n Muſionis, ſanguinisque tui virtus in pur-
ih gatorium ſuper animas meorum paren-
tum, Confratrum, propinquorum, fa-
, miliarium, benefactorum, & omnium
-celium Defunctorum, ut à pænis ab-
e ſolutæ, recipiantur in ſinum pacis æter-
Aki næ.
n. Adoro te dulcis Eſu: laus tibi ſit,
niit, honor, & gratiarum actio Fili Dei vivi,
nrne & Mariæ Virginis, qui victor è clauſo,
laiqe ſigillatéôque ſepulchro prodiens, nobili
Ons, triumpho reſurrexiſti à mortuis; &

enis claritate ſereniſſimi vults tui redditâ,
eene amicos tuos novô perfudiſti gaudié.
iudynt Da Domine, ut ego, à vitijs priſtinæ
kee converſationis reſurgens, in novitate
meln vitæ ambulem, & quæ ſurſum ſunt,
m mn quæram, quæ lurſum ſunt, ſapiam, non
„Qquæ ſuper terram: ut, cùm tu appa-
Iiii, rueris vita mea, ego quoque tecum ap-
INh parcam in gloria.
lee. Adoro te dulcis Eſu: laus tibi ſit,
honor, & gratiarum actio Fili Dei vivi,
Nr K 4 &

1 Wl

22²²2 - (†) —

& Mariæ Virginis, qui expleto à Reſur-
rectione tua quadraginta dierum nume-
ro, coram diſcipulis tuis glorioſus aſ-

cendiſti in cœlum : ubi ſedes ad dexte-

ram Patris Benedictus in ſæcula. Uti-
nam anima mea tui amore ſemper lan-
queat, mundana omnia faſtidiat, ſola
æterna attendat; ad te ſemper anhe-
let, te eſuriat, te ſitiat! utinam nihil
me afficiat, nihil exhilaret præter te,
O Domine DEus meus!
Adoro te dulcis Eſu: laus tibi ſit,
honor, & gratiarum actio Fili Dei vivi,
& Mariæ Virginis, qui electis tuis, una-
nimiter in SGration⸗ perſeverantibus;
dediſti ſanctum Spiritum, eôsque ad
docendum gentes in univerſum orbem
miſiſti. Emunda, quæſo, interiora
Cordis mei: da mihi veram mentis pu-
ritatem, & ſtabilitatem, ut ipſe Para-
clitus gratum habitaculum in anima
mea inveniens, uberioribûs gratiæ ſuæ
donis me exornet, me conſoletur, me
confirmet, me impleat, regat, & to-
tum poſſideat.
Adoro te dulcis Eſu: laus tibi ſit,

honor, & gratiarum actio Fili Dei vivi,
G&GE

Greni
Punſe
Guſu,
n d
Cndtde
e ininn
mtaren
Coors
ſtutbu⸗
Grälder!
Cnnios
lche

4

4

i
liuen
n u
cnlan
Wu.
Mlen
hacße
n, Ne
lun
lnme

n ie
enmnpum
ilisz.

ullae,

Kch. I
eſenel
Enpent
Iinmaiti
e ane,

lupthi,
leirni,
Stnitgung.
untbus,
e
umotten
D, ierin
nenin.
re n
min
prin,
der
rn⸗

le,
oei,

(†) ** 223
& Mariæ Virginis, qui in noviſſimo die
Judex adveniens reddes unicuique juxta
opera ſua, aut præmium, aut ſuppli-
cium. Pijſſime Domine DEus meus,
concede mihi curſum miſeræ hujus vi-
tæ ita innocenter ſecundàum tuam vo-
luntatem peragere, ut anima mea de
Corporis ergaſtulo egrediens, meritis,
virtutibúsque tuis veſtita, à te miſeri-
corditer sinieter in cœlum, ubi cum
omnibus ſanctis tuis te laudet, & bene-
dicat in æternum. Amen.

Brevior adoratio.

Ivinitas Eſu illumina me. Ani-
Dr JEſu ſanctifica me. Caro IE-
ſu paſce me. Sanguis Eſu lava me.
Paſſio Eſu conforta me. Vulnera E-
ſu ſanate me. Cor Eſu recipe me. Spi-
ritus Eſu vivifica me. Bonitas Eſu
reconcilia me. Pulchritudo Eſu at-
trahe me. Humilitas Eſu deprime me.
Manſuetudo Eſu mitiga me. Pax E-
ſu pacifica me. Amor Eſu inflamma
me. Regnum [Eſu veni in me. Gra-
tia Eſu reple me. Miſericordia Eſu
ſalva me. Sanctitas Eſu conſecra me.
K 4 Pu-

224 0 († ) 502
Puritas Eſu emunda me. Crux Eſu
ſuſtenta me. Clavi Eſu configite me.
Spinæ Eſu coronate me. Fel Eſu ine-
bria me. O Eſu benedic me in vita,
& in morte, in tempore, & æternitate.
Amen.
Càùm devotò pronuntiantibus nomen
IZſu §§. Tntigken Sivtus V. & Bene-
dictus XIII. pro qualibet vice conceſſe-
rint 2 7. dieruim Indulgentias; per banc
unicam orationem Sacerdos lucrari pote-
rit Indulgentias dierum 60οο.

Quadrans IV.

Adorationes quotidianæ.

1. A Doro, laudo, & glorifico te, Do-
*mine Eſu Chriſte, benedico, &
gratias ago tibi, Fili Dei vivi, cujus
membra digniſſima pro mea ſalute ni-
mium fuerunt afflicta: ego illa pro tui
honore, & amore ſaluto millies.
Salve tremendum cunctis poteſtati-
bus aadut Domini Eſu Chriſti Salvato-
ris noſtri, pro nobis ſpinis coronatum,
& arundine percuſſum. Salve ſpecio-
ſiſſima Salvatoris noſtri Eſu Chriſti fa-
cies;

.

