Enb

V. Deusin adjutorium , &c,

HTMNUS.

um bt

Altitudo gloriz ,

vt

Fons omnis affluentíz ,

Thefaurus haud effabilis

Ignara lux caliginis.

"

Nos Trinitas illumina ;

Et cuncta tolle crimina:

Ut Trinitatis pectora

Amore flagrent omnia,

O zviterna Trinitas!

O principalis Unitas!

A morte dira.criminum

Vitzx renatoslibera. Amett,

Y Benedicamue Patrem , &c.

"ntzpb. TeDeum Patrem ingenitum , Te

Fiium unigenitum , Te Spiritum fanctum

Paraclitum , fanctam & individuam Trinta-

tem, toto corde & ore confitemur , lauda-

mus , ac benedicimus; Tibi glória in fxcula.

. Domine exaudi , &c.

Oratze, Omnipotens, &c.

AD COMPLETORIUM,

u

Benedic&ta , & laudata , &c.

l

Vaf. Convertenos Deus falutaris toflér.

/

j

j

4

.Räve

í

«T

s

e

Cet

us

$

quc

Reff, Etavette iram tuam à nobis.

j

*

Vef. Deus inadjutorium , &c. Gloris Pa«

»*

Mur

tr1,&c.

"d

Ó]

(f

HTMNKUS.

Xb

n

i

- Cl terram ; & aftra ; && omnia j

&

Undante reples gloriá

t

Noftras beati flumine

fT

H

"Mentes amoris ebria:

WUtte piis affectibus

Ifthic, & in codleftibus ,

Trinum , Unicümque perpetz

Laudemus xvó Principem.

0«

QO xviterna Trinitas!

O principalis Unitas !

Tecotda, & ora, & omnia,

v

Laudent perenni jubiló. Amen;

j

V'erf. Benedicamus Patiem , &c.

- edutph, Benedicat nos Deus Pater ; qui

WH LP

«euncta creavitex nihilo; benedicat nos De-

usFilius , qui hominem perditum redemit

fangvine proprio : benedicat nos Deus Spi-

ff

FoN

u

ritus fanctus, cujus nos falvet

i.

j

gisinfufio. Amen.

pia c'onfolïatio«

"j

Ferf. Domine exaudi , &c.

Qratio, Omnipotens ; &c.

j

]

j

COMMENDATIO.

Ti uj

4ni

L

J

1 xviterna Trinitas ,

le

Hc noftralaudum cantica ;

*HE,

Puro facramus pectore;

jl

Coleftibus cum 1a;ud.£bug.

Eepo-

"R

SxS. TRINIT;;;I'IS.;;-A $

Kepone , qux negleximus,

orii li

Ignofce , qux deliquimus.

Ad nos benignarefpice,

Et mortis horá fufcipe. Arnen. ^

BENEDICTIONES.

Benedictione perpetuá benedicat nos Pater

ztefntüs. Amen.

Unigenitus D EI Filius ios benedicere , &

ajuvate dignetur. Amen.

Spiritus fancti gratia illuminet fenfus , & cor-

a noftra. Amen.

Benedicat , & cuftodiat nos omnipotens &

mifericors Dominus , Pater , & Filius, &

Spititus -fan&us. Amert.

!

LITANI/E

j

DE SS. TRINITATE,

Trie eleifon;Chrife eleifon, Kyrie eleif.

It Qu

K

O beata Ttinitas ;

*

Audi nos,

s

felemt

O adotanda lInitas ;

Exaudi nos.

Jasti«

Pater de codlis Deus ,

Miferere ngbis.

Fili Redemptor mundi Deus,

ol«

Spiritus fancte Deus ,

Sanéta Trinitas unus Deus ;

Vera'& una Ttinitas ,

lina & fumma Deitas,

Sanéta & indivifa Unitas ,

b

]

linitasin fübftantia, & Trinitas in per-

fonis;

Una & par potentía ,

"QOU 23632]T]A?

4

lIna & cozterna Majeftas ;

Una & xqualis gloria ;

;Mcc

j

ina

-

i

yo

CurTrus

m

Una & divina Trinitas ,.

7'&

j

Pater Creator,

Fili Reparator;

Spmtus fancte Paraclite ,.

ïnd

Deus unusin fubftantia , & trinusin:

d

penoms »

Pater ingenites.

Fili unigenite ;

Spiritus S. excutroqueprocedens ,

Una fancta Creatrix; &Gubernatmx om--

nium Trinitas ,.

Itmmen/ía aterni Patris potcrma,

Inícrutabilis Filii De! faplenua,

$

Etficaciffima Spiritüs fan&i bonitas;

— 6 vt 1 ol m

Una Schmflex Divinitas;

Sanctus; fanc&tus, fanctus Dommus Deus | *

'sgqou 94949J1 MM

Sabaoth

E

Sanctus fortrs Sanctus & '

Sanctus Deus;

immortalis .

Inquo vwlmus, movemuf;

& fümus;

Exquo;inquo, & per quem funt omnia;

Rex fxculorumimmortalis & invifibilis,

DeusAbraham, Deus Ifaac, Deus Jacob

Qui eras, qui es,& qui venturus es, Pater,

"v

Verbum , &Spritus S. unus Deus;

P

Propitius efto;

Parcenobis SS. Trinitas.

Exáudi nos:SS. Trinitas..

Propitius efto;

Ab omni malo,

Libera nos S8. Trinitas.

NG

Ab omni peccato;

Libera dios SS. Trinitas..

l:

Ab omni fuperbia ,& pertinacia ;, Liber 4nos-

i

SS. Tirinitas.-

&]

Ab

MG,,.K fj

*

SS, TRINITATIS.

