Gi2624

N12511989418 021

UIIIMIIIIIMIIIIAIII

UB Töbingen

2

s; EMITA vITA
SANCTORIIM.,

VESTIGIIS SIGNATA,

Pidac fructuosa in dies ſin-
gulos Meditatione inveſtigata.

OMNIBUS AD FELI-

(ENM PATRIAM PEREGRINANTIDS&
AD SECüUEFLAM OPPORTANA ET

MODATA.
CVM PVFPEICI TINDPICBN/ ℳ

primo, Sanctorum Nomina quo

quorum vita ac geſta referuntur, alte-
ro meditationum argumenta re-
ferente:

——— 4

Cui Pariter
ApENLDIX FESTORUM MOBILIIM

ACCESSIT.
AXNO 41 PARYU VIRGINIS

Per, M. DCC VIII. 32—
o 6 UNI=.

—

ypis & ſump: ibus JoOANNIS M AYERI
Typographi Auliao-Academici.

G D
e * M E & 2 S

Rewverendiſimo, Perilluſtri
& Gratieſo Domino,

D. HUGONI

VOLFFGANGO

KESSEIL-STATT

ECCLESIA METRO-
POLIT ANA MOGUNTI-
NER CANTORI, EQIESTIRIS St.
ALBANI MOG. ET St. FERRUIII
IN PLEIDENSATT, CANONICO
CAPIIIILARI, UDICII CIVICI
URBIS MOGIINIIN,Æ£
PRSIDI.

Sodalitatt is Majoris
Aca demicæ

PRAXFECTO.

₰) 0 (ℳ .
Tvamnus vitam Sancto-
rum, quia Filij Sanctorum fu-
mus. Tob. 2. Ad hoc præſtandum ſti-
mulos nobis addent hinc lecta Sancto-
zum exempla, ceu totidem Majorum
noſtrorum incitamentaad eerum veſti-
gia impigrè legenda: elline meaitatio-
nes, quæ incitatos penitùs inſtamment
ad ea, quæ ſancte propoſuimus, taniò
generoſius exequenda. Duplex enin
via eſt, quâ ad vitam Sanct am finémq
beatum perducimur, Oratio &f Ex-
empla: illa excitat, ut velimus z hat
animant, ut curramus. Non ſuccenſe-
bis itag; nobis, Reverendiſſime, Per-
illuſtris & perquam Gratioſe Do-
mine, quod Te viæ hujus pucem &
Magiſtrum eligamus, dum lihellum
hane gratioſo tuo nomiui inſeribimus;
hoc enim ut auderemus perfuaſerunt
duo, alterum inſignis tua in Sodales
Marianos humanitas, quorum ſuſfra-
giss expetitus dignatus es gratiosè ad-
mit-

6
0

4
5

SGA

rhin
ſani.
.
en
n ſahn
hlerte
Nclehl
lper,

e,g

Hr
r r
the

ancke G

um ſa.

Sancle.
Meforum
m veſti.
ditatio.
amment
6, tunts

v. enin
ſin’⸗ cq,
& Ex-
1
Acenſe-
e, Der⸗
le Do-
em &£
ibellum
ibinmc;
Crunt
odales
ſe jA⸗
ioteal.
mit

₰) ° (ℳ
mittert ſupremum Cougregationis no-
ræ magiſtratum, Præfectus meri-
tiſſimus. Alterum, Virtutum ſumma-

rum, quæ in Terelucenite, eminentia

dum .

exempla; Singularis rerum divina-
rum cura, probatus in Deum amor, in
ſuperos eximia pietas, in litandis ad a-
ram DEO hoſtiis freauentia, cultus
Mariani Zelus, ingenuus animi Can-
dor: nam qui mores tuos nörunt, ſym-
bolum illud, quod doctigimus Lipſius
ſibi aſſiduè uſurprat, tibi eſſe ex aſſe
congruum aſſignant: AM ORIEBUS
ANYI OUIS, bhec eſt, candidis &
germanis, qui non aliud liugud prom-
btum, quàm mente clauſum exhibtant.
Quæ ſingula Te nobis in Sacratiori
hac via Ducem promititunt, qui &&-
zatione flectere ſuavins, & exemplk
impellere fortius peſſit. Patere igitur,
Reverendiſlime Domine, st ſub
tuo nomine publici juris ſiat opuſcu-
lum hoc, es admittendum avidius 4
ſingulis, quö benignids illum domi tuæ
exci-

₰) 0 (5%6.

2O Ge Er i (do⸗
SODALI PARTHENIO

Ibellus præſens Vitam Sanorum piaſquè
meditatienes complectens ante annos non
multos typo vulgatus fuit, tanto animarum fru⸗
ta, laude & approbatione, ur dignus judi-
cetar, qui ia tuas quoque manus deveniat,
Godalis Maziane: ihjuri' enim effemus in te,
K, qui jure communi omnibus communicari
ambit, paucorum commedis reſervatum vel-
lemus.
Pro ſingulis diebus unus & pluribus ſanctis
preponitur, hunc ſi co die æmulatus fueris,
plurimum præſtiteris.

Sententiæ (licer San Eoaπâ vitis præfixz:) NEN
rolend

petiùs tamen accomodatæ ſunt meditationi-
bus, ceu quædam ad eas præludia.
Pattem unam totius anni primum ſcilicet
trimeſtre] damus hoc anno cum Bermiſſu Sipe-
ziorum, daturi tribus annis ſequentibus tres
partes reliquas faventibus Superis & Superio-
ribus permittentibus] idque eo conſilio, ut to-
te poſthac anno in ſingulos dies Sacram Anno-
nam præſto habeas, unde Spiritus ſuſtente-
rtut & in via Sanctorum ita roboretur, ut in vir
tute Spiritualis cibi hujus, proficiſcaris
uſque ad montem Dei Horeb,
Utere bene & vale!

