ſicavit, quin adeo ſubinde ad caſtiſſima vulnerum 4 Etone di
oſcala ab ipſomet Chriſto in cruce eſt invitatut. ine N l
Sed nondum etiam hic extra teli jactum Caſtitas ſa:
ſtetit, Huc ettam ſagittas ſuas miſit Amor impro- iisad lolan
bus. Et jam corpus à flammis impuris æſtuabat, Mlellneant,
jam pudor vicinus incendia metaebat; cum contra ſum; ibiſt
tela infanda, tela alia, Arundines ſtrinxit 10- Poc elt in
ANNES, & fſub primores digitos tam validè 3 7
adegit, ut triduum examinis jacuerit. Trium- iquibonab
pavit tamen heſtem à cælo recreatus, & eximius uum magibus
dehinc ab hoſtilibus ejuſcemodi incurfibus vixit, ſiſalzuntu
Cupidine plus jam arundinum aculeos, . Chrylot
quàm apum olim fugiente.
Ex Ferrer.

(44) £
àeditatio. De pericutis divitiauii
I. AUm toties Chriſtus dixerit: Væ vobis
divitibus? parum ſanus eſt, qui eredit
in diviciis nullum ineſſe periculum. Idipſum
Chriſtus exemplo ſuo demenſtravit; venit
in mundum, ut viam cœli nobis indicaret,
pauper fuit, pauperes voluit diſcipulos, pau-
perrarem commendavit; & nos Chriſtiani
amamus divitias ? meditemur ea,„ quæ in
Evangelio leguntur de divitiis; hæc meditatio
amorem paupertatis, & divitiarum contem-
ptum nobis ingenerabir.
2. Idcircòô tam rara & tam difhecilis eſt di=
vitiarum & virtutum ſocietas, quò divitiæ
viam faciant ad omne prorſus peccatum, &£
infinitis curis ſic omne tempus abſumant, ut
dives vix modicum, ad vacandum ſaluti, poſ⸗
ſit invenire. Quid multa? ut cupiditas dixi-
tiarum eſt malorum origo, ita peſtis eſt vir-
tutum. .
3. Ergéne divites de ſalute deſperabunt:?
minimè: ait illam ſi conſequi velint, utantur
divitiis ad ſolam Dei voluntarem. Nihilalie-
num retineant, nec bonis fragilibus apponant
cor ſuum; ibi ſit cor eorum, ubi verus theſau-
rus, hoc eſt, in regno cæleſti, quod paratur
illis, qui bona bené collocaverint, eaquè pau=
perum manibus ad cœlos præmiſerint. Di-
Vitia ſi diliguntur, ibi ſerventur, ubi perire nan

poſunt. Chryſoſt,

(45) lellatio.

23. O Kobr. Iuntaten rigt/
5. . . . 1 Vel
Veri adoral otes adora lnt Fatrem ix ſpiritu & aicdeie
veritate. Joann. 4. zne 10 Veun
5, Conſliatiot

bſum oculi tui Muſarum Ocellum Boẽtium vident, Qcia & m
cui vel hoſtis Theodoricus Rex feſtimonium hoc Mnedei N
dedit, omnes omninò ſcientias unum complexum
fuiſſe, ut jam Græciæ Roma nec Ptolomæos, Ni- Walins X adul⸗
comachos, Euclides, aut archimedes, nec Py- ge geclpit. Nr
thagoras, Platones aut Ariſtoteles in ideret, Tot rl ſerva ani
tamen ætatum miracula unico ingenio clauſa ex-. don
tinzit idem Theodoricus, furiis Arianorum (quos ſuhoct olum
ſtylo Boétius confoderat) agitatus: Cæterum Ulge verltat
chientem ſuum in ipſum carcetem uſque Maſæ pDeur emntn
ſant ſecutæ, Nam & in hoc librum de conſolatione Umeniti N jutar
Fhiloſophiæ & alterum de Trinitate ad ſocerum sSym- R Ambrof
machum ſcripſit, virum itidem eruditum & Cen- Cdnd Kmmh
falarem, quimin eadem cauſa pie poſt mortuum. Wibſh mmn, M
Et Boetius quidem reſectum caput uttâque maanu , Oöle tnin
memoratur humoſuſtaliſſe, interrogantique pet in- iel, Mill
urbanum jocum, à quo percuſla n ſe cxiſtimaret,
ſerio, ab impijs, reſpondiſſe; inde progreflus in 77
templum demiiſſe in genua ſeſe ac preces inter ca- Gante on
put araàa, animum cœο depoſuiſſe. At Symma- 1lecl zr.
chus gladio S& ipie cæ ſus ſaum ſociique caput abun. eritatemn dll
de fertur vindicaſſe, ιuidem cœnantiTheodotico zig verbis .
portentoſi piſcis caput appoſitum Symmachi ajunt 4
imaginem induiſle, hiantique ore & dente minita- um eſt.!
bundo ita perterruiſſe, ut metu mortéque rigens lurn G eer
infelicem animam in ollas (quem admodum S. Gre- n eſiſe datera
gorius refert) Vulcani expira verit, tunc etiam mul antrzrig huit
tis deflens innocentum Martyrum necem. Sed & Deuereits
kodie Mulz BOETIVM SYMMACHVMQVE/ as!
Herent, niſi in his oculos ſuos amiſiſſent. um Kacen
Ex vita Boet. & Bar. n liene;

nelck relltani

iſge one Mera

Medi-

* (46) £.
Meditatio. De amors Veritatis.

