do ſunt) quaſi uni illi didum eſſet, extemplò ad
eos Anachoretas abiit; qui D. Auguſtinum æmu-
lantur. Ibi facilé oſtendit, quam Mundum Mundi-=-
que omn liſſer. Sacerdos ubi primùm litare
cœpir, e pi Aribus flammis umba adfuit, ab⸗
dux tque adimmania tormentorum ergaſtula. Ibi
KAm ulhæc, ſimul ſociæ umbræ omnes patronum
ſibi NICOLAVM legerunt; pro quibus cùm ille
ad aram aliquoties dixiſſet, partem longe maxi=
mam à ſuppliciis abſolvit. Sub hæc cum eum ali-
quis à Religionis amere abducere & Mundo ite-
rum conciliare peſſime concil'atus adniteretur,

ſurdun ſeilicet eperit. At faciles aures invene-
runt & cœlo vates, qui obiturum feliciter NICO-,

LAVM Tolentini cecinerunt. Eò enim ocyus ab-
iit, ſtellà duce, quæ ibi demum cçonſtitit, ubitu-
mulatus poſtea fuit. Morituro jam jam Chriſtus
cum Matre & D. Auguſtino ohvius venit, cutn ſex
ante mortem menſibus quotidie ſub noctem Ange⸗
Jorum concentus audiſſet ,„ manifeſto indie
cio quàm non longe à cœlo abeſlet.
Ex αio,

e, ,

14
o, cht i
lute
Ocxtione
rue⸗ Noni
unt honivs
glonum telet
6eDevs u une
Tutbiſas
Pnidrlerutind
Agln Manan
ny b fuenhn
1 Nepotaton⸗
Une Wuneli, i
Elgioreuſi/
um, Mblkus co
mettiotbi fuil
ie, Mn öhnitnts
lellohen ingco
t ,ADel ſeie
9ilienti N-

batoanimno:

.

Inpumis t
clta tua infetn
budlue delic
nhondid rti
Ultenhan henin
ureſui⸗

1
1e6
Ur
ſentnbi,
l n e,
1, uin,
Nn Dal Ani⸗
4 enne inte
te het, intenn
r 4
Nl Scmn ug
n(uonitun,

naocoreine

6 Nn

A9

(144) ℳ*
editatio, Modus in quo libet vita geners
7 6
feliciter vivendi.

1, T N quâà vocatione vocatus es in eâ hilaris
Kpermane. Noli imitari quoſdam miſe-
rioris naturæ homines, qui ſuas calamitates
fucatæ aliorum felicitati aſſiduo comparant.
Voluit Deus ut hunc vitæ ſtatum amplecte-
reris. Tua tibi ſors placeat: acquieſce divinæ
voluntati: lætate in Domino ſemper. Cogno-
vi, inquit Salomon, quod non eſſet melius niſi
latari, & facere bene in vita ſua. E ccleſ.
2. Ne plura concupiſcas aut naturæ aut for=
tunæz munera, quam habeas: Deus bonorum
eſt largiror æquiſſimus, forſan acutius inge-
nium, robuſtius corpus, pinguius patrimo-
nium exitio tibi fuiſſet, non opes, non ſcien-
tiæ, non dignitates, & alia id genus vitæ præ-
ſentis bona hominem felicem efficiunt, ſed
poſſeſſio Dei, in quo ſolo ſunt vera bona. Non
divitiæ, ſed Deus felices facit, qui eſt mentium
vera opulentia. Aug.
3. Eſto contentus tibi conceſſis in ſtatu gra-
tiæ bonis, neque plura cupias anxio & per=
turbato animo?; dartis utere & Deo feceris ſa-
tis. Inprimis ut contentus vivas, memento
peccata tua infernum meruiſſe, & aſſiduis fle-
tibus elue delicta tuæ juventuris: nam vera
compunctio gratiam & lætitiam parit, & p&ù;-
hitentiam lacrimæ peccatorum voluptatibus
ſant longeè ſuaviores,

5. T HE=

(145) £
SG. THEODORA POENITENS.

4 4
. 4 ſeelt ut
11. Septembris. ſe lt ee
. . . 4 . . . . el
Dico vobis quod ita gaudium erit in cœlo, ſu- r hmiin

per uno peccatore pœ nitentiam agente, quam
ſuper nonaginta nowem, qui non indigent
pœnitentid. Luc. 5. cap.

Irum an fœminam ſpectâàſſe te, Lecdtor autu- ignee
mas? utrum que, ſi mihi credis. Nam fœmina, An enn iiai
puto, fuit THEODORA cuůim lapfſa eſt, vir, cùm IAtus guidgad
Iurfexit. Id te vita docebit. Tenebat illa matro- Nin iefu,
nas inter Alexandriæ priscipem jocum. Sed ex Nyibil iagge ht
hoc Lena cademque Venefica turpiter dejecit, cuam Den ſnu
quæ ſol occidens non ſpectat ſcelera, impunè per- nt Den fel
pPetrari ſus ſit, itaque adulterium perſuaſit: ac ſi n uuc fttſuni.
unum ſolummodo Cœlum oculum haberet, & banlentie (
media etiam in nocte Argus non eſſet. vidit ipſa is ſcins olun
THEODORA crimen, cum primum Lux animo Uei incervselh
oborta eſt, & quò ruborem abſconderet, cœno- r lt ie
bio ſe abdidit, uique viros effugeret, inter v'ros lult Luels
virum ſe venditavit. Et jam lacrymas, quibus fa- Gnlenln zon ſe
c'nus piabat, vel Crocodilus probaverat, dum dor- W/6anlentam
ſo innoxiam per fluctus tulit; jam ſylvæ, per quas 4lre lepts
invidi monachi intempeſtâ no & miſerant à feris
devorandam, virum & ipſæ crediderant; cùm loco
pellere Dæmon malus aggreſius, non quidem vi- ulmn. luſand
rum negavit THEODOBAM, ſed tamen infamis miohrterigiis,
mulierculæ operä partem mentitus eſt. Poterat ſe s, 2n dehinids
ipſam abſolyere THEODORB A ſexum fatendo. n ilig ſ
Sed maluit ſuum ſub alieno ſcelere ſcelus luere. al⸗ en⸗
Itaque pulſa cum infante ſeptem iplos annos pro- nneſpl Eepi⸗
pter Monaſterii fores jacuit cœli heminumque in- Ohbenn ealem
juriis expoſita. Denique cætera miracula, & mo- ſiſehitin ule
rientis zpud cœlites gloria Cœnobiarchæ oſten- 8ne Tcnult
fa, adductuſque endem temporis articalo Maritus,
Mors ipſa denique palam Orbi tecerunt fœminam
faiſſe THEODORAM, ſed quam Viri N
imitarentur. .
Medi-

