arpenteas menſas & ædificia ſplendida expe-
tunt homines, ut glorioſi videantur. Sed ubi
ſunt glorioſi illi qui ante paucça tem pora ad-
huc cerant nobiſcum? Memoris illorum ſortaſ⸗
ſe ſupereſi? hac autem quis preaeſ: à ſ ubi ſunts
terquentur, & ubi non ſunt laudantur. Chryſ.

8. A L=

(123 * 014

5 , . De 74
Eftote parati, quia qua neſcitis horä filius ho- lenle P
minis venturus eſt, Matth. 24. gi

i1. lt

Ic ille AIDANVS eſt Lindisfarnenſis Ponti= 6
IHfex eſt, quem ad Angliæ regnum Ohriſto ſubfi⸗ Nunin
ſbect
E*

ciendum, purpurato interprete uſum (Oſyvaldo“
Rege) ſupra diximus. Nimirum tat Apoſtolos fes

In opekunm We
18& olim Anglia quot Reges habuit. Sed quæ in alia minvh,bon
etiam regna dives fuit, hodie externæ culturæ eſt 4

indiga. Cæterum Al DANVS uti multum Regi- S
bus, ita pluùs aliquanto familiaris men dicabulis uld denenen
fuit, Ex his cum uni equum dondàfſet phaleris re= ebim Meln
gis ſuperbum, & Osvvini (trater is erat Regis) no- dtd, d UMeron
bile donum, ſuccenſuit nonnihil Osvvaldus & ob. nrin terebti
jurgavit AIDANVM. At cùm hic panca pro ſe di “ 7 „ ,
xiſiet, atque in tantum quaſiviſſet ex Osvvaldo, n in i,
plùsneequum hominis mancipium, quam in pau-= ſaglinſnu nn
pere homine Dominum Chriſtam adamaret? con⸗ 1 Dümen⸗
tinuò in ſeſe primè Rex, mox deinde in genua m, Lunzutnont
coram AlDANO deſcendit, & à Pontificia tiara r dos nied
veniam regiæ coronæ rogavit. Et abſtulit non hane e
tantùm, ſed mortis etiam beatæ nuntium, cum mo= nlafütfinn
deſtiſſimo Rege non digna jam eſſe ſuperba regns irnds imelbn
dictitaret AlBANVS. Porrò chm hic in iratum ma= „llarem, hünn
re oleum immiſiſſer, oleo mitius etiam mare vidiſ-. 2 ugcumind-
ſes. Flammas quoque, quas Tyrannus Penda urbi c n n
injicere parabat, in ſuas partes traxit, & averſas ab
urbein hoſtes armavit, Ita victore vita abiit non Cot, um
ſine triumpho, quem D. Cuthbertus tunc puer du- IIe noriſpy,en
cere illum in cœ lum vidit multo lumine nobilem. mülre inn

lus vier ge

1

O triumphum tuum AIDANE ſequi etiam noz 9
Pile ati olim poſſimus! Ex y. Bede hiſt,
Eccl. lib. 3.

Ctamnoneme
lcho niech
i, nt
rzerie Len,

)
0 W

a i
ae

4 Mr,

.

6 (124) .
Meditatio. De praparatione admortem,

. § Aidanus monuit Olvvaldum ut ad mor-
„tem ſeſe præpararet. Qptime præpara-
mus nos, ſi bona opera præmittimus, quam-
diu ſumus in via. Lucerna, inquit Dominus,
ardentes in manibus veſtris, & vos ſimiles ho-
minilus exſpelctantibus Dominum ſunm. Lux
bonorum operum luceat ante vos, & ſit vo-
biſcum in via, non ſequatur poſt ves. M ulti
differunt bene facere, dum vivunt. Volunt
modò benefieri pro ſe ab aliis poſt mortem,
interim illi ſine lucernâ ardente, quæ eſt cha-
ritas, & ſine comitatu bonorum operum, am-
bulant in tenebris, & ruunt in interitum. An-
te obitum tuum operare juſtitiam: quoniam non
g& apud inferos invenire cibum. Eccleſ, 5.
2. Optima præparatio eſt prævidere mor-
tem. Peccator morte imminente illuminabi-
tur duobus luminibus. Rationis beneficie
agnoſcet ſtultiſfmum ſe fuiſſe, quod in ac⸗
quirendis fragilibus & momentaneis bonis
laboraverit; fidei lumine videbit ſupplicia
quæ ſuis criminibus promeruit, Sed heu! ſe-
rius videt quæ longè ante videre debuerat-
Peccator, dermit & oculos aperit, quia sum
tarne moritur, anima ejus videre cogitur, qutd
pravidere contem pſit. Greg.
3. Optima præparatio ad bonam & ſan-
Gam mortem, eſt bene & ſanctè vivere. Mors
Echo vitæ eſt, Heu! quid faciam? vivere eru-
beſce, quia parum profßcio; mori timeo quia non
ſum paratus Bern,
4½ MINZ

—

. 111
£ (127) £

no⸗ 0
MENSIS SEPTEMBER. v 1
S. £ G ILDIUS C⸗-ON r. liknte ſin

1. SFeptembris. Pvcockum el

Omnis qui ſe exaltat humiliabitur: & qui
humiliat exalitabitur. Luc, 14.

