& fac mefemperin te effej cüm. nihil tihi ex-.

o

&ate placeat.. Amen.

ï&i&i&ge(

LITANLE

-

Drr PATRIS

*

ADty

LITANUE

stis

me,

: AD DEUM PATREM,

lma

me 1Pfuw

Trieeleifon , Chtifte eleifon: ? Kyrieeleif.

L tOtüs t

Pater fancte ,.

Audi nos.

Exaudi nos.

vnít: " Pater jufte ,

d,g, Patet de. coclis Deus,

Y

il bomr Fili Redemptor mundi Deus,

Spiritus fancte Deus ,.

fvero g u

cum a

Sanécta Trinitas unus Deus,

Pater nofter; quresin coelis;,

; land

mero,m

Pater Domini noftri JESU. Chrifti,

bilibe

Pater mifericordiarum ,. & Deus totius

SteImunt

confolarionis,

fU vl

Pater;peccavimus in'coelum; & coram te; !

PaterDeus benedictus in fxcula.,

noltran

Pater; in fpiritu & veritate adorande,

TI0n pt

Pater; finé quo nemo venit ad Filium;

jge ergo

üm Qo-

Paterglorix, & Domine coli &terrz;

üe adtt

Qui mififti Filium in mundum,

! Ex.quo omnis paternitas in' celo: & in

*stqou a.ta.rayN

ys fun,

r mai

terranominatur ?

uielegifti nosim Filios ante mundi

|. Crucem

conftitutionem.

*

xlem

M Gu

Qui przdefüináfti nos in adoptionem fi-.]

liorum ,

a) meqh

ui my&exia abícondis à prudentibus & l

ais

fapientibus;.& revelasea parvuhs,

obliti

ui benedIXIPCl nosomni benedxöhone i

wl Oge Ol

fpn'ltuah in coeleftibus;

ii* Qui. dmmnsnobxs peccata nofiras,

B by

Qu

J

M

'Geruä

P

ui elegifli-nos., ut-effemus fan& , &

n

immaculati inconfpectu tuo .

ï'/;:ïmw

Quidasfpiritum bonum petentibus te..

Pater luminum, à quo omne bonum de-

, ').:mgmü

fcendit;,

p

Pater vivificans; & mortuos fufcitans;.

Pater. vidensin abfcondito ,

'W:)

Agricola ufque modó operans;.

ui folem-tuum. oriri facis fuper. bo--

nos & malos,

Qui pluis füper juftos & injuftos;.

Qui numeráfti. omnes- capillos. capitis ].

*

vewt

n

noftri ,.

zi

Qui proprio Filio tuo : non pepetcifti .

WE

fed. pro nobis omnibus eum . tradidi--

?:ï'-':'fï l

ni»ä."m'] ]

'fli

fs

Qii vocafti nosin focietatem Filii tui;.

"

4

y

d

*

-nUM f.'.;

ui gratificáfti nos.in regnum Filii di-

OU 9213J2

q

nl

lectioms tuz.,.

-

SSi

1j

Qui dignos nos fecifti. in- partem forcis.

M

!

:

fanctorum;

zi

Qui ad nuptias Filii nos vocáfti.

TRU

Qui dilexifti nos;:& dedifti confolatio--

nem.zternam;:

H

U

At

Qui fic dilexifti mundum; ut. filium u-

[

TU

nigenitum dares ,:

Qui magnificà: voce de celis. delapsá:

U M

clarif&icáfti Filium tuürm.-

Qu

q

n

Vi

Quitibi in Filio tuo-bene complacuiftl ,.|:

Cui complacüit dare nobis regnurri, .

w

A

Bs

us

QGujus:faciem femper vident. A

ngeli in-

N

66615 5:

T

Qu

DEF.PATRF.S.

NY

Qui , nt fervum redimeres, Filium tta-

J

didifti ,

,

Dd

Qui talem charitatem dedifti no

Filiitui nominemur & fimus,

bis, ut I

lj

Qui voluifi nos conformes fieri ima-

gini Filn tui,

Qui es faper omnes, & per omnia, &

i omnibus nobis,

: bo.

n

Qui paráfti regnum electis tuis ante

mundi confüitutionem ;

Pater orphanorum , & judex viduatum,

ipiti

"SIqQU 21219]N

Qui finé acceptiorie perfonarum judi-

I(fl) |

cas; fecundüm opus uniuscu jufque,.

? In eujus domo funt manfiones multz,

l

? Pater benigne, patiens, & multz mife-

1

ricordiz ,

|

) * Propitius efto;

Parcenobis Domíne,

I E Propitius eftos

Exaudi nos Domine,

us

? Ab omnimalo;

Libera nos Domine,

Ab omni peccato,

/ Liberanos Domine,

À poteftate Diaboli ,

. Ab omnibus peccatorum occ

Dd

x

afionibus, ;

& tentationibus,

' Ab infidiis inimicorum ,

V| Ab ira, &odio, & om

gi mala volun-

^

'tate,

.

j

&

d

"! Abimminentibus peccatorum periculis,

,( Ab omnibus adverfantibus , & hoftibus

"

)

|

,:

*

mentis & corporis ,

! & damnatione perpetua ;

"RUFUO(] sOU tJoqry

I/| Per altiffimam

» quà intueris abyffos,

[

J

F;;en»,t»iamA tam ;

qg*x—

[2

B6

Bu

Pt

Cur-rus

36

)

m

"y

ï'ï

]

-

Perimmenfam , quá omnia. ex- nihilo

j

Til

"

j

creáfti potentxam tuarm;,

Per fvavem ;, quá cunéta. gubernas; pro-

Pr

videntiam: tuam;,

JM,HA

Per zternam , quà. mundum: dilexifti ,

q sou ereq

charitatem tuam;

u

2

Perinfinitam , quà.omnia imples, boni-.

