ſalve puella amabilis, & filia gratiæ ele-
Gta. O Virgo verecunda! fœmina-
rum omnium pulcherrima! oſtende
mihi, precor, faciem tuam decoram;
cujus aſpectu ſuſeitentur in me inextin-
gui⸗-

enilca,

NNe Ne

4

ſuiter.
Thalawun
foratnes
— n prorſit
ye!
mi,¹

UeNe

;

Cormenn

ſen i
ure reſ
Ulri
ſtenece

ts, .

henper.

(e

RK

(†) yr
guibiles caſtimoniæ affectus: ſonet vox
tua dulcis in auribus meis, oujus auditu
reviviſcat, refurgãâtque Spiritus meus à
morte peccati, & ſomno tepidæ con-
verſationis. Ineffabilis illa fragrantia
ſuavitatis tuæ, mentem meam recreet
jugiter. Sincerus amor tui ingrediatur
thalamum pectoris mei, & omnia inte
riora mea feliciter occupet;, ut munda-
na prorſus faſtidiam.
Ave immaculata beatæ Trinitatis
amica: ſalve ſœmina mente & corpo-
re puriſſima MARIA. O Virgo taci-
turna, Virgo humillima, Virgo Deo
gratiſſima ! irradia, quæſo, intima
mentis meæ ſereniſſimo vults tui ſplen-
dore; ut in te delectetur & exultet
Cor meum. Trahe me poſt te, ut cur-
ram alacriter in odorem unguentorum
tuorum. Lætifica ſpiritum meum, 6
benigna, ut hilariter tibi ſerviam, &
ex intimis viſcerum meorum te diligam.
Viſita pupillum, gementem & mœren-
tem: tange citharam cordis mei, ut
ſuavè reſonet in laudem dulciſſimi no-
minis tui. Te amet, te veneretur, ti-
bi benedicat anima mea omni tempore.
6 Ave

252* 6 (†) 50

Ave filia Sion, millies beata, ſalve
mellitiſſima DEI Mater MARIA. O
Virgo ſanctiſſima, Virgo ante partum,
Virgo in partu, Virgo poſt partum:
circumveſti, obſecro, & exorna ani-
mam meam gratiâ cœleſtis decoris.
O Regina illuſtriſſima, intuere pauper-
culum è ſublimi ſolio gloriæ tuæ: ap-
ropinqua, 6 Domina, finibus miſeri
Pojas peccatoris, & conſolare me opta-
tà tuâ præſentiàâ. Exultet in te ſpiritus
meus, collaudent te præcordia mea,
& ſancta tua dilectione colliqueſcat ani-
ma mea.
Ave Virgo pia & ſuavis MARIA :
ave porta Orientalis inviolata, per
quam ſpecioſus formàâ præ filijs homi-
num ad nos venit. Converte, præcla-
ra, converte ad me mitiſſimos illos ocu-
los virginei vultûs tui: illumina tene-
bras cœcitatis meæ claritate advents
tui. Attende gemitus animæ meæ cu-
pientis diligere te: ſatia deſiderium fa-
tiſcentis & languentis ſpiritůs mei die
ac nocte. Separa, Domina, mentem
meam ab omnibus quæ ſub cœlo ſunt, &

in ſinceriſſimam tui contemplatiancm
u⸗-

Vrt:
lunrdi
eſtl
(tiscll
unclre
Labilter⸗
clecta,
collma
Colatie
zurumn ke
ſiu
Gem IMn
(alimne⸗
ſtenperen
mmrwuig,
Mrnsn
gne mie
ſueen
Uer En
end
N
ſuni
uyls, 0
it ad
Ne

enn
nefim
Mnia wen
elra.

Uisbm.
HCek⸗
Ps⸗
enes
enerc⸗
üne
n,n

0 (†) 0* 253

ſuſpende: faciens eam præguſtare mel-
litas ſorbitiunculas jucunditatis æternæ.
Ave ſolitudinis amatrix & internæ
quietis cultrix mitiſſima: ſalve femina
honeſtate admirabilis, & ſapientiâ inef-
fabiliter adornata MARIA. O Virgo
electa, virgo inter filias jeruſalem ſpe-
cioſiſſima, diſperſas, quæſo, ſervuli tui
cogitationes recollige, & ſpiritum diſſi-
patum redintegra: ut ſinceras tran-
uillâsque meditationes de te pertra-
tem. Inhæreat menti meæ amabilis illa
caſtimoniæ fotrix pulchritudo tua: poſ-
ſideat penetralia cordis mei puriſſimus
amor tui in perpetuum. Tu fragrantiſ-
ſimum Divinitatis tabernaculum: tu
hortus concluſus, unde pulcherrimus
atque unicus ille flos prodijt Eſus Chri-
ſtus Salvator animarum noſtrarum: te
laudet & veneretur omne ſæculum.
Ave redolens viola altiſſimæ humi-
litatis, & rubens roſa charitatis arden-
tiſſimæ MARIA : ſalve generoſiſſima
ſummi Conditoris mater. O Virgo
ſuavis, ô chariſſima in delicijs, perve-
niat ad me fragrantia aromatum tuo-
rum. Te ſentiat ſpiritus meus in no-
7 te,

254 5⁸ (†) 5*

cte, te exoptent præcordia mea per
diem, tibi ſuaviter afficiatur cor meum,
te medullitùs diligant omnia intima
mea, hilariter in tuis laudibus occupe-
tur mens mea omni tempore. Tu cœ-
leſtis Sponſi floridus thalamus, tu ſacra-
rum deliciarum amœna paradiſus, tu di-
vinorum Sacramentorum apotheca odo-
rifera, tu genitrix, tu filia, tu ſponſa Dei
altiſſimi: tu es & ſemper eris dulcis
ſpes mea, & dulee ſolatium animæ meæ.
Adeſto mihi, pia Gubernatrix, quam-
diu in periculoſo mari ſæculi hujus na-
vigo : & præcipuéè in ipſo vitæ termi-
no: ut te prælucente, te dirigente,
te perducente feliciter perveniam ad
portum cœleſtis jeruſalem, ubi te dili-
gam & laudem ſine fine. Eja, Domi-
na, exhibe mihi, quæſo, in hora mor-
tis meæ jucundiſſimam præſentiam
tuam : & roſeo rutilantique vulu tuo,
ac blandis ooulis tuis ſolare dolores &
gemitus meos, méque redde ſecurum
de æterna beatitudine ad gloriam Dei,

Amen.
. .„ Ge

an,
ſein
4 0

In
Wn
Chriſten
Mnerce
Ullheden
dobis,
Ghirnsg
Koch in
r Wie
n.
O Mei
Cerllni
Nelicn
r in⸗

Cor Are
Cor Nlnrn
ſ.

ntne⸗
,

25 ( †) * 257
Die Sabbati.