1. Pye veritate vitam expoſuit Severinus.
Veritatem requirit Dominus. Pſalm. 30.
& primò quidem veritatem ſpiritůs, qui purâ
charitate ad Deum tendat: ne igitur amori
proprio Conſiliatio tuo intimo auſculta, dum
carnis mendacia & mundi leges ad dictamina
Evangelicæ veritati obtrudit. Mentitur hic
conſililarius & adulator tuus domeſticus, &
maximè decipit. Monet Siracides cap. 37. 4
Conſiliario ſer va animam tuam. Et nunquid
ſæpius hoc idolum adoras?
2. Dilige veritatem in labiis tuis. Perdet
enim Deus omnes, qui loquuntur mendacia. Igi-
tur mentiti & jurare tua lingua prorſus igno-
ret, monet Ambroſius, tantumqus ante te ſis
veritatis amor, ut qutdquid dixeris juratums
putes. Odiſſe enim debes adulatio nem, abſit,
ut lingua tua adulando ulli vulnus infligar.
Denique ante opera omnia verbum verax pra-
cedat te, & ante omnem actum conſilium ſta-
bile. Bccl. 3 2⸗
3. Veritatem dilige in opere: non enim ſo-
lùm in verbis, ſed & in ſimulatis operibus
mendacium eſt. Mendacium eſ, ſe Chrifſtia-
num dicers, & opera Chrifti non facere: Mene
dacium eſt ſe Sacerdotem vel Clericum profteri,
& contraria huie ordini operari. Ambroſius,
Deus veritas? quàm multo tempore Chri-
ſtlanus ſum, Sacerdos ſum & c, nomine, & pa⸗

ganus actiene?g
S. MAR-

47) £
S. MARCIUI 3 CONFESSOR
24. Octobr.

Attendite autem vobis, ne forte gra Ventur cor-
da veſtra in ctrapula & ebritate. Chriſtus
cap. 21,

O”aßi Romano Iuſtino Iuniore imperante, re-
ius ſibi MARCIVS imperavit Aula illi ſpe-
lunca non procul Caleno in Campania, quantò an-
guſtior tanto auguſtior fuit; pineerna verò petra,
quæ aquæ tantum, quantum ſat erat, quot die-
bus fida miniſtravit. Doluit demon malus & vete-
rem ſerpentis laxvam indutus, ſive oranti, ſive cœ-
nanti, ſive quidquid demum aliud agenti accubare
perſtitit, Ille Orcum viciſſim ludos faciens, nunc
pedem, nune manum ultro oti ita ingeſſit, ut tamen
dentem malum figere hic minime auderet, ſed poſt
triennium victum ſe faſſus per alterum montis latus
in præceps abiret, arbuſtis circum circa omnibus,
quà volvebatur, arbuſtis. Sed ecce tibi pugnam, quâ
dæmon ceciderat, proſtitutæ frontis fomina parat
reſtituere. Quis credat? periculofius longe certa-
men hoc MARCIVScredere, non jam ludere, ſed
fugere, ſed in faciem abjectus nec oculo hoſtem au-
dere aſpicere. Ceſſit tàmen etiam hæc, atque nevi-
Gam dubitares, mortua corruit, & ſubinde alli ſan-
ctiore conſilio ad MARCIVMinviſerunt; quos inter
puerum memorant, fallente veſtigio, in ſubjectam
vallem innoxie lapſum. Quid? quod ſaxum ingens
ſpelæo imminens & à rupe ſuà avulſum ſaltu MAR-
GIVM tranſiit, qui jam à principio catenæ, quæ mo-
dum ambulationi præſcriberet, pedem alterum il-
ligavit; monitus tamen à D. Benedicto amoris po-
tius funiculis teneri vellet, catenam quidem poſuit.
cæterum longitudinem ejus nunquam exceſfſit, niſi
cum excedere denique mors felix juſſit.
Ex S. Greg. Pa

Medi.

leliutio⸗
lonlits n ols
am; ea dmn
nu cocer
lius, ac 0

u OIatO,
eleit. Qun
mmütintetit
colam delic

botnione 17
ns, lultio
on tug
Vi N 1
munnlum fun⸗

7

=

Uedten Jejur
dactorum,
uamta, an

6 T (48) £
(ONtn Meditatio. De frugalitate.

1, LRugalitas mors eſt vitiorum, & vita vire
turum; eâ nimirum cibi, potůsgque in-
temperantia coëtcerur, animus fir puior,
corpus validius, ac omnis homo ad oratonem
aptior ; nam oratio, Tertulliano teſte, jeju⸗
nio pingueſcit. Qualem re præſtasin frugali-
tate? nunquid interdum fraudare te poſſes ci-=
bis quibusdam delicatioribus, ut imirareris

Dominum'] E S U. M, qui in ſiti lua felle, &
acetο potatus elt tuâ causaâ.
2. Gulaclongéè alios habet effectus: aciem
obtundit ingeni: impuras flammas excitat:
animam ab oratione avocat. Quam oh rem
ſancti omnes, inhitio ſuæ converſionis aſ-
ſiduis jejuniis vitium hoc eradicare conati
ſunt, eos enim non fugiebat quod ait 5. Hie-
tonymus: lejunium non perfecta virtus, ſed
ceterarum virtutum fundamentm, & ſanétifi-
elA eatio est.
e 3 IUt ex eo vitio emergas: & virtutem ipſi
contrariam aſſequaris, ſcire proderit naturam
parvo contentam eſſe, & intemperantiam cum
ſanitati, rum ſanctitati plurimum nocere. Ve-
niat in mentem Jejunium ] ES U Chriſti &
aliorum Sanctorum. Quid terram nutrimus,
corpus ſaginamsas, animasn verò contemnimus.
Ohryſoſt.

S. CHRY-

(49) £
S., CHRYSANTHUS RT S. D ARIA MM.

25. Octobr.

Fidelis Deus eſt, qui non patietur vos tentar i ſu-
prs id quod poteſtis, ſed faciet etiam cum ten-
tatione proventum, ut poſſitis ſueſt inere I. C. 10.

