faſtidiebar. Qnid dicis ad hæc, voluptuarie,
qui omnem quæris corporis voluptatem? Peto
Domine, ut omnia mihi amareſcant, ut tu ſolus
dulcis appareas anima mea-
5. PE-

(6 ) £
S. PETRUS NOLASCILIS.
31, Jannarij.
Maiovem bhaäe dilettionem nemo halet. qudm
at animam ſuam ponat quis pro amicis ſuis,
Chriſtus. S. Joan. cap. 15.

§ Petrum genere nobilem, dedit Eccleſiæ, Gal.
lia, quo fructu, jam in cunis præſagiit examen
apum, quod infantis dexteræ favum mellis im-
pofſuit, ut & forti dulcedinem, & & dulci fortitudi-
nem in Chriſtianos oſtenderet emanaturam. Hoc
ut opere probaret, ab Albigenſium Hæreticorum
veneno præſervatus, vovit animam ſuam dare pro
amicis ſuis, qnàâ majorem charitatem nemo habet,
F lacuit Matri Miſericordiæ affedus tam miſericors,
eiq ue no&u oranti apparens, ſibi ſuoque filio gra-
tiſſimum fore ſuggeſſit, ſi Ordinem de captis à Bar-
barorum tyrannide liberandis inſtitueret. Paruit cœ-
leſti monito, non jam ſuus ſed proximi; & nvenit di-
vina bonitate præmonitos tantæ in proximos charita-
tis comites, qui ſe offerrent in obſides, & ne lytrum
deeſlet, coronam & Sceptrum obtulit lacobus Ar-
ragonum Rex, quo tamen quantumvis magnum,
cum Petto videretur parvum, Maximum quod ha-
buit obtulit in pretium libertatis alienæ, Deoque vo-
tum nuncupavit, ſeipſum dandiin pignus pro capti-
vis ſub Pagano jugo Chriſtianis. Tu ſi alios non vis
aut potes, te ſaltem Barbara exue caprtivi-
tate carnis & jugo mun di.

MR)KOMKN
Be

Ae

, Meditatio de vita S. Petri Nolaſci.
o haler
7 Abet, a
hn anin ſ 1. — —Anta fuit ejus in pauperes charitas, uf

omnia bona ſua pauperibus largitus ſic.
Primum haunc charitatis ejus effectum imitare-
Gdit keclese, 4 Qnid adhuc feciſti ad proximi tui ſolacium?
præſagiit em quid facturus es? ſi minus bonis, ſaltem pre-
fayum melli cibus eum adjuves, & ejus vitia æquo anime
edulci foninn feras.
Hõ 2. Inauditâ prorſus incen ſus charitate, lu-
im ſuam en benter ajebar] roto vitæ meæ tempore in
tem nemo kie vinculis eflem, ſi vel unum Chriſtianum iis
sStam miletin poſſem expedire. Qui poſſes corpus tuum
luogte flim proximi cansâ devovere, tu, qui ægrtè ad-
eeraii modum ſoles nummulum dare pauperi. Vult
niz nvenite tamen Chriſtus, ur ſolvas fratribus tuis, quod
tonimoschait ipfſis debes, victis opem feras, m œſtos ſoleris,
es, Ene ymm nullique verbis durioribus, aut ingenio moro-
lit lacobis ſiori incommado ſis. Qusem contemnere vis,
ue gbrdhr proetium ejus attende, & eum morte Chriſti totum
na, Deoque o Munduen appende. Aug.
gnus proca 3. Hoc potiſſimùm habuit in animo clarus
ſialiosnoni iſte Fundator, ut ab interitu ſempiterno vindi-
ne cabee caret animas Chriſtianorum, quorum fides

dinuturnioris caprivitatis tædio periclitarerur,
. ideôque cum corpori, tum animæ eorum ſe-
d 1 2 ſt . . . . . . .
lulò conſulebat. Nihil utilius feceris proxi-

mo tuo, quàm ſi incumbas ad ſalutem ani-
mæ ejus;, quare nullam ejuſmodi prætermit-
tas occaſionem.

Med.

PEBRIA-

f E B 1
S. I GNAIIIS EPD. M.

X. Februarij.

Si quu non amat Dominum ISVM, anathema

ſit. S. Paulus.

pidè diſcipulus, tam alte in pectus ſuum demiſit
IESV amorem, ut hunc unum loqui lingua, hunc
unum dictare animus ſciret; illud unum denique in
delicũs ei verbum eſſet: Amor meus Crucifxus est.
Certé quod hunc ubique præ ſe ferret, glorioſum
Theophori nomen reportavit, Illud quantum am-
antis animi robur fuit, cum ſan dè audax omnia tor.
mentag omnes mortes unus unicus provocare in
certamen non dubitavit, cùm ad beſtias damnatus,
laborantibus ex hoſtili manu eripere Ptæſalem ſu-
um Chriſtianis, ſolus nimjram ipſe interceſſit, D El
amore obteſtatus, ne ad coronam currenti obſiſte-
rent. Et vero præguſtâſſe, cum Romam iret, fera-
rum rabiem ſibi ipſi viius eſt in X. militibus, qui
cuſtodiæ cauſa additi, uſque adeo hominem vexa-
verant, ut familiari joco Leopardos eos vocitarit.
lam caveis emiſſi leones horrendo rugitu theatrum
compleverant, & ecce IG NATIO pië adhuc lu-
dere placuit. Frumentum Chrifi ſe dictitabat, ge-
ſtire molaribus beſtisrum commoli, quo delicatus
panis Saperm menſxæ apponeretur. Scd hem majus
tibi miraculum t Elidunt fauees I ESVM ſuum in-

