ſibi fore, moritura Virgo promiſit. Neque defuit dis ſuelnn
cto fides, Triduo à morte exacto ad Baſilidem reviſit., Cbcke
eique coronam Civicam velut Servatori ſuo impo- immndn
ſuit. Ile ex donativo benevolentiam. Numinis æſti- NNNd
mans ſtatuit integrum ſtipendium mereri, & confe- ) Uücdaun
ſtim auctoratus Chriſto, fidem illi abſtiſſo capite Nradu!
probavit. I, dic magno conſtare cœlum, quantu- iginene
lum dedit Baſilides, ut ex Lictore Martyr fierer? ilurtiͤ
Ex Euſeb. Hiſt. Eccl. lib. 6.6a. 4. Naminn

ltzin Aeri
kelatl e
Uetſetto,

rerdo 0n

(o) e

Medi⸗=

ſleie o

Du rin adi

ntn ln
ſaigiet
lpl
ir

t,tvh, r.
i,liutn ini
Mounn, guint,
ANIAr.
An duineti⸗

de⸗ 1 Wl⸗

Mnrtre
Entctinl
uAniti gen
Uiteii⸗ Auril
n aunyelant, es
urt vunns hen,
Gutſoi enienn
nir Negreiliii⸗
auliültentnit,
emtaiſunnß⸗
cktta it⸗
Gabimnund Nunt
rin liiiic

nalun u
NNℳ

cbtteſkie e
H

* (178)
Medit. De 'irtutibus & Martyfrio Potamiana,
1. Qnila Tyrannus (melius Bubo) cum

41 vVeneris ignibus ſuis Potamiænæ virgi-
nitatem fædate non poſier, Filiam cum Mar-
cellà matre rogo addixit. Hæc indoles eſt laſci=
v&amantium?: Si amando non pe ſfſunt, τi-
endo ſaturare ſe volunr. Multi exraur arbitran-
tes nubendo incaſinm ignem ſtatim reſtiogui.
Sed pabulo creſcit ĩguis, niſi & flammam in-
tereidat gratia Sacramenti matrimonit, ſed &
cœlibatui datur gratia à ſonlo Virginum, vel ut
cælibatum ſincere profcſſi, non ardeant, vel fo-
mite peceati ſcintillam concipiente, facilius
reſtinguatur.
2. Crudelitati Tyranni Bahlidis LiGeris
epponamus humanitatem. Magis ille cuſto⸗
dis, quàm Lictoris munus explevit in Potami-
æna. Conſidera, O homo unde nomen ſumpſet is 3
ab humo utique, qua nihil euipiam erivit, ſed
omnia largitur omnibus, unde appellata eſt huma-
nitas ſpecialis & domeſtica virtus bominis S. Am-
broſ. 3. offic. cap. 3. Quæ rua humanitas?
in amore? in more? in ore? in e?
3. Baſilidi, quod conſervaſſet Potamiænam, non
quidem illæſam ab igne, ſed à furore arden is multi-
tudinis, corona obvenita cœlo Potamiænaofferentes
& ex lictore factus eſt Martyr non alieno, ſed ſuo
ſanguine purpuratus. Quanta manebit corona 8&
merces in alterà vitâ illi ? qui animam proximi ab
igne infernali vel cuſtodivit dehortando à peccates
& impediendo, vel peccatorem à peccatis ad Deum
reducendo. Quantum e contra pœnæ i li? & quæ ra⸗=
tio reddenda: qui exemplo ſuo vel juſſione perdide-
rit animam Chriſti ſlanguine redemptam?

S§S. PE-

(179

8S. PETRIIS & PAULUS.

Apo ſt.

29. Junii.

Tibi dabo claves regni cœlorum, & quodeunqus

ligaveris ſuper terram, erit ligatum & in cœlis,
Marth. 16.

Eétins hodie Roma, miſſo cum Remo Romu-=
Xlo, conditores iuos PETRVM & PFAVLVMIalu-
tat, quando huic melioris Orbis imperium ca-
pite ſuo pepererunt. Et Petrus quidem, qui pro
Chriſto in terris rem Chriſtianam adminiſtravit, quæ
ad ignem pecceverat, ſemper oculorum imbre ple-
dens, cùm captus & in vincula datus ab Herode,
ab Angelo exemptus eſſet, morbos paſſim omnes
vel umbrà ſuâ fugaſſet; demum orbem in Vrbe ador-
tus Chriſti ſigna primus Romæ intulit. Hic ubi præ-
ſtigiazorem monem incœlos (ut ipſe qnidem aje-
bat) volantem humi dedit præcipitem, Neronis fu-
rori cedens Chriſtum obvium habuit, qui roga-
tus quo iret, Romam ire ſe ad alteram cru

cem eipondit. Implevit vaticinium Chriſti con- MI
tinuo Perrus, ſed ut Magiſtro honorem ederet,

inverſo corpore tolli in crucem voluit, quò capite
tertis, hoc pedibus cœlo jam propior. lam Paulus
ille cœli etiam ante fata civis ille Nom inis leſu per
omnem orbem præco, poſt edita miracula & litera-
rum oracala quàm plurima, hoc ipſo die Petrottium-
phanti coallega additus, ſecuri percuſſas eſt. Caput
ſanguinis loco primolac, deinde tergeminos fon-
tes totidem islibus dedit, oleum interim effuſum
IESVnomen clamando immiſcens. Agnoſcerestam
pretioſis liquoribus refertum Electionis
vas eſſe. Ex hiſt. Eccl-

Medi-

s. heccauall
0iſgtkolis
TMeN (NN
fabninu
terin. Mip.
1. Aud
Qlunns,
AMOvONO,N
H 1.
uuis onautt
geni enn
lcbete urent