Ee

.

lateager
aenet,

1
ubn tne

7 R
l nii
ANN
4

Phar
uno
unlhr⸗

eseatieme in

tum piaſgnd
* anhos non
imarumki⸗
ignus juct.
8 dereniat,
emus in Ee,
ommunicari
tvatum vel=

bus ſanclis
tus fueris,

prefæ:)

4 D

CIHIRISTIANUM VIATOREM.

A D patriam Cæleſtem prope-
A ranti tibi, Chriſtiane Viator! Re-
giam ſanctæ crucis viam pandit, qui eſt
Via, veritas, & vita. (Joann. 14. c.
ſed ne à propoſito retrahant trepidum
viæ hujus Spinæ & tribuli, ſemitam ſe
illa exhibet, hoc eſt tritam, & crebris
Sanctorum veſtigiis factam mitiorem.
Ingredere DEoO auſpice, diviſque propi-
tiis! non tot veſtigiis Semitam hanc Si⸗-
gnatam cernes, quot Martyrum pal-
mis, Confeſſorum & Virginum violis

Jkanioni. Sc liliis mollem & diſtinctam diſcernes.

um ſcilicet
miſu Sube-
atibus tles
Juperio.
(Mo, N 10.
cram Anno,
us lultente⸗
Un, utin vit
ficilcatis
leb,

Calca fortiter, ſemita eſt florida, quia

Nazarena, à veris Nazareis Jäasu Na-
zareni, dum viatores eſſent, ſectato⸗
ribus in Sancézitate & Zuſtitia feliciter
emenſa. Quin & ampliora promitto
Quot tu quoque figes jam veſtigia, tot
in hac Sanctorum Semita ſuſcitabis ro-
ſas, tanto fabuloſo Perſeo felicior,

quanto fabulâ major elucet veritas.
Oſtium

Oſtium viden! jam explicat Caæleſtis, uſ.
Hieruſalem, qui Oſtium eſt, per quem, 6 Cire)

ſintroieris, Salvaberis Joannis 10. Cap.
Nec eſt, quod devios hic ambages me-
tuas : Segzita enim eſt, veſtigiis ante-
ambulanum notata, erroribus nullis
obnoxi. Nulli eam inſident prædo-
nes, niſi ſponte tua ab ea declinando

incidere velis in tentationem & in la-

queum.
Quin & eos fideles manifiens comi-
tes, quos in hac via habuiſti Præcur-
ſores.

Incipe ſtrenuè, perge fortiter, con-

V eſiͤ

vl M
N, 1
hin
e N

ſumma feliciter. In domo Patris ſui

locum jam paravit Chriſtus, ubi

wanßiones multæ ſunt, [Joannis 14.

Cap.] tibi, & omnibus gravis viato-

ribus æterno Der decreto deſtinatæ.
FProßerum iter faciet DEUS ſalu-
tarinm neſtrorum Pſalm. 67.]
Vade in pace.

MEN-

Caleſ ₰) 0 (50= Z
Peren pere dignatus fueris. Nec dedignare
1 10. C nos tuos Clientes per geminam hbanc
nages ne wiam eousquè perducere, donec ali-
rs ggando ſimul hanc viam & vitam
r mri emenſi, metam, quam anxii omnes
deckitanch Tkaærimus . feliciter nos attigiſſe late-
n & ink Nur. Sic tibi nobitque vovemus.

fiens coni⸗ .
ſti Præcut⸗ S Ero, Et
ttiter, con
Pattis ſui
iſtus b⸗ . *

gyis viato⸗ =
Geſtinatæca Moguntini.
ſule-
67.

AIEN-

* (1¹1) £
JANIARIUS.
CIRCUMCISIO CHRISTI.

1. januarij. 37

Omne quodeunque facitis, in verbo, aut in opere,
emnia in nomine] ESII C HRISTI. S. Paul.
ad Coloſ. cap. 3.

— Vt ego te exoſculor, diem candi-
Dõ diſſimum! ſdus'6 IESV Nomen!
ite jam aſtrorum Arbitri, dicite ſa-
nuee fatalem hanc mihi ſtellam eſſe.
Whoroſcopum meum efle, ab hac
= = vitam meam, vitæ ſtudia, mor-
e tem, omnia dependere. Reéte:
quidquid igitur agam, Io auſpice, agam, Vigi-
jlabo ? in oculis IEso exit. Dormiam? 1ESVAM ſo-
mniabo. Ambuiabo? comes 1ESν ibit. Sedebo?
latus claudet 71Eb, Studebo? IESVS erudiet, Seri-
bam ? calamum cum manu ESF“&-ducet & 1EoVS
IESVM ſcribet. Orabe? verba 1Eô foxma bit IEG.
GS§. Feſſus ero? recreabit IEb5. Eſsriam-, Ktiam?
IEöS paſcet, ille porabit. Æ½grotabo? Amor ade-
rit medieus, IES. Moriat? IEb immoriar meo,
IESVS oculos claudet IESV ſinns mihi tumulns,
tumuli inſeriptio EsοaäaähρεπMπerit. Sed, heu m hi!
mi Eby I Amor meus ! quid video? quod ſi vita tuæ
aurora tam multo eruore jam ruber, quaàm largos
imbres ſanguinis in ſero vitæ veſpere dabis 2 6 S01
meus! Heu iterum mihi ?1 6 MARIA, ⁶ Cynthia
mea ! an palles ? dabis eheu etia m tu hodie pluvias:
Et ecce imbres lachrymarum exutroque oculorum
cœlo ruentes, Time peccans adolefcentia;, tute
hanc tempeſtatem dedifti. Cux enim hodie jam ad
ſanguinem iretur, niſi ſceletibus tu quoque fotes
obnoxia. Ecce die octavo jam ſævit culter tuus
vere Saxeus! Sed diſce ad infanda ſceleia, diſce à
cultro tuo etubeſcere: Diſce vulnera agnoſcere tua.
Si neſcis, ibi yulnus eſt, ubi emplaſtrum eſt.