*9uruJo

iM

tatemtuam,

"'"""'"—"V—

Peccatores ;,

Terogamus audi nos.

Ut nomen tuum: femper & ubique fan-)]

»

T

&ificetur;,

j

i

Ur:regnum*tuum: nobis: advenire: con-

cedas ;

r,'.

d

Ut femper fiat:voluntas tua;, ficutin coe-

L

*

lo &interra ;,

lj

Ut panem:noftrum: quotidianum: nobis

[

dare digneris..

UO

H

Utr.nos fub umbra. alarum tuarum: pro-

tegere , & ex omni tentatione eripere

PO

eb

digneris ;.

Ut nos.ab.omni: malo:liberare: digne- -

*sou rpne snuiedoi13

T$5

t

[ quod fideliter petimus;;, efficaciter.

confequamur ;

d

Pàter ;1n nomine Filiituij

j.

Agnus Dei ; qni tollis:peccata: mundi.;, Re-

concilianos Patri;

dl

E

Agnus Dei;quitollis peccata mundi, Dano-

L

bisacceffum ad Patrem:..

m»ä

Agnus Dei , qui tolli$.peccata mundi , Poft

)

hoc exilium: oftendenobisPatrem..

ml '*U Moy

Patex

' ljvmï P A.'.r KIS.

937

uhly)

r

z

Paterfan&te , Audi nos..

Paterjuffe; Exaudi.nos..

m

Kyrieeleifon , Chrifte elei

fon. , Kyrie. eleifox;1,

Pater nofter. &c..

m x x

trifi,

Verf.. Etné.nosinducas intentationem.

Refh.. Sed liberanos à malo..

boni

Vérf.. Protector nofter afpice Deus..

A RE ag dÉ —

Reff.. Et refpice1t faciem Chrift tui..

VET

Werf.. Memento.noftriDominein beneplaci«

to.tuo:;,

ie fin

Refp.. Vihita nos in falutarituo:

t C0ft

Verf.. Oftende.nobis.Domine.mifericordiam

tuam;.

If Cte

Refp.. X& falutaretuum: da nobis::

Verf.. Domine Deus virtutum converte nos..

L nobis

Re[?.. Oftende nobis. faciem: tuam , & falvi

erimus;

;

ä

Verf.. Domine exaudi orationem meam;.

j pf )-

(Pfïö'

.Rg/?,. Etclamor:meus ad te veniat..

rpuc

Oremst..

ægnc-

Eüs ; qui in omnibus:Ecclefiz: tux HIiiä,

--——xx*

Chrif Filii tuivoce , manifeftáfti fato-

VCitef

vem te. bonorum: feminum: ,. &:electorum

palmitum:effe. cultorem 5. tribue: quafumus

fidelibus tuis;. qui-vinearum' apud tenómine

indi;

JR

cenfentur: & fegetum;, ut fpinarum & tribu-

lorumfqualorerefecto, dignà .eHiciäntqr. fru-

pu

ge feecundi.,

Deus incommutabilisWirtus ;; & lumen

und

zternum . refpice propitius , ad. totius Ec-

clefiz: tuz:corpus , &opus falutis. humanc

»eml'

illius

ei'ïe&u'-»tranqy

perpetua: difgoücionisï

j

7

opt-

hi

p

Currus

m

),L

operare : ut totus mundus experiatur , &

videat , dejecta erigi ; inveterata renovari; &

1

df

per ipfum redire omnia in inte

grum , à quo

Iumpsére principium,

m

Deus Celfitudo humilium , & fortitudo

';:'mm*.lzu

rectorum ; quij per Unigenitum Filium tu-

g

um ità erudire mundum dignatus es , ut2

omnis illius actio fieret noftra inftructio s

excita in nobis fpriritüs tur fervorem ; ut »

;ä-:ämü

(j

quodille verbó , & exempló falubriter do-

z5

cuit; nos efficaciter imitari valeamus.

n mïw

Deus,qui fidelium mentes unius efficis

voluntatis ; da nobis id amare quod praci-

::

m

u

N

i

pis; iddefiderare quod promittis , ut inter

d

1 Wi

mundanas varietates tibi noftra fixa fit cor--

da;ubi vera funtgaudia. PerDominum,&c..

hi

ia

W. Domineexaudi orationem meam z

&. Etclamor meus adte veniat.

V. Benedicamus Domino..

[

&. Deo gratias.

yrlrä

"

X. Etfidelium anirix per mifericordiam Dei

rFequiefcant inpace. E. Amen.

Hygmus SS..4mbrofei. E -Mueuffinz.

dow

^l

EDeum laudamus :. teDominum con-

d

fitemur.

m

[

TTe xternum Patrem omnis terra venera--

f

gur..

[ Y

u

Tibiomnes Angeli: tibicocli , & univerfae

/1

poteftates..

J*m

Tibi Cherubim & Seraphim inceffabili va-

r

NU

$e proclamante

$an-

Drr Frn'r..'- ;

29

titr d

SanCtus., San&tus , Sanctus: Dominus De-

ov

us Sabaoth..

n ; T

Pleni funt coeli , & terta ,. Majeftatis gla»

Yj tuzc..

: forttu

'Tegloriofus Apoftolorum chorus.-

Fium t

Te Prophetarum laudabilis numerus..

T307

Te Martyrum.candidatus laudat ex:crcï-

if

tus..

vofemt

Te-per orbem terrarum fancta confitetus

.

ibrist

Ecclefia..

u5

Patremimmenfz Majeftatis..

nius ef

Venerandum tuum. verum , & unicum

Filium.

od prat

y t ii

Sanctum quoqueParaclitum Spiritum..

xiftt c»

Tu Rexgloriz Chrifte..

nundt.

Tu Patris fempiternus es Filius.

Tu adliberandum fufcepturus hominemy,

uH

non.horruifti Virginis uterum,

Tu devictó. mortis aculeó , aperuifli cre--

dentibus regna ceelorum..

amDo

Tu. ad. dexteram Dei fedes , in. gloria Pa-

ms.

