per, caſtus & inglorius vixiſſet, quam ſi po-
tius fuiſſet ampliſſimis bonis. Cupis ita mo-
ri? impiora zuxihum hujus Sancti: mor-
tem felicem impetrat invocantibus ſe: eum
imitare: pium habe vivendi modum: pia
vita, piâmorte claud tur. Malz mors putanda
non eſt, quam bona vita praccſſerit, Auguſt.

C 5 §. FRlI-

* (35) £
S. FRIDERICUS EPISC. MART.
18. Julii.
Noli timere, ſed loquere, ze taceas: bropter
quod ego ſum tecum. Act. 18. cap. v. 10.

St vis ad vivum depicdtam loannis Bapriſtæ ima-
ginem, Ectypon in FRIDERICO habes:
qui in Ludovico Rege Herodem, in Iuditha He-
rodiadem eſt expertus. Explico tragicam ſce-
nam. Erat S, FRIDERICVS illuſtri proſapia
in Friſia natus, à prinis annis ſolitudinis, ut alter
Ioannes, amans, non niſi in ſactis adolevit: Iam
tum Ludovico, Caroli Magni Filio, Regi, ob vir-
tutem generiſque iplendorenr, percharus; à quo
etiam ad Trajeétenſem infalam eſt eve &us. Ea in
dignitate H RIDERICVS, officij ſui memor, ur
verum ſe amicum probaret, qued aliorum auſus
eſt nemo, animos? Regi, ob inceſtas cum Iuditha
nuptias ſe oppoſuit, loannis illud. Non licet, liberè
contra ingerens, Anathematis inſuper minatus
fulmen ni male nuptam repudiaret. Id FRIDE-
RICGO fatale fuit; ſiquidem efferati inde Regis juſ-
ſu, emptis ab Herodiade altera, Iuditha Regina ſi-
cariis ipſ'o in templo, poſt peractum ante ſacrum,
pugionibus confoſſas eſt. At Martyr, vulnus, dum
latrones moniti effugiſſent, cohibens, populo vale
extremum dixit, Trajectiſqae excidium vaticinatus,
vivus ſepulchrum ſuum ſubiit, & generoſo viam
permittens ſanguini, defunétus eſt; qui tamen
vel ex tumulo clamavit, donec inceſtorum regno
per Daniæ Regem vaſtato, & ſicariis repen-
tina morte ſublatis, cœlum audiens inno-
centiam Sancti vindicavit.
Ex το.

Gun
1n d rg
lenieefe
1 Duinas
its. B
Gae wn
ſcetuchaß⸗
Venn Den
cb
Xmanluei,
opnunno!
z. Atront
leluenkoe
enpoNn
enns Dus
We eenc
Kettnt
CClaleune
logrun

iitn ſii,

Nt e
N

ad
loden, dt;
1.,.1

(36) £
Meditatio. De corredtione proximi.

I. OCG Fridericus ut verum amicum Regi ſé
"probarert, liberè corripuit eum, Vox
Caini eſt: ſumne ego cuſtos fratris mei ? Vox
Apoſtolicæ Charitætis eſt: corripientes omnem
hominem, & docentes omnem hominem. Col.
1. v. 27. J. Aug. I. r. de civit. cap. 9. Sa negle-
Xeris corripere, peior faltus es eo, qui peccavit.
2. Primas partes in corripiendo obtineat
lenitas. Spiritus Evangelicus non eſt vin-
dictæ aut iracundiæ, ſed patientiæ & man-
ſuetudinis. Ideo 3. Reg. 19. ad Eliam, non
venit Dominus in ſpiriiugrandi & forti, hoc
eſt, ſuperbo: non in commotione, hoc eſt, ani-
mi perturbatione: non in igne, in furore ac-
cenſo: ſed in ſibilo aura tenuis, id eſt, humili
& manſueto. Cujus Spirits es in corripien-
do proximo tuo?
3. Si ex officio obligaris, monendi ſunt po⸗
teſtatem habentes modeſtè & reverenter, ex-
emplo Nathani inductâ parabolâ de ove, ar-
guentis Davidem forti, ſed modeſtà liber-
tate dicendi. Magnatibus expedit, ut adeant
frequenter curias mortuorum, id eſt, libros
conſulruri de agendis vel omittendis, hi enim
loquuntur ſine formidine, nec adulantur
ne excidant gratiaâ.

4s co Rs

2
P
c Nnoer
6 „ ,.— —

*½r (3z7) £
S. AROSENIUS ABBAS.
19. Julii.
Nemo mittens manum ſuam ad aratrum & re-
iciens reiro aptus eſt regno Dei. Luc c 9.

A* SENIVS bonis artibus & virtutibus juxta
clarus, Arcadium & Honorium Theodoſij
Auguſt. filios literis imbuendos & pietate, acce-
pit: quod muneris tanti pius Imper. fecit, ut eum
no filiorum modò, ſed ſuum etiam parentem dici
voluerit. Quid? quòd ubi ſedentes pro dignitate
ſtans docuit, intervenien;: Theodoſius ſtare impo-
ſterum filios & audire ſedentem juſſit, timendas
Imperij ſecures literatis ſcholæ faſcibus ſubmiuens,
quos cùm in graviùs delinquentem Arcadium ſtrin-
xiſſet ARSENIVS, necem ille Dodori inferre
molitus eſt, pene Nero ex Arcadio factus. Adeò
non jam primùm bonorum magiſtrorum didactron
odta & inſidiæ lunt diſcipulorum. ARSENIO in-
terim vox cœlo hæc accidit. Fage, tace, quieſes
Fugit itaque, ſed aulæ ſervitutem: tacuit Eremi di-
ſcipalus ſed Doctorem Angelum habuit. Hic vana
hominum ſtudia illi depinxit primo in Æthiope,
qui evando, cui imparerat, oneri, alia atque alia
identidem lingua ad jciebat: tum in homine, qui
aquas dicule cribro hauriebat; demum in duobus,
qui cum ligno tiansvezio anguſtam ſubire portam
cuatendebant, e quibus primus peccantium, alter
an bitioſorum, quo alij invidiorum erant typus.
Denique beatà morte ARSENIVS quievit annos
natus CXXI. & tunc etiam taliſque mortern hor-
ruit. Certe vivus ſemper cum ſtrophio viſus eſt,
quod lacrymas biberet, quas mors exprimebat, ex-
preſſura ctiam nobis ‚ ſi cum ARSENIO memo-
iæ impreſſam altiu geſtaremus.
Ex Metaphry.