N /
ℳ6.½

02 — 2
20 E

Meditstio. De SS. Apoſtolus Petro & Pastlo

1. Viae Pettus pleraque Jeſu Chriſti mi⸗
racula, Jelum tamen ter negavit, ac
ipso quidem Paſſionis tempore. Proh! quan-
ta eſt humana fragilitas 1Cum timore, & tre-
more opercmur ſalutem noſtra ſel
remus tamen: nos quippe, ſi reſpexerit Jelus:
ſalvi ſumus: peccata lugeamus exemplo Sancti
Petri, cujus ex oculis lachrimarum rivi jugirer
erumpebant, cum recordaretur perfidiæ ſuæ:
Sacrifca lachrimas, tan quam vulnerati ſangui-
nem cordis. Aug.
2. Paulus ex perſecutore fit Apoſtolus.
Quid ſumus? quid fuimus? Ut vera ſir con-
verſio noſtra, imitari debemus S. Pauli in vVi4
virtutis conſtanriam, adeò, ut citius vitâ
quâm gratiâ careamus. Studeamus pariter,
ejus habere patientiam, animarum ſtudium;,
hum:litatem, & in Chriſtum amorem. Au-
di, quid dicat S. Panlus. Imuatores mei eſto:
3. Vide, 4
ertis nunc afhciantur. Keges, Imperato=
Poatiſices ſupplices abjiciunt ſeſe

D

uibus bonoribus hi Apoſtoli in
1eSs, Sitamt
ad cineres piſcatoris, & attificis; nérunt quip-
Pe, maximam eorum in c&—ls pocentiam;, &
dignitatem Honorum cupidi! quid præ his
honotibus ſunt honores culi? tantus ho-
nos ſan ctis in terrà adhibeatur, quid in Coœlo?
Sanctorum virtutes imitemur, & quam con-
ſecuti ſunt gloriam; nos pariter conſeque-
mur.

S. MA-

1%) £
S. MARTIALIS EPISC.

30. Junii.

Nihil intulimus in hunc mundum, haud dubium, )l

quod nec anfferre quia poſſumus Paul, I, ad
Tim. cap. 6.
On mirum, ſi tam mira præſtitit hic Galliæ
N Apoſtolus, qui duode im Angelos habuit in
ea convertenda adjutores. Miraculum certz
ingens eſſe oportuit, cujus, vel ſola famà oti,
hominum millia quindecim, detertis idolis Chuſto
ſe addixére. Factum tam forté prodigium in Vale-
ria Virgine, quæ ob caſtitatem DEO juratam, cùm
ſponſalia Aquitaniæ Ducis recuſaret, decapitata ab
irato fuit; at ſuis manibus de terra ſublatum caput
truncata ad operantem ſacris MARTIALEM aſpor-
tavit, qui caput trunco, animam corpori, vitam
Virgini momento reſtituit. Atque hoc multos:
plurimos adoleſcens oratione movit, qui à Sancto re-
vocatus ad vitam, viſa in inferis annunciare juſſus.
Infernus, clamabat, abyſſus eſt fine fundo, ibi fle-
tus, plancus, mugitus, a aritudo, tenebtæ, tr ſti=
tia, deſperatio, ibi frigus inexplicabile, ignis ardo-
re terribilis, magnitudine immanis, utens ſine fine,
rorquens ſine corruptione, ibi morſus ferpentum,
fœtor intolerabilis, putredo, miſeria, vermis qui
nen meoritur, carnifices infernales in animas æter-
nis cruciatibus ſævientes. Et necdam aures rin-
niunt? nondum pili horrent & ſurriguntur icelera-
tis? Barbaraos hoc audire movit ad emendationem-
ſi hriſto ctedentes non movet, plus quàâm barba-
ros crede. Tu applaude Oratori, non manus colk
lidendo aut pede terram pulſando cum theatrali ple-
becula, ſed cum S. Hieronymo pectus tundendo,
Nadaſi ex Martyrol. Gall, Suſaij.

(„ „) 30.

„1
Grureite

40

9Pornislern
6 Uudn ln

C
Cenr r
wabon
nhiq⸗
Gr n

rbor, Wn
enton Gend
nE I
nxGm
„ Iu m
onbent.
cmnlaenns en
en n
N tne
Uktquitnnn
le poonnbn
chiihdc⸗
kumiir A
N in kuin
l in oen
u, 1
lule, A,,,
hrn M

Uunt een
uittn.
tenelt

Han l..
n alie,

etite Cllt
Nunoy iruie

Uin ahet, nur
w r auim
Nglignerte
noncue lun
1e fud bt⸗
terede 1
Kle,inii.
uuenlnte,
olis kenann,
et,tenks
AWrainnrk⸗
ns

goen uſi

l N

(182) £
Meditatio. Sola rec facta comitantur nos inal-
teram vitam & nunguam excidunt.
1. Martialis ſex mortuos revocavit ad vi-
S tam. illud in hac alterâ parte, pro epilo-
go, de Rine vitæ tuæ diſce, Sodalis Matiane, nu-
di egreſſ ſumus ex urero: nudi tumulum in-
grediemur: quid bona congtegas, brevi relin-
quenda, dic mihi quæſo, quanti facies immi-
nente morre, quæ nunc tantum amas, ſequen-
tur te bona, vel mala opera, præterea aihil.
Quantum ſperas comitatum? an non vereris
unum te ex illis fore? qui dormierunt ſomnum
ſuum, e& nihil invenerunt in manihbus ſuis.
2: Tua malefacta accuſabunt te coram di-
vino tribunali. Quid dicturus es miſer ſi Te-
ſtis conſcientia tua ſtabit contra re? Tu nos fe-
eiſti, eteræ tua ſumus, non te deſerimus, tecum
pergemus ad Iudicium. S. Bern.
3. Et quid mundus Epitaphii loco tibi ex-
ſculpet, pro omnibus operibus, quibus mundo
ſerviiſti? illud quod ſibi ſcribi voluit Rex qui-
dam Franciæ & eſt commune multis?
Riſi, ploro. Fui, non ſum. Studut, requieſto.
Luſi, non luao. Cecini nunc mutio. pavi
Corpus, alo vermes. vigilavi, dormio. dixi
Salve, dico Vate, rapui, rapior. ſuperavi,
FPincor. Multa fui vivens, moriensq; nihil
ſum.
Munde vale vermes ſalvete. Hoc diſce viater
BreyVIs bIln exItVs Longæ

æternſtatls eXor DIUM eſt.
FINIS.

