Bohemorum Thaumaturge;& Patrone,

Nobile depofitum Urbis Pragenz ,

|

Patrone fingularis famá periclitantium, ]

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi , Mife-

rere nobis.

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi , Exaudg

nos Domme.

]

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

Pater nofter. Ave Maria.

. Orapro nobis B. Joannes Nepomucenef

*

. lt digni efficiamur promxfhombuschnfü.

Ovemzut.

i

Defto Domine precibus noftris , quas if

m

li^

memoriam Beati Joannis Confefforis

j I

fundzmus j ut ejus interceffione, & meritis

&

,SSI

*

t

y12 .0 Currus

- abinfamia &»tempöt:ali derifu liberati , ante

'yakü

d

obitum confeffi , & poenitentes , ad xternz

beatitudinis porcum venire mereamur,. Per

jnt

Chriftum Dominum noftrum, Àmen.

u o

»

- "d Oratto.

Mhipotens & mifericors Deus , concede

n

j

propitius ; ut quí in merita Divi Joannis

Nepomuceni confidimus , ejus potenti in-

terceffione ex omni infamia ; & confufionie

i

publica , tàm temporali , quàm aterna , hujus

& alterius vite , & vel maximé ex 1mminen-

N

&i tali N. N. per piiffimam mifericordiam,

eruamur. Per Jefum ChriftunDominum no-

firum. Amen..

! Af».». N

N.'x*ïl&&

Counmendatio Ad Santium foanuncn

|

l(;

rf;uifm:'

Nepomnucepum.

* omi

Sancte Joannes Nepomucene , Patrone

fl

mi,venerorte in gloria Colefti aureá

Want

coroná imrmortalitatis amictum , & inter fi-

Jios Dei computatum : Simul etiam ad te h

l

"

j

confugio , orans fupplex : ut me tibià divi-

V

»

1

nábonitate commiffum hodié, & totá vitá ..

ï

"

ll

meà tuo patrocinio protegas, & à pudorea .

Dv

mgndano cuftodias, Amen.

a

n

lia Oratio.

)

*

TWEus cordis mei , iné cujus nutu n6 ca- ..m

—— pillus quidem de capitenoftro perit ;'te / j

1

lo

per gloriofa merita fidelis tui fervi Joannis ;

"

W

W

Nepomuceni ( qui de Pónte Pragerifiin Mol- «;

davam dejici , & mergi maluit , quàm facro- |j,

d

lfmdtum Canfeflionis figillum Regi xev«ïl:...

*SS. PATRONORUM." 213

r

IN

re) f'upþlicitef oro , ut in hoc tibi noto ho-

Bu

—

dT

noris mei manifefto periculo, mihi pro benis

enl

"i gnitate tua fubvenire, méqueab omni confu-

j

fione ac infamia eruere dignerisné gaudeant

fuper meinimicimei. Sic per precesS. Joan«

y COf

|

nis Nepomuceni fpero, fic in tua mifericor-

/foanni

dia confido , Deus ,

qui es bcg.ed,i&.us ina

:enrg i« fxcula, Amen.

t'ofiore

a, uj

Oratzones ad Sancos PAtronos

Wunt

Regni Hungaria.

Q iam,

ÀD S. STEPHANUM PRIMHM REGEM

|

|

T o

|

HUNGARIA,.

44nt. Tte homo perfecit omnía quz Iocus

"t

&us eft ei Deus , & dixitad eum: ingredere in

requiem meam: quiate vidi juftum coram me

. ex omnibusgentibus,

a

Y. Amavit eum Domínus, & ornavit eumtas

[i aurfif

X Stolam gloriz induit eum.,,

i f«

Orezzizs.

m a

Oncede quzfimus Ecclefix tux omnip

-o-i

tbiädijï"

"

C

' tota n

1

tens Deus: ut Beatum Stephanum Con-

A

fefforem tuum , quem regnantem in tertris

aïu

ii

V

propagatorem habuit , pro pugnatotem ha-

. bere mereatur gloriofum in coglis. Per Do-

min, &c.

ii

u

AD S;, LADISLAUM

h]

ZAnt. Honeftum fecit illum Dominus , &

r

T

i

1]

. €iftodivit eum abinimicis , & à fedu&toribus

l

tutavit illum ..

7!

. Juftum deduxit Dominus per viasrectas. — -

Wln'f

Dei,

fi

: JX Et oftendit illi regnum

E

314 CurTUsArioRuM -

"i

[

Ore»mies.

3)

D

Eus, qui beatum Regem Ladislaum Con-

u

fefforem tuum, diverfis decoráfti nuracu-

).l

lis : przfta quzfumus , ut ejus. fuffragantibus

meritis ,ab omnibus femper muniamur ad-

verfis ; & gaudiis perfruamur zternis ; Pee

:

3r

Domin. noftrum, &c

ERIGUM DUCEM

n

AD S,

HUNGARLE.

« fsf. Ecce puer meus electus , quem elegi,

Wm

pofui fuper eum fpiritum meum.

y. Pofiufti Domine femper caput ejus ,

li

X. Coronam de lapide pretiofo.

!

j

-Oremmnt,

i

Eus , qui B. Emericum juvenili flore ni-

pans

D

tentem , in Sanctorum tuorum coníor-

hI

tium fublimáfti : przfta quxfumus ; üt quem

pi

tibi fecifti effe devotum , ejus apud te perpe-

tuum fqntiamus auxilium. Per Dominuma

noftrum &c.

!lt.ïügeft

&ib

AD S, ADALBERTUM EPISC,

D

ET MARTTR.

fa.

Autiph. Latitia fempiterna erit fuper ca-

pite eorum ; gaudium ; & exultationem ob-

tinebunt.

. Judicabit Dominus populum fuutn, Allel.

M

T. Etin fervis fuis confolabitur Deus, Allel.

Oremmus,

Y

^iri

Mnipotens fempiterne Deus , qui hodi-

O

erná die B. Adalbertum Martyrem tuum

"y j

is fo-

D

dT

atqug Pontiiice:g;merito pafhionis Sanct

ciare

SS, PATRONORQM. * 731f

eiare dignatus es : tribue quxfumus ut per ejus

lasl

exempla ad patriam perveniamus aternam.,

finns.

Per Dominum &c..

us

AD S, GEORGIUM,.

PA

"1at.Tfte San&us pro legeDei fui certavitas

D ; D

ufque ad mortem , & à verbis impiorum:

IM

non timuit ; fundatus enim erat fuper fire

mam petram.;.

Y-. Pofuifti Domine fuper caput ejus.

1 dtg

X. Coronam de Lapide pretiofo.

Orems.

D

Eus , qui uos B. Georgii Martyris tux

meritis , & interceffione Ixtificas , con-

cede propitius , ut ; qui tua per eum beneficiz

j m

pofcimus ; dono tua gratie confequamurs

oiritr

Per Domin. &c.

igue

AD S, JOANNEM ELEEMO?

'fpf!l 7« |

[

STNARIUM.

ninuta

4nt. Eugeferve bone,& fidelisquia in pasg--

ea fuifti idelis, fupra multa te conftituam, di--

J

|

cit Dominus.

Ferf. juftum Dominus deduxit per vias re«

fipt

as.

:1

n

Refj. Et oftendat illi regnum Dei.

Oremmus.

j

!:

Xaudi quxfumus Domine preces noftrae;

FU!) "

g

r

quas in B. Joannis Eleemofynarii Con-

fefforis tui atque Pontificis folemnitate de-

)

qu^

ferimus , & , qui tibi digné meruit famula-

atl

)T

l

ri, ejus intercedentibus meritis , ab emni-

bus nos abfolve peccatis. Per Domin. &c.

j

3

AD

z

-

s

-

816 Currus ArroRum

AD S MARTINUM

|

EPISCOPUM

Am' Martinus Abrahz finu Iztus. excipi-

xld

* Martinus hic pauper, & mendicus , co-

lum dives ingreditur ; hymnis coelefübus ho-

iL

noratur.

W. Sacerdos Dei Martine , paftor egtcgie.

&. Ora Pro nobis Deum femper affidue.

Oremzuih.

Uil

Eus,qm confpicis ; quia ex nulla noftra

D

V

virtute fubfiftimus : concede propitius;

gt interceffhione beati Martini Confefforis tui

atque Pontificis ; contra omnia adverfa mu-

D

guamur. Per Dom. &c.

AD $. HENRICUM IMPE-

RATOREM.

u

[

^^

«fut.Ifte eft, qui anté Deum magnas vir-

"

tutes operatus eft, & deomni cordefuo las

davit Dominum.

».

t

W. Ifte eft, qui contempfit vitam mundi:

; (

j

E. Et pervenit ad ceeleftia regna..

Orems.

f

wl

Defto Domine fupplicationibus noftris,

n

quas in B. Henrici Confefforis tui folen-

- mitate deferimus : ut qul noftrz juftitiz fidu-

'wh

T

; s&iam non habemus, ejus ,.qui tibi placuite

st

precibus adjuvemur. Per Dominum

L

tite

d

&oftrum Xc.

BU U

H LD]

i

DEVO

iæw

-t

j

j

-

z

&

l

SS PATR

OKORUM,

n

OTIO AD S. JUDAM

"

THADDJEUM APOSTO-

ia

LUM.

UU«)..!

Antiph. Qwi timet Deum , faciet bona , À

qui coutinens efh Jufittàa » apprebendet illam s

Dte.

e» ebUiabit ii y quafi mater

kanonfm:æ

Eccl. 1 $.

*

:

cl

Y'. Sanéte fuda Patrorie fidiffime.

. Placato nobis Deum clementix,

f

Oremzus.

JpICIU

Eus , cujus bonitas ; & clemientia exhat-

T5 C0

riri non póteft ; aures benighiratis tuz;

á du

famulorum famularümque tuarum preci-

IE

businclina, & prefta : ut omnes ; qiu te itt

ll

M

Apoftolo nio JudaThaddzo devoté recolunt,

j

meritis ejus efficacibus petitionis fue efe-

étum confequantur, Amen;

Yif R &

TA

Oratio ad $udam.

L

y.San&e Juda ora pro me;

X. Et omnibus qui colunt te;

Orenmts:

m

ILoriofe Chrifti coghate, Apoflole, &

z5

«N

Martyr ; $. Juda ; qui vaftiffimis in regig- ^

[Id

'nibus fidem efferatis gentibus diffemináfts

virtutibus, ac miraculis clarus; innumerabi

NY

j a

les filios Jefu. Chrifto peperifti 5 per illumsg

"d

n

quitefibi Apoftolum adícivit, precor, ut me

13

miferum à confvetudine peccatorum meo-

rum abftrahas , à cogitationibus iminundis ,

me tuis meritis praferves, &in rebus defpe- h

p

(

Q 4

Es

-

5

41$ CurrusArronuw

vt

ratis tuo mihi adfis patrocinio ; ac tandem ad

r,.;w r

ainvifibilem gloriam tuis precibus evehas; ubi

Sancta Trinitas adoratur ; in Patre, Filio, &

Spiritu Sancto, Amen,

»|

DEVOTIO AD S, DISMAM

POENITENTEM LATRONEM, MáÁ-

GNUM. Agonizantium Patronum.

!

Ant. Beati mortul , qui in Domino moriun-

ï i

0m

tur.. Amodó jam dicit Spiritus , ut requicfcant

edaborbus [umi. ApoC. 14.

O. Difma Latro poenitens ;

Le&iffime Patrone!

Sis mihi tutor , motiens

Dum luctor in agone.

AÀn&e Difma , qui miraDei providentid ex

M'U

ä

nefario Latrone in eximium poenitentie

fpeculum evafifti , & paucas intra horas xter-

patibi gaudia comparáfü: afpice de fublimi

gloriz tux throno in hanc vallem miferiz,

Recordare, ó Sancte mirabilis ! mentis hu-

manz fragilitatis , ad malum femper ; quàm

AL

ad bonum, magis proclivis : recordare , &

I

ib h

pro nobis ad Deum appella , ut ficut per gra-

ag

tiam fuam efficacem ad poenitentiam ; & pa-

j w

xadifi cocleftis ploriam te perduxit , ità nos fa-

m

3ulos fuos ; & famulas , eádem efficaci gra-

VÁnmi

tiá ad digtíos pcnitentiz frictusimpellaci:

iánm

Ut peccata tecum abolentes ; pié tibi commo-

Xiamur , acuna tandem in Deo falutari

l

hn

noftro perenniter exulte-

^i ]

;

mus. A1nen.

O'"ä'

*

L

SS, PATRONORUM,

319

[

Oratzo S. Bripitte.

t dj

Enedictio zterna fit tibi, Domine mi Je-.

; fs

fu Chrifte , qui exiftens in mortis agonia;,

omnibus peccatoribus fpem de venia tribui..

IAM P

fti , quando Latroni ad te converfo paradjfs.

[, Mi

gloriam mifericorditer promififti. Amen..

Oratzo ad quemiis Santfum..

lm'

[ Vevernans flos cocli , & gloriofe Civis

1777

paradifi , Beate N. gratias ago Domino

kitfu

Dco pro omnibus.bonis , quz.in te contu--

lit ; fed cüm nonfit decora laudatioper os

peccatoris : Tn , ó Patrone mi dilectifime ;

ora pro me miferrimo peccatore ; & plenam.».

mihi impetra meorum veniam deli&orum,.

|

fpiritum. bonum , ac fanctam gratiam ; ut.

idemiäexï

d.

Deo meo perfecté reconciliatus ,. femper-

ei placeam, nec unquam in ejus amore de-

TE

ficiam.

Adefto mihinunc, & in hora mor-

ifing

tis mez : tunc me benigné confolare, con-

yiert,

forta, & protege.

Effice tuis meritis , ut ani--

ma.meatota munda hinc:exeat ; & ad vitam:

ts hp- l

a

eternam perveniat..

nl

Antiph.. Beatus 6i9, qui ia lege Dumini me^-

PCT .

dilatur : Soluntas ejuy permanet die , ac nto.

lj&r

d ; & omnia quaiunque faciét , profberav-

n d

bunfsr..

u p

(

Y. Amaviteum Dominus ; & orhavit eum;-

j

4

p

X..Stolam gloriz induit eum.;,.

(

Oratzo..

P

- Defto Domine füpplicationibus noftris ,

j :

3

P Equas.in. B.. N. (,Apoftoli ,. vel Martyris;.

5

y.

9 .

"

?0

j u L.'f'u'.s

d

vel Confefforis ) tyi , folennitate deferimus ;

UL

»rL

ut qui noftrz juftitiz fiduciam non hab emus;

t

ejüs, qui tibi placuit , precibus adjuvemur.

IN

Ber Dominum noftrum Jefum Chriftum Fi-

lium tuum : Qui tecum vivit &

nïmlïfj

h?

eula fzculorum, A men.

.

reggat ;infx.

L

L

o THREDECEHIHOHOHIHGMIMQI OR

CULTUS

d

SANCTORUM

BEATORUM SOCIETATIS

JESU.

OFFICI

$. IGNATIOS],

FUNDATORE..

i

AD MATUTINUM.

yer.

D

Ominelabia mea aperies,

Refp.

Et os meum annunciabit laudem4

'tuam ».

Y Deusin adjutorium meum intende..

y

3. Domine ad adjuvandum me féflina..

GloriaPatri , &c.

Hymnus.

--------

Ummundüs in caligine reatuum jàceret,,

C

Et hzrefuüm fuligine fuffufus indoleret :.

[:Bf'i

Rerum füpremus arbiter mifertus ingemene

1

tis;

Movit Vi cor, gnaviter incommodo-

IbigueJ

ht D

gedentis $

WUMM

Kux

"";W

$. IGNA TIL

dimy

$21

lr

r

Fuit. vir hic Ignatius , miffus medela morbis,

i

J

Virtute cujus lztius laté vireret orbis.

trfnT.

Antiph. Conffrtu? te hodié fuper gentes , 4

regna , ut evellae, &5 deffruas , €$ difherdas, d

»

I?ä

hii

|

diffipes « &v edifrces , EÓ plantes. Jere. 1.

Verf. Inveni Filium ]effe,'virum fecundiüm.,

3

Ü

C»OI' meum.».

E& Qui faciet omnes voluntates gmeas. 4

,

&or. 13.

UM

OrAt1io.

n

Eus , qui ad majorem Nominis'tui glo.

j

riam propagandam , novo per beatum

Ignatium fubfidio militantem Ecclefiam.;

!

roboráfti: concede , ut ejus auxilio, & imita-

tione certantes in terris j coronari cum.,

3j

ipfo mereamur in coelis. Qu

i VIVIS P] & re'*

,

gnas , &c..

AD PRIMXAM.

]

!

I

Y-. Deus in adjutorium , &c.

hod

!

|

Gloria Patri, &c..

|

N

FHiymnus.

Gnatius Movortiz fe confecrat cotonz ,

i.

|

Spem fregit hujus gratiz Bellona Pampe«

E

lonz..

Curatus zger ; cogitat viasinire vitz y

n

Quas íffe Divos lectitat, renuncians avitz'5,

i. Lares Paternos deferit ; plenüásque. chari-

j

j

tatis,

;

[

Ubiquefemen inferitfalubre fanctitatis..

j

k

Ant. Eypredere de térra tua , €$ de cogude

^

?* jane tua , Qi- de domo Patrzs tu£, & Genitn ter-

al

"

TAUS QVAT I onfiraSero tzo;. Gen. 12.

K

PTA.

L]

£

$22.

Currus

j

y'. Ambula coram me; & efto perfectus,

filt)

3. Et multiplicabo te vehementer nimis.

u

Orat. Deus qui ad majorem, &c.

j

AD TERTIAM,

1H

tf

f

J. Deus in Adjutorium , &c.

P!

Gloria Patri; & Filio, &c.

TMNUS.

.:I)

Matris aram. Virginis ; petrnox pre-

E

cando durat ,

f st

Omnique labe criminis. cor expiande

curato ,

arnem domat jejuniis , aufteriratibüfque,

? (

Infenfus & cupediis, & lautiis quibásque,

Idem frequenter extimos expertus eft labo-

ln

resji

nl

Idem frequenter intimos expertus eft fa-

od

VOres.

1j Qum (

Antiph. Ex 440 bonorabilis fatfus es ia o*

aulis meis , €v gloriofus » ego dilexi te , ducil

l

Dominui u forus aeus , quem elege

,35.1!;71, |

Ál

gïl Honeftavitillum in laboribus,

&. Et complevit laborces illius.

Orat. Deus, qui ad majorem, &e.

AD SEXTA M.

7Y

Y. Deusin adjutorium, &c. Gloria Patri, &e.

HTMNUS.

JJni

"] Ricennisjiinz fa&us efttiro latinitatis:

Huc infolens adactus eft ardore chari-

(

tatis:

litauctus indé nobili fodalium fequelà,

AL

d

Rebus vacaret ; fertili mortalium medelá.

Cgln—

S.IGNATTL

223

D

'er&a;;

€alumnias , & verbera , fannásq; carcerefque

Tulit , tuliffet vulnera libentiüs, recé(que.

Antiph. Ip fraude cireumenientium illusm

adfai illi, €$ boneflum fecii zlum, Sap. 19.

Perf. Cuftodivit illum ab inimicisz

Ref). Età feductoribus tutavit illum,

X

Orat. Deus ; quiad majorem; &c..-

f0t

AD NONAM.

Y-. Deusinadjutor. &c.

Gloria Patri, $«

eiatd

HTMNUS.:

Su

blimis interaéra Ignatius tenetut'

ib

Ts

uando refulgens , fidera , preca?ndo COft-

tuetur.

; eià

Apoftolos inIndicum ablegat hinc vepretum;

Cum czteris exoticum hic excolit rofetum,

ml

Kufert fuorum cordibus fodalium pavorem;.

j

Cüm Chriftus ipfis omnibus fpoponderit

t hd

avorerm..

Antiph. Ife 4zgels Gelores ad. gentem ex-

r d

füectantem , €$ conculcatam , cut. diripuerunt:

flemina terram.. Ya.16.

W-.In do&rinis glorificate Dominum. I/a. 24.

W& Etdocete homineslegitima Dei. 4. Reg.

|

O7at.. Deus, quiad majorem, &c.

AD VESPERAS.

n

Y Deusin adjutorium, &c. Glorja Patri, &e.

bt

HTMNIUS.

)

du

Mox ordo: Jefunomine vocatus inchoa-

tur

J

EFaufto: deinceps. omine fümatus approba-.

$ur s

nv

Sacre

324

Currus.

* Sacro jubetur cetui Ignatius przeffe,

Paftoris hujüs nutui grex geftiit fubeffe.

p

Curam fuorum fedulam fru&u ferace geffit *

Colíque juxta regulam res cuncta vitz

5

ceílit.

x*

Antiph. //fzmam te Zorobabel fere mens,

0000 €v pimam te quaft fronaculum » quia te elegr.

o

w .

Verf. Cüm parvulus effes in oculis tuis,

ii

Reff. Caput in tribubus Ifrael factus es.

Orar. Deus qui ad majorem, &c.

AD COMPLETORIUM.

(

Ve: Converte nos Deus falutaris noftet,

ï

i

Rej?. Et averteiram tuam à nobis.

e N

Verf- Deus in adjutor. &c. Glofia Patri,&c.

"

HTMNWUS.

:-

lii

Àm vitis ifhzc ferpferat , Ignatio fatore,

LUE

!

Qrbe'mque ferme fepferat codleflium. fa-

vore :.

Cüm flrenui mens militis poft hzc relicta ca-

fira ,

Indeptanomen coelitis, poli fübivit aftra,

Q Patriarcha! lumine dignare nos paterno,

Opémque natis , limine transmitte de fu-

perno.

Ant. Hzr eff fiatruss amator , Ed pepsh

Jfrael, qui multum orat pro

ppulo € sni-

! &erfa fancda civitate. Ma

ch. ?.

h

Y. Refpexitin orationem humilium,

&. Et non fprevit preces eorum. P/fal. 1e1.

E

H

Qrat.. Dgus qui ad majorem, &c,.

£OM-

—

$, IGRA TIL

825

^

. COMMENDATIO.

JEc vota fupplex offero Ignatio Parentí s

Et hunc honorem defero majora pro-

merenti.

Exbpto perte maximi tunc ponderis favoremz

Tum Numinis tum proximi terris in his .

1,'l WE&

7 '"3/

amorem. ,.

Ut mens foluta corpore , feratur ad fupernag

Et paceplena pectore fruatur zviterná.

Ed

Oratto recttanda aute Imagincns

S. Ipnatiü.

3

Alve S. Patriarcha. Ignati , i*mitagor Jzfei

Chrifü , templum Spiritus fancti , ferve a-

.|

snate SS. Trinitatis.

Salve zmulator Mar-

n

tyrum , imago Apoftolorum , vas electionis,

Salve expugnator vitiorum , .compendium

Salve norma

virtutum , idea perfectionis

ij

i

patientiz , caflitatislilium , modefliz fpecu-

lum. Salveobedientiz prodigium , chari-

Salve e-

$ .d*

tatis ignis , pauperum refigium.

xemplar abfinentim , humilitatis prototy-

D]

UET

pon, afllictorum folatium.

Auxiiare;Magi-

fer ignorantium , dux pznitentium ,. refor-.

U

mator Chriftianorum.

Illumina mentem

g

meam , luxinfdelium: Guberna cor meum.,

!u

magne affectuum tuorum moderator ; im-

j ,

es

petra milhi veniam , feliciffime pacis concilia-

tor.

Exora in bono perfeverantiam , firma

Ecclefie columna. Intercede pro me , meís-

h"

que omnibus , tum confangvineis, tum a-

Xuicis, & benefactoribus; firenue Clientura

BIOILm

"

326

Currus

tuotum Protéctor. Sis mihi fcutum in ad-

verfitatibus. defende me àtentationibus, &

emnibusin vita malis, nec me deferas in ho-.

fa niortis mex, ÁAmen.

py

-

Antiph. Ego Dorzuus €ocaCz tetujuffitta,

:

€» apprehendi manum tuam , & fereaGi te »

€» dez te in fedas poputi, in lucem gentium ,

|

&t aberies oculos c&cormm, €9 educeres de conca.

(

ZH

ffo"e Vindiwm , de domo carcerss fedentes. m

fenebrss.

MF

H

Y- Annunciate intergentes gloriam ejus;

£t In omnibus populis mirabilia ejus.

OremU .

i

|

Eus , qui fervum tuum St Igrfatiüm de

N

m UE

mundi caftris ad fpiritualis militiz tri-

'P:

umphos evocáfti; prxfta quefumus , ut eunr

"

E

4

j

!

)

;:

;

fequamur ducem morum , prote&torem con-

2040f

fequamur. Per Chriftufh, &c.

4mi

Ant. I4-rco pofat' te, ut offenderem in te

1

Jrtiteszzem meam » € narretur nomtn menum

Znomnittrra.

. Ora pro nobis fancte Pater Tenati,

A. Ut digüi cfficiamur promiflionibus

Chrifü.

d

Oreour.

1 ïf.lï;

Eus , qui glorificantes te, glorificas, &

H

A t

D

in Sanctorum tuorum honoribus hono-

yaris: concede propitius, ut, qui fancti tui

Ignati gloriofa merita colimus , ejus apud.

:JIEE

€e pia patrocimia fentiamus. Per Chri-

.Zïfïl'.?ï

a

vläm ; &e;

LITA-

*

$. IGNATIL

327..

IN j)

LT

]fudu &'[

LITANLZE

fäm.v.,

|

AD SANCTUM. PATREM

vj

h f/ lt

IGNATIUM

177 j

IH .

Trieeleifon , Chrifte eleifon , Kyrie eleif,

Iu W

Chrifte audi nos.,

Chn&e exaudi nos,

Pater decoelis Deus ,

Miferere nobis.,

f

Fili Redemptor mundi Deus;

Mif,

Spiritus Sancte Deus,

Mif.

Sancta Ttinitas unus Deus;

Mif,

Sancta Matia ,

Ora pro nobis,

m d

Sanca Dei Geni

—

a LA

& WL

trix 2

|

S. Pater Ignati,

Tf eli

10f

Ignis à Deo orbi illate ;

Fundator Societatis Jzsu;

il fl

Cultor admirande SS. Trinitatis,

dU

JEfu, & Maris« delicium;

Annule dieiti De1;

Sectator Apoftolorum ;

JEmulator Martyrum ;

b

Uognitor eceleftium arcanorum ,

Zelator animarum ,

'siqou e1d z1o

Vas electionis portans nomen ]Esu ?

t

Lumen totius orbis ,

" r

Exemplar perfe&mnls,

( [

Exftirpator vitiorum ,

S:j

ld

Gazophilacium virtutum ;

Contemptor mundi ; &vamtatum ejus;

Decus vitz mixtz ;

i

T

97

Acles

3328

.Currjus

..mm

- Zelotes .majoris Dei glonæ $

1

M louä

Lucerna charitatis atdens, & luceg* L

Abyffe humilitatis;

Lilium caftitatis ,

j Mu

Prodigium .obedientiz,

f«tu

Norma patientiz ,

Idea mortificationis ;

,ïU

Regula devotionis;

Imago abfünentim»; ,

[is

Sidus conftantiz ,

[v

v

Speculum modeftiz ,

L,»."Hw

Conciliator diffidentium,

Magifter 1 ignorantium ;

Reftaurator pictatis,

W

w

Pacis, & fanctimoniz templum;

Conviva meníz Chrifti,

n ld

Sacrarium San&tiffimx Eucharifliz ,

(0f

n

Antefignane militiz Jzfu ;

Everfor Idolorum,

[

Esiqou o3d 265

Dux Ponitentium ;

j

)

I

Pharos naufragantium peccatorum ,

r

Pifcator infidelium,

tll

Yenator ferarum mentium ;

Difcretor fpirituam ,

Amator Crucis Chrifti;

Ocelle Religioforum ;

M

WY

Sanitas infirmorum ,

Solatium afllidtorum ;

)*

"Mm

Afylum pauperum ;

31 T

Nutritie Orphanorum,;

) ü,J

3j Mf

Doé&or parvulorum,

Pater Sudiofz Tuventutis;

' 0

(

Novunm

. $, IGNATIL

äz"'

| Novum militantis Ecclefizfubfidium, ^

!

Propugnaculum Fidei Catholica £

Atlas Ecclefiz Dei,

Refugium parturientium ,

NT T

Terror demonum ,

Patrone te colentium,

S. Pater Ignati,

stqou ead v

AgnusDei , quitollis peccata &e.

Kyrie eleifon. Chrifte eleifon. Kyrie eleifost.

Pater nofter , &c.

Verf. Ora pro nobis, S. P. Ignati,

À. lIt digni efficiamur promiffionibusChriffi,

. Orenzuas.

N)

Eus, qui ad majorem tui Nominis glo«

|

riam propagandam ,. novó per B.Igna-

|

tium fubfidió , milirantem Ecclefiam roboe

ráfti: concede, ut ejusauxilio , & imitatioe

ne certantesinterris, coronari cum ipfo me-

Y

ii;

reamur in colis. Qui vivis & regnas cum

Deo Patre, &c.

lia ad eundem $, efficax oratio.

Gloriofiffime S. Pater Ignati ; qui as

dentifhmo erga Divinam Majeftatena

amore, &ferventiflimo aniniarum zelo , mi-

rabiliter à Deo dotatus fuifti ; te hodie,

pedibus tuis advolutus , bumiliter depre-

—

cor , utfpecialem curam gerere digneris om-

nium mearum neceflitatum ,

mihíque à

Deo ( cujus nunc beato afpe&u frueris in

€clo) impetrare gratiam , meipfum intime

j

€ognoícendi ; de peccatis meis vehementer

dolendi,

j

V

Currus

"336

"

&olendi , Deo ex toto corde ferviendi , mé-

'nm.»

"

Que pen

s à rebus terrenis abftrahendi,

J"E »

j

W

liv

& adhzrendi coleftibus ; per. continuum

folidarum virtutum ftudium ; ità , ut tuis

g

divinà mifericordiá

infiftendo vefligis ,

i

pet tuam efficaciffimam interceffionem ad-

jutus , in gratia finali moriar , dignáüsque

efficiar, qui tecum videam, amem,; &glo-

zificem Deum meum in zternum, Amen.

//

fu)!

hn

BENEDICTIO AQV.Z $. P. IGNATII,

Gorpori , & animzx plurimüm falutaris ;

m

j

multífque exemplis comprobatz,

xnut

y- Adjutoriam noftrum in nomine Domini.

at

3/. Quifecitcelum &terram.

NUS

. Sit nomen Domini benedictum .

qk du

3. Exhocnunc & ufquein fzculum..

Y-. Domine exaudi orationem meam.

i

:&.Et clamor meus adte veniat.

y.Dominus vobifrum, X

tuo.

; -.Et cum Spiritw

uN

Qvemus, 5

0]

Omine fancte, Pater omnipotens, xtetne

Deus;qui benedictionis gratiam zgris ip-

fY

fundendo corporibus, facturam tuam mul-

Y

tiplici pietate cuftodis ; ad invocationem

j 12

Nominis tui benignus affifte ( intercedente

)

d

B. Ignatio Confeffore tuo ) ut famulos tuos

L

ab xgritudine liberatos , & fanitate donatos;

! Des

dexterá tuá erigas , virtute confirmes, potefta-

rte tuearis , atque Ecclefix tux fanctz cum

omni profperitate reftuas. Per Dominum

n y r

T

&oftrum , &e.

a,

! Bene»

S, FRAN. XAv,

431

n r

EnedicDomine hanc aquam , ut fit reme-

ln

B

COl

dium falutare generihumano , &perin-

j X ts

terceffionem B. Ignatii , cujus reliquix in

eam immerguntur , prafta , ut quicunque ex

feri

illa fumpferint, corporis fanitatem , & ani-

?nem P

2f

Usqu

mz tutelam percipiant. Per Chriftum Do»

minum noftrum , À.men.

&gh

Eus, qui ad majorem nominis tui glo«

l

D

[

riam propagandam , novó per B. Igna-

lr

tium fubfidió militantem Ecclefiam roborá-

t

fti; concede, ut ejus auxilió , & imitatione

cértantes in terris coronari cum ipfo merea«-

Jrul

mur in ccelis.

Per Dominum, &c.

E

)

Reliquiz merguntur initió Benedictionis uf-

que ad finem.

n

Il

CULTUS

]

S. FRANCISCI XAV. S, J.

OFFICIUM

at

$, FRANCISCI. XAVERII,

hd

T

AD MATUTINUM.

n

t

Omine labia mea aperies ;

"D

ulostt.'ï'

Et os meum annun;iabit laudema

tuam.».

*

x

jondt

Ferf. Deusinadjutor. &c. —

gl'ori—a Patri , &c.

p

du

Alve , domüs Xaveria

D

Augufior cerona,

pl

Fraa-

p

S

332

Currus

'|

[

Francifce, quem tot gloriz,

(s

|

1

Coelóque tanta dona

Infigniunt , quem Trinitas ;

aj

..

hn

Quem Japon, Indus orbis;

uem Trina adornat lInitas

iun

M.

Pulfis tot orbe morbis.

p

Ant. Ecce dedi te in luctrm geutium , tut ff fan

& v"

dus mea ufque ad extremmu terra. la. 49.

!

7**. Mihi autem nimis honorificati fuqt amici

,1' t

tui Deus,

l. Nimis confortatus eft principatus eorum,

J

Oratzo.

i

n

NCY

D

Eus , qui Evángelium regni tui per bar.

baras gentes , & reconditas nationes,

:

];

$. Francifci tui Xaverii przdicatione feminá-

1;

J

hi

fi, & ejusfanctitatem puriffimi corporis in-

Init

eorruptione declaras : concede quafumus "

..... !

wt ,qui ejus memoriam agimus , eum mo-

lr

[

yl

rum imitatione fequamur. Per Dominuni

softrum,; &c.

yti

M

AD PRIMAM.—'

y.Deus ín adjutor. &c. Gloria Patri, &i

Alve falus Travancoris,

l n

S

Doctórque parvulorum ;

Exorta lampas Brafiliis ,

SK':r:

Doc&órque Barbarorum ;

Hilis legebas virgine

1Haums;

A

De Matxe leconee à

ii

S, FRANC. XAY,

233

His de Deo, in corpore

Cruento fectiones.

Antiph. 57 decem mtl/ia Padagoporum ba-

beatis, fed non omnes Patres 5 quia per E&anga-

liwm ego Vos gemti.

y- Omnibus omnia factus fum,

&. lt omnesfacerem falvos.

674t. Deus, qui Evangelium, &e,

v

ntamiq

AD TERTIAM.

. Deus in adjutorium, &c. GloriaPatri, &c;

COT

HTMNUS.

i

Alve, cui nec barbarus

S

Hoftis fuperbus armis,

ii

Nec ipfe par eft Tartarus

fs

Clarus tot orbe parmis.

T

Te namque Bungus przdicat,

Ducst

Malaca te parentem

i,

Agnofcit, & deprzdicat

T o«

Xaverium potentem.

Jmynut

Antip. $ contra Demm fórtz

s fiut/ti , g/æ;mfi,

sagis contra homines praalebr. Gen. 224

Y. Cámque levaret Moyfes manus ;

9. Vincebat Ifrael.

Or«t, Deus, qui Evangelium, &c;

UM

AD SEXTAM.

F:rf. Deusin adjutorium , &c.

HTMNUS.

ve facri. Baptifmatis

: g^

Qui fic lavas.ab undis -

Mauros ; utatri ftigmatis

Mes libaes abwnhus:

É

ee

334

Currus

Decies centena millia

M

Francifce te feqvuntur ;,

[

T

uz fi putantur vilia;

hr

Majora fubfequentur.

Antiph. Effundam [»per Se$ aquam mume

p5

s L

dam , & mundabimini ab omnuibus inquina-

mentis Seflris. Ezech..36.

y- Milliamillium miniftrabant ei.

g. Et decies centena millia afiftebant ei,

Danz. 7.

n

Qra/. Deus, qui Evangelium; &c.

g

*

AD NONAM.

t t

1 d

i. Deusin adjutorium , &c.

t

HTMNUS.

S

Alve, cui mors horrida

7

Non ante fata ftruxit;

l)

uàm, quos in antra torrida

Abduxerat, reduxit:

:( -Cm:f;

Vicena namque funera

^ Wi

Et quinqüe fufcitáfü ,

Mortémque poft tot vulnera

UT

In temet incitáfti,

[:

Ant. Joannes Baptifla refurrexit. À "r«

34 UR

1nir, EÓ propterea irtutes operantur in illo.

hlss

Fef. Di facti fimiles hominibus defcende-

uN

WR

runt adnos. 44Z. 14.

x m.

Reff.Ex refurre&ione mortuorum,lumen att-

W

nunciantes populo, &gentibus. 44. 26.

Lk l

Qrat. Deus, quiEvangelium; &c.

AD VESPERAS.

i UPh.

u

Fof. Deusin adjutorium; &c.

t

KTM-

l, J

S, FRAN

XAY.

335

HTMNUS.

Rancifce, magne Numinis ,

Bo proximorum aniator;

Franafce , veri luminis

LUE

In:orbe feminator; '

/flfl//'hl

Salve, éui dum patria

Anguftiora. caftra

Defcriberet , tunc atria

4

Dat Numen inter aftra.

Antiph. Sezmms, quoniam [f terreffris . da«

enns nofira hujus babitationis asffolootur j:quàd

edifícationem ex. Deo babemnus , domum: 5on

mantu factam. etermam tn cel. .

2. Cor.: $.

Vef. Pretiofain confpectu Domini

Refp- Mors fanctorum ejus.

Orat. Deus qui Evangelium, &c,

AD COMPLETORIUM.

Verf. Converte nos Deusfalutaris noftety

Refj. Etaverteiram tnam à. nob):s.

!

€

Verf. Deusin adjutorium, &c.

HTYMNUS,

Rancifce, nec labeculá

4 u

Putredinis notate,

Poft.fata nec nubeculá

l

iet

: IPalloris mqumate :

Salve , tuóqüé: lu'nme

ma

Sic. indias : ferertà g*

| fiQ

Europa vero Numine

Jf

Ut fit; : Deóque plena. :

Antiph. Qui adjuflitiam er!m'ztm! mul-

r filgebunt qtmf /lelhe ip pegammææte; "itde

m. Dan. 1j

fi

tR

P

- Quo-

"

[

236

«Currus

"

Ve. Quoniam non derelinques animam , 4

meam in inferno.

:'m W

Reff. Nec dabis Sanctum tuum videre corru-

r

ptionem .

]

f

Orar. Deus qui Evangelium

; &c.

Axe

u

COMMENDATIO.

Fv

;

y"

/Ec Indiarum Apoftolo,

7 Hzc vota Thaumaturgo ,

Japoniorum Apoftolo ,

l

yiin

Dicata amoris ergo.

JErgo. tuis compendiis;::

m

9 S16 per viz falebras ,*

u

Jit fic. tuis ftpendiis

,-j;ïlgnmï

Me duc per has latebras :

s

lit ceu tuis ab ignibus

fl

Calente corde mundum

^rontm.

Contemno ; fic infignibus

ii

Vitem tüis profundum,

at

Dicámquetecum , .ó ampliüe;

d

Domine ampliüs , dolores! -

&

Dicámque tecui crebriüs,

d

Satis eft; fatis eft, favorest

deni [

LITANI/

Lapatt

AD S, FRANCISCUM

g

ï'lmïu

XAVERIUM.

4

WUY

Trieeleifon , Chrifte eleifon , Kyrie eleif.

hton

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

ylt

Pater decoelis Deus j

- -Miferere nobis.

tigt

Fili Redemptor muüdi Deus ;

Mi.

1

Spiritus Sancte Deus,

Mif. ii

. Mif.

Sm&a Triaitas unus Deus;

Sanéta

S. FRANC, XAv,

ny

s&n&a Maria 3

Qra pro nobis.

j imlm

! sancta Dei Genitrix,

( Q

Sancta Virgo Virginum ,

7-

San&e Pater Ignati,

1

$. Francifce Xayeri, digniffime , & di-

le&tiffime Fili $. P. Ignatii ,

$. Francifce Xaveri Indiarum Apoftole,

$. Francifce Xaveri Evangelizans pacém;

S. Francifce Xaveri Evangelizans bona,

Vaselectionis portans nonien Jxsu co-

ram gentibus ;

Vas redundans divinz charitatis,

Firmamentum Orientis Ecclefix

Propugnator Fidet ,

Impugnator infidelitatis

r4

Przdicator Evangelicz veritatis;

Idolorum deftru&tor,

Electum à Patre zterno Inftrumentum

siqou o4d e3

7e

E

propagandz divinz glorix ;

Fidelis imitator , & focie Jefu Chrifti |

Filii Dei.

Tuba refonans $, Spiritüs;

Columna Templi Dei ,

Lux paganorum,

,

Magifter credentium ;

/

i

Speculum verz pictatis;

Dux in via virtutum , & Chriftianz per-

rl

fe&ionis ,

qi*! Exemplar Apoftolici Spiritüs

Ctitatis ,

| & fan— 1

qo

j Lumen czcorum ,

'L Pes claudorum ,

p

P s

Wïy

|

[

fgg

Currüs

Auxiliator naufragantium ;

j

x

Salus xgrotorum,

du

Fugator demonum ;

i

Vita mortuorum ,.

Cujus poteftati obechunt mate , & tem-

pePcat;es A

go

Cujus imperia venerantur umverfa ele-

menta ,

p

|

Prodigiorum Thaumaturge,

.

J«

DME

Refugium miferorum,

30

Gaudium affli&orum ,.

Dw

Orientis fpleidor ;

u

Pignus refufre&ionis ad vitam' gratix ,

J

'& gloriz;

Tabernaculum mcorrupuoms $

WW

5,

JEratium divini amoris ;

N

dl

Gloria Societatis Jzfu ,

Legate Apoftolice Romanz fcdls :

Iris

'stqou o1d v30

Á

Pauperrime Xaveri;

Caftiffime Xaveti ,

[

Obedientiffimé Xaveti ,

010

v

p

Humillime Xaven,

Crucis Chrifti, ac laborum pro Chnf'co

cupidifüme Xaveri ,

In falutem proximi vigilantiffimeXaveri,

tT

Svaviffime Xaveri ,

Dugu

Gloriofiffime Xaveri ,

ïeu

fy

N

W

Anumarum, & Diyini honoris Zelator

T

,

ardentiífime ,

T

Angele moribus & vitá,

s

Patriarcha affe&u , & Pcacho curandi

ts

Populum Dei ;

Áv

L

E

Propheta ^

S. FRANG, XAV,

u

NO

- Propheta donó , & fpiritu,

-Jw

Apoftole dwmtate, & meritó ,

Doctor gentium , potens in mültifario

t

fermone, & opere ,

Confeifor virtute, & vite profeffione,

m

dle

Virgo animó

& córpore;

qou oid e3o

In quo uno omnium fanctorum merita

L

.

|

[

ex Divina benignitate veneramur ,

J

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi , Parce

nobis Domine,

Agnus Dei , quitollis peccata mundi , Ex-

WR

audi nos Domine.

: AgnusDei, qui tollis peccata mundi, leere-

re nobis.

!

h

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos..

Kyrie eleifon. Chrifte eleifon. Kyrie.eleifon,

Pater nofter, &g.

5;

* Y. Etnenos mducas in tentationem;

&. Sedliberanosà malo.

V. Orapro nobis S. Francifce Xaveti.

X. Ut digni efficiamur promiflionibus Chrift;,

jlo

Oremw.

fj D

Eus; qui glonfïcantes té glorificas , & in

fanctorum tuotrum honoribus honora-

ris: concedepropitius , ut ; qui beati Fran-

M!|| cifci Xaverii Confefforis tui gloriofa merita

Per

colimus , ejus pia patrocinia fentlamus.

|

Dominum noftrum , &c.

(

Omine Jzsu Chrifte , per illa quinque

vulnera , quas tibi in cruce noftri amor

OPW

P 3

Mlixit

!

.

CurTrus

540

áanflixit, intercedente beato Francifco Xave- ,iäi?'*

rio famulistuis fubyeni, quos pretiofo fangvi-

äöevüäïïf

ncredemifti, Qui vivis & regnas; &c.

3

HTMNUS.

ÁAD S. FRANCISCUM XAVERIUM.

qu

Rancifce, Mundi gloria ;

u

Orbísque lumen alterum ;

'lr

ui nunc beatis Colitum

Menfis quietus accubas ,

Agnum fecutus przvium

Ludis choreas virgines ;

Intérque cztus candidos

d

AOUR