Sr n
Gebeng
mrs
ſpefl
gmmne
Chritin

m. N

d
bis cont
le. Kare

hnelinn
Wer len
UChiine
Cnetene
Iumbonin
nb,n
m
(ritt
ünnn.
Urli de
(Euu,por
iſeeden
Ulrinten
fni dr
Uhro dob
tu

„ (†) 80* 225

GmE cies, pro nobis ſputis, & alapis cœſa.
iten Salvete benigniſſimi Domini Eſu Chri-
ini ſti Salvatoris noſtri oculi, pro nobis lac-
nehin, rymis perfuſi. Salve mellifluum os,
renin guttuúrque ſuaviſſimum Domini JEſu
Chriſti, pro nobis felle, & aceto pota-
tum. Salvete aures nobiliſſimæ Domi-
ni Eſu Chriſti Salvatoris noſtri, pro
nobis contumeliis, & opprobriis affe-
ctæ. Salve collum humile Eſu Chriſti,
pro nobis colaphizatum, dorſumque
ſanctiſſimum pro nobis flagellatum.
„Salvete Venerabiles Domini noſtri JE-
ſu Chriſti manus & brachia, pro nobis
e, in Cruce extenſa. Salve Cor mitiſſi-
mum Domini noſtri ] Eſu Chriſti Salva-
toris, pro nobis in paſſione conturba-
getio tum. Salve latus gloriolſum Domini
iais IEſu Chriſti pro nobis lanceâ militis
llen. perforatum. Salvete Domini JES II
oni Chriſti Salvatoris noſtri miſericordiæ
genua, pro nobis in Orationibus flexa.
Mi Salvete Domini JEſu Chriſti Salvatoris
d noſtri adorandi pedes, pro nobis clavis
dmn, affixi. Salve totum Corpus Eſu Chri-
ſti pro nobis in Cruce ſuſpenſum, vul-
neratum, mortuum, & ſepultum. Sal-
KK 5 ve

226 „ε6 (†) 8

ve Sanguis pretioſiſſime, de Corpore Trinter
Domini noſtri Eſu Chriſti pro nobis in ulm⸗
paſſione largiter effuſe. Salve ſanctiſ- hincer
ſima Domini noſtri Eſu Chriſti anima, Alerdl
in Cruce pro nobis in manus Patris com- hib)
mendata. In eadem commendatione Hmdh
tibi, duleiſſime Eſu, commendo ho- ſeutd
die, & quotidiè animam meam, vitam, Men
famam, ſtatum, finémque vitæz mex, Mul
Cor, & Corpus meum; omnes ami- alucl
cos, & inimicos, benefactores corpo- MWnnd,
rales, & ſpirituales, Superiores, Con- tunte,
fratres, Confœderatos, conſangui- pick
neos, curæque meæ quomodolibet Meumm
commiſſos; omnes denique in infidelita- d'Net
te, hæreſi, cæcitate, duritia, ac im- hf
pænitentia, & quacunque calamitate , enn
& anguſtia ſpirituali, vel corporali, Mpd
maximéè in agone conſtitutos, ut hos, elad
& nos omnes defendere, liberare, & klhunt,
ſalvare digneris ab omnibus inſidijs in- Miin
imicorum viſibilium, & inviſibilium, Min
à malis præteritis, præſentibus, & fu- MWuc
turis, nunc & in perpetuum. Amen. Mnmn
2. Uun, (.
Ave millenis tor vicibus, quot ſunt ggnt
Stellæ cœli, in illa reverentiæ, laudis, & en
amo-

. Corpen
6 nobis 1
x lnci.
um,
nenceäin
medeot⸗
n lin,
e e,
Umnesm⸗
lesnd⸗
Nes,
wnluen
Ccblber
hddlta.
a i
uniun,
Chl,
Glr h,
ene, &
lcſsi⸗
Wlan,
W
n Me

Ggrne
uz

tigonn. „

—

4

2 (†) 80 227⁷

amoris intenſione, quâ te adorant, lau-
dant, & amant omnes Angeli & Arch-
Angeli in cœlis, Domine Eſu Chriſte,
Rex Benedicte, Verbum Patris, Filius
Virginis, Agnus DEl, ſalus mundi, ho-
ſtia ſancta, Verbum Caro factuin, fons
pietatis.
Ave millenis tot vicibus, quot ſunt
Solis radij, aris atomi, in illa reveren-
tiæ, laudis, & amoris intenfione, quâ te
adorant, laudant, & amant omnes Pa-
triarchæ, & Prophetæ in cœlis, Domi-
ne Eſu Chriſte, Rex Benedicte, laus
Angelorum, gloria Sanctorum, viſio
acis, Deitas integra, verus Homo,
os, & fructus Virginis Mariæ.
Ave millenis tot vicibus, quot ſunt

uttæ, & arenæ maris, in illa reveren-
5

tiæ, laudis, & amoris intenſione, quâ
te adorant, laudant, & amant omnes
ſancti Apoſtoli, & Martyres in cœlis,
Domine Eſu Chriſte, Rex Benedicte,
lumen cœli, pretium mundi, gaudium
noſtrum, panis Angelorum, & homi-
num, Cordis Jubilus, Rex & Sponſus
Virginitatis.
Ave millenis tot vicibũs, quot ſunt
K 6 flo-

R

228 W († ) 802

flores hortorum, arborum folia, terræ
germina;, in illa reverentiæ, laudis, &
amoris intenſione, quâ te adorant, lau-
dant, & amant omnes ſancti Confeſſo-
res, Pontifices, Doctores, Sacerdo-
tes, & Monachi in cœlis, Domine Eſu
Chriſte, Rex Benedicte, ſplendor Pa-
tris, Princeps pacis, janua cœli, panis
vitæ, & intellectůs, Virginis partus,
vas puritatis.
Ave millenis tot vicibs, quot nu-
meri ſunt numerati, numerabiles, &
poſſibiles in omni intellectu Angelico,
& humano, in illa reverentiæ, laudis,
& amoris intenſione, quâ te adorant,
laudant, & amant omnes ſanctæ Virgi-
nes, Conjugatæ, Viduæ, omnésque
Sancti pœnitentes, ac innocentes in
cœlis, Domine Eſu Chriſte, Rex Be-
nedicte, vita dulcis, Veritas perfecta,
ræmium noſtrum, charitas ſumma,
ons amoris, dulcedo & pax durabilis,
requies noſtra, vita perennis, merces
æterna; miſerere nobis nunc & in ho-
ra mortis. Amen.