Cuirrpſanthus patre natus Polemio ſenatotii Or-
dinis viro, dum fortuitò in manus ſumit, quem
Evangelii librum dicimus, legitque, manus dare
Chriſto diſcit, brevi lectione longè Plurimum edo-
ctus. At Polemius, ut filium à Chriſtiana diſciplina
dimoveret, nihil non movere, carcerique demum
mancipare. ged hic Gymnaſii inſtar virtuti erat. Er-
go ad inſidlas amicorum conſilio verſus cubiculum
adornat & omnibus delitiis inſtruit; addit mulier-
cula: omni mundo muliebri præter verecundiam
ſuperbas. Inter has collocatus Chryſanthus tunc de-
mum in carcere eſſe ſe credidit & ingemuit. Quid
faceret? clypeum nempe (oculum clauſum (obiecit.
Sed & Cælum ſomno lenarum oculos obruit tam
profundo, ut caſtitati facilè eſſet dormientium ma-
nus evadere. At ecce novum duellum. Dariæz Vir-
gini & formà & literis cultiſſimæ eommittitur. Per-
git tamen ille victoriis Victorias accumulare &
Sponſum expetenti promittit hunc, ſed Chriſtum.
In has leges & pax & nuptiæ promittuntur, quæ ut

feſtiviote apparatu fierent, plurimos ille luyenes,
plurima:s illa Virgines ad caſtitatis amorem traxit.

Enimvere hic demum faurere Venus & vinci toties
tela ſua indignata Tyrannum animare, jamque
Chryſanthum in carceres, Dariam in luſtrum trahe-
re. Sed illum contra tormenta lux cælo allapſa,
ifſtam contra lenones leo defendit, VItim vivi terrà
ebruti caſtiſſimi Conjuges, primum thalamum,
tumulum habuerunt. At olim degener Roma non
caſtitatem ſed impudieitiam ſic tumula bas.
Ex Metaphr.

Medi-

5

leiknio, 0
N

nenthus
Oeuſas lena
Antati 64
bo pro ei
Murie kotie
lr cauſe
ſeye gii ſenl
cnon erttamt
alt nolliter n
ugdi urßn
nlurac
6. ſu.l,
UDenon
unm, it ti
Crnmehahonoh
nobe, pemn,
Gnmiin enplol
neſete 1
e proninias e
60 Eſteigejt
CDeuellberamn
Nlatanet or,

Uls ſetmitti

UIN, majus
Ibemtuum,
Continete,
ehigitandam
6t bentituia
Unirus Deutve
uun, an en

4 (50)
1 Unn Meditatio. De Cauſis tentationuim
Cor Noſtrarum.

QEfanthus & Daria, (ille inter mu-
lierculas lenas, hæc inter Leones, (Le-
anones) tentati & digni Deo inventi ſunt. Sed
„Chryſantho pro clypeo fuit cuſtodia oculo-
tum, Dariæ fortitudo Leonis propugnacu-
lum. Quæ cauſæ ſunt tentationum noſtra-
ud rum? ſæpe quia ſenſus non cuſtodimus, oc-
ii caſiones non evitamus, ordinatè non vivi-
mus, aut molliter nimis creaturis adhære-
mus, alut quia ſatis nox occupamur. Vnus-=
quiſque temtatur à concupiſcentia ſua abſtractus,
u & illeétus. Jac. I. V. 14.
2. Eſt & Dæmon ſæpéè cauſa tentationum
noſtrarum ipſe enim odit imagidem Dei,
mipſe invider homini, & ſocium quærit damna-
n tionis ſuæ, ipſe arrogat dominium cordis tui,
6len Mi & adorari in templo Dei ?à ipſe peccato tuo
ümunniim kintendit crucifigere ] ESu ℳ Chtiſtum, & re-
enevare ignominias ejus. Ergone tu obſe-
in cundabis deſideriis ejus, tentationi co ſentien⸗
o? O Deus libera me aut ſaltem robora me,
u tentavit Sat anæs sor meum.
z. Deus permittit tentariones propter glo-
riam ſuam, & majus tuum bonum vult explo-
tate amorem tuum. Vult te in debita ſubje-
ctione continere. Valt te obligare ad apem
„ſuam efflagitandam, vult tibi occaſionem
g Præbere beatitudinem promerendi. Tentat
vos Dominus Deus veſter, ut palam fiat, utrum

E

uig unllt
.

diligati, eum, an non. Deut. 13.

6 S. Fllt.-

(71) £
s, FULCO CONFESSOR.

26. tob,.

Cum feceritis omnia, quæ pracepta ſunt vobi,
dicite, ſervi inutiles ſumus: quod debuimus
facere fecimus. Chriſtus Luc. 17.

vi pauperes eſſe Muſas indignantur, exem-
plum patientiæ licetà Fulcone mendicent. Hic
extremàâ rerum omnium inopiâ preſſus non tamen
ideo minus literas coluit, dudum ab his ipſis edo-
Qus ſomnia doctiora non poſt merum, ſed aquas in
Helicone potas obrepere. Quare non invitus à Ma-
giſtro doétrinam, ab aliis victum veſtitumque pre=
carid accepit. Et forte fortunà ditiores ædes pulſa⸗
vit, cum Ancillula ſtipem per jocum eâ lege porrexit,
ut ne infulam unquam acceptaret, Enim vero jam-⸗
jam prehenſurus panem Fulco manum illico retra=
xit, indignum reputans tam paryo lucello tam ma=
gnas ſpes vendere. Et placuit generoſus hic animus
uſque adeo ædium domino, ut vicnm deinceps ce=
teraque vitæ præſidia omnia Falconi liberaliter ſup-
peditaret. Itaque poſità moleſt paupertatis ſar-
cinàâ, com lit erius jam ſtudiorum ſtadia decurreret,
inter Canonicos, quos vocant Regulares, adnu-
meratus miſsusque Lutetiam Pariſierum Doctoris
primò titulo ornatur, mox Placentiæ ad D. Euphe⸗

