ter cum fratres omnes BERNARDI præter Nivar-
dum natu minimum eſſent, & huic Guido natu
maximus inter valedicendum dixiſſet: Eja frater,
te unam jam haæreditas paterna ſpectat; ſupra omnes
ſenes doctè puerulus teſpondit: palehrè verè aſſem
dividitis vobi calum hat etis, mihi terram reliquam
faciti: at hoe fids profséto minime germana. MoOz
cùm per ætatem licuit, fratres ſecutus litem de cœ-
lo illis non ingratam fecit. Eruditionem BER-
NABDI loquuntur ejus Volumina meros fayos
ſpirantia, tum præcipuè cùm de mellea Virgine ſer-
mo eſt; ut meritò ex hujus uberibus hauſiſſe hoc
nedtar credamus. Sed & nobis iidem fontes eſſent,
ſi eadem cum BERN ARDO fitis eſſet.
Ex vita eju ſäem.

(oNR

Medi-

4

ſeat
Mlecltatio,

ole meco
Iicamde lun
eRds Ged
1 Ahecd

e rtibem

1

pele conntzell
ns, un iii⸗
ſcelabutacole
lls rnrn
heror gecte
Curor hr
untamimo,
InKN Ne
eremis in e
em tepetien
nns, Verpa
ngtid ur hn
Nimilihmn
HANI.

. (102) £
a Meditatio., De S. Bernardo,
ahllt LIqur §. Bernardum filium eſſe Mariæ-
cum eum lactârit: 8., Bernardus tantæ
ratiæ memor, ubique promovit cultum ma-
tris ſuæ, ex Mariæ laudibus, quibus renident
ejus opera, appatet quantum eam amaverit.
IIti Bernardus, ſic eſto filius Mariæ; Ah]! ma-
terno amore me co aplecteris Maria] ipſe ve-
1o vix te amo:! ſum degener filius, ubi enim
puritas, ubi reliquæ vittutes? quibus Matri
meæ ſimilis eſſe deberem.
2. Ad hæc S. Bernardus frater eſt Jeſu Chni-
ſti; ſuxit idem lac, & eoſdem mores expri=
mere conatus eit. De ſuperiori loco verba fa-
ciens, tam vivis coloribus mundi vanitatem
pingebat, ut adoleſcentes quàm plurimi, ſpre-
to mundo ad monaſterium convolarent. Ejus
oculis perperuò obſervabatur paſſio J Eſu
Chriſti. An non Jeſu Chriſti? an facimus
ſemper quæ placita ſunt Deo Patri?
3. Quatuor hæc S. Bernardi verba altius
hærcant animo. I. Terribile eſt Deum exi-
naniri, & vermem gloriari. 2. Quòô majorem
quæremus in creatis conſolationem, eo mi-
norem reperiemus in Deo, 3. Sæpius ſe inter-
rogans, Bernatde (ajebat) ad quid veniſti ?
nunquid ut Sanctus fieres? Singulis horis co-
zu gitare debemus, què ſingulis properamus, S. Ber-
nardus.

e

F 3 §. BA Sß-

(103 N
S. BASSA CIM F. F. M. M. A

21. Auguſti.
Non veni pacem mittert, ſed glædtuvz, Veni al
enia, ſeparare hominem aaverſus patrvem, ee el
Jnum, &r fliann anverlus wiatrem ſuam,
& snimici hominis domeſtici ejus. Matth.
10. cap.. .
Be SSA non tam tergemino fiorum partu, 6e undeltige
quam morte felix vixit ſub ea tempora, quib us
Maximieni ferre longe pluximi Marty & vixelt ni.
Damonum ſacrificulo, hoc eſt, egna lupo juncta.
Sed & filii matrem vultu, non patem retulerunt,
utpote omnes Chriſtiani. Eam obrem unà in jus s mhed
iniquiſſimum rapti, accuſante ipfſo filios patre, & Pind cor nct
uxorem marito damnante, Prin um ex equulea,, nnllmedl
pendere viderunt coœ i & laudarunt THEOGNIVM I. “
. . . . ie/NX.GOR!
membris lacerum, animo integertimum. Alterum. uncheos n
AGAPIVM vizge non puerum ſed virum probâs an git

runt, & ſine cute jam ſuâ fortiorem quam in alienis (Mehonith ln
exuviis Herculem. Alia item tormenta tertium Puenoli otel
ratrem ſsne Germanum probarunft. Omnes igitar r.
eodem gladio caæſ, eàdem palm coronati, ad quem dg nediz
nuncium BAS3A plus aliquanto exfiliit gaudio, 1e G,
quam ſi uno die viciſſe omnes in Olym picis audiiſ=- idnes r n
ſet. Interea hanc carcere & fame vexatam Angeli koriöie
cibo ([uo recrearunt, ut ſuum terræ jam miniméè in- in Denn.N
videret BASSA. E carceribus ubi prodiit, ignem, e .
aquass lapidantium manus & Deos ipſos humi de- Me klpe
jectos fom ina trinmphayif. Triumphum ſplen di- Mpaanis d
diorem fetæimm ſiæ reddiderunt, qvas cicurare ühdseroc
Virtus potuit, non t, rannum, u' toto mari obruere liermicl
triumphum BASSEM. voluit. Sed in fluctus abje am / 9m
matrem glorioſi ecœlo filii naviculà excepere, & ad
portum incolumem dedezere. Verùm illa potius h inentan
cœleſte littus ſpecta baf. Atque ad hoc ociduo poſt aet,
etſi cruribus fra ctis & ſine caꝑpite, enatavit tamen
per ſanguinem ſuum. Ex Mene. gi
Medi⸗.-

et, lts

ut Nn en

6 nun w,

1ineſt. Nul

—TR
penman Iuut
Anun ud innn ati
imeneemindſein
õ
vun, OMn ilt
ricelmnniguen
t tindio
riics wciil⸗
Myoel