I N D KE X
S. A N C I1 Q K tLI M
SRCUINDALDARTI.
Aar Politiana V. 20. A pril. be
Aga opuss 4. A pril.

Alferieus Abb. 12 .April.
A lo) ſius Gonzaga Conf. 21. Jun.
Amatus Den eg. 8. Maii.

Antimis Al. rtyr
Avitus Confeſſe
Barnaba⸗ Apoaltolas
Baſiliſcus Martvr.
SS Magnus Coonf.

3
5 matin enm
5
2
5

Bona nirge
Bonifacius Epiſc Mart.
Cathiatina Jenenſis
Claudius Epiſe. Conf.
Inventio S. Crucis

Dydimus Martyr 28. April-
Dympna Virgo M. 15. Maii.
Epiphanius Epifc. 12. Maii. 8 ulan
Ericus Marigr 18. Mali. 95 rusdd
Eutychius Mart. 15. April. 29 mu ly
Felicianus & Primus MM. 9. Junii. 139 Nnl 1
Florentius Eremita 23. Maii. 105 lenuden
Franciſcus de Paula 2. April. ltvtuli
Gallicanus Mart. 25. Junii 171 uummn
Gangulphus Cunfeſſ. M. Maij. 8t Nung
Georgius Mart. 23. A pril. 4 ⁵ ning⸗
Germanus Epiſc. 2 8. Maii 115 Amnit

Gervaline && Prothaf. M M. 109. lunii. 179 Mumh

—

= — —

Gregorius Nazgitanz.

Guuslterus C

Gutlielmnus Abbas
7
i. e Helenus Confeſſ.
Hermannus Conſeſſ.

on eſſ.

Helarius Rpisc.

Heſitius Conteſſ.
loannis Beptiſta
loannes eé& Paulus M M.
toannes silentiarius Epiſe.

Iob Propheta
Iſaatius Confeſſl.
luſtinus Mart.

Laurent

Lanuslaus Confeſſ
.„En Pergent.
Leo Summus Pontifex

Leont ius Mart,
Luagardis Virgo
Lya vina Virge

acarius Patriarcha
Marcellinus Pontifex

IN LD E X.

9. Maii. pag. 77

1—11
17. A pri 1.

13. Maii.
10. Maii.
30. Mali.
13. — Pril.
27. Junii.

MM. 3. Junii,

II. April.
18. Junii.
16 .Junii

14. April.

I0. April.

26. April.

Marcellinus & Petras MM. 2. Junii

Mrcus Evan geliſta
Maria Fgyptiaca
Maria Mag' ial. de Pa τu
Maria Oegniacenſis
Martialiis Epiſc. Mart.
Maximinus Epiſc. Conf.

Maximus Mart

Meaardus Epiſcopus

Monica vidua

Worbertus Epiſe Conf.
Novatus Pres

255⁵. April.
9. April.
2 5. Maii.
42. Junii
. Junii.
19. Maii.
3. April.
8. Junii
4. Maii.
6. Junii

20 uni¹

122
11
33

11
157
153
27
19
51
125
49
77
109
167
181
117
59
137
67
„133

COliwa Virgo Mart.
Onuphrius Conf.
Pachomtus Abb.
Paternus Epiſeoptas
Patilintes Epelcoptss
Petrus & Marcellinus
Petrus & Paulus Apoſt.
Petronilla Virgo
Petrus Caleſtinus Papa

IND E A.

10. Junii pag. 141.

12. Junii
16. April.
22. Junii.
20 unii.
29. Junii.
3 1. Maii.
19. Maii.

Pergentin. & Laisrent. M M. 3. Junii.
Philippa, & Iacobies Apoſt, 1. Maii.
Philippus Nerius Confeſſ. 26. Maii.

Potamiana Virgo Mart.
Praxedes V. Mart.

28. Junii
20.] unii.

Primus & Felicianas M M. 9. Junii.

Prothaſns & Gervaſias

Pisdens

Pudentiana V.
Reſtituta V. Mart.
Richardus Epiſcoptes
Simeon Confeſſ.
Simeon Siylites lunior
Stanislaus Mart,
Theodora & Dydimus MM.
Tbheodorus Confeſſ.

19. Junii

2C.] unii.
20. Juaii.

27. Mail.
3. A pril.
I.] unii.
24 M aii.
7. Maii.
28. April.
22. April.

Theodulus & Agathopus M. 4. April.

Timotheus
Torpes M.

VPbaldus Epiſcopus
Vincent: us Ferrerius
Vrsmarus Confeſs.
FrValericus Abbas
VVernerus Mart.
*1„‿ſterpus Epe copus
F I

20. Junii
17. Maii.
16. Maii.
5. April.
18. Apirl.
1. April.
19. April.
8. April.

1 §S.

34

87
16 ½
125†
179
97
127
61 NI
II
77 N
161
13 5
161
1I1

93
91
9
3 5
1
37
15

PARS III.

Ju L I U S.
AUIGUSTVUS,.,
SEPTEMBER.

Hæc ſunt veſtigia, quæ nobis Sancli
nſan revertens in patriam reliquerunt,
ut illorum ſomitis inharentes ſe-
l queremur ad gandia. Ven. Beda in
nt 9 Serm. I-. de Sanctlis.

* (1) £
JuLIuUsS.
S. EBERHARDUS EPISCOPUS.
I. Julij.
Saagite ut per bona opera certam veſtram woca⸗

tionem & eleltionem faciatis, hac enim facien-
tes non peribitis aliquando. z. Petri.

