ignem fureris extinguunt, reges ergo ſunt,
qui tentationum ſuarum motibus non con-
ſentiendo ſuccumbere ſed rege do præeſſe no-
verunt. S. Auguſt. in Dſ. 1 18. Sed regnum
hoc vim patitur: occupare autem poteris pes
gratiam ſeiſu Chriſti.
2. Alrerum regnum quod obtigit S. Wil⸗
libaldo eſt regnum Eccleſis. Stude ſubditus eſſe
rleim ſidelis Eccleſiæ. Non habent Petri bareditatem,
tunnm qus Petri fidem non habent. . Ambr. Eito obe-
eenetun diens. Si enim eecleſiam non audieris, eris ſecut
ethnicu & publicanm. Tuere auctoritatem
Eccleſiæ, & pro ratione officii tui dilata ani=
marum converſione.
3. Tertiam eft regnum gloria Regna hujus
mundi non niſi ſcenica ſunt Regibus & Principibus
æque a ſubditis finienda eſt acto, & depoſitis di-
vitiis achonor us nudi efferimur. Si neſcis inq iit
VVillibalaus adPatem ſuum Richardum, peregrini
hic etiam reges ſumus: exi, ah exi tegno, niſi exis.
effe rere, quare ergo neglect s curi⸗ pro rægno cælæ ſti
plus iæc uli regibus, quam regi ſæculorum in ſervi-
mus? Multi ab oriente venient & recumbent in regno ca-

lerum ſili autem rexgni ejicientur in teneb ras exierioret.
Matt 8.

B 7 58. KlI⸗

(r1) £

SS. KIIIANUS COLOMANNUS M 1

ET TOTNANusS. J –
Urlan

8. Julii. 3
Fenit hora ut omnis qui interficit vos arbitretu-
ſe obſequium præſtare Deo. Joan. 15.
Uri Hiberniæ Italia Columbanum, Gallum
Suevia;, ita Francia Orientalis KlLIANVM
debet. A. Muſis manſuetioribus ad omnem huma-
Ritatem efformatus, Monachum induit, & Sacer- 6)
dotio initiatus cœnobii præfecturam accepit. Sed Miummnt
ingenuus, qui in pectore bulliebat, ſanguis, majores ſedi Iefem⸗
auſus eſt honores ſperare, & generosâ morte Mar- u,) hen
tyrum nobilitatem velle mercari. Igiturin Britan: en
niam, mox inde in Galliàm, per hanc in Germaniam Mu- ich⸗
ie penetravit, & Herxbipolim Franciæ orientalis Me- "" Myn
tropolim pervenit. Colomanno & Totnano viæ, ocnfudn
propoſitique pulchri comitibus. Vix crucis ſigna , hasaal
explicata, cùm debellata ſuperſtitio, & ipſe Duox Xcadbn
Francorum Gosbertus ſub jugum Chriſti eſt miſſus, MRd
Sed rteſtabat cum Mualiere bellum, ſemper viris Gi
etiam periculoſum. Geila hæc fuit, fratris olim m Anſnur
Gosberticonjunx, tunc pellex hujus: & quia hanc ,mwadnente
xonſilio KILIANI, Dux ædibus parabat ejicere Nivegumnnati,
Spfſa prius KILIANVM, ſocioſque (abſente Duce)
vità ejecit, & corporibas Divorum ſtabulum ſuper Menß Anß
æd ficavit. Monitus K ILIANVS ab Angelo de Ginmnd ſn
morte, obviam hoſtibus proceſſit, iſdemq; verbis, epwenmn
quibus Chtiſtus Iudam, ſalutavit. Martyrum porrò 1 8 Men
Qanguinem linteo excepit Matrona Burgunda. Lo- „„
cum ſtabulantes equi nullis ſordibus contaminâ- mnaſin,
zunt. Sicatii male omnes perierunft, fuitque, qui Ng,
ſceler's ſui furiis agitatus clamaret, nunquam non Wi, CEin!
Kbi imminere gladium KlLIANI ſanguine calen⸗ Mnphn
tem. Ipſa Geila pœnas datura, carnificem

ulneunz

. N 4
Szxmonem habuit, Exoprig⸗
.⸗ laanſlrn
Mdi Wa

egtainn

Cden
lN

dla,

hang,

ninn, Cllen
l, I
Cirtenfun
llt lar.
uncht led

unen

AGenin

Chniäcduſu,
m, Lope ir
nui, funidi
u:Ktitun
zuebateſiele,
PPlrtellie,
nihrlnſhe
Naugae

* (.6) £
Meditatio. De Martyrio Spirituafi.
1. O& Kilianus cum videret Martyrii gloriam
"in Britannia Sanguine ſuo venalem non
efle. Peregrè Mercator quæſivit, quis tuus
patiendi pro Chriſto ardor eſt? an ad gentes
barbaras occubiturus anhelas? ſed diſce priuùs
aculeos pungentis linguæ domi, quàm pere-
grini carnificis gladium, prius verba, quam
verbera ſuperare; ne dicas cum Perro paratus
fum tecum ire in mortem & voce ancillæ ter-
rearis. Sine ferro & ſanguine martyres eſſe poſſu-
mus, ſi patientiam veraciter in animo cuſtodi-
mus. Greg. Dial. lib. 4.
2. Mariyrum Sanguine irrigata Eccleſia ube-
riorem fructum protulit. S. Cyprianus. Potuil-
ſet Deus Eccleſiam ſuam propagatre ſine ſan-
guine & cædibus Myriadum Martyrum. Sed
majus erat beneficium inquit Toletus forte: fa-
cere Martyres in obeundam mortem, quam impe-
dirve ne occiderentur: illud fecit beatos, non iſtud.
Dilce quam nobilis ſe minis fructus ſis. San-
guu esim Martyrum ſemen eſt Chriſtiavorum.
Gratum te præbe, eorum feſta & reli quias,
ac præſertim patriæ patronos venerare.
3. S8. Martyres Dei Lapidati ſunt, ſectiſunt,
zentati ſunt, in occiſione gladii mortui ſuns,
Heb. II. v. 37, ut Martyres aliquo modo imi-
reris, dictum illud divinæ veritatis adimple.
Matt. ʒy. Si oculus tuus dexter Scandali Tat te, e-
rue & projice abs te: dextera manus tua Scan-
dslizat abſcinde eam & projise abs te &c. hoc
faciens Martyr eris ſine mutilatione, & ſua quo⸗
que membris paſs dabitur gloria in cælis.
S, ANA-⸗

R (17) £
S. ANATOLIA VIRGOET
MARTXYR.
9. Juliie
Quis nos ſeparabit à Charitate Chriſti? Rom. 8⁸.
Rd Lilium dizeris Virginitatem, ſed ſpinas
eâſque plafimas inter. Vel ANATOLIA
Palam id facit, pulcherrimi candoris & ipfa lilium,
quod ubi earpere procus impadens deſperavit, ex
amatore hoftis fa dus, fidem apud ludicem accu.-
ſavit, cujus caſtimonianm non potuit. Itaque ex ve-
teri ſed peſſimo more in exilium virtus mittitur,
Sed fallor: pattiam putaſſes, ita in honore etiam
ibi fuit. Etenim, cum Diodori Viii Confularis fis
lius (Anianum dizerant) à malo Genie correptus
ſæpenumero dis cruciari ab ANATOLIA Ie cla-
mitaſſer, quin ruptis ſubinde vinculis ad illius pe-
des abjectus miſſſonem tandem a cepiſſet, illicet
ea fama totum Piceni agrum pervaſit, ut jam com-
mune omnium Morbidorum aſylon Virgo exul eſ-
ſet? jamque tam felix exilium invideret Decius.,
ldeodue huic vincula, equuleos & flammas ſuper-
adderet, quin etiam Audacem nobilem Magam
evocaret. Sed pepercit hic Virginttati, non item
Magiſtro ſuo Audaci, utpore in cujus collum ita
invaſit, ut niſi manum auxilisrem vVirgo tuliſſet,
peleundum illi ab hoc collari fuiſſet, quam tamen
ſic Audax cervicem ſerpenti, Chriſtianus poſtea
gladio non ſubduxzit, quo ANATOLIA denique
ctiam trajecta, pudorem ſanguine tinxit, Hoc
eſt: Liliis Roſtas miſcuit.
Ex duario.

2 (0) 6
R

to, e inr
3 untrinn munt
ven witate:
anſ, m
neAecſes l
Alr,erc
ykuorer un
furo ift

l

kOenen
ii erian 1a
n, tamunf
cernis fegenn
1 ,uun
unlls,0
enia mmun
eatrehechtn.
MnMrta,
iynunfunin
oanbin ſelen
idinius mor
Linedommuzn
5 Mo wi
twagnne;
1ſt adconn
omnilabe re
Mumcquemed
lun eingt
Auntonece
ncid, Abr
lunili ſtti

Aler

lones, Ghlonn
rle.

11
7
nno
Py, 0

1l

Un.
U

Muuecheen,

uge
Lontcl

(18) ℛD
Meditatio. De impuro & de divino amore.
o amores, inquit S. Aug. in Pſal. 6 4, duas
faciunt civitates: Iersſalem fazit amor Dei,
Babyloniam facit amor ſaculi & carniss Inter-
roga ex te, cujus ſis civis? Amori impure
vel ſemel etiam obtemperaſſe pudet, & ex
pudore dolor , ex dolore timor, ex timore an-
gor & atrox ex angore horror. Quaàm tur-
pe hoe jugum tyranni amoris? Ideo Seneca
lib. 2. de Clement. Etiamſi ſcirem, Deos
mihi veniam daturos, & homines non cogni=
turos, tantàm propter vilitatem carnis, peccata
carnis fugerem.
2. Jugum Divini amoris deſcribit S. Ber-
nardus: O jugum ſancti amoris, ex quo oritur

ſtrenuitas morum, puritas af'ectionam, ſubti-

litas intellectutm, deſideriorum ſanctstas, epe-
rum clarstas, virtutum fecunditas merit orum
dignitas, pramiorum ſublimitas? Quis non ſan-
cto ambiru vellet eſſe concivis in Jeruſalem,
ubi divinus amor tam ſancte & delectabiliter
an imæ dominantur:
3* Plato triplicem ſtatuit amorem: belluinum,
qui coinquinat; Divinum, qui occurrente pulchro
asſpectu ad contemplationem animum ex tollit, &
ab omni labe remotus eſt; & humanum, qui inter
utrumque medias, ienſus quidem oblectat, ſed vi-
tium refugit. Examina amorem tuum humanum,
quem fortè dicis eſſe ſt ectum humanitatis Credite,
inquit S. Ambroſ- in ep. ad Nepot. munuſonla, ſu-
dariola Jaſcialas, &öveſtes, ori applicatos, ac deguſtatos
cil o5 blandasg, ac dulces literas ( adde) Otioſa s viſita -
tiones, colloquia inutiliter protrakta, ſanltus amor
non habets
5. FE-=

(19) £
S. FELICIIAS M.
10. Julii.
Siin hac vita tantun, ſperantes ſumus, miſera-
biliores ſumus omnib. hominbus., 2. Cor. 15.

Elicitatem in manibus habes, Matronam in qua
unà omnem Spartam Roma extinguit. Stat ec-
ce! ad tribunal plena animis, & qui Matrem coro-
nat, globum filiorum in tyranum agit. Nene ecu-
los in tyrannum filij, ant quas hic minantur panas, ſed
quæ eœlum promittit gaudia, defigite. Ite, oſtendite
ettam ſuss Romanu Machabeos eſſe, implete nominis mei
omen: facite, ut ſim, quz dicor, Felicitas. Geptem
eſtis, ſepueri, eertè numero tyranno ſaperiorer, &
mater adero, pugnabo in ſingulis, in omnibus triumphabo.
Fotum pugna hec eſt, art noſtrum exacie vivus nemo di-
fredat. Talia Mater filiis, at Matri tyrannus colaphos
ingerebat. Mox lanuarius Virgis cæſus, ridet pue-
rzile tormentum. Negat Felix, & cum Philippo
Silanus, ſive à fratribus, five à Chriſto avelli poſſe.
Iam Alexander clientelam Imperatoriam offerenti,
Chriſti ſe Libertum reſpondet. Vitalis porrò edice-
ze ludicem jubet, dæmonine malo, an Deo Opt.
ſerviendum? Denique rectiſſimè Martialis, caſſis
minis, ſerias Orci poenas opponit. Has itaque in-
ter pugnas, plumbatis, fuſtuario, præcipitio,
ferrôque omnis fraterna acies cadit. Et potuit
in ſeptem Germanis trecentos Fabios ſpectare Ro-
ma. Felicitas certé ſpectavit, & oculis ſuis tos
ſibi oculos erui videre ſuſtinuit, dum ultima
à ferro eſt mortua. Si tamen morijam
potuit, ſepties mottuas
Ex arie. .

86 (0) 2*

Medi-

5

io⸗ 5

cua ſubi

lidi
oln iet
innni
1 We
rkumandun
R
1. Wunemn
aknnis,
Wuflehe
Gem, 69
mmmu lyni
cs wnos,
Genc lu
lutrckus,4
ſet Neonip
Nendon el den
Mliſkfetent
lannmd un
fihaſetge
3 Tuhlei,
ſtldineer .
inemnikune
Ggulma⸗
Tinrtatene
luns, oſi⸗
iunen, G
jnefilciu

Unboob ee

dulinven.
g, Mm,
maſy ag

nuctiuim,
uimnmmuatgiu

Cbite
utoiim oleen
tlizpemdel
he, unDeo
Autilie, elH
1 U iugein⸗
in entig,
K

Guna ueiil
A

*½ (10) £D
Meditatio. Da Felicitatebuius & alto-
rius vita.

I. N hac vita Felicitas eſſe non poteſt, ubi
bona nulla ſtabilia, & nulla pura. Neqg e-
vim eſt vera Felicitas, de cuſus aternitate dubi-
tatur. SAug. Et idedò Deus felicitatibus terrenis
amaritudines miſcet ut illa quaratur Felicitas,
cujus dulcedo non eſt fallax. S. Aug. ſuper Matth.
Serm. 29. Quare tam ſtudiosé quæris, & in-
ventis tam caducis bonis toto affectu inhæ-
kes⸗
z. Humana Felicitas arbor eſt foliis pùl-
chra & ramis, hujus radix eſt ipſe, qui bona
hujus vitæ poſſidet. Dan. 4. Ecce arbor in me-
dio terræ, & altitudo ejus nimia, & folia pul-
cherrima. In piis proſperitas hujus mundi fert
froctus bonos, & bonos valdé bonorum
operum, quia radix bona eſt. In malis fert
malos fructus, & malos valdè, quia radix ma-
Ia eſt. Ideo in ipſa mundi hujus felicitate ti-
mendum eſt. Sancti viri càm ſibi proſpera huius
mundi ſuppetere conſpiciunt, pavid ſuſpicione
zurbantur; timent enim, ne bic laborum ſuorum
fructus percipiant. S. Greg.
3. Tripliciter Felices erimus in æterna beaz
titudine ex doctrina §. Bern. Videntes Deum
in omnibus creaturu, habentes eum in nobis ipſie,
& quod ineffabeliter beatius eßé, ipſam quoq; 85.
Trinitatem cognoſcentes. Lauda Deum in crea-
turis, poſſide per gratiam jungere illi per cha-
ritatem. Quidhoc bono melius? quid hac Feli-
citate felicius? vivers Deo, & vivere de Deo⸗?
Ambroſ. de e hic.
S, GOLIN⸗

2 (21) £
S. GOLINDUCHA MARTVR.
11. Julii.
ſa, in hant horam & eſurimus, & Sitimus,
e, nudi ſumus, & Colaphis cadimur. I
Cor. 4.

Arcias multi cœnarent, ſi cum GOLINDV-
L CHA, nobili apud Perſas Matrona. Epulo aſ-
ſidebat illa, cùm ecce tibi! dum alii gulam, ipfa
Superis invitantibus oculos ſuos paſcit. Tollit
hos Cœlo, & quæ Cœlites convivia actitent, ſpe-
Gat; peni Ambroſiam, miſceri netar videt, invi-
detque Inde ad inferos demittit, & eſurire mi-
cam, ſitire guttam epulones, interque hos, prô
dolor! etiam parentes fuos advertit. Ilpfa ſcilicet
ad Chriſtum, Chriftique fidem ſe vertit. Succen-
ſuit conjunx, ſociâmque thori ad Saporem Regem
fide minimè maritali defert. Hic oco ipſos annos
in carcerem, tum quatuor, Menſes in antrum com-
pingit à dracone inſeſlum. Cùm hoc etiam mon-
ſrum virtus domuiſſet, in infamen cellam abdu-
citur; ſed hinc à Tutelari Angelo educitur. Inde
ad ſupplicium tapitur, ſed ab hoc iterum eripitur:
quòd tamen nimium quantum ſanguinem pro
Chriſto geſtiret fandere, vulnus in jugulo, ſed ab
hujus cruore medicinam omnis id loci æger acci-
pit. Hoc porrô monili ſuperba GOLINDVCHA,
cam loços à viris Sanctis nobilitatos permultos
adjiſſet, cœlo tandem ſe intulit, & inde ad Salu-
tares epulas ſuas, etiam oculos Marianorum

invitat. Ex Aenais & Theo-
phylalcto.,

von ut⸗
Mint, he
CNNW.D
W
V ANRW
o Ae l
NCN1
1 auunten
yuht nn
AAg
ſat bene
laes CMilum
Gunlitte N e
Ci enin
dedk
limennlan
fui,
3 Atent
Dli, uerd
hruny, de
forgleinnn
lletuoe lnr
Plonni,

Ve
.

(22) £
Me ditatio. De fame & Siti Sandteruns
E& Impiorum.
1. Golinducha viſis ſemel inter inferni Epu=
B. ue quoad vixit non eſuriit niſi Juſti-
tiam, & pati pro Chriſto, Beati qui eſuriunt
ein ſitiunt juſtitiam quoniam ibit ſarurabuntur:
Mar. F. Tuſtitiam, id eſt, Deo ſerviendi &
placendi rationem. Sic eſuriunt ſancti, &
nunquam non ſaturantur, quia ſemper inve-
niunt ut Deo ſerviant & placeant. Sive man-
ducent, ſive bibant, ſive aliud quid faciant:
1. Cor. I0. Efuriit etiam & ſitivit Chriſtus,
nimirim animas lucrandas. Alium habeo ci-
bum manducare, quem vos neſcitis. Quomo-
do eſuris & ſitis juſtitiem? animas? & pati
cum Chriſto ?
2. Eſauriunt etiam & ſitiunt pauperes. O /
ſcires quis eſſet qui dicit adte da mihi bibere da=
res illi utiq, dixit ad Samaritana m ſitiens Je-
ſus. Jo. 4. Benignior eſſes in pauperes ſi cre-
detes Chriſtum in pauperibus eleemoſynam
tuam ſitite & eſurire Venite benedicti Patris mei
gſurivi enim & adedſtis mihi manducare, quo-
ties epularis? ſaltem ante fores tuas jacenti &
famenti Lazaro da cadentes micas de ſuper-
fluis.
3. Sitient etiam & eſurient in Inferno dam-
nati, nec dabitur illis niſi, Deut. 320 αε ν‧a, fel-
lis, & botri amariſſimi, fel draconum veinum
eorum, venenum aſpidum inſanabile. Sic
torquebuntur fame impij, pro co quod ſi⸗
tierunt Sanguinem, vindictam & cladem
proximi; & c,

§. J0⸗

(23) £
S. JIOANNES GUALBERTUS
A BBAS.
12. Julii.
Si enim dimiſeritis hominibus peccata torum, di
mittet vobis pater veſter leſtis peccata ver
Ktra. Matrh. cap. 6.

ENvatem, en pauperum Patrem, en Afcetarum
Magiſtrum, miris multis maximiſque illuſtrem!
Noſſe vis unde illi artes? ſemina audi melioris
vitæ, FPetit IOANNES, armigero ſtipatus,
Florentiam Patriam Vrbem: anguſto in calle ob-
viam habet hoſtem à cognato ſanguine calentem
Scilicet in iras animus, in gladium GVALBERN
TVS aſſurgere, & parricidium certe homicidio vel-
le penſare. Quid ageret ſaxum inter, & sfam
hoſtis? Ecce bonum in arena conſilium? ad genua
irati deſcendit , utque ignoſcat per orantem
Cruce pro hoſtibus ſuis Patronum Chriſtum orat.
Quid expecétas? vincit brevis, ſed fortis eloquen-
tia. Iris animum, ferro manum exarmat. Ver-
bo amici diſeedunt. Sub hæc in ædem ſaétam 10-
ANNES pergit, & ecce! icon ſuffixi in crucem
Chiiſti capite annuens, gratias habet ex ſus no-
mine inimico veniam non neganti. Quid ad iſta,
6 Pyrthæ genus? vos, inquam, quibus pedus
immite plus, quàm æs triplex aſperat, jurati ho-
minum, & in homine DEl hofies, & quos hoe
unum juvat, non ſolos perire. Iudice precante,
rco non ignoſcitis rei? Tantus & Cruce Orator, tot
ora vibrans, quet vulnera, non perſuadet? lignea
movet ſe Imago, vos duratis? Annuit Chriſtus, vos
abnunitis? Ite Samſones egregij, & tumu-
lum hoſti; ſed unà vo bis parate.
Ev dario.

ſelino.
oitulezi

Cyjein lenn

etknnut
Geisniaut
ahrntaßen
leumten
Menovbpeli
logleinn
timſen
unrun de
1, A Gem
s homnnr
V gutde⸗
ſi uti a
u/ ter mnt
Anisanumun
Piecenunu
lnes ginr
fenſentene
leſkeennt
Nmm!
e Amirte
ehra l
Uoferpile
ond Eeeet
n Nen
Eiſhellgten
Mag, umn
lſpia

.

utlerd

G g AN

uun le Aln;
SS
3 uin
ltn m

ns pue⸗
4

uig N
Netigſieln A
1 in adn
er onn

ns tel,
mnipifun

ℳ.

* (24) £
Meditatio. Parcendum Inimicis.
1. Hiriſtus ſæpiſſimè precipit ut inimicis
veniam demus: oravit pro iis qui eum
ctuei affixerunt. Sancti imitati ſunt: & Deus
ipſe toties hominum ctiminibus parcit, quo-
ties ab eo venia petitur, quoties confiteris ea-
dem, & iterum remittit miſericors Deus? an
non hæc nobis perſuadeant debitoribus dimit-
tenda eſſe, quæ in nos peccaverunt ? amicos di-
ligere omnium eſt, inimicos autem tantum Chri-
Ktianorum. Tetftull. S
2. Si autem non dimiſeritis (inquir Chri-
ſtus) hominibus, nec pater veſter aimittet vo-
bis; quid dicis ad hæc tu, qui toties dicis, di-
mitte nobis debita noſtra ſicut & nos dimitti-
mus; nec dimittis? Sed depoſitis in ſpeciem
armis animum ſemper retines armatum? Si
in ſpeciem tantumpepercerit Deus quid te fiet?
quot ſunt, & quidem de numeto piortum,
qui ægrè admodum patiuntur pungi ſe velle-
viſſimè & qui acceptæ injuriæ memeriam re-
tinenr ſempiternam. Si tibi Deus ſcriberet in
Silice peccata tua, uti tu proximotuo?
3. 84 enim dimiſeritis hominibus petcata eos
ynm, dimittet & vobis pater veſter cœleſtis deli-
dta veſtra. Ira Deus promittir: nunqui dex
his verbis lieer inferre, eum qui ut Chriſtia-
num decet injurias condonarit, beatum
fore? Mercedis dignitas parcendi æ quabit
difficultatem. Obliviſci injurisæ culmen eſt bo-
nitais, pietatis faſtigium & ſupremum aivinaæ
Philoeſophia aocumenium, Chrylolog.

§, Ju⸗

(25) £
S. JUSTIN A V. & M.
13. Julii.
In omnibus tribulationem patimur' ſed non an-
gieſtiamur; aperiamur ſed non deſtizuimur:
perſecutionem patimur ſea non delinquimur
2. Cor 4.
„Emina Dorothez IVSTINA eſt, conſimili
Ifere morte, & prodigio à morte conſimili

illuſtris. Parentibus orba cùm eſſet, forma tot

hoſtes illi conciliavit, quot procos. At illa, ut
cui in amoribus ſolus IESVS erat, ſuam etiam
Chiſtianis Penelopen oſtendit, & morzales pro-
cos facile cæteros eluſit? cum Fabiano Præſido
pluſculum fuit luctandum. Devorandæ enim ala-
Pzæ, ferenda verbera, & uberum carnificina. At-
qui hæc inter ſu plicia tale n IVSTIN A vulrum
præ ſe ferebat, ut inter paradiſi amœnitates, quas
una tunc loquebatur, obambulare ſit viſa. Ef
oportebat alteri Dorotheæ alterum etiam Theo-
philum eſſe, Zeno hic fuit e Iudicij ſubſellijs pri=
mus. Is, cum Virgo ad ſupplicij locum ridens
contenderet, rogavit, fructus peregrinos ſibi &
Sponſi hortis tranſinitteret. Annuit capite trun-
canda IVSTIN A Mox latus Zenonis puſio mol-
liter pulſat, & donum à mortuàâ virgine ſtrophium
miſſum exhibet. Tunc quoque riſit, cum ſtro-
phium acciperet, qui horti munera ſperabat. Sed
neſciebat ille, ſub ſtrophio fructus latere. Hoc
enim dum frontem ridens ergit, ecce! omnem
animo ſuperſtitionem abſtergit, Chriſtum & ſe
Chriſt anum tam diu clamat, dum lingna e fauci-
bus exiecarerur. Caput demum pro Chriſto ponit:
&, quod ali tam grave putant, colum ri-
dendo meretur, Ex Ferrarie.

Medi⸗

in De
z42

läuntrn⸗
) ſrlettl
8guim kone
6 u
t Mgnn
Arnwr
ns ugnunin
Autmn. d
eluuchcoun
Auumpehas
1. hr
Pybls, len
bener chione
Uanmnes kt
gu, lme
nanen
ptn uhent,
unſcnuzl
mistſenlitnn
ong
„ MWi
Jubusilomi
Un genunt
urticant 0
Ornusvosd
hem oa
tes Iilin,
lanuumin

* (à6) £
Meditatio. De fortitudine Chriſtianorun
in adverſis.

1. QꝑqJuſtina inter uberum Garnificinam vul-
S. tum præ: ſe ferebar hilaren & ridentem
ut ſi eſſet inter floridas paradiſi amænitates:
non facile colligit roſas qui metuit ſpinas, a-
nimo opus eſt ut virtutem obtincas, Sen. 4.
de virtut. M gnanimus eris, ſi pericula non
appetas tat temerarius: nec formides ut timidus:
mwaenſura magnanimitatis eſt, nec timidum eſſe
vec audacem. Sine magnanimitate omnes
virtutum conatus irriti ſunt, quomodo diffi-
cilia aggrederis? an remeré? an rimidè?
2. §. Juſtina inter tormenta loquirur de
ſoribus, ſi pateris an roſas an ſpinas reddis?
an benedictiones an maledictum ? ſunt qui-
dam mites, ſed quamdiu nihil dicitur, vela-
gitur, niſi pro eorum arbitrio tange autem
lebun i „ontes & ſaumigabunt, Perfacilè eſt veſtem con-
enin ie temptam habere, ac inclinato capite incedere,
velum ſuper capillos demittere, ſed humilem pa-
aalen Eientia oſtendit injurta. S. Aug. de Scervo Cen-
nH Kurlonis
3.¹ Juſtina Zenoni roſas è cœlo ſubmiſit,
quibus illum in Martyrij & Coronæ Sociera-
tem pertraxit. Coronemus nos roſis antequans
marceſcant loquuntur filii hujus ſæculi. Co⸗
ronemus nos Spinis ut poſt hyemem paſſionis
appareant roſæ, ita loquuntur ſancti & for-
tes Chriſtiani. Pio & forti omnia ad verſa
rertuntur in 1oſas,

dr /in /

4 ſinay .

Min ln

¹

S —
2=
=

§. B0-

(27) £
§. BONAVENTURA CAR-

DINALIS.
14. Julii *
Non enim judba vi me aliquid ſcire inter vos
niſi leſum Chriſtum & bune Crucikxum.
1. Cor. 2.
COnr quàm hodie fieri amat, BONAVENTV=
RAM mater ultimo DEO, & D. Franciſco des
vovit. Apud hunc pietatem doctrina ita juvit,
ut dubiam altera alteri palmam tacer t, Magnum te-
ſtimonium Alexand. de Ales eſt, non peccaſſe
Adamum in BONAVENTVRA.- Ipſe D.
Thomas miratus raram in viro dodrinam, Bib-
liorhecam ſuam, ut monſtraret, rogavit: Ille di-
gitum in Crucifixum intendit, Tantus ad purpu-
ram, tamen plus ipsâ purpurà erubuit Qbid quod
aliquoties indignum ſe puravit, qui ſacro Epulo
accumberet? Sed dignum eſſe Angeli monſtrârunt,
cùm felicem ſportulam ad os BGNAVENTVRNX.
ultrò portirunt. Moriturus, cum vomitu labo-
graret, lateri Cibum Divinum juſſit admoveri, &
ecce! inde ad ipſum Cor ſe EVCHARISTIA pe-
netrayit. Quid jam miramur hoc (uti & caput)
multis animis à morte integrum ab omni tabe re-
pertum eſſe? Porrò dum viz't, VIRGINlI unice ſtu-=
dioſus fuit. Itaque auétorem eum Sodalitatum in-
ter Laicos, quos vocant, faciunt. Certe in D.
Lucam ideò libentius lucubrationes ſcripſit, quòd
is de Virgine p ura ſuggereret. Pulſum quoque
æris campani, quo exciti ſub noctem venerabun-
di ter MARIA M ſalutamus, BONAVENTVRA
inſtituit, recté, cum humanas linguas laudibus
Virginis ſucumbere videret, in auxilium
vocans ferrea ora, & ferreas linguas-
Ex Pita & Thor Bezse.

Medi⸗

1 N
n

.kennes

SMio⸗

tunn dne
4 Qunnuman
Rcoidewan
ſi leginnen
ſechone englii
Vrrllebulen
1 jelg ae
n Hoonaen
Uunumnconee
enns wilimn
6Monronenc⸗
lenetzenli
clice wnt
ue nocettn
iue oie
deihi
Deledottetenet
et. 4e o
len,lo ubore
inAChikne
Nenhte
lyem el

ſellan

. (18) £
Meditatio,. S. Bonaventura Diſcipulus
Cruciſixi.

tf. Ic Seraphicus Doctor ex vulneribus
A ndan Crucifixi mirabilem prorſus hauſit ſci-

bden entiam, ex iis cognovit quantum jJeſus eſſet
amandus, qui tantum nos amavit, tanto a-
nnN. TMore Hfagrabat in Chriſtum vel pendentem
10, de cruce, vel deliteſcentem in Euchariſtia, ut
en, ejus libri etiam nunc Chriſti amorem inſpi⸗
untieſr⸗ Anr. Quantum amas Jeſum? quid facis prõ
Ast an Jeſu ? qui tanra pro te fecit? Viri docti! Scien⸗
tia ſine dilestione wanitas eſt, quia faceret abſq;
dilectione eruditio! inſtaret: quid abſq; erudi-
tione dileitio? errsgret. B. Bernard.
2 Jeſus cruci affixus docuir Bonaventu-
tam humilitatem, amorem abjectionis &
dignitatum conceptum, hic dignitatum con-
temptus potiſſimum eluxit, cum Cardina-
d . les ipſi optionem dedêre, quem voluiſſet, Pon-
libine tificem eligendi 5 poterat quidem ille ſeip-
r ſum eligere, non elegit tamen. Quid egiſ-
ſes hac in occaſione tu ? qui nunquam non
ſtudes tuæ gloriæ.
3. Deniꝗ, docuir eum Chriſtus quàâ ratio-
ne labores ferret, amaret, & alacriter quæ-
reret. Adeo non Chriſti & S. Bonaventuræ
exemplo labores quæris, ut eos quos obedi-
entia & Chriſtus jubet, quantum potes decli-
nes; Proba te deinceps diſcipulum crucifixi.
. Per omne quod agimus Crucifixi nos praceptoris
Mu giſcipulos demon ſiremus. Petrus Damianus.

M

* (29) £
S. HENRICUS IMPERATOR.

15. Julii.
Qui vicerit dabo illi ſeaere mecum in throno
meo, ſieut & ego vici, & ſedi cum patre meo
in throns éius. A poc. 3. v. 21.

Emmam Romanæz Coronæz unicam hic exhi-
beo HENRICVM. Genueère Bozorum u-
ces, D. VVolffgangus -ducavit. Quidni ab his
bonum Imperatorem ſperes? Certe Imperium à
ſe ipſo aufpicarus Virgo, idemque Conjux in
triumphum Cupidinem duxit. Hoc ſubacéto, fa-
cile alios Imperii hoſtes omnes fudit, tum præſer-
zim, cum ther illi militavit, & aciem, cui vo-
tum ante pugnam fecerat, D. Laurentius, &, cujus
gladio a cein us erat, Adrianus, tum Georgius An-
gelusque præiverunt. Sed lepidam fortunæ fa-
ciem! tantus belli Imperator ecce à pueris vinci-
Tur. Obſide bat Trojam Apuliz urbem, juratus nec
imbelli ætati parcere. Cives ſive armati, ſive ſup-
plices in urbem repulſi. Ad triarios nempe res
rediit. Erumpit ergo apertâ portâ puerile totius
Vrbis agmen, ſignum Crux præit? barritus unus
omnium, idem Kyrie eleyſon auditur. Quid
multis? prima pugnà HENRICVS capitur &
Vrbis libertate potitur: Adhuc gravior ille con-
icus fuit, quem mortuus cum acie inferna hàâ-
buiſſe, Dæmonis, qui rem in ſuis oculis geſtam
narfavit, fide creditur. Is enim viro Religioſo
expoſuit, nutaſſe illic cum lance HENRICI
cauiam, donec iterum ſuppetias ferens Laurentius.
calicem ſibi donatum pro clypeo obijciens rem re-
Kituit. Id niſi more ſuo Dæmon confinxit, præ-
ſigentem eſſe oportet, cui cor non palpitat-
Ex DD. Bamberg. Iac. Gretſeri.

Medi-

*

agetete gu
e chlinl
,cin ein
e mddn
unqemc,
Dhlikenonnt
um d me
n tan men
n lorz
1¹ Henniast
iiguunconcn
Nr uli ſeri
Plueuor,
tn nmnhn
Ictar unncun
Ctnsilealtdn
Nin entjis h
len Na
RPlaramn
Ceitn Nlhr⸗
Maninu
Nlaure
Mpolta
1one ld
11 abg e
Umonee

4 . 30) £
l. Meditatio. De Victorijs 8. Henrici.
1. ◻ Henricus ut cæ teros hoſtes facilius ſu-
§. peraret, prus in ſervitutem redegit ho-
ſtem domeſticum, duxitque carnis cupidi=
nem in triumphum conjugatæ virginitatis.
Ut victor evadas virorum tuorum illud præ
omnibus aggredere quod tibi familiarius eſt,
& ideò periculoſius inſidiatur. Exanima quod
ex vitiis tibi prædominerur, quibus mediis
oppugnes? inter omnia videtur caro eſle Go-
liath inſolentior, hoc jugulato ſuperabuntui
Philiſtæi omnes, & facilem reportabis vico=⸗
riam ab integro exercitu vitiorum. Ego ca=
ſtigo corvpus meum & in ſervitutem redigo, E-
piſt 1. Cor. 9 Cap.
2. Henticus fortiſſimus triumphator ex-
titit quando victus eſt ab imbellibus pueris A-
puleiæ urbis veniam deprecantibus ab offen-⸗
ſo Imperatore. Ulciſcendi nocendique cu-
pido magnos in humanis pectoribus fluctus
excitat: nunquam non ſine tormento ſui vio-
lentus iſte aſſectus eſt. Sen. l. 2. de irà, non
ut in beneficiis honeſtam eſt merita meritis rex
penſare, ita injurias injuriis. Illic vinci turpe
aſt: hine vincere inhumanum eſt. & lib. 3.
de ira. Vltio doloris Confeſſio et, non eſt mag-
nus animus quem incurvat injuria.
3. S. Laurentius pro Henrico clypeum in-
rerpoſuit adverſus d'monem, quis in ultimo
agone tuo cum dæmone, quis Sanctorum
ita abs te colitur in vitàâ, ut defendi ab illo
in morte merearis?

L C 3 5. VI-

lunin iie,

(31) £
VITALIANUS EPISCOPUS.
16. Julii.

Spectaculum fadzi ſumus huic mundo, Anges 4 Nn

lis, Deo, & bominibus, nos ſtulti propter
Chriſtum. ep. t. Cor, cap. 4.

CAbux natus VITALIANVS virtutis præmium
à patria Infulam tulit. Fuérunttamen qui de-
eus hoc inviderunt alieno capiti, ſuo quærerent.
Et placuit inſuper, cùm vel maxime ſerio rem age-
rent, fabulam tamen dare. Dormienti veſtes ſuas
auferunt, & in locum muliebres reponunt. Has, ad
preces matutinas vocatus, imprudens induit & tem-
plum petit VITALIANVS. Enimverò ridentibus
aliis non riſerunt ſcelerum ſartores. Meretricio ha-
bitu contemeratam Infulæ Majeſtatem clamant.
Proditam tandem hiſtrionicam vel ab ipſa nocte
Sandtitatem. Parúm fuiſſe cum mulietibus noctes,
dies agere, niſi totus denique in mulierem abiret.
Viderunt nunce Cives, an non rectiùs colum, quàm
pedum mulieri committerent. Si viri eſſent non la-
turos ſic ſtolatum Epiſcopum. Si expiare urbem
vellent, noſtrum (Epiſcopum fominam) aquis
ſepulturos. Qnid multis? dum patrona caret Inno-=
cenria, in mare abjicitur, non jam eluente, ſed fa-
ciente parricidium culeo. Sed quis innocentiam
mergeret? Emerſit more ſuo: & cœlum ingratis Ci=
vi bus aquas & cum his ſegetem negavit, dum VI=
TALIANVM revocarent, Vnâ igitur VITALIA-
NvVô & imber e cœlo miſſi exceptique. Sed ille
non fidens honoribus, Deiparæ Templum ſtruxit,
vivenſque in hoc privatus, Invidiam ſub Vit=
ginis pallio impune jam riſit.
Ex Ferrario-

2 () ι

Medie

e .
Onryer⸗
Geiemtt
Aids 1 0
1ſ

ericnnsmu

K

getonten.
IoNte N

letlt, Mon

„

imel t
EEoeNNd,
lun pecetlt
Teng. Qubbos
ſtic muine
Cnleſtouan)
ſt bſnnia
erauumn
ſeim ſli
lelDeusren
en drs
, Ate
bunnmn
Polelzen
. ſe⸗ e

4
ei

4
y,
1
4 ui ie
t ſlupeee
eh
Würnig nnin
Euerumurnni⸗
tati, Wue,
INuinekin.
Dormieras
lihrnen
npntenini⸗
lan.
erdu

Feuyitte udd
fenitan/ 1i
tonneneli⸗

1uente, W:

*½ (32) £
Meditatio. De innocentia e&& ſimplicitæte.
1. πRequens eſt ludus impiorum cum pio-
rum innecentia & ſimplicitare. Circum
veniamus juſtum Sap. 2. (Obſerva cauſas) quo-
niam inutilis eſt nobis & contrarius „eſt operibus
noſtris, & improperat nobis peccata noſtra, &i.
& gravis eſt etiam nobis ad widendum. Adver-
tit Hilarius, quod impiis aſpeétus piorum
ſit veluti onus malæ conſcientiæ illorum. Ideo
& Chriſto oculos velârunt judæi, ut auda-
cius percuterent. E quorum numero es? an
propter juſtitiam pateris? an? juſti patiun-
tur à te?
2, Veſte muliebri, quam inimici ſubſti-
tuerunt, non tam Vitaliani illuſa fuit inno-
centia, quam tecta impiorum nequitia. Om-
nis Jui male agit odit lucem. Et pleraque vitia
in hoc mundo palliantur ex eo tempore, quo
Adam peccavit, ſuam nuditatem, foliis ope-
riens. Quibus tu prætextibus coloraâtis ma-
lefa cta tua involvis? quàm candidè agis in
confeſſionali? Chriſ. Quia tunc fiet miſeris
cum omnia aperta erunt? Latere erit impoſſi-
bile, apparrere intollerabile.
3 Recte oeb vir ſimpiex & rectus ait: Deri-
detur juſti ſimplicitas, ob I2. in hoc mundo.
Sed Deus non projiciet ſimplicem. Job. 8. Væ au-
tem viris duplici corde & labiis ſceleſtis! Eccl.
c. 2. Erit tempus, cum vulpes orcinæ vulpina-
buntur, & tradentur in manus gladij. Pſ. 26 in
poteſtatem tormentorum infernalium, &par-
tes vulpium erunt. Eſto ſimplex & rectus.
C 4 S, ALE-=

(33) £
S. ALEXIUS CONFESSOR.
17. Julii.
Om nis qui reliquerit Domum vel fratres, aus
Jorores, aut patrem, aut matrem, aut uxo-
rem, aut filios, aut agros propter nomen
meum coentup um accipiet & vitam aternam
poſſiäaebit Matt. Cap. 19.

ſteoleno,
Heatrum eſt Orbis, in quo ſæpius malée multi .
divitem, ſed bene Pauperem egit ALEXIVS. S
Fatiem Romæ habuit Ephemianum ſe atori Ordi- muGn.
nis, Sponſam Regii ſangunis. Sed quàâ nocte Hy- eNinain
menæzus pedem thalamo inferebat, ſ[ponſum non 1 els
repenit. Nempe noctis beneficio elapſus Edeſſam “ nae
aufugit, ibique nter men dicabula tam diu latuit, Mddi
dum ab effigie Deiparæ, ad cujus templum aſſiduus lanin
excubabat, eſt proditus, Tunc Romam rediit, & , 0
(quis credat?) in patria domo feliciùs perſonam nunztulir
diſſimulavit. Hic, cùm & tanta hæreditate vix ulti- Riddet
mu angulum ædium impetraſſet, riſit ſcilicet, cum ndcad
domi ſe agentem quæri in alieno orbe videret, cum ier ipretli
parentes ie orbos, ſponſa viduam ſe lamentarentur,. l heltez,
cuùm utrique præſentem inclamarent, vivum luge- alm tenaio
rent. Specta bat interim ſiccus ſuorum lacrymas, vi-
vus ſuas exequias; appellabat patrem matremque,.
nec filius audiebat; baſiabat ſervorum ſuorumma- MWilkhhr
nus, & ab his ſervilia multa patiebatur, jam pugnis Qn
contuſus, jam ſordibus perfuſus. Sed demum Mors cNdd mnd
ſipatium reduxit. Vox etenim humanâ major Ro-
manum & Pont. & Imp. ad demortuum excivit.
Ibi ALEXIVM prodiderunt vultus aſtro ſimilis &
literæ in manibus repertæ, quibus ipſe fabulæ totius illlat⸗
Argumentum deſeripſerat. Et placuiſſe fabulam 101 img
Cœlum oſtendit, cum miraculis applauſit, toties iſenh gleen
plauſus repetiturum., quoties fabulam Iuventus.
, Ex Metabhr.

UImn temanone

oleztnin
Uet, aaltus

Ullale,
Rta, n⸗
nſi pil

Mecdi⸗-

won

1 en /
unin u
petn zme
Simmnnn

dleſure
nen entl,
luuumkent.
, led⸗ r,

.

keube,

2ecitte lli⸗
ültfeleeran
lbenigelehtin
rleentieen
, MMun .
nlacz ed
nmutenyve,
otcnt⸗
apant
Wnn
hon⸗

h

5 (34) £
Meditatio. De Vita S. Alexii.
S Alexius conjuge, deliciis & amplio=-
OQH'ris fortunæ bonis abſtinuit ut Caſtitati
& paupertati ſe torum conſecraret. Non is
es qui tor divitias, tot voluptates Sperare poſ-
ſis, unde ergo non amplecteris geminam
hanc vittutem? ac parum lollicitus de paradi-
ſo, & de inferno, totus es in terrenis! ſi do-
lotes inferni & cœli gaudia conſiderares, ter-
rena deſpiceres. Conſiaeremus Iatiora e& non
deſiderabimus viliora Tettull.
2. Alexius redit in domum paternam, ut
impetu facto, non fogâà Volupratum & di-
vitiarum libidinem in propriis caſtris pro fliga-
ret: O difficillimum certamen nunquem
triumphaſſet Alexius niſi Deus cujus inſtin-
ctu tantum certamen inivetat ad victoriam
vires Suppeditaſſet. Tu qui verſatis in mun-
do, ſi pecces, ſi minus Vittuti vaces noli
cauſari tentationes, aur occaſiones; quid e-
nim tentationes tuæ ad tentationes Alexii 2
pudeat te ignaviæ.
3. Quam hilaris erar Alexius in mente
quòd mundum, carnem & dæmonem vi-
ciflet; enim verò magis gaudebat, quod pau-
