rentur: Sed eorum inſidias ſemper cœlum eluſts
tametſi Norbertus Servatorem æmulatus obvius
nonnunquam hoſftibus iverit, & luculentam ab iis-
dem plagam abſtulerit. Mariæ cultui ſe ſuosque
æternum devovits unde & virginis manu veſtem can-
didam (quã mores ſuos tota hæc Familia etiamnum
monſtrat) ab Auguſtino verò leges aureis liters ex-
aratas accepiſſe memorarur. Ita candidatus cum
cœlum diu am biviſſet, anno demum CXXXIV. ſupra
M. obtinuit, & in vtétoria ſignum olivam manu præ-
ferre viſus eſte Nonnemo eundem ſub Lilti imagi-
ne tranſportari in cœlum conſpexit. An non gra-
tulari ſibi terra tunc potuit, cùm flores habuit, quos .
in ſua roſaria transferre Superi amabant? Sed & oniiin

mt
l.

aee
uts 1cce
euidece

„FNetn.
P,.
G

genni

nunc tales daret, ſi non ung ue infeſto invidus nle nnhn
.J
cœlo heu! mundus præriperet. ng n
. ee
Ex Surio. hic⸗

M(0)

(134) £
Meditatio. De Sacra Synaxi.
, QNorbertus 40. diebus, tum jejuniis tum
O. orationibus, & corporis afflictionibus
e. ad primum ſacrum faciendum ſe ſe præparavit.
o mnl g. Ad cœleſtes Epulas crebrius accedito, Chriſtus
WAENin Euchariſtia eſt panis viræ, & omnium tum
C Ientationum; tum vitiorum remedium, hæc
divina my ſteria ſi ſæpius ſuſceperis, confirma-
bitur fides, ſpes excitabitur, & charitas magis
ac magis accendetur. Denique fons eſt omni-
um gratiarum. Ah Dominei quam bonus es 5
quoties volo, poſſum tam ſalutares aq uas bibe-
re, nec ad fontem curro!
2. Cave! ne nimio ac negligenti uſu, tua
inuatur adversus tanrum Sacramentum re-
erentia, Accipe ſemper hoc divinnm pabu-
lum, tanquam ultimum accepturus. Memine-
s, humnitatc, recollectiong totdis, & corpo-
tis puritate animum præparari ad ejus ſum-
ptionem. Accedite cum ſide, tremore & dile-
Gtione. Aug.
3. Cum accipis Amantiſſimum Jeſum, ro-
tus ſis in actibus fldei, humilitatis, amoris.
Què quis accedit paratior, eò majori gratia
donatur. Quid agis, antequam ſuſcipias Je-
ſum? quid in ipsà luſceptione? quid demum,
poſtquam eum ſuſcepiſti? Non te lateat, quòd
R Non minus peccant, qui tradunt Chriſtum pec-
nrieae tatoribus membris, quam, qui Chriſtum tradi-
utg aie⸗ Rerunt erucifgentibus Iudais. Au 2

N.

S. CLAU-

*½ (135) £
S. CLAUDIIUS ARCHIEPIS. 2
6. Junii.
Rui volunt divites nheri incidunt in tentatio-
nem & laqueum Diaboli. Paul. ad Cor.

Cap. 6.
wAlinis in Burgundia præclaris orrus parentibus 4
Se CLAVDIVS, ſal terræ futurus. VII. ætatis
danno ſcholas adiit, inque omni literatura lau-
dabiliter eſt progrefſus; conſortia malorum declina-
bat ſemper, nulli fœminæ, quamvis miles, locutus,
niſi neceſſitas urgeret; vitas Sanctorum lectitabat,
& de ſimilibus, ejus fuère colloquia; ſal nempe
fuit, ab omni libidinis putredine carnem praſer-
vans: cùmque in Biſantinæ cathedralem Ecclefæ,
XX. ætatis anno, rece ptus eſt, vitæ rigore & lolitudi
nis amore, Monacho quàm Canonico imjilior vixit,
ea virtutis apud omnes æſtimatione, ut Archiepi
ſcopi munus ſubire, cum reſtitaret, etiam à ſum-
mo Pontifice juberetur. Ita ſeptennio, nil lecti,
veſtium, cibi potusque mutato rigore, cùm opuime
præfuiſſet; agente divino Spiritu, infulam cucullo
mutavit, inque Ordine S. Benedicti atque S. Euge-
nii monaſtetio, L. annos Abbas, ingenti diſciplinæ
& &cconοniæ emolumento exegit, ubi nonagenar us
levi morbo, quem tamen übi lethalem iciverat,
correptus, ſuis valedixit, poſtque quattidui oratio-
nes, in templo ſacris munitur, receſſit ad cubile
kum, elevatis que ad cœlêm manibusoculisque, ſe-
dens exipiravit. Corpgus ejus, in monaſterio ſepul-
tum „iervatur integrum: Quomodo enim lſal
corrumpatur, quo aliaconſervantur?
Lipeloo.

