omnem corporis dolorem. Hos velim videas,
tum in feralibus pegmatis, tum in ſolitudi-
ne, Hic præ cæleſtium conſolationum co-⸗
pia, lacrymas tenere non poſſunt: illic ri-
dent, vel in mediis ignibus, Tanta eſt Dei
lIiberalicas, ut ſanctos voluerit, etiam hac in
vita æternæ felicitatis delicias prælibare,
3. Sitanta fuit ſuavitas in terra, quæ qui-
dem exilii, præliorum & laborum locus eſt/
quanta erit in cœ lo, patria noſtra, ubitrium-
nus præparatur? ibi malis omnibus vacui
onis omnibus redundabrmus, Deum quippe
poſſidebimus. Audi, quid ſiancti dicant ? non
eſt facilior ad cœlum via, quàm quæ noſtris,
& Chriſti veſtigiis trira eſt. Non kie quaras,
qusd nullus ſandiorum obtinuit, quou nec Chrs-
ſiuz &c Euſeb. Emifi,

COM⸗

W (65) ℛπ
COMMEMORATIO FlIDELHIAM
DEFUN CTORUM.
2. Novembr.

Beati mortui qui in Domino moriuntur.

Pica⸗ lacrimas,„ Mariane, oculis tuis objicimus»
ut his oratoribus tibi exprimamus veras & qui-
bus opem non ficæ calamitati feras, nec jam pidtos
extinguas ignes. Id porto quàm merito facias, ex
annalibus D. Dominici diſce. Numeravit hic in-
ter Alumnos ſuos duos præ cæteris pietati deditos,
Bertrandum alterum, alterum Benedictum. IIle pro
peccantibus, hic pro luentibus in flammàâ piaculari
maltum ſolicitus, preces ac ſacri ficia quiſque in ſuos
congerenda credebat. Et regnabat Benedictus ma-
gnis rationum momentis & ajebat, illos, ſi modo-
velint, rebus ſuis abunde poſſe conſulere, ore ſuo
orare, manu ſuàâ avertere ira m Numinis poſſe, hos
verd, ut qui manu carerent, utique auxiliari alte-
I1 ius egere, Contra contendebat Bertrandus tam
Ros ſuæ ſalutis, quam alteros illos, ni à præcipitio
abducerentur, interitus certos efſe, itaque gravius
Periclitantibus ſuccurrendom. Et perſtitiſſet in hac
Tſententia, niſi ex purgantiigne anima una omnium-
legatione funda tertore ſuo ſub nodem inſequen-
tem patrocinium ſuum & ſociatum ita petſuaſiſſet,
ut)am nemo alius pro his ad aram frequentins Ber-
trando oraret. Et profectò ſi ſapimus vicina incendia
& nobis quoque jam jam impendentia communi
operàâ ſopimus, hoc eſt, cilicio opprimimuzs, preci-
bus avertimus, fHagris fugamus, gemitibus diffla-
mus, oculorumque imbte extinguimus vindices
ignes, Quin quifquis fila manu tenes & globos VIr=
gini ſacros, tenere te funem puta, quo ex in-
ferno carcere aſcendere hodie ad cæalum
animas facias.

Medi⸗

AInnu 4
eruntur,
,Lvoddu
en loptet
Dei plecepe

„er
AMI

7 henmoe
N: Pkumpe

enmini ei,
Rtorumen e.
ſoum cque
Pllent lle

r nlenam,

untlum, gr

bils nienct

inbucompe

eniig pitg⸗
upetur.

* (666) £

Meditatio. De animabus Purgatoriis

Nimæ purgatorii pœna damni cruci-
antur, cum Deum nondum videant,
PDròô dolor ? naturæ & gratiæ pondere ad Deum
yehementer feruntur, nec Deumpoſſunt at⸗
tingere, quod duriuseſt, forſan retardan-=-
turleviorem propter voluptarem, quam con.
tra legem Dei preceperunt. Milerere harum
animarum; abrumpe tam dura earum retina-
cula.
2. Iiſdem planè flammis, atque damnati,
cremantur; nam ignes purgatorii, & ignis
inferni duratione duntaxat differunt. Animæ
quæ infernis addictæ ſunt flammis, in æter=
num, quæ purgaterlis, ad tempus combu⸗
rentur: hoc teinpus minuere potes precibus»,

juniis, eleemolynis. An negabis hoc chari-

e

migte.

ſukan.

ple nſln eſd
in Nunnun
lr, tatis oficium parentibus, fratribus, amicis ,
lenizuh idà te gemitibus fuis petenribus? Miſeremini
l tneit mei, miſeremini mei, ſaltem vos amici mei.
abiiike z3. In hoc tamen carcere non conquerun-
tPur, quoniam acqu elcunt in divina volun-
tate; gaudent illæ quidem, cum videant ex
uns parte inferaum, quem declinätunt, ex
alrera Paradiſum, quò brevi conceſſuræ ſunt.
Diſce ab illis patiendi rationem, In omnibus
calamitatibus compone voluntatem tuam cum-
divina, & adhibitis interdum voluntarlis mor-
tificationibus purga animam tuam, ne his-
ignibus purgeturx. Domine, in hac vita purga
m6, Aug.

ete nen,e le
etbee noltin e

s hai
s §. M. ARr

(67)

”” . Des
S. MARCELLUS EPISCOPUIS. *,
3. Novembr. “
Beatus qui aon judicat ſemetipſum in eo; quod Aminr qui
probat. Paul. ad Rom. 14. . glnigtut/

