qued quinquennem Ordinis Senarorij Principi vi-
zo deſponderat, jubebat, nunc in ejus manus venire
EVPHRASIAM. Sed pulchrée illa ſe jam in alte-
zius manus veniſte reſcripſit, nec ex re ſua, nec ve-
1b ex familiz dignitate fore, immortali bponſe
mortalem anteponere., Itaque jam hbere Amori
ſuo vacans, ſub dio cibi ſuique aliquando in trige-
ſimum diem, ſæpius in ſe ptimum oblita, ab Infer-
no rivali in puteum præceps acta, ferventi perfu-
ſa oleo, aliaque perpeſila, cum fatis jam Sponſo ſe
probäâſſet, ad nuptias eſt evocata. IIlas ſplendi-
diſſime adornari vidit in cœlo, quæ Aſceterio
Magiſtra præerat, eoque abduétam EVPHASIAMA
Sponſi MATRE corella nuptiali & dote in ſingulas
virtutes donari. Quis jam dubitet pulchram EyV-
EHRASIAM fuiſſe, quam tanto ſtudiò Matrum
longe pulcherrima multò pulcherrimo
Filio conciliabat.,
Ex urio.
Medi-

.
GDNNue
hn huinp
uſtiler ar

1

5

hmi ſeut ,
5 facitg ſii i
nantet. A
merteden ſonn
lendorem genet
eſtimare; gin
er thotot aliot
STI ambitiolte
uci oculos dein,
bi fingit, guut
n offern übiinte
vit, & Amalun
iſuos amoresdt
rum ſamment
tea literæ adſun
ontingebat,
ti, Princit V
us wants venin
ſe jam in alte
Ie ſua, necſt
mortali Sponn
im lbere Amd
quando intii-
oblita, abluit
,felventi eiß⸗
tis ſam Sollt
a. Hlas ſpent⸗
„qur Alddit
n EVPHA
ACote in ili
t gulchin
ſucio Maliun
lehenimo

ℳ

4 ell. E (124)

AMeditatio de de jéjunio.
1. C EuPHRASI vita perpetuum fuit, &
quidem rigidiſſimum jeunium. Chri-
ſtus & Sandti omnes jejunãärunt. Debes,
quantum tibiper vires licet, eos imitari, ut
perceptam in cibo ac in potu immoderatam
voluptatem luas. An delicatior es puellâ an-
norum 13. quæ hac ætate pœnitentiam exorſa
eſt? Non tedeficiunt vires, ſed voluntas.
2. jejunare debes, ne caro pugnet adv erſus
ſpiritum. Quò magis deficit corpus, hoc vir-
tus creſcir magis. Scito, tuam tibi carnem
eſſe in fenſiſſimam, & durius, quàm par ſit,
vix haberi poſſe. Si Sancti, qui corpus ſuum
caſtigàrunt jejuniis, verberibus, ciliciis, hanc
tamen carnis rebellionem experti ſunt, quid
tu? qui adeò illi indulges?
3. Si propter affectam valetudinem inediam
ſuſtinere minimè poſſis, potes oculos ac lin-
guam cohibere, hæc abſtinentia nonmocet ſani-
tati, ſan ctitati verò plurimum confert. Proh
ſtupor! Inſontes ac San Ri atzocius in ſua ſævi-
unt corpora; nos verò ſontes arque peccatores
pœnitentiæ nomine nihil pati volumus. Me-
dicinam, quam in vadunt ſani, diſcant quarere
vulnerati, & bonis etiam parva lugentibus, in-
nt iſt mala lugere confueſcant. Euſeb. E-
miſſ.

4 8. PET:

S. PETRUS ABBAsS.

14. Martij.

Fopula: bie labi’s me honorat, cor autem eerum
longè eft à me. Chriſtus Matth. 15.

O'n Alites beati familiares PETRO, & PE-
TRVS viciſiim illis fuetit, ex ijs, quæ narra-
bimus, perſpicies. Tyro in KReligioſa Clarz
Vallis diſciplina cùm eſſet, obdormiſcentis inter
preces Matutinas latus vellicavit Ales unus aliquis
ex illis, de quibus diximus, gratiſſimus PETRO
monitor. Aliàs cùm avocante capitis dolore à ſo-
ciis abitum & templo pararet, illa repentè verba à
Cœli choraulis cani audivit, Laudans invocabo DE-
VM, atque his voculis delinitus facile dolorum ob-
litus eſt, perrexitque etiam ipſe coœptas preces
decantare, etſi inter O lores illos non male Anſerem
ſe putaret. IIlud amœniſſimum ſpectaculum ocu-
lis PETRI accidit, videre, cum meſſis tempore la-
beri cùm ſuis intentus eſſet, Virginum Reginam
M ARIAM geminâ altera Mariàâ (& Solymis altera,
altera ex Xgypto erat) per ſegetes ambulare, ſo-
eiiſque & laborantibus ſolamen addere, & fatigatis
fudorem abſtergere illà manu, quà, cùm lubet,
nubes abſtergit, & cœlum ſerenat Certè tanti
eſſe PETRVS credidit VIR GINEM vidiſſe, ut cum
ex ægritudine alterum de inde oculorum amiſiſſet,
minimè ægre hoc ferret, memor, in quali ocaloo-
culum ſuum abſcondiſſet. Imò gratulatus fbi lu-
ſeus eſt, e duobus hoſtibus (ſic enim ille ocules in-
digitabat) unum ſaltem amiſiſſe. Lubens igi-
tur etiam alterum beatâà morte elauſit.
Ex Petro de Natal.

