Chriſto ſæbeundæ. Siigitur moritura LVCIA om-
nium primò teſtamentum cogitat, & pauperes non
jam ſcribit ſed facit hæredes. Id enimvero non fe-
Fendum ratus LV CIXÆ. ſponſus, queritur apud judi-
en , & Sponſæ dotem ſibi clamat deberi; hic de-
mum agnoſcit in amoribusnon ſe, ſed Chriſtum
eſſe. Mox igituramori ina ſucceſſit. Dei Nupta Le-
nonibus traditur, mancipiis amoris proſtituenda.
Sed nequeunt mille manus unam Virgunculam,
nequeunt funes & plura boum juga de loco, minus
de propoſito caſto dimovere. Ergo ſacramenta con-
geruntur, rogus accenditur. d lucet pulchrius ig-
nibus ſuis LV CIA. Gladio trajicitur; ſed vivit Vir-
go & Viros animat, & e flammis Imperatoribus
mortem, Syracuſanis præſentem opem, Eccleſiæ
pacem vaticinatur. Denique dum Iudex in vinculis
Romam abducitur capitis damnandus, divino cibo
Jecreata, cælo Sidus, ut dixi, inſeritur. Sed & tibi
4llic adhuc locus eſt Mariane. Stella & tu
Es, ſi Virgo es. Fuiſti Ah! ſtellam cælo
credas decidiſſe-
Ex dnrie.

leditario
Reltabtil
Par rie,
enit Deus,
eusz cum
,,um in
8 aobilior
en omnia
bonvrali
onmnibus pl
moles noſtt⸗
Nhis noltt
Ad hunc
malnet, &
umns finis
o ſurſun
iid derelid
momnium
is conſectat
wblectamenti.
. Cypliann.
Deus clart
minem, cur
ld pletiuml
Eenptione,
Valtimer De
UlLüm dedir,
ni uutz non
wot Der funf

iſ
COr *½ (148)
U Meditatio. De dignitate hominis.
Uand⸗ DRæſtantiſſima fit neceſſe eſt, dignitas
ui, I bominis, quippe cujus causà mundum
Enunniten, cteaverit Deus, ac omnia ſubjecerit ſub pedi-
muan a, bus ejus; cum conſideras, quidquid tum in
alo, tum in rerra pulchriùs eſt, jure dicere
pores, nobilior ſum lhis omnibus, utpotè,
cum ea omnia facta ſint, ut ſerviant mihi.
Nimis Honorati ſunt amici tus, Deus? quos
his omnibus præpoſuiſti: ſed heu? parum
memores noſtræ dignitatis, rebus creatis,
mancipiis noſtris non ratò ſervimus.
2, Ad hunc finem home creatus eſt, ut
Deum amet, & ipſi ſerviens, ſalvus fiat. Nôn-
ne tantus finis arguit hominis nobilitatem?
òhomo? ſurſum cortuum, Deo, creatus es.
Utquid derclicto Domino, qui fons eſt bo-
rimas, botum omnium, terrenarum voluptatum ri-
õ vulos conſectaris? oculos erigamus ad cœlum,
te oblect amentis, & illecebris nos terra de-
cipiat. Cyprian.
3z. Deus clatius oſtendit, quanti faceret
hominem, cuin unigenitum filium ſuum de-
ditin prerium Redemptionis ejus: patet hac
rsdemptione, quanti valeamus, & quant
nos æſtimer Deus: ſed multuùm ſperac, qui
multùm dedit. Novit, quanti ei conſtiterit
bhomo ſuus; non ergò nobis viles ſimus, qui tam
bretioſt Des fuim us. Euch, Emiſſ.

.uolaumenucor.

lienun en M
ielan hert finc

40

* (149) £D
S. NICASIUIS ARCHIEPISCOP.

14. Decembr.
Populushie labiis me honorat: cor autem eorum
longè eſt à me. Chriſtus Matth. c. 15.

ig ni an'mos etiam tu Lector ad pugnam ſu-
QQn moties qui ſenguinem Martyrum vides ?*
Eic NICASII Rhemenſis Pont. & ſororis ejusdem
Germanæ Eutropiæ eſt. Fudit Attila, ebrius jam
qudumabalio. Rem breviter ſic habe. Flagella bat
Gallias Dux barbarus, jamque Rhemenſibus ectiam
malum minabatur, cum Cives ad Aſylon ſuum NI-
CASIVMconfugerunt. Ilie exitium Vrbi vaticina=
tus ed ixit peccata eſſe, quæ Attilam armaſſent;
hæc fi ponerent, illum quoque exarmandum. Inte-
zim brevi morte æternars ut zedimerent, ſuaſitene⸗
que js en pro ſe hæ ſti, ſed pro hoſte Deo ſupplicarent.
Se vitæ hunc uſque ducem, non abnuere, quin mor-
tis etiam eſſet. Ita latus Eutropia ſtipante obviam
hoſti ad D. Virginis progreditur, & humi nizxu: dum
verium Davidis canere incipit, caput gladio amittit,
carmentamen etiam mortuus abſo vit. Satis ſpecta-
tum eſſe ſoror putavit. Quare cum formæ miles
parceret, execrata crudelem miſericordiam in ocu-
los Carnificis involat, mortemque invitam in ſe ar-
mat. Interza contra barbaros clum movit, cujus
copiæ viſæ, ſimul ira tæ e templo voces in fugam il-
lIos conjecerunt. Ad Martyrum vere corpora tam
diu lucere faces ſuas ſidera voluerunt, dum terrà te=
gereniur, plendore olim kis ipfſis certatura.
Ex durio.