AVIti Thyrſigeri, pauci Bacchi, vinam perdunt i lecteabi

multi, pauci faciunt. Mirus in hoc MAR- la, lne
CELLVS Pafiſiens fuit, cui in wanu, prod:gio di-
vino, vitis gemmas priméô, mox Hlores momento n⸗
pfotulit. & uvas; unde vinum expreſſit. Quin & 10- (denis ⸗
turus Epiicopo ſuo manus; vinum ex Sequana hau- gnon elt; ea
ſit, ejus virtutis;, ut calix unus ſufficeret totius po- gotel
puli ſedandæ ſiti, nec ſiccaretur vaſculum, ex que
multi etiam ægri (non ut modo noxie in ſym poſtſis
Propinantur) vere ſanitatem bibere. Tam eminen-
tem virum proin meritò patria ſfibi praeſfſe voluif uine Men
Paſtorem. Mortua eſt eo Epiſcopo;, quam geneze, (an
tam adalteriis famoſa mulier. At gloriose ſepultz
ſuperbum tumulum adrepens ingens ſerpens;, præa-
ſent bus infelicis agnatis ſubut, idémque veneno-
ſus prædator, velut è macello, paulo poſt, retulit ing Nunadh
ſigne carnis fraſtum demortuæx ex ſepulchtos Res ematog
fœditate attonitis omnibus, MANCELLVS Epiſ-,
copus ſe ſequi pôpulum ad monumentum jubet:
Jamque cornurus ad culinam ſuam draco revolves!
batur, cum Sanctus prævia oratione occurtit, beſti-
4que, dejeéctà taud quamv'is ſupplicem; ter vita Mnunm mint
gaà percufſam, appenſo capiti eius Evangelio, multo ſtlunn ge
Igectatore enecat. At quis adulterorum ani- Aſani 4
mæ vermem in inferis necabit? Wl gii⸗
Ex Peucktio- conſcſentiz
Acizs ei

en comit

Mlempet oer,
e ber⸗
ena conſ⸗
iu, terre⸗

3 * (68) ££
HD Nes,, . . „ . . 5
Meditatio. De bona, & mala conſe ientia,
I. Ucundius nihil eſt, quàm benè actæ vitæ
agiri conſcientia; qui ſibi benè conicius eſt;
nl, ſemper lætatur, qui malè, nunquam. Ac-
culetur, puniatur juſtus, ſolâ bene fa ctorum
conſcicnti4 recreabitur magis, quàm im-
4. pius plauſu, & laudibus mordente conſcien-
„₰

2, Conſcientia malefactorum ſupplicium
graviſſimum eſt; ea quippe accuſat, judicat,
punit peccatorem, nec unquam ab ipſo di-
feecdit: nullius habet rationem: Theodori-
un cum, Neronem, Herodem, in media mili-
tum caterva fidenter aggreditur. Niſi reſi-
pueris, ad extremum uſque ſpititum conſcien=
tiæ ſtimulis Ppungéris, & quocunque iveris;
enu tecum habebis tortorem. .
ðũ Z: Huc accedit, quòd angores conſcien-
nutner ,u6 tI& morte non extinpguantur: parva conici=
lcklußhi entia hominem comitabitur ad Chriſti tribu⸗
Enal; exponet crimina, & eâ quidem ratione,
ut ne verbulum quidem peccator di urus ſit,
quo peccatum minuere, nedum diluere poſ-
ſit ; quid plura? deſcendet in infernum, &
zternus vermis damnarorum pectus exedete
Si velis conſcientiæ ſtimulis liberari, nihil
unquam facias eâ reluctante, & tacitis ejus
morem ſemper geras. Nihit lucundini eſt, ni=
hil zutius bona conſctentiaâ? premat corpus, tra-
dat mundas, terreat diaboius, illa erit ſecuras
Bern.

S. CAR.

(569) £ ſelrnio.
§. CAROLUS BORROMAIUS. asd
itualibus
4. Novembr. —–

Novi opera tua, & Sdem, & charitatem tuam , Aiis conl
E& miniſterium, & patientiam zuam. (ollegi,
Apoc. 2. nupees ie

Rubeſcent puto ad CAROI purpuram omnes Mhgle colel
purpurati. Reditus Eccleſiaſticos, nec ab illu- el ngutt
Ktriſſimo parente aliter quàm in pauperum uſus ver. ,Nholis en
ti patiebatur. Galero & Infulà inſignis Parochorum aupetes
vitam ipſe inſpicere, ipſe merbidas oviculas curare, il lhele⸗
ipſe præ ſuggeſtu his ac clamare, ipſe Sacramentis iltanurz d
paſeere. Quid hic llli animarum paſtores, qui ſuum gnimntar.
nunquam numerant, qui neque noverunt gregem? al um ſtae
Atqui ille, quæ diximus, tunc fecit, eum provinciam
dira lues fameſque popularetur, quando, ut Chri- 4
ſtum operiret, parietes Aulæis, ſe lectulo etiam nu- Uhtilguande
davit. Peſtem fupplicationibus avertit ad DD. pul- Wunlofit:
vinaria inſtitutis, in quibus ipſe nudus pedes, funé=⸗ a
que in collum injecto, crucem prætulit: & in hac
clavum ex illis unum, e quo nobliſſimum olim“
Anathema Seryator pependit. Porrò authoritati lmoſtn pre
Eccleſiæ viram poſthabait; Et ſuam purpuram ſuo Muli s zroc⸗
iterum ſanguine pinzx ſſet, niſi globus Divum juſſus iu ſeeiſles⸗
ferire à tego ad pedes delapfus eſſet. Puer cum alii e1
lIudos, ipſe Vinginis templa obibat. Præter horas Euimeme
canonicas, etiam Marianas quotidie dixit, & dici mnin ſetbera
à domeſticis voluit. Sub Mariæ nomine collegium atb, cilie
adoleſcentulis nobilibus extruxit. M A RI K. ſta- Aeltdat
tuam ante omnium templorum portas poſuit. Hu- amen
jus icone armari omnes Milites ſuos voluit, forti ndam
utique clypeo. Mitto cætera, hoc addo: alioos alncorp⸗

Udoras hortas

pPurpuka, CAROLVS purpuram ornavit- anemotis, .
Ex Pita. Dehur iies,
,iu ere no

s (70) £

DA Meditatio. De vita 5S. Caroli⸗
t 1, Anta erat charitas S. Caroli, ut rebus
Noed. ſpiritualibus hominum ſuæ Dicœce-

ſeos, & temporalibus indefeſſo labore, &
profuſis divitiis conſuleret. Inſtituit xeno-
dochia, Collegia, Seminaria; quin etiam
ipſemet pauperes fidei rudimentis imbuere,
pauperumque confeſſiones excipere ſolitus
„erat. Næ tu anguſtioris es animi, qui tui
duntaxat corporis curafn habes. Quid tam
parcus es in pauperes? Diwitiaæ pauperem fa-
eiunt, ſi diliguntur; divit em & beatum, ſi pro
Chriſtocontemuntur. Guerr.
2. Orandi tam ſtudioſus erat, ut oratio-
nem ad octonas horas quand́que produce=
tet. Orabat aliquando, cùm quidem in eum
catapultam exploſit: intermiſit quidem ora-
tionem, ſed duntaxat ut prohiberet, ne ſuĩ
um te celeſtum hominem inſequerentur. Quàm
bſimilis eſt noſtra precandi ratio? res nihili
4 Domino nos avocat. An codem animo
hoſti tuo pepercifles?
3. Quantum amabat alios, tantuùm ſe ode-
tat? jejunia, verbera, peregrinationes, quas
pedes faciebat, cilicium, quod etiamnum
moriens geſtabar, liquidò probant, eum
odiſſe animam ſuam in hoc mundo. Quo-
modo agis cum corpore tuo? hic Princeps na-=
turæ delicatiosis, mole negotiorum oppreſ-
ſus, habebat vires, & tempus ad mortifica-
tionem, tu verò non habebis?

H S. MAA

Nien gdoiten

3, 6 inen 1

IN.N.
AWE

186 nt d ent,
Uuustln i

6
(71) £ io, De ta

§. MALACHIAS. naruM
. Novembr., Irure bebes
Amin dico tibi non exies inde, donec reddas no= lhls uni

viſimum quadrantem, Chriſtus Marth, GEnls
Sap. F5e⸗ n, gen
ertibus
Des turba literatia, &, ſi placet, euntem ad Uee eoe
Aludum pueralum MALACHIAM comitare, 400
Vides ex via ſubſiſtentem, & paſſis brachiis iden- intbusohen
tidem. non Apollini ſed Namini ſupplicem? O plu- milntur in h
res ſie ad ſcholas itarent, ut plures inde Malachiæ lis mimitum
redirent. Nunc unieum laudamus, qui Sacerdotio à, –
Muſis donatus ſororem è piacularibus flammis fa- n⸗ *
RKo iacrificio exemit, mox patriæ (Hiberniæ) Epiſ- nuſnmni/
gopatum tulit. Verum uti honor artes alit, ita invi- Nnin tegigitn
diam provocat. Capiti MALACHIX. plures inſidias le kerate ani
poſuerunt, at ipſius Infulà ſuum tegerent caput, sigi Cor
Sed cælum pro virtute pugnavit: Nam dum MA- WN
LACHIAS ad aſylon templum confugit, tempeſtas ) nieue
omnes ejus koſtes fulminavit, lacerôſque eorum en inr in
artus hinc inde ſtipitibus arborum ad cogitati par- cefdlmocea
ricidii infamiam ſuſpendit. Sed & mulier. quæ lin-
Suam in Divum armaverat, putreſcere hanc ſenſit, ℳ e eg,
ht oris vixulentam infamiam graveolentia prode- luh eefcl
ret. Alios oculorum orbitas, ferrum alies igneſque Ii
& dæmon malus ſunt ulti. Ita omnibus periculis aietum ke
ubduſctum caput in tutas latebras Claram vallem n nond
tulit, & ut ſecurum jam eſſet, cucullo abdidit, Mo- n
rienti oculos clauſit D. Bernardus, quem quia præ- Meees ku⸗
gonem laudum etiam ſuarum habere mernit, Ulete onit
non jam Achilli Homerum puto in- e poteris
videbit. Ex . Bern. ie n

Aun Acoraen

Nqlite mar
Cudtum pot

22 * Ruriort ſig
% 1 urſenielia

Puonorio R
Medi⸗

1GH * (72)
Ategt, Meditatio, De ratione juvandarum Ani=
Nen “ marum Purgatorii,
„ A Djuvare debes precibus, aliiſque piis
nlalt A operibus animas purgatorii. Chari-
tatis eſt id genus officium Chriſtianis omni-
bus præſtare, quia ſunt fratres tui, juſtitiæ
t htſir ,uer/ verò, parentibus & amicis, quippe, qui
Eill arin, divitias eà conditione tibi reliquerunt, co-
liinain. mum ur animabus opem ferres. Heu? paren-
—— tes tui patiuntur in his flammis fortaſſe tuà
alkitlie ausà, quia nimirum te plus æquo amâ-
Gen ?piuelthutm, lunt, nec te miſereat parentum tuorum? Mi⸗-
m mn huiti ſeremini, miſersmini ſaltem vos amici mei, quia
mutiiggunchuß manus Domini tegigit me. Job.
ee z. Potes lcvare animarum dolores obla⸗
kaene tis ſacrificiis, ſacrtà Communione, indulgen-
encmhinn kiis, jejuniis; nequeunt illæ quidem ſuis
Nunt/ur precibus minuere inflictos ſibi dolores, aſt
WIhndiiͦUl ex eo dolorum'oceano alias poſſunt gratias
itaiu us impetrare. Adjuva eas 3 in voca cas tuis in
inurt neceſſitatibus, beneficii memores aderunr in=
uſmnliſiſ⸗ ſocanti. . ..
nii ui 3. Si benignum te adyersùs aliorum ani⸗=
uuhi/iafn mas præbueris, non deerit, qui poſt mortem
ade uiituam pro te preces fundat. Noli tamen id-
nmi ſeli circò omittere pœnitentiam', ſed vaca, qui=
einin igted uscunque poteris, operibus, ut minuas
doleres, qui te manent in purgatorio. Ab-=
ſtine, quantum poteris, ab omni levi pec-
fato, gravyiori fiquidem dolore tibi luitur,
Heu? quot venialia Peccata quotidie commite
S, in purgatorio punienda,

