j

pic JEsu, precor te ,fufcipe animam meam.s

"m

in agone mortismez ,. Amen.

4 n

4Ae.

m

Pater e

d"

)X M*Ulü

PERORATIO.

j Jc)ï'

Dulcis JESU4 Vulnera cor meum , ut

u

M

poenitentiz & amoris lachryma fint,,

ym

mihi panes , die ac nocte.

Et converte me

g

totaliter ad te ; ut cor meum perpetuo fiat

W,mf&l

tibi habitabile , & converfatio tibi fit pla-

j

Va

Cita , & accepta; acfinis vitz mex italau-

"m

dabilis ; ut poft hujus vitz terminum , me--

v

-

. rear te laudare cum omnibus Sanctis in z-

m

ternum , À men..

Yaf

Domine Jefu Chrifte ! Fili Dei vivi, fu-

.lh.:u

Ícipe hanc orationem in amoreillo fu--

l

r

perexcellenti ,in quo omnia vulnera tui fa-

ia

cratiifimi corporis fuftinuifti. Miferere mei

L

famuli tui

?

*

[

& omnibus peccatoribus, cun-

&isque fidelibus , tàm vivis , quànr defunctis,.

mifericordiam , gratiam , & remiffionem,

^ & Vitam xternam, Àmen..

ORATIO

- Ad Sacra CHRISTÀ] Vulnera,

Ouam cim devoté diceret $, Vir-

ia

go Gertruda , Chriflus Dominus ei

000 Jfacra faa uulnera impresfit, lib. 2

d

——

n!d ,-C. 4,

Doe

E

It

5lv

Omi

neJESU Chrifte, Fili Dei vivi , da

DI t

mihi toto corde , plenó defiderió, fitierzti

animá ad te afpirare;ac totum fpiritum mé-

um & omnia meainteriora ad te ( qui es vera

beatitudo ) anhelare, Scribe , mifericosdiffi-

!

me Domine , vulnera tua in corde meo, pre-

$s

tiósó fangvine tuó : ut in eis legam tuum.»

m i

dolorem páriter,&k amorem , & vulnerum

EOTYCIE :

tuorum memoria jugiter in fecreto cordis

D

mei permaneat ; & dolor Compaffionis

üiír

tuz excitetur in me ; & ardor dilectionis tuz

Te 1l

inme accendatur,

Da quoque , ut omnis

JfUm, 1

mihi creatura vilefcat , & tu folus in corde

adrn «

meo dulcefcas , Amen.

Alla ORATIO.

'iïiDehivi,::

flima

—

Magnum Martyrium , ó profundi

amoreüio.;

vulnera , ó Paflio acerbiflima , ó dulce-

ulnera :

do Deitatis ;adjuva me ad confequendam

*

Mierert

«ternam felicitatem.

QriDis, t

*

4

Amen.

márni

mlioe

A

"

ET

*

Pa

Y

As

A

6

.

ts

J

g

;

*

N

À

a

'eretS.Jï

f

Domjgr;

nW

j

a

äl

7

—

Eu

SN

L

——

——

—

1

:

E

3

X

Em

ÓÀÀ

RD

——

ELAT

77

»

!

;

,

/

—

l

U

)

A

»)

y»

"A

U^

»

"

ji,

^

VA

at

M

2

|

' .'üeæfmäï

Ill /

our

/

j/

Gl

(fjwra

//

l

M

w

l

T

Ql

I

A m

MH

—— 85

M

ddtn:

n

Af

U.

z———34

M

U

"n

z

I

J

lat

j h

ii

FE

li

zi

hi

Uf

Wd

4

E

X)oCS .

. 119

2

Gd DO

CULTUS

N

r

i

N

MAGNA MATRIS

)

MARIJZ

1

OFFICIUM

B. V. MARLE

AD MATUTINUM.

Àve Maria , gratià plena, Dominus &e$

y-. Domine labia mea aperies:

&& Etos meumannuntiabit laudem tuam,

X-. Deusin adjutorium meumiintende:

3. Domine ad/adjuvandum mefeftina,

Gloria Patri , &c. Alleluja. ,

el à Septuagefima u[que ad Paf:ka : Laustibi

-Domine, Rex «ternz glorix.

neitatorium: AveMaria , gratiá plena , Do»

minustecum. Repeszter Ave Maria.

PsALM. 94.

V

Enite exultemus Domino , jubilemus

i

DEO falutari noftro : ; preoccupemus fa-

——

ejem ejus in confeflione :

& 1n Pfalmis ju-

—

bilemus ei. Aye Maria ; gratiá plena.; Domi-

ä

mus tecum.

—

—— À

Quoniam Deus magnus Dominus ,&

Rex magnus fuper omnes Deos

quoniam

non repellet Dominus plebem fuam , quia

in manu ejus funt omnes fines terrz , & al-

&itudines moguwmn ipís confpici; Domi-

- BH5 tecum,

ggaa

E

i

)

120

Curru

S

*

iw nm

Quoniam ipfius eft mare, & ipfefecitillud, :

"

f

j

f

|

Ü

Jb

& aridam fundaverunt manus ejus : Venite

M

j

4

ul

M

"

adoremus, & procidamus ante Deum , plo-

3 17;

ia

remus coramDomino , qui fecit nos ; quia

:| Dæfx

ipfe eft Dominus Deus nofter , nosautem po-

d

pulus ejus, & oves paícuz ejus, — Ave Martia,

:

gratiáà plena; Dominus tecum,

! Q)'J fits

Hodiefi vocem ejus. audieritis ; nolite ob-

C'lmfa.