ERHARDVS5 gente Bojus, genere
Lomes, cùm e Collegio Bamber-

genſium Canonicorum ad Reli-

gioſorum ſe Iuvenis tranſtuliſſet,
Ee (S à ſuis inde nolens extractus &

in Gallias eſt amandatus; ut (quod
hodie etiam amar fieri) cum veſte
mores ſanctos & ſanctiora propoſita poneret. Sed
non præpotuéte Numini amicorum inimica conſi-
lia. Redux enim in idem monaſterium ſe abdidit;
Biburgenſi dein Aſceterio mox etiam Salis burgenſi
Epiſcopatui juſſus præeſſe, in miſeros, ſi quisquam
alins, pius fuit. Itaque promum condum etſi ſeni-
eulum inſequi hoſpitem Biburgio Ratisbonam uſque
compulit, &, quem tranſeunti negaverat, vini hau-
ſtum deferte, ipſe, cum Italiam peteret, ægræ mu-
lierculæ equam ceſſit, & pedes Apendinum conſcen-
dit, Elephantia corum cùm & corpora & animes cu-
raret, reddente ex his uno cum vomitu Divinum
Epulun, ore ſuo omnia excepit, nec multò poſt
cognovit, ſub ægro illo Chriſtum latitàâſſe virtutis
ſuæ exploratorem. Dum vixit, nulli unquam quid-
quam MARIXE., nom ine petenti denegavit, ideoque
mortuum nonnemo ſinu MAGNX. MATRIS vel ut
infantem foveri vidit, & nectare, quod ipfa illi
VIRGO libavit inebriari. Quid hic agitia Sodales
Mariani ? Matrem eſſe veſtram MARIAM vultis ?
paupefum patres eſte. Et profecto aut filii MA-
RIÆι non eſtis, aut Fratri EBERHAR=
. DO finum invidetis.
Ex Tom., 2. Henric. Caniſ. & Tom, 1. Bav. §.

Meædi-

E.

S Nntl

Imp

CNN⸗
,lgt AN 10

4 Mmiſem ſin
runnt. Dun
6 rant,
lmn weun mn
in 3 Kuind
udd.
1 Wor r
rtlis udͦn
n NMrhen
inns i el
MOdambamu

r rel dbein

micusoanim
FI Man 1,,
Dnkaionas.
elncendoi
MAApers, K
burältn
ſan inir
tn
luth,/6. N.
Ulgflbert
1,Atelnc

iſ ge
ieiceng

Auithonn tin

(2.) £

Meditatio. De cura cujusvi⸗ ſuam Vocationem
adimplendt.

t. QC Eberhardus præelegit tenebras aſceterii
.. præ publiea luce Eccleſiaſtici honoris,
Curritur inquit S Bernardus ſuper Cantiea.
In Clero paſſim ab omni atate & ordine, à doct is
pariter & indodtis ad Eccleſzaſticas curas, tan-
quam ſine curis jam quisque victurus ſit, cumad

curas pervenerit. Prima igitur cura ſit cuique
in ſu vocatione. Quid prodeſt homini, ſi
mundum univerſum, ſuis curis & laboribus
lucretur 3 animæ vero detrimentum patiatur.
Marci 3.
2. Non præpotuére amicorum inimica
conſilia à ſanctioribus propoſitis S. Eberhar-
dum abſtrahere volentium Quam multa
facimus nos in gratiam amicorum, & hæc

aDW faciendo damnamus unicam noſtram, & quam

tibi dabit vel ſubditus, vel uxor, vel liberi,

vel amicus pro anima tua perdita commutatio-
nem? Matrt 16.

3 Dupliei curâsS. Eberhardus ſpecialirer eni-

tuit, cura corporis Chriſti myſtici in fovendis
pauperibus, & cura Corporis dominici in Ss.

n
Nal
1

G.l,⸗
6 M!.
vV

ſuam.

Euchariſtia & his certam fecit vocationem
Venier filius hominis in gloria patris ſui,
& tunc redadet unicuique ſecundum opers elus.
Matth. 16. N B. Non judicabit ſecundum
titulos vel Eccleſiaſticæ vel ſæcularis diguita-
tis, ſed ſecundum opera,

* VISI-⸗

(3
VISTTATIO B. M. VIRGINIS.
2. Julii.
Ut audivit ſalutationem Mariæ Eliſabeth exul-
eavit infans in utero ejus, & repleta eſt ſpi⸗
ritu ſancto. Luc, 1.

Rrdibatin aſtra Numinis ad MARIAM legatus
quem venturum teiris nuntiaverat, ceœlo ve-
niſſe nuntiaturus. At VIRGO DEI jam plena, vi⸗
ſendi ad cognatam Eliſabetham ſtudio in viam ſe
dedit. Hanc monſtravit, qui ſub utero ivit comes,
ingens MATRI, ſed dulcis ſarcina- Hic viæ labo-
rxem temperabat, ut expeditior nunquam iverit
MARIA; quàm ſic onerata. Iam ſub aſpectum mu-
auum venerant geminæ cognatæ, jam in Amoris
vincula brachia coiverant, cùm gaudio geſtiens in
Eliſabetha infans Verbum in utero latens ex utere
prodidit, jam tum vox clamantis. Tunc novo pro-
digio Virginitas ſterilitati, & ſterilitas Virginitati
fœcunditatem eſt gratulata: tunc, quas texefte An-
gelus cœperat M ARIK. laudes, pertexere Eliſabe-
tha, Domini Matrem ſalutare, quæ Ancilla venerfàt,
ſuper omnes illam mulieres efferre, ipſum cumpri-
mis laudibus in cœlum tam ſancti uteri hoſpitem
tollere. Itaque eraculisdomus perſonare, VIRGO
lIætitiã etiam ipſa exultans, quo DEVM Magnifica-
ret, carmen canere, cui omnem palmam vates con-
eedent. Certè ut Superi delicati ſint (quippe dulci
ſemper Muſicæ aſſueti) tunc tamen Terræ cantus
probaàrunt, nec hod e, puto, faciliùs aures Marianis
præbent, quam MARIAM MARI. verbis lau-
dantibus, tunc præſertim, ſi vox Virgo accedat,
quam dicere aum tam libenter audiunt Angeli,
quàm nos Angelorum audimus.
Ex, Hiſt. Evang.

