defcio: tu Domine, clamas, reficio 3 egn ma-
ſeria mea magis ſequitur gefsientem, 1sa fe-
feientem, Aug.

§. FR. d —

* (127) £
§. FRANCISCUS XAVERIUS. Neiitzti⸗

3. Decembr. ken,
— g. 7
Factus ſum infirmis infirmus, ut inkrmos lucri d h,
facerem. Omnibus, omnia fastus ſum, as ne iu
omnes facerem ſalvos. Paul, I. ad Cor. C. 9. 0
FRANCISCVMXAVERIVM pinximus, virum, esoainin
cujus animo alter etiam Orbis auguſtus fuit. ſ.5 bure
Dum vixit, Virgo vixit: Teſtimonium animo inte- e,coln .
gerrimo corpus dixit, longe poſt mortem etiam in Droculhi
viva calce integrum. Sui ſemper egregius vickor’e voluptates
non ſemel e morbidi uleere ipſum pus hauſit. GSed eiinuiltis,
tam fitibundum DEVS deinde tot delitiis per o-
mnem vitam perfudit, ut ebrius ſæpe exclamare,
diducto a pectote veſtimento, coactus ſit: ſatu ℳ 4mg
Domine, ſatis eſt, Apoſtoli per novum orbem nonlnit, 0ten
tam nosnen, quam vitam tulit: ad id muneris ab ti K iagekello
ipio Numine delectus, Siquidem multò ante in
iom nis tetri coloris hominem, & qualem Indun r
edhingimus , portare humeris ſibi per quietem vi- nad ir
ſus eſt. Et quid aliud vigilans poſtea egit, cum ejuſ⸗-olanii!
modi hominum decies centena millia ad Eccleuæ 5, Aum C.
gremiumſuis humeris tulit, & tot non tam vultus, hiſiin finatur
quàm animos fuſcos ſacra undà ſolus lavit, & cæli nniad 80
candidatos eſſe juſit. Vaticinia inſuper edidit n-
numera, prezibus mare exarmavit, exercitus vicit, Il phite
idem eodem tempore geminis in locis & longiſſi-Mecata,
me difſſitis, periclitantibus adfuit, demortuos in Inlemper
vitam tevocasit quinque ſupra viginti: Omnibus tubime
om nia factus, in convivis etiam atque ludis animo- lutimcl
rum lucrum quæſivit, invenitque. Ad extremum l clam
dum ampliſſimum Sinarum Kegnum laborat nlbet caro
ingredi, in ipſo ejus portu ad cælum Unl, ſi prius
animam appulit. n. Amyliug
Ex Vita.

yhaben omn
re Pro⸗

nnan Gharitnd

ſn n 1

ng

untach,d⸗
umliultene
lt, Elaternfrltus,
Lelt
emamheahin-

ſin,Onin
itelttnne,
KCentenuu

Naverii pectus, ut omnes poſthac curas, ac
cogitationes (ſuas ad majorem Dei glotiam

* (128)
Meditatio. In vitam S. NXa verii.

1, A More Dei, in exercitiis ſpiritualibus §.
Ignatii „ ſic inflammatum elt ingens

jetulerit. Outinam? quibus Xaverius, lis-

dem ego flammis arderem ? Amor cœleſtis ac-
tehde, combure cor meum;, patet ardoribus
Etuis,. Procul hincvani honores, procul cœ-

noſæ voluptates, nugæ nugarum 7 diutius
me retinuiſtis. Ratione pleniſimum eſt, illam,
in quo habeas omnia, amare pra omnibus, Euch.
2. Amore Proximi ad extremas mundi oras
excurrit, Sorbens etiam ſaniem ægtotorum,
lorti & in defeſſo labore vacat o nium lſaluti.

4 An pari charitate complector pr imum? Aa

iph præſtè ſum, tum anime; tum corpote
laboranti?
3. Amore Crucis Vinctus & Mat yr] Esu
Chridi in ſinarum regno mori cupit. Omni-
bus omninò voluptatibus abſtinet nul um
omittir pœnitentiæ genus, ut ſua aliorumve
luat peccata, Amplius laborum, amplius
lorum ſemper petit; & ege (quæ mea ign-
via eſt) ubi me minimus doloris aculeus pun-
gie, ſtatim clamo, ſatis eſt. Domineè quin-⸗
tumlibet caro reluctetur, auge, precor do-⸗
lorem, ſi prius auxcris patientia n, & ani-
tem. Amplius Domine, ampl:us.

F 4

* (129) £D
S. BARBARA VIRGO ET MART.

4. Decembr. ⸗

Trademini autem à parentilus, & fratrilus,
& cognatis, & amicis, & morte affeient eæ
vobis. Chriſtus Luc. cap. 21 .

NVIius tam à vita nomen abluſit, quàm BAR-
BARR. Dioſcorum habuit parentem Deorum
Mancipium, ipſa DEO addicta, Matura, ob formam,
turri ineluſa, libertate Chriſtianàâ, ſi unquam, eſt
ufa. Ter ſandæ enim Triadi devota, ui Fidei radii
ſplendidiùs animis illucerent, binis feneſtris ter⸗
tiam ſuperaddicit, balneum verò multâ cruce inſi-
gnivit, gnara qui mentibu⸗ lavandis ex hac fontes
ſcaturiant. Interea cum ſtomacho Dioſcorus in=
telligit, fi liam Chriftianam eſſe, & ferro inſequi-
tur. Sed ſinum, quo parens expulerat, mons præ-
buit diſeluſus. Et lubens theſaurum hic occultaſ-
ſet, ni, qui Miraculum viderat, innoçentem ovicu.
lam paſtor nequam prodid ſſet. Captam itaque fi-
liam inaudito exemplo ad tribunal pater apit, cæ-
di virgis viſcera ſua videt, ſanam à Chriiſti manu ite-
rum affligi quin ubera etiam caſt fſimæ abſcindi,
non factuzus, ſi bibiſſet ubera. Hinc novus filiæ ſuæ
Leno per urbem ludibrio circumduci ſuſtiner unâ
verecundiâ teétam. Demum & tyranno carnifex ſua
manu non barbaram fliam barbariſſimus parens
demetit. Sed Carnificis Carnifex fulmen fuit, quod
in eodem loco ſeelus extinxit. Nunc BARBARA il-
lis e cælo opitulatur, qui, ne ſine ſacro epulo diem
u timum obeant, orant. Teſtis ejus rei locuples
Stani laus eſt ſandiſſimus & Sĩocietate IESVado-
leſcens; quem ſi æmulabitur, recte
faciet adoleſcentia.
Eæ Baxron.

