mur, ut quod poſſibilitas noſtra non ob- Mhute
tinet, ejus nobis interceſſione donetur. Glkynn

Qui vivis & regnas in ſæcula ſæculorum. Alhmn
. Amen.

conconts
Genommnn
Uite, eim
noneorhn
Mueu

Ng
eſm
NrsNnn

iſNne
Allm Cort
“

Quad- n

B. 068 (†) 86 363
l hlo
d Quadrans III.
im Preces Veſpertinæ Coram Ven.
Sacramento juxta 7. Chriſti Verba
in Cruce.
RrS Cor Eſu in ſanctiſſimo Al-
taris Sacramento infinitis tot vici-
bs, quot peccata hodiè & bona opera in
toto mundo commiſſa ſunt: quot & c.
O ſalutaris hoſtia, Chriſte] Eſu, de-
licium cordis mei, & bonum unicum!
venio rurſum ad te, ut diem, quem cœ-
pi à te, etiam finiam apud te. Pro-
u ſterno me coram te, & adoro te, O Rex
ee, meus, ac Deus meus, qui es rerum om-
nium finis, ſicut & principium, & cen-
trrum. SGratias ago tibi per Virgineum
Cor Mariæ pro univerſis beneficijs, mihi
hodie, totique mundo collatis. Defleo,
deteſtor, ac deprecor peccata omnia,
adverſus legem tuam ſanctam vel à me,
vel ab ullo homine commiſſa. In tua
ſanctiſſima brachia, & vulnera ſub hoc
amoris Sacramento præſentia, præci-
puè in apertum tuum latus, & vulnus
J . duleiſſimi cordis tui commendo hac no-
Ge, & in hora mortis meæ Corpus &
2 ani⸗

6Ne

mm.
ch

36 4 —066 (†) S
animam meam. In te, O IEſu credo,
quia tu es ipſa æterna veritas; in te
ſpero, quia tu es ſumma bonitas, & uni-
ca ſalus noſtra; te amo ſuper omnia,
& toties per nos offenſum doleo vehe-
mentiſſimè, quia tu infinito amore, &
honore digniſſimus es.
Tu ſaſpentus olim in Cruce extre-
mos inter dolores pro inimicis & cruci-
fixoribus tuis Patrem rogâſti: Pater
ignoſce illis. O amor meus & Deus
meus: nolo deinceps eſſe inimicus, ſed
amicus, ſervus, & Filius tuus æternum M
eſſe cupio: deprecare igitur Patrem
tuum cœleſtem, ut ignoſcat etiam mihi,
omnibuúsque obſtinatis peccatoribus
propter te. m h
O Miſericordiſſime Eſu! ne atten- Mcni,
das multitudinem, & turpitudinem pec-
catorum meorum, ſed infinitum Paſſio-
nis ac mortis tuæ theſaurum reſpice,
mihique, quod olim pænitenti latroni hnn
dic: Hodiè mecumeris in Paradiſo ; hodiè
enim, hac ipſa nocte mori potius volo,
quàm Cor tuum, quod eſt verus Para-
diſus Sanctorum omnium, novòô pec-
catò contriſtarc.

* (†) 3565
Tu mi Eſu, vereè vir dolorum, in
extremis Matrem tuam Virginem com-
mendaſti Diſcipulo Virgini dicens Ma-
riæx : Ecce Filius tuus & Joanni:
Ecce Mater tua! ita eſt, Omi Eſu!
Mater hæc tua, etiam Mater mea eſt,
Mater gratiæ, & miſericordiæ; in hu-
jus propterea tuæ, & meæ Matris gre-
mio ſomnum hunc capere, inter ejus
caſtiſſima ubera, & brachia deinceps
vivere, & mori cupio.

Sumptio ſpiritualis Viatici.

U veniæ largitor, & humanæ ſalu-
Tas amator, pendens e Cruce cla-
maſti : ſitio, videlicet ſalutem anima-
rum. En, hæc miſera mea anima, ve-
lut cervus ad fontes aquarum viciſſim
deſiderat, & ſitit ad te: Ah ! veni
tandem, ciba, pota, & recrea illam
de torrente voluptatis tuxy. Deduce me
ſervum tuum in fortitudine cibi hujus
per vias rectas; da mihi ſcientiam San-
torum, & comple labores meos, quos
in cura animarum hactenus ſuſcepi uni-
cè propter te.
Pijſſime Eſu! tu porrò teſtatus es

Q3 a80.

366 5s († ) 5

agonizans pro nobis, Conſummatum eſſe
à te omne, quod Pater tuus æternus
mandavit tibi. Idipſum prô dolor! ego
miſer peccator teſtari non poſſum, ſed
commendo, & unio omnia opera diei
hujus, ac totius vitæ meæ nimis indig-
na & immunda, tuis digniſſimis ſan-
iſſimisque operibus ac meritis, per
quæ ſoluùm ſpero miſericordem Patrem,
& remiſſionem omnium peccatorum.
Tu querebaris in Cruce, quòd mea
propter peccata dereliquerit te Tater
tuus per hanc extremam derelictio-
nem & amaritudinem tuam obſecro te,
ne derelinquas me. Sit mihi, amabiliſ-
ſime. Elu, & omnibus, pro me oranti-
bus, meisque precibus ſeſe commen-
dantibus ſanctiſſimum hoc Corpus &
Sanguis tuus robur, & dulcedo Spiri-
Ls; ſalus, & victoria in qualibet ten-
tatione; pax & gaudium in omni tribu-
latione; lumen, & virtus in omni actio-
ne; viaticum, & ſolatium in morte;
Corona demùm, & præmium in æter-
nitate.
Tu denique, ſpecioſiſſime Eſu, poſt
acerbiſtimos Cruciatus commendfti Spi-
ritumn

