is dem aggreſlus eſt, alios devicir. Advigila:
munduam & nuſquam ſecurum te credas; ſem-
per eſto paratus ad pugnam illam duram ac
moleſtam: Nam inter omnia Christisanorum
tralia, ſola ſunt dura pralia raſtitætis. Auguſt.
2. Ne pateat cordis tui aditus huic blandoe
tyranno, qui auribus & oculis ingreffſum tibi
molitur. Omnia ſi videas, & audias, ſi libros
omnes legas, impuris cogitationibus brevi
agen vexabere, & fortè vincéris. Exemplo S. Job
nu percute fœdus cum oculis tuis, ut ea duntaxat
aſpiciant, quæ licet concupiſcere.
3. Si vexéris im pudicitiæ Dæmone: me-
mento, Chriſtum dixiſſe, hoc Dæmonio-
rum genus ſolis jejuniis & orationibus fu-
ef gari poſſe. Caſtiga corpus tuum cilicio, fla-
nuc gellis, jejuniis? Jeſum invoca, & puriſſi-
mam ejus Matrem. Caſtitas eſt donum
DEI, pere hoc donum à Domino, & agno-
ſce, quem Deus non adjuverit, continen-
tem eſſe neminem. Ubi primum ſentres li=
bidinem aggtfedientem, citèò refiſte: pericu-
e lum in mora. Excmplo S. Dympnæ fuge oes
uHMGGaſiones peccandi.
NN

Anin 7,

S. UBAL-

APeesn
g

X
rAugr n

* (91) £
S. UBALDIUS ETPISC.
16. Maii.
Quod ſi oculus tuus ſcandaliæat te, erue eum &,
projice abs te. Matt. 3.
Benam eſt tibi cum uno oculo invitam intrare,
uàm duot oculos habentem mitti in gehennam

sgnis. Matt. 18.
BALDVS Infulam unam alterâmve fugã decli.
U navit, tertiam eâmque Eugubii in pattia non
potuit effugere, Summ. Pont., auctoritate cap- ,
tus, Geminis cœcis cum oculos reſtituiſſet, tertuum
idem roganti ‚docuit libenter oculis carere, qui ani=
mum ex cœεcaturt eſſent. Hoſtes innumeros patriam alkt r
oblſidentes omnes egit in fugam, cùm unicum ipſe cien
ſigaum Crucis explicaſtet. Pacis ingeniofiſſimus
aftifex, contra injurias cautes inexpugnabilis fuit.
Sed utriusque documentum cape. Sciſſa in factio- S
nes geminas VIbs pugnakat in viſcera ſua. Adeſt a Mu u
VBALBVS medius interſaxorum & telorum ictus, eiag
cadit deinde. Hic verò omnes atma abjicere, damna⸗
re diſcordiam, quæ partieidas Cives feciſſet. Tum
denique à pie füimualata morte ſurgere Vbaldus, &
partam unius eaque ludicràâ maorte pacem civibus
gratulari. VlItimæ ſortis homo & unico ſuo eæmen-
to me Norandus, Pontificem in calcis ſcrobem de-
jecerat, non tam cœno quàâm ignominiàâ aſperſum,
Ilicet amici Civesque ſcelus urbe exigere & ipſas im-
probi domini ædes velle demoliri. At, ajebat Vbal⸗
dqus graviori lupplicio vindiétæ litandum: ſeſe vindi⸗
cem ſuiezxemplum editurum, quod urbs miratetur.
Interea pro tribunali ſedet, adeſt reus vel ſejudice
nullã non morte dignus. Ergo' ſententiam pro-
fert vbaldus, & inaudito ſupplicio reum damnat D
Ad Oſculum. Non multo ſanguine, ais, ſe vindi- M g,
cavit, ſed certe, ut non nemo inquit, rubore multo. ue in
Ex Brev. Rom. Pet: de Nat. & Surio. “

Medi-

ir ee,

MMeditatio. Quig aſpicere debeamus; ue oenlus
depradetur animam.

nlaletin

14

e

I. à Uobus cæcis S. UBALDuüIS oculos
llng . reſtituit „tertio, ne morti feneſtram
aperiret in animam, negavit idem præſtare.
Netu geminas ſeneſtras aperias, diſce quæ aſpi⸗
cienda ſint. Aſpice mundi calamitates, tot
pauperes, afflictos, infirmos & morientes.
un Age gratias DEO, quòd mala eadem prô-
u meritus non patiaris: condole patientibus,
& erubeſce quod ad minima mala tam ſis im-
patiens. .
2. Aſpice & perpende, quod e«g, qus in
wundo ſunt foris nitent, introlum miſera ſunt.
Seneca. Purpura & aurum quantas tegunt
Gtemnn miſerias? curas, turbationes, animi & c. Et
enſun ſi modò ridere vides, & ducere in bonis dies
40 ictit uos, in puncto ad infernum deſcendere, ſi à
enuen ummo bono per tranſitoria ejusmodi averſi
, fnerint.
n 3, §Si Spiritu ſupetbiæ tentaris, Matrem
tertam aſpice, & dicmater mea tues & ope-
timentum meum ac convivæ vermes erunt:
quique modo ſuper-eminere volo, brevi
omnium pedibus in ſepulchro calcabor: quod
ſi verè affligeris, aſgice cœlum, ubi poſt la-
crimas & miſerias bona ſempiterna. Illa pe-
tenda ſunt, quaæ nec inventa tranſeunt, nec
adepta defiunt, G regor.

nmiigl i

EOz S. TOR-=

(93) £
S., 1 ORPES MAR I.,
17. Maii.
Qus ſurſum ſunt quarite, ubi Chriſtus in dexiys i
Dei ſedens: qua ſurſum ſunt ſapite, non qua
ſuper terram. ad Ool. cap. 3. “
Raa avem vides & albo ſimillimam corvo, Wold