Sremma in X GIDIO regium indoles munifica
prodidit. Nam puer prætextam exuit, ut paupe-
rem ægrum indueret. Et hic quidem morbum cum Ohonol dol
centonibus poſuit, ac ille nudus cætera, ut virtutum e wd
miraculum ſaltem regeret, ablatam ſibi veſten à M
neſcio quo non ſatis noto homine piè commentus lnm u lhl
eſt. Eodem ſcilicet furto aſſem omnem paternum 6ſiiſſunn nſ,
abſtulerunt egeni, quando Gallias & G 1DIVSLe.
petiit, & poſt multa prodigia eaſdem cum cerva la- , py hiduobt
tebras habitavit. Atque, ut qui Matrem deſeritis, H
alia cœ lo ubera eſſe ſciatis, hæc famelico cade m ſr Ml nitl
cerva præbuit. Exclamare hic Roma potuiſſet: ec- Mplel! Attun
ce! fera hominis hoſpes: ecce! homo feræ Aſylon. Crbenwdind oinl
Et enim cum Nutricem frequens Venatorum coro= nponnlts,dt
= na cingeret, tutelam ſinum Æπ GIDII & preces 4 ſe, cncl
habuir, quibus ad teli jactum damnati canes a la. ANc), ned
trare prædam potuerunt, non prehendere. Ipſe I
Rex Clodoveus libertatem cervæ, . GIDIO for- Goccnlonen Ne
tuitâ ſagittà tunc vulnerato cœnobinm, cœnobio is oede
dotem regiam donavit, ſibi unam erroris veniam awdw
oravit. Et verò non hujus modo ſed gravioris etiam “
ſceleris ĩmpetravit, quod quidem ſtudiose ille oc-
cultavit, ſed K. GIDIVS ſub divinis ſchedà anno.
tatum e cœlo aecepit, nunquam delendum, niſi Cüncenun
ſtylum Rex vertiſſet, Divus porrò noſter ſatis jam ie ege potes
à terra lactatus ad perennes beatitatis fontes con- ten
sendit, quos adeò appetiviſſe quid mirum eſf? A ed
Nutrice ſua Cerva ſitim hanc bibit. Ex Lippe
leo, & Pei, de Natal.

ürmid

n ugde

N denn guin
n irubeyt CIe

heinnen adgi
eceris rtuo!
nperlaruein

Medi

* (26) £

Meditatio. De cognitione Vilitatas
humanæ.

1. Onſidera te ſummàâ Dei bonitate ex ni-
hilo eductum eſie, & te dignum eſſe
peccatis tuis qui perpetuis ignibus damneris:
& jam iis ignibus cruciareris, niſi Deus miſer-
nt tus eſſet tui, Quid ergo quereris, ſi quos ho-
nores ambis, ii tibi denegentur? an ribi fit in-
juria? O homo! nolſce teipſum, noſce vili-
uatem, noſce malitiam tuam, nam omnium
Aiſciplinarus pulcherrima eſt, ſeipſum noſſe: ſi
zuis ſe iſſum norit, Deum cognoſcet. Clemens
e 2. Ex his duobus Priacipiis quæ ſolida ſunt
veræ humilitatis fundamenta, hæc duo infe-
ras oportet: alterum gaudendum tibi eſſe, ſi
ande ab aliis nihili pendaris, pluris ſiqui-
dem non vales: alterum ægré admittendos eſ-
ſehonores; cum clarè néris iis indignum te
efſſe, nullam itaque honoris indipiſcendi ve-
on néris occaſionem. Ne reſpicias virtutem tuam,
egregias dotes, rect& facta: ſed conſidera ni-
Mlum tuum, & peccata tua. Soli electi bona ſua
mnon vident, qua in ſe videnda omnibus ad exem-
Dblum prabent Gregor.
3. Cum demum te, (ut dictum eſt) depreſ=
ſeris, cave putes grande quidpiam ſeciſſe; et-
enim quidquid dixctis ad tuam depreſſionem,
veritatem artigiſti, non expleſti, quidquid
feceris, vix tuo functus exis officio, erisque
ſEmpꝑper ſervus inutilis.

M
2 4

4

½ (127) £

§ UShd1⅞ EPSCOPUS CONF. s,

Qui juſtus eſt, ſanctiſicetur: & ſandtus ſaniti. anglet

oore
lcetur adyuc. Apoc. cap. 2 2.

Myni IVSTI nomen habent, rem non habent, umtiin judie
Hic in infantia IVSTVS fuit, cum parentem, aaa! elto i
injuſte adulterii ſuſpectam, defendit, mox ab ortu
ſuo, prodigiosè loquendo, teſtatus, comitem An- l
degavenſem, matris ſuæ legitimum conjugem, pa- S teNtum te
trem ſuum eſſe, Et hæc crediderim origo eſt, unde
om nes ex illuſtriſſima comitum Turnenſium fami. 1Saoniade
lia, ab hoc IVSTO, IVSTI cognomen retinent. 2dens, ld
Sed facta Sancti ſpectemus. Lugduni cùm Epiſco- lalled 4
pus præecſſet, rabioſus quidam, qui multos furiosèe! luuntl cat
Ix ſerat, ut perſequentes eyaderet, in templum con- Khetesilſmen
fugit: à cujus aiylo, cùm exttahere non auderent id eterlie
Advefſatii, multis, quamvis fiétis, impunitatis Pelbe in
iponfionibus inſtitere apud IVSTVM præſsliim, a mi
ut é templo eum profugum emitteret, qui, ut bo- annun,
næ mentes alios ſuo pede metiuntur, quia credi- (lin it tehnt
dit, reo exitum, ſecuritatis factâ facile perſuaſit; Gintl ant dli
at vix limina egreſſum perfidi vulneribus confe-
cêre. Hinc tantus, licet innocentem præſulem, lebat nl
pervaſit dolos, ut velut infulàâ indignus homicidii- 4
que reus, Maſſiliam primo, inde in Agyptum IMünon dnomn
transfugerit, rigidiſſimàâ in deſerto vità, noxam (llnk endt:
expiaturus, ibidemque ad mortem uſque eremiti- ſsluene pect⸗
cam profeſſus ſande obiit, pluſquam IVSTVS: lemzmdun
qui ſe ultroneam, pro alieno peccato, victimmm
DEO immolavit. Suffrenus ex Marts ncan t
Gallico ͤuſaji. uin tibi vetſoe

Claetanm gland
0

Kn oon
. ) 1 3 decete
2* 4 t nen ppo⸗

6
Mny ſint tini

Mrulpus⸗ Ma!

