Comes pudicus ambulas.

O fi teramus afperam

DTW

Tecum. pudoris femitam !

wáand

Da, da Pater quod pofcimus ;

fl

Nec fperne vota ,f.ugplicum.

D

Ti

j

Sint püra nobis pectora ;

i

]

Fedata nullis fordibus ;

p t

Ut zmulr virtutibus ;

ü

Pári fruamur. gloriá.

y. Ora pro nobis S. Prancifce Xaveri,

&& Ut digni efficiamur promiflionibus

Chrift.

Ils

ii

d

Óratzo.

b

Y Beatiffime , ac gloriofiffime S. Franci-

u pf

fce, gaudeo , exulto , & gratulor tibi x

Vmrs

omnem gloriam tuam , quà poft praclarit-

fima virtutum merirajam zternüm frueris.

ii

In gratiarum actionem offero Domino De9' zj

ut qua

£u9 ; &.mþo ; 1on tam mea folüm ,

tenula.

»xï'»e q

$. FRANG, XAV,

941

fcoXm; tenuia funt, & imperfecta, quàm oblatat

otius

lg, - Ecclefix pia obfequiá , facrificia , aliáque om-

t

nia devotionis Opera ; quibus gratam merito-

rum , virtutümque tuarum commemoratio-

nemfacimus. O fi eafdem, quas in te füfpicio,

1

colo, venmetor, virtutum aóctiones imitarí

quàm proximé poffim! fupple defectum , &

infirmitatem meam , ó gloriofiffime S.Fran-

cifce! & per tuam interceffionern , cui opti-

mus Deus , qui glorificantesfe glorificat , nil

negare poterit, impetra mihi donum purita-

tis, & praterea virtutes N. utin hac vita;actio-

numtuarum fedulus zmulator , in altera ver&

aterno gloriz Confors effici merear. Amen.

DEVOTIO- DECEMDIALIS;

Per decem dies Veneris exercenda , in hono-

'reni S. FRANCISGI XAYERIL.

Ujus praxis ad impetratidam fpecialeni

H

'aliquam à Dxo gratíam ; mediante pó-

tenti patrocinió S. Xaverii, non paucis, etiati

in Germania , aliísque Orbis Chriftiani Pro-

vinciis, ac Regnis, utiliffima fuit. Inmemo-

tiám igitur decem annorüm , quibus Magnus

hic Apoftolusin Gentium conver(ione defu-

dávit , &in mortis ejusdem Sancti veneratio-

fratte

neni, quam piiffimé in Infula Sanciano , 25

j

Orn!

die Decenibris 1552. die Veneris , obiit,

Itém ob favoris illius prodigiofi honorem ,

a

acteverentiam , quo Chriftiin cruce p'enden-

ti$ fimulacrüm in domo paterna Xaverii, fex-

I ii

Jl

I

u

tis quibusque ejusdem anni feriis ; fangvine

g

4

undiauc

Currus

»

341

j

u

"

undique manabat , quotiefcutique 'adverf

j

quidpiam $. Viro accidebat in India ; Íequen-

ff

tia decem diebus veneris, ad infignem ali-

[

quam gratiam , per hujus magni Sandti inter-

ceffionem impetrandum , exercere eft conful-

n

tum : 1. Devote confeffionis, acfacrz Com-

"munionis Sacramenta obire.

2. Jejunió,

aut alia leviori, pro cujusque ftatu , mor-

tificatione córpus afllictare.

3. Ante aram

(

apfius autIconem , quam quifque decenter in

conclavi fuo ornatam confervabit ; decem

]

M

Pater & Ave, & totidem: GloriaPatri, cum

Antiphona , & Oratione híc fubfcripta re-

i

gitare, ütfequitur:

VY

T

01«

' A-Iitiph. Enge feroe Loue EÓ$ fidelis , quia

L

anpzacafuifit fidelis, fapra multa te corz/ixlu;zm ,

àntra in gaudtum Domtni tzut.

[f

Verf. Juftum deduxit Dominus per vias re-

u

E

Gs Ro

* -

t oftendit illiRegnum Dei.

a

-

Oremus.

;]

Eus, qui Indiarum Gentes Sancti Fran-

D

cifci predicatione , & miraculis Ecclefiz

&ux aggregare voluifü ; concede propitius ,

:.')IJIO (

; r

ut, cujusgloriofa merita veneramur, virtu-

n l

tum quoque imitemur exempla. Per Chri-

lod

CU

"

fum Dominum noftrum , Amen.

d f:sre."

i

Poftremo , fumma cum fiducia , óptata

vt

gratia poftulanda eft: Etenim longàá expe-

tientiáà compertum habemus , eos, qui cum

ATal

fiducia fe füb S. Francifci Xaverii patroci-

um

ul

;'nium recipiunt ; benigné exaudiri, ut fal-

tém.

K FRANd BORG.

343

QU dul

tém patientiam & robur;. fe fe divinz yo-

luntati conformandi recipiant , fi ea ,. que

f;ïi Ht

petunt ,. non confequantur.,

a d

Ut té autem dignum.tali gratiá reddere va-

ndnys

leas , tollendafunt omniafpiritualia impedi-

l conf

$

T COn.

menta, feu peccata ; ferio devotioni., inter-

nzqueculturz animi,cum frequenti difcuffio-

kinij

neconícientix , infiftendo..

y Düte

& m

OFFICIUM PAARVUM',.V

vntery]

d

$. FRANCISCI. BORGLE ,

i, dz

"

SOC. JESU-

Icrigta u-

AD MATUTINUM.

- Narrabo nomen tuum fratribus meis: i.

li, "

medio Ecclefix laudabo te..

ia

Omine labia mea aperies ,

.

Et os meum: annuncia

ia t

25

bi; laude-m-

tuam..