Judex crederis effe venturus.

i

Teergo

uzfumus , tuis famulis fubveni;,.

mf quos pretio

í

0 fangvineredemifli..

Ziterna fac cum Sanétis tuis- in-gloria nu-

Veneïl' merari'. ;

Salvum fac populum tuum Do

unet

nedic hxreditati cux.-

mine;,& b&

fabiirt Et f?gC'COs : & extolleillos ; ufque i:i ater-

,

Pet

pr

)

Cur 'ru-'ä

- Perfingulos dies benedicimus te.

""

um

Erlaudamus nomen tuum in fxeulum : &

]u

infzculum fzculi.

Dignare Domine die 1fto : finé

-PL?CC ato

nos cuftodire..

i

Miferere noftri Domine : miferere noftri.

-Fiatmifericordia tua 'Dominelfup.er nos:

(

quem'admo dum fperavimusin te.

!

L

J

InteDominefperavi: nonconfundarim

eternutm.

iv

Y-- Benedicamus Patrem , & Filium ,. cum.

fancto Spiritu:

EK. Laudemus , & fuperexaltemus: eums

infecula..

Y. Domine exaudi orationem meam.. :

Vu d

r

&& Et clamor meus: ad te veniat.

J, JRML

Oremus..-

It

Eus, cujus mifericordixe non eft nume--

rus, & bonitatis infinitus eft thefaurus;.

u

]

piiflimz Majeftati tuz pro collatis donis gra-

tias agimus , tuam.femper clementiam exo-

rantes : ut; qui petentibuspoftulata concedis;

eosdem non deferens, ad premiafutura dis-

ponas. Per Dominum noftrum &c.

Y. Divinum auxilium maneat femper nobis--

& L

Cum.. A. Amens.

A

ll

u

AL

— gse-

A

d

:

CUL-

N

| Dn Firr:.

"n

f

, GHIHIO OHOHOCHOHDHQNK

nE a

CULTUS.

ferenofr.

DEI FILIL

ie',[uper hi

OFFICIUM PARVUM

;onfundari: de SS. N O MIN E I ES uo,

ilium,

AD MATUTINUM.

(CITUUS: Q

N nomine JESU. omne genu fle&tatur , cos«

leftium, terreftrium, & infernorum..

Y. Domine labia mea aperies.

WA ^ $. Etosmeumanmnuntiabit laudem tnam.

a

'Y.. Deus inadjutorium meum intende..

. Dominead adjuvandum me feftina,.

el gum

- Gloria Fatri , & Filio, &c.. Alleluja..

thefurus,

-HTMNUS.

donisgtae

ESWU dulcis memoria,,

tiam exo

J

! Dans vera. cordis. gaudia,,

iconced

Sed fuper mel & omnia ,

futura d

Ejus dulcis prafentia,

Nilcanitur fuavius ,,

fper fob

Auditur níil jucundius ,

Nil cogitatur dulcius ,

Quam JESU. DEI Filius.

JESU fpes peenitentibus ,,

Quàm pius es. petentibus,

uàm bonus te quxrentibus.,

ES ! quid invenientibus .2

y

JEsu

j [j?ll

2

.

CurTus

j

. YESU dulcedo cordium ,.

4u

Fons vivus, lumen mentiun ;

: )

Excedens omne gaudium;

j

du

Er omne defiderium,

m

Nec lingva valet dicere ,

;ihf.ïin? '

Nec littera exprimere ;

"

n

Expertus poteft credere;

yyt

Quid fit JEfum diligere,

J

M

* JEfüm quzram ín le&ulo ,

Wü

Claufo cordis cubiculó ;

Priva

tim , &in publico;

uaran

amorefedulo.

wn

L

mini benedi&tunt ,

M

y. Sitnomen D

X. Exhotnunc;

|

ufaue in fzculum.

at

h

um e

:

.

-T

Anf:'pk., V ocat

nomen ejus JESUS,

^

ANN

[

quod vocatuiéft ab Angelo , priufquam in

]

i

M

utero cónciperetur: San&tum & terribile no-

men ejus.

[uty

Y- Domine exau

di orationem meatm.

i

€. Etclamor meus ad te veniat.

Ovemue.

An&i Nominis tui , Domine , timorem

n

S

pariter & amorem fac nos habere perpe-

eunum ; quia nunquam tua gubernatione de-

fütuis , quos in foliditate tuz dilectionis

iftituis,

Per Dominum nofrum JEsumw

'Lün

")

Chfï&unþ.

AD VPRIMAM.

Jiies

h

InNomine JEsu, &c.

H

!

d

HYMNUS.

"

VA

y

K£ UmMarnradiluculo,

lw

B TEfum quaram in tumulo ;

j SM

"d

€la-

T

*

Ijn FxLu,.

43

Clamore cordis querulo ,

,

Mente quzram , non oculó.

'Tumbam perfundam fletibus ;

Locum replens gemitibusz'

]Efu provolvar pedibus ,.

Strictis hxrens amplexibus,

JEfu Rex admirabilis ,

Et Triumphator nobilis;

Dulcedo ineffabilis ,

'Totus defiderabilis..

Mane nobifcum Domine ,

Et nos illuftra lumine ,

M,

Pulsá mentiscaligine y

hm

Mundum replens dulcedine

qu [E

Quando cor noftrum vifitas ,

rifqun

Tunc lucet ei veritas ;.

rl

Mundi vilefeit vanitas

Et intus fervet charitas.

du

Amor JEfu dulciffimus,

Et veré fuaviffimus ,

Plus millies gratiffimus;

timont

e perpe

(æäm dicere fufficimus.

;rtioned

Hoc probat ejus Paífio ,.

File&riont

HocSangvinis effufio ;

Per quam nobis redemptie

JEri

Datur, & Dei vifio.

