creſcit creſcentesορρai—σ,, ut in Valeria-
novidere eſt, qui à caſtitate ad Baptiſmum,
àbaptiſmo ad Matyrium gradum fecit. Quor
Gratias rejicis? Quor ſpernis?? Omnes nobis:
canſamur deeſſigratiam ſed juſtins ipſa ſibi que-
nitur, aeeſſe nonnullos: Bern!.
2. Qhzdam gratiæ ſunt propriæ vocatio-
nisunlus cujusque : quæ iis duntaxat dantur,
quidignè ambulaat in vocatione ſua: his gra-
tlis ſic dulceſcunt jejunia, labores, auſterira-
tes: ut pii homines vel in duriorbus pœni-
tentiæ laboribus contenti ac hilares vivant,
dum in divitiis ac voluptatibus gemunrij, qui
vel cœco animi impetu, vel ſpe fortunæ am-
plioris, ſe induerunt in laqqueos ſæculi.
32. Si conceſſis tibi luminibus perperam

tbutaris, DEUS movebit candelabrum, &-

alteti dabit gratias effi caces,, quas tibi daturus
etat. S. Mathias in locum proditoris Judæ
lfuffectus eſt, & accepit coronam, quam is
pſeudo-Apoſtolus male tenuerar: Quanto do-
lore con ficitur miſer: dum hæc cogitatie ani⸗
mum ejus ſubit? Nunc in cœlis inter Apo⸗
ſtolos ſe derem, ſi meæ reſpondiſſem vecatio-=
ni. Oquàm admirabilis eſt Deus:? quàm tere
ibilis in deſeren do! Aug.

E 5 §. GL B.

(107) £
S. CLEMENS PAPA ET MART

23 Novembr.

Teutilem ſervum ejicite in tenebras exteriores:
illie erit fletus, & tridor dentinsm. Chriſtus

Matth. cap. 25.

odiit CLEMENS & D. Petri ſchola: Virtutis
primò Magiftri, tum Infulæ etiam hæres inter
Pont: Max. tertius numeratur. Impietatis Qub Tra-
jano accuſatus & in exilium ultra Euzinum Pontum
deportatus munere ſuo nec in ea quidem fortuna
oblitus eſt fungi, docuitque bis mille Chriſtianos
gquos ad Latomias Tyrannus damnaverat, præter
exemplo erexit & miraculis firmavit. Etenim cum
aquæ duleis penuria laborarent, eâmque petere per
VI. milliaria cogerentur, CLEMENS & proxime
manare copfoſam juſſit, cum ipſe Servator familia-
zem bi Agnum indutus dextio pede & omine fon⸗
cis indicium feciſſet. Porro cum aqua longẽ latéque
miraculum emanavit. Et jam ad trecenta milliaria

gfana Deorum evertebantur, undiſque ſancéctis quin-

genti quotidie tingebantur; cum denique &οcοει
"gufidius Pontificem anchoræ illigatum in mare
præcipitavit. Emicuit tamen ingens animus & ad
portum cæli enatavit. Ad preces deinde &hriſtiano-
gum mare ceffit ad tria milliaria, ſtruétumque in
imo à Cælitibus Martyti templum tumulumque &
marmore eſtendit, i terato quotannis deinceps hos
miraculo, quod auxit Puer quandoque à parenti-
bus per errerem illic reliéttus annumq; totum inco⸗
Iumis ſervatus. Fruſtia igitur Tyrannus mergeze
laudes CLEMENTIS mari volauit. Ancho-
gam ſuam Martyr cælo fikite
Sz Meraphi

faxa e terra patientiam eruere;, ad quam vetbis &

Mleliatio.
lusguayite
leldezfaet
cElogerint,
sclt btexil
llu ett)
io, gui 1n
8, Llempen
yllam paru
enter aboran⸗
unbus ex c
Rpwilhmümn à
er foluptatum
umhornnun
opus m
Alacla5.
Audæ Maje
lendis ad pe
es ſup
nnn Dei neg
Veniertemnpr
4 En Piger
Ntempus?
epuncdtum.
te poeni
it umn imp
leiten 20

1) Mieng

neree

, u

F
Ninecstandtt

n 4
Wn

4

108) £
Meditatio. De labore & Pigritiæ.
5 Eus grayiter in eos animadvertet, qui
deſides fuerint, & creditum ſibi talen-
tum defoderint. Homo natus eſt ad laborem,
tempus eſt breviſwſimum, illud tamen (quæ
tua deſidia eſt) miſere perdis: Das locum
Diabolo, qui ſanè nullas immitterer tenta-
tiones, ſi ſemper te inveniret occupatum.
Heu? quàm multam temporis das cupidita-
tibus, quam parum ſaluti? nunc tempus eſt
diligenter laborandi.
2. Pluribus ex capitibus manat hæc deſidia,
ſed, poriſſimùm à deſperatione ſucceſsůs, ab
amore voluptatum, à difficultatum, & ju-
diciorum horunum metu, Vide, unde tam
diligenter opus mundi, &tam negligenter
opus Dei facias. Ah! profectòà non artendis
ad tremendæ Majeſtatis Regem, cui ſervis:
non attendis ad potentiſſimum Deum, qui
af ciet præmiis diligentes & limpigros verò
& negligentes ſuppliciis. Maledictus, qui
facit opus Dei negligenter. Jerem.
3. Veniet tempus, cuùm non poteris labo-
rare. Quid piger! feciſſe velles, cum ade-
rit hoc rempus? ſeriò meditare ultimum vi-
ræ tuæ punctum. Conſidera piorum homi-
num exempla, & dandam tibi in cæle mer-
cedem: te p œnitebit in terrenis tam ſtudio=
ſum ac tam impigrum, in cœletibus verè
tam deſidem ac pigrum fuiſſe. Gteg.

K 1

E “ S. TlI.

(109) £
S. TRUDO CONFESSOR.
24. Novembr.,

BReneſicentia autem, & communicatienis nolite-
obliwiſci, talibus enim bhoſtys promeretun
Deus, Paul. ad Hebr. 130.

IN Hasbanienſi agto ſpinas inter, hoc eſt, divitias:
Epatrias educatus floſculus TRVDO ſuffocari ta-
men minimè potuit. Quin caput ſupra nubes puer-
tulit, eéôque altins que, prefundius in ſe deſcendit.
Ntaque ſervuliz ſuis inlervire Dominum TRVDO-
NEM vidiſſes quam virtutem ut tegeret, viliſſimos:
corpori veſtiendoe pananos injecit. Porrò omnia:
etiam quæ per ludum egir, «git ſerio. Quare cum tu-
multuario opete & conge ſtis temere ſaxis ſacellum.
extruxiſfſet, futuri oprris ſui hoc typum & votum vo-
luit eſſe, quod seagſe goſtea in profeda ætate, cæs.
lum oſtendit, cum m lieri improbæ ædificium lu-
dcrum diſturbantioeuloseripuit, quos tamen, ubil
primum facinus aiime-vidit & agnovit, redd:ditt
TRVDG. Egenis taè, favebat, ut ſuas cum illis ve=-
Rtes communes haberet, &, ut illes indueret, ſe his:
exueret. Talis Angelo bono adhortante patrtiam:
fugit & cæleſti diſciplinqamplius erudiendus con-
ceſtitad Tungrenſem Epiſcopum Remaclum. Pro-.
fe um cæleſtes in vita radii, àaunorte odor & prodi=
gia alla eomplura prodiderunt; ex quibus illud me-
morabile imprimis eſt, quèd cognatum, q ui contra
vtaα lofaztain thalamum Sponſam induxit, vir⸗⸗
San caſtigavit, per ſomnum, claudumque red didite
adultezum Amorem patri (uo deinceps:
Vulcano in hos ſimilemo,
Ex. durios

eotiatol es ⸗
honem, el
zunmeminen
Immam, No
uuus e5 hue
cuigue lo
liihnis: nune
Meres, Ul ine
Iui peounias l.
Zllui? Antia
yniseos cl
n ſces ſolun
nnibus. Chri
Achantas
Abundas
uliguas pect
Ucorem, nar
uUſulhelis,. 1

7
,

ſernepotiis ſ
Inucandi ſaluti
Kolactificio
idelumter
irllendam r.
lices, jure
Gmui tuæ,
Tanima? din
riment

1

5

U
rde
las⸗

(II0G) .
Meditatio: De Sandta Negotiatione:
101. negotiator es elige in Patronum Divum
Trudonem, e¹mque diligenter imitare.
A« pimum memineris, ſalutem eſle vegotio-:
mm ſummam. Nonad divitias, ſed ad ſas-
lurem natus es ?: huc teferatur omnis-tua ne=-
gotiatio; cuique probata Et fides tua: nemi⸗=.
nem decipias: nunquam mentiaris; aun-
quam pejeres, ut merces cariùs vendas. An-
Ses, qui pecunias relinquendas æternæ an-
leponas ſaluti 2 Antiquior & prior tibi ſit ani-
n tua, quaàm hætedes tui:. Nolianimæ tuæ-
jacturà bonis eos cumulare.
2. Non fides ſolum in vendendis, emen:
diſque mercibus Chriſtianum negoriatorem
decet, ſed & charitas ſtudiümque pauperes:
ſublevandi. Abundas pecuniis, da Eleemoſy-
nas crede aliquas-pecunias pauperi. Habebis
Deum debitorem, nam fœneratur Deo, quit
miſererur pauperis. Date (ait Chriſtus) &
dabitur.
3.. Ne tenegotiis ſic dedas, ut tempus non
habeas vacandi ſaluti tuæ. Mane Deum ora-
io. Adeſto ſacrificio]ESu Chriſti. Sub no=-
ctem ad calculum te vocato. Vide, an paratus
lles ad reddendam rationem. Vide utrum „
ue polſides, jure tua ſinr: ſine mora di-
bone domui tuæ. Quid prodeſt pecunia,
Pereat anima? perzat mundi luerum, nefas
Wsma sesrimentgtny?! Ange

P (r1II) Ien
S. CATHARINA VIRGO ET M, Nin

Binkan
27. Novembr. MAutem,
Dabo vobis os, & ſapient iam, cui non poterunt 6swotam,
reſiſtere, & contradicere omnes adverſaru it 0 it
veſtri. Chriſtus Luc. cap. 21. Nrir
8

PAlladem Chriſtianam damus, CATHARINAM Wlifcliciut
inquam, fortiſfimam Virginem & ſandtiorum 5. Cathr
Mularum digniſſimam Præſden non Agide aut, Loaraet
haſtäà mendaci, ſed rotâà fractà & lacteo gladioN .
formoſam, Auſa eſt hæc una ex amni Alexandria ?)Dolophe
Diis ſacrifi cantem Maximum interpellare, ſtulti-M0: 4d ofle
tiæque propalàm arguere, quin captiva cum quin- Deus ſhen
quagenis Philoſophis pro Chriſto in arenam def hgina haut
cendere. Et faſſi lunt tot viti a Virgine ſe victos, & gumn
in flammas abjecti, manus Deo, & palmam CA-) Mei
THARINSÆ dederunt. IIluc CATHARINA etiam MuIII IIe
Imperatricem, quæ ad vincdtam inviſerat, carceri- In onlen!
que præfedum Porphyrium cum ſuis pra miſit. Ipſa Chdauen
ultima cum Tyranno commiſſa primas tamen ab- jiahnien
ſtulit. Nam carceris tenebras cur non ſuſpexiſſet, ,
in quibus præſentem illi licuit Chriſtum aſpicere? 1ls, Aahen
jam verbera ac plagas facilètulit, cuen idem, ur pro- glietue
miſerat, robur ſuppeditaret. Negatum verò unde- fentim .
cim ipſos dies cibum potumque etiam contempfit, ehlit ca
cum commeatus ecælo ſuppeteret. Quid ingenio- e
ſam in tormenta rotam, velut melior fortuna cal- Wnd flnm
cavit. Denique virum (ut nobilis ævi nofſtri Poëtahbllite,
ait) credidiſſes, niſicum caput enſis abſtulit, Vir⸗lile nuptias
ginem lac quod pre ſanguine fluxit, prodidiſſet. gonni hoe
Meruit tanta virtus ab Angelis in Monte Sina tumu-
lari, & & tumulo hodie etiam CATHARINA eleum Tn etd
terris dividit; ut quod de ſua Fallade finxit aneilll, maccr
tiquêtas, de noſtra ſine mend aciopoſſimus iiie, def
affirmare. Ex Metaphr, uſe, hia
umundo
Gnct.
*

—

r.

6

ſeennatt

Aludn
Perokuntel⸗

.

„ EUin

(IIZ) £
Meditatio. De Vita S, Catharina.
1. B infantia ſuam Chriſto vovit virgini=
tatem, quam urt illibatam ſervarer, car-
nificis rotam, ſolio Imperatoris longe ante-
oſuit. O virtus ſuaviſſima? qua amici] Esu,
flij Mariæ & ſimiles Angelis ſumus, & in ter-
ra cœli felicitatem præguſtamus.
2. 5. Catharina Virginum & Dodorum
laurea donata eſt, utpotè, quæ fidem docue-
rit, philoſophos vicerit, reduxerit quam plu-
timos ad ovile IEsu Chriſti. Memineris,
quod Deus ſcientiaxum Dominus ef, à quo
Catharina hauſit ſcientiam. Tu qui diu-
rno, nocturnôque ſtudio tum corporis
tum animi vires deteris, aſcende ad ſcientia-
zum fontem. Poſtula ſapientiam à Domino,
& dabit affluenter. Verùm ſi quàm Deus ti-
bi ſcientiam dederit, eâ uti debes ad tuam
ipſius, & aliorum ſalutem. An huc ſpectant
vigiliæ tuæ?
3. Tertiam coronam adepta eſt, cum cea-
put præbuit carnifici; poterat quidem feli-
ciorem vitam ducere, quoniam pulchritudi:
ne, nobilitate, divitiis, ingenio præſtabat,
& ejus nuptias ambiebat Imperator3 ca ta-
men omnia flocci facit, ut moriatux pro Chri-
ſto. Tu verò, ſi cupis Martyrum coronâ
donari, macera corpus, reſiſte voluptati, &
avaritiæ, deſpice mundum: nam carnenm
, Mixiſſe, libidinem ſuperâſſe, avaritia reſtitiſs
Ie, da mundo trismtkaſſe, gars magna Martyy

rii⸗ Auguſt,
8.CON-

.

72
R (1u1) P⸗ er. De
.. CO N RA US. C ONF ESS OR. S kri, 1
rd clum
26. Novembr. Lin re t

Ego ſum via, veritas!, 2 Vita. Nemo venit Cotes, tolen
ad Patrem, niſi per me Chriſtus ]oan, c. 14., Mim conte
—+ NRADVS Infulam Qonſtantienſem accepit ,m vel alin
à D. vdalrico ℳgufſtlanoraum br . en ſequar
cùm uterque cœnam frugaiem ſanecis Gs n0learun
mocinalionibus ſpergerent; Et eratis die-
catus, jamq ue protracto ultra nediam noe lceffi.
loquio is expiraverat, Veneriqge ce ſle⸗ ſns hen
es Nuntius pulſat, admittitus, auditur ue ein ubiun
ſto ab inadvertente donatus dinittitar. MIcitan ,, beato
ajebat ille ad alios, hoe eſt, in Vve exis odiam caznem, „
edomare; ſimul carnein e ſinu parabat prodacere, Anem pari.
cùm ecce piſcem ofſtentat, jâmque piſce ino mægis- hiunindo ſ
mutus ſe ipſum damnat: Inambulabant allas animi aupelium
causâ, & cadentes ex alto RKheni aquas arbittaban- Betr
tur; cùm geminas inibi animas voluegrem ingetas; an ſod fal
torqueri cognoverunt. Vix pro his-ad arac fece- e
runt, & ad cælos vilæ ſunt evola re. Cæterhm CONI=. Mͦ Hen
RADVS priuſquànm obiret, Gebhardo nobili ade- yanumenat
leſcenti ſedem/ſuam iafidentivates fuit, ſetio id ulselt Vita
poſt ſe faéturum, quod nune per ludum faceret. lniehninm h
Dum ad aram ſactiſcat, delapſus araneus in calicem ainl
ſe infert. Qaid facerer? scodem populo & vita & inmn, ſed eo
morfs propinabantur. Bibittamen, & imperterritus. Min otlllim
ſacris menſæ aceumbit. lbi iomnibus admirantis. üftie guctanr
bus ex ore araneus innoxius exit, merito Sedem: Urtis ad hune
efferre juſſus à menſa, quam invocatus intu- (
lerats. Ex Membran. KEcel. Cont⸗ tas X
Iſenilla
unam, qu
britum habe
4 4 .
ia uja agit
nule agena

rti

wer, AO½

Nbrtuen

6e Kionnhn 9

(1I4) £
Meditatio. De Imitatione IESV Chriſti.
1, TESUS eſt via, in qua ambulare debet, qui
vulr ad cœlum pervenire,] Esus Dux no-
ſter eſt, ejus veſtigis infiſtere debemus, &
per dolores, tolerantias, & humilitationes
ad gloriam contendere. Fallitur quisquis
diam viam vel alium Ducem quærit. Ah!
Domine, ſequar te, quocúnque leris, ad
Horrum Olivatum;, ad Calvatiummontem,
ad. Crucem.
1. TESus eſt Veritas; impius eſt, qui ſaera
ejus verba in dubium tevocârit. Dixit autem
in Rvangelio, beatos eſſe pauperes, lugentes,
perſecutionem patientes. An Ixsu credis?

an potius munde ſecus ſentienti, & contra-

rium Evangelium promulganti! Aut Chri-

NRus, inquit §. Bernardus fallitur, aut mun-

dis arat. Non falleris, Domine mi, ſed
mundus. Heu? fallacias ejus jam pridem
novi, eum tamenamo, & ipſi credo?
3, JESuseſt Vita, venit in hunc mundum,

uthomines vitam habeant, non terrenis bo-

nis refertam, ſed cœleſtibus affluentem 31 hanc
autem dat potiſſimum vitam in auguſtiſamæ
Buchariſtiæ Sactamento. Quâ præparatio-
ne accedis ad'hune vivum panem ? Ah! Si-
tam ſedulò curas valetudinem, ut tueatis vi-
tam., miſeram illam quidem, & brevibus ſpa-
tiis dehniram, quid non agere debes, ut ali⸗
quando viram habeas beatam ac ſempiternam e
di ta ntä curà agitur, ut aliquanas plus viva-
urquomodo agendum eſt, us ſemper vi vat ur.
Aug. SS. BA B-

£ (157) £ .

barlaam
27. Novembr. hn habite
Facite vobis amicos de mammona iniquitatis? itlotent
ut cum deſeceritis, recipiant vos in aterna el liee
tabernacula, Chriſtus Luc. cap. 16. von gt

Tiam Indis pulchra jam olim fuit luventus. Prin-! aula! 1
ceps hujus memoratur loſaphatus Regis Aben- Unn ſtudio⸗
neris filius, voluptatibus ab ipſis cunabulis innu- etendis 4
tritus, & ne quid miſeriæ humanæ eſſet, vel noſſe , ſi er
poſſet, procul ab oculis atiorum, inter omnes ille. nor
cebras educatus. In tam blando carcere agentem dd
adiit Barlaamus Eremi incola gemmarum Mango⸗ Ii ueu⸗
nem præſeferens. Certe nobiliſſimam illi gem tt. Hietet
mam Fidem vendidit. Moz cùm deambulatum 8 ſolpn.
produxiſſet eupidum, in homine prim dm mendice,, 3 Purla
tum lepcoſo, in decrepito denique ſene ad eum an
diem nunquam viſis, mundi vultum & eminentium III) ucdio
colorem, velut in minimè mendaci ſpeculo oftena Grhdd id
dit. Laborabat itaque necquicqaam parens, vel ad in', Ain
Beos filium, vel ad voluptates iterum abducere ſeulo, vr
Fruſtra abſente Barlaamo neſcio quis impoſtor, qui, HH
vultum hujus quàm ſimillime referebat, alia velle!! nanc:
docere aggreſſus eſt, cum ita Numine volente pa. Me plunis e
lam pro Chriſto loqui lingua ſubdola cogeretur.) Ubi pur
Fruſtra & Theodas Magus ab Orco auxilia evocavit, osChriſti
& regia puella blanditias admovit, cùm loſaphatus
oſtenſis àb Angelo cælitum & inferotum ſedibus nnemuna
pluris Orci pœnas, quam minas, pluris cœli gau- l) utlane
dia, quà m carnis fallacias faceret. Tandem in me- unpataret,
liorem ſententiã cùm patrem etiam abduziſſet, hoc mibas, ſat
mort uo; fegnum alteri cefſit, & quam inter homi-gien labor,
nes minus poterat, inter feras Angelicam vitam, .
annos V. ſupra XXX. vixit. Accepit tamen tumulum Vixim
magiſtto ſuo in regia urbe, cui tunc primum
Mortuus videbatur, cum ille jam olim
fuiſſet. Exloan. Damnaſceno.

M eedi⸗

Ktaitencin
isentnld gald Re

egAN Men, Nl
galeſe

K (116) .
Meditatio. De ' Barlaam & Ioſaphat.

Barlaam elinquit ſolitudinem, & mu-
⸗tato habitu in regiam irtepit, ut fillum

Regis edoceat Chriſtianam fidem. Quam in-

enioſus eſt ſacer amor? quid non molitur?
uid non agit divinæ gloriæ, & humanæ
ſalutis cauſa? Ah! ſi eo amore arderes, tu,
ui tam ſtudiosé ,„ & tam impigré te geris
in quærendis opibus, & honoribus hujus
mundi: ſi ex ainmo amares Dominum E-
zuM, quid non faceres cjus caula? Nihit
amantibus durum eſt, nullus cupienti difficilis
labor eſt. Hieren.
2. §. Jofaphat ſtatim audit vocem Dei,
qui ore S. Barlaam loquitur: patrios errorfes
exuit, adhiduo ciliciorum, jejunii, & ora-=
tionis uſu: fortiter reſictit blanditiis, artibus,
minis, & viribus Dæmonis. Verſaris in pe=
riculo, ut is adoleſcens: cades, niſi iiſdem
armis utaris: Jejuna, vigila, ofa: tanti &
longè pluris eſt paradiſus,
3. Ubi primuùm Joſaphat ſuæ ditionis po-
pulos Chriſti regno aggregavit, ſe ceſſit in ſo-
litadinem unà cum chariflimo Patre ſuo Bar-

laam, ut ſanction vivendi modò ad mortem
ſe compararet. Sat laborâſti mundo, ſat ho-
noribus, ſat voluptatibus, ſat divitiis. Nunc
tandem labora animæ tuæx. Vaſa colligenda,

in freto viximus, moriamur in porin:

WP (117 N S

S. STEPHANIS JUINIOR MART. mener
28, Novembr. otes, l

— arumquc
Vulpes foveas habent, & volueres cali nido; mo⸗le
hlins autem hominis non habet, ubi caput re- lnl kelen D
elinet. Chriſtus Matth. cap. 8., inenhut 1
Ecelis, Ilt
Tephano huic tempora cognomen Iunioris fece- lteet et
unt. Natus eſt poſt votum-Virginis imagini, quæ mmoman
Blachernis colebatur, a matre factum. Monachus liaf: Tu,
non tamen Reipublicæ non profuit. Pugnavit e& la- ueruiſti, gu
tebris ſuis fortiſſimè in communem Divotum ho-. nhigote co
ſiem Copronymum; tum præcipue cum in tem. *
chern Feph hater, .

plam Bliachernenſe (cunas Stephani) debacchatus
barbarus furoreſt, Tunc, inquam, Stephanus pro,
Matte & Dei & ſuâ pugnaturus prodiit, & producto Azcincommo
in, conſpectu tyranni nummo, qui imaginem ejus e cum ſpes
præ ſe ferebat, oſtendit facile Augaſtifſimas etiam en tcat
Dei Divorumque imagines honore debito colen- Mmutne.
das effe. Igitur inſidiis appetitus & impuritatis à. Nus Knlu,
muliercula mendaci accuſatus e ſpelſuncàâà fuàâ ad tri- enlubin eotiis
bunal, inde in exilium abducitur- Lbi quoque cum 7 in pii
Imaginum cultam multis miraculis tueretur, vin- uee⸗ An
ctis à tergo manibus in publicos carceres reduci- 11.
tur, VI. panis uncias'& tres ſchyphos in hebdoma- IIl⸗ geeptur
des ſingulas AMatronà Chriſt:anà ſubminiſtrante.. ÜIIne hbote.
Quod ta men cæli Saturnalia inſtare ſibi certus eſſer, IMicansa hæe
hæc etiam vitæ fomenta XL. ante mortem di bus
reſpuit, & cùm Icones Divorum (tota illi hæreditas
erant) Matronæ illi, de qua dixi mus, donàflet; obvi- nAgrprun
us hoſtibus ivit, & poſt multa ludibria raptatus per ) colpus e
urbem calcibuſque paſſim inſultantium pulſatus ti- ele lebebat
eno denique cæſus opetiit, Parrcidæ Carnifex dæ- i coltinaun
mon fuit. Mulierculam lactentes gemini infantes in

ac . n
lecto lacerarunt, ipfi etiam ſceleri immortui. arudrruͤt
Nec verb aliter decebat aut parere aut mori udinem, ac
VPera᷑HRBs. Ex bιι ten 7: alt, Filiu.

ſienet; 7
Medir

Nn * (18)
1 Wo . . . —
e ledic. De ferendis moleſtiis & afflidionibus.
loni R Et patienter & moderate, quod vitare
1 non potes, ſuſtine vimftigotis, & calo-

s, temporümque vicifliradinem. Mala
ommunia ferenda ſunt non communiter ni-
mirum in expiationem peccatorum tuotum.
i goc ſi feceris, migzues pœnam, quæ te in
nurgatorio manet, & augebis paratam tibi in
glo gloriam: Tu, qui tuis criminibus in-
eenum meruiſti, qui potes de nimio tum ca-
ote, tum frigore conqueri? deſinet conqueris
(, quod patitur, intelligat ſe mereri. S. Cy-
ſorian. .
j, Hæc incommoda àbſque murmuratio-
te pateris, cum ſpes affulget honoris, aut lu-
qi. Nunquid mercator; aunquid miles tem-
peſtates, pericula, labores deſpiciunt, ut fe-
licem ſuis in negotiis exitum habeant? quid
multa? tot viri pii, multum patiuntur, ut
jlaceant Deo. An ſunt naturæ robuſtioris,
Juaàm tu? Age eorum exemplo labori aſſueſee.
Nihil ſine labore.
3. Tuâ causâ hæc, & duriora prote paſſus
ſeſt Chriſtus; conſidera eum algentem in præ⸗
ſepio, in £Ægyptum fugientem, morientem
in cruce; corpus ejus dolonis ac laboris im-
mune eſſe debebat, urpote conjunctum dixvi-
in nitati; continuum tamen adhibuit miracu-
lum, ut patererur. Tu verò lubens tempo-⸗-
tum ordinem, ac naturam mutares, ut nihil
dateferis. Filius Dei paſſus eſt, ut nos fluos
Dei faceret 3 & filius heminis pati non vult.

S. RA-

Wι (119)
S. RADBODIS EPISCOPUS.

29. Novembr.

.
2 h. 1n
ogultas in
lni, & pro

MDuos praſeivit „ &s pradeſsina vit, conformes Dhomilitate,

keri imagi nis flliiſui. Paul. ad Rom. cap. 8.
Itas Divorum RADBODVS ſpeculum ſuum di-
cere eſt ſolitus. In hoc dum oculos ſuos defixit,
alterum nobis ſpeculum vitam ecce luam dedit.
Pietatem in Caroli & Ludovici Imperatorum aula
edodus eft, ipſiſſimâ virtutis tunc ſcholi. Hæe
Clienti ſuo infulam Traje denſem peperit, digniſſi-
mo omaium calculis, præterquam ſuo; Submittere
tamen eandem ad pauperum pedes, quos quotidie
abluehat, non dubitavit, utque oculos & ſuos &
aliorum falleret, ex auro quidem bibit, ſed aquam;
quam côm libare vellet nonnemo, in merum ver-
tk RADBODVS, itaque cavit ne peſſimus pecil-
lator gloria venenum ſuum virtati affunderet. Iam
Danos, cum dicenti ad concianem obſtreperent,
diris devovit, quas illico ſenſerunt peſte abrepti.
Demum mortem ſibi, alteri Infulam ſuam vatici=
natus, inter preces, quibus ferè vitam duxit, ab-
ſolvit vitam, in opem præcipuè D- Martinum vo-
cans, qui morienti adfuiſfe non vanis argumentis
creditur. Illud in dubium, ad decumbentem virgi-
num Reginam §s. hinc Theclà illinc Agnete ſtipa-
tam veniſſe, eam ob cauſam, uti ĩpſa ajebat, quod in
Precibus ſuis RADBODVS nunquam non memor
Virginis fuiſſet. Et verè qui Matris obliviſci
Klius poſſet? ceettèe obliviſci filiorum
Mater hæc non poteſt.
Ex τσ.

Medi-

nrluſt ha
6hen, Anſoli
Cientiam afn
opunqua
eab imitstlot
ſieus Elatebt.
ert in nommin
6, mulumm pr0
onbus eum
eligis Chniſt
uimumtuum
anmum conf⸗
Doylomnaon
t, muanChrit
is, los 2d

ieedemüm
(os in Calv.
G lbichuſt
Cnum Patien⸗
Ul tuus crucit
Ule ner ten
ebid golorie
Imtevideam
Imn ogell
egellat de⸗
Rameb no

lne

D 1

V
4

10. .
10. Norenb⸗
D
19

ihelteg
ltiree
Miſani, t
ale Nel A . 7
1 nt

None
1Woſe

.

(110) £
tedie. Chriftianus Chriſto conformari debet.
Hiiſtus in domo S. Joſephi amavit ne-
ſcii, & pro nihilo reputari. Obedi-
eatiag, humilitate, ſolitudine, ſuæ prædica-
ioni præluſit; has potiſſimum virtutes imi-

sſtati debes. An ſolitudinem, an humilitatem,
in obedientiam amas? tu qui ſemper impe-
urte, & nunquam parere velles? Heu! lor-

e abes ab imitatione Chriſti.
2. IESus & latebris in lucem prodiit, utin-
umberet in hominum ſalutem? verum ho-
nines, malum pro bono reddentes, probris
& doloribus eum affecerunt., Si tibi cordi
eſt, veſtigiis Chriſti infiſtere, maturè com-
paa animum tuum ad praviora ferenda ab iis
ipſis, quorum converſioni vacabis: non eſt

u diſcipulus ſupra Dominum; nec decet con-

ℳ

tieiß
1r N t
l.

queri, tacente Chriſto, qui in crucem actus
tſt ab iis, quos ad ſanitatem reducerc cona-
harur.
3. Inſpice demum, & fac ſecundum exem-
plar, quod in Calvario monte tibi monſtra-
tum eſt. Ibi Chriſtus ultimum quidem, ſed

Iutiliſſimum patientiæ dedit documentum.

lbiamor tuus crucifixus eſt Ah Esu! reli-
quum vitæ meæ tem pus meditabor paſſionem
tlam: quid doloris, quid dedecoris detrecta⸗
o, cum te videam doleribus & opprobriis ſa-

6

turatum? Si fagellari detrectas, eur recipi aeſix
leras? Nagellat D'eus omnem filium, quem reci=
ti, s unico non pepercit, Aug.

5, AN-

(121)
S. A N DREAS APOSTOLUS
30. Novembr.

Mihi autem abſit glorisri, niſi in Cruce Domini
noſtri IEV Chriſti. Paul. ad Gal. C. 6.
A NoREAM, quo D. Petrus Germano gaudebat,

tradunt omnium primum Chriſti ſcholz no-
men dediſſe; arcanorum Magiſtri inter paucos

.
lelltutio.
Indteas —
d eam jam
Svn. BEjuse
gurque pe
iſeataut Pen
rotis annl
16 generoſi

omnium conſcium, quam hauſerat doctrinam, ab ul, Indo
ejus morte Scythiæ primo, mox Epiro & Thraciæz, ulen: 0 07

tam Achaiæ etiam intuliſſe 3 hic contra Procos
Ægeam Crucis acerrimum inimicum fortiter rem
geſſiſſes ab hoc ad impia ſacri ficia invitatum id re-
ſpondiſſe: nobilius ſibi ſacrificium, idque quoti-
dianum eſſe & incruentum; Agnum illum omnis
maeulæ cſſe expertem, & qui, poſtquam ejus carne
ſanguinéque omnes Chriſtiani vixiſſent, non minus

tamen etiam ipſe integer viveret: oub hæc in vincu-
n W innir

la conjectum eſſe, eximendum facile, niſi manus

rb hominil

1e te me

Hielanctus:

le, exbltat,

1tqua mna

ipſe Chriſtian s, precibus ſuis, vinxiſſet; Protraétum Ilaffiimnes,

inde, ne ſupra Magiſtrum primus etiam diſcipulus

mAuN hec

eſſet, virgis cæſum, ad erucem raptatum eſſe; hanc ſigelt Chuiſtus

procul conſpectam amiciſſimè ſalutaſie, ad hanc
velut ad exoptatam vitæ metam properaſſe, hanc
velut expetitum ſenio ſue (cipionem amplexum

4

fiatem. Nu

Fum Apoſto

eſſe, velut nobliſſimum ſuggeſtum cupidiſſime Golorls co
conſcendiſſe, ab ea duos dies totidémque nodctes, (Conſidera

ab ejus ore hominum millia XX. pependiſſe; quo-
rum accurſu eum territus Procos: detrahere eum de
ctuce cogitatet, ANDREAM, id ne fieret, magno-
pere Deum eſſe precatum, ac proinde inter mul-

eis Crucem

(ucem, crul

nundi perie

tum, quiprecantem cinxerat, ſplendorem, & eruce unss eam Ia
ad cæalum, geam veròà malo dæmone, obtotto
collo, ad peſſimam crucem in Orcum abiüſſe: ex
tumulo denique oleum ſtillaſſe, & hoc uno do-
lorem ſuum Chriſtianes leniiſſe.
Ex Bars

Medi⸗

ctucem habe
niaclubenti
ltes Crux,

* (122) &
Meditatio. In Crucem S. Andreg.
.,Q Andreas diu deſiderârat Crucem, &
"àad eam jam dudum ſuum animum præ-
arärat. Ejus exemplo para animum ad gra-
viora quæ que perferenda, tum roga Deum,
utinfligat aur permittat, quidquid ipſi libue-
it; ſi votis annuerit, crux erit ſuavior; ſin
minùs; generoſa voluntas mercede non fru-

ſtrabitur, In dolore, in afflictione, dic cum

8. Andrea: O bona crux? diu deſiderata ac-

ipe me ab hominibus, & redde me Magiſtre

meo, ut per te me accipiat, qui per te me rede-

mit,

clen dan
ett ltulct d
at Crane,

4101 U0
. Koe
untll liun
hituunl:
1 M

ailian 1 ,

2. Hic ſanctus ad aſpectum Crucis lætatur,
gaudet, exultat, quod eâdem morte mori-
turus ſit, quàâ mortuus eſt Dominus] Esus.
Cùm vides imminenrem Crucem, cum ad-
ſunt afflictiones, hæc cogitatio recreet ani-
mum tuum: hæc omnia, imò longè duriora

paſſus eſt Chriſtus, ut meo dolori aſpergeret

ſuavitxatem. Nungquid parum imitaris hunc
ſanctum Apoſtolum, cum vel ad ſolam cru-

cis & dolotis cogitationem perhorreſcas.

3. Conſidera, quòôd Crux Andream, noa

Andreas Crucem portet. Si libenter portave-
tis Crucem, crux portabit te, & ejus benefi-

cio mundi pericula vitabis: quòd ſi geſtare
nolueris, eam labotiofius trahes, Suam quiſ-
que crucem habet; ſed eum non gravat, qui
hilari aclubenti animo eam portat Dei causà.

Navis eſt Crux. Aug.

k 8. ELIs

(123) a
c. ELIGIUS EPISCOPUS. Honrau

, epit Ada
I. Decempr. gerut in Pat

Negotium veſtrum acatis, & operemini ma dliohe ndor⸗
nibus veſtris, ſicut pracef imus vobis. Paul,roChriti,
ad Theſſ. cap. 4. zskuit jur

Vàm altuùm ELIGlVsS virtute ſua evolaturus imelis, gatl.
Q æ lum eſſet aquila monſtravit parturienti ma“ Qlilaboat,
tri per ſomua viſe. Puer aurifici inſtiruendus jmet; qui
traditus artem eam non multo tempore ita Perdi. dedet Juon
dicit, ut nemo alius hac tam gratus Regi Clotario 14
eſſet 3 tunc præc puê ubi fidem ſuam ita probavit Mens, dam
ut ex auro, ex quo ſellam unam tantum Facere juſ-ſolhhinem erpe
ſus erat, geminas concinnaret. Interea tertiam ſe- Lremplo 6.
dem cæloaggreſſus parare, animum ſuum, hic de- qiodis cuſu
mum artificem ſe oſtendit: quando lacrimis hune 8 Der
perpolivit, aſperis pœnitentiæ ſtudiis ſcalpſit, omni- A0leile eo,
busque virtutibus ita exornavit, ut ad ſpeétaculumt)) noyitt,
cælites traheret, Etenim ex his unum aliquem Melym occun
cum de more noctem ante hierothecam ſacrarum tiim, utho
reliquiarum inſomnis inter preces traduceret, ipſe pore ridte
vidit, rataſque preces ſuas apud Deum eſſe intelle
xit, mox caput rore tam copioſo perfuſus & tam jele. Hx
ſuavi eſt, ut jam minime lacrimarum pœrniteret ,hſanctitari
quidus hunc deliciarum imbrem provocaverat. Noli multa
täm quidquid ane ſfuâ corradebat, ELIGIVS id pyr peringe
om ne non jam ELI Gll ſed pauperum & captivorum 4
lucrum erat, Ad hos juvandos, nec alio Regum iempor⸗
benevolentià utebatur, à quibus, cùm jam mira- Hoppteſlus
culis etiam clarus eſſet, Epiſcopus Noviom enſis di- ſacandi, n
Mus, cm eo in munere Apaſtolus Flandriæ dicj caleltia
n eruiſſet, cœnobia plura fundafſet, corpus etiam

S. Quintini Mart. repertum terrâ eruit, vicem- z itar ¹
que ipſius ſuum huic mandayvit. (oſuadie
Ex laippel. m & ſortd

Medi ) vol⸗

1 Dunnn,

fin as ,
“
, . lt, dni
4,
4

i
inee

miiunms totgfantzand⸗
unnit Matekuer
in eri mAn,
Ine lskias Au
Uteatlulett ipſe

“
eretttt⸗
Autieti
ei

(124) £W
Meditatio. Vitæ in laboribus traducenda.

1 Omo natus elt ad laborem: Deus præ-⸗

cepit Adamo, ut terram coleret, &

opetarerur in Paradiſo. In ſuâ quiſque vitæ
conditione laborare debet. Afſſueſce labori
ermplo Chriſti, qui (ut ait Propheta) in la-
horibus fuit à juventute ſua. Si ut par eſt,
hboraveris „gratus Deo, tibi, aliiſque utilis
eis. Qui laborat, unum duntaxat otii dæmo-
em timet; qui verò otioſus eſt, omnes ti-
mere debet, quoniam orium omnium vitio-
lum parens, dæemonum omnium tentationi-

bus hominem exponit.

12. Exemplo §. Eligii, principio tum diei,
tum actionis cujuslibet memineris, laborem
tüum offerre Deo, tuâmque oblationem iden-
tidem renovare. Si quidpiam difficile, ac
moleſtum occurrat, vince difficultatem, ac
moleſtiam, ut honores ac imiteris Chriſtum:
fnito labore, vide, in quo peccaveris, & ve-

mam pete. Hanc ſi laborandi rationem te-

nueris, ſan itati & æternitarti laborabis.
3. Noli multa compledti, nimius & nul-
lus labor perindè nocent ſanctitati; aoimus

quidem temporalium curis implicitus, mul-

tiſque oppreſſus laboribus, nec tempus habet
Deo vacandi, nec eo, quo deberer, ſenſu
pletatis cœleſtia contemplatur. Altius hæ-
ſeat menti tuæ, ſalutem, unum eſſe neteſſa-

am. Quo ſtudio quætis Dominum! Quari
urum, & fortè cum Valueris, non habebis 5
Deam, cum votueris, habebu. Aug.

EF 2 §. ILHE-

S. THEODULUS CONFESSOR. mOtalk-
2. Decembr. NEes
Mihi mundus crucifxus eſt, & ege munde , 2 pla
Paulad Galat. cap. 6. ſum e
Scenderat in id faſtigium honorum THE 0.“ nbetu .
DVLVS, ut Aula illum Theodoſiana Præfe-Aurlle illa,
Deus?

Verum his etiam altiora Virtus am-at,
1 aulæ echnas & inſidias probe olo nallls
ludos facere hanc viciſſim vo- liris. Q
e de

Rum lalt taret.
biit. Etenim quo
rſꝑpecas haberet,
juit. Quare aſſem omnem (Philippeorum millis,
quinque ſupra quinquaginta ) liberali ſparſione in gudmun
miſeros abjecit, ipſe columnam Edeſsæ aſcendit, in i 1u0,c
de Aulæ faſtus, minas, pericula, omnia deſpecturus/ Mli limere
Ita Mundo & ſeſe altior reſpuit jam cum homuncu undiawoc⸗
lis prandere cœpitquecum Cælitibus folà Ambto ns, &
ſiàa, hoc eſt, Angelorum pane deinceps veſei. P0 taubad,
aanos ſic traductos XXX. cupido ſubiit ſcire, eccui Gilind ne
nam ex Dei amicis vitæ meritis æquiparandus foedsduntrdi
ret. Reſponſum & cælo, Cornelio Mimo æquan uz, Tehn-
dum. Ruborem expreflit hoc THEZODVLO. Adii
tamen virum, & hæc deniqueſi bi fatexi coëgit: S”
micam artem à primis annis tractaſſe, nunc cùm inl u, l
mentem ultimailla nee ficta Mundi ſcena veni ſet lls eSy
ſerium ſe & frugi eſſe, nuperque adeo ut pudori nedhiis Pvange
ſcis cujus Matronæ unâque decoctoris ejusdem viri lantenmae
ai à creditonbns in vinculis tenebatur, liberta , . el
conſuleret, veſtem & iupeilectilem vendidiſſe iun: iacl
corzogatum inde quadringentorum aureorum all qvotles
ſem alienæ miſeriæ donaſſe. Laudavit tam benklié ludat,
clauſam à Mime fabulam THEODVLVS,„ & lamn elle hum

tus iterum confcendit columnam ſuam, paulunn gu
. 4 7

boſt ex hac in vicinum cælam tranſcendit. i
Ex Menals. un iu Domt

lenea magi
Mem, Aug
—

Med

(126) D
ged Meditatio. De Contempiu mandi.
Neac diligere mundum: cave, ae mor-
airg tiferis us blanditiis capiatis. Auto
üneſulgent, qu præ bet pocula, atque mel ſpi-
ccheh verùm plena ſunt veneno. Calix verò
4 huiſti videtur felle & aceto teducare, at ple-
aus eſt Selle ſuaviſſimo; mundus blandien-
onecat, Deus affligendo ſalvat. Chriſtia-
e? cœlo natus es, nec expleri potes mun-
unis delitijs. Quid differs vitæ tuæ mutatio-
leuin Haen ben? quid mundi nugis retineris? Quid agis
ater in ſaculo, qui major es mundo? Hieron.
2. Noli timere mundum. Ut amor, ſic ti⸗
nor mundi avocat ab obſequio Deo. Stul⸗
teſcit mundus, & adverſatur Deo. Si tantillo
uletes animo , eum facilè ſuperares quippe,
cum eos duntaxat vincat, qui ignavioris lunt

ſſen,l
e⸗
1 Deterhn

4 ſmn / ail haturz. Te unum, Domine, timebo, non
MIcienim mundus, aut ejus aſſeclæ me judicata-

— ſunr, ſed e'u, Domine, tu, in uam, me
erälinſflltt judicaturus es, non cx mundi legibus, ſed ex
uſei ne præceptis Evangelii.
3. Contemne, calco pedibus fallacrm
gmudun : facilis eſt is contemptus confide-
geah anti, quoties amplis promiſſis amicos ſuos
quotidie ludat, & clamet, deficere, ſe nec
1/ parem eſſe humanis deſideriis. Audi vocan-
tem JxSuM, qui veritas eſt. Mundus clamat,