Ab omni avaritia & cupiditate ,

À gufa & amore mundi,

Ab omni invidia & odio,

Ab ira & omni mala voluntate,

Ab omni luxuria & immunditia,

Ab omni acedia & pufilanimitate;

A maledictione perpetua,

N

Per fortitudinem omnipotentiz tuz ,

».

Per Majeflatem gloriz tuz ,

v

:A

Perabundantiam bonitatis tnz,

:

JL'SSsou E.Iaqr'l

Per magnitudinem charitatis tuz,

H

Per multitudinem miferationum tua- |

Li

rum ,

)

*S?3IULJ

|

Per abyffunvjudiciorum tuorum :

us

———L€»*x o

Peraltitudinem fapientiz,& fcientiz tuz,

Per divitias beatitudinis tuz ,

j

"

|

In die judicii ,

Peccatores ,

Te togamus audi nos,

lr TeDominum Deum noftrum adore-

us, & tibifoli ferviamus,

fdy

J

It nomen fan&um tuum in vanum non

H(')

affumamus ,

)

lit Ecclefiz dies feftos. obfervemus &

itf

ï

fanchificemus ,

— —

Ut parentes, & fuperiores noftros obe- !

Trinti

diendo & fübveniendo honoremus,

NT

Trinti

Ut neque factó, neque confilió ullum

E

|

pne suum$ojo r

4

Trni

"" occidamus vellxdamus,

H

TTj

Ut nec mente nec corpore turpia uri- j

quam committamus ,

*soUu r

jb

Ut furtum non faciamus, nec quenquam

|

J

j

contra juftitiam gravfemus,

U

x

9

1

12

IULXTIIS

g

lt contra proximum falfum teftimoni-

»

P

um , vel mendacium nunquam lo-

gt

*

quamurt ,

Yaf

Ut proximi

bona nunquam c*oncupif&a'-

405

mus , aut invideamus ;

N

lt extoto corde, & ex tota anima , & ex

UC

tota fortitudine te diligamus ,

lt proximum propter te, ficut nos ipfos,

- finceré diligamus,

Ut ad confpectum glofix tuz nos perdu-

*sQu rpne snure201 2 L,

of

cere digneris ;

À j

Q

Deus Genitor , Deus Genite , Deus ex u-

p

troque procedens ;

Agnus Dei , quitollis peccatá mundi. Redde

Wt

Vr

nobis Patrem propitium.

Wil

"

H

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi. Propi-

tius efto nobis peccatoribus.

lfïï[?

—

E

Agnus Dei , qui tollis peccata mundi ; Dona

nobis Spiritum faactum.

O beata Trinitas ,

AÁudi nos.

O adoranda Unitas ,

Exaudi nos.

i»a:.gcc

]

1

Kyrie eleifon , Chrifte eleifon; Kyrie eleifon;

Pater nofter , &c.

Verf. Et né nosinducasin tentationem,.

Refb, Sedlibera nos à malo.

iEl

Verf, Benedictus es Domine Deus Patrum

;

,g'c'r

noftrorum.

Refp. Et laudabilis & gloriofus in fzcula. "*

B;

f

li

Ferf. Benedictus es Domine in firmamento

Coelt.

)

Re[f, Etlaudabilis & gloriofus & fuperexal-

i

Ad

]

tatus in fxcula,

«Mkäi;wia

Fefh

| SS, Tk:üxrm*rs.

13

onL]

Verf, Benedicant te omnes Angeli & Sandti

fui.

[

Refp. Etlaudent te, & glorificent in fecula.

Ferf. Benedicantte coeli

z

;mare,;terra, & om-

Ka

fiía qua iri eis funt.

Ref). Eclaudentte, & glorïHcelïcihfæcula.'

G Sraxxxa-X3e-X ——X

Fer(, Benedicamus Patrem , & Filium , cum

f

fanco Spititu.

Kef). Laudemus & fuperexaltemus eum in

tdi

a

Íxcula.

—-——xx * gt

Verf, Domine exaudi orationem meam.

u

Refh, Et clamor meus ad te veniat.

* ILI———

E :

Oremmus.

i. ld

Mnipotens fernpiterne Deus , qui dedi-

nb h

fti famulis tuis in confeffione verz fidei,

zterne Trinitatis gloriam agnofcere', & in

10 D

potentia Majeftatis adorare linitatem : qtu

fumus, & ejufdem fidei firmitate, ab omnibus

D

hss

emper muniamur adverfis.

xaudi d

Eusinnocentiz reflitutor & amator ; di-

icelon

— rigead tetuorum corda fervorum, ut fpi-

zitüs tui fervore concepto , &in fideinvenia-

mur ftabiles, & in opere efficaces.

jftetts

Omnipotens fempiterne Deus ; da nobis

us Dati

fidei ,fpei , & charitatis augmentum , & ut

mereamur affequi , quod

promittis ; facnos

1fæcuhv

amare,quod przcipis.

L

'mmamw

Largire quxfumus Domi

ne fidelibus tuis.

indulgentiam placatus, & pacem ; ut pariter

ab omnibus mundentur offeníis ; & fecurá ti-

&[uyerä

bi meanse deferviant.

[

7

Omu-

f

Currüs

»

rA

f

D

Omnipotens femplterne Deus , infirmita-

H,'Jf:]

tem no&ram PI'OPIUUS refplce 3.*[«111(: au Pl O-

,(:

tegendum & falvandum nos, dexteram tuz

Majeftatis clementer extende.

Fer Domi-

D)

Ü

num noftrum , &c. Divinum auxilium. ma-

y

M

feat, &c.

i

CONFESSIO OMNIPOTENTIS DEI,

^RINI & UNIUS

Ex Meditat. S..Meguflisi.c.Y2.

2 D

Summa Trinitas,virtus una, & indifcre-

ta Majeftas , Deus nofter

; Deus omhni-

potens ; confiteor tibi ego uam us fervorum

. b N

ruorum; & exiguum membrum Ecclefix tux:

confiteor tibi , " honori&co te debito facrificio

[

laudis , pro fcire & poffe, quod mihi tantillo:

donare dignatus es.

Et quxa exteriora mihl

munera defunt , qux poffim offerre , ea, quix

in me funt , vora laudationis ex 60110 miferi-

d

€ordiz tuz, ecce libens atque ovans offero ti-

bidefide non ficta, & conícientia pura. Cre-

do igitur detoto corde; R ex cocli, & terrx Do-

mme,& oro te : confiteor Patrem & Filium

& Spiritum fanctum in. perfonis trinum ; &

infubflantia unum , verum Deum omnipo-

y^

:O m

tentem , unlus hmphcxs mcorporeæ invifi-

bxhs, & 1ncn'cumfcr1ptæ naturz;nihiltefupe-

d

&

rius aut inferius, majüsve ahqmd habentem ;

fed per omnem modum fine deformitate.»

dt

ï

erfectum , finé quantitate magnum ,. finé:

4 FO[

qualitate bonum ; finé tempore fempiter-

l P»'& ffi

numn

*

*

SS, ;I-T'R.IVI;T-I'TA'I.'TQS-.- :

If

m

for-

aum ,finé mortevitam , finé infrmitate

T p

tem , finé mendacio verum , iné itu ubique

47 (l

prafentem , fine loco ubiq; totum , finé ex--

r Dons

tenione omnia implentem, Hpä contradicti-

ll

n

one ubique occurrentem , áné mptu om-

nia tranícendentem , finé ftatu inter omnia.

manentem , finé indizentia omnia crcan--

Man

tem , line laboreomnia regentem, Íine tuk

initio omnibus initia dantem , finé tui mu-

tatione omnia mutabilia facientem ,1n ma-

iv

gnitudine in&initum , in virtute omnipoten-

idlite

tem ; in bonitate íummum; in fapientiain--

u5

n

zftimabilem , in: confiliis terribilenr, in ju-

fTOf

[

dicis juftum , in cogitationibus fecretiíti-

M

t

W

mum , in verbis veracem, in operibus fan-

ub

n

étum , 1n mifericordiis copiofum ,. erga de-

l If

linquentes patientiflimum : erga poenitentes

ii a

piillimum , femper in idipfum aternumi, ae

g, Qu

fempiternum, immortalem, atqueincommue

tabilem ; quem nec fpatia dilatant, necbre-

) [Ti(m

yfante

vitas locorum anguftat , nec recepracula.ul-

"

la coar&tant ,. nec voluntas variat, nec ne-

mpo-

€efhtudo corrumpit , nec mofla pertur-

bant , nec leta demulcent : cui nec obli-

LEb

yio tollit quidquam , nec memoria reddit;

fiio» i

nec przterita tranfeunt;nec futura fuccedunt;

j*

j

Cui nec origo initium , nec tempora incrc-

h TU

delr*

mentum , neccafus finem dabit , fed ante;;

penttf

fxcula , & in fzculis , & per fxcula: in xter-

num vivis : & eft tibi perennis laus., xterna

7ofmiï1f*v'

j

gloria , fumma poteftas , & fingularis ho-

um y

,

l

n

l

Ror , perpetuum regnum 5 & finé fine im-

1

H

peti-

s

*

— æ Tï

16.

CüLTuQ

jc

M

y

D

perium, perinfinita &indefeffa & immorta« '

[

;j

lia fzcula feculorum; Amer.

Ohl

;

d

- Mlia $. Bernardi Allatis,

2

Beata & beatifica fanctiffima Trínitas;

KM&

,

ad te mea mifera trinitas miferabiliter

FG;N

fufpirat ;! quoniam à te infeliciter exulati.

Difcedens à te quantis fe intricavit errori-

P

bus, doloribus, timoribus? Heu me! qua-

)

M

) N

n

V a

lem pro te commutavimus ttinitatem ? Cor

meum conturbatum eft, & indé dolot ; de-

N

aM

reliquit me virtus mea ; &indé pavor ; & lu-

. m

nien o culorum meorum non efttiecum ; &

j

s

indéertor.

En quàm diffimilem trinitatem

n

W

animz mez 'Trinitas éexuláns offendifti?

Verumtanen quare ttiftis es anima mea , &

ff QO

quare conturbas me? Spera in Deo ; quoni«

am adhucconfiteborilli; cüm errot videli-

cet àratione , & àvoluntate dolor, atqueà

At G

memotia timot omnis fecefferit, & füccef-

z

ferit illa , quam fperamus , mira ferenitas ;

!

plena fuavitas, eternafecuritas. Prirnum il-

lud faciet veritas Deus , fecundum charitas

UL

Deus , tertium fumma poteftas Deus , ut fit

ET

Deus omnia in omnibus , ratione accipiente

lucem inextingvibilem, voluntate pacem im-

perturbabilem confequente , memoriá fonti

)(

andeficienti xternalitet inhxrente.

d

L

l)

"Alia Petri Canzfii $oc. Z ESU.

b

Go N. Chriftiano nomine prorfus indi-

[l

E

8

nus, Te Deum Patrem Ingenitum, Te

T

m Spi-

Dexxm Fiiun Unigenitum ; Te Deu

i L

rnum

"as

*

SS "flxu' NVI' f'Aï;,;S. i | 15

ittpt

Yitum Sanétum Paracletum , ter beatam , z«

ternam , acindividuam Tririitatem , corde;

& ore confiteor ; laudo atquébenedico. Te

inurm , verum , & ómnipotentem Deum , re-

Triis,

tl -

Yüm auctorem , & confervatofem j à quoy

& àdquem ominig , fupplex adoro. Tvam

enlat,

I erori

imimeníam potentiam , tuami eternam fapi-

Y qtie-

éntiam , tuamincompréhenfibilem bonita-

teni agnóíco ; & przdico. . Scio tefolo nihil

x Cut

inajus , nihil fapientius , nihil meliüs effe

lor; d

jots lr

poffe. Qeliïtudüierr'i & glóriam tuam, Coeli

& Angeli , mündus & elementa ; tum qüz-

ii d

ttinfatet

€unque fubfiftunt & vivurtt , fentiunt ac ope-

vf

rantur , multis nominibus produnt: quatn-

ta virtus, fapientia ; & benignitastua ; in ho«

yta ,.

fninc condenda , & cüm lapfus effet;ác per-

)u (

ditus, refituendo! Ó quantuni charitati tuze

4ir r

debemus ; tam nóbiliter adimaginem & fi-

f a'rgue;i

& ii*

füilitudinem tuám cteati ; tam caró pre-

tió redemipti ; tantis gratiz donis cumula-

feïenïïifh

& ; tám excellenter ad fummam , coeleftemá;

j t

s duntal

floriam nobis à te promiffam füblimandi!

quid rettibuam tibi , ó SS. Trinitas, pro curi-

g, UE2

étis mifefationibus & berieficiis tuis in hu-

acciyïeptf

qcem um

fnanum genus collatis ? propter charitaten

tuam immenfam , quànos etiam ; antequam

goriä foy

muridus fietet , prater omne meritum dile-

xifi? Prx emnibus ergo , fumirriz bonita-

$U.

&i tuz , gratias ago peculiáres , quód przcla-

( !

r

fis veréque divinis operibus hunc diem;

quem jure Dominicum appellamus , mirifi-

yemillm'

Y Daul!'

€? cohonefláfüi , atque- confecráfti : operij-:'

l

*

18

Currus

[

bus inquam , creationis ; redempuoms, & Fj

fanctificationis.

Nam hoc die ; qui pri-

mwl

Y

inus ePc dierum omnium præpotens dextera.

jon

tua,colum , & terram ex nihilo condidit

g

Hoc die Chriftus mortis, peccati, fatanzq;

3

Wa

Victor , auguftà Refurrectione fuüà , nobis

ad beatam 1mmorta.hf1 em aditum referavit.

(

ffi

Hoc die Spiritus fan&*us füper dlfapvïoa in

vf C

lingvis igneis apparmt ; fuxque gratix

the-

edi-

fauros in I'cclefimn primum effudit. Ben

g n

camus ergo Patrem , & Filium, cum fancto

vf

Spiritu; Laudemus, & fuperexaltemus eum

infecula: exquo , perquem , &in quofunt

omnia, ipfi gloriainfecula. Amen.

LO

f

Alia ad SS. Trioztateza.

256 ]

Ater Cecleftis, qui creafti me, cüm nott

& (

eílem 5 qui per Filium tuum redemiftt

me , cüm perditus effem ; qui per Spiritum

fanctum regis , & gubernas me ab infantia

Tz-—

mea, & ad ultimum beatitudinis xternz fi-

nem, tam multis auxiliis , tanta cum benefi-

—

centia deducis: quaim e€go charitatenr tantæ,

charitati tux rependam? Tribue ipfe nhhl,

£u Pater puü.me eam quam poffim tibi di-

gne retribueres

Dmge precor cor meurmi

in dile&tionetui da mihi Charitatem re(fïam,w*m

utamemin te quod debeo ; congaudeam exi^um

Præcoxdus meistibi de intérno bono infini-/'

txtüz,; & elfentialis perfectionis, de maje-? A

ftate,de fapientia, de bonitate, de beatitudine "4

tua fuperfeliaittuma , «terna ; independente;' t

Pfllnay

u

SASZH TRINT'I*'A?ISZ

19

n

prima , & à qua effe, & perfectio omnium

W p

l

ereaturarum procedit , confervatur, & con-

l

(exter

fummatur : congaudeam de xterno bomo ,

Condi

& gloria Nominis tui. Concupifcat anima

!

fatanæ;

meainceffanterjinfe , & in omnibus augere

l, hi

huncipfum horiorem tuum & beneplacitum.

trerari

Occupa Deus meus totüm cor meum , quod

plos i

multis modis totum tuum eft , ut te folum

AORU

diligam, cztera autem propter te.

Tribue

Benel;

Deus meus ,, ut in omnibus beneplacitum

m ln

tuum intendam & quxram , nec quidquam

ems at

nisi propter ipfum amem , & non folüm fta-

tum vite mez; fed fingulos etiam 'a&us ad

n quolluï

i

ipfum dirigam.

Amem & Te Domine JE-

SU Chrifte, quáintentione debeo , non tati-

l.

tum propter me , quia Protector rrieus, falus

Tl

mea , jufüitia ; fapientia,, virtus, beatitudo ,.

& bonum omne meum tu es: fed potiüs di-

( fedeni

ligam.te propterte, quia Benefactor es, quia

Ton

b at

prior dilexifti me , quia fummé bonus , &

atttz J

fummeé amari dignus es. Ámem & te Spi--

p

ritus Alme, quomodo debeo , auge in me

]i

Iumen difcretionis: adinveniendam , & im-

um

plendam voluntatem tuam , ut Tefecundüm

19(6 T

te diligam , & non aliter quàm uttibi placetz

) d

cor fY

né proprium quidem bonum vitz , aut patriz

en 1'6&'/

velim , ut unus tecum Spiritusfiam : ut in te

totus per omnimodam voluntatis conforma-

d!

tionem transformer , & à me prorfus egre-

yono [

diens, & in te toto corde tranfiens , qui es

Tumma & perfecta bonitas , &íolus amabilis

eba"

At

in femgiterna Íxcula, Amen.

x

TA

Syméo»

a

x

(

20

FDCULTUS*

nw[.

(

Symbotum S. Athanaffz.

^yVicunque vult falvus effe , ante omnis

n

At

opus eft, ut teneat Catholicam fidem.

MÓ WPN

Na'iü

Quam nifi quisque integtam inviolae

tamque fervaverit ; abfque dubio ii xternum

t

peribit.

Fides autem Catholica hzc eft : untünum

j

Deum in Trinitate , & Trinitatem in unitate

w

[]

veneremur.

"

li w

Neque confundentes perfonas, neque füb-

"N

] UM

fiartiam feparantes.

Aim À

Aliá,efienim perfona Patris ; alia Filii; alia

[

!

Spiritüs fancti.

LJ

- Sed Patris, & Filii, & Spiritüs fancti, una

eft divinitas; zqualis gloria; coxterna Ma-

JV;W

jeftas.

f.f,':fb, |'

Qualis Pater ; talis Filius ; talis Spiritus

Iricreatüs Pater , 1ncreátus Filius , inctea-

&us Spiritus fanctus.

Imtienfus Pater , immenfus Filius ; im-

güénfus Spiritus fanctus.

N

JEternus Patef , eternusFilus ; aternus

i Tig

Spiritus fanctus.

e

:

Et tamen noh tres zterni

j felï unus zter-

T 00l

i

fus.

sE

Sicut non tresincreati , riec tresimmehfi j

w

il

fed unus increatus ; & unus immenfus.

j5

Similiter omnipotens Pater , omnipoteftis ,

E

Mb

Filius , omnipotens Spiritus fanctus.

Ettamen non ttes omnipotentes, fed unus *

omnipotens.

W&'ü'

Ita

L

SS5, TRINITATIS,

2I

Ita Deus Pater ; Deus Filius , Deus Spiritue

tt (« fanétus.

n fl

Et tamen non tres Dii , fedunus eft Deus,

1trigls

Ita Dominus Pater ; Dominus Filius , Do-

X finus Spiritus fan&us.

Ettamen non tresDomini ; fed unus eft

n Dominus,

TOWIRTO

Quia ficut fingillatim unamquamque per-

onam Deum ac Dominum conf£teri Chri-

ii fianà Veritate compellimur: ità tres Deos,

ait Dominos dicere ; Catholicà Religioneg

iij prohibemur.

Pater à nullo eft fa&us , nec creatus,nec

n Jm gemtus.

t

Filiusà Patre folo eft : non factus , ne&

€reatus, fed genitus.

mh) n

Spiritus Sanctus a Patre & Filio , non;

factus, nec creatus ; nec genitus;fed pra-

;us) Lt GCdCHS.

Unus ergo Pater, non tres Patres , unue

I5 ? Kilius, non tres Filii: umus Spiritus Sanctus,

fion tres Spiritus fancti.

tetmi

Etin hac Trinitate nihil prius aut pofteri-

us, nihil majus aut minus ; fed totx tresPer-

5 * fonze coxternze fibi funt, & cozquales.

Ità ut per omnia , ficut jam fuprà dictunma

ew*l

eft , & unitasin Trinitate , & Trinitas in uni-

!ate veneranda fit.

? f

Qui vultergo falvus effe, ità de Trinitate

entiat.

es,&tam

$ed neceffarium eft ad xternam falutem,

us

l

«

22

)Culruä

b

,

j

[

ut Incarnationem quoq; Domini noftri JE-

$

;

SU Chrifti &£deliter credat.

Eftergo fides recta , ut credamus & conf-

Y

"

M

teamur , quia Dominus nofter JESUS Chrzi-

ftus, Dei Filius , Deus & homo eft,

Deus eft ex fubftantia Patris ante fecula.

Wi

æ;]

genitus : & homo eft ex fubftantia Matris ia

feculo natus.

Perfectus Deus, perfectus homo: ex anima

rationali, & humana carne fubfiftens,

JEqualis Patri fecundüm divinitatem : mi-

of Patrefecundüm humanitatem.

w

w

QuilicétDeusfit, & homo ; non duota-

en fed tinus eft Chriftus.

Y

iil Dul

*

Unusautem , non converfione divinitatis

n carnem: fed affimptione hu

A

Q

i

gïaniFatis in

Deum.

Unusomhnino non confufione fubftantiz :

fed unitate perfonz.

Nam ficuranima rationalis & caro , utus

efthomo: ità Deus & homo , unus eft Chri-

ftus.

Qui paffus eft pro falute noftra , defcendit

ad inferos ,

tertia die refurrexit à mor-

[

tuis.

3

Afcendit ad czlos , fedet ad dexteram Dei

ET

4 [fu

Patris omnipotentis ; indé venturus eft judi-

|

care vivos, & mortuos.

C PU

Adcujusadventum omnes homines refur-

gere habent cum corporibus fuis, & reddituri

Q

funt de factis proprüs rationem,

d

E&

i

H

SS. TRINI TA:I'ISZ'

23

tfrt

Et'qui bona . egerunt , ibunt in vitam x-

ternam : qui vero mala , in ignem ater-

gj 18m.

IsC

Hzc eftfides Catholica: quam nisi quifque

fideliter , firmitér

que crediderit , falvus ;H'c

non poterit.

: fecil

[ttis

Gloria Patri, & Filio, &c.

Profeffto Fidei Catholzce.

l

Go N. firmá fide credo , & profiteot om-

X aniti E

I

nia & fingula , qux continentur in Sym-

bolo fidei ; quofancta Romana Ecclefia uti-

(;b fur, videlicet: Credo in unum DEUM Pa-

&rem Omnipotentem , Factorem coli &

t terrz , vifibilium omnium , & invifibilium,

Et inunum Dominum JESUM Chriftum ,

üm Filium DEI Unigenitum, & ex Patre natum

n2 ante omnia fecula , D EU M de Deo , lumen

de lumine , DEUM.verum de DEO vero,

fattiii Genitum non fa&um , confübftantialem Pa-

tri; per quem omnia facta funt.

Qui pro-

ol pternos homines, & propter noftram falu-

LO tem defcendit de cxlis.

ET INCARNA-

TUS EST DE SPIRITU SANCTO EX

de MARIA VIRGINE , ET HOMO FACTUS

im EST. Crucifixusetiam pro nobis fub-Pon-

tio Pilato, paffus & fepultus eft. — Et refur-

m rexit tertiá die fecundüm fcripturas. Eta-

d fcendit in coelum , fedet ad dexteram Patris,

-Bt iterum ventuürus eft cum gloria judicare

lnes rfm':

l

vivos & mortuos 5 cujus regni non erit fi-

nis. EtinSpiritumfancum, Dominum, &

T

L

Í

vivificantem , qui tx Paure Fliöque proc

L

Lj

t

T.

7

2

-

4.

Currus

" wdgdtm

- dit. Quicum Patre , & Filjo , fimul adors-

«

.

*

eur , & conglorificatur ; qui locutus eft per

NIII;"

Prophetas. Et unam fanctam Catholicara

'J)&P

& Apoftolicam Ecclefiam. Confiteor unum

Ts

Baptifma in remiffionem peccatorum : & ex-

[ /,lwl[bz

fpecto refurrecionem mortuorum , & vitara

pian

venturi feculi, Amen.

".

w

Apoftolicas & Eccléfiafticas tra

äitiones ,

(UIA )

W

reliquásque ejuídem — Ecclefix obfervatios

T.

nes ; & conflitutiones , firmiffimé admitto,

& amplecbor. Itém facram Scripturam juxe

A;üc;«jmi:z

ta eum fenfum , quem tenuit, & tenetfan-

&ta Mater Ecclefia ; cujus eft judicare de vee

:::iïïï'?üï*

'Mm lQ:ü

ro fenfu ,. & interpretatione facrarum Scri-

pturarum , admitto ; nec eamunquam , nisi

M )m

!

juxta'unanimem coníenfum Patrum acci-

V w

(dt

piam , & interpretabor. Profiteor quoque

(UI

rié Sacramenta nos

n

liM

f

"

feptem effe veré, & pro

vzlegis, &JESU C ffto Domino noftro

inftituta , atque ad falutem humani generis;

1

licét non omnia fingulis, neceffaria , fcili-

eét: Baptifmum , Confirmationem , Eucha-

lll

lv

riliam , Poenitentiam , extremam lUnétio-

nem, Ordinem ; & Matrimonium ; illaque

conferre gratiam 5 & ex his Baptifmum; Con-

«JMMI

firmationem , & Ordinem fine facrilegio rei-

à

terari non poffe. Receptos quoque & appro-

as

batos Ecclefix Catholicz ritus ; in fupradi-

*2 wl

^[n.

étorum omniumSacramentorum folenni ads

u

p

1

1

a

miniftrationerecipio , & admitto.

;:

Omnia & fingula , qux de peccato origi-

t

Ti

Dali, & de jg&ifica;ione in facrofancta

eu-

;m;—m

SS, TRIN,ITA'TIS. 5$

ul d

dentia Synodo definità, & declarata fuerunt,

utus d u

amplector, &recipio.

vatholi

Profiteor pariter, in Miffa offerri Deo., ve-

iteorum

um : f

rum,proprium; & propitiatorium facrifici-

um , pro vivis & defunctis ; atque in fan-

m )&Vlh

&iífimo Euchariftie Sacramento efífe vete,

realiter, & fubftantialiter corpus & fangvi-

traditon

'nem , unà cum anima & divinitate Domini

Ui wofi Jesu Chrifti , feríque converfionem

X «l totius iubftantiz panis in corpus, & totius

Jram r fubftantie vini in fangvinem, quam Con-

ïzteng.& verfionem Catholica Ecclefia Transfubftan-

u&'*iationem appellat. Fateor etiam fub alte-

iU*ya tantüm fpecie totum atque integrum

qum: Chriftum ; verümque Sacramentum fumi;

mm ceonftanter teneo Purgatorium effe , animáf-

(rqQ que ibi detentas fidelium fuffragiis juvari;

enta i fimiliter & fan&tos unà cum Chrifto regnan-

onofti tes, veneraidos atque invocandos' effe , eóf-.

gme* que orationes DEO pro nobis offerre, atque

; il eorum reliquias effe venerandas.

Firmifli-

,Eximé affero ; imagines Chrifti , ac Deiparz

Ui femper Virginis, nec non aliorum Sancto-

.

; ilitrum habendas & retinendas effe

?

atque eis

im0tdebitum honorem , ac veherationem im-

liv partiendam.

5& HPP[

Indulgentiarum etiam poteftatem à Chri-

Vüui-fto in. Ecclefia relictam fuiffe, illarámqu

deni ufum Chriftiano populo maximé falutarem

eífe, affirmo.

cato

Sanétam Catholicam , & Apoltolicam,

clefiarum

f

[

i-- Romagam Ecclefiam, omnium Ec

Mattenm

Jj

46

" Currus

Mattem. & Magiftram agnofco ;; Roma-

nóque Pontifici , Beati Petri Apoftolorum

!

)

y

|

Principis Sucéeffori, ac JESU Chrifti Vica-

tio , veram obedientiam fpondeo ; ac juto. — jí

Catera item omnia à facris canonibus , &

j

eecumenicis Conciliis,ac pracipué à facro-

fan&ta Tridentina Synodo tradita, definiia, J

& declarata , indubitanrer fecipio , atque

[]

j

h!

profiteor; fimul contraria omnia & hzre-

|

i

—

T

fes quascunque ab Ecclefia damnatas, & re-

l

«ti

l

:

jectas,& anathematizatas, ego pariter dam-

no, &rejicio, & anathematizo.

Hanc ve-1/7

M

)

fam Catholicam fidem , extra quam remo!

falvus effe poteft , quam in prafenti fpontewm

OW

rofiteor , & veraciter teneo , eandem inte-

ram , &inviolatam , ufque ad extremum l!

vitz.Spiritum conftantiffimé ( Deo' adju-

vante) retinere & confiteri , atque à meis

fuübditis , vel illis, quorum cura ad me in ^

munere meo fpectabit , tencri, doceri, & It

- prxdicari , quantum in me erit curaturum //

polliceor. Ego idem N. fpondeo , voveg, u

acjuro , fic me Deus adjuvet , & fancta

j

lii

DEI Evangelia, |

hi

j dod

ääääïg&ääæ

as

f

Ut

hi

fa!

t

eurru

DrrPaATRIS

: R

; Mn

Qdl

CULTUS

i Vi

DEI PATRIS,

41X

nibus T

OFFICIUM PARVUM

TE

] dCB.niïi

de DEO PATRE,

ÀAD MATUTINUM,

N-

i& hz

] E Deum Patrem laudamus , Te Condi-

225 b

torem coeli &terre confitemur,

inter d

Y. Domine labia mea aperies;

Hant

M. Etos meumannuntiabit landem tuam,

yam n

Y. DeusPaterin adjutorium meumjntendes

tat f

X. Domineadadjuvandum mefeftina.

aM

Gloria Deo Patri , ficut erat in principi&

jl eni

& nunc, & femper , &in fzculafzculor, A.

Doo &

HTMNIUS.

que à r

Ucis Creator optime;

E

l.

Lucem dierum 'proferen&

doctr)

Primordus lucis novz ;

quratut

Mundi parans originem.

0 voY:

i mané junctum vefpeti,

La

Diem vocari przcipis;

Fac,cedat omne noxium ;

Purgetur ompe peífimum.

4

y: Benedicamus Deum Patrem.

Xx. Laudemus , & fuperexaltemus eum m

Íxcula.

"fntiph.Benedictio , & claritas , &fapien-

£ia & gratiarum actio, honor, virtus , & fot-

titudo ,

Deo Patri in fzcula fzculorum.

g

n

B &

'-i:D OIW.F

*

r

*'28 |

CuLTus

Wz f

g

y. Domine exaudi orationem meam.

j

3. Etclamor meusad te veniat.

f

Oremut,

A nobis, quxfumus omnipotens zterne

Ia

ii

Deus, auxilium gratiz tuz : ut, qui Te

A

Patrem ingenitum, Deum verum ; Creatorem

u

exli & terrz , vifibilium omnium & invifibi-

p

lium , effe credlmus, in exequendis quoque

2063

--mandatis tuis ; voluntate, & actione , fem-

-w""

per tibi placeamus: qui Deuses in fzcula [z- .

culorum. Amen.

1D

AD PRIMAM.

Ws

'Te Deum Patrem , &c.

i

|

HTMNUS

)

I Mmenfe coli Conditor,

Qui mixta , né confunderent

1j

Aquz fluenta dividens ,

Cælurn dedifti limitem.

NU

Infunde nunc puiïime :

A f

Donum perenms gratiz ;

D

Fraudis novz né cafibus

Iuii

Nos error atterat vetus.

1A

Vl

. Benedicamus Deum Patrtem &c.

L"T

Antzph Benedictus Dominus Deus Ifrac]

qui fecit mirabilia folus, & benedx&um n0- "3

uaüm

men Majeftatis e)us in erernum.,

* Ferj. eum Orat-àt f«p. in Matur.

IDN

AD TERTIAM.

Df"a

Te Deum Patrem , &c.

:-EHuris alme. Condxtoy "

1"77-

. Mundi folum qui ifeparans,

Q"--

')

ää

Dir PATRIS.

25

l

Pulfis aquz moleftiis ,

'Terram dediftiimmobilem:

lIt germen aptum proferens ;

F "ttth

Staxet decora floribus:

)Qu

Munda virorefgratize

CaEOfem

Mentis perufte vulnera.

*

i. - Benedicamus Deum Patrem, &c.

s-Päcer

quoy

"Intiph. Benedictus es Domine Deu

ftn.

in irmamento ccdli ; & laudabilis ; & $lorio-

oj , füs» & füperexaltatus in fzcula,

Verfioo cum. orat.

AD SEXTAM.

"

Te Deum Patrem. &c.

HTMNUS.

Oeli Deus fanctiffime .

*

Qui lucidas mundi plagas:

Candore pingis igneo ;;

Augens decoro lumine.

Expelle noctem cordium;

Abfterge fordes mentium ,

Refolve culpa vinculum ,

Everte moles criminum.

V.Benedicamus Deum Patrem, &c.

'eus Y

4datiph. Deoatri laus, & perennis glorig;

ib

1

r

nte omnia fzcula,nunc; &in perpetuurm,.

M .

Verfui cum Orat..

AD NONAM.

:Te;Deum Pa

trem , &c,,

) W.

Ml Agnz Deus potentiz;

$- aquá;.

) M AR

Qui vvertili nato

J

: 'Partim

lj

CurrTrus

26

Partim relinquis gureiti ,.

lpl Hlm

i

Partim levas.in- aera.

! .-jm(m

I

" CXE

a, culpa nullum.deprimat

Nullum efferat jactantia ,

pitt

Elifa mens né concidat ;

p

DT

Elata: mens ne corruat..

f

M

; Benedicainus Deum Patrem , &e.

thf*" l

adutzph. Gloria laudis refonet in ore ome

nium;Deo Patri . & refultet laude perennás

Verfua ciesa. Óvatione..

d

AD VESPERAS.

Te Deum Patrem , &c.

if

HTMNUS.

d

—LOminis füperne Conditor;.

j

ui cuncta folus ordinans ;

Dd

Humum jubes producere;

1 Tdg

Reptantis , & ferz genus:

v

t magna rerum corpora..

Da gaudiorum pramia y.

Wi

Da gratiarum. munera ,

"i

'[uxque pacis foedeta;.

p

y. Benedicamus Deum Patrem, &e.

ài, if

ZAntipb. Benedictus fit Deus Pater , Crea.

1 vt

£01:,. & Gubernatcromnium , nunc ,. & fem-

ln

per, & perinfinitafecula fzculorum..

At Rf

Ferfus um Oratione t fup.in Matut..

U

AD COMPLETORIUM..

ET

'Te Deum Patrem , &c:

w

V.. Converte nos Deus falutaris noftet ;..

::mï:;m,

R. Etaverte iram tuam à nobis,

Y

WDeus Pater ia adjutorium; &c..

TMNUE,

Dr: PATRIS.

LP

-HTMNUS,

Crutator alme cordiüm,

! Infirma tu fcis viriums

Ad te reverfis exhibe

Remiflionis gratiam.

Mul:um quidem peccavimus ,

,

Sed parce confitentibus:

It 0ft (t

Confer medelam langvidis;

Infunde lumen cordibus,

duvl

Te mané laudum carmine;

Te deprecamur vefpere:

Digneris , ut te fupplices;

Laudemus inter collites. .Ámetu

y'. BenedicámusDeum Patrem &c.

ntiph. TeDeum laudamus , teDominurg

!y

confitemur.

Te azternum Patrem ompje

terra veneratur.

Verfue eum Oratione,

Oratioad Deum Patreys;

Lementiffime Patet ; zterre D'e"üs'/,. pre

omnibus peccatis meis, & pro peccatis

, totius mühdi , offero tibi ünigenitumi tu-

,0

&f

urh in Cruce pehdentem , ómnem quoque

paffioneri , dolorém;, ariguftiam j preffuram,

fangvinem , ac mórtefii ejus: offeró tibi in

l.

ea charitate , & virtute , quà olim femetipfum

óbtulit pro nobis iüátd crucis. n ejusdeni

oblationis ünione offeto nie ipfum tibi in

laudem ? gloriam ; & beneplacitum tuurm

fempiternum. A&men.

B 4

"

a a

Ij

. C'd'L.'i:'*us

33.

lia cum fui plena refignatiane ad D,E.iZM

j

"Afrem.

E i IbiDominäfan'&ePater,q.ui.me,,qualis,,

jl

hi

ü

quantüíq;fum , ex nihilo ad imaginem.

2l

tuam creáfti, tibi Domine offero me ipfum ,

qualis, quantófque fim ; fed cüm totus tuus.

ia

d

fim, nihil tibioffero; quod tuum non fit ; cor--

i

W

pus enim opus manuum tuarum eít anima.

Ül

Ípiraculumfpiritüstui, & quidquid boni fa-.

|

J

cerevaleo , abfquete noh facio ; fi vero quid

malioperor, hoctotum menm eft: cüm autem.

voluntatem meam mihi fubjeceris, hanc tibi

j

[

offero Domine; ut.cimtotusih te fuero,nihil

1 ;LJ(Q"W

inmeipfofim, Faccrgo , quodtibilnbet , &

st

io.mefiat voluntas tua , extra cujus terminos,

n

nec fi poffem vagari vellem.. Tu enim visfal-

!tj

v0snos fieri ; tu vis fanctificationem noftram,

£u. vis nos credentesin Filium tuum , non pe-

.4:'

üire, fed vitam zternam habere; dirige ergo

L

greffus. noftros in viam: mandatorum tuo-

'*um ; & veni ut nobifcum fis, nosque ad te

if

trahas. Domine in flagella paratus fum ,

fiat ergo voluntas tua , tolle peccata mea à

me , caftiga corpus meum , da mihi crucem:

zur]

m

0

ferre, non qualem ego. opto , fed qualem tu.

vis ; omnia membra meafecundüm tuz divi-.

:g 2

z voluntatis beneplacitum mortifica, méque

"

V

ts

(

r

fic corrige , utte nunquam offendere cupiam..

ul

Accipe Domine fancte. Pater hanc oblatio-

nem meam , quam alacri corde tibi offero ,

MSIT

