Tu fcala: regm czleftis, & glorxa fu tha-

Jamus, tu Arca pietatis & gratix.

if

Tv vena mifericordix ; tu Sponfa & Ma-

W"k :er Regis aterni.

4

K z

Tu

]

|

zrg t curras

Tu Templum & Sacrarium Spiritus fan- QJT M

&i , totius fanctifhms Trinitatis noblle tri-

/gnü:d

E

n

clinium.

Tufr

Tu Mediatrix Del & hominum amatrix

mortahum

t

7 . Tuagonizatrix pugnantium;advocata pau-

W

f

perum, miferatrix & refugium peccatorum..

)!

z

;L Tu erogatrix munerum , fuperatrix ac ter-

.l

ror demonum, & fuperborum.

[

|

(

Tu mundi Domina ; coli Regina ; poft

I

Deum fola fpes no&ra.

h'hfud

Tu falus te 1nv6cant1um, portus naufra-

lc W

gantium j miferorum folatium , pereuntium

M

refugium.

n/' T

Tu Mater omnium Beatorum , gaudium

'UhM t

uI tl

- plenum poft Deum ; omnium fupernorum

- Civium folatium.

TT

$

V l

Tu promotrix Juftorum , congregatrix er-

ranti

22

promlfho Pamarcharum.

b

cfu

LV

eritas Prophetarum ; Prxconium &

Ls

Doctrix Apoftolorum , Magiftra Evangeli-

ftarum.

G

Í

Tu Fortitudo Martyrum , Exemplar Con-

W

fefforum, honor & feflivitas Virginum.

Tü'ad liberahdum exdlem hommem ; Fi-

M

lium Dei fufcep:[h in uterum.

Perte expugnato hofte anthuo funt aper-

ta fidelibusregna 'calorum.

J.Dong

À Itosm

Tu cüm Filio tüo fcdes ad dexteram Pa-

tris.

3 n

*

*

v

$

Tu

d

|

*

B. V, MAMA.T?*& P 219

pirf:usþn.ï: Tu ipfum pro nobis roga Virgo Maria,

W quem nos adjudicandum credimus effe ven-

turum

m

14

ii

W

Teergo quæfumuä tuis famulis fubveni: qui

. pretiofo SangvineFilii tui redempti fumus.

JEternáfac pia Virgo cum $anctis omni-

itipay

bus nos gloriá munerari.

fUf

Salvum fac populum tuum Domina ; ut fi..

Ge

W& musparticipes hzreditatis Filii tui,

Et rege nos, & cultodi nosin zternum,

, i

Per fingulos dies ó Mater te falutamus ,&

, laudare cupimus ufquein xternum.

nuufr

Dignare dulcis Maria, nunc & femper nos

- finé delicto cuftodire.

N

Miferere pia nobis, miferere nobis.

Fiat mifericordia tua magna nobifcum,

us quia in te Virgo Maria confidimus.

COU

In te ó dulcis Maria fperamus , defende

fosin xternum.

CR

Te ó Mater Dei! deeet laus , Imperium,

virtus & gloria, in fxcula fzculorum, Amen. :

m

g

10390:092000H0900:109:09

IUM PARVUM

äcm.;' DFEFIC

[

pro omnibus Feftis.

&

I

B, VIRGINIS MARLE.

ht

AD MATUTINUM,

*. Dominalabia mea aperies.

,j B- Etos meumannuntiabit laudem tnam.

d

X. Dei Mater in adjutorium meum intende,

]

K 3

x. Do-

-

j

210

: -»CII,-.L.TU"S

TU

X. Domina ad adji;'vand"um mefeftina.

D

03! i

Gloria Patri, & Filio &c. alleluja. €el

vll LD*'

Laus tibi Domine, &c.

EW [

HTMNUS..

T

y

K YMni die, dic Marix

Mea laudes anima:z

i

Ejus fefta, ejus gefta,

s

Cole devotiffima.

L2

L

Contemplare, & mirare:

EBjus celfitudinem:

Dicfelicem Genitricem ;.

(Wdtt

funt

Dic beatam Virginem..

Ipfam cole, ut de mole

at

Criminum te. liberet:

Ti

Hanc appella, néprocella

hn tl

o

n

ii

p

Vitiorum füperet:

Hzc perfona, nobis dona:

Contulit' coeleftia :

Hzxc Regina, nos divin&

Wi

Tluftravit gratiá:

(iri]

Lingva miea, dic trophxa

Virginis puerperz :

uz-inflicdtum maledictum.

U

l

&i

Miro transfert' germine.-

$iné .fine, díc Reginx

Mundi laudum cantica $:

Ejus:dona femper fona .

Semper illa predica ;

Omnes metr fenfus ei-

UI T

Perfonate gloriam:

n

ä

Itj

Erequentate tam beate

Vürginis memoriam.

;

W

Nullus

B. Vi M-J;R;! JEs

221

m g Nullus certé tam diferte

uduiav W

Exftat eloquentiz ,

Qui condignos promat hymnos

Ejus excellentix.

Antiph. Magnificat anima mea Dominum:

& exultavit fpiritus meus ; in Deo falutari

meo.

'. Ora pro nobis fancta Dei Genitrix.

R. Ut digni efficiamur promiflionibusChrifti,

Ore»ius.

C

Oncede nos famulos tuos , quzfumtte

Domine Deus, perpetua mentis & cor..

poris fanitate gatidete , & gloriosá B. Marise

2

Íemper V irginis interceffione, à prafenti libe-

rari trifitia, & aterná perfruilatitia, Pex

Dominumnoftrum, &c.

AD PRIMAM.

i

! Y. Dei Mater i adjutorium ; &€;

Gloria Patri ; &c.

HTMNUS.

jMnes laudent, unde gaudent ;

Matrem Dei Virginem;

Nullus ffingat, quod attingat

Ejus celfitudinem.

