terpoſuit & civibus Pacem, orcopro triumpho lu-
ctu n peperit. Fuit cùm ad hortos Elyſios avolans ea
oculorum ſpectacnla habuit auriumque illecebias,
ut iraſceretur illis, qui eum avocarunt Ne igitur
ꝗquiſquain moleſtiam zevocândo faceret, merte
illuc non reditufus abiit.
Ex durio.

us nullum Hc-

tiles caſto anime inje ſtas ſuf-

nans orsnes Divorum aras veluti ſtatioenes mili-=-

ſpectàâſſet & triumphum adornantes ob fururam al-

leltetio.

Umento D
ututin 0

ate conlcient
lle lactificio
gfe tempus
heratis offici
1 bbuntur Gie
ulelis, null
Deicausa, tu
cem perdid
ueumcompat

1 Crnſurgis,

Eaabolietnus d
les Khodie
NS ant
, Ccio i

1.
o, Vomtneer

noylt goet
MunII. Tgumm
NtAsme teiun
Eramine
Pltz legid
Utbgcrint .
untum genn

In ſe
4 lolnaum a

Uunus melg
moltus inr⸗
anſtter teͤ

S (ꝛ2)

R Meditatio. De die Christiano bene
MMridon tranſigendo.
Ane. , Emento Diem Chriſtianum aperiri

matutinâ oratione, & claudi ſerotino
Kxamine conſcientiæ. Adeſto quotidièe ſa-=
ero Miſſæ ſacrificio: librum pium, ſaltem
per breve tempus attente lege; noli omittere
ſolita pietatis officia erga Mariam. Quâ ra-
tione labuntur dies tui 2² bi ſub noctem de-
prehenderis, nullam te perdiem lineam du-
xiſſe Dei causà, tunc gemens ac dolens dic?
Heu? diem perdidi quo poteram fieri ſanctus,
& &ternam comparare fælicitatem.
heie v. Cum ſurgis, hoc apud te cogitare debes,
forſan hodiernus dies ultimus erit vitæz meæ!
ninuuii ſi ſcires, te hodie moriturum eſſe, quid age-
tes? Cum ad aliquid aggrederis elevato ani-
mo, dicito: tibi Domine laborare „ & pati
volo, Domine? gratiam impertire, ut per-
ficiam opus, quod ſuſcipio, nec illud peccato
tontaming. T'auzn ſit gitnr totum id, quod
vivo, totus me totum tibi afero, Aug.
3: Ia Examine Serotino, hæc tria quoti-
ie reputa. I. quid boni? 2. quid mali feceris?
3. quò fugerint voluptates?: quò honores?
Ah! quautum gauderes, ſi aliquid Dei, cum
kmjam ſomanum capturus es: æternus forſan
erit ſomnus meus, & in quo jaceo linteo, in
codem mortuus involvar. Ita eſt, aderit illa
dies, eum ſubier te ſirenetur tinen, Oc. Iſai.

(¹3) £

§. M AXIM ILIANUS EPISCOPIUIS. eliio,
12. O ctobr. V6 relus
Labora, ſicut bonus miles Chriſti ESV, nemo Priite
militans Deo, implicat ſe negotiis ſaculribus. leg tut:
Paul. 2. ad Tim. c. 2. ogeliatea
Esejus ſul

AXIMILIANVM, quo Cive Pannonia
Auſtria Patrono gloriatur parente; nobiles 1 nedum
Celejæ genuerunt, lacdarunt Gratiæ, Muſæ eduxe- Gdluprari 8
runt. Talis inquam MAXIMILI AN VS dignus is lis
Glo viſus eſt, quem in ſuas partespertraheret; &
vero facilè ille obſecundans meliora ſuadenti, haæ- I lepnonant
reditatem ſuam (quæ opulenta ei erat) ultro egenis Mo hatlans
ceſſit, divitem ſe ratus, ſi centuplo amplius liceret us, puta
ſperare. lam hon oris etiam umbram cum fugeret, cnes in ho
inſecuta tamen hæc virtutem, Laureaci Mitià ſibi
devinxit & in ſolium renuentem extulit. Hoc dein- nenptihtin
de cum furiæ Decianæ deturbaſſent, Romam abiit, l imprucen
mox tamen Xyſto II. Pon. Max. autore rediit, & ümclſats,
viginti ipſos annos muneri ſuo cum ſummà laudé hntikan do
eſt functus. Sub hæc in mentem venit, pattils , ,
. + . Gr
etiam tertis operam ſuam locafe= Et fortè Evila- en
ſius illic prator Chriſtianam pietatem oppugna- 0,
tum ibat- Tantò amplius feſtinandum ſibi ratus, VInce le i
illicè advolavit & ſuppetias laborantibus in tem- follima, ita
pore tulit. Sed dum in prima fronte acrius pugnat , ina ell, Ni
inter primos gladio cadit. Poſt hane tamen tam
nobilem hoſtiam propitia victoria ſemper poſfiea magals
ommogdis,

cum Chriſtianis fetit. Diceres ſuum etiam
Panenizæ Decium obtigiſſe Abcicam⸗
Ex Cuſebio. le, gt eci

hn Half.

N.

