rat, erumpebantque continuò ex ejus corde

Nh, nur incendia divini amoris. Ex quibus, intelli-
buu gere poſſes, te Deum amare? An ex frequenti
utua cum eo colloquio ? An ex attentione & fervore,
iu quo vacas piis exercitiis e Amantiſſime Jeſu!

etantâà cum voluptate loquimur cum amicis;
unde tam citò nos ræder alloquii tui? O Deus
amabiliſſime (ajebat S. Philippus) qui amo-
rem tui præcepiſti, cur unum duntaxat, &
tam exiguum cor nobis dediſti?
Duriſſima erat ejus vivendi ratiò: jejuna-
bat ſingulis penè diebus. Integrum diem la-
bori, noctem orationi rribuebat. Patienter
feras tuæ vocationis labores, & mala omnia,

quæ vitare nequaquam potes. Adhæc macera

Ccorpus tuum, ſed in abſcondito, ne, ſi laudé-
iis ab hominibus, aliam fortè non ſis accceptu-
rus mercedem.
3. Fervorem actionis cum contemplatio-
nis tranquillitare ſapienrer ſociârat. Erat con-
junctiffſimus Deo: Aderat proximo, quoquo
modo laboranti: familiaribus colloquiis, & ap-
poſitis concionibus peccatores ad frugem re-
vocabat. Ut quid nihil agis Dei causà? quia
Pprofectà Deum non amas. Nunquam eſt Dei
«mor otioſus; operaturj enim magna, ſi eſt: ſs
verò operari renuit, amer non eſt. Gregor.

„S. REc

600

(113 ) NCil.
bO — . 4
S. RESTITIITA. ne
27. Maii rd alutn
. n gtr tatmin

Si fortis armatus cuſtodit atrium ſuum & c. Luc. wu bußhin
11. cap. imm, Vliii n
Omæ nata RESTITVTA, denata Sorz, nao- uriniinſi
biles natales nobiliſſima morte illuſtravit. Nu- 4 ale Muet⸗

msoe er

leontote orole le

UR

bilis domi tamen claula egit, & formam queam
pPaſſim juventus nabilis deperibat, velut ignem Aidanhid⸗
cuſtodiit, non jam Veſtæ, ſed Chriſti Virgo. Bu- zuau
jus illa unius thalamum ſuſpirabat & alitet etiam adunumm
Nuptæ nomen refugiebat. Interea invidit D EO Martuchnic
Sponſam ſuam, ut ſolet, Oreus, ad fuitque minas Nled
ſpirans & ignes. At Reſtitata, nuper jam boni An- Kh
geli aſpectu exhilarata, riſit rivalem deformem, d hllfilin
tam formidandum monſtrum in fugam puella egit. oouk,1
Secundum hæc Chriſto authore ædibus paternis ex- acglzez rle
ceſſit Virge, Soram abitura; nec tamen ſine comi- n
te, nam ad latus Angelum habuit;, qui toto itine-
re ſtipavit euntem. Neque poterat latere famula
DEI, Publico miraculorum comitatu manifeſta.
vVix enim ingreſſa eſt in urbem, & j am morbos migta-
re fecit & corgporibus: quo miraculo proditam no-
bilem hoſpitem, nobile hoſpitium, carcer marty-
rum exeepit, ita Agathio proconſule jubente. Ex- üenn
in Scorpionibus cæſa cecinit- VII. dies nocdtes-
que ſine victu clauſa cum Angelis vixit, oblita jam
cibi, angelorum aſpectu ſatiata. Denique capite una
càùm Cyrillo Epiſcope aliisq; truncata cœlum ſubiit,
cùàm carceris cuſtodes & aded carnifices miracu-
lis captos eâdem viã nuper jam præmiſiſſet.
Ex Ferrar.

SRE

2°α⁵0 (E ) *
. *

*½ (114) £
Meditatio. De Cuſtodid ECafli pudoris,
1. RESTITHITA Caſtro virginitaris tu-
endo Primèò cuſtodem adhibuit vere-
igſanhele cundiam, quæ cuſtos virtutum omnium; ita
Cicero. Parens omnis honeſti conſilii, tutela ſo-
n nutu lnnium offciorum, Magifra Innocentia, chara
tinnhilami N troviuſnis accepta alienis, ita Valer. Max. l. 4. c. 5.
nmu Quomodo re cuſtode pudore ſervas à turpilo-
Inies quiis de harà Diaboli? à conſortiis Veneris &
"r Cupidinis? an excubat hic Cuſtos pudor in
d iad ortis ſenſuum tuorum? . .
äir. 2. Defendendo caſtro virginitatis ſuæ adhi-
mn buit 8. RxSTITuITAfirmum præſidium S. An-
iHnmindn geli Cuſtodis; ſpectaculum facti ſumus Deo, An-
nülfe uig gelis, & hominibus? Si hoc cogitares tecum,
erubeſceres ſæpe facere in occulto coram Deo
i auom & Angelotuo, quod coram homine non aude-
uet kin Tes. Diſce hos Argos centoculos actionum tua-
uentunnudk Ium verecundè timere & ſtudiose diligere, at-
amin què hanc ſalvam quardiam, tibi inſtanter à coœ-
lo depoſcere.
3. Ut ab externis inſultibus inimicorum
i N Ges Dæmonis, & mundi cuſtodiret atrium ſuum;
ad. i domuit inimicum domeſticum, carnem ſaam,
ui longi inedia; plus Angelorum ſatiata aſpectu,
intauun, quam ciborum eſu. i. Per. 5. Sobrj eſtote & vi-
NMN“ gilate: monitum hos elſt Principis Apoſtolo-
ineuu rum abſtinentia & vigilantia ſunt duæ pediſſe-
quæ caſtiratis; harum famulitio honeſtiſſimo
tutiſſimus eris, ſi prius membra tua in ſervitu-
tem redegeris. Neque quinque fatuis ſenfi-
H

mmenldeſtbetle

bus tuis ſegniter dormire conceſſeris.

F S. GER-

(115) £
S. GERMANUS EPISCOPUsS.
29. Malii.
Hoſpes eram, & collegiſtis me: nudus eram E coo-
peruliſtis me: infimus eram & viſitaſtis me,
in -arcere er am & veniſtis adme. Matth. z.
☛ mors nondum nato, ab ipſa; quod

abominétis, matre; nato ab avia propinata eſt:
n hilominus inter domeſtica latrocinia adole-
vit, veneno pricre maternis viſceribus, ſine nexza fo-
tas, diffuſo, altero ad aviæ flium delato, æquiſſimo
ſine dubio errole, ut, cui Germani hæreditas quære-
batur, idem patatam innocenti peſtem biberet. Ger=
manum contrà TPariſienfis mitra exſpe cabat, & in
omnes morbos jus, benevolentiâ numinis maleficia
mortalium in ejus gloriam vertente, Saliva ejus,
veſtium lacinia Gramen, quod incubi u preſſiſſet,
vim medicam habuéte. Hæc alexipharmaca etiam
Reges ambiebant. Glotharius, quòd virum ſanum
parum civili pro foribus mora fatigaſlet, injuriam
febri luit, quâ modeſtior facétus poſtridie S. Viri pal-
liolum oſculis trivit, eodue inteſtinum ignem extin-
xit. Vhicam literulam chirographi ejus delinxiſſe
Mona-ho biennium ægro ſaluti fuit. Fugientem
animam illuſttis εniha file de viti veſte rapto re-
traxlt. Alterijam exanimi cum frigida vitam infu⸗
dit. Vnica voce flammas ſopivit, Crucis ſigno com-
pedes ſolvit, populatores agrorum urſos extinxit, to-
tas Dæmonum catervas fugavit. Er tamen hicmor-
borum & ipfius adeo mortis triumphater, obirus ſui
diem non animo modo ſed oculis etiam ingerere
non deſtitit; hoc ad lecti ſpondam epigrammaie af⸗
E o. V. Kal. Iunias: id quo ſpectaret non ante intel⸗
leſtum eſt, quàm eodem die ctogenatio preximus
decederet. Tu, ſi ſapis, ne incerta hora temors fallat;

Omnem crede diem tibi diluxiſſe ſupremum, (ſl

lona

unimn ne,
.

2 Ex Surio.

1
.

.½ (116) 6
Meditatio. De operibus miſericordig?
Ebes operibus miſericordiæ vacare,
Vnon ex conſilio tantàm, ſed ex Chri-
ſti mandaro, cui niſi parueris, periiſti, nec un-
quam ad Paradiſum pervenies. Supremi judi-
cii die ad Regnum vocabitur, quisquis ea
adimpleverit; & à Regno arcebitur, quisquis
neglexerit; Quia quidquid fit uni ex minimis
hominibus, fit jeſu Chriſto. Quænam eſt
tua in proximum Charitas? Pretioſas alios ju-
rvandi occaſiones ne ram facilè ꝑrætermittas.
2z. Nudis veſtes dato; Aureo, & ſerico pan-
to indueris, detritis ſaltem, & neglectis veſti-
mnentis Chriſti membra tegito: ægrotos, in-
pes præ ſertim inviſito, & cos pro facultati-
bus tuis adjuva. Inviſe vinctos, ſi ſunt in-
tun nocenfes, digni ſunt, quortum curam geras,
ünocentes ac rei, gravius tu fortè peccâſti;
eInimverò ſi omnes divinæ Majeſtatis rei car-
s ceri mancipandi forent, mundus quantus,
uantus eſt, carcer eſſet.
m 3. Si propter inopiam bona temporalia lar-
ne oirt non pores, largire ſpiritualia: hoc eſt, ſo-
bre mæſtos, ægtotes, pauperes: Viſita deten-
tos in carcere. Ora pre omnibus, & gratias
ge Domino, quòd non opprimaris mileriis,
uibus tam m lti opprimuntur. Poſtremè
leæreat animo tuo hæc ſententia: Gratis mi-
ricordiam ſperat ês, qui miſericordiam non fece-
it. Chryſoſtomus,

, ,
. Mnun ane

nnh 1ſtekin

iiadole
teronft⸗
Aliliro

* (117) &
, 4
S. MAXIMINUS EPISC. zni
CON,
29. Maii. –
In timore incolatüs veſtri tempore verſamini, i „
Pet. I. Cap. I. 1 aaeni⸗
Ic in Gallia natus, multùm juventutis ſuæ, nhann
non vanis & curioſis (ut modò multorum ex- 5Imu Uni)
iguo morum emolumento eſt) ſed piis ad ſa- ru
cra loca peregrinationibus impendit, quas tamen iacrtr
Treviris videtur abſolviſſe: nam Agricius, pius ur= 8 .
bis Antiſtes, hoſpitio exceptum, cuùm mores ejus
probaſſet, inter Clericos adlegit, ſacerdotium con- M
tulit eundemque moriens habuit ibidem in Fonti⸗=
ficio munere ſucceſſorem. Magnus apud hunc
Athanaſius „ exagitantibus extorrem Arianis, ho-
ſpitio, quatuor ſupra annum menſibus, fruitus eſt,
& multùm per id tempus tanti viri conſortio in vit-
tute MAXIMINVS profecit. Intererat cum alüs
Præſulibus Colonienſi ſynodo, ubi Euphrates loci
præſul divinitatem Chriſto negans, anathemate ful=
minatus & exauthoratus eſt: in Sardicenſi etiam
concilio damnationi Arii conſenſit, eàmque ob rem
per Arii ſectatores ab officio depoſitus & exilio
mulctatus eſt. Vrſo., càm aſinum devoraſſet, vrrtu=
te divinitùs datäã, imperavit, üt onera aſini ſubiret,
eamque cùm aliquamdiu itineris comitem, baju-
lúmque tenuiſlet, liberum dimiſit. Tandem poſt
exilii ærumnas in patriam redux quietem animæz
zternam invenit; corpus autem Treviros translae Uunn
tum, etiamnum ibi multis ſalutare, quieſcit, Choltlonnii
Ex Martyrol. Gallieo Suſaij Suffrenus. hi.

E

5 (*„*) 9

(18) £

Meditatio. Demiſeriis hominis verſantis
in terra.
1. Stomdin nobis perſuaſum eſſlet, terram
Jexilium, coœlum verò patriam eſſe, haud
dubiè terram brevi deſpiceremus, & cœlum,
ulininnn,n qu ituri ſumus, vehementius deſideraremus.
umonn e Heu: mihi (inquit David) quia incolatus

e alitit meus prolongatus eſt! Paulus verê: cupio diſſol-

mn nna,

et , , eſſe cum Chriſto. Et nos in terrã diu ma-

lun gin giud

nere cupimus! Er nos plura, & plura bona,
nu non nobis ſed hæredibus acquirimus! Cogitant,
n Mfin guid poſt ſe relinquant, non quid aute ſe pramit-
mn. Mmn tant, C hryſ.
uigunn z1. Maximè timere debemus pericula, in
euae i/ quibus perpetuò verſamur. Plena eſt hæc vi-
ma ta occaſionibus peccandi. Quantâcumque
virtute ſis præditus, fieri potes mortalium pes-
ſimus; & quidem neſcis, odiône, an amore in
præſentia dignus ſis. Abjice te coram DEO
& operare ſalutem tuam.
sünkn 5. Ignoras ubi, quando, & quomodo ſis
itumudie moriturus, &, quod majorem tibi pavorem in-
muite cutere deber, neſcis, an ſis de numero præde-
D ſtinatorum; id namque ſciverit nemo, qui
nondum audierit ſententiam ſummi judicis.
Qui poſſet homo Chriſtianus fine tremote &

ben deilu e

ge ſine fremitu veritatem hanc meditari? O nos
miſeri? exilii locum aſſiduis lacrymis aſperga-
mas, ac operam demus, ut vitaà in piis operi-
r“ bus acta, pià morte claudatur. Infelices quo-
um vita eſt in exilio, Vita in periculo, finis in du-

bio. Auguſtinus,

F; §. ISA-

119 ) £ . . e,
S. ISACIUIS CONFESSOR. EiztE
30. Maii.
Sit autem omris homo vslox ad audiendum; tare al0
dus autem aa loquendum, & tardus ad iram.
Epiſt. Jacob c. 1.
M O rebat in hoſtem Imperater Valens, ipfe DEl

longe maximus hoftis, ut qui pro Arrie nis pu-
gnabat, templisque Catholices arcebat. Oc-
currit eunti IS A CIVS naſter plenus fatid'co ſpiritu &
libertate Chriſtiana armatus: monuit, ſi pacem inim-
perio exoptaret, ne bellum cœ&ν ſaceret: sique baki portaselaß-
dere percuperet, Catholicorum tem; la prius aperiret: aliter
erederet cum upcris ſibi bellam ſere, nee niſi anguine ſuo
& interitu litaturum Marti. Hæc, inquam, & ſimi-
lia non ſemel lſacius occinebat valenti. At hic mo-
leſtum monitorem in obvia dumeta juſſit abjici. 5
licet, ſi ſpinæ illz nunquam aliàs, tunc certe Roſas
tulerunt, ſangninémque biberunt, que reéte eru=
beſcerent. Etvero ad formoſa ſpectaeula tres Cœ⸗-
lites advolarunt, geſtieruntque à Spinis Iſacium
(hoc eſt Roſam) tollere, qui eadem mox oracula
tyranni auribus ingeft. Tum vetò eum aſſervari
inter vincula jufſit Valens, dum redux é bello victor-
que otiose rideret atem ſuum. At hic abeunti illa
alterius vatis verba dixit, sreverſus fueris in pace, non
locutus eſt in me Dominus. Enimvero Valens acie vi-
tus eſt, & qui fumos vendenti Artio crediderat, fu-
mo ignéque in faga periit. At lſacius vatis hono-
res tulit. Illi urbis portæ ad preces quoties libuit,
Fatuerunt. Illum mertuum omnis Conſtantino-
polis tam luxit, ut unicum hominem omnium
humeris crederes efferti. Ex Me-
taphor. & Menol.

( g,) e=

(1210) £
Medhtatio. De triplici conſilio S. Laxobi
1. ſequere conſilia & in multis non

offendes. Gis velox ad audienaum
„ ocutus eſt Deus ore Iſacii Valenti Tyranno
nec tamen dictis obaudiit damno (uo & pro-
broſo interitu. Sæpe tibi Deus loquitur, ore
tum amicorum, tum inimicotum tu illorum
conſiliis, & horum convitiis, utere ad ſalutem.
Audi etiam conſcientiam loquentem: ſed
quoties eam vilipendis?
2. Eſto tardus aa loquendum verbis paucis
4
ſed caut & ſeriò prolatis, Iſacius propheca au-
diit. In multiloquio autem non deerit pecca-
tum. Si ad verba tua ſeriò attenderes, tot otio-
lſa, & tot inutilia non effutires: nihil diceres un-
n uam, quod repugnarer charitati & honeſtati.
De tuis laudibus omninòô conticeſceres. Ia-
quire in te ipſum, & invenies majorum pecca-
torum tuorum partem verbis contineri.
unheni 3. Eſto tardus ad iram. Juſtithimâ ira Iſa⸗
ntint cius corripuit Tyrannum: Ied impius præci piti
irà & maleſanâ Iſacium mala, ſed veta-»
vaticinantem in ſpiooſa dumeta immerſt 1
ubi roſas patientiæ collegit propheta. Sa-
pius iram noſtram damnaremus, ſi ejus cau-
ſas perpenderemus. Nunquam Sanctius ira⸗
5 ſcimur, quàm nobis ipſis, ſi peccavimu,.
si autem in proximum iram effuderimus,
aut verbo aut opere, in gfatiain nazniic
redeamus; Sol non octidaz ſuper iracund a m
veſtram

0 16

F 4. 8. PP-

(r 21) £
S. PETRONILLA VIRGO
31. Maii.
Pater mi, ſi poſſibile eſt, tranſeat à me calix iſte?
veruntamen non ſicut ego volo, ſed ſicut tu vis,

Matt. c. 22.
. Æc S. Petri ex Perpetua matre Martyre, ante

apoſtolatum genita filia;, affixa à primis annis
lecto miſeram vitam morbida vivebar; necipſe

parens S. Petrus jam Apoſtolus & per umbram cor-
poris ſui morborum depulſor, filiam reddere ſanita-=
ti voluit, ſalubriorem ei ſanitate ægritudinem aſſe-

rens. Expedit (inquiebat) ſaluti animæ ejus ut Ins
ægrotet: veruntamen ut ſciatis poſſe me divina vir-

tute eam ſanare: adeſtum (ait) Petronilla, miniſtra
noſtræ menſæ! Surrexit, miniſtravit. Has quamvis
à morbo inducias imperaverit, dum menſæ ſerviret,
licentiam tamen morbo reddidit, ut porro lecto fili-
am teneret. Foſt aliquot tandem annos morbo jam
libera experta eſt, fidum integritatis ſuæ cuſtodem
morbum fuiſſe, cùm ſanam Virginem Flaccus Ko-
manus eques ambiret ſponſam, neque enim corpo-
ris jam infirmitas obtendi potuit, neque tam nobili
proco repudium dare permittebat urbanitas: jäamque
aderant, qui vel invitam deducerent, paranymphi
equites à ſponſo. At Petronilla Deo jam devora;
chm mori mallet quàm homini nubere; quid, ait,
armatis opus eſt? date triduum, quo conſultem me.-
cum de ſubeundo mihi matrimonii jugo, hoc finito,
matronæz me ad nobilem thalamum deducant. Sic
ſpatium nacta ſolvitur in lachrymas, cælúùmque fa-
tigat precibus, donec tertio die ſacris munita à Nico=
mede Sacerdote, ne Virginitatem perderet, vitam
cœleſtis Sponſi deſiderio exuit, Ita exanime cada-
ver miſſæ matronæ invenetunt atque ex pronubis fa-
ctæ præficæ pro Hymenæo nænias decantarunt. In
cœlis verò victrici Petronillæ epinicion ob virginita-
tem propugnatam cœ leſtes genii modulati ſunt.
Baron, l. I: annal, ex Beda & Vſuardo.
Medi-

zuR

Dinci

1
,
festedrt
edAdII
Md.

1 e
.
„erdetenut, K 1
Pekepanekunee
ſwalt 9141

nlu t uͦ

T
RNN

* (122) £
Meditatio. De mor borum utilitate.
1. Eus morbos immittit, ut citius emer-
gamus & peccatis, ambulemus cautiusſ’,
ind, copioſius remuneremur, & mortem diligen-
Vunektkuae "tius meditemur. Iraque gratias age in mor-
bo, juxta, ac in ſanitare; morbi ſunt Dei dona,
zuan n u utiliora plerumque ipsàâ ſanitate, quamvis non
intn unſ ita placeant naturæ. Cum afhgeris morbo,
, dic cum S. Iob: Si bona ſuſtepimus ae wann
nännltutin. DPmini, mala quare non ſuſcipiamus?
mikE 2. Exemplo S. Petronillæ ad Deum, ut
einen ad patrem tuum, confuge, eümque roga,
ut ſan et infirmitatem tuam; vel potius imita-
te Jeſum Chriftum, qui in horto Olivatum
otravit Patrem ſuum, ut transſiret à ſe calix Pas-
ſionis, Pater mi, ſi ſic placitum elſt ante te, ſi
tuæ gloriæ, ſi meæ ſaluti expediat, redde mi-
hi ſanitatem, tum omnia Deo permtite, & Iu-
benti animo accipe, quidquid acciderit. Quid
multa? pro certo habe, Quamlibet aſpera, &
uunnis Nura patiamur, minora patimur, quam meremur.
aet uunſtl Salv.
N in tecn 3. Si Deus velit, ut in morbo, aliiſque
miſeriis jaceas, gratias ipſi age, lauda, adora
divinam ejus providentiam; ſi verò morbo,
aliisque afflictionibus expediétir, memento,
6ideò Dominum hoc fecifle, ut ipſi ſervires,
quemadmodum Petronilla patri ſuo miniftra-
vir. Noli amplius peccare; ita Chritas mo-

Mündit
1umnn
tlunnou

utnuep

4 nebat eos, quos lanarat. Sta promiſſis nec
e obliviſcare beneficiorum amantiſſimi Patris.
is Euuin
lmiz n
kgni c —
jnotnn-
asgeniincli⸗

½ (123) &£

MENSIS TUNIIIS.
S. SIMEON CONFESSOR.
1. Junii.
Gmne gaudium exiſtimate fratres mei, eum in
tentaliones varias incideritis: Scientes, Juaod
probatio fidei veſtræ patientiam operatur. Ja-
cobi I. c. v. 2.
OQιIMEON Siculus adoratis, quas Dei filius ſacra-
vit, regionibus, ad amorem paupertatis, quam
omnia ejus veſtigia ſpirant, exarſit. Iura ſancti-
tatis eum Anochoretes docuit, vel ſemelexerrantem

in ſœainas oculum gravi oratione ad officium revo-

caturus, Ab eo denique manumiſlus loea plura ma-
gis virrutibus nobilitiavit. Subinde in pitaras inci-

dit, nihilo mitiora comĩtibus occiſis ps flurns, ni ſa-
lientem de puppe petitumqae telis divinior vis texis⸗

ſet. Tandem delatus Treviros [pecnam ſibi in tur-

ris faſtigio elegit, quam expugnare Orcus aggreſſus,

ſuas in Chridianum Herculem Hydras, & omne
moenſtrorum genus nequidquam armavit. Stahius
ſtrat gema fuit, cùm perditi tenebriones neſtio
Juos fatuos ignes radiosque tugurio ejus infande-=
renr, ſed ille fanzticam lucem oculis non ad miſit
Selem ſuum mortuoſibi otitarum d ctitans: Dæmo-
nes, eluſis attibus ſuis, auxiliam ab hominzm male-

velentiâ petunt, qui noxiam aquarum inundatio-
nem celeribus ejus impatare aufi convitiis ſaxisqve
in cayut innocentis ſunt graſſati. Stationem ta-

men non anfé deſeruit, quàm illum coœli Imperator
evocarst. Anno MXXV. Corgus ejuz ezanime ro-
digioſo ſudore immaduit. Quis ar inam neget ad
selum viam? in qua eti m hi curſores,
& quidem poſt mog mm, ſudant.
EX Sa rioe

C4

6 wrrettenu
llelall

1 uri Mtun

4
nen

. Penzunnngus

(124) £

2 H „ℳ rn.
Un Med. De variis tentationum vidtoriiz Simosnii
1 1r 1. ϑ☚. E tentatori aditum facias in animum-
NrR, tuum, claude oculos pre omnibus bor-

,. tis. Semel tantùm exerravit Simeon in vul-
tum fœminæ liberiore oculi jactu evagando,
& hunc ertorem longi ſſimâ oratione expiavit.
Oculi, ſcopuli! Viit David mulierem ſe la-
vantem ex adverſo: & quanta illa laudum ac
meritorusn oneraria nauf. agium fecit: neque
tu time fragili carinæ tuæ: quin pottuùs Simeo-
ne Magiſtro diſce te ipſum cotripere, &
quemcunque liberiorem aſpectum ſeverèe ple-
ctere. Oculi veſtri ten,t conjiciantur in ali-
duem, in neminem tamen ſigantur. S. Auguſt.
Epiſt. 109.
2. S. Simeonem, quem Spectrorum larvis ab
orandi ſtudio abſterrere non potuit, Orci tene-
brio circumfusâà fatuâ luce excæcate conatus
eſt: ſed facilè erat Simeoni mendaci is lucis Ca-
6ο angelum abigere, qurnon aliur n ſolem ama-
vit, quamn Jeſam Chriſtum, Nung uam tuis
conſide meritis, ſi tibi ſanctus videris i heti-
ficeris adhuc: berfector um j uftitia 6 ,ui nun-
Juam Iraſtmant ſe eſſe Peis D. Peo. ut
quia nihil adeo timer prodi
di, confeſſatio tuo ſcientiamn
3. J. Lim onem Domoeonu

cogita conclamatun 1
euzn Hon ami jar ſt⸗ um, opprin. S
ſtine ſo ,„ & dic: Sihomin: nidus pe acerem,
Chriſti rvar non eſſem.

uſu⸗

SS. MARCELLINUS & PE-
TRUS MM.
2. Junii.
Dumtempus habemus, operemur bonum ad omnes
maximè ad domeſticosſidei. Paul. ad Gal. 17.
Ihil agis Impietas? Chriſti ſervus etiam inter
Nauaeuk liber eſt; Inſultabat Arthemius PE-
TRO compedibus onerato, experiretur Dei
fui vires & rumperet catenarum nexum, ſi tamen in
leſn nomine conſideren Petrus non id modò præſtitit,
ſed Paulinam inſuper ejus filiam, Diaboli manci-
pium, expulſo improbiſſimo tyranno, in libertatem
aſſeruit, unâque Arthemio perſuaſit, Deo, antea ſub-
ſannato, cum omnibus carceris incolis, ſacramen-
tum dicere, MARCELLINVS, qui eos Chriſtiano In
ritu abluerat, nudus vitri fragmentis impoſitus, non
ante, quàm ab Angelo juſſus, ex illo ſe lecto proti- un
puit, & cæleſti veſte excultus cum Petro, quem idem
Angelus cippo exemerat, Chriſtianorum ſe cœtui
reddidit, quibus animandis, cum ſeptem ipſos dies
impendiſſet, pleno tandem agmine Arthemium
cum uxore & filia ad ſupplicium euntes comitatus
eſt. Ipſi denique in ſilva, cui Nigræ eognomentum
fuit, inter ſenticeta, capire plexi ſunt. Nihilomi-=
nus vel invito tyranno abſcondi inter ſpinas lilia non
potuére, & ſanctitatis odor rubentes ſuo ſanguine
roſas prodidit. Lucilla & Firmina caſtis illas mani-
bus legerunt, & in commùni SS. Martyrum viri⸗
dario collocârunt. Silvæ quoque nomen immuta-
tum eſt, pro Nigra, Candida poſthac auditt. Eſto
& tu lilium inter orbis ſpinas, & cœli candida-
tum te appellabo. Ex Sarie.

(P der) 90. aanne

“

P 4

,cgeſenn Ni

lrn iſcir
1 Ere Mheni

(26) £
editatio. De triplici ratione ceinvertendi
animas.
„ Thnicus ad veram fidem, peccator ad
meliorem frugem verbis poſſunt revoca-
fi. Verba quam plurimùm valent, maximè,
n ſi propinquus, aut amicus ea oppotruné dixe-
)rit. Matua neceſſitudo amicorum laluti, &
Dei gloriæ ſerviat. Si vercé amaveris quem-
quam, fac, ut & ipſe Deum amer, & ame-
tur à Deo.
2. Bona vita hortatio eſt validiſſima, po-
uſteſt cerre allicere ſceleſtos omnes ad meliorem
rvitam. Nunquid exemplum tot piorum ho-
minum, qui fideliter ſerviunt Deo, utilius eſt
onvertendis peccatoribus, quam comptæ
concionarorum orationes? Chariras, manſue-
udo, humilitas, divitiarum, ac voluptatum
contemptus, ea ipſa ſunt, quæ peccatores ad
emendationem vitæ & morum traducunt.
Sic Apolſtoli vitæ integritate plures adjunxe-
runt ſibi, quàm Philoſophi doctrinæ magni-
ſicentiã. Nec tantos inveniunt verba diſcipulos;
quantos Chriſtiani factis docendo. Tertul.
3. Tolerantiæ demum efficaciùs, quam
verba, & aliæ actiones virtutem uadent. Mar-
tyrum cruciatibus infinitorum hominum de-
betur converſio. Patienter feras levitatem
fortunæ, & hoſtium artegantiam; hac ſiqui-
dem ratione converſionem perficies ctiam. Aa
erudiendum popu um nullorum utilior eſt forma,
quam martyrum eloquentia, S. Leo.

P 7 §s.

SS. PERGENIINUS & LAlI.
RENIIMIS M. M.
Vos autem curam omnem ſubinferentes, miniſtra-
te in fiae vsſirà viriuten: im virtute autem

1

N 1,ℳ 4

Kientiam: in ſetentia autem ab Zinentia : in
abſsinentiäd aus em patientiam: in parientia
lietatem: in pietate amoreni ſraterniiatis: in 4
amore fraternitatis Charitatem. i. Pet. 1,
cap. v. 6.
On minùs ſanctum, quâm nobile par fratrum
N PERGENTINVM & LAVRENTINVM alpi⸗=
cis, querum nomen Aretini cives, ad Tiburtium
Pieratis hoſtem delaturi, hæc accuſationis capita ha-
buere: ludum literarium eos quotidie freaen are; „
rimari arcana Philofophiæ Chriſtianæ 3 & en. pri-
vatim exercere magiſterinum ejusdem tectæ; id ſi pu-
blicè audeant, neminem fore, quem non eloquen-
tia fint corrupturi. Tiburtius propriâ confeſſione
conviétos, invielatos tamen abire paſſus eſt, tanto
nequior, quanto blandior. Nihil deinde de more
ſuo remittentes, cædi fuſtibus juſir, plagisque ob-
laturatos inedi4 blecti. Tridui jejunio maaceratis,
Angelus menſam ſtruzit de cæleſti penu ce llàque;
cujus delicias qui guſtet, ſentiat profectò, obſbnare
fa mem tanti fuiſſe. Allapſa ſimul cœlo lux, &
Wpente laxatis carceris foribus, Ghriſtianis cum Per-
gentina ſorore ad captivos via patuitz ſed ii cœli ne-
ctare ebiiis fugam ſuadere ggreſſi fruſtta fuerunf.
Carnicum contrà ad mortem eos evocantium ſua-
viſſmæ voces viſæ; quam priusquam oppererent;,
ſaxeam Iovis ſtatuam ardore precum ſnarxum in mo-
dum ceræ coegerunt liquefcere 5 IIlluſtte miracn-⸗
lum inquies, mirabi'e tamen: Potes tu quoque Bac-
chum, Venerem, a! 40 ueimpiebæ mentis Idola
Pprecibus eXinguere. Ex »ntio.

Medi-

(128)
Hedit it'o. De qa:busdam erscipuis leitionibws
addiſcendis n ſchola Chbriſti.
1. ERio Epicureorum in ſcholà mundi
elt: eage, bibe, lude: & illa appendix
hujus regulæ mundi, infallibiliter even et, poſt
mortem nulla voluptas. Nihil enim ſupereric
in alterà vità præter Ah! & Væ! Lectio au-
tem in ſcholà Chriſti prima eſt: Si quis vule
venire poſt me, abneget ſeme tipſum & tollat cru-
lim ſuam quotidie. Matt. II. qui hanc didicerit;,
lli in gσmmium obtinget liber vitæ, in quo Al-
[phabetum exaratum eft, cujus alpha & omegz
PDeus, Omega quidem finis patiendi, & alpha
initium gaudendi.
2. Altera lectio in ſcholà Chriſti eſt: Abſfti⸗
te ſuſtine, hanc regulam edocti ambo diſcipuli
bergentinus & Lautentinus doctoratůs cum
artyrio laateam obtinuerunt; abſtinuerunt
inedià àa Tyranno em acerati: Suſtinuerunt, pla-
gis pzo cibis laturati, quamvis non ita jejunie
enervati fint, ut Saxeum lovem non colliqueſcere fe-=
terint, cæleſtibus epulis, terreſtrium vice, amborum
vires reſtaurantibus. Carni non indu' gess ut cæleſtia-
ſapias. Ineraſſata caro, guſtat caleſtia rard.
3. Lertia lectio in ſchelà Chaiſti eſt: Vera
Dkientia conſiſtit in duobus pundlis, nimirum quod
Deus ſet omnia, E& homo ſit nihil S. Lautent. Ju-
ſtinian. ingemina cum §. Franciſco Se aphico-
millies & millies, O Deus meus! Deus meus !
G oannia! Erillud tibi monitum ſuggere, & in-=-
gere, quo Philippus macedo ſe indies à ſomno
excitari voluit, Surge Rex & homimem e eſſe cos
Lita,

§. QtIAL-

(129) £ o
S. QIALTERIUS CONF. situd

„— NN
4. Junii. ſe ECro n
Qui non odit Patrem, & Matrem & uxorem, &. Airngin 4
Filios, & fraires & Sorores, aubuc autem & wm i ,
animam ſuam, non poteſt eſſe meus diſcipulus, nthen
Luc. 14. c. v. 26. emma, lucſt
Vbitabit aliquis GVALTERIVM Mundi ſidus li fhi
D dicere? cùm humerum ſtellàâ inſignitus in lu-
cem prodierit, divino munere parentibus
conceſſus. Numini Baſilicam in vicem ſpondentibus. !
Gratiarum domicilium diceres, tanta erat oris venu.!
ſtas, tanta morum elegantia. Magnis pro eo ſtuduis d andanuand
certatum eſt. Cœle Terrâque tantum decus ad ſe moven hrm
rapientibus. Præfecti Vrbis Filia oculos in eum con- sltu an
jecerat, optabarque ſponſum, ſpe tanto certiore, Nn inhi
quantò inter Romanas Nymphas eminebat, & ſane;, nſhinu
ſi quid mortale amandum fuerat, tuliſſet primas.
lam parentum vota confenſerant, gratulabaturque ,
pari & pulcherrimo conjugio Roma: cum Gualte
rius generoſo ſaſtu conditionem aſpernatus, nega-
vit fœminam ullam roto orbe dignam fſe marito;
translatisque in cœlum deſideriis, caſtarum mentium
ſponſam Vnginitatis ſibi voto devinxit. Id tamen
conſilium parentes inſaniam vocârunt, & extorque-
Ie Filio non verbis tantum, ſed verberibus etiam “D
ſunt conati: ut neutris flecteretur, vox allapſa cœlo Aik Minn
fugam adole ſcenti ſuaſit, quam cum Armeno Sacer Mn iitigen ie
dote in Picenum inſtituit: ubi deinceps eo virtutum Mumhpm in
ſplendore vizit, ut palàm fecerit, æ quum fuiſſe, eum nunrnti
ſtellatum naſci. Paren tes diu perquiſitum deniqne g d
reperéte ſed jam inediàâ ſqualidum aliéôque, quam nn. itiht
quem Romæ ſulpexerunf, vultu. IIle tamen DEO Ang Mn n
plenus factum iis ſuum non approbavit tantum, ſed NNT
ut in itarentur, induxt; quem finem utinam omnia
Parentum cum fillis certamina habeant; juvatet
acies committere’ & cantare claſſicum

Ex Phil, Ferr.

nan

Medi- liize s

ul
4

c (130) £
i Uledit. De multiplici laudabili fuga S. Qualt.
le 1 T cum Qualterio fugias carnis illece-
Slun bras, diſce adagium illud de amore aus
ſervi tanquam ſervus, aut †uge tanquam Cer vus.
Qualterius ne amare cogeretur. Poſuit pedes
ſuos quaſi cer vorum. Præceptum quidem non
habuit Apoſtolus, neꝗque Deus dedit, non nu-
bendi. Melius aurem facit, qui eligit non nu-
bere, (ur maneat ſervus liber Chriſti) quàm
fieri mancipium amoris; cujus lineamenra ab
Epicteto expreſſa ſi accuratè videris, contra
ipſum amorem odium concipies. Amor ℳ
tioſti pectoris moleſtia, in pueropudor, in l irgine
ubor, in fæmina furor, in luvene ardor, in ſene
ſus, & quis amaret amorem 7
2. Uc fugias mundum diſce memoriter teſta-
af Mentum, quod M. Aurelius Imperatot mun-
di amatoribus reliquit: O Munde! Qui nihil mi-
nus es, quâm mundus. Annus hic eſt quinqua goſi-
eimi, U mus ſecunaus, ex quo naſcentem me accepiſti: qus
n, toto tempore, ne ſemel quidem veritatezme te ats
eteni] divi, & in decies mille menacijs te deprehendi:
nuvquam a te quicquam petij quin promiſeris:
nunquam mihi prom'ſiſt: quoa dederis: nunquam
teeum commercii quidquam habui quin deceptus
fuerim: nunquam Societatem tecum inii, quin pe-
fierim. Deniq; nihil unquam in te eur Amandus
eſes vidi ; & quidquia vidi in te, dignum erat
odio, vale immunde munde.
3. Tibi applica illud Marcelli reſponſum, quod in-
terrogantibus cur adeo non metueret fibi in Con-
flictibus? repoſuit: Ego Romanus ſum (dic tu Chriſtia-
nus ſum) itaq; decet me Caput diſerimini vitæ & quibusg
incommodis ſubjicere,
5, 30 NI-

ulic,

lndte

Anet G

M.

N

(131) £

Ddemiud,
Vos autem genus eleltum, regale Sacerdotium, geéns ſecin⸗n
ſancta, pobulus sαitionis, 1. Petti v. 9. 8 txllttkut

“
mwth
1

ONHNIFACIO & hoc & Apoſtoli nomen Germa.
B' peperit, cùm VVinftidus olim vocaretur.
Monaſticen puer amplexus eſt, multà n adver-
ſante Patre, donec, immiſſo divinitus m
nacia ejue eſt domita. Sacris iniatus Friſongs Chri. 500
ſtianâ diſcighinà imbuendeos: Pontificum deinde omd
juſtia: Germaniam univerſam excolendam ſuſcepit;
Sociis etiam in partem pii operis adſeitis. In Boi-
ca S. Sturnionem, Treviris Gregorium ſibi junx
XIV. annorum adoleſcentulum, cùm Anagoſten in (ln
triclinio perite agenti aures dediſſer, capte enim Whuken
egregiæ indolis experimento, unius congteſsůs ſua- ,NMun A/,
Vitate ad ſui eum imitationem attrazxtt, ut pa àm di-
dtitaret, ſuis ſe pedibus cum Bonifacio orbem tetra-
rum peragraturum, ſi equi copiam avari amici ne-
gaſtent. Bonifacii labores & arduum LV. annorum uuß
à Sacerdetio ad Martyrium uſque actorum curſum
uis exolicer? in tan:a ſæpe nece ſſarii vi dus inopia,
ut cœlo commeatum ei ſubmitti, avium miniſtetio,
fuerit neceſſe. Friſonibus Chrifto nuper additis
dixerat, quâ ſacro Cheiſmate fron tes inungeret li ex
diſcipulis latrones facti, optiméè de ſe meti um cum
LI. iociis peremérunt, Irruenti in ſe barbaro Evan-
gelii Codicem Bonifaecius objecit, qui eiſi diciſſus nndenmmgn
eſt, negant tamen iIlam literulam eäa plagâ vitià'am. lnr N
Omnia ipſius facta dictâque admiranda tunt; illud 7 Wi
ſæpe ſæpius repetitum neſtra ætas malto veriùs ui
quàm Bonifacius audiat: Olim Sacerdotes aureos; Müynn
cum ligneis calicibus fuiſſe, nunc aureos eſſe cali-
ces, ſed ligneos Sacerdotes. Esx vita apud
Nicol. errar.

5(*ε)0

orbo, perti-

ſun re

len, M

WiAPasANAR

lai

o lien n
cllle e
Raguin mn
I
Meorippe
Eeglnuen ne,,

Piaſte de.

12 1 hue

* (132) £G
Meditatio. De Sacerdotum, && eccleſta ſtici, ac
rsligioſi ordinis vita exemplari.
I. Ravis Glericorum moribus ingemiſcen:
—Bonifacius dicere ſolitus erat, Alàs aurei
Sacerdotes erant, calices autem lignei: nunc erd
calices ſunt aurei, & lignei Sacerdotes. Lubeat
quoq; magnum Magiſtrum morum §. G'ego-
num audire in paſtorali ſuo: Nemo in Ecclafa
amplis nocet, quàm qui perverse agent nomanm,
el ordinem Sandtita tis habet ; delinquentem nam-
que hunc redargiuere nemo praſumsiit, tepetite hoc,
delinquentem namq; hunc & . Quod hemo non
præſumit, hoc faciet Deus, juſtus & rigidus cor-
tector & peccantis, & corrigere negligentis.
2. Er in exemplum culpa Sacerdotis vebhementer
etenditur, quando pro reverentia Ordenis becr
cator honoratur ita Gregor, ibid. Aſſerente Chri-
ſto! lux mundi vos eſtis: Sole mundi oculo à lu.-
nàâ interpoſita eclipſato, deliquio laborar tora
Sublunatium rerum pulchtitudo: & quis erit
ſplendor virtutum in Laicis? Si ſuismet vitis
obſcuratur Eccleſiaſticus vel religioſus Ordo?
aur ſi morum improbitas honoratur in Deo di=
catis, quis pornam à vulgo errante expoſcet,
quomodo ſe reum agnoſcet.
3. S. Bonifacii codex Evangelicus in loco
plagæ à Sicariis incuſſæ, nec literæ unius aur
apicis vulnus aut jacturã exhibet. Summa glo-
tia Eccleſiaſtici ordinis eſt, tam docttinæ Evau⸗
gelicæ quàm morum integritas. Qui hane
integriratem pravis moribus vitiaverit, Næ
is ipſis Bonifacii & Sociorum Martyrum Sica-
riis, arque latronibus deterior eſt,
S. NOK-

60
£ (133 Eleno e naßl
ſe nble, M
6. Junii.
Quieunque manducaverit panem bhunc, vel bi-
berit calicem Domini inaignè reus erit corporis
& ſangitinis Homini. I. ad Cor. II.
ORBERTVS Duxz ejus Familiæ, quem Præ-!
monſtratenſem indigitant, ſummis Aulæ Im-
peratoriæ honoribus perfunctus, cüum mundo aualm Dan
ſe abdicaſſet, ſuorum progreſlus, atque incremen-
ta, ab ipſomet Chriſto incruce pendente eit edo-
kus. Nocentiffſimam Tanchelini hærefin Antver- a
piæ tum graſſantem, introduétàâà & fſuis coloniäã, ju. Wdnun
gulavir. Archiepiſcopus poſt Parthenopoli, quia v ! Nnnr
in cor: uptos civ tatis mores liberè pro DEO & dice. fumn ufns n
bat & agebat, multorum in ſe odia convertit, ut jam
eſſent, qui necem ipfi, Sociis verò exilium mintta:
