Iomnia;:
dbili gall
ANur, Ov.

ehiai, Seul
mecomuit

ſuvenil

4

. etez 6

S,n

Meditatio. Dæwita §. e vV.: e.
4. CErvulus heroico animo d iram pauper-
tatem, & morbum tulit. N unquaa que-
ſtus eſt, Im magis pati cupiebat. Quid di-
cis ad hæc ? compara aflictiones, & patien-
tiam tuam cum afflictionibus, & patien-
ti ejus; pudeat te, roties conqueri, quò d
pauperem & ignobilem vitam vivas. Chriſtus
anper'eſt, erubeſcamus: humilis eſt, erube-
amus. Chryl. .
2. Hic ſanctus ſuperabundabat gaudio in
mbulatione: hilaritas vultâs, ſermonum
ſuavitas, ejus arguebant lætitiam. Nec mi-
Wum, inflammatus amore divino jugiter ora-

bat, & laudabat Dominum. Omnis ama-
Iitudo dulceſcit oratione, & futurorum gaa-

diorum ſpe præſentia mala vincuntur. Unde
tædio moleſtiſſimo nonnunquam exederis?
Nonne ex eo, quèd obliviſceris Dei, qui ſo-
lus poteſt te conſolari
3. Beati ſervuli vita clauſa eſt morte ſuavi
ac felici; ultimo vitæ momento nihil timet,
ſyerat omnia: miſerias ac dolores linquit, ut
incredibili gaudio, imò & gaudiorum fonte
potiatur. Ovos! qui lugetis, variis pre ſſi

miſeriis, luctum abſtergite: vitæ finis ini-

tium erit gaudiorum. Mundi hujus! felices ex
voluptatum cœno in malorũ occanum trans-
feremini. Seu ſenex, ſeu juvenis fueris, di-

ſpone domui tuæ. Nam mors ſenibus eſt in ja⸗
nuis, juvenibus in inſidiis, Guerti.

S. Nl-

(1¹69) £
S§. NICOLAUS MILES.
24. Decembr.

Parate viam Domini: rectas facite ſemitas
eius. S. Joan. Bapt. Luc. cap. 3.

Anc militum ego periculoſiſſimam pugnam
buio, quam cum caſtitatis hoſte Amore pu-
gnant. Nam huic ſuccum bere, quid aliud eſt, quàm
triumphos ſuos vendere? Nicolao noſtro crede,
qui cam in Bulgaros movit, Nicephori Imp. auſpi.
ciis, ecce priuſquam bellum hoftis faceret, militi
mulier fecit hoſpitis filia. Ter impetum in caſtiſſi⸗
mum fecit; ſed ter Nicolaus repalit Verecundiæ
umbone tutus. Poterat ergo ante pugnam Victotiam
canere, ſolus ex omni exercitu Nicephori Vicor.
Etenim ſub noctem Somnus Nicolaum in campum
producit; videt ſtantes utrinqueacies, ſigna ſignis
inferri, vitos viris concurrere, ſceuta ſeutis, pede pe-
dem hærere. Interea aſpicit ex Cæleſtibus Ducibus
unum, qui decuſſatis in crucem pedibus aleam belli
regebat, & victoriam ex ſuo arbitrio diſpenſabat.
Nam cum ſiniſtrum pedem dexter premebat, Ko-
mani; cùm finiſter dextro incumbebat, Bulgari
vincebant. Sed & inter cæ ſorum cotpora locum va-
cuum videt, auditque fatalem eum ſibi & Commi-
litibus ſauis futurum fuiſſe, ſi Veneri heri palmam
ceſſiſſet, Somnii veritatem cum Sole djes oſtendit
& ſtrages Romanorum, quibus vincentibus primo,
Bulgari ultimò victoriam extotſerunt. Tum enim-
vero Nicolaus rectiùs dehinc bellaturus nomen mi-
litiæz Religioſæ dedit. In hac tot trophæa poſuit,
quot pugnas pugnavit. Illud nobliſſimum omnium
eſ, quod Nicolaus de Nicolao ſtatuit.
Ex Menan.

Medi-

lelirerio.
Megnans
cooſtiat!
in girert
Ur, inſtata
le eum non
ellus tite p
zmeum; Vel
1 an ſuperbi
Uun bonofum
nia, ut ad me
1 unt, qul
o eum te
in irettife
ufenturus
iemmalen
un, Car
N)rulk expe
jinntabent
rlifecant, 4
viſgenibus lu
1 Adeſto ſaa
, ut nalce
lumilitas, pi⸗
1 faei paſt
Uurin altari,
Merva humi⸗
Maniæ, 8
ulo; abjice
nelope ut in

Mriitinilti
u Nununnni,
ſadutmtl fun
Peirtengurſian

6tanctetiom Dueſn

0
o Muintfelin
Cater eexeten d
panden Hti
untdgentun⸗
ewenmilun.
iendeinan
nuklis
Niwintniniiun
nmne udi⸗
Aumtuan⸗
Lirt gnzn
olisannin

un
4 Ceime

* (170) W
Meditatio. De PVigilia Nativitatis Chrifti.
„ LD) Rægnans Maria in oppido Bethlehemi-
tico oſtiatim hoſpitium quærit, nec eſt ei
locus in diverſorio. Quam dudum Ixsus
pulſat, in ſtat ad oſtium cordis tui?à & ſimu-
ſas te eum non audire. Hodie, Domine,
confeſſus rité peccata, parabo, & aperiam
cor meum; veni Ixsu, veni? quid te mora-
tur? an ſuperbia mea, an acedia, an terfe-
ſtrium bonorum amor ? Ah! faceſſant hæc
omnia, ut ad me venire non graveris.
2. Sunt, qui] 5ESu M recipiunt eodem mo-
do, quo eum recepturus erat Herodes, ſi apud

ipſum divertiſſet. Tu cujus in pectus cras

lerus venturus eſt, cave, ne tam benignum
oſpitem malè habeas, ne peccatis ſordidum ſit
hoſpitium, Cave item, ne ſtatim novis pec-
catis] ESuM expellas. Væ illis! qui Chriſto ho-
ſpitium præbent, vitiis contaminatum. Non
minies peccant, quàm qui Chriſtum tradiderunt
trucifßigentibus Iudais. Aug.
2. Adeſto ſacro, quòd ſiet ſub mediam no-
dem, ut naſcentem adores JsS SuM; ſed par

it humilitas, pietas & fides tua humilitati, pie-

tati & fidei paſtorum; idem quippe Dzus na-
ſcitur in altari, qui olim natus eſt in Præſepio.
Obſcrva humilitatem, & verecundum amo-
rem Mariæ, & Joſephi coram hoc ſuaviſſimo
Puello; abjice te ad pedes ejus': aperi cor tu⸗=
um: rog? ut in eo ſolus dominetur.

H N A-

(1¹71¹) £
NATIVITAS JESU CHRISTI.
25. Decembr.

Peperit filium ſuunr primogenitum, & pannu
sum inwelvit e&& reclinavit eum in praſepioe
quia non erat ei locus in a:verſorio. Luc. c. 2.

Vge Mox omni die candidior! Vides, quæ nul-
Lius dies vidit. Surgit, ecce, non ab undis, ſed
ſtipulis Sol meus. Superi! tam prope junctam Soli
quis unquam Lunam conſpexit? viden ure filii vul-
tu lætiores radios muruetur maternus oculus: Cæ-
cus ſum, niſi in hac nocte amorem DEl mei video:
video, video in hoc ſpeculo ruborem meum. Sta-
bulum, ſtipulæ, panni arguunt: Boreas frigus pecto-
ris accuſat: Bos aſinũſque ingratum ciamant. loqua-
ces puelli lachrimæ & & parvo pectore magni gemi-
tus damnant. An ſiſto igirur me reum? at iratum
metuo. At infans eft, riſu placatur, negant manus
tam parvæ fulmen ferre ſi ferre velint, faſciæ veta-
bunts Mater non feret. Et nunquid non pacem An-
geli nuntiant; Quid? quòd blando inſuper riſu
puer dulciſſimus invitat, obvius etiam iturus, ſi pe-
des ferrent. Certéè in amplexus brachiola offert. In
tam amica vincula non curram? Imò pedibus plum-
bum denique demo. Ite, om nia puero vos membra
ſubſternite. Fœnum etiam vos eſtis. 1 culcitra
lingua eſto, aptior Verbo non poteſt eſſe. Et tu cor
pulvillum præbe, tactu molleſces. Vos quoque ite
ſuſpiria, & algentem fovete. Eja brachia in faſcias;
in balnes oculi abite. Denique ignoſcite, qui aërs
& ruſticos mulcetis, ſilete Angeli. Præ omnibus
modulis veſtris vox optima, vox Tagien-
tis placet.

Medi-

leditatio.
Aupertas
ſterio, di⸗
uenale debet
ſimno anni
69 nec tecut
ſisn, qu
vettatem?
1 mavit us.
lui thelauro⸗
zeß . , 4
. e.
1,MWra eſt
ie, qui ha
n, gur fa
onhumile
guomodo
nes ambire
Nebeas, 2
iglotiam in
Mlineti⸗
Hominis
Utnis redact
IIs, cum he
lenptum eſt,
u pro ſoa i
nns utique
Uls noſtri;
Wmin corde
Upiis operi
ſbut naſe
MIaulinus

N G Meditatio. DeNativitate Chriki.

ent 1J. Aupertas Chriſti, quæ elucet hoc in my-
Fniein Gia . ſterio, divitiarum contemptum cuique
nune⸗ ingenerare debet. Jxsus intempeſtàâ nocte, &
antre u duriffimo anni tempore ab omnibus dereli-
ctus, nec tectum, nec ignem haber. Anau-
Rndn dis IESuM, qui primum ex præſepio docet
i nun zai paupertatem? An amas virtutem, quam tan-
uiadtt, tum amavit Jxsus; ut ejus causà æternos Pa-
enmemcun, tris ſui theſauros reliquerit? ua avaritia ſa-
mmnnis nari poteſt, ſi paupertate filii Dei non ſanetur?
loirhonen nen . Aug.
uin a. Mira eſt humilitas nalcentis Chriſti,
ine quippe, qui naſcatur in ſtabulo, ex egena
uemtin Matre, quæ fabro fuerat deſponſata. Cuùm
lln egenet nihil non humile ſit hoc in myſterio. Chriſti-
MüA ane, quomodo potes paſci fumo vanitatis, &
umitu honores ambire? Diſce, quid amare & æſti-

=

eu

n e mare debeas, ac perſuaſum ſit, veram Chri-
lltlan tuli ⸗ 14 . ——. . r . . .
mmiluite ſtiani gloriam imitatione humilitatis Chriſti

ulimgl, Contineri.
,iumunfunet 3, Hominis causâà eò paupertatis, & hu-
GAEA militatis redactus eſt Esus: periit humanum
nntic n genus, cùm homo voluit fieri DEo ſimilis,
is iiie redemptum eſt, cum Dzus factus eſt home.
4 — Ixsus pro ſua in nos pietate fit nobis ſimilis,
eie umi Hamus utique ſimiles Esu; pateat illi aditus
e. cordis noſtri; ubi gratiâà ſuàâ naſci cupit: &
cum in corde noſtro natus erit, eum nutria-
mus piis operibus noſtris. Chriſtus in noſtris
5 mwemniibus naſcitur, creſcitur, ereſcit, robora-

dhit

tur, Paulinus.

4 H z2 5, STE:

(¹73) £
S. STEPHANIUSI MARTVR.

26. Decemhr.
Stephanus autem plenus gratid;, & fortitudine
faciebat prodigiæ, & ſigna magna in populo.
Act. cap. 6. .

Paimus pro Fide Chriſtiana ſanguine ſus é6tepha-
nus ſubſcripſit, ut purpuratiin cælo agminis An-
teſignanus non immeritò habeatur. Sapientià Deéô-
que plenus eôque ab Apoſtolis inter VII. princi-
pes Diaconos adlectus, mirum eſt, quàm multis
magnisque prodigiis ſive Chriſtianorum animos
erexerit, ſive fregerit dejeceritque Iudæorum. Et
movit ea res bilem indurato ad omnem malitiam
populo, ut, veluti legem profanaſſet, in jus rape-
rent. Sed ille pro Deo & ſe ita dixit, ut ad oculorum
verborümque fulmina attoniti omnes hærerent,
jàmque non in haminem pugnare ſe, ſed Angelum
crederent. Stephanus hoc acrius victis inſtare, tunc

præſertim, cùm ad ſpectaculum cælo fe effundente,

virtutis arbitrum pone dextram Patris ſtantem
Chriſtum habere ſe vidit. Itaque cum urbe extur-
batus ſaxis obrueretur, in genua ſubſidens egregius

triarius fortifſſimè omnia excepit; Deo identidem

nunc ſe, nunc hoſtes ſuos commendans. Et licet ho-
xum cauſſa peſſima eſſet, tam bono tamen Patrono
perorante, veniam impetravit Saulus non ita multò

poſt Chriſto conciliandus, & in Paulum mutandus.

Tam verum jam tunc fuit, Martyrum ſangui-
nem Chriſtianorum ſemen eſle.
Ex Act. Apoſt,.

Medi-

Mcdita

. Tephant
Nee Ch
itudine m
6, ipſa
gium do
vinlum fide
memplater
n præpalat

prater te

1, Forti &
n glandine
eoribus fui⸗
ui eremp

. & mortem

no, quin e
tis. A
nlacile pate
n beneficio
ſit raſti,
Papberiri.
Ada Ape
lem §. Ste
nejus fuit
li, & paer
e, moriar
giola elt in
,laborem
ℳ snima

denn

Vec
Mneggs, er
c l,

I
dintt g
Ciihinn u
unnulizann
n d onen n
ntüntle, kus
Nitt uattu
Roug leuent,
mtre,elin
Ninginire,
lun caleledntans
r As Anen
Uecin Aleatn.
linſlenegtzur
. Vaſrin
nunntat inie
nn tuer en
giheu mrirn
Drhuungiutd

* (174) £

Mcditatio. Demorte S. Stef havi.

.Gedhanu ſe palam profſitetur di ſcipulam

Jrsu Chriſti, etenim plenus gratià &
fortitudine mortem non timet. Generoſa fi-
des, & ipſa cœlorum contemplatio omnes
omnium dolorum aculeos obtundebat. Si
tantulum fidei haberem, ſi interdum animo
contemplarer JxSsuM, cœledlem mihi coro-
nam præparantem, quid amantiſſime JEsu,
quid præter te amarem, aut timerem:
2. Forti & alacri conſtantiâ excipit lapi-

dum grandinem, imò moriens orat pro per-

ſecutoribus fuis. Patere in gratiam JESu Chri-
fſli, qui exemplum dedit; patere perſecutio-
nes & mortem ipſam, ſi expediar, ſed forti
animo, quin etiam Deum ora pro perſecuto-
ribus tuis. An ſcire cupis, cur S. Stephanus
tam facilê pareat ſuis carni ficibus? Novit eo-
rum' beneficio Cœlos aperiri. Nec mirum, ſi
iis neſcit iraſci, per quos vides aulam regni cæœ-
leſtis aperiri. Eufſ.
3. Acta Apoſtolorum his ver bis exprimunt
mortem S. Stephani: obdormizit in Domins.
Mors ejus fuit ſomno ſimilis, utrpote, quæ bel-
li finis, & pacis initium fuerit: Moriar, Do-
mine, moriar ut fancti, quorum mo tstam
pretioſa eſt in oculis tuis. Vivamus, patia-
mur, laboremus, ut Juſti, & moriamur. Mo-
riatur anima mes morte juſtoruv

H 2 §. 0.

+ (175) £
S. IOANNES EV ANGELISTA.
27. Decembr.
Petrus widit illum diſeipulum quem diligebat le-
ſus, jequentem, qui & recubnit in cœna ſu-
per pectus ejus. S. Joan. cap. 21.

Cces Mater Magna, Klius tuus! Ecce qviſquis

pFilius Mariz es, germanus Virginis Sodalis lo-
annes, cuiultimuln cœnans Ohriſtus in pulvillum.
petus ſunm, moriens in Matrem Matrem dedit ſu-
am, noſtram etiam deinceps, ſi loannes ſumus, A=
Gamadminiſtravit. Exul pattiam tamen cſtem,
aliâque quæ ſcriptis mandavit, afcana vidit. Vene=
num, quod crace temperaſſet, innoxium bibit,
nec ab hoctantům abhorruit, quantum ab hæreti-
cis, Cerintho præcipue, quorum nec lavate quidem
eiſdem in balneis voluit. Amorem ejus aquæ mul=
tæ non potuerunt extinguere. Magis etiam arſit,
cum oleo Romæ ab igne ballienti immiſſus fuit. A⸗
jebat ſummum legis Amorem eſſe, Illud unum in
ote habuit: Filioli diligite alteratrum. Certe quan-
tum animos dilexerit, argumentum ingens juventæ
neſcio quis jnyvenis eſt. Hunc Epheſum abiturus Io=
annes Epiſcoꝑo unicè commendaverat, ſed peſſmo-
Cuſtodi. Ecce adoleſcens is capitur ab animo-
rum prædonibus (ſocios hodie male dicimus) mox
ipſe
dit. Subinde loannes adeſt, & pretioſum ab ami-
co depoſitum expoſcit. Amiſſum ubi audit, gra-
viter fidem malam objurgat, in ſiivas deinde ex-
currit (ſenio alas amore miniſtrante) viſamque
prædam tam diuinſequitur, dum lacrymis ſuis ſi-
ſtit, canisque & amplexibus impeditam in viam

geducit. Ceſſit itaque feliciter hæc venatio. Ho-

dic multæ ejuſcemodi feræ pereunt, quia retia
fugiunt, maldntque ab Orco rapi, quàm
à cælo capi, Ex Baron.

Medi-

corpotum etiam latro, mox dux latronum eva?

edit.

S

hectus in
l Givinitat

lubne,

Pel Fulr
um Caà
, raue mag
., Alterale
zInio. VIVel
noliens er
m, dicens
utemn ſe,
Te parit
Mens ejus,
ellamantiſſi
Dedum, au
1. Tertia?
nlio. Amor
nle ſoannes
AAleer fuerit
Ueris lli ſir
t ur tecum
Ulecumbat
Winæ volun
la demu /

Nrn

ken

nte
1 rgiü
1 elun R
egiuſtuid n
ten ütei

6Cen

(176) ℛ
Meditatio. De vita S. loannis.
I. L. Cce amicus IESu Chriſti! qui ſupra ejus
— pectus in Cœna recubuſt, & novit peni-
tiora divinitatis arcana. Hoc primò ſtatui-
rur inter amicos, ut amicus amicum nihil ce-
let. Novirne asus Sccreta cordis rui? Nihil-
ederis eo inconſulto? Potes tu qui-
er vulnus lateris quolibet tempore cor
ble, ipſe verò non item; nam cortu-
um ssum capere non poteſt, cum tort pro-
fani tebus ſit plenum. Amo te, Deus meus,
ſemperque magis, amare cubio. Aug.
„„rerta lex amicitiæ eſt, bonorum com-
munio. Vivens VEsus totum ſe Joanni dedit,
& moriens eidem legavit caſtiffimam Ma-
trem, dicens: Fili, ecce! Mater zua; Joan-
nes aurem ſe, ſuâque omnia devoverat CKri-
ſto. Te paritertotum Esu trade, ſi velis eſſe
amicus ejus. Quem amas anime mi? Quid
dedi amantiſſimo s=sSu? An voluntatem, in-
telleckam, an omnia denique illi conſecravi.
3. Tertia amicitiæ lex eſt morum confor-
matio. Amor aut ſimiles invenit, aut facit.
Indeè Joannes tam graphicè JxSuM expreſſit,

5 –
qJue à
1¹

ut alter fuerit flius Mariæ,. Amabitte] Esus,
fueris illi ſimilis; ut id aflequaris, non opus
eſt, ur recumbas ſuper Domini, ſed ut Domi-
nus recumbat ſuper pectus tuum, & acquieſcas

divinæ voluntati. Fadem velle, & eadem noi-
le, ea demum firma amicitia eſt. Hier.

H 4 §S. IN-

„

* (177) £
SS. INNOCENTES MARTVYRES.

28. Decembr.

Herodes mittens occidit omnes pueros, qui erant
in Bethleem, & in omnibus finibus ejus, à
bim atu & infra. Matth. z1.

MON omnia nunciabat Herodi nuncius à Ma-
gis allatus. Quid? mea demum corona erit,
quæ duos Reges ferat? aut Regni mei alienum hæ-
redem vivi ſpectabunt liberi? vivus ego? quin ca-
put illi nunc aufero, ne ille diade ma mihi ? purpu-
ram ſi ambit, domi habet; ſuo pingat de ſanguine.
At ne novi quidem hoſtem meum. Hoc plus etiam
metuo. Certè infans eſt. Pereat hic omnis in regno,
ut unus ille pereat. Etiam innocens? jam nocens
eſt, qui hoſtis eſt. Sed qui hoſtis? quia ego hunc
timeo. Sed tyrannum dicent, Nimirum vetus hoc
Regis nomen eſt. I, miles, omnes bimulorum cunas
everte; balneum his para cruentum, ſed dignum
hofte. Hæe ille; cùm interea Angelus Parvulum Re-
gem, Magnümque exulem in Ægyptum, gloriosà
fugâà deducit. Sæviit nihilominus barbarus mucro.

Vbique clades & funèta. Vidiſſes majora vulnera,

quam corpora, plus lactis fundi quàm fanguinis;
kunc ſaxo, filium capulo frangi; huncè giadio, il-
lIum ab haſta pendere, multis teli vicem militis vul-
tum eſſe. Dedit tamen pœnas Tyrannus: morbo-
rum enim omnium theatrum factus, eodem anno,
cuùm tot homicidia parricidio inſuper maximi natu
Slii cumulaſlet, vità regnéque excidit periitque.
At prætextata illa turba cœlo ſcilicet vivit, ridét-
que etiamnum tytannum, quòd talis Infan-
tes timuerit. Ex Bar. & bliase.

(o) dα*
*

leditatic

TII pueri
Pcede

to tempore
Umetis bene

us in obſegt

„ tatis t

gconſecta

dum Chrht
mereturintt/
1. Hiprime
A moriendo
tad Din glo
Alumniss, du
hatete. Ce
Gmriſkimtn
is, ſed kac
Cicis: tmu.
Klaboraye
1. Ni colun
Dlum puerort
Gm baptilm
czus aquis
1los fetus f⸗
ntilignes e
a mei. N
m calorum.
luunhti palm
ad ugn⸗
Vr.

Dure
nrien in
ii ie
eleſi

☚

te iudenatng
tnenmn Akenn
AAroLinlri⸗
us onn iu
unltatuude
(Genigandn.

* (178) £
Meditatio. De Feſto SS. Innocentium.
1. I pueri nondum néêrunt Chriſtum, pro
Chriſto tamen ſanguinem fundunt. A
tanto vempore Deum nôſti, utpore, qui in-

numeris beneficiis te ornârit, quid piger es
ejus in obſequio? horum puerorum exem-
plo, ætatis tuæ florem, & annorum primi-
tias conſecra Dominotuo. Quàm beata atas?

necaum Cbhriftum poteſt eloqui, & jam pro Chri-
ſto meretur interſici ? Euſ. Emiſfſ.
2. Hi primogenii Martyres non loquendo,
ſed moriendo Chriſtum confeffi lunt. Expe-
dit ad DEI gloriam, ur patiaris filentio, dum
calumniis, dum perfecutionibus vexaris, ſile,
& patete. Coram Dzo murta patientia elo-
quentiſſimum teſtimonium eſt virtutis, Non
verbis, ſed factis prohatur fidelitas ſervi, Fru-
ſtra dicis: taus ſum Domine, niſi paſtius fue-
ris & laboraveris in gratiam Domini tui.
3. Si cœlum cogitas, habeas, oporter,
horum puerorum innocentiam. Quod ſi can-
didam baptiſmi veſtem f œοddris, elue macu-
las ejus aquis pœnitentiæ. Oculi mei! nunc
larges fferus fundite, quibus inferni & pur-

gatorii ignes extinguantur, & abluantur pec-

cata mea. Nihil toinquinatum intrabit in re-
gnum calorum. O te beatum, ſi ut illi parvuli,
Marryrii palmâ donareris! Ertas necdum ha-
bilis ad pugnam, idonea extitit ad coronam.

C Ypr.

H j5 §. THO

* (179) £
S. THOMAS ARCHI-EPISCOPIIS.
19. Decembr.

Quiſervat mandata us in illo manet, E ipſe in
eo. §S. JOan. 1. Ep. cap. 3.
On iam primuùm ſanguine piorum rigaris An-
glia- lam olim fuſo Thomæ cruori fructum
debebas, niſiehen! ſterilitatem hæreſis induxiſſet.
Sed ego ad Thomam me verto. Adoleſcens cùm-
eripete a quis accipitrem laboraret, ipſe iiſdem pe-
ne abreptus eſt. Sed molæ rota exitium alias adna-
tantibus, tunc ſponte ſuâ conſiſtens Thomæ ſcala
fujt. De bebatur ſcilicet diutius Angliæ regno, cujus

Cancellarius poſtea creatus à rege eſt. Paulo poſt 5

hic Infalam Cantuatienſem addidit, quam tanti
Thomas fecit, ut hanc poſtea regi edictis impiis
contra Eccleſiam pugnanii non dubitarit oppone-
1e 3 quin ſo là cruce armatus cum irato congredi. In-
illa pagna, uf amæat fieri ad tribunalia, damnatur
Innocentia ad viacula. Sed libertas Chriſtiana exi-
lium elegit, in quod iplum Rex omnes amizos Tho-
mæ egit, ut ſinon ſuæ, ſuotum certe miſeriæ ſuccum-
beret, Sed his calamitatibus ille ad Matyrium ve=-
lut tyro ad palum ſe exercebat. Nec multo poſt ipſe:
conſpicuus Chłéiſtus ad palmam invitavit. Ergo re-
dax in Angliam in templo invaditur. Prodit Tho-
mes in amplexus hoſtium, vetat primo cuiquam al-=
teri ſuis manum njici, jugulum deinde præbet, ca=-
dit & muneris ſui neque poſt mortem oblitus be=-
ne omnmibus e feretro dicit. O nunc iterum ali=-
quando Thoma bene Angliæ tuæ pre⸗
care! Ex Eduardos- 5

(
o.

Me⸗

LIs tri
Huu

nobis
Ut DEuM 41
Hominis neg
mt⸗ Viri
Dtum calera
Mene poſea
Iuno preter
z. Qoabt
1. Juori
glexiſti man
Diriar grat
Hnlir adt
nium ſt atrer
nine tibi ſol
i habiru
um te, D?
lda, quia
1 Qid
hoc anno -
non omiliſt
Eené temp
Deigloriæ
mus corpor
nnut haulu!

lett, Chr-

tnkcn

Direm,

uchnin,
ang,

inis .

* (180) W£
Meditatio. De Amore Dei.
1. Is tribus reliquis diebus videbimus,
quid debeamus Dzo, quid proximo,

quid nobis. Creatus eſt homo ad hunc finem.

ut DEuM amet ante omnia. Amare DFuM,
hominis negotium eſt, cætera nugæ? ſola ſtat
in toto virtutis gloria mundo, prater amare
Deum catera fumus erunt. Dic amabo, pro-
barene poſſes, tuis operibus amaâſſe te Deum
anno præterito? Excute facta, cogitata, ver-
ba. Quo abiéère tot dies, quòtot horæ?
2. Quoties in Deum peccâſti; & ejus ne-
glexiſti mandata?: Quoties extinxiſti ſacros
Divinæ gratiæ igniculos, & ſacramenta pro-

fanâſti? ad tacitum conſcientiæ tuæ teſtimo-

nium ſi attenderis, dices cum Davide: Do-
mine tibi ſoli peccavi. Simulatâà ptobitate vir
frugi habitus ſum coram hominibus, & co-
ram te, Dzus meus, qui ſcrutaris renes &
corda, quid profuit larva ſanctitatis?
3. Quid horum omiſit Dzus, quæ Libi
hoc anno præſtare poterar? tu verò, quid-
non omiſiſti? àge ſis? anime mi, reliquum
certé tempus hujus anni, & vitæ noſtræ,
Dei gloriæ & ſaluti noſtræ allaboremus? De-
dimus corpori annum, demus anima dies, viva-
mus paululum Deo, qui ſaeulo viximus zol vde
Pett. Chryſol.

* (1¹181) ☛D
S. PHILETERUS CONPFPESSOR.

30. Decembr.

In hot cognoſcent omnes, quia Diſcipuli mei eſtis,
ſi dileitionsm habueritis ad in vicem. Joan.

cap. 13.
Mireniur alii in Philetæro Procos, Nicomediæ
flio illuſtre formæ decus, quo illum ævo ſuo
Diis parem homines fecerunt: ego in pulcherri-
mo corpore pulchriorem animum demiror exeſ-

culorque; & hoc amplius, quòs animi æſtimator

ipſe egregius, nihfli membrorum decorem fecit,
bmnibuſque tormentis præbuit lacerandum. Pri-
mum Diocletianum vicit, qui cum blaſphemus Chri-
Kum inceſſeret, vindex divini honoris Philetærus
terram cœloſque ad iras movit. In fornacem dein-
de ſuccenſam injectus ipſo pulchrior egreſſus eſt.

lam ſub Maximine virgis unciſque fædum in mo-
dum acceptus, omnium tamen in ſe oculos Supe-

züum rapuit, & tum denique his formoſus eſt viſus.
Feræ ſive formàâ & ipſæ, ſive fortitutine adoleſcen-
rtis captæ ad pedes ſe abjecerunt VYictoris; feras verò
cuùm duo homines induiſſent, gladidôque Aatyri im-
minerent in loco obriguéêre. VItimò cùm virtus hæc
oculos jam Tyranni etiam perſtringeret, exulafe
juſſa eſt. Et ecce de via morbi dæmonéſque mali ce-
dere, pedibus Dii ſe & templa ſua ſabſtenere: qui-
bus permotus Comes cum VI. militibus Fidem no"
ſKtram eſt amplexus. Philetærus cum Eubiotum vi-
gum ſanctitatis famàâ eeleberrimum adiret, monii us
kic ab Angelo bono obviam Martyri progreſſus eſt.
In ejus antro Divum ſeptimo die, ſocios verò
duodecimo, ab exilio Mors abſolvit.
Ex Menau.

oE

Medi-

Medit
Ive anim
Ouena
eistebus, er
boc annop
soffcium

mitarisoffi

hretermil
uperibus de
. Fi qus
trem luum 6
1, Cave,
ſeocas! quc
ſencit jesu
li quc fad
eiſt, anno
ll tuis pfo
1lulibus me
ſumn habes 2
eitius in g
, An dem
Ulle voluiſte
Aimati, vis
in eos, qui
ueel verb
is ptaſtas,
itbos fuſtn
istunlliarit
is eoeris,

1
dubi non

ukler
liſirenter

ch.

1 Ne enwie

Ifl uitn

hon

Aantce

* (182) nD
Meditatio. De amore Proximi

1. Qlve animi, ſive corporis neceſſitatibus
Oprematur proximus, quibuſcunque po-
teris rebus, eum debes adjuvare. An implé-

ſti hoc anno primum hoc Chriſtianæ Chari-

tatis officium? Quo ardore aliorum ſaluti &
charitatis offi ciis incubuiſti? Quor occaſio=
nes prætermiſiſti benefaciendo Chriſto, qui in
pauperibus deliteſcebat? Ne te ipfum deci-
pias. Sè quis dixerit, quia diligo Deum, &

fratrem luum odit, mendax eſt, §. Joan.

2. Cave! ne quemquam factis, aut dictis
offendas? quoniam qui prozimum offendit,
offendit =Sÿàaτ, Benée ſentias de ommbus,
nulliũſque facta in malam partem trahas. Itaâ
ne egiſti anno præteriro ? Quoties non pa-

tmuiſti tuis prœpoſitis? Quoties ſubditis, &

æqualibus moleſtiarum ſegetem præbuiſti ?
Num habes aliquem inimicum? ſi habeas,
citò citiùs in gratiam cum eo redi.
3. An demum aliis feciſti, quæ tibi facta
fuiſſe voluiſſes? vis laudari tujqnidem, vis
æſtimari, vis amari, & ægrè admodum pa-
teris eos, qui difficile ignoſcunat erratis tuis,
at que vel verbulo obſcurant tuam famam., An
aliis præfſtas, quò&d exigis ab iis. Omnibus

in rebus Juſttiam colas, Omnes comiter, pau-

eos famniliariter excipies. Quâ ratione cum
aliis egeris, eâdem profectò agetur tecum,

Quod ibi non vis keri, alieri ne feceri.

H 7 §S. 81L-

(183) £
Fed. T7.
S. SYLVESTER PAPA. Wa
13,. Decembr. 1 paulus
Bonum certamen certavi, curſum conſumma- (an conſum
vi, kdem ſervavi, dereliquo repoſita eſt mihi vniſtiad fi
corona juſtitia. S. Paul. 3. ad Tim. 4. Pona e mhal

PaAtri⸗ Sylveſtro Roma, Romæ, hoc eſt patriæ nmum male
pater ipſe Sylveſter fuit. Hoc tamen orbare Ro- „ Ubi r
mam Vrbis probrum Tarquinius voluit. Sed Sylve- ibus hoc
ſter ad tribunal citatus novo more inortem judici hil lupe
reus indixit. Dictum, factum, piſcem dum cœnat, Lu
os fortè ex hoc gutture receptum Tarquinius ha- hkenlo 60
mum mortis eſſe ſentit. Poſt hæc dum Conſtantinus elcipeis ie
remiſſius rem Chriſtianam curat & ſopitæ nuper ite- Iis panclle
rum in pios perſecutiones recrudefcunt, Exul Syl- cut innus
veſter montem Soradem inſidet; Impietatis fœdi- .
tatem ut videret Imperator, leprâà inficitur. Sacrifi-
culi, lepram ut abluat, balneas parvulorum ſan- Ilæ ethane
guine ſuadent. Ingemuére ad confilium impium p Kmol
omnes Romanæz Matres, cùm audirent ſanguini, qi mortalt
quo vel manum aſpergere ſcelus ſemper non expi- ſes) Deus
andum habitum eſt, totum velle Imperatorem in-
natares Certèe innatare rectius totmatrum lacrimis
jam poterat. Et verò ejulatus & comploratio totâ lan kucul
urbe facta aures Imperatoris exolavit, facttque poe- Hemus ahr
nitens cenſuit ipſe hoc quoque ingens ſcelus eſſe, olſerve,
facere ſcelus voluiſſe. Interea Principum Apoſto-
lorum ſpecies dormienti oblata vocare Sylveſtrum
juſſit, qui ſanctiores illi thermas oſtendeter. Voca-.
vit, & Chriſtianisundis lotus lepram corporis ani-
mique exuit. Triumphum Sylveſtro mortuo-
Anno CCC. XXXV. Cælum decfevit.-
Ex. Baron..

HN S
K(O)

ceiitue unic

donitentiar

vabit

—

Medl.

1 lin ainn
itighiih

e, ,

n h Alyrie
1, Nor

irkanrmhi⸗
nen in.

* (184) £
Med. Tres reflexiones ſupra annum exeuntem.

1. DOtesne dicere cum veritate, ſicut S.
Paulus? Bonum certamen certavi, cur-

ſum conſummavi, fidem ſervavi. Ecce! per-

veniſti ad finem anni, percurre animo omnia
bona & mala, quæ hoc anno feciſti, & vide,
utrum malæ actiones ſuperent bonas.
2. Ubi nunc ſunt voluptates & honores
quibus hoc anno fruebaris? tranſiére omnia,
& nihil ſupereſt præter triſtemmemoriam de
offenſo Deo. Nonne e countrario verum eſt?
percipere se gaudium ineffabile, ſi conſide-
ras paucula illa bona, quæ pro Deo feciſti,
ſicut annus iſte, ita tua vita, præteribunt,
critque unica conſolatio, quæ tibi ad finem

u. vitæ remanebit, quòd Deo ſerviéris.

3. Si mortuus eſſes hoc anno in ſtatu pee-
cati mortalis, in quo fortè fuiſti, ubi nunc
eſſes? Deus tibi indulſit tem pus ad faciendam
pœnitentiam? illo meliùs utere in futurum,
quar. hucuſque factum. Forraſſis hic erit po-
ſtremus annus tuæ vitæ, Latet ultimus dies,,
ut obſerventur omnes dies, S. Aug. Obſer-
vabit autem, qui perſeveraverit in.
gratia Dei ſemper.

IN-

INDEX

SANCTORGHM
QHARTÆ PARTIS.
A.
Do Epiſcopus. 16. Dec. pag. 153.
Albertus Magnus. 1I6. Nov. 93.
Ambroſius Epiſcopus. 7. Dec. 13 5,
Ammon tum Sociis MM. 20. Dec. 161.
Anaſtaſia V 22. Dec. 165.
Andreas Apoſtolus. 30. Nov. 121.
Anarsas Martyr. 17. Otob⸗ 33.
B.
Barbara. 4. Dec. 129.
Barlaam en loſaphat. 27. Nov. 115.
Boëtius M. 23. Octob. 4 5.
Bruno Conf. 6. Octob. 1I
Burchardus Epiſe. 14. Ocob. 27.
Cacilia V. & M. 22. Nov. 105.
Capraſius & Fides MM. 20. Octob. 39.
Carolus Borromaus. 4, Nov. 69.
Catharina V. & M. 2 5. Nov. 111.
Chriſtisna antilla. 15. Dec. 151.

Chryſanibus & Daria MAMà25 Octob. 49.

Clemens Papa & M. 23. Nov. 197
Colmannus Mart. 13. Oct. 2 .
Conceptio B. V. M., 8. Dec. 1379
Conradus Conf. 26 Nov. 116,
Grucifixi Berythenſ. memoria9, Nov. 79
Daniel Stylita Conf. 11. Dec. 14 ¹²
Dionyſius Epiſe., cum Sociis. 9. Oct. 17.

Ea-

nundus Res
aan Rex (
lim ltiſe.
Haathe Vis,
elentas Ma
mpi⸗ V. M.

ntiſeu⸗ A
nmntiſcus borg
nuntiſtu⸗ Xa

lo Epiſe

lurAbbas.
ifeiaut 5 pi
yrius I ro

Mkus Alama⸗
centes M ⸗
nner Apoft.
unnes Bonut,
ANnet Chuxu

hat & Ba

entius Epi
urut khiſa
lu Miegarius E
lurardus Co,
lea bvange
heia. M,

R
0NN

ilr
ſin g

g
ne.
1n ee G.
10 o ,

)0l

(Dr.
1N
1, Ccen 46

(Ot.

1,t, 4,

„N. .

ch. ⸗
M G.
1,Nr. d.
1⸗D .
1/00e, c.
N o
1 . 1
104 M
N.
6No, 6

,Da,

1
,.

Leodegarius Epiſc. M.
Leonardus Conf.
Lucas Evangelifta.
Lucia F. M,

INDEX.
E?
Edmundu; Rex M. 20. Nov. 101.
Elesbaan Rezx Conf. 2 7. OGob. 53.
Eligius Epiſc. 1. Dec. 12 .
Eliſabetha Vidua. 19, Nov. 929.
Engelbertus Martyr. 7. Nov. 77.
Eutropia V. M. 14. Dec. 549.
F. .
rFranc iſeus Aſſis. 4. Otob. 7.
Franciſcus Borgia, 10: Octob. 19.
Franciſcus Xaverius. 3. Dec. 127.
Fulco Epiſc. 26. Kob. 51.
G. .
Gallus Abbas. 16. O ob. Jr.
Godefridus Epiſc. 8. Nov. 77
Gregorius Turonenſis. 17. Nov. 9 5.
I.
lacobus Alemannus. 11. Octob. 2r.
Innocentes M M. 28. Dec. 177.
loannes Apoſt. Evang, 27. Dec. 175.
loannes Bonus. 22. ½ Kob, 4 3¾.
loannes Chuzubita. 3. Octob. 5.
Ioſaphat & Barlaam. 27, Noy. 115%.
L.
Laurentius Epiſc. 14. Nov, 89.
Lazarus Epiſc. 17. Dec. 155

6. Nov. 73.
17. Octob. 3 5.
13. Dec- 147.
Ma-⸗

INDEX.
7 M.
Mazlovius Epiſe. 15. Nov.
Malachias Epiſt. 5 Nov.
Marzellus Conf. 3. Nov.
Marcius Conf. 2 4.O Ktob.
Martinus Epiſo. Conf. II. Nov.
Martinus Papa I2. Nov,

Ma ximilianus Epiſc. M.

Megengor ſive Megengaudins Conf.

Mennas M.
Modeſtus Patriarcha.
N.
Narciſſus Epiſe.
Nativitas Chriſti.

12. ⏑ Cob.
17

Io. Dec.
18, D cc.

Nicaſius & Eutropia MM. 14. Dec. .

Nicolaus Epiſe.
Nicolaus Miles.
O.
Omnium SS.

Omnium Fidslium Detunctorum. 2. Nov. 55.,

Oſitha V. M.
P.
Pelagia Pœnitens.
Petrus de Alcantara.
Philetarus Conf.
Placidus. M.
Praſentätio B. M.
R.

Radhodus Epiſe.

910
71. ,/⁄456an
67. ulus Conj.
47. erinli Boet
83. n ludas
e nilion Eyi,
2 3. gilaus Kol
. Manus Prola
159 henus Mar
141e ſiſer apa⸗
157 . 4 Uſſ.

29. OKob 7. ih N⸗
. 4
25. Dec. 117. viin .
6. D ec 4 * Polulus Cen
4. Dec. 69. Mha. .
lmas Cantu
18. Nov. .
7. Octob. 1. ſla um 5e
8. Ocob. 1* ſtongu .
30. Dec. 181. Mlius &
21. Nov. 10.
29. Nov. 119.

Remi

.

Oitn F
,e. I.
re, Ilg,
Dee. 7
. .

WW. S.
W. G.
cnn. rMi

CA.

40n

Ctn

IN DE X.
Remigius Epiſc. 1. Octob.
„S.
sabas Abbas. . 5F. Dec.
ervulus Conf. 23. Dec.
severinus Boætius M. 23. Octob.
sSimon & Iudas Apoſt. 28. Octob,
GWiridion Epiſ. 12. Dec.
Sstanis laus Koſtka. 13. Nov.
tephanus Proto Mariyr. 26. Des.
Stephanus Martyr. 28. Nov,
dylveſter Papae 31 Dec.
Syrus Epiſe. p. Dec.
Vmmachus Mo. 232 ½Ktob.
T
Theodtiſta V. 10. Nov.
Theodulus Cenfe 2. Dec.
Thereſfta. V. 15. Cob.
Thomas Apoſt. 21. Dec.
Thomas Cantuarienſis Epiſc. 2 9. Dec.
Trudo Conf. 24. Nov.
V.
Vrſula cum Soc. MM. 21. OKRob.
W.
Wolſgangus Epiſc. 31. Octob.
Z.
Zenobius & Zenobia MM. 30. Oob,
F 1 N I S.

121.
167.
45.
55e
145.
87.
1732
1I7.
18 ¾0
1390.
4 e

8t.
11
29
16 3.

1790
109.

41

6 1.

APPENDIX

FESITORUM
MOBILIU M.

(2) £
ADVENTUS DOMI NI, ed

. 6le Dew-
7 . 4 sbu . . 1
Modeſtia veſtra nota ſit omnibus hominibus: Do- ene⸗

minus enim propè et. Phil. 4. e mi

E Xſpectavimus eum, & venit, ut ſalvos faciat nos. Ju qliid tel
Quadraginta omnino ſæculis cunctatus, an quia gocet bond
noſtra viam tardabat iniquitas? Longa interim præ- tucn,ed
ceſſit ſeries Patriarcharum & procerum; ut decebat uſti,
adventum Regis. Ardebant intereà Patrum ſuſpiria, Nedo & in
nonniſi rore divino reſtinguenda: complenda cum ſijet & Ree
venerit plenitudo temporis. Et jam rorant cœli de= geſacto, 4
ſuper, & nubes pluunt Iuſtum. Germen exſpectate Mlcatot De
divinum: Deo pluet. Deſcendet ſicut pluvia in vel-
las, caſtiſſimæ Virginis uterum. Pluviæ prorOmuS!
præmiſſus Angelus, iridis inſtar fulgidus: Iris de- un. lllr
lapſuram coœlo pluviam ſignat. Virgo immacalata n egit Hu
dum puriſſimi ſinûs concham pandit ex rore delas on accs,
plo, in concha concreſcit unio ille divinus, ſve Vnio 1, Rorate
illa divinz Hypoſtafis, quà Deum Hominem adora“ ”
mus. Quæ ſubinde appropinquantis adventumil- 1. Ros,
luſtraruntin (Wιο & in terris prodigia, non omnia la Me: Fuit p
tere debent velut apocrypha, Solem ſpicis corona- Mhdus dee
tum (uſpicit i omma „dum ſpica Virginis oritur, Vir- maflen
ginei ventris fructus, frumentum electorum: unde .
Targa cœlo meſſis promittirur. Trinain triplici ſole „½
cœælo lampas appenditur, dum jam prima 88. Tri= distuiap
nitatis facula orbi accenditur. Senſése vicinum ſo- Ntem., Mutt
lem Engaddi vineæz florentes in hyeme: venturum eniisad deß
eredo, etiam ſub ſacris vini ſpeciebus, prænunciant. eriboreri⸗
Tellus oleum fundit, quo fons Romæ ücatutiit: ad! ſoern
ornandas, ni fallor, lampades, dum ſponſus venir. “ Erbei
Ara cœli Roma Sacerdoti praæparatur æterno. Si- ubſtbant
lent oracula Deaſtiorum: ſimulacris ac mendaciis IIüsnon
vocem Veritas intercludit, quia proditurum eſt Ver- hrs,jund

1Ateffalt

atut natnr

bum plenum gratiæ & veritatis. Denique lani io- äducj
ribus =b Auguſto ter clauſis, Deus c li fores Nhauclam
aperuit. Prope eit jam Dom.inus, bonum ſit,
venite adoremus. 1promiſſa

Medi-

1e
Uatite riif
i teinne.
Ugt

nkonuen do

i,aAſeruuni⸗

Domiou

“

* (3) £
Meditatio De Advenes Domini.

I. Ole Deu= dilexit mundum ur filium ſanm uni:
AIgenitum daret. Jo: 3a Pater Filium, Filius
ſeiplum mundo donat, & pro peccatore donat.