ne

mbeder

NKonnede

4

Uo⸗

(†) 8* 367

mtes ituen tuum in manus Patris., In unione

in mten

hujus diviniſſimæ commendationis, &
ego commendo Spiritum meum hac no-
Gte, & pro hora futuræ mortis in manus
tuas, & omne beneplacitum Patris tui, ac
mei. Fiat, fiat ſanctiſſima voluntas tua
à me, in me, de me, in vita, & morte:
propter te ſummum bonum nec vivere,
nec pati, nec mori, imè ſi vis, ut me-
reor, neque cum damnatis, in tua ta-
men gratia & dilectione æternum cru⸗
ciari recuſo.
Unctio Spiritualis.
Enique O JElu, factus pro me in
ara Crucis Sacerdos, & victima,
verus Pontifex, & Paſtor animarum,
per Sanguinem & lacrymas, quas ex
vulneribus, oculisque tuis profudiſti;
per opprobria, irriſiones, & contumelias,
quas piiffimis auribus tuis excepiſti 5
per fœdiſſima ſputa in faciem tuam
amæniſſimam projecta; per fel &
acetum à te in monte Calvariæ guſta-
tum; per clamorem validum, & ſep-
tem verba in Cruce prolata; per San-
guinem pretioſum, & aquam ex aperto
latere tuo profluentem; per clavos ma-

Q 4 ni-

568 (†) 56
nibus tuis infixos; per omnes greſſus,
defatigationes, & dolores pedum tuo-
rum, & per infinitam miſericordiam
tuam miſerere mei miſerrimi peccato-
ris, & indulge mihi, quidquid hodiè,
& totius vitæ meæ decurſu in quinque
ſenſibus, omnibusque Corporis mei
membris ſcienter, malitiosé, aut igno-
ranter deliqui, idque in Nomine P Pa-
tris, & Filij, & Spiritůs S. Amen.
Ad B. Virginem.
QOanit poſt Deum Spes, & ſalus
animæ meæ Maria, liceat mihi in-
tra materna ubera, & ſanctiſſima bra-
chia tua hac nocte requieſcere; cuſto-
di me, O Virgo ter puriſſima, poten-
tiſſima ab omnibus inſidijs, & illuſioni-
bus Sathanæ, ut caſta mente, & mundo
Corpore dormiens, diſpoſitis mihi horis
iterum conſurgere, te, tuumque Filium
eum novo Spirits ardore ſemper col-
laudare merear. Grarias ago tibi An-
gele ſancte Dei pro fideli cuſtodia, qua
me hodiè protexiſti; me tibi commil-
ſum pietate ſuperna, etiam hac nocte
ab hoſte maligno cuſtodi, & guberna.
Peti-

Pwonn. Ni⸗
tuo Aemn I
lorumeromn
omg

208 ( †) 562 369
Petitio Benedictionis

Ratia & Pax Domini noſtri JEſu
Chriſti, virtus ſacratiſſimæ Paſſio-
nis ejus, ſignum ſanétæ £ Crucis, &
titulus triumphalis J. N. R. J. immacu-
lata quoque Conceptio, & integritas
Mariæ Virginis; Benedictio & Cuſtodia
Angeloram, Suffragia noſtrorum 88.
Patronorum, ac merita omnium Ele-
Ctorum, Dei ſint inter me, & omnes
meos inimicos viſibiles, & inviſibiles
nunc, & in hora mortis meæ. Amen.

Quadrans IV.

Brevior devotio Veſpertina.
Ad honorem cordis [Eſu.
Eo gratias, cordi JEſu, & Mariæ
LD beneficijs omnibus, mihi ho-
diè, & omni creaturæ Ccelitus collatis.
Propter te, ò amabiliſſimum Cor Eſu,
deteſtor omnia mea; & totius mundi
peccata. Satisfac, & reſponde Patri
tuo æterno pro miſeris peccatoribus,
quorum ego maximus mori potius, quàm
deinceps te offendere ſtatuo. O Cor
JEſu! omnis Srai fons, & origo, tu
5 es

370 0s (†) 50*

es ſpes, & unica ſalus mea; tibi com-
mendo, in te repono hac nocte Cor,
Corpus, & animam meam utin te dul-
citer dormiant, & requieſcant. Sed
quia ego jam dormiturus Deum meum
laudare, & amare nequeo, tu, quæſo,
illud laude tua, & amore indeſinente
ſupplere digneris, ita, ut quot pulſus Cor
meum hac nocte dederit, tot laudes,
& gratiarum actiones ſanctiſſimæ Trini-
tati pro me, ac toto genere humano per-
ſolvas, omnémque halitum quem ſpi-
ravero, in te ſuſceptum, eidem tan-
quàm Seraphicas amoris ſcintillas offer-
revelis. Ah! vigila pro me Cor Eſu
nunquam dormiens, ſed ſemper mei cu-
ram gerens, cuſtodi, & ſalva me in tota
vita, & mortis hora. Amen.

Ad ſanctos Patronos.

Maria feliciſſima Mater JESU,
S. Angele Cuſtos, vé⁶sque mei Pa-

troni, & Seraphici Amatores cordis E-

ſu, mei nomine amate, laudate, & glo-
rificate hâc nocte ſacratiſſimum Cor] E-
ſu; idque toties, quoties Cor meum,
omniumque hominum corda pullſave-
rint,

(† ) 662 371

rint, toties quoties ego, & alij omnes
reſpiraverint; totiesillud adorate, ei-
que gratias agite dicentes: laudetur
ſanctiſſimum Cor Jkſu: inſuper mihi
gratiam impetrate, ut in eo, velut in
lectulo quietis meæ ſempiternæ, dormi-
re, & ſecurè commorari merear. Amen.

—

Hora Duodecima
Moriendi piè in Domino.
Oriatur anima mea morte ju-
ſtorum, & fiant noviſſima
. mea horum ſimilia. Num.
23. V. 10.
Quadrans I.
Meditatio, ſive paraphraſis Ora-

tionis Dominicæ pro ſolatio infir-
morum.

