Nicetas M. 28. Julii. 5ſ
Nicolaus Tolentin. 10, Septemb, 14;
Paæmon Eremita 27. Auguſte 11
Pantaleon A. 29. Juln. 13
Paſtor AM. 6.Auguſt. 7
Petrus Epiſc. 3. Auguſt. 67
Rochus Confefſ. 16. Auguft. 93
Romann, Maripr 9. Auguſt. 79
Roſalia V. 4. Septemb. 131

1N

.
. 9
N.
Nl⸗
lumd ,
n reniten
cun gui)

M un fiin
1 Wls te

1
ut Epi’
y Mart.
ati⸗ 1, 4 4 .
lienmi A.

elext M.
,

AStalit

I1NLOKEX.:
tennen M. 30. Julii. pag. 59
4 cn berapia V. M. 3. Septemb. 129
Spes V. M. 1. Auguſt. 63
lut Siephanus Epiſe. 7. Septemb. 137
““ symphorianus M. 12. Auguſt. 105
.
Thecla Virgo M. 23. Septemb. 169
Theodora pœnitens 11. entembe 14 5
Tbkheodote cun filiis M M. 2. A u guſt. 6
. Thomas à villa no v 1 . Septemb. 159
4Nbglh 1 Udalricus Epiſe. 4. ulii. 7
iſui Viét or Mart. 26 Augaſt. 113
Viſitati o B. M. V. 2. Julii. 3
Vitalianas Epiſce. 16. Julii. 31
NN 1 ℳ Y .
Woenceslaus M. 28. Septemb. 179
W'ilhelmus Abbas 5. Jaln. 9
Willibaldus Epiſe. 7.] ulii.- 1

F I NIS8.

Myrhn
nlr Aletri
1wichtate
Mummy.
Wr. uttol
mn 2, Ge)

PARS IV.
OCTOBER.

NOVEMBHER.
DPDECEMBER.

Dua. Jolenni veneratione proſequi-
miur, etiam ſimili conſervatione ſe-
quamur: & quos beatiſſimos prædi-
camus, ad eorum beatitudinem to-
tä aviditate curramus, quorum
QLejlectamur praconiis, etiam ſuble-
vemhur patrociniis. 8. Bernard.
Serm. 2. de Feſto omnium 88.

(1) £
MENSI8 OCTOBER.
S. REMIGIUS ARCHIEPISCO
M. Oétober:

Seoundäum eum, qui vogavit vos., ſan.
ötum; & ipfi in omni converſatione

ſanbcti ſitis. Pet. I, Ep. cap. 1.

EX ulta Gallia, ex errorum pelago, per Sanétum
Remigium ad portum ſalutis appulſa. Hic be-
no coronæz natus, Regem, edito voto, Victotem con-
tra hoſtes, aquis baptiſmi abluit & totius natienis
eluit ſuperſtitionem. Haule actuicolum ba nive can.
didior cœlo Chriſmaattulit, quo ereduntur etiam.
num Reges Franciæ inungi. Epiſcopatui, quo ob
em præmatura ætate, anno ſupra vigeſimum

ſecna do decçoratus eſt, Præfuit quatuet & ſeptua- 6

gzinta annis. Sub extremum vitz & vil u ca ruit, non X⸗
gre utique, ne tet cogeretur ſcelera videre; led ne,
padorczcus » contra lupos non ſat pervigil eſlet,
oeulorum anſum à cœlorecepit. Remos, ſedem ſu⸗
am., ortoingenti per urbem incendio, formato ſigno
crucis, ſervavit in columcm: hæreticum, ne alios
Eloꝗq uentiq ſuâ in ſieeret⸗ mutum reddidit; ſed, cum
eſipilceret,melius deineeps locaturum reſtituit.
Demum Remos ſuos, in vitæ fid ei portu incolis fir-
m tis, mori iens reliquit, nonagenario major, eœle
anima gloriose invecàâ. Corpus à morte, cum muhß-
10 tempore ſine cultoribus eſſet angelis miniſttis
rtanslataum, & non ſi ve miraculis, venerationi red-
ditum: d modo mertores recolunt Galli, Remi-
zium ‚qui primus Chriſtianum Regem fecit. Chri-
ſtia l mi ut nainc gloriose audiant omnes,
fuyidamentum poſui ſſe.
Lippelie.

Medi-

gSl
1 ganckit

1 1 ien,

t lians
gai Ch
Se, Vluptisel

Une, fideo tee

Grolgrntdis
zöllalgen
48 gin in 60
nad. ktang
m tuotum, P
lam: ſultioe te
s malg. Contel
le, O nit
DNNNiamundo
Gnolumel or kn
Ren, un, Ned- 10
ma ilr, Mun i

Amilert Ninc
liumaplne
hre lbore pe
ue in Aeqgire
M potes vere
egiſriſle P
tlelandtitaten
gridin hpedien
isſanckitatem
gimd. Aug. qu
nn denita te