MR)N„R

Medi-

.
Ne re e
NW

,co Auntn inl
Mattl, 5

es PlTNO, K
ex iſt, qur 1
n Keliciola
dorniſcent
Ale unus
ſatiſſimus dhn
apitis dolote,
4 kepente ſeitt
an hverth 1
ſcile dolorume
(Cp/as pftn
n male Anſen
Pectaculom 00l
elli temporel
num Degin
e Lolywis ale
es ambulare
adere, fatin
gui, cum un
at. Cetle ii
M vidifie, uc
ulorum ari
in quali oentn
gratpletls in
nim ille oan/i
e. Lubeng⸗
Otte clant,
65.

(146) £
Meditatio de triplici bono Orationis.
. Quin glorio ſum ſit in oratione cum Deo
olloqui ‚nemo novit, niſi qui divinam
noverit Majeſtatem. Si uni duntaxat homini
orandi copiam feciſſer Deus, ip fiꝗ; promiſiſ-
ſet, daturum ſe, quidquid ab ipſo rogarerur,
omnes profectò ad eum hominem accurrerent.
am verò orare, cuique, ubique, & ſemper
jicet: adhæc Dominus pollicitus eſt, ſe factu-⸗
rum omnium poſtulata; & nolumus poſtu-
lare! & hanc Deo loquendi gloriam negligi-
mus! Loquar ad Dominum menm, eam ſim piil=
vis cinis?
2. OSrario eſt veluti clavis T neſaurorum Dei:
ejus operà cùm naturæ, tum gratiæ bonis
cumulamur. Deus in gratiam orationis plera-
que prodigia facit. Experire, quid poſſit. Ad
Deum ſicut ad Patrem tuum confuge, ſed humi-
iter quidem, ut pauper, qui probè ſentit ſuam
paupertatem, & indignum ſe reputat, cui ali-
uid concedatur; ſi quid obtinueris, illud ac-

ceptum refer Bonitati & meritis Chriſti. Aſcen-

dit oratis, deſcendit miferatio. Auge
3. Nihil dulcius, quàm orationis tempore D eo
familiariter uti: iunc Deus cogno cirur per-
fectius, & ardentius amarur. Et hæc cognitio,
& hic amor comprehenſorum perfecta felicitas
eſt; viatorum verò inchoata. Te ipſum teſtor.
num lachrymæ, quas peccatotum dolor elicir
in oratione, ſuaviores ſunt, quàm quæ tuis
verbis poſſint explicari?
G § S. LON-

147) ££—a
S. L. OQNGIN LLIS.

18. Martii.
Centurio autem, & qui cum eo erant cuſto-
dientes eſum, viſo terra motu, & ijs qua
kiebant, timuerunt valde, dicentes: verè
klius Dei erat iſte. Matth. 17.

fuiſſe, quæ Servatori & & cruce pendenti &
tumulo condito cuſtodiæ cauſa fuit addita;
Eundem lances latus haufiſſe ſacratiſſimum, ge-
minoſque amotis fontes ſanguinis & aquæ nobis
dediſſe, authori etiam ſuo ſalutares, quippe cujus
oculis medicinam feciſſe liquor illapſus memora-
tur. Id certe nemo negavelit, tot miraculorum
ſpectatori mentis oculos apertos eſſe, & cùm faci-
nus jam ſuum ac ludæorum videret, peétus plan-
zXiſſe, & teſtimonium divinitatis Crucifixo dediſſe.
ld cum & tunc & in publico poſt concilio feciſſer,
odimque ingens ſibi con dâſſet, Cappadociam ge-
mino cum comite petiit. Sed & invidia comes
ivit ludzorum, & miſſi à Pilato, qui caput LON-
GlNI referrent. In hos dum forté offendit, ipſe
hoſte renuente. Sed animos addit LONGINVS,
jamque Martyrum purpuram ambiens, veſtes can-
didas induit, animaämque cœlo, capur Pilato dat
ferendum. Hic nobile ſpolium in fimetum abjee
cit. Prodidit tamen iterum ſe Divus, & ut ſepul-
chro caput cum filij cadavere conderet, Matronam
sculis deſtitutam monuit, Iltaque tantum theſau-
zRM reperit cœcca, Sed & oculos und reperit.
Ex Metaphr. & Vita Chriſti
Germ.

LN*⁵ M ajunt Centurionem ejus cohortis

.
—

“ eNCRES
D

1

Neeele

N

De
Nan
g
gfhie

Mlnt

NS (148) £
ſͤ. Meditatio de vuineribus lIeſu Chriſti.
I. T JISIM redames, alpice vulneraà
manuum, pedum, ac lateris ejus. Au

er erant

4 motu, ;
,5 poſſem te non amare, ſuaviſſime ] Esu, cum
7 . „ . .
17 ram accerba meâ causâ tuleris! Sanguinem
. fudiſti, ut ex faucibus tartari eriperes me;,
vonem ej ihi ultro
ſvonem ein ae. mnia paſſionis tuæ merita m

cruce penir Conceſliſti. Per ſacrum lateris vulnus „ ſive
cauſa feit n cor Esu, anime mi, ipſi loquere, & tibi vi-
actatifimun, ciſſim loquenti aurem præbe. Per foramina
iuen corporis patent mihi arcana cordis. Aug.
Uuaic mun 2, An deſperationis ſpiritu tentaris pro-
tot minern Ppter ſcelera, gehennæ timorem, aut ſalutis.
etle, Achni di fficulrarem ? An ſuperbiæ? an libidinis?
tet, ves I Quacumꝗ; demum vexeris tentatione, fuge
Cwcifrodec in apertum Esu latus, ipſumque ESuM au-
ccrtn dies dicentem tibi. Qui fieri poſſet, fili, ut
nidi tone mortem tuam vellem ego, qui pro te mortuus
guicapet 1oh ſum ? hoc unum volo, finem ponas peccatis
e ofendit, i dtuis: nam ſi ex me tot cruciatus experierit Pa-
it LONGNter meus ob peccatum Adæ, quid ex te?
S 3. An opprobriis, mœrore, dolotibus affli-
nenn 6 ctaris ſic, ut nec habeas quidem, qui te conſo-
us, Kuin letur? Advola in latus Salvatoris, en Aſylum!
eret, Amm en! refugium tuum, ibi conſolatotem, ami-
tantun t cum, protectorem invenies. Vide quid pro te
osun paſſus ſir Chriſtus. Tuosilli dolores expone,
Crſi illumque audi ſuos erponentem. Ejus exten-
duntut brachia ad amplexum, patet cor ad per-
N fugium. Opera mannum tuarum Domine ne de-
Licias , vulnera mannum inarum, precor, as
icias, Auguſt.