(104) *
Meditatio. De fortitudine Chriſtiand.
1, tlia ad cerrandum inundus eſt Chri-
QC ſtianus, opus eſt generoſo animo, ut
fortiter tueatur quæ ſunt Elſu Chriſti, & pro-
pugnet illius gloriam. Imè vitam profunde-
Tc paratus ſit/, ſi ita expedit gloriæ divinæ &
animarum ſaluti: Sed nunquid ſervet ani-
mus, quando tuus, vel regis tui honos appeti-
tur? & unde friget cum tuæ ſaluti conſulere,
& Dei partes tueri debes:
2. Quia nihil tam emollit quàm caro, &
ſanguis, ideo homini Chriſtiano fortiter om-
nis affectus immoderatus erga carne & ſan-
guine conjunctos procul deponendus eſt, ſed
quam multos illaqueat hic amor! nunquid &
te impedit? quoties ſtudio placendi aliis, ne-
gligis ea, quæ JEſu Chriſti ſunt? & cufas.
quæ hominis ſunt?? anqu& & ex quibus
rebus atgui poteſt tuus in Deum amor: quam
amore, quo erga alios a fᷣ ceris. Utinam ſape-
res qua Dei ſunt, intelligeres qua mundi lſunt,

provideres qua inferni ſunt. S. Bernardus.

3. Fortitudinis Chriſtianæ comes eſt fidu-
cia in Deum. Non petit à nobis appellari Rex
noſter, ſed patet vult ur ſingulari fiducia con-
fugiamus ad ſe tanquam ad patrem, ſi nos
mundus exodio Dei perſequitur. Quàùm fidu-
cialiter agis cum Deo? quis ei de ſaculo eſt tu-
tor. S. Cypr. de Ser. Dom. & S. Auguſt. air,
non timeat anima qua amat, ſed paveat, 4114
non amat.

F 4 S. SY M?=

(105) £
S. SY MPHORIANUS M.
22. Auguſti.

Niſi converſi fuetitis & eſficiamini ſicut par-
vulit, non mitrabitis in regnum cælorum,
Matth. 18.

Ano poſt Deum hominem CCXXIII. SY M-
ApPHORIANVS Iuventutis Anguſtoduni in
Gallia princeps, quod cultum Diis negaſſet,
juſſu Heraclii, qui pro Valeriano illic furebat, in
vinceula eſt abieptus, ſed quæ ille digna nobilitate
Chriſtianà monilis putavit, Pugnabat in fortiffi-
mum luvenem geminâ acie Tyrannus: Hinc ag⸗
men, minæ, verbera, flagra, illinc blanditiæ, mu-
nera ac promiſſa dncebant: perrupit tamen Martyr
utrumque cornu, & illud conſtantiâ, hoc etiam
ziſu vicit fuditque. Sed vicorem peſſimus Iudex
ad gladiuæ damnavit. At S YT MHORIANVS.
præferri ſibi ſecures non in ſupplieium, ſed trium-
phum putavit, quem auguſtiſlimum Master trium-
phantis fecit, dum his voci bus e teo & ipſa trium-
phans, acclamavit. Ie! fili, triumpha. Io! tecum
Mater triumpho! quid enim? Certe vicoreta
Klium, præferii ſecures, & ſequi vdam Tyrannum
video, ſed cur ſine purpura? fallor; an tuus hanc
cruor dabit? Et cur ſine corona? iterum fallor:
cœlum hanc dabit, nec e mortali lauro dabit. Su-
per! flio jam ſupervivere Matrem juvat, juvat
eculos claudere. Audite votum novum ſidera, &
gu fili, i, ſanguine ſubſeribe. Hæc, aut fimilia Ma-
terx: filius interim cœleſte jam Capitolium
victor tenebat. E durio.

QR() R

3

Nelino

virtiete cee
skaeit non ien

ennos elis⸗
genstid ninet
Nlen,ſil nu
1. NobNN,
ndarmiens,
pubenon nlet,
Nuncdvolprnd
in glenigroye
ce, audl⸗
Cjneiten Ne⸗
Krti,anmrͤ
enten guſte
(Nelsſclicin
erpellongach
Olantuanide
henionem,
ze Duninchan
uen. eager
rne te be
iſſinut;

a⸗
lun
d

h 5,,.,,
16 hini ſe
1

S nn 1

Ntu. Auit.⸗
Mam Mernn,
dge eMNAei
liunnr lMun

9(e ſolena

σ (106) £
Meditatio. De vitæa brevitate.
1. CVmphorianus Juvenis annis, ſed vit for-
tibus factis. Conſummatus in brevi exple-
it tempora multa. Vita momento labitur,
dies, men ſes, anni, tempeſtates, ætates, tam
rapido curſu tibi ſuccedunt, ut moriamur,
cum vix vivere cœperimus. Què florens ju-
ventus fugit non reparabilis! ah! ſi elatum
tibi tempus melius collocaſſes, tunc præmium
ingens tibi maneret. Non exiguum temporis
habemus, ſed multum perdimus. Seneca.
2. Non modo brevis eſt vita noſtra, ſed re-
dundat miſeriis, cœlum vel maximè ſetenum
nube non caret. Contendo te nullis unquam
mundi voluptatibus potitum fuiſſe, quin fue-
rint felle aliquo permixtæ. Ah! ſi amaræ ſunt
deliciæ, quid dolores, quid gemirus, quid la-
crymæ inferni? Rectè igitur Auguſt. Vita dul-
cis ſtultis, amara ſapientibus, qui te amat, non
te cognoſcit, qui te contemnunt te mtelligunt.
3. Ne ſis ſollicitus de longâ vira, improbo
ſemper longior eſt, probo verò ſatis longa &
quantumlibet videatur brevis, ſufficit ad fſan-
ctificationem. Labora æternitati, vita quip-
pe Patriarcharum punctum eſt ad æternita-
tatem. Itaque ne perperam abutaris momen-
to vitæ tuæ, ab eo ſiquidem pendet æternitas,
Vita, ſi ſcias uti, longa eſt. Scneca.