[

H

X'f. Deusinadjutorium, &c. Gloria;Patri, &9;)

HTMNUS.

irit

Lluftre fidus Principum ;

cdela

A Francifce falve maxime;

Qui fatido: cadavere.

fitis

Viso; horruifti.fzculum ;

y Vf

*Averte noftra: lumina ;.

x t

Ne vanitates hauriant ;

Sed in fupremam ccelitum .

: u;:zu"

'Sint. fixa fedem jugiter.:

no

A»1.. Txduit me. vitx: mez:,. videntem ;.

1

mala univerfa: effe fub fole ,. &' cuncta; vani-

ul.

mlfpiritüs, ;

|j^

i

ïtätem 38 aHïiö'tion'e

Verf. Nom:

j

u

344

CurL rus

A!

ha-

Verf. Non afpiciam hominem ultrà &

bitatorem quietis.

"«', Dt'ïä;

Reff. Hxcrequies mea in fxculum faculi,

quoniam clegi eam.

Oremsa..

Si

W.

jMnipoterns fempiterne Deus, qui fpre-

J

tá mundi vanitate B. Francifcum Bor-

'52

gianrad Societatem Filii tui vocare dignatws

OM

es ; praíta quafumus , ut, quem eximiz

fan&imoniz exemplar habuimus in terris,

uv

Vr

n

ejus coronz participes fieri mereamur in coe-

......

I

hi

A

ks Per Chriftum. &c.

2 d

AD PRIMAM.

ub

vl

Y. Deus in adjutorium, &c. Gloría Patri, &e

HTMNU S.

"T

"

Alve columna Gandiz,

Et Religionis gloria;

:

Mfm

E

, Qui.aulà relictá Principis

Aulam petifti Nüminis:

i ;:';M;U:

Servos fideles, Coclitum

)

Servire fac nos Principi,

2

u/' lL

j

Ut tecum eodem pramió

1

Fruamur ; atque gaudió..

"st Apud telaus mea, in Ecclefía ma-

ia

gna: vota mea reddam in confpe&tu timen-

',1 ï&?h

gium eum..

Antons|

T

Ferf. Beatus, quem elegifti ,. & affumpfifti :

w —A

eh

Aanhabitabitin atriistuis,

2l

Replebimurinbo

- ln

nis dombs tua,.

CO

D

Mratjo ut fupra,.

AD

litzjs

t

S, FRANC; .Boxc;"

34$

lr

L

AD TERTIAM.

ln

'Ver/.'—Deusin ad

jutor.&c. Gloria Patri;&e,

HTMNU S.

IAIveto fpe

culum pauperum,

(t f

Opámgqgnefpretor inclyte ;

m Bo

Fehcitatem divitum

Qui vanitatem duxeras.

ts

Fac fpiritu nos pauperes;

enmit

ff

Virtute vero divites ,

"I t

Gazas caducas fpetnere ,

SolámqueChriftum quzrere.

4fut. Coacervavi mihi argentum ,. & au-

fum , &fubftantiasregum , & provinciarum;

vidi in omnibus vanitatem , & afllictionem

Qu

animi, & nihil permanere fub fole.

Ferf. Beatus vir , cujus eft nomen Domini

fpes ejus.

. Etnontrefpexitin vanitates, & infanjas

E

alfas.

Orat. ?t fupra,

AD SEXTAM.

: Y- Deusin adjutor. &c. Gloria Patri, &e.

HTMNUS.

;&'& Ti«

S

Alve polaris flammula,

A

Coli voluptas , Borgia ,

Devotionis lachrymá

Cui madebant lumina.

um? ii

Rores fupernos gratiz

Devotionis deplue;

Wl

Cor incalefcat frigidum ;

Flatümis amoris zftuet.

? $

st

$3

S

Currus

346

| GLW

Ant. Cor fuum ttadet:ad vigilandum di-.

Dfrm

ht

luculo adDominum , qui fecit illum, & im

»11

confpe&tu Altiffimi deprecabitur.

W

Verj. Tanquam imbres mittet eloquiafápien-. |

J

tix.fuz.

Refp. Exin orationeconftebitur Domino.

Oratto z f/*pra..

i

AD. NONAM.

Ferf.Deusin adjutorium,&c. Gloria Patri, &c,.

at

HTMNUS.

! qll[u

lve pudicitiz rofa ,

SA

(j

t caftitatis lilium ;

Hoftis voluptz maxime,

A

Carquue victor: noblhs.

N

Tu puritatem, COI'POI'IS,

Ij

Mentísque , ferves integram ,

j D

Cor munda ab omni crimine,

Dignus thronus fit Numine.

n

fUdU

415t. O quàm pulchra eft cafta generatie.

Fi(Ugil

cüm claritate! immortalis eft enim memo-.

ria illius,, quoniam & apud Deum nota eft

A |

& 1pud homines.;.

* Ley

lf

'érf- Retribuet mihi Dommus fecundiim.

)uPcmam meam.

l: EIUI

Vonads

Reff. Et fecundüm puritatem manuum

TY

mearumin confpe&u oculorum eju:.

Orat£o ut f «prá.

B m)

AT Wül(

AD VESPERAS.

Verf. Deusin ad)utormm,&c. GloriaPatrij&e,. 54

HYTMNUS.

A0 C0m

Alve culínen humilium , )

Clornf

S

Exemplum obedientiz

Nl

Cal-

S.F k Ai& E B'o»Rc';..

347

li

Calcatá

s (

honoris purpurá ,

li

U

Demiilonis gratià

ui claruifti. maximá ;.

duf

TAR

Motus fuperbos comprime;

Mentes rebelles edoma ,

Q2j

Humilésque veros. effice..

4nt. Sapientia humiliati exaltabit "capüt

illius, & in medio. magnatum confedere il-

]um faciet..

à

ml

Y-. Memoriam füperborum perdidit Deus ,..

X Et reliquit memoriam humilium fenfu.

Orat.At fmpra..

