3 Octellce
. .
mon
.

We
Dlne, d

Koiid

pHa
ſeccausten

moobisen
olelleo⸗

e l De
Puntenne⸗

G. (156)

Meditatio. De Oratione.

„ PRoptet ingeniram ſimplicitatem nullo

in numero erat Avitus: Verùm ubi ota-
tionis ejus potentia innotuit, ſanctus haberi
cœpit. A Domino nihil non impetrabis, ſi re-
Gè petiéris: pete, & accipies, quidquid animæ,
vel corpori tuo congruerit; ita in Evangelj'o
promiſſum. O tefelicem! ſi rectè ſcires orare!
hanc velim orationis virtutem experire! pere-
confidenter, ut adjuvet te Deus in neceſſitati-
bus. Deum ora, confide in dubiis, in aflictio-
mibus, in tentationibus. Itane agis?
u2. Verum, ut idoneus ſis, qui cœ leſtia dona
accipias, redi citò in Gratiam Dei, qui poſſet
Deus votis inimici annuere? nifi Patris cœle-

ſtis fueris Filius, Paternam ejus miſericordiam-

non commovebis. Istantúm Patrem miſeri-
cordiæ precibus movet, qui gratiàâ ejus filius. Si
tamen peccatis fueris adhuc irretitus, caye, id-
circò omittas orationem, ſed eam auſpicèêris
ab actu contritionis, & ab eo ſupplex conten-
de, ut te in amicitiam recipiat. Non placei Deo
orationis ſacrificium, niſi prius placeat ipſe, qui
offert. Laur. Juſt.
3‧ Noli ſpem abjicete, ſi ſtatim Deum non.
exoraveris. Deus amar, ut ita dicam vinci im-
portunitate, & aſſiduitate orarionis; non ſuffi-
cit pauperi, ſemel petiiſſe, flagi tat iterum, ex-
pectat, ſemper ſperat. Petenti tibi daturum ſe
promiſit Deus; ſed non ſemel petenti: novit,
utilem nobis eſſe orationem, ideòq; priusquam
concedat, Vult Deus rogari, vult cogi, vult quae=
dam importunitate vinti: ern.
§. LEO-

S. LEONIIIIS MARIL. oxtus
Non Contemplantibus nobis, qua non videntur,
qux enim videntur tenforalia ſunt, qua au-
iieem non videntur atetna ſunt. 1. Corinth. 4.
V Eſpaſi ani æ vo, LEO NTIVS militiæ artibus cla-

rus, Chr'ſtianæ pietatis pœnas dedit,; Arcadio
mite Cæaſaris ingenium in vittutum excidium
incitante. Datur Pypatic negotium hominis com-
prehendendi, is in procindtu febre corzipiturz qua
ſe non ante levandum, Angelo docente, intelligit,
quàm Deum Leontii ſupplex inclamâſſlet. Dictum;
factum: etſi ne ſic quidem crudele miniſterinm deſe-
ruit; ſed cum Teodulo Tripolim Leontio imminens SS
abiit. Enimvero non refugit captatores nobilis, præ- onis Den lelne
da: q uin imò domum deductis comitérque acceèptis cdon
ultrò ſeſe aperuit, ſed jam attonitis inaudit huma-
nitate; & im perii oblitis. Tum demum Hypatius Dele /tvoot
ſuſpicere Leontii Deum, qui ſuis cultoribus hos mo-
res, talem indolem daret; Eundem Theodulus de-
prædicare, unâque poſcete tam ſancto utrumque Nu-
mini initiaret. Favit cœ&lu votis, & roſcida nubes
in im brem ſoluta capiubus luperfunditur, Leontius
tinctos Deo conſecrat. Adrianus re intellectâ fu-⸗
fere, & nihil profe uris ſævitiæ artibus tentare ve-
terani paritet & tyronum conſtantiam, & hi qui-
dem poſt equuleum, uncum & verbera; capite im-
minuti ſunt. Leontius longâ patientia præſidis
ingen'um laſſavit, & totum carmificing apparatam
exhauſit; donec pendenti continnâ verberatione
anima extorta eſt. Vtinam quemadmodum The-
miſtocli trophæ a Miltisdis, ita nobis Leontii
triumphus ſomnum excuteret!
Ex Surio.

(1598) £
Mediratio. De Cœli intnitu, & deſiagerio
I. CLEONTIUS quòôòd in cœlum ſemper
S oculos converteret, Tyranni juſſu ſaxum
ejus eollo alligatum eſt, utinvitus terram aſpi⸗=
ceret, ſem per ſuſpice cœlum: in proſperis, ſi
hoc ſuſpexeris, omnia tibi mundi bona ſorde-
bunt: In adverſis, ſolabuntur te bona ibidem
ptæparata. Nihil crus ſentit in nervo, dum ani-=
wus eſt in paradiſo. Tertul.
2, Interroga Beatos, quid in præſentià ſen-
tiant de terrenis: conſule eos in dubiis: quid
quæ lo, reſpondebunt? Ah? profectò cum ma-
ximo miſerationis ſenſu nos intuentur, quèd
bonis brevi telinquendis tantùm adhæreamus,
Quid cum terra illi, qui poſſidet cxlum? Chry⸗
ſol:
3. Deus (inquir Clemens Alexandrinus)
dedit triplicem decalogum hominibus; pri-
mus is eſt, quem promulgavit Moſes. Alter
eſt lumen rationis, qnæ cuique tum facienda,
tum omittenda præſcribit. Tertius eit coœli
conſpectus: Enim verò quis ſerenàâ nocte Cœ
li pulchritudinem aſpexerit, quin amet, & mi-
returejus auctorem? Quis verò viderit cœ lufi
caliginoſum, repetito fulgure morralibus ful-
mina minitans, quin tonantem timeat, ac hu-
miliet ſe ſub potenti manu Dei? Nemo Cœ-
lumſuſpexerit, quin terram ſpernat, cœlum, cu-
piat, Deum amet, adorer, timeat, quibus re-
bus omnis obſervario decalogi planè conri-
netur. Quàm ſordet terra, dum cœlum aſpicio!
Ignat.

