zia, & innoxius à fertò candenti pes, egregium in-
culpato animo teſtimonium dixit. Porro cum thori
caſt fſimi cuſtodem mors abſtuliſſet, verita CVNE-
SVNDIStantum theſaurum mundo concredere, in
Caufungenſem, quem ipſa ſiruxerat Parthenonem
gum eo ſe abdidit, cujus diſciplinam cum Vta ne-
phis ejus laxaret, verbis ſæpius nequidquam ince-
Pitam, tandem etiam manu objurgavir, & digito-
tum luculentas notas in gena ictæ reliquit, nulla
deinceps arte confuias vel deleras. Morituræz de
zelo Henricus obviam ijt, ad iſtendum ludici or-
bis miraculum, Imperatores Conjuges, ſed Virgi-
nes ad tumulum eſus multis vita reddita, qui cum
CVNEGVNDEM matrem ſuam ſalutarent, pto-=
barunt immerito Virginitari ſterilitatem obijci;
quid? quòd nec ipſa gleba, iub qua Virgo cubat,
iRfoœcunda fnit, ſape in thus & farconyerſa, pef-
ſuaſura mortalibus, nec fragrantiorem eſſe Caſti⸗
moniàâ virtutem, neque felwius ullum gerincn.
E vita apng Gretſerum.

Medi⸗

ſee eeent

MESRe

ie dn
a Knneme
dankbina

Ei
n n
4 1 D
4

UNoi
j
alibu, 4
mam, K)

CyNEGVND
EGyNDL Tis
culos mine ſec
perſtrinxit, uic
lluſcare lalten
lpicionibus ſli
as ludices Innen
ipes, egregiln
rit. Yorro cumi
flet, verita Chh
ndo concreden
tat Patthenon
inam cum Yta
nequidquam i-
jurgayir, &e di
10z leliquit, i
as. Moritunz
ſtendum ludid
opjuges, led il
1a reddita, auidi
m ſalutarent
terilitatemn obf
ub qua Vitgo
& far conyeli
ntiorem eld-
us bllum genm
om.

(124) ℛ.
Meditatie de Caſtitate.
1. IGRäcile eſt, in mediis mundi deliciis
caſtè vivere; cave, putes, leviori nego-
tio poſſe te ſervare theſaurum puritatis ; in
omni quippe loco, in omni ærate, diu noctuᷣ⸗
ue præliandum: Aſt virtus, quà ſumus An-
gelis ſimiles, ſanè digna eſt, quæ multis labori-
bus conſervetur: pulchetrimum hoc lilium
ſudoribus, lachrymis, & ctiam, ſi expedit, ſan-
guine, rigandum eſt, ne marceſcat.
2. Quod hominum fragilitari di ffi cillimum
videtur, favente cœlo, fit facillimum, verum
quidem eſt, abſque gratia continentem eſſe ne-
minem; ſed ejuſmodi gratiam petenti, & in ea
acquirenda acriter laboranti non negatur.
Noli tibi fidere, humilia te ipſum, Dei auxi-
hHum flagita; hæc ſi feceris, Deus dabit gratiam,
cujus ope carnem ſpiritui ſubjicies. Fuge di-
ligenter vel umbram impuriratis; omnia quip-
pe peccata, quæ puritati contraria ſunt quan-
tumlibet levia videantur, ſunt omnino pericu-
loſa. Omni curàâ ſerva theſaurum caſtiratis,
hie etenim theſaurus continetur in vaſe fictili,
quod facile rumpitur.
3. Ocius fuge occaſiones, in quibus periclitatur
caſtitas. Vbi primùm e vivis excefſit. S. Henricus=
Cunegundis ad Monaſterium fugit. In fuga ſalus &
victoria. Haud multùm credas partis pridem victoriis:
vel unicus aſpectus deprædabitur animam tuam-
Non es Salomone ſapientier, nec ſanctior Davide,
qui victi ſunt a ſtimulo carnis, Vbi primum fliammæ
minus pudicæ in corde tuo accendentur, cas proti-
nus cogitatione flammarum æternarum reſtingue.
Si famma luxuria in ofſibus aſtuat, protinus il-
lam memoris aterni ignu extinguat, Damian.
L 6 5. CA-

* (125) £
S. C ASIMIR IIS.

4: Marrij.

Beati mundo corde, quoniam ipfi Deum vide-
bunt. Chriſtus. Matth. c. 6. ðð

„
ASI MIRVS Caſimiri Regis Poloniæz F. nec.
dum Ephebis egreſſus, in ipſa jam adyta San-
Kitatis eſt ingrefſus. Coronam Vngariæz quan.
t0 alij ſiudio vel am bire vel apere ſolent, fanto
ille repellere à capite ſuo adlaboravit. Summa
hieme nudis pedibus noctu templa obibat, pur-
para non corpus ſed cilicium tegebat: ſomnum
humi capiebat, gnarus, nuſquam al bi tam ſecures
siſtitatem ſomnos dormire. His ſtudiis occupa-
tum merbus invadit, Lamentantur parentes; illa-
chrymatur aula, adgemiſcunt regna. Circumſtant
interea lecdulum medicorum turbæ, medicinam fa-
eilem Nuptias ſuadent, conceſſam ægro volupta-
tem. Sed noluit ille vivere, nobiliſſimà anima par-
ie, Virginitate emortuâ Itaque ne non virgo mo-
reretur, luvenis moritur, dignus qui in omniu
ere ac calamis vivaf. Et vero vivere etiam poſt mor-
tam Poloni compererunf- cum candidifſimo equo
invetus contra Moſchos moventibus Dux ad fuit,
& tra ductis per aqnas compendium ad nobiliſſi-
mam victotiam monſtravit. Quin cùm anno obijſ-
—ſet àa pariente VIRCINE M. CCCC. LXXIII. anno
deinde M. DC. V. corpſuculum vViigineum una
cum verſibus, quos in laudem VIRGINIS panze-
rat, ſecumque tumulo inferri manda verat integer-
rimum eſt repertam. Legant hocij, qui inſuper ha-
bent mactare quotidie caſtitatem; cui tamen mors
ipſa non niſi volenti vim facit, quin mortuæ
etiam timet manus inferie.
Ex vita.