Ia Med ex loannis Apoſtoli ſchola docilis op=

clamanti ora crudelia: tacere lingua cogitur Amo-

res ſues. quid expectas àfruſtra ſilentium linguæ im-
peratur, ubi cor eſt eloquens. In hoc ſiquidem diſer-
tisl teris exaratum repererunt familiare illud Lin⸗
gux IESV nomen: breve quidem tam auguſti
monumenti ſed longe eulchertimum
Epitaphium.
Ex Snr. & Metaphre

M, 4
Pn in in
„um nnm G

1
Nmrimnetcor
ſe en e
SE wenre

lr nme
MNR lurt
bngl git te⸗
raſſbltti
e hyr ig ,
ſſgilen,
ng Ae
Ne
8 K

Meditatio de Amore IESYP. HD
.
E P Orum ſe nobis dedit Chriſtus „ut ami⸗
Na. citiam noſtram fibi conciliaret roram.
. : i leri 2 illi totum trade.
Vis ejus amicus fieri? illi te t Ie
V'M, anatße uàam ſuave eſt, cor, corpus, animam l
nſecrare Ah! quantæ liberalitatis Domi-
ſcholz Jgei- aus eſt, quantæ ſidei amicus, quantæ poteſtatis
HS Deus faceſſant omnia creata, me totum con-
Ruinsun ˖U. Nonnihil patiar, ſed parvi re-
dqui lingunu ſecro ] E .N 11 IESU
unumdeniqui gert, non tanti vitæ delicias facio, ut cas J
eu Gutifeui me anteponam. Nihil pendo ſapplicia Pat,
n on in ec tantum amo witam banc, ut cam pläus
id quantum zn 4 inaen,, Ignat
inum.
udar omniatn sνιπ, qudm Pomi hate EsUS, vivcn-
s Mofoceten 2, Quamdiu vixit, nobis vixit] .
eſliis damial dum ergo ESU tam dulci, tam conſtanti
le Piælulem ſi amico. Ad unum JESIIM referamus cogi-
inetee e tationes, & actiones noſtras, & ſuaviſſimum
nen e IESV nomen in ore ſemper habeamus. Pro-
miiibu Ir IESUM colamus parentes, obſervemus
P . 2 . .
hominem eu amicos, inimicis etiam benefaciamus. 8s.
ros ociti modum facile omnes amaverimus, ſi perſpe-
ugitu inirt xXerimus in omnibus ESHIM. ae
16 à . „. 4 nu .
icitabꝛn „ 3. Ut tui, tuarumque menum mun s a
„quodelicuu ceptius ſit ES II, toto rima taeum be in ie
zedhemma ius imitationem. Ab hac cogita ſimili
VM Kuumi auſpicare: volo eſſe amicus, volo eſſe ſimilis
3 . P
cogirunhe JESsI: vide, quânam ipſe ratione Patrem
Minmngt orabat, quo pacto agebat cum hominibus, E:
ſiquidenk Aer, is, te ipſe ſæpius interroga: fe-
lus Lin e ſæpius interro
aliare ilas lin cum aliquid facis, te ip Pin . e art .
entam etl ciſſérne hoc JESUS perin en arue⸗ ga
eninnn Chriſtus ſit confabulaior iuus, galiota
& conviva, imè Chriſtus eſſe ſi.
VV Bamian, Pukl⸗

PuRIFICATIO B. M. V.

2. Februarii.

Ei poſt quam implsti ſant dit5 purgationis ejus ſe.
cundum legem Moyß, tulerunt eum in lern-

ſalem, ut ſiſterent Pomino. S. Luc. c. z.

Bat dies à partu "IRGINEO quadrageſimus pri-
mus, quo terra dignum aliquando Celo donuùm
offerret. Geſtabat hoc præ pectore Virgo nu-

er, nunc gemina felicitate Mater Virgo: latus

loſephus clawdebat, Virgo Virginis Virginem ge-
ſtantis comes. Gerebat illa munus in finu, iſtein
cculis, artidebat eur tibus Oα1l mι& ſpectatores ci-
ves ſuos plenis abdominibuz effauderat; exiliebat læti=
tià Tel us, & ad ſingula pedum veſtigia ſingula fun-
dere lilia geſtiebat; cum interim jam leroſolymam,
jam templum pompa ingreditur, & obvius adeſt
felix ille longa æiate ſenex, felicior aſpe u Serva-
tofis futurus, feliciſſimè in vitæ amplexæu vitam po-
ſiturus. Ergo in genua procumbit Virgo puriſſima
donhmque Cœl1o dicat, quo nec Terra dare, nec
coœlum expetere majus poterat. Quid hic dicam?
parce nimium Marer prodiga. Poteras charum big-
nus à pectore avellere? poteras alienis manibus
unicum Filium concedere? & talem Filium? &
tu, 6 Puer IESV ſuaviſſime, poteras alijs- ullis
quam Mairi, in ulnis deliteſcere? ite nunc paren-
tes avari, qui DEONgatis prolem, Orco datis: Ite
molles filij, qui pluris unam matris lachrymam,
quàm omnem I68 ſanguinem facitis ingrati3 Ite
& utrique ætatis florem diſcite non mundo,
ſed templis, ſed aris, ſed DEO
dicare. Ex Hiſter.
Evangel.

ℳAN

A

. „ SAT
ſirt gode 1 .
ned min

2

r

An

otr.

