& per tuz rorem. mifericordixz , omnis in me

T

1

carnisinflammatio extingvatur , ut pertuam

gt

gratiam , corpus animümque caftum & pu-

1 y

"

"

db

Ani

rum à cogitationibus fordidis fervem ; im-

puráfque carnis voluptates non folüm fu-

qn

giam , fed & horream : excludam omnem.;

ex corde meo mundi & carnis amorem , &

3

complectarte mundo corde, caftiffime Spon-

m

[

feanimz mez ; Jefu. O Jefu dulcis amor, da

mihi, accipe metibi, & fit nomen tuum in

]

cula benedictum. Amen.

1

;x

i

'3

$9350 26 H OSE D MEAES

3 "]

x

CULTUS

Gd

DEI SPIRITUS S.

T

SUPPLICATIO.

EL

AU

smmu-MAd SANCTUM.

A /Mfericordiflime; piiffime , ac benignifli-

me Deus , Confolator & Amor no-

A &i

lÀ it

fier,ignofce & cóndona nobis peccata na-

met

Rra, Exura: nos ,v;ilhfminet nos ; inflam:

p

|

Dzi Spi&iT, S

65

JOlmngI

103 lux tuz vifitationis, ut ab omni pecca-

lego)ï.

to puri efficiamur, &alieni. Imple&con-

T

u Prüps

frma nos feptem donis tuis, inextinguibi-

&t

Lt

lique gratiá tuà , Spiritus fancte Deus, & hoc

beltlnlm

1pfum operare nunc in cordibus noftris, quod

t Chru

olim in vafis tuis ele&tifimis, Chrifti Àpo-.

une CC&

. ftolis , in diePentecoftes operari dignatus es ;

) OIILJ)

ut quldquld tu nones , in nobis pereat ; &

d t pe

tui amor caftiffimus , ac ferventiflimus nos

tl i

omnes inebriet , transformet; atque infeab-

i fenem

forbeat. Amen..

fi0n 10l

lm on

OFFICIUM PARVUM

1$ armorem

DE

dhme

dulcisamt

SPIRITU SANCTO,

fs

AKD MATUTINUM.

Y Spiritüs fanéti gratia illuminet fenfus

corda noftra.

3

TM

Amen.»

Y. Domine labia mea aperies;

&. Et os meum annuntiabit laudem tuam

Y. Deusin adjutorium meum intende.

[5 5

X. Domine ad adjuvandum me féftin

Gloria Patri, & Filio, &c. Alleluja.

E

Laustibi Domine, Rex zterne glori

CT

HTMNUS.

i

cbeni

Obis fancti Spiritüs gratiafit data,

TE

Lyt

N

; Àmi

De qua Virgo. Virginum fuit obum-

brata s.

j Pekü j

)S,IDH*'

Cüm

T

z

'

T

p

64

Cut

jí

Cüm per fän&un;i-*Angälum fuit falutata;.

yidt

Verbum Caro factum eft, Virgo feecundata..

g

atiph; Veni fan&te Spiritus, reple tuo-.

51

rum corda fidelium,& tui amoris in eis ignem

accende .;..

1UT

J d

. Emitte Spiritum tuum; & creabuntur ;

g

ml

XX. Et renovabis faciem terr..

n

V

OrAtzo,.

NUJW

Dfit nobis quzfüumus Domine ,. virtus

ï;geSvllIilum)

A

luudïïiïn

Spiritüs fancti , qux & corda noftra cle-

menterexpurget ; & ab omnibus tueatur ad--

p

verfis.. Pereundem Dominum, &c.

AD:PRIMAM.

-59.;*&3033

V

n&i gratia; &c.

i )'f Spiritüs fa

'm:üü

HTMNUS.

d

porg:mï*

"XE Maria Virgine Chriftus fuit natus;

^í

Crucifixus,mortuus, atque tumulatu

E

efurgens difcipulis fuit demonftratus ,

f

Tl^i

fis cernentibus in ccelos eftlevatus,

ln

AL AMAL)

:

dntipb, Venifancte fpiritus, &c.

!

|

ul

Emutte Spiritum; &c..

Grat, Adfitnobis quefumus, &c;

4Y

AD TERTIAM.

4

E I:Spiritüs fancti gratia; &c.

EU

j

Y

"

HTMNUS.

vb

;

Wum fan&um Spiritum Denus delegavit ,.

ä

S

In die Pentecoftes Apoftolos confortavit;,

d

lw

Ym

.. Etdelingvis igneis ipfos inflammavit ,

AR

, Orphanos relinqvere eos denegavit..

I

i

Amntiphb. Venifancte Spiritus, &c.

;

il

EW

CY. EmitteSpiritum tuum , &c.

ADi

A

V

at. Adfit nobis quzfümus; &c:

ä

DEer RI'I' $

6;

d

AD SEXTAM. -

O frecun

& W. Spiritüs fancti gratia ; &c.

18 fs

" j

«

HTMNUS.

risi'neisign.ï

Eptiformem gratiam tunc acceptaverunt,

*- Quare idiomata cuncta cognoverunt:

buntr

Ad diverfa climata mundi recefferunt , |

Etfidem Catholicamtunc prxdicaverunt.

Aatiph, Venifancte Spiritus, &c..

Qme,

Yrda nofra:

. EmitteSpiritum , &c..

Orat, Adlit nobis quxfumus, &c..

Dus gt

AD NONAM.

) kc,

4!

: Y- Spiritàs fancti gratia, &c.

HTMNUS.

Piritus Paraclitus fuit appellatus..

S

Donum Dei, charitas,fons vivificatus;,

Pt

fumuati:

Spiritalis unctio , ignis inflammatus ;,

Septiformis gratia ; charifrna vocatus.

fatif,

"Antipb, Venifanécte Spiritus , &c.

