huh

(18] £

l ſ Meditatio de non differendd morum
,„„„ emendatione.
reſun ,. EUS vult te ſalum fieri, Sic enim
10. amat omnes homines, ut nullius mor-
. 1
morum fii tem velit, ſed potius, ut omnes vitâ vivant

Le Vitgnat ſempiternàâ. Ideò Filium ſuum, mandata, Sa-
tatis cumims Cramenta, & gratiarum copiam dedit. Quan-
entes citien tum tibi debeo, Bonitas infinita, quòd mihi
Itaque ia tot vias aperueris ad ſalutem: An fui tot be-
a nehciorum memor? An iis rectè uſus ſum?
ie ſetnoenn Quâ tatione incubui meæ ſaluti? Agnoſco,
ribus inrit Domine, tua in me beneficia, & vehementer
os addidt, « doleo, quòèòd iis tam diu malè utens, repugnâ-
ofendit Ii zim amantiſſimæ tuæ voluntati.
ens ein 2. Salus tua ex te, in manibus tuis vita, &
mafur llis mors, paradiſus, & infernus. Gaudes liber-
orum, guen tate. Nunquam deſunt gratix. Ah! poſ-
Proinde Mat. um meam mihi felicitatem comparare, & in
pueriliteré manibus meis ſunt ſortes meæ?: Et ego dies
damnatu, ſalutis miſerè dilapido! Amicus Dei, ſi volo,

or nimirum 4 17
i tam u ecce! nuns fo, Si aliquando, cur non modo?
EII

num Chi- Aug. 22
ſi⸗ 3. Non vis, cum potes; erit aliquande
cum maximéè voles, nec poteris tamen. Pro-
fectô ſalutem tuam nihili pendis, cum volens
ac lubens ab ejus viâ declines. Velles quidem
huzjus, & alterius vitæ deliciis potiri, Deo ſer-
vire, & mundo, hoc fieri nequir. Uni ſaluti
conſulere pores, petit Deus: erit tempus, cuùm

non poteris, nec volet Deuse

Md. B S. MAR=

* (19) 302
S. MARIIAN US.

10. Januarij.

Si confte amur peccata noſtra, kdelis eſt & jlſs aes,
ut remittat nobis peccata noſtra & emundet
nos ab omni iniq; uitate, S. Joan. Epe I.
Cap. Is

N VOvit MARTIANVS Maximæ Kdi Byzantiſ;
N præpoſitus Orationem, quo cœlos & certius &
citius peteret, alatam reddere, creberrima illi
jejunia & Eleemoſynas jungendo. Multas præterea

in extruendis Cœnobiis templiſque fuitz monumen-

tis, quæ fere u nica in mortali homine immortalig
Deusprobat, Plenam quoties foras prodivit, manum,
circumtulit, cum gacua nullum à ſe inopem paſſus
abire. Veſte, quamdiu vigit, non niſi unicà ſem-
per uſus, hac etiam, cum nulli ad manum nummi
eſſent, ſe exuit, & egenum induit, ſed divite lucro,
quippe qui deinde, cùm ſeminudus pro ara Divinum
Cibum in populum partiretur, aureâ palam a Cœlo
veſte ornari viſus eſt, ut planeè jam quæſtum quæſi-
iſſe & pro paupere toga meliorem ambiiſſe videri
poſſit. Nectu porrò Vigil pius urbem obambula-
bat. vel quibus tunc etiam bene faceret, egenos, vel
quos lotos domi curatoſque terræ mandaret, mor-
tuos quærens, ex quibus non pauci revixiſſe inter

ſtudia tam ſancta memorantur, & alterum vitæ pa-

rentem MARTIANVM fſalutâſſe., Iam graſſantem in
templum ſuum, crudeliter flammam, medius ipſe

objecto Evangelicæ Hiſtoriæ volumine fiitit „preci-

bus domuit, lachrymis extinxit. Secundum hæg
aliaque mira, templo, qued ultimum ædifi-
cabat, & vitæ finem unàâ impoſuit.
Exæ Metabhraſte apud
Surium.

RNANNN

ſe ſean 4

Lnenataa keoa
Kumwrn ker

end I

Worlhe W

un Amdur
rrtur iet h

u, et

Phent, hre
Nlete

N US. Meduatio de Peveaks.
1. —Eccatum malorum omnium maximum
— eſt; cum hominem excludat à poſſeſſione
ueß&αρ ſummi boni, gratiam extinguat, privet hæte-
4 & enit dirate, & æternis addicat flammis. An hæc
Joan. Ey artendimus, dum committimus Lethale pecca-
tum, quod Dæmenibus & damnatis tot intu-
lit mala ? Ah Domine! quid mihi factum eſ-
Xdi Bym ſet, mors oppreffiflet me ſtatim poſt pecca-
ae kteni tum? Iuſtz millies damnaſſzs me, ſi voln ſſes 5
edeninel „Iu, ſti, quia amas homines, & diſſimu as peccatæ

Aultus prælelt . ,
fuit monume Bominum propter pœnitentiam. Aug.

ine immortig 2. Morbi, tem porum viciſhirudines, igne-
odivit, mium gantia, dolor, mors, mala denique omnia ab
inopem pi Adami peccato dimanärunt. Si Deus tot &

niſi unicàſ. 4. .
ienteiſ tam accrbas ponas dari voluit, & etiam nune
divite uc Tepetat pro peccato, (ut videtur) levifſimo,

daia Divnug dic age, quænam, & quanta ſupplieia payat in
palama Cel altera vità? Si regnante miſerieordiâ tam ſeve-
eſtum qurf rus eſt, quid futurus eſt, cùm aderit tempus
nbiiſſe videt: 414. .
m obambuls „ & juſtitiæ 2 . .
t, egenos 3. In memoriam revoca peccata totius vitæ
ndater, mo tuæ. Weniam poſtula, & à te delictorum tue-
ey viſle inc rum poœnas exige. Tu tibi conſcius es, pec-
kuin ite i cata commiſſiſſe æternis ſappliciis digna: neſcis
gaſanen tamen, an pœnitentià tuâ deleta ſint. Hæc
e giüt, ge, cogitario, & humilitatem, & fremitum cuique
ecundum hi ingenerare deberer. Statuas citiu; mori, quam
num zis: peccare, fuge vel umbram mort lis, aut ve-
luit. nialis peccati. Periculeſum eſt, quidquid
Deum lædit.