RKK

hlen

Apuchegli
utmitmlee
il WK

enn

U

(66)
B. M.Y Meditatio de Purificatione B. F. M.
1. TIa Divinæ gloriæ ſerviret Maria, &
Natinit u . —Ad obediret jegt, coram hominibus hono-
t nm ,tis ſui ultrò jacturam facit, in hac enim Puri-
Luc a. icatione, non Virge, non Deipara, ſed una de
immundis mulieribus exiſtimatur. Hinc in-
adrazehmustellige, veram gloriam in Divino obſequio po-
do Cælodon ſiram eſſe. Tametſi peſſimus omnium haberi
Gore Vion neceſie forer, modò Deus laudetur, non eſt
8 e,dctrectandum. JESIIS qui in Circumciſione
Urin F, Kormam Peccatoris induit, itemque Maria in
& hedatoren Purificatione, non obſcura illius veritatis præ-
natzexiliebalubent argumenta. Vera gloria à judicio Divi-
gia ſingu iuno plane pender.
n leroſolnn 2. Maria devovet æterno Patri ſuaviſſimum
olie lar dilectiſſimum Filium. Mirum ſanè paren-
lern vitamy Tibus documentum! O portet, ut parentes ipſ
Fingo pudN lios ſuos Dco devoveant, non autem, ut ſæpè
Terta dae, fit, in corum animis vovendi reſtinguant vo-
duid hicdicn juntatem. Hodie, piiſſime Deus, offero tibi
un quidquid mihi cariſſimum eſt, cor, volunta-
m Filiam: tem, affectus, omnia.
tas alijs uII 3. Maria ſuæ in Patrem liberalitatis fru ura
e nunc pia fefert ampliſſimum; jam enim recuperat &
Orco dais Filium & honorem ſuum; nam Simcon cam

Wan . . . . .
s lachrjm colir ut Dei matrem, miratus ut Virginem, &

nonn, in porre Ais ejus brachiis ESUM reponit. Si
5E0 honorem, ſi cor cuum Deo dederis, etiamnum,
in hac vitâ largiorem mercedem accipies.
Quàm ſuave eſt, tam liberali Deo ſexvire, qui
danti terrena, cœleſtia tependit! Cur non cæœle
M mutamus terram: quare non caducis emim ss
terns quare non perituru wanentia cenpara-
mnnsz) Chryſol.
D S. BLA-

* (67) £
S. B L ASIUS
3. Februarij 4

Niſi pœnitentiam egeritis, omnes ſimul peribiti. Endtota

Luc. eap. 13.

ga um ſeceſſit, inde velut ex ſpecula Gregi ſuo
advigilaturus, ubi feras ad omne genus officij
obſequentes habuit, tuitque tam ſedulæ ſervitutis
ſtipendium bene precari ſtao tempore confluenti-

Bkend Sebaſtenus Epiſcopus in montem At.

bus, Subinde cum indag'ne mons cingeretur, no.

bile venationis auéctuarium BLASIVS acceſſit. Dum
ad quaſtionem rapitur, non paucis ſalutenn attu.

lit, inter quos filium memorant unicum unicè ma. ,

tri ſuæ dile um, cvi de piſce fpina fauces obſidens
lequelam jam eripuerat, vitamm etiam ereptura, niſi
prior eam e gutture BLASIVSTapujiſſet. Atque hoc
eſt, quòd à Majeribus edocti fimili in periculo ſi-

milem Divi opem hodieque im ploramus. Cæteruùm

ab hominibus ad feras, non à feris ad homines di-
ceres migräſſe, ita barbarèe ab Agricolao ſudibus ſe.
cundum acceptus eſt. Ejus ſanguinem cuùm ſeptem
matrona leg iſſent, ipia quoeque verberibus laceratz,

in candidiflimæ innocentiæ teſtimonium non niſi lae!
per vulnera egeſlerunf, quod tamen ipſum mox ca-
pite truncatæ pulchré ſanguine miſcuezunt. At
BLASIVS undis, quibus mergendus erat, ancillan-
tibus uſus, lacum primò non aliter ac pontem

perambulavit, dein velut feſſus molliter in ⸗

dio aquarum conſedit ; Hauſtis interim vortice

LXIIX. viris, qui Deorum ſuorum fiduciàâ idem age- Glte d biig

1

I6 tentärant, Tandem cum geminis unius ex ſeg- e

tem, de quibus dixeramus;, matronæ filielis ,
lictori cerwicem præbuit. Quibus evulneri-
bus pꝑlus gloriæ quàm ſangui-
nis manavit.
Ea Surg
Med

Pen Eornis
RNNE

e/
Klikee

elgtie

ann,

1

(68) £

.J Meditatio de ſolitudine.
eiſimul erli 1. Penirenriam age, & ut pœnitentia tua
felicior ſit ac fructuoſior, S. Blaſii exem-
plo, fuge in ſolitudinem, procul eſto ab occa-
eern ſionibus, in quibus peccâſti, ne eæxdem cauſæ
ene dern eoſdem habeant effectus. Jucundius nihil eſt⸗
ſed dleeduâm ſolum cum ſolo ESU colloqui 7 ubi
npore coniuvel primis labiis hanc guſtaveris ſuavitatem,
5cingetetn procul (inquies] procul cænoſæ mundi vo-
VSaccefft Muptares. Ah! mundanum murmur obtun-
inte⸗ dit aures illius, qui ſolirudinis novit tranquil-
ttncezg⸗ Aitatem. Mihi oppidam carcer est, & ſolitudo
lam ereptu Earadiſus. Hieronym. .
illet. Agen 2. Si propter vitæ tuæ conditionem homi-
ilin petieln nes fugere minus poſſis, potes quidem certé
tamus, Cae habere cordis ſolitudinem. Singulis annis
e Auoſdam dies, ſingulis diebus quædam tem-
nen cim Poka ſeligiro, quibus Dzxo & animæ vaces.
ibenbushcen Vide ſingulis horis, quid feceris? Quid factu-
onium nonni Tus ſis? an is es, qui Ozo tantulum tempus
en igummot denegaturus ſis? Memineris ſolirudinem cor-
tetun dis ele perneceſſariam. Quid prodeſt ſolitudo
ien n corporis, 6 ſolituao detuerit mentis? Greg-
nolitern 3⸗ Kub noctem pera Ris negetiis, attende
inteim ad peccata commiila, ur veniam petas; ad
fdnciideng pis facta, ut gratias agas. Quâm Iærtus, ſ
nis unius i benel! quàm rriſtis, ſi malè diem tranſegeris!

sn
8 . . .
—= Heu! vita ſicut dies hæc extinguetur. Et
i forſitan hæc dies erit ultima viræz tux. An

baratus efles ad reddendam Dre rationem ?

