na gratiz , juxta tuum fanctiffimum bene--

A

placitum ; & meam utilitatem, pro quibus:

Chm'lll

soüjhi confer;ndis , naximé N, N, te humili-

ter

SAcRt. Mise;

297

fs. a

'.te;r rogo, o

bteftorque, ó'Deus atiimz mez t

ld

u

unicum bonum meum! gandeo de ineffabili

gloria , & perfe&ione tua ; utinam te unà

Ie2g

mecum , omnes creatutz ; ut par eft; ament

4

rR

& glorificent; id certé ex nunc defidero., &

0 m

p

a

re tui , me ,. ac mea omnia tibi offero ,

T (0

a

4t

P

E

P

ter infinitam bonitatem , & be

cia

g

b

tua , pro quibuste lando.& bénedico ;

[

que

aliud quidquam ulteriüs peto acrogo

,quàm

uttecum fpiritus unus efficiar: & qui

a facra-

mentali hác communione quam quidem , fi

licetet, unice defiderarem, tibi hodie uniri

non mereor, transforma me nihilominus to--

tuminte, ut vivamego, non jam ego:, vivas

vero tuin me, amabilifme Jefu. Amen.

AD ITE MISSA . EST.

Brenuncio tibi Sathana, & adhxreoti-

bi Chrifte , qui es via, veritas, & vita..

Vias ergo tuas Domine demonftra mihi ; &

femitastuas edoce me ; perfice greffus meosim

femitistuis, utnon moveantur veftigia mea z:

M

ifübitanea, & improvifa morte, atque in-'

j

curfibus hoftium., libera, & cuftodi me nunc

«un

& in hora mortis mez , Pater ; &tril,&

]i

Spiritus Sance , Amen.

pv

POST MISSAM ORATIO.

Sanch Auguflini,

Ifponejam benigniflime Pater cocleftis,

D

D

quo mei miferearis, quoniam quidquid

;

" pretiofiusinveni , devoté tibi obtuli: quid-.

H gyid charius reperi , fuppliciter prafenta-

x!'&?-

1

W

5sc9 Mopus RósAR. Rx—:cn'.'

vi. Mifigloriofum Filium tuum , inter me, glf

cn j

& te Mediatorem: quarefi me pro mea, uti

dignum , defpicis , iniquitate ; refpice me fal-

ïmü'

tém mifericorditer pro dilecti Filii tui chari-

tate.

Omnis namque fpes; & fiducix certi-

MC

.

H

tudó mihi eftin pretiofo fangvine ejus

1

NU

eff

u

P

1

eft propternos, & propter falucem rio-

fra

5

in ipfo refpiro , &in 1pfo confifus , ad

/.7":

te pervenire defidero , non habens meam Ju-

yi

ftiuam , fed eam , qux eftex Filiotuo , Do-

mino-noftro Jefu Chrifto.

Ecce ó Pater ! hic

qm

eftinnocensille, qui pro me Caro factus eft

u

bhic eft, quem propter peccata mea, percuffi-

Wt

p r

ul

fti , licét ipfefit dilectus Filius tuus ; in quo tibi

TT

bene complacuifti;hic afpiceFactorem meum,

Ui

& n6 defpicias facturam tuam. Afpicepiiffime

ul

Pater , piifümum Filium, pro peccatis meis

"ntuii

tam impia paffum. —Vide carnis Satramen-

iv

!

tum , &remitte carnis reatum.

Qui vivis

N

& regnasin fzculafzculorum. Amen.

Laudate Dominum omnes gentes , lau-

X

date eum omncs populi..

Vr

Quoniam confirmata eft fuper nos miferi-

ïi'«','t.'.!m

gordia ejus , & veritas Domini manetin xter-

« f;ï::

sum. Gloria Patri; & Filio, &c..

ETU

MODUS RECITANDI

l'f.k'ï, N

tss

ROSARIU M.

h. i

)i

In Myfterio Gaudiofo..

€£uem Virgo concepifz. ASe Mar. cc.

Quem Sifitando. kEG[abeth. port

fi/i,. A

"" Iy

Mar. €7c.

f:l:'.;;w

Quem:

l

!

Mopus RosaR. Rrcre;

M n

399

rus, '&,

Xiuem Virgo genuifli. ASe Mar. Edc.

Quem n temple prafentafli, 4Se May. e»e,

tf

Tlinitg

Qnuen t temploimiSenif]i. ACe Mar. ei»c,

In Dolorofo.

lliriz s

AT

Qui pro nobis [anguinem f'ada&it.

J

! Qui pro nobis flsgellatus eff.

i

illter

l

l

& Qui prouobis [inis coronatus eff.

tils ij

Qui pro nobss crucem bajulaoit,

nj |

"342 4P y 24

Qnuipro nobz crucifixus eff.

TOR

fhaerl

In Gloriofo.

: H

,l:

Qu refrrrexit À mortuts.

ts e

ij Y

Qui celos afCendit.

]

Qui Spiritum fandtum miftt.

u

[

QCs

$3 'resp

l

Qui te affumpfrr.

qu

;

, Qu te ia celts coronaVit,

ii

ia

To féxta Decadefrt vepetitio fngulerum My*

fttrmt

erorum ad duo que que grana.

Poft Decadem I. dic.

gw'r/;i! ;

Decies millies laudent , glortfcemt , e& bene7

"

À ditentteó Sandiffima Fzrgo Masia! omnes /am"

&i BeatorumSyirituum ordines : um qutbus (Pa»

U furzzosua Te aliguando Sidere , coleréque in celo.

inatt

Poft. I. Vzcres vailllies, €$c. ànt wpra: Omnes -

| Sandli Patriarche , e- prophete , cum . qsibus

L fperammsust , eovc.

V

Poft. III. Tzzcies milles , €86, Ommes Sam-

&H Apoflolt , €$ EGangelifie j eum quibus [pe-

L

fAUui. C

)

Poft IV. Quadragzes millies s . ànt f*-

Omze: SS. Mar

?

ji h

$us fPeranms , €»c.

tyres , €9 confeffores ; cffm quie.

p

Poft

400 Mopus ROSAR. Rrc!T.

Poft. V. Quiuquagies milies , edrc. Oznéi |

Sanda Virgines , d Vidua j cum quibus [pe-

i

YAmut , c»c.

Poft VI. Centet s2illies , €$c.. Ommes San»

Hic Sandae Dei, cum quibus [eramus, &»c,

Ad tria ultima Ave fequentes pete virtutes,

In Gaudiofo.

K

D.

1. Qui nobis augeit fidem vectam.

2. Qui nobis ate;eat []em firmam.

ES

WN

3. Qui nobis augemt charitatem Perfä&gmg

In Dolorofo.

a MC iE a

N

cE

1. Qui nolas datelledhum illuminet.

2. Quiuobis Voluntatem perficzat.

WW

M

3. Qu nolii memortam roboret «

In Gloriofo

1. Qui nobis dirigat cogitationet.

a. Qui nobisregat Serba.

3. Qui nobis guberuet opera.

z

"

s;

þi

D

!

«3

V

!

4

" SACRA:

n

II, 6"

Caro

/] /ii

7uea overe eft* cibus. æfmzyw

7Tuensoere ./i-lvotw

——

177

, D i.

li

d

—

p

It

ll

|

f

ATRUR

?

!

z

r

J

u')

?

l

L

Ni*l h»

;

iil

A

i

K

Y

W

N

*&*?4 3

N

:

—

——

N

4

]

A

N

(

oofis,

,

zaet.

d ciatt

n

M

W

402

ORATIONBS

"i

0380 326

2290 ^

J&FW

SACRAMENITUM POR- .

L]

u

ivl f

NITENTIUE.

E

" o

JEPARATIO AD. CONEESSIONEM.

PW(A

Urgam,; &ibo ad Patrem meum , & di-

MM- d

:

l

cam: peccaviin coelum, & coramte , non

fum dxgnus vocarifiliustuus, fac mie ficut u-

at

num de poxnitentibus tuis , &mxtte mihi ho-

rddT]m

dieunicam folummodo micam de menía in-

stus QUi

Hmtæ tuz mlfeflCOl'dlæ ut peccata mea COg—

fis g

nefcere, deflere, dxgnamque de illis poemten-

NV

Gam agere poiïïm,

a du

GRATIARUM ACTIO.

OE

S.

Ed quid retribuam , 0 clementiffime Deus !

oyn 101f

pro omnibus , quz retribuifti mihi? ab z-

u.l"l)äl

terno me dilexifti ,

& üt fpero, ad xternam

EUH

gloriam me prædeü náfü.

Creafh me , cüyi

"OK

non effem , & poftquam perieram , Filus

rf

tuuspro me homo factus, fangvine prop ro

0

(it

Á

]

il

meredemit; cujusmetita adeo copiosé mihi

T

apphcaPa : prxter Angeli boni cuftodiam

etiam praceptores proculafh ; quime in ho-

u &ïn: [

Al

"n

m

Wa

nefta , ä:hbelah difciplina , vera tui cogni-

tlone, ac. tlmon, fan&aque fide Catholica

N

imbbrerent : -quid j inquam , rettibuam tibi

EPI (

pro his innumeris alus, ad hanc ufque prx-

uf

fernitem l'oram in me collatis beneficiis ? pro-

tád, j

quetua 1n6m*a . boni

itate? quám agnofco , ac

Atj f

veneror: & glorificote,; ó clementiffime Pa-

E

ter! laudo ,. benedico , & ex toto corde ,

(11115

. " -ANTR CoxrPss — 40

!

quas poffum , gratiasago ; atque in debitam

gratiarum actionem , infinita merita & obfe-

amm—

quia Filiitui , unà cum meritis B. V. Mariz ,

:

!

Angeli mei Cuftodis , omnióátnque Sancto-

rum , Divinze Majeflati tux offero , unice

AOND

optans & ro

exhibeam.

gans., ut me femper gratun

n dj

O. 0])

*

LUMINIS PETITIO. :

n

at

Er eandem ergo charitatem tuam , miferi-

cordiffime Pater , dignare cxteris bene-

d

ficiistuis etiam hoc addere, ut mentis mea

A

tenebras gratiá tux vifitationis illumines ,

ihs?urdm

affe&tum voluntatis inflammes , & corrobo-

res , ad cognofcendum , quidquid cogitatio-

J

ne, & affectu ; verbis prolatis, & auditis;

J

[—3

operibus, & omiflionibus , contra Te, pro-

mb/..)!'

ximum, Parentes, fuperiores ; zquales, mino-

j at

rcs memetipfum peccavi.

me, d

CONSCIENTLE DISCUSSIO.

;, f

Serutator cordium & renum , Deus , qui

p

confideráfti femitas meas , & omnes

)Piosämïï

citod

greffus meos dinumeráfti , quid tibi hodie,

( vel diebus prateritis ) pro infnitis bonie

vt l

tuis reddidi ?

qi g

] (AXXXU.»

COGITATIONE ET AFFECTU.

T

"

n

3

j

Eu! quoties otiosá ; vaná;füperbá, inor-

l :Jl

l

dinatá , impurá carnali, & venereá ,

u

M

j

gulosà , invidiosà , iracundá , fufpiciosá ;

1É

n

temerariá , fraudulentá , dubiá in rebus fidei ;

defgetab undä ? &c-

9)

j

VER-

Aa

404

OnáTiONrs

VERBIS PROLATIS, ET AUDITIS.

]cd

s

j

T vel.maximé otiofis , inconfideratis , fu-

o

d (

perbis ;

mordacibus ;

inverecundis, $

impudicis , fcandalofis ; iracundis , vanis, 5

at

detractoriüis , contumeliofis , mendacibus,

ndU

Jf

falfis , fimulatis ,' adulatoriis ; afectatis ;

UA

fl

0

execratotiis, imprecatofiis , dictisnon recta,

fed tectà & falsà intentione.

, f

M

b -arr'cg!

OPERIBUS , Et. OMISSIONIBUS.

,

j

D nullum bonum finem directis, vaniss

&otiofis: & in gratiam hominum tan-

(4l!

tüm fa&tis, inordinatis, in. finem minus de-

centem , nec debitó modó , tempore , aut

Y

loco transactis: perfunctoriis , & absque

intentione ac devotione , quin potius hy-

l

pocriticé-perfectis , immorigeris , contrà

[2

precepta Dei, & Ecclefix ; contra debitum

officii proprii--, & remorfum confcientiz,

DOLOR DE PECCATIS.

Pater mifericordiarum ! quid retribui

tibi pro dile&ionetua? nil, nisl pecca-

ta, negligentias, ingratitudinem : utinam

nunquam te offendiffem , nec offenderem

pc&hac in zternum !

Tibi foli peccavi; &

inalum coram te feci.

Doleode his N. ma-

NT

ximé, & de aliis omnibus peccatis, negli-

gentis, & offenfionibus meis proptertein-

OSE

E

Énito amore & honore dignifhimum , quem

his offendi.

Q' mifericordiffime Deus! non

permittas me damnari , quem tude nihilo

ofce ,

€rcáfti, O benigniflime Deus! recogn

quod

" !

ANTE CoNrEss,

40f

; r

m eftin me, &abfterge, quod alie-

mg: quodtuu

t

j

1

)güdmm]

L

É

Jj

P

U

um eftà te, né pefdat me iniquitas mea;

Jm:flffu';ä'

uem fecit omnipotens bonitastua. O Deus

I5y v

,

í

ummé amabilis! quem amo nunc ; & diligo

"l füper omnia ; & ex'hoc ipfo tui amore; te

fis offenfumex animo doleo & erubefco.

u) -

PROPOSITUM EMENDATIONIS.

Upio, mi Deus ! proponóque ferio Vie

tam meam emendare , omniáque pec-

m&' : C

LA

£ata, & prafertim hzc N. nunquam com-

um u

mirtere, Perfice ergo, Deus cordis mei , hoc

m

quantumvis imperfectum defiderium meum.

my0t,

In fatisfactionem peccatorum meorum , & ad

*?

l '21'551

! áimpetrandam gratiam tuam offero tibi pre-

|

j )

l

!

D

tiofam pafhionem , mortem , & univería me-

(l

;

rita unigeniti Filii tui , ejuséemque Virginis

"

4

at d

la

-Matris , ac omnium Sanctorum opera ; uni-

V

veríam reliquam vitam meam ; & .confido 10

1

j

bonitate , acinifericordiatuainfinita, quod

per ejufdem Filu tui merita , & SS. Patroci-

jl n

nia , mihi remiffurus fis omnia peccata mea ,

pig p

vitam.

j: unnd

.gratiámqiie uberem largiturus , quá

Íanc&e deinceps inftituam ,

tibíque per

fendet

,f?&ä

ufquein&nemíerviam , Amen,

eüö'iu (

ACTUS :.CONTRITIONIS.

i2

m

Benigniffime Deus! ó fvaviffime Jefu ;

amor tneus .

»

!

doleo ex intimo corde,

p

iüwïmïlm:':fïf

quod Majeftatem tuam , ac bonitatem infi-

d f

nitam peccatis meis offenderim, quam de-

"Ts

beo , & nunc volo amare , amóque fuper

"L

omüia , ídque quiatü es Deusin&ité bonus

Y

P

406

AO,RA-TIONES:

i

potens, fan&us, & fapiens , cui peccatum

J

O fi te

d

o

fuper omnia difplicet & adverfatur.

P

nunquam offendiílem ! revoco , retracto,

A0 U

u

deteftor , & quantum poffum annihilo , quid-

M

lnb

uid feci cogitatione ; verbó , opere & omif-

&

one contra te , cupióque ac defidero totá

"]

« !

UM

,animá meá, meidunquam feciffe.

"n

n lo

Heu! ponitet me iterum, ac iterum, &

2

»

müilliee ; posnitebítque totà vitá meà.

Et

"

g

quamvis nulla peena ; aut infernus effet ; nul-

al

lum coelum, tuá tamen amabiliffima bonitas,

Ààme, heumihi! fufficit offenfa , ut mihi cor

? .mmc

dolore difrumpatur, & oculi lumina lacry-

q, t

*

at

marum profundant.

Quare propter hunc tui amorem , firmiffi-

hi

mé ftatuo non amplius te offendere, omnes

Luanimat

MT

peccandr occafiones fugere , rite confiteri,

panitentiam implere, omne,; ad quod obli-

.'; Bo

"

' gorfacere ; imo ut pleniüs fatisfaciam ; con-

LUal

u

M

Wt

hh

dono omnibus, omnes injurias, & offenías

mihi fa&as , ficut measá tepeto mihi condo-

ï I)ïm

nari; fimülque pro peccatis meis offero tibi

UI«

vitam, actiones , ac labores meos omnes; &

]U

ficut nunc tibi fupplico , ità de tua infinita

577

bonitate & mifericordia confido 5 te mihi;

m

T

per pretiofi fangvinis & paflionis tux merita

al

veniam cum gratià daturum ; ut emendatus;

t

àn finem ufque perfeverem.

N

Refpice ergo ; Domine Jzfu Chrifte , fupeg

!

m

rhe miferum peccatorem oculis mifericordiz

D

1

""

d Cm;

quibus refpexifti Petrum in atrio, Magdale-

nam inCQnViViO 2 & Laüonm in crucis pa- "Z'.'.'L:,

&bulo; !t

]

'Pds'r Coxrrss.

qoy

Rn

tibulo; & prxfta, ut cum Petro peccata mea

A. i

"j Itj

dignédefleam , cum Maria Magdalena per-

. fe&to amore te diligam , & cum latrone in

MMIO,E;;

tl

Tzcula fzculorum te in paradifo

C

vidcam L

Amen.

Áion t

ORATIO JAMJAM CONTFESSURI .

, d

Crutator cordium Deus , miferere nune

m

,W peccatricis animz mex , ejüáfque clemen-

pis )m-

ter & vinculafolve, & vulnerafana. Dacor-

t

'di meo contritionem , & làchrymarum fon-

t d

tem oculis meis,ut cum humilitate, & puritate

It

.eordis, omnes iniquitates , & negligentias

i

-meas digné defleam , & integreaperiam , fru-

ii

étüque facratiffimz paffionis Chrifti , revivi-

lt u

fcatanima meain vitam zternam, Amen.

ie n

METHODUS CONFITENDI.

| guodoäþ-

In nomine Patris , &c.

Confiteor Deo

4 tt*

omnipotenti;B. Mariz femper Virgini,omni-

fl

bus SS. & tibiPater, quia peccavi nimis , co-

s nd

" gitatione, verbo , & opere; przcipué ab ul-

ff

tima confeffione mea; facta ante N. me accu-

mj

Ío, quod , &c.

1 inint

Peccata Confe[fua , c"owlude.

1

i Á mlh

Dehisergo &omnubus paccatis meis do-

mm'.'.ï'

leo: propono emendationem, petóquefalu-

u »'-'!

sarem pznitentiam , &abfolutionem.

I

|

ORAT. POST' CONFESSIONEM.

nl

Ittibi Domine, obfecro , meritis B. femper

'S

| rrditfï[97i'

*

- Virginis Genitricistuz Mariz , & omnium

1 Sané&torum , grata & accepta ifta confeffio

ias de

futi-

nmïþ ; mea : & quidquid mihi d;fuit nuünc &al

E

S.A'cizmmfum :

"

,fuffïcientia contritionis, de puritate, & in-

ml

tegritáte confeflionis fuppleat pietas & mi-

*",:;mnmit

fericordia tua , & fecundüm iftam digneris me

j

habere plenius & perfc&iüs ab;olutum in coe«

L Q&M

"

lo. Quivivis, &c.

w f

PRO PECCATORUM REMISSIO

NE.

jl

Jzfu mi dulciffime! ego fum illé mifes

WWW

u/;lk)"/f "

& infelix peccator, qui tibi tot vulnera

«'MP")

infixi, téque rurfus peccatis meis , heu ni-

sismultis , & magnis, crücifixi. : Ecce ante

ij

t&e Judicem , Fratrem ctamen meum ; fto , tot

t

criminum reus , tot peccatis obnoxius , obfe,

ï:;:inmi!l

m

'eranste per vifcera mifericordiz tuz; aperian-

"tur denuo vulnera tüa omniain cónfpectuPa-

(at

m

tristüi, & fluant in miferam , immundam ,

& crimiribus multis deturpatam animam me-

j d

am , néqueobftruantur, priufquam me ab-

s

luerint ; & perfecté mundaverint.

us

j

Oratzoc.

A m

Eus , qui diligentibus te facis cuncta proá

wgwlm u

" deffe, da cordibus noftris inviolabilem

ii

'£ux chatitatis affectum , ut defideria de tua

"1(1!1;', W

miferatione concepta , nullà pofBinttentatiae

t

me mutari, Per Chritum &c.

.im':'nmp

ENTUM EVCHA-

T

.SACR'AM

à

y6an

RISTIJE.:

W t

s r

Quàm utlis (it & neceffatia fr;-'

Suens Communio.

JLII!M;'

Mdj

T inter innumtra. Dei erga homines Lene-

f'cia, um à manimé pracpuis fuit S8.

hwj,

Y

4

Eucbar

M

EucHARISTIZ,

409

Id

Is

H

Euchariffie inflitutio , ità iuter ommia

e-

A

!

fatis exercttia,que bomó facere pate[fh, lóngà uti-

liffasurn eff , frequens ejusdema f/*mptio. Nam

liümis

I. Quoties boc SS. Sacramentum fumimue,

SON

particzpes. frenus omnium. meritarum Paffiomis

il mi

Chrrfht ) C boc quidem lomgà perfectiori modá, .

quam per ullum aliud bouum opus ; Ilud enim .

OA

mon [ol]em eff rmemoriale pajfton ejus ; fed etiam

j as

bfum corp us

& pretiofrffimtn Jof'a [angeinem,.

Tngatt

€$ dieinitat

em zn fe conttmet.

MT

2. Juexta S. Thowam , SS. Ewchariflie

It e

f'emptio remittit omnia peccata y etiam graia ,

t

ff ea nobis Gelobiioione exciderunt , €el ignoo.

nf

(

fa [unt , síeque munquam confe[ftoni fubjettas

jmmit

fuerent.

ss

3. H4c minuit , aut fffrequemtetur , ex tote.

|

mb

pemittit penam temporalem, peccatis, ettam po,

confelfionem, debitam. UndeS. Vincentius aits

eptimum modum . evadendi

pu(gætarigm e

frequentem communtonem.

ht

n

4. Hat , justa. S. Bernardum: animum à

m s

ptccatis , n& 11 ca labatur , longe efficacin pres

ttitd

fetSat ,.quam ulla medicina corpus tueri po[Tit s

uà lh aér tempore peffrs infectus moceat.

$. Hac Juxta S. Ipnatium M. tentatime?'

Q

pravas vetuudit. motus , CÓ impeus Sattofos de*

bilitat , concupi[ceutiam compe[cit , &v dat ba-

i

ii

mint &itres , CO faetlitatem in vefiflendi. ^ Une

li

de Lugo aitt ex omnibus medis malos habitue

l

exuendi , nullum. melime -

T d

59/2;70INTHEQUIC.

effe fi'equcztiæmi

,;ï

vW

$5

ii

6. Hec !

SACRAMENTUM,

410

L

(

6. Héc demondi Stres , i conates 1

nfz'zlg!'tt n

j

nam ut $. Chryfofl. att , per Eucharifliam terrt-

y "

ii

«tl n

biles veddimur omnibus insmicus noffrit , tane

T

quam leone; ignem [Dirantes.

j

7. Héc Dei , €9 Girtuti amorem , pretae

ul

wtm

ters, defiderium perfecliongs, in fumente excttat;

U

Sientm , fecundum S. ThereffFam , unica com-

j

muio fufficit , wt quis ['anctima frat , quid

um

Qoa ejusdem iteratto effictet.

n )

$. Huec nolss Dei. Goluntatem. detegst $. bie

jgina

euim. Deui nobá iacorporatus , ad cor loquitur,

Áinen

D)

j

Unde Afcetarum confitió , nibil de flatu 1 de-

liberantibus

TO

frequentà communione utila e[fe

"TT

poteft.

midglion

9. Nullo niodé plws poteff. cols Dcipäm,

?(V!?IMJM

€» fandii, quám communione y imà bác net

P

Deo major & nobss honor tribui poteff j quam

;ï'g, l [ /

«pe pracepit : hoc facite $m meam commemora,

f5orem.

fl

ii th

I0. Cormmunione nibil effcaciut eff a ali-

um

quav: à Deo gratiam impetrandam ; boc enim

wgïuin li

Satramentum i [é continet fontem omnis gra-

] yuiï [

tra Obrifbum ; quem liberali/ómà gratias pris

n «t

$45 comriunicantibus di[iribuentem $. Meche

tildis Sidir.

ZT

d du

ri. Hác nibil mels offerri poteff Gel pro

lil

falute &Xooru, , &el pro requie mortuorum ;

fbl

Hacianitmabus en purgatorto applicata pornas

*

UT

mitizat

)

quim letiam. certis. Indulgentiis ( at

ufgrd

General! copmumtoni ) jnéda , eun 4 puigate-

eio (ibérar,

Q«am:

-:z. Corne

didd

*

i

POENI.TENTI—JE.- " ;!-'1

hi "");fgr

12. Commnunio denique nos Deo untt ,. duna

tll

Si enim alimentumns

eumo nobs incorporat.

Mfm l I]

tranfít in fuebflanttam aliti , & st S. Leo aits

£ommunicaus in id tran[it , quod fumit , quid

^f f

;

—

plut de communione dici po[fet , quam quod. mos

'f/l/!mr/.rf,

'.;

wuum quid aliquá ratione cum Deo efficiat.

Wtl t

Has , iv his plures compuutonts utiltatey

Zpfe fatebris éxpertus , modo ejsue frequentan"

li, "

d« tenonpigeat. Neque dtraes non effe te di-

gnum , qui [pe coummnices . fDriptum emnim.

[

ecfh ; Qui manducat y €9 bibtt indigué, judiai-

Àur ioqu:':ul

um ffbtmanducat , E$ bibi.

f

W. 1, Qui dignus non eff , ut/epecommani-

T

tet , nec dyonus efü y ut raro communicet ; quia

er dilationem communionss , nemo (ft ad eam

al w

peretpiendam . dignus,

TT

i

OWn, 2. Triplicem bie dignitatem conféderars

if n

m

poffe. 1. wt fet tanta , quanta eff Chrifii di-

gnitas ) fed bac bomimi efl impoffibils. a. Wt

C(! 4!4.(*

fft tanta , quantam bomo per deGottonem ex-

traordinarzam afferre potefd 5 fed & bac nom

UT

nece[faría , licetSalde wtilis fet $ cm tantó ma-

m

jorem quis ex communtüue gratiam réferat ,

(j p

uanto accedit deGotior.,

3. Dignitas eff , wt

N

confetentta (ibera fit ab ommi peccate mortali ,

€9 45 omnt affecin ad ilnd. Hac dignttas aa SS.

TL

Euchariffiam [ufciptendam fufficit , &* ab omni-

Dd

us factle baberi potefl j ut protnde nulla, pra -

)u

ter forté megligentiam , rarioris communionss

"

Jg t!läï:h

caufa pretends pu(frr.

,

"

uolies auteys comtmunitave quis pojz'h

:

Hc P/urima-

u.fll

d ifficite eft uni?crfmsclefnire.

TH?A

!

W

*

*

L

li

4123 "

OR mwröm's

rum SS. Patrum erat fénteutia ; quód tauto lag- |

Wt y

ju

dabilius aget, quandofrequentins quis acce[ferit;

f;mcb.

licet oclao quoque die , aut ob feflorum coucur.,

gmüïïn' j

ftm ettam faplus commmnicaSerst , zibzl 9el &

p

1

piorum exempla , &el ab Afcetarum docfrina ve-

qU7P

|

eedet. — Proba, qui baclegis, & quo frequen.

f:f Wfl*"h

]

ttor in SS. Euthbarilhte f [Ceptione fuerts , eà nbe-

m

Sg'm 9j

riores à Deo grattas C$ anajorem qufäc?am iibs

polliceor.

,j

H&c dereali fumptione SS. Euchariflie didta,

l] Cmcm

accipes mam [pritualiter communicare , ettam

qactt

quotidie pb [aeroy quod audimnt , aut etiam

h j glon

j

.n

i

i

frequentiss in. dze , folent bong antime. . Qua

*'

j

comimunio [piritualss ia eo con//flit , ut Y. de

j n6

pettatis tuis doleas; 2. fer&ens defiderium fu-

menui , 8 (aceret ,. SS. Eucharfitam in te exe

(

Hdw

ditef. 3. gratiat quas VIs , petas. 4, te ac tua

Déo copnnendas. — Qua. communicandi modà

jd

"

uuitas potes gratias promerert.:

A

5

DEVOTI

AFFECTUS

/

1 li

Ad Chriftum üxfcipiendum.

l mw

li

j

w t

Ml

1

' Dies beata, dies amoris mei , nefciens

m

vefperum , non habens occafüm, in qua

'se Jefu. mi plené fruar! junge me tibi, amor

gneus , infeparabili dile&tionis vinculó , quia

:

)

gu folus amanti fufficis.

M

Y

uando intueborte , ó bone Jefu , fpon-

AC Cat0r

fe mi! quandotevidebo ? anima mea corpus

vtf

tuum concupifcit, tradete mihi,& fufficic.

v ür

Da mihi amantiffime Jefu;ut fumendo cot-

lpeni

pus tuum fanctiffimum , tibi incendio amoris

wniar, & in amore amoris tui moriar.

WAqute

um

Integ

3*

&e

&

E

AwTE CoM

ä"—ü& ! : 413

filun,

H 7,0',«;? (

^ nter brachia tua Jefu mi confugiam , inter

ea me abícondam ,. & recludam ; licea

ffinw,

NT

demorari.

n dul

- Pone te , üt fignaculum füper cor meumy

nt nullum nisi propter te diligam ; annuló tuó

ö" ?'W þff:'

!/;'mf l

defponfa te mihi , quiatibi foli juro fidem; tibi

ine totà devotione commendo;

rf

Saucia mi Jzfu, faucia interiora meda tui

tl

amoris jaculo , & torpentem ignibus falutaris.

bus penetra & fuccende.

Mi

10 1

Oftende quzfo hodie magnalia tua Domi«

i, (u

me , & glorificetur dextera tua , quia norr

eft fpes alia , nec refugium

r

IN

mihi: mis qw

Deus meus.

ljl

DESIDERIUM.

ng&iemim;

mmu,»'af;

Ccende igitur, meiappetens Jzsu, in me

tui defiderium 5 per illud , quo Mater

mmä;

tui amantiffinia , 'triduó te perditum quafi-

IE ( ?*

vit; per illud , quo tuam refurre&tionem -

m

fufpiravit ; per illud quo ardens, poft Afcen-

g,

fionem tuam , quotidie Euchariftiz deliciie.

fruebatur.

al

ORATIO AD B. V.

tj at

suk)) quzi

Dulciffima Virgo Mater Maria! te dez

precor, & exoro', ut mihi miferrimo

RXQ&MW[?C.

peccatori affiftere digier's in hac hora , qu&

Pretiofifümum Filhitut Corpus , & Sanevi-

jié

nem fur percepturus ,. ficut adf'irifti eidem.

d

Unigenito ; pro nobis in cruce morienti.

ul

Loquere obfecro nunc apud Filium tuum

pro ie; uttuo benignoauxilio , digné- per-

nti

y

bciam

q'.;'« i

h

414

OAIJA'rlozïïas« :

)

ficiam hoc, qued intendo , mentéque puri-

)

/

ficatus & corpore, ad meam aternam falu-

|

:Ch

j

|

tem digné manna illud abíconditum merear

2.

qa f 25

d:guftare. O Mariaflos Virginum! contege

:, C]'FW:

nunc pallió mifericordie tux , maculas cor-

,. If i"

- dis & animz mez : comitare me dulciter,

j

euntem in occurfum Filio tuo: impetra mihi

gl

benedictionem ab ipfo , ut illum cum omni

gY

divina fua virtute , decenter przparatus, fufci-

jjas

pere, eidémque reclinatorium gratum & dul

&e; in anima mea przbete poffim.

A

u

. ASPIRATIONES ANTE. $. COMM.

l

Ffu infinité amabilis ; &defiderate millies!

i.

]

)

W)DQ

]

! veniin cor meum, poflideillud, & confor-

)^ a (

macordituo. Venifol, quitotum mundum

xte x

B

alluftras ; illumina mentem meam. Veni co-

x 16 CUT

JTeftis Aufter ; & animum perfla ; ut in eo cre-

ximma

fcant gratatibivirtutum aromata. Veni plu-

aDutum

via diviniffima , füillicidiotuo pretiofi fangvi-

V fun

ul

à

nisirriga mentem meam...

lal

O' mare gratiarum JEfu ! te amplector.

3

Veneror caput fpinis coronatum , frontem

up

Qll]

fputis defeedatam , oculos vigiliis marcidos,

genas colaphis contufas, faucios cruce hu-

;.h il

Mim

meros, vulneratum corp

us tuum totum , &

totum exofculor.

Dum

?0 4mote

Exofculor pedes, manáfqueclavis, & pe-.

iotet ,

Cus lanceá , magísque mei amoretransfixum.:

Si ferrum admittis , me licét durum , non

dtto d)

70 00

rejicies.

iE upp.

Conáteor,&c. Mifereatur,&c. Indulgent. &c. ;

Dumn

iil

PosT SS. COMMUN.

41g

Ufntelquc

Dum Venerabile fufczps..

At

AA Nima Chrifi fanctifca me ; Corpus

lt

: & Chrifti falva me ; Sangvis Chrifti ine-

lt

bria me ; aqua lateris Chrifilava me; paf-

fio Chrifti conforta me; ó bone Jzfu exaudi

Dj

* lii

me ; intrà vulnera tua abíconde me ; né€

j nj

[

permittas ine feparariàte; ab hofte maligno:

Qu p

D

defende me: in hora mortis mex voca me;

hls

& jube me venire ad te, ut cum fanctis &

electis tuis laudem te ; in fzcula fzculorum ;,

ü u)

à

Amen »..

k

CY

ASPIRATIONES POST COMMUN.

Q Alve mi dulciffime , ac potentiffime ho-.

RC

l hr

, fpes , Domine Jzfu Chrifte , diu defidera--

te, anxié quxfite , folicite adamante.

Salu-.

m

to te ex intimis animz mez vifceribus.

Ad-.

t a

FIDEA C

oro.e cum Patre & SpiriuS. apud me indi-.

gniffimum commorantem.

Benedic anima.

fjl

meaDomino , & omniaquz ingra, me funt ;

Lf

.Nominifancto ejus..

Jam habeo te , qui habes omnia : poffi-

nplec'lorl

frontet

deo te , qui potes & poffides omnia.

Quid

negabis mihi , cuitefontembonorum omni--

Sd05,

[

nium. dedifti ?

n l«

Reforma vires animz mez r da , ut clará

mmmah

cognitione, ftabilicogitatione , & ardentiffi-

mo amore tibi ztermimadhzream. Omnem

m; &K'ï

xl

"amorem , omnem . affectum in te refundo.

Trnd

'"Habeto- clavim cordis mei , ut ingrediaris

u

pro tuo arbitrio , plenus illius Dominus..

Inte uno.fixum fit cor meum , pretio-

,dulgef'ïfï

$ ;

fffime:

W

ö'R. ATIO NÉS,

46

fiffüime JEfu, amore mei crucifixe.

Sentiat

g v

Bræfentiæ tux dulcedinem rhens mea: ut in-

j o

efcataamoretui , extra tevelit nihil, in quo

lo& ?IODC

gaudeat. O Vulnera! 6 latus Chrifti,anima

il

g

paradife! haurio hinc cum Chryfoftomo fan-

d

NU

"

"if

"J

grinem , & merita Domini mei.

GRATIARUM . ACTIO.

f

vinad

Clementiffime Jzfu , hofpes meus, fis

pf

cum Patre & Spiritu S. benedictus in-

l

u

000

j 0x.

finities omnium SS. affectu..

Quàm parüm

J )

pa

amavific meamantem ! quàm parüm refpexi

fic me intuentem ! Adoro te omni potfibili

m

ub

affectu omnium creaturarum , apud me, &

in omnibus fpeciebus Euchariflicis exiften-

ii

tem.

In gratiarum. actionem offero tibi .

Patri & Spiritui. S. hoc SS. Sacramentum :

omnes laudes & gratias , quasab inftanti In-.

4f

f

carnationis tux totá vitá perfolvifti : illas

14

etiam .quas B. V. Mater Mariaintui Con-

40

lol

l

ceptione Nativitate, communione , perfol-

(

vit. Perhanc Dominam prafento exiguam.

i

tibi meam gratitudinem.

; fofo.!c.m;

OBLATIO.

I

yat

TM

À 2

Iberaliffime Deus , qui te mihiin cruce

a Rn

[6)

btulifti,. & in Euchariftia jam dediftiz

^m

me etiam t*bitotum offero.. Renovo,& con-

firmo vota mea,: & omnia tibi ferviendi de-

itidm

1 0mfir

fideria. Mihil mundanum deinceps recipiet

uid-.

vedd

eor meum , in quo tn Deus habitas.

quid eft erga:me., & creaturas affectüs, in

denqnt.

h&o

folus es.

-ig.fglum transfero. T« folum amo;qui

$11312..

AT

-

yis

d u

PosT SS, Cöl;mN, 47

|m,| 6mnia. Refigno me juxta tuum arbitrium.

dj advisam vel mortem. Sedqux commutatio;:

a -N

Cln

1

B

quód pro Domino fervum , pro-Deo reddam

f.

rïoiïomoi

hominem peccatorem ? dilectiffimum proin-

detibi , tuum & VirginisFilium ; mihi inti-.

)

mé unitum , terrz , celíque thefaurum , &

velut rem meam offero , Pater clementiff..

It f

me,; utin eotibiperfecte complaceas.

fs

Y

Offero.tibi omnem. ejus charitatem , reli--

yme

gionem , obedientiam, humilitatem ;inno--

Z

f n

centiam , paupertatem ,. manívetudinem »

patientiam ,, forritudinem

; temperantiam ,,

n m ]

conftantiam

; cum omnibus aliis vir

ru;ibus H

ut illis fuppleatur, quod mihi deeft,.

:

PETITIO.

T.

T

Ransfige, dulcifüme Domine Jsfit,, me«

dullas, & viícera animz mez ,. fvavif-.

((

ï

fimo , ac faluberrimo amoris tui vulnere »

Pm

verá, ferenáque & Apoftolicà , fan&iffimá

UgUJ

charitate, ut langveat , & linquefiat anima.

mea folo femper amare ,. & defiderio: tui .

te concupifcat ; & deficiat in. atria;tua :- cu--

piat diffolvi, & effe tecum.

Da; ut anima:

(

i

1ea te efuriat panem Angelorum ,. refectio--

)

nem animarum fanctarum , panem noftrurn-

MU

quotidianum ,. fuperfubftantialem: ,. hiaben-

i

tem omnem dulc «bnem ,& faporem , &

omne delectamentEm fvavitatis : te jin quem:

defiderant Angeli. profpicere. ,. femper: efu--

"

riat, & comedat cor meum ,. & dulcedine:

]

laporis tui repleantur vifcera anima. mez j

[:

5&

]

4!48'

A-ORATIOVNES *

T

"

te femper fitiat fontem vitz , fontem fapi-

nemüw

entiz , & Ícientiz , fontem xterni luminis;,

ii

i ïr J

torrentem voluptatis , ubertatem domüs

WOï

DEI: tefemperambiat, te quarat, te inve-

u5

niat, adtetendat, adte perveniat, te medi-

u

s

tetur , teloquatur, & omnia opereturin lau-

j

m

dem, & gloriami nominis tui; cum humili-

jf

tate , & difcretione , cum dilectione & de-

a

lectatione , cum facilitate & affectu , cum

farne

perfeverantia ufque in finem: & tu fis folue

femper fpes mea , tota fiducia mea , divitix

qo B

g

mez , delectatio mea , jucunditas mea,

MT

gaudium meum , quies , & tranquillitas mea,

pax mea , fvavitas mea, odor meus , dulcedo.

g

*

(

mea cibus meus , refectio mea , refugium

|

m

meum , auxiliurn meum , fapientia mea,

portio mea , poffeffio mea , thefaurus meus ,,

((oh

ii

j

in quo fixa, &firma , & immobiliter femper

;

ï':emiam

Ll

IJ)H

- fitradicata mens mea ; & cor meum...

m

),

ALIA,

Clementiffime Deus , in mixltitudine

l

Id

miferationum tuarum introivi ad altare

li

tuum, à quo confcius iniquitatis mez , re-

j

pellendus eram.

Tibi foli peccavi, & ma-

?

lumcoram tefeci. Né projicias me à facie

N

tua ; pro cujus faluteteabjecifti ; & cui te ali-

ia

moniam dedifti.

Parce Pater amantiffime ,

'Müm,(

parce Filio prodigo , da veniam omnium de-

jRtiy

bitorum meorum , per pretiofiflimum Fili tui

Ün

fangvinem , per vulnera ; peromnia ejus me-

ET

Tita precor.

l

Ha

"n

h

| PosT SS. COMMUN.

419

- li

H funt divitiz

; quas offero in fatisfa-

at k

éionem omnium debitorum. Da,utDivi-

Ti d

nà przfendá tuá liberer ab omni prorfus

It o

peccato ; & replear donis gratiz tux. — Da. ,

Ti t

ratiarr emendandi omnes etiam minimos

BRU

defectus. Vides quàmfim fragilis; ego qui-

um fj

dem lapfum cavere propono; fed tamenla-

UA

bor, manum tuam fuppone. Da, ut àrebus

,a

terrenis me. expediam , frxna inordinatos

ls

affe&tus meos. Da ut mihi, moriar ,& tibi

t t

vivam.. Eripe me de inimicis meis. Robora

ls m

mentem meam , & intelle&um juxta mune-

,quilu:m;:

ris mei exigentiam illumina; voluntatem tui

i, d

amoreinflamma.

T qt3

A:

Cor mundum crea in me Deus , & Spiri-

Qu

1

tum Sanctum innova in viíceribus meis.

j

4l

Cohibeper potum felleum omnem concupi-

(

fcentiam. O humilis Jefu , qui te ad fpecies

L

panis , & vini demittis, & à multis indigné

tractaris ; da mihi humilitatem , per omnem

tuam demiffionem.

O. Domine , qui in..

ylbtutt

horto;, fangvineo cum fervore oráfti ;fac,ut

j Hd

[l

I !

laudemte ex toto corde.. Né dormitet anima

U

imea intuo. cultu & fervitio..

n

O Jefu patientiffime , per alapas, per fla-.

Ü M

gella: & perinnumeras, quas pro me perpef-.

at

fus es , injurias, te obteftor: da mihi pàátis

p

tientiam, & manívetudinem

Ts

)per amice fufce-

ptum à proditore ofculum.

u

"1

O mi Salvator ; concede mihi , quod de-

a

eft ad felicem mortem : cui tàm vicinus$

fum , ut hodie evenire pofft, Per tuum.

-7

8a8g0--

?

O'RA'TIONE $

420

r

4;)*2

" l,

agonem , & tres in cruce horas ; miferere

mei in illó mortis articulo ; à quo pendet

zternitas.

L*

Pone etiam inter juftitiam tuam , & pec-

n

catticem animam meam , cüm . ad Tribunal

js "

tuum venerit ; facratiffimi fangvinis tui

pretium—,.

Denique fis in omnibus mihi omnía ;*

r x

Dux in Dubio , Magifter in fcientiis , virtus

J

in tentationibus , Medicusin xgritudine, ,

fjü)&