tl
ustuocn, u perce

e
ali⸗ * (146)
N N Meditatio. De eriplici ratione tœnitentia.
n 1, N Eceſſe eſt ut pœnitentia interior ſit:
iluutmntiie Noportet ut peccator offerat Deo cor
anetein, contritum & humiliatum, æquoque & lu-
Win, AG benti animo accipiat afflictiones, quas Deus
ſ, immiſerit in peccatorum pœ nam. Acerbum
nihil eſt conſideranti, momentaneis tribula-
tionibus æternos ignes extingui: attribue
peccatis tuis quidquid tibi calamitatis acci-
derit. Nam iple ſibi parat peccator, quod pati-
tur; nibhil itaque de calamitatibus noſtris im-
putare Deo poſſumus, nos calamitatum noſtra⸗
rum audtores ſumus. Salv. 1
2, Pœnitentiæ causâ abſtine quantum po-
teris, licitis voluptatibus: qui creatorem of-
"fendit, indignus eſt, qui rebus creatis ad de-
licias uratur. Licitis fruantur juſti deliciis, at
poœnitentiam agant peccatores, quibus nimi-
„rum ad pœnitentiam vita prorogatur.
3. Ad hæc ſuſceptis ultro laboribus macera
corpus ruum, ut perceptam in delitiis volu-
ptatem luat. Ira ſancti in quorum vita toties
mentio fit de vigiliis, jejuniis, ciliciis, verbe-
ribus, an credimus iis nos eſſe nocentes mi-
nus? ut illis, ſic nobis arcta via ad vitam eſt.
Ne nos ipſi decipiamus, agamus pœniten-
tiam, ne in eadem crimina relabamur, nam
ubi emendatio nulla, ibi pœnitentia neceſari?
vana, Terxrtulle

Cn

iuenn H §. GUl⸗

* (1470 £
§8. C UIDO CONFESSOR.
12. Septembris.

Quamwdiu ſumus in corpore peregrinamur à Do-
mino. 2. Cofeſ. 7 gett in olb
Erem GvVIDONEM humili genere natum ad üitentin n
.,A“gra Virtus evexit, tutiſſima eorum ſesla, qui d omdes
generoſi humi obrepere detre dant. Natalem ter- bun
ram Brabantis dedit, Puer non priùs animo hilati uumd Glfine,0
eſſe unquam potuit, quam aut pfeces DEO, aut N lbt za
egeno ſtipem dediſſet, quam ubi non habuit, ipſe cteimcoddne
ſcilicet coë git, mendicorum mendicabulum. Aéo- 6nndeien
leſcens VIRGINIS templo operam ſuam zditi- wae dr R
mus addixit, gnarus Coeli portam eſſe, quam cu- And & epoln
raret. A tam ſancto munere cùm à mercatore per- 6Cecnſanone
ſuaſus mare conſcendiſſet, & ventos & ſuperos ad- ADeo inhſteng!
verſos ſenſit, quin remo manum tamdlu eximere „ygirni ²,
non potuit, qnouſqee hanc redux VIRGINIS arZ „
ſupplicem tetendit, manifeſto in hujus trans fugas
exemplo. Sanctius poſtmodum iter inftituit, cum
Romam & Hieroſolymas alioſque Chriſtisnis vefti- ninn Mrühin
giis nobiles locos petiit, ſeptemque ipſos annos lb (lemtii
talem ſe, quales omnes ſumus, peregrinum vendi. aſſel
dit. Hinc cum feſſo DEVS quietem donare vellet,
in lectulum dejecit. Hoc cùm æger Anderlaci de-
cumberet, columba & cœlο multo lamine coruſca Icon 9,Cwrin
advolavit, ſimul vox audita et, quæ ad coronam Nlcifi,i ane
Dilectum invitavit. Enim verò lubens paruit. Orbe gbic z
ſeilicet pererrato, reſtabat ad aſtra viſeret; quam une
viam an illi juvenes inſiſtant, qui Gallias nunc &
Italias petunt, tibi, qui hac legis, judicium
eſto. Ex durio. .

m ſonn l.

.
Male in pelee

Cticie

Ateinltaetdliceud

Qonnodo col!
Imirare motun

SES

acolten
Rmn aola

Wphenani,
.

