Ta quid reddis Deo, ſi non te, & quid niſi te?

Elucet bonitas Dei: hominem non affecta

rantum, ſed perſonà fibi uniendo: Sapienria, in

medio & modo, quo idem qui Crearor crat,
fieret & Redemptor: ſi rotum me debeo pro
me facto, quid addam pre refefto? J. Bern:
Placarur Deus: 2 Cor: j. Erigirur homo: Suſci-
tans à terra inopem, & de ſtercore erigens paupe-
rem. pſ: 112. Confunditur dæ-mon: o 12, Hoc
non egit Humanitas, niſi Deo unita. Hoſtem

non vinces, niſi De unitus.

2. Rorate c&li asſuper, & nubes pluant lIuſtum.
Iſ. 43. Ros, c& eſtis naturæ, ſurſum trahitur à
ſole: Fuir primus homo de terra tertenus: ſe-
cundus de cœlo cœlleſtis. Diſce, ad cœlum
ferri affectu. Rorate cœli, aperiatur terra: ſigni-
ficatur natnra divina & humana Et terra ipſa
cordis tui aperiatur, ad excipſendum roremcœ:-
leſtem. Mitte, quem miſſurus es. ExOd: 4 Si ad-
vertis ad deſideriorum tuorum languorem, non
queri poreris; te non exaudiri.
2. Erſpecta vimus eum, & ſalvabit nos. Iſ: 26.
Tranſibant læcula, creſcebant mi(eriæ: pro-
miſſus non veniebat: deſider is quoque creſcen-
tibus, juncta erat fiducia. Deſiderabis & tu,
& fiduciam habebis, ſi cognoveris quantum
donum ſit, Deum habere; & à Deo exſpecta-
re promiſſum:, Veni jam, & noli tardare.

a 2 FE-

K (4) £
QUADRAGESIMA.

Chrißo igitur taßo in carne, & vos edäem cogita“
tione armamini: quia qui paſſus eſt in carne.
daſiit à peceatis r. Petri 4.
adrageſimam, memoriæ mortis Domini ſacram,
Qaas cineres ipſa neſcit (non enim dabis Sancdum
taum videre corruptionem) ordimur à noſttæ mortis
cinsre, aſperſo capitibus- Cineres de altari Crucis
colligimus. Ex illo divini amoris incendio, quo con-
ſumatum & conſumptum eſt, quidquid vel patientis
Chriſti amori dolor, vel dolori amor ingeſſerat, Con-
geruntar in ſiou cordis hoc tempore ligna crucis, ut
ignem coneipiant ab eo, qui miſſurus ignem venit in
terram, & voluit vehementer acgendi, vel ſaltem ſub
cinere gliſcere ſui amoris memoriam. Quid agimus
mortales? obliviſcimur vitæ ac ſalutis noſtræ, dum
obliviſcimur mortis, quà nobis empta eſt vita? Ex ar-
bore crucis recentia quetidie beneficia decerpimus:
& quortus quiſque in hane palmam evadit, ut etiam
cogitationum fructus decerpat? Iiamelatur pro no-
bis quetidie Agnus ile Dei, qui ſuſtulit in ernce pec-
cata mundi, & quidquid nobis tribnitur, illjus emi⸗
tur cruore, acſanguine veluti tingirur. Tellus animo-
rum noſtrorum non alio, quàm divini ſanguinis im-
bre quotidisæ imbuta germinat: & in nobis exarefcit
memotia? Nulla per hoe tempus dies abeat, quam
non purpura illa ſacerrima brevi aliquà cogitationis
notâ conſignet: & cumprimum animæ fores aperien-
dæ ſunt, eæ Agni ſanguine conſignentur, ne petcuſ-
ſos Angelus ingrediatur. Sat ſcio delicatos aniaos
de ſanguine, de ſpinis, de flagellis, de cruciatibus
vIX cogitate quaſi vel ipſa cogitatione
vulnerentur.

* X
X

Medi-

lebitatio

Flſſerat
Num. 4.
nßlendi
Zundandun
pere, & In
holnini,a0
elium elt⸗
unetut: ſi
ſocungi m
es/ſcab ea
uumn ſiepiug
atum cor m
Eelate polſin
iürus, hoc
1 Poœnite
e; qui 4
Msbat. Ind
o zoeniten
ngete jejur

NMucdtorum:

Ils patticip
lbas procine
z zub ſacl
Dei quie
ponitent
Nore, & 1
is Dom
m & ubt
Uce? 0
Manme an

niignt
ſagfren
1

mmüdoninitenn
irllisnden
lin
duines

nimeſett, einn
AOeiuupoiee

eni⸗

nkilag

Giulett

rntilelenr
1 et⸗

nenen

utane

eſe.

ſaghcnm. .
kihrtcistit

( 5)
Meditatio Dspœnitentia & jejunio Quadrage-
ſimali.

1. Uſſerat olim Deus altare mundari cinerg:
Num. 4. & involvi purpureo veſtiment.

Implendũ maximè hoc tempore hoc Dei juſſum:

mundandum cor, velut altate, veræ pœnitentiæ
cinere, & involvendum cogitatione Paſſionis
Domini, ac pretiosâ purpurà ſanguinis. Hoc re-
medium eſt adversus peccata, ut non denuò in-
quinctur: ſicut enim ad ſalutiferæ crucis ſignũ,
quocunq; modo expreſlum diffagiunt dæmo-

nes, ſic ab eadem & vitia franguntu. O uri-

nam ſie purgatum, ſic emundatum & emen-
datum cor meum velut verum altate Deo con-

ſecrare poſſim: & in illo altari ſtatuatur Cru-
cifixus, hoc ſacro tempotre colendus.

2. PGnitentia diſcenda eſt à Davide Pœni-
tente 5 qui einerem ſuum tanquam panem wan-
ducabat. Indicatur jejunium hujus temporis,
quo pœnitentiæ ciais eſt cibus: Opto con-
jungere jejunia mmea cum jejuniis Chriſti &
Sanctorum: ut poſt hanc vitam menſæ ſuæ cœ-
leſtis participem me faciat, qui verè pœniten-
tibus pro cinere dat coronam.
3. Sub ſacro cinere gliſcere debet ignis amo-
ris Dei, qui extra Sacramentum perfectam fa-
cir pœnitentiam: Et verus amor non eſt fine
dolore, & ipſe dolor acuit amorem. Excitat
hunc ignem & ſo vet Paſſio, & memoria paſ-
Konis Domini,. Nimirum amor amorem ex-
citat: & ubi lueulentius elucer amor, quam in
cruce ? O Deus ego amo te: Tu tu mi JEſu,
totum me amplexus es in cruce, & c.

13 FE-

(6) £
COENA DOMINI.

Deſiderio aeſideravihoc paſeha manducare vo-
bſcum antequam patiar. Luc. 2 4, V. I5⸗
Jſuprenmæ nocte cαν ſatiatum fuit hoc deſide-
ZGdùᷣ : in quo veteris Phaſe typus fnit expletus. Pri-
mus legali fut mifſus, Agnus: in Agne Agnum Dei
occigendam, Hagellis excoriandum, amoris igne con-
ſumendum libuit delibalte. Agno paſcit, quos ad
manſuetudinem educat diſcipulos, mitiſſimus Agnus.
Et agni oſſa projiciuntur ante rabidum canem, pro-
ditorem Iudam: qui nec intinco in paropfde pane,
nec poſteà pane divino placarur. A cœna legali agni
oce ſi, ad vitale conv:vV. um fit apparatus, & pretiofior
inſtru ier menſa ſecunda. Præit pedum abluvium,
ut ſpecioſi ſint pedes Evengelizantium, qui hoc my-
ſter um fidei evangelizarent. Et iis, à quibus deſe-
rendum ſe ſeiret, charitatis ſuæ pedicas vel per ofcula
ped w in ſerit Amor: & jam de ſe ipſo convivium parat
A mor. Sciens igitur IEſus, quia venit hora ejus, iem dilexiſ-
ſet ſuos, in ſinem dilexit eos. Critica, credo, a moris ve-
nerat hoa, qu bulliens in venis omnibus ſanguis
ardeteffundi. Nondum venerat hera ejus in Cana,
quando vinum fandendam erat ex hydrüs : jam
heara venit fandendi ſub vini ſpecie ſanguinis, ſub
prælo amorif e venis omnibu⸗ exprimendi. ciens
wiar quia venit hora ejus, ut tranſeat ex hoc mundo ad
PFatrem: à deliciis, quas delibavit cum filiis homi-
humelinquit fe ipſam pro deliciis apud filios homi⸗

num. An potiuhs quia pellendus erar ab oculis,

aditum q ærens in corda, novun ſibi vehicuh genus
adornavit in cibo? Pridie quàm moreretur, ſepultus in
ſuis. Hoc ſibi monaumentum ſuæ mortis adhue
vivens poſuit Amor.

Medi-

Meditat
Eſaer
Drue

mum vit⸗
zabis legal
Olecututa.
mlum cont
lo,quem!
en, Ex h
entech adn
1, hit4
neum, par4
Plupelce,
18: aluat,n
mii er me

us pedes

maeſt nece
birurus pal
be Domine
hum laput ce.
lomnia ſint
1. Acciite,
cut Pater d
nigenitum
un daret:
& maner
o nos ſe⸗
ile in me⸗
Ieiſicii teco
Ntetur uod
potelt de
Ulnetn lup

.
N
Pron un 1

Al
8 l.

1
,ris Mlre
ornlul u

heti

arthlelli,

Goleris
Niuin
nlnu

n

. K (7) £
Meditatio De Myſteriis Cana Domini.
1. Ehiderio deſiaeravi hoc Paſcha manducare
vebiſcum. Matth: 126: Hoc Paſcha erat
ultimum vitæ, acerba paſſio & mors in eruce.
In cibis legalibus ingerebatur menri tota paſ-
ſo ſecutura. In agno occiſo, excoriato, aſſo,
leipſum contemplabatur occidendum; in ba-
culo, quem manibus tenebant veſcentes, cru-
cem. Ex pis diſce, vel inrer epulas elevare
mentem ad myſteria.
12. Surgit à cœa, ponit veſtimenta, accipit
linteum, parat aquam, lavat pedes, abſtergit.
Obſtupeſce, quòd ſæpiùs hoc in te faciat ) E-

fſus: abluar, non aquàâ, ſed ſanguine ſuo, ſeu

gratia ex meèritis fanguinis. Domine, tu mihi
lavas pedes? At hujus ſacri ſanguinis & gratiæ
tanta eſt neceſfitas, ut niſi te laverit, non ſis
habiturus partem cum illo. Dic ergo cum Pe-
tro: Domine, nox tanium pedes affe uum ,ſed

etiam catut cogitationum, & manus operum,

ut omnia ſint munda in conſpectu tuo.
3. Accipite, & comedits; hoc ell Corpus meum.
Sicut Pater dilexit mundum, ut Filium ſuum
unigenitum daret, ſic & Filius dilexit, ut ſe⸗
iplum daret: & velut denuò in mundum veni-
ret, & maneret, tranſirurus ad Patrem. Quis
etgo nos ſeparabit à Charitate Chriſti? Hee
facite in meam commemorationem. Cruenti
ſacrifſicii recordare, quories incruento aſſiſtis.
Dicetur, quoa & hac fecit inmemoriam ejus. Di-
ci poteſt de B. V. Matre, quæ carnem & ſan-

guinem ſuppeditavit.

a 4 FE-

* ⁸
PARASCEVIE.
Amor meus crucißxus eſt. S. Ignat. Mart.

Araſceves diem acerbiſſimum per horas diſtingui-
mus, ex amoris centro eductas, emnes doloris
lineis conſignatas-: Przimwa in hoftum excurrit lines?
ubihora ſtillat oris ſanguinei: IEſus Nezarenus, vel
ex namine florigas, purgureis guttis, quafi ardenti-
bus gemmis diſtinctes emicat. Altera per torrentem
Cedten trahitur linea; ubihora & poteſtastenebrarum
accenſis facibus per noctem quæſito & comp: ehenſo
ſole juſtiti æ diſſipatur. Tertia as Synagogam daucitur
linea, ubi hora conſilii agitur ſine conſilio, contra
Regem Angelorum, magni conſilii Angelum. Quat⸗
ta inde ad prætorium Pilati deducitur, ubi contra
veritatem & juſtitiam hora decurrit cruenti judicii.

Quinta Aulam Herodis ſubit linea, ubi hora filentii
eſt. Sexta ad columnam linea inclinatur, ubi hora

æſtuat cruenti balneit Agnus ad occiſionem ductas-
ſanguine ſuo tingitur, & columnas etiam marmereas
ſive poſtes cordium tangit. Septima implicita ſpinis
linea, heram coronat honoris, quo Nazarenus Rex
in Rhamnoarborum rege pridem deſignatus fuit &
adorarus. Octava extra portam egreſia lines, ho-
ram egreſsùs notat, cruentis veſtigiis conſignatam.
Nona, ad crucem educta linea, horam deſignat cru-
cis ſub qua cœlum ipſum ſolem ſubducit. Decima,
eſt vitæ linea, moriente IEſu omnium vitã. Vnde-
cimam ex eodem amoris centro lancea militis ad la-
tus veluti regula recta dirigit: & nos, quia hora pran-
dii eſt, buccellam noſtram intingimus, non tantum
in acero, ſed in ſanguine lateris, & à vulneie paſci-
mur. Duodecima denique linea in monamento no-
vo terminatur in horto, horam quietis deſignatura.
OIEſu Amor crucifixe! horas omnes tuis cruciati⸗
bus impleviſti: jargire gratiam, ut omnis hora vi-
tæ meæ ſit paraſeeve, ſeu præparatio ad mortem
beatam, & vitam æternam.
Medi-

Meditt

1 Vor
dlete
Holorin
, & dede
rtuem t⸗
animo;
vnt me u
gucis: G
tu compe
ptriſlarer
nonind
zarvofiuch
ive 00
12. Quis
lmi? Zack
nu ſum i

minlpice

u abertu⸗
nplecend
endum. 1
n vebis ſu
Uritlmat
au: Domin
3. Teſta
Mumam c
nitum eſt
alit. Diſe
NEI loann
Ipmas, & ſ
Chriſti. Ve
llepho &
e Aaz

4
C
6 Ohur

neeienz iz,
“
tig inne,con
Ptnigtmnir ite
Euunndgn
ngüigtet.

Re

e
unt

prinſit,

uetr⸗

untnnun
rehit⸗

„trenuertuund⸗

d, NN n

Guitalkeni
u.

A

N

ſel

* (9) £

Meditatio. Contemplatio Crucifxi! Eſu.

I. Vos omnes, qui traꝝ tis, attendite & Vi⸗

dete, ſi eſt dolor, ſicut dolor meus. Thren.
1. Dolor in corpore, pſ. 21. Foderunt manus me-
as, & pedes meos. Il. 1, Apianta pedis Aqae ad

verticem capitis, non eſt in eo ſanitas. 2. Dolorx

in animo ; ex contemptu, pf. 34. Subſannave-
runt me ſubſannatioxe, Lhren: 3. Ex infamia
crucis: & cum ſceleratis reputatas eſt. Ex defe-
ctu compatientis: pſ. 68. Suſtinui, qui ſimail
contriſtaretur, & non fuit: & qui conſolaretur,
& non inveni. Ex ingratitudine hominum, &
parvo fructu ſuæ paſſionis: Quæ utilitasun ſan-

tguine meo? pſ. 29.

2. Qutd ſuni plaga iſtæ in medio manuum tua“
yum Zach. i3. Reſpondentem audi: His pla-

gatus ſum in domo eorum, qlas diligebant me. Hic

jam inſpice caput inclinatum ad eſculandum, pe-
dαα abertum a diligendum ,‚brachia extenſa ad
amplectendum, totum corpus expoſitem ad redi-
mendum. Totus vobis figatur in corde, qui totus
pro vebis fuit aſſixus in ceruce. IIIlud qaæri à te,
exiltima? Peire amas me? & Iepone totò affe-
ctu: Domine tu ſcis, quia amo te.
3. Teſtamentum Chriſti morientis in cruce:

Animam commendat æteino Parn: Conſum-

matum eſt, bene ſcilicer, & ad voluntatem
Patris. Dſce bene vivere, & bene mori. Matrem lIo-
anni loannem Matri: latroni donat paradiſum? la-
ciymas, & ſanguinem peccatoribus. Contritio, amor
Chriſti. Veſtes relinquit militibus, corpus emortuum
Ioſepho & Nicodemoad ſepulruram; pedes ad oſcu-
lum Magdalenz. Fictas in Crucifsum,

5 FE-

½ (10) £
FE STU M PASCFHATIS.
RESURRECTIO DOMINI.

Faſcha noſtrum immolatus eſi Chriſtus: qui mor.
tem noſtram moriendo deſtruxit, & Vitam re-
ſurgendo reparavit. Prækat: Paſchal.
Eurge fidelis anima, expergiſcere. Quouſque mo-
numento contineberis? Vivit amor tuus, & in
corde tuo vivit, quem vel lacrymis amoris am mare
poteras, ut viveret. Vivit, & vi ſuâ vivus prodiit, à
triduo in corde terræ ſepultns. Qni præceperat non
theſaurizare in terra, nec ipſe diutius latere voluit in
terra, cœli theſaurus. Sequere ſurgen em, quæ ſe-
cuta fueras morientem. Jam byems trankit, imber abiit.
Hyems illa nimirum ſpinarum; clavoram, vulnerum
abi t; ſu ceſſit ver novum, & protruſit flor es paſſio-

nis emine clauſos? & jam nata convallium poma

carpere licet Q fofaminibus petræ, e caverna maceriæ,
ſepulehralis monumenti, Seqsamur exusgentem ac
prodenntem Amorem nofitum. Quò prim um. niſi in
domum Matris ſuæ, niſi in cubiculum Genitricis ſuæ
diventit? Prima deſcendenti è cœlo ſtatio fuit Virgi-
nis Matris uterus; aſcendentis ab inferis hæc prima

digre ſſio, Mattis domus. Nam unde credas, ad ſepul-

chiom non veniſſe Mariam, niſi quòd, quem aliæ
quæferent,jam habebat? Occurramus etiam occur.
renti mulierum pietati in via. Quid enimverò quære-
bant in ſepulchto, quem circumferebant in pectori-
bus: Adeo cæcus eſt amor: quæxit, quod manu tenet.
Progrediamar ultrà, ſed ne longiuùs peregrinemur ab
amato, cum diſeipulis duobus, dum fingit ſe longiùs
ire. Occumbente horum oculis die, naſcente men-
tzibus, ſentitur in æſtu cordium ſolis vicinia. Reci-
piamus denique nos in cænaculum, ubi diſcipuli ſe-
1 8januis claufis prohibent ingredi novum diem: vel
invitis tamen, vel inviſus ultro ſe ingerit. Omnem in
oculos congerunt ſenſum; ſed jubentur emendare vi-
ſum per te enm, & in carne redivivi ſuam palpare cæ-
citatem, & apprehendere manibus veritatem.
Medi

Medi

mn alre
ena. pl.,6
Juzviſhen
junit De
raim
2. Neſur
juecedunt
lorir Reſ.
celbiſſima
tonviyes 51
lcere porte
, Kepin
ſheit miht
ns, vivere
lmiam batt
Mlemns Ro
einiſi occi
gtellusa.
Natoralem
Iitam, niſ
Noriofiſſin
toliſti
oitem m
m.: qoi
Kmeam:
ilbiriram
ſcha, hoc
is vicos

ace

HM
El I
N
ni an,
igtan,

uiatie,

e

1
Conutlen
iiu.
fennmm, ,

N.

* (1I)
Meditatio De Reſurrectione Domini.
Nurge gloria mea. pſ. 56. Hanc gloriam me-
am alreri non dabo. Exurge pſalierium & ci-
thara. pſ. 566. heptaphona, in cruce nuper exten-
ſa, ſaaviſſimi ſoni. Exurgam diluculo pl. 56. &
adjuvat Deus manè diluculo. Ege dormivi,
ſoporatus ſum. & exſurrexi. b1l:3. Surge qui dor-

mis, & illuminabit te Chriſtus.

2. Reſurrexit ſecundum ſcripturas I. Cor: 13.
Succedunt læta triſtibus. Præmiſerar Chtiffus
gloriæ Reſurrectionis 3;. annos vitæ: tres dies
acerbiſſimæ paſſionis. Si commortuus fueris, &
convives. Hic ſilius meus mortuns erat, & re vixite.
dicere porerat Mater JEſu, primo ſolatio per-
fulſa. Regina cœli latare, lætemur & nos tecum.
Suſſicit mihi, ſi filius meus vivit. Gen: 45: KEtmihi
ſatis, vivere] REſum, & me tibi vivere, mi IKiu 1
3. Quomodo Chriſtus ſurrexit 4 mortuis, per
gloriam Patris, ita & nos in novitate vit aà am-
bulemus Rom. 6. non ambulas in novitate vi⸗
tæ, ni ſi occidas veterem hominem: ſicut non eſt
ingreſſus ad vitam ærernam, niſi per morter
paturalem; ita nec ad novam perfe câmque
vitam, niſi ſpiriru facta carnis mortifices. O
lorioſiſſime viéter mortis, O vere Agne, qui

abſtuliſti peccata mundi, aufer & mea: qui

mortem moriendo deſtruxiſti, deſtrue & me-
am: qui tuam reſurgendo reparâſti, repara
& meam: Da, ur mundo & carn mortuus,
tibi vivam, & ita hora mortis meæ ſit felix pa-
ſcha, hoc eſt, tranſitus ad urbem illam, per cu-
jus vicos perpetuum cantabitur Alleluja.

a 6 FE-

(1¹2) £

FESTUM ASCENSIONIS
DOMINI.

Attollite portas, Principes, veſtras, & elævamini

porta aternales, & introibit Re gloria. pfſ. 23.

T Riumphalis dies, quæ Chriſtum vidit ara cœ-
los que caleatà n orte tranſcendentem! Quis no-
bis tr umphos eclorum, quis Angelorum legiones
recenſeat? Qs felicia Patrum agmina e limbo edu-
ctorum, & qua felieiſſime aptiva ducitur, captivi-
tatem? Qui ipſum Dominum tanquam terris co-
16que debel ato, terras cœlümque fuo triumpho in-
vehentem? Nos interim af endentem per montium
api es proſequimur, ipſfůmque aſcenſum deſcenſu
met mur: qui enim aſeendit, ipſe eſt, qui deſcendit:
neque ſublimiùs aſcendit, niſi quàm antea pro-
funde deſtenderat. E ſpeen Bethlehem in Calvaliæ
clivum profecit: i nde in Olivetum, undein Empy-
reum. Non igneo effertur curru, quiignem miſſurus
in terras venerat, non ablatutus e terris. Poſt dies
decem pretiosà defcenſurus in pluvia, aſcendit in
nube. An etiam ided nubeculâ uſus pro curru, qnod
ea de cauſa & cœlo deſcenderit, ut peccatores quaſi
vVapores e ſcel erum palude ſuſolleei? Exa ſculemur
etiam aſcendentis veſtigia, relicta in ſaxo- an durio-
es erant mentes , ut non in his potius telinqueren-
tur? hic ſiſte gradum Viator, ad hunc lapidem: vel
potiùs hic primum fige grefſum, enixurus ad celum
tgllure calcatâà. Trahe me poſt te, magne Rex gloriæ!
Billam etiam captivitatem in triumpho tuo duc ca-
ptivam, quæ captivum metenet, & in terris defixum.
Si non licet ſenui mo dò, flecto genua mea ſupplex
ſuper hoc ſaxam, nec dimitto te, donese
benedixeris mihi.

Me-

Med

oku’
ollar

ſeum. Qu

hi!? Etel
licax eſt

Necatur .

ceatkione

ven, 4. R
ermi, Palt
tahe me po
12. Viden.
lentibus,
lonis, gaua
heltatemn fil
cstn
lrteneni
muus eſt, n
ſtectibus in
lon zont 1
Neoum, Q
fedtionum
ulter, & d

A

Aſeendit

mntese limoc
he tuo lubi
aceipere cor
bintrobit Rex
geetamet
une meo, ſede.
ushiliini ,
. Hac⸗

elic⸗
ſlet Wunn

Vl
, NuiN,
wpalngnil

gehelſonen
Gnottett⸗

* (13) £
Meditatio De Aſcenſione Domini.
1. Pocr quod vis, ut faciam tibi antequam
tollar à te. 4. Reg. 2. Dixit Elias ad Eli-
ſæum. Quid aliud petam, niſi ut benedicas mi-
hi? Er ele vatis manibus benedixit eis. Luc 24.
Efficax eſt Chriſti benedictio, dans gratias, quas
precarur: O Pater mi, nunquid unsm tant um
beneadidlionem habes? Ecte currus ignei & eui
ignei. 4. Reg. 1. Gloriæ & honeris divini. Pa-
ter mi, Pater mi, currus Iiraël & auriga ejus!
trahe me poſt te. ,

2. Videntibus illis elevatus eſt: nec mere vi-
dentibus, ſed affectu comitantibus, admira-
tionis, gaudii, deſiderii. Aſpiro & ego ad li-
bertatem filiorum Dei. Aſcendens Chriſtus in al-
tum, captivam ducat captivitatem animæ meæx,
quæ terrenis cupiditatibus vincta tenetur. Ele-
vatus eſt, non momento abreptus, ut diurius
affectibus inhærere liceat. Momentanei affectus
non agunt radices, Er nubes ſuſcepit eum ab ocu-
lis eorrum, Quorties tibi nubes exhalantium terræ
affectionum Chriſtum eripiunt? Veni leſtis
Auſter, & diſſipa has nubes!
3. Aſcendit Deus in jubilatione pf. 4 6. Iubilant comi-
tantes e limso animæ: Redemiſti me, Domine Dens, in ſan-
guine tuo Iubilant Angeli, Dignus eſt Agnus, qui occiſus
Aſt, accipere coronam. Attolliteportas, Principes, veſtras,
& introibit Rex gloriæ Ego portas animæ attollo, aum
in Sacram ento Chriſtum excipio. Dixit Bominus Do-
mano meo, ſede à dextri meis. pſ, 2109. Sede ad zmperan-
dam, & judicandum. Et hic eſt, qui humiliavit ſe fa-
Ktus obediens æſq; ad mortem. Sed propiexeâ sraltsvit ilsm

Dem, Hæc ad gloriam eh via.

17 FE-

(14) .
FESTUM PENTECOSTES,
Adventus Spiritũs S.

quàm bonus &n ſuavis est, Domine, Spiritus
tuus! Sap 12.

Cn implerentur dies Pentecoſtes, non debuit
manere terra inanis & vacua, diviniore piritu
perfundenda. Reſelvitur illufſtris illa nubes, quâ
nuper Chriſtus aſcenderat, & diſſoluta in flammar
delabitur, felici non aquarum, ſed ignium diluvio
terras inundans, Miramur, e cœlo ignem delabi,
cum coœlum petatignis2 Amoris eſt ignis, & amor
eſt ignis, qui pro centto habet corda mortaliam.
Non ut olim ſub imagine columbæ deicendit: illu.
ſtriori ſpecie pennas mutavit in linguas: candorem
accendit in faammam, & tonitru dedit pro gemitu.
Comes flammæ validus ventus fuit: & fuit ventus
ignearum auriga linguarum: nec enim laps à etiam
de cœlo linguâ profazi divina potes, ſi aura deſit &
aër, cui alliſa vocem reddat. Irtruit in conclave Apo-
ſtolicum hoc cœleſte meteorum, Divinus Spiritus.
& quaſi fulmiine corda tangit ſen hoc adverſo fulmi-
nis motu accidit: qui cœlo tanguntur, iis fauces
intercluduntur: illi divino fulmine cti eloquentes
fiunt, quibus idem & fulmen fuir, & lingua- Nec
iſtud exaniwat fulmen, ſed vitam excitat. Spiritus
Sanctus vivificat, five in luce ſplendeat, Kye in
igne ardeat, ſive per linguas pedora penetret, ſive
iu vento aſpixet. Aſpirat in vento vitam?: in igne

vitam, eàmque divinam accendit, per linguas vi-

tam inſinuat. Veni ſancte Spiritus, veni Lu-
men & Numen,Ignis, Pluvia, Ventus, Eingua

Fulmen divinum: accende, purifica, perfunde

penetra corda fidelium, & vitam inſpira, ut
in Te ſpiremus, & exſpitemus.

Medi-

N

vni.
EktN

um, Qui

Ue vehem

Meßirepe⸗
ondum e⸗
um. H X8
uibus 1e
gui eſt ine
noln anin
os & lateb
2, Cetidit
guog⸗ cad⸗
ſuta. Loqt
Puutakore
no die ju
Ppiritum1
Cotdis 05
it Domin.
un intel!
3, Veni
nba mea
eeglielcer
umba, G

hiritus D

Maiam,

goaquan

& vocabo
ge Pirit

mea, Ker

1Ee Eloqun

uw,aridr
tormeum

eolett, Ri
uneretet,i
Goſumiine
euis
4,ſei .
nal, Uinge

* (15) £

Meditatio De Spiruu ſandto.
V S: ager perſta hortum tuum! Cant. 3.

Et meum, urticis, tribulis, ſpinis reple
tum, Qui producit ventos de theſauris pſ: 134.
Ille vehemenri ſpiritu torpentem excitet. Fa-
dtus eſt repentè de cœlo ſonus. Altum dormio, ſi
nondum excitor hoc ſeno. Er replevit totam do-
mum. Hæeabundaetia eſt donorum cœleſtium,
quibus replerur Eccleſia: nemo excluditur.
qui eſt in cœnacale Euchariſtiæ, Ora, ut do-
moln animæ tuæ totam impleat: aperi angu-
los & latebras, ut penetrare poſſit.
2. Cecçidit autem ignis Domini.3. Keg? 18. In me
quoq; cadat, abſumat, quod tertæ eft. Linguæ
ſigura. Lequere tis nobis, & Spiritus amoris: ne in
ſpiriru furoris loquatur nobis Dominus extre-
mo die judicii. Ex lingua tua argue, an habeas
Spiritum ſanctum in corde tuo: Ex abundantia

cordis os loquitur. Loquaradcor ejus, ſponſæ,

ait Dominus. Oſ: 2. utinam ego hanc loque-
lam intelligam!
3. Venit olim in ſpecie columbæ. Veni Co-
lumba mea Cant: y. Cum non inveniſſet, ubi
requieſceret pes ejus, reverſa eſt in arcam co⸗
lumba. Gen: 8, Hic pedem fige, in corde arido.
Spiritus Dei ferebstur ſuper aquas. Gen: I. Super
Mariam, hoc eſt ſuper congregationem aquarũ:
Ego aquas calidarum congregabo lacrymarum.
& vocabo Mariam: & per Mariam: Veni ſan-
te Spiritus, mirte ignem tuum in omnia oſſa
mea, & erudi me: da linguas igneas, & doce me tace-
1e & loqui: Lava, riga, ſana, flecte, fove, rege, ſordi-
dum, aridum, ſaucium; rigidum, frigidum, derinm
cor meum. Veni- . FE-=

(16 *
FESTUM 88S. TRINITATIS.

Deum verum, unum in Trinitate, & Trinita-

tem in unii æts, venite ddoremus. Brev: invit:

Doramus omnibus per annum Dominicis-& om-

ais dies nobis eſt ſolis divini, tribus luminibus,
perſonis tribus, quaſi parelio triplici refu gentis. Si
licet Chriſtian entibus ſpecies ſeu formas Myſte-
rii, quamvi; amodum difformes effingere; ſunt
velin natura, velin arte, in quibus per maginem,
vel per ambram relucer, pαlπ Trifaciale, Deus
Trischegiſtus, Ter maximus, Ter Sancta Trinitas in
Vnitate, Mens Tripotens, Parelius Triluſtris, Sol
Trifulgidus;, falmen Triſulcum, gladius Triceps,
arbor Trifida, Teiphyllum paradiſi, ignis Ttiflam-
meus, lampas Trilugcens, dioprra Triquetra, con-
centu: Triphonus, ris Tricolor, Triglotton eloquii,
Tribtachium potentiæ, Trivium ſapientiæ, Trioculus
providentiæ, Triclinium ambroſiæ, Triremis abyfſi,
TnRpondiam æternitatis, Trivertex celſitudiris, Tri-
culmen gloziæ, Tripes ſubſtantiæ, Triſtegum cœlo-
rum, Triradius lucis, manus Tridaftylos, fons Tri-
Rtomos, frons Tricornis, haſta Trieuſpis, adamas
Trigemmis, fanis Trinodis, licium Trilix, germen
Tifetidum, Tiimodium entis, Triſtrophon eſſen-
tiæ, Tnimetrum latriæ, Tricoronis Imperii, Tripus
Vniverſi, Tricoſmus magnificentiæ, Trinus Iehova,
in Lota Triplici, Tria omnia, Triumviratum expri-
munt Homoouſii, unius in Tribus perſonis eſſentiæ.
O altitude Triunius Dei; Ex quo, Per quem & In
uo ſunt omnia! Noli inrelligese ut credas; crede,
ut intelligas: & in profundo filentio adora
myſtetium⸗ Ex cCornel. 4 lap. Præfas.
in Prophet.

4

Medit.
Omi
Cur
ciendo?
1us : Non
ubſtum V
tmis Viri.
atam in
uunm ad
am in ncu
ebitke hu
e videndun
1. Janlrn
lpoc:4, Et
im, Fola e
Gitasimitan
itudo, ſci
dum in
lelanctum
Qum; in cœ
oria, ſade
Inctum an
Zumnin æte
lis voces i
3. Beredi.
llnn factus
iniras ſan
liem ſupe
gliell in ſi
ultis fratt
nczele poſſ
meſe e

ſgee
,GTn.

in, Urninn⸗

nueelhrtt, .
ilgnmert
lſia tui⸗
lich un
liln n
ulonii In
1in, tou Kigt
Piüniaunenr
letnlelrin
ectn unn
tlellatli
eDunun
Nen

* (1¹7) £
Meditatio De Myſterio sb. Trinitatis.

1 Ominus Deus neſter Dominus unus eft.
Cur multiplicavi mihi Deos, creaturis
ſerviendo? Unus is eſſentia, in periſonis Tri-
nus: Nen capio, ſed adoro, In imagine & pet
tranſitum vidiz Abraham Gen. 18 Apparnernunt
ei tres viri ſtautes: & dixizx, Domine, fi inveni
gratiam in oculis tuis, ne trenſeas: Tres vidit
& unnm adoravit. Adore & ego: ſi inveni gra-
tiam in nculis tuis, ne tranſess à me: & ünon
videbit te homo, & vivet; da ut tranſcam ad
te videndum in vita beata,
2. Sanctus, ſanbétus, ſanstus Dominus Deus.
Apoc: 4. Et vos ſancti eritis, quia ego ſanctus
ſum. Sola ex omnibus Dei perfectionibus ſan-
Gitas imitanda proponitur: non potentia, non
altitudo, ſcientia. Ter ſancum adorant Angeli:
ſanctum in creatione, ſan tum in edemptio-
ne, lan tum in noſtta ſantificatione. Ter ſan-
ctum; in cœlo, in terra, in inferno: Sanétum in
gloria, ſanctum in gratia, ſanctum in juſtitia.
Sanctum ante ſæcula, ſanctum in (æculis, ſan-
Qum in æ tenum & ultra. Cum Juibus & no=
ſtras voces ut admitti jubeas deprecamur.
3. Beredicat nos Deus Pater: Deus naſter,
quia factus homo, Filius: benedicat nos Deus
Spiritus ſanctus. pſ. 66, Et nebis licet vocare

Patrem ſuper rerram. Er unigenitus Dei filius,

qui eſt in ſinu parris 3 ipſe eſt primogenitus in
multis fratribus: K non ſumus degeneres, fra-
tres eſſe poſſumus, per Mariam: Quod in en na-

tum eſt, de Spiritu ſancto eſt.
FE-

* (18) £
PESTUM CORPORIS CHRISTI.

Splendidum in Panibus beneditent labia multo-
rum, & teſtimonium veritatis ejus fidele-
Eccl. 31.
M u! wis hoe; adornata non per templa tan-
tum, ſed per vias & ompita Eucharift æ ſacra
pompa? Veſpere ſeietis. Exc d. 14 Quà (pet hanc viam
& viaticum i= cratiſſimum ) eduxerit vor Dominus de ter-
ra M gypti, & wane videbitis gloriam Domini. Viderunt
delapium cο Manna prope tentoria: Hic eſt Panis
qui de cœlo deſcendit: cœli Manna, quod non allia
ſapit, ſed llia, & non vermes gignit, ſed colum bas
parit, ſi colligaturuberius. Manhu! quid eſt hoc s non
ſicut heri & nudius tertius, laude planaâ & ſonorâà

perſonant voces in hymnis & canticis: Arca Domini

eſt S Euchariſtia cujus gloriæ ne cithara deſit glorio-
se ludentis & exilientis Regis, ipſa eſt Cithara IEſa in
anagrammate Euchariſftia. Manhku! quid eſt hoc? Sub
coœlo portatili defertur panis, cujus delapſu e& cœlo,
terra ipſa in cœlum convertitur: & dum in hac vita
ſumus, ait S. Chryſ. Hom. 4. in 1. Cor. Vt terra no-
bis cœlum ſit, facit Euchariſtiæ myſterium. Manhu!
quid eſt hoc? Effundit Chriſtiana pietas omnes divitias
in Sazramentum, non egenum & vacuum elementum,
in quo ſunt emnei theſauri ſabientiz Dei ſub pane ab-
ſcond iti. Manhu! quid eſt hoc? Floribus in æſtate qua-
ſi fuleitur . Euchariſtia, quæz medio Martid floruit,
cùm ſolent primi flores erumpere. Carpis illic, S. Am-
broſ. in pſ. 118. novum flerem, qui bonum odorem
dedit Reſurrectionis. Qarpis illic lilium, in quo eſt
ſplendor æternitatis, Carpis illic roſam, hoc eſt, Do-
minici Corporis sanguinem. Manhu ! quid eſt hoc ?
& quis ſplendor relucet gloriæx? ſub ſpeciebus qui-
dem occultatus, & tenui velo abſentis panis abſcon-
ditus: panis interim remane: mago, ut divino pa-
bule, velut decepti ſpecie, aſſueſcamus: ſed nunquam
felieihs exrant oculi, videntes interim in fide ; quæ
quamyis cæca, linceo tamen ingenio latentem Deum
adorat. Medi-⸗

Meditat
Auda
Paſore:
elte 9 Cur
nedices De
lanm geditt
eodrckoe
ſie Cant
mm, leſi⸗
ntetimplen
1,ut mag
rior ad con
jule ſaturar
enius ehei
hefaltidio. 4
mousin!
gum Chnh
1Domine
lſrael:
liciant, n
ſitendus ca;
Aitas,ut vel
e affecti
lud: ſS. 13. 4
bin adorn⸗
Penedia
uuna in ex

ui le po

nedickion,
gui ma
in

en Sing

Neen,,„,
igl ſ t

hclergler.

A1
p.

Eent

igihenn
an dſie
nulenn
tkiit
lientn
i⸗

chnn.

*W (19) .
Meditatio De Triumpho Euchariſtico.
1, Auda Sion Salvatorem, lszada Ducem &
Paſtorem in hbymnis & cantteis. Lex lata
Deut: 8 Cum comederis, & ſaturatus fueris,
benedices Domino Deo tuo pro terra optima,
quam dedit tibi. Ideò poſt cœ—αaun Matth: 26.
Hymno dicto exierunt in montem Oliveti. Etiam
Mariæ Canticum, Magnificat anima mea Do-
minum, reſpicit hoc laudis thema ſpeciale: Eſa⸗
nentes implevit bonis. Sit in ſinguiis Mariæ ani-
ma, ut magnificer Dominum: Nunquam
aptior ad concinendum animi vox, quam iſto
epule ſaturati. Etiam aviculæ paſtæ, cantu
plenius reficiuntur. Semper laus ejus in ore mee,
ſine faſtidio. Corpus hominis à Galeno dicitur
Hymnus in laudem Dei: quantò magis ſacratiſ=
ſimum Chriſti Corpus.?
2. Domine mi Rex, in te hodie reſpiciunt oculi
totius Irael: 3, Reg 1. Nihil hodie oculi mei
reſpiciant, niſi Man, Eccs Panis Angelorum, non
mittendus canibus. Producitur hac die victrix
yeritas, ut vel in conſpectu tanti ſplendoris, pu-
dore affecti reſipiſcant ejus adverſarii, ut ait
Trid: ſs: 13. cap. 7. Quantum potes, tantum au-
de, in adornando etiam per te hoc triumpho.
3. Benedictus, qui venit in nomine Domini,
Oſanna in excelſis. Marc. II. & Benedictus ven⸗

ter qui te poriavit. Suſcipe à me Domine] Eſu,

benediction, e hanc parvulam, in parva hoſtia,
qui maximè per hoc Sacramentum
imples omne animal benedi-
ione,

FE-

(20) £
FESTUM NOMINIS B. V. MARIX.

Dominicâ infra octavam Nativit. B. V.

Tantummodò invoçetur nomen tuum ſuper nos,
II. 4.

Nomen Virginis MARIA. ‚non linguâ tantùm in=
candäö, led per picturam oculis exh bet pietas.
Hæc noſtra non niſ per Brachygraphiam, ſeu abbie-
viatam ſctipturam expreſſum capit pagella; coronà,
yveluti compendio nominis, pro s pice illuſtratä. Con-
tracturn in varias formas exhiberi ſolet Nomen illud
de theſauro divinitatis evoluum & in omses mun-
di ordines cœleſti tumopulentiàâltum fragrantiâ effu-
ſum. Excrevitſubinde in arboreos li bros, & τau eſt
Mariæ Nomen magnum volumen: ex quo epitheta
ſacri nominis hic legimus ac deli bamus Maria no-
men ſacroſanctum ! lego in ſacris apicibus Matrem
Dei: hoc enim primum eſt etymon Nominis Mazia,
Deus exgenere meo⸗ Veneror Dominam Maris oublimem
voco & Exaltatam & Montibus æternis Ulumiantem
tenebzas non ras ſuſgicio; Aſpitet ex eodem lacro No-
mine autea benigaitztis ac Temporanea Pluvis, gratia-
rum, vel Stilla Mari effundatur, quâ naſtri maris ama-
rities perfandatut. Eja Stella mari, eG leli nobis lu-
ce exorere: Doce populi Magiſtra, Iacule confige Le-
viathan, ur in Nomne iuo potentiſſimo ſpernamus
inſurgentes in nobis: Da nobis virtutem contra ho-
ſtes tuos! Datam contra hoſtes virtutem Mariani
dominis grati recolimus, ſub ejuſdem præfidio fe-
licibus Leopoldi l. Cælſaris armis, juncétiſque viribus
Viennâ Qælarum ſede, ab hoſte Chriſtiani nominis
liberatà, imm enſo Turcarum exercitu gloriose de.
pulſo. 16 victoria Mariana! Monumentum vido-
riæ, Feſtum ſacroſanéti Noæinis. velut Turris ac Mu-
nimenti contra Portam Othomannicam fortiſſimi,

Mecdite

. Oe⸗
Spl
Malia; eg
Gen: 4. B
ſt, Denm ,
uut Ange
enuius præ
nushuie De
Am tuam,
lrit Angelt
lt nune rog⸗
c. 1. Ad
⸗ alerutr.
1, Nomen
en; merit
I1 Ataribus
Im: & in
gendam: ſt
rutem Ma⸗
10.
1 Eßhcae
gpentura in
nulikm Iau
ayin acea
fadur ilige
li aiio nom
ijutoriumn
nomi

exeitavit Innocentis nominis Pontifex Innoc. IX. ut

idem viktoriarum Cæſaris, & Mariani Nominis
ſt triumphus.
Medi-

ſn D

Aluntuninin
llsern ber,

iunberbieg

I 01. eun 4
Cru wnns

SM ovnn

M.

( 21) £

Meditatio ae Nomine B. V, MARIE.

1. Ocavit Adam nomen uxoeris ſicæ Ea; &
Spiritus ſantus Nomen Sponſæ ſuæ
Maria ; eoqaòd Mater eſſet cuni orum viventium.
Gen: 48. Et Nomss Virginis Maria, Luc: I. id
eſt, Demina Etiam Angelorum Regina:
tantò Angelis melior effecta, q uantò qiffe-
renuius præ illisnomen hæreditavit, Servia-
mushuie Dominæ: Et tu Rs⸗vertere ad Domi-
nam tuam, & humiliare ſub manibus ejus, Sic
dixit Angelus ad Agar, quæ à Sara receſſerat.
Et nune rogo te, Dominæ, ſcribir S ]Joanses epiſt.
2, C. I. ad Electam pominam: ue diliga-
mus alterutrum: εMater pulehra dilectionis!
2. Nomen Virginis Maria: O pulchtum no-
men; meritò pictum & ſeulptum in templis⸗-
in altaribus: ſed maximéè in corde inſculpen-
dum: & in virtutis ac pietatis ſtudio impri-,
mendam: ſic deſctibatur in corde meo, per
virtutem Matianam & dignam nomine Ma-
tiano.