.

§S. GER-

* (179)
SsS. GERVASIUS & PROTA-
SIUS. MM.

19. Junii.

nerzene & non habetis. Matth. cap. 4.
Ar hoc nobile fratrum, cùm chariſſimum ſibz
P. patrem Vitalem, glorioſo martytio coronatum,
amiſiſſent, ni llius reli iqua pretii e Tabant:
hinc manumiſſo ſervorum grege, divenditis fun-
dis, æréque omni in egenos diſtributo, multa ſe ora-
tione, inter privatos parietes, ad futuras palmas
præparabant. Maturavit optatam lauream orci ex
idolo oraculum, quod Aſtaſio Comini, contra Mar-
commæanos præliatuso, edixit, bellum infortuna-
tum fore, niſi GERVASIVS & PROTASIVS
ante Diis ſacrificium obtuliſſent, Hi ergo vocati,
& ut Diis victimas parent, pro Reipublice bono,
omnibus machinis ſolicitati ſnnt; negärunt autem
illi ſe idolis ſacrificaturos, maile potius ipſosmet vi-
GRimas, ſed vero DEO, fieri: Efferavit Aſtaſium
hæc negatio, de eventu prælii, fruſtrato oraculo,
trepidum, méôxque ambos, plumbatis Getvaſium,
Protaſium gladio macétari jubet. Ita victrices ani-
mæ Parenti in gloria ſociatæ ſunt. Corpora diu in-
cognita S. Paulo Apoſtolo Indice, à S. Am broſio
Mediolani reperta ſunt, ab omni corruptione inte-=
Sra. Nunc dess. horum reliquiis ad ſe delatis,
Briſacum, Rhenifrænum, gloriatur.
Ex Gregorio Tur.

R(νπ
RR

Clins, rin
Anunen b Tro
rn ucn. .
laegu,
Kndeadde
as N udlo
Donbilrtu
lanon Ngeli 14

4.
Qe wcegli

utni en net

ne.

No
Cnelhle
wchorum N
12 4e Condit
UItn hie
ſehenente
llglic, ur
Nan Nwe

*½ (160) 15
Meditatio. De moderatione geſide-
riorum.
1. CS. GHRRVASIUS & PROTASIUsS di-
*Rſiributis in pauperes bonis, omnehu-
manarum rerum deſiderium ſimul extinxerunr.
Tu quoque diſce ſtaruere modum vanis tuis
appetiribus: velles modòè corpus robuſtius, in-
genium acutius, vires meliores, plura demum
naturæ munera,. Ex hoc im moderato appetitu
naſcuntur moleſtiæ. Sufnciar tibi, quod de-
dix Deus: gratias ipſiage. Si pluribus natutæ
donis inſtructus eſſes, tuafortè periclitaretur
ſalus & nihilo plus contentus eſſes. Unus
Deus deſideria explet. Ejus voluntati accura-
tius morem geras, & vororum ſummam adep-
rus eris.
2. Quæ accepiſti bona à Domino, ea ti-
bi ſu fiäciant: non eſt in divitiis, nec inho-
noribus animi quies. Quot ſunt paupe-
riores te, qui tamen ſant feliciores, quòd
plura non deſiderant, quàm dederit DEUS.
Peccatoris ſeu caret eptatu, ſeu fruitur, miſer
eſt, S. Proſper.
3. Pores quidem altiorem ſanctiratis gra-
dum concupiſcere, imò deberes heroicas
Sanctorum virtutes æmulari, quantùm per
vitæ tuæ conditionem licet. Scrutare deſi-
deria tua. Si reſectis mundanorum deſide-
riis, vehementer apperas ſanctitarem, It nee
ſperes aliquid, nec extimeſcas, exarmaveris im⸗
Sbotentis iram. Boëtius,

rsre

§. PU-

(161) £
S. PUDENS. Cum liheris ſuis
NOVATO, TIMOTHEO, PII⸗
DENTIANA & PRAXEDE,
20. Jumij,
Se quis autem ſuorum, & maximè domeſticorum
euram non habet; faem nega vit, e& eft in-
fideli deterior. 1. Tim. 5§. cap. 8. v.
Onjam Priamum aut Nioben Græcus Parnas⸗
ſus cantet in funera ſua fœcundos: At nos
PVDENTI Senatorii ordinis Romæ viro,
NOVATVM & TIMOTHEVM filios geminos, to-=
tidémque filias, Pudentianam & Praxedem gratu=
lamur, omnes cum ipſo patre cœlo inſertos. Et fe-
licitatem hanc tam ſancta familia Ducibus Apoſto-
lorum DD. Petto & Paulo debet, qui poſt hoſpirii
teſſeram Pudentem ſacris undis admoverunt, & uti
animum, ita animi ſocium corpus vandida veſte
induerunt. Et ſeryavit ille urram que omni labe
eximiam, ædésque ſuas commune miſeris hofpi-
tium fecit. Demortui virtutes hæteditario jure
ſibi debitas Liberi ceriatum involârant, quamvis
vivente & arridente patre idem jam fecerant. . des
in templum verſæ; patrimonium in paaperes dila-
pidatum, tota familia (capita numerabat XCVI.)
omnis ſacro fonte luſtrata; latebræ afflictis Chri-
ſtianis datæ, firmati nutantes, roborati morien-
tes; mortui terràâ tumulati: ſacra à Novato &
Timotheo fratre omnibus miniſtrata,. Denique
non jam in templum tantum, ſed coœlum mi-
graſſe domum tam ſanétam dixiſſes. Certè cœlo
digna ab ipſo cœlo indicata eſt nobiliſſima hæc fa-
milia; in quam utinam more veteri tranſre igno-
biles nos terræ filii aliquando poſſimu?,
EX Ferrar,