Meditat
Barbara

e pare

Ingid ali

An, ut pare

ſeens cape
lede part
ndatis Ciyin
areparinles
Un,
1 Jancte!
da lur: Vel
eAt; occisa g
10us colelti
ümem gopine
jopinguos, 6
Dei Metia
illtubis ſor
1 ſana b.
uuena eſt:
Uineà & im
nO, eam it
bec beatiſ
letut, imit⸗
Imtemofs 0

dite, &

M.

ſ
Nehn
Dirnt,
min, fun
ni dnn iüre

1.
Sl
lt
l Gl

DN
uirll utin
, leit llergs .
n Genlgide
nim Er,Ke
aheinit

n

l⸗

8

4

(130) £
Meditatio, In vitam S, Barparas

G Barbara Deo mavult obedire, quâm
*ſuo parenti, quamvis monitis adderer,
& tormenta. Tu verèô nuuquid ſecus agis?
Nunquid aliquando dimittis divinum obſe-
quium, ut parenti, aliiſque obſequaris? Ado-
leſcens cape Exemplum de ſfancta Barbarz.
Diſcede à parentum tuorum voluntate, ſi
mandatis divinis ad verſetur. Melius eſt, con -
tiſtare parentes, quàm contriſtare Deum. oan.
Clim.
2. Sanctæ Barbaræ parens Carnifex fuit
natæ ſuæ: verum irato Deo meritas p&as
dedit; occisà quippe natâ, occidit & parens,
tactus cœleſti fulmine. Timeant parentes,
tmeant propinqui, timeant amici, qui filios
fopinquos, & amicos avertunt ab obſequio
Dei. Num etiam tu dicteriis, & parvo exem-
plo abſtra his ſocios tuos à piis operibus?
3. Sancta Barbara, morientium ſingularis
patrona eſt: ur qui ipſius opem implorant ſu-
bitaneã & improvisà morte liberentur a Do-
mine, eam itaque impoſterum invoca: ſed,
ut hæc Beatiſſima Viigo tibi ſingulariter opi-
tuletur, imitare ejus virtures: & ne incau-
tum te mors opprimat. Exſbelta quotiaiè ſ-
sem vita, & ad illnd iter te pbara- S,. Eph-
iem.

(131) &£
S. SABAS ABBAS.
5. Decembr.

Scio enim cui credidi, & certus ſum, quia pe-
tens eſt, depoſitum meum ſervare in illum
diem. Paul. 2. ad Tim. cap. I.

CAEAM fi ſpeétaſſes, Imperatorem dixiſſes; ut
OQqui monachorum exercitum non unum ducebat,
Viros omnes, quales vultu etiam ſe ferebant, cùm
ille imberbem in caſtra ſua neminem admitteret.
Sævientis fornacis flammas ſcribitur Crucis ſigno
extinxiſſe; feras & feris mage feros homines do-
muiſſe: Agarenum qui fallaci anuno acceſſerat,
terræ hiatui devoviſſe: templum, cœlo monſtran-
1e, in rupe alicubi reperiſſe: in Genium malum ab
ipſo Chriſto armatus depugnaſſe, ab eodem nune
cibariis, nunc pecuniis donatus. lam Leonem
qui medicam SAB. manum expertus erat, ajunt
Aſino cuſtodem ducemque ad paſcua fuiſſe tamdiu,
quoad Agaſo Luxarie foœde ſe contaminavit, tonc
enim devoraſſe Aſfinum. Ipſant SABAm cüů/ ad
Anaſtaſium Im p. hæretieum iret, anteambulonem
habuiſſe Angelum, ve bisimpium liberis caſtiga ſſe,
morémque eiimminentem multò ante pra vidi ſte.
Sed & Iuſtinianum itidem Imperatorem palam co-
ronam cælotvidiſſe deſ endere & caput SAB. am-
bize, qui tamen exoratinon potuit, ut hexedem
Imperatori apud DEVM impetratet, quod hunc
haaæreticorum partibus acceſſur m ſcictet; Denique
Qn c&lum abiifſe Anno D. XXXI. inter DD.
Martyum Comitatus.
Ex Metaphr.

e („*) e

Me⸗
hera in Dec
pesenimn
,ed ſneſpe
6s, Vultom
elt Deus,
lete, quid t⸗
vnilericord
Ecuudum m
nmugwum mn
Domineà
rin tunn futu
bocnintbus, 41
Uneis. Tu,
onatehonotes
do ttuelant
Mum min don
igoifhtam
liſes; nen?
Mimtettæ ad
yyiali at
Uinidertureſ.
Non In I
AChriſtiſita