Medig

mds

n an
l, Rc⸗

W

NnuNd e

.

Moeditatie in Circumciſionem ! Eſu Chriſti.
6TI. Hoade facit ESUS, quod ad mortem
autingie uſque facturus eſt; obedit Patri,
ILhai Ma Joſepho. Deus obtemperat homi-
nibus, & homines eo uſque vani erunt, E
Deo, præpoſitorum ore præcipienti repu-
diem cand gnent: Vel OE parere debes, vel cupidi-
ESyNomet tatibus, vel Dæmoni. Elige. Ah! cum
ri, dieiteſt. DEUS obediar legi, Diſce boemo obedire,
e e e terra ſubadi, diſce pislvis obtemperare.

eſle, ab hat
ſtudia, mot. Bernard.

ere. Recte:
agam, vi. 2. Elucet vel maximè humilitas obedientis
9 ESM. IEu. In præſepi pauper ; in Circumciſione
4 rrere⸗ habetur peccator. DEus, qui alieniſſimus
er& t6, eſt à peccato, ſic exinanivit ſemetipſum, ut
rmabiikb. formam acceperit peccateris; & ego qui in
im, Rtam? peccatis conceptus, iiſque innutritus ſum,
RAmotade nolo peccatot vocari, nolo minoris æſtimari?
moriat meo, z. Amor ] ES'II patet hoc in myſterio,
hi tumal's quod tam citò velit Salvator appellari, &
beu m bi A CIIO NCUr PPeliatte
gdſintate ſüuum largiri Sanguinem in amoris pignus.-
Jwam lagos Hic Sanguis, hæ lachtymæ ſunt verba cor-
labi? 6 Sol dis ejus, quibus promittit ſe paſſurum, &
6 Cnhü moriturum eſſe omnium hominum causi.
deNed Hunc annum inchoa ab imitatione obedien-

ue oculoium . ninch
Kentu, me tiæ, & humilitatis I E 5U. TLuus ſum mi

uiiehna Dazus! in hunc annum, & in omnem
oque foles Eaan
alt tuls .
lea, Riſce ; . n⸗
gn oſcere tus. .

MMtiE

S. M A C AKIUS.

2. Januarij.

Quarite primùm Regnum Desi & juſzitiam ejus,

& hac omnia adjicientur vobis. Matth. 6.

wnc Macatium nomine ſuo Alexandria, imò
fallor, ſuo ille Alexandriam beavit. VII. annis
Gne cocto edulio, ſine omni cibo transegit. Sa=
tur interea cœli delitiis & piis nunquam hon la-
chrymis ebrius. Inter hæc Capidinem bella ſibi
movenrem aggreſſus, culicum præſidio corpus cin-
xit; quos inter cum ſex zadeò menſes nudus decer-
taſſe, horum aculeis longe hoſtem ſubmovit. Quid
multis? brevi tam parvo milite ingentem & formi-
dGandum Fyrannum debellavi: Pœnitentem Ga ex-
dotem à ſacrilega Venere, &; qui in pœnam deli-
Gi corpore ſerpebat, cancro eâ lege ablolvit, ut ne
porto ſactificaretimpurus. Nec in homines ſolum
pius, cocuπα feræ, neſeio cujusi partum ſpute ſuo il-
lium lumine donavit, ov culæ exuviis à grata pa-
rente viciſſuim donztus. Inster precandum ita iæ ip-
ſum fertur adhortatu⸗: Anime mi, ns te in terras 4
cœlo demitte: ibi Deum & cum Deo Dei aslam omnem
yaber. Viderat nimirum quandoque, quàm multi-
plici dolo aſtuq; tarbare precantium animos malu
hoftis niteretur. Ob hæc aliaque eiuſcemedi præ-
dicantibus vere MACARIVM, hoc eſt beatum, ut
qui Mundo tam bellé illuderet, illud reſponſi de-
dit: caverent ne ipſis Mundus illuderet. vVivere por-
1 b deſiit, cum annum ageret centeſimums? & de-
cumenio ſanè fui? mortalibus, frugalitate &
vitæ Keligioſæ aſgperitate non minui an-
nos, ſed creſcere.
Ex Vzx, PP.

ꝛ.

Medie

Alinin

14

Creutu

. Wul.

ande, 1.
tlenpl, Crg

,
U

⸗

* ( 12

I U 1. Meaitatis de fing kominis,
ußitian 1. Deo ſumus in hoc mundo, ut Deum a-
Matthes, memus, colamus, & æternam ſalutem
conſequamur. Hoc etiam atque etiam me-
exandtiui ditare: Cultui divino, & tuæ ſaluti incum-
arit, VIlm bendum tibi eſt per hunc annum, & reliquum
Wram mn vitæ tuæ tempus, alia quippe vel vana, vel
rem bella MoXia funt. Vide, utrùm adhucex animo quæ-
lio corpus i ſietis, amaveris & colueris Dcum? pudeat te,
nudes dett futilia ramdiu quæſiiſſe. Unus Deus quæren-
nbnoit i dus eſt. Etenim adimaginem Dei facta anima
niem oationaliscateris omnibus occupari poteſt, repleri
enen e non poteſt. Bernard.
2blolvit, une 2. Deus homini res creatas permiſit, ut fi-
mines ſolm nem ſuum facilius afſlequeretur. Quemad-
ſputo ſuoi modum hominem ſibi, ita cætera quæque
eſen nonnini creavit. Quid in rebus creatis acquie-
ein ena ſeis quaſi in ultimo fine? An exiſtimas, ve-
aslan enun lam feliciratem in opibus poſitam eſſe? quid res
quam multi nihili Deo anteponis? quid Dei bonis abute-
nimos mal gisin ejus contumeliam?
cemodi bu. z. Hoc unum deinceps amabo, quod ducit
beinn aad ultimum finem, legibus divinis parebo,
Virere por Vifruri incumbam, illecebras peccandi declina-
um; & de 500. Non eſt mihi neceſſaria terrena feli citas,
galitate &. coœlum volo. Quære à te ſæpius, Bernardi
i an. exemplo, Cur veneris in hunc mundum: An
ut exiſtimationi, commodis & voluptatibus
dh ſervires? Coœlo natus es, cœlum quære. Ad
Tuin veniſti?