* 62

,

lin nil,

e, n ahine
nn, niukm cunl
Adinre der

(136) £W
Meditatio. In vitam 8. Claudij.
.C. Claudius, annos viginti natus, mundi
atαëεπ novit, ades, ut vel in medio
nundanorum tumultu, ſecum habitaret, gau-
derétq ue faciliori Anachoretarum tranquilli-
tate. Alongo tempore noviſti mundi falla-
cias, non te latet, vanos honores polliceri, mo-
nentaneas delicias dare, & ejus divitias ſemi-
natium eſſe criminum atque moleftiarum, ni
cav eas, fruſtrabere cœ cubus, quèd ames plùs
quo terreſtria: ut quid amas mundum, cujus
expeltus es vanitatem?
2. Antiſtitis juſtu fit canonicus, tum divino
inſtin t BIſuntinus Antiſtes. Ad nullummu-
us accedat, niſi vocatus à Domino „ à quo
mirum ad alquod vitæ genus deſtinaris.
aud dubiète pœnitebit, ſi minuùs divinis ejus
con ſiliis motem geſſeris. In tua vitæ condi-
lione contentus eris, ſi ſcias, hanc te comple-
xum eſle ex Dei voluntate. Solenne tibi ſit,
inconiulto Deo nihil quicquam ſuſcipere.
3. I andem ad optaram eremum lſecedit,
ut ſeriò mortem meditetur. Oportet, ( dice-
bat quondam Dux Clariſſimus] ut mortem in-
ter & vita negotia, non nihil ſit inter valli, ne
inparati diſcedamis. Nunc animæ meæ ſaluti
tonſulam: par eſt, ut, qui tamdiu corpori ſuo
ſerviérit, tandem anim æ ſerviat ſuæ. Demus
Deo aliquod tempus vita noſtræ, ne totnm diem
vaniza, iſta, & ſollicitudo miſeranda conſumat.

Chryſol.

S. ME-

06

(137) £
S. MEDARDUS EPISsC.
8. Junii.
Nolite errare, Deus non irridetur qua enim ſemi.
naverit homo hæc & metet. Paul. ad Gal. 6. t
Olit fortaſſe à Gildardo gemello ſuo ſejungi n
MEDARDVS, cum quò ita commnnia ha.
buit omnia, ut eodem die ambo nati, ambo
denati, am bo ſacris infulis induti ſint: leges tamen
hie ſeorſim de MEDARDI pueritià paucula, de Gil-=
dardo paria cogitabis. In ſplendidas opes natus,
unicum earum uſum noverat, Liberalitatem. Præ-
textam ſuam cæco largitus, ad matrem propè nudus
recurrit, geſtiens, quod tantillà veſte Chriſtum in-
duiſſet. Equorum cuſtodiam cùm ulird ſibi depo=
poſciſſet, unius abducendi copiam egeno viatori fe-
cit? cujus jacturam cum pater acerbè ferret, gre-
gem recenſentibus, numerus nullo capite immin
nutus apparuit. Ipſe nihilominus pietatis ſuæ fr
dum præſentem tulit, Aquilæ alis à pluviarum in=
juria defenſus. De agrorum limitibus exarſerat
inter vicinos certamen, ſpectabâtque res ad arma,
ni puer litem finiſſet: ſazxum enim medio reper.
tum campo pede contigit, ſuumque velut in molli
cera veſtigium impreſſit, eôque prodigio limitem
vel oſtendit, vel fecit. Eleutherio contubernali ſuo
de mitra olim indipiſcenda oraculum dedit, cui po-
ſtea vates ipſe ſucceſſit. Defuncto cœlum faces fu-
nebres ſuppeditavit. Clotharius Rex ſandapilæ
ſuccollavit. Cùàm tumulo inferretur, cœlum didu-
ci pandique viſum; nempe ut melior Medardi pars
eo cum triumpho inveheretur, geminæ columbæ
itineris duees futuræ obviam profectæ ſunt: quibus
tertia, quæ de sancti ore egreſſa eſt, ſe ſe junzite n
Has ales animæ Simplicitas & Modeſtia affixe-
trunt: nos in pavoninis ſuperbimus,
Eæ durio:

M edi-

4 . (138) B
Ns . Meditatio. De non iridenao Deo.
i Æ£ pe quidem mundo riſum fecit §. Me-
dardi ſimplicitas, ſed quæ mundo viſa
a atte iſt riſu digna ſtultitia, ſapientia ſumma fuit
niinli 14pud Deum, nec ſanctos, nec Deum rideas. ri=
hanmih der autem Deum quisquis fallit datam ipſi
euhns, fidem, quam præſtaret viro alicujus nominis:
S Deo promiſilli, abrenunciarurum tes Sathanæ
nuit lit pompis; an ſtas promiſſis? quis ex actionibus
igtin mis argueret, te Chriſtranum eſſe? Inter Chri-

Raen ſianutn & gentilem non tanilhim ſides debet, ſed
lm ettiazn Vita diſtinguere. Hieron.
Unmainn 2, Deum ridet, quisquis Dei verbis non
SSðũ redit, vel veritatem, potentiam, ac bonitarem
Ain ejus indubium vocat. Difficilè (ait) dives

gnerſunrt j.

it innnu
tiufutuir trabit in Regnum Cœlorum: Beati paupe-
6 .
leiiimnn. Tes. :da pauperibus, & habebis theſaurum in Cœ-⸗

laitu anen Io, Omninò non credis Domini verbis, aliud
ten quippe teneres vivendi inſtitutum; vel ſi cre-
zan dis, graviſſimè Deum offendis, cum opera
li⸗ tua tam malèe fidei tuæ reſpon deant.
k⸗ 3. Deum ridet, quisquis tantum ipfi vitæ
ſuæ finem reſervat „ reliquias nimirum mun-
di, dæ'monis, & volupta tum: Egregiis ſcili-
cet verbis munus ſuum ornat, qui di cir: ubi
me cœperit voluptatum ſatictas, nec per æta-
tem potero iis indulgere, runc temporis me
DEO, tra dam. Nonc, nunc ſtudendum vi-
iæ meliori. Quamdiu? quamdiu? cras, &
cras? quare non moao? quare non häc hora fnis
lurpitudinis mea? Aug-

G6G §S. PRI.

