
adipifca f.

Per eundem Dominum noftrum

;cimu:

efum Chriftum , &c.

sl

O£latio d Patz'entem'DEI Filium.

Enigniffime Jefu , quem pro nobis &

b

propter nos charitas ardentiffima erga

Dn

nos,Cruci affixit , fufcipe nunc omnium vul-

«t

nerum tuorum dolores, fangvineáfque guttas ;

fufcipe pientifüma Matris suz compaffio-

)N L

I

nem

À

,

CuriTus

92

i

IO [l

nem &dolorem pro peccatis uni&&rfïhmune ;

di. Sufcipe etiam quafo me indignifhimum

p

J

peccatorem , quem tibi offero inunione do-

A

jjn

loris Matris , & in unione charitatis tuz , &

ij

!';lm

converte me in laudem & gloriam tuam, jux-

íüP

P

ta fummum , atque fupremum beneplacitum

r Jg,m

tuum. Amen.

"

j

T.

LITANIJE

At 'ü(

DE VITA ET. PASSIONE

a

DOMINI1I

T

Trie eleifon;Chrifte eleifon, Kyrie eleif.

tilid

K

Al

N

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

j

x

W

Pater de coelis Deus , Miferere nobis.

Lmoä

v

Fili Redemptor mundiDeus,

Spiritus fancteDeus,

Sancta Trinitas unus Deus ,

;

il

Jésu fapientia eterna ;

4

Qu

]zsu de Virgine Maria nate;

[ssuàtua Genitrice odorate;

Jzsu panis involute;

Jgsuin prafepio reclinate;

!

Jzsu ubere V irgineo lactate.

Tzsu à paftoribus in przfepio cognite;

]zsu per circumcifionem fub lege facte;

'S!qOU QJQJDJIW

ij

-

4]('"

2

(ii

Jrsu à Magis adorate,

Jzsuin-templo przfentate ;

Jzsuin ZEgyptum delate,

1n

Jssu ab Herode ad necemquaite ,

T

Jzsuin Nazareth nutrite ;

JWJAT".

jEfu

Cnucis ET MEMOIVK. PAss. CHI,, 9

' r

*

i'veri'mun.— Tzsu in templo invente,

*

1

müms fzsu parentibus fubdite,

Wa Jrsua Joanne baptizate,

t5 Jesu in deferto tentate ,

Wi TEsucum hominibus convetfate,

p

tDicing.

Jrsu gratis odio habite ,

Jesu contumeliis vexate ;

Jesuin monte coram Patribus transfi-

gurate,

N

jJesu Rex mitis Hierufalem ingreffe,

Jxfu triginta argenteis vendite,

rf ad Difcipulorum pedes inclinate,

yredi

Jzfuin oratioue proftrate;

]zfuin agonia fangvineo fudore con-

fperfe ,

J

Iefu ofculó à Juda tradite,

ï

Iefu à miniftris ligate ,

Iefu à Difcipulis dereli&e ,

*s1qQU 23219JT

Iefu Annz & Caiphz przfentate,

|

Iefu alapáà miniftro percuffe ,

Iefu à falfis ceftibus accufate ;

Iefu reus mortis judicate ;

Iefu in faciem confpute ;

Iefu oculis velate;

Iefu à Petro ter negate ,

Iefu vinctus Pilato tradite;

i

Iefu ab Herode fprete & illufe,

d

)ää

Iefu vefte alba indute,

Iefu Barrabba poftpofite,

Iefu flagellis cafe;

Iefu propter fcelera noftta attrite,

J

]

Ieíu quafi leprofus reputate;

j

uIefu

*

"

$

(j

94

CüurTüs

]

Y W'[UT

*

^ ]Jefu vefte purpureá indute,

*

z

-& efufpinis coronate, -

d

* .Xefuarundine percuffe,

fl

Iefuà Judzis ad erucem poftulate;

n

Iefu morteturpiflima condemnate,

Iefu voluntati Judzorum tradite;

^

)

Iefu Crucis pondere gravate;

2

Iefu tanquam ovis ad occifionem ducte

Iefu veftibus exute,

Vr

,

Iefu clavisin cruce confixe,

Iefu propter iniquitates noftras vulne

jem)

n

tate ,

ia

Iefu qui proinimicis Patrem rogáft ,

du

Iefu cum iniquis reputate ;

E

m

M

N

Iefu in cruce blafphemate & illufe,

Mil

Iefu à latrone convitiis laceffite ,

'ïferbumjlien

Iefu, qui latroni poenitenti pargdifum F

Baf.'].ïu

promififü ,

M.T;

Icfu, qui Joannem Matri tuz in Filium

*SIqOU. 9J9J9JTIAD

]

commendiáfti ,

E

zil

Iefute à Patre derelictum atteftate ,

Yefu felle & aceto in fiti potate,

l

Iu qui omnia detefcripta confummá-

15

Iefu ufque ad. mortem. crucis obediens

facte,

d

Iefu lanceá transfixe,

It

Iefu propitiatio nobisfacte,

:N/

Iefu de cruce depofite,

d

U

N

Yefu gloriosé à mortuis refurgens;

*

Yefu 1n coelum elevate,

m)lf(

[

Icfu nofter apud Patrem Advocate,

Iefu,

SS. Cnucis & MEM.Pass,CHR. o$ «

*

Ilefu , qui Spiritum Paraclitum d;fcxpuhs mi-

fifu, mifererenobis.

I

*

E

efu Matrem fuper choros Angelorum exal-

tans , miferere nobis.

ES

*

CUPU

Iefu vivos & mortuos judicare,miferere nobxs.