glu
dmncti
eli
lae il du
ſunnu. lu⸗
ſponinmun,
Ken Nlut
naln
Cndenoa
n Nnn gn
etis e
1rk Ain
bedrd
.
A) X NN
venglin, n
mm, MAufn,
OCaceuus nol i
1 . 4
Krm Denc
stemune lo
urntss Al)en
Cnſcl hem
Cnimkih
ntn de.) d
u iſ⸗ lennn
en dda
Ahehornonfu
rums ddent
Peatincomon
Uin Timothei
antae ddice
Mndu terdee
bahendenn
it ſbentie
emitienebion
n Mrani
Ataghikinrt

(162) £

Medieatio. De Sanctitate boni Patrisfamilins
E& domeſtieorum ejus.
1. O Pudente vix alius ſanctius teſtamentum
J. conſtituit. Pauperes ſuarum divitia-
rum: Liberos virtutum, & Chriſtum domus
ſuæ hæredem reliquit: quæ mox, non tantùm
in templum, ſed in cælum etiam converſa vide-
batur, tam ſanctè nobiliſſima hæc familia in il-
là vivebat. Vt tu quoque inter Domelſticos
Dei numereris, præ omnibus Deum Patrem
tuum crede, & fiducialiter panem quotidia-
num ab co pete, quærens ante omnia regnum
Dei, & cætera adjiciet, ipſe enim ſic curat
nurmquem; noſtrum, velut ſolum curet, & fis
omnes, tanquam ſingulos, S. Aug. lib. 2 conf.
cap. I. voca igitur Deum Pattem, & da o e-
ram, quateaus tibi ſit cœleſtis vita, divini mo-
tes, & forma Dei, quia cæleſtis Parer reſpon-
dentes generi tuo filios muneribus ditat divinis;
degenerantes ad pœnalem revocat ſervitutem.
8. Chryſol. Serm. 71.
2. Quàm ampla illa familiz S. PVDENTIS(capi-
ta numerabat 96.) & omnis ſacro fonte abluta eſt-
credidit ipſe & domurs ejus tota, tanti intereſt ad ſancti-
tatem familiæ Rectorem domůs ſanctum eſſe. Si
Tu Rector non fueris in domo conſtitutus, imitare
Filiorum S. Pudentis virtutes, fac ut quantum in te
eſtvigeat in domo miſericordia S. Novati: cultus di=
vinus S. Timôthei: Obedientia reverentialis erga
præpoſitos S. Pudentianæ: Induſtria S. Praxedis, in
omnibus fraterna charitas.
3. Perpende in quibus domibus, Chriſtus in terris
verſatus, libentiùs diverterit, nimirum in ſtabulo
Bethlemitico, ubi opum & voluptatum laxus abeſt; in
domo Nazaræ4, ubiIESVS MARIA IOSEFH Virgi-

num flores habitant.
S. ALOT-.

D
! 163 ) Peleni

Carurd:

21. Jumi. aumr,E
Obſecro itaque vos, Fratre; per miſericordiam i amin
Dei, ut exhibeatis corpora veſtra hoſtian: Vi- en

ventem & Deo placentem. Paul. ad Rom., 12.

Oritutus ALOYSIVS naſeendo erat, ſi non
M patienti Matr Maler MARIA affuiſſet. In-
ter Prima ejus verba lESVS & MARIA feru᷑ER- gu
tur, Boni om nis. Puerulus e iamnum in fingulis (insi
ſcalarum gradibus ſcalam cœl Mariaim ſaluravit. Hu-
jus horas quotidie „ Sabbathe ciiam jejunus, dizit. Wͤd
Ad hujus effigiem, quam Florentis Annuntiatæa Ti-
tulo colit, florem virginitatis conſectavit, ſemger,
dum vixit, inta dum, qu'a oro0 Qoncluſo co mumwi⸗
miſerat. Interim catenas flagelli, calcaria cilicn! o⸗
co, quamvis currenti lponte, corpuſculo admovebat., „.
victus vix unciam appendebat, fœminarum & cho- 91
rearum hoftis. Imperatricem, quam tres annos
quotidie adibat, nunquam aſpexit, precibus tam
ubique addiéctus, ut loqui eum angulis Gicerent, Sne
rectius Angelis diét ri. Ajebat fiequenter: Non vi- 4
dere ſe, cur nen mortales omn's religioni ſe manciparent- 3 Vebe
Et certe Senis cum ad Sodales Matianos dice et, be=
nè multis id perſuaſif. Ipſe, cum Aſſum ptæ Virg'nis (cls ni
die illa è cœlo audiſſet. ooιHHατρτπ E ingredere: po ſt
longas cum Patre pugnas, Mariæ Ieſum junxit. Hunc,
quoties ſtuderet, in genna provolutus vocare. Hunc-
ſub panis velo latitantem ante & peſt ladum liters- Mors
rium ſalutare; ſacrificiis quinis ſenisve Miniſter afſi- Uil Chrle
ſtere, ad conſpectum Hoſtiæ lacyymis manare; cum eminers,
vero eo epulo frueretur, inundart etiam; itâque nul-
lius notæ gravioris ſibi conſcius Angeli nomen me- 1 ühn
truu: ut terra cœlum dici poſſer, ſi plures
Aloyſios haberei. Ex Virg. Cepario.

200ER

4

menhe

5

)

nienri,n E
“

(164) £
Meditatio, In vitam B. Aloyſii.