Pater noſter.

Redo mi DEus! quod tu ſis Pater
meus, qui dediſti mihi vitam ani-
mæ, & Corporis, ut tibi ſervirem, &
6 te

377 — († ) 80

te amarem, quam etiam reparaſti per
mortem Filij tui, poſtquam eam pecca-
tis meis miſerè perdideram. Tu es Pa-
ter omnium hominum, & miſerrimi hu-
jus inter omnes homines, quem vides
in hoc lecto proſtratum. * quàm gau-
deo, quòd Patrem habeam tam bonum
tam Sapientem, tam juſtum, & tam po-
tentem! ſpero, quòd, cuùm vitam mi-
hi largitus ſis temporalem, æternam
uoque liberaliter mihi ſis donaturus.*
Pater mi, reſtituo tibi vitam, quam
dediſti mihi. Doleo, quod tam
male eam impenderim, eâque in tui of-
fenſam impiè abuſus ſim. * Pater mi!
peccavi in Cœlum, & coramte; jam
non ſum dignus vocari Filius tuus: ſed
recipe me, obſecro, in numerum ſervo-
rum tuorum. Pater mi, an poſſibile
eſt, ut hic calix mortis, & paſſionis
tranſeat ab ore meo, eumque necdum
hauriam ?à verum tamen fiat voluntas
tua, & non mea. Pater mi, glorifica
me Filium tuum, ut Filius tuus glorifi-
cet te. Et quoniam te non honoravi in
terra, fac ut æternùm te laudem in
Colo.
Le-

1

onogonn

l
le; eaee⸗
lenitun
un latet
ſie,
hco 1

on

Ulmme

3 mmi

itgiön⸗
one Men
Knc
Oacon

ennilie
1 n ere
es

⁸ (†) 0* 373

Legendé, vel prælegendò hanc medi-
tationem, ad fingulos Meriſcos pauſa, &
reſpira.
Qui es in Ccelis.
Ah! tu es in Cœlo, & ego adhuc
moror in terra. Tu es in loco pacis, &
ego ſum in loco certaminis. Tu es in
Gœlo, ut mihi præmia tuæ gloriæ præ-
pares, & retribuas. Ego autem ſum in
terra, ut per hanc infirmitatem, & pa-
tientiam meam debitum tibi honorem
exhibeam. *Spero mi DEus! quèd
paulèò poſt tecum futurus ſim in Cœlo.
Spero in meritis pretioſi Sanguinis à Fi-
lio tuo pro me effuſi.* O quando veniet
dies hæc! tædet me porrò vivere exu-
lem à tua tam dulci præſentia. Heu!
quàm ſordet mihi terra, cùm Coœlum
aſpicio! O Paradiſus! O Paradiſus!
quid non agendum eſt, ut compareris ?
quid non patiendum eſt, ut obtinearis ?
quidquid patior, nihil eſt in compara-
tione præmij, & gaudij quod ſpero.
Sanctificetur Nomen tuum.

O adorandum Nomen Dei! veni
in hunc mundum, ut te ſanctificarem,

QC &

374 Ls (†) 50
& tamen vixaliud egi, quàm ut te pro-
fanarem. Veni in terram, ut darem
tibi gloriam, & aliud non egi, quàm ut
te injurijs afficerem. Glorificavi No-
men meum;, cùm glorificare debuiſſem
Nomen tuum. Illuſtravi Nomen meum,
cuùm illuſtrare debuiſſem Nomen tuum.
Veniam à te ſupplex efflagito Deus glo-
riæ, & Majeſtatis! & quoniam te non
honoravi in vita, cupio te vel maxi-
mè honorare in morte. * Morior prop-
ter gloriam tuam, & ut humiliter vene-
rer immortalitatem tuæ eſſentiæ per de-
ſtructionem vitæ mex. Cuperem per
nortem meam tibi tantum gloriæ
tribuere, quantum dilectus Filius tuus
per ſuam mortem tibi tribuit. * Outi-
nam jam nunc poſſem efficere ut ho-
noreris ab omnibus mentibus, ut hono-
raris ab omnibs Corporibus, ut lauda-
reris ab omnibus linquis! O ſanctiſſi-
mum Nomen Eſu! JEſu! JEſu! tu
es omnis ſpes, & ſalus mea, quicunque
te invocaverit, ſalvus erit. * Invoco
te cum amore, & reverentia. Ne ita-
que permittas me damnari.

Ad-

peneee
id nſhionn
Cewoorts
Denſn
hlecl
leni,

.

ner
I Dei znne

88 (†) ℳ 375

Adveniat Regnum tuum.
Mi DEUS! quando tandem hoc
tempus adveniet ? quando plené reg-
nabis in corde meo ? quando ego quie-
tè regnabo in corde tuo? heu non per-
miſi hactenus te regnare in terra- Con-
teſtatus ſum cum pertfidis Judæis totâ
vitâ meâ, quòd non haberem alium re-
gem niſi Cæſarem. Tranſcripſi ſcilicet
Cor meum, quod eſt regnum tuum, po-
teſtati Dæmonis. Permili in eo regna-
re omnia vitia, hoſtes tuos inſenſiſſimos.
* Sed Deus bone! per tuam gratiam ag-
noſco errorem, & perfidiam meam, fa-
teor, quòd mortem, & non unam, ſed
plures merear. Accepto illamw cum
omnibus doloribus ſuis lubens in ſatisfa-
Gtionem peccatorum meorum. *Spero,
quòd mihi daturus ſis ingreſſum in Reg-
num tuum, quamvis te ejecerim toties
ex Regno cordis mei. O quàm beati,
mi Deus! ſunt, qui habitant in Domo
tua: in ſæcula ſæculorum laudabunt te.
Beati, qui tibi ſerviunt ſuper terram,
quia tecum regnabunt in Cœlo. * Ani-
ma mea; ſolatium cape. Ecce reg-
num Dei appropinquat. Non niſi uni-
1 cum