. . Meditatio. Qusomode in hac vita peregri-
ſeptenbis nanduim ad c*aâaριν..a
Rinftſenun, 1. T imiteris §. Guidonem Peregrinan-
& tem in terris, moveare adinſta: circini
qui non movetur in orbem, niſi ad volunta-
tera illius qui gerit in manu. Ita voluntas hoe-
minis Chriſtiani omnes motus ſuos confor-
met voluntati divinæ, dicat in omnibus. Noæ
mia ſea tua Voluntas Kat, Sicut circinus fixe
uno pede immobiliter in centro, altero cir-
cumeundo perficit orbem, ita tu extende te
ad curas & negotia vitæ tuæ, cotpore per va-
tias occupationes, vagando, ſed animo ſem-
per Deo, inſiſtens. Nam Chriſtus ipſe dicit,
Aui manet in me, && ego in eo, hie feri fruct ans
zultum. Joan. 15.
2. Imitare in peregrinatione hujus vitæ
evagationes prædabundæ per prata & hortos
apiculæ, quæ non redit in alveare niſi onuſta.
ſid Ira quotidie aliquid boni collige & reconde
. bIO æternitate felice tibi præprand. Chari-
uſe as, inquit 8. Chryſoſt, hom. 33. Kpiſt. I. ad
Cor. veluti frugi quakdam apicnla, hona omnig
mndiquse codects, in animantis animam impor-
at. Quomodo colligis quotidie?
2 Imitare motum navis. Ita innitere ſ xis,
ät obtineas portum. Vela ſemper pande in al-
h tun ſpe gratiæ, Fortiter obnitére Huctibus
oRüunæ adverlæ, quos Iuperabis efn cacià gra-
/ei tiæ. Secundo curſu urere cum mogeratione, ne
præcipitem rapiar fortuna. Tuorum con-
Alierum gubernatrix ſit m

41
ens divina.

S. A MATUS ABBAS. zEadi
nur guibs
. geno bere

elt 1

13. Septembris.
Qui fidelis eſt in minimo, etiäm in majori ſi-
delis eſt. Lnc. 16.
— Ratianopoli AMATVS natus à Patre Theodo- d
Jio DEO devotus eſt. Tam ſanctis initiis re- Vendum: n
ſpondit ſanctior vita, quam, in Augunenſii Cœno- 10 Nun 1
bio, annis triginta religiose, in ſolitudine poſte vimnst Iinl
rigidiſſime exegit. Aquam & panem, quæ in tri. 9..umend
duum ex monaſterio accipere folitus erat, invidit
dæmon, qui in corvi forma, aquam-, eversà hy dria, illdi- Väie
ſæpe effudit panemque abſtulit, gratulanie ſibi l. Merhore
Sancto, quod ſic longiore jejunio DEI amore ſe edrhecqurin
macerare poſſet. Cum ei ſtruenda cellula, errofe peccntum me
fabri, ligna menſuram non attingebant: ca. A MA. n
TVS oratione ſua, ut apta eſſent, extendit; fontem, uspunmmc,
ne adferre porro undas neceſſe eſſet, poſt preces Unum /eumncrue
ſcipione ad ĩpſam ſpeluncam elicuit Otio ſibi ex- ctaracpiti
oſo, ne locum daret, terram pro ſemente effodit: ſret doos
unde cum hordeum meſſu ſſet, ſuus pſe molitor, & ee
piſtor, atque etiam cocus deinceps fuit. Saxum in- nid s tan
gens, ab alto rupis in cellulam ruens, crucis op- laleleſer leil
poſito ſigno, ſtirit, & rupi ut adhæreſceret ſine fule ucdten lnpe,
cro obtinuit. Non niſi dominicis ad ſacra egrefſus (oclunn totnmn
cellà eſt, ledtus ei perpetuus cilicium cinere con- Niſ hes
ſperſum, cujus edacitate ad ofſa uique caro ejus? aſmn
eroſa eſt. Defunctus cum eſſet in Catholicæ fidei Anrulnnen
profeſſione, triduo poſt fratribus Monaſterii felici=
loſus apparuit. Sic ais itut Iigatotii carcer

5

Wa 1Pren
alll deles lunt

tatis obtentæ teſtis glor

ad aſtra. At per aſpera. Cave ergo ne mollia lnonſini
ſecteris: nam ſic properatur ad orcum. tlungint
. K lalOA
Ex Lippeloe. uin af

s en

liiinen,

1 ſeytenhe
Kachhhe,

mune, gien an,

(110) £
Mediratio. De vitandis noxis venialibus.

1. Eccata venialia diligenter vitanda ſunt᷑⸗
Preore quibus ad mortalia ſenſim de-
ſcenditur: nemo derepente fit peſſimus, ſedò
levis noxa via eſt ad ſcelus. Uti leviſſimo
morbo diligenter occurris, ita peccato cuili-
bet occurrèndum: non te defendet levitatis
excuſatio: Nam nunquam excuſatur, quod
Deus damnat. Tertull.
2. Peccatum veniale quantumlibet parvum
videatur, maximum eſt: Deum qmippe of-=
fendit. An exploratum tibi eſt, quid ſibi velint
verba hæc quæ interdum jactas? modo nul-
lum peccatum mortale admittam, de venia-
libus parum curo: hoc eſt, nolo quidem Do-=
minum Jeſum crucifigere & occidere, ſed vo=
lo duntaxat capiti ejus ſpineam coronam im-
ponere, cofpus ejus flagellis cædere, faciem
ſputis & alapis deturpare, & niſi gehenaæ
timor deterreret lethali peccato eum rurſus
occiderem. Impie!] crêdelis! en germanum
verborum ruorum ſenſum!
3. Niſi lactymis venialia peccata hic de-
leantur, in purgatorio igne purgabuntur. At
quam acres ſunt ignes illi! quam horrendus
purgatorii carcer! infernus temporaneus eſt,
alteri non diſſimilis, ſi pænarum & ternitatem,
& incolarum impietatem excipias. An eſt
tanti in peccato percepta voluptas, ut ea atro-
tibus ſuppliciis ematur? Hunc tranſitorium
ignem om ni tribulatione praſenti exiſtimo inton
lera bili orem.