! Propitius efto,

Parce nobis Domine

Exaudi nos Domine

- Propitius efto,

li, Ab omni malo ,

Libera nos Domine

: Ab omni peccato ,

Ab ira, & odio, & omni mala voluntate,

, À pefte , fame, & bello,

! A cundtis mentis & corporis pencuhs,

ïi.

A morte perpetua,

1 Per mundifhmam Conceptionem tuam,

*

T

er miraculofam Nativitatem tuam,

1?1,

er humilem Circumcifionem tuam,

mcüumf Per Ba

ptifmum , & fanétum Jejunium

ipvw

tuum ,

Y

G sou t1eq

lm V Perlabores & vigilias tuas ;

L

Per dolorofam flagellationem , & co-

.

-

f

ronatiohnem tuam P

*9UTUJO

: Per fitim, lacrymas, & nuditatem tuam,

Mi | ' Per pretiofam mortem , & crucem tuam ,

Per gloriofam refurreöhonem & aícen-

edjens

fionem tuam ,

"In die judicii.

; Peccatores ;

Terogamusaudi nos.

Ut nobis parcas , tetogamus audi nos.

; Ut nobis indulgeas, terogamus audi nos,

- Utad.veram peenitentiam nos perducere dig-

tb

! neris ,lte rogamus audi nos,

us

|-

"

jl

96

CULTUS

-anm

lt grariam x Spiritüs, cordibns noi'ms]

m

clementer infundere digneris,

t

Ut Societates in tuo fancto Nomine ,

«oI

. congregatas confervare, & amplifica-

&

re digneris ;

Ti

|

utnobxs veram pacem , humilitatem , &

charitatem largiri digneris,

DT

litin gratxa & fancto fervmo tuo perfe-

"

g

verantiam nobis dare digneris,

lt nos ab immundis cogitationibus , ac

&s W

dazmonumtentationibus, & damna-

n wï

,

tione perpetua liberare digneris ,

'sQu rpn? snuiedo4 a,

Ut nos collegio Sanctorum tuorum fo-

"m

q

)

ciare digneris,

, iV

litnos exaudire digneris, Te rogamus

. audinos.

J

1 (ut

1

um (f

AgnusDei , qui tollis peccata mundi , Parce

AETUS M

nobls Domine.

iif

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi , Exaudi

nosDomine.

f

jf

9N

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,Miferere

nobis.

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

Kyrie eleifon, Chrifte eleifon, Kyrie eleifon.

N

[

Pater nofter ; &c.

y.Etne nos mducas intentationem.

-Sedlibera nos à malo.

:

y. Adoramus te Chrifte , & benedicimus

A

tibi.

lw

34..Quia per fanctam Crucem tuam rede-

wos ^

- rhifti mundum.

Tif

"u Q

54

Y.Do-

SS.CRucrs & MEM, PAss, CHR. 95

W . Domine exaudi orationem meam.

»

J|k. Et clamor meus ad te veniat.

minb

Oratzo.

Ls

T yEus, qui pro redemptione mundi nafci

voluifti ; circumcidi , a Judzis reprobari,

"M

à Juda ofculotradi , vinculis alligari ; ficut

g

agnus innocens ad victimam ducijatque con-

"AE

.

L

H

fpectibus Annz , Caiphz ; Pilati, & Herodis

r!

indecenter offerri, à falfis teftibus accufari,

|

E

ityit

|

i

flagellis ; & colaphis czdi ; opprobriis vexari,

mni- ]

; confpüi , fpinis coronari, arundine percu-

1

)

'

L]

ti ,facie velari ; veftibus fpoliari , cruci cla-

n fo-l

vis aífigi ; in cruce levari, inrer latrones de-

putari ; felle & aceto potari , & lanceá vulne-

rari,/ TuDomine per has fanctiffimas pee-

mgmusxj

'fas, quas ego indignus recolo , & per fanctis-

fimam Crucem , & Mortem tuam , libera me

nind

. poenis inferni , & perducere digneris , quó

" Em&

.r*perduxifïi latronem tecum crucifixum.

Domige Jefu Chrifte, qui horá fextà pro

j Miera

W

;redemptione mundi crucis patibulum afcen-

difti , & Sangvinem tuum pretiofum in remis-

105

fionem peccatorum noftrorum fudifü : te,»

edeltt

humiliter deprecamur , ut poft obitum no-

firum, paradifi januas nos gaudenter introi-

(

're concedas.

Quafumus clementiam tuam , ut nos fa-

mulos tuos gratià tuà confirmare digneris:

yneli

^

ut in hora mortis noftrz non przvaleat con-

, tra nos adveríarius nofter : fed cum Angelis

U "ts tranfitum habere mereamur ad vitam

h

.ætcmam. Qui vivis & regnas, &c.

rï

s

——

L

Hysze

j ülüas&

CurTtus

[

98

Hymnus de fancia Crite,

2

gl

Exilla Regis prodeunt:

j tll

Mi

g?

Fulget crucis myfterium ,

1

,)Lr T

uo carnecarnis Conditos

»

Sufpenfus eft patibulo.

13mu

uo vulneratus infuper

Mucrones diro lancez;

.:«,«,';W

",&Wüflli

Ut noslavaret crimine ;

Manavit undá & fangvine,

z

413:0!&»7

Impleta funt , qux concinit

David fideli carmine;

n

aï.luM

Dicendo nationibus

Regnavit à ligno Deus

h *?ml.

^

J

u

Arbor decoza & fulgida

Y

'

[

Ornata Regis purpurá ,

:'.;

i

Vi

J

i

üïw

Electa digno ftipite

dini r

Tam fancta membratangere;

t O0R

E

Beata , cujus brachiis

n i

Pretium pependit feculi,

l

iM

Statera facta corporis ,

Tulitque predam Tartatt.

ll:,.

ii

O jCrux aveípes unica!

Hoc paffionis tempore,

/

Auge piis juftitiam ,

a

i

[

Reisque dona venian,

t Te'fons falutis Trinitas,

El

Collaudet omnis fpiritus?

i

Qæibus Crucis victoriam

jl

Largiris , adde prxmium. Ámem.

"

Ti

Y Eripe meDomineab homine malo.

Atf

y. À viro iniquo eripe me.

ora

SS, Caucis & Mzu.PAss. CäRo 9'9

Oremut,

: :

us , qui pro nobis Filium tuuma Crucis

D

patibulum fubire voluifti;ut inimicià no-

bis expelleres poteftatem ; concede nobis fa-

mulistuis : ut refurrectionis gloriam confe-

quamur. PerDominum noftrum, &c. Divi-

"mum auxilum maneat, &c.

Sequentem Oratiouem coram imagine S.Sim-

doni:i D.N. 2 ESU ChriflideSoté vecitantibue

eoncesfét Clem. V III. Indulgentiam plenarzam,

€9 liberationem anima ex purgatorio. . Paulue

ero F. comfermatit,

Eus ; qui nobisin S. Sindone, quà corpus

tuum facrofanctum de Cruce depofitum,

& à Jofeph involutum fuit , Paffionis tux

veftigia reliquifti ; concede[propitius , u£

u

per mortem & fepulturam tuam ad refur-

recionis gloriam perducamur.

Qi vivis

& regnas cum Deo Patre in unitate Spiritüs

fancti Deus per omnia fxcula fzculorum.s

Amen,

Oratio de féptem Ver bis,qua ChrifFus

72 Cruce dixzt.

Omine Jefu Chrifte Fili DEI vivi , qui ii

Cruce pendens dixifti : Pater dimitte

illis ; non enim fciunt , quid faciunt : facuf

ego amoretui parcam cunctis mihi maledi-

Ànd

centibus. Et qui dixifti latroni ; hodie me-

cum eris in paradifo; fac meita vivere , ut i

y m

hora mortis mez dicas mihi : hodie mecum.s

ui dixifü Matri tux s

j:u'is in paradifo. Etq

Z

| Mulies

m

H

100

CurTus

«

Mulier ecce Filius tuus ; deinde Diï"cipulo ' ec-

[4 :,1

unefm

D

M

j

ce Mater tua ; fac ut.Matri tuz me fociet a-

í /'Obls

mor tuus, & Charitas vera. Et qui dixifti:

Eli Eli Lama Sabathani , hoc eft , Deus meus;

/'dmI

n

7)j

Deus meus , ut quid dereliquifti me ; fac me

dicerein omni tribulatione & anguftia mea ;

ä

Pater mi, Domine mi , miferere mihi pecca-

»

N

()

tori, & adjuva me. Rex meus , & Deus meus,

5

Ut

jl

qui tuo proprio fangvine redemifti me ; & qui

at

dixifti : fitio , fac ut femper fitiam tefonrem

g GFX?

aquzvivz. Etquidixifüi : Pater,in manus

gb

'

tuascommendo fpiritum meum ; fufcipe me

li

redeuntem ad te. Qui dixifti : confummatum

h

eft; facut audire merear illam dulcifhimam.;

durca

vocem tuam , fcilicet veni amica mea, dilecta

,

lag

miea , fponfa mea , veni , ut mecum confcen-

Wa C

das cum Angelis , & Sancts meis in regno

'

2 &

meo epulari;jucundari , & commorari per in-

finita fxculorum fzcula, Amen.

a;ro,»miffd

Salutationesad omnia Membra Chrzflz.

" [

[

:

(

Alve tremendum cunctis poteftatibus ca-

'; l,v':

"

,

9

.,/.y

4

put D. N. Jefu Chrifti Sal vatoris noftri,

z D

pro nobis fpinis coronatum , & arundine,

percuffum.

Salve fpeciofxfïima Salvatoris

r

noftri Jefu Chrifti facies, pro nobis fputis &

[

alapiscxfa. Salvetebenigniílimi D. J. Chri-

N

fti Salvatoris noftri oculi pro nobis lachrymis

E

'erfufi. Salve mellifluum os; gutturque fva-

b

villimum D. N. J. Chrifti, pro nobis felle &

Salvete aures nobiliffimz

acetó potatum.

D. J. Chrifti , Salvatoris noftri, pro contu-

ollum

melüs.& opprobriis affe&æ. Salvec

humi-

a

SS. CR/ubxs & MEM. PAss, Cum, IO-I

ütng

humile Jefu Chrifti ; pro nobis'funibusliga-

lt f

tum : dorsümque fanctiffimum pro:nobisfla-

qllidixfa';

gellatum : SalveteD. N. J. Chriftimanus &

Deusme

brachia , pro nobis in Cruce extenfx.. Salve

tsf

pectus mitiffimum Dom. T. Chrifti Salvatoris

hoflri, pronobisin Paffione conturbatum.

Vila m

Salve latus gloriofiffimum Domini noftri JE-

lhinec

J5 miy

SU Chrifti, :pro nobislanceá militis perfo-

ratum. SalveteD. J. Chrifü Salvatoris no-

nj

efonte

ftri facra mifericordiz genua, pro nobis in

orationibus flexa. Salvete D. J..Chrifti Sal-

yn m

vatoris noftri pedes adorandi ; pro: nobis

hp

clavis affixi.