Ferf. Sit Nomen , &c..

"ntiph. A folis ortu ufque &ad oceafum

laudabile Nomen Domini.

Vef: Domine exaudi, &c.

b

ofaf.. Sancti Nominis tui ; &e-

D

CürTus

44

j

ifi

2

"AD TERTIAM.

" i

u

InNomine JESU ; &c.

»

HTMNUS.

m

[ o

.ESUM. omnes agnofcite ,

p

qon

J

J Amorem ejus pofcite ;

pi

JESUM ardenter quzrite ;,

" ïu)

Quzrendo inardefcite.

at

D

Sic amantem diligite ,.

il

Amoris vicem reddite;

mit

In hunc odorem currite ;

Et vota votis reddite.

o

N

JESUS auctor clementiz;

TTotius fpes Ixtitiz ,

(ï f*ü

Dulcoris fons & gratiz ;

m

Vivz cordis delicia.

li

JESU mi bone ; fentiam

Amoris tui copiam ,,

Da mihi per przfentiam ,

n

-"'Tuam videre gloriam..

Cüm digné loqui nequeam,

De te tamen nefileam,

Amor facit ut audeam ,

Cüm de te fohim gaudeam.

Tua JESU dilectio ,.

Grata mentis refe&tio ;,

m

!h

;

Replensfiné faftidio ,

d b'.]

Dans famem defiderio,.

Atf

ui te guftant ; efuriunt

"Hmn

ui bibunt ; adhuc fitiunt ,

oW

M

Dehiderare nefciunt ; :

A

""mgl

Nisi JFSUM quem diligunt..

L

B

Dzr1i Frrir

45

- Sit Nomen Domini , &c.

4Antiph. Nec enim aliud nomen eft fub

tolo datum hominibus; in quo oportet nos

falvos feri.

Ferf. Domine exaudi , &c.

Ora;, Sancti nominis , &c.

AD SEXTAM.

In Nomine JESU, &c.

HTMNUS.

Vem tuius amor ebriat;

Q

Novit , quid TESUS fapiat ,

Quàm felix eft ; quem fatiac!

Non eftultrà , quod cupiat.

JESU decus Angelicum ,

In aure dulce canticum ;

In ore mel mirificum

Incorde nectar codlicum 3

Defidero te millies,

Mi JESU ; quando vetues?

Melztum quando facies ?

Me de te quando faties?

Amor tuus continuus,

Mihi langvor affiduus ;

Mihi fruc&us mellifluus

Eft , & vitz perpetuus.

JESU , fumma benignitas,

Mira cordis jucunditas;

Incomprehenfa bonitas,

Tua me ftringat charitass

Bonum mihi diligere

z

hi

: JEfum , nil ultrà quxrere ; .

Mibi

J

CurTus

6

[

l AEM

Mihi prorfus deficere ,

Ur illi queam vivere,

E

Q Jefu mi dulciflime ,

yid

Spesfüfpirantis animz ;

[

Te quxrunt piz lacrymæ,

uf

'Te clamor mentis intimz.

)Sm'&'

V: f Sit nomen , &c.

T.

"P' Ego in Domino gaudcbo, & CX-

ultabo in Dxo Jrsu meo.

J

Ve:fia cum Qrat.

AD. NONAM,.

p

In Nomine JEíu, &c.

räl'd

HTMNUS,

M

ocunque loco fuero ;

Q

Mecum JEfum defidero

Quam lxtus, ctüm invenero]

uem felix , cum tenuero!

!

Jam quod quæfwl ,vxdeo ;

vod concupivi teneo ;

D

;'

Amore JEíu langveo ;

il

Et corde totus ardeo.

JEíus cüm fic diligitur,

Hicamoer non extmgvrtur ,

Non tepefcit , rtec moritur ;

E

WA

Plüs crefcit, & accenditur,

Hic amor ardet jugitet ,

Dulcefcit mirabiliter ,

Vi

Sapit delectabiliser

t

Dele&at & féliciter. .

"t

Hic amor miffus coelitus ,

l

à

MHatet mihi medullitus

Mets

Dr: Frrir

47

Mentem incendit penitiüs

Hoc delectatur fpiritus,

O beatum incendium !

Et ardens defiderium f

O dulcerefrigeriuml

h

AmareDzi Filium.,

Ferf. Sitnomen; &c

lUdeb0 )&

Aatiph. Memores erunt noministui , Do.

mine , in omni generatione & generagoe

nCZILJ.

'AD VESPERA S.

In Nomine JEíu , &c.

HIMNIUS,

Efu flos Matris Virginis ,

101

J

Amor noftrz dulcedinis,

9]

Tibilaus ; honor Numinis;

Regnüm beatitudinis.

Veni , veni Rexoptime,

" Paterimmeníx gloriz ;

Aftulge menti clarius,

am expectatus fepiüs,

JEfu fole ferenior,

Et balíamó fuavior,

Omni dulcore dulcior,

Prz cunctis amabilior,

Cujusguftus fic afficit,

Cujus odor fic reficit,

In quo mens mea deficie,

Solusamanti fufficit,

Tu mentis delectatio,

Aunoris confummatio :

EY

Dr

48

tuiTus

; y;lu-icofdfl

"Tu mea gloriatio,

' n P"

405

JEfu mundi falvatio, ,

Dilecte mi ; revertere ,

l,::; ) iilüml ?

Confors paternz dexterz,

i jw 'AC

Hoftem vicifti profpere ; .

.j

Jam coliregnó . fruere.

"n

Sequar te , quoquo ieris ;

j ;'«i;'*"

Mihitolli non poteris ,

Cüm meum cor abfítuleris ;

JEfu laus noftri generis.

i

5

ag

"

Vzrf- Sitnomen Domini , &c.

p

m

"

Zntiph. Fecit mihi magna , qui potents ell,

*

& fanctum Nomen ejus.

