legatos, violato gentium jure, ad deſertas inſulas;
ululante ſecum Conſtante Cæſare etiam Arriane
relegavit. Nec niſi ad acuendas iras profuit, ha bito
Romæz conſilio, Paulum condemnâſſe: id enim in-
juriam ſuam interpretatus, fautor damnati, Cæſar,
Olympium exarchum miſit, qui MARTINO zu
mortem aut vinculainferret. Et cecidiſſet ad ſa-
cram aram cruenta victima Pontifex, niſi ſtri o fer-
10 jam imminens peteuſſor vindice DEO exrαιats
corruiſſet, quod Olympium quidem movit ut de-
precaretur deſtinatum facinus, Conſtantis tamen
furorem non ſedavit; qui ſanctum fraude circum-
ventum & Conſtantinopolim abſtractum in Cher-
ſoneſum ejecit, ubi inter ærumnas, ob Religionis
defenſionem exul conſumptus, laureant Mar-
t, rii ebtinuit, Hæreſitriumphataà-
Ex Prev, Reme

Medi-

Meditati⸗
zusita odi
N puplat
icem pecc
l hpiritus 1
li, mitti
taleſtis, 6

Puilecerat

eecnokektio

eVlun ett le

konigem p
I uuraute
Reccnuin etel
giigiuehal
Wumdadlen
Rd ed
e, omobis
iiroaucubitn
linzeemmm. ]
1mmuibujns
Amniedture
m agumel
hiſenl ſnefn
n Cteg,

Nlil zmor

bi calamite
ſeccatum,
t untumn an
uum? He⸗
Mlerme male

(386) £
Meditatio. De pœnis Peccati.
Dusin odit peccatum, ut graviter il-
lud puniat in iſta, & futura vita; in
iſta quidem peccator gratià ſpoliatur, aben
tecedit Spiritus ſanctus, ex filio Dei fit filius
Diaboli 3 amittit jus adeundi hæreditatem
uns Patris cœleſtis, & ipſi planè inutile cſt, quid-
Kadlnn quid boni fecerat ante peceatum. Quid mul=
ta? peccatoreſt inimicus Dei. Heu! quàm
metuendum eſt lethale peccatum, cum tot
bonis hominem privet, tôtque objiciat ma-
lis
2. In futura autem vita mortale quodcun-
que peccatum æternis ignibus punietur: ita
eſt. quisquis lethalis noxæ conſcius obierit,
nunquam baradiſum, nunquam Deum viſu-
rus eſt, imò verò in omnibus corporis parti-
bus, in omnibus animæ facultatibus igne
duriſſimo cruciabitur, nec ad tempus quidem,
ſed-in æternum. Jam dæmones ſuitinent,
jam damnati hujus ignis acerbitatem patiun-
tur, & patienturper æternitatem; nec inju-
riâ, nam æquum eſt, ut æternùm crucientur,
qui volniſſent ſene fine vivere, ut poſſent ſine fine
beccare, Greg.
3. Nihil dæmoni jucundius, nihil Jzsu',
nihil Matiæ, nihil ſanctis omnibus moleſtius

W nihil tibi calamitoſius feceris, quam ſi com-
miſeris peccatum. Me miſerum? quid ego,
qui me tantum amo, volens ac lubens ruo in
batathrum Héual urt placeam dæmoni,
qurtoties me male habuit,

P 7 §. STA.

* (87) £.
S. SILANISLAUHUS KOSTKA., elaltis
I13. Novembr. am, allie
Fidelis Deus, per quem vocati eſtis in Societa⸗Hrl,cuoh
tem filii eus, Ieſu Chriſti „ Domini naſtrie i luci
Paul, I. ad Cor. I. nieitus 1
. . umtacies,
TANISLAVS eſt itluſtri apud polonos Koska- II jelas
rum familia, cùm Viennæ Rhetoricæ operam Uun Diehas
daret, Mariam fere laudandam ſibi ſum pfit, latum inuleo,alt
videlicet Oratori campum. A fratre majore etiam
verbera paſſus non tamen ideò minus aut virtutem (mnelet i
coluit, aut ſacrum epulum frequentavit, ad quod ehodunn
ſemper pridiano jejunio famem acuebat. Inde hoc! Nonemoad

ipſum ægro, cum ter irruentem in ſe Stygis Cerbe- Athull, quo
rum Crucis ſigno fugâſſet, D Barbara inter Ange= jbület omoi
les miniſtravit; mox ipſa MATER languentem re- Aahmn IusuCh
creavit, collocato Puero IESV in decumbentis le- Nalokren
Gule; abiens deinde monuit, Societati IESV no- Nadena ͤ⸗
men daret. Cui rei cum obice n pofiuri eſſent fra- ANb til
ter ac parentes, fugàâ elapfus Dilingæ in Convicto- HWMeelille obln
rum ædibus tam nobilis hoſpes Mediaftinum egit. nint n Mint,4
Romæz in Sο.ú—εtë—tn receptus iis divini Amoris fa= iſc,, r men⸗
cibus arſit, ut recre are frigida pe cus a ſtuans fuerit “
neceſſe. Itaque cælo jam maturus cùm prælegi ſibiuih, emnna
Fatronorum nomina (Menſtruerum præcipue) juſ⸗ſ⸗ niansar
ſiſſet, nunc in IESV effigie vulnera, nunc in MA⸗- V NMlole, ſe
RIKX, ubera deoſculans, & utriuſque nomina incla-mr Mentes
rans expiravit, pridie VIRGINIS ASSVAVPTKX; 8
quam num amaret rogatus, quid m, inquiebat, guppe
MARIAMamem Matrem Meam:? ita enim cam ap- Iondi, Im
pelli: bat novos ſemper de illà titulos & maguifica aulkadat para
verka excog tang. Vuique igtur 1 RIA Mater komaibos ſe
S ASISLAI, ſed & finus STA NISLAES MARINAA /i ;
fu! „ Vinam plure; fratres nameraret. re ni dia⸗
Ex Francs α„d ehing- l al u

