torio ſuo id noctis voluit deponi mane deinde Ve⸗ (lll
ſpillonibus funus quærentibus hominem reſtituit,
Quina ova cùm eſſent, ſed ſeptem hoſpites, ſine:
ftaude, ſednon fine miraculo, & forte cùm riſu, ſin-
gula ſingulis attribuit. Vates plurimis' aliis fuit,
ipſe mortis ſuæ vatem longe nobiliſſimum Chriſtura
habuit, qui ſexto die prius quàm obiret „ALFERVMI D MK
ad cœnam invitaæit: condixit lubens, & uofamem Atndrnfetpt⸗
opſonatet, jejunus venit. Miracula mortuus con-
tinuavit? ex multis unum illis narrabimus, qui ex
Veneris hara ad Numinis aram accedunt, &, heu!
imparati epulo divino inter Vitgines mentes Ange-
psaccumbunt. Fuit qui quoties ſacram menfſam um
ſrequentare parabat, ſomniorum intemꝑperie abſter-
reretur. Eam macalam etſi nullâſuà culpâ contra-
ctam, eum prec bus, jejumis', confeſſione ſemper
elueret, redibattamen ad invirum iila, & etſi ſtelus
non eſſet, videbatur tamemeſſe: Tandem dosmi-
enti adſi ſtere ALFERVSViſus eſt. & fomiadmotum
ſanétiofibus undis- luſtrare, jamque contra Stygis

pe s

ejuſcemodi vulnera eximium facere. O ſimilis, in-
quis, fons mihi curreret! At ſi oculos ha bes,
binos domi habes.

Medi

1
s
pii
niig ni
in er ſal⸗ 1
numnmſ iifi
, Il
mmun, Cclnl litef
gen Cenung
enmt, Allinte
enl leterit Nen
u Mrichi llen

rhät. li malan

unwen ieelwit
,Uintoln nr nnn
ſuwobninm ißl
inii; m dii
entbvy konien e
i hnun inhia,
bEünttun tic⸗
ue luiir Nafi
enetllänun Cunin
enmtie Aktl
llben Kenol⸗
Nuochemoitun
1limmtdinur,
Aun adnt, 6
Ge gn Ind 4
1 en nann 6
Dunuininenſcd-
1 iiunii
oertleiin
Seluel,
nane, totnt 6
–
etetlatl
Aauibine

(24) £
Meditatio. De timore ſaluiari & gratiaâ Dei neæ=
ceſſaria ad damonis ſut eran las inſidias,
I. ℳ& Lfericus invidi dæmonis technâ ex al-
tiſſimo monte in præceps dejectus riſit
Incolumis veteratorem. Ridebis eundem, ſi
gratia ] ESsu ſalvabit te à ruinà Spirituali. Sed
tmime, ne tu prior ad tentatorem acceſſeris.
quàm ipſe venerit ad te. Peribis, ſi amas peri-

culum, quod à pereundo dictum eſt. Diſcri⸗=

men includit crimen: Occaſio peccandi parùm
differt ab occaſu peccatoris.
z. Ne dicas, Tyro timet, aſceta ſum Vere-
ranus: forté enim quia Vetus fœnile es, citius
corriperis abigne, in poteſtate Tyronis & Ve-
terani militis eſt inire pugnam ; in neutrius ar-
bitrio, ſine gratiâ Dei ſpeciali, potini Vi-
Gorid., Aulculta Senecæ lib. de ira, cap. 7. In·
trateps datis corpor ibus nullum ſui arbitrium eſt.
Audi & T'ullium Tuſc. 4. Qui ſe pracipitavit,

ſuſtmere ſe, cum velit, non poteſt.

3 Igitur time cum arriſerit gratia: time cum
abierit gratia Salvatoru? & time eum denudò
vevertetur. S. Bern. Serm. 54. in cant. Time
cum adeſt gratia, ne non dignè opereris Ti-
me cum abeſt, quia deficiente gratiâ deficis
tu, & dœmoni victus ſuccumbes. Time
cum redierit, ſi enim eſt gratia repropitiata, de-
tenior fiet recidiva „ quæ contingere tibi pe⸗-
delk.
5) °(0%-

B8 4 §. Ti-

(25) £
S. IUSTINUS Mart.
13. A prilis.
Non enim judicavi me ſcire aliqiid inter vos niſe
leſum Cbriſtum & hunc cruιum Paul, ad
Corinth. Epiſt. 2. c. 2.
VSTINVS Phileſophus Palæſtinâ oriundus, lite-
rarum amator, varias in Philoſophia ſectas ample-
Xus, Platoni tandem aufcultare cœpit. Declina-
verat fortè populi turbam, cùm neſcio quid ad ma-
re ſecum meditatus, in hominem incidit, à quo im-
mortalitatem & ſupplicia animorum edoctus,
Chriſtianam veritatem aſpexit, eandemque ad-
verſus hoſtes acerrimè tutatus eſt, ſanguinis & vitz
prodigus. Multa Iudæi gentesque adverſum Chri-
ſti cultores machinabantur, quorum cauſam apud
Sæſarum ſubſellia magna dicendi libertate tutatus,
illud impetravit, ut Chriſtiani deinceps, niſi male-
ſicii convidi eſſent, innoxii viverent. Nobilis in-
genii monimentum hodieque legiturz glorix que
eſt Benis literis hanc piam operam Chriſio Romzæz
impendiſſe, ubi melior nunquam cauſa acta eſt, etſi
optimo ejus Patroneo ſanguine ſtetit. Nam cùm
Creſcentem vitâà & diſciplinàâ Cynicum, ignoranti4
hominis multoque magis caninâ impudentia of-
fenſus, publicis congrefſibus vicifſet, ea ies ſtili-
cet Canem illum ad vind am infammavit: nulla
ratio perdendi Iuſtini aptio: viſa, quàm ſi ut Chri-
ſtianum allatraſſet. Exoſum id nomen iterum eſſe
corat & capitale. Ergo ſtructæ D. Iuſtino inſi⸗
diz haud ſane nolenti, captus regatusqne Chri-
ſtianüsne eſſet? affirmavit deſererétne fua ſacra:!
xenuit: mortem ſubiret? voluit, id Chriſto mor-
talium ſevero Iudici gratum, ſibi utiliſſimam fore
affirmans : ac mox cervice ſecuri ſubjecta vitam
Perdidit, pediturus, niſi perdidiſſet.
Exöuris & Bavon,

Nl. (26) £
l Meditatio. De ſeientia Santtorum.
s 1., Icet humanis ſcientiis operam dare, uł
n utne olim operam ipfis dedit S. Juitinus, S
1 1ſlip , . S . S
rnsſitin 1 uütnunc complures non minus ſan ctitate, quam

1

let rerum ſcientiâà conſpicui, ad cognitionem duns-
ieiitt init taxat, & honorem Dei. In his ſtudiuis unii
nliigten Deo placerc ſtudeas, alioqui jactutam facies-
atleri⸗ N humilitatis, & pietatis. Nonexte quæreturx?
iateni in altera vita, an huic vel alteri ſcientiæ ſtudue-
4 ““ ris, nec an clarueris multarum laude ſcientia-
i kuinen rum; ſed quis fuerit ſtudiorum tuotum fiais, .
int, Ahà ratione uſus fueris tuâ ſcientiâ.
le 2. Quò quis doctioreſt, eò perfectior eſſe-
debet. Atrocius qhippe punietur homo dô-
Emmnt Gtus; quàm ignarus, ſi malè doctrinà ſuin
aiiine ſuſ uſus fuerit, nec ea fecerit, quæ ſciebat eſſe fa⸗
cienda. Tua tibi proſit ſcientia ad cognitio-
nem & amorem Dei. Heu! tantufn ponis:
temporis in humanis ſcientiis; in divinis ve-
15tam parum! Vacat tibi, utphiloſobbpus ſis, non-
rem innn Dacat, ut ſis Criſtisnus Paulinus.
nnnuted 3. Fac, ut doctrina tua aliis utilis ſit: eos
tnntanni⸗ imbue myſteriis noſtræ ſidei. Tot barbari, tot-
i,enniurc gentiles, tot homines cujuslibet conditionis-
uaakine meminem habent, qui doceat eos viam -Paradiſie-
YhDII Appoſitis verbis doce fratres tuos, quid facer-
debeant, ur placeant Deo, æternamque conle-⸗
quantur felicitatem. At meminetis, Chriſtia-
num hominem virtutem piè factis quam ai-
ſertis orationibus magis perſuadere. Non lo.:
guimur magna, ſed vivimas. Cypr.

B 5 §S. LUI

N 27) £
§. LYDWVINA. V. „EÜXE²
12. Aprilis. ſogi
Eibenier igitur gloriabor in inurmitatibus meis, 2, .
Cor. 2. c.
Lernard formam obeſſe caſtitati videns,

dignum wirgine rata eſt votum, deformitatem „
cæœlo petere. Audiit hoe, & omnia morbo- 6
sum examina miſit: iis ita omnis gratia defluxit, ℳN
ut nemini jam placeret cadaver domum ducere.
Sed ſic illa demùm formoſa CHRISTO viſa eſt. Hie
ex amantibus ſolus jam ægræ cum Muatre aſſidete 4
ſolis amoris ſui & patientiæ ſymbola per Angelos I1
lectulum ambientes oſtentare:: quorum certè una
zecordatione LDVVINA cruciatus ſuprà, quàm, e,lalſutihi
dici aut credi poteſt, graves „ facilè tamen omnes
zedimebat. Genium Tutelarem ducem ad ea lo-
ca, quæ Chriſtus olim præſentiâ ſuâ nobilitavit, ad 41
purgantes item flamm as & beatas ſedes kabnit.’ 6
Ab'eodem donum & primi parentis horto lignum / 11
tulit odore nobile: ut inde una jam vel'Virginitas: utrrihen
vel patientia ſperare quid poſſe videatur. In ſub⸗ 4
ſdium pauperum, ipſa pauperrima, peculium
tamen corrogabat, & IESV erumenam dictitabat s
cui profectò omnes; cùm audient avati, invide-
bunt, quippe quæ exhauriri nunquam potuit. He-
mini facinoroſo fuaſit, plums im unum latus no-
Rem incumbezet: Riſit ille, ſed cùm hoc in plu-
mis non poſſet, ne in faammis olim cogetetur, fle.
vit dein-eps. At LYDVVIN A Anno- Chriſtii 4
MCCCCXXX. æzgritudinis aſſiduæ ac multiplicis: aieaellenr
XXXIIX. cum ididolotum incrementum impetiaſ- Utnain, 4
ſet,, ut ignibus nihil ſupereſſet piandum, moftum ied
sandem eſt, vel, ut rectius loquar“, tandem:
deſiit mori. EBx Ioanne
Bruggmanni:

Uelrtermngte

— =

ahrr.

win

UTNN
¹ hi
ratzniie

mmnoheſt uffii ,
tck ſun getnni
üntioe himin
Ghinet konun 4
ndtet
nenn an ne
deni inrſe i
ünnn gunn an
Memuu in,
iunn kulenet
5 Iuelen dlden
n menl , twolin
1u A kui lin
tni uern, tov in
te u in fel igei
ioleſitault ln
eelimt e
R mnamnen Uihlt!
n utelt nel,in
inumungorut
jamtigunun linr
Noin io 1
nmndlaigptenl,
UINWN Nnnd
ilu n⸗
ocn unnenn /
llienle fuir
u nüin runn
noli Ehun

H

=

1 2

2⁸8)
Meditatio. Quo animo ferre debemus morbost.
1. NAAb eſt donum Dei, quod ſæpe-
numero nobis urtilius eſt, ipsà ſa-
nitate; conſultò ſiquidem hunc mordum im-=-
mittit Deus, vel ut puniat peccata commiſſa,
vel ur deterreat à committendis, vel deni que, ut-
arientiam noſtram prober, & merendi præ-
ſeat occaſionem.· Si qu æteres ex conſcientiât
tuâ, cur hoc morbo cruciaris? haud dubiè in-
telligeres, hoc morbo te affligi, ut vitia tua re⸗
linquas, & in- oſterum ſanctior fias: vam mor-
bus parens eſt multarum virtutum. Non erge
nobis dolenda eſt hac afflictio infirmitatum, qnana-
intelligimus, mairem eſse Virtu um. Salv.
zZ. Fer patiehter languores; dolores, quib us
cruciaris, imò hilarem animum præ te feras,
& cum divina voluntate omninò conſentien-
tem.. Cùm autem velit Deus, ut humanis re-
mediis uraris, præſta te facilem & obedientem:
medicis, aliisque, qui tui curam gerunt. Quit
morbo laborat, multas habet occaſiones exer-
cendæ virtutis. Utere diligenter tam pretioſis:
occaſionibus:.
3 Ne ſis tu querulus in morbis tuis, impa-
tiens, moleſtus. Bxiſtima eſſe te in lecto, ut
in cruce:: conſidera patienttam Chriſti in cru-
cemorientis, & cam imitare.. Con ſidera pa-
rtiter animas, quæ levia propter peccata tam du-
1a patiunturin ignibus purgatoriis:: Et memi-
neris, juſtum patientiâ ab injuſto ſecerni. Ii
au verſis per impaiient iam queritur, & blaſphemat
injnſtus, pat ientid justu: probatur, Cypr.
B 6

8.ECI-

(29) £
1 P⸗
S. EUTYCEIUIS Marc.
15. Aprilis.
Eportet enim corruptibile hoc induere incorruptio-
nem, & mortale hoc inauere im mortalitatem
Epiſt. I. ad Cor. c. 15. v. 3 ¾. .
„ Oc die Ferentinates EVTYCHIVM Marty-
Hæes colunt, etſi ubi, aut quando animam po-
ſuerit, neſciant Annales. Sed hæc Faſti olim
cœleſtes loquentur;? nam iſtis ſua commendare,
hoc demùm ego æternum famæ monumentum
credo. Et nos quidem etiam olim facta neſcimus,
at EVTYCHIVS etiam poſt mortein vates futura
ſcivit, & ut ſcirent aliietumulo monuit. Etenim

Redemptus Pont. forte tem pla ſua obibat, ſacra & n
ſacrorum Curatores non (quod hodie fit) alienis 1

ied ſuis oculis inſpecturus. Ventum eſt Ferenti.
num : Hic feſſus lectalum ſibi adornari propè tu-
mulum Martytis imperat, recte humana æſtimans:
tantumque cenſens à ſepulchro lectum d ſtare:
uantum mors & mortis germanus Frater ſomnus
diſtant. Tunc quoque inter curas inſomnem ferè?
noctem agenti EVTYCHIVS viius adſtare, &
quærere num vigilaret 2 Affirmanti deinde illa vet-
ab tertium inclamate: Ffini venit univerſæ carnus
ſimul vaticinium ipſe quoque finire. Atque hæc
noctis prodigia diei portenta exceperunt. Viſa &
audita cœlo arma quaſfari, & vento Aquilone duce
zaſtraignea, & ignea acies imminere. Hæc verò
omnia explicàrunt non multò pòſt Longobardi,
cum é ſeptentrione Italiæ ſe infuderunt, ſacra huma=
nis, humana ſacris miſcuerunt, clademque pa-
ttiæintulerunt. Inter hos ipſos tamen armorum
ſtrepitus ſuaviter Redemptus obdormivit: Obdor-
mivit, inqnam, nam parum differze mortem à ſom:
o. oſtendit 'lvus cum mortuis dormiens.
XX Ferrar. & Greg. M.
Dialo

Medi=-

e

Arn
ulls
Gil tetg⸗
ſi einien inen
n miimn innn
Dnexge 4

ilt

8

lancoaninen
ſel tu bate
connenen
n Ame woolnenn
anlandanetine

—

Benun el ler
Riomu un
uminr lm
Ko Adn

I ilu ide,
rmmmütenteilin
fin an tinerſe n
ofteſfnie. Agne
tensfeilt i
Anend llore 4
6enntt A
1 id mh
Aauntſatti⸗
an, Cd
nos vtun
vrttolnnii i
1n Lfele Iand
m potni lc⸗

6

Cnl N

* (30) £
Meditatio. Dereſurrcte ne moriuorum.
n Inis venit univerſa carnu: ita Eutychius-
Martyr ad Pontificem éſepulchto ſuo va-
ticinatus eſt. Vaticinium hoc de no cte cditum
ortenta diei confirmarunt. Meditare tu
Chriſtiane veritatem. O veritas! ita ſanè eſt.
Veniet finis uni verſa carnis: tunc cotpus, quod
in præſentia opprobriis, doloribus & paupertate
premitur, glorio ſum erit, immortale, impaſſibi⸗
le, & puris ſpiritibos propemodam ſimile.
Quauto gaudio Beatorum animæ corpora ſubi⸗
bunt, quæ laborum fuerunt conſortia, & in-
ſtrumenta vi coriarum?: Mactè labora, patere
corpus meum, teſurges, S& mercedem ascipies
laberum, quo pro Chriſto toleraveris. In carne
mea Vvidebo Deum, Salaαorem meumz,
2. Reſurgent improbi: ſed heu! quanto cum
dolore miſeræ eorum animæ deformia ac horri-

da teperent corpora, quæ cauſa fuerunt; æternæ

damnationis. Ecquid dicent? hos propter ocu-
los, propter has manus, propter hanc linguam,
denique propter tam vile corpus miſere perii-
mus. Dum aſpicis tuum corpus; ſubeat hæc co⸗
gitatio: meum hoc corpus aliquando erit in val=-
le Joſaphatzan ut ex hoc loco ad tartara præ cepꝑs
agatur, an ut ad cælos transferatur? Neſcio.
3. Poſt reſurrectionem non animæ tantum,
ſed etiam beatorum corpora ad cœleſtem Hie-
ruſalem avolabunt; animæ verò, & corpora da-
mnatorum dettudentur ad inferos, ut igne devo⸗-
rante in æternum comburantur. Diligamus
corporis oblectamenta: Gsd illa diligamus, q1u8:
ſine fine habebimus: illa timeamus, qus à repre-
bis ſins ßne tolerantur.
BR. 7 §, P An-

S. PATERNIIS LB.
16. Aprilis.
Liberati à peccato, ſervi autem fadti Dee Slhen
habetis frudctum Veſtrum in ſan diftationem,
Knem verò vitam aternam. Paul. ad Rom.
cap. 4.
) Obilis Aquitanus S. PATERNVS fult, à pri.
N mis annis aſceſin ſectatus, unde & mater ve:-
em ei paraveratefemicolizuſitatam. Abſtu 6
lit hanc in nidum ſuum rapax avis, at non abſtulie
tyroni religioſum animum, ſicut & veſtis in nido- wel.
perennans illæſa demaum reperta eſt: Vita PA. (ud
TERNO eum Scubilione quodam in ſolitudine „ Aukte
rigida in paupertate agebatur;: cilicio cinctus, ſine beanerni
lecto, cibi parciſſimus, aſſiduus in precibus vigilat
bat, factus virgà thaumaturgà Moyſes in deſerto: Ellkigt
Cum enim rupem baculo percuſſiſſ-t, fons illicò-
Saliit in rivum viventem. Quocunqute ven erat,
ægri momento ſanati ſunt, & ex obſeſſis dæmones
fugete: um bræ ſcilicet ad ſolis ortum diſſipantur.
Creſcentio cuidam ſubita cæcita te punito, ob ne-
glectam pauperum curam, quam ei Rex Childe-
bertus demandaverat, miſertus PATERNVS vi--
ſum reſtituit, monens ur diligentiès deinceps pau-
Perum ſubſidiis invigilaret. Tandem jam ſeptua:
genario, tres de coœleo viſ Sancti Præſules, ei ani- 4
marum cuſtodiam commendantes, quam ſubi tt Mnm
ſolitudine ſua extractus ultimis annis & infuli Maäm
coronatus. Conjungit tamen eum iterum cum (onnun
Scubilione eremi ſocio unus, eâdem utique horà;
obitûs: ſed & unius utriusque corpus tumulus-
texit. Quidni eadem in cœlis eorundem
anima: gloria exornet?
Ex ν .

ee
ſea e
4

ong

g⸗
Kagkten
. r

(0) 90

Hil
nl uen 66,
Rng ſniſſen

nen Dal 1
IMnn,,
Ulntin ,e
ihun, unmr e
run KEnk irni
Nen d ir
emn i iinin
r alekend,
Riun a nehet ,
Nung, Mls in
,Muflt, nl
(numns enet
Cer Mlirtemmn,
kons iſnn
dnnuntd ,d
Aun ti Ner CMMe
nm IEANS
ienligteincent
Inten iun ſeht
n hrllls, ei1
Klutesgun il
Aotrmt N

itetolt!

65&
1⁰

R 32) £¾
Med' atio. Omnis vita rive Similis.
*P Ons, quem S. Paternus precibus ſuis im-
pettavit, eſt vitæ ſymbolum & imago
mortis. Ab ee defluens rivus ad nare, centrum
ſuum, properat. Chriſtiani à Deo exiviſtis, &&
ad Deum debetis redire, itaque in omnibus &
ſiugulis actionibus veſtris unum Deum ſpecta-
te, ad unum Deumtendite. An eſt aliquid, ſi à
Deo diſceſſeritis, quod dignum ſit amore ve-
ſtro ?2 Quid mihi eſt in cœlo? aut quid à te volui
ſuperterram? David.
1.. Hic Rivus nec ſaxis „ nec ſpinis retar-
däatur: non hæret, non quieſcit in canalibus ex
metallo, aut marmore factis; non in ripis,
herbis virentibus & amœnis flotibus conſitis?
ad mare ſemper properat. Tu pariter à viâ,
quæ ducit ad Deum, recadverſis, nec ſecun-
dis rebus-declines;: ne te tetineant illecebræ
vitæ jucundioris: ſperne mundi delicias: vince
difficultates, quæ occurrunt in Wa virturis.
3. Hic Rivus ſemper inquietus eſt, & queri
dicetes, quòdà mari tantum diſtet. I, quo
olneris, kucre omnibus voluptatibus hujus
mundi, nunquam omniaò contentus cris; ſolus
Deèus poteſt animum tuum ſatiare: quietam
ac fellcem vitam vi ves, ſi ex toto corde Deum,
nec aliud quidpiam, niſi proptet iplum quæſie-
ris & dilexeris“ ſi ſecus fecetis, ſemper inquie-
tus crit animus tuus. Feciſti nos Dom'ne ad te,
&inquietum eſt' tor noſtrum, donec requieſsiat ini
er. Auge-

§. HE-

4

(33 on
S. HELENUS CONF. E eit
17. Aprilis. e/
Si quis mihi æ iniſiraverit honor hcabit eum Pater
— vgiendum eſt citò, quod nocet cito? Sapuit
iſto mature HELENVS con/lio, & & Mundo
priùs quàm pueritia exiit, tutius in ter feras
quim hommnes victurus, Teiunia producenti Ca-
codæmon eſcas obtruſit; ſed HELENVS & cc-=-
cum & dapifterum aſpernatus, cum Cœlo quàm
Orco prandere maluit; mox enim Angeli, ut Chri-,
ſto quondam dapes eſurienti miniſtrarunt, Tanto
deinde prom ptiùs ipſe quoquè per longa itinerum
ſpatia aliis prandia ferre, & ſi oneri ſuccubuiſſete
Onagris ea imponere, nil'repugnantibus pigerri,
mis alioquin anim antiuw. Neque iam ſolum o-
nera illius Aſini, ſed pfum etiam HELENVM, cùᷣͥE
Myſtam ſacrificii cauſs a accerſezet, peramnem Cro⸗
Codilus ttansvexit adeò Sanctitati obtemp rant
omnia. Dſcipulo eius cùm Orci miniſter libidi-
nis faces admoveret, incendiarium HELENVS ad
tentas redegit anguſtias, ut extrà circulum, quem
in arena ſeipione deſcripſerat, ne latum quidem
ungucmaut ungulam ponere ſit auſas, donec tur-
pe incendium exringueret. Illud etiam, memo-
rabile, quòd illæſus gnem talcarit, ut Zaream Hæ-
reticum falfitatis argueret, qui perfidiam ſuam
per flammas probare non auſus, Catholicæ Religio-
Eis, ut veri auri, pretium auxit. HBis facinornbus
HELENVS Heliopolitanam primum mitram,
deinde zterniratis coronam meruit.
Ex vita PP.

PE
er
S

inte. N Meditatio. Decultiu Sandkkorum.
dc . Uantus honor eſt miniſtrare Chriſſo?5
halhen aqua, ignis, ferz, & ipſe Miniſter
Orci obtemperarunt imperiis Heleni. Ita ha-
vorati ſunt Amici Dei. Quaàm glorioſum illis!
prodigiis ac miraeulis naturæ quodammodo
e im perarc; Ambirtioſi en honores! quos non
W Ppoflidetis modô, ſed quos quærere debetis.
e 2. Honora reliquias ac imagines San ctorum.
ICsD Da operam, ut tem pla & altaria Deo ſub eorum
nomine conlſecrata, ritè decenterque deco-
rentut. hæc cura, Deo gratiſſima, non mo-
dicæ tibi erit utilitati: Sanctorum quippe
plurimi gratiam babent curationum, & ade-
ugit runt tibi, ſi quando aliquo morbo laboraveris:
ummtt Ros etiam invoca in afflictionibus tuis, repul-
niat te ſam non patieris: ſunt fratres tui. Paſſi ſunk?
esdem mala, quæ pateris: Non illis diffic'le
homines adjuvare, quoniam maximé dili-
Kgnntur à Deo, à quo nihil non obrtinere pol⸗
ſunt.
3. Sanctos imitare: illis placeze, illos ho⸗
norare magis non potes, quàm ſi eorum inſi-
ſtas veſtigi's. Lege eorum vitas, &£ in vita
uniuscujusque ſelige aliquam virtutem, quam
poſſis imitari. Quem ſanctorum imitaris?
An fuit aliquis, qui perinde ac tu vixerit? Opes
ac delicias terrenas affectu ſalrem relinque, ue
aliquando cœleſtibus cum ſanctis potiatis. Lé=-
66 4S benter igitur terrena amittamus, ut caleflis ſer-
eS ss, Lertull.

22 S. URS-

tnnn hen

(39) ”B in
§. U R S MAR U § CON. S s M
18. Aprilis.
Mandatum novum do vobit, ut diligatis invicem,
ficat ego dilexi vos. Joan. cap. 13.

Vo tempore mater, grayvem VRSMARO fe-
rebat uterum, venerandà forte canitie ſener
per viſum adſtitit „ puerulumqne manu ge. I
flatum ejus curæ commendavit. Ex cuſanti anno:
næ difficultatem panem candidum porrexit, novo Aout
mox inter manus auctu grandeſcentem 3 prodigii.
que rationem ad naſcituræ prolis docttinam retu: eii
Ut, cum annis ad multorum mortalium emolu- I0
menta amplifirandam. Simul monſtravit eniten- nd
tem in ſublime filiolum per ſcalam cœlo in ſettem. hni
Præſagio fidem ad ſttuxit vita cœlitibus, quàm ho-
minibus propior: nam Epiſcopus tempore ſuc-
cedente creatus, novem annis à pane humane
temperavit, reliqui cibi tam modicus, ut validæ
membrerum vociſque vres haud’ immezitò mirz- unt
culi inſtar obtinerent. Damones ftequenter in-
jnſtà corporum humanorum poſſeſſione dejecit:
metu lemurum infeſtas ædes aquàâ luſtrali ſolrit-
morbos curationum fines egreſſos divinâ ſanatione
depulite Porrò charitas ſervandorumque morta-
lium ſtudium in eminentiſſimum virtutis faſt gium if
aſſurrexit, cum eſſet quotidie cujusvis hominis ſa- “
lutem ſanguine vitaque recuperare paratus. Kerum „ O
adverſarum patienti? in lobi comparationem fikinunt
evexit. Obiit Anno Chriſti DCC. vIII. de cœlo ob- wA heuſlene
tinendo ſolicitus imprimis, ut jam ſcslas ad .
moeoveret, antequam naſceretur. Kalher;
Veroenenſes:

& (*ε e e

S
ulsen
lt

nit iheii
W lunen,,

1tane anitel
lezullingtenen
Nrenlift, Nalinie
atdiin neit Ne
Rpnaſeien; if
Gum ls ichinam
MWdtn Nantlin e
ln. Nun nanltvtte
Gun Mliin Ehitt
Huitnucrither, n
in hilus nne
Nen und 1 ine 4n
N un woriag Atti
Es add inneitd
Dimonet fegtentet
ien g in
agelit ins ſant
nnuinunete
mibnmn iuiglf
ide aiſt ominn
Gimunft
i n an,
GiUr,
Bintidin in
egunnlinmmle
munſt

5

(36) £*
Meditatio: Diligere debemus proximmm us:
Chriſtus dilexit oρ
/ Haritas Ursmari erga proximum eo us-=
OQque ad faſtigium virrutis afcendit, ur-
eſſet paratus quotidie ſalutem viliſſimi cujus-
cunque hominis ſanguine & rità ſuò recupera-
re, & hæc eſt Chriſti dilectio. An tu proxi-
mum amas ſupra tuas comumnditates & labo-
ranti opitulates?
2. Chriſtus nos amavie cum gravius eum
offenderemus: ejus exemplo diligamus etiam
illos, qui nos odio habent, Facillimum eſt-
amare eos, qui bonis nos cumulant, hoc &-
impii, hoc Ethnici faciunt; amare inimivos:
Chriſtianorumeſit. Examina Charitatem tu-
am, juxta Chriſti dilectionem.
3. Chriſtus nos amavit, ut ſalvaret animaatt
noſtram: quantum pores, idem præſta pro-⸗
ximo tuo. Nihil Deo gratius & proximo uti⸗
lius, quam ex amore amovere fratrem tuum
ab occaſtonibus peccandi: Mone, argue, in-
crepa, ora Deum pro co. O felicem! Si vel
unam Chriſto animam lucrifaceres, pro cujus:
Redemprione tam pretioſam' vitam Chriſtus:
dedit:. T'am pretiolo munere iſta Redemptio per:
agitur, ut homo Deum valere videntur. EHilar:
Agelat:

₰ (°) °*

(37) £B potlnand
. — „ MN. ,
§. W E R N E R CU §. Mart. . onniͦ .
19. Aprilis.
Si Chriſti eſſe vis, eruciſßige carnem tuam cum
vitit & concupiſcentiis Gal. .
ERNERVS ruſti ca, ex Trevirenſi agzo, pro-
j genies, egenis comparabat paratum diutno
labose obſonium. Vitrici aſperitatem, ipſe
tam miti ingenio, fugeie coactas, in Opiliones
haud paulò man ſuetiores incidit: nam & mapali-
bus fugientem, & eſurientem cænulà exceperunt,
quibus ne oneri forer hoſpes aſymbolus, defixe
humi baculo, novum terrà fontem ſalire juſſit. à
Paſtori bus digreſſus in feras incidit ; annum enim
agenten XIV. Iudæi adhuc Chriſti in Chriſtianis
ſangu inem ſitientes capite prono columnæ alliga-
runt, S. Hoſtiam ab oreepetituri: loris deinde ac
ferro per omnia membra crudel'ſſime graſſati ſatis
docuerunt, quaàm longe Apellæz omnem Humani-
tatis ſen ſum abjecerint: nam eiſi triduo inter tor-
menta exacto omnium opem ac com miſeratic-
em expoſieret, eam tamen neque apud judi.
cem argento corruptum reperit; inter acerbiſſi-
mos cruciatus id unum habituruz ſolatii, quòd
pendens demùm ad exemplum Chrifli animam
efflavit. Cadaverejus in ſpeluncam abjectum eſt
à Iudæis, ut feris laniatum credi poſſet; luſta
nihilominùs ei Cœlum perſolvit; multa face cir=
sum cadaveraccenſo, quæ VVERNERI inno-
centiam & Iudæorum crudelitatem de-
texit. Ex obnrio.

MN

in dmg

66 N Meditatio. De ſimilitnaine cum Chriſto habenda
mnl. in tolernntia crucis.

ERNERII inter Apellarum furias id
unum Solatii habuit, quod ad Chriſti
n aſenin exemplum pendens animam cfflare poſſer pro
ai Chriſto. Quis eſt in mundo, qui non pendeat
un, in cruce? ſed quomodo ? cum Latrone dam-
Unaando pendent, qui blaſphemant Deum &
inn ning ayerſantur, in quem reſpie ere debent, Autho-
un rem ſalutis. O fatuitas! cruce ſcalàâ cœli
lo til abuti ut deſcendas in abyfſum damnationis.
2. Pendent in Cruce cum Latrone liberande,
quibus crux via eſt ad Dei agnoſcendam juſti-
tiam, bonitatem, & ſapientiam; juſtitiæ, ſe
ſubmittende ut reos, bonitatem amplexando,
utülius caſtigatus à Patre, Sapientiam ado-
tando quæ adhibendo media ad ſalutem at-
tnie e ingita kne adfinezx, & diſpenit omnis ſuaviter
e Mi ſl in negotio Prædeſtinationis.
nt ni 3. Dendent in cruce ad exemplum Chriſti.
qui Innocens ablatus eſt pro nobis, quibus ſine
nen culpà ſuâ crux affectuosé concupita & amore
A Chriſti innecenter tolerata, eſt gloriatio & ex-
lined altatio. Tres cruces in uno Pco⸗ erant, in una
n latro liberanaus, in media Chriſtus alterum IiRN=
WMune aturus, & alterun damnaturne, Sg Auguſt.
e. Epiſt, 43,

n len iee

(39

S. AGNES POLITIANA

Virgo.
20. Aprilis.
sie ſtulti eſtismt cum ſpirita ceperitis oarne ton.
ſammemimi Gal. c. 3.

Atale ſolum AGNETI mons bolitianus eſt.
Quo die in lucem prodiit, multis vicinus æz-

ther facibus ſtellans illuſtris vitæz primordia
celebravit. Nono ætatis anno, quo virgines aliæz
totæ pendent à mautibus, D. Dominici inſtitutum
in ſacro Parthenone complectitur, quindecim an-
nis pane & aquà victitavit, ſæpeque cæleſti plaviâ,
qualis Heb-æis pes deſertos Arabiæ campos moven-
tibus, annona fuit, inter precandum eſt operta.
Tres alieuando gemmulas ei Deipara dono dede-
rat, vaticinata, ſuo hono laliquot ab Agnete tem-
pla conſtituenda, leſulum aliàs &π ejus ſinum infu-
derat; cujus & collo eruccm eam abſtraxit, quæ in
hæc usque tempora ad facti memoriam piorumqae
venerationem conſervatur. Sæpe ab Angele divi-
nam aoſtiam accepit- Balneum, qno valetudinis
causa utebatur, cœleſti Manna inſtratum, eoque
loco fons medicàâ ſalubritate ptæditus erupit. Ee⸗
Juemadmodum ſæpe divinos Genios vivens babe-
bat hoſpites, ita moriens eoſdem adepta comites
in cœlum evolavit, anno ſalutis M. CEC. XVII.
mortem multi infantes & fuis cunis quà ſermo-
ne, quà cantu celebzarunt. Corpus putredine
boque intactum, vittutum ac præcipuè caſtimo-
niæ Iuculentam pzæbuit teſt ficationem.
Ex Bulla Canonizat.

200 (

15
unſt h
.

ℳ0

1

4ubrd ralſel uin

nlsn

ad Aer et

7
Neeen
Aall un

(40);
ollnig Meditatio. De cauſis ieporis in ſtudis
ln. Virtutis.
anis *. A GNES que fervote Novennis Virgun-
nn cula divino obſequio ſe conſecravit, ab
n eo nnnquam remiſir. Nos quantum remitti-
4 mus! Oeus, cui obſequimutr, conſtans eſt, non
Dilnnhin mutatur, nunquam defervelcit ejus in nos

künein amor, han cimitem ur con ſtantiam; Memor eſto,
m iim i,⸗Ade excideris, & prima opera Ffac, ne alius accipiat
6,N Mräitinns Hwνναν tα,ä. Apoc.
in,Glnmn 1. Vulgò duplex eſt cauſa teporis ac remiſ-
Gad i ſionis noſtræ in uſu virtutis. Prima eſt, nimia
ann fidci in bonis operibus, quæ olim feeimus.
Qum ſemel ea depoluimus peccata, quæ nobis
I6/n,jicicbant inferni timorem: cùm aliquid, po-
Uihaeulust hitentiæ nomine, paſſi ſumus, exiſtimamus jam
masdtui u tutò ac ſine metu nos vivere poſſe. At quàm
enibir⸗ vana eſt hæcfiducia! Cum rimore ac tremore
inl operaretuam ſalurem: Nam ſape immittit Dia-
u aum bolus ſecuritatem, ut inferat perditionem. Eu-
re eitu ent Cher.
Giuiede 3. Altera cauſa tepotis ac remiſſionis in viâ
Aalnieii Yirtutis eſt ingenitum cuique laboris ac morti-
lni l N ficationis odium. Non placet corpori tam
a durum, ac tam diuturnum vivendi genus:
n n hortet planè animus, dum adhuc numerat 40.
— aut o. annos vitæ durioris: verùm quis diem
et, alterum nobis præſtiterit, ne ſimus ſolliciti de
craſtino? agamus, quod agimus: quàm po-
G terimus, petfectiſſimé: cautè ac prudenter uta-
0 H mur tempore vitæ noſtiæ, cuùm tam citò fluat.

Citò tranſeun: dies noſtri, utinam bene tranſeant.

S. AN-

ℳ

1

S. ANSELMUS Ep.

21. Aprilis.

Qui faeit peccatum, Servus eſt peccati. Jo-
annis 8.

aAcile Mundum deſpicit, quisquis æquis ooulie
Pikie Teſtis luculentus AN SEL MVS eſt. (WUNN0
vidit hic (nebulam ab oculis DRO removen.
te) quem nos mundum dkimus, immundnum, qua .
patet, paludem eſſe, eoeni omnis ac ſordium col- aeken
. luviem- In hac volutari miſeros homunculos ;
hinc delicias ſuas haurire delicatulos; hic gemmat
quærere avaros; hie triumphale am bitioſos. Mi-
ratus AN5ELMVS poſſe tam ſordidâ lacunâ piſces
gaudere tam nobiles, oculum ad religieſorum ſepta
tranſtulit, & ædes ſibi videre viſus eſt regio opere
ſtructas & omnibus delitiis affuentes. Has itaque
ingrefſus, ex Monacho Cœnebiarche, ex Cœno-
biarcha Pontifex Cantuariæ, moftuus memoratur
anno M. CIX. vir, qui eè minimis quibúsque te-.
bus maxima dare documenta ſcivit. Nam ut alia un
ſilentio prætermittam, cam lepuſculum ſub equum IenIn
ſuum fugientem à canibus undique cingi eonipe- alri
xiſſet, eam morientis conditionem eſſe exclama-
vit ab atris Geniis obſeſſi. Iam puerum conſpi
catus cum avicula luſitantem filo alligsta, bpec-
cantis hominis typum eſſe dixit, qui libertate ſus
ſpoliatus ad arbitrium Stygii aucupis viveret. Ita-
que, qui jam nos circumipicimus, ſi A N SEL-
M0O credimus, mali dæmonis ludus, lepuſculi, &
avicu æ captivæ ſumus. Nec tamen ſtuſti lepores
ſfugimus, nec aviculæ filum rumpimus: quin quod
omnem Kultitiam exſuperat, cantitare
ctiam in tantis miſeriis juvat.
Ex Edinero.