6 6 S. ABRA-

(149) %£
S. ABRAMIUIS EREMITA.

16. Marti)

Qui conwerti fecerit peecatorem ab errore via ſuz
ſalvabit animam ezus à morte, & operit
multitudinem petcatorum. Jacobus cap. 5.

5 BR AMSVS nobili loco natus, ipſo feſto nupti-

asram ſuarum die, cum domum ſponſa ducen-
da eſſet, damnato thalamo & Sponſæ & Mun-
do ſe ſubducens. in loca ſola aufugit. Inde ſacris
initiatus, efferam gentem longâ patientia & ſupra
quàm credi poteſt, magno labore Chriſto ſubegit,
Sub hæc Maria Neptis ex fratre, quam ille à teneris
molbus optimis ac ſumma pietate imbuerat, cum
ſemel lapſa eſſet, per omnia deinde vitia voluta.
ex Eremo demum in mundum (hoc eſt ex cœlo in
orcum) præceps vit. lam publica in famia & ſcopu-
ins audiebat Gaſtitatis, cuùm oſtento divinitus ob-
jedoο A BRAMIVS Draconem vidit immani ridtu
columbam incautam deglutire, qui tamen mox
medius rupaus aéti, & libertati pavidam red deret.
Hoc viſo animatus, cum & fagam lapfæ & reditum
zefipifcentis non malus vates ominatus eſſet, in-
genium ecce exerit, & id ætatis ſenex militem in-
duit atque urbem petit. Hic, qui L. ipſos annos
vinum nec lbaverat, convivium inſtruit, menſæ
neptem adhiber, quæque ad kilaritatem faciunt,
omnia facit pius auceps. Mox tamen captata in tem-

pore occafione, quis ſit aperit cur venerit, exponit.

Tum vero verbis DEO plenis aggreditur, & primé
mirari, deinde nutare. tum cedere, demum manus

dare Mariam cogit, quid multis? ad columbaria E-
remi rechucit. Quid ibi, ais, Columba cap-
ta ; nempe gemuit.
E Vit. PP.
Madi-

i eeit d⸗

.
W

ARNERXKEI
1

REMITA Meditatio de pretio anima nora.
1. Eus creavir animam noſtram adimat
ginem & ſimilirudinem ſuam, im-
ab enme die; mortalem illam quidem „ ac præſtantiorem
ene, G e c&teris rebus creatis, quibus nempe eam vo-
cobis c, luit deminari, donec corpore exuta ad cœlos
. volaret. Agnoſce ,6 home, animæ tuæ di-
eeLn gniratem, ipſi labora, aſpernare corpus &
Spenlea, omnia terræ bona 3 ca quippe prætereunt, &
gir. de longè abſunt à præſtantia animæ tuæ. Quid
datienti i agis, miſer? ur ſervias corpori, perdis ani-
Chuigo ſi mam tuam. Miſerere anima tua placens Deo.
emmeen i 2. Pro omnibus mortuus eſt Chriſtus, imò-
e (quæ ejus bonitas eſt) pro ſola taj ipfius ani-
efer rg Ma totum ſuum ſanguinem ultrò profudiſſes.,
ri Alſzo Anima mea pretio ſuo ada auat ſanguinem
Giinics t Chriſti, quandoquidem effuſus eſt in ejus
inmani if redemptionem. Quid ergô leviorem propter
Wan ninen oblectationem dæmoni frado animam, Dei
pſe E reit ſanguine redempram? An dæmon dedit aliquid
natus elet, in ejus redemptionem? An vult? An poteſt
nes miiien? eam verà ac perpetuâ beatirudine donare s£
il. m Demus animam noſtram amantiſſimo ] Eſfu,
inſtui, qui eam redemit, ut bearam efficiat.
nten huin 3. Ex his duobus punctis hæc duo inferas opertet,
” 1, citius rerum omnium jactaram faciendam eſſe,

enanh en quam animæ, Divitiæ, honores, voluptates, valetu-
citunkn do mihi ſunt ad animam. 1. Nihil eſſe Deo glorio-
benmo dt ſius, nihil gratius Chriſto, quam converſionem ani-
l marum, pro quibus ſanguinem dedit, quem ſane
olundut in labantis orbis firmamentum denegafſer: San-
guinem fudit unicus Dei ſilius, srige, te banima,

Ntanti vales. Augulſt.
§. GEK-

* ( 1t) £
S. GERIRIIDIS V.
17. Marrtij.
Nugum meum ſuz ve eſt, & onus menm leve,
Chriſtus. Marth., cap. I1.

