ingeſſerat: fel merum retulit, minas addid eratz
majores audzvit. Ergo ſecundum divina, Numine
manum armatus, ad præſtolantein pro templi fori-
bus progreditur, & voce plus quàm humana, hecz
ait, etiam temnes imprebe? Non erat hoc loqui, ſed
fulminare; Corruit humi ferov, & qui nulli ante-
hac victas manus dederat, Bernardo dedit, jamque
dum omnis caſum populus miratur: unus VVIL-
HELMVS negat ſe cecidiſſe, ſed ſtare denique ſe
credit. Mox Anachoretzæ conhio, nudum corpaus
& caput loricà & galeâ abſcondit, longé maximum
hoſtem, ſe, expugnaturus. Talis ad Innoc. Pont. in=
de letoſolymam tendit, ibi antrum lachrymis im-
plet & gemitibus, qui cœlo repulſi, audirentur:
Sub hæc patriam repetehs,dum exitinere caſtre ex-
pugnando operam vult locare, à via ſalutis pené
cxerrat cœcuS Tamen eàdem nocte in viam redit,
recipitque, quos iterum lachrynis det, oculos. Mox
ſolitudines montes que mutat, & à cacodæmone,
qui patrem mentitus fruſtra ad viram veterem revo-
cabat, verberibus immanibus c&ditur. Med'cinam
famen fecit Virgo Magna, ur anmtijam vulnera face-
r6t VVILHELMVSA VIIIMO in ſtaulO Rhodis
obijt, felcias u ique quam in
palatiis vixerate
E& durios

158 CON
a veſirs ſene
miquttaten
ra ſervire jui
d Kom. 6,
Iys pari peri
flate rnæ coni
unus, quodo
ineninkitabil,
em ſe/quitane⸗
uæ contfilnnes
llea vetba Beinil
„Winat diden
umn dinint, Nun
em pro templi ſe
Màm humana,
rat hoc loqui,
& qui nuſlia,
tdo dedit „ſamg
Atutt unus VII
d ſtare denique
hHo, nudum con-
t, longé maxint
ad Innoc. Pone!
rum lachrymit
pulſi „auditenn
ex itinete caltid
via ſalatis
node in weante
nis det oculot
‚& à cacotu
Vitam vetelelnlti
gditul, Aed enl
glijim fulncle 14
ltabuiO RnO⅞
quin in

(82)
Meditatio de Converſione S. E ilkelmi.
1. A Ntequam Wilhelmus morum muta-
A tionem feciſſet, impudicitiâ, impierate,
crudelitate, omnium denique vitiorum genere
dele cabatur. Num & tu conſcius es alicujus
ex his criminibus: ſi confeius, ne deſperes,
Peus qui tanto peccatori pepercit, utique tivi
condonabit, ſi rité confefſus fueris peccata; fi
verò, divinæ gratiæ beneficio, in ejuſmodi ba-
rathra non cecidiſti, noli gloriari, ſiquidem:
Rullum eſt peccatum, quod fecerit bomo, quod
non poſſit facere alter homo, ſi deſit creator,
quo factus est homo. Auguft.
2. Demum aliquando è vitiorum coœne
emerſit, auditis verbis S. Bernardi, qui IESUM
Chriſltum manu tenens, ſic eum allocutus:
Hominibuss obedire noluiſti, Eece DPominum & ju-
dicem tuum! His dictis corruit Dux planè im-
mutatus. Quantùm valent convertendis pec-
catoribus Verbum Dei, & Corpus ESU Chri-=
ſti? toties tu Verbum illud audis, toties cor-
pore Chriſti paſceris, & tamen etiamnùm in
vitiis jaces. Ubi fides tua 7£
13 Quemadmodum criminibus ſuis cuique
ſuerat offenſioni, fic duriori vivendi ratione
cuique fuit exemplo. Ubi vitam diſſolutio-
rem egerat, ibi acriorem auſpicatur pœniten-
tiam: nec huic pœnitentiæ modum impoſuit,
quin ſummo Pontifici ab ſe offenſo feciſſer ſa-
tis. Num aliquem verbis, aut factis offen-
diſti? neceſſe eſt ut à ſatisfactione, & tuæ vitæ
probatione pœnirentiam ordiatis. 6. VI
„ VI=

* (23 ) **
S. VICTORIAVIR. & MART.

11. Februarij.
Pos eſtis Corpus Chriſti, & membra demtmbro.
S⁸. Paulus I. ad Cor. 12.

Eminum VICTORIA triumphum duxitz de
Amore anum;, de Tyranne alterum, Vter pul-
chrior fuelit, tute Arbiter eſto. Anno igitur
Talutis trecenteſimo tertio: quod Chriſtiani & coœ:
tus pieratis causà agerent, & ſacros codices profane
Iudici ttadere recuſarent, Diocletianus & Maximi-
anus Imperatores omnibus tormentis in hos pug-
nârunt. JSed quidni vincerent Chrifiani, quan-
do feliciſſimo omine ex horum parte VICTCRIA
ſtetit, Virgo in ipgs cunis magna, magniſque fignis
jam tunc futuræ ſanctitati præludens? Ilud unum
quantum facinus fuit, cum, obſtrepente auribus
caſtiſſmis Hymenæo, bponſo mortali in amplexus
ruente, ut Ees eludetet, quando alas non hab-nit,
animos ſumz ſit, & à ſummotte t præceps abiit;
innogia temglum petijt, verbis que conceptis Spon-
fam DEO ſe devovit, fruſtra homine interea nuces
ſpargente, quas illa cum rebus aliis humani: du-
dumreliquerat. Igitur meritò de VICTORIA Iu-
dex deſperavit, & ne à fæmina triumpharetur, in-
columem cum fratre domum ire à tribunali juſt.
Sed negavit illa pedem e pugna referres negavit
ftatem ſe agnoſcere, qui non eundem patrem (De-
orum cultui addictifſmus erat) Chriſtum clan aret.
Itaque latà mortis fſententià Virgini palmam
invitus Iudex ceſſit. Interea nunquam ſæ-
pius Superi VICTORIAM clamarunt-
Ex Surio.

RMXKO0οN

X
MAN

mbra damenen

* (84) £.
Meditatio de vita adtiva, & eontemplativa,

1. Mnes fideles ſunt unius corporis mem-
Jbra, cujus capur eſt Chriſtus. Alij
phum duut ant neceſſe eſt, dum cœleſtia ſpeculantur
lterum, Vien alij. Quam ſuave eſt, eum rebus creatis nul-
eſko, Anno lum prorſus habere commercium, & ſolo Dzo
Chriftiani &a familiariter uti, quod in cœlis ſancti, id nos
scocdices ein mortales in terris agimus, unum amabiliſſi-
eir un mum Creatorem anima noſtra tunc amare
ehnihiarf, ſtuder, nec cam res creatæ blanditiis ſuis
parte VICTCONI ineſcant.
magniſguefen 2. Per charitatem, obedientiam, ac tui
ens? Iilud umn ſtatůs conditionem cum Magdalena meditari
tepente auis ſemper, non licet; expedit, ut cum Martha
i dor tench agas interdum, quo ne dæmonis laqueis faci-
praceps adiit lius irretiàre, Cave tibi, ne imiteris impro-
conceptis S)l bos, quibuscum agis; imô, ſi potes, aut ad
ne inteteanue meliorem vitam reducas eos, aut exemplo Vi-
e unei Goriæ, ctiam fratres ut hoſtes fuge, & ad E-=
. SM confuge.
n dnfn 3. Speculationt, & actioni fic te dedas, ut
veferes em heutra noceat alrexi: legibus chariratis & ur-
gem paene banitatis pareas, hoc enim vult Deus: ſed heu
hriſtum clinen præpoſteram Chriſtianorum vivendi rationem!
irgini almin per diem integrum mundanis incumbunt re-
= bas, nec vel momen:0 quidem Deo, & ſaluti
vacant. Nosmetipſos deſerentes in illud fudinn⸗
omne conſumimus, qua migrantes habere non pef-

IJamus,

NN 5. Ju-

S. IULIANUS. CONP. Pelme

12. Februatij.
Tuorum tibi conſcius peccatorum, quomodo potes
de alterius judicare peccato. Ambrof. in
pſ. 1 18.

Vories dum hofſtem petit, ſe ſauciat & ſuos
ira! Domoaberat IVLIANVS familiam Con-
juge curante. inte: eà adſunt, &, quem puerum
amil ant, filium quærunt. Heu! quàm præſtabat
nunquam invenire. At Conjux gratulata ſibi, quod
benefacere etiam abſenti IVLIANO in parentibus
poflet, humaniſſimis verbis hoſpites ſalutat, epulo
lautiſſimo excipit, ab epulo in ſuo thalamo molliter
locat, neſcios funebrem ſe leſtum conſcendère. Et
fortè jam filium ſomniabant, cùm ecce adeſt hic, &
ubi primum à geminis premi lectum videt, ſive nox,
ſive thori violati ſuſpicio oculos faſcinaverat, præci-
piti vindiétà utrumque ferro traijcit, lectumque
dum ab adulterio purgare parat, ah! parricidio
maculat. Mox uxor ſuperveniens & dies fac inus
monſtrant. Hic demum IVLIANVS non longius
fugiſſe ſe parentes, ingemiſcere, accuſare parricidas
manus, ultro omnes culeos advocare, denique co-
gitare, qui nefas tantum ſcriò in fe caſtigaret. Lon-⸗ Nigkund
gum ſupplicium placuit, Xenodochium prope flu⸗ ns uin
minis ripas conſtruxit, rectius in hoc hoſpites pau- e
peres accepturus. Et fuit cum leproſi formam
Chriſtus induit. Hunc cùm IVLIANVS transpor⸗
atum foco feviſſet rigentem, mensàâ eſurientem 8e
ſuo leculo dormiturientem, ecce parricidij veniam NN

en unn.

Maniſeſtus vel dedit, vel olim datam nuntiavite
Ferrexit tamen ille operam ſuam ed ſtudioſiùs
probare, quò hoſpitibus nobilio tibus
jam frequentari videbat ædes.
E Pet. de Natal.

Medis

CON.
17, guomal,
10, Amherol.

ſe ſauciat &
VS tamiliamee
1,K, guem Pueint

a!quàm pfæſd

ratulata fibigl
NO in parenih
tes ſalutat, eyni
9 thalamomolit
m conſcendere.
n ecce adeſt hio
Im videt, ſiye ni
ſeinaverat, pia
jcit, Iectumq
„ah! particidh
& dies kac iht
WVS non longi
ccuſare panricil-
ale, denique d
e caſtigaret. lo⸗
chium propett
hoc hoſpitese
leproft fotmi
IANVS tuaNe
nsi eſutienten/
eparticidijfeni
datam nuntis
obiliotibus
xces,

1.

* (26) K
Meditatio de temerario judicio.

1. Olite judicare & non jndicabimini Mat,
7. Deus non creavit te judicem alte-
rius ſed ſocium. Pater emns judicium dedit
flio. Tu ſi alterum judices, jurisdictionem
tilii Dei tibi atrogas. Melius facies, ſi teipſum
per examen gonſcientiæ judices, ut non judi-
ceris.
2. In quo enim judicio judicaveritk, ludisabs-
mini. Juſto ſcilicet Dei judicio fit, ut temerè
judicantes, ab aliis viciſſim temerè judicen-
tur; iméô ut in defectus incidant, quos aliis
impingunt.
3. Hypocrita! ejice primum trabem de oculo
tus, & tanc perſpicies ut edacas feſtucam de ocu-
10 fratris tui. Luc. 6. En remedium extir-
pandi judi cium remerarium, tuos ipſe defectus
inſpice & alios non judicabis. Denique ſi du-
bitas de facto fratris rui, cur in pejus interpre-
taris? ſi apertè malum etſt, excuſa intentionem
ſi opus non potes. Puta ignorantiam, puta
ſubreptionem, puta caſum.

r Sr i;
35

„

3, MANe

(87)
S. MARTINIANIIS CONrP.
13. Pebruarii.
Periculis in eivitate, periculis in ſolit udine, peri-
culis n mari. §. Paul. 2. ad Cor. 11.

7 Itam ſolam Martinianus agere cœpit edto &
decem annorum adoleſcens. Dæmon malus
ejecturus ſtatione ſuàân ilitem, veteris ſerpen-
tis exuvias induit. Sed nihil niß rilum retulit, quo
meritò humi eum ræzpere poſt caſum tam altum dixit.
uid ageret vicus ſerpens? ut virum decipiat. ite⸗
rüum mulierem ſubornat. Adeſt hæc pannicuhs in-
voluta, & velut à via exerrä ſſet, magnis ejulatibus,
ne in pabulum feris cedat, id noctis hoſpitium orat;
Aperit Martinianus à feris fœminam defenſurus,
ſe Lupz objedturus; penitioribus tamen adytis
clauſus pernocat. Sed manèe mulierem ecce tibi
mundo om ni ad miraculum ſuperbam. Videt hanc,
8S Baſiliſcum videt: Audit, & Sirenem audit, &
Dæmonis Victorem penè mulier vincit. Experrectus
tamen veluti à ſomno ignes fecit ingentes pedibus-
que infultans, age dixit, lubeat peccare, ſi vel has
ſlam mas lubet ferre. Extinzit hic rogus Veneris ar-
dorem, tum præcipuèé cum lacht, mas meretricula
etiam, damnatàâ jam Venere, affudit. Cæterum
Martinianus in rupem è medio mati eminentem
ſeceſſit. Hic quoque dum Chatybdim fugit, i
Scyllam minimo minus incidit, & Venerem pla-
nè regnare in mari diſcit. Ecce enim naufraga puel-
la & ad perniciem oculorum pulchra in rupem ena-
tat. Hic verò Martinianus ignes præventurus in
ware ſe abjicit. Quid expeétas, Lecter? Delphines
tergo excipiunt, & littori ſalvum reddunt. Vi-
des, puto, nunc, quid in homine hi ament.
Ex Maaphrs

Mod

8

d
ee dn
. nn

6
18 CN

in ſoliſutline 1
Cor. il.

gere ecedit och
18. Demon mi
em, veteriz ſen
tilum letulit,gn
Im tam altumdt
irum decipiat,
hec panniculti
magnis ejulatibe
Nis hoſpitinmon
linam gefenſun
pus tamen acſt
ulierem ecce il
bam, Videt han
enem audie,
ncit. Expertectt
ngentes dedibu
eecare, ſi velhi
rogus Fenelisi
„mas merettlicbt
Ffudit. Cateti
mali eminente
ybdim ligft,
S& Veneren
im naufſagi i
hra in Iupemin
es prayentüluil
Leor? Dehyni
m eddunt V
Ninehlament

* (8) £
Meditatio de tentationilbuas.

1. N iIllus lecus, ætas nalla, nalla vitæ
1 Nconditio à tentationibus vacat, caro
ſpiritui ſemper adverſatur. O te miſeram!
quod tot tentationibus obnoxius ſis, cum ti-
mote & diligentiâ attende tibi, fuge periculo-
ſas occaſiones, ſi poſſis; ſin minus, prævide;
ne pecces, cum in iis eris.
2. Ambula coram Deo, & nullis unquam
vincéêris tentationibus. Non cecidit Marti-
nianus, quôd Deum præſentem cogitaverit.
Videt me Deus, à quo pœnas, fi vincar, merce-
dem, ſi vincam, expectare debeo: videt me
Chriſtus, qui pro me ſanguinem fudit: ege
veròô nollem minimà voluprate abſtinére ejus
causäà? Hæc ſi reputaveris, tentationes quaſ-
que ſuperabis.
3. Exemplo S. Pauli, & §. Martiniani, ca-
ſtiga corpus tuum, & in ſervirutem redige,
citò citius fugiet tentario. Dic cum S. Mar-
tiniano: vis hoc peccatum admittere, quo du-
bio procul damhaberis, agedum experire,

urrum pati poſſis æternos ignes, verbera, fa-
mem, Oporret, ut cogitatione dolorum in-

ferni, mundi voluptates amareſcant. Quid-
quid ex praſenti ſacule arridet, ex gonſideratiene
aterni ignis amareſcat. Grege

*

5,AUXEN=

* (389) .
S, AUXENTIUIS ABBAS.

14. Februarii.
Ege ſum lux mundi. Qui ſequitur me, non
ambulat in tenebris, ſed habebit lumen vita.
Chriftus. S. Joan. Cc, 8.

convenire Marti & vitæ Innocentiæ perſpiceret,
ut DEO vacaret, vacationem à militia ſi bi
impetravit. Neque arma tantùm poſuit, ſed ut
mifſerum contra frigus armatet, tunicam ex mendi-
cabuli humeris ſuſpendit. Aliàs quò pauperibus ſti-
pendia numeraret, operam ſuam inter epifices lo-
cavit. Oxeam deinde montem conſcendit, atque
iterum, ſed melior miles ſub pellibus vixit, omni
aliâà veſte abjectà. His horridum, pueri Paſtores,
cum gregem amiſſum quærerent, feram Putarunt.
Sed ille, qu ò erat in luventutem humanitate, facile

3 VXENTIVS, cùᷣͥ m eodem in contubernio non

ſe hominem probavit, imò homine majorem oſten-

dit, cùm vates Pueris abſens dixit, quò greges ab-
erraſſent. Inter hæc celebrari ab Accolis concurien-
tibus cœpit, cum paſſim ægri venitent, ſani redi-
rent. Ipſe Imp. Marcianus familiariter uſus viro
fuit & ad Chalcedonenſe Concilium evocavit. 1bi
dum Patres præſtolatur, & velut Impoſtor habetur,
à columba cibum accipit, Verbis deinde ac Mira-
culis Chriſti divinitatem & Virginitatem Chriſti Ma-
iris propugnat. Obiit denique long patientià
glarus, & vermes cum é putrido vulnere excid erent.
loeo ſuo reponere ſolitus. Nos delicati vermium
nomen horremus, ſed mortui baculo ſcilicet
(ut ille anes) abigemus.
Ex Moetaph.

QLAXOXN

Medi-

e Nnn, ..
Rlgegag ⸗
1

§ AP
rii,
ſequitur ne
bebit lumen ,

(90) £

Meditatie de Gratid.
1. RRatia cum lumine in eo convenit, quod
nemini negerur, & unusquiſque latis
habeat, ſi uti velit. Quanta Deo debemus;
in contubemnin ¹5 præſertim Chriſtiani, quos tot gratiis cu-
ocentie erſi mulavit: Quor accepiſti? num in te vacuæ
nem à milii fuerant? utere conceſſis gratiis, operare dum
üm poſuit, I per lucem licet, memorem te Deo præbe, ne
tunicamerne Imgtati animi vitio gratiarum fons exſiccerur,
inercnn 1. His certè gratis, quas divus Aug. vocat
corſtenil i Coruſcationes luminis aterni, ſæpius illuſtratur
vellibus itit, nintelleétus tuus. Quoties enim clare perſpe-
im, pueti Paſon viſti vanitatem mundi, & cœleſtium bonerum
, feram putin veritatem ? Sæpius meditare præcipuas Chri-
tumanitate, fu ſtianæ fidei veritares, & da operam, ut medita-
nen tionibus tuis acceptum lumen magis ac ma-
Acccli concun gis accendatur.
enilent, ſani a 3. Hoc lumen foret inutile, ſi, cùm intelle-
niliatiter uſus Qum illuminavir, voluntatem ad difficilia
lium eocE quæque non accenderer. Gratiæ ſiquidem
Nxnohorie eſt, grandia ſuadere, in fammare pectus, virtu-
— tem faciliorem efficere. Num verum eſt „te
e longi pilde quandoꝗue ad Deum tam ſuaviter impelli, ut
Tulnere etette ſacrificium tui ipfſius facillimum tibi videatur?
s Celicati en Utere diligenter pretioſo gratiæ momento?
ibatuloſelin Semen modieum est, ſed magnus inde fructas:
end in hoc momentanee latet aternitas. Bernard.
4

E 55. FAU:

(er) £
SS. FAUSTINIIS & JOVITA. NM.

15: Februarij.
Charitate fraternitatis invicem diligentes. S.
. „
Paul. ad Rom. 12. . =èð

QVb annum Chriſtianum 132. cum Brixienſis
Sronnite Apollonius metu ryrannidis fugàâ ſub.-
WMqaxiſſet ſe ſe, ne barbare furori lacerandus Ghri-
ſti grex Ppateret, meliores in locum FPaſtores FANV-
STIN VS Gacerdos & IOVITA Diaconus ſucceſſere,
Certè animas ſuas non multo poſt impendere gregi
ſuo non dubitùnunt, cum memorabiles prius pugnas
edidiſſent, quibus non modo Italicum Comitem,
ſed Adtianum ipſum Imp. quin imò ipſos Deos tri-
umphâtunts Solis enim Coloflum adorare juſſi,
hunc primo in Carbones, deinde in favillas tedege-
runt, flio ſuo FPhaethenti pôſthac ſimilem. lam
Leones, Leopardi, Vtfique virtutem in Paſtoribus
noſtris horruerunt, & cum prius Carnifices, intér-
que hos Sacrificulum Saturni, Comitémque Lali-
cum laceraſſent, imperio Martyrum in ſilvas, & ne-
mora ſua emigrarunt. Poſt tot Victorias etiam inter
fiammas cahtare Pæana placuit. Denique ubi per
omnem Italiam circumducti omnia theatra ſangui- c
ne ſuo pinxerunt, Patria rurſus excepit; & gladio
cœſos coronavit. Fama obtinuit, Angelos Cclo
ad vin ctos devolaſſe in carcerem, & ſacram Eucha-
riftiam præbentibus Miniſtros adſtitiſſe. Videtis
Mariani, in quorum officium in voleris, cum ad
aram ſervitis? Profectò aut muneris hujus 7os
non pꝑudebit, aut Angelis fimiles eſſe pigebit.

Eæ Surio.

8 /. L
VTTN * (92) £
IIA. W Meditatio de Charitate in proximum.

Z I. LIAud aliter, quàm te ipſum, proximum
em dilgertee tuum amare debes; ad imaginem
. 1 uippe & ſimilitudinem Dei crearus eſt, &

IßsSUs illius causà mortuus, ejulmodi requi-
erm Niii rit charitatem. Quantàâ pietate proximum
lkcenanetuum, quantâ miſeratione inopes & miſeros
um paſtateti proſequeris? Ah: tantum abeſt, ut proxi-
isconusfucels inum tuum juves, ut potiùs adversus eum in-
ſt impendelen vidid, ir, Odio, vchementius exardeſcas. 04
abtlesprius ratione exceperis alios, eàdem planè excipiet te
alicam Comin Deus,
R arur il 1. Omnes homines diligito, nam Chriſtus
in fnilles tede pro omnibus Sanguinem fudit, ac omnes ſunt
1c fimilem, mtui fratres in Chriſto. At ſunt infideles, hæ-
tem in Paſtoit retici, peccatores? Sint. An tibi revelatum
nigces, n eſt, eos ex infidelitatis, & vitiorum cœäe, ali-
minihat len quando non emerſuros? Forſan in cœlo al⸗
torias etam in tiorem obtinebunt locum, quam tu. Deum
Denigue ubi, émitare, qui amavit nes fwdos, ut ex ſœdis fa-
ia theattalint ceret pulchros. Aug.
eeien 3. Sciréne cupis, an puro, ſyncero, & ſecun-
ſaem ia dum Deum amore diligas proximum ? Vide,
ſtitifle. i urrum: quod tibi factum velles, illi utique
n volets, ini præſliteris. Si paupertate, aut morbo labora-
uunelis huiis n res, nunquid velles, ur quis tibi adeſſer? An
len elleſieii velles, ut duriùs tecum ageretur, diriperentur
bona, tibi obtrectaretur, & eâdem demum ra-
tione, quâà alios habes, alii te haberent ? Si ad
hanc regulam actiones tuas exquiras, vitam
M tuam in multis non rectam deprehendes, Qus
wenſurd menſi fueritis, remetietur vobis.
E 2 §. IU⸗

„. (93) £
S. IIIANA VIRG. G MART.

16. Februarij.

Cælum & terra tranhibunt, verba autem mea
non tranſibunt. Chriſtus. Luc. 21.

Vlcherrimâ formàâà IVLIANA pulcherrimè eſt
uſa, In hac enim velut ſpeculo opificem hujus

DEVM Cœpit intueri, Chriſto igitur addigdtam

Parentes Eleuſio deſponderunt, Viro nobili & urbi
Nicomediæ præfecto. Sed quia ſuperſtitioni hic
deditus erat, negavit IVY LIANA ſibi fœdera nuptia-
lia cum illo fore, qui animum hofſtilem in thorum
ferrer. Et hoc propoſito ut dimoveret Parens,
tietes admovit, minas, repulit virtus: Egit cuni-
eulos, blanditias, eluſit: incluſit carceri, thoro illa
hunc prætulit. Tandem Eleuſius ille nuper Spon-⸗
ſus, fit Sponſæ judex, mox in carni ficem abit. Cæ-
dit verberibus, quod nuper laudabat corpus, ſuſ-
pendit, quibus nuper captum ſe fatebatur capillis.
Vrit ferro ardores ſuos, artu⸗= caſtiſſimos. Et has
demum illa blanditias in 8ponſo laudavit. Interea
boni Angeli vultum indutus malus, ſatis ait virtuti
darum efle: Diſſimulaet poſ·i hac pietatem, ſupe-
ris cordi cor fore, quod pervium utiꝗq; illis eſſet. At
IVLIAN A, fraude inter preces cognità, vincula ſua
exzuit, & conſiliario peſſimo induit. Vinécto ver⸗
Pera etiam addit. Tunc iub Virginis manu gemuit
orcus, & malum Angelum bonus riſit. Porro Mal=
tyr flammas, ad quas damnata erat, lachrymis ex-
iInkxit, lebetem abigne ferventem precibus rupit,
denique prius quam manum judici proco daret, ca-
put dedit. Mox tamen poœnas hic : Vndis enim
hauſtus & in littus ejectus in cibum canibus
ceſſit, dignum nadus tyranne ſepulchrum-
Ex Metaphr.

Meadi-

40

ulorei⸗
us

„ 1 4
re ene
Narm Mon

Uüka W

WRW

DU
g nl

ſuſe⸗

.
4

8

rij.

Verba auſeß
Luc, 11.

NA pulchenit
culo opificem!
nriſtoigitur al
,Viro nobilid
uia ſuperſtition
ſibi fdera ni

hoſtilem in thon
dimoveret Pane
it virtus: Egit an
ſit carceri, thon

us ille nuper
rnificem abit.
idabat corpus,
tatebatur c
WRiſſimos. 1
o laudavit, Inn
lus, ſatis ait inn
nac pietatem,
n uti, Uliele
rognitàâ, ineli
nduit. Vindo
ginis man en
us kiſit. Ponk.
erat, lachijimg
tem precibis 1
dici proco tin,/
hic : Vniis
n cibum cinbbil
noſepulchlun⸗

.

1

P (94) ℛ☚

Meditatio. Mundus magnus eſt liber.

1. E* magno mundi libro S. Antonius a-
morem & S. Juliana Dei cognitionem
hauſerunt. Sunt in hoc libro res creatæ, quæ
bonitate ſuâ Creatoris adumbrant bonitatem.
Sol, & Luna lucem: fructus, & flores tetra
ſuppeditat, non ad neceſſitatem ſolum, ſed
ctiam ad delicias. Conſidera hæc omania, &
gratias age Creatori, qui talia amoris ſui pi-
gnora tibi creavit. Ah! ſi tot ac tam pulchræ
res creatæ ſint in terra, quid erit in cœlo? Si
hac in exilio, quid erit in patria ?à Aug-
2. Sunt allæ res creatæ in hoc mundo: no-
bis ut noceant, quodammodo factæ. Habe
Deo gratias, ſi quando tentabunt patientiam
tuam; earum ſaquidem beneficio recordatis
in exilio, non in Parcia, te verſari. Patere
zquo animo, & tacitus tecum reputa, fi tam
moleſta in rerris, quid in Inferno?
3. Conſidera, mundana quæque fluxa eſſe,
Cæleſtia verò æterna. Moriuntur homines:
Tempus tempori, Rex Regi ſuccedit, prateriz
Kgura hujus mundi, extinguitur vita, evane-
ſcunt deliciæ. Pulcherrima & perfectiſſima
hujus mundi imperfectam effingunt divinæ
pulchritudinis imaginem. Tanquam fluxa
pulchritude, de ſtabili & aterna Dei pulchruu⸗=
dine. Tertull.

K à S. SA⸗

* (95) *
S. S A BI N US.
17. Febraarij,
Quid enim proficit homini, ſi lucretur univer.
ſum mundum, ſe autem ipfum perdat, & de-
zrimentum ſui faciat? Chriſtus. S. Luc. 9.

„ NVis fidem habeat? plura Pont. SABINVS vi-
Qii⸗ ‚cum oculos ſenex amiſit, quam prius cùm
utrumque circumtulit? certe, quæ nulli oculo
pervia ſunt, arcana animorum & longè abſent is
perſpexiſſe memorant. Et ecce adeſt hoc ipſum
feliciter cxperturus Totila. Invitatus ad eœnam
ftugalem aflidet, principem tamen locum Epiſcopo
Rex cedit. Paulo poſt miſcet puer vinum, & SA-
BINO porrigit. Hic Totila prehenſum clam manu
poc alum regia manu miniſtrat, nee tamen fallit
oculatiſſimum cæcum. Capit hic & totam frau-
dem beneſicio ingenti penſaturus inter riſum, vid-
cat, ait, hyc manus. Præmium igitur nobilis po-
ci lator tulit, ſed malum alter maximum, qui au-
Ror eſſe puero non dubitavit, ut merum venene
te mperaret. Erat hic SAPINOin Sacris Diaconus,
& longævo ſeni infulam inidebat, ſuam (ut ipſe
quidem putabat) hæreditatem, ſed contraà factum.
RHoc enim etiam pervidens SABINVS, egregium
Ganymedem prælibare jubet, deprehenſus ille, &
mortem longam, quam meruiſſe ſe viderat. alterà
morte, ſed brevi præoccupaturus, impigrèe ori pocu-
lum admovet, ſed tapit &è manu Epiſcopus, & i po-
tius, inquit, & Diacono nuntia, venenum me bi-⸗
bere, cæterùm Epiſcopum illum minime futurum.
Amul eruce ducdà poculum ſiccat. Non SABINVM,
ſed Diaconum bibiſſe d'xſſes. Valuit enim kic;
ille occidit. Sanitatem vulgò alienam ſe bibere
ajunt: id verum an ſit, neſcio. Ali enam
eertèe SABI NVS mortem bibit.
Ex Dlial. S. Greg. 4, 3. c. F.
Medi-

—

,

*

ij. Meditatio de ſaælute anima noſtra.
7 lueretur e, „ —
un herla, 6 1. A Deò potens eſt hæc Chriſti ESII ſen-
iſtus. 5. li, tentia, quid enim proficit &. ut omnes
(inquit §. Xaverius) ad meliorem frugem
Lont. SAelN adduceret, ſi attentiori animo perpenderetur.
it, quamptis Saluti conſulendum; en unum neceſſarium;
“ huic creatus es, non digniratibus, non ſcientiis,
neſet,. 8 non volupratibus. I4 tamen non attendis .
nwitatus ad en déque congregandis terrenis bonis diu nocts-
enlocum?pim que cogitas ?
puervinum, AA 2, Saluti incumbendum, nec levi nec ſte-
henſum clam mar rili conatu. Quid agis miſer? in comparan-
. nn dis divitiis, ſcientiis, honoribus, profundis ſa-
intettiſum, Whitatem; ſanctitatem parum attendis. Quid,
igitur nobilie amabo te, mortis articulo proderunt divitiæ:?
imum, qui a Quid honores? Quid ſcientiæ? planè nihil, ſi
merum vene animæ detrimentum feceris; Vbi ſalutis dam-
n diec num , idlie utique jan lucrum nunlum es?.,
d contafilli Cyprian.
INVS, egngn 3. Sine moràâ ſaluti adlaborandum; quia
prehenſus ei nimium anceps & dubia eſt ſalus procraſtinan-
ſe viderat, atIs. Vide, quautum temporis tua requirant
impigte oiee negotia, & cave, ne torum abſumar mundus.
eloeuran Supreme judicio de divitiis, & honoribus mi-
minime inmn Ium erit ſilentium. Nunc tandem definias
. Non NN tempus, quod daturus es Deo. In deliciis ma-
Valuitenin i lé poſitum, lachrymis deleas, ut paratus ſis ad
lienimſe bib reddendam ræionem. Demus Deo aliqued tem-
, 4lenin pu, viet« noſtra, ne diem totum iſta vanitas, E
di ollieituah miſeranda conſumaz. Chryſol.

1.
.

(27) K
S., SI M ON MART.

18 Februarii.

Quiautem ſunt Chriſti, carnem ſuam eruciße
xerunt cum vitiis, & concupiſeentiis, S. Paul.
ad Gal- cap. ſ.

Ivo lacobo Apoſtolo Hie roſolymis in Epiſco-
patu ſucceſſit S. Sl AEON, Chriſti cognatus in
carn“. Et quia non minus propinquus in Spi-
ritu & virtute fuerat, omnium conſenſu leroſoly-
mitanæ Eccleſiæ Præſul præficitur. Totàâ vitâ &
omnibus actionibus ſuis Chriſti imitator, ne vitâ &
moribus degener, Fan il'aritatem quam caro dede-
gat, violaret. Fidelis Paſtor Eccleſiæ, non Merce-
marius animam poſuit pro ovibus, & ut verus Chri-
ſti videretur conſanguineus, amorem ſanguine con-
AKrmavit. Chriſto im morte ſimillimus, teſtamentum
czucis Sigillo Genuino (Chriſtiani ſtemmatis
inſigni) voluit ſubſignare, in quo animam Salva-
zori ſue legavit immaculatam, poſt annorum
120, laborem ſub Trajano Crucis, affectus
ſuꝑplicie Anno 109.

M)CNNE

MANI

dem ſuam gi

oſolymis in hin
Chriſticognat
bropinquusin!
conſenſu leno
tur. Toti il
imitator, neiif
n quam calo del
ccleſiæ, non Me
5, & ut vetus (l

rem ſanguinea

nus, teſtamen
ſtisni ſtemm.
0 animam Sal⸗
poſtannofun
ucin, affeſtus
094

K (98)

Meditatio de triplici Crucis genere
1. X imprudentia, vel ex peccçatis tuis
Prieczauc naſcuntur afflictiones & cru-
ces tuæ Quid ergo pateris eas animo parum
zquo, cum earum ſis cauſa? Deſcende in te
ipium, cùm affligeris: percontare ex anima
tua cauſam afflictionis tuæ, & dubio procul
reſpondebit tibi, ſuperbiæ, avaritiæ, intempe-
rantiæ, aliiſque id genus vitiis afflitionem
tuam adſcribendam efle; quoniam ibi deſinit
malum, ubi deſinit peccatum. Memineris, in
omnibus afflictionibus tuis animam ſic inter-
rogate: Nunquid non ita tibi factum est, quia
dereliquiſti Pominum Deum iuum Hierem.
2. Immeritas interdum cruces & afflictio-
nes pateris, atque Sanctum jJob ſanctirare &
miſeriâà omnino exprimis: Calumniæ inimico-
rum, amicorum perfidia, inopia, dede cus, morbi
ex oculis tuis lachrymas eliciunt, effieiuntque,
ut vitam miſeram trahas. Ne cadas animo, imò
gratias Deo age, quôρd in partem venias fellis,
ſpinarum, & Crucis ] ES U. Quid quereris, ſi
tecum agat ESUS, ut cum amiciſſimis ſuis,
& eà te prorſus ratione excipiat, quâ ſuus eum
Pates? Cum IESU ur ESUS, pre IESU
patete, & Regaum ESU conſequeris.
3. Sani non expe ctant, ſed expetunt, &
quærunt cruces, ad eaſque càdem prorſus avi-
ditate feruntur, quâ avarusad divitias; tu verò
eas fugis. Falleris, ſi credas, poffe te ſine
Cruce Paradiſum ingicdiz nam Crax Chriſss
giavis sss Poreazſt., Chrytoft,
5

5. AU:⸗

(99) £
S. AUXIBIUS EPISC.

19. Februarij.
Non enim erubeſes Evangelium, virtus enim
Dei est in ſalutem omna credenièi. §S. Paul.
ad Rom. cap. I.

Vxibio patria Roma fuit, natales & cenſus
Patrici; indoles à primis annis in Chriſtia-
nam religionem prona. Tam nobilem civem
in exilium, qui minimèe debebant, Parentes ege-
vzunt. Cùm enim nuptias, ad quas hi pro imperio
cogere velle vide bantur, non poflet aliter quàm
fugâ declinare, in Cyprum abiit feliciſſimus exul.
Nam fauſto pede cum in Marcum, Barnabamque
offendiſſet, ab illo fonte ſancto tinus, & Chriſtia-
nis junctus eſt. Mox doctor pietatis ex diſcipulo
factus, cum primitias Deo ſacrificulum Iovis pepe-
rifſet, àa Paulo magno Epiſcopus Soluntis eſt crea-
tus. Mira diétu res, unicus Chriſti miles Auxibius
totam ſub jugum Evangelij urbem miſit, & ne Au-
zibio careret, alterum Auxibium accivit, & Sͤuc-
ceſſorem in munere legit, conſilium Deo probante.
Nam fuit, cuùm ſab arbore ſomnum Wpit hic Auxi-
bius, & noſter fuperveniess ſpedtavit ingens for-
micarum agnmen à latebris ſuis ad dormientem in-
Ktituere, watesque futuræ dignitatis caput ejus in-
coronæ formam ambire. ltaque Auxibio Infulam
geliquit Auxibius moriens, Tumulum ejus Aſy-
lon ajunt fuiſſe morbidorum. Quin cum ad hunc
* FPapho securerent XI. ab orco inſeſſi, obvius
ipſe Auxibius his prodiit, & cedere ſibi ‚ut a
quum erat, e viâ da mon es fecit.
Ex Surio,

)K S NR

,SN
. 4 4 4
„n

ENN.

„
Fl 4 Me⸗

, ℳ05.

tr

rij.
, dirus g,
1denti. , l

natales cen
annis in Chit
am nobilem (
int, Parentes 3
uas hi plo imn
voflet aliter
t ſeliciſſimugtn
m, Banabané
indtus, & Chnit
tatis ex giſehpi
ulum Yovise,
oluntis eſt clt
timiles Ayxibi
miſn, & de /1
accivit, de o
n Deo probmt
n epit hic An
Navit ingens n
dormientenm t
tis caput ejus
Auxibio lIufian
mulum ejus /,
nin cum ⸗du
inſeſſi, ohii
dere ſibi, u
es kecit⸗

(100)
Meditatio. in Evangelium!
Omo Chriſtianus ea deber erxedere
omnia, quæ ſunt in Evangelio, deber-
ue audire ſingula ejus verba, ut verba IEU
Ghriſti. An verè, an firmiter credis omnes
veritates Evangelii ? An credis ESIM tuã
causâ mortuum eſſe, Infernum peccatores ma-
here, & juſtos Paradiſum? Ah! ſi verè crede-
ges, ſané laborares diligentiùs, ut vitares infer⸗

1.

num, & ad cælum pervenires.

2. Parum eſt, omnia credere, quæ docet᷑
Evangelium, bona opera accedant fidei ruæ
neceſle eſt, opotter, ut probes actionibus tuis,
non habere te fidem mortuam & vanam, ſed
vivam ac veram. Credis tu quidem, beatos
eſſe, qui lugent, qui pauperes ſunt, quia hoc
legitur in Evangelio; nihilo tamen minuús
paupertatem, & luctum dereſtaris. Crux pla-
cer in aris, diſplicet in corde. Quoufque facta
tua fidei repugnabunt tuæx? Habe præ mani-
bus Evangelium, præcipua ejus placita perpen-
de, in eoꝗque Evangelio, ut in ſpeculo, miſerum
ſtatum animæ tuæ perſpicies atque dices cum
§. Hieron. eſſe Chriftianum, granae eit: non
videri.
3. Ne pudeat te Evangelii partes ſuſeipere
adversus inſideles, Hereticos, impios, & ſolu-
tioris vitæ Chriſtianos. Evangelii causãâ totum
ſanguinem tuum, ſi expediret, profundere de-
beres: Attamen ſæpé verbulo parcis, loqui
meruis, dicteria times, dum expedit, impium
os debacchans in Evangelium, comprimere.,
Non erubaſce Evangelium, J. Paulus.
E 6 §. EU⸗

( 101 ) *
S. EUCHERIUS EP.

20. Februarij.

Omnes, qui pi? volunt vivere in Chriſto leſi;
perſecutionem pat ientur. S. Paulus, ad
Tim. cap. 3°

Angelus promiſi s dedit deinde hæc Carolus
Martellus; ſed idem, cum aures calumniatorf-
Pus præberet, peſſmo conſilio ademit, Excepit Co-
Ionia exulem parum jam morantem, quà in parte
exilij potifflimum viveret, cum exilium eſſe totum
orbem non male jam runc cred diſſizt, cum Mona-
chum prius quam Epiſcopum induit, At veiò gra-
yius jam erxit Carolo, cœlo exulare. Gerte EVCHE-
RIVS dum inter preces Inferozum ergaſtula con-
gemplatus eſt, vidit hunc ipſum Carolam non jam
purpurà ſes ignibus ardere, didicitque ob manus
Hacris injctas: ſpolijſque pauperum diratos mili-
tes (time tes noſtra) corpore quoque jam poœnas
dare. Atque EVCHERIO ſi fidem non dedit Gal-
lia, certe tum ule potuit dare, qui apertus prater
ignium veſtigia, vacuæque tumbæ cuſtedem draco-
nem nihil oſtendit., Itaque, qui exuiate virtutem
regno inſſerat, tumulo etiam exul faic', chm in=-
terim ENCHER VS (Glo receptus rideat ilios;
qui patriam in terris quæzunt, neque vacuum
Gallistumulum oſtendat, in illo cæciοοαμα
los ſuos, laudi pedes, miſeri paſſim
omaes ia lutem reperiunt.
Ex sarts,

Eagolne naſcituto Infulam Aurelianenſem

—
ARK) O„°) E

Nun
3 1 49

*
Us dn.

in Chyiß⸗ 4
Paulas

Am Aurelianen
einde hæc Cat
tures calumnja
lemit, Exceyitl
tem, quà inpu
exilium eſſe ton
diſſet, cum Mon
duit, At zedgt
re, Certe EyCH
im eigaſtula co
Varolam nonju
etque ob Man
um dinans i
moqne ſam pcen
m non dedit 61
lui apertus plett
c(uftodein dtan
exhlate vintiten
dul faind, Cnn i
us rideat ild
eque VacA
n illo cæcloc
len paſſim
riunt.

* (102) £
Meaitatio de perſecutionibus.
1, V) Irtuti infenſus eſt mundus: Sancti
uieſcere, & gaudere in mnundo nequa-
nam poſſunt. Parate igitur ad ferendas ejus
perſecutiones, ſi velis pic vivere in Chriſto E-
S§U, ipſique ex animo ſervire, Non eſt diſcipu-
us ſupra Magiſtrum. O te felicem! quòd ut
Irsus, & prO ESU nonnihil patiaris. Quâm
Iuaves tibi eſſe debent mundi perſecutiones,
quibus ſis amicus Dei! At quàm metuendæ!?
uam crudeles ejuſdem blanditiæ, quæ divinam
ſolyunt amicitiam! O ſazulum nequam, quod
tuos ſie beare ſoles amicos, ut Dei faciss inimicos!
Bern.
1. Flocci facias judicia & ſermones mundi,
cæcus quippe, temerarius, & iniquus eſt rerum
zæſtimater. Qura duntaxat, ur Deo, & con-
ſcientiæ tuæ facias ſatis, quod ubi feceris, gar=
tiant, obioquantur, quantum voluerint Afle-