A1 3 EX⸗-

40

(151) £

na. Des
& elrricr De
EXALTATIO S. CRuCISs. Wde
14. Septembris. aucl
. 4 . A ammt. tuthl
Si exaltatis fuero à terrẽ, omnia traham ad Aulnn
me ipſum. Joan. cap. 15. rnalblch,
. . . ,,mltaltales⸗
I minus bellare feliciter, certè prædari novit uahn n
COSRHOAS, qui cùm captam toties Hieroſe- ielun,
lymam ipſe etiam cepiſſet, prædam nimium quan- icwsabllanan

rum magnam Crucem Servatoris in Perſidem aſpor- Aloir ümoti⸗
tavit. Doluit Chriſtiannus Imper. Heraclius ſpolia .iccusc
hæc Chriſtianis detracta eſſe, & cœlo audtore aa-: n
mis commune omnibus Chriſtianis dedecus ag- .Cnrfiuna n
greſſus abolere, ternas copias COS5RHO R toti- 0 fttet.Mnn.
démque Duces felici Marte devicit, fortifſime 1, Ainans euut
Chriſtianis utpote pro ſignis ſuis dimicantibus.
COSRHOAS dum fugi Tigrim trajicit, ſocium
veni filium minorem Mardeſam fibi adſcitcit. I .
mN snatu Siroeës impatienter ferens, gemino cis won enoſltn
Da. 1 14.0 S fratrem & Parentem ſaftalit, pecuf- aen. Aquonn
ic Tr-sr cam Heraclio pro Cruce eft ſtultiſh- Peeaſing gien
Us MetSt r Banc porIO Heraclius cum impera-
torie habitu lulgense ferre vellet, quo primo Ser-
vator taletat, nec tamen occultäâ vi gradum mo-
raate progiedi jam poſlet, monuit Præſul Zacha- Ote ce ſenden
rias faſtum poneret & aurum nimis anis o eετιοσ. Kimonds
ſfum; neſcite crucem purpuram, niſi quæ de Chriſti aſen gumn
ſangnine ruberet, ſcd nequa coronam noſſe, qdam Ai
ſpinæ non ornatent. Aliter ergo triumphandem
ſidi eſſe intell gens Hezaclius: nudus pees & ple- ein echeb: clt
bejam togam indutus facile jam pedem promovit, mie meum con
& ſublimem crucem loco ſuo & honort relt tuit. ebatn ztetnoo
Hæc EXALTATXR CRVCIS feſt initia ajunt, e
nida ante ſtn hes, tal
Nego ego, & cum bona pace Hexclii, ea Chr-
ſtio primitus adſcribo. En Prev. unfin etuli⸗
& Baron.

Vocinem non cle
Lccenjtum vonyu

er Meuelichlan
Amans cucſseo

lun Ditdemn

(152]) £
Meditatio. De exaltatione S. Crueit.

I. Mans crucis ſupra omnes res creafas
A exaltatur, tutus eſt ab injuris fortunæ.
Non timet morbum, paupertatem, dedecus,
aliasque calamitates. Nullis vitæ hujus æ&=
rumnts affligitur, urpote quas deſiderat, easque
Chitiſti causâà hilati animo patitur. Quæ tibi
ſunt dolori & timori, ea ſunt illi voluptati, &
tunc feliciſſimus eſt, cum tibi miſerrimus vi-
detur. Chriſtianus miſer videri poteſt, inveniri
non poteſt. Minut.
2., Amans ctucis ſeipſo altiùs extollitur:
hominem non crederes; cupiditatibus non
accenditur, non pungitur concuyiſcentiâ, de-
liciis non emollitur: amat laborem; horret
quietem: & quoniam in hac miſeriarum valæ=
le oceaſiones patiendi eum non deficiunt, ſem-
per lætus eſt, ac hilaris, quia voti compos.
3. Amans crucis eo uſꝗq ue evehitur, ut Chri-
ſto de cruce pendenti ſimilis, mundo crucifr-
xus, & ſibi mortuus fit. Ah Domine! cruci
tuæ affigar, quantumvis reluctetur caro, quo-
niam tibi Redem ptori meo corpus & animam
meam debeo: crucifigar, coroner ſpinis; ſit
ſimile meum corpus tuo corpori, quod pro
me Patri æterno obtuliſti. Si ob hoc caput tunm
Chriſto debes, tale, ſi potes, ei repenae quale
ſunm pro te obtulit. Tettull.

8 (e) &ν

H 4 §. MAG

(153) £ N
S. MATERNUS EPISCOPUS. MAud ej

. ileci worte 0
5. Septembris. am it
Reſedit qui erat mortuus, & c&it loqui. d pes⸗ oe.
Luc. 7. gens & tu t
Ortentum in orbe MATERNVS eſt, cui ſimile Deo no d
nullum: huic enim ſoli ter vita, ter mori obti- ,atartid ehe
git. Natus in utbe Naim Galileæ, atque adoleſcens
cun matris orbæ extremo dolore iterum denatus, αdvud
còm jam efferietur, ad Chriſti miſerentis imperium NcusEdend
vitæ & matri redditus eſt. A Servatoris noſtri glo. Naeleas dd
rioſa Anaſtaſi, S Pefro diſcipulus adhælit, à quo sin wabn.
cùm allis ad Rhenum prædicaturus cùm iret, in iti.
nere iterum vitàâ functus, poſt XL. dies, ex ipſo tu-
mulo, ege ſtà terrâ, cum mortuo S. Petri baculus Uülo olnnes mee
impoſitus eſſet, tertid in vitam miraculos prodiit ug Ain hereu
Germaniæ deinceps Apoſtolus, defunctis ö8., Encha- oinuinte
rio & S. valerio prædicatienis ſociis, cum Colo-. ſanenponti
nienſes & Tungrenſes ab idolis convertifſet, Tre- NrS
virenſibus Epiſcopus præfuit, ubi notabili prodi-
gio feſta aliquando Natali Chriſti no&e tria ſacra
rribus ditiſſimis locis, Angelo transferente Tun-
gris, Coloniæ, & Treviris, in cathedrali ſua, dixit, miſonichhe
ſbidem tertia vice, antequam nioreretur, pramo-
nitus eſt à defunctis ſociis, qui coronati appaten-
tes, coronam oſtenêre tertiam, triduo poſt eidem in
apud Superos imponendam. lam jacçes, non niſi ldenm Wen
A geli tuba in univerſali Anaſtaſi tertid reſuſcitan. Ilnt inance, i
dus. Tibi ſatis ſit, ſi benè vivas, bene ſemel mhen nmen
mori. Lippeloo. rich⸗