U Meditat. De Sanctitate hominis Chriſtiani
Nr. Mnis Sanctitas tribus verbis conti-
. netur: abſtine, ſuſtine, aggredere : ab-
„ ſtine ſemperrebus illicitis & periculofis, fre-
1Ane 4 quenter verò licitis & innoxiis. Abſtine
– terrenis deliciis, Chriſti causà voluptate
, abſtinere, voluptas eſt omnium ſuaviſſima:.
ne. Ahr Domine, video te cruci affixum, ſcio in-
fernum voluptatibus deditos mancte; & ego
delitiis indulgeo!
2. Suſtine vim concupiſcentiæ, mundi &£
Deæmonis. Frange tuâ patientià imperus
hoſtium tuorum, patere fictorum amicorum
perfidiam :ſuſtine tot ac tam varia vitæ præ-
ſentis mala. Contendo, te nullum adhue
. Aiem vixiſie, omni prorſus moleſtià vacuum:
nullus hoc in mundo contentus eſt, quia tam
amplum eſt cor hominis, ut ſolo Deo poſſit
8 vepleri, Pone, quem volueris ſtatum, non apud
àInfirma iſtic, non apid ſumma requieſcitur
isEucher.
3. Aggredere grandia, ut ſanctus ſias 3 opus
ſanctitatis magaum eſt, nonniſi aſſiduo, im-
proboꝗque labore perficitur; itaꝗque labora
diligenter in acquirendis Chriſtiahis virtuti⸗
bdus. An pores verè dicere, te vel unam vir-
tutem acquiſiviſſe? ne tamen cadas animo,
u nam velle lanctitatem, ſanctitatis initiumefſt.
Wide, quid impedierit, quo minùs hanc ac⸗
Qquiſieris ſan ctitatem, nugis forrafſle retinéris
urtolim S. Aug. quiait:s Retinebant me nnga
RXö nugarum & vanitates vanitatum.

A 9. LEO-

t

(3) £ “ edt,

. 2. O Kobr. ſin .
Si oculus tuus dexter ſeandalidat te, erue eum, mmgumf
E& projice abs te. Chriſtus Math. c. 5. vinucaſo⸗
Næmo ulchrius in hoſtem ſuum, quàm Pont-' arniki⸗
Auguſtodunenſis Leodegarius movit, ut qui Apeldum e

kuic cum ſacris è temglo ſignis obvius ivit, vido- enragim rlin
riam ratus ſub his vinci. Captus itaque tunc demum ijmens, Ned
Chriſtianà ſe libertate potitum credidit. Carcerum ae n⸗
cenebris abditus igne &clo miſſo reſplenduit. O- Uuln karpun
eulis orbatus primumn Martyrem ſe eſſe vidit. Nu- hikudinem.
dipes per rveſtas & aſpera ſaxorum fragmina juſſus Hotno Chrl
ambulare, currere etiam ad tam optatam metam Lebet marim
geſtiit. Labiis & linguàâà mutilatus, ſine labiis tamen les & i
& lingua facundus ad concionem dixit. Cælſus deni- auces

ovos animos ſurrexit, horàamque to- umnolenrre

que ſecuri in n
Ume dum

tam victor poſt mortem ſtetit, nec niſi à ſpiculatore Mun
impulſus cecidit:. At nontam felici morte cædis au- Dönn, Adnſeet
Kores defundti ſunt. Nam & Catnifex, de quo dixe- uer, Monme⸗
ramus, à malo Genio correptus in vindices flammas e ege h.
ſe ipſum immiſit, mox in majores alias mittendus? henorvtre,
&, qui cædem imperaverat:, Ebroinus Regiæ Aulæ ) Ni
præfectus, gladio, quem in innocentem ſtrinxerat, Mſrmm.
ipie nocens occubuit, & demum qui tumulum Mar⸗- Qotlum o
tyris impie calcavit, Divúm que ſine Mita culis inju- ,en
mosè compellavit, in ipſo veſtigio, moriendo men- s alazt
daceim ſe faſſus eſt, & jam mitacula patrare Leode- ul; calti,
garinm non aliis, certè fibi ctedit. choitationib⸗
Ex durio. nquil ele
llnem, ſnon
cle dmodum
lnn,o ,el en
maniit nonce

UI * (4) £

llg inrnn Medit. Expedit, ut Chriſtianus in multis ſit
lurn cacus, mutus, & ſurdus.
. I. T TT Chriſtianus hoe in mundo tranquil-
c lam vitam ducat, in multis ſit cæcus,

udee adeò, ut nunquam videat, ſivè quod ejus in
e auimo minus caſtos igniculos accendere, ſivè
uod inutilem afflictionem addere, ſive quod
ipſum ſuperbum efficere poſſit. Sua ſemper.⸗
aliena nunqam vitia conſideret. Domine aver-
teoculos meos, ne videant vanitatem, videant
duntaxat turpitudinem peccati, ac virtutis
pulchritudinem.
2. Homo Chriſtianus plerumqüe mutus
eſſe deber maximè, cum prurit lingua in pro-
prias laudes & vituperium aliotum. Nullum
unquam proferat verbum Chriſtianæ charitati
contrarium: nam ferè fit, ut, qui multum lo-⸗
quitur, multa peccet, & ea quandoque verba
effutiat, quorum eum pœniteat. Ut quis in
verbis non offendat, nihil a«qud proderit, quàns
zjieſcere, & minimum cum aliis loqui, pluri-
we mum ſecum.
3. Quorſum omnia audire & ſcixe cupis?
tot verba prava, tot detractiones, tot ſermo-
nes minus caſti, & impii ſic vanis & peticu-
loſis cogitationibus mentem tuam turbant,
ut tranquilla eſſe nequaquam poſſit. Ama

Bin ſolitudinem, ſi non potes corpodis, at mentis,

„ : & facile admodum hæctria cenůlia ſervabis.
Go Secede ergo ſed mente, non cotpore ſols indicitar

tibi mentis, non cort oris ſolitasdo. Bernard.