D „ S. THEOs

S. THEOPHILUS CONF.

4. Februarij.

Quid tibi negabitur 6 Maria!) cui negatum)

non eft, Theophilum de ipſis perditionis fan.

cibus revocars: Nihil tibi impogibile, cus 6
„ 4

poſfibile eſt, aeſperatos in ſpem beatitudinis re-

levare. Damnani, Serm. ies de nativ, Virg.

THEOPH LVS ille, qui Infulam ultro obla. Ne
tam ultro re jecerat, moxQx Officio Oeconomiab

O*nn inſidioſa demiſſis animis ambitio“

æmulis ſe dejici aſque adeo indignatus eſt, ut cx-
cire in auxilium Orcum non vereretur. Ergo 3à Ma.
gum, cum hoc ad juratum humani generis hoſtem
curritur: DEVM, Deique Matrem ejurare non titu.
batlingua impudens, non erubefcit ſcripto firmaie
calamus im pius, ſuſtinet obſignare fœdus infandum

gemma perfida: Verbo, IESVac Mariæ nuper liber-. M

tus, dæ monis abit mancipium. Sed ſequitur & no-
centem Conſcientia flagellat; quin honori jam ſuo
reſtitutum acriùs etiam torquet. Quid faceret?
quò fugeret impius transfuga? ad magnæ Matris u-
bera, per quæ Filium ſauciârat? ad Valnera Filij,
er quæ Matrem impetierat? & tamen ad Matrem
auſus eſt confugere; memor ſemper Matrem faci-
Iiùs fiecti, quàm judicem. Itaque ad Marianæ X.dis
limina quadraginta ipſos dies noftéſque perſtare, ſed

longè magis ipſam Cœli portam Virginem ambire,
hanc lachtymis mollire, hanc gemitibus pulſate,

hanc jejunijs denique frangere. Cedit itaque vim

facienti facilis aliàs janua. Admittitur per Matrem III

ant!
RWNR 9 e
7 Rſon esat

ſlta
V 17

W
8 4

N
uwneſ

OERN E

Nr
nin leidn
lnnnn Ciu
uugurl i
ie neamm
Wyu e ondt

“”

iſen gub i

6

Cri d nun

ad Filii gratiam THEOPHILVS, extoztoſque infa- leyleiß

mes hoſii codicillos aufert. Hos ubi palam igni de-
dit, poſt triduanam febriculam per notam ii e

jam apertam portam Cœlum ingreditur. Agnol- 6 hn

cite felicitatem veſtram in HEOFPHILO Mario⸗
phili. Sit omnibus aliis anguſta cœli
porta, certe vos lax,zm amplam-
que habetis,

1s E(70%) £
70 3 0 Meditatio. Maria mediatriæ Peccatorum.
1. Uod eſt aſylum reis, & urbs refugii ma-
j7) i a Elefactoribus, ne pereant, hoc eft Maria
Henditmi peecatoribus. Audi Bernardum. Maria eſi Re-
i inheibile gina miſericordia, qua divina pietatis aſylum, cui
n eantuinvult & quomogo vult creditur aperire; ut qui-
le de natip vis enermis peccator non pereat, cui ſandta San-
DVorum Patrvocinij ſui Suffragia praſtat, O Do-
faten zn Wina defenſio generis humani, portus &
ſkeio eren brotectio eorum, qui ad te confugiunt, quis
lienatuseh Unquam hominum tuam fideliter rogavit
retut. Eige Hopem & fuit unquam derelictus? Eutychianus.
ani genershe z. Monſtrat ſe eſſe matrem & mediatricem,
Finccdte uni monſtrando pro ſalute peccatoris, ubera quæ
eferatt inn lactaverunt Chriſtum Dominum. Audi Ab-
laiz nupeil batem Bonævallis Arnoldum Carnot: Securum
4ſequitur ii Arceſſum homo jam habet ad Deum, ubi me-
mhonon jam diatorem ſua cauſa filium habet ante Patrem, &
Quid facen gnte Filium matrem: Chrifus Patri oſtendit la-
na l tus & Vulnera, mater Chriſto pecv»uus & ubera, nec
men 24d Mali beéteſt eſſe repulſa, ubi concurrunz & orant omni
er Matrem lingua diſertius hac clementie monaumenta &
Matianæ l charitatis inſignia, quando videlicet petitur, ut

Nuebalan ſanguis Chriſii, & lac matris pro noſtra cauſa
I3Im m aN

loquatur.
utibus pulli —— . , 1:. .
edit itegen 3⸗ Kicut in cœlo inter leonem & libram, me-

titur per NH diat ſignum virginis, ſic inter Chriſtum- (qui
monoſum eſt Leo de tribu Juda) & libram ejus judicia-
bigeen riam, in qua peccata noſtra ſeveriſſime pon-
i deranda ſunt, mediat, ſuoꝗue intervenit patro-
LOMae cinio Matia, miſerorum cauſas mitigat, & ri-
ſaceli Sorem temperat tremen di judicij divini.

plam⸗ 3 S, AGA-=⸗

(71) £
S. AGATHA.

