invitatus migrare ſuſtinuite-
Ex Saride

4 (ℳ ) B

Medi⸗

ι ſtudine totum Pfalterium cane-!
N re nullo didicit magi ſtro, dignus IId it
& ipiſe, qui & caula in aulam, vel / Nenldl
aulà dignius Cœnobium aſſu-

l

3
Wian atne,
ei

4

— — —

9 „
Meéditatio. De virando turpiloquio & ſeandalosas:
65 In Soriesate.
1hr 1. S. ereu adhuc puer paſtor, & Hortu
. 6 lanus erucas ex horftis oratione fugavit. .
ne⸗ Rinih Caveſis tu 6bone Chriſtiane, ne quas erucas:
nS germinibus hortenſibus nozxias ille oratione
orndlt Nl proſcripſit :„ Tu lalcivo Sermone ſulſcites in
corde audientinm, quibus flos innocentiæ cor-
ptr Miii rümpitur & proditur camerina luxuriæ tuæ, &
Umrſegunt fructus bonorum operum deperditur: Nam de-
ilFruttu oris ſui unusquisque replebitur bonis. Prov.
Uen 12. V. 14. Si tamen Saniora loqui ſibear: Sin
eni aliter propter peccata labiorum ruina proximat
lenn malo. Prov. 12. 1 3. . .
nmalnlinen e ** Walerico intervenienti non illud chri-
Ttianorum duorum Sacerdoris & præfecti ſi-
menaeit Mul epulantium & ſpurcè colloquentium
unauiin, Sympoſium, ſed Pharaonis menſa, cœno ra-
UaTI narum hörtida eſſe videbatur; ideoque aufugit.
e Nn iuli Si verbum laſcivum ſputum efſt diaboli in ore
ELccleſi: ſtici, Religioſi & Sacerdotis? S. Pet.
Kmlek ier Dam. I. 6. Epiſt. 26 Faceſſat ab ore Militu chriſtiani
mnad cerſun omnis vani rumoris ineptia, & lingua * immaculati agni⸗ .
,NG. NN imo ſaummi Verbi rul et ſanguine: dedignetur otioſ bͤermonis
eaute ſe ſe fecibus inquinari. Ne Sacerdos ling am corporis Do-
lagu ⸗ minici velus pasinam, Diaboli Sanie perfundat.
ihe 3 Walericus fugit citò, quod citò nocere
u iefin potuit. Seivandum hic Epicteti monitum

l Euchr. c. 55. Perienloſum eſt aa orationis obſoœ-
tanmt vitatem progredi, cum igi: ur tale qaippia m incide-

bigen)

rit, aut ſi feret imrortunitus, objurgabis eum, qis
Nigmne lkun

ſermonem illum inieæcerit, aut aciturnitate ſaltem,
sbore vultuqne oſt enass tivi aiſplicuiſſe

5 .* 5 8, KANt

R (3)

S. FRANCISCUS DE

P AUL A.
2. Aprilis.
Qui major eſt in vobis, fat ſieut minimus,
Luc. 2z2.

NANCISCVS de Paula decimo tertio ætatis
anno, à parentibus ex voto S, Franciſco conſe-

cratus, monente Deo, novam Religionis fami-
iam Minimorum nuncupandam condidit, Piorum
ope ædiculam ſacram molientem S. Fcanciſeus mo- E

nuit, ut anguftiis illis prolatis, ampliorem faceret:
impen ſas cauſantem fidete Deo juſſit; muris ergo de-
jectis, mox ab homine copioſo magnam vim auri in
opus accepit. Gùm virtutibus omnibus abundaret,
ardebat tamen chatitate maxime, quæ ad illum cœla
defluxit giobo igneo inſeripta, ejus teſſeta futura &
ordinis inſigne; Ea flamma cum totum hominem
corripuiſſet, nmihil mirum eſt, ardentes deinde titio-
nes impune trdàſſe, ſubiiſſe caminos, cibos quin
adeò absque foco ſolà haritatis flammâ percoxis-
ſet: ſed an mos hominum eodem incend o ambuſſit,
& cxrremis odiis d ſſidentes non alio ferrumine col⸗
ligavit, artificieſus in miracula ſancti Amoris: Vt
cum fratribus duobus Pomiferæ arboris causàâ ini-
meitias inter ſe alentibus, arborem diſſilire me-
diam juſſit, neuter ut uno pomo eſſlet ditior; vel
cuùm pauperum cauſam apud Regem acdturus,
nummum zureum inter digitos diffregit, ex quo
cùm ſanguis copose manaret, inopum eum eſſe
dixit, qui acerbis exactionibus exagerentut. Hae
denque vitute ad cœlum ſubvektus eſt Anno-.
MD. *II- eädem fiduclaà aérem transvolans, quàâ
olim mare pallio ſuo inſiratum enavigavit.

½ (x**) 90*

uin, uN nc

Mu

XN * (4) £B

.. = . 1 . % „
5 u Meditatio, in tres viriutes 8., Fra ntiſcei
de Paula.
Pls 1. Anta fuit charitas hujus ſancti, ut ordi-