376 OsS (†) ³0

cum & leve momentum tribulatonis ti-
bi inſtat, quod æternum gloriæ pondus
operatur in te.*Quid non faciendum,
ut corona obtineatur? quid non patien-
dum, ut Paradiſus comparetur?
Fiat voluntas tua, ſicut in Cœlo,
& in terra.
Mi DEUIS ! ſentio immenſos dolo-
res. Corpus meum cruciatibus oppri-
mitur. Mors undique me impetit, non
poſſum ultrà reſiſtere inſultibus ejus.
Propinat mihi hauriendum calicem per-
quàm amarum. An nullus ſupereſt mo-
dus removendi illum ab ore meo ? ve-
rum tamen tua voluntas fiat, non mea.
*Mi Deus! intuere animam meam in
agonia. Mens mea turbatur morte ap-
propinquante. Timet periculoſum
hunc tranſitum: ægreè deſerit Corpus
ſuum, optaret diutius morari ſuper ter-
ram, ad redimendum tempus præteri-
tum, & reparandas jacturas, quas fe-
cit, & paſſa eſt. Oportetné bibere
hunc calicem? nen poteſt obtineri ſal-
tem dilatio ? mi Deus! fiat, fiat vo-
luntas tua, non mea. Volo eam in-
tegerrime adimplere moriendéô du
*XW ⸗

2mmeni nu
zinbeckd

weger

1
misni r
im geir
nen ute
8
1h
Dennsile
negnoin

ℳ (†) 9 377
ſæpius illam transgreſſus ſum tam malé
vivendô. * O Deus immortalis! ſi poſ-
ſem non mori, mortem tamen à te pe-
terem gratiæ loco, ut ſacrificare tibi
poſſem, quod mihi chariſſimum eſt in
mundo. Ut poſſem imitari Filium
tuum, in Cruce pro me mortuum, &
bibendô calicem ejus, gratum me ſiſte-
re amori ipſius.*Volo equidem conſu-
mi in hoc lecto dolorum, & in Altari
Crucis meæ, ut victima Majeſtatis tuæ,
ut victima Juſtitiæ tuæ, ut victima
amoris tui, ut victima gratiæ tuæ, ut
victima gloriæ tuæ.

Panem noſtrum quotidianum da
nobis hodie.

Beatus ille, qui manducabit panem
in regno Dei, panem ſcilicet vitæ, & in-
cllectus. Gratias tibi ago, amantiſſi-
me Pater pro omni gratia, & de omni-
bus bonis corporalibus, ac ſpirituali-
bus, quæ mihi in hac vita liberaliter es
largitus, ſuper omnia verò de pane An-
gelorum, quem toties manducavi, ſed
prô dolor, ex mea culpa cum tam mo-
dico fructu. O Panis vive, amore mei
de

397 († ) s0*
de Cœlo deſcendens! non times ultra
mortem, quia te Dominum vitæ, &
necis ſuſcepi in hoc ultimo morbo meo.
Ambulabo in fortitudine panis hujus us-
que ad Montem Horeb, qui eſt clara
Dei viſio. * Tu promiſiſti, & juraſti,
O veritas æterna, quòd, qui manduca-
bit Corpus tuum, & bibet tuum San-
guinem, ſit victurus æternum. Ecce,
in quo fundatur ſpes mea! ecce unde
diſſipenturtimores mei? quoniam uni-
ti fuimus in hac vita, ſpero neque in
Altera nos dividendos. *O Eſu, dona
mihi hodie, & in hora mortis panem
meum, confirma me in tua gratia, ut
benè peragam iter hoc longum æter-
nitatis, & conſtans perſeverem usque
ad finem. Sine hoc pane deliquium
pPatiar, & viribs deficiam, nec un-
quam potero ad Cœlum pertingere.

Et dimitte nobis debita noſtra ſi-

cut & nos dimittimus debito-
ribus noſtris.

Domine! en in me habes inſig-
nem reum, in quo potes manifeſtare
im-

Gr Men
ſong ſeceu
1 n

85⁸ (†) 66* 379

immenſa Miſericordiæ tuæ miracula-
Numerus peccatorum meorum eſt in-
finitus. Si tu rationes ineas iniquita-
tum noſtrarum, heu, quis poterit ſub-
ſiſtere ? exſpecto tamen veniam, & ſa-
lutem meam à pura tua gratia, non à
tua juſtitia. * Non poſſum amplius pœ-
nitentiam agere, non enim jam ſum in
eo ſtatu, in quo orare poſſum, aut jeju-
nare. Quid igitur agam, ut mitigem
juſtitiam tuam, & ſalutem meam in tu-
to ponam ? *Tu promiſiſti, dimittere
illi, qui dimittet, gratiam facere illi, qui.
& ipſe alijs gratiam faciet. Mi Deus!
ignoſco ex toto corde meo propter te
omnibus, qui me vel verbô, factéve of-
fenderunt. Rogo te, ut veniam illis
largiaris, nec illis imputes malum,
quoôd mihi intulere. Ah! neſciebant,
quid facerent. Veniam mihi largire,
mi Deus! ſicut & ego omnibus veniam
impertior. Obliviſeere malorum, quæ
tibi intuli, & ego obliviſcor corum, quæ
ab alijs mihi fuerunt illata.

Et ne nos inducas in tentationem.

