nod ianen h. 2. 'ati debes, ut honores, & imiterisESu M
FONEM,Aa patientem. Ah: ſi ex animo EsSuM amares;,
et. MoNCuperes wehementer, eſſe ſimilis EBsu. Conſi-
Tig, Inp. adera DOominum tuum de cruce peadentem, at⸗
S,captius Arende & vide, urtum dolortuus ſit, ſicut dolor
ler nen eins, En! A tl. lis aſq, ad erti
mientem ei eius. En! A planta pedu uſg, as verticem non eſt
lucit. Satn eo ſanitas; toro vitæ ſuæ tempore paſſus eſt;
um OTTONMtu verò ſemper in delictis, ſemper in voluprati-
Liber enos hus. An exiſtimas, viam eſſe aliam ad cœlum
Locus afis præter eam, quam nobis indicavit?

& Alculun . ——
tellam hn . 3. Abſtine primum nonnullis licitis oblecta-
imuanbnd” tichibus propter ESuM crucifixvum; Tum in

eſe ſhum/honorem paſſionis ejus aliquid patere; aſpectu
nagriues JBSu in Cruce patientis dulceſcet, quidquid
lani Mele. tibi amarum videtur. Tantum debes Chriſto,
lm ut pro Chriſto mori deberes; attamen, quæ e-
minemenchlt Jus bonitas eſt, non mortem, ſed amorem quæ-
Ckittans ein IIt. Si debitnum non morte ſolvimus, amore jol-
iiuner in vamu⸗,
H 2£ §. PI-

(16 5 uumyu
S. PIGMENIUS M.

24. Martij.

5
ent

Am bulate, dum lucem habetis, ut non tenebrs
Vos comprehendant, &, qJui ambulat in tene-
bris neſcit, qudò vadat. Chriſtus. Joan. 2., 6,

Iuliani Cæſaris olim Magiſter: hoc unum ab eo
recepit Minerval, ut in exilium pelleretur: Non
alterius delicti reus, niſi quod Ss. Martyrum colli-
geret ofſa, & ſacrâà reverenfià tumularet. juſſus igi. eg en dad
tur Trincipis Apoſtatz declinare tertas, ſeceſſit in s diſhton
Perſidem, ubi ſoli Deo vacans aliquamdiu exul de- S
lituit; reliquam vitæ ibi ciauſurus periodum, niſi Nin
aliter juſſiſſet clum. lam cæcus, imperante Nu-
mine, Romam repetiit, tunc tandem à difcipalo
fuo coronandus lauro dudum promeritâ. In uibe
Iuliano obvius, viſus eſt amicus eſſe Cæſaris: nam
kic converſis in cœlum oculis, gratias, inquit, Dys im.
mor talibus, qusod iterum videam Pigmeniam: Sed nihil
focatis hiſce blanditijs motus Pigmenios graviter
repoſuit: Gratia: Deo meo, quod non videam Imperaterem
idolis ſervientem. Excand uit ad hanc libertatem Apo-
ſtata, & abſque mora, Sanéctum in Tyberim proijci
imperavit; in hac Naumachia Vicorvelinvito 1 Lelidn
Cæſare, navem laurcam reportavit.

Ie ſervire nefas eſſe, didicit ?IG ME NIVS,

ꝗ (166) .
05 Meditatio de triplici cacitate-
.
. PE Xpedit, ut in hoc mundo ſis cæcus, cap=
ns, n „— tivans intelle ctum tuum in obſequium
dantaaz fidci „& ea credas, quæ nec videre, nec intelli-
Chriks iu Sere potes. Ita credere debes m yſteria 88. Tri-
nitatis, Euchariſtiæ, & alia bene multa, quæ fi-
ilict des credenda proponit. Quid mirum, ſi capere
1: boc mm Ron pores akiſſima hæc myſteria? quandoqui-
um peller/ dem, quod eſt præ oculis tuis, imò te ipſum, &
8e. Matymi quod in te fir, capere nequeas. Deus non eſſer
nae⸗ Deus . ſi capi poſſet. Credo, quia Deus dixit,
i tamdir a & Aßcit mihi ad probationem, didzi cœleſtis ora-
nrus periocin kalism.⸗ Salvian
us, imem 2. Eſto cæcus in omnibus, quæ pelliciunt
ndem 6ad malum; cave, ne oculos in quamlibet par-
ennt Nem temere conjicias, alioquin & accendetur
rerelibido, & mentis tuæ tranquillitas perturbabi-
eizm: Secitur. Nunquam aſpexeris, quæ nec deſiderare,
merid hec habere potes ſine peccaro. Omnia ferè vi-
uideem Inmutia peroculos cor ingrediuntur, egrediuntur ve-
erar i1 per coſdem oculos cx corde tuo pietas, hu-
nnſn militas, puritas. Averis oculos meos, ne videant
ehotit Vamitat em. David.
3. Eſto cæcus in cul pis alienis, niſi ex offi-
cio tuo aliorum vitia, & peccata teuearis bſer-
vare. Intuere duntaxat egregias eorum tum
naturæ, tum gratiæ dotes. Si ſequaris hoc con-
ſllum „nec ſuperbies, te ipſe comparans cum
allis, nec alios propter eorum vitia contemnes.
Attende tibi, in te uaum inquire; non enim
alienæ, ſed tuæ vitæ reddes rationem.

H 3 A Ne

34

½ (167) £
ANNUNCIATIO B, M. V. ilm
25. Martij.
Ingreſfes, Angelus adeam dixit. Ave gratia ple-
a Dominus tecum, benedickta tu in mulieri-
bus. Luc. cap. I.

5
, er
bittu N

6,50m

Ic ille dies eſt, quo non tam VIRGINI, quàm
mortalibus omm bus ſalutem Cœlum uuntia:
vit. Nam, cum Homiai conſulere in humana
imagine DEvS ſtatuiſſet, eamque in rem olim præ
omnibus ſibi in Matrem MARIAM legiſlet, ad il.-
lam Legatam Gabrielem miſt, qui poſtulata expo.
neret & VIRGINIS Cælitum nomine aſſenſam pe-
reéret, Fecit hic imꝑerata, & lætiſſimum illud Ave, &
lætus MARIX. tulit, alia que in landem addid'r, quz
Angelum imitantes homines merito quotidie gaude-
mus iterare. Sed nunquàm pulchrius illa eru⸗
buit, quàm ad tot laudes ſuas, mirante nimirum ho-
norein ſuum modeſtii, quà nemo unquam minus
agaofcit dotes ſuas, nemo minus hbenter extolli
aud.t. Itaque aggreſſus timorem adimere beatus
Nantius, Matrem fore, vaticinatur, Deisg inde no-
men adijcit Fllijs ceptra item & regna (omnia
zæternatura) promittit. MARIA, vel quod, qui-
nam virgo paritura eſſet neſciret, vel quod Mater
ſine Virgine eſſe nollet, longe magis hæſitare, & de
pudore, quem DEO voverat, anxia, qui id fieri
poſſet, rogare. Mox tamen, ut ille arcanum rei or-
dinem enarravit, AN CILLA M modeſtiſſimè ſe præa-
fata annuit, & verbum illud expectatiſſimum,
ElAT, pronuntiavit. Tunc HOMO DEVS, &
DEVS HOAO potvit dici. Tunc VIRGO, quod
DEVS fecit, refecit: & unico verbo, quo hic
erbem ante creavit, illa recreavit.
ExX S. Luca & loan.

Medi-

tij. Meditatio in Annunciationem B. M.!“.

vit. A4 ,
dii9 ne 1 Odie MARIA fit Mater Dei; humili-
tas, & puritas ejus, tantum honorem
ipfi pepererunt. Proh! quanto mihi gaudio
am VINGN, eſt, divina MARIA, excelſiſſima hæc dignitas
em Cœlumm kua !1 Verum ſi es Mater Chriſti, Mater es uti-
ranſlleehk ue Chriſtianorum. O me felicem! ut Dei
tal genitrix omnia potes, ut mater mea omnia cu-
Jui doſtien bis neà causà! Poſfum ctiam, ſi volo, per
nomine alenſt fidem gratiam, charitatem Chriſtum in cor-
zilimum iln de meo concipere; Nam erſi ſecundum car-
hudemadilt nem una Mater est Chriſti, ſecundism fidem ta-
feto vatisrt men omnium fruttus ett Chriſtus, Ambr.
eae n 2. Hodie] EsI3 fit frater noſter, ejus in
nounguem hos amor eum nobis ſimilem facit, ut ipa
ds bbentet em ſimilcs efhiciamur. In terras deſcendit, ut
em admnete be ad cœlos alcendamus. Adoro te, Verbum
uu, Deint caro factum in caſtiſſimo Virginisutero! uti-
a u nam dono aliquo pretioſiſimum donum tuum
et, Nel gnot rependere poſiem! Tuum eſt Frater aman-
emagis haſttin tiſsime, quidquid ſum, & poſſum.
, annia, li 3. M ARIA eſt Mater noſtra, ESuS frater?
t ille cum: An digni ſumus filij MARIA, an digni fratres
, vol ſ IESu? puriſsima, humillima, & obedientiſ-
l di äma fuit MARIA. An iiſdem virtutibus præ-
ut ne diti ſumus: xsus ſtuduit ſemper gloriæ ſui
nico velbo Patris, & animatum ſaluti. An idem nobis
illa eeeit eſt cum FPratre noſtro ſtudium? Num porius
e. JIxsus ingemiſcens jure diceret MARIA: Filygj
matris meæ pugna verunt contra me. Cant. I.

17

(169] £
S. LHD GERIIS E.
26. Martij,
Orationi inſtiate, vigilantes in a in gratiarum
actione. Paul. ad Col. c. 4.

Oelo priuſquam lucem aſpiceret, charum eſſe
LVDGERVM apparuit. Palus enim pet ca-
dentis matris larus egreflus, cuùm mortem
Mlaturns utrique crederetur;, obſtetricis inſtar fuit,
Vix velba fingere blæſa, vix greſſum firmare ſcivit,
cùm magnam in parvulo indolem ſtadia prodide-
runt. Neque enim ille, ut amat ea ætas, ludiclis
deleckari, ſed jam tum ſeria agere, & vel cortices in
Bibres concinnare, vel lectitanti ſimilis, aut ſcripti-
tanti affidere. Quare cempellatus à nutrice, qui
diem transegiſſet? vel libros, reſpondit, ſcribendao,
vel le gendo ſeriptos. Iterum quo Mag ſtro uſus eſ-
fet, rogatus, DEO, ſubjecit. Talem in familiarita-
tem ſuam Muſæ, & in ipfa adyta ſa pientiæ admiſe-
runt, quam ut in alios effunderet, ad Friſones Sa-
xoneſque contendit: Epiſcopus Monaſterii Primus
Cznobium etiam VVerdenſe extiuxit, & cum ne-
mora denſa obſiſterent, ad hæc exſcindenda famu-
Ris ventis eſt uſus, qui noctu, everſis latè atbuſtis,
aream amplam adificio parâtunt, unâ tantùm ar-
bore relictà, quæ precantem LVDGERVM texe-
rat. Illud etiam memorabile. Carolum M. cui
imprimis charus etat, tertiò vocatus, dum preces,
quas Canonicas dicimus, recitaret, neglexit adire
& appellatus ea de re, reſpondit, cum majore Prin-
cipe ſibi colloquium fuiſſe. Atque hæc, quæ of-
fenderet, delicatiorem ætatem noſtram, libertas »
chariorem etiam Carolo fecit, meruitque hic, dum
Aſtra, Alcuino Doctore uſus, contemplatur, novam
ſKtellam in cœlo vigete, LVDGERVM mortuum.

Xx ur. & Lippelo.
Medi-

ctenn.

US
g in ate
4.

cetet, chann
lus enin e
145, cüm Mn
ſtetricis ilte
um finpalet
mn ſtadia i
es Etas, l
. jel Corties
milis autlaß
18 à nutiice,
ondit, ſclibent

lag ſro uſi

P in ſamiliat
bientiæ zdai
ad iſones &
naſterii brim
t. & (h
rindenda fin-
is late albel
uni tantün:
DGENVYME
atolum M
1,Gum Meen
neglerit it
um mejolehit
e hzyc, M0²¼

lamn, Dendt,

uitgue Hiedun
pplatun,nolin
M Moruun.

M

£ (170) £

Meditatio de Oratibne.

1. Rationi ſemper vacandum eſt, ut ſem=
per nobis ſuppetat divinum auxilium,
quod planè neceſſarium eſt, ur non deficiamus
in tam variis tum animi, tum corporis neceſſi-
tatibus, utque viſibiles & inviſibiles hoſtes
vincamus. Non potes, inquis, perpetuò ora-
re; ora certè, quaàm poteris; (æpiſſimè, prin-
cipio nimirum, & fine actionis alicujus mo-
menti, & dum erit tentationireſiſtendum.
2. Ora cum ſingulari revereutia, & mode-
ſtia, ut, qui te viderint orantem ad pietatem
excitentur. Deus in oratione & applicationem
animi, & humilem requirit corporis compoſi-
tonem. Et quidem religioſa, ac humilis cor-
poris compoſitio multùm confert ad interio-
rem pietatem. An loquereris cum Principe,
ut quandoque loqueris cum Deco? Quam præ-
cipiti voce vocalem reciras orationem: Initio
tuæ precationis cogita, adeſſe te coram Deo,
coram quo tremunt Cherubin, & Scraphin; &
eà, quà pareſt, humilitare, & modeſtiâ, Deum
affaberis: ſed prô dolor: Sapils ipſa etiam oratio
vertitur in peccatum.
3. Atrentio requiritur ad orationem, Deus
quippe ſpiritus cum fit, vult adorari ſpiritu. S2½=
pe& contingit, ut os tuum Deo loquatur, cum
animus peregré eſt, nempè in divitijs, volupta-
tibus & alijs rebus, quas amas. Cor ipſum, non
labia petir Deus. Quomodo te audiri à Deo po-
Kulas, chm ipſe te non audias. Cyprian:;

S. RUPERIUISEP.
17. Martij.
Si quis loquitur, quaſi ſermones Dei. S. Petrus.
Ep- 1. c. 5.

S oguinem ſuum, quem ad Franciæ Reges Du-
céſque Hiberniæ referebat RVPERTVS, rum no-
bilem eſſe probavit, quando Vang'onum Epiſ-
copus, Virgis ſervilem in modum per urbem cæzſus
& in exilium eſt actus. Sed nobiliſſimo EFxulidig-
num domicilium patuit Baujaria, Huc evocatus in
exilium inde fuperſtitionem miſit & primus fere
Boijs patriam ſuam coœlum ipſe exul oſtendit regem-
que primò Theodonem, tum proceres, mox popu-
Ium magno numero ſacro fonte luſtravit, Abhinc
ſedem & arcem Sacrorum juvaviæ (quæ hodie Salis-
burgum eſt) poſuit. Mox cœnobium hictemplumque
D. Petro, alterum dein Montibus, idqae D. Maxi-
miliano ſacrum, velut præſidium ſanttæ Religionis
impoſuit, prodigioſis ignibus tunc nobile. sub
hæc in patriam magnis itinetibus contendif, novas-
que auxiliates copias Viros XII. adduxit, ſui plane, ut
ahud nihil dicam, üümillimos: His adjuvantibus
bellum ſanctum; totam pene Bojariam Chriſto
ſubegit, templaque velut propugnacula pietatis
plurima paſſim extiuxit. Inter hæc ut'que & pul-
cherrimum ornamentum pattæ & fitmiſimum
munimentnn des vetetis Oetingæ numera-
tur, DEIPARX. facra, quando huic omnia ſe
debere Boij fatentur, multum profecto etiam
RVPIHRIO debeant, qui Regionis Tutelam eam,
VIRGNEM, inquam, princeps conciliavit. Obijt
ANNO DC. XXVIII, fati ſui certus & diei. Paren-
tare lachrymis omnes Boij, Angeli canta feftivo
vii1: illi ſordidati, bicandidati ut noſſes
illosfuneli, hos animi triumpho adeſſe-
Ex Surio,
Medi-

„ÿ 1
Puidte,

(er’ N

Gsn

4. Da. 8. 1 el

Tancie Reger)
VERTIS, in
Vangonmunh,
n per ulben g
biliſſimo Eruli
„Huc erocitt
iſit & prinltt
ul ofkendittete
ceres, wor nn
lullrarit, gilt
(qur holegt
nhietemplumg
icoge D, Ma
ncte Relgiot
c noblle. S
ntend'f, nori
Kit plane
His adjuvanti
Djarniam Chid
1gnacula piet
1c ut que Kf⸗
& filwiſinu
Detinge Illen
huic Onn N
pkofelo in
lis Tulelunen
conci
us bi
eli cartifii
Ati ut no
,loatel⸗

ei ier

6

* (172) £
Meditatio de Verbis.

1. Omeo Chriſtianus nullum unquam
Verbum proferre debet, quod Chri-
ſtum offendat. Abſtine iraque diligenter à
malevolis, obſeœnis & liberioribus dictis,
Verbo peccare nihil facilius 3 at admodum
difficiè eſt, imò ſæpe numerò propè impoſ-
ſibile, in fli ca verbis vulnera ſanare. An velles,
ut de te alij loquerentur, ut tu de ijs quandoq;
loqueris2
2. Abftine pariter à jocoſis, & inutilibus
verbis. Si dicendis jocis aflueſcas, brevi effa-
ties verba ambigua, & Chriſtianæ charitati

contratia ; imô malles ſæpius chartitatis leges

violare, quam reticere facetum, & ingenio-
ſum verbum. Supremi judicij Iance inurtilia
verba ponderabuntur,. Pone Domine cuſtodiam
ori meo. David,
3. Ut Verbo non offendas, nec roties nec
tamdiu cum aliis loquaris; in multiloquio non
deerit peccatum, aut in Deum, aut in proxi-
mum. Si parum loquaris, ſapiens & corda-
tus exiſtimabere. Stultüs, & imprudens, ſi
multum, & amultis contemneris. Sæpiſlime
te pœnitebit, locutum fuiſſe, tacuiſſe aun-
quam. Deum loquere, quare, ſi quid ſilentio
melius, aut exerllintius habes: at, ub ſilere
praſtaz; quam loqui, ſelent io acquieſce, Greg.

*½ (17;3)
S. GUNIRAMUS CONr.,
28. Martij.
Fnusquiſque veſtrum proximo placeat in bonum
aa adiſicationem. Paulus ad Rom. cap. 12.

VI Reges ſalvam maje ſtatem & regna ſua vo-
lunt, tedte arces ædificant & propugnacula;
ſed rectins iidem aras ſtruunt templaque, &
s2d ſt pendia optimos præſidiarios, egentes cvo.
cant. Inter hos merito Regem GVNTRAMVM
numeramus, pulcherrimum Galliæ lilium & me-
vito in Marianum hortum transplantandum: Re-
gias hic gazas omnes vel in ſinum pauperum vel
templorum adyta prodigus ſparſit. Certavit verò
zum GVNTRAMO DEVS, nunquam non victor,
ü de lberalitate, cum hon ine certamen ſit, Et
forte fortuna ſomno, ad quem à venatione feſſum
perſtrepentis rivuli ſuſurrus invitaverat, aliquan-
zum indulgebat. Hic, qui pro dormiente vigilabat,
Armiger, vidit Dominum cum ſomno, neſcio, quod
animalgculum proflare: ei cuùm pontem enſe regio
Rruxiſſet, aquas ſuperavit & proximo ſpelao ſuc-
geſſit, paulò poſt viam eandem relegens ore denuô
Regis ſe abdidit. Subinde hic evigilat & ſomnium
de reperto theſauro narrat. Sed & Armiger ſubijcit;
quæz vigilans ſomniaverat, Ergo in specum itur
Kingens auri vis eruitur; ſed omnis iterum œlo,
hoc eſt templis & egenistranſcribenda, quò factum.
ut ſicam eorum, qui parricidales manus afferre Regi
vel epulo lacro accumbenti, vel ad matutinas preces
eunti parabant, ſeimper wnmen excuſſerit prodide-
zitque. Tam firma, 6 Reges, mumimenta ten pla
ſunt, tam fidi, ſi admittitis, corporum veſtro-
rum Cufſtodes pauperum ſunt cohors!
Ex Gregor, Turon. .
Medi-

thegnmndd
Annſgezoi 2

e

2plactat ai,

tem & nepriſt P

nt & Propdent
bont tempſign
103, egentete
n GVNNa
llir lilium n
Plantandum,]
um paupetun
lt. Cenarit ke
Juam non idt
certamen ſi,
enat one fel
1relet, aliqu
niente ngilah
10, neſtio, que
intem enſe teß
üime ſpelro ſi
egens ofe den
ilan & ſommr
Atmigerlubie
in Specunn 1
nis itetum el
enda,ud hiu
hanus afeneli
matitinasnnen
Ncuflerithot⸗
unimenttel
olponiun ſtl
nt ONn

5

(174) £
Meditatio de bonis operibus,

1. Um vivis, quantùm potes, bonis ope=
ribus incumbe; alia ſiquidem omnia
oſt mortem nullius ſunt pretij. Memineris,
quamliber diem piàâ quâdam actione ſignare.
Hæc vita brevis, longa futura. Commiſſa lue-
Ie debes peccata: Ea redime eleemofynis:
Quid tam parcus & durus es in pauperes ?
Quid tantum amas Principis imaginem in
nummis & horres imaginem Chriſti in paupe-
ribus? Quid imaginem Regis ſeulptam ſervas in
Polidis? & imaginem Dei in hominibus deteſtaris
Auguſt. =
2. Coram Deo bona ſint opera tua; ideô-
que ſpecta potiſſmum in ijs gloriam & volun-
tatem Dei. Cave, ne vanitate, vel amore tui
ipſius corrum pantur, alioqui mercedem accepi-
i. Laudabit te mundus, & Chriſtus damna-
bit. Préh ſuperi! cor meum tam exiguum eſt,
vita tam brevis, attamen cor & vitam, Deum
inter & mundum partiri vellem?
3. Videant ctiam homines opera tua bona,
ut illa poſſint imirari. Ne te pudeat, D eci man-
datis obremperare, & ejuſdem conſilia ſequi.
Statim profitere, Domino te ſervire, & coram
te peccare audebit nemo. Quidam forſitan ſe-
cus interpretabuntur, & ridebunt virtutem ac
pietatem tuam: ſed ſine dementes inſanire;
imò lætate, nam Chriſtianus, ehm male habe-
tur à mundo, diiigitur à Deo. Ign. Mart.
H 7 S, AK-

„

(177) £☚
S. ARMOGASIVS ET SATVYRIS.
29 Martij.

Siergo non vigilaveris, veniam ad te tanquam

fur, neſcies, qua bhora veniam aa te. A poc.
cap. 3.

Mho: Geiſerici Arriani Reg's furor afflixit, et.
ſi SATYRVSregiæ domus Procurator, AK MO.
GASTVS Comes cfſet. Et SATYRO quidem,
niad perfdiam regis mofes ſuos etiam ipſe com-
ponerer, ob oculos ponebantur officij, bonorum,
& Liberorum ſpoliationes, magna ſemper apud au-
licos momenta; lpſa adeo Conjuox ultimæ ſortis
homini, & qui camelos agebart, ad ludibriam jam
fuerat deſtinata. Sed facile deſpicere hæc omnia
poterat SATYRVS, qui oculos cœlo defizerat. IIIa
expugnare ferreum poterant animum : fupplex
marito conjunx & junda matfi Liberorum cchors,
firmiſſima acies: ſtruétæ deinde ante pedes inſidiæ,
infans, inquam, abjectus, minimus ille, ſed maxi-
mus apud patrem orator: confuſæ denique omnium
in unum lachrymæ gemitusque, potentiſſima apud
domeſticos tela Ferſti it tame inco neuſſus SA-
TYRVS, & objurgavit etiam ntempeſtivam ſuorum
pietatem, & quæ impium in DEVM eſſe juberet.
lta ab officio dejectus omnibusque exutus, in exi-
lium mhhil præter Innocentiasm cxialit, fidemque
DEO ſeivatam, lam ARMOGASTVS cùùm nervis
arbiæ & frons torquerzntur; nervo alteig hos &
fortiori (rρ) non ſemel rupit. E pedibus fu-=
ſpenſus do mite poterat videri. Ad ſabulum cruen-
tum dan naius, vium in arena ſe præſtiit, Bubus
palcendis pra fectus digaum hune Martyre Magiſtra-
tum cenſuit eſſe. Morfruus qua que tumalari, tamen
non niſi ſub arbore olus. Sed egeſta ſob hac hus us
farcaphagum & matmnore oftendit tam ſplendi-
dumn magnificun 4; ut in dere tamulum
FPaſtoti Reges potuettn-.
Ex Vitt. Viic.
Medi-

. 70 4
ℳ
lke

8 e
mne AKt
Hicke

1 1

Leumku

Mwhngte z

LSn

4 4d lelaz

s finor aſlit,
ſorutator, ,z
ATTNO G
98 etiam lle,
offteij, bonin

2 ſenper Nit

unx bltime S
2d adibrnuni
iceie hxc om
0 gefiterat
MoH, ſep
eotum cHα
peges ini
ille, ſed mari
niqae omniln
entiſſima a)
concuſſus5/
eſtiyam ſvonnn
M eſſe ubenn
exctus, in en
guht, hüemg
IVô cui neni
0 allelg ko
E pechhnst⸗
ſabulum guel⸗
brZſkti, Nihu
Ile Miini
Unulat, tidel
ſob hac MuaA
tam ſlerd⸗
tumuluunn

(176) £

Meditatio de praparatione ad mortem.-

1. Qnn vita ad mortem debet eſſe præ-
. paratio, quoniam bona mors fes eſt
momenti omnium maximi; imò cætera nugæ
ſunt, ſi cum morre componantur Quomodo
te paras ad mortem? An vivis ut moriturus ?2
Tibi forté vitam polliceris longiorem? Dein-
ceps prima curarum tuarum ſir, parare neceſ-
ſatia ad magnam æternitatis viam, ne impara-
tus cogaris diſcedere. Paratos no⸗ inveniat ex-
mema neceſſitas, qua ſape pravenit imparatos.
Eucher.
2. Morieris, non 'gnoras, ſed ſemel dunra-
zat, & in hacunicàâ morte tum felix, tum infe-
lix tua vertitur æternitas. Non hic agitur de
levis cujuſdam boni jacturâ, ſed de jacturâ
omnium graviſſimãâ, quodqq;ue conſiderandum
magis, irreparabili. O mors metuenda! An
eſt quiſquam, qui te diligenter meditetur, quin
mundi fugiat pericula;, ſCque arctioti vincu-
culo DKO conjungat?
3. Ut pie, ac ſancte moriaris, pié ac ſancté
vive. Nunquam indormias peccato mortali.
Manè, dum ſurgis, ſubeat animum hæccogi-
tatio: Forte nin vidurus ſum ad occaſam ſolis
Et dum lectulum peris: Eodem forſan linteo
moriuus inwolvar, in quo dormiturus ſum. In-
terdum ſic te inteir ga: Eflemne nunc ad
mortem paratus: Nihil ita quotidie ut mor-
tem hamines vident, nibil ua obliviſountur ns
wmortem, Eucher,

S§. RE-

(177) £
S. REGILUS EP.
30. Marrij.
Nuvquam erit eficax inſtituentis auctoritas, niſi
eam effectu operis ſui, cordi affixerit audientu.
Caſſianus. Collat. II. c. 4.

Ter in Gallias D. Dionyſio cum gemino comite
TLacinenn tertius comes RECVLVS acceſſit,
non infelicibus auſpiciis. Etenim, cùm ill
ſanguine ſuo ſterile etiamnum fſolum rigaſſent, in-
ter divina KEGVLVS ejus rei nuntias ternas co-
lum bas habuit, quæ ſingulæ ſingulorum Martyrum
nomina in ſcheda ferebant deſcripta. His ille auipici-
js fretus, bellum omni ſuperſtitioni indixit, Templa
paſtim Deorum evertit, DEO poſuit. Cùm ex hu-
mano hoſpitio Stygis incolam exigeret, voluit hic
in mulum REGVLI migrare. At, quo virtutem
Crucis vel ab hec magiſro docerentut noſtri hære-
tici, mulus pede priore in pulvere Crucem ſcripfit,
itique longe hoſtem pioſcripfit. Divus vero, qui
aditum hunc orco negavit, exitum & carceribus Chri-
ſtianis facilè indulſit. Nam cum permulti inter vin-
cula agerent, REGVLVS ſcipione clavis vice uſus,
oſtinm pulſavit, aperuit, vinctas omnes dimifit;
cumque urbi Præfectus unum pro omnibus vica-
riam victimam REGVLVM morti deftinaſiet, in
ſomnis Dionyſius adfuit, mortémque, quam RE-
GVLO parabat, ipfſi judici intentavit. llud ſimul
lepidum, ſimul mirandum. Ad coneionem dice-
bat; ſed dicentem garrula animalva Ranæ, ſaæpeè ſæ⸗
Pius interpellabant., Imperavit REGVLVS filen-
tium imm origeris, & ecce continnò tacitæ audive-
runt declamantem. Dixiſſes tunc illas in ho-
mines, hodie verò homines in ranas ite-
zum abijſie, Ex Petro de Natal.

Medi-

4

47
“ n

ſitfuu un an
Roffhane
kalzi

IS
ij.
cntit auilni

Axenit u
4.

eum gemizoen
KECVLS 1e
Ltenim, ch
ſlolum rialen
nuntias temng
gulorum Mauhn
Ppta Hisillealßi
oni indui,, Ten,
oluit Cimer
geret, voluit
t, gub rinut
u— Noſtri an
Crucem ſcuibi
Mirus verd,
ancetidus Ci
tmultiinterſi
chavis vice
omnes dimi
5 omnibus ie
deſtinaſet
que, glan 1,
VII, Ilud D
coneionen 14
Renz, el⸗
AEGVLN
10 tacitr Uiſ⸗
c illas into⸗
I14a5 Il⸗
N0

N †

(178) £

Medit. Praſtat verbum Dei facere, quam
audire tanium.

1. Anæ REGULUM audierunt, & aus
dita fecerunt, ad confuſionem no-
ſtram, qui vel non audimus Verbum Dei, vel
auditum non facimus. Fruſtra autem audis, ſi
non facis. Soli enim beati illi, qui audiunt
Verbum Dei, & cuſtodiunt illud; Soli econ-
tra infelices illi, multis vapulabaant; qui au-
diunt adeoque ſciunt voluntatem Domini, neeg
tamen faciunt eam.
2. Dux quantumvis vocem extollat & ad
bellum moneat, nil efficit, niſi miles pugnare
velit. Solus auriga fruſtra torquet ſcuticam &
clamorem effert, niſi equi trahere velint plau-
ſtrum, obediendo voci clamantis: Fruſtra di-
tigit Architectus, nifi operarij ſtrenuè labo-
rent. Sic fruſtta Verbum Dei audis monente
concionatore, niſi monitis obedire velis.
3. Iſras! ſi audieris me, nen erit in te Deus ra-
cens. Auaire in Sacra Scriptura, idem eſt, ac
obauairve. Cain audijt vocem Dei monentis:
eur concidit facies tua? ſi benè egeris, recipies; ſz
malt, in foribus adeſt peccatum. Andyt, ſed
non obaudi: ideéque perijt.

S. BAL-

§8. B A Il B 1 N 4
3. Marklj.
Creſcite verb in grætia & cognitionez Domini
neſtri Salvatoris Jeſu Chriti. Petr. 2,
Ep. Cap. 3. .

ter conciliavit, Ild in hunc madum accidit.
Ad miraculum primo formaſa fuit, obque id
parenti Quirino Tribuno unice chara. Scd quia
hic Alexandtum Pont. itemque Hermetem Prafe-
ctum ob fidem in vinculis habebat, Namen vin-
dicare Ilmpietatem parris in filia (oculo parentis)
ſtatuit, colloque Virginis ingens onus, S&quod om-
nem pulchritudinem extingueret, ſtrumam appen-
dit. Cum hac dote cuùm nullijam placeret BAL-
BINAM ducere, & parens deſperandum ſibi de nup-
tiis fi iæ videret, Alexandrum in vincutis arceſfſit, dro-
miſitque, ſi ſtrumam filiæ collo belletet ſnperſtitio-
nem ſe cum hac, animo pulſurum. Facilè utrinque
convenit. Vix admovit Alexander filiæ vincula ſua,
quæ Quirinus injecerat, cùm illa ſtrumam, uterque
fuperſtitionem poſuit. Itaque jam Nuptiæ ſplen-
dide parabantur Sed puer elegantifimus adſtitit
Virgini, face armatus. Is ſive amor, ſive Hymenæus
ſanctior, facilé melioris Sponſt amore accendit.
leſuque ut nuberet, induxit. Interea crebertima
ocula ſalutis auctoribus vinculis Alexandri fixit. I-
dem pra ſtitit monita ab Alexandro D. Petri vinculis.
Mort i deinde pro Chriſto & Alexander & Pa-
ter. Virgo langius ſupervixit, utriuſ4;
hares viriulis. Ex Ferrar.

P Vellis ali’s Spon ſum forma, Balbinz deformi.

60 ni- en)

Chni li. d

50ns dn ⸗
et, ſtruman “D

jam placetet NI
ngum ſibjden
cuſis arceſſing
Ierer epertii
Hcilè utrinqn
lir ineuie
rumam uternr
n Nupdie ſe
dtiſſimus zal
t, ſe Hymen
amore zccen
erea cleberit
Alexandti faul
D. Peini inel
lexander rH
hutriuſc
Frar.

[2

le

hdit

(18] £
Med. de noſtro in vircute progreſſis.
1 COHkitnns n nunquam debet in acquiſito
virtutis gradu quieſcere, ſed ad ſubli-
miora ſemper contendere. Grandis tibi reſtat
via ad perfectionem. Conſidera S. Franci-
ſcum, I§ Thercſam, alioſé 4½ complures, à
qui ibus adhuc diſtas lon giſsi mne. Quort cnim
malé domiti affectus tuum animum adhuc
onrutbant? * An eodem amore contemptum,
& labores proſequeris, quo mundus gloriam,
& voluptatem?
2. Cave, ne erres in vi4 perlectionis. Fru-
ſtea giganteo paſtu currit, qui aberrat à vii.
Qan tumcunque labores, niſi divinam ſe-
qaaris voluntatem , labor iſte tuus vanus eſt,
ac nullo præmio dignus. Ex tus Præpoſito,
vel ex eo, qui tibi eit à confeſsionibus, per-
contare, quid potiſsimum facere debeas, ut
placcas Deo. Alioqui magni paſſus, ſed exi ra
viam., Tertull.
3. Nihil quidquam de fervore tuo temit-
tas. Vide utrum pia exercitia, atque morti-
ficationes vel omiſeris omninò, vel minueris.
Si te premat facti conſcientia, cave, ſummo
Lerſaris in periculo. Quid nunc frigidius Deo
ſervis? An minus dignus nunc eſt, qui à te
diligatur, quàm erat, cum ex toto colde tuO
Eum amabas? Agedum priſtinum fervorem
excira: Dic cum Propherâ: vix bene ſervire
cœpi Domino meo, qui ab æterno ine dilexit.
Dixi nune cpi.

„

IN-⸗

INDEYZ

SANCTOR
PRIME PARTIS.

Bramius Eremita.
Abundantia Virgo
Agatha V. & Mart.
Agnes V. e& Mart.
Aldegundis Virgo
Anaſtaſius Mart.
Annantiatioe B. M. V.
Anto nius Abbas
pollonia V. & Mart.
Arcadius Mart,
Armogaſtas & Satyr.
Auxentius Abbas
Auxibius Epiſcopus.
Balbina Virgo
Benedictus Abbas
Blaſius Epiſcopus
Caſi mirus Conf.
Catharina Sueca V.

Cathsdra S. Pef. Apoſt.

Ceadda Epiſc.
Ebryſoſtomus Epiſc.

Circumciſio D. N. I. C.

Codratus Mart.
Colela Virgo
Converſio 8. Paul. Ap.
Cunegundis Virgo
Oyrillus Epiſc.
Dorothea V. & Mart,
Eduardus Reæ Conf.

16. Mark, pag.
19. an.
5. Febr.
21. Jan.
30. Jare
2 1 Ian.
25. Mart.
17. Jan.
9. Febr.
12. Ian.
29. Mart.
14. Febr.
19. Febr.
3 1. Mart.
21. Mart.
3. Febr.
4. Mart.
22. Marr.
22. Febr.
2. Mart.
17. Ian.
I. Ian.
10. Mart.
6. Marr.
2 %. Ian.
3. Marr.
18. Marr.
6. Febr.
5⸗ Ian.

149

u
Inah.
lienbe

lucne l
ir
un ,

a
I
ſ

†
1

222

4

TI§.

RUI

an.
ebt,
lan,
Jar.
lan.
Mut.
lan.
ebr,
lan,
ut.
ebr,
bt,

4

10

1I1 N D E X-.

Etiphania Domini. 6. Jan.
Eutherius Epiſo. 10. T ebr.
Euphraſia Virgo- 13. Marr.
Fauſtinus & lovita M. 15. Febr.
Felix Presb'yter. 14. Jan.
Franciſca Romana Vid. 9. Mart.
Franciſe. Saleſius Conf. 29. Ian.
Furſeus Conf. 16. Ian.
Genovej a Virgo 3. lan.
Gertrudis Virgo 17. Matt.
Godefridus Epiſc. I3. Ian.
Gregorius M. Papa. 11. Mart.
Guntramus Rex Conf. 28. Mart.
lzrobus Pœnitens. 18 lan.
lIgnatius M. 1. Fcbr.
loachimus P. B. M. V. 20. Mart.
Ioannes Elezmoſyn. 2 ½. Ian.
lIoſephus Sponſ. B. M. V. 19. Mart.
tuliaâna V. & M. 16. Febr.
Iulianus Conf. 12. Febr.
luli anus & Baſiliſſa 9. Ian.
Laurentius Iuſtintanus. 8. Ian.
Lavarus Conf. 23. Pebr.
Leander Epiſo. 27. Febr.
Longinus M. 15. Mart.
Lucianus M. 7. Ian.
Luadgerus Epiſc. 25. Mart.
Lupicinus Conf. 28. Febr.
Macarius Abbas 2, Ian.
Martianus Conf. 10. Ian.
Martinianus Conf. 13. Febr.
Martyres Antiocheni, II. Mart.

244 Febr,

„
—„

bag.

1N DE X.

Mauritiu: & Soσ. M. 11. Febr. lag. 10; N
Otuo Conf. 23. Mart. 16

Paula Vidua. 26. Jan. 6
Pauilies Eplſc. 8§. Febr. 77 t1l9
Paulus 1, BPremita. 15. Jan. 29
Peirus Abbas 14⸗ Maft. 12 M
Petrus Nolaſcus 31. Lan. 61 4
Phocas Mart. §. Mart. 127 . —
Philemon Mart. §., Mart. 133 PN
Pigmenius Mart. 14 Mafrt. 165 n
Porphyrius Ep. 26. Febr. IIz WNan.
Priſca Virge & Mart. 18. Ian. 35 R
Parifcatio B. M. V. 2. Febr. 6, N
Regulas Ep ſc. 30. Maft. 177 0
Rigobertus Epiſc. 4. IIn. 7
Romnaldus Abbas. 7. Febr. 7 TEN
Rupertus Epiſc. 27. Malr. 177 wallld
Sabinus Epiſc. —17, Febr. 95 A
Sebaſtianus Mart. 20. Ian. 39 9
Simeon Mart. 18 Febr. 97 ℳ
Suibertas Epiſc. I. Mart. 119 ſſſe ſrer
Taraſins Epiſc. 25 Febr. III
Theodoſius Abbas II. Ian. 1I anrrirc
Theophilas Pœitens. 4. Febr. 69 Q
Timotheus Epiſc. 24. Ian. 47
Themas Aquinas Conf. 7. Mart. 131
Victoria V. & Mart. II. Tebr. 83
1 slhelmus Eremita. 10. Febr. 81

A. M. D. D. G.

V I TCP £
ANCTORUM,

85 A C R I S
Per. Sngulos Anni

Dies

EDIFTATIONIBuS

1LTLZYSIRATA.

ACADEMICXEZ
„ 50DALILATI
DO MINORUM
6 DWuh Titulo
8. V. M. ANNüNTIATE

4 MoGnnn 4 Qblatæ.
0.π. 4 B
In Xis u.
M. D CCII.

ðs
3 ypis OoAMNIS MAYERT, Typogra-

phr Aulico- Academici.

PARS II.

APRILIS.
MAIUsS.
JuNIuS.

DQuem delectat alicuius SANGTIme- ulienle
ritum, delectare debet par circa cul- mncn

KLE

tum DEI obſequium. S. Chryſoſt.
Serm. de Martyr.

EtE&NNEcE,NLY
P r Del 26r 2l t: N⸗ r A 31 r
Reverendiſimo, Perilluſtri

S& Gratioſo Domino,

D. PHILIPPO

6 CAROI. O
% ECCLESIARUM ME-
6 TROPOLIT. MOGUNT. ET
TREVIR. CANONICO CAPIIUL.

CAMERE PRESENT. MOG.
PRESIDI, &c.

NWTN Sodalitatis Majoris Academieæ.

KHE PRXFECTO.

HEäEhbent hoc nobiles arbores
ſlingulare, ut, qud lar-
gius indulgent ſuis cultoribus

fru-

0MV

der. 4 Gct. Non ire an
beriigitur, Reverendiſſime, l 4
Perill uſtris & Gratioſe Do. q
mine, quod iterum ad te re- n
vertamur novum aliquem ube.
favoris fructum eponte.
turi, dum præſentem libel. e
lum tuishonoribus conſecra- .
mus: Guſtavimus enima- ani
lias gratiæ tua dulcedinem,
quando delatos Mariana
Congregationis Hupremos fa- i
ſces tam ſereno vultu admit- „*

tere dienatus es. Næq;, e, ]ſt,

quodtimeanus nos dimitten- en

t ſ 3

e igt N

2; —

ln A. .
dos inanes, cum, quod negare
nobis forte poſſes, lare cogari
3 4 bonoribus Viriginis Mariæ,
genilt iu Aoria promovende ar-
4 ⸗ dentiſimuus Zelotes. Non ni-
Tammaa àte exſpectari de-
in in ſelere⸗ teſtatum voluit Emin-
km entiſi mus Elector Mogun-
. g ses, qui Pro- Principem
Prfartenſem DWapientiæ tua
nſin commiſit maugurandum:
d Quo in munere conſi,. dera-
Mum iſimam cum ſummaa-
Mun mnimi moderatione authori-
tatem ita conjunxiſti, ut ne-
NN mo non laudaret, miraren-
7 M ur ommes, t)pi vulgarent.

ult Haud minora virtuti Fua:
at.-

un

a ttribuit Olluſtriſimum Ca- 4,
tulum Metropolitanum
dumcamera ſuaæ praſential NN
voluit Præſidem. Multa al
etiam non minimas laudes
tibi diceret libellus hic mini. M .
mus, ſinon probe noſſet mallell,ihßn,

telaude digna agere, quam!in
audire laudes cantari ab 1 “
alijs:quaæinauresimmiſſa ſa- 1nnmn
pe ruborem xprimunt ſen
vultuVerecundorum. Pluri-Inn
bus haud opus eſt,; ſienim pa- i
ginasiſtas ewolveris, Virtu-
tum tuarten non paltcas 1.
iisdeſcriptas miraberis; G
ſiquæ illarum Sanctum
ſtenderit, qui virtutem doct-

rinan-

n

9
1
Nℳ

Ejfnn rinamq; cum awita nobilita-
lhlinte ſociavit, eandem quoq, tui
ehabebis commendatricem.
n. Alia ſilemus, ne epiſtola &-
nnnulareſcat in volumen. Ild unum
larheflagitamus me, quos alis gra-
nſintiaf. aworisqif ructus largiris
uin, 9liberaliter, parcius in nos de-
um, mittas. Qugd dum exſpecta-
inniil Mis alibellam huncin demiſ-
ſiſimi affectus amathema

euyrumw
mu'. Bumillimé dedicamus conſe-
MWied W .
ſlnn, Sd M. .
e Servi tui.
11 .
H . Sodales Mariani
, ctn Mogunt.

(1) 3*½
APRILIS.
S. WALERICIS ABB AS.

1. Aprilis, Nu
Fx abundant'a cordis os loquitur: bonus homo d

bono theſauro profert bona & malus homo d
malo theſauroprofert mala. Matth. 12. v. 14.
& 15.
dS 5 Maginem Davidis in VVALE.
RIGO agnoſces: nam & hic puet
paſtoritiam exercuit, & oris te⸗-

õ meretur, ubi nullam Saulis lan-
weam timeret. Tantum apud Deum potuit, ut
plantaria eolenti nulla unquam eruca ſata & bras-
Gicas læderet; neque vermiculos ſolùm, ſed aves
etiam ita obſequentes habuit, ut ex manu ejus
pranderent ccenaréêntque. Rigente brumà ædes Sa-
cerdotis foco fovendus ſubierat, quem aliis, quàm
vellet, calere ignibus ſenſit. Sacerdos enim & loci

PYtæfectus unà tum forté prandentes, Venerem pra-

textatis verbis nominare auſi, cor VVALERICGO do-
lore exuſsére. Abeunte Divo, mox Dei Vindida

ubiit; Sacerdos osulis captus eſt, Præfectus lenta

fœdàque morte contabuit, longas ambo linguæ la-
ſeivæ pœnas daturi- EA ſub arbore tumulari deni-
que VVALERICVS voluit, ſub quà Deo ſupplicare
vivus conſuéſſet, ratus benè ibi corpus quieſcere, ubi
benè vixiſſet. Et verò cubare ſe molliter manifeſiè:
eſtendit; ne in aram quidem à §. Bernardo