6e (o) 1ae

*5 88. CLAU.

*

Ra( 107)
SO9, CLAUDIUS, ASTERIUS;,,
NEON. M. M.

23. Auguſti.
Chrifto confxus ſum Cruci. Gal. 2. v. 19.

PDoreſt K.gæa hodie invidiam Romæ facere, &:
1

tergeminos fratres & ipſa ſuos jactare, Horatiis

vel ideò fortiores, quòd viſus & pugna nullus abie-

rit, omnes ceciderint Victores. IIlis nomina ſunt

CLAVDIVS, ASTERIVS & NEON, diſſimilia

vocabula, eæzterùm virtus ſab peéctore eadem pla-

ne & conſtantia. Primò ſinguli, tum totàâ fraternâà
acie pugnarunt; nec in tres ſolum hoſtes, ſed in

totas carn fieum cohortes. Videlicet ad ſervilem
metum, Virgas, cederent Chriſti wilites? Riſum
hæ non gemitum expreſsre. Iam unci ferrei &

ungulæ bubulique nervi in lacerato corpore inte-

1

grum animnmprodiderunt. Prunis & cum prunis
Tyranno inſultârunt etiam. Tædas corpori admo-
ras fortiorignis exrinzit DEl Amor. Ex Equulee

verò velut & Cathedra, pulcherrima & digniſſima

Philoſophià Chriſtianà oracula ediderunt- Poſt

tot igitur pugnas meritò denique in cruce trium-

phavit Nobilis fratrum ternio. Neque obfuis
triumpho huic, quod corpora feris avibus cede-
rent, cùm nobiliſſimam eorum partem Animam.

beatiores Volucres abſtuliſſent. Ex
Lipeloos,

(O.ο α

ebtnto⸗
mo Cincif.
lapinuii
e⸗Tam
cemCrhi 5
eonrbeiun
ne, Quun
et,tonn moln
nlaeendete, 8
AAnend Klun .
oDegeſeſen
en, Copn C
odo ter n

nente Jen en
Wvmis, ſ K
Curalenel
W. Cbihusg
Ne, einn
ltisteeonofo
cribusmele
en guid enuis⸗
ſt Gn
Wi GNdn Vin
te vicicüm
lins, cg ſencin
Quti

cl
Koa lochn

gt
Wrolwens,

kuustortor en
no ibi tenee
¹

NI.

CCN

. 108) &
Meditatio. De eruce triplicis.

17 Ernio Crucifixorum fratrum tres cre-
ces quibus affigimurin hoc mundo, ſis-
gnificare poteſt. Prima Crux eſt obſervatio le-
gis. Iugum Chriſti eſt ſuave, & onus ejus levse
Niſt timore Dei fixus fueris, facile deſcendes
àb hac cruce. Quamvis ſervanti legem, tum
vivere; tum mori in hac cruce, ſuavius ſit-.
quàm deſeendere. Si filius Dei es, deſcende, di-
xeruntad Eſum crucifixum inimici. Si Fi-
lius Dei, perſevera in hac cruce uſque ad mor-
tem, dogma Chriſtianum eſt, ut dicas ali-
quando conſummatum eſt cum Chriſto mo-
riente, Sed & cum vivente dic in omnibus.
Non mea, ſed tua voluntas fiat. Luc. 22.
2. Cruxaltera eſt, cui te affigit proximus
tuus. Chriſtus qui ſe permiſit portari à dæ-
mone, etiam paſſus eſt ab impiis dæmonis mi-
niſtris ſeſe crucifigi, & patitur quoridie à pec-
catoribus malè ſe tractari, imò iterum cruci-
figi, quid renuis abeuno potius crucem ac-
ceptare, quàm ab altero? affigâre patienter
huic cruci, Vis ut tua vitia patiantur alii, pa-
tere viciſſim ab aliis. Alter alterius onera por-
tate, & ſic ndimplebitis legem Chriſti. Gal. 6.
3 Quidquid ſibi ipſi crux eſt inſeparabilis.
Muta locum quoties, & quocunque, & ad
quos volueris, te ipſum portabis tecum, &
tibi tua crux ſemper exis, & tua paſſio, tibi
tuus tortor erxit. Tu tibi tua ſatcina es, & ne-
mo tibi temet gravior.

F6 S. BAR-=-

(109) £
S. BARTHOLOMZZUsS.
24. Auguſti.
Pro Chriſto ergo legatione fungimur tanquam
Deo exhortante per nos. 2, Cor. cap. 5.
vnt, qui B ARTHOLOMK VM in pur-
pura natum velint. Sanèe obiiſſe purpuratum ne-
mo negaverit. Vt Deum in vota ſua fleeret, ge-=

nua centies toties noctu fertur flexiſſe. Cùm dein-
de Orbis XII. Viris in totidem provincias ceſſiſ-

ſet, ſubigendis Chriſto populis, din collega Phi-

lippo fuit; poſt hujus vero triumphum, in In-
diam & Armeniam majoerem movit. Hic loci ad
ejus facundiam continuòo malorum dæmona ſimu-
lachra obmutuerunr, & rorqueri ſe immanenfer
à BARTHOLOMAO clamitarunt, Proinde Or-
ci larvas & cive, itemque Regis Polymia flia fa-
cilè ablegit. Eam ob rem cum Rex onaſtos illi au-
r0o gemmiſque camelos transmiſiſſet, remiſſis om-
nibus, eidem ſignificari juſſit, minime harum re-
rum mercatorem ſe agere, ſed animarum, quas ſi
cœlo intuliſſet, tm demùm lucrum ingens ſe fe-
ciſſe exiſtimaturum. Hic igitur Rex permotus non
difficulter manus illi dedit, à quo ipſi Dii fiſtos ſe
eſſe faterentur; traxitque ſuo exemple cum linens
Regni bene magnam partem. At Afyages KRegis
frater nimium quantum hoc nuntio eůteerbatus,
peller &vO detraxit BARTHOLOMYO, & ca-
pite ti avit. Quid ad hæc vos, qui geliem lautè
ac nitide haberis, qui aqualicalo fulcnis? necdum
anguſtam ad ceœli atria portam creditis? Ex
Brev, Petro de Natal. & lis
peloo.