Sed neceffe ( quod prodeffe -

Piis conftat mentibus )

Ut intendam, quód impendam

Me ipfius faudibus.

Quamvis fciam , quód Mariani

Nemo digné przdicet:

Tamen

M

2

*

2212

Cur-rus

'Tamen vanus & infanus

D XL"

Eft, qul illam reticet ;

Gx[)

Cujus vita erudita

Diíciplinà colicá ,

Argumenta & figmenta

Deftruxit hzretica.

O».

Hujus mores, tanquam flores

MU

Exornant Ecclefiám ,

Aéctiones & (ermones

M

.Miram przxftant gratiam.

Ms

K

Evz crimen nobis limen

Ó

MUA

Paradifi clauferat :

'JW( [

Hze dum credit, & obedit;

u

x W.w

N

Coli clauftra referat.

MUU

Dïw*

Propter Evam , homo fxvat

Accepit fententiam.

IU

Per Mariam habet viam ,

l73

]

Quz ducit ad Patriam.

Hzc amanda, & laudánda

Cunctis fpecialiter :

il

Venerari , pradicari

Illam decet jugiter.

Ipfa donet, ut, quod. monet

Natus ejus faciam ;

lit finità carnis vità

Lztus hunc 'afpiciam.

Aantiph. Refpexit humilitatem ancillz fuz :

ecce enim ex hoc beatam me dicent omnes

f

generationes.

Clw

y. Ora pro nobis; &c.

Gu

$

Orat: Concede nos fdmulos, &c.

Qm

AD

*

B. V, MARLE-

223

AD TERTIAM

y-. Dei Materin adjutorium , &c.

*

Gloria Patri, &c.

HTMNUS

Cunctarum feminarum

Decus , atque gloria !

Quam electam , & evectam

Scimus fuper omnia.

Clemens audi ; tux laudi

Quosinftantes confpicis :

Munda reos, & fac eos

f

Donis dignos caelicis.

Virgo feffe , fpes oppreffz

Mentis , & refüugium:

Decus mundi, lux. profundi

Domini facrarium :

Vite forma, morum norma,

Plenitudo gratix:

á

Dei templum , & exemplum.

Totius juftitix.

Virgo falve; per quam valvx.

Coli patent miferis :

Quam non Bexit , nec allexit

Fraus ferpentis veteris.

Generoía & formofa

David Regis filia ;

Quam eleglt Rex , qui regit;

o

Et creavit omma.

i uD

Gemma decens ,. R ofa re

cens,

Caftitatis Lilium :

Gaftum chorum ad Polorum

Qux perducis gaudium

A€tio-

p

T

a

*

*

rä'

"Curru

l

ane

Acuonis ,. & fermonis.

g

Facultatem tribue,

p

lUt tuorum meritorum-

yidr

Laudes promam ftrenue;.

Q

h!

Opto nimis, ut imprimis

Mihi des memoriam ,

Í

1

!

Quóo decenter , & frequente

Cantem tuam.glorianí..

J ml

Aatiphoria. Fecit mihi. magna qui potegis:

at

«eft: & fanctum.nomen ejus.

[

r

* Ora. pro nobis, &c..

m

Ofat.. Conccdr: nos, &c..

AD' SEXTAM;

dngat

D

X Dei:Mater in adjutorium , &€z-

u

Gloria Patti , &c.

N

M

PT

HTMNUS.

lt

amvis muta ,. & pollusa:

h

[/

jl

Mea Íciam labia;

t

i

li

Prxfumendum , nec filendum:

Mb

J

Eft de tua gloria.

Virgo-gaude ,. omni laude.

i heÜgk

Digna & praconió:

Quax damnatis , libertatis-

Fac&a es occafio.

Inltn

m

Semper munda ; & fxcunda.

Virgo tu puerpera:

Mater alma, velut palma:

Florens & fructifera..

þ

Ejus flore &.decore:

Dd

Kecreari cupimus; ,

] M

€ujus

B. V, M;mm.

22

Cujus fru&u , nos à luctu

Liberari credimus.

Pulchra tota , finé nota

Cujuscunque macule:

Fac nos mundos & jucundos

'Te laudare fedulà.

O Beata, per quam data

nova mundo gaudia ,

i |

Et aperta fide certà

Regna fünt cceleftia.

Per te mundus lztabundus

Novo fulget lumine ;

Antiquarum tenebrarum

Exutus caligine.

Nunc potentes funt egentes

Sicut olim dixeras ;

Et egeni fiunt pleni;

Ut tu prophetaveras.

Jntiph. Mifericordia ejus à pmäemïe* u

progenies; timentibus eum.

W. Ora pro nobis. &c.

L Orar; Concede nosfamulos, &c.

|^

AD NONAM.

Y. Dei Materin adjutorium, &e»

Gloria Patri , &c.

HYTMNUS.

PEr

te morum.nunc pra-vorum

Relinqvuntur devia:

Doctrinarum perverfarum

y

Pulía funt Præ&igia.—»

Mondi.

j

226

CurTus

Mundi luxus atque fluxus

L

f

W

Dd

Docuifti fpernere :

Qri]

(

Deum quzri , carnem teri;

Vitiis refiftere:

|

Mentis curíum tendi furfum

Pietatis ftudió ,

[

J

Corpus angi, motus frangi ;

Pro coelefti præmio.

Tu portáfti inter cafti

Wi

Ventris clauftrz Dominurma

H

Y

Q

Redemptorem , ad honorem

l

( iM

m

Nos reformans priftinum:

(& j

Mater facta, fed intacta

(rincdl

Genuifli Filium ;

"Wi

Regem Regum , arque rerum

Creatorem omnium.

?'m?w

(

Benedicta, per quem victa

TIndt

Hofüs eft verfutia:

DH [|

Deftitutis fpe falutis

[l

Vi

Datur indulgentia ,

t

Benedictus Rex invi&tus ,

[

Cujus Mater crederis?

