X. Beati mortui ,. qui in Domino moriufts-

tur..

i W

"T

4»t De temporibus & momentis , fra-.

M

arcs ,nonindigeus ; ut fcribamus vobis : ipfi

T ,fl

/

s.

r

445 : OFFIC.- PARvuM,

l

enim diligenter fcitis , quia dies D omini,ficut

fur in nocte , ità veniat.

Y.Domine exandi orationem meam.

quuiem i

&. Et clamor meus ad te veniet..

Oxratzo..

jelt

Idelium Deus omnium Conditor , & Re-.

|

J q!lU Í

demptor , animabus famulorum famula-

[nit

D

rámque tuarum, remiflionem cunctorumi tri-.

'.æ

D

p

]

bue peccatorum , ut indulgentiam ,. quam.,

U

ulqi

femper optaverunt;piis fupplicationibus con-

m

NI

fequantur. . Qui vivis & regnas cum Deo Pa-

il

st um

l

tre in unitate Spiritós fancti Deus ; per omnia:

t

Qs

fa;cula fzgculorum. Amen.:

um

AD PRIMAM.

UI

/n Dic

-

Sancta & falubris , &c. 7 /zp..

dur oti

y. Requiem «ternam , &c. ZZ/2p»

HTMNUS.

Y redd

7

| Ubamirumfpargens fonum.»

jmine et

Per fepulchra regionum ,

hi, W

Coget omnes ante thronunx.

M

Mors ftupebit ; & natura ,

h r

Cüm refurget creatura ,.

aA at

Judicanti refponfura.

", Audivi vocem , &c.

*

|

Anitipb. Ipfe Dominus in juffu, & in voce

turm

Archangeli ,& in tuba Dei, defcendet de cce-

|

Qu h

lo: & mortui, qui inChrifto.funt. , refur-

ln me

gent primi.

Y. Domine exaudi, &c.

torre J

(ut

Qratzo. Fidelium Deus ,.&c..

Km p

ÁD

Ut

£

Uy

DEiuücTöRUM,

tD

447

P

ÀD TERTIAM.

$ancta &falubris, &c.-

Tg,

)þ Requiem eternam , &c.

HTMNUS.

frtr, U

Iber fcriptus proferetur ;

- I

V mj

In quo totum continetur ;

d.

Unde mundus judicetur,

h

Judex ergó cüm fedebit ;

*

Quidquid latet ; apparebit ,

inmü:sq;,

Nil inultum remanebit.

)

Quid fum mifer tunc dicturus ?

Quem Patronum rogaturus t

Cum vix-juftus fit fecurus.

Y. Audivi vocem.; ; &c.

m Dico aütem vó

bis , quoniam ómne

h

verbum otiofum , quod locuti fuerint ho-

dicii.

mines , reddent rationem de eo in die Ju-

VW.Domine exaudi ; &c.

Oratio. Fidelium Deus , &e.

AD SEXTAM.

Sancta & falubris , &c..

. Requiem zternam. , &c.

HTMNIUS.

h&'mrj

Extremendx Majeftatie ;

ia

Qui falvandos falvas gratis

i.

Salva me fons. pietatis,

Recordare JESU pie;

Quod fim caufatux vizs

Né me perdas illá die.

Quxrens me fedifti laffus ,

Ke-

|

44

brnc: fAkv;,

L

,;quuiülï'

Redemifti crucem paffus

Tantus labor non fit caffus.

pl

Y. Audivi vocem, &c.

ul

4ut. Ego fum refurrectio & vita.

|

gl

&redit in me , etiamfi mortuus fuerit , vivet:

[ p

& omnis, qui vivit , &creditin me, nonmoe

W [l

rietur in xternum.

j

Y-. Domine exaudi , &c.

fatuct

s

Or«t/o. Fidelium Deus, &c.

Quf

AD NONA M

Tlnm

$anóta & falubris , &c-

Yotan

TAU

. Requiem aternam , Xc.

HTMNUS.

ji, Orn

a

Ufte Judex ultionis ,

19 r

J

Donum fac remiflionis,

Ante diem rationis.

XDomnt

(ui. F

Ingemifco , tanquam feusz

Culpa rubet vultus meue

lk

t

Supplicanti parce Deus.

ui Mariam abíolvifü ,.

N Wi

Et latronem exaudifti,

Mihi quoque fpem dedifti.

m

0

y. Audivi vocem. , &c.

(uttü

ZAnt. Hazc eft voluntas

Patris mei, qui mifí -

(tt(t

se : ut omnis, qui videt Filium , & credit in

j

joyel

eum , habeat vitam xternam. Es ego refufcie

(ää f

iíabo eum in noviílimo die.

"

J

Y.Domine exaudi , &c.

d

u

Oratto. Fidelium Deus , &c..

AD VESPERAS.

rl

Dona

LMQ

IN

$ancta & .falubris, &e.

y.e

h

DzFuNcrdRuu."

"

i

y.Requiem aternam. , &c.

HTMNUS.

m !

Reces mez non funt dignze:

Vrj

Sed tu bonus facbenigné,

T

Né perenni cremer igne.

Inter. oves locum przfta,

Et ab hedis me fequeftra ;

Statuensin parte dextra.

Confutatis maledictis.y

Flammis acribus addictis;

Voca me cum benedictis.

Y Audivi vocem , &c.

45:. Omne , quod dat mihi Patef ; ad me

veniet: & eum;

€&iam foras.

clui' venit ad me ; non ejle

Y. Domine exaudi , &c.

Orat. Fidelium Deus, &c.

AD COMPLETORIUM,

Sanéa & falubris , &c.

Y.Requiem zternam ; &c.

HTMNWUS.

Ro fupplex & acclinis ;

; Cor contritum quafi cinisg

x)ox(xïqi!

Gere curam. mei finis.

t

Lacrymofa dies illa ,

;eguïï»

uà refurget ex favilla ;

Judicandus homo reus;

Huic ergo parce Deus

I

Pie JESU Domine;

Dona eis requiem ; Ainetr.

J- Audivi vocem , &c.

U F(

J

]

dnt,

410

Orric. PARvuM

Ant. Omnes";'filuigin monumentis fung, /9"

audient vocem.Filii Dei. Et procedent, qui !

bona fecerunt , in refurre&tionem vitz: qui /!!

vero mala egerunt ; in refurrectionem ju-.

Ü

f

dicii.

ii

lu

y.Domine exaudi ; &c.

l

PhMP:

Orat. Fidelium Deus, &c.

um

;mSW

COMMENDATIO,

if

Magne Pater , Domine

O

Mifericordiarum. ,

n

«s l

J ESU redemptis fanguine;

Sis immemor iraruni»

TAT

h

Indulge, te amantibus ;

j

Tuam benignitatem ;

D[.".Af) S

Ponasque deprecantibus ,

Concde libertatem,. Ámew.

' Hddib:

ICIUS

YCIUS C

LITANIJZ,

wf

iil

PRO

]

FIDELIBUS DEFUNCTIS.

39

i& D

" Trieeleifon, Chrifte eleifon;Kyrie eleif.

Chrifte audi nos.

Chrifte exaudi nos.

Pater de ccelis Deus, Miferere omnium fide-. :

dN

lium defunctorum.

AMifc ml

Fili Redemptor mund: Deus ,

Mif. n

Spiritus San&te Deus

Sancta Trinitasunus Deus ;

Mif. lal

Sancta Maria , Ora pro fidelibus defunctis.

ä:rg:etia

sancta Dei Genitrix ;

Of2. jtiny

Sancta Virgo Virginum ;

ora. 1ui g

$. Michacl ,

ora. i,

OQmnes

"ly

Pro Drruüxcrte.

.

4p

orate.

Wt Omnes SS. Angeli & Archangeli,

Ht

! $. Petre,

Ora.

lonm

I

'hi

Ora.

S. Paule ,

Q $. Joannes;

Of4.

Omnes fancti Apoftoli & Evangeliftz , orate.

ora.

- S. Stephane,

$. Laurenti ,

ora.

V,

Omnes Sancti Martyres ,

oraté,

ora.

S. Gregori ,

S. Ambrofi,

ora.

Omnes fancdti Pontlfïces & Confeffores ,

orate.

Sancta Maria Magdalena ,

Ora,

orate.

Omnes fanctz Virgines & Viduz ,

Omnes Sancti & San&æ Dei , Intercedite pro

E

fidelibus defun&is.

1

Propitius efto ,

Exaudi eos Domine.

Propitiusefto ,

Parce eis Domine.

Ab omni malo;

Libera eos Domine

Abira tua ;

)

A poteftate d1ab011,

m

rrffle,

A flamma ignis ,

A reg xioneaimbrz mortis H

jl naf

gmwnv

Per 1mmaþuhta*n Conceptionem tuam,

Per dulciffimum Nomen tuum ;

|

Per multitudinem miferationum tuarum ,

qT sou v1oqvT

Peracerbiflimam paHmnem tuam.,

Per fanctiffima vulnera tua

'-ä,z

.

Per pretiofiffümum fangvinem tuumo .

i

*9Uruio

Perignominiofifimam mortem tua*n..,

quà noftram , moriendo , deftruxi-

ij

p

Pec-

34P1

LiTANIAE

c

Af

ämluilt l

Peccatores;

Te rogamus audi nos,

( ;oemof

Qui Mariam abfolvifti , & latronem ex-)

dgerrfm

-audifti,

WWH L

Qui falvandos falvas gratis,

Dh xons

Ut Parentes, propmquos H & Benefa&o-

þ]ï&&üs)

tes noftros à pocnis inferni eripere ;

»UZVC Ua

digneris ;

|

fit omnes fideles defunctos ab zterna

'*L:Dell

*M)Del)

damnatione liberare digneris,

sDe'

lt deüdenum ipforum adimplere di-

[emp,.t

gneris ;

iDominet

Ut Angelorum coetus eis fplendidus füb-

T Flütl

veniat ;

lit eis Patriarcharum & Prophetarum

EMC

cuneus occurrat ,

l EqUC

Ut omnium fidelium defunctorum, quo-

ibus]

rum fpecialis in terra memoria non

Y

j düpf

habetur, mifereri digneris,

THUM

Ut eis omnibus parcere & indulgere di-

w a

gneris ,

*&OU rpne snuv20J 9 ,

, Ut eos glonofus ApoPcolorum chorus

excipiat ;

n04

lit Candidatorum Martyrum trium-

phans exercitus eos latus circum-

f

det.) ]

W

wlart

. Uteos Sanctorum Confefforum agmen

quii

deducat ;

M

üt )ulïïlanuum Vn'gmum eos corona

m

comitetur ;

1 arqu

lit ad au&orem fuum , qui eos de limo

g,

terra formavit,redire valeant ;

J

A Qu

OR

*

Pao DEF&&&TB?

453

ts

h«

E

t mitis atque dulcis Jefi tuus eisafpe-

TU

* étus benignus appareat,

lit ad dexteram tuam in Ele&torum con-

*

fortium eos accipias,

v Eu

t

?

Fili Dei, fons pietatis ; Rex tremenda

ttjre)

Majeftatis,

:

Qui claves habes mortis, & inferni ,

[ ——1

'&ou rpre *26321

Qtta

AgnusDei, &c.

- Dona eis requiem.

Agnus Dei, &c.

Dona eis requiem,

|

Eax

Agnus Dei, &c.

Dona eis requiem

fempiternam..

didus*.h'a-,

Y Domine exaudi, &c.

Oratio. Fidelium Deus omnium , &e.

ia

Eus , cujus miferatione, animz fidelium

- requiefcunt : famulis & famulabustuis, &

"

omnibus hic, & ubiquein Chrifto quiefcenti-

Yi

]

bus , da propitius veniam peccatorum ; ut à

cunctis reatibus abfoluti tecum finé fine lz-

fid

&entur. Per Dominum, &c.

huni *;'

OrAtío.

PRO ANIMARUM SALUTE

j

devoté dicenda.

U

Iferere Domine mi animabus , quz fin-

gulares apud te non habentinterceffo-

p

ii

res ; quibus confolatio non eft in tormen-

tis ; neque fpes ulla , nifi quod ad imagi-

a

nem , & fimilitudinem tuam create funt;

i

quz antiquitate , vel paupertate ; aut ne-

»

5&5

gligehtiá, in oblivionem Parentum , & fer-

TE

vorum tuorum traditz funt : quarum pri-

sus , feptimus , uicefumus ; -aus ag;üverfarigs

n

^ PRECES

-

p

dies nunquam celebratur. Parce eis Domine,

a

& defende plaíma tuum , libera eas à crucia-

tü & tormentis: porrige eis dexteram tuam ,

] "d

al H

& perduc eas in locum , refrigerii , lucis , &

Jil

pacis. Per eum , qui venturus eft judicare;

vivos & mortuos

,& fzculum per ignem..,

Ámen...

funi

|

m :

ALUE ORATIONES PkRO .

n

animabus purgatorii.

I.

gt

^ anima

.

.

Domine Jefu

rogo te per pretiofiffi-

; qni

um fangvinem, quem fudans in horto

.)&C'

effudifti , libera animas Fidelium Defun&o-

N

fum € poenis purgatorii ; maximé vero ani-

mam defertiffimam: & perduc eam adlocum

Dor

glorix tuz , ut te laudet ; benedicat, & predi-

)

eetin eternum , Ámen..

TItm

« J

Pater no[fer.

44 e Mdrid.

ab

II.

qiw d

Domine Jefu ! rogo te per pretiofiffi-

O

mum fangvinem , quem e£ffudift in fla-

;ps!:ïucfa

xl

gellatione diriffima , libera animas Fidelium

IT

Defunctorum é poenis purgatorii , maximé

veroó animam liberationi proximam :-» &

perduc : eam adlocum glorix tux ; ut te lau-

0312

N

det ; &c.

Pater noffer,

Aïvt /Wdïid.l

reqnie(»

immy

III.

10)s,

Domine Jefu ! rogo te per pretiofiffi-

O

icind

mum fangvinem , quem effudifti in fpi-

NU

nca coronatione tua ; libera animas Eideli-

um

E

Hj

Pao D'EFIJI;'.C»T.ITS.. ".

L

um Defunctorum 2 ponis Purgatorii , ma-

I i

ximé veroó animam diutiflimé cruciandam;

t

& perduc eam ad locum glorix tux ; ut te,

Ti i

laudet, &c.'

D d

Pater noffer. .Ae María.

"!Epmgq;

IVt

Domine Jefu! rogo te per pretiofiffi-

N

O

mum fangvinem ; quem effudifti in di-

AT,

ra crucifixione tua ; libera animas Eidelium

Defunctorum é ponis purgatorii ; maxime

veró animam meritis przcedentem : & per-

duc eam ad locum glorix tuz ; ut te lau-

det , &c.

i

Pater noffer. '.(IGe Maria.

V.

Domine Jefu ! rogo te per pretiofiffi-

O

mum fangvinem , quefm effudifti éla-

teretuo benedi&to , libera animas Fide-

Iium Defunctorum é poenis purgatorii ; ma-

ximé vero animam Matri tux chariorem.:

pret

j

& perduc eam in locum gloriz tuz , ut te»

laudet, &c.

i

Trdol

jl

Pater noffer. — . dee Man£a.

u

ORATIO PRO HIS.

J

j

. Quiin coemeterio requiefcunt.

1 f*'* 5;

Eus , cujus miferatione animz fidelium

D

requiefcunt i famulis & famulabus tuis,

l

& omnibus hic & ubique ; in Chrifto quie-

| fcentibus; da propitiusveniam peccatorum»:

"^ ut àcun&tisreatibus abfoluti ,tecum finé fine

eW ;.lætentur,. Per Dominum noftrum, &c.

:

"

js

*

]

456

Orriciux

n

æäääää&*ääïä&ääæ

ws IO]U

MAJUS OFFICIUM

L Do.

j

DEFÜNCTORUM

|

L

AD VESPERAS

)j DOI

Placebo Domino. P/aím. 114,

udla r

Ilex1, qu.omam exaudiet Dominus :v9« /uf $ii

cem Ol'at,lOIllS meza.

Ed

lea inclinavit aurem fuam mihi; &in

j

inl

diebus meis invocabo,

Arl SH

Circumdederunt me dolores mortis

&. Annq

pericüla inferni invenerunt me.

T.

Tribulationem & dolorem inveni: &no-

* W

men Domini invocavi.

O Domine libera animam meam ; mife-

f

ricors Dominus ; &juftus, & Deus no(ter. W

wt

mlferetur

Cuftodiens parvulos Dominus :

humilia- ! i

nomm

tus fum, & liberavi£ me.

l Pfl'lm

Convertereanima meain requiem meam: !2

n t

quia Dominus bene fecit tibi.

Quia enpult animam meam de morte: g-. It

culos meos à lacrymls,pedes meosà lapfu.

al

Placebo Domino 7

in regwne vivorum.s, Conïxw

Requiem zternam dona eis Domine ,& lux T

perpetua luceat eis,

Etcu

445t. Placebo Domino in. regione vivo- 5

rum..

won

4Int. Hei mihi Domine.. P/a/z. 119.

ft;

D Domirium cüm tribularer, &c. Vrde Sam

A;

upm : fol. 15 N

äm in

DEFUNCTORUM-«

4f7

Hei mihi. Dómine , quia incolatus

CIL

l

| " meus prolongatus eft.

"4nt. Dominus cuftoditte. Pþslm. 120.

OM

Evavi oculos meos ; €&c — Vide fuprá

Jel. 158.

4j

]

-4nt. Dominus cuftodit te ab omni malo:

: euftodiat animam tuam Dominus.

)WM "

4dnt. Siiniquitates. P/alm. 129.

.mmh'k

E profundis clamavi ad te , &c. Pj4e

j:'gpmfo/ 170.

&Of

44st. Siiniquitates obfervaveris Domine,

à l Domine quis fuftinebit.

N

M

4Int, Opcra. P/alg. 137.

C

Onfitebor tibi Doómine in toto cordu

UM

meo : quoniam audifli verba oris mei.

Du

!

/ InconfpectuAngelorum pfallam tibi: ad-

, oraboad templum fan&um tuum, & confite-

' bor nomini tuo,

lul

Super mifericordia tua, & veritate tua. s

T

quoniam magnificáftifuper omne, nomen

fanctum tuum,

((

In quacunque die invocavero te , exaudi

tme: multiplicabis in anima mea virtutem.

hj

NUA

Confiteantur tibi Domine omnes . Reges

£errz: qula audierunt omnia VCl'bR Oris tux.

mh&?

Et cantentin viis Demml H quon;am ma-

wne

gna eft gloriaDomini.

uoniam exeelfus Dominus , & humilia ;

refplcn &altaà lagge cognofcxr.

rl[j[

F«h

Si ambulavero in medio tnbulatloms, Vvi-

S yifcabis me: &Íiper iram mmucorum meo-

z

Iu

"Orrt: cxuivr

418

jd

rum extendifti manum tuam , & falvum me

fecit dextera tua.

j? i

jfndbus:

Dominus retribuet pro me: Domine mi-

fericordia tuain fzculum : opera manuum,

H

Dommus

d

Wq[t!ï

tuarum né defpicias.

g

Requiem zternaim , &c.

4nt. Operamanuum tuarum né defpicias,

c—

»

jl

. Audivi vocem decolo dicentem mihi.

j ii

&. Beati mortui , qui in Domino moriuntur,

ZAnut. Omne. Canticum B. V. M.

d

jxggnabit

Agnificat anima mea Dominum ;

k&c.

gng

Vice fol. 168.

[

Iu

Requiem zternam ; &c.

YU

-An*. Omne ; quod dat mihi Patet, ad me

)y.ErueD

veniet; & eum , qui venit ad me , non ejici-

j A

amforas. Pater nofter. fecreto.

f -Don

. Et né nos inducasin tentationem.,

'z;?.frc.»"a

&. Sed libera nos à malo.

PsaLM. 145.

D

]

ï&

T Audaanima mea Dominum , laudabo

)

L

ml

Dominum in vita mea : pfallam DEO

ML0

meo, quamdiu fuero.

Amm

ere 1

D

Nolite confid

in principibus : in fliis

J

hominum , in quibus non eft falus.

Exibit fpiritus cjus, & revertetur in terram

P r

|

fuam: inilla die peribunt omnes cogitatio-

Vnr'q

nes eorum.

& n

Beatus , cujus-Deus Jacob adjutor ejus,;

etons

.

.

ia

fpes ejusin Domino Deo ipfius

qüi f ?Cib

colum & terram

um

,mare, & fïfïlnia quzin ci.s

funto.

wcog[«

Qxi

M

DEFUch. '

4f5

m

..

"

Qui cuftodit veritatem in fzculum , facit

judicium injuriam patientibus : dat efcam ,

j DOMS:A

e(urientibus..

fa.

. Dominils

Dominus folvit compeditos :

illuminat czcos.

Dominus erigit elifos: Dominus diligit,

t

juftos.

itnli

Dominus cuftodit advenas ; pupillum , &

M

viduam fuícipiet : & vias peccatorum dis-

h

erdet ..

Vi

Regnabit Dominus in fzcula , DEUS tuus:

Sion in generationem & generationem..

Requiem xternam ; &c.

j d

. À porta inferi.

&. Erue Domineanimas eorum.

I

AUf

X. Requiefcantin pace. Re. Amer,

/

1

Ve;f-. Domine exaudi orationem meam.

Refp. Et clagïor meus ad te veniat,

Ovemts..

Eus , qui inter Apoftolicos Sacerdotes;

n

hm BU

" famulos tuos pontificali , feu facerdota--

Ii , fecifti dignitate vigere; prxftaquxfumus;

; nj

nt eorum quoque perpetuo aggregentur

à

confortio.

m'miï;

Eus veniz largitor , & humanz falutis a-

u

mator: quæfumus clementiam tuam , ut

noftrz Congregationis fratrespropinquos,&

benefactores ; qui ex hocfxculo tranfierunt;

d

Beatà Mariá femper Virgine intercedente 5

"

cum omnibus Sanctis tuis, ad perpetux beati-

J

u

E

gudinis copfortium pervenire concedas..

Fide-

U. s

460

OrriciuM

"i ;5&5

Idelium DEUS omnium Conditor, & Re-

demptor ,animabus famnlorum famula-

rümque tuarum remiffionem cunctorum.,

JLDOH

tribue peccatorum : ut indulgentiam ; quam

st

femper optaverunt , piis fupplicationibus

Ü

confequantur.

Qui vivis & regnas in fx-

y

]

cula feculorum, Amen.

m

. Y-- Requiem zternam dona eis Domine.

g

X. Etlux perpetua luceat eis.

o

y.Requiefcantin pace. 5&t. Amerr,

; o

g orut

Apn MATUTINUM.

SQukhl

InVitatorium. Regem cui omnia vïvunr,

as i

venite adoremus.. £? repetétur : Regem.

N

PsALM. 94.

peid

guli

Enite exultemus Domino; &c. 2 uprá

» f9l.120.

g (;WJ

IN PRIMO NOCTURNO. -

rl

ao

Pro Feria II. & V,

n

BN

Toh

T

U

Zfnt. Dirige. P/alv. .

g u

V

Erba mea auribus percipe Domine: in«

g

tellige clamorem meum...

r

Intendevoci orationis mex : Rex meus, &

ia

Deus meus.

MQURCO

'"Quoniam adte orabo : Domine ; man.ä

exaudies vocem meam.,

in, Ui

Manéaftabo tibi , & videbo : quoniam.

um

non Deus volens iniquitatem tu es.

Á n

Neque habitabit juxta te malignus ; ne-

D

que permanebunt injufti ante oculos tuos.

]

qu

Odifü. omnes ;, qui operantur iniquita-

.tem:

*

üy

DrzruNcTORUM;

461

tem: perdes ornries, qui loqvuntur menda-

n

ciumz.

"

Virum

^ d

fangvinum , & dolofum abomis

nabiturDominus : ego autem in multitudi-

Ut

]

!

Y

J 'ppü

ltl

pe mifericordix tuz,

Introibo in domum tuam : adorabo ad

Vipay

templum fanctum tuum in timore t:o.

: D

Domine deduc me in juftitiátua : proptes

l

inimicos meos dirige in confpe&tutuo viam.

'Amm.

meam..

Quoniam non eft in ore eofumi veritass

NU

cor eorum vanum eft.

Ltj

Sepulchrum patens eft guttur/jeorühi,s

L

lingvis fuis dolosé agebant

[]

judica illog

r

Deus.

Decidant àcogitationibus fuis, fecundiüm.»

)'&'C ïlf ;Ei

multrudinem impietatum eorum expelle;

eos : quoniamirritaverunt te Domine.

L

Et lxtenturomnes , qui fperant in te: in as«

ternum exultabunt , & habitabis in eis.

Et gloriabuntur in te omnes , qui dili-

pl

gunt nomen tuum'; quoniam tu benedices

jufto.

(sj

Domitie , üt fcuto bonz voluntatistuss

coronáfti nos.

Requiem zternam , &c;

ts

421, Dirige Domine Deus meus in corr-

u

qïlü

fpectutuo viam meam .

*

i i

4lnt. Convertere Domine. P/alyn, 6.

diga:ïïï

Omifie ; néin furore tuo arguas me:nes

st

D

queiniratua corripias me.

"

U a

|

OrrticiuM

462

V qümd

^ Miferere meiDomine, quontam infirmus ;

fum: fana me Domine, quoniam conturbata

fwar.

funt offa 1nea.

Qonunf'm

Etanima mea turbata eft valdé : fed tu Do-.

mine ufquequó.

Y Isdd d

Convertere Domine , & eripe animam,

Jvmff [0

meam : falvam me fac propter mifericordi-

äqüm

amtuam.

n

4 m

Quoniam non eft in morte ; qui memor

fittui ; in inferno autem quis confitebitur

gt

tibi?

l gED

Laboravi in gemitu meo ; lavabo per fin-

at

eulas noctes lectum meum

lacrymis meis

ts

flratum meum tigabo.

quiit

'Turbatus eft furore oculus meus : invete-

favi inter omnes lnlmICOS 1n€0s..

Erpropt

Diícedite àme omnes , qui operamini ini-.

gnejudi

qmtatem quonlam exaudlwt Dominus vo-

fili 1

€em fletàs mei.

m&

Exaudivit Dominus deprecationem meamz

?&I n

Dominus oratioriem meam fufcepit.

Lt

Erubefcant , & conturbentur vehementer

mmm,k

omnes inimici me1

convertantur , & erube-

iind

fcant valdé velociter.

od

Requiem zternam, &c.

Jerlul

4Int. Convertere Domine,& eripe animarnr

ii

meam : quonlam non eftin morte, qul 1mne-

A um

mor fit tui.

n.&m

4nt.Né quando. P/alz. 7.

ü

Lj

Omine Deus meus, in te fperavi: falvum

titey

me fac ex omnibus perfequenubus me,

wa'.lbUS (

& libera me.

Né

3

DrruNcTom,

463

t

Né quando rapiat üt Leo-animam meam:

dum non eft; qui redimat. ,. neque: , qui fal-

vunt faeiat;.

"WW-::»E

Domine-Deus meusjfi feci: iftud :fieft ini-

$

d)

P

PA

quitasin manibus meis..

'Maz

. Sireddidi retribuentibus mihi mala : de.

cidanr meritó ab inimicis meis inanis..

frtor

Perfequatur inimicus animam meam. ,&

comprehendat , . & conculcet in terra: vi-

n

"

l

FE

!

tam meam : & glo

MR

i

deducat..

*

riaam meam in pulverem

Exurge Domineinira tua * & exaltare if

y psr!'l;-

finibus inimicorum meorum.

TU D

Etexurge Domine Deus meusin prxcepto,;.

quod nrandáfti : & fynagoga populorum cir-

Ti

cumdabit te..

Et propter hanc inaltum regredere : D.

minus judicat populos.

lu rlo-

Judica me Domine fecundüm juflitiam.,

e

mecam

.

. & fecundüm. innocentiam: meam

at

fuper me;.

Confumetur nequitia peccatorunr, & diri-.

t

ges juftum : fcrutans corda & renesDeus..

n«

Juftum adjutorium meum à Domino: qui:

falvos facitrectos corde..

Deus Judex juftus, fortis , & patiens : num-

T

' quid irafcitur perfingulos dies ?

,a]ümi-

Nisi converfi- füeritis ; gladium fuum vi-

.brabit : arcum. fuum tetendir ,. & paratit

f

illum:

j lt "

Et in eo paravit vafa mortis: fa

giþtas fuas:

g

, arüentibusþ effecit..

u

Ecce

»

h»

*

464

OrrrcruM

"

Ecce parturiit injuftiriam: concepit dolo-

"L

xem , & peperit iniquitatem.

æem

Lacum aperuit ; & effodit eum : & incidit

X

infoveam, quam fecit.

" EU

f(

Convertetur dolorejusin caput ejus:

&in

, 00

verticem ipfius iniquitas ejus deícendet.

Confitebor Domino fecundiüm juftitiam.,

ejus : & pfallam nomini Domini altiffimi..

Ó

u

TY

Requiem zternam , &c.

E

51 at

4u:. Né quando rapiat , üit leo , animam

meam , dum non elt , qui redimat, neque qui

NmeCO

falvum faciat..

T

L

juni

Y. A porta inferi;.

X. Erue Domine animas eotum..

u

ye!? n

Pater nofter. zotu fecretó.

q t

Le&o I. 705.7.

«s

JArce mihiDomine, nihil enim funt dies

ii HI.«'H

* mei.

Quid eft homo , quia magnificas

az p

eum ? aut quid apponis erga eum cortuum ?

"E

Vifitas eum diluculo ; & fubitó probas il-

n

inm. Ufquequó nom parcis mihi , necdi-

mittis me , ut glutianr falivam meam ? Pec-

J

yim.

cavi, quid faciam tibi , ó cuftos hominum. ?

;h;:mind:

Quare pofuifti me contrarium tibi? & fa-

T Quv

étus fum mihimetipfi gravis ? Cur non,

D

tollis péccatum meum & quare non aufers

1 Ts

in'iguit'a,tem meam ? Ecce nunc in pulvere

n

dormiam ; &€Ííi mané me quafieris , non^

fübfiftam...

&jt. Credo quód Redemptor meus vivito s.

Minusn

& in noviffuno die de terra. fürrecturus

Wa

um o-

DrruNcm, -

465

füm : Etin carne mea videbo.Deum Salvato-

rfen fieumrs

22

WHCEPM ï

X. Quem vifürus fumr ego ipfe , & non

m:&'wï

alius, & oculi meiconfpe&uri funt.

AL g

l

R. Etin carne ntea videbo Deum Salva-

hsls

l

torem meuur.;.

1 )'Jflm

Fl

Lectio Il. 76£. to.

dl

Jdet animam meam vitz mez , dimit-

tam adversüim me eloquium meum , lo-

It tiet

quarinamaritudineanimz mez. DicamDeosz

t

noli me condemnare: indica mihi , cut me

itàjudices. Numquid bonum tibi videtur , fi

calum-nieris mé , & opprimas me opus ma--

nuum tnarum , & confilium impiorum adju-

i

ves? numquid oculi carnei tibi funt? autíi-

cut videt homo , & tu videbis? Numquid fi-

cut dies hominis dies tui, & annitui ficut hu-

ia

TU

mana funt tempora? Ut querasiniquitatem ,

meam ,& peccatum.meum fcruteris ?. & fcias,.

or'tuum?'

quia nihil impium fecerim ;. cüm fit nemo .

tb L'

qui de manu tua poffit eruere.s

p

r

la

E. Qui Lazarum refuícitáfti à monumen-

m

F

to fotidum: Tu eis Domine dona requiem., ,

& locum indulgentix.

J

Y

Y

ui venturus esjudicatevivos & mot-

UE M

tuos ; & Íxculum perignem-».

u^

g. TueisDomine donarequiem,& locum.

np

*

indulgentix..

!« TA

Le&io l. Job. z.

eu; V

/1 Anustus fecerunt me ,. & plafmaveruni

&Y metotum in circuitu ; & fic.repenté

J

4

jþr

L

6

PDæ-

Orri ch M

466

s

Præcipitäs me ? Memento quzfo , quód fic-.

0

qu

ut lutum feceris me ,. & in pulverem reduces

g*

me. Nónneficut lac mulfifti me, & ficut ca-.

thfld

feum me coaguláfti? Pelle & carnibus veftifti

JJ'W

me; oíflibus & nervis compegifti me.. Vitam

rl

As Qd

& mifericordiam tribuifti mihi ,. & vifitatio

f mbl

tua cuftodivit fpiritum meum....

wem dl

X. Domine quando veneris judicare ter-.

hf..üfm

ram,ubime abfcondamá vultu ifæ tuz ? Qig;

lt n

peccavi nimisin vita med;

hi

y.Dd

W. Commiffa mea pave

fco , & ante tc,.

erubeíco : düm veneris judicare ,. noli me

condemnare, E. Quia peccavi nimis im

pra

vita mea.

o

y.Reqviematernam dona eis Domine: &

j

lux perpetua luceat eis..

N

mis 1 vita mea..

g. Qia.pgccavi:ni-—

N

mivedï, q

Con

li

IN. SECUNDO NOCTURNO..

at

Pro FerialllI.. & VI.

ID

Jizt. In loco pafcuz.. P/al;». 22.

CUl

Ominus regit me , & nihil mihi deerit z

"m

li

J

1in loco pafcuz ibi me collocavit..

Superaquam refe&tionis educavit me: ani--

W

mam meam convertit;

p

n

Deduxit me fuper femitas jüftitiz : propter-

nomen(íuum:;.

Nam, etfi ambulavero in medio umbrz-

Uij

X

ssl

cum-. es.

xnortis, non timebo . mala :: quoniam tume--

*

m

QUi

Virga , & baculus tuus :: ipfa me confo--

Ed

*

QHtafmta.

Pará--

t

bä'p'uncforz.

i

| 467

i qïlöïf.l

Paráfti in confpe&u meo. menfam : adver-

ittm r

fus eos , qui tribulant me.

Uf) &Lf

Impingváfti in oleo: caput meum: & calix-

g

meus inebrians quàm przclarus eftz ;

m T

Et mifericordia tua: fubfequetur- me : orn-

i) i lll:(:

nibus diebus vitzx mez..

Et utinhabitemin domo Domini:in Iïni-—

itew,

gitudinem' dierum..

Requienr zternam,; &c..

Izm':(ä—j:

4t. In loco-pafcux ibi me collocavit;

Ant. Delicta. ..

m

] "m

*

PsALM. 34-

' À D te Domine levavi animam meamo:

)

M

*—-D

e€

L

us meus in te cqnfid*o ; non erube-

n

föanu..

i

...w:

Nequeirrideant me inimici mei : etenim

univerfi, qui fuftinent tejnon confundentur.

[

Confundantur omnes iniqua'agentes: fu-

pervacue;

Vias tuas Domine demonftra mihi: & fe-

mitas tuas edoce me..

t

Dirige me in veritate tua ; & doce mez

quia tu esDeus Salvator meus ; & te fuftinui

j

totá die..

Reminifcere miferationum tuarum Do-

Wt

J

?ïü

mine : & mifericordiarum tuarum ;. qux à

Íxculo funt..

w

.

o

jl

Delicta- juventutis mez

- & ignorantias

meas né memineris..

J

Ti

Secundüm: mifericordiam. tuam. memens

n

n

to mei tu : propter: bonitatem. tuam- Do--

lr

'uCZ'

Dul-

463

OrricriuM

ydi

Dulcis & re&tus Dominus: propter hoc le-

M

D)

p

gém dabit delmquennbus in via.

PT

Diriget manfvetos in judicio : docebit mi-

i

(it

tes viasfuas.

Univeríz vie Domini mifericordia & ve-

ritas : requirentibus teftamentum ejus ,. &

I

teftimonia ejus.

()myt

Propternomen tuum Domine propitiabe-

tis PCCC&tO meo multum eft enim.

quem i

Quis eft homo , quitimet Dominum ? le-

formum

gem ftatuit ei in via ; quam elegit.

M

n

Anima ejus in bonis demorabitur: & fe-

Dum 2

men ejus hzreditabitterram.

mn[fam

Firmamentum eíti Dominus timentibus

m

eum : & teftamentum ipfius ut manifefte-

fnatuitt

tur illis.

t C0f

Oculi mei femper ad Dominum: quoni-

mebit o

í

am ipfe evellet de laqueo pedes meos.

D

Y

if

Refþlce inme,;d& mlferer.. inei; quia uni-

m

(fà)

cus & pauper fum ego

Ti p

Tribulationes cordis mei multxphcatæ

) *Mh i

funt: de neceffitatibus meis erue me.

M t D

Vide humilitatem meam., & laborem me-

E.

LH [f

um: & dimitte univería delicta mea..

..rrme

Refpice inimicos meos, quoniam multi-

uJ'UaIT

plicati funt: & odióiniquó oderunt me.

"ml

Cuftodi animam meam , & erue me: non

jBn der

erubefcam , quoniam fperavi in te..

M'&

z

Innocentes & recti adhaferunt mihi:quia

t

Vi

fuftinui te.

(

hn

— Libera Deus]frael ; ex omnibustribulatio

tv

tübus fuüis.

EW

Requi—

l

DzruNcTOoRuwM,

469

Ia

(j

m

Kequiem zternam, &c.

J

Ant. Delicta;.;juventutis mee & ignoran-

d

tias meas , né memineris Domine,

nt. Credo videre.

T

Psarw. 26.

M

Infummis malis ad co:dlum afpi-

randunm.

Vr

Ominus illuminatio mea , & falus mea ;

l

QU

7 quem timebo ?

Dominus protector vite mez : áquotre-

"t

pidabo 2

Dum appropiant fuper me nocentes : ut

^

..... vt

edant carnes meas.

]

y "

Quitribulant me inimici mei : ipfi infir-

Ál d

matifunt' & ceciderunt.

Si confiftant adverfum me caftra : non ti-

n

mebit cor meum.

*

Si exfurgat adverfum me prelium: inkoe

J M

ego fperabo.

ii Domino , hanc requiram.2

ADh& H

linam pet

ut inhabitem in domo Domini ompibus die-

bus vitz mez..

«

Ut videam voluptatem Domini:

'& vifitem

templum ejus.

ub

Quoniam abfcondit me in tabernaculo

u

fuo :in die malorum protexit me in abícon-

u

dito tabernaculi fui..

In petra exaltavit mé: & nunc exaltavit s

caput meum fuper inimicos meos.

Circuivi & immolavi in tabernaculo ejus

if

hoftiam vociferationis :cantabo & pfalmum

dicam Domino.. -

li

s o

D

3Á

&

470

OrricruM

ExaudiDomine vocem meam ,,.quä clama-

ijlr

(

viadte: miferere mei, & exandi me ,.

Tibi dixit cor meum , exquifivit te facies

" TEHIU

mea : faciem tuanr Domine requirarn.,..

"d

itfi

"r

Né avertas faciern tuanr à me: né declines

TOU

in ira/ à fervo tuo.,

m j

Adjutor meus efto : né derelinquas me;

a

fT

neque defpicias me Deus falutaris meus..

Ya

Quoniamr pater meus , & mater mea de-

g

relinquerunt me : Dominus autenr affum-

UIB;&

fit me.».

A

Legem pone mihi Domine in via tua: &

s

Mern

dirige me in femitam rectam propter inimi-

n

€os meos,

i

Netradideris me in animas tribulantium

Jitee

me: quoniani infurrexerünt in mete[tes ini-

k N«

qui , & mentita eft iniquitas fibi.

Credo videre bona. Domini: in terra vi-

"

(mo!

ventiurm..

4

] æmFU!'

Exfpecta Dominum , viriliter age: & corn-

fortetur cor tuum , & fuftineDominum.

u

Requiem zternam , &c.

i umbrzv

4nt.. Credo videre.bona Domini in terra

"

viventium.

R

"Uldk

Y. Collocet'eos Dominus cuhï'principi;

,

al

Dus..

&. Cum principibus populi füi.

f.;mïfolus

m m

p

"

i

Patfzr nofter.. torsz fceretó..

t

*

LeéioIV. 3;b. 13.

z Ms

2

t Ut

.

Efponde mihi: quantas habeo iniquita-

s

l

E65 & peccatajícelera mea.& deli&aroüenä

d

£

&

Ea

.

I

[]

Drruscr.

n

471

Idimb de mihi.

Cur faciem t: am abfcondis, & ar-

r 'bitraris meinimicum tuum? Contra folium ,

i quod vento rapitur, oftendis potentiam tu-

spj; am , ftüpulam ficcam perfequeris. Scribis

' enim contra meamaritudines , & confume-

[g; femevispeccatis adolefcentis mez. Pofui-

p füinnervo pedem meum , & obferváfli o-

«sj mnesfemitas meas,& veftigia pedum meorum

;j confideráfü. Quiquafi putredo cónfumen-

dus fum , & quali veftimentum , quod co-

; meditur à tinea.

If

&. Memento mei Deus, quia ventus eft

x

vita mea. Nec afpiciat me vifus hominis.

fl

Y. Deprofundis clamavi ad te Domine j

Domineexaudi vocem meam.s.

j

À. Nec afpiciat mevifus hominis.

]

1Iff

"

ii

Le&tio V. 72b. 14..

i

Omo' natus de muliere y brevi vivens

temporerepletur multis miferiis. Qui

:&'(OH-!

w

quafi flos egreditur, & conteritur , & fugit

velut umbra , & nunquam in eodem ftatu

permanet.

Et dignum ducis fuper hujufce-

(titta

modi aperire oculos tuos, & adducere eum

tecum in judicium? Quis poteft facere mun-

j

dum de immundo conceptumfemine? none

x

! netuquifoluses? Breves dies hominis funt;.

A

L

:

numerus menfium ejus apud te ceft: confti-

tuifti terminos ejus , qui prateriri non pote-

runt. Recedeergo paululüm ab eo, ut quie-

ír

| fcat,. dontc optataveniat, ficut mercenarii,

p

dies ejus.

j

"d

m:-

[L]

R. Hei irilihi' Domine , quia peccavi

P

E

hs

s

472

Orricrüv,

mis in vita mea : Quid faciam mifer ? ubi

Y D

fugiam , nifi ad te Dcus meus? miferere mei ,

C]C l&fu n

dum venerisin noviflimo die.

i

. Anima mea turbata eft valde, fed. tu

pit

Dominre fíuccurre ei.

Rs

& Miferere mei dum

J

veneris in noviífimo die.

(lfmfx

] Ti

L€&i0 VII 776- 24-.

g

V

is mihi hoctribuat ; ut in inferno pro-

ts

Q

tegas me, &abícondasme , donec per-

i

tranfeatfuror tuns, & conflituas mihi tem-

Eli[if-

pus , in quo recordetis mei? Putáfne mortuns

yulta

homo rurfum vivat? Cun&is diebus quibus

Mnti

nuncmilito , exfpecto donec veniat immuta-

ii

tiomea. Vocabis me & ego refpondebo tibis

n

operi manuum tuarum porriges dexteram,

fntfp

Tu quidem greffus meos dinumeráfti, fed par-

fatth

ce peccatis meis.

. Né recorderis peccata mea Domine;

pempe

fuloca

dum venerisjudicarefzculum per ignem..

n

y. Dirige Domine Deus meus in confpé«

ha

nl

&utuo viam meam.

&. Dum veneris judi-

T

w v

carefzculum per ignem.;i

gt

YX. Requiem zternam dona eis. Domine;

J

& lux perpetua luceat eis.

. Dum vene-

t «

:

zis judicare fxculum per ignem.

IN TERTIO NOCTURNO,

jentt

fiam

Pro Feria IV. & Sabbato.

H «t

i

4int. Complaceat. PsALM. 39.

Gratix pro ereptione ex miferia.s.

*

?x;en ii

Xípectans ex

VU

E

dit mihi,

fpg&avi Dominum ; &inten-

AA

Es

388

—

!

DEFU—N'CQI'.

473

.

n

Et exaudivit preces meas

.

& eduxit me

L

]

de lacu.miferiz , & de luto fzcis.

Et ftatuit füper

petram pedef; meos: & di-

nlb

rexitgreffus meos.

Afit

Et immifit in os meum canticum novum *

carmen Deo noftro.

;

J

. Videbunt multi &timebunt : & fperabunt

in Domino.

lt

1