Nunc, Deus potens in prælio! vel
ma⸗-

380 0 († ) 80
maxime opus habeo omnipotenti auxi-
lio, & protectione tua. Ecce omnes
inimici mei citcumdant me undique!
ecce Leo rugiens egreſſus eſt de infer-
no, ut me devoret: at ſi tu mecum ſis,
quid habeo, quod timeam? ſi ambula-
vero in medio umbræ mortis non time-
bo mala. Si conſiſtant adverſum me
caſtra non timebit Cor meum. Si om-
nes inferni furiæ me impugnent, non
timebo, quoniam tu mecum es, & mit-
tis mihi auxilium tuum de Sancto.
*Exurge itaque, Domine Deus exerci-
tuum ! ad adjuvandum me feſtina.
Mitte ſanctum Michaelem Areh-Ange-
lum cum militia cœleſti in auxilium
meum. Noſti infirmitatem meam,
quàâ major non eſt in mundo. Præſer-
va me itaque mi Deus in corde Eſu
Filij tui ab omni tentatione gravi, vel
ſaltem non permitte me ſuggeſtioni pra-
væ ſuccumbere.

Sed libera nos à malo.

A malo, inquam Corporis, quod
meritò patior, à malo animæ, quod mi-
hi imminet. Libera me à maximo ma-
lorum

Gdenuronn

.

wimin

monnkn

1
e

Anmr

ndlnte
tſe
1

4
Meytiz
Le one

⸗
1EAN

Upemme

(†) * 381

lorum omnium, à malo æterno. * Ecce
unicum malum, quod timeo! accep-
to reliqua omnia, quæcunque volueris
mihi immittere. *Paratus ſum luere in
purgatorio, ut ſatisfaciam juſtitiæ tuæ.
Sed O Deus miſericordiarum adjuro te
per vulnera, & Sanguinem pretioſum
Filij tui Eſu Chriſti, per amorem, quòô
illum complexa eſt Virginea Mater ejus
Maria, & per merita Sanctorum om-
nium, ne me detrudas in internum, ubi
nemo te laudat, nemo te amat, ſed blas-
Faeinant omnes. *Voca me ad Cœ-
um, ad quod me creâſti, & per mor-
tem tuam recreâſti. Ibi te amare, ibi
te laudare cupio cum Electis tuis in
omnem æternitatem. Amen.
Poſſunt ægroto, vel moribundo, dum
adbuc ſana mente & ſenſu gaudet, etiam
prælegi Meditationes B. Suſonis pag. 43.
er cG, ſiplacet, Orationibis :wel oblatio
totius aſſtonis Dominicæ pag. 112. vel

Litanizæ de &S. Nomine Zkſu bpag. 140.

itein Litaniæ de Corde TEſu bag. 157.
denique ſeptem Verba Cbriſti in Cruce
ex bora duodecimafi bæc non ſuiciunt,
Juvaunt ſequeuntia.
Quad-

382 88 († ) 5062
Quadrans II.

Teſtamentum Sacerdotis devoti
tam in vita, quàm in morte ſæpiùs
innovandum.

Go N. peccator, omnium nota-
rum maximus, dono animam meam
Deo, Corpus terræ, putredini, & ver-
mibus. Lubentiſſimò animòô ecxuo me
bonis ac ſolatijs temporalibs, quæ va-
nitas ſunt, & afflictio Spiritůs. Doleo
ex toto corde, & deteſtor peccata mea
ob purum, & ſincerum Dei amorem.
Condono inimicis omnibus ex corde»
& animo.
Credo in DEUM unum in natura, &
trinum in Perſonis; Credo in Patrem,
Filium, & Spiritum S. in Creatorem-»
Redemptorem, & Sanctificatorem, im
Conſervatorem, Punitorem, & Remu-
neratorem, in Potentia, Bonitate, &
Sanctitate infinitum. Adhæreo firmilſ-
ſimè omnibus, quæ Eccleſia Romano-
Catholica credenda proponit. Spero
de Dei bonitate peccatorum meorum,
licèt gravium, & multorum plenariam
remiſlionem, & vitam æternam. Amo
Deum

na toeoct
Aubusfüi

rlenger l
ie,une
N,aldon

1
4.

Cunneccyn

lah
K

sNn

S 9
elen
Ennentone

(etne

Deum ex toto corde, ex tota anima, &
ex omnibus viribus meis tantùm ideò,
quia Deus, ſummum bonum, & totus
amor eſt. Renovo, ſancteéque dein-
ceps cuſtodiam propoſita (& vota)
mea. Committo me ſinceré, omni-
modè, & abſolutè beneplacito adoran-
dæ ſemper, ſanctiſſimæꝗue voluntatis
divinæ, paratus ad agendum, & patien-
dum, ad bonam, & afflictam valetudi-
nem, ad vitam, & mortem, quando,
& prout voluerit: fiat in me ſanctiſſi=
ma Dei voluntas! Amen.
Commendo animam meam, & totum
me Patrocinio beatiſſimæ Virginis Ma-
riæ, Matris, & Advocatæ meæ optimæ,
Angelo Cuſtodi, ſancto Joſepho, aliis-
que ſpecialibus Patronis meis, & om-
nibus Sanéctis, quos oro ſuppliciter, ut
me ſolentur, & juvent in hora mortis.
Commendo me ſpecialiter S. Michaeli
Arch-Angelo, Paradiſi Præpoſito, ille
me defendat inprælio, ut non peream
in tremendo judicio. Opto, cupiôque
illa ultima mea eſſe verba, quæ jam de-
votiſſimo cordis affectu pronuntio:
IEſus, Maria, Joſeph, S incum vnies
. e-

384 0668 († ) 80

deſidero in horum ulnis emittere Spiri-

tum. Quod ſi lingua hæc ſanctiſſima
Nomina pronuntiare nequeat, corde
facio, & animô; ſi verò nec animus
poſſit præpeditò rationis uſu, dico nunc
pro tunc omni devotione poſſibili, 1 E-
Jus, Maria, Joſeph, in manus veſtras
commendo Spiritum meum. Amen.

Quadrans III.