AD COMPLE'TORIUM;

VerJ.. Converte nos Deus fa]utaris.noftet; -

Reff. E averte iram tuam à nobis.

*

Ver/.. Deusin adjutor. &c. GloriaPatri, &cs

L

HTMNUS..

vtl

Alve poteffas. demonum ,

S

NGUD

Bellator invincibilis ,

Q'.i nobilis victoriis

t d

Plaudens migráfti é corpore..

Adversüs infetnalium.,

andut

"Tentationés hoftium,

Nobis ades fortií(hmum.

3f

in morté propugnaculum ..

Ant;. Juftus . fi morte przoccupatus fue-

rit in refrigerio erit.. Senectus enim vene-

rabilis eft ; non. diuturna , neque ánnorum

od

numero computata.

Ferf. Gloriofain confpectu Domini,.

m ejus,.

"J

| Re/fl .Mors Sanctoru

P

OBLA-

&

348

CurTus

A

PM

OBLATIO.

E

JEc tibi dicamus ; Borgias

&l

iU

m

Preconiorum cagmina ;

B.

His tePolorum Principem ,

(n

(Terreque Jubar ; extollimus,

) |

Prafta , tuis virtutibus

lUt vita noftra fulgeat;

l

Eádet ut inter colites

g

Tecum micemus gloriàá.

Y. Ora pro nobisS. FrancifceBorgia ,^

X.lit digni efficiamur promiílionibus

,.

Chrifti.

amm(

Ovemzms.

amlu

Omine Jefu Chrifte, verz humilitatis

qu3uy

D

& exemplar ; & pramium ; quafumus,

p w

ut, ficut B. Francifcum in terrenr honoris

J

eontemptu , imitatorem tul gloriofum ef-

äh

fecifti ,ita nos ejufdem imitationis, & glo-

rix tribuas effe confortes. Qui vivis, & re-

h ZJ

gnas ; &c.

OFFI CIUM

k

B.ALO YSII GONZAGJE

K

Q

SOCIETATIS JESU,

I! mf V

Cma

AD MATUTINUM.

i

D

Omine labia mea aperíes.

W

Etos meum annunciabit laudera

tuam..

szaga :

s

Y.Deus inadjutorium, &c. Gloria Patri, &c.

HTMNuUS.

p

EM

nzaga , falve Hofculc

Go

'ü.Düb)l

Bavore Virginali;

71

Yxe-

E

u

B. Arovs, GoNz.

349

Prognate flos tenellule

De füirpe Principali ;

'Te luna Matris edidit ,

Te Martiale fidus ,

Orbique te concredidit

Sol, cümteneret Idus.

! Y.Dominusab utero vocavit me.

. Ergo judicium meum cum Dormüno , &

opus meuri1 cum Deo meo.

!

QrAt10,

b

Eus ; qui famulum tuum , B. Aloyfiune

D

ad majorem Nominis tui gleffjgm in So-

Jf hl J

cietatem Filii tui vocare dignatus es ; largi-

tf

re quxfumus , ut , cu;us Angehcam purita-

tem veneramur in terris ; ejus gloriz par-

hr

ticipes fieri mereamur in codis. Per Chri-

DAU

ftum , &c.

f d

ÁAD PRIMAM

4

y. Deus in adjutorium meum ; &c.

HTMNUS

v

emte vocabo , vernulanx

(

Q

Num Tuhpam colore? :

Violamne, veris gemmulam.,

Caíto fragrantem odore ts

lUiterque flos eft Virginis;.

Flos eftuterque Florz j

ya

Gonzaga,tu propaginis

Cujus flagras amore .

At

V. Eccetu pulcher es dilecte mi, & decotwe.

X. Lectulus nofter floridus.

Orat.Deus, qui famulum tuum; &ce

l

w

:

9

a

30

CULTüä

1

AD TERTIA M.

1 Mc

.

V. Deusin adjutorium meum &c..

HTMNUS.

WU

nzaga. vix hunc hortuluns

y

(ïo

Orbis. fubis;, tenellis

Moxfanctiorem flofculum

Fers Numinis labellis :

m

Quando Mariam ,. & Jefulum

Sic nominas biennis ,

Utorbisin miraculum..-

/m aC

WV

Oraveris triennis..

Verf.. IPt'Q?'uer meus electus :

lo

.Re/]ï.Pofui fuper eum fpiritum meum...

D |

Orat.Deus, qui famulum tuum., &c..

IN

AD SEXTAM. .

X.Deusinadjutorium, &c.

Vtrit

H( TMNUS.

E

A Efu , & Marix literas

Qd

ïx

Demore Tuliparum ;,

0

In cortuunrtranfmiferas ,

(

d

Ut quinque literarum

Mox fyllabasadnecteres ;

Illísque fanctiores

Orationes ple&teres;

Versüsque. caftiores.

M

inct

T

Y'erf. Ex ore infantium ,. & lactentium :

Refp. Perfeciftilaudem tuam...

Cfl M

Orat. Deus; qui fanulum tuum; &c--

Ml

II

. AD NONA. M.

o

i ht (

Y.Deus m adjutorium; &c.-

HYIM- 5

*s

*

j

&;Aïö&ä.GONz;

371

HTMNlUS.

k

Ndenne major paululüm ,

Hortum tuum colebas,

1

Etfvaviorem flofculum ,

Cor ut daret , volebas.

[

Quare fupremo Numini

. AWovere caflitatem.,

Audes., facreQue Virgini

"£

Offerre puritatem »,

Vef. Càm adhuc effet. puer ; copit qvuæ—r'erc

Deum Patris fui David.

&eff. Etduodecimo anno mundavit Judam.s

.

& Jerufalem. Para/. 4.

ul . Orar. Deus, qui famulum tuum, &c.

AD VESPERAS.

| Y.Deusin

adjutor: &c.

HTMNUS.