leditatiõ
Ratio, q
Iylacet, ut
1ö Cocller
v,/Ge. 0
, gogtedie⸗
gno mote

Henlomm aliq
ailehiterexpl

(Oiim dixit

1

njulu hiu la

e 4
,ſelbu2 9, 4
etat, ſuc
Fu vet
cum vcl au
Aemineris,
ejus voces
goleamu
Num non Audi
Non placen
untianimo,
1 Latis eſt,
m attenté
Auin oratie
Avetba, ſar
usiple cor
ſet tempole
In. Ah! P
efetentia,
Diug in medi
ſe ile gui
! Lul,

9
Nr,
Denn

1 Rpg⸗

. M N

Adiun Aterinimr
i rugithant
mitͦi Nuihete.
Entins ſane nler
Asielmisde⸗
uorubimmlen.
amainmiii
rrſrſe kiit
unms e i) 1

uſeleeni, untenle⸗

Critifneenmut
ln

5

ojus longè eſt à me.

erit Deus in medio tui, ſeteeum ipſe non

* (152) £
Meditatio. De oratione vocali.
1. Ratio, quæ voce exprimitut, ita Deo
placet, ut ipſe Dei filius eam Apoſto-
los ſuos docuerit ? ſie ait, orabitis: Pater
noſter, &c. Oratio vocalis utilis eſt incipien-
übus, progredientibus, & perkectis Quas-
nam pro more fundis vocales preces? habe
tibi penſum aliquod orationum, qued quo-
tidiè fideliter expleas
a1. Oiim dixit Deus per Prophetam Ilai-
am, populus hic labiss m ponorat » cor autem
Nonne in te cadunt
hrc verba? S. Auguſtinus lacrymas teneie
non poterat, ſi quandò Pſalmorum cantas
auditet. Fu vetòô, quo pietatis ſenſu afn-⸗
ceris, cùm vcl audis, vel recitas horarias pre-
ces? Memineris, Deum eos non audire, qui
arcanas ejus voces non andiunr; Qus rat is
N, ecur dolezmus, nos non audiri à Deo cum
iſi Deum non audiamus. Salvian.
3. Non placent Deo longiores preces pe-
tegrinanti animo, & volucri linguâà deprope-
tatæ, Satius eſt, vel unicam orationem Do-
minicam attenté recitare, quâàm effundete
copioſum orationum fumen. Meditare
ſingula verba, ſacræ hujus orationis, quam
Chriſtus ipſe compoſuit. Ne felicem! qui
quolibet rempore, & loco cum DOco loqui
pofſim. Ah! pudet me, totics Deum orare
ſine teverentia, ſine attentione. Quomodo
fueris2
ubi deeſt ille, qui p ,. quomodo adgerit, qur
3

oſeitur? Euſ. S. CHRKI-

K. (15) £ Medita

S. CHRISTIANA ANCILLA Ge
Ebes
to
16. Decembr. glin multa

Gratias agentes ſemper pro omnibus, in nominae gitsletuli
Domini noſtri I ES V Cbhrißi, Deo Patri. Paul, Nlemetit .
ad Eph, cap. 5. utentibus,
HVjus quoque Nomen neſcimus, credo, quia ghium dede
virtus ſupra cælos hos evexit. IIIud ſatis con- atiatum.
ſtat, vixiſle, cùm rerum Conſtantinus potitetur, & n ado,
1beris ſervitutem ſerviiſſe; cæterum præter condi- Vitium in
tionem ſervile nihil habuiſſe, quin ab hac Serva“ ſti
Iberos pileum libertatis Chriſtianæ accepiſſe, Res benehclord
Kſic geſta memoratur. Filium Ibericæ Matronæ gra- Mhagls an.
vi morbo afflictum precibus ad DEVM fuſis vale- iſt eam
tudini reſtituerat, cum ejus facti rumor ad aures
RNeginæ gentis gerlatus eſt tunc itidem graviter torte
e morbo decumbentis, Ergo, cùm in ſpem valetudi-
nis & ipſa veniſſet, deportari fervulorum man: bus Molpenls 1
al Divam noſtram voluit. lbi in lecalo ſervili col- miingunt,
locata ſanitatem extemplo & vizes recepit, quas gliia me an
fruſtra in regiis ſtragulis ſaſpiraverat. Vt verò grata anin
Numini foret, Autor eſſe conjugi regi cœpit, ut ucn zu
Chriſto ſe dederet, cui morbi & mors ipſa jam pa- Qemnhluttlx
verent. Ule mortis meras nectebat, dum inter ve- IIs. Diſcan
nandum iratos & cælos & ventos expertus & in ul- minadvirſi
timum vitæ periculum devofutus opem Ohriſti præs Tiplexeſ
ſentemipfe etiam ſenfit. Tum verò Templum Deo , per
poſuit, in quo Diva hæc columnam, cùm viribus Nyllei det
nullis poſſet, precibus erexit, ſuſpensàmque in aë= Mddere, 3.
re tam diu ſervavit, dum ſpecantihus omnibus ufidtonis,
ſuopte motu in locum fuum deſideret. Atque in
koc templo primas Chriſto Iberi aras, pectora ſua
devoverunt. Gere caſtum Gor, & Templum“
Salomoneo præſtantius erexiſti. ifu hance
Ex boerate & Theodor. non intell

on dbis, e
Setbenelicia.