ʒSS. PRIMLIS & FELICIA-
NUS. MM.
9. Junii. .
Timete eum, qui poſtquam occiderit, habet po.

toſtatem mittere in gehennam. Luc. 12.
Peris al & FELICIANVS cum Iove & Her.
C

.
er

ule falſis Diis, Diocletiano & Maximiano cru- Gen Afietu n
deliſſimis Imperatorlbus decertârunt, ſolà ad.
verſus illos pietate, adverſus hos patientià armati:
cujus ut inſignia documenta darent, Angelorum
beneficio, viam ſibi ad fugam apetientium, no-
luerunt uti. Bellaria tamen, quæ acerrimè verbe- gidn
ratis allata cœlo ſunt libàrunt, ne viribus ſuccum-
bentibus, levioribus, quàm vellent, ſuppliciis de-
fungerentur. Felicianus, ocſogenario major, c-.
ſus & ſuffixas unguibus ſubulas, vultu immoto tu.
lit: mentiente nihilominus, ut Primo fucus fi
ret, Præſide, Felicianum tormentis ceſſiſſe, ſtul-
t impudentiâ: cuùm Angeli nihil eorum quæ actan
fuerant, Primum ignorare paterentur.Ergo is quoque
faces ardentes ſuo ſanguine estinxit 5 liquatum .
plumbum (tanta erat patiendi ſitis) velut fon- Ridu natttol
tanam bibit. Leones & urſi cum illis compoſiti,
nec amicotum, nec corporum vim imminuerunt.
Etiam ſecuri cæſos muſcæ canésque non auſi ſunt Ne e
contingeres tanta eſt virtutis etiam apud animantes „ Allirh
æflimatio. Vtinam homines, qui ſoli tanti capa-
ces boni ſunt, & præmia noverunt, ſuis hæc animi Narunn,
decota momentis expenderent! Sed eheu! li, imalt
quaàm vili venditur Innocentia! Tirnmnine
r
Ex ourie. eenamg

Ullnun

Im
tmann
,

(140) £
Meditatio. De triplici metu ſalut ari.
1 1 N mundiali arenàâ profani Martis timere
leporum eſt. in palæſtrâ Chriſti ſumma
D Porti fortitudinis & victoriæ argumentum eſt,
We. lan Gtetimere: ille PRIMUSerit in pugn?, &
vere FELICIANUS in obtinendâ victoriâ,
quem ſanctus timor legitimè certare docue-
nt. Initium Sapientia timor Domini in bisgile
Chriſtiano. Deum time quod omnia poſſit,
videat, judicet, & immiſericorditer puniat. E⸗
limor iſte ſundamentum erit ſalutis tug. Tertul.
Quis enim miles coram duce ſuo prævaricari
iuderet mandatum ejus;
1:1. Infernum time, nec magnificentius di-
cas, Opeiarite amore, non timore, & timorem
Acusmodi in ſceleratos duntaxat cadere; ſancti
enim eodem ſtimulo excitati, in viàâ virtutis
eucurrerunt, nunrium remiſerunt mundo, &
id deſertas ſolitudines confugerunt. O po-
ens gehennæ timor! eo ſi plures percelleren-
vi,tur, plures utique adſetiberentur cælis, quan-
omueim tum vis in præſentia ſis bonus, peſſimus fieri po-
GemItes: time, donec ad cœleſtem ſecuritatem per-
enu veneris.
3., Time peccatum, quo Dei amorem in te
, etinguis, & accendis furorem. Sancti bono-
h, um & vitæ privationem, ipsumq; infernum le-
dn. wiori peccato anrepoſuerunt; peccatum quippe
velminimum, cuùm infiniram Dei majeſtatem
ædat, malum gravius eſt, quàm omnia ſuppli-
gee cla. Itane ſentis? Conwertatur ad Deum timor
1 as, quia perverſus eſt omnis timor, quo metuis
iguid prater eum. Bern.
4 6 2 §. OLI-

n

„* (141) %

10. Junii. ſ
Omris arbor bona fructus bonos facit, mala)
autem arbor malos fructus facit. Matth. 7. ſythn

V. 17. 8
Nocna Virgo fuit OLIVA. Id ſi cunis avitig eel

Nnon crederem, monilibus crederem, vinculis
inquam, quz anno ætatis tertio decimo pro
Chrifſto geſtavit, multum hoc muliebri mundo, &
quantum nulla alia virgo, ſuperba. At mors, ſive
ætati hoc, ſive generis ſplendori dabat, noluit tam end
pulchram Olivam immature fato decerpere. Ty-

ſa Oliva. quid? quòd cασ c ο que pedibus capyo 1)
cum luce Chriſtum oſtendit, & ad partes Chriſtia⸗
norum docuit ambulare; cuùm alius interea, quòd
fidem nollet aſpicete, oculos mitteret. Hos tamen
etiam reipiſeenri reſtituit, & utrumque ad Martyrii
curſum præmiſit, cum ipfa ad eandem gloriam ſe-
rins & ingentibus triumphis graſſaretur. Etenim!
Hagris cæia,, in ſilvas eſt relegara. Gꝛatulatæ ſunt
ſcilicet ſibi hæ de Oliva, ſub cujus umbra etiam ef⸗
fera animalia manſueſcere, & cum vVirgine inn exi
totum ſepiennium agere viſa- Interea homines in-
feras migrârunt. Nobilis enim juventus dum fe⸗ Nug entnnne
2, visà Virgine in retia Veneris ſe induit: At
;

virgo, an ait, dubitati pare ere Virginitati hominemieut
vim inferre beſtiæ verentur: aut qui cantra feras me defen- 3001
dit, DEVIA pugnaturum pro me in feros homines dubitati? Eldl
Dixit: & naflis expeditos turpibus, mox MartyIes
cœlo transmilit, Ipſa etiam ſuperatis denuoò fiapris Enlit
& equuleo, oleumque ab igne bulliente triumphans/
ſecuta, gladio ſecandam cervicem, caput corenaneg
dum c&lo dedit. Nunquam pulchrius Laurus m
Olivæ ſe junxit. Ex Ferrar.)