ainſl
enconds
IAU d
Nen) won!
erbint:

en
nepeonedh

—

Lund

n et

KRN1 N
,ien ſenn
ne nd
tet minut,
1ecnis.
1, Venint
l Nen
ens i Ni
u, Iniren
ſüe in eip
lbom omnit
6, uer ungon
Uun, 0 ſeen
Ilti cun luh
3 Nanemn
eumguc l
Detomn Mlum
Crriltosreli
ut nuns
Ohen zalr

Lauta erut

otom beſon
9
WN

AAhn

erne Ne 1

dukin
Hunn
endon

.

4

* (38) £
Meditatio. Deintegro ſervitio Dei.

1. B aulâ ad ſolitudinem avolat Arſenius:
interrogatus unde tantùm amaret ſoli-
tudinem? non poſſum inquit amorem
meum dividere: oportet ut neglecto mun-
do, Deo me penitus tradam. Velles tu qui-
dem Dei & mundi eſſe, ſed hoc fieri nequit:
eum elige qui te pluribus cumulet bonis, quid
dubites ?à Nemo poteſt in unaà & eaadem re omni-
potenti Deo ſervire, atque eius hoſtibus gratas
exiſtere, nam Deo amicum ſe peraegat, qui ejus
placet inimico. Gregor., in hom. ſuper E-=
2z echiel.
u2. Veniant tibi in mentem Stipendia quæ
mundo militans meruiſti. Salomon qui ter-
renis in bonis votorum ſummam adeptas
erat, profitetur omnia vanitatem eſſe. In-
quire in te ipſum vide an non verum ſit ti-
bi bona omnia faſtidio fuiſſe cum iis potitus
es, nec unquam habuiſſie te plenum gau-
dium. O ſaculum vanum! quid tanta pro-
mit tis cum decipis? Auguſt.
3. Si autem fateri veſis quod res eſt, dices

te nunquam lætiorem fuiſſe, quam poit ex-

plerum pium aliqued opas. Jam verò fi
Chriſtus vel in hoc mundo tam liberalis ſit;

quid daturus eſt in altero? ſi quas dæmon
offerr voluprates plurimo felle temperantur,
dquanta erunt quæ parant tormenta? Deo te

totum devove, diceſque cum Tertaulliano.

Qus major voluptas quam faſtidium voluptatis?

7 S. MAR-

S. MARGARETHA V. & M6R. „
20. Julii.
Sobrij eſtote & vigilate, quia adverſarins ve-
Rer Diabolus tanquam Leo rugiens circuig iul!
qnarens, quem devoret, cut reſiſtite fortes
in fde. I. S, Petri cap. je

A RIGARITAM in manus damus, vel 01
cœlÜο judice pretioſam. Adoleſcentula clam Il hinün
parentibus Sacra noſtra edocta eſt. Eam ob cau- aete wwtun
— — i.
ſam ad Olyorium Præſidemraptata fuit, ipſo (ne- totita
fas!) parente filiam accuſante. Gravius etiam Kne
periculum cudebatur, quando Iudex à forma h Uhlnos
ARGARILAX captus, amatorem induit, & mol- QNennd- e
libus armis, blanditiis pugnam movit. Elufit ta- Celinschcva
men inſidias Virgo prudens, & Præſes larvaà Amo-
ris poſità tyrannum prodidit. Virgis initio cæſa, ein gre
tum uncis lacerata & in carcerem data. Ibi quo.
que fatigatam recens hoſtis Orcus excepit, Draco- II eallon
nis exuvijs hertendus. Sed hunc objeéto ſcuto ends, uun
Crucis repulit, precumque jaculis confixit. Vi-
ctrici ſuperi trophzum poſuerunt crucem mite
ſplendentem, & e cujus apice columba ſolatia de-
dit & omnibus vulnertbus Medicinam. Trium- Elcln lent
phum hunc primum ornârunt XV. millia homi- Wüohti dn
num in libertatem Chriſtia um à Deorum ſervitute Ameonniste
aſſerta. Non multo poſt iterum pugnatum, & in dà ⸗
triumphum ducti ignis & aqua. Nam & facies ar- „ed
dentes pectori admotas in tacti Amoris flamma?s, Ie.
& aquas, in quas abjecta erat, in baptiſmum vertit oofſe
DEVS. Iterum ergo triumphanti columba illa l
divina palam coronam impoſuit. Invidit Oly-
brius, & caput laureatum glad abſtulit. Sed
imprudens alferam coronam adje cit.
E& ur. & Lipp.

Ne

Cenonis in

(40)
Meditatio,. De tentationibus & ratione
eas Pincendi.