Ufendendur
lus benekaci

Nen

. de
egeg

ſenrliy, 7
, niit, i i

W
Nenn,

li,

à er m, N

.
N

eI

(172) £
Meditatio. De Ingratitudine;
Ebes Deo gratias agere pro acceptis ab-
eo beneficiis. Dic, amabo quotac-
cepiſti? multa cognoſcis, plura iguoras. An
Ul! grates retuliſti, quòd te crearit, conſervà-
tit, Tedemerit: quèd natus ſis ex Chriſtia-
nis parentibus, quòd divitias, ſanitatem, &
ingenium dederit? Deo memorem te præbeas
tot gratiarum. Tuus ſum domine, me tibi
totum trado.
2z. Vitium ingrati animi exſiccat divino-
tum beneficiorum fontem; Deus gloriam

ſuam magis amat, quàm, qui eam alteri da-

turus ſit: eam furaris gloriam, cùm ipſi gra-
tas non agis, ehmque cogis, ut nova tibi de⸗
neget beneficia. Ah Domine! in adverſis,
ut in proſperis te laudabo; omnia quæ mi-
hi contingunt, excepto peccato, argumenta
ſunttui iu me amoris. O cæcus! O ingratus
hominum animus! Pro naturæ bonis, &
quidem ſaluti ſæpè noxiis, Deo grates repen-
dimus. Diſcamus non ſolim in proſperis ſed
etiam in adverſis gratias agere“ Greg.
3. Triplexeſt adimum hujus vitii gradus.
I. Obliviſci beneficiorum. z. Malum pro bo-
no reddere. 3. Uti beneficis in contumeliam
benefa toris. Quoties naturæ dotibus uſus es
adoffendendum Dominum? ſi Deum oblivi-
Icaris benefacientem, ſenties corripientem.
Sciatis, hanc eſſe iræ Dei cenſuram, ut qui bene=-
heiis non intelligitur, plagis intelligatur. Cy-

prian,
G6G 4 8.4ADO

(153) £
S. ADO EPISCOPUsS.

16. Decembr.
Memor eſto itaque, unde excideris: & age pani.
fentiam, & prima opera fac. Apoc. c. 2.

Vltàùm profectò confert, cum quibus ado,
VLIeſcas, & ſenii fructus plerumque juventutis
ſtoribus con formes funt: nec mirum, nam arborum
id eſt, qualis & homo, quam vis inverſa, ſi quidem
de cœli ſucco vivat, ADO, ut nobilium mors erat,
admodum puer, Monachis creditus à parentibus, ut
in eœnobio ponetet vittutum fundamenta- Magno
id operæ pretio in eo faétum eſt: nam vix concep-
3% Religionis amore adhuc Ephebus jam Phæbus
erat, adeò præaliis, in juncta nobilitati virtute ef-
fulſit, ut viennæ defuncto Pontiſice, cùm urbem
tranſitet, ob ſanctitatis famam concordi omnium
voto, in ſucceſtorem electus, inque vacuàâ cathedrâ
ſit collocatus. Amplus is campus fuit ADONIS pie-
tati & miſericordiæ: palatium ejus egentibus aſy⸗
lum fuit, etiam ſub menſa patulum, ne cujuſquam
inopis impediretur unquam acceſſus. Largè dabatur
omnibus. Abjectus per diem in prolixas preces,
etiam pernoctabat in templo. Tres illic aras erexe-
rat, Magdalenæ pœnitenti, Petro neganti Chriſtum,
& pio latroni; ad has præcipuèë ſtationum ſuarum
metam fixerat, cum peccatoribus ſcilicet ſupplices
Multiplicans peccator lacrymas. Et quantilli erro-
res erant viri tam ſancti, ſi tua delicta (heu
tamen ficcus) conferas? Ex Brev.
Viennenſi Barri.

Mlellitatio

lloſdam!
aenuͤtt!
eàtenel15
. vonawerit).
ucem b
im obrinet.
Dominophit
gem ſentnt, 4
letus
putbusler
DVanitate, n
minumequ.
um diu
eiam mand
heketit,
Ies, ſed ſin
unmverſtoni
tontraſtinu
5 Funt, qu
Utccunt, ſed a
uen faſtidi
ies lonav
udlmn quier
eliaſtimuli
Ucelitis. R
sconverfion
oricatut.

)3
hehnn
Den

ne 4

Oiulc ſeguſtn
Nutlitlietlt
n t wint Mr

(154) £

Meditatio. De triplici converſione.

I.Uoſdam reperire licet, qui penè cum
lacte nutticis pieratem ſuxiffe videntur,
quique à teneris Deo conſecrant ſeſe. Beatus,
qui portaverit jugum Domini ab adoleſcentia

„ſua, ſiquidem benè agendi conſuetudo natu-

æ vim obtiner. Si fuctis id ætatis, conſe-
cra Domino primitias vitæ tuæ. Senex vix la-
borem ſentit, qui ab juventute labori fucrtit
aſſuetus.
2. Quidam florenfibus annis, mundo &

voluptatibus ſerviant, ſed, cognitàâ volupta-

tum vanirate, nuntium remittunt mundo, ut
Dominum ſequantur. Ho ſi feceris, dole,
quòd tam diu vixetis mundo. Nunc age,
curre viam mandatorum, cum breve tempus
tibi ſupererir. Si nondum Dee ſervieris, ne
deſperes, ſed ſine mora viam ſalutis ingredere.
Deus converſioni tuæ indulgentiam promiſit, ſed
dilationi craſtinum non promiſit. Aug.
3. Sunt, qui converſionis ſuæ principio
igneſcunt, ſed aliquandèò poſt extinguuntur,
pietatem faſtidiant, & priſtinas repetunt vo-
luptates. Ignave, quid agis? compara, quæ-
ſo, animi quietem „ curo angoribus & con-
ſeientiæ ſtimulis, qui te manent in mediis ſæ-
culi delitiis. Revoca in animum tuum cauſas
tuæ converſionis, ex iiſdem cauſis iidem effe-
Rus ofieatur.

† S8. LA-

* 155) £

S. LAZARIS EPISCOPIIS.

17. Decembr.

Miſerunti ergo ſorores ejus ad eum dicentes Do-
mine, ecce? quem amas, infizmatur. Joan.

cap. 11.

Tie Lazarus eſt quo Fratte Germano nobiles Soro-
Elperatis

res Martha & Magdalis gaudebant, Chrifſto di=
jlectus, & ab hoc amici etiam nomine donatus. Plus
dico. Ille eſt, qui mortuus lacrimas Deo & gemitus
potuit excutere, eôque adigere amantem, ut con-
tra ferreas Mortis leges ſepultum jam & rabeſcen:
quæ uniea puto cauſa fuit, cur e ſinu Abrahæ non
invitas rediret Lazarus. Cætsrum ſic vivas invidiam
tantum non emori Iudæos fecit, nimis contra im-
probos magnus certúſque Servatori teſſis. Itaque
alteras illi mortis inſidias ſtruxerunt, ſtultiſſimo

conſilio, cùm Fatis jura dicere Chriſtum viderent-

notum jam nuper Lazari patronam, Hoc tamen in
cælos, & Ape ftblis in diviſum à ſe orbem ab eunti-
bus, revixere odia in Lazarum nobilémque fami-

liam. Itaque cum Maximino (e ſchola Chriſti &
LXXII. diſcipulis fuit) Marthäque S Magdalena

fororibus, Virgine item Marcellà, exuúl in navim
compingitur velis remiſque ſed non cæleſti etiam
aurâ deſtitutam. Nam Lazatum ſociéſque in Gal-
lias tulit & innoxios Aaſſiliæ expoſuit, Miracule
& hæc & aliæ vicinæ urbes permultæ Chriſto credi-
derunt. Tum demum amoribus ſuis in filvis αag ⅜
dalena vacavit, Martha fanctis Virginibus, Lazars
Civibus Antiſtites præfuerunt. Dubium ergo eſt
Lazatusne invenerit illice portum, an oſtenderit
Gallis? certè ſi àbſque Lazareo fuiſſet, nau.
fragium in portu Maſſilie nſes feciſſent.
Ex hiſt. Evangs & Brev. Röm.

tem vitæ, & quod capur eſt, amieitĩæ ſuæ redderets

lebitatio⸗
lrum ſi
MLazai,
Geplecantt
e. Enim
ſuatem ape!
Madte,

min Domin
confuge
adhibulſti
mhumauum
„ Tardem
apit Deo P
e his docer
elinda, g
elle, La
um te ame
is in afflic
in guem aj
nn, non enin.
Vocanti
ians latgite
Me me vocas
Iueobdorm
Nen) jam te
Ni lu mihi
nmiy, ubi te4

nſabſiſtan.

lgone
M
a,
46 a

n mi

Eeent Min net

u, Mletei

inſti

„6 N
7

(156) £.
Meditario. De Lavari ſuſcitatiene.
I. X A& Irum ſanéè precationis genus? ſorores
VILaZzarti, miſſis ad JESüUM literis, ſic

cum d precantur : Ecce? qusm amas, infir-

„atur. Enim verò ſufficit, ſuam Chriſto ne-

ceſſitatem aperire 3 amat, curabit infirmita⸗

tem. Macte, perſevera in oratione. In re⸗=
bus deſperatis ac depoſitis, nihil non ſperan-
dum in Domino. An non ſoles ad Deum dun-=
taxat confugere, cum humanam opem fru-
ſtra adhibuiſti ? Artamen primum divinum,
tum humanum temediam eſt adkhibendum.
2. Tandem adeſt Esus, lacrymatur, gra-
tias agit Deo Patri, elatàâ voce mortuum vo⸗-
cat; his docer Chriſtus, ad nova beneficia
impetranda, gratiarum actionem præmitten-
dam eſſe. Lætare anima mea, quòd JEsus
tantum te amet, quantuùm Lazarum 2 pfoin-
de tuis in afflictionibus utere his verbis: Do-
mine, quem amas, infrmatur; ſufſicit, ut no=
veris, non enim amuas, & deſeris. Aug.
3. Vocanti Chriſto ſine mora Lazarus obe-
diens, furgit feretro. Domine, à tanto tem:
pore me vocas, & dicis animæ meæxt exurge;
quare obdormis ? ſed ſurdus ſum, vocationem
& inſpirationem tuam non. audio. Anima
mea? jam tempus eſt Deo parendi. O vita?
que das mihi vilam, per quam vivo, ſine qu“
morior, ubi te inveniam, ut in me deficiam, &

,teſubſiſtam. Aug-.

G % S. MO.

* (157) £D
S. MODESTUS CONFESSOR.
18. Decembr.

Modeftia veſtra nota ſit omnibus bominibus.
Epiſt. ad Philipp. 4- V. 5.

Nobiliore nemo Modeſto habuit cunas. Rogas
quales? Carceres fuêre, in quos ad captivum
patrem v'x natum Mater aſportavit „ docuifque à
teneris martyrem eſſe. Quinto à partu Menſe in-
ter preces uterq ue parens nib. animam Deo reddi-
dit, opulentam filio hæreditatem vincula poſt ſe Ie-
linquens. At hanc invidens Maxvimianus Imp. edu-
candum viro Senatorii Ordinis tradidit. Sperabat
hic patris nomen; ſed cum primaum Modeſtus per
ætatem intelligere cunabulã ſua potvit, doluit ſci.
licet vel inſcium ſe à parentum veſtigiis deflexiſſe;
& degenerem tamdiu ſe puravit, quouſque fugâ
Athenas delatus Chriſtianis ſe junxit. Hic dum ſa-
cro luſtrantur fonte, radiantem ignibus columnam
in caput pueri deſcendere Epiſcopus vidit, Cùm de-
inde e Cive Genium malum, ê ſorore vero Heri ſui
morbum depuliſſer, hæredem hic Modeſtum cum
cætetis liberis ſuis ſeripfit. At iſi, quò potius acce-
deret aliquid ad hæteditatem, quam decederet,
Kgiptio homini & à ſaciis noſtris alieno Adoleſcen-
tem vendiderunt. Septem annos cùm ſerviſſet, à
ſervitute Deorum tandem etiam Dominum eripuit,
& libertus Solimas abiit. Ibi demum ad Patriarcha-
tùs dignitatem evedus, cùm veneno infenum
fentem purgâſſet, fontiſque incolam ſerpentem
neci, cacodæmonem ſub cane latrantem fugæ dediſ-
ſet, hoſpitiôque, qui in ſervitutem illum dederant