Singulari bodiè cultu proſequere Virgi-
neum Cor Mariaæ per ſequtentes pios
aſfectus, ſive Litanias.

Vrie cleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie celeiſon.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Pater de Cœlis DEUIS. Miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi DEIS. Milſerere
nobis.
Spiritus S. DEIIS. Miſerere nobis.
Sancta Trinitas unus DEUIS. Miſerere
nohis.
Cor Mariæ ab origine immacula-]
tum.
Cor Mariæ gratiâ plenum.
Cor Mariæ inter omnia Corda be-
nedictum.
Cor Mariæ SS. Trinitatis Sacrarium.
Cor Mariæ cordi JEſu ſimillimum.
Cor Mariæ, in quo JEſus ſibi bene
complacuit.
Cor Mariæ humilitatis abyſſus.
Cor Mariæ ſedes Miſericordiæ.
Cor Mariæ divini amoris incendium.
Cor Mariæ bonitatis oceanus. J
Cor

d ra O

Iqou Oa

Ioa S

256 (†) 5*

Cor Mariæ puritatis, & innocentiæ]

Miraculum.
Cor Mariæ ſpeculum omnium divi-
narum perfectionum.

Cor Mariæ primum omnium Virgi-
nitatis voto conſecratum.
Cor Mariæ, in quo Sanguis, pre-
tium Redemptionis noſtræ, for-
matus eſt.
Cor Mariæ deſideriis tuĩs mundi ſa-
lutem accelerans.
Cor Mariæ gratiam peccatoribus
impetrans.
Cor Mariæ, verba Eſu, ac geſta
Fideliſſimè conſervans.
Cor Mariæ doloris gladiò transfixum.
Cor Mariæ in paſſione Chriſti affli-
tiſſimum.
Cor Mariæ Chriſto Crucifixo cruc
confixum.
Cor Mariæ mortuo JEſu mærore
conſepultum.
Cor Mariæ, JEſu reſurgentis gau-
dio redivivum.
Cor Mariæ in Aſcenſione JEſu inef-
fabili dulcedine delibutum.
Cor

onb“nꝗ oaouV

—— — —

—.

vuunau 100 opusoor sopar

—,— —

4
lue i
nen
run.
AMid
den
Cor Mre
lue
Nr Merie
r Marie
umon
ans Dl
lyCr.
Po l,
eCx)
Puel,⸗
Nuc)
.Arnin
lie
eocor
.

4
lunen

Unm
fim,
um I
chi

—

0 (†) 0* 257

Cor Mariæ in deſcenſu Spiritûs S.]
nova gratiarum plenitudine cu-B

mulatum. 3
Cor Mariæ conſolatio affliorum. —
Cor Mariæ peccatorum refugium.

Cor Mariæ cultorum tuorum ſpes,
ac dulce præſidium.
Cor Mariæ agonizantium auxilium.,
Cor Mariæ Angelorum, ac Sancto
rum omnium jubilus. 1*
Agnus DEl, qui tollis peccata mundi.
Per Cor Mariæ parce nobis Domine.
Agnus DEl, qui tollis peccata mundi.
Per Cor Mariæ exaudi nos Domine.
Agnus DEI, qui tollis peccata mundi.
Per Cor Mariæ miſerere nobis.
y. Maria immaculata, mitiſſima, & hu-

nb

millima.
B. Fac Corda noſtra Cordi JEſu ſimi-
lia.

Oremus.

Lementiſſime DEIIS, qui ad pecca-
torum ſalutem, miſerorumque per-
fugium, Cor ſanctiſſimum, & imma-
Eilatnn Mariæ, divino cordi Filij tui
IEſu Chriſti, charitate, ac miſericor.
ia

258 06(†) 50

dia ſimillimum eſſe voluiſti: concede,

ut, qui hujus duleiſſimi & amantiſſimi
cordis memoriam agimus, ejusdem me-
ritis, ſecundum Cor jeſu inveniri merea-
mur. Per eundem Chriſtum Dominu
noſtrum. Amen.

Clauſula hebhdomadæ marianę,

in qua Deiparæ offertur Cor JEſu
pro negligentijs omnibus, in ejus ſer-
vitio commiſſis, & filiale homa-
gium renovatur.
Magna S. Certrudis, prout legitur
in inſinuat. Lib. g. c. 2. olim H
recogitans, ſe nibil grati olſegui, Dei-
baræ exbibuilſe; ex inſtinktu Spiritu §.
obtulit eidem Cor YTkſu: guod praæ om-
ni alio munere Mariæ gratiſſimum fuit;
Fac tu ſimiliter Sacerdos mariane, & ni-
bil dignius matri tuæ cæleſti braſtare
Voteris.

Ve millies digniſſima Mater cordis
A Eſu, & Domina mundi augaſtiſſi-
ma, O Maria! cum omnibus Angelis
Sanctis, & juſtis in cœlo, & in terra, te
amo, te laudo, te ſaluto O Virgo dul-
ciſſima, in unione illa intima, qua Deo
præ

gunbus
Aeeriamm
nclin,
Rero
nun (.
Cuſlills
fpen,
De nne
leinſge
1Manenn
ſen n

le

4

nepeh
n elt
oilitun
untitte,

Nonden

1

Cneel⸗

hmtiſr,
lenne.