miæ reliquis præponitur, inde Archipres byter, in-

de Epiſcopus Placentinus, denique Papienſis etiam
renuntiatur, & jam illa olim omnibus ſupplex ma-
nus annule veſtitur, caput omnibus apertum M.Mitrz
tegitur, doctäâque egeſtas purpurâà involvitur, Sed
tamen memor fortunæ veteris, dum vixit, quinos
ſemper menſæ pauperes adhibuit, totidemque cum
Magiſtro ſuo Muſarum elientes, & ſepem egentes
vires nobiles aluit. Atque hi fecête, ut licet
Virgo Fulco, pater tamen obiret.
Ex Ferrar.

Medi⸗

.

aio, M

tein
as comml
tolem, 10
Seiunt;
obilitaten
n. Quid en
un tepelis
ilches: Corpor
amtenpore,
ron ntemoru
ionen eiget
Non el aud
1, mido, i
Klal une
umlätrümn
lei, ſe ileh,
)ind og tun
leccheet, el
mlilyge mult
u llminiz

=

ne, con
U extolla
gorilt,
Ernutum o
lnciotes,
Beanli. No.
8 nolce maliti
tbiehumilt
uſa te, A

I
(Ne⸗ * (5*)
. R Meditatio. Nulla re inflari debet animus
1n0n, Chriſtianus.
zufitin „N glorieris de divitiis, honoribus, &
link , n aliis commutabilibus forxtunæ bonis,
““ quia pejorem, non meliorem hominem ſæ-
i pius efficiunt; nepatriter oſtentes naturæ
dotes, nobilitatem, pulchyirudinem, in=
aninan genium. Quid cnim habes, quod imme-
asiib zitus non acccperis? gratias agere, non glo-
nnnni ziari debes: Corporis & animi dotes labun-
iun tur cum tempore, & cum vita extinguuntur.
Deus non talentorum, ſed recti talentorum
usûs rationem exiger. —
2 Non eſt quòd infleris ſcientià? quid
ſcires, amabo, ni DEUS ingenium con-
e ceſſiſſet ? tametſi vigiliis & ſtudiis tuis ma-
ueniutuni cein 2 v8 . 1 1 42
uinlan Znam ſcientiarum ſupellectilem tibi compa-
eiit raveris, ſic habeto, plura neſcire te, quàm

4

mui ſcire? imò quod tumorem animi tui depri=
iamiiit merc deberer, vel ultimus dæmonum, te
w gind e ſcientià longè multůmque ſuperat. Hu⸗=
wint. inu militas ſublimieris Phileſophie mater & origo.
3. Cave, conceſſis gratiis aut acquiſitis
virtutibus extollaris. Virture caret, qui de
nea⸗ virtute gloriatur, Nam humilitas fundamen-
tum eſt virtutum omnium. Imitare demum
viros ſanctiores, non laudis deſiderio, ſed
officii caula. Noſce te ipſum, noſce vilita⸗
tem, noſce malitiam, noſce peccata tua, &
haud dubiè humilis exis. Tota humilitas eſt,

vt cogneſcas te. Aug.
D C 2 §. ELE⸗

* (53) £
S. ELESBAAN CONFESSOR.
27. O Kobr.

Smnis amaritudo, & ira & indignatis, &
clamor, & blaſphemia tollatur à vobis cum
omni malitia. Paul. ad Eph. cap. 4.

Non erubeſcant Reges in Regem ELESBAA-
NVM intueri, & ex ejus vultu, Æthiopis li-
cet, mores tamen ſuos componere. Bellum illi
gtave erat cum Rege altero Dunano Iudaicæ ſuper-
ſtitioni addicto. Cauſæ & Deo fidens purpuram qui-
dem pugnaturus exuit, cæterum ingentes animos
induit, quos majores etiam Anachoretes neſcio
quis illi fecit, cùm, ut ſibi DD. Martyrum præſidia
ſoptimas utique auxiliares copias) accerferet, per-
ſuaſit. His fretus cùm in aciem deſcendiſſet, etſi

initio laborate hæc videretur, pugnà tamen ad ex-

tremum vicit, auſpicatiſſimo D. Gabrielis nomine
velu: militari teſſerà terriumjin aére conclamato.
Adhæc Superi Daunaanum hoſtem ita delusére, ut
veluti faſcinatus catenà aureâ & ſe & amicos illi-
gatos venienti ELESBAANO objiceret, quos qui-
dem Vidoriæ hic facrificaturus eodem ferto

omnes immolavit. Sed nunc miumphum ſpeéta Le-

Med

od ſtomar
Olbelet, I
, fund hon⸗
Itamimus
gn rilete
Iineles, U
nciorsdelkis
Dupen eſt i
in atigvitur
lonetto cin
üln eniͤ

ddliulen

f .
lnd, gur b

l clal

00
1. b nerſavefar in
*e ela I

an, ,
, igtrſe

Ror. Hunc ecce, triumphali coronâ Hieroſolymam Hnumgun
milsà, ELESBAANVS ſaccum non togam palma- Mgilcend

rum indutus, & ſolus obſcuiâ nodte in montem
proximum ducit; caſam non Capitolium ſubit; vo-
ta viétor vovet nunquam inde egrediendi?3 jàmque
triumphales epulas pane nudo, herbis-ac fontanàâ
centinuat, nulli hominum viſus uni ſibi & ſuperis
not s. Nihil hæc ad meos triumphos, ait
KRomulus. Sed ſic trumphanti Cælum
applauſit. Ex Metapk.

