His meis operibus cupio ſatisfacere
pro meis peccatis, ſimúlque per ea par-
ticiceps fieri, quantum poſſibile eſt om-
nium indulgentiarum hodiè conceſſa-
rum, de quibus una cum merito meo
ſatisfactorio tantum applico animabus
pur-

r

oſ

Dazetr

1

(

(et

ziin
Ct
ev
minl
Uum,
Egcte
tdi
ſern
entel
ogte
de
Cnmung⸗
lenee
ws
Eihne
nhesin
n En
n ſol

ciin

A

lis, lan

Cgto⸗
numbafs
orln.
wdaie⸗
ues, Ner
ewn;
nn ſig.
nine,
1,abe
dn.

druſper
nfmond.
mmdde⸗
npre g
enutgre

ekcere

Mar.

ſDlenen.

onel.

werne—
otmins

N

₰* (†) 0o 1°
urgatorij, quantum divinæ placet vo-
untati.
Confer, benigniſſime [Eſu, non
meis, ſed tuis meritis, quæ ſunt valoris
infiniti, gratias omnes ad animæ meæ,

corporisque ſalutem neceſſarias ; præ-

cipuè verò gratiam efficacem, quàâ firma-
tus in nullum peccatum, etiam veniale

tantum, deliberatè conſentiam: ſed

& gratiam ſanctificantem in me conſer-
va, ut hâe ornatus mundo mori, tibique
vivere valeam in æternum.
Atque ut viliſſima mea opera magis
placeant divinæ Majeſtati tuæ, omnia
& ſingula offero in unione Meritorum
ſanctiſſumæ vitæ Paſſionis, & Mortis
tuæ, beatiſſimæ ſemper Virginis, &
omnium Sanctorum. Qutinam hodiè,
ac ſemper omnes mecum homines tibi
fideliter ſerviant ea contentione, & fer-
vore, quò infinita tua bonitas digniſſi-
ma eſt, ut ei ſerviatur! O utinam per
actiones meas ſingulas exercere valeam
omnes Virtutum actus poſſibiles! Outi-
nam ſemper impleam perfectiſſimam
tuam voluntatem, cum qua meam im-

perſectiſſimam in omnibus conformo!

O uti-

20 — (†) S.

OQutinam te diligam ea dilectionis ve-
hementiâ, quàâ te dilexit beatiſſima
Virgo Maria, ſancti Angeli, & Electi
omnes, quâque teipſum diligis: in hac
perfectiſſima dilectione, quantum fieri
poteſt, tibi conſtanter ſervire deſidero,
in hac mori, in hac cum omnibus ſan-
Gtis tuis æternum vivere, téque lauda-
re cupio cum Patre & Spiritu ſancto lau-
dabilem, & glorioſum in ſæcula. Amen.
Sancta Maria, Mater Dei, & Virgo,
ſancte Michael Arch-Angele, Angele
mi Cuſtos. S. Joſephe, N. & vos ſancti
Dei omnes, quorum, ſacro nomine,
aut potenti patroticinio ſingulariter
gaudeo, intercedite pro me, pro omni-
bus, vobis devotis, mihique commiſſis
ad Dominum Deum noſtrum, ut ſinguli
mereamur ab eo adjuvari, & ſalva-
ri, qui vivit, & regnat in ſæcula ſæcu-
lorum, Amen.

Quadrans IV.
Exercitium breviſſimum ad ho-
norem SS. Cordis Eſu.

Sa dulciſſimum Cor IEſu per Om-
OQ nipotentiam & ſapientiam Patris
æter

u
ui
k
ſindn
inme
nl
ins
Uuge
nl
e
4 unn
tt
Tlüm
UAlmen
Nk
lre 1
0

Unſen

4
Konizre
bertſini
or inbx
n ſer
nliten
Umiduſn.
8 utr
locole.
ll iren
öne
le, A
Eslnc
onomine,
Glrie
Wonn⸗
Nen
m,uogt
ſeclliſeon⸗

1
nmil⸗
S⸗
ſe⸗ n⸗
ſanin en
.

06 († ) 80 21
æterni, qui ex puriſſimis Sanguinibus
Mariæ Virginis creavit, & formavit te.
Salve pijſſimum Cor Eſu in manſuetu-
dine, & humilitate filij, qui cum tota
plenitudine Divinitatis ſuæ corporaliter
aſſumpſit, & inhabitat te. Salve ſanctiſ-
ſimum Cor Eſu ex bonitate & amore
Spiritus ſancti, qui ſanctificavit, om-
nibusque donis ſuis replevit te. Salve
amabiliſſimum Cor Eſu cum virtute, &
efficacia totius Saactiſſimæ Trinitatis,
quæ per crucem, ſpinas, & flammas
tuas opus redemptionis humanæ per-
fecit: tibi ſit infinita laus, honor, &
gratiarum actio, quia me hac nocte in
columem cuſtodiſti, Deéque Patri pro
me laudes & gratiarum Adiones inceſ-
ſanter perſolviſti. Ex nunc, pro ſem-
per, O Cor mellifluum, & dives in om-
nes, qui invocant te, dono, & offero
tibi miſerrimum ac indigniſſimum Cor
meum cum omnibus cogitationibus,
verbis, & operibus hodiernis in ſacrifi-
cium Matutinum; omnique, qua poſ-
ſum, devotione, includo, commendo
& abſcondo me totum in hoc diviniſſi-
mo Gratiarum & virtutum omnium Ga-
L zophy-

22 05 († ) 30*
zophylaico, rogans ut ſanctifſimas tuas
influxiones animæ meæ infundere, cam
Sanguine tuo pretioſo ab omni peccati
macula emmundare;, ardentiſſimi tui
amoris igne inflammare, & in gratia tua
æternum confirmare digneris. Amen.
Maria Mater gratiæ, Mater miſeri-
cordiæ, tu me ab hoſte protege, & ho-
râ mortis ſuſcipe. Sanct& Michael Arch-
Angele, defende me in prælio, ut non
peream in tremendꝙDei ſudicio. An-
gele ſancte Dei, qui Cuſtos es mei,
me tibi commiſſum pietate ſuperna ab
omni malo protege, & guberna.

