modè inutilem, ſed gravioris peccati occaſio-
nem fore, cave, eam adhibeas; præpoſtera ple-
u rúmque monitio, aut correctio, omnem ſpem
s aufert reſipiſcentiæ ae emendationis. Cari
ſedulòô opportunæz monitionis tempus. Sæ-
“pius ſcalpellum in goſſipio, odore moſchi per-
u fuſo, occultandum; ſæpius catapotium inau-
randum, ut æger ca non refugiat. Vis fra-
trem corrigere ?à illachrimare, eora Deum, appro-
henſum admone, conſule, exhortare, monftra cha-

65 ritatem erga proximum. Chiyſoſt.

45) ½

§. GEORGIUS MART.

23. Aprilis.

Certa bonum certamen & apprehende vitam

atsernam. ad Timoth. c. 6.

NNO poſt natum Servatorem XCG. ſupra

CC. GEORGIVS fortiſſimu;: CHRISTI! mi-

les ob vifrtutem inter Tribunos adlectus,

rzum Comitis etiam titulo à Diocletlano ornatus,
cum hojus nihilominus efferam in Chriſtianost,
rannidem propalam damnaſſet, in vinculis & ipſe

tractus, ſaxum primò ingens pectori injectum ſu.

pinus fortins, quàm cœlum Hercules tulitz ad ma-

runrtnmn mf

chinam deinde mucronibus omni ex patte arme-

tam, ut ante ad gladios in acie, riſit. Hinc calce

tres dies ſepultus, cum illuſtriar ſurtexiſſet, fer-

reos, & abigne candentes calceos indutus, nempe

ad Olympiam coronam cucurrit, Cæſus iterum
immaniter, ac alapis contuſus, in ruborem lan-

guorémque ipſos carnifices dedit, & teſtem Fidei
ſuæ mortuum è tumulo produxit Tandem poſt
tot egregié pugnatus pugnas, coronatum prid' e
in carcere ab ipſomet Imperatore Chriſto caput

iterum coronandum ſecuri ſubdidit à cum plus
ad ejus imperium corruiſſent omnia Numinum ſi·
mulacra, & cacodæmones ſe eſſe, non Deos, ulttè
edixiſſent, veriſſimo omnium, quod un-
quam dederunt, oraculo.
Ex Metaphr.

2* N e
*α

P 46) £
Meditatio. De perfecto Chriſti Miliie.
1. D, Georgius, ut perfecus miles. J. C. pri-
mum fidelis fuit, nec unquam defecit
à Chriſto, tamerſi Imperator, ut ejus fidem
Ashlabefactaret-, adhibuerit blanditias, minas,
torm enta. Tu veròô quàâ fide & quâ conſtan-
tià blanditiis, minis, deliciis, ac doloribus
Nreſiſtis? Heu! ſi tentaretur fides tua divitia-
tum ac bonorum jacturâ, num citius fidem
quaàm hæc terrena bona relinqueres * Pro-
peritas unius diei eficit, ut Dei obliviſca-
ns, Quomodo ferres Tyrannorum tormen-
tatu, qui amicorum jocos pati nequis? Qui
iorvum vullum ferre non potes, quomodo ſuſti-
neres tribunalia perſecutorum ? Hieron.
C. Ut fidelis, ſic etiam fortis ac generoſus
wfuit S. Georgius, nam ut tueretur partes Jeſu
Chriſti, erecto & alacri animo atrociſſima
paſlus eſt ſupplicia. Tua verò virtus lexviſſi-
„ma diffi cultate frangitur ac debilitatur. Tam
acri ſtudio conſilia ac negotia tua ad exitum
perducis: An tibi majus eſſe debet aut con-
Wünfilium, aut negotiũ confilio & negotio ſalutis²
z. Ad ultimum §. Georg. in fide ac con-
nif ſtantia perſeveravit. Perſeverantia coronam
nmie capiti ruo impofitura eſt: excidant è memo-
n, ria tuà bona opera, quæ olim feciſti, reſpice
facienda: reſpice coronam, quæ tibi parata
eſt, reſpice Deum certaminis tui ſpectato-
fem. Hæc ſi attenderis, faciliùs certè ad mor-
66 tem uſque aliquid patieris. Quis ſanétorum
ſine tribulatione eoronatus est? Quare, & in⸗
venies ſengilos aaverſa perpeſſos. Hieron.

Wen.

5,50⸗

* 47 £
24. Aprilis.
Bonus es tu, & in bonitate tua doces me j uſtife
cationes tuas 1I18. Pſal. 68-v. 8
Ge vVirgo animo! Hæ'tibi leges feruntur. Le-
to pudiro cubato. Veſtis cilicium eſto. vt
latrones domeſticos effugias, pudorem pere-
Zrè ad Divâm templa circumferto. Nempe duras, ,wrn
ais, & verè æreas leges fisiſti. Qbid vis dicam? and Mite
Tunen votes quod iſti & iſtæ à addo qvod Virgun- 1
cula BO NA potuit, cui vix ſeptenni has leges ipſe
ſummus Legis'ator Chiſtus tulit, annuente & pro.
bante vVirgine animo, quid? quòd ultro non lecto un
ſed ſtrs mine involvit pudorem, ſi non tam molliter ,giawenm Mr
certè ſecurids dormiturum? quòd non ſemel ſed de- eranſtwviit
cies ex Italia ad S. Iacobi ſepulchrum in Galæciam enaſd
abiit; quòd tres omnibus ſeptimanis dies non niſi
pane & aqua traduxit, & reliquis, quibus opipare
VX t, leguminibus v'xit, etia m tunc, cum àb Hjero-
ſolymitano itinere & longa Saracenorum captivitate
zeduxz continuâ febri laboravit? Superi! quis no-
ſtrdm ægro corpauſculo facit tam ægre? Nimirum
Virgo facit, ut periclitanti pudicitiæ medicinam fa-
ciat. Et arriſit his ſtudiis Chriſtus ipſe, qui Iero.
ſolymæ ad ſepulchrum ſaum orantis BON Æπ capiti †
ter manum ſuam impoſuit, & poſt quadraginta-
diale jejunium traduéctum in eadem eremoà Virgi-
ne, in qua ipſe traduxerat olim, annulo ſibi viſen-
dus deſpenſavit, multisque aliis miraculis ornavit.
VIIimò & vita BO N A inter riſum cantuúsque abiit.
Quid miraris Ledtor? dum vixit, flevit-
Ex Ezoviol3. tom., ann, Eccl.