Soheredes illos ſuos peramanter excepiſſet, dignam

Natalibus ſuis mertem obiit. Sed amiſit Eccleſia,
vel cælo teſte, tunc cemnam ſuam. Imo non
amiſit 3 tranſtulit eò, ubi ipſa ſe ſe ædificat.
Ex Menas.

editatio.
10 ceſtia
Bernard
ut nec inft
nob erada
meciumten
biek, & me
nis relus vij.
ldetatione.
nesabripiunt
gurns Deut
Deo, hec !
il, contra m.
Modeſtia
perſuadebe
ate Deum
16, quem
Aniſtum?
Dblndum M.
Ium Mercu
m pon ege
lanthomines
mnnibus, ſul
woria preſe
Dum D. .
Unyze ſfaci
etilattat.
eus te vic

ineilt: De

OMeten

Rw
„
NAH A1 eE,
uihinge

R

nginttälmunn
ilopunti Cunt⸗
Aue
1 4e Aotfman
bit goginie
n n baln,
ndizenlltin.
unttintmie,
eiir onimneifn
lenutthifttir
Eini ittn
ſlin ceren
umkiinutl.
mnlullunt
uremtnntn
Auübtein
Ms . Min
rzulrlict

1n

ℳ

** (15˙8) £

Meditatio. De modeſtia & m deratione.

1. N Odeſtia & moderatio ſecundum D.
ABetnärdum hominem in medio collo-
cat, ut nec infra dejiciatur, nec ſupra attolla-
tur, non evadat longiuùs non attollatur latius,
ſed mediumteneat in omnbus. Locus medius
tutus eſt, & medrum eſt ſedes enodi, modus au-
tem in rebus virtus eſt. §. Bernardus libro de
con ſideratione. Quantùm à medio te paſ-
ſiones abripiunt? Cave tamen etiam medium
ne quæras Deum intet & Oæmonem, volens
nec Deo, nec Dæmoni ſervite, qui mecum
non eſt, contra me eſt, dicit Doxiinus
2. Modeſtia matus orator eſt: Exemplo
Rus perſuadebis quam facundiâ. Glorifcate
& portate Deum in corpore veſtro, monet Apoſt.
I. Cor, 6. quem videtis portare in corpore tuoꝛ
an Chriſtum ? an verò tetricum ſaturnum,
furibundum Martem, laſcivam venerem?
doloſum Mercurium? fac diſcere poſſis. Pivo
go, am non ege, Vivit verè in me &bhriſtus, &
videant homines in te Chriſtum vivere.
3. Ubi Apoſtolus dieit modeſtia veſtra noia
ſi omnibus, ſubjungit, Deminus brope eſt.
Memoria præſentis Dei faciet, ur ſe quaris
monitum D. Ambroſii Lib. 3. de officiis.
Nihil turpe faciendum bono viro etiam ſs omni
xpartelatsst. Sive palam, ſive clam, idem
ſt: Deus te videt, Deus juxta te eſt, Deus
intra te sſt: Deus tecum eſt,

6 7 §. ME-

£ (179) edital
S. MEGENGAUDIUS CONFESS. ,Undans
quis ce
ellets. An
etis awidn
henliltis)

19. Decemhbr.
Qui auten biberit eæx aqua, quam ego dabo ei-
non ſitiet in aternum: ſed aqua !quam eg*

dabo si, fiet font aqua ſalientis in vit sm attr- N. hundis
nam Chriſtus oau cap. 4. 4 Ulenge
TLla demum vera nobilitas eſt, non pauciores d ſoate
vistutes, quàm ceras potet aume.

numerare. Potait .
Megenger Geldriæz Gomes, idemque fortiſmu; ie ants
militum Dux, & hoc nomine ImperæztoriOitonilIf. mmine? da
cumprimis charus. E conjuge Gerbirge Zutphani- notell ſitin.
enſi irem Comite cùm filas IV. filium ſuſtuliſſet Unus De
unicum, huncipſum in pi ho ztatis flore, bello Bo-
hem co amiſit. Quid exoe tas? ſcilicet lacrimas vel
arqa o Marti expfimendas, & dignos patre gemi- Me bonum.
tus? viduos Martis capillos & lacerum planctu pe- gtetit glon
Kus? omnia alia audies. In funere filii mortuique “
valtu ſuum agnovéête parentes, hoc eſt mortalem.
Vrique mortem leéturam maturos ætate frudus ſu- Aplam,
s, quzæ immaturos carperet ſatis oppido jam vixiſ- Unses bon
ſe parentes, qui vixiſſfe filium afpicerent. Convaſa- Ur tantis
re igitus Megengor & in tuto locare impedimenta, nlnc bibere
opes, hoc eſt, in Coobio, cui Adelhaidem filiam
pra fecit, deponere; ipſe quoque animo à Mundo “
abeſie, cuùm nonpoſſet corpore; caſtitatem dein- 1 lt VIa
ceps cum conjuge colere; lectioni ſacrarum litera- Met, ut ha
znia iſe dedere; denique in oculis nihil præter mor- , hoc es
tem & æternitatem habeze. Ita non imparatum onem f.
hæc offendit anno ab obitu Conjugis tertio. Mor.
tuus ñiliæ primd viſus eſt illa verba Vatis blandiſſi- naii Dar
méè effari, ecce moritur Iuſtus & nems recogitat, tum beumper:
alteti deinde & Virginibus regio habiru fulgens MMum vena⸗
nuntiaânique Megengoris nomen in Megen- n, qudm
gaudii ſibi mutatum eſſe. Ex vita .
&. Adelhaidis & Melanes.