. A 2 §. JO-

(5§) £
S. JOANNES CHIIZüBITrA 6
CONFESSOR. (no, De
3. OKtobr. i di 1n
Quàm Anguſtaporta, & ardta via eſt, quaæ Mu- Nunemuli
cit ad vitam? & pauci ſunt, qui inveniun; cinnimn de⸗

eam. Chriſtus Math. cap. 7. eunt molt
On aliud altiùs in hoſtem in fernum vulnus de Minl, non
ſcendit, quàm quod à demiſſi animi dextri vee idt eſlo, 49

nit. Miſerat ad loannem Chuzubitam Anacho: jgen
reten alter Anachoretes Ananias neſcio quem àa ma. „
0 Genio inſeſſum. Hunc vix ita noſter compellavit: NAN in
Eja cedere impurè te hoſpitio non tuo, non ege UIiſitt, (
ed Ananias jubet) cùm verba hæc plena animi de- Iolemno Tit⸗
miſſioris ja dudum exoſus fugit ocyùs hoſtis ſuper. ut⸗
bus. Et pepererat fama miraculi hujus Ioanni —
Pontificatum Cæſatienſem. IIle tamen mox iterum
urbem cum (ylvis ſuis mutavits ingens onus infu-
lam ſe abjec ſſie exiſtimans. Secutus Divum ruſticel.
lus filium itidem ab Orco agitatum in ſporta è tecto
ſuſpendit, & ecce arrogans iterum pulſus eſt inqui- lntszondtut
linus. Ergo igitur, ut ultum hic iret dolorem ſaum, , . ene
Ioannem præcipitem emonte egit. Sed qui caderet ecctcaär,
humi ſemper repens animus? rifit ſcilicet Vetera- I
torem altius longe olim cadentem. Porrò ſub ulti.
mas vitæ annos, cùm Ioannem cupido cepiſſet Mar= e, nice, n;
Tiani viri integerrimi viſendi, nec tamen ob catenam, Ras in e
quàâ ſe ipſe ad carcerem ſuum beatum damnaverat, (Pielas

egredi antro poſſetg eodem tempore Martianus enim vii he

ipſe inter famulas Ceœlitum manus delatus adfuit; eiplennehr
quo abeante, eùm animo ſuſpicio præſtigiarum ſu⸗ neſe bledhor
bor retar, altero miraculo ruptæ compedes faculta- 4
te.n dedére ſpeca prodeundi, interumque Martiano

6, Chr

ini,ſ, .
1llls vite

Un mitandos

. . 1. . n tin.
loquendi. Ad extremum carnis etiam vincula exuit. Uneo, ne
anno Inpra quingenteſimum vigeſimo ſeeundo. dlatioſaine
Ex Menali.

Medi-

N enn

6, 7 * .
10e Meditatio. De arda Paradiſt vick.
M ug I. Lii alios in ſpatioſa via ſequuntur
„. K . . . = .
uin an ideõ que multi tendunt ad perditionem;

WHec via minimè devia creditur, quæ teritur⸗-
ac celebratur multitudine Chriſtianorum.
E Conſuetudini, non Evangelio obeditur. Tu
verò cautior eſto, ab improborum con aſuetu-

5.

dine deflectens, Chriſte im ſequere dar veri-
tas eſt, pam in bavathrun ded ncit conſi
in calim veritas. CIem. Alex.
2. Supremo vitæ Articu!

S S
R
W
—
R
₰D

ur vicini,
dtos imitatas

Mor naſtetio, votorum & Regularum.
dta æ ſentia pondera tu ipſe ationez u tuas. Vi
de urtum congruant vitæ conditioni, quam
elegiſti.
3. Tuæ ipſius vit z rationem diligenter a abs
ete repete, vide, an arctam, an ſpatio! ſam
viim fueris ingreſſus: Si ſpatioſam, væ
tibi! häc enim viâ non itur ad vitam; ſi ar=
dam, ſpei plenus pr rogredere. Memiheris;
puſillum eſſe Elector I gregem, & paucos
admodum mitandos eſlei! cælum cogitanti.
Quantum timeo, ne cum peccatorum turba
Ter viam ſpatioſam in cedas.

eert AA

. 3., E A NN
A 32 S. FRAN-

(7) £ cluii

4. Octob.
Stigmata Domini leſu in corpore meo porto. Paul. ar il
ad Gal. Cap. 6.

Icvir, FKRANGCISCVS eſt, ſanctioris ſpes
altera Romæ, & qui unà cum alteto Atlante ,onnco
Dominico lapſurum orbem firmavit, Mercator ad- e
huc fœnus facere etiam apud pauperes ſcivit, ne- e cnan
que unquam pluris vendidit ſua, quaàm cùm gra-
tis dedit. Evocatus in ſommo ad arma cruce inſi. mteeſern⸗
gnita, cùm novam nmiilitiæ teſſeram non agnofceret, . Qo an
ab ipſo Crucifixo e edokus. Ducem taque nu. en zun
dum Chriſtum ſecutus, primam p-ganam (uti fere ienconh
amat fieri in hoc ſacro bello) cum patre habuit.
Et vicit avaritiam paternam, cum non tantùm om. obemus
nibus bonis, ſed etiam veſtibus ſe coram antſtite l hoe Mve!
exuitillis verbis hoſtem proſternens: Patrem bacfe. Anglrlti
W Mau i

s Cheten

ltuselat:

nus te dixeram, Nunc denique nihil intercedit, quin te- 4 Nemera
gius dicam, Pater noſter qui es in cælau, Qauis ciedat? CMie⸗

Sic nudus tam denique armatum ſe probe ere didit, nui,
& ſcriptis ſociis orbem expugnavit, ſi agnoſcimus, Dollend
paupertate ſuàâ ditavit. Porro Animi candotem inyhtſtom, utite
viro, ſcis Lector, nives probarunt, in quas ſe abjecit,, G K“
& miratæ puritatem ſunt undæ, quibus zalote n n and
improbum merſit. De animi ejus ſubmiſſione 1 (olhot
quid dicam, & quo DEVM ardebat amore? Serai gatiidon⸗
Phinis à cœ&&l ſociatus & in ſede Angeli, quem fu.gz moltiften
perbia inde exturbârat, locandus, ultimum ſe mo, Oyorret
talium ſed inter ſceleratos principem dixit. MARIA 1 Piit
addictum fuiſſe, ille non dubitabit, qui noveritz ". cofho
q gaudia in ejus æde (de Portiuncula dixzerunt iie Chiſtun
abfſtulit. Sed fruſtra ſum. Herculem ego in hacimilmn ilud
d gitali tabella non pingo. vin' compendium Leinats Chnſ
Ktor Viri?; Totum Chriſtum in FRANCISCO ur ⸗
videbis, ſi Vulnerz ejus inſpicies. mau ift,