3⸗
Salve infinities millies ex omnium
Crea-

Cumn
zneni
lalu
cdorwe
OEon
Onnnestt
unt,
Korare
Lcent,
erame
ſionnes
Unsioe
Ermi
ſrcornen
uoſes d
un aenn
lleo, E
Pn,utn
len
Rn
ſuatfrie
Crptir
ehond
b,A
ſusns
Uinten⸗
petue,

lucs 6

Men.

nrſ
Hlende N
1othn

lunng

6 Notnn.
elles,
Aelo,
,lucs,
Adem,
ſeſit⸗
Gnnegt
Celleß il
Nelhke.
eftca
Ginmz,
uuhbls⸗
,NeNS
An⸗

—

Aum

05 (+†) 50˙ 229

Creaturarum exiſtentium, & poſſibi-
lium intenſiſſimo amoris affectu, O Eſu,
Deus Euchariſtice!! hac viſitatione,
& adoratione laudo, benedico, adoro
te omni poſſibili modò, quô creaturæ
omnes te laudant, benedicunt, & ado-
rant, quô te laudare, benedicere, &
adorare deberent, & laudabunt, bene-
dicent, ac adorabunt in æternum. O
Pater amabiliſſime, Cupio, & offero ti-
bi omnes actus, quos dilectiſſimus filius
tuus in hoe ſanctiſſimo Sacramento tibi
offert gratiſſimos. Totum tibi Domi-
ne Cor meum offero, ut illud purifices,
renoves, Sanéctifices, ut illud emollias
uaſi ceram, & in eo amorem tuum
Kunpas „& in eo ponas te quaſi ſignacu-
lum, ut nulla vana, impura, vel à te
aliena cogitatio, ſive affectio ingredi

Poſi. Benedic Domine Deus, omni-

us cogitationibus, Verbis, actionibus,
& negotijs meis, eâque omnia unire dig-
neris cum omnibus cogitationibus, ver-
bis, & operibus, quæ tibi benedictus
Filius tuus obtulit nobiſcum converſan-
do in terris, ut ſint in odorem ſuavitatis
perpetuæ. Amen.
K 7 Hora

238 65 (†) 50⸗

Hora Octava

1

Deiparam Virginem impenſiùs e
Colendi. zn

Ranſite ad me omnes, qui con- Il
cupiſcitis me, & dà generatio- iumn
nibus meis implemini : ſpiri- ire
tus enim meus ſuper mel dulcis, & n
Hæreditas mea ſuper mel & favum: wn

unyolyn
memoria mea in generationes ſæcu- Mr,l

lorum. Eccl. 24. v. 26. wgofi
Nn,
Quadrans I. nſwe
Hebdomas Mariana ex Bloſio. e ſ
Die Dominica. . Rac

Ve ſuavis Maria, ave Virgo ſacra- Uetnion
tiſſima, quam Deus ſibi in Matrem unlen
elegit ante ſæcula. Tu es felix illa inter kanl
Deum & homines mediatrix, per quam ne iign
ima ſummis copulata ſunt. Tu exor- um ie⸗
dium vitæ, tu janua gratiæ, tu portus uimmen
naufragi ſæculi. Impetra mihi, quæſo, dte, .
per-

—

mei

6 ſief.
1lne⸗
ni
Al,
Gftun
cg⸗

Melo⸗

Polen⸗
Mnen

lina

N
Tar.
ns
nnio,
r

(†) 0* 231
perfectam peccatorum meorum ve-
niam, perfeâmque Spiritũs Sanéti gra-
tiam : ut Filium tuum Salvatorem
meum, téque Matrem miſericordiæ ſtu-
dioſè colam, & caſtè, ardentérque dili-
gam.

Ave ſuavis MARIA, quam varijs
figurarum tegumentis præſignatam, &
diverſis Prophetarum oraculis promiſ-
ſam, Patres antiqui magnis exoptave-
runt deſiderijs. Aſſume me in ſervu-
lum, Domina; adopta me in filium,
6 Mater: largire ut inter illos nume-
rer, quos Virgines pectori tuo inſcrip-
tos amas, doces, dirigis, adjuvas, fo-
ves ac protegis.

Ave ſuavis MARILA, quam Deus
ab originali culpa honorando privilegio
præſervavit, & ſingulari gratiâ, eximijs-
que donis ornavit. O Virgo præclara,
Virgo ſerena, Virgo puriſſima, ele-
&ta ex millibus infantula, ne repellas
me iniquum, ne rejicias illuvie pecca-
torum fœdatum: ſed exaudi miſerum
clamantem ad te, conſolare deſideran-
tem te, & adjuva ſperantem in te.
Ave

2 32 205 (†) 50»

Ave ſuavis MARIA, cujus nativitas
optata ſæculis, expectata gentibus,
mundum nova luce illuſtravit, novôque
exhilaravit gaudio. O perfectæ inno-
centiæ Virguncula, impetra mihi ve-
ram vitæ ſanctimoniam: diſſipa in me
quidquid Virgineis oculis tuis diſplicet.
Miſerere mei Domina, miſerere mei:
quia miſeratio tecum crevit ab infan-
tia.
Ave ſuavis MARIA, quam Deus
omni corporis pulchritudine omnique
morum honeſtate perfudit, atque ama-
bilem omnibus reddidit. O elegantiſ-
ſima, gratioſiſſima Virgo, exorna,
quæſo, animam meam decore ſpiritua-
li, inſere cordi meo vividos ſanctæ ca-
ſtimoniæ affectus, ut tibi placeam, &
cultum acceptum exhibeam.
Ave ſuavis MARIA, quam ſanctiſſi-
mi Parentes in templum adductam,
Domino obtulerunt, & divinis manci-
paverunt obſequijs: ubi tu vitam de-
gens Angelicam, tota humilis, tota pia,
tota mitis, tota benigna, omnes te in-
tuentes ad vitæ integritatem puritatém-
que mirificè alliciebas. Dona mihi
odo-

