Mnipotens & mitiffime Deus, qui bea-

facyl

9.

tum Jofeph ,

juftum , Filium. David,

T C0l

beata

S. j"ö SEPHI.

2j I

13

beate Marie Virgini, tux Matri , Sponfum

providifti , & tuum Nutricium elegifti , da

quzfumus,, ut ejus precibus & meritis ; Ece

clefiatua tranquillà pace lxtetur ; & ad per-

hs

petuz vifionis tux confolationem perducasur.

)

ui vivis, &c-.

/

j

Y'- Ora pro nobis beatiffime Jofeph.

X&.Ut digni efficiamur

! promifïionibus.

0s

Chrifti.

-srq OU O.A

Oratzó.

"Irginum Cuftos & Pater fancte Tofephe ;

' cujus fideli cuftodix , ipfa Innocentia

li

Chriftus Jefus , & Virgo virginum Maria,

.

— —— —

inm terris commiffa fuit

?

te per utrumque

chariffimum pignus tuum, Jefum , & Ma-

|

J

tiam, obfecro & obteftor, ut me ab omni

l

If

I

immunditia prxfervatum , mente intamina-

t3, puro corde, & caíto corpore , Jrsu &

Marie femper facias caftifümé famulari;

Amen.

lao

"ia pro Animt

&$. Corporé parität:

conferoanda.,

Sanctiffime Jofephe, NutritizJefu Chri-

O

fti , ego humillimus clienstuus , animi

,*m.ï.&

N

& corporis mei caftitatem fingulariter tibi

commendo ; & rogo te per paternam Je-

(

fu cuftodiam , & puritatem tuam , ut me ei-

dem Jefu Chrifto Filio tuo , & Agno imma-

culato , ejásque vigilantifmz Matri; im-

maculatifimeque virginum Virgini ; Ma-

US)?*V

j

Is

rix commendare digneris, & ab omni gra-

l

b

viore

Af2

Cuþrus

viore peccato cuftodire.

Né permittas me

U

ullà unquam impuritatis labe foedari

fed

'€üm primüm intentatione ; & peccandi pe-

(

riculo conftitutum me videbis , abige pro-

Ti

€ul à corde meo cogitationes ; & affectus

!

omnes immundos , & injectà memorià zter-

yï

nitatis , & Chrifti Crucifixi imprime mihi

T*xl

medullitus ó mi Jofephe , fenfumtimoris Do-

tll

W

mini, & diviniamoris in meignem accende,

Amqmen.

k

0i

o

d

j ho a

s

CXXOE r

n

foeenporoc

hi

SANCTAÀA ANNAE

jrittm t

MATRIS B. V. M.

i

y t

Lul

li

OFFICIUM PARVUM

$. AïlzfeNA,

j l

AD MATUTINUM.

Dr

]Esus,ManRrA, ANNA.

?. Omine labia mea aperies.

Et os meum annuntiabit laudem

xXx.

F)n

tuam.

d A

Y. Deusin adjutorium meum intende;-

À. Dominead adjuvandum me feftina.

GloriaPatri, & Filio., &c.

HTMNUS.

AUR

Gloriofa Domina .

De cujus Virgo . genere ;

Cocli regentem culmina ,.

Eg&avitfacm ubere,.

Quod

S. ANN AE

|

253

'«'ïf—":ï? ?

Quod Evatriftis abftulit ,

Redditur partu Filiz ,

ux dum falutem protulit;

Cali feneftra facta eft.

Tu Regis alti gratiam

Depofce , atque veniam ;

Memoriam colentibus;

u

Tuz perrennis glorix.

Gloria tibi Domine ,

Ex Annz nate germine

Cum Patre , & (ancto Spiritu ;

'I(':?fr

In fempiterna fzcula , Amen..

At; Calefte beneficium introivit in Ats-

nam, dequanobisnata es B. V..Maria,

. Ora pro nobis fancta Anna.

T

.. Ut digni efficiamur promifhionibus.

Chrifli.

Ovemzas..

E

I-

us , qui B. Annztantam gratiam cot-

D

ferre dignatuses , ut Genitricisunigenitt

Filii tui Mater effici mereretur: concede pro-

pitius, ut cujus memoriam veneramur in ter-

hum

ris , ejus apudte patrociniisadjuvemur in coe-

lis.. Pereusdem Dominunm, &c.

;

ÁD PRIMA M.

»

]ssus, Manri4 , ANNA.

Y'. Deus in adjutorium, &c.. 4 up; in Mat;.

HTMNUS..

Lara diei gaudia,

l)

Modulatur Ecclefia

I

(ui

Cu;m*u $

af4

In Ánha Chrifti famula »

a*

*

Pandes ceeli miracula.

, fetit

äloria tibi Domine ,. &c.

hr

Ant. Coslefte beneficium, &c.

purt?

y'. Ora pro nobis , &c.

h

Qrat. Dcus qui B. Annz; &c.

hrz .

AD TERTIA M.

j t

Jzsus, MARrIA, AyNA.

Y-. Deusin adjutorium , &c.

|

L ingt

HTMNWUS.

'[;4: Das

Lma Regum progenies ;

À

Et Sacerdotum foboles ,

L

W

Stirpem illuftrem Patribus ;

il Dasit

Suis ornavit actibus.

€loria tibi Domine, &c.

Zat. Colefte beneficium ; &c;

X

Y. Ora pro nobis, &c.

10

Orat. DeusquiB. Annz , &c.

AD.SEXT A. M.

lt ]f/;

Qgrc

JEsus, ManRra, ANNA.

r

Y-- Deusin adjutorium, &c.

H1MNUS.

hu

Qg:mt

:

Upta Dei judició ,.

los]

Fideli matrimonio ,

^

Juxta verbum Angelicum -

l

lm

Fructum concepit coelicum.

Is

€loria tibi Domine, &c,

'h n

y. Ora pro nobis, &c..

m

Orat. Deusqui B. Annz , &c.

lg

C

A D. NONAM.

Jssus, Man14A, ANNA.

,r!nr. (

Y. Deus in adjutorium , &c.

l Ol'a Í

HTM-

li, D

]

.B.NWAZ

^ af

HTMNlUS.

&

**

N féecunda pro tempore;

I

Prope marcefcens corpore ;

Decreto Patris Iuminum ,

Parit Reginam Virginum.

Gloria tibi Domine, &c.

Z4nt.. Colefte beneficium , &€..

Y. Ora pro nobis, &c..

Or«t.. Deusqui B. Annz ; &c.

AD VESPERAS.

JEsus, MaRIA, ÀÁNNAe

Y-. Deus in Adjutorium , &c.

HTMNUS.

, Nna pia Mater ave

Cujus nomen eft füave;

Anna fonat gratiam.

Áve Jeffe radix florens;

Quz cceleftes das odores ;

Perennem fragrantiam,

Ave parens ftellz. maris ;

Quamtu nuptam contemplaris ;

Regis Regum Filio.

Tu,quz fola meruifti

Parens effe. Matris Chrifli ,

Preces noftras fufcipe.

Tu nos Matri , atque Patri ;

Regi,ac Reginz poli,

Commendare non. deíine.

4fnt.. Collefte beneficium , &c.

M

". Ora pro nobis, &c.

"

Orat.. Deus, qui B. Annz , &c.

)

AD

.

zfai 4 CurTus

s

AD COMPLETORIUM.

'*'ilus m

L

Triité

jzsus, MaR1A, ANNA-

l ufæa An(

Verf. Converte nos Deus falutaris noftet.

n

Reff. Etaverte iram tuam à nobis.

m

l

Ve;f. Deusin adjutorium ; &c.

HTMNUS,.

l

Btentu fux' Filiz,

Mariz plenz gratiz ,

)

Nobis Authorem omniunm

g n

Reddat Anna propitium.

r

Gloria tibi Domine,

!

At

$!

Ex Anfix nate germine,

m M

Cum Patre & Sando Spititu;

j uf

Infempitetna fzcula, Amen.

j A g

"lut. Calefte beneficium, &c.

$, Annt (

Verf. Orapro nobis, &c.

nfi

Ora:. Deus , qui B. Annz, &c.

14

if

AUA )

COMMENDA TIO.

As horas canonicas cum devotione

i

T

Dixi fanéta Anna tul ratione ,

"—

Lit fis mihi prxfens mortis in agone;

pl

Et vivamus jugiter in ccli regione,;

l

Amen.

LITANIE,

J

^nf

W

DE $. ANNA MATRE

B. V. MARLE,

n

. m 'n

Trie eleifon , Chrifte eleifon , Kyrie eleif.

: Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

jmna f

Miferere nobis.

Pater decoelis Deus,

jnna Y

Kili Redemptor mundi Deus,

Maf.

«-*-Ilna X

Sgi-

S. ANNAE,

257

Mif.

h

$piritus fancte Deus ,

S;, Trinitas unus Deus ;

Mif,

ii

Sáncta Anna ,

Orapro nobis.

S. Anna Matet Mariz Virginis,

^

.

Anna fponfa Joachim ;

*

Anna focrus Jofeph ,

.

Anna Arca Noé,

.

Anna Arca foderis.

4

Anna mons Oreb ,

,

Anna radix Jeffe ,

. Anna arbor bona ;

.

Anna vitis fructifera $

h

Anna Regali ex progenie orta ;

.

Anna lxtitia Angelorum ,'

*

Anna proles Patriarcharum ;

«

Anna oraculum Prophetarum ;

€ C^ C5 C5 CA C5 CO5 C^ &6 C^ C5 C^ C5

*

Anna gloria Sacerdotum & Levita-

rum

D

Anna nubes forida,

l

j

*

Anna nubes candida ,

QCKOREERS f

.

*rqou o1d vig

Qnt

Anna vas plenum gratiz ,

*

Anna fpeculum obedientiz,

;egione,'

.

Anna fpeculum patientiz ;

Qa O5 O5 C5 &5 C^

.

Anna fpeculum mifericordiz ;

.

Anna fpeculum devotionis;

.

Anna propugnaculum Ecclefiz ;

T

€^ O^ C5

.

Anna refugium peccatorum ,

.

Anna auxilium Chriftianorum ;

.

Anna liberatio captivorum ;.

:Wkþ

*

Anna folatium Conjugatcorum ,

*

Anna Mater viduarum ,

iiereri-ïi

€»5 C5 C» t^ C^

[2

Anna Mattona Virginum y

S. Aæ» ;

-

-CULTUS

258

$. Anna portusfalutis naufragantium, )

m

"í

S. Anna via peregrinorum , .

N

S. Anna medicina infirmorum ;.

h

S. Anna fanitas languentium ;

w

Dc

S. Annalumen coecorum ,

$.Anna lingva mutorum ,

S. Anna auris furdorum ,

'Stqou 0o1d v1Q

S. Anna confolatrix afllictorum ;

j

S. Anna auxiliatrix omnium ad te claman-

*

tium.

]

ora pro nobis.

D

Agnus Dei , quitollis: &c.

M

fï??

Ve:f. Dilexit Dominus fanctam Annam.

'IQTQ

Re[j. Et amatorfactus eft formz illius.

W um

Oratto,

i bn

Mniþotens fempiterne Deus , qui B.

.'i'*r

Annam in Genitricis unigeniti Filii tui

?

n

m

atrem eligere dignatus es: concede propi-

li

4

us , ut, qui ejus commemorationem fideli

Ü

devotionerecolimus , ipfius meritis, zterna

Per Dominum

itz fuffragia confequamur.

nofrum, &c.

|N

UE

(a

SOEEILLIIS

AU

E

, ANGELI CUSTODIS,

n

n

J*E

M

M I

ALIORUMQVE TUTELARIUM

Pïhm

SPIRITUUM.

hl

R iu

& AN

GELI CUSTODIS

-

Tl

OFFICIUM PARVUM

) T

QRA-

S. ANnc, Cusr.

259

L- 1

ORATIO PR/EPARATORIA

-o

[

|

ANTE OFFICIIIM DICENDA.

Fus, cujus providentia humano generi

xX

fupernorum Spirituum præfidxurn fubmi-

-—

Riftrat ; concede , ut Angelum mez cu.;.,

&i

m PT

Srcaoxx

ftodiz deputatum ,

ità valeam his preci

m

E

a

EL

I

venerari; ut ejus protectione merear ub

at f

[

defendi.

Per Chriftum Dommum noPcrum

T1001S

Amen

ä

A D MATUTINUM

J

SAn&e AngeleDei, qui cuftos es mei » or

pro me.

Verf- Domine labia mea aperies ;

M

Re[j. Ec os meum annuntiabit laudem tua;

Vzf. Deusin adjutorium meum intende.

Refb. Domine ad adjuvandum me feftina.

D

l

Gloria Patri ; &c. Alleluja. Vel' Laus tl

Domine; Rex xternz gloriz. ..

lia

ninut

HTMNUS

Ovo lucis exordio,

O Cuftos mi dulciffime&

21

Coecam mentis cali

£1

d

Tuo fplendore dxfcute :

Et me divina monita:

Benignus femper edoé

e

J

V

V

4fat. Écce ego . mitto Angelu

n

N

qui precedat te , & cuftodiat in via,

d

troducat in locum , quem paravi j ; obfe

A

eum,; & audi vocem ejus.

(j

Verf. Tà confpectu Angelorum pfaham txbx,

Deus Ineus.

[

D

[

Reg.

u

560

Currus

]

Refp . Adorabo ad-templum fanctum tuum ;

& confitebor nomini tuo Domine;

ff

»m

l

Orevise.

l

Eus, qui ineffabili providentià fanctog

ä

Ü

D

Angelostuosad noftram cuftodiam mite

tere.dignaris: largirefupplicibustuis ; ut eo-

rumfemper protectione defendi, & zxterná

Per Dominum nofirum

focietate gaudere.

. Jefüm Chriftum Filinm tuum, &c,

AD PRIMAM.

Offert. Sanéte Angele Dei, &c.

|

— Y Deusinadjutorium ; &c.

. Gloria Patri & Filio, &c. Alleluja.

j "JI x

fT

HTMNIS..

[j

! CW-

Eas preces & lachrymas,

il

Fidus é colo nuncius,

(ui

Quamvis indignas excipe,

i

*

Es

€t: füummo Patri tfadito:

Culpifque meis debitas

upplex poenas avertito.

Ál

a

d5

Data funt ei incenfa , ut adoferet

te altare aureum ; & afcendit fumug

3

"ID

gm de manu Angeli'in confpectu

L

Iminl.

erf.

confpectu Angelorum , &c.

Wi

[

eus , qui ineffabili , &c.

u

o x

'AD TERTIAM,

-g')

.l:s/?

4::4- San&e AngeleDei, &c,

170

CY

- Feif. Deus in adjutorium ; &c,

Tf»/ De

g&loria Pati; &c

4 Glori

RT Ms

g

!

S. ANc, CusrT

26t

i

HTMNUS.

"

l

j

1

Füicum;, clementiflime,

Favore tuo recrea:

Ad virtutis officia ;

li N

VA

Setnifopitum excita :

, Ia

Cüm fancto mens in opere

finn

Nutárit , promptus adjuva.

Votum

4d2t. Reverfus eft Angelus ; qux loqueba-

turin me , & fufcitavit me quafi virum; qu:

fufcitatur de fomno fuo.

V«;f. In confpectu Angelorum , &c,

—— Á m

Orat. Deus, qui ineffabili; &e.

AD SEXTAM.

Iu(utat Sancte AngeleDei, &c.

Verf. Deusin adjutorium , &c.

Gloria Patri, &Filio, &c. allelu;:.

HTMNUS.

Iffolve mentis glaciem ;

D

Frange cordis duritiem ;

Ts

Pecc*m oppr effum onere

rezfenti manu fubleva:

d

A coli errantem femita ;

:l

MW

t fumx

Ad coli viam revoca.

ut cufto

onï eu

4nt. Angelisfuis mandavit dete;

diant te in omnibus viis tuis ; in manib

NI

B

eu

x

i

portabuntte, n6 forté. offendas. ad la;

pedem tuum, Ve:f In confpe&u " &;c.

AE

Orar. Deus, quiineffabili , &c.

AD NONAM.

e?g&

"trcet. San&te Angele Dei ; &c.

Verf. Deus in adjutorium , &c,

Gloria Pati , alleluja.

j

HTMe

)

M

5

462

Currus

|

I;' CUW

s

HTMNUS.

/

f:zreft

Nvictáà tua. dexterá

a

Contunde vires demonis;

Jult

Carnis retunde fomitem,

Mundi frange fuperbiam;

:

lit tuo füb przfidio

|ti

j

Vic&or ab hofte redeam.

ha

Mfnt. Benedictus Deus meus , qui mifit An-

V

LU

gelum fuum , & conclufit ora Leonum, &

Y

. pDon nocuerunt mihi.

l:

Ferf. In confpe&u &c.

m

j t

Omt.

eus qui ineffabili , &c.

AD VESPERA S.

gt

H

Ca/?zgat. Sanc&te AngeleDei , &c.

n

Fefj. Deus in adjutorium, &c.

n

-Gloria Patri & Filio, &c. alleluja.

;0] 19 TT

HTMNUS.

im

, t

Lagelló pigrum excita

4 Ub

t

F

Et reluctantem increpa ;

Vitz labentis terminum

(0

iv

In mentém fxpe revoca:

h

hs

In vitz brevi fpatio,

n

J

lN

RP

Solertiorem facito.

r

iT

Ü

1jph. Et nunc Domine , Dominator

n

À O

orum , mitte Angelum fanóum tuum

l

ante nos, in timore & tremore magnitu-

u hn

brachii tui.

uüä n L

£rf- In confpectu Angelorum, &c.

IN

Orat. Deus, qui ineffabili, &c.

lp

"'AD COMPLETORIUM.

"tnfi

- Tectur. Sancte Angele Dei, qui cuftos es mex,

1 Wdh I

. fra pro me.

Vetf '

*

$, ANGc, Cusr.

164

|. Ferf. Converte nos Deusfalutaris nofter,

Refp. Etaverteiramtuam à nobis.

Verf. Deusin adjutorium , &c.

GloriaPatri & Filio , &c. alleluja.

HTMNIUS

N pugna mortis ultima

Adíis mihi fortiffime ;

At

Peracta demum fragili

Vitá, Ductor amabilis;

n) 5(-

Me protinus athereis

Infer benigné fedibus.

Alst. Vivit Dominus quoniam cuftodivre

fne angelus ejus , & hinc euntem , & ibi

* commorantem , & inde huc revertentem,

|

& non permifit meDominus ancillam fuam

comqumarl.

Ferf. Yn confpe&u Angelo-

rum, &c.

Es

Ora/. Deus quiineffabili , &e.

COMMENDATIO

H

As horas Angelicas cum devotiotte,

Tibi Chrifte, offerimus, pia ratione ,

Ut cuftodis Angeli inrerceffione,

fl

A

Sis nobis folatium mortis in agone,

m u

"

Aqmen.

n&i Angeli cuftodes noftri , defendlta

my SA

110S in pl'ællO ; ut non pereamus m tre

J

! mendo judicio , Amen.

Angele Dei , qui cuftos es mex, me ub:

commiffum pietatefuperná, hodie tllumma,

u

Wr cuftodi , rege, & guberna ; Amere

Or4lif:

WF

4

2654

Currus .

Oratio.

z

TODEM.

AD $. ANGELUM CliS

U

Bfecro te AngeliceSpiritus, cui ego in-

O

u

u

dignus peccator ad providendum com-

miffus fum , ut indefinenter protegas, de-

g

Wi

fendas, mundes , munias me ab ofni in-

p

curíu diaboli, vigilantem; dormientem, ac

ii

l

l

T

ubicunque fuero, Repelle à me per virtu-

j

-

fil

tem S. Crucis omnemtentationem fatanz , &

quod mea non exigunt merita , tuis precibus

s (

obtíne apud altiffimum Judicem ; ut nihillo-

z t

tl

giin me habeat. Cümque per abrupta vitio-

rum me deviáffe videris, per femitas juftitize

tU

adSalvatorem meum reducere mefatagas. Et

hr

in quacunque tribulatione vel anguflia me

effe perfpexeris , auxilium Dei Omnipoten-

RI

tis; tuo obtentu , & precamine mihi adeffe

TAT

fentiam.

Precorte mi cuftos, fi fieri poteft,

|

TE A

notum mihi facias finem meum , diémque

obitus mei. Et cum de corpore ductus fuero ,

no

rmittas me à maligno fpiritu terreri ;

E

(

nequein foveam defperationisdeduci. Non

dimittas me Angelice Spiritus, donecad vifio-

!

m

*

nem ipfus Conditoris mei perducas me»,

"

i

^

uïX:E)'

NU

*ubifimulego pro opere, & tu pro cuftodia ;

unà cum beatifhma Dei Genitrice Maria,

& omnibus

x

:

:

letemür. -

San&iüsf,þ pomino adjuvante;

Mu

tl V

Fef. Glotiofus appatuifti in confþe&u Do-

mini.

1 a

0 À

Feff. Propterea d;cgrem induit te Deus.

m

fe

Or«tio.

"ub

'

S.A NG, CusT.

26$

:

Oratzo,

,

TOA

O

Mnipotens & mifericors Deus , qui ho-

!

Ut (

minem ad imaginem tuam formáfti , &

ei Ángelum, & corporis & animz cuftodem

gt

tribuiffi ; concede propitius , Angelo mihi de-

ii

putato tantum honorem impendere, ut me

ET

[

sua protectione vivificet , & defendat ab om-

L l

ni incurfione diaboli , vigilantem , dormien-

uz

tem , orantem , ac divinis officiistibifervien-

prec

tem ; omnibus horis ac momentis , nec non

nibll

in hora deceffionis mez angelos malos à

ptaviüæ*

me depellat, bonósque mihi aífociet , & ani-

Je

mam meam ad te ( qui veré paradifus es ) feli.-

u)

eiter perducat. Per Dominum noftrum, &c.

1gu?i1:;f

PULCHERRIME PROTE.

STATIONES QVINQVE, DIRE.

u

CTJE AD ANGELUM CUSTODEM,

fit

CowPosrrE

i

MM

À, $. CAROLO BORRO-

j v

M/JEO PRO PR/EPARATIONE

s Tj

ÀD FELICEM ET SANCTAM MORTEM

OREUNDAM ; QUOTIBIE DICENDAR.

Y

PROTESTATIO I.

g

]

N nomine fanctiffimze Trinitatis : Rätris,

Filü, & Spiritüs fan&ti: ego infelix , &

k

mifer peccator N. proteftor in prafentia

tua; Ó AngeleDei, affignate mihi à divina

ld

LU

Majcítate pro ductore, cüm primüm natus

i

um;

w

Currus

266

. fum: velle, & defiderare me mori in ea

fola ,

l,[[lmz fl!

" PW

vera & CatholicaFide , quamfancta Roma-

um

na, & Apoftolica tenet; & profitetur Eccle-

fia, &in quaomnes Sancti quotquot fuerunt

yil

g'mïi"w"

unquam, ufpiam mortuifunt: nec defidero

diutiüs vivere, quàm placeat Deo meo , cui

Ar;,ïl"»'

|

omnem meam voluntatem integre ; & exto-

"

to fubjicio.

t

gt

" PROTESTATIO II.

j

«t

Roteftor etiam, ó Angele Dei , defidera«

P

re & velle me , füb tua fancta cuftodia , ac

r

äïüfü!tlm

prote&tione , difcedere ex hac vita, cum fpe

divinx mifericordix , finé ulla titubationcin

jj du

jnvhta

fide, non obftante quacunque multitudine

certo

&i

éc gravitate peccatorum meorum :

fciens, ac firmiffimé credens , etiam unam

]

x.l

folam guttam pretiofiffimi fangvinis Domi-

M

Doi)

ni noftri Jesu Chrifti, fufficientem futuram

hr d

:ï

fuiffe, non folüm ut me falvaret, fed uni-

n T

. verfum etiam genus humanum , quin & mille

um

mundos: fi ita placitum fuiffet divinz fux

am]

Majeftati.

t

PROTESTATIO III.

lf;fxin

Imiliter proteftor , 6 Angele fancte ; pe-

jeyts

S

c d

,. 5 -

tere me ex intimo corde , participem fie-

D

ri mifericordiz Redemptoris , Domini mei

ii 1

Jssu , remiffionémque omnium peccato-

Lal

rum meorum confequi : fciens , quod ipfe

nttplo

eam nulli peccatori quantumvis gravi &

"m

abominabili , neget ; ritecontrito & con-

ii

& propter merita ama-

riffimx

älxum l

fedo , idqge per

|

-

. $. ÀncG, Cus;x;.

267

ufoh,ï

xiffimz fuz paffionis, & mortis , & virtu-

li

tem prztiefiffimi Sangvinis fui pro me indi-

r

gniffimo in lign

[6)

jrucis copiosé effufi; per

hi

merita demum fa

Á

ifimz Matris fuz, Vir-

klin

ginísque Marix ; & omnium Sanctorum ; &

M

Angelorum.

IT

PROTESTATIO IV.

I

Terum proteftor , fanctiffime mi Cuftos ,

fupplicare me divinz pietati, ut dignetur

t

mereciperein numerum eorum , quos ab x-

hd

terno przdeftinavitin fuam gloriam : etiamfi

niy

Oporteret me pati ob peccata mea in purgato«

of

xio ad noviffimum uíque judicii diem , dum-

gt

modo tandem per ipfiusinfinitam mifericor-

- (

"i

diam , confequar vitam zternam.

ii

PROTESTATIO ULTIMA,

Vi

ff

i

An&iffime & vigilantiflime Cuftos; proz

11

]«

?teftor demum , conftituere me te Procu-

ratorem Teftamenti , ultimzque voluntatis

N

u

animz mez , ad impetrandum mihi à Do-

T

mino meo Jssu tres gratias.

Prima eft, ut

mihi donet unum folüm lacrymofum füfpi-

rium , ex infinitis illis , qux habuit ipfe ;;

ür

dum per tres horas vivus fuit in Cruce, quo-

Eem

rum efficacià & virtute , mitigentur lacry-

j* mabiles illi fingultus , cordísque preffurae

(

& anguflix , quibus in hora mortis aflligar.

2

r

.Etutgloriofiffhima Mater Dei Matia , digne-

p

tur me vel unico etiam afpectu , ex iis ; quos

j

ipfa fub Cruce ftans habuit , defigendo in;

/

"a

upgicum Eilumfuum virgíneos oculos ; fu-

p

M 3

fcipiende

.

!

* Cu LTUS

2698

P

t

Ícipiendo me in eorum numerum , qui ejus

precibus , & meritis in die judicii obtinebunt

Eul

falutem & vitam fempiternam.

Altera gra-

i

tia eft, ut tu , fidiffime Cuftos meus, in illa

"

potiffimüm hora mihi fuccurras, quando ani-

ma mea feparabitur à corpore meo , ut inve-

W

niam benignum Judicem, meritó flagrantiffi-

m:z illius charitatis , quà paternum ipfius pe-

€us in cruce fuit inflammatum pro falute

PGCCHEOFHITI.

llltima demum gratia eft, ut

g

ü

£uidem piiffime Cuftos meus , animam meam

tibi habeas commendatam , eámque de erga-

lil

ftulo corporis egrefíam , dexterx tux poten-

Y

£ià, Redemptori meo offeras ; ut eum unaà

tecum: & Sanctis omnibus , in ccli gaudiis

W

N

Q

videam , perfecté amem , eóque zternaliter

fruar , cui fit [aus ; honor & gloriain omneta

Pa

eternitatem , Amen.

La

iusda

J

w T

COMMENDATIO AC PRO-

Vr

TESTATIO AD S. ANGELUM CU-

!

lURv

Va

1

STODEM . MANÉ QUOTIDIE FA-

I?[

CIENDA.

[

N

u

:k

ld

Eatiffime mi Angele Cuftos, ego quam-

UM

D

vis tuà facra cuftodià indignifhimus,

l AW

$mpulfus tamen eximià charitate tuá , &

j

th«

!

zeló illo, quem habes erga falutem animzx

—

AT

mez. eligote hodie in prafentia totius cu-

l

A fmgr

rie coeleftis,pro (ingulari Protectore & Ad-

l

bi ad

Ang

n g(

vocato mco,j firmitérque propono , ti

IROI-

!

S, ANG. C u.s " 4-fa,69

W u

mortem ufque fideliterfemperobedire. Ob-

fecro te igitur pergloriamillam ; quà in coclo

jam fruetis , utacceptes hoc propofitum me-

um, & gratum habeas fincerum hunc affe-

n

d

&um erga te meum: adfis mihiin omnibus co--

IE I

n

gitationibus, verbis, & operibus meis , wt.

/

puriffimos oculos tuos nunquam offendam ,

lls

hi

At

neque divinam Majeftatem ad juftam contra

meiram accendam. . Adfis mihi femper ; nee

du

deferas mein hora mortis mez, Amen.

j

Gd

Mp

eri

LITANLE BREVES.

ii

m

DE $. ANGELO CUSTODE.

Trie cleifon , Chrifte eleifon , Kyrie eleif;

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

Pater de coelis Deus,

133

Miferere noblfs,

Fili Redemptor mundi Deus ,

Ma

Mif.

Spiritus Sancte Deus ;

Sancta Trinitas unus Deus ,

Mif.

n

S. Maria Regina Ángelorum, Ora pro nob»if's.

U

S. Angele Cuftos meus,

]

S. Angele Princeps meus ;

w

S. Angele Admonitor meus y

S. Angele Confultor meus ,

E

w

S. Angele Tutor meüs ,

is

S. Angele Procurator reus ,

Q

S. Angele Amator mcus ,

haguip ^

S. Angele Confolator metis ,

,cm?;'i

-

"siqou. o4d t10

twnv:(:'

S. AngeleTrater méus;

S. Angele Przceptor meus ;

üs ,

e

j

"

Rs Angelg Paftor me

eo

[

,

M:

CurTus

:2'70*' |

j

S. Angele Teftis meus ;

S. Angele Adjutor meus ;

S. Angele Vigil meus ;

S. Angele Negotiator meus ;

|

S. AngeleInterceffor meus ;

vf

S. Angele Sufceptor meus ;

v*

S. Angele Gubernator meus;

S. AngelePrzfes meus ;

S. Angele Ductor meus ;

*stqou o1d g1O

,

M

ngme(

S. Angele Confetvator meus;

S. Angele Prxdicator meus ;

s üin

S. AngelelIlluminator meus ;

)

Agnus Dei, &c.

Parce nobis Domine,

p d

Exaudi nos Domine.

COR

Agnus Dei, &c.

Agnus Dei; &c.

Miferere nobis,

UE

Chiifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.,

]

m

jn

Pater nofter , &c.

]

ais

y. AngelisfuisDeus mandavit dete,

i:fpeqär

3. llt coftodiant tein omnibus viis tuis.

CUT

fzþ . Domineexaudi orationem meam. &c.

fj

Oremnt,

Mnipotens fempiterne Deus , qui inef-

O

fabilis bonitatis tux confilió , cunctis

d

Fidelibus ab utero Matris cuftodem corpo-

A

(ütmi

€is, & animz; fpecialem Angelum deputá-

F

fi: concede , ut quem mihi mifericorditer

4

La d

tribuifti , fic obfervem & diligam , ut gratix

i D

munere ;

illáfque cuftodiz munimine;

tifie

protectus ; in coelefti Patria , vultum glo-

siz tux cum illo , & cxteris Angelis merear

;Emerch

& D

contemplari. PerDomunum noftrum

*

Chiftuno; &c.

J/Efum

/

AD

$. ÀN G C us T,

271

AD S: ANGELUM CUSTODE

M

Orat2o.

Alve Angele Dei, Princeps nobiliffime,

N

mi Cuftos ; & protector amantiffime , fal-

ve.

Gaudeo , quód tantam tibi dederit De-

us excellentiam , &tefuá gratiá fanctificave-

rit; inqua, donec gloriam obtineres, per-

€qQOXr —— -——»

-

feveráfti. — Gratias ago omnipotenti Deo;

-s*

pro beneficiis inte collatis; tibiveró pro iis;

quzin me confers, & pro amore ac volunta-

te, quá me cuftodis. Commendo tibi ho-

F Md L M Rape r aM t Mi u EC

die, & in perpetuum, corpus , cor & ani-

Ortf

mam meam , memoriam , intellectum , &

hr

voluntatem , appetitus meos , & fenfüs om-

o

nes: ut me cuftodias, dirigas, protegas, &

ia

gubernes 5 ac fimul purifices, illumines , ac

perficias; ità, ut omnibus bonisper teple-

nus petfeverem femper in gratia ; donec fi-

multecüm Deum meum videam , & eo fruar

1

ingloria ; Amen..

j

ALIA;

r

Ngele Dei : qui cuftos es mei , me tibi

qu

À

commiffüm , pietate füpernà ; hodie; &

jou

quotidieillumina , cuftodi, rege ; & gu-

u

M 5

berna: & doce me exemplo tuo omne 1d;

W gïaul

quod Deus vult integre femper , ac prom-

n r

ptiffime implere , atque cum zquali gaudio

m

plene refignatum viverein omnem volnnta-

TM

tem Dei noftri ; Amen.

"

CO-

M 5

9'

a

Currus

yt

COROLLA, SIVE ROSARIUM

fs

SANCTI ANGELI CUSTODIS ; SIC

EECITARI POTEST..

Y

, D'globulos majores dicaturPater nofter*

A

* ad minores ; hxc Oratio Angele Dei,

SU

qui cuftos es mei, metibi commiffum pietate

fupernà , hodie & in hora mortis mex illumi-

na cuftodi , rege, & guberna, Amen.

HYTMNUS.

r d

AD S. MICHAELEM ARCHANGELUMs

rg*'DM'l

,

nmuedd

| Efplendor & virtus Patris ,.

üf] m

.** Tevita Jefu cordium,

Ab orequi pendenttuo ,.

Fg.g;hxi

Laudamus inter Angelos,.

gevdi

Tibi mille denfa millium

lum

Áftung

Ducum corona militat:

Sed explicat victor crucem

Mi

Michael falutis fignifer.

$t

du

Draconis hic dirum caput 9

zitent

In ima pellit tartara ,

Ducémque cum rebellibus,

«t

Coalefti ab arce fulminat.

"

"AT

Contra ducem fuperbix

Sequamur hunc nos principem;.

]u

F

Ut detur ex Agni throno

tll

Nobis corona gloriz,a.

1

f o

i mi]

Patri fimálque Filio,

Tibíque fancte Spiritus .

Q1

Sicut füit fit jugiter

utus

Seculum per omne gloria, Amen.

E

S. ÁNO, C ;1 ST,

273

T

X.. Stetit Angelus Domini juxta aram tempþli..

iv

x. Habensthuribulum aureum in manu fua..

Oratto

fl

!

AD S. MICHAELEM ARCH-

ANGELUM.

i DE&,

"

|

Utin

$

Ummz fedis Minifter : Princeps militiz cæf

leftis , & fignifer curiz fupernorum , fan-

lu

é&e Michael Angele piiffime: Archangele pla-

cidiflime: tibi corpus & animam , totá inten-

tione, tuendam committo : tibi fpecialiter

poft Deum , & Dei Genitricem, vitz & mor-

UN

tis mez curam commendo : te hodie, & quo-

tidie , in przfentia totius czleftis curiz , pro

fingulari Patrono , Protectore, & Advocato

meoeligo. Obfecro igiturte , per gloriam

illam ; quáin celo jam frueris , ut hoc propo-

fitum meum , & fincerum hunc affectum er-

gatemeum gratum habeas.

O ferve Dei ex-

celfi, S. Michaél, adefto mihi nunc & fem-

per, at maximé in finevite mez , ipfum obi-

tum attentius tibi commendo: benigné me

tunc confolare,conforta, & protege. Impe-

tra mihi plenam omnium peccatorum meo-

rum veniam, veram & profundam bumilita-

tem , & aliasvirtutes omnes: effice tuis glo-

riofis precibus, & metitis, ut anima meato-

ta munda hinc exeat.

Infuper rfogo te , u&

in noviflimo die benigné fuícipias animam

meam , in finu tuo fanéctiffimo , & eam comis

tantibus Angelo Cuftodé meo, & XAngelis

tuis ad requiem fempiterna

M

*

m

m um exulta«

&one perducas ; Amens-

I,JT

Oratéox

274

C.uf.'ru.s

Oratzo.

-

yi

o

W

$. Michaeli gratiffima, [icut ipfé cui-

dam Epifcopo appavens afferuit.

Rinceps gloriofiffime Michaél , Dux coele-

M

)

ftium exercituum : fufceptor animarum ,

debellator malorum fpirituum , Ecclefiz Dei

oft Chriftum admirabilis , grandis excellen-

tix & virtutis Rector, omnesnos clamantes

Q

ad te, ab omniliberaadverfitate, & in omni

Ms

cultu Dei facias proficere , tuó preciofiffimó

Em

offició , & digniffimá prece ».

ia

Verf. Ora pro nobis fan&te Michael,

Pni]

. Ut digni cfficiamur promifhionibusChrifts,

Ng

W

Oreimss.

N

Mnipotens fempiterne Deus, qui falu$

[/ Mil

O

humanz naturz, exfumma clementia

Dura

sua;gloriofum Michaelem Archangelum, mi-

Vr

rabiliter deputáfti ; concede propitius , ut ejus

ts

falutari fubfidió hic mereamur ab omnibus

hoftibus defendi efficaciffimé , &in obitu no-

idrpd

flro ab omni tentatione liberari, tuz excel-

.':'xïïadem

Íz Majeftati beatificé per eum prafentari. Per

Chriftum Dominum noftrum, Amen,.

HYMNHUS.

3.

"AD SS, ANGELOS. -

vll

À ve mentes lucide,

didan

* & Noftrz falutis vindices ;

i,

Coleftis orz nuncii;

E

,, Regis fuperni milites,

u

*

Intrà

S. ANc. (:,u $T;

275

Intrá TonantisRegiam

hi

Choros agentes pfallitis ,

Lyris , melodiis , organis,

T

TTribunal ante Judicis.

Vosin dracones Tartari ,

lint,

1

Bellum cietis perpetim ,

Et nos ab orcifaucibus

tlene

Manu potenti tollitis,

Vntes

D

Adefte ccetus candidi ,

Adeftetot periculis:

yinj |

Et nos volatu przpeti,

Inferre coeli fedibus:

$ummo Parenti colitum ,

Magnxdque proli Virginis,

Sancto fimul Paraclito ;

Sit fumma laus ; & gloria, ÁAmen.

r

"

Verf. 1n. confpectu Angelorum pfallam tibi

Deus meus.

m

Refp. Adorabo ad templum fanctum tuum.;,

| g;'vs i

& confitebor nomini tuo Domine.

z

1

W

Voer/: Angeli eorum femper vident , alleluja.

ju6

Reff. Faciem Patris mei ;

gui in coclis eft ; al-

.ll ?6

leluja.

Oremtus,

O

Mnipotens fempiterne Deus ; qui me;

|

licétindignum ; adimaginem tuam.;

creáfti , & Angelum tuum fanctum ad mei

cuftodiam deputáfti , da mihi fervo tuo , illi-

us ductu , & cuftodiá, malorum omnium.,

tàm animz quàm corporis pericula felici-

$er pertranfire ; & poft hujusvita curriculum,

as

TE

EN

7

dÉ*

276

Currus

: "h

ad gaudia fempiterna facias pervenite. Per

j

"

Dominum noftrum, &c.

03i k

d

LITANLE.

AD SANCTOS ANGELOS,

Trie eleifoón, Chrifte eleifon;Kyrie eleif.

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

Pater de coelis Deus,

Miferere nobis.

Q [

Fili Redemptor mundi Deus;

Mif.

od

Spiritus Sancte Deus;

Mif.

ii

Sancta Trinitas unus Deus ;

Mif.

JUJi

ü

Sancte Michael ,

Ora pro nobis.

QwCh

Sancte Gabriel ,

ora. pfo nobis.

&i

Sancte Raphael ,

ora pro nobis.

u

Sancte Angele Cuftos;

ul

era pro nobis,

Sanc&üiSeraphim ,

faLl.

Sanc&ti Cherubim,

(þ

! Jl

Sanét Throni,

iil

San&iDominationes ;

lr

T

Sancti Virtutes ,

Japu

Sancti Poteftates ,

d r

Sanci Principatus ;

San&i Archangeli ;

b d

tri

fþfïe&t

$ancti Angeli;.

b

Qui fuper Dei folium excelfum & eleva-

( rdi

tum ftatis,

*siqou od »3e10

jj Ott,

Qui jugite Deo Sanctus , Sanctus , Sart-

Ctus concinitis ,

T.

tt

Qui difcuífis tenebris mentem noftram

Qtm

illuminatis ,

Qui divina hominibus nunciatis ;

J

lia

E

Qui

S, Axc, Cusr.

277

i

h

ui hominum cuftodiam à Deo acce-

1

piftis ;

ui femper faciem Patris , qui in coelis

eft , videtis ,

Quifuper uno. peccatore poenitentiam

H

d

agente gaudetis,

Qui Loth de rriedio peccatorum eduxi-

105

füis ,.

nobis

Qui perfcalam Jacob afcendiftis , & de-

Mi

Ícendiftis ,

yi

Mi

Quiin monte Sina , divinam legem.,]

Moyfi tradidiftis ,

nl

Qui Chriftó nató , gaudium hominibus

008

annunciáftis ,

Wt

Y

Qui Chrifto in deferto miniftráflis ,

Qui Lazarum iu finum Abrahz depor- V

d

]

táftis ;

Qui juxta Chrifti fepulchrum in albis

fediftis ,

-

'sidou ojdoy5g

ui Chriftó in coelum afcendenre, ejus

difcipulis apparuiftis ,

Qui Chriftum ad judicium venturum.,

——«

i

*

cum fignó crucis przcedetis ,.

Qui Electosin fine fxculi congregaturi

—

eftis,

E

—

p

Qui malos de medio Juftorum fepara-

i

.

aE

bitis ;

-

Qui orantium preces ad Deum defer-

x

iE

ts ;

——

EY

Qui morientibus affifüitis ;,

—

ui animas Juftorum ab omnilabe pur- |

J

has

peieut d

gatas ad co.elumdeduciu's 2

Qui

m

Currus

279 .

Qui prodigia & mira

2

cula virtute Deil

j

perpetratis

lr

W

ui bxreditatem falutis capientibus in.

|

minifterium mittimini,

j

i^

Qui fuper Regna & Provincias conftitu-

ti eftis,

3

Qui hoftium exercitus fxpe diffipáftis ,

uU

H

Qui Dei famulos ex carceribus, & aliis

n5

-jgl;üd

vitz periculis fepe liberáftis,

hi

li

Qui SS. Martyribus in tormentibus fzpe

:

folatio fuiftis,

*stqou oJd o3e1Q

n

Qui Ecclefiz Przlatos, & Principes e-

)

Jufdem nutritios ; peculiari curá fo-

[

vere foletis ,

ficdea

Omnes fan&i Beatorum Spirituum or-

'

lyt d

dines ,

|

;À cunctis periculis perfan

&os Angb-lds tJuos,

m

* Libera nos Domine.

;zudar

AAb infidiis diaboli,

Yibera &c.

audi

Libera.

Ab omni hzerefi, & fchifmate ;

m'!?g'«

A pefle, fame, &bello,

Libera.

'ih:(

A fübitanea & improvifa morte ;

Libera,

1l

À morte perpetua ,

Libera.

a

Perfan&os Angelostuos, Libera nos Dom:

AC

Ut nobis parcas;

Te rog.

lIt nobis indulgeas;

"Terog.

lit Ecclefiam tuam fan&tam regete, & con-

3 ln

"i

fervare digneris ,

Terog.

il

Ut Domum Apoftolicum , & omnes Ec-

AU

Slefiaftcos ordines protegere digneris;

*

Te rog.

A0

us

*

Z

S. Awc.CusT. ^. 279

l

r imperatori noftro N. Reglbus,& mnibus

Principibus Chriftianis pacem ;-

unita-

"

tem largiri digneris ,

Te rOg.

Ut fructus terrz dare; & confervare digne-

!'S

TTe rog.

üut ommbus fidelibus defun&tis requiem z-

ternam donare digneris,

Terog.

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi ; Parce

nobis Domine.

o

AgnusDei , quitollis peccata mundi , Exaudi

-sr«poxr oX 23:...-

nos Domine.

—— —

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,Miferere

nobis.

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos. l

-—

Kyrie eleifon. Chrifte eleifon, Kyrie cleifons

—

Pater nofter, &c.

I

E

J

Y'. Laudate Dominum omnes Angeli ejus.

i

"X Laudate eum omnes virtutes ejus.

Y Benedicite Domino omnes virtutes ejus,

enl