Nferta vix hze plantula

Incorde feminatur

Gonzage, &ore blandula

Rofaindé procreatur z

Quz blandientis Cypridis

Né fraudibus pateret ,

Spernit jocos Adonidis,

Ut caftior lateret.

um

Hinctaureis , hinc funibus;

Calcarihus; catenis,

j [

Sefeinduit ceu. vepribus,

Ut obviet venenis..

Necfíat cruore proprio-

hl

ApudPatrem: perorats

-

Jefüs-

E

*

|

Currus

352

pl

Jefüsque fub tentorio

Latere flos hic orat.

|Nw

Ferf. Exomnibus floribus orbis Elegi&i- tibi Day&ff

lilium unum. £Zec.4. c. 5.

j

Tut

x. Lilium inter fpinas. Cazz. 3.

l1

h

O""f.' Deus; quifamulum tuum, &c, :

AD COMPLETORIUM,

'/,Wdï

Y'- Converte nos Deus falutaris nofler,

k

]

;:,xdo f

I&. Et averteiram tuam à nobis.

Y Deusinadjutorium &c.

z

n

f

AO

Iymnm.

] Ran:fertur ergo patria

3 «

at

Gonzaga flosab xde ;

m

a

l

M

i

Romanz inurbis atria;

At ,U

Sed feviente foedé

fIfi

In urbe peftilentiá,

j

Dum gnaviter miniftrat

LL

&&gris ; febris conflanrià

m

"

(

Vi&us , fub aftra migrat.

ln

V«f. Cüm liber effem , omnium me fervum

feci.

Reff . Mihi vivere Chriftus,& mori lucrum,

Orat. Deus; qui famulum, &c.

11

COMMENDATIO.

Flos amice Numini ,

LG &IV P

MU

O geruma Tuliparum

N

Uri

Infenfe flos cupidini ,

W W

M

Splendor ,. decus rofarum!

ttfro

O caftitacis lilium..

")

lts

Gonzaga! dignecodlo,

3 nj

8

Ay

B, Arovs, Gouz.

373

Da, da tuorum infignium,

r N C NT

Nos zfítuare zel ó:

[ u

Da , dafuprema quxrere,

Ridere cuncta vana;

Terrena da contemnere ;

l&f;v

Vitare da profana.

f

Oratio ad B. Aloyfium Gonz.agam.

l

l,

Beatiffime Aloyfi;in tuam ego me com-

O

mendo tutelam , né defpicias tutaman-

tiffimum. Te, dulciffime Frater , Aloyfi ob-

fecro, ut omíge ; quod Divinis, & tuisin me

difplicet oculis , te auxiliante emendem..

Auxiliare , ó defideratiffime Aloyfi, ut tua-

rum virtutum fim fedulus, & eonftans imi-

tator , tu mihi in illis fis incrementum. ;

norma, &Magifter. Infunde, ó Aloyfifva-

viffime , aliquas tuz devotionis in cor me-

um.güttulas , ut rernotis impedimentis di-

vinx vacem contemplationi.

O Angelice

Juvenis Aloyfi ; impetra mihià Domino ; &

J

Virgine Maria, ut purá mente , vitáque ti-

bifimili, illi , & tibi gratus reliquum vitx

ruml

mez tempus tranfigam. Nec me deferas ó

amantiffinie Aloyfi in mortis hora , fed tuà

mihi adfis dulciffimá prafentià, defendens

& confervans me ab omni periculo animz;

ut B. V. Mariá, Angelo Cuftode , Te, omni-

busQue Sanctis comitatus , tuà , illor&mque

interceffone purus ab omni maculá effe-

&us , lxtus divino me fiftram tribunali ; te-

cümque mihi diledtiffimo ; & cum aliis o-

mni-

|

$j

" CurTus

b

um

mnibus San&is , Creatorem meum laudem

«0 LOI ]

j

1n eternum.;.

n

"4nt. Dilectus meus mihi, & ego illi , qui

hi

paícitur inter lilia.

müfl'

Ferf. Oleum effufum , Aloyfi, nomen tuum,

Ut iM

Refp. Adolefcentuli dilexerunt te nimis.

Á

Orenu.

i

«t

Mnipótens fempiterne Deus , qui B. A-

O

loyfium in Societate Filii tui Jefu , gra-

[l

tià contemplationis , & fanctimoniz cando-

d

re admirabili exornáftüi : prxíta quafumus,

utejus celebrantes memoriam , apud Te ,tui

Ts

exactam Nominis cognitionem , & puritatis

|

]

N W

inviolàbilem affequamur gratiam. Per Chri-

fum Dominum noftrum &c.

hm g

al f

ALIA ANTIPHONA.

r

u) ïu-.

fi

O quàm pulchra eft cafta generatio cum

Claritare : immortalis efl cnim memoria il-

ute dul

n d

^m

At

hus: quoniam & apud Deum nota eft, &

apudhomines. Cuüm prafens eft , imitantur

h

ilam; &defiderant eam , cümfe eduxerit:

& in perpetuum córonata triumphat , co-

i

IN

inquinatorum certaminum przmium vin-

cens.

1

m

Ferf. O quàm pulchre es dile&te mi AJoyfi.

D&x

Re/þ..Nam macula nulla eftinte,

rl

L]

Oratzo.

Drsit

. Beatiffime Aloyfi , fan&e Adolefcens, Ó

magne mundi victor ; & contem-

[u

Atj

ptor ; quem puriífimis caftitatis infignitum.

]

liliis , omnes homines lxtabundà voce de-

6

Ccan-

f. ÁLOoYs. GoNz; 3fy

Obfecro te

t a

eantant , atque commendant.

toto cordis affe&tu ; impetra mihi , quod po-

tes, à Deo , puriffimz caftitatis , & perfe-

COR

étz humilitatis finceritate ; Jefu Chrifto Do-

Inef tUt

mino meo in ejusfan

"

fUf

vire. Amen.

Giffima Societate -defcr-

ALIA ANTIPHON A.