Medi=

Nure⸗ he 1
rzr
4 eit 6
lk Mufit
nillen ie
r nſalnchii
VN. In gn
cle ſenun
bungnann
ecnn z
1 Ad hnft
Sndcamt
wor W
GöKpo
enael A⸗
uolenar bon
Nutuiszaursl
utunn etin
e netrumt
ſeltt Gneh
alultaz
1 Uhace 8
AN
1) ber de
lceunezten
beln D
ImLichi
gle Mng
nſnnlli
Anblh B

. Mleditatio. De Viſitatione B. M. Virginis.
4 1. AJ Biit in montana D EUS humanas mene
eluitzn u. tes agit in ſublime. D. Auguſtinus
ſ daz. Serm. iI. de Nativitate Virginis. Cum eſſet
travida Maria ſalubrilevitate blandebat „ lus
iill n en enim quod intra ſe babebat pondus habere
* aen non poterat. In quo nimirum vivit gratia
U/eOei, is facilè perrumpit ardua in ſervitio di-
lihiie Vino, & nunquam non feliciter equitat, quem
kratia Deiportat, inquit Kem pen ſis.
2. Abiiè cum faſtinatione. Gratia & Chaa
titas neſciunt tarda molimina. Vix DEUS
homoin utero Vi ginis novus Viator conce-
ptus eſt, & properat ad ſervum ſuum joannem
DGAut ab Originali liberet. Vix Mater domini
um ſalutata eſt Maria & feſtinat ad Eliſabetham
lui lat ut ancilletur hominum æqquè ac Dei ancilla.
— Qui toties oras ad Dominum, Domine ad ad-
uimlinc J'“ vandum me ſeſtina, quarè tardas ſi potes ad-
ünc; juvare conſervum tuum? qui Succurrere peri-
ii un inini turo poteſt. Si non Saceurreris occidit. Lactane
lib. 5. Inſtit. cap. 11. —
3. Ur Sancta ſit Viſitatio & Converſatio
tua; lætare in Domino cum Joanne exultan=
te; loquere de te humiliter cum Maria ma-
gnificante; de proximo laudabiliter cum Eli-
ſaberha benedicente; de Deo admirabiliter
cum Zacharia Sacerdote prophetante. Sit in
ſingulis Marie anima, ut magniſßicet Vominum;
it in ſingulis Spiritus Mariæ ut exultet in Deo.
8S, Ambr. llib. 2, Comm. in Lucam.

S, CLA-

=

8

6 (5) £

. . V Uultgen e
3. Julij. e ſigni

Habemus theſa il
theſaurum in Vaſis fittilibus, ut ſubli- ar k

ſit virtutis Dei, & non ex nobis. ndnfi an
Nter raros novi orbis fructus etiam Virginitas eſt: u
quam in §. οHARA Indica meritò Europeæ puel- nereſt
læ ad nirenrur & æmulentur. Vnica hæc Indico- , gni
tum Kegis filia erat; cujus indole & forma captus an
vicinorum regulorum aliquis, non diſpari connu- ,nut aef
bio ſib eam deſponſaripetlit à Rege Virginis patre: Neinth,
cujns, cum idem votum eſſet, facile aſſenſit; at filia , lem don e
omnes deprecata nuptias eſt. Virginitatem à ſe jam
DEO promiſſam obtendens: quin, ut patris decli- ld
naret iram, & ſponſi inſidias metuens, fugam, ut
. . „. . . 7
reifn nbun ied latere CLARA non potuit: in- rauicon ui
ecuti mox, Kegis Patri i 1 jqui 51
mfugitantis inſiſtecent veſtigiis, attoniti videre,, e tente
flumen oppoſitum ,‚ ad fugitivæ acceſſum, dividi in N
partes, & viam facere ſicco alveo transeundi: Non iſ inii
areir tanto Ran miraculo. pater non cedere fi- Mrung h
iz:rui Pir ceſſi ent aquæ. Ita Regia Virgo-etiam ,Chrkue⸗
avente parente, libera ,S. Dominici amplexa inſti= Efinitz ſebnn
tutum, annis quinquaginta ſant vixgit jeiuna pro- 4 81 4
pe ſemper cum non niſi Dominica die herbis Se uech
fontanâ paſceretur; cœ eiti tamen liquore divini=
tus quandoque recreata: quò torrentem voluptu-t ſihin
tatis æternæ prælibaret. Arturus à Monaſterie Gwuseunann
. 1
in . Gynecao.
NMNt

Cο)

1.
unm Aleo

epulunteßi

(6) £

D Meditatio. De Cuſtodia Virginitatis.
G Clata fugiendo evaſit, ur Virgo perma-
D *neret. Virginitatis theſaurus eſt in fra-
bmun ili corpore, ideo cautè ambulandum, & ne

mncidamus in prædatrices concupiſcentias, lon-
& fugiendum eſt. Audi S. Hieronymum
Geege epiſt. 47. Quid tibi neceſſe eſt in ea verſari
iſomo, in qua neceße habes quotidie aut perire,
aut vintere ? Quis juxta viperam ſecuros Jo-
yvnos traxit, quæ etſi non percutiat, certè ſolici-
at⸗ Securius eſt, perire non poſſe, quàm juxta
periculum non periiſſe.
2. Fuga S- Claræ miraculo illuſtrata eſt,
aquarum alveo ſeſe dividente. In periculis
peccati conſtitutis citra culpam ſuam, liben-
ter gratiam impendit DEUS, ſi modò cum
fiducia & ardente oratione imploretur. Se-
laeni. curus tranſcendo, quando ille me ſub ſe tenet, qui
urmmeitb M ſuper omnia. §. Auguſt. in pſ. 6.
giinon z. S. Clara Virgo annis quinquaginta ſan⸗
menii’ (te vixit; jejuna propè ſemper. Semper vir-
ut tuti cibus jejunim fuit. De abſtinentia quo-
e que prodeunt caſtæ cogitationes, rationabiles vir⸗
tures ,ſalubria zonſilia, & per voluntaria affli
– Itiones caro concupiſcentiis morstur, & TPriritus
innovatur: Leo Papa de jejunio
Decimi menſis.

tuniginieet,

N °(R

S.UDAL.-

.
ene⸗ 1

n, l

* (7) £
S. UD ALRICUS EPISCOPUS.