π % *α

4
eltano⸗ N

abſetut
4 KCr

lun nen
ul, lu
wolum, ſue,
mu alt e

AdonN N
eſen Re
maracn,
1.enmsdehe
Enags⸗ Nriln
ſomeus cenließ
en ſelh lltn⸗
iiuminpetree

lbremers, opel

ſolvotute, Don
Cenisince k
5Ducemialepn
i tei Norin
W Necehn
UAsteR, d
imen, Ndun
ushiswinuribe
ken Nud
Kintabestuete
miſeet noriſln
Iul kengelcl
n Mkumlt
aben t

„„

ſainzein
3 NℳI.

.
e,
h

lu ſet

kenuy tenhe n

ntwilen iran

W (110)
Meditatio. De S. Bart holomao.
1. 1. T quis verus ſit Apoſtolus. hoc eſt le-
garus Jeſu Chriſti fidelis ſit, ne ceſſe eſt,
adeo ut quærat non quæ ſua ſunt, ſed quæ
Bomiri zui. Ita S. Bartholom æus, volupta-
rum, bonorum, vitæ, omnium denique de-
trimentum fecit, ut jeſum ſequeretur, mul-
toſque per Evangelium Chriſto lucrifaceret.
Quid ratione divinæ gloriæ & animarum ſa-
lutis præſtas? Deo nihil eſt gratius ſtudie
animarum.
2. Legatus debet apprimè ſcire voluntatem
principis, ut ipſam exequatur: Orat Bartho-
lomæus centies quotidie „ ut ſciat volunta-
tem Jeſu Chriſti, ab eoque conſiliam & au-
xilium impetret. Labora quantum volueris,
teris rempus, operam ludis, ſi declines à Dei
voluntate. Domine fiat in me voluntas tua,
Quoties in die, & quomodo Heum oras?
3 Prudentia legato neceſſaria eſt, ut com-
miſsâ tibi provinciâ recté ac pro dign' ate
fungatur: neceijaria item fortirudo, ut hoſti-
bus teſiſtat, arque ſi expediat adeat vitæ di-
ſcrimen, §. Barholomæus præ ditus fuit dua-
bus his virtutibus, quæ fortè in te deſideran-
tur. Heu! prudenrtiſſimus es in mundirebus?
at in rebus tuæ lalutis penèrepueraſcis. Quàm
rari ſunt noviſſimis his temporibus veri ope-
rarii Evangelici: Quò abiit Spiritus Apoſtoli-
cus, quo humilitas, labores, elns primitiva Es-
eleſio Bexaardus;

1V y 5. LH⸗

S? 111) ☚˙
S. LUDOVICUS KEX CON-.

2 5. Auguſti.

4
Reddite erge qua ſunt Caſari Caſari, & qua

ſunt Dei Deo Matth. 22.

Fn

De

letkano,

7Itam omnem LVDOVICI noveris ſi leges no- „
=„ 1

veris, quas ſibi primò, tum deinde filie dixit:
Harum capita habe.

I1. Deum præ emnibus am ato. II. Peccatum ll luan

mortiferum ceu anguem fugito. III. adverſis ne
deprimitor. FI. neve proſperis extollitor. V. ani-
mæ plagas ſpirituali medico crebrò nudato, & me.-
dicinam quamvis aſperam, nallam reſpuito. Vr. In
precandi ſtudio aſſid uus eſto. PII. Animum in mi-
ſeros pium & hberum gerito. PIII. Cum animo
male eft, in conſilium quam moæ virum bonum
adhibeto. IX., Boni tibi nunquam non adſunto,
mali ſemper exrſunto. X. Bonum omne amplecti-
ror: malum omne deteſtator. XI. De Deo loquen-

tibus aures lubenter dato. XII. Obtredationibus

leis, 8 Nu
ntam ttzumn i
en tozera Ntl
1. ludontens

omcs n M

a e
mndos untos

verò obſervato. XIII. Deum Divéſque impunè, te ll

Rege, nulli laceſſunto. XIV. Gratus Deo inprimis,
ſed & hominibus eſſe memento. XV. Pro tribuna-
Hiæquus eſto, & panperum querimonias ne negli-
gito. XVI. In cauſa tua, dum res non liquet, contra
te ſfato. XVII. Aliena ocyus reſtituito, Clero & Re-
ligioſis pro ſcuto eſto. XVIII. Parentibus amorem
deferto. XIX. Bella, ſi contra principes Chriſtia-
nos gerere neceſſitas ſuadet, ſacris parcito. XX.Li-
cs pro virili dir mito. XXI. In Magiſtratus ſedulò
inquirito. XXII. Pont. Max. ut par eſt, reveretor.
EXIII. impenlæ modeſtiam ne excedunto.
XXIV. PrO me, ubi obiero, ſacra fieri.
curato. Exn urio.

es, wenemo).

Kerinded
epnult, Aa
Uisobliumt
luis glit

15
gtoll ſel bleen
ui, aiun.