MUMU

l

Increatus, ex te natus,

m

Noftri falus generis.

a

Reparatrix, Confolatrix

Ut

Defperantis animz ;

À preffura , quz ventura

Malis eft, nos redime.

Pro me pete ; ut quiete

Sempiterná perfruar;

hs

(

Né tormentis comburentis

Stagm snifer -obruar.

Päfcmklc;

Antipb

Nosg

B.VV.MIARM-:.

227

&

at

p

ph. Fecit potentiam in brachio ,ü? :

difperfit fuperbos mente cordis fui.

y'- Ora pro nobis, &c.

LE d

Grat.. Concede nosfamulos, &c.

AD VESPERAS.

L. Y Dei Mater in adjutorium , &c.

Gloria Patri &c.

|

HTMNIUS..

Vodrequiro ; quod fufpiro ,.

Meafana vulnera :

Et da menti , te pofcenti ,

Gratiarum munera.»:

!

Ut im caftus , & modeftus;.

* Dulcis , blandus, fobrius,

—

Pius , re&us, circumfpectus;

Simultatis nefcius:

Eruditus, & munitus

Divinis eloquiis;

Timoratus , & ornatus

Sacris exercitiis :

€onflans, gravis, &fvavis;

Benignus , amabilis,

Simplex , purus ; & maturus;

Patiens , & humilis:

Corde prudens , ore ftudens

Veritatem dicere,

Malum nolens , Deum colens

Pio femper opere.

Efto tutrix , & adjutrix

Chriftiani populi ,

Pacem prafta , né molefta

Áj

INos perturbent fzculi,

Salu-

7

258

Currus

| ".

*

-s Salutarisftella maris,

(j

* . Summis digna laudibus,

" 6 m Qua przcellis cunctis ftellis ,

Atque luminaribus.

'Tuá dulci prece , fulci

p

Supplices , & refove:

[.«

Quidquid gravat, vel depravat

Mentes noftras , remove.

| &

,

ZA nt

f,

j

&avit humiles.

iph. Depofuit potentes ofe 1"ede', & exal- !io;

f

1 tl

Y'. Ora pro nobis , &c.

Mat

E

O(Vat.» Concede nos famulos, &c.

Rn

AD COMPLETORIUM.

Y

V. Convertat nos Dorhina, tuis precibus pla-

l3

catus Deus falutaris nofter,

Y

W. Et avertatiram fuam à nobis..

OmD

Y.Dei Mater in adjutorium , &c..

[

Gl.oria.Pa;ri ; & Filio; &e..

Van

HTMNWUS.

fiti

r

VIr

go gaude ; quod de fraude:

Dzmonum nos liberas ,

Tun

Dumiinvera , & fincera

li

3***»

Carne Deum generas..

Qq t

Hlibata, & dotata.

n

[

Colefti progenie;

Gravidata ; nec fraudata

W m

LU

"l

TM

Flore pudicitiz:

Nam quod eras , perfeveras:

Dum intacta generas ;

Hlum tractans , atque la&&ans ,

Ou

Per quem facta fueras,

Cgmä

R. V. MARw.

229

€ommendare me dlgnare

Chrifto tuo Filio ;

ï

'.*

lit non: cadam,, fed evadam

De mundi nanfragio:

Fac me mitem , pelle litem.,,

ompefce lafciviam :

Contra.crimen , da.munimen ,

Et mentis conflantiam..

1 & WX

Non meliget, nec fatiget:-

Sxculi cupiditas .

Qux indurat, & obfcurat

Mentes Iibl fubditas

N

Nunquam ira , nunquam dira:

Mevincat elatio,

r ao F

Quz multorum fit malorum

Frequenter. occafio,

Qra-Deum , ut: cor meum

Suá fervet. gratiá:

Weantiquus. 1inimicus

Seminet zizanta..

Dalevamen , & j juvametr.

Tuum illis jugiter .

Tua: fefta ,. five gefta.

ul colunt alacriter.

«nit. Efürientes implevitbonis ; & divaies

demifit inanes.

X. Ora pro nobis , &c:.

Grat. Concede nos famulos , &c..

COMMEND'ATIO,.

Maria., Virgo pia;

!

L

Mater admirabilis!

l]

Ti

)

230

CurTrus

Per te] Deus ]udex meus.s

" J

ji

ä

Ls

M1h1 fit placablhs.

P

E bemgna , veré digna.

j

Multis amatoribus !

l

Inagone,fer coronx

Y

j

&e

Trzmium vi&oribus.

jl

^ mof

COMMENDATIO SUI

"

BEAT/E VIRGINI,

Domina mea fancta Maria ! me in tuam

r

Duttt gi

benedictam fidem , & fingularem cufte

03&0 |

diam , & in finum mifericordiz tuz, hodie &

quotidie ; &in hora exitüs mei, animam.,

'[W 1m1?Nh

ais

meam , & corpus meum tibi committo ; om-

nem fpem meam , & confolationem meam.

o

j

emnes angufhas & miferiasméas , vitam, &

finem vitx mez tibi commendo : ut pertuam

fanctiffimam interceffionem , & per tua me-

l

d rlr

Fv

'aC If

rita ,,omnia mea dirigantur, & difponantur

epera , fecundüm tuam tuique Filii volunta-

x:uifäl

tem ; ÀÁmen.

í

t

OFFICIUM PARVUM

j

QU CU

U

SEPTEM DOLOR'!BUS

*

B. VIRGINIS MARUE

!

L

AD MATUTINUM

DI

- Gladius À Simeone pradicius,

7þ

Ja mealabia nunc annunciate

ln

X

Dolores ; Compafliones Virginis

Ü

Beatz,

. Da"

B.-V;*MAR'UE.