1a:

NN Meditatio. De Iuſtitia.
ertuu I. me divinam juſtitiam, utpote quæ ter=
aſun giii⸗ ribilis futura ſit in altei ααin præſen-

loe ntr ti quidem miſericofdiâ temperatur; tunc ver
mera juſtitia. Quid me fiet æ quiſſime Deusꝰ
n Mintraveris in judicium cum ſervo tuo ? nune
Gin dleiint anima mea! eſto tui judex & tortor: nunc
bentc, telins n patere corpus, nam in quantum non peperceris
lulyinnan tibi, in tantum tibi Deus (erede) parcet. Ter-
eülein eif tull.
— 1¹. & quando Serma fit de aliis æquiorem te
ien une ilis præbeas, eorum de rebus loquere perinde
lugiin aim ac ſi tuæ eſſent. Si te audiamus quidquid agis
enennb eſt perfectifſimum, imperfectum verò quid-
Harcnutt n quid agunt alii parum æ quitatis & multum
gete ſuperbiæ eſt in hoc judicios Si plus Deum
aten in & proximum, minus verèò te amarcs, nun-
emeiunn, Nd Qua malè de proximo tuo loquereris. Om-
u/ttis nes intelligant eſſe te hominem rectum & jus=
fi, nhain lle ſtum.
nin 3. Labora ut indies juſtiot & ſanctior fias
Immemor bonorum operum, & peccatorum
tuorum memor agere poœnitentiam, ur tua
poſſis luere peccata. Vide quàm parum Chri-
ſtum & Sanctum imiteris. Compatra vitam
tuam cum tot piorum hominum;, quorum
Virtus tibi perſpecta eſt, & erubelces, quèòd
adhuc tam grandis ribi reſtet via ad ſanctita-
tem. Progredefe, non eſt hic quieti locus. In
4 4 via vitæ nen progredi regredi ℳ, cum nibil in
5„ todem ſtatu remaneat. Bernardus.

erhehen ennet,

(129) ℛ£
S. SERAPIA V. M.

3. Septembris.

pgus ſuum probet unus quisque & ſic in ſewai-
ipſo tantam gloriam habebit, & non in alie-
ro. Paul. ad Galat. 6.

Iri⸗ neget Amazonas militares feminas eſſe, aut

dicat effeminatas eſſe milites, qui Serapiæ non le-

git triumpheos. Qualibuscunque mach inis crudeli-
tatis hanc Viiginem tyrannus oppugnaret, non po-
tuit evincere, ut vel fidei propugnacalum, aut ar-
cem Virginitatis dederet, Immiſit inve ſores leno-
nes, leonibus efferatiores, duos diſſolutæ vitæz
adoleſcentes, qui reluctantem cogerent, & Virgini-
tatis theſaurum diriperent, ſed facile erat propu-
gnatoribus quondam Angelis, qui Heliodorum
theſauros templi diripientem flagellàrunt, horum
quoque juvenum procaciam caſtigare. Corruerunt
exanimes ante pedes SERAPI. ambo im pudici
Cupidines. Quæ ideò à maleficis venefica judica-
ta. Mox tamen beneficam ſe oſtendit, quando u-
trumque ad vitam revocavit. Ferro nihilominus
adjudicavit tvrannus, ceu Saga eſſet, quæ non in
Sago ſed in purpura verecundiæ vicerat. Parcere
debuiſſet judex iniquus ferri ſupplicio, niſi ipſe
ferro obſtinacior faiſſet. Igitur variis cruciatibus
lacerata eſt, pro eo quod integritatem violari non
paſſa fuerit & tandem obtruncata lac fudit &
Sanguinem, ut oſtenderet qua viâ properaret ad
Sponſum animæ ſuæ CANDIDVM & - RVBICVN-
DVM. Purpura & Candor ſunt patrueles colores:
Virginitas & verecundia conſanguineæ
virtutes ſunt.

ſetitto, De

otiienin l

Cblelemin

1

AM1
4 eliet 4
un uun ö
6bos orſetnin
cingu mhn
menef, Ten
. Nelmis
heulis gleh
Oelannt, ſel
ſe ltaded An
Peansel udle
Nzzut lalpnol⸗
lunterchsloua
Eenie lr enen
ib. Ndenn iun
„Qneocn
e; Oue pute
lemorcet: negt
ſeig hecllin
umtraten.
oelecnlo, g
mullsceleisi
n ninſmi gen
r uen, luf

)
MI

Menin

ſifug ire
tlit

t,le⸗

zonnn –
1et, Imwigt imnt
iores, Cvot din
nten czenn

(130) £
Meditatio, De puritate conſcientiæ,
Hõs noſtra Speculum eſt. In il-

lo facilè animæ tuæ vitia deprehendes.
Diligenter obſervas Corporis tui nævos, ut
eos ſi potes quamprimum emendes; quare
animæ tuæ vitia quæ rorti displicent cœleſti
curiæ tam parum curas? Ora Deum ur gra-
tiam impertiat ea dignoſcendi? revertere ad
Deum tuum diſſipabir tibi omnes tenebras,
quibus conſcientiam tuam obſcuraſti. Quan.
tascunque tenebras tuo facto ſuperſtruxeris Deus
lumen eſt. Tertull.
2. Ne ſi milis ſit tua conſcientia quibusdam
ſpeculis, quæ objecta majora vel minora fal-
88 referunt, ſed ca refcrat quæ reverà ſunt.
Ne ſit adeò laxa ut graviora crimina quaſi
leviores culpas ducat; nec ſit nimis ſtricta &
ut aj unt ſcrupuloſa; Duo hæc devita? mo-
dum tenebis ſi prudenti moderatori cui con-
ſcientiæ tuæ penetralia aperias, obtemꝑera-
vetis. Vide an ſit laxior tua conſcientia.
3. Quas ſpeculum indicçat maculas ejus e-⸗
lue; elue pariter vitia quorum te conſcientia
remordet: neque deformium mulierun ab-
jicias ſpeculum, quod tuam tibi prodit de-
formitatem. Quotidie intuere vitam tuam in
uoc ſpeculo, quantumvis faſtidioſo, & cave
maculis deletis irerum fædéris. Novum ſiq ui-
dem monſtri genus eſt, eadem penè omnes jugi⸗
ter facere, qua feciſſe ſe plangunt. Salvian.