1. Kus patitur nos àa dæmone ten rari, tum
ut no tram probet firmetque virrutem?
tum ur copioſius nos remuneretur: non per-
mittit tamen ut tencario ſit ſupra vires: Dia-
bolus pellicit, non cogit ad malum. Liber-
tatis & gratiæ beneficio iemper vincere poſ-
ſumus, nam gamon latrare poteſt, mordere non
poteſt: non enim cogendo, ſed ſuadenago movet,
nec extorquet zoxſenſum, ſed petit. Auguſt.
2. Ipſi nosmetipſos tentamus nil non con-
cedentes ſenſibus noſtris, & Corpus otio ac
delitiis circumfluens delicatius tractantes. A-
lios item ad peccatam ſollicitamus tum ver-
bis, tum exemplis., Ipſi dæmoni tentatio-
num occaſiones Suppeditamus, parvis rebus
legendis, audiendis. Cur liceat andire qua fa⸗
cere flagitiuen eſt ?2 Terrull.
3. §. Petrus triplicem nobis ſuggerit vin-
cendarum tentationum rationem, nimirum
ut ſobtii, vigilantes & fideles ſimus, Sobri-
etare ominis ferè libido reſtinguitur, Vigilan-
tià, & dillgentiexamine adtionum eludunrur
dæmonis inſidiæ, fide demum omnes inimi-
ci profligantur. Non enim vinci poteſt
qui ſperar paradiſum, & qui
timet infernum.

5 () 90%

* (4 1)
S. DANIEL ABBAG.

2 I. Jalii.
Habentes alimenta quibus tegamur bis contenti
ſimut, nam qui volunt divites ſteri inciaunt
in tentationem & laqueum diaboli, r. Tim.
cap. 6. V. 9.

Mpetraverat à DEO DANIEL heæredem viro,
quocum illi hofſpitij familiaritas interceſſerat.
Itaque hic, cum patronum, ad malevoli patrem
etiam pueri vocabunt. Sed pro innocentiâ pro-
nunciavit innocentia alteza. Infans nuper natus,
qui juſſus à DANIELE pattem palam edicere,
digito in verum parentem conjedo, hic, ajebat
pater meus eſt, atque ita ſimul patronum ſuum ab-
ſolvit, ſimul calumniatores improbos damnayit.
Sub hæc, cum DANIEL Eulogium latomum cer-
neret, in egente= præ aliis pium, precari apud
DEVM inſtitit, plures opes ſubmitteret tam bene
prodigo. Et annuese DEVsS eſt viſus, ſi pro Ea-
logio ſponderet, divitias fraudi morum integritati
non futuras. Convenit, ſpopondit DANIEL.
Igitur Eulogius cum ſaxis theſaurum etuit, ad au-
lam abit, honores mercatur, ſtruit palàtia, emit
mancipia, ſplendidée ac laute victitat. Adeſt DA-
NiEL officii ſui amicum commoneta ctarus, ſed
ſurdam, ad pauperis vocem, januam reéperit, ver-
beribus pro ſtipe oneratus. Anxius proinde, cum
à Chriſto crucifixo exſolvi vadimonio poſtularet,
annuit Filij nomfne MATER MAGNA, mox
etiam ipſe F LIVS eàâ lege, ne ſimile poſthac va-
dimonium faceret imprudens. Intereà Ealog us
mortuo Imreratore, honorum taſtigio opibuſque
omnibus exiſtens, in latomias ſuas poſtliminio
devolvitur, mox cum panpertate pauperum amor,
& und victutes omnes ab ex loevocantur. Tam
male, 6 Divites, vita ſanctitati cum dvitiis
tam bene cum pauperate convenit.
Ex Pet., de Nal. .
Medi-

ſelanie
nuekhi
1 lum
vMN G14)
emd zuult
lsemum
Anent n
rumnl
ſoche ungll
dg intuenznil
nſanati
tern 6
Urlug unhe
„ 4benei
ayeliun
1llloo⸗
mnit. lun
llutan,
. Nenorl

d
Wultuclaemn pn
1

un Kluis
Murim muantn
Ku.
Amtenone
1 Diſee .
entebe
Mtun ſ
nnißz euiu
j erhirne

(42)
Meditatio. De Copia & Inopia.
1. P Xperrus eſt Daniel in Eulogio ſuo quam
peciculoſum ſit in via ſalutis abundare.
Divitiæ ſi affluant non appone cor, quid po-
nimus cor in terrà, cum videamas quia ever-
titur terra Auguſt. Serm. 29. de verb. dom.,
Et Simus Domini divitiarum. Neque divi-
tiæx dominentur nobis, impedientes nobis
liberum earum uſlſum. Noan inhæreamus. §.
Wigo de tranquil. animi cap. 9. Scarabaus
cuncta intuens nil pulchrum eligit, ſed ſicubi ja-
cent ſtercora eis inſidet, ſic animus diwitiis neg-
ligit cœlum & aerna & terreni inharet, que
Paulus arbitratur ut ſtercora.
2. Abundantia inducit oblivionem Dei,
& expellit timorem; Id expertus eſt Daniel
in Eulogio. Incraſſatus eſi dilectus & recal-
citravit. Incraſſatus impiguatus dilatatiss
dereliquit Deum factorem ſuum. Deut. 32. cap.
v. I5. Res anguſta conſervat timorem Dei,
gratitudinem pro pane quotidiano avei tit
otium & luxs vitia, quia labores manuum
tuarum manducabis beatus, és, & bene tibi
erit, Pſ. 127. quomodo te geris vel in copiâ
vel in tenuitatetuâ?
3. Diſce ex Bocëtio Phil. ib. z. proſâ 4.
ſorte tuâ à Deo datâ contentus vivere. Qirdſ-
que cum fortuna ſua conditione concordet: inz
enim ſingulis quod inexpertus ignorat, & exper-
tus exhorreat.