Aulicum, inquam, pium ex aula Neronis im-
pii. TORPES eſt; D. Paulo familiaris, & alnl
in fide, quemadmodam fertur, Angeli difcipulus.
Hic Tyranni zmulam cœlo machinam, & quà ille untn
mortalibus velut alter in terris Iupiter illudebat, llacd
ſolis precibus deſtruxit, fuminéque cœlos vaniſſis eNennd
mos & Orco merfit. Ilicet Nero Iupiter hoc damno , 6rne
multatus graviter detonuit, omnibusque pœnis in afiin itn ir
TORPETEm fulminavit, ſed ex pelvi. Nam ala- id i
pam primd Sabellici Iudicis geneross devoravit: loſun
columnæz deinde alligatus tertüsque erudeliter, li
Samſon ipſiſſimus fuit. Quid? quod corruens co- ddhinnni
lumna exitium attulit Sabellieo, ſalvo & incolumi giigertizann
noſtro Samſone. Ergo Silvius Sabellici filius hæ- ree
résque idem, crudelitatis rotæ radiis lacerandum umm iuhe
illigavit, beſtiis objecit, ſemper illæſum, quæ 1es 1
Evellio conſiliario Imperatoris perſuaſit, ut ſibi con- Minin
ſuleret, fidemque amꝑlecteretur tot miraculis pre- ((hun
batam. Ambo itaque caſi ſecuti ſunt. Pend (
TORPETIS corpus fatiſcenti naviculæ impefitum, S
additũs ue Gallus & canis, ut illud vel his, vel cum
his piſcibus foret eſea. Sed Angelo remige in Hi-
ſp aniam appulſum, excepit Celerina honeſtiſſima
matrona non aliter, quàm opes ex divite India ap- i
pulſas, tumuléque auguftiſſimo donavit. Addidit
deinde pietas Chriſtiana templum. Nam coœlum
anper jam Superi dederant, ex quo ille hodie etiam
ridet inimicum Neronis cœlum. Ex Bar, Po
de Nat. & tom. 6a ans, lect. Can.

eP

,

had,l

(94) V
Meditatio.- De ſtudio cæli obtinendi.
. †1 ORkK PESex aulà Neronis ſanguine ſuo-
adicriptus eſt Aulæ DEI. Nullibi fer
õ mundus plures Martytes educat, quàm in Au-
WWonlis, ſibi, ſed non Deo. quantùm fatigat gra-

1lol cr,,

tiarum adulatorium aucupium? quantum tor-
A Toeihn 1

q

uet ambitio! quantùm urit æſtus invidiæ?
quantum lancinant aculei verborum preſio do-
ore diſſimulandi? & in comparatione iſto-
mum quotus homo velminima patitur ut ag-
gregetur aulæ cœleſti, & favore fruatur Res

machinam orando- fregit. Favor, honor⸗
oluptas, quibus te beatum fingis in hoomun-
me AO quid ſunt niſi terreſtre & vitreum cœlum?
nn& vitro cur adeo inniteris? nec cogitas de cœ:
GNHulo perenni in alrera vità? cujus incola cſſe non-
bauint n poteris niſi amorem Rujus depoſueris. Hanc-
= veritatem leges in octo beatitudinibus ceu ſca-
— la cæli confimatam. Quicquid quaſiveris in
irgunnimi kerraf deterius te eſt, qui ad eœlum ereatus &
un dini int. §. Aug. In pſalt. 32.
Mieiuin t z. §. TORPETIS Cadaver poſt tormenta
n ii/plurima & mortem habuit navicularium An-
4 Au/gelum, qui illud in Hiſpaniam advexit: Fe-
ci liciſſim ad portum æternitatis appelles, ſi bea-

Patutn, tam Virginem ac S. Cuſtodem Angelum aliés-
gae Patronos periculoſæ navigatiònis tuæ
enAdüces habueris. Quo ſtudio cos tibi con-:
Nerrie ecilias

ℳ
Mπ£ ,

—
=

Dy S. ERI-

½ (9½) £
S. ERICUS REX SVECIE
Beati qui eſuriunt & ſitiunt juſtitiam, quoniam
ip ſi ſaturabuntur. Matt. c. ſ.
veciæ Rex ERICVS Divorum Regum imagines
Gante oculos ſuos velut ſpeculum poſuit, ipſe Re-
gum oeulis hodie proponendus. Patriæ & psau-
perum præcipue pater, libidinis æſtus glaciali aqu?
ſuffecavit. Mulétæ pecuniariæ tertiam partem, 1 E
quamvis ultròoblatam, noluit tamen ærarie inferri,
ne, quod amat fieri, ſibi potius conſulere quàm Iu-
ſitiz videretur. Bella gerebat non tam ut ſuum, de ntn
quàm ut Chrifti regnum amplificaret. Itaque cim
Finlandiæ fidem viétor intuliflet, cæſis hoftibus la- t
crymis fertur parentâſſe, quod victis aliter via ad ſa- 3
lutem non potuiſſet ſterni, quàm per ſociorum fſtra⸗ hi
gem. Sed vide obfirmatum ad divina animum. Sa- ,
erificanti aderat die Chriſto triumphanti ſacro: In-
terea cäm omnibus copiis imminet Henricus Sue-
nonis Filius Daniæ Regis. Arzaa cenclamant alii, &
ſive pugnæ Ducem, ſive fugæ Regem ezpoſeunt, At!
hic, ſisits, inquit, me litare, reilquum obſequii alibi DEO
perſelvemus, Paasa in cœlis cantiaturi. Itaqae ſacris ad
finem pertinax immefatur. Tum demùm cruce
frontem armatus aciem ſubit & pugnam, Numiné- Wln
que ita volente, cadit etiam. Cæterum quo loce Ulalin w
ſanguinem fusit, fons continuò exortus aquas fu⸗ n
dit paſſim ægris ſalutares. IIlud peneè excidit: Cili- anan
cinum ejus thoracem afſervari regii ſanguinis pur-
purâ etiam hodie rubentem, loricam, qualem ho⸗
die in princigum armamentarfiis rare videase
EKie Vite Aqutlonia loannis Annmnih

Vaſtowii.

er Na
NWW

0 (

Medi⸗

ſ (96) £
Sras Medi:atio. De Iuſtitid.
1. Eo redde, quod Deo debes, honotem
videli cet, ac obedientiam, ut Regi; ur
Patri amorem, & gratiarum actionem, ut be-
netactori- Quis tibi plura bona dedit? & quis
plura daturus eſt?: Sanè æquum eſt, ut ipfum
Met amnes ante omnia; & prius opum, honotum;,
iiftii ac vitæ tuæ jacturam facias, quàm ejus bene-
B 1tin un, volentiæ. Quomodo te geris erga D EUM:?
muINTS Cave tibi, Siſi enim juſtitiæ ejus ſatisfeceris,
in furore ſuo arguer te, & in irâ ſuâ corripiet te.
Ah! Domine, ne intres in iudicium cum ſervo
tuo. David.
2, Debes obedire Præpoſitis, as ſuperioti=
bus tuis, ut Chriſto; debes amare æ quales,
iut fratres; debes diligere inferiotes, ut
membra Jeſu Chriſti. Bene ſentias de omni-
bus; omnes verèò de te ſentiant, ut volue-
rint, dummodo tua conſcientia non te accu-
ſet coram DEO. Senti de Auguſtino, quid-
quid libet, ſola me in conſpectu Des conſcientis
non accuſet. Aug.
3. Redde tibi, quod ribi debes: recumbe
in noviſſimo loeo: accuſa, damna peccata
tua: cuùm quis te accuſat, rarò admodum lo-
quere, ut te ipſi excuſes. Fac, ut corpus ba-
reat animæ, anima ratiôni, & ratio, Deo: en
uan præſcriptum à Deo juſtitiæ modum ! Si de
GN tuis factis, ur de alienis judicares, parum-

a aut nihil eſlet, quod in te alii reprehen,
derent

E 4 S. PE-

K (97) Nedi
S. PETRUS CZLESTINUS.
19. Maii. 4
Eſtote vos perfecti, ſicut & Pater veſter cœleflü
perfectus eſt. Matt. 6. .
Nicum modeſtiæ miraculum PETRVMCR
UASN vides, qui exemplo antehac in-
viſo, poſteà nunquam repetito, ſummo ſe
pontificatu ſponte abdicavit, immortali memorià
dignus, erſi eo facinore ſolo inclaruiſſet: ſed idem
genor totius vitæ fuit, cujus „quia partem lon-
ge maximam in locis ſolis exegit, non revocabimus
ad illam normam mores delicatæ juventutis, con-
genti, ſi ſe cum puero patiantur componi, Simul
ac fari potuit, illud aurenm matri promiſſum incul-
cabat : Volo eſſebonus Servus DEl, quod ipſum ma-
ter jam tum ſpe præceperat, cuùm in recens nato &
gulta Relizioſi inſignia deprehendiflet. Erge
quantumvis arctis domi rebus, in ludum eum lite-⸗ im II
tarium miſit, patre nuper mortuo confilium de
corle probante, ut totius terrarum orbis bono ſa
ſceptum. Ineidère tamen remoræ permultæ, qui- Kua
bus omnibus perruptis mater in filioli oracule ac-
quievit, tum quidem conſtantiſſimè, cum Pædago-
gum diſcenti ſe Chriſtus offerret, viſus nonnun-
quam de Cruce ad eum deſcendere, ut mitandum
non ſit, Angelos eam operam non dedignatos: &
hi cuidem etiam morum ab eo rauonem exige-
bant, nunquam impunè delinquere eum paſſi. Iam
Virgo Deipara curam valetudinis ejus egit, & altero
oculo lippientem recreavit. In hoc contubernio H
educatus homines penitus deſeruit, uno ejus. a
dem propoſiti ſocio comitatus, cui tamen conſtan-
tia defuit; PETRI ſtudlis Angeli applauſerunt, dligighmn
quos ho die rarius audimus, quia aures noſtræ Sire⸗ e tälmn
num ſibilis occupatæ, Angelis non patent. Mtu lne l
Ex durio.

Medi⸗

*½ (98) £WD– G
Meditatio. De eripliei gradu ad perfo-
äbtionem.
. Quæ quisque vocationis perfectioni ſtu⸗
dete debet. Tu, qui in mundô verſa--
tis, Dei ſaltem, & Ercdleſiæ ſerva mandata::
à peccato: mortali diligenter abſtine, vaca
in bonis opefibus, hæc ſi feceris, ſalvus eris.
Cinn An eſt aliquo d- Dei mandatum, quod vires:
a tuas excedat? Dæmon;, libido, avaritia, lon-
gitznen iu⸗ e licen o imp erant, quibus tamen ſedu-
— à morem geris. Hac Diabolus præcipit; & au-
uſitur. Tertull.
„ Qui vult perfectus eſſe, non ſolum
Amandatis Dei obtemperare, ſed & Chriſti
uytiritG Conſilia ſequi: debet.. Paupertas, caſtitas,
AH obedientia à rebus terrenisenos ſejungunt, &
tribus quaſi vinculis- nos conjungunt D E O..
min clith Tu-, qui hæc vota emifiiti, tu, quem D EUS
er nli ſingulari gratia vocavit ad domum ſuam, ſer-=-
ulmm Vaineomninòô; quæ tam ſolemnitervoviſti?
ank 3:„ Qui: ad apiecmn petfectionis, conten-
e,i dunt, mandatis & con ſiliis non modò pa-=:
u tiet gu rere debent?, Ied & ſacris: quibusdam mo--
— tibus, quibus ſignificat DUS, quid potiſſi=
mum velitt A DE O 'ad maxima deſtinaris.
1 Audi, quid dicat, cùn interdum: loquitur ti-
bi ad cor: ? ne reſiſtas gratiis ejus ſingularibus.
Non ſufficitut declines a malo, oportet-
ctiam, ut facias bonum; & illud facias, quam
poteris; perfectiſſimè Scienti bonum, & non:
Iacienis peccatuxz eſt illi. Jacobus.

Ey S. BER.

uni v,An anli⸗
me unn ulin i

,eir din

*½ (?²9) £
S. BERNARDINUS SENEN.
20. Majli.
In omnibus teipfum præbe sxemplum bonorum ope-
rum in doctrinn, in integritate, in gravitate.
ad Tit. 2.
Braiur dieipes Puero aras extruere, quæ ad po-
pulum dici pro concione audierat, ad pueros di- N
cere, ludus erat, qualem nunc ſerium putas fuis- 1
ſe? Verecundiâ tantà fuit, ut ceum inimicæ caſtis au-
ribus voces baccharentur, adquamcunque coronam
accederet, illud ſtatim audiretut: Miſſa ilthae nane fao-
cte: ſiquidem BERNARDINFS adeſt. Tantum apad Mlnd-
viros pereſt puer verecandus! Certé puer ejusmodi
verba prætextata in viro ala pa caftigavit, docuitque
frontem effrontem vel invitam erubeſcere: in alium
ej us dem culpæ reum totum puerorum globum coéë-
git, qui lapidibus ſcelus urbe proſcriberent Foemis l
nas verò ex animo omnes præter Mariam deleverat. Wnd
Hanc unam ille nice amare, ad hujus effigiem pro Ill
porta urbis vigilantem quotidie in genua accedere;
irridente nequicquam proterviore pueritia, cùm
Virgo arziderer, Iam ubi inter diſcipulos Magni
Franciſci annumeratus eſt, ea fuit dicentis pro vir--
tutibus contra vitia libertas, is ardor, ut ad eum aleas
Kammis uſtulandas omnis urbs comportaret; adeb ut
illi, qui his cenficiendis vitam ſuſtentarat, ultiwa
Paupertas imminetet, nif eidem auter Bernardinus-
fuiſlet, nomen Ieſn deince,s tabellis inſculpendi,
quo facum brevieſt, ut diteſceret etiam. Ipſe Di- &41
vus, cùm de nomine leſu læpe ſæpius diceret, ſupra 5
caꝑut funm id ipſum quandoque conipicuum ha-
buit Sele ſplendidius. Supen! quis unquam
elarior extitit concionateor!
Ex Sario-

,7

1

.

=

e⸗
K

₰ (. ) 30=

EV¶100) £

Meditatio, In vitam S. Bernardini,

o
l . .„ —
ZMZrl I. A B infantiãà tam verecundus fuit, ut»
“ ing, ſi quando verbum minus caſtam cur-
Nlntn n?
er-

, quam ſuorum ſociorum excidiſſet, tatitn eit
peſceret. Solo ſuo conſpectu liberioris vitE
hominibus pudorem incutiebat, cosdemque
modelſtè monere ſolitus etat, ne talia dicereat.
An idem facis? Cum quis in congreſſibus C0=
ram te obſcœna verba dicit, fidenter enmar-
gue, ſi per authoritatem potes: ſin minus,
ctubeſce, tace, ex filentio tuo improbus co-
gnoſcet peccatum ſuum.
2. I[bat quoridie in ædiculam B. Virginis3
tu, quo cultu Mariam veneraris Promiſiſti,
te ni hil fa Qurum effe contra ejus honorem,
ſta promiſſis tuis. Ad hæc quotidie ſolve Ma-
riæ quòd ultrò Mariæ debere voluiſti, hoc eſt,
nixus genibus ante ejus imaginem abſolve di-
ligenter & conſtanter certum precatlionum
penſum, quod tibi ipſe in honorem cjus impo-
ſuiſti. Memento jeſum nihil Mariæ, & Ma-
riam nihil ſervis ſuis denegate.
3, Tantâ pietate Sacrum Jeſu nomen cole-
bat, ut illud ſæpiuùs inter concionandum lau-
darer, oſtenderet populo, & ferè ſemper cor-
di ſuo admetum geſtaret. In tentationibus in-
voca potentiſlimum Jeſu nomen., Utete hoc
nominetanquam clypeo, & tanquam 9ladin
ad reſiſtendum. Qiam ſuave eſt aomen ſeſu!
Quam potens ad pellendum dolorem ac m—
rem Ttiſtatur aliquis? veniat in coreius Jelus.

4 ℳ Berp,

fecctaus

E 6 §. HO-

1or H

InAN

Aao, Ve

ior
S. HOSPITIIUS, CONF.
21- Mali.
Nolite judicare ut non judicemini, in quo enim
judicio judicaveritis, judicabimini: Matt. 7.
7 OSPETIVM qui vidiſſet, omnibus coopertum
— ſeeletibus crederert? qui néſſet, ſimulachrum
eſſe virtutis pronunciaret. Tanti eſt, Bonum
virum ex cultu corporis, an animi æſtimes. Apud
Nicenſem Galiorum urbem altà abditus turri, onu-
ſtus ſerro, omnique reorum ſqualore deformis, rarò-
cum hominibus commercio, cum Superis æterno
agebat, quibus monentibus, iratum Gallis Numen.
& Longobardorum irruptione ſcelera vindicanda
eſſe intellexit. Aliis autor fugæ factus ipſe ergaſtulo
non exceſſit, & barbaris per urbem graſſantibus in
conſpectum ſe dedit: il pro malefico habitum ad-
cædem depoſcunt: jämque ferrum ſupra caput erat,
cùm repente percuſloris-brachium obriguit: quod
Hoſpitius ſigno Grucis contra edito correxit. Secu-
ta inde viri æſtimatio, hauſta ab eo præcepta ſalutis,
quæ, quiin aures duntazat admisere, diro omnes
lethi genere periére. VItimo ante mortem triduo
demi ſibi vincula paſſus eſt: quem cùm toto corpore
avecunbus depaſtum non nemo miſeraretur, ne-
gavit illos ſibi convivas graves fuiſſe: eorum mor-
ſiunculiss excitatum ſe ad amandum Deum, non
debuiſſe ſuis monitoribus cibum invid ere,. Simul
tamen atque beatum cœlo ſpiritum reddidit totum
examen diſparuit, mirâ ergà mortuum reverentiâ3
ut appareret, in vivum ex ejusdem imperio peccas-
ſe., Sed condonemus hoc morti jus, & tantâà nu-
iritum curà corpus cadat in vermium poteſtatem. II-
lum vermem time,; qui in animo nidulartur, & in--
teræternas flammas, omni Salmandrà vivacior. N, 1
nunquam moritur, Ex Greg Turens. ituuin

GNa,

* Fell.

Medi-

0 .
mn 102]) £˙–
Meditatio. De temerariis judiciis.
P .N Ejudicaveris qnuremquam. Quis enim
Ate judicem aliorum conſtituit? divi-
nam tibi arfogas authoritatem „ &, cum ad ex-
ternam rerum ſpeciem judices, ſæp iniquum-
tuum erit judicium. Reus credebatur Ho-
Gun ſpitius; innocens ramen era- Omues tibi
Mantepone. Æ quius eſſe non poteſt tuum de
un alienis factis judicium. Temerariis iudtciis:
ui plena ſunt omnia: de quo de ſperavimus, con-
vertitur, & fit opbtimus. Aug.
2. Ne damnaveris fratrem tuum ramerſi fa-
Gtum ejus extrinſecùs malum videatur; fortè
culpâ vacat coram Deo; quòd ſi ita pateat ejus:
crimen, ut de eo duùbitare minimèpoflis', ne
tum quidem fratrem tuum judicaveris: Dei
uquippe eſt judicare. Memineris ſancti cujus-
dam Religioſi, qui ridebat imminente morte,
cůmque ex eo quærererur cauſa ejusmodi risũs?:
uama i OQuoniam (reſpondit) neminem iudicavi, ſpe-
“ ro⸗non me judicatum irit, hoc enim Deus mihi:
mt bromiſit in Evangelio.:
3: Cuùm quis peccat coram te, aut loqui-
tur de ali enis peccatis, vide, urrum eadem
Iadmiſcris; ſi admiſeris, dole, veniam pete,
eorum conſidera ſæditatem, ut ca nunquam
committas;: Si verò nunquam lapfſus fueris
in hæc peccata, Deo gratias age. Miſerere
fratris tui?: ora pro eo. Tu quis es? qui tam
mnn ins improbè, tam procaciter, tam manifeſto alienunm
lervum judicas? redi aa ze, diſcute te, uaica té.
Laur, Juſtin,

E7 S. EA:

15,
o

100
5 103 elumniu
22. Maii. Knprtie⸗
Omnia poſſum in eo, qui me confortat, ad Phi- —

lipp. c. 4. Anumim un
Atuit ſubinde etiam ſub militari ſage magna lm, un
CNT 60S
ℳ

ecetie
lbeselat

virtus, & caſtta theatrum præbuéêre Chriftianæ lalln
. ſanctitati. Nunc BASILISCVM inde predu-
cimus plurium palmarum militem, quem afflictum
mœrore ferunt, quòd acceptis pro Maximiano im-
pio Cæſare vulneribus, guttam ſanguinis pro Chri-Ancial
Ro nullam fudiſſet: cum tamen Theodorum Mar-
tyrem proximâ necefftudine contingeret, cujus aigen
pro fide prælia convifium ſuæ ignaviæ facetent3,
utique, ſi virtuti ſuæ Chriſtus confid eret, ejus ex-,
perimentum pridem capturum fuiſſe. Raro ta 11
cum Superis expoſtulatum eſt; neque ſufſtinuit lnii
eœli Imperater tam pia militis ſui deſideria perire? unl
ulirò eum allocutione dignatus, memorem eſſe voti ,
fui juſſit, & dignos tantà ſponſione animos afferre
in imminentem pagnam; eujus ei copiam Agrip-
pa impius Prætor feci, qui fetro ſoleatum, clavis
plantam penetrantibus „ curſu nihilominus æua-
re citatam quadrigam coëgit. Subinde à Trajana ho-
pitio acceptus, arldæ arbori, ſub qua ecubue-
„vitam reddidit frondésque; credo ne capiti
onæ deeſſent, fons etiam ad pedes Mart; Iis ſca⸗
turiit, hanc vicem reddente terzà cum ſanguinem
ejus bibiffſet: eo prodigio non ſitis tantum comi Milatn
tum ejus, ſed perfidia etiam extinéta eſt. Paulo
poft etiam alteri Elementoimperavit, devocatôque Aimin
de cœlo igne, Deorum delubrum exuſſit, ipſe ea- I
Pite imminutus & in preximum flumen ſparſut, lee
maximo & ultimo miraculo nihiominus ad Mie
Beatitatis littus enatavit, .
Ex Monis,

S

4

(104) £
Meditatio. De magnan: mitate ad ſalutem obti-
nendam Chrißtiano neceſſarid.
1. Uid non potuit Baſiliſcus conforratus
àa D EO? Mileserar & ſanctus. Ne
dicas in dominatu ſum, non poſſam! in ſer-
vitio ſum, non poſſum: uxorem duxi, non
poſſum: miles ſum, non poſſum ſanctus eſſe,
& Nullus eſt ſtatus in quo cum gratia Dei
ſanctè vivere non poſſis, wodò Deum in omni-
bus ſtatui tue familiaribus negotiis primæ curæ
habeas. Primas apud nos curas (in omni ſtatu
vitæ ad quem vocati ſumus) ua prima haben=
tur obtineant. Eucherius.
2. §. Baſiliſcus Theodori Martyris & Co=
gnati animatus exemplo erubuit pro Cæſare,
&Dι nondum pro Chriſto vulnera tuliſſe, Meritò&
aliena exempla accendere debent ad æ qualia
certamina, Potuerunt iſii & iſti; & ego no poſſem
&,Aug. item: ubi adeſt Cbriſtus, aranea murus
eſt; ubi abeſt Chriſ-dus, murus aranea eſt. S. Pauli=
nus de S. Felic. Aude ſis cum gratia Dei ſupe-
rabis difficultates. Quòd ſi verèò gratiæ D EI
vocanti ad minima pro Dei gloria Fütienda aut
toleranda non obedis, quid mirum ſi graria tibi
non detur ad ardua tentanda?
3r Plurimum etiam ab arduis auſibus imne-
dit, quod tametſi meliora bonorun exempla
pro bamus (abſit ea perverſitas ut vituperemus)
„bplerum que tamen deteriora facta malorum ſe-
„quimur. Nunquid teipſum experiris in te?
w dſoe igitur perfecte Syntaxeos Chtiſtianæ re-

gulam, cote Deum, imitare divos, virtutem am-
biectere.

1ni in gut⸗
ſon

lr Auus

510 ) £ . .
S. FLORENTIUS EREMITA. „eaig

23. Maii.

Neſcitis, euius Spiritus eſtit. Luc. 19..
U T um bia corpus, aurum ſcoria, sérem nebula

obfuicent, ita etiam in viris virtute provectis,
quod eorum ſplendorem inumbret, reperies.
FLOEENTIVS aſceta famoſus, in ſolitudine ſua
urſum ſibi ad omnia obſequentem, raro exem-
plo habeuit; at vero ferale ho- famulitium invidère
illi aliqui èvicinia,. Quatuoft cGοbbâits erant, qui⸗
ur homini malée facerent beſtiam occiséze, Senſit
FLORENTIVS ufſi ſmn nemini noxli, ſibi autem
perutili necem, adeontetiam Eutichii Præſulis ex- d
cuſatione nihil placatus percufleribus à DEO po-
nam ſit imprecatus, qui, quantumvis ad propriam Gin ‚unmn/1,
offenſam tarde iraſci ſolitus, Juſti vota mox audis. Win ellinand
vit, & quatuor illi fœdâ leprà percuſſi, ſüne reme- aummn Anum,
dio computruére. Vidit tum demum FLOREN-
TivS, ſe doloris impetu abreptum, ipſo urſo ſuo
inhumanum fuiſſe magis. Serò pœnituit, non
ignoviſſedivino more, ſed malum minus majore-
cumulaſſe, & IV. hominum, qui feram unam
ſtraverant, factum eſſie homicidam Atrque hat
Sancto viro plangendi materies, ad mortem usque-
fuit, timuit nempe, ne implacabilemillic cxperi⸗
retur Iludicem, qui in lædentes ſe tam in---
mitis fuerat. Ex LDial,
. Greg⸗

algun kee mant
.

e⸗

AN
.. e
. lifn
1

* (106) £
Meditatio. De dominio affedtuum awioriè & iran
1. LDae præcipuè affectibus inquietam
NJeſt cor noſtrum, amore & iràâ; in utro-
ſleg que impegit- FLORENTIUS. Urſum pro
puppâ ſua amavit; infantilis in amando, Se-
nex, qui cætera omnia reliquit propter Chri⸗
ſtum, tam tenaci affectu adhæ ſir deformi bel-
luæ, ut ſeparari non poſſet ſine magnâimpa-
tientià? perpende ſis amoris tui ob'edta & cau-
ſas amandi, an elevent ad DEUM; an in rer-
ram animam incurvent; & cave ſcintillam
tamoris, qui ſæpe tõrum animi theſaurum irre-
ſinguibili conſumit incendio.
2. Ociſo Urſo vir alioquin mitiſſimus ira-
ſcitur. FLIoRINTI! an puras quia juſtè ira-
ecris tu ? at Urſum occidêre, gaudium meum!
Heu quantum damnum pretioſæ (cilicet)
belluæ! quam ſæpe putamus zelum eſſe; &
impatientiæ rationi rebellantis affectus eſt. Di-
ſcute irarum tuarum cauſas & obſerva Man-
ſuetiſſimi Regis monitum., Pſal. 4, iraſcimini
& nolite peccare.
3. Quàm grata fuêre Florentio Urſi man-
ſuetè famulantis officia! Sis à natura ferox
(utcunque prætendis & tuam excuſas inge-
nitam auſteritatem) non eris Urſo ferocior:
ig cur non aſſuetudine manſueſcere poſſes ? Sed &
cogita S. FLoORENTIIM qui belluam famulan-
e tem habuit, ſanctius dominium in affectus
ſuos exercere debuiſſe, tam ſancti errore diſce
etiam primis motibus reſiſtere ne efferentur
animi paſſiones. Principium quantitat e eſt mini-
muim, poteſtate mawimum: docet Aiiſtoreke.
.Fi⸗

17

K (107) £
S. SIMEONSTYLITES
JUINIOR.
24. Maii.
Multi ambulant - quorum hinis interitus eſt,

E& que rum Deus venter eſt --- noſtra autem
converſatio in cælis eſt; Vnde ſal vatorem ex-

ſectamus leſum Ehriſium, qui reformabit

cortus humilitatis noſtra, ad Philipp. c. 3.
Ominem cæleſtem an terreſtrem Angelum,
SIMEONEM malis dicere, tanto magis du⸗
bitabis, quantò rectiûs noveris, Votis pa=
rentum conceſſus, futuræ ſandtitatis vatem Chrifti
Anteambulonem Ioannem habuit, cui, ne quid
in vicús parſimonia concederet, jejunia in cunis
inchoavit, lævo matris ubere, velut ominis causà
ſemper abſtinens. Sexto ætatis anno ab hominum

conſortio in loca ſola ſeceſſit, nunquam tamen ſoa-

Ius, cœlitibus easdem cum eo caſas habitantibus,
Ex quo tempore, incommoda naturæ vel non ſen⸗
ſit, vel inuſitatis fomentis ſuſtentavit, neckare, vel
quocunque nomine appellare lubet, delieiis divini-
tatis paſtus. Exacto in hunc modum ſexennio in
Cœnobium imm gravit, magnâ Religioſe vitæ
commendatione, quam Angelerum cont ubernio
eo facto videbatur antetuliſſe. Sed nimirum illic
quoque Angeles reperit, hauſtämque eorum uſu in-
nocentiam magnis prodigiis confirmavit; ut, cùm
Leopardum pro fele domeſtico circumdnxit,
aut cùm ad ejus imperium leo puerum à comiti-
bus deſertum, tergo ad ſocios ſubvexit, quæ Magi-
ſtro Simeonis anſam præbuére, eum ad perpetusm
in columnis ſtationem invitandi. Parnit Simzen,
atque corpore juxta animeque ſupra terram emi-
nens ex communi illius ævi ſenſu columna fuit ſu-
Ktentans orbem terrarum: Nos, cum hæreamus in
Hute, digito tamen patamus cœlum contingere.
Ex Men, & Evagrio,
Madir

erg⸗

umn

.
njaelies er lolſe⸗
NN Afe⸗
W7„

edriutan
enr l eHati

grkotrenignfe
Afachrce

4

ereinan re
GEINN Me.

e er ſuzan

0

yn „ „ * tros
1All, Meditatio. De anima immortalitate.
NI. QIMON ſtylites ut converſationem ſuam
Jhaberet in cœlis, propinquiorem iis co-
lumnam aſcendit; ſie vidit infraſe peſůDmorum
WI Rominum felicitarem, & bonorum é& contra
W preſſuras. Vidit eriam ſupra ſe & perpendit
quæ Deus præmia bonis præparet in altera vi-
e, tä. Anima mea ſta fortiter ad cœlum erecta
& ſi pateris, in terràâ audies brevi Chriſtum lo-
quentem: Aſpicite & levate capita veſtra, qu-
niam appropinquat redenaptio veſtraæ.
2. Sretit ſtylita elevatusà terra, ne luto in-
ſiceretur terreſtrium bonorum, quæ tametſi
maculant, invitè tamen deſeruntur, & Juè plu-
ra adhærenr, eò plura deſiderantur. Undeap-
paret hominem ad ejusmodi bona creatum non
eſſe, quæ ſic inania lunt, ut cupiditatem ex-
plere non poſſinr. Quàm cup'dè à te quæri-
tur Deus, qui ſolus eſt Iimmortalis animæ tuæ
plena Sarietas.
3. Ut ſis felix in præſenti vitæ ſtatu ſemper
futura bona anhela; nunquâm ſatur præſenti-
bus, nec dic: ſum aſquequaè, felixvx. Rja anime
milhæc rerum futurarum deſideria, & tuæ in
bonis præſentibus anxierates oſtendunt, quàm
contemptibilia ſint hæc omnia præ Deo, quem
Beati vident ſemper & videre deſiderant, ſins
anxietate deſiderant, & ſine faſtidio ſatianture
§., Aug.

Mnßliznie

H/SE

S, MA-

33: (129) ⁄

S. MARIA MAGDALENA

2 . Maii.
Si qvis vuli venire poſt me, abneget ſemetipſum:
E& tollat erugem ſuam quot idis & ſequstur me.
Luc. „.

. lues Floreantina urbe floſeulus etiamnum inte-

gro corpore, viret in alceterio-Carmelitarum.
Cùm primùm vernate œit decennis, Virgi-
nitatis voto ita candarem ſuum firmavit, ut vel im-
puriratis umbram, dum viveret, ignoraret. Car-
meli inſera viridario, non niſi divinis irrigata gra-
tiis, V. annis, extra Dominizas, aquæz ſolùm &—
panis mod'co paſta, Et, ut lilium inter ſpinas ſcire-
mus, perpetuis innocentis corpuſculi punctionibus
e per omnia aſpera divexabat; interim in cœlumn
rebràâà extaſi rapta, vidit mundo eculo, quos home
potuit, nec niſi plena cœ leſti rore revertit. Non ta-
men inter es ſolatia defuéte tempeſtates: longe
ei trmpore cœlum viſum ænéum, adedò ei arida &
exſucca in oratione mens; ſed & ad probandam:
ejus conſtantiam, divino eam permiſſu dæmones va-=-
riis infaltibus, velut ventotum turbines, quatiebant;
ſtetit tamen inter adverſa iſta omnia, patienti &
animi demiſſione radicatum lilium, & aperto cordis
amantis calice, cœleſtem reſpiclebat ſponſum, nec
quantumvis tot malis preſſa; unquam oppreſſa eſt
ejus conſtantia, quin inter dolores morborum per-
fiequentes cum leéto corpuſculum langueret, arde-
battamen animus, & cor divinis flammis accenſum
reſtringni aquâ debuit. Identidem autem ei in ore
erat: Non mori, ſed pati. Adeò ei crux præ coronte,
quàm cum nollet gratuitam, maluit long« patientia
myrcari. Nunc habet glorioſa in cœlis, & miracu-
lis Hunis in terris, ubi XLI. æta is anno vivere qui-
dem deſiit, ſed corpore adhuc incorrupto, necdum
deſinit fiorete. Vita Virg. Ceparii & Moenalog.
Carmel.

Medi⸗

W en re
MNAI

,dAReA
to Dℳ.N,
,lleleuc 1
tuANH

dsK s

MM Cotn

W, VA—.EA—H

lß 1

(E 101, Nt en zler
le,dol,Ae t

et gle antente
ig um
Nen eee NMtndt
Cen lie
Atſürmnnt
I,N dNunn
nlh Niolei

ltnt
h 1 a
ſei

* (110 ) *
hl Meditatio. De vitaâ S. Mariæ Magd. de Pav-
1. San atque Ueum novit, amavit. .
O QN derat mundi tumultum urpote inimicum
orationi Frequens erat in templo coram Augu-

— Aichmo Sacramento, ubilongiotem effunde-
il Mat 8
7. 4

al Anst ne⸗

bar orationem. Nunquam (œleſtis ſpontus
„aberat ab ejus animo. Dudum nôſti aman-
Ne tiſſimum Jeſum, & necdum eum amas?
2. Statim aque mundum novit, fugit,
contempſit, Hocci fecit, mallem, inquiens,
in medis ſuppliciis eſſe, quam in mundo. Uti⸗
mnam! Chtiſtianis oculis aſpiceres dignitates:
divitias & voluptates hujus mundi. Ah! ni-
hili penderes, quod tanti fit animalibus homi-
aibus. Cœlum intuére, Cœlum ſpera, Cœ-
64 lum ama, ibi ſit cor tuum, ubi verus theſau-
rus. Memento, DD EiI M. tibi terrena bona
wedn dediſſe „non, ut ea adorares, ſed, ut de-
Atin nnd ſpiceres, ipſi que conſecrates. Terram calea-
lenee pe didici, ven adorare, non enim mihi fas
in anquam rebus inanimatis credere, Spes anima
en wes! Clem. Alez.
dck 3. Ex aſſiduitate orationis manabant
omnes ejus virtutes. Huc purus in D E U M
amor, hinc odium in cætera quæque Præ-
elarè de DEO ſentire non poteſt, qui ferè
nunquam cogitat de DEO, & rarò admo-
dum colloquitur. Ama orarionem, quàâ
ceæleſtium amor accenditur, & cxtingui-
tur cupiditas terrenorum. Hæc familiaria
tibi ſint hujus Sanctæ verba: Nonmeri, ſed
dats;

Min
ni,9

§. PHI-

/14

7

*½ (1III) £ , beunin
S. PHILIPPUS NERIUS, pU1
26. Maii.
Exemplum eſto fi delium in verbo, in converſatio-

ne, in charitate, in fide, in caſtitate. ad
Tim. cap. 4.

Agnus eſſe debuit PHILIPPVS, magnæz un nue
Congregationis Patrum Oratorii Dux & Aur-
thor futurus. Natus Florentiæ, amœna pa-
triæ'deſeruit, ut Romæ pietatem coleret: aſſiduus
in ſaciis, pernoctabat in cœleſtium contemplatio- nd
ne, templa obibat pedes, ſæpe triduo ſine omni add ubrtket
cibo jejunas, & tum ardens maximè, cùm ad aram . „
faceret, ubi non rarò in aẽra levabatur: cor ejus am -
— . . . *„ N ⸗
plitudini cœleſtium gaudiorum anguſtius, extenſis Nl ſuchlhdh
amplius coſtis, divinitùs dilatatum eſt. Oblatas
infulas rejecit ſæpius, ad omnia mundi'illuſtria cœ-
cus, ſed eò in divinis oculatier, vidit axcana pe-
cGtorum, odore diſtinguebat ab impuris caſtos, ſpe-
Rabiles habuit cum gloria ad cœlum tendentes ani-
mas, ſed & in S. Ignatii Lojolæ radiante vultu San-
cturna Sancktus agnovit. B. M. Virginem & Cuſtodem
genium aſpectabiles habuit, futura prævidit, ab-
ſentibus præſens ſuccurrit, ægris medicum ſe præ-
buit, & vivus mortuum ſuſcitavit. Donec & ipſe,
non amplius moriturus, peraétà LXXX. anno-
rum laborioſæ vitz periedo, ſacris eadem die
operatus, ſui fati diu ante vates, mediâ nocte mi=
gravit ad Dominum, à Gregorie XV: Sanctis
aſſertus Anno M. DC. XXII.
Nov. Bræv.

e (o) 3
*

n17“ (0

s 1

1

N. Meditatio, In virtutes §. Philippi Norii.
4

1. Irum quantum S. Philippus DEUM
Marmavit. Annos natus 23. libris vale

uhrunge dixit, ut orationi penitùs traderet ſeſe. Rem
Ngf divinam faciens, lacrymas tenere non pote-

i nekicum

rN

RNI

onee Eis