1, Upote,

maſſiduis kie

Medi-

..
⸗
Nene,

e, CAMa:

Meditatio. Degaudiis Paradiſs.
RN A Undanæ voluptates haud abſimiles ſan e
aquis cœnoſis, quæ nequeunt ſitim
depellers. An vidiſti auri, vel gloriæ, vel vo-
luptatis avidum, cujus omninò expleta. ſit
habendi ſtis? an tu, vel cum ꝓluribus bonis
creatis abundâſti, omnino fuiſti contentus?
nunquid ſemper aliquid defuit tuæ fe icitati“
Heu me? fontem vivum dercliqui, ut cœno
ſis ac vanis voluptatibus me immergerem:
Domine? da mihi aquam gratiæ tux, quæ
ſola poteſt ſitim meam ſatiare.
2. Unus Deus explere poteſt amimum tu-
um, ut pote, qui ſit infinitum, æternum, &.
omne bonum. Ah? Domine, ſatiabor, cum
apparuerit gloria tua: in cœleſti Hieruſalen
tortente volupratis potabis me: nihil timebo,
nihil cupiam, nihisamabo præter te, mi Deus,
qui fons es bonorum omnium.
3. Ut tantis gaudiis aliquando potiaris, de=-
bes nunc bibere calicem Paſſionis Chriſti, pa-
nem aſſiduis fletibus rigae, & cœlum, quàm
longa erit vita tua, ſuſpiriis perere. Adhæe.
oportet, ut haurias aq uas de fontibus Salva-,
toris, hoc eſt de Sacramentis, mediteris
Paſſionem JESu Chriſti, ac virtutes ejus
imiteris. Da re Deo per breve tempus viræ,
& Deum per æterhitatem poſſidebis, Règnuns
eœ orum venale eſt, tamen aliud non Jusrit pre⸗
tium, quàm ts ipſum; Aug.

7

SS. AMMON ET SCII MM.
Eus null
20, Decembr. odöta

Qui enim habet, dabitur ei, & abungabit: Uhtiſtunis,
qui autem von babet, & qu od habet . aufe- lntur. lgitu
retur abeo. Chritus Macth. cap. 13. ,nebe, ma

Sybannum partæ ſalutis CCLIII. Alexandriæ ificem,
eodem tempore in Chriſtianos ſævitum eſt & in pento, qué
latrunculos animadverlum; ſimili in longe diſſi- ortibi con.
millimos ſupplicio. Forte inzer noumina horum no- aurd ravie
men delatum eſt Geneſii. Hice quòd extra culpam nis 4 4.
eſſet, ſacile ſe pargavit; Sed dum à latro cinii ſuſpi- naſichen .
cione abiolvitur, ut Chriſtianus accuſatur. Hic nihil Peperm
negare jam Geneſius, glotiari hoc facinore. Latro-. en Domi
nibus igitur ſociatus pejuſque his ipſis habitus igne noctalt
crematus eſt. Hoc vero ſuppliii genere terri- mo
tus alius quiſpiam e Chrifſtianis, cum nutare non zuaz comſ⸗
dubiis ſignis ad tribunal impiam videretur, ecce ill ſlitudi
Ammon Zeno & Ptolomæns (hiipfi, quos pinxi- (umaute
mus, Milites) per me lium agmen penetrate, & bedias ei.
cùm verbis non poſſent, nutu labantem ad conſtan- ſches, & n
tiam hortari. Itaque jam oculis annnere, jam ma-
nibus loqai, jam lacrimis & gemitibus clamare. intlam,
jam toto corpore ſupplicare, ne indignum quid- Qiede
qauam Chriſtiano admitterer. Hocipſum verò cum (naoßs is .
oculos non poſſet fagere ſpectatorum, vulgum ſci- ceſigetiam n
licet in ſe egrmarunt. Tum verò nihil diſſimulandum Norgri
amplius rati in medium omnes prodierunt, & Chri- ſ Kita Xt
ſtum jam pleno etiam ore confeſſi populum omnem lllaluti v
in ſtuporem tapuerunt, ſocios contra tyrannum hon pott
mirum quantum animarunt, ipfi verò gaudio exi. Wi zonas u,
lierunt, quòd cæli civem, hoc eſt, Martytem
ſervaſſent. Ex apiſt. Dion, Alex. apud
Euſeb.

editatie

eſet, nolait

lint, Gg
iillui, 66
el.

itukliug
ſplii gee⸗
fin,, an Muletn
Pan fitenl td
n bitd, szni
n jnlie/
lante, Ali⸗
ſCirttate, int .
pnholunt,
RAhigngt
Aughtenn
kuenr, ine
nilüniis
Beirtnalli
ctehenlincnel
big lu tnnm

jrnlulel⸗
n ngun

1 Mel,

K (162) £
Meditatio. De gratia vocationis.

1. .(⸗ Eus nulli denegat gratias ad ſalutem,
modò faciat, quod in ſe eſt, ſane plu-
ies Chriſtianis, quàm cæteris hominibuscon-
teduntur, Igitur memorem te, ac gratum
Deo præbe, maximé propter vocationem ad

chriſti fidem, a qua aliæ plures manârunt.

Memento, quòd gravius quâm gentiles punie-
is, ſi tot tibi conceſſis gratiis mal è uſus fueris,
nam tantò graviora erunt delicta noſtra, quant
maiora ſe oſt enderint divina benehcia. Cæſ.
2. Perperàm divinis gratiis utimur, cùm
ad vocem Domini vel obduramus corda ne-
ſtra, vel procraſtinamus: Tumultuoſos ani-
mi motus comprime, ſfuge mundi ſtrepitum.
Vade in ſolitudisem, &e Deus loquetur tibi
ad cor; cum autem vocem ejus audieris, ſine
mora obedias ci. Ambula, cum lucem gra-
tiæ habes, & noli ad mortem rejicere conver-

ſionem tuam.