Olnc
lendon
1 teh 1
elinen⸗
riden
unm orn
KFell
Piniceri
us ig
obtalit
Wione
eccllin
le lir,
ue oun
markli
Aongnn
ld,ſenn
ſtenin
Uilanirn
lemte ll
mns
un En

ſame

Veſi
ie⸗

4

lutirin
bgtibos P
mogte
Crinno⸗

„

elim.
lndee.
ean,*

lnchſ.
den,
a⸗
Nunte-
vrdap,

₰☚ℳ (†) 233

odorem ſanctæ converſationis ex te hau-
ſtum apud omnes ſpirare: ut quantum
in me eſt, nemini ſim gravis, neminem
ſcandalizem, ſed omnes conſéôler, om-
nes ad Dei amorem mundique contemp-
tum provocem. .
Ave ſuavis MARIA, ave Virginum
primiceria, quæ te totam Deo conſe-
crans, virginitatis votum ei mente gra-
tâ obtuliſti: Tu abſolutum pudicitiæ
totiusque ſanctitatis exemplar: tu illa
ſpecioſiſſima pariter & inconcupiſci-
bilis Virgo, cujus puriſſima perfectiſ-
ſimâque converſatio, corda aſpicien-
tium cœleſti quadam luce penetrabat;
caſtiorâque reddebat. Impetra mihi,
quæſo, veram mentis & corporis mun-
ditiem, ut in me nihil ſuſcipiam fœdum,
nihil admittam vitioſum, nullis concu-
piſcentiæ illecebris conſentiam: ſed
omnia carnis irritamenta mente & ra-
tione pertranſiens, in ſolo Deo oble-
cter atque quieſcam. Amen.

Die Lunæ.

Ve ſuavis MARIA, quam ſancétis
ſtudijs contemplationibusque va-
can-

234 (†) 30*

cantem, DEIIS familiari Angelorum
conſortio, & ineffabili puræ conſcien-
tiæ gaudio ſolabatur. Obtine mihi,
quæſo, tuis meritis, ut quietem & ſi-
lentium diligam, precibus cæterisque
ſpiritualibus exercitijs ſincero cordis
affectu, & ſerenâ mentis hilaritate in-
ſiſtam. Illa ſint chariſſimæ deliciæ meæ,
quamdiu in miſerabili carcere corporis
hujus detineor.
Ave ſuavis MARIA, quæ Virgo Vir-
fini Joſeph deſponſata fuiſti divino con-
ilio. Ne ſinas me, 6 conſolatrix cor-
dium, ne ſinas me elongari à te: in-
tuere benignis illis oculis tuis deſide-
rantem tibi placere. Sicut enim in
æternum vivere ac ſalvus eſſe non po-
teſt is, quem à te averſum deſpexeris:
ita in æternum perire non poteſt is,
quem ad te converſum reſpexeris. Oc-
curre, Domina, quærenti te, dirige di-
ligentem te, conſerva confidentem in
te. Eſto mihi ſemper propitia, ut ſalu-
tem per te inveniam.
Ave ſuavis MARIA, quam rebus
cœleſtibus intentam, Gabriel Angelus
ſecretum thalami ingreſſus, o “
32-

2

t
i Uimn
,Abero
(rpglim
pebuun
vin n
Are l.
Cllilinis
i Kncti
Klcichne
Utiinpen
Ounuun
ell el
1bus
Neusſdit,
i
rnicne
r. Kenn
alicelcen
eſars
Uurnket
Aneran
untund
ſhe ne
rſo,
bus gie
min,6

1
Lebnſceer
imenihi,
tenal.

Ceide

ten ont
tlninri⸗
iarn
mannt

eind.
Criwenn
lunran
ite: n.
is Elte.
Ken n
Kem’
lehenn:
wekb,
in ⸗
Crec.
emnn
tnuti

untn
hrlſggin

l⸗

95 ( †) 8 23 5

ſalutavit, arcanâque divini conſilij edo-
cuit. Utinam ego te frequenter ſaluta-
re, & devotum obſequium tibi exhibe-
re geſtiam! Utinam nihil umquam in
me hærcat, quod aſpectum tuum plus
quàm angelicum offendat!
Ave ſuavis MARIA, quæ in tuis
caſtiſſimis viſceribus virtute Spiri-
tůs Sanéti concepiſti Dei Filium. O
feliciſſima mulierum, quid tunc ſen-
ſiſti in penetralibus virginei cordis tui,
quanta dulcedine beata anima tua li-
quefacta eſt, quando uteri tui thala-
mun, fons & origo totius dulcedinis,
Deus ſubijt, & de te carnem ſuſcepit ?
Laudo & glorifico te, 6 Maria, tuum
ſacratiſſimum uterum humiliter vene-
ror. Serva & auge in me pium te co-
lendi deſiderium.
Ave ſuavis Maria, quæ Regem gloriæ
in utero geſtans, Spiritu S. admonente,
ad montana Judææ conſcendiſti, cogna-
tam tuam Eliſabeth viſitaſti, eam ſaluta-
ſti, eique impendiſti miniſterium. Viſita,
quæſo, mentem meam, & effice, ut om-
nibus diebus vitæ meæ tibi fideliſſime
ſerviam, & caſtiſſimo affectu te ilpan⸗
VS

236 W (†) 50

Ave ſuavis MARIA, quæ cum Jo-
ſeph ſanctiſſimo compare tuo non re-
cuſaſti viæ prolixitate affligi, quando
tu puella tenera ac prægnans profecta
fuiſti, in Bethleem. Impetra mihi gra-
tiam, qua patienter ſuſtineam ærumnas
hujus exilij, jugitérque aſpirem ad cœ-
leſtem Bethieem, in qua eſt panis vitæ
JEſus Chriſtus, auctor noſtræ ſalutis.
Ave ſuavis MARIA, quæ labore
itineris fatigata, caruiſti hoſpitio, &
ſtabulum habuiſti pro diverſorio. Gu-
berna omnes affectus animi mei ut ni-
hil in hoc mundo vitioſè diligam, naulli
rci viſibili inhæream: ſed tamquam
peregrinus & advena civitatem perma-
nentem hie non habens, totis deſiderijs
æterna ſuſpirem, & in ſolo Deo meo
conquieſcam.

Die Martis.

Ve ſuavis MARIA, quæ ſine dolo-
A re, ſine Virginitatis detrimento
Peberiſi nobis Salvatorem, exultanti-
us Angelis. O Virgo Mater, tu es veri
Salomonis templum, tu arca Dei & pro-
pitiatorium, tu porta clauſa auar vi⸗
1t

.
Eehehiel

ſuhutns
un me
Utlin
Wnt
n.
Ae
Ailinint
lriti
Hjio I
heelhet ſc
Olinecze
Cinmuui
nenne
Uen wetet
e lun
Memluny
ljCenmn
ntbilne
l
inihuin
ANme
gen E
ſeſern
ckuon⸗
Aye ſin

Pfüingn

4

rcon 1
nonk
Nguunt
me
aräig,
Wenmng
Menate.
niie
e lhe
topto,
Hio Or.
e;,rn.
umum
endenr
ſsteltei⸗
5Deone

ee
enmern
tlen
ttuöti
lugert⸗

8 (†) 237

dit Ezechiel: tu hortus concluſus &
fons ſignatus. Reple, quæſo, Cor
meum atque omnes ſenſus meos gratiâ
cœleſti, ut innovato in me bono ſpiri-
tu, vitam tibi Filiéque tuo placentem
agam.
Ave ſuavis MARIA, quæ JESLIIM
caſtiſſimi uteri tui fructum paniculis in-
volviſti, vagientémque reclinaſti in præ-
ſepio. Utinam tui amor Cor meum ſie
occupet, ſic innocentis vitæ puritas me
quaſi modò genitum infantem exornet:
ut inter quaslibet adverſitates à te adju-
vari, tuæque viſitationis beneficio re-
creari merear!
Ave ſuavis MARIA, quæ JESLIM
puerulum Virgineis tuis uberibus lacta-
ſti, & eum ulnis geſtans, pro tuo deſide-
rio tibi ſuaviter adſtrinxiſti, oſculisque
deliniſti. Da, ut ego ærumnis & ten-
tationibus hujus exilij preſſus, ſemper
ad ſinum maternæ pietatis tuæ confu-
giam : & ſpiritualis conſolationis la-
cte per te refocillatus, omnes impuras
delectationes reſpuam.
Ave ſuavis MARIA, quæ infantiam
pueritiämque Salvatoris maternis offi-
cijs

238 († ) 80
cijs ſedula foviſti: & eum adoleſcen-
tem factum atque evangelizantem de-
votè ſecuta es. Præſta ut ego te dili-
gam, te ſequar; tui præſentiam deſide-
rem, & omnia tranſitoria prorſus de-
ſpiciam.
Ave ſuavis MARIA, quæ propter
Unigeniti tui labores, perſecutiones,
& atrocem ignominiosâmque paſſionem
indoluiſti ex intimis pijſſimi cordis tui
viſceribus. Da, ut ipſum Deum meum,
pro his quæ mei cauſãâ fecit ac pertulit,
ſemper laudem, & omnium, qui in mile-
rijs atque calamitatibus conſtituti ſunt,
verê commiſereſcam.
Ave ſuavis MARIA, cujus bea-
tam animam gladius doloris pertran-
ſivit, quando ſub Cruce Filij tui pen-
dentis, acerbiſſimésque cruciatus to-
lerantis, & Sanguinem ſuum fundentis,
atque ad extremum expirantis, ſtetiſti
tota lacrymoſa. Da mihi tecum ſtare,
& grata mente recolere paſſionem mor-
témque ejusdem Unigeniti tui, mei Re-
demptoris.
Ave ſuavis MARIA, quam JEslIS
Chriſtus in ſua triumphali reſurrectio-
ne

Nelclrani,
Uu, oucin
Malt: w
(ebnch
Honle
un getusy
eonciere
numjucicen
men.

Vehn
4 er ſane
ul

e, onndin
N
en genili.
euphin,
Inlanrin
Milum nre
iironis
Dkanhlng
nme Ml
ebrerbe
Aecentn
rumnd
Mucean

(†) e 239
tie ne exhilaravit, & poſt aſcenſum ad Pa-
en trem, cum ineffabili gloria in cœlum
Grcl aſſumpſit: ubi tu Uluſris Regina reſi-
neie des, ſupra choros Angelorum exaltata.
se Humiliter te precamur, ut noſtri cu-
ram geras, nésque tuis orationibus mi-
NüM ſericorditer excuſes apud ipſum Filium
n, tuum judicem vivorum ac mortuorum.

Neglen Amen.
morten . .„
kune Die Mercurij.
epenlin Ve Domina præcellentiſſima, &
iinnie. A inter Sanctos poſt Deum ſanctiſſi-
iun, ma MARIA : quæ virginea fœcundita-
te, fœcundâque virginitate admirabi-
e Ilis „ JESUM Chriſtum mundi Salvato-
nsemr rem genuiſti. Tu gratiſſimum DEI
ne templum, tu Spiritüs Sancti veneran-
ncim. dum ſacrarium, tu adorandæ Trinitat's
Inten, glorioſum triclinium. Per te, Domi-
ke na, vivit orbis terrarum: ad tui me-
md, moriam hilareſcunt & recreantur fideles
Genm animæ. Inclina, quæſo, aures tuæ pie-
uirel⸗ tatis precibus hujus ſervi tui, hujus mi-
ſeri peccatoris, & caliginem vitiorum
Ins meorum radijs tuæ ſanctitatis diſſipa, ut
Urtm tibi placcam.

A

1 Ave

240 0s (†) 50
Ave benigniſſima miſericordiæ Ma-
ter, ſalve veniæ gratiæque conciliatrix
optatiſſima Maria. Quis te non amet?
quis non colat? Tu enim in rebus du-
bijs es charum lumen, in mœroribus ſo-
latium, in anguſtijs relevamen, in pe-
riculis & tentationibus refugium, tu
poſt Unigenitum tuum certa es fidelium
ſalus. Tu diceris & verè es omnium
fœminarum præſtantiſſima, omnium
gratioſiſſima, omnium jucundiſſima.
Beati qui diligunt te Domina: beati, te
qui venerantur: beati ter quatérque
& amplius, qui per vitæ ſanctimoniam
tibi familiares effecti ſunt. Tuæ pieta-
ti commendo animam meam & corpus
meum: Dirige, doce, & protege me
ſingulis horis atque momentis ô dulce
præſidium meum. .
Ave magnifica aula & ſplendidum
palatium Imperatoris æterni MARIA,
ſalve odoriferum Deitatis reclinato-
rium. Tu es fœmina illa amabilis, pia 35
prudens, generoſa, elegans, ſuſpicien-
da. Tu es illa cœli terræque KRegina,
quæ progrederis quaſi aurora conſur-

gens, pulchra ut Luna electa ut Sol, &
ca-

els teni
um e
utiner
emwendan
ldoszn
Ullehrten
lenpler
Aeſch
Num bar
Chtios DP
Vigollun
Gecgn, m
elrengnt
zubolele
mnm. D
Uekld,en
mtel
n lenfe
leri ihta
Miningre
mſhnet
MMNN 1
eun denn
Phonnn n
Urezr.
Aye ſnn

M

2„
ortie
chneilan
nmnamet,
nnncha.
Nemikule
ſnen,
ipin
nsttcimn
ktangnim
I,mim
ſuanilim
ui,bent,
1 uene
NCironamn
lujen.
n bone
Aweee
enrb 9lle

Penidm
nM,
hunchlezg
lie⸗
mnelen,
Anr ollk⸗
urd
E

⁸ († ) 50 241
eadem terribilis dæmonibus ſieut ca-
ſtrorum acies ordinata. Præſta Domi-
na, ut inter procellas hujus vitæ ſemper
te attendam : & contemptis rebus vi-
ſibilibus, amonas illas pulchritudines,
pulchrâsque amoœnitates Paradiſi con-
templer.
Ave ſidus fulgentiſſimum & chariſſi-
mum jubar MARIA, ex qua Sol juſtitiæ
Chtiſtus DEus noſter ortus eſt. Tu
Virgo illa ultra omnem pulchritudinem
decora, tu mater illa ultra omnem ho-
neſtatem gratioſa, quæ benignis oculis
pios Eccleſiæ filios intueris toto orbe
terrarum. Dulce noemen tuum recreat
defeſſos, ſerenus ſplendor tuus illumi-
nat cæcos, ſuavis odor aromatum tuo-
rum lætificat juſtos, benedictus fructus
uteri tui ſatiat Beatos: tu Angelorum
homimimque laudes prima poſt Domi-
num promereris. Ora pro me, Domi-
na, ut tuis precibus adjutus, Chriſtum
Deum deorum, téque Dominam An-
gelorum in Sion videre & glorificare
merear.
Ave ſummæ lætitiæ beatiſſima pa-
rens MARIA, per quam coœleſtis en⸗
I. i-⸗

242 5 (†) Len⸗
dictio, & felicitas æterna ad nos dima-
navit. Tu enim benedicta inter mulie-
res, donis ſpiritualibus ſuperfuſa, nobis
enixa es Redemptorem. De te car-
nem aſſumpſit, & ex virgineo utero tuo
Pprodijt infantulus ille JEſus Chriſtus 5
unicus ſalutis auctor, quo nihil ſuavius;,
nihil pulchrius, nihil præſtantius exi-
ſtit: poſt quem nihil te dignius, nihil

divinius, nihil optatius cogitari poteſt.

Religioſa tui memoria mœſtos exhila-
rat, caſta tui contemplatio Sanctos de-
mulcet, fidelis tui vencratio peccatores
emundat: omnes filij Dei gratam men-
tis requiem in te inveniunt. Impetra
mihi, quæſo Domina, perfectam cordis
puritatem: ut ex eorum ſim numero,
qui Unigenitum tuum, téque cœli Re-
ginam contueri ac laudare merentur in
Keuia.
Ave MARIA Virgo ornatiſſima,
Virgo ſole ſerenior, & aſtris lucidior,
Virgo melle dulcior & balſamo ſuavior;
Virgo roſis rubicundior, & lilijs candi-
dior. Tu fons hortorum vernantium,
tu puteus aquarum viventium, tu thro=⸗
nus aureus veri Salomonis, tu rick bu⸗=⸗

ienomn

Cnml
mntünen
Cekknd
giteewm
zmablene
Iishumen
e mira
Conum pe
l rdido
Crem, e
Arec
Lceſtinmn
na Miyon
lins uen
biren
n. ſol
mmuinhen
ech od
s Non
imeſeri
Mnn
Drdtemt,
Pracharde
mni Eiren
Aconal
endor

—

8

1 s r,
inernele
lel,wot⸗
„Rl ca.
Nenwen

Hiud

h

l
edenn Ul
chgtninet.
elwenir
1oncgzc
toyeunn;
ſgrnamwen⸗
m. Iem
eGamentts
ümmnen,
leſe ell
Pentemin