M

26 ( ) 90*

48)
Meditatio. Solus Dens ummux e& Verum
. bonum.
ene I. —— Orus mundus in maligno poſitus eſt, &
quid boni excta Deum quæres in mun-
tum H? bona Anima! finge in mundo omne bes
din nirm delectabile & amiſio Ddeo per geceatuta;
len quid crit & unde erit vera dele catio? pudeat igi-
tur, cum aliæ nen amentur, niſi quia bona ſunt eis
inhar,:n lo, non smare bonum ipſum, unde bonn
e Hent. § Ang. lIib. 9. de Trinit. cap 3.
W2. O bona anima finge totum mundi labe-
uumé rioſum intereſle? gquid autem progerit homini,
fſ mundum univer um lucretur, anima verè ſisg
detrimentum patiatur 2 Et quale eſt illud animæ
detrimentum ? nempe primarium eſt Æterna
pei ſummi boni, ob admiſſum ſummum ma-
lIum, quale peccatum eſt, inæ ſtimabilis caren-
tia; ſecundarium eſt æternum ſupplicium, &
ru quæ inſania hominis Cosmophili ob interefe
momentaneum æternum privari’peo? Quo nec
laborioſids aliquid quaritur, nec frulctao ſius honum
inwenitur. S. Aug. Serm. 1. de Trinit, cap, 3.
Ama bonum æternaliter ueile.
3. Finge o bona anima, quidq uid boni eſt, in
vana gloriàâ & erit tanarum punctum henoris;
= quid minùs eſt puncto? q uid verò non pro
aArlan ii5 puncto gloriæ arduum æmularis? & quid pre
immen ſitate æternæ gloriæ, quæ eſt in finiti
boni ſumma partieipatio, quid audes ſubire
diffi cultatis ? Conclude de triplici bono mundi
N maligni cum Aug. n pſ. 26. Quidquid mihi vult
dare Deus, auferat totum & ſe mihi det bonum,
ſuper omne bonum.
c 4 S. MAR-

1 1.
At ude

nuln erndi

* (49)
S. MARCUS EVANG.
25. Aprilis.
Tu vero vigila, & in omnibus labora, oput ſat
Evangeliſta, min'ſterium t auns mile. ad e.
Tim. cap. 4.

ARCVS ut primùm res Cheiſti geſtas li. 6
Mai conſignavit, à Petro Alexandciam le.
— gatus eit: cum pſo etlam Erangelium in
urbem penetravif. Cùm enim ſub porta Anianus
cerdo detritzæs Apoſtoli ſoleas reficeret, ſubulà.
q ie a levam exertante, Deum, ut fit in adverſis,
inclamaret; Marcus vulneri remedium fecit, & A-
nianim magne operæ pretio ad Chriſti Keligio-
nem traduxit; Sed cum ob quotidiana Fidei incre-
menta Marcus inſidiis appeteretur, Anianum pro ſe
urbi Epiſcopum dedit, ipſe Pentapolim abiit. In-
didem biennio poſt Alexandriam redut, ubi ad
aram ipſo Dominicæ Reſurrectionis feſto die cao-
tus rapratusque per urbem Paſchalis pro Chrtſto
factus eſt victima: Ea nodte Angelus nomen ſunm
arco, Albo Cœli inſcriptum monſtravit, & Chri-
ſtus ipſe magno præſens fuit ſolatio: poſterà luce
cum laqueo gula implicaretur, tam cito conſttingi
non potuit, quin celerior anima ad ſuperos evola-
ret, cadaver ne tortores exurerent, coorta repente
tempeſtas rogum omnem cum buſtuariis diliecit.
Nanc de illius tumulo Italia Germaniaque certant,
ut de Homeri cunis Graæciæ urbes, lite tanto ſan-
tiore, quanto dignior eſt, qui Chriſti, quàm
qul Achillis prælia fcripfit. E& Brev.
Rom. & &. Hier.

6 (t 34 ε) 0=

E

(50)
Meditatio. De Evangelii e, mundi; placitkse
i. Vangelium eſt Jel u Chriſti teſtamen-
Stum, quo nobis ſuam aperuit volun-
tatem, noſque ſuos hæredes nuncupavir, es
tamen conditione, ut, quæ mandavit, dili-
genter adimpleremus; quare ſæpe medira-
e æternas veritates, quæ in eo continen-
tur; unica quit ppe, ſi rectèe iutelligeretur,
Iu i ceret ad ſan ctificationem noſtram.
z., Suum mundus habet etiam Evange-
lium, Evangelio Chriſti omninò conrra-
ANrum. Etenim Chriſtus præcipit * ut crucem
tollas, & parcas inimicis; mun dus autem,
ur fugias crucem, & inimicos ulciſcaris.
Chr. iſtus commendat humilitatem, abne-
darionem & c. mundus verò honores, volu-
ptates & c. Tamn videre potes, cujus ſpiritum
habeas, an Chriſti, an mundi?
3. Ne credas- Religioforum eſſe, non
„A mundanorum, Evangelii præceptis ob-
Atempcrare. Non eſt duplex Evangelium,
ec Paradiſus duplex; alter videlicet,
quod à Religioſis ematur multo labore:
alter verò, quèòd mu ndanis gratis conce-
darur. In Evangelio Chriſtus omnibus præ-
cipit „omnes debent ejus præ eptis obedi-
re; imò expediret, ut, quoad ejus fieri pos-
ſet, ejos conſilia ſequereris Parum amat
Dominum, qui Domini confilia contemnit.
Nunc Chriſtiani, Semper in ore habent Evin-
gelium, cùm ota eorun vita diſcrepet ab E wan-
KNRN Selit praceptis. Cyprianus,