Medi-

* (21) £
Meditatio. Te vero Chriſti Milite.
I. T V ſis verus Chriſti miles, dæ moni for-
Ciirer reſiſte, utpote, qui ſit capitalis
hoſtis ducis tui: fractis cjus conſiliis, aperto
Marte præliare adverſus eum, & adverſus eos,
qui partes ejus ſuſcipiunt. Heu: fortè deæmo-
ne i ni faves, nedum adverſaris; illi morem geris,
e cum voluptati & honori ſervis.
n . Sivis IESu Chriſti veſtigiis inſiſtere,
non repugnanti, non querulo, ſed æquo
animo patiaris omnes, & ab omnibus illatas
injurias, puta dicteria, detractiones, perſe-
cutiones: in hoc prælio vincit, qui vincitur;
contemptùs tam impatiens es, ut verbulum in
te vel imprudenter prolatum acriori reſponſo
ſtatim ulciſcaris. Ah! ſi xSuM amares, eum
imitareris ad mortem uſque patientem. Si
sa oent erucem, vitam crucißxam agerent.
Chryſoſt.
3. Vince te ipſum; id genus victoria ut
difficillima, ita Deo gratiſſima eſt, tibi verò
utiliſſima eſt. Vince teipſum in minimis, jux-
tà ac in magnis, non difficillimè multis ca⸗
„eres commodis, quæ nimio tui amore quæ-
Uras. Abdicare à te ipio, ne abdiceris à Chriſtos
repudis te, ut recipiaris à Chriſto: berde se, ne
Me pereas. Salvian.

E
nt, Nliti

nergtt

& patriâ & opibus patriz, ſacram Ieroſolymæ ur-

(25) 5
S. COLOMANNIIS MARTVR. leltaroo,

13 Octobr. R uuntd
Qui autem dixerit fatue, reus erit gehenneæ ignis, eu mi
. ehbillopece

Chriſtus Matth. c. y.- . e⸗
cadmitt

el
W“

OLOMANNVM, Begii ſanguinis Iuve. atu vocis,

nem & Iuventæ ævo ſue facile principem ge- igsg eſt
nuit & edacavit Scotia, hofgitem Bojaria vldif & lals t
Anſtiia. Habuit tamen hæc haſtiliter potias; eningonipote

quàm hofſpitaliter. Efenim quod genus & virtu- Inucelisalper
tem, ſub peregrino diſſimulaſſet juſſisque valere adlele, Magu
bem in votis haberet, diu jam Sæmoni malo ægre un urzere. H
faciebat. Hic igitur contra ægre COLOMANNO lobtrecat
fadtarns id machinatur „ut Innocentia ſub prodi- 1, quoc calu
toris nomine acculetur. Capitur, carczri datur, uulgat, glo⸗
torquetur, uritur, laceratur, damnatur & ex ari., l, gul a
da arbore ipſe flos luventutis ſuſpenditur. Hic de-= 1. E, gi
mum pro Innocente crebra miracula perorant. Et Dlamct dten
integritatam animi ſesquiannum ſub dio pendens AMl & ente
ategtum corpuſeulum loquitur. Meruiſle canos 5, ean rele
greſcentes capilli & ungues teſtantur: clamat ſan- vll Cincod
guis e vulnere nunquam non recens: ipſa, quam ſancm
egmortuam digximus, arbor in frondes ſuas revi- NInge aAligun
Wlcens non debuiſſe mori COLOMANNVM ait, Ules felbis Pron
Tot teſtibus tandem convicta Auftria vertit ſenten-n Dkimum fan⸗
tiam, abſolvit COLO M AN MNV M & ſe damna- mali, teltis
vit. Sed & hic to honoribus poſt, quot ſuppli- c
ciis ante mactatus. Aufſtriam jam abſolvit. iule conlolen
Ex Ditmare: ͤtabie & Jumniatores

VV. Laxio. ifima dettah
eriqidan
W.. Pt.. Pr.. da eundadum

Medi-

(26) £

1 lüldhl Meditatio. De Obirectatione.
Dobt, .
* EUS tanrfùm odit peccatores, ut ge⸗
utgillhn, hennam minetur ei, qui fratri maledixit.

Cave tibi ab illo pec caro, quod tam latè patet,
& tam facilè admittitur; verbo ſiquidem, ge-
ſtu, accentu vocis, proximi fama, quâ nihil
hoemini carius eſt, ſi divinam gratiam exce-
peris, extingui poreſt. Facile eſt, aliorum fa-
mam maculis aſpergere; at difficile, eaſdem ma-
culas eluere. Magis vitam ordinare diſce, quàm
alienam tarp ere. Hier.
2. Is obtrectat, qui falſum crimen de aliis
nartat, quod calumnia eſt; vel qui abſcondi-
tum vulgat, quod juſtitiæ & charitati repu-
gnat : vel, qui tum crimen auget tum lau-
des minuit; vel denique, qui rectè factorum
cauſam & intentionem arguit. Vide, an id
Nagas; vide an velles, ut de te alii loqueren-
tur, ut tu quandoque de iis loqaeris.
i 3. Injunge aliquid pοnitentiæ nomine,
Nli duoties verbis proximum tuum læſiſti,
quàm primuùm ſana inflictum vulnus. Si te
carpant alii, teſtis Deus & nihil ſibi conſcius
animus te conſolentur. Quid iraſceris? Chri-
ſtus calumniatores habuit. Site præſente de
alterius fama detrahatur, ne detractorem au-
dias: ſolerti quâdam prudentiâ ſermonem aliò
erte, imò abrumpe, ſi per authoritatem poſ-
s. Vbi deſunt Audientes, non inveniuntus
Qcetrahentes. Hier.

E
en in n awend

0lovl

B §. BUIR-

* 27) £
S. BURCHARDIIS EPISCOPUS.
14. O Kobr.
Eratis ſicut oves erranles 3 ſed converſi eſtis nunce
ad paſtorem & Epiſcopum ansmarum veſtra-
rum. I. P. Pet 2. .