Unldeto, int

Ue pendeate

ia Demon
ybeunlurtal
e, ſed in te

4, elin gtt
u din /nni, ,is
Ae
belpnniniiti ,
utunnntuiu
Anginſbe

* (12) £
Meditatio. De Spe.
= Deo, ſed ſpei tuæ acce lat timor
ſpes enim ſine timore deſidiam patit, ri⸗
nor verò ſine ſpe, deſperationem. Bonus eſt
peus, vult omnes ſalvos fieti, quid dulciùs:?
Juſtus eſt Deus, eſt potens ad Tartarum de-
mudere, quid terribilius à Timeo juſtitiam,
pero miſericordiam. Miſerere mei Dominz,
ton ſecundum magnam juſtitiam, ſed ſecan-
dum maguam miſericordiam tuam.
z. Domine à bonitate tua infinita cum præ-
ſentia, tum futura bona ſpero, non autem
bhominibus, aut ab ingenio, labote & ami-
cis meis. Tu, Domine tu ſolus es ſpes ne⸗
Non à te honores, divitias, & voluptates po-
ſtulo: Faceſlant, id geuus bona, amorem: ii
ſolum mihi dones, & dives ſum ſatis, aer
aliud quidquam ultra poſco. Heu? ubi fi ies;,

Iubi ſpes mea? An vete cœlum ſpero à cum

tantàm tetræ adhæream. Sanèò Sei noſtra ae
ſdei pra vari at res ſumus: ſo nulata, Ribta, fa
cata vi dentur eſſe, qus dicim as. Cyprian.
3. Non in labotibus meis, ſed in meritis
Issu Chriſti ſita eſt ſpes mea. Dum me ipſum
conſidero, inferaum timeo , dum [ESuM
Cruce pendentem aſpicio, ſpero Paradifam.

Veniat Dæmon: veniat carg. Non confunfar,
ſ foriè conlargant adverſum me, quoniam non

in me, ſed in te ſyera vi. Aug.

* (133) £ tI- Aitatio
S§. NICOLAUS EPISCOPUS. Miiaii
„ Wicola
6. Decembr. etzete
Ssin te paxrvulos, & nolite eos prohibere, ad me ,Chuiltoine
venire: talium enim eſt regnuum cæœlorum. aſeltioenm
Chriſtus Matth. cap. 19. crino dllplie

Ores cum lacte ab Infantia imbibi NICO. milere,
LAVS probatf, qui cum à primis cunabulis adeſtinatlon
diebe Mercuri & Veneris ſemel in die, idque no- etumm co
Qu tantum, maternum lac admiſiſſet, eam con ſue- l
tudinem jejunii per omnem deinde vitam ſacroſan- Illel, In
ctam habuit, Adoleſcens divitias omnes in pau- u M ie pre⸗
pe res dilapidavit, ad hocingenio etiam, ne gloriam ,
mercaretur, uſus, uti tum fecit, cùm tribus puel- nepeinpt
lis, qus noverca paupertas preſtituere parabat do-
tem trinis noctibus furtim per feneſtras immift.
Subinde cùm pietatis causà terram Chriſti veſtigiis loatare breye
nobilem peieret, iratum mare quieti, nautam ex= N bdorum
tindum vitæ reddidit. Pôſt ex eremo ad homines eun lis
divina voce evocatus, & divino item indicio bonti-
fex creatus MytIæ, pro libertate Catheligea ferter 7
carcerem & vincula tulit. Pzo ſalute ſuerum ſoli- Alnidimz a0
citus etiam cum longiſſimè abeſſet, adfuit tamen. Mit vidimpe
Ita Imperatori quandoquęe Conſtantino conſpednus ead pernam

Kcliaeus

Cpen, lutie

juſſit ſententie in reyocare, quam in tergeniinos Tri- pertetu .
bunos innocentes tulerat. Ilta inſtitorem in ſo- ö,ed oadas
mnis m nuit, frumentum, quod haberet, in ur- ed bale

bem ſu: m quam fames vexabaf, conveheret. Alias li vellra e
voestus a natigantibus, ſæpius opem tuliſſe viſus ibrſius nt,
eſt. Qu d? quod ani num NICOLAI tumulus ejus.
eiſt imitatus, oleum miteis propinans., Tumulatus len
ver emoratur circa an um CCCXXVI. cummo- Gee
riturus Angelos obei habuiſſet, etiam nobis 1
occutſures, ſi recam viam inſiſtamus,
Eæ Iußt:nian & Brev. Rom.

ungf: Lyges⸗

Medi⸗

ln .
6 Dent,

6
b el, 11

un aher

ea
4

n ine
U

du nCl
ete ennc 1
1i unr,;dd
n ſi Ilhens
.
6N

1

n

(1¹34) £
Meditatio. Debelicitate impiorum.
18 Nicolaus tam ſedulò oves ſibi commiſ-
*ſas curavit, ut dignus fuerit habitus, qui
pro Chriſto in cxilium pellererur. Sp Juſti
perſecutionem patiunter in hoc mundo, ur
omnino diſpliceat illis mundus, Gaudeteaffli-
di! miſeriæ, perſecutio ſigna ſunt veſtræ
prædeſtinatienis. PFrigerer fortéè in animis ve-
Itis rerum cœleſtium amor, ſi vos mundus
amarer, & ſi mundi bona deguſtafetis. Mala
quæ nos hic premunt ad Deum ire com pellust.
Greg,
2. Sæpèim probi in hoc mundo vivunt fe=
ces, quia Dcus præ videns eos in æternum =
felices fore brevem felicitatem in quorundam
tecte factorum mercedem ipfis elargitur.
Apit cum illis Deus ut Medicus cum infirms
delperatæ ſalutis, quibus omnia concedit.
Qunt victimæ ad carnificinam ſaginatæ. I. =
probi ut vidtimæ ad ſupplicium ſaginantur, ut
boſtia ad pœnam coronantur. Minu.
3. Vertetur olim rerum facies. Juſti! nunc
fletis, ſed gaudebitis Impii? gaudeti, ſed
gaudia veſtra æternus lufctus excipiet. Vici-
bus diſpoſita res eſi, nunc i li lætantur, nos aßſti-
damur: Lugeamus ergo aum ethnici gaudent,
ut * ipli ln ere cæperunt nosg- udeamus, Tet-
tull.,

£ (135) £
s. AMBROSIUS EPISCOPUS.