3. Qui recte divinis gratiis utuntur, ma-

sis ac magis iis cumulantur; qui malè, aliis

conceſſis etiam nudantur. Cave, ex hac ne-
glecta gratia, æterna forſan pendet calamitas;
noluiſti ſaluti vacare cum poteras: veniet
mors, non poteris, cuùm voles. Nam illa eſt

teccati pœna juſtiſima, ut qui rectè facere,
cum poſſet, noluit, amittat poſſe, en velit.

. gedi
S. THOMAS APOSTOLUIS
. 21. Decem br. d. ngete

◻
Quia vidiſti me Thoma, credidiſti ?à Beati qui uter ſſe,
non viäderunt & crediderunt, Chriſtus Num &g
Joan. cap. 20 ein decel,
D'us Thomas eſt, cui etiam palpare fidem li. no uum elfd
cuit; & pofuit dubitaſie Thomam, ut Indus ſin plepal
ctederet. Nam fidem in Indiam Meliaporem uſque l guilut
tulit, firmavi que miraculo, cum ingenti mole ar- enda, E
borem, & quam multi & homines & Elephanti mo- Ssst.
vere loco fruſtra laborârant, obſequentem ipfe ein- ¹ Ubt 5
gulo ſuo permilliaria X. tractam templi ſtruéturæ lgelztetigt
devovit, fmlque vaticinium edidit, cum Mare per- H, uinemt
tingeret illuc, affuturos, qui quam ipſe nunc fidem P gimarur
Ppræluceret, extinam iterum populis accenderent; feiti 4
quod fieri nuper ſub α ε Hiſpanorum navigatio-NAd
nes vidimuse Cæterum fuit e ſacrificulis tum tem- Epellatus
potis, qui ſuà manu filium mactavit, ſceluſque Tho⸗ l voluptat
mz affinxit. Hic alium reillum pre ſe cauſam dicere oles atharit,
Thomas voluit;, quaàm infantem mortuum, quis ere-
gat: Abfſolvit diſertis verbis Infans Thomam, &,
patrem ſuum damnavit. Enim vero his miris uti nu- s, ham zio
er arbosem, ita nunc in ſententiam Regem ac po- tmayit,
pulam omnem traxit, ſi unos ſacriſiculos demas, Axdicatet.
qui alio ab invidia abſtracti precantem ante ſaciam ſchant fe e
Eiacem Thomam ſagittis primè, tum haſtàâ trajece-
zunt, Krenuum utique fidei propugnatorem, Uem nepe

☛

z. ioes

— —7: (Iei voriftir,
qui, ut igna defenderet, eecidit ante ſigna. Uel verltar⸗
Ex Maßfejo & Oſorie. lum & Dar.
Monis que
„ * Dstnis ? ,
.. 3. 48 knds d

votanaefn

een D

in, ſtt 4
E

C 1 C⸗

6 hen D
lll

1 . „ „ „ „ „ =„
Meditatio. De Vita S. Thonmg

Thoma it.t Sncredulus . quippe u i
cte dere noluerir’, Domi num à mort us
Ieſurrezfle, niſ cum vidiſſet’, & tetigiſti t:
Num & ego ſin m increda lus? nam ſi, urſide-
lem dcter, omnisò crederem, JBSuM prome
mo (uum eſte, probis g audia, improbis ſup-
plicia præparari; nunqu Ianctius-viverem?
Va! quibus prihs hac enperiepda int, 4uss
credenda. Euſ. Emifſt.
2: Ubi S. Thomas'vidit J Su M, & ejus
wuinera tetigir; ſt. tim revixit ejus fides; avo-⸗
la, anime mi! vol a ad vu läcra szir Chrifti,
ibi firmatur fides: augernr ſpes, & chat:tas
perficitur. àAn ctedl „ quòd fuerit propter me

—

Hagellatus & crucifixas? Ah! ſi cr rederem,

qui voluptat es amarem; cum ipſetantum do-=
lores amarit?
3. Fides S. Thomæ nequaquas m fuit ſteri⸗=
lis, nam bioptio languine Evasgeli um con-
frmavit, quod in remotifmis Regionibus
prædicaret. Vana eſt illorum fides qui vet is
jactant ſe credere, & noôlte E hriſtum, factis
autem negant. An paratus eſtes, ſanguine
ſidei veritacem confirmate? tu, 1 iDei gra-
tiam & Paradiſi ſpem breviori audio bon.
ponis? quomodo te Chtiſtiamum dican»,
cum ne homibem quidem te probes a ctiont-
bus tuis? Si veròte hominem appellare nequeo;

quo tandemn modo Loterofidelem vocare? Chhry.

I165 ) £ ratie
S. ANASTASIAAIARTYR. Mein
22. Dcentbr. Natiixit⸗

Chriſtus paſſus eſt, vobis relinquens exemplum, elitalus:
ur ſequamini veftigia ejus. Petr. I. cap. 2. ) luit tenen