(†) 29
ræ omnibus puris creaturis es conjun-
iſſima: & in ſuppletionem omnium
negligentiarum, quas in tuo, mater im-
maculata, ſervitio hactenus commiſi,
offero tibi nobiliſſimum ac prædigniſ-
ſimum Cor JEſu Chriſti, cum omni af-
fectu filialis amoris, & fidelitatis, quem
tibi ſupremò modô exhibuit in terris,
& ſine fine exhibebit in ccœlis.
Te inſuper novo hodiè cordis fervore
in Matrem meam eligo. Nullam aliam
Matrem & amatricem habere cupio,
quàm te, O Maria, Mater, amatrix, &
imitatrix cordis Eſu, eidem auàâm ſimili-
lima. Seriò mihi propono, id omne
deineeps me facturum, quod clientem
tuum decet, ac omiſſurum, quod cor-
di tuo illibato diſplicet. Te ergo in po-
ſterum habebo ùt Matrem, amabo ùt Ma-
trem, honorabo ùt Matrem, complectar
ut Matrem dilectione, & fiduciâà con-
ſtanti; apud te tanquam apud Matrem
auxilium quæram in omnibus neceſſitati-
bus meis: præcipuè autem te tanquam
Matrem imitabor in tuis virtutibus,
maximéè in amore cordis Eſu, quod tu
tenerrimo affectu diligis. Per hoc etiam
Cor

260 0 (†) 802

Cor te rogo, O benigniſſima Mater,
ut velis me ſuſcipere in Filium, & te
tanquam Matrem mihi exhibere; in de-
ſolatione conſolare me, in periculis li-
bera me, in tentationibus robora me,
in perſecutione defende me: in infirmi-
tate aſſiſte mihi, in morte ne deſeras
me; rege, & guberna me in corpore
& anima; impetra mihi Cor, tuo pu-
riſſimo cordi ſimile „& inſtilla mihi an-
te omnia amorem Eſu.
O Maria reſpice in me, & exaudi
me per dolorem illum te obſecro, quem
ſenſit Cor tuum Virgineum in vita, &
aſſione filij tui, præſertim, dum vidi-
Rtlaun, & Cor lanceâ vulnerari: hunc
icdtum, hoc vulnus veriſſimè excepit
Cor tuum, & anima tua. Ah! per
cordialem hunc dolorem, cui ex intimo
corde compatior, rogo te, ut vulneri-
bus animæ meæ velis compati, & effica-
citer mihi impetrare commiſſorum ve-
niam, cum ſuperabundanti gratia, ne
amplius inter hoſtes cordis ]Eſu inve-
niar, ſed, ut perpetuo, & ardentiſſimo
amore illud ſemper diligam, ejusque,
ac tuum cultum omni modô promo⸗
veam. O Ma-

1
mne

(hnn u

Wun

sn
Cor tun
lyeins,
den mer
ſidenn
nen con
e

t M
Ubls
gkoonu
Ulet

*

95 (†) 802 261

O Maria, Maria, Regina cordis, &
amoris mei poſt Deum ex hac hora ob-
jectum unicum ac perpetuum! hæc
ſunt vota mea; ne ergo me deſeras, aut
derelinquas. Ecce klius tuus, dixit
Eſus moriens: Ah! hæc verba moveant
Cor tuum, ut intuitu corum me non
abycias, quod ingratitudo, & perfidia
mea meretur! Ecce ad te vigilo, non
quidem manè, ſed valde ſerò, ſerio ta-
men corde. Da ergo, utinveniam te,
A gratiam tuam nunc, & in hora mortis
n meæ, & ſic per maternam interceſſio-
u,A nem tuam hauriam ſalutem à corde ]Eſua
Gnit. filij tui ſempiternam. Amen.

Oratio
4 , . . .
3 S. Anſelmi ad B. Virginem

“ Mariam.

Kekee Alve ſancta, & inter Sanctos poſt
Gn Deum ſingulariter ſancta Maria; ti-
ues bi ſe conatur præſentare anima mea,
e morbis vitiorum lanquida, & ulceribus
min flagitiorum putrida, quantum moribun-
e, da valet ſupplicare, ut potentibus tuis
meritis, & piis tuis digneris eam pre-
. cibus

262 6 († ) 86

cibus ſanare. O benedicta inter mulie-
res, quæ Angelos vincis puritate, &
Sanétos ſuperas pietate: Spiritus meus
moribundus ad tantæ benignitatis an-
helat reſpectum, ſed erubeſcit ad tan-
ti nitoris conſpectum: eadem enim pec-
cata mea, O Domina cognoſci à te cu-
piunt propter curationem, apparere fu-
giunt propter execrationem; non ſa-
nantaur ſine confeſſione, nec produntur
ſine confuſione, ſi celantur ſunt inſanabi-
lia, ſi videntur ſunt deteſtabilia. O tu illa
piè potens, & potenter pia Maria, de
qua fons eſt ortus miſerieordiæ: ne con-
tineas precor, tam veram milericor-
diam, ubi tam veram agnoſcis miſe-
riam. Pie Domine, parce ſervo Matris
tuæ: pia Domina, parce ſervo filij tui,
qui me conjicio inter duas tam immen-
ſas pietates, non ineidam inter duas tam
immenſas ſeveritates. Amen.

Ad Eandem pro felici morte.