231 :

'Y.Dominainadjutorium meum intende, ..

i

a

E Domina ad

adjuvandum me feü,ma. A

k

HTMNüSSSS

tem tuos dolores

[S

*

*

rw:vi'

|

Maria , dum confidero ;

'Tecum pati labores ,

l]

Tecum mori defidero. .

Annz gemit fenectus ,

tintuam

Et Simeon aflligitur ;

ww .^ Doloris enfe pectus

t hod

Quando tibi transfigitur.

um Y. Tuamipfius animam doloris gladius per-

tranfivit.

WR

nw À.l revelentur ex multis cordibus cogi-

tationes.

ORATIO

; yNtervcniat pro nobis , quzfümusDomine

j

Jefu Chrifte; nune, &in hora'mortis no-

W. firz,apudtuam clementiam , Beata Virgo

Maria , Matertua , cujus facratiffimam ani-

—^ mam in-hora paffionis tux doloris gladius

j

" pertranfivit.

Per te Jefu Chrifte , Salvator

mundi , qui cum Patre & Spiritu fan&to vivis,

|

& regnasin fzcula leculorum, Amen.

Wi

AD PRIMA M.

i

Fuga im JEgyptum.

!

Y. Domina in adjutorium, &c.

A

HTMNuUS.

(

Ugis Maria , prolis

[

;

. -Onuftacharo pondere; ,

"

E

E

232

'CULTUS.

Et luminare folis

gl

Deno&te vis abfcondere;

n

- JEgyptus eftafyli

at

Locus , tuis amoribus ;

g

; Juxta fluenta Nili

j

Liquefcis in doloribus.

Qu

y.Tuam ipfiusanimam , &c.

j

Orat. interveniat pro nobis, &c.

AD TERTIAM,

! W

r

Filii Amiffo,

Y-.Dominain adjutorium , &c.

HTMNUS.

lt

N Patris effe rebus

(

T

Cüm nefciebas Filium ;

bt yt

Vifa es tribus diebus

0 a

Pallere ficut lilium ;

us

(ni

.Clamans per angiportus ;

Fili!replebas zthera;

huti

Dic&tura plus , obortus

Mf

Dolor premebat catera.»,

y-. Tuam ipfius animam., , &c.

ts

Orat. Interveniat pro nobis, &c.

CAD SEXTAM.

l

n

Occur[ius Cbrifli bajulantia

Crucem.

U

Y. Domina inadjutorium , &c.

HTMNU S.

N fert trabale lignum ;

Mx

Flagrísque Jefus icitur ,

Q Mater ! Ecce fignum ,

Dir'squf

Cui porrà contradicitur.

kh eu- !

Lügt

*

B. V, MRRIA.

233

Eheu ! Crucem ferenti

Corpus pluit cruoribus ,

d-

Et cor , tibi Parenti

Submergitur doloribus.

. Tuam ipfius animam, &c.

Qrat. Interveniat pro nobis, &c.

AD NONAM.

Adflat Mater Crucifixo

Filio,

Y: Domina in adjutorium , &c,

9

HTMNIlUS.

Alvaria , eftamotis ,.

Et eft; doloris vineas

!

Sunt przla vinitoris

Clavi, & corona fpinea.

Dum £xus eft Jefus ,.

Crucísque calcat toaculum,

Amor dolorelzfus

PremitMarie corculum..

y.Tuam ipfiusanimam., &c.-

Orat. Interveniat pro nobis, &c-

AD VESPERXS.

De Crace depofitum Filium gre-

u

2io excipit.

Y.Dominain adjutorium. , &c-

HYTMNUS.

ria, quando petra

MA

Seníu doloris fcinditur,

Diésque nocte tetrá

Luget; tibi cor figditur.

Der 6;-

234

CurTus.

W

u

Depofta membra ligno ,

pu ?l

Sed membra caffa lumine;

Foves finu benigno ,

i

Lavas doloris flumine .;.

anr

Y-. Tuam ipfius animam , &c.

Or«t. Interveniat pro nobis ; &c.

AD COMPLETORIUM.

f

(unt

Un' 1

Planctus Virginis ad. Sepulturam,

V. Convertat nos Domina, tuis precibus pla-

Ja

qum t

catus Jefus Chriftus Filius tuus.

$

R. Et avertat iram fuam à nobis.

VE

li

|

V.Dominain adjutorium , &c.

jen]

HTMNUS.

m

m Filio fepulto ,

A

V

Cu

)*lan

Lapis fepulchro advolvitur ;

Tibi Maria , multo

r

Dolore vita folvitur:

(7: li

Sedens adantra tumbz,

il

a

Maefto fufurró murmuris ;

"

Inftar gemis columbz ,

W

Et plangis inftar turturis.

Y. Tuam ipfius animam , &c.

TO DRCCGLUS

Or4?. Interveniat pro nóbis, &c.

us

aT

COMMENDATIO.

hg

Mater! ut dolorum.,

D

Per bancamaritudinem,

Y

Coeleftium bonorum

D

Guftem fvavitudinem ;

juMg

Tecum patilabores,

Me|

'Tecam mori defidero ;

Se

Fac,

B- VOM A R [æ.

23

Septem tuos dolores

Dum plango ; dum confidero,

»

Planéiius Beata Maria Vtrgi;gi:,"

Tabat Mater dolorofa

Juxta Crucem, lachrymofa ;

Dum pendebat Filius.

Cujus animam gementem ;

Contriftatam , & dolentem;

duj

Pertranfivit gladius.

O quàm triftis & afllicta ,

Fuit illa benedicta

:

Mater Unigeniti.

Quz moerebat , & dolebat,

Et tremebat , cüm videbat

.' ,"

f

Nati poenas inclyti.

uis eft homo ; qui non fleret ,

Chrifti Matrem , fi videret

Intanto fupplicio ?

