Beatus vir, cujus eft nomen Domini fpes

meïdnnec;

ais

ejus: & non re

'fpexit in vanitates & infaniae

Vr

falfas.

tl

Multa fecifti tu Domine Deus meus mira-

biliatua: & cogitationibus tuis non eft, quí

:

L

h

fimilis fit tibi.

Annunciavi

& locutus fum: muitipiicati

(

funt fupernumerum.

Sacrificium & oblationem noluifti : aures

J

Tl

"

autem perfecifti mihi.

JJ g

Holocauftum & pro peccato non poftulá-

fti: tunc dixi: ecce venio.

Va

Is

In capite libri fcriptum eft de me, ut fa-

cerem voluntatem tuam : Deus meus volui,

J

&

& legem tuam in medio cordis mei.

|

Annunciavi juftitiam tuam in Ecclefia

UW w

magna: ecce labia mea non prohibebo $

Domine tu fcift.

Mil

Juftitiam tuam . non abícondi in corde

(0

meo: veritutem tuam , & falutare tuum.,

dixi.

»

Non abfcondi mifericordiam tuam & ve-

n

ml?&ä'

titatem tuam ; à concilio multo.

Tuautem Domine n& longé facias mife-

ratio-

474

OFfICIUM

fs

rationes tuasà me , mifericordia tua & veri..

p

gt

tastua femper fufceperunt me .

4m)

nül

Quoniam circumdederunt me mala , quo..

tum non eft numerus

.

.

ponyt

, comprehenderunt

me iniquitates mexz , & non potui ut vide-

jb

rem..

l

at

Multiplicatz funt fuper capillos capitis

ln d

mei: & cor meum dereliquit me..

g

Complaceat tibi Domine , ut eruas me:

fimic:

Domine, ad adjuvandum me refpice.

;g.'ietuf, :

Confundantur & revereantur fimul ; qui

ffung

quærunt animam meam: ut auferanteam.

lnr: (

Convertantur retrorfum & revereantur :

Ói

qui volunt mih

imala.

ferant con

feftim confufionem fuam :

'

'igïeü

j

fum.

ui dicunt mihi: euge, euge.

Adye

Exultent & lztentur fuper te omnes quz-

ggi: d

.rentes te : & dicant femper : Magnificetur

Verbur

Dominus, qui diligunt falutare tuum...

g

Ego autem mendicus funr , & pauper: Do-

K

f

Af

minus folicitus eft mei.

j

;

Adjutor meus, & protector meus tu es:

n

Deus meus nétardaveris.

a

5afP

;

(

Requiem zternam ,. &c.

hr

1;

AT

"4nt. ComplaceattibiDomine ; ut etipias

me: Dominead adjuvandum me refpice.

ATC

Uh

U

4nt. Sana Domine. P/a/zm,. 49.

j

TU40 f

Bene precatur bonis, quaritur

de malis.

M

Yrait

Eatus qui intelligit fuper egenum & pau-

ii

perem : in die mala liberabit eum Do-

$ninus.

WUs

. Dominus

y

Drrüxwcr.

47;

ltl

Dominusconfervet eum & vivificet eum,

^

& beatum faciateum interrà: & non tradat

mj

eum in animam inimicorum ejus.

Dd

Dominus opem ferat illi fuper le&tum do-

p z

lorisejus: univerfum ftratum ejus versáfti ii

infirmitate ejus.

i

| : fana

'

BEgo dixi ; Domine miferere mei

animam meam, quia peccavi tibi.

Ut

-1

'

j

[

lïï.

Inimici mei dixerunt mala mihi: quando

morietur, & peribit nomen ejus.

Et fi ingrediebatur ut videret , vana loque-

batur: cor ejus congregavit iniquitatem.,

fibi.

h

«l

Egrediebatur foras: & loquebatur in id-

ipfum.

Adversüm me fufurrabant omnes inimici

mei: adversüm me cogitabant mala mihi.

J'äï:u*

n

Verbum iniqvum conflituerunt adversüm.,

me : nunquid qui dormit, non adjiciet ; ut

gerDe

refurgat.

p 6

Etenim homo pacis mez , in quo fperavi :

qui edebat panes meos, magnificavit fuper me

'

'

fupplantationem..

w

(Tu autem Domine miferere mei, & re-

1

|

fufcita me: &fetribuam eis.

o

In hoc cognovi , quoniam voluifti me:

L

Á

*

quoniam non gaudebit inimicus meus fuper

rl

|

"

mne».

Me autem propter innocentiam fufcepi-

j &f"

fti : & confirmáfü me in confpectu tuo in

j u ^

eCCT IU RL»,

Bene-

"i

OrrrciUuM

476

(nyi

Benedictus Dominus Deus Ifrael á fæculo

qn!lenm

& ufque in fzculum : fiat , fiat.

at

Requiem zternam , &c.

pl

4ut. Sana Domine animam ineam ,

0i

quia

Ls

peccavi tibi.

l]

if

«dnt. Sitivit anima mea. PsALM. 41«

QWO

gt

Fervens in Deum amor exponitur.

s

Vemadtmodum defiderat cervus ad fon.

yyerufit

Q

tes aquarum : ita defiderat anima mea

o

Dumdl

ad te Deus.

:-asïtuus

Sitivit anima':mea ad Deum fortem.vi.

(ac0n

vum: quando veniam , &apparebo ante fa-

ciem Dei ?

D

E

N

h: i

Fuerunt mihi lacrymz mez panes die ac

Mu

nocte : dum dicitur mihi quotidie, tibi efi

PUA

Deus tuus?