Naſtaſia e Romano & patritio ſanguine patrem olt zmore!
in Fide agnevit S. Chrylogonum. Nupta Viro ſius nolttas
(Publio Nomen erat) à Chriſtiana religione alieno, qamantiflim
Matrimonii uſu ſemper abſtinuit, ſive caſtitatis a- Qum elt co
more, ſive ſaperſtitionis odio. Interea tamen mater 1xlepi
pro Chriſto vinctorum audiebat, quos ilia ſummis gtiah
ſtudiis ultimiſque ſervitiis colebat, tunc praſertim, Amon r
cùm cogjunz malus malam mortem obiit, qui car- is bend kace
cere omnibuſque mali:, dum vixit, Anaſtaſiam gem iplam
exercuit. Publio VIpianus impietate ſucceſſit, ſed lortiselt in
quòd vim inferre caſtiſſimæ tentaſſet, oculos pri- 0ldd⸗
mò orbatus, mox vità ejeus Publium ad orcum eflucatut.
quoque ſubſecutus eſt. Sab hæc cùm bene magnus nomnespol
numerus Chriſtianorum in navim perforatam im- decmholyn
poneretur, certo naufrag'o perituris Dux Anaſtaſia enn, pam
data eſt. Sed neque ſic navigantibus ſidera dæfue- r
runt. Viſa eſt in Velis D. Theodota nuper è flammis adeiay
cum tribus filiis aſtris inſerta. Hac Helenàâ magis meſt
Ppropitia navim ad litus appulit. Sed hem in portu Amor is
alia tempeſtas inſurgit! Anaſtaſia tribus palis alli- gdiſtaperuit
gata igne exuritur; ſocia turba omnis per diverſa
ſupplicia fortes animos expirat, eâ in vultu & ocu- trnuz
lis lætitii, ut ad Nuptias ire omnes dixiſſes. Et ulmus: he
ibant, ſed Agni; ituti porrè, quocunque hic ive- pi cotpor
rit, quid? quod veſtigia ſua, quo nos etiam Molim m.
ſequi ſciremus, fanguine ſignàârunt. unbi ohve
Ex Metaphr. nn ſi i

O.

ia variis pr

N Nn

lin
lunan

eeten
inf

Ulenin
dennauus

1 uindecnnunt.
rusDurdrAh

NNunapen
W ſl.
utnomit
Gür AAuniäk
ie mneirlig 1
r uunrteie
in Autelin

nni un
4 1
s

(166) £
Meditatio. De amore IESV Chrißti,
. „ . ,
A Rinum rectè præparaveris ad Chriſti
Nativitatem, ſi ejus in te ꝛmorem fue-
lismeditatus: is amor (ut refert D. Bernar-
dus) fuit tener, fortis, & ſapiens. Esus te-
neriori amore nos complexus eſt; nam vidit

miſerias noſtras, & commota ſunt viſcera ejus.

Cur amantiſſimum zsuk non redamo? Ah?

lpideum eſt cor meum; Ixsu corpusculum
liger in præſepio meàâ causâ, nec moveor!
2. Amor ssu fortis fuit, quoniam, ut

obis benè faceret, arrociora ſupplicia, &

mortem ipſam fuperavit. Ah, Domine! pa-
num fortis eſt meus in te amor, cum leviſſimo

Golore vincatur. Amare ESuM nihil facilius.

Non omnes po flunt jejunare, peregrinari, lar-
gitri eleemoſynam; aſt omnes poſſunt amare.
I;suM, nam ad eum amahdum cor ſufficit
Quid dulcius, quàm nare, quòd amabiliſſi-
mum eſt?ꝰ
3. Amor] ksu ſapiens fuir, quippe portam
baradiſi aperuit. Patitur ille quidem, nos hac
in vita variis procellis agirari, ut in portu hi-
lies ſimus: hac ratione te ipſum ama, Nunc
denega corpori leviores & breviotes volupta-
ies, ut olim maximis & æternis fruatur. Scis
aqua tibi obweniunt diligere, & te ipſutm neſcis
diligere, ſis tibi tu charior, quam tua. Eu-
cher

S. SERVIIIL. lS CONSEäSSOR.
23 Decembr.

Quid au tem vi des fefiuzam in ocale fratris tui;
trabem sutem, qus in oc1o tao eſt, non con
ſideras? Chriitus Luc. cap. 6.
E hoc ſancto, Encomiaſtes ejus Magnus Gre⸗
W— gori is, fructum, ait, attulit terra bona cum patien-
tia, erat en m Servulus, à puero, egens & clini-
cus: ſiquidem paraliſi adeo ejus diſſoluta ad mor-
tem uſque membra ſant, ut ſine aliorum miniſterio,
aec cibum ſumeze, neque ſe movere ulla tione
poſſet Eleemoſynas, quas ſub fornice ad S. Cle-
mentem Romæ habizans, acseperat, egenis com-
municavit, mater ei cum fratre, ad omne n neceſ-
ſitatem, dextra & ſiniſtra fuête Hi cùm igle anal-
phabetus eſſet, ad votum ejus cocmere ſactos lib-
zxO3, quos præ eftosmibizæger, adeo firmà memorià
rapuit, ut totos men e volvere, & aliis recitare poſ-
ſet. In om ni dolore, qui aſſid uè torque bat, ſine ullo
intolerantiæ ſigno, Deum lgaudabatr: ita cum mor-
biincrelcente violentia & per vitalia grafſlante, ſe
ad extrema perven ſſe perſentiſceret, ſacros acciri
dami ſuæ hoſpites, & Pſalmos prælegi voluit, quod
dam fieret, exclamans ſubito æger, Tacete, ait.
tacete, Angelicum melos audio, cui dum arredtus au-
ſcultare videretur, animaſoluta eſt odoris incom-
parabili fragrantia tetum c clave replente. Sic
Servulum ſemper patientem exceꝑpit cœlumè nun-=
quanm tolerantes, ah! quo recipientur.
S§. Greg. hom. 25. Evang.

2

6
O◻*

,leditatio

*

Frulus her
eſt, Imô e

zell, um.

Ahec c01.

1 maln cun
us 5 pue⸗
geleſn ign
zref, er be
u. Chryl.
Hic ſanc
latione:
ius, ejus 41
infamma
hudaba
lodulceſcir
um ſhe præ
No moleltiſſfi

lupecl eo, (

Holeltte con
1 Beati erv
elici; ulrim