?F'Z!US,

y. EmitteSpiritum, &c..

C

Orat. Adfit nobis q.uæfumus? &c..

AD VESPERAS.

! Ferf.. Spirits fancti gratia; &c..

HTMNUS.

Extrz Dei digitus , virtus fþi.i*ital'i? Y

degarit D

Nos defendat ,. ernat ab. omnibus malïs:g

yora XIe nobisnom noceat dezmon infernalis,.

Wt, Protegat & nutriat , foveatfub alis.

It

" atiph, Venifancte Spiritus, &c.

) .

Ferf, Emitte Spiritum , &c.

. Grat,, Adlit nobis quxfumus;&c..

AD:

v

D

66

i -Ciu-t'rus.

N

AD.COMPLETORIUM,

4'00' ,

Y-. Spiritüs fancti gratia ; &c.

qwfd

rvEWdc

V. Converte nos Deus falutaris nofter,

À. Et averteiram tuam à nobis.

ángà

Ferf- Deusin adjutorium, &c.

«t

Gloria Patri, & Filio, &c. Alleluja.

*

:l,;fvl'lï)m i

HTMNUS.

A

Piritus Paraclitus nos velit juvate,

n

rum]

Greffus noftros regere ; & illuminare,

Ut cüim Deus venerit omnes judicare;

üa'.w.l

Nos velit ad dexteram fuam collocare.

u

"ntiph. V enifancte Spiritus, &c.

y'. Emitte Spiritum tuum, &c.

W

Orat. Adfit nobis quxfumus, &c.

COMMENDATIO.

xv

"

l ht

"

H

As horas canonicas cum devotione,

4

Tibi fancte Spiritus piá ratione

D

jl

Dixi: ut nos vifites infpiratione,

p

Ms V

Et vivamus jugiter in coeli regione. Amen.

i

l

H)mnw ad intotandam Spàztus fandia

i

I^

j

;

gïsïiia;

TE2

AT .

z

[

ifancte Spiritus , & emitte coclitus lu-

?:nf W

Vs

cistux radium.

FitiN

Veni Pater pauperum , veni dator munerum;

W

venilumen cordium.

Confolator optime , dulcis hofpes animz ;

. dulcerefrigerium.

Inlabore requies ; in xftu temperies , in fletu

nf

folatium.

41

Vüm

O lux beatiffima , reple cordis intima tuorum

19(

fidelium...

N

Siné

"DEt Serurr, S,

j

N — Sinétuo Numine nihil eftin homine, nihil

eftinnoxium.

ïnoüer. Lava quod eft fordidum , riga quod eft ari-

h

dum, fana quod eft faucium.

Flecte quod eft rigidum , fove quod eftfri

.gi-

dleluja.

dum , tege quod eft devium,

Da tuis fidelibus ; in te confitentibus , facrum

if

feptenarium.

Da virtutis meritum , da falutis exitum , da

Wninat

perenne gaudium. A men.

(care,

. Domine exaudi orationem meam.

locare,

&. Etclamor meus adte veniat. :

; &t

LITANIJE

X

10

DE SPIRITU SANCTO,

brotin,

( Triecleifon,Chrifte eleifon, Kyrie eleif,

n

; Spiritus fancte, Audi nos.

Spiritus Paraclite , Exaudi nos.

2 Ào

"Pater de coclisDeus , Mifererenobis.

Fili Redemptor mundi Deus,

$ fundi

Spiritus fan

ére T

w ULUA

€Us ,

Sané&ta Trinitas unus Deus,

cielitur-

'

Spiritus veritatis,

Spiritusfapientiz,

xb

r m

Spiritus intellectüs,

Spiritus fortitudinis,

fPeS nr

Spiritus pietatis,

Spiritus re&ti confiliz,

*$IQOUL 24912 TAT

Cfies ! in

H

Spiritus fcientiz,

Spiritus fancti timoris,

ninij

Spiritus charitatis;

W

£j Vr amusun m — n — a

u

p

68

CurTus

Spiritus gaudii,

)Wo.

s

"'W]

Spiritus pacis ;

u

Spiritus patientiz ,

Spiritus benignitatis;

(Yh

Spiritus bonitatis;

uf

Spiritus longanimitatis ;

)jjï])

Spiritus manívetudinis

Spiritus fidei, & fpei ;

Spiritusmodeftiz ,

Spiritus confcientiz ;

P

19l

Spiritus caftitatis ;

v:mo

Spiritus humilitatis ;

Spiritus prudentiz ;

A

TW

.

(»wæ ü'vf

Spiritus vitz & falutis;

;&Uï

Spiritus virtutum ;

[ 4

]u

Spiritus multiformis gratiz;

,4sqm,x,.

Spiritus adoptionis £liorum Det,

Purificator animarum noftrarum ,

qoUu 21219J

H

IJ)

"

*$I

Ecclefiz Catholicx fanétificator & Re-

)351':".;-4

c&or,

Scrutans corda & renes Deus ;

2

Co:

TWwit

lef

ium donorum Diftributor,;

TAf

m

Director cogitationum & intentionum

v

cordis ,.

Securum in omni adverfitate przfidium,

m

Dulcedo in tuo fervitio incipientium,

Y

Virtus in te proficientium ;.

Corona perfe&torum ,.

REU

Gaudium Angelorum ,

l]

Illuminatio Patriarcharum ;

1 4

vrl

Os & fapientia Apoftolorum ;,

(Inf

Victoria Martyrum ,.

253

Scien-

Dr: SriniT. S.

69

Scientia Confefforum ,

Miferere nobis,

Puritas Virginum ,

Miferere nobis.

1*

Unctio Sanctorum omnium, Miferere nobis.

Propitius efto,

Parce nobis S. Spiritus.

Propitius efto ,

Exaüdi nos $. Spiritus.

1

Ab omni malo,

Ab omni peccato ,

Ab omnibus tentationibus & infidiis

diaboli ,

Ab omni przfümptione & defperatione;

Ab impugnationeveritatis agnitz,

nE

Ab invidentia fraternz gratiz ;

Ab omni obflinatione & impoeniten-

ti&..: P

EE

Àb omni negligentia & torpore animi,

Ab omniimmunditia mentis & corpo-

:1)

ris,

Ab hzrefibus & erroribus univerfis,

v-———-—-—-—.

Z]ïe (

Ab omni malo fpiritu ,

A mala & ztern a morte ,

LE

Per xternam ex Patre, Filióque proces-

fionem tuam;

*sraiards *S sou vuoqvT

o

Per miraculofam Conceptionem Filii

Dei;

jdiumy

J

Per defcenfionem tuam fuper Chriftum

Baptizatum ,

Per fancam apparitionem tuam in,

Transfhguratione Domini

Per adventum tuum fuper Difcipulos

Chrifti;

In die Judicii;

J

Pec-

;l'«;«'-'

p

Currus

$o

" g

Peccatores ,

Te rogamusaudi ros,

n

Ut nobis parcas,

-

x(mw

Ut omnia Ecclefie membra vivificare &

u

J

j

j

fanctificare digneris,

U: gratiá tuá fanétà & efficaci nos ubi-

m

l

que przvenire ; comitati, & fübfequi

^

gmw

digneris,

i

Ut verz pietatis , devotionis , & oratio-

U^

( (

nis donum nobis dare digneris,

)

lUt omnes cogitauiones , verba , & opera

i

1l

noftra ad te dirigere , & fanctificare

il

digneris,

^

MO

u)c

Ut verz humilitatis , omniumque virtu- !

*ä

W m&(

Av

tum przfidia nobis dare digneris

Ww

litfancte paupertatis ftudium in nobis

T

dugere digneris,

*

n

Ut donum manívetz patientiz in nobis

J

i

plantare dignetis,

|

1

i

Uä

[

Ms

lit gratiam. lachrymarum nobis dare

il

digneris;

i ä

Utad veram juftitiam nos continuó a-

(

fpirare concedas ,

HU d

Urfinceros mifericordiz , charitätiscjuc

affectus nobis infpirare digneris,

sl

litfpiritum novum, & cor mundum in

20

nobis creare digneris,

);

— RU

|

lit ad tolerandas propter juftitiam per-

fecutiones nos dignos & fortes effi-

U:

cias ;

g

x

lt nos in

MM

ns 2

gratia tua con&rmgre digne-

J

r

DztI Spuin*. S.b,.

71

lmuiau&ine

lrnos in. numerum Electorum tuorum re-

Ciplàs;

Terogamus audi nos,

vifiwe&

Ut nos exaudire digneris,

Terogamus &c;

Spiritus fancte Dei,

Te rogamus &c.

0s uj

Agnus Dei, qui tollis peccata mundijEffunde

|

ii

in nosSpiritum fanctum,

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, Emitta

k orgy.

promiffum in nos Patris Spiritum,

Agnus Dei, quitollis peccata mundi ; Da na«

i

)kops

bis Spiritum bonum.

ndifcan

Spiritus fancte , audi nos.

SpiritusParaclite , exaudi nos.

Kyrie eleifon, Chrifte eleifon, Kyrie eleifon.

v

Pater nofter , &c.

w |

Y. Etne nos inducas intentationem,

p nobi:äf

]

&. Sed libera nos à malo.

. EmitteSpiritum tuum & creabuntur,

7 nabis?ä

&. Et renovabisfaciem terrz.

; düte|

l

. Cor mundum creain me Deus.

N':

$y. Et fpiritum re&um innova in vifceribus

.

meis.

) W

y.Ne projicias me à facie tuá:

x. Et Spiritum fanctum tuum ne auferas à

:ätisf]uc

m

15

Y. Red.de mihi lztitiam falutaris tui :

dum i

z. Et fpiritu principali confirma me,

Y'. Spiritus fancti gratia.

p

&. Iluminet fenfus & corda noftra.

rtes G

. Domine exaudi orationem meam,

Y Et clamor meus ad te veniat,

.redignj

!

re:

»

g

7X

"-CU-LITTIS

cumüï""

OrEmeiut.

mUm

Eus, ilui corda fidelium $.

Spiritàs ilu-

W þx l'

D

ftratione docuifti , danobis in eodem.s

T

Spiritu recta i"apere,,v & de ejusfemper confo-

latione gaudere.

lo

i

J

Omnipotens fempiterne Deus : cujüs fpi-

1

zitu totum corpus Ecclefix fanQificatur &

o

Ffegitur , exaudi nos pro univerfis ordini-

....... T

bus füpplicantes , ut gratiz tuz munere ab

ao

omnibus tibi gradibus fideliter ferviatur.

WU

Per eundem Dominum noftrum , qui tecumi

n

Spiritus eft, & Deus in fzcula fxculorum.

jj [

Ferf. Benedicamus Domino.

mas

Refp. Deo gratias.

W

w

Verf. Etfidelium animz , &c.

J

L

CORGECECEDE OE CHOETRTEDERE A

":

CULTUS

u

VENRABILIS SA-

CRAMENTI,

u

OFFICIUM PARVUM

)

1

S5, EUCHARISTLE, SACRA-

MENT O

g

AD MATUTINUM.

Anem coli dedit nobis Dominus: Panem

tä".

Angelorum manducavit homo.

4

Y Domine labia mea aperies:

ÁAng

X. Et

&

SS, SACRAMENU.

73

34. Ecos meumannuntiabit laudem tuam.

Y. Deusin adjutorium meum intende.

Jittd

Itl

X. Dominead adjuvandum me feftina.

DDtt iij

Gloria Patri, &c. Alleluja.

HTMNUS.

!t tj

AudaSion Salvatorem , lauda ducem &

lat

Paftorem, in hymnis & canticis.

ts od

Quantum potes, tantum aude, quia major

z TR

omni laude; nec laudare fufficis.

t jenitz

Laudis thema fpecialis ; panis vivus & vita-

lis, hodie proponitur.

, quitta

d Quemin faerz menfa coenz , turbz fratrum

uodenz., datum non ambigitur.

V. Panem decolo przftitifti eis Domine.

X. Omne delectamentum in fe habentem.

"ntiph. Dominus Jefus , in qua nocte tra-

.

;

W

debatur ; accepit panem , & gratias agens;,

fregit , & dixit : accipite & manducate;

Hoceft Corpus meum , quod pro vobis tra-

S ( detur, hocfacite in meam commemoratio-

nem.

'

Ve;f. Domine exaudi orationem meam.

Refp. Etclamor meus adte veniat.

M

Oremzs.

Eus, qüi nobis füb Sacramento mirabili

;

SD

Paíflionis tuz memoriam reliquifti; ribue

quafümus, ità nos corporis & fangvinis tui

facra myfteria venerari , ut redemptionis tu

"

fructum in nobis jugiter fentiamus.

Qui.

ii

lj vivis & regnas cum Deo Patre in unitate Spi-

J

ritüsfancti Deus, per ómnia fxcula fxculo-

vum, Amen.

AD

1

D

CurTrus

*55.5

74

AD PRIMAM.

jj

j

Panem coeli dedit nobis;

y'. Deus in adjutorium , &c.

HTMNUS.

j

laus plena, fit fonora: fit jucunda, fit de-

SIt

cora mentis jubilatio.

il

Diesenim folemnis agitur, in qua menfz pri-

ma recolitur hujus inftitutio.

*Tf;'jtärü

Irn hac menfa novi Regis, novum Pafcha no-

yz legis Phafe vetus terminat.

j

Vetuftatem novitas , umbram fugat veritas

II

noéctem lux eliminat.

.

ml

JUN

y

Y-- Panem de colo praftitifti , &c. s fap. ia

Matut..

(f

w M

M

AUTO

dutiph. O quàm fvavis eft Domine fpiritus

Alumttt

|ntndfi

tuus , qui ut dulcedinem tuam in filios de-

monftrares , pane fvaviffimo de codlo prz-

fneet

ftito , efürientes reples bonis ; faftidiofos di-

WW

if

vites dimittens inanes.

Verf. Domine exaudi oratioriem, &c.

Ti

Orat- Deus; qui nobis, &c.

AD TERTIAM.

T

Panem coeli dedit nobis, &c.

Y. Deusin adjutorium, &c.

HTMNUS.

lï

Vodin cona Chriftus gemt ; faciendum

(

hoc expreífit in fui memoriam,

il

i

Do&t facris inftitutis , Panem , Vinum in fa-

lutis confecramus Hoftiam.

5 quEL';

Dogma datur Chriftianis , quod in carnem qï';dïm

ul quä

tranfit panis,& vinum in fangvinem.

Quod

"

7 S5, .SA.CRAME;NTL

7j

'Quod noa capis, quod non vides , animosá

hrmat Bdes, prxterrerum ordinem.

Vof. Panemdecolo, &c.

4nriph. Caro mea veré eft cibus,& fangvis

Mif meus veré eft potus ; qui manducat meam

' Carnem, & bibir meum Sangvinem ;in me

nii; manet , & ego in illo.

Ferf. Domine exaudi, &c.

Mij Orat. Deus , $ui nobis , &c.

AD SEXTAM.

b diverfis fpeciebus, fignissantüm & non

t r S»U

rebus , latent res eximiz.

.iifg] Caro cibus ,Sangvis potus : manet tamen..

Chriftus totus fub utraqvefpecie.

uuit A fumente non concifus , non: confractus,

ii

non divifus, integer accipitur.

ceh p Ver/" Panem de ceclo ; &c.

ililord

"atiph. Quotiescunque manducabitis Pa-

nem hunc, & calicem bibetis ; mortemDo-

kt.

mini annunciabitis , donec veniat.

Á qu Domine exaudi, &c.

:

AD NONAM.

Panem coeli dedit nobis , &c.

V.. Deus in adjutorium , &c.

HTMNUS.

mit unus , fumunt mille: quantum ifíte ,

facit SU

tantum ille , nec fumptus confumitur.

r

$Sumunt boni , füumunt mali: fortetamen in-

fjnum d

zquali , vita , vel interitüs.

T

Mors eft malis , vita bonis , vide paris fumtio-

nis , quàm fit difpar exitus.

ävintf

yu:

l

Verf: Panem de clo praftitifti , &c.

[

z

EUA

j

76

Currus

a*

4

Quicunque manducaverit panem

ngü

hunc , vel biberit calicem Domini mdxgnc

g

'w.w-

xeus erit Corpons & Sangvinis Domini.

)

Y

Y-. Domine exaudi, &c.

Orat. Deus , quinobis, &c.

!

2

AD VESPERAS

Panem coli dedit, &c.

3 wl

V«rf. Deusin adjutorium, &c.

HTMNUS.

1

Ractó demum Sacrarfientó , ne vacilles ,

ht

F

fed'memento , tantum effefub fragmen-

OM&

to, quantumtoto tegitut.

Wi

L

N

]

Nulla rei fit fciffura

M

figni tantüm fit fra-

h "

Qura: quà nec Pcatus, nec ftatura fignati

Joniy

m1nu1tur.

v

Ecce Panis Angelorum , factus cibus viato-

4l

rum: veré PanisFiliorum , non mittendus

dv

canibus.

F: f. Panem de coelo praftitifti, &c.

A

Zntiph. O facrum Convivium , in quo

r

Chriftus fumitur , recolitur memoria Paf-

fionis ejus , mens impletur graüiá, & futu-

rz gloriz nobis pignus datur.

T

1

Ve;f. Domine exaudl, &c.

u

Orat. Deusqui nobisfub, &c.

jl

AD COMPLETORIUM

ii

Panem ccli dedit nobis, &c.

Verf. Converte nos Deus falutaris nofter.

(j

Re[. Et averteiram ctuam à nobis.

Fc:f. Deus in adjutorium, &c.

p

Áng

HTMNUS

d

CC SS SACRAMENTI.

77

"l u

HTMNUS.

H

1 mdlgnl

N figuris prafignatur , cum Ifaac immo-

It

I

latur : ÁAgnus Pafchx

manna patribus.

deputatur : datut-

Bone Paftor Panis vere , Jefu noftri miferere :

E

tu 0s pafce, nos tuere, tunos bona fac

videre , in terra viventium.

TTu , qui cundla fcis & vales , qui nos pafcis

hic mortales, tuos ibi commenfales, co-

hzredes & fodales fac San&orum Civjum.

imnen.

Yt vat

Ver?:

Panem de colo praftitifti, &c.

frignt

Ref?. Omne delectamentum in fe haben-

tem,. .

&t

"Intzph. "Nüisi manducaveritis Carnem Fi-

u hgr.

li Hominis , & biberitis ejusfangvinem non

, . habebitis vitam in vobis.

CIo0 z

Qui manducat me-

,

am Carnem, & bibit meum fangvinem , ha-

L

bet vitam zternam ; & ego refufcitabo eum in

noviflimo die.

^. y. Domineé exaudi orationem meam.

11 f

K. Etclamor meus adte veniat.

/

moria !

j &i

Oremus.

Eus , qui nobis fub facramento mirabili

Paffionis tuz memoriam reliquifti, tri«

bue quazfümus , ità nos Corporis & Sangvi-

Y

nis tui facra myfteria venerari, ut redemptio-

nis tuz fructum in nobis jugiter fentiamus.

Quivivis & regnas cum Deo Patre 1n unitaté

snol

Spiritüs fancti Deus , per omnia fxcula fxcu-

h

lorum. Amen.

D 3

" COM-

HTMH»

$

78

Curmrus

r

Tut

r]d"

COMMENDATIO. .

p l

s lhoras fic recolo pià ratione;

911

IiA

w

Tibi Corpus Domini , ut Confeffione

'HNM

Contritus , & praviá fatisfactione ,

W 4

12[1

Valeam te fumere cum devotiorie. Amen.

)

O falutaris hoftia , qux cceli pandis oftium,

[ ;Tilim

Bella premunthofüilia , darobur, ferau- »

j

xilium...

Unitrinóqne Domino , fit fempiterna gloria;

J

ritf

vi vitam finé termino , nobis donet in

i

A

f

patria. Amen.

Rhytbmus $. Tham.e A3uin. ad S8.

wá

m

Esncbarifiiam.

hn

Doto te devoté , latens Deitas,

.. Qua fub his figuris veré latitas,

Ws

D

D)

»

"'Tibife cor méum totum fübjicit.

lu

Quia te contemplans totum deficit.

Vifus, tactus , guftus; in te fallitur ;

Tut

l

d

jl

Sedauditu folo tutó creditur.

Itf

Credo;quidquid dixit Dei Filius ;

DAT

DN

Nil hoc verbo veritatis verius.

"n

In cruce fatebat fola Deitas ,

At hic latet fimul & humanitas ,

"—en

Ambo tamen credens atque conftens,

n

n

Peto, quod petivit latro poeniteus.

Plagas, ficut Thomas, non intueor;

Lrv

Deum tamen meum te confiteor ;

fac metibi femper magis credere ,

4

In tefpem habere , te diligere.

"i

O memoriale mortis Domini ,

:

Panis vivus , vitam przítans homini,

k

|

Przíta mez menti de te vivere;

pié

li

- Et teillifemper dulce fgpere.

*

SS. SACRAMENTL

L

€

$8

'

Pie Pelicane Jefu Doómine;

0

Meimmundum munda tuo fanguine;

Corff,

Cujus una ftilla falvum facere

nt,

Totum mundum quid ab omnifcelere.

orte, Amü

Jéfu , quem velatum fic afpicio ,

Ldis Ofäum,

Oro fiat illud , quod tam fitio,

du fe;

t te revelatá cernens facie ,

Vifufim beatustux gloriz. Amen.

Id

HTMNUS.

Obl) n

I

P

Ange lingva gloriofi

Corporis myfterium ,

1. 45

SangvinisQue pretiofi.

uem in mundi pretium ;

t5

Fru&us ventris generofi ;

as

Rex effudit gentium,

t4^

fj

Nobis datus , nobis natus

d

Ex intacta Virgine ;

Et in mundo converfatus

i,

.

. Sparío verbi femine;

Sui morasincolatüs

ju j

.

Miro claufit ordine,

In fupremz nocte ccenz

la,

Reécumbens cum fratribus,

'onfitets

Obfervatà lege plené

jteus,

Cibis in legalibus,

Cibum turbz duodenz

&ot ;

ieot;

Se dat fuis manibus.

dte;

Verbum caro fbanem verum ;

I6

Verbo carnem efficit:

Fitque Sangvis Chrifti merum j

Etfi fenfus defcit.

xzhomür

etty

Ad firmandum cor fincerum ,

Sola fides fufficit

D 4

Tan-

Jo

j

!

$o

'Cquys

du

Tantum ergo Sacramentum

Veneremur cernui ,

Et antiquum documentum

Novo cedat ritui:

Praftet fides fupplementum

Senfuum defectui.

Genitori , genitóque,

Laus & jubilatio ;

Salus, honor , virtus quoque;

*

Sit & benedictio ;

"a

Procedenti ab utroque

Compar fit laudatio. Amen.

ii

LITANIJZE

iq

f

DE VENERABILI SA-

(ldrat

CRAMENTO.

[l

1/n

K

Trie eleifon , Chrifte eleifon , Kyrie eleif.

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

tj

Pater decoelis Deus , Miferere nobis.

cal

Fili Redemptor mundi Deus,

Spiritus fancte Deus ,

Sanócta Trinitas unus Deus ,

[ «114

Panis vivus de celo defcendens;

L'*---As.:

Deus abfconditus & Salvator,

Frumentum Electorum,

&

V

'Mwo

Vinum germinans Virginis

P]

*X

Panis pingvis , & deliciz Regum,

ä

(i

Jugefacrificium,

11j( ;

Oblatio munda,

TU

d

Agnug absqug macula;

Ji&c m

L

énfa

SS SACRAMENTI.

8I

Menfa puriffima :

Angelorum efca ,

u

Manna abfconditum ,

Memoria: mirabilium Dei ,*

Panis füperfubflantialis ,

Verbum Caro factum,

Habitans in nobis,

Hoftia fancta ,

X

Calix benedictionis,

Myfterium Fidei,,

Prxcelfum & venerabile Sacramen-

1.

tum ,

L

Sacrificium omnium fanctiffimum,

Veré propitiatorium pro vivis & de-

Ls

functis,

Colefte antidotum , quo à peccatis prae

[

fervamur,

Jjritt Stupendum fuper omnia miraculum,

Sacratifüma Dominicze Paffionis com-

'SIQOU. 9J9J9JTJAI

dugeer

memoratio P

D.

Donum tranfcendens omnem plenitu-

|

inen,

Memoriale præapuum divini amoris;.

, Divinx affluentiz largitas,

t Sacrofanctum & auguftiffimum my&e-

I

rium ,

y Pharmacum immortalitatis ;.

l; Tremendum ac vivificum Sacramen-

turn.: »

' Panisomnipotentià Verbi caro factus, .

Incruentum faanc:um,

Cibus & conviva;

i

D ;

Dwl-

*

j5

$2

CULTUS

,'.ælïdtm)l

Dulcifimum convivium , cui affifftunt?

v,:rj:

p

Angeli miniftrantes,

lt

Sacramentum pietatis ;

Vinculum charitatis,

Offerens & Oblatio:,

v

Spiritualis dulcedo in proprio fonte de-

,j

guftata ,

Refectio animarum fanctarum,

'SEqQU Q.IQJQJ;[W

E

n

Viaticumin Domino morientium ;

at

;

n

;

Pignus futurz gloriz,

Parce nobis Don;ine.

Propitius efto,

T

M

"

Propitius efto ;

Exaudi nos Domine.

Libera nos Domine.

:acpi?lï»

Ab omni malo,

i

Abindigna corporis & fangvinis tui fu-)

Íceptione;

Y

À concupifcentia carnis ;

ss

A fuperbia vitz ,

!Agnusü:f;'.

Ab omni peccandi occafione ,

[

Per defiderium illud , quo hoc Pafcha

"

cgm.Difcipulis manducare defiderá-

Vi

i

JW&'"

Per fxï;nmafit-läumilitatem ,quàá difciqu

. lorum pedesdavifti ;

*

A n

Per ardentiffimam charitatem , quà hoc

( sou eaaq*1

TT

s

7

divinum Sacramentum inftituifti ,

e

U

Per Sangvinem tuum pretiofum ; qvem

nobis in altari reliquifti,

|

*Q9uruio

ï,;'-lira' f

Per quinque vulnera hujus tui corpo-

f&'ftmr

ris facratiffimi , que pro nobis fuíce-

pifti ,

'*'f/f Lïflï "!

Peccatores ;

L

Te rogamus audi nos. )

Ut

*

D

SS. SACRAMENTI;

83'

j

L-

Ut nobis fidem , reverentiam ; & devo-

tionem hujus admirabilis Sacramen-

:

6

ti augere & confervare digneris,

;

ï!

lt ad frequentem ufüm Euchariftiz per

veram peccatorum confefïionem nos

) Ufftedt.

Nu»?&

-

perducere digneris, *

.

l

lt nos ab omni hzrefi , perfidia, ac cor-

s ^ ao

TERT

[ï

)

ä

um

dis czcitate liberare digneris,:

litin ehora mortis nofirz hoc colefti

L a- M - Imamy

rE esnan

j

1

Viatico nos confortare & munire di-

!

t tobs Dort

gneris

"OU rpne snuegoJo .

i

Z

Id s Dort

Ut ad caenam vitz xternz nos perduce-

12 nos Donz

ré digneris,

"n j

Eili Dei , Te rogamus audi nos.

g

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi , parce

nobis Domine.

Agnus Dei, &c.

Exaudi nos Domine,

Agnus Dei; &c.. Miferere nobis Domine,

;c hf /

Kyrie eleifon. Chrifte eleifon. Kyrie eleifon,

Mderie|

n

j

Pater nofter , &c.

g

Ferf. Memoriam fecit mirabilium. fuorum.,

mifericors & miferator Dominuüs.

dfip

i

Refj. Eícam dedit timentibus fe.

qi loc :

Vz7/. Panem de colo prafüitifti nobis Do-

il

mine:

; qvem»

Refb. Ornne delectamentum in fe habentem.

Vzf. Exaltari tuo Domine Chriftum fumi-

mus.

j corpt|

Reff. In quem cor & caro noftra exultar.

bis u

m

Ver/j. Domine exaudi orationem meam.

Ke[, Etclamor meus ad te veniat.

-u

.D6

ÜOre-

84

CurTus

;

Oremnus,

Eus , qui nobis fub Sacramento mirabili

A

? Paffionis tux. memoriam reliquift ; tri-.

bue quafumus jita nos. Corporis & Sangvi-

nis tui facra myfteria venerari , ut redem-

ptionis tuz fric&um in nobis jugiter fen-

Á

tiamus.

*

Domine Jefu Chrifte Fili Dei vivi , qui

ex voluntate Patris , cooperante Spiritu fan-

er mortem tuam mundum vivificáfti ;,

é&o ,

libera nosper tremendum Corporis. & San-.

gvinis tui Sacramentum, ab omnibus iniqvi-.

tatibus noftris , & univerfis malis , & fac nos.

tuis femperinhzrere mandatis, nec àte un-

quam feparari permittas.

E

Deus , qui nos ad imaginem tuam Sacra-.

z

mentis renovas & prazceptis , perfice greffus:

nofiros in femitis tuis , & charitatis tua:

-

donum , quod fecifti à nobis fperari , per

:uam clementiam efficaciter facias appre-

;

hendi.

Deus, qui dilige

ntibus te , bona. .inviübilia.—

Præparä&i , infunde Cordibus moftris tui a-.

morisaffectum , ut tein omnibus , & füuper

:

F

emnia diligentes ; promiffiones tuas., quxe

emne defiderium fuperant, confequa-.

saur,

Per Dominum no-

firum, &c.

.

€üL-.

—

SSSS

--

—

T

SNSS

II

EEcILEDTT

lttton

SS

—

SSS

fthth

LA

-

fris k

——

ni

)iS jug'ra- i

-

IT

:

x

*

Dà i,

z

s

teonn;

xv

x

DT

m

--

T

E

E

E

rors 4

E

Djb

A

a!is,&vf"":

)

ne at

Es

"

—

T

n

:

—

X

( n

1

me

H m

E—.

[rina

].

*F,

VE

L

a

; iib

-e

oftrs

5,&[1-'&

- -

H

50

Z

——Á

pu———————————SÉÓÁÉÁÁÀá

onfeque

—

ld-

j

M

CüLTüS

um&

[u[m

j

—

)eldi

E]

deeoecesos

p

[j

SS. CRUCIS.

m

Cu»

-

ho

li,

'"MEMORIA PASSIONIS

.?

m

Yud

D. N. JESU CHRISTI,

Nl

ANom te Pertranfäat pertiula bone diei ,

Ti

t AHbf aue memoria pajï pro te Domini.

PRJEORATIO D. BERNARDI.

fxt)c,

zi

JEfu , Jefu mi , ad Pafüionis tux glorio-

— fainfignia, in quibus falutem meam o-

0,1 :'.a'o!am*ü |

pératus es , totum me inclino.

Tuz victo-

i

s

riofz Crucis regale vexillum in Nominetuo

f

Chrifte adoro.

Tuum fpineum diadema,

tuos rubentes fangvineos clavos , tuo facro

lateri immerfam lanceam , tua vulnera , tu-

fl

d,

um Sangvinem ; tuam mortem, tuam fepul-

1

türam Chrifte fupplex adoro , & glorifico.

Confige Cruci tuz manus meas , & pedes me-

AL

05, actotum paffioni tuz conforma fervum

vti &

tQumDomine.

i

É

n

j

OFFICIUM

AT

!»«-MD(I

|[SANCIJE CRUCIS.

1

i AD MATUTINUM.

Y'-Pet fignum Crucis de inimicisnoftris,

NPR

X. Libera nos Déus nofter.

Th

[- Domine labia mea aperies.

& Etosmeumannuntiabit laudem tuam. :

li

. Deus

;

a

$5. CRucis.

97

y-. Deusinadjutorium meum intende.

,

X. Dominead adjuvandum me feftina.

Gloria Patris & Filio , &c. son dicitur Al-

:IS- lel

uja. we24e: LaustibiDomine.

HTMNUS.

tris Sapientia , Veritas Divina,

w P^

Deus homo captus efthorá matutiná,

NT

A notis Difcipulis cito derelictus ,

l lui( A Judxistraditus, venditus , afflictus.

tf Dony,

4ntiph. O Crux venerabilis, quz falutem

MM attulifti miferis , quibus te efferam przconiis;

*om'sruægl

, quoniam vitam nobis celitem przparáfti.

ltem nz

V«f. Adoramus te Chrifte , & benedicimus

, Tury

1

Y Nonm

Reff. Quia per fanctam Crücem tuam rede-

M dalr

mifti mundum.

Ovrat:0,

0f s

Tiheti,t

D

Omine Jefu Chrifte Fili Dei vivi, pone

fiam fl

Paífhnonem , Crucem & Mortem tuam

kdeig inter judicium tuum , & animam meam,

k p

nunc& in hora mortismez: & mihi largiri

a f

digneris gratiam & mifericordiam , vivis &

defunctis requiem & veniam , Ecclefiz tua

pacem ; & concordiam , & nobis peccatori-

bus vitam & gloriam fempiternam.

Qui vi-

vis & regnascum Deo Patre in unitate Spiri-

tus fancti Deus, per omnia fzcula fxculorum.

Amen.

sr;ofïrisa

.AD PRIMAM,.

Verf. Perfignum Cruci, &c.

Verf. Deus in adjutorium, &c,

demmï

HYM-

f

«C

CurTus

$8

i .t."«"- ädms

HTMNIUS.

"

li

Orá primá Dominum ducunt ad Pilatüz

[

hl

- Erc à falfis teftibus multüm accufatum,

n

Colaphis percutiunt, manibus ligatum,

Yultum Dei confpuunt;Iumen coeli gratum.

Aatiph. O Crucis victoria , & admirabile

«

fignum , i coelefti curia fac nos captare tri-

n

d

umphum.

l

]

y. Adoramus te Chrifte, &c.

Orat. Domine Jefu Chrifte ; &c.

AD XERTIAM.

k

tj

l

X. Perfignum Crucis , &c.

Y. Deusinadjutorium ; &c.

)

HTMNUS.

!

MW |

Rucifige, clamitant horá tertiarum,

Ti

C

Illufus induitur vefte purpurarum,

(

h

(ui

Caput ejus pungiturcoroná fpinarum,

Crucem portat humeris ad locum poenarum.

4 Ü

"Autzph, Funeftz mortis damnatur fuppli--

n

eium , dum Chriftus in Cruce , noftra deftru--

xit vincula criminum.

um

Verf. Adoramus te Chrifte , &c.

Orat; Domine Jefu Chrifte , &c.

EO

AD SEXTAM.

Ver/-. Perfignum Crucis, &c.

Ferf. Deusin adjutorium , &c.

h

HTMNUS.

l

tty|

H

Orá fextá Jefus eft Cruci conclavatus,

[

X n

Pendens cum latronibus e£ & depu-

IU

BU

tatus ;,ï

Pra:

l (wm

SS. CnuCis,

89

, Prx tormentis fitiens felle faturatus :

M u

Agnus crimen diluensfic ludificatus.

f?ccufa.[['.ml

Antiph. Per lignum fervi facti fumus, &

igtum

er fanctam Crucem liberati fumus : fru-

Wimh (tnus arboris feduxit nos

,

L Filius Deiredemit

WW nos.

hu* Per/; Adoramuste Chrifte, &c.

Orar. Domine]efu Chrifte , &c,

[

AD NONAM.

Verf. Per fignum Crucis, &c.

Verf- Deusinadjutorium , &c.

HTMNWUS. -

H

Orà noná Dominus Jefus exfpiravit,

Eli clamans fpiritum Patri commenda.

MO

Vit.'.-',

z Latus ejuslanceá miles perforavit,

TU

Terratunc contremuit , & fol obícuravit,

(pIAdrut,

4ntipk. O magnum Pietatis opus , mors

r* mortua tunc eft , in ligno quando mortua

Id* vita fuito.

Verf. Adoramuste Chrifte , &c.

Orat.. Domine Jefu Chrifte , &c.

AD VÉSPERA S.

Verf-. Per fignum Crucis , &c.

Verf-. Deus in adjutorium , &c.

HTMNWUS..

E Cruce deponitur horá vefpertiná ,

Fortitudo latuit in mente divina:

vt

r

"

, Talem mortem fübiit vitz medicina,

: ,&d

:Heu ! Corona gloriz jacuit fupina.

IAutipb,

90

Currus

v;rumfPü

4Intiph. O Crux benedicta, quz fola fui-

*

á

dulce

j

fü digna portare talentum mundi

lignum , dulces clavos , dulcia ferens pon-

dera : fuper omnia ligna Cedrorum tu fola

!

excelfior, in qua mundi falus pependit , in

(l

:]

qua Chriftus triumphavit, & mors mortem

j

fuperavitin zternum.

W

Y. A

doramus te Chrifte, &e.

Oraf.

Domine fefu Chrifte, &c.

n

AD COMPLETORIUM.

i &

u

n

y-. Perfignum Crucis, &c.

y-- Converte nos Deus falutaris no

fiet.

lt

À. Et averteiram tuam à nobis.

n

. Deusin adjutorium , &c.

Ia

GloriaPatri, &Filio; &c.

jl

Jroia

HTMNWUS.

! mjup

- T Orá Completorirdatur fepulturz

dl /

If

Corpus Chrifti nobile, fpes vitz futurz,

Conditur aromate: complentur Scripturz :

Jugis fit memoria mortis fux durz.

. Ant. Salvator mundi falva nos , qui per

tfnoï

Crucem & fangvinem tuum redemifli nos;

P N

auxiliare nobis, te deprecamur Deus nofter.

y. Adoramuste Chrifte, & benedicimus ti-

mf

bi.

ul]

Y-. Quia per fanctam Crucem . tuam redemifti

mundum.

&

Orat. Domine Jefu, &c.

B*:*

COMMENDATIO.

fJC

As horas Canonicas cum devotione

Aff

Tibi Chrifte recolo pià ratione;

T

€

T

us

SS, CRucrs.

L21

lüt; Ut qui pro me paffus es amoris ardore,

üidj Sis mihi folatium mortisin agone. Àmen.

Tl p

Ovemnus.

im tu f

Mnipotens & mifericors Deus, qui no-

tnit,i

$,

bis 1in foraminibus petrz , facratiffimis

3 Iort

Domini noftri Jefu Chrifi vulneribus , in

omni tribulatione & anguftia fingulare

.

pralidium benigniffuné przparáfti

2

da

remiffionem

M.

mihi per eorundem merita

peccatorum 5 & fervandi mandata tua , té-

que ex toto corde diligendi gratiam beni-

IP[ef.

gniter elargire , ut , cüm ex hac zrumnofa

miferiarum valle fuerit emigrandum , fan-

gvinis, quem fuderunt , virtute & efficaciá ;

i» Divinifümo Dominici cordis vulnere,

velut infuperabili propugnaculo , ab omni

I

diabolica infeftatione fecurus delitefcam ,

pÁitirt,

& coram fupremi vivorum & mortuorum

pturz:

judicis tribunali , cum fiducia comparens ,

& hzc ejus omni radio folari fplendidiora

j qu p

vulnera , innoviffimo die, fummo cum gau-

lt n

dio intuens , dulciffimam Electorum fenten-

nolte.

tiam: Venite Benedicti Patris mei; feliciter