;imdq |

Hzc recordatus fum , & effudi in me ani-

Pnun

1nam meam: quoniam trenfibo in locum ta-

ernaculi admirabilis ufque ad domum,

IL

Dei.

.

t

In voce exultationis, & confeffionis: fo-

ly,Em

dusit

nus epulantis.

lt

uaretriftis esanima mea? & quarecon-

turbas me?

U:

Sperain Deo , quoniam adhuc confitebot

xlli: falutare vultüs mei , & Deus meus.

"ub

Ad me ipfum anima mea conturbata eft:

nmr

AO

propterea memor ero tui de terra Jordanis,

& Hermoniim à monte modico.

n

Abyffusabyffuminvocat: in voce catara-

Witime

Grarum tuarum.

üï:w]]

Omnia

DEFUNCT.

47

li

D

u

Omniaexelfatua, & flu&us tui: fuper me

tranfierunt »

In die mandavit Dominus mxfencordlam...

fuam: & nocte canticum ejus.

r

Apud me oratio Deo vite mex: dlcam...

Deo: fufceptor meus es.

T

" Quareoblitus es mei ?

& quare contrifta-

TOU

tusincedo, düm aflligit me inimicus ?

Dum confringuntur offa mea

.

.

expro«

TU

u

braverunt mihi; qui tribulant meinimici mei,

Dum dicunt mihi per- finguIOS dies: ubi eft

Deus tuus ?. quare triflis es anima mea? &

ss

ark

quare conturbas me ?2

Spera in Deo , quoniamadhuc confitebot

Mli: falutare vultus mei , & Deus meus.

Requiem xternam , &c.

df

[

-45:. Sitivit anima ad Deum vivum :

1f d

quando veniam, & appatebo ante faciem.,

Domlm.

X C

hm

Y. Né tradas beftiis animas confitentes

tibi.

n

X. Et animas pauperum tuorum né obls-

vifcarisin finems.

Pater nofter, &c. zotu fecretó.

i t

Lectio VII. Jo£. 17.

vt

Piritus meus attenuabitur , dies mei bre

d

viabuntur ; & folum mihi fupereft fepul-

UT

chrum.

Non peccavi, &inamaritudinibus

snoratur oculus meus,

Libera me Domine,

[ JM»

& pone me juxtate ; & cujufvis manus pugnet

«

contra me. Dies meitranfierunt;cogitationes

me dilfipate funt; corquentes cor meums.

(

Noötcm

478

OrzictuM,

]

f

No6tem vertcrunt in diem , & rurfum poft

i

jn.j!

tenebras fpero lucem. — $i fuftinuero, infer«

nus domus med eft, & in tenebris ftravi le-

.;cgi,ï T

jgidt

éctulum meum.

Putredini dixi: Pater meusg

€es, mater mea, &fíoror mea, vermibus. Ubi

A

,

eft ergo nunc praftolatio mea , & patien-

"4

l üti

tiam meam quis confiderat?

R. Peccantem me quotidie, & non poni-

.

tentem, timor mortis conturbat me : Quia

Tati

n

ininferno nulla eft redemptio ; miferere mei

Deus, &falva me.

,

. Deus in nomine tuo falvum me fac;

gt

& in virtute tua libera me.

&. Quia in in-

gmmme

L

ferno nulla eft redemptio

)

miferere mel

h Mx'(

Deus; &falvame.

:quum

m

Lectio VIII. 7oe. 19.

Elli mex ; confumptis carnibus ; adhzfit

Trm f

os meum , & derelidta funt tantummo-

yrs, d

'

do labiacirca dentes meos. Miferemini mei,

vinkabi

miferemini mei, faltém vos amici mei ; quia

"

manus Domini tetigit me. — Quare perfequi-

p

minime ficut Deus, & carnibus meis fatura-

T.

mini?

uis mihi tribuat , ut fcribantur fer-

drattn

mones mei? quis mihi det , ut exarentur in

Iní Q

libro ftyló ferreó , & plumbi lamina, vel celte

lp

fculpantur in filice ? Scio enim , quod Re-

itng

demptor meus vivit, & in noviflimo die de

f( Mg

terrafurre&turusfum : & rurfum circumdabor

iï'lx pcrpe;

pellemeá , &in carne mea videbo Deum me-

n t

um.

Quem vifurus fum ego ipfe, & oculi

t

1nei confpecturi funt , & non alius; repofita

miiu;'; [

cft hzcfpes mea infinu meo.

lingy,

8(0 DO-

"

.

]

"

DEFUNCT,I

479

*

&rurfma-

/ Reff. Domine , fecundüm actum meum.,

A

Rolime judicare: nihil dignum in confpectu

IT

tuo egi, ideo deprecor Majeftatem tuam ; ut

D: D

l

7

tu Deus deleas iniquitatem meam...

vermibus.ä

. Ampliuslava meDomine ab injuftitia

3)5(pï:

imea, & à delicto meo munda me.

Jk. Uttu Deus deleas iniquitatem meam.s. )

Uttp

Lectio IX. 7:£. 10.

m:Q;

Vare de vulva eduxifti me? qui utinama

ia

confumptus effem , né oculus me vide«

tet. Fuiflem quafi non effem , deutero trans-

lm'

latus ad tumulum.

Nunquid non paucita$

dierum meorum finietur brevi? Dimitte ergo

me, ut plangam paululim dolorem meum.:

antequam vadam , & non revertar , ad ter-

)

:am tenebrofam , & opertam mortis caligine,

terram miferie & tenebrarum , ubi umbra

mortis, &nullus ordo ; fed fempiternus hor-

li

ror inhabitat.

m

Refp. Libera me Domine de viis inferni ,

p

qui portas zreas confregifti , & vifitáfti infer-

N

num , & dedifti eis lumen , ut viderent te;

u

qui erant in peenis tenebrarum ,.

m

Verf.. Clamantes.& . dicentes : Advenifts

M tlï (EE

KRedemptor nofter. — Reff.. Qui erant in poe-

nis tenebrarum.,.

,Wiiï !

Verf. Requiem xternam dona eis Domine;

m &ïï

In

7j

& lux perpetua luceat eis,

Ref?. Qui erar.£

)u

in poenis tenebrarum...

Sequens Re[p.dicitur folzzm in. dte Commemo-

(f) iU

p

rationis omnium. Defundlorum , q» quande

dicuutut tres nodlurmi» t fapre,

y. Li-

"

OrriciUu M

. 480!

&. Libera me Domine de morte zterna ,

al

in dieillatremenda; Quando coeli movendi

funt &terra; Dum veneris judicare fzculum,

ia

m

pm *

r ignem..

Pe

Jud

Y. Tremens factus fum ego , & timeo,

[z1

dum difcuffio venerit; atque ventura ira.

st

&. Quando coeli movendi funt & terra.

gt

Y. Dies illa, dies irz, calamitatis & mi-

(rmn

feriz, diesmagna &amaravalde. 5 Dum

daminn

;

veneris judicare feculum per ignem.,

Y'. Requiem zternam dona eis Domine, &

y n

hum u

lux perpetua luceat eis, E. Libera me Do-

mine de morte xterna in die illa tremenda,

n

uando coli movendi funt & terra. Dum ve«

magdc

-

Du

nReris judxfcare fzculum per ignem,

ynveren

N

Ap»p LAUDES.

[iberat

ZEnt. Exultabunt Domino, Psarw. $6.:

xsmg:

J

Eft pia Davidis poenitentis oratio.

L

t

Iferere mei Deus

*

fecundum magnam

"

u

mifericordiam tuam.

Et fecundüm multitudinem miferati

lmum

(uman

i

..-Jf-

TA

tuarum : deleiniquitatem meam.

Mu

Amplius lava me ab iniquitate mea: & á

^ t

peccato meo munda me.

n

d

Quoniam iniquitatem meam ego cognos

Eu

Íco: & peccatum meum contra me eft femiper.

hin: yt

Tibifoli peccavi, & malum eoram te feci:

! Tetatn

ut juftificeris in fermonibus tuis; & vincas;

cüm judicáris.

&

4

lat

Ecce enim in iniquitatibus conceptus fum :

Ixiquim [

& in peccatis concepit me máter mea.

€ece

Ed

&

DEïx-'uNc"r.

"491

Uf r

, cce enim veritatem dilexifti: incerta &

U ecculta fapientiz tue maniteftáfti mihi.

RUs

Afperges me hyffopo ; & mundabor:; lava-

is me, & fuper nivem dealbabor,

))&[il:'

Auditui meo dabis gaudium & lxtitiam

5;|! &exultabunt offa humiliata,

d

Averre faciem tuam à peccatis meis; &

"y €mnesiniquitates meas dele,

(; — Cormundum creain meDeus: & fpiritum

'::m.

re&um innova in vifceribus meis.

Né projicias me à facie.tua ; & fPiritum

fanctum tuum né auferas à me,

Redde mihilxtitiam falutaristui; & fpiritu

«« Principali confirma me.

!

Doceboiniquos viastuas ; & impii ad te

; convertentur,

Libera me defangvinibus Deus , Deus. fa.

!

]

f| lutis mez : & exultabit lingva mea juftitiam

j

tuam.

Domine labia mea

baperies; & os meum

Mu

annunciabit laudem tuam.

adbnm I

Quoniam fi voluiffes facrificium , dedif-

fem utique: holocauftis non delectaberis,

*

'

Sacrificium Deo fpiritus contribulatus:

""L eor contritum & humiliatum Deus non de-

icies.

g | fP

Benigné fac Domine in bona voluntate

Á

"F tua Sion : utzdificentur muri Jerufalem.

i

'Tunc acceptabis facrificium juftitiz , ob-

!)! lationes, & holocaufta: tunc imponent fu-

[ peraltare tuum vitulos.

Requiem zternam, &c.

ii

X.a

t

I

482

OFHcIüM

-4nt. Exultabunt Domino offa humiliata.

p

4nt. Exaudi Domine. P/4/. 64.

Laus Dei , ob datam Ecclefie pacem.

I

E decet hymnus Deus in Sion : & tibi red-

&abunfh

T

detur votum in Jerufalem.

Exaudi orationem meam : adte omnis ca-:

Zl E

£O veniet.

g

Verbainiquorum prevaluerunt fuper nos:

& impietatibus noftristu propitiaberis.

Beatus, quem elegifti & affumpfifhi: inha-

DEU:]

bitabit in atriis tuis.

fan— :

VM

Replebimur in bonis domüs tux :

étum eft templum tuum , mirabile in zqui-.

s

ætbo

:

ht

" Exaudi nos Deus falutaris nofter : fpes o-

/tt.

mnium finium terrz , & in mari longé.

"Preparans montes in. virtute tua , accin-

wah

&us potentià : qui conturbas Profundum ma-

(0d.

]

tis , fonum flu&tuum ejus.

ln

Turbabuntur gentes ; & timebunt , qui

ulv

habitant terminos , à fignis tuis: exitus ma-

1 f0

sutiní & vefpere delectabis.

NOLUC.