(112) £–

Dey . .
N Meditatio. De S. Ladovice.
. Ludovicus merito Rex dicendus eſt, us⸗
ACAS,e 1 P 131¹ 1 4
ntenlln, pote qui victis cupiditatibus corpus ra-

Uhn, tioni, rationem verò Deo ſubjecerit. Is veré
d regnat; qui ſibi imperat; nunquid autem is
e ſibi imperat, qui jejunio ac cilicio macerat:
corpus? qui caſtam in mediis aulæ deliciis
Ih vitam ducit, quaſi foret in ſolitudine? con-
ſidera virtutes S. Ludovici, vide utrum ülas
imiteris, & appetitus tui pareant rationi: quid
enim tam regium eſt, quàm ſubditum Deo ani-
mum corporis ſui eſe retctorem. S. Leo.
2. S. Ludovicus fuit pater populi: amabaf:
omnes, non amicos tantùm ſed & inimicos,
deteſtabatur obtrectatores: pauperum lites
ipſe componebat, idque curabat potiſſimum
ut Sanctos ſubditos haberet. Habe Deogra-
tias, ſi quibus obtemperas ii præditi ſint vit-
tutibus S. Ludovici; ſin autem tu ipſe aliis
pPræes, memento Patrem te eſſe ſubditorum:
tuorum.,
3. Serviat Deo neceſſè eſt, qui rectè volues-
rit regnare. Si quis conſideraverit S Ludovi-
ci vitam, ſanè dixerit ſanctum hunc regiæ ma=-
jeſtatis oblitam eſſe, ut ſe probaret ſervum
IEſu Chriſti. Terræ Principes! niſi Deo ſer-
vieritis; quid proderunt omnia? Non diees
Chriſtus Euge Princeps! Euge Rex! Impe=--
tator! Sed dicet, Euge ſerve bone & fidelis, ine-
sra in gaudium Domini tui.

§. VI4-

(113) £
S. VIC I O R MART.
26. Auguſti.

Vincenti dabo manna abſconditum: & calcu-
zulum candidum, & in calculo nomen no.

vum ſeriptum quod nemo ſcit, niſi gqui acci
pit. A poc. c. 2. v. 27.

Xpeditis plerumqne in opus exit, quod cogi⸗
–— atum dia eſt. VICTOR toto ſeptennio in ſo-
litudine ſe macerans præparabat ad acerbiora to-
leranda, jamque prædicandæ fidei ardore incen-
ſus, divino prodibat ex ſpelunca impulſu in publi-
cum, at incendinm in Mauros ſpargeret. qui fidei
deſtituti luce in tenebris idololatriæ rigebant. Vix
discolor hoſpes Mauris apparuit, cum, indicio fa-
ctο, adrocatus in aulam eſt; & fauſtiſſimus fuit
cum Rege congreſſus, VICTORIS quippe primo
intuitu, foœdiffima in Regis corpore lepra omnis
evanuitg at pejor animæ lepra, ingrati animi vi-
tium, veræque fidei odium prævaluere. ſiquid em
ubi cogno it Rex, prodigioſum ſuæ lepræ depulſo-
rem, π☚t hiopas ſuo ſacro velle lavare latice, ſuffo-
cari quamprimum, impiè ingratus juſſit ſoſpitato-
rem ſuum. At de mortis cauſa tam glorioſa læta-
tus S. Apoſtolus, exoravit carnifices, ut lentius
cruciaretur: quò plus pro Chriſio pateretur, & ut
de cruce ſuſpenderetur im petravit, in qua cum tri-
duo integro velut è& cathedra peroraſſer, & ut Me-
dicus miraculo eσπ ora animoſque perſanàſſet, ca-
put ſibi amputatum ſui ipſius veſpillo, manibus in
urbem detulit, locôque ſepulturæ à ſe deſignate
cum trunco corporis depoſuit. Epigramma eſto.
His jacet VICGT , qui ad Mauros venit, vi⸗
dit, & in erace vicit.

π

l0

we⸗ 40 heto!
W?
niuebn lel
(äonem,&
„ er hoe
id er do
i. & CCü
tN n
Ne ln u, 4/
xlſitpins

Punceſnie
ITetſlvon cond
Iiſocie, ueln
1gonc one
..Diptent gibe
Kur ius Ehe
Rtlus lptilu
iell ron ſo
8A iltts
Din Ecoretat
Cenſlln tonl
usts

— N
Nng (114) £
(TONA AMeditatie Ve pramiis mandi Vidtoribus
promihſis.

RWK 1, V Incenti dahe Manus abſceonditum. Apoc.
ſinlen , 2, id cſ multirudinem dulcedinis meæ,
nin & conſolationum mearum experieris in re:
itten ize Vince modo hetcicè tentationem aliquam,
n pufillanimitatem, infimiratem, aut contem-

ptum, & ſenties infallibiliter magnam animi
conſolationem, & præguſtum quzſi, obven-
turæ tibi per hoc æternæ ſelicitacis: ſicut e-
contra guſtata veluptas peccati animum af-
fligir. & continuò quaſi præguſtum affert
æternæ pWα0ρας quem meruiſti. O quam ma-
na multituao dulcedinis tua Domine quam ab-
Wondiſti timentibus te. Pſalm. 30.
2. Vincenti dabo calculum candidum. Ap. 2.
Calculus candidus, eſt ſigaum fauſtitatis. 2.
Eſt ſignum abſolutionis in judicie. 3. Eſt fi-
gnum electienis. Hæc tria venient illi, qui
vicerit mundum. 1. In judicio particulari &
univerſali non conden nabitur, ſed laudabi-
tur à judice. 2. Inter electos numerabitur. 3.
In glorioſo corpore ærernuùm lætificabitur.
3. Vincenti dabo nomen vovum: Ut ſit & di-
catur filius & hæres. Hoc eſt inquit Bernar-
dus illud centuplum: Adoptio filiorum Dei, quæ
pericula non ſpernit, miles generoſus? ut du-
eis aut militaris præfecturæ infignibus & no-
mine decoretur? Chriſtus te filium & bære-
dem ſuum conſtituet, ſi viceris, & adee igna-
Vus es?