S. MA-

Pon zuieg
Iu

(4 3) £
S. MARIA MAGDALENA.

22 Julii.

Rem ittuntur ei peccata multa quoniam diiexir orn

mulium., Luc. cap. 7.. 1.

AGODALENA, quæ omnium in ſpem peccan-
tium animos erigit, utinam etiam in pœoi- eI N,
tentiam erigeret- Tantum lacrymarum potut la- 1elgo
vacrum, cům aquas amor oculis deplueret à flam-“
mis ſuis calentes, cùm ingenioſus e capillis lintea Gennes nes
texteret. Ergo tot demonum maloerum nuper ho-⸗ 1 eN 1o
ſp tium, Chriſti fit hoſpita, hujus ſermonibus frui. tinm
& amoribus digna eſt; ab hoc apud Simonem de C
audacia, apud fororem de otio apud ludam de pro- Z
digalitate accuſata, defendi ſemper meretur; apud glluna
hunc Fratri defunécto vitam exorat, hunc nardiodo- Com
ri us recreat, miniſtra per ludæam ſequitur, & in on nll /
crucem ſequitur; hic pedes lacrymis iterum lotos, arnltteßns⸗⸗
ite um oſculis ſiccatos tumulo condit dolore plena, umeratſent
mox redivivos ambit gaudiis ebria, & lætiſſimi “
nuntii ad Apoſtolos nuntia- Qnid? quod hunc aſh n
etiam ipſa Apoſtoli vices functa, in ipſas uique Gal- * ein Un
ILias M-(liam portavit, & populos nova amoris ma- lotdenn dia
giſtra amare Crucifixum docuit. Hunc illa inter Puie mun
ſilvas maxime, & loca ſola venabatur, & in nudo le-
ctulo crucis, quam illic loci Angeli defſixerant, in-
dagabat. Andies jam ſaxa edocta & littora barbara lutle
IESVM ſuſpirare, IESVM in igeminare, cum in- dNNM
terim ſæpicu! e hic ad Dilectam e cœlo inviſeret, illz Neah
ſæpe iæpius aa Diledam ab Angelis in Aéra, tan-
dem in cœlos etiam raperetut. Ex Evang.
& dilv. Prierate.

—3,=—

ir ſe

nneln
W Wan
1 Dlimud

* (44 *

ly Meditatio. De Laæcrymis. S. M. Magdalenaæ.,
Uun, 2. Rimus Magdalenæ lacrymas elicit of
leg,, peccatorum, quo pereluſa Jeſum quæ-
„ Arit, invenit in domo publicani, peccata pa-
emine, lam confitetur, voluptates valere jubet, & in-

tegram facit vitæ mutationem, Felices la-
crymæ, quæ Magdalene omnia deleviſtis cri=
mina! an ergo nunquam oculi mei delicta
juventutis meæ lacrymis elevetis? quid dif-
fero meam converſionem? voluptates, ho-
nores, ultimum vale vobis dico jam tempus
eſt, commiſſa deflendi peccata; dimitte me
paululum ut plangam. Job.
z. Commiſerationis ergo lacrymas tenere
non potuit Magdalena, cum vidit Jeſum à
car nificibus accipi tam malè aduſque calva-
rium eum ſecuta ſub cruce lacrymas ſuas cum
pretioſo ſanguine confundit? Meum Cor!
quotidie Jelum in cruce pendentem videmus,
quotidie meditamur ejus paſſionem, unde
ergo ne lacrymam quidem damus ? ah! non
tantâ pierate cſum complectimur, quantâ
Magdalenan?!?“
3. Præ deſiderio quo Magdalena flag i-
bat Jeſu videndi, a mortuis ſuſcitati ſep il-
chrum ejus lacrymis rigavir. Aſſiduis ſuſpi-
tiis & gemitibus antrum ejus reſonabat,
quòd prolongatus eſſet incolatus ejus, nec
ipſi darerur dilecto ſuo jungi. Jacturæ vel le-
3 viſſimæ illacrymamur, ar quotus quiſque eſt
„Aqui amiſſo jeſu lacrymetur?

S. APO.

*D (45) £
S. APOLLINARIS EPISCOPUS.
23. Julii. .
Rogamus autem, corripite innfrmos, conſolami-
ni puſillanimes, ſuſcipite infirmos, patienices
eftote ad omnes ad Thaeſſ. 5.

J Sc pio à devicta Africa Africani encomium me-
mit, & alter à lubacta NQumantia Numantius vo-
catur, Sanctus noſter ab Apollinis everſo, pet pre-
ces ſuas, fano, non immeritò APOLLINARIS no-
men habet. Fuit hic Præſut, Sanctus Petri Protoapo-
ſtoli diſcipulus, clarum exemplum ingrati aaundi
qui beneficia tanti viti non nifi cruciatibus repen-
dit. Ravennæ ſalutis viam docentem, papæ pro mi-
nervali diris affecere verberibus. Bonifacio, muto
Nobili ſervatoris noſtti prolato nomine linguam
ſolvit, filiam ejus a tartareo liberavit inquilinio:
ob hæc virgis laceratus, aduſtus, urbe ejectus in
exilium futt. In Æ milia Ruffini demortuam prolem
vitæ reddidit ejuſque familiam haptiſmatis ſacro
flumine regneravi: & ſolito à malis ſalario ſu-
ſpenſus equuleo, laniatum corpus, contuſi dentes
& in mate expulſus, ex quo na fiagus cu ni My⸗
ſiam, Thraciam, & inde in ltaliam reveniſſet, ta-
num ingreſſus, præſentia ſua ita infregit vires dæ-
monis, ut obmuteſcens præſtigiis dementare ex
idolo pro more idololatras non valeret. Detectus
ergo, prodente orco, POLLINARIS., ab irritato
populo templo & urbe expulſus, atque à perſe-
quentibus adeo lethalibus plagis confectus eſt, ut
ſeptime exinde die, quantum vis à fidelibus inte-
Iim ſuſtentatus, Martyt objerit: atque ita extrema,
quæ moriens elocutus eſt verba, Qui perſe veravern
uique in inem ſal vus erit, impievit & go-
tiola morte obſignavit.
Ex Liphelos.