ERTRVDEA quoque ob ſanguinem, quem
nobiliſſimum inter Gallos habebat, ſande

ſuperbam vid flez. Quare, cuùm eam luvenis

( Principe & ipſe familia) ſponſam ſibi à parente
Pipino peteret, ipſumque adeo Regem Dagober-
tum, qui tum forte epulo hoſpes aderat, oratorem
haberet, contempſit tamen mortalem ſponſum
GERTRVDIS, & jurejurando pala n firmavit, non
niſi immortali nupturam ſe, nec aliam dotem præ-
ter cœlum admiſſuram. In has deinde leges à
morte Pipini Virginem D. Amandus Chriſto de-
ſpondit. Mox cœli prodigia caſtiſſimam ſponſam
honorârunt. Nam precantem ignea, & e cœlo
delapſa ſphæra viſa eſt coronare, & ejus ope ſer-
vati Nautæ à mortis periculo, quod immanis cetus.
jamjam minabatur. Sed vel nomen GERTRV-
DIS pro ſcuto fuit, meritque ſubitò, quod navim
jam mergere videbatur, monſtrnum. lam diem ul-

timum, quem quidem ut nuptialem GERTRVDIS.

amavit, Monachas illi prædixit VItanus, comita-
tum & cœlo D. Patritium, & beatos Angelos ſpo-
Pondit. Virtutis odorem etiam à morte tumba,
quam longe anteè fieri ipia mandaverat, ſuaviſſimum
Hpiravit. Ipſa, ne vivere etiam mortuam dubitares,
diverſorum oculis ſe objecit cœleſti luce circumfu-
ſa. Viſa eriam ignes graſſantes à monaſterio, illo-
velo avertere, quo impuras olim flammas ſuffoca-
Jerat. Tam facile etiam indomitum Vulcanum.
eſt vincere illi, qui Venerem vincit.
Eæx Saris.

ℳ, pu

n mean 1

habebet, ſ
cum eam luntt
em fibi 1 unn
Regem Digts
derat, oratotr
mnaſem ſpolln
1 firmayit, ii
lam dotem on
geinge lege
4us Chiiſto e
Hmam ſponſan
lei, & e co
ejus ope ſe⸗

mmanis cecas

n GERTNV.

quod navin

lam diem u
GENTRVDIS
nus, cothiie
Angelos ſpo
norte tumbe,
t, ſaayilinun
am dubilae;
uce citennſ .
onaſtetio,
mnmas iUfta⸗
1Vulcanu
incit⸗

M

1s 4

(172) £
Moditatio de ſuavitate divini oblequij.

I. LAcilius eſt, quàm creditur, Deo ſervire?
mandara ejus gravia non ſunt. Conſi-
dera ſingula Dei mandara, & cognoſces, quam
levè „quàm jucundum ſit onus, quòèd nobis
impoſuit. Quæcumque præſcripſit, rationi
omnino conſentanea ſunt, ac noſtræ condu-
cunt utilitati. Morem gerimus principibus
terræ, mundo, cupidiratibus, aut impoſſibilia,
aut/iniqua, aut nocentia petentibus, & abij-
cimus ſuaviffimum Chriſti jugum, ad quod
ferendum nos etiam adjuvat ipſe Chriſtus. Non
eſht durum, nec grave, quod ille imperat, qui ad-
juvat, ut fiat, 940d imperat. Auguſt.
1. Ad, ſerviendum Deo plura nobis ſuppe-
tunt auxilia, gratiæ plures, plura inciramenta;
& ſi qua ſit amaritudo in obſervatione manda-
torum ejus, tot conſolationibus, tot delicijs

coœleſtibus temperatur, ut plerumꝗ; evaneſcar.

Adhæc exempla Sanctorum, quorum vitam
legimus, vel quorum etiamnum miramur ſan-
ctitatem, faciliorem reddunt uſum virturis.
3. Spe mercedis, omnis minuitur labor, hac
ſpe illectus opifex, lubenter & acriter laborat,

adit miles diſcrimen vitæ, & mercator naufta-

gium non timet. Merces, quæ me manet, cer-
tiſſima eſt, eam mihi Deus promiſit; fidelis eſt,
non me fallet; & hæc merces erit ſempiterna.
Quàm ergò, quàm leves ſunt labores noſtri ad
tantam mercedem!

5. CX-=

* (153) £
S. CYRILLUS EPISCCPUS.

18. Marrtij.

Beati miſericordes, quoniam ipſi miſericor-
diam conſequentur. Chriſtus. Matth.,
eap. 5.

vo Zeloſius pro Eccleſià Hierofolymitan
Qacubabat Cyrillus: eò damnofius eam ſub
vertere moliebatur juratiſſimus religionis
Chriſtianæ oſor Iulianus. Apoſtaſiæ netâà infamis,
Hic ut Chrifii dogmata tolleret; ſubdole ſtatuit
Iudæorum ritus una cum templo reſuſcitare. Irii-
tos licet conatus vaticinatus fit CYRILLVS, nihil
zamen his motus Apofſtata, vel reluctante Numine
urgebat opus. Sed Prophetam fidelem invenit
CYRILLVM: nam repetitis terrz metibus con-
cufla nova moles, in lapidum chaos corruit; ex cu-
j us ruinis major ſurfexit Chriſtianorum Eccleſia.
porrd ſollicitus erat panperum &Wconomus quid-
quid conquifivit, liberaliſſimé in egenos profu-
dit CYRILLVS5 & ſui & templi ernatum neglexit.
quin & vendidit, ut viva Spiritùs Saméti templa:
pauperes- reſtanlaret. Hecunum pænoſum in eo
griminati ſunt Arriani, ei Pontificatam invidentes:
quod dicerent: Sacram Eecleſiæ ſapellectilem ven-
didit, ut pauperet ſuſtentaret.

(OοR
H”

PISCCGX Meditatio de commtſerationé.
. Ommoveri debes miſeriis proximi tuß,
ſive morbo crucictur, ſive laboret ege-
ſtate, & ita debes commoveri, ut non ſterilem
uidem, ſed eſh cacem habeas eum juvandi vo-
luntatem. Quor omittis occaſiones;, miſeris
benigne faciendi? Nulla re ad Deum magis ac-
1 Meigoin cedimus, quàâm miſericordià in pauperes. i
aandlin en nolis, aut nequcas opem iis ferre, ora Deum,
filimus eis Ut ipſe ferat, & ipfi gratias habe, quòd ma-
laßenetzims lis- quibus premuntur;, te liberàrit Nihil tam
et; labeole in divinum bomo habet, quàm de aliis bene mereri:
o reſuſeine, à fac calamitoſo ſis Deus, Dei miſe ricordiam imi-
CTüILLS,i tando. Greg. Naz.

1.

Dhriflus,

Eaianz dun 1u. Miſerzat te hominum peccatorum: Di⸗-
H. . . . . 8J
2 moiizas Vites quamvis & felices videantur, profectò

s cormit; eri ſunt digniores commiſeratione, quaàm invi-
notam Eclen dià; & hoe magis eorum miſeriam lugere de=
Economis qau bes, quòôd ſe miſeros minuùs ſciant? minùſque
in egenos f remcdium curent. Eos mone, ſi ex officio de-

orhaium neglei —2 .
s Sandti en bea5, aut prudenter poiſis, in quo periculo
umn patolin i verſetur eorum anima: pro illis Deum ora: A-

n nts move ens ab occaſionibus peccandi, adhibitis
elelan amicis, authoritare, divitiis. Noli vita huics e-

nat. Uicitatem pra vis hominibus invidere, ſea condo-
le. Damian.
3. Num in ipſe dignus es, cujus alios miſe-
reat, tum proprer ammictiones tuas, tum pro-

pter peccata tua: ſi propterafflictiones, patiens
eſto, Chriſtas & ſancti omnes vixerunt in la-
boribus, doloribus, lachrymis; ſi propter pec-
cata, milſerere tui ipſius, & ſana quamprimum

vulnera animæ tuæ.
Med-

* (155) £
S. JOSE P H.
19. Martij.
Habentes autem alimenta, & quibus tegamur,
js contensi ſumus, Paulus Ep. I. ad Tim.
cap. 6.

11.

NoOmpendium landaum 10SEPHI dedero, ſi
eonvixiſie IESVY & MARIN dis cro: huic Spon-
ſfſum integerrimum, illi Nutritorem ſedulum.
Arcanorum ergo conſcius omnium, multa gaviſus
eſt ganudia, multa dolenda doluir. Vtraque VII. fuiſ-
te, binis & D. Franciſci cœtu ipſe voluitmanifeſtum.
Et gaudio quidem primus omnium delinivir ani-
mum Nuntius, quo non niſi D;O plenam Mariam
intellexerat: tum deinde aures recreàârunt ad cunas
Magni Infantis choraulæ nobiles: Sed longè demul-
ütſuavius Nomen quod ipfe indidit, dulciſſimum.
tam vaticinia Simeenis, quæ Servatorem Pucrums
dejecta in gypto ſimulachra Dæmonum, quæ DE-
VM lopuebantur, & Angelus, qui in patriam exules
revocabar, aliis atque aliis gaudiis cumulaàrant-s
Illud demuùm delitijs inundavit, cum, quòd chariſ-
ſimum habuit pignus, amiſſum zeperit. Er hæc
gaudiorum materia; Illa dolorum fuëre: triſtis pri-
ind, quem à Virgine para bat, ſeceſſus; tum pau-
peres cunæ & prima, quæ im bribus præluſit, ſangui-
nis pluvia; mox gladius Simeonis cor ſponſæ, non
niſi per præcordia Sponſi petiturus; poſt fuga præ-
propera & Archelai tyrannis; demùm amiſſa in uno
Puero omnia bona; hæc inquam, tot mœroris ar-
gumenta, quat ante lætitiæz dubiam utrinque victo-
riam fecéêre. Ego, ſi fas ſit, octavum & dolorem &
gaudium addidero, mortem inter IESV & MARIN.
amplexus. Quid enim acerbius, quàm hos ex
Cclis dimittere? quid dulcins quàm ab
his oculos claudi : Ex lb. 3
Carthagenæ.

*

Medir

dee 6
Gtnin

“1 * i,e) &
5 H. Meditatio in vitam ſanci: loſophi.

uihu eul. Q lIoſephus MARI Z ſponlus fuit, haud
Ep. “ * dubièé ſingulare n propter puritatem.
Quam glor ioſum tibi, Vir Sanctiſſime, Spon-
ſam habere, in cœlis & in terris Omnipoten-
EpHI delee tem, ac tuæ voluntati apprimèe conlſeantientem.
cto hu Eſto caſtus, humilis, & modeſtus, ut S. Joſe-
enn unphus, & adamabit te MARIA. Ad ſanct tatis
Vusgreif abicem brevi perveniet, qui Sancum huncimi-
pluitmanfin tatus, OD EU M præſentem, ac ſingula videntem
n defiie aſemper cogitaverit. .
plenam Mae 2. Joſephus fuit JESIoutritius parens, &
inunten ipſe ES 5 erat ſubditus illi: vide humilita-
,Aus hien tem Salvatoris, qui, cum in Auguſti, aut Hero-
en em dis Regiâ naſci potuiſſet, pauperem & incogni-
um, gur l tum ſibi voluit patrem, qui quotidiano ſudore
ittiim eiae vi tum & veſtirum ipſi procurarer. Exemplo
cumrlitem §. oſephi nunquam ſepareris à Chriſto, eum
„quodchui teſtem habeas omnium actionum tuarum, &
an ol cum eo ſæpius colloquaris. Fac (ur ait Aug.)
, tad 1 locum Chriſto cum filiis tuis, accedat familie tus
taluſt, ind Dominus tuus, accedat ad prolem creator tuns,
rhyonſe/ta Hæc ſi feceris pauperi, Chriſto feciſti.
polt fan z. §. Joſephus inter beatos ESuI & MARIZ
– amplexus expitavit, Piam ac ſanctam mortem
mautch cupis, huc cogitationes, huc actiones tuæ re-
nc n ferantur: cole, invoca S. oſephum; affirmat
SV AHA quippe §. Thereſia, ſe nihil non impetraſſe me-
unnd ntis S. Joſephi. Semper in ore habeas, ſed præ-
S ſertim inſtante morte, pulcherr'ma & ſuaviſſi-
ma nomina JESu, MARIA, Joſephi.