,
, e
46 .
Dtmat/

0.

8S E .: S.
ls U WV cditario, De peccato Mortali, & per illud

n , s

Damonis ſerwitute.

Anſelmus in lepuſculo fugiente, ac
.canibus, & aviculà laqueo rctentâ
à puero, peccatoris, Dœmonis Mancipli,
wiſeriam contemplatus cit. Qui peccate
* ſervit, quot immoderatos affectus, tot Ty-
Lrannos habet : Venit Iibido, & dicit, neus
n ss tu veniunt omnia vitia & sieunt, mens es
iirtini u ; quem tanti competunt, q am vile manti-
kenn deee Ambr.
En Vere liber eſt, qui ſervit, & obedit
Deo is etenim unum duntaxat habet æ&-
Quiſſin um, & facillimum Deminum, cujus
un n andata & S maximeèe conſentanea
a. K ſunt, & nobis utiliſſima. Voluntarium hoc,
,a & rationabile obſequium „ q 0 Præſtamus
niet Der „ nos liberat à turpiſſimâà & ſæviſſim4à
inſun Tyrannide dæmonis, libidinis, peccari.
unden Ah! ſi libertas maximum eſt bonotum om-
Neex nium, cui, Domine, potiori jure meam ego
alinatletn devoverem, quam tibi, A ui mihi eam dedi-
4. u eun ſt 7 Deoparere, libertas eſz.
aie 3. Ut perfectà & integrâ libertate gau-
Kii⸗ n ce 48 in hoc mundo, unum Deum & timcre;
igt & amare debes. Omnia ſupplicia afflictio-
unli nes omnes, omnes mundi deliciæ, opes,
emalevanitates non poterunt vel ad minimum
ioutti, "beccatum te impellere, ſi unum timueris,
enent,u & amaveris Deum. Quot anz ietatibus li-
batun t berareris! ſi anim« tuo alt us in hæreret, ni-
MMemn hl amandum eſte, præter Deum, nihil ti-
, , mehdum, plæter Deum. .
, C 9, THEO-

44. Me⸗

441
R ü( 43 N „4.1

, . , GAe M
S. THEODORUS CONF. M,
22. Aprilis. ela i,
Cujus veſtrm aſinus aut bos in puteum cadet &
non continud sxtrahet illum? Lucç. 14. ſc leſ⸗
T1 EODORVM ſexennem mater ad omnem

licentiam informabet, cum S. Georgius, ne
filium Cœli Imperatori autoratam vitæ cor-
ruptelis effæ minaret, præſesadmonuit, pueri de- 7
inceps in ſanétitate magiſter. Eunti ad . dem ſa-
cram dux adfuit, viam præſtigiis Orci præieptam
& impeditam zperiens: marti queque, ſi à pietatt uimn
filium avocaret, ſtricto mucrone exitium minatus,
Prope interitum THEODORVS erat, quando de-
cantatus ille Proteus aſſumptâà contubernalis formà,
incautum in præcipitium impulit præſultor ipſius
factus, emque exemplo tracturus, niſi cufſtodis ofnnni
cura prævaluiſſer. In temple Chriſtum cum Virgi⸗
ne matre præſentem aſpexit, à quo ad ſan ctiotem
militiam invitatus, illicô ſtipendia facere cρ†Hεh. Gi⸗
gantem credidiſſes vim cœle illaturum, ſi labores
ſpectàſſes. Miraculis morberâmque medelà cla.
rus, quos aliis abſterſit, ſibi gratulatus eſt dolores, 11
cos divinæ in ſe voluntatis argumenta dicitans. Ve-
nenum impiorum invidià miſtum, Reginz cœlo-
tum benevolnatiâ ſuperavit, quæ piorum menſis ſe-
curitatem affert, certiorem utique, quam in, qui
peticuloſas Principum epulas guſtu explorant. Hunc
Reginæ Cœlitibuſque tam charum, quid mirum eſt, &
£ Keges neſtri orbis ſuſpexerunt, neque paſſi ſunt ijn
EODORVM voto ſuo potiri, qui cum probra ſieſ ii
1et, velinvitus honoribus maſtatus eſt. En⸗
Ex Surio.

() E

NNN

(44) £
Meditatio. De corredti, ne eorum, qui cura no=
1n hg ſiræ ſubſunt.
, r., Erius illa pellecx fuit, quam Mater
hut⸗ THEODORI quæ ad omnem vitæ li-

aranlen

n ie

centiam pellexit filium: Neque illa Mater dili-
egit, quæ filium peccantem negligit; S. Au-
guſt. Iib. I. de civit. c. 9. Si neglexeris corripere,
pejor factus es eo, qui peccavit. Si autem mo-
nucris, re ſipiſcet Frater tuus, atque ita animam
ejus Chriſto lucrifacies; quomodo tu funge-
ris hoc officio charitatis? & quomodo amas
corrigi?
„2. At, inquies, moleſtus ero amico meo,
m illum fi toties monuero. Eſto; An ideò debes
l officio tuo deeſſe! Iniquius fortè eſt tuum
u de humilitate ejusjudicium: Adde, quod àger
eſt, cui vel invito adhiberi debet medicina.
Quando valebit, gratias tibi referer. O ffᷣ cii
e rul, non perſonarum habe rationem. Nulli
parcas, ut ſoli anim a partas. Hieron.
3. Si tamen exiſtimes correctionem non