MA 8 2 g. THEO-

5

9

S. IHEODOSIIIS.
I2. Januarij.
Fidete itaque fratres, quomodo cautè ambialetis,
non quaſ inſipientes, ſed ut ſapient es, redimen-
tes temtus. S. Paulus ad Eph 7.

HEODOSIVM Cappadocem ntrum, ajunt, in.
coluiſſe, retius regiam dicerent; nam ad illud
divertiſſe hoſpites primo itineris ſui die tres O- 4 na ben
rientis Reges memorantur- Totus illi penus palma, M
cella fons fuit, deliciæ dactyli, herbæque & lach- men P

rymæ. Interim fuit, cum centum & am pliùs men-
ſas paucis panibus paſcetet, alias, cum Martiani ho-
ſpes eſſet, illeque panem ſibi deeſſe quereretur,
THEODOSIVS in barba Martiani granum hærere
frumenti conſpicatus, qui potes, inquit, queri, qui
tot panes in barba circumfers? ſimul granum in gra- aklonin
narium ablatum totum hoc complevit & veluti an. Hontuar id
guſtias hujus accuſaret, extra oſtia ſe miraculumque amn c
efludit. Aliàs magno Paſchatis die, cum nihil in ſgtens gee
cibum ſuppeteret. Numen THEODOSIO mulum 1
ſubmiſit inſtructiſſimum cihariis, quà re ille impul. niln
ſus ſemper deinde egenis duplicavit pium ſtipendi- Uhnammne
um. lam mortis memoriam ſuis impense eommen. aſck augnen
davit. Eum in finem ſepulchrum quandoque fieri ſuunman
juſſit, interrogavitque, ecquis eo tumulari vellen
Voluit Baſilius quidam, qui mox ſuaviſſimè exceſ. Ind iul
ſit e vita, nec tamen in odeo ſacio vel videri vel au. n dh a
diri deſiit. Prænobilis Matronæ filie, dum intet di Iln
pueriles ludos lapſus in fontem eadit, abſens THEO.- id nuin
DOSIVS, adfuit tamen ſpectabilis, & ne aquis mer.
zeretur Innocentia, cavit. Veſtis ejus cilicina mi.
litum Duci vice Loricæ fuit, & victoriam peperit. Sed

aowend

& tibi contra hoſtem inteſtinum victoriam ſpon- rninier e
deo, ſi ſimili utaris lorica. b . “ũãj

Meah.

Meditatio de bono uſu temporis.

SI

auid anlli 1. Ihil planè reſtat temporis præteriti-
lenlen nein N Què abiére florentes anni? Quid ho-
„tum ſuper eſt, præter memoriam illicitarum
nrthamiin voluptatum, quibus eos contaminaſti? Heu?
iieſuidem Quaſi totfens fluxit vita mea, & quaſi ſomnium
illipenus is Præteriit. Poteram theſauros cœleſtes mihi
erbeque &l comparare, nec comparavi. Ubi nunc amato-
anplisn res ſæculi, quos vidiſti divitiis, & voluptatibus
atant circumfluentes 5 ducunt in bonis dies ſuos, &
. Aianem inn in puncdto temporis ad inferna deſcendunt. Job.
quit, quen 2. Præſens tempus eſt in manibus noſtris:
lgrenuming co itaque ſanctius uramur, quàm præterite.
It & elnu Momentaneum quidem eſt tempus præſens e
mitaculum ſed momentum grande, à quo æterna vel feli-
en niin Eitas, vel infelicifas pendet. Hoc momentum
reilleim Tequirit D E U S, an ipſi denegaturus es 2
bium fipem Rtiamſi forent æterna toleranda ad DElI frui-
vensecomme tionem, an jure conqueri poſſes 2
luanioquefe. z. Fururum tempus incertum eſt 5 neſcis
wilet el planè numerum arenulatum horelogii vitæ
leideri vel« tuæ. Non potes, vel unicum momentum
,, dum in tibi polliceri. Infelix! quorſum tor vana
bſens TH conſilia? unum accipe conſilium: Ne perpe-
neaèsn ram abutaris conceſlo tibi tempore. Hnune
jus n diem quaſi ſupremum, hanc horfam, quaſi ulti-
lianen mam tranſigas. Id ſi ſedulò quotidié feceris,
ica. nec otio, nec peccatis indulgebis. Omnem,
crede, diens tibi diluxiſſe ſupremum,

MA B 3 S. AR-

(23)
S. ARCADIIIS.
12. Januarij.

Si ſuſtinebimns & conregnabimius: ſi negaveri-
mus, & ille negabit nos. S. Paulus 2. ad
Tim. cap. 2.

