tur. Marc. 16.

Evita Laurentius bonum opus operatus eſt;,
on tantùm, cùm ſigno crucis cœccus illumina-
vit, ſed cumn patienriæ ſuæ exemplo. Martytem cœlo
peperit. Miles hic erat, ROMANVS nomine, sum
laminis candentibus ſemiuſtulatum Laurentium
inter cruciatus ludentem aſpiceret, capere non po-
tuit, in tanto cruciatu, tantam vnltús ſerenitatem &
lætitiam oris ultio teſtatus, niſi veri Numinis go-
bora one conſtare, inter tam acerba ſupplicia, non
poſſe portentoſa hæc gaudia. Sic animatum confir.

mavit in ſententia c&leſtis genti intuitus, qui for-
meſi juvenis ſub perſona, ſudorem Laurentio ab-
ſtergebat. Ita ROMANVS, reduckto in carcerem
Martyre, & ipſe iecatus, ingreſſuque ergaſtulum
aquam obtulit, ſuppliceque genu baptiſmum à &̊.
Levita petiit; non ut cordis æſtum infuſo fonte ſo=
piret, ſed ut velurin uſtrina, laticis ſacri aſpergine,
fortius cor igneſceret. Voto potitum fidei profiten-
dæ novus S. RO MANVM invaſit ardor, quo Va-
leriani tyranni ſuccenſa ira, jam non niſi Chriſtia-
vum ſe jactantem, gladio cæſum etiam Marty tem
fecit. Ignem ſcilicet gladio fodicans.

Baron.

6
ſeleno.

Uovlus

A
Uwedn
1 Whd Vun
Cbräſruna Ne
mur

ſaim.

ezaspeut

Manytes diyin

mndcn

uc.

u Tenel

* (80) £
Meditatio. De vua Chriſtiand.
I. Q Hieronymus nobis præbet argumen-
"tum hujus meditationis in Epiſt. ad Ru-
ſticum. Nihit (inquit) Chriſtiano folicius,
cui promittitur regnum eœlorum: hinc vera fe-
licitas, Si ſum Chriſtianus, ſum Filius Dei
& hæres paradiſi-: O me divitem! ait Chryfſ.
quoniam gratiam habens Deum habeo, bo-
norum omnium fontem! Age anime mi? a-
vola ad cœlum, cui natus cs: terram deſpi-
ce, utpote quæ curis tuis indigna ſit
2. Nihil laborioſius dicit 8. Hieron. Vitâ
Chriſtianâ. Ne nobis ipſi blandiamur; hmus
non naſcimur Chriſtiaui: militandum eſt non
ſemel quidem? ſed ſingulis diebus, & ad
ultimum uſque ſpiritum, adverſus mundum,
carnen, & dæmonem te ſequar igieur domi-
ne! caput Spineæ coronæ, & humeros cru-
cipræfers, procul flores, procul deliciæz. An
poſſem delitiis indulgere patiente domino
meo? fiunt non naſcuntur Chriſtiani. Tertull.
3. Nihil fortius (addit S. Hieron.) Chri-
ſtiano ?: qui vincit diabolum, qui deſpicit
mundum, & haber divinum aurgiium, quo-
ties illud petit à domino. Vide qui d ꝑaſſi ſint
martytes divinâ grariàâ freti. Quid agerestu
ipſe, ſi xrormentis probatetur fides taa? Chri-
ſtianus jugi mortificatione parare ſe debet ad
martyrium: Vita Chriftiani diſciplins marz
1yrii. Texrtull.

, L4 S. LAUz

z.
* Neciand.

ſ „
N van

e Nempue

* (81)
S. LAUREBNTIUS MART.
10. Auguſti.

Nui amat animam ſuam, perdet eam: & qui m lenl
odit animam ſuam in hoc mundo in vitam

aternam cuſtodit eaw. Joh. cap. 12.
Vcebatur ad mortem Sixtus Pont Max. & ecce nunrthme
LAVRENTIVS expoſtulare cum hoc cœpit,
non quòd ad præmia iret, ſed quod ſine filio iret.
Enim vero quiad aram ſocius fuerit, ad crucem ſe l Nn
futurum Ad hæc Sixtus: ſuum eſſe præire, Miniſtri Un Wln
ſequi; ſuum hæredem vitæ relinquere, cujus ſi fuiſ. Rn
ſet, p'opediem etiam mortis futurum, theſaures faen
interim Eccleſiæ Tyranni manibus ſubduceret. His 1 Pagakil
lzætiot LAVRENTIVSconfeſtim opes omne: ſa- Ichili ind
cras in pauperum finus abdtt, hi cœlo condunt. pel nle
Valerianum deinde hiantem & inhiantem ad tem- 5 nen
glum ducit, & pauperum longo ordine de ponte n in
kesem monſtrans, hi, inquit, theſauri, quos orbis ee
abet, ſunt mazimi; quin tu hos ambis avarus, hos
ſoves, &, ſi ſapis, his taum etiam jungis ærarium. A Mrn
Hice Im perator virgas, flagra, ignes inclamale, & hag and ait
omnia continno LAVRENTIOU carnifices admo- 3 Iluai
vere, ut jam abeuntem animam DEO Martyr con=
mendatet. Sed e Coœlitibus adfei, qui ſudorem aDanguk
Athletæ & ſanguinem linteo abſiergeret. Tyiannus Punnslrin
interim os LAVRENTII ſaxis, hic verò aures Ty- Mtin
ganni verbis liberrimis pulfavit. Ad extremum cra- enchlla
uculæ ſuper injedus, & lento igne toſtus, non ta Neell
men inſu ltare Valeriano deſtitit, ſed ſubinde arri Pgolth
chs illi, verie exclamavit, & manduca. At cæ. lte
R, quos jam dudum odor nobiliſſimi convivii ex= ümmmmeßinn
civerat, ad ſe tam nobile ferculum rapuerunt, & (l dihci
convivas, ſi modo placet, etiam nos- habeie
peroptant. En Lip. & Beren. 4 Nanc N
Iatamimumt

uilludn

ſuenigneitent

,
inn * (22) &
hlnn⸗ Meditatio. De 8. Laurentio.
Ae .G Laurentii pectus ſic amore divino æſtua-
ſun ug bat, ut corpus ejus (ait S. Aug.) ſubjectas
nhue Kammas non ſentirer. Quiſquis ex animo
Deunm amat, is corpus, delicias, & vitam
odit, adeo, ut continuò cupiat diſſolvi. Si
ita eſt Amantiſſime Deus! quam parum te
amo: quàm male utor tempore viræ meæ:
Nam perdit quod vivit qui te non ailigit. Aug-
2. Mira prorſus eſt ejus patientia: non
enim expectat ſed quærit tormenta, & ut cur-
rum triumphalem ſic feralem craticulam
„ alcendit: imo ut acerbius eſſet ſupplicium,
urget carnifices, ut verſent ipſius corpus in
aliam partem. Si amaveris plus æquo cor-
pus tuum, ſi mollius illud curaveris, te ma-
uimun nentignes inferni, vel certé purgatorii. Quis
mimiis solit ad boram uri Laurentii igne, ut at ernuimm
edH gehenne non patiaris incendium. Aug.
3. S. Laufentius cœlum aſpicit & agit gra-
rias Deo, quod holocauſtum ſuum admittere
Qdignatus ſit in odorem ſuavitatis. Hæc duo
imitare in afffictionibus, levatis oculis pere à
Deo conſtantem patientiam, tum ipſi gratias
age quod dignus habcarispro ipſo aliquid pa-
ti, & quod re flagellet, ut coroner. O Cotpo-⸗
ris mancipium! Deo gratias agis, dum con-
ceſſis deliciis corpus ruum carat, & de Deo-
quereris ? quando ſubinde afflictionibus cu-
fat animam tuam. Num anteponenda eſt cu-
la animæ curæ corporis 2

.
boe
en. 4

6 4

24 5. AL E

S. ALEXANDER EPISC.
= 11. Auguſti.
Nolite diligere mundum, neque es quag in

mundo ſunt, ſi quis Ailigit w undum, non ℳ en

charitas Patris in eo, Oh. Epiſ. 1.2.

Nuno vultu & Philoſophum & Carbonarium 8e
Epiſcopum & Chriſti Martyremn agnoſce. Poterat
equidem ALEXANDER inter ſapientiæ candida-
tos facile princeps eſſe, cùm ipiſi jam honores ſuum
clientem ambirent. Sed maluit ille honeſtiori am-
bitu ſordidatus cœlum prenſare, & inter ſilvas abdi-
tus, quibaus ſtultiſſima mundi vota netaret damna-
retque, carxbones facere. Iaterea advenit Gregorius
Pont. (is qui à magnis miriſq; factis nomen habet)
Comanis Præſulem daturus. Hic eum omnium vota
in opnlentos & geneie ac clientelis nobiles ſpecta-
rent, unus Gregorins virtutem potius ait in ſolium
extollendam, ubi ubi demum illa etiam ſab lacero
Pallio latitaref-Quin igitur (cum riſu e turba neſcie
quis ſubdit) dictatorem ab aratro nobis, aur certe
carbonibus ſuis ALEXANDRVM adduci im pe as,
ſplendentem que jam ante à rogo ſuo in ful4 in ſu per
exornas? Enim veroò Numine ita ſaggerexte jubet
adduci hominem Pontifex: mox indolem & mo-
deſtiam altius æſtimans, pro imp erio vitæ ordinem
ſibi explicare3 eâ intellecta & ſordibus abſterſis
mittâ indui, indutum ad concionem dicere jubet.
Tunc enim verò ALENANDRVM Przæſnlem ſuum
cives jam non inviti ſalutatunr, finiitq; cum plauſu
fabula. Ile cum ſandte diu munus ſuum admini-
ſtraſſet, e& fidei hoſtibus demum igne exuſtus ite-
rum carbones dedit, ſed quibus Eecleſia hunc diem
Pulchriùs qua mgemmis ſuos olim Antiquitas
ſignat. Ex . Greg. Thaszm, &-
Frid. Ras

Medi-

eitilie⸗
. mi ruei
EedK
chic

aluitdieh 0
,Nde K

aelevon l
Ae
4Puceudu
PCuwens ſenn
ugurent
re
Ua wünd

(Mrltoadfelt
1 aile
unictenpli
s boronhns,
eld Wnodun
nuxsd rolt
ore retd

ie Chnſki di
ne vonimin
. Mundas
an uoge
Drnt & vir
nin hecen
pug gcſhe
MMiltkiiad,
lNs Ntrn

Ad
WDel, N (84) £

. . . . .
Ang Meditatis. De periculis mundi.

ahlll⸗

ME placita tantum opponuntur pla“
4 C1t1

§s Chriſti, ur nemini mirum videri
debeat, ſi in mundo ſpernatur virtus & vitium
honoretur. Vade e&& vende (inquit Chriſtus)
amnia qua habes, & da pauperibus. Vade (in-
quit mundus) & quoquo modo compara ri⸗
bi ea, quæ non habes, & indulge voluptati-
bus. Parcendum Chriſtus; ulciſcendum mun-
dus clamar: perinde quaſi humilioris ſit ani-
mi qui patcendo Chriftum imitatur. Vide ſin-
gula mundi placita & deprchendes omnis
Chriſto adverſari.
2. Periculoſis id genus placitis accedunt
prava exempla: In mundo quippe ſtadet qui-
vis honoribus, divitiis & voluptatibus, &
pauci admodum ſerio ſuæ conſulunt ſaluri.
wietgumt In mundo volitat crimen propalam, & ſine
iee rubore, ipſa verò virtus deliceſcit, metuens di-
Cteria improborum, qui offenduntur ab iis,
qui ſe Chriſti diſcipulos profitentur, Malos
quisquis non imitatur ofendit. Cyp.
3. Mundus obedit conſuetudini, non ratie-
ni aut Evangelio: illa conſuetudo vitia ce-
lebrat. & virtutes dedecore aſp ergit. Attende
ad tria hæc pericula. Vitam inſtitue ex Evan-
gelii præſcripto non ex conſuetudine: præ-
ſertim his noviſſimis temporibus, quibus,
prater pauciſſimos quoſdam qui mala fugiuxvt:
uid eſt aliud omnis catus Chriſtianorum, quam
banina vitiorum Salvianus.

* (8½) £
S. CLARA VIRGO.
12. Auguſti. 9

Dum Lucem habetis, credite in lucem ut kilii In-
cis ſitis. Luc. I2.
Ranciſci illuſtris parrus Virgo CLARA eſt, ma-
ter eadem omnium Virginum, quæ Franciſciin-
ſtirutum æ nulantut, jam ante parenti ſuæ, quàm
naſceretur, à Chriſto e cruee laudata. EUrgo unicum
ſexus ſui miraculum ea facere molles Virgumculas
docuit, quæ multi in viris miramur, pauciimitamur.
Alperimam vi æ rationem, atque ulmmam, quam
in ordinem ſauum inbexit, paupertatem cord: DEO
eſſe, veltunc probavit, quando abundare in vacuo
etiam vaſe oleum fecit, & dimidiam panem quin-
quaginta omnino Virginibus ſufficere. Neque erra-
vero, puto, ſi Moyſi etiam feeminam æquiparavero.
Certé obfidione gravi cum Aſſinum cingcretur,
precibus ante Euchariſticum Epulum CLARA
depugnans omnes in fugam hoſtesegit, certiorque
de v:&οα ab pſonm et ſponſo Chriſto eſt fact Ab⸗
hoc alias nunc ad Naſcentis cunas, nus c ad Ppat entis
totrmenta ſpectanda cùm evocata eſſer, Crucis de-
inceps ſigno ita uſa eſt, ut contra morbos Alexite-
riarum, contra Orci minas Panopliæ vice eſſet. Iam-
moriens uti e teris cum purpurato ſenatu ſummum
Font ita e& c1ls cum candido Vginum agmine
Viginum Reginam, & cum-hac tummum Numen-
ad ſe pertraxit; iraque in Wι1ο% fuit, ante-
quam fuit. Ex bατο.

ce

eluto⸗ l

aeohl

eHeen ihen
Alpuu. .
1 Olinem
4lanchiis
letne 4
(cendnt Wd
eceſ b, 1
abu ie ßzt
elynn. A
Mulad
Aanhum
Knondlol
is, laleded,

ſe her ſ, unen
tebar le Ul dec

N

lnon rrenco
las hern
icpntd n
daciauind
id
(unllin Obe
Uempole, le
Innclot i
olns Con
(in Knene
numkaligsr
eci

4

ſegtletinn
Koel kde, 4

diicetet lan

(86

Meditatio In vitam §. Clara,

1Gͤ Clara pingitur manu tenens Auguſtiſſi-

'mum Sacramentum, expreſſit illa virtu-
tes] Eſu Chrſti in hoc Sacramento delite=
ſeentis, Hic hriſtus pauperrimus eſt, om-
nibus ſiquidem theſauris & divinis attributis
nudatus apparuit. S. Clara fuir quoque pau-
pertima: Ordinem monialium inſtituit quæ
ſolis eleemoſynis vitam ſuam fſuſtentarent.
Ut paupertatem Chyſtus inveniret, de cœlo-
deſcendit? tiveròut fugias eam, ad inferos
præceps ruis., Felicias magna Chriſtianorum
quibus datum elt, ui pauperiate emant regnam
πorum. S. Aug.
2. Nihil caſtius Chriſto in euchariſti4, lon-
geè eſt a ſenſuum voluptatibus, quippe qui in
eo ſit mortui inſtar3; S. Clara ſtudio caſita-
tis, uſque adeo jejuniis & auſteritatibus con-
ficiebat ſe, ut neceſſe fuerit S. Franciſcum ejus
duriori vivendo inſtirtute modum ponere.
Quid ad hæc tu delicatule? quem terret vel
ſola cogitatio mortificationum, quas hæc vir⸗
go alacri animo quæ ſivit.
3. Admirabilis eſt obedientia Chriſti in eu-
chariſtia. Obedit omnibus ſacerdotibus, omni
tempore, & loco. Ita S. Clara obediebat &;.
Franciſco:? ita tu quoque debes obedire præ-
poſitis. Conſidera quomodo Chriſtus obe-
diat, & in euchariſtia, & in cruce, ut in poſte⸗
rum facilius obedias iis, qui vicem gerunt E⸗=
ſa Clilti.

2½7 5, CAs⸗

(³7) £
S. CASSIANUS MARTYR.
13. Auguſti.

Non eſt diſcipulus ſuper wagiſtrum, net ſorvus
ſuper dosminu ſuum. Si Patremfzneilias
Beelvxebub vocawerunt, quande magis dome-
ſticos ejus. Matth. 10.

Pchrid⸗ longe CASSIANVS poſt Pontifica=
tum, quem apud Brixenſes geſſerat, quàm poſt
Regnum olim Dionyfius, ludum in foro Goragelii
exul aperuit, non ignarus has demum illas eſſe ra-
Ias tabulas, à qui bus nec ſenectus mores expungat,
quos olim in fantia inſcripſit. Sed heu quoties ju-
ventus indignum tuis Doctonibus Minerval ingrata
Perſolvit? Rapitur ecce ad Iudices GassIANVS,;
& impietatis in Deos damnatus pueris traditurex-
carnificandus. Nulla mora. Convolant velut ad fe-
rias literarias, peſſimè feriati, & ad pœnas Magiſtrũ
audum diſcipuli vocant. Pars tabulas capiti illidunt
franguntque, pars graphiis, nunc puncdim, nunc
verſo ſtylo cæſim invadunt, vulnera identidem con-
vitiis interpolantes. Alii nunc demum fſibi litera-
rum videri Præceptorem, clamare alii; rogare, num
Rubrica hæt placeret? num amplius ſatis latuſqne
ſtylus eſſet à ſatne acutum foret epigramma, quod
6Xararent? Alii cenique hortari ſe mutuò, ne otiofi
eſſent; hoc Præceptoris ſemper unicum præceptum
faæiſſe, nunquam ſtylum ponere, ſemper aliquid
Icriptifare Et forte unus & turba aliquis, ingrati non
cimus CASSIANE Magiſter, multas fateor tibi
debemus, ſed hem! quas accepimus, omnes red-
dimus, & cum fœnere, plagas. Quærebat interea
Pert mille vulnera exitum ingens anima, Rec reperi-
ebat, u que dum omnia in unum confaſa victri-
ei in cœlum viam fecernnt.

Medi-

.

elanio de

Nbet A mn
enn 4

læltnotrisi

helte nercr,

egr hrin m.
AEeeet

UImg bere
Ul

iltrat op
ateina nn
In Erreid,
, enn inſ
Mmnu mmſe
3 Caſſanan
en (Oatume

lie ,

lat, in
ltelioni .
Ebuikem ,
7

nen u

Aurumtatihſe
leU,

ℳ

(88) £
Meditatio. De Mariyrus Impiorum.

1. Abet & mundus ſuos Martyres quòs
pungendo conficit & dæ moni immo-
lar. Avarus pungitur ad mortem uſque curis
divitiarum. Niſi enim divitiæ pungerent Sal-
vator eas ſpinis non comparaſſet. Habentem
pungunt curis, ne amittat, non habentem
pungunt, ur obtineat. Tam deeſt avaro quoa
babet, quam quod non babet. Si videt poten-
tiorem ſe, timet raptorem. Si infirmiorem,
ſuſpicatur furem, quam felix qui ſe his ſpinis
extricare poteſt.
2. Etiam voluptas habet martyres, quos
pPungendo cruciar, & enecat. Nunquam gu-
ſtatum eſt mel voluptatis, & non continuè-
in hæ ſit mortis aculeus. Modicum mellis guſta-
vi, & ecce morior, dixit Jonathas, ſed melius
Peccator dicet. Ecce morior mortis aculeus
eſt, re cordatio mali padrati. Eceez morior mors
prima peccantis animæ eſt privatio gratiæ.
Sicut expirat corpus cum animam emittit, ita
expirat anima tum Deun, amittit. §. Auguſt.
Scrm. de verb, Dom. Ers ecee morior! Pars iI-
loruts, erit in RKagno ardenti igne & ſulphure,
9ued erit mors ſetunda, Apoc. 2 1.
3. Caſſianum æque puerorum ferrei ſtyli,
quam contumeliis & ſannis aculeatæ linguæ
pupugerunt. 5. Bern. Levis quidem ſermo,quia
leviter volat, ſed graviter vulnerat, facils
volat, edeo facile charitatem violat. Cav
Preximum aculeatis verbis pungere. Quod ſi

ipſe te linguò ſuà configere auſus fuerit, cogi.
tà Chriſtum poſitum in ſignum,

§. EU⸗

* (49)
S. EU SEBIUS PRESBYTER
C ONFES.
14. Auguſti.
Videte quali m charitaten, dedit uobis Pater, ut
hlii Dei nominemur, & ſimus. Johan. E-
piſt. cap. I.
O bupun orbis Chriſtianus, quòd videret ſe
eſſe Arrianum, priuſquam ſentiret quod deſ-
neret eſſe vere Chriſtianus, Adeo Conſtantius Im-
perator impietate ſuâ virus hoc graſſar impune
fecerat, & quamvis Eccleſia haberet medicos in-
ſignes, qui malo graſſanti ſeſe opponerent, perti-
nax tamen caput Imperatoris medicinam non ad-
miſit: Ille enim Epiſcopos non paucos, & Sacer-
dotes vel morte vel exilio mulétavit? quos inter
Euſebius eiat, Sacerdos Romanus, qui cum acriter
Arrianis reſiſteret, nihil tam ægrê tulit Conſtantius.

quam agnominem fidei Conſtantiam in Euſebio,

pro eo, quòd veram fidem conſtanter ac libere
propugnaret, in tam ardtum carcerem compingi
juſſit, ut vix movere ſe poſſet, quin potins, ut in
vivis ſepultus lateret. Soſidum ſemeſtre ſic te-

nuit virum ſancum, donecà Domino precibus aſ-

Kduis impetravit, ut ex cartere in libertatem filio-

gum Dei evolaret. Ejus tumulo hoc Epitaphium
inſctipſeruns, Gregorius & Oroſius Presbyterin,,

qui ſanctas ejus exuvias pone corpus S. Sixti ſum-
mi Pontificis hamaverunt. HICIACETY
EVSEEIVS VIR DEI.

es o) E

zoust
lclltaciin
APatckena
wiKhd⸗
beicd donin
ns, ucdpi⸗
DPtlun corp
Gs folon
lorer
Auort Ho
nluneis ſi
r u nld
Vn ſanisDeo?
11) n hovotbbos
uu Gankn
Dohinon g
nlen Kl
el Nullum
un Deum un
te i
duſer talver

onn Me⸗
lnr Ae.

1 Aka
IIS.
dvorchi
16 in!

lgran al

n u lidhe⸗
ſnlanterie lhe⸗

,Chnnns,

(90) £.
Meditatio. Chriſtianus ſit HoONMNO DEn.
1I Omo Dei es, quippe qui te creaviè;,
conſervavit, & innumeris tum com-
munibus, tum ſpecialibus beneficiis cumu-
lavit. Deus dominus eſt, Pater judex, omnia.
Nonne Deo ſubjecta erit anima mea? à quo tan-
ta accepi, & cujus ſum tot nominibus.
2. Quandoquidem es Homo Dei, debes ad
Deum referre actiones. verba, & cogitationes
tuas. Is ad quem arbor pertinet, jure collegerit
arboris fiuctus. O te felicem! qui poſſis tam
liberali domino laborare. Cui ita placet labor
tuus, ut copioſam mercedem daturus fit. Da
operam ut cerpus, anima, memoria, intelle-
ctus, voluntas, lenſus denique omnes Deo ſoli
laborent.
3. Si non es Homo Dei, cujus es amabo!
an dæmonis qui tuæ animæ exitium mina-
tur, an mundi qui te decipiet à cui ſervis ſi
non ſeivis Deo? an corpori quod corrumpi-
tur? an honoribus qui prætereunt? an divie-
tiis, quæ morte relinquuntur? Age ſané, quæ-
e Domiuum: qui poteſtate & bon itate Deum
æquer, & ſi quem nactus eris, ipſi ſervias?
di vero nullum inveneris, revertete ad domi-
num Deum tuum. Si qui pietati ſtudet, Dei
bomo efs: Si impiè agis, Diaboli ſt. Non id fa-
dqus per naturam, ſed per animi arbitrium, 8r
lgnat. Mart.

4A:

* (16 £
I5. Auguſti.

ratur ab es. Luc. cap. 20.

Virgo, Scande cœlum. Ex Brev.
Rem, & g.

ASSUMPTIOB. M. VIRGINIS.

Maria optimam partem elegit, qua non auſe-

Ge penna, quid humi repis, dum VIRGINEM
laudas? Altius vola, & iupra cœlos laudibus
hodie metentem tolle. Sequimini Sodales, ſi Ger-
mani MAKIX. pulli eſtis. Creſcebant, & oculos
cœli multum delectabant primi Eccleſiæ floſculi,
cùm hos eclo Filius, in terris Mater foveret. Sed
denique ille Matrem terris, hæc filium cœlis invide-
bat. Ergo iterum boni nuntii bajulus Gabriel
adeſt, & ad ſuaviſſimum mortis ſomnum invitat.
Adſunt interim divino nutu, qui toto orbe diviſi
erant Apoſtoli, & lectulum abiturientis ambiunt.
Cerneres pro Virgine certantem cum cœlo tetram.
Hinc filii lacrymis retinent, & amplexu morantur;
illine ſuaviſſimi Cœlitum moduli animam beatam
proliciunt, tra huntque ah! ſponte properantem. Su-
ſcipit proinde Matrem Filius, ſinumque pre ſinu re-
pendens illuc evehit, unde unum illa DEVM ſuſpi-
cit, alia omnia deſpicit. Solabatur terra luctus ſuos
opimo ſpolio, corpuſculo Virgineo, ſed etiam hoc
brevi ſpolianda, Etenim cum, ita Numine volente,
ſerius e XII. proceribus Thomas adveniſſet, &
amiſſam Matrem etiam in enmulo mœſtus quære-
ret, præter lintea, tam magni theſauri nuper invo-
lucra, nihil reperit, quod coœlum eriam Corpus
ſubduxiſſet. Ah liceat amplexis pedes, & in hederæ
morem alligatis dicere: Nunc, ſi terram nauſeas,

vsuhar

teid anen
1oCigto. 9
II VI
rpitate littis
1 Wuen )

puttefenilar

o Nelcoumm
0inm Mane: Na
et,

„

5 Ttonche)
MVtqutcln
Duct rtem
Uuten Chiſta
ſelehutente
vim eoloczrur
Rkmaneſion
Ontizoalch
gbids ahne⸗

lt pteinr
1rpteinter⸗

llein ioe

inerelen

le,

(92½) £
Meditatio. Qe aſ. wmptione B. M. y.
NA Oritur beatiſſima Virgo ſine dolore,

Hüne timore, ſed incredibili cum gau-
dio, præ deſiderio quo flagrabat videndi fili-
um. Amore diſſolvitur Maria, ut ſic cum Chri-
ſto. Tu quoque morieris, ſed quomodo? in
mediis doloribus & timoribus. Roga Mariam,
ut im petret tibi gratiam bene moniendi, quam
Chriſtus nulli ſervorum matris ſuæ negat, &
cum aderit momentum illud ternibile dic cum
Juſto Lipſio. S Maria aaeſto mihi cum 1ot
aternitate decertoniie
2. Relurgit Maria: neque enim decebat
putrefieri ſacrum Mariæ corpus, in quo ver-
bum caro factum erat. O! quantum gaudeo,
Virgo Auguſtiſſima, quod rantum tibi bene-
ficium collatum ſit. Corpus meum, reſurges,
fed neſcio utrum ad gloriam vel ad miſeriam
ſempiternam: fallor, ſcio, manet me gloria ſ
ſerviam Mariæ: Nam cliens Maris nullus ater-
vutm perit.
3. Triumphat Maria, & cum admirabili
apparatu cœlos ingreditur: occurrunt Ange-
li; Pater æternus eam ſuſcipit ut filiam, ur
matrem Chriſtus, & Spiritus 5, ut ſponſam,
atque plaudente curiâà cœleſti ad filii ſui dex-
tram collocatur. Je anime, omnia impetra-
bis interceſſione B. M. Virginis, quia ut nunc
omnia pokteſt, ſic omnii cupit tuâ causa: At
quibus adhuc o fficiis tibi Mariam conciliaſti?
ut pzo te intercedat, ?

4

*½ (923)
S. ROCHUS CONFESSOR.
16. Auguſti.
Conſurget gens in gentem, & regnum in re-

gnum, & erunt peſtilentiæ & fames, & ter-

væ motus per loca. Matth. 24.

NAſcitur ROCHVS loco perilluſtri in Gallia,
portentosà Cruce à Matre rubens: ætatis anno
duodecimo amiſſis parentibus etiam opes in pau-
peres abjicit, ipie ditione ſuâ patruo commiſsâ.
Italiam Keligionis causâ petiis Hic, dum laboran-
tibus peſte ſervitium ſuum addicit, magnâ omnium
admiratione quam plurimos ſanitati Crucis ſigno
veſtituit. Secundùm hæc divinitus edoctus, quibus
malis porrò exercendus eſfet, acutâ primùm febri
fentatur, mos ſagittà coxam trajicitur. Sanus boni
Angeli ope, dum in patriam 1epedat, iterum ægeres
itinere ſub arbore decumbit, Annonam in dies ſin-
gulos panem unum cane ſubminiſtrante. Kedux
denique in ſuam ditionem, eaodem domi quam
feris fortunam, hoc eſt iniquam reperit. Graſſanti-
bus enim per ea tempora ubique bellis, pro explo-
ratore habitus captuſque ab ipſo patruo hoſpitio
publicirus, hoc eſt, carcere excipitur. Hoc cùm mille
modis abſolvere ſe pſum poſſet, quinq; ipſos tamen
annos deliteſcit. Tandem cùm nomen tabulæ ſuum
inſcripſiſſet, ſimul amplam ſponſionem, quâ⅛ cœlum
omni bus peſte cortuptis Medicinam ROGHI inter-
Seſſionem fore edixerat, peſte ipſa Medicus peſti=
fererum decedit. Sed tanti fuit, ut liber ani-
As e gemino carcere evolaret.
Ex Lippeloe.

₰0 (0⁰) 5=

eliuroo.
eet Ui
. hne
cbnlumn
a genk atti
in ben
Gr Menis
Siheenriginu
Qimn
eſros nnd
Wiwirom d
nan, wefn
wan iulun n
ymmto⸗ ſe
Cra n

1wpod e
uor follptn
nelold in
Eglelm ne
Sdrcicine
Dtee
A irtin den
i unn gien
an unnn

100 Meditatio. De flage l is Dei.
1. ◻R).fEus ſolet tribus calamitatibus, peſte⸗
n bello & fame punire peceata, & pec-
catores ad officium revocare. Si flagelliaris his,
el ſimilibus ærumnis utere verbis quibus §.
Lupus excepit Attilam, qui ſe fligellum Dei
nuncupabat. Bene habet, veni flagellum LDei,
optatum advenis. Qutd corrumpimur rebus
proieris, corrigimur adwerſis. Salv.
2, Quos amar eos caſtigat Deus: flagellat
filios ſuos morbo, dedecore, bonorum jactu-
tâ, Nimirum ut rebus creatis minus adhæ-
reant, utque probati igne tribulationis, tan-
quam aurum in fornace, non probentur igne
purgarotio. An ego queror? quod Deus mu-
Ar, tet duriſſima ſupplicia in leviores labores?
ins u z. Improbi verò bonis omnibus circum-
i ag fluunt: volupratibus, honoribus. divitiis
ruli c⸗ redundant; diceres corum fortunam famu-
muile lam eſſe, ſed ne invideas felicitati, alias for-
wüniie taſſe quædam præſtirerunt opera bona, qui-
bus ab æquiſſimo Deo levis ac brevis mer-
ces conceditur: ſed miſera felicitas: Illi nam-
que iraſcitur Deus, quem peccantem non Kagel-
lat: vam quem flagellando non emendat, if-
m in futisro damnat. Bern.

S. MAM-

M

coli.

05) ℛ☛
S. M AMMAS MARTVYR.
17. Auguſti⸗

nms ſen
vle
Eramus & nos in malitia & invidia agentes, ah tun
od biles odientes invicem; cum autem beni- 4 iovetn
gnitas & humanstas apparuit ſalvatoris no. il
Nri Dei, Secundum ſuam miſericordiam ſal- N
vos nos fecit 2 ad Titum cap. 3. eKa0l
Qe puerum M A M M A N T E M Martyrem mi polnt
raris, noveris, lac Martynis bibiſle. In carcere
quippe natus primas cunas vincula habuit, primum nme
ridere inter urrumq; parentem mortuum viſus eſt, SNhon
cum pater ante ejus ortum, Mater non mulro poſt um, ReCohn
objiſſent. Talem Matronæ commendavit Angelus „ Diſni N
educandum. Mozx, cùm annum agerer quintum de- „
cimum, virum jam ſe tyranno, & contrfa verbera
Spartanum, contra ignes Romanum præbuit. Vndis 2,
deinde ſuffocando iterum Genius Tutelaris adfunt, l
actis q; in fugam tortoribus, Martyrem in montem (Whcnnbul
duxit. Hic generoſus puertot jam pæne nutrices )edemkumain
quot ſilva feras numeravit 3 cum hæ ultrò Divi 6 „
mulgentis manum ambirent, iiſdem deliciis &
famem nobilem & ſitim pellerent. Atque huju
miraculi fama, cùm aures Præſidis pulzàâſlet, equites I
miſit, qui M A M M ANTE M fifterent, Excepit
MAMMAGignaros, primumque laste & caſeo, tum
ipſe fetarum ſpectaculo recreatos in urbem eſt ſe-
cutus; Iterum ergo plagis ſævitum; ſed quas inter XN
Iideret MAMMAS; iterum fornax ſuccenſa, ſed in
qua quartum kuerum Babylon agnofſceret. Feris In hm
quoque cùm objectus eſſet, Vrſus Parduſque ſudo- quaſeje
rem Athletæ abſtergebant, leone interim, qui co-
mes Martyrèe nonte iverat, in carnifices graſſante.
Denique tridente confoſſus MAMMAS, ilia effuſa Uenn n,
extra urbem extulit, & moriturus ipſe ſepul- Ainil
chrum ſpeludcam ſubiit. n allne
Ex Met aphr. N

nabsds
ONN

IG urel
4

MaX&
4

Con

malitis gn
e
.
n n un
Nllat Apen ,
Me

PES
in ne

(i lt

M.

Aeditatio. De Humanitate,

1. O Mammas velut alter Dawid luſit cuns
G. aimeer quaſi cum agnis, & cum ur ſis
ſimil liter fecit ncut cum agni in juvi ntute ſua.
Kccl. 47, C onverſando cum feris, feras zeddi-
dit humanas, hic luſus fuit Innocentiæ. Cave
ſis ne tu colludendo paſſionibus tuis ſinas il-
las creſcete & adoleſcere tecum, ut conſuetu-
dine roboratæ te humanitate provent & in
belluam transmutent. Quomodo tractas bru-
tales paſſiones tuas? dominare in medio il-
larum, ne dominentur tibi conſuetudine adul-
tæ. Deſinit eſſe locus remedio, ubi qua fnerunt
Vitia mores ſiunt, Sen. E piſt. 30.
2. Mammas quam cxpertus eſt à feris mans
ſuetudinem & liberalitatem, iterum ſuis hos

ſtibus exhibuit. Revoca tantiiper ad lydium

lapidem humanitatem tuam Humanitas amat
omnes, nocere nequit nemini, prodeſſe ſtu⸗
der o mnaibus. T olerat aliorum n& vοs & in-

ſfirmitates. Juvat canſilio, juvat & opere. Af-
fabilis eſt & comis erga omncs, Quid habes

ex his? & Auänrun non habes?
3 8. Mammantis curator fuit Angelus, Tam
humani ſu li erga clientes ſuos. Quo-
rum tamer nec naturam habent.
Etquam facile tu averſaris illorum familiari-
tatem qui tibi moribus vel affe ctu contratii vi-
dentur ?* Conſervare humanitatem gisid sliutd
eſt, qudm diligere hominem qura beomo ſit, &
idem qued nos ſumus, Lact. ib. 6.c,11.

97 £

Nᷓ
18. Auguſti. .
. Ul um c
Oportuit Chriſtum pati, & ita intrare in gh 1. nuar⸗
riam ſuam Luc. cap.42¾. künme
8 ſoltlel d

Pxerique filii Matribus debent meliorem vitam (ulhl
quam iis cum lacte piè inſtillant; at HELENA A zulhent, R
magno filio Conſtantino, cui corpus dederat animæ Lureench
creditur recepiſſe ſplendorem: ſiquidem, quam de elolnaia ei
cœlo doctus erat religionein filius, tam largè pia Geni lNiam e
ad hortatione & exemplis communicavit Matri, ut Cvic N
in pietatis Chriſtianæ offciis cum filio dcincers en
decertaret. Plurimæ ejus dote à fundamentis erectæ prlcnt
vero DEO ſacræ ædes, nullæ, quas viſebat, non Nenr gen aut haie
regia liberalitate donatzæ: viva verò DEI templa 6.d. dei,
pauperes, milites, ca pltivos, & qualicunque demum Ouin une
cala mitate oppreſſos, ſublevabat largitionibus, atq; e .
etiam ditabat. Palmare eſt, quo ejus Religione ns an
quæſita & inventa SS. Servatoris noſtri Crux fuit, 1Aulqubunt
primaque veneratione adorata: & pars täumphi gummn kuon
erat, cùm convocatis, quæ Hieroſolymis erant, weo Adrl uhl
omnibus DEO dicatis virginibus, ancillari Impera-
trix, habitu aquam affudit, ciboſque & potum regiis „
portexit miniſtra manibas, in lætitiæ ſcilicet ſignum Cſ uci,
& Servatoris noſtri imitamentum. Sic merita opti. Qumo gd
mè de Chriſtiano orbe præſente Imperatore filto, l nien⸗
octuagenaria defupcta, cœ lum ingreſſa eſt, ad que s
cilave Crucis, quam ante ſedula invenerat, viam
ſibi aperuir. Lippeloe ex gümpudbtin
Euſobie. Mohabuetand,

nriliquoele
E NSA

imiN ace nor,

Entenſtelin

elſe, lnece

—

(9⁸) £

N Meditatio. Crux conſolatio Chriſtia-
uui norum.
un in I1. Ihil tam conſolatur Chriſtianum,

6

eeh quam ſanctæ crucis aſpectus;: ea do-
cer quam fortiter exemplo Chriſti adverſa
pati debeat. Crux fidem vivificat, ſpem con-
firmat, & accendit charitatem: calumniæ,
paupertas, omnia denique mala jucunda ſunt
intuenti] Eſum de cruce pendentem. Quiſ-
quis te aſpicit Amantiſſime Jeſu exalrarum
à terr4, vel certè dulceſcunt dolores ejus. Non
interroges qua pateris, ſed que Chriſtus paßſus
eſt. 8. Bern,
2, Qnàâàm ſuave eſt Chriſtiano! imminen-
te morte cnicem intueri, mori in ejus ample-
xu. Ah! quantum illoe momento coafidet cru-
ci! quantum ſanguini, quem ] Eſus in cruce
pro eo fudit! nihil jucundius, nihil tutius,
quàm in cruce mori. Contenmenda tibi mors
un eſt, «cui Chriſtus oeciſiss eſt ante oculos Cyprian.
ſeinen 3. Quanto gaudio afficientur veri Chri-
Wattiio ſtiani cum ſupremo judicii die videbunt ſi-
es hum crucis, At quanto delore cruciabun-
tur improbi, cùm idem ſignum, quod tanto
odio habuerunt, contemplabuntur! lamenta-
en buntur illi quod levem & momentaneam cru-
cem depoſueriat, ut graviſſimâ & æternâ cru-
ce ſine ſpe, ſine conſolatione pprimantur.

62 (o) e
*

S. LuUDOVICUS EPISCOPIIS.
19. Auguſti.
Modeſtia weſtra nota ſit omnibus hominibut. hl
Paul. ad Philip. g. Cde
VDOVICVYM Caroli Regis Siciliæ ptimò, poſt
3. Franciſci älium tenes. Puerulus ſommum
Ratis humi precationibus interpellavit. Caponem 1
quò pauperum præda eſſet, pio furto e menſa abla. ln
tum, cum parens id ſubodoraretur, in ro ſas vertit
Amica ludicra traéctantem cuům equus abjeciſſet, ,n. Qam M
viciſſim munai ludibro habiturus a ma ipſe * R .
equos abjecit. Quare quo die Soror in manumho- mns, Und
minis convenit, ipſe ſacris initiatus Virginitatem S
Deo deſpondit, deæmonen que ſub fele inlidiantem
gno Crucis eluſit. Kger voto ad D. Virginem hzevils orl
facto e morbo ſurrexit, & in D. Franciſci familiam (nigltn
abiit. Inde ad Pont: ficatum Toloſanum evectus eſt. l
Virginem uti in omni vita, ita in morte frequemtiſ-
ſim ſalutavit. Cauſam rogatus id ſolum reſpondit, Elen
Morientem illa juvabit me. Neqnue falſus eſt. Vilus Nboe A
inter Angelorum manus in coœ&los evolzre, audi= 6Cnmnin
Ul 8 iid. 1ars e ſerrret 6 n ut, Ghe enln
E1 * rtetlor woe
les habuere. Inter hos Dionyſium Luſitanorum .Aucnormo
regem numerant, quem urſus ex equo in uitimum Alih uih
pelieulum dejecerat. Sed in tempore LVDOVI- benes i.
CVSec&lo adfust, monſtravitque Dionyſio, qui im chluts
pugione wortem à ſe in urſum averteret: Hoc Be- is etzan 3
neficium LVDCVICI gratum que Diony ſii ani- . gd
mum, .des ſacra cxtruéta & In . de Epigraphe nnmie
hæc (LVDOVICGO SERVATORI) Ioquitur.
Ex l.ipeloe. .

ctn

eunboncii

Gadi it 0

afent, G
raſtſen

une

=ẽ =

/ NAR, lu,

E 100) .
Meduario. De mod-⸗ſtiz.
H Æ c virtus, quæ moderatrix eſt exte-
rioris hominis, maximéè decet Chri-
ſtianum, qui, cum ſit imago & exemplar E-
ſu Chriſti, & modeſtè agere, & modeſte lo-
qui debet. Ubique Deus, ubique Angelus
tuus te videt, homines porrò plerumque te
obſervant. Nunquid hæc ſuſſi ciunt, ut ſedulo
amplectaris egregiam hanc virrutem, quæ
Deum honorat, & homines allicit ad ſanctita-
tem. Quàm pulchrum eſt, ſi videaris E& proſis?
Ambrol.
2. Ad uſum modeſtiæ, tatio habenda eſt
ætatis, vitæ, conditionis, loci, occaſionis;
hæc virtus oculos, manus, linguam, omnem
denique hominem ſic moderatur, ut qui vi-
dent Chrifſtianum, dicant: ita Chriſtus in-
cedebat, ita loquebatur, ita agebat cum homi-
nibus. An de te hæc dici poflunt? qui adicit ſe
in Chriſtum eredere, debet quoοmwρο ille ambu-
lavit, & ip'e anbularz. Hier.
3. Exterior modeſtia ab interiore omnige-
pendet, facies eſt interpres cordis, ſi domitas
haberes cupiditates, ſi ſemper Deum præſen-
tem cogitares, facile admodum eſſes mode-
ſtus, nec animus tuus extra ſe quæreret quie-
tem, quam in ſe invenitet. Animus in corporis
geſtu apparet, & pecies corpori ſimulachrun
eſi mentis figuraque probitatu. Iſidor.

(0) 2⁵56⁵¾

† 2 §. BER⸗

(101)
S. BERNARDUS ABBAS.
20. Auguſti,
Quicunque fecerit voluntatem Patris wiei qui
in eœlo eſt, ipſe meus frater, & ſeror & ma-
ter eſt. Matth. 12.

ERNARDVsS ett, ille (invidete Mariani) Dei
collectaneus, quem mater cum utero ferret, ca-
tellum putavit, ſed pro Eecleſia lattaturum. Puere
Puer Chrifſtus nocte Natalitia viſus eſt, nobilius
omni die ſpectaculum. Ado leſcens quêd oculum in
foœminam defixiſſet, in rigentes aquas infiliit in-
cendia aquis præventurus. Alias cum ejns pudori
inf dias hoſpita ſirueret, latrones, latrones iterum ite-
rumque clam avit, ratus diriſſimos pradones eſſe,
qui animum caſtitate exuerent. Hinc ad Ciſterſien-
ſe Monaſterium XXX. ſecum ſocios traxit. Hos in-