F. Februarij.

Speſtsenlum fact, ſumus munde, Angelis & en

hominibus. 3, Paulus. I. ad Cor. C. 4.

. Nno CCLIV. AGATHA Catanam ad Quin.

tianum Prætorem abducitur. Deperibat hie
Chriſti ſponſam. Quare gam Aphrodiſiæ lenz
coemmendat, facile ratus fidei caſtrum evertere, ubi
prodita pudoris arz con fl agtà ſſet. Ambulavit illa
per omnes frandes Sſed cocam ad munera, furdam
ad blanditias & minas invenit. Itaque Prator amo-
rem vertit in odium, mertyrique ubera auferti im-
perat. Tulit facile eam jacturam Virge, gnara Ec-
cleſiæ ſobolem non tam lacte matrum, quam ſan-
guine Martyrum ali: ſed nec uberibus diu caruit,
medicinam D. Petro faciente. Quintianus ex ama-
tore jam carnifex, dum nudam in teſtarum fragmi-
nihus pruniſque volutarimandat, ecce mota inſolite
gerra, cum duos ſupplicij auétores oppreſſiflet, po-
pulum etiam ita commovit, ut re ad ſeditionem
ispectante, ad carcerem Virgo reduceretur. Ibi inter
vota animam in finum ac amplexus Sponfſi ſui
cxpiravit. Tumulum ſepultæ Cælites masmore
Ornarpnt cum hac epigraphe: Mentem ſanblam,
Kontaneum henorem Dee, & patrisæ libsrationem.
Quintianus dum Panermum fortunas Virginis di-
repturus trajic t, equorum ealcibus in undas extur-
batur, libidinis & avaritiæ ſitim poſiturus. Ajunt
çorpus ejus nunquam repertum, ſepulchro caruiſle.
Rimirum ut Caſtitas ab Angelis, ita impuri=
tas ne ab homine quidem meretuz .
tumulari. Ex Jurio-

Meai⸗-

CCte hunt
. -—

Alun ſen
4 Ne

(„) 5

A. Meditatio de vita ſanctæ Agathaæ.
1. &Æc generoſiſſima Virgo mundum pla-
b, Augelt ne vicit, cum flocci fecit ejus vanita-

Cor. c.4. tem; noverat enim terrena bona quanta quan-
ta ſint, nihil eſſe ad cœleſtia. O Munde, quam
tansm ad imale audis! te deſerunt Sancti, tui etiam aſſe-
eatalcl⸗ conqueruntur, quod bona promittas, &
tum eyette ilAliai5 wala. Pro certo habes, & longâ qui=
Ambulamidem doctus es cXperientiâ, mundum fallacem
munera, m & malignum efle; attamen ipſt adhæres,
ique Patotaipſum amas, ipſi laboras. Quid faceres, ſi ſta-
ten auleri et promiſſis, & digna laboribus præmia tepen-
————— 2 Amarus eſt mundus; es diligitur,
ibus diu eautf ut 4a, ſt Aultis eſſet, quid faceret? Aug.
intiannsermn 2. Agatha blanditiis & minis fortiter reſi-
ektatum lust Kir. Quam difficile tamen his duobus reſi-
eliet, ſtitur, quorum alter blandé & cuniculis, alter,
a leditiore Palan & aperra vi aggreditur! Quàm difffei-
retur. lbiine cinquam, cum etiam corpus noſtrum, alle-
zus Sponi Gum blanditiis & deliciis voluptarum, partes
lites waimd illico ſuſcipiat. Quid ageres ſi conſtantia tua
e aden deliciarum illecebris. & Tyrannorum minis
Tiginis tentaterur? tu? qui tuam ſalutem breviori vo-=
nundas eatt uprati toties poſtponis.
ſiturus. Aun 3. Angelis puritate par fuit, imò, juxta ſanctum
ulchtocaud Ambroſium, ſuperior; hominibus quippe fortiter
ita impui⸗ pugnandum, ut illibatam ſervent caſtitatem, non
melele? item Angelis, qui ab omni concretione corporis ſe-
uncti ſunt. Vt puritatis theſaurum ſervemus, ö. Aga-
thæ, & Angelorum exemplo, Deum præſentem ſem-
per cogitemus, ſemper obſequamur ejus voluntati.
& ſpretis, quantum fieri poreſt., voluptatibus, cœle-
Mad ſies delicias exquiramus. Differunt quidem homo
pudicus & Angelus ſef felicitate, non virtute, il-
lius caftitas felicior, hujus fortior ſe cognoſcitur.
Ambr. D 4 8.00⸗

11

R ! 73) £
S. DOROQIHEA.

6. Pebruarij.

Csi esge nos ſeparatiet à Charitate Chriſti? tri⸗ 4

Luls no ? an anguſtia à an nuditas ? an peri-
culun, à an perſeentio? an gladius? & Paul,
ad RBom cap. 8. .
OROTBEA Czſarexæ pro Chriſto Captiva,
J captivos in triamphum Copidinem & Tyran.
num duxit. Exppgnanda enim binis ſorori-

bus tradita, quæ datam DEO fidem prodiderant,
tam fortiter decertavit‚ut ambas ab impiis caſtiis
ad antiquam fidei Karionem 1cdire compulerit g
atque hæ quidem proditionis crimen ſanguine
eluerunts ipſa verò vidorias tictoriis perrexit ne-
Gere, Tuenta: i as quidem, ſed glonæ plenas, ut
quæ ſeiet nul'am tan Sponſo Chrifio placere Vir-
ginem, quàm quæ ſuè non alien4 ruberet purpurà.
Itaque cum faces lateri admoverentugx, has illa
nupt'ales tædas credere, cùm adgladium citaretnr,

velut ad thalamum properare: Inter lictores quaſi
pa ranym phes obambulaze; ad ſupplici) denique

locum ut melioris cœli hortos ridere, Irriſit tam
innocenrem riſum Theophilus quiſpiam, & & Spon-
ſi viridaiijs aut roſam fibi verna m, aut autumni
munus, pomum, Virginem popoſeit. Promiſir ut.
aum que DOROTHEA, fiden que vix ingreſſa Ely-
fios campos exten plo liberavit. Adeſt lectiſſimus

cœlo Ephebus, & promiſſum Theophilo, ecdem in

calatho, ver & autumnum cffert. Miratur ille in
hieme roſas non flaccidas,miratur poma non mar-

cida, miratur certantem cum munere ſuo muneris

bajulum, & jam non contentus vidiſſe horti mun-
cra, ad ipſos hortos Ghriſtianus per omnia tormen-
1a penetraze contendit, quæ quidem ille ut ſpi-
nas generosè calcavir, dum animo vol-
veret, quales Roſas quarerer-

Ex Suria,

.

1
44
WAN

HEA.

ne Olriſili
2diras nſe
Adius) 8

C hriſto Capti⸗
Pidinem Al
enim binis ſot
em prodiden
ab Impiis it
e compulert
crimen ſangri
torüis penextn
dlone plenatt
hrto placeten
mberer punhn
entut, bhas!
ladium citaren
er lidores qu
upplicij denig
ere. IIr ſit il
ſpiam, & e Se
m, aut autun
leit, omifi
vix ingreſſa
Adeſt lectiſſin
ophilo, ecden
t. Miratur ile
1n poma non-
unere ſuo mu⸗
vidiſſe hortin:
er omnia fonmt
ibemile ari⸗
nimo rol⸗
Llelet⸗

M

(74) £.
Meditatio de caſtitate rosàâ adumbrata.
[Ntuere Roſas, quas Angelus attulit Doro-
theæ, & tria in his deprehendes caſtitatis
Præſidia t. Rubeus Koſæ color pudorem ex-
primit, ſine quo caſtitaris citò marceſcit decor.
Vis caſtus eſle? Puderem habe ac verecundiam,
Verecundus oris pudor impedit, quo minùs ho-
ſtis ad cor pertingat. Fuge loca, ubi audiun-
fur, ac videntur eæ, quæ lædunt puritatem,
atque vultum pudicum etiam minimo rubore
ſuffundunt,
z. Roſa cingitur ſpinis, quibus ipſa nobiles
patiter ac ignobiles, divites ac inopes pungit.
Hinc diſcat Virgo ſiugulari modeſtià & qua-
dam ſeveritate mollioris & ſolutioris vitæ he-
mines longè à ſe repellere. Nunquam indulgen-
ter patiatur dicenten?, aur facientem, quod ca-
ſtitati vel minimum repugner. Ad hæc ſpinis,
hoc eſt mortificatione, cor, & corpus ſuum
valler, nam fieri nequit, ut quis in caſtiate diu
perſeveret ſine mortificatione. =
3. Hæc Roſa in cœlum ſpectat, quaſi ſignificet
omnem ſuam pulchritudinem, & omnem ſuum
amorem cœllo ſe penitus con ſecràſſe, à quò nie
mirum ſperat vitalem tum calorem, tum humo-⸗
rem. Quiſquis amat caſtitatem, propriis viribus
diffidat neceſſe eſt, & precibus aſſiduis petat
hunc cœli florem; Parum enim aut nihil pro=
derunt diligentia, & aſperitas vitæ, niſi accedat
benignitas Dei. Cùm virgines ſuam Chriſto vo⸗
Verunt virginitatem, ſolum Deum reſpicere,
ſoli Deo placere, ſolum Deum amare debent.
Virgines nulli placere ſiudeant, niſi Domino, à quo
Framiumm expectant virginit. Cyp. 8, RO⸗=⸗

* (75)
S. ROMIALDIIS.
7. Februarij.

Pigilate & orate, ut non intretis in tentatio-
nem: Nam ſpiritus promp tus t, caro autem
infirma. 8. Mare. c. 14.

Romualdus Ravennæ ex IIIuſtriſſima Ducum
O. Kape progenitus ad lubricam Iuventutis viam
à teneris licet prochvis, mente tamen Deeo de-
yotus ſe ſe ad majora tentabat erigere, Et dum feras
in ſylvis perſequitur, amorem venatur ſolitudinis.
Antequam veroô mundum vinceret, urgente Patre
Sergio cum hoſtibus præliandum fuit. In quo præ-
lio ob injuſtam Patri opem latam in necandis hoſti-
bus, anima ſauciats medelam quæſiit in Clauſtro.
in quo vulneris Pharmacum falutare reperit, lachri-
mas pœnitentis- Ita ſanatus, carni & mundo indi-
kit cettamina, ſuaque caſtra ſub duce Marino loca-
vit iu ſolitudine, in quà tam ſolida ſpiritualis mili-
tiæ fundamenta jecit, ut ſui exemplo magnum
Venetorum Ducem relicto ſæculo traxerit ſub vexil-
lum. Mox e Tyrone Dactor Camaldulenſem or-
dinem inſtituit, pluribus inſignis victoriis, quas
tam de ſe, quam inferis reportavit. Et ne mors
cruenta pro Chriſto ſibi pugili deeſſet, iter parabat
ad Barbazos, ſed inſtar lacobi, Cœli ſcalà, quà vi- (Waſatmana
Ror Cœlos aſcenderet, revocatur, quam bre= M
vi multis clarus miraculis Triumphator H
conſcendit Anno I009.

S

u ae

c ge
1
*

D Us.

tis in teptat⸗
, care 4ten

ſtriſſima Ducun
luventutit fiin
tamen Deode
ere, Et dumfen
atur ſolitudinis
t, Urgente Pann
nit. In quo ore
T necandis hoft-
ſit in Clauſtro,
ereperit, lachi-
& mundo ind:
e Marino loci
bititualis mil
mplo magnun
Xerit fub vexil⸗

aldolenſem A

ictoriis, quu⸗
Et ne mon
t, iter patabat
ſcali, qua i.
quam bie⸗
nphatos
9.

=l

Ii

ðM (76) £

Meaitatio de Oratione. .
1. CXpius in die orandum, ſed præ ſertim
manè, dum ſurgimus, & ſub nodem,
dum lectum petimus. Cuùm jugis ſit Dei erga
nos beneficentia, jugis quoque debet eſſe gra-
tiarum actio: ſi cum hominibus colloquen-
dum eſt, quam multum temporis! ſi cum Deo,
quam parum! Quories in dic Deum oras?
Erubelce, & in futurum tibi ipſe orandi præfi-

nias tempus, quod ſemper & ubique cxpleas.

2. At (inquies) præ negotiorum copiaâ
orationi vacare minus poflum, tamerſi maaime
velim; cum S. Gregor. reſpondeo tibi⸗ què
quis graviori negotiorum mole opprimitur,
eò longiori & ardentiori indiget oratione; ea
ſiquidem, ut recte & ſine peccato perficiat, Va⸗
liori auxilio opus habet. In omnibus Deum
conſule: roga eum, ut te adjuvet. Hæc ſi ſem-
per feceris, omnia tibi proſperè cadent.
Si tamen aliquando præ negotiorum
multitudine preces omileris, conſhi JESuU
Chriſti memor. Vigilate & erate, ſemihoram
certè ſomno deſtinatam orationi concedas, hoc
nullatenus nocebit tuæ ſanitati, hoc faciunt
tot pii viri, & quidem citta valetudinis in-
commodum. Tu quoque toties vigilas, ut
ludo, aut rebus alicujus moment incumbas.
Parum temporis ſubtrahas occupationibus il-
lis, quæ faciunt, ur duram & moleſtam vitam
vivens, otium non habeas vacandi tuæ ſaluti.
Ahbjiciantur omnia qus praſextem hanc vitam
faciuns brevem eceupations, longam dolori.

Lache o 8S. PA.

(77) £
S. PAULUS EPlSCOPIIS,

8. Februarij.

Quicumque voluerit inter vos major fieri, ſit ve-
ſter miniſter. S. Matth. c. 20.

S Paulus non ſoluùm nomine, ſed vità & moribus
segregius D. Pauli imitator, in Gallia Belgica or-
tus eſt. lIam puer una cum, literis ita virtutem
imbibit, ut vix mundo notus, ea quæ mundi ſunt
generoſus comtempſerit, cujus ut omne vitaret
commercium, Abrahami exemlpo, ſolius Dei
comitatus fiducià, exivit è terra & cognatione ſua
in exteras regiones, ut cum Chriſto (valpibus fove-
as & volucribus nidos ſuos Habentibus) pauperior
non haberer ubi caput ſuum reclinaret. Elongavit
ſe cum Davide fugiens & manſit in ſolitudine vVo=⸗
gaſi. Sed virtutis fama latere non potuit, nec tam
ardens ſanctitatis lueerna longiùs abſcondi. Qua-
1e à Dage berto Galliarum Rege & Monaſterio vi &
invitus, eximius honorum contemptor, extratus,
Virdunen ſis Eccleſiæ creatur Epiſcopus, cuiita Præ-
fuit ut eam non tantum virtutum ſuarum Theſauro,
ſed zopioſis redinbus locupletârit- Ne vero ſibi
Geeſſent divitiæ, plenus dierum & meritorum ad æ=
ternas, quas nulla conſumit tinea, evocatur;,
dignum tot virtutum & laborum præ-
mium accepturus-

() (N

(78)
Meditatio de eriplici causad Humilitati.
L I⸗ Era humilitas nititur in cognitione ſui
jir, . V cus, priuſquam te Deus creàſſet,
quid? ubi eras? in nihilo planè, ex quo nimiâ
Aa charitate te eduxit. Gloriaris tamen, te-
eits &not Ae divinæ gloriæ idoneum, hominum ſaluti
Sallu beigien neceſſarium „comparandis privatis rebus non
etis itanine inutilem arbitraris, Antequam naſcereris,
quæ mundim Deus & homines tuâ operâ facilè caruerunt,
ut omne im certé te morruo non difficiliùs.
e n . 2. In præſentia, quid es ? ſi corpus inſpicias,
(valibrsſn corruptionem; ſi animam, ignorantiam, ac
ibus) parpeitl peccatum deprehendis: haud abſimilis eſt vita
ater Hlngant kua facis illius, quam Divus Paulus manu te-
ſoliwudine e net, aquæ guttula, vel minimo flatu poreſt res
= tin ſtingui. Cura valetudinem, quantuùm volue-
Dnaſterio ris, tandem aliquando morieris, & eyaneſcent
on exttaſtu, ampla tua coniilia. O homo!? ſi tuæ naturæ
,cutitabm, humilitatem cognoſceres, cognoſceres utique
im Theſauo, Dei ſublimitatem, téque coram Dxo deſpice-
de⸗ ancre d res. Vt cognoſeere Deum poſſis, te ante cognoſce,
Cy rian.
er. 1. Quid eris totà æternitate? An orci vi-
ctima ? an hæres Paradiſi? magnum ænigma.
Potes gloriari, hoc ſi mediteris? neſcio, quò
poſt mortem ſim iturus: corpus quidem in
5 ſepulchrum efferetur, ſed quò anima? Itaque
coram Ds & hominibus eſto tui contemptor,
Qui nequam, & nullo numero habetur in ter=
Ià, is in cœlo forſan altiorem locum obtine-
dit. Domine leſa noverim me, noverim te
Aug.
s dD 7 §. A OL-

* (79) ££
S. APOLLONIA.
9. Februarij.
Si tradidero corpus meum, ita et ardeam, cha-
ritatem autem non habnero, nibil mihi pro-

deſt. S. Paul. I. ad Cor. 13.