Ree,
ng, Ciegr

Naſit⸗

(7 3) £
S. LEONARDIS CONFESSOR,
6. Novembr.

FPacem relinquo, pacem meam do vobis, non,
7aος mundus dat. Chriſtus Matth.

L* ONARDVS nobiliſſimo genere Gallus, in
Aquitania natus, à S. Remigio, patrino Clo-

dovæo Rege, ſacris ablurus undis, aulz honores

oblatos ſolitudini poſthabuir, quàâ ut ampliſſimâ
frueretur, Rex Lemovicenſis ſylvæ magnam illi
partem donavit: eam templo à ſe Bmæ V. ſtruſto
LEONARDVS, fonte precibus excitato, ſuâque
habitatione nobilitavit, unde loco nomen Nobilia-
cum inditum. Neminen Sancus hic niſi beneficiis
devinxit, quos inter Galliæ Rex præcipuz fuit, qui
ejus precbus, ſoluta difficili parturitione con juge,
hæredem maſculum obrinuit, quod autem manu
ſua LEONARDVS vincula præfert, oſtendit in ma-
nu ſua fuiſſe catenis ærumnoſos eripere, quod S&&
priviiegio Regis ei primitùs in regno conceſſum eſt,
& ut alibi idem prodigios poſſet divinitus ei & in
vita & poſt mortem ſingu lati ttributum fuit præro-
gativà: hine tet vincula & ferrei compedes, quibus
aurei hujus & Sancti templa onerantur & aræ ſolida
collatæ libertatis anathemata: ſed & equorum ſo-
leæ ferreæ, templorum Divi valvis affixæ, firma ſunt
veſtigia, quibus ſoſpitatorem equorum deprehen-
das, à Dominis ob receptam jumentis ejus patro-
cinie ſanitatem, hoc monimento paſſim in Ger-=
mania cultum. Adedò ſanct opferi non dedignan-
tur & ο1 vel jumentis mederi, ut imploran-
tium vatis reſpondeant.
Ex urio.

5„
uini be
zufiez inte
Ae gtopioqu
ciai ubiqu⸗
Uroluptas;
onues honor.
m'hen) mun
1, Giſhcimu
nulla eſt i
usin maligne
bubellum in
Uns bominun
l mm Domine
Alun, guan.
Nn Amun
hulerio
Hunjlaem
Ult Autz icnita
numum rita
1Nndt,Eel Chri
uaulunt mu
y Cllein vide
1le rcencl
o guis plut
Unlnbos dbur
uunamam
le, while
lg edem 0
in Mun ſih
l eoxth n tliu

. IN AMeditatio. De miſeriis huius mundi.
N le . . . .
ln 14. Ara fides inter amicos, rara pietas in-
Nennn , ter propinquos: ubique terrarum re-
6it, Enar fallacia, ubique diſſimulatio: ſua quem-
.

8 que trahit voluptas; omnes quærunt quæ ſua
ſunt; omnes honori ſerviunt. Cui ergè fi⸗
tlai minte dendum? heu? mundo fidimus, qui tories
emult Utne fefellit, & diffidimus Deo, qui ſemper fide-
Mki Anaiin lis fuit!
ſel 1. Pax nulla eſt in hoc mundo, quippe,
u it gin n qui totus in maligno poſitus ſit. Homines
ne hominibus bellum infetunt, imo Deus ipſe
tainintees quotidianis hominum criminibus apperitur
eClkelanei Krxpedi nos Domine, mundano tumultu,
utähmmes da nobis illam, quam mundus dare non po-
n Maeu teſt, pacem. Si mundum valere juſſeris, ca-
icke N ve, ne in Monaſterio mundanis nugis iterum
enmitah Capiaris , ſin autem vinculis ſæculi fueris ir⸗
eleiiinten) fetitus, ſanctos imitare, qui in mediis pro-
uininnfite cellis pacatorum vitam ducunt; quoniam
Dtmmg ids non mundi, ſed Chriſti ſpiritu aguntur.
wamurzuiitl 3. Fucata ſunt mundi bona (quæ miſcet
Muen pocula, duleia videntur) ſed teverà amara
ſunt, iisque accenditur, non extinguirur ſi-
ntis. Quo quis pluribus abundat mundi bo-
nis, co pluribus abundat miſeriis. Quid er-
gomundum amamusubi nulla fides, ſed mul=
tæ inſidiæ, ubi plebs primoribus invidet, &
primores plebem opprimunt ? Repudiemus
mundum parum fidum, utrobique ſuſpectum;
ſubjacet coxtu "elia minor, major inmidiæ.