7, Decembr.

Vide Miniſterium, quod accepiſti in Domino ut
illud impleas, Paul. ad Coloſſ. cap. 4.

A BROSII Infantis oſculum apes ajunt inſe-
diſſe, veriſſimos ejus eloquentiæ vates. De-
prompfit ſane, cuùm libuit, ore ſuo melos, & hoc
adedò ipſum Auguſtinum ineſcavit, ut, qui à Mani-
chæis venenum hucuſque hauſerat, ex ore deinceps
AMBROSII mel legeret. Epiſcopum Mediolani
prodigioſus præco Infans proclamavit. Dicenti ad
populum aſtare bonum Angelum ipſi hæretici vide-
runt & inviderunt. Inter hos multum illi negotii
Arriani, plus Imperatrix Iuſtina, latrones,
ꝗbe, plurimum dæzmon malus fecit; ſed incaſſum
omnes. Majeſtatis Pontificiæ memor, neque ma-
jeſtatem Imperatoriam exhorruit. Itaque Theo-
doſium ob cædem Theſſalonicenſem publice reum
non niſi poſt publica pœnitentis animi ſigna templo
pedem permiſit inferte, illud Davidis exemplo ſe
tuenti inclamans, ſecutus es errantem, ſequere
pœentem, Vidit igitur tunc orbis caput ſuum
ante pedes Epiſcopi jacere, nunquam ita extollen-
dam, niſi ita dem ſiſſet ſeſe. Portòo AMBROSIVS
obleſſos ab orco libertati, Infantem demortuum
vitæ reddidit, Divorum multorum oſſa e tenebris
in ucem glortosà pom päâ tran hulit, ipfius vero ca⸗
lummiatores morte ſabitâ vindex Deus abſtulit⸗
Moriturum cæleſti voce extitus Honoratus Ep:
ſacto pane refecit, morienti velo blandùm arridere
Chriſtus viſus eſt, arriſurus etiam nobis in
morte, ſi flen es in vita videzit-
Ex Baulino.

agi-

leditatie
Ambtof

in acjace
e htekult,
jjebidit,
. Tuis in
n. Placeas
5Deo. Dro
oram hone
uuco elt qua
Uutis.
1Nihil von.
nnn non one
nenonpotult,
Slre teple
ndeb, In
,mitrureeræ 5
igneeptis,
nlun eſt, N
udiat ſerin
Uupencet,
Cum hic
onita (1
Ime Vvere
uum bonum
Ee dicete
Nes? Quid
eiam tuatch
iaverſus

n, Gg actu

4

in magnit⸗/

enl

Daant,

Auptrhe,
1 Ponig,
A 9
ſtuniezin i
etgine h
nri Are
IN

n git heittn⸗

oe

d enillen,

Vd d nd
aller⸗

Ntmites
d

(136)
Meditatio. De vit= S. Ambroſii.

1,C Am broſius in Mediolanenſi Ditione &
O'’in adjacentibus provinciis pro, Impe-
mtore præfuit, queo in munere religioſus Cæ-
anreddidit, quæ erant Cæſaris, & quæ Dei,
Deo. Tuis in negotiis ejus imitare pruden-
tam. Placeas hominibus, modò non diſpli-
eas Deo. Probitas debet cum manſuetudine
& moram honeſtate conjungi, & hæc man-
luetudo eſt quaſi fundamentum Chriſtianæ
Vitutis.
2. Nihil non egit, ur Mediolanenſi Epi-
ſcopatu non oncratetut, at Deo vocanti reſi-
ſtere non potuir. Ejus exemplo fuge hono-
1es ſed ne te præbeas contumacem, ſi te voca-
etit Deus. Inſpice imaginem ſancti hujus.
Innitirur Sacræ Scripturæ, ut doceat, Evan-
gelii præceptis, non propriæ prudentiæ inni-
tendum eſt,. Manum auri admovet, ne va-
nos audiat ſermones, cælum intuetur, unde
lorus pendet, .
3z. Cum hic ſan ctus propiùs abeſſet à mor-
te, Non ita (inquit) inter vos vixi, ut pa-
deat ne vivere, nec timeo mori, quoniam Do-

mninum bonum hbabemus. An auderes eadem

dete dicere? An Deo prabatur tuus vivendi
modus? Quid tibi conſcius es? Scrutare con-
feientiam tuam. Iucorruptus Iudex conſcientia,
um adverſus homines exurgit, elara voce ela⸗
maz, &. acρα‿α && oſtendit, & ante oculos

ſndit magnitudinem pec, aornm. Chryſoſt.

CON-

£ (137) £
CONCEPTIO B. V. MARIX.
8, Decembr.

Signum magnum aftaruit in cœlo; mulier ami-
ta ſole, & luna lub pedibus ej us, & in capite
ejus corona ſtellarum auodecim. Apc. cap. 12.

Pechlum ſine macula oſtendimus, Virginem

Oconceptam. Fefi hujus diei originem, quæ ſub

annum cœpit milleſimum, ac ſeptuageſimum, ſic
habe. Wilhelmo Nortmannorum Duce Anglià
potiente, miſſus ab hoc Helſinus Piæſul eſt, qui ho-
Hium nun erum ac robur exploraret. Dum facit hic
imperata; forte per eos dies gravi tempeſtatée jacta-
tus. Nulla aliunde ope affulgente, Stellam Maris
MARIAM Vocat. Adeſt pro hac & Glo Nicolaus,
ſpondet manum naufrago, ſi virginis Conceptæ
diem habiturum ſe feſtum ſpondeat, Illics conve-
nitur. Subſidit mare, enatat & vota Helſinus Se-
ſpitatrici exſolvit. Atque hæcinitia ampliora D. An-
ſelmus fecit: ampliſſimis deinde indulgentiis orna-
vit Sixtus IV. Pont. Max. in VIII. continues dies,
quos etiami ipſos luculento Miraculo Numen pro-
bavit. Etenim Nicolaum Pratenſem memorantad
icona Immaculatæ VIRGINIS roſam cum his pre-
cibus depoſuiſſe, veliet, jubetet, ſi gratum ei eſſet,
C&οο dies memoriam Conceptionis ſuæ agi, nun-
quam es anno roſa illa marceſceret, floruit ſemper,
& cum rosà etiam multorum etiamnum in hanc
diem pietas floret, quam ipſa ædium limina in Hi-
ſpania his verbis loquuntur: benedictum ſit . Myſte-
rium immaculatæ (onceptiona M A RI. Quid?
quod aliter ſentientes DD. rectius nuper ab Hiſpa-
nis infantibus erudiri vidimus. Se certe accuſet,
qui maculam hodie videt; ſuam dicat: Non ha-
bet purum, ſed oſtendit maculas, peculum.-
—Ex Barzn. &ö oͤpinelo

4*

Medi⸗

ut fotui
lxletya
gevon pol
e alvatoris
quod in co⸗

popratiis te

lando uiſſe
Deut deluit
u orginali
milllet Pater
awonis man
aPonlam Zpi⸗
6) Templu
r kabitatur⸗
rjor eſt in
enione Im
ulit At ne ve
umacula,qua⸗
libuspecc⸗
Deus fouit i
1 lia cenſet u
,gbi alienu
eNelm: Ah?
Uluma cum ſis
Alintus ſit,
eccatis Viy
Uinpeccatis,
A, uiad N
at, hee e 7

nigen zel, Nlle

eueh nie
Aeniis te Gl

em uſe
W

eiiut

ulnmtit e

1
V /1N K/
Aatelt krlan 7 4
Ilis, (d

gunihte

=

4

00. urnetn i
e n
lecets ul/
giea⸗ Nen

Ns
ncrnuun nuh

6 Huut

* (138) £
Meditatio. De Immaculata Conceptione B. V.

. Eus potuit, Mariam ab omni peccato
HMpræſervate, utpote ui ſit omniportens.
nihilque non poſſit fieri in Por myſterio. O
mater Salvaroris! vix me præ gaudio conties
neo, quod in conceptu tuo peccatis vacua di=
divinis gratiis redundâris. Abſit, ut credam

aliquandò fuiſſe te peccato fœdatam.

2. Deus debuit facere ipſo decoro poſtulan-

te, ut originali peccate careret Maria. An
permiſiſſet Pater, ut Filia ſua, & mater filii

lui dæ monis mancipium fuiſſet? Quid? Dœ-
mon ſponſam Spirits S. deturbare auſus eſſer
Quid? Templum, ubi divinitas corporali-
tererat habitatura, peccato fuiſſet pollutum?
Dei major eſt in Mariam amor, nec dubita de
Conceptione Immaculata, & Cogita fi Deo
curæ fuit, ut ne vel momento viveret mater Dei
cum maculà, quantum odium ſit Deilerga ma⸗-
los ſordibus peccati diu inhærentes.
3. Deus fecit ſingularem hanc gratiam Ma-
tiæ. Ita cenſet univerſa Eccleſia. An is ego
ſum, qui alienum ab Rccleſia judicium ha-
betc velim? Ah? nunquam, ſed dolee, quòg,
puri ſima cum ſis, animus meus tot ſordibus
inquinatus ſir. In peccatis conceptus ſum,
in peccatis Vivo, & haud ſcio an moriturus

ſim in peccatis. Ad te confugio, ſcio enim,

quòd, qui ad Mariam æcceſſerit, impoſſibile eſt-
ur pereat, hac eſt tota ratio ſpei meæ, Be n.

S§S. SXY.

* (139) G⸗
S. SYRIS EPISCOPUS.,

9. Decembr.

Cam d;exiſſet ſuos qui erant in mundo : in finem
dilexit eos. Joan. 13.

Acra noſtra SYRVS à D. Hermagora eſt edodut⸗
Dipie Papienſes docuit, multum ea in re S. Inven-
tii ogerà uſas! quem ſocium expeditionis Herma-
goras addiderat, cuique à morte STRVS noſter me-
dius Martyres inter triumphare eſt viſus, Verena
tranſeunti, ut de fide noſtra dicenti fidem haberent
Incolæ, teſtem etumulo mortuum excivit, & cum
primum Papiam eſt ingreſſus, ſenis Civibss graviſ-
ſime decumbentibus falutem corpons „mulio plu-
vibus deinde animorum rulit, qui verbis miriſque
ejufmodi inducti facile Chriftianis accefferunt ;
iunc praſertim, cum novo hoſpiti cedere hoſpitem
Orcinum viderunt, qui e Pnero Syri im perio illico
ad ergaſtulà ſua migravit. Addoeplurimis aliis il-
lIud, quod unum Papienſi eus admirationem pare-
te poterat; nobis juſtimimum metum poteſt, ſi im-
piati ſacram menſam frequentemus. Auſus eſt He-
bræus inter Chriſtianos profanus accumbere, Di-
vinum cibum ore exceptum, non ſtomacho, ſed
cœno poſt ſacra datutus. Prohibuit Numen, & vin-
dices ignes le ore ſelyvare Sezlus advertic, qui tam-
diu miſerabili incendio impurum exuſſerunt, dum
quæ palato impio pendebat, Hoſtiam ſacram SYRI
manibus redd dit. Quid hic Chriſtiani? porròmen-
ſam cam ludæo impuri acceditis? Non ſen-
titis Vltoxes hos ignes: graviores ſentietis.
Ex oͤnrio.

LO.ο

Medi⸗

get. De 00
Ria Goc
1 ané com
Eenate, De,
. nanducar’
GLinttate (0

vo, Don G

ynſt tecum
elom hoc ex
alderotà
hlamibus e
1 Docuit er
ndo pedes
zum Cilcipul
Kopetibus
egbidem ſitr
antibus,
s veltigla
Hin Pfomer
munant, hat
nn, utiuntur
lan ientia (
eum ſubea
Mer AFixerunt.
Docuit hu
tsApoſtolor
erxrclimat

un inſre hed⸗

Nver cujüs
Uedientem;
u! qurdul

Deent

euimuß iin

14 ellher⸗
len Alkeukent.

A

Ae NKoiun lrer/ P.

SS
erte Ale
liuns mndet, N.
Gun mbenrin
MMühirdunnd⸗
eln uſetn n⸗
umultui
gtebt,, Münn an l
ieluiko n⸗
lr⸗
cgleiß.

irenict

* (140) £
Medit. De Communiene diguè frequentanda.
T ens documenta dedir Chriſtus ad di-

gneé communicandum. Primè decçet
deſiderare. Deſiderio inquit deſideravi vobiſ-
ium mandacare hot Paſeha. Deſiderat Domi-
anus intrare corpus tuum, & ru, O torpide
homo, non defſideras efle cum Chriſto, ut
Deus ſit tecum, & tu in Deo. Quotcs de-
iderium hoc excitas vel ſpirituali communio-
ne, vel devotâ Euchariſtiæ viſitatione? Quis
dot de carnibus ejus, ut ſaturemur., Job. 31.
2, Docuit etiam exquifitam mund! tiam
lavando pedes Diſcipulorum. Non voluit
tantum diſcipulos ſuos mundeseſſe manibus,
id eſt operibus ſine culpa, ſed etiam pedibus,
ut nequidem fſint veſtigia culparum i in com-
municantibus. Quã præ via ſatisſactione ex-⸗
purgas veltigia culparum tuarum, pœas per
eulpam promerites? Si qui regiam purpuram
coinquinant, haud ſechs, quaàm qui eam ſein⸗
dunt, puniuntur: quid mirum, ſi qui im mun-
da conſcientis Chriſti corpus accipiunt, idem
ſaupplicmm ſubeant, quod illi, qui clavis eum
Cruci afixerunt. Chryſ. F
3. Docuit humilitatem, abjiciendo ſe ad
pedes A poſtolorum. Vbi mihi nunc locus ſupe-
eſt, exclamat S. Borg as. ſ Don mnm mesm
video infra Pea es Iuche, Et ſi antra petridum
cadaver cu] lùsque peccatoris video Chriftum
ingredientem ; 6 Dominus meus? Deus
meus! quid ultra ego cinis luperbio?

S. ME-

* (141) £W
S. MENNAS MART.

10. Decem br.

Hac eſt enim gratia, ſi propter Dei canſcientiam
Iiaſt inet quis triſtitias patiens injuſtèò. Petr.
I. cap. Z.
EIN N A M Maximinus Antiochiæ præfecit
WVI ſuis, ut quidem putabat, facris,revera Chri-
1 anis addictum. Erravit feliciter tamen Impera-
ter, neque Relpublica unquam melius illic ferit,
näam cüm Chriſtianis jus Chriſtianus Proconſul
ziceret, & alios verbis, alios miraculis, omnes vitæ
zxemplo ad Chriſtum trakeret. Id ubi aliquandò ſe-
us zeſcivit Maziminus, qui rem Deorum reſtitue-
tet, Hermogenem miſit. Hic de loco ac munere
MENNAM ſed non perinde de cenſtantia dejecit,
i qui e ſectà pedibus carne in ſententia tamen
perſtitit, neque poſt erutos oculos linguâmque vel
à Via virtatis excefit, vel clamare animo Chriſtum
deſtitit; quin cum ſubnocten medicinam membris
omnibas ipſe Chriſtus feciſſet, & Angeli palam ſe
Maryrijunxiſſent, aſſociare etiam ſe Hermogenes
non dubitavit, pulchrà Metamofphofi ex tyranno
Epiſcopus Vrbis factus. Tot damnis mactatus Im-
peratorigie adfuit, Deeosque & ſe ulturus Hermo-
geni manus pedéſque auferri cremarique, ipſum
ventre diſciſſo aqu'ꝶ mergi, MENNAM verò ex ar-
bore, ex MENNAι. pede ſaxum ſuſpendi juſſit, nobi-
le anathema. Sed ecce mortem tunc uterque, ſed &
poſtridie Aaximinum itetum triumpharunt capite
tuncat. Oſla quoque tumbàâ ferreàâ condita & in
mare abjekta Nautæ Angeli Byzantium deporta-⸗
runt, à loci Antiſtite tumulanda. Ibi molliter
nunc quieſcunt, qui duriter olim vixerunt.
Ex uris.

Medi-

leitati⸗
Arty
beato
üpilmann
iuas Tylan
el, imita
riditceel⸗
autliumphe
Dminum ga
ommnoda mo
1, Marty
ſunen; ita
it, addu
ein dubiun
mn wam, ſi
hmin,
bulation
mment ame
y, Kuleedin
MMare dotera
Poſtrem
os, etenith.
etant, ſan
Amartyriun
Auum Marty

Nendi, & in

lelderio acc
Ftotantes,
UIn, ne la
Mea amitt

e
NI

Deon’

1

pholngtent
id Kein iſet, en

vgag luimefd
M
ter Netjatin enlti

lln d

e ur ni
Gunontel intn
ubans uätar⸗

XV8

, MN
ednmit ed
unlrſelil
en itſintn
n ltaln An

ai
4 l Riroliet
liula iumn

M.

n Ketde

(142) £
Meditatio. Martyr perfectus eſt Orator.
1. A Artyr deleéëtat, Deum videlicet, &
beatos omnes, cum forti animo mar-
tyrii palmam demetit, dum minas, & blan-
ditias Lyrannorum deſpicit, & quanfùm in
ſe elt, imitatut JESuM Crucifixum. Stepha-
nus vidit cœlos apertos, & 1ESuM ſtantem, ut
ejus triumpho oculos paſceret. Poſſum ego
Dominum gaudio afficere, ſi vitæ hujus in-
commoda moderatè, & alacrites fera m.
2z. Martyr doces infideles fidei noſtræ ſan-
KRitatem ; ita S. Menanas Hermogenem do-
cuit, & adduxit ad Chriſti fidem. Prô Deus?
quis in dubium revocatet Bonitatem & poten-
tiam tuam, ſi Martyrum miracula, eorům-
que mediis in ſupliciis lætitiam perſpiceret?
Neq enim, ſi nihil dulee eſt Martyribus, tane
tas tribulationum amaritudines aquo animo ſias
kinerent; amaritudo eorum A quo vis ſentieba-
tur, dulcedinem eoxam non facile quis quam
guſtare poterat. Auguſt.
3., Poſtremò Mareyr movet fidelium aniæ
mos, etenim, qui in obſequio Dei remiſſio⸗
res erant, ſanguine, & vulneribus Martyrum

ad martyrium accendebantur. An potes etia-

mnaum Martyrum vitas legere, quin Deo ſer-
viendi, & in ejus gratiam aliquid patiend?
deſiderio accendaris? Audi Martyres è cœlo
perorantes, & monentes quemlibet Chriſtia-
pum, ne in otio & quiete Dei pacem & ami-
cingm amittat, quam ſerv atunt,

S. DA.

(143) .
S. DANIEL STYLITA.
II. Decembr. .

Sine intermiſſione orate. In omnibus gratias
agite. S. Paul. I. ad Theſſ. cap. 5.
Oelo vicinus' Incola DANIEL eſt, qui annos
XXIX. columnam habitavit, indéque tempe-
Kates & cum his mortalia omnia gen eroſo ſuper-
cilio deſpexit, orci ingens tetror, Superis gratiſſi-
mum ſpectaculum. Nempe terris adeé que ſe altior
Clientes ſibique obnoxios reges habuit. Ita Leo-
nem fil o beavit & mortis periculo exemtum Impe-
gatorem ſibi vitam deberefecit. At Zenoni regi ja⸗
Autam loage, antè varicinatus eſt. Contra Baſiliſ-
cum verò Eccleſiæz hoſtem ut pugnaret, e columnâ
deicendit & impendentes Numinis iras ſævienti
ebjecit non vanus Augur. Iam & in Dzmonas ma-
los regnam tenuit, ſeque corpotibus humanis, cum
libuit, profcripſit; fuitque cum Mulier, quæ Diri
Innocentiam infami rumore aſperſerat, à vindice
Genio obſeſſa, non potuit obſidione niſi ab ipſo
DANIE LE. liberari. Cæterum cum cælo uti pro-
pinquum ita frequens illi fuit commercium, ſab
ultimes orælertim tres vitæ dies, quibus Cælites
plurimi ad ægrum viſerunr. Ho rum nomina prodi-
dit hominis item Ineola Dæmon, uti & horam, quâà
moriturus DANIEL. & ipſe fugandus erat: Obiit
vero Anno CCCC. LXXXIX. In corpore, quod
diu tergemina Crus illuſtravit, tumulando Regs
laberarunt. Animus fecit quod in vita jam
fecerat; cælum habitavit.
Ex Metaphr.

Pr
**

Iledita

Deo comm
giisoculos
ulenorent
nen gratiam
alcem exitu
i demuma
nilsegerint
nle, veniam
Hac ratio
les facilac⸗
Ecumulantun
ootde: nemo
1Deum eſſe
momniumæ
Uecare aude
Deum te
iespatatamm
„kXu Chriſt
kacilius eſt
Deum ſen
Ees cleatæ:
Ccuin conſide
bonitatis,
Calum, t
Im enatrant g
ltu Arebe
1 nl lnge

, Aug.

dr viri

uns
umun

Deen

i lgauhie,
umn ipi,
armitfin
Wiare du
dnttpeiigan,
eric, Alnnn,
Pichlutet, Onand
nthunleien
leng flar in bin

.un Kuiet, gaden
e eien, 1i
reitinra
nnin an ab/
iuorennn ſ
ie ena üle
unnnut
Denn üuuf
Netunin ur

III1 Kenn,

i Inliut 1e1

Nd 1i
irin

t.
n

Gtaet

=
=

(144)
Meditatio. De Recollskkiene.
„OGoblene viri pii, quidquid aggreſſuri ſune,
Dee commendare, & inter agendam
mentis oculos ad Deum identidem converte-
re, ut renovent puritatem intentionis, & im-
petrent gratiam, quæ omninèò neceſſaria eſt
ad felicem exitum omnium ſuſceptorum; ab-
ſolutà demum actione, conſiderant, an bené,
vel malè egerint: ſi benè, gratias agunt Deo,
ſmale, veniam ab ipſo petunt. An ita agis?
2. Hac ratione exterminantur vitia, &
rirtutes facilè a,quiruntur, Ideo peccara pec-
catis cumulantur, quia nemo eſt, qui recogi-
tet corde: nemo, qui omoinèò, ſibi perſua-
deat Deum eſſe ſpectatorem, & remunera-
sorem omnium actionum ſuarum; enim veròͤ,
an peccare auderes, ſi teneres firmâ perſua-
ſone, Deum te videre, cum peccas? ſiere-
ſpiceres paratam mercedem iis, qui pro Chri-
ſto, & ut Chriſtus, laborant, aut patiuntur?
3. Paciliùs eſt quaàm putas, colligere ſe-
ſe, & Deum ſemper in mente habere, O-
mnes res creatæ alliciunt ad amorem Creato-⸗
tis, cùm conſiderantur ut effectus erpa nos di=
Vinæ bonitatis, & imagines perfectionum
Dei. Cœlum, terra, ſol, plantæ; omnia de-
muùm enarrant gloriam ejus. Aſſueſce eorum
vocibus & à rebus creatis aſcende ad creatorem,
gui ſanè longè pulchrior eſt, gudàm omnia quaæ

S§S. SPI-

*½ (145) £
S. SPIRIDION.