Domina mea dulciſſima, viſceribus
miſericordiæ plena, ſuccurre mihi
miſero peccatori, antequam mors ſubi-

tanea„ & improviſa ſuperveniat, ne

ſu⸗

4
Ein
n.
heilncdt
zntniſnt
n e
Hol, cen
ſerzconnit
ſone, on
imneian
Uone flio
e dreren

„
4

wecun nie
ivv Hurul
imn unn
Gent, Omonn
ſee Wide
ient
Mernllre
rputg
iman

7

5 ℳ (1) ι 286;
Hierm, ſubito, & imparatus de hoc mundo
iee, tranſeam. Ora pro me Maria Virgo
Fimnen benedicta, ob unigeniti filij tui, Domi-
hinin. ni noſtri Eſu Chriſti mortem amariſſi-
ctim, mam;, ut peccati deteſtatione, & dia-
tdneie, boli, ac operum ejus abrenunciatione,
nlirg. Vera contritione, pura, & humili con-
epnenit feſſione, pœnitentiâ, & ſatisfactione,
umng., digna Dei acceptione, & proximi dile-
Rione filio tuo reconciliatus vitam
rlns, hanc brevem feliciter finiam. Et fac
ieOn mecum miſericordiam tuam, O beata
Neln,e. Virgo Maria Mater Dei, in illa tremen-
leeehn. da hora, quando Spiritus vitales defi-
muſiem. cient, & mortua linqua ſe nequibit mo-
unne. Vere ad invocandum te, neque oculi
elrsé mei lucem capere poterunt, aurésque
miim, meæ nulli voci pateſcent; memor eſto
tuæ pietatis, & ſubveni mihi in illa ul-
tima hora neceſſitatis meæ, ut liberer à
miniſtris diaboli & collocer cum Chriſti
fidelibus, filij tui ſervis, & amicis.

Hame Amen.
N E* ANK

1.

htl
Ml.

MMerestan

D
in.

26 4 25 (†) §0*
Quadrans II. D

Roſarium, præcipua continens (1
Redemptionis noſtræ Myſteriꝛ. 6Enmn

Redo. Pater noſter. Ave Maria. 4.Enb

1. Qui nobis augeat E lem rectam. Ent
2. Spem firmam. 3. Charitatem per- In

Cloc
Petuam. sn

Decas 1. Pater noſter.
A * Maria &c. qui te ab æterno eni
præelegit. er 1
2. Qui te à peccato originali præ-
ſervavit. Cüm
3. Qui te omni virtute, & gratiàâ
ornavit. De

4. Qui te ſibi matrem deſtinavit.
5. Cui trimula in templo es præſen- )Iih
tata. LCi
6. Cui à te caſtitas votò nuncupata. I
7. A quo S. Joſepho es deſponſata. Umme
8. Quem tibi Gabriel nuntiavit. an
9. Qui tecum Eliſabetham viſitavit. Cn
18. Qui S. Joſepho te Virginem pro- (ein
bavit. Wole⸗
Decas

(†¼) ° 265

Decas 2. Pater noſter.

tnien Uen intacta Virgo genui-
Qein fupplex infantem adoraſti.
Quem laëte Virgineo nutriviſti.
Quem Angeli paſtoribus annuntia-
runt
. Qui octavo die Circumeiſus, &
IEſus vocatus.
Qui à Magis donis honoratus.
i à te in templo præſentatus.
Qocum in Ægyptum profaugiſti.
int Quem gaudens in templo inve-
giul he. niſti.
o. Cui tota vita fideliter inſerviviſti.

.

6
.*

æñ A O

e.
ledhenn

οα

Apri 1
“ Decas 3. Pater noſter.

baſler 2. Ui à Joanne eſt Baptizatus.
2 Qui in deſerto fuit tenta-

Incnheta, tus. . V
Sn. 3. Qui pauperibus regnum Dei con-
i cionatus.
4. Qui cum peccatoribus ſuaviſſimè
ſgrrgne⸗ converſatus.
r Qi⸗ Jdzorum ſannês vexatus.

n 6. Qur

2 66 68 (†) 802 ₰
6. Qui in monte Thabor eſt transfi- ühmn
guratus. . Ahns
7. Qui fame, & ſiti fatigatus. Wüm

8. Qui ſtupenda ſigna operatus.
9. Qui videns urbem eſt lacrymatus. 6
10. Qui cum palmis Rex eſt ſalutatus.

N

Z

uls.
Decas 4. Pater noſter. Cin
1. Ui paſſurus tibi valedixit. d
2. Qui legalem Cœnam mandu. Vin
cavit. mars.

3. Qui diſcipulorum pedes lavit. 00
4. Qui ſeipſum nobis in cibum dedit. lti
5. Qui ter orans ſanguinem ſudavit.
6. Qui ab Angelo eſt confortatus. Mat
7. Qui à Juda proditus, & ligatus.
8. Qui ad Annam & Caipham furio“
9

ſè raptatus. 4
.Qui à ſervo Pontificis alapè cœſus.
10. Qui à Petro ter negatus. len

Decas 5. Pater noſter.
.. Ui coram Pilato iniquè aceu-,n
ſatus.
2. Qui dirè flagellis laceratus. Gee
3. Qui ſpinis horrendum coronatus. Qirn

4. Qui

*
tnt

Nn

Allnnn
6 i

e.

n il

t.
n ſ

A
hunlat

Nerl

. Qui latrone dimiſſo ad Crucem
poſtulatus.
5. Qui innocens morte condemna-
tus.
6. Qui trabali Cruce oneratus.
„. Qui duos inter latrones Cruci af-
8
E

+G

fixus.
.Qui in Cruce felle & aceto pota-
tus.
.Qui inclinato capite morte conſu-
matus.

10. Qui lanceâ transfixus, ſepultus, &

à te deploratus.

Decas 6. Pater noſter.

1. Ui mortem triumphans reſur-
rexit.

2. Qul tibi, ſuisque diſcipulis glorio=

ſus apparuit.
3. Qui in cœlum victor aſcendit.
4. Qui promiſſum nobis Spiritum S.
miſit.
y. Qui per ſuos mundo prædicatus.
6. Quiſte ſæpiùs viſere dignatus.
7. Qi te in morte eſt conſolatus.
2. Qui te in cœlum comitatus.

M 2 9. Qui

268 6 († ) 862 6
5. Qui te coronatam amplexatus. Mmime
10- Qui Judex venturus eſt deſignatus. MuteCelel
. hetenport
Commendatio. Rii
Domina mea, ſancta Maria! me Gimuinde
in tuam benedictam fidem, ac ſin- IIIIusnn
gularem cuſtodiam, & in ſinum Miſeri- Mud Mann
cordiæ tuæ hodièe & quotidie, & in ho- Erido
ra mortis meæ, & exitůs mei animam m
& Corpus meum Tibi commendo; om- Mun M
nem ſpem & conſolationem meam, om- Muncel
nes anguſtias & miſerias, vitam & finem n
vitæ meæ Tibi committo, ut per tuam Mulul
ſanctiſſimam interceſſionem, & per tua in
merita omnes meæ dirigantur & diſpo- Nudm)
nantur cogitationes, verba, & opera ſe- im
cundum tuam, tuique dilectiſſimi Fi- Nuulegn
lij voluntatem, ac meam, totiusque illin
Eccleſiæ utilitatem, ac neceſſitatem, inyni

Lytaniæ Elderenſes An
im . . . M
Ex primis precibus Univerſitatis e
Salisburgenſis, anno 1620. riſ 6
impreſſis. lru

Vrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Alin
Kyrie eleiſon.
Chri-

(4) 2365
Hutk, Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
ignim, Pater de Cœlis DEIIS. Milſerere nobis.
Fili Redemptor mundi DEIS. Miſerere
nobis.
Milne Spiritus ſancte DEIIS. Miſerere nobis.
Gmuh. S. Trinitas unus DEIIS. Miſerere nobis.
nnhii. Sancta Maria. Ora pro nobis.
ieir S. Maria Sponſa æterni Patris dulciſ]
ininiun ſima.
rmmm. S. Maria Mater filij Dei digniſſima.
nmemen S. Maria Cella Spiritûs ſancti puriſſi-
lanifen ma.
Utpetum S. Maria Ancilla S. Trinitatis nobiliſ-
erim ſima.
IRtho. S. Maria Soror Angelorum pulcher-
„An. rima.
elmk. S. Maria Regina Patriarcharum glo-
e rioſiſſima.
lluem, S. Maria Promiſſio Prophetarum de-
ſideratiſſima.
„ S. Maria Doctrix Apoſtolorum ſa-
4 pientiſſima.
Uilats S. Maria Magiſtra Evangeliſtarum
4e veraciſſima.
S. Maria Copfortatrix Martyrum va-
lidiſſima. 1

dad z10

s qou O

2 70 205 (†) 82

.42

S. Maria Spes, & Plenitudo Confeſ- ne
ſorum ſuaviſſima. vum⸗
S. Maria Corona Virginum jucundiſ- 8 i
ſima. Iics
S. Maria Imperatrix Sanctorum om-g it El
nium auguſtiſſima. E Gunbon
S. Maria Salus, & Conſolatrix vivo- 55² eepcl
rum & mortuorum promptiſſima.)] i
S. Maria audi nos. S. Maria exaudi nos. e
ſe, or

IEſu fili Mariæ Virginis, parce nobis
Domine.

IElſu fili Mariæ Virginis, exaudi nos,

Domine.
Eſu fili Mariæ Virginis, miſerere nobis.
Ave Maria.
Ve Maria, porta Cœli, & animæ
meæ ſolatium. Ave Domina mea,
advocata mea, ſalus mea, refugium
meum : Domina gloriæ, regina læti-
tiæ, fons pietatis, vena miſericordiæ,
ſanctitatis libertas, jucunditatis amæ-
nitas: ſplendor coœli, dulcedo Paradiſi
O Sanctorum omnium inennarrabilis læ-
titia.
Tibi Domina mea Virgo Maria com-
mendo totum Corpus, & animam meam,

& totam vitam meam, quinque ſenſus
Cor⸗

Keßea

8
Cnen

loncſe,

„

2
mme

runm 3
.,1

Alliin

enobis

Kains

mme⸗
lndl

4
uuranle:

( †) — 271
Corporis mei, omnia facta mea, mor-
tem meam; cùm ſis benedicta in æter-
num, & ultra.
Tibi me commendo illa commenda-
tione, & illa fide, quâ te dilectus filius
tuus Dominus noſter Eſus Chriſtus præ-
dilecto diſcipulo ſuo Joanni commenda-
Vit.
Tibi hodiè, & quotidié me, meéôs-
que, & omnia mea commendo: & pre-
cor te, ut ſerves me à peccatis, & à
ſcandalis, & ab omni confuſione huma-
na, ab ira judicij tremendi, ab omni-
bus periculis animæ & Corporis, à ſub-
itanea, & improviſa mala morte.
Da mihi de præteritis emendatio-
nem: De præſentibus Cuſtodiam: de
futuris cautelam, Amen.

Quadrans III.

Officium parvum B. V. Mariæ ex
Pſalterio S. Bonaventuræ, aliisque
pijs Deiparæ cultoribus.

Ja mea labia nunc annunciate lau⸗
des & præconia Virginis beatæ.
5. Do-

272 8866 (†) *
y. Domina in adjutorium meum in-
tende.
ꝶ. Me de manu hoſtium potenter
defende. Gloria Patri, & Filio, ſancto
ſimul Paraclito: laus quoque Mariæ
Virgini in ſæculum ſit ſæculi. Amen.
Fel
Gloria ſit Trinitati individuæ: laus
quo que Mariæ Virgini Deiparæ. Amen.
Alleluja.

Invitatorium.

Ave Maria, gratia plena, Domi-
nus tecum.
Enite exultemus Dominæ, jubile-
V mus in devotione Matri Salvatrici
noſtræ: præoccupemus faciem ejus in
eccatorum Conteſſione, & in Pſalmis
jubilemus ei.