nem ſuum hacepigraphe (Charitas) in-
ſignire voluerit: Ipretis voluptatibus mundi,
iehl Ueeinn en bona abdicavir omnia, ut unum amaret ]ESuM,
BaoSu Tolamque ejus gloriam ubique, & ſemper pro=
ba mnn liht curarer. Omnibus probavit amorem ſuum er-
ennnn ga proximum, omnium ſaluti incumbendo.
E Quomodo imitaris charitatem hujus Sancti?
1. Tanto odio corpus ſuum habebat, ut du-
riſſimâ vivendi ratione excogitatâ, ſolis cibis
tempore quadrageſimali licitis, & oleo dun-
taxat conditis veſceretur, ad quam tamen Vi⸗
Rüůs auſteritatem peculiari voro Religioſos ſuos
obſtrictos teneri voluit. Per totum annum ci-
bis, tem pore quadrageſimæ prohibitis, abſtine-
batz tu verò vix, ac ne vix quidem quadrageſi=
mali rempere præcepto pares. Si menre gu-
ſtares fel Chriſto propinatum, aut amaritudi-
nem, quaâ qui gulæ dediti fuerunt, in inferno
ſatiantur, inpoſterum gulæ tuæ non ia ſervi-
res.
3. Quamdiu vixir, Chriſtianam coluit hu-
militatem 3 amabat nelciri, & pro niluic re-
purari, nec prius venit in aulam Ludovici XI.
quaàm juſſerit ſummus Pontifex. Mini morum
nomen, quo filios ſuos vocari voluit, ſatis in-
dicat, quantum amaret humilitatem. Hujus
ſancti exemplo Vanitatem tantò magi⸗ fuge,
quamibô melior ffectus es; catera, enim vitis crese
cunt vitiis, vanitas viriuttbus. Eucher.

A 6 S. RK I⸗=

.
MAI

ninctatowun
ſenunn

() £ dunun
S. RICHARDUS EbP.
. 3. Aprilis.
Beati pauperes Spiritu, queniam ipſorum eſt res.
gnum cœlorum. Matth. c. 5.
RSiudde m natione Anglus fratris inopiam

N enlat, 6

he

ſervilibus miniſteriis voluntate ſuſceptis, leva-
vit, eidemque paternà hæreditate, pactoôque
nobilis & opulentæ virginis matrimonio ceſſit. Dum
literis navaret operam, nullo certo vivendi præſidio,
communi cum Sodalibus duobus pallio, viciſſim
ſcholas aditurus utebatur. In Epiſcopatůús faſti⸗
gium eye ctus, cum honore, ut aſſolet, non muta-
vit morem, paupertatem à ſe fugientem velut elap-
ſam bonam fortanam inſecutus: aureis quippe ar-
genteiſque vaſis in pauperum annonam expenſis
præſtare diétitabat fictilibus, more parentis, coœ-
nare, quàm Chriſtum egenorum turba repræſenta-
tum eſurire. Vno pane mille homines ſaturavit,
Deo voluntati benefaciendi facultatem ſuggerente.
Aliquot ſuarum domorum incendiunz reſtricte ad
largiendum manus vindictam eſt interpretatas; &
ques multiconvicio à ſe manuque rejctunt inopes, „
tanquam accepturus, non daturus benefitinm, ad pz. †“
tendum blando affatu excitabatecujus factitationem Wams
poſtulatus; illud ex divinis litteris protulit: Domine
praæ veniſti eum in benedictionibus dulcedinis. Sub mortem
netum Deiparæ caltoribus carmen à Sacerdotibus
le ctulo adſtantibus iterari voluit:
Maria Mater gratiæ. Mater miſericordiæ, Tu nos
ab hoſte protege. Et hora mortis ſuicupe.
Immertuus eſt ſacræ crucis complexibus ad
annum M. CC. XLV.
Ex Surio.

li 8 Meditatio. De paupertate, & divitiis
jls I. S es pauper, vel quia Deus negavit dibi
, fnin in divitias, vel quia cas ſpontè reliquiſti, ut
ess, pauperem Religioſorum vitam amplectereris,
gis imi ama paupertatem tuam. Eſto verus pauper ſpi-
— titu, & refræ na ſollicitam habendi cupiditatem:
2äl partem tuam hæreditatis „gloriam ni⸗
er mirum cæleſtem; nullum alium Theſautum
Aun I, habere velis, præter Deum tuum, quem gtatia
un Poſſidere potes. Si Deum poſſederis, poſfi-
nnn, Mite, sOdebis omnia, & vitam vives feliciſſimam. Qui
ner tiipoteſt eſſs pauper! quinon eget, qui non inhiat alies
no, qui Deo dives eſft. Minutius.
2: Si divitiis ſatis inſtructùs, copiam inter
& inopiam modum tenes;, hanc ne fugias, ur
illam parum æ quis rationibus aſſequaris, Vi-
de eos, qui ſunt pauperiores te, & tuæ tibi for-
tunæ medioctitas placebit, gratia que referes
Deo, quòd factus ſis compos voti Salomonis,
aj ebat enim: Paupertatem, & divitias ne de-
acris mihi, ribuz tantim victni meo nece ſaria.
3. Divitiis ſi affluas, cave tibi, paupetibus
Auin d enim, non divitibus promiſlum eſt Regnum
n ant CTüum. Si bonis terrefſtribus irretiére, vix
volabis ad cœlcſtia. O! quâm difficilée eſt.
u ex non amare“, quæ tanto labore quæſviſti!
Ah hæc odio habiturus es, quibus amorem ti bĩ
concilias & fſamam? Heu divites: quanto in
periculo verſamini! Timendum vobis eſt, ne
c&αſtihus bonis privemini, quia abundaſtis:
5 terrenis.

77

“ A 77 §S. THEO-⸗-

. 0
THOPUS M. M. e
4. Aprilis.
Venientes autem primi & accipientes murmura.
bant:n sportavimus pondus diei & aſtüs,
& hi noviſſimi uns hora fecerunt, & parss illos
nobis feciſti. Matt 20.
Emo vel cito vel ſerò nimis cœli viam ingredi-
N tur, ſi quidem ingreditur. Iuvenis æate
THEODVLVS, Ilenex AGATHOPVS parili
tamen curſu per Martyrum ſtadium cucurrerunt, an-
no à Chriſti ortu quarto ſupra trecenteſimnum. Et
THEODVLVS quidem ante curſum, bra ium (cet-
tèe arrham bravii) ſer-bitur ecœ1⅓ι annulum accepis-
ſe, qui artificis cœli manum crebtis ι ππaais, qui-
bus omnes paſſim morbos pellebat, laudavit. Por-
rò cum intra carceres, ambo adhuc conſiſterent, jn
ſom ais ab ipſo Numine ſunt animati, ipfi verò ad
fidem exemplo ſuo adductos alios animâ runtekoſtri-
die ad virtutis theatrum (tribunal tyrann: (tracti, in
ruborem hunc, in laſſitudinem torrores dederunt.
Ea, quæ ſecuta eſt, nodte, iterum careeribus clauſi,
idem uterque in ſon nis ſomuinm vide ant, Nau-
fragium ſibi facere videbantur, fed auſpigatum illud
& nimium forcun⸗tum 5 quon czteris quidem,„ un,
quorum longe plurimiteran“, fluctu hauſtis, ipfi ne-
ſcio in quem montem cœlo contigunm evaſiſſent,
candidis ibi veſtibus ernati. Somnium hoc dies
explicuit. In mare cum Saxis append ibus sbjedti
ipfiſümum Oly pum ſubierunt. THEODVLVS
deinde multà luce candidus inde ad ſuns reviſit,
quod teſtamentum facele eſſet &tus. Dixit ergo⸗
haredes omnium paupetes, & te quoque inter hu-
jus teſtamenti executores hodie capit habere=
EàX Metaphr, apud
Sarium,

r A Ne, 9.
ANR e

Medi=

oborg . (s8)

Meditatio. Converſio au Deum nunguam aut

„
INOPDIIE, . „
ln nim u propera, aut nimis ſera, modò
ll 7 2
kt . Bit vera.
unm 1* Ihil magis tuum eſt, homo viator,
Aegtenn 174 . 1 S 3
nm quàam tempus: cujus uſus à te ſolo

laſan pender, ut poſſis uri omni momento vel in vi⸗-
r,. ram vel in mortem. Sed & nihil minus eſt
ütneg tuum quam tempus, eujus æquè ac vitæ tuæ
Iid abuſus eft veritus. Sceleſtius quidem nihil
eſt avaro, temporis autem avaritia & juvenum
& ſenum æ quiſſima uſura eſt. Quocunq; tem-
pere non cogitamus Deum (ſit juventutis, ſit ſe-
nectutis) Puta illud tempus amiſſam eſſe. Gæ-⸗
ſar. Monit. 2. c. 2.
2. Alii conſummati in brevi explent temporz
mulia. Aliis curſus longior eit & vita labe=
rioſior. Deus tamen juſtiſſimus Paterfami-
lias fervorem & puritarem intentionis magis
ui attendit, quàm tempus quod homo impen-
ik dir. Veneris mane aut ſcerò ad Dommnum,
walet præmium recipies juxta menſuram fervoris. An-
nos non reſpicit Dominus, ſed fructum compuæ⸗
kat annorum.
3. Suawvis eſt Dominus Pniverſis, mittit ſa=
genam ſuam in mate, & trahit ad ſe in nexibus
charitatis juvenes & dencs: necemittit foras,
niſi malos; nec eligit in vaſa, niſi bonos. Stu.
de ut deprehendaris eſſe bonus. Dicat pœni-
tens Senex: Ah ſerò te amavi“? dicat juvenis:
bonum eſt homini, ſi portaverit jugum ab Ader
leſcentia ſnd.

rpn 5

e §. VIN-

1ſ

Are

„ (92 £ ..
S. VINCENTIIS FERRERIUS. Uα
5. Aprilis.
Caſtigo corpus menm & in Servitutem redigo, ne-
cum aliis pradicavero, ipſe reprobus efficiar.
Paul. I ad Corinth. 9.
C VINCENTIVS antiqua Ferrer'orum familia in
Hiſpania natus, primis ſtatim annis documen-
ta edidit Magiſterii Fietatis, quod virex ercuit,
jam puer inter pueros Magnus Orator. Ea in-
itia egregiz indole ac literarüm eximio pfofectu
fecit auctiora, omnem libertatem pertælus, quæ le-
vitatem oleret. Ingre ſſus S. Dominici famiham, &
Chriſti aſpectu mo bo levatus, ejus imperio populos
ad pœnitentilam evocare in ſtirit, tam ſtrenue qui-
dem, ut ſatis conſtet Iuda orum vigint: quin que n il-
lia, totidem ferè Saracenorum, Chriſto, ejuoperà,
conciliata; Chiiſtianorum ce tům vigintrmila ei-
dem reconciliata: publcis flagitiis infamia qua-
draginta millia ad Innocentisgm reducdta. Ardorem
dicentis inde intelligas, quòôd capitalia auſos tcum
ad furcam comitaretur eratione priimum efferuelcere,
mox colllqueſcere; denique in cinerem exareſcere
coëgerit felici ſlſimo ſupplicio Amoris extinétos. Tot
ſpoliis Orco abactis triumphantem mirum non eſt,
ſi Styx odir & ſpohare cantttadsigemmi contendit,
quantumvis itrito'conatu, quod in Magnæ Matris
tutela eſſet, quæ ſuo pagili ad ſtitit, & victorem rude
denavit, in ee quoque exemplum zepetitura, ſi
cum VINCENTIO vincere vellemus, Acdta olim fu-
riis mater, ac proli ſuæ iniqua infantem in multas
Partes ſecuerat: has collectas vir ſanctus integti-
tati vitaqhe reftitait, poſt demenem etiam de
morte triumphans, quæ proinde obſtruere viam
lRuic ſideri non peruit, qaoο ainus ad cœlum
Anno M. DC. XVIII. feitetur.
Ea Surio,

Medi

10) £½

Meditaflo. De ayparatu ſupremi judicii.

hgie, r. Erribilis erit ultimi judicii apparatus,
61 ö, .
Pllen, . enn horrenda videbhantur ſigna, Sol cruen-
lenn g, “De .. . — . .
ei G rus, acrignens, vehementioribus procellis agi⸗

tatum mare, terræ motus, fames, ſterilitas,
bella, morbi. Ad hæc tam callidè fideles exagi-
tabit Anti-Chriſtus, vix ut ipſi poſſint reſiſtere.
Credo Domine, me auditurum efle terrificas
tubas vocantes ad judicium. Si quando' ſenſer-
ris; ad aliquod crimen te sieri, in mentem re vo-
ca, nulli tolerabile Chiiſti judieium. Baſil.
2. Cerne animo vallem Joſaphat, variis re-
fertam populis, Jeſus de cœlo deſcender co-
piosâ Beatorum coronàâ ſtiparus, ut omnes
homines judicet: ad ejus dexteram bani An-
geꝰ, & Electi omnes; ad ſiniſtram verò damna-
ri, longâ dæmonum catervàâ cireumſepti. Heu!
aliquando ero in hac valle lachrymarum. Quid
de me tunc fiet: Neſcio: Attamen hilarem vi-
tam ago, quamvis ignorem, an ad dezteram,
an ad finiſttam ſim collocandus.
3. Conſidera, quid tunc dicturi, quià eo-
gitaturi ſint electi. An ceos pœnitebit, mun-
di vanitatem contempfifle? Attende etiam ad
ea, quæ dicturi ſunt damnati, En! inquient
(Electos indicantes) en quos aliquande ha-
buimus in deriſum: Quâm tamen prudentes
fuerunt ipſis verò damnaris quam lugubre erit,
Deum videre & perdere, & ante ptetiiſui perire:
contſpedtum. Eucher.

f ettielnin

iitnen
6., 5
Uuenunltor

No

15 9
in ,

,

S. GUI--

* (1) £
§. GUILIELMLIS A B.
6. Aprilis.

Omnia autem probate, quod bonum eſt, tenete.

Paul. Epiſt. I. ad Thefl. c y.

CAa dans. domi nobil's, Hugoni Abbati,

apud Pariſienſes, à Parentibus ad omnem
pietatem informandus traditus eſt. Nec ab-
horreb t à diſciplina pius animus, quâà comite feli-
citer in literis progreſſus, facilè ſuperabat æmulos,
quibus ob morum integritatem faſtidio fuerat. Pa-
tebat multorum invidiæ, quam ille æquo animo
perferens nihil alienum à virtute patrabat?; quæ ſe-
dem firmam inpectore ipfius jam fixiſſet. Dubius
quo vitæ genere virtutis ſtudia decurretet. monente
randem ſeverids Odone Abbate, & objecta Chriſti
Crucifixi in vitrea feneſtra depidti ſpecie, pectori
ejus faees ſuddente, in relig oſam ſe familiam rece-
pit, In qua cæle ſtibus promi ſis accenſus ita ſe pro-
bavit aliis, ut Roſchildenſibus præficeretur Abbas.
Et quia Pii omnes adverſis exercentur, nequaquam
ab iis vit ſandtus eximius fuit, cœli nihilominos de-
liciis luſtentatus. Grauius decumbenti S. Senovefa

virgo ſolamen & morbo medicinam ateulit. Mori-

turo denique Reparator noſter Sanétis comitatus
conſpicuum ſe fecir, ſcilicet ne mortis larva terreretur.
Cœlum Anno MCCGII. ſubituro paratum ſolium ejus
diſcipulus videt, cornτιπ ue, rarum opus & Ange-
lorum manibus elaboratum; ſed gemmas GVI-
LIELMVS ſuppeditavit, virtutes ſuas, quarum nos
nomina fortaſſe ſcimus & ſubinde de pretio diſpu-
tamus, ſed ſubterfugimus patientiæ ſcalpellum,
ſine quo nulla gemma cælatur.
Ex Surio,

SOWe
0 (N

Medi-

1Ihelle ſ D

ndft uenr
lo D

D
lenmictili

1N

K (12) *

Meditatio. Derecta eligendi ratione.

1. Oaen aliquod vitæ genus eligendum tibi

3 eſt, ut nunquam te pœniteat confilii
ac elctionis tuæ, primam omnium Deum etiam
atque etiam obſecta, ur doceat te, facere volun-
tatem ſuam ; & da operam, ut animus tuus
paratus ac promptus ſit a exequendum quid-
quid Deo libuerit. Deinde aperi moderatori
conſcientiæ tuæ conſilium tuum; is quippe
Dei vicem gerit. Felix conſiliorum eventus
à Domino planè pendet: adjuvabit te, ſi ex ejus
nutu ac voluntate omnia præſtiteris.
2. Pondera rationes, quæ te impellunt ad
hoc, vel illud eligendaum, & eas pariter, quæ
ab eodem retrahunt, Hæ rationes peri de-
bent cx fine, ad quem creatus es; ad hunc verò
finem es creatus, ut ſalvus ſias. Salus tua ſit
norma elecçtionis tuæ. Conſidera diligenter;,
urrùm faciliùs hoc, quàm ilo vivendiinſtitute
æternam felicitatem conſequi poſſis. Utere
conſilio, quod tu ipſe dares amico, ſi perinde;
ac tu, indigeret. Vide quid factum à te vel-
les ultimo vitæ puncto.
Ubi primum Dei cognoveris voluntatem,
eam ſine morâ exequere. Deum rider, quisquis
ab eo petit conſilium, quod non eſt ſecututug.
Nete terreant digicultates, non deerit cœleſtis
gratia, quâ omnes ſupcrare poteris. Salus tua
ſitr magnum ac unicum negotium tuum: Nam
quid prodeſt homini, ſi totum, quod extra ſe
eſt, congregat, & hoc ipſum, quod ipſe eſt. aamnat 2
Gregor.

S. HER-

S. HERMANNUS CONF,
7. Aprilis.
Ecce Mater tua. Joh. 19.
Hr rr al ſeptem annorum puerulus cœ.
—iit inter ultimam rerum omnium inopiam
Muſas, ſed præ Muſis impens?'MARIAM co.
lere. Eam cùm in templi odeo ludentem cum Fl.
LIOLO & D. Ioanne vicdiffet, dextrà VIRGINISin
ſocietatem accitus, homo Superis colluſit. puto ur
cœlùm oſtenderet, quis maxime ludus ſtudioſum
adoleſcentem deceret. A ludo ſaxum monſtravit
PATRONA, unde quoties egêret, nummos prome-
ret. Ita Mœcenare colo uſus, ſimul annum XII.
fuit ingreſſus, mundo eſt egreſſus, ratus, longum cœ⸗-
li ier adoleſcentiæ maturè ineundum eſſe. Inter reli-
gioſæ vitæ ſtudia tam amor in HERMANNO MA-
RIA, quàm HERMANNIin MARIA crevit, ut eum
primùm amantiſſimol OSEPHI nomine donaret, tum
deinde in Sponſum deligeret, dotémque in manus
omnes cœli divitias FlLIVM daret- gritudines il-
lius complures ſuâ manu abſterſit. Triſtiorem, quòd
muniis allis diſtractus precibus vacare non poſſet,
monuir, plus apud Superos ſollicita in alios ſtudia,
quàm quieta inter preces ſuſpitia mereri. Quo⸗
ties genu ſupplex MARIMX. nomen venerabatar,
toties omnibus perfundi ſibi edoribus viſus eſt⸗
Cœlo hiemante litantis manus, neà fiigore offen-
derentur, IESVS & MARIA fovebant, duo uti-
que calidiſſima ſidera. Corpuſculum mortui ut
fupra terram ſemper, ita etiam ſub terra diu in-
tegrum manſit? an quia odoribus, ques me-
moravimus, illud condivit?
Ex Surio.

Sf E (14)
W (N Meditatio. Decultu Beatiſſima Virginis.
1. MAri⸗ eſt mater tua, idcircò plutimum
1 ipſi confide : Pete ab cà omnia cum
n corpori, tum animæ tuæ neceſſaria: eos amar,
qui cum ipsâ familiariter de ſuis miſeriis ac ne-
ceſſitatibus colloquuntur. Enim vefròô ur pia
mater libenter & cum gaudio accipit fitium, ad
An ſe confugientem, ita te accipiet Maria: nam in
ielli mvs amandis filiis ſuis nulli cedit marri? adhæc po-
mualiuiuiin tentior eſt, quàm quæ libet alia mater; & ſanè
ilmn teſt, ſi quotidie diligentius expleres debita ipſi
gln nent officia. Quænam ſunt preces tuæ, quænam fa-
huntintſeltee Eta, ex Auibus argui poreſt tuus in Mariama-
EAMALNNAE mor2
Mn, den 2. In afflictionibus invoca Mariam; in dubiis
ieut conſule Mariam;in moœrore aperi Mariæ cauſan
e rui mroris, & citò citius evaneſcent afflictio-
Ue. Aenndned. Or15, . cen.
i Iifrn en nes, dubia, & c. Nullos habes aut propinquos, aut
een amicos, qui te plus ament, quàm Maria, quique
liuiiue conſilium dare tibi velint, aut poſſint rebus tuis
nun CI magis ſalutare. O Amantiſſima omnium Chri-
ſtianorum Parens! ſi tuâ in nos charitate ute-
ühnaͤr. remur, breviores eſſent afflictiones noſtræ.
teuneAni 3. Dum ſic tentaris, ut adſit peccandi peri-
Conts culum, voca Mariam; cum peccaveris, obſecra

pe

eimm Mariam, ut ejus ope è peccato tuo emergere
atndu, poſſis. Maria eſt refugium peccatorum, ſi eam,
a invocaveris, nullam non vinces tenrationem.
1. Per te, Maria Virge, hareditamus miſericordiam
miſeri, ingrati gratiam veniam pecsatores, Aug.

§. VIC.

* (15˙) £
Ss. VICIERPUS EbP.
3. Aprilis.
Secut corpus ſine Spiritu mortuum eſt, ita & Fides
ſins operibus, Paul. ad Hebr. cap. 14.
E VVICTERPO Gallia contendit & Bejaria,
D ſed cœlum pridem litem diremit, cùm ſibiil-
lum vindicavit verior patria. Pontifex Augu-
ſtæ, fundum, quem ad Iulias fauces habebat, Epta-
ticum, DD. Virgini & Laurentio donavit, locumque
eum velut ad ſanétlores ferias Tuſculum habuit, fru-
ſtrà Henrico Antiſtite etiam mortuum inde auferre
adnitente, cuùm vel MARIA VVICGTERPVM ſuum
nollet dimittere, vel VVICGTERPVS à MARIA ſua
nollet recedere. Templum quoque D. Afræ, quæ
inter Hungarorum populationes alteras penè flam-
mas paſsa eſt; e cineribus in priſtinum ſplendorem
erexit. Vos qui ſacra manibus tractatis, unum au-
dite, & exhorreſcite. D. Herlucæ vVirgini à morte
tam fuit familiaais, ut quoties feread epulum ſa.
crum iret, comes iret aut dux VVICTEREVS. Forté
ſolam Herluca ſe credidit inter preces. Sed ſola non
fuit: Ad fuit cum VVICTERPO Chriſtus; triſte ocu-
lo amantis ſpectaculum; verbo, ipſiſſima Pilati ſcena.
Nihil hic; tantum lacrymæ & gemitus loquebantur?
nimirum tot ora quot vulnera clamabant : IIIud
etiam VVICTERPVS ad Herlucam addidit: ad hanc
formam oͤponſi expaleſ cis ſoror? Illa: emorier, ille ite-
rum: ecupu ab oculis theatrum crudelitati hoc amotum? il-
la iterum: ah! percupio. Erge, ſubjicit VVICTER-
PVS, oculos nega Richardo ſacrificanti, cujus impu-
ritas carnifex eſt sponſi tui. Audiit, abſtinuit ab
impuri ſacris, idémque ut vulgus faceret, auctor
fait. O tas noſtra! Iacra! 6 Sacerdotes! eja dicite:
oculos hominum à vobis ſi abducunt Superi, qui-
bus ipſi vos aſpicient, niſi iratis?
Fx Bav, Sz

Medi-

IID Meditatio. Vti fides ſine eperibus moriua eſt. Ita
i &adignitasdaceraote no Sacerdo talis in San-
ammgi &ο ſtatu exanimis eſt
l Ahe n 1.

D ſalutem fides integra, & quodammo⸗
lir nnenltibe do cæ ca req uiritur, ut credamus omnia,
nieniieni, ans Quæ R ccleſia credenda proponit. Quid mirum,
irpinu, unſein 4 minus capias ea, quæ credere debes ? nam qui
afugtte fieret, ut tam anguſtum ingenium tuum, quod
capit, quæ oculis omnium obverſantur, ca-
pere poſſer incomprehenſibilia fidei myſteria?
Captivemus intelle ctum, & credamus omnia,
quæ ab Eccleſià credenda proponunrtur.
2. Fides ſine operibus mortua eſt; non ideo
æternis gaudijs potiéris quòd Chriſtiano no-
mine fueris inſignuitus: Nec ſanctus es ideo,
quòd ſancta, ſed quia ſanctè tractas, & quod
tanti nominis menſuram operibus imples.
Falleris, ſi exiſtimes, poſſe te ex nomine
tuo tanquam ſyngrapha, cœleſtis Patrtis hære-
ditatem poſtulare; niſi enim Chriſtum imi-
mus tatus fueris, fruſtrâ dices, te Chriſtianum fuiſ-
u; ſe, imò te ſupremus judex propter tuum nomen
AA & citiùs damnabit, & gravius puniet. Peccata
mki tua graviora ſunt, quàâm peccata Gentilium,
quia: Atrociksſub Sancti nominis profeſione pec-
camus, Salvianus
3. An incumbis operibus, quæ deceant Chri-
ſtianum? Conſidera ſingulas actiones tuas, vide,
lisein num perinde terrena quæras oblectamenta, qua-
lsar ſinon forent cœleſtia, Numquid Gentiles &
tiet,iin hæretici diligentiùs comprimunt ſuas cupidita-
tes, & ſæpiùs, largiuſque miſeros ſublevare con-
ſu everunt ? In nobis patitur Chriſtus opprobrium,
in nobis Cyriſtiana lex patitur detrimentum. Salv.

S. MA-

—

4
(17)
2. Aprilis. eum
Gaudium erit ſuper uno peccatore pœnitentaam
agente. Luc, 15.
Vdite owmnes apud Divinum tribunal rei: Pa-
AÜnHañ 114 1A EM udici- habetis, cauſam
pera dain habetis. Certé causâ laboravit MA-
RIA, cui nomen K.. gyptus dedit, & tamen hàâc non
cecidit, ubi melior MARIA peroravit. Quid enim?
nominis illa ſui oblita, ut voluptati litaret pudorem
onn venalem, ſed gratis omnium libidini expoſuit;
quin feſto Exaltatæ Crucis die, cuùm Hieroſelymam
Orbis conflueret, auſa eſt velle ibi infan da Veneris
ſacra publicare. Sed molientem ter pedemimpu-
rum templo inferre, ter repulit vis arcana. Quid
MARIAZI ad'MARIAM abit. Quid agis Miſcra? Ve-
neri patrocinari vis Virginem? Quid apud Ma-=
trem non poſſunt lacrymæ? quid non lac Matris
apud ſanguinem poteſt Filii? Orat illa; exorat iſta:
abſolvit ludex admiſſam, quam abſentem damna-
verat. Sed audire pœnitentem, qui peccantem in.
ſpicitis. VI. annis ſupra XL. eluit lacrymis feras
inter, quidguid inter homines peccaverat, ſemper
oppugnata ab Orco, ſemper victrix, VIRGINISau- (NNNſeiadſ
kilio; nulli hominum, nifi Zoſimo, viſa. Is davino duétu
ad eam venit, & vitæ ſeriem, quam dæ dimus, audi-
vit; cum ſacro dein epulo revrſit, quod ut caperet
MaARIA, per lordanem ſicco veaſtigio advolavit. Ita
puram cum undæ jam probàſſent, ſecundò redux de-
functam in arena offendit, anxio verò de ſepultu-
ra, Leo ſupervenit, & feſſam unguibus dedit,
æternum non tam pœnitentis, quaàm mile-
rantis MARIRX. moenumestum. Pee
Ex vit, PP.

Aulutzr

(18) £.

Meditatio, Depœnitentia agenda.

n Mun ſeiie 1I. Qlcut nullum eſt momentum, quo De-
um non experiris beneficum, ſic nee
mue momento ſuſtine illum offenſum. Æ terni
dkhitt,ui interitůs diſcrimen eſt gravius aliquod vel
ehniteni momento foviſſe crimen. Offen ſa omnis in
lemmn gimmn ſemità Coli error eſt, quò diutius procedis, eè
mumn longius à Deo reccdis,

4
fotat thhu

I 2. Peccati venenum ideè noli retinere, quia
hia te nondum occidit: occidiſſet enim, niſi Deus
enin peperciſſet. Què is parcet diurias, tantèô
puniet gravius. Potéſtne tibi place re pecca-
tum tuum, quod Deum hominem mori coë-
git: & cujus ſola cogitatio ſanguinem expreſ-
iit, tibi non ſuſpirium, ne dicam lacrymam
extorſit?

Pœnitentia appellata eſt quaſi punientia, es
guod ipſe homo in ſe pœnitendo punit, quoa malꝰè
namiſit. Hugo lib. 3. de Minis Eccleſiæ. Et
nondum pœnitendo punis? peccaſti cum £-
gyptiaca? cum Davide à cum Petro? puni pec-
catum in te, uti pœnitentes & aAlli puniérunc
in ſe, nec æternum puniéèris.

*

1 1.

) 4 B S. MA-

ſ½
1, auhe
S. MACARIIIS. Patriarch. edm
10. Aprilis.
Beati qui lugent, quoniam ipſi conſolabuntur, 1
Matrt. C. 5. .
ACARIVS Armenus Fatriarcha Antioche.
M nam ſedem beavit, ſed multò magis paupe-
res, quos unos ille domi Palatinos, foris an-
te ambulones habuit. Ob id, & quæ jam tunc pa-
trabat mira, ne in ore omnium eſſet, omnium ocu. (AInRin
los fugit, &, ſub quo lateret ignobilis, ſepulchrum in binnt
Chriſti petiit. Sed Saracenorum ſcelere ad ipſa offſa
uſque lacera virtus & tribus clavis pavimento affirs
preſſaquepectus ĩgnito ſaxo, ut fere ſolet, ſe ipſa olil 4

prodidit: prodiére Angeli in auxilium miſſi, ipſque ulr
jam hoſtes Macarium, &, quod caput eſt, in Maca: (hmni
rio Deum agnoverunt. Interea parentes ſuum eſſe
dedecus arbitrati orbam filii Infulam filiumque exu-
lem videre, mittunt, qui aut verbis, aut vi addu-
cant. Et jam parabant hanc ihli. Sed cœlo pu-
gnante capti oculis manibus que, quas ad facinus ex-
tenderant, Macario ſe dediderunt. Hic Cruce, quæz
illi ſeipionis loco ſerviebat, oculos & manus reddi-
dit, itaque expeditus exul orbem deinde pererra-
vit. Bojariæ quoque hoſpes, demum Gandavum
in Flandtiam pervenit, relictis ubique ſymboli loco
ingentibus miraculis, quæ unico ſuo ſcipione dedit
cruce inſignito. Flandtiam cum diriſſima lues po-
pularetut, ſeſe cum gemino ſocio vicariam urbis vi⸗
ctimam mworfl objecit. A morte geminum circu-
lum œli oſtenderunt & Crucem in altero, ut ſci-
remus, quo Cruxz ſcipio illum abduxiſſet. Sed
nümne Mariam amavit? Non niſi in crygta eidem
dicata ſepeliri voluit. Et verò ubi molliu; oſſa no-
Ara jacerent, quàm in ſinu Mariæ? Ex Surte
& Bav. §.

N 60/ G. *

HE J
3 Nuit cditatio. Quasnam debeat eſſe cauſas laeryma.
V rt rum noſtrarum.
n g 1. Y Uge miſcrias tuas: mundus, in quo ver-
MM ſaris, eſt lachrimarum vallis, innumeris
ann Minh s propemodum referta calamitatibus: imo ipſæ-
unchnmng met mundi hujus voluptates ſunt plerumque
uihitnmnin fontes multrarum lacrimarum. Lacrymantes
a an halctmur vivimus in lacrymis . &* morimur
uliiin in mediis doloribus, ſuſpiriis, ſingultibus- Et
euuſitti itanamus vitam hanc! Et fugimus ac dereſta-
uiinind dmur mortem, quæ finem ponere debet lacry-
n, uia Wa, mis ac labori bus noſtris!
huiimni 2. Luge peccata tua, exemplo Davidis, qui
ans ülachtymisſtratumſuum rigabat. & cum fletu
iniime Miſce er panem ſuum: ſi mors parentis, aut
ummtia amici, rei familiaris jactura tot lacrymas ex
In d Gρ Oculis tuis eliciant, an uon Paradiſi jacturam
ugutiiia profuſo lachrymarum imbre deflere debes? Lu-
um aadl e etiam peccata aliena, ſi amas Dominum
ciune Jeſum, quoniam his peccatis iterum aſſigitur
6 Eenin Gun Uci. .
ehnton 3. Te ipſe conſolare, tu, qui luges aut mi⸗
uiafuſgtet ſerias, aur peccata tua: exilii tempus ſenſim la-
aitiimiue bitur, ſensimque accedis ad parriam. Ipſemet
nterſcimini Dens lacrymas tuas in cœ lis abſterget; imò in

Wrepnnane . . . . B
uan r hac ctiam vira te conſolabitur, ſi peccatorum
, tuerum dolor ſit cauſa lacrymazum tuarum.

Wuuin“ Num aliquando expertus es, quàm ſuave ſit, fle-
endi re peccata ſua? at ſi tam jucunaum ſit, flere pro
ruluut Chriſto, quuα ucundum erit gauders cum Chri-

en. ſto? Aug.

ed 4 . B 2 5§5. LEO

21) £
S. LEO süMM US PONT.
II. Apf lis.
Tu, quia piuss neſerere noſtri, aut in tus flz-
gedo vinaica mnignttates noſtras. Judith. 7.
V. 20.,

*Ivis ex ungue LEONEM, ſetipta magni LEO.
S Nis lege, à S. Petro appzobata. Hic natione
Tuſcas, omni literstuta præzſtans, e'oquentià
Ohriſtianus Demofſtene,, imò cο eſtis Orator paſ-
ſim habitus, ex Archidlaco o Romano, omnium
ſuſftagatione abſens in Papam eleus, primus
LEONisSs nomen aſſumit, & meruit: fortiſſimus
enim kontificum ad nullius pavebat occurſum. At-
illam, goft vaſtstaum prope orbem Romæz minan-
tem, potente ua eloquentia, & S. Petri minitan-
t's aſpecu, abſterruit, atque ut retrocederet, per-
ſuaſit. Genſericum VVandalum, urbe jam capt,
excidium parantem, animose appellans, ut ſacris
& tectis parceret, exoravit: B. M. Virginis hono-
gem contra Neſterii blaſphemias acerrimè defen-
dit: Manichæ“ & Peiagianos Romæ convicit, pes
ſelenéseuac hæreſum libros publico foro exuſſit.
Latronum Ephefi Entichianorum concilium, KRo-
mana in lynodo, cum Dioſcoro hæreſiarcha con-
demnavit, invtas & Magnus ſemper. Ante
mottem Apoftolorum tincipem pro erratis ſuis
deprecaioram cum invocaâfet, üignificavit Sanctus,
omnia ei peccata re miſſa, prætecmanuum impoſi-
Kionem, cujus ſcil. pæna ei ſubeunda, ſi indignos
onſecrèſſler. Obititſenex, ingenti urbis ludu, &
otbis totius damno: quia in amiſſione tam
Magni parva eſſe jactura non potuit.
Ex Lippeloo.

ſi u r

nih,

il hiungtil
Ahbin e
iein, eog
n gett anrn
Normn Onhi
kuun eehe Mi
, Kmenit ionichr
Uuzwenu deulan.
e hen ont w
enti, & Neni min
gven enetet
liu, eine,
Geielas, elt
ANyns zom.
nin kenide dien
s None condictt
0hlien tah erll
onun nrellum1
lſann eielatchrt
lunun ſnhen 1
ſehen 1 eritis 1
e iniatinck
WuAmuNN
i wenth dli⸗
4, npenitdn
, antuotſon

0
4

„

(22)
Meditatio. Ve flagellis a Deo immiſſie,

1. A D corrigenda ommum ſcoelcra & maxi-

me Chriſtianorum, ſi invaluerint, Deus
launiones immittit & non medicos. Talis fuit A-
tila: Flagellum Dei dictus à ſe ipſo, ferro & igne,
ultor & emendator orbis Chrifſtiani, bonum
ſcientis & non faeientis, ideoque magis digni
verberibas. Præ cipuè ſi domus Dei fi ſpelus-
ca Latronum, irarus Dominus facto ejusmodi
flagello ejicit vendentes & ementes, & malorum
moraum lubvertitabominationem. Pro ratione
ſtats tui ſtude cultui divino & promove, ur
Deus avertat tam dura flagella.
:. Unus homo LEO Pontifex maximus,
portentum Sanctitatis, & unus home Lupus

Trecenſis miraculum manſuetudinis eodem

ſæculo continuête Attilam monſtrum malitiæ,
& cum eo ſeptingenta hominum millia abſter-
ruerunt. Tanti refert virtutum aciem explicare
contra Eccleſiæ inimicos & mundi ac tenebra-
rum poteftates; diſce, quomodo flagellis à Deo-
immiſſis occurrendum ſit, primò excipe prom⸗-
ptè Pſal. 311. Ego in fiagella patatus ſum. 2dò. hu-
militer & reverenter: Sizut oculi ancilla in ma-
nibus Domina ſua (verherantis) ita ozuli noft ri
ad Dominum Deum donet miſereatur 122â. pl. 3
obedienter. Non mea ſed tua volunt as fiat.
3. Attila infeſtas Hunnus, flagellum Dei, & Latro
mundi, nunc Titio infern lis eſt. Vereatutimpius
Dei, juſte ad cotrectionem zut probationem, qy os
amat & punit flagellantis injuſtum flagellum eſſe »
eujus merces erit, quia voluntarium & impiam in-⸗
ſtrumentum fait, ianis æternus. Tu homo Dei, ſi
videis flagelium ejusmodi elevatum ſapra dortwm

tuum qdicito. hic feri, dummodo parcas in æteraums-

(²; * igree⸗
1 — . 4ℳ
S. ALFERICUS Abbas. ℳ*E
12. Aprilis.
Qui ſe cxiſtimat ſtars, videas ne cadat: ten-
tatio vos non apprebendat. Kaelis Deus eſt,
qui xon patietur vost entari ſupra id, quod po-
zeſtis, I. Corinth. 10. v. 11.
Atria ALFERO Salernum, ſchola Prinecipis illie
Peaai fuit. Ex hac ad regem Germanorum lega-
tus feliciter è via aberravit, & ad Regem Regum
in cœnobium Cluniacenſe deflexit. Inde melio-
jam ad patziam legatus monachis illie præfuit, &
Cavenſe Aſceterium condidit. Ibi mali dæmonis
invi dià ex altiſſimo monte præceps dejectus riſit in-
columis veteratorem, altiùs olim nec tam impunè
cadentem: Incolam ſaxo obtritum à ſociis in ora-