JIuvenilia deſideria ſuge, ſectare verdò juſtitiam,
Fiaem, SWyem, &. Chavitatem, & pac em cum anntro
zis qui envocant dominum de Corde puro. 6 can ſinin
2. Tim. 2. e lhenete
Mendaſ
Itum ætas tenera nutricibns debet, quæ lae n dn
ded runf; plus il is, quæ pietatem inſtilisrunt. ,abnnn
Ipfe & cœlo VDALRICVS adſtipulabitur. Hune H ghe
puerum VV borada ſanctiſſimna Virgo leviculè forte aid ſd H
cinctum, caſtiore de lino cingulo donavit, juſſitque eliertteni⸗
primò, liberiortbus ſermonibus nec linguam daret gtiſfuftehn
nec aurem; mollem Cupidinem cilicio abſterne- 1 üian
ret, ejus flammis ſub pectore graſſantibus, verbis Wsſun
Ecceleſiæ in Adjutorium DEVM exciret, ſimul digi= Umond ſi⸗
to in focum immiſſo incendiis incendia oppont- Wle ens
ret; fœminas denique, vel ſe fœmina autore, fuge- ſtNnen
ret. His monitis velut lacte virtus VDALRICI cre- enſcum
vit, ridentis irridentium coævorum turbam, qui cum algumiun
ludibrio, ſed ſine mendacio, ſanttum jam tum ecla- ,
mabant. Sed graviora teſtimonia jam Pontifici co N,
lum dedit, e quo manus delapſa ſacrificare cum 1rn
VDALRICI manu eſt viſa: Fluvium in perforata h ftiin
navi, nunc ſine illà ſiccus trajecit: Contra Barbaros (CEenluib
Auguſtam Vindelicorum obſidentes, Ottoni Imp- cherſann
vraſgi ſuâ nobilem victoriam peperit. Virginis ela
Augiiiänæ bona adverſus rapaces manus tutatus TI,
gommilites Cælites habuit, qui variis pœnis in præ- (ulnihih
dones pugnârunt. Multis aliis miraculis illuſtris faſ- Mdoin uern
ſus tamen eſt, pœnas ſe Numini debere, quòd ſuc. Diſleir n
ceſſorum ſibi Nepotem (cæterà dignum) legiſſet.
Proinde non Nepotes, ſed pauperes fecit hæredes 2 .
in quos moriens etiam ſuppellectilem ſparmſit. Sed il antfli
animirum ſive vaſa colligunt Pontiſfices in cœ:⸗ nlnn
lum migraturi, E& vits. lutentu,

4

yepe uiu

entn ſli⸗

Medi⸗

4

* (5£
N Meditatio. De Vita S§. Uadalricis
.. U venilia deſigeria fuge: 2. Tim. 2. ut hæe
nberan fugeret §. Udalticus altè impreſſit anime
,Ce luo quoad vixit, monitum Wiboradæ Virginis
Sanctiſſimæ; faæaminas ſe quoq; famind auctore
fugeret: P'erpende tecum illud Hieronymi lib.
2. Geſt. 14. nec Samſone fortior, nee Davide
Sanctior, nec Salomone potes eſſe ſapientior: we-
mento ſemper quod paradiſi Colonum de poſſe ſio-
ne mulier ejecerit. & ibid. periculosè tibi mini-
ſtrat cujus frequenter vultum attendis.
2. Sectare uſtitiam. 2. Tim. 1. S. Udalri-
cus multis licêt miraculis illuſtris, tamen Nu-
e mini ſe pænas debere dixit quod ſucceſſorem
emuumi ſibl Nepotem (cætera dignum) legiſſet. An
uNH“ æquè affectus noſtros ad juſtitiæ libellam exa-
naiudin minamus ut minimos defectus obfervemus?
numdakntt. . — . „ SS
rjniti Sape in/ nofira juſtitia ad examen divina juſti-
laitatun tia de duécta, injuſtitis eſt, & ſordet in diſtrictio-
im nneimi ne judicis, quod in aſtimatione fulget operantis,
Connm S. Gregorius lib 5. moralium.
rn 3. Sectare pacem cum iis qui invocant domi-
e⸗ in zum, 2. Tim. 2, S§. Udalricus Auguſtàâ Vinde-
licorum à barbaris mitaculosè liberatäâ, cum
victoria pacem tulit. Hæc nota eſt filiotum
Dei placare iratos, & pacem facere. 8& Des
vocantur flii, qui faciunt pacem, procul dubio Sa-
tana ſunt hlii qui pacem confundunt. Gregor.

t,

– in Paſtor. an pacem diligis ? & ca quæ pacs
ſast cogitas?

(9) £
S. WILHE LM US ABBAS.
5. Julii.
Veruntamen exiſtimo omnia detrimentum eſſe
propier eminentem Scientiam leſu Chriſti.
Philipp. 3. C. v. 8.