* (⁸) £
Meditatio. In S. Franciſcum.
.,A Mor divinus omnia combuſſit vincula:
quibus à mundo Franciſcus retinebatur,
ut eum abſolutiſſimum Dei exemplar efficeret-
Hoc amore inflammatus ædibus paternis,
voluptatibus, divitiis valedixit. Hæc abne-
atio inirtium ſit converſionis tuæ. Non potes
Deo & mundo ſervire. Ah! nobilius eit cor
tuum, quàm quod opibus & volupratibus
terrenis adhæreat. Ea deſeras omnia, priuſ-
quam te deſerant.
2. Quo amore à tebus creatis ſejungebatur,
eodem conjungebatur Deo, atque adeò& cere
ſolitus erat: Peus meus &iomnia? anime mi?
robemus: quàm ſuave ſit conjungi Deao-:
Ad hoc uſque tempus in rebus creatis quietem
fruſtra quæſivimus: jam ſine mora alacriter &
copſtanter ad Deum properemus. Deus meus

& omnia.
z. Poſtremò amor divinus Franciſcum in
Chriſtum, ut ira loquar, commutavit, quan-
do unus ex Seraphin ſacra Jeſu Chiiſti ſtigma-
ta cjus corpori impte ſſit. Non ptiuùs tamen
hac gratià donatus e(t Franciſcus, quam aſli⸗
duâ mortificatione Chriſtum imitatus kuil⸗
ſet. Oportet ut mortificationem Jeſu in
ompoibus corporis tui partibus circumferas:
inſpice Chriſtum de Cruce pendentem, & fac
ſecundum illud Exemplar prædeſtinatorum-
Stigmata Chriſti corpore ſuo portant, qui corbus
macerant & ſſtigunt. Hieron.

A 4 S. PLA-=

S, PLACIDUIS MART.

5.O ctob.

Obedite Praæpoſitis weſtris, & ſuljacete eis I f
enim pervigilant, quaſi rationem pro ani-
mabus weſtris redaituri. Paul ad Hebt;
Cap. 13.

P LACIDI nomen, quod nato impoſitum eſt,
iterum meruit hic Sanctas, nunquam in vita
iratus. Ss Benedicto puerulus comereditus eſt.
donatis cum fllio XVIII. in Sicilia pagis, in do-
tem à Tertullo PLACIDI patre. Multàm hu-
jus innocentia, multum obedientia potuit: Iuſſu
S; Benedicti aquam hauriens, in lacum incisit;
quem Maurus aquis inambulans, Benedidti impe-
ſanum extraxit: juſſus: P LAà CIDVS ex rupe

XI
3 E
tem pluribus reddidit: ſibi duras, edebat vix un-
◻

qEαππ, cilicio horrebat ſemper, vinum Sufſtabar 8ancll,
Cedlios,

nungbam, leonon, ainſden: utsbe:
hæc præladia, in 5 ciltam

Meſlanamſtructol ſie mon

ur. poſt
admajore miſſus, progè
4

4
virt nte Abbas præfuit.

quam alim tiro fulſerat
IIlue Roma venére fratez & ſoror ejus, frattem vi-

inà providenti3, ut unà Martyres fierent:
10 2

ta, pirata batharus, exſcendens in lit-

cruciatum occidit: câdem ſorte cognati ejus &
alles dum viſunt, mortem inveniunt, raro;,
ut hi, DEI Martyres, iæpe orci hoſtiæ,

Me di-

quam produzgxit: eratione & ſigno Crucis ſanita-

terio, majore utique,

e l in don
,1 Donior
Gelet, guic
ſed rocnt⸗
Uettelpenens l
emn, Indet
emn homo, iſ
Tert.
1 Qumuan
telto kltil 4
eyoſtum, Adh

uahis ei
erloti, tutioni,
ic un; verns
ler cectetotio
mine, Mandna

Unt, ex oblet

dit Dominus
totmnibus
ens ulne
il gu
leniam dettee

ſlicituine,,

. S 1 4α
N N (10]
Meditatio. De triplici ratione obediendie

i 1. PTTT Deo; ſi c ſupetioribus tuis 5 quicun .
ong,, que ſint, obedite debes : acceperunt
W ehim ab ipſo Deo, quam in tehabent, autho-
IKs, tiratem. In iis non naturæ, non induſtriæ
dotes, ſed Dominum duntaxat intuere, qui
ipſis ſuggeret, quid præcipere debeant ad ruam
ſalutem: Non moroſo; non querulo, ſed
alacri, ſed prompto animo ſemper obedies, ſi
ſemper relpexeris Deum, hominis ore præci-
pientem. Indè eſt homo, unde elilmperator, an-
tequam homo, inde poteſtas illi, unde & Spiri-
zus. TLert.
2. Quàâm ſuavis eſt obedientia conſideran-
ti, certo certius audire ſe Deum, dum audit
Præpoſitum. Ad hæc ſi fueris verus obediens,
eris pauper, caſtus, humilis omnibus demum
virtutibus præditus, & ad ſan ctitatis apicem
breviori, tutiori, & faciliori viâ pervenies.
Quid plura? verus obediens rationem non
reddet decretorio die: ſed hoc unum dicer;
Domine, mandata mei ſuperioris, mandata
tua ſunt, ea obſervavi; jam cxſolve, quod pro-=
miſiſti.
3. Sit Dominus Esus obedientiæ tuæ ex-
emplar, omnibus, & in omnibus factus eit
obediens uſque ad mortem, mortem auten
crucis. Quid queror, Domine Jusu: quid

obedientiam detre cto? cùm obedienyà de vi-

ie Te rrd re, P (D, d. „D eſ er S
RAN deam cruci aftixum: Obedtentts AR Per, d
N . .. . . . , Sä
, N aAbnegatio corporis & animimors voluntar ia, Vi

a lne ſollicitudine, navigatio ſine periculo: Clim.