M edi=

6
io⸗ De ⸗
enun
node⸗

EE

1, Conſamen
la,Tcho, 1

Oytulate, 4

epstenre
cchiss, 11 1
Cenimin mi
tmium aupet
N es n
ccetl m
Mllu.
1.llenter e
NGR dKt
KOnbnden
nonimzmtt
Marinotnen

Neltanes 4

mumcntn
Poirilanne
Meglengn
Ceteüt,ct,
züenim

(46) £D
Meditatio. De rriplic: effectu Charitatis
en proximum.

ernr
N⸗

. a IOrrihite inquietos quorum nimirum mo-
P ung res vel ſermodes inſolentiotes ſunt, hos
ſane oportet ex officio arguere, ſi tibi ſint ſub-
u diti, ſin æ quales ex charitate illos dehortare,
dummodo id prudenter præſtate poſſis. Ubi
Prximum tuum monueris, cæ tera Deo com-
aie Mitte: ora Deum pro co, quidquid accidit
naenn noli contriſtari.
V 2. Conſotamini puſillanimes, Chriſtianam
ipſis demonſtra miſericordiam conſilio, gra-
tia, ſtudio, quoqdo demum potens es ipſis
opitulare. Aderunt tibi quotidie occaſiones
miſens benigne faciendi in carceribus, in xe-
nodochiis, in vicinis & in propriis æ dibus.
Charitas in miſeros fortanas non imminuit:
præmium auget. Eſto conſolator ommum,
qui ad te ſu's in afflictionibus confugient.
Amicitiæ eſt amicos, charitatis verò omnes
conſolati.
3. Patientes eſtote ad omnes: fer patienter
mores & naturam omnium. Ut quis amicè
& Chriſtianè cum omnibus vivat, multa ipſi
requiritur patientia; alii quippe malo, alii
pio animo exercebunt ejus patientiam. Arri-
pe occaſiones ejuſmodi, nam ſaluti tuæ plu-
rimum conducunt. Avarus non curat ex quâ
fodinàâ datum ſibi aurum eruitur: tu quoque
ne quæras quis hanc merendi occaſionem tibi
dederit, cà duntaxat utere, & certo ſcias,

patientiam malorum omnium eſſe Medici-
nam, CHRI⸗

Hollnüte

(47) £
CHRIS IINA V. MAR.
24. Julii.
Omne enim qua ſua ſunt quaærunt, non que ſunt
Ieſu Chriſti. S. Paul. ad Phil. 2.

Icite, quotquot Muſas colitis „ quid virgine
felicius; ſi Doctorem habere Angelum me-
retur? Certé Virgo CHRISTINA habuit, & Chii-
ſtianæ doctr næ iudimenta cùm cdiſceret, ab ore

Angeli pependit. Nempe ſicipſi: Dus quoq; (quos

argenteos aureoſque parens habebat) recte utidi-
dicit, quando frados in fruſta pauperibus juſſit ce-
dere, docuitque, hocipſos recte denique mortali-
bus propitios eſe: jam patentis farorem ut fortiter
excepit? Alabæ, vincula, unci, rotæ, fia mmæ velita-
tionis ſpeciem præbuêre. Et in hac ipſa, cum trun-
cas corporis partes in vultum (hoſtis dicam, an pa-
rentis?]) projiceret, an non invito extorquere vere-
cundiam potuit? Angeli deinde manu peranata, an
non iterum provocare hoſtem à Sed tota ecce acie
mors occurrit: In lacum Vulſinum præcpes agitur,

molari colle appenſo. Vincit videlicet mari etiam

virtus, & gaudet CHRISTINA à Chriſto toto lacu
unc baptizari, quæ omni ſanguine nuper. Quid
quòd incolumis enatat? parens morte infelici ſty-
giis undis mergitur. Quid ages, qui in officio pari-
ter & odiis ſuccedis Dion? quld luliane? oleum
iteram ardens affunds: cum operam perdis, picem
ingeris? Chriſto adhæret: fornacem paras? iterum
cantus inter flammas audis: ſerpentes cogis? jam
ſtygios vicit. Vbera reſecas? non eget his Virgo:
Sagittis denique petis? pennas addis in cœlum
volanti, Si neſcis, illa tibi, illi meta cœlum eſt.
Ex Maot. Rom. Adono & Pet.
de Naß

Nt

non on

=
=
=. S
S= S

N
W

NM MI10
lins gunc
1. Ann A
Zufun Fel
ui, Moul
ut, ilepen

Alurlvun,

Gekachr ehon
lninl lnt
Nelal
NND don
4

Dene:

Nen

n

lſebn

6
(53) *
A Meditatio. Omnes quarunt ua
l ſua ſunt.
Uis quiſque ſtudet commodis. Avarus
CMl: quærit divitias: ſuperbus honores, vo-
luptarius voluptates: hinc duo inferas opor-
tet: primo fidendum eſſe paucis: paucos
MNN enim reperire eſt qui ſua non quærunt: Uni
ineiſee, Deo confide, non te fallet. Secundè ſtu-
D pendam eſle hominum cæ citatem „qui neg-
u lectis æternis bonis fragilia amplectantur:
ue nonne tu quoοque multisin actionibus tuæ
porius quam divinæ gloriæ ſervis?
2. Sunt quam pauciſſimi qui quærunt
quæ ſunt jeſu Chuſſti, ac ejus glornæ conſu-
lant. Imo qui divinæ gloriæ videntur con-
4 ſecrati, ii ſæpenumero vel gloriam vel com-
moda ſua ſequuntur. Quorùm ſpectant la-
bores tui? fruſtra dicis te Deo laborare, niſi
verbis facta reſpondeant. Potes lingud negaſ-
Je, quod manu confiteru: verbo deſtruere quod
facto ſtruis. Tertul.
3, Recte ſbi ſuisque commodis ſervit qui
ſervit Deo; is quippe ſuam ſalutem negotio⸗
rum ſummam operatur. Quam bonus es am-
antiſſime Deus! mihi laboro ſi laborem tibi,
quàm malus ego! qui perire malim ſerviens
peccatis, quam ſalvari obſequens. Deus
meus ſiue me felix ; at ego ſine te infeli. Deus
noftrà ſervitute non indiget, nos illius dominaz
rvione indigemus. Augault,

§. JA-

Arn lsnd
uenalant
E

* (39) £.
S. JAcOEUS APOSTOLUS.
25. Julii.

Pacem relinquo vobis 3 pacem meam do vobis
non quomodo munaus dat ego do wobis Non
turbetur cor veſirum neque formidet. Joh.
cap. 14.
Audes [ACOBI ſeripturo pennam ultrò I4.
OBl volucres ingerunt. Audi juventus, &
Patronum tuum mecum lauda. Ibant Coajuges pii
Compeſtellam, & trahebant pietans ſuæ comitem
flam form liberali luvenum. O ut periculosè
Caſtitas peregrinaris! Hoſpitis filia oculis capta
adoleſcentis, apere etiam ipſum nititut, Evadit hic
muliebris Amoris laqueos, ſed non odii, Söubdola
enim inter ſarcinulas caſtiſſimi aureum craterem
condit, & abeuntem de furto accuſat. Damnatur,
ducitur, & in crucem tollitur; ſed non moritur In-
nocentia. Dum enim mœſti parentes ite- relegunt,
dum ægre & pedes trahunt & animas, ſenectutis ſci-
pione filio amiſlo, dum frui illos vel pendentis
aſpectu juvat, ecce ab infelici arbore filius: quid
lacrymis vivo parentas Mater? vivo DEI MATRE
&. IACOBO ſuccollantibus: 1. Iudici dic, ne dam-
nare pergat; quem mors abſolvit. Vix hæc ille ac
Matrem, cum Mater hoc ad ludicem menſæ ae-
cumbentem- Hic; tam ſcilicet filus tuus vivit,
quam aſſus hic cum Gallina ſua Gallus, qui lautus
unduſque ſepulchrum ſtomachum expeétat. Iam
carpere parabat, cum Gallus & Gallina in vitam ſe

erigunt, Innocentiæ victrici alis applaudunt. Gallus
etiam Pæana canit. Ergo damnat ſe ipſum ludex, &
innocentem miſſum facit, voluerum vero proles
poſthama etiam hodie plumas ſuas cum laudibus
IACOBI in omnem Orbem ſpargit, nunquam
Omnes, licet tot quotidie vellicent, evellendas.
x C. Mariane. . de red Hiſpe c. ult.

Medi-

I Eceh d

uolacn dnon

MKlinen

On urmen

)ALIe

OMo0v0vοÜ

Mnlent lec el

MNSReE

Mnirn

e Meditatio, In vitam S§. Iacobi.
1,Glimul ac S. Jacobus Jeſu vocem audivit,
naviculam, retia, patrem omnia denique
veliquit. Jam dudum vocatte jeſus ad ſan-
tiorem vivendi modum? at hujus mundi vin-
eulis irretitus, cupiditatibus nimirum, divitiis
& aliis id genus nugis » Jeſum vocantem non
ſequeris. Age rumpe vincula, expedi te
quamprimum negotiis quibus ligaris, ea enim
minus decent hominem qui creatus eſt ad
amandum unum Deuqm.
2. Is Apoſtolus multo cum labore ad ani-
marum ſalutem incumbens, parum proficie-
bat; attamen voluntatem ſuam ad divinam
accommodans non angebatur modico frou;
fae quod potes & debes ut demandatam tibi
provinciam expleas. Si fructus labori re-
ſpondent refer grariam & gloriam Deo: Gn
minus ne dolcas, à Deo quippe pendet felix
rerum exitus. Si votorum fieres compos for-
têhumanæ gloriæ ventis ag atus naufragium
faceres,
3. S. Jacobus ingratam Jeruſalem patriam
uam Iepetiit, quæ llataà nece labores ejus re-
muneravit. Expectare dehes mala ab iis quos
bonis cumulaſti. Deum quærentes nun-
quam deficiunt aflictiones, & teletantiæ: at
præſens Infelicitas argumentum eſt fururæ fe-
licitatis. Quarunt tribulat:ene & neceſſirktes
Juſtum, invenitur cui corsn aebetur. Ambroſ.

e
34

n

ahutg venn
Tuul Aui

Auluin ldn

470 I. 4
geſelie 4
apeni,

D S, A NNA

Fr)
S. ANNA MATER B. V. MARIA. M&
26. Julii.
Non poteſt arbor bona malos fruäctus facere
negne arbor mala bonos fructus facere“
Matth. cap. 7:
Obilitas arboris ex fructn cagnofcitur: ex
prole matsis dignitas. Sancta Mater ANNA
in Bethlehem nata, genere Sacerdotali, tribu Arao-
nicâ, adice prophetiea & regia: nuptæ hæc Ioachi-
mo in Galilæa, juveni ſtirpis regiæ, & magnævirtu- d Tdünde
tis. Nobile par conjugum, ſed intæcundum. Cum utertzein
Le ſteriles viderent, viginti annorum continentiàâ GiaRd
ornavere connubium: opes & proventus annuos
in pauperes, templum, & uſibus ſuis æXquali ſorte Donnn
partiti. At, poſt multum temporis, Ioschimo à o Muucn
ſacrificio, cum cònvitio ſterilita tis, rejecto, multis Oaiſusdn
lachrymis ,‚jundctisque precibus petebat infamiæ tiastn
remedium e cælo, ecce ANNA ab Angelo, & ab H
eodem Loachimus ad connubium revocantur: au-
ferendam virtute divina ſtetilitatis notam, filiam-
que ex iis generandam Sarâ & Rachele celebrio-
rem. Credigere eleſti genio, concepta ſine ma-
cula DEl fatura Mater. Gratiaque peperit Domi-

heohen

evrrantenn,

KAobnkuom

Melbeonsen
5

nam,cum ANNA genuit MARIAM, cœli tetræque gantn⸗
fututam Reginam. Ita ANNA cum ſanctiſſmam Midelden

ptolem primis infantiæ educaſſer annis, DEO in (Whhman
templo reddidit trimulam, quam ſe devinitus acce- iii .

pifſe agnovir. Tu A N NAM jam cœlo glorioſam, In
ut Patronæ tua Matrem honora, ut aliquando mo-⸗ 1d ⸗
ritur us audite poſis, quod Beatiſſima Virgo Clienti !1 kthket
cuidam ſilo in agone ſpopondit. Quia Matrem
meam honorafi ſeëmper, infernum ne illuc
intreisoceludemus, Lippoloo. nnndn

osbelthif
(0) 0 etei
6 Mem. Nelt
hu tn

Medi-

(52) £
Meditatio. Quomodo orandum ſit exemplo
S. Annæ.

1. § Anna petiit Domino ut probroſam ſte-
"rilitartem cum fæcunditate mutarer; non
prius tamen Deum exoravit quam annos 20.
in jejuniis & precibus conſumpfiſſet. Noli
ſpem abjicere ſi tibi Deus non ſtatim conce-
dat, quod ab eo petis. Perſevera in oratione,
tandem impetrabis, modo res bonas cum hu-
militate & fiducia petas. Differt dare, ut do-
ceat petere; diſſimnla: andire pe:i entem at faciat
perſeverantem, Anſelm.
2. Protinus ac nihil ambigens credidit An-
gelo nuncianti ipſam concepturam eſſe.
Chriſtus dixit accepturum te quidquid petie-
ris: dubitas tamen? nec Oeo dandi poreſtas
deeſt cum ſit omnipotens, nec voluntas, cum
ipſe libentius gratias effundat, quam tu acci-
pias. Pete igitur ſed cum yivà fide & per me-
rita Chriſti. Nunquid verum eſt ad Deum te
duntaxat confugere, cum fruſtra ad hibitâ hu-
manàâ ope ad extremas redactus es anguſtias
oportet primum omnium Deum invocare, &
omnia tibi feliciter cadent.
3. §. Anna non immemor acceptæ gratiæ,
Deo reddit quod acceperat à Deo, ipſiq ue
offert filiam ſuam An te Deo memorem præ-
ſtitiſti tot gratiarum quas ab eo accepiſti? for-
tè harum oblitus es, vel (quod pejus eſt) uſus
es beneficiis ad cohtumeliam bencfactoris: at
memineris, quòd accipiendis ind gnus eſt, qui de
atceptis fuerit ingratus Bernard.
D 2 S, PEANe

(53) £
S. PANTALEON MART.
27. Julii.
Omnis turba quarebat eum tangere, quia
virtas de illo exibat & ſanabat omnes.
Luc. 6. v. 19.

ANTALEON five PANTALEEMON
(namque hoc illi nomen morituro clum fe-
cit) adoleſcens medicinæ operam dedit. Sed
compendium illi asg hanc artem rectius Hermolaus
in Chriſti Schola oſtendit, quando in hujus nomi-
ne latere panaczam edocuit. Experimentum à pue- 1 Menend
10o ſumptum, quem vipera morſu enecârat. Hunc alacnhend⸗
uno Chriſti nomine vitæ reddidit, & ſuccedaneam „ H
victimam morti vipera dedit, Eâdem medicinâ NKse
noctem oculis excœcari pepulit gem no miraculo,
nam hectenebras etiam parentis animo diſcuſſit,
fidemque fecit aſpicere. Verum his recte viden-
tibus, oculi ipſis Medicis ceœperunt dolere, cùm æ=
ſculapium ſuum ad Chriſtianos tranſiſse viderent,
Quin invidiàâ excoœcatus etiam Imp. Maximinianus
in medicum cœpit furere, cum para lyſi afflictum
in pedes erexiſſet, quem in opem à ſacrificulis vo- (Alunmn
catus Phœbus deſtituerat. Ferro igitur, & ignai-: ſaleſuule i
bus ſævit, liquato oleo pefundit, ex equuleo ue
ſpendit, undis mergit, rotæ innectit, necquic-
quam ingenioſus in pœnas; cum medici vulneri-
bus medicinam Chriſtus ſem per faceret, & diras
omnes carniſicum turbas averteret. Spiculator
quoque ad primum idtum ferrum ſuum ceram eſſe,
& collum martyris marmor deprehendit. Reſe-
Rum denique caput ladtis liquorem, & Oleaſter ad
quem victus Martyr ſteterat, ſubitas frondes
dare viſus eſt. Voluit Herculem ſuum co- ſeig zn
ronare, Ex Meiaphr. ed

ur.
W

lS
71 dos

1
NiſNANKGeA.

oechonn

Medis

41 4 ſanm

0 mudn

N 2S5
(54)
Meditatio. Deus eſt Medicus animarum.
1. 1 T Chriſtus animæ noſttæ morbos cu-
Aret, nobiſcum agit ur medicus cum æ-
groris; primum juber ut voluptatibus abſti-

