Sint tibi grates Patery atque laudes;

| tælclurg

Nulla te Fili taceat vetuftas ,

AuH a

va

Spiritüs fancti. penetret: per omnes

UH(J (t

Gloria terras.

Til

4gt.. O quàm pulchra eft cafta generatio:

Yf

cum claritaté: immortalis eft enim memoria

m J

ilius , quoniam apud Deum nota eft , &f

U

apud homines;:

Ve:f. Ora pro nobis fine moraS ergo Bar-

bara..

]

Re[]. Ut fimus dlgm ex hac hora fernper Chri

ii gratià.. Verf Domine. exaudl, $&cc;;?

Orewu:,

. 422

W

Stcndenobstomme, quæfïimus, tux

IL |

Ó

pietatis mifericordiam ,. quam in fancta

Virgine & M.tua Barbara pié & mifericor-

1

diter oftendifti : ut ipfius precibus & meri-

tis , à fubitanea , & improvifa morte libe-

M

i

n

remur; & ante diem & horam exitüis no-

nj

i

Q 7

er »

"$s Cunius

372

ftri , tui facratiffimi corporis & fangvinis,

r

facreque unctionis Sacramentis falubribus

]

muniamnr ; eáque intercedente ab omni

hoftium incuríu protegamur , & ad te piá de-

htl

votione ; & lztitia perducamur. Per Domi-

num noftrum , &c.

W P

AD PRIMAM

/

Verf- Deusin adjutorium,&c. GloriaPatri;&e,

i f in Dit

HTMNUS.

f c

Lenusirarum Pater, & Deorum ,

j n

Filiam fxvum rapit ad tribunal ;

Urget , ut fupplex veneratur

aras

Filia thure.

m

w

Barbaris quanquäm cruciata peenis

o

Non tamen juflis gerit obfequelam:

e leges

Stat fuis verbis; fideiqu

Barbara fervat,

ld |

At Ü

Sint tibi grates , &c.

J

-a4nt. O quàm pulchra , &c.

y'. Ora pro nobis fine , &c..

'W. (l

ende nobis ; &c.

[]

4

à * Qratzo. Oft

LA TiT

AD TERTIA M.

. Deusin adjutor. &c, Gloria Patri, &e,

HTMNUS.

M

S

Acra cüm Virgo venit ad tribunal ,

n n

Impius Judex tonat inter enfes;

i,

Auder in verz Fidei parentem

Fundere probra,

if

Ni Jovem Virgo precibus fatiget ;

Ri

Impius Judex gladium minaturz

Virgo Ícd flocci facit imperatum.

hi

]udicis en

fCl'nr :

ü'tibigu

5 BARBARX.

373

ls

Sint tibi grates, &c.

l falu/brg.'

lt d) u

Ant.O quàm pulchra , &c.

Y Ora pro nobis finé, &c.

ilt pü

Orativ. Oftende nobis Domine, &c.

Ie]s

AD SEXTAM.

Ferf.-Deusin adjutorium,&c. Gloria Patri; &Q

HTMNUS.

iPm;d(g'z 1

' & Irgo Divorum facra cüm tuetur;

Nuda crudeli laceratur i&u ..

Manat € membris criior, & cruore

Terra madeícit.

Acriter quamvis laniata Virgo .

*

þure.

Non tamen mentem laniata mutat 5

ls,

Carcerem vifit Deus , & medelis

vulnera curat. .

Sint tibi grates, &c..

t

45t. O quàm pulchra, &c.

. Ora pronobis fin , &c.

Oratzc. Oftende nobis Domine, &c.

AD NONA M.

Fer/.. Deusin adjutor; &c. Gloria Patri, &€..

k

Ht s.

S

It licét Virgo fatiata poenis ;

Non tamen . poenis faturata. mens eff

Judicis, ferrum jubet expediri

Judicis ira.

n [

,

Virginisferrum venitin mamillas ,

Virginisflammz veniuntin artus ;

Virginis pugno quatiuntur ora ,

Numinis ergó.

üen»'*

Sint tibi grates ; &c.

ais

CCurvrus

3'74-

" Owl

at O quim pulchra, &e.

Ferf. Ora pro nobis finé , &c.

lll 0(

Qratio.&c.. at fapra..

y

AD VESPERAS

ü

y.Deusinadjut. &c.. Gloria Patri, &e.

[

Jv

HTMNUS

Ve Martyr gloriofa,

t

)

A

Barbaráque generofa ,

f

Paradifi vernans. rofa;

Caftitatis lilium.

d

Ave Virgo pulchra fota,

Charitatis fonte lota;..

m

N

V

Dilcis , mitis ,. & devota,

Vas virtutum omnium,.

R

Ave criminis ignara,

Mil

Vi

hl 0

Sponfam audis voce clara,;

Veni pulchra; veni chara,

4l

"i.

Veni . coronabens.

Ave Baxbara ferenay.-

(

n

MA

u

Pulchra quafi luna plena;.

&imngularx cantilená.

Sponfutg Agnum fcquerm

Ave Barbara beata »

Exh) $

T

ue cum fponfo properata;

NI

Nupuarum ad optata

Introifti gaudxa.

CUP

äh ll

Avc fuloens Margarita:

In corona ]efu fita ,.

EU

"u

Tam in morte; quam in vita

Sis nobis propitia; A.men,

ïhon

u mn

Anf O quàrm pulchra; &c.

t Faf Ora. t

:

be

!

: PS, BXRBAKRG,

Verf Orapronobisfinà, &c.-

375'

* Oratio, Oftende nobis Domine, &c.

AD COMPLETORIUM.

Faf Convertenos Deus falutaris nofter.

1j

Re[]. Étaverteiram tuam à nobis.

djut. &c. Gloria Patri, &c

[

Fer[. Deus ina

'. ,

HTMNWYS.

Irgo , crudeli Patrisicta ferro ,

Y

Virgo mortali fpoliata vitá;

h

h

'

|

"

!

J

m Auget afïro'rum facra tecta, donis

Auget & orbem.

"Membra nam fervat tumulata mundus

" Spiritus vero nitet intér aftra;

um | Et ferenata finé fine cernit

Numinis Of&

- Sint tibi grates , &c.

4st. O quàm pulchra; &c.

Oratio.. Oftende nobis Domine; &c.

Oratio dd.S. BARBARAM,

Upplico tibi fanctiffima Virgo & Martyr

S

Chrifü Barbara, ut fübvenias mihi famu-

lo tuo in omnibus neceffitatibus & angu-

"

ftiis meis, ad te enim fufpiro , ad te etianx

oculos meos, & cor meum dirigo ; te mihi

in advocatam eligo , tuz protectioni ani-

M n

Taam, &corpusmeum committo.

Tu cle-

mentiffima Virgo ; efto mihi indigno famu-

|

lo tuo in tribulatione folatium , in omni

Circumda me tuz

. perturbatione refugium.

f

defenfionis muró: inexpugnabili, contra o-

lt

Ü

mnes inimicos meos vifibiles , & invifibi-

f

!

,

ll -'I:es » &

contra, omnia pefic111a co

rp oris &

i

-

anime,

[

276

CurTrus

"

T&

animz, &efto m

ihi auxiliatrix fpeciälifïïma

g

j «t

apud mifericordem Deum , ut non fecundüm

merita mea finat me puniri , fed per tuum in-

Yont

terventum confequi mereartecum in coclefti-

h

f

pl

bus gaudere. Amen.

, Sanctiffima Virgo Barbara, quodcutique

yg

(

Sponfitui viribus potes, mihiin mortis

t

articulo , obfecro , utfuppedites. Adjuva me

miferum , né in peccatis moriar.

Effectum

U

1

runc habeat, tuá intercefione ,. primitus à

»

htl

Chriftotibi facta promiffo, cüm fidem ejus

i

fangvinetuo confecrares. Redeatin memo-

M

riam Sponfo tuo, virgineus collo tuo exube-

u

w

rans fangvis , recordetur ardentiffmz tuüa

T

charitatis; nec animam meam à corpore ex-

(

ire permittat;nisi confeffione expiatam, & SS,

Vr

Euchariftiz Sacramento refectam, Amen.

NUl

Hac Oratione Henricus Kock Ad o[fJa r

Vs

uque exu[Ins , obtinuit effc fuperfles , ufque duun .

|

Md

corfrteretur, C commmnicarer.

Hymnus,

i

(

DE S. ROSALIA V. CONTRA PESTEM.

à

Ve Rofa finé fpina,

EAT

Contra peftem medicina;

DN

Rofalia Dux inclyta;

Mi

Recens à mundo cognita;

N

Exemplum fecuta Chrifti ,

Mundum relinquens fprevifti ;

L;: ht

yq

uidquid Pater offerebat,

TW

Quidquid Aula Promitteþat.

AD

&

A LIA.R'. 'S.I&N r

377.

lil Ad montana procurrifti ,

D

Specum ferró pertudifi,

L yrt

Monitorem ut haberes

m u

Propofiti, quem videres.

Angeli te docuetunt ;

Modum novum. oftenderunt ;

Qd

T

Quo Deo preces folveres ;

Rofas fragrantes mitteres.

Ál

i

Antrum , celum habuifti,

In quo Chriftum confpexifti ;

prmns

duap

Apoftolis comitatum ;

ARU

Angelis, Matre, ftipatum,

Ab hoc coroná dónata ;

TOE

n

Ad nuptias invitata ,

Terras libens reliquiftr,

i at

Calum felix introifti.

as

Tua facra poft hzc Offa

p n |

Nulla unquam texit foffa,

Sed tupes aquam jugiter

hii

T

TT

Stillans , occlufit forciter.

"'

Poft tot fzcla revelata ;

In Patronant orbi data:

Contra peftem nobis fave

[

i

"

Dum tibi fonamus Ave.

Laus, honor, fit Majeftati

Uni Trinz Deitati ,

Rofaliam exaltanti

Peftem per eamfedanti. Amett.

4nt. Veni Sponía Chrifti , accipe coto»

Z

nam , quam ti-bi Dominus preparavit in z«

[ ernum..

Oreniss

-

p

^

à,

9g

p

11

*

; 4

C Cuarrdss

ii

— Ofremu.

A

Eus, qui corpus Famule tuz B. Rofaliz

inn.

D

Virginis ; poft tot fzcula intrà montes

inventum , contra fxvientem peftilentiam

*

facrum amuletum fidelibus tuis effe volui-

[i

l

b

fti; praíta fupplicibus tuis : ut , qui facras

[j

j

"m

M

l

ejus reliquias colimus , & commemoratio-

neletamur , ejus quoque intervenientibus

C&

(j

meritis , à prxfentibus periculis, & à malo

lw ]

n tud

tj

peftilentie liberemur.

Per Qonünum no-

firum, &c.

J

HTMNUS..

Ri

AD S. APOLLONIAM , V. &M,:

m x'tä

)

l

Contra dentium. dolorem,

Tunden

(

Irgo

Dei egregia ;

V

Pro nobis, Apollonia,

hn t

Funde preces ad Dominum;

]7

du

Ut tollat omne noxium;

10

il

N pro reatu criminum,

Morbo vexemur dentium;

J

Sed fanitate corporis

Gratulemur , & capitis.

[

)

W Wu

1

Verf. Specietuá; & pulchritüdine tuá :

UY

pere; procede, & regna.

r

'Rf-ä.lntend"e prof

Oremmus,

Yi5Q0R

&

T XEus, pro cujus fancifmi nominis ho-

tj Dif

nore, B. Apollonia V. & Martyr glorio-

1l

f0

fa , amaram &horribilem dentium excuffio-

!

nem fuflinuit : prefta quxfumus , ut , qui

"ET

ejus memoriam pià devotione frequentant ;

3 tetro dentium doloreimmunes cuítodias, &

t lg

PO

.

j

*

*

ALIXR. SANCT

,*: fï

poft hujus vite xrumnas ; ad beate Patrie

gaudia perducas. Per Chriftum Dominuma

noftrum. , Amen..

ïl'mfä t

HTMNUS.

1 pf

DE S. LUCIA , V. & M.

T

Contra oculorum dolorem.

J 71«'1' Áit

T0r20

Lucia! poft tormenta ,

H

Et tot Erebi inventa ;

ais

ï;&äm')x

Contra tenellamVirgineng

Inter ignes , atque picem ;

Qinm "

Czcam rides mundi vicem ;

Et ftygis Tyrannidem;

Inter f£ezdos Orci manes;

VAl

Semper cafta Virgo manes,

It

Nec é loco mobilis:

Tandem guttur perforata ,

Sponfa codli preparata ;

—

Tuo fponío redderis.

Per hzc tua fanc&ta facta

Oculorum,

x intacta

ur fid

I$ impetra

A. dilecto tuo Jefu;

Et à meo dulci. Jefu;

Qui eft mundi gloria.

l«

4nt. Columna es immo

bilis Lucia fþon-

t.egü*-

fa Chrifti : omnis plebs te exfp

e&at , ut. at-

cipias coronam vitz , alleluja. :

|

nüïfflmiï' !

Verf: Diffufa eftgratia in labiistuis.

;

ïi)ï

Refp. Propterea benedixit teDeus in xternum.

. Orez s.

numïf»'

I

É

!

* Ea Xaudi nos Deus falutaris nofter; t ficute

m

yris

j [

vd'e-,beatæ Luciz Virginis ; & Mart

Eu

Á

*

P*

|

-C urtTus

.5 x -,an

380 .

-

r

tniz feftivitate gandemus, it3 , ipsá auxiliante ,

ï

& piz devotionis erudiamur affectu, & no-

1& mm(,

" pifti

$

civo oculorum noftrorum Præfervemur Ina-

lo. Quivivis & regnas, &c.

4nf

L

HTMNUS.

DE S. MARIA MAGDALENA.

".

r

B

D

j

Ater fuperni Inminis ,

Cüm Magdalenam refpicis ;

::ga«jfimï)

; ;:'w' ! Zb

Flammas amoris excitas ;

ngw) &(

Geláque folvis pectoris,

Amore currit faucia

p

Pedes beatos ungere ;

Lavare fletu, tergere

Te

Comis , & ore lambere.

MT

Adftare non timet cruci ,

hr

Sepulchro inhzret anxia ;

Elbet

'Truces nec horret milites:

? mtttt )

* Pellit timorem charitas.

[ueca.

O vera, Chrifte , charitas!

k Vr

Tu noftra purga crimina »3

TF

ibf

Tu corda reple gratià;

v Dbl

'Tu redde coli przmia.

»L;:',E:)pxem

JESU medela vulnerum ;

Spes una poenitentium ;

Per Magdalenz lacrymas;

[

[

!

Yuy

Peccata noftra diluas,

]

DI

Dei Parens piiffima,

- Hevz nepotes flebiles ,

p

De mille vitz fluctibus.

Salutis in portum vehas,

D g,

Uni Deo fit gloria;

mf

— Pro multformi gratia;

|

Peccan- |

ial

ALIARSANCT; 381

Ht l

l'psïwnh»;; Peccantium qui crimina

Remittit & dat premia. Amen.

Á Verf. Diffufa eft gratia in labiis tuis.

: Refp. Propterea benedixit teDeus in zternum.

. Oremms.

Eatz Mariz Magdalenz,; quxfumus Do-

LO B

mine, fuffrdgiis adjuvemur, cujus pre-

j,

cibus exoratus , quatriduanum Fratrem. Laza-

|

|

rum vivum ab inferis refufcitáfti, —Qui vivis

| & regnas; &c.

HTMNUS.

AD. S. MARGARITAM V. & M.

Ternitatis annulo inferta Margarita ;

E

Dile&i fponfi digito portari digna vifa ,

Fac , utquiterrz lutotenemur miferi ;

Eliberati, tuta poffimus confequi ;

- Et mente illibatà, puriàcrimine;

Luce clari beatá queamus vivere, Amen.

H

4nt. Veni electa mea, & ponam in te

thronum meum , alleleju.

|

Verf. Diffufa eft gratia in labüs tuis.

* Reff. Propterea benedixitteDeusin xternum,

Oratto

Eus , qui B. Margaritam Virginem , per

D

Martyrii palmam , tui regni fecifti con-

! fortem: concede nobis quafumus ; ut per ejug

exempla adte pervenire mereamur.

HTMNUS.

AD SS. VIRGINES ET MARTTRES.

1

Um fzvit Africus , tuncrofa rutilat ;

.

Et auftro viola perflante purpurat ;

N

L

*

&

|

'382,

Currus.

gt

Et Eurus lilia prona . diffuaviat;

Vis nulla eroborat;& nulla exanimat,

d

Dum fervet carnifex , exurgunt Barbarz ;

,

,tiþeïasm

ul

"Secantur ubera , clarefcunt Agathz:

lj

"

]

Dum fumant balnea , furgunt Czciliz:

d

Dum tela depluunt, nafcuntur Urfulz :

V

Tauro Phalarico fplendet Pelagia ;

Flammis, exilio , triumphat Flavia:

u/,,f;?H j

!

Uncis, Eqvuleo , crucéque, Eulalia:

';zJ:ES'l ['

[

Virgis, pectinibus, flammis , Febronia.

Rotis, fartagine, vinclis, Euphemia;

A'-.!»iucentur

tntd

'Txdis ardentibus , fufte Serapia :

Felle, craticulà, ferísque, Maxima?

Securi, & oleo ferventi, Eulampia:

; lat

Lucia gladiis, & Agnesignibus;

)

]

"

!

t

Chriftina, lacubus, llagris, fornacibus:

jnas u

Sufanna variis torta fecuribus ;

Cruce & lampadibus Firmina ardentibus,

7 dignä 1

jhs d

J)

Has Chriftus glorià ceelefti munerat:

ADIUT,

Has fponfas ftabili nexu confociat:

Ex fexu fragili triumphos numerat;

n

,er

:Colóque ex humili coronas duplicát.

A

Pro fufo fangvinexternüm purpurat ,

Pro cafto pectore, zternüm fociat:

Ài t

Pro momentaneis , xternüm pignorat;

Pro ferro, & ignibus, zternüm roborat.

fem'n.'qm

jl T«

I

JEternis gaudiis , pacéqueinaugurat ,

D

4 lnty

Colóquelucidas ftellas commemorat.

Pro vita labili , eterniimanimat ,

i

Pro poenis brevibus xternüm recreat.

'ä'dorum

Maritat humiles donis cocleftibus ,

T:"Wiqufra )

Maritat ;uxh:idqä'æternis,ignibus ;

E j

2

OuN, 'SAN-croR."

388

il

* Amicatteneras primis virtutibus ,

dUl

Laffantur validi magnis fceleribus.

Bar'barzi -

Qui fperas maxima ; coelos inambula,

Hdtt

lIt parva referas , mundum perambula :

Cl

Ils

Quid funt hzc aliud, quàm terris fabula,

. Veltanquam vitrea commiffa pocula?

.

Amen..

i

"Antiph. Prudentes Virgines aptate veftras

l

lampade$ : ecce Sponfus venit ; exite ob-

W. viam ei.

lld,

V. Adducentur Regi Virgines poft eam.

.. Proximz ejus afferentur tibi.

&ïm?

Orat1o,

À nobis quzfumus , Domine Deus no«

.D

fter , Sanctarum Virginum & Martyrum

. palmas inceffabili devotione venerari , ut,

v

! quas dignà mentenon poffumus celebrare 5

,

humilibus faltém frequentemus obfequiis.

"

Per Dominum noftrum, &c.

^

" 'Ap S. ELISABETHAM VIDUAM,

f

)

ANDREJE REGIS HUNGARLE

FILIAM.

L

Zíat. Date ei defructu manuum fuarum &

n

laudentin portu opera ejus.

ii 177 //. Elegiteam Deus , & prxelegit eam.

^ Ref?. Intabernaculo fuo habitare fecit eatm»

q0fd t :

- ^^. Oratto.,

Uorum corda fidelium Deus miferator

illuftra , & beatx Elifabeth precibus glo-

J

ere , &&

Igk

riofis , fac nos profpera mundi defpic

lcoel i

od

L

Q'GULTUS ;

384

! "

ï

calefti femper confolatione gaudere. PerDo-

»

minum &c.

m

gnnd

Ap.S. KUNEGUNDEM . VIRGI-

NEM HENRICIJIMPERATORIS

Cafüiffimi Conjugem.

p»

Aut Hzc eft , qux nefcivitthorum in deli-

€&o , hàbebit fructum ia refpe&tione anima-

ts

rum fanctarum.

|

3'*)31[

y': Elegit eam Deus , & prxelegit eam.

;-g—;iif '

&.In tabernacule fuo habitare fecit. eam,

u

Ofn'fin.

d

*X audi nos Deus falutaris nofter : ut ficut

i

Ieïw*'

j

de'B. Kunegundis Virginis tux feftivitate

IU

m;ï

gaudemus , ita piz devotionis erudimur affes |

é&tu, Per Dominum noftrum &c.

Ab S, FLAMINAM , V. & MART,

contra dolorem oculorum Pa-

"

|

4050

vuzjc [

* tronam.

|

J

Ant. Virgo Martyr egregia pro nobis S.

]

Flamina funde preces adDominum , né pto

featu criminum uramur morbo luminurm.,

Ve.f. Ora pro nobisS. Virgo Flamina.

€

-

R

W

/p. uc digni efficiamur Promimonibus

* : Chrifti,

*

Oratzo.

r Pea:-a

MMnipotetis fempiterne Deus , pro cu- u

jus przcél& Nominis honore B. Virgo ii

& Martyr Flamina , horribilem oculorumi t

"dolorem conftanter fuftinuit: Práfta fuppli- tul

:

emo- Wi

"&iter obfecramus DL quiv ejusdem ni

r1atm

Owuxu, SANCT;

E

lt

NU

h

riam ,pis; devotione frequentant ejus preci-

cibus & meritis ab omni oculorum infe-

n

ftatione liberentur, & ad Colorum fuper-

V

". nam manfionem perenniter victuri perdu-

ATOR

cantur. Per Chriftum Dominum &c.

Ap $. GER TRUDIS. VIRG,

mb

ÜfAI'0.

lirestuas precibus noftris, Omtiipoten,e

t A

Deus , accommoda & przfta , üt , qui B.

'&i". Iem

"Gertrudis Virginis tux folemnia devoto af-

fe&tu amplectimur , ipfhus meritis , &intet-

ceffione caftitatis munere infigniti , ab om-

t

nibus adverfitatibus corporis & animz cu-

ftoditi , gaudia poft- mortem confequi valea-

QUMLALA

mus fempiterna. PerDomin. &c.

QOratio,

S' UAR J

Àp OMNES SANCTOS.

h

Pulchra, & fpeciofa Domus Domini! E-

Ó

go dilexi decorem tuum , ad te fufpiro ex

ii choc meo exilio, ad te anhelat cor meum.,

nX 'dum deficit vita mea. Non poftulo hanc ve-

»mull,

lus

ftram focietatem ; & pillchritudinem incomz

j& -parabilem;per mea merita: fed confido,quod

Ql 'eam obtinebo per fangvinem JEfu Chrifli ; i

me veftris meritis , Ó gloriofi Sancti! juveri-

tis. Peccavi , & ficut ovis , quz. periit ; erravi,

44 fateor: neque támen debonirate mel optiim

d

« Paftoris diffido : ille me recipiet in fuos hu-

vot

m

meros, & ad vos deducet , ut in veftra focies

tate exultetanima meagaudioin

,

explicabiliy

quo yosjam fruimini.

2

u

--

O Pas

Sg&

|

[

86

CurTus

j

O Patriatchx fanci ! ó PropHetæ luc"er |

yiuet

[

divinà illuminati ! ó Imperatores Domini

P

m

gloriofi; valentiffimi Jefu Chrifti Martyres,

ja,ris. N

fapientifmi Doctores ; humillimi Con-

J

i

J

felfores , purifüme Virgines , Conjuges;

Viduz continentés , & omries animz , que

Irij)

Deo placuiftis , adjuvate me , & fubvenite,

h:

ut falvus perveniam ad portum , ad quem.,

YOs pervenifüs.

|

Jiset

Et vos Angeli Dei, & Spiritus ccleftes,

um

ui fortifimi eftis Domini exercitus , de-

i

€

ndite me in hoc paffu, contra omnes la-

U ul

vl

queos Satanz : liberate meà periculis hu-

L

jtn d

jus procellofi maris , & à Piratis , qui me

Wt

perfeqvuntur , defendite : ac demum ve-

ftris Orationibus ad portum quietis me de-

(

E

ducite ; ut illic vobifcum tutus con

quie-

fiit

ícam , Amen.

ii M

"fa. Angeli, Archangeli , Throni, & Do-

u f

g

minationes, Principatus , & Poteftates , Vir-

J t

tures coelorum , Cherubim , atqueSeraphim,

Jestnyt

Patriarchz , & Prophetz, Sanctilegis Docto-

a,

P.

res, Apoftoli, omnes Chrifti Martyres, Sancti

x U

Confeffores , Virgines,Domini, Anachoretz,

st

Sanétique omnes intercedite pro nobis.

w

.Lztamini in Domino,& exultate jufti,

iunej

W. Et gloriamini omnes recti corde.

Oratio.

j la

TCR

O

Mnipotens fempiterne Deus , qui n0$ .

omnium Sanctorum tuorum merita; fub ' 1.

una uibuifü celebritate venerari; quafumus,

1fw

ut

|

ä

Ms

bMN. S;&NCT.

387

Itln i

ut defideratam nobis tux propitiationis ab-

AU J

n

undantiam multiplicatis intercefforibus lars

lls

giaris. Per Dominum noftrum, &c.

tilni (

] COH)L*

VARLE PRAXES

amm) "

DEO DEBITJE SERVIENDI,

brngy

äd qum.,

EXERCITATIO. MATUTINA.

Prima eSigitantis cogztatzo, Jefu & Maria

t uxwx

7t 2nSocatze.

WA

i

)"

|

Deus Deus meus , adte de luce Vigilo!

t ons

Et ex[iliens ex le(o ,quare cum Sauloz

palit

Dominequid me visfacete ; ?

Paratum cor meum Deus , paratum cok

d g

fmeum.a.

"

rdman

nui T

E

Cce Crucem Domini noftri Jefu Chrifüiy.

li g

fugite partes adverfx , vicitLeo de tribur

Juda. Salvator mundi falva nos , qui peg

crucem ; & fangvinem tuum redemifti nos ,

n

hts Vi

auxiliare nobis , te deprecamur Domine,;

Deus nofter ; Deus fan&tus , Deus fortis;

Ms

Deus immortalis, miferere nobis, Crux Chri-

sgisDo&q-

ft falva me. Crux Chrifti protege me. Crux

tss

nacdorta

Chrifti defende me nunc , hodie &in hora

Y

mortis mex. Amen.'

u

InnomineDomini mei Jefu Chrifti furgo,y

qui me fuo pretiofo fangvine redemit , ille

ylt

me benedicat, regat, cuftodiat ; & ad vitam

| «ternam perducat.

Maria Mater gratix , Mater mifericordiz,

Jut f,::

À

.

Tu nos ab hofte protege ; &hora mortis

fufcipe, Amen.

d

R 3

Q An-

288

Currus

j

- O Angele Dei , qui cuftos es mei , me tibi

m

commiffum pietateluperná ; hodie illumina;

cuítodi, rege, & guberna, Amen.

Pater nofter...Ave Maria. Credo.

*

"4 Lotzonem.

u

Mypliiüs lava me ab iniquitatemea, &à

Á

peccato meo mnunda me mundans vir-

ii

tus; ut mundis oculis te.concempler, hic qui-

dem per fidem , facie vero ad faciem in.,

fi

patria , ubi omnem lacrymam abflerges

i onot

KT

WU

ab oculis meis ; & mors

E

ultrà non erit , ne-

10

gue ]uc&us.

Lotzes s penuflede i2 Oratorio , Sel cotama

Wenerahb z.

d

i, Q

In nomine Patris ; & Filii ; & Spiritüsfan-

[P

I

TO

&i Amen..

$2 di

Enedicta fir fanctifüma Trinitas , atque

Efati

individua Unitas : Pater, qui me creavit;

"

Filius ,qui me redemit, Spiritus fanctus , qui

me fanéctificavit, benedicta Domint mer]E-

SU Chrifti Mater , nunc & femper ; & per in-

í

ln

finita fxcula fzculorum. Amen.

fig

AdoroteDomine ex toto corde meo, &

gratias ago pro omnibus benefciis tuis.in»

V DL

Y

:

me'collatis , fed imprimis pro cuftodia im

IT

hac nocte ; in qua fi te offendi , quafo;; cle-

menter ignoíce.

;'[

AT p

O mi Deus! en ego fervus tuus fifto me

int

coram Divina Majeftate tua; cui ad majo-

;;renebr

Atifgr

xem gloriam,;ia gratiarum actionemr , 1n.,

fatisfactionem pro meis peccatis ; in obfe-

.quiunz

1—:)&!

|

l

L

MaATuTIN.

589

guium fervitutis perpetux , offero per ma-

fcmfljpo N

Wij

PU

J

nus beatiffimz Virginis Mariz, Sponsíque

1l

ejus caftifümi S. Jofephi, S. Angeli Cu-

ftodis , Archangeli Michaelis , SS. Petri , &

AR

Pauli, Ignatii , & Xaverii ; &c. aliorüm-

que Sanctorum , acSanctarum , omnia hu-

At d

jus diei cogitata, dicta , factaque : denique

WUs n

vitam,ac mortem meam , in unione meri-

tjikgi

torum Filii tui Redemp;oris mei Chrifüi Je-

f i

fu. In. recognitionem tuz zternz verita«

) hs

tis, & proteftationem mez fidei , quà ere«

,omm)ng

do im Te. Tux mifericordix , mez fpei,

quá fpero veniam , gratiam & gloriam. Tux

RTE

infinitz bonitatis , & mei amoris , quo Te.»

propter Te fuper omnia amare defidero ; &&

doleo , quod te; fumma bonitas ; aliquando

offenderim ! Tux infinite Majeftatis , &

mez adorationis; tuorum beneficiorum , &

J Jr/ascx j

mez gratitudinis ; tux juftitiz, & mez fatis-

Lt -

factionis pro omnibus peccatis meis. Deni-

hi, qà

iif

que in recognitionem tuz liberalitatis, pro

impetranda venia , gratia ,. & gloria , mihi

(ptil

meisque Parentibus, fratribus carnalibus &

fpiritualibus , fororibus , confangvineis ; be-

no, 4

T

nefactoribus , amicis , 1inimicis ; & quicun-

que mihi fefe commendárunt.

vu*kü*m

Te quoqne: Domine Jefu Chrifte , obte-

quæïu,if' -

-

[

— Ror

per vifcera miferioordi , in quibusvi-

R

4| fitáfti nos otiens ex alto ;1lluminare his ,. qui

Ujdï W

[

intenebris, & in umbra mortis'fedent : 1l-

j15

J

- luminare, & in tuo fancto fervitio confor-

(

1igneris , ut finé timore

J

tare y &. confervare d

£

5

K 4

*

$90

EXER'C!TAT:

[l

J

)

U^

de manu inimicorum noftrorum liberati , o«

Af

mnces ferviamus tibi , in fanctitate & juftitia . »

lj

f

j

coram te , omnibus diebus vitz noftrz.

hl

Saluto te etiam , gloriofifma Regina »

smundi & coli, Maria, Domina mea clemen-

f

j

tiflima , & Patrona fingulariflima.

Vósque

puriffimi Beatorum fpirituum Ordines , ma-

I

ls )

xime vos fidelifümi Patroni , & Turela-

vt t

j

res mei S$. NN. Omnes Sancti, & Sancte

j [

Dei. Ad vos fupplex confugio , veftris me

[]

m

flipate meritis & virtutibus , mei quoque

K

Hü[ï

anterceffores apud Divinam clementiam.,

m

eftote , ut copia diverforum , mihi alioquin

MW

KY

i

iv

indigno , praftetur meritorum. lt enim ve-

Y

i

T

ül!qf&

firx gloriz congratulor,ità veftras, pro me

dillin

meisque , apud Deum humiliter preces im-

sl (

ploro ;in memoriam , & fatisfadtionem Do-

fas r

mini mei Jefu Chrifti , cui laus; & honor in

fxcula fzculorum, Amen.

a, ii

uisllt

O Domina mea fancta Maria! mein tu-

u)

am benedictam fidem, acfingularem cufto-

t

diam , &in finum mifericordix tuz , ho-

RRE

die , & quotidie; & in horà exitüs mei, ani-

ii It

Ü

mam meam , & corpus meum tibi commen-

':3»* &Km

do : omnem fpem meam & confolationem

meam , omnes anguítlias & miferias meas,

N

r V

vitam & finem vitx mez tibi committo: ut

* f

per tuam fanctiffimam |interceffionem , &

3 dhtnd

pertua merita , omnia mea dirigantur &

1 t

pifponantur opera, fecundüm tuam tuique

ims,

Filu voluntatem; Amen.

a ln

0. Ma-

f

MaATuUT.

&n

Umhhmd:!

O Maria ! Dei Genitrix , & Virgo gloriofa,

d &PJf'wL

omnium defofátorum ad te clamantium,

Dolr;,

Confolatrix vera, perillud magnum gaudi-

l N

um, quo confolata es, quando cognovifti Do-

T hn

minum Jefum diétertià à mortuis impaffibi-

| ngz

-i

lem refurrexiffe, fis Confolatrixanima mez,

ü)m J

& apud eundem tuum, & Dei natum unigeni-

: Tuttle

tum , indie noviffimo, quando cumanima,

t otg

& corpore ero refurrecturus, & de fingulis

vis m

meis factis rationem redditurus, me digne-

n qut

tis juvare, ut perpetux damnationis fenten-

UT

tiam , per te pia Mater & Virgo , valeam eva-

dere, & cum ele&is Dei omnibus,. ad. xter-

t d

Ü eumm:

na gaudia feliciter pervenire, Amen.

1 p

Tu quoque falve Angele Dei , Princeps

nobiliftime,mi Cuftos &Pedagoge amantiffi-

ts D

Monen

me,falve. Gaudeo, quód tantamtibi dede-

rit Deus excellenriam , & fuá gratiá fanctifi-

duara

caverit, in qua perfeverans gloriam & beati-

vntte

tudinem zternam: obtinuifüi. . Gratias ago

Omnipotenti Deo propter beneficia inte col-

al

lata: tibivero propterea, qua mihi confers,

æ,ho-

& propteramorem , & voluptatem, qua me

ICI, Eml"

cuftodis. Egotibi commendo hodiecorpus

m

meum , &animam meam , memoriam, in-

um

telle&tum, & voluntatem meam;, appetitio-

g n

nes meas , & fenfusomnes; ut me cuítodias ;

yuto:

dirigas ,. protegas , foveas , vifites , guber-

Q I*ï

nes, defendas ,. ac fimul purifices ; illumi-

m

nes ,. & perficias: ità , ut omnibus bonis per

11d

te plenus , perfeverem femper in gratia;

Deum videam , & eo

;elbn.ec fimul tecum

TUa-

l

K ;

;.!-*;ägz,

L'EXERCIT. Mäm*f*.

!

M

fruaringloria. Duc ergo quafo me.coecur;,

ignorantem inftrue, imbecillem conforta;re-

Magi*ï

duc errantem ; pigrum impelle , dormientem,

g

excita; gradientem promove, & extremam il-

MW

lam luctam , que cum dzmonibus , & morte.

JJ

futura eft, mihifelicem effe procura , ut poft

hanc mortalem vitam, in tuum, Deíque con-

fortium lxtus migrare poffim. Amen.

Benedicat me Imperialis Majeftas , pro-

tegat me regalis Divinitas, cuftodiat me ,.

fempiterna Deitas ,, defendat me immenfa.

itita

Trinitas , foveat me gloriofa Unitas ; dirigat:

li

me ineffabilis Bonitas,

Regat me potentia.

Y

iti

Patris , vivificet me potentia Filii , illuminet:

i

Vl

me virtus Spiritüs Sancti, nunc, & in zter-

l

num. Innomine Patris ; & Filii , & Spiritüs:

fancti.. Amen.

u

|

[/

V

Yi

AUDITIO s*äcm:;

xttr, r

^

"

OBLATIO MISSJE.

mmr

u

)d

F

Omine Jefü Chrifte , fan&iffimum hoc

vl

Milfz Sacrificium tibi offero , in unione:

duoruüm illorum facrificiorum à te- oblato-

n

rum, unius quidem in extrema tua coena.»,;

quando panem in pretiofüum tuum corpus

E

confecráfti & tranfmutáfti

2

alterius veró;

quando teipfum Deo Patri pro totius humani.

mp

generis falute in.ara Crucis immoláfti. Diz

CïpUHgOL

gnare; ó bone Jéfu! hoc meum facrificium ,

stl

acceptate , tuam ad laudem, & gloriam, ani--

zmmbo

mazque mex falutem ; pro N.,.

a r

AD

jeu

li

Áuprrio SAcRI, Miss. | 293

Lo

E ftt lt ."

Wf

AD B. VIR GINEM,

Maria Mater mifericordix ! ad te ego

'f'; (ur;

(

r

1

mifer & indignus peccator, toto corde

zbuly

MT,

& affectu , confugio : precórque pietatem tu--

lffifä, ltye

am, utficut dulciffimo Filio tuo in Cruce ;

Dt*/gwrän,

morieriti adftitifti , & unà cum illo pendente,

1l

Sacrificium immaculatum corporis, & fan-

gvinis ejus, in mundi Redemptionem , Deo

lst

Patri obtulifti , ità quoque omnibus, hic & in

Wt n

tota Ecclefia , Sacrificio Miffe hodie przfen-

mf

tibus affhftere digneris , ut tuis adjuti preci-

lat

bus , dignam &acceptabilem hoftiam fummze

n t

lm

Trinitati offerre , & Divinos ejus fructus per-

il

cipere valeamus. Amen.

T.

dl

nb

Áp INTROITUM.

Benigniffime Jefuymemor verborum tu-

O

orum: ( in quacunque hora ingemuerit

/

peccator, exaudiam eum : ) coram teingemi-

Ííco, & compungor , mihíquetotus difpliceo,

quod fummam Majeftatem ; & bonisatem tu-

m ht

nup

TUjs

amineffabilem,tot, tantísque peccatis offen-

(0

)

,

derim. Confiteortibi,0 Deus meus, omnia &

fingula peccata mea,cogitatione,verbo , ope-

Ms

re; vel omiflione perpetrata , quia peceavi i.

Wi u

coclum , & coramte ; Doleoergo , & quan-

Q

tum poflibile eft mihi , ex toto corde meo

compungor , omnia & fingula peccata mea.

Yl

deteftando 5. eáquefola de caufa , quod histe

MT

fummum bonum offenderim.. Doleo,6.Deus

;loriaw

meus,& iterum doleo , mori potiüs paratus;;

, quàm unquam ampliüs te Deurp meum fuper

A

é

omnia:

|

A-unirro

:

394

)4

«

omnia dilectum offendere: ità enim ex hoc

momento te amo , & amare conabor , ut

omnes potiüs mundi hujus cruciatus perferre

paraus fim, quàm vel per unum peccatum

ab amore tuo recedere.

Tu ergo , ó Deus!

finé quo nihil validum , nihilfanctum; mul-

*

riplica fuper me mifericordiam tuam ; & da,

utgratiá tuá in bono propofito conforter ;

n Y

cüm enim volentisnonfit, nequecurrentis ,

fed tui miferentis, miferere obfecro mifero,

ij

2f

amantem ama , fufpirantem adjuva ; & ab

univerfis malis & periculis tuere..

"

AD OFFERTORIUM.

;

m

Ufcipe , SS. Trinitas atque individua Uni-

N

N

tas, hanc oblationem, quam tibi offero per

manuo Sacerdotis,pro me peccatore omnium

d

hominum miferrimo, & pro innumerabilibus

peccatis meis ; quibus; in dictis, factis , aut

cogitationibus contrate peccavi ; rogans, ut

..:L. [

, praterita dimittas, & de futuris me cuftodias.

$23

AD CONSECRATIONEM HOSTLE.

m

Q LU

' Creator, & Redemptor meus , bene-

; dico te pro amabili memoria , quam

nobis in venerabili Sacramento reliquifti ,

& obfecro te per converfionem panis & vini

RR

in corpus & fangvuinem tuum , & perconver-

fionem divinz iracundiz in mifericordiam

EE

tempore crucifixionis & mortis tux , ut

D&

me & omnes peccatotes convertas,.& trans-

A

amutes in te

A

» adtionésque meas. dirigas. ad

Tem hg

bonum fne

IJu.

i

1

Vg

AD

^

SACRI, stä. ]

39j

T CO. |

AD ELEVATIONEM HOSTLE,

Ve verum corpi$, natum

Lt g

De Maria Virgine,

Veré paffum , immolatum

90 ]

In cruce; pro homine:

7C?Hm) D

Cujus latus perforatum

W) ä' LJ«

Undà fluxit & fangvine,

rf

Efto nobis prezguftatum

Aurmts

|

Mortis in examine.

mv

O clemens!. 6 pie! ó dulcis Jrsu , Fili Ma-

5,*:»'»'&,1 W

rix! mifereremei. Etda,ut, ficuttenunc vi-

dere meruiin forma panis , ità , cumad judi-

M.

candum veneris , fecurus, & gaudens afpice-

n

dndul

il

re poffim in gloria tux Majeftatis.

dhufe

Cor mundum crea in me Deus , & fpiritum

TU

rectum innova in vifceribus meis.

Ts

Né projicias me à facie tua,. & fpiritum

fanctum tuum ne auferas à me..

Bls, at

Redde mihi lxtitiam falutaris tui , & fpiritu

g

d

principali confirma me. JDocebo iniquos

Vlas tuás.

sT

AD ELEVATIONEM CALICIS.

".

e

Alvenobiliffime fangvis , delatere Domi-

] quam

"ni Jefu Chrifti profluens, & totius veteris

dimuli

& novz culpx maculas diluens: ablue , fan-

a i la

ifica , -& cuftodi animam meam in vitam

C

zternam.

Sit mihi, Ó Jefu ! fangvis tuus

[ericorä:g

in remiiïïonem. omnium peccatorum meo-

y n

rum , negligentiarum ; & ignorantiarum

3

&ui

mearum; in robur, augmentum , & confer-

ie"

[

T

vationem fidei, fpei , & charitatis gratiarum

F & virtutum omnium : in cautelam vite;

N-

7

Ne.

Bo

AuDpITIO

396

a

inadimpletionem gloriz eternz, in ptofe-

u

&um animarum 6mnium , & vel maximé ,

pro quibus orare teneor.

v

Amantiflime Jefu , lava me à maculis

omnibus in tuo pretiofo fangvine ,. & fac per

ejusdem effu(ionem , ut univerfo mundo,

cum omnibus peccatis, vitiis , & concupi-

Ícentiis moriar, & perincendium amoris tui

à me ipfo defiGam , & in te folo vivam.

Amen.

"

COMMUNIO SPIRITUATIS.

Dul

Omine Jefu Chrifte, firmiffimá fide cre-

vtf

do, ac profiteor, te híc corporaliterac

fubftantialiter in altari , hofüiam veram ac

em

vivam immolari, qui promenatus , paffus,

in ara crucis immolatus & mortuus es etiam..

Ui

Te ego Dominum ac Redemptorem meum

A VA

füpplexadoro, &veneror , coram Majeftate

tua me profterno corde humili , & contrito;

quod ó DEUS meus non defpicias : ne-

que enim híc prafens es velut Judex ; fed üt

amantiffimus Salvator , ac Medicus meus ;

qui omnes fpirituales meas infirmitates & mi—

feriasfanes, utifanarefícis, potes, ac etianv

vis.

In hac igitur in&nitaSapientia, omni--

M

potentia, ac boniratetua confifus ! fpero per

infinita meritatna remiffionem omnium pec--

catorum , proquibus doleo; ob te fummumn

m

bonum offenfum ; fpero etiam omnia do--

u)