blene
lurbes, eblone

,toecNMorstbio

n
IIDWIIWA

. 1
ſbeiw
Dlincummeom

Ole meum, u

Monuns er,
no, guundo

O„οh. w
gren nbaptire
muſti, Nitis
milnoete,
unc he e

Medi-

R(154) &£
Meditatio. De triplici morte S. Materni.

ipit motte obiit S. Maternus, ter-
que codem die Sacrificium obtulit in
ditiſſimis locis, ope Angelorum transporta-
tus. Poteris & tu triplici morte occumben-
do triplex Deo tuo Sacrificium offerre. Pri-
mòô moriatur in te homo animalis in ſuis cu-
piditatibus, abſtine non ſolum illicitis ſed
etiam licitis deliciis. Parvis in rebus ſi contra-
ire aſſueſcas tuis concupilſcentiis, non labo-
rabis in magnis. Donuine ad crucem tuam
provolutus tibi offero in Sacrificium, & im-
molo omnes meos Spiritui rebelles appeti-
tus, & in ſpecie quidem hos.
2. Moriatur in te homo ſpiritualis per im-
molationem propriæ voluntatis: quæ fons eſt
omnium malorum. Id tantuùm velis, quod
vult Deus, & ii qui vicem Dei gerunt. Re-
pugna ſemper propriæ volunrati. Gloriofior
nulla victoria eſt, quàm de ſeipſo. Domine
Sacrificium meum ne rejicias, idem velle ac
nolle meum, tecum habere volo, & hoc erit
ſacriſcium veſpertinum, quod Chriſtus ob-
tulit in cruce, factus autem obediens uſque ad
mortem, mortem autem Crucis.
3. Mortuus etiam jam pridem in te vetus
homo, quando in aqua baptiſmi ſubmerſum
eſt peccatum veteris Adam, Sed an Chriſtum,
quem in baptiſmo induiſti, uſque adhuc re-
tinuiſti? Sivivis adhuc vitâ primæ gratiæ in
baptiſmo daræ, gratias age Deo: ſi mortuus
es ſemel; fac ut recuperes vitam,

H 5 §. ED I-

* (155) £
S. EDI THA VIRGO.

16. Septembris.
Lyortet corruptibile hoc induere incorrruptio-
nem, & mortale hoc induere in mortalita-
tsm. 1. Cor. I5. 53.
Erax olim Divoram tellus Anglis, quàm eheu!
degeneraſti, ſponte tua ferebas fractus olim,
quos jam non niſi gladiis ſulcata, & ſanguine riga-
ra donas. IIlos inter EDITHA nameratur Edgari
Regis filia & Chriſi ſponſa, cui amores ſuos primis
annis devovit, paranymphos novo more leproſos
diligens, quos, quò deformiores aſpectu erant, hoc
formoſiores & digniores ſe putabat; ut jam cœ le id
muneris ambiente, non dubitaret Angelus paupe-
zem præ ſe ferte. Porrò in delitiis EDITHX. Crux
fuit, quam cuùm pingere toties manu Dunſtanus
Antiſtes vidiſſet, pollicem preheandens nunquam
tabo obnoxium eſſe juſſit. Id qued poſtea fadum
vidit Anglia, cuùm à morte (quæ ut ſuavis eſſet, cantu
ſuo Angeli fecerunt) trigeſimo die Matri, tum anno
tertio decimo Dunſtano ſpectandam ſe dedit, mo-
nuitque, corpuſculum tolleretintegrum tunc etiam,
ſi membra, quibus in molli ætate ad levitatem ab-
uſa eſſet, exciperet. Itum & inſpectum monumen-
tum eſt, Hdemque fecerunt præter oculos, pedes &
manus, omnia reliqua à tabo immunia membra.
Sed & in dextra pollex à putredine fuit eximius,
Quid: quod cùm mirâculum Canutus Rex rideret,
reſcrato iterum loculo media ſepulchro ſe extulit,
manumque injicere improbo paravit? Supplicem
tamen & in gratiam recepit, & inter undas poſtes
fervavit. Magni hæc olim Anglia miracula facie-
bat, pluris ego Angliam., ſi in vitam nobis
EDITHAS revocaret.
Ex Graſio.

223 (o)

lelituio⸗

ut voller
ecluptos

e & Gad
uudnon hpi
1 ſen eien
ſnumnn ind g
juner ,n, l
1, 5Blthe2
calnzbienspol
uClttintit, & .
Höthainimus
Pnotuscdherias
Cuegle aitpene
Cenrlaſt wclorm
1Den heno
1loeatedon
tot toddinda
t db omni co
Gekypeluscni
Cln fiann
. 3Decimoten
Kgenna lunt n
derlos; eer 3
nolline dd
lu eſt honn
ur ein

. a Repe

1 Nℳ Nr EIee.

SÆ (176) £B
Meditatio. De S. Editha.
1. Rux Chriſti S. Edithæ ita fuit in deli=
ciis, ut pollex ille quo pingere ſolebat
cruces, incorruptus permanſerit. Ita amor
crucis ſervat pios; odio autem crucis com-
putreſcunt impii. Sunt enim Chriſtiani, qui
in afflictionibus ſuis damnant providentiam
Dei, & juſtitiam Dei arguunt. Heu miſeri:
quos crux & afflictio ita corrumpit, qui ca-
ſtigati non reſipiſcunt? Urimur & ſecamur,
nec ferri deſectione, nec cauteriorum aduſtione
ſanamur, imd quod gravius eſt, curaà ipsd dete-
riores ſumus. Salvian.
2. S. Editha Angelos comites habuit, in
eœlum abiens poſt mortem: habebis eoſdem
tutores in via, & ductores ad patriam, ſi cum
Editha imitatus fueris Angelorum virtutes.
Primèò tua chariras more Angelorum ſe exten-
dat æ qque ad egenos, quàm divites: tua obe-
dientia ſit velox more Angelorum ad manda-
ta Dei & ſuperiorum tuorum: Tua juſtitia
ſit ſine acceptione perſonarum: Tua cogita-
tio ſit continua præſentia Dei: Tua caſtitas
ſit ab omni corruptionis fœtore immunis:
Sic Angelus eris. Chriſtus factus eſt homo, ar
poſſit Obriftianus eſſe Angelus. S. Aug.
3.Decimo tertio anno poſt mortem Edithæ
inventa ſunt membra immunia à tabo præter
oculos, pedes, & manus, quibus membris in
molli ætate abuſa eſt ad levitatem. Quis tibi
uſus eſt horum membrorum ? annon ſsansa-
lat te eeulus tasu, vel pes, vel manus?

e 8. HIL-

(157) £
S. HILDEGARDIS VIRGO.
17. Septembris.
Triſtatur aliqu is veſtrum ? oret. S. Jacob. Ep.
c. 5.
Eſcio quid de HILDEGARDE ſentiendum,
modumne deſeruerit, an potius nunquam
fuerit in mundo: quippe IIX. annorum virguncula
inter Virgines ſacras adlecta. Cœleſtia ab ipſis cu-
nis videre habuit, nutuque hæc prodidit, quande
ſermone non potuit. Literas, quas nunquam didi-
cit, ſcnpſit tamen; eaſque non ſuàâ linguâ: atque ut
cantaturam ſeries olim, quod canere alii de ſpera-
bant, carmen, jam tunc abſque Doctoxe ſcitiſſimè
modulabatur. Vatum ctiam ſacrorum oracula fidei-
que noſtræ volumina lege bat & explicabat puella,
ut ipſiſſimam ſeculi illius Sybillam Bernardus lau=
daret, & in concilio Rhemenſi Eugenius P. pro-
baret. Cæterùm viſa cœleſtia morbus comitaba-
tur ferè continuus, qui caſtigabat ſcilicet timidam,
quoties prodere hominibus monita cœlo data ne-
gligeret3 fuitque, cum lecto affixam ita undique
oppugnarunt dolores, ut cedere ani ma & velle de-
ditionem facere jam jam videretur. Sed præſidio
Angeli venernnt & Primipili Michaélis cohorte,
qui atros Genios unaque morbos omnes in fugam
egerunt. Dum porrò vixit, mira egit innumera, lin-
ceoque vultn ipſas cordis latebras inſpexit, ſenſa-
que animi obtutu ſuo deprehendit. Funus illuſtra-
vit Iris gemina in cœlo viſa, hanc lux coronabat
Lunæ circulum referens, quem itidem crux orna-
bat, multiplici mox incremento innumera. d
aſcendere nos dubitamus tam familiariter
invitati. Ex ͤurio,

(o) RE

60
io Denoi
GAId 1
,gleettls gin
eerotvo elſet,
clnerlebt le
tiltriacr⸗
eNn. ee
. umico dololts
Ueconſahendis
lcbir Mimer 1
Daridin wbcheni
„
Ur drt In
thnul, ctülit
nkälcotes I
Ureymninkißl.

Wlielt

CS MO0on
,öonſrortornent⸗
Nnisat elnis
ttie nomine hunc
1
Dapende idn
Munmnoninheno
dte in dnce
ter hun wlumss
mtoto fitrtem
69 Denigue .
unttopptobris
is Eenliftan
1d ilctt, Tine
Muuul zeudie

*½ (158) £

ADNen . . . „ .
N Meditatio. De modis triſtitiam vincenät,

8

I. C Hildegardis qoanquam ferè nunquam
us 70e,

ſive morbo eſſet, ſemper tamen dulce-=
dine quadam cœ leſti delectabatur: diſce Mo-
dos vincendi triſtitiam. Trillatur aliquis ve-
Krum, inq uit S. acobus, oret. Cum Deo ve-
ielnmus, luti cum amico doloris noſtri cura communi-
e tt candi, ille conſulendus, & ſecretiori voce te-
uin id ſpondebit, Memer ſui D ef, & A⸗lectatus ſum,
ait David in tribulationibus ſis.
2. Ut hæc quâ obruimur tnſtitia citò ab=
ſtergatur, conſideremus eſſe complures no-
bis infeliciores. Tor pauperes in xenedochiis,
tot ægroti in lectis ſuis, rot captivi apud bar=
baros multò duriora patiuntur. Longéè etiam
majora ſunt tormenta animarum, quæ pur-
gatorjiis aut æternis ignibus cremantur: hos
ignes cum meruerimus peccatis noſtris, pœni-
tentiæ nomine hunc mœrorem pacaté fera
mus.
3. Perpende triſtitism Chriſti Jeſu, quàù
tantùm non in horto mortuns eſt. Vide quod
pro te in cruce paſſus ſir, & dic cum Jeſu?
dater fiat voluntas tua, calicem paſſionis bi=
bam toto vitæ tempore, ſi ita placitum ſit an-
tète. Denique cum Chriſtus ipſe, & ſancti
uomnes opprobriis & moœroribus ſaturati fue-
rint nequicquam ſperemus nos fore perpe-
tuò felices. Timenda ſunt Chriſtianis praſen-
tis ſaculi gaudia & optanda pro devotione ma-
liitis, Chryſ.

e Mron
e HeA

H 7 5§ THO-

(1579) £ ell .
S. THOMAS à VILLA NOVA. d-
18. 5Septembris. Deiſet

Eote miſericordes, ſieut & pater vtfter miſi-
ricors eſt. Luc, 6.