KRucher,
D S. EN-

aenn l 1

8
ſut Ki

N

— H. 8
* (75) 4
S. ENCELBERIUS EPISCOPHIS. AKro. ,
7. Novembr.
Si zutem peceavit in te frater tuus, vade, c0lerwaretis
carr pe eum inter te, & ipſum ſolum. Chri- ntmimz t
ſtus Matth. cap. 18. noret: ut
Vnas, vitam, mortem, omnia in ENGELBER- ſhl,dlilſg
☛ TO præclara reperio, & digna infulà Coloni- linem ame
. . 1 . . vetudin
endſi, quam ille uti & libertatem Eccleſiæ etiam iln en
comtra cognatum ſanguinem (audiant utinam hæe ek! kien.
idi, qui Chriſti patrimonia ſua putant & in ſuos ef- Krihilpati
fundunt!) toto pectore propugnavit, ipſique adeo irrumpal
n guigem

lubebis

vitæ antehabuit. Neque enim alia ulla fuit cauſa
Fridetico lſenbutgenſi Comiti & patruo ENGEL- 1
BER.TI, cur ſub annum milleſimum, ducenteſi- nnſoheles
mum & vigeſimum quintum, immiſſis ſicariis ex d ia
itinere nepaiem obtruncaret, parricidio tot ſeeles ub oneſas⸗
ribus quot vulneribus pleno, quæ quadraginta & aoc et
ſeptem ęrant. Nec vero minuspie, quàm fortiter
eſt mortuus ENGELBERTVS. Nam ur taceam

cjuri⸗

VIRGINEM ſolemni omnibus diebus Mercurii Uünunon
jejunio cultam, monitus per literas de inſidiis ani- uadlnis Cl
mum quidem eonfeſſione purgavit & lacrimis exs gſentem: b⸗

piavit, cæterùm ut ne hoſtem proderet, igni literas ntben
damnavit. Fridericum deinde, cùm jam parturi- z, l
ret ultimum ſcelus, hoſpitio non ſemeil cum fuis Ullhin, nih
excepit, neque comitem habere viæ abhorruit, Innleitina,
utque Malus Genius ex ore alieno palam faſſus eſt, gllpium te
moriens Chriſto Chriſti verbis pro hoſtibus ſuis 1
ſupplicavit, facultatem ob id nadus mira (quæ in- Müküin 0
numera ſunt) patrandi. Sub idem fere tempus iihone quic
Lunæ geminam alteram Lunam Gœnobita vidit gla- tbenig
dio inſignem, ne dubitaret Orbis, ſideribus ulct, aanol
noyum ſidus ENGELBERTVMadditum. mtefie
1 Ex Surio, nüine. u
Ileit, prion
1. Ohhclo ſ
Clliümg

Medi=

* (76) £W
Meditatio. De Ira & vindicta ſpiritu
franando.
1. Dio habebis iracundiam, ſi diligenter
obſervavertis ejus efectus. Vide, ut
perturbat animæ tranquillitatem, quam de
ſtatu dimovet: ut nocet ſanitati, ut virira-
cundus ſibi aliiſque gravis eſt. Quis enim
conſuetudinem amet illius, qui levi de cau-
ſa igneſcit? Heu! peccatis meis infernum
merui, & nihil pati volo ut ea peccata delean-
tur ? Martyrium paſſi ſunt ſancti, ego verò ne
verbulum quidem?; volunfatem tuam cum
divina com poneres net ram facilè iraſcereris
ctederes, quod pona & mala, vita & mors,
paupertas & honeſtas à Deo ſunt.
2. Vide, quod erimina naſcuntur ex ira-
Snem LCundia: hinc injuriæ, calumniæ, rixæ, bel-
eu del da: Ut iram extinguas, memento patientiæ,
& manſuetudinis Chriſti. Audi mitiſſimum
Jxsun dicentem: beati mites. An fulgurat,
an tonat Deus, quoties offenditur? Irarus
nihil ſuſcipias, nihil ſtatuas, ſed exſpecta,
dum remiſerit ira.
3. Si quiſpiam ce offendir, ubi deferbuerit
iracundia, eum conveni, & inter te & ipſum
ſolum expone quid egerit; id ſi feceris, es,
quà par eſt, beniguitate & prudentiâ, profe-
Gto audiet, agnoſcet peccatum. Sine mora
in gratiam redi cum co, & tamerſi in ipſe cul-
pa reſideat, prior tamen aperi reconciliatie-
nem. Oficio ſuo ſi deeſt, ut quid deeffes
ctuo, conſiliumque Chriſti contemneres.

D 2 8. GO-

* (77) £
S. GODEFRIDUsS EPISCOPUS.

8. Novembr.

Sit Eleemoſyna tuæ in ⸗bſcondito, & pater t us,
qui videt in abſcondito⸗ reddet tibi. Chriſtus
Matth. cap. 6.

CO⸗bir Gode ftidus in tempore (quinquennis ut
pore) ad ſanctitatem inter Coœnobitas éonniti,
Muſis juxtà & pietate ſuccollantibus. Anno æta-
tis XXVI. Abbas, inde Pont. Ambianenſis, mirum
eſt quàm benignum ſe miſeris exhibuerit, tredecim
quotidie de his epulo ſolitus excipere, ablutis ſuàâ
mana eotum pedibus: nihil utique alienum Aſum-
ma dignitate exiſtimans, Grere, quod prior Pont-
Max. Chriſtus feciſſet. Et forte bene magnum &
qui eulinæ unicus ſuperabat, piſcem inde ipſe aſ-
portaverat, donum leproſis ſtipem rogantibus,
Fieri cùm abſens tunc ſuccenſeret poſtea Oecono-
mus, illud modo reſpondit Gᷓ odefridus: etiam ar-
qà etiam videret, illene abundaret an pa uber Chriſtus eſa-=
reret rectius? Et vetò ut hunc tegeret, non dubi-
tavit ſuis laciniis ſumma hyeme ſe ſpoliate? &
mendicabulum his ditare, ipſe contra frigora hae
una charitate ſatis armatus. Iam clementiæ in ſub-
ditos illud ſit argumentum, quod ad tyrannum,
quem ob ſcelera temꝑplo proſcripſerat, per maxima
itinera excalceatus contendit, & ad facinorum de-
teſtationem reum ſupplex in genua ludex invitavit,
quin tunc etiam contumacem nihilominus capti-
vaàm poſtea in libertatem aſſeruit. Quòd tamen Ci-
ves Ambianenſes monita ejus vel negligerent, vel
contemnerent etiam, igneos urbi exercitus immi-
nere vidit, interitum hujus, ut D. Firminus Gode-
frido vaticinatus eſt, portendentes, qui non multo
pſt reapſe delapſis cælo flammis eſt inſecutus.
Nos, ne cælo DEV& ignes, oculis lacrimas
rectε guemus. Ex dar.

Medi-

lelenio, De
nin dicta
eletuntut.
e, bcenin,
1 & timam
ODeus
e boralli
tr;'es
Velsloltcite
ollls unquat

tugiun tot ſe

oſeles, tam
Inber?noli G
Gdetiotom

Wzi NCuli

(aene guen
ſenlis, & ſeisa
bir ele le fli⸗
ueo, Agun
s, & lettal
uceboll: P
Pe in gkarian
nefele efug
Un Trinit
en, gi⸗
rbonmampa
net tu ſiu
Nn.

e

nll ig Cnt

uttiluigeunglir
Ner gut ir

ſucig.
Cnne
botetitutine⸗
õ
luetiel , ⸗
neele a O
,lſenn itittis
dnienanid.
an gliſ,
uſue

atittl il
mperirenu uen
igkernl Pririe

(78) £
Meditatio,. De vanis hominum judiciis.

1. Mnia dicta & facta tua ad Dei gloriam
referantur. Cave ne corrumpantur
vanitate. Hcenim ſi dictis aut factis tuis glo-
nam, & famam aucuperis, mercedem ac-
cepiſti. O Deus? pgo me veniſti in mundum,
pto me laborâſti, pro me paſſus, & in Cru-

ce mortuus es; vivam utique, & moriaf pro

te.
2. Ne ſis ſollicitus de vanis hominum judi-
ciis, nullus unquam omnibus probatus eſt 3;
quot capita, tot ſenſus; qui poſſes igitur,
etiam ſi velles, tam varios ſenſus in tuas par-
tes trahere? noli deeſſe officio tuo ſcommna-
tum' & dicteriorum metu. Vix vetbalum
ferte potes, quomodo reſtitifſes Tyranno-
rum blanditiis, minis & ſuppliciis? quæ
omaia primi Chriſtiani, tam fortiter, ac tam
alacriter viccrunt.
3. Cave ne quempiam à divino obſequio
dicteriis, & jocis avoces, qui alios ſeducit,
probat eſſe ſe filium Dæmonis, rapit glo-

tiam Deo, & gratiam homini. Cave impiè

jocantes, & rerrahentes à piis operihus', ur
aſſeclas diaboli: pié & ſapienter age, & noli
deſipete in gratiam ſtultorum. An cxifti-
mas, te poſſe effugere, quod non effugit au-
guſtiſſima Triniras : loquantur illi, ac ſen-
tiant de te, quidquid voluerint, Quid ad

te? in bonam partem accipe. O ſanda Tri-

nitas à nec iu ſtulterum lingnas prorſus efugifti.

d ; ME-

Grcg. Naz.

6

Aatio, le

leſa

* (79) £
MEMORIA CRICIFIXI BERY.-
THERNSIS.

9. Novembr. Aol

o geccatls
Rurſanm srucifgentes ſibimetipſis filium Dei, & iselcalt
oſten tui habentes. S. Paul, ad Hebr. c. 6. n,gui Cai⸗
TImirum facil? CHRISTO cum Carpo hodie acuſo? c
credemus, velle illum iĩteratò pro nobis mori
ſi modo vivere nos velimus. Berytus civitas eſt Tyro „
& Sidoni contermina. In hac ſub annum DCCLXV. , & Nee⸗
habitare imter ſpinas lilia, hoc eſt inter Hebræos )ilelele non
Chriſtianos vidiſſes: Et forte Chriſtianus ædibus g
ſuis Iludæo ceſſit alique migravit, oblitus ſecum
ferre nobiliſſimam & abomnibus retro majoribus
acceptam hereditatem CHRISTI imaginem Cruci
ſaffigam, opus ab artifice manu ipſius Nicodemi
commendandum. Spectaſſes in Nepotibus ſuis an- ane, 6
tiquos Servateris hoſtes, & hon jam odii ſimulach-
rum ſed ipſiſſimum veteris Iinpietatis bellum. e-
zum Chriſius vineula fert, & captivus triumphatur,
agitur, raptatur- lterum ſputa volant, alapæ inſo- (i
nant, flagra crepant, ſpinæ ſe armant, clavi, mallei-
que intenant, Iterun fel & felle ſuo acerbior lin-
gaa ſævit. Denique ( æli patientiam?) iteram
pectus ferro impiopetitur; atque, ut ne aber afle
exiſtimes, irerum fons geminus ſanguinis & undz Abh
Auit. Hic omnium morborum medicus febres pelle-=
re, lepram abſtergere, claudos in pedes erigere „ Iobb
ip fis deniq ue ſceleris auctoribus oculos ita aperire, N
nt tam cœci nuper, Fidei nunc lumen aſpicerent,

ESUM

miraculo hoe gratiore, quòd urbs tor jam Lon- unckequ
ginos, quot paulò antè ludæos numèraret. uipeccaor
Ex allis Nicenæ bineIIle. Dund uol Ixsus

