1 32 Te 5

4 E (164) £
kun Mediatio. Semper latandum elt.

I. Qä Euſtachius in ipſa delectatione vena-
*tionis invenit Dominum, Lætos ac hi=
lares ſervos cupit Deus, poſſunt illi gaudere
ſemper, ſed in DOomino, invenis Dominum
in ipſa lætitia, ſi inter gaudia ſubeat etiam
4 mentem triſtitia Jei Chriſ ti. Et cave nevo-
enblenenutnen, luptatibus illicitis illum rurſus crucihga
. Nunquid latart & ridere non tpeſſums? S
ule, tiſums noſtrune, atque latitia , ſcelus elje facia-
neuntt n „, Salvian.
H 1. Lætare ctiam mediis afflictionibus ex-
emplo ⁹. Euſtachii, qui hilari ac pacato ani-
mo tulit uxoris, filiorum ac bonorum omni-
um jacturam, quoniam hæc erat voluntas
Dei. Qusarum levat ægritudinem hæc cogi-
tatio! quod patior placet Deo: cedit ejus
gloriæ, cedit meæ utilitati. Gaudeo Domine,
iemper gaudebo quod fiat in me voluntas tua.
Si doloribus affectum corpus g gemuerit, ani-
ma certè zc uieſcit in divina voluntate tuà,
in eâ que faci enda ſemper gat udebit.
3. 31 quas ol lim delicias Deus in oratione
conceſſit, eas in piæſentia deneget id tuæ pra-
vitati adſcribe, Cave omitras ſolita pietatis
icia, recedit Deus ur probet virtutem, vel
animum tumentem deprimat. Te Domine
in Orationibus non conſolationes quæzo.
Quare facienma tnam a vertis? gaudium rter5 4 4&
gaudeo? ubi es abſconditus Pulcher quem aeſt-
aero. 32,Auguſt.

(165)
S. MATITHXLZUS APOST. MdNNR
21. Scptembris. ntersn En
GCum trar ſeret inde Jelus wvidit hominem ſeden. Il dum dis
zem in telonio, Matthaum nomine & ai zminlnl⸗⸗
illi: ſequere me. Et ſurgens ſecutus eſt eum. ſocmmen
MMatth. cap. 9 roNe cunm 1
Vait Iudæa hodie clarum inter paucà Miracu-= lanz ſign
lum: Camelum fcilicet per Anguſtias Acùs ſe nmo en
penetrantem. MATTHKVS fuit, & prædivite ſenſtcem,
Pablicano impiger CHRISTI ſectator, cujus etiam 1
vitam literis deſcript am reliquit, maximam poſteris de
hæfeditatem. In .thiopia multa illi lucta cum IUnl
Magis fuit, qui geminos aliquando in Divum Dra- 1 Mtheds
cones emiſerunt, ſed quos ille quàm mox cicures iln toliis by
in loca ſola am andavit. Cum his monſtris etiam ,Enepesden
perfidia exulavit. Nam cùm inſuper filium Regis rge
demortuum ad vitam revocaſſet, permora hujusce- Ae
modi miris Regni longe maxima pars CHRISTVM alcahf
amplexa eſt. Sed cùm regnam adiiſſer, qui lphige- d onktun
niam jam olim DEO deſponſam copalare ſibi ſent Nnnne anl
ſacrilegus pertentaret. MATTHXVS quod palam ienntoren!
impium procum damnaret, dum ad aram facit,
ſecuri cæ ſus ip ſe victima ſac erdos cadit. Continuò et
Iphigenia Virginitatis Patrono templum ponit. Hic 58. Mnhabstn
Rex non Amore jam modo; ſed irâ etiam ardens, clt üma ln
ignes Virginis ædibus tubjicit. Sed iterum pro pu- uoe Wanxtinr
dore Angelo e cœlis & D- MATTHÆ00° pugnan⸗ ai Dibnen
tibus, flamma ad tyranni teta evolans vix locum krogeNnd
dedit, ut cum filio ſe ſubduceret. Nimirum mors lun icelen 6
ili minimèe ſicca debebatur. Sui ipfius carnifex mnutis mortiftan
ſuum denique hauſit ſanguinem, qui alienum ſemæ e Nis nalaci
per ſitiverat, regnumque Iphigeniæ germano reli=
quit, ſub quo (utpote Chrißiano) lbere jam co-
lere .thiopia MATTHX VM cœpit, cui qui⸗
dem nos illud palmarum dicimus, quòôd à pu-
kioribus undis primus non fruſtra .thiopes
laverit, Ex Lippeloo

uignin

Niin fra aang

Medi⸗

S Meditatio, De S. Matthao
R 1.,G Matthæus à Chriſto electus fuir Apo-
e. — ſtolus cum Chriſtus tranſiret & videret
1. Nſone ſedentem in telonio. Tranſiv eſus, nos videt;,
s nos vocat; vocantem & tranſeuntem ſequa-

mur, ne fortè cum tranſierit non ſit eum in-
veniendi locus, ſurgamus & generoſo prom-=
proque animo & vitiis noſtris omnino emer-
gamus. Jam pridem vocat Chriſtus, ſed quæ
noſtra ignavia eſt, à voluptatibus avelli non
poſlumus!
2.,. §. Matthæus fuit etiam Evangeliſta:
mitum prorſus Evangelium nobis reliquit,
& £0thiopes docuit, quæ viderat & (cripierat.
Non ſunt tuæ partes Evangelium cribere, at
potes & debes Evangelio obedire. Hoc cre-
dis? cura igitur ut facta tua fidei tuæ reſpon-
deant. Scrutare conſcientiam: vide quam te-
neas vitæ rationem: namque id zægendum eſt,
ut vita noſtra Evangelio reſponazat. Chry ſoſt.
3. §. Matthæus fuit Marryr, & jute vocati
poteſt victima caſtitatis. Oportet ut vita tua
ſit juge Martyrium: oportet ut ſuaviotibus
deliciis abſtineas, ac tibi ipſi moriaris, ſen-
ſuum videlicet, cupiditatum, ac propriæ vo=
luntatis mortificarione. Durum eſt hoc verz
bum: Its maledicti in aternum.

Med ĩ

22. Jepremdris.
Regnusm menm non eſt de hoz munde ; ſi ds
1 „ * .
or muando eſſet regnum menimn, miniſtri

mei zlique decert⸗ sront, ut non tradsrer Ja-
AAts: ur astem regnum menum non sſt
bine Joar 1J1.1 18.

/Ocaverat ex Thebæa legione jam ſemel iterum-
que ad ſupplicium decimum quemque Maxi-
mianus, cum ita ad reliquos Dux MAVRITIVS.
Libavimus milites hodis ſanguinem noſtrum,
nondum litavimus. Sed bonum factum litab mus,
ubi noſtrum cum ſociorum cruore miſcebimus,
IIlos & soœlo jam ſpecrare vos, ecœlo auditi credite.
Quid enim? etubeſcite. Primus e nobis cœlum
ſubii it, quiſquis decimus Cecidzt. Proinde ſi viri
eſtis, uni ſemp er novem invidetis. Me non Ducem
put ate, niſi a A mortein moriendo vos duxero; vos
modò mortem triumphalem portam credite. Ni-
mirum uno jam ore omnes Maximianum incuſare;
quid tam parcè biberet, quem tam fitiret, ſangui-
nem? indulgeret impro be ſiti, quando ſibi tantun-
dem ſanguinis in divite vena ac ſociis bulliter. Si
crimen eſſet DIIS rificare, ctimen koc
ſſe auci lueræznt, quod omnes pec-
igit omnis exercitus fortiſſimam
que omnem; cum ecce vetera-
t, fruſt- teranum ſe üte,, 4
æripiant 3 ſra tot ſtipendia
la martyrli Pa lmam; per enetl
tam orat, ſeq ui ſaltem trium-
hebæ dz lcerer „quos præire
15 iiflert. Et annuit etiam huic Ma-
nus, in hoc uno adyerſus Reiſti cultores li-
to canis tam pul-
urus viruit=

—
RNon 12

. mmn

4 C No

1 G grandha ſar
O

mrane

Mut &
nan 17
en0. ce 8
Pabot loorns.

idi Jeſt us ut ejus adver ſarii partes
csw tn&ι dοι Chriſtia⸗ 2 m&., quid a 2R3 .5 ui
te odit? Sr non a. S um, qui se teaemit,
2. Vette Porius arma tua contra mundum:
Arma tua juxta Apoſtelum ad Theſſal. ſient
lorica, hfdei, & charitatis & ga alea ſpos? ſide
tu oppogn. ates tene brarum ? g iis
zelus tuus in ucendis ad Deum etrranti-
bus ?2 imit are zelu amr5. Mauritii. Spe tua, a ab-
ſtra he te, & alios ab inanibus præmiis! ka 80

C. htiſte 5 ui te adeo dil 2XIE:

promittentis mundi, & provoca ad gloriæ:
ſupernæ bravium. Cha ritate tu? iaginms

4 cor tuum & proximum tuum. Se quer e Cl ry-
ſole ogum. Ansd ant te bomines parva ma: 2dan-
tem, &* gran- Zser faet entem.
3. Qui mili tant eſu Chriſto cum S. Mau-
titio nonniſi forti

Fottirer occumbendo trum-
phant, Sicur & ipfle C hriſtus triumphavit
moriendo. Vince & tu non teſiſtendo iis qu i

S. T HECLA V. M. Aiato De

j I0n holtesh
23. Septembris. 1 guſan
Jnimici hominis domeſtiei ejus. Matth. o. yluntlt, in
N Moe0

Rinceps earum vVirginum THECLA memora 6Miuefoluptet
tur, quæ candidum animi pudorem Martyrii (Emumn keb
purpurà exornarunt. Hæc à Magno Paulo fidem
Iconn edocta, cum ab ejus ore dies noſtéſque è fe-
neſtra penderet; facile miſſo, qui ei è prima nobi- eluu meos lepe
litate fuit, ſponſo, Chriſto amores ſuos addixit, ſejl
quam ipſam ob cauſſam cm caſtitatis Magiſter Paentes, mn
Paulus in vincula eſſet datus, gemmis omnique
Mundomulie bri diſtractis, aditum ſibi ad eum mer- NAN
cata eſt, eas demum gemmas aſtimans, quas Pau- MUala ielu
li ore legeret. Etvide in Virgine Herculem. Capta morum deme
cicuravit, quibus objecta fuit, Leoness domuit, ohuntuenm guam
quibus alligata fuit, tauros; vicit undarum, quibus Cucl, & Ms 9
immiſſa eſt Monſtra, triumphavit quos conſcen⸗ i ͤ2
Aerat ignes? & flammæ, quæ nec Herculi peper⸗ “
cerant, Virgini pepercêre, ut ſciant, qui caſtita- Wldhn qum unt
tem eunt occiſum, omnibus monſtris inſaniores (dles e
ſe eſſe. Cæterùm tot viétotiis inçglita Seleuciam in miam
venit, ubi cum ægris compluribus ſalutiferam ma- i
num perzigeret, Medici, qu'bus, quòd nullam jam Rin ktenzen
lucelli ſpem viderent, oculi ſcilicet dolebant, in in genles ſenſmt
Virginem infames adoleſcentulos armarunt. Hos . Non ide N
leones chm fugeret, quæ nec leones fugerat, jam- umſehlum,
jam comprehendendæ ſinum rupes diſcedens præas 1
buit, clauſæque caſtitati & aſylon & tumulus fuit,

res implica,

mdoqu ſuntbe

m, Corpus tern

Itaque qui pudori periclitanti non conſulit, hung inimi e
ego etiam rupe duriorem dicam. Ex D. Clcicebercert⸗
Baſil. & Metaphri Preent, Netb
Uulpileentiz une

☚ ( . an ewingi
. 8 2
6 . 4 egani nin

Medi⸗

* (170) £
Meditatio. Ds triplici hoſtium genere.
P Omo hoſtes habet inviſibiles, dæmoe-
1 ae⸗ nimirum, qui perpetuò ruinam
cjus meditantur, inſidiantur illi auri fulgo-
re, ſuavitate voluptatum, honorum vanirate,
omnibus demum rebus creatis, Ah! quoties
ejus laqueis implicarer, niſi tutelaris Ange-
lus greſſus meos regeret. An angelo meo gra-
tias egi?
2. Patentes, amici noſtri denique omaes,
quandaoque ſunt hoſtes, crudeliores: eorum
maleſua ſa pietas periculoſior eſt, odio infen-
Kſſimorum dæmonum. Sæpe etiam extinguit
voluntatem quam habemus nos Deo conſe-
crandi, & plus poſſunt ſubdolæ parentum
blanditiæ ut ſaluti & virtuti nuncium temit-
tamus, quam duriora Tyrannorum ſuppli-
cia. Crudeles parentes! infideles amici! ſi
filium, ſi amicum amatis, quid eum ad tar-
tara præcipitem agitis? perdistit nos aliena ber-
Mia, barentes ſenſimus parricidas. Cyprian.
3. Non habet homo crudeliorem hoſtem,
quàm ſeipſum. Pugnat caro adverſus ſpiri-
tum, Corpus terrena oblectamenta cupidius
poſcit, anima verò cœleſtia. Ad morten- uſque
produci deber certamen. Cave: vitiliter & ju-
giter certa, Ne tibi fidas, ne tibi blandiatis:
cohcupiſcentia unde omnia mala, cum vit4
duntaxat extinguitur Con upiſcentia iinui
beteſt, eonſumi non poteff, Auguſt.

8 P.
24. Lepfembris ſatem H
Solicitudie non pigri, Spiritufer ventes, Domi-
no ſer vientes. Rom. (2.
G znuére Venetiæx GERARDVM magno ſuo he-
neri; majori Vngariæx bhoeno. Nam per hane
illi dum iter eſt ad ſacra: Soly mæ terras, hoſpitem
intercepit Res D Stephanus, & detentum amic
vi genti Epiſcopum dedit. Nihil illi poſt Chriſti
honorem prius, quàm Matris hujus cultus, quem
toto regno magna animi ſui volnptate, frudtu ho. (ee
num quàm maximo, diſſeminavit. Pietatis in MMicglkens I
RIAM illud argumentum eſto, quòd ante ejus 1,CWeRlegitc⸗
ar m nunquam non binos miniſtros excubare vo- utiserelcltlblen
luit, qui thuris odore eam honofarent, & fumo
tam pio proderent, quibus Virginem caſtiſſimè ar-
debat, ignes ſanctiſſimos. Adhæc nemo nnu: fuir. elacrl⸗
qui ab offenſo veniam non exoravit, ſimul interpo- llilt, Nor gle
ſite Parroazx MARILK. nomine oraſſet: ut jam Gelatg ſel gle
nominis hajus characteres totidem calculos can- Qünuledlei
didos dixiſſes, qu bus omnes apud illum rei abſol⸗. en unam
vVerentur. lam ut corpus in virtutis palæſtra exer-
ceret, nofta Iylvas & ex ſylvis ligna petebat, le- Unis en ning ect
proſis interim in lectulo Epiſcopi vicem dormien- 1 ljae fjife⸗ n.
tibus. Hoſtibus qui Regi Petto regnum, quod ceeint nol arwin
Stephanus ſuà morte illi in manus rradiderat, vi ) Utngnenen
eripuerant, malam mortem, ſibi optimam vatici- V d.
natas eſt ſanguine comparandam. Et verò Anno
M. XLII. à globo impiorum cinctas, lapidibus pri-
mo eſt appetitus, ſed quia innox us hos ſeuto Necaudetem mor
Crucis excipiebat, poſt currum everſum haſtà hinkernns
transfixus eſt, cu a pro parricidi ſuis Chriſtit „pren ze
& Stephani exemplo e genibus per- elöin lum
oraſſet. Ex urio. lſos xlernitit
MIm, In ommi

2(o)£ on s

EEe
rluetachnaund de

.

1
1

1 un neipi⸗
ſvoeratGelent.

4

lomn dis deds
keatuslm? an ce

1elebtt, le⸗

(172) £
Meditatio. De fervore Spiritàs.
1. TN vii virtutis & perfectionis ſemper eſt
progrediendum „qui non progreditur ille
regredirur: nam dæmon „ &G nobis ingenita
peccandi facilitas ad barathrum nos continuòè
pertrahun Dic igitur cum Davide, dixi
nunc c&pi cſſe ſervus Dci: & utinam hoc re-
vera dicere poſſis! utinam ex animo ſincero
Deo te devoveres! vide an priſtiaam peccan-
di conſuetudinam depoſurris. Vide an ali-
quam acquiſieris virtutem.
2. Cave ne regrediaris, & aliquid de ſe litis
pietatis exercitiis remittas, Sunt quâm pluri-
mi, qui principio ſuæ converſionis amore di-
vino exardeſcunt. Verùúm is amor ſtatim ex-
tinguitur, Non quæz facta, niſi ut ad majora
accendaris, ſed quæ facienda ſunr con ſideraò
Quàm miſer eſſes, ſi priſtinus tuus fervor in
teporem degeneraſſet. Quid an nunc tem-
poris Deus minus eſt amabilis, quam olim
erat? Semper profice, noli in viâ remanere, noli
retrocedere, noli dewiare, S. Auguſt.
3. Ut languentem animum tuum excites,
teipſum his verbis interroga: Ad quem finem

creatus ſum? an colos ſpero gratis? quid fe-

ciſſe gauderem mortis articolo? tam horren-
dus eſt infernus, tam jucundus eſt paradiſus?
breviorem vitam ſequitur ærernitas; quare
ſpe hujus æternitatis ſine intermiſſione labo-
fandum. In omnibus operilhus tuis, memorare
novviiναοςς tς,, in aternum non peccabis.

Kccl.

. 1173) 4
S. FORMERIUS MARTYR. GNͦ Vu
2. Scptembris. 1
Spiritus Domini ſuper me: prepter quod unzxie Rliefi 40
me, Ewangelixar? pauperibus mibt, me. ueleh
Luc. cap.14. „Noc muous

Osheum cytharæ dalcedine fetas traxiſſe fas oahlumcbln
bula eſt, paftorem vero FORMERIVM XIV, A vehiun
annerum puerum, Evangelii in campo reperti le. ar & Pilſeil
Rione, ad audiendum omnis generis beſtias com-⸗
moviſſe, prodigioſa eſt veritas, nec audiére tan. „
tom avide, ſed & aluêre gratæ, cùm abſcedentibus nochd, 4
maſcnlis, perſiſtentes femellæ feræ, mulgendas ſe l ug nan e
pro minexvali præbuere, unde ex copioſo ladtis ſeelteit t Nuy
coagulo, confecti caſei, divino juſſa ad Cæſateæ Natee n

portas à FOR MERIO in pauperes, viduas, ægros
t

Ersotiol &

E

diſtributi, famam omnibus, ægris etiam morbos 15 Ar
abſterſere. Verum hæc ei ad Marryrium via fuir: fa: o ciln h nke
màâ enim brutalis concionis deditâ ſanéctus ut præ- menti cyonuutl
ſtigiator ad Alexandrum præſidem eſt dedudus, abirn ſehe,
cui ſe DEl ſervum profeſſus, magum eſſe negavit.
Illata ergo equulei tormenta, poſt quæ carceni buterdnn C
incluſo, Columba de cœlo vas lacte plenum, ℳMυνοα0 Gn
IESV munus, intulit, cujus ſumptione vires ei imin erii Chriſto
reſtauratæ & XL. fidelium und vinctorum, fa- iCntdlor
mes eſt ſedata, ſed & divina virtute media no. cin ile N.
Re diffiffus carceris marus exitum captivis ape- 4 ih
ruit; ſolus autem FORMERIVS Martyrii avidi- 3 We
tate permanſit, cujus etiam lauream integro Mon Ilnls va
quamvis corpore obtinuit, cum præſidis juſſu burerſonem ptee
duobus ſacrificulis ardenti camino incluſus, ex. c tur luez
tinctà cœlitus flammà velut in ſolio ſedebat opetrkion
decantans laudes, magaa circum cœleſtium ſpi· iredum
ritnum velut legione excubante, quæ victricem Inill guigem,
morientis animam ad cœleſtes triumphos dedu- Qulnn Cabit
cebant, illæſo corpore Martyris Chriſtianis ad ſe- Mondfetſoren
pultutam & venerationem relicko. Mar- —
grol. Hiſp. Thamaſi. urilen lt

Medi-

, 4. Maſcle,
Reudn

c rſine

af ſehnee ð

(174) £
Meditatio. Quomodo pauperes evangshss
zentur.
Iſcite Viri Apoſtolici qua ratione de-
Jpeatis pauperes divinis præceptis in-
formare. Hoc munus parvum coram homi-
nibus, magnum coram Deo, dignum certéè in
quo ſtudium veſtrum invigilet: placet Deo,
vobiſque & pauperibus derelictis prodeſt.
Quid ſtatis orioſi? efficite ut Deus ab omni-

bus cognoſcatur, Ahb Domine! mundus non te
–

diligit, quia non te eogneſcit: qui enin cognog
7

ſcit ie ailigit te, Augnſt.
2. Datres familias dare operam ut domeſtici
veſtri divisis præceptis imbuantur. Jubete

conferre ſeſe, ubi Evangelica

tibus inhærebunt, Qui majori virtute prædiri
erunt, cos magis amate. Here giorionnm eſt
animam ſervi Chriſto lucrifa cere. Famuderasm
(inquit Chryſologus) ne te pudeat, commnnis
eſt enim & illis, & nobis natura.
3. Si per vitæ cenditionem aliorum con-
verſioni minus vacare pofſſis, eorum tamen
converſionem precibus à Deo peſtula. Fortè
preces tuæ plures adjungent ad Chriſtum,
quiàm operariorum Evangelicorum labores.
Riganrtilli quidem, ſed precibus tuis Deus in-
ctementum dabit. Quomodo adhuc ad alio-
tum con verſionem incubuiſti? Erubelce, 5
aliorum ſalurem curare non poſſis, noli centg

am n egli gere,

(175) K
§. CVPRIANUS & IUSTI-
NA MM.
26. Septembris.
Ego vado & quaritis me, & in peccats veſtro
moriemini. Joan. cap. 8.
N hodie ſuum parentes faciant, neſcio, olim
parentum officium liberi etiam fecerunt, Ita
IVSTNA à teneris annis Chriſtianas leges clam
edocta, docere eaſdem parentes ceepit. Et ſam per
mattis ad pectus patris aditum ſibi fecerat, cum
hunc nutantem jam in partes Chriſtianas viſus per
ſomnum ipſe CHRISTVS impulit. Itaque brevi
poc mortuus pater vitam in acceptis Filiæz tulit
Cæterum fait é& Parnaſſo neſcio quis Aglaidus, qui
oblitus Virgines eſſe quas colebat, Muſas impuris
amoribus extremum IVSTINAM deperibat. Sed
Falladem ſcilicet caftitatis Ægide contra omnes
reces & minas armatam reperit. Igitur ergo ad
CTPRIANVM nobilem tunc cum grimis Magum;
& Orco omnes Amores contra IVSTINAM evo-
cantur. Sed emnes faces inceſtæ, omnia tela uni-

co Crucis clypeo repelluntur, & totus Cupidinum

cgercitus ab uaica fugatur Diana. Enim vero ira-
ſei hic artis ſuæ, ſed multò magis artis Magiſtre
Cacodæmoni CTPRIANVS, & quia hic victum
palam ſe fatebatur, nuntinm illum mittere, jâm-
que libros & in libris Venerem Vulcçano date, ipſe
Chriſto & IVSTINX. adhætere. Cum hac in exi=
Lrum, in cascerem, in equaleum, in bullientes à
flammis ſartagines, ad palum denique & ſecutes
ivit. Itaque quando hodie Virgini IvSTINX., vi.
rum Magum CI?ERIANVM, hoc eſt oviculum
lupum junzimus, an non aurea ſecula redu-
ximus? Ex Lippelos.

e

eleitur 0

ls ommnino
Grliipelus 4
F Dominu.
Glllo non tem

6 nte
SUuocl ent wonne
umnkern nod
n en eſt. Tenn
lo Cies ie⸗
Aurum, an iccire
gem in ud teng
morbo laneven
Ingleit, Egoo
MWMCVendNNer
16. Lalo n Ne
minun laltor gu
Ipole conrentile l
Us ene Celecetann
CGclis Win
Aiconverſonen
i, quomodo cen
ſobitanezm, 0
onilt ibi nn
nitedtizyitie
e Hon bollis⸗

8NIS (176) £
Meditatio, De tribus temporibus in qua
rejicitur converſio.
Ilrabilis omnino converſio Cypriani,
ai relicto Magiſtro artisimpix C aco-
dæmonc, diſe cipulus factus eſt Juſtinæ. Con-
wert imini ad Dowinum.,. Cum enim vita ſit
incerta, nullo non empore neceſſaria eſt con-
verſio, ex quà pendet æt ernitas. Negorium
ſalutis tanti eſt momenti, ut in cra tinum
incertum differri non debeat. Cbrifttano era-
ſtinun: nen eſt. Terrull.
2. Eſto ſcires te ac Kiorem tatem
victurum, an idcirco Hebetest uam conver-
ſionem in illud tempus reji quo præ ſe⸗
nio & morbo languens corpus ſanitatem dun-
taxat quærit, & quo Pravi habitus in naru-
ram degenerarunt à cave! Deusſubtr her gra-
tias. Latro in cruce modò conve
i Dominum, ſed hoc quoque conſidere-
üm tempore convertiſſe ſe ad Dominum quo
en omnes penc defecerant à Domino. Et quan
V hæc difficilis ac miraculoſa« conrerlo⸗
3. Si converſionem tuam ad mortem ditu
uiſti, quomodo certus es mortem tuam nor
lore ſubirancam. Quis in iio mortis articu-
bromiſit tibi ſanitatem mentis? & qualis
hæc poœnitentia viria deteſtari, cum vitis in-
dulgere non poſſis?

„ν e
a (0) ☚

14 853. CG5-

4
(17 7) £ ;
SS. COSMAS & DAMIANUS. he
27. Jeptembris,

1

,, egigne iun n
Dihrmos curate, mortuss ſuſcitate, leproſos
mundate, damones ejicite, gratis accepißis, impobol
gratis dale. Matth, cap. 10. aur eitit
A biam felicem eſſe oportuit, quæ tam ſalu- altonislur e
brium Medicorum patria fuit. Vrbe Agea Polri iotedr
gemelli nati, tres inſuper habuete franes, & glo- NN id
rioſæ mortis coſdem ſocios. COSMAS & D4- INs, non
MIANVS medicinæz peritiam ex libzis, & cœlo üdts, ed ſon
vittutem ſanandi accepére, anergyrii dicti, quod inlerdide 0)
ſine pretio ægris mederentur, Adeo ut COSMAS, INis hattilem
contra condictum, à ſanata muliere amere IESV Pyiſiahu
rogante, cum munus admiſiſſet aliquod, irato in- ſen Mſun
de fratri per ipſum Chriſtum placari debuerit. tLiboliußs C
Lyſias loci prætor gentilis cùm ob mirae ſanationes tonowens Clriſtil
magiæ ſancdos arguiſſet, alapis fæde à aæmoni Nenncudtice De
ner, 4 utunguorct
bus contuſus, habuit eoſdem, quos injuri¹ leſe- Apdenzg, Aüu
rat, ſoteres. Grevit tamen inde Barbatiin cœleſtes a
hoſce Med cos ſævitia: capi cum fratuibus juſſit. Ullneli Hel
R, quia idolis honorem negabant, obratos ferre. UI enmdr, ſabot
vintſque in mare dejici: ſed cum Axgelico mie cto non Ntaniin
niſterio ſoluti enatâſſent, atqus etiam poſtridig diur a8
olut en 2 1Qadiar
in igne divinitus illæſi perſtitiſſent, quin & equuleg liged
aotti cœlirus recresrentur, crucibuſque affixi cum nd dd
dapidibus & ſaxis fraſtra peterentur, ſaxis telis- Nſon Dinmr
que in jacentes, cum multorum nece, reſilientibus, ſes Giletorumat
rabie ipamans altimàâ, uſitato tytannorum deſpe- olber irrgenere
rantium more, capite ut plefterentur imperavit,
. . igis ederi 9
Corpora geminorum glorioſa Roma primum, poſt
Brema, nunc Monachium ſervat, & Sanctos jam MWr deienk,

We

=—

indigenas, ut cœleſtes civium ſuorum Medicos in C1
Reliquiis ab Anno M.- DC. XLIX. veneratat,
Brev. Baron. 1. 2. annalina Ri- 6
adepei⸗

Aea

(17²½) £
Meditatio. In ſua quuq; vosstione ſalnei ſm;
conſulers debet.
u. uſquiſque ſua in arte vult aliis antes
*cellere, & ideo uulli labori parcit; ſed
dies noctibus improbo labere jungit, ut tan=-
dem peritis fiat Beritio Qnid tam pauci Chris
ſtiani conditionis ſuæ perfectionem æmulanz
tur? imò multi interdum diſſimulant eſſe ſe
Chriſtianos, non quidem metu mortis, in-
I ter infideles, ſed ſcommatum, ſed dicteria-
i rum inter fideles. Opifex artem ſuam quan- =
tumvis humilem palàm exercet,. Et neme ſa
Ir recogneſcit Chriſtianum. Tertull.
2. Labor tuus Chriſtianus eſſe debet, hos
eſt congruens Chriſti voluntatiè. Quare opor-
tet ut eum quotidie Deo offeras, ipſique ſan-
cté pollicestis, illius ergò duntazxat te labo-
uwiHGA Hiturum eſſc. Hoc ſi manè quotidie feceris,
mds Gt Promiſii memor, laborem Dco conſecratum
Merin peccato non contaminabis.

AD 3. Quotidianæ actionum tuarum oblatie

uſhin
eülegune
edin

ni, pium aliquod opus accedat, neceſſe eſt, in
quo, vel ſoli Divinæ gloriæ ſervias, vel ſub-
leves miſerorum paupertatem, hoc potes, in
quolibet vitæ genere. Da pauperi ut des, quid
uidquid deaeris pauperi, tu habebis: quod
son dederis, haæbebit aälter.
Chryloſt.

G

7

lelinto⸗ Ne
ſ⸗

28. Septembris. ensetno
Scripſi vobis non commiſceri, ſi is qui frater no- ,ſclelie
mina:ur, eſt fornicator, aut idolis ſerviene; Nreri
aut avarus, & cum ejasmodi nec cibim ſu. unn ae
mere. Epiſt Ie ad Corinth.5 cap.
IIparis educationis diſpares exitus vide. Erant
ENCESLAVS &- Beleslaus germani Fra-
tres, Bohemiæ uterque Dux, ſed illum avia Lud-

(179)

S. WVENCESLAUS MARTVYR.

O —

£

4

entiut ii
1 n non
milla ſanct fſi na Matrona, hunc monffrum mu ein cotde tuo!
liecis Drahomira mater eduxit. Nempe uterque (ancict Cen

mores nutricis im bibit: Fratres negarcs, tam iſte g tuo C0

raäat. Ille divina ſhat
Re/I16) 91 19 5
.

pietatem oderat, tam ille amave
humanaque omnia uſque déque habere, hic vere
nudis pedibus ſummà hyeme templa obire, & fa- l, Ull io4ek
cienti Sacerdot: Miniſter adeſſe. Oſte
gratum ſibi eſſe, hominem iis muniis aſſueſcere, 8
quibus cives ſui Angeli deletarentur. Cùùm enim
in Radislaum moveret FENCESLAVS parcus

ſang inis ſuorum ſed prodigus ſui, hoſti duellum
obtulit, enſiculo brevi ſuccinctus, ſed bene, loric4
& cilicio & cruce armatus. Adeſt ille totus ferreus
haſtâque ingenti & machæta timendass; verum klit. kn
pognam fibinoncam homine eſie, ſed Angelo vi-⸗ „ c
det, qui pertertitum ad genua VVENCESLAl co. ngetnan.
git deſcendere. Quin Ortho etiam Imperator cùm clolamami

comitia haberet, inter Angelorum manus ingredi daus ad con
aulam, VVENCESLAVM vidit, comitatu profe- Ninocelg 3n
Gtο ipſi etiam Imgeratoti invidendo. Tandem Dia- ten z. .
homira blandis verb's ad ſe inviratum per Boles- ANadi
laum in menſa obtruncat. Sed parricidium nover- " Mie Imptor
cæ matris neque ipſa quidenmt Styx tulit; curru nſutit, I
quippe vectam cum omnit comitatu (ſi modo au- Ali lan
rigam excipias, qui ære campano cxcitus ad ara e
accutferat) vivam abſorpſit, utique non levem nr he
tectann habituram, cui viva tam grayis nn eigmn fiar
fuetat. Ex urie. Cuhom,

Medi

nß (180) .
W Meditatio. De odio Piriutis & falſis
eentgs fratribus. .
nin ſigtze, We' Enceslao nihil ſanctius & Boleslae
l ilre W n hil ſceleſtius. Ille Abel innocentiâ,
iſte Cain invidiãä., Propter quid Cain eccidit
Abel? interrogat, & eimerrelponder losn.
es Ep. c 3. quia opera ejus erzant m aligna,! fra
tris autem cus juſta. O invidia antiquum ma-
lum! an non & tu coquis venen zum! hoc ſub-
inde in corde tuo? nun quid etiam tua ſacies
t:bi concidit ? Gen. 4. Iavide

Dquia Deus fa-
ver fratt tuo? doles? g uia Dene eſt illi. Fras
tres eſtis, ut quid nocelis alt erntrüm. A ct.7.
2, Uri in àbele & Caino ſic in Wenceslae

& Boles! 0 virtu 8 documenta dedit, J
kr⸗ permitti à Deo ut coronentur boni, & do-
em piertatis cfle res adverſas, & †
barrimonit ium PATI. Sed inſiſte Virruti, ui
territus ab his, W'ecnceslaum imitate, cui bo-
na conſcientia & angelica cuſtodia fortis ar-
matura fuit. Eum time, qui poteſt animam
mittere in gehennam.
3, O doloſam amicitiam mundi! invitatur
Wenceslaus ad convivium, ut ab immirila-
nione insocens agnus raptetur ad macellum.
Sic & Caie in virabat Abelem, egredizmur fo-
ras Ge. ie im p! orum ling I bendo ve-
Dchum ſpargir. Et quare blaudienti mundo
adhæres plu quam Chriſto invitanti? Nemo
EPeret in patronis, nemo in a miris autt parenti:
bus, tunms ettanm frater frairæn tradgat in mor-
em, S. Chryl., hom, 24. 5

“ 16 „S8S., M-

lam

(18 0)
S. MICHAEL ARCHANGELUS.

29. Septembris.

FTadtus eſt pralium magnum in calo, Michai!
es angeli ejus praliabantur cum dracone.
Apoc. cap. 12. 5

M IGCGHNAELE M vides Angelorum bonorum
omninm Principem, malorum omkium do-
mitorem, Numinis ad mortales principem legs-
tum, horum ad cœlos dqudtorem fidiſſimum, ope-⸗
rumque æquiſſimum libripendem. Tam bene ita-
que de ſe merito Chriſtiana Reſpublica jam olim
rrophæa, araz & templa ſtatuit. Nam ut montem
Garganum, cujus alibi mentionem fecimus, hie
taceam, D. Ioannis Apoſtoli ætate MICHAELIS
nomen, quod ſalutiferas in hominum uſum aqnas
edaxiſſet, apud complures populos celeberrimam
fuit. D. etiam Authbertus ſub Annum Chriſtia-
nam DCCIX. ita jabenti MICHAELI ædem in
zupe, quam mare ahndique alluit, exædifcavit. Ims
per. deinde Conſtantinas, cum cjus auſpiciis ho-
ſtes ſuos omnmes deviciffiets gratitudinis monumen-
tam ſplendidiſſimam templum poſuit, cujns ex-
empli ſai hæredes vitos deinceps Principes per=-
multos, ſed voſtra potiſſimùm tem peſtate habuite
Vidit certe Bavaria in eas magnificentiam ſaca D.
MICHAELI tecta exurgefe, ut ant kas ædes Ter-
ra dignas aut nallas habeat, quas Goeli Wier
poſt cœlum incolat. Quzamvies ſ vernm loqawi vel-
mus, non tam Angeli nobiſcnm, quàm aes
ſzcnm habitare pcapiant⸗

6

Medritio.

pyeium Hee
n Aumptt

Mn honondus n
N Den
Ntes & omnnie
Deam meutmn:!
1 Oblſegnium
gelbiam Luclte
iTimete lper⸗⸗
unn kugclotum
Eurmub
i faulach, 4
uortene vetmlcn
.. Debes colete &
lecum iz bcclel
untrtur. ⸗

lhil ſcientie,
lſre ſie feciſti
hid potiſümn
¹ colcientian
Eiez e, in 14
unekata verl

ſehing de

;
Gilen

annge

,

NN

A,A

.

agi

C

(182) £

Meditâtio. De S. Michaele.

1, Michael in Luciferum detrectanten

*imperium Deo & nolentem Dei filium
ui carnem affumpturus erat, adorare, ſtatim
Petnetqjue pugnavit. Exemplo hujus 5.
Archangeli, cum divina cauſa agitur, ſtatim
& palam profiteare inimicum te eſſe inimico-⸗
zum Dei, & quande mundus voluptatibus,
dæmon henoribus te aggreditur, dic ur S. Mi=
chael. Quis ut Deus? quid honores, quid vo-
luptates & omnia quæ mundi ſunt, quid eſtis
ad Deum meum?
2. Obſequium §⁸. Michaelis æterna gloria,
ſuperbiam Luciferi æterna ignominia exce-
pit. Timete ſuperbi! Vanitas ad inferos Luci-
ferum Angelorum pulcherrimum præcipitem
egit. Timeamus Deum, qui in angeli: ſuis re-
perit pravitateps. Aſtra de cœlo ceciderunt,
& nos terræ vermiculi nihil timemus?
3. Debes colere & invocare S. Michaelem,
utpote cum is Eccleſiæ Princeps adfuturus ſit
totius vitæz tuæ. Heu! quid dicturus? quid
facturus es tremendo illo die, nihil tunc divi=
tiæ, nihil ſcientiæ, ſola piè facta proderunt.
An quæ piè feciſti ſufficiunt ad æternam glo-
riam? in id potiſſimum incumbe, ugcor pu-
rum & confcientiam bonam habeas: Nam
weniet dies ilæ, in gqua plus valebunt cordaæ ps-
ra, gudnm afuta verba, conſcientis bonæ, quum
Warſiepis blen’, Bernardus,

S. HiERONYMUS DOCT. ECCL.
0. Septembris,
23 Deo, ut e .örtur nobis

2r Don naſi homr-

— „
F. Vit HIER

da n Pance

Umata; Mun-
et, neque uſ-
2 Mundum tandem
Hice

tamdiu im-
ERONTYMVS,
ette amplius
1m per omne
jam mirum, ſi ex-
HIERONYMVS, em Caunßt ,
aurabat, oculis-
rtabat? FPorto in more
im Orcus is incurſaret, ad leſu pe-
10½ longis jejuniis multiſque la- Uhlnen conn
infeſta lure rim cogitationum ag- nckls, ſeeca
n ictibus e pectere propalſa- ! lottabat, (
ci victorix fructu, ut q Dandoque ſab⸗ ,
lum 1 * putaret, qui merſum modòô imis
edebat: Inter im etiam dam vixit, Oo- Uuls e z te
ERONYMG Orbis Chriſtia- WMocmed de
em vero hareſis extim uit. Ipſe vi⸗ eſtenuoci,l
tam denique ibi clauſit, ubi erdiri Deus infans vo- 1 Heeſ
luti, magnus herxos, ut cui in rumulam,
Chriſti cunæ ceſſerunt. KEx vita mian

ejusd. ep. 1
K

ecdd deelß kee

ſra, CSK¹

ee e

n tabe Aues!

.

nus colutit, h

tecert

t. dd o. Iin vitam S. Hieronymi.
8. RKccleſiæ DoSorrcliduie rofn 08
t t ſar s interpretaretur, gral⸗
llerer. Uſ-

V qucq uo ſtudebis vanita tis
cuniæ caus. Vic
boribus tuis, re
actionibus tuis intentienem:
Dei, quære tuam ſal atem. Meme!
dam eſle ſcientiam , ſed ſcientiæ anteponen-
dam eſie ſan ctitatem. S. Augulſ ſ. Amate ſcis:

ubi tanto honor ut in ſolitudi
nem Bethleemiam abderet ſeſe, ubi à
periculis remoti or eſſet. Prævide occ⸗
peccandi, nec iis te committe „fuge in ſ
dinem. Laus magna daſerti, at diabol
aradiſo Vicerst, in eremo vince 5
3. Preq ucus extremi jud
in ſolitudinem compulit,
dens/pectus, peccatorun
Deo flagitabat. Oportet ur tetribilis h
judicii tuba aures tuas ſemper circumſone
Au paratus es ad red dendam vitæ tuæ raätio-
nem? hoc meditare, hucrte para: contremti-
ſce, rej ice mundi voluptates, crucem ample-
ctere: Hæc ſi feceris, tungad vocem tube hae
vebit terra cum populis, & tu gaudebis. Hier,

—

825 (°) “W

1N D E X

SANCYT ◻RIM

ITEKNIIE PARTIS.

Bdon & Sennen MAM. 30. Julii, pag. 59

41Pgidius Conf.
Aidanus Epiſc.
Albertus Confeſſ.
Alexander Epiſc.
Alexius Confeſ.
Amatus Abbas
Anatolia V. & M.
Anna Mater B. V. M.

I. SLeptemb.
13. Auguſt.
. Auguſt.
Augulſt.
17. Juſi.

13. Septemb,

9. Julii.
26, Julii.

Apellinaris Epiſe. Mars. 23, pulii.
Arſenius Abbas
aserie B. M. V.
Aſteriss &

S. Audosmatpsss rpiſ.

Bartbholomans Apoſt.
Baſſa enusn FF. MM,
Bernardut Abbas
Bertzinus Abbas

C Ezr prigas 1ℳα6 ℳ,

19. Julii.
15. Auguſt.
4. 23. Auguſt.
9. Septemb.
28, Auguſt.

£
—
2

2 4. Auguſt.
1, Auge it.

30.4 aguſt.
J. A geſt.
7. ulii.
12. Auguſt.
„Aug
2 ½. Auguſt.

27. Septemb.
26, Septemb⸗

Dakfs⸗

125
12;

75
83

1N

ℳ1.
4
vlihed. ⸗
in 19,V.s 4
wCnſi

NMah.
glerut Cinf.
ik rebjter

Pegltetie d, 0ft

Ziees V M,
Prmera A.
iiene eſ

odl Mn
Glltcute 11.
ulrtar Cinf,
/Cer .

a peyefri⸗
Muricas lnperet

85
197
177
175

erai ,
ncnn
A t lum ⸗
Mintin 600
Sy 8 .
Ains p, 1

IND EX.
Damianus M. 27. zept, pag. 17 7
Daniel Abbas 21. Julii. 41
Decallatio S. Io. Bæpt. 29. A uguſt. 119
Degicatio B. M. V, ad nives. 5. Augufſt. 71
Deminicus Confeſſ. A. Auguſt, 69
Eberberdus Epiſs, 1. Julii. 1
Edithæa Virg. 16. 5 eptemb. 155
Eleutherius Conf. 6. Septemb. 135
Euſebius Presbyter 14. Auguſt. 82
Eufackeises M.. 20. Septemb. 153
Exaltatie . CGraucies 14. Septemb. 1
Felicitas M. 10. Julii. 19
Fides V. M. 1. A uguſt. 63
Formeriies M. 25. Auguſt. 173
Fridericus Epiſc. Mart. 18. Juii. 35
Gerardus Epiſe. Mart, 24. Sepr, 177
Goar Conf. b. Julii. 1²
Golinducha M. 11. Julii. 21
Gualbertus Conf. 12. Julif. 23
Euino Cenf. I2. Septemb. 1I 47
Helena Iarperatrix 18. Auguſt. 97
Henricas: Imperater 15. Julii. 29
Hierenzmias De 6., Ecchi 310. Sept. 18
Hildegarait v. 17. Leptemb, 1 57
Jscobus Apoſt. 25. Julii. 49
Jaznuarius cum ſociiis MM. 19. Sept, 161
Ignatius Eoiola Conf. 31. Julii. 61
JInſtina V. M. 13. Juli. 2 5
Juſßting F., Me 26, 8 ept. 175

1 N D E X.

Iuſtus Mart. 6. Auguſt. bag. 7;
Iuſtus Epiſc. Conf. 2. Lept. 121
Kilianus cum ſociis 8. Julii. 15
Laurentius M. 10. Auguft. 81
Ludowvitus Eptſe. 19. Auguſt. 99
Ludoicus Rex 25. Auguſt. III
Mammas M. 17. Auguſt. 97
Margarel ba V. M. 20. Juhi, 39
Marra Magdalena 22.] ulii. 43
Mariazad nives Dedic. 5§. Auguſt. 71
Mariha V. 22. Julii. 59
Maternus Epiſc. 15. Kepr. 153
Matihbaus Apoſt 21. Sept. 16
Mauritsas cunm lotiis M M. 22. Sept. 167
Michael Arebangeltus 22. Lept. 181
Myro Epiſc. 9. 4A uguſt. 77
Nativitas B. M, V. 8. Sepremb. 1 39
Neon Martyr 3. Auguſt. 107
