ſacis in pugna? tantm dixit diabolus ad Chri-
ſtum mitte te deorſum, ut intelligamus quod qui
obedir diabolo, ipſe ſe deponit. Nil. Serm, 12. in
Pſal. qui habitant,

D 4 S. MAR=

(5⁵y) F£
S. MARIHA VIRGO.
29. Julii.
Martha Martha ſoallicita es: turbaris ergo plus
rima, porro unum eſt neceſſarim. Luc. 10,

M ARTHAM Magdalenæ & Lazari ſorsrem,
quam poſt Chriſti necem perlecuti Iudæi in
exilium lacera navi ejecerunt, Maſſilia felix exce-
pit. Illuc triginta annis religioſis D EO virgint-
bus virgo præfuit, eo rigote, ut ab omni vine &
carne ſemper abſtinens, non niſii ſemel in die a-
liquid edulii caperet. Centies die quavis, totieſ-
que ſingulis noct bus ad orationem'gensa ſubmit-
tebat, draconem illis locis infeſtum aquæ piacula-
ris aſpergine depaulit, ſicque pluribus famoſa mi-
raculls, ſuisque inomni virtute dux & magiſtra
conſenuit. Octava, ante mortem, die, Servator
ea noſter cum Matre Virgine & . Magdalena in-
viſere dignatus, jamjam ſe vices ei repenſurum
popondit, recipiendo ad cœleſtes æternum ho-
ſpitam ſuam, quæ toties eum tam ſollicita, exce-
piſſet, foviſſetque domi ſuæ in terris. Subinde
mortis edocta tempus, conſperſa cinere, humi de-
poni à ſuis voluit ſupina, ut cœlum ei in conſpe-
ctu eſſet, ad quod moriens properabat. Ita in ofcu-
lo crucis, quo invitata erat, deceſſit, viam mon-
ſtrans omnibus, qui ad mortem uſque, in Com-
munione ſacra, ſervatorem noſtrum, pari cum eà
ſolicitudine religioſo corde ſuſceperint.
Ex Evang. &G Petro de natal.
Ribadeneira.

ue iefe

ſeer algdn
e Nanees

My negſe

1
7

E

1 1
Coroco⸗
in

Pmnzeen

Dintaben

1
ie ee
. 6

E*½ (58) £
Meditatio. De uno e maximè neceſſario:

1. NUnquam non laboras in divitiis &
4 honoribus ac ſcientiis acquirendis, hæe
tamen omnia non admodum necefſaria tibi
ſunt: ſiquidem ſine divitüs, ſcientiis, & digni-
tatibus cœlo adſcribi potes. Depone inutilem
negotiorum laborem: niſi in eo quoꝗque curæ
tuæ invigilent, & cogitationes tuæ, ut ſalvus
flas. Utinam! poſſes dicere cum Tertullia-
no: Seceſſi de populo, imo unicum negotium mibi
eſt, nec aliud nunc curo, quam ne curem.
2. Salutis negotium cum corpori tum ani=
mæ perneceſſarium eſt. Immortalis hæc ani-
ma, neglectis corporis voluptatibus in tuto ac
beato loco collocanda eſt, in quo corpus ipſum
purioribus ac ſuavioribus voluptatibus frue-
tur. Honores, delitiæ, & mundana quæ que,
quorum cupidiſſfimus es, prætereunt. Quod
animæ tuæ paraveris hoc unicum manet. Vi-
de quid adhuc feceris Dei cauſa? nec te pu-
doris & verecundiæ materies deficier.
3. Funditus periiſti, niſi dum vivis, tuæ ſa⸗
luti vaces. Unum duntaxat corpus, unam ani-
mam, unam vitam habes. Semelhomomo-
ritur, ubi ceciderit arbor, ibi erit in æternum.
Quomodo ad hunc usque diem operatus cs ſa⸗
lutem tuam? Heu! rerum neceſjariarnm nul-
lam rationem, ſuberfluorum & inanium pluri-
mam habemus, Chry ſoſt.

(50 £
S. ABDON & S. SENNEN. MM.
30. Julii.
Exiſtimo omnia detrimentum eſſe, propter emi-
nen: em Scientiam leſu Chriſti, Domini mei,

bropter quem omnia detrimentum feci,
S. Paul. ad Philip.

Enſebantur ABDON & SENNE N. inter
primos Perſiæ purpuratos. Et vero niſi cunæ
in Patria, mors Romæ purpuram donâſſet. Nam
quod Chriſtiano Principe nan indignum officium
arbitrarentur, Martyrum eſſe veſpillenes, ſnis que
manibus terræ mand are horum corpora gauderent,
vinctos Decius Romam adduxit. Ibi ad ryranni
tribunal ſteterunt auro gemmisque ſplendidi rei;
ſed extingnebant harum lucem catenæ ferreæ, quas
nimiùm quantum glorios jactabant. Itaque, cum
munera ingentia promittetet tyrannus fi ad Deos
tranſierint, risêre ſcilicet, & ad omnia tormenta pro-⸗
vocârunt. Plumbatis igitur tentati, contrà ferreos
ſe præbuerunt. Inde in theatro feris objecti; ſed
plauſum meruêre, & viécta Martyribus colla leones
ſubmisére, feræque cicures hominem contra feros
homines viſæ defendere. Reperti interim, qui ne-
cem inferrent, gladiatotes. Sed & Martyres tales
ſe probârunt, cùm jugulum fortiter gladio dede-
runt. Extincti triduum tumulo caruéête, dum Cy-
rinus plumbeis loculis, clauſum aurum defodit,
quod terum deinde erutum eſt in lacem, cum
Orbi Chriſtiano Sol ſuus Conſtan-
tinus luxit. Ex acta .
Lau rentii.

925 () Re
*

.

no⸗

ſanislols
ſe
4

1

Unlomn e
Cmeulttu
Piru,

ſem ſervjnn⸗

☛
oprel Inch

4 Uate⸗

kenlaun

iſcecn

ι 60)

Meditatio. Servire Deo, ſjuz ve, non mundo.

„ A Servis ſuis parum requirit Deus, & il-
lud parum, jucundum, utile atque ho-
norificum eſt. Glorioſum certè eſt Deo ſer-
vire, quandoquidem vel hac in vita ſervi Dei
ſingulari reverentià́ coluntur. Ad hæc utile
eſt, ſed utilitas tora noſtra eft. Cum bono-
rum noſtrorum non indigeat Deus: boſtremòô
jucundum, quòd virtus rationi apprimè con-
gruat, & Deus cœleſtibus gaudiis ſuos ſervos
perfuendat. Proba quæ dico, & brevi dices,
nullum eſſe in divino obſequio laborem, ſi
comparetur cum ſuavitate quæ in illo perci-
pitur.
2. Si verò qui mundum colunt, intoleta-
bilem ſerviunt ſervitutem: Nunquid turpe
eſt dæmonis & cudiditatum eſſe mancipium?
nunquid vitæ ſolutioris homines ſui ſimiles,
ſi minus palam, certè in corde ſuo damnant?
an is lætari poteſt, cujus animus premitur ſce-
lerum conſcientià, & cupiditatum procellis
exagitatur ?2 quid mundo ſervimus ? quid
mundum amamus? quandoq uidem laborioſior
eſt wund amor, quam Dei. Auguſtin.
3. Unde tamen tam multi mundo, tam pau-
ci Deo ſerviunt? ex co ſanè, quod neglectis
evangelii placitis, mundum duntaxat audiant,
quod mortua ſit multorum fides, quodque
pleri ꝗque pravam conſuetudinem non verira-
tem ſequantur. Chriſtus veritatem ſe „ non
conſustudinem cognominawvit., Texrtull.

De 5,16 NA-

* (61) £
S. IGNATIUS LOJOLA CONp.
310 Jalii.
Omnia in gloriam Dei facite. S. Paul. 1. ad

Cor. Cap. 10.

JI GNATIVS ½ Nobili milite Societatis IESV
Dux, animi ſanitatem pedum debet vulneri, hu=-
jus cora onem D. Petro, vitæ immutationem pio-
run librorum lefſtioni, Caſtitatis verè donum
Virgini MAGNAK., quæ cum Filiolo ſuo ſpectan-
danm illi ſe dedit. Ad hujus aram, cum optima
ſpolia (arma ſibi derracta) ſuſpendiſſet inter mi-
ros penitentiæ rigores M ARIA dictante, libel-
lum illum Aſcetieum ſcripſit, quem ne libro ſatis
laudes. Cum horas Virginis percurreret, ad ar-
canum SS. Trinitas aſpectum admiſſus eſt: Ejuſ-
dem Sabbatho extra ſe xaptus, non niſi altero Sab-
batho ad corpus rediit. Animarum lucro inhians,
vir annorum XXXIII. literas diſcere eſt aggreſſus;
mox ſocios ſcribere, parvas copias, ſed ingens orbi
laboranti præſidium, & cui IESVS ipfe propi-
tium Romæ ſe fore appromiſit. Vnicum ei ſym-
bolum fuit, Major Dei Glorias perquàm familiaris
illa cum lacrymis vox: heu quam ſordet terra cim cœ-
Ium aſpicio! Hoc obtinnit Anno M. D. LVI. Vir di=
vinis oſtentis, vaticiniis, miraculis clarus & natus
Eccleſiæ bono. Nam ſanctior Iuventutis educatio,
reductæ ab exilio Muſæ, proſcriptæ hæreſes, aſſer-
tus DD. & templorum cultus 3 frequens iteram
Sacramentorum uſus, demum aterque Orbis, ille
Chriſto ſubactus, hic ſervatus & quicquid in utro-
que filii & faciunt fortiter, vel patiuntur, id omne
IGNATII eſt opus. De Sodahbus Viiginis quid
dicam? quiſquis ex his MARIAM Matrem cla-
mas, recte IGNATIVM patrem dices.
Ex vita.

nhrlonde

udiodunkn
1. RKelol
nicaiohrn

lManazn
in nhnn
uu

* (62) £½

Meditatio. De tribus gradibus ad perfeétionem

1. C Ignatius in ſuâ ſolitudine formam deſi-
J. arit Spiritualis æ dificii, quod toto vi-
tæ tem pore dificaturus erat, In libello exer-
citiorum aperit viam perfectionis quam ipſe
ſecutus eſt, quam que alii ſequi poſſunt, ut te-
cta compendioſa via perveniant ad veram per-
Ciki fectionem. Primè lacrymis & acri pœnitenti4
tan is expiavit peccata ſua. Pcnitentia primus eſt
uua ad perfectionem gradus, copioſis lacrymis de-
leds lenda ſunt peccata. ita ſancti omnes. An tu
AAGſ Sanctos imitaris?
2. Secundus gradus ad perfectionem eſt
imitatio Chriſti agentis, ad patientis, divinæ
gloriæ & animarum ſalutis causà: hanc Igna-=
tius in exercitiis verbo docuit, & cenfirmavit
exemplo. Omnino ſi quidem expreſſit illud
prædeſtinatorum exemplar. Ut Jeſus, quam-
diu vixit, incubuit ad animarum ſalutem,
Quamobrem injuriis appetitus carceri manda-
tus, & tantum non occiſus eſt. An imitaris
patientiam & humilirarem Chriſti? S. Ignatii
exemplo fac omnia ad majorem Dei gloriam.
3. Lertius gradus eſt humanæ voluntatis
eum divinâ conjunctio quàâ S. Ignatius atrigit
apicem Sanctitatis, ad quam ſe ducem præ ber
in libello ſuo. Ut autem illuc pertingeret,
omnibus vaſere juſſis, adhæſit ſoli Deo; nos
verò omnia amamus, omnia colimus, ſolus nobis
in comparatione omninm Deus vilis eſt, Sal-⸗
vianus,

1 .4. 3 .
1 atte, 4)
1ſate, lg

1lMilte gena u

l

mm

nt 17

D 7 §. FI=

„ 63 385 ſliutio ⸗
S. FIDES, SPES, CHARITAS V. M. zspunde
7 1. Auguſti. Aullen

,Z Sobrij ſimtas, induti loricam Fidei, & Charita-
tis, & galeam, ſpem Salutis; Lheſl. Bpiſt.

1. cap. y. V. 8. mzun
. . . SE
FP Elix Roma, cui, quas nullus unquam pingere ¹ Gti
latis belle picstot potuit, vivas ſpectare virtu- SGegumalt
tes licuit, FlDE Miaquam SPEM & CHARI⸗ VUnezaom
TATLEL M OHI Æ filias, Charitum Chri- niclodig

ſtian arum ipſiſſimam trigam. Ex his maxima XII. 88.
altera K. natu minima IX. omnes paucos annos, Aliggen dunn
ſed plurimas palmas numerant. Ecce enim Virtnuti, (5eNnn t
ut ſolet, Tyrannus bellum movet, ſed matre duce Urifo hroctn
& junctis copijs omnes vincunt. Igitur duello
ſingulas aggredi Vtbi Præfectus ſtatuit, & primò H
quidem FIDEM. Contra hanc flagris pugnat, bi
at tergum pro ſcuto obijcit FIDES. Sarta ginem
admovet ardentem ile, hæc ridet arietem. Vbera
reſecat gladius? gaudet FID ES oſtentare hæc cœ-
lo vulnera. Caput reſcinditur. & coronatur ſci-
licet. Ergo 8S PE M aggreditur tortor, & nervos
in Virginem armat, at his ipfis fortior puella eſt.

1 HCh

Iubetur proin ignis (zvire: ſcd ad vVirginem hic n leinee
deſicit, & in hoſtes ipſias pugaat, pice ardenti & Cnleple

pitumine perfunditur; nempe ad novam luétam
inungitur. In hac ſororis mortuæ amplexibus in-
hærens, enſe vincit etiam ipfa dum cadit ente.
Idämque ad terriam gradum facit Tyrannus bis vr- MII
ctus; ſuſpendituz GHARITAS ab equello, la- 4
niatur flagris. Sed n« audacter iviſſe in hoſtem cre-
das, noveris in rogum ſuapte ſponte infilijſſe tere-
brã poſt perfoisam & gladio cæſam, Porro mater
magnanima SOPHIA, quæ & filias præſentia nd
ſuâà & ſeſe filiaram virtute hucuſque animaverat, 1NchtK
triduo poſt inter funera ſua fanus etiam ipſa de- ugtii
Ptehendicur, Sed tamen ne tu, ne luctu credas
hoc facdum Romæ Hanc enim ego, vel nullam
aliam Matronam gaudie emori potuiſſe Li-
vio credam. Ex oarie. Me.-

—

11 1.,ATm
lead I.,,

EClun,

10ontit U

6

(64) £
Meditatio. De Fiae, Ste, Charitate.
1. Gοσιια induti loricam ſidei. Theſ. c. I.
v. 8. ad reſiſtendum ſcilicet igneis telis
ſuggeſtionum diaboli inquit Hiero. Plerique
Chriſtianorum non credunt, vel ſi credunt
ſtultiſſimi ſunt, quia vitam vivunt fidei con-
trariam. uid dices ſi plus xigetur abs te,
quia plus, quam alii, accepiſti? quanta dona
in baptiſmo; quantas gratias actnales? quam
ſalubria edoctus es? Omnino nibhil prodeſt ha-
bere nomen Sanctum ſine moribus. Salvian. &
Cyprian. verè Chriſtianus non dicitur, niſi qui
Chriſto prout valet moribus coæquatur.
2. Et Charitatis &c. Fides operatur per Cha-
ritatem Gal. 5y. ſi linguis hominum loquaris,
aut Angelorum, ſi facultates tuas dederis pau-
peribus, ſi ſidem habueris ut montes transfe-
ras, ſi dederis Corpus tuum ut ardeat, teſte A-
poſtolo, & Charitatem non habueris, nihil tibi
proſunt omnia. Charitatis autem radix eſt
gratia. Igitur conare, ut opera tua procedant
ex Corde puro & conſcientia bona, & fiae non fir
Ra. 1. ad Lim. I.
3. E? Galeam Spen: ſalutis, quia Spes com-
„munit capur; id eit cogitationes fines, & in-
Ientiones, operum. S pes facit ut ad Deum re-
feramus omnia cogitata, dicta & facta noſtra.
Ut veſiſtamus diabolo, ur aggrediamur ardua,
roborati ad omnia dura, vel ſuſcipienda cum
2 Sanctis, vel toleranda. Vsvere verè mortalis,
Spes eſt Vita immortals: Aug. in Pl. 3.

8, FI⸗-

emott oc 4

N

(65) £
S. THEODOTE cum FILIIS M. M
2. Auguſt.

Pietas ad omnia utilis elt, promiſſionem habens
vita, qua nunc eſt, & futura., Paul. 1, ad
Tim. c. 4.
Nym erabat THEODOTE in viduo thoro fi-
'or, quos 6 conjuge demortuo genuerat, duos
quos vero Chriſti amore adoptavesat, vinctos ac
captivos longe p plurimos. Talem Dioclerianus
Leucadio, qui mie ejus nuptias ambiebat, tra-
dit, qui dum nullis eamn blanditijs certe captam ad
Dirbyiuia tribunal adduxiv. Hic Matris pectu us per
filiorum latus oppugnaturus EVODIVM primo,
tùm minimum natt um cusiculis verborum ſub-
ruerel annititur. His ubi nihil proficere ſe videt,
in abertam vim verbera atrociffima, quibus Mater
ad conſtant am ſuos firmabat, plus poterant apud
Alios, quam verbera tyranni. Interea Hy Itacus
homo, non jam ſceleratus, ſed ſcelus, pudicitiæ
Marronali manum afferre attentat. Sed qui pro
hac tuenda excubabat Angelus, irruentem ita
pugno excepit, ut quantum vis impudentis, vul-
tum largo ſanguine erubeſcere tamen faceret. Poſt
hæc Prales matri geminam mortem minatur, dum
hanc ſub oculis ejus filiis geminis intentat. Sed il-
la ſpartanà voce hoc unicum vorum ſuum eſſe dice-
bat, bis ante, quàm ſemel mori, & filiorum prius
oculos, quam ſuos claudere; ; ſcire ſe ad h oc flios
genuiſſe ut eſſent qui pro pattia, Cœlo, occum-
berent. Ergo in flammantem fornacem unà omnes
inijciunrur. Et ecce continuo ſuperi probarunt
& ad ſelſe rapuerunt aurum.
Ex actis ò. Anaſtaſ.

.
Nebtate

5Ooorl 118.
venzdn Ale

ne
lenn.
1 I honn
ellune

e
ltalie N/ Me

D

* (66)
Meditatio. De bietate.
. N On potuit S. Theodote ſalubriam ru-
LNdimenta dare filiis quam pictatis. Pie-
tas ad owmnia utilis. Triplex autem eſt. Pri-
mò pii hominis eſt honorare Deum à quo cre-
atus elt & conſervatur! quod oHicium adim-
pleveris ſi maximum honorem habeas omni⸗
bus, quæ ſpectant ad cultum divinum, nimi-
rum Sacerdotibus, templis, Ceremaniis, preci-
bus eccleſiæ. Quidꝗ iid eſt in palatiis regum,-
magnum eſt; magaum quoque & ſanctam
eſt, quicquid eſt in domo Dei, etiam quæ par=
va videntur.
2, Pii hominis eſt parentes colere. Exper-
ta eſt-hanc pictatem in prolibus pia mater
Theodote. Deus præcipit & ratio docet hanc
pietatem. Si jam mortui ſunt, ora Deum pro
illis: hoc quidem ultimum, ſed ſaluberrimum
eſt officium pietatis. Nunquid etiam tuus in
illos amor nimis terrenus eſt? quoniam tam
parum ſollicitus es de illorum Salute?
3. Felicem ie prædicabat Theodote quod
filios genuiſſet, qui pro patrià cœlo occumbe-
rent. Hominis pii terrium officium eſt armiare
patriam ſuam. Recta autem erit Charitas er-
ga patriam, ſi præluceas exemplo tuis civibus,
& probitate tuâ fias ornamentum tuæ civita-
tis. Cede patriâ prompto ac libenti animo,
ſi id Dei obſequium exegerit; quoniam or-
bis univerlus domus Dereſt, & Patria Chri-
ſtiani. Non exiltam metuo, mundus domus omni=
bus una elt. Prolp.

* (⁶7) £
S. PETILRKIS EPISCOLDUCG.
3. Auguſti.

Scio opera tua quia nomen habes, quod vivas
& wortuus es. Apoc. c. 3.
XX principum Salernitanorum ſtirpe ajunt ori=
undum PETRV M. ſed ut in nobiliorem ttiam
familiam tranſiret D. Bægedicti, non dubitavit pur-
puram cum cuculo mutars. Attulit tamen hic al-
teram illi parpuram, cùm Pont. Anagniz ab Alex.
Pont. Max. datus sſt. Sed nos illud muho pluris fa-
cimus. Cœlitibus tam familiarem PETRVAfuiſſe,
Etenim caum dubitario ſuborta eſſet Agnanienſi-
bus, unum D. Magni oſſa penes ſe haberent, eam ex
omnium animo delevit ipſe Magnus & teſtis ſuus
ipſe veriſſimus fœminæ à paralyſ afflictæ (excubare
eam Pà TRVS ad tum bam Divi juſſerat) ſub noctem
conſpicuus ſuam præſentiam Epiſcopo, ſumul ſani-
tatem ægræ nuntiavit. Idem DMagnus PETRO
oranti viſus, iter illi Conſtantinopolim indixit &
ſimul itineris rationem edixit, ut quod valetudinem
Imperatori allatarusz, & invicem, quiaquid poſtus
laſſet, eſſet ablaturus. Itur ergo Conſtantinopolim
ad Michaélem. Ged negat hic ſe vel Anagniam vel
Medicum D. Magnum noſſe. Vt igitur noſceret,
nodi inſequenti cum morte luctanti Imp. ſpectan-
dum ſe obtulit ipſe Magnus & cum Magno ViERGO
Maxima, monuitque PETRO crederet, medicinam
morbo facturo. Accerſitur igitur hic & valetudini
reſtituitur Michaél Rogat quàâ medicinà? Saluber-
rimo MARIRE & Magni nomine. Pretium opefæ
porrò ?ETRVS ſua Anagniam hoc retulit, ut ſum-
ptus Imp. Michael faceret in ædem maximam ædi-
ficandam ſuffecturos. Sed neque hæc licet magnifi-
ca explere oculos potuit PETRI. Ad cœli igitur
templa abiit. Eodem tendis? per noſtra in illa
itur. Ex Ferr.

Medi-

heütcrdis
Anichld dd
brszuln
alan yecea
enveonin

Urue ſaun

penhhe le He
repen rs Ne
Neheposdee

n Ugettun

fhulunmun
Mbben N

(6) &
Meditatio. De morbis peccatorie.

I. ꝙA υο äcus eſt peccator, non vider bona pa-
adiſs,non inferni ſupplicia, non mundi
vanitatem: videt duntexat ſplendorem auri,
dignitatum fucum, & vanas deliciarum ille-
cebras. Age verô peccator aperi oculos, vide
deformitatem peccati, virtutis pulchritudi-
nem, intuere brevitatem bonorum terreno-
rum, quæ ut ſomnia prætereust.
2. Tger eſt peccator, ut ex humorum in-
temperie corpus, ita ex affectuum perturbatio-
ne animus ejus laborat; ſic impeditur cupi-
ditatibus, ut ſurſum tendere nequeat. Quære
cauſam peccatorum tuorum, & ſanè depre-
hendes omnia ex immoderatis affectibus pro-
manare. Scrutare animum tuum, vide quid
ames, deſideres, odio habeas; & ſi quid tuis in
affectibus effrenatum, aut minus re ctum de-
prehendas, dic Domine, quem amat inkrmatur.
3. Non ſolum æger, ſed etiam mortuus eſt
de ccator, cum gratiam amiſetit, longé dimhci-
lior eſt peccatoris converſio, quàm mortui u-.
ſcitatio. O Amantiſſime jeſu! qui vitam
profudiſti, ut nos à morte liberaàres, ſuſcita
nos, fac quod in te eſt, ut ad vitam grati æ revo-=
ceris, & ora Deum ut tui miſereatur. Egrotas
ſum, ad medicum elamo: cœcus ſum, ad lucem
propero: mortuus ſum, ad vitam ſusiro: tu es
medicus, tu lux, tu vita leſu Naxsrene, Auguſt,

(65) £

S. DOMINICUS CONFESSOR

rNLPLOO ..

4. Auguſti.

Sie luceat lux veſtra coram hemini
deant opera veſtra bona, & glorifircent patrem
veſtrum, quiin clis eſt. Matt. C. 5.

es, ut Vi-

Lterum ecce Orbis labantis columen DOMI-
NICVM. Certe Innoc. Ponf. Max. ſubjicere mant!
humeros ruinam meditanti Lateranenſi .Ædi vidit. „,0n. Docrc
Certe flagrantem à tergemino Vitio orbem, toti-

ſnct

dem telis caſti gaturo FlLIO MATER clypeum cum (olln e
FRANCISCO DOMINICVM objecit; ut iam mi- (Aignn mhu

nus mirer necdum natum ſive ore facem, ſive flton- Hoc Mo⸗
te ſtellam pratuliſſe. Et veròetiam hodie lucet in (iln
Filiis, qui dum ſanctioribus roſis Lilium (vIRGI- lnoe
em. RE!.

NEM) colunt, dignos ſe probant, quos (quem ad-
modam ipſe DOMINICVS habuit videre) velut
pullos ſuos nunc pallii ſui alis fovet MAGNA
MATER, nunc dormientes nviſat bene precabun-
da. IIlud emnium bono ex Firgine Divus intelle-
tit, toties advocationem pro nobis in Cœlis ad Filii
pedes facere, quoties e terris ADVOCATAM ſo-
lenni formula clamamus, ut qui rei non clamant,
ſibi, non Advocatz adſcftbant, ſi pereant. Por
DOMINICVS quatuor omnino Infalas, quas alii
tam ſtudiose capi quærunt, generolſo faſtu pedi-
bus ipſe ſubdidit3 ter noctu pœnas a tergo ſuo, Pro
ſe primum, tùm pro viventibus in graviori noxa,
demum pro agentibus in igne piaculari Manibus
expoſcit. Mitto in homines, dæmones, adeoque
Superos imperium; quippe cùm toties jam hos ex-
oratet, quos oralet. IHlud memorandum, qui MA-
RI. vixerat, non fſine M AR.IA demortuum eſſe.
Affuit hæc, neque ſola, (ed inter Filii & Cœlitom
comitatum ad aſtra abduxit. Viam inquiritis ¹
per Roſaria vidit DOMINICVÿ.
Ex lita.

. (70) £
Meditatio. In vitam S. Dominici.
1. JBiprimum §. Dominicus baptizatus,
LIscc apparuit in ejusfrante: quo Symn-
polo Deus ſign ficare voluit, eum tore ſidas
fulgidiſſimum , cujus radiis univerſa Eccleſia
illuminaretur. Miram quantum ab ipfis incu-
nabulis, pictatem, pœnitentiam, aliasꝗue vir-
untIGEG tutes adamarit! An Deo conſecraſti vitæ pri=
. mitias? ut S. Dominicus? ad quid refers ? &
in quo conſumitur vitæ tuæ tempus? Va tem-
tpori illi quo non amavi te. Auguſt.
2. Hoc ſidus magnam radiorum copiam
oriens emiſerat: Aft cum meridiem attigit
em' ſit longe majorem, ades ut univerſum
terrarum orbem tum ſuis ‚tum fratrum ſui or-
dinis concionibus iluminarit, & in fammarit.
Si propter vitæ tuæ conditionem aliorum ſa-
luti vacare mi inus potes, tuæ cerfé« diligenter
vacare debes, & alii sbono prælucere ex mplo.
3. Aſtra non extinguuntur, cum noſtris ex
oculis ſubducunt ſeſe; imò cum oriunptan &
occidunt iisdem fulgent luminibus 8. Domi-
nicusin Eccleſiàâ ſem nper miro ſ- jend ore præ-
fulſit, & in credibili conſtantiâ ad Dei gloriam
& animarum ſalutem ad mortem usque in-
cubuit. Labora pariter; caſtiga corpus tuum:
Pœnitentiam age. Si quis vclit tibi ſuadere ut
operibus Pœnitentiæ reli ctis oblectamentis
indulgeas, dic: W felicibus: ego deliqui iu
Pominum, & pyericliter isaternum perire, Pa-
cianus.

=

☚
R

(71) £
PDEDICATIO S. MAKRI£
AD NIVES.
5. Auguſti.

His qui vendebant columbas, dixit, auferte iſta
hint & wolite facere domum Patris mei do-
mum negot iationis. Joh. 2.

NInus agebatur Chriſtianus ſupra CCCLXV.
quando Romæ Civis fuit Parricii ſanguinis &
huic IOANNES vocabolem. MARIA M puto ex-
pectas Mariane, cum IOANNEM audis? Rem lo-
queris. Fuit huice conſux digaa conjauge (ſuo, fuere
opes ingentes, ſed ſpes Natorum nulla, & in his
etiam Nepotum decollaverat. Tandem, quid ô!
qaid terris, ait IOANNES, ignobiles & mecum
morituros hæredes quæro? quin cœlo adſeiſco? &
an explere dignioribus nominibus ceras goſſum?
Certé opibus unica MARIA digna omnibus eſt.
Imò IOANNES non ſum, ſi hæredem MARIAM
non ſeribo. Eja igitur Virgo, tu ſola jam tabulas im-
ple. Filio ſi careo, certe tu non cares, quicum ani-
mum zternum obledtem. Audiit IOANNEM
MARIA, & aſſem omnem in Montem Exquilinum
conferre jufſit templo zxædificando eo in loco,
quem poſtero mane nivibus ianſignem eſſet factura.
Er erat tunc æſtus longe maximus, & facilius utiq;
g and nem quam nives daturus. Adit tamen I0-
ANNES Iocuüᷣ ẽ & reperis undique niveo vellere
veſtitum. Sed & Liperius Pont. Max. in ſommmo à
Virgine mo jrus accedit & fundamenta templi ja-
cit, quod per omnem orbem gerit, Miraris Soda-
lis Miraculum? laudas templum? At tu caſtas oſten-
de ſis mihi in ammis nives plutes; plura ego
Virginis templa monſtrabo.
Ex Brev.

Mdi-

Jens NNd 1
1da oe⸗
Nol nn

Ruludntaen

akonz isrn

„Permen an
Alacen ll

Dürohn ctot,
eee
ds

L .
iAorare

te ferlaml

einconhel
1
Mun ſenckun

Alrent 3

N. E „ NA
5 72) 5ſ
Meditatio. Quomodo Deus in templis
haonorandusß.

I. Di ſacras ædes, quam poteris, ſæ piſſi-
me: ſunt domus Dei, ubi ptætettim
aun, vult honorati, ibi gratias dabit Deus, quas ne-

DI

gabit alibi. Hic quære conſilium, & ſolati=
um àa Demino, in aſti ctionibus, in neceſſita-
tibus templum ſit refugium truum. Huc ſi
conceſteris vivà fide & humilitate non factâ
nihil non impetrabis. Sed prô dolor! nos
Ecel⸗ſiis luaitra anteponimus, nos altaria erni-
mus & theatra honoramus. Salvianus.
2. Noli facere domum Dei domum nego-
tia fionis: is autem in templo negotiatur, cu-
jus animus cum orare deberet negotiis ſæcula-
ribus immergitur. Sathanas item in templo
negotiatur, cum mentem hominum ad res vel
turpes, vel certè hujus loci alienas allicir. In
templum veniſti Deum oraturus, Ora atten-
té & humiliter.
3. Attamen quælibet negotiatio in templo
non prohibetur: ébi quippe licet terrenis bo-
nis emere æterna, & cor ſuum Deo dare, ut
cœleſtibus flammis ardeat. Effunde lacry-
mas, & gratias profunder Spiritus ſanctus. Pe-
te veniam à Domino & veniam dabit. Quo-
ties in coné.c Domini vides ſuspirantem, dpi⸗
ritum ſanétum non dubito aéirantem, cum intu-
cor flentem, ſentio ignoſcentem, Cypr.

P (73) £ eluano⸗
SS. [USIUS EI PASIOR MM. Ifimn

6. Auguſti. Nuenlm
Sinite parvulos & nelite eos prohibere ad me iinma
e ire, talium eſt enim regnum cœlorum. n

JIfcene e & PASTOREM Germanos FF. duo
Nſidera Caſtorem & Pollucem dicerem, niſ feli-
ciori ſorte unà uterque & cœlo adoleſcentiæ prælu-
ceret, involuerat velut turbo omnem Hiſpaniam Aren one
furor Daciani, & Complutum jam pervenerat; cum aes Mlen)
hi pueruli, abjeéctis ultro tabell's, e ludo literario in ngedem
campum prodire properarunt, factis oſteniuri, mN N 8
quantum in Chriſtiana Philoſophia profeciſſent. ulnin d
Dixiies ad gremium marris currere, ita ad carnifi- AKbomnem
cum manipulos parili curſu contendebant. Dacia- nn leliſeh/
nus ubihæcinaudiit, virgis cædi imperavit. ed illi Nian.
ad imbellen ſcholæ metum ridere ſcilicet; ſupplicia . htater
hæc timidæ ætatis dicere, quæ ſæpe nec pueris la- ke
cEymas execaterent. A 'a itaque tormenta prome- udpln en
Iet, Tyranno digna, & cnm iis rem fibi cogitaret, tochonlsnne
qui præiegtam cum ſuper ſtitione jam poſuiſſent. Er Goctheuini

Sriwalntu
Gutur. i⸗
urelies

vero victoriam jam tum deſperans Dacianus, non gſber cknd
4Arn 1ſ. 4 . . . JJ ent
admiſſos educi extra urbem ad ſuplicium juſtit. e gle e
Illi in amplexus ruere, novo more frater fratri mor- le hoornd

tem gratalari; hoc de Chriſtianæ Philoſophiæ leunſen
effe, mortem pro Chrif contemnere; hoc Ger- rbchlhin
Jass re i Ge tris eniſier drn ſatis disjungi,: Mihdmme
u0s s matris junziſſet, Ita animofi, & pleni, ule gace den
quæ in vultum etiam promicabat, lIætitia; caput leat ſen
ſecuri ſubdiderunt. Age nunc, quid ad hos diſcipu⸗ echiipni
los Complutun: vel ipſe Cordubenſis Philolo- Walmenmi
phus? Certe Dacianns quamprim um alioò ſe contu- Wililco
lit, non aufſus porro, cum viris, congredi, tam
turpite à pueris viνε. Ex Baren. &
Likpeloo.

Medi-

S (74) £
Mn Meditatio. De Innocentia.
Al L. Ny efſiciamini ſicut parvuli non intræs
P bitis in Regsum Cælorum, inquit Chri-
eNHH ſtus. Parvuli Innocentiam baptiſmi nondum
Guun foœdarunt, Si tu maculaſti pœnitentiæ lacry-
r mis lava animam tuam, niſi velis piacularibus
ignibus purgari. Elige: Vide an pœnitentiaimn
in hac vita vel ignes in alterà malis. Si te le-
thalis peccati conſecium meoss occupet æterni
te ignes manent, qui nunquam peccatum
tuum purgabunt, duplici via itur ad Cœlum,
in quod nihil coinquinatum intrabit, Innocen-
tiâ & Pœäitentiâ. Primus felicitatis gradus eſt
non delinquere, ſecundus aalicta cognoſcere. Cy-
prian.
2. Nihil debes agere, nihil dicere quod vi⸗
tæ integtitati ac innocentiæ repugnet. Locu-
tio eſt cordis interpres, & ex abundantia cot-
dis csS loquitur: à corde itidem manat malitia
cujuslibet actionis. Igitur ſerva cor tuum,
quia ex ipſo vita & uors.
3. Lætate ſi quando innocens accusâtis vel
pateris, quòd Chriſto ſis ſimilis. Suſtenda te
recte factorum conſcientiâ conquere cum IE-
ſu de cruce pendente ut amicus cum amico;,
de factàâ injuriâ, dic: ah! noſti Oodine fal-
ſum crimen mihi objici: ſed alia commiſi du=
tiori ſupplcio digna.

92 (o) Qe⸗

Neti /

ſ

aio e

(7½) £
S. ALBERIUS CONFESSOR.
7. Auguſti.
Propter vos egenus factus eſt, cum eſſet dives
at illius inopia vos divites eſſetis. Paul. z.
ad Cor. 3. .

Tiam ALBERTI ſplenderem, brevia ab ute=
ro Matris lux indicavit. Et rektius MARIK,
quam hujus filiam dixeris, quippe quem ſterileà .
lege illa dedit, ut bonàâ fide ſuo ſervitio olim hæc n Gu mund
redderet. Moram ipfis, quibus jungere ſe ALBER ANNNensd
TVS parabar, Carmelitis, quos vocant, interpo- D
nentibus, graviter nih lominus Deipara parentes
objurgavit. Nimirum furtum hoc eſſe colo dica-
tum terris velle mancipare, quid ſimiæ catulum
amarent? parum intereſſe venere an amplexzu par-
tum enecarent: ur dare prolem, ira auferre cum
juberet, ſuperos poſſe. Audite parentes om nes, his
monitis ill manum DEO, fillum emnibas diſci=⸗
plinis excultum, poſthabitis etiam regiæ puellz
nuptiis, religioni dederunt, quoque magis jam
Virgini ſacrificium placeret, ſuimet manibus ad
ejus Aram candidiſſimam hoſtiam ſtiterunt. Hic
ALBERTVS Orcum rivalem ſponſæ vultum præz ſe
ferentem, res ſibi ſcilicet juſſit ſaas habere Subin-
de fatigatis obſidione & fame civibus tres cũ com-
meatu triremes cœlo rem'ge im petravit. Hebræos
complures aquarum vi abreptos in ſicco deſtituit,
KAccoipfe pede undas percurrens., lIam mortem,
quam cœ leſti voce edoctus obiit Anno MCXCII.
æs campũ an ſponte ſonans integritatem corpuſculi
odor ſuaviſſimus, beatitatem animi duo Angeli pro-
diderunt, qui dubiis an ut cœ uem colerent, an ut
mortuum lagerent homin:bus, ſub initium rei di⸗
vinæ illa verba Os IVSTI! præiverunt. Noſtras
mortes 6 quà n tecte lugemus.
Ex Surto,

(76) £
Meditatio. De Cauſis amande paupertatit.
Or noſtrum ur refert D. Paulus Dei tem-
Chm eſt: ar in eo Deus non habitabit,
niſi vacuum ſit rebus prophanis: itaque pau-
pertatis eſt rejectis rebus creatis parare hoſpi-
tium creatori. Difficile eſt divitiis abundare.
& divitias non amare: quamobrem tutius
eſt omnia relinquere, & imitari Dominum
Jeſlum, qui mundus in cruce mortuus eſt.
Beata paupertas cujus beneſicio Deum poſſi-
demus à nudum Cbhriſtum nudusſequere: du-
rum, grande, dißicile! ſed magna ſunt præ-
mia. S, Hieron-
2. Si minùs divitiis, amore certè divitia-
rum careas: nullum ſcelus admitte, cupidi=
ne plura, ac plura ſemper acquirendi. Non
cruciaberis bonorum amittendorum meru:
facilfus eleemoſynam pauperibus erogabis,
Bonorum cupiditas eſt radix omnium malo-
rum. Scrutare animum, & peripicies anti-
quiorem tibi eſſe bonorum poſſeſſionem
quam Dei.
3. Vera demum felicitas eſt parum habe-
re nec plura deſiderare. Unde tædia, anxieta-
tes, timores, aſſidui labores tum animi, tum
corporis? nunquid ex divitiarum cupidita-
te: hæc enim cupiditas eſt implacabilis tyran-
nus, qui nullam ſinit capere pattem quietis.
Ille nactus eſt felicitatem cui ſatis eſt quod
haber, Vera divitiæ ſunt, baupertas divitta-
rum. Clemens Alexan.

E 2 S. MYRO

* (77 £
S. MYROEPISCOPUS.
8. Auguſti.

Rutis putat eſt fidelis ſervus & prudens, quem
conſttuit Dominus ſuper familiam ſuam, ut
det illis cibum in tempore? Mat. 24. V. 25.

Tvllæ ceræ ornarunt MRONEM, ſed vir-
Atutes multæ, quas quidem neque numeraie
in hac pagella poſſumus, uti nec pauperes, quos
pulchro ordine ſtantes per atria quotidie laudare
nobilem ejus manum vidiſſes. Seminabat ille in
hos, quidquid ager, quem colebat, dives dediſſetz;
in fures etiam liberalis. Nam fortè ex his XII. in
horreum ſe penetrant MYRONIS. Ibi cùm ſac-
cos frumento, ſcelere animum oneraſſent, injecit
Deus furacibus manibus arca na vincula, crevitque
in tantum facinoris pondus: utne humo jam tol-
lere onus poſſent. Intervenit interez MYRO, &
cùm. illi trepidi alia vincula ſperarent, ille miſſionẽ
dedit. & tergo improborum, non quod meruerant,
patibulum, ſed ſaccos, de quibus diximus, bene
fartos ſuà manu impoſuit, emiſitque gravi ſuppli-
cio mactatos. Interea nihil deceſſit de MYRONIS
opibus, quas ille ſcilicet eo loco, ad quem fures
non adrepunt, cœlo recondebat. Sub hæc virtus
ſacerdotio, mox epi ſcopatu & miraculis eſt hono-
rata. Nam & per medium fluvium Tcitonem viam
ſibi fecit, & miſſo pòſt, pro ſuo in illum imperio,
ſcipione, coite iterùm Moy ſes noſter juſſit. õed &
Herculemin illo agnoviſſes, cum ingens monſtrum
draconem clavâà, hoc eſt, oratione dejecit. Exinde
reliquam vitam transegit tumulis Divorum exor⸗
nandis, dum centenarius eundem hono-
rem ctiam ipſe metuit.
Ex Menais.

8
mio, De 1
Poren 1 hot
Neungun 4
a iiscalet
. ſpbelt en
4 oge 1
“ gol .
rlt, Deu
ANduqe
RDewine Nam
„Noblds
laten Pu⸗
eralelnnibe
buss ereun
lcumut, urore
n c ns

7
Mea ods

5Monoibus de
oleniencun
lelcend
ſioden Jn
leendtind
nt Morore⸗
le mninen,
Aellibos, n
Miigncencie

hen

4
10N.

N
un.

e ain ,a
m u

ile artit
neleht b⸗

4II,/
ileniden
ungocnetumnn
bueiius,ene

elllen

ujihe

eMAN

n glen ies
Wn ns
DAnr, ſequio Dei: quia is duntaxat ſalvus erit qui
perſeveraverit uſque ad finem. Tibi liquidò
onſtat honores, divitias, voluptates meram

78)

Meditatio. De ndelitate ſervorum Dei,

I. Riotem ac potiorem fidem ducas erga
Deum, quam divnias, honores, & ipſam
vitam, ut malis carete his omnibus quam pec-
care. Fidelis eſt Deus in iis quæ ſponte pro-
miſit. tu quoque fidelis eſto in iis quæ Deo
promiſiſti, quod ſi Deo datam in baptilmo
ſidem fregiſti, Deus ſervabit ſuam, & ea im-
mittet mala quæ minatur in ſactis literis, Da
mihi Domine ut amem te quantum debeo. Aug.
2z. Eſto fidelis etiam in minimis rebus: in
iis ſiquidem puriùs elucet amor Dei, timor
arcet a lethalibus peccatis, amor verò à venia-
libus: periculoſa ſunt illa peccata quæ levia
dicuntur, utpote quæ viam muniant ad gra-
viora ac plures in nos accerſant calamitates:
hæc enim morbis, afflictionibus plerumque
puniuntur, in igne purgarorio ſenties gravita-
tem noxarum, quas leves duxiſti.
3. In omnibus demum eſto fidelis, ubique
Deo ſexviendum eſt, cum ſit ubique terra-
rum, perſevera uſque ad mortem in fideli ob-

eſſe vanitatem, quid ergo iis inhias neglectis
cæleſtibus: Omnia colit humanus error brater
omnium conditorem. Tertull.

5 () R£

£ (79) £
S. ROMANUS M.
9, Auguſti.

Qui crediderit & babtixatus fuerit, ſalvus
erit: qui verò non crediderit, conaemnati-

