mimorari m, ut te Catholicum viderem. Gc. Ne- Mnhrge
que multo poſt terris exceſſir, hoc unum precata à fi-
liis, ut ad Domini altare ſui meminiſſent. Nos il-
1 iis repetimus normam & exemplat Ma-
ium; nam hodie pleræque non pereunti-
ſaa ad Deum abeuntibus lacrymantur,
e diligendo oceidunt. Ex operibut
§. Auguſt.

NR re 2
926 ( ) 558

5

* (68) £
Meditatio, De privatione ſpiritualiuns
conſolationum.
/1. LDus nonnunquam perwittit, ut ami-
ci ſui ſic exuantur ac nudentur omni
protſus ſolatio, ut nec in ipsà quidem oratione
conquieſcant. Cùm hanc privationem ac fa-
ſtidium experiéris, ue frangatur animus tuus,
ntkid quippe vider, id permittit, atque immirtit
iltten DEUIS. Tunc recordare, Chriſtum in horto
um Getſemani ad mortem uſque triſtem fuiſſe, &
in Calvatio monte à Patre derelictum. Dic
eee DEO, ac Patri tuo: Pater mi, fiat voluntas
tua: patiar quantum, & quamdiu volueris.
D 2. Ideoô permirtit DEUIS, te conſolationi⸗-
/bus privati, vel, ut puniat teporem tuum: vel
i t oſtendat teneriorem pietatis ſenſum, quò
prius afficiebaãre, merum Dei donum eſſe: vet
ut pluris facias has conſolationes, quas aſper-
naréêris, ſi frequentiores eſſent: vel denique,
ur tibi merendi præ beat occaſionem. Quære
ardenter ſponſum tuum, qui abſ(condit ſeſe,
ut probet amorem tuum. Abſcondit ſe ergo
„Dſonſus, dum quaritur, ut non inventus, ardeu-
iihs quaratur. Greg.
3i., Ut reddatur tibi lætitia ſalutaris, obſer-
va, quid cauſæ ſit, cur DEUs eam abſtule-
rit: veniam poſiula: abjice te coram DEO:
profitere indignum ſie te beneficiis ejus. Ar-
dentius incum be in ſolita pietatis ofacia; do-
lens ac gemens quære, quem diligit ani na tua.
3 Dic ipſi cum Auguſt. Nuare faciem averts gats-
dium meum per quod gaudeo? ubi & abſe onditus
tulcher, Juem deſidero?
D 2 §, HI-

*½ (69) £
S. HLARIUS EPISC. CON.
7. Mall.
1 nusquisque prout deſtinaverit in corde ſuo, non
e triftitia aut neceſſitate „hilarem enim dato-
rem diligit Deus. 2. Corinth. 9. 8
Icentius vivere Hilaria viſus eſt HILARIVS
ſenſuũ inconcefſâ libertate juventam exigens;
at velut vinitor ſerpentes humi vites palo alli-
gans erigit, & luxuriantia ſarmenta crinés que falce
difftingit, ſic Hilarium Honoratus Abbas ad ſuum
Lirinenſe monaſterium addacens adedò reſectàâ omni
libertate, virtute illuſtrem reddidit, ut mores alio. 2“
rum heroà virtute excedens, omnibus præiret ex- ßin r
emplo, ipſique Honorato magiſtro luo, ut ſucce- Plebit
deret Abbas, communibus ſuffragiis nominaretur, aignn
inde paulò poſt ad Arelatenſem Pontificatum, quan-
tumvis diu reſtitans, columbæ indicie, velut cœle-
ſti augurio, eſt evectus. Quo in officio, non ceſſa-
vit labore manuum juvare pauperes, nunquam fſine
prævià pii libelli lectione cibum ſumere ſolitus eſt.
Oratione ſua diſſoluto vitz emendationem à DEO
obtinuit. Qum 6. Auguſtino erat ei literarum com-
mercium, pro quo etiam contra Pelagianos gene-
ros pugnabat: jura Eccleſiæ cùm actius defendis-
ſet, cefſit deinde, & , ut bonæ mentes ſolent,
ſe teum nimii fewvoris apud Pontificem accuſa-
vit, quem zelum utinam ampliorem haberent, qui
frigidi, metu potentiorum, neglecétis ſacrorum ju⸗
ribus prævaricatores fiunt. Ex Aartyrol.
Gallico buſvati bußfrenus.

5

41.
E

1 t 85

T

*
N

*

S

2†

(70) £
Meditatio. De Gaudio ſpirituali.
Ilari animo Deo ſervias: nam ſo-
lachiin ig lent homines Dei bonitatem laudare,
6tbndncum ſervos ejus lætos, ac hilat es con ſpiciunt;
ing imò ad pic vivendum ipſi excitantur cuùm in-
iudtnin telligunt, facilius ac ſuavius eſſe, quam pu-
rumad tant, D EO ſervire, tibi utique hæc hilari-
aInfiannitas admmodum utilis erit; non enim gravatonus,
neiquod hilari animo geſtarur. Lætare in Do-
umino ſemper, ut omnes cognoſcant, te non
cx neceſſitate, ſed ex animo ipſi ſervite.
2, pis nuſquam eſſe triſtis? bene vive:
lue ſordes conſcientiæ : Triſtitia cum c;-
teris malis per peccatum in mundum intra-
it. Ubi nullum peccatum, ibi nulla, vel
Acerté brevis triſtitia. Bonæ conicientiæ mei-
ces juge gaudium; ſupplicium verò pravæ,
mjuge tædium, jugis mœror, jugis triſtitia.
onn Ne concupiſcas peccatorum felicitatem:
in nam nihil infelicius felisttate peccantium.

I⸗

„ Ut lætitiam Spirits foveas, augeaſque,
D EU M attende & Paradifum. Memento;,
DEIM ſpectare tuos labores, æternàamque
oronam tibi præparare. Splendeat in vul-
tu hæc lætitia, dum alios alloqueris. Scito,
triſtitiam virtuti admodam contrariam eſle;
ſinctam verò lætitiam valere plurimum tuam
ad vincendos, tum ad fugandos omnes ini-
nmnicos animæ noſtræ. Nullum armatuta ge-

& eſt validius, quàm ganaere ſecundim Denm
Cbhryſoſt.

D; S. I0.

(7¹) £
§. JOANNES DAMAS.-
CENGS.
G. Maii.

Ta ſcis, quia ſalſum teſtimonium tulerunt conta i
me., Dan. 3.
Tiam hic IOANNES, cui patria Damaſceno
Eaomen fecit, intet Virginis cultores in paucis
eſt numerandus. Cùm autem Saracenorum
Duci à conſiliis eſſet, calamum interim in Leonem
ſacrarum imaginum hoſtem ſtrinxzit, pulchrum exi-
ſtimans pro Matris capite manum ſuam objicere.
Nam cùm literas commentus impius eſſet Imperator,
velut ab ipſo loanne ſcriptas, quibus Damaſcum l⸗
prodere cogitaret, eâsque Saraceno transmiſiſſet. An
dexttam hic ſcilicet detruncavit innocenti- Sed
precanti, & ante Icona Deiparæ familiariàs que-
renti, quòd ad pugnandum pro ipſius, & Filii ho-
nore inermis jam eſſet; ecce tibi auciliatticem ma-
num Virgo porrigens, dextram integerrimam te-
Ktituit, relictãâ ſolùm in miraculi veſtigium lineàâru-
bente, quam rectiùs armillam nos dicemus. Hinc
Ioannes ſapientiæ ſanctioris rudimenta inter Ana-
choretas diſcere aggreſſus, magnos brevi progreſſus
fecit, Fiſcellas enim in patria juſſus vendere, riſui
ſcilicet fuit, qui nuper omnium admirationi erat.
Iam ſordes omnes in cœnobio, illâ, illà non tam
ua quàm Virginis mannjuſſus purgare, non dubita-
vit imperio obſequi. Quare manum tam nobili vi⸗
Goria ſplendidam, calamo denud ipſa cœli Impe-
Fatrix Maria affirmavit, ſcripſitque illa, quæ ho⸗=
diéque Orbis omnis miratur. Sed nimirum
quæ Ieddidit, etiam rexit dextetam.
ExX Io. Patr. Hier,

. (72) £
Meditatio. In vitam S. Damaſcen?.
I. On potuit Iſauricus LEO, ferox bel-
NIua, aliter diſcerpere juſto ſtylo per-
ſttingentem Sancti Scriptoris impollutam ma-
num, quâm cruentâ amputatione: poſtquam
commento criminis fidiſſimi conſiliarii omnis
nævi expertem candorem apud Saracenum
Ducem denigravit. Hoc carbone mundus fœ-
dare ſolet eos, quos juſtè adverſantes ſibi expe-
titur, & quorum calamo errata ſua dedocetur.
Sed tu ne metue mundi notam ie e ndore tuo.
Felix jactura manus illa fuit, quæ ideo abſciſ-
lſa eſt, quia impium ſcandalizavit, non autem
juſtum & rectum. S. Hieron. Ab Eccleſis in-
cunabilis non defuit iniquitas premens, E& juſti-=
lia patiens.
2. Manus poſt amputationem S. Damaſce-
no reſtituta, quoad vixit in veſtigium miraculi
ſleemt, Sanguineâ lineàâ velut armillà orhata fuir. Ita
uune Deus in reſurrectione corporum ſpeciali ho-
s nore & gaudio ea membra afciet, quæ plus
compaſla ſunt, cum Chriſto patiente. Quid
adeò immemor hujus remunerationis blandi-
ris, delicatule membrtis lutei corporis tui, nec
cogitas „ quod incorrupribile hoc aliquando
induat incorruptionem.
3. S. Damaſceno B. V. Deipara manum in-
e tegram reſtituit, hanc cole, hæc tibi manum
6 porriget auxiliarem in neceſſitatibus: duétricem
DN in dubiis & perplexitatibus, pugnacricem &
victricem in tentationibus, nunc, & ſi devotè
colueris, in horà mortis.

D 4 S. STA-

6 Nnitplhne,

g,

(73) £
S. STANISLAUS. Mart.

7. Mall.
Teſtimonium perbibente verbo gratia ſaa, dans
te ſigna & prodigia feri per manus eorum,
Act. 14.
Vſtitia præſides multos habet, Patronos paucos,
STANISLAVS adeò Gracovienſis Antiſtes mor-
tuum citare teſtem coactus eſt, ne optimâ causi
caderct. Prædium à Petro viro nobili emptum,
fraude amicorum ejusdem prepe perdiderat, niſi
illum iplum Petrum triennio ante defunctum ad Iu-
dices redivivum adduxiſſet, quem nemo veliinteſta-
bilem auſus eſt dicere, vel refutare. Vitiorum ſe-
verus vindex ſemper audiit, ignarus regulam fle-
Rere, ſeu pauperum tabernas, ſeu regum bPalatia
metiretur. In omnem peccandi licentiam Boles-
laus Rex proruerat, quem nequicquam Stanislaus
piorum tribu movit. Non erat Rex huic probro
concoquendo; ſed vindictam ſpirans, ſatelliti-
bus ad aram ſtantem victimam objicit, iis que ter-
tiùm divinâ virtute vim afferre prohibitis, ipſe car-
nificis munus occupat, & laniati à ſe Antiſtitis
membra diſpergit. Damnàrunt crudelitatem qua-
tuor Aquilæ, perpetuis excubiis Keliquias tutatæ?
donec miraculo cœleſtique luce exciti mortales,
eas in urnam componendas legerunt. Iuyvit pieta-
tem divina manus, lacerésque inter ſe artus ita
colligavit, ut nullum crudelitatis veſtigium ſuper-
eſſet. Non ſuſtinuit impius Rex tam luculentam
inſaniæ ſuæ exprobrationem; ſed regnum exilio
mutavit, omnium hominum odium?; cum Sta-
nislai ttiumphum etiam Aquilæ augerent.
Ex Surio.

3

(74) £
Meditatio. De periculis mundi.
1. T S, quem ſuſcitârat Stanislaus, iterum
mori maluit, ac Purgatorios ignes re-
etere, quàm diutius verſari in periculo ſa-

ni ild
m lutis 5 nec injuriàâ, ſiquidem ſalus periclitatur
conditione. Cave ti-

in omni arte, ætate,
nbe, iuuneung bi, ſemper advigila. Sitibi adhuc integrum
tmjeß inin fir, vivendi genus cligere; elige tutius &
ee ne N ab occaſionibus peccandi.

=

enin u, 2, Nullus eſt locus, in quo peccare non
arlärtagi poſſis: In ipſo terreſtri Paradiſo Adam pecca-
vit, peccarunt Dæmonss in Cœlo: Admit-
tuntur peccata in urbibus, in ſolitudine, in pa-
ſtorum tuguriis, in Palatiis Regum, in templis,
ac ædibus D E O conſecratis. Ubique dæ-
monem ‚ ubique te iple invenies. Quid vi-
tam hanc tam lubticam amas? Quid pla-

cent tibi maris hujus procellæ? Quid ſecu-

rus dotmis, tamerſi neſcias, Utrüùm naufra-
nna gium curus ſis, an feliciter ad portum ven-
turus?
3. Ut mundi periculis expediaris, rece-
de ab hominum turbâ: Ama ſoliuudinem:
nam ſolitudo parens eſt, nutrix, ac con-=
ſervatrix virtutum. Si ab hominum con-
ſuetudine ſemper abſtinere non poſſis, ab⸗
ſtie, quàm potueris, ſæpiſſime. Memen-
to denique, D EU M efſſe ubique, ac ſingu-
las actiones tuas videre. Sipeccare vis, qua-
re, ubi te non videat Deus, & ſac, quod vis.

Auguſt.

D 5 S. MA-

nd
W

. (75) £
S. AMATIUIS CONr.
8. Maii.
Et in omni fratre ſuo non habeat ſilduciam: quiq
omnis frater ſupplantans ſupplantabit. Je-
rem. 9. 5
Abs Saludecium patria fuit. Parentibus

in tenera ztate amiſſis, multa tulit fecitque

Puer & Adeleſcens, etiam viris imitanda.
Amore caſtitatis prima illi bella excitavit, fœminâ
claſſicum cantante, proprio ſexzds ſui genio. Ea

fratri Amati nupta, filiam quam priere conjugio tu-

lerat, cùm Amato ſponſam obtruderet, repulſam
ultimis odiis ulta eſt, quibus etiam fratres collis;
ſunt, exiguo tamen Amati incommodo, deputantis
in lucro, ſi virtutis causà nomen ſuum amitteret,
Kerétque exoſus: Numinis tamen benevolentia

omnibus officiis captavit, in pauperes tam prodi-

gus nihil ut ſibi relinqueret, ſed locatàâ promiſcuè
O eræ famem ſuſtentaret: in emacjiate nihilominus
corpore, flagro ferreo non modò memoriam ſed
imaginem Chrifli Patientis renovabat; hoc quoque
illius aſſecutus, ut pro maleſano habitus publica
civium ſuorum fabula fieret. sSed deſpectum orbi
cœlum ad ſe rapuit, tam familiariter quidem, ut in-
ter caſtas preces evolantem ad Superos animum,
etiam corpus ſequeretur. Creſcentem eo miraculo
Amati famam frater fœdo crimine ſugillavit? ſtupri
commercium ei cum Clara iorore Deo ſacratâ affin-
gere auſas. Sed ambulantem in jus Sol abſolvit,
abellam ejus intercipiens, ſuisque radiis ſuſtentan.
lisdem illuſtrata Amati eſt ſanctitas; ſed ille prodi-=
torem ſuum fugiens inter ſacras peregrinationes
conlenuitz in hoſpitali denique pauperum domo,
quam Inis impeniis erexerat, mortuus- Corpus
nondum extabuit, ſuaque integritate fratris ca-
lumniam etiam in tumulo refutat.

Eax Pheal, Ferrar.

Medi-

IS

aice NM
ſiluß.

e Hirj ln

Ue⸗
6 4

1

P (76) 6£
Meditatio De fiaucia Dei in mundi
fallaciis.
1. Tiam Inimici hominis domeſtici ejus
Hoc expertus in fratre ſuo S. Amatus,
quid confidis hominibus? qui plerumꝗque vel
unn nequeunt vel nolunt opem kerre. Inconſtan-
4 ſ tes ſunt ſuis ſervientes bonis. Nullus eorum
lel * eſt qui ſi à bonis terrenis diſceſſeris, quie quam
inn tibi dare poſſit! Attamen tam multum tem-
in poris abſumis in comparandà eorum benevo-
D lentiàâ, & tam parum ponis in concilianda
ef amicitiâ Dei, qui ſolus paradiſo donare bo⸗
A teſt. Huic confide plusquam omnibus. Cu⸗
mundus abeſt, Deus adeſt. Chryſolog.
4 2. DEO confide in pugnàâ carnis, & cum §.
Amato carnis triumphabis illecebras, nec
credere potes, in quacunꝗque tentatione ab
=S=Sð Domino tuo & te derel inqui
oſſe, qui vult te ſalvum facete, ꝗquid ni
ehundi känti neceſſaria conzedet, Examina quid
ngtien,, W „ quid poſtal 48 à Domino 2 Mulii de
Mes in D EO ſperant pecuniam, & aliua quidlibet, bra-
ie ter ipſum DEVM: tu ipfum DEVM tnuum pete.
§. Auguſt.
3. Radii ſolis innocentiam S. Amati mun.
do conſpicuam fecêre, ta co nfide DEO, fi
Joſeph es, ſi Suſanna es, ſi Naboth es inter
criminationes Deus eſt, qui illuminabit ab-
ſcondita. Nudabit detractâ larve mendaci-
um & illuſtrabit veritatem.

Nuni ſi ee .

1 No enann A

1 gla tetesn
1n dlei

ANTN.

D 6 §S. GRE-

(77) £
S. GREGORIUS NAZIAN.
9. Mall.
Sint lumbi veſtri pracincti & lucerna ardentes in
manibus veſtris. Joann. 16.
REGORIVS à patria NAZIANZENVS, ab
C eruditione poſtea Theologus diétus, cuùm ſtu.
diorum causà Athenas peteret, gravi tempe-
ſtate jactatus proximè ultimum vitæ diſcrimen fuit.
Qus credat quéô felicitatis venti ſecundi nunquam
tuliſſent, adverſi tulerunt. Cum enim voviſſet, ſi
ex his undis emergeret, ſanctioribus Baptiſmi aquis
caput merſurum, & vitam inter Religioſos acturum,
illicò cœlam arriſit, & damnatus voti Gregorius na-
vim non tam ad terram, quaàm ad cœlum appulit.
Porto Athenis commotanti, uno eodemque tempo-
re & Caſtitas & Sapientia viſendam ſe dederunt, &
amanti ambæ lubentes nupſetunt, puto ut argue-
rent Iuventutem noſtram, quæ ſine animi puritate Un
Sapientiam ducere nequiequam allaborat. Exinde
ut in ſtudiis & legibus Monachorum condendis, ita
etiam in bello contra Arianos Magno Baſilio ſocius
fuit; auſus in ipſum Iulianum, in quo adoleſcente
etiamnum Athenis tyrannum latere edixerat, pa-
lam & ſcribere & dicere, ſævientis vulgi & ſaxa in
ſe conjicientis clamores velut plauſum accipiens.
Sed & Pontifex jam Byzantinus ſicario ab hæreticis
in necem ſuam ſubornato, facilis veniam dedit:
poſt tamen gravibus iterum ſeditionum fluctibus
agitatus, miſsa ucbe ac infalâ in villulâ pattià ma-
laciam, in morte denique anno CCCLXXXIX. por-
tum repetit. Ex Grceg. Presb, apud
urium.

A (78) £
Mediratio. De bono exemplo.
1. E Sto aliis bono exemplo: ſit lucerna ar-
Udens in manibus tuis: recté factis D EI
amorem accende in aliorum animis, ſi ſecus
feceris, ſi malo exemplo offenderis proximum,
gravis te manet pœna. Quid offendis fratrem
tuum, cujus causâ mottuus eſt Chriſtus? quid
pravo exemplo viam ipſi facis ad Infetnum?
§. Franciſcus ſuâã modeſtiàâ,; & Apoſtoli plu-
es adjunxerunt Chriſto patientiâ ſuâ, quam
verbis: quam vis eorum vetba igne divini ſpi-
rituis accenſa forent.
2. Cùm vides aliena peccata, vide, utrùm
iisdem peccatis obnoxius ſis: Si nil tibi conſcius
es habe DEO gratias, & perpende gravitatem
horum peccatorum, ur illa deteſteris: pecca-
torum gravitatem ac turpitudinem facilius in
alio cognoſces, quam in teipſo. Fuge occa-
ſiones, in quibus peccavit: diſce ſapere peri-
culo alieno, ac cautior eſſe.
3. Inſpi ce tot pios homines, unde potes vir-
tutum exempla petere. Quot vides, qui pro
amore Dei dutum, & abjectum vivendimo-
dum tenent? quot, qui indefeſſo labore ſuæ
ac aliorum ſaluti vacant? quot qui neglectâ
inutilium ſcientiarum vanitate ſoli ſtudent
ſcientiæ ſalutis? Quot denique adoleicentu-
las & adoleſcentulos, qui aſſiduis laboribus
ad Cœlos tendunt?: Dic cum S. Aug. Sur-
gunt indocti, & rapiunt cæœlum, & nos ecum
doctrinis noſtris in carne volutamur, & ſanguine.

D „ §. JO0B
4

* (79) £
S. IOBPROPHETA.
19. Maii.
Theſaurizate theſauros in cœlo, ubi neque arugo
neq, tinea demolitur, ubi fures non efodinnt
nec furantur. Matt. 6.
Heſaurum eruo, longiſſimo à tempore in ter-
T ra Hus defoſſlum. Vitum, non Mart jrem mo-
do, ſed Chryſoſtomo judice virtute & meri-
tis Apoſtolis parem. IOB, inquam, patientiæ ex-
emplar. Hic ex Rege ldumæorum, decem prolium
patre, opum potente, palatiorum incola, famuli-
tio crebro ſpectabili, paucarum horarum metamor-
phofß, mprolis, egens, deſertus, in fimeto ſub dio,
bon s ſpoliatus omnibus, morbis obratus & ulceri-

bus dæmone torquente, DEO permittente, ſpecu-

lum orbi propoſitus eſt, cujus intuitu erubeſcant de-
licati, ſolatia accipiant afflicti, & ſperent ſpoliati,
erigantur contempti. Sepultæ ruinâà proles ei omnes,
ablata pecora, mactati ſervi, incenſa tecta, ſublata
ſanitas, ſuper eſt uxor, quæ exprobrat, pauci amici,
qui damnant?; ſterqu linium, quo, leéto & æ dibus
ejectus, in ſordibus computreſcat. At, perierint
omnia, perſtat invicta patentia, laudatur à 100,
in bonis & malis ſemper bonus, DEVS, qui abſtulit,
ait, ante dedit: ſuum repetiit. Injuriam facio, ſi
juſtitiam non laudo. Sic 10 B, qui credebatur de-
ſperatus, deviéto dæmone, ſuperior malis omnibus
ex cinere, ut phonix, revixit. Kedit ſanitas, dupli,
cantur pecora, recreſcunt opez, honor & potentia
veſtituuntur & amplificanrur, ſed & poſteritatem in
quartam generationem vidit, & tal's inter Ethni-
cos, tam bonus, ſimplex & rectus inter malos 10 B
fuit, & velut aurum in igne probatus eſt. tu in me-
dio juſtorum malus, quid murmuras, ſi adyer-
s te DEVSad meliora cxcitat.

Baroniuss cæ libro Iob.

p.

1L

FEmi

ſellunbte

*½ (80] £
Meditatio. De bonis hujus mund!
1. Ivitiæ, voluptates, honores, & cæters
hujus mundi bona expeti minimè debeat,
cuùm nullum ehciant meliorem, imè ſint cri-
minum fere omnium inſtrumenta. Modeſtior,
frugalior, ac caſtior eſſes, ſi pauperior. Lan-
gueret plurimarum virtutum uſus, niſi excita-
tetur afflictione, morbo, contemptu.
z. Non expletur animus his bonis levi-
bus ac imperfectis: ſed, qui plus habet, pluùs

cruciatur, ſive augendi curà, ſive amirtendi

metu. Age, an uaquam velin ſezundiſſimis
tuis rebus omninò fueris contentus ?* An un-

quam perceperis volu atem, quam faſtidium

& dolor ſtatim non exceperint? Mundi ſuavi-
tas ſemper amaritudine aſpergitur, nec ulli li-

cet ejus roſas impune colligere. Salomon

nullis non indulſerat voluptatibus, & ait?
vanitas vanitatum, & omnia vanitas.
3. Ergo quære theſauros in Cœlo; non
vani ſunt illi quidem, nec ærugo eos demoli-
tur, cordis explent immenſitatem, tuti ſunt
ab invidis, & furibus. Nos rident Angeli,
cum obſervant, tantum ſudare nos ædihcin-
dis lureis domibus, quas brevi ſumus reli-
cturi, dolent utique quòd voluptatibus, nobis
animantibusque, communibaus, delectemur.
O Chriſtiane! ſpera, pere ſublimiora; Co-
bares Chriſti, quid gaudes, quia ſocius es
becori? erige ſpem tuam ad bonum omnium bo-
noruzm, A ug.⸗

S. GAN-

* (81) s
1
S. GANGULPHUS CONF. Mͦ
II. Maii. onh i
4 te
Conſcientiam habentes bonam, ut in eo, quèd N m euetn
detrahunt vobis, confundantur. I. Pet. 3. 16.
ANGVLPHO Dynaſtæ Burgundo, corporis,
animi, quæque Fortunz propriè imputamus,
Bonis feliciſſimo, nihilominùs cum malorum
omnium extremo, mala Vxore conflictandum fuit. HR
Ea præter cæteram morum perverſitatem, etiam fœ-
dis ameribus indulſit, quos denique Fons
prod idit, & hoc & aliis prodigiis illuſtris. Gan-
gulpho in Campania prandenti ſimpliciſſima ad ſpe-
ciem quæſtio excidit, quanti fontanam. cui aſſide-
bat, hoſpes æſtimarets ſibi enim oppido allubeſce.
re: hoſpes delitium interpretatus pretium tamen Wuns
ſtatuit. Gangulphus aquam, quanti indicata erst,
emir, & ſe dat in viam, fons, inaudito miraculo
eum ſequitur, & Varennis, ubi domiciliam habe-
bat, novo ortu erumpit, ſerio jam damnante met-
cimonium ſuum Campano- Ex hoc ergo fonte cal-
culum levare Gangulphus uxorem jufſit, abſolu-
turus eam, ſi id impune feciſſer. Accipit condi-
tionem cumriſu adultera: ſed brachiam velut es
vulcani olla fœde uſtulatum retulit; nullo amen
præter divoftium incommodo affecta, ad ingenium
reditt, & denique adulterio parricidium conſunkit.
Id ubi amator illius (prô pudor Clericus erat) per-
petratum ad proſtibulum verulit, infelicem animam
cum alvo dejecit. Gangulphum miracula Divis
exæquarunti quæ cum adultera traduceret, infamt
per omnem vitam ſupplicio eſt exercita, quod pio-
dere verecundiores, quàm illa fuit, litteræ
erubeſcunt. Ex Surio.

n
ſah

* (82) £
Meditatio De ſtudio bona conſcienti« & Des
& hominibus ſatisfaciendi.
Ihil non metuendum eſt malæ con-

1
ſcientiæ, quando & Gangulphi pieta-

tem & uxoris improbiratem fons prodidit.
Conſcientiæ tuæ primo ſatisfacias. Huic
tanquam moderatrici in omnibus actionibus
tuis obremperare debes, ſi vocanti reſtiteris,
cordis tranquillitate & inferiore pace & ſecuri-
tate nunquam gaudebis. Si D EO & conſcien-
tiæ tuæ feceris ſatis, ne ſis ſollicitus de vanis
hominum Sermonibus. Si tibi eſt teſtis in cœlo, te-
ſis in corde, dimitte ſtultos foris loqui quod volunt.
Greg.
2, Deus ſalvum te vult facere. In hoc pri-
mum invigilent curæ & cogitationes tuæ ut
DEO placeas, itaque nihil feceris contrta Dei
præcepta; hujus unius indignationem metue.
Quid proſunt laudes? quid hominis honeſti
ac Urbani nomen? quid benevolentia? Si con-
temnat & odio habeat Deus, cui animæ tuæ
turpitudo cognita eſt, & qui coram inundo te
confundere poteſt.
3. Dynaſta Gangulphus erat, corporis va-
lentis animi fortunæque bonis abundans, &

placuit Deo. Ad Deo placendum neceſſe non

eſt viram agreſtem, auſteram, & eremum fe-
dolentem ducere; potes eſſe bonus & dives,
probus & Urbanus, honoratus & humilis: qui-
nimè ſæpe fit, ut quod Sanctiorem præ ſe fert
auſteritatem, vanitas ſit & durities cordis,
manſuetudini Chriſti repugnans.

§8. EPI-

. (8;) £.
S. EPIPDHANILUS Eplis.
12. Maii.
Si adhuc hominihus placerem, Chriſti ſervus non
eſſem ad Gal. cap. I.

Vvat ſoavitatem divinæ circa teneram ætatem pro-
videntiæ in EPIPHANIO agnoſcere. Is Phœnigz

gente, ſectà ludæus, patrem decennis amiſit. Acce.
dente ad orbitatem egeſtate, equum indomitum

à matre juſſus vendere, vitium ejus clàm non ha-

buit; don atus ob candorem liberaliter eriam in Chri.
ſtianum incidit Cleobium nomine, cujus aſpedtu ef-

feratus equus EPIPHANIVM excufſſit, felici caſu;
Cleobius enim invocato Chriſti nomine affictum

erexit; calcitronem oceidit: ea prima ſcintilla peco-
ri incidit Ieſu olim amore arſuro. Sed nimirum eam

facile Tryphon ſuffocàâfſſet Hebræorum Anteſigna-
nus, qui Epiphanio adoptato eundem ſibi generum
deſponderat, ægrε his pedicis extricandum, niſi

eas Tryphonis & filiæ mors incidiſſet. Commoduam
y

deinde equitanti Lucianus Monachus ſe obtulit,
qui ad pauperis preces veſte ſe exſpolians ex t emplò
Togam puram & cœlo accepit. Ea cauſa Epiphanio
fuit, ut ſe homini imbuendum permitteret. Numi⸗
ne tam propitio, ut Epiſcopus ad Luſtricum fontem
properanis vultum radiare, coronâmque immine-
re capiti cerneret. Lætis initiis vita omnis conſen-
tanea fuit. Famem, ſitim, morbos, Dæmones,
mortem cæterdque orbis mala nemo eo potentius
coërcuit. Hæreſes, peſtem his omnibus capitalio⸗
rem, ſtylo confixit. Miretur viventis miracula lu⸗
ventus, unam modò, quod jam exanimis edidit,
imitetur. Improbum hominem, nudum cçorpus
inſpicere tentantem, calce à ſe repulit, verecundiam
ctiam poſt mortem retinens, quæ hodie feré
omnium virtutum prima moritut-
Ex Metaphr.

2 (0) %σ% L
Medi-

in Dernndl
d

a)
Nlſoh 6 Meditatio. De perverſo hominibus pla⸗
lr
1ei. sendi ſtudio

umn liht⸗ e

1. E credas, poſſe te omnibus placere,
ac ſatisfacere; Chriſtus ipſe unicuique
non placuit. An non quotidiana eſt de D EO
q],uerela? Serenum Coœlum petit viator; Hor-
tulanus pluvioſum: quantùm in te eſt, fun-
gere officio tuo, nec ſis ſollicitus, quid dicturi
ſint alii, cum eorum dictis non futurus fſis infe-
licior, ea ſi Chriſtiano ac forti animo deſpexe⸗
ris.
2. Homines ſæpè vituperabunt ſanctiores
actiones tuas, laudabunt verò im perfectiores.
Chriſtianam ſi colas humilitatem, dicêris igna-
vus; ſi pietarem, hypecrita; contrà verò pro-
diga bonorum effiſio, liberalitas;, fucatum vir-
tutis ſpecimen probitas nuncupabitur. Quis
jam fidat judiciis hominum, qui vitium laudi-
bus, virturem conviciis perſequunturé An
ſanus eſt, qui vult à ſtultis laudari, & ægεpa-
titur, ab iisdem contemni?
3. Nullum vel leviſſimum peccatum ad-
mittas, nullum omittas pium opus, ut.
placeas hominibus; tua hæc in virtute con-
ſtantia probabitur ſapientibus, tametſi diſpli-
ceat improbis, ac inſipientibus, quorum ju-
dicium parvi facere debes., Facilius (ajebat
Arſenius) Deo fit ſatis, quàm hominibus,
quia unus eſt, & conſtans; plures verò ſunt
homines, & inconſtantes Beata eſſet noſtra
conditio, ſi tantium pracepta Chriſti, quantum
Mucd opusli ſibila vereremur, Paulinus.

% §. IO-

(85) £
T —
S. IOANNES SILEN.
TIARIUS.
I3. Maii.
Omnis immunditia, aut avaritia, nec nomine-
tur in vobis ſicut decet ſanctos: aut turpitude
aut ſtultiloquium, aut ſeurrilitas, quæ ad rem
non pertinet: Sed magis gratiarum actio ad
Epheſ. c. 5.
Iceres idem jam eſſe, IO ANNEM MARIX
amatorem. Certéè talis fuit ille 1 OANNES,
qui à taciturnitate nomen habet. Etenim
magnarum opum hæres, earum hæredem eſſe Ma-
riam vivus voluit, nobiliſſimo in ejus honorem
templo extructo: ipſe vitam cum aliis Deo Deique
Matri devotam egit, tantà animi integritate, ut nu=
dum, quoad vixit, nunquam ſe alpexerit, vel hac
una ſane verecundià Virgini charus. Ad infulam

ſubinde omnium votis præterquam ſuis vocatus:.

Hieroſolymam abiit, ibi cum ſtellam cruce inſignem
vidiſſet. audiſsétque vocem, quà præeuntem ſequi
jubebatur, memor, quàm bona Dux stella jam olim
fuiſſet, exeplò in viam ſe dedit; nec aberravit,
nam rectà in cœnobium ampliſſimum venit, in eoô⸗
que VII. annos; in ſpelæo deinde IX. alios ſilentio
traduxit. Hinc egreſſus & viarum anfracétibus im-
plicitus à Cœlitibus eo iterum reportatus & contra
incurſiones Saracenorum à leone eſt defenſus. Tan-
dem ad cœnobium reverſus & poſt multos annos ab
Angelo proditus, Caryptam in petram abjecit. Et
eccee continuò hæc fimul radices, ſimul germen
agere, tum frondes totà ædicuà explicare & poſt
tertium denique diem fructum ferte. Abiit deinde
Ioannes ex humanis Anno MLVIII. ætatis CIX.
vir, qui vel tacendo meruit, ut omnis de illo
ætas loquatur. Ex Metaphr.

₰ (0) 90—

Medi⸗

15

zn

4ℳ N N

* (86) £
Meditatio. De vocatione uniuscujusd.
1. Cua hic Sanctus Deum rogaâſſet, ut
viam ſalutis ſibi indicareè, vidit ſtellam
in modum Crucis radios effundentem, & au-
divit hæc verba (hoc lumen ſcquere) Hinc tria

l ſan.

. re 4 .
G, At

. , Nn ch 4

docemur: Primùm in dubiis quibuſque, ma-
ximè in iis, quæ pertin ent ad vitæ generis ele-
dtionem, à Deo conſilium petendum eſſe.
Hæc electio res eſt maximi momenti, & ab eâ

1cum vitæ hujus tranquillitas, tum futuræ feli-

citas pendert. Pete, ſequere divinum lumen,
ducet te ad locum, & vitæ inſtitutum, quod

. ſaluti tuæ congruet magis. Si Deo inconſulto

aliquam amplexus fueris vitæ conditionem,
mercedem ne ſperes.
2. Hæc ſtella Crucis ſpeciem habebat. Eli-

D ge, quod volueris, vitæ genus, invenies ſemper

crucem. Sic igitur habeto, vitæ ſtatum, ad
quem vecaris, Crucem tuam eſſe; quiſque ſuam
haber; ne putes, habere te graviorem, ſua cui-
que videtur gravior. Domine cùm nolueris de
toà Cruce deſcendere, an ego de mea deſgen-
dam?
3. Stellà duce, relictis omnibus Chriſtum
ſecutus eſt; audi Jeſum vocantem, ſtella qui-
dem eſt vocatio; ſi eam ſequi nolueris, con-
vertetur in cometem, qui tibi animam agenti
terrorem incutiet. Erecto ac generoſo animo
mundum deſpice, qui tam vana largitur bona,
ut neminem niſi volentem decipiat. Niſi nos-
metipſos decipimus, penè mundus decipere non po-
teſt, Eucher.

§S. BA-

)

½ (87)

⏑
S. PACHOMIUS ABBAS.
I4. Maii.
Gontendite, intrare per anguſtam portam, quia
multi, dico vobis, quarent inirare & non po-
terunt. Luc. 13.
Abit Chriſtianus Adoleſcens victas Stygi ma-
nus 2 cùm PACHOMIVS nondum Chriſtianus
Dæmonibus fuerit formidini, ut præſente eo
vocem mittere non ſint auſi, obſtupefacti indole ad nn nn
nutum Numinis aperta: cujus notitiam ſimul atque
hauſit, continuò carni bellum indixit, quam ut ge⸗
neroſiuùs ſperneret, cæ leſti Am broſiâ, quâ Chriſtono
men dedit nocte, eſt paſtus. Monaſtices Tyrocinio
poſito, juſſus eſt divinitůs cœtus cogere ex fermula
quam exaratam ab Angelo accepit, erudiendos.
Quos inter celeberrima Theodori eſt memoria, qui
clara ſtirpe genitus, totâ i epulas effuſa domo, hac
cogitatione ictus eſt. Mundi fabularum quam tri-
ſiis ſit cataſtrophe, & cùm perſonatis gaudiis larva
detrahitur, quàm non juverit ad tem pus in ſaniiſſe.
Secutæ ſunt lacrymæ quas mater conata abſtergere,
nec fugæ quidem confilium filio eripere potuit.
Quin adeò cùm diu perquifſitum deliteſcere apud
Tachomium; inaudiſſet, armata Epiſcoporum Epiſto-
lis irrupit in dicata lancto illius otio nemora, & ſuas
admitti delitias propè cum convitio peſtulavit. Pa-
chomius, Theodoro copiam facit ſalutandæ matris
quâ ſe ille uſurum negavit, ni ſpopondiſſet Pacho-
mius eum Abi congreffum olim fraudi non fore.
Quam in rem cautus ſenex idem dare non ſuſtinuit.
Priusquam quieti ſe daret, feſſa diurno labore mem-
bra ſigillatim ſolabatur s quantillum enim fſuper-
eſſe jamjam in beatitatis roſa collocandis? Quid
ad hæc ſuaviludii noſtri, qui nunquam in Dei
cauia ſe meminé e fatigatos?
Ex Metaph,

Alinutt

(Ao,

line uiu

Medi-

(88) £
Meditatio. Aréta via eſt, qus ducit ad
Eœlum.
1. A Rcta eſt via ſanctitatis, anguſta porta
Cœli, & pauci admodum per eamin-
grediuntur; vive, ut pauci, ſi vis cùm paucis
ſalyari. Sequere puſillum gregem, turbam
ſi ſequaris, periiſti. Cave, ne captus mundi
hujus deliciis ab arctâ ad patioſam viam de-
Hect as: Quia praſentia gaudia ſequuntur aterna
lamenta, hic vanam latitiam figite, ſi illic fiere
formidatis, Greg.
2. Elige ſecurius, non commodius vivendi
enus. Cum iter facturus es, ſoles & viam tu-
tiorem, & navem validiorem eligere: ut quid
minus prudens es in negorio ſalutis? ut quid
am bulas per viam latam illam quidem, ſed ad-
moduùm periculoſam: tot homines æternum pe-
riére, quòd quæ ſierint divitias, honores, deli-
cias; an ſors tua erit felicior?
3. Via Religioſorum & auguſtior, & tutior:
illi quippe procul ſunt ab occaſionibus peccan-
l Aeum longè à ſe repulerint divitias pauperta-
ke, caſtitate voluprates, & obedienti4 ſuam
omninò voluntatem D EO conlſecrärint. Si
ambulasin hac vis, lætare, Deo gratias age,
quòd in arctà vià ſis, quæ ducit ad vitam, ſin
autem aliam viam inieris, compone mores
tuos cum moribus Religioſorum: imitare,
quantùm potes, eorum paupertatem, caſti-
tatem, obedientiam. CQùm idem credas, quod
Religioſi, quid idem, quantùm tuâ in vOCatio-
hne potes, non facis?

* (89) £
S. DYMFPNA V. & Mart.
15. Maii.

Non ergo regnet peccatum in veſtro mortali corpe.
re ut obediatis concupiſcentiis veſtris. Ad Rom.
cap 6.
Iſi frontem unà cum eculis amiſit improbus
Amor, erubeſcet ad infamiam facinoris, quod
ipſo auctore, ſub annum ſexcenteſimum, e-
ſtum eſt. Regebat eo tempore Hibernos rex bar-
barus, nulla re nifi amore odiéque filiæ nobilis.
Viduatus conjuge filiam in thorum pellexit, eà qni-
dem form“, cui comparari eo ævo nulla voterat,
ſed jis moribus, ut non modò inceſtos amores ab- ln iiptimeßlun
ominaretur3 ſed præter Deum nubere omninò ne. u N
mini in animum induceret. Vim tamen verita ab
inſano amatore, cum Gereberno ſacerdote fugam
ultra mare capeſſit, & in agro Antverpienſi ſanctio-
ribus ſe curis addicit. Pater eodem paule poſt ap-
pulſus, cùm illa ipſa imagine ſignatum argentum
exponeret, quâ obſonator filiæ hoſpiti ſattsfecerat,
ejus dem indicio filia prodita eſt. Fœda omnia ſunt,
quæ deinde procus dixit, vel carnifex fecit; malu-
mus tamen ſpectare ſanguinem, quam audire ver=
ba improba & lenonis, quibus cùm nihil movere-
tur, Gerebernus primùm Tutor pudiciriæ illius, fer
ro obtruncatus eſt: Virgo deinde Parentis enſe ce-
cidit, nobiliſſima caſtitatis victima. Funus cœlum
curavit, neque puduit Angelos veſpillonum offi-
cium occupare, allatis e candido marmore urnis Munen. 1
Virginis honori hoc amplius datum, ut nemen ejus ſen ler tani
gemmæ Angelus inſcriberet. eo argumento agno- nda m
vit poſteritas DOympnam vocatam fuiſſe- Ite nunc lma e
Alexandri, & manus quibus pingi fingique velitis, lün lu

1
hno N ne
mn Ee ine

ee naed
I,AL.NNH.

An

hobele.
Nelkrn,

quærite. Caſtitas cælatores Angelos habet, & ta- nj .
men, heu, quaàm pauci cupiunt, hoc calculo 2 Unan SDl
notari! Ex onrio. een

Medi⸗

* (90) £
Meditatio. De inſano amore,
1. N Emo mon debet timere tentariones
Pn 1 Angeli carnis, quoniam præſtantis-
eningheſc⸗ ſimos cujuslibet ætatis, ſexüs, conditionis
aggreditur. Cave tibi: non ſuperas ſapien-
Iai tta Salomonem, non Davidem pietate, non
niuds Sanctitate Gentilium Apoſtolum ; hunc qui-