12. Decembr.

Omnis, qui viderit mulierem ad concupiſcen-
dam eam, jam mæchatus eſt eam in corde ſuo,
Chriſtus Luc. cap. 5.
SeiktbIO ex opilione Cypri Epiſcopus non vitæ
conditionem ſed gregem mutavit, omnes paſce-
ze ſolicitus, pauperes præſertim. Itaque ſerpentem
muraſſe in aurum fertur, quò egenti eſſet, unde
frumentum emeret- Alio item tempore cùm avari
animum nullis precibus expugnare civis indigens
Ppoſſet, SPIRIDION huic diſertis verbis in cra ſtinum
Annonam (popondit. Neque aliter factum quàâm
didum, Aquarum allavio avectum ex Euclionis
granatio frumentum ad ipſas inopis ædes detnlit,
nullo nec rei nec vecturæ pretio. Infures etiam non
minus beneficus quàm comis fuit: Nempe cùm
gregem hi direpturi adveniſſent, & arcana Numi-
nis vis ligatos omnes SPIRIDIONlI tradidiſſet, ex-
ſolvit hio officioſus & viæ comitem abeuntibus ul⸗
tro ambulare arietem juſſit. Porro filiam, quam,
dum elim in matrimonio ageret, mors ſuſtulit, ut
defancéta depoſitum aurum indicaret, tantiſper
tumulo evocavit. Sed & alium morte ſublatum vi-
tæ & matri reddidit, mox marrem filio etiam cum
hæc gaudio emortua eſſet. VItimum cùm in meſſe
occupatum æſtus gravior affligeret. xos cælo illapſus
recreavit, ſimul alii capilli albeſcere, nigreſcere alii,
denique canefeere viſi ſunt. Hos ille ut mortis pro-
dromos accepit, poſt quam illum laudibus omnis
ætatis homines maétaturi eſſent. Tu etiam diſce
hic non ſenes modos ſed & juvenes, quin
vix natos capillos emori.
Ex òrie.

Medi-

eliaio⸗ 1
aAre tibi 4
jr: ab is,
vne; etenn
mmen allenas
um veniamm
Gobltringat
zumecltantis
ſpantur.
1s, bec abib
zhelepalſus
(ne tibi c
gretlantur: 4
idanimun
cuptate de
num ſcelus
uIn 4 mend
Ee judiciun
iationibt
muelt, tebu
m,guibus,1

Dzmon no-
Ulem, ſane
UuImminente
mone, Fides-
weig nequi
rcepit. Fi
ucoitatione
Ullis, adhi!
ſßeilip⸗ inde
uiniteru, Bu

Mulbon

Ine Deeenc

oi nllen
m ang
nuhiſan ne

,nf

1n Aloten unen
ebuenttnir
NWlietiennnſiunn
in Men
1Aund wednn a r
mililuien
tuenti
An daifit Nangen
erlen Alan n⸗
AON nddlee
zunler iuni
ALuntlan ul,
giptehuen itli
n ditln iſel
kün nnituſ⸗

tann
nn

R

Uen
e enmfune
i Arencn ulit
ieieteretetn
enpanten.
ntutbnon
a lu u uli
Alr lueiioi

u 14. 4

A

(146) .
Meditatio. De pra vis Cogita tionibus.
AXA‚Ve tibi à triplici cogitationum gene-
re: ab iis, quæ animum avocant ab
oratione; etenim tantùm abeſt, ut, qui per

orationem alien as cogitationes admittit, pec-

dtorum veniam imperret, ut novis potiùs

„ eccatis obſtringatur. A ctibus fidei frænatur

nimus meditantis, & præpoſteræ cogitatio-
nes diſſipantur. Deus te videt, audit pre-
es tuas, nec abibis impunè, ſ vagari ani-
num facilè paſſus fueris.
1. Cave tibi à cogitationibus, quæ caſti-
nti adverſantur: eò periculoſiores ſunt, quò
blandiusid animum noſtrum irrepunt, ac ob-
ità voluprate delinixri, vel uno momento
graviſſimum ſcelus admittere poſſumus. Ca-
e inquam t mentem aliò diverte; mortem
meditare, judicium, infernum. Ideò his mo-
eſtis cogitationibus vexaris, quòôd pluribus,
Juàm par eſt, rebus tum aures, tum oculi tui
hateant, quibus, tanquam feneſtris, mors in-
tat.
3. Dæmon nonnunquam fſuggerit dubia

circa fidem, ſanè periculoſiſſima, morte præ-

ſertim imminente, at diſſipantur humilitate,

Aeuu

& oratione, Fides eſt donum Dei, quod Chri-
ſtiano eripi nequit, ſi imploret auxilium ejus,
à quo accepit. Si tamen orationibus tuis mo-
eſtas cogitationes adversùs fidem abigere mi-

nus poſſis, adhibe repetitos fidei auéctus, &

t ud difficilius inveſtigare te vineris, eo reveren-
tius aamireris, Ruſ.

§. LU.

* (147) £
S. LüCIA VIRGO ET MART.
13. Decembr.

In hoc apparuit charitas Dei in nobis, queniam
filium ſuum Vnigenitum mi ſit Deus in mun-
dum, ut vivamus per eum. Joan, 1. Epiſt.
cap. 4.
Sl Virgo e cælo ſidus lucet, LVCIA M eſſe credi=
'dero Virginitatis laude præ aliis illuſtrem. Hæc
dum cum matre ægra ad tumbam D. Agathæ preca-
tur, adeſt ecce hæc ipſa ſanitatis primo nuntium
matri ferens, tum LyCIA. mortis optatiſſimæ & p o
