"K. Miniftri ejus, qui facitis voluntatem ejus.

x

V. Angelis fuis Deus mandavit dete.

ht

&y. Ut cuftodiant tein omnibus viis tuis,

N

Y.Domine exaudi orationem meam..

Jur

&&. Et clamor meus ad te veniat.

enm

Oremut.

u

qu

&ut

Eati Archangeli tui Michaélis comme-

B

T

moratione lztantes fupphces te Domi-

J

ne deprecamur , ut quod noftris meritis non

i

valemus, ejusinterceflhione confequamur,

hij

Ratiam tuam quzfumus , Domine; mert-

G

tibus no(tris infunde ; ut qui Angelo Ga-

^

r

CurTus

briele nunciante , Chrifti Filii tui Incarna-

ü

tionem- cognovimus , per, paflionem ejus

& crucem , ad Refurrectionis gloriam per-

l

ducamur.]

Jl

D

Eus,qui per Angelum Raphaelem , u-

trumque Tobiam in cunétis periculis l-

beráfti ; przfta quafumus: ut eodem pro no-

l

bis intercedente; angelicó fuffragió ab omni-

bus nos mentis ; & corporis hoftibus tuearis,

yia!

& ad patriam perducas xternam..

tomta

O

Mnipotens & mifericors Deus, qui nos

Angelicá cuftodiá munire dignatus es;

trutn

N

Á

concede quxfumus , ut tantá protectione fe-

€uri , &-à pravis cogitationibus liberemurin

mente, & ab omnibus adverfitatibus erua-

murin corpore.

&/

D

Eus, qui miro ordine Ahgelorum rniniz

fteria , hominámque difpenfas ; con-

M D

i

«cde propitius , üt à quibus tibi miniftran-

tibus in. calo femper aflifütur , ab his in.,

terra vita noflra muniatur. Per Dominum,

noftrum, &c.

la

L

Verf. Domine exaudi , &c.

]

l

FerJ. Benedicamus Domino, &c.

Y

Ferf. Fidelium anima per miíerieordiam.,,

«e.

Y

|

l

1

!

T

V

hij

K

CUL-

$. ALEX

-48r

At

u U

950 06 0OX

CULTUS

ALIORUM SANCTORUM

f

M.

PATRONORUM,

(l

OFFI CIUM

J

Qf

SANCTI ALEXII

Wa

CONFESSORIS.

In*zt. Nolitimere fili mi !

QU

dem vitam gerimus , fed ben

pauperem quí-

QU

é nobis erit , f

i

umuerimus Deum , & recefferimus ab omná

malo, & fecerimus bene.

fr

AD MATUTINIUM.

PO

Omine labia mea aperies ,

3

Et os meum annuncilbit laudem.,

TR

tuam ..

U

Ferf. Deusinadjutorium , &c.

Tif

Gloria Patri , &c.

$

Jlilo

Hymume,

fÀ Lexi, gentis unica

In ortu fpes Quirinz j

Euphemiani gloria,

Q

Et urbium Reginz.

Salve ó miles nobilis.,

ui novó bellas aftu:

Fugiendo Sponfam, redderis

Victor de mundi faftu.

4t. In teDomine fperavi, non confun-

dar in xternum.

El

Y. Mi«

CurTus

Y- Mihi autem adhzrere Deo bonum eft,

3 Et ponerein Jefu meo fpem meam.

'Orat1o.

!

Eus, qui famulum tuum $. Alexium mi-

x

D

rabili modó docuifti mundum fpernere;

len

üt relictà primüm fponsá, peregrinus pater-

Ü

[7]

nas etiam inter zdes, ignotus omnibus , pef

feptemdecim. annos abjectus remàneret ;

[j

l

u

prafta quefumus , ut dum mirificam ejus

conftantiam veneramurin terris , ejus etiam

,lm;r

T

1

i

interceffione femper in teuno , mi Jefu ; gau-

deamus in coclis. Amen.

ii

t oden

AD PRIMAM.

|ren

y'. Deus in adjutor. &c, Gloria Patri, &c.

Qu

Hymns.

Um:a)

arantur nuptiz;

WZTIT

D

Plus coeli crefcit amor ;

Hinc rapitur , & profpere

Solus confcendit zquor.

wïi

t

Egcítas , fponía fumitur;

-Eanper

Comes, amor latendi,

f

Beata mens ; qux tangitur

ao

Hóc ftudió vivendi.

DT

AMatiph. Dilectus meus mihi, & ego illi,qui

ïmag:

Utl

pafcitur inter lilia, donec afpiret dies ; &in-

clinentur umbra.

Yi

h, Euo

Faf Oculi Domini fuper fideles terrz,

Reff. Et fuper timentes eum gratia ejus.

n

Yj

])

. Ora/. Deus, qui famulum , &c.

AD TERTIAM,

TT

y'. Deus in adjutorium. &c. Gloria Patri. &c.

Meton

Ig)mm

S, Ár wxtt.

385

Hymnus,

pfus fugá , tegitur

ELa

I

Mendiculi lacerná ,

Nec ampliis diftingvitur

u

Per famulosà verna.

p

O alta mens Alexii ;

hp

uz fic latere quæris .

,erep

Pro Chrifto velle defpici ;

mt

Quam rara res in terris!

E

Tunl

4ftipb. Cüm liber effem , omnium;ne fet«

R

vum feci ; mihi vivere Chriftus , & mori

lucrum.;.

Y. Gaudensgaudebo in Domino meo,

&. Et exultabo in Deo Jefu meo.

M

Or«t. Deus, quifamulum , &c.

AD SEXTAM.

Y Deusin adjutor. &c. Gloria Patri, &c.

Hymnus.

Deffz tenet littera ,

Pauper, mendicus, nudus ;

Cujus non tangat vifcera

Tam novus ifteludus ?

Q nova res ! ut foenore

j

!

li

Virtus paratur miró f

3

Ditiffimus cum paupere

Miíceri gaudet Iro.

4frt. Ego iterum videbo vos , &gaudebiu

It

'e';us.

cor veftrum , & gaudium veftrum nemo tol-

let à vobis.

Y. Juftus quafi virens folum germinabit.

]

;

X. Nec contriftabit eum quidquid acciderit,

ii

ff

Orat,

M

&

284

Currus.

g

Orat. Deus , qui famulum , &c.

Y

AD NONAM.

Ferf. Deusin adjutor. &c. Gloria Patei;&c.

mfþ J

Hymnsus.

0

d poftquam omni patuito

SE

Á

Tam clara virtus luci,

Ciliciam conftituit

J

Tentare , Pontó duci.

Air Db

'4)/

Dos

fam fugerat ; cüm vertitut

Adversá vi ventorum ;

Portu Quirino fiftitur

lii

t

h

Hzc cymbatot amorum.»

4dntiph. Mihi autem abfit gloriari nifii

stx

j's

€ruce Domini noftri Jefu Chrifti, per quem

T

mihi mundus crucifixus eft, & ego mundo.

m

Verf. Lxtatus fum in hls,quæ dicta funt mihi,

&eff.In domum Dominiibimus.

f

Orat. Deus, qui famulum, &c.

f

AD VESPERAS,

i

n

Vof. Deusin adjutor: &c. Gloria Patri, &c.

P«f

Hymnuus.

J

I

Ngreffus urbem ; queruli

Ignotus domó Patris

"

Admittitur', fed pauperi

Cubile fit fub fcalis.

4)[

tl J

Gementem fponfam afpicit;

"Triftésque Matris vultus:

M

Dolorem tamen fupprimit;

g,

Deo patent fingultus.

"nitiph. Euntes 1bant & Hebanx;, mittett-

&&s femina füua ; venientes autem veniento

ALr

eum

æ.

$, ALEXII

28;'

eum exultatione portantes manipulos

fuos.

Vz;f. Pater meus & Mater mea , derelinque-

Pa

runt me.

Ref?. Dominus autem affumpfit me,

Orar. Deus, qui famulum , &c.

AD COMPLETORIUM.

Verf:. Converte nos Deus falutaris nofter,

Re[). Etaverteiram tuam à nobis.

Ve;/- Deusin adjutor.&c. Gloria Patriy&c;

H]mnm.

9

Eptemdecim jam viderat*

Hac egeftate foles,

q t

Queis natum fe celaverat

i

Toties quzfita proles.

»*

J

"

l[)j

Ergo ut notefcat Patriz ,

Calamo confignat vitam, ;

Recondit illam pe&ore,

Fideliloco fitam..

Hoc a&ó , Coclo fpitit:rm,

M

Corpusque reddit terris;

O verum Jefu Filium,

Qui patriam fic quzris!

atiph. Quàm magna multitudo dulcedi-

nis tux Domine,; quam abfcondidi(ti timea-

tibus te ».

Vetf. Quàm bonus DeusIfrael his,

Rqä.

ui re&ko fünt corde.

Ora«t. Deus, qui famulum, &c.

COMMENDATIO.

Lexi Ó fpes unica.;

ii

Sincerete amantis !

P

"

Ds

*

:

36 CurTüsÁALioRnM

Da fequi nos veftigia

JErernüm jam ovantisl

W

y

Has demum preces fufcipes

Vota tui Clientis;

m

i

J

Malisque cun&tis eripe,

Periculísque mentis.

w

Da vana cuncta fpernere,

1

In Jefu nos gaudere ;

AUAV

In Jeíu te diligere,

D

j

Nec aliud avere, Amett,

s Hymnus.

T.

AD SS. APOSTOLOS

ohrn:as,(

n

PETRUM ET PAULUM,

[ Eate Paftor Petre; clemens accipe

D

Voces precantüm , criminümque vincula

N

Verbó refolve ,cui poteftas tradita

Tf

A perire terris coelum , apertum claudere.

j

Egregie Do&or Paule , moresinftrue,

Et noftratecum pe&tora in coclum trahe;

Velata dum mceridiem cernat Fides,

Hf

1

Et folis inftar fola regnet charitas.

&it Trinitati fempiterna gloria ,

Mi

Honor, poteítas, atque jubilatio ;

ri

TUf

In unitate,quz gubernat omnia;

1f

Per univería xternitatls fxcula. Amen.

fUl

(

Aut.Petrus Apoftolus, & Paulus Doctor

Gentium ; ipfinos docuerunt legem tuam.

Domine.

li

[bl

y'. Gregem tuum Paftor zterne non deferas.

*

. Sed per beatosA poftolos tuos perpetuá de-

fenfione cuftodias.

Qrt«

$

SS. P-ATRONöi(iiM.'V 287

d

Oremus.

Eus , cujus dextera beatum Petrum am-

bulantem in flu&ibus , ne mergeretur,

erexit ; & Coapoftolum ejus Paulum , ter-

tió naufragantem , de profundo pelagi li.

beravit : exaudi nos propitius , & concede,

ut amborum meritis , aternitatis gloriam;

confequamur.

Eus , qui multitudinem gentium B. Pauli

Apoftoli prxdicatione docuifti ; da no-

bis, quafumus, ut cujus commemorationem

colimus , ejus apud te parrocinia fentiamus.

Per Dominum noftrum, &c.

j

Hysmntu-s.

d

D]

DE S, JOANNE BAPTISTA,

Ntra deferti tenerisfub annis,

7À

A

Civiumturmas fugiens ; petifti,

Né levi poffes maculare vitam.;

Crimine lingvæ.'

I

Prebuit durum tegumen Camelus

Artubus facris , ftrophium bidentes,

Cuilatex hauftum ; fociata paftum ,

Mella locuftis,

Czseri tahtüm cecinére vatum

Corde przfago , jubar affuturum :

u

h

D

Tu quidem mundi fcelus auferentem.,

Indice prodis.

j

Non fuit vafti fpatium per orbis

Sanctior quifquam genitus Joanne;

Mub

Qui nefas fzculi meruit lavantem.,

?

Tinïerc limphis.

D

n

489 CurTus ÁLIORUM

M

Sit decus Patri , Geniteque proli

$t

Ettibi compar utriufque virtus

Ampi

Spiritus , femper Deus unus, omni

gtl

Temporis zvo,À men,

üïwï

4Intiph. Priusquam te formarem in utero;

novite: & antequam progrederis ; fanc&ifi-

i

E

cavi te ».

d

A;:

W. Ifte puer magnus coramDomino ;

X. Nam & manus ejus cum ipfo cft,

fs

Orati£o:

Vb

lhlïïa, |

Eus , qui prefentem diem honorabilem

]

[ 1)

^ nobis in B. Joannis nativitate fecifti; da

populis tuis fpiritualium gratiam gaudiorum

m

& omnium fidelium mentes dirige in viam.,

falutis eternz. Per Dominum , &c.

b

Hymonus,

Nolf

!

i

riás

Ifcipule Jefu dilecte ,

fidtr

D

A pectore Chrifti protecte,

rfffafc

Sub Crucein Fratrem electe,

Nitun

Marizx in natum evecte:

A05 |

Qui omnes Tyranni furores ,

V:IA

)*fepf

Et horridos Pathmirigores ;

Pro Domino exul vicifti ,

D mz

u

ui ceeli arcana vidifti,

Et Agnum in throno plaudentem,

al

01

Signacula feptem folventem,

Ut panderet orbi futurum

d f.', g]

:

Etbonis , & malisincurfum s.

RI

Da quzfo , nos ità te fequi ,

ul

iuftmpw

Ut quando m] udicis equi

Pet-

SS,PATR 052'61(qu- »539

Perfonani mutabit fe agnus,

Sit omnibus nobis benignus, Amen,

"Intipb. Ifte eft Joannes,; qui fupra pectus

i Domini in cena recubuit, beatus Apofto-

u Jus,cuirevelata funt fecreta cceleftia,

"

V.. Hic eft Difcipulus ille ;

qui te&imonium..

perhibet de his.

X. Etfcimus;quia verum eftteftimonium ejus,

Orat 0.

4 Cclefiam tuam , Domine ; benignus il-

luftra , ut B. Joannis Apoftoli tui , & Ev-

raþilx

vl

angeliftz, illuminata doctrinis,ad dona per-

i

veniatfempiterna. Per Dominum ;&c.

n

Hympnsus,

DE S. STE

PHANO PROTOM.

l

Nvicte Martyr , unicum

1

Patris fecutus Filium ,

Victis triumphas hoftibus,

Victor fruens cocleftibus ;

Tui precatüs munere

Noftrum reatum dilue;

Arcens mali contagium,

Vitz repellens tedium,

Soluta funtjam vincula

Tui facrati corporis:

Nosfolve vinclis feculi

"

Dono fuperni Numinis.

n

Jefucibi fit gloria., ;

Qui natus es de Virgine ,

Cum Patre ; & almo Spiritu,

In fempiterna fæcglaf

| AmetLa

*

E

ii

4

zgo CurTUus ÁrrORUM

*

4ut. Stephanus autem plenus gratià , &

p

fortitudine, faciebat figna magnain populo.

V- Sepelierunt Stephanum viri timorati.

n

n

. Et fecerunt planctum magnum fuper eum.

z

tond

Oratto,

Yf

A nobis , quxfumus Domine , imitari

p

" quod'colimus , ut difcamus , & inimicos

diligere , quia ejus natalitia celebramus , qui

novitetiam pro perfecutoribus exorare Do-

]

minum noftrum Jefüm Chriftum Filium tu-

Y

um.

uitecum vivit, &c.

:i

N

HTMNUS.

N

DE SS, INNOCENTIBUS.

q

hm

Alvete lores Marryrum,

!

Quos lucis ipfo in limine

li

Chrifti infecutor fuftulit ,

Ceu turbo nafcentes rofas.

]

ln

Vos prima Chrifü victima,

Grex immolatorum tener ;

(dl

r

Aram fub ipfam fimplices

Palmá & coronis luditis.

N

N

IT |

Jefu tibi fit- gloria ,

A

ui natus es de Virgine,

Tair

Cum Patre& almo Spiritu,

J

At

In fempiterna fxcula, Amen.

T

y

Ü

Zut. Hi füunt; qui cum mulieribus non

x

funt coinquinati: Virginesenim funt, & fe-

vuntur Agnum, quocunque ierit.

(n]

1l€m

.

Herodes iratus occidit multos pueros ;

ÁX

B

.In Bethlïhem L udæ ; Ccivitate David.

At

Ora-

4

D

. SS. PATRONO-R uM

»

29

.*

"NI

^

Oratio,

Eus , cujus hodiernà die praconium In-

[

nocentes Martyres , non loquendo , fed

j

moriendo confeffi funt: omnia in nobis vi-

tiorum mala mortifica ; ut fidem tuam,quam

Init:

lingva noftra loquitur, etiam moribus vita

fateatur. PerDominum, &c.

nimi

go/7//7772 P

lt

it i

u

AD SS. TRES REGES, -

Rudelis Herodes, Deum

Regem venire quidtimes?

Non eripit mortalia ,.

I

Qui regna dat cceleftia.

Ibant Magi;quamviderant

Stellam fequentes previam :

Lumen requirunt lumine;

Deum fatentur munere.

Lavacra puri gurgitis

Coeleftis agnus attigit:

Peccata ; que non detulity

Nosabluendo fuftulit.

Novum genüs potentiz;

Aquz rubefcunt hydriz,

Vinümque juffa fundere;

Mutavitunda originems.

10.

jefu tibi fit gloria,

Qui apparuifti gentibus, -

lülï) "

Cum Patre, & almo Spiritu;

In fempiternafzcula; Amen.

;uffï-

"Atzph. Magi videntes flellam , dixerunt,

gis eft:

aïi*j'

l

ad invicem : hoc fignum.

| magni Re

€amus

H

3

É

292

CurTus ÁrrioRUM

lt u

€amus , &quæramus eum , & offeramus ei

d

imunera ;

.aurum ; thus ; & myrrham , al-

jf

feluja...

Ferf. Reges Tharfis ; & infulz munera offe-

gn ?

rento.

g

(f

.Rcü Reges Arabum,& Saba, dona adducent.

Oratzzo.

[

Eus, qui hodierna die Ingemtum tu-

D

um.Gentibus ftellá duce revelàfti: con-

h

tede propitius , ut qui jam te ex fidecogno-

|

fs

vimus , ufque ad contemplandam fpeciem.,

|

ia

guz celftudinis perducamur.

Per

eune

dem , &c..

gl

p

Hymnus.

Jui

AD S. SEBASTIANUM M,

ï

fras

D7

contta Peftem.

Ebaffiane , Martyrum ;

m

S

Et gemma Chrifü militum!

w

€ui fuére fpicula

Pennz ad beata gaudia;

D

Oculo fideli refpice

Contagionis tempore ;

Y

N

Et fanitatis impetra

(

Tibi dicatis tempora...

4fnt. O Magnz fidei, fanctiffime Sebaftia-. '

lN

ne, miles beatiffime, cujus meritis ; & pre-

W

cibus., tota Patria. Lombard1æ , àmortifera

pefte fuit liberata ; intercede pro nobis ad

Dominum noftrum Jefum Chriftum , ut nos

fuo beato interventu ab ipfa pefte. Eplde-

Nin

mix ,ab xmgrowfa morte; & ab omniadver-

ftate

SS, PA'I:F:ONORUM;

a5

a

k:

Ü

!

*

fitate corporis, & animz liberare, & defen- -

$

*

ï:

14

dere dignetur, donétque nobis tantum vitae

( d

fpatium , & tantam emendationem peccato-

silg

rum noftrorum , ut poft hoc cxilium faczis

tuis precibus cum Chrifto collztemur.

A

lt

y'. Ora pro nobis B. Martyr Sebaftiane.

.Ut mereamur peftem Epidemiz illafi per-

tranfire, & promiffionem Chrifti obtinere,

tin:

Ovemus.

L

Rzfta quxfumus Omnipofen

ä Deus : ut

t0p

p

intercedente B. Sebaftiano Martyre tuo;

o

& à cunctis adverfitatibus liberemur in cor-

"

pore, & à pravis cogitfitionibus mundeniur

in mente ».

Deus , qui concedis S. Martyris tui Seba-

|y

ftiani memoriam folenniter celebrare : da

nobis pariter in zterna beatitudine de ejus-

dem focietategaudere. Per Chriftum Domi-

num noftrum, ÀÁAmen.

Hymmu.-

AD S. ROCHUM CONFESSOREM,

VeRoche fanctiffimé ,

Nobili natus fangvitie ;

Crucis fignaris fchemate;

Siniftro tuo latere »

:

Tu , qui profectus peregre ;

h &

Peftiferá tactus lue;

TA

Plüs , quàm arte angelicá

i,

Ope fanáfti coelicà;

Numinis in prafentià

: Noftra nunc ferva corpota.z;

"

N 4

És

»

PeEs ::94. ACuL'ru S -A,monui;i

**

j

x

. Et crucis pgr fubfidia,

i

5

;: :!:

À pefte mundum libera.»,

j

d.

Ej

quàm magnificum eft nomentu.

nm , be

r

Roche , qui tuis interceffionibus

o

multitudinem langventium nófti falvare ,&

05

- omnibus falutare tuum gloriofum comme-

"morantibus , te propitium exhibere: Veni,

j

& fana nosà morbo Epidemiz, aerísquetem-

periem nobis concede.

(nst

- Ora pronobis fancte Roche.

(älm

t

3. Ut mereamur prafervari à pefte Epidemia,

Y

JAXOremus.

Tu

Eus , qui pörmochum fingulare n&bis

a

contra peftem potentis tux dextrz prafi-

N

um promififti : przfta quzfumus, ut; qui ejus

-

znemoriam pià devotione recolimus ; €jus

p

uoque intercedentibus meritis , ab omni

lx

*umanimz,tur corporis, mortifera lue pra-

hi

[ervemur. Per Dominum noftrum, &c,

f

h

HTMNUS.

J

AD D. FRANCISCUM SE.

W dn

RAPHICUM.

At

F

Rancifce pauper, & humilis ,

Plüs millies amabilis ,

TibiPatrono. fupplicis

!

Attendite vota pectoris,

-

!A D*m

ls

Avetuorum gaudium,

üeml

Toparcha magne Coelitum:

Patientixz miraculum :

: N

Trone

Et pauperum folatium.

: Lodi-

SS. P;uäo—vonuu.,

29j

Lodice tectus paupere ;

Et fune cinctus corpore ,

l

h:'

Deum modefté vulnera ,

Dum fic amantem provocas.

]

jris

En ipfe Jefus propria s

LU

Offert amoris vulnera ,.

: Y

"Tuóque quinó ftigmatey

ittz

' Signatus eftin corpore.

O vis amoris$maxima!

uàm blanda fünt hec vincula ,

ln

uibus Deus mortalibus

Vult illigari cordibus..

Tu magne & ardens Seraphim ;

Ms

Tanto fac zftuperpetim

t

Süccendarin puriífimas

UR

JEterni amoris flammulas.

n

Hoc igne colliquefcere; .

4 (I]

Et pectus hoc confumere

i

Fac , milliesamabilis;

]

Francifce pauper , & humilis.

"nt. Similabo eum viro fapienti

qui ædi-

-ficavit domum fuam fupra petram.

:

-Kerf-. Amaviteum Dominus; & ornaviteum;..

Ref).Stolam glorix induit eum..

OrAt10.

-T YVEus , qui Ecclefiam tuam B. Francifci

-

D

meritis feetu novz prolis amplificas: tri-

buenobis , ex ejusimitatione terrena defpi-

cere, & ccleftium donorumfemper partici-:

patione gaudere.- pr:."Düminum ; &e.

RE*

N y

M

396 CurTus erdmum

r

KESPONSORIUM S; BONAV, ÁD

S.ANTONIUM DE PADUA.

Vfl

li

S

I quaris.miracula; mors ; error, calami-

tas ; demon , lepra "fugiunt ; egrifuürgunt

IN

fant.

vt

Pereunt pericula, ceffat & neceffitas : nar-

t

il

. rent hi, quifentiunt, dicant Paduani.

Cedunt, mare, vincula ; membra, résque

perditas petunt , & accipiunt juvenes;

f

& cani.

li

Gloria Patri , & Filio ; & Spiritui fancto, fic-

(joy

ut eratin principio, & nunc , & femper, &

u

- in fzcula fxzculorum, A men..

i

Cedunt, mare , vincula : membrää, résque

Oj

perditas petunt; & accipiunt juvenes , &

cani.

(

Y Ora pro nobis Beate Antoni.

i (j

|

(

X. Ut digni efficiamur promitfionibus Chrifti.

Oremsus.

aiïz,gram.

bt f

Cclefiam tuam Deus , B. Antonii Confef-

E

foris tui deprecatio. votiva' letificet ; ut

. byta

4

3 Ltng

1

fpiritualibus femper muniaturauxiliis,& gau-.

diis perfrui mereatur zternis;,

IT

Interveniat , quzfumus Domine , apudte ;

ïzusïf]e;

"

ro nobis intercedendo , fanctus & glorio-

M]

;

us tuus Confeffor Antonius,quem innumie-.

MU

.xis maximorum: miraculorum donis , & glo«-

Va

zià fublimáfti.. Per Dominum noftrum.

Jefum Chriftum Filium

2 q

tBnum, &Co

'itlg

ld

Hym

E PXTRON'önuM.

297

1

d

!l

Hymsmus,

)

AD S.FERDINANDUM EPI.

tl

SCOPUM. CALATINUM.

O

Mi dulcis Ferdinande,

ij

Mi Patrone venerande;

Iu

Qui relictà creaturá ;

Ti

Soli Deo fide purá

TY

Tam finceré fervivifti ,

Tefic totum impendifti,

Ut illifoli viveres!

df

Cui pompa mundi, vapor;

J

Cuilatere ; füummus honot ;

t

Cujus meta Dei favor;

st

Cujus votum ; cocli amor;

Cui pro Jefu mori , vita ,

Cujusfpes in Deo fita;

m(lri

Cui pati , gaudium.;:

Da,quam dedi Deo pridem;

Servem corde jugi fidem.:

Conhs

g

Da, ut meus honor Jefus;

n

Ut fit meus amor ]efus,

ls,&

Et quz agam in hac fcena ;

Sint amore Jefü plena ,

m

m

pu

Y'. Ora pro nobisS. Ferdinande ,

Dna

& Ut Deo ferviamu sfincero pectore ;;

Yi

d

Oremzs..

L4 Xaudi- quxzfümus Domine. pr*ACE'ä !IO-

ftras , ut beatí Ferdirandi Confeffotis tui

Ot1Q-

j

atquePontificis venerania menigria dev

1

E

menp

ii

298., ;

Cuvrus— AÁLIORUM

gt

nem fiobis augeat, & fincerum tui amorerm

;

innobis accendat. Per Chriftum Dominum

1

"

a

noftrum. Amen...

HTMNUS.

j

«td $, Lecpoldum Marcb. Auftr,

Eopolde fanéte Marchio!

Pretiofo coeli unio !

:

h

Qui eras vità Angelus ,

In carne veró Spiritus ,

«

In Deum raptus perpetim ;

N

Amoris zftuSeraphim ;

Y !]

j

Qui eras norma Principum ,'

)u

Rerum exemplar divitum., z

Fulcrum verz Ecclefiz,

T.

Y

Protector Dei gloriz;

O amor tux Auftriz !

O populi deliciz !

Lg( 51'

Accendein noftris cordibus;

ïz

Mu

"

Etfingulorum mentibus

Sanctum amorem Numinis .

J

Et juge votum atheris ;

Ut quidquid eft xcthereum,

T

p

Amemusinperpetuum. Amen..

*ïl'

Jl

4fnt. Fidelis fervus & prudens,quem confti-

tuit Dominusfüperfamiliam fuam.

1

Verf. juftum deduxit Dominus perviasrectas,

Refp. Et oftendit illum regnum Dei, -

l B

|

Ovatze.

ftme|

D

' , Eus ; qui B. Leopoldum à fxculi curis ad

fnind

"

coeleftem gloriam transvexiftiz concede

"i

Vs

quxfumns ita.nos pet hxc temporalia. per-

tral-

*

SS, PATRONORUM. 29g

li

éranfire, utzterna vitz confortia mereamur,

.;m

Per Dominum noftrum: &c.

HYTMNUS.

AD S, LIBORIUM EPISCOPUM. -

à

Patronum contra Calculum..

Hrifti Przful egregius ;

Pro nobis hic Liborius;

Oret Deum Altiffimum

Ne pro culpa peccaminutm

Morbo vexemur calculi ,

Succurrant, nobis Angeli ;

Et poft vite certamina.

Ducant ad vera gaudig.:.-

Oratzo..

Eus qui S. Liborium Pontificem tuum ,

|

D

aliis innumeris gloriofum miraculum.,

Ípeciali in mendendis arenarum & calculi

paífionibus privilegio decoráfti; prafta qux-

fumus, ut ipfius meritis & interceffione , his

alisque malis eruti , gaudiis perfrui merea-

,mur-æt-emis.— Per Chriftum Dominam. &c.

n

AD. S, FLORIANUM MARTYR:

n

l

Eus , qui 0s B. FIoriani Martyris tui fo-

D

lemnitate lxtificas ; corcede propitius;

nt cujus gloriofum thriumphum veneramur

"i

in terris ,. focietatis ejus lxtitiam adipifci me-

reamurincolis. Per Dominum. &c.

Ü

$

IN

AD

-

h

$00 Currus AL?BR&M.

"a.

AD,SS. KYLIANI ET SOC. M.M,

dü)A

Oratzo.

Eus, qui nos B. Kyliani Marty:is tui ,

M

atque Pontificis, & Sociorum ejus an-

nua folemnitate latificas : concede propitius;

1

ut quorum natalitia colimus, de eorundem

I

etiam protedtione gaudeamus. Per Domi-

3l

um; &c.

p

bl

CHzdcudtedutd- dH dd t

il

EDJ

s

fpilt

ORATIONES AD SAN-

CTOS PATRONOS RE-

ao

st

GNI BOHEMLUE.

furiil f

Fisplt

O

Mnium Sanctorum Martyrum ; Confef-

forum , Virginum ; Patronorum noftro-

ml(wz]] (

rum ; quzfumus Domine, füpplicatione pla-

J

catus , & veniam nobis tribue , & remedia

]^

fempiterna concede. PerDomunum noftrum

(

f

Jefum Chrifum. ;* &c.

il

zl

Ropitiare , quefümus Domine , nobis

B

E

famulis tuis , per San&orum Martyrum

L

Yl

l

I

tuorum , atque Patronorum noftrorum , Cy-

zilli ,Methudii, Viti, W'enceslai, W'olff-

t D

gangi, Adalberti , Sigismundi , Georgii , Cof-

hMD

mz & Damiani , Procopii, Ivani, Benedicti

Juuæq

E

cum fratridus, Norberti, atque Ludmille me-

rita gloriofa: ut eorum pià & affiduá intercef-

d

ur ad-

du

f£one; ab omnibus femger protegam

Y

d

L

f

E

J

SS. -PXTRoNo Ruü,'

301

:.M,M- wWerfis. Per Jrfum Chriftum Dominum na-

firum , Amen.

ij

!

De $. Tofepbo,

*

1 6t

d

An&iffime Genitricis tue Sponfi , qua-

n

fumus Domine , meritis adjuvemur , ut

Qrüm

quod poffibilitas noftra non obtinet, ejus no-

tDon

bis interceffione danetur. Qui vivis & re-

.gnas cum Deo Patre &c.

De $anéti Cyrilo £ Metbudio,

i

IifimeDzus , qui nos per beatos Ponti-

p

fices, & Confeffores tuos,Cyrillum & Me-

M

thudium , ad unitatem Fidei Chriftianz vo-

uiin

X

care dignatus es; prafta quafumus , ut

prafenti eorum memoria Ixtamur , ip

í

orum

etiam. meritis gloriam confequi mereamur

(

zternam. .Per Jzfum Chrftm Dominum

Af

nofrum, &c.

WPM

du

De $. F'ito Martyre.

Sancte Vite MartyrDei, quiin juventute

yina

O

tua Chriftum conftanter agnofcens ;,

Modeftum & Crefcentiam ad fidem Catho-

,W

licam Chriftianam convertifti , & ob id à

parentetuo Ethnico graviter caftigatus , à ju-

l

f

Quin

dice variis poenis & tormentis afflictus , ve-

rum omnia Diviná gratiá patienter fuftinui-

I)W

fti; & nunc à DEo coroná immarcefcibili fe-

licitatisglorizqué zternz donatuses: Oro

] BU

ut interceífione tuá in. omnibus adverfitati-

! Wla

bus , & perfecutionibus , ac in confeffione

W

Chrift conftans perfcverem ; &tecum in -

1erna -

d

*

,Cumüsf ÁLIORUM

terna fclicitate, ramumpalmz zternum cá&e-

leftis glorix confequi merear. Amen.

"

. De $, IVenceslao « A.

D.

[l

Eus , qui B. Wenceslaum per Mattyrii

-D

i

[.

palmam àterreno principatu, ad coele-

;E

ftem tranftulifti gloriam ; ejus precibus nos

f

ab omniadverfitate cuffodi, & ejusdem tri-

buegaudere confortio. Per Dominum no-

frum &c.

ï"H

(

n':m fi

De $. Adalberto Epiftopo , e$ Mart.

vt

at

D

Eus, qui B. Adalbertum Martyrem tü-

z

um, & Pontificem , glorià & honorecó-

zonare dignatus es ; tribue quxfumus , ut

sl

a

quem falutis xternz miniftrum habuimus in

h

terris , intercefforem habere mereamur im

Ccelis.

Per Dominum. noftrum JESUM

Chriftum &c.

l]

[

f 1

. De$ Szgismundo «JMtartyre.

Eus qui B. Sigismundum Regem, utro-.

D

]

que diademate ; temporali fcil. & zter-

W

nócumdefiderata palma Martyrii honorate

dignatus es ; & eas reliquias ex. profundo

gurgite aquarum , ad celebrandum fidelibus

reveláfti : tribue quafumus , ut qui ejus me-

xita veneramur , ipfius intercefhionibus ab.

L

omnibus femper protegamur adverfis. Per

Chrifum Dominum Noftrum, Amen..

De

—

N PATRONORUM.

^

305

j

De $, Procapzo.

Lenam in nobis xterne Salvator tuz vir-

t.

tutis operare medelam ; ut qui preclara

r

X

Beati Procopii Confefforis tui merita vene-

4

ramur , ipfius adjuti fuffragiis ; à cunctis ani-

G

lnus E

marum noftrarum langvoribns hbercmur.

Qui vivis &regnas &c.

lm

a

um j

De $. Norberto.

2

Eus*j qui B. Norbertum Confefforem

tuum atque Pontificem , Verbi tui prz-

M

L

conem eximium effecifti, & per eum Eccle-

t Q

fiam tuam fiová prole feecundáfti; praíta qu&-

NU

fumus , ut ejusdem füffragantibus meritis ;

quod orefimul & opere docuit , Te adjuvabh-

te exercere valeamus.

Per Dommum o«

&c.

nl

1

ft

i

&

De $, Ludmilla Martyre,

;;

Djuvent nos ; quxfumus Domine , pre-

À

ces & merita S. Ludmillz Martyris tuz;

n

ut ejus veftigiis inherentes, in fide invenia-

yt

mur ftabiles , &in fanctis operibus effi-

&r

Per Dominum no-

€aces.

Mi

ftrum ,. &c.

"

18v -

i

Ü

[

il

OFFH-

]

»,

Y

7

"

H

,

f 7

A

U

,

4

,//'//

,

,

i/

27

Z

b»

//»

vl'

A

j

22

$

g

"

"

/,///

»

A

E

À

A

.

T

»

a

J

—ERS — 1

E—————Àà

—

A

'«'5/;'

2

s

/,

——

——

(/

[j

^

7

/,

——

j

:,'!

(

J

H

pu————————1

ER

uN

a

Pt

Bu

ul

Ili

- N

W

|

/ t

N

N

li

W

NY

1

"h

WNx

M

N

n

N

]

li

,

/j

li

j

N

D

d

N

1

u

!

N

L

:

Z

N

L GU')

ihtn

u

1

J

/l

"

b

1Ii

äg

27

7

Y

x

N

0

N

Y

It

(f

[

"

[]

7l

]

S.Io.mncS NePbmimuä

[

MM

AA

$

OM E

306

AO XHIHDHCEREREREGEQHIHICO E

Nl;

OFFICIUM

$ JOANNE

N

:

NEPOMUCENO,

Pauitentium , €&» Famá Peric&-

r

Tantzum

E

PATRONO

SANCTUS

SANCTUS,

SANCTUS,;

Dominus Deus Sabaoth. pleni funt Cocli

Terra glorià tuá

AD MATUTINUM.

;D

Omine labia mea apenes

Et os meum annuntiabit laudem

tuam.

y. Deusinadjutorium meum intende,

X.. Dominead adjuvandum me feftina.

GloriaPatri; & Filio, &c.

Alleluja, vel: Laus tibi Doxmne, Rex æter-

nz gloriz.

HTMNUS.

.

Rbi Nepomucenem dedit ,

O

Te Joannes fuum credis ,

Patronum Boémia ;

In qua Tuz Pietatis,

dmirande Sanctitatis ,

Coxruícant infignia,

Ferf.

gf

E

*

*

»

l

C uLTüs *

*

sc6

Verf- Domine ; né elongaveris auxi'!ium. 1

um à me.

D

WI

Reff. Ad defenfionem meam confpice.

1

T

Oratzo,

: P.,;.;üm

Eus, cui foli debetur. omnis honor &

gloria; pergloriofa merita $. Martyris

]/'

T

i

tui Joannis Nepomuceni Te fuppliciter-exo-

r0, utomneminfamiam & confufionem pu-

Vi

blicam, undecunque mihiimpendentem, mi- 'js/

fericorditer avertere digneris ; & concede fic

1.

i

uti honoretemporali , ut xternam confufio-

hg

nemevadere, & in coclefti gloria merear col-

Tot

locari. PerDominum noftrum Jefum Chri-

Ts

ftum Filium tuum , qui ab «terna confufio-

ne, ignominiosá morte Crucis nos redemit;

& nunctecum vivit & regnat Deus,

207

D

AD PRIMAM.

d

Y. Deusin adjutorium, &c.

st

GloriaPatri, & Filio, &c. alleluja.. vel:

l

Laus'ribi Domine; Rex «terna glorix.

HTMNUS.

"n

fs dt

-«4 yEi Mater impetravit ,

!

E

AUA

Vr

Quod fis , mir procuravit ;

Natus thoró fterili.

kder:

ts

Flammz Cxli confirmárunt,

Prolem Sanctam Te monftrárunt ,

1 (

) Signo non fallibili.

:ir.meD(

Vaf. AdteDominelevavianimam meam.

RefP. Deus meus , in Te confido , non eru-

^

efcam.

ïr.onconf

D

L

Oratto &t fap.

AD

S. .]OAN. NE;.dM] 207

1

AD TERTIAM.

Y. Deus in adjutorium, &c.

:

Gloria Patri; & Filio; &c. Alleluja, vel:

Laus tibi Domine, Rex xterna glorix.

h

HTMNUS.

: Mary

Ix Sacerdos ordinatus ,

IK

Es ferventer mox zelatug

)nem;

- Solam Deigloriam.

f

Divinum femen fparfifti ,

nicedi

Oif

Populos poft Te traxifti,

Per miram facundiam.

f&

m n

y. Cuftodi animam meam, & etue me.

&. Non erubefcam , quoniam fperavi in Te,

hi

Oratzo t fkprä.

iC

AD SEXTAM.

7;f. Deusin adjutorium ; &c.

Gloria Patri, & Filio, &c. Alleluja, vel;

AU

LaustibiDomine , Rex «ternz gloriz.

HTMNUS.

TE

Reginz Confefforem

Virtus fecit, & Cenforema

Mirandz Prudentiz.

Ab hac Pater vocitatus;

Unus fux declaratus

'Teftis Confcientia.

It

Ferf. SufcipemeDomine fecundüm eloquium

l

tuum.

n

Reff. Ecnon confundas meab exfpectatione

n

imnea.

Qratio 9t fup.

AD

ixüuä

$08

AD NONAM..

"

T

Ferf. Deus in adjutorium , &c.

Gloria Patri , & Filio, &c. alleluja. vel;

M

Laustibi Domine Rex zternz glorix.

HTMNUWUS.

JEvus piger Imperator ;

Malorum clarus patratot ;

Pollicetur peffima.

]"

Ni quz dixit Sacramento ;

Mi

Tu Pröpales in

omento ;

J

Uxoris pecca ina.

n

"]

J

fUf

Verf. Inte Domine fperavi , non confundar

| me

in zternum.

(nitii

y. In Juftitia tua libera me.

Oratto zt fapra.

j

;

AD VESPERAS.

SMX

Al

y. Deusinadjutorium , &c.

7, i

Gloria Patri , & Filio &

e älleluia . vel:

TOA

Laustibi Domine R ex xternz gloriz.

HTMNUS.

m

M

Rcanum cuftodivifti ,

fzdf

Ob quod lztus fubivifü ,

nl

L

'Tormentorum genera.

(d)

Aquis tantum fuffocatus ;

Effectus quód fis beatus ,

Pl

Prodiderunt fidera.

tl

Verf. Intendeanimz mez, & libera eam.

N

y; Propter inimicos meos eripe me.

3

Oratio ut fupra.

^

AD COMPLETORIUM.

U

Verf. Converte nos Deusfalutaris nofter,

i)

i

Reff. Etaverteiramtuam à nobis.

i m

y. Deus

-

. $. JoAN. Ni;POM? .

309

Vzrf. Deusin adjutorium , &c.

GloríaPatri, &Filio, &c. alleluja. vel:

fl'u"r, ïä

h

Laus tibi Domine; Rex zternz glorie.

HTMNUS.

Tu

mulatus nunc quiefcis,

Et in dies illucefcis;

Praclaris miraculis.

Es certus famz Patronus,

Nos à malz famx pronus,

Defendas periculis.

Verf. Domine non confundar,

Yuri

Reff. Quoniam invocavi te.

Oratzo zt "pra.

COMMENDATIO.

Su

fcipe quas dedimus, Joannes Beate ; ,

Tibi preces fupplices, nofter Advocate.

Fieri , dum vivimus, né finasinfames,

j

Et noftros poft obitum colis infer manes.

Litanig de $; JOANNE NE-

POMUCENO.

..

Cujus Memoria 16. Maji colitur.

Trieeleifon ; Chrifte eleifon , Kyrieeleif.

Chrifeaudi nos. Chrifte exaudi nos.

Pater decoelis Deus , Miferere nobis,

(

Fili Redemptor mundi Deus, -

Mifer.

Mifer.

f

Spiritus fancte Deus,

Mifer,

Sancta Trinjtas unus Deus,

l

S. MARIA ,

-Orapro nobis.

Sancta Dei Genitrix ;

Ora pro nobis

u

$andta Virgo Virginum ;

Ora pro nobis.

$ancte

TW

-

310

, CuLT-us

V'.;f u

Sancte Joannes Nepomf:cene,

»äug u&]

Lacrymis & precibus fenum tuorum

L

parentum ad B. V. M. fufis nate;

E

Vifibili corufcáà luce in' natalituo à Coe-

jus

lo honorate;

y

llnigenite, folatium & gaudium tuorum

J

.

Parencum ,

l

Impiger minifter S. Altaris,

Vir Apoftolice ,

[j

Lumen Ecclefie Pragenfis,

gt

Speculum & Norma Confeffariorum ;

Eleemofynarie liberaliffime ;

,".'Z)Ellf

finyrit

Refugium pauperum,;

Coníolator afllictorum ,

Expugnator hxrefum,

NvC

L

,

7)

|

Tuba legis Evangelice ;

[

Dignitatum & honorum Contemptor ;

m

*sIqou oJd v1Q

À. teneris ungviculis ardentiffime Ma-

':iffdcpo.'i

riophile;

n

l

Orator eloquentiffime,

Przxdicator zelotiffime;

Salutis animarum cupidiffime,

xX

m

Multos ad poenitentiam convertens;

EI

[

Sanctimoniz prototypon ;

Vas puritatis mundiflimum ,

Rofa patientiz ;

Spiritu prophetico imbute ,

Sigilli Confeffionis Sacramentalis Cu-

1.:;3::1.1'1

ftos invi&tiffime ,

A

Ad frangendum hoc facrum Sigillum

"tf

- fruftra blanditiis & minis folicitate;

Antc

;w

S.J6óAN. NEPOM,

31X

Ante & poft torturam , Confeílionem?

IN

Augufte propalare recufans,

7

'Elwens potiüs mori,quàm minimaCon-

feflionis fecreta prodere,

i

In tormentis perferendis pauentxfïïme,

& conftantiffime,

Ad mortem te fancte femper dlfþonens, F

Illatas tibi injurias patienter ferens,

Martyrii cupidiflime,

Ob figillum S. Confeffionis integre fer-

n d

váàtum , in Moldavam flumen przci-

]

pitate»;

MartyrDei inclyte;

*siqou oJd BJQ

Poft mortem luminibus , noctu fupra a-

-

quam juxta corpus tuum corufcanti-

"RRE

bus, à Deo manifeftate,

Cujus fepülchrum miraculis gloriofum ,

/

;

i