(

"

Ferfic. Domine exaudi ; &c. -

oW

Orat. Sancti Nominis tui, &c.

"n

Il

AD COMPLETORIUM. :

N nomine JESU omne genu flectatur, coe-

* ÀMleftium, terreftrium ; & infernorum.

Verf. Converte nosDDeus falutaris nofter.

AO

J

Reffp. Et averteiram tuam à nobis.

Vef. Deus in adjutorium , &c.

it

pf "

Iul

üïl

Gloria Patri & Filio , &c. Alleluja.

-

q

s

HTMNUS.

J&li cives , occurrite ;

Portas veftras attollite ,

Fa

Triumphatori dicite:

Bo

Ave Jssu Rex inclyte.

Rex virtutum , Rex gloriz;

(

!

Rexinfignis victori ;

| Jefulargitor veniz ;

n

igqn

Honorcæle&is cuxiag * i

Ta

Dz: Firim.

49

u fqnä mifericordix ;

Tu verx lumen Patrizg-

Pelle nubem triftitiz,

Dans nobis lucem gloriz;

Te colli chorus pradicat ;

Et tuas laudes replicat ;

Jefus orbem lztificat ;

Et^nos Deo pacificat:

T

Jefus in pace imperat,.

Quz omnem fenfum fuperay,

Hanc mea mens defiderat,

Et eà frui properat.

Mu putt

Jefus ad Patrem rediit,

Colefte Regnum fubiit.

Cor meum à me tran

t5

'

Poft Jefum fimul abiit.

IlY' Quem profequamur laudibus;

WHl ^ "Votis, hymnis & precibus ;

Tif

Ut nos donet coleftibus

j

Secum perfrui fedibus. Amen.

à

; Sit Nomen Domini benedictum.

&. Ex hoc nunc &ufquein fzculum.

Wjb

"ntiph. Omne , quodcunque facitis , i

verbo autin opere, omnia in nomine Domi-

ni Jefu Chrifti facite; gratias agentes Deo &

Patri peripfum.

. Domine exaudi orationem meam.

E. Et ;lamor meus adte veniat.

Orenmastes«

CAnd&i Nominis tui , Domine, timorem

patiter & amorem fac nos habere perpe-

ne de-

twumn: quia nunquam tud gubernatio

'Rituis.

J!

p

"Currus

$o

ftituis , quos in folidicate tuz dileSionis m-

fb

»

füituis.

Per Dominum noftrum Jefum Chri-

ftum, &c.

»!

T

4

COMMENDATIO.,

Alve Jzsu , Jssu pie;

^

$

"

Fili Dei & Mariz;

Quem de Patre finé Matre,

i u

":

Et de Matre finé Patre,

Natum credo firmiter,

0

.....

Qu

Sana me, & fanus ero,

Et fanabis hic , t fpero;

N '*LE)

Sic in colo te videre ,

d

Cum Beatis poffidere

m

AW

Gaudeam pefitenniter,

)w Mm'

LITANIAZE

'g uf

Dr SS, NOMINE [ESU.

Vrf

Trie eleifon , Chri&e eleifon Kyrie eleif.

K

Jefu Chrifte audi nos,

Jefu Chrifte exaudi nos.

Pater de codlis Deus,

du

m

Fili Redemptor mundi Deus;

aK

Spiritus fancte Deus,

Sancta Trinitas unus Dene;

Av

tl

W

Jrsu Fili DEi vivi,

Jzsu E3li Mariz Virginis;

Jzsu fandtiffime ,

-

|

t

Jzsu potentiffime,

Uvf

JEsu fortiffime ,

*srqou. 93349]AL

|

H

Jzsu perfectiffime,

1 df

ï

tl

Jssu gloriofifüme;

Jrsu püffime ,

L] [ul m

J:»

Dz: Fririn.

ji

ii

3

Jssu mirifice,

&un(

| Jesu chariffime ,

]szsu dulcifBme ,

0,

Jssu jucundiffime ,

Jgsu clariffhime,

J]rsu clarior Sole:

Jssu pulchrior Luná.

Tzsu fplendidior Stellis ;

Jzsu admirabilis ,

Jzsu delectabilis ,

Jesu honorabilis ,

Jssu humillime ,

jEsu pauperrime,

Jzsu fapientiffime ;

Jssu obedientiffime;

jzsu caftifüme,

"

J

J5su amator caftitatis ;

W

Áyict

j, JEstt amator pacis ;

PNSPEN

K

Esu amator nofter;

"síqou 5e19]W

. J2su fpeculum vitz ;

Jssu exemplar virtutum ;

Jzsu decus morum,

Jssu fpeculum perfectionis ;

jEsu zelator animarum ,

JEsu refugium noftrum ;

JEsu Pater pauperum ,

J*su confolator afllictorun;

i

! JEsu thefaurus fidelium,

| Jisu gemma pretiofa ;

JEsu armarium perfectionis,

( Jzsu ftella maris;

Jzsu lux vera ,

—

x

. Jzsu

d ge

$2

C uL"rü:s :

p

i

y

Josu fapientia eterna ,

L

M

æ;flm

Jssu bonitas infinita ;

Esu Salvator mundi,

W'

&WD( )

ä

rsu mediator Dzr & hominum;.

uh

Jzsu bone Paftor ovium,

ml

» 1mm

jJrsu benigniffime ;

N t

aM

li

Jrsu dilectiffime;

P

Jzsu clementiffime ,

PU

Jzsu defideratifhme,

m t

Jzsu mitiffime,

Wi

i

JEsu amantiflime,

AA

n d

'.-owo |

JEsu amator fideliffime,

JEsu amator nofter ,

"

aT

Jzsu gaudium Angelorum ,

'$TQOU. 949J99T TAT

w

D

DL

N

Jrzsu Rex Patriarcharum ,

Jssu infpiratorProphetarum

hr ]:

Jrsu Magifter Apoftolorum,

il

Ó

/

Jzsu doctor Evangeliftarum;

Jzsu fortitudo Martyrum ,

Wi

.;0(

Trsu lumen Confefforum ;

h

[zsu fponfe Virginum ;

Jzsu corona San&torum omnium ,

J

V

1]

Propitius eftoy-

Parce nobis Jesu,

su,

Propitius efto;

Exaudi nos lE

Ab omni malo,

Ab omni periculo ,

A

VML

"

Ab ira tua,

O

tj

"n

^

Ab infidiis diaboli,

ni

A pefte, fàme, & bello,

i

J,/þ

A tranfgreffione mandatorum tuorum;

) d

*nsaf sou vaaqví

,tht

Ab incurfu omnium malorum ,

ja:]

&

t-EhN

Dzr: Firin

13

| Per Incarnationem tuam ,

M

per Adventum tuum,

per Nativitatem tuam ,.

1y

per dolores tuos;-

per flagella tua ;

Per mortem tuam ;

E

Per Refürrectionem tuam;.

Per afcenfionem tuam ;.

-

Per gaudia tua ,

*nsi[ sou e3eqvT

Per gloriam tuam,

Per dulciffimam Virg: Matrem tuam,.

J

| Perinterceffionem omnium Sanéctorum tuo-.

rum , Libera nos Trsu..

Agnus Dei,, qui tollis peccata. mundi , Parce

nobis Jzsu.

Agnus Dei, &c..

Exaudi nos Jrsu,

Agnus Dei, &c.

Jssu Chrifte , audi nos..

Miferere nobis Jþsq!

Jesu Chrifte, exaudi nos.

|

Kyrie eleifon. Chrifte eleifon. Kyrie elei-

fon. Pater nofter , &c.

n,'

Vof. Et&é nosinducasintentationem.

[——3

1

Refp. Sed libera nos à malo.

nobis

dinos

|

Ü

Verf-. Benedicanima mea Domino ,.

Ref.. Et omnia quz intra me funt; Nomini

fanéto ejus..

Vef. SitNomen Dominibenedictum. ,

Refp. Ex hoc nunc & ufque in fzculum:

/

Verf. Adjutorium noftrum inNomineDomini.

; Refp. Quifecit coelum & terram.

yorutt

;)

l

.;

Verfj.. Domine exaudi orationem meam.

]

)

Refp. Ex clamor meus ad te veniat.

l

Ü

Oremss,

C 3

p

f4

CurTus

I

Orezius..

)

wï;&

Mnipotens fempiterne Drus, dirige a-

T.

O

&us noftros in beneplacito tuo , utin

) mc'

»

Nomine dile&i Filiitui mereamur bonis ope--

yiit

yibus abundare.

;

.

Sanéti Nominis tui-Domine , timoren

pariter & amorem .fac nos habere perpetue

, .Rmn'.ï

unrj quia nunquam tua. gubernatione de-

u

ftituis , quos infoliditate tux dilectionis in-

füituis.

i,m(*ïäïïa

Deus virtutum . cujus eft totum quod eft

gt

,

p

a

r

M'F

optimum , infere pe&toribus noflris amo-

rem tui Nominis,& prafta in nobis religio-

þäw m

nis augnrentum ; ut quz funt bona nutrias ;,

gt

'&Wïzæs'&f

ac pietatis ftudió , quz funt nutrita , cufto-

di aS..

5mm

Jb

m

. Deus ,, qui gl'ori-.oüfïïmurh Nomen. Jefw

Chrifti Filii tui, Domininoftri , fecifti fideli-

sl

bus tuis fummo fuavitatis affecu amabile ,

:tDO

& malignis fpiritibus tremendum ,. atque

terribile: concede propitius , ut omnes ; qui

at

hoc nomen Tefu devoté venerantur in ter-

UL

tis, fan&tx confolationis dulcedinem in prx--

fenti percipiant, &in futuro gaudium exul-

L

tationis, & interminabilis beatitudinis obti-

f

neantin colis. Per eundem Dominum , &c.

j

Quiqus Psarwr 55,. Nowrmis.

»,'—3 ucm

RH

JESU.

M

[

i

4nt. Domine Dominus nofter , quàm ad-

li

snirabile eft Nomen tuum in univerfa terra.

1: Ity

Pater & Ave Y &c-v

PsArM.

A

Dm Firt,

$5

64

,

PsALM..42.

-

TM

u

Jäbä:ne De

us , & difcernecaufam meam

00 , q;

J

degente non fancta: ab homine iniquo ,

& dolofo erue me.

u 0ni503'9

Quiatu es Deus fortitudo mea: quate me

E

repuliftt ; & quare triftis incedo , dum. affligit

,

Md

meitiimicus ?

L

etnatione l

Emitte lucem tuám ;

& verftatäm tua'rh:,

llensi

ipfa me deduxerunt, & adduxerunt in mon-

tem fan&tumtuum, & in tabernacula tua.

Xüm qui

Et introibo ad altare Dei : ad Deum qui

nofns a.

lztificat juventutem meam.

Vs rd

*

Confitebor tibi i cithara Deus , Deus

na nutaz

r

!

meus; quare triftis es anima mea ; & quare

irta, (

conturbas me?

Spera in Deo; quoniam adhüc confitebor

N url

J

illi: (alutare vultüs mei; & Deus meus,

&if h

Pater & Ave. &c.

i amabil,

PsALM. 9.

n ) my:

Xaudiatte Dominus in díe tribularïon

i;:

mna, q

í

protegatte nomen Dei Jacob;

..... 1

&r m t

Mittattibi à

u.

AL

ili

umdefancto: & de $ion

tueatur te.

emin pf

dium ext

Memotr fit omnis fácrifieii tü : & holos

yinis l:

cauftüm tuum pingvéfiat;

inm , &

Tribuattibi fecundüm cof tuumi : & omrie

confilium tuum corifirmet.

