clæ mundi, iübi, non tibi nocebunt. Verborum,
& factorum ruorum ſanctitate, palam proba,
Tepudiare te tum placita, tum exempla mundi.
Eſto peratus ad injurias, dicteria, alumnias, &
dic fidenter cum iancto Paulo: Se hominibus
laeceren, Ohriſti ſervu, nan eſſem.
3. Perlevera in uſn bonorna operum, & à cœpta
virtutis via anulle modo diſtede. Sperne mundi co-
natus, hac ratione virtuti tuæ factam injuriam, &
prolata in te verba, glorioſius ule ſceris. Mandus
aima ponei, ubi invi Gum te deprehendet. Ora Deum
Ppro iis, qui anſam tibi præbent exetcendæ patientiæ,
Benefac iis, quioderunt te; hæ oratio, & koc ex em-
blum charitatis efficiunt, ur omnes mirentuf tuam
Virtatem, eamque non paucti imientur,

u
* (103) 6 59 w iin

S. MAURITII S. WE/
11. FCbruarij. Nlnt
Providemus enim bona non ſoltns coram Deo,
ſed stiam coαα hoominibus. S. Paul. ad
Cõr. cap. 8.

Vnquam tam fortiter pro ſua Vrbe Roma-
N nus miles, quàm pro fide Romana MAVRI-
TIVS cum ſociis depugnavit. Thebeæ Te.
gionis Anteſignano ut nomine. ita Virtute par &
cum eodem Religionis hoſte Maximiano Apameæ
compoſitus, quem prior ille Agauni in Gallia ſu=
peravit. Pugnabat Tyrannus iun pium agmen vinculis,
flagris uncis, equuleo, ferro ac flammis; ingere bat
quidquid telorum carniſicum turbæ ſuggerebant.
Sed ſtabat immota ad hæc omnia fortiſſima Many-
rum phalanx, gaudebat in vinculis, ridebat ad fla-
gra, hebetabat uncos ac ferrum, ovabat im equu-
leo, in flammis triumphabat etiam. Quare ad do-
los confugere coa cus Im perator, cuniculis invicum
MAVRITII animum tentare aggreſſus eſt- Addi=-
citur proinde merti hlius Photinus, & per hujus ju⸗
gulum parentis cor petitur: ſed repulit affectum pa-
ternum facilé Chriſti amor. & vicit iterum in filio
parens. Locus erat medius paludem inter & flu⸗
men, muſcis, veſpis & id genus animalculorum ex=
aminibus inſeſſus. Hic ultimum committit Maxi-
mianus. Pender in oculis paternis filij corpus, ſco-
pus omnium militum jaculis ac ſagittis 5 & quot
mortuum accipit vulnera, tot vivo parenti veddit
Stat interim nudus in acie cum ſuis MAVRITIVS,
palo alligatus, melle illitus, innumeris veſparum
aculeis confoſſus, & tamen vel ſic etiam Victor tri⸗
umphat in parvis beſtiolis maximum tyrannum,
mortemque demum obit melle, quo
manabat, dulciorem.

E& Menis

Moedi.

(104) £
I 1 Meditatio ge morum boneſiate um virtute
Chriftiana conungenda.
Ree⸗ an 1. 6n amari à Deo non Poſſimus, quin odio
“ ſimus hominibus, ſanè id genus odium
S. Nal pro nihilo habendum. Quovis temporali
damno æternæ ſaluti conſulendum eſt. Unde
ſos be in duo inferamus oportet, alterum, nihil unquam
Romana M faciendum eſſe contra Deum, ur acquiramus,
nayit, Thebe! & etineamus hominum amicitiam; alterum,
ita vinite i nihil unquam omittendum eſſe eorum, quibus
animimo 4a poſſimus Dei gloriam procurare, quantumlibet
Launiin Geli rerardet humani vituperii & odii metus. Le-
dartrentn vior eſt hominum benevolentia, quàm quæ
rube ſuggenht ſaluri animæ noſtræ, & divinæ gloriæ antepo-
fortiſſima Mm natur,. Soli Deo laborare, & àa ſolo Deo mer-
s, igebat all cedem, aut poœrnam expectare debemus, non
orabat in egn ab hominibus, quorum remunerandi aut pu-
m. Gult a d niendi poteſtas cum vita perit.
tunicnlis invic . — E . .
lellis eh. 44, 2. Honeſta vivendi ratio a Chriſtianis mori⸗
6, & perhui bus aliena non eſt; Hvangelium quippe appri-
epulit affeſln mé convenit rationi: omnibus itaque, etiam
tcit ireum infi ini micis tuis, benignum te & humanum præ-
udem na beas, honoratiorcs partes cuique concedas, co-
— miter agas cum omnibus, neminem verbis aut
Lal, cous factis lædas, hæc ſi feceris, Chriſtianum te, &
c ſapittisz ſ⸗ oneſtum hominem probaveris.
ivo patenuH 3. Cave nihilominus ne charitate, humanitate,
ſui MANN. & ipsaämet humilitate tua vanam gloriam au-
nnumek ti cuperis. Uni Deo placere ſtudeas, cujus exeque-=
den gane ris mandata, & cujus imaginem cernis in fratre.

Imelle, i Hoc erit ibi facillimum, ſi Dominum in proxi-
Sten. mo ſemper intucaris. Pidſti fratrem tium!? vi⸗=
7 ſti Deum tuum, Elemn. Alex.

CATME-

(107) £
CATHELDRAPETRI
ANTIOCHIX.

22. Februarij.

Tues Petrus, & ſuper hanc petram adificabo Ec-
cleſiam meam, & porta inferi non pravale-
bunt aa verſus eam: Et tibi dabo elaves Re-
ghi Cwlorum. Chriſtus S. Matth. c. r65.

Er felices eſtis, & ter Sapientes Antiocheni ci-
ves, qui novam Sacræ fidei auſpicaturi fabri-
cam 3 ſupra Petram prima collocatis funda-
menta: Apoſtolico vertici Pontificiam Mitram im-
ponentes. Benée tibi ſit Sytia, hodie tuæ Metropoli
ſalus facta eſt per Petrum: pati, beatitate impo-
Kerum tota felicitanda, non viſum eſt quidem in his
terris humanitate veſtitum Numen, non trankijt
hac benefaciendo & fanando omnes; delegavit
tamen Vicarium ſuum, eadem præſtiturum, quæz
incarnatus ipſe Deus-Statuerunt preinde ut Petrus
poſt hac à Fidelium univerſitate Dei Prorex Chriſi⸗
que vicarius adoraretur. Porro creſc ente diſcipulo=
rum cœtu, nevo principi authorati, novum no-
men promerebantur: Compellati ſunt igitur pri-
mu’m Chriſtiani, quod deinde inreliquos Ortho-
doxæz fidei Candidatos diffuſum, hodiedum retine-
tur. Cum ſeptennatium annorum in urbe Antio-
chenàâ explêſſet, Statuit impellente Numine, Ro-
mam & Vrbium & errorum Caput, ſeligere erndi=
endam, beatifcandam, abiit RKomani Pontif-
cats poſiturus initia,

.

2

4

.

an Adifeahe
tri non yevel
dabo clade ,
Matthe c,l,

tes Antiochen’⸗
aulpicaturi iin
collocatis funt
ficiam Mittami
odie tux Aeikoyt

beatitate ime

eſt guicem in
en, non tran
nnes 5 delegaj
eſtitutum gu
teinde ut beut
ei Prores Chu
elcente diſeipet
Iani, noyum
ſunt ititung
nteliquo; Ond-
kodiedum tefin
m in ulbe md
ite Numine,
t, ſeligele enl
KomaniPonde
tia,

PLTN

(106)
Meditatio de Eccleſia,
4. U Na eſt Eccleſia, Sponſa ] ES U Chriſti,
quia unus eſt Deus. In eam Eccleſiam
ſingulari Dei beneficio cooptatus es: An tan-
tæ* gratiæ memorem te præaſtitiſti Deo? una
cum ſir Eccleſia, par eſt, filios illius, primige-
niæ charitatis æmulos, cor unum, & animam
unam habere. Qua ratione pacem, & chari-
tatem foves cum proximo tuo? Amore pro-
rximi agnoſcitur diſcipulus Chriſti: In hoc enim
[air Chriſtus] sogneſeent omnes, quia diſciputi
mei eſtis.
2. Eccleſia ſancta eſt, quia Chriſtus caput
ejus, ſanct us eſt, ſan cti ſunt ejus fundatores, in
filiis ejus tot fuerunt, & ſunt ſancti, doctrina
demum illius, cæremoniæ, Sacramenta ſancta
ſunt. Quàâm mulrta ad ſanctitatem tum exem-
pla, tum incitamenta An hujus matris di-
gnus es filius? Compara vitam tuam cum virâ
primorum Chriſtianorum, qui diu noctúque
perſeverabant in oratione, qui bona ſua Apo-
ſtolis dabant, ut ca pauperibus diſpertirenr.
3. KEccleſia dicitur Catholica, hoc eſt, uni-
verſalis, quia per omnem rerram longè latéque
diffuſa neminem prorſus excludir: Dicitur
Apoſtolica ab Apoftolis, qui ſanctitate, do-
Grinâ, & ſanguinis profuſione eam fundârunt
ac ſtabiliérunr. Ut germanus ſis filius Ecele-
ſiæ, pateat cor tuum, omnibus opitulare. Ni-
hil unquam facias, quod indignum ſit capite,
& corpore, cujus es membrum. Memento, cu-
jus capitis, & cujus corporis ſis membrum.
§, Leo,
§. LA-

(107) %
S. LAZARUS MON.

23. Februarij.

Sicut fortavimias imaginem terreni, portemus
& imaginem tœleſtis. S. Paulus. 1, ad Cor,

cap. 15.

Maginem pictoris pinximus, utinam ſuis colori-
Lku⸗r eam bonis, quàm bonis ille alios Divos
depinxit? LAZARVS eſt Monachus idem &
Appelles, ſed anctior illo altero, ut qui non jam Ve-
neres Cupidineſque (oculorum laqueos) ſed Vir-
ginem & in Virginis ſinu Virginem Amorem, alios-
que Cœli indigetes animare penicillo folitus eſt,
eoque ſtudioſibzs, quòd ſub eadem tempora Theo-
philus Imp. ſublata è medio omnia Divorum mo-
humenta vellet, omnibuſque p œnis in eos ſæviret,
qui non conſpuerent hæc, pedibusque calcarent.
Pugnabat ergo contra barbarum furorem docâ ma-
nu LAZARVS, & peniculo reparabat, quid quid
ferro ille in templis vel deleverat vel defermarat.
Captus igitur & ultimis tormentis excarnificatus
in ipſo tamen carcere tot trophæa de Theophilo po-
ſuit, quot Icones Divorum (plurimæ erant) pin-
Xxit. Tunc enim verd excanduit irà Tyrannus, fer-
roque & ipfo candenti patronas Divorum manus
eò uſque fœdum in modum aduſſit, dum ex anime
corpus dolori ſuccum beret. Neque ſic tamen affli-
ktus manus victas dedit LAZARVS, ſed precibus
Imperatricis vitâ donatus, continuéô in fano D. Ba-
ptiſtæ ejuſdem imaginem exornare aggre ſius eſt.
Idem in aliis templis, ſublato e vivis Theophilo, fa-
ctitavit, felici ſemper manu, etſi non haberet
jam manum. Ex Curopal. &
Sova,

Medi-

* (10⁸)
8 M0 Meditatso dz⸗ imagine Dei.
D imaginem Dei creatus eſt homo;
ejus memoria, intelle ctus, & voluntas
teryeni, auguſtifflimæ Triadis referunt ſimilitudinem.
alus, l,ad Allaborandum itaque, ut exemplari quàm ſi⸗
millimæ fint ttes illæ facultates; quapropter
V memoria infinitæ Dei potentiæ continuèò re-
utinem ſitat cordetur, conſideret intellectus ſapientiam filii
a e aiel Dei, qui factus eſt homo, ut homines ſalva-
icen jvini Spy gne
utquinoniin ret, voluntas demum ſolo divini Spfritus ig
lqueos) a ardeat. Diligam te vita animæ mea. Auguſt.
m Amorem,. 2. Im preſſam animæ noſtræ Dei imaginem
enicillo oltu peccatum omninèò deturpavit, & fædam dæ-
a an d mMonis ſpeciem ſuperinduxit; Siquidem pec-
di; neg, n cator eum Deo nullam, cum diabolo magnam
ugue caleriel habet fmilitudinem. Cujus es imago? Gui
orem dods, ſimilis? An Deo? An dæmoni? Vide actiones
bet, guidi tuas, Nunquid ex illis tuis actionibus non
Vel defemin temere argui poſſer, hominem eſſe te multis vi-
Naene tiis obnoxium, arque adeò te dæmoni potiùs:
ma ctant) 1 Tam Deo ſimilem eſſe? ..
Tyrannus,„. 3. Redde animæ tuæ priorem ejus imagi-
Divotumnu nem, Chriſtus exemplar eſt, quod ſemper ha-
,dum ami bere debes præ oculis. Accipe igitur imaginem
ſetenand, Chriſti de cruce pendentis, in hac imagine,
H ſicut in ſpeculo minimeè fallaci, vitia tua depre-
te agoreſiu⸗ hendes. Ut ſhis ſimilis Jeſu, habeas oportet, ſpi-
Theophié heam coronam in capite, in ore fel & accetum,
inonlaben & in toto corpore dolores & cruciatus: Opor-
0 tet etiam, ut & omnia facias, & omnia patiaris
ad procurandam Dei gloriam. Suæ qisiſe, vita
44 pictor est, artifez hujus operis eit voluntas, eolo:
tees ſant virtutes, exemplar Chriſtut. S. Greg.

Nyſſ. §. MA-

.

1.

1

) 109) 1
S. MATHIAS.

24. Februarij

Cecidit ſors ſuper Mathiam, & annumeratus eſß

cum undecim Apoſtolis. Act. Apoſt. cap. 2.

Vem locum ſeelere infando & morte infa.
. mi vacuum Iudas fecit, eum hodie MA-
THIR. virtus occupavit, numerumque nu-
mero ſuo carentem feliciſſimèe inſtauravit, cum no-
biliſſimo Candidato cœli etiam vota Suffragaren-

tur. Ergo poſtquam Orbi beilum movere placuit
MATHIA provincia decreta eſt ludæa, ob infen-
fi ſima populi in Chriſtum odia, longè id temporis

diffieillima. ed magnis animis hanc aggreſſus

MATHIAS facile debellsvit, In Æthiopiam quo-

que excutzit. Ibi pugna um verbis ac prodigiis per-
ſæpe, & expugnatii multorum animi Chriſto &
Mathiæ deditionem fecetunt. Interea ſucceſſu re-
rum feliciſſimarum rumpebantur Pontifices, uti
populi ita odij in Chriſtianos, principes. Neque
tamen aliud, quàm triumphum parabat invidia.

Hunc conceſſit Pſeudo-Pontifex, cùm morrem in- 81

dixit. Magnum deinde fecit populi concurrentis
furor. Ornarunt præ reliquis teſtes duo mendaces,
ijdem que carnifices, ut qui primi MATHIAM lapidi-
bus petierunt. Hos ille velut acclamantium ſym-
bolaſaccepit, velutique Triumphi ſui decora tu-

mulo ſecum inferri præcepit. Denique ut in- IIn
teger ſuus pompæ honor cenſtaret, ſecures, quæz inang

præferri aliàs ſolebant, ipſe trium phator tulit,
Ex loach. Perienio.

Wan

Vbdoneraſ

ari

ando & mone
„ eum hodie
5 numerimate
inſtauravit, cin
in vota Huffnan
lum moyereſe
ſt ludre, obit
. longeid teng
mis hanc azeri
In Rthiopiam d
bis 1c ptodigiit
animi Chr ſo
tetea ſucceſſu
bontifices, t
incipet. Neg
n parabat inni
„cum mortenmi
obuli concune
tes duo menca
MAATHIAM
telamantium /1

chi ſui deco

Deniqve u
let, ſeculet n
umphatol nli,
i

½ (110) ££
Meditatio de Vocatione.
1. Eus vocat unumquemque ad illud vi-
vendi genus, in quo ſalutem conſequi
olſit. Deo quaſi Regi potentiſſimo ſerviunt
homines cujusliber ordinis, dignitaris, artis.
An vocavit te Deus ad vitæ rationem, quam
tenes? An vanitas ? An divitiarum, aut vo-
luptatum cupido? Si fortè hoc ita eſſe depre-
hendas, jam puriorem intentionem & rectio-
rem animum habe, Deoque promitte, te dein-
ceps hoc in viræ genere ſolam ejus volunta-
tem, & gloriam quæſiturum. Si nullum ad-
huc fixum ac certum vivendi genus habeas, il-
lud duntaxat ſuſcipere memineris, quod ſug-
geret Deus.
2. Pete à Deo, ut ejus voluntas penitus tibi
innoteſcar, ur poſſis eligere, quod gloriæ ejus,
& tuæ ſaluti con ducet magis: Ne audias car-
nem, mundum, voluptates, commoda: in ne-
gotio cæleſti cæleſte requiritur conſilium.
Frequens oratio, auſteritatum uſus, ſacra Sy-
naxis, aliquot dierum ſolitudo, huic faciendo
delectui maximè proderunt. In aliis itidem
actionibus alicujus momenti eundem tene eli-
gendi modum. Semper conſilium pete à Do-
mino, nunquam negabit.
3. Vocanti Deo pareas, cùm probèé intellexe-
Iis ab eo te vocari. Si S. Mathias divinæ volun-
tati, & Apoſtolorum electioni reſtitiſſet, non
hedic in honorem ejus feſtus dies in Eccleſia
agerctur. Si Dei vocem, & divinas ejus motio-
nes neglexeris, ride bit Deus animam agentem?
ait enim: Vocavi & renuiſtis E&c. ego quog in
interitu veſirs ridebe. & ſubſannabs vos. Proverb.
S. TARA-

11)

§. T A K A 81 II §.

Hor eſt corpus menm, quod pro vobis datur: hec
facite in meam commemorationem., Chriſtus.
Luc. Gap. 22.

Pre gradus honorum, ex quibus alii præcipites
ire ſolent, ad aſtra TARASIVS evaſit. Conſul
principio, tum inter eos, qui abarcanis litetis
Imperatoribus erant, Princeps: demum Archie-
piſcopas Conſtantinopolitanus Infulam, quam ali
gemmis ornant, ipſe vittutibus ornavit, Has inter
eaſque multas & pulcherrimas potiſſimam emica-
bat animi demiſſio, quà TARASIVS pauperibus. Aen ſin l
quos multes & alebat & veſtiebat, quotidie cibos ere
ex ſua menſa ſubmittebat, ipſe carptor & perſæpe
(ſub feſta Paſchalia gæcipuè) ipſe dapifer. Atque
hac ille virtute tantum abeſt, ut au doritatem ſuam.
quà erat, imminutum iret, ut talis etiam Impera-
toribus fuerit formidandus. Supplicem certè ad
Aram, quem regiæ cohortces per Vim abſtraxerant,
reddi ſibi ſuus ipſe Fecialis fecir, Couſtantino im-
peratori, audore amore vago, repudium meditan-=
ti facientique, unus ferè ſeſe oppoſuit, purpuram-
que purpuræ, coronam coronæ, ſceptroque auguſtius
pedum obijcere non dubitavit. Quid? quod vel ülin tind
mortnus vivo Leoni Imperatoritetrori fuit. Cum e- —„
nim hie nomine etiam ſuo srudelior, templa paſſim
& in kis imagines Dei Divorumq; vaſtaret, ſomnia-
uir TARASII imperio, à neſcie quo Michaele ſe
confoſſum. Rtriſit forte mortem, cum vigil vi⸗
vere ſe vidit, ſed die ſexto à Michaele Balbo
confoſſus potuit dehinc ſine ſuperſti-
tione ſomniis credere.
Ex Suriv,

2

. (11:) £
1U 8. Meditatio de S. Miß’s Sacrifrio.
1. Hriſtus auguſtifſiimum Miſſæ Sacrifi-
cium inſtituit ad henorem & gloriam
budat, Patris æterni; in eoque Sacrificio cujus Deus
em. Clii t victima, ſic honoratur Pater æternus, ut ma-
gis non poſſit honorari. Ac ſi Sacrificium hoc
Deo honorificentiſſimum eſt, hominibus etiam
us alii prei eſt utiliſſimum: nam homines ſperare debent,
beait ii ſe nihil non imperraturos meritis Jeſu C hriſti,
demun zin ui ſingulis diebus pro nobis immolatutr. Quid
fulam, guami enim Pater negate poſſet ſanguini, & vulneri-
navit, ase bus Filij ſu? Cam in altars Chriſtus offertur
tiſſimum emm elamat idem Redemptor ad Patrem, corporaliter
VS paupelibt mas cicatrices oſtendensz. Laur. Juſt.
oltieeii 1. Ut religioſ us ſactro interſis, memento KE-
eite aur SUM. Sacerdotibus præ cepiſſe, ut ſacrum fa-
ontatem ſuan Cerent in memoriam ſuæ paſſionis. Sacerdos
tim Impen- Chriſti, ara crucis, vicem gerunt: ille ipſe Deus
cem cene immolatur, qui ia Calvario monte de Cruce
abnseten pependit. Sed heu! fotte huic incruento ſa-
nchnind d crificio interes, ut judæi Carnifices cruenro,
hit, purum impietate nimirum. & irreligioſo corporis ha-
ſoque auguli bitu itetum Chriſtum crucifigens.
ide glonn 3. Quadrifariàm dividi poteſt Miſæ Sacri-
tonfuin,Chns ficium. In prima parte, artende ad tua peccata,
ngenz ni pro quibus expiandis mortuus eſt Chriſtus &
dua Aete⸗ upplex veniam pete. In ſecunda, meditare do-
n,cum lores Chriſti. In tertia, ſacro Euchariſtiæ pabulo
chaele M refici ardenrer concupiſce, & dum Sacerdos ſa-
e ſaperſi · oramentaliter eſum recipit, eum tu ſpiritualiter
ae⸗ recipe repetitis actibus fidei, deſiderii, charita-
e tis. In quarra demum, gratias age pro acceptis
ah co beneficiis, & te totum ipa conſecra

(113) £
* S. P ORPHYRIIIS Eb.

26. Februarij.

Si gloriari oportet, qua infirmitatis wmea ſunt,
gloriabor. S. Paul. Ep. z. ad Con c. 12:

Pacakenm bee Hieroſolymæ æger quotidie loca
ſacra, cum pedibas non poſſet, genibus obam
bulabat, expeditiſffimam viam ad coœlum cre-
dens Chriſti veſtigia, Et fuit cum ad pedem Cal-
variæ montis tribe oculis ſpedtaculum, jucundum
tamen animo objectum eſt, Chriſtus cruci affixus,
& ponè felicior e geminis latro, Igitur cum latro-
nis verbis etiam PORPHYRIVS Ser vatorem com-
pellàſſet, juſſit hic deſcendere latronem & cruce, &
opem ægro ſerre. Deſcendit, ofculum tulit, ma-
nuque peramanter prehenſum ad Chriſtum ſecum
itaret, invitavit. Interea properanti obvius ipſe in
amplexum Servator tuit, juſſitque dulce onus Gru⸗
cem ſuam ferre, Tulit lubens & verò laboris pre-
tium ſaniratem abſtulit. Proinde ſacris initiatus
FPORPHYRIVS & cuſtodiæ Sanctifſimæ Crucis pra.
fectus eſt. VItimò Pontifex Gazæ inauguratus fig-
no Crucis pluviam? cælo ſupplex evocavit ‚infamem
Veneris ftatuam dejecit, & Manichæam mulierem
elinguem reddidit; probavitque hunc in crucem
amorem ipſum Numen, quando lapſos in puteum
tergeminos pueros ſalvos parentibus reddidit &
miraculosâ cruce inſignitos. Illud ad poſteros me- ulingn
morabile, cùm fana Gazæ nobiliſſimæ ſuperſtitioni (h
Paterent, neque demolitionem horum impetrate
jam ab Arcadio poſſet, ſupplicâſſe PORPHIRIVM 1
vix nato Theedoſig, & cùm hic alieno nutu aſſen- Ann
ſum Præbuiſſet, votorum tandem potitum omnia l
Deorum templa deſtruxiſſe. Deo deinde ali-
anad in Crucis formam ædificaſſe, & cineri
ſuo & fama monumentum.

Ex Metaphr.

Msdi-

S . (14) .
IUS D. Meditatio de vera gloria.
ij 1. IN ponis veram Chriſtiani gloriam?
. Si mundo ſervias, & ejus agaris ſpiritu,
nitgtu ma haud dubie reſpondebis mihi: vera gloria ſita
4Con ciu eſt in divitiis, fortitudine, liberalitate, ſcientià.
Ut autem tam brevis, & tam vana gloria com-
areturz; ſæpius corporis, animæ verò ſemper
am 24 caln daluis periclitatur. Quid tibi, quid poſt morrem
eum 20 peten hæc Proderit gloria? quandoquidem laudabe-
culum,junm ris 3 übi non eris, & cruciaberis, ubi eris. Lau-
niſtus euci im dantur, abi non ſunt, cruziantur, abi ſunt.
Jeitur cmn z. Vera gloria à Dei exiſtimatione pendet,
deraoten a gerwire Deo, Regnare eit, Quàâm glorioſum mi-

attonem cruce, . . .
ſeulum tnli hi, ſi mea facta Deo, ac cœlitibus per totam
1 11

B
itiſtunie æternitatem probentur! Quis honos Sancto-
Vantiobriuit fum honori componendus, quo in cœlis juxta
eduleeonus ( ac in terris affi ciuntur? Ambirioſi jam deſpi-
de laboris e cire va nos, & perbreves honores mundi, Chri-
ne cut ſtus veros & æternos daturus eſt, quibus ſanè
s inangnratuif veſtra gloriæ & honorum ſitis omninè expleri
erocatit,infm poteſt: hos honores quærite. Si honoribus
nichzam muien opibaſqae capimar: veris heneribus, opiluſque
e hunc in ent capiamur., Kucher.
ledee l 3. Ut veram Chriſti gloriam acquirere poſ-
ludad polens ſis, oportet, ut contemnas gloriam mundi, at-
ifimezupeit que pro Chriſto, & magna facias, & dura pa-
horum ie tiaris. Sperne, age, patere: his tribus tanquam
We ONH gradibus ad veram Chriſtiani gloriam perve-
calieno nun nies. Quid adhue feciſti, quid paſſus es Chrifti

otitumadi
en , causa? A minimis incipe; non deerunt tibi

„Eger quoticte
let, genibus e

Deo geindel .1 3
ale,Aeiei occaſiones, iis utique non deſis.
mentum,
, 1 8. LE-

6
7

1

N8
(c
ln

(115) £
S. LEANDER EPISCOPIIS.

27. Februarij. cuami in
1iu unle
Diliges Dominum Deum tinum ex toto corde tuo, rmmd⸗

ex tota anima tua, & ex tota zente tus.

Chriſtus. Matth. cap. 22.
— Or igneum quod manu geſtat LEANDER, ſui
DEVM amoris eſt argumentum. Quem au
Iuvenis concepit ignem, extinxit nunquam:
arſit quamdiu vixit. Quæris ubi primum has flam- l xkttin
mas hauſerit? in communi illo igniario virtutum,
divini amoris camino, religioſorum aſceterio; hoc
eſt in monaſtetio. Compulſus ad mitram Hiſpa-
lenſem, totus ignis erat, luxit & arſit Luxit ani-
mis jam longâà noxarum caligine lippientibus, quos niagat Mr
ad meridianam vitutum lucem protraxit, arſit icn
Arianis, accendit eos doctrinà, docuitque Solem ſelnm gi
juſtitiæ intueri. Nunquam quievit hic ardor, cre-
vit ignis eundo. Non tantum commiſſum ſibi /
gregem ſed univerſum Hiſpaniz imperium inflam. eAnmel
mare aggreſſus eſt. Vt ageret opportunius, cœ pit
à Rege Recaredo, quem ſubito diſcuſsâà errorum
nube ita irradiavit, ut diem nocti, lucem tenebris,
veritatem mendacio præhaberet, fueritque Regum
Hiſpanorum Primus, qui Religioni Catholicæ
dixerit Sacramentum.

2ο
R

Mrleai
TE

orur lne
un 46. ä
3144. Hal
1

/7

8 (ne) &
2
158COM. Meditatio de Amore Dei,
i.
„ A Ma Deum ex toto corde tuo, ex fota
ex toto ai anima tua, & ex tota mente tua, hoc
tota miliéſt, ad unum Deum refer cogitationes „verba,
actiones, deſideria, omnem denique vitam
EAD ruam. O te ſelicem! ſi ames, & amando poſſ-
aiui aange⸗ Deum: nam habet omnia, qui Deum ha-
ideimum ut et, & catet omnibus, qui Deo caret: Quid
giatio imadnuc amaſti? pudet meminiſſc. Amantiſſime
tum aſceteid JRSU, cognoſcant te homines, & amabunt te,
Al ntrin zuis parum cegnoſco, parum amo. Aug.
inenau 1. Ama Deum ante omnia, cum omnia
4 rotnnt, Ponitate vincat, Deſcende in animum tuum:
Coeuitque Suvide utrumn magis diligas parentes, amicos, vo-
jit hie awopcluptates, divitias, fſamam, quàm Deum? An is
commiſim ies, qui bonis omnibus, & vitâ quidem ipsâ

npeium neiciüs carere velis, quàm amore Dei? Si aliter
leucen enan ectum te ſentis, fruſtra prædicas tuum in
„lucem terit Deum amorem, ficta ſunt tua verba, fictus
fuerique Ne tuus amor, & brevi facta tua pugnabunt cum
loni Catheln dicis tuis. Dilige idlam, qui tibi eſt, quidquid
um. asmabeile, aut optabile eſſe poteſt. Bein.
3z. Sciréne cupis, utrum ſyncero amore Do-
minum proſequaris? vide; an diligenter ob-
ſerves ejus mandata. Qui habes [inquir Chri-
ſtus] mandaia mea, & ſervat ea, ille est, gqui
diligis we. Qui ſecus fecerit, Deum diligere
ſe, kalsè gloriatur. Amanti Deum, & ejus
mandata obſervanti tanta prom iſla ſunt, ea ta-
Men Omnia pro nihilo habemus!

. 9
8 J à 3. LK-

S. LUPICINLIS CONF.

28. Februarij.
Pœnitentiam agite, appropinquavit enim Reg.
num Cœælorum. Chriſtus. Marrh. 3.

„
„W Adem ſtudia & vitæ rationem eandem audies
E in Lupicino & Romano, ut meritò Fratres cre-
damus Germanos fuiſſe. Ambo ſiquidem Vir.
ginitatem à teneris coluére; ambo hofſtes, q ai ad
Nuptias impellebant, heu! nimium fortes, paren.
res habuére, Pugnavit tamen pro filijs forrior in hos
Mors, & illi pudorem in eremum extulerunt. Hie
etiam cùm ſolos ſe crederent, ſoli non erant. A.
derat hoſtis Oreus & crebrâ lapidatione tyrones
animos terrebat: jäamque in eam deſperationem ad-
duxerat timidos, ut in patriam repedafent: cùm
ex itinere à matrona pia de turpi fuga notati erubu-
erunt, viris animos à fomina addi, &, ut admiſſum
dedecus eluerent, ſublata manibus Crucis ſigna in Mame
hoſtem irerum verterunt, totâque Vicores Eremo
fugerunt. Tum denique cum ad ſigna mortalium aent
plurimi, qui contra Mundum nomen darent, con. „D
currerenr, terna cafira, terna Conobia ſunt merati, 8
more Veteri omnem inde mulierem proſcribentes, Wln
Stipendium infuper cœlum dedit, cum Lupicino
defoſſas opes oſtendit. Luxum tamen hic & deli-
cias eiborum ſevera diſciplinà dam navit, eàmque ob
cauſam ſigna duodeni turpiter deſeruerunt. Sed his
uoque reditum ae ſtationem ſuam Romanus pre
cibus ſuis impetravit. Idem cùm apud leproſos di- u
vertiflet, ſordes pedum aquâ, tactu verò ſuo om- N N
nem in corpore lepram abſtergens, divitem ho- rrit
ſpes ſymbolam, ſanĩtatem reliquit.
§. Greg, Taron,

N (6) .
8 COWN Meditatie de Pœnizztia.
M Ge yœnitentiam, nan quid peccator es?
zusdit n à auid ncceflarium magis peccatoftl po:
Matrhe, sitentia? Ecquid Procraſtinas? Regnum Cœ-
lorum prope eſt, fêrſan brevi morteris 3 Et
em enden mortis puncte, ſi Dec nondum feceris ſatis,
tmet quid de te fier? Quid adhuc pœnitentiæ no-
Anbofquin mine paſſus es? An credis Religioſis, non mun-
nnun ieſcanis homisibu s. pnitentiam convenire?
1oflie fang Qaſi verò iis, qui rarius, & levius, non iis, qui
umextulaum (*pius, & gravius peccant, pœnitentia conve=
ſoli non enm hiat?
lapidatione imm 12. Sed quonam mòôdo aggredia r ad hanc pœ-
mdeßetaiontnitentiam? eodem plané, quo peccâſti. Pec-
n repelatent Ido re as Deo antebolniſti Deum
fegs nait n 0 fes, creatas Deo antepofniſti,jam .
, &tanshtepone tebus creatis, Suſcepris ultrò labori-
dus Ceucis inbus macera corpus tuum, quod volupratibus
ue vidores Eulibidinibuſque indulſir. Mollioris vitæ es
ü üeumotlamans? omninò neceſſaria tibi eſt pœnitentia,
ntatnne illa quidem pœnitentia, ſi fieri poteſt, ex
erem tole ite corde ſaſpiria. & ex oculis fletus, ne dicam ſan-
dit, cum Iu guinem & venis elicere deber.
ntamen hi d 3, Perſevera in duro pcnirentiæ exerecitio ad
a extremum uſque ſpiritum. S. Romanus tantum
ſam Nonun non frudum laborum ſuoum amiſit, quèd
m aPt ken Palum Lonſtans Pitentiæ laboribus frange-
tadtu en te Tetur. Quâàm leves! quàm jucundi erunt labo-
gens Einte Ies pœnitentix ! ſi interdum conſideraveris
em veli hofrendas veterum monachorum auſteritates,
n, & termenta, quæ Chriſtus pro te paſſus eſt.
E quum eſt, ur per breviſſimum vitæ noſtræ
patium æternam quæramus felicitatem. Quæ-
amus uſc, in fenem, unde fine hßine gaudere mereza-

—

mur. Euch, 3 8. SWI⸗

MARTIIIS§. 4
S. S VIBERIIHS EPISC.
I. Martij.
Tu ſi vis eſſe cœlum, purga de corde tuo toerram:
F vis eſſe ſtella cœli, purga ſordes terra. Aug.
in pf. 96.
Hie⸗ etiam ſplendorem multò antè, quàm

naſceretur, ſtella nuntiavit, in matris leéctu- un
jlum viſa delabi. Proprium certe ſidus in
SVVIBERTO Hollandi, Daci, Lotharingi, Bruno-
vicenſes, Friſones, eſtphali, Saxones, Coloni-
enſes, alijque agnoſcunt, ut quibus omnibus fſi-
dem ille in ſuperſtitionis nocte prælucere coœpit,
eum primùm anno quinto decimo inter viros Re-
ligioſos adlecdus fuit. multò magis poſtea, cùm fa-
cere hoc impoſitum munus Epiſcopi juſſit. Sed &
Numen calculo ſuo Apoſtoli officium cenfirmavit,
quando vin dum à Germanis, miſſo Genio bono,
carcere eduxit, Teſtes perrò dicenti acceſſcrunt
præter al'os cæci, ſurdi, muti, dæmones adeb ipſi, ut!
& ires demertnis illi ſani omnes à Divi manu, hi
vel pulſi, vel in vitam revo cati. Atque hos inter
adoleſcentem memorant, cui vocabulum Splinte-
gus erat. Hic SVVIBERTO templum amni ſuper.-
Krudtum ſacrante, dum cym ba ludit ĩncautus, excidit, Rlir Aan
& aquis hauſtus mœrore feſtum diem contaminat.
Farentes aliemi à divino cultu, defonétum in fa-
num proximum inferunt, & fruſtra omnibus pre-
cibus arm atas Martis aures pulfant, Nimirum vi- halt
tam ille redderet, qui aufett omnibus? Quod ta-
men hujus non potuit, IESV nomen invocatum à “
SVVIBERTO potuit, & puer in vitam revocatus:
plutes à ſuperſtitione revocavit. Denique §tella
nobilis, Sy VIBERTVS cuùᷣm diu in terris egiſſet,
Mosum ſunm, ex quo venerat epetiit.

KXaà Sarie
Meni 4

en Mendd⸗

mE

—.,dxty

3 H ☛ (120) £
BValutatio. Eſtu hodie Rcut Kiella tæh.

§ Ebld 1. ) Uem Sol IEsSUs aſpicit ur Svviber-
Atum, is quantum vis antea terræ umbris
nigrior, in cœli ſtellam eluceſcit. Cur Maria
eorie mo tcn telplendet pulchra ut luna ? cur Apoſtoli ful-
Perdes unet gent ut Stellæ duodecim Zodiaci? quia Sol
IoaIIsS cos alpexit gratiæ radiis. O JESUI
id ni ui illuminas omnem hominem venientem in
inm cene ſi hunc mundum, reſpice me & miſerere mei.
Lotharingi, i 11ſ. 24. . .
„Saxonet, (A 2. VIX reſpexit] ESUS5 Apoſtolos, nec mo-
quibus omnbu za ſuis virrtutum radiis eccleſiam ceu cœlum
e malueee nſuis bonorum operum, virtutumque radiis ex-
mo intet fie ornarunt, Ornamenta clorum, ſunt virtutes
agis poſtti, eai.
ſop iuſſin. fradieant ium. Greg. hom. 30. Tu ſi non
ciem cenfrm Voce in cathedra, ſaltem virtutibus prædica &
iſo Genioben Eccleſiarn ſplendore ſanctioris vitæ exorna.
Gicenti acceſen 3. Stellæ dederunt lumen in cuſtodiis vo-
damont: dei catæ ſunt & dixerunt adſumus. Stella es in
es à Diyimen E leſia Dei: 10 n Abraha, di
. Aiqte ain ccleſia Dei? vocarus à Deo cum Abraha;, dic
vocabolum 8 adſum: & verbum Domini ad amuſſim imple.
mwplum enii In cœlo nulla transgreſſio, non dem utatio, non in-
ditincantten ſymitas, non otium, ſed in indefegis obedientis
n diem nind ziniſteriis perſeverat, que exemplo in ſand is
Gefendn d Joé, qui cœleſtes ſunt, Dei vörbum manere

fruſtta om ibdi re
Aüant, Mau eredendum eiz. Hülarius.

omnibut ?6

Pe. Ä
eie, Pi

vit. Deniquit
giuintenis ,

nenat eeliſ. .

ℳ (11) £
§. CEADLDLDA PPISC.
1. Marrii.
Salagite, ut per bona opera cert am veſtram vo-
cationem &n eleitionem faciatis. §. Petrus
Ep. 2. C. I.

Ortem ut ne timeas, time Ledtor, neque
N enim illi olim timent, qui nunc timent: id
quod CEADDA Merciorum & Lindisfarno-
rum in Anglia Epiſcopus manifeſtum faciet. Obiit

ille anno poſt Otbem teſtauratum Septua geſimo

ſecundo ſap
Mariz templum præbuit, ipſe ægris aſylon tumu-
lum ſuum, cujus pulvis hauſtus morbidis quàm
plurimis faluti fuit. Gæterum ſolitus eſt, dom
vixit, quoties vehementior cœlo ventus inſurgeret,

„*

kumi ſe abijcere magniſque vocibus, Miſericor-
diam DEl implorare: jam cœlo gravius fuceen.

ſente, & fulgura tonitruaque miſcente, ad tem-
Plum fagere & aram s neque ibi prius ſibi à lachty.
mis temperare, quàm iterum Sol rideret. Cauſam
intetgogatus, reſpondit, ex his veluti præludijs æ-

ſtimare ſe illum ſupremum ac decretorium diem.
Vtique minus tunc hominem fulgurantes ludicis
oculos & fatalem ab arcu ſententiam detonantem
laturum. Sed talis GEADDA nunquam magis ſe

renum Celum, quâm moriens aſpexit. Siquidem
ſeptem continuis diebus aſpectabiles e coœlo ange-

les habuif, qui ad cœli gaudia invitarunt emeritum,

utque aures faciles impetrarent, ah! quali Maſicàâ
has demulſerunt. Vltimo, cum ijſdem Frater
CEADD E adfait, qui cum nuper adeò in o um
iviſſet, viam ſcilicet nunc Germano monſt avit.
EX Beaa, Hiſtor. Eccl, Gent.
Angl.
Medi-

a dexcenteſimum. Greminum mortue

.

aeN
S;

.Aung

N

R

*
lsc ienr
E Meditatio de ſignis pradeſtinationis.

ii
ent m eſeig. 1. Ametſi nullus, dum vivit, omnino (ciat,
nciati, 9, ). * au electus, an reprobus futurus ſit;
ſant tamen prædeſtination is ſigna propè cer-
tiſſima. Si mileriis, ſi afflictionibus premaris,
me Ledor, u ealque humili, & patienti animo feras, ſigaum
ii nunct imen eſt, ut dolorum, ſic gaudiorum Chriſti, ſocium
um & Linci re fore. Timete igitur hujus mundi felices,
lun ree qui habetis bona in vita veſtra, & quorum vo-
Gtemiam us fortuna videtur famulari, non esim Chri-
egris aſylon ſtum, ſed reprobum Evangelii divitem ſequi⸗=
us morbils a Mini, nec eà, quam tenetis, ad cœlum perve-
1 ſolitus eſ,4 nietis; quoniam per mulias tribulationes opor-
yentus inſug zet nos intrare in Regnum Dei. Act. Apoſt.
belbus, AM,
o garii; ſi⸗ cap. 14. ⸗—
iſtente, de 2. Alterum prædeſtinationis fingnum eſt
dim ſbialict ecus Sacramenti pœnitentiæ uſas. Peccare
lideet Caui omnium eſt 3 at electorum duntaxat rectè
elnti prelut pœnitere. Cave diligenter, ne propter pœni-
ruinn in tentiæ procraſtinationem in peccato moriaris.
mäm detomm N oli Peccata jam confeflione expiata iterum
tunquam m Commitrerc.
alpexit. n 3. Inſitum virtutris, & bonorum operum
biſes e caloin ſtudium, pietas in eſum, vel in Gruce mo-
Liruunareni, rientem, vel deliteſlcentem in ſacro Euchari-
ain lens ſtiæ Sacramento, cultus Mariæ ſingularis ſigna
det aedinn ſunt prædeſtinationis noſtræ. Inquire in te
aomott iplum, vide, utrum hæc omnia ſigna, aut ho-
1, Gno, rum aliqua habeas, ea enim ſi in te deprehendas,
Deo confide, & habe magnam ſpem tuæ ſalu-
tis. Vocatienis & juſtificationis veſtræ aliqua ſi-
ggna mihi videor intueri. S. Bernard.

Ne

(1223) £
S. CUNEGUNDIS.
3. Martij.

Charifimi, obſeero vos tanquam advenas & per-
egrinos abſtinere vos à carnalibus deſiäeriis,
qua militant ad verims animam. JS. Pect. 1.
Ep. c. 2.

N VIlatam in diademate CVNEGVNDIS gem-
VIma, qaàm in ipſa CVYNEGVNDE Virginitas
ſplenduits quæ ut cœli oculos mirèe recreavit,
ita Cacodæmonis ufque adeo perſtrinxit, ut quan-
b exiinguere non poterat. offuſcare ſaltem ſnift-
ris apud animum HENRICI fuſpicionibus ſir adni-
ſus: Sed provocavitad flammas ludices Innocen-