D C 5 S. MAR-

ee

i, dct, te

(51) £
S. zMARCELLINUS PONT.
26. Aprilis.
Pœnitemini igitur & convertimini ut deleantur
peccata veſira. Apoc. C. 3.

Ecidit ſemel MARCELLINVS ſummus bPon-
tifex, ſed teſurgendo caſum fecit glorioſam,

quem panieo mortis metu humi ſtravit fulmi.

nans Tyrannus, ſenſit ex lapfu fertiorem An-
theum & triumphatorem. Thus quidem adolevit
Idolis, & fumo ſacrilego fœaavit animam, ſed
mox in Chriſtianæ pœnitentiæ balneo lacrymis
ſuis candidiorem reparavit, qui cum Petro pecca-
vit Chriſtum negando, eidem Petro cui ſuccefſt
in Cathedra, Succeſſor fuit in pœnitentia. Con-
vocavit 300. Epiſcoporum concilium, in quo ad-
fuit non ut ſupremum Caput Eccleſiæ, ſed ut mem-
brum abſcindendum, eò quod Scand alizaverit fra-
tres, f œditatem criminis non aliter obtexit, quàm
cilicio & cinere aſperſo, cæterum confefſione pror-
ſus nudà & fimplici criminis veniam flagitans ju-
ſtiſſinus ſui accuſator. Reſpondente concilio:
Tu ipſe ludex es, rediit ad Tycannum, Immani:
satem increpat, revocat ac damnat, quæ temer
dixeratar fecerat, atque ideo capitis amputa-
tione Martytit palmam recaperavit
Aano 304.

e
luud Niß⸗

(52) £
Meditatio. De difidentia ſui,.
17 P Omine nihil fragilius; graviora quæ-
que vitia patrare poteſt, ſi ſibi ipſe per-
mittatur. S. Petrus qui ad vocem unius ancil-
læ ter Dominum negat, S. Marcellinus Suc-
ceſſor ejus, qui Thuris ſuffitu Idola veneratar,
humanam liquidè demonſtrant fragilitarem.
Abjiciamus ſuperbiam, & timeamus; ſi enim
columnæ Eccleſiæ ceciderint, quid nobis quas-
ſatis arundinibus fiet ? Domine! Quèd cecidi,
fuit ex me, quòd ſurrexi, ex te. Auguſt.
2. Ne deſperes, ſi in aliquod ſcelus cecide-
ris, quamvis ſcelus tuum omnium planè ſce-
lerum graviſſimum eſſer, nunquam ejus ma-
litia divinam vincet Bonitatem. Revertere
ad Parrem tuum; te vocat, te expectat, pa-=
ratus eſt ad te recipiendum. Te citiùs pige-
bit peccare, quàm eum parcere.
3. Si veré, acomninè velis ex peccatis tuis
emergetre, prævide, fuge occaſiones, in
quibus peccaſti 3 alioquin in eadem ſem-
per peccata prolabéris. Indaga caulas pee-
catorum tuorum, & coggolees, ideò re
peccâſſe, quèòd non vitaveris hos malos ſo⸗
cios, quèd cupiditatibus, quòd ſenſibus
tuis nimium indulſeris. Tremens navaf-
, E chhus accedit ad ſcopulum, ad quem olim
4 alliſa eſt ejus navis. A morbo recens dili-
1,, genter abſtinet a cibo, qui morbum indu-

4 xir. Quia tibi neoeſſe eſt, in es domo verſari»
in qua neceſſe habes, Juotiaie aut perire, aus
vincere? Hieron.
C 4 S. MAR-

1
—
S. ANTEIIMIIS. EP.
27. Aprilis.
Diabolus cum loquitur mendacium ex propriis
loquitur, quia mendax eſt. Oan. C. 8.
T virtutis comes invidia plerumque velut um-
U bra adhæret bonis, ſic virtutis fructus gloria,
etiam fugientibus inſtang, ut ſol à tergo illu-
ſtrat. Ita ANTHIMVM, Nicomedienſem nobi.
lem, ptæclara à juventute virtus dignum oſtendit,
ecui, Nicomediæ vacante cathedrà, quantumvis in-
vito infula imponeretur- Bene factum, honorata
virtus fortior, idolis adverſari, & ad Chriſti cultum
ex Im peratoris etiam aula ad verum Deum abſtrahe-
re auſa eſt; imò Anthimi doctrinâ viginti duo millia
ecivium Nicomediæ ab idolis averſa, igne holocçau-
ſtum DEO conſecrata, in cineres abiêre. Hinc
Mazimianus idolorum deſolatione triſtis auéctorem
ANTHIMVM inquiri per octoginta equites juſſit.
Et facile ſe obtulit, qui latere noluit. Excepti ab
eo ut hoſpites, inter liberalem cornam intelligunt,
ipſiſſimum eſſe ANTHIMVM, qui tam dapfiluer
eos habniſſet. Moti ergo viri benevolentiàâ, util-
læſus eſſet, ſpondent, ſe Maximiano fucum factu-
roOs?: at noluitſcelere vindicari Sanéctus 3 quin om-
nes, hofce ſatellites Chriſto ut crederent & ſacro
latice tingerentur, effecit. Subinde Tyrannum ul-
tro adit, objurgat ſævientem, ridet tormentorum
machinas, idola deſpuit, ingentes cruciatus e cœ-
lo animatus generose vin cir, proſtratis divina vir-
tute tortoribus, con fracétis que occultàâà vi catenis, in
ipſo carcete maleficis fidem perſuadet. At Maxi=
mianus, ne victus videretur, demum pram'a &
ſummi Deorum Sacerdotii honorem ANTHIMO of-
fert, ſi thura daret; at, ridens inſana oblata San-
ſtus, ſacrificium veri DEl eſſe maluit: & factus eſt,
capite abſciſſo, truncatus. Ex
Metaphraſte.

F (0),

Medi-

(54) £
Meditatio. De verit te & mendagis.
1. Unquam mentiti debe nus, quocum-
1Nque velo mendaeium noſtrum poſſi⸗

mus tegete: quoniam mendacium ſemper eiſt
peccatum, quod diabolo, mend icii paren-
i, ſimiles nos efficit, delétque in anima no-
ſtià formam filii Dei, ac fcatris eſa Chri-
ſti, qui eſt ipſa veritas. Exemplo 5, Anthi-
mi debemus citius mori quam menriri, aut
pati, ut alit noſtrà causà mentiantur. Mean-
Ldacium non leve quidpiam eſt, cum of-
fendat infiaitum ac omnipotentem Deum.
1 Nihil leve exiſtimetur, quo Deus offenaitur.
WSalvian. ⸗
2. Qui mentitur, injuriam facit proxi-
dmo, eum fallit, imè, quantum in ſe eſt, hu-
manam diſſolvit ſoeietarem. Si omnes homi-
nes mentirentur, quanta perturbatio? Ianju-
tiam eriam fac't Chriſto: Nam Chriſtiani
non modè ſunt membra Chriſti, ſed organa
mvocis ejus, Quoties mentitis! in memoriam
A revoca mendazia tua
3. Sunt quidam homines, quorum vita
perpetuum eſt mendacium; ſimalatàâ probi-
tate omnibus imponunt,. Quâm pauct vo-
lunt videri, quod revera ſunt! Novit te
Deus: fruſttà celas homines peccata tua:
Deus tuus erit judex: aliquando omnia pa-
tebunt: larva detrahetur. Occultart poteſt
ad tempus veritas, vinci non pot eſt: florere po-
ieſt ad tempus iniquitas, permanere non poteſt.
Aug.

Te
Alh

C. 7 S, AN-

ℳ+w/
*½ (5§ *
SS. THEODORA & DvY.
DIMUS M M:
Diligatis vos invizem ſicat & ego dilexi vos. o.
an. cap. 13.
Abulam damus, dum vivimus, alius alio pul.
chiiorem: puicherrimam Didymas & Theodom
dederunt. Hæc dum parvaulum Tyrannum Ame-
rem fugit, in majorem alterum, Maximinum Imp.
incidit. Iubetur aut Fidem, ant Virginem po-
nere. Qeuid ageret? Martyr moreretur, nen Vir.
go? Virgo viveret, non Martyr? placsit virgini n
Martyrem ſociare. Abripitur in cellam infamem: „
ſed primus Didymus irruit in militis perſona vul-
tum amantispræferens: inſtreitur elegantichma ſee-
na, mutantur veſtess ſub milite evadit Virgo:
ſub Virgine miles deprehenditur. böε nunquam
magis illa Virgo, quàm cum ſic fœmina tuit. Dum
enim hic ad ſugplicium ducitur, adeſt illa, & litem
ecce de morte movet. Vadem alt ſe pudoris, non
mortis legiſſe: hanc vel fugàâà meruiſſe; eſſe certe in
virgine ferro locum, ſi injutiæ non fuerit: ſed nec 1
animos deeſſe, quos cum armis ſum pfſiſſet 3 de-
mum Theodora addicta ſit morti, Theodoram ſe
eſſe; à Didymus, etiam hunc induiſſe. Conttaà
querebatur ille, ingratach benefactori præn iam
invidere; arma ſe exuiſſe non miltem, ſtolam in-
duiſſe, non fœminam: turpe fose viro tecgum ver-
tere, ſi ſic mulier pugnaret, illi plus latis, ſibi plus
ſanguinis naturam ded ſic, ſe denique (ſive Didy-
mus jam eſſet, üve Theodeora) ſe ad mortem dam-
natum clamabat. Qud multis? oue pugnaâtunt;
& cernentibus cauſam lidoibus, am be vicerunte
E D. Ambr. l. 2., de Virg. ven ie,

8.

NN 8

(*5*) *

lcdi⸗

R 56)
Meditatio. De Sankis amicitiis.
1. 6 Mnes vera charitate, paucos arét4
◻ℳhYtfamiliarirate complectere: Amici tui
ſint amici pei, ſi enim tales habeas, eorum col-
loquiis virtutem docebere: fideles ſunt amici,
qui peum timent; qui verô non timent, infi-
deles. Enimverò qui præſtarent tibi fidem,
rcr quam Deo negant? An tibi plura debent,
i quam Deo? An aà te majora ſperant præmia?
u An atrociora timent ſupplicia?
2z. Finis amicitiæ tuæ eſſe debet ſuavis ac
ſancta vira, ideò debes cum alio jungere amici-
tiam, ut alter alterius conſiliis, ac exemplis ma-
Lis, magisque in virrute proficiat. Amicitiæ,
ANE quarum finis eſt lucram, comportatio, libido,
G brevi diſſolvuntur. Quantum laboras, ut
amici rzui ſancti fiant:? An tu ipſe fis ſan-
in ctior conſuetudine amicorum tuorum: An
contrà eorum vitia, quàm virtutes magis imi=
tat1s?
. 3. Effectus amicitiæ tuæ fint, adeſſe amico,
di ſiye corporis, H ve animi miſeriis prematur; ab-
n ſtinere oblectamencis bonaque, & vitam ip-
ſam profundere, tum, ut amicum & milſeriis
eripias, tum maximè, ut ex peccatis, ac pee-
candi occaſionibas. In omnibus amicitiis
tuis Jeſus lcum habeat, earümqueſit & vin-
culum & nodus. Flige illum amieumpra onni-
amitis mis, qui, cum omnia ſubtraäcta
Be drt Jolus ſidetmm ſeresbit in die ſepuitura tua.
Belg,

. 4

ANN—
4

§S. CA-

P (7) £

S. CATHARINA SENEN.

vbi eſt heſauru, tuus, ibi & cor tuum erit.

X A1 AN NA ut primum feri potuit, ſcalas
. perreptans ad ſing los g Angeli verbis ,
Mariam ſalutavit Quis nirum, ſi his 1 Nſeſen
grad bus pſu n tanditatis men ſeonicendn eNN
Anno ætati I. ptimo, Chriſto;, pra D. Do-
minici adem conipicuum habuit 2 pon ſam; ille;
conciliante e aliis4 1sS, Sponſum ſe
obtulit Car 12 jam ad eam
inviſere, nan rardo pétſonatus mendicus amorem
probare, & ſt⸗ pem deinde datam ecolo multis
Jaudare. Addixerat ſe fœmine fœdo carcinomate
ſtipen dium aliud Præter calum-
triſti eam ob cauſam nonnthil,
deit geminam manu coronam præ- ,GH
tendens, han o, illam ſpinis rigentem, jub et. Na
ꝗque optionen acere Illanon neſcia qua:? Sponſus
corolla ornatus eſle nas nvatli jamque me-
lius animata impenſi! D itutem ingratæ
ſervire; quin, ut Sponſam ſe
do ulcere pus exagit. Meru
hauſtum, quem ex latere ſuo D f†
pinavit. Iila ab hac ambrofſia jam ebiia, porro
auſa eſt petere, cor amans ſib haberet- Superi,
quis fidem daret! nit amori hominum tam obno-
xios vos ſciremus? Aut’ tt Catharinæ cor Chriſtus I
& ſuum reponit. Tunc protect0 expleo amanti- WI (o
um voto. Ghriſtum n Catharina cor iuum: ſuum
Chriſtus Cathar nam vocare potuit.
Ex Surto-

6Ees ( ) 506

* (17⁸) *D
Meditatio. In vitam 8. Catharina.
Catharina cor ſuum cum corde Jeſu mu-
taverat. Et verò palam oſtendit, habere
ſe cor amantiſſimi Jeſu, ſuo animarum ſtudio,
ſuaque miſericordià in peccatores, pauperes,
& ægrotos. Ubinam eſt cor tauum? An in di-
vitiis? An in voluptatibus? Ut quid tam du-
zum, ac tam frigidum eſt cor tuum? ut ne-
queat pauperum miſeriis emolliri, nec divine
amore accendi. Domine, amem te ſolum,
aut ſi quid aliud, tui causa,. Dacor, quod
te diligat. Aug.
z. Spineam coronam aureæ loôngè antepo-
ſuit; hoc eſt mundi delicias valere juſſit, ut
e zmplecterctur crucem Chriſti. Si hac in vi-
ta Roſas velis, cave, nam brevi marceſcet ea-
rum decor, earum verò ſpinæ æteroum
pungent. Difficile, imè impoſſibile eſt, ut
quis praſentibus & futuris fruatur bonis, Hieron.
3. Aſſidua Dei præſentis cogitatione tenta-
tiones omnes vicit. Diligenter meditaba-
rur paſſinem Chriſti, damnatorum cruciatus,
& humanæ conditionis vilitatem, quibus mu-
nita cogitationibus ‚ nec hominum perſecu-
tionibus, nec tentationibus Dæmonum mo-
vebatur. Cogita Deum præſentem; medita-
Ie æternas ſalutis veritates, & nihil hoc in
maundo aut timebis, aut deſiderabis. Solum
de terrenis cogitas, quia ponis ſpem tuam in
ſolis tertenis. Eſſet in cœ lo cor & anim as, Ii in

sœlo eſſet iheſäurus. Eucher.

S * M A —

S. MAX2M IIS MART.
30. Aprilis.
Quod un praſonti ſt worentanenum es leve
ribulationis neſtra ſupra moaum in ſub.
lisitate aternun gloris bondus operatur in no-
bis, 2, Corinth. c. 4.
Primus, falſiſſna n menclatutaâ, cům peſſi⸗
Oe am mores demenſtrarent, Aſiæ Proconfſul
mit, qui Ep hefi ſib Decio Imperatore Chri-
ſtic las vexare primo sgereſſus, ante omnes ma-
nas in civem quendam de plebe injecit, irritatus,
quòd palam ille ſe Chr ft anum jactaret. A capto
næſitum chm eſſet, cujus nominis conditionisque
eſſet? MAXIMVS, reſpendit, vocor quidem, ſed
conditione, quamvis ingenuus ſim, minimum me
Chufti ſervum profiteor. Et Decii nôſti decretum?
inſtar judex. Novi, inquif, nec ſacrifico tamen
niſi uni DEO; quod ſi piaculam, reum in pote-
ſtate me habes. Aut facrifica, ait judex, aut
moriéfis. Ego verò id opto, infert MAXI MVS;
mortem nontimeo, nec tormenta me terzent, ide-
lolatras autem Xternimanent cruciatus. Hæc ver-
borum libetas, ita bilem Praſidi movit, ut fuſti-
bus primò, deinde equuleo in Martyrem ſæviri
juſferit, demumque urbe ejectum, cùm conſtan-
ti præconio DEVM laudaret, lapidum procel'a
obrui ac ſepeliti mandavit, anno poſt Chriſtum
CCLIV, Tu ſi placet heteroclyto huic actui Epi-
gramma adiſeribe:
Hic occidit MAXIMVS Martyr,
Quem occidit Optimus Tyrannus,
Ex Baronis.

etait en titcten

½ (60)
Meditatio. De Mercede lavorum noſtyorum.
4 i 1., Ekve eſt, quod in præſentia patimur ad
pararam nobis mercedem: aut faciles
ſunt, aut breves labores hujusmodi; ſi enim
„actes ſunt, non ſunt diuturni, ſi diuturni, non
ſuntacres: interdum remirttit quilibet doler, &
D mitigatur. d ſummum labores, & dolores
nm Doſtri breviſſimam vitam noſtram æ qquare pos-
4 ſunt. Quidquid finem habet, breve eſt. Aug.
e 2. Quæ nos manet in cœlo merces æter-
' na eſt duratione, infinita magnitudine, uni-
3 verſalis amplitudine. Nullus dolor, fa-
1 ſtidium nullum, nullus timor lætitiam, &

un gaudium noſtrum temperabunt. Quid ama-
mus terrenas delicias? Cum is amor impe-
dlat, quominuùs cœleſtibus fruamur. Quid
timemus tolerantias ac labores, cùm his æter-
s nam nobis comparemus felicitatem 2 Unum
etuen,eO D E V M deſideremus, nam ipſe & ſinis de
im Hue ſderiorum noſtrorum, qui ſine fine videbitur,
Almi, ſine faſtidio amabitur, ſine fatigatione lauda-
Wugten bi: ur. Aug.

n un conn . . . .
n z. Sola cogitatione ærernitaris, ſola ſpe
un, Apen hrod⸗ S

achte divinæ fruitionis, vel in hoc mundo læti vi-
tg vere deberemus. Hæc cogitatio glorioſam
martyribus victoriam, hilarem verò pati-
entiam, ac perſeverantiam pœnitentibus de-
ineun dir. Non ſemper flebimus, non ſemper pa-
, Gn tiemur: Patres noſtri (ait Euch) tranſié
runt, nos abimus, poſteri ſequentur; Sed æter-
4 nitas ſemper manet.

sVuct,

28 MA-

MAJUS.
S. PHILIPPUS & ACOBUS Ap.
I. Maii.
os autem dixi amitos, quia omn'a, quacung,
ausivi a fatre meo, nota Teci vobis. Joann. Nln
cap. 15.
Emino dies hic ſole nitet. PHILIPPVSalter,
G alter IA COBVS eſt. IIle vix inter hominum
Piſcatotes adlecktus, captum illico ad Chn-
ſtum Nathansélem adduxit, laudatam ab ipſo Ser-
vatore prædam. Sed & i1 qui à veri Numinis cul-
tu alieni erant, ad IESYM aditum ſibi per PH LlP-
PVM quarebant. IIum in conſfilio Magiſter ha-
buit, cum ingenti multitudini commeatum pata=
ret: Illo rogante Difcipalis in Filio Patrem oſten-
di. Hinc cùm in ſortem paucorum totus orbis ve-
niret, provinciam ipſe naétus Scythiam, eam facilé
Chriſto ſubegit, victorque ſub annum IV. & Hiera-
poli urbe Phrygiæ in cruce rriumphavit: cun lapides
viles jacantibus, ſed pretioſi PHILIPPO tnumpha-
lem coronam multò pulcherrime exornarent, Et
Hujus quidem tr umphus de Barbaris, de lIudæis
IACOBI fuit. Hic cathe & vino à teneris ſibi in- 1
rerdixit: longa precandi conſuetudine genibus cal- Eae gu ven
lum obduxit, qui vel camelo certaret: eà famâ ſan
ttatis fuit, ut ingr di in Sanétiora Templi adyta en
uni liceret, & vel oram veſtis ejus ptehendefe, par-
tem felicitatis ducerent. Ita rem Hieroſolymæ
Chriſtianam cum XXS. annos adminiſtrâſſet, anno
partæ ſalutis LXIII. vitæ KCVI. templi faſtigio deje-
Rus, & inter preces, quas pro hoſtibus ſuis faciebar,
fuſte fullonis c& ſus eſt, ut jam me dubium uterque
hic Sol faciat, Orbine luxerit, an Ccœlo oc-
ciderit puchor, ZX Brevs Rem

α (X *) 90 Nicdi

Cſon M⸗

lii,

1 An4, ten
Nla d i, ln

(62)
Meditatio. In vitam SS. Philipti & Iacobi.
YI dua Sancti ad Apôſtolicam dignitatem
len ſunt, prædicarunt Brangr urm⸗
& veritatem Chriſtiaoæ fidei proprio ſanguine
confirmàrun: vocanti Deo uterque pafuit, a
neutro vacua fuit gratia Dei: & uterque imi-
tatus eſt Chriſtum patientem. A tanto tem-
por: vocat te Deus, vocem ejus audis, nect-
men pares: tot offerr occaſiones agendi ac pa-
tiendi, quomodo 1Is Dteris? Si dolere poſſe ent
Beati, dolerent profectè quèd dimiſerint oc-
caſiones ag endi & bari iendi pro Chriſto.
:. Ubi primum S. Philippus Chriſtianus
fadus eſt, ejusdem Nathanaélem par-
ticipem voluit, eum enim adduxerat ad Chri-
ſtam. Si Deusa aliquam facultatem tibi dede-
rit procurandæ alienæ ſalutis, ne fruſtrà eam
acceperis. Suggere pia conſilia amicis, do-
meſticis. An agis? Annon contra, mul-
tos offendis pravis Verbis, & ſolutiore vivendi
ratione?
3: §. Jacobus juſtus credebatur, ac dicaba-
tur ab ipſismet, qui necem illi intuleruat.
Orationibus, modeſtiâ „duriofti viræ genere
hoc Iuſti nomen meruerat. An benè Dandis
ab hominibus? ſciſcitate ab amicis. Audi ex-
probrationes inimicorum, & detrahe materia n
exprobrationi: ſed inprimis attende, quo in
loco ſis apud Deunm: : auſculta vo cem conſcien-
tiæ tuæ. i publica fama te non damnat, ro-
pria te conlcientia condensnat „ roniami nems
poteſt ſeipſum ſuere, Bera,

S. A NA-

(63) £
S. ATHANASILUS EPISC.

2. Maii.
Beati eſtis tim maledixerint vobis homines, &
perſecuti vos ſuerint, & dixerint omne ma-
lum adverſum vos, mentientes propter me.
Matrh. y.
On rarò pueritia toti vitæ præludit. Ita A-
ITHANASIVS Alexandriæ inter luſus adole-
ſentiæ puer a puerie in Epiſcopum lectas, na-
tu deinde grandior ab ipſomet c&α11 eſt confirma-
tus. Difficile eſt dictu, quæz bella jam, Pontifex
cum Arianis geſſerit. Producta in medium conci-
lium muliereula, vim pudori ſuo illatam men-
tizbatur ab ATHANASIO, quem ne noverat qui=-
dem. Hic alius nonnemo & fuppetias laturus
Innocentiæ, deoque ATHANASIVM ſeſe aſſimu-
lans: heus, inquit, egône vitium tibi feci? mes
illa: tu verô ipſiſſimus. Ita cum S ſe & impieta-
tem omnium riſui expeſuiſſet, exclamant Ariani mman
occiſum ab ATHANASIO Arſenium (quem eam (pſunmatnner
ob tem longe illi amandaverant) profetuntque ma-
num velut incantationibus ab eodem devotam.
Sed in tempore amici innocentis reduxerant Arſe-
nium. Is itaquèê in templum progreffus, vitæque
ſuæ ipſe teſtis oſtendit, ſe quidem utramque mè-
num, cæterum aceuſationem nec caput nec pedes ha-
bere. Exul nihilominas ſæpe ATHANASIVStotum
pene orbem pererravite Annos in ciſterna quadam
latitavit V. indéque in impios calamo egregièe pogna- WUunne
vit. Fugienti cum hoftis inſtaret, navim vertit, iffolafgn
jamque obvius quærenti, num ATHANASIVM Mi ſ
vidiflet? reſpondit, non longeè illum abeſſe. Ita lu ſi
recta Alexandriam reverſus, in patrio conditorio
inter mortuos quatner menſes vixir, inter vives
deinde montuus Anno CCCLXXII. nunc intet
mortuos iterum vivit. Ex oͤsrie⸗

NNW
VKg dd

a.,. I
Akedduhen Wnen

Medt

in (64)
eilihe Meditatio De rermcntienibus. J
4. „r. Bus permittit, ur ſervi ſui vel fide-
liſſim perſecutionibus probentur; tum
nt6 ut expient levia quædam peccata, tum, utr ma-
6Aunm jus præmium accipiapt, tum denique, ut
,nlinl ohn cautioles facti, rebus proſ peris pon inſoleſcant.
in omnibus perſecutionibus Deus gloriam ſu-
am, & animæ tuæ ſalutem quærit; eas itaque
non querulo, ſed ꝑrato animo patiaris. Deus
mala immittit, quòd bona neglexeris: æquum
eſt, ut, qui baneficiis non intelligitur, plagis intel-
ligatur. Cyprian.
2.: In omnibus accuſationibus, vide, utrùm
objecta tibi crimina commiſeris. Si factorum
premaris conſcientiàâ, veniam pete à DEO.
Dole, non quòd accuſeris, ſed quèd sliquid
commiſeris, accuſatione diguum. Deo gra-
tias age, quòd ope inimici rui vitium cognove-
ris, cujus ignorantia mortem animæ illatura
erat,
3. Si falsè accuſaris, ſi propter bonam ali-
quam actionem vexeris, & lætari, & grates
DEO teferre debes, quò d patiaris propter ju-
ſtiriam. Ne fis admodum ſollicitus de obje-
Go crimine, ſerius, ocius illud diluer DEVS.
In perſecutionibus tuis memento, quòd /ape fi-
los paterfamilims per nequiſimos ſer vos enendari
jubes, cùm illis haredit atem, his compeaes pra-
bave, Auguſt,

2 teiu
orwen'⸗
une e in
CCGN
ma dii IN.-
lietua NN —

14

Dla en⸗
¹
nnct Mn,

A

X

ρ (60) £
INNvVENTIO S. CRUCIS.
..
3. Maii.
Qui non atcipit crucem ſuatn, & equitur me,
non eſt me dignus. Matth, 10.
Audent alii crucem, quam coœlum mittit, mie-
a amittere; at aniflam olim Chridr Gm-
cem inveniſſe hodie ie gaudet Helena, trinp-
phat, Rei geſtæ ordinem ic habes. Latebat Crux
teirà, plus odiis Iudæ orum ſepultia At F elena;
cùm primum filius Conſtantinus M Xxentium debel.
lavit Crucis ſan ſiſſimæ auſt icis, qud grata 101 6tι6½
omni ingenio viribuſque eru re defoſlam ocdique
adorandam proponere contendi; tinne demum et.
dens theſaurum te reperturam, Cruçem. ta
locus à ſuperſtitione primum purgatur; & infame
Veneris ſtabulum ſtatuaque dejlicitur: mox humus
alte egeritur: tandem tergeminæ Cruces parent, &
pone Pirulus Crucis refixus. In ipſiimas auri venas ,ſinen
offendiſſe Helenam cred diſſes. Minuebat tamen
lætitiam publicam illud, quod, quænamex tribus

ing nlten

Setvatoris Crux foret, ſic nondum conſtaret. Sed
opportunum confihum Macarius urbis Epiſcopus
ſuggeſſit, jnſſitque ordine ſingulas morienti forè
unc mulieri imponi Pergebat illa ad primz con-
14. um mori, iréen que ad ſecundæ, ad teriiæ de-
n que incolumis revixit. Huic Helena templſum
ſtruere dignum magnit centiâ ſuàa, Crucemque, hoc Dniltler urr
eſt aurum, argeno neludele, partem quoque unà aen luin
cùöm auctario (clavis ejusdem) ad Fihium Imp. ſag eN.
transmittere, regium utique donum. Agnovit ille n
ſigna victoriarum fuarum & ſummeé veneratus 1070
imperio ecixit, ne quæ teſſæra ſaluris foret omni-
bus, poſthae improborum foret ſupp! cium. Cla-⸗

verum altere diadematis frontem, altero frænos
Imperaterios ornavit, cettus majores nobiliorésque
uniones neque Indiam poſie ſubmittere.

Ex Brev,s

Medi

l (66) £

: Meditatio. De triplici genere hominuts, qus
inveniunt Crucem.
nGH, 1. DLures nonquærunt, ſed fugiunt Cru-
D N.c cem, quos tamen Crux ſequitur, & as-
nnittn. ſequitur 5 in eo genefe ſunt peccatores vo-
CiG lupratibus dediti 3 illi enim delicias, felicita-
tem ſemper quæruat, ſed nunquam inveniunt:
e Unde hoc? ex eo ſanèe, quòd, qui Deum non
rch quæſierint, nunquam felices, contenti erunt,
cupiditatihus ſuis ſemper cruciabuntur;
u quin etiam Deus ipſe affli ctiones immitter, ut,
uu cognitâ rerum creatarum miſeriàâ, redeant ad
rarcrem. Nemo probroſus poteſt eſſe felix,
Juia, ubi non eſt vera honeſlas, non eft vera fe-
licitas. Salvian.
2. Alii quærunt, & inveniunt crucem, illi
nimirum, qui incipiunt Chriſto ſervire, quo-
rum cùm animus adhuc imbecillior ſit, qui la-
uis hi bores omnes alacrirer ſuperet, affliguntur illi
endienquidem, & gemunt ſub pondere. O vos
ham-felices! ſi ceptum crucis iter conſtanter te-
en neatis.
u 3. Viri ſancti ardenter quærunt, nec in-
Guveniunt crucem. Apeplius, ait S. Xaverius,
Amplius. Sancta verò Thereſia: aut pati,
aut mori. Ambo tamen, ut S. Paulus, ſu-
perabundant gaudie in tribulatione, pro-
pter longum patiendi uſum, propter arden-
tiorem in DEIU M amorem, propter cœ=
leſtes conſolationes, quibus afficiuntur.
Dum beatam quaruut vitam, beatam agunt,

,0ae.
o

1 & dum aahut ambiunt, jam conſequuntur.
NN.

Eucher.
. D 5. MO-

(67) £
S. MONICA VIDA.
4. Maii.
ilia leruſalem, nolite flere ſuper me, ſed laper

vos ipſas flete, & ſuper filios veſtros Luc. 2.
. .c eſt illa MONICA, quæ Auguſtinum bis

— , 8
ſ . . e ,/,
n Dht
stmnin

genuit, orbi primùm, deinde cœlo, ſecundo,
quàm primo Partu felicior, dum Filiéô Pieta-
tem, alteram hominis animam, quam cum ladcte in
ſtillare non potuit, plorando infudit. Hæreſi Ma
nichæ à mortaliſſimà hamani generis peſte perier
Auguſtinus3 Mater ſic mortuo affundere lacrvymas El
non anté deſtitit, quàâm Epilcopi oraculo recçreata eſt
ſpondentis,2 ,Fieri non poſſe, ut filius iſtarum laerymamn 3 10.
periret. Vim u imirum faciebat Deo (uti Auguſti-
nus poſtea jam renatus loquebatur) cer contri tum &
humilitatum viduz eaſe gc ſobriæ petentisque ab eo non au-
rum & argentanm! ſed ſalutem anima filii ſui. Cuſus
illud primum indiciu: n fuit, quod Ambreſio acquie-
ſeeret, &e deſti llante ab illius viri ore Ambroſià pas-
ceretur, quem pr reinde non immerito ut Angelum
ligebatz quando vere idem eſt boni
0d Angeli of ficium, etſi non eadem

419
12 W impenditur. Compes tandem fa-
& Ar guſtino in tantas s ſuccreſcente ſpes.
ongi⸗ ore ſibi vità opus eſſe, deſiderium cœ⸗
I1, ad Oſtia T Füberi na filio profeſſa, cùm diceret, Pili
quantun ad meé attinet, nulla re jam delector in hac vita; innbin Unn⸗