Umundi Ila,a

llelitrio⸗

(88) £D

Meditatio. De Vita S. Stanislai,

P Ic ſanctus Adoleſcens pietate erga Ma=
riam, aſſiduo pœnitentiæ, &᷑ Eucha-
riſtiæ uſu, carbis maceratione illibatam con-
ſervavit puritarem. Ni pietati, ni mortifi-
cationi deditus fueris, brevi purirati tuæ ja-
Guram facies. Hæc duo requirunrur ad ſan-
Gtitatem, pietas & mortihicatio: primàâ con⸗
jungimur Deoalterà ſejlungimuxr à rebus crea-
tiS.
2 Cum eſſet in ryrocinio Societatis ESUu;
eo propemodum ardote pœnitentiam com-
plectebatur, quo eam complexus eſſet, qui
alias fuiſſer omnium ſceleratiſſtmus. Si ſier
gratiam JESu Chriſti ſolutus es vinculis hujus
Iæculi, alia ſolve vincula, quibus tibi ipſi alli-
aris. Vince te ipſum, qui mundum viciſti.
Vinceuti ſe dabitur palma immortalis. Non
enim t em vincit, cum exuttur athleta, qui iaeò
nudatuy, ut incipiat dimicare: cum leg timè
certaverit, coronanaus. Paulin.
1.. Stanislaus ardore divino conſumptus efſt,
ſine doloere, ſine timore, fnc triſtitia ?1 non
ægre parentes, divitias, voluprtates relin-
quebat: quippe jam dudum ea relique-
fat omnia. Imé cum inmeredibih ſuavitate
præguſtabat pararam mercedem is, qui reli=
Cis omnibus ſecutt ſunt Dominum IESuM.
Religionis via, qua trat ſiit, anguſta cſt, non
diffireor, at duvit ad cœlum, lata tacilis
eſt mundi via, at ducit IXꝶε ſæ pius ad infer⸗
Aume

S, LAU-

☛ ( 589) èpc
S. LAURENTIUS EPISCOPUS.

I4. Novembr.

Charitas non amulatur, no's agit perperam.
S. Paul, I. ad'Cor. cap. 13.

Arentem LAVRENTII noſtri fuiſſe ajunt Mau-
Pritium inter Hyberniæ proceres latiſſime im-
perantem. Ob id Cùm oculi Kegi Dermicio dole-
vent, Mauritius fidei ſuæ obſidem in Filio, quem
natu minimum & chariſſimum habuit, animum
dedit. Et poterat ſuaviſſima pueruli indoles barba-

rum licet cujuſvis pectu: expugnare. Vnus Dermi-

eius Rex gratulatus ſibi eſt, quod ægre denique pa-
tri in filio poſſet facere. Quare innocentiſſimam
animulam vinciri jubet & in Inſulam deſertam
aſportari ſqua lore & ſordibus reo ntique quam ob-
ſidi ſimiliorem. Subjecit ea Ies juſtas iræ faces
Mauritio, ut ſatellitio regio duodenos etiam ipſe
vin cos abduceret morituro filio, niſi in tempore
hic redderetur, omnes uni parentaturos. Mitius

proi habitas, & in ſacrorum hominum ſinu edu-

Gtus. Abbas Glindalacenſibus, tum Dablinenſi-
bus Archiep: datus, denique à pont: ad omnem
Hyberniam legatus eſt. Ergo omnium primo mores
Canonicorum in pejus prolapſos a4 Majorum Kegů-
lam correxit, ſui etiam ſeveriſſimus Cenior. Nam
corpus cilicio veſtivit, & ter quotidie flagel ari à fa-
miliari ſervulo voluit, carneque ſibi, quo ad vian,
interdixit. Intetim exeg ntibus nunquã pauciores,
Triginta quotidie conv'vas habuit, ſatis ipſe jucun-
diſſimo hoc oeulorum epulo paſtus. VItimò dum
Pacem paciſci inter Hearicum Anglorum & De-
riogum Hybernorum reges laborat, ab hoc Hyber-
aià-proſcribitur, & in Nottmangia moritur,
Ieperit in exilio patriam.
Ex I.ipelooe

6
lecitatio⸗
ſunno⸗ nihil
nicin ut pore
mlitalem pel
Uinem. IpV
lu ipſus
1. „ 1.
Albi, & alusr
ullia⸗

Iimntℳ, .
Gnis, Apimnt
ded mrigetur⸗
znete quæ
Donio: ſel all
Eenena guid
Abus cupic
il coleſtia
Auorur.
r henitus

ar chatitate
A unicdia moler
aelit, mente
ihett, Int
Uon invidebi
grbdeſltem
itui, &⸗
lie letitis inp⸗
lmglimitare