27. A uguſti Gun Un d

t

Nuad wmenſura menſi fueretis', remittetur oe
b. Matth 7
P MON, communi pez Thebaidem calculo ſam
dus Eremita, à belluis tamen laceratus & devo-
ratus ferali tumulo & ſepultus. Hujus exitus ipſe
ttiennio ante vates, edixit alteri eremicolæ, qui α 4
ad eum diverxtens mirabatur, leocnem media hye- a. Uin e
me ſpeluncam ſeniz ingredi, ejuſdemque rigentis Sriralret
frigore mem bra, ut calefacerer, corporis ſui accli-
atione fovere. Noli, inquit, frater id as ſcribere
meis immeritis meritis viſum à te leonis obſe-

,e Cntennin

qaium, membra mea innato ſibi calore foventis: luvieſtſzott
peecator enim ſum, inque delictorum juſtiſſimam Aisbrten
lo dlenuni ,0
1amoz

pœnam, feris beſtiisque pabulum ero. Et verò,
ajebat hoſpes, tam diræ pernæ ab Optimo DEO,
quæ cauſa? quanta enim culpa mernit? Imò verò
reſpondit, juventutis meæ delictum, & grande il=-
lud, ſic paternè plectere ſtatutum Numini. Cùm
oves in adole centia paſcerem, in viatorem, forte SAnntondh
innoxie tranienntem, barbarà petulantià moloſ- „, niu ſmn
ſos, gregis mei cuſtodes, incitavi, qui miſerum, isnel
necquicquam ejulantem, in fruſtta laceratum per- uanſs ni
emêre, me cùm poſſem facilè; malum avertere (a Gnl
erudeliter negligente, atque ita immanis lanienæ ener d,
reus, talionem expedo, sic ille. Tu verd, inter emn dorieru, d
ter Sodales quamvis, qui tot petulantiæ illiciis
anamas innocentum ad! pfſum præcipitaſti, ſi feras
nontimes, cave, ne interis pabulum fias. i
Barri ex Rosvveid. de vitis PP. Nin nchart l

lamena beler

teno⸗,

6. deſtel mole

. 4 S ) 3* kels u pece

(ven ſalltnln

Uae,

Medi-

AV WYrrI/ ☚
0 Up . (116) £
„H, „ 5 Meditatio. D⸗ vunitione peteatorum.
D G PE MON jam pridem lacrymis di-
NH A Jucrat juvenile delidum, non tamen

lüpplicium pcccatit: reſtabant pro illo pœnzæz
temporariæ luendæ. Quid ad hæc cogitas, quit
tam parum ſoli citus es de ſatisfactione? fru⸗
ſtra noe orat Vir ille S Üzc uM COR, DEII,
delicta juventutis meg, & ignerantias meas ne⸗
memineris. Et tu nec de peccatis juventutis,
nec vitæ tuæ adultæ cogitas, ut pro iis fru ctus
dignos Pnitentiæ feras? quare non clamas
um S. Auguſtino: hic ure-, hic ſeca O Domi-
ne! modo ibi parcas. Et quare diligentiam non:
adhibes indulgentiis lucrandis? tam facili me-
dio alterius vitæ pœnas evitandi ?.
2: S. Pzmon agnovit pænam ſuam delicto
congruam & promeritam. An te quoque mul-
to plurium reum humiliter agnoſcis? dolor
flagelli temperatur, cum culpa cognoſcitur: quia
tanto quiſque ferramentum medici patient ius
tolerat, quanto magis putridum conſpicit eſſe,
quod ſecat. Greg. lib. 10. moral. illud tecum
frequenter recole, per quæ quis peccat perca-
dem punietur. Pletumque pæna coreſponder-
delicto.
3. Semel'molòôſſos juvenili petulant'àâ Pæ-
mon incitavit in viatorern, & ideo meruit:
1t laniena fieret ferarum. Quid ſi tu malo-
exemplo vel ſuaſione aliquando homines in-

ſe duxeris in peccatum grave. Va homimi illi per-
quem ſeandalum. U bi væ ibi non levis pœ;
3.

S. A I=-

Eln

(117) £ „,6 I lits
S. AUGUSTINUS EPISCOPUS. Gtn uu
28. Auguſti n⸗ Zr
e CIIN
Sratia autem Dei ſam, id quod ſum, &- gratis Aungliet

us in me vacuaz non fuit. 1. Cor. C,5.
VGVSTINVS ubi manus DEO & D. Ambro-
ſio dedit, in Africam redux & sacerdos pri-
muùm mokg Pontifex Hipponenſis factus, Patrem ſe joren ejos
Catholicis omnibus, hoſtem hæreticis acerrimum Aaſel t
exhtbait, quorum manus divino præſidio ſæpius Nedil uuc: 64
evaſit. Mores improbos ſuorum liberrime pro con- hrnn min in
cione carpſit, illorum præſertim, qui lacris vel à Glan mle
Ptincipio non adeſſent, vel ante finem ſubduce-
rent ſeſe, q ique non DEO loqui in templo, ſcd ſ.
hominibus confabulari conſueſſent. Menſa ejus NoNlonenn
quæ frugal's erat & vaſis vel ligneis vel teſtaceis mmir anlsell,
ſuperba, quoslibet hoſpites admittebat, ſi illos ex.
cip as, quos aſcripti hi verſiculi proſeribebant.
Auisquis amat diökis alienam rodere vitam, Ten
Hanc menſam vetitam noverit eſe fbi. eim Michi
Supremum æger Davidis Carmina, quæ à pni- IN AAne
tentia nomen habent, parietibus cubiculi inſcribi ecoYorercene
voluit, interque earum commentationes mortem
ſanctiſſime obivit, & Eccleſiæ hæfeditatem am- et we dge.
pliſſimam eloquentiam ſuam & profundiſſimam al ge
doctrinam reliquit; illud puto luventuti legavit, n Ilt nir,
quod in lib. XXII. de civit. DEI cap, S8. narrat; Ma. Win labenthun
trem ſcilicet filios immorigeros diris devoviſſe; 13 geil emm
vota cœlum audiſle; & illos vagos & horrendâ om- 1,N Auooltinn
nium mem brorum concuſſione tremebundos or- e den
bem pererräſſe; ex his denique duos ad atam D. alli lezir
Stephani ſibi redditos eſſe. Spperi! ſi improba ma- ln lerige
ter in filios tantum potuit, eheu! Mariani quid in We Doce
immorigeros MARIA MATER potexit? Ex