Ore Solis Virius hoc pulchrins nitet, quò dius
tius latet. Teſtem ARCADIVMadduco. Hie
ſævientibus ubique terrarum in Chriſtianos
Tyrannis, ſive homo timore aliquo, ſive Chriſti man-
dato inductus, poſthabitis Fidei fortunis omnibus:
fugà ſe ſubduxit, & aliquamdiu latebras habitavit-
Sed nimirum, ut vinceret, fugit, ex latibulis ſuis
velut inſidiis hoſtem expedtavit. Etenim cuùm ir-
ruptione in domum factà, & non reperto AREA-
DIO ad tribunal de amicis ejus quiſpiam raperetur,
continud adfuit; circumventum inexpeéctaté Tyran-
num graviterque increpitum juſſit omnes poœnas in
ſe experiri: Aciem tormentorum inſtrueret Tyran-
nus, ingenio etiam certaret, in auxilium alios etiam
Tyrannos evocaret, omnes in ſubſidijs Carnifices
gonſtitueret, ſeſe uniecum contra omnia tormenta
etiam nudum ſtaturum, ſolà patientià pugnaturum,
oſtenſurũmque eâdimicatione, quantum inermis
Chriſtianus omnibus minis & tormentis armato
Tyranno præſtaret. Deſperavit jam tum lIudex de

victoria, & ſententiam tulit, qu4 manibus ac pedi-
bus wutilari ARCADIVS jubebatur. Hic fixis

ceœlo oculis inter divinas laudes, ſupꝑplicij locum
magnanimus petiit, membra ad lanienam ipſe nuda-

vit, ipſe fingula truncanda exhibuit; itaque ſangui-

nis ſui purpurâà ſplendidus, ſine pedibus ad
Mattyrum tamen partes tranſivit, ſine
manibus palmam cœpit⸗
Se Zeno Ep. Veron.
Meds:

yenit,
und n

“
rontus
NNNWNN

Ne M Mlu

, „, .
hgiglei
e ( 1
Nlle

(14)

W Meditatio de Tolerantid.
ſiuems 1. ) Eccator, hac in vitâ patiendum tibi eft,
Paulis ut TZ ne pariaris in alterà: ſudoribus, lachry-
mies, & ſanguine peccata ſunt delenda.
her, Bl An calamitates inffigit Deus, eæ ſint reme-
Caddue, Ni morborum animæ tuæe Vis ſemper pec-
Chridancafe, & nunquam poœnitere?: Cave, verſaris in
e Chrifini lubrico, pοιäas dabis aut in hac, aut in alterâ
nnis omnibui vit4. Klige.
ii enral 2. Tametſi confidas, te poœsnitentiæ beneſi-
enim un i tio cum Deo in gratiam rediiſſe, non ideo ta-
erto 4164, en lachrymis & laboribus ſuperſedendum:
im taperelt, Etli revelatione conſtaret tibi, ut quondam
dato In. Magdalenæ, tua tibi peccata remiſſa eſſe, ni-
ed ſtan hilo tamen remiſſiùs operibus pœnitentiæ Va-
““ candum eſſet. Et peractæ peccatorum con-
i Camife feſſioni fidis? Contremiſce, ſemper lachry-
ziatormen: Mare, cum neſcias, utrum amore Dei, an odio
pugnatutun dignus ſis.
tum inernn 3. Viri pij 1 qui ad perfectionem conten-
ent ned itis, etiamſi quotidie ad tertium cœlum ra-

um ludexde .. . „ . .
jousac n⸗ eremini ut Divus Paulus, ne credatis, inuti=
Hic frs lem vobis pœnitentiam eſle. Parum mihi
ici loruum probantur contemplationes, quæ mortificatio⸗
ilennl, ne non condinntur. Si ESUM ex animo
ueſangn amaveritis, exardeſcet in vobis deſiderium

bus 20 amne . . ⸗
imitandi patientiam IESU. Secura est expe-

ſine
diatio Beatitudinis, ubi est participatie Dominies
Paſionis. §. Leo.
Mad

(15½) ℛ
S. GODEF RID TIS.

11. Januarii.
Setundum eum, qui vocavit vos, Sandtum, us
& ipß in omni conwerſatione Lancts ſitis. §.
Petrus I. Ep. cap. T.
LDen GODEFRIDVS Cigpenbergenſis Comes

genus ſuum e Regio ſanguine. Prædantium
fuorum militum licentiam, ſi quiſquam alius;

frænavit, gnarus militum prædam Ducis eſſe furtum.
Arcem ſusm in Cœnobium vertit, & D. Norberti .

familiz tranſcripſit, eum omnibus fortunis, quibus
præclarum Auctatium unà cum fratre Orttone ipfſe
acceſſit. Viderunt hoc multò ante in fomnis illi-
qui de Cappenbergenſi arce vel columnam flamman-
wem, vel Civitaten nive nit diorem in colum vide-
zant aſſurgere. Et vero multa, quòômoram tam
ſanctis eonſiliis in jiceret, molitus eſt cognatus ſan-
guis, nunquam non Deo hæreditatem invidens, ſed
ilie, uti alia humana omnia, ita hæc etiam inſupet
habuit, conjug que inter ſancktimoniales relatà,
Norberri inſt tutum avidiſſimè arripuit. In hoc a-
cerrimus ſui hoſtis & glorioſifſimus Victor, vix quid-
quam eibi ſumere eſt viſus, tantùm lachrymis ine-
briar’, li cupidiſſimus mêſſionem corporis acce=
pit anno M. C. XXXVI. cùͥm moriturus illa aud ſſet zʒ
exite ob viam ei, & veni ntem & cœlo comitatum ami-

ciſſimè ſalvere juſſiſſet,. Secundum mortem Nepti

ſuæ multà luce veſtitum & coronâ conſpicuum ſe oſt

endit, quæ illa legentibus loquebatur: Induit me lin

Bominn,: veſtimento ſalutis & tanquam ſponſam deroravis

me corena, Palchse certe honorum cupidos alta con-

ſcendere GODEFRIDVS docet, Comi-
temabjecit, ut Rex eſſet-
Eæ Surio,

4

Medi⸗

R

NNut
4

S

ℳ

ni
eee

1 1
4

7
r e

RNN.NN
N

Ube 5.
1

Ka.

WWNüW

(26) £
Meaitatio de Sanctitate, quam DEVS
à nobis expoſcit.
Sendn * Ec esßz voluntas DEI. ſandtißcatio Vs⸗
lauch ſiin Kra. Ad hunc finem DEUS & ho-
mines creavit, & carnem aflumpfir. Pater
cuique via, cuique datur gratia ad ſanctita-
Predeaniit tem. Age verò, an cupis, ex anime fieri
iſgguen in Sanctus? Si velis, fies, ſalus tua gloriæ & fe-
tiseſſefunm licitari divinæ nihil plane addit: Tuà ſolius
& D. Norbei intereſt. uid ad hoc uſque tempus feciſti,

rtunis, guim & quid facturus es ad tuam ſanctificatio=
te Ortone nem 2

0 ſomnis iſli, . 7 2 „ . .
in1 1
nam faintnan a Non vult Deus, und eâdemque ratione

n cœlumtiite. Oimnes ſaluti ut incumbant. Sexcenris viis itur
3mofam un ad ærernam Gloriam. Sunt ſancéti cujusliber
vognatusſim conditionis. Vide, quodnam vitæ genus com-
icenel plexus fueris, ut illius conſequaris perfectio-
nin ſen, nem, hanc chim 4 te expoſcit. Alia eſt vita
In hoca olitatii, alia mundani. Attende, uttum ſan-=
Rorvxqui ctos imiteris, qui idem vitæ inſtitatum tenue-
chrymis ine- runt.
orce z. Qui quærit, & arripit occaſiones patien-

rgenſis Connt

fla audiſſet; 1.2‧ 9es
Kannate di in vivendi genere, quod elegir, is nactus
btem en eſt compendiaflam viam ad apicem perfectio=

cuumſeoſe nis; occaſiones autem ejuſmodi neminem
t Indut m deficeiunt. An iis ureris? An morem geris
nſam d H α Domino, ſecretiori voce te vocanti? Tyrannos
el did VIére prim igenii Chriſtia ni, & neglectis ſup-
pliciis ad ſan Gtitatis coronam pervenére. Di-
micartunt Parzres noſtri contra. aſpertimos aolores 3
nos è& contrario dimicemus contra molliſimas Vo⸗=

Meh Suptstes. BEuſeb,

B 7 5.-FE=

(²7) £
S. F ELI X.
14. Januarij.
Qus eſt enim vita noſtra? vapor est, ad mo-
dicum parens. S. Jacob, cap. 4.

ELICI Nolano cum Fratre Germane ita conve-
nit, ut ignobilior hæreditatis portio, id eſt Terra
Fratri, melior verò, hoc eſt Cœlum FELICI ce-
deret, ut qui Chriſte militaret,„ Germano Impe.
ratoris caſtra ſequente. Ita diviſis vitæ ſtudiis FE-
LIX ſacris eſt initiatus. Ob fidem deinde in vincula
conjectus ab impiis, ſed exemptus ab Angelo, juſ⸗
ſus eſt emeritum Præſulem Maximum quærere. Eum
in eremo repertum ſemianimem precibus primò,
dein uvis, quas de ſpinis legerat, recreatum domum
ſuam deportavit. Hinccum denuò hofſtes ei immi-
erent, obcæcati divinitus, quem auribus ſuis lo-
quentem audierant, apertis oculis non viderunt.
Fugientem portò & intra geminarum ædium parie-
tinas abdentem ſeſe, impreviſo opere ſuo aranea te-
xit, & fuit tam tenuis tela propugnaculum tunc
FELICI. Hic cœlitum manu paſtus VI. menſes, &
alloquio divino dignus, Infula etiam eſſet ornatus,
niſi id dignitatis exinnata animi demiſſione in al-
ium ipſe tranſtuliſſet, quòd eum ſeptem diebus an-
te ſe ſacris initiatum diceret. Obiit tandem FE-
LIX feliciter, tumulumque Templum eſt nacus;
quod cùm auguſtius poſtea D. Paulinus reddere la-
boraret, ſolique ruſticani duo ædes ſuas transſcri-
bere negarent, ecce tibi! ignis nocturnus tecta RHu-
ſticorum depaſtus ampliſſimam aream defcripſit. ulmna get
Neque hoc ſolum, ſed & aliis deinceps mira- ii ki
culis FELIX luxir.
Ex Surio.

eNE
GN

WoIN e
(tunt Ner,e De
cNeu een (

1

Medi-

(28) £.
Meditatio de lectione piorum Librorum.
Edangelinnc & pii libri jure lumen Mun-
di dici poſlunt, quo nimirum lumine
.7, ad illuſtratus jnutellecus ſalutiferas æternæ vitæ
4. veritates intuetur. Enim verô piorum librorum
lectione cognoſcimus Dei bonitatem, malitiam
no itcome peccati, pitentiæ neceſſitatem, & ea demum

ia, quæ ad ſalurem neceſſaria ſunt. Ah!

o, id eſt en omni
nFELICIA. fi daremus operam, ut mens noſtra tam ſalu-

e lucintt tari lumine frequentius illuſtraretur, ſi ſæpiùs,
nde in vincuie & attentiùs libros pios legeremus; ſanè mino⸗
Angelo, . Tis terram; pluris verò Coœlum æſtimaremus.
quetere.bin 2. Cür hoc lumen intellectum illuminat,
eiu dmn excitat etiam voluntatem; Hoc enim intereſt
gen eiimm. Dios inter & profanos libros, quòd hi quidem
is o. iterilem aliquam lucem menti præbeant; illi
n viderunt, Verò & mentem illuminent, & pectus factis ar-
dium patie. doribus accendant3 quèd videre licet in Sanctis
naneate. Hilatio, Auguſtino, & Igaatio, quorutn Pri-
menes, K mus converfus eſt lectione Evangelii; alter
ſet ofnins Sancti Pbauli; tertius vitæ Sanctorurmn- Neſcis,
Rone in a- an velit Deus, ut prædeſtinationis tuæ gratia
diebus an. pendeat à lectione pii alicujus libri.
andem FE. , Cuùm pium librum legis, perſuaſum tibi
eſt nactus; ſr, (in quit Auguſtinus) verba libri hujus eſſe

EE

reddere 2.,. 1 . . .
s Maneſer . Verba Dei, qui vulr, ur ea, quæ legis. & intelli-
us rege . gere, & ad uſum prov ocate ſtudeas. Oportet,
n delenſii ur ſemper egfegiam aliquam ſententiam me-

interdum in die, in
ſtare poſſis 5 ſed cura
ctionem ſequatur. Sit
Deo lo-

animo voluere, & regu
poriſſimum, ur praxis le
G. tibi aſſidus lectio iel oratio, nunt cucd
Me 4 quere nunc Deus tecunm. Cyprian.
B 6 §. PAU-

ceps mila moriâ retineas, ut eam

.

„

(29) .
S. P A U L US.

16. Januarii.

Omnis ex vobis, qui non renuntiat omnibus, qua

poſſidet, non poteſi meus eſſe diſcipulias. Chriſtus.
S. Luc. cap. 14.

PSecius. Thæbæus XV. annorum adoleſcens pluùs

Decium q àm eremum horruit. Certèe hoc un-
um imprudens Decius boni fecit, quòd ex Chri-
ſtianis Erenicolas fecit. Eos inter deinceps PAV-
LVS perhibetur, cuiin centeſimum uſque annum ac
decimum ſpelunca tectum, una eademque arbor

Palma & vidum & veſtem dedit. Annus agebatur

Ghriſtianus CCCXXXIV, cù ad eum divinò iuſſu
viit Antoniu, atque tunc prudens diſpenſator Cor-
vus, qui annos jam LX. dimenſum ſuum PAVLO
quotidie afferre afſolebat panem dimidium, hofſpinis
memor duplicavit annonam. Secundum Ræc, cům,
ita monente PAVLO, veſtem ſepulturæ allatum irex

Antonius, priusquam redirct, abire inter e lites in

cœles amicum videts reperitque genibus humi ad
huc fixum, paſlisque brachiis omnino orantiſimi=
lem. Cùm ultimum proinde officium mortuo præ-
Aaret, in eo ſocios duos Leones habui qui ſepulch-
rum egeſtà humo pararunt, & moœrenti Antonio
erebio moœſtoque rugitu & ipſi adgemuerunt. Hine
omumtreverit nimium quantum gaudens, ſp oliis

opimis: hoc sſt tunicà PAVLI & foliis pa mæ con-
tinnata. Certe non niſ maximis quibusque dizbus

feſtis in eav ſus eſt ſu perbire, ut minus egojam mi=
gexab Hieronymo eam palmata etiam imperatorum
purpuræ prælatam quando In illa magnus
Antonin triun phavit.

E §& Hieron,

Medi-

—

“ 6S

8
N

E
nrle
/7 CA

4
lntre

Som

Snlöta

rnn'

on Kumn urnee m
1rtimn. Aue,
5

, L.
U Incine ees

P W an

nnwleiene

r e

1

*½ (30) £

Meditatio in vitam §. Pauli.

U 8

onnihe, g 1. § Paulus, declinans occaſiones peccandi,
. Chriig O* fugit in ſolitudinem, cũm animadver-
tit, ſidem, & caſtiratem Chriſtianorum, deliciis
oleſtenh oppugnari. Si amas hanc virtutem, fi tibi
Cenehoen COrdi eſt flos caſtitatis, fuge occaſionem. Ecco
qudd er eii. Pokkem! quem fugiſſe, viciſſe est. Euſeb,
deinceps . Emiſſ. .

degenene 2. Ad tempus duntaxat ſtatuerat Paulus, ſe
inus zzebett in ſolitudine manſurum: verum illum Deus
n divinoiui tot deliciis cumulavit, ut mundum & volupta-
benſitorCor tes æternum valere juſſerit. Quid timeris
n on ignavi? vocat Deus, vult vos mundi vincu⸗
mhrc, an, lis expediri: probate, experimini, quam ju-
allatum /ret cundum ſit, Deo penitus committere ſefe.
teahtes in Vix bené coœperitis, cum fugient omnes diffi-
ushumi ad cultates ,; imo purioribus deliciis affluetis,
enbn nam Omni homini converſo non ſubtrahuninr
uiſepurt. deliciæ, ſed mutantur. Aug.
tiAntonio 32. In hac ſolitudine annos 80. perſevera=
mr. Biae vit, quin ullum viderit hominem, præter S.
e on. Aatonium, ri divino ductus ſpiriru eum in-
üt diebus viſit. Igneſcis tu quidem initio, ſed igne ſtra-
geſamwi- Mineo, qui prortinus cxtinguirur. Macte;
bpenaterum perge, tanti eit Deus, tanti eit æternitas, ut in
daens (æptä virtutis via conftanter ingrediaris.
Siatnit Deus tempus laboris exiguum, remunera-
Siona immenſum. Euſeb. Emi. =

2

a. 8 7 8. FuR-

* (31) £
§. F U RSE HS.
16. Januarij
usnism omne, quod eſt in mundo, concus=
piſcentia carnis eſt & concupiſcentia oculo=
zum, &n ſuperbia wita. §. Joan, 1I. Epiſt.
cap. 2*

X Anglia FVRSEVM areivimus. Iuventa ejus
PE prod giis plena reliquæ vitæ præluſit, poſt hanc
4 Mufis tranſiit ad Monachos: Mox Doctor
ſanctioris vitæ & Cœnobij conditor⸗ in quod paſſim
vidos oratione ſua à mundo abſtraxit. Iinterea ſub
Annum D. CXLIV. ſemel iterümq; animoé mor-
tali corpore exiit 5 duétoribus Angelis bonis, qui
vel ignea malorum tela clypeo excipiebant, vel
quas de minimis etiam vitæ noxis adverſarii necte-
banraccuſätiones, diluebant. Iam verà é cœli ſpe=
cula orbem contemplatur: cum à quatergemina
ſcelerum flamma (perfidiam, retum flaxarum aupi⸗
ditatem- difcordiam atque in miſeros crudelitatem
Angeli dicebant) ardêre omnem didiciſſet, cuùm à
cœleſtibus Choraulis levem omnem laborem, quan-
tumvis magnum, omne tempus quantumvis lon-
gum ad æternitatem breve eſſe audiiſſet, à binis &
numero Divorum Præſulibus juſſus eſt ad corpus re⸗
dire, & flagitioſos ad frugem reducers. Grave illi
fuit à Cœlitum Societate avelli- præſertim ubi ad
animæ domicilium corpus exanime ventum eft. In-
greſſus tamen Angelis ſuadentibus, toti jam An-
gliæ orbem (qualem vidit ) cœlumque oratione ſuà
depinxit, annéſque porrô XII. ſceleratis in viam
teducendisimpendit. Poft hæc, cũm Romam pie-
tatis cauſa contenderet, prius vitam quam viam
Smenfus eſt. Integritatis teſtimonium de mortuo
corpuſculum dixit, quarto ab obitu anno &
ipſum integrum. Animus illuc ivit,
quò aſſueverat jam ixe.
Ex Sur
Medi⸗

1

WCee e

(Mar dn

Na
N

WAn

ig, g
anmtte.

AMeditatio de mundi depra vatione.
ndo, conen⸗
ſcentis egle *
dan, 1. Eyl

N wundo primas habet vanitas. Quif⸗
que ſtudet, aliis præcellere in verbis, fa-
ctis, æ dibus, veſtimentis: ERadémque va-
nitas nonnunquam corrumpit ſanctiora pieta-
. Iuventaen tis officia. O ſæculum? quantà tumeſcis ſuper-
luſt, poſtim bià! liquidò pater, te Dæmoni, ſuperborum
: Mor Doli patenti obſequium præſtare, & à placitis
grobklt IERSU CHRISTI penitus abhorrere. Qui
mimgena, eki poteſt, ut is honores ſitiat, qui opprobria
is bonis, qi haicentis, & morientis JESU conſideraverit?
ipiebant, i 2⸗ Voluptas tam commune vitium eſt, ur
verſatii nede artium penc omnium finis videatur: trahit
66 celi quemliber ſexum, & quodlibet hominum ge-
anue ap nus. Qui ratione malum tam laté patens
geltetem Vitabis? fugaà duntaxat. Recede ab urbe
ciſſet, cum? Sodom ne communi pereas incendio: ſi
boren,qum- tamen mundi vinculis expedire te non poſſis,
ntumris lor palàm profitére, te hoftem efle deliciarum ac
t; bini voluptatum ejus.
ad corpus re⸗ 7. . . ..
„Gryeill 3. Inſatiabilis habendi cupiditas eſt mundi
tim ubi a1 tyrannus,diu noctũque ejus explemus man-
tum eft. In. data. Oblectamentis, famæ, ſanitati, ſaluti
od ſim A. divitias pleramque anteponimus, Quid mul-
ontioneſi ta2 Aurum Deus eſt mundi, ramertſi diz erit

eratis in vun r . 1
Romampe Chriſtus: Beatos pauperes eſle. Ut ccrleſti-

qum an bus bonis potiaris, terrena relinquas, affectu
m de moitu certé, ſi minus effectu. Qua mundus appetit,
u anno Crucem repules: E&r illis, qua ernçem mundias
iid reputat, toto amore inhareni. Bern.

S. AN-⸗
Md

Re 33)
S. ANTONIUS
I7. Januarij.
Si vis perfzd us eſſe, vade, vende opinia, qua ha⸗
bes. & da panperibus, & habelis Theſaurim in
cœlo, & veni, & ſequere me, Chriſtus, 5§,
Matth. cap. 19.

T Gyptius erat ANTONIVS & domi ſuæ nobilis.

iIn primo æztatis fiore mundo moriturus ex

aſſe pauperes hæredes ſcribit, ſubinde vict-
oriis adverſus hominum hoſtes malos genios nobi.-
litarus, ab iis plagis aliquando peſſime acceptus, dum
IES VMuum familiarius deinde rogat, ubi id tem-
poris faiſſet, adfuiſſe ſpectatotem pugnæ, audit.
Tam propèe à DEO abſumus, etiam cùm longe ab-
eſſe nos puramus, Allas qum Mundum aquioribus
animi oculis arbitratur ; ares m eſ'e aucupis v det la-
queis undique obtectam: ſcire percupidus, quis hos
effugeret? reſponſam accipit, qui animo deiniſſo eſ.
ſet. Subinde Martytum pugnis cum Actor adeſſe
non poſſet, ſpectator adfuit & hortator, Iudic'que
ſæpg in veſte candida obvius mortem nequicquam
am bijt, Eremo pugilem ſibi depoſcent“. IIhic cùm
ageret, à Conſtantio filiisque Imperatoribus per-
ſæpe litteris ſatutatus, vicifſim eos offici) ſui com-
mon efecit, & à ſuo as diyvinum tribunal crebrò juſſit
advertere. Nafus annos C. & V iſta ſu s fugge ſſit
decamenfa. Viverent quotidie morituri 5 quotidie
me iori animi propofita novarent, 1ESVM adidue
ſuſpiratent hoc nomine clypeo in hoſtem uteren-
tur hæreticorum familiaritatem fugiendo effuge-
renmt. Sub hæc mortun: Aano à partu Virginis CCC
LVII. vitz præconem magnum Athanaſium habuit,
uti & hæredem palliol ſui laceri quidem & de
siti, ſed quod virtutem icizet
tegere. EEx

õ Maai.

ſerowRn

f, Ondt,1
euangfum

tmünchbiel

Atden Nd

Uad i
a

l AN

o Ati

leneznn
D

(34) £
483 34

Aoecdit atio in vitam 8: Antong.
1. A Mreni kugit, & aſpernatur mundum,
nie gui, Bidem inle mmin ne 7d rgns z idio
1 Theſaurig Idcin lie, 10 ne w012, 3 ſe eit
, Chuiſt ætatis ſore. Quoties audivifti ea ipfſa Verba,
qauæ traduxerunt Antonium ad perfectiorem
vivendi rationem? Quorties lecretiorem Do-
lomiſurno mini vocem intellexiſti? obduraſti cor tuum.
lo moritumd Mahes in ſæculo: amas ſæculum, quod te eu-
t, ſubinde i tis, & anxietatibus tam malè habet, Turbat
los geniosneh we mundus & ego éum diligo; quid ſs non tar-
neacceptus in baret? Aug.
Erren une 2. Mundus ſequitur Antonium, in eremum
ean lanst in fu ientem, voluptatum, divitiarum, honorum
em aquionbu adhiber illecebras, uritur blanditiis, minis, il-
elpisydeth luſionibus, tormentis, ut extrudat eum ex ſo-
idus, qais 1 Hitudine: ſed qui mundum in mundo vicerat,
natrdiſe⸗ eundem in eremo facilius ſuperâvit. Humi-
or, ludtcigu litate, Oratione, Auſteritate, Invocatione
nequicquan JESII tentationes quaſque debellavit. Cave,
t., Illecin ubique tentationes, ubique Dæmon, ubique
ſaton but pel CcarO.
lerſe ,e. : Par pari mundo teferre voluit Anto-
sius; Venerat in ſolitudinem adverſarius, ur

ſuis ſugge ſſit —
ui; quonidie eum aggrederetur ; Sanctus viciſſim in ejus

SNMadidu caſtra irrupit, in mundum quippe ad tempus
dem ureten rediit, ut martyfibus animos faceret, & nu⸗=
— tantes in fide Chriſtianos confirmarer. Viri
iin kbun. pij! ſolitudo, & ſuavitas ofationis nonnun-
dem dQe
et

quam relin quenda eſt animarum causâ, ut
exemplo S. Antonii cum verbis, tum factis

adverſus mundum depugnetis,
Auf. §. PRlS-

S. PRISCA VIRGOS& MART.

18. Januarij

Nolite timere eos ; qui occedunt corpus, animam

autem non poſſunt oceidere: Potin; timete
eum, qui poteſt & animam & corpus per-
dere in gehennam. Chriſtus, S. Matth.
cap. 10. =
Tiam abim belli columba ſuam exarmari fero-
PF ciam doluit Claudius Tyrannusz zoque vehem-
entiàs, quòd annis & afmis potens, hoſtem
nactus eſſet fortitudine & Conſtantia ſuperiorem.
Nunquam turpiùs cecidit, quam quando cum in-
ermi impari bus armis certavit. Fuit furoris ejus ſco-
pus Adoleſcentula Prifca, non minus Priſco ave-
rum Sanguine, quam novo pugnæ genere illuſtris.
Iam decimo tertio ætatis anno in aciempro Chriſtia-
na libertate auſa eſt deſcendere. Nemo huic du-
plicem Virginitatis & Martyrij lauream invideat:
Nam & Lenones, qui caſtitati & Leones, qui
corpori, nocere poterant, devicit. Tum maxime ſe
Nobilem profeſſa quando fiétitio Apollini Thus ado-
lere juſſa: ſe Chriſti Sponſam aſſeruit: Sed non tu-
lit impunè os, veritatem dixiſſe: mox Colaphis di-
rùm fædatum in Carceris tenebris contieeſcere cogi-⸗
turx; Nec ſolum os luit, ſed & reliqua membra in
poœnarum Societatem vocantur: Quæ ferventi adi=
pe laridoque, tanquam ceromate ad Agonem per-
undta, Leoni dilaceranda objiciuntur: ed hic im-
peratore humanior lambiſſe cafſtas plantâs conten-
tus, ponit ferociam. Inde triduanâ in ediâ emacia-
ta vires non amiſit; Imò fortiores advertit, dum in
Equuleo extenderetur, licet etiam ungulæ ferreiq;
pectines in eam ſuos exercerent furores, Iam etiam
flammæ parcunt: Stetit eò glorioſior virgo, quoò
pluribus rogis coruſca ſuam mundo declaravit in-
nocentiam. Tandem quamvis ætate tenera,
cœlo tamen matura, Tyranni ferro
Chriſto cadit Viétima-

W

cdnn

weriglreiiſcn
Kluune

M. d,

Wtnet,

ſacstaea ant
“

Nelenattluftrn
Neoig ſn 4
ur in u i
aglanmez,

Meditatis de bono, & malo timore.

MAN

orpus, anin,
. . . .
Polik, ing 50 . Omines non ſunt timendi, quoniam
S onu , nocere animæ nequaquam poflunt?;

us. §. Mal Corpus quidem doloribus afhcient, ſed levic-
zibus & brevioribus; eos tamer- magis times,
n exatmani quam Deum, nelles quippe potentem quem-
s; :oque vehen piam verbis aut fact ĩs exaſperare, & coram ali⸗
leers Halaſ cujus nom iinis viro inurbaniratis argui, omni-
Uendo anſ n te puderer; non puder tamen Deum quo-
faroris ejuſin Lidie offendere verbis, factis, cogitationibus-
nus brico ae. Ubi ratio, ubi fides tua à½
— 2. Tolerantias, morbos, pauperfatem, tri-
Necno huiedii ſtiriam, dolores, ac Cætera vitaæ præſentis mala
im inndest eformidas. Quid nocent afflictiones? A re-
Leones, qul bus creatis ſegregant;, corpus debilitantes ani-
rum maximeſe mæ rumpunt vincula, mæſtam exilii condi-
Hini Thusaio- sionem indicantes, cœleſtis patriæ cupiditatem
renetel sccendunt. Ah! non hujus, ſed futuræ vitæ
wieeſterecoßf⸗ labores ſunt timendi.
na membran 1. Times dedecus, calumniam, abjectio⸗
ſenentie gem, & ſæpe numerô, ut incolumem famam
deel meich tuearis, perdis amicitiam JESU. An neſfcis
lentis conte Miſer, verum honorem in virtute poſitum eſſe?
inedi emac Quid refert, utrum ab hominibus æſtimeris,
Hrettit, dumi neche, modò æſtimet & remunererur te Deus.
ungule kradl 0 c&σcantâaς ſtupenda! Quaß majora int Im-
res, Lan eiſinl beratorum placita, quàm Ehriſti; Leges ttmzs-=
mus, Evangelium contemnimus. Hieron-,

ſiort yitgo, qué
§. A.

declaravit In⸗
tate tenela⸗
ifenno

1ℳ.

R (37) ℳ*
S. ABUINDANTIA.

19. Januarij.

Omne, quod natnm eſter Deo, vineit mundum,

& bec eft viltoria, qua vincit munaum Edes
noſtra. S. Joan. Ep. I. cap, 5.
Atis laudàâſſe ABVNDANTIA M videri poſſem,
Aillud modò dicerem, & natam & mortuam
laudatam altrô ab ære Campano fuiſſe. Adji-
ciam tamen alia pluſcula, éùm ſacro fonte tingere-
tur, dicuntur lampades templi ſaapte ſponte accenſæ
& infanti lucem & urbi infantem gratulatæ eſſe,
ipſa ABVNDANTIA jam tunc in innocentis fæminæ
patrocinium (adulterii rea age batur) fuiſſe faennda.
lIam oftennem ferunt ab icone Pueruli IESYV, AM-
TRIS ſinum inſidentis pomum aureum, quod manu
forte pidtum geſtabat, peti ſſe & adeò impettaſſe;
τονο Cdeinde flores (ab hieme donates)
eidem attuliſſe & ut acciperet, perſuaſiſſe, Sed huc-
uſque cœlum cum puella luſit, quæ dicam, ſe-
veriora ſunt. Itaque menorant cum Majolo Ab.
bate matreque leroſolymam iniiſſe, cùm extra
Chriſti veſtigia, tum illa potiſſimum venerabun-
dam exoſculatam fuiſſe, ubi ille pondere Crucis
feſſus obviam MATREM habuit, heu! alteram
tunc oculis crucem. Hic lachrymis diſfluere voluiſſe
ABVNDANTIAM hic flagris ta in ſeſe ſæ viiſſe, ut
ſicut oculi in fontem, ita ſanguis fuſut in rivos abire
videretur. Abhinc Angelo Duce in antrum Onuph-
rij devenifle, illicque fæminam viri vitam vixifle. Ad
extremum repertam à patre reduftämque in patriam,
omnem, hoc mortuo, hæreditatem egenis ceſſiſse,
mortuam deinde etiam ipſam pro funere ab
Angelis laudatam cante
fuiſſe.
XX Ferrar.
Meadh⸗

eate,
Skrace

n ,

1
lgunienmmn
Clgſipenenb⸗
icrd

S

ſArrin ü

N

gn
Mirt le
hent
twſne, Gn

g 1

* (3⁸) £

Meaitatio de conſtantid in piè ſaf-
ceptis.

vineit munde
Wunum, i
1.

1. D finem uſque conſtanter perſeveret,
qui mercedem ſperat laborum ſuo-
M1 üigeri dolen tum: Dominus non murtatur, dedecet fer-
am & momm Vos mutari. An non æquum eft, ad breviſ-
no fuiſle. A. Kmum vitæ tempus ejus nos efle, qui noſter
crofontetinen Aur urus eſt totà æternitate? vintus hæc pa-
eſtoutesctei zum placet Deo, quæg augetur vel minuitur
,/faiſſetsennt. 2. Nihil plane ſuſcipias, nec ad gloriam
eruli IEGV, 4N. quidem divinam, quin prius, quid inde ſequi
eum, quolmim poſſit, dilig enter præ videris; Ubi verò quid-
Leoimpetiale, piam ſuſceperis ad Dei gloriam, continuè
eme donate, Ipretis difficultatibus ſuſceptum perfice. Mar-
ſte, Sed hac, tyres nullis unquam cruciatibus à Chriſtianâ
H“ ſe fde potuére dimoveri. Sancti in pœniten-
, àm eun tiæ laboribus perſeverarunt, carne reluctante,
m Venetabun Dæmone tentationes plurimas immittente.