A5 8.BRU⸗

( 11) Nediuno⸗
S, BRUNO CONEFESSOR. (II äro⸗
Octobr 1n.
6. t * huudlven,
Quibus dignus non erat mundus: in ſolitudinibus jnis pne
errantes, in montibus, &n ſpelunsis, &n in ,n, 2 Ut
cavernis tirra. Paul. ad Heb. c. I1. en ſoltude

vo tempore D. BRVNO Luteriæ Pariſiorum utuucis ell
ingenium bonis artibus excoluit, vir e vita ex. eadcelemsnn
ceſſit princeps inter Literatos, quique Virtutis Ne tuco rl
æſtimationem longè maximam poſt ſe rel'quit. Sed um, un
eheu! quantum aberratis mali ludices hominum 1 Dicego!
oculi- Dum ſuſa perſolvuntur, ad illam canentis Weetet,nami
voce n Reſponde mihi, ecce tibi e capulo ſe defunétus ſagae pelpetn
tollit, & cum gemitu, Iuſio, inquit DEl Iudicio as: nd lis 2
euſa tus ſum: mox poſtridie, Iuſio, exclamat, Däl iin A3 .
Iudicio iudicatut ſum. Demùm tertio die textium é duit Muna
feretro fulmen auditur, Iuſto D El Iudicio condemna. I albitkemin 6
tus ſum. Enim verò plus quam tragica hæc cataſtro- (mtnlte; ſobie
phe omnes movit, At BRVNONEM eò permovit. ADdan Reett
ut non modò umbram hanc hominis, ſed ipſos uan ke⸗
etiam homines fugeret. Atque hinc illa: Sanctiſ- Ulhnn hN
ſimi viri & omnium, qui Ducem hunc ſequuntut, Uncihvenginin
frequen«s in ſylvas fuga; hinc illud in omnibus lu- , Polhend
gubre ſilentium⸗ ille pallidus in vultu color, ut in⸗= ſi, Majcorem
tertfuiſſe triſti ſp ectaculo in BRVNONE omnes po- jinis G
2 j: 13 1 cotomeat
Heros credas. Sed bené morum candidiſſimozum endisonch
Oygni homines fugiunt cum Superis acturi, bene MUdlsponcha
nunc tacent, cantaturi tune cùm flebunt alti moris In oatlont
turi. ILam ipſa DEl Mater æternam illis turelam ad- upatadiſus.
promiſit. ſi illi, quod diurnum VIRGINIS ofh- areßs erzec
cium dicimus, quoridie perſoluant. Pulchra pro-⸗ 4
fe&ο conditio, & quam meritò ambiant, tam bui⸗ cutfacne
chre casdidati. Quidillud: quod Numen fugam & anſ
&e mundo BRVNONIS Sociorumque VI. totidem
S. Hugoni ore'lis ſigniſicavir? Nempe, numerum
Rellarum augent, quotquot ad BRV NONIS
partes accedunt. Ex oͤurio-

Medi-

(12)
Mediratio. In vitam de Es amonls.
„CI S. Bruno ad mortem parafet ſeſe,
aptiotem locum eligere non poterat
uàm ſolitudinem, ubi mundus ſaluti noſtræ
infenſiſſim us planè profligatur; ubi nihil ad
peccatum, ad virtutem omnia pelliciunt. O
luaviſſima ſolitudo ? ſi noſcerent homines,
quibus gaudiis perfundas ſolitatiorum animos,
rofect deſertis urbibus, omnes ad te convo-⸗
larent , ſolitudo ſolemnis regio Salwatoris. Tert.
2. Profligato mundo reſtabat, ut carnem
vinceret, quæ ‚mundo relico, non relinquitur.
Itaque perpetuo cilicio, aſſiduis prope jeju-
nüs, & aliis auſteritatibus carnem domitam
habuir. Mundani? ne tantuùm vos ametis:
ut arbitremini poœnitentiam ſolis Religio ſis
convenire; vobis magis neceſſaria eſt, tum
ad plurium peccatorum expiationem, tum a
victoriam majorum rentationum; quibus
undique cingimini.
3. Poſtremò Dæmonem oratione ſupera-
vit. Majorem partem diei, noctiſque in
divinis commentan dis, ac Dei laudibus con-
cinendis ponebat: præ gaudiis & delitiis, qui=
bus in oratione redundabat, ſolitudo ei
erat paradi ſus. Fuge in ſelitudinem, ur mun-
di laqueis expeditus, gaudiis potiaris. Quia
Vai contractionem in tivitate. ecce? elongavi
figiens & manſi in ſolitudine. David.

23 .*) oe
A 6 §. OSI.

„

N
) α
4 S

8. 2 1 V. WIs⸗

Anmpeli eprum in cælis ſemper videns faciem

Patris. Matth. 8.

Qaatuc „ parentes, educatio præſtat! quan-

itum liberi, quibus cun vitam à teneris ſo-
cietis, intereſt! OSITHA regii ſanguinis im Ang-
lià puella in parthenone non profano, ſed ſacro eda-
cta, quantum ſplenckoris coronæ Anglicæ concilia-
vit! Et verò jam tunc prodidit cœlum quam curæ illi

ſit juventus probeinſtitata, & majoribus ſuis mo-

rigera, Miſſa OslTHA cum libro trans pontem,
& turbine ab hoc dejefta, undis hauſta credebatur.
Sed Angelorum præſidio, tertio die prodiit nun-
quam mergenda innocemtia. Sub hæc in thori ſocie-
tatem à rege Sigeso invitatur. Sed dum rex venatur
feras, virgo ut Cupidinis retia effageret, binos Epiſ-

copos advocat, & ab his velata in Ghriſti nuptiarum
numerum tranfit. Indolauit Rex; ſed quòd Deo nol-

Iet rivalis eſſe, poteſtarem fecit e ſuo thalamo, in
Chriſti, hoc eſt cœnobium, t anſeundi. In hoc ne
regiæ ſponſæ purpara deeſſet, ferro à Danis pro fide
cæditur. Memoratur vero funus ſuis non alienis pe-

dibus ambulaſſe & caput abſciſſaum ad uſqne tem-

plum extuliſſe, atque ibi demum, cum manbus
temp' janaam pulſaſſet, placide procubauiſſe. Fur
etiam qui morbo ad extrema dedudus O SITHAA
in vota vocavit, vovitque ne moreretur, in Religio-

ſo œtu ſe victurum. Convaluit. ſed ſoteria ſolvere
oblitus vindicem morbum fecundum ſenſit, nec

prus manum iterum OsITHX medicam, quäam

obiurgatus ab hàc fidem liberaturum ſe fpopondit.
Itaqae bis voti damnatus= templo & cœnobio
anathema ſe dedit. Ex Surio,

It. VIumtee
1tmalo libers
Gee in tecnend

non deleras.

Mum ſpernere,
ſegium alſleen
1 de Olthaabla
nexrtultt, A.
t ten li eyn
ddicaptebenc⸗
9MoeKontann

Al erhzne⸗

las, a M
i Gr,uiig in
6*6*

5

prebilt ſan
pohibitq 1 ne
elo.
(onvaly'
NVakbie, 0l
lec voti exſe
emuntum fatiat
771
heis roſeh,
Elautent,

ſe

—

1.4 S ma inais Haufte eccbatuür; led
eer „ 4 ne C . .
ee Ang

eli Cuftodis præſidio produit tertio
poſt die incolumis. O homo, quid ange-
lotuo cuſtodi non debes; & quam parum
petſolvis: nondum natus eras; & jam ſtipa-
vit te. Infantem in ſinu fovit. Puerum ma=
nu duxit. Virum te quaties ab in ſidiis prote⸗=
zit, & a malo liberavit, nec in agone ulti-
mo, nec in tremendo judicio te deſerturus 5
ſitu non deſeras. Ezgo noli cuſtoais tui bene-
volentiam ſpernere, parvi pendere miniſi erium,
duffragium abjicere, & ignorare conſiliim.
2. §. Oſithaabſciſſum caput ad uſque tem-
plum extulit. Quæ tibi integro & ſano cor-
pore templi adeundi cura? quantum curris
modica præbenda, vel pro officio, velpro
tavore & gratia magnatum, & Deum inthro-
no gratiæ exſpectantem te quoridiè tam rarò
viſitas? quia domus mea deſoria eſt, & vos ſa⸗
ſtinat is anu: gitiſch, in domum ſuam, propter hot
ſuper vos prohbibui ſunt cœli ne dareni rorem »
ierra prohibita eſt ne dzrei germen. Aggæi le
Cap. vo 10.

.Convaluit, qui S. Oſitham in vota vo-
5 A

3. C
cavit, ſed voti exlolvendi oblitus vindicem
morbum ſecundo ſenſit. Vige ne promiſſum
tuum irritum facias, ne , ndei tus Volta diſruen-
bas, Habebis prof⸗dfo accuſatores ra varication is
Sus, 8S. Laurent. Tuſtinianus,

A'7. S. PE-

(15) £
S. PELAGIA POENITENS.
9. OO ctobr. De

Fidelis ſexrmo: nam ſi commortniſumus, & con Ya lece
wivemus. Paul. 2. ad Tim. C. 2.

VIrit pelagia Alexandriæ ſub Theodoſii minoris
tempora, ob formæ venuſtatem corporiſque „Mr, M,
cultum non jam Veneris ſerva, ſed ipſa Venus habi: „noſice
ta, pudor Vrbis & caſtitatis ipſiſſima pernicies. Quis dttie
credat? quæ oculis captivam poſt ſe urbem trahe wol
bat, in hanc obtutum defixiſſe D. Nonno Antiſtiti Moetthoon⸗
etiam profuit. Quid enim ?(exclama bat poſt viſum Quuntamg
hoc elegantiæ ldolum ille) quo demum ſtudio, quo gud dun
ſive temporis, ſive ſumptuum diſpendio hæc faciem
eomit pingitque? & hoc cur? quò nempe oculis a-
mantium arrideat;, cœlo lacrimante. Animæ intes 10
rim meæ, quam, aufim dicere, Deus deperit, quis Mn⸗
ſplendorè nempe ad hanc infamiam collata, Æ.thio-
piſſa es Anima Ite & ſordes meas eheu! Iacrymæz la-
ate, Hæc Nonnus. At Pelagia, ſpectante & miran- e
te urbe, ad pedes ejus deſcendit, & vitæ licentiam h
ſancto fleiu gemitaque teſte ejurat. Mox jejuniis 8& Pmmm l
vigiliis corpus deſtruere, vultum non jam Gratiæ, ſed (umguun
pallor, ſqualor, macièſque inſidere, nihil jam in tota o, r imile
fronte rubere, præier præteritorum memoriam. dioditem,
Nempe obſtrepere hic Veneris Puer; deſertum ſe fi- nücäſs
de non bona queri: formam ſe, opes-amores, dediſe. Niatio,
ſe: ipiam pfobra, contemptum, odiumque ingra- 1Chriſti: X
tam reponere“ Sed virum ſcilicei invenit. Nam (Im! ſver
ſpetſo omni in egenos auro, laqueos am antium comoz
capillos reſcidit, feminam cum veſte exuit, Pelagium uhar
ſe d xit, viæque reliquum Hieroſolymis inter (um- ) & hum
mas vitæ aſperitates egit, in illo monte, qui ab In glot
olivetis nomen habet, ab ipſo Chriſto dudum iumum me:
cdocta, ad ecœlum illuc aſcendi. len, guzn,
Eæ Surie. . luend

Hecitut

iculom

Medi-

4 Werne . ( 16 3 *

Meditatio. De Mortifcatione.

1. Bbes non ex conſilio tantùm, ſed etiam
ex præcepto, à te removere, quid-
quid allicit ad mortale peccatum. Niſi de-
clines peticulum, peribis in eo. Ssi eculus
tuus dexter, inquit Chriſtus; ſcandali tat te;
erue, & projice abs te. Hoc eſt contemne,
fuge, Juod tibi cariſſimum eſt, ſi peccandi
præbeat occaſionem: an id agis?
2. Quantum potes, abſtine licitis volupta-
tibus: qoο magis terrenis gaudiis carebis, eò
cœleſtibus aſflues magis: qui licitis abſtinet,
non pattat illicita. Momentaneãâ tribulatio-
nelongum putgatorti tempus minuitur. Quid
tantum me amo, ut nihil pati velim? impo-
ſterum ergo petſecutor & martyr, Sacerdos &
victima ero. Perſecutoris partes exequamlr;
& mariyrum. Bonavent.
3. Quanquam hoc unum haberet morti-
ficatio, ut ſimilem me ef ceret leſu patien-
ti, nunquid eam amplecti deberem?: O! uti⸗
lis mortificatio, quæ refricat memoriam paſ⸗
ſionis Chriſti: Anime mi? ubi eſt amor tuus
in eſum: ſi veré Jeſlum amas, eſto Jeſu fi-
milis: ſi compateris, & contegnabis. Si vero
ctucem, & humilitatem ſugis;, fruſtra ſperas
gaudium & gloriam paradiſi. Ah! Domigane,
qui tantum me amaſti, Non poſſum eſſe ſine
vulnere, quando ta video vulneratum. B0⸗
navent.

(17) £
S DIONYSIUIS AREOPAGITA.
9. OKohbr.
Sapientia bujus mundi, ſtultitia eſt avud Deum,
Paul I. ad Cor. Co4.
TS eſt DIONSIVS, cui nomen Areopagus fecit, vir
inter Athenienſes eximiè doctus & ſiderum con-
templationi adidtus. Quare eo tempore, quo
omnis natura morientem Chrifſtum lugebat, excla=

maſſe fertut, aut De um laborare, a ut mundum ruinam
meditari. A Paulo deinde Chriſtô additus, præeſle

novitio Chriftianorum gregi Athenis juſſus eſt.

Certè eam vidiſſe, aſpectumque tam auguſto attos
nitus ingenuè ſcribitur affirmaſſe, pro Deo hane
habiturum ſe fuiſſe, ni Fides Dei Matrem eſſe ſug-
geſſifſſet. Paulo etiam commeri cupidus Romam
advolavit. Sed pravertit Neronis crudelitas, qui
ſpem tantam in Paulo prius decoHavit, Galliam
ergo cùm juſſu Clementis Pont, adiiſſet, annos nu-
merans X. ſupra C. vincula primo tulit; tum verbe-
ra uttaque Chriſtianaâ fortitudine. Exinde ferreo,

cui flammæ ſubjectæ erant, lectulo incubuit; ſed

ſuaviora nunquam ſomnia de cœlo, quam tunc vi.
dit, Ita ſemiuſtulatus feris objectus eſt, ſed has

etiam virtus demulſit. Iterum in flammas miſſus,

aurum exivit. Pôſt in erncem aclus, cruce ſeilicet
gravins habuit deponi e cruce. Ad extremum cum
ſactificantem in cafcere Chriſtus ſpectabilis ani-

zmaſſet, non minbs mortis D. Pauli, quâàm vitz

æmmulus gladio occubuit, Illud memoratu dignum:
quòd abic ſſum caput inter Angelorum accinentium

. —— . . . „ ſal
comitatus, ſuis ipſe manibus paſſus bis mille àd des

ſtinatum tumulum portaverit, novoni aculo
& funus idem & funeris ducto:,
Ex bild. & oy

ſecinie

emm

111

1 (18) .4
alrkn Meditatio De Prudentia.
1 A Sſetit S. Jacobus in Epiſtola ſua, mund
iiffeh ſapientiam vel terrenam eſle, iclanima-
lem vel diabolicam, Diabolica cadit in am-
bitioſos; terrena in avaros; animalis in vo-
luptuatios. Quænam eſt tua prudentia 2
Nonbe verum eſt totum te efſe in quæren-
dis honoribus, divitiis ve olupratibus ?à nonne
ea ſunt idola Kus? 7 illis ingenium buuum immo-
lus, illis ſjudoren, tuum libas, illis prudentiam
2 Tertuhl

AU4.

.*

pientia, quæ de ſurium eſt, hæ c tria
bona; faſtidit divitias, cùm Chri-
rit : Beati pauperes: ve divitibus?“
ſtinet voluptatil Wus, ut potiatur æter⸗
neſtciri, & an ſominibus pTO Ri-
ari, dur robetur Deo. Qd
plara; oemsium Cecrin nestum faci, ut aui-
mam lucretur: at ſæcn latis Sapientis: Ims-
drimis habet hoc mealum, quod tunm mngerit trane⸗

22

„* —–
K. prta, abtcondit aterna. b. Emif.
3 IIT 02

Ut agas in omnibus ex veræ prudentiæ
D4
præſcripto, ſempet reſpice ſinem. Eundum

E ule

tibi eſbad cl oSs: en? primum conſi lierum
tuorum lluc ſi pertin gas „felix eris, ſin
1 Quid agis, ut cœlum te-
num & unicum eſſe
m, cum ad hoc unum

t e⸗ unum est neceſſerinnm.,

(19) £
S. FRANCISCUS BORGIA.

10. O ctobr.

Qui utuntur Mundo, tangquam non atantur;
praterit enim fgura huſus munai. Paul. r.
ad Cor. 7.

Neor prins FRANCISCVSPatrem aut matrem
jluam I ES V M & M ANN I A M balbutiens ſalu-
tavit. Puer vel facientem vel dicentem Sacerdo-
tem æmulatus eſt. Iuvenis gynæceum non niſi ci⸗
licio armatus adiit, reputans ſe toties hoſti lo qui,
quoties fœminæ. Tam Gandiæ Dux & Catalauniæ
Prorex, pervetuſtum familiæ morem annuum patfo⸗
num ſortiendiin menſtzuum vertit;, eumque in So=⸗
cietatemn goſtea & Mzfianos cœtus invexit; ipſe
tunc Pattoni die pauperes menſæ ſuæ miniſter ad-
hibuit., At vero cum illud formæ miraculum (Iſa-
bellam Auguſtam) in Sandapila attentiuùs conſi⸗
deraſſet., honorum titulos ut certiſſima mortis ſpo⸗
1 Fültio abjeeit, & in Societatem IESV (cui un-=-
verſe deinde præfuit) ſe abdidit, dicere abhine ſo⸗
litus, tum vivere ſe cœpiſſe, cùm deſiiſſet Iabella.
Corpus tam durè habuit, ut duplicari jam & indu-
menta & cutis poſſent. Ad porpuram non ſemel
oblatam tam erubuit, ur alii ad hnjus repulſam ſo.
lent- MARIA., quam D. Lucas depinxit; effigiem

primus .ti inciſam ſpargi per omnem orbem cura- e
ViIt. Hanc cùm aſpiciebat, Mibi, ajebat, Virgo hoe
onus geſtat, mihi laec MATLKIS., mihi FI EII bullit ſan-

guus In vitam ſuam inquiſivit horis ſingulis, reum
ads acerdotis pedes bis quotidie ſe egit, quin neque
voce neque literis alium ſe quaàm PFranciſcum peeca-
torem prætulit. Sed talem peccaterem Anno M.
DC. XXIV. Vrbanus VIII. Beatum, & Innocent. X:
Anno M. DC- LXXI Sankum dixit.
Ex vitæs

Medi-

/

lelrrio. 1

Nonnibus
t kumilit
lt, in eonn
les A FItt
mllttit ſou
la, qulbus
aieoshabeas
weenpesit? ad
lelina ua
nedi!

lu medtls

AIas prin
run ſefunium
Anee
WNndr

4

iemnolen/uol
In medii
AGam dabat

ls

meligendi m
4 Ubi, qua
EItam tuar
mnicrlam ejus
WIy bont auten

l8

03

,
e ec

afurte hnn

as d

* (²0) *
Meditatio, In tres virtutes S. Franciſci
Borgia.
.N omnibus dignitatibus magnam præ ſe
culit humilitatem Mundum delſpexit,
ubi ſenſit, in eo nihil ſtabile eſſe: Hoc ſancte
inferiores & virtute & dignitate. Con ſidera
quod praterit Egura bujus mundi. Rumpe
vincula, quibus illigaris vanitatibus ſæculi,
ur moriens habeas nihil, quod ægrèrelinquas.
Stemus expeditè ad om nem vim, nihil hal ertes,
quoa agrè relinqu amis.
2, In meduis mundi delitiis durius vitæ
genas agebat: Induebat cilicium, ſi quan-
do fœminas principes adire cogeretur: duriſ-
ſimum jejunium ſervavit; hæ tamen auſteri-
tates nihil planè erant ad eas, quibus ſuum
corpus maceravit, poſtquam nomen dedit
Societati elu. Num hic ſanctus tuam damna-
bit molitiem?/ noli cauſari pravos habitus: nul=-
lus quippe habituseſt, qui mutari non poſſit.
32 In mediis negotiis pietati & operatic ni
ſedulam dabat operam. Ambulabar ſem-
per coram Deo, & quolibet menſe patronum
inter ſan dos ſeligebat, quem pium patrono-
rum eligendi morem in Societatem Jelu indu-

Xit. Ubi, quæſo, tua pictas, num verum

eſt, vitam tuam ſic præterlabi, vix ut Deus
particulam ejus accipiar. Fuiſtis infant es, deinde
viri, boni autem nunquam. Clem, Alex.

% (0) 8

5§

ℳ½ (²1) £
S. IACORUS CONFESSOR.
XI. Octobr.
Wolite erge ſolliciti eſſe in cra ſtinum: era ſtinus
enim dies ſollicitus erit ſibi ipſi. Sußfcit diei
malitia ſua. Chriſtus Marth. G. 6.
FElx. (ü qu'dem nôrit hodie bona ſua) VIma
Sueverum I ACOBVM noſtram peperit &
probe educatum Romam ad DD RHolorum li-
mina ſapplicem miſir. Rom
&α ab Alphonlo rege militiæ adferiy
nprædam fugit. Quare illa demum caſtra
ena faperent, ſed ſuis ſe ſo⸗
m fecit cùm Bononiz ad
implere, primus ſemperad ducisnetum;
i, oenlorum inquam vigilantiſſimus

„5

lanauinis recordatione à Chri-
ces) nunquam poſuit, primo

emp er à caſtrorum Acie Virgine

tares obiens, &

17
auſpicium ſumens. Quid ſam mirum., ſi miles noſter

aones fuſtibus pugnantes riſit, præſertim quan-
duo cum pugnante Angeli viſi pugnare? ſi Cyclopem
infernum bi infeſtum cruce proſtravit & eâdem
αvοo †7Üνſ☛⅞Gorum agmen fügavit? Quid:? quod
& in ſid as ſtiucturas Reipublicæ ab orco détexire Ad
D. enim Antonii tumnlum chm lætantes dæmones

tero die inter cives cædem, medius preces ſuas in-