4 . bvlt
les cmvrnn

icltum amncu

fe
EII

lenleltentnn

ArA p. Cemaantanclint
vna & ipfin, D. Anguſiiyi Nochchenmn
libris. bniu,6
Donninns, g,

Ns

litntur i 47

(118) £
Meditatio.,. Isz vitan: S. Auguſtini.

1. Ic ſanctus toto juventutis ſuæ tempo-
hhet re div inæ gratiæ ac ſactis ejus meti-
bas reſtitit. Nunquid ego pariter plerumque
teſtiti ejus gratiæ? quomodo fluxit tempus
adoleſcentiæ meæ? an tandeni cæpi ex ani-
mo Deum amare? heu quam ſæpè obduravi
cor? & ſecretiorem ejus vocem neglexi! nunc
anime mi! audi: quare: ama Deum tuum!?
Ah! ſerote amavi domine! bonitas tam anti
qua! & tam nova! ahb! ſero te amavi. S. Au-
Luſt.
Poſt longum & anxium cerramen tandem
gratiæz maanus dedit Auguſtinus, exuit ſe la-
queis errorum & vitiotum, & extremum uſ⸗
que ſpiritum amicum & filium gratiæ prohba-
vit ſe ſe, Si peccantem Auguſtinum imitatus
fuerim, quare non imitor pœnitentemn? quid
expecto? moriendum eit, & dignitatibus di-
vitiisque valedicendum. Heu! quid me fier.
ſicum Deus me vocabit ad reddendam ra-
tionem vitz meæ, fuero gratia deſtitutus?
Omnibus laboribus noſtris quo ambimus perve-
nire?s quid qusrimus? §. Aug.-
3. S. Auguſtinus fuit quoque Doctor gra-
tiæ, cujus partes acrirer ſuſcepir adverſus hæ-
tericos, docuitque natura & mirabiles effe-
J ctus cjus. Doce al'os qua atione poſſint Dei
n EMnph gratiæ reconciliari. Eſto gratiæ diſcipulus, ſK
Nℳ6 Doctor eſfſe non petes, Audi quid loquatur in
nn te Dominus: Si non inanem feceris gratiam,
multiplicatur tibi gratia. S, Auguſt.

DE-

(19)
. ſeatt Gl⸗
DECOLLAIIO S. JIOANNI Cn
BAPTIST. KWKWM
29 Auguſti.
Herode; imiſſo Spiculatore pratepit aferri Ca.
vit ejt in aiſco. Marc. C. 6. u
N Atalitias hoc die Herodes epulas dedit, “ .
Nredihs funebres vocabimus. Aut enim nul. 1
las, aut iſtas ſol fugit, quas ſanguine humano
heu! nimium nobili crudelitas condivit. Nam com nean
ad reliquas menſæ illece bras filia etiam acceſſifſet as: lagein!
& ſaltu leviculo terram plauſiſſet, ecce tibi præ. oni, R
mium pedes caput Maximi Vatis 1O A NNIS ab (Dkratey
ſtulerunt. Nec lſatis erat, per menſam tam delica. d e
tum ferculum ambulate, & oculorum gulæ facete 1 Mdi )
ſatis. Extraxit conjux adulteza palato ſuo linguam mi Iendh,
Cillam gratiſſimam Suadæ ſedem) & mille num 1,5 anme
convitiis, nune acu mille locis fodit ſceleſta. Sed in gopterani
profecto peſſime acu rem tengit. Nanquam enim kza
magis viva etiam crudelitatem Regis, quam tune Crnch Ken
fuit locata, & merito deinde Divinum VER BVM MASAINR
loqui Tytanno renuit, cujus vocem decollaverate n
Ipſa ſaltatricula pœnas ſi ſeras, ſerias certe luin
quando aſtrictas gelu aquas tranſiens, ruptâ ſudn
Pedibus impiis glacie, abſeindendum crufſtis ca⸗ Beler
put dedit, etiam tune portentoſum in modum ſub l ne
liens, & choreas, quibus viva aſſueverat, mortuaifmnt diens
etiam continuans, manifeſtum omnibns mortali-abn dixirus,
bus documentum, quàm non multo altu oprs z utgnn
ſit, ut in Orcum devolvamur. At licet nonnemo, n ie
ergòne odioſam pede calcare terram non Rceat 1el
iamo verò calcanda illa eſt, & pede utroque, ſed græ- enlneleans
viore, & cui cœlum non Orcus affideat. ehuqum
E& Sarez., & Mariyt. niilgi
necuntuum
mnnii