e

⸗ .
ef henren
nt,0

*½ (142) £
Meditatio. Qualis quisé, debeat eſſe ut ſit
Oliva frubtiſera in domo Dei.
1. § 5 LIVA oleo flixit miſericordiæ; cujus
„J. ſalutifera pinguedine cæci viſum, claudi
eteſſum, moribundi vitam re cuperãru nt. Qua-⸗
listu Oliva in Eccleſiæ horto? an Stillas fſimi-
oleum? lege indicem operum miſeritordiæ,
tum corporalium, tum Spiritualium. Miſerea-
ur, qui mi/ericordiam ſperat; bietatem, gu** us-
fit, faciat: qui praſtari ſibi Vult, praſtet. S. Chry-
ſol, Serm. 14. Et ante fores gehenne ſtat wiſe-
icerdia, & neminem bermittit in carcerem intros-
ee, qui miſericordiam ſecit. S. Aug- hom 39.
2. S. OLIVA Hagris cæſa, à paterno ſole
wula, in ſylvasincultas ejecta, nunquam non
tuctum tulit, nec loco, nec tempori;, nec for-
tunæ alligata. Tu non aliter vis florere virtu-
te, & fructus operum proferre, quàm ſi hume-
t Gatis rore cœli, etefiis conſolationum & bonæ
fortunæ favoniis recreatis. Irruente vel levi
Hatu adverſitatis deſpondes animum & exa-
ieſcit pietas tua: Nec cedendum. nec recedendum,
tiamſi gravis tentationui ſervor, utriusqp ho-
minis ſtatum afflixerit: eligamus potius ardere
qum cedere. S. Bern. Ser. 3. de vig. nat.
3. S. OLIVA Iotegro ſeptennio inter Sylve-
ſtres arbores & dumos viftutum exercitio fe-
tuit: ita & tutior éaſtitas ſervatur inter feras,
uam inter bomines. Oliva tantâ manſuetudine
erat inter beſtias;, ut ad hanc olivam tanquam
ad umbram ſuam fecurferent. Er qualis tu
inter homines, Concives, & Domeſtices uun⸗
quid ſicur keo in Domo tuâà?
G 3 8. BAR⸗-

* (143) £ Snbir
S. BARNABAS APOSTOL.
1II. Junii.
acsm ſequimini cum omnibu; & Tanctimo-
₰ . . V
niam, ſine qua nemo videbit Deum. ad He-
bræos I2. cap.
H'n BARNABAS patriam Cyprum; Magi-
ſtrum in lege ludaica Gamalielem; in Chriſtia.
na ipſum Chriſtum. Abud hunc Virtus in
Collegium diſcipulorum. LXXII. adlegit; & me-
lior deinde fortuna orbem perambulanti Paulo,
aliquamdin comitem abdidit. Lyſtris poſtquam
Paulus claudum in pedes erexit, urbs utrumque ve=
lut delapſa Numina excepit? jamque aras & victi-
mas & geniales coronas paravit, in Paulo Mercu- n
rium, in Barn aba lovem venerata. Et pro fectò, eii.
ut par erat, divinum honorem longe illi repudiârunt,,
officio tamen tunc melioris Mercurii functi ſunt,
Deuúmque Civibusnuntiärunt. Supervenientes quo-
que Iudæi plauſum lapidibus excitàrunt, & his tan-
tum non ſepultum Paulum, facilè hominem non
Deum eſſe probârunt. Barnabas etiam Salaminæ 1
Iudæis multis tormentis exercitus, ſaxis ultimò ob-
rutus, & in ignem conjectus eſt. Sed ex hoc etiam
rogo ſuum cœlo Phœnicem vidiſſes prodire, integro
etiam corpuſculo, quod D. Marcus terrâà compoluit.
Multò poſt, cùm in ſedem Antiochenam inva ſiſſet,
neſcio quis kæreſi peſtilenti afflatus, vigilavit prore
Gatholica etiam mortuus Barnabas, & Anthimo
Salaminæ Epiſcopo tertium viſus monuit, ut com-
munis cauſæ patrocinium CGonſtantinopoli apud
Imp. ſuſciperet; ſimul etiam indicavit, quo loo
oſſa ſua & unâ volumen, in quo Divi Matthæi Evan-
gelium exaraverat (nobiliſſima cimelia) teperitet. Mmnin
Et verd utrumque in honore habuit Zeno Imp. π ſon gene
corpus templo auguſto honoravit, volumen vero,, nne
auro incluſit, recte gemmam eſſe ratus.
Ex Act, Apoſt. Bar. & Eip.

* (144) ££
Mr. Meditatio. De Sanct itate uniuscujus, in ſus
i vocatione.
n ſalvati, ita perire poſſumus in quo-
libet vivendi genese, cum in omni vitæ
tonditione peccare poſſimus; igitur ne fidas
(anctitati vocarionis, tùm ad ſidem tum ad
Religionem. Bonis operibus; non loco, non
habitu, non profeſſione, ſanctitas continetur,
illa tantum opera bona cum motientibus non
moriuntur. Quàâ ratione fungeris impofitis
tibi tuâ in vocatione officiis? Non Hieroſolymis
ſuiſſe, ſed Hieroſolymis bene vixiſſe, laundanaum
ℳ. Hieron.
, Vitam vivas profeſſioni conſentaneam:
ia quippe eſt virtus mundanorum, alia Reli-
gioſorum; aliter vivit vir Apolſtolicus, aliter ſo-
Itarius. Vide vocationem tuam: ſervi peni-
Ihmtmm tus ejus ſpiri tui: ſerva regulas, ſi habet; ſin mi-
u tim nit nuùs Dei mandata. Roga conſcientiæ tuæ Mo-

Nrient En
itſ bate. 1

ekt Dun at,

Nenlesglo⸗
1
1

4

ütirt derarorem, ut rectiorem tibi ac tutiorem ſalu-
tis viam aperiat, à quà nunquam diſcedas.
3: Sanctos imitare, qui eandem tenuerunt
vivendi rationem: ſed Uhum inprimis, quaſi
prototypum, tibi propone, quem invocabis, &
pro virili ſtudebis imitari: quodlibet vitæ ge-
nus-Sanctos habet, etiamnum. viventes, hos
ttiam imitare: compara vitam tuam cum eo⸗-
tum vitâ. Cœlum petimus: Cœlum ſparamus:
ubi nimirum eſt noſter theſaurus: ſit ibi ergo cor
rur ‚ubi volumus habere theſaurum neſtrum.
ert.

H 4 S. ONUI-

.
L147

8. O N iI P H R I U
ANACHO R.
12. Junii.

Non diligamus verbo; neque linguä, ſe dopere,
& veritate, Joan. cap. 3.
NvVFHRIVM toto hirſutum corpore & rari
Q)Anani cultůs retinentem veſtigia, poterat
ſanè ſilvarum monſtris & Satyrorum generi ac-
cenſere Paphnutius, ſi in externa ſpecie ſubſtitiſſet,
At ubi greſſus, vitæ genus, morésque didicit, du-
bitavit, hominémne potiùs an Angelum diceret, In
Thebana regione Monachum indutus, cùm de Ana-

choretis fando accepiſſet, egreſſus in loca ſola Ange- (

lum vitæ comitem habuit. Nactus deinde noviin-
ſtituti Magiſtrum, in tugurium palmâ inum bratun
deductus eſt- Inde illi cibus, menſtruo proventu;
panem & aquam Angelus afferebat quotidianus mis
niſter octavo quoque die, ut delicatiùs veſceretue,
is quoque;, quein proprie Angelorum panem appel-
lamus, majore pompâà, & debitâà Numini eſt adveſtus.
Et potuit, credo, Onuphrius hac cælitum amiciti?
beatus, hominum obliviſci: certè ſeptuaginta totο0ε
annos mortalem non vidit ,donec, quem nomina-
vit Paphnutius DEl juſſu morirurum inviſit, uteſil⸗
varum late bris tam rara virtus eo præcone protrahe-
retur in luczm. Mortuo Angeli cecinére Leſſum:
Palma & caſa quaſi deſiderio viri, & alijum quem-
cunque dominum indignantes procubuerunt. Quid
ad hæc noſtra luventus, moribus juxta capillis jue
luxuriantibus in Nabuchodonoſorem citius
quam Onuphrium degeneratura?
Ev vit. PP.

5 (0) 90%.

(146)

Meditatio. De ſancto Amore ſui ipſius.

1. X charitatis lege amare te, non odiſſe
debes. Si te veré amaftes, aum cibr quæ-
feres Bonorum Maximum? A oduan autemn

bonum majus, & animæ tuæ c0ο taicatiag,
l quaâm divinæ bprim um gratiæ, tum gloriæ æt£1;
nr poſſeſſio? ipſe es tyranno crudeltor, cum
u* mortale aut veni lale Peccatum commirttis, æter-
his, vel cempora aneis ig guibe 18 ex plalſdum. An
neſcis, martyrum ſupp plicia nihil eſſe adigues
Purgatorios, qui te mauent vel proptet unum
veniale peccatum? .
2. Corpus ruum ſi amaveris, dabis opet am;
ut debito obſequio una cum ani⸗ naà In Partem
veniat æternæ felicitatis. Patlatur necefle

elt, ut eam conſe quatur. in iab ribus Chkri-
ſt causâ ſulceptis, & doloribus corpus deberet

=

Xultare. Si verè te amo, meum corpus, effi-
ciam ut multa pro Chriſto patiaris; eteni n
multa merces corpori præparatur, quod mal-
tum paſſum fuerit. Gloriabitur COhri, us in
tarne, ſed cuim propter Chriſtum lacerata dara-
verit. Terrt.
3. Certe parum te amas: diligis voluptates;
divitias, famam, ſed neque corpus, neque
animam tuam amas; diligis itidem paren-
tes; Juort um conſulis faluti, dum tuam negli-
gis. Ah! ſi vere te am ares, nullum der
ctarent laborem, ut corpas & anima tua æ& er:
no gaudio poticentur. Non recuſ brtur ihor,

erEC-
C

11

ubt amor eft; quoniam gut ninat, non dvort.

Auꝑ.

(147) £

S. ANTONIUS DE PADUA,

13. Junii.
Dicowobis quoniam omne verbum otioſum, quod
locuti fuerint bomines, reddent rationem de
eo, in die judicii; ex verbis enim tuis juſti-

hicaberis, & ex verbis tuis condemnaberüu.

Marth. cap. 12.

NTONIVS,; quem vulgò Patavinum dicunt.

S§. Franciſci diſcipulus, ſuis ad concionem ver-

bis, à flagitioſa vita quàm plurimos revocavit.

Eam ob rem cùm oculi dolerent inferno hoſti, de-
rumbentis in lectulum ſpiritum elidere faucibus in-
terceptis aggeſſus eſt; ſed ille unico Mariæ nomine

ſimul viam loquelæz fecit, ſimul inſidiatorem in fu=

gam dedit. Hæreticum, qui ſacræ Euchariſtiæ cul-

tum negarverat, ad ſaniorem mentem, & ipſum ꝛedu-

xit. Cùm enim mulus impii à negato multis die-
bus, ſed præbito demùm lautè pabulo, ad Antonium

vocatus accuriſſet. ſanctiùsque Epulum pronus in

pedes adorâſſet, ſapere à jumento ſuo etiam Domi-
nus didicit. Pro concione funebri lucrionis cujus-
dam, palàm edixit, illum æternis inferorum fammis
addictum eſſe, ejâs que adeo rei indicium fore, cor

illius non pectore, ſed arceàâ cum nummis ſuis clau-
ſum. Præter alia multa, quæ fecit admiratione

digniſſima, puerum demortuum vitæ reddidit, quò
is parentem Antonii de hemicidie accuſatum, in-

nocentem abſolveret. Supremum ægrotantem Chri-

ſtus inviſit, obitum verò ejus per urbem fande

infantes vulgarunt, quò minori eloquio,
hoc majore virtutis præconis.
Eg Surio.

° ( ) 5

(olbe, Yt.

1

inegun

ua wun
Alo, une
1u. ITlfend
1DIO Mten
t;Cun dos
is, Cng:
imn on buminunm
i ſuenn ne
1 uez len
nmah, glerl

uo. Joln

Ponmiſarbi

Diumautet,
Wuhmedlaten
bos, ſleg a⸗

. .
3Clneſerr

VINNII. „I.8
Il, d
ahene rerbe

e, ,
anl

(148) ℳℛ½
Meditatio. De mogeratione lingua
1. Tpeſim⸗ ſecundo à morte 8. Antonii!
anno obſervazum eſt, linguam ejus in-
corruptam & integram eſſe, quaſi recens foret-
ab obitu; quo miraculo DEUS remunera-
tus eſt rectum uſum linguæ, quæ ne D E O
cum ex æquo, tum ex ſuperiori loco ſemper
loquebatur. Tu veròô, an ſemper de D EO,
vel cum DEO loqueris ? An cor cum liuguâ
congruit, cùm dicis Domino, dolere te de
peccatis, eümque ante omnia amare? Aliud
quippe ora hominum, alind corda agunt, dum
verbis præaerita mala plangunt ſenſa futtra me-
aditantur. Galv.
2. Potes quidem variis de rebus loqui,
dummodo, quæcumque dixcris, ad Deum
referantur. Solari mœſtos, peccatores ar
guere, commiſſa tibi temporalia verbis expo-
nere, & alia id genus proſunt ſaluti, ſi rectus
fuerit dicentis animus. Itaque omnia verba
tua ſerviant divinæ gloriæ. Imitare naſcentis
Eccleſiæ Chriſtianos. Ita fabulantur, ut qui
ſciant Deum audire, Tertul.
3. Dei cauſà tacendum eſt, dum calumniis
tua fama dilaceratur; dum morderis ſcomma-

tibus, quæ quidem ingenioseé retorquere pos-
ſes,; dum naſcitur occaſio telaudandi, vel alios
criminandi, abſtine verbis orioſis & maledi-
cis? cave ne verba tua ſint aliis offenſioni. Ta-
sere niſie, quàmloqut, dißicilius eſt, Ambr.

G. 6 S. BA.

* (149)
S. BASILIUS MAGNUS.

14. Junii.
Non enim habemus bicec manentem civitatem,
ſea futuram inquirimus., ad cbr. c. 13.
Agnum eſſe BASILIVM ad ardentis columnæ
M facem D-. Ephrem vVidit. Magnum deinde
oſiendit éhriſtus ipſe, duin ſacris operanti ad-
eſſe ſpectabilis, cum Sano Duodecim virorum cœle-
Kium ſenatu, voluit. Sed & talem Hebræus nonne-
mo credidit, cui profano adhuc, Sacræ tamen menſæ
accumbenti, cum minimo in orbe magnum LVirginis

kliz m & manu ſua propinâſſet, manus & ipfe dedit.

Magnum demum ſenſerunt é maximis Tyrannis
duo. Horum alter lulianus (is qui turpe ſibi Apo-
ſtatæ nomen peperit orante contra ſe Baſilio, ſen-
tentiam ferente Deiparà Virgine, exequente Dæ Mer-
cutio, orbi pœnas perfidiæ, quas meruit, dedit.
Non felicior alter Valens, exilium Divo nequicquam
lamelit erumq; intentavit: Nam ſententiam impiam
ferte am cogitanti, ipſum juſtias judie e ſuo tribunal
Zec a r avit;, Rſela diffiacta ; & ſubſcribere laboranti,
penna attamentum, quod habuit, tertium nega it:
1pa manus facere officium nelutdi cexteutnonpos-
iet, exaruits Coniux Pil. us que ær1 24 cogitatum
ſcelu nolentes etiam ingemuerunt. Et Filius qur-
dem à magna Baſilii manu convaluit. Cui cum Va-

⸗

lens e limos luperindukiſſet medcos &Kianos, Pi-
lius continuo male mortuus eſt. At bene noter, ſub
annum Chriſti CCC. DXXIIX. vixit Baſikus, vel
hoc une Magnus magnique faciendus arthenits
Sodalibus, quod Virgo vIxit.
Ex Surto:

(Wir i ) 3

rro A 4

L 1
du! Dm,

* (150) £
Meditatio. Mundus Exilium eſt,
1. X Uandus Exilium, Cœlum patria eſt.
Inde tria inferas oportet; primuùm pa-
ttiæ ſuavitatem vehementius appetendam eſſe,
exules quippe divitias, ingenium, vites, ami-
corum gratiam, omnia denique profundunt,
ut redeant in patriam ſuam. Adhibe pariter,
quidquid in te eſt facultatis, ingenii, ſantratis,
ut ad Cœlum patriam tuam pervenias. ibi Ma-
tia mater, ibi parentes & amici tui: nervos
omnes contende, ut illuc aſpires. Cœlum
intetdum aiſpice, nec poreris, quin, exclames:
Quando ventam, & atpbarebo ante faciem Dos
mini? David.
2. Mundus exllium cum ſit, perinde tibi
eſſe debet, vel in hoc, vel in iſto loco manæe-
re: parria taa ſit ille ipſe locus, ubi D El ma-
jor gloria & animarum ſalus ſperatar. Ubi-
que matrem invenies, quæ te ſuſtinear, ac
trbi præbeat alimenta: Ubique ſol illuminabite
Quid adeo ſollicitus es de habitandi loco?
ea quidem (ait Aug.) Juſta eſſiet ſollicitu-
do, ſi aliquò poſſes mitti, ubi DEUSnon
ellet. Exul non erit, qui Deum in mentohz.
bebit, Cypf.
3. Si in hoc exilio tot ac tantæ deliciæ,
quid in patria: ſi amicis juxtaà ac inimicis
tanta dederit Oeus, quid amicis & fliis datu-
tus eit? Contra vero, ſi in hac vità Elccti &
amict tam acerba patiantur, quæ pam Wα quanta
Inimici in altera?

C 7 8. VI.

/

S. VLI US MARTITYR. wKE
15. Junii.
Memor eſto itaq;, unae excideris, & age pœni-
tentiam & prima opera fac. Apoc. 2.
lberalius cœlum Roma etiam pueris trium-

phum nonnegat. Certe VITVS Adoleſcentu-
lus duodecim Annos natus, plures jam Tyran-
nos, eôsque inter Parentem triumphavit. Flagra
enim primò Chrifſtianà fortitudine concoxit, & po-
terant videri Acrem verberâſſc non Vitum tortores,
niſi & his & unâ Valeriano Proconſuli manus diri-
guiſſet. Reſtituit tamen hanc Martyr Tyranno, ne
quem vinceret, deeſſet. Hinc Aula eſt incluſus à mu-
liercuis & cæteris illece bris inſtructâ, quo blandiore,
hôc periculoſiote, ſcilicat carcere. Sed prælianti
Cælites adfuêre, tantà luce coruſci, ut lucem curioſt cr
parentis oculis eriperent. Et hos tamen; quò fi-
lium ſæpius victorem vel invitus videret, ingrêto redx
didit; ipſe, atrociora patre ſupplicia meditante, An-
geloremige uſus imalias tergas trajecit. Decrevare
nimirum cœli, ut Romæ etiam triumpharet hæc vlr-- n
tus. Huc itaque evocatus, Diocleriani filio malum
hoſpitem Oreum pepulits ſed ſtipendia tulit vincu-
la. Ad Beſtias, deinde damnatus etiam has citius ci.
cures, quàmtyrannum reddidit. In ollas porro in- Millt
jedtus, igne ac pice timendas, præthermis ſuis has Nrals
Diocletiano laudavit. Ad extrremum ex equuleo à Ge- iMdmigzul
nio tutelari ad ripas Silari aſportatus, placideinter (hainati,
umbras arboris animam vicricem cœlo transmiſit,,
phuer ſi annos; ſenex, ſi triumphos numeremus

“

7lllh.

Ex. Surio; uilu ern
liorezerin,
2nlenium.
AR6 68 Dun nit
*

Medis

(112) £
Meditatio. De Sacramento Pœnitentia
1. g Llam pice ac igne ardentem præ ther-
mis Diocletiani ſan tus Vitus laudavit,
quo balneo animam emundare, & conſcientiæ
vulnera ſanare poſiet. Quomodo pœnitentiæ
tu balneum appetis, eluendis peccatis tuis?
Hoc balneo nihil ſuavius, nihil utilius: Si de-
tectum eſt, ſanatum eſt vulnus, & detegentis
animus ſic mundatur, cquafſi in Jordane lepram
depoſuiſſer. Hæc attende & lubentius ad la-
vacrum ſanguinis Chr ſti properabis.
2. Cum ſæpiùs peccemus, ſæpius utique
ad hoc Sacramentum accedendum: qui poteſt
momo lethalis peccati conſcius, vel momento
ivere eo quippe momento ſi moriatur, actum
eſt, æternùm perit. Cùm quotidiè multos vi-
Qdeamus præreptos ſubitaneâ & improvisâ mor-
te, ut quid animum, integiâ peccatorum
Confeſſione, ad certum exitum non com pa-
tamusé Iterata valetudinis, iteranda eſt medi-
cina. Tertul.
3. Nunc acriter, & ad mortem uſque expia-
re debes, quæ confeſſus es peccata, niſi fortè
pati malueris piaculares flammas. Semper bre-
vis eſtpœähäitentia, quæ ab æternis liberat ſup-
pliciis. Ah jucundi labores! quibus acquiri-
W tur divina benevolentia, atque inferni ac Pur-
hG datorii ignes extinguuntur. Dic cum primi=-
tiis pœnitentium: Nunc emaceror & excru-
cior, ui Deum mihi reconciliem, quem delin-
guendo laſt. Tert.

WW

4

Sð § LUD-

614
1

16. Junii.
Nibil eſt enim occultum, quod non manifeſtetur ll
nec abiconditum, quod non cognoſcatur, & in!
palam aniat. Luc. 8. cap.
VIla pulchior Virginitate eſt virtus, quæ Deum
etiam hominis facit rivalem. Ambierant
LVDGARDISthalamum complures nec igno-
biles terræ filii, & ex eis familiarius uni forte loque-
batur, cum ei ſanctier Sponſus Chriſtus pectus ſuum
& in pectore. Cor ſaucium oſtendit, & extra hoc ni- dl
hil deinceps juſſit quærere. Inde videlicet, humana n
omnia usque aded ill jam vileſcere;, ut præter Cru-

101 1

m (0100

ciazxzi nullos amores ſciret, præſertim ubi ab eſusdem
nectare ebria tota jam ibi habitabat, ubi ſanctior
amor degir. Depoſuerat Dei Mater apud Ludgar-
dem querelas ſuas, quibus Filium ab Albigenhbus ſa
hæret cis iterum in crucem agidolebat. Hic ut lu⸗-
ctum Virgo ſuum teſtaretur, VII. annorum ſibi jeju-
nium indixit, alietümque æque longum pro peccan-
tium ſalute adjecit, & fubinde Sponſum irato Patri
vidit ſupplicem, & vulnera velut cly peum pro orbe
perituro objicientem. Marryrii deſiderio tam bullie- Il
bat in amante ſanguis, ut alteriam aliquando ruperit,
coœlumque idem piæmium, quod Martyribus;, ſpo-
ſponderit. Sacrum Epulumn adire inter Angelos non
ſemel, quandéôque etiam inter Mariæ & D. ioannis
con ſtatum viſa eiſt. Ante ooſtum oculis orbata nun- Cn
quem tamen magis coœ eſt a, quam tum vidir-
Morienti enim cum Ma re & aliis Cœlitibus ob⸗
vius Sponſus venit: quibu: ducibus in cα
abiens errate etiam coëca non potuit.

2N 8e l
Ex Suario SE L Pbeloo.

* (174 *£
Meditatio. De tripliei impedimento vera
conf ſionis. .
I. CLUDGARD IS ita cor ſuum volebat
O unitum cum corde Chriſti, ut muta-
tione factaà cor Chriſti darerur Ludgardi, &
cor Ludgardis rependeretur Chriſto. Suffi
ciat tibi cor tuum mundare Chriſto, per con-
feſſionis Sacramentalis expiationem. Scruta-
te accuratè ſinuoſas conſcientiæ tuæ latebras,
bene perpende quid bonirapiant peccata, quid
accerſant mali. Gratiam amiſiſti, quàâ nihil
pretioſius tantum tamen damnum non doles?
2. Intempeſtivus pudor ſæ pius impedit,

quominus confiteamur peccata. Dæmon red-⸗

dit confitenti, quod abſtulerat patranti. Depo-

ne præpoſterum hunc pudofem, niſi walis ;

decretoriâ die Angelis & hominibus tua inno-
teſcere peccata, quàm ea nunc tem potis ho-
mini ſoli aperire. Salutaris eſt præſens vete-
cundia; futura verô planè inutilis. Non pu-
deat ditere, quoa non puduit facere, Bern.
3. Ad eadem ſemper redis peccata;, idem
ſemper dicis in Confeſſionibus: unde hoc?
EFx eo ſane, quòd leviter proponas futuræ

vItæ emendationem, ſcopulésque patùm pro-
ſpicias, ad quos allidere ſolitus es. Hæcinpe-
ſterum ſeriò medirare: parum ſollicitus de ſer-

monibus hominum, fuge periculoſas occaſio-
nes. Quidenim indignius, quàm malle plus
placere hominibus quaàam D EO: Aaeone
exiſtimatio hominum & D EI conſcientia com-
parantur? Tertul.

§. A *I-

*
Ss. AVILUS CONPESSOR.
27. Junii.
Omnia quacuntzue petibéritis in Oratione credentes
accipietis, Matt. c. 21.
Stendi utique AVITVM DEVS Mundo vo-
luit, cui tantam naſcenti lucem circumfudit,
quantam hamani oculi ægré paterentur. Ipſe
tamen latebras quæſivit Mictianenſi Monaſterio ab-
ditus, magni nominis famam adeè non affectans,
ut nullo ſe libentius quàm bruti vocabulo compel-
lari audiret. Præter ſpem votúmque ad honoratio-
ra munia productus, fſugam iterate iniit, & inter ne-
morum avia mapale molitus ſibi Deéôque vixit. Sed
illum nodte intempeſtàâ cœleſti radiantem luce ſub-
uleus reperit, nullo magno viri incommodo, niſi in
eam usque diem elingui & muto, ſigno crucis, 10-
quendi facultatem dediſſet: quid enim ille prolixiùs
poſtea, quàm ſui medici laudes loqueretur? Ejus
præconio proditus tertiam fugam parabat, niſi Præſu-

lum auctoritate motus boni publici rationem priva-

tis commodis potiorem habuiſſet. Ex intervallo
cœco lumen, mortuo vitam reddidir, quibus rebus
adeò populorum adverſus eum accenſa ſtudia ſunt,
ut Aurelianenſes Dunensésque mortui exuviis in-
hiantes, propè ad arma venerint. Iam caſtta caſtris

oppoſita fabant, concursumque fuiſſet, ni Leuſus

quiſpiam ſummo genere vir furentes monuiſſet, ne
crudeli pietate Divum offenderent. Vtinam pari
ſtudio pro virtutibus certaretur, quas in medio po-
ſitas nulli invidet, nobiliſſi mas ſine dubio
omnium Reliquiatum. Ex Sario.

ve (o)
*

Medi-

n

, 4
Melimo,
lGtam

