ondete Ctund 3. Augendarum fortunarum occaſio ſi de-
hea altetn tur, protinus, & quovis periculo arripitur: de-
nueeratun Kcit animus, ſi Dei cultus augendus ſit. Nun-
. auem plane defatigaremur in viâ virtutis; ſi
nuum Oausk Lvitæ brevitatem & incertum finem, ſupplicio-
tm vinife,A um atrociratem, & præmiorum magnitucdi-
nqueinie nem ſpectaremus. Excitemus languentem
ezenb eh & ſocordem animum id genus ſtimulis: Mer-
1o c“ eenarius, quoa grave perpendit ex opere, leve

exifßimat sæ remumnerantione. Greg.

Mi Se §EE

ts

(39)
S. SEB A S TI A N US.
. Janurh,), D
Inirate per anguſtanz, portam quiz lata porta &
Vatioſa Via est, gle ducit ad perditionem, &.
mali: ſunt. qui intrant per zam. Chriſtus. 5,
Marth. cap 7.

Nno poſt CHRISTVM natum LXXXVI. ſupri

CG. Marcus & Marcellianus Chriſtiani näli-
tes ad defectionem vehementer à parentibus
follicitabantur: Enimn vero interponere ſe hic Tri-
bunus 5EB AS FTIANVS, turpemque à tam fſandtis
cafſtris fugam omnibus viribus diſſuadere. Dcenti
coœlum applaufit, piümque oratorem lumine ſuo
veſtiit, ſimal vox inſonuit ejuſcemod, nunquanms non
mecum eris Ab eo tempore non jam fictun K.l-
culapium Romani habuerunt. Ita omnes morbos
pellere SEBASTIANVS 5 ita dofte, dum corpori
medicinam faceret, animum quoque morbidorum
ad ſanam fidem adducere. Inter hos cum jam urbi
eti am præfectus numeratetur, Imperio Dioeletiani
ma é ſani Medicum ſuum ſagittis confodinnt, con-
foſſ m & prope exanimem negligunt. Sed qui
SEBASTILANI manu curare alios voluit, ſuà ShE-
BASTIA NVM on poſſi: ? mò vero adeſt ilſe incolu-
mi „& Ilubaſpectum Tyranni iterum ſe ſiſt t? m

fa meninter fuſtuatiue Fortem animam expirat, cor-

Ipeique in cloacas abjectam Lucinæ tumulasdem
i,. Cgtetnm ejus cranio ho-

Kgom sintit. Hæecex uxi
dic Eberſperga Bojoru gloriatar magnà ſemper il-
Iuc con fluentium Rel gione, longè ta nen ma-
jori tece dent um ,ubi votorum dam-
nati funt, lætitiâ.

Medi-

ae en

7

4

. 304

Annh ne e

enn en

ume fuin

Pms ,n
MA

„gbenn!:

eddeu

„

GN Wer
ordne

K
Puundln ri n,

mnd

lule

nie

l

(40)
A N UK

7

Meditatio de Beatorum paucitate.
41. e5
is ia mi Auci ſuat electi. Ethnici, Idololatræ,
Hæretici, Schiſmatici funditùs pereunt,
tot inſuper ſunt barbari homines, ad quas
nondum pervenit Evangelim lumen. Hos in-
m LXYXVI 5 ter infideles ſi natus fuiſſes, quodnam tenuiſſes
Chriſtian f vitæ genus; Quanta tibi debeo, Deus aman-
nterà paenh tiſſime, quòd ex Chriftianis parentibus ortum
onere ſe hieli ne volueris? Ar gravius me manet ſuppli-
ſe Cuv, ſi male conceſſis luminibus uſus fueto.
hrem ümineſt 2. Tot ſunt mali Chriſtiani, tot impij, tor
odi,nunzgsnolutioris vitz amantes, qui nunquam Deum
jam fdun à videbunt. O re miſerum! eorum ſi fueris
omnnes mont imitatus pravitatem: quos etenim in vitiis,
att eol eos in ſuppliciis comirabere. Precibus, piis
scum ſimuis Etmonibus, honis exemplis conſule ecorum
enio Diveletian ſaluri. Ne ſuperbias: in eorum quippe vi-
fodimt, con fia præceps rueres, ſi tuæ ipfius infirmitati te
gunt. Sed qi permitteret Deus.
oluit, ui : Effrenatam fortè, aut impiam viram non
eeen Aucis, ſed vivis, ut unus de vulgo Chriſtiane-
merpitan eh rum. Cave, nam ſequi debes puſillum gre-
tumulasden gem, per anguſtam portam ingredientem.
jus cranioh Noli vitam tuam inſtituere ex mundanorüm
aenà Empti cxemplo, aut ex pravâ conſuetudine: ſed ex
Rn Evangelio Chriſti, ratione, ac Sanctorum
nde. exemplis, quia in mundo nunc conſenſere jura
beccats, & cœpit licitum eſe, quod publicuns
Mid Jadtum eſt. Cyprian,

berditionen
m. Chriſtu.

§ AG=

R (41)

S. A G N E S V. & M.

72. Januarii.

„7 . .
Eauaäeamus, & exultemns, &, demus gloriam ei;

quia venerunt näptia Agnt, & Aor ejus
praparavit ſe. A poc. 9.

GNES& prima Romæ nobilitate viæxdum annos
nata tredecim, candidum pudoris florem, ſan-
gu'nis fui purpura pinxit. Nam Agno dudum
nupta, dum ablatu mà filio Vrbis Præfscti thalamum
longe repud at, veſtibus ſpoliata in luſtrum abripi⸗
turs ſed mox a bAngelo beno, divinà luce contra im-
puros armatur, & Veſte de cœlo data ornatur. Irrum.
pentem ex inde, de quo dixeramus, CHRISTI riva-
lem, ideòquc à malo dæmone ſuffocatum, vit à ite-
xum donat, & tamen ab Aſpaſio flammis addicitur,

ſed quas ad preces Virginis ce leſtis ros illicò extinxit. .
Gladio denique traiicitur nova urbis Romæ (ſed 4

Virgo, at nen latro) Lucretia. Portò dum Eme-
rentiana Virgo ad A G NETIStumulum precatur, lapi-

dibus obruta, ſuoque luſtrata ſang uine (nam fonte

facro nen erat) à Paltentib us AGNETIS prepe Fili-
am conditurs quibus non multo poſt int er candi.
datum Virginum agmen AGNES cum AGNO ſponſo
ſuo viſendam ſe dedit, vetuitque deinceps m œrere,
& tam felicem thalamum, quem optimè Nupta
inſcendiſſet, lachrymis aſpergere.
Ex S, Ambr. & Brev,
Rom.

A

“
llnenr⸗ ¹
,,
N vri

917
flertr,n 2
GANG,

—

Medetatio in vitam S. Agnetis.

ð

*

mnus Myin 1 Nnum agens duodecimum, Vitam, ca-
1, & gan⸗ ſtiratem, corpus & animum ][ESII

conlſecravit. Quàm amabilem! quam ſpe-
cioſum quàm ſapientem! quàm poten-
ate virdumm tem? quam ardenter redamantem ſponſum
oris ſorenſt clegit. Te totum illi trade, & amoris illius
trisalatnee gui abis ſuavitarem. O [ES U, 6 Sponſe
in luſtrumabi animæ mexæ? ſi te nolcerent homines. negle-
niluceconian Ctis terrenis quibũſque te ſolum amarent.
taofnatuè Itn Amo te Domine, & ſi parm est, amesz vali-
1, CHülsliſt gins: amem purikt. Al guſt.
focatum idn Repetitis minis ad aubendum filio præ-
immis addictu . . . .. .ẽ .. .
osilch extin tecti Romani cogitur, ſed, jam pridem [inquit
tbis Romæ (! deſponſata ſum Chriſto. In mediis ignibus
o dum Ea ejus in Deum amor accenditur magis, & vul-
teunnleid neribus fit pulchrior ac ſimilior CQoleſti ſpon-
Ertt gonn ſo. Quà cuſtodiâ ſervas corpus, & animum
voſt intercand tuum amantiſſimo ESU ? Quid parertis ?
m46GNOſpon te ipſe cum Agnete compara: & pudeat te,
einceps moelen Paariorem eſſe Virgine duodecim annorum.
optime Nuput Viribus quidem erat inferior, at animo ſupe-

reden on & ejus tum fides, tum chatiras major.
eV

3. Amplioris fortunæ promillis allicitur ad
nuptias, ſed ut ſuppliciis, ſic lenociniis reſiſtit.
Qum pauci delitiis, muneribus, blandikiis
hon vincuntur! Cave, voluptas vencnum
ſuave eſt. Malum omne facilike vincitur,
quaàm voluptas; quia ilklud quidquid eit, horri-
,dum est, hoc blandum est Cyprian.
c S. A NA:

* (4;3) ℛ
S. ANA STASIIIS.
22. Jauuarij
Spe gaudentes, in tribulatione patientes, orationi
inſtantes. S. Paulus ad Rom. 12.-

kima ſpolia abſtuliſſe in Perſiam ſe Choſt oas
putavit, cum Crucem 8. abſtulit, ſed nimi-
rum quæ Perſiam ſpoliarent. Sanè, multo-
zum Fides noſtra in animum, ſimul Crux in ocu-
los venit, intérque eos ANASTASII celebris magi
flij, qui, cum de Cruce Cruciſque anathe mate mul-
ta curiose quæreret, jam tum geſtiebat magna pati
pro maxima patiente Chriſto- Itaque ſanctiſſimus
tranſfuga leroſolymæ Chriſtianum, mox Mona-
chum induit „nullà re ſic dele Ratus, uti res fortiter
à Divis geſtas legendo „Martyribus præſertim, qui-
bus ille tot palmas Tyro invidebat, & interea, cum
ſanguinem nondum poſſet, lachrymas uhertim fun-
debat. Vt primùm ergo in privato pulvere ex ercuit
ſeſe, prod iit in aciem ulirò hoſtem laceſſens. gitur
ad latomias damnatus, ſaxa tulit, dein verbera, at
ille ſupinus membra etiam nuda lubens pulſanda “
præbuit, mdo veſtibus ſanctis parcerent. Tanti Mdſams Hnn
ille jam tunc fecit cucullum, quem heri natus, ridet fing g s
hodie hæreticus; Cæterum collum pedemqué com:
munibus cum neſcio quoſcelerato vinculis ligatus, hkanſnnn
dies noctéſque velut Hilariainter cantus ſolennes Anglantt:
traduxit, utj am ad ſe œlites etiam raperet, ponti- Innn
ſicali maje ſiate & inſolito ſplendore inſignes, quos ifliern knter
inter viſus eſt unus aliquis odoribus (Ah! quali- Wetinc
bus?) Martytem venerari, lgitur poſt altera virga- e ulleen
zum clavæqueverbera, poſt tibias fractas aliâ, Z
que ſupplicia, tandem cum XL. ſo⸗ RK
cijs, Matyrum torque, laqueo
eſt donatus. Ex Surie,

(44)

Meditatio de zriplici causd patiendi.

8 1 U

etn 1. T N hac miſeriarum valle pati debemus,
utpote cum homines ſimus ad laborem
iam ſe Chei Hati. Corpus, & animam noſtram multa
bſtultt, ſed in citcumveniunt incommoda. Corpus quidem
t. Sanè, mis infirmitatibus obnoxium eſt; anima verò
mul Crur niignorantiæ, & aftectibus immoderatis. u0
eetien animo pateris vitæ præſentis incommoda 2
kiebat magran Num moroſo ² Num iniquo? Memineris
que ſanctidinchominem te eſſe. Homo natus ad laborem.
um, mox Mn Job.
: dleefeli . Peccator es, quid igitur infictos à di-
Hinterer, A lina Juſtitiâ labores detrectas? Ah! quàm
vas ubertimfu jucundi erunt dolores illi, ſi reputaveris, te tuis
oulvere exere ctiminibus infernum meritum fuiſſe. Uni-
aceſſens, Igid cum laboris momentum æternas flammas ex-
dein ſenen tinguit, Ah Domine! Hie uare, bic ſeca,
Werin Tu. mods in aternum parcas. Auguſt.

hetinatus,ié 3. Chriſtianus es, debes igitur vivere vi-
kelen een kam Chriſti, & adimplere in corpore tuo ca,
inculis 3 . ie . .
antus ſoenne uæ deſunt, paſſionum ejus: ea neceſſitas in

nperet, hon bhaptiſmo imponitur tibi: Si diligenter ad
inſgnes, qu eam patiendi legem attenderes, æquiori animo
. . . 7 . 6
us (Ahlqu hujus viræ mala tolerares: decet Chri⸗

48 tla i. i
lo. Omnta P P

aquen
1

* (4 ½) £
S. IOAN. ELEEMOGS.

23. Januarij
Quicumq; potum dederit uni ex minimis iſtis,
Calicem aqua frigiaa tanthm in nomine di-
ſcipuli: Amen dito vobis, non perdet merce-
dem ſuam. Chriſtus. S., Matth. cap. 10.

Vm Annum ageret XV. IOANNEô. Miſericor-
dia divina manifeſta in luce Sponſam ſe ei ob-
tulit. Annuitcontinuò. Et ratum conjugium
Superi habuerunt, dotémqe addiderunt tam opu-
lentam, ut ſemper deinde haberet, quod in egenos
effunderet. Afchi Epiſcopus jam Alexandrinus
luſtrum egit clientum ſuorum, hoc eſt, pauperum,
numeraviique ſepties mille, & quinquaginta, qui-
bus omnibus deinceps in ſingulos dies victum fub-
miniſtravit. Sed nec ulli alii piam manum unquam
ſubduxit? ut meritò id certaminis cum DEO fnſce-
piſſe ſit viſus, plusne hic dare, an reddere ille poſſet.
Munificentiam vel ex eo vide, quòd ultimum ægro-
tanti unicus ſuper teruncius fuerit, viz naulum mo-
rituro. Ipſe in teſtamenti ſui tabulis reperiſſe in-
genuè ſe fatetur in ærario auri pondo odtes mille,
& hæc decies millies & amplias aucéta dilapidaſſe in
pauperes gloriatur. Anno igitur DPXCII. & corporis
ergaſtulo in palatium abiit, quod piæ ipfius muni-
ficentiæ ſtructum in Cœlo Troilus vidit, & verò in-

vidit poſt ea, cùm tam bonæ prodigalitatis æmulus
eſt faus. Venienti obviam IOANNI ſua à coœlo

2 . . . . NN
Sponfa proceſſit cæleſtis aulæ cubiculario comitata,

manuque peramanter prchenſum ad DEI conſpe⸗

Gum deduxit. IpſelOANNESnec mortuus ſibi abllei

diſſimilis, oleo, quod e tumulo ſuu
dedit, in miſeros mitis eſſe
perkexit. Ex rio.

eut 17

ſgien

,1 4

giw,erten nn
st Mei A

NA

Iter, n kae

SN.

W NE 46

4

(46)

Meditatioe de charitate in pauperes.

* minimis ie
n in 1. Q Deus mercedem ei promittat, qui Cali-
en per det mmin cem aqite igida dederit, Juâm mMerce-
th Gρto, dem daturus eſt iis, qui largiori manu ſtipem
pauperibus erogarint, & fratrum ſuorum, tum
NNES. Miei animi, tum corporis neceſſitatibus ſervierint.
Sponſam ſeit Quot occaſiones dimittimus aliis benigne fa-
ei nciendi ? Cum aderit decretorius dies, Deus
m Alexandin vidertur à miſericordià vel immiſerieordiâ
ceſt, paupen omninò pendere. In judicio Deus Abraham
ninquaginti, i obedientiam, cateräſque virtutes ſilet, & ſolltem
dies vickum i Jamat, quòd comedit pauper. Chryſoſtom.
ct g0 G 2, Quidquid boni, aut mali proximo,
ideteillepoft Chriſto feciſti. Omnes Chriſtiani Corpus
ultimam ægm unum ſunt, cujus caput eſt Chriſtus: mem-
Vis naulumm brum qui ferir, ferir & caput. O te feli-
lis reſeriſencem: Si potum, aut veſtimentum dares Chri-
Pen hæc omnia præſtas, in panperes bene-
XCII.corpoit eus. . . .
pir ipſius num 3. Quâ ratione judicaverimus alios, e
idit, & veroiprorſus judicabimur, dabitur, ſi dederimus;
galitatiseni ignoſcetur, ſi ignoverimus. In nos itaque

AN uan/requndat bonum & malum: Sed quâm turpe
culario comniti

3d Dblcon eſt (air Auguſt.) homines ab hominibus
tec mortulsi malé haberi, perinde quaſi levius cruçiarentur

muloſu à tot, & tam variis rebus creatis.
z eſſe

§. TI⸗

K (47) £
S. TIMOTHEIIS EPISCOP.

24. Januarij.

Lſta opportunè, importunè, argue, obſecra, in-

erepa in omni patientid & doctrind. S., Pau⸗
lIus ad Tim. 2. Ep. c. 4..
5 Abuit Timot heus Patriam Lycaoniam, Pa-
trem Gentilem, Matrem Iudæam, Magiſtrum
in lege Chriſtiana Paulum Apoſtolum: Cu⸗
Jus in Evangelio adjutor, hæres Zeli, & virtutum
ranti viri religioſus imitator. Lyſiris poſtquam Pau-
Ius Claudum in pedes erexit, Timotheum peperit
Chriſto, In eo Ingenium & Virtus certârunr ita, ut
utrique palma obveniret. Ob quæ decora eum Apo⸗
ſtolus ſuis in Epiſtolis Fratrem, filium Charißimum &
delem in Demino; nonnunquam, PDei miniſtrum ſui⸗
gae adjutorem Evangelij nominat. Abſtinentia in eo-

Ane

ite

fui Singularis: Ob ortas inde frequentes infit- ea

mitates luſſus eſt à Paulo modico vino uti. Nec ſo-

lùm ex Vaſe illo electionis divini eloquii lae hauſit.
ſed & loannem habuit præceptorem. Certe ab

hac Aquila genuinus Probatus eſt partus, ut non
modo Chriſtum contemplaretur ſed & alios eò per-
duceret, quando loannes Domitiani iuſſu in ex-⸗
ilium profeſtus Timetheam Epheſinis Epiſcopum

. . „ . . . 4
rel'quit: quâm Ipartam miràâ Sanctitate & glorioſa

morte ornavit; qui tum inſanas argueret Genti⸗

lium ſuperſtiriones, melioraque moneret, pre moni⸗

dis ſax's eſt obrutues, Corpus ejus in loco, Pion, dicto,
Chriſtiana pietas condidit, & quem obſequiis
ualttà nequiérunt, lachrymis
ſunt proſecuti.
Ex Suario,

mle P

=è (48) .

EP 1600 Meditatio de iriplici effectu zeli

animarume

Reiee 1. OQl minuùs Apoſtolortum dignitatem, z elum
deli certe æmulari debemus; & zelus noſter
erit ſecundùm ſcientiam, ſi noſtræ primum
Lycaonian, converſioni incubuerimus. In convertendis
dram, Mait arentibus, amicis, domeſticis tanto zelo in-
Apoſtolum: q flammatus videris3 laudabilis quidem eſt ze-
Zeli, & imm lus ejuſmodi: ſed primuüm omnium cura te
poſquam i ipſum. Accuſamus ſapè, quod facimus, contra
ateun ge nosmetipſos diſerti, in noſira vitia invehimur.
decofgenm 4, Hicren- .2 .
m Canſnng 2. Da operam, ut piis verbis plures allicias
ininſem, ad virtutem: Amabat Chriſtus cum pueris,
annn atque cum Samaritana colloqui, iis nimirum
ine nti. Neci ut coœli viam indicarer. Appoſito verbo, quod
ſoquiilie hall opportunè dixeris, ſæpè propinqui, amici, aut
tem. Cert domeſtici animam luerifacies Chriſto, JESUIS
Dattus, ut m trotum Sanguinem fudit, ut hanc animam re-
18⸗1isede dimerer 3 tu verò, ut cam ſerves redemptori,

i iuſſa in el . . . .
Tve pltohn vel verbulum dicere gravaris! Ubi Charitas
ate & glond tua? .
arguetet Goan 3. Vecrus ille eſt Apoſtolus, qui ſuadet fa-

neret dtane Ctis, & morum integritate: is certé plus mo-
boo, iand vebit, quàm magni nominis oratores: multi
hemd ſolutioris, ac nequioris vitæ homines, visâ ejus
yml modeſtià, reſipiſcent: Quot dimittis occaſio-
nes proximi ſalutem promovendi ? Haud du-
biè ait S. Gregorius] à te repetet Deus ra-
MAS tionem animæ fratris tui, ſi, cum potes ejus-
Procurare ſalutem, neglexetis,

EC 4 CONe

(49 ) .
CONVER S10 S. PA ULI.

125. Januarij.

Vzs elektionis eſt mihi iſte, ut portet nomes
wienin coram gentilus. Act. 9.

A Nnus, qui poſt OCHRISTI ad Superos redi.
₰ rum erat ſecundus, idem fecundiſſimus SAV.
LO fuit. Hoc enim ille, perſonaâ feliciter po-
Kà, PAVLVM induit, adnitente potiſſimùm apud
DEVM Stephano, non minùs tum in cœlis, quàm
terris olim pro hofſtibus ſuis piè ſolicito. Ibat SAV-
LVS ininarum plenus, & in vincula ipſam ( ſi ſuperi
ſinerent) Fidem trecturur 3 cùm ecce tibi ſubita ab
alto vis fulgérque zudaciam attonito omnem ex-
cutit, & feroces humi ſpiritus eum Demine ſuo
„ Higit, ſimul vox iſtinsmodi cœlo intenat Saule,
Sasnle quid me perſequeriz à Mox ſciſcitanti: Quis er
Domine; Reſponſum redditur: Ego ſum IEbVA‚s Na-
arenus, quem tu perſequeris, Atque bæc demum vox,
illam nobiliſſimam expreſſit: Domine quid me vis
facere? Ergo Damaſcum conferre ſe juſſus, c à ce-
mitibus & ipſis rerum geſtarum mwiraculo ftupenti=
bus adducitur. Ibi triduum apertis oculis cœcus ac
jejunus ab Anania demum & oculorum, & quod
caput eſt, Fidei donatur lumine. Hec iille deinceps
per omnes provincias circumferens tot Gentibus

Sccendit, tu rem mihi atrentius conſideranti, unus

gquidem hodie cecid iſſe PAVLVS, cæterum
ſurrexiſſe cum PAVLO IGIus
Orbis videatur, Ex
Act. Abpoſte

Uunloche o⸗ D⸗
N
.

u aed wunle⸗
Nl Me—

Dhemutnnn,

9 A
(aoren

Phnen,

Meditatio de Converſione S. Pauli.

uUm baulus vocatur, proſternirur, &
„rapitur ad tertium cœlum; creata non
videt, quia vidit increatum. Cupiſne ex ani-
4 Gupetes mnO mores emendare? Audi vocem divinam 3
nrdilimns Deus quippe loquitur, cum avellit à volupra-
ſoni felicien tibus, parentibus, amicis: fulgura ſunt illa
botifmüma omnia, quibus moneris, ut neglectis nugis
aantnnd læculi, cœ leſt a duntaxat mediteris. Quoties
iplan ſſigi Deus hiſce luminibus mentem tuam illuſtra-
ecenbiſbies Vit? quories, loquens cordi tuo dixit: Miſer,
nito omnem g geid me perſequeris?
m Demne du 2. Audit vocem D EI, & reſpondit: quis
aetat det er Domine? Proba ſpiritus „an ex Deo ſint:
. dfe vide, an voce vanitatis, aut curio ſitatis ad hoc
ve demimve, Cpus, ſpecie ram ſanctum alliciatis ; An verô
ine quid ne Voce CHRISTI Z & ubi cognoſces vocem
ufus, dàte Domini, tunc, animo ad omnia parato, re-
culo fupen ſponde cum ſancte Paulo: Domme, quid me
oculis cis vis facere?
rum, && quo ee . .: .
eille deineeg 3. dine morà mandara Chriſti exequitur
tot Gentibu Paulus, properat ad Ananiam, ur fidei myſte-
Gderanti,unu riis imbuatur. Vis, ut feliciter tibi cadar
cxtetüm grande converſionis negotium: Noli differre;
Au elige ſapientem, & doctum conſcientiæ mo-
deratorem, qui divinam tibi voluntatem in-
terpretetur, & quamprimùm illam exequère.
Ne tardes converti ad Dominum, & we differas
de die in dien, Eccleſ.

t honet zene¹
9.

õ

Mch ; S. PAU-

(SI )
S. PAULA VIDHA.

26. Januarij.

Beati eſtis, qui nunc RKeiis, guia ridebitis, Chri-
ſtus. S. Marc. cap. 6.

Aulam nemo depinget ſatis condign &, niſi
Hierony mi penicillo utatur. Vm bram dabit,
quisquis alius tentaverit. Hæc eſt illa Pa ula
Romana, quæ quet liberos edidit mundo, tot cælo-
dicavit, Et ne ipſa terris linqueretur ſola, mortuo
Conjuge, Deo uni vixit, dum vixit. Nec Roma;
tantúm virtutem capere paſſa eſt 32 Et Bethlehem
novam ſuſpexit ſtellam. Licet erraticam per tan-
ta viarum intervalla;, at fixam in Pietatis coœlo. Exile
Tuguriolum, Palatiis, & Præſepium Domini am-
plidäimis gazis præhabuit. Nunquam Chnſto cha-
rior, quam qnando veſtigiis ejus vicinior. Quas

Romà ſecum. aſportaverat opes; in lapidibus pro 1

inſtituendis monaſteriis optime dilapidavit: Se
Chriſto ſimiliorem repurans, quo pauperior pau=-
perem imitaretur. Sed & ſuis natis hæreditatem
attribuit, dum ait: Natis meis nihil quicquam me-
lius relinquere pofſlum, quam miſericordiam Dei.
Duplices fundebat lachrymas: has doloriss5 iſtas
amoris: Has ad Nævos (ſi quos tanta Sanctitas
committere potuit) uendos; iſtas videndæ divinæ
Majeſtatis deſiderio liquefacéta. Nec ab his
ſibi temperàâſlet unquam, niſi mors, ne
guttas darent ultra, oculos
clauſiſſet.

Medi-

R
11

4

mmn iin 4

WN

W

ſW

1
15,
b .

El;
.
.

Arv⸗
f W oe

EN

le
„ Ma Sð
Mpn 1 naſe
M Rne⸗
anm

duA (52) £
4 Meditatio de lachrymis S§. Paule.
Aula mundum fugit, ut negotiis exs=
gepit pedita facilius reliquos vitæ ſuæ dies
ridebiti,, Chi Santa 5⁸⁹. .
pietati vacet. Eam im irare. Abſtine
hilarioribus cætibus, ama ſolitudinem, ama
condigné, i piorum librorum lectionem. Quid moraris?
Vmbum h Quid non conſecras Deo, quod tibi ſupereſt
ee eſt illa hi temporis? Heu! totum feré abſumpſit mun-

wlnto,toal dus reliquum ſaltem petenti Chriſto con-
irſola, morn 5. .

tit. Nec Ron .I.
Et Dethleln 2‧ Uberius flebat leviora, quæ videntur
aticam per n peccata; ea (inquiens) qua mundo placere ſtu-
tatincclo,il duit, nunquam debet diſplicere Deo. Luge
n Domria tempus ablumptum delieiis, & vanitatibus.
ne Quèò demum abiere florentes anni ? Què vo-
lapicſbus ni luptates? Eorum nihil planè reſtat, niſi triſtis⸗
apidamt: à& memoria peccatorum, quæ commiſiſti, ut il-
upenior pas lis voluptatibus fruereris. Hæc peccata la-
harcditten chrymis dele. O ſuaves lachtymæ, quibus
oeſemn De ignes purgatorii reſtinguuntur! Recogitabo
botis , ln owes anzos mMeos, in amaritudine anima meas,
ia. Sanctts Ezech.,
ende di⸗ing z. Aflictiones & perſecutiones perpetuos
lec ab his fletus eliciunt cx oculis tuis : diripiuntur tua
sNe bona, morbo, tædio, triſtitiâ tantum uon
conficeris, humanis demum miſeriis continuè
ingemiſcis: Macte, abſterge lachrymas, non
hominibus, ſed ſoli Deo coufide, aperi ESU
crueifixo dolores & labores tuos, ejus conſi-
Medir lium exquire. Brevi triſtitia vercetur in gau-
dium. zbi paſſionis Sacramenta ungnntur,
mnis amaritudo ſpiritualiter conditur. Amb.
C 65 S. CHRY-

* (53)
S. CHRYSOSTOMIS.
27. Januarij.
Sie est voluntas Dei, ut benefacientes ebmite-

ſcere faciats imprudentium hbominum ignor-
antiam., S. Pet. I. cap. 2.

g HRYSOSTOMVM laudibus ſuis pingat alter
(hitlolomus, nos umbram damus. Non-
dum Pontifex Bizanrinus erat 1OANNES,
cùm in ejus conſpectum ſe dedit Apoſtolotum Prin-
ceps D. loanne Evang. comite, & ſanctioris pote-
Katis ac ma giſtexij indices claves illi ac librum obiu-⸗

lit. Et verô quid mirum, ſi hec Doctore etiamnum W

Orbis gaudeat: qui præceptorem magnum Paulum,
imo eundem cum Paulo Magiſtrum Spirftum. 8. ha-
buit? Nam hunc obvolitantem capiti ſuo, dum ſa-
ciis operaretur ⸗conſpexit ipſe: illum, dum ad men-
ſam ſcriberet, aſſiſtere dictanti ſimilem alii etiam
viderunf. Talis itaque 10 A N NES cum urbe ſuàâ
hæreticos: & cum his viia alia, ac blaſphen iam
Imprimis pioſcriberet, fanctæ libertatis vindex
acerrimus, æqui juſtique unicus amator in odium

Auguſtæ Eudoxiz incidit: nam IOANNES Imperij
ſai etiam in Reges memor, templi aditu gravibus

ei cauſis profanam prohibuerat, & in ſtatuam ejus,
quæ propter Templum choreis lud iſque non ſanétis
colebatur, graviterdetonuerat; jamque ſecundum
exul in mel-osem patriam cœlum abiit: ad id à
geminis, quos ſapra memoravimus, Apoſtolis &&
S. Mart. Baſiliſco invitatus luititaq; aureum
hoc os anno poſt reparatam ſalutem
ſeptimo ſupra quadringenteſi=
mum. Ex τσ

n Mure
NNNen

l
ſelerll

ie iilſturn

MUS

iemet elnig
bomipum ,mn

.

ſuis pingat iin
n damugç. Nn.
t10ANNE5,
poſtolotum Fiil
ſanctioris po
1ac Iibrum obib⸗
octοπαctiainnun
nagnum Paujun,
Spirktum. Sht
iti uo, dum
n, dum ad mer
lem alii etia
cum ulbe iil
c blaſphen ian
bertatis Finden
nator in odius
NNES Impeli
aditu gravbil
in ſtatuam ejus

que non ſandi

nque ſecundt

adit : ad ic
lus, Apoſtolss
Unitaq; auſel
n ſalutem
enleli⸗

Meditatio de bono exemple.

*

Hryſoſtomus, non minus factis, quâm
ecrbis oemnes hortabatur ad virtutem
Duo manant ex alienæ vVirtutis conſiderationée.
Primum amor ejuſdem virrutis, alterum imi-
tatio. Vellet unuſquiſgque virtute eſſc prædi-
tus, ſed multos ab cà cxercendaâà deterrent fi-
Gæ difäicultates, quas emovet bonum exem-
plum: Erenim confidimus, ea poſſe nos, quæ
adoleſcentuli, & puellæ tam facile potuerunt.
2. Nihil Deo gratius feceris, nihil tibi pro-
ximôque urilius, quam fi bono exemplo vir-
tutem facilem eſſe perſuaſeris: te felicem!
ſ pio vivendi inſtituto conſulas ſaluti homi-
gis, pro quo mortuus eſt Chriſtus, & cui ſine
te languis Chriſti non profuiſſet. .
3. In externis actionibus, hæc duo potiſſi-
mum cura, ut Deo placeas, & hominibus ſis
bono exemplo; Omirte, quidquid fratrem
ruum offendit; illius ergoò mortuus eit Chri-
ſtus; tu vero, ur ſanctus fiat frater tuus, vel
tantulâ voluprate abſtinere gravaberis. Do-
mine ſi minus idoneus ſim, qui concionibus
doceam alios virtutem, bono certè exemplo
illorum converſioni conſulam. EFicacius Vila,
quàm linguz teſtimonium; habent & opetra vo⸗
cem ſuav iacente lingud. Cyprian,

1.

S. IACOB. POENIT.

28. Januarij.

Sicut fuit ſenſus veſter, ut erraretis à Doo, dezg.

cies tantim nerum convertentes requiretis
cum. Baruch.: 4.

T TYOminis, mi eſor, ſpeculum cape & peccan=
tis & pœnitenti?, IALOBVM inſpice. Hic
poſtquam Anachoretes XL. omnino annos
DEO militavit, mirandaæ maxima patravit, trophæza
de hoſte inferno ſtaruit plurima, id ætatis vir à fa=
mina demum, triumphatur, & ab ea fœmina, in
qua ipſum cacodæzmona nemhorruerat, imo è qua
victum ejecerat. Huic itaque infelix priméô pudo-
Iem, mox vitam extorquet. Et verò tertium ſcelus
accumulàſſet deſperabundus, &: vidum ſe mundo
dediſſet, niſi à tam turpi fugâà ſanctiſſimi viri operàâ
DEVS retraziſſet. Tumenim verò ad ſe redire IA-
COBVS, ſepulchrum vivus fubire, mortem ſuam
vivus deflere in decimum annum uſquee c œlointer-
im oculos nunquam attollere, vix ſemel aut iterum
in hebdomade de herbulis veſci, quæ ad oſtium
econditorij creviſſent. Ipſe certè Apoſtolus pec-
cato mortuum dixiſſet. Sed nunquam pulchrius
ille vixit, quam ſic mortuus. Nai ſuppliciis his
ſpontaneis placatum Numen diſertis verbis ex Epiſ-
copis nonnemini ſigni ficavit, beatum imbrem, quem
tam anxié ſed necquicquam poſtulabant, non niſi
ad preces IACOBI concedendum, atque hoc alliſ-
ue cjuscemodi miris, cum iterum Orbi innotuiſ-
ſet, mori denique deſiit annos natus LXXV.
habuitque novo more unum idem &
demicilium & ſepulchrum.
Eaæ Surso.

Medi=

4
.

18
6
8

N
“
1

1bnrbony

Nplegit

n e

6
mnt

, lm
griens kn
eſe 6 ſ

U—U

en e .

4
4

ſeeruelkut
In
nfnie min

. ANN
Nen .
WNMAN
D

FEf . (56)

EMI. Meditatio, Inſirumenta malitia fiant pœe
nitentiag arma.
retird Deon D . „„ ,„„ . ..
nies nezint MA Agdalena pοitens lacrimis &pit ri⸗
gare peaes] E U, & capillis capitis ſii
tergebat &c. En omnia peccarorum inſtru-
tape & ee menta ceëgit in obſequium Chriſti. Oculos
M inſpice, H jaſciviæ illices jam impler fontibus lacrima-
Anant inn rum: capillos auro & gemmis intextos, jam
atati irth pro peripſemate admovet abluendis Chriſti⸗
beafemim, pedibus. Unguenta quibus delibuta fragra-
erat, imo ? u bat in odorem mundi, jam alabaſtro fracto ef-
lis primopito fundit in odorem ſuavitatis in caput & pedes
tertium ſeelu CHriſti.
Lenut ON&tu, quod tibi turpiter exhibuilti, jam
ſe tedire 4. Deo laudabiliter offeras, & quot in te habuiſti
mortem (aam oblectamenta, rot de te invenias holocauſta, ut
kes lointes totum ſervirer Deo in pœnitentia, quidquid
del an ainn ex te Deum contempferar in culpa. Gregor.
kocole⸗ M hom. 3;. exemplum deſideras? Jacobum hie
am pulchrins lege poœnitentenn.
ſuppliciis hu 2. Si cum jacobo pœnitente & Magdalenaæ
etbis expiſ- flente, non potes decies plus requirere Deum
bren Aicnr per pœnitentiam, quem offendiſti millies per
wuneili⸗ peccandi licentiam, ſaltem tantundem porni-
Oibi innoiii Teas, quantum peccçaſti ; conſulente Apoſtolo
tus LIIV. Rom. 6. ficut exhibuiſtis membra veſtra ſer-
iden Aà. vire immunditiæ & iniquitati ad iniquitatem,
m, ita nunc cxhibete membra veſtra ſervire Ju=
ſtitiæ in ſanctificationem.

Mad; S. FRAN-

( 57) £
S. FRANCISCCIS SALESI,.

29. Januarij

Diſiue à me, quia mitis ſjam, & humilis eorde
& invenietis requiem animabus veſtris. Chii-
ſtus S. Matth. cap. 1II.

KRanciſcum mundo,. & nomen Franciſco dedit
Ssaleſium Galliæz oppidum. Nobilitavit à teneris
ſtemma, ſed decus addidit vitæ integritas: quæ
ne lateret, omnibus liberalibus diſciplinis imbu-
tus, Iaris vacavit Prudentiæ; Ita tamen ut ei comi-
tem adjunxerit, mundo raram, ſed cœlo charam
prudentiam, quâ inſtructus, nullà docente lege, o-
m ni ſuo juri quod habebat in carnem, voto caſtita-
tis in æde lauretana emiſſo reſignavit ſuumque do-
minium trandulitin Mariam. Prudens trans latio:
jure amiſſo proprio, nec bene fundato, acquirit
ſempiternum; quod ut ſecurius poſſideret, recuſa-=
vit in ſenatu Sabaudiæ ampliſſimam dignitatem, ei-
dque Sacerdotalem præiulir, in quà Eccleſiæ Gene-
venſis Præpoſitus & verus Chriſti Apoſtolus, ſeptua-
ginta duo millia Calvini lue infectarum animarum
Chriſto lucratus eſt: Dignus ut crearetur Epiſco-
pus & Paſtor Eccleſiæ, qui tot oyes uni & vero ovili
reſtituit 3 nec decuittam ardentem liucernam ſub
modio occuli, ſed in Candelabre prælucere, quippe
quæ Eccleſiæ ſplendorem & novo adauxit religioſa-
rum Virginum ordine & ſcriptis Seraphicis illuſtra-
Yii. Obut Anno 1622. & ne à terris abſens ce ſſaret
prodeſſe hominibus, Cor miraculis clareſc ens
Lugdunenſibus legavit imitandæ
virtutis illicium,

SAIN . (53) dA
Meditstio de Corde &. Franciſci Salefti.
1. ◻Or §. Franciſci ignibus divini amoris
, ſic ardehat, ut nihil non moliretur Dei
E humilinn loriæ & animarum ſalutis causaà, huc refere-
m veſml bat conciones, huc congreſſus, huc libros. Ah!
ſi perinde Deum amares, atque ille, nihil duce-
res divitias, voluptates, honores, nuliam præ-
en Franciſcoit termitteres occaſionem de Deo loquendi „ &
tmlt amorem ejus in aliorum animis accendendi. O
dicinin n Deus amabiliſſime! unde tam parum amaris 2
tamen uteicn O S.hhis! Jut ſemper ardes, & zunRam eætin-
ſed cœlo chma Suer is, accende me. Aug.
Cocente legesn 2. Cafebat felle cor Fianciſci, & purum mel
zn tn ain in proximi ſinum effundebat, ægrotos ſolaba-
gens mdeng tii⸗ pauperibus dabat eleemoſy nam docebat
ndato, acqu beccatofes, & errantes oves d ovile [ESU
ideret, ten Chriſti mirà ſuavitate pelliciebat, ſtudebat
dignitaten,“ ſingulari manſuetudine alios ſibi devincire, ut
Eecleſe 6 eoſldem poſimodum adjungeret Chriſto.
aſtelu len Quâm malé Sancti hujus exprimis manſue-
Letut Epile tudinem! quam diſſimilia ſunt verba tua,
uni & rero Ofl facta, judicia
Iucernammſi 3. Cor demuùm illius, quod effictim Deum
zlucere, quid deperibat, & proximum ſuaviſſimâ pietate
launit religil complectebatur, maximèe oderat delicias, fræ-

taphicis illuſi der
ſens celin nabat ſenſus, & omnes animi motus omnine

ulis clarelcen domiros habebat, iligenten inquire cauſam
inande

tædiorum tuorum, & abſervabis, ea omnia
naſci ex indomitis & immoderatis affectibus
tuis. Qa: enpiditates Ticit, pat em ſib, berbe-
mmam dedit. Cyprian.

M S8. ALDE-

S. ALDEGHNDIS. P

30. Januarij.

Qui non aceipit erucem ſuam, & ſequitur me
non eſt medignus, Chriſtus. S, Matth.
cap. II..

—Tſi Numen amore omnes omninò animas de-
PEkrteate fatendum tamen eſt, non rarò etiam
illuſtres ceras apud homines quæſiſſe. Ita AL-
DEGVNDEM & Regia Gallerum ſtirpe oriundam
vox coœlo allapſa juſſit uni Agno caſtum thalamum
ſervare s palmâ interim & veſte longè nitidiſ-
Am arthæ locô datis. Ad id ipſum cum Angelus
etiam Tutelaris palam viſus hortaretut, mater in-
terim jam telam in ſindones nuptiales offerret, eiâ
Neophytos illa veſtiit: mox à morte matris con-
cubià nocte, ad ſuas nuptias in exemum evolavit,
caſtéque flammeo ab Amando Epiſcopo (quem
magno poſt coruſcum ſplendore, cœlum inter cœ-
lites vidit ſubire) involuta eſt. Cæterum quo die
nova nupta dotem luam velin templa vel pauperes
diſpertivit, etiam has nuptias probaturum Numen
aquam bibenti in vinum vertite Sed illa, ut pul-
chriorem ſe Sponſo ſuo probaret, multis precibus
careinoma, ve lut formæ pigmentum à cœlo extor-
Ät. VItimum ægra, cum & manu D. Petri manna
guſtâſſet, nauſeavit ab hinc omnes humanos cibos.
Eò igitur àcœlitibus adventantibu & inter hos
Auguſtiſſimâ cœli REGINA, deducta
eſt u bi illis deliciis quotidie
frueretur.

Ex Sur, & Lippeleo,

Madi-

1Nol
7, Geſeſuiin
ſtus. 8, M

8

hmnind anint

t, non tard f P

zquaſiſle. lul
m Klirpe orioni
caſtum thalant
ſte longe nii
pfum cum Anpel

taietut, mate!

ptiales offenten
norte matris e
temum evolaſt
Epiſcopo (qu
coœlum intere
Caterum quo
npla vel paupel
pbaturum Nuue
Sed illa, ut t
multis precibt
Im à⁴ cœlo ext
D. Petri man
Dhumanos cibe
au Re inter he
, deduda
otidie

. 66,

MA

(60) £D
Meditatis de triplici gradu Mortifcationis:
2. A Ldegundis aulz tumultum fugit, ut
◻ tolitudinis tranquilitate potiatur; re-
ſpuit voluptates, & divitias, ut imitetur pa-
tientiam „ & paupertatem Chriſti. A rtanto-
tempore vocat te Chriſtus, quandonam audies
vocem ejus? Hæc Virgo maxima ſuperat im-
pedimenta; tu verô minimàâ difficultate ſu=-
peraris. Ama JESIIM? time infernum, &
tuis vinculis expedieris, nam facilè rumpit hac
vinenla amor Chriſti, & gehennæ timor.
Hieron.
z2. Hæc Sponſa JESI Chriſti, ubi pleraque
amoris ſigna ſacro ſponſo dediſſet, ab eo etiam
atque etiam contendit, (Delicatuli, petitio-
nem Aldegundis audite, ut pudeat vos ignaviæ
veſtræ) contendit inquam] ut cancro exeſas
cjus mammas vellet. An ſimile quidquam ad-
huc Deum rogâſti; tu, qui ſanctorum nemi-
nem non rogas, ut minimô dolore libereris?
Dolores tamen, & labores funt blanditiæ, &
beneficia Chriſti
1. Parum erat, delitiis omnibus carere, &
acerbiſſimo dolore cruciari, rogat inſuper Dceum
ſuum, ut tum cibi, tum potũs faſtidium indu-
cat: fit voti compos, accepto ſiquidem à 5§.
Petro manna cœleſti, dulcia quæque fercula