Ad pulſum Angelicum.

. Angelus Domini nuntiavit Maria.
.Et concepit & . Ave Maria & e.
Deo gratias. . Et Mariæ.
FEcce Ancilla Domini.
Fiat mihi &e. Ave Maria & c.
Deo gratias. e. Et Mariæ.
Et verbum Caro factum eſt.
Et Habitavit in nobis. Ave Maria.
Deo gratias. . Et Mariæ.
Ora pro nobis S. Dei Genitrix.
Ut digni efficiamur & c.

.

.

.S e .

*

Ore-

lcdin
e
aeen
u
1 N
ſrhn

i
M
(Nan
mugen
umma
Kane
Plun
dun

14

ustn
len, emn

ſike
hüflmi ui

Nrtite

d en.
Prernle
tcge, l
helln.
Riororton
cen dr
tu es ni,
ſiem 2
em.

n.

W
Mrue.
Nie

nabe⸗
i
ne.
Melen
Mre

(† ) e 23

Oremus.

Ratiam tuam, quæſumus Domi-
ne, mentibus noſtris infunde, ut
qui Angelo nuntiante Chriſti filij tui in-
carnationé cognovimus, per paſſionem
ejus & Crucem ad Reſurrectionis glo-
riam perducamur. Per eundem Chri-
ſtum Dominum noſtrum. Amen.

Invocatio S. Spiritũs.
Eni ſancte Spiritus, reple tuorum
corda fidelium, & tui amoris in eis
ignem accende, qui per diverſitatem
linquarum cunctarum gentes in unitate

fidei congregaſti.

J. Emitte Spiritum tuum, & crea-
buntur: ent
. Et renovabis faciem terræ.

Oremus.

Eus, qui corda fidelium S. Spiritus
D illuſtratione docuiſti, da nobis in
eodem Spiritu recta ſapere, & de ejus
ſemper conſolatione gaudere. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

Ad

24 (†) * .
Ad B. V. Mariam.
Salve Regina &c. Y. Ora pro

nobis & c.

Oremus.
6 ſempiterne DEus, qui
glorioſæ Virginis Matris Mariæcor- miin,
pus, & animam, ut dignum filij tui ha- nvalhmye
bitaculum effici mereretur, Spiritu S. lhin
cooperante præparâſti, da, ut cujus —
commemoratione lætamur, ejus pia in- Uo
terceſſione ab inſtantibus malis, & à
morte perpetua liberemur. Per eundem

Chriſtum Dominum noſtruw. Amen. 4
Ad S. P. Benedictum. un
8 Anctidime Confeſſor Domini, Mo-⸗ ligt
nachorum Pater & dux Benedicte,
intercede pro noſtra, omniumque ſa- 6
lute. lmi⸗
7. Juſtus germinabit ſicut Lilium.
. Et florebit in æternum ante Do- Utat
minum. Cade
Oremus. D

Xcita Domine in Eccleſia tua Spi-
E ritum cui B. Pater Benedictus Ab- 7 7
bas ſervivit, ut eodem nos repleti ſtu- ,
dea- 74,

Ws .88 († ) 50 2 5

n. deamus amare, quod amavit, & opere
nhn exercere, quod docuit per Chriſtum
Dominum noſtrum. Amen.
Oratio ad alium quemcunque Sanctum.
Nterceſſio nos, quæſumus Domine,
N,l beati N. omnidmque Sanctorum com-
iln mendet, ut quod noſtris meritis non
Infiimn valemus, eorum patrociniò aſſequamur.
Pi Per Chriſtum Dominum noſtrum Amen.
enin —

end Hora Secunda

Nls, Al

Drelen Meditandi.
nen ILlie (a) Avocare, & illic lude (b)
n age conceptiones O tuas, non
i in delictis, & verbo ſuperbo. (d)
tnzmit, Quadrans I.
mi Exercitia ante & poſt Medita-
ſonllon⸗ tionem.

Tura intentio ante Meditationem.
Cce Domine DEus, ſummum ac
infinitum Bonum „ unicum cen-
u⸗ Krum
rlrils (Ca) 5 a C6) Recreare
Z 1 0 H tuas.
4) Sed purè & bumiliter.

nan ee

26 0 (†) 50*

trum animæ meæ, creator Cœli & ter-
ræ, Rex infinitæ Majeſtatis, potentiæ,
ſapientiæ, & Bonitatis, Pater, Filius,
& Spiritũs S. ego Creatura tua indigniſſi-
ma, ingratiſlima, & omnium infi-
ma; ego, qui nihil ſum, nihil habeo,
nihil poſſum, nihil ſcio niſi in momen-
ta ſingula deficere, errare, & peccare,
venio ad te quia tu vocas me, ut loquar
tecum, & adimpleam ſanctiſſimam vo-
luntatem tuam. Cupio igitur, & in-
tendo ex toto corde meo tibi in hac Me-
ditatione tantam laudem & gloriam,
tantum obſequium & beneplacitum ex-
hibere, quantum tibi defactò præſtant
omnes Angeli, & Sancti tui in Cœlis,
omnésque juſti in terra: quantum tibi
præſtant, atque præſtare poſſent omnes
homines ac creaturæ exiſtentes, aut
poſſibiles: imò quantam tibi præſti-
tit, etiamnum præſtat, atque in æter-
num præſtabit ſacratiffſima Humanitas
Domini mei Eſu Chriſti, & beata Vir-
go Maria, Mater ejus duleiſſima; idque
ex puro erga te amore, quia tu ita vis,
qu ia ita tibi placet, & quia infinitè dig-

pus es Deus meus, & omnia! Ecce ad-

ſum

lren
e
nizumn,
K
Crcnnd
Ninnhen
mtsdit
Cnmentd⸗
Nen, Alln
Muile
kuten
Abrta

S
ince,
1 llacen
len ſn
infene
ethi
reiſ
H ignnr 1
tieen

l
Uotentie⸗
ntgnil.
mnun in.
luben,
Ehmmne-
Cherene
bilt lyur
nn
Gm,Air.
iſihrl⸗
Aghrim,
elumer⸗
Bonatem
Undels,
Ummmi
Clemoon
lentes, 1
tii Na
Weinte
HMlnmin
Kbenſ
rn i
mund⸗

„5 (†) * 27
ſum Domine Deus, ego pulvis & cinis?
quid me vis facere? fiat voluntas tua
beneplacens, & perfecta in me: mi-
ſerere mei propter gloriam Nominis
tui; adjuva, illumina & doee me, ut
ſciam, & diligam teſtimonia tua, tibi-
que complaceam in æternum. Amen.
O IEſu dulcis Magiſter, & Pater lu-
minum, Deus totius conſolationis, in ma-
nus tuas Spiritum meum, méque totum
commendo, præſertim iſtam meditatio-
nem, & ultimam horam vitæmeæ. San-
Ga Maria Mater Dei, ora pro nobis,
nunc & in hora mortis noſtræ,. Amen.

Alia brevior ex S. Auguſtino.

LD JEſu, noverim me, nove-
rim te, nec aliquid cupiam niſi
te; ut odiam me, & amem te; uid-
quid agam ſit propter te. Humiliem
me, exaltem te, nihil cogitem niſi te.
Mortificem me, & vivam in te, quæ-
cunque eveniant, accipiam à te. Per-
ſequar me, ſequar te, ſemper optem
ſequi te: fugiam me, confugiam ad
te, dignus ſim defendi àte. Timeam
mihi, timeam te, ſimque de Electis
B 2 à te.

28 0 († ) 30
à te. Diffidam mihi, fidam in te, obe-
dire velim propter te. In nullo afficiar
niſi in te; aſpice me, ut diligam te;
voca me, ut videam te, & in æternum
potiar te. Amen.

Invocatio Spiritũs S. breviſſima.

OQAncte & Vivificator Spiritus, cui
Juna eſt cum Patre & Filio fubſtantia,
æqualis gloria, coæterna Majeſtas, at-
ue eadem Operatio, qui es Sanctitas,
Plarium, & lumen animarum, inebria
me nunc donòô Sapientiæ; illumina me
donòô intellectús, rege me dono Conſi-

lij, confirma me donò Fortitudinis, in-

ſtrue me donéô ſcientiæ, vulnera me

donò pietatis, & confige Cor meum do- j

nô tui Sancti timoris, ut in meditatione
mea exardeſcat ignis Divini amoris, &
dirigantur viæ meæ ad cuſtodiendas ju-
ſtificationes tuas, qui vivis & regnas in
ſæcula ſæculorum. Amen.

Oratio D. Thomæ Aquin.
Poſt Meditationem.
Oncede mihi, quæſo Omnipotens,
& Miſericors Deus, quæ tibi placi-
ta ſunt, diligenter & ardenter concupiſ-
cere,

nn te, ob
loeſkei
len te,
netemen

Mofſhra
Grin,
bobblenti,
ielr.
itsPreſt,
N, iri
Mmin Ne
Cono Cond⸗
ltulns, id
Wen e
CmeN

thnelnin

Eilenoriel

0s († ) 0* 29
cere, prudenter inveſtigare, veraciter
agnoſcere, & perfecte adimplere: ad
laudem & glorilam Nominis tui ordina
ſtatum meum, & quod à me requiris,
ut faciam, tribue, ut ſciam, poſſim, &
velim; & da exequi, ut oportet, &
expedit ſaluti animæ meæ.
Via mihi quæſo, ad te ſit tuta, recta,
& conſummata, non deficiens inter pro-
ſpera, & adverſa, ut in illis non extol-
lar, & in iſtis non deprimar: ut in pro-
ſperis gratias tibi referam, & in adver-
ſis ſervem patientiam: de nullo gau-
deam vel doleam, niſi quod promoveat
ad te, vel abducat à te: nulli placere
appetam, vel diſplicere timeam, niſi
tibi. Omnia in charitate da facere, &
quod ad cultum tuum non pertinet,
quaſi mortuum reputare. Actiones
meas da peragere non ex conſuetudine,
ſed ad te referre cum Devotione. Vi-
leſcant mihi omnia tranſitoria propter
te, & chara mihi ſint omnia tua, & tu
Deus meus plusquâm omnia.
Tædeat me gaudij, quod eſt ſine te,
nec cupiam aliquid, quod eſt extra te.
Delectet me omnis labor, qui eſt pro te,
B 3

(†)
& tædioſa ſit mihi omnis quies, quæ
non eſt in te. Frequenter, & ferventer
da mihi, dulciſſime Domine Cor meum
ad te dirigere, & defectionem meam
cum emendationis propoſito dolendo
penſare.
Fac me Deus meus, humilem ſine
fictione, hilarem ſine diſſolutione, tri-
ſtem ſine dejectione, maturum fine gra-
vitate, agilem ſine levitate, veracem
ſine duplicitate, te timentem ſine de-
ſperatione, in te ſperantem ſine præ-
ſbrmptione „caſtum ſine corruptione;
proximum corrigere ſine indignatione,
diligere ſine ſimulatione, ipſumque
ædiſcare verbo, & exemplo ſine elatio-
ne obedientem ſine contradictione,
patientem ſine murmuratione.
Da mihi dulciſſime Eſu Cor pervi-
gil, quod nulla abs te abducat curioſa
cogitatio, da immobile, quod nulla de-
erſum trahat indigna affectio, da invi-
Gum, quod aulla fati et tribulatio, da
liberum, quod nulla ſibi vendicet vio-
lenta delectatio, & da rectum, quod
nulla ſeorſum obliquet ſiniſtra intentio.

Largire mihi dulciſſime Deus meus:
in-

En Nlere
4

ümt

enen
.

Eimm
nöcrngi
n Anen
Abire
liſke,
hendite
an inin
Unn Mhrn
Nn
N Nlion
han
Büen
Alhen

W.

Ple
NN
Dej
Aen

i
kenenter
Conenn
n IDezn.
) Cend⸗

nlenſe
Urine,ti
nnege
N,eten
ten uete
n er
hnptoe;
ientcne,
nane
lerachet,

e,
Crven
et onno
Anluce.
lor.
tholnic
enicett⸗

0 (†) * 31

intellectum te cognoſcentem, diligen-
tiam te quærentem, ſapientiam te inve-
nientem, converſationem tibi placen-
tem, perſeverantiam te dulciter, & fi-
ducialiter exſpectantem, fiduciam te
feliciter amplectentem. Da tuis poœ-
nis configi per pœnitentiam, tuis bene-
ficijs uti in via per gratiam, & tandem
tuis gaudijs in patria perfrui per glo-
riam. Amen.
Actiones noſtras, quæſumus Domi-
ne, aſpirando præveni, & adjuvando
proſequere, ut cuncta noſtra Oratio,
& operatio à te ſemper incipiat, & per
te cæpta finiatur. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum. Amen.
J. Divinum Auxilium maneat ſem-
per nobiſcum.
g&. Et cum Fratribus noſtris abſenti-
bus Amen.
J. A ſubitanea, & improviſa mala
morte.
B. Libera nos Domine & .
y. Et fidelium animæ per miſcricor-
diam Dei requieſcant in pace.
p. Amen.

B 4 Alia

32 (†)
Alia Oratio S. Auguſtini pro

converſione morum.
D Omine DEus meus, da Cordi meo
2 te deſiderare, deſiderando quære-
Tre „ quærendo invenire, inveniendo
amare, amando mala mea redimere,
redempta non iterare: da Domine Deus
meus cordi meo pænitentiam, Spiritui
contritionem, oculis lacrymarum fon-
tem, manibus eleemoſynæ largitatem.
Rex meus, extinque in me deſideria car-

nis, & accende ignem tui amoris. Re- „

demptor mei, expelle à me ſpiritum
ſuperbiæ, & concede propitius theſau-
rum humilitatis tuæ. Salvator mei,
amove à me furorem iræ, & indulge
mihi mitis mentis dulcedinem. Da
clementiſſime Pater mihi ſolidam fidem,
ſpem congruam, ceharitatem conti-
nuam.
Rector mei, averte à me vanita-
tem, mentis inconſtantiam, cordis va-
gationem, Oris ſcurrilitatem, Oculo-
rum elationem, ventris ingluviem,
opprobria proximorum, ſcelera detra-
ionum, curioſitatis pruriginem, di-
Vitiarum cupidinem, potentatuum ra-
pinam,

nnelien
mlang
lfien,

oren

Panmte 1
Gnloli
Upere
Nere
uuntbe

1

Lbi Pt
n.
Corll eg
Noelet,
ineete
ANere
Denirde
len Hin
nanmr.
elnhuen.
leſcenter⸗
mors” N.
e ſhirtn
istheln⸗
lendr ne
2l
enen.
ülcunat⸗
Eihen oon

elmnnn
nn,onds
taten,0

06 (†) 86* 33
pinam, inanis gloriæ appetitum, hy-
pocriſis malum, adulationis venenum,
contemptum inopum, opprefſionem
debilium, avaritiæ ardorem, invidiæ ru-
biginem, blaſpemiæ mortem. Reſeca
in me, Pactor mei, temeritatem, ini-
quitatem, pertinaciam, inquietudi-
nem, otioſitatem, ſomnolentiam, pi-
gritiam, mentis hebetudinem, Cordis
cæcitatem, ſenſus obſtinationem, mo-
rum truculentiam, boni inobedientiam,
Conſilij repugnantiam, linquæ effrena-
tionem, pauperum prædam, impoten-
tum violentiam, innocentum calum-
niam, ſubditorum negligentiam, cir-
ca domeſticos ſeveritatem, adverſus
familiares impietatem, erga proximos
duritiem.
DEus meus, Miſericordia mea, Oro
te per dilectum filium tuum, da mihi
miſericordiæ opera, pietatis ſtudia :
compati afflictis, Conſulere erroneis,
ſuccurrere miſeris, ſubvenire egenis,
conſolari mæſtos, relevare oppreſſos»
pauperes recreare, flebiles refovere;,
remittere debitoribus, parcere in me
peccantibus, odentes me diligere, pro
B 5 ma-

34 6 (†) 80
malis bona reddere, neminem deſpice-
re, ſed honorare: bonos imitari, ma-
los cavere, virtutes amplecti, vitia reji-
cere: in adverſis patientiam, in pro-
ſperis continentiam, cuſtodiam oris;,
& oſtium circumſtantiæ labijs meis: ter-
rena Calcare, cæleſtia ſitire. Per eun-
dem Chriſtum Dominum. Amen.

Quadrans II.

Praxes XVII. Meditandi SS. vitam
Chriſti, ex Ven. Ludov. Bloſio.

Meditatio I.

One IEſu! tu Deus altiſſimus prop-
ter charitatem nimiam, quâ dilexi-
ſti me, voluiſti homo fieri, ex Virgine
Maria in ſtabulo naſci, in præſepio re-
clinari, poſtea circumcidi, & fugere in
gyptum. Dignatus es baptizari, je-
junare, tentari, vigilare, docere, præ-
dicare, atque infirmos curare: digna-
tus es triginta tribus annis multiplices
labores, ærumnas „ & perſecutiones
pati, ac tandem venire Jeroſolymam,
ut moreris pro me. Pro his omnibus
it

Satnt
1Kn
Iemem.
n
ſulinan

Mlen

Me
uc⸗
Nllkiore⸗
Nelluln

1

euelenlin
,l..
Pheltgen

Atumge
Düren n
Aminſe
n i
one
Reiens

1
ncepi⸗
luni 1a.
Uiie,⸗
1 I o⸗

mors,

Uß)
hmesne.
Win.
Aen

Gnen

M

Cmano⸗
utlei⸗
ia ign
lgerin
ni ſ⸗
rte⸗

2 (†) 36 3 ½
ſit tibi infinita laus, honor, & gratia-
rum actio à me, & ab omni Creatura
in æternum.
Per tua Eſu merita (vulnera) &
piæ Matris ubera peccata mea ablue; &
pæœænitens Cor tribue.

Meditatio II.
Bone Eſu! Jeroſolymis manducâ-
ſti paſcha cum charis Hilce Pali⸗ tuis, &
ſurgens à cæna præcinxiſti te linteo,
miſiſtique Aquam in pelvim, ac poſitis
genibus humiliter laviſti pedes ipſorum
diſcipulorum tuorum, eésque linteò ex-
terſiſti. Pro his omnibus ſit tibi & c. Per
tua Eſu &.
Meditatio III.
Bone IEſu! tu antequam patereris,
excellentiſſimum bonum filijs tuis lega-
ſti, relinquens nobis ſacratiſſimum Cor-
pus tuum in cibum, & pretioſiſſimum
Sanguinem in potum. Hujus charita-
tis tuæ abyſſum nullus intellectus pene-
trare poteſt. Pro his omnibus ſit & c.
Meditatio IV.
Bone IEſu! tu in hortum oliveti
perveniens, cæpiſti pavere, ac mæſtus
B 6 eſſe;

36 6 (†) 0*
eſſe; unde Diſceipulis tuis dixifti: tri-
Kes eſt anima mea uſque ad mortem.
Deinde ab ijsdem Diſcipulis avulſus hu-
militer flexiſti genua ſuper terram, &
procidens in faciem tuam oraâſtiPatrem,
leniſſiméque ei te reſignaſti dicens:
at voluntas tun. Poſtremò præ angu-
ſtijs, quibůs premebaris, ſudaſti toto
corpore ſudorem Sanguineum. Pro his
omnibus ſit tibi & e.

Meditatio V.
Bone Eſu! tu ineffabili deſideriò
redimendi me ardens, proceſſiſti ini-
micis tuis obviam, & paſſus es te à Ju-
da proditore oſculari, atque à facino-
Toc nominibus ignominioſè tanquam
latronem comprehendi, ligarique, ac
vinctum indigne abduci. Bro his om-
nibus ſit &.
Meditatio VI.
Bone Eſu! tu ad Annam probroſè
abductus, diram alapam ab impio ejus
miniſtro tibi iniquiſſimè datam, mo-
deſtiſſimè tuliſti. Pro his omnibus & c.
Meditatio VII.
Bone Eſu! tu ligatus ut aleia⸗
or

K
Felgenn
(odhen
Uenn in,
IIn., Mo
4
lne Nl
Im Gu
AAnn
GNNN UI

li 8
tten,
lishn.
enun, E
lhhnen,
Uden;
dnnr
celin
n Done

hli Ceſcen
Ccellkiin
6teie
e iheno⸗
umun
lpmne,
8 Nbo
.
mmnho
dimo
adm 1
Cnto

Ror ad domum Caiphæ Pontificis du-
Qus fuiſti: ubi Judæi injuſté te con-
demnârunt, & regiam, amabilémque
faciem tuam fœdée conſpuerunt, cola-
phsque & alapas tibi ſcelerate inflixe-
runt, & ipſam faciem tuam ludibrioſè
velaverunt, téque cædentes ſubſannan-
do dixerunt: Propbetiza nobis Cbrifte,
quis eſt, qui te percuſſit ? atque innu-
meras injurias nocte illa tibi irrogàâ-
runt. Pro his omnibus ſit & e.

Meditatio VIII.

Bone Eſu! tu manè ductus es ad Pi-
latum, & vultu benigno, oculisque de-
miſſis coram illo in prætorio ſtetiſti:
cumque falſi à Hadat accuſareris, ac
multæ contumeliæ in te dicerentur, hu-
militer tacuiſti, nihil reſpondens. Pro
his omnibus ſit & c.

Meditatio IX.
Bone Eſu! tu à Pilato miſſus fuiſti
ad Herodem. Hic vano curioſéque
animo miraculum aliquod videre cu-
Eicns; multis ſermonibus te interroga-
at, & judæi pertinaciter te accuſa-
bant: ſed inter hæc ſapienter ſilebas.
B 7 Hinc

38 ℳπ6 (†) *
Hinc ipſe Herodes cum exercitu ſuo te
ſprevit, & tanquam fatuum veſte al-
ba, ridiculâque te induit, atque ita ad
Pilatum remiſit. O quàm abyſſalis eſt
tua humilitas, & obedientia ! pro vo-
luntate, atque arbitrio inimicorum
tuorum progrediebaris, & regredieba-
ris, ſinè contradictione; permittens»
ut in te facerent, quidquid vellent.
Pro his omnibus ſit & c.

Meditatio X.
Bone Eſu! tu in prætorio nudatus,
& ad columnam inclementer ligatus,
crudeliſſiméque flagellatus fuiſti. Tunc
Virginea, delicataque caro tua fuit to-
ta eris conciſa, tota livoribs & pla-
gis deformata: unde & rivuli pretioſiſſi-
mi Sanguinis tui undique decurrebant
in terram. Pro his omnibus ſit & .

Meditatio XI.

Bone JEſu! tu poſt diram illam tui
flagellationem à ſatellitibus diaboli in-
dutus fuiſti ad majus opprobrium veſte
coccinea, vili, ac trita. Qui etiam ſa-
tellites Coronam ſpineam plectentes

impreſſerunt ſacratiſſimo veKici tuo.
cu-

Mien
umin

an n

ſene:
Cpenez
Uleſeren
m Cen
un ted
Usanutn
1
Uk
ite Kn
Pihmnne
tllnn

.

eres

1

Un

n W N
r,N
nentis,
ntes
Ueticc

.
leſtn ſo⸗ 4
neſte .
lle ita
lllze
nnn.
NImdrun
rerter
heminen,
is ſlen.

tonuceng
te onns,
li Tone
mafitto⸗
d
Uninſe
Geoomee
uſte

mlün
Car
Wiunnet
etd id
.

88 (†) 50* 39

Aculeis igitur ſpinarum ipſum caput
tuum graviter ſauciantibs, puriſſimus
ſanguis in amabilem faciem, collum-
que tuum ubertim defluebat; illi dein-
de poſuerunt arundinem in dextra tua,
& genuflexo nugatoriè te ſalutârunt,
dicentes: e e Judazorum, & ac-
cipientes arundinem, horribilibus icti-
bus venerandum caput tuum percuſſe-
runt, & expuerunt in mellifluam faciem
tuam, dederuntque tibi alapas. Pro
his omnibus ſit &jc.

Meditatio XII.

Bone JEſu! tu à Pilato foras pro-
ductus, & furentibus Judæis ad ſpectan-
dum exhibitus fuiſti, Coronam ſpineam
purpureumque veſtimentum geſtans.
At illi magnis vocibs petebant, ut cru-
cifigereris. Pro his omnibus ſit &.

Meditatio XIII.

Bone JEſu! tu voluntati judæorum
fuiſti traditus : qui ſtatim te eduxe-
runt, ut crucifigerent, ipſam Crucem
cruentis, lacerisque humeris tuis im-
ponentes. Tu igitur Fopriam Crucem
manſuetiſſimè bajulaſti, cujus pondus
ni-

40 0 (†) 30
nimium te affligebat. Pro his omni-
bus ſit & e.
Meditatio XIV.

Bone Eſu! tu ad Calvariæ locum
feſſus, & anhelus perveniens, amaritu-
dinem vini Myrrhati cum felle miſti,
quod tibi offerebatur, pro mea ſalute
guſtare non recusâſti. Pro his omni-
bus ſit & c.

Meditatio XV.

Bone Eſu! quando in loco Cal-
variæ nudatus es, plagæ tuæ ex veſti-
mentorum detractione omnes innova-
tæ fuerunt. O quâm atrocem Crucia-
tum ſuſtinuiſti, quando delicatæ manus
tuæ, atque incontaminati pedes tui di-
ris clavis cruci affigebantur, quando
membrorum tuorum Compages ſolve-
bantur! O quanta Charitatis ſuavita-
te manus & pedes obtuliſti, ut perfo-
rarentur. Tunc vulneribus tam ma-
nuum quâm pedum tuorum, velut e
fontibus, ſanguis tuus pretioſus abun-
danter effluxit. Pro his omnibus & c.

Meditatio XVI.

Bone Eſu! tu pendens in Cruce
me-

4

Pine
gund,

Cntd
tmnn i.
Cplo,
Gill, 8
Cnnrinp
f⸗ h⸗

4

1
Owealih

okhon.

.
Nlo
k ſel⸗
Sinore.
eCtuch.
Ntemunn
Pwd.
r,n
Pcgeilhe
lurter
Nherſ⸗
SuN.
m, Ku
Unnitze.
U
eu1C

(†) 4

medius inter duos latrones, blaſpemis
impetebaris, ſed interim orabas Patrem,
dicens : Pater dimitte illis; non enim
ſeiunt, quid faciunt. Tunc latroni pæ-
nitenti Paradiſum promiſiſti. Tunc
dulciſſimam genitricem tuam (gquæ
Compaſſionis, dolorisque gladio pene-
trata juxta Crucem ſtabat) Joanni dilſ-
cipulo, nobisque omnibus in Matrem
dediſti, & cum tribus horis immenſos
Cruciatus in cruce toleraſſes, vehe-
mentiſſiméque ſitires, aceto potatus
fuiſti: quê guſtatô tu vivificator om-
nium caput venerandum inclinans,
emiſiſti Spiritum. Pro his omnibus

ſit &.
Meditatio XVII.
Bone Eſu, bone Paſtor! tu poſui-
ſti animam tuam pro ovibus tuis, & dex-
trum latus emortui Corporis tui lanceâ
fuit apertum, unde nobis profluxit ſan-
guis, & aqua. Voluiſti Cor tuum amo-
roſum pro me vulnerari, poſtea ipſum
Corpus tuum immaculatum, depoſi-
tum de Cruce, beatiſſima Mater tua in
gremium ſuum excepit, oſculata eſt,
lacrymis rigavit. Poſtremô Joſeph &
Nico-

4² * (†) 580

Nicodemus illud involventes ſindone,

condiderunt in ſepulchro. Dilecte mi!
Dilecte votorum meorum, tu dignatus
es pro ſalute mea mori, ſepeliri; tertia
die reſurgere &c. qui vivis & regnas
Benedictus, atque glorioſus in ſempi-
terna ſæcula.

Concluſio precatoria.

Mitis, & innocens Agne Dei! tu
ſic dilexiſti me; tu iſta feciſti,
iſta humillime, patientiſſimè, & benig-
niſſimè pertuliſti pro me. Quid retri-
buam tibi? adoro, laudo, & glorifico
te; benedico, & gratias ago tibi ſicut
poſſum. Ave dulcis Eſu, fili Dei vivi,
Rex gloriæ. Ave vivificans gemma di-
vinæ nobilitatis, & immarcefcibilis flos
dignitatis humanæ. Eja pie Redemptor,
miſerere mei propter bonitatem tuam,
dele omnia peccata mea, Mortifica in
me, quidquid tibi diſplicet, effice me
hominem ſecundùm Cor tuum, confor-
mans me ſacræ Hummanitati tuæ. Con-
cede Domine mi, ut ſequar, & imiter
te ſtudioſiſſimè pro modulo meo.
O Pater Cosleſtis! ego pro ſalute
mea,

6
lynſ
umemm
Aunceld
vaſinn
tomn,
rurdor
lenlligett
Apmum,
len, lean

lie

enthit
mni ni
nti
(anmui
unthttd
u
Reribes
Oauhn
Wenimnis

(†) 43
ſ mea;, & pro ſalute omnium hominum
em i plenam emmundationem, atque ex-
licn iationem delictorum noſtrorum offero
4 tibi ſanctiſſimam incarnationem, Con-
usn verſationem, & Paſſionem prædilecti
mme filij tui: Pater clementiſſime, per eun-
Qeum IUnigenitum tuum da vivis veniam
u & gratiam; da fidelibus defunctis re-
NNi quiem, lucémque ſempiternam. Amen.

lüri,/ Quadrans III.

A, Meditationes centum breviſſimæ

net. . õ
KK S. Henrico Suſoni divinits revelatæ.
I

iäſan Pro Die Dominica.
iini 1. Doro, & admoneo te Eſu pijſſi-
Nprmi me, ſudoris illius ſanguinei,

uitiiin quem tibi poſt Cænam ultimam in hor-
len ro oranti, pijſſimi Cordis tui ineffabilis
enmin, anguſtia ubertim expreſſit. 2. Me-
ninan mento crudeliſſimæ illius captivitatis
Gdan tuæ, immaniſſimæ colligationis, & mi-
muh ſerandæ abductionis. 3. Memineris pie
mr Eſu, ut ca nocte duris te affecerint
Ui verberibus, phlegmatibus conſpurcaâ-
bn rint, Oculorum velatione probroſè ac
pür indigne nimis tractaverint. 4. Ut ma-
1, né

44 08 († ) 86

nè coram Caipha condemnatus, & mor-
ti velut reus adjudicatus fueris. 5. Ut
mater mæſtiſſima immenſo cordis cum
dolore te reſpexerit. 6. Ut Pilato ig-
nominioſè exhibitus, coram illo falſò
accuſatus, & ab eodem mortis Senten-
tia iniquè damnatus fueris. 7. IIt He-
rodes cum ſuis in alba veſte ceu fatuum
te irriſerit, qui es Patris æterna Sapien-
tia. 8. Ut elegantiſſimum Corpus
tuum horridi flagrorum, & Virgarum
ictus dite ſulcaverint, ac comminue-
rint. 9. Ut caput tenerrimum Vepres
& ſpinæ acutiſſimæ confixerint, largiter
per faciem decurrentibus pretioſi San-
guinis tui rivulis. 10. Ut tandem tam
miſerè affectus, mortis exceperis ſen-
tentiam, atque propriam ferens Cru-
cem ſumma cum ignominia ad ſupplicij
locum eductus fueris.

Oratio.

O'd Domine, unica ſpes, & fi-

ducia mea, horum omnium ad-
monitus, paterna benignitate ſuccurre
mihi miſero, quibuslibet laboranti ad-
verſis caſibus, & anguſtijs, “ me
à du-

6

Apwk
ſiEen

en
Mrs
Cnmybe
Nt ulcx
iriun.
ehicee,
ilenie
n llen

Illini aan

n,An
ig
Crtsoun
lhuvi

nlaie⸗

nisdener.

Eetalnnn
emin
n Crn
ENen
Cie
nunſſepre
in bngre
Peiol en
eleek
nkenlt

— /
naſpl
monnnt
nenmm

2 († ) 0 4
à duris & gravibus peccatorum meorum
Vinculis; ſerva me ab occultis vitijs,
& publica ignominia. Tuere ac de-
fende à Dæmonum fallacioſis perſuaſio-
nibus, & vitiorum omnium occaſioni-
bus, ac incitamentis. Fac me tuos, &
Matris pijſſimæ dolores intima animi
Compaſlione ſentire. Milericordem te
mihi judicem præbe extremum trahen-
ti Spiritum. Doce me Mundi honores
deſpicere, & tibi ſapienter ac fideliter
inſervire. Sana, & dilue culpas meas
omnes vulneribus tuis. Ratio mea ſa-
cratiſſimi capitis tui immaniſſimis do-
loribus adverſum tentationes omnes
confirmetur, & exornetur. Denique
præſta mihi quaslibet Cruces, & per-
peſſiones tuas pro viribus ſectari.
1II. Memento dulciſſime Eſu, ut
ſublimi Crucis ſtipite pendentis lucidil-
ſimi oculi tui defecerint, ac everſi fue-
rint. 12. Ut divinæ aures tuæ ludibrijs,
convicijs, & blaſphemijs oppletæ fue-
rint. 13. Ut præclariſſimum odoratum
tuum putentiſſimo fœtore afflixerint.
14. Ut os ſacratiſſimum acerbiſſima

Po-

46 ( †¼) ſ

otione infecerint. I15. Ut tatum de-
icatum duris attriverint verberibũs.

Oratio.
Aluæſo Domine, cohibe oculos
meos à laſcivo, ac vano aſpectu,
aures à fabulis, & inaniloquio; da ut
viſibilia, & Corporea cuncta mihi ſor-

deſcant. Fac, ut temporalia quævis

mihi vertantur in nauſeam, aufer à me
proprij Corporis curam ſuperfluam &
delicatam.
§. Suſo bas meditationes tercurren-
dé, ad ſingulas bumum oſou abatur di-
cens Orationem Dominicam, vel an-
gelicam, &c. fac tu himiliter, dicend́
Jaltem Gloria Patri, K tempus, & lo-
cus permittant, aut devotio ſuggeſſerit.
Pro feria II.