(

durare corda veflra : ficut in exacerbatione

l

N

li

fecundüm diem tentationis 1n deferto ; ubi

")

W

tentaverunt me patres veftri , probaverunto,

& viderunt opera mea; Dominustecum.

dul

Quadraginta annis proximus fuit genera-

ul

; hd

tionr huic, & dixi : femper hi errant cot-

1

de; ipfi veró non cognoverunt vias meas;

quibus juravi in ira mea , fi introibunt in

I

requiem meam.: Ave Maria, gratià plena ;

TYomme)

Dominus tecum.

!

!

- Gloria Patri , Filio ; &c.

Dominus te-

tAt

M ty

cum. Ave Maria , gratià plena ; Dominus

;ecum.

Itl

HTMNU S.

ii

Uemterra, pontus, fidera ;

1pfl

j wwïls,

Colunt ; adorant , predicant ;

Trinam regentem machinam;

:|

j HM

jup

Clauftrum Mariz . bajulat.

h

Cui, Luna ; fol , & omnia

Deferviunt pertempora ;

|*

J

DT

Perfufa coeli gratià ,

Geftant puellz vifcera.

li

P

Beata mater munere ;

lh

AW

aí

. Cujus fupernus Artifex ;

It

Mv

B V. MA.Rfæ AD M.&Tu*rl&. I4I

H

Mundum pugilló continens,

1u:Ves

Ventris fub arca claufus ef&. —

)eum, 9W

ata coeli Nunció ;

-.äBe"

DUTS

Foecunda fancto Spiritu ;

: autcmp;

Defiderátus gentibus

Arels

Cujus per alvum fufus eft.

Jefu tibi fit gloria,;

tl

Qui natus es de Virgine,

Cerbatt

Cum Patre, & almo Spiritu,

»

deto;

Infempiterna fzcula. Amern.

w TrerP/almi fequentes dicuntur dicbut Domié-

QT

sicté. Feria II. et- Vyad Nodiurn.

itgttà

ln

Tratt C0f

; |Mu:. Benedi&a tu.

A T

PsALM..B.

yroutt

Laus divinx:potentiz & bonitatis.

OmineDominus nofter ; quàm admita-

Vi

rii p D

bile eft Nomen cuum in univerfa terrá.

; Donit

Quoniam clevata eft magnificentia tua j füs

er ccelos.

l

Ex oreinfantium & lactentium perfe

cx&ï

laudem tuam proprer inimicos tuos: ut da2.

firuas inimicum & ultorem.

jcuty

jt ngniam vide

bo codlos tuos opeta. digi-

n

forum tuorum

*

L]

lunam & fiellas , quc w

fundáfii..

' Quideft homo , qubd memor es ejus ,au

à

*

fliushominis , quoniam vifitas eum ?

ss

.

N

Minuifti eum paul

[

imunus a

b |Àn

gelis

glorià & honore coronáfti eum : & conftrui-

nuum tuarume

.

ln fopergpera a

»

u

E

Onus:

*

T

122

OrrictuMw

'Wmm E

Omnia fubjecifti fub pedibus ejus; oves &

boves univerfos , infuper & pecora campi.

'

V olucres codli, ; & pifces maris: qui peram-

bulant femitas maris.

DomineDominus nofter: quàm admirabi-

"m

|

y

w

leeft nomen tnum in univería terra.

f

Gloria Patri , &c.

i P

Antiph. Benedicta tu in mulieribus , & be»

f(aedictus fructus ventris tui,

9 MT'W

Antzp/; Sicut myrrha.

,A( "

PsALM. 18

TA vt

13

j M. f

Cognitio Dei ex ornatu colofeem

L

i

Oeli'enarrant gloriam Dei

.

& opefaà

manuum ejusannunciat firmamentum.

Y

Et m J

Dies diei eructat verbum: & nox nodiirne

dicatícientiam.

ul

vmt

Non funt loquelz , nequefermones: quo« '

&um non audiantur voces eorum.

T

W

In omnem terram exivit fonus eorum : &

££l

k

n fines orbis terrz verba eorum,

[

7 In fole pofuit tabernaculum fuum: &ipfe

Bj P-no

Atl

tanquam Íponfus procedens de thalamo

110,

hi

E

J

Exultavit dt gigas ad currendam viam : &

l E&)&

k

zfummo coelo egre[ïio ejus.

GL

* Et occurfus ejus ufque ad fummum ejus:

l

LIM

nec eft, qui fe abícondat à calore ejus.

Lex Domini immaculata , convertens ani-

xQu "

4mas: teftimonium Domini fidele, fapientians 5

«ftans parvulis.

wsz&,

ïf

Ju&mæ Domini tectz , læaäcmtes cor- -z:&b lj

-

B. V. MARL£& AD MaTuüTIN. 12$

IN

Ml da:preceptum Domini lucidum ; dlummans

r WW]

oculos.

th üm

Timor Domini fanétus , permanens is

fzculum fzculi : judicia Domlm vera ; juf-

U fcarainfemetipfa.

[r,

Defiderabilia fuper aurum , & lapidem.,

pretiofum multüm; & dulciora fuper mel:

hu & favum..

Etenim fervus tuus cuftodit ea : in cuftodis

endis illis retributio multa.

Deli&a quis intelligit ? ab occultis meis

munda me: &ab alienis parce fervo tuo.

m

Si mei non fuerint dominati , tunc im-

g maculatus ero :

& emundabor à delicto

Wa

g maximo.

Et erunt ,

ut complaceant eloquia otis

znomül

:& medxtauo cordis mei in confpectu

r.uo femper.

Ar101.

]l

Domineadjutor meus,& redemptor meus,

Gloria Patti, &c.

Sepnum

Antiph. Sicut myrrha ele&a odorem de&—

" äx fvavitatisfancta Dei Genittix,

]

1 shaïan

Antzpk Antethonum.