Quisnon poffet contriflari,

Piam Matrem contemplari

Dolentem cum Filio?

Pro peccatis fuz gentis ;

Vidit Jefum in tormentis ,

,

Et flagellis fubditum..-

Viditfuum dulcem Natum;,

Morientem defolatum ;

Dum emifit Spiritum..

Eja Mater , fons amoris ;

Me fentire vim doloris

Fac , ut tecum lugeam..

Fac,

*

236

c€ ur;'rus:

Fac,ut ardeat cor meum:

Wmam 1

ïfln(ïvä;

Inamarido Chriftum Deum,

as

Ut fibi complaceam.

;*.U'» ICVfi

$Sancta Mater iftud agas,

qon

Crucifixi fige plagas

Cordi meo valide.

i

"i

.. Tui nati vulnerati,

Tam dignati pro me pati,

3 r,/ n

Poenas mecum divide.

Ya s

Fac me veré tecum flere;

m

Crucifixo condolere;

i, M

ii

Donec ego vixero:

c;ï.?ms

Juxta crucem tecum ftare;

IN

Te libenter fociare

In planctu defidero,

Virgo Virginum przclara,

b

Mihi jam non fis amara ;

Fac merecum plangere ;

11

Fac, ut portem Chrifti mortem,

/

JItr

Pafhonis fac confortem,

tf

t

Et plagas recolere.

J [

Fac me plagis vulnerari;

tytt

Cruce hac inebriari

Obamorem Filii.

F.Z u an

l

fÍnflammatus, & accenífus;

f

;iklimli

-Per teVirgo , fim defenfue

a

In die judicii.

l

NAM

......

Fac me Cruce cuftodiri ;

d

1

Morte Chrifti premuniri,

:

FJD& yu

Confoveri gratiá,

tt lod

Quando corpus morietur ;

Fac, utanimz donetur

phnus,

Faradiüi gloría, Amen.

'f. Tuam d

B. V. Manta,

237

y.Tuam ipfius animam doloris gladius per-

tranfivit».

; Ut revelentur ex multis cordibusfkogi-

x

£atioIles.

Oremus,

Nterveniat pro nobis ; quzfumus Domine

I

Jefu Chrifte, nunc & in hora mortis no-

firz, apud tuam clementiam B. Virgo Maria,

Mater tua , cujus facratiilimam animam in

hora Paílionistuz , doloris gladius pertran-

fivit. Per te Jefu Chrifte Salvator mundi, qui

cum Patre & Spiritu fancko vivis &regnas jin

fxcula fzculorum, Amen,

&

"

Oratzo ad B. V. Mariam,

De Angufliis , quas babuit , qiamda

ChrifAus in Cruce ex[iraSi .

Emento obfecro , dulciffima Mater , &

|

M

Domina , illius venerandz ftationis;

quà tuo cam beato Filio adftitifti in Cruce ;

pendenti , & reduc quxfo ad memoriam.,

cogitationes cordis tui , & innocentis ani-

mxz tusz anguftias , quas cunc habuifti, quan-

do ille Unigenitus tuus, immolatus eft in.;

oculis tuis ; & recogita ; quod omnia pro

peccatoribus tolerare voluit ; quorum ego

unus fum ; ipfe enim' morte fuà meruit ; ut

effem frater fuus, Ergó n6 dedigneris piis-

h

fima Mater , quin & ego fim filius tuus. Ad

te hodie , unica fpes miferorum , confugioy

plenus fiduciá , tibi me ipfum & omnes ne-

m-

l

If

.cefiitgies mkas , & fideles tuos mihi co:

!

E

x

U

d

CurTus.

258

miífos devoté recommitto ; te hodie Ma.-

trem , & Patronam prz omnibus eligo , &

Noli ergo piiüima Mater fperne-

PræCWO.

re me miferum peccatorem propter pecca-

tamea nimia, & noli me abjicere à. miferi-

cordiatua, propter eum , qui amore mei nu-

dus , & dilaceratus pependit in cruce antete,

fed refpicere digneris tuá dulciffimá gratià, fi-

cut te cum Joanne refpexit Jefus Filius tuus,-

Dominus & Redemptor nofter, qui eft in fz-

T.

cula benedictus, Amen.

A lia ad eandem B.V. Mariam.

j

Puriffima , nobilifhma , atque .fpeciofï;s-

fima omnium Virginum , digniflima

Dei Mater Maria ! obfecrote per profundis-

fimam humilitatem tuam , per fanctitfimam

caftiilimamque puritatem , & per ferventiili-

mam charitatem tuam , perque omnia do-

na;virtutes ; &gratias, quibus ornata es à

Deo , ut fis digniffima ejus Mater; recipe»

me in cuftodiam & amorem piiffimi materni

cordis tüi tanquam filium , licét indignis-

fimum , & impetra mihi tui amorem fan-

éiffimum atque caftiffimum : impetra mi-

hi perfectiffimam humilitatem ; caftüitatem,

chariratem , & cxteras virtures omnes , qui-

bus tu placuifti Deo. Impetra etiam mihi,

ut per fingularem mifericordiam Filii tui;

per merita paíffonis ejus , & per jugem^

contritionem peccatorum meorum , in hac

vita totus purificari mereas ab omnibus vi-

[ïne'

tiis & peccatis! meis ; ut poft hainc vitam;

lia-

*

*

B. V. MARIAE

239

ho&ï n

dilatione ad vitam recipiar xternam.

Et

L

f

ii

t

propterea ó dulciffhima Domina mifericordiz,

J p

impetra mihi, utfemper, quzcunquefüper

me triftitiz venerint , patientiffimé ; & cum

t níj

F 06 f

gratiarum actione hic fuftineam , & omnes

vires corporis & anima mez , omneque tem-

Z

t f-

pus vitz mez , in laudem & gloriam tui Filii,

fecundiüm ejus perfectiffimum beneplacitum

D s

dl

expendam , Amen.

dliia aÀ B. V. €Ó ffmul S. Joan. EGang.