hH (90) £
l ong Meditatio. De Invidiae-
n, In, — Hriſtiano nihil vitandum magis quam
invidia, ut pore quæ extinguat charita-
g tem, humilitatem pellat . & animi perturhee
Nluitg, manquillitatemm. Invidus inimicus eſt Dei⸗
— rorimi, && ſui ipſius : infelix eſt alienâ fe⸗
enliiin iu licitate & ſibi, & aliis no cet magis. Quicun-
gue es invidus, nullius magis, quaàm tua ſa-
ltis es inimicus.
2. Corporis, animi“, fortunæ, & gratiæ
bonis vulgè invidetur. Aſt quæ dementia
tſt, iis in videre, quæ frater noſter, vel acce-
dir à Domino: vel aſſiduo labore fibi com⸗
paravit ?à terrena quidem ipfius bona indi=-
gna ſunt, quibus cupiditatis oculos Chriſtia⸗-
nus adjiciat, cœleſtia verò humilibus, non
Kinvidis conceduntur.
n e 3. Ut livor penitus exſiccetur, à fonte te-
zNlei. betundus eit, emanat autem ex ſuperbia, &
lDnd d Cnin tiefrigeſcente charitate. Adhæc conſidera,
u quot cx invidia moleſtiæ? quot crimina 2
"corpus cxedit, mentem inquinat , famam:
maculis aſpergit. Infelix, bonos imitare „
& bonis non invidebis, vel ſi non potes cos-
imitari, gaude ſaltem, & lætare, quòd ſtu-
deant ſancſtitati, & rectâà viâ cutrant ad cœ=
min lum 3 hac lætitiâ in partem venies corum vir-
tutis, Benos imitare, ſipoter, ſi non poies ccl-
latare, Cyprianus.

1

4

nileiuipte

e

Ntunnind

§. . MAr=.

(or) £
MACLOVIII Tium kape

16. Noven br. um olnulu
Securis adradicem arborum poſita eſt: cmnis ergo Iè 10Cati
arbor qua pon facit fruktum bonum, excide=— l el 5,4l
tur, & in ignem mittetur. Matth. c. y. Aon, ven
1 Iraculum an MACLOVIVM dicam, cujus üI e
tota vita prodigium fuit Feſta Ana ſtaſi Chri- oon 2bekent
ſti dies ei natalis fuit, & eadem aliis in vicinia pue-
ris XXXIII. qui, ne miraculum abeſſet, omnes &
fnguli, cuüm adoleviſſent, unius cum MACLOVIO
cœnobit Keligio ſi effecti ſunt, Puer adhuc ad littus! .
cùm dormiret, ne marisz ſubita eluvione mergere- ukuyls habe
tar, terra, quà jacebar, excreſcens in in ſulam, ſicca oc,
inter aquas ſe exiulit. Alum vivâmque inſulàm pro-
ara & ſacrificio in Paſchate uſurpavir miſſam in ean
glebrans,de qua cùm navem rebet iſlent, non ter-
ram ſed ingentis balenæ tergum fuiſſe, mergente ſe
attoniti omnes adverterunt navigantes
P bug, qui ad aicererium edire geſt:entem;,
inhibitis namis retinere olebant, ipſe Servator

—
„☚
◻
S
—
2

.

1
es (M Palà

nſy
n glo conl

noſter, in pueti forma, adduca navi ad ecnobitas . Dhnen
abduxit. Taceo eum illic prunas in ſinu candentes ltiͤdle

innoxiè geſtaſſe, excitaſſe mortuum, à morſu ſer=Inpnis tui?

pentis ſanaſſe, cum Alethæ in Britannia Epifcopus ngibns! guic
eſſet, quod ſolum in ſanctis mirum non eſt, multa tcma Her.
eſt paſſus, ſed vindice cœlo flagellati perſecutores, mdes
& ipſa ingratis terra emarcuit, fruges nen datura gumelt, ſen
amplius, niſi, monitu Angeli, poſt reditum ſuum, M'Empermun
iniquè ej eus, agris bene precatus fuiſſete Ita MAA! Ne &juce
CLOVIVSinter adverſa centum & triginta annis a m D
pervixit tu delicatè quamdiu vives? e.
Ex Gigeberto- ets orar

l zudiendi
UDer iabols

Mecfitatio. De Otio.

1. Tium fuge tanquam originem mala-
um omnium, & ſemper vaca operi-
bus, tuæ vocationi congruis. Si quando,
expleto penfo, aliquid tibi ſupereſt tempo-
ris, vel ora, vellege pios quoſdam libros.
Pretioſiſſimnum eſt vitæ brevioris tempus.
Quid non agerent damnati, ii vel mini-

mam particulam haberent temporis, quod
teris, & quo immortalem tibi coronam fa-

dilé peſies compararc? age, bonum operare-

dum tempus habes, & tewpus non erit am-
plius, Apoc.
3r In quo conſumis ætatent tuam ? nun-
quid æpiſſime otioſus es? (ave, Deus re=
petet rationem temporis labore vacui; nun-
qui4 aliquando das operam rebus, quæ alies=
næ ſunt à vitæ genere, quod profiteris? imèô,
nunquid ſæpiſſimè neglectis (alutis occaſioni-
bus, in peccatis d'em ponis? quæ eſt parri-
tio temporis tui: quid tribuis Deo? quid
volupta ibus? quid mundo?
3. Gertam habeas temporis diſtriburionem.,
Anæquum eſt, ſemper corpori, animæ nun-
quam: ſemper mundo, nunquam Deo labo-
rare? Piè & jucundéè vivet, qui Deo ſem-
per, & coram Deo laboraverit, imòô ejus la-
bor erit jugis oratio. Incumbe ſemper in ali-
quod opus, ne tempus habeas tentationes

Diaboli audiendi. Facno aliquid operis, ut
te ſemper diabolus inveniat occupatum. Hier.

§. AL

(93) £
S. ALBERTUSMAGNUS.
16. Novembr. 2
Regnum Dei intra vos eſt. Chriſtus Luc. 17.