§. 0A-

20. Marrij.
Oi⸗ encge enim s9 iritu DBei aguntur, ij ſuni f.

◻

OACHI VS & Regia Davidis ſtirpe aſſem ſuum
1ri fariam 4 e Paitemn templo ſacram, alte-
ram egenis & Peregriris communem., uiticham
ſi bi & familiæ voluit geliq uam, teſtamente, quod vel
colum probavit. Nam cùm in iꝑſam ſenectam uſ-
que ſine hærede vixiſſet (probro id ætatis ac loci 1
tanto, ut cum ſacrificio ſuo etiam repulſam ab ara
tulerit) precibus ſuis apud Numen hoc queſtus,
candidiſſimum nuntium eertz prolis accepit. Et „
veroô ſpem ipſe etiam rei eventus longè maximè ſu.
peravit. Nata enim MARIA & cum MARIAre-
natus orbis eft. Et penfavit pre fecto partus tam le-
rus, quidquid morarum traxerat: potuit ignoſei
tempori tam magna parturienti, potuit 1040HI⸗
MVS hac undà filia beatus ridere populos alios filio.
rum. Proinde officium Patris facturus, celo Fi-=
liam, cui debebat, vixz trimulam dicat, & Templo
jam tum Ancillam ſacrat, nullam cum hoc ſacrificio
repalam ab ara extimeſcens. 1pſe certus de Ser-
vatore ſinum Abrabæ petit, inde Palei; poſt annis
triumphantem CHRISTVM ovans ſequitur in coœ-
li arces. bi illi olim ſterilis ſenex, omnium paren-
tum gloriam nunc exæquat. Summa eſft ejus, ge-
nuiſſe talem filiam, quæ talem illi nepotem peperif.
E S. Ioan. Damaſe.l 4. de Fide Orth.

& orat, de Nat. Maria.

A
R, ( 0)1 S

N
s, 1.8)
„ 5 168
-HI Meditatio de kliis auoptivis Dei.
. 1. Aturâ unus Chriſtus filias eſt Dei,
Lubter, Chriſtiani verè omnes adoptione &

Rom, Cabd gratid. Pater eſt DEus, ESus frater, cœlum
dir ie i, æ reditas. Surlum anime mi! ad maxima &
templo ge ſuprema natus, à minimis & infimis abhor-
ommtnen,Teas. Pilius & Hæres Dei non ineſcari debet
teſtamente terrenis divitiis, nec doloſo & vano dignita-
blam lenes tum ſplendore decipi. Ego verò terram calta-
1o id ztatist pe didici, non adorare. Clem. Alex.
temct e 2. Ur veré nomineris, & ſis alius Dei, ne⸗
Peolir en celle eſt, ut in actionibus tuis agaris Dei Spi-
slorgemain fitu. Deusgloriam ſuam ſemper quærit, tu
cun MAN quoque candem Patris tui gloriam ſemper
felio partus i quærere debes: degeneras, ſi animum depri-
1 voluit in mis ad humiliora. Vide, cui labores; ſi ho-
Vabötſod minibus, operam ludis, illi enim aut nolunt,
Aums, calo aut nequeunt, dignam laboribus tuis merce-
Licat, & Ter dem dare. Bene & laudabiliter fadktunz com-
cum hoc ſut penſare mundus nec ingratus ſolet,; nec gratus po=
ſe certus , teſt. Thom. Mor.
iſnhen 3. Quisquis agitur Dei ſpiritu, fidenter pro-=
1, Oinn n curandæ divinæ gloriæ allaborat nec favens
mm ets, judicium hominum quærit, nec timet adver-
inepoene ſum: ſufſſicit illi, ſi Deus remunerator eum
le Fic ℳ? videar. Nuſquam & nunquam ab offi cio ſuo
aru, diſcedit, quia ubique & ſemper Deus cum
videt. Si ejus ſuſcepta coram hominibus ma-
o l'è ceciderint, non movetur, certus, Deum
ejus voluntatem & intentionem cognoſcere.,

.

c Pr
S. BENPELDIC. IUS.
1I1. Martij
Beati ſiin: ſervi illi, ques chùm venerit Dominus,
inwenerit, vigilantes. Chriſtus. Luc. cap. 11.

vit, ſatis jam magnus Philoſophus, qui terrena
contemnere didicerat, Ibi n-ulto poſt malus
Orci pulitus merulam mentitus, ingens ſub animo
libidinis incendium excitavit: ſed ille nudus in
ſpinas abjectus ſanguine id extinxit? ut, quando
Poëtæ 10ſas olim omnes candidas volunt fuiſſe; ex
his ſpinis primum credam erubuniſſe- Secundum
haæc cm lecios legeret, multa admiratione digna
fecit, multa paſſus eſt. Ilud lepidum etiam me-
moratu: Difcipulum, qui à divinis ante finem ſub-
ducere ſe amabat, attentioribus oculis arbitratus,
viditià Stygij coloris Nano veſtis orà prehenſum e
templo trahi, Caftigavit virgis vagum, & ecce par-
vulus etiam ille e Styge Maurus tergum, ne virgis
daret, fugæ dedit. At BENEDICTVS caſtra ſanctiſ-
ſima in monie Caſſinate locavit: illic everſo Apol-
linis fano, poſtquam veriora cum aliis multis, tum
Totilæ inprimis oracula dediſſet, famâà, & aiſcipu- 1
lis orbem implevifſer, ſibi etiam denique vates ſe. ar
pulchrum parari juſſit, inter ſuorum manuz, ut Du⸗
cem decebat, ſtans oppetiit: Mox duo Magiſtrtum
carpere viderunf in cœlos viam, amplam illam & ülrthkaritnn
vefie pulcherrimà ſtratam, multiſque luminibus mmnn
coruſcam. Eam tunc neſcio quis Cœlitum viam he

B Miatis on puerludum cum eremo mura-

An

t
iſennſonn d

BENEDICTI; D. Bernardus illius leges dixit: ut e Anhn
jam mirum non ſit, ſi eandem tot Pontifices & Ke- Cratin
ges calcàrunt Nam viam ad cœlum expedi; (en
tam & jucundam quærebant, vel Mundo ſil
Dodore, Ex b. Grig. M. ueet
ln 1 1
n

(160) £

ET U8 Medit. De vita, & morte S. Benedidi.
.. 4 . . . .
I. T primùms’ß enedictusmundi vanitatem
vVenenit Den, intellexit, mundum deſpexit, & fugit in

iſtus, Luc, ſolititudinem, ubi afſiduis laboribus, & morti-
ficationibus corpus ſuum maceravit: Tu verò
cum cenen à tanto tempore néſti vanitarem mundi, & pe-
ſophus, guin ricula, quæ in eo reperiuntur, mundum tamen

1Dulto pod . . . 2.
derai amas; non te fugit, nullius eſſe fidei, ipſi ta-
i dar . . S . . .
ſes ile nu WMen fidis! Alios mundus fictis fefellit bonis,

mit; u,q hunc veròô ab ijs damnatur, à quibus olim co-
rofuntfult, lebatur. Quid ergo eum non deſeris? Vix hoc
buiſle Seen hahet munduaas ut fallat: ſolidis bonis carebat, eccel
ninntiore l, Jeffcit etiam caducis. Eucher.
iͤ ank ſmn u. Benedictus mundum aſpernatus eſt, & à
enlis arbima Mundo nunc honoratur, Reges, principes, &
ti uebenit homines innumeri eum conveniunt, ut preci-
m, & ccebus ejus commendent ſeſe, ej uſque Sanctam
cahend endi rationem imitentur. Si mundum di-
8 aoſt Alexetis, re deſpiciet, ſi deſpexeris „te diliget.
liis wultie,4 Tempus remuncrandi Deo videtur longius &
amA, Keii tärdius, nam etiamnum certantes geſtit coro-
Genique ule nare. Qasa tibi tardum esr, divina Benignitar,
manii/ll ſanczos tuos in poſterum glorifcari. Euſ. Emiſ.
4 ud ii 3. Mundi victor Bencdictus tandem êmun-
ine H“ 5 diſcedit, moritur in templo, ſtans in mediis
is Caimi fratribus ſuis, quibus mortis ſuæ horam prædi-
lus legestii Terat. An tibi revelatum eſt, quomodo, &
otkontftquando morieris? Religioſi ordinis ſancti Be-
crlun nedi cti ſunt filij, & corona ſancti hujus funda-
1,elllut toris; tua idem opera ſunt filij tui, qui te poſt
„A mortem ſequentur, teꝗ; vel accuſabunt, vel

defendent coram Domino.
§5. CA-

6 0
lbuss g .

4* 1„ „
Plorabitis & febiti, vos, misnd As autem gainide-

. 12 e . 7
bit, vos autem zonriſtabimini: ſech 17 ſia
veſtra vertetur in gaudiaim. Chriſtus Joan,

cap. 16.

5– 14
22. Martij.
292

cum ubera, caſtarum a? b t, Veneris jam in cunis
hoſtis. Puella pupas tr t; ſed, cum pupas
jInduti dæmones verberarent doermientem, etiam
has ſibi Venerem juſſit habere. Viro Nupta derem
Virgjnitatem attulir, & Arrham Virginitatem viciſ-
ſim ab ipfo accepit3 quæ ut tuta in thalamo etiam
dormiret, humi hunc ſtravit, vilibusque pannicu-
lis licet é principe familia eſſet, involuit, Qbuæ virtus
ita cœli Reginam cepit, ut vultu blandiſſimo CATHA-
RIM A Mintueri ſit vifa, at torvis oculis Soctum, quòd,
veſtium lugum hæs amaret, Interim centonibus
CATHARIN K. DEVS purpuræ ſplendorem non ſe-
mel addidit. Romæ cum ageret, pudicitiæ cuſto-
dem B. Sebaſtianum ſibi legit, opemque ſæpiuge-
jus præſentem ſenſit. Gravius nihil aggreſſa eſt vel
facere ipſa vel alteri ſuadere, quam Virginem
Angeli verbis ſalutäſſet. Caſtigavit tamen Mater
Magnam clientem ſuam, cum præter Brigittæ Ma-
tris & virorum Religiolorum voluntatem patriam
cegitaret. Viſa eſt enim ſibi CATHARINA intet
Mundi laborantis incendia fruſtra opem à Virgine
rogare, ni Majorum voluntati pareret, & patriam
colo poſthaberet. Mortua eſt pridie virginis An=⸗ Enn
nunciatæ, cum plufes annos quotidie animum con- n
feſſione expiàſſet. Funus Ericus Rex ſuis humeris
extulit. Eœlum ſtellam legavit, quæ funus co-
mitaretur. Miraris nobiles funeris curato-
res? Nobiliores anima habuit, Angelos.

Tan CATHAEINA reſpuit impurarum Nurri-

pNctanunnii
2

4
ſnn

niee N
Madte

*
1 AVec Meditatio de Paſſione I Eſu Chrifti.
ag aut,n, 1. C Ontemplare] ESU M cruci affxum,
mini: vige, quid in ſingulis corporis ſui par-
. Chrilis tibus patiatur. Sacrum illius caput ſpineaâ co-
ronäâ redimitum eſt; facies livore decolorata 3
manus ac pedes perforati; totum denique cor-
imputatun ſ pus plagis lacerum, acerhiflimis doloribus cta-
thetitka ciatur. En ESUM meum! parelt, me illi ſimi-
ſec, cing lem eſſe 3 in hac ſimilitudine poſita eſt felicitas
Vin Nuptn & perfectio mea. Heu! deliciis afflue, dum
Vinginititen JE SUS ſatiaturopprobriis! Non decet ſab ſinis
In Ihalamoe eoronato capite membra latere delicata,. Bern.
Uibuenem z. Quemadmodum corpus, ſic animus
lut, Cun Chriſti acerrimis doloribus craciabatur; Præ-
ino videbat enim paſſionem ſuam multis hominai-
en bus inutilem fore; miſerabatur udæo:um cæ-
endotem non ciratem, & ſupra modum tange batur triſtitià,
Pudiciir el ſuſpiriis, & lachrymis Matris luæ, quæ cum di-
pemque ſeni jecto diſcipulo juxta crucem ſtabar. O Lu-
l eente Quoſum ſpectaculum! An ſiccis oculis IE Su
it umen i & MARIANM intueri poſſum?
nnter igie 3. JESus tam ignominioſam, tam crudelem
olumatent mortem opperere voluit, ut ab Inferno me libe-
ATHANNMY raret; funditus perieram, niſi mortuus fuiſſet;
rnehentin tanto favore indignus eram, ego tamen tot be-
mere e neficiorum immemor, adeò non patatus ſum
lcie neus⸗ ad fundendum ſanguinem meum pro Chriſto,
Rer iim ut etiam ſuſpirium & lactimulam ipſi petenri

it,aung chegem, & nova veteribus addens peccata,
– eum ſemper offendam. Agnoſce, quamn gravia

ſint vulnera, pro quibus neceſsò eſt, Chriſtum vul-
Serat. Bern,

H 5. OT-

8 S . G .
S. 1 TO CONF. —CE⁵
23. Martij. c
Gaudeo in paſſionibus pro vobis, & adimplss Kur mui

ea , qua aeſunt Paſſionutmn Chriſti, in carns
mea, piyo corpore eins, quod eſt Eccleſia, Pau-

2

lus ad Col. I.

Omæ natus OTTO balladi primam ætatem de.
vovit. A Pallade deinde ad Martem tranfijt,
uatroque propitio, Nam & litteris excultus &
armis praſtans Lothario Imp. cum hic Innocentio re
III. Pont. contra Pfeudo pontificem auxilium ferrer, en
itavolene, vereri Major um gloriæ Equitis etiam tie eni
rulos adjecit. Nimirum nulla adæque calca ia Vir.
tutem extimulant, uti aurea. Quod tamen DEVS
(ub ſuis ſignis militare veller OTTONEM, oſtendit, .
quæ Mundus ſuis ſtipendia numeraret. Proin dum
1rO Alexandro III. Pont. contra Frid. Imp- arma
gerit, ſperaque palmas & triumphos, caprivus car-
cerem ab hoc aufert & vincula. Adeſt tamen D.
Bernafdus precibus vocatus, & dormientem ex ho-
ſtium wambus non vano ſomno educit. Squaler
carceris & fames longa alium vultum OTTONI in-
cuerant, ut facile omnes falleret. Liber ergo arma
iIn ſe vertit, ſibi bellum indixit. Locus caſttis me-
tandis placuit Beneventum inter & Aſculum. Sed
& propugnaculum ingens extruxit cellam humilem,
Tela preces exant. Vulnera ab hoſtili manu nulla, ho-
neſßiſſima à ſua manu tulit. Ita ſeſe ſubjugato, A⸗
rinnenſium quoque ſaperſtitionem aggreſſus expug-
nare, effecit, ut qui ad id tempus lani bifrontis im-
aginem, quà publicis quaà †rtvatis ædificijs præſige⸗
bant, Chriſtiani Chriſtum potius præſeferrent;
quam DEOSridiculos- Iiſdem imminentem ob ſce-
lera non modò ab Agarenis ſed Chriſtianis etiam
vaſtitatem & ruinam prædixit3 cui tamen ipſe
morte ſubduxzit ſeſe.
Ex Ferrar.

Medi-

CON * (164) £

Meditatie de voluntariu corporis affictionibus,

e,4 1. BSUS pro te mortuus eſt; ſed, ut tibi
41 Lali⸗ proſit mors ejus, oportet, ut voluntaria
corporis afflictione cum eo moriaris ,& adim-
pleas in carne tuâ ea, quæ deſunt paſſionun e-
Diipam me 1us. Ita paſſi ſunt Sancti omnes, ut patet ex eo-
i Mer t tum vita, in qua laboris, crucis, doloris nomina
littenstuis tan ſæpe repetuntur. Quid dicis ad hæc: Quid
um hic nn adhuc pertuliſti pro eo, qui pro te tam dura
rfnl ertulit? Qui tantum contulit, ſcit, quantum
telte telei repoſcat. E uch. l