Eucatto quid efficiat, ingens in panperes miſe-

ricordia THOM convincit. Hauſit hanc à uspatnamti
parentibus, qui, ut ipſi liberales, parvulo obtruſere Homine!
14 Un!

nummos, unde ditaret pauperes, & laudabant, cum ie
fine pallio & pileo, imò, veſtito paupere, cum MNunhlnſte
nudum recurrere filium domum vidèêre. Audta hæc l
ſancta eſt prodigalitas, cùm ex religioſo s, Auguſti- 1, Dels wiſen
ni Ordise, in quo perſancte vixerat, extractus, & 1osad rietoit
invitus infulà coronatus eſt, Valeni enim Epiſco- 4 Tisonnir
pus, beneficii proventus omnes pauperum fecit, d Ncnd!
&, ur plus dare poſſet per eleemolynam, vacuata (ilcoglelenl
horrea miraculo replevit DEVS: ita abundanti- ſdlit, éouu
bus ſuo beneficio egentium compluribus, lætaba- (inlligeletipet
tur ſcilicet, cùm in extremo morbo, ita, omnibus
expenſis nudatus eſt, ut in alieno lectulo (nam quo „„
jacebat, commodato utebarur) moreretaur, ſue aneNäd
dudum pauperibus donata. At ne pauperum patri, llis ign
cùm in morte deficerent omnia, poſt mortem præce Aiveleſnuefe
virtutis deeſſet, puer mortuns ad ejus tumulum 1 Dels non
revixit, præque omni eloquentia fuere paupernm ſnnrenan
lamenta. Ita nunc dives Gloriâ, ridet ſcilicet tena- Necinoleh,
ses diyvites, qui veſtiti hic duplicibus, nudi co- AIm ſeee
ram judice cogentur erube- grod ipſene
ſcere, Grev. vnlentim ze⸗

Reoonzaf

Nlelſoo Conlcent

leſenl, Amin
rcotdig lan
vjleorn
nlan,

.

IN

* (160) *£D
Meditatio. De miſericordis aivina.
1. Onus elt Deus, imo ipſamet bonitas, &
Jideo cuiliber mitem ac miſericotdem ie
præbet. H ac in re imirare Deum: cuique be-
niguè fac, ſed diviai amoris causà, ſi enim li-
beralirate & beneficentia laudem humanam
quæras. paratam ti bi à Deo mercedem non ac-
cipies. Domine! ut aliquatenus miſericor-
diam tuam imiter, pro tent
miſeriis ſabveniam.
2. Deus miſericors eſt adverſus amicos ſuos,
gao⸗ ab æternitate prædeſtinavit; ejns bene-

„
—
8
☛
—
—
„.
.
t0
—
—
20
—
=
S

cio illis omnia cooperantur in bonam: Er ſ
quandoque leviter peccant, cos à ſe non re-
pellit, Imè gratus quaſi ſtimaulis urget, ut his
ſtimulis ſe ſe eæxpediant, An es amicus Bei?
interroga conſcientiam tuam?; labora ut hanc
amicitiam tibi concilies: Amari à Deo nihil
facilius. Vide (inquir 8. Chryſoſtom.) i laber
ſt, ubi vells ſatis eſt,
3. Deus non minori miſericordia comple-
Ritur peccarores, quos ſanguine ſuo redemit,
nullum eſt peccatum, quantum quantum
ſit, quod ipſis non ſit condonaturus, mode
poœnitentiam agant, expectat, urget, gratiis
prævenit. Amantiſſime Deus! quanra eſt rua
miſer: cordia! hanc autem noli contennere Dei
miſerieordiam, ſi xon vis ſentire iuſtitiam

Bern,
(°)

IANK-

. S „
(¹ 61) Errio, Tnͦ⸗
JANUARIUS CUM SOC. MM. munlrbr
. .
19 Septembris, Nnu ſceni
Neſcio vos unde ſitis, diſcedite à me omnes ope- In rkaeſ
rarii iiquitatis. Ibi erit FRetus & ſtridor l,
dentium. Luc. cap. 1. Neene
Idit IANVARIVS Beneventanus Pont. flam- vſicu, N
mam (& lo lapſam caput Soſii Diaconi lambe- iglber cluet
re. Eo prodigio excitatus accurrit, Soſiumque oſcu. Mſeeehelisn d
lis & amplexu idpertitum Martyrem ſalutavit, (Malnmfamum
Martyr etiam ipſe futurus: Etenim ad Annum Chr-
ſti CCCXLV. à Timotheo in futurum tertio jam ee a
die ſuccenſum conjectas eſt. Nimirum qui puero- Hpgetdir
rum olim inter flammas modulos mirati funt, ma- Camnolkenc
gis nunc inter ealdem ſenem Cygnum IANVA- ſ/jllitls,
RIVM obſtupuiſient, cui, ut omni bus numeris ſuis netataen
conſtaret Muſica, voces ſuas Angeli junzerunt. In.
noxium itaque ex equuleo ſuſpendi Tyrannus im-=
perat. Sed vel omnibus laceratis nervis fortis ta. Mldig ionten
men paruit. Iam cum victorem vidus ante currum tereni n
Puteolas egiſſet, bravium ſcilicet ſperavit IA NyVA- zniC0/Ailent,
KIVS. A curſu ad carceres reductus familiarem
ſuum illic Soſium reperit. Mox ad beſtias damna=
tus virtute ſua om nes cicuravit, præter Proconſ. NN
qui cùm capitis ſententiam in Divum pronunciaſ- Gnione uN
ſet, oculis repente orbatus tunc demum errorem S peenerunt,
ſuum vidit, jamque propitium Numen ſibi à IA- Onlumpſetum
NVARIO oOravit. Sed diceres omnem, quam be- Meeelis
ſtiæ poſuerant, in unum lIudicem coiſſe. Vix enim alght
IANVARIVS lumen ingrato reddidir. Cum hic biäfliem.
gladio illi abſtulit. Aſpexere tamen fidei lucem, WMhetunaritete