In celis neque nubent , neque nubentut ;

qib.4.

fed erunt ficut Angeli Dei.

di, g

i cundi

Verf. Quàm pulchra eftcafta

genera.tio,

Re[b. Cum claritate.

quefum

Orat:0.

TM

du

bEus; quiB. A löyfium',' famülum tuum.,,

per totum vitz tempusab omnium tur-

y r

pium cogitationum , & mortiferx culpzmas

cula liberáfti , ut perfecto tibi amore defer-

k.//æ fi

viret ; quzfumus ; ut nos fimiles ei facias

munere,&amore. Per Chriftum Dominum

Q 1l

noftrum. Amen..

du

mutant

OFFICIUM. PARVUM

sduxett

ut, d

um v

S.STANISLAI KOSTRE,

AD MATUTINUM.

Alox;ïx,

Omine labiammea apeties,

4P

Et os meum .mnuncigbit- laudena

uiam,.

Y. Deus in adjutorium

; &c; Glori;a. Pätri,'&c.

&oïrf )

HTMNUS.

U

veBeate Koftkule,

j

j

: SAI

Gengis jfxbæt Polone ,-,

.

Ec

rl

356

CurTus

Et patriz c?.rbuncule

patt

Fulgentior coronz.

Tu Sarmatarum gloria,

Tu fplendor es juventz,

All()

""Tu Lechicz victotix

j

:Es author incruentz.

J/

D

Ver/. Fropter fervum meum Jacob , &lIfrael

^

electüm meum..

gHA

Mamg

Reff. Ego ante teibo ; & gloriofosterrz hu-

1

hi

W

miliabo : portas xreas conteram ; & ve«

|

j

qL'E

Gtes ferreos confringam.»

Àm

OrAtio,

"m

Eus, qui per Angelicas manus B. Sta- — üit

D

nislaum Koftkam facro Chrifti corpo-

N

se fatiáfti ; concede propitius, ütàte in libro

75

L]

vitz defcripti , femper in amoretuo ejusin-

terceffione crefcamus,

Per Dominum no-

Masin

R ; &c.

AD PRIMAM.

t

u

erf. Deusin adjutor. &c. Gloria Patri,&c,

;

s

HTMNIUS.

D.

!

I.

Alve, cui dum Tartata

Ssquzre

fidalt]

Emiffa per latebras.

QU

Illuderent , hec Barbara

Abegit intenebras,

Ia

n

w

N

BtAngelorum ferculum ,

Miffámque ab axe panem,

Atf

In pane ; Jefu corculum

Morbi dedit levamen.

ia

Qf

Verf. Cibaviteum ex adipe frumenti :

Refp. Et de petra, melle faturavit eum.

hi.

AD

Qrat. Deus , qui per a.ngeh"ca,s &c.

B. STAN. KosTK.

3)7

AD TERTIAM,

Y. Deusin adjutorium, &c. Gloria Pauti, öcc.

HTMNUS.

S

Alve,cui dum clinico

Affixa membralecto

Hazrent , re urgunt illico

;&Mld

Omm malo retectó:

"a hts

Cüm nempe Koftkz Jefulum,

A

In lectulo locavit ,

Suíumque Virgo fervulum.

A. morteliberavics.

nusB b

: Ferf- Inle&ulo meo per noctes quæün,qucu

ddlgat anima mea.

M

Q^ Kefj. Teneboillum , & non.dimittam.

atmb

Orat. Deus, qui per Angelicas , &c.

tQ t

€

AD SEXTAM.

? Y. Deusin adjutorium, &c. Gloria Patri; &6.

HTMNUS.

Alve ,cui poft redditam

nl

S

Maria fanitatem

Hzc verba fert , ut debitam.

Sequare fan&xtatem

Vis Koftka Jefum fedibus

Coeleftibus videre?

Ignatii fac edibus,

F

,Signifque , te tuere ,.

"-Euge dileóje mi;fuge fupet mofites aro-

inatumL.:

*

[7

'[P- Et oblivifcere poPulum tuum , & de-

mum Fatris tui.

j l

Oraf. Deus , qui per angelicas , &c.

T

AD

378

CIILTUSs:

AD NONAM.

,A]ve[*f

Y- Deusin adjutorium &c. Gloria Patri,&c.

iS

HTMNIUS.

m:&

A udic £de

lis fervulus

Q&

Matrem Dei docentem ;

W

Audit,nec ultrà fedulus

Differt fequi monentem.:

w

Sed purpuram pro vilibus

j

permutat indé pannis ;

fitit O

Seféque vulgi rifibus

b

T

(

Exponit , atque fannis. -

Kerf.. Auditu auris, audivite.

N

-

-

i

-

A

i

*

(

Re[p. Et egenus factus fum, cu

m effem diw;cs':

eus , qui per-Angelicas ; &c.

"

Orfz/. D

AD VESPERA S.

Ti

Ts tén

jutor. &c. Gloria Patri

, &c.

?'e-r/-'.Deus in ad

HTMNUS.

Trma

fntgn

| Alve, cui néclacryma

fentt

Patris , fügam rerardant;

Nec Patriz fpesmaximz ,

n

Affumpta vota tardant ;

Wa

j

Nam Jefuli ftipendus

l

Eo ufque niilitáft ,

ATN

Ignatii compendiis

nadet

Dum fidera involáfti

at

Verf. Extraneus factus fum fratribus mels:

^

6r.

udmq

Refp. Et peregrinus filiis Matris mez.

'»'ultüsque

Orat. Deus , qui per Angelicas, &c.

n ia

AD COMPLETORIUM.

K'gn NT

Verf. Converte nós Deus falutarís nofter.

Re[]. Etaverte iram tuam à nobis.

3t 0f

Vef, Deusin adjut. &c. Gloria Patri ; &c.

ER l

-

B.SrAN.Kosrk,

359

]

HTMNUS.

hu

S

Alve fupernz patriz

Tandem recepte civis ,

Qui (empiternz gloriz

Felicitate vivis:

Salve tuümque coelitus

Sic protegas clientem ,

Ut fortiar divinitus :

Quam quzro habere , mentem ;,

Verf Trahe me poft te ».

Refp, Etcurram in odorem unguentorum..:

Orar. Deus, qui per angelicas, &c.

ffem d

COMMENDATIO

A

JEc, hzctuis honoribus!

Infcripta carpe vota ,

Tyut

His te meis. dum floribus,

Et mente laudo totà

Nec me prius preoccupet

JEternitatis hora,

uàm corda panis recreet

Caeleftis , adlabora.».

HTMNUS.

ADB,STANISLAUM KOSTKAM

I9

Alve , cafte candor puritatis ,

Intemerate flos Vn'crmltatls !

SW Tuum dum corpus purum confcrvatur,

v

Vultósque cali luce illufiratur,

W

Lumina ifta monftrant radiorum.,

"

l

Non cinctam mentem nube peccatorum,

[

w* Decuit corpus ità illuftrari,

Nelcium noxá mortali gravari.

M^

Voy.

!

j

)

560

CurTus

Verf. Quafi &os rofarum in diebus vernis.

0re

Re[p, Et quafiligna, qua funt in tranfitu. a-

Qlllüf

Verf. Oï: .pro nobis beatiffime Koftka.

p

(

Reff, Ut digni efficiamur promiflionibus

T

Chrifli,

"

Orenisus.

UP

Efu Virginez caftitatis Amator,& Auäor;

ht

J

qui B. Stanislaum Koftkam immaculatum ,

gj

[ il

inhocfzculo cuftodifti : concede propitius,

d

ut, qui ejus memoriam propter te, qui intet

fpiritualia lilia libenter pafceris ; recolimuss

ii

ejus precibus ac meritis, intactam à mundi il-

j

lecebris animam , ac corpus pro tuo domici-

1 W

w

liofemperfervemus. Qui vivis & regnas in

fxcula fzculorum, Amen.

Md

fntf

OFFICIUM PARVUM

st

BB. TRIUM MARTYRUM

v ll

ulæ

JAPONENSIUM,

t0r0

JOANNIS, PAULI , & JACOBI,

M

OU

Societatis JESU.

HU

AD MATUTINUM.

m

Momentaneum , & leve tribulationis na«

firz, fupra modum in fublimitate zternum.,

Diisn:

glorie pondus operatur in nobis.

Y.| JOminelabia mea aperies.

lat

D

Et os meum annunciabit laudem

tuam.

0d

Qu

F. Deus in adjutorium, &c. Gloria Patri, &c.

hr

T

;

BB,Tnruw MarTR] 9361

hw

HTMNUS.

tj

Ortes avete milites ,

Quorum cruore Japones;

Kl

Vltris

Et purpurafcitinclytz

Agerferax Ecclefix.

Veftro hunc rigate fangvine,

Terrámque cordis aridam;

Uuä&r;

Foecunda fructus proferat,

Bl

Quos horreis coeli inferat.

fopts

4nt, Juftorum animz in manuDei funt,

quiut & non tanget illos tormentum malitiz , vifi

«limr funt oculis infi

pientigm mori , illi autem s

muii funt in pace.

alei Fer/- Nos autem oportet gloriari in Cruce

1 rcgnas:

Domini noftri Jefu Chrifti.

Ref). Per quem nobis mundus crucifixus eft,

—^ Xnosmuündo.

Jl

Oratio.

Eus , qui Beatos Martyres tuo,-s Joan-

(X

. nem , Paulum , & Jacobum , Martyrii

]

gloriá decoráfti ; concede quxfimus, ut,quo-

rum glorie coronam in celis veneramur,eo-

COl

rum fortitudinis exemplum , & paílionis

tonftantiam imitemur in terris, Per Domis

num noftrum , &c.

m[x& u

AD PRIMAM.

at

V. Deusin adjutorium &c. Gloria Patri,&e.

HTMNUS.

Lata amoris vifcera !

T.

^ O charitatis pectora

Quz non Tyranni vincula

p

. Siüingerevalent, aut verbera.

]

2

Per

j

Currus

562

Per veftra folvi vincula

LO

Nexus rogamus criminum ;

Mens ut beatis libera

:

J

Coeli fruatur fedibus.

Y

Nos autem oportet gloriari , &c.

AD TERTIAM.

Y'. Deus iadjucor. &c. Gloria Patri, &c.

Vgnti

'HTMNUS.

[ d

D carceres ; ad Judices,

Lztitrahuntur Martyres ;

mb

In vinculis ; in carcere ;

Deum fatentur jugitet.

D

Confeffione fupplices

AR

Veftrà precamur . Martyres ;

Numen , quodore credimus ;

l,

Noftrisfateamur moribus.

li

Nos autem oportet gloriari, &c. -

lr

AD.SEXTAM.

L

Vi

djutor.&c.. Gloria Patïi,; &c.

tnfatti

7(' Deus ina

HTMNIÜS..

Cxükm

—LéAme premantur vifcera ,

í

AK

Sitíque fauces afperà

AR OR

, Calli tamen. mens gaudiis

iU

Solatiísque pafcitur.

k ryt

Sitim , famémqne pellite;

)dv

Manina fupernum promite ;

MY

Vitz perennis rivulos :

Defideratos fundite.

Nos autem oportet gloriati, &c.

U

'AD NONA M.

&c.

n

«7?. Deus..inadj.uuïr. ;öfc. Gloria Patti ,

v

E

HrM- (i

BB. T& 1uM MART.

HTMNUS.

353

Ares & aures impie

Tibi Tyrannetollito:

Mens verba Sponfi percipit ;

Melósque gratum perfonat.

Vitz relictis gaudiis

14

Chrifto vocanti obtemperat;

?€Mundus vilefcit ; defipit,

ChriftGsquefolus perplacet.

. Nos autem oportet gloriari; &c.

AD VESPERAS.

Vzrf. Deusin adjutor. &c. Gloria Patri; &c.

HTMNIUS.

Ratam Deo fe victimam

Ut veriores affecla

In ftipite crucis confecrant;

Chrifti fui int Principis.

Nobis fupremo à Numine

n

Conftantiafn depofcite ;

Crucem ut feramus alactiter j

Adufque finem fortiter.

Nosautem oportet gloriari; &c.

AD COMPLET ORIUM.

Verf. Converte nos Deus falutaris nofter.

Reff. Etaverteiram tuam à nobis.

Veif. Deus in adjutor. &c. Gloria Patri, &e.

HTMNUS.

Gloriofi Martyres!

Veftrum Polorum Principi

Cruore fufo fpiritum.,

1

. Quireddidiftis ultimum j

nï

Q 3

[5

364

Currus

"

Cor noftrum amoris fpiculo

'

Offerte Chrifto faucium ,

In fpiritu. vita ultimo

Opémque nobis mittite.

u

Ferf. Nosautem oportet gloriati ; &c-

OBLATIO.

(f

—| Oc gratulamur carmine

Vobis trtumphum Martytes ;

Et purpuratam fanguine

Vobis favemus laureamz.

al

Vitz peractó terminó ,

h

YV eíftzó , omniámque Coelituma

Ut perfrui confortió.

(n:

Nobis liceatin fzcula. Amen.

X

V'erf. Orate pro:nobis beati Martyres..

Ref?. Ut digni efficiamur promiflionibus

J o

Chrifti.

Óvemtus..

:

Mhipoters zterne Deus ; qui fetvis tuig

|

Á

O

gdy

Paulo.; Joanni, & Jacobo, in focietatem

hi

Filii tui vocatis . Apoftolicum. ffudium inz.

gentium converfionem , & hzreticorum re-

iv

ductionem infpiráfti , idque Martyrii gloriá

(

Ti i

decoráfü ;; concede propitius , üt.ipfis , &

Paiílionis Socii in hoc mundo , & confolatio-.

t

nis deindé in xterna beatitudine effe

hn

mereamur.

Per Dominum

noftrum &c..

Jmoto ]

';Aïem I

( n

n

ld

m

I2

n

(u

CUL-

S;. CATHAR:

36;

AO THTEIECHTELETETEQUTEO AE

L

CULTUS

ul) r

SS, VIRGINUM,ET

VIDUARUM,.

OFFICIUM PARVUM,

$. CATHARINA V, & M,

j

ÁD MATUTINUM,

Omine labia mea aperies ;

lt

OP

Er os meum annunciabi; Iauderm

tuam.s

ss

Y. Deusinadjutorium, &c.. Gloria Patri, &kc;

HTMNWUS,

Av

e Virgo Catharina,

Is uf

Ave Martyr , & Regind;

at

Ave Sponfa Chrifti vera ,

funit

Avemitis & fincera;

um 5«

Ave Virgo Deo digna j

j gloril

Chrifto prece me corifignd

Preces audi,juva votum ,

"m i

Cor in bono fit immotum;

at

d

4nut. Hxceft Virgo fapiens, & ürtà des

M

numero prudentumi ; quam Dominus vigis

lantem invenit.

"

Vef. Ora pro nob

i$ fancta Cat"l,rari'na.

Ref. Ut digni efficiamur promifbonibus

MT

Chriti.

Ü

Q.4

Ort,

*

CurTrus

366

40

E.

Oremst.

' (ni

D

Eus , qui dedifti legem Moyfiin fummi-

tate montis Sinai, & 1in eodem loco pet

fanctos Angelos tuos corpus Beatz Cathari-

l

*

nz Virginis , & Martyris mirabiliter collo-

cáft; przfta quafumus , ut ejus metitis & in-

f;

tercefhone ; ad montem ; qui Chriftus eft,

pervenire valeamus. Per eundem Dommum

j

l

[

noPcrum, &ec..

WODE

AD PRIMAM.

ul

W. Deusin adjutor. &c. Gloria Patri, &e,

M n

HTMN-US.

| Ef w

Hriflus faxit cor conttitum;

InY

Regat vifum , & auditum., ,

hj

OHA

- "Regat guftum ,.& olfactum ,

$u. t

Per te Virgo regattactum:

Utin cunéus , te petente;

Vivam. Deo purá mente ;.

wjr

4

at Hat eft Virgo fapiens, &c.

Verf. Ora pro nobls &c..

Vj

Or«t. Deus, qui dedlfh, &c

UI

AD TERTIAM

emoret

W

V. Deus in adjutor. &c. . Gloria Patri, &c.

!d

HTMNUS

t

Beata Catharina!

Y

Babylonis defentina

It

]uva rapi meclientem. ;

Yil

Chrifto prafta fervientem.

Áit. H

Chriftum pro..me fac appella ;

n

fr/ F

Salvet mortis de procella

hi. Du

ddhot. Hac eft Virgofapiens, &e

Fe..

SxCATHAR,

367 .

Vef. Ora pro mobis , &c.

',V[UIH [üff«;-'v

Orat. Deus , qui dedifti , &e.

dl

AD SEXTAM.

difa Cg(&;;.)

y. Deusin adjutor.&c. Gloria Patri; &c..

litr ]

HTMNUS.

*

0541

S

lperarejuva mundum ,.

Ij dj

N6 demergar i profundum :

At

Né permittat naufragari

In peccatis ,in hoc mari..

Virgo Dei nunc memento ;.

fi) &e,

Quolabore, quo tormento

Regnum Dei meruifti ,.

Etfic coclos afcendifti.

)

Aat. Hxc eft Virgo fapiens; &c.

b

Verf, Ora pro nobis , &c.

Orat.. Deus , qui dedifti , &c..

