populi: principes,

& omnesjudicesterra.

Juvenes & Virgines , fenes cum juniorihusg

;edcm Dy.

M

laudent Nomen Domini : quia exaltatum eft

d Nomen ejusfolius.

Suntotz

Confeffio ejus fuper coelum &terram; &

exaltavit cornu populi fui.

T 3

Hymnus omnibus fan&is ejus : Filiis Ifradf

l, populoappropinquanti fibi.

PsALM.

149.

R.

Invitatur populus Dei ad gratiare

at

actionem.

Antate Domino canticum novum: Íaus

i. lat

ejusin Eeclefia Sanctorum.

Lxtetur Ifraelin eo ; qui fecit eum: & Fi-

tun? dii Sion exultentin rege fuo.

Laudent Nomen ejus in choro: in tympa-

QU wo, & pfalterio pfallant ei.

g Nox:

Quia beneplacitum eft Domino in popu-

lo fuo: & exaltabit manívetosin falutem,

m

Exultabunt Sancti in gloriaà : letabuntue

"

&n cubilibusfuis.

al

Exaltationes Deiin gutture eorum: &gla

fztetibif.

í

diiancipites in manibus corum.

T

Ad faciendam vindictam in nationibus:

üncrepationes in populis.

;,fpmr

Ad àlligandos reges eorum in compedibus;

Pr

& agbiles corum i manicis ferreis,

j

ui

-

viA

EE

y

A

Orrrictiux

wwf |

Ut faciant in eis judicium confc-nptum,

glona hzc eft omnibus Sanctis ejus.

3 M

PsALM. 1j0.

Deus etiam laudandus inftrumetz-

g

/OJ

t muficis.

^

Audate Dominum in Sandtis ejus: lauda*

i

teeum in firmamento virtutis ejus.

Laudate eum in virtutibus ejus : laudate

/

jj

eum fecundüm multitudinem |magnitudi-

um

nis ejus.

| j

Laudate eum in fono tubz: laudatæ eum

ii

Turdls

in pfalterio-& cithara.

Laudate eum in tympano & choro : lau-

hia

Qd

date eum in chordis & organo.

Laudate eum in cymbalis bene fonantibus,

Tiy

laudate eum in cymbalis Jubllatloms. Orni-

Tral

us fpiritus laudet Dominum.

Viand

Gloria Patri, & Filio, &c.

(entt

& decora

" Vdntiph. ante 44 $. Pulchra es ,

&t

filia Jerufalem , terribilis , üt caPcrorum d

W [5

cies ordinata.

«t

Is .4d6. Ecce ancilla Domini , fiat rmlu

URT

fecundüm verbum tuum.

&tun

Poft Ad$. Ecce Maria genuit nobis Salva-

wf

torem , quem Joannes videns exclamavit ;

LT

dicens: Ecce Agnus Dei ; . ecce qui tolli

Md

peccata mundi,

]

Sequens Capitulum dicitur ante c» poft Ads.

MP

'm i

Capztulum. Cazt. .

Iderunt eam filizSion , & beatiffmam |

V

predicaverunt ; & regina. laudaverunu

ngh

nam 5« Deogratias.

S:qu:w

B.V.MARUE AD LAübEs".f, 145

Sequens

$z

Ca,

Mwæl

rpitulum diatur in AdGcrfm.

Capitulum lfa. Y1.

Gredietur virga de radice Jeffe , & flos de

«|E

radice ejus afcendet , & requiefcet fupeg

p eum fpiritus Domini. 5« Deo gratigs.;

: Jtil

"

HTMNUS,

»

Gloriofa Virginum;

lul

Sublimis inter fidera ,

gtl

itecreavit ; parvulum

|

D

actante nutrisubere.

hz t

QuodHeva triftis abftulit,

: lh

Tu reddis almo germines

Intrent ut aftra Bebiles,

Coli recludis cardines.,

nitoouy

TuRegis alti janua ;

üopis: tb

Etaula lucisfulgida, -

Vitam datam per Virginem;]

Gentes redemptz plaudite.

t

Jefu tibi fit gloria ,

Oi ?.'k

Qui natus es de Virgine;

Cum Patre & almojSpiritu.

at m

In fempiterna fzcula. Ametl«

Y.Benedicta tu in mulieribus.

-

t Saïv;«

X. Et benedictus fru&tus ventristut.

du

"dntiph. azte 44 V. Beata Dei Genittix Ma-

ria. In44. Spiritus fanctus. Poff -44d. Mi-

rabile. remporePafchbahi omtif[À prædiää Ant.

*PM

dézter. Antzph. Regina coeli.

Qazt. Zacharie. Luc.t.

m

Quo gtatiz aguntur pro obtento Chrifti

i

A dvent.

W

G

| Bene;»

-

OrrictiuM

"i

1 46' E s

gt

Enedi&tusDominus Deus Ifraal: quia T

o^

U^

"NU

fitavit, & fecit redemptionem plebis fuz.

T

Et erexit cornufalutis nobis:1in Domo Da-

MY

vid pueri füi.

"

Sicutlocutus eft per os Sanctorum : qui á

ja

J

feculo funt , Prophetarum ejus.

if

Salutem ex inimicis noftris : & de.manu

W

ä-»

omnium , qui oderunt nos.

.

pl

ericor

(e

Ad faciendum mf

diam cum patri-

A

"

d

bus noftris

.

*

" & memorari teftamenti fui

y

m

fancti.

'M

!

. Jusjutandum , quod juravit ad-Abraham.,

Patrem noftrum : daturum fe nobis.

Wal

AW

NI

M.

Ut finé timote, de manuinimicorum no-

ftrorum liberati : ferviamus illi,

Yosd

VRR

In fan&itate & juftitia coram ipfo : omni-

II

bus diebus noftris.

Donut

Et tu puer Propheta Altiffimi vocaberis:

Airant

j

praibis enim ante faciem Domini parare»

[/7/

vias ejus

Ad dandam fcientiam falutis plebi ejus : if

)

remiffionem peccatorum eorum.

Per vifcera mifericordiz Dei noftti : in qui-

r

bus vifitavit nos oriens ex alto.

i

Illuminare his, quiin tenebris, & in umbra

A V

[

mortis fedent : ad dirigendos pedes noftros

in viam pacis.

W

Gleria Patri , & Filio ; &c.

Ant, ante Ado. Beata Dei Genitrix Maria

lr

4»

Virgo perpetua ; templum Domini , facrari-

m'apræfu

um Spiritüs fancti ,fola finé exemplo pla-

!!10li

&uifli Domino nofro Jefu Chrifto ; ora pro

lm

pOPRAA

B. V. MARm AD LAvuprs,

147

Cu]&n

opulo; interveni pro clero , intercede pre

5

Cülitug

devoto foemineo fexu.

oD

ln 449, Spintus fanctus in. te defcendet

, Maria ; né timeas : habebis in utero Filium

*

M

ei. Allel.

Poff A4$, Mirabile myfterium declaratue

'f!ra/zu hodie, innovantur naturx ; Deus homo fa-

* é&us ePc id , quod fuit , permanfit ,& quod

lp non erat, affumpfit , mon. commixtionem.,

Wi f pafï'us neque d1v1f10nem.

Tempore Pafchali. Regina cacli latare ; al-

bt

leluja: quia quem meruifti portare , alleluja :

refurrexit., ficut dixit , alleluja : ora prono«

Qfürty

bis Deum, alleluja.

|-

Kyrieeleifon ; Chrifte eleifon, Kyrle elei-

3n: (

fon...

Y.Domine exaudi orationem meam.

EUR

&. Et clamor meus adte veniat.

/:?fa.

Oratio ante £2 io A eenti,

ij

Eus , qui. de beatz Mariz Virginis utero.

Verbum tuum Anecelo nunciante , car-

B

nem Íufcipere voluifti ; prafta fupplicibus

tuis, ut , qui verá eam Genitricem Dei credi-

mus;ejus apud te intercefionibus adjuvemur.

u

sm

Per eundem Chriftum &c. & Amen.

Oratto pofd .Adent.

D

Eus , qui falutis zteriz , B. Mariz Virgi-

Wt

nitate foecundá ; humano generi prz-

jl

mia praftitifti j tribue quæfumus , ut ipfam.,

ul

(

pro nobis intercedere fentiamus, per quam

mesaunus auctorem vitze fufcipere Domis

G 3

um

rJ["

AOrziCIUuM

j

I48

[]

— gum noftrum Jefum Chriftum Filium tuum,

p

X. Àmen..

NU

44nte CO paff Ad. pro Sandtis,

"ntiphona, Sancti Dei omnes intercedere

M

j

. dignemini pro noftra, omniümque falute.

1 n

.W Lxtaminiin Domino , & exultate jufti.

T

.E Et gloriamini omnes recti corde.

A as

Oratio.

(

Rote

p

geDomine populum tuum , & Apo-

d

ftolorum tuorum Petri & Pauli ; & alio-

E

(

]st

rum Apoftolorum patrocinio confidentem..

m

5

n

perpetuá defenfione conferva.

z

x

Mnes Sancti tui , quxfumus Domine;

Ó

)on

nosubique adjuvent , ut dum eorum.,

4 merita recolimus, patrocinia fentiamus; &

|

Y )u

du

pacem tuam noftris concedetemporibus , &

?',

VR

ri

ab Ecclefia tua cun&am repelle nequitiam,,

H

j

iter, a&tus; & voluntates noftras ; & omnium

atl

famulorum tuorum in falutis tux profperita-

te difpone; benefactoribus noftris fempiter-

'Srmn'm

na bona retribue ; & omnibus fidelibus de-

funclis requiem zternam concede. PerDo-

wl

n

minum noftrum , &c.

j

X. Domine exaudi orationem meam.

'Xjü-æi*:r

&. Et clamor meus ad te veniat.

)

ES

^

Y'. Benedicamus Domino.

|

^

g? D("ä

&. Deo gratias.

. Fidelium, animz pet mifericordiam Dei

U ]

1

requiefcant in pace.

W/Wf 1

E. Ama.

i,

In:

[

[

V

lin.

B, V: MaRLE AD LAUpzs, . 149

In d ent. pro Sandhis,

"Antiph. EcceDominus veniet & omnes

u(!i,'

Sancti ejus cum eo : & erit in die illa lux ma-

gna , Alleluja.

tl

A

lefut

. Ecce apparebit Dominus fuper. nubem.,

dtojuf

canaidam.

]

! 3. Et cum eo Sanctorum millia,

i

|

[

Oratio.

( '"Onícientiasnoftras, quafamus Domine,

1

?'&AP

O,V

!

J vifitando purifica : ut veniens Jefus Chri-

ftus Filius tuus Dominus nofter cum omni-

enten

bus Sanctis , paratam fibi in nobis inveniata

manufionem. Quitecum vivit, &c.

:

hm z

Y. Domine exaudi orationem meamz

- &. Etclamor meus adte veniat.

ntams l

ponhs;l

Y-. BenedicamusDomino.

X. Deo gratias;

Ut

Ontntuny

Y. Fidelium animzx

per mifericotdiam De&

requiefcant in pace.

rofea

.« Amen ,

fmyitr

libus d

$: :ermimndum]lf Offictum , dicuntur ea,

wb 2"4 fequuntur 1 altoquim ff 4/1'7;;4 j;)äþgu,,.

£ur boras 19 fine ultimie bore.

Pater nofter,

zotum feereto,

À | Y.Dominus det nobisfuam pacem.

?

R. Et vitam xternam. Amen.

-

Deinde dicitur una. ex infrà pofftis Antiph.

teáque flexis gentbus ( praterquam tm. diebua

orWE

Domzaictit & primt Vefperis Subbati , €. tota

" tempore Pafchals ) e» fimiüter im fine Come

| äletori/'.

E

4 Com-

*

L

ifo

OFFICIUM

r

mü:

c«'l

"i ("amp/cfarza P;nz/ïmtzama ufaue ad N*

"

"

nAN) Sabbatz [andfi taclufie2.

Autiph. kve Regina coclorum;dveDomina

u

Angelorum ; Salve radix, falve porta , ex qua

üx,u'«

snundo lux eff orta. Gaude Virgo gloriofa;.

fuper omnes fpecioía ; vale ó valdé decora,

& pro nobis Chriftum exora.

4

7- Dignare me laudare. te.Virgo facrata.

h

X. Da mihi virtutem contra hoftes tuos.

10

Orems,

cnwW

Oncede mifericors Deus fragilitati no-

Le t ]

C

jl

Rrz prafidium; ut, qui fancte Dei Geni-

n r»-m

tticis memoriam agimus , interceffionis ejus

i (jhüïw

auxilio à noftris iniquitatibus refurgamus.

y

)

W

Pereundem Chriftum Dominum noftrum.,

l

1f

R. Ámen..

|

!

Y.Divinum auxilium maneat femper nobis-

cum. R. Amen.

m

p

Id Completorzo Sabbati [auc?ti ufaue ad Nonam

:n

l

t

Sabbati poff Pentecoffem incluffeé.

ntiph. Regina coeli latare, Alleluja. Quia

quem meruifti portare , Alfeluja. Refurre-

xit,ficut dixit; alleluja. Ora pro nobis De-

um, alleluja.

Y^. Gaude & lxtare Virgo Maria , alleluja.

&i. Quia furrexit Dominus veré, alleluja.

VN

Óremzzs.

hi

Eus ; qui per refurre&tionem Fili tui

[

Domini. noftri Jefu Chrifti mundum 1z-

lf/n

tificare d1g11atus es ; prafta qufumus,; ut pez

i Az(m

ejus Gemsrxcem Virginem Mariam; perpecux

j

agm

PB, V, MARL& AD LAUDEs.

IjI

t d

Y

capiamus gaudia vite. Pereundem Chriftum. .

Dominum nofttum.

SE

YeDtm

2

. Ámeni

jt

«

ti

A Corpletorio Sabbati poff Pentecoffemufque

0 glojgl

ad Nonam Sabbati ante Ad$.

E dcur,

Ast. Salve Regina ; Matéf mifericordie ,

vita;dulcedo , & fpes noftra falve. Adte

!

(Tata,

clamamus exules fili Evx. Adtefüfpiramus

WUO

gementes , & flentes, in hac lachrymarum.,

5

valle.

Eja ergo advocata noftra , illostuos

Titzti gt

mifericordes oculos ad nos converte. Et Je-

fum benedictum fru&um ventris tui nobis

Dei G.

poft hoc exilium oftende. O clemens Lópial-

Utnis j

ó'dulcis Virgo Maria.

|

. Ora pro nobis fancta Dei Genitrix..

quitg,

X;. Ut di

- t

gni efficiamur promiffionibus Chr.ï-g

r

Ovemsz.

d Nintm

Mnipotens fempiterne Deus, qui gfortto--

O

fx Virginis Matris Mariz corpus & ani-

mam ,ut dignum Filii tui habitaculum effici

M

mereretur , Spiritu fanéto cooperante prxpa-

Mrt

ràáfti , da , ut cujus commemoratione 1Ixta-

s

mur;ejus piá interceflioneab inftantibusma--

lis ; & à morte perpetualiberemur. Pereun«

I

dem Chriftum Dominum noftrum.

duj

R. Ametrs

Iu d. fequems Kntiph, dicitur flexis geni-

i FIL

bus , preterquam ia Domtnias 4 primis

ute

Ve/þeris Sabbatt ante Domtnicaz primam

ymi [:';5.

AdSentes , n[que ad. Puriftationem ine

* defie.

Ant

€ 4

If2

OrriCiuM

n

"nt. Àlma'Redemptoris Mater , qux pet-

a

via celi porta manes ; & Stella maris : fuc-

(

currere cadenti , furgere qui curat populo;

Vl

£u quz genuifti , naturá mirante , tuum fan-

1!5

€tum Genitorem , Virgo priüs ac pofteriüs;

)

Gabrielisab ore, fumens illud Ave,

torum miferere.

PGCC&T

p

W. Angelus Domini nunciavit Mari«.

/

Y

Xx. Et concepit de Spiritu fancto.

t

Qrenises..

N

' , Ratiam tuam, quafumus Domine , mer-

Mwau(

'tibus noftris infunde ; ut, qui Angelo

u

nunciante Chrifti Filiitui Incarnationem co-

hu

gnovimus , per paflionem ejus & crucem

r

ad Refurrectionis gloriam perducamur. Pex

iU

eugndem Chriftum Dominum noftrum.

|:

|4

B& Amen.

(i

Y-. Divinum auxilium maneat femper nobis-

lii

«cum. . Amen.

[/

! vl

b»

4 primmn Vefherrs Natioitatis Domini ufque

ad. Puriffcationempoff Autzpbb. Alma Redem-

ptoris, &c. dzcztur.

1

. Poft partum Virgo inviolata permanfifti,

ïm

&. Dei Genitrix intercede pro nobis.

D

Qremzes.,

j

met

ia

Eus;qui falutis xternz;beate Mariz Vir-

D

b

ginitate foecundá , humano generi pra-

.ï.

ia praftitifti ; tribue quefumus , ut ipfam

(

| n5l

pro nobis intercedere fentiamus , per quam

meruimus auctorem vitz fufcipere Dominum

'-'

&'nonp

li,

noftrum Jefum Chriftum Filium tuum.,..

X« Amen,

| lt

yoDiVit

ápty

|

B. V. MaRULE AD PatMAM,

1f3

ht p*:.ä

L. fr.

y-. Divínum auxilium maneatfemper nobis-

€um.

R. Amen.

u EW*

t i.

AD PRIMAM,

Ave Maria , &c.

pohr

Y ptta.

y'. Deusin adjutorium , &c.

HTMNUS.

&

L /| Emento rerum Conditor ;

*

I

Noftri quód olim corporis

Sacrata ab alvo Virginis

Nafcendo formam fumpferis,

1

Maria Mater gratiz ,

i Aneh

Dulcis parens clementiz,

Onem Q

V ecem

Tu nos ab hofte protege,

Et mortis horá fufcipe.

um

u

J

Jefu tibi fit gloria ;

ui natus es de Virgïn-e,,

Cum Patre & almoSpiritu;

CT

In fempiterna fecula. Amer.

Mntiph. ante Ado. Affumpta eft.. Da AdSent.

ii

Miffus eft. Pa 4d ?. O admirabile.

a

PsALM. $3»

Imploratio divinz Operis.

|Eusin nomine tuo falvuro me fac: &i

Txanïx&*u'-.

virtute tua judica me.

Deus exaudi orationem meam : auribus

janz Yi

percipe verba oris mei.

;enevl n

uoniam alieni infurrexerunt adversüm

j 5

me, & fortes quxfierunt animam meam z

ld

& non propofuerunt Deum ante confpecturm:

M

fuum..--.»

u

Ecce enim Deus adjuvat me ; &Do

'rxu. inue

ii

füíceptor eft anima mez.

J

"a

€ j

Av

OEFICIUM

l

/

154

l

[

Averte mala 1g1m1c1s mels : & 1 veritate

ll

J

Erhw

a difperde illos.

Voluntarié facrificabo tibi : & confite-

bor Nomini tuoDomine; quoniani bonum

eft.

j

Quoniam ex omni tribulatione eripuifü

me: &fuper iniricos meos defpexit oculus

meus, . Gloria Patri, &c.

433

Psar*u $4.

LJ«—P

Ad Deumplené reconciliandura.

Enedixifti Domineterram tuam : averii-

D

fti captivitatem Jacob

At

Remififtiiniquitatem . plebistuz

Ooperu- L

v(m

&i omnia peecata eorum.

Mitigáfti omnem iram tuam: avertifti ab. ' V

[i)nd

ira indignationis tux.

Converte nos Deus falutaris nofter : óc ' t

averteiram tuam à nobis.

Glon

Nunquxd in zternum irafceris nobis; aut 4/'"4'

—

extendes iram tuam à generauone p in Be- 3

nerationem.o.

Deustu converfus vivificabis nos: & plebs

4

H

aua lxtabiturinte.

Oftendenobis Domine mifericordiam tu- — i

2im : & falutare tuum da noDis.

MM

Audiam ,:quid loquatur in me Dominus

- Deus? quonxam loquetur paceim in Plübem j*

füam-

t

100

Et fuper Sanctos fuos : & ineos; qui con--

vertuntur ad cor.

4

|

Verumtamen prope timentes eum falu-.

^ 'tare iphus : ut mhabltet gloria jn. terra no-

2'1'3..;:.

- Mifes-

-

B. V, MARL£. ADPRIMAM.

.

l Ven'mi

Mifericordia & veritas. bbviaverunc fibiz

juftitia & pax ofculatz funt. .

V n

I us

Veritas de terra orta eft ; & juflitia de coe-.

lo profpexit.

t m'pu«

Etenim Dominus ääbit benigm'tatem: &

terra noftra dabit fructum fuum.

PT

Juftitia ante eum ambulabit: & ponet m

via greffus füos.

h,

Gloria Patri , &c.

k

D: at

Psarw. ri6.

Ut omnes gentes Deum laudent.

Audate Dominum omne

: 0put

s gentes z l'ag'dä.-

te etm omnes populi.

fUl

Quoniam confirmata eft fuper nos miferi-

cordia ejus: & veritas Domini manet in -

nol

4',"

ternum ..

Gloria Patri, & Filio, &c;

nolu;

Int. ante d. Affümpta eftMariain coe-

tybe

lum , gaudent Angeli , laudantes benedicune

Dominum.

os:&;:':i:.

"Antipb. im 446. Miffus eft Angelus Ga-

briel ad Mariam Virginem defponíatam Jo-

origmt

feph.

"at. pofl . 44€.. O admirabile commerci-

:Dor:

O MM

um ! creator generishumani, animatum cor-

n

pus fumens , de Virgine nafci dignatus eft,

I

& procedens homo finé femine: largitus eff

aog,(*lux

nobis fuam Deitatem.

"dnte & pof? Ade. Capitulum. Cet. 6,

T.

Vz eftifta, que progreditur , quafi au«

Q

i WM

« cqnfurgens :pu

Ichra vt ]yna ; cle--

&

s

156

- Orr1iciuM

- &a àüt fol, terribilis üt caftrorum acies of«

dinata..

3. Deo gratias.

j Qgesz*.t

»

In Ad6. Capitulum. lfaza ?.

l

p

PCcce Virgo concipiet, & pariet Filium;,

& vocabitur nomen ejus Emmanuel : bu-

tyrum & mel comedet, üt fciat reprobare ma-

j (J:ï if

lum , & eligere bonum.

1

1 i

f

m

. Deo gratias..

j

Av

y-. Dignare melaudare te Virgo factata.

u

»

.Da mihivirtutem contra hoftes tuos.

as

Kyriee

leifon. Chrifte eleifon. Kyrie eleifos.

fl

1

i

y-. Domine exaudi orationem meam.

!

]

X. Et clamor meus ad te veniat.

ginni

OrAat.4"nte . 4do,

n

Eus; qui Virginalem aulam Beatz Marix

: (uj; (

Virginis;in qua habitares , eligere di-

; p

gnatus €$: da quafuümus, ut fuá nos defenfio-

ne munitos , jucundos facias ; fuxintereffe ;

|

tommemorationi. Qui vivis, &c.

)

Orat.2u 449 Deus , qui de beatz Mariz

..

j

Virginis utero &c..'

«?

L

"«weu

Orat. poft A d. Deus ;, qui falutis eternas

Imiur

&c. (bid.

[ lclem

y-. Domine exaudi , &c.

N

Lt

AD TERTIAM,

Ave Matia , &c.

'X"J

qud

y' Deusin adjutorium, &c,

Hmn» Memento, &c.

D

edntiph..aute Ade . Maria Virgo. Ia 446. Àve

L fu;

$; Maria. Poff 44. Quande natus es..

T

. Psaxime

1;

B. V, MARLE AD TERTIAM. 157

T

PsALM. II9.

Querelz de malitiofis hominum

linguis.

- D Dominum cum tribulater clamavi : &

t Fl

M exaudivit me..-

itie] :

Domine libera animam meam a labiis ini-

uis :

& àlingva dolofa.

obaremg.þ q

.Quid detur tibi , aut quid apponatur tibiz

ad lingvam dolofam..

ithtt

bonibs

flios,

Sagitte potentis acutz : cum car

;

defolatoriis..

edef

Heu. mihi ,. quia incolatus meus prolon-

[l

I

gatus eft, habitavi cum habitantibus Cedar:

multümincola fuit anima mea.

Cum his, qui oderunt pacem ; eram pacifi-

Bul

eus: cum loquebar illis ; impugnabant me:

d i

gratis. Gloria.Patri,a&c.,

vddenft

PsarM. I20.

ii*

-

A folo Deo auxilium exfpectandum.

ate as

TY. Evavioculos meos in montes : unde ve-:

"

ds—niet auxilium mihi.

tis 20

Auxilium meum à Domino : qui fecit coe-

Tum & terram..

Nondet in commotionem pedem tuum: -

meque dormitet , qui cuftodit te.

l

Ecce non dormitabit ; neque dormiet:

qui cuftodit Ifrael..

dio.

Dominus cuftodit te , Dominus ptote

$ua : fuper manum dexteram tuam.

J

ine

Per diem fol non. uret te : neque luna per

IN

p

7

n Q

! B,Vcw

.Iyä :

OrrtciuM

f&octem.

Dominus cuftoditte ab omni malo: cufto-

yt en

atj [;;:1

diat animam tnam Dominus.

Dominus cuftodiat introitrum tnum , &

J

lum.

exitum tuum : ex hoc nunc & ufque in fzcu-

*

Gloria Patri , &c.

Lj

T-S AT M.

I2TI.

j

Laus & amor urbis Jerüfalem.

Oj

M

;

JEtatus fum in his, qux dicta funt mihi:

j

L

indomum Domini ibimus.

Stántes erant pedes noítri: in atriis tuig

(

Terufalem.

Jerufalem , quz. xdificatur üt civitas: cu-

j

d

jus participatio ejus in id ipfum.

Illuc enim afcenderunt tribus , tribus Do-

p

mini: teftimonium Ifrael ; ad confitendum

: x

Nomini Domini.

Jyret

Quia illic federunt fedes in

judfcion: fedes

n

fuper domum David.

ä OM/./»?A'L

r]

Rogate, qux ad pacem funt Jerufalem : &

s;:.«f(ï

Ti

abundantia diligentibus te.

w

Fiat pax in virtute tua: & abundantia ín

turribus tuis.

Propter fratres meos & proximos meosz

i

J

Ioquebar pacem dete.

*

*

D

;

::

|

;

Propter domum Domini.noftri

quafivi

|

Wa

bonatibi. GloriaPatri, &c.

DT

ntipb. aute Jde. Maria Virgo afï'un;pta

eft ad xthereum thalamum

»in quo Rex regum

Rtellatum fedet folio..

D

Antph.in Ad6. Ave Maria,gfatiä plena;

ADI

Dominustecum ; benedi&a tuin mulieribus,

[

Adleluja,

| Anf,fgä,

B, V, MARLE AD.*T ER&IAM,*

159

Antzph.pofl 449. Quando natus es ineffa-

l: i

biliter ex Virgine , tunc impletz funt fcri-

prurz ; ficut pluvia in vellus defcendift, ut

[UU[H, |

falyum faceres genus humanum ; te laudamus

lt n f

Deus nofter.

"hnte ) poff AdSentum. Capit. Ecclef 24.

T ficin Sion firmata fum, & in civitate

t mi'nif'*

fanctificata fimiliter requievi, & in. Jerufa-

lem poteftas mea. &e. Deo gratias.

AEf f

In Ad$. Capit. .Wz'æ 1.

Gredietur Virga de radice Jeffe, & Hös de

Vfas: Q

radice ejus afcendet ,. & requiefcet fupes

eum Spiritus Domini. &. Deo gratias.

ts ]

y-. Diffufa eftgratia in labiis tuis.

Qd

&. Propterea benedixit te Deus in zternum..

Kyrie eleifon.. Chrifte eleifon. Kyrie e.leif,,,

[1; f

y-. Domine exaudi, &c..

Orat. i5 Ad9, Deus qui de B. Marix Virginis:

d i

&c. Z in Laud. Orat, auté ( poff. Ady..

Deus qui falutis, &c.

AD SEXTAM. ,

i mx

E

Ave Maria , &c.

(5 084 |

y. Deusinadjutorium, &c.

Hymn. Memento &c.zr fep;.

qu«

Antiph.ante AdS.In odorem. I2 Ad6. Nétiz

o afür

meas. Rof/ Ad€. Rubum quem vide-rat.

PSALM. II22.

at

Uitab impiorum ludibriis liberemur.

(ilt

|Dte levavi oculos meos: qui habitas ux

** colise

"

"Éccss

n

160

OrriciuM

f |

r

Ecceficut oculifervorum in. manibus do-

sninorum fuorum..

u

Sicut oculi ancille in manibus dominz

j

".

Y

fux: ità oculinoftri ad Dominum Deum no-

ftrum , donec mifereatur noftri.

;

Miferere noftri Domine ,. miferere noftri ;

]

(

quia mnltüm repleti fumus defpe&mne.

uia multüm repleta eff anima noftra :

il

T.

epprobrium abundantibus ;, &. defpectio fu-

per is.

Ü wïlm þ

Gloria Patri , &co

rä M

PsALM 1$2.

i

Gratia pro liberatione ab hoflibus,

Dd

n

Is quia Dominus erat in nobis , dicat

'nunc Ifrael: nisi qula Dommus erat 11

PcA 1lw

nobis.

A

Cüm exurgerent hormnes in nos: forte yi-.

fufutt (

Yos dcglutlfï'ent 0S..

st

Cümirafceretur furor eorum in. nos: for-

!d

m

fitan aqua abforbuiffet nos.

""

Torrentem pertranfivit anima noftra :

M

li [ Il ,

forfitan pertranfiffet anima noftra aquam in-

tolerabilem..

Benedictus Dominus:: qui non dedit nos

jn captionem dentibus eorum.,

Pa d

i

Anima noftra ficut paffer ereptaeft : dela-.

N

Queo venantium.

N

Laqueus contritus eft: & nos liberati fu-

inus..

l

K

Adjutorium noftrum in nomine Domini

hdnej

PT

Qqui fecit coelum & terram.

€loria Patri , &c.

P;ALM:-

7A V Manus abScerdt

I6tI

Pa

PsALM. t129.

Qui Deo confidunt , ftabiles funr.

lt dmi

Ui confidunt in Domino , ficut mons

,Sion: non commovebitur in xternum ;

qui habitatin Jerufalem.

tfe nofr

Montes in circuitu ejus : & Dominus ii

i&

circuitu populifui, ex hoc nunc ; &ufque ia

if

rE

u

fzculum :

xdo D

Quia non relinquet Domiuus virgam pec-

eatorum fuperfortem juftorum: ut non exten-.

dant jufti ad iniquitatem manus fnas,

Benefac Domine bonis: & rectis corde.

Db

Declinantes autem in obligationes ; addu-

hi, d

get Dominus cum operantibus iniquitatem z

yis t

pax fuperIfrael. Gloria Patri, &c.

Ant, ante, A4d$. In odorem unguentorum

yrfontn

tuofum currimus , adolefcentül

*

E dilexeruxm

te nimis.

Ut f«

Autiph. im 4d9.. Né timeas Martia , inve-

niftü enim gratiam apud Dominum ; ecce

tulto

concipies, & paries Filium, alleluja.

ia

-4nt. pofh .4d9. Rubum , quem viderat

Moyfes incombuftum ,. confervatam agno-

B

dedit'nf

vimus tuam laudabilem Vir

gi

nitatem 5 in

Genitrix,intercede pro nobis.

MT

LA

"nte À poft A4€ . Cap. Ecclef. 14.

T radicavi in populo honorificato, & in

Übetz:

E

patre Dei mei hareditas illius ; & in pleni-

du

tudine Sanctorum detentio mea,

34. Deo gratias,

la

w

s BVIW

XOVFFICIUM.

ïis'z.l

In À46. Capit. Luc. ,

p

: d

Abit e Dominus Deus fedem David Pa-

"Lt

)

g^

-^ trisejus , & regnabit in domo Jacob in

zternum,& regni ejus non erit finis.

R. Deo gratias.

,

Y- Benedicta tu in mulieribus.

R. Et benedictus fructus ventris tui.

:gïäixxï-

Kyrie eleifon , Chrifte eleifon, Kytie eleif.

ii

Y. Domine exaudi ; &c.

u

Orat. ante Ad$,

Oncede, mifericors Deus , fragilitati no-

v

ftrz przfidium , ut qui fan&t ? Dei Geni-

tricis memoriam agimus , interceíTionis ejus

auxilio à nofiris iniquitatibus refurgamus.

Per eundem Dominum &c.

Orat. ia Ádv. Deus qui debeatx Marix Virgi-

nis utero ; &c. 4 fmp.in Laud..

p

Pof? A4v. Deus qui falutis eternaz

fäkciiäidL

YX. Domineexaudi, &c.

B

KT

bt

AD NONAM.

Ave Matia &c.

Muä

)& Deusin adjutorium meum intende, &c.

Hymn.Memento, &c. z f/zp.

Autzph. ante Adv. Pulchra es.. Iz Ado. Ecce

anclla. Po/ A4o.Ecce Maria.

ä

i

PsALM. 125.

Gaudium Liberaror. àfervitute peccati.

]:

N convertendo Dominus captivitatemSi'on :

* fa&i fumus ficut confolati.

'

DT

Tunc repletüm eft gaudió os noftrum: &

(

Jj

l

Lingvanoftra exultatione.

»Tunc

4

|

B. V,MARLE AD NONAM.

161 &

Tunc dicent. inter gentes : magmficawt

"'Dad

Dominusfacere cum eis.

JusOL

Magnificavit Dominus facere noblfcum'

SI

facti fumus lztantes.

Converte Domine captmtatcm noPcram z

ficut torrens in auftro.

Qui feminant in lachrymis : in exultauo-

vt dj

ne metent.

Euntes ibant ,. & flebant: mittentes femx-—

na fua.

Bf

Venientesautem venient cum exultatxon&

D 6

portantes mampulos fuos. Gloria, &c.

Tionise

PsarM. rz26

YWtpam

Mi

Vanuslabor eft iné opere Dei.

Is Dominus zdificaverit domum , in

177

vanum laboraverunt ; qui edificant eam.

Nisj Dominus cu&odleut civitatem : fru-«

ftrà vigilat , qui cuftodit eam.

Vanum eft vobis ante lucem furgere: fur-

gite poftquam federitis, qui manducatis pa-

Vr

nem doloris.

Cüm dederit dile&tis fuis fomnum

ecce

A

hzreditas Domini, filiiymerces fructus ventri

ità filui ex-

Sicut fagittz in manu potentis

cufforum.

K

i

"

Beatus vir, qui J.mplevxt defiderium fuum ex -

It

ipfis: non confundetur , cüm loquetur inimi-

cis fuisin porta.

.nm»»

Glüllä Pati 2 &c.

Psatw.

. Orrictüw

-

B:V'M:

d

164

u .

Ó

X

PéarM i£y

d

.Jufti multis replentur bonis.

l J(e

1

W

-Eati omnes , qui timent Dominum: qui

" ambulant in viis ejus.

m

Labores manuum tuarum , quia mandu-

i'm) )

",

cabis beatus es, & bene tibierit.

M.

TAUW

m

lixor tua ficut vitis abundans: in lateribus

domüs tuz.

PT

Filiitui ficut novelle olivarum: in circuitu

jhod

meníz tyz.

Ecce fic benedicetur homo ;

Tudnr

. quri. timet

Dominum.

i iidsg

Benedicattibi Dominus ex Sion: & videas

iz i

bona Jerufalem omnibus diebus vitz tua.

a

enad

E« videas filiosfiliorum tuorum: pacem fu-

perlfrael. Gloria Patri, &c.

1737

"dentiph. ante 4d6.. Pulchra es & decorafi-

| Tipi

lia Jerufalem ;. terribilis üt caftrorum acies

erdinata.

f

f'w/,;/////i

Dummet

1

Antiph. in AdG. Ecce ancilla Domini , fat

l

lpl

mihi fecundüm verbum tuum.

l

"4nut. pof? .416. Ecce Maria genuit nobis

]

J

Salvatorem , quem Joannes videns exclama-

j;

Iu

vit; dicens: ecce Agnus Dei, ecce qui tollit

[

peccata mundi, alleluja.

] Gl

nte e» pofh Adv. Capit. Ecclef. 24.

N plateis ficut cinnamonum. & balfamum

I

aromatizans odorem dedi ; quali myrrha

electa dedi fvavitatem odoris.

t

Dïm

&. Deo gratias.

lt

W. Poftpartum Virgo inviolata permanfifü,

Don p

X. Dci Genitrix intercede pro pobis,

LE

b

]

-B; V.MARLE AD VESPERAS, 163

F

|

7

1if,

T

Te d. Cap. lfaia 7.

Cce Virgo concipiet ; & pariet filium , &

Tïinum;;g

E

vocabitur Nomen ejus Emmanuel ; buty-

rum & mel comedet , ut fciat reprobare ma-

1 o

lum,& eligere bonum. 53:. Deo gtatias,

Y Angelus Domini nunciavit Mariz.

lts

t

B/. Et concepit de Spiritu fanc&to.

Kyrie eleifon ; Chrifte eleifon, Kytie eleif.

| Gtcu

XY. Domine xaudi, &c. 4 /2.

Oratzo ante d.

Amulorum tuorum , quefumus Domine,

qui.time,

TA

delictis ignofce;ut, qui tibi placere de a&ti-

bus noftris non valemus , Genitricis Filii tur

QUE

Domini noftri interceffione falvemur.

Fer

'.gacemf';

eundem Chriftum , &c.

J

Orat. z JAdeentu. Dcus, qui deBeatz Marie

TEU

Virginisutero&c. z /»p.zm Land.

fur ao

Orat. p6/f d. Deus, qui falutis,&c. 2444,

(. Domine exaudi, &c.

i, t

AD VESPERAS.

Ave Maria, &c.

Wt

V. Deusin adjutorium &c, z /zp.

excht:

Gloria Patri , &c.

qui ti.

Vdatiph. ante Adv. Dum effet Rex.. Imn 440.

Miffuseft Gabriel. Poff Jaeentum. O ad-

u

mirabile.

boluc

PsALM Io00.

Gloria Chrifti Meflix canitur.

xj

TIxit Dominus Domino meo: fede à dex-

tris meis.-

"m

Donec ponam inimicos tuos : fcabellumg

: d

j

pedum tuorum,

[

"Virgam

I

"

J

M

164

'OFFIE!üMZ'

J

I

& Virgam virtuts tuz emittet. Dominus

u

ex Sion , dominare in medio inimicorum

i

s

tuorum,

*

iv

- Tecum principium in die virtutis tuz , it

fpländoribus Sanétorum: exutero ante Luci-

ïf

ferum genuite.

P.

- furavit Dominus & non poenitebit eum «

t i

£u esSacerdosin sternum fecundüm ordincm

At

T;r

Melchifedech.

Dominus à dextris tuis: confregit in die

irg fux reges.

E

1

Tudicabitin nationibus , implebit ruinas :

| li ;sllncc

l,

,

)y

Pi

conquaffabitcapita in terta multorum.

(Y

r

V

De torrentein via bibet: propterea exalta-

NT

bit caput. GleriaPatri, &c.

"ntiph. ante Ado, Dum effet Rex in accu-

hi

!

trdáta

bitu fuo , nardus mea dedit odorem fvavi-

tatis.

]i;'lfüfl,

In Adeent, Miffus eft Gabriel Angelus ad

-;*?ïgm

N

à

Mariam Virginem defponfatam Jofeph.

Poff .4d96: O admirabile commercium !

j iäi(?rr.r.

Creator generis humani animatum corpus

LU

l

fumens ; de virgine nafci dignatus eft, &

procedens homo finéfemine , largitus eft no-

bis fuam Deitatem.

I

M

Antiph.ante AdSent. Leva ejus. In Ade.

AveMaria. Pof/ Ad$. Quando natus es,

PsALM. 112.

Invitatio ad laudaqdüm Deum.

$

»

i Audate pue

A

n Dominug:láudate nomen

I

77* Domini,

inái

*

Sit

. B. V. Manie AD VäsPERAs. 165

ït DOW

Sit Nomen Domini benedictum: ex hoc

ii

nunc & ufque in fxculum.

A folis ortu ufque ad occafum ; laudabile

li UM

Nomen Domini.

AnteLus

Excelíus fuper omnes gentes Dominus: &

fuper coelos gloria ejus.

Ü a,

Quis ficut Dominus Deus nofter , qui ía

(

altis habitat: & humilia refpicit fb coelo &c

ln terra ?

f

Suícitans à terra in

t d.

opem : & de flercore

erigenis pauperem.

t

Ut collocet eum cum principibus : cum

ml

Principibus populi fui.

uxla

ui habitarefecit fterilem ia domo , ma-

trem &liorumletantem. Gloria Patr,, &c.

r

Axntiph.anteAdo. Lxva ejusfub capite meo,

( r

& dextera illius amplexabitur me.

Iu AdSent. Ave Maria gratiá plena , Do-

ial

minus tecum ; benedicta tu in vmlulier'ibus,

j

alleluja.

yrcun

Poff Advent. Quando natus es ineffabiliter

1 r

Ex Virgine ; tunc impletz funt fcripturz 5

i dii

ficut pluvia in vellus defcendifti , ut falvum

usl

faceres genus humanum; te laudamus Deus

D

nofter.

97

Axtiph. ante Ad9. Nigrafum. In Ade, Né

timeas. Pof? Adv. Rubum.

18 $,

PsALM. I2T.

a

Laus & amor urbis Jerufaletm.

ht

D

m

ZEtatus fum in his , que dicta funt mihi :

in domum Domini ibimus, &c, fol. 15 8.

D

-A'Fflþbu

J

»

OrrrciuM

fi

fsj

-- "Mntiph. aute Ade. Nigrafum, fed formofz ,

filix Jerufalem ; ideo dilexit meRex ; &intro

duxit mein cubiculum fuum.

.

In Ad. Ne timeas Maria , invenifti gra-

tiam apud Dominum; ecce concipies; & pa-

D

ries fillum. Alleluja.

j:

Pof? Adg. Rubum,quem viderat Moyfes in-

u t

1 edh]

combuftum, confervatam agnovimus tuam

Ua(mb

laudabilém Virginitatem ; Dei Genitrix in-

r

tercede pro nobis.

f

Autiph aste Ade. Jam hiems tranfüt. — Im

at

"ddoent. Dabit ei Dominus. Poff Ad$. Get-

D

qminavit radix,

PsaTrw. H25.

QI&W

N

Vanus eft omnis labor fine OpeDei.

1N

IdDominus zdificaverit domum ; in va«

Guoral

D

num loboraverunt ; qui xdificant eam.

hu ai

&c. vide fol. 165.

u

"Antipb. ante hdO. Jam hiems tranfiit , im-

&i

berabiit, & receffit ; furge amica mea; & veni.

"

In Adeent. Dabit ei Dominus fedem Da-

vid Patris ejus, & regnabitin zternum.

Poff Adent. Germinavit radix Jeffe, orta

ï

- eftftella ex Jacob: Virgo peperit Salvatorem;

£e laudamus Deus nofter.

Antiph. ante Ade. Speciofa faécta es. — In

Mf

illa. Pe/Z Ad$. Ecce Matia.

:A.dïz. Ecceanc

PsALM. 147.

Adhortatio ut Ecclefia laudet Deum.

lfï

Auda Jerufalem Dominum: lauda Deum

m

L

" tuum Si0n.

'ï Du

ug-

| B V MARLE AD VESPERAS, Tóy

l

uoniam confortavit feras portarunttua-

t rum: benedixit filiis tuisin te.

Qui pofuitfnes tuos pacem: & adipe fru-

m

menti fatiat te.

ies, &P..-

Qui emittit eloquium füum tertz : veloci-

ter currit fermo ejus.

s n

Qui dat nivem ficut lanam : nebulam ficut

jUn cinerem fpargit.

m

Müttit cryftallum fuam ficut bucellas: ante

aciem frigoris ejus quis füftinebit?

Yi )

Emittet verbum fuum , & liquefacietea:

d. G

flabit fpiritus ejus , & fluent aquz.

Quiannunciat verbum fuum Jacob : jufti-

tias & judicia fua Ifrael.

u

Non fecittaliter omni nationi: & judicia

ua non manifeftavit eis.

mi

Gloria Patri , &c.

41 n

Axnt. ante .4dv. Speciofa fa&taes, & fva-

vis in deliciis tuis, fan&ta Dei Genitrix.

f If«

Vont.

Iz .4d9. Ecce Ancilla Domini , fiat mihz

fecundüm verbum tuum.

m«

l

Pofd. .4d&. Ecce Maria genuit nobisSal-

(js Vatorem , quem Joannes videns exclamavit,

n dicens: Ecce Agnus Dei , ecce qui tollit pec-