Ave Maria, gratia plena, Domi-
nus tecum.
Honiam magna Domina, & Regina
ſuger omnes gentes, ipſa non re-
pellet ꝑ

ebem ſuam: quia manus ejus
ad

.
14
Aeubn
R

((Nn
i
avemut
Ccamus
nin, er
Aacroc⸗
1s,

e l

Cuuk
Plnh
alcdn,
5

Ae Nrn

Rn
4 A
Cen
(aln
M
Muere

Don⸗ ma

aeſhle⸗
dlperch
n eig i
lMins

Dori⸗
5
Wer
Mur
Nune

(†) 273
ad omnes fines terræ, & lacrymarum
vallem ipſa conſpicit.

Dominus tecum.

Uoniam ipſius eſt Mater, qui fecit
mare, & cujus manus aridam fun-
daverunt: Venite adoremus, & pro-
cidamus ante cam, ploremus coram De-
mina, cujus filius fecit nos, quia ipſa
eſt advocata noſtra, nos autem populus
ejus, & clientes pallij ejus.
Ave Maria, gratia plena, Domi-
nus tecum.
Gloria Patri, & Filio, Sancto ſimul
Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini
in ſæculum ſit ſæculi.
Dominus tecum.
Ave Maria, gratia plena, Dominus
tecum.

Hymnus.

Ve Mater- Redemptoris,
Et æterni creatoris,
Quem terra, pontus, æthera,
Ccœlique laudant ſydera.
Maria Mater Gratiæ.
Mater miſericordiæ,
M S Tu

2724a 28 (†) 502» 4

Tu me ab hoſte protege, Pelen
In hora mortis ſuſcipe. Amen. ſtler
Antipb. Honorate. a
Ge Non
Pſalmus 1. ( Gin
leltn.

Miſerere mei Domina, & ſana infir-

mitatem meam: tolle dolorem, lgein
& anguſtiam cordis mei.

Ad te levavi oculos meos manſueta Re-

gina: quæ cum filio regnas in eœlis. lemm
neitih

or
ſiamn

Reſpice paupertatem meam glorioſa
Virgo: miſeriam & anguſtiam meam ⸗
ne tardes aufferre.
Inclina ad me aurem tuam: & in mæ-
rore meo lætifica me.

Ablue omnia peccata mea : & ſana N
cunctas iniquitates meas. nd
Gloria Patri, & filio, ſancto ſimul nr
Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini, Mlim
in ſæculum ſit ſæculi. n
Miſerere mei Domina de altitudine Reemn

throni tui: & ne permittas me in ette
valle miſeriæ conturbari. le,
Ac-

(†) ** 275
e Accendatur amore tuo tepor meus: gra-
tiâ tuâ expergiſcatur torpor meus.

Reſpice voluntatem cordis mei: &
, affetionem meam fac tibi benepla-
Alnis. centem.
ilnn, Ingrediatur Oratio mea in Conſpectu
6 tuo : conſolare in facie tua mæſti-
e⸗ ſtiam meam.
ulti, Avertatur à me ira Dei: placa eum
meritis, & precibus tuis.

ägan Gloria Patri, & Filio, ſanéto ſimul
Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini
i in ſæculum ſit ſæculi.
Ane⸗
Pſalmus 3.

S
6

a
Mlunl

Miſerere mei Domina miſerere mei: tu
enim es lux & ſpes omnium con-
fidentium in te. .
Audi Domina Verba mea, & preces
meas : & in conſpectu Angelorum

4 cantabo tibi laudes.
Ine Recordare mei Domina, & non appre-
minurir hendent me mala: ſuccurre mihi in
ui fine, & inveniam vitam æternam.

4 M 6 In-

25 (1) 9* 4
Inſidiatur hoſtis calcaneo meo: & ex. Mien
tendit contra me rete ſuum. rthls!

Adjuva me Domina ne corruam coram ii
eo: fac ut conteratur ſub pedibus na
meis. Gloria Patri, & Filio, ſancto Nchdl
ſimul & c. ud
Anutiph. Honorate Mariam, & in- euall
venietis ſalutem, & vitam perpetuam. üoh
F. Mater alma Chriſti Maria. nrun
e. Suſcipe laudum præconia pia. nd
Abſolutio. un
Xaudi Virgo Maria preces ſervo- enmting
rum tuorum, & miſerere nobis „ (Wleen
quæ in Cœlis ſuper Angelorum choros ebin
exaltata regnas in ſæcula ſæculorum „ uumen

Amen. . ab,
Jube Domina benedicere,
Benedictione pia, benedicat nobis l
Virgo Maria. Amen. lin
Ledtio Prima. lunſt
ſealnncn

A D Mariam Virginem Deiparam fre- 1
A quenter te converte; cam invo- räinen
ca, eam lauda, omnium enim præconiis penilin
eſt digniſſima. Deum utero circum- Kilſini
dedit, uberibũs latavit, ulnis geſtavit, & ltin
con-

he

ncen
uin
lnſa

fn i
leneng
Ui

en⸗
ri,
ncons
Wn

“
1,
e

Gnſt 5
N
nunt
oam
giie

N

(† ) 80* 277
eonfovit gremiò, quid ſublimius, quid
admirabilus ?à nihil Dei Matre, ſub
Deo cogitari poteſt divinius. Tu au-
tem Domina miſerere noſtri. gꝑ. Deo
gratias, & Mariæ.
g. Gaude Maria Virgo, emni lau-
de digniſſima; quia à Patre in filiam,
à Filio in Matrem, à Spiritu S. in Spon-
ſam: ab Angelis in reginam, & ab ele-
ctis in Imperatricem æternam es af-
ſumpta.
z. Ex hoc beatam te dicent omnes
generationes: quia à Patre in filiam,
à Filio in Matrem, à Spiritu ſancto &.
Jube Domina benedicere.
Intemeratæ Virginis gratia purificet
ſenſus, & corda noſtra.

Lectio Secunda.