Salve totum corpus Dom. N..

fummatt

jefu Chrifti pro nobis in'Cruce fufpenfum..

dfimaz

vulneratum ,. mortuum & fepultum; — Sal-

mlié

ve Sangvis pretiofiffime , de Corpore Dom.

Qu n

Jefu Chrifti Salvatoris noftti pro nobis effu-.

Y n

fe. Salve SS. D. N. J-Chrifti anima; in ctu-

torti

ce pro nobis in manus Patris commendata..

In eadem commendatione tibi commendo

u7

hodie, & quotidie animam meam , vitam.»

fuus à

meam , cor, & corpus meum , omnes fen-

yis nl

fus & actus meos, omnes amicos & bene-

amnöm

L

.

animas

fa&tores, & confangvineos meos

Salatt

parentum , fratrum , fororum , & omnium.;

js t

amicorum , acinimicorum meorum , ut nos

i»je

protegere ; liberare ; & defendere digneris

)ishihr]:E

ab emnibus infidiis inimicorum noftrorum;

vifibilium &invifibilium, nunc

,utturqïlïf

jos t

& jn perpetuum.».

Amen.

[

l Pm(

?

P:5

g

i

»'i"

E3

»

ucnuasä

"

XOo3

*

CurTus

Pia Éxercilatio erga Chriflum Cru-

M

(

"i

cifixum , x quinque ejus Votnerds

,2

Oratio przparatoria,

1

Namantiffime Jefu , qui Sponfus Sangvi-

9

4M

E

num mihi effe voluifti ; ad pedes tuos

//mz

profternor, ut meumiri te amorem , debi-

] n &?

támque gratitudinem contefler.-. Sed quid

4 wg&arï

yependam tibi, mi Tefu , qui ufque in inem.,

iv

j

dilexifti me? manibusqQue ac pedibus , imà

icw Yi

& cordi tuo infcripfifti me , magno fané &

1[;'1012&51&'."

confpicuo charactere ? Quis mihi hoc tri-

buat,ut ficut tu me, ità & ego tecordi meo

infcriptum. circumferam ? & ficut mei me-

Q

moria tibi , fic cui mihi nunquam excidato ?

O Jefu quàm profufo me charitatis affectu

complexus es ; qui non tantüm manus ac pe-

"n

dés, verüm &-opulentiffimum pectus mihi

[

"J

gj

aperire vóluifti ; ut inexhauftà bonorum coc-

!M;lf

leftium affluentiá defiderium meum expleas !

u MEM

Sufcipe hzc mea , quz colendis facris tuis

üt

quinque Vulneribus , vota perfolvo : aditum

11

fpero , adoptatiffimos hos vitz fontesmifero

j r'd

non intercludes.

Oratzo 1. ad $, Fulnus Pedis

i

[ t

Sinifiri.

Aluto benedictum Vulnus Siniftri Pedis

5

tui, mi Jefu , quod in fpiritu reveren-

ün ïfn

Mij

ter exofculor , te ex animo rogans , ut hu-

Uf

jus tui fanctiffimi Vulnetis merito evellas

ln

pedes meosálaqueo ; quem ftatuerunt mihi

MMIni-

55.C&ucis & Mew.PAss,CHk. 103

ffm('m

inimici mei , & à lapfu animam meam prz-

Á

ferves. Non veniat mihi pes fuperbiz , nec

ambulem in mirabilibus fuper me ; fed in

l

animo contrito ; &fpiritu humilitatis à te

fis g

fufeipiar.

Ad facrum hoc Vulnus tuum de

o &

pelis tu

, d

offero omnem afllictionem meam: ut hanc

fl qu

cum Cruce & Paflione tua conjungas , gra-

nf

tiamQue largiaris' ; quà omnes adverfitates

ib , n

& miferias amoretuifuperem ,tuxque me,

pno h

femper voluntati conformem. Amen,. Pa-

ihi hce

ter nofter ; &c.

tecorm:

cyt m z

Oratio 1I. ad $. Pulnus Pedis

m

'

v

Dexter£à

n d

matis

Aluto benedi&um Vulnus Dexteti Pedis

S

pf&lli [

tui, mi Jefu, quod in fpiritu reverente?

0R

exofculor ; te ex animo togans , ut hujus

megla

tui facratiffimi Vulnetis meritó dirigas pe-

ficn t

des meos ad currendam viam mandatorum

: aditum

tuorum , ut tranfeam de virtute ad virtu-

psmint

tem , donec videam te Deum ac Dominum.

meum in S$10n.

Vi

Adhoc fanétum Vulnus tuum depono &

offero omnem fortunam ac felices fucceffus

meos , quos mihi divinx pfovidentiz tua

j

difpofitio clementer indulft ; né illorum.;

u WWF:'

infolentià elatus animus , te fummum bo-

a5 uU

num meum ad iram unquam provocet.

"

Tito fïff

A1InéfLa

s

Dd

"

E 4.

OrA4-

Currus

*

gy[gnCISä

104

i !mz 0

Oratio Ill ad $. Valous Manis —

'JW í

$inifira.

D

Aluto benedictum Vulnus Siniftrz Mants:

tux , mi Jefu , quod in fpiritu reverenter

, "l*m

exofculor: teex animo rogans , ut hujus tui

facrati

E

imi Vulneris merito mifercaris fragi-

li

4

litatis & inconftantiz mex ; & in omni bono

propofito me confirmes; illum ; taritümquc

anfüper ; mihi amorem prafles ; ut dicere que-

'g:)täbh

l

am: Lava ejusfub capite meo , & dextera il-

t

liusamplexabitur me.

db

g

Ad facrum hoc Vulnus tuum depono om-.

DwT Y

nia peccata med , quz aut ignorans, aut fci-

g

ens , volens unquam commifi ; Tu mi Jefu,

qn a

pretiofiffimo tuo fangvine illa abluere di-

ht i;

gneris ; né coram juftifmo Tribunali tuo.

jj

yJ

1:

zternz damnationis fententiam contra me

IT

p

expoícant. Amen. Pater nofter, &c.

lï

Oratio IV. ad $. Fulutis Mantes

-

dexter ,.

J

MAluto benedictum Vulnus Dexterz Ma-.

if :Nf

nüstuz , mi Jefu , quod in fpiritu reve-.

renter exofculor, te ex animo rogans, ut..

2 T

u

hujus tuifacratiflimi Vulneris merito , ube-

rem mihi gratiam & opem cóntra hoftium...

at

i

meorum vifibilium & invifibilium. conatus.

|

largiaris , & in noviffimo die ad dexteram

tuam ftatuas , ubi lztus audiam :. Venite be-

D

nedicti.

fitm

Ad facrum hoc Vulnus tuum depono &

ATR

M N

M) fi

effero tibi omnia bona opera mea (imö tua

qux

SS,Caucrs & Mew,Pass. CHR, 105

Ánri

quz tuz gratie omnia , üt debeo , adfcribo )

cum humillima obfecratione, ut eatuis fan-

é&iffimis operibus unita; xterno Patri offerre,

ao

TAT

meamque inopiam tuis infinitis meritis fup-

plere digneris. Amen.. Pater nofter, &c..

Ls g

i frg.

m Dono

,

Oratio F, a4 S.*.I/ä!üw Late;'ü

mïümqm

Chrifti,.

iprtqie

Aluto:te 6 benedicum Vulnus Lateris

dexerz)

JESU : falve , ó Fons amoris ; ó the-

faure inzftimabilis ,. ó requies animz mez!

000 01

Ausimne ; benigniffime JESU , ad facram

ial

hanc Aram, ad hoc Sanctum Sanctorum ac-

Ti je

puré

cedere, ardensque amore cor tuum deofcu-

lari 2 Per infinitam bonitatem tuam oro te

hu d

!

mi Jefu, né hocfolatio me privare, necab

hac. unici mei refugii domo: arcere velis.

Á

XCOIID'E j

Ejaanima mea, accurre cum fiducia ad tha-

lamum fuaviffimi Sponfitui , hicte: omni-

Wx

bus moleftiis tnis ac curis ,. quibus oppri-

utt N-

meris ,. exonera : hic defideria tua , & cu-

j r

piditates exple : hic in optatiffima pace»

conquiefce.

Videor mihi 6 Jefu ,. amore

5 VW

tuo duce , per amabiliffimam. facri Lateris

f'lm ) D

tui. Vulnus ad Cor tuum. intromitti..

Hic

hout

tecum profundiffima humilitate; ó JESU!

n cona

oro , ut ignofcas , quidquid unquam corde;

| den?

ore, autopere , in te peccavi.

Hoc facro

Nente

Sangvine tui: balneo munda: cor meum , &

benedicti cordis tui formam ac fpeciem im-

1 dePORC '

prime;.tuique amoris igne accende, né quic-

nü(iï;

)

quam:

l

-

1e6.

QuiNpECIM ORATIONES

M

quam impofterum prater te amem aut defide-

$m

xem.

^

T

qi

Ad facra

tiffimum hoc cordis tui Vulnus;,,

"i

mi]Jefu, omnia cordis mei vota ac defideria

in

"

1

i

j

pono. lItàioro, cormeum cordi tuo adftrin-

j

1f

ge, ut nullo unquam tempore ab invicem

i

avellantur , üt veré cum Apoftolo exclamem;

,!H

1

r

quis nosfepafabit à charitateChrifti ? tribula-

*

üu

o?an anguília? an fames? an nuditas? an pe-

(l

riculum? an perfecutio ? an gladius? certus

ET

füm, quia neque mors , neque vita , neque ulla

EU

ereatura poterit nos feparareà charitateDei;

CW

qua eft inChrifto JefuDomino noftro. Rom.

"T

$. Paternofter; &c.

h

i j

x990:900:2009900:02:09.—

U

AMÁMI,

1 gu&xijll( j

QUINDE CIM

':,'lkl:;f/l/;

jun M

ORATIONES

[ :;n;' :

"

SANCTA BRIGITT &,

';iif/f:fï:'üll

p

De Paffione Chrifli,

j M

|N' Solumine ReSelationum S. Brig?tte , Ro-

j'ugur

" gpand impre[fo » vefertur, Cruczfixum $. Bri-

&i in Ecclefia S. Pauli oranti , dignatum

u

J'iffe hoqui , pramitimque indixilfé omnibus ,

[

LT

L

qui legerint XV. Orationes , quas ipfa dudum

TT

n patria . €9. Monafferio Aleafire , Ordi-

Wl

ækai/?erfitnium , poft. obitum marili ibidem

954

TMM

!

S, BRIGITT.E,

t deüd&»;

107

ipanens , fagoerente. Spiritu Sancto , deGotiffi-

gf

emé compo[uit , Cv wontinué oratit.

Pricilegia

eró à Chriflo D. his orationzbus conce[fa ffe*

i d

eratim Leifentritzus a lbro fino Precatorto vecens

9 li

fét i aitque eas 4 Bonifacio IX. zzaguzs additeé

] anie

evclamic

Indulgentdjs coufrrimatas & ex l'ibro ReGelattoe

num $. Brigitta , fequeutia fé defumpfiffeteffae

1 tl

furi ntmitun :

m

D) cem

Cum fantla bec mulier Brigttta diu féire de

Sderalfet numerum Vulnerum. Dominti nofh

n

intate]

JESU Chrifli ; apparuit ipfi D. 7ESUS; dicens

Corporis su:et Vuinera eraBt »4.25. qua fa Sene,

ofoo, u

vatioue aliquá profequi Voluerts , qutudectm

Pater nofter, £5 zozidez Ave Maria drces quo-

tid£e per anuum . integrum , & |féc amno reSolue

u

zo , unummquodque Gulnus , €enerabiliter falu-

fASerzs,

Edmque docutt ipfauper ,' ad unume

quodque Pater nofter , unam Orationem; ad-

jictens , quüd quicunque pey circulem unius annis

easdem: Oratzoues ; devoté frequentaSertt , de

ejus progenie XV, anima de purgatorzo (iberae

&éuntur , C XV. ejudem. Genealogie in bouo

IT

flatu confirmabuntur , cx XV. adhuc tm munda

exiffentes , conertentur |. £O eum boc adbuc

ipfé confequetur altum gradum perfectionss ,

ULL

€9 amaram cordss c'ontrittonem omnium peccae

w

Zo0YMa.

d

Praterea. addidit Dominue $ qui. bat Ora-

i m

tones per atuum . compleSerit , daba ei SS.cor -

i

pui meun ante obitum ejus quindecim . die-

h;l

Una , nt per boe [iberetur ab eteraa efurtey €o

ii

fitiat: ini w

[]

pæfqþ f angS rme pom&: qæz 17

g

Hermmmo,

E

;

163-

anicm, ORATIONES:

p

gernum » Cv ante ejus. obitum &eniam eum dt.

rgyom

Joa Genitrice mea VirginesMaria , ad ani-

U

u lm

anam ejus. benigué fufczpiendam , € ducan.

yr

9?

eam ad &tertia gaudia..

Y

bopreffe fant be Orationes Qaris idtoma-

iA

u

tibus f epz[frmé , exffántque etiam 1m. Cetufhiffi -

,

mo Libello precatorzo. à Hortulus anima Zz-

qx

do , wb ad veliqua prioilegia « etiam. boc 4:

1"?

j

Domino datum [cribitur : ei,quicunque in agoné

3

ä* at

mortis pofitus. » &otó fe DEO obffrinxerit , ad:

erationes has , diebus fingnsis per anmum. iute-

4 NM

3l

i

j

|

grum vecitandas , idque poffea opere zpfo imple-

Gerit , ad Vitam ejut adbuc quindecim antos:

vina

ndjcchum r

gie

"T

ä

. ORATIONES

! at

1

—

j

|

wj.); L]

b S.

dub

BRIGITT E

l

*

um

o

De Paffione Domini :

W ]

20«

ans;

Ti

" Ber sndus. auni circulum. quotidie Yecitantibus:

admirandas gratias:, zp[e Chrifiss Domiume,,

n

At $. Brigitta apparens , promifits.

s

ORATIO: I.

&UTfo

JEfu Chrifte, xterna dulcedo:te aman-.

k

tium , jubilus excedens omne gaudium,

&

T.

" *& omne defiderium , falus & amator. pecca-

B^

3

torum, quidelicias tuasteftatuses , effe cum.

pm-inum ; ho

! rrfo, factus in £ne tei

nP 0:

*

rum,

1

|

j5

S, BRIGITTA,

109

Ym t

fum , memento omnis: przmeditationis, &

4 da

intim1 moeroris , quem in corpore humano

T

fuftinuifti' ,, 1nftante

faluberrimz | paffio-

nis

tuz tempore. ,

in divino: corpore ;

01 1

*

D

præordinato

memento: triftitie:,, & ama-

ffl 9(!11/11'

ritudinis ;

Vaniima

quam in anima. ( te ipfo at-

teftante) habuifti , quando in: ultima. coeria

iiam. lt

diícipulis tuiscorpus & fangvinem tuum tra-

n ia

didiíti ,. pedes corum lavifti; & dulciter eos

DTTTMP

ofculando. ,, imminentem Paífionem prz-

t

dixifti.. . Memento omnis timoris , anguftiae:

Y

t if

& doloris , quemintuo corpore delicato an-.

detim n

te paffionem. crucis. tux pretulifti, quando.

pofttrinam orationem , & fangvineum fudo-.

rem à Juda difeipulo tuo tradebaris, ab ele-

éta gente capiebaris , à falfis teftibus accufa-

baris, à tribus jüdicibus injufté judicabaris;.

h

in electa: Civitate ; in- Pafchali: tempore ; in .

florida corporis juventute innocenter damna- -

ll

baris, & veftibus alienis induebaris., cola-

'hizabaris ;. oculis: & facie.velabaris, alapis

czdebaris , ad'columnam ligabaris ,. flagella- -

hn

baris, fpinis coronabaris, arundine incapi-

TL

te feriebaris ,. & innumerabilibus aliis calum-

L

niis lacerabaris

?

. Da Domine Dzus mihi; -

2*

quzfo ,. ob memoriam harum ante crucem;

tuam paffionum ,. veram contritionem , ve-

xam confeffionem , dignam fatisfactionerit,

p tf

ac omnium peccatorum meorum re- 4

EM

i gaillf:i..'

mifhonem , Amen.. Pafer

u r

€$ 4e,

n u

l Enl[þ':

"

[

EgZ

P.

W

110 iQ]INDECIM ORATIONES

W.

WM

Oratio Il,

il

atl

Jefu ! vera libertas Angelorum , para-

u

difus deliciarum , memento moeeroris

& horroris ; quos fuftinebas , cüim omnes

inimicitui, quafi leones ferociffimi , te cir-

l

cumfteterunt ; & colaphizationibus , con-

3

fputionibus , ungulationibus , caterísque

!

j

poenis inauditis te moleftaverunt.

Per has

i

poenas,& per omnia contumeliofa verba, du-

M

riffimáque tormenta , quibus te , Domine

"

lW

Jefu Chrifte , omnes inimici rui afflixerunt

j

deprecor te ; ut liberes me ab omnibus ini-

l

snicis meis, vifibilibus,& invifibilibus ; & do-

"

^

W

[

EU

nes mihi füb umbra alarum tuarum , ad per-

" mm

fecionem falutis eternz pervenire, Amen.

3 rl

La

T M

'!fater C , yc.

,&'Waa',z.:

n

Oratzo I11.

W

]ei'u ! xfluhdi fabricator , quem nulla

] ;.ft.';g«lf

PA

* dimenfio veró terminó metitur, qui

'terram palmá concludis recardare amariffi-

ami doloris, quem fuftinebas , cüm Tudzi fan-

|

"Giffimas manus tuas , ad crucem obtufis cla-

;

vis primó affixerunt ; & ad perforandum.;

'"Elh

- dlelicatiffimos pedes tuos ( cum factisin cru-

-€e foraminibus , corporis tui ftature minus

Lf'f

effer conveniens ) dolorem vulneribus tuis

MT

5!

d

* addiderunt , & fic crudeliter te diftraxerunt

&extenderunt in longum & latura Crucis

Titz,.

lil

IM

f:æ , EH dii(qlveremm compages memb

0V

S. BRiG!IT T £,

dII

rum tuorum.

Deprecor te , per hujufmodi

*

lacratiffimi amarifhmíque in Cruce doloris

D

M

um j

memoriam , ut des mihi timorem tuum.s

0 Dotyy

Amen. Pafer, & J $e.

Eüm D

D ted.

Oratzo I F.

J5 , C0f

JEfu! ecleftis Medice , recordare lan-

tzterisque

O

. ha

gvoris , &doloris , quosinalto Crucis,

patibulo levatus, paffus es in omnibus dila-

vebi d-

ceratis membris tuis , quorum nullum in.

; Domu

fatu fuo recté permanferat,ità , ut. nullus-

E

Drenno

dolor dolori tuo fimilis inveniretur, quia à

ib n

planta pedis , usque ad verticern capitis inte

bu;kde

non fuit fanitas.

Et tamen omnium dolo- *

m*

rum immemor , Patrem pro inimicis pié 0-

u n

ráfti , dicens : Pater zenofte illis , quia nefci-

st yqui4 f4rz'tmf.

Per banc mifericordiam,.

*

& ob memoriam illius doloris concede; ,.

ut hzc memoria paffionis tux amariffima, fit.

omnium peccatorum meorum

Plena rem

fio. Pater & 4 $e.

J tuli

ifl'nlf) qlfl

Oratie. F.

T

Tzifat

Jefu! Speculum claritatis zterna: mc-

O

jus d

mento. illius mororis, duem habui-

fti , quando in fpeculo ferenifimz Majeftati

forandir.

tux confpexifi pradefünationem clecto-"

s (s u FI';.

r m

rum , per merita tuz paffionis.falvando-

rum ; & reprobationem malorum; petr.fe

hii

demerita damnandorum

.

»

& pér aby

Ti

;

ao

müiferationis tue , quà nobis perditis-pecä

hat 0

»

sator;i.ïbus ; & defperatis cunc cond.olgä&ij

E

n 5,

';,,:.,

d

L

IIZ

QuixpreciM . ORATIONES

o

dicens: Hodie metum erái i» Paradifo s rogo

T,.

"I

j

It

te pie Jusu , facias mecum mifericordiam tu-

amin hora mortismez, Amen.. Pater €9 4$e..

;

li

!

ini

Oratio F1

M

*

"

Jésu! Rex amabilis, & amice totusde-

H ARU

i

fiderabilis,, memento. illius. moeroris ;

T

quem habuifti,, quando: nudus & miferabilis

' AHI

in cruce pependifti , &: omnes amici & noti

t£ui adversüm tefteterunt, & nullum confo-

lantem inveniebas, fed folam dilectam Genc-

n

tricein tuam , in amaritudine animz tuz tibi

pv

h

U

«j

fidcliifim? adftantem videbas ,. quam leClpu-

lo tuo commendáfti dicens:

tce: Mater 1524

J du

. Rogote, pie Jesüi ,. per giadlum doloris, qui

(3080]

tunc ejus animam pertranfivit; ut compatia-

]'WW;

ris mihi in omnibus tribulationibus & aflli-.

lum

£tionibus meis ,. corporalibus ;. & fpirituali-

32 0 0

bus, & des mihi confolationem ín tempore:

. 1l

ibulationis, &in hora mortis mex, Amen..

ater , & Ave.,

p

m

Oratio VII.

r

V*"d[l

,Jssu! fons inexhauftz. pietatis, qui ex:

)

intimo affeQu in cruce dixifü: Szzze,,

0"

( fcilicet ; falutem:generis humani ) accende,

2

fufte

quafumus,;: cordium. noftrorum defideria ad

l

!

;..

tmmc )pus peffe&um & fitim canalis con-

Entia , æP*umque mundanz dele&duo-

JUIH T

w

in. z;uHxs penitüs refrigera & extmgue,z

&men.

Fater 55 4 e.

40

m |

S BniciTTXE,

113

Ht

Oratio Fill.

VOr

74/0542;

Jzsu! dulcedo cordium , ingénsque

vavitas mentium 5 per amaritudinemr

aceti & fellis , quàm pro nobis deguftáfti: in

? totusd

Rora mortis mex concede mihi corpus & (an-

gvinem tuum dignépercipere, ad remediumy,

- Iatori

& coníolationem animz mex , Amen.

fl

Pater , €$ M$e.

:

u & nr

lm corf

;

-

«

Orat:o 1X.

&am Cer

Ó

Jesu !. regalis virtus ; jubiláfque merr-

D (2 t

tis, memento anguftix , & doloris, quem

m i

paffus es, quando prx mortis amaritudine ,

M t

& Judzorum infultatione, cum magna voce,

db t

te à DEO Patre derelictum clargnä&i dicens:

Do .F:.'..."

Deus mens, Deus meus ! utquid dereliquifi me?

n k

per hanc anguftiam , petote; ut in anguftiis

(t ii

meis non derelinquasme Domine Deus no-

;

fn ttmy'

fier, Amen.. Pater E6 Ase.

g, Ant

Orasio X,

9.

.Jzesu! Alpha & Omega, Virtus & i»

TU

taip omnitempore ; recordare, quo.

r

d

)5 qi

fuümmo capitis ; ufque ad plantam pedis,

vilir $i

pro nobis i aquam paflionis tux. demerfifh

Propter latitudinem & longitudinem vulni

)*accenc'i

j

rum tuorum , doceme in peccatis demerfu

per veram charitatem. cuftodire latrum ia

r

i

datum: tuum. nimis , Amen, . P«

"

"h.

fer &

-

*

T.

ii

þrg;;ig'

58!

114 QuiwprcIM. ORATIONES

r mulïli

Orat?io XI.

W COI

,vjim

JEfu! abyffus profundiffima mifericor-

.

O

diz

?

rogo tepropter profunditatem.,

wen

'Vulnerum tuorum , qux pertranfierunt me-

dullam oífium , ac vifcerum tuorum , ut me

(H

fubmerfum in peccatis emergas , abícondás-

[

que in foraminibus Vulnerum tuorum à fa-

W

cie irx tuz , donee pertranfeat furor tuus Do»

P Wa

anine; Amen. Pater , € d Se.

w"rm;h

Oratio XII

ml

E

Jefu! iveritatis fpeculum , fignum uni-

U

th

O

'MMM

tatis ; charitatísque vinculum , memen-

to mulutudxms innumerabilium vulnerum.

L

NU

tuorum , quibus à fummo capitis , usque ad

"olorana

àmum pedis vulneratus fuifü , & fan&iffi-

1 u

mo fangvine tuo rubricatus ; quam magni-

1ioy at

tudinem doloris in Virgine carne tua per-

þ Dirii

wW

ilt

gulifti pro nobis; pie Jefu. Quid ultra de-

LL

ï-mfh 3cere , & non fecifti ?

Ícribe , quzfo,

ttivem

H

L

»,5mnia Vulnera tua in corde meo

Ü

hifimo fanguine tuo , ut in illislegam ,

äolorem tuum , & mortem , & in gratiarum.

vt

3

é&tione ufque in finem jugiter perfeverem,

X

Amen. Parer, e ASe.

W

Oratio X 111

Jefu ! Leo fortiflime , Rex immorta-

4

*

lis &lnvxöhfïirne, memento doloris;

[Ur

quem pafTus es , cüm omnes vires cordis & -

Fw

& in-

i

eorporisstui tibi penitüs defecerunt ;

elinatg capite : Canþfmmntam ff , dixifti. m(g*

?e

N

$, BRicIT T.

Yl

. per haht angufüiam & dolorem ,. miferere

: smeiin ultima confummatione exitüs mei,

s eümanima mea anxiata fuerit, & fpiritus meus

CUA t

tonturbatus, Amen.. Pafer, £9 44Sc.

Ym, v

abíconi

Oratio XIF.

orum àí

Jrsu! unigenite altiffimi Patris, fplen«

Qs Di

dor & figura fubftantiz ejus : memen-

£o obnixz commendationis , quà Patri fpiri-

-£um commendáfii, dicens: Iy zzanus tuas, Do«

ine commendo Spiritum meum ; & lacerato

um

corpore, &rupto corde, cum valido clamo-

F

1, tTt

re; patefactis v:fceribus mifericordiz tue , pre

y u

nobi; redimendis exfpiráfü. Per hanc pre«— —

NU

tiofiffimam mortem , precorte, Rex fancto-

; kniz

rum; conforta me ad refiftendum diabolo y

g

mundo,carni, & fangvini; ut mundo mor-

jre t

suus tibi vivam , & in noviffima hora exitós .

ud ul

mei, fufcipe ad te revertentem fpiritum meum;

ibe,qu

exulem & peregrinum, Amen.. Pazer, &« At

corde nt

Oratio XF.

lg

n

Jzsu! vitis vera , & focunda :--me-

O

mento füperfluentis & abundantis ef-

Perïewti

fufionis fangvinis , quem tu, ficut te botro

expreffum , copiofiffimé effudifli , quando

in cruce torculdt folus calcáfti ; & lanceà

n

militari perfoffo latere nobis fangvinem &

lmo

j

aquam propináfü ; ità ut minima gutta in

te non remaneret ; demum quaíi miyrrhz

v d

faíciculus in altum fufpenfus fuifti , & deli-

ceniti

4l

äf

eata caro tua elanguit , & liquor vifcerum

]

i

tuo- -

g:

N

L

ri6

à

CurTus

"

Per hanc amariffimam.»

fuorum exatuit.

al

paffionem , & pretiofi fanguinis effufionem;.

)U[