. le

eund homun

Med

(120)
Meditatio, S. Icannes Martyr Caſtitatis,
Charitatis & Veritatis.
3. Q lJoannes vivens & moriens prebavit ſe
C. Kareyrem caſtitatis, quam utillibatam
ſervaret, tertio ætatis ſüæ anno fugit in ſoli-
tudinem⸗- ubi duro auſteritatum M artyrio cor-
pus maceravit. Si perſpecta tibi eſſet virtutis
pulchritudo, eam ſtudioſius conſervates: non
infrequenti hominum turba hunc florem in-
venies: fuge in ſolitudinem: ſtude mortifi-
cationi. Si minus poſſis ut S. Joannes mori
pro caſtitate, potes certè vivere in caſtitate.
Et majus eſt vivere in caſtitate, qum pro eaâ
wori. Tertull.
2. §. Joannes fuit Martyr chariratis. Ete-
nim propter animarum ſtudium reliquit ſoli-
tudinem: venit ad Herodem, omni ope co-
natus eſt eum ab iniquitate & turpitudine re-
vocare, tametſi præ viderer mortem fore præ
mium laberum. O te felicem! ſi ut Joannes
ſanguinem ptofundere poſſes pro ſalute pro-
ximi: ſi hoc præſtare nequeas, ſaltem illa-
crymare alienis peccatis, & profuſis liberali
manu divitiis,
3. Fuit quoque Martyr veritaris, quam ni-
mirum vitæ ſuæ antepoſuir, fidenter Hero-
dem increpans, quod adulterium parraret, Tu
nec unquam commirrtas ut ignavo aſſentatio-
nis obſequio blandiaris vitiis aliorum, maxi-
mècum tuum eſt eos corrigere. Amant homi-
nes veritat e lacentem oderuni reſarguentem.

„Aug.

5,B.

EI

. (121) lektio
S. BONONIUS ABBAKG. y ul 1
30 Auguſti. unn,

Gmne quod eſt in munzo, concuß iſcentia carni aol hem
wium

eſt, & concupiſcentiz ogulorum, E& ſuperbia chſen
vita, 1. Joan. 2. uln imi

Prima Philoſophiæ par- eſt mortis meditatio?
hæc BONONIVM pauerum Mundo mori do
cuit, qua qbidem morte ad vitam nihil eſt ſalu alen
brius. Hinc K.gypti deſerta petiit, fantamque ſan- ls uin
ctiorum Civium frequentiam invexit, ut in ſolitu ldd 8
dinem urbes, in urbes ſolitudinem diceres mi- inm vedn
graàſſe. Ipſe totam A.gyptum concionzbundus Ob-auniis Mvene
ibat, Chriſtoque longe plurimos jungebat merca- rt deatoenn
tores præſertim, quibus tempeſtate aliquando ja- 1 Onnr lu/
Ktatis, poſt preces fuſas (olem & cum ſole fidei lu- lum, kol
ceem uencht. Ob id cum Alexandriæ in ſummo
honore jam efſet, iterum K gypti intims petiit. rifl
Hic illi tectum coœlum, cubile terra, culcitra cili- ad nunali⸗
cinm cervical lapis fuit. Huic etiam invi gilabat wmmimi n
patinsquàm indormiebat?: 4 a0 molliàs tamen ja-

renr4
ceret, lectulum hunc ſuum lachr,;mis quotidi? la-
vabat. Verùm é privato hoc pulvere exttactus in ee ntn mmli
aienam à Petro Vercellenſi Antiflite, cui unà cum i Elchenns

Pluribus allis capto libertatem apud barbarum Re- Cnn gud iſ
gem exoraverat, Cœnobilies Lacedenſibus præeſſe Guinn 8, Cndr
juſſus eſt, dum vitâ ſimal & munere eſt ſundne, N
Porrò quem adgeniculari ad tumu ulum Divi cernis, n Denet nd
fraternæ cædis reus eſt. Hunc cum ſupplicem Sa- enltis genlas
cerdos quidem, ſed non conſcientia abfſolveret, Imrfomines n
annos plures à domeſticis furiis agitatus, malaciam mgoioſ ili
tandem animo apud cineres BONONiI reperit. lrclat pbilen
Veniam nunciarunt ruptæ ulttoe manicæ, quas regt,
reus ipſæ dextro & cædis auctori brachio induxerat. neſt Me
Hæ nunc licet e ferro ſint, an non pulchrius tamen han n
ſuſpenſæ tumalo BONONIVM ernant, quàm
Manliani, ques olim diecerae torques fa-
cturi fuiſtſent? Ex Gabr. Palaoto.

Medi-

(122) £

Meditatio. De contemptu mundi.
Oa quod eſt in mundo eſt concupiſcen

tia carnis, inquit S. Joannes. Et quid
une e eſt caro, niſi ſperma fætidum, ſaccus ſterco-
rum, cibus vermium? econtra quid eſt anima
tua? ſpiritualis: immortalis: Deo ſimillima
ſubſtantia, & Deo deſꝑponſata in fide, dotata
in ſpiritu, redempta ſanguine, deputata cum
angelis, ca pax beatitudinis, hæres bonitatis;
& corpus tam fœdum ſterquilinium curas.
animam verò negligis? Si animam negligis,
nec cortus ſalvare poteris, nec enim anima pro
corpore. Sed corpus pro anima factum eſt. S. Bern.
2. Omne quod eſi in mundo, eſt concupiſcentia
oculorum: O ſtolida divitiarum concupiſcen-
tia. Quæ affligit laborioſis deſideriis acqui-
Wrendi, cruciat cupidine augendi, & angit me-
tu amittendi. Immò ne decreſcar cumulus,
abſtinent à partis multo ſudore divitiis, atque
ita bonis temt oralibus non utuntur, nec utentur
aternis. Eucherius.
3,. Omne quod eſt in mundo eſt ſuperbia vita.
Doctrina §. Chryſoſtomi eſt: propter glo⸗
iam greges famuiorum, cquos auro opertos,