1. L.JIc Sanctus adoleſcens victim fuie

—

Charitatis: abdicato Marchior atu, in-
arente, ſe ſuaque omnia Ohr cto conſe-
vit. An ſimilibus vinculis allg cis mun-
do? Filium te moratur! dig Ue promiſſus
Paradiſus, digaus vocan 9eis, quorum

2
omnia relinquas ii m taus, certé qui-

—

2. Corpus ſun Deo otiſecravit caſtitatis

immilſericors &
Qui corpus ſuum
quaſi hoſtiam viven-
tiſicationi, neceſle eſt. Tota Chriftiani vita
crux & martzrinm. Aug.
3. Obedientiæ voto ſuam Deo vovit li-
bertatem. Quantis nunc honoribus tum in
Cœlis, tum in tertis afficitur, quòd olim ho-
nores ſpreverit? Non tutiori vià itur ad cœ=-
lum, quâàm obedientiæ. O bedias tibi, Præ-
poſitis fideliter, ſtatim, ſine murmuratione,
quaſi Chriſto, qui præmium daturus eſt.
Memineris, quod non modò Religioſorum,
ſed & omnium Corpora fidelium, ſunt hoſtia
Dei, membra Chriſti, temola Spiritus ſancti.
Aug.

—, —

1*

H ꝛ: S. PAU-

* (165)
S. PAUIINIIS EPISC.
22. Junii.
Cùm liber eſſem eæ osmnibus, omnium me ſer vum
feci, ut plares lucrifaterem 1 ad Cor 9.
Ovam artem PEAVLINVS docuit; etiam cùm
N nihil eſt, egenis tamen altiquid dare. Cùm
enim in ampliſſime natus familia atque ditis-
ſma, quam vocem Chriſti Adoleſcens Evangelicus
non sudiit, hic audiſſet, & in pauperes omnes opes
erogàſſet. Antiſtes gein Nolanus ettam, cum VVan-
dalotum incuiſionibus Italia infeſtaretur, omnes
reditus captivis in libertatem aſſerendis contuliſſet,
jâmque nihil ſuppetere videretur, unde unam ſpem
viduæ Filium redimeret;: ingeniolſus ſe ipſum ſervum
ſominæ addixit, quæ abductum in Africam cum filio
ſcilicet permutavit. Ibi Regis ſocerum, cujus hor-
tos curabat, de morte regis commonuit. Hic ac-
eerſitum ubi vidit, jilum ipſum eſſe exclamavit, quem
nuper inter coæli tribunal conſpicuum habuiſſet.
quique fiagellum, quod ad caſtiganda orbis ſcelera
quendam acceperat, & manu rapuifſet: quare &
ipſum & cum eo omnes vindos Nolanos manu miſit,
navésqne in donum frumentarias complures addi-
dit. Nolam igitur ingreſſus pulchrum de ſervitute
triumphum egit, pluribus eum civibus, quàm Sci-
pionem pileatis, ſequentibas. Ses liberanimus cor-
poris adhuc ergaſtulo elaufus tenebatur. Tandem
Anno CCC. XXXI. hic etiam vindicias ſecundum li-
bertatem à morte accepit. At nunc Nola, imo Iralia
iterum captam ſe putavt, bertatis ſua audore
amiſſo, Ex Dial. . Greg.

ℳ ( *) 5e=

gebnseſos
heus, gur

4 toren ſt
zenti 3
nnentard
Auh N A
W d in
Nur,Anint
GN A
Iind/ler
cos Emor⸗
els autmone
uus in on
ln vertlelt
nkll, onns
Inet hattterd⸗
CNMann
enaR N
nels, glenn
IN, Parſon
ominen Alen
IDrhannme)
M emittngt
rn,

£ (166) £
Meditatio. De charitate in Proximum.
1. Paulinus proximum amavit plus, quàm
le, quippe quem maluerit liberum cſſe,
quàm ſeipſum, æmulare tantam charitatem.
Ama certè proximum ſicutteipſum: tum fa⸗
mæ tum rebus ejus libenter conſule, eadem de-
mum ipſi facias, quæ tibi fieri velles. An de te
dici poreſt, quod de primigeniis Chriſtianis?
vide, ut invicem ſe diligant, ut & pro alieruire
mori, ſint parati. Tertul.
7. Ingenito tibi tui ipſius amore extollis fa-
Qa tua, nec arbitraris, in illis quidquam eſſe
vitiiz quòd ſi vtium aliquod in iis deprehen-
darur, ſtatim ezeuſationis velum prætendis:
te demum amas in omnibus; idem præſta
proximo: placeat tibi, quod facit: velles homi-
nes cœcos, & mutos, fi quando peccàſti, esné
tu cæcus, aut mutus, ſi quando peccârunt?
3. Tuus in proximum amor neminem ex-
cludar, neceſſe eſt. Omnes ad Dei imaginem
ſunr facti, omnes Chriſti Sanguine redempti,
omnes hæredes Paradiſiʒ omnes itaque aware
debes. Chriſtianus amor pendere non debet eæ
ingenio & arbtrio: is enim amor eſt prorſus na-
turalis, quem nullum in Cœlo manet præmi=
um, §. Paulinus fit mancipium, ut obſcurum
hominem aſlerat in libertarem. Neſcit (ait
ipſe Paulinus) noſtra Religio perſonas accipere
nec conditiones hominum, ſed animas inſpicit ſin-
gulorum.

H 3 S. MA-

(167) £
S. MARIA OEGNIACEN-
SIS. 23. Junii.

Cum vadis cum adver ſario tuo ad Principbem, in
vid da operam liberari ab illo, ne forte trabat
te ad judicem, & lIudex tradat exactori, &
exackor mittat te in carcerem: dico tibi non
exies inde donee etiam nov' ſimum minutum
reddas. Luc. 13. v. 58.
FE X ampliſſimo Virtutum MARIX. OEGNIA-

CENSIS viridario, flores omnes præter Virgi- DNNE,W
— nitatis Lilium licet carpere. Hoc enim illi pa- i, N
rentum importunitas invidir, qui invitam nuptiis illi= Nodenm
gãrunt. quatum vix libato uſu, marito continentiam e nugbe
Per ſuaſit, m na Chriſti approbatione, cujus Cru- mimnn .
cem nunquam ſine lacrymis, nunquam absque ſuo Nudß
aliorümve bono adoravit. Militem, genere quàm cdan un
moribus nobiliorem, ſuis præceptionibus perductum
ad frugem, malus dæmon ad infames naufragiis ejus
ſcopu los rett⸗ Ar. I[d, Maria longè abſens, vidit
tamen, & Crocifixi affuſa pedibus precum finem
nan ante lecit, quàm infelici avullum conrubernio, Mndocatole
DO Gfieettransfagam: Eandem ſibi apud DEVM ln n
Patronam animæ Piacalaribus ardentes flammis op-
terunt, ſupplices nunquam ad eam manus tendere
i! ſæ: & verò quid illi eælum nege aret, cehties per
diem flexo poplite ſupplicanti, trecentis plagi .
ranti corpus, atro pane vexan ti verins, quam e
guenti famem, & ſanè non duraturæ inter hæc:
cia, niſi Angelorum IPræſentiâ foveretur, t.
liari cum DEl fll iouſu, qui ſubinde ſi ſuàâ infantià ain
bilis, aliàs agni aut columbæ ſpecie decorus ei deli- ſone uet
cias faciebat: Abhor illi mira in divinas laudes elo- „ ine
quentia, vires adverſus inferni larvas ſuppedit 31* snd,
quarum cùm ſe una mortienti ingereret, hoc ejus cα
vit io fugata eſt, Diſeede banies E& turbitudo. Id

Pobt! 0
M

eeent⸗ na
ete 44 .

Fronte dicent, qui p per omnem vitam ſe tam cupide in
Hujus belluæ fimetovolutarunt? Ex urio.

Unuuerten

Me di-

nm, Mg l

N A t,

(168)
Meditatio. De animabus ſide libus juvandis, &
pœis purgatorii.
I. CQGãO Epius animæ flammis piacularibus
Qecluendæ à lactymis orantis Mariæ refri-
gerium ſensére. Quam eleemoſynam tu adeò
indigis animabus porrigis? potum aquæ pro-
mittit Deus ſeſe remuneraturum, etiam mi-
nimo, nomine ſuo exhibitum. Quio prœmiiĩ
futurum putas illi; qui amicis Dei tam charis,
ſed modò in carceris arreſto detentis vel ſacri-
ficio miſſæ, vel ſacræ Synaxeos fruitione de-
votà, corpus & ſanguinem Chriſti, autaliud
opus bonum ad ſolattum transmiſerit? Nihit
tam divinum homo habet, quàm de aliis bene me-
reri, Fac ergo ut calamitoſo ſis Deus Der miſe-
yicordiam imitando pro tuis viribus, S. Gregor.
Nazian. de amore paup.
2. Viſis Purgatorii Bammis, ferè Tyranni-
dem (ſed hic ſanctus amor eſt ſui ipſius) in
caſtigando corpore ſuo Maria cxercuit. Quid
venialium imo & mortalium rei peccatoreés
agunt? Quta alind purgatorius ignis deworabit,
niſi peccata tua? quantò amplius tibi ipſi nunc
parcis, & earnem ſequeris; tantò durius poſtea
lues, & majorem materiam comburendi ſervas.
Thom. de Kemp Lib. 1. cap. 24.
3. Cum infernalis larva morienti Mariæ ſeſe inge⸗
reret, his verbis abegit Diſcede Sanies & turpitudo.
Quà fronte hoc dicent qui ſe in belluæ hujus pmeto
volutärunt, dum viverent? & uſum pœnitentiæ hor-
ruerunt, in molli corpote? Quàm levibus corporis
affidtionibus? velorationibus? quaàm facili uſu in-
dulgentiarum? tam duris cruciatibus, tum inferni
tum purgatorii temetipſum eripere potes

H 4 .10

2

*½ (169) £
S. IOANNES BAPTISTA.
24. Junii.
Amen dico vobis non ſurrexit inter natos mu-

lierum major JoANNE BAPTISTA, Marth.
cap. II.

OANNES mediocris Solis me hior Pkoſphorus, er-
Ja: ſui nuntium Angelum habuit. Ipſe in Matre
jam ſanctus, vix natus eſt, cùm mutum parentem
loqui oracula infans fecit. Patriam domum cum
eremo mutavit, & cibum locuſtas ac mel agreſte,
veſtem cameli exuvias habuit. Inde anno Tibe-
rzii imperantis XV. viam Chriſto munire exorſus,
non tam verbis, quàm vitâà ad pœnitentiam ſcele-
rum hortatus mortales, animorum lavacro initium
dedit, quod ipſum Servator ſanctius taétu ſuo red-
didit. Hunc ille itaque mundo Agnum oſtentare,
ad hunc & ſchola ſua Diſcipulos redtius crudien-
dos remittere, & jam indignum ſe putare, ad ejus
vel ultimum ſervitium deſcenderet. Sed nimirum
ſe isſo major Sacris etiam vatibus omnibus præ-
latus, & ſecundus à Chriſto ab ipſomet Chriſto eſt
proclamatus. Et tamen tam charum cœlo caput.
Herodes ſalratriculæ filiæ pedibus donavit, & cru-
delibus oculis paſcendis menſæ etiam inferri vo-
luit. Itaque tunc, ſi unquam aliàs, lautè cœnavit
gula. Quæ enim menſa tam nobile caput habutt
Ex Hiſt. Evang.