LOMINI

Eztabimut in falutari tuo : & in nomine

Dei noftri magnificabimur.

g

Impleat Dorinus oiines petitiones tu«

as

.

.

vgf[alei*«

nunc cognovi quoniam falvum fecit

Dominus Chriftum fuum.

n

,

C 4

Exaudiet

p

;6

Currus-

*AQWL

— Fxaudietillum deccelo fandto fuo : in pe--

tentatibus falus dexterz ejus.

f&W

Hiincurribus, & hiin equis : nos autem in.

)ul

Nomine Deinoftriinvocabimus.

N jb

Ipfiobligatifunt, & ceciderunt: nos au-

"

sf

tem furreximus , & erecti fumus.

p u

Dominefalvum fac Regem: & exaudinos

jï:f:m'k

in die, quà invocaverimuste.

Pater & Ave.. &c.

PsALM. II.

Alvum me fac Domine, quoniam defccit

'fan&us : quoniam diminutz funt verita-

MUTUU

&es. à filiis hominum.

h

&Y

W

gt

Vana locuti funt unusquifque ad proxi-

snum fuum : labiadolofa in corde, & corde

Wi

r

^if

locuti funt..

Difperdat Dominusuniverfa labia dolofa:

& lingvam magniloquam.

ul dixerunt lingvam: noftram magnifi-

€abimus: labianoftraà nobisfunt , quiano-

——

Il

*

fter Dominus eft?:

i

Propter miferiam: inopum ,. & gemitum

pauperum: nuncexurgam, dicit Dominus.

Ponam in. fglutari, Fiducialiter agam in

€0.

Eloquia Domini, eloquia: cafta :: argen-.

VN

qmimigneexaminatum ; probatum: terrz. pur--

^T

h

UI

i

gatum fepultum..

'Tu Dominefervabis nos? & cuftodies nos.

Ti

t

àgeneratíone hacin eternum..

QZP

: fecundüm

VU

In. crcuitu. impii gmbulant. :

alcitudis--

*

Dzr Firri,

T

bf

Wi mhitudinem tuam: multiplicáfü: filios homi-

Tiurm.

Wt

Pater & Ave ,. &c..

$,

PsarM. I4I.

MT

Oce meá. ad Dominum clamavi :: voce

h

. meá adDominum deprecatus fum..

V d

Effundo: in confpectu ejus. orationem

meam :. & tribulationem meam.ante ipfum

pronuncio..

Indeficiendo ex me fpiritum meum : & tu

cognovifli femitas meas..

onuam d

In viahac ambulabam :: abfconderunt la-.

utv queum: mihi..

Confiderabam ad dexteram & videbam :

wipm &nonerat ,. qui cognofceret me.

tde, & at

Periit fugaà me: & non: eft, qui requirat

animam: mearm..

ia dolol

Clamavi ad te: Domine ,. dixi : tu es fpes:

mea: portio meain terra viventium..

.

mogti

Intende ad deprecationem: meam :. quia.

, qiae humiliatus fum: nimis..

Libera me à perfequentibus me:: quia con--

: gunitr fortati funt fuper me..

omiris,

Educ' de cuftodia animam meam ad con-

fitendum nomini tuo: me'/ex

rapain i

fpef):ant jufti ,.

donec reeribuas mihi:

Pater & Ave, &c..

j: ae

PsaArM- I28.

t p

JEpe expugnaveruint ime d juventute

" mea: dicat nuncTIfrael..

fiotis?!

Sxpe expugnaverunt meà juventute mea:

mihi,

, eenim nonpo:uerunt)

P.

$upra

-

$4

Currus

Supra dorfum: meum fabricaverunt pecea-

»dtu'if ] ","

j

tores : prolongaverunt iniquitatem fuam.

jl

']fh

Dominus juftus concidit cervices peccato-

"

yum: confundantur & convertantur retror-

Y

fum omnes , qui oderunt Sion.

i,

Fiant ficut foenum tectorum : quod priu--

W

quanrevellatur , exaruit.

[

De.quo non implevit manum: fuam , qui

metit: & finum fuum

ligit.

E qui manipulos .col-.

Et non dixerunt , qui prateribant, bene-

dictio Domini fuper vos: benediximus vo--

M d&w

bisin nomine Domini.

(hw!'i

Pater & Ave , &c.

m

n

)&. . Benedicanima mea Domino.

x'sgxfäm

X&. Et omnia , que intrà mefant Nominx

fancto ejus.

Y-. Sit nomen Domini benedictum..

hi

)

&. Exhocnunc & ufque in fzculum.

Y. Adjutorium noftrum in. Nomine Domi-

ni:

X Quifecit coelüm & terram.

Y.. Domine exaudi orationem meam..

jt

&. Et clamor meus adte veniat.

d

Ovratzó.

Ienare bertigniflime Jefu, per hoc fan-

*i-

. &um Nomen tuum. effe mihi Jefus , &

dàre mihi fpiritum electorum Jefu.. Infere;

)PU

l

quafo , cordi nieo:hoc amabile Nomen. tu-

ll

um; utejus dulcedine pafcar; ejüfque amo-

reitaardeam , ut moriar & vivam.in te Jesu

1 &"vt '.:.

mi . dulciffime ;, [zsu-mi fvaviffime ; Jzsu mi

Wth

dilectiffi-

DT

'DEI Firi-

f9

tem m

dilectifüme , invocató femper hoc jucundiffi-

mó , hoc mellifluó , hoc falutiferó Nomine

Y o

m jzsu, JEsu. Jesu.

?Ttantur t

'

Aja D. Gregerii Papse.