Psarw. 23.

Gloria Dei ; & Chrifti afcendentxs.

um vt

Omini eft terra , & plenitudo ejus * ot-

ymut! .

bis terrarum , & univerfi , qui habitant

.

re

um

Quia ipfe fuper maria fundavit eum : &

füper Humina przparavit eum,

J e)[aflü

uisafcendet in. montem Domini]? aut

&o ejus,

:W" :quis Pcabxtm locofan

E z

lanos

OrriciuM

L]

i

124.

m

Innocens manibus , & mundo corde : qui

non accepit in vano animam fuam ; nec ju-

ravit in dolo proximo fuo.

Hic accipiet benedictionem à Domino : &

mifericordiam à Deo falutari fuo.

a!ff

Hzceftgeneratio quxrentium eum ; qux-

rentium faciem Dei Jacob.

Attollite portas Principes veftras , & ele-

vamini

:Jf,f

gloriz.

portz æte?nales : & intro)bit Rex

Yi

fit

Quis eft ifte Rexgloriz ? Dominus fortis,

du

1

"

ui'

& potens, Dominus potens in pralio.

Attollite portas principes veftras , & ele-

o

vamini portz xternales: & introibit Rex glo-

us

rix.

fv

Quis eft ifte Rex gloriz ? Dominus virtu-

lii

tum , ipfe eft Rex glorix.

D

Gloria Patri, &c.

u

4utiph. Antethronim hujus Virginis fye«

sutíni

quentate nobis dulcia cantica dramatis.

zf

W. Diffufá eft gratia in labiistuis.

t

W. Propterea benedixit teDeus in eternum.

Pater nofter.

ïf

gnur,

4l fol. Precibus, &c. j ivfra f6l. 132.

i

Tres Pfalut fequent. dtcuntow Feria IIl

&L

UI

ad Noéckhurg.

A

0

"dntiph. Specietuá. -

PsArLM. A44.

Atl

uN

u

'Epichalami'um Chrifti & Ecclefiz vel B. V. —

I

d

Ructavit cor meum verbum bonum: dico

il

i N

ego opera mea regi.

d

M

Lia-

*

B.X"/'. MaRnLE ADMATUTIN, f5f

Oï&e: n

Lingva ntea calamus fcribz : velociterfcri-

n

"

bentis.

D

Speciofus formá pra

ul

£t

"

hominum , sïjf-

Qvl

fufa eft gratia in labiistuis , propterea bere-

dixit tedDeus in xternum.

, qu:

Accingere gladio tuo fuper femur tuum:

otentiílime.

5

Specie tud;& pulchritudine tuá : intende,

übbit Ya

profpere procede , & regna,

Propter veritatem , & manfvetudinem »,

gmsfom':1

lol

& juftiam : & deducet te mirabiliter dex«

?

teratua.

"nc

Sagitta tuz acutz ; populi fub tecadent:ia

Vgl

€ordainimicorum fegis.

Sedes tua Deus in. feculum fxculi:

Yi

virga

directionis, virga regnitüi.

Dilexifü juftitiam , & odifti iniquitatem., s

NU

propterea unxitte Deus ; Deustuus , oleg lx«

fguts

i

iU

titix prz confortibus tuis.

Myrrhá, & gutta, & cafia à veftimentis

REO

tuis à domibus eburneis: ex quibus delecta-

verunt tefiliz regnum in honoretuo.

Afüitit regina à dextris tuis in veftitu deau»

Yato : circumamicta varietate,

Audi filia, & vide, & inclina aurem tu-

b

am: & oblivifcere

patris tui.

populum tuum,& domum

Et concupifcet Rex decorem tuum : quo-

zvcïE'f

niam ipfe eftDominus Deus tuus , & adora-

unt eum.

u

Etfiliz Tyriin muneribus: vultum tuum.

h

errecabuncur ompnes divites plebis.

/

Omns

EE

&

i

126

Orricriuxw

li

D

Omnisgloria ejusfili regie ab intus : 1n

P x

um :

Émbriis aureis circumamict

€* v

arietatibus.

ri

Adducentur Kegi virgines poft eum : pro-

'W*/T

ximz ejus afferentur tibi,

,y;'m

Afferenturin lxtitia , & exultatione : ad-

D

-Sducentur in templum Regis.

Pro patribustuis nati funttibifilii: confti-

guesnos principes fuper omnemterram.

lag t

Memores erunt noministui: in omni ge-

meratione , & generationem.

qu

Ti i

Propterea populi confitebuntur tibiin -

sernum : & in fzculum fxculi,

D

-

Gloria Patri , &c.

"utiph. Specie tuáà & pulchritudine tuá:

jntende, profpere procede & regna.

N

»V'Dm

z

4antiph, Adjuvabit cam.

JH

hi

PsaALM. 4j«

d

kri

flu

Firmiterin arduis Deo fidendum.

Eus noftet , refugium & virtus : adjutor

in tribulationibus ; quz invenerunt no$

M

m

nimis..

Isl

Propterea non timebimus , dum turbabi-

li

.

$ur terra

.

& transferentur montes in cor

a hr

aatis.

, r

Sonuerunt , & turbatz funt aquzeorum. z

Y

Ml

eonturbati funt montesin fortitudine ejus z

Eluminis impetus latificat civitatem.,

^

t

D EI: fanctificavit tabernaculum fuum Al-.

t

tiffimus.

Ng

M

Deus in medio ejus, non commovebitur :

Urita

adjuvabit eamDeus mané diluculo..

Vi

60516

b. V. MARU£ AD MaruriN, 1525

Mi

Conturbáte fünt gentes , & inclinata .

.

lts

funt regha

.

dedit vocem fuam , mota eft

ferra.

d U

Dominus virtutum nobifcum : fufceptor

hitit:;

nofter Deus Jacob.

-

Venite, & videte operaDomini , qux po-

VRU d

fuit prodigia fuper tetram : auferens bella

tertam,

uíque ad &nemterrz.

l'nomnjgp

Arcum conteret , & confringet átma: &

fcuta comburet igni.

Wt tj

Vacate , & videte; quotiam ego fum.,

Deus : exaltabor in gentibus , & exaltabos

.

interra.

Yuli:

mf

Dominus virtutum nobifcum : fufceptog

"

nofter Deus Jacob.

Gloria Patri , &c.

4nt.. Adjuvabit eam Deus vuftu fuo , Deus

in medio ejus non commovebitur,

ndamz

, istiphb. Sicut Iztantium.

y: af

qefutt 10

Urbis Solymez, Ecclefiz & B. V. Laus,

"TAündamenta ejus in montibusfandiis: di-

n r

ligit dominus portas Sion fuper oómnia

t n d

tabernacula Jacob.

Gloriofa dicta funt dete : civitasDei.

w o

Memor ero Rahab ; & Babylonis : fcien-

yline du

tiumme.

at

Ecce alienigeriz , & Tytue

,& populüsf!E-

y lus

thiopum: hi fuerunt illic.

Nunquid Sion dicet ? Homo , & homo

M

mmOïW

natus eftin ea : & ipfe fundavit eam Altiffi-

Jnus.

j

De-

W

F 4

)

A

!

158

OrrriciuM

" p

Dominus narrabit in fcripturis populo-

ii

jl

rum; & Principum ; horum , qui fuerunto

J

inea."

Sicutlxtantium omnium : habitatio eft

J

inte.

Gloria Patri, &c.

P

"at. Sicut latantium omnium noftrum.,

"n Gem

habitatio eft in te.. .

X-. Diffufa eft gratia tuain labiis tuis.

PTO

II

i W

&t. Propterea benedixit te Deus in'aternum

-ü

(

a

Pater nofter.

"PMifolut. Precibus , &c. &t imfra fol. 132.

n

h

)

Tres Pfalni fcquentes 'dzcuntur Fer. IV. &

li M»]C(

Sabbato ad Nodciura,

aM

eintiph, Gaude Maria Virgo.

hr

PsaALM. 95.

ii

Laudandus Deus , qui perChriftum

i

Widslfi

nosredemit.

^.

"*AntateDomino canticum novum: can-

frrto n

'tate Domino omnisterra.

Cantate Domino ; & benedicite Nomini

V

ejus : annunciate de die in diem falutare,;

L

ejus.

2

i

Annunciate inter gentes gloriam ejus:in

hu

omnibus populis mirabilia ejus.

Quoniam magnus Dominus, & laudabi-

is nimis , terribilis eft fuper omnes deos.

Quoniam omnes dii Gentium dzmonia':

Dominus autem coelos fecit.

M

^ Confeffio & pulchritudo in confpectu e-

BUl

jus: fanctimonia ; & magnifcentia in fan-

&tificadione ejus;

Wi

Affcz-

.

[

B, V, MARLE AD 'MATIITIN. 129

D ag

Afferte Domino patriz Gentium , afferte

um

Domino gloriam & honorem:afferte Domis

k

nogloriam Nomini ejus.

hag d

Tollite hoftias , & introite inatria ejus z

adorate Dominum in atrio fancto ejus.

1 nofty,

Commoveatur à facie ejns univería ter-

ra: dicite 1n Gentibus, quia Dominus re-

QUs

gnavito.

I atty

Etenim correxit orbem terre , qui nor

commovebitur : judicabit populos in xqui-

lj

ta:tb-

|

ff

Latentur coeli, & exultet terra; commo-

Ini

*

veatur niare , & plenitudo ejus

.

gaude-

bunt campi, & omnia quz in eis funt.

Tunc exultabunt omnia ligna fylvatum

i

à facie Domini , quia venit: quoniam venit

judicare terram.

Judicabit orbem terrz in xquitate: & po-

Tum; t

pulusin virtute fua,

Gloria Patri , &c-

e Nomun

"Antiph. Gaude Maria Virgo , cunctas hxs

zefes fola interemifti in univerfo mundo,

filituto

x

Autiph. Dignare me.

T

Pear M.« 96.

; lod

Chrifli ad judicium extrem; A dventüe,

deos.

Ominus regnavit , exultet terra.: lerene

damon

tut infulz multz.

Nubes , & caligo in circuitu ejus :jufücia

& judicium correctio fedis ejus.

f

ii

Ignis ante ipfum pracedet : & inflammabis

i cucuicu inumicos ejus.

Ó

p

Fs

A.

130

Orricruw

T

W

" rfufl

Illuxerunt fulgura ejus orbiterrz : vidit;Sz

&ommota eft terra. .

d

"i

Montesficut cera luxerunt à facie Domi-

p

ni : àfacie Domini omnis tetra..

j

M

Annunciaverunt codli juftitiam cjus : & vi-

n

i

derunt omnes populi. gloriam ejus.

-

Confundantur omnes , qui adorant fcul--

M

prilia: & qui gloriantur in fimulacris fuis.

^

T

A

f

Adorate eum omnes Angeli ejus : audivit.

YL

& lxtata eft Sion..

uN

i

Et exultaverunt filiz Juda :: propter judi-

DI &U

eiatua Domine.

"J

Quoniam tuDominus ATiffimus fuper o-

M

d

N

mnem, terram : nimis exaltatus. esfuper ome

*

nes Deos.

aämz;,ï

x n

).guu:

Qui diligitis Dominum , odite malum..:

Hs ]

euftodit DominusanimasSanctorum fuorum,

de manu peccatoris liberabit eos.

a;'rzäm

[

t

Lux orta eftjufto : & re&is corde lztitia.

55

Lxtaminijuftiin Domino. : & confitemini

l

memoriz fanctificationis ejus.

uD

GloriaPatri, &c,.

4nt. Dignare me laudarete Virgo facrata

[ n

dà mihi virtutem contra hoftes tuos.

E ,)(IG

44nt. Poft partum.. fz 4d9. & IAntiunc. B;

JMaria. Angelus Domini..

D *1!4

Af

PsarM. 97.

Prxdicanda Salüs per Chriftum obtenta..

AntateDomino. canticum novum : quia

C

mirabilía fecit.

^

li

. Salvavitfibi dextera ejus: & brachium fan-

j

]

I^

Motum

B,V. MARL£ AD MATuTIN. 13I

t vidir)i

Notum fecit Dominus falutare faum, :

1ciehumg,ll

in confpectu Gentium revelavit

uam.

: juftitiam

Reeordatus eft mifericotdie

Fius T

füz:& 7er£ta-

,

tisfux domuilfrael.

x oj

Viderunt omnes termini tertae ; falutare

tis fs

Dei noftri.

TETA

Jubilate Deo omnisterra: cantate , & ex-

nltate , & pfallite,

tj

Pfallite Domino in cithara , & v

oce pfal-

mi: intubis ductilibus ,

nez.

& voce tubz cor-

Áiptr s

Jubilate in confpe&u Regis Domini: mo-

I Ol

veatur mare , & plenitudo

rum, & qui habitantin eo.

ejus ; orbis terra-

t ml

n

Flumina plaudent manu ; fimul montes

exultabuntà confpectu Domini : quoniam ,

elatt

venit judicare terram,

nftems

Judicabit orbem terratum in jufütia ; &

poPulos in xquitate.

Gloria Patri, &c.

fs

«int. Poft partum. Virgo inviolata per-

]

manfiti , Dei Genitrix intercede pro no-

JS.

u)

ttiph. in 4d6.e» dmmunc.B. M. Angelus

Domine nunciavit Mariz ,

& concepit de -

Jotent

Spiritufancto.

yumié

- Diffufa eftgratia in labiis tuis.

X. Propterea bene:dix-it, teDeusin xternum.«

o

Pater nofter. /ecreró,

W. Et né nosinducas , &c..

ja

E é

tf

N

332

Orr:ciuM

'v"&

DW

"d folutto

h

Recibus , & meritis B. Mariz femper Vir-

ginis, & omnium Sanctorum , perducat

nos Dominus ad regna coelorum., && Amen.

y'. Jube Domine benedicere.

vt

Benedidio. Nos cum prole pia ; benedicat

i

Virgo Maria. X. Amen.

u

j VXJ

z d

- Leéz iones ante C& pof Ad-gmtum.

J

at

Leffio L. Eeclef. 24.^

gmli ä:itl

N omnibusreqviem quzfivi , & in hzredi-

I

" 9)3wa i

*X

l

tateDominimorabor. Tunc pracepit, &

dixit mihi Creator omnium : & qui creavit.,

xie, requievitin tabernaculo meo , & dicit

n

mihi :In Jacobinhabita ; & inIfrael hxredi-

tare , & in ele&tis meis mitte radices.

l?en'äiü

L

Tuautem Domine mifetere nobis. yj. Deo

ratias.

y'IW

!

&. Sancta ; & immaculata Virginitas, qui-

i

1

bus te laudibus efferam , nefeio: Quia quem

€celi capere non poterant ; tuo gremío con-

j

J

eulifü.

h]

Y. Benedi&a tu in mulieribus, &

u:

benedictus fructus ventristui. 3. Quia quem

1

€celi capere non poterant, tuo gremio con-

ulifi. Y. JubeDomine benedicere.

- u

H

Benedidlio. Ipfa Virgo Virginum , interce-

dat pro nobis apud Dominum. 5«. Amen.

Lecizo 1.

"

T ficinSion firmata fam , & 1n civitatate

d

E

fanctificata fimiliter reqvievi , & in Jeru-

]

te

populo-

fæiem poteftas mea, — Etradicavi in

hono«

X!/g] i

&

B. V. MARL.E AD MATUTIN, Iäg

honorificato , & in parteDei mei hzreditas

d

illius , & in plenitudine San&torum detentio

T t

inea.

Tu autem Domine miferere nobis.

] &, Am;

X. Deo gratias.

. Beata es Virgo Maria, que Dominum

i tsl

portaft Creatorem mundi; Genuifti , qui te

fecit & in zternum permanes Virgo.

17

- Ave Maria ; gratiá plena ; Dominus te-

cum. Genuifi, quitefecit; & in zternum,

permanes Virgo.

10 fetd

Quando dieitur ; Te Deum.

A« amitur in

2000

l

1

fene hugus Refbonferi.

Y'. Glotia Patti , & Fi-

lio , &Spiritui fan&to: Genuifti

tctetnio

jqui te fäcit?

RE

& in zternum permanes Virgo.

nilnd

Y. Jube Domine benedicere.

Bezedidii. PerVir

(

ginem Matrem conce«

dat nobis Dominus fa

l x

lutem & pacem,

&. Amen.

Ledfi IIL.

ii

Vafi cedrus exaltata fum in Libano , &

L itqus

o («

quafi cypreffus in - monteSion.

Quafi

palma exaltata füm in. Cades ,

& quafi plan-

du &

tatioroíx in Jericho. — Quafi oliva fpeciofa

u

incampis, & quafi plantanus exaltata fum.;

o QU

i

juxta aquasin plateis. Sicut cinnamomum,

& balfamum aromatitizans odorem dedi.

pitet

Quafi myrrha electa dedi fuavitatem odoris..

þAmen.

Tu autem Domine miferere nobis.

&. Deo gratias.

n anz

In 44 . e Mununc. B. Marige.-

Iuj

V, Jube Domine benedicere,

TW [

','J

Benedjfio, Nos cum prole,

-.&Cw

»

W

"4

Eedio

"i

134

-OFFIC!UM;

"m

p

Lefho [.

miü 1(1

"

j

M

Iffus eff Angelus Gabriel àDeo in civi-

tatem Galilzz , cui nomen Nazareth ,

'1;

ad Virginem defponfatam Viro, cui nomen

J

erat Jofeph , de domo David, & Nomen Vir-

Hl

Q'(.-

ginis Maria. Et ingreffus Angelus ad eam ,

7:

dixit. Ave gratiá plena , Dominus tecum ;

v

'fu autem Do-

benedi&ta tu in mulieribus.

du

m

snine miferere nobis. R& Deo gratias.

a

x. Miffus eft Gabriel Angelus ad Mari-

! JDWE

am Virginem defponfatam Jofeph ; nuncians

dbl

l

ei verbum . & expavefcit Virgo de lumi-

[

"n

)

Né timeas Maria, invenifti gratiam a-

ne.

at

pudDominum. Ecce concipies, & paries;

& vocabitur Altiffumi Filius. Y. Dabit ei

t

Dominus Deus fedem David Patris ejus; &

Ecce

p

regnabitin domo Jacob in xternum.

concipies, & paries; & vocabitur Altifhimx

fm)i/m

Fihus.

Ej

y-. JubeDomine benedicere.

ini

L

a

ATa

Benediciio. Ipfa Virgo Virginum; &c.

Ledito, II.

m

D

u

lz cüm audiffet ; turbata eft in fermo-

&e

Q

ne ejus, & cogitabat; qualis effet ifta falu-

tatio.

Et ait Angelusei: né timeas Maria ,.

invenifi enim gratiam apud Deum ; ecce

€oncipies in utero , & paries Filium ; & vo-

!

Hic erit magnus;

lts

cabis Nomen ejus Jefum.

& Filius Altiffimi vocabitur , & dabitilli Do-

R' S* At

minus Deus fedem David Patris ejus ; && — ,

regnabit in domo Jacob in eternum , &re— uj

gni ejus non erit fnis. Tu autem Domine

NI

muíe- y

: B. V. MaRLE AD MATUTIK. 15j

mniferere nobis.

X- Deo gratias. &. Ave

ht d

Maria;gratiá plena , Dominus tecum. Spi-

ritus fanctus fuperveniet in te, & virtus Al-

Nusj

QU m

tifimi obumbrabit tibi ;. quod enim . ex te

Ome T*

naícetur fan&um ,,, vocabitur Filius Dei.

Y.

s aden

Quomodo fer iftud

; quoniam Virum non

i t

cognoíco ? & refpondens Angelus dixit eiz

Spiritus fanctus. fuperveniet in te ,. & virtus

,.memDo-

Altiffimi obumbrabit tibi; quod enim ex te

naícetur fan&tum, vocabitur Filius Dei..

ha& Y

D

Quf

Y.. JubeDomine, &c..

Benediitzo. Per Virginem Matrem conce-

d lz

dat nobisDominus falutem & pacem..

radm [

d o

X Amen..

1. Dutt

Le?r. IIf

f

D

Ixit autem Maria ad Angelum : quomo-

TA

do fiet iftud, quoniam virum non co-

r Aliün

gnofco ? Er refpondens Angelus , dixit eiz

Spiritus fanctus füperveaiet in te ,. & virtus

Altiffimi obumbrabit tibi,

Ideóq; & quod

[

naícetur ex tefanctum , vocabitur Filius Dei..

Et ecce Elifabeth cognata tua , & ipfa conce-

*

m

pit Filium ir fenectute fua,

Et hic menfis eff-

fsl

fextusilli , quz vocaturfterilis, quia non erit-

s Marz

impoffibile apud Deum omne verbum, Dixi&

m» e

autem Maria: Ecceancilla Domini, fiat mihi

fecundüm verbum: tuum.

n,&'

Tu autem Dà-

t m

mine miferere nobis. &. Deo gratias,

s

3. Sufcipe Verbum. Virgo Maria , quod

tibià Domino per Angelum tranfmiffun eft *

s Cluh

h

j

concipies, & paries Deum pariter , & ho-

minem:;. ut benedicta. dicaris inter omnes.

"A

Mcxcs..

r la-

Orriciux

n

136

r

wl

y. Paries quidem Filium , & Virginitatis

(

non patieris detrimentum : efficieris gravi-

da, & eris femper mater intacta. &. Ut bene-

;

dic&a dicaris inter omnes mulieres.

Sequens Hymnus, 'Te Deum laudamus , Zs

eitur à Nativitate ad Septuagefimam , &v à Re-

ln

feeerectzone uf ue ad AdSeutum , dv 12 [eflis B.

(u

i

"

F. Sidefol. 39.

T

Chm'TeDeum , zoz. diettur , additur

5

p

nl

Tertiam Lediiouem ante-€» pofh d. fequ.

Reff. Felix namque es facra Virgo Maria , &

UïLUihm)e

!4'.7?.!313

emni laude digniffima : Quia ex te ortus eft

Soljuftitiz, Chriftus Deus nofler.

Y. Ora

i

at

pro devoto fzmineo fexu ; fentiant omnestu-

Iäsr-;'n, [

um juvamen ; quicunque celebfant tuam fan-

bnhäMz

€tam commemorationem.

/(f/?b.

E. Quia ex teortus eftfoljuftitia, Chriftus

Deusnofter. Y. Gloria, &c.

"n

Chriftus Deus nofter.

(tatr

'&'n

ADLAUDES,

^ib

(rab

Y. Deusin adjutorium , &c.

Gloria Fatri, & Filio, &c. Al

Iäll.lja;

Y

j ]

al

]

dutzph. Ante.Ado. Aífumpta eft.. Ia ,440,

Mifus eft.. Pof? 44$. O adrairabile,

N.JQM

PsALM. 92.

Deigloria ex coli & terre creatione.

) A

jOminus regnavit, decorem indutus eft,

indutus eft Dominus

'fortimdi.nem ,«

pracinxit fe.

Etenim firmavit orbem

v

.

; .;äjmff)ï?

. qui non

.iïm'ma,; |

egommovebitur,

Aterræ'

Pata-

l

B, V. MARLE AD L.iubzs. 139

Ti

Parata fedes tua ex tunc : à fxculo tues.

UI t

*

].""«:m

Elevaverunt flumina Domine

[

elevavee

Qu

yunt flumina vocem fuam.

*

:

h

Elevaverunt flumina flu&us fuos : à voci-

imj* busaquarum multarum.

y)d"lifni

Mirabiles elationesmaris : Mirabilis inal.

t/fjj; tis Dominus.

Teftimonia tua credibilia facta fünt nimise

dry domum tuam decet fan&itudo Domine ia

Al f longitudinem dierum.

a

Gloria Patri , & Filio , &c..

C0f d

dutiph. in AdVent. Affumpta eft Maria in

f( cclum: gaudent Angeli , laudantes benedi-

m cunr Dominum.

TM

Antipb, i2 446 Miffus eft Angelus Gaz

briel.ad Mariam Vir

ginem defponfatam.a

ass Jofeph.

Ántip

b. poft . A449. O admiraBile Cómmet-

€ium !. Creator generis humani , animatum

corpus fumens ; de Virgine naíci dignatus

eft & procedens homo finé femine, largitus

.€ft nobis:fuam Deitatem.

dütiph. ante 449.. Maria Virgo, In 44e.

&l

dul

j Ave Maria. Poff 446. Quando natus es,

PsALM.'99.

,

Invitatio ad agendas Deo gratias.

UbilateDeo omnisterra. fervite Dominó

H

.

itott J

n Ixtitia.

ndit

Introite in con

fpe&u ejus : in exulþatio?

Ws ne».

Scitote , quoniam Dominus ipfe cft Deus:

P ipfe fecit nos, & non ipfi nos,

W

.

Popd—

yN

158

OFF!CI&M

"T

Populus ejus, & oves pafcux ejus: introite

T

portas cjus in confeffione ; atria ejusin hym-

Ris confitemini illi.

[f

t

T

Laudate Nomen ejus, quoniam fuavis eft

u

Dominus; in zternum mifericordia ejus: &

ufque in generationem ; & generationem ve-

w

i

ritasejus. Gloria Patri, &c.

nt. ante Ado. Maria Virgo affumpta ef

ia

ad xthereumthalamum ; in quo Rex regum

:

ïw

fellato fedet folio.

JAnt. in d. Ave. Maria, gratià plena,

um

ln ai

Dominus tecum , benedicta tu iln mulieri-

bus. Alleluja.

&

MW

Jdnt. pof 4«S, Quomodo natus es ineffa-

biliter ex Virgine, tunc impletz funt fcriptu-

irta,

t2 ; ficut pluvia in vellus defcendifti, ut fal-

du

I

vum faceres genus humanum: te laud

.amus.

Deus nofter.

;

ZInt. ante Ado. In

odorem. Im 4d$. Neti-

meas Maria. Pof? 446 . Rubum.

U«a

PsAIMw. 662

E

A

: li

t

Pie animz fufpiria & affectus.

Eus , Deus meus: ad te de lucevigilo.

(

"

Sitivitin te anima anea: quam mu ti-

DAT

AC

pliciter tibicaro mea.

In terra deferta &invia, & inaquofa , ficin

W nw

fancto apparui tibizut viderem virtutem tuam;

& gloriam tuam.

L

uoniam melior eft mifericordia tua fuper

b

vitas: labia mea laudabuntte.

(tnf

Sic benedicam tein vita mea: & in nomi-

bl P[

M

getuo leïabo mmanus Imeas.

$Sicus

lm

J. V, MAR-m.An.LAuDas; r;;

QUP

Sicut adipe , & pinguedine repleatur ani-

"Iuïinhya'

ana mea :

& labiis cxultationis. laudabit os

meum.

iam fuavg.«:

Si memor fui tui fuper flratum meum , if

Qd s;

matutinis meditabor in te: quia fuifti adju-

b0nem

tOor meus.

Etin velamento alarum tuarum exultabo;

j üm?tai

adhafit anima mea poft te : fufcepit dextcra

oys m

tua.

Ipfi veró in vanum qmxfierunt animane

Pt

smeam , introibunt in inferiora terre : tra-

t m

dentur in manus gladii, partes vulpium e-

runt.

v eu

Rex verb letabitur in Deo, la-udabuntW

: ha,

omnes , qui jurant ín eo : quia obftructum

vll u

eft os loquentium iniqua.

*te lia

Psarm. 66.

Imploratur mifericordia DEI &

f d N

Meffix advent:

Eus miferatur noftri, & benedicat nobis:

D

illuminet vultum fuum füper nos , & mi-

du

feratur noftri.

evelo

Ut cognofcamus in terra viam tuam : ia

quam Ti

omnibus gentibus falutare tnum.

Confiteantur tibi populi Deus: con

ätem——

mquofa)E

tur tibi populi omnes.

m

Lxtentur, & exultent gentes : quoniam

judicas populosin zquitate , & gentes interra.

dirigis.

ordia t

. Confiteanturtibi populi Deus : eonfitean-

tur tibi populi omnes ; terra dedit frucum

;

ille

ii

Bene-

)

j

140

OrrictrüM

p

.

Benedicat nos Deus, Deus nofter ; bene-

dicat nos Deus: & metuant eum omnes fines

g

terrz. GloriaPatri, &c.

N

ZInt. ante Ad9. In odorem utngventotum.,

V

tuorum currimus ; adolefcentule dilexerunt

te nimis.

In .Ad9. N6 timeas Maria , invenifti gra-

tiam apud Dominum; ecce concipies ; & pa-

rjes Filium. Alleluja.

w

s

Poft Adv. Rubum, quem viderat Moyfes

incombuftum , confervatam cognovimus tu«

ia

amlaudabilem Virginitatem ; Dei Genitrix;

.'«M.";ICA

intercede pro nobis.

hu

etit

Ant. ante ddo. Benedicta Filia.

In A4v.

DabiteiDominus. Poff 44v. Germinavit.

n

ttstpll

m puerorum in fornace Babylem,

Jaria

Cantic«um friþ

!

laudant. Dan. 3.

bm/.

i

D

7:

Enedicite omnia opera Domini Domi-

v

no : laudate ; & fuperexaltate eum in,

fecula.

Benedicite Angeli Domini Domino : be-

—«c"h]

H

fedicite cocli Domino.

Benedicite aqux omnes , qux fuper coelos

z

funt Domino : benedicite omnes virtutes

^v

m il

Domini Domino. :

B]

n

Benedicitefol & luna Domino : benedici-

l

teftelle cocli Domino.

&

"

lo

Benedicite omnis imber & ros Domino:

M

benedicite omnesfpiritus Dei Domino.

Benediciteignis & zftusDomino ; bene-

V

ls

Af

:

dicite frigus & «ftus Doqüno.

Benee

»

B. V. Magu£ ADpLAupts.

I4I

tb

Benedicite rores & pruina Domino : bene-

AUE

dicite gelu & frigus Domino.

Benedicite glaCIGS & nivesDomino: bene-

Vr

ämte noctes & dies Domino.

Ü

Benedicite lux &tenebrz Domino: bene-

dicitefulgura & nubes Domino.

r

Benedicat terra Dominum: laudet, & fü«

n lö)&?

perexaltet eum in fzcula.

Benedicite montes & colles Domino:

lrl

benedicite univería germinantia in terta.s

VHOIImll('

Domino.

ts

Benedicite* fontes Domino

benedicite

maria & flumina Domino.

n, hd

Benedicite cete ; & omnia qux moventut

j

in aquis , Domino: benedicite omnes volu-

eres coeeli Domino.

m

Benedicite omnes beftiz , & pecora Domi«

fia : benedicite filü hormnumDommo.

mun D.

Benedicat Ifrael Dominum : laudet &f«

itàn; perexaltet eum in fzcula.

Benedicite Sacerdotes Domini Domino?

ES

n benedicitefervi Domini Domino.

Benedicite fpiritus & animz juftorum.a

Ípt Domino: benedicite fancti & humiles corde

x w Domino.

*5

Benedicite Anania ,-Azaria , Mifael Do-

T

iuno

laudate ,

fupei exaltate eum ina

fxcula.

s.

Benedicamus Patrem, & Filium , cum fart-

J &oSpiritu :

laudemus ,« fupexexa.ltemus

nin cummfxcala.

Beac-

»

Orrrciux

i

142

Benedictus es Domine in firmamento coeli :

'þntü&(]

«16(5-1

&laudabilis, & gloriofus , & fuperexalta-

Wlh

tus in fzcula. Hic nom dicitur gloria.

yum p

ntiph. ante 44d9. . Benedicta Filia tu à

Wi

m;,

Domino , quia pertefructum vitz communi-

t

"

mus.

*

u

gl

Ia Ad€. Dabit et Dominus fedem David

| MMUW

Patris cjus: & regnabitin zternum.

Poft 44S. Germinavitradix Jeffe , ortaeft

lt flhäio

I

ftella ex Jacob, Virgo peperit Salvatorem :

URU

&e rogamus Deus notter.

dnt. ante d. Pulchra es. Iz 44d6. Ecce

mot

gt

ancilla Domini. Pef/. -446. Ecce Maria.

PsALM. 148.

Omnescteaturz laudent Deum.

I

AudateDominum de colis: laudate eum

L

in Excelfis.

At

Laudate eum omnes Angeli ejus : laudate

quui

eum omnes virtutes ejus.

i

[racf

Laudate eum fol & luna: laudate eum ome

ienr

f&&es ftelle &lumen.

N

Laudate eum cceli ceelorum : & aquz om-

Mi

ses , quz fuper coclos funt , laudent Nomen

Qiubeucp

Domini.

At

.. Quiaipfe dixit, &factafunt: i

pfe manda-

t

vit, &creatafunt.,

iiv

Statuit ea in xternum , & in feculumfzcue

Viiy

l: preceptum pofuit ; & non prateribit.

ts

Laudate Dominum de terra: dracones &

At

zl

omnes abyffi.

jUt

T

Ignis, grando , nix, glacies , fpiritus pra»

1

ld

|

Meon-

W&u

li

mlhnun : quac faciups verbum ejus, -

B; V.MAM' AD LAuDEs.

.!'4 :

D

& omnes cedri.

Montes & omnes colles: ligna fru&ifera,

| g

4,

Beftiz, & univerfa

il

volucres pennata.

pecora : ferpentes ; .&: w

Pt

Reges terrz , & omnes