AD NONAM;

Y.Deusin adjqfor. &c..Gloria Patr; &c-

/HTMNUS.

&onfþe&u Virgo Dei

JN

Memor efto- precor mei :

Memor efto fupplicantis ;.

M

Ut de malis. lever tantis..

In peccatis conftitutus ;;

Mille raalisinvolutus;.

Per te precor expediti :

. Vellem fcelus impediri.-

Ant. Hzc eft Virgo fapiens;

Ferf. Ora pro nobis , &c.

&G;

l"—

D

u

():rftf, Deus, qui.dedifti; &c

»

Jj

Currus

268

AD VESPERAS.

Fe;f. Deus in adjutor; &c;. Gloria Patri, &e;.

HTMNUS

|

U. me vife tunc: infirmum.,

Fac ut Chriftus faxit f£rmum j

(

Agonifta Dei fortis

Efto przfens horá mortisz

ld

Decumbentem fove , leva 5:

UL

Fac de morte falver fzvá;,

(nrt

Ut refurgam novus homo:;;

k

In colefti civis domo;

j

4nt. Hxc eft Virgo fapiens, &c;.

hnj

n

Wz; f Ora pro nobis ; &c..

N

Orar. Deus , qui dedifti , &c;

G

AD COMPLETORIUM.

Yi

f?-

?4

Werf.. Converte nos Deus falutans nofter,

Re[]. Etaverteiram tuam à nobis;

E?om

Ferf. Deus in adjut. &c. Gloria Patri, &e;

Áid]

HTMNUS.

la

(:u

m.poftrema venit hora;

.

Adíis Virgo tunc decora $:

M

llæ

Non me duplex: mors infeffet,

Jefus Chriftus illud præRet H

Tua prece exoratus ,

l i,

«

Vototuo imploratus;.

Idem Pater , idem Natus

AU

Det , Mariz dulcis Gnatue z

a

Idem donet fummum Flamen,

hii

Wif

Quod cumillisregnat, Amen...

"fnt. Hzceít Virgo fapiens, &c..

T

"i

Vérf. Ora pro nobis , &c.

tD

Orat.. Deus; qui deddb,&c.

n

Hs«

S, CATHAR:;

h

369

Hymnue ad 8. Catharinau,

n

Aude Virgo Catharina,

1j

Quam refecit lux divina

Ter quaternis noCtibus,

T

Gaude, quod tuá doctrinà

Philofophos à ruina

Traxifti , & erroribus,

Gaude , quia meruifti

Confortari voce Chrifü ,

Per preces divinitus,

Gaude, quia convertifti

Sponfam Regis , & vidifti

Rotas fractas coelitus,

Gaude fertis coronata ,

TN

EtinSina honorata

Iimaf?:r.

Olei fillamine.

Efto nobis advocata

;w,'c?f.

Apud Deum , Virgo grata ,

In noftro certamine.

Y'. Diffufa eft gratia in labiis tuis,.

X Propterea benedixit te Deus in «tefrum,

Orenmsea.

O

Mnipotens fempiterrie Deus, ineffabi-

lem mifericordiam tüam fuppliciter de-

[ precamur; üt ; ficut liquór de nienibris bea-

tz Virginis & "Mart. tux Catharinz jugi-

ter ^manans ; langvidorüm corpora fanat:

|

Mu

fc ejus fanctaoratio à nobisomnes iniquita-

tes expellat : gravestentationes, & impugria-

" , tiones Demonis compefcat : omnia malaá

.. hobis avertauin bono confortet; certaptesin

agao«

y

*-Cutruä

agone confirmet , & felieiter ex corpore hoc

gno ccoe-

eyfff

mortali egreffos , Tuz Majeftatiin re

$

1

(

lorum przfentet. PerDominum noftrum Je-

fum Chriftum ; &c..

fj

Orati£o ad:$. Catbarizam pro pro-

fedlu in Literu.

Sandta Cátharina V. & Martyr , Chrifti

jl

O

fponfa fideliffima ! rogo te per illas gra-

tias & favores fpeciales , quibus te przvenit

ffandt

dulciffimus fponfus tuus Jefus , ut fuperatis

Va

s d

Tyranni lenociniis ; fapientiàtuá quinqua-

genos vinceres Philofophos ; eófque cale-

ftiimbutos doctriná , ad verz fidei lumen.

(

Nl

perduceres ; impetra mihi cum ccelefti tem-

poralem quoque fapientiam , ut devictis in-

spm:s |

fernalis Tyranni fraudibus, mundíque, &

carnis blanditiis , aptum Divine gloriz , fi-

///1;'. (

deique-.Catholicz prqpagandæ infirumen-

tum evadam , ac tandem tecum Jefüm , Du-

cem noftrüm laudem ; & bencd'iqam.ixï OTne

mem zternitatem. Amen.

PIU

P U."

OFFICIUM PARVUM.

sE

j

1ià,

S BARBARA, V, & M.

€

J

OADOMATUTINIIM.

Itatis

Omine labia mea apeties ;

u

o

E.

tos meum, annunciabit:

| laudenp.

endi

tuam..

"

j

1 'Gl'oriä.Patri -', &c.

ïerf 'Deus

L

ül

-

in adj*f.t?r' &c..

*

HTM-

D. BARBARA-:

371

q CU

HTMNUS.

lmn[e

Oeperat folis jubar alblcare,

fe

mno.l

Coperat: terris radiare lumen ;

Diva. cum ; lenum. tenebris. revifit

^JBarbaràá- claa?crumm

!t h

"

Sed fator luc1s Deus , & diei ;

Plenus affluxit rutilante luce j

j Cs

Plenus affluxit miferationum y

lg

Fluminis mfraf..

j pmem

CinGa néctantüm fuit ilIa Iuce ;,

tugere*

Sed voluptates etiam beatas;,

*l qu W

Inter ,, & circüm penerrale cordis

que tj

Barbara fenfit.

UY