HSSõ W (126) £
i. Meditatio De Peccato.

e. 5. 1. Eccatum eſt ſlummum heminis malum.
Pdque home vitare debet, quovis la-
8is honeh bore && quovis damno. Libi itaque certum
la ſum aſu fixumꝗue ſit, dignitartes, ſanitatem, & quidem
en e vitam ipſam potius amittere, quâm ur vel
eenn unum committas mortale peccatum: & vo-
nph oite, Iuptatum causà Dcum offendis?
tegebat, om 2. Non mortale modèò, ſed & veniale pec-
albinm ſan eatum, qualibet jacturà, vitare debemus, quia
is ſudiis ocs veniale peccatum diſplicet D so, ipsümque of⸗
enril fendit. Communis eſt ſanctorum ſententia,
, delſcinne, interitum hujus mundi nihil eſſe veniale
, egro 10 Peccatum. An In eadem es fententiaâ? Quor
nd arim ea ſingulis diebus venialia committis peccata ?
nonfugo o, Cave, leviores morbi ad graviores deducunr.
zun doſt a Nullum unquam quantumliber parvum pec-
— catum conſultò committas, moner enim §S.
ns Duw adfi Chryl. Non illud parvum negligamus, qu on cit?
n ad nobili, neglectunm ſit magnum.
m annbe 3. Non ufficit peccaro tüm veniali, tum
LXIIIL Aun mortali abſtinere; quoad ejus fieri poreſt, re-
Tens ſecate debes minima quæ que vitia „ & ipſa
lireretinteſii Chriſti conſilia ſequi, cxem Plo ſancti Caſimiri,
quiinpa qui Evangelicum caſtitatis conſilium vitæ ſuæ
ui tames antepoſutt. Quam longé abes ab obſervatio-
rinnom ne conſiliorum, tu., qui vix mandatis obtem-
peras. Qui non facit, quod jſſit Dominus, gra-
tis Perat, quod prom ’ſit. Chrylol.

R (127 ) K nd
S. PH OCAS M.
. N ,a
J. Martij. Lee
6h., e
Qui pacrè jeminat, parcè & metet, E& g Geririn
icioni S ne. ,
ſeminat de benedictionibus, de benedictioni-

bus & metet. S. Paul. 2. ad Cor. cap. 9.

PHOCAS olitererat, ſed ſtudioſius ac diligen. . 3
Detius animam ſuam quam hertum colebat: pre
ſemine verbum Dei, pro foribus modeſtia &
exterier comitas, pze fructibus ei exant omnes vir-
tutum Chriſtianarum areæ, quæ ſicut cinnamomum
& balſamum aromatizans odoremſuavitatis dede-
runt Deo, & fructus eius dulces gutturi eorum qui
deguſtabant eos. Cum Tyrannus ex odore virtu-
tum ejus cognoviſſet, eum eſſe Ckriſtanum, ad
capiendum illum illicò milites miſit, quos ?HO-
CAS quam potuit humaniſſimè ac lautiſſme tum
olerum ex herto, tum chatitatis hofpiralis dulci I
convivio excepit. Poſi prandium cum ex co mili. ℳ
tes ſeiſcitarentur, num cognoſceret olitorem ?HO. (Gun
CAM ? EGO SVM, ait: illis autem tantà viri hum. ds 1Al g
anitate jam cicuratis, nec violentas ei manus in-
jjcere, nec ligare volentibus, dase (inquit) date
vincula, nibil mibi grati èe feeeritiz. Scivit nimirum
PHOCAS etiam ligatis pro Chriſto manibus, Libe- 4
1& ac fructuose coli poſſe an mi noſtri hortum. Du- e eolgeie veni
Gus ad Præſidem, abſciſſione capitis Martyrium
somplevit, novus cœleſtis horti inquilinus,
quem ſuo Sanguine Mercatus eſt.

OAKON

4
,

NUnkhaaV

A
Nnk

Madi:

8
AGS N
ij.
G mete, 5

14, ge heneiig
1. ad Cotr e

ſtudioſius
ettum coledin
oribuz mole
8ei erant omn
r ſicut cinnamct
remluavitatis e
8 gutturi eotun
nus ex odore i
le Chriſt anum,
milit, quos
ac Lautiſſime l
5 hoſpitalis
n cum ex eo m
et olitotem
em tantà vini hu
entas ei manus!
iaſe (inquit) 14
11. Ocivit nimin
ſto manibus,
oſtri hontum)
capitis Malginn
horti inqciling
1Calus elt.

(11 ⁸) £.
Meditatis. Anima noſra est horto Kmilier.
4 Uiſquis bonas fruges eupir pereipere »
cas ſerat oportet; tum ſæpius erro
eradicet, & igne comburar lolia, due
ipſo invito, naſcuntur. Cupiſne nimam miam
ftuctus habere dignos. qui menſæ Pat
leſtis apponantur 2² Primum bonum men
ſere in anima tua, audi tum exremnum E
internurm Dei Verbum: deinde eradica pranss
eupiditates, quæ in corde tuo Kalocanr le-
ſtis gloriæ ſemen. Nullos dabit fru aa
ma Tua ſine mortificatione. Nune gui kem
durum ribi eſt, aſſiduis laboribus teri En Eri.
zam colere, eam que ri gare lachrymis, & do-
ribus tuis, ſed Pplanè jucundum erit rembore
meſſis, id eſt morris, laborum tuorum fru
igere.
dlteee manu ſemen ſparge . meſſem
velis copioſam, in ſanctis operibu nutli
eſto, ut mulram mercedem reciplas: al⸗
prolixòque animo Deo largire, au dlaigegun
nper merebitur 2 . du
a ſn parers peſunt aternitatem panci dies
Bueli fruſtrà fuum hortum coleret, ſi

imbr. ignos in fluxus de-
coœlum imbres, & aſtra benigno

negarent, fruſtraà pariter colis animan euar 4
careas humilitate, quàâ nimirum ol rine 0
gratiæ cœ eſtis, ſine quo rore ſterilis e . an ma⸗
ſicut terra ſine aqua. Neque zui =l d⸗
guid, neque qui rigat, ſea qut increme
Deus, §, Paulus. z. co-.

. 129)
S. COQ ;- LEPA VWV.

6. Martij.

Vſgque mode von periſtis quidquam in norine
mee: fetite, E& acvibietis „ A gaudiuz, ve⸗
Nrum ſit plenum. Joan. cap. 6.

quæ puris mentibus Chrifſtus olim promifit,
2 ut quæ hune & Calites alios fanmiliares quoti-
die in oculis habnit. Quare vaticiniis ac miraca-
lis clara, & à loanne Apoſtolo, annulo Chrifſto de-
ſponſa, ab hociplo andem in œlos deduci viſa eſt.
Epulum E üchariſticum ingenti fa me appetijt, &
hinc, favore in paucis memorando, eundem con-
vivato rem & cibum quandoque racta, Chriſtum e
Chriſti manu accepit. Aſpers quaque ferre ejus
amoré ita avebat, ut omnes Martyrum crucjiatus
kubens volens perlenſerit, teties Hrope Maiyr di-

C OLETA in vivis jam ea ſpeétacula meruit,

cenda, quot Martyres cælum numerar- Sed ad id

impulit nimirum Servator, qui ei termenta, quæz
exan?lſſet, quibusqne membris, ſngula ipſe
omnia enarravir. Addo, quod primo omnium lo⸗
co erat ponendum : Precanti in conſpctum MA=
GNA MATER ſe & FlLIOLVM ſuum dederat,
ſed non eum, qui e ſinu vel MATRI vel COLETAX.
arrideret, ſed qui unum jam toto vulnus corpu=
ſculo, lachtymis ſuis commiſerationem videretur
atque opem expeiſgere. Adjecit FlLIO adgemi-
ſcens MATER, nam etiam hodie facinoroſorum
erudelitalem eflfe: uti que pueritiæ cumprimis, quæ
vix natum Chriſtum, vix ipſa nata, non jam uno

concidit yulnere. Quin quod placet prævenire Iu-

dæorum manus: Puerum Chr ſtum in crucem pu-
exi agunt, nec ſemelagunt s Superi! quid
gigantes facien: quando bellum coœ-
le pumilionés in ferunt?
Ex oteyh, Ini,
Medi-

16 fin in

1AN

4 (130) £.
1 4 Meditatio de cultu ſanbtißfimi Sacramenri,
1l). 1. Um à Sacerdore cœleſtis hoſtia attolle-
retur, lachrymas tenere non porerat
iaguan UColeta, quia fidem vivam habebat, & amorée
, at gendin vehementiſſimo Jeſum complectebatut. Ita
cap. 6, lanè elum amares, ſi haberes vel minimum
fidei, fleres utiq ue quod Chriſtas infinitis ho-
kus olin on noribus dignus ſæ piſſimè ſuis in æ dibus ludi-
os femiliutgt brio habearur: fleres etiam, quòd criminibus
atieinis act a6 peccatis tuis author fuetis cruenti illius ſa⸗
innulochit crificii, cujus memoria noſtris in altaribus
los decnci i quotidie recolitur.
te, enen, 2. §. Coleta im petravit à Domino, quæcun-
deige ne ab eo periit; ſpera pariter accepturum ke. quid-
gurgue “ quid petieris à Patre æterno, meritis Jeſu Chriſti
Innum Nâ in Euchariſtia abſconditi. Pete, imbecillior eſt
rope May fiducia tua. An neſcis, eſum ideò duntaxat
metan Sedad in terfis remanſiſſe, ut tibi præſtò eſſet? Audi
neren vocem illius, audier tuam . Ppræbe ipſi, quod
aein Petit à tanto tempore, dabit viciſſim, quod tu
1 corhynn betis. Non audivimus, non an dimur: non re-
I ſuum deta Peximas, non reſpicimur. Salvian.
TRIveleHN 3. Si vel parum Jeſum amares, exemplo 8.
dto ulnue Coletæ, ardentius coleres auguſtiſſimum Eu-
oen ien chariſtix Sacramentum; ſi cuperes ex animo,
die freiranſin amari à eiu, illum domi ſuæ ſæ pius conveni-
scumpini Tes, illum frequentius, & religioſius comitarcris,
ata, DO i ive cùm ſolemni pompâ in publicis ſupplica-
laeet hieſiii- tionibus cirenmfertur, Ave cùm ægrotos zdit,
fum in “ Quid multa? ut amicus cum amico, ſic ageres
ue cum amantiſſimo jeſu. Volo Domine, volo a⸗
unt? mare, quandoquidem immeritum me & indi-
gnum amâſti. Diligans te Dowine toto corde meo,
M Tuia prier dilexiſti me, Aug. 5, THKO-

ſpectecila n

R ( 131)
S. THOMAS AQIIIN.

7. Martij.
Vos eſtis Lzmen mundi. JEſus Chriſtus. §.
Marth. cap. 5.

HOMAS Aquinatium Comitum ſanguis, in-
fans oblata forte in ſcheda verba, quibus
MARIAM ſalutamus, illico devoravit, bel-
Jaria omni Infantiæ danda. Puerin bullä ſuà Mun-
dumagnovit, eoque ad D. Dominici caſtra confu-
git, ſed retractus à tam generosà fuga egregiam
pugnam edidit, Veneremq; ab inimicis dome ſticis
fubornatam, & faces ſibi admoventem, raptis & foco
armis in fugam agens novo ſtratagemate ignes ig-
nibus eluſit. Ita ubi debellatum eſt, victoriam
gratulati Angeli, Baltheo Virginitatis victorem ex.
ornârnut. le poſt eà doctrinam virtuti ſocians,
ita de Republ. Chriſtiana meruit, ut inter Doctores
ſaniores Princeps habeatur. Certe præclaram cen-
ſuram CHRISTVS & cruce tulit illis verbis: Bene
ge me ſcripſiſti Thoma, meree: tua quæ eris? Superi,
quibus ſtudiis veteres verbum illud BENE emendi-
carunt! De ſtipendio quid dicam? dum præter ip-
ſum, de quo ſcripſerat, petiit nullum, majus non
potuit petere. Ad aram porrò cùm feciſſet, ſolenne
babuitifacienti deinde alteri pro miniſtro aſſiſtere,

ut qui idem amant facere in pietate diſcipuli, illud

facere ſe ſciant, quod prior Angelicus Doctor kfecit.
Denique in unam DEl gloriam conjeeit oculos,
atque hinc à morte ſtella pectus inſignis, dixit eam
Puraanimiintentione ſe meruiſſe. Itaque aſtra, in
quæ collimavit, facile obtinuit: nos quia ocule
non cœlum ampliflimum ſed Scopum
Terram pufillam ſtatuimus,
tote cœlo erramus.
Ex Surie,

Madi-

fnti, u

p
Dee

ſus Chnlig

inm ſanglit
l verba, dll
0 devoravit,
in bullilu i
inici caſtra c
1 fuge egnen
limicis domelt
ntem raptisei
igemmate ionet
im eſt, vidoin
tatis victorem 4
j rittuti ſociin
utinter Dockont
praclatam cer
lis verbis: Ben
44 ern! Zupen
BENEemen
dum prater 5
lum, majus uu
feciſſet, olen
niniſtro alilten
e dilcipalt,
jeus Doctor ſi
conjetit deni
inſgnis, Culti
e, lraque inn
nos quilel
ed copun
uimus,
9,

2O

(132) ℛ
Meditatio de S. Thoma.
1. Due vixit Angelicus Doctor, ſol fuit
Bccleſiæ, & poſt mortem reliquit ope-
ra, quorum luminibus errorum te nebræ dil-
pelluntur. Portentum fuit ſcientiæ: ſtuduit,
& ſcripſit ſolius divinæ gloriæ causàâ, ideo que
Chriſtum audivit, ita ſibi gratulantem: Bene
ſeripſiſti de me, Thoma, quam mercedem Acct.
pies? Quid reſpondifles tu? qui legis, & ſcri⸗
bis, ut ſervias tuæ vanirati, eutioſitati, cupidini.
Perperam ſtuder, quiſquis ſuis in ſtudiis aliud
quidpiam quærit, quaàm voluntarem, & glo-
tiam Dei, quâm propriam, & alienam ſalutem
2. Hic ſol non ſolum lucefs, ſed etiam ar-
dens ſacris ignibus, multorum animos accendità
Curramus ad fontes Salvatoris, unde S. Tho-
mas tantum hauſit amoris divini; ex lis pari-
ter hauriemus ſcientiam Sanctorum, ſine qua
futilis, & periculoſa eſt alis quæliber ſcientia.
Nihil prodest eruditio, niſi ſcientia Dei corona ve-
rit. Hieron.
3. Sol perpetuò movetur: §. Thomas per-
etuò agit. Er ſané fruſt:à tot luminibus
præ fulſillet, niſi allaboraſſet divinæ gloriæ, niſi,
quæ ſciebat, ad uſum reduxiflet, & exemple
confirmâſſet, quod docebar verbo. Viri docti!
ex vobis multum requiret Deus, nec leves vos
manent pœnæ, ſi quos ſcientià, eoſdem virtu-
tenon ſuperaveritis. Cavete, ne ſcientia, quam
à Deo accepiſtis, in fler animos veſtros. In nulle
gloriandum eft, 1uando nihil eit neſtrum. Cypr.

§. PH.

*½ (13;3) £

8. Martiij. —
Non tardes eonverti ag Dominum & ne dif..
feras de die in diem, ſubitò enim veniet ira
ills, & in tempore vindicza diſperdet te.
Ecel. F.
Edit hodie Ceœlo riſum PHILEMON, chm
Dreii tanrum paraet nimis doctus mimus.
Apoflonius Chriſtianus ſacrificare Dijs juſ-
fus, cum & ſcelus facete, &, ni faceret, p œäas dare
metueret, auro PHILEMONEM corumpit, iubet-
que ut APOLLONIVM interim induat, dum ſa-
crificet. Ille dum APOLLONIVM, veſte, vultu,
geſtuque mentitus omnium oculos, &, quod miré:
re, ſuos adeò fallit, repente advertit non veſtem
modo, ſed animum etiam Chriſtianum ſe induiſſe.
Crucis ſigno (ipſe ſe miratus) armat. Negat dzæ-
monibus litaturum. Denique jam non agere Chri-
ſtianum, ſed eſſe talis videtur. Nempe furere A-
pollonium exclamat Præſes Arianus, jubet Tibi⸗
cinem PHILEMONEM adeſſe, qui mulceret inſa-
niestem. Moxre omni intellectà cachinnum tol-
lit, acclamat, plaudit, belliſſimam fabulam mul-
tis laudat, nimiſque bene ſimulâſſe PHILEMO-
NEM Chriſtianam KReligionem ait. At PHILE-
MONIrius, jam ſoccos exuerat, & cothurnes in: ann
duerat. Quate ad preces ejus tibiæ igne cœleſti N
exuſtæ, ipſe, cum nanus admovere & aquam ne- eb gamn
mo augeret, à cœleſti manu é nube aquâ primum, AmAmi,
mox ſanguine ſuo, flagris cæſus, luſtratus eſt. In Win Mhend
de unâ cum veio Apollonio trajectus ferto pedibus mMnfre,
Per urbem raptatuz. VItimo ad Arboris truncum hate

e eee

religatus & ſagittis im petitus eſt. Sed hæ omane; rnue
vel in aere ſteerunt, vel in Arborem exerrârunt. ſen

Vna etiam viam relegit, ocaloque Iudicis Atiani WH
hæſit. Vidit tamen hic etiam quam ante non vide-
xat, fi dei Incem, injecto (contrà quàm fieri amat)
in oculum e Ph lemonis tumule pulvere.
Ex Metapbrs

Medi-

.

eimn deng
04 ſperlet
PHIILEMON
ſecnifätate Die
laceret, ,Cen
coftumpit, in
n indust, an
IM, veſte, ll
03, N, quod ni
krerlit non jeie
tinnum ſe inili
mnat. Negi6
n non agere (
Nempe furete
anus, jubet Ti
ui mulceret in
tà cachinnumt
am fabuſam n
laſſe Pallen
zit. At Nil
„& cothutnn
tlbir igne el
jere & aquint
ube 1 us tinn
luſtratusck
us feio Nln
Alboris til
k. Sed he d
dolem eielil
ue udies 1
an Ante Hoüii
lim feri am
lo pulſere,

R

Meditatio de converſione acseleranda.

èòMDW!
2

er

1. VOx electorum eſt: Dixi, aune cæpfl.

Pſ. 76. non differam in craſtinum e-
mendationem meam, ne fortè, antequam dies
craſtinus illuceſcar, mihi ferale illud carmen
occinatur: ſtulte hac nocte morieris. Nunc
igitur dum tempus elt acceptabile, & dies ſa-
lutis, dum ætas floret, occaſio adeſt, Deus fo-
res cordis pulſat, cœli janua patet, nunc hac
horâ, hoc momento cum Philemone Vocem
Domini audiam & non obdurabo cor meum.
SS Vozx reproborum Corvorum eſt: cras,
cras, quæ te forté cras occider. Andi Aug.
Serm. I16. de verbis Domini: bac res est, gqug
multos oecidis, cim dicunt eras, cras, e& ſabito
oſtium elauditur. Neque enim Chryſaorius
Craſtinum diem, quem pro pœitentia deſide-
rabar, obtinuit, Qui pœnitenti veniam pro-
miſit, diem craſtinum non promiſit.
3 Quo diutius differs, eo difficiliùs emen
daris. 8i enim hodie tenellam plantam eradi
sarc negligis, in quernum robur ex creſcer,
quomodo tunc extirpabis? ſtulté agit qui
tunc vicam vult vivere meliorem, cum deſt-
nendum eſt vivere: & verò P&nirentia ſera
rarò eſt ſeria. Igitur eſſe bonus propera, na-
quam nimium preperabu, qui non eit hodie, eras
winus Abtus erit, :

èèð

5S. FRAN-

(135) £
S. FRANCISCA ROM.
9. Martij.
Humiliavit ſemetipfum., fastus obediens aſc, Ad
mortem, mortim autem Crucis. S. Paulus
ad Philip. cap. 20.

Oelum non terram habitäſſe FRANCISCAM
Qaedn Ita ſemper aut cœlum cum Franciſca
aut Franciſca in cœlo fuit. -græ Medicus
D. Alexius aſtitir; Aſihum pergens irineris comi-
tem ipſum Franciſcum habuit. Gabriel modòô In-
feros ei, modo Cœlos monſtravir. Tutelaris quo-
que cum Filio Evangeliſta nuper mortuo ſuperve-
niens, Archangelum ſe eſſe prodidit: Nempe ſem-
per deinde aſpedabilem habuit, invidiam Soli eti-
am Sereno fadturum. Certe ad ejus vultum reci-
tare VIRGINIS officium (& recitabat à primis an-
nis quotidie) etiam nocte poterat; ipſe concuſia
ſolùm cæſarie (fulmina prodire videbantur) orci
larvas fugabat. Idem, cùm perperam aliquid ge-
ſtum erat, erubeſcere viſus, imo quandoque ſubdu-
cere ſe. Semel etiam Franciſcæ, quòd aurem pro-
fanis ſermonibus, licet invita, præbuiſſet, pugnum
impegit, quem quidem (audaces nos!) etiam cùm
accerſimus grætextata verba, non metuimus. Iam
ſub ultimos vitæ dies hic Nobiliori Angelo locum
eefſit. Ipſa Cœli REGINA ſæpe ſæpius aſpeétu
ſuo Franciſcam recreavit Filiumque ad amplexus
& oſcula propinavit. Hicipſe quoties decumben-
ti afſedit, dictiſque animum demulſit, vel mutus
Kolatio futurus? quoties ſe cibum græbuit? quoti-
es, ut in amantis oculis luderet, in omnes formas
ſe mutavit, & nunc naſci iterum, ageréque quæ
puet egit, nune pugnas veteres pugnarc mortem-
obire iterum, triumphare iterum viſus eſt? Sed &&
Agnum iterum induete, & lateris fonte IIlud Ne-
Gar fundere ſitienti voluit, quod omnes olim
biberemus, niſi mundi lacunas ſitire-
Ans. Ex vita,
Medi-

u

,ℳN
GNXα⁵α⁵

Winen
Anrr. Nee

S

Ac

4 Ro

(136] £
.

Meditatio de Obedientia bumili.
u lede, 1. Q Franciſca vixit 40. annos cum ſuo con-
Cruti 8 l . juge ſine ullo prorſus vel minimo diſ-
ſidio, quia hoc unum volebat, quod
conjux. Si quiectiorem vitam velis, te præ po-
ſſe FRANe ſitis tuis quaſi Chriſto obedientem præſtes, &
xlum cum carcas ultte propriis commodis ac licitis vo-
er M luptatib us, ut in omnibus, in quibus nullum
daiule erit peccatum, rotum te ad ſuperiorum autum,
arir Tutehrs Tbitriümve fingas. Tua obedientia nunquam
er nottuoſie erit ſine pramio.
tidit: Nenen 2. Plerumque anxio & inquieto es animo:
,inviciam it unde hoc? Ex eo ſané, quod vel nullo modo,
e Vulun vel certe coactâà & repugnante voluatate ob-
“ temperes iis, quorum DEUSs te ſubjecit im-
Vigebenta) Petio. Si vis eſſe verus obediens, propriam
eum aliu, exue voluntatem: Res plane difficilis! ſed dif-
uandoquefuk ficultas hæc, à ſanctis alacriter ſuperatur.
birtert Quàm felicem vitam duceres, ſi tua voluntas
z buiflet, puen .
a etni ierere. præpoſitorum omninò con-
etuimus, r 2
anrehnr 3. Alienum etiam à Mandatis judicium ne
e lepiis i habeas. Non eſt inferiorum, ſuperiorum ju-
que ad inen dicare mandata, niſi clarè divinis legibus re-
R pugnare videantur. Sic Jeſus ſabhrus erat
t ue Mariæ & Joſepho, ut ad utriuſque arbitrium,
omuens ſuum ipſe judicium lubens componeret. Je-
n,getet um imitare: nam, quæ tibi præſcribuntur, K
ugnat nin tui judicij lance examinare conſueſcas, nec hi-=
iſus ie laris, nec facilis, nec digna mercede erit obe-
fonte R dientia tua. Neſcit judicare, quiſquis perfects
e Gicieis obedire, Greg.
as ſtie⸗ g£ 5 co
* O=

ℳ

* 137) £
Ss. CODKRALILUS M.

10. Martii. .

Nolite ſoliziti eſſe anima veſtra quòd manduce-
tis, neque corpori, quid inäuamini. Chri-
ſtus Luc. cap. 12.

ta matris & fn um clamatis molliculi: ſuum
etiam ſuperis lac eſt. Matrem CODRATVS
in cunis amiſit, neque tamen non molliter eſtedu-
catus, Etenim nube miraculosà implicitum Nu-
men fovit, & Ambroſià ſcilicet enutrivit delieatum.
O pluribus cœli hanc inſtillate, plures ut CO.
DRATOS habeamus:; Nimirum à cœlo lactatus
cœlum ſapuit, cœlum ſpiravit CODRATVS, &
coli amore, etſi medicus aliorum prolongaret,
ſuam ipſe tamen vitam imò mortem contempfit.
Ecce enim verberant crudelem in morem CO-
DRATVM toOrtores: Acerem, non CODBATVM Ver-
berant. Nunc minas laſo Præfecktus, nunc bian-
ditias ingerit & promifſſa. Surdus eſt Martyr Ra.
ptatur cum ſociis ad ſupplicij locum. Ad epulum
ire ſibi vifi ſunt, atque ut ſcires, quante gaudio im-
buti, cum cantu ivére, & illo, ſi Iudices vel Coœli-
tum aures rogâfſes, longe ſuaviſſimo. Iam verd
cum capite funt truncati, gaudio demum dicetes
exiliiſſe. Terra quoque applaudens eo in loco,
quem ſanguine pinzerunt, fontem reddidit, ſed
ui Chriſtianorum pro Chriſto mori volentium
non pelleret, ſed accenderet Atim.
Ex Surio.

èð
=

A Deſte & aures advertite, qui Matrem, qui ube.

„ £ 138) &
1 US8 Meditatio de compoſitione voluntati:
tii. noſtra cum Diwvina.
Mrae gil 1, Ei providentiæ penitus te commirte 3
niuni, amens quippe eſt, quiſquis reſiſtit
Omuaipotenti. Itaque certus, nihil fieri con-
tra divinam voluntatem, ut in ſecundis, ſic in
qui Mattem i adverſis rebus acquieſce: hac ratione & vives
is wolſicllit fellx, & olacebis Deo, imè verô, id fſi velis
ddn molnnnd unum, quod vult Deus, tuam ſemper facies vo-
losi implicilit luntatem. . .
enuttiyitdela 2. Deus melius novir, quæ tibi proſiat,
kite, plutes u quàm tu ipſe: noxia ſæpius expetis, ſimilis
tum Tcal d es pueris, ſtultis, & phreneticis, quibus nec ve-
n nh nenum, nec gladii permittuntur, ne fbi mor-
vorten doben tem conſciſcant. Erit aliquando tempus, cum
in morem ( divinæ providentiæ grates referas, quôd ratio-
CODBATVYI ne nunc tibi ignotà tecum agar, & quòd ea
eas, nunc dii ribi deneget, quæ vehementius concupiſcis.
us eßt H Eacipe grato, & lubenti animo, quidquid boni,
e iil aut mali tibi acciderit, dumque res tuæ pro-
ludices ſel ibere cadent, hujus proſperitatis indignum te
wiſfimo, lini fatere. Grattas Deo non minhs in proſperis agas,
io demum in qudm in adverſis, & cum preſpera ſunt, te non
udentz eo n meruiſſe fateeris. Eucher.
en ſeidiel 3. Deus tibi daturus eſt, quod tuæ ſaluri
Uetet tin conducet magis. Pater tuus eſt, an in dubium
tevocate potes ejus amorem? Magis te afnat,
quàâm tu te ipſum, utpote qui totum ſuum
Ses ſanguinem fuderit pro falute tua, pro qua vel

.

minimum laborem refugis. Quortiescumꝗue
affligeris, memento, affiictionem tuam à Deos
Patre tuo permitti: Sicut enim ſemper Deiss,

una ſemper pater. Euſ. Emiſſ,

( 139) £
SS. MARTYRES ANTIOCH.
II. Martij.
Si quis te pertuſſerit in dextram maxillam tu.
am, parbe illi & alteram. Chriſtus. Matth.

cap. 3.

Nno partæ ſalutis CCCVI. eò furor Imp. Ma.
ximini barbarus Antiochiæ pervaſit, ut neque
famem crudelem extenſi per craticulas Chri-
ſtiani lentoque igne aſſati exſaturare, neque ſitim
cruentam flumina jam ſanguinis poſſent ſedare.
Tantum vero abfuit, ut ad hæc exhorreſcere Chri-
ſtiana Phisoſophia, ut ſponte ſuâà (Numigne utique
invitante) ad mortem per præcipitia, & undas
zuerenr, prompriores ad excipiendam mortem,
quàm ad inferendam tyrannus. Inter ho sjure
luo laudem hodie fert Marrona (Pelagiam Am-
broſtus dicit) cum filiabus geminis. Hæ Antio-
chiam ducenda pulchertime ſe exornârunt, irer-
que fœ minæ pede ac animo virili ſunt ingreſiæ. Ex
itinere Mater non quidem vVitæ, ſed tamen pudori
Virginum timere cœpit, non ignara, quoties hic
ludibrio tyrannis fuiſſet. Et jam e geminis tyran-
nis plus puer As or Maximino terrebat; cum Nu-
men animos addidit, ut e tipa in ſubjectum flumen
generoſo ſaltu ſe abijcerent ; Venerem in Kegno
ino expugnaturæ. Diu, veluti luſitabundæ choreas
duce' ent, ſecundo flumine deſecnderunt, tandem
hauſtas inter preces vortex placidé recepit, Cor-
pora undæ neque exanima disjunxerunt, imò ut fa-
vere Nymphis noftris ſcires, veſtibus ſuis quàm de-
centiſſim tectas ad litus expoſuerunt, cum littus
æterrum meliuſque duduml animæ tenerent.

Ex Ambroſ. & Euſeb. Chron.

MR)N „KN

Medi-

3

N

llag

lh⸗

ln gi

AN
). 4

tan maxiben
Chriſteg,)

1

. ed D
X pelyaſit, ut 1
ber craticulasc
tarare, negle!
nis poſſent ſe⸗
erhonteſeelel
(Numineni
tecipitia, & in
biendam monnt
„“ Inter ho zi
¹ (Pelagiam 1
inis, Hz Anii
rornirunt, ite
unt ingreſſe. 6
ed tamen pudo
11a, quoties li
e gewinis iynn
ettebat; cum N
ſubje Qum flune
enerem in hegt
Itabundæ chon
nderunt, tanden
de recepit, n
Lerunt, imo i
bus ſuis guint⸗
erunt, cunn iu
nime tenendk

Chyn,

(140) £

Meditatio. De triplici gradu patientia.

1, Rimum patientiæ gradum tenes, ſi con-

ruò divinæ voluntati animo patiaris,
uidquid tibi acciderit mali à Deo, ab
heminibus, à te ipſo. Itanè pateris? §. Job
acerbiſſimam rerum viciſſitudinem tulit, hæc
ſola repetens verba: Dominus dedit, Dominus
alſtulit. Sit nomen Domini Benedictum. Me-
dirare auream hanc ſententiam, & in a fictio⸗
nibus tuis eam uſurpa: ne te dedas lamentis,
ſollicitudinibus, murmurationibus: ſed con-
ſtanti patientia fatiga, & vince inimicorum
tuorum malignitatem. Fatigetur improbitas
patientid tud. Tertull.
2. Secundum gradum adeptus eſt, qui ſitit
labores, & nullam prætermittit patiendi occa-
ſionem. Sic alteram alapam, & martyrium ipſum
hi ſancti Martyres, ſic tolerantiam tot pœni-
tentes expetiverunt. Num verum eſt, hoc
unum te laborare, ut nihil labores? Cœlum
tamen cogitas: cave, tibi ipſe blandiris. Via
dunraxat 3. Crucis itur ad patriam; ſi enim
alia fuiſſet brevior, ac mitior, eam utique do-
cuiſſer Chriſtus.
3. Tertium denique attigit patientiæ gradur,
qui lætus & alacer labores patitur. In afflictio-
nibus ac perſecutionibus lætabantur Apoſtoli.
& ibant gaudentes, cùm digni habiti fuerant

pro Chriſto aliquam contumeliam pati. Gau⸗

dete (inquit ĩpſe Chriſtus) ſi vos oderit mundus.
quia me priùs odio habuit. Acceptius & gra-
tius Deo nihil eſt hilari Chriſtianorum patien-
tià. Pulchrum ſpectaculum Deo, cum Chriktiante

cum dolore congreditur. Minut;

* (141) £
S. GREGORIUS MAGN.

12. Martij.
Quia utem fecerit ,& docuerit, bic magnus voca-
bitur in Regno cœlorum. Chriſtus Matth.
cap. 5.

Ltroò mendicabulis januæ paterent, ſi latitan-
tem in ijs CHRISTVVM vel Angelam cerne-
remus. Tales hoſpites GREGORIVS habuit,
& ob eam pietatem ſummum FPontificatum gali.
Ad hunc evectus inter primas curas habuit medi-
cinam gregi ſuo quærere, quem peſtilentia totàâ paſ-
ſim ltalià- ſed Romæ pot ſſimuùm lacerabat. Placuit,
morte ram atrociter gra ſſante, ad M A TREM VIVEN -
TIVM confugere. Hujus proinde effigiem cùm to-
44 urbe ſupplicabundus ecircaumtuliflet, Angelum
vidit, qui iratum jam diu capitibus enſem vaginæ
reddexet 8 & aérem noxium purgari velinde anim-
advertit, quòd in eo cœleſtes voces gratantes C-
LI REGIN de morte victoriam audiit. Ita ſexva-
tis domi civibus, feris etiam Chriſtianum lmperium
amplifcavit, adjecto Anglorum Regne. Libros de-
inde lucçubrare eſt aggreſſus, qui etiam hodie Dodo-
rem ſuum Spiritum S. probant, quem quidem ſpe-
cie colum bæ obvolitantem capitiejus non unus vi-
dit. Sed & ad preces illius Angelorum panis in
carnem abiit, & hæſitanti fæminæ fidem myſterio-
rum fecit. Tale columen Chriſtiani orbis ſubruere
tamen Mauritius Imp. cogitavit. Sed mox impiæ
mortis conſihum morte ipſe non unà luit, toties
mortuus priusquam moreretur, quot ſub ſecuri
Filios vidit mori. Ipſe idem fatum cum conjuge
contra omnium parentum vora ultimus ſubiit.
GREGORIVM verò mortuum ferunt Anno DE.
IV. ſed rectius vivere illum etiamnum, & im
mortalem vivere in fuis libris dicemus.

ℳ eg 1
“

Ex Surie,

Meai⸗

*

bie ma
nagnurin
Chriſtus n

Sterent, ſ liin
Angelam een
EGORIVSN
vontificatum .
ras habuit hi.
eſtilentia tott n
acerabzt, Plict
ATREM VIII
uliſlet, Angeſu
us enſemn i
i velinde anin
gratantes C4
düit. lia lerd
num Imperiun
gno. Libtos4
am hodie Dod
lem quidem h
jus non unut
elorum henſl
ſdem itin
ni otbis ſibin
Zed morini
uni uit,
, quot ſib Einl
m cum is
enunt Ane⸗
nnum, Ain
icemus.

M1

* (142) £
Meditatio in vitam S. Gregorij Magni.
1. Agna fe cit Gregorius: abdicatis rerræ
bonis Religiofum ordinem amplexus
eſt; Romæ ſævientem peſtem precibus ſuis
cohibuit; miſit in Angliam præcones Evan-
gelii. Multa præſcripfic ad commune bonum
EBccleſiæ. Tu abſtinuiſti aliquâ voluprtate ?
An peccatorem quempiam ad meliorem vi-
tam revocaſti à Utinam tu ipſe ad frugem
rediifles; inde ramen auſpicari neceſſe eſt.
2. Magnus fuit ſcientiàâ, ut patet ex ejus lu-
cubrationibus, quæ redundant doctrinà planèé
cœleſti: nee mirum, ſiquidem ſæpè columbæ
ſpecie viſus eſt Spiritus ſanctus cjus auribus

inſuſurrans, quæ ſcribere debebat. Si minùs

libros poſſis componere, ur S. Gregorius, po-
tes eos legere & ex iis haurire ſcientiam ſalutis;
otes tuos docere fidei myſteria, ægris adeſſe,
afflictos ſolari: idne præſtas ?
3. Sammus ille Pontifex nuſquam major vi-
ſus eſt, quàm in doloribus & humiliarioni-
bus. Cum admirabili patientiâà aeriorem arti-
culorum morbum paſſus eſt, laudari nolebat,
ſervus lerverum Dei voluit appellari paſce-
bat pauperes. Pontificiam dignitatem diu re-
cuſavit. Num ille magnus, qui mundi ſub-
limiora nihili facit? memineris, veram Chri-
ſtiani magnitudinem eſſe, magna facere, 8
parvum ſe repurare, Magna & rara virtus eit,
ut magna licet operantem, magnum te neſcias.

Bernard.
G 3 . 5§. EU⸗=

(14;3) &£
S. EUPHRASIA.
13. Martij.
Eàm autem jeiunatis, nolite Fieri ſicut bypo-
crita triſtes exterminant enim facies ſuas, ut
appareaunt bominibus jejunantes. Amen
dieo vobis, quia receberunt mertedem ſuam.
Chriſtas. S. Marth. c. 6.
TOn facilè ulla alia Virgo ſplendorem generis
QNIiu ut EVPHRASIA novit æſtimare; quippe
quæ alios quantumvis nobiles thoros alto ani-
mo deſpexit omnes, unum CHRISTI ambitioſa ex-
petiit. Forté in honc fixum cruci oculos defixe-
rat cùm amor facile omnia Kbi fingit, quæ ar.
rident, paſſis brachäs amplexum offerri ſibi inter-
pretata, illico in crucem involavit, & Amarum
complexa etiam ipſa, æternum illi ſuos amores de-
vovit; quin mox futurarum auptiarum flammeum
inter ſacras Virgines accepit. Interea literæ adſunt
à Theodoſio Imp. quem ſanguine contingebat. Is