lres ad deenun

ao ſeis cotum

neleun mun e
3 Memora cart

quam videns videre reſpuit Timotheus, Repeenitebit,
quinque millia hominum. rnitentia, Tare
Ex Baron.

inferni oui

(162) P
Meditatio. Triplex inferni tonſideratib.
1,G Januario illæ ſo redeunte ex fuino arden=
*te, Vivus deſcende in infernume, ut ſalvus
evadas in æternum. In inferno ſunt omnia
omnino mala, nullo vel minimo bono tem-
perata. Obverſentur animo tuo omnia Marty-=
rum ſupplicia, omnesque dolores quibus
ægroti quiliber cruciantur, & ubi hæc cogi-
tando perceperis, dic ſine erroris metu, Ni-
hil ſunt ad infernum, qui eſt. Ignis artani ſub-
terraneus ad pœnam theſaurus. Tertull.
2* Finge tibi animo incolas inferni: vide
quàm horrendis modis crucientur; audi que-
relas, ejulatus, blaſphemias: odorare Pædo-
rem & fœtorem æterni hujus carceris; guſta
fel quo ſitis eorum accenditur; ignes cxpe-
rire quibus concremantur: Heu! fortè pro-
pter breviſſimam voluptatem his ignibus æ-
ternis addicti ſunt. Momentaneum quod dele-
Rtat, aternum quod cruciat.
3. Memoria damnatorum cruciabitur re=
cordatione tum voluptarum quibus ad dolo-=
res pervenerunt, tum temporis quod malè
conſumpſerunt. Tunc demum capiet eorum
intellectus amiſſi boni præſtantiam, & in fli cti
mali gravitatem: eorum verô voluntas ma-
lum pertin aciter complectetur. Tunc eos pec-
calſle p&itebit, ſed erit intempeſtiva eorum
pœnitentia. Taraè nobis dſplice mus in conſpebétu
ignis inferni qui interregabit oſſa, & imé dullüs,
& cogitationes noſtras. Eu. Emiſſ.

§. EG:

s. EUSTACHIUIS MARI VR. D

20. Septembris. Penelornit
Gaudete in Domino ſemper, iterum dico gas amfi Deln
„* „1 WIb
dete. /Kin Doni⸗

1: 1. . . „,19. ſ t⸗
L VSTACHIVS olim Placidus (cujus vel nomen lltn, In

Romani imperii heſtes debellabat (dum feras „m uibiia ſeln
8 . M 1..

X
ſe Ratur, Chriſtum inter Cervi cornua conſpigana ,lbos Unchs
habet, dornumque nobile venationis ſpoium Fl-
DEM porrat. Ab eo tempore etiam Chtiſiani lo- gt kiend
bum ſuum habuerunt. Nam opes & familiam ever- n 1uffun giil
ſam mitto. Ab exilio exordior. In hoc conjugem as Narnn⸗
impurus nauta ſub oculis avehit, mox ipfos ocu- 1. Lxtut tiian
los (ſihos geminos) illum quidem Leo, hunc lu- 8 8. Luſachi
pus rapit. lam ille tantorum nuper exerciunm i,
Imp. pecoris fit Dictator, claſicum bubus canit, dux 10 nlttuoni
oves præit, baculo in lupos pugnat. Sed proditus in jiduum, ſe
demum à cicatrice, ad Traæjanum iterum, ad exerci- e Qatis ler
tum ab aratro abducitur. Et vide mihi fis fortunx N l ior
ludum. Merent ſub ille Agapius & Theopiſtus, eN gen
quos dentibns ferarum Opiliones olim excuſſe- MoR1n
rant, ipfſiflimi filii EVSTACHII; hi dum alter Myel algeho gdo
alteri puetitiam ſuam narrant, & repente fratres ſe Goonbus feltu
mutuo ſalufant, audit hæce vicino mater (cujus end iegtieleir
pud'citiæ DEVS conſuluit, impio nauta extinéto)
& urrumque ad Ducem rapit, petitane, fili'os ſidi
vindicet. Hic inſperato EVSTACHIVS pro ſe pro- 3 Ni gus n
nunciat, agnituſque & uxorem & filios ſibi addi- hcellit eas iun
cit. Victor deinde Romam ingreſſus ipſos in trium- Iali lenibe
Phum Deos ducit. Dum enim his facrificeare te- ſeiz ſecein
nuit, ad beſtias cum ſuis damnatur, innoxius de. “
Rique tauro Phalaridis includitur. In hoc mugite

1tiddehectende

Ntumente

. 7. . . 1 Otarignihm
ipſum alii credebant, ſed ille fortunam ichn S
ridebat. Ex urio. ne faliem iue,
ugenD

Cr. Aſ
e4 7 e ugi