Ojariæ hic VVILHELMVS debetur, ex qua
mnundus Monachum Katisbonæ induit. Hic
omnibus omnino artibus excultus, Matheſin ta-
men præ cæteris coluit, quod multa atque præclara
Monumenta ipſis loquuntur literis conſignata-
Eloquentiæ tantæ erat, ut ſanétiorem Orpheum di=
ceres, qui ſaxa etiam traheret. Præſul Hic ſaugienſis
in miſeros tam pius fuit, ut his veſtiendis non ſemel
pæne ſe ipſum nudârit: Sed nimirum fœus à nullis
majus, quàm ab his ipſis, qui red dere nihil poſſunt,
avarus ſperet. Hoc certe VVILHELMVS tunc tulit-
cùm in ſuorum uſus pondo argenti V. ab ignota ter-
ris, ſed non etiam cœlo manu abſtulit: quid jam
horres memorem, quæx, quòd VVILHELMI libera-
litas exhauſiſſet, ſubitam miramque meſſem: quid
cellam, quæ effuſo per negligenriam vino, novam
in dolio vindemiam viderunt? quid pifcatum feli-
ciſſimum: cùm miſſum ſæpius in aquas rete præter
inanem laborem diu nihil, poſt imperie Divi, Chri-
ſtique nomine immiſſum, ingentem piſcium præ-
dam retulit. Taceo hæc aliaque à morte miracula:
& revocatàm per VVILHELMVM ad primas leges
D. Benedicti, per omnem fere Galliam & Germa-
niam, familiam, & ad Religioſæ vitæ amorem vi=
liſſimaque in hac munia excitos Nobiliſimos Iu-
venes laudo, piſcatum priori longe præferendum.
Cæterum aſtra ſua VVILHELMVS propioribus,
oculis aſpexit Anno Chriſtiano M. XCI⸗=
Ex Trithemio.

Medi-

eettenic
N
Euct nan
9 ein,Ader,
ſehie Gemnnn
1, Ulee
ſeanthun,
ir MMm 9

40

ſecutwn
1
ur ſ ig.
e luntetan
ſlun nileni!
ec an

Eehum, N

Dgehownn
Inmnbus in
Uis tcrolek
ni Lene
leiſeldom,
din Aan
erhin

ineng
te
nin .

lilenk, el gtr
me ilit Re
l, Aubeler/

moe.,
WE

Rα

1

P* (10) £

.

editatio. De ſeientia ] eſu Chriſti ex triplici
libro addiſcenda.

eqiſcamus Chriſtianam ſcientiam ex li-
bris. Lege hbrum mundi, & difce aucto-
rem tuum e& erubeſee volutari in cano, qus és 2*
calo Bernard. Ser. 24. in cantica. Dilce ie-
cundò finem tuum, Deo ſeipſum debet bomo
eique reddenaus eſt at beatns ſit ,4 quo aecepit
ut ſit: diſce 3. medium ad finem Ars artium
eſt recte vivere: diſce 4. punctum ultimum
§. Bern. lib. 2. de conſid. Punctum eſt à quo
penaet aiαα. .
z. Diſce ex libro viræ & mortis paucitatem
ſalvandorum, & multitudinem reproberum:
cum timore & tremore operare ſalutem tuam,
neſcis eniin an odio an amore dignus ſis. Ne
tamen alcum ſcrutare; inveftigabiles enim
ſunt viæ ejus. Obſequeère Auguſtino. Su-
per Joanne hom, 27. Nemo venit niſi tractus:
nondum traheris? ora ut traharis.
3. Dilce ex libro conſcientiæ tuæ, noſce
teiplum. Liber hic cenſuram ſubibit coram
univerſo mundo. Quare in quotidianis exa-
minibus, in ofdinariis confeſſionibus, in uſi-
tatis recollectonibus non accuratius elegis?
corrigis & emendas? nec punctum temporis,
nec verbum, nec conceptus ullus non cenſe-
bitur. Aſcende igitur in tribunal mentis tua con-
trate & teconſtitie ante te, 8. Auguſt.

G N ilhelmus ſcientiis & libris clarus fuie,

B 5 S. COAR-

(n)
S§. GOAR CONFESSOR. *
1

S mundus vos odit, ſeitote quia me priorem vo- (olilun 1e
bis odio habuit. Si de mundo fuiſſetis quod ſu- c hiir
um erat diligeret, ſed ego elegi vos, proptereaæ minbe⸗
odit vos mundus. Joan. 15. n tuun d
Wre meritiſſimo inter Apoſtolos ſuos GOAREM nſetthiel
numerant Trevirvenſes, ut quibus ille ſuperſtit o- am A
Re implicitis, inter primos DEVM nunciavit. Ge uſe
dum illum æquis auribus vel maximè audivit popus Npenkeeh
lus, iniquis invidia oculis ſpectavit Quate more hhhe lart
ſuo lubornavit, qui apud Archiepiſcopum innocen- ſuhndn Ein
tiam ejus inimularent. Gemini erant fraudibus ſaſſennen
& mendaciis compoſiti. Eos GOARad ſevenien- „ tol
tes, ut vindictam Chriſtianam ſumeret, amicè acce- „
pir. & ad menſam invitavit. Sed eadem invidia, quæ innctaull
non niſſi infelicitate CO ARIS paſci, nec bibere niſi Einit uch
hujus anguinem avebat, reſpuit aliis famem aut ſi- Padacento in
tim pe lere. Quare ex itinere defeciſſent ſcilicet, n fi eſhranlt
ſemper ad vindictam vigilans GOAR feras Chriſtè .
imperio ad vocaſſet, & earum lacte recreatos hoſtes
agnimam fſibi feciſſet debere. Ad tribunal Archiepi Iilinla
ſcopi ubi ventum, Juce clarius meridianâ apparuit ddtlenh
innoentem eſſe GO AREM, quando pallium ſuum plemtue
in ipſius ſolis radiis ſuſpendit. Adhæc ex puero pro- mngzuln
jedtitio cum iuſſu Archiepiſcopi nomen parentis hnnuſen
quæſiiſſet, ecce facundiſſimus infans linguà digi- MWd mfii
toque ipſum Archiepiſcopum prodidit. Erat hoe Mumnunbe
ſcilicet reum, & judicem damnate. Quare populus 5Coult
ad infalam GOAREM velle vocare, &, cùm re- Mlolluutren
fyueret, vim amicam inferre. Sed ab hac iterum il- Miiinfüin
lum ægritudo abſolvit, quam precibus à cœlo ex. annn
sorſit. Præſtare, credidit, morbo, quàm am- kiendeun l
bitione laborate, Ex Sarie. ier ih
it

„

erlins hil⸗

ſ

£ (2) £.