Gum cruci

Medi

(80) £
Meditatio. Peccatores iterum erutifgunt
leſum Chriſtunz.
I. ESIIS in Calvario monte ſemel paſſus eſt
Ipro peccatis meis: Ita eſt, Domine;-
mea ipſius peccata te in crucem egerunt. Quid
Judam, quid Caipham, quid Pilatum quid
Judæos accuſo? cum ego ipſe ſceleribus meis
Dominum [ESuM occiderim, Ah? Domine,
peccavi, & peccatorum meorum pœnam
luis? Videre te non poſfum in cruce morien-
tem, quin iraſcar peceatis meis; quin te a-
men, quin lachtymis, & gemitibus dolorem
meum palam faciam.
2. Non ſemel, quidem te in cracem eg'r
ſed ſæpiſſimè, quoties nimirum lethale pee-
catum admiſi. Anime mi? parumne eſt E-
Sn M ſemeltam gravia paſſum eſſe? Qund? vis
enin rurſus crucifigere, ur ſervias amnico, lr-
bidini, voluptati? O crudelis voluptas, quæ
tot actantos dolores affert Chriito Esu!
J. Hoc ultimum craucis genus primo gra⸗
Vius eſt, & Chriſto injurioſius „ quòd ab iis
qui re tε Hum néôrunt, ſæpius in omni ter-
rarum orbe, & ipſi maxime repugnanti in-
fligatur: olim ſemel oblatus eſt, quia ipſe
voluit: uunc frequenter invitus a ffigitur cru-
ci. Audi peccator? quid in intimo corde ex=
probrat tibi JESüus: Cur me graviori crimi-
num tuorum eruciquàm in illa,; in qua quondam
bependeram afixiſti ? Aug-

D 4 S. LP IE-

* (⁸1) £
S. THEOCTISIIA V.

Io.: Novembr.

Exibunt Angeli, & ſeparabunt malos de medio
juſtorum. & mittent eos in caminum ignis:
ii erit fletus, & ſtridor dentium. Chriſtus
Matth. cap. 13.

REâ⸗iâÜs hoc die Lesbos THEOCTISTAM, quam
olim Sappho ſuam laudat. Apage decimam Mu-
ſam, quæ Virgo non eſt. Af quam ſcribimus,
THEOCTISTA, inter Virgines ſacras, à primis an=-
nis educata Virginitatem etiam ipſa 1pirat, gratiſſi-
mum odorem illi, cui odoratum mundus non ab-
ſtulit. Et potuêre THEOCTISTX. libertatem eri-
pere Arabes prædones, ſed non pudorem proinde,
ut qui nunquam expugnatur, niſi ubi à proditore
animo habitatur. Itaque cùm vivere inter latrones.
animorum ſe videret, in ſilvas aufugit horridas &
metuendas, ſed fidas ſenmper Virgini Iatebras. Hie
ad templi rudera eaſtiſſima Sacerdos preces cælo fa-=
cere, corpuſculum herbis, animum cæli delitiis
paſcere. Tandem cùm annos vixiſſet V. ſupra XXX.
& veſte jam defluente foliis pudorem tegeret, Vena⸗=
tori viſa eſt, pro Monſtro utique habenda, ſi vox &
virtus non prodidiſſent. Texit tunc ſuis veſtibus
hic, & anno vertente Cibo Divino recreavit. Seck
cùm à venatione denuò ad illam viſeret, exanimem
reperit, & de tam nobilibus exuviis manum ſibi
dexteram abſtulit. Verum cùm non niſi reſtitutà
hâc ſolvere e portu potuiſſet, narraſsétque miracu-
lum ſociis, accurrerunt hi venerabundi, ſed nihik
quidquam præter virtutis veſtigia invenerunt. Du-
bitarem à quibus ablatum corpus foret caſti ſſi⸗
mum, niſi tumulari Virginitatem ab An-
sciis Catharina doceret.
En Metaphr.

Medi-

.

Aato, De

luus eo
emiſcete,
bid bouam
ſubelent, in
SKudiom ex
henari malo
colocvs, qu
elcit, utt
lenutnurus,
ADels, nullum
Auon Amittere
Ahie fita mn
italoter nem
ſCrdeneli, vel
jtneas ke
Faumg tecta
ntlltheramn
glecunt in
Mn zauterie ⸗
Puoryinfrwi
eno Juc
mnelid uſtort
Uis collocabuu
kunc mal
sAmalator
Ulses ? Bom
Uukmum det
d eit in
mieppus el

„
eu .
4 4
Pnertt
Prluntal an,
u 6 n N
inin Ciſe
a,icimm Clrln

„D U,
Nluilrt uII
Purr tet, ſele⸗
udnenld ſel

ſmw Ris

un
igumnn 1
1inn etct

elgor.⸗
duil
efmm 1i
un b

* (§) £
Meditatio. De bonorum &. malorum per-
m iſtione.

1. DLacuit Deo, bonis malos in mundo
permiſcere, tum, ut mali bonofum e-
zemplo ad bonam frugem redirent, tum ut
boni haberent, in quo patientiam, & alienæ
ſalutis ſtudium exercerent. Noli imitari,
nec aſpernari malos, quibus fortè nobilior
in cœlo locus, quam tibi præparatur. O⸗
mninò neſcis, utrùm graviora quàm ipfſi cri-
mina ſis patraturus. Heu! ſi te tibi permit-
terer Deus, nullum eſt peccatum tam grave,
quod non admitteres.
2. In hac vita mala bonis, & bona malis
permixta ſunt: nemo eſt tam miſer, qyin ſo-
latio vel cœleſti, vel humano recreetur. ne-
mo itèm eſt adeè felix, quin dolore aliquo
afficiatur. Perfectam hoe in mundo felici-
tatem fruſtrà ſperamus, ijtantuùm ſunt felices,
qui acquieſcunt in divina voluntate. Pan-
peres ſunt, pauperie delectantur; lugent, luge=
re geſtiunt ; infirm ſunt, infirmitate latantur.
Salv.
3. Supremo Judicii die ſeparabuntur ma⸗
li de medio juſtorum, hi à ſiniſtris, illi à
dexteris collocabuntur: tunc juſtorum ſan-
Gtitas, tunc malorum parebit improbitas.
Virtutis ſmulator, quid tunc dicturus, &
facturus es 2 Boniad cœlos aſcendent, mali
ad infernum detrudentur; & ubi cecigerie
arbor, ibi erit in æternum. Hac meditare,
& cam tempus eſt, conſule animæ tuæ.

D 5 S. MAR-

(83) £
S, MARTINUS EPISCOPIS. Neditati

„.

Antà Ie

pun llan.
Vicilate, & orates ut von intretis in tentatio- 1,diitn
nem 3 ſpirnu quidem promptus eſt, caro au- AIhelle col
zen iufkirma. Chriſtus Matth. cap. 26. no cotpoti
— xiſtimaverat MARTINVS Neophytus etiam ſtu/ ibi
num, mediàâ clamyde ſuà medium pauperem ie leces
utcunque ſe texiſſe; ſed inſequenti nocte totum eàò udhb e
ſe veſtiſſe Chriſtum vidit, Pont. Turonenſis Divo⸗- Nonzutem
rum aſpectu atque adeo famiharitate, Cæli præſer- ,leſtum tuam
tim Reginæ, inter Theclæ & Agnetis comitatum„ ,§ Matinun
jucundiſſime perfruebatur. Bonorum Angelorum eis genns
manu palam adjutus, malorum fana & ſimulacra titube
ſubruit: Quantiacerdotii majeſtatem faceret, tunc itelennl erit
oſtendit, cùm eam imperatoriæ ante habuit, pri- uls luns 0
múmque in epulo poculum præbibens non imp. ulli Pnem,
Maximo;, ſed Sacerdoti ſuo porrexit. Quinipſam ds isoe
Imperatricem famulam ad menſam habuit, & tum
hæc ſe baſilicè vixiſſe putavit, cum micis, quas reliæ ncer e
quas fecit MARTINVS3, veſcĩ potuit. Orei pra ſti-
giatorem, qui Chriſtum ementitus, cæteta habitu Gnle ibus
regio illi ſe obtulit, ita deluſum dimiſit, ut diceret, alett, Neimut
alium nallum hriſtum ſe noſſe, præter Crucifi-
kxum. Venienti ad ſe cùm Imp. Valentianus aſſur⸗
gerenegligeret, facere hoc affurgens & ſede flamma
coégit. Extrem um æger in fugamiterum dæmonem
malum egit, uti lubens moriturus, ita ad majores
Iabores,„Hi Numini placeret, porrò v ckturus- Sed ne
placuit hu c MARTINVM intet beztarum men- „
tinm plauſus ca tuſque a ſe evocare. Conditionis
tamen ſuæx memornen ifucineri ince ban: morfk
voluit. At ex hoc cinere iuus cælo Pnœniz uelpitiram
pOοαNdt. Ex αtραα Rontone vin

II. Novembr.

l, Letr, B

Rone.
uuſniitut⸗
uninigezanu,

(84) £
Meditatio. De vita S. Martind,
Antâ reverentià Deum colebae; uf
nunquam voluerit in templo ſedere *
caulam ſciſcitantibus tetpondebar, contremi⸗
ſcendum eſ ſſe coram fuo Judice. Quo hono-
te, quo corpor is habitu colis JE bM in Eu-
chariſtia⸗ ibi divinitas corporaliter habitat,
ut audiat preces tuas, tuâque faciat poſtula⸗
ta; non autem ur videat impietatem „S Im-
modeſtiam tuam.
z. S. Martinus oratione, jejunio, cilicio,
& aliis id genus auf ſteritatibus cœpti cujus-
libet felicem exitum impetrabar iis auſteri-
tatibus utaris oporter, ſi talem dvclis eram
tuarum finem. Deusjejuntis, eleemoſynis,
aliis piis operibus exoratur. Experire »„
confuge ad Deum in omnibus neger tiis tuis,
eâque ipſi commenda. Sr nimium fidas pru-
dentiæ ac viribus tuis, res tuæ non proſperé
cadent. Ne en, itaris prudentia tua?
3. Imminente morte, S. Martinus eo pro-
pemodum Spirit üs fervore Deum orabat ,
quo orà ſſet, ſi fuiſſet validis ac integris viti=
bus; tunc indurus cilicio, Humi in cineribus
jacebat: Pat eit ,inquiens, ut armarus mo-
riatur imn iles „, Nihnlo tamen minus ad eum
tentator acceſſit: unde intellige, ad u lrimum
uſque ſpiritum præliandum elle. Poœnitentià
& orattone vincitur Dæmon, ſi tamen in
traque ad ultimum uique ſpiritum perſeve⸗=

Ietur, Petr, Bleſt

. D 6 S. MAR-

(87) £
S. MARTINUS PAPA ET MART.

12. Novembr.

In Diſeiplina perſeverate. Tanguam filiis vobis
offert ſe Deus: quis enim filius, quem non
corrigit pater. Paul. ad Hebr. cap. 12.
ARTINVS Tuderti in Vmbfia, nova lux of-
tus, vix Romæ in 5. petri cathedra colloca-

tus eſt, cùm, quod paſtoris officium eſt, errantem
Arri ana hæreſi ovem, Paulum Bizantii Patriarcham,

reducere conatus eſt & ſanare; at ille, non jam ovis,

ſed, ſub ovina adhuc pelle, lupus, miſſos à Pontifice