Vifitáfti terram & inebriáfti eam: multi-

plicáfti locupletare eam.

iif

Men qui»

Flumen Dei repletum e

f -aquis , paráfti

(eera

cibum illorum: quoniam ità. eft przparatio

it qu

ejus.

ho

Rivos ejus imebria , multiplica genimi-

*

tr df

na ejus

*

in füllicidis ejus lxtabitur ger-

ininans.'

ii

ab

Benedices coronz anni benignitatistuz :

Qu

& campi tui replebüitur ubertate.

Pin«

| k

"DEFuNc-'r.

485

Á n

Pingvefcent fpeciofa deferti: & exultatio-

Ál

me colles accingentur.

h fs

Induti funt arietes ovium , & valles abun-

D d

l

dabunt frumento : clamabunt , etenim hym-

mum dicent.

Requiem zternam, &c.

r (ftj

45t. Exaudi Domine orationem meam ,.

adteomnis caro veniet.

j fugcr i

1

m

N

4nr. Me fufcepit. P/al. 62.

g

DEus,

Deusmeus; &c. fej. 13$.

/

Mu

P/alm. 66.

EUS mifereatur noftri , & benedicat

[

D

,

nobis, &c. fol. 139.

Ant. Mefufcepit dextera tua Domine

.

4Int. À. porta inferi.

Canticum Ezechiz. Jfaie.38.

1j

J mi

Til

It

Quod*tft pia & humilis xgrotantis oratie, -

lj

44 Go dixi , in dimidio dierum meorum: va«

— dam ad portas inferi.

t u

uzfivi refiduum annorum meorum : di«

J T

xi; non videbo Dominum Deüm in terra vi-

rilts

yentium.

Nonafpiciam hominem ultrà: & habita.

torem quietis.

) W*'F

Generatio mea ablata eft, & convoluta eft

P"PU

àme: quafitabernaculum paftorum.

Przcifa eft velut à texente vita mea; dum

u

adhuc otdirer, fuccidit me: de mané ufque

j

J

ad vefperam finies me.

Sperabam ufque ad mané : quaá leo fie

quP

contrivit omnia offa mea.

De mané ufque ad . vefperam finies me»:

L

X 3

cue

484

Orriciuw

ficut pullus hirundinis fic clamabo , medita-

hi

bor ut columba.

L

j

Attenuati funt oculi mei : fufpicientes ia

A

excelfum.,

! Aud

Domine vim patior , refponde pro me:

pul

uid dicam , aut quid refpondebit mihi, cüm

It

'apfe fecerit.

Ti

Recogitabo tibi omnes annos meos: ína

"

Áid

amaritudine animz mez.

ht

Dominefific vivitur, &intalibus vitafpi-

zitüs mei corripies me, & vivificabis me: ecce

iunt

qmus

àn paceamaritudo mea amariffima.

Tu autem eruifti animam meam ut non

u

p

periret: projecifti poft tergum tuum omiiia

peccata mea.

uia non infernus confitebitur tibi, ne-

d

[ Ht

ue mors laudabit te : non exfpectabunt,

qui defcenduntin lacum veritatem tdam.

] $&

Vivens , vivens ipfe confitebitur tibi , fi-

€ut & ego hodie: Pater filiis notam faciet ve-

j

ritatem tnam.

f

fAn

Domine falvum rhe fac : & pfalmos no-

ftros cantabimus cunctis diebus vitx noftrz

y m

àin domo Domini.

, M

Requiem zternam, &c.

. Dor

4int. A portainferi erueD

Mitc

ineaimn.

Qmine a.nimang

W

£t Omnisfpiritus. Psarw. r4g.

Tar

LAud'ate Dominum de coelis, &c. fe/. 142.

ii

PSALM. I49.

t n

CAntateDomino, &c. fe/. i43-

QLor

^ PSAEM.

DrrusNcT.

49j

&bo, !

PsAIM.

150.

»

udate Dominum in fanctis eju; ; &c.

L

Ján

LA

li

fol. 144.

A»nt Omníis

fpiritus iauäet Dominum; '

l n

y -Audivi vocem de celo dicentem mihi,

X. Beati mortui, quiin Domino moriuntur,

Ilj

Znt. Ego fum. Canr. Zach. Luc. 1.

Ts n

Enedictus Dominus DeusIfrael; quia vi-

fitavit, &c. fol. 146.

D

Aat. Ego fum refurrectio & vita; qui cre-

d

dit in me, etiamfi motuus fuerit; vivet; &

li

omnis qui vivit; & credit in me; non mo-

zi

t

rietur in eternum.

(oton

Preces infia fcripta ia.! erzalibus dielws

dicuntur flexm genibun.

Pater nofter , &c,

. Et né nosinducas in tentatiotiem,

X. Sed libera nosà malo.:

(ilyh

PsarMus. t9.

«

E profundis clamavi adte Domite; &

D

fol- . 176.

Jj 1 V

y- A pottainfeti.

Qu

3. Erue Domine animás eófur.

y.Requiefcantin pace. . Ament.

. Domine exaudi orationem meam.

g

&. Et clamor meus ad te veniat.

Oremaut,

/

: EUS, quiinter Apoftolicos Sacerdotes ;

famulos tuos Pontificali , feu Sacerdo-

(h li

tali fecifti dignitate vigere; prefta quzcfumus ,

ut eorum

quoque perpetue aggregentur

eonfortig.