PPoenn: „ . . g ,⸗
n Meditatio. FPimuti,de mnvis ia mianylan
H V Irtus inſignis (mira res) optima mater⸗
intpieei peſſimam ſobolem. S. Goari peperit.

ahiſage An ideo triſtari debes, vel an juſteè iraſceris
9 Np

en nan qnia mundus tibi invidet? tibi petius graru-
n lare, & gratias Deo age pro bonis, quæ ad-

verſarium tuum cruciant, ipſe non dolerer
niſi proſperè ribi eſſer. Et ſi in ſuper ribi fa-
cit injuriam, illata injuria non accipientis ſed
inferentis eſt miſeria. Boëtius lib. 4, de conſol.
proſ. 4. Tua vero conſcientia fruitur innocen-
tia bono, & inter ipſas malignitates de innocen-
tiagloriatur. S. Hieronymus ad Demet.
nſocginlee z. Glorioſa vindicta eſt quam S. Goar de
hi invidis accuſatoribus ſumpſit. Venientes ad
ſe amicè accepit, & ad menſam invitavit.
tianut. Benefaciendo inimicistuis, congregabis pru-
n nas ſuper caput eorum, & tibi colliges roſas
ecx ſpinis. Diſce exemplo Chriſti cum ab in-
vidis Phariſæis juberetur fugere iram Hero-
dis, dicite vulpi illi iniquiebat Luc. 13. ecce
egodæmonia ejicio & ſanitates perficio, ejice
damonia paſſionum tuarum, ut nulla tui domi=
netur iniquitas & perfice ſanitates. Stude æzmu⸗
lum tuum benefaciendo ſanare.
3. S. Goaris Innocentiam ſolares radii Suſpenſo
Pallio illuſtrem fecerunt. Sæpe contingent, ut quo
magi: invidia te contendetit obſcurare, eo felicius
unibi opera tua Deo adjavante ſuccedant. Deteget
ſer u etiam Deus palliatos prætextus malevolorum fun-
lan det. Verita ſols lberas, ſoia ſslvat, ſols tevai. Ber⸗
n e ard.

6 5§. WVI⸗

(13) £
S. WILLIBALDUS EPISCOPUS.
7. Julii.
Fattum eſt regnum hujue mundi Domini oſeri,
& Chriſtieiiss, ApoO. I1. V. F.

Nimæ cœlo natæ eheu! exilium amamus, pa-=
triæ obliviſcimur. Atnon ita VVILLIBALDVS
* regia Angelorum ſtirpe pulcherrimus flofſculus.
V Xenim mundum ſeque adeo circumſpexit, cum
ilicoô peregrinum agn »vit;, ideoque exire kinc
quam 56, us nec ſol sv uit, ſed in laudatiſſimi fa-
cinoris focietatem VVunebaldum Fr. & VValbur-
gam ororem, quin Kickardum etiam Regem pa-
fenic m excivit. &i neſei, Pater, peregrini hic ztiam Reges
ſumus. Quin igitur 9 qu . viroram per omnem orbem
veſtigia: atq, adeo Chriſti te ducunt? Exi ah! exi regno niſt
axiz ſcilicet écfferere. Ergo purpura penulæ, ſceptrum
b uio, corona galero cedit; atque ita digna Re-
gibus Angelis expeditio Roma n, inde Hieroſoly-
mam adornatur. VItimum, ut hanc etiam ſuæ pe-
regrinationem cruces comitarentur, in illo itinere
partem, in hoc oculos amittit. Recepittamen hos
ad urbem lanctam appalſus, viditque deinceps tam
bene, ut excœcatis tum a Gentilitia ſuperſtitione
Germanis, Dux a Gregorio Pont datus fuerit, quem
quidem a nis AXXVI. egregie præſtitit, τι nobilem
hodie Epiſecopatum Eyäe enſem con idit. Sed in-
ter omnia ejus (quæ multa & immortalia) facinora,
illud princeps eſt, parentem & regno ſecam ad
DEVM abduxiſſe. Eant nunc deliti ſenes, que⸗
zantur altimo æratis adminiculo orbari ſeſe, ubi &
mundo filius abit. Abeundo VVILLIBALDVS.
an non parenti Scipio fuit? éx
Philippo Eyſtet.

2(0°) ☚

Medi⸗

ſen eu
ufr t n
,un
1 lehts

aiu
uel Muoes
twgiden
i etwaned
aderto Won
Cd. . A
N vn u
utuum ſeli
2. Alennn
ce Anizu
Petsdeclele,
ℳ yrtinn un

(lent, Keninete
ntu tle⸗
locele & o
Dalumnconttdn
1. Umntiun
Wundlnon niü
e⸗ lheiri
Uiszehenor
1 lidele⸗ ua0
ſirin mligen
tirn legone t
lusl etuliken
Dut! 4 1

an

e⸗
liu 4 1

½ (14) £

7

Meditatio, De eriplics regno Chrilti.

N
—
1. ☛ Willibaldus pro reliéto terreno regno
a, trPhex adiit & poſſedit regnum Chriſti
4 Primo obtinuit regnum anima per gratiam
nnnai, Chriſti. Hoc regnum Dei intra nos eſt. Nam
tlncre veré ſancti viri reges vocantur, quia prælati
uiſel Ccunctis motibus carnis, modo luxuriz ap-
mußen,ein peritum refrenant, modo gloriam inclinant,
aee modo ſuggeſtiones livoris obruunt, modo