AR

Intemerata , &in zternum benedicta,

NI

fingularis atque incomparabilis Virgo

, d

Dei Genitrix Maria ! gratiffimum Dei tem-

plum , Spiritüs fancti facrarium , janua Re-

i

gni codlorum , per quam , poft Deum , totus

Iri

vivit orbis terrarum.

Inclina Mater miferi-

rf

i d

cordiz , autres tuz pletatis , indignis fup-

plicationibus,,zmeis : & efíto mihi maximo

nii d

peccatori , pia ; & propitia in omnibus auxi-

T d

liatrix. .. O Joannes beatiffime, Chrifti Fami-

1 marerlm

liaris & Amice! qui ab eodem Domino ho-

iigae

ftro Jefu Chrifto Virgo es electus , atque in-

yon

ter cxteros magis dilectus ; & 1n myfterüs

Ya n

cocleftibus ultta omnes imbutus ; Apof'cb-

at

lus enim , & Evangelifta factus es prxclaris-

!mnö:q:

fimus: te etiam invoco cum Maria, Matre

qun D

í

"

ejufdem D. N. Jefu Chrifü Salvatoris , ut;

m

mihi opem tuam cum ipfa conferre digne-

u ]U'

tis.

O duz gemmz coleftes, Maria & Jo-

;omm)j-""

annces! ó duo luminaria , divinitus ante De-

umlucentia ! veftris radiis , Íceletum meo-

rum. effugate nubila.

Vos enim eftis illi

L

duo'

240 du LTus B. V. M,

duo , in quibus unigenitus Dei Filius , oh,

finceriffimz Virginitatis meritum , dilectio-

nisfux confirmavit privilegium , in crucey

pendens uni veftrüm ità dicens : Mulier

ecce Filius tuus , deinde ad alterum : ecce

Matertua. In hujus ergo tam facratiífimi -

amoris dulcedine , quá tunc ore domini-

co , velut Mater & Filius, ad invicem con-

jundtieftis ; vobis duobus , ego miferrimus

peccator commendo hodie corpus & ani-

mam meam : ut in omnibus horis atque

momentis , interids ,-& exterius firmi cue

ftodes , & piiapud Deum interceffores mi-

—

z

z

hi exiftere. dignemini.

Pofcite mihi quafo

g

( —3À

corporis & animz falutem : agite quefo ,

agite veftris gloriofis precibus , ut cor meum

invifere , &cinhabitare dignetur Spiritus al-

H

mus , gratiarum largitor optimus, qui me à

cunctis vitiorum fordibus expurget; virtuti-

bus facrisilluftret, & exornet , in dilectione:

N

l.

Dei , & proximi mei perfe&té ftare , & perfe-

verare me faciat , & poft hujus vitz curfum.»,

ad gaudia ducat Ele&torum fuorum benignis-

fimus Paraclitus ; qui cum Deo Patre &Eilig

vivit ; & regnat in fxcula fzcula»

rum , Amens,

r

$

E

E

ï';

W A

u*

)4*

æï'/

$ ,þ.'t

)v

26 $

x

CUb

/

"(

t f

i

m

k

z

Z

] ) u (M

ER

Is :

M

I

TU ; (

Z

L

M

lxl

UA

pzolll

EUAT

RR QU

ESS

EEE T EE

N

T

k

-

X a

E

E

N

—

7

ERRRA.——

Qts E

p—————————————

p————————ÁH——]1

firmi a

[E—————————ÉÉ

E-——— —— ——

sfors m

—

M

mi:fai ul

xelh

!

—

i OU TE

74

* n

;

i

!

m [iri

;fg lïhü[i-

*

N

d

dieon

D)

N

A

/

j MIj

d

j curfuub

Wv

N

ï'u

hag

N

N

N

W

,

T

N

m ii

MM

NU

M

N

Z

EN

M

Y

N

N

N

4

;cuh-

N

N

äx

NS

N

N

Y

k

N

s

c—3

——

N

——

N

ELI——'

N

p-—— 3

CR

—

X

b

«

EM

i

p

242.

CuLTus

CHi tD

ln&lüü

CIILTUS

j

W"SDO

ib

$. JOSEPHI

[

»5.DEI GENITARICIS

]

SPONSI

I

OFFICIUM PARVUM

j

$, JOSEPHO

iy :

AD MATUTINUM.

| Clnch

—

JESUS,Maria,Tefeph,

Ominelabia mea aperies.

*D

L

Et os meum annunciabit laudem.,

j COWb

tuam..

d

y.Deusin adjutorium meum intende

J

3. Domine ad adjuvandum me feftina.

pfom

Gloria Patri , &c. Alleluja.

Vel: Laus tibi

Atf

(

Man

Domme ,Rex xternz gloriz.

é

hat

hia

HTMNUS.

Ofeph David filius , clará ftirpe?natus,

J

Jefu Chrift Domm1 Pater nuncupatus,

H

jl

Matris Dei Sponfus Coelitus vocatus; .

Utriusque Cuftos ceelo deftinatus. *

C

Ant. Salve Patriarcharum decus ; & Ec-

clefie fanéte Dei economus, cui panem vi-

BE&M

tz , & frumentum Ele&torum conferváfti.

y'. Ora pro nobis beatiffime Jofeph.

(m j

y. ut digni efficiamur promx(ïwmbus

AC

^Ghrifti.

li

Or*e

1le[

S.JosrzPHu

243

Oremmus.

.

An&iffime Genitricis tux Sponfi , quzfü-

S

mus Domine , meritisadjuvemur, ut,quod

poffibilitas noftra non obtinet, ejus nobis in-

($

terccíhione donetur. Qui vivis & regnascum

Deo Patrein unitateSpiritüs fancti Deus, per

omnia fxzcula &culorum, Amen,

AD PRIMAM.

)l

Jzsus, Man1a, JosEpPm,

Y Deusin adjutorium , &c.

Gloria Fatri , &c.

Y

7

HTMNUS.

U , qui Sponfam gravidam dolens eüm

videres:

i

x a*

Cogitabasanxius , an eam retinerese

71

Sed cocleftis monitor, né ampliüs timeres

"n

!

In fomnis admonuit , üt

potiiis gauderes,.

[ais U

A4nt. Salve Patriarcharum , &c.,

y'. Ora pro nobis beatiffime, &c.

Orat. Sanctifmz Genitricis tux, &c,

AD TERTIAM.

if

eupati

JEsus, Mania,Joszern.

Y. Deusin adjutorium, &c.

h

i

Gloria Patri &c.

E

HTMNUS.

USy&.

es profectus , cenfum folu-

l

?anü

BEthlehem

,nkn [

turus ;

Cum przgnante Virgine , ubi nafciturus

j

Erat mundi Dominus;quique mox facturus;

j

lt ipflum infantulum effes amplexurus..

l

b 3

du -

CurTus

244

"nt. Salve Patriarcharum, &c.

J

Jl

j

0 NKU

W. Ora pro nobis beatiffime, &c.

N

AD SEXTAM.

j

^0rl'

JEsus, MaR1A,JosxpH.

of j

Y-. Deusin adjutorium, &c.

i

Gonfia.Patri :

& Filio , &c.

HTMNWUS.

lm Herodes impius in pueros fxviret ,.

C

ffe

Gabrielis monitu, néampliüs dormiret;.

Retulifti Sponíz , fed tecum veniret ;

ii

(

UI

Et accepto parvulo., in igyptum itet.

nt . Salve Patriarcharum,&c.

y.Ora pro nobis beatiflime, &c..

n

u

uT

Orat.Sanctillimzx Genítricis, &c.

iU

n

AD NONAM.

Jzsus,Man1a,JosEPH-

sgv.xävam

Ti

W. Deusin adjutorium, &c.

At

Gloria Patri, &c.

l'r;/,/üfä !

HTMNUS.

Oflibus defunctis , indé receffifti ;

il

l

Et in Galilzamtecum reduxift

(l

Püerum , & fponfam, ficut. didicifti

Coelitus,in Nazareth humilis vixifti.

ZAnt. SalvePatriarcharum , &c..

Ferf. Ora pro nobis, &c.

AD VESPERAS.

k-

iM

Jzsus, MaR1A,JosEPEe

Vvf. Deus in adjutorium , &c.

Gloria Patri, &c.

;

HTMNUS.

l

$ n

Qui Tefum fa&tum duodecim annorum

$

lumen oculorum. ;

EIH Yal

*

P. egdidi&i) tuum

Sed

$, Josr pH

245

€ed invetitum poftea in medio DoCtorum,,

Cuftodifti fedulus , Regem Angelorum...

Znt. Salve Patriarcharum; &c.

L

Verf. Ora pro nobis , &e.

Orat. Sanctiffimx Genitricis, &c.

AD COMPLETORIUM.

Jzsus, Man14, osEnn.

It

Y. Converte nos, Deus falutaris nofter.

Tif

&. Et averte iram tuam à nobis.

Y. Deusin adjutorium ; &c.

Gloria Patri ; &c.

HTMNlUS.

ix ; quem in ulnis Jefus cum Maria;

FEI

'Tenuit cubantem ; dum in agonia

lh

Spiritum efllares , ut directà viá

Tenderes ad Patres , functus vità piá.

mt. Salve Pat'riarcharmp , &c.

Verf, Ora pro nobis ; &c.

,

Orenmisuss

Jj

CAn&iffimz Genitricis tie Sponfi , quae

fumus Domine , metitis adjuvemur , uf

quod poffbilitas noftra tori obtinet ; ejus

nobis interceffione donetur.

Qui vivis &

regnas eum Deo Patre in unitate Spiritüs

fancti Deus ; per omnia fxcula fzculorums;

Amen..

COMMENDATIO.

As horas Canonicas cum attentione

Dixi: Sancte Jofeph , tuiratione; -

U: fis meinór meiin oratione ,

[

"F:"

J

Et vivamus fimulin coeli regione , Amett.

;ulwüïj:

L 4

YM.

246

'CdL*ru--s,

HYMNODIA.

d

De Sanäï Tofepho.

ve Pater Salvatoris ;

fi

SAI

Salve Cuftos R edemptoris;

Jofeph ter amabilis.

Salve Sponíe MatrisDei,

Salve hofpes Jefu mei ,

t

Jofeph ter mirabilie,

2

Nl

Dulces cunz , dulces panni ,

Dulces dies , dulces anni,

Dum nutrifti Dominqmo

O quàm fuit admiranda

"Tua vita ; veneranda,

Habens Dei Filium..

3*

Jj

Jefüm oculis viditi,

Et in brachiis tulifti,

O fuavis felicitas !.

Genis genas admovifti,

M

Ofcula dans accepifti ,

O fel-ix fuavitas!

4.

Mod'&) Deumap

pe

lláfi,

Modó Regem nomináfli ,

Inter mille gaudia z

!

Modoó Patrem adorandum ,

Modó Natum adam

um.s

Inter mille bafia..

$. Je-

« S, JiOSEPHr.

247

So

*

Jefüm brachiis tenere,

Atque totum poffidere ,

O quantz divitia !

€um Maria converfari ,

!

Dei Natum amplexari ,

O quantz delicia !

(

6.

uis eft homo , qui amare ,

Atque Jefulum portare,

Nollet fuis brachiis ?

Nullus eft ; qui non ambiret , .

Etqui cunas non adiret,

Pro tantis deliciis.

S.'Mx

O mi Jofeph plus .amande :

Et prz cunctis honorande ,

i

O flospudicitiz !

Tibil tanta

fors eftdata,

Quanta nulli eft collata,

: Ab Auctore grati«.

-8.

O felicem & beat

äm.J,

Cuftodiri cui eft daturma

Tuo fub przfidio;

Etqui meruit habere.;

Te Patronum, & gaudere

Tuó Patrocinió!

N

9.

"

PerMarie tux Matris

]

Preces, & Jofephi Patris,

i.

Jefu tu nos adjuva. :

jl

Ly

Ui

CuLTuä

248

NU

fon

y

Ut poffimus te videre ;

Et xternüm poflidere

W0j

In coelefti patria, Amen.

, þ.f*fïu.w'

X. Valdé honorandus , & amandus. eff B

V

N

0'!

Jofephus.

&.Inter cujus brachia Dominusrecubuit.

l

Qvemzs.

Ü

Mnipotens fempiterne Deus , qui B..]'o-

V

fephum , juftum, filium David , beatiffi-

M: (

m Virgini Mariz Sponfum providifti , & Fi-

lio tuo Jefu Chrifto Nutririum elegifli ; da.

QU

(i)

Nen

quafumus , ut ejus precibus , & meritis, tran--

W

u

1

quillà pacelztemur ; & ad perpetux vifionis

h

tux confolationem perducamur. Per eun-

"

UT

[

dem Dominum noftrum Jefum Chriftum Fi-

hi,

lp

lium tuum , qui tecum vivit &regnat in uni--

J

lii

tate Spiritüs fanctiDeus. Per omnia fxcula:

MU nl

fxculorum, Amen....

$

J

LITAN

LE

j

DE SAN'CTO JOSEPHO.

Yrieeleifon ; Chrifte eleifon , K yrie eleifz.

Q

Chrifteaudi nos.. Chrifte exaudi: nos.

li

Pater decalis Deus ,' Miferere nobis.

Wi

"AT

1

Fili Redemptor mundiDeus,.

Mifer..

n

Mifer..

Spiritusfancte Deus,.

V.

Saa&a Trinitas unusDeus;.

Mifer..

f

)

S. Maria,Regina totius mundi, Ora pro nob..

S f

S; Jofeph B. Virginis Sponfe , Ora pro.nobis;

ltrl

S. Jofepli in ventre Matrisjuftificate, Ora &c;.

Ó jmfeph

S. Jofeph.à peccato. mortali immunis facte;,

f&llqaa

Ora pro nobis,.

V

S- 109-

S. JosrPHt,

219

S. fofej )h Patriarcharum culmen ,

S. Jofeph

1inter omnesin Vnglms con-

ä

1

nubium electe ,

l

S. Jofeph ineffabili benedxöhone do-

nate,

li

If,

S. Jofeph, cui Regina coeli miniftravit,

S. Jofeph Chrifti Pater vocate,

Lt

$. Jofeph Chrifti tutor amantiffime,

Atllte

S. Jofeph Chrifti

utricie fideliffime ,

14

S. Jofeph Chrifti pueri poft Virginem.,

hd

!

adorator ; prime,

DI

—

i0f

$. ]ofepn qui Chriftum ab Herode libe-

rà L5

& Gf

$. Jofeph ; qui Virginem traducere no-

luifti,

N^

S. Jofeph Chrifto & Matri fimillime,

*

S, Jofeph Spiritàs Sanctr donis abun-

dantiflime,

L

*Stqou Qad e1Q

S. Jofeph vir Anochce,

$. Jof: ph, qui monitione cuftodis An-

H

geliin (,hrcho curam exercuifti ,

hH

AV

fitt

S. Jofeph , qui düt Angelus divina oracu-

U

la retulifti

»

Jofeph, qui üt Principatus Chriftum

)U

j

magni Confilii Angelum gubernáfti,

rf

j

S. Jofeph ; qui it Virtus minifter Chrifti

E

i

fuifli ,

$.Jofeph Dominationibus major; cui

z

agron

)

101

Rex & TKegma coclorum inferviunt,

t Qu

$. Jofeph ,.in cujus brachiis & gremio,

tanquam in throno Chm&us infe-

3

r-')

!

E

!

$. Je-

250

CurTus

S. Jofeph , qui ut Cherubin Vn'omxs pa-Y

ïwæ Xl

»wadlü

radifi cuftodiam habuifti,

Ljv"n'n

*S. Jofeph vir Seraphice,

S. Jofeph contemplator altiffime;

n

p KU(

il

S. Jofeph inter brachia Chrifti defuncte, !

?üu:

S. Jofeph Angelici concentüs auditor,

,

S.Jofeph ad limbum Patrum Chrifti.

)

pracurfor ,.

I

[

S. Jofeph , qui cum Cthfo inter alios

ä

e

refurrexifti ,,

d

S. Jofeph , qui corpore & animá pecu-

f

j

liaribus gloriz donis frueris,

V.MK

$. Jofeph Patrone & defenfor nofter dul-

(

l

N

cifhme,

J

)

m

Per paflionem dulciffimi Filii tui,

j

r

Exaudi populum tuum Domine.

Tif !

Per Virginitatem dilectz Martris Filiitui ,

Armu

Salvum fac populutn tuum Domme.

H'-' W'J

Per delitatem Sponfi Jofephi,

M.

Protege populum tuum Domine.

AH

Kyrie elexfon. Chrifte eleifon. Kyrie eleifon..

h)

Pater nofter, &c.

Y'. Etnenosinducas intentationem.

X. Sed libera nosà malo.

N

D*

"ntzph.. Hic Vir defpiciens mundum , &

eerrena triumphans , divitias coelo condidit.o

o€9 reé , manu.,

AU

NI

X. Domine exaudi orationem meam.

T

j

&.Et clamor meus ad te veniat.

,

Oratz0,.

Clato