Deus

h

T

Orr1cruM

486

h

T )EUS veniz largitor, & humanz falutis

amator ; quzfumus clementiam tuam, ut

IT

noftrz Congregationis fratres,propinquos, &

benefactores, qui ex hocfxculotranfierunt,

g

Beatáà Marià femperVirgine intercedente cum

omnibus Sanctis tuis , ad perpetuz beatitudi-

p

umgt, i

nis confortiuim pervenireconcedas.

qrimd

"dA1delium Deus omnium Conditor, & Red-

n

I dat

emptor, animabus famulorum , famu-

h

larümque tuarum remiffionem cunctorum

Sribue peccatorum , ut indulgentiam , quam

EU

femper optaverunt, piisfüpplicationibus con-

fequantur.

Quivivis & regnas infxcula fx-

mi

&ulorum , Amen.

f

Y . Requiem eternam dona eis Domine,

qiem a

&. Et lux perpetua luceat eis. -

tsbeat

Domun

Y. Requiefcant in pace. . Amien.

ln die Commemorattonis omntum. Defumdio-

-

rum dicttur Oratio,FideliumDeus omnium,

It

&c. At f/up. € infine. Qui vivis & regnas

,

«um Deo Patre in unitate Spiritüs Sancla

Deus, per omnia; &c.

Áit.)

Requiem zternam ; &c.

In dic obitus defandli Sel defuntle.

Oratzo.

Ümi

Bfolve , quxfümus Domine , animam

A

i

famuli tui, (vel famulz tuz) N,ut defun-

&us (vel defuncta) fzculo , tibi vivat: & qux

per fragilitatem carnis , humaná converfatio-

l;

ne commifit , tu venià mifericordiffima pie-

satis abfterge. Per Dominum, &c.

L0

Pre

DrruNctToR,

48

rE

Pro defunile Epifcopo Gel Sucérdite,

&

Orat. Deus quiinter, &c. 4 /ep. fol.4.59..

r

p

In die ebitás, féu depofrtiongs defunttz..

Orat zo..

IGUUE::

"t

] YEUS, cui proprium eft mifereri femper , &

ltl

— parcere ; füícipe deprecationem noftram;

ut nos, & omnes famulos tuos , qiuos deli-

M

&orum catena conftringit ; miferatio tuz pie-

]

i, fn

tatis clementer abfolvat.

In annt eer[avio dte defandlorsm.

Qra120,.

EUS indulgentiarum Domine ,. da ani-.

j2

D

mabus famulorum. famalarümque tua-

rum , quorum anniverfarium depofitionis

*s

LALl

diem commemoramus , refrigerii fedem quie-

tisbeatitudinem ,. & luminis claritatem.. ' Per

Dominum noftrum ,. &c.

f,,m.;

pl

[Egü'f

SEPTEM

PSALMI

Y

"

PEONITENTIALES.

"A gt.. Né reminifcaris.

Psarmw. 6.

Eft pia poenitentis precatio..

Omine , néin furoretuo arguasme : &ec..

li

D

.

Ah

ut fol.. 461

PsALMUS jI.

Beatus:qni.à peccato liber eft..

[

W«

!Eati,. quorum remiffz funt iniquitates ?

"& quorum tecta funt peccata.

w

y

Beatue

Ü

SrPTEM PsAL;

488

Beatus vir , cui non imputavit Dominus

v

peccatum : nec eft in fpiritu ejus dolus.

(

Quoniam tacui , inveteraverunt offa mea :

J

dum clamarem tota die.

ii

L

Qonlin

Quoniam die ac nocte gravata eft fuper me

mnhmüü

manustua: converfíus fgm in zrumna mea ,

Nnd j

dum configitur fpina.

j.n(]ne

Delictum meum cognitum tibi feci : & ins

juftitiam meam non abfcondi.

n

Dixi; confitebor adversüm me injuflitiana

yt m

meam Domino: & tu remififti impietatem.s

jl

j

peccati mel.

furien

Pro hacorabitad te omnis fan&us:in tem-

"

pore Oportuno.

Yi

«

Verumtamen in diluvio aquarum multa-

sfinam

rum : ad eum approximabunt.

Qyom

Tu es refugium meum àtribulatione, quz

Jui:

li

'Ainc?us

circumdedit me: exultatio mea , erue me à

€ircumdantibus me.

p

Intellectum tibi dabo , & inflruam te in

Domye

via hac , qua gradieris: firmabo fuper te ocu-

gfmitusn

los meos.

(it m

.

r

Nolite fieri ficut eqvus & mulus

quibus

T

ncan eft intellectus.

WT

Incamo & freno maxillas eorum con«

irme

Éringe, quinon approximantad te.

*ä:gilnïqua

Multa flagella peccatoris: fperantem au-

X

tem in Domino; mifericordia circumdabit.

ffi:ïtä&r,

Lztaminiin Domino ; & exultate jufti : &

lg

loriamini omnesrecti corde..

?:rznixa:«

Gloria Paui, &c.

PsaLuus,

. Porstr

489

LU

PsarMus. 37.

lh

"

Defcribitur miferia peccatoris;

T n

d jJOmine, né in furore tuo arguas me:

.neque in ira tua corripias me.

CMU?G)

Quoniam fagitt tux infixze funt mihi: &

V

confirmáfti fuper me manum tuam..,

Non eftfíanitas in carne mea, à facie irz

tlr

tux : non eftpax ofbus meis à facie pecca-

torum meorum.».

H

Quoniamiiniquitates mez fupergreffz funt

w

caput meumn :

"

& ficut onus grave gravatae

funt fuper me.

|

D.

Putruerunt & corrupte funt cicatrices

mez : à facieinfipientix mez.

Mifer fa&us fum, & curvatus füm ufque

ul

in finem: totá die contriftatus ingrediebar.,

uoniam lumbi mei impleti funt illufio-

"T

nibus: & non eft fanitasin carne mea.

Ti

Aflli&us fum, & humiliatus fum nimis:

yu giebam à gemitu cordis mei..

il

Domine, antete omne defiderium meum:

IU

& gemitus meusáte non eft abfconditus.

Cor meum conturbatum eft ; dereliquit

&uïbw

me virtus mea: & lumen oculorum meorum,

& ipfum non eft mecum...

1

Amicimei , & proximi mei: adverfum me

appropinquaverunt, & fteterunt.

"

^

f

Wi

Etrqui juxta meerant,del

onge

fteterunt: &

u

vim faciebant,qui querebant animam meam.

Et qui inquirebant mala mihi, locuti

j

funt vanitates; & dolostotà die meditaban-

gur,

d

X 6

Ege

SEPTEM PSAL:

490

t

-

-Ego autem tanquam fu

rdus non audie-

E

[

n

14

bam: &ficut mutus non aperiens os fuum.

Et fa&us fum ficut homo non audiens: &

nf

nv

"

non habensin ore fuo redargutiones.

g

uonjamin te Doinineíperavi: tu exau-

Já

dies me Domine Deus meus.

n

Quia dixi ; Né quando fupergaudeant mihi

jeai

jnimici mei : & dum commoventur pedes

quii

nei, fuper me magna locuti funt.

gb

uoniam ego in flagella paratus fum: &

Àn

dolor meus in confpectu meo femper.

um

Quoniam iniquitatem imeam annunciabo :

& cogitabo pro peccato meo.

gl

asl

Inimici autem mei vivunt, & confirmati

funtfuper me: & multiplicati funt , qui ode-

Yi

runt me iniqué.

us r

Tat

Quiretribuunt mala pro. bonis, detrahe-

bant mihi: quoniam fequebar bonitatem...

f i

hr

Né derelinquas me Domine Deus meus :

DL

né diícefferis à me..

sz

ii

- Intende in adjutorium meum.:. Domine

Deus falutis mez..

zi

Gloria Patri,, &c..

Afat

m

PsALMuUS.jO.

ls

Eft pia Davidis peenitentis Oratio..

p

J

L /1 Hferere mei Deus, fecundüm magnam.»

ial

- Y 3- mifericordiam tuam., &c. Pag..480..

tnem

PsaALMus. Ior.

PU

Oratio eft ad avercenda peccati mala.

aq

jOmine exaudi orationem meam:. & cla-.

T

. mOr Ineus ad te veniat.

;:l[ls!

Non

Á,

PorwNrr.

"

r

litrh

Non avertas faciem tuam à me :in

d-

eunque. die tribulor

Dd

£uam....

,Vincilina. ad me aurem.,

ts

In quacunque die invocavero : velo.cit:;r.

QTT

exaudi me.

Quía. defecerunt ficut fumüs. dies mei: &

Vg

effa mea ficut cremium aruerunt..

At i

Percuffus fum üt fenum ,.& aruit cor

1meuin : quia oblitus fum comedere panem.,

"dv

meumrL.

!

n

i

[

À. voce gemitus. mei : adhxfit os menm.s

€arnimez.

MLTWE'

Similis factus fum pelibano folitudinis: fa-

(2

étus fum ficut ny&icorax in domicilio.

muj

Vigilavi: & factus fum ficut paffer folita-

rius in tecto..

um

Tota die exprobrabant mihi inimici

tiih

mei : & qui laudabantme , advers

Jid)

L.ïm-,' me

jurabant.

Quia cinerem. tanquam pahem mandu-

m

cabam : & potum meum. cum fletu mifce-

bam-.

j

Afacie irz & indi

gnationis tuz : quia c--.

levans allififti me.

Dies mei ficut umbra declinaverunt : &

)

ego ficut feenum arui.

,agfä

Tuautem Domine in zternum permanes:

À

|

& memoriale tuum in. generationem & ge-

merationerr ..

ii

Tu exfurgens Domine mifereberis Sion z

quia tempus. miferendi ejus ; quia. venite.

T

tempus..

l

X L

Q—qo-

492

SEPTEM PsALUuT

fl

uoniam placuerunt fervis tuis lapides

ejus: &terrz ejus miferebunitur.

p

r

Et timebunt Gentes nomen tuum Domi-

ne: &omnes Reges terrz gloriam tuam.

Quia xdificavit DominusSion: & videbi-

|

In

turin gloria fua.

i

Refpexit in orationem humiliüm: & non

Tof

u

f previt precem eorum.

I

m

Scribantur hecin generatione altera : &

populus , qui creabitur , laudabit Domi-

nurn—! b]

Quia profpexit de excelfo fancto fuo: Do-

minus de celo in terram afpexit.

Wv

. Ut audiret gemitus compeditorum: ut foI-

w

veret filios interemtorum.

?tü

Utannuntient in Sion nomen Domini: &

F[Hw

laudem ejus in Jerufalem.

u n(

In conveniendo populos inunum: &re-

EL

a

ges, ut ferviant Domino:

Q.lr.

Refpondit ei in via virtutisfuz : paucitatem

m

dierum meorum nuncia mihi.

(nlio

Nérevoces me in dimidio dierum meo-

AU Q

rum : in generationem & generationem.,

get

anni tui,

YMem

Initio tu Domineterram fundáfti: & ope-

-

fa manuum tuarum funt coli.

p

Ipfi peribunt,tu autem permanes: & om-

» dl

faes ficut vefttmentum veterafcent.

XX ff

a

Et ficut opertorium mutabiseos, & muta-

"um

.....

buntur: tu autem jdem ipfe es, & anni tui

Ron dcfcient,

Nnz

ü i

F

L]

P ozNi'T.

493

! h

;

Filii fervorum tuorum habitabunt : & fe-

MU

men eorum iri fzculum dirigetur:

Gloria Patri, & Filio, &c.

4f

PsALM. 129.

I)

Utà culpa & poena liberemus.

um,'&l

E profundis clamavi ad te Domine., ?

D

Domine exaudi vocem meam. &c. Vide

l

M

ml

fol. 17e.

h)

PsALM.

142.

Ponitens à

;

127)

via peccati optat

reduci.

d

Omine exaudi orationem mearh , auti-

bus percipe ofecrationem meam in veri-

wl

tate tua: exaudi me in juftitia.

j

ls

Etnon intres in judicium cum fervo tuo:

hu

quia non jufti&cabitur in. confpectu tuo o-

mnis vivens.

T

i

Quia perfecutus eft inimicus anim'am me-

am : humiliavit in terra vitam meam.

Collocavit me in obícuris ficut mortuos

Iv

]u

fzculi: & anxiatus eft fuper mefpiritus meus;

in meturbatum eft cor meum.

N

Memorfui dierum antiquorum ; meditatus

Ü

fum in omnibus operibus tuis: in factis ma-

muum tuarurm meditabar.

lj

Expandi manus measadte: anima mea

ficut terra finé aquatibi.

is[.

Velociter exaudi me Domine : defeci o

;

j

fpiritus meus.

Non avertas faciem'tuam à me:; & fimilie

&ro delcendengibus in lacume

l

A idic

"

LiTANIE

l

f

Auditam fac mihi mané mifericordiam. — 4

b

t

$uam : quia in te fperavi.

Wäx

Notam fac mihi viam, in qua ambulem. :

u

quia ad te levavi animam meam...

| Rgïhä

Eripe me de inimicis meis Domine , ad te

(mye:

confugi : doce me facere voluntatem tuam.,

(mnd.

cluia Deus meus es tu.

Spiritus tuus bonus deducet me in terram,

[Iatt

rectam ;. propter nomen tuum Domine vivi-

NT

ficabis me, in xquitatetua.

jnnes

- Educes detribulatione aniniam meam.:

Petrtg

& in mifericordia tua difperdes inimicos

at

mÓeos..

od

Et perdes omnes; qui tribulant animam.,

L&m&s

meam: quoniam ego fervus tuus fum.

ion

Gloria Patri , &c.

VTbor

"nt. Nà reminifcaris , Domine, delicta .

iuo)

Rofítra, vel Parentum noftrorum.; neque vin--

ii

dictam fumas de peccatis noftris..

1Brhol

Jath:

LITANL4,

if

ha

(

3

OMNIBUS SANCTIS,

at

äzm'b

( 1rieeleifon, Chrifte eleifon;Kyrie eleif.

d)

Chrifte audi nos;.

Chrifte exaudi nos.

Pater de coelis Deus,,

Miferere nobis.

luce,

ts

Fili Redemptor mundi Deus;

Mif

tatsly

Spiritus San&e Deus,

Mif.

tasí

*Sancta Trinitas unus Deus ,,

Mif.

um

$ané&a Maria ,

Ora pro nobis.

m

Ora.

Sancta Dci Genitrix ;,

Va

Sancta

Oumw, SANCTOR.

fflïcurg

49j

San&ta Virgo Virginum ;

Ora,

S. Michael,

ota.

tl

S. Gabriel ,

Ora.

'UDC, 4

S. Raphael;

ora.

s

Omnes SS.Angeli & Archangeli,

otate.

Omnes SS. Beatorum ípirituum Ordines,

Liriun

( orate.

AL

S. Joannes Baptifta ,

ora.

R. Jofeph ;

Ora.

1

'S. Petre;

Omnes S$. Pamarchæ&?roghetæ, orate.

ora.

'S. Paule ;

era.

u

14

S. Andrea;

era.

S. Jacobe,

ota.

ora.

$. Joannes,;

ii

S. Thoma,

era.

IT

$. Jacobe,

ora

S. Philippe ;

era

era

$. Barholomzxe;

$. Matthxe,

era.

S. Simo

era.

S. Thad

era

era

]

S. Matthia ,

S. Barnaba,

Ora.

Y

S. Luca;

Ora.

|

$. Marce,

Ora.

Omnes fancti Apoftoli & Evangeliftz , orate.

Omzes fancti Difcipuli Domini ;

Orate.

Omnes fancti Innocentes ;

Däl)

S. Stephane;

Ora

u

S. Laurenti ;

Ora.

Oora.

&. Vincenti;

o

Sancu

-

Lx'rANüï

er

Sanéti Fabiane & Sebaftiane ,

ofrate.

v

m

Sanci Joannes & Paule,

Orate.

!

Orate,

(mid

M

Sancti Cofma & Damiane;

Sanc&i Gervahi & Protafi,

otate.

PI

otate,

OmnesSanc&ti Martyres ;

[oglml*

$. Sylvefter ,

Ota.

'mPHlU:

[

$. Gregori ,

Ora,

$. Ambrofi,

Ota.

f

Qfof

iU

ti

$. Augufüne;

Oora.

u

Ora.

T

jiri

S. Hieronyme;

S. Martine ;

Oora.,

hinfd

Ora.

mra&

S. Nicolae;

Omnes fan&i Pontifices

& Confeffores,

Jpint

orate.

O

Omnes fan&i Doctoret ;

erate.

Àmott

$. Antoni ;

ora.,

heny

$. Benedicte ;

ora.

hAdr

8. Bernarde,;

era.

N

ora.

$. Dominice;

ia

$. Francifce ;

ora.

t

Ora.

$. PaterIgnati ,

j mot

$. Eranciíce Xaveti ;

&

ora.

trand

$. Francifce Borgia

Oora.

hradmy

Omnes fancti Sacerdotes & Levits ;

orate.

TatYel

Omnes fancti Monachi & Eremitz ;

orate.

lt

Ora.

Sancta Maria Magdalena ;

Aaton

S. Agatha ;

ora.

iobs

Oora.

S.Lucia,

hb

S. Agnes;

ora.

t

S. Czcilia ;

ora.

fs

$. Anaítafia ,

Ora.

IN

$. Catharina ;

ora,

LT

S'v Bar"

OuN, SANCTOR;

497

$. Barbara ,

ota.

Omnes fanéte Virgines & Viduz,

orate

Omnes Sancti & Sanctx Dei,

In;crce-

dite pro nobis.

Propitius efto ,

Parce nobis Domïneu

Exaudi nos Domine.

Propitius efto ,.

Ab omni malo,

Liberanos Domine

Ab omni peccato ,

Abira tua ,

E»

À fubitanea & improvifa morte,

Ab infidiis diaboli

-

Ab ira & odio & omni mala voluntate, y

fs

À fpiritu fornicationis ,

(f

s& fulgure & tempeftate,

V

À morte perpetua

a

Per myfterium fan&z Incarnationis tuz;

NU

Per Adventum tuiim ,

q seu e3oqvt

Per Nativitatem tuam ,

*

u

Per Baptifmum, & S. jejunium tuum ;

ev

*auruto

Per crucem & paffionem tuam ,

Per mortem & fepulturam tuam ;

r-mmy

[f

Per fan&am refurrectionem tuam,

Qti

Per admirabilem afcenfionem tuam ,

v

Per adventum Spiritós Sancti Paracliti ,

-s

U

In die judicii,

J

Peccatores,

Terogamus audi nos,

Ut nobis parcas;

Terog.

Ut nobisindulgeas;

«' Terog.

lt ad veràm poenitentiam nos perducere di-

gneris,

*

Terog.

Ut Ecclefiam tuam fanctam regere & con-

fervare digneris ;

(Terog.

[1i4

498

-L'I'*i' AISTI A ,

g

Ut domn&m Apoftolicum,& oníties Ec-")

jdi

clefiafticos Ordines in fancta Religio-

ne confervare digneris,

Ut inimicos Sanctx Eccléfix humiliare

u

digneris;

D

lr Regibus , & Principibus Chriftianis

(ui

pacem , & veram concordiam donare

atl

digneris ,

lt

Ut cun&o populo Chriftiano pácem & |

L

unt?

unitatem largiri digneris ;

hvet

Wt nofmetipfos in tuo fancto fervitio

ghiel

li l

cohfortare & confervare digneris,

Bul

Ht mentes noftras ad codleftia defideria y

^

sfguvSo12

ll'lïm'

erigas ,

Doni

Ut omnibus benefactoribus noftris fem-

lp

piterna bona retribuas ;

a m

Ut animas noftras , fratrum , propin-.

|

*s0U rpne

uorum, & behefa&torum noftrorum

Ádj

n

ab xterna damnatione eripias ;

(lor

Ut fructus terre dare & confervare di-

f. Salw

neris ;

MT

'Utromnibus fidelibus defunctis requiem

I,EH(?!

zternam donare digneris ;

T

Ut nos exaudire digheris ;

J

Ab

Fili Dei ;

ia

Parce nobis Domine.

Agnus Dei , &c.-

Exaudi nos Domine.

10b

AgnusDgei , &c.

Agnus Dei , &c.

Miferere nobis.

I.an

Chrifte exaudi nos.

f

Chrifte audi.nos ;

*

| *leql

Kyrieeleifon, Chrifteeleifon, Ky

t

Pater nefter , &c.

fie eleifon.

"-Orel

y.Et

E]

|

OMN. SANCTOR,

459

"! Y Et ne nosinducasin tentationem.

ij &.Sed libera nosà malo.

la

PsALM. 69.

Eus inadjutorium meum intende :

As

Domineadadjuvandum me feftina.

Confundantur , & revereantur : qui quz«

runtanimam meam..

ndam/

(nl

Avertantur retrorfum ; & erubefcant: qui

|

volunt mihi mala.

Avertantur ftatim.erubefce

?

mihi euge, euge.

ntes: qu.i dicune

Exultent & latentur in te omnes , qui

[

quarunt te : & dicant femper , magnificetur

Dominus , qui diligunt falutare cuum...

Ego vero egenus & pauper fum : Deus ad-

juva me.

:

J

Adjutor meus , & liberator meus es-m:

Domine né moreris.

£—

GloriaPatri, &Filio, &c.

V. Salvos fàc fetvos tuós.

Xy. Deus meus fperantesin te.

. Efto nobis Domine tutris fortitudinis.

X. À facie inimici.

Y-.Nihil proficiat inimicus in nobis.

i

Xj. Ec filius ini

quitatis non apponat nocece

nobis.

p

Y Domine non fec'undüm peccata noftra..,

facias nobis.

l

(s

&.Neque fecunduüm iniquitates noftras re-

h

tribuas nobis.

: Oremus pro Pontifice nofto N.

J

vy- D.'

EY

|

.füü

LiTANIE

&.Dominus confervet eum , & vivificet,

x'c&bü

|

eum , & beatum faciat eum in terra, &

Q :

non tradat eum in animam inimicorum.,

l-,e;(l[is l

ejus.

j

&oribus hoftris.

W. Oremus pro benefa

g. Retribuere dignare Domine omnibus nos

j

bis bona facientibus propter nomen tuum

vitam zternam, Àmen.