Affectus in agone diſcretè
ſuggerendi.
Qner æterne, qui me creaſti, in
manus tuas commendo ſpiritum
meum.
O IElſu fili Dei vivi, qui me rede-
miſti, in manus tuas commendo ſpiri-
tum meum.
O Spiritus ſancte Deus, qui me
ſanctifieàaſti, in manus tuas commendo
ſpiritum meum.
O Sanctiſſima Trinitas unus Deus,
& Pater meus miſerere wei nunc, & in
hora mortis meæ.
Amandiſſime Deus, propitius
eſto mihi maximo peccatori nunc & in
hora mortis meæ.
IE-

Kn
H . hen⸗
Nenma;Ce
umm, Ko
N
iaele
Ale
Ntki
onNn⸗
Ri, A
0 o,m
(Kenun /0
Fie
0 e
n Npnſe
„Kmlis
umunl, ni
A ne
1 o,
Ladnſrhr
Noſagimein
Ml
s,Denne
hnm tunn
Clriher

ℳ (†) — 38
8 O IEſu Salvator meus! in te cre-
E do, in te ſpero, te amo, & appretiot
ſuper omnia; deteſtor, ac doleo, quòd
te ſummum, & omne bonum meum to-
ties, & tam graviter offenderim: no-
lo amplius peccare. Volo eſſe tuus,
e & filius ancillæ tuæ Eccleſiæ Romano⸗
ens Catholicæ.
△ Ilu, tibi vivo, & JEſu pro te
patior, Eſu, tibi morior, tuus volo
eſſe vivus, & mortuus.
. OQ JEſu, tuus ego ſum, tu meus ſis
Nee, in æternum ! 6 Efſu, eſto mihi JEſus,
& ſalva me!
JEſu, per tua vulnera, & wor-
tem rogo, miſerere mei in his dolori-
bdus, & anguſtijs!
O JEſu Agne Dei, qui tollis pec-
cata mundi, miſersere mei & tolle pec-
cata mea!
Te ergo, Eſu mi, quæſo, mihi fa-
i Wulo tuo in hac lucta ſubveni, quem pre-
m Tioſo ſanguine in cruce redemiſti.
O IEſu ſalus mea, ſpes mea, amor
Ns WMeus, Deus meus, & omnia ſalvum fac
ervum tuum ſperantem in te!
tud Gloria Patri, à quo omnia ; gloria
Fi-

eu,C
nnen

386 0 (†)
Filio, per quem omnia; gloria Spiri-
tui ſancto, ex, & in quo omnia.
Gloria Patri, qui me creavit ex ni-
hilo; gloria Filio, qui me redemit San-
guinis pretiò; gloria Spiritui ſancto,
qui me ſanctificavit in Baptiſmo.
Gloria Patri, in quem Credo, glo-
ria Filio, in quem ſpero; gloria Spiritui i
S. quem in unitate Naturæ, & Trinita- W
te Verſonarum Deum verum medullitùs Aiean
amo, & adoro. Arn,
Gloria Patri, cui renovo votum pau- nu m
pertatis; gloria Filio, cui renovo vo-(lliſe,
tum obedientiæ, gloria Spiritui S. cui
renovo votum caſtitatis. un
Gloria Patri, cui dono omnes vitæ I
meæ cogitationes; gloria Filio, cui m
dedico omnia vitæ mea verba; gloria unrlrh
Spiritui S. cui offero & conſecro om- Mmiine
nia vitæ meæ opera. Mei
Gloria Patri, qui meam augeat fi- El⸗
dem; gloria Filio, qui meam augeat Eehenm

4

ſpem: gloria Spiritui S. qui meam au- N

r Nar,
Marl

n,

geat charitatem. d
O pijſſime Eſu, fiat voluntas tua (Nuern
ſicut in cœlo, & in terra! lj, ern

Sanéta Maria Mater DEI & Virgo
ora

66 (†) * 38 7
s ora pro me peccatore nune, & in hora
„ mortis! 6 clemens, 6 pia;, dulcis
Virgo Maria, monſtra te eſſe Matrem,
& fac mihi ſicut uni de filijs tuis! mon-
ſtra te eſſe Dominam & fac mihi ſicut
uni de Mercenarijs tuis!
O Maria Mater Dei digniſſima in
tuas ſanctiſſimas manus, in tua caſtiſſi-
en ma ubera, in ſinum gratiæ, & miſeri-
Uemns Cordiæ tuæ commendo animam meam.
O Maria, Mater miſericordiæ jam
„ nunc illos tuos miſericordes oculos ad
me converte, & JEſum benedictum
ventris tui fructum mihi in his mortis
anguſtijs oſtende.
JEſus, Maria, Joſeph, S. N. vobis
dono Cor, Corpus, & animam meam.
Sancta Maria, & omnes ſancti Pa-
troni mei intercedite pro me hâc hor4
apud Dominum meum, & Deum meum.
O Mater Eſu, oſtende filio tuo pro
me ubera tua!
O Eſu fili Mariæ Virginis, oſtende
Patri tuo pro me vulnera tua!
O Pater miſericordiarum per vulne-
en ra filij, per ubera Matris, per merita
en. R 2 om-

6
Nn,

Mrm,

28⁸ *6 (†) 9*—

omnium Sanctorum propitius eſto mihi
maximo peccatori! ü,e
Sancte Michael Arch-Angele defen- U

i i „ üe
de me in hoc prælio, ut non peream in ltaii
InlIgen

tremendo judicio. d
Angele ſancte Dei, qui Cuſtos es Qunmun
mei, me tibi commiſſum pietate ſuper- M
na, rege nunc, protege, & guberna. (Eid
Saade Bolzphe; S8. Pater Benedictc, rekhel
omnes ſanéêti Patroni mei orate pro me untinmu
nunc, & in hora mortis meæ. nen nlan
O IEſu! JEſu! Eſu! memento iums
mei in regno tuo, qui meminiſti, & mi- li
ſertus es latronis pœnitentis in Cruce.
JEſu, te amo, Eſus te amabo, & Olüle
ut æternùm amare te poſſim, libens mo- Imm.
rior. O
Propter te, ò& Eſu, qui morte tua bhegli
me vivificâſti, mori cupio. olY
Volo mori;, ut te ⅛ Eſu, non offen- Ni er
dam amplius. h tnen
Volo mori, ut pro morte tua E- Immem.
ſu, & peceatis meis aliqualiter ſatisfa-

ciam. lign er
Volo mori, ut cum Angelis, & San- Mn mn
Gtis tuis te ætetnùm videam, laudem, O
amem, atque poſſideam. ſenen

9 (†) 399
nefoni O JEſu, per ſanctiſſimam vitam,
paſſionem, & mortem tuam ſalva me.
Pecet O JEſu, per vulnera tua, per me-
m rita Matris tuæ, omniumque Sancto-
rum largire mihi indulgentias omnes,
is Auas in hora mortis lucrari poſſum, &
nen. volo.
Artn O Irſu fili Dei, & Mariæ Virginis
ue, Miſerere mei ſecundum magnam miſe-
ricordiam tuam, & ſecundum multitu-
dinem miſerationum tuarum dele ini-
quitates meas.
O Elſu, in te credo, JEſu! in te
e. ſpero.
Vlat O IEſu! te amo & appretior ſuper
omnia. J
O Eſu! propter te doleo; & mo-⸗
ri volo, quia, & quando vis.
JEſus! Maria! Joſeph! IFIus!
Maria! Joſeph! Efus! Maria! Jo-
ſeph! in manus veſtras commendo ſpi-
ritum meum.
JEſus! JEIus! JEſus!
Si agon fuerit prolixior, perge adq bo-
morem 33. annorum Chriſti.

Gh u.

üenn
i.

Ui, onkr

eb, O Bone Eſu, Verbum Patris, con-
“R verte me. O bone Eſu, Agne
. DEI

, K 3

395 2 (†)

DEl, purifica me. O bone JEſu, Ma-
giſter meus, doce me. O bone Eſa,
Princeps pacis, guberna me. O
bone Eſu, Refugium meum, defende „
me. O bone [Eſu, Præceptor meus,
dirige me. O bone [Eſu, Patientia
mea, Conforta me. O bone Eſu, Sal-
vator meus, ſalva me. O bone Eſu,
Dominus meus, & Deus meus, poſſi-
de me. O bone JEſu, Via, veritas, & nhpeen
vita, vivifica me. O bone IEſu, Firma- miummn
mentum meum, erige me. O bone [E- (Mninen,
ſu, lux mundi, illumina me. O bone E- .
ſu, juſtitia mea, juſtifica me. Obone E- Oetn
ſu, Mediator meus ſanctifica me. O bone (lün
IEſu, Medice animæ mex, ſana me. O Wad
bone Eſu, Judex meus, abſolve me. miſaſmff
O bone Eſu, Sol juſtitiæ, irradia me. Er mertny
O bone Eſu, Puritas Virginum, emun- Flomm,
da me. O bone Eſu, Pax mea, rec- nb
rea me. O bone [Eſu, Rex meus, li-
bera me. O bone Eiu, Fili David, ſu-
cipe me. O bone Eſu, fons ſaliens in
vitam æternam, ablue me. O bone
IEſu, Panis vivus de cœlo deſcendens,
ſatia me. O bone [Eſu, Vinum ger- hrter,
minans Virgines, inebria me. O bo⸗ anerlan
ne

0 (†) 38* 391

ne Eſu, Pater meus, Cuſtodi me.
O bone Eſu, Gaudium meum, viſita
me. O bone [Eſu, Centrum animæ
meæ, attrahe me. O bone [Eſu, Ad-
jutor meus, adjuva me. O bone Eſu,
Protector meus, protege me. O bo-
ne Eſu, Amor meus, transforma me.
O bone Eſu, Propitiatio mea, intra
vulnera tua abſconde me. O bone [E-
ſu, vita perennis, in numerum Electo-
rum tuorum recipe me. O bone Eſu,
Gloria mea, glorifica me.

Oratio pro Agonizante.

JEſu Crucifixe, per vulnera, ſan-
guinem, & mortem tuam, per
merita ſanctiſſimæ gentricis tuæ Mariæ,
per merita, & interceſſionem 88. An-
gelorum, Patriarcharum, Propheta-
rum, & Apoſtolorum, Martyrum, Con-
feſſorum, Virginum, & Viduarum,
itémque dilectæ Sponſæ tuæ Eccleſiæ te
ſupplices exoramus, ut miſerearis ani-
mæ hujus N. & omnium illarum quæ in
mortis anguſtijs conſtitutæ turbantur,
& propter vehementiam impetũs hoſti-

lis vacillant. .
R 4 J. Ne

392 „ ( †) *
Z. Ne tradas Domine beſtijs animas
confitentes tibi.
E. Et animas pauperum tuorum ne ob-
liviſcaris in finem.

Oremus.

Ijſſime Eſu, invocamus clemen-
tiam tuam per Charitatem illam ſu-
pPerabundantem, quæ te ad moriendum
pro genere humano impulit, ut miſe-
rearis hujus N. omnidmque hodiè ago-
nizantium (defunctorum) iisque con-
dones exceſſus, & peccata commiſſa; &
ut ſuppleas per te, quod in eis deſidera-
tur. Applica illis infinita merita tuæ
Paſſionis, & pretium Sanguinis tui,
quem pro nobis effudiſti. Afſiſtat illis
S. Michael Arch-Angelus, & per ma-
nus 8S. Angelorum deportentur ad Pa-
radiſum tuorum Electorum, ut liberati
de principe tenebrarum, & abyſſo pœ-
narum in conſortium veniant Sancto-
rum tuorum reſuſcitati cum gloria, ùt
Filij, & cohæredes regni tui. Amen.