Pſa eſt totius puritatis, & ſanctitatis
exemplar abſolutum, peccantium
ſingulare refugium, omnium, quos ten-
tatio, calamitas, aut perſecutio urget,
tutiſſimum abſylum: ipſa Regina Cœli
Potenim „diſpenſatrix gratiarum li-
eraliſſima, & omnium fidelium Mater
miſericordiſſima. Tu autem Domina
M 7 wi⸗-

278 05 († ) 86 6
miſerere noſtri. à. Deo gratias, & in
Mariæ. Ptizfn
&. Felix ex Virgo Maria præ cunctis CnIen
mulieribus ſuper terram: quia ſola dig- ſhm
na fuiſti portare fructum ſalutis. . Be- valn
nedicant te omnes Angeli, cœli, & ponanün
univerſæ creaturæ; quia ſola digna fui- monk
ſti portare fructum ſalutis.

Jube Domina benedicere. (nticn
Maria perpetuæ obtineat nobis gau-
dia vitæ. .
Lectio Tertia.

Ota mitis eſt, tota ſerena; tota un
ſuavis, tota benigna, non ſolum liafn
juſtis, & perfectis, ſed & peccatoribus, kaumihn
ac deſperatis, quos ut ad ſe clamare per- um
ſpexit, ſtatim adjuvat, ſuſcipit, fovet, Thioms
& metuendo judici reconciliat: nullum Momg
aſpernatur, nulli ſe negat, omnes con- in
ſolatur, omnibus miſericordiæ ſinum Hinmnah
aperit. Talis eſt, talis à Deo facta eſt, Wa
ut nemo eam horreat, nemo refugiat, Mi
nemo ad eam accedere trepidet. Tu iomm
autem Domina milerere noſtri. Een
g. Deo gratias, & Mariæ. Ponnes

z. Glorioſum nomen Virginis e Ul we⸗

in,

anme
ullec
a
or 6

äi

11, doe
ühhom
nins,
mmnke

e;Con⸗
Wnum

(† ) 50* 279
riæz cum fiducia invocemus: ut ipſa
pro nobis intercedat ad Dominum IE-
ſum Chriſtum.
V. In omni tribulatione, anguſtia
& neceſſitate curramus ad illam; ut ipſa

pro nobis intercedat ad Dominum E-
ſum Chriſtum.

Canticum Marianum S. Bona-
Venturæ.

Pro feſtis Deiparæ, vel alids
ad libitum.

E Matrem DElI laudamus: te Ma-
riam Virginem profitemur.
Te æterni Patris Sponſam, omnis terra
veneratur:
Tibi omnes Angeli, & Arch-Aangeli:
Tibi omnes Principatus humiliter ſer-
viunt. .
Tibi omnes Poteſtates, & ſupernæ Vir-
tutes: Cœli Cœlorum, & univerſæ
Dominationes obediunt.
Tibi omnes Throni, tibi Cherubim, &
Seraphim exultantes aſſiſtunt.
Tibi omnes Angelicæ creaturæ, inceſſa-
bili voce proclamant:
San-

2 30 5 (†) 805 “=”J”ÿ”M
Sancta, ſancta, ſancta Maria, Dei Ge- leer
nitrix, & Virgo. NAlben
Pleni ſunt Cœli, & terra Majeſtatis glo- jnbe
riæ fructus ventris tui. eue
Te glorioſus Apoſtolorum chorus, ſui anſi
creatoris Matrem collaudat. aunkt
Te Martyrum cœtus canditatus, Chri- ai,
ſti genitricem glorificat. iponn

Te glorioſus Confeſſorum exercitus Tri-

lenn
nitatis templum appellat. Ku
Te amabilis chorus Virginum ſuæ Vir- o
ginitatis exemplum prædicat. . enig
Te tota cœleſtis curia cœlorum reginam (mmn
honorat. Uente
Te per univerſum orbem Eccleſia ſancta ntae
invocando conc elebrat. hndnne
Matrem divinæ Majeſtatis. in
Venerandam te veram Regis cœleſtIs H
puerperam. . unm
Sanctam quoque, dulcem, & piam. küniua
Tu Angelorum Domina. Uulreen
Tu Paradiſi janua. nm
Tu Scala regni cœleſtis. eſ

Tu Regis gloriæ thalamus. en
Tu arca pietatis, & gratiæ. lren
Tu vena Milericordiæ. *
Tu refugium peccatoris. Ni di
T8 t

1

,de (†) 3* a31
Tu es Mater Salvatoris.
Tu ad liberandum exulem hominem

le
Wu 11 filium Dei ſuſcepiſti in uterum.
Cn e Per te expugnato hoſte antiquo aperta
r ſunt fidelibus regna Cœlorum.

Tu cum Filio tuo ſedes ad dexteram Pa-
tris.
i Tu ipſum pro nobis roga, Virgo Maria,
S quem nos ad judicandum credimus
mnif eſſe venturum.
u Te ergo, quæſumus, tuis famulis ſub-
WMZ veni: qui pretioſo ſanguine filij tui
4 ſumus redempti.
ald Kternâ fac Virgo ſerena, cum ſervis
tuis in gloria præmiari.
Salvum fac populum tuum Domina, ut
en ſimus participes hæreditatis tuæ.
Et rege nos, & extolle nos usque in
æternum.
u Per ſingulos dies: Opia, te ſalutamus.
Et laudare cupimus in æternum: de-
vota mente, & voce.
Dignare, O dulcis Maria, nunc, & ſem-
V per nos ſine delicto conſervare.
„ Mliſerere nobis pia: miſerere nobis.
Fiat miſericordia tua magna nobiscum:

quia in te dulcis Maria conhdimus.

282 (†) 56
In te clementiſſima Domina ſperamus:
defende nos in æternum.
Te decet laus, te decet imperium: tibi
virtus, & gloria in ſæcula ſæculo-
rum. Amen.

Ad Laudes.