16. Emineris etiam dulciſſime E-
MX „ ut ſacroſanctum caput
tuum præ nimio dolore & incommodo
hæſerit pendulum. 17. Ut gracile col-
lum tuum erudeliter eæſum fuerit.
18. Ut gratiſſimam faciem tetra phleg-
mata, & ſanguis penitus operueriat.
19. Ut vividus color tuus totus fat
UE⸗

d
Cokctett

(Plchnn
Ln
DnK
NMuniie
Letnm,
Gitines
nena,
Mnben
Amnint
n uer
un tenn
Sbei
Mntan

3

e g.
enr N

ninnen
ulnmnt
N
epki
lCi
Aheit

cnt
erbls

be den
ſeh
zun
Wanmnil.
Nli ei
ilerine
etun

nr
1, W .
r, ent
n⸗E,
Deſer
.
lllreh
Cmn an
uvnd
gek 6
nnnſit
1 rgint
untipn
e

05 (†) 50 47
luerit. 20. ut omnis Corporis tui de-
cor emarcuerit.

Oratio.

Pæt mihi Domine corporis ama-

re, & amplecti incommoda, & non
niſi in te uno acquieſcere, aliena mala
æquanimiter perpeti, mei contemptum
deſiderare, cxtinquere appetitiones &
cupiditates meas, atque quævis oble-
ctamenta, & voluptates premere, ac
mortificare.
21. Memor eſto Domine Eſu, ut
dextrum brachium tuum dirè intende-
rint. 22. Itémque finiſtrum. 23. lUt
manum dextram clavòô confixerint.
24. Atque itidem ſiniſtram. 25. IIt
pedem dextrum confoderint. 26. Ea-
démque crudelitate fniſtrum. 27. Ut
velut impotens, ac viribus deſtitutus
pependeris in Cruce. 28. Ut crura
tua nimium delaſſata fuerint. 29. UIt
cuncta tenerrima membra tua ad Cru-
cis ergaſtulum immobiliter ſtrinxerint.
30. Ut Corpus tuum fervens ſanguis
multis locis tinxerit.

Ora-

48 2W8 (†) 80* re
Oratio. nte
Ta mi Domine, fac me in adverſis &
proſperis immobiliter tibi ceu clavis
confixum adſtringi, omnes animæ & eii
Corporis vires in tua cruce exgtendi ; uhn
intellectum & affectum meum tibi affi- M n
gi, atque inhærere. Præſta, ne cor- ni
poris oblectamenta ſectari queam, ſed ſsrnis
tui laudem & honorem alacriter & ſta- Nin
dioſè ſpectem, & aucuper: non ſit mihi in M
Domine ullum Corporis mei membrum, unmenn
quod non ſpeciatim tuam mortem ſuo
modo meditetur, tuæque Paſſionis
quandam ſimilitudinem amabiliter præ-
ſeferat, exhibeaâtque.

Pro feria III.

31. D Ecordare ſuaviſſime JEſu, ut
florentiſſimum Corpus tuum in
Cruce præ indigentia; & inopia exta-
buerit, ac exaruerit. 32. Ut defati-
gatum dorſum tuum aſper Crucis Cor-
tex miſerè torſerit. 33. Ut Corpus ſan-
Gtiſſimum ſuo pondere deorſum teten-
derit, ac depreſſum fuerit. 34. UIt
totum Corpus vulneribus, doloribus,
ac livoribus confectum fuerit- 3 1 Ut
FEe

73 († ) 49
hæc omnia corde amantiſſimo pertule-
erls⸗ ris. .
len clri; Oratio. .
Uine CEmentidin? Domine, indigentia
rnd; tua ſit mei perennis inſtauratio,
niim, méque perpetuò faciat revireſcere,
ue, dorii tui aſpera relinatio ſit mihi ſpirita-
em,A lis requies. Corporis tui ima depreſſio
meam potenter ſuſtentet imbecillita-
tem. Dolores tui meos ſanent. Cor
tuum amore ferventiſſimum flagranriſ-
uen ſima charitate meum inflammet.
li 36. Sis memor benigniſſime Eſu»,
ine ut mortis angoribus correptum, & ſum-
mis affectum cruciatibus impij hoſtes
tui contumelijs, blaſphemijs, & ſco-
matibus te vexaverint. 37. Ur irridi-
eun culis te geſtibus ac moribus deluſerint.
DSNm 38. Ut prerſus te in ſuis cordibus pro ni-
mien hilo duxerint, ac vilipenderint. 39. Ut
s in his Conſtantiſſime perſeveraveris.
s 40%. UIt Patrem pro illis benigne depre-
Cnsh catus fueris. 41. Ut agnus innocens
ume cum ſceleratis reputatus fueris. 42. Ut
Gu latro ad ſiniſtram pendens, te deſpexerit,
& condemnaverit. 43. Ut alter te im-
"U ploraverit. 44. Ut cuncta illi pecca-
N C t

70 (†) *
ta remiſeris. 45. Ut cœleſtem ei pa- & 9
tefeceris Paradiſum. ſume
Oratio. cln:
Oce obſecro Domine famulum uin
. tuum quævis convicia, ſcomma- Auud

ta, ludibria & contemptum ac vilipen- liuk
ſionem omnem tui amore fortiter per- n
irti

peti, cunctésque adverſarios meos apud i
te piè excuſare. O fons inexhauſtæ dh
benignitatis Eſu amantiſſime, en offe- ien
ro hodiè immeritam mortem tuam Cœ- Heni
leſti Patri tuo pro rea, multisque vitijs 6
obnoxia vita mea. En imploro miſeri- aan
cordiam tuam cum latrone. Memen- flne
to, memento obſecro mei in regno tuo, imn
ne me condemnes pro erratis, & deli- 1 Sd
&is meis; remitte mihi, quidquid un- iiu
uam malè geſſi. Aperi mihi cœle- Gumn