IRfeux nunc Anglia, heu! minimè ſanda⸗ quàm
tot olim deſeruêre ſancti, ut alios bearent. Hos
inter & BVRGHARDVS, magnis natus paren-
tibus, ne velut adamas, cognato ſanguine mol.
liretur, patriam exilio mutavit, ultro profugus
in Galliam, inde alias terras, (plendidam virtutem
vili penulà tegens, perambulabat. Radices jam
egerat in alieno ſolo, tranſplantatus in Germaniam,
& ipſe Anglus, Bonifacius Moguntiæ præſul: huic
comes BVRCHARDVS, jaͥR Sacerdos, Ko-
mam cam veniſſet, ib dem in Epiſcopum conſe-
cratus, & in Franconia primus Herbipolitanæ pa-
ſtor carhedræ ab ipſo Bonifaciotimpoſtus, XL. an-
nis præclara authoritate & virtutis æſtimatione
præſedit. Quam vero omnis pompæ contempfor
fuerit, Epiſcopale pedum (in antiquæ ſimplicitatis

teſtimontum, ad tumulum ejus etiamnum ſuper-

ſtes) ſatis oſtendit, quod non auro & gemmis e-
micat, ſed totum quantum ex ſam buco eſt, quali
necopiliones apud gregem ſuperbi ent. Sed & in-
fulæz demum onus B VB. C H A R D VS in Menin-
gardum tranſtulit, ipfe in Hohenburg caſtello,
cozleſtium contemplatione ad cœlum expe divit
itet, quod Anno Chriſti DCCXCI. confecit ſan-
ctà morte, Anglus deinceps inter Ange-
los habitaturus. Mariyrot.
Caniſii.

eli, auleu
ubosſeclli
eos ſuum
Neit, & du
Eenes inricem
murab inxicen
gebuli meie
lem. Oah
Iiſit Deus
iſtros &, Giſ⸗

un noltrarum,

Uihattnr, na⸗
ciu, Pr, Tin
9copitn monitu
ulbu, ſatite:

llefacere,

Uibaſtoremte
nſuum, an
lig riam bona
2, In teducas
unes infit
u mjuier
lmn ur ur

N WN Medizcatio. De bonis Paſtoriliss animavum
Cdr g Owvibus.
I. St nobis paſtor bonus, & Princeps Pa-
L—ſtorum Ixsus Chriſtus; ſed, an nos o-
ves ejus ſumus ſequentes veſtigia in obedien-
tià ſimplici, auſcultantes voci ejus, & non
dictaminibus ſæculi? An ſine murmure non
aperientes os ſuum contra paſtorem, ſi per
aſpera præit, & ducit. An ſine dente non
mordentes invicem & comedentes nos ut con-
ſumamur ab invicem. In boc cognoſcet omnu
quia diſcipuli mei eſtis, ſi dilectionem habueritis
ad invicem. JOan. 13.
2. Miſit Deus alios quoque paſtores ſuos
adminiſtros & diſpenſatores præpoſitos ani-
marum noſtrarum. An ru facis quod ovium
eit, debitum amorem & obedientiam exhi-
bes? Qui henè praſunt preibyteri, duplici honore
digni habeantur, maximè qui laborant in verbo
mmn a“& doctrina, pr. Tim. 10. Si autem diſcoli
ente ſunt, cogita monitum Chriſti, quacung,; ai-
eerint vobis, facite: ſecundum opera autem illor
Pum nolite facere.
3. Si Paſtorem te conſtituit Dominus ſuper
gregem ſuum, an cognoſcis oves tuas, ut
dirigas in viam bonam, ut nutrias verbo do-
Gkrinæ, ut reducas errantes, ut confortes de-
biles, & ſanes infirmas. Dominus ſuper pa-=
Kores ſuos requiret gregem ſuum de manu eorum
„6 va paſtoribus qui paſeunt ſemetipſos. Ezcch
Aen “S

* (*9) £D
15. Octobr. ,lo vons
Libenter igitur gloria bor in infrmitatibus meis, ONlr Th
ut inhabitet in me virtus Chriſti. Paul. ad dh enſs
Cor. c. 12. eboram, 4
vid, heu! quid cum prætextatis verbis tibi
prætextata malé turba? diſce, eja infantia mis lon
tecte vel ab infante T HERESIA fari. In ater- ral un
num! in aternum! ah quoties balbutiens clamita- vollen
vit. Nos ſcilicet, puerilem ſeneéctam, non ſenem ſcrea
æzternitatem in animo & linguâ gerimus, diſertif: Ulihll bnn
ſimi infantes-At THERESIApalvula cum parvulo eon ioneleit
fratre domo paternà aufugit, ad Mautos abitura & (adiligt, da
brevi morte longam æternitatem auſpicatura. Vivere lus.
tamen Deus illam, & utviveret, quæ fere mors eſt b
liberorum, mori Matrem volu't. IIla matrem Vi- Nuthafl,
cariam cœlo M A RIA Madvocavit, nunquam ab- ulndolodup⸗
hinc orba futura. MA RIA porrò filiæ ſuæ Sponſum Ntpii hettſi
Filium conciliavit, quando ex Sanctioribus Amori- iin pili
bus Seraphinus Ales cor THERESILA. tert bravit. ,
Ipſe Amor hominum Chriſtus, quo certius illam 2
ſauciaret, ſua vulnera dilectæ impreſſit, oceulta ta- Niliil
men, ut ferè ſolet Amor. Adfuitdeinde ſæpèρonRſ, coNlium
nunc cruce pro more chlamydatus, nunc ſpineâà, Mbolum
quæz illum maximè decet, corollà ornatus, nunc ,Nnacta Te
qualis mortem triumphavit, conſpicuus. Arrha ab a
codem datæ gemmæ quaternæ & pendulæ e Roſario n eln ber
Cruci abditæ. Dos verò omne eœlum: cujus opes Il ſponlo l.
cuùm quandoque THERESIA. CHRISTVS, oſten- icem; ſec
taſſet, viden, ajebat, (tute tibi Lector dium puta) Mhofam, &
quantis ſe bonu peceatorer ſpolient? Sed & veſte nuptia- ,
li cum Ordinem, quem Carmelitarum dieimus,
Ieſtauraret, Virgo MATER & VIRGINIS SPON- Mim hei
5VS OSEPHVS cclo allata exornarunt, ut nihil Uuer hgent
Fm ad nuptias deeſſet, niſi quæ facem præfer- uſmar, gun
IEt, Anne M. P. LXXXII. Mors beata.

Bx Vita.
Medi⸗

mundanis

(20) £
.Dcor. Mec ditatio. De . There s.
e I. AX m unus c Scraphim ignito jaculo
cri ihghn

„Sauctæ Thereſiæ pe ctus vulnetâſſet,

continu &, (pretis aliis quibuſque, tota ad di:

81 e,,
N “
6 i

vinam gloriam, & animarum ſalutem incu-
int buit, adeò, ut diceret identidem: (libenter
iin purgatoriis ignibus ad extremum judcii diem
u cremarer, ſi vel unum peccatorem ad ſanita-
tem revocare poſſem) Domine, cua in me col-
laa beneficia ignita ſunt amoris tui jacula:
unde non ignelcit cor meum? ah Doômine?
jabes te diligi, da, quod jubes, & jube, quod
vis. Aug.
2. Aut PD ATI, aut MORI: ex illo S. The-
reſiæ ſymbolo duplex effe ctus amoris arguitur.
Vult pati Thereſia, ut ſit ſimilis Chbriſto, qui
tot ac tanta paſſus eſt, ideò laborem, ideò
crucem quærit; tu verò ea omnia fugis: vult
aakt ViVere, ur paciatur; vis vivere ut oblecteris.
uu Muta conſilium: habe deinceps egregium il⸗
lud ſymbolum: Aut pati, aut mori.
3. Sancta Thereſia vulr mori, cum pati-
endi non erit locus, tunc cupit diſſolvi, &
eſſe cum ſponſo ſuo. cupiſne diſſolvi? mini-
mmèquidem; ſed mortem times tanquam Ri-
nem bonorum, & malorum principium, quia
ſcilicet mundanis gandiis nimium indulſiſti.
Horrendum Dei judicium; non moftem ti-⸗
me: Judex placari poteſt , mors non item.
Nemo timeat, quod evadere non potef, Tert.

B 3 8S.GAL-

S. GALLUS ABBAS,
16. O kob. grehode
Quia tepidus es, & nec frigidus, net calidus, in- lincke⸗
ciptam te evomere ex ore meo. Ap. 3. enni

ui vegli⸗
— A LL VS ad Laci Brigantini incolas Columba- enn
no duce venit, quem in literis & pietate ma. (miezd
giſtrum habuit. Hic permultis auctor fuit, dam- le, ledt
natâ ſuperſtitione, ad Chriſt parte; tranſeundi: ip- poltil olnlt
ſe antra ſylvâſque à colubris & lemurbus purga- ell? gnam
tas melior hoſpes cœpit incolere, commeatum læ= ero n ſee
pius coelo ſuppeditante. Et forté preces Numini . 3
faciebat, cùm urſus ad fuit pauperis cœnæ reliquias
populaturus. Sed jubet GAI LyVS lignum portius fur! Uehiende
comportet, eôque focum foveat. Facit ille impe- eNnidem, ut
rata, & in laboris ſtipen dium panem capit. Tum 8, litepicus
Divus cum eodem ita paſcitur, communem urer⸗ Deus!
que montem haberent, cœterum nemini deinceps 48 ele
moꝛztalium urſus noceret. Has inquam leges homo MNemsen En
tulit, & ſacro ſanct as feca habuit. Vidit hoc & invi- Gen, gllenn,
dit orcus, omnique vi pellzre G A LL V M eſt ag- mm, Ieſle t)
greſſus. Sed facile hic iterum in fugam verſi pel- G our di
lem hoſtem egit, victor trophæutk Cruci it. Nihe⸗ a⸗
tem egit, phæum Crucis erexit, , in von!
& præſidium facra Divorum lipſana impoſuit. Quin en unr
longiùs etiam hoſtem perſecutus pepulit è filia Du n np artthiſe
cis Gunzonis, quam inſederat, Galliarum tum Re 4 Tü, quite
gis ſed Chriſti poſtea ſponsâà. Et poterat in præmi- iltl, vel!
um accipere infulam Conſtantienſem, niſi hancç- leaniz
quam tanti alii faciunt, nihili ille feciſſet. Itaque latrardone
ad majota præmia & GALLOdigna cœlum evoca-
vn. Ejus funus, equi ferociſſimi ſponte ad ſepul- Emundum
turæ locum duxerunt: uſque adeò nihil fe- lhidit, caret
rum in orbe eſt, quod virtus non domet- e ß
Ex VVatfrido. trabone apud dblel
Saryt,,m. idis fliſti
Ueſcaritatem

eidtum n

*¾ (32) £
Meditatio. De tehetore Pirituali.

1. 7 S tepidus dicitur, qui nec frigidus, nee
, calidus eſt; qui quidem inferni meru ab-
ſtinet à peccato montali, at veniale parum
cutat: qui negligenter fungitur ſuo officio,
qui ait: (uſſicit mihi, ſtare ad limen paradiſi,
denique, qui ea duntaxat facit, quæ ſine pee=
cato mortali omittere non poteſt. Nonne
te expreſſi ? quantus eſt fervor tuus in divino
obſequio? an ſedulò declinas levia quæque-
peccata?
2. Tepidus Deo nauſeam affert, Deus vel⸗=
let quidem, ut calidus, aut frigidus eſſet,
ſed, quia tepidus eſt, incipiet eum evomese
ex ote ſuo. Deus facilius aperti inimici, quàm
ficti amici patitur injurias; nec amat homi-
nem, qui cum piis operibus vacare poſſet, non
vacat, neque eonceſſis affatim grariis utitur.
Audi, quæ dicat Ambroſius de tepido, Qur
alorem fidei non habet, tolera bilius ei fuerat;
Iſdem non accepiſſe, quàm neglexiſſe.
3. Tu, qui tepidus es, velaliquando fervi-
dus fuiſti, vel ſemper tepidus: ſi fuiſti fervi-
dus, fatearis oportet, jucundius eſſe, cor ſuum
Deo penitus devovere, quàm illud Deum
inter & mundum partiri, ui enim cor ſuum
ſic dividit, caret cœleſtibus ſolatiis, & inferni
metu, terrenis frui non poteſt. Si vero ſem-
per tepidus fuiſti. Ah? precor experire fer-
voris ſuavitatem, guſta & vide, quàm ſuave
ſit, te totum jnsu conſecrare. Aug-

3 4 S. ANe

1

33) * 5
17. O Kobr. ,0ee ebes i
Ommnes honorate: fraternitatem diligite: De- ulungoe c

. . 3mnoines
eim timete ?à Regem benorificate. Pet. u. nan
Ep. C. 3. nidquid den
õäs 5 ggbi hent
B'ilo, quod ſacris DEl divorúmque imaginibus

barbarus Coprony ei furot indixerat, muhum aun dabit
Virtus ANDRENMenituit; quippe qui ſub cjus ſta- ! gnome⸗
tim initia e Creta Conſtantinopolim advolavit, as in eis 0
linguâ & pecdtore propugnaturus pietatem. Et Geſſe
nimirum (clamabat ille in pablico virtutis theatro)
Majores noſtros, qui pulchram pro patria mortem pold Keg
oppetierunt, ſtantes in ſaxo, in ære, in auro fuſpi. ns,omn
cimus; at verò qui pulchrius proCœlo funt mortui, hhent authon
nullo honore dignabimur? Tibi homini, Copro Heo elt
nyme, aureas poni ſtatuas & ſurgere cœlo Coloſſos
ſpectabimus, neque impune hos quiſquam no-
Rrúm jam violabit? ut verò Cœli Imperatoris ima-
gines, tu Imperatoris Matris Magnæ, tu amicorum ) hn!

hujus gratis everſum ibis? quin etiam improbe m, (ns

Wmm, m.

illam ex animo tuo imaginem deles, quam ſuâ wa-
nu, cùm te finxit, Numen depinxit? Sed quid aje,
dudum hanc Orcus deformavit, & ſuis te coloribus
pinxit. Hoc unum audi, aut fallor ego (imò non Mann BB
fallor) aut ſi Terræ filius bellum porrô cæœlis Ilacii ac
movere pergis, ſi ſedibus ſnis Superos deturbare la- wyote, 0
boras, fulmen etiam tu ſenties. Erat hoc furioſum lri
laceſſere. Itaque flagra, taureas inclamat Tyran- “
nus. His lacerum in vincula, inde inter lapidum kaplo co!
im bres ad infamem : ortem raptari jobet. Sed ec= babes; 4
ce adeſt, qui ex itinere, amputato altero pede, maalar.
divum cœlo ranſmittit; profuitque ad com “
pendium viæ pedem abjeciſſe, uad ined
Ex öurias & Menaiz.

* (34) £
Meditatio. Oe triplicnimaginum generé-
I.—Olere debes tibi præpoſitos & alios,
Canofeunquc cultui divino conſectatos
tanquam imagines Izsu Chriſti: obſervat
Deus, quidquid benéè vel ſecuùs adverſus eos
feceris. Si quid benè, præmium, ſi quid malè,
ſupplicium dabir. Quo honore habes tuos
Prælatos? quomedo ipſis obtemperas? ne
conſideres in eis dotes, aut viria 3 ſcd ſuffi-
ciat tibi, eos eſſe Dei Vicarios.
2, Honora Reges, Principes, Judices „
Magiſtratus, omnes denique, qui legitimadr
in te habent authoritatem: quoniam hægau-
thoritas à Deo eſt Eos Deo commenda;
plurimùm laborantilli, ut Leges vigeant, ut-
que populi pace & ubertate frnanrur. Quam
ob remm illis deoes ſidem, honorem, obſe-
quiam. Chriſtus ipſe obedivit hominibus 5
an es Chriſto major? Erubeſce ſuperbe cinis, Deus
umnt ; Cis ,-Adtt tominibn,, tun domenari geſtiens tus 1s
onci Præponi au thurt. Bern.
II 3 In ſacris ac ptivatis ædibas (anctos vene-
rare, utpote „ qui abſolutiſſima ſint exem =
plarxia =so Chriſti: habe cotàm imagines-
Sed præcipuo cultu honora ſanctum, cujus
nomen habes; Ad hæc elige tibi patronum,
quem ngulariter colas, in voceſque confiden-
teromaibus in nec eſtiratibus. Execn plo ſan-

Gorum exue veterern hominem, ut novum
induas. Abrietta buza, Seculi kgurd tormanz
nam, in fotmam tni reane salvstoris. Chry-

ſolt
B F 8. LU-

2

* (35) £
S. LUGCAS EVANGELIST A.
Kr 18. Octobr.
Non vos me elegiſtis: ſed ego elegi vos, & poſui
vos, ut eatis, & fructum afferatis. Chriſtus
Joan. c. 16.
VCAM nobis Antiochia Syriæ peperit, edu-
caſſe vero ipſæ in ſinu Muſæ videntur. Nam
literis & .gy ptiis & Græcis omnibus excultus, ar-
te inſuper medica clariffimus habitus eſt. Sed nihil
hæc omnia ad illa, quæ in Chriſti ſchola grandis
diſcipulus didicit, ſui Deique agnitionem. Fer-
tur etiam ſocius Cleophæ fuiſie in Emaus eunti,

tunc cùm ambobus à morte C HRISTVSS ſe co- U

mitem junxit, hoſpéſque non aſym bolus menſæ

accubuit. Poſt hujus verè, quem in cœlo dus

xit, triumphum, ubi in orbis partitionem eum
cæteris Apoſtolis venit, fidus Magno Paulo in
omni itinere, quin adeò in vinculis Achates,
Chriſti primò vitam mortémque, tum quæ Apo-
Koli alii fortiter fecerunt, perfſeripfit. Abiit &
vivis cum aunum ageret quaftum ſupra centeſi-
mum, & tunc etiam memor Medicum ſe eſſe,
ægris vel e tumulo medicinam, oleum ſalutife-
rzum propinavit. Ilud pene memoriam fugil⸗
ſet. Primus fuit LV CAS qui MARIA M felici
manu depinxerit, in ea tabella, quæ etiam ho-
die miraculis lucet, dignus profeétò, cujus be-
nicillum Mariani omnes imitentur, idem in ani⸗
mis faciendo, quod LVCAs in tabella fecit.
Ex tom. I. Baronii.

Recltart
uslctipfit,
Moc lerele,
eler Islibet
Ipam hbii h

edetur geſt
weremplo ce
pabnepatione
Miguromndin
An pobas
Uyreceptis!

lun luerettr,

1 ie larus1
s Airuem
Aoselſestinilem
1 Aglares D. 1
os de,
Umalis armiciti⸗
lmalorum ocl
l. Lucas pri
6 egreoium

n
1

do 9. Lucæ

nn & bietate
5 urhiscolo
hem in
n ſnmum /

(36) .5

Meditatio. De S. Luca.
I: Ucas ſcripſit, & prædicavit E angelium;,
= quod le ere, docere, & ad uſum revo-
care debes: Is lib er eſt omnium pulcherrimus;
& qui unam libii hujus ſententiam intellexe-
rit, accendetur deſiderio ſanctitatis. Si minus
verbo, exemplo certéè Evangelium doce, ni-
mirùm abnegatione, mundi contemptu, amo=
Ic Dei; quæ omnia Chriſtus præcepit in Evan-
gelio. An probas obedire te præcipuis Evan-
gelii præcepris? Hanc quotidièe meditare ſen-
tentiam. Quid prodeſt homini, ſi univerſum
mundum lucretier, anima verò ſua detrimentum
fatiatur.
2. Hic ſan us fuit Comes & adjutor §.
u. DPa'i in Evangelii miniſterio. Quinam ſunt:
comites tui: an ij, quorum exemplis accen-
daris ad virtutem? & te felicem: ſi ſodalem
nactus eſſes ſmilem S. Pauli, nam brevi tem-
„ Pofe æ quares D. Lucæ ſanctitatem. Fuge
nefarios cœtu, Ne dubites, quam habes
ü cum malis amicitiam, diſſolvere. Melius eſt
viun babere malorum odium , quàm conſortium. Iſid.
3 §. Lucas primus omnium Mariam pin-
e zit. Vis egregium illud exemplar exprimere?
Exemplo S. Lucæ imitare puritatem, humi-
litatem, & pietatem Mariæ. Vult enim B.
Virgo, ut his coloribus cum ſuam, tum filii
ſui imaginem in corde tuo depingas. Deus
fabtorem IZignorum ſuorum quarit, non pictorem,

*

8 ⁶ §. PE-

*½ (37) £ B.
S. PETRUS, AB ALCANTARA. tti e

isAu
19. Octobr. Giei
Si quu vult venire poſt me, abneget ſeme tipſum, elsat

tollat crucem ſuam quotidi?, & ſequatur Siönet 4
me. Chriſtus Luc. 9. n corle
K

1
Hie eſt, qui Ordinem S. FKRAN. CI SCI per Hi- ecsaccedebe
ſpanias ad primum rigorem, exemplo rigidiſſi- visnon adm
mæ vitæ ſuæ reduxit. Hic eſt, de quo S. Thereſiæz latenebit,
evelatum, nil, ejus nomine poſtulatum, à DHIO „
denegari. Hic eſt, qui familiaris DEO, princi- Deum
pum & Caroli V. etiam faſtidivit congreſſum. Hic Ecimpedit,
eſt, qui cum corpore ſuo pactum iniit, nunquam Mhin colum
illi dare in vita requiem: hinc ei ſemper inediæ, ptiisz ngt
vigiliæ, verbera & aculei ferendi, Hic eſt, cujus . nurens
ba ulus terræ infixus floruit: qui frattes ſuos va- h
eua in dome cœleſti de penu pavit: qui ningente Müons monne
elo ρbprefſus à nocte, inter inje cos muros, pro TLumman
fornice ipſas coëuntes nives habuir, ut ſiccus ſta- WeGrinet
zet,. Hic vir eſt, quem charitatis incendia, ne ſuf- lulhlan 0
focaretur, in campos ftequentem expulerunt, ut hen
teſpiraret: quem sontemplationis fublimitas, linſlteh
e iam corpore glorios tad ante, in aéra non rard ellhcisaliß
elevavit : cui prophetiæ donum & ſpiritum in-l, Dümum
te notie de cœlo data: cui moftis hora præcogni- Ijsomnibus
ta : quem tertio & ſex agefimo ætatis anno ſan Er ntor. Ml
morientem, Thereſia longo poſita eodem mo-allllt,
mento cognovit gloriofo comitatu cœlo inferri: honer uta
q ippe eidem S. Therxeſiæ paulo poſt in gloria fpe Ullt,j
ctabilis narravit ingentia ſuæ pœnitentiæ in cœlis Melt
Præn a. Hic denique Petrus, iluſtris miraculis,
ciiam poſt mortem, inter Divos Eccleſiæ à Cle-
Mente X. Anno M. DC. LXX. ſolennititu
eſt annumeratus. Breviarium.

(33) £
Meditatio. De Vita S. Petri ab Aleantara,
iI,/Rdinis Auſteritates non explebant ſitim
ejus patiendi; iis quippe graviores ad-
debat. Primum æqquo aimo patiaris, quæ
neceſſariò pati debes, ut vocationis tuæ ſan-
Gtitatem conſequaris: tum voluntariæ affli-
GRtiones accedebant interdum. Si licitis abſti-
nueris, non admittes illicita. Quantè facilius
illicita teimebit, qui licita verebitur. Tert.
2, Deum præſentem aſfſiduè cogitabat;
quid impedit, quo minùs identidem animus
tuus in eœlum avolet, & quidem ex mediis
negotiis; ſingulis horis offer Deo, quod agis-
& quod pateris. Actus amoris, & actus con=-
eritionis momento fieri poſſunt.
3. Tantum amavit proximum ſuum, ut to-
to pectore incubuerit in ejus converſionem.-

Poſtquam Ordinem ſuum in tota Hiſpania
ad ſtrictiorem vivendi modum redegit, con-
vertendis aliis hominibus acriter operam de-

dit. Primum omnium attende tibt, deinde

aliis omnibus qui tecum iiſdem in ædibus
morantur. Plus proſunt exempla quàm verba.
Oportet, ut de Chriſtiano, maxime ſi religio-
ſus ſit, jure poſſit dici: ore, habitu, incellu⸗-
modeſtiâà fe probat religioſum, ut olim Ter-
tullianus de Philoſopho tpſe habitus ſonas, aus-
aditur Philoſophns, dum videtur.

SS. CAPRASIIS EI FIDES MM.

20. Ocktob.

Omnis ergo, qui confitebitur me coram homini-
bus, eonfitebor & ego eum coram gatre mes,
qui in blis eſi. Matth. 10.

UI. Fidem ſanguine ſuo firmatet CAPRASIVS
àgIDES Virgo ſuggeſſir. Nam sum hæc anne
poſt natum Servatorem trecenteſimò tertio pro
CGHRISTO captiua in laſſitudinem omnes jam
Carnifices dediſſet, & denique in craricùlam ab-
jecta eſſet lentoigne crucianda3 vidit & ſpecu ſua,
quâ deliteſcebat, CA PRASIVS, manifeſta in
luce columbam cælo adventare, quæ & rore aſper.
10 ardores temperaet, & ſerto longe pulcherrimo
gaput Victricis coronaret. FPüduit vinci à Virg ine,
& latere jam noluit, ſi talem ſe fœmina proderét.
Abjectus proinde in preces oravit; ſi cælo placeret
etiam virum in pugnaàm prodire vellet, juberet, eo
in loco fontem enalci. Sanguinem ie daturum, ſi
aquam fſpelunca. Et dedit hæc aquam, ſed quæ
CAFRASIO cruentam fitim accendit. Hanc
ut poneret, in urbem & in theatrum ad Tyrannum
properate , & jam pala m offendere non fruſtna
taindiu in pulvere privato exercuiſſe ſeſe; denique
non modo inter omnia tormenta ſibi conſtare, ſed
& longè plurimos alios in eandem ſententiam per-
trahere, quibuſcum omnibus capite ultimò trun-
satus effecit, ut exiguus aquæ fons in ſumina
ſanguinis excreſceret.
Ex durio.

lehrtio, De

wconlolan
mes,in ine
lutertispli⸗
gaeltſalyarol
01 Kunc
Pleltiasetpe⸗
Aneliotes lut
0n Theattoru,
„Ni nondum
Doninus is,
6Npberut, n
lis ſatiaber!
ſn otes gauce
N Ohottet ut
Dweddrmundus
R den 4
or.
3 lolgen!
Uninnsporiaisft
ialcitgne to⸗
Acelt, ull
vebſtulit, gu
um contem
Ueis: dole,
cnlolationn
al pblatien
iuchennſela

* (40) £
Mecditatio. De divinis conſolationibus.
P conſolatus eſt Martyres, & pœni-
tentes, in nediis ſuppliciis & auſteritati=
bus, In terris præguitârunt illi quidem (quæ
bonitas eſt ſalvatonis) parara ſibi gaudia in cœ-
lis. Ah? ſi unquam tuis in orationibus id
enus delitias expertus eſſes, profecto fatereris,
uòd meliores ſunt lacrymæ orantium, quam
audia Theatrorum. Aug.
z. Si nondùm probaveris, quàm ſuavis;
ſit Dominus iis, qui cænoſas mundi volupta-
tes reſpuerunt, nunc demum proba. Divinis
gaudiis ſatiaberis, ſi valere juſſeris terrena.
Non potes gaudere cum modo, & lætari cum
Deo: oportet ut afcerutri nuntium remittas.
Procul ſit mundus cum voluptatibus ſuis? tibi
ſoli, mi Deus, adhærebo, & in te ſolo læ-
tabor.
3. Poſtquâm D EO te penituùs devoviſti,
ſi minus potiaris ſuavitatibus, quas dat Deus,
ſubducitque pro arbitrio ſuo, ne cadas animo:
Eas dedit, urt illiceret te ad obſequium ſuum,
has abſtulir, quia ſuperbiâ, negligentia, gra-
tiarum contemptu dignus factus es, qui iis
priveris: dole, veniam pete, gratias age quia
hàc conſolationum privatione Deus tuæ con-
ſulit ſaluti. Tibi venit, & tibi recedit; ve-
nit ad conſolationem, recedit ad cautelam, ne
mngnitudo conſolationis eztollat te. Bern,/

—

5, UR.

(41) £
S. URSULA MART.
21. Octob.

Deſpondi enàm vos uni viro, virginem caſtam
exhbere Chriſto. Paul. ad Cor. cap. 11.

Craſſem & vela ſpeſtas, omnia à caſtis nivibus
candida, omnia à caſto ſanguine rubentia; vi=
rum in his nullum niſi hoſtem; ſed omnes virilis
animi; Amazones recté dixeris, ſed quas zonâ
virgine nec vicor Attila poſſit ſpoliare, Harum
omnium ecce Dex VRSVLA eſt, Dianethi Bri-
tonum Regis filia, obformæ florem Connano Ar-
moricæ Dynaſtæ deſponſa.- Et verò jam ecce vela
faeit claſſis caſtiſmſima, & pudori ſuo timens non
tam in undis quàm lacrimis ſuis natat; jam ℳmo-
ficam verſus contra veta etiam ſua feliceiter fertur,

jam obvius Hymenæus ingratum verecundis auri-

bus obſtrepit, cum ecce tem peſtas ſuboritur & af-
reptas naves in Khenum aufert, Agrippinam Co⸗-

loniam eijcit: Ninitum adverſum kunc al i ven-

tum dicent, at ſecundum VRSVLA vocat & caſti=-
tati velificaatem. Longum igitur exilium citis
Nupti's przfegxens Romam eum comitatu abit, in-
de iterum Coloniam. Sed longè gravior redeuntes
Procella excipit. Naufragium iterum minitarar
Virginitzti Hunnorum & Alanorum vis, quid agis
pudicitia? obluctaberis rer barbarornzainſahibus

Virginum agmen à Enim vero pulcgrum, Superi,
facinus! ne pudor mergatur, omnés in -Rhhenaum

ghimas proj ciunt, & ne telo Cupidinizvmteneut
Satta pectora, ad barbarorum intenfes artals

uliso jngulum offerunt. Ex D. Prj
vita apud Lipeloun.,

*
Meditati
lc Prem
heis honata
een, Monit
enles, Hinc
mmimantibil
Aleciriaz g⸗
bra ſimle⸗
ſelur vorme
Gi gbibusp
Uorerhis ur
occcldit, &
Uunnihileſt
eniant ſcand⸗
aVcanobiis
Munindi.
CMWENNdedl
E, Adu
ol.
9 Ater undeci
UMimmtdeliruir,
Aentam &
Uheleverant

Cilaz

ilt, igcei.

N * (4¹) £
I Meditatio. De S. Vrſula.
0Gcd 1.G Urſula Exemplo magis quàâm verbo
U ſocias hortata eſt, ut caſtitatem vitæ an-
teponerent, Moriuntur omnes ſed caſtæ, ſed
innocentes. Hinc diſcas vitam hanc nobis &
brutis animantibus communem poſtponen-
dam eſſe divinæ gratiæ, quâ Filii Dei, & ca-
ſtitatis, quâ ſimiles Anglotum ſimus. Hæc
ſit vitæ tuæ norma, quam utique inculcare
debes iis, quibus præes.
2. Una ex his undecim millibus virginum,
aaimo cecidit, & metu mortis delituit. Per-
fectum nihil eſt in hoc mundo, Neceſſe eſt,
ut veniant ſcandala & peccata. In ſanctiori-
bus cænobiis & congregationibus reperiun-
tur non ſancti. Qui ſtat, videat, ne cadat: tuæ
te pudeat imbecillitatis. Perrus Chriſtum ne-

gat, Judas prodit, ambo tamen erant Apo⸗
ſtoli.

3 At ex undecim millibus Virginum unaz
duntaxat delituit. In religioſis familiis, ſi per
negligentiam & ignaviam unus cadat, ſtant,
& perlcverant quam plurimi. Qauio ctiam
Cordula generoſo Sociarum exemplo accen=
ſa, poſttidie prodiit in publicum, & Maltyrii
aDAadepra eſt. In religione (inquit Ber-

Palmę
nardus) homo vivit purins, cadit rarids, luargit
Teloestus, incedit sautius,

8.0

* (43) K£
OUn
22. O ctobr. binin
„ r. anis Dullum
Facilius eſt, camelum per foramen acus tranfire, zendt
1 . . . . inns exennpl
quàm divitem intrare in regnum cœlorum. e
Chriſtus. Marth, cap. 19.

undam, ut
Cennir Mantua 10 A N NEM BONVM, fed, 6 n commb
malam: bonum dirxitiæ non fiverunt eſfſe. giciri
Nempe dubites, an cùm demortuo parente hære- incd
ditatem adit, plures nummes an vitia numera-⸗ ingclolegunt
zet. Vnica jam Mater ſuis apud D E. V M precibus zlen paupen
(uſtinebat in præceps ruentem;, fruſtra etiam ipſa mnobis inge
futura, ni morbus quoque manum injeciſſet lecu:- e rired da
1oque affxiſſet. Hic uti fere amat, guſtum illi n
Veluptatum abſtulit, quæ nuper tam ſapiebant: inum & in
iclant ad

jamque ut valeret I OANNES, valere mundum m
juſſit & vitam religioſam vovit. Hae ſalutari’me: Enins euts ſle
dicinàâ in pedes exeétus morbi ſui fomenta (diviti- Weoo
as) non invitus abjecit, & poſt vitam prope Cæſe- “ z.
am in ſumma auſteritate aliquandiu actam, in enre,
eremum ad D. Auguſti partes tranſiit, Ordinem- uum el mulon
que eum magnis incrementis & Miraculis ampli= Wum,