4

Medi-

uumu
enculos pi
iile lepetit l
ACeſaum, c
atatam t.
An tat, e

ng ni
eitig, in
1e

AReb
ln 5. ſ1

Pllenkl/4

uniAl 6
otſeest hungi
uung ig in

* (54) £

Meditatio. De Ira.

1. ϑο Uod ſtomachum, id tibi rilum moveré
deberet, Iraſceris verbulo, leviori ja-
cturàâ, vanâ honoris imagine; an hæc ſunt
tanti, ut animus tuus de ſua ſede moveatur?
teipium videres iratum, nunquam certè
committeres, ur inſani, ebrii, energumeni,
& ferocioris beſtiæ ſpeciem indueres.
2. Daplex eſt ira, altera inſtar fulguris

ſtatim extinguitur; altera veròà, tanquam

ignis ſuppeſito cinere, diutius manet; pri-
ma quidem veniàâ dignioreſt; ſi enim iracun-
dia ſit aliquod ſtultitiæ genus, ea certè tole-
rabilior eſt, quæ brevior. Alt, quæ feove⸗
tur, & perſeverat in corde, ſæpius degene-
rat in capitale odium. Quanta, quanra ſit
illata tibi injuria, ſane nunquam debes ob⸗
ſeurum odium fſovere in frattem. Aitends
Chriſtum, propter te pependit in ligno, & non-=
dum eſt vindicatus, & tu vis vindicari Aug.
3. Ut nunquam iià turberis, prævide oc-
caſiones iraſcendi, & appoſitis conſideratio-

nibus para animum tuum, ut primos naſcen-

tis iræ igniculos protinus comprimar. Anm
2— . .
pœnas à te repetit Deus, queties cum offen-

dis? an extingues injuriam accensâ irà? Me-

mineris demùm, omnium potius quam pa⸗-
tientiæ ?a turam faciendam eſle. Totum l-
cetſaculum pereat, dum patientiam luerifacism.
Terc.

(55) £
S9, SIMON ET JUDAS APOST.
28. O Gtobr.

Duia de mundo non eſtis, ſed egs elegi vos Ade
mundo, preptera odit vos mundus, Chriſtus
Joan. cap. 15.
U Bi primuùm debellandum ſibi Orbem Apoſtoli
ſumpſerunt, aliis alio moventibus, SI MON in
Kgyptum, IVD AS verò THADAEVS frater MO-⸗
NIS in Meſopotaniam expeditionem adornavit-
Suba tis iis provineiis, in Perſide copias junxe-
zunt, miſsâque iterum ſub jugum CHRISTI in-
numera multitudine, demum uno eodemque tem-
pore & morte am bo fratres triumphârunt; quod
ſpeckaculum ne Romæ quidem tot ies triumphanti
obrigit. Porz& IVDAS dudum ante Regenn Edeſſæ
sdiit Abagarum (is eſt qui olim Chriſtum, cùm in

vivis adhuc agefet, peramicas litertas in regni ſo eie⸗

tatem evocavit) telam ferens in qua vultum ſui

quam ſimillimum Servator expreſſerat, munus pro-.
SeHειαοπ ρUut/ att cemſuum non Ieferret; ab artificis

certe manu quàm mnaxime comm endandum- Hoc
abi cubiculo decumbentis Regis feit illatum, lo-
cum ilico omnem inuſitatàâ luce complevit, mox
a pedu iuοο Abagatum à morbo rfecreavit;, tactu ve-
1 perſanavtetlam, In ſacris undis cum omni aula
ſua abletus im ginem coaſpgicuo loco venerandam

propoluit, ipſe Epigraphen, literis auro liventibus,

in hunc ſenſum adjecit: pes nulli anquam impenn,
qua vi quu in te Chriſie ponit. Redte, ais, Dei effi⸗
giem in honore Abagarus habuit. Tecum ſentio.
Sed nego illos hodie recte facere, qui vivos Dei vul-
tus, animos inquam dverturdate per ſum⸗
mam injuriam non verentur.
Ex Conſtant, Porykyr.

7

5*
ſettatio. De

105 zhat De
etnit 4

u
1. olis Deus
wetlat yocatio
ltello, nan
4 urorius 11

1

1.
Aunbus perttec
lroltolos:? qu
Cilipatent.

1non perlecutte

alo habetis,

.
Lodus! 8

Ahhcetis mun

Ceteioſiſima:
nee cilumnit
guane, Juigr
lcte Delge kort
Oelce nihil non
ls; guibus De
Auult mundo
la. Diphees
1 mt ii dem 4
e,Daulin,

. 05.
WWN

n e, ,.
AN ec

Gnkuni,

(56) £
Meditatio. De §S. Simone & Tuda,
1.Uos atnat Deus, eos ad ſe vocat, &
ſecernit à populo, ut videre eſt in his
Apoſtolis, qui filii erant Mariæ Cleophæ,
cognaræ B. V. Jxsus hos frarres plurimum
amabat, fortè hunc ipſis amofem conciliaârat
Matia. Solus Deus vocat, ſed Maria pluri-
bus impetrat vocationem. Anime mi: renun-
tiemus ſæculo, nam qui renunciavit ſaculo,
major eſt honoribus ejus & regno. Cypf.
2. Mundus perſecurus eſt, & ccidit hos
duos Apoſtolos? quòd ejus errores Evange-
lii luce diſſiparent. Viri Apoſtolici? nun-
quam non perſecutionem patiemini: mun-
dum odio habetis, qdid mitum ſi vos odio
habeat mundus? gaudete, placetis Deo,
cum diſplicetis mundo. Mundus amat ſibi
ſimiles.
3. Genetoſiſſima ambofum chatitas, dec
minis, nec calumniis, nec ſuppliciis, nee
morte ipsà extinguitar. Mundus conabitar
labefactare, quidquid Dei causà molieris:
ſed mact perge forti, & conſtanti animo,
Deo duce nihil aon ſuperabis! né cutes piæ-
cere illis, quibus Deus non placet; imo læ-
tate, quia ſi mundo placeres, Chriſti ſetvus
non eſles. D iſpliceamus ergo hie , & gratu-
lemur, nos iiſdem diſlicere s quibus & Deu⸗
diſplicet, Paulin.

⁸ (57) £
S. N ARCISSUS EPISCOPUsS.
29. OKobr.

Hmviſibilia enim ipſius à creatura mundi, per
ea, qua facta ſunt, intellecta conſpiciuntur:
Sempiterna quoque ejus virtus & divinitas,
Panl. ad Rom. c. 1.

FLorere ſibi videbatur leroſolyma, cum NAR-
CISSVYM haberet., Pontificem odore virtutis
chariſſimum patriæ & acceptiſſimum. Sed ex tam
pulchro flore peſſima aranea invidiæ venenum ſibi
ſfuxit. Terni & ex mendaciis compoſiti cives in in-
nocentiam conſpirarunt, & ſanctiſſimam viri fa-
mam fœdiſſimi criminis delatione contaminare
ſunt aggreſſi; utque ruitura mendacia perjurio ful-
cirent, ſi fallerent, pœnas ipfi ſibi judices rei di=
Ktärunt, & primus ignes, alter morbum fœdum,
ultimus oculorum orbitatem imprecatus eſt, omnes

²à Cælitibus non ſurdis audiendi. Etenim etſi per-

fidiæ etiam juratæ nemo crederet, teſtibus maxi-
mus & unus omnium inſtar NARCISSVS, execra-
tus tamen hie vel ſuſpicionem facinoris ſubduxit ſe
& ſilvarum exilio innocentem ſe damnavit. Mox
tamen aliam in adverſatios ſententiam cælum pro-
nuntiavit. Primus enim ille cum omni familia
igne tectis neſcio unde illaplo exuſtus facem, ut
innocentia pateret urbi, accendit. After horrido
morbo obſeſſus uti a capite ad calcem uſque ſancti
nihtl, ita nihil ſani habuit. Ihterea dum vindicem
Deum tuentur, timuere ſibi oculitettii teſtis, &
ſceleris poœn tudine hic ductus publicâ confeſſione
perfidiam & lacrimis damnavit, ſed tot ac tantis,
quibus oculi effluerent, mitiſſimà vindictà, qued
ſimul noxam eluerent. Ita cæli patrocinio defenſus
muneri ſuo ac loco eſt reſtirutus, vixitque NAR-
CISSVS quam diu nullus flos alius vivit. C.
& VI. annoi, Ex Euſeb. l. 6,

5

. Deyn

um in mo⸗
ſarpafe
deatarum
nale, kell⸗

Algbniam De

Deo omni te
onitmium, 5
ibibonitas
in in kominit
li, led & Gel
nn, gunti
Uenus Deo
in lel ptotſa
e Deus
Ahaud dube
iemnus,
llar em din
r omnes
Luunmm ſoam:
Utum ommiun
i uiill reſiſt
Uorltes 5
6, imuultin
chutere boni

ienle d cteate

le wneat te
e . an

(58) £

ingn Meditat. Deum miraridebemus in repas
1) D . creatis.
Mln I. N Irum in modum elucet divina ſapien⸗=
– tia in perfe cto ordine mundi univerſi.
rl Rerum creatarum varietas, temporum viciſ-

ſitudo, mare, terra, cœli, omnia denique
enarrant gloriam Dei. An ſilebo ipſe, ju-
bilante Deo omni terrà? Omne iſtud, dum
prabet miniſterium, prabet exemplum. Ruch.
2. Divina bonitas ſplendet in rebus creatis,
præſertim in hominibus, quibus non ſolum
neceflaria, ſed & delectabihia ultrò conceſ-=
fit? par pari, quantum in nobis eſt, refera-
mus. Demus Deo non modò, quæ à no-
bis exigit, ſed prorſus omnia, quæ ipſi da-
re poſſumus. Deus nemini concedit in libe-
ralitate, & haud dubiè vel in kac vita centu-
plum accipemus,
. REmicat item divina potentia in rebus
creatis, quæ omnes parent D EO, ſic, ur
Præter naturam ſuam agant, cum juber præ-
potens rerum omnium Dominus. Divinæ
voluntati nihil reſiſtit. Anime mi?: quo-
usque Deo reſiſtes ?à quousque quieſces in bo-
nis creatis, ut in ultimno fine? utere quidem „
ed non aburere bonis terrenis, & per crea-
turas aſcende ad ercatorem,. Diſce amare creas
torem, ne teneat te, qnod ab illo fadhum ess »
G& amittas um, &uoipſo faltus ese

ulu
Gor

(50) & K
Aaio, 0

S. ZENOBIUS. ET ZENOPIA. s fi m
30. OGobr. ſaumgraiS

ri digni habeamini in egno Dei pre quo & pæ⸗ zinpulut,
zimini. ad Theſſal. 2. Epiſt. c. I. V. 5⸗ lue loeu⸗