: Qu

One Jssu, Verbum Fatris, fplendorpa-

ternz gloriz , in quem defiderant Ange-

um i

li profpicere : doce me facere voluntatem

tuam , ut à fpiritu tuo bono deductus, ad

manipulosïg

beatam illam Perveniam civitatem , ubi eft

tnhatt,

dies xternus , & unus omnium Spiritus: ubi

enedixim

eft certa fecuritas ; & fecura aternitas , &

zternatranquillitas , & tranquilla felicitas ,

& felix fuavitas. j & fuavis jucunditas: ubi

0.

tu Deus cum Patre & Spiritu fancto vivis &

e funt Nie

regnas peromnaia fecula fzculorum. Amen.

Alia S. Bernardz.

hu

Bone Jzsu! ó piiffime Jesu! ó. dulciff-

dU

me Jzsu! ó Tefu Fili Mariz"Virginis ;

plene mifericordiá & pietate ! ó dulcis Jefu!

Tif qu

fecundüm magnam mifericordiam

tuam

miferere mei ! ó clementiffime Jefü ! te

Ieam.

pracor per illum fangvinemi pretiofum ,

quem pro peccatoribus effundere voluifti ;

wmt abluas omnes iniquitates meas , & in

me refpicias , miferum & indignum , lu«

g hioc!

militer veniam petentem ; & hóc nomen

ihi Jels

fanctum Jesuinvocantem; O Nomen Jefii,

i. It

nomen dulce; nomen Jefu ; nomen delecta-

» Nom

bile; nomen Jefu, nomen confortans! quid

g

eft enim Jefus , nis? Salvator ? Ergo- Jefu

m !tj

ropter Nomen fanctum tuum efto mihi

w

fla-

]efas , &falya me, ne permittas me dam

f

pH

*

Currtus

&o

g

ri; quenr " de nihilo:creafti.. O. bone Je-

;Ae,[ïqw

i'-"

h

fu ?. néperdat. me iniquitasmea;, quem, fecit

4m

O: dulcis: Jefu!

omnipotens. bonitas tua..

/I

recognofcequodtuum eft , & abfterge , quod

A^

alienunceft,! O benigniffime Jefu!. miferere

dl

ii

mei,, dumtempus eftmiferendi , ne. damnes

if

me.in:tempore jüdicandi. -Et quz utilitas

infanguinetuo , düm defcendero in eternam

corruptionem: ?. Nom mortui: laudabunt te

jue]

Domine.Jefu; neque omnes , qui defcendunt

bl

ininfernum. .O. Amantiffime Jefu! 6 defi-

deratiffime: Tefu.!. ó: mitiffime.Jefu!. 0 Jefir;,.

w.jlmü

Jefu;, Jefu ! adimitteme intrare in numerum

a

ele&orumtuorum.. .O ]Jefu falus in:te cre-

dentium k ó. Jefu folatium: ad te confugien-

Y

.( WT !

tium ! ó Jefu dulcis remiífio: omniüm pecca--

)

"0

vorum!: O;Jefu.Fili Marix. Virginis! infunde

in me gratiam ; fapientiam , charitatem; ca-

raofdm

Lw

ftitatem ;, & humilitatem ; utpoffim te per-

fecté diligere: ,. ac laudàre . te perfrui, tibi

Eu

fervire,, & in te gloriariunà cüm omnibus,

vt

qui. invocant: hoc: fanctum nomen. tuum ,

"

du

:

^

d

quod cít Jefus.. Amen:.

Mi

"

lia S.. Aiugu[fini.

t

ä

2

ï"v

fU

Omine Jefu noverimte;& noverim:me;,

i

hr

Necaliquid cupiam nisi te;,

üDX AE

Utodiam me;. & amemte..

Quidquid amem propterte ::

IT

Humiliem me . exaltemte ;;

ü., !

[

Nihil cogitem. nisite.,

LR

Nv

Mortificem me , & xfivam inte :

Qua-

iISEUI Firix

61

.0 bon&ïi

Quscunque eveniunt, ac*cigiam.ä*fe t

s nj

Perfequar me; fequar te ;,

ilcg [

Sempérqueoptem fequi te..

Kupgiam me; confugiam adte z

J n

Dignus fim defendi àte..

l x dam

Timeam:mihi , timeam te .

ia

Símque de:electis à te..

broinzt

Diffidam:mihi, fidam in te..

" hüdabum«

Obedite: velim propterte ;.

Qu donj

In nulloafficiar, nislin te.-

t ft! od

Afpice me utdiligam te ;.

Jl oy

Voca me , ut videamte ::

tlf nume:

Etin zternum potiar te..

ilus in t

£Erg0:

teconfge

MMtifäme Do

mine fefir Chriffe, obfe-

mim p

Á

n i

cro reper amorem illum perfectiffimum,

quo falutem: noftram zelando ; ubique tam

TI2té0

fideliter; quàm ferventer eam quzris; da mi-

[im te pe-

«t

lii rectam; puram; fimplicem , acDeiformem

in fingulisintentionem , ut in quibuscunque

| Oib

agendis, & vivens & moriens, non aliud qux-

1 D.

ram aut intendam , quàm puré gloriam & be-

neplacitum tuum.. Hxc da mihi fideliffime

Amator , ut teexto:o corde meo defiderem,

diligam , & quzram in tempore , in xternita--

verm. m

te; extincto , pergratiam tuam, penitus omni

amore privato, Amen..

Confka carnis tentationes,.

Ufcisbone Jefu , quàm acri certamine:

carnis incendia me fatigent , & quod

gilitas.

&ontinuo in. periculo n femper fra

u

verfe--

ei'

J

62.

Cutrus

..mtü"'ä

verfetur ,ägnofcis : néfinas Domine Jefu; &

tufanctiffima Mater Chrifti & Virgo , uttàm

AP

immani fcelere me obftringam, ut propter vi-

1 913;

lem & momentaneam carnis delectationem,

veftram velim amicitiam , & beatitudinem.,

H

1

xternam perdere.

Adjuva me Chrifte Tefu,

i

a

ut probé in omni meo certamine decgrtem,