. Domina in adjutorium meum in-
tende. à. Me de manu hoſtium po-
tenter defende.
Gloria Patri, & Filio, ſancto ſimul
Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini
in ſæculum ſic ſæculi. Amen. Alleluja.
Antiph. Faciem tuam.
Pſalmus 4.
Miſerere mei Domina, quoniam con-
culcaverunt me hoſtes mei: tota
die cogitationes eorum in malum
contra me.
A Carnalibus deſiderijs concede gra⸗
tiam abſtinendi: ut lumen gratiæ
in Corde meo oriatur.
eligioſi omnes honorate illam: quia
ipſa eſt adjutrix & veſtra ſpecialis
advocata.

bnis
enid
Fni
(Mnk:
il
ſuee
Chr
Unnclie
lrella
M
neyl.

(Iene

u
lis:n

ws;
neit,
Uwenine
e

e
lta
rn N
lar
1

ſcon I

ne fiyni

4Ale⸗

numdn
MN/H

le gn.

We

“D
U

Arſed

1

6 ( †) * 283
In Hymnis, Pſalmis, & Canticis pul-
ſare viſcera ejus: & ſtillabit vobis
gratiam dulcedinis ſuæ.
Attende benigna Domina, quoniam
tribulor: expande manus tuas, &
ſuccurre pereunti.
Gloria Patri, & Filio, ſancto ſimul
Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini
in ſæculum ſit ſæculi.
Antiph. Faciem tuam ne avertas à
me, quia ſpeciem, & decorem tuum à
juventute mea concupivi.

Capitulum.
N me gratia omnis viæ, & verita-
tis: in me omnis ſpes vitæ, & vir-
tutis; quia ex ore altiſſimi prodivi pri-
mogenita, & feci in cœlis, ut oriretur
lumen indeficiens. &. Deo gratias, &
Mariæ.
Hymnus.
Ve Virgo, templum Dei,
A Ad quod currunt omnes rei;
Qui captivi detinentur,
UIt ab hoſte liberentur.
Maria Mater gratiæ,
Mater milerisordiæ,
Tu

284 († ) 86

Tu me ab hoſte protege.
In hora mortis ſuſcipe. Amen.
V. Fac me Virge peccata deteſtari.
*½. Et te piam Matrem ſemper venerari.
J. Domine exaudi Orationem meam.
R. Et clamor meus ad te veniat.
Oremus.
Tihetr „quæſo, mihi Domina per-
fectam peccatorum meorum veniam,
& ſuperabundantem Spiritus ſancti gra-
tiam, ut mundatus inter illos numerer,
quos Virgineo pectori tuo inſcriptos
amas, doces, dirigis, adjuvas, foves,
atque protegis: Per Eſum Chriſtum
filium tuum. Amen.
y. Benedicamus Domino.
B. Deo gratias, & Mariæ.
Y. Fidelium animæ per miſericor-
diam Dei, & interceſſionem Mariæ Vir-
ginis requieſcant in pace. z Amen.

Ad Primam,
dve Maria.

Y. Domina in adjutorium meum in-
gend.

R. Do-

Ne de n
Srmbiti,
dta : k
hohnnkt⸗
N legn
Cuius
lnpanp⸗
Damn
Mra Me
Mernia
Trzb
Ltonner
utg. dr
1
Mene .
Gnitln
iin
n lin
Cnetannr
tann
minleerni
MiNa, 4 .
Meann,

ℳ₰ (†) ° 2³S
be, . Me de manu hoſtium potenter
e Ane, defende.
ale Gloria Patri, & Filio, ſancto ſimul
eee Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini
nmm in ſæculum ſin ſæculi. Amen. Alleluja.

eei Hymnus.
AVe regina ſæculi,

bien . Cujus beati oculi
Lonnnein In pauperes reſpieiunt,
imtrin. Dum opem à te cupiunt:
Uxnme Maria Mater gratiæ,
, llihne Mater miſericordiæ,
ig iie, Tu me ab hoſte protege,
nühn In hora mortis ſuſcipe. Amen.
Autipb. Per te Virgo.
lIn Pſalmus 5.
à Miſcrere mei Mater luminis, & ſplen-
Uernlein doris: illumina me Domina Verita-
enlirel tis, & virtutis.
PAnn Adjuva me, & ſalvus ero Domina mundi,
& meditabor honorificentiam man-
datorum tuorum.
Reminiſcere miſerationum tuarum Do-
Wnmndh mina: & releva peregrinationem
meam.

In

2³⁶ († ) 502

In manus tuas commendo Spiritum
meum, totam vIitam meam:
diem meum noviſſimum.
Arundo agitata ſum in conſpectu tuo:
tene me Domina ſub jugo tuo, ut
non confundar. Gloria Patri, & Fi-
lio, ſancto ſimul & e.
Antipb. Per te Virgo Dominus no-
ſter factus eſt Frater, & Salvator noſter.
Capitulum.
B infantia erevit mecum miſeratio,
A & de utero Matris meæ egreſſa eſt
mecum. v. Deo gratias.
y. Benedicta tu in mulieribus.
*. Quæ peperiſti Deum de tuis vi-
ceribus.
J. Domina exaudi Orationem meam.
. Et clamor meus ad te veniat.

Oremus.
Xcute Domina, è corde meo om-
nem acediam, & torporem, & lar-
gire mihi ardentem pietatis devotio-
nem, quæ mea interiora ita afficiat, &
occupet, ut tuo cultu nunquam ſatiari
poſſim. Per Eſum Chriſtum filium
tuum. Amen.
J. Be-

. Dor

knde,
„. Me⸗

. ſn⸗
vrlanl

.
lend

nnienin

grlidk

l
Euir⸗

henmmeen
feol

14

ed ⸗
.

. eoe .
G
L.,

4

6 (†) 287
y. Benedicamus Domino. ϑ. Deo
gratias, & Mariæ.
y. Fidelium animæ per miſericor-
diam Dei, & interceſſionem Mariæ Vir-
ginis requieſeant in pace. à. Amen.

Ad Tertiam,
Ave Maria.

y. Domina in adjutorium meum in-
tende.
xyꝶ. Me de manu hoſtium potenter de-
fende.
Gloria Patri, & Filio, ſancto ſimul
Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini
