; rW;'M

1j qüä

y-. Oremus pro fidelibus defunctis.

gt

&. Requiem zternam dona eis Domine , &

lux perpetua luceat eis.

a

hi

P. Requieícant in pace.

gam f

X Àmen..

V.. Pro fratribus noftris a

bíitibus

ditsat

3. Salvos fac fervos tuos, Deus meus; fpe-

cugm,ö

rantes in te.

Fur

là,

. Mitte eis Domine auxilium de fancto.

X. Et deSion tuere eos.

nf

inm ]

Ve:f. Domine exaudi orationem mean.

m

t

tholan

Reä. Et clamor meus ad te veniat.

tiprota

Oremu.

LT.

U

Eus , cui proprium eft mifereri femper,

U

& parcere ; fufcipe deprecationem no-

itmut

- flram ; utnos, & omnes famulos tuos,quos

[

deli&orum catena confttingit ; miferatio tuae

l

sl

pietatis clementer abfolvat;

L

m

l

f

Xaudi , quzfumus Domine , fupplicum

i

-4preces , & confitentium tibi ; parce pecca-

----- v

UTV

s

£is ; ut pariter nobisindulgentiam gribuas be-

2 0

nignus , & pacem,

lt

lnef.

: OuNIuMSANCTOR]

fo1

hm

Neffabilem nobis Domine mifericordiam

[

[

'tuam clementer oftende, ut fimul nos & à

Til

peccatis omnibus exuas, & à poenis; quas pre

»h

his meremur , eripias.

Wbl':"

Eus , qui culpà offenderis , peenitentià

Df

D

placaris; preces populi tui fupplican-

tis propitius refpice ; & flagella tuz iracun-

dic , qua pro peccatis noítris meremur:

aAvette ».

at

O

Mnipotens fempiterne Deus , miferere

famulo tuo Ponti&üci noftro N. & diri-

geeum fecundüm tuam clementiamin viam

falutis xternz ; ut;te donante, tibi placita »

cupiat, & totà virtute peráciat.

m,?&i

Eus , àquo fancta defideria , re&a confi-

Ó

lia , & jufta funt opera , da fervis tuis

illam , quam mundus dare non poteft , pa-

l

cem ; ut & corda noftra mandatis tuis dedita,

& hoftium fublatà formidine; tempora fint

tuá prote&tione tranquilla,

Re igne Sancu Spiritüs renes noftros

W

j

u

& cor noftrum , Domine ; ut tibi(ca-

n

fo corpore ferviamus ; & mundo corde pla.

ye

€eamus.

yid

Idelium Deus omnium Conditor & Re-

demptor, animabus famulorum , famu-

na

larümquetuatum , remiffionem cunctorum

tribue peccatorum ; ut indulgentiam ; quam

"

femper optaverunt ; püs fupplicationibus

coníequantur,

A&io;

joz

PREsRES

Ctiones noftras , quefüumus Domine,

A

Jp,a

afpirando praveni, & adjuvando pro-

gion

fequere; ut cuncta noftra oratio , & opera-

fiüit

tio à tefemper incipiat ; & per te coxpta fi-

niatur.

u

O

Mnipotens fempiterneDeus ; q.ui vivos

pu

rum dominaris, fimul & mortuorum.

Dor

emniümque mifereris, quos nos fide & ope-

re futuros effe prenofcis , tefupplices exora-

Sit1

mus , ut pro quibus effundere preces decrevi-

mus , quofque vel prxfens fzculum adhuc

EUA

in carne retinet , vel futurum , jam exutos

€ocpore , füfcepit, intercedentibus omnibus

San4tis tuis, pietatistuz clementià , omnium

deli&torum fuorum veniam confequantur.

Per Dominum, &c.

IX

X. Domineexaudi orationem meam. &c.

j

lii

X. Et clamor meus ad te veniat.

íon:

y-Exaudiat nos omnipotens & mifericors

A Dei

Dominus. &. Amen.

xl

]i. Et fidelium animz per mi

fericordiam Dá

(red

requiefcant in pace.

P

g. Amens.

,

f

J

n

PRECES MISCELLANEE, -

Orne

Intentio Matutina.

i

qmd

Uícipe fan&e Pater Omnipotens zterne

l, 1

j ii

S

V t

Deus, hoc diei hujus aufpicium , accipe

totius diei obfequium ; quod Divinz Ma-

atl

j

em.

ul

je&aci tux offero in grasiarum action:

PK'O

^ MIsCELELANE.£]

g03"

J

M

pro beneficiis , in fatisfactionem pro deli-

]i

élis, ad laudem & gloriam noministui , in

"N

unione fanctiflimorum operum dilectiflimi

t &

Filitui, in quo tibibene complacuit. Pet

*

-

eundemo , &c.

T

Ante quodlz'äet oput.

Deusin adjutorium meum 1ntende.

n

Domine ad adjuvandum me feftina.

Pofl opus peractuim.

Sit nomen Domini benedictum , ex hoe

Bunc, &ufqueinfxculums.

Oratío.

ALEXANDRI PAPJE VII.

Singulis diebus mané recitanda,

]

Doro Te Sanctifima TRINITAS , Pa-

ter; & Filius,& Spiritus Sanétus ; tre

.

N

Perfonz , unus & folus Deus.

Dejicio me in'aby'fïummeihihili ; fub con-

fpectu Divinz Majeftatistux.

7)

Credo firmiffimé, paratus mille vitas pro-

fundere ,

in

conteftationem. omnium-

eorum , quz nobisin facra Scriptura revelá-

f , & per Ecclefiam tuam credenda pro-

"

[

pofuifti.

Omnem fpem meam in te colloco ; &

quidquid poffum habere boni; five. fpiritu-

yr

alis, fivecorporalis, &in hac, & in altera

vita in totum defidero , fpero, & volo fo-

^

j

lüm confequi detua manu , DEUS meus ; vita

i

me3, & unica fpes mea.

' Comu-

**

*

Paeces

$64

Configno tibi hodie , & in perpetuum;

qinà

t

corpus & animam meam , ómnes potentias

0f

meas , memoriam , intelle&um , volunta-

"l

tem, & omnes fenfus meos.

m

jan

Proteftor , me non confentire , neque

&

confenfurum unquam, quantüm in me eft,

inullam rem , qua fiat vel cum minima of-

preüb

nolïrl'l

fenfa Tux Divinz Majeftatis.

$

Propono firmiffimé ; impendere omne,

guant

effe menm , facultates ac vire$ meas , ad fer-

mnit

vitium , & gloriam Tuam.

ilxcar»

Paratus fum fufcipere , quafcunque ad-

verfitates mihi Paterna tua manus immife-

m

V

rit ; ad dandum guftum

! beatiflimo cordi

ofer

Tuo,

T

Vellem metotum , quantus quantus fum ;

impendere; & procurare , ut ab omnibus

Dl

.

jn

tibi ferviatur

)

atque omnes homines Te

6t amenr Deum Creatorem

.

[

glorificent ;

fuum,

lo

Gaudeo fummé de tua. xterna felieitate ,

p

T0f

& exulto de tua tfàm magna gloria; in. codlo;

& in terra.

D

L ql

Fa

Gratias tibi ago infinitas, pfo innumetis

ln

beneficiis , quz mihi, & toti mundo colla-

tafunt, &in dies neceffanter à benigniffima

DT

tua providentia conferuntur.

lii

f

/Amo infinitam Bonitatem tuam , pró-

Y

pter feipfam , extoto affectucordis , & ani-

mz mez; & vellem , fipoffem ; amareeoa-

&ere, quoteamant omnes Angeli, & Ho-

iunes

MiscrLLANE £,

foy

um

snines jufti, cum quorum amore conjungo

li

imperfectiffimum amorem meum.,,

U

Offero Divinz majeftati Tux, in unione

gneritorum , paflionis , vitz & morris Chrifü,

,

Beatitfimz femper Virginis , & omnium San-

Tif

€torum, nuné, pro femper, omnia opera mea

s

pretiofiffüomo fangvine JESU Redemptoris

noftrilota & involuta.

Statuo omninó , participem me faceres

quantüm poflibile eft , indulgentiarum o-

mnium , per actiones hujus diei, & jllas ap-

plicare per modum fuffragii pro animabus

*

purgatoru,

Volo etiam omne illud, quod poffum;

Offerre in poenitentiam , & fatisfactionem.

meorum peccatorum..

DEUS meus , cüm tu fis infinité dignus

Jj

omfi amore, & fervitió ,. (iquidem tu es;

i

qui e5; doleo quantüm poílum maximé,

de omnibus peccatis meis., illáque deteftor

H

i

!l

fupra omnia alia mala; peto humillimé ve-

niam , facióque firmiffimum propofitum ,

n

nunquam offendendi tuam bonitatem in

sternutn.

b

j

In vulnera tua me projicio ó JESU ! ibi

j

meabfconde & defende , hodie & femper,

largiaris mihi gratiam yidendi Tui , & a-

màndi te ib xternum.

JESU ! MARIA!

u

JOSEPH ! Vobis dono meumcor, & ani-

Jï):

mm meAnL,

:ja

L]

Eh']i

$u

Y23

PrRECES

$06

W

Sui ipífus oblatio.

A. S. IGNaT10 S$. J. F. usunPATA.

)

S

Ufcipe Domine univerfam libertatem me-

am, accipe memoriam , intelle&tum, &

voluntatem meam omnem ; quidquid habeo,

hii

vel poffideo , mihi largitus €s; id totum,

n

tibi reftituo , & tux voluntati prorfus trado

gubernandum. Amorem tui folàm cum,

ii

gratia tua mihi dones , & dives fum fatis,

yol

neque aliud ultrà poíco.

Qui vivis, & i

tegnas; &c.

$u

AFFECTUS S. IGNATII.

Àc

k

DEUS! ego amo te;

|a

:"Nam prior tu amáfti me.

Enlibertate privo me;

N

Ut fponte vin&us fequar t&.

hu

Nil fuggerat memoria ;

Nisi de tua gloria,

Mcg

Nil intelle&tus fapiat

$s

Sit

Praterquam ut te capiat».

N

Proteftor nihil velle me» ,

Nisi quod fciam. velle te»?

i

Quz donó tuó mea funto ;

ï)

T

Hzc donó meó tua funta;

- te accepi, recipe»;

Quid iis velis, przcipes;

Güberna , ficut fcis, & vis,

Nam Ício, quod amator fis,

Amore foló dona me;;

It

Ut ego quoque amem te;;

räl'qu'n

tInd

Et vigil , & per fomnia ,

Hzc dando dabis omnia s.

AU

AFFE-

MiISCELLANEGA,

l

x

AFFECTUS $. FRANC.: XAVERII,

D

DEUS ! ego amo Te:

O

Nec amo te, ut falves me,

Aut , quia non amantes te

fEterno punis igne.

'Tu,tu mi ]ESU totum me

Amplexus es in Cruce,

Tulifti Clavos ; Lanceam...

Multámque ignominiám. )

Innumeros dolores ,

Sudores; & angores ;

Ac rmxórtem; & haxc propter me j;:

Ác pro me peccatore..

Cur igitur non amem te:

O ! TESU amantiffime!

Non ut in colo falves me;

|

Aut né zternüm.damnes me;

Nec przmii ullius fpe;

Sed, ficut Tu amáfti me,

Sic amo , & amabo Te;,

Solüm, quia Rex meus es;

Et folüm , quia Deus es.

Ejusdem, procomver[ione Gentzlium,

Hareticorum , e peccatorum ,

Oratzo.

Terne rerum omnium effector , Deus

memento abs'te animas infidelium,

hzareticorum , & peccatorum procreatas;

eafque ad imaginem & fimilitudinem tuam

conditas.

Ecce Domine , in opprobnum.:

£uum hisipfis infernusrepletur. . Memento ;

3

Jefuma

- d

$08

PkEcEs

d

fefum dile&um Filium tuum pro ilfarirm fa-

j

lute atrociffimam fubiiffe necem. Noli qux-

mlmlls

fo Domine ultrà permittere, ut. Filius tuus

mett

ab infidelibus ,. hzreticis , & peccatoribus

ia

contemnatuür , fed precibus fanctorum viro-

ne

rum , & Ecclefie fanctx , Fili tui Sponfz,

"f

placatus , recordare mifericordix tux , & ob-

qne

litus idololatriz , infidelitatis, contumaciz,

& malitiz eorum , effice , ut ipfi quoque

hg

t

agnofcant , timeant , diligant aliquando ;

tifí;

quem mififi Dominum noftrum JESUM

Chrittum , qui eftfalus ; vita, & refurrectio

fut

gihi

noftra, per quem falvati & liberati fumus

eui fit: gloria per infinita fzcula faculorum. ;

hyt

ht

Amen».

Pro Telo Jntmarum..

Dd

&t

|Vanti fitpretii anima, tu nófti Domi-

li2

ne JESU , qui te pro animabus noftris

difll,?«

impendifli ; da ut femper magis ac magis

tioni

illud ipfum ego cognoícam , tum ut né il-

Dor

lam vel cumtotius mundo lucro deperdam ,

M(

sum ut vel unius animz falutem , etiam cum

bmy

corporis mei , & mundi totius detrimento ;

Ti

procurem. Itàrogo per vulnera JESU Chrifti

B

per ubera: benedictx Matris , per Conceptio-

€n...

| W

nem.-ejusdem* ;Am

"

)

Oratzo..

I

$. THOMJE AQUINATIS.

AA emendattonem ite quotidie reci-

T

tavuda.

T

" "Oncedemibi, mifericors be;Js, quz tibi

QXEE;

b

"T placita funt,,ardegter concupifcere , pru-

en-

q4

MiscELY ANEJE.

$09

Id

denterinveftigare , veraciteragnofcere , per-

l

fecté adimplere, Ad laudem & gloriam no-

lr

i

ministui ordina ftatum meum : & quod à

merequiris, ut faciam , tribue ut fciam ; Ee

:

da exfequi ficut, oportet , & expedit animz-

mea.

Da mihi , Domine Deus mets , inter

profpera & adverfa non deficere: ut in illis.

non extollar, in iftis non deprimar; de nul-

lo gaudeam , vel doleaàm., nisi q,uod ducat ad.

te, vel abducat à te. . Nulli placere appe-

tam , vel difpliceretimeam , nisi tibi,

Viles

fcant mihi Domine omniatranfitoria, & cara.

mihi fint omnia tua pfopter te; & tu Deus

fuper omnia.

Tzdeat me gaudii, quod eft

finéte, necaliquid cupiam , quod eft extrate,

Delectet me Domine labor , qui éff pro te;

& tzdiofa fit mihi ommis quies; quz eft finé

"

te. Frequenter da mihi Domine cor ad t&

dirigere, &in defectione mea cum emenda-

tionis propofito dolendo penfare. Fac me;

Domine Deus , obedientem finé contra-

|

(i

dicione , pauperem finé defectione ; ca«

NU

ftum finé corruptione, patientem finé murs

muratione , humilem finé fi&ione, bilarem.

!

".

finé diffolutione , triftem finé dejectiorie,

"

maturum finé gravitate ; agilem finé levi-

taté ;

timentem

ne defperatione , vee

racem finé duplicitate , operantem bona.»

fine prafumptioné , proximum corrigere »

L

finé elatione , ipfum zdificare verbo &

J

exempló finefimulatione, Damihi Domine

2

d nulla abducat. à te

j

Deus cor'fgerv'igil, quo

€urie-

4

*

PnarcEs

: fxo

ul

euriofa cogitatio: da nobile, quod nulla de.

M)i

orfum trahat indigna affe&tio : da rectum,

,?A

us

"n

quod nulla obliquetfiniftraintentio: da invi-

mlh]

étum ; quod nulla frangat tribulatio: da li-

rol;a&

berum , quod nulla fibi vendicet perverfa &

violenta affedtio. Largiremihi Domine De-

us meus, intelle&tum te cognofcentem , dili-

gentiam te quzrentem , fapientiam te inve-

l

nientem , converfationem tibi placentem . ,

perfeverantiam tefideliter exfpectantem , &

[uts

fiduciam te finaliter amplectentem ; tuis

Ijot

cenis configi per poenitentiam , tuis bene-

atl

:

ciis uti in via per gratiam , & tandem tuis

g

gaudiis in patria perfrui per gloriam.

n

O'W»

&um Patre , &c.,

Dor

Päfl(

DeGoti Adolefcentis,

Uftodi me quafo , Pater cocleftis , nune

C

& femper, néin eam peccandi confye-

M

tudinem .incidam , neceffe fit in fenectute

Juventutis mez crimina deflere ; fed potiüs

u

(

quotidie in virtutibus magis, magísq; profi-

ciam , tranquilla & purá confcientiá tibi de-

F'll']u

hstU)

fc.erviens. Defende me ab. omhnibus inimi-

(

cis meis , qui mihi multa machinantur

in his , qux ad animam ; vel corpus me-

)1]

um pertinent, quíque me feducere, & quz

impla funt, ftudent docere.

Ante omnia

commendo tibi caftitatem corporis mei, ut

p M

cots

eanontantümimmunisfit ab omni violen-

t f

tia, velillicito confenfu; fed ut ego cam nec

Ui

per impuram cogitationem , nec per Obfcoef

nani

MIS*CELLANEJE;

f

tram locutionem polluam. Fac, utParenti.

bus, &iis, quorum tutelz traditusfum, in

omniobedientia & humilitateferviam ; & da

mihi gratiam ,. ut in omnibus tnam fan&tam

voluntatemfaciam ; & ad quam me viyend;

fationem vocayveris . promptus:fequar.

L

Tempore tentationts,.

, ïDeus-, infuürrexerunt contra me ma-

"* ^ ]igni ,. tuá megratià corrobora. "Mi

Deus, ligato meum confenfum; nolo enim

libertatem ,. nisi ad te honorandum , tibi-

^

a

que ferviendum. — Recedite

me maligni »

nolovosaudire. Difcediteà meomnes , qui,

operamini iniquitates ,, quoniam exaudiet:

Dominus vocem fletás mei. . Domine vimr

patior; refponde pro me...

hl

Ie quacunque: tribulatione-.

Iferere Domine ,. miferere mihi mifer-.

i

rimo peccatori ; indigna agenti ; & dig-

gna patienti j. fi penfo malum , quod quo--

f

tidie feci , non eft tantum ,. quod. patior:

gravius eft, quod commifi, levius eft, quod.

i

tolero.

Tu juftus es Domine ,. & rectum

j

judicium: tuum ; ommia judicia rua jufta

funt & vera: juftus &rectus es Domine De--

A

us nófter : & non eft- ulla 1niquitas in rej

non ehim injufié;, neque crudeliter affli-

gis nos peccatores ,. omnipotens & miferi-

cors Domines. quicum nop effemus, poterr-

tià. tuà fecifti nos, & cunr perditi fuiffemus

e & bonitate tià mira-

eulpà ;xoih'ä » pietat

"

I y

biliteg

n

B

&

T

j PREcES

biliter reparafti nos. — Scio:, & certus funr;.

quod vita noflra non temerariis motibus

lr

nj

agitur , fcd àteDomino Deo noftro regitur

& difponitur ; unde tibi cura eft de omni-

m&?ï

bus, przcipué defervistuis , quitotam fpem

qu

fuam pofuerunt in fola mufericordia tua.

Idcirco obfecro & fuppliciter rogo ; ut non

H

facias mihi fecundüm peccata mea , quibus

iram tuam. merui, fed fecundum magnam

mifericordiam tuam;quz fuperat etiam pecca-

Dl

ta cotius mundi,

Tu Domine,; qui exterius

fit

flagella irrogas, da femper interius indefi-

hus

cientem patientiam , ità , utlaustua non re-

lat

cedatab ore meo. Miferere mei, & adjuva.

me , ficut tu. nófli , quod mihi eft neceffe in.

corpore & anima.

cis omnia , potes o-

fion

mnia , qui vivisin fzcula , Amen...

por

ORATIONES TEMPORE BELLI..

nm.

gmh

znt; Da pacem Domine in diebus noflris

quia non eft alius qui pugnet pro nobis , nifi:

2

tu Deus nofter:

y'. Fiat pax in virtute tua. »-

fnol

X. Etabundantiain turribus tuis.. :

&

Qremus..

tl

aX

g

3

tiof

: —'Eüs-ä quo-fancta defideria , re&a: con..

-^ filia, &jufta funt opera , da fervistuis il--

fs

làm quam mundus dare non poteft pacem,

l

ut.& corda-noftrà. mandatis tuis.dedita ,. &

hoftium fublata formidine tempora fint.tuá.

e*

1

,

gfotc&ionc tranquilla,- Per.Dom, &c

jui

€euire

5

MISCELLANE E.

f13

i m

Im

Cantra Paganos.

4n*. Contere Domine fortitudinem ini-

1031313:;

micorum Ecclefix tux , & difperge eosin virs

tute tua, ut cognofcant, quia non eftalius,

qui pugnet pro nobis, nisitu Deus nofter.

IU

!]

X'. ExurgatDeus & diffipentur inimici e

ju-s-.

& Et fugiant qui oderunt eum.,

l

3

Ovremut.

1

Eus, in cujus manu funt omnium potes

ftates, & omnium jura Regnorum; re-

[

fpice in auxilium Chriftianorum ut gentes

Paganorum, quz in füa feritate confidunr ;

dexter tux potentiá conterantur,

Eus qui conteris bella , & imptignato-

w

7— resin te fperantium potentiátuz defen-.

fionis expugnas: auxiliare famulis tuis im«.

plorantibus mifericordiam tuam ut inimico-

J

rum fuorum feritate deprefsáà , inceffibi

lite

gratiarum actione laudemus. -

WJ

"

Pro baperatore.

Eus regnorum omnium , & Chriftiani

maxime Protector Imperii , da íervo

tuoImperatorinoftro N. triumphum virrutis

tuzícienter oxcolere ; ut , quitua inftitu-

15]

tione eft Princeps , tuo fit femper munere po-

tens, PerDominum noftrum. &c.

In tempore pimie fecitatis vel

"i

PleS ze.

;

Znt. Domine Deus Abraham,dona nobis

fét-.

pluviam (fer.cnitatem:)r fuper faciem

n

K,

»

f14

PREþEs

rz,ut fciat populus ifte , quia tu esDominus:

Deus nofter.

Y. Dominus dabit pluviam (f&renitatem)

&. Etterranoftra dabit fru&tum fuum.

)

Qrezz/s..

t

Eus; in quo. vivimus , movemur; & fü-.

fel

D

mus , pluviam: ( ferenitatem ) -nobis

l

tribue concruenzem ,. ut prazfentibus fuffici-.

f

enter adjuti, «terna fiducialius appetamus..

h

Per Dominum noftr. &c..

que

Contra ingruentes Tempefhates..

o

cefignum crucis. ( fignatecruce) fugite

t

E.

artes adverfx , vicit Leo de Tribu Juda,

[l

Radix David Titulis triumphalis :: JESUS t

Ql&

NAZARENUS 1 REX 1 JUDEORUM de-

r

fendat nos ab omnibus malis, Sanctus De-

] ni

us , Sanctus Fortis , Sanctus. & Immortalis;,

inquem credo , in quem fpero , quem fuper

$10

omnia diligo , & ob hocde fingulis peccatis

f

meis ex corde doleo? miferere nobis..

T

y-- Salvos facfervos tuos.

1 ror

&. Deusmeus Ífperantes in te.

| d

Orezazze..

j

. À D teDomine clamantes exaudi ,. & a£ris:

im

cranquillitatem nobistribue fupplicanti-.

't

ln

bus, ut qui jufté pro peccatis noftris affligimur,

mifericordià tuà przveniente ; clementiam

Eu

fendamus. A Domo.tua, quxfumus Do-

(

mine, fpirituales nequitiz repellantur;& aere-

df

PDet:

arum difcedat malignitas tempeftatum..

fs

Ghriftum Dominum :: &c.

Ts

Subtuum prafidium; ; /upra fol.. 1 90..

T

Refigna--

-

"

*

"

MISCELLANE

I)

$1*

Kefisnatio 4 voluntatem Divinam

f

VaL

tempnore adSerfitatzs.

Uf

ml

|lciffimeDomine Deus:meus, memento

quafo:, & confidera me pauperem crea-

|

o

turam tuam , te veroó Dominum & Creato-

lt

rem meunreffe. Ecceegomein zquiffimum

Pt

judicium tuum offero , & gratiffimz volun-

l

tatitux int:gre merefigno ; paratus hunc; &

alium. quemvis inimicum ,.quamdiu tibi pla-

cuerit , fuflinere: utereme ficut vis ; in tem-

u

pore & zternitate ; quidquid tu codleftis Pa-

hu

terin me & deme decreveris , facito : fic

]

E

enim im te transfufus przfto fum ; ut recie

piam é potentiffima tua manu , quidquid

five blandioris ,. five malignioris fortunae

mihi obvenire volueris,.

Vis vivam , placet vita; fi mavis motiaty

mors non difplicet , volens etiam obibo;

fi fanunm effe jubes , valeam: fi infirmumi,,

mortem.jam. contempfi ,. morbos nihil mo-

ror:fi opes largiris . accipio : repetis ; red-

do : fionoribus cumulas, manum dantis

exofculor: fi ignominiá afficis , non abhor-

reo

al

Solaris moerentem ? ridebo : malo-

vilt

rum & dolorum nubem effundis ? non me

p

terrebit imminens tempeftas

.

fi homines

amant; fi. odio: infe&tantur , nihil moror;

orabo-etiam. pro inimicis : denique fi 1rru-

antferratz: acies , ftabo in arena , & laudes

u

tuas accinam.. Quare nolo oculos habere;

nisrqui te refpiciant: nolo aures, nifi quae

P

&ibi: aufcultent.: linguam exfpuo ; niside te

Q

1]

s

*

PRECEs

$16

loquatuf : tumpatur cor , nisi te amet : ex-

cidat memoria , nisi te recolat: pereat mens;

nisi de te cogitet : nolo manus , nisi quz ti-

bi famulentur: non pedes, nisi quite que-

«

rant:; denique corpus nolo ; nisi ut tibl vi-

PCI

D

€tina cadat , imo né vitam quidem , nisi

quam tibi immolem. In fumma , ità tuus

effe volo , ut me ipfo fpoliatus ; quidquid

fum , autpoffum , tibi uni rurfus transícri-

bam. Adhzc vellenolo, & nolo nolle, nisi

(

quomodo , quando , & quantum ipfe velis;

fiot

aut nolis: fic nimirum , ut femper & ubique

d

id unicé arrideat ; quod tibi magis cogno-

l

vero placere.

f

Viciffim à te peto hoc unum : cuftodi

per

»e ab omni peccato : & non timebo mor-

hj

tem , nec infernum ; dummodo in xternum

) U

ti

me non projicias; nec deleas me de libro

; fiel

vitz, non mihi nocébit , quidquid venerit

u

tribulationis fuper me.

Ex quo fit nomen

eie

fanctum tuum , nunc & in xternum, fuper o-

lib

mnia benedictum.

hs

tip

4nte fludia Spirttás Sancdi

"

d

$n ocatto.

! fim

Eni San&te Spiritus ; reple tuorum cor-

g

da fidelium , & tui amoris in eis ignem

accende , qui per diverfitatem lingvarum.,

cunctarum gentes in unitate fidei congre-

áfü.

Y. Emitte Spiritum tuum & creabuntur.

füm

X Etrenoyabis facism tetra.

L

P

Qu

-

: MxäeEI,LANEæ;

517

i!ï l]

Ora:izc.

ätrgï;z

lr

EUS, qui corda fidelium Santi Spiri-

tüs illuftratione docuifti ; da nobis im»

UI

eodem Spiritu recta fapere , & de ejus feme

per confolatione gaudere.

Per Chriftum,s

Dominum , &c.

Wi

dnte cadem , Sancfs Thomz,

Oratzo.

C

Reator ineffabilis,qui de thefauris fapierr-

tiz tuz tres Angelorum Hierarchias an-

notáfti, & eas fuper coelum empyreum miro

ordine collocáfti , atque elegantiflime partes

Univerfi diftribuifti. Tu,inquam, qui verus

n

fons luminis , & fapientiz diceris , atque fu-

pereminens principium ; infundere digneris

fuper intellectüs mei tenebras tux radium.;

i

claritatis ; duplices, in quibus natus fum , à

me removenstenebras , peccatum fcilicec, &&

[

ignorantiam. Tuquilingvasinfantium/facis

u

f

efTe difertas, lingvam meam erudias, atque in.

labiis meis gratianr tux benedictionis infun-

das. Da mihiintelligendi acumen ,retinendi,

capaciratem , interpretandi fubtilitatem , ad-

diícendi facilitatem,loquend! gratiam copio-

Iu

fam zingreffum inftruas ; progreffum dirigas,

egreffum compleas. Per Chriftum, &c.-

Affirationes tutey fadendum..

À mihi Domine fedium tuarum affiftri-

cem fapientiam , qux mecum fit .& me-

,

eum laboret. Ut fciam , quid acceptum fi

apudte ompirempore,.

D

9

5

718

PRECES

Da Domine fervo tuo cor docile ; & ir

j

difciplinis tuis inftrue me ; ut cuftodiam ju-

$

dicia juftitie tuz..

mg—:'

Ad te Domine inclino animam meam ;

La

ignorantias measillumina ; & abfcondita...

tenebrarum detege..

Deus: meus , illumina tenebras meas, &

m

caliginem oculorum meorum: luce tuz clao.

£itatis illufttra.

«ru

Sint , óDomine! omnes Iiterarum apices;,

Mi

mei in Te amoris fyngraphz ; his adde ma-

num tuam , & fubícribe , ut ego totus tuus

m

fim, & tutotus meus.

N

Pro quovis amico , canjlmgw' "eo , jl;.

l

periore , inferiore , Patre , Matre, CSe.

deota pq/?u/atia.

j

Eus,à quo bona cun&a procedunt, &

1l

qui diligentibus Tefacis cuncta prodes-

fe, da fanulo tuo N. N. pro quo mifericor..

A

diam Tuam fupplices deprecamur , gratiam

ruam,ne unquan: à Te feparetur ,. fed pro-

M

itium Te femper Patrem ; & Deum experia-

lr

t

tur ; da illi falutem. mentis, & corporis; ut

Tetotàvirtute diligat; & quz Tibi placita:

N

funt , conftanter perficiat ;ut in charitatetua

ä

&ter

firmatus, nullis tentationibus ab ejus integri-

tate avellatur.. Per Dominum, &c.

'"Bii

BENEDICTIO MENSJ,

Al

BEncdicite.- X. Benedicite,

doti

Mané..

unl-h—-

:';ml

: X... Oculi omni

^

&l

X I

MISCELLANE.JE,

719

q

À. In tefperant Domine, & tu das efcam

PA

illorum in tempore opportuno ;

peris

n

manum tuam , & imples omne animal bes

nedictione.

H

Vc*äerh

*

Y Edent pauperes.

&. Et faturabuntur , & Iaudabunt Doz

minum , qui requirunt eum , vivent corda

eorum in fzculum fzculi.

Gloria Patri, &c. Sicut etat, &c.

Kyrie eleifon , Chrifte eleifon , Kyrie elelfon.

Pater noPrer.

X

Et né nos, &c.

À. Sed libera &c.

Üremst.

Enedic Domine nos ; & hxc tua dona,

quz de tua largitate fumus fumpturi. Per

Chriftum Dommum noftrum...

R& Amen. Jube Domine benedicere.

Ma2e..

Menfz coeleftis participes faciat ttos Rex at-

ternz glorix, B& Amen..

Y

V: fherz.

^

Tl

Ad cenam vitz xternz perducat nosRex

mern.

L

n

€ternz glorix. B.

IN MENSA. ANTE REFECTIONEM

Uxiliare mihi Domine , ut corpus meum

reficiam ad tui nominis gloriam ; in A-

motis illius unione , qui factus ! homo ad lau-

dem Patris fui coeleftis , fimili ufus eft fuftenta-

t0ne , corporísque fo;zmo.

^

Cu»a

PRECES,

f20

Cibum fumpturus.

Deus , qui paícis me à juventute mea , us-

que in fenectam & Íenium ; ne derelin-

.quas me».

E

Bibgmurus.

Sitivit anima mea ad Deum

fontem vi-

YHILS.

GRATIARUM ACTIO.

-

--

Mdnäo

-- Confiteantur tibi Domine omnia ope-

pUPrRxA

ya tua.

, X&. Et San&i tui benedicant tibi.

X OM RER 0MX LR —l — o jmm cEAUCUEES Á ts

- anet

GloriaPatri, &c.

F. eþcrz'.

a ii

y. Memoriam fecit mirabilium fuorum

E ——3À

mnifericors & miferator Dominus,

TEN

. Efcam dedittimentibus fe.

Gloria Patri; &c.

h

M

Maneé.

J

. Agimustibi gratias, Omnipotens Deus,

ro univerfis beneficiis tuis.. Qui vivis & te-

7

gnasin fzcula fzculorum.

Ó

X.Amen.

f

Vej]:eri,

Ü

" Benedictus Deusin donis fuis ,, & fan&ue

wC(

in omnibus operibus fuis.

Q'Lli ViVit &-few

gnat in fxcula fzculorum. ;

R. Amehf.

t

Laudate Dominum,&c. Gloria; &c.

À

Kyrie eliifon , Chrifte eleifon, Kyrieeleifon.

i

Pater nofter , &c.

2

y.Es

MiSCELEANE K

ii

Y-. Etne nos inducas intentationemi.'

l t

LE

&. Sedlibera nos à malo.

Y-. Difperfit ; dedit pauperibus.

X. Et juftitia ejus manet in feculum fzculi.

1l

. Benedicam Dominum in omni tempore,

&. Semper laus ejusin óre meo.

X.InDomino laudabitur anima mea,

EK. Audiant manfveti, & letentur..

. Magnificate Dominum mecum;

. Et exaltemus nomen ejus in idipfum.

. Sit nomen Domini benedictum...

&. Ex hoc unnc, & ufquein fzculum.;.

Oremsius.

Etribuere dignareDomine omnibusno-

L

bis bona facientibus propter nomen tu-

üm vitam ztefnam..,

Refb. Amen.

Verf. Benedicamus Domino.

Re(). Deo gratias.

Ferf. Et fidelium animz per mifericordiam

J

Dei requiefcantin

p.ace..,

/

Re/þ. Amen.

Pater nofter. otum fecrer2,

Verf. Deus det nobis fuam pacem.

Reff. Amen.

Colloguium [eu Recreatio poff menfam.

ïl

One Domine, cuftodiam ori meo , & 0o-

ftium circumftantiz labiis meis; non de-

clinet cor meum in verba malitiz.

Adfis mihi Domine Deus meus , qui dixi-

i

fti , ubi funt duo vel tresin nomine meo,ibi

fum in medio eoram.

lr

CON-

'PRECES

j22

CONGREGATIONIS

PRINCIPIUM.

f

Veni San&e Spiritus ; &c. fol. 516. Vel fe-

guemr,

yi

HTMNUS.

Eni Creator Spiritus;

[

.* Mentestuorum vifita,

Ti

Imple fupernà gratiá

N

-Quxtu creáfü , pectora.

iT

ui diceris Paraclitus ;

Ü

Altiffimi donum Dei;

Fons vivus ; ignis, charitas,

Etfpiritualis unctio.

TuSeptiformis munere ;

K

Digitus paternz dexterz ;

fur

Turite promiffum Patris

Sermone ditans guttura.

nu

Accende Iumen fenfibus,

Infundeamorem cordibus;

Vi

In&rma noftri corporis ;

fa

Virtute firmans perpeti.

M.

Hoftem repellas longiüs ;

Pacémque dones protinus;

h

Du&tore ficte prxvió ;

n

Vitemus omne tnoxiunLs.

h

Per te fciamus, da, Patrem

Fv(

Nofcamus;atque Filium;

Téque utriufque Spiritum;

j

jl

Credamus omni tempore.

DEO Patri fit gloria;

PR

EtFilio,qui à mortuis

Sut-

MiIscELLANEA,

$3

J

Surrexit; ac Paraclito ;

In fzculorum fzcula ; , Amen.,

Kyrie eleifon , Chrifteeleifon , Kyrie eleifon.

Pater nofter &c.

Verf. Et nénos, &c.

Vof. Emittefpiritum tuum, & crea

buntur. |

Ref). Et renovabis faciem terrz.

Verf. Memento Congregationis tuz.

Refp. Quam poffedifti ab initio.

V«f. Domine exaudi orationem meamt.

Refp. Et clamor meus ad te veniat.

Orenus:

Entes noftras , quefumus Domine, lu-

mine tuz claritatis illuftra , utprovide-

re poffimus , qux agenda funt, & quz recta

funt,agerevaleamus. Per Chriftum Domi-

num,&c. R. Amen.

Finis Congregatioums

Kyrie eleifon ; Chrifte eleifon , Kyrie eleifom,

4

Pater nofter.

Vesj. Et nénos inducasin tentationem,

Ref. Sedlibera nos à malo.

Vof. Confitma hoc Deus; quod operatus es

in nobis.

Refp. A templo fancto tuo, quod eft in Hie-

rufalem.

Vof. Domine exaudi orationem meam.

Refp. Et clamor meus ad te veniat.

Qremts,

Ræ&a nobis

quefumus Domine auxili-

um gratia tuz , ut qua te auctorefaciert-

&

p

PgercES

$24

s

da cognovimus, te operante impleamus. Per

Chriftum, &c.

gn

Retribuere dignare, Domine, Benefacto-

fibus noftris, vivis, atque defunctis, vitam

zternam. &. Àmen..

L

ZAnte Lechionem jþiritualcm.

Oquere Domine, quia audit fervus tuus,

L

p

Eloquia tua ; eloquia cafta , argentum

T

igne examinatum,.

ftui

In ipfa Ler?ion?.

Da , quod jubes; & jube , quod vis,

Poff Leciionem.

m

Enedictus es Domine Deus meus , quiil-

L lumináfti tenebras meas , & docuifti me

facere voluntatem tuam, Confirma hoc,quod

infpirare & operari in me dignatus es Deus

1

cordis mei, & pars mea in xternum.

T

1

Ad pulfam campane Matutinum , Meridia-

t

"um , C Ve/þertinzm.

Is

Angelus Domini nunciavit Mariz, & conce-

pit de SpirituSancto. Ave Maria.

Ecce ancilla Domini , fiat mihi fecundüm,

l

verbum tuum. Ave Maria.

ii

Et Verbum Caro factum eft , & habitavitin

A

nobis AveMaria.

Doi

y. Ora pro nobis , &c.

pro

Oremmit,

&

lRatiam tuam,; quzfumus Domine, men-

K

Q

tibus noftris infunde , ut qui Angelo

nunciante Chrifti Filii tui Incarnatiosems

£ognovünus ; per Paíhonem ejus & Crucem

MISCELLANEJE;

$25

"

"

zd Refurre&tionis gloriam

perducamur. Per

z

eundem Chriftum, &c.

Ve[]ei. De prefundis, &c. 4 fap. fo!. 170.

Orar. . Fidelium Deus, &c.f?/. 436.

£Quod etiam ia tran[ftu Cemiterii dici potesf.

]

44 migreffóm Tempii.

Domine in multitudine mifericordiz tux

introibo in domum tuam , adorabo ad

Templum fanc&um tuum , & conftebor no-

snini tuo.

In a[perffoue aqua benedita.

Afperge me Domine hyffopo ; & munda-

bor ; lavabis me; & fuper nivem dealbabor.

Oratio,

M

"nte recttationem Officit.

Ctiones noftras quxfumus , Domine,

afpirando prxveni, & adjuvando profc-

7

quere, ut cuncta noftra oratio & operatio à

tefemperincipiat ; & per. te coepta finiatur,

)

Per Chriftum, &c.

: Peff Officium.

S

Ufcipe clementiffime Deus , precibus &

meritis B. Mariz femper Virginis , & om-

!

nium Sanctorum tuorum , officium fervitutis

noftrz , & fi quid dignum laude egimus,

propitius refpice, & quod negligenter actuns

eft , clementer ignofce.

(Ei in Trinicate,

[i6

perfe&ta vivis & regnas Deus per omnia fz-

nj

cula fzculorum , Amen.

Domo egreffvrut.

(l

& fe-

j

Ias tuas Domage demoxüïra mihi

:

d

&uitas

$26

PRrcESs

g

mitas tuas edoce me ; perfice greffus me-

os in femitis tuis ; ut£ non moveantur ve-

k

£igia mea.

Inter aumbulandum.

I afcendero in colum , tu illic es; fide-

fcendero in infernum , ades.

(fb/l.

Ingreffurus domum aliesam..

Ifità , quefumus Domine; habitationem

ilam, & omnes infidias inimici ab ca

longé repelle ;

Angeli tui fancti habitento

Et bene-

lN

inea,qui nosin pace cuftodiant.

dictio tua fit fuper nos femper.

Per Chri-

f&um , &c.

(

ConCerfiturus cum proxao.

Emo poteft venire adte, nisi tutraxeris

eum. Trahe nos poft te; curremus in

edorem ungventorum tuorum.

Dum ludiz.

d

Dhzreatlingva mea faucibus meis , fi

Àn

non meminero tui Deus in principio lz-

l

titiz mez.

'VC:

W

Si pulchra Szdet.

W

Cce tu pulcher es, dile&te mi ; & decorue.

E

Exte,perte; &in te funt omnia,Deus

meus, & omnia.

BI

Cim mala percipis.

On eft malum in civitate, quod non fe-

cit Dominus.

(ed

Hzc eft voluntas Dei«, fanctificatio noüi*g.

$i

MIsSCcELLANER,

$27

Sibona de manu Dei accepimus , mala quarc

non accxplamus 2

Ex te, perte, &c.

E

Rediturus, ad ingrejfrem domis,

Vis mihi det te Fratrem meum, fugen-

E

tem ubera matris mea ; ut inveniam FG

Íolum hic.

Exte, perte ; &c.

Dum pul/atur ad offium.

Ntra Domine in animam ferl tulte

Exte , perte; &c.

E/eemaþnam facturus,

Vod uni ex meis minimis feciftis , mihi

feciftis,

Ex te, perte , &c.

Coxura defiderium placendi bominibur.

I hominibus placerem, Chn(h fervus nof

9

effem.;,

Amicitia hujus mundi inimica eft DE O.

AC. l.

Crédotibi Domine mi , & in tefpero , ac to-«

to cordete diligo.

"i

Contra aSaritzam.

üs eft dare quàm accipere.

BEau