—

neamus, more medicorum, qui reje ctis iis quæ
alato arrident, diæxtam & amara præſcribuant
pharmaca. Uade fit ur repugnanti animo
oblatam à Deo medicinam ad ſalutem animæ
delbemus, amarulenta vero Pharmaca ad ſa-
lutem corporis facilius exhauriamus?
2. Aperienda vena, & ampuranda ſunt in-
terdum inembra ut æger relevetur, eandem
prorſus curationem Deus adhiber peccatori.
Novit pecuniam quæ in mundo eſt, quod in
corpore ſanguis, cauſam eſſe morborum, vel
propter exceſſum, vel propter præpoſterum u-
ſum; ſanguis corrumpetur: morieris, niſi ef-
fuderis illum in pauperes, ut in terreno, ſic in
cæleſti commercio, leve detrimentum gradus
eſt ad lucrum maximum. giſi aliqua amiſi-
ſti vitæ gaudia, negotiatio eſt aliqua amittere, ut
majora lucreris. Tertull.

3. Hæc duo potiſſimum curant ex morbo
convaleſcentes. Primum certam habent vi-
vendi rationem alterum, ſalubri duntaxat
cibo veſcuntur, Roga tuæ conſcientiæ mode-
ratorem, ut doceat te rectum vivendi modum,
a quo nunquam nec transverſum unguem di-
ſcedas; Angelorum cibo frequentius utere:
hoc cibo nutrieris, & in Jeſum mutaberis.

D 3 S. NI-

* (55) R
S. NICEILAS MART.
18. Julii.
Sie pugne, non quaſi aecrem verberans, 1
Cor. 9. 4

ybiius hic juvenis, à pugna heroiea NI CE-
T A. Inſignitus nomine, Angelus ob purita⸗
tem videri potaiſſet, niſi ſanguis ejus, pro integri-
tate conſervanda, fuſus, hominem probaſſet.
Scivit hic, non nocere ſenſum, ubi non eſt cosſen⸗
ſus: quia tamen mori maluit, quàm, etiam in-
nocens fœdari, majore & acerbiere ſenſu, ſenſum
periculoſum frangere & propulſare aggreſlus, in
carne carnem ſuperavit. Expoſuit Angelicum ju-
venem Decii tyrannis omnibus ſenſuum illecebris.
In molli lectulo depoſitus, inter roſarum & liliorum
odores, fontium amœnos ftrepitus, ſericis captus
faſciis, deſolatus jacebat: jamque turpis lupa irtue-
bat, blanda voce Syren, mant fœda Harpya, pu-
doris infeſta prædatrix. Conclamatum videbatur
de inermis & proditi innocentia, At, deje to cor-
pore, erectus NICETEK. animus, fſurrexit in pu-
gnam, quique manu non poterat vin ctus, o re adhuc
ſolo libero pugnavit: præmordit dentibus lin-
guam, inque efftontis proſtibuli faciem exſpuit.
Ita, vulneris dolore, ſequioris ſenſus amolitus pe-
riculum, fugavit inſuper imprudens ſcortum, rubri-
cà ſanguinis ſui, velut ſtigmate notatum. Tu parthe-
nie Sodalis, vel mutum hic monitorem audi, ne ul-
tro in talem neceſſitatem te conjicias, ubi peri-
culoſa pugna, rariſſima verò victoria
eſt. Ex: Hieron. & Niceph.

2&

6
Krn
cyoc fol
amn we
,whm nien
„4 Lele,lJ
n wel
eunblann

eraenn

nem G nii
ne
Nin giiueen

1. Vorddll
Dummroen
Mmumm
ekiidtn

„

Ml

AI

* (56) £

Meditatio. Depropugnanda Caſtitate,

1. Icetas elinguis docet horrorem peccati.
N Quomodo poſſum hoc malum facere &
peccare in Deum meum. Dieit cum Joſephe
Gen.39. perpende, IN DxuM Mzu factorem
meum: Patrem meum: & Judicem meum.
Loquiturcum Suſanna Dan. 13. Melius eſt mi-
hi incidere in manus weſtras, carni ficum, quam
peccære, S§. Anſelm. Epiſc. Cantua. Si hinc pec-
cati horrorem, inde inferni dolorem corporaliter
cernerem, & neceſſario uni illorum immergi de-
berem, prius infernum quam peccatum appeterem.
2. Docet elinguis Nicetas Deum haben-
dum præ oculis in pugnàâ carnis. Pudicus ado-
leſcens Dei recordatione velut rore aniwum ſuum
berfundebat, ne impii amoris, igne torreretur ait.
S. Ephrem de caſto oſepho; & nos de Nice⸗-
ta, ne dicas cum Senibus ſceleratis Dan. 13. O-
ſtia clauſa ſunt & nemo nos videt. Nonne?
renum quoque teſtis eſt Deus. Sap. 1·
3. Docet Nicetas ad reſiſtendum pecca-
to, ſuperare volenti cum gratiã Dei, nunquam
non arma in prompru eſſe, & neminem vinci
niſi ipſe velit. Clamat Suſanna: fugit jo-
ſephus: orat Petrus, Salva nos perimus: lin-
guæ vulnere ſe defendit Nicetas. Et quid tu