5 S. RO⸗

4

K (131) £
S. ROSALIA VIRGO. lenauo⸗

i lie fitu
4. Septembris. 0lie nic
ili . Minum qvo⸗
Conſiderate Lilia agri, quomodo ereſcunt. Mia
rets , 4
Manl. 5. ae⸗ 1
1.— — . i 1e
RosALIA,à fundo gentilitios qui Roſa diceba. ti 11 mund

tur, quòd menſibus illic ſingulis vernent roſe, 807
nomen ſortite, ex Principe patre, Panormi in Sici- ℳt Den
lia nata Caroli M. de ſtirpe, & Siciliæz Regum pro- Melitiltn ſel
pinqua ſanguine, nobiliſſimis ob formam jam de- keim dco
ſtinata nupfiis, palatia, opes, honores, iplendorem Dwimns Ene
generis, omneſque mundi illecebras, quas tanti Radc
ambiunt, faſtidiens, ad obviam profugit ſpelun- usineſtad
cam, illic illi fontana pro nectare: herbæ & radices atun (
præ condimentis, preces præ Muſica, jejunlum & (Rtle irnn
aſperrima ſaxa præ plumis & lectulo, nec viror ar- i,
borum, fores pratorum, ſaliares fontes, ſyderum
fammæ reereabant, eùm ſolius crucifixi aſpectu & el e
amplexu ſe oblectaret. Angelis dodoribus decur- chh ei,
yebat Marianas ſalutes, quas roſarium vecant, (nmntlnenen
quod ut bullam mortua in pectore ſuſpenſum re- blsorteitl
tinnir. Morienti eum Matre Dei filius, cumque An- ig ig Fioint
gelis Apoſtolorum principes ad fuere, cœleſtesque /gg i⸗
genii, ut parany mphi, ſponſam ROSALIAM, con.“ ſlm
texto de roſis ſerto, coronatam deduxere ad divi- Mfig dNeld
num Sponſum. Sic dudum vixit à mundo deſerta, Ulldinen. 0
cœli habitatriz ROSALIX. anima; at corpus ro. olſktecaſtin
ſis coronatum, in crueiſixi amplexu, Anno Chriſti chanlus 3
M. DC. XXV. eriſtallina in tumba repertum, ive 4
illam paravere Angeli, ſive quadringentis annis ſu- db A
perfuſa aqua in criſtallum artifice natura induruit, Conodo con
elate tamen nobis exhibuit ROSALIAM, inter CorlIto
Divos confra peſtem in Sicilia ſoſpitatores, patro- In d hle
nam. Tu quod tumulo ejus inſcriptum legis Amo- i
re Domini mei, ubi ſcriptum crede & fac omnia
amore Domini tui ut æternum floreas, Fefrarims
G& bmon Martinus in vita.

1, Cclor Mlon

lloneltuggen

Medi-

e⸗ W
4 lemon,

“
,
ch ,

Penliiti

Unit obſornn,

1

0 ed
enrunt
ir ti

kin
eu

(132) £
Meditatio. De S. Roſalia.

1, Oſaliæ virtutes in filio conſideramus,
Primum quod lilia commendat, eſt ex-
celſitas. S. Bernardus vocat Lilia Eminentia
in floribus terra, talis erat in Roſalia celſitu-
do animi qua mundum generosàâ fuga ſuper-
greſla eſt. Deus Os homzini ſublinae dedit cœ-
lumque videre, ſed quid juvat erecto in cœ-
lum vulłtu, & corpore celſo incedere, ſi cur-
vis animis terræ inhæremus? quis tibi affe-
ctus ineſt ad cœleſtia? nunquid & tibi ſordet
terra tum cœlum ⸗ſpicis cum S. Ignatio, vel
converio pfæ amore terrenorum ſordent cœ-
leſtia?
2. Color liliorum eſt candor & intimus
flavedo, ARGENTO COPuIIAT AuRUM.
Candor argenteus, eſt puritas Roſaliæ, Si ma-
nibus conteritur lilium patitur jacturam can-
doris, ita Virginitas renuit attactus: Tactns,

„. / „. 2 . A4. - .
ſocè, riſis, ſibile morituræ Viyginitatis ſolent eſſe

brineipia. &. Roſalia ut floreret illæ ſa fugit in
ſolitudinem, Quomodo tu fugis principia
morituræ caſtitatis? aufeus color interior lilii
eſt charitas. Pretioſa auri cum argento con-
jundio eſt quam amat ſponſus Virginum.
Quomodo conjungis?
3. Odor liliorum allicit apes, & ſerpentes
fugat. . Réſalia virtutum fragzantià attraxit
in obſequinum puriſſimos angelos: & ora-
tiene ſua avertit venenum patrona contra pe-
ſtem. Tu quoque Chriſti eſt benus odor. Ex-
emplo tno.
6 6 5, BER-⸗

ℛ (133) £
S. BERTINUS ABBAS.
5. Septembris.
Si vis ad witam ingreai ſerva mandats,
Matth. 19.

Qum rigide Superi animadverſuri ſint in ſacra-
rum benedictionum deriſores, documento ſit
ſevera pœna, quà, ſola, eam non petentis, oblivio
mulctata eſt, ut geſta S. BERTINI referunt. Erat hic
Sandus natus Gonſtantiæz in Germania, in Luxo-
vien ſi dein cœnob'o, in Burgundia, Monachum in-
duit, eique monaſterio, poſtquam Abbas LVII. an-
nis præfuit, depoſita gubernatione, ad ſanétam uſ-
ue mortem, animæ ſuæ ſoli, Deoque ſervivit. Huic,
Abbati adhuc, comes 'albertus de Arques con-
ſcientiæ noxas confiteri ſolitaus, ſumpꝑtis Sacramen-
tis, nunquam, niſi petita & accepta ab Ab bate
fauſta prece, à monaſterio ad ſuos revertebatur, id
cùm uxna vice, immemotr bonæ mortis, petere ae-
glexiſſet, infauſto equĩ caſu, corpore male attrite,
& fracto crure, domum ægre revenit; neque adhi-
bita læſo remedia profecêre, donec ipſa vexatie
dedit intellectum, ſubiitque animum neglectæ be-
nmedictionis memoria, interpretatus erge in pœnam
ſe torqueri, protinus ad BERTINVM Abbatem
mitt , per quem e de oblivionis tam noxiæ cul=
Pa accuſat, proque affli i corporis remedio, vinum
ſbi ſacra prece benedictum transmitti rogat. S. Ab-
bas vini à proxima Miſſa ſuperſtitis Reliquias (quæ
cùm modicæ eſſent, divinitùs auctæ ſunt) benè ægro
precatus, trans miſit. Has ut primum hauſit, ſani-
tatem bibit, & ne ingratus eſſet ſoſpitatori DEO.,
ſuum ecomitatum omnem in dotem monaſterü
transſcripſit, & ipſe deinde Monachus. Quid al
hac bibuli? qui ſanitatem propinantes, mortem
ſxpe bibunt. E M. Antonio Beualie Buztlinus
* Mc tn Bened

Medi:

5
Neltnio

, lannus glo⸗
. olti⸗ Del

ge CMegciun
Uirs, Ded:
eistun tudti
lua: 1 Odſert⸗
lucbus Domui
Chiſo,
1Menoin
auorum ei, e
ſulhla, Deus
uronnsstltene
Ninilunpi
tgrelther, I.
lerts concinio
¹ l Dag
Aiſi Gn
3.Omunds
Auiclirnnofe
Pimne munet,
N morte Oppti
Arstlaenttet:
Kluiſimnud
an ſhlp

rinhal e

N Ulle
Nenii⸗

ged
lnd gntan

un etſcta, innn
1, tumon zeeti

AEINInkn

nti Mor⸗
lnmn hhtl

4Valbenu te n

iot osleſe
Nore worls, E
1,loyee iei
eenuiumed
e, Cuu d
ninin ezeede⸗

rnennin .
leintt Nuht
nten Gtun .
,re,l

6

* (134) £ℛ£

Meditatio. De Mandatis Dei.

G Bertinus quoad vixit monachos ſues
propoſitis Dei mandatis, ad perfectam
eorum obſervationem hertabatur. Ne Para-
dilum ſperes, ſi vel uni mandatorum Dei pa-
rerenolueris. Deus Dominuseſt, poteſt im-
perare, nos ſervi debemus obedire. Honos,
ſides, & obſequium debentur Principibus à
ſubditis, & Deo ab heminibus: his tribus
officiis fun Rus eris, ſi obſervaveris Dei man-
data: an obſervas: memineris non poffe te
duobus Dominis ſervire, mundo ſcilicet &
Chriſto.
2, Nemo immuzis eſt ab obſervatione man-
datoram Dei, quæ facilia ſunt, nedum im-
poſſibilia. Deus ut ſupremus Dominus pe-
tuit omnes allegare legibus; ut ſapientiſſimus
nihil impoſſibile, ut optimus nihil grave po-
rnir prn leribere. Tot homines cujuslibet æta-
tis, ſexũs, conditionis ea obſervârunt manda-
ta. Quid, Dei gratia adjutrice, non potera,
guod iſti & iſta?
3. Omnibus igitur mandatis pareas, etenim
qui vel in uno peccat, factus eſt omnibus reus,
eumque manet æternus ignis: pareas ſtatim
ne morte opprimaris: priusquàm parueris:
pareas alacriter: cui ſervis potentiſſimus Rex
& ſuaviſſimus Dominus eſt: pareas fortiter,
nam ferenda magis omnis neceſſitas, qudm per=
betrands alijua iniquitas, Auguſt.

* .

ELEU.

* (130) £
ELEUTHHERIUS CONFES.
6. Septembris.
Non omnis qui dieit mihi Domine Domine in-
trabit in regnum cœloruin: Mulii dicent mi-
hi in illa die Domine? nonns in nomine iuo
prophetavimus & in nomine tuo damonia
sjecimus? ſed & nune conhiebor illis quia
non novi vos, Matth. 7.

Inimam laudem à noſizo calame ELEVTHE-
RIVS accipiet, qui maximam jam olim à Ma-
gno Gregorio aecepit. Summa eſt, D. Gregoriam
ſub ulimum Verni jejunii diem, inediæ, ob imbe-
eilliorem ſtomachum ſuccubiturum fuiſſe, niſi pul-
pPam latranti ELEVTHNERIVS preces ſuas objeciſ-
ſet. Id beneficium Gregorius non modd ſtylo, ſed
facundàâ etiam picturàâà in templo locntus eſt. Quin
& mortuum ajunt ab ELEVTHERIO precibus de-
nuo animatum; ſed nos damoni ereptam prædam
laudamus. Fortè ex itinete Divus ad ſacrum vVir-⸗
ginum Aſcetetium diverterat, in quo puer agebat
atri Genii obles. Non auſaus eſt eà nocte malus
hoſpes puerum torquere, ſanctiorem hoſpitem ve-
ritus. Itaque ille domum Patronum ſuum ſequitut.
Nic etiam pacem crederes: ſed induciæ tantum
erant. Dum enim ELEVTHERIVS alieni Cœno-
bii vires elevat, ſuas laudat, teduæx velut ex inſidiis
koſtis ſolo adoleſeentulum affligit, miſeris que mo=
dis diſcruciat: Sed obfuit pievocaſſe ELEVTHE-
RIVM. Neque enim hic prius cum ſuis ſignare pre-
cibus deſiit, quàm penitus ſtatione non ſuà Orcum
pepuliſſet. Nunc fmiles pugnas cur non ſpedta-
mus? anne quos dæmon timeat, ELEVTHE-⸗
RlII, an quos agitet, pueri deſunt?
Ex Graſie.

A& (o 5Rα£

1

Aerio, Den
ſin

5 Liembhe
puchis us
Olin teno⸗ ſtel
PeNumtliss ii

i, Prcss gulb

ocänmlenne
4 ſe unt A
Ndnt nads
, en ſins tun
ther eideeinc
1,0lidimir
Algudi⸗ volt
ic Cucbotie⸗
luetlochetett⸗ 1
Mrſihadr
n wntdecinue
Uzunumchiti
Mmileitis ttcthe
ſuilluuenin
N uae ln
Krun, Aumen
elb tufero nihi
Utiucline, ſeger
hhitgtitemnanl
ſmugſi n
ihen geurnen

AA ..
ahi Dirin)e,

gne lie

4
14 en

Rtne? gose
ne! N

en wene
O nn Nie

t Aorſlo e,

eieniͦien

. * (136) £
Meditatio. De nimia ſalutis ſua con-
fidentia.
1, Uia S. Eleutherius jactabat ſe coram
monachis ſuis quod dæmonem ejecerit
puero, dæmon iterum pueri corpus ſubiit.
Sic ineſt in multis vana quædam de ſalute fi-
ducia. Paucis quibuſdam operibus noſtris
confidimus: eum tamen credere potius debe-
remus, etia mſi omnia fecerimus, nos ſerwos inu-
tiles eſe. Quare ergo cum Phanſæo tam ſæ pe
landimur nobis ipſis. Gratzas tibi age quia
uon ſum ſicut cateri homines; jejuno bis in Sab-
bat ho, do deciwas &c. Luc. 18.
2, Quid amabo? & quo titulo ſpenas te Pa-
tadiſi gaudiis potiturum ? an tuis piè factis?
aid adhuc boni egiſti? an meritis Chriſti?
ne ullo opere tuo redemit quidem Chriſtus,
ſed non ſalvabit te ſine te. Auguſt. Igitur tan-
tum confidis divinæ bonitati, & hac bonirate
ftetus parum Chriſtianam vitam vivis, Ah
namo iacircs detertor ſit, quia Deus melior eft 3
oties delinquende, quoties ignoſeit. Tertull.
3. Plerique ſanctorum vitam duriſſimam
egerunt, & tamen morte imminente tremue-
runt, tu verò nihil times? unde hoc? non ex
fettirudine, ſed ex modica fide. Formido exi-
e, inquit Bernardus, & in ipſo portüs ingreſſi

contremiſces dum non coxfido propè exiſiere qu i

*ατiat exeuntem.

(o) *ſ*

5§. 5TE⸗

*. (137) £
S. STEPHANIIS EPISCOPUS.
CONF.

7. Septembris.
Qui manducas meam carnem, & bibit meum
ſanguinem, in me manet E ego in illo.] oh. 7.

Aber & incuta terrarum habitare D. Brunonem
ajunt, Viridaria rectins dicerent, quæ tam ne-
biles no bis floſculos ſubmittant. Atque hem tibi
ex his STEPHANVM Lugduni Galliarum nobili
Familia ſatum? Hic vitæ reiiquæ in ips eunis bul-
laque præludens, quem diem patienti Chriſto di-
camus, materni lactis abſtinentiâ ſanétum habuit.
Amorem ſuum Chriſtum ſub pane latentem quo-
ties contemplatus fuit, putaſſes æſtu abſumen-
dum, niſi lacrymis, quibus diffluebat, hunc tem-
peràſſet, dixiſſes Crucifixo immortuum, niſi vitam
ſuſpiria prodidiſſent; denique exiſtimàâſſes cœlo
precabundum intereſſe, niſi hoc deſcendere ad
STEPHANVM vidiſſes, Angelo miſſo. Iam tem-
peſtates fugatas, deſperabundos cœlo, ægros ſani-
tati, mortuos vitæ edditos raceo. Vnum idque
utile juventæ, quod Pontifex jam Dienſis edidi,
facinus narrabo. Dixgeras graviter in omnia vitia,
illud præſertim, que feſtos Divornm dies aleis,
choreis & id genus ludicris vulgus amat profa-
nare. Cùm aures necquicquam diu pulſaſſet, dæ-
moni denique malo, qui ad eas nagas impellere
animas adſolet, pro concione imperavit, poſità lar-
v palam ſeſe oſtenderet. Enim verò paruit tam
korribilis, ut jam Magiſtri ſui puderet in ludos di-
ſcipulos, facileque cum illo etiam hunc damna-
rent. Sed , 6 ſuperi, invenit hodie iterum diſci-
pulos peſſi mus Doctor. Iuvat chartas minimeè do-
Ga pictas manu crepare, juvat aleam (vel ſalutis)

jacere; juvat terram plaudere, & ne ferò perea-

Mus, ad Orcum non jam imus; carrimus.

ſaltamus, E dar. .
Medi⸗

el
ie Defie
gebuuts pon
nnns, Ouam

. emenin
wepel Dersi.
ter cum in
ts jut
Nu: guon
Utsamudüiin
Im amclend W
lo henioln,
ucn cxickpen
1. Cortcend
un totezecpios
ontime eun
Aunbus eum
Gummmmlafte⸗
Nn gelinans i
1 ilune;
AM NA Nn
3 Actede dlaen
nnkawotteni
eNrnmenn4
Ins. Ninil eſt
Enent contenn
UIRariſſimo 1
m legren⸗
ſaebis Adle
nnt nnei
Hiez

N

0N..
ependts
CAen 6 Aur

(138) £
Meditatio. De frequenti uſu Euchariſtia.
I. C Stephanus non alium habuit amorem
in terris, qunam Eſum pendentem in
cruceæ & latentem in Euchatiſtiàa. In hoc Sa-
ciamento eſt Deus totius conſolationis ſpem
confirmar, cum ſit pignus divini amoris
immortalitatis: perficit charitatem in Deum
& proximum: quomodo enim ficri poteſt, ut
non ames amaatiſſimum Jeſum, qui propter
tnum amorem totum ſe tibi dedit? & quo-
modo ſieri poſſet, ut non diligeres proximum,
tecum cæleſti pabulo roties ſacratum?
2. Quotiescunque accipis hoc Sacramen-
tum, toties copiosâ grati4 donâris: adde quod
pro ratione pietatis & præparationis tuæ ſin-
gularibus etiam gratiis cumularis. Mirum
quantum valet hic angelorum cibus, hoc vi-
num germinans Virgines, ad coëtcendas car-
nis cupiditates. Qus amas hanc carnem, non
eritt amicus ſuæ carnis.
3. Accede ad ſaerum convivium: ſi in Je-
ſum ſit amor remiſſior, accendetur ſumptio-
ne Sacramenti: fons enim eſt amoris ac pie-
tatis. Nihil eſt quod timeas ne familjiaritas
generet contemprum. Nam novam ſemper
in ſuaviſſimo jeſu deprehendes pulchritudi-
nem, ideoque magis ac magis ejus amore de-
flagrabis: Adde quod animi recté præparati
Omnis hoc remedio morbus extinguitur. Chry-

2

NATI-

(139) £ 16
e gubd

Beatus venter qui te portavit, & abers quua ant Nui.
ſuxiſti. Luc. 11. enpae
POtuit denique poſt longiſſimæ noctis tenebras n eelln
Solem hoc die Tellus ſperare, quando tot votis ααα
jam olim exopftatam Naſci AVRORAM vidit, MA- e elten e
RIAM inquam, quæ Ioschimo atque Annàâ pro- ,1omiden
gnata lucem primd vidit dicam? an videndam Or. iusflium, cu
bi propinavit hodie. Gerte feſtum agete huncdiem wn Edenen
multis jam retro ſeculis Chriſtianus Orbis inſtituit, 30
idque cœlo autore. Nam ferunt Anachoreten hac nnhh,Om
ipſa luce quotannis audife cleſtes illos Amphio- 1 ucncinn d
nes ſolitaſſe, qui lætiſſimis modulis omnem late Cuin gudlto
Aêërem exhilaratents ſed & Paulum qsendam an- ,I0! Mada
nis permultis ſub eam Nodtem, quæ diem VIR- – 4 haäben
GlINIS Natalem præit, viaiſſe ſidus ingens cœlo du weene
ſe dimittere, & feſtivis ignibus Ædem Lauretanam ſo hamlau
exornare; utrumque porro Angelis Doctoribus di= kele, gle uiut
diciſſe, id ob Cunarum b'irgineaz um memoriam ſu- (Waltpenti
peros factitate. Echo itaque ſolam eſt omnis ho- ſeing lol hbl
die mortalium plauſus, quam cœlum ſuis concen- 6 uſt
tibus provocat, utinam vel ad ultima hujus vota ι
zeſponſura! ſcintilla eſt, ab æthere in animos ho- nfiotmke⸗
minum illapſa, ntinam in incendia abitura! Bene? tin onon
profectò Innoc. IV. quòd à morte Cæleſtini IV. Mnsdlcclehh⸗
Pont. Max. creatie, quàm Frideric. II. Imperater a ede
turbare nitebatar, VIRGIEIS ope feliciter ſuc- ndeean
ceſſiſſet, Pattonæ cunas omnibus annis dies VIII. ciokinnm,
celebrari juſſit. Sed hoc etiam parum eſſe, auda- Kel klanel
ter dico. Felices illz Gunæ, illæ linguæ, in qui- Mtelilatotun
bas quotidie MARIA cum Aurofa naititur, cum mgeſnt iej
Sole vivit, & neque cum die emaritur. Ex Rbne ed
Duran. Beleth. Vincent. Turſell. tl⸗ luit
ent a lia

1itetn

e/ANu iten

e Gleetile
Di noteison

. jn Cklid
Vv ari A,M
A Alirr 1 o

E* (140) £
Meditatio. De Nativitate B. V. Mariaæ,
M Editare quibus ornamentis hodie de-

coretur Maria. Pater æternus dat filiæ
ſuæ præclarum nomen, & ſupremo ejus im
erio cœlum & terram, angelos & homines
ſubjicir. Verbum æternum eam elegit in ma-
trem, & hominem quemlibet facit adopti-
vum ejus filium, cum ampliſſima poteſtate,
filios non degeneres immortali hæreditate
temunerandi., Omnibus demum gratiis ſpon-
ſam ſuam ornat Spiritus ſanctus. Gratulare
Mariæ quòèd tot bonis cumuletur.
2, Tot gratiarum haud immemor fuit Ma-
tia. Singulari beneſicio jam tum rationis com-
pos, Deum Parrem adorat, fatetur indignam
ſe eſſe, quæ pariat æternum Patris verbum:
offert cor S piritui ſancto, ſponſo ſuo. Hodie
facias, quod ipſa fecit ſtatim poſt Nativita-
tem?: Adota Patrem æternum, deprime te co-
tam filio, & trade cor tuum Spiritui ſancto.
3. Quid in honorem Nativitatis Mariæ fa⸗
cturus es? cole Mariam, quia poteſt tibi labo-
ranti adeſſe, cum ipſi data ſit omnis poteſtas in
cœlo & in terra. Ama Mariam, quia & tua
& Jeſu Mater eſt. Confide Matiæ, parens eſt
ptædeſtinatorum. Eſto conſtans & fidelis
ſervus ejus, ut ipſa conſtans & fidelis fuit ſpon-
ſa Spiritus ſanéti. Oportet inter fluctus ſeculi
confugere ad Mariam, & reſpectu eits curſum
vita dirigers, S. Epiphanius.

3,A U-

* (141) &£
§. AUDOMARUS EPISC. CONr,

9. Septembris.
Bonum eſt mihi cum uno oculo in vitam in-
gredi, quam duos oculos habentem mitti in
gehbennam ignis. Matth. 18.

Oebit AVDOMARVS tunc vivere, cum deſiit
Mater, quando nimirum à morte hujus cum pa-
tre mori mundo inter Aſcetas occepit. Iucundum
credo videre cœlo erat, Patrem una & filium in
eadem virtutis ſchola diſcere, miraculo eo maje-
ri, quod ad hanc filius Patrem duxerat- Quid jam
mirum, ſi mira alia quàm plurima paravit AV-
DOMARVS, ſi radiare è ligno crucem, ſi exſur-
gere & lectulis ægros, & vinculis captivos juſſit? Nos
duo tantuùm ſcribemus, quorum pueri unum, al-
terum bis pueri ſenes legant. Epiſcopus jam Mo=-
rinenſis adoleſcenti interdixerat, ne cym bâ in aquis
luderer. Riſit ille, & luſit. Sed inobſequentem
venti fluctuſque in altum, inde é Gallia in Saxo-
niam uſque ejecerunt, & ut contra immorigerum
conjuraſſe cum aquis terram agnoſceret, latrones
in littore venientem præſtolabantur. Quid ageret
ſine velis, ſine remis puer Nauta? Nempe remi pre-
ces, vela Divi apud DEVM AVDOMARI merita
fuerunt. His ille in patrium portum invectus Nau-
lum Navaicho ſuo obſequium perſolvit. Hic cuùm
amiſios ſenio oculos ad D. Vedaſti tumulum rece-
piſſet, mox facti pœnitens cùm non videret, an ex
re animi eſſet videre, precatus eſt DEVM, iterum
eriperet, ſi no ceret, lumen. Eripuit, & in cœlum
abituro Duces Angelos miſit. Ibi ille cœcns
nunc DEVM videt, En onr.

4

a Niu
.

n (Ace, N
a cllesl r
GeNQdd

W Nenve u

is tui, G 1n
usggtelzu
uunir far ſill
1,5Kcxctas nit
XMe Czctan
coellul ntee⸗

mmamatconlanen
Nrcumttch. 0
In anodt
CCodt
us quidtan l
iebat Alchins
7 „,
Ulltcecienge
Uilo e ecia
n t laberan
el! Senn
uun llh

èH 142) &£

00 WN Meditatio. De cacitate utili ad ſalutens;

chrenng & noxta.
vm, I. Qh Audomarus viſui præclegit oculorum
neln *cæcitatem. Eſt Virtutum cæcitas quæ-
Mlunn g, dam ſancta Sic cæca eſt Sanctorum obedien-

tia: ſæpe puer regit cæcum virum, ita Sancti
facile obtemperant. Juſtitia quoque cæca:
non enim reſpicit perſonam. Humilitas etiam
ambulat cæcè, pro ſuis defectibus cenſendis
habet oculos Atgi: Defectus aliorum vel non
videt, vel diſſmulat, vel tegit ſi poteſt, vel ex-
cuſat: Nonue tis fpeſtutam vides in oculo fra-
tris tui, & in tua non vides trabem? Caſti-

urintat

tas quoque cæea eſt. claudit enim oculos, ne
mors intret per feneſtras.
2. Eſt cæcitas vituperabilis afte cuum amo-
ilin ris & vitæ. Cæcèamamus: nimis multi ſunt
uunitnit? ExOculati Sampſones; Nec prævident ſuam
Gientus infamiam, nec animæ ruinam. Excæcant
Ct etiam amor conſanguineorum & auri cupido:
miin clama cum cæco. O Domine ut videam. Luc.
ier. 18. Iræ quoque affectus obſcurat rationem,
ut cæco furore multa agamus: igitur ne ſta-
tuas quidquam ſi iratus fueris. Jam te (in-
quiebat Architas Tarent) occiderem niſi ira-
tus eſſem.
3. Eſt cæcitas execrabilis peccatorum, qui
amiſſo per peccatum lumine divinæ gratiæ
tota nocte laberant nihil capiunt: O quanta
cæcitas! Si omnia egero, & charitatem non
„ babuers nihil ſum, & nihil mihi prodeſt. S.
Paul.
5§. N I-

(143) £
S. NICOLAUS TOLENT.

10. Septembris.
Ego enim didici in quibus ſum', ſuſficiens eſſz.
Scio & humiliari, ſcio & abundare, & in
omnibus inſtitutus ſum. Paul. ad Phil. cap. 4,

Eptennis NICOLAVS ſolenne deinceps habuit,
Stres in hebdomade dies, interque eos illum
etiam, quem VIRGINI dicamus, pane cibario &
fontanâ vidtirare. In Canonicorum deinde Col.
legium afſcitus, cùm illa pro concione D. Ioannis
audiſſet (Nolite diligere mundum, neque ea qua in mun-
