! Maria. ! dulciffimi amoree

(maerja

mei!patiar ego , moriar ego veflri amore:

(nnesóan

vefter fim totus : & nullatenus meus ; ac f

depn f

proríus nihi'l.eiïcm.:, Jefu! Maria!

ul

COMMENDATIO ANIMJE.

hd

" Trie eleifon. Chrifte eleifon, Kyrieleifon»

[tiby

Sáncta MARIA ,

Ora pro eo-

i;mfalomm

OmnesSS. Angeli & Archangeli,

orate.

jei t

Sancte AbeT,

Ofrd.e

w

S. Abraham,

Ora.

Wt m

$. Joannes Baptifta ,

Oorae.

at d

"ia

OmnesSS.Patriarche &Prophetx; orate.

S.Petre »

Ora.,

ii

S; Paule ,.

[r j F3

tttrid

S. Andrea;.

ora,

"nf

[ W

$. Joanness -

t

gunes

j

MoRrIPuNDi,

437

T

Ümnesfancti Apoftoli & Evangeliftz;orate.

Ut

Omnes fancti Difcipuli Domini

rate.

BHri

Omnes fanici Innocentes ,

orate.

TOftet

S. Stephane ,

ora.

T

S. Laurenti ,

ora.

dU

Omnes fanéti Mattyres ,

erate.

10 2000

S. Sylvefler ;

Ora.

Ora.

S. Gregori ;

w

$. Augufline,

Ora.

W OH

d

!

Omnes fandi Pontiüces & Confelïoret,

Jidsqo

orates

Ora«

d

S Benedl&e 5

S. Francifce ;

Of2«

d

Omnes fan&ti Monachi & Eremitz ;

Orates

Sancta Maria Magdalena ,

Ora.

ijelee

-

ora.

kaant

S. Lucia j

Vf*h fl

Omnes fanctz Virgines & Vidue,

Orates

Interce-

u2

Omnes Sancti & Sancte Del :

dite pro €o.

Parce ei Domme

Propmus efto ,

Mv

Propmus efto ,

Libera eum Domme

!

yr

J

Ab ira tua 5 ,

Y

1000

A periculo mottis j

n

u

(

A mala morte;

Vfb

À poenis mferm,

or

Ab omni malo ,

[

A pote&ate diaboli ,

-

Wr'

Per Natxvmtem tuam

Per crucem & paffionémtuámi ,.

Per morteni & fepulturam tuam ,

upuo( umo WOqHi

Per gloriofam refurrectionemtuam;-

-

Per admirabilem afcenfionem tuam ,

T«

$

CoMMENDATIO

Á

418

n &

d g

«

Per gratiam Spiritüs Sancti Paracliti , Lib erj.

Libera eum Domine,

N

C()nk

n die judicii.

Peccatores ,

Terogamus audi nos,

yL(b- m

u

lUt ei parcas ;

(Te rog.

*1ujd l

f

- Agnus Dei , qui tollis peccata &c.

il

- Kyrie eleifon. Chrifte eleifon. Kyrie eleifon,

4 00

*

OraAt16.,

ii

[

i )mll

[

TDRo&cifcere anima Chriftiana de hoc mun-

j I

—* do,itnomineDei Pátris omnipotentis,

n

quite creavit: in nomine JESU Chrifti Filii

g. M

Dei vivi, qui pro te paffus eft : in nomine Spi-

E

Wml

ritüs Sancti , qui in te effufus eft

.

in nomine

.

.

(

Angélorum, & Archangelorum

in nomine

Thtonoryum, & D

R

oinin

ationum

2228

H

*

innomine

sl

Prihcipatuum ,. & Poteftatum : in nomine ;

sito; Ia

Chérubim j & Seraphim : in nomine Patriar-

aprtntt

3 ttà

eharüm & Prophetarum : in nomine Sancto-

rum Apoftolorum, & Evangeliftarum : in no-

« r

mine Sanctorum Marryrum ; & Confeffo-

1,;[:, fFE:'!!

24

rum: in nomineSanctorum Monachorum.,

& Eremitarum : in nomine Sanétarum Vir-

A

t at

ginum, & omnium Sanctorum,& Sanctarum

KUal

Dei ; hodie fit in pace locus tuus, & habitatio

tua inSancta Sion. Per eundem Chriftums

at

TU

Dominum noftrum. &. Amen.

x afti

Oratio.

L

"

& af]

Eus mifericors., Deus clemens, Deus;

L)

*l

qui fecundüm multitudinem miferatio-

A n

fíum tuarum. peecatum poenitentium - de-

Atle j

les ,. & prateritorum criminum culpas ve-

.

nià. remillionis evacuas

.

refpice propitius

Q G

fupet:

li

ARFRMI

439

"t

fuper hunc famulum tuum N. & remiífio-

nem omnium peccatorum fuorum totá

d Dg:,

cordis confefhone pofcentem ; deprecatue

Qd

li

exaudi. , Renova in eo ; piffime Paterjquid-

quid tertená fragilitate corruptum

^

vel

lr

quidquid diabolicá fraude violatum eft; &

*

Jütcej

aP u^

unitate corporis Ecclefie membrum re-

demptionisannecte. MiferereDomine ge-

lh

n

mituum , miferere lachrymarum ejus: & non.

.

W

sj

n

)

habentet fiduciam , nisi in tua mifericor-

LV

dia ; ad tux Sacramentum reconciliationisg

EM

admitte. Per Chriftum Dominum noftrum.

Í qo:j:&S;-

lu

J

X Àmen.

: i'.nnr«:::

Ommendo . te Omnipotenti Deo, clia-

C

rifmefrater; & ei,cujus es creatura,com-

mitto ; ut cüm humanitatis debitum morte,,

interveniente perfolveris . ad auctorem tu-

IIf

um , qui te de limo terrz formaverat , re-

TU

vertaris.

Egredienti itaque animz tuz de

Qurfn

corpore ; fplendidus Angelorum cetus oc-

Qhonm,

currac: Judex Apoftolorum tibi fenatus ad-

yun t

veniat : candidatorum tibi Martyrum Tri-

n

umphator exercitus obviet .'i.ïiliata rutilan-

ldirbg

tium te Confefforum turma circumdet: jubi-

antium te Virginunr chorus excipiat ; &

u

beatz quietis in finu Patriarcharum te com..

*

L]

plexus adftringat

mitis , atque feflivug;

€hrifti Jefu. afpectus tibi appareat ,. qui te

icnsïüï

inter affiftentes fibi jugiter intereffe cernar,.

jl m'll'tfb"

Ignores omne , quod horret in tenebris ,.

u

quod ftridet in lammis, quod cruciat in tor-.

ments. Cedat tibriteterrimus Satanas cum..

j culFZ.','

i m

Ts

Satele-

C OMMEN b ATIO

46

i

Satellibus fuis.:;in adventutuo te comitartti-.

pm

bus Angelis contremifcat, atque in zternae

j

jnto

ii

J

noctis chaos immane diffugiat,

Exurgat

Deus, & difhpenturinimiciejus, & fugiant;

'52!5an0£

uj oderunt eum.à facie ejus..

Sicut. deficit

,a'ldïv V À

[

j

umus , deficiant., ficut fluit cera à facieignis,

^ fc pereant peccatores à facie Dei : & jufti epu-

jj

j Dd

lentur, &exultentin confpe&u Dei.

Con-

fundantur igitur, & erubefcant omnes tar-

li r

tarex legiones ; & miniftri Sathanz iter

jnte

Liberet te à

j D

suum impedire non audeant.

cruciatu Chriftus , qui pro te crucifixus efk.

o

Liberet teab xterna morte Chriftus , qui pre

fb

te mori dignatuseft. Conítituat te Chriftus

«M&&M

Filius Dei vivi intràParadifi fui femper amzna

iv Y

Ib

virentia , &inter oves fuas te verusillePaftog

agnofcat. Ille ab omnibus peccatis tuis te-

JfräMOfl

abfolvat ; atque ad dexteram fuam in electo..

At

fs D

rum fuorum teforte conftituat. Redempto--

rem tuum facie ad faciem videas,, & prafens

if

femper aíBftens , manifeftiffimam beatis ocu-.

qnr.]

lis afpicias veritatem..— Conftitutus igiturin-

jj Doni

ter agmina beatorum ; contemplàtionis di..

L.U D&Jlitll

At

vinz dulcedine potiaris in fzcula fxculorum.,

um

». Amen..

"

n

Oremss;

lg

UfcipeDomine fervumtuum in locum fpe--

m

^

:g

randx fibi falvationis

a

; mifericordia tuas.

PUA

. Amen.

t Domi

Libera Domine: animam

fervi tul ex Q«

u Dd

sjbus perieulis inferni , & à. laqueis poe--

RA

BaIUNg;

m

A-k IM R.

n

ld W

farum , & ex omnibus tribulationibus;

X. Àmen..

gm) FE

Libera Domine animam fervi tui, fi&ut li-

l

UT

i

beráfti Henoch & Eliam de communi morte

mundi. k. Amen.

Ht

Libera Domine animam fervi tui ,. ficug

"ii

liberáfti Noe de diluvio. R. Amen.

D. (uj.

jl

Libera Domine animam fervi tui , ficug

liberáti: Abraham de Ur Chaldeorum,,

o i

Xe Àmen..

Lin;ya u

Libera Domine animam fervi tui , ficug

C

r

liberáfti Job de paffionibus fuis. && Amen.

!

N

Libera Domineanimam fervi tui » ficut li.

13: t

beráfti Ifaac dehoftia, & de manu Patris fui

iupunn

Abrahe. g. Amen..

Libera Domine animam fervi tui , ficut

Q5 081

pl Cjïv..'

liberáfti Loth deSodomis, & deflamma lgnis.

EK. Ametr.

f

Libera Domine animam fervi tui ,. ficue

ápua

liberátti Moyfen de manu Pharaonis Regis:

t

JEgyptiorum. 8 Amen..

| igiäurin-

Libera Domine animam fetvi tui , iïcuf

&t d

liberáf; Danielem: de lacu leonum.

X

RO.

Amern..

Libera Domineanimam fervi tui , ficutli»-

beráftitres pueros de camino ignis ardentis y,

& de manu Regisiniqui. Xy.. Amen..

Libeta Domine animam fervi tui . ficut li--

li

Oi

beráfti Sufannam defalfo crimine. .A rmen.. -

Libera Domine animam fervyi tui ,. ficut:

líberátti David, de manu Ke

t

amann Golie, R. Amen..

gis Saql-,, &.de

g

Ó

E6

*Biliem.z

COMMERDATIQ

442

Libera Domineanimam fervi tui , fieutli-

berálli Petrum & Paulum de carceribus.

EK. Àmen.

Et ficut Beatiffimam Theclam Virginem ,

W:

& Martyrem tuam, de tribus atrociffimis tor-.

3mentis liberáfti, fic liberare dignerisanimam

?'

4

hujus fervi tui , & tecum faciasin bonis con-.

gaudere coleftibus. &. Amen..

g

Orati£o,

É( Ommendamus tibi Domine animam fa-

muli tui N. precamárque te Domine Je-

fu Chrifte Salvator mundi, ut propter quam

ad terram mifericorditer deícendifti , Patriar-

Charum tuorum finibus infinuare non renu-

MR

as. Agnofce Domine creaturam tuam , non

t of

à Diis alienis creatam , fed à te folo Deo vi--

vo , & vero : quia non eft alius Deus prater

te, & non eft fecundüm operatua. Lztifica:

w

Domineanimam ejus in confpectu tuo , &

üie memineris iniquitatum ejus antiquarum;

b

& ebriétatum , quas fuícitavir furor, five

d

l

fervor mali defiderii.

Licét enim speccave-

rit ; tamen Patrem , & Filium , & Spiritum,.

!tl

:-l:

Sanctum non negavit , fed credidit &zelum

Dei in fe; habuit, & Deum ; qui fecit omnia;,

d

fideliter adoravit..

H

l

Orat1o;

Sümn

74| "tl«

d

D

Elica juventutis : & ignorantias ejus;

i

quafumus , né memineris Domine : fed

fecundüm magnam mifericordiam tuam,

s tuæ.

u.lt

gexnw efo illus in gloria claritati

AP [

i

À N IM £.

E 44?

ii

Ut

«Aperiantur ei coeli ,. collææenturilli(Angeii.,

In regnum. tuum Domine fervum tuum.s

fuícipe.

Sufcipiat eum Sanctus. Michael

At

Archangelus Dei ,. qui militix coeleftis me-

tl

ruit principatum..

Venianc illi obviam SS.

Wa

Angeli Dei, & perducant eum in civitatem.,

TU

€cleftem. Jerufalem. | Suícipiat eum beatus

Petrus Apoftolus, cui à D EO claves regni

cocleftis tradite funt. Adjuvet eum Sancus

Paulus Apoftolus , qui dignus fuit effe vas

VPl

electionis.

Intercedat pro.eo Sanctus Jo-

: I(Dcmnsj;

annes , electus Dei Apoftolus , cui revelata

pen

funt fecreta coeleftia.

Orent pro. eo omnes

j

Sancti Apoftoli , quibus à Domino-data cft

poteftas ligandi ; atque folvendi.

Intetce-

UY

id

dant pro. eo omnes Sancti & Ele&ti Dei , qui

,

Wüa'i

pro Chrifti nomine tormenta in hoc feculo

fuftinuernnt,ut vinculis carnis exutus ; per-

(

4 u

1

J

venire mereatur ad gloriam tegni coeleftis:

przftanteDomino noftro Jefu Chrifto : qui.

"

i

cum Patre; & Spiritu Sancto vivit & re

P

rl

Íxcula fzculorum ;.. : &. Amen,

gn ag J.in(-

I?G(Cäïï'

nn

VULL

em animá dicatur

Egrey]äc Aut

k(&mkup

boc Re,?.-.

a u

Subvenite Sancti Dei , occurrite Angeli

Domini: * fufcipientes animam ejus : offe-

-

rentes eam in confpectu Altiffimi. y. Sufci-

p

piatte Chriftus, qui vocavit te, & in finum A-.

hrahz Angeli deducant te: * fufcipientes.

[j

Y. Requiem xternam dona ei Domine;

i "

3 Etlux perpetua lucet ei. * Offerentes eam,.

m

[

.l

Tz

Kyrie

0f

444 — CoMMEND, ANIMA,

Kyrie eleifon , Chrifte ef;aifenx, Kyri& eleifom, '

Paternofter, fecreto.

-

$W

IJWIM

Y. Et ne nos , &c.

J [

H

Y . Requiem xternam dona ei Domine.

&y. Et lux perpetua luceat ei.

y [kl,/'df/ ]

"m

- A portainferi,

4 ^

&t Erue Domineanimam ejug,.

h

W. Requicfcatin pacej

3. Amen.,

*

Y.Domine exaudi, &c..

(f

. Dominusvobifcum.s.

X. Eccum fpiritutuo.

Oremum.-

pl

]lbiDomine commendamus animam £-

i

muli tui N,ut defanctus fxculo., tibi vi-

An&a; 8

yat:& quz per fra»gilitatemhmnanæ CORnvere

!

Ti exor

fationis peccata commifit ; tu veniá miferi-

eordiflimzx pietatis abfterge. Per Chriftum,

juem

yrprg

Domingum noftrum. x. Amen.

SUBSIDIUM DEFUNCTORUM,

ii

l

D

SISTE. VIATOR!

)

o

Tib

Quisquis bumani aliquid habesz

Bage , feu Parenutum , few Natorum , feum Fra»

Vs

trum ,feu dmntcorum Voces ^

j Qanda

Dwum hic flae , borrendieym urnntum z

Qu

of Qzdereallos liceret £:

tl

Q: ff amdtre ^.

du mom

Or Gel'glaciatum in lacrymas. folGerent..

Ls

C

Tw ergo faltóém w Fili

i

/ asudi

precantes )

hbte

ag Frofer ,f Pater 19 Gon[odaln , t rmictr Mi

o

LU

Orric. PARv, DEFüNc'r.. 44$

"JKFittïä ffemliarasfemne » noff miferere x & qua preci-

à

"5,qua piis operibus noffros leoa crnciatus $

L

D

Per f'^nguinemo. Chriffs 5 eus nofirum folatiums

pro fao ef : per f[alutis ac gloria ted [I[udiem,

per charsatis Chrifltana offictum ,. per illam

fumm in nos ,tmortalttamorem.,vogamms , E X-

TINGVE FLAMMAS. NOSTRAS , av

14 /;d-

»tc"m mittget.

-

OFFICIUM PARVUM

PRO

FIDELIBUS DEFUNCTIS,

Mu

AD MATUTINUM.

10

if

An&a , &falubris eftcogitatio pro defune

W

5

&tis exorare, ut à peccatis folvantur.

. Requiem xterrram dona.eis Domine..

&&. Et lnx perpetua luceat eis.

HYMNUS.

)N

T Wieiirs, dies illa,

Solvetfzclum in favilla z

7

Tefte David cum Sybilla.

Quantus tremor eft futurus ,

j [w hi

uando Judex eft venturus;

l

Cunéta ftricté difcuffurus..

w

!I

y. Audivi vocem de celo dicentem mihi s