Abet hæredipetæ fili & dilapidate (neque
enim hoc jam veta bimus/ patrimonia veſtra alletlerunt
à 2 ENOBIO nofſtto diſcite, Iſte ubi hæreditatem ltiultite n
paternam adiit, totam hanc in paupefes & ægros iewfiielt)
intra non multos dies effudit. Quid frontem con= Ne
. dies uaisomnibe
trahitis tam ſubito avari? rectius peterat fua loca- „
ze quàm cœlo, quo, quidquid accipinont, fidæ pau- Vincegis
perum manus ferunt? Sed & viventis etiamnum mſhundlt:
mah um munifi am remunerate DEO placuit, quana ſmrlutels,
doarte medicandi tantà imbuit, ut vel ad tadum 1, brtid
ejus omnes paſſim morbi fugetent, ac deinde in hnen⸗
patrià urbe .gis pontificali pedo, palmâ denique! riber ha
Borwee ornevit. Ranc ille ſcilicet Lyſiæ Procon- m uinbul
hliinter omnia toxrmenta viéter extorfit. Et- fortè un ulgler
ab equuleo bendehs caſſas tyranni minas deſpicies i
bat, cùm ZNOEll etiam ſoror ZENOBIA accuf- 4%
rit ; & vero ex eodem tam forti ſangume ie pfogna-= 4 anctriſti
tam j actitans ſociam Germano ſe junxit. Lyſias Id ſariens,
utrum ue in ferreum lectum injici & ſubjier ignem endt) utikam
juſſit. Sed hunc Cœ um mitiore facile tem peravite en chieit;
In fornacem ſuccenam poſthæc abjecdti ttefum nrchſch qa
Ran mas triuahphatant, Sapetis acclamantibus 32 Khackus, ur
gerxtos cile beatttatis jubentibus, Meiuéere cwun midus

cS5 lanrum, qua ut coronatentur; ca- 4 Uuiſleqgi⸗
pita ſæcuri ſubmiſetunte. UAauitaril
Ex Meiaphro acſl r⸗
ei gſorie
Nmnlo & cor

Medi-

(60)

D Meditatio. Cœlum labore venditur.

Wl
1 Cee 4, N E os ita amemus, ut putemus nobis
“ cœlum gratis datum iri. Regnum cœ-
e ete lorum vim patitur, & violenti tapiunt illud.
HAiH Tera hac locus eſt prælii, non quietis. Sau-
ntlie dGi viam eœli ſudoribus, lacrymis & ſan-
guine conſperſerunt. Oporrtuit Chriſtum
pati, & ita intrare in glotiam; nos verò (quæ
noſtra ignavia eſt) gratis petimus, quod Ghri-
ſto & ſanctis omnibus tanti ſtetit.
71. Quidquid agis, quidquid pateris, Aine
u leve quidpiam eſt: ſi comparetur vel cum eo,
8 Juod meretur Deus, vel cum es quod Chri-
us paſſus eſt, ut tibi viam mumiret ad cœ⸗
lum. Quare age, patere æquo & alacri ani-
mo: nam quod tribulationis ſuſt ines, momens
taneumeſt, quod gloria praſtolaris aternum eſt.
una i Petr, Dam.
ariaſe 3. Jugum Chriſti ſuave eſt., duriſſima ve-
uͦ to mundi ſetvitus. Quid non agit miles ho-
moris causà? auri fames quibus periculis mer-
catorem objicit? quid non molitur velano
amorfe percitus, ut voti compos fiat ? qui-=
„bus demum artibus extofquetur Principum
graria? Ta ipſe quid non agis, quid aon pa-
teris, ut vanitati lervias & voluptati? Quan-

aiuſunn
W onam Dei gloriæ & tuæ laluti ſtadebis, us-.

adhuc mundo & corpori ſtuduiſti?

. c §S. WOh.

( 61)
S. VOLFGANGIS EPI8COPUS.
31. O Kobr.
Debemais auten, nos firmiores, imbecillitates in-
firmorum ſuſtinere, & non nobis placere. Paul.
ad Rom. cap. 15. .
Tellam parturire ſibi Mater Wolffgangi videba-

DBtur. Non fefellit. Wolffgangum peperit, Si-
dus, à quo omnis Bojaria lluſtrem ſe fatetur. Nata-
lium ſplendori jam inde à puero majorem lucem à
bonis aftibus, maximam deinde à virtute accendit.

Hæc&m inter Herciniæ filvæ Aſcætas aliquandiu

latuiſſet, ſuis tandem ſe radiis prodidit, & præ-

lucere Bbiis Ratiſponæ juſſa eſt. Agnovere in Præ-
ſule ſuo vitæ Magiſtrum omnium ordinum homi-

nes. Virgines præcipuè Deo dicatæ, quas ille à vi=

tæ, ad quam nunc etiam pronum eſtdeficere, licen-

tià, ad ſanctiorem diſeiplinam faeilè omnes revoca-

vit. Poſtea in deſertos montes aufugit, ſtruxitque
Facellum miraculis etiamnum inclytum. Sed non
potuit oculos effugere Stella tam nobilis., Retractus
Wolfftgangus poſt longam abſentiam pulchrius jam

Ratiſponenſibus velut poſt tenebras luxit. IIlud-

min ne tacendum Henricum Bavaram poſtea Au-
guſtum edacaſſe, ilique Imperium tum in vita,
um à morte ſua prædixiſſe, Nam ferunt Henrico
doram ene Wolffgangum adſtitiſſe, & parieti ge
mina hæc verva (Poſt be) inſcripſiſſe: experrectam

illum Mortem prim ein textum diem pòſt in ſextum

menſem, tum in annum ſextum exſpectaſſe, ſed
tunc pro morte Imperium ſcilicet adiifſe. At 'olff⸗
gangum, cum aſſem omnem fuum in fratres (ut p-
ſe vocabat) paupere⸗ partitus eſſet, eælum expſo-
z emplo D. Othmari, qui & Ep'ſcopatus illi & Mor-
tis vates fuit, ad ſe rapait, Nec enjutiam tertæz
fecit, ſuum abſtulit, Stellam tulit.
Ex durio.