) „ We
Quad-

. At
Donir
GAaneli
Ge rilln
Mredli
ſe delnn.
. Alnn
m)
Deenr
6Dnie⸗
hchmne
Wnn
Nleum

leren,
Vanntln

88 († ) 0* 393

Quadrans IV.

u Modus triplex abſolvendi agoni-
zantem; cum Orationibus pro jam
defuncto.

Indulgentiæ plenariæ, guas G. Do-
minus Benedictus XIV. omnilus Cbriſti
idelibus in agone conſtitutis conceſſit Jub
praſeriptd bäc formd.
y. Adjutorium noſtrum in Nomine
Domini.
,ce Nà. Qui fecit cœlum & terram.
udnſcl Antipb. Ne reminiſcaris Domine de-
e licta famuli tui (vel ancillæ tuæ) ne-
que vindictam ſumas de peccatis ſuis.
Kyrie eleiſon, Chriſte eleiſon, Ky-
rie eleiſon. Pater noſter.
y. Salvum fac ſervum tuum. (ancil-
lam)
g. Deus meus ſperantem in te.
J. Domine exaudi Orationem meam.
8. Et clamor meus ad te veniat.
7. Dominus vobiſcum.
Be. Et cum Spiritu tuo.
Oremus.
Lementiſſime Deus, Pater miſeri-
cordiarum, & Deus totius conſola-
V R 5 rio-

394 2 (†) 562

tionis, qui neminem vis perire in te cre-
dentem, aut ſperantem, ſêcundùm mul-
titudinem miſerationum tuarum re ſpice
propitius famulum tuum N. (vel ancil-
lam) quem tibi vera fides, & ſpes Chri-
ſtiana commendant. Viſita eum in ſa-
lutari tuo, & per unigeniti tui paſſio-
nem, & mortem, omnium ei delicto-
rum ſuorum remiſſionem, & veniam
clementer indulge, ut ejus anima in ho-
ra exitüs te judicem propitiatum inve-
niat, & in Sanguine ejusdem Filij tui
ab omni macula abluta tranſire ad vitam
mereatur perpetuum. Per eundem
Chriſtum Dominum noſtrum.

Confiteor σ. Miſereatur tui &c.

L)Gminu⸗ noſter Eſus Chriſtus Fi-
lius DEl vivi, qui beato Petro
Apoſtolo ſuo dedit poteſtatem ligandi,
atque ſolvendi, per ſuam pijfſſimam
miſericordiam recipiat Confeſſionem
tuam, & reſtituat tibi ſtolam primam,
quam in baptiſmate recepiſti, & ego fa-
cultate mihi ab Apoſtolica ſede tributa,
Indulgentiam plenariam, & remiſſio-
nem

lt, Els,

3bote⸗

biinhner,

b
Aedtorun

etll, oa
leſeſe
Alnicttoni⸗
1¹

e
AIe

n

tud

835 (†) 36 3555
nem omnium peccatorum tibi concedo.
In Nomine Patris & c.
Per Sacroſancta humanæ reparatio-
nis Myſteria, remittat tibi omnipotens
Deus omnes præſentis, & futuræ vitæ
pœnas, Paradiſi portas aperiat, & ad
gaudia ſempiterna perducat. Amen.
Benedicat te omnipotens Deus Pa-
ter, Filius, & Spiritus S. Amen.

Abſolutio, religioſis, præcipuè
Ord. S. P. Benedicti, in mortis ar-
ticulo impendenda.

Ominus noſter Eſus Chriſtus per
merita ſuæ ſanctiſſimæ & acerbilſ-
ſimæ Paſſionis, & per ſuam ſanctam miſe-
ricordiam Te abſolvat, & gratiam ſuam
tibi infundat, & Ego aucétoritate ipſius,
& beatorum Apoſtolorum Petri & Pauli,
& aliorum Apoſtolorum & omnium
Sanctorum, & Sanctarum Dei, & aucto-
ritate ſummi Pontificis, qua fungor in
hoc caſu, quantùm claves S. Matris Ec-
cleſiæ ſe extendunt,
Abſolvo Te ab omni vinculo Exco-
municationis, Interdicti, vel cujus-
cunque ſententiæ, quam ſcienter vel ig-
n0-

396 08 (†) 36*
noranter incurriſti uſque ad hanc horam,
& reſtituo Te unitati fidelium Chriſti, &
ſanctis Sacramentis Eccleſiæ.
Item eadem Auctoritate abſolvo te
ab omnibus peccatis tuis, contritis, obli-
tis, corde & ore confeſſis ſpecialiter, vel
communiter, vel de quibus libenter
Confitereris, ſi eorum haberes memo-
riam pro modulo tuæ fragilitatis, quo-
modocuúnque offendiſti Creatorem
tuum, vel offendere voluiſti, & à trans-
greſſione tuæ Regulæ, ac etiam ab om-
ni transgreſſione Votorum.
Item eadem auctoritate abſolvo Te
ab omnibus pœnis tibi in purgatorio de-
bitis propter culpas & offenſas, quas
contra Deum, animam tuam & proxi-
mum tuum commiſiſti, & quantùum mihi
permittitur, reſtituo Te Innocentiæ,
in qua eras, quando baptizatus fuiſti,
quantùm ſe extendit poteſtas clavium
beatiſſimi Petri, Vicarij Domini no-
ſtri)Eſu Chriſti, & quantùm gratum
& acceptum eſt oculis Divinæ Majeſta-
tis, abſolvo Te tam à pœna, quàâm à cul-
pa, claudendo tibi januas Inferni, & pur-
gatorij, & portas aperiendo Paradiſi, in
quan-

litc

lelroCe
an
Keahdli
Oincs
Mubein