* ( 5])
S. GENOVEFA.

2. Januarij.
ERote parati, qnia quâ neſcitis horà fllius homi-
nis venturus eſt. Matth. 24.

On ego GENOVEFAM laudem, cùm vel ba-
rentes ejus, quòd talem genuiſſent, B. Germa-
nus laudàrit. Tranſi bat hic Lutetiâà Pariſiorum
n Britannias, Pelagianos oppugnaturus, cüùum GE-
NOVEFA M parvulam tunc puellam intuitas, latére
in ea ingentem virtutem vidit. Itaque blandifimis
verbis vitæ Religioſæ ſtudium tenellæ ſuaſit. At illa
jam tunc annait. Ergo mnemoſynon capii nummum
Cruce inſignem, jubetur que e collo ſuſpendere, nullo
dehinc muliebri Mundo temerando. Arrha fait
hic nummus Chriſti Sponſæ, neque fefellit. Noluit
deinceps parvula domi agere, ſed ſut officii identi-
dem clamita bat eſſe, templa frequentare. Quare fait,
cum lachrymis ſuis moleſtam & cla ofites, mater
alapàâ caſtigarer. At continuò eα⁰αε εſaum vi⸗
dit. Lucem deinde biznnio poſt à Filia, cui dederat,
lucem recepit. Cæterum hæc velo inter Virgines

involuta, Patiſienſibus contta omnes Attilæ exerci-

tus unicum præſidium fuit. Cibum non niſi bis in

hebdomade, viaum Virginitatis venenum nunquam

admiſit. Quoties cœlum aſpexit, hoc gaudiis, lla
lachrymis pluere vita. Vittutem in abſente Simeon
St, lites laudavit & ſapiuſeule ſaluravit gernuntios-
Apud Reges quoque hildericum, & lodoveum
tantum potuit, ur worte Virgo abſolveret, quos Iu-
dices damnârant. Sed parum hoc eſt, quando idem
apud Deune potuit, & lectulo damnatos ægros palſ-
ſim à morbis abſolvit. Quid? quod, quem abſtule-
tat, jam imperie GENOVEF., Puerum Mors red-
didit, ut ne deeſſet, qui Virginem Matrem
clamatet: & ouries

Mea-

1 Nin Nend
We won

N N Aar
ſtünrn m
4 ,AIligres
ii⸗ gut

, lin

.

(6⁶) £

A. . Meditatio de Morte.

4 flius hen. 1. Orieris, certum eſt, arque à Dee
itatutum. Nullus hominum huic
reſtitit legi. Morieris. Capis hoc? propinquos.
eüm velti amicos, opes relinques, terra corpus teget,
iudn Non videbunt oculi, ſilebit lingua Quid
tua, eüm Lita firmiter perituris adhæreo? Curtam mol-
tbitus, atn liter habeo corpus, quod vermibus ſcatebit ?
e blanciſimt Moriendum eſt, hoc perpende.
ſuaſit, At illi
Rneüll 2 Latet me tempus, & locus obitůs. Mo-⸗
. ſſe nn mentum mihi præſtare nequeo. Quaàm
leli. Nofuft ulti hodie occident, quibus nunc mortis
feii iien- ſuæ non occurrit cogitatio ? Si nunc tem-
e⸗Quate fuin poris vivis execdenqum mihi eſſet, quid de
ag mer me fietet? quo abirem? Quis futuræ peo⸗
i dent Bitentiæ ſpem fecit ? Ah! quando tempus
ter Virgine: loeum mortis ignoro, ubique, & ſemper
Amiüz ezerce- tam præſtolabor Quoniam ubiq, te mors eXn
on niſi bis in pectat, f ſapiens fueru , nbiqg, eam õ
1P nunquadd Bern.
etnuntiot, 3. Peccato fui obnoxius, an DEO gratus
Lodoyeum moriar? ignoro. An futurus fit obitus a
t, quos Iu. vibam, xcf ad pœnam? neſcio. Ad hanc
ando nien veritatem non horreſco? Faciendum mihi
idgele. eſt, ut ſalus mea ab omni periculo tuta ſit,
Mors ted. mihiquz quaſi quotidie morituro vivendum.

Mauem Fac modé, qua moriens fabza fuiſſe velis.

Mit. §. R1G0⸗

S. RI G O B ERT I S.

4. Januarii.
Dico autem vobis, quoniam omne verbum otio-
ſum, quod locuti ſuerint homines, redae nt ra-
tionem de eo in die Indicä. Chriſtus. Martth.
cap. 12.

— ſſcite, qui alienam Nobilitatem non aliter ac
nærteditatem aditis, amplius etiam veſtrà operàâ
hanc condecorares imo domi veſteæ, hoc
eſt, apud animum veſtrum veram Nobilitatem quæ-
rere. Nos ea in te Doctorem ecee! vobis RIGO-
BERTVM füuggerfimus: hic gentis ſuæ ſpſendorem
literis, Biteras pietate illuſttavit 5 Hanc Rhemen-

ſes Infulà ornârunt: ille iterum hanc multis ma-

gniſque vittutibus, velut gemmis diſtinxit. Sa-
cerdotes primus idloci in unum coegit, reditſque,
de quibus viverent, communes fecit. Familiari-
ter Magiſtro Equitum Pipino eſt uſus, qui xeniolis,
quæ Divus redeunti à venatione miſſitabat, mul-
tùm deleftatus, terræ tantum aliquando eonceſſit,
quantum RIGOBERTVS, dum ipſe dermiret, am-

bulando potuit circumſcribere. Ab eo tempere

nuſquam alibi vel agri lætius ridere, ridentibus nuſ-
quam mitius cœlum arridere. Aurea tempora &
æternum Ver diceres. Sed & filium Pipini Caro-

ℳ
α
8N 1

lum (ab animo Martio Martellum peſt diéum)
ſacro fonti admovit RIGOBERTVS. At Carolus

ingratus, quod urbem Rhemenſem dole aggreſſus,
non admiflus eſſet, apertâ vi poſt fratrem debella-
tum ingreſſus, Pontifieem ſedeexeget. Tulitæque
animo exilium, nec multò poſt ad Pipini dena re-

—

verſus, vitam ſancti ſſime exegit. Ad tumulum no-

Gte concubiàâ lux ingens viſa, & voces e cœlo audi-
tse, multum humanâà ſuaviores. At nos ſi nun-
quam has audimus, quid miri, obſecro, eſt,
quando coœlo aures clauòéimus.
Ex Surio.
Medi-

AYuInur

erelartt

nummmg
enin ſer
nl ilidnin

Ned,e1.
ole

T UHE S
ð . — .. . . .
Meditaztio de judicio particulari.
verlamnotg
, resgent ,

iſtus. Man

1. GTatim poſt mortem totius vitæ reddenda
ratio eſt; id credunt Chriſtiani emnes:
ſed heu! quàm pauci capiunt! Scit Deus
quidquid feceris „dixeris, aut cogitaveris, &
m honalia horum ommium exiget rationem. Heu!
m veſtigen ipſo mortis momento ſciam quid mihi futu-⸗
geen⸗ u tum ſit per æteroitarem. Momentum terribile!
pobis As hæc meditare: huc te para. Domine memera-
e ſpſendoren bor juſtitia ?ua ſolius. David.
ine Rhemen 2. Deus Judex eſt adeo perſpicax, ut om-
ne multis nu nia nôrit, adeò Juſtus, ut cujuslibet peccati
Ann é pœnas, ſit repetiturus. Adeò potens, ut ne-
n nh mo ſit, qui rigidioris ejus juſtitiæ animad-
gui renio ir, verfionem effugere poſſir. Provid rebus
tabat, wul- fuis. Quid reſpondebis ² Qui tatione pee-
40concelit, catum excuſabis? Ah Domine: ne dilecto-
en ane rum meorum, ſed ſolius infinitæ tůæ miſe-
enihuzau ticordiæ memineris.
tempors à 3. Alias non erit udex, ad quem poſſis pro-
pini Caro- vocare? vix lata erit ſententia, cum incipit
didum) tortorum carnificina, nihil lachrimæ, nihil
1 crclu gratia, nihil munera proderunt ad funeſti de-
n ledell cteti vel reſciſſionem, vel dilationem. Pze
arbitratu meo jam meam mihi poſſum con-

Tulitæque
i dona e- ficere ſententiam: ſim accuſator, ſim Judex,
mparatus ad

nulumno. ſim tortor meus, & hunquam 1
. reddendam vitæ rationem. Quid faciam, ehm
nun. . . 4 —2 .
3 venerit ad judicandum Deus & eum qus ſierit,

,h zid reſpondebo ill? Job.
5. EDUAR-

☛☚ (9) £
S. ED HARDIIS.
Jj. Januarij.
enite Benedici Patris mei poſſidete paratum Vo-
bis Regnum à conſtitutione mundi. Chriſtus.
Matth. 25.

DVARDVMin utero adhuc latitantem fortuna
tamen Angliæ Regem legit: firmavit electio-
nem Cœlum: ſiquidem in Regem unctus ab
ipſo Apoſtolorum Principe memoratur. Conjugio
porrd, ad quod invitum Regni Proceres traxerunt,
Virginitatem copulavit pulcherrimo matrimonio,
Pater Pauperum, Filius dici poterat Summi Ponti-=
Kcis, ita hunc ſemper coluit. Tributa liberaliter
remiſit, poſtquam iis incubare cuſtodem Orci Cer-
berum vidit. Iam nec ad vilis mendiculi poſtulata
erubuit, qui membris fuis captus, promiſſam à D.
Ppetro ſanitatem afſeverabat, K bajulo ad templum
Rege uieetur: quem mox in humeros ſuſtulit, pi-
um onus ad aram pertavit, ſtipémque divitem ſani-
catem addidit. Sed & cœci nonnulli, quàâ und4
manus Rex laverat, hac oculis ipſi tenebras elae-

runt. Facienti Sacerdoti cum adeſlet, conſpicuus ei

ab ara bene precatns eſt Chriſtus. Quidvis amore D.
Joannis, quem Evangeliſtam dicimus, rogantibus
nmihil viſus eſt unquam negâfle. Hanc ille religio-
nem præclarè obſignavit annulo ſuo, dum eum ipfſi
Divo mendicabulum adfimulanti dono dedit. Hic
annulum Regi remifit, ſimul de mortis hora com-
monnit: quem nuntium ille toto mox regno vul-
gZavit, quo preces undique piorum cogeret- Atque
eo viatieco, quamvis ſuis jam dives meritis, longum
Scli iter ingreſſus eſt, anno poſt Virginis partum M.
L. XVI. & quia nullam corpus animo Virgini
in vita, mors diu nullam etiam corpori in
tumulo labem aſpe ſit.
Ex Surris.
Meldi-

. .
leerd, n
Carint

ni elned
nng,i

(10) £
Meditatio de gloria Paradiff.

H
1
e I. 1N Clis Deo fruimur, ac ſimul æætexis
uibulcunque. Caret hæc lachryma-
rum vallis delicis, quibus redundat Cœleſtis
ntem fom Patria. Tam fluxis itaque voluptatibus abfti-
mavit eldo, heamus, in quibus nunquam omnino ac-
em undua quieſcit animus, ut potiamur cœleftibus. De-
. Conjagt liciæ, honores, divitiæ, quam ſordetis Cœ-
n⸗ ttatee um conſiderantr! Solo Deo ſatiatur animus.
uunj imd Ah Domine! felicitas hac acquiripoteſt, aſti-
ta ibetaliet mari non potest. Auguſt.
em Ori der 2. Illic erunt, quæcunque volueris,; abe-
ul pofelin zunt, quæcunque nolueris; nullæ lachrymæ,
aai) fuſpiria nulla, nulli dolores, nulla triſtitia. In
ſuſtulit, p Cœlo merum gaudium, nullo felle permixtum.
iyuemiam. Sane æquum eſt, ur tot delicias emam non-
„qui undi' nullis laboribus. Quid enim ſunt labores no-
nebas elge ſtri, ſi cum gloria Paradiſi, & coœ leſtibus bo=
D aie comparentur?
nndu 22 Sed hæc quamdiu * Tota *ternitate!
ille eligio⸗ Hoc nétzunt ſancti. O felix ætetnitas! ſi ca-
n eum ipf perent te Chriſtiani, quid non agerent: O⸗
edit. Hic mnia, quæ labuntur cum tempore, indigna
norecor. ſunr curis noſtris. Quidquid æternum efſt,
ikague magnum eſt. Unam itaque ſpectemus æter-
»longum hitatem, & parvi faciamus bona hujus vitæ.
panum M. Nam ombem omnino fugabit triſtitiam co-
vigim 2iratio ejuſmodi. Momentaneum, qusd erne=
oin ciat, aternum, quoa delettat, Greger.

Medl EPI-=

P A N IA.
6. Januarij.
In venetunt Puerum cun Maria Matre eius, &r
procidentes adoraverunt eum, & apertu the-
ſauris obtulerunt ei munera Autum Thus, &
Myrrham. S. Marth. cap. Z.

EPI

tiones & cantus feſtives, Principem ſuum cœlo
— Jelapſi cives, aulimque Nati Begis quotidie
deinceps frequentabant. Sed & Orcus rebellis
hucuſque metu jam ſuo venerabatur. Feræ ipfæ
Dominum ſuum ſupplices agnoverant, ut jam aliud
nil reſtatet, quàm ut terra etiam officium ſaum fa-
ceret. Ergo, ut ad exemplam Regum Orbis uni-
verſus ſe componeret, tres e regnis ſuis exciti Magi
magnis itinen bus Bethlemium contendunt, Sacra-

Suone⸗ e⸗ jam nuper, inter fauſtas acclama-

mentum Chriſte nato omnium nomine diftturi. At-

que ut ne aberrarent, placuit Superis ducem Stel-
lam dare & fallere & falli neſciam. Ita Hieroſoly-
mam ventum, ſeduléque in Novi Regis cunabula
inquiſitum. At Herodes in regso ſuo alium ptæter
ſe Regem ullum quæri indignatus, barbata anime
jam tum concepit conſilia, mox ſanguinem, neces

orbiſque Maites paritura. Aulicis tamen artibus

apprime inftractuz, dolos dolis texit, & , ut noce-
zet, amare ſe fnzit, ut perimerer, adorsturum ſe

Hoſiem etiam ipſe promiif. Söab hæc 2 Magis, Ki-

dere iterum Anteam bulone, Bethlemium peryen-
tum. Ibi conſidens Stella, velut adventum gratula-
tura, hofſpites Reges e teco ſalatavit. Extemple
ingrediuntur, Regümque Regem in threno ſuo.

piæſepi, Sapientiam in infante, in homine Deum

adofant: Addunt deinde tribura, opes peregrin as,
Autum, Thas, Myrrham. Inde viam aliam in re-
Zna avita Dux ſomnus dormientibus oſtendit: ſed
ſc idem hic vigilantem Herodem delufit.
Ex Hift. Evang.

Medi⸗-

Kaa. 6
(Panerſeare

man

1N
W

u Nus nen
torming
Psen, an u

ä
DRetetdt,

DAko eria;
TMrnunihuu
Mrbleulten
llis
in mniti
un 2
Vnigel

N
Ad

latre eju⸗ . 6
apertu ſh⸗

umn Thu, 9

uſtas acclina.
em ſuum col
egis quotilt
Drcus febelli
1r. Feræ inle
,ut jam aliud
um ſaumf:
n Otbis uni.
s exciti Mul
dunt, Sacra:
dictori. At.

ducem Stel⸗

Hietoſoly
is eunabula
Alium ptaler
rbais anime
inem, neces

men artibus r 5 =
Le noten tuam paupertarem „donum hoc præſtabit

ietu rum ſe
Magis, ſi.
m peryen-
m grarula.
Extemple
hreno ſuo.

nine Deum

peregtin ai,
Aliam in le.
ſtendit: ſet
delaßt⸗

Mℳ

AAMAMIeditatio in tria Regum mäanera.

(12)

1. 7 ο Btulerunt ESu Myrrham in honorem
QOaerz ejus humanitatis, ];Sus, propter
ſuum in nos amorem corpus, ſmillimum aſ-
ſumpfſit. Ur quid non redamamus dominum-
ipſique corpora noſtra non conſecramus :
Tuum eſt, amantiſſime ESsu, corpus meum;
ecx te pendet ejus ſanitas, & morbus; ex te
vita & mors. Me felicem! ſi poſſem tecum
pati, nam tecum regnarem, Totum me libe-
raſti, at totum we poſſideres. Aug.
2. Humanitati Es accedit Regalis digni-
tas, ideoꝗque aurum illi offertur. Quæ habe-
mus bona, ea nobis dedita; iis ilaque uramur
ad ejus gletiam, ad alrarium ornatum, &
pauperum ſolatium. In pauperibus Deum
videamus. Reges vident in præſepio infan-
tem, pauperem illum quidem, & ab omni-
bus derelidum, eum tamen ut Regem, &
Deum venerantur. Si pauper es, offer ) EStI

omnibus mundi Theſaurts.
3. Oblato demuùm Thure clarius demons-
ſträrunt, agnoſcere ſe diviniratem ESII.
Thus tuum ſit oratio tua, Ad ESI pedes
prevolutus, offer ſuaviſſimo illi Puero animæ
tuæ facultates, Adora, time. Sed hoc præ-
ſertim memineris, alia viã Reges rediiffe;
pariter & tu aliam ineas vivendi rationem,
& ubi viam Chriſti ingreſſus fueris, ab ea ne
declines. Viæ enim immutatio, vita intelli-
ginr mutatio, Euſ. Emis. 58. LU⸗-

* ( “3) £
S. L HCIANUS.

7. Januarij.
Recedite à me maledikti in ignem aternum, 4ai
paratus eſt Diabelo, & Angelis ejus. Chri-
ſtus. S., Matth. ‚cap. 25,

Oſſumus hodie ignoſcere, Samoſatæ, quando
maximum probram ingenti decore obeuit, &
LVCIANVM dedit;, qui nen jam rideret cœlam,
fed & moreretur pre cœlo,;Duodennis puer poterat
tamen pater dici, cum hæreditatem paternam jam
tunc pauperum prædam fecifſet. Mox inter Co-
nobitas adicriptus & αρππιοι initiatas. Antiochiæ
Iudum litterarium aperuit, Minerval pauperibus
ceſſit, Libros Chriſtia nos reſtituit & ſacra volumina.
quæ dudum ſuperſt:tio corruperat, ad Hebrææ lin-
guæ Regulam cenſuit. Sed Maximianus non neſcius

pietarem Chriſtianam non poſſe zectius, quam cum

Muſarum ladGe, litteris inquam, inſtillari, ad po:
nas Magiſtrum tam ſancti ludi vocat; quòd tamen
JC

vel vultús majeſtate meliora perſuadere LVCIANVS
diceretur, non niſi velatis oculis huic ispius Aga-

menmnon locurus eſt Pcomifs primò ingentibus in
Martyrem pugnavit, tum in cippuro injecit, poſt in

teſtarum fragminag. VItmò fame longâ ad deditio-
nem compellere eſt aggreſſas. Iuterea ſacrificare

conftituit LVCIANVS, Mirantibus, qui id fieri poſ-

ſet, diſcipulis, cum aræ menſa abeſler, vos inquit.
in orbem me cingite & templum eritis 3 ſacra dein-
de pectori meo imponite; erit hæc viva ara. Dixit,
fecit, mox ad ingreſios tortores, ter clamat: Chriſßtia-
nas ſum, & ibinde moftuus tacet, Funus nihilo
minus in mare projestum, ſazxo dexterz appenſo-
Verum truncum primo Delphin, ſemper hominum
ſed Martyrum præcipanè amans in litus extalit. Mox
dextra etiam (à Muſis cxed o efferri brachioque jun-
gi viſa eſt. Nos etiam manum tam doctam pro meri-
tis laudaremus, ſfiadnos Muſæz manuns illius
ſiylum attulifſent,
Ex dur. Madi-

(i

Ihewnat
guthi ue

Alan ue (
eTene⸗

Zrnn ler.

Ain he
en ner

ulthagt 15
‚
F

(¹4) £
1 U 8 Meaitatio de Inferno,
1. Lennu⸗ „carcer eſt puniendis damnatis
«ternun , defſtinatus. Divino privari conſpectu,
eju., Cli atrociſſimum ſuppliciorum eſt. Damnati co-
gnoſcent tauti Dei perfectiones, eo perfrui ge=
ſticnt, ſed fruſtra: Nullum amplius gaudium,
ſata, qund vVoluptas nulla. Peſſima conditio! quis te ca-
dr enl pere poſſet ? Doles aut maximè cari capitis de-
D *“ ſiderio ,propinqui funere „aut aliis id genus
pateinen en Ponis amiſſis: & orbari te Deo, cujus noſti
inter C. magnitudinem, levius feres?
tas Antioche z. Damnati patienrur, quæcumque fingi
al paupenibu poſſunt tatmenta, famem videlicet, ſieim, te-
cdirni: nebras, pœdorem, ſpectra tetrifica, igaes. Sin-
non neſdh gülæ partes corpotis, ſingulz animi potentiæ
,quamcun cruciabunrur. Delicatule! ubius dentis do-
lan,ad. lori ferendo non es, non potes digirum cerei
H fammulk vel momeato admovere: qui po-
“ . teris debitas ſceleribus pœnas perperi?
gentibus in 3. Hæc-ſupplicia æquabuut æternitatem
eeit, pin ſine ſolario, ſine intermiſſone, fine ſpe. Proh.
addeditio- Deus! ſi hoc verbum intelligeres 5Æternnm
ſicrfie pati, quàm tibi, quàm amaræ forent volupra-
ter at tes, quam ſuaves afflictiones! O æternitas!
ſac in. Kcquis te animo volvit, quin contremiſcar;
aa. Dii, Deum timeat, ac mundum contemnat? O
nat:Chritu. ærernitas? Momentanea delectatio æterne
unns nido plectitur ſupplicio. Pide, aut mente caret,
Agau quem nec mover, nec ad meliora compellit
. MMoI æternitatis cogitatio. Ruis ex vobis poterii ba⸗
hioquejun. suare cum arderibut ſempiternu? Iſai.
m 10 mell

liu 3,1A.
Mar .

* (15) £

8. Januarij.
Con enim auditores lagis jufßs; ſint apud Deum ;
ſed factores legis juſtikcabuntir. §. Paulus

ad Rem., 2.

Nnum agenti IVSTINIA NO decimum nonum
induta Virginem Divina Sapientia amplexum
tulit & oſculum. Ab eo tempore omnis illi
Mundas deſipeie, una ſapere Keligio. Ad hanc cum
ſe recepiſſet, fuit, qui, cum familiaritate (quæ ei
cum LAVRENTIO intima erat) deſtitutum ſe indi-
gne ferret, ad ſepta Monaſterij cum tota acie ſoda-
lium Iveniret: Gornu unum Citharædi, alterum
Armati tenebant. Sed utrumque perrupit LAV-
RENTIVS, captumque verbis Sodalem in ſua jurare
verba, manuúſque dare Religioni coëgit, plauden-
tibus utique Superis, quod jam Theſeus Pirithoum
ſuum, non ad Orcum, ſed cœlum comitaretur.
poſt tamen LAVRENTIVS ad infalam extractus.
Patet pauperum, & hoſtis ſuperbaranm audiit. mir-
andaque egit plurima, in ore illud crebrò habuitz
eam derwum eſe, veram ſaptetians, ſcire Deum Omnia
eſe, at Nihil hominem, & illud: calo exeludendos emnes
Jore opulentos, niſi ejus janitores pauperes pia ma-
nu corrumperent, Ego palmarium id puto: peri-
turas Venetias fuiſſe, peflimo Sodomorum exem-
plo, niſi potentior, apud DEVM Abrahamo LAV-

M. GCCCI. cùm juſta illi homines inter An-
geli perſolverent, funeris dicam tibicines,
an virtutis buccinatores ?²
Eg Ser;
Medi⸗

S. LAURENIIIIS IUSTINIAN.

ala ut ikts

RENTIVS intercefſifſet, Porrò moriturus plumas
reſpuit, memor, quàm duro lectule Chriſtus ob-
iſſſet. Et tamen ſine plumis in cœlos evolavit anno

60

.

i

4

ücmar
WMünerut
Fibn rn
NAArnd!
Ciittenn

13

fülunncheſs
uekinnl

(16)

MöMestitatio de officio hominis Chriftiani.
aud i S .
r, J. Dale I⸗ Erus Chriftianus credere debet omnia,
quæ fides docer. Quam pauci ſunt
igitur veri Cheiſtiani An mortale peccatum
ecimum nen admitrerent, ſi penitus crederent, Deum ee,
entia ampem infernum & Paradiſum. Sæpius vertetur fides
lnae W tua circa præcipuas cjuſmtodi zYeritates
ei

aritate (qgue! . . . .—
litutumſe n. 2². Fermo tuus ſit inrerpres tui cordis: nig

totaacie otn hil dicere debes homine Chriſtiano minus di-
kedi, altenn gaum. Tueliſuè caulam ESuI CHRISTI, ſi
Lreni ILA quando in congreſſibus homines impiæ, ac
i nta⸗ ſolutioris linguæ eum verbis appetunt? Num,
, firhoun duite audit, porius E picureumte, Superbum,
comitaretu & Avarum dixerit, quam diſcipulum Jasu
m exttactes, CHRISTI? Facz omnia, ſwcut Filius Dei, ut di-

anree Znus ſis es, qiui te dignatas eſt Filium Vocare,
Deum Oxre B n.
lsdendet omnt
veres pü m. 3. An factatua congruune fidei tuæ? IIIe
puto: ber’ Chriſtianus eſt, qui vità, moribus, labori-
torum 147. eus Chriſtum exprimit : vana eſt fides bo-
enn dis operibus deſtituta. Haud abſimilis eſt
Dhidus e. Vita tua vitæ Ethnici cujuſdam, vel infidelis.
olait anne Anex tuâ peccandi facilitare, & rerrenorum
s intetn. cupiditate argui poſſer, credere te Paradiſlum
ibieinc⸗ & infernum eſſe? Nunquàm tibi excidat egre-
gium effatum S. Malachiæ: Fruſtra Chrsha.

M us ſum, t Chriſtum nen Jeguar.

(7) ☚W

S. J IL IAN. & S. B ASIL ISSA:E 1

9. Januarij.
Gaudete, quèd nomina veſtra ſeripta ſint in Cœ-
s. Chriſtus. S. Luc. cap. 10.

VLIANVS unicas Parentum clariſſimorum Filiug.
primam ætatem Mufis conſecravit. Eæ Virgines in
clientis ſui pectus Amolem Virginitatis cum literis
inſtillärunt. Sed obſtiétre votis Parentes caſtas au-
res Hymenæo identidem pulſantes. Itaque à cœ.-
lo ante per ſomnum armatus BASILISSAM duxit.
Verùm pre cahktes thalamo ecleſtis primum odor
afflavit; mox de fervando pudore pie ſermocinan-
tibus, cum MATRE aliisque Cœlitibus Chriſtus
ſupervenit, qui & audentibus animos addidit, &
utriuſque nomina Vitæ libro deſcripta oKendit. Ita
Virgo obijt BASILISSA; IVLIANVYVS veiO etiam
Martyr 3 qui dum ad iudibrium torâà urbe vinftus cir-
cumducitar, CELSVS mali jâdicis non malus Filio-
lus conſpicatur eum non tam inter lictorum, quàm
Cælitum manus inambulare. Pedes proinde Mar-
tyris complexus, & Chriſtum puer non pueriliter &
ipſe faſſus, cum IVLIANO adignem damnatur-
Sed virtus proba e flammis ſplendidior nimirum
exit, creſcitque Matre etiam Celſi ad Chriſtum ad-
duéta. Caput demum omnibus ſub annum Chri=
ſti CCCXI. aufertnr. Sedneq ſic
loeus coronæ defsif.
Ex Surio,

E E EHς½
eei 4

Munhänm

. 5
R 4

Ur,

Mde uer e