Ecdum in flammas eruperat furor Decianus,
cùm anno ab incun abulis Servatozis L. ſupra
CC. Deeio pra luſit Alesandriæ, netcio, cujus
hominis in ſania. Arrogavit iſte übi vatis nomen,
& fictis ad populum criminibus id repente excita-
vit incendium, quod non niſi multo Chriſtianorum
ſanguike extingaeretur; quos inter facilé prinçeps
fuit APOLLONIA Virgo, quæ invaleſcente vulgi
furore, cùm jam tota Vrbe eadem omnium vox au-
diretux, flammis addicendum, quisquis Chriſto
non maledizxiſſet, in Virtutis ſcenam protracta eſt.
Et ſane præclarè perſonam fuſtinuit Chriftianam,
quippe cui ore citius omnes, quibus ætas provecta
in eum diem pepercerat, dentes, quam Chriſtus,
evulſi. Quid agitis manus carni ficum? fortem eſſe
APOLLONIAM excuſſi dentes & fradæ malæ lo-
quuntur! ad majora tormenta provocate, nihil hu-
mile tam alta ſpondent principia. Ecce rogus ingens
ſuccenditur, crepant Hammæ, furit populus, min-
antur lictoress aut Chriſtum abijce, aut in ignem
abijciere APOLLONIA. Quid hic illa? paululum
apnd animum ſuum, quaſi conſultans ſubſiſtit s
mox, bulliente jam ſanctiore ſub præcordiis igne,
non morata tortores, generoſo aufu ipſa involat, in
Rammis ad cœlum evolat, I, nunc Scævela fortiſ-
ſime Romuli Nepotum: Manus tuæ miraca-
lum Kogus hujus Virginis extinxit.
E& Surio,

Medi⸗

— 8
(30) 338

NIA. Meditatio de morbis.
1. CG labores aliquo morbo, memineris Deum
4 aren morbum hunc, quicumque tandem ſit,
H .
. ermittere, ut probet ac exerceat patien-

tiam tuam; quare patiens eſto, & nece ſſitatem
verte in voluntatem 3 murmurationes quippe,
r futor heein Verba, motſque impatientis animi morbum
etyatotis Lis tantummodo augent, ac te tuis, tibique effi-
tiæ, neicocuint gravem, Quomodo morbos fere con-
lbi vatis nomel ſueviſti 2 .
4hene a 2. Quos Chriſtus in fligit dolotes, hos feras
erfaciſe ing *u & grato animo; His potiſſimum donis
nraleſcente m ac muneribus cumulare ſolet amicos ſuos. Of-
omnium von fer ipſi, quidquid pareris. Dic: Domine,
Juisquis Clii adauge dolorem, ſed ſimul patientiam. Quæ
em prottackid Chriſtus, quæ ſancti paſſi fuerint, attende, in-
rne ſpice crucem ESII Chriſti, profectò tua levior
quam Chife, Videbitur, im ò dices, dolores tuos nullos eſſe, ſi
um? fortend cum doloribus Esu componantur, Quia has
fiadæ maleb aa Dominum meum?
bcate, ninli z. Confidera damnatorum ſupplicia, quæ
eron i nn tuis criminibus promeruiſti: hæc conſideratio
Pebt in ene nonnihil ſuavitatis tuo dolori aſperger, teꝗque
la? paululu à peccando prorſus dererzebir. Heu! piiſſime
ans ſubliſif Deus, longée atrociora in Inferno ferrem, ſ
zcotdiis in ſtatim in peccato mors me opptimens, non re-

ila n liquiſſet pœnitentiæ locum. Si pati non poſ-
. . .. — -. *
tuamins ſm breviotem, ac tor ſolatiis mitigatum dolo-

ztinxit. Tem, qui fieri poterit, ut æternos ignes ſuſti⸗
neam? Deinceps, Domine, morbos meos pa-
tienter feram, quandoquidem horum morbo-
MA rum brevi toleranti4 æternos ignes redimere
pofſſum. Hac emnia, qua illic finiri non poterunt
ie reaimi poſunt, Euchar.

* (84) *
S. VILHELMIUS CONF.
10, Februarij.
Sicut enim exhibuiſtis membra veſtra ſervire im-
munditia, & iniquitati ad iniquitatem; ita
nunc exhibete membra veſtra ſervire juſtitiaæ in
ſanctificationem S. Paul. ad Rom. 6.
Ngentia ſcelera EILHELMVS pari pœnitentiz
Trrate inſtituit. Conjugio frate rnæ conjugis,
WHerodi nonimpar, cœnabat unus, quod oο“5nis
in cibum fufficiebat. Ad duellò noninvitabat, ſed
cogebat obvios neque jam Ducem ſe quitaniæ pu-
tabar, niſ factionis quoque, quæ contra Innocent.
Font. pugnabat, Dux eſſet. Mellea verba Bernardus