M(0) N

eutio

en Uuen
4 e nuen
undudein
is üde
iTleämen
ſen iift
tmm 6,
aumu
1, Moc Au
n, Amo
lepemen
ne anus;
Ununers, rs
Cpnitemn
ſinelien 5
enne,
„ Im
omnsdo⸗
le ,onet
1e Deprin
abomoiba
Ae hda
un mur
wglean, H

ſonuf n
N Dynn, Ne

Nee, be rl.⸗
ieltetenge.

Nlut diſl
entent Rechirinn
Uu oonbarer
Noner Clnic
unn len,

E 170)
Meditatio. De S. loanne Baptiſta,
1. +☚— Cce! Pœnitens, nullius peccati coꝝe=
ſcius, cujus cùm Matrem Maria invi=
ſerit, in ipſo materno utero ab originali labe fuir
liberatus. Quodnam admiſerat crimen, cum
tres annos natus jam tum in deſerto pœniten-
tiam ageret? Exemplo docet, vel innocentiſſi⸗=
mo neceſſariam eſſe pœnitentiam; Tu quid
ita fugis pœ nirentiam, cuùm puer trium an-
norum alacer eam complectatur? macte, brevi
ſenties, qui Dei cansâà voluptates valere juſſe=
zit, deliciis inexplicabilibus redundare. Quam
ſuave ſubit? factum eſt mihi, carere ſuavitatibus
nugarum! &, qua dimittere metus erat, amiſiſſe
gandium fuit. Aug.
2. Hoc durius vivendi genus, maturèé ſu⸗
ſceptum, ad mortem uſque renuit. Unus de-
bet eſſe pœnitentiæ & vitæ terminus. Tecum
ſemper corpus; contra te verò & dæmon,

& mundus. Inducias ſi conceſſeris, periiſti.

Cogita infernum, unde recedis; Paradiſum
quò accedis: & nunquam tædebit te Pœniz
tentiæ,
3. Vana eſt pœnitentia ſine humilitate:
Joannes Propheræ, ac Meſſiæ nomen, aliôs-
que honores rejicit, coram Chriſto abjicir
ſeſe Deprimes re parirer coram Deo, & coæ
ram hominibus: quod facis, quod pateris, ni-
hil eſt præ laboribus Sanctorum. Quid prodeſt
tenuari Corpus abſtinentiä, ſi animus ſuperbid
intumeſcat? Hieron-

*

H 5 S. GAL-

* (171) £
S. GALLICANUS MART.
25. Junii.
Nolite arbitrari, quia venerim pacem mit ters in
terram: nen venipacem mittere, ſed gladium.
Matth. 10. v. 34⸗
LLICANIVGorias de Perſis Schythis que te-
6 latas admirandi, illam, quã ſeipſum triumpha-
vit, imitandi jus eſto. Eô gloriæ venerat, ut
Conſtantiæz conjugium, præmium militiæ poſcenti
Gonſtantinus pater negare nihil ſit auſus, modo
Sythas Romanis finibus ejeciſſet. In eo dum eſt,
milites panico perculſi metu, magnam partem dilapfi
inftequentia ſigna reliquẽte, Anxio eare Gallicano,
loannes & Paulus Conſtantiæ familiares, voti DEO
nuncupandi conſilium ſuggelsére. Obtemperan-
tem cœleſtis ſtrategus Crucem præferens, eo fretum
ſign o, cinctümque, quos ipſi adduxiſſet, ſtipatori=
bus, ſequi ſe eveſtigio juſſit. Ita per attonitos
hoſtes ad ipſum Scytharum Regem penetravit. Ne-=-
que ille auſus hiſcere ad verſus tantam vim, vitam
pacus, ſe ſuâque Gallicano permiſit. Inde illi veri
Numinis admiratio, ejúsq ue rite colendi ardor in-
jedtus, Romam deportato exercitu, abdicata conjugii
ſpe, rebúsque humanis valere juſſis, ſeipſum Chri-
Hianæ modeſtiæ finibus circumſcripſit. Ille orbis
error, & ſecundus à Conſtantino Dux, Pater pau-

perum, peregrinorum hofſpes faéctus, pedum ſordes
abluere, ægroum lectulos ſternere, inferre conviven=.
tibus cinos, obſtupeſcente orbe terrarum viſus eſt.

us denique peſtis pietatis hanc tantam virtu-

—„

Iuſtinia
tem 510 ic
toties victor cœlum laureatus ingrederetur, Trium-
phalem currum manibus pauperumtrahentibus.
EX Säurio.,

ripfit & gladio addixit. Decuit nimirum

De Nec

„
imt Sune⸗

ſt
Al

ern
wwaſ leno⸗
ſeyluebel

Mmtranagil
dr CN

NWeter add,
Mhder d

Ml, Econfn
Kuscltletrus

ManIme

WWf

Nonmn zun gee

Uiten ig,

geretenuſt
Stuan fin,
1. Mei

i.

1
N

tan

I

. (172) £ 5
Meditatio. De Bace & bello bujiss munui pro-
animi obtinenda tranquillitate.
I1. GALLICANUS ut pacem obtineret
ferro, & Cruce, armatus prodiit, in:
hoſtem; Chriſtiano militi, abs que cruce non
obtinget victoria. Vis pacem cum proximo &
crux tibi erit, diſſimulare multa. Detuo jure
ſæpe tibi remnittendum erxit. Pax & charitas
Symbola ſunt diſcipulorum Chriſti, & acriter
Dæmonem urunt: Pax Veſtra inquit Tertull.
bellum eſt illi. .
z. S. GALLICANUS cum nequiret pacem
habere, vel cum impiis Scythis, vcl cum Apo-
ſtatãâ Juliano, niſi cum Deo bellum habetet:
Scy thas debellavit feriendo: Julianum patien-
do triumphavit. Nunquam cum im pio fœdus
contrahito: Si nactus fueris, qui te ad peccatum
alliciat, ne taceas ſolvendæ pacis metu: auda-
cter te oppone ſi ſuperior es, prudenter increpa:
Si ſubditus, honora Ckhriſtum inimperante, at-
contra præceptum Chriſti, ne agas, hullam cum
vitiis, aut vitiorum ſtipendiariis, pacem habeto.
Nam tranquillit as iſta tempeſtas eſt. 8. Hicroym.
3. §. GALLICANUS ur pacem ſecum iplo⸗
haberet, abdicatis a ſe aulæ titulis, militiæ du-
catu, & conjugii forrunâ, atꝗ; honoribus, ta⸗
Gtus eit ſervus omnium in Chriſto. Hæc opti-
ma animæ tranq uilliratis conciliandæ ratio, in-=
fra omnes ſe ſe deprimere, & h ulli præ ferre, vel
Cempafake. Non eſe periculim quantn agt 1£

õ = l modi-

ce te eaα nιωn Vés n

* (173) ℳ%.

S. OANNES & PAULUsS. nu
26. Junii. Su xli

Scientes quod Domino accipietis retributionem lerg
bareditatis Domino, Chriſto Servite, ad Co- e
loſt. 3. v. 24. ut

e (
. . .2 . . . ℳ ne
Via pax non eſt impiis, nec duæ oliv?, in Q
1 ll
“

10
perfida Iuliani Apoſtatæ aulã, inſeri ſe paſſæ uü
ſunt; IO A NN EM dico & PAVLVM Germa- 5 Güfn
nos fratres. Hi in Conſtantini aula educati, Con- brN
ſtantiæ ejus filiæ miniſtri, &, ob navatam bene tinmuck
operam, etiam hæredes facti, cùm altiora ambi- 3 etir
tent, omne illud æs, per pauperum præmiſere Nfain in
manus, ad cœli theiauros comparandos: quos bhinſumh
cùm eis eripere Iulianus non poſſet, nec fidem ve- DeDmids
t?o DEO, ut, ſuo exemplo perjuri, frangerent, im- Munel
Petraret, vitam eripuit utrique per Terentianum, mlulanmane
qui fœdè mentitus eſt, eos in exilium miſſos 3 cum mellt uun
rectà abſciſſo capite ad patriam potius honorum aſtit. Gore
Perveniſſent, Id tamen beneficii Terentiano, quam- Hhtannt
vis malè de ſe merito, reliquerunr, ut liberato, ad dee ,
cæſorum tumulum, ab inferno koſpite, ejusdem iui1444
flio, qui vitam abſtulerat corporis, cum fide vi- Minſi m ii
tam mentis reciperet, vitæ inſuper Martyrum Wmückummam
poſtea factus ſcriptor & encomiaſtes. Porrò San-
Gos hos Martyres tempeſtatum potentes plebs pié
eredit & veneratur, tibi major non imminet tem-
peſtas, quàm cùm animæ periculum. Ha- Nhes
bes, ſi vis Martyres hoſce Patronos. leheleiaiͤ
Ribad., in vita 85, ent, de l
Uüron ſiette
ikſetizkelcn

n,giſterr
66 ( * 623 Anii

zurh.
e avertu
Nane Mm,

ononentede
S Ndur Eelen⸗
unen ſuln

. lti
Medi-

n min kuunt
Uhentenogun.
l, ulbenn H
dn, cun ee
iner Ann
de M N.
nungſcf

NMNRN
r Niedm, N
nrſe kune

Gt

1
4
D

* (1774) £
Medit. De vita & Martyrio SS. loan. && Paul,
3. Uantum beneficium 1 IOoANNES &£
PAuLus peſſime de ſe meritò Teren-
tiano, filium ejus à dœmone poſſeſſum libe-
tätunt, & Terentiano converſionem à DEO
imperrärunt. Hoc eſt benefacite his, qus
oderunt vos. Qui ſic facit, arbor bona eſt, quæ
fuſtibus iteratò vapulans, percuſſori demittit
fructus. Quid prohibet te Imperatorem SIels-
MuNPuM imitari, qui cum carperetut à ſuis
quod inimicos non interficeret: Inimicis inquis
non parco, ſed interficio, quia inimicis ignoſcendo,
& benefaciendo reddo amicos, Et hoc eſtodium
illud Davidis Pſ. 30. Odio perfecto oeram illos.
2. SS. Martyres Ioan. & Faul. ut ſuperareut Tyran-
numlulianum ante omnia concuꝑiſcentiarum ſua r
domuerunt Tyrannidem. Vt æmulator fias, obſerva
S. Auguſtin. Glor oſa dicentem de Martyrum vido-
riis: Non Martyrium ſola effuſio ſanguinis conſum-
mat, nec ſola dat palmam exuftio illa flammarum:
pervenitur non ſolo occaſu, ſed etinm contemptu
carnis ad coronam: carnem afflixiſſe, libidinem ſii-
peraſſe, avaritia reſtitiſſe, de mundo trium phaſſe,
pars magna Martyrii eſt. S. Aug. de SS. M M. 40.
3. SS. Jo. & P AuI. Conſtantiæ Conſtantini
filiæ hæredes facti, æs illud in pauperum ſinus occul-
taverunt, ne Helluoni Iuliano præda obtingeret.
Quid non facit cupiditas hæreditatum? quibus non
miniſteriis ſe ſubmittità Quid non tolerat? Quid non
umer, quiſperat hæreditatem ne ſpe ſua excidat? &
quid fit pro hæreditate æternà filiorum Dei? Quin!
Pro momentaneà voluptatulà lethaliter peceaminosà
venditur cœlum, & ſi cliens offendit vel ſemel Me-
cænatem ſuum quaàm facilè exhæreditatur; quoties
offendiſti Deum.

(175) £
10
S. LALDISLAUS CONr.
27. Junii.
Regnum meum non eſt dae hoc mundo, ſi ex hoc
mundo eſſet regnum meum, miniſtri mei utique
certarent, ut non traderer ludais. Ioan. 18.
ADISLAVM Belæ primi Regis Vngarorum fili-
Lu „imo MARIMX., vides; ita totus ab hujus
uberibus, dum vixit, pependit, ſed neque mor-
tuus, ut audies, dimiſit. Cæterùm vix alius Regum
tot virtutibus aut purpuram ornavit, aut coronam
diſtinxit: ut minus mirer, ſi legam aulam ejus ab
Angelis frequentatam eſle. Certe ipſe ab Angelo
germanum ſuum vidit coronsri, ſed & Angelum ſub
cervi ſchemate ignitis cornibus locum vidit ſignare,
quo promiſſum Matri Magnæ ædem conderet. Ee-
rundem Cœlitum ope, cùm in multis aliis pu⸗
gnis, tum in duello contra patruum ſuum Regem
Salomonem victor evaſit. Etenim, cùm hic cum
uno rem ſibi Ladislao crederet eſſe, conſpexit ſub

congreſſum contra duos prateres Angelos ſibi certa-

men eſſe, qui gladio jſamjam Salomoni graves im-
minebant. Nolauit igitur, etſi Hercules ſibi ipſe
videretur, in tot tantosque pugnare; ſed abjecit
arma, pacem coluit. Tories victor Ladislaus, coto-
nam tamen ferre "ngariæ ſemper reipait, nebilio-
rem & immorftalem ambiens, quam ut facilius obti-
neret, facere fortiter pro terra Sanct- conſtimnit. In

ea proinde expeditione, cùm Dux lectus eſſiet omni-

um copiarum, eccein ipſo belliappatatu palcherrima
morte occubuit. Mertuas porro & currui impoſfi-
tus, Une jumentorum hominumque ope in tem-

plum, quod ab ea Vizgini ſtrudum nemoravimus.

non tam vehi, quam currere viſus eſt. Obſtupuit ad

miraculum Orbis, at non ego eiam, Nam cur

filium miret ad Matrem ſuam decutrere.
Ex Ant. Bonſin.

Medl-

10
ll⸗

1,3
Wealt.
Keola

R, W G

Kann kele

o eulll de

Iun Di

Mn

le Wr.

1
iurumkl⸗

DPhunn

Meditatio: De Regao Dei.
1. S Regnum leite Vocati ſu-
mus: en hæteditas! quam pater Coœ
leſt:s nobis præparavit. Per te ſtat, quominus
tua ſin; non Illi ſolum, qui pecuniis, ſcientiis,
nobilitate, & ingenio valent, eam acceprturi
ſunr, ſed unus quisque eam poteſt ſperare.
Omaes pari ſorte naſeimur, ſota Virtutt diſtingui
mür. Mihur.
2. Regnum noſtrum non eſt de hoc
mundo: hic verſamur quaſi in exilio: In
acie ſumus, pugnandum, & vincendum
eſt, ut cœleſtem coronpam conſequamur.
ſuam alii felicitatem his in terris quærant,
ego quidem eam duntaxat in Cœlis. La-
crimabor cum ſanctis: patiar cum Jeſu, ut
expletro exilii tempote cum ipfis regnare
poſſim.
3. Regnum Dei intra vos eſt: hoc eſt, in
tua manu, potes quidem relicta tibi a pa-
entibus hæreditate ſpoliari 3 at comparata
Sanguine Jeſu Chriſti non item. Tu ſolus
eam potes amittere. Jam vero; ur pote
in Cclis cum Jeſu gaudere, potes itique in
inferno cum dæmone cruciart. In tao arbi-
trio Deus poſuit, cui pares locum, Deo, an dia-
bolo? cum para veris, qut poſſidebit,
ipſe imperabit. Aug.

(½*)

(177) £ Dlatku
Si tradidero corpus meum ita, ut ardeam, Cha- Gllle waf
ritatem autem non habuero, nihil mihi prodeſt, ondn
1, Corinth. 13. v. 3. am: nin
PFari⸗ ſi bona noſtra, ſi quæſtum virtutis uleſerglu

certa pietatis vectigalia noverimus! quantil- l⸗ veakon
lo poſſumus diteſcere! POTAMIX. NA Alex-
andrina Viigo formæ causâ, cum multis con flicta-
ta procis, & in illo certamine ſuperior, ex Amoris 1
pala ſtra in ſcenam crudelitaris tranſiit, ut ad pudo- Arnnn dwng
ris lilia Conſtantiæz laurum adjungeret. Aquila ho- Ahunhdmd
mo ſanguinarius carnificinæ præerat, cujus in o- e Nttül
tamiænam omnem atrocitatem effudit, certus fidem e
illi vel vitam eripere. Iactatam per omnia tormen- Aun
ta, den'que ad rogum cum Marcella Matre damna- Ciutlun
vit. Virginis ducendæ cura Baſilidi demandata non olmlskum
omninò experti humanitatis & mitiori ingenio; gnlidn⸗
quàm pro tam barbaris miniſteriis-. Is ergo inſul- Cnſni
tantem virgini mulritudinem compeſcuit, magis: „
que fidi cuſtodis, quàùm htoris munus explevit. n fle,,,
Hoe tantillum officium ne ſuo auctori periret, curæ nilyfimemnt