Ardbenum „ quam nobis Lavvinga Suevorusßt
Adedit, Magnum fecit Virgo Magna, in cujus
elientelam parvulus ſe dedit. Atque'hæc adſpectas
bilis Alberio, monuit ad D. Dominici caſtra tranſi-
ret. Ivit Albertus; Verùm quòd indolem ad ſtudia
tardiorem attuliſſet, penè ſiationem ſuam Tire
deſetuit. Ilam fugam paranti & ſcalas admoventi
Cæxlola Virgo iterum ſe objecit, utque animos
Alberto facetet, juſſit inter omnes & ſacros & hu-
manas ſcientias ejus opinionem facere, quæ maxi=
mé animo artideret. Ille continuò Philoſophiam
expetiit. Ne tamen ſibi hanc aſcriberet, repetituram
ſe dona ſua olim virgo edixit. Itaque Albertus ille
nuper omnium riſus, per vmnium ora nunc volare,

Doctorique primum Hildes hemii, tum Ratiſponæz,

Lutetiæ deinde Pariſiorum, Coloniæ Agripinz,

famà nominis Orbem implere, Sed omnia dixero»

D. Chomam unicum ſanctioris Doctrinæ Magiſt-
zum, fuiſſe diſcipulum Alberti dixeto, qui Infulam

Ratiſponenfem cum primum potuit cum libris ſuis

mutavit. Sed ecce tibi dum in ultima ſenectà orbis
hoc Oraculum reſponſa fundit ſubito de ficiente re
xum omnium memorià, obticuit, vivumque e ſcho-
la funus diſcipulorum corona domum cum lacri-
mis deduxit, quas ille etiam toties fudit, quoties
aures Mariz nomen pulſaret. Porro quotidie ab-
hinc tumulum ſuum contemplari ſolitus, inſcendit
deni que hunc Anno M. CCXC, vivit tamen hodie
etiam in libris ſuis, & eruditionis ſuæ fon-
Ess ubera Virginis laudat.
E Bav. , Raderi.

4
leiurio. Do
Tiigit hett
l vovit
ultituere,
upolti
Dianimæ h
veltue? gro
un offcla,
ey cum in 4
rhios, bene⸗
Qunti alige
un goticie
comenti 7
Elaneatcan
n,As ui
1eti huice
uis Aidie
ſoj huleebe⸗

imnenege
ncelitium,
tiucezenet:
lhhle, qgue ſ
glllder bire
le, ſed p0
olinte eſt,
lunum 9
, Luchet,

4
I
Alern
Norertr

lnini Uleſgrgr

meie
MuiAl

W
Nirorenlee nd

no!

In, Cobra n
are. Aetond/AN,
Gon Adin Mlt⸗
iunn auitlim
upmitanltihluis
Ndincduikrdi
eminlnietune⸗
ienn mnar
ndnn untu
leus nis litei
n hn ili
Haan oc liei
ſrnnni⸗
e zeuſuln
6, Nemnan
1 nin ⸗

ℳ NR

(94) G
Meditatio. De cultu interi oris haminis.
A Ttigit perfectionis verticem, quis-
quis novit animam ſuam rectè cole-
1e, & inſtiruere. In anima, non in corpo-
ie virtus poſita eſt;nemo poteſt vim affere
libertati animz noſtrẽæz. Quomodo uteris
tuâ libertate? quomodo tibi ĩipſi mod etaris?
Perperam officia, & occaſiones causâris,
quippe, cum in quolibet vitæ genere, imò
inter impios, bené ac piè vivere poſſis.
2. Quantàâ diligentiâ colis animam tuam?
quantum quotidié temporis tribuis culturæ
tanti momenti 2 Interroga conſcientiam
tuam, & fortè arcano murmure reſpondebit:

4
Queror, quod durius mecum agas, quàm

cum corpore; huic enim omnia, mihi nihil
concedis. Quotidiè tantiſper meditare, quid
Rag ,& quid debeas agere pro ſalute animæ
3, Anima eſt negotiorum ſumma, & illud
unum neceſlarium, à quo felix aut infelix
liernita: dependet: facilius nihil eſt eà ſa-
ute, utrpote, quæ ſit in manu noſtra. Non
doreſt quilibet dives, doctus, ingenioſus &
ſanus eſſe, ſed poteſt quilibet eſſe fanctus.
zae⸗ quod in te eſt, & Deus tibi gratiam non
Eeretabit. Diſrumpamus inanium curarum
1 eula, querum ſuccedentibus ſibi nexibus im-
ucamur, Kucher,

S. GRE-

6

(05!) .

⸗Z Aeatio, Vut
S. GREGORIUIS EPISCOPUIS., aole
Onu
174 Novembr. ron urn
Hora eſt, jam de ſomno ſurgere. S. Paul. ad alet: in ſon
om., cap. 13. ,ngimusn

Ils eſt GREGORIVS, cui nomen infula Turo-⸗ 1 in vita par
nenſis fecit. Parentes illi eprima nobilitate, nut= t, motbum
rices à teneris annis Muſæ fuerunt, quibus vicem il- quidormis
le tam poſtea rependit, ut neſc amn pluſne ille Mu- . ihil tien
ſis, an Muſæ illi debeant. Puer vitam, quam à patre ni . b
acceperat, bis eidem reddidit, nec ſine miraculo, Komund el
cùm medicinam morituro nune nomen IESV li- a oullele
gno inſcriptum, nunc alter Tobias piſcis exta ad hi- rconelad tur.
buit. Ipſe quoties ægrotavit (& ægrotavit ſæpiuſcu- oamientest
le) à cælo medicos vel D. Eligium vel Martinum hao-
bait, cujus vitam recteè in templorum parietibus ſed ncentks ues
multò rectiùs in animo ſuo depinxit. Sub noctem nneltttland
Virgini ſacram, Adem hujus frequent ari ab Ange- 1M ſlemds,
lis cum multo lumine vidit & portà ſponte ſuấ reſe- nen Necj
F . . .. Uel Ne
ratà ipſe etiam ad miſſus eſt. Tam charus cælo caſti-, n
atus ſcilieet ab hoc non ſemel eſt. Etenim omnum e, Moaluls
dormientis in Natalitia Chriſti nocte Angelus alapa 1IiflEeinuris
diſcuſſit. Tam non poſſunt ferre Superi Epiſcopum nduarn mal
dormientem! Iam ſimulac lapſus eſt in neſcio quam ſiſet, & ſen
gloriolæ vanæ cogitationem, equus etiam ipſe lap- e le gecc⸗
ſus ſub GREGORIlO reprehendit GREGORIVYM. ſece⸗
Itaque impoſterum miracula, quæ plurima patra- eelſegiſenot
bat, non ſibi ſed Divorum lipſanis, quæ ferebat, ade Mllqudem,
ſcripſit. Congreſſus Romæ cum Greg. bPont. c um h Iin falſa
hic viri ſtaturam (multum animo minor erat) tacit? Benclantur, 1
miratetur, non neſcius arcanarum cogitatiornum —
Mofter, Dominus, dixit, ſecit nos; nan ipſi nos. Ita. hollsylx
que maximi deinceps GREGORIVM ipſe Mo ſger

etiam Magnas Grez. fecit. iuegnenobis
Ex Surio. m: Dorm
Menernt inm

M eců ·

ee Medicatio. Vita hominis ſomno comparata.
h, „QOmnus noſter qui plerumque jugis eſt de-
SR ceptio, ur mortis, ſic vitæ imago jure
iici poſſet: in ſomno timemus, ubi non eſt
timor, fingimus nobis ſpectra, latrones, nau-
AIr tragia; in vita pariter timemus paupertatem,
"dedecus, morbum, dolorem. Expergiſcere,
ſurge, qui dormis, atque gratiæ & fidei luce
widebis, nihil timendum eſſe præter pecca-
e tum, & omnia bona, quæ prætereunt, vana
worſus & nulla eſſe. Gonſidera, quia nihil eſt,
guoa fine concluditur. Greg.
2. Dormientes timenda non timemus: ete-
nim, quamvis ſicarius ſtricto gladio ad le-
ctum accedat, tranquilli dormimus, quoniam
eum non videmus; ita peccatornec Deum,
AKuni nec mortem, necjudicium, nec infernum ti-
HHαmet, quia ea omnia non conſiderat. Parùm,
rigtnln aut nihil de futuris calamitatibus ſollicitus,
mniihiihun timet duntaxat malum præſens, quod nimi-
Aucknningan rum & vider, & ſentit.
bni .. Plerique peccatores tantùm imminente
a morte expergiſcuntur. Eo temporis punéte
vident illi quidem, quàm vanus fuerit eorum
timor, quâàm falia & crudelis voluptas', ſed
Gnn ei ſeriùs excitantur, ſerius aperiunt oculos, cum
tunc temporis vix poſſint laborare. Iam bora
eſt de ſomno ſurgere; laboremus cum boſſu⸗
mus, neque nobis dicatur, quod de viris di-
ritiarum : Dormierunt ſomnum ſuum, & ni-
bilinvenerunt in manibus ſuis, David.

* (97) £.

S. ODO AEBBAS. Mi
. llaquam
18. Novembr. a, 1

Quomodo poteſtis bona loqui ecm ſitis mali? ex i, Qlem
abundantia enim cordu os loquttur. Chri- „rdeturhun
ſtus Matth. cap. 12. eubllig eſt y

Ffieio ſuo fungi patres à patre ODONlS dif- ſhell, ſi
cant. Vnicum & vix natum filiolum & cunis ine gleptadican
ter brachia in cælum ſuſtulit, Divôque Martino & Ii, mar
ſacris devovit. Dixiſſes aſſenſum infantem, ita non Wũr
tam lar maternum, quàm erga Martinum amorem , 6
fuxit, qui ſcilicet cum puero deinde crevit, dum li-N ente n
teris excultus inter Canonicos Turonenſes eſt co⸗ len accnla
optatus. Sed cuin tunc etiam vanis poëtarum (d in bonam
Virgilii præcipu?) commentis plus quàm piis com afomuine
mentationibus vaçaret, per ſomnum vas vidit cum. 6¹
primis elegans, ſed ſerpentibus plenum. Monuit nli gu 1
ſcilicet iterum cælum, quod ipſe Maro, anguem ut 0. nlne,
juventus caveat in herba latentem, dum fraga legit. unqu
Noſter deinceps precibus ad D. Martini nocétes in- ancennnim
vigilavit, quò ſæpius euntem cùm ex itinere vules
infeſtarent, mirum dictu ſupetias contra has lupus
tulit, idem deinde ODONIS hoſpes ædiumque non Cne umen
ridieulus jam cuſtos. Sub hæc dum LEutetiæ Pariſio- Id in adulat
rum amplius literis operam navat, abipſo Greg. luitnen peec⸗
Font. nocta calamum dono accipere viſus eſt, qus .
Magni Doctoris Moralia, ut ajunt, ſparſa omnibus eGN
libris in unum corpus colligeret, lam Monachus Nanciati.
laboravit tam diu, quoad Monachum etiam pater; Unnletlam di
Matervelum indueret inter Virgines, Abbas Gigni“ inſg non ofe
acenſis mox Cluniacenſis miràanda & fecit & paſſus
eſt, dum collapſam monaſteriorum diſciplinam de Pelr,
erexit. Adextremum æger Romæ impetravit ut re- in Himinu
dire in patriam liceret. Ibi denique vitam poſuit M beryzre
sbi accepit, ad D. Martini tumulum.
Ax b nrie.

8
Allentate

Medi

50 N

N

Mni

niler
dun ag
G

NEN
en, (l.

n Mele elteueni⸗
1 Cinoritot Tuonenid

nm enn

er eruur nddn
ih, ann Mnt

Eluenen in unl⸗
00 Aunin’er
ewain a iinelthet
Gun pu
Sdhariungenos
la uintlo⸗
wenun dile;
atanne iuiſe
nt ſen

(08) *
Meditatio. De verbis.

1. N Unquam vel benè, aut ſecus de te le-

quaris, niſi jubeat charitas, aut obe=
dientia. Quemadmodum enim putida &
fucata videtur humilitas vitia ſua narrantis, ſie
intolerabilis eſt vanitas buccinantis ſua præ-
clarè geſta, & ſuas cum naturæ, tum gratiæ
dotes deprædicantis. Diſplicer laus propris
in ore viri, maximé Chriſtiani. Laudet te
glienus, & non os tuum. Prov. 27.
2. Ne dente maledico fratrem carpſeris,
neminem accuſaveris, aut condemnaveris.
Loquere in bonam partem de omnibus,. In
quolibet homine, in quolibet facto ineſt ali-
quid boni; quod bonum eſt laudato, cætera
ſleto. Domine, accende me ſpiritu fraternæ
charitatis 2 nunquam Domine, nunquam
dicam de proximo meo, quod de me dici noł
lem.
3. Cave tamen, ne dum obtrecftationem
declinas, in adulationem prolabaris. Si per
authoritatem peccantem arguere miaus poſſis
tace, nec aſſentatoriis & officioſis verbis ejus

Wpeccato blandiaris. Ama veritatem, à qua

nec tranſverſum digitum diſcedas. Ut in ver-
bis toties non offendas, lequere parum, &

i meditare. Deum ora, ut ponat cuſtodiarna
orituo. Hominis eſt animam praparare, &

Domini gubernare linguam, PrOV. 16.

E 8. ELI-

ℳ (929) £
S. ELISABETHAVIDIA.

19. Novem br.
Non omnis, qui ditit mihi, Domine, Domine

intrabit in regnum eœlerum: Sea qu' facit
voluntatem patrit mei, qur in cæœlis eſt: Chri-
ſtus Matth. cap. 7.
A&d ſuperbe, qui deficiente animo Eliſabetham
ad Servatorit Chriſti effigie m vides, audi etiam
quæ dolor intus loquitur. Nimirnm me terræ pulviſ-
culum purpura involvit, ti mi Chriſte, heu! nudus
ne eam eru beſcis vicem. Mihi corona anro & gemmis, tibi
Hinis & ſentibus riget: Ege palvinaria calce, tu locum ca-
piti cireumſpicu necç, eheu! invenis. Me aula ſervitia
vallant, te ſoli hoſtes ſtipbant. 1, purbüra; rettius ſan-
guis me bpanſi pinget, Ite gemme; nobiliorer ſub truce
lego. Abi gravis auro corona; roſas s ſpinu nectam. Tol-
lite bulvilalos Crux Ssponlæ erit IeCualus, Secedite ami.-
corum cohort, dolores me rectius ambient. Hæc inquam
tantum apud Eliſabetham potuéêre ut jam ſe ipſa
ſuperbior omnem pedibus Mundum ſubderet, ro-
tâmque miſerorum ſe ſervitiis addiceret. Ergo ex-
trudto quàm amplifſimo Xenodochio ingenfis fa-
miliæ mater nongentis quotidie victum ipſa mini-
ſtate, aquam capiti pedrbuſque affundere, ſordes
abſtergere, ipſa adeò fodiſſima ulcexa nobiliſſimis
oculis honorare, quid? quod conjuge & vivis ere-
pto, arce pulſa om nes in jurias ipsâmque famé forti
znimo concoxit, damnatiſque regiis fuſis pulchrio-
za ſi bi ipſa e cælo nevit: interes apudg Deum omnia
potuit, & matrem exemit & piacularibus Aammis.

Iuvenem verò nuper ab impuris ignibus ardentem

ſas Gioribus cæliamoribus tantum non emori fecit.
Morienti ur alias ſæpe Chriſtus adſtitit, &
accinuêre cælites aviculam
induti, & c.

Artio, De

uikelicit
Perelin
conlcientiz,
ſalselt, letat
nolperis crl,
lücere: Dot
1intiam 2 te,
ſerti? Qui
Alerum naé
jne oride
14, velle,,
ehonn & mala
o Vix lab
t, lalor,

Uun kons
Dumdei. I
U, Aiudett De
1. Quicdlpecta
1 Vulenimiru
Ahe Daadiſt
emon? ui
etinti, D
rmitteret ma
cee hone

91

n, Dinn, De

ſelun d,,

*r (100)

Medirativ. De vera felicitate pioruns in hat

Vita.

„G1 qua felicitas eſt hoc in exilio, ea ex tri-
Obus potiſſimuùm fontibus manat I. ex bo-
na conſcientia. Enim verò;, qui ſibi benè
conſcius eſt, lætatur vel in adverſis: qui malè,
velin proſperis cruciatur. O! quaâm ſuave eſt
poſſe dicere: Domine;, nihil omiſi, ut ini-
rem gratiam à te. An hoc diceres probante
conſcientia? Quid tibi cenſcius es
2. Alterum nactus eſt felicitatis fontem,
qui divinæ providentiæ penitus ſe credir: cui
idem eſt, & velle, & nolle cum Deo, quique
habet bona & mala in divinorum benefſicio-
rum loco. Vix laborem ſentit, qui libenter
patitur. Labor, jejunium, infirmitas, non
ſunt oneroſaçolerantibus, ſed tolerare nolentibus.
Salvian.
3. Lertius fons feliciratis eſt conſideratio
conſiliorum Dei. In omnibus, quæ ribi ac-
cidunt, aliud eit Dei, aliud Dæmonis conſi-
lium. Quid ſpectat Deus, cùm morbum in-
figit? Vult nimirum, ut mortis meditatio-
ne, & ſpe Paradiſi, morbum patienter feras,
Quid Dæmon: ut conqueraris, & inique

animo patiaris. Deus aded eſt bonus, ut nulle

mogo permiiteret malum, niſi aded eſſet potens, ee
& malofaceret benug. Aug.

§. ED-

(101) £

S. ED MUND US REX- Aan
Hiiſtianæ

20. Novembr.
Filii hujus ſaculi piudentiores fkliis lucis in gene. lens
ratione ſua ſunt. Chriſtus Luc. c. 16. e hond?
rcilgentel

Lter Edmundus Rex eſt; altera Angliæ gloria. Piſliaus
Hic Anno DCCCLXX. cùͥ/ mm Iugar Daniæ Rex, Eh⸗ S
vaſtitate Angliæ ingenti illatà, miſiſſet, qui regias ſtetut Evang
gazas veluti ſuæ jam Victoriæ præmia, ni totas mal - (Mngelio con
let amittete, dividere ſecum juberet, fortiter re- encsſuur
ſpondit. Nulla ſe latronibus ſtipendia numerare ſolitæm, 8 44
liberum ſe & regem meminiſſt, neque aliter, cisn vires ulei 6
ſtarent pariturum divitias ſuas, quum ferro fuiſſe. Nunc fwemaguut,
oſt lacerum regni corpus quid cabiti harc eret plebejo ſan-
guine hbuc a ſqut ebrium rebctius regium hauſturume Tum (Uoceſt ut en
denique ſe extincto totam hereditatem adiret. Interſpolia g/neo, qu
Namini iram etiam &. Vindittam reperturum. His in 4
majortes jam iras verſus lugar captum non regiis ca- ilganealte
tenis oneravit; flagris deinde ſervilem in modum
acceptum ſcopum eſſe militum ſagittis juſſit; de-
mum caput auferri, aliter à cœlo jam coronandum.
Porrò hoc feris in pabulum inter dumeta abjektum
præclarus jam denique cuſtos Lupus tutatus eſt , &
caùm caput ſuà voce ſe quærentibus prodidiſſet, .
etiam funus mœſto ululatu proſecutus ſcribitur. (ticie deb
Tyranno in lupum abeunte, lupum in hominem re- Mn weditar
d üſſe dixiſſes. Sed & caput corpori ſuo redditun in- Kt, qui t
tegrumque à tabo longe po ſt repertum ajunt; quin in an
barbæ capitiſque pilos ſuccreſcentes quotannis de. Nachete

. Narian..

V.

Menog

tonſos eſſe. Et dubitabimus porto virtutem miut omn
etiam poſt mortem vivere? ht. Jelgaat
Ex Gurio. m eremplo

om Jente

7 KNR 78 univerſum ⸗
uimemun

Medt-

ANDN, (102)
YVeditat. Vita noſtra Evangelio ſit conſormis.,
I. Hriſtianæ prudentiæ eſt, vitam dirige-
C3 Evaugelit normam, & omnia fi⸗
dei lance ponderare. Politicus, medicus,
ofator diligenter obſervant artis ſuæ pracepta,
ſolus Chriſltianus artis ſuæ leges negligir. Se
profitetur Evangelii Diſcipulum, viram vi-
vit Evangelio contrariam. Heu quàm im-⸗
prudentes ſunt Chriſtiani hujus ætatis? Chri-
ſi Evangelia legunt, & impudici ſunt; vitam
improbam agunt, & legem probam habere ſe di=
cunt. Salvian.
3. Unde fit ut ex divinis legibus nen viva-
mus? ex eo, quòd rarò, imèò nunquam di-=
Vvinas leges meditemur, nunquam volvamus
ànimo noviſſima noſtra. Enim verò qui pee-
eare poſiemus nimio divitiarum & volupta⸗
tum amore, ſi mortem inſtantem, ſi ſequens
judicium, ſi infernum, ſi paradiſum ſeriò co-
gitaremus,
3. Quotidiè deberemus aliquam Evangelii
veritatem meditari & unam nominatim ſe-
ligere, qu tanquam Symbolo uteremur.,
Alia aliis placuere Symbola. §. Franciſeo,
Deas meus & omnia. S. Thereſiæx. Aut pati,
aut meri. S. Ignatio Ad majorem Dei gloriam.
Horum exemplo aliquam Sacræ Scripturæ,
aut Partum Sententiatum in mente & in ore
e ſiequenter habeas, qualis eſt guia prodeſt homi⸗=
, ſiuniverſum mundum lucretur, anima ne-
4 à ſus detrimentum patiatur.

4 2ð PRAr

(103) £
PR-ESENTATIO B. M. VIRGINIS.
al. Novembz.

Nemo poteſt duobus Dominis ſervire: aut enim
unum ſuſtinebit, e& alterum diliget; aut
anum ſuſtinebit, & alt erum contemnet. Non
poteſtis Deo ſervire, & Mammon. Mat. c. 6.

Eus! ad ſpectacnlum hodiernum omnes vos
in orbe parentes voco, liberos omnes. Ne du=⸗
bitate oculos adferie, cum, ut hos paſcant, effunde-
te ſe cælo & convolare Superos videam, videam ar-
rtidere, acclamare audiam. Ecce Ttimula Virguncu-⸗
la, ludææ delicium, patris & matris Amor, Spes fa⸗
miliæ unica, unica feſſæ ætatis virga, hæc inquam
talis ac tanta e parentum ſinu & brachlis non ad Ve-
neris alieujus gyneceum, non ad nuptias, quas cunis
promittere amant patres, fed ad caſtiſſima vota, ad
templi adyta depioperat, evocatque ad aram- ipſa
mox templum, ipſa Numinis ara futura. Afſſentiun-
tur interea Ioachimus & Anna & filiæ ſibique plau-
dunt. Quid hic noſtra tas ?à Nimirum persat flos
Virginens, ne Ktirps avita: intereat pudor, ne fami⸗
lia. Lacrimentur Angeli, modo nepotes rideant:
Sit vacuum incolis cælum, modo domus non here-
dibus. Si quid pulchrum in liberis, ſi quid ingenuuta
& liberale, aulæ hoc debeturgenia, mundi ſervitio
mancipatur & carnis amplexibus. At ſi quid mon-
Kri nafcitur, illud demum, ajunt, in clauſtra re ligio-

ſa (deſertas inſulas cogita) exportetur. Si quid bar-

dum, biæſum, luſcum, claudum, hoc cellàâ oc-
cultetur, filentio monaſtico corrigatur;, cucullo-
abſcondatur, totâ involvatur. Deus ſibi habeat:
quod nemo hominum velit. Chriſtus domum du-
sat, quas thalamo omnes terræ filii excluduht. Eru-

Peſcite Parentes, & ruborem veſuum in ſpeculo,
in vultu Ioachimi & Annæz hodie
cottrigite.

Medi-

lelitatio⸗
4 Alia ſe
Mæntis
elt. Paten
abis ꝛcceß
Deo con
uns! guid
vunc ten
orenki. d
Chnltast
NM1
ni nrluiſe.
1odie qu
ſgtigguid
1 Aueamn In
Enineni cordis
UWNmun
Ainiaplum.
N, AhI
len dbi cor
1tpolum,
AMarianon
ale levoxit
ſndd iblaſtte
Nonne .
lemper 1
omiſſis
une, pleco
ummittarn d
lniſianis no⸗

,

4
o
II UMne

1 Ronenhe

ℳGk (104) £
Meditatio. De Praſentatione Maria

1. Aria ſe devovet Deo, terxtium agens
Mtatis annum, hoc eſt, ut primum,
poteſt. Patentes Mariæ Deo reddunt, qu od
precibus acceperant à Dee. Beatus ille eſt,
qui ſe Deo conſervavit ab infantia ſua: quid
moraris? quid differs tuam conſecrationem?
Age, nunc tem pus eſt tuaque omnia Chriſto
devoventi. Si enim te totum Chriſto dede-
ris, Chriſtus tibi ſe totum dabit. Nes inuti-
lu eſt ecommutatio pro eo, qui eſt ſuper omnia,
omnia reliquiſſe, Bern.
2. Hodie quidquid habet, quidquid po-
teſt, quidquid eſt, totam ſemùm offert Ma-
ria. An eam imitaris: tu, qui Deo conceſ.-
sà mineri cordis tui particulàâ, totum ferè
cor tuum, mundum inter & teipſum partiris?
aimis exiguum eſt cor hominis, urt poſſit ita
dividi. Ah? Domine, ſerò te amavi, nunc
tandem tibi conſecro, quidquid ſum, quid-
quid poſſum, corpus animam, omnia.
3. Maria non ad tempus, ſed in perpetu-
um ſce devovit, nec egreſſura eſt templo,
quo ad ipſa ſit templum animatum ESu Chri-
ſti. Nonne Deo promiſſti, fore, ut illi ſo-
li & ſemper ſervires? ſed (quæ rua ignavia
eſt) promiſſis pon ſteriſti. O virgo! offe-
ras me, precor, charifimo filio rue; non
committam deinceps, ut alteri ſervian. be
Chriſtianis non laudantur initia, ſea ſinis. Hie-
ron.

(105½) £
S§. CLZCILIA VIRGO ET MART. lutio.
22. Novembr. u non I.

Fece! vexio citò: iene, quod habes, ut nemo nute
c cipiat coronam tuam. Apoc. 3. ni “
Lere eit
IT quæris, quod intercinentibus Organis C..CI-⸗ 2 Mar
LIA carmen dederit, illud reſpondeo, quod ſads⸗⸗
illæ, quæ Agnum ſequuntur, Virg nes ſciunt me=. I lelieͤit
du'ari. Itaque quo die homini in manus danda eraf, mrieſ gral
nuptialem vehem cilicio aſtunxit, quo nobiliorem , ſaſe nonnul
Virginitas non habet zonam. Noctu sponſum Vale- . rdam er:
zianum monuit, caveret ꝓpudori ſuo manus inferre, E
cujus longe fortiſſimum Cuſtodem & cælo Ange- Nschflsue⸗
lum haberet. Hunc coram intueri eùm ille percu- neumbolaat
peret, ſuaſit impuros à ſuperſtitione oculos ſanctio- Eülcelcaut je
ai prius baptiſmatis undâ eluerer. Eluit, & voti qi homine
mox com pos formoſiſſimum multâque luce veſti= 1 Pn
tum Ephebum vidit, qui ſerto nobili utrumque co- Maccred
Zehavit, & precantes miro odote perfudit. Et fecit Ailiulis ac ve
hic odor poſt Chriſtum currere etiam Tiburtium. muimlimmp
Valeria ni Germanum, am béque ita inſtadio Chri- geinduerun
Miano cucurrerunt, ut bravium Martyres obtine= *“ I
Tent. CAX.CIDIA & balnearum, quas Tyrannus ſuc- ncceth lat
cenderat, ſlamis pulchrior, tribuſque in colle vul. Mhyblls n
neribus, velut totidem monilibus ornatior, cùm tri- icblentias er
duum ſupervixiſſet, ædéſque ſuas in remplum ver- lnhus.
tiſſet, martyrum veſtigia vetut paranymphorum in⸗ 4
ſtens, cælum & ipſa petiit, & Agno deniquenup= luil⸗ n

ſt minimè ſterilis Virgo, ut quæ moriens uno- hoſtalus
partu Chriſto CCCCe, peperit. mnltiut mi
Ex. Metaph. 1elsſobit?
S tleem, ſi
290 rdgerendo!

E.

Madi=

(106) B
Meditatio. De redto uſu gratiarum Dei
I. N ulli non ſufficit gratia, ad deſtinatam
ipſi ſanctitatem? & ea quidem gratia