Medi-

5
md. De
in
lbemus ur p
e, hoc eniqn
samol ſit
wins, gam
hellate te
4 calla, n
Ir oberens,
Leorum onera
cmictiade ehat
Iu eriam amma
e pee ali
4 Duum cert
e cun isan
unetliti elt,
Mmum, am
r, haber
uverunt.
Mhenè ſuma
diee. Qus
ſo, ſ nare
Eimteamur
m! Huc ac
Itele inimico B
nenim habet
. Majus a/,
unmni mogera⸗
n, Ceg N

SS (62) £
Meditatio. Dæ Triplici gradu Charitatit
in proximum.

Wo

. nen

n, kI. Ebemus ut parentes & amicos ama-
en re; hoc enim præſcribit natura. Ve-
rum, ut is amor ſit Chriſtianus, Deivolun-
tatem potius, quàm innatam nobis propen-
ſionem ſpectare debemus. Hæc voluntas
Dei ſit cauſa, & modus tui amoris. Eos
amare te probaveris, ſi conſulueris eorum ſa-
luti, & eorum onera patienter portaveris; id
exigit amicitia & charitas Chriſtiana.
2. Eos etiam æmare debemus, quibus nec
affinitate, nee alio quovis vinculo conjun-
gimur. Parum certèe eſt, parentes & ami-
i cos diligere cum isamor nobis ſit ingenitus;-
nae aſt magni meriti elb, alios omnes Chriſtia-
nos potiſſimum, amare, quid dignius, fratres
enitiniu Deum cognoverunt Tert.
d 3. Poſttemò ſummum charitatis eſt, ini-
micos diligere. Quam difficilis eſt injuria-
rum remiſſio, ſi naturam audiamus? quam
facilis, fi intueamur TgsS M pro inimicis ſuis
morientem? Huc accedit, quod generoſius
ſit, parcete inimico, quam mori pro Chri-=
ſto, hæc enim habet S. Gregonus Naz. de S§.
Stephano. Majus aliquid Deo morte offerens,
nempèò animi moderationem, n inimicorum:
ditedionem, Greg. Naz.

8

C7 N.

(63) gario. 5
NOVEMBE K. ukndotu

FESTIM OMNIUM SA N- i, u el
CcQCTORHM. iibe⸗
. 1Aut In 0
1. Novembr. tornot

Sandti per fidem vicerunt regna, operati ſunt ju⸗= Ilele, ſed ca
E n, adepti ſunt repromiſſiones. Paul. ad ,wacetärunt,
ebt., cap. II. /bielſva

N nuce lliadem, in pagella, inquam, omnes Sanz a, d imin
Gos tenes. Cæteium quæ feſto huic diei origo iomnes
fuerit, lubet denarrate- Et principio id conſtat, cum mid
Deos jam Romani plures fere quàm homines nu- ins enit
merarent, fanum exzdificaſſe, in que totus Deo- Ml In 1nibul
rum Dearüm que grex ſtabulatetur, & hoc ipſum ex agtpolis dol
te Pantheon dixiſſe. At anno poſiquam Di omnes ie libus peg
uni ceſs &re DEO, nono ſupra ſexcenteſimum, Boni- ne e⸗
facius IV. Ppevacuum à dæmonibus locum luſtrare iè erlel
aggreſſus, rectius hunc VIRGINI MATRI & Divis mas tedet
Martyribus ſacrum voluit eſſe. In eam rem XXVIIII Simecis
Divorum oſſibus onuſtos currus cum triumpho ſanch
quam potuit ſplendidiſſimo induxit, ſimul ut ille uuct.
iple dies feſtus Romæ ſanctuſque eſſet, imperavit- nmne ſeletat
Idem poſtea ſub annum Chriſtianum octingenteſi⸗ Iumnluit ſu
mam trigeſimum quintum Greg. IV. per Occiden- all,preliot
tem ſanxit, eam potiſſimum ob cauſſam, ut, quan- aft inclo
do, tum ob numerum innumerum, tum quòd viro⸗
tum ſanctetum pars longe maxima cœlo, non item ehünur
terris nota eſt, non poteſt Eccleſia fingulis diem olinibustedu
donare, certe omnes uno die veneretur. Atque hæc Himd, Aue
dunt diei hujus feſta exordia. Ta, ſi ſapis, numerum (ſctad clat

auge beatorum. Nam ex omnibus Divis niſi tu eg veſte
Stam aliquando unus es, heu]! nullus ess eſtieis
Ex Soeren, & Maris Romen unhi ſanlſoru
We bulcb⸗ En

Medi⸗

l 4

Morente
oſaN.

pnibnn hl

nuyltl hrlie⸗

lu guitfut⸗
tnm hmtteti
1 Mizodte
ug iak gin nn⸗
rüitch ngen
Atihn ent Atrn
uuruiuus ung
Manttitrs i
uuminuuntiitn
CElunmtn
le umunII
eulns an nunytd
eKunt, ruile
enn lt⸗

Ain ſh in
1Giruntünftt 4
er⸗

N

e

m ruen
—–

(⁶64] £
Meditatio: In Feſlum omnium Sandtorum,

I. 7 Ita Sanctorum plena fuit ærumnis; ete-
Vuirn „ ut vel ab inimicis Chriſti vexa-
ti ſunt, vel à Deo, qui probavit eos, tan-
quam aurum in fornace, vel à ſemetipſis,
quoniam non modèò licitis voluptatibus frau-
datunt ſe ſe, ſed carnem ſuam acerrimis do-
loribus macerârunt. Non natura praſtantioris

fuerunt, ſed obſervantia majoris, nec vitis ne-

ſciverunt, ſea emendarunt. Ambr,
2. Sancti omnes læti ac hilates ſemper vi-
verunt, divina enim gandia, quibus ſupera-
bundabant in tribulationibus ſuis, pellebant