Ctutihrz,
soadr,
Uewotnr

95 (†) 5* 243
riffimum omni amaritudine carens, tu
cella mundiſſima, longè latéque gratiſſi-
mum odorem diffundens. Dominus
creavit te Virginem immaculatam, ele-
git te humilem ancillam, concupivit te
amabilem ſponſam: tu es totius gene-
ris humani gloria, ac totius orbis ſingu-
lare miraculum. Ne averſeris me in-
dignum peccatorem, & Domina: ſed
ex ſordido fac mundum, ex remiſſo ala-
crem, ex arido devotum.
Ave deſperantium ſpes opportuna;
& deſtitutorum auxiliatrix præſentiſſi-
ma Maria, cujus honori tantum tribuit
Filius, ut quidquid petieris, mox fiat.
Tibi regni cœleſtis theſauri commiſſi
ſunt. Tu Cherubim honoratior, & Se-
raphim Deo proximior. Tu Abraham,
Iſaac & Jacob patrum tuorum eximium
decus. Nominis tui gloriam, dignita-
tis tuæ ſplendorem, plietatis tuæ abun-
dantiam, omnis ætas, ſexus, & lingua
confitetur. Exaltata es, Domina,
ſupra choros Angelorum: tamquam dies
verni circumdant te flores roſarum &
lilia convallium. Sana me, beata 5
& ſanabor: ſalvum me fac & ſalvus
L 2. ErO»„

244 0 († ) 50

ero, tibique benedicam in æternum.
Amen.
Die Jovis.
Ve cœli exultatio & terræ gau-
Adsæ MARIA : ſalve candidum
lilium fulgidæ Trinitatis, & vernans ro-
ſa amœnitatis cælicæ. Tu poſt Filium
tuum es Domina univerſæ creaturæ:
adeo, ut ad tuum quoque nomen ſeſe in-
flectat omne genu cœleſtium, terre-
ſtrium & infernorum: tibi officioſiſſi-
me obſequuntur Angelicæ poteſtates.
Tu es illa lucis ſereniſſima Mater, quæ
mentes te diligentium amanter illuſtras.
Tu es illa pietatis dulciſſima parens, quæ
fideles tui cultores ad amœnas Paradiſi
manſiones feliciter perducis. Tu ſpe-
ciola illa ſicut columba, aſcendens ſupra
rivos aquarum, cujus veſtimenta inæſti-
mabili ſuavitatis odore fragrant: te
exercitus Beatorum laudant, tibique
benedicunt jugiter. Ad te, Domina,
ſeſe erigit vultus meus, te reſpiciunt
oculi cordis mei, in te confidit anima
mea: miſerere mei, quia ſalus mea in
manibus tuis eſt.
Ave

4
Nine
lenii
Ar cun
ayu
Iu foeli
ucanri
Cremal
NS,
Iuchrt⸗
ſenng.
NNu,
Coonlu
nmufih
Aidn
mondie
Rong
Galliln
frtfidr⸗
Srene
hehn
(unn Ne
Snngnt
nlnn ſe
ſign
b, cle

Uttenn

nerſleis⸗
n ten.
Mlelireg
er, gua
allhru.

esd
sDnid
ſe.
nlra
nintli⸗
ant: te
RWe
Mnu,
D tſiir
rain

8 (†) 50* 24 5

Ave incorrupta, & ab omni illuvie
immunis Virgo Deipara: ſalve omnium
ad te currentium certiſſimum profu-
gium MARIA. Tu turris munitiſſima,
cujus muris qui cinguntur, ſecuri ſunt.
Tu fideliſſima protectrix omnium te
laudantium. Tu candida nubes, ar-
dorem æſtûs temperans: tu ros oppor-
tunus, ignem fornacis extinguens.
Tu clavis gemmata, paradiſi januam re-
ſerans. Tu granum purum palea ex-
cuſſum, tu lilium inter ſpinas, & flos
convallium. Tota mitis es, tota amæ-
na, tota fulgens, tota benigna. Pro-
cul à te conſtitutos illuminas radijs mi-
ſericordiæ: juxta te poſitos recreas de-
votionis ſuavitate. Succurre mihi,
6 dulciſſima Advocata; & poſt hujus
vitæ fluctus perdue me ad portum ſalu-
tis æternæ.
Ave Prophetarum laus, & Apoſto-
lorum, Martyrum, Confeſſorum, Vir-
ginumque honor MARIA. Tu juſtitiæ
Palma ſpecioſiſſima: tu pudicitiæ nar-
dus fragrantiſſima: tu hortus virens
Cœleſtibus delicijs plenus: tu arca le-
galis, dulciſſimum manna continens:

L 3 tu

tu terra benedicta, fructum beatiſſfi-
mum proferens: tu petra ſpiritualis,
potum copioſiſſimum fundens: tu fons
ſacer, in damen maximum redundans.
O MARIA, quâm tu ſanécta, & quàm
ego iniquus! quàm tu humilis, & quàm
ego ſuperbus! quàâm tu ſublimis, &
quàm ego indignus! Ointemerata, quàm
vaſtum ſpatium porrigitur inter tuam
plusquam Angelicam puritatem, &
meam ſpurcitiam intolerabilem! Re-
purga, quæſo, Cor meum à peccato-
rum ſordibus: tolle à me, quidquid
virgineis oculis tuis minùs placet. Se-
grega mentem meam à deſiderijs terre-
nis, & eam in amore rerum cœleſtium
Ege, ad laudem PFilij tui ſempiternam.

Ave pretioſiſſima margarita, & hu-

mani generis poſt Filium gemma ſingu-
laris MARIA. Tota pulchra es, Vir-
, tota pulchra es, & macula non eſt
in te. Caſtiſſimæ animæ tuæ nihil um-
uam inhæſit turpitudinis, nihil deficit
ſpiritualis decoris. Tu Patriarchas ecx-
cellis fide, Prophetas ſcientiâ, Apoſto-
los ſancto zelo, Martyres patientia,
Contſeſſores humilitate, Virgines inno-
. cen-

el !.
rhon
Minto⸗
( iet
temnct
nam ilen
Cutiens,
is tur cea
tretubel
inis. Ke
Humilte,
(urn
es ner
Keingen
W
leizden
ſyuluie
Rmn,
Ahracie
In telaf
chzelͤh
Hlens
Romne
Uicg, 1
umpau

lenl.
geatmn.
Cltnd
et e.

iſsree.
Gkun
HNtenn.

0 (†) 5 * 247
centia. Tu ineffabilibus monilibus or-
ornata, omnes ſuperni palatij cives in
admirationem rapis. Tu es Sol clariſſi-
mus, defectum proſus neſciens: Sol e
terra cœlos irradians: Sol & cœlis ter-
ram illuminans, Sol peccati nubes di-
ſcutiens. Cùm ego fulgorem ſanctita-
tis tuæ conſidero, Domina, vehemen-
ter erubeſco ob caliginem meæ turpitu-
dinis. Sed ecce pedibus tuis advolutus
humiliter, agnoſco ipſam meam iniqui-
tatem. Ne, quæſo, deſpicias me,
ſpes mea ſuavis. Magnam miſeriam
vilifſimi peccatoris, ſublevet magna at-
que ingens miſeratio pijſſimæ Matris.
Ave Virgo ſacratiſſima, & inter mu-
lieres benedictas peculiari benedictione
ſingulariter inſignis MARIA. Tu val-
lis amœna, vernans virtutum lilijs ;
tu Paradiſus beata, affluens conſolatio-
num delicijs: tu roſa venuſta, inenar-
rabilem ſuavitatem ſpirans: tu con-
cha electa, mellifluum amoris adipem
ſtillans: tu ſtella Jacob fulgida, cœ-
los omnes perornans: tu virga Jeſſe
forida, univerſum orbem exhilarans.
Tuam pulchritudinem, tuum ornatum,
I. 4 tuam

248 0 († )
tuam dignitatem, omnes Spiritus bea-
ti mirantur. O totius elegantiæ, to-
tiusque ſanctimoniæ fœmina! O Do-
mina præclariſſima, quæ ſupra choros
Angelorum reſides, aſſeſſum Deo pro-
zimum ſortita; meas quæſo calamita-
tes, meésque gemitus attende. Viſita
& conſolare me inutilem ſervum tuum,
atque à peccatis abſohutum redde tibi
per omnia placentem.
Ave ſingulare cœli ornamentum,
ſingularéque terræ præſidium MARIA:
ſalve Regis æterni Mater millies beata:
gaude gratiæ Perditæ inſtauratrix opta-
tiſſima. Tu Domina rerum imperium
cum Filio commune obtines: tibi om-
nis ætas & ſexus meritò verticem incli-
nat: tuis pedibus tetus orbis jure pro-
Volvitur. Nam poſt ineffabilem Trini-
tatem, & poſt dilectum Natum tuum,
nihil habet cœleſtis aula te unâ admira-
bilius. Ad tuum nomen dæmones con-
tremiſcunt: ad tuum fulgorem pote-
teſtates tenebrarum diffugiunt : ad
tuum nutum portæ Paradiſi reſerantur:
tu es omnium Chriſtianorum ſpes poll
.

llntne
Pen,
Tüntenge
acilant
Pucum
Nini pot
en
n, Kin
tiam,1
(PMAN
Chrſkun,
Uimwd
Wlt,
Eali⸗

6
l.

ins be⸗
ie, d⸗
800o. ⸗
inchnne
nen
nddnn.
i
un 1
nRdt l

I

mmemn,
tgbein:
i e⸗
inetom
n.
enin.

nnn.
ntun,
rin
edn⸗
Nenſ⸗

0s (†) 249

Filium. O Regina miſericordiæ!
vitæ dulcedo! te inclamo miſerabilis
Evæ filius, ad te ſuſpiro calamitoſus
exul in hac lacrymarum valle: ne me,

precor, averſeris & Domina, ſed labo-

rantem adjuva, pugnantem protege,
vacillantem confirma: & benedictum
fructum ventris tui JESUM Chriſtum
mihi poſt hoc exilium oſtende.
Ave puriſſima Spiritũs Sancti offici-
na, & immaculatum Verbi Dei ſacra-
rium : ſalve ſanctiſſima Mater & Vir-
go MARIA, quæ gaudium Angelorum
pariter & hominum peperiſti] ESUM
Chriſtum, cundémque puerulum pan-
nis involviſti, faſciolis ſtrinxiſti, ulnis
geſtaſti, gremio confoviſti, uberibus
lactaſti, amplexibus, oſculisque delini-
ſti. Rogo te, Domina, & exorabile
pectus tuum obteſtor, per maternam
ſedulitatem officioſäsque curas, quas
cunabilis & infantiæ ipſius Unigeniti
tui devota impendiſti, ut mei patroci-
nium apud eum ſuſcipias, peccata de-
leas, gratiam mihi impetres, lumen in-
ſfundas. Amen.

L 5 Die

257 0s (†) 30

Die Veneris.

Ve ſereniſſima ſuaviſſimãque Regis
A Meſſiæ genitrix MARIA. O Do-
mina, tu es turtur illa pudiciſſima, cu-
jus vox Omnipotentis aures mirifice de-
mulcet: tu es columba illa caſtiſſima,
cujus gemitusSpirituiSancto modis om-
nibus placet. O Virgo gratioſa, Vir-
go decoris ſtupendi, ejice & cordis mei
penetralibus quidquid ſordidum, minũs-
que decorum eſt. IIlumina tenebras
meas interiores radio ſplendoris tui:
ut vitijs diſſipatis atque deletis, pul-
Chritudinem tuam pure contempler.
Attende, Domina, attende ſuſpiria ani-
mæ anhelantis ad te. Veni, millies
deſiderata; & ex plenitudine gratia-
rum tuarum aliquid cordi meo infunde,
ut intimè ac ſanétiſſimeè te diligam.
Ave ancilla Dei ſolitaria, & ſecre-
tiſſimi Sponſi ſponſa ſecretiſſima Maria:
