Converte nos Deus ſalutaris noſter:
& averte iram tuam à nobis.
Nunquid in æternum iraſceris no-
bis ? aut extendes iram tuam à gene-
ratione in generationem ?
Deus, tu Converſus vivificabis nos:
& plebs tua lætabitur in te.
Oſtende nobis Domine miſericor-
diam tuam: & ſalutare tuum da nobis.
Audiam, quid loquatur in me Do-
minus Deus: quoniam loquetur pa-
cem in plebem ſuam.
Et ſuper Sanctos ſuos: & in eos,
qui convertuntur ad Cor.
Verum tamen propè timentes eum
ſalutare ipſius: ut inhabitet gloria in
terra noſtra.
Miſericordia, & veritas obviave-
runt ſibi: juſtitia & pax oſculatæ ſunt.
Veritas de terra orta eſt: & juſtitia
de Cœlo proſpexit.
Etenim Dominus dabit benignita-
tem : & terra noſtra dabit fructum
ſuum.
Juſtitia ante cum ambulabit: &
ponet in via greſſus ſuos. Gloria Pa-

tri & o.
D 7 Eſal-

86 „6 († ) 802»
Pſalmus S.

Nelina Domine aurem tuam, & ex-
audi me: quoniam inops, & pau-
per ſum ego.
Cuſtodi animam meam, quoniam
ſanctus ſum: ſalvum fac ſervum tuum,
Deus meus ſperantem in te.
Miſerere mei Domine, quoniam ad
te clamavi tota die: lætifica animam
ſervi tui, quoniam ad te Domine ani-
mam meam levavi.
Quoniam tu Domine ſuavis, & mi-
tis: & multæ Miſericordiæ omnibus in-
vocantibus te.
Auribus percipe Domine orationem
meam: & intende voci deprecationis
meæ.
In die tribulationis meæ clamavi
ad te: quia exaudiſti me.
Non eſt ſimilis tui in Dijs Domine:
& non eſt ſecundum opera tua.
Omnes gentes, quascunque feci-
ſti, venient, & adorabunt coram te
Domine: & glorificabunt nomen tuum.
Quoniam magnus es tu, & faciens
mirabilia: tu es Deus ſolus. d
62

Me

leno

Den⸗
ne, A
nimunn
bnbon
o
A
ene
Inpefun
1 fim
. kemer
„W
Chlln

he

9Ndn
unm ,
Nunnr.
faurm
Minii⸗

ſn.
nibasin⸗

Gndoren
enntonl

2 Cina

Domie:
u.

le ke
tn

(†) 80* 87
Deduce me Domine in via tua, & in-
grediar in veritate tua: lætetur Cor
meum, uttimeat nomen tuum.
Confitebor tibi Domine Deus meus
in toto corde meo: & glorificabo no-
men tuum in æternum.
Quia miſericordia tua magna eſt ſu-
per me: & eruiſti animam meam ex
inferno inferiori.
Deus, iniqui inſurrexerunt ſuper
me, & Synagoga potentium quæſierunt
animam meam: & non propoſuerunt
te in conſpectu ſuo.
Et tu Domine Deus miſerator, & mi-
ſericors: & patiens & multæ miſericor-
diæ, & verax.
Reſpice in me, & miſerere mei: da
imperium tuum puero tuo, & ſalvum
fac filium ancillæ tuæ.
Fac mecum ſignum in bonum, ut vi-
deant, qui oderunt me, & confundan-
tur: quoniam tu Domine adjuviſti me, &
conſolatus es me. Gloria Patri & c.

Pſalmus 115.

Redidi, propter quod locutus ſum:
C ego autem humiliatus ſum nimis.
Ego

88 28 († ) 6*

Ego dixi in exceſſu meo: omnis
homo mendax.
Quid retribuam Domino pro omni-
bus, quæ retribuit mihi ?

Calicem ſalutaris accipiam: & no-

men Domini invocabo.
Vota mea Domino reddam coram
omni populo ejus: pretioſa in conſpe-
u Domini mors Sanéctorum ejus.
O Domine, quia ego ſervus tuus:
ego ſervus tuus, & filius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: tibi ſacrifi-
cabo hoſtiam laudis, & nomen Domini
invocabo.
Vota mea Domino reddam in con-
ſpectu omnis populi ejus: in atrijs Do-
mũs Domini, in medio tui Jeruſalem.
Gloria Patri & .

Pſalmus 129.
D profundis clamavi ad te Domine:

Domine exaudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendentes: in
vocem deprecationis meæ.
Si iniquitates obſervaveris Domine:
Domine, quis ſuſtinebit?

Qui⸗

lrinſe
igniatbe
Rot/
Dine celi⸗
lyeci
Hnedei
z
Pdn
Ni
„C
nple
lir⸗
R
Ab
R.

lta

(† ) 50 89
Quia apud te propitiatio eſt: &
wom Propter legem tuam ſuſtinui te Domine.
Suſtinuit anima mea in verbo ejus:
ſperavit anima mea in Domino.
A Cuſtodia matutina usque ad no-
enen Stem: ſperet Ifrael in Domino.
Quia apud Dominum miſericordia:
& copioſa apud eum Redemptio.
Et ipſe redimet Iſrael: ex omnibus
a iniquitatibus ejus. Gloria Patri & .
es ARNepet. Antiph. Ne reminiſcaris Do-
olum Mine delicta &.
Kyrie eleiſon, Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon. Pater noſter.
ize y. Ego dixi Domine miſerere mei:
eten &. Sana animam meam, quia pec-
cavi tibi:
Z. Convertere Domine aliquantu-
lum. ꝶ. Et deprecare ſuper ſervos tuos.
V. Fiat miſericordia tua, Domine,
ſuper nos.
r.. Quemadmodum ſperavimus in te.
V. Sacerdotes tui induantur juſti-
„tiam. Ge. Et ſancti tui exultent.
bDate: . .
y. Ab occultis meis munda me Do-
mine.
F. Et ab alienis parce ſere o
Do-

om

lhe

nincor⸗

Donine:
We.
ee

90 65 († ) 90* 4

v. Domine exaudi orationem meam. detn

.. Et clamor meus ad te veniat. un the
V. Dominus vobiſcum. Ml
e. Et cum Spiritu tuo. üllrtn
Oremus. ſemgen

Aüres tuæ pietatis, mitiſſime Deus, (
inclina precibus noſtris, & gratiâ Donie,
ſanéti Spiritůs illumina Cor noſtrum: Munns
ut tuis Myſterijs dignè miniſtrare, téque ihen
æterna charitate diligere mereamur. Onn
DEus, cui omne Cor patet, & om- murgi
nis voluntas loquitur; & quem nul- Alann
lum latet ſecretum: purifica per in-
fuſionem S. Spiritûs cogitationes cor- MWhn
dis noſtri, ut te perfecte diligere, &
dignèe laudare mereamur. ,
Ure igne S. Spiritůs renes noſtros, De
& Cor noſtrum, Domine, ut tibi caſto fft
Corpore ſerviamus, & mundo corde miig
placeamus. . tharde
Mentes noſtras, quæſumus Domi- A
ne, Paraclitus, qui à te procedit, il- Wund
luminet, & inducat in omnem, ſicut nner
tuus promiſit filius veritatem. inen
Adſit nobis, quæſumus Domine, a
virtus Spiritůs S. quæ & corda nolir an
Cle-⸗

☚ († ) 80 91

inmen clementer expurget, & ab omnibus
t, tueatur adverfis.
Deus, qui Corda fidelium S. Spiri-
ts illuſtratione docuiſti; da nobis in
eodem Spiritu recta ſapere, & de ejus
„Pſemper conſolatione gaudere.
ilndee Conſcientias noſtras „ quæſumus
de Domine, viſitandé purifica, ut veniens
Enm:. Dominus noſter Eſus Chriſtus filius
nis tuus paratam ſibi in nobis inveniat man-
runt ſionem. Qui tecum vivit & regnat in
nin unitate Spiritůs S. Deus per omnia ſæ⸗
Wen l. cula ſæculorum. Amen.
a ſer i .
KWM Brevis commemoratio Paſſionis

Unn, Dominicæ.
„Ater, & Protector noſter aſpice
Hes dole Deus, & reſpice in faciem, & Cor

rttidt JEſu filij tui, qui pro redemptione
l e mundi dignatus eſt, pro nobis homo
fieri, ex Maria Virgine naſci, circum-
mmdr: cidi, à Judæis reprobari, hoc Sacra-
M mentum & Sacrificium in cœna ultima
mei inſtituere, à Juda proditore oſculò tra-
di, vinculis ligari, ſicut Agnus inno-
cens ad victimam duci, atque conſpe-
Rtibus Annæ, Caiphæ, Pilati, & Hero-
dis 9

92 s († ) 502
dis indecenter offerri; à falſis teſtibus ll
a ccuſari, colaphis, & flagellis cædi, op- uin
probrijs vexari, ſputis conſpui, ſpinis co-
ronari, arundine percuti, facie velari, ve- e
ſtibus ſpoliari, cruci clavis affigi, in cru-
ce levari, inter latrones deputari, felle on
& aceto potari, & lanceâ vulnerari: ſer
tu pijſſime Pater! per has acerbiſſi- M l
mas pœnas, & plagas, quas ihnocen- dunm
tiſſimus tuus Unigenitus amore mei ſu- on.
ſtinuit, & ego omnium maximè reus fKüim
peccator in hoc Miſſæ ſacrificio devo- DM
tiſſimé recolens, pro meis, ac totius h
mundi peccatis millies offero: nec non
Per ſanctam crucem, & mortem ejus !
ibera me, & omnes ſpecialiter mihi
commendatos, confeſſos;, pro me oran-
tes, vel à me ſcandalizatos; omnes
quoque in peccato, aut neceſſitate gra-
vi conſtitutos, N. N. amicos, & ini-
micos meos à pœnis inferni, à cunétis
malis præteritis, præſentibus, & futu-
ris; eésque perducere digneris, què
latronem ſecum crucifixum perduxit
tuus ille dilectus, qui factus pro nobis Dun
in ara crucis Sacerdos & victima, nunc
tecum & Spiritu S. vivit, & regnat in qyy
cω

WU († ) 30 93
teit ccelo & hoc Sacramento Deus glorio-⸗
ſus, & adorandus in ſæcula. Amen.

8e . Intentio ſequens à Gregorio XIII.
* indulgentijs 7o. annorum donata fuit.
id . Go volo celebrare Miſſam, & confi-
e — cere Corpus & ſanguinem Domini
Nauets mei Eſu Chriſti, juxta ritum ſanctæ
u Romanæ Eccleſiæ, ad laudem & glo-
mene riam omnipotentis DEl, totiúsque cu-
uime riæ triumphantis: ad utilitatem meam,
uc totiusque curiæ militantis; pro omni-
vi bus, qui ſe commendaverunt Oratio-
ee nibus meis in genere, & in ſpecie, &
mene Pro felici ſtatu ſanctæ Romanæ Eccleſiæ.
erom Gaudium cum pace, emendatio-
nmm nem vitæ, ſpatium veræ pœnitentiæ,
n gratiam & conſolationem ſancti Spiri-
elae ts, perſeverantiam in bonis operibus
,A tribuat nobis omnipotens, & miſeri-
em cors Dominus. Amen.

1,T . . .
Alia devotio ante Miſſam ex
nent S. Franciſco Saleſio.

Eutrtt O DEUS trine in perſonis, & unus
honn in eſſentia, & tu Domine ESU
lrn Chriſte, verus Deus & homo, ex to-
KN. 10

=

94 05 († ) 50*

to corde te adoro, in te credo, in te
ſpero, téque confiteor meum eſſe ve-
rum, & unicum Creatorem, Salvatorem,
principium & finem meum ultimum.
Et quia hæc mea adoratio nimis exi-
gua, & debilis eſt, tibi offero excellen-
tes illas adorationes, quas continuè ti-
bi perſolvit tua ſanctiſſima Humani-
tas, & Cor Virgineum genitricis tuæ
Mariæ, totâque curia cœleſtis, ac ſan-
cta Mater Eccleſia, tua dilecta ſponſa.
Inſuper O Domine, ex toto corde,
ex tota anima, ex emnibus viribus te
amo, téque ſuper omnia amare cu-
pio; ſique poſſibile eſſet, te amare
cuperem illo amore perfectiſſimo, quò
teipſum amas, & quo tua ſanctiſſima
Humanitas, & glorioſiſſima Virgo Ma-
ria, cum tota cœleſti curia, & ſancta
Eccleſia catholica te amant.
Et cùm, O Domine ſis infinitè bo-
nus, ſapiens, potens, juſtus, & miſe-
ricors, ideò ex toto corde doleo, &
ſuper omnia mala mundi deteſtor om-
nia mea peccata mortalia, & venialia,
quæ unquam cogitatione, verbô, ope-
re, vel omiſſione, à primo rationis uſu,
u5⸗

4

ſule
KEuiln
umn
enl
aln
lentän
Uudin
It iii
tonete

Umna
en

nto, in
n eſen
ltoren
N hinun
lnget⸗
tdenele
gconunon
n Hhna
nnin

☛G

Elanln
kahot
tont,

6irluge

1ware d
te ma
nn
ulndſciu
uiE
1, l
.
Ecniebe
KKnde
ded,l
lerkron.
eula

(† ) 8* 9
uſque ad præſentem horam commiſi .
& locò mei imperfecti doloris tibi offe-
ro amaram illam contritionem, quam
S. Propheta David, S. Petrus, & ſancta
Maria Magdalena, imò omnes veri pœ-
nitentes unquam habuerunt ab origine
mundi uſque ad præſens; cum volun-
tate abſoluta, te nunquam amplius,
adjuvante tua divinâ gratiâ, offen-
dendi.
Quia verò, O Domine DEus, in
mea non eſt poteſtate, ut ſatisfaciam
tot debitis, quibus ob mea peccata &
offenſas, plusquàm obligatum me pro-
fiteor, ideò in ſatisfactionem eorum
omnium offero tibi totam vitam meam,
omnia opera, labores, pœnas, & do-
lores, quos ſuſtinui, & adhuc ſuſtentu-
rus ſum, cum meritis ſanctiſſimæ vitæ,
paſſionis, & mortis unigeniti Filij tui
infinitis, humillimè petens veniam om-
nium meorum deliétorum, & effica-
cem gratiam, ut de ijs ante mortem
Veram pœnitentiam agere poſſim.
Prætereà O Domine, cum hocce

c meo ſacrificio me tibi totum ad tuum

pii honorem, & ætetnam gloriam ofiet

96 205 (†) ze= 4
& conſecro in unione illius ardenriſſi- i
mi amoris, & puriſſimæ intentionis, te
quibus teipſum in ultima coœna nobis ain
in cibum tradidiſti, & in ara crucis Sa- Mnn
crificium cruentum pro nobis obtuliſti. intenbk
Et loco meæ exiguæ præparationis, ac –
præſentis parvæ meæ devotionis tibi ackirſ⸗
offero profundam illam humilitatem,
charitatem, puritatem, cum quibus (ad5
tua Virginea Mater, & omnes tui fi- ſe
deles famuli, famulæque devotæ ad
hoc SS. Sacramentum acceſſerunt; &
quibús ornati tui ſancti Apoſtoli, imò
omnes ſancti Sacerdotes hocce tremen-
dum ſacrificium tibi obtulerunt à pri-
ma tua inſtitutione uſque ad præſens 3 il
quibus etiam nunc adornata tua ſancta in
Eccleſia catholica ubique locorum of- nir
fert. Clnnden

e

Adeſte, O Maria, O S. Joannes; “
diſeipule Eſu chariſſime, S. Maria Mag- iun
dalena, cum omnibus Sanctis Redemp-
tori noſtro in cruce pendenti, & hoc N
ſacrificium offerenti fideliter aſſiſten-
tibus: Adeſte O S. Angele mi Cuſtos,
& omnes electi Patroni mei, præſer- lhen

tim tu O Sancte N. cujus hodiè feſtum nir 6
coli⸗ in

lutteni
k htegtions,
1ceenn nobi

0 (†) 80 97

colimus, aſſiſtite etiam mihi ſacrifi-
canti, ut veſtris adjutus meritis, ac
monezg, precibus dignam & acceptabilem ho-
Walik, ſtiam Deo omnipotenti offerre valeam,
Aüni ad laudem & gloriam nominis ſui „ad
inets utilitatem quoque meam, totiusque
inen Eccleſiæ ſuæ ſanctæ. Amen.
u Oratio S. Ambroſij ante Sacrum,
e, ſive Communionem Laicorum.
a D menſam dulciſſimi convivij,
ulll,in Corporis, & Sanguinis tui, pie
etener. Domine JEſu Chriſte, ego miſer pec-
emni cator, de proprijs meritis nihil præ-
lii ſumens, ſed de tua unicè confidens mi-
ltuſni ſericordia, & bonitate, accedere ve-
reor, & contremiſco. Nam cor, &
tamm Corpus habeo multis criminibus ma-
km culatum, mentem & linquam non cautè
ſ cuſtoditam. Ergo pia Deitas, òtre-
leen, menda majeſtas! ego miſer inter an-
RN“ guſtias deprehenſus, ad te feſtino ſa-
kei,dn nandus, ſub tuam protectionem fu-
gio, & quem judicem ſuſtinere ne-
queo, Salvatorem habere ſuſpiro. Ti-
e bi Domine plagas meas oſtendo, tibi
3)

i Verecundiam meam detego. Scio pecca-
. E ta

ooun
u lenn

98 25 (†) 802
ta mea multa, & magna, pro quibus
iram tuam timeo; ſed confido in mi-
ſericordia tua infinita, Domine Eſu
Chriſte, Deus & Homo, crucifixe prop- Mn
ter hominem. Tu me reſpice ſperan- e
tem in te: miſerere mei pleni miſerijs, Uyn
qui fons es omnis miſerationis. Salve ivnh,
ſalutaris hoſtia, pro me, & toto hu- poneyi
mano genere in patibulo crucis obla- & Oim
ta. Salve nobilis, & pretioſe ſanguis de imil
vulneribus cruciſxi Domini mei JEſu Duin
Chriſti promanans, & peccata totisu in
mundi abluens. Recordare Domine a
creaturæ tuæ, quam ſanguine tuo re- tuyin
demiſti. Pœnitet me peccâàſſe, cupio ł
emendare, quod feci. Auffer ergo à Nhne
me clementiſſime Pater! omncs ini- t
quitates meas;, ut purificatus mente, t
& Corpore dignè deguſtare merearSan- Mim,
Cta Sanctorum: & concede, ut hæc he
ſancta prælibatio corporis & ſanguinis een
tui, quam ego indignus ſumere inten- (enin
do, ſit mihi peccatorum meorum plena P
remiſſio, ſit vitiorum perſecta purga- Ain
tio, ſit turpium cogitationum effuga- H
tio, ac bonorum ſenſuum regeneratio, 1 nn
operumque tibi placentium ſalubris effi- 86
ca- .

08 (†+ ) 99
oqh eacia: animæ quoque & Corporis con-
fhninn tra inimicorum meorum inlſidias fir-
e miſſima defenſio. Amen.

irn Suſpiria pro ipſo acceſſu.

De e.. P.
rhen Redo, & firmiſſima fide confiteor,
en nleis te verum eſſe Chriſtum filium Dei

viventis, natum de Maria Virgine,
pro me paſſum, & immolatum in cru-
ce. Oamor meus! O deſiderium cor-
dis mei! O Deus meus & omnia! O
EDomine Eſu Chriſte, veréè non ſum
ttuni dignus, ut intres ſub tectum meum 5
elime ſed quia tu dignaris venire ad me, ec-
iemon ce me ſervum tuum, & filium Ancillæ
ee cue, Matris tuæ Mariæ. O pie JEſu
inen ſuſcipe me, ut ego devotè ſuſcipiam
usi te; paſce me, ut ego cum gaudio fruar
uu te: requieſce in me, ut ego in æternum
ene requieſcam in te, cœleſti mea beati-
eh tudine. Exulta, O anima mea! ex-
Am ulta; ecce venit Dominus: gaude;
ent, & lætare occurrens Deo tuo.
H Receſſus ab Altari.
n Antiphb. Trium puerorum cantemus
Hymnum, quem cantabant ſancti in ca-
mino ignis, benedicentes Dominum.

Temp. Eaſeb. Alleluja.
4 E 2 Cun-

100 . († ) 50

Canticum trium puerorum.

Enedicite omnia opera Domini Do-
mino: laudate & ſuperexaltate
eum in ſæcula &.

Pſalmus 150.

T Audate Dominum in Sanctis ejus:
laudate eum in firmamento vir-
tutis ejus & c. ex laudibus Breviarij.

Canticum Simeonis.

Unc dimittis ſervum tuum Domi-

ne: ſecundum verbum tuum in
pace.

Quia viderunt oculi mei ſalutare

tuum;
Quod paraſti ante faciem omnium
populborum:
Lumen ad revelationem gentium,
& gloriam plebis tuæ Iſrael. Gloria
Patri &c.

Repet. Antiph. Trium puerorum &e.

Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. Pater noſter.
V. Confiteantur tibi Domine omnia
Opera tua.

x.. Et

6

eni
luhn
lxchuo

wepre,

1 Naen,
Apeno⸗

Narn

bemml
Iitom
are,
Uens,

05 († ) 862 101
huen xꝶ. Et ſancti tui benedicant tibi.
. V. Exultabunt Sancti in gloria:
Dunii⸗ B. Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Nerne V. Non nobis Domine, non nobis:
g. Sed nomini tuo da gloriam.
1. y. Domine exaudi Orationem meam.
. Et clamor meus ad te veniat-

un v. Dominus vobiſcum.
nnen . S. Et cum Spiritu tuo.
uhin
Oremus.
„ Eus, qui tribus pueris mitigaſti
aln LDhanands ignium, concede propi-
1

tius, ut nos famulos tuos non exurat
flamma vitiorum.
m Actiones noſtras, quæſumus Domi-
„ne, aſpirando præveni, & adjuvando
nin proſequere, ut cuncta noſtra Oratio,
„& operatio à te ſemper incipiat, &
genin per te cœpta finiatur.
Cb Da nobis, quæſumus Domine, vi-
tiorum noſtrorum flammas extinguere:
unni qui beato Laurentio Martyri tuo tri-
ln h buiſti tormentorum ſuorum incendia
ſuperare.
rtannt Deus, cui ſoli cognitus eſt nume-

rus electorum in ſuperna felicitate lo-
E E 3 can=

10² . (†) 86*
candus: tribue quæſumus, ut inter-
cedente beata, & glorioſa ſemper Vir-
gine DEl genitrice Maria cum omni-
bus Sanctis tuis, univerſorum, quos in
Oratione commendatos ſuſcepimus, &
omnium fidelium nomina, beatæ præ-
deſtinationis liber adſcripta retineat.
Purificent nos, quæſumus, benig- Pumuntss,
niſſime Domine JEſu Chriſte, Sacro-
ſancta Corporis & Sanguinis tui my-
ſteria, quæ ſumpſimus, & interceden-
tibus omnibus Sanéctis tuis, præſta:
ut hoc tuum Sacramentum non ſit no-
bis reatus ad pœnam; ſed interceſſio ſa⸗
lutaris ad veniam: ſit ablutio ſcele-
rum, ſit fortitudo fragilium, ſit contra
omnia mundi pericula firmamentum;
ſit vivorum, atque mortuorum fide-
lium, remiſſio omnium delictorum.
Qui vivis & regnas cum Patre & Spi-
S. Deus unus in ſæcula. Amen.

Acus pij poſt Miſſam, vel
S. Communionem.
Adoratio. C
Doro te, O Auguſtiſſima Trinitas „ Aon

Pater, qui me creaſti: fili qui imtnt
6

ſ lt inte
nherlin
nm omn,
un,gtaki
ltgſtieſ
n n
amtiſr
Ing, den
ke,mn.

Einenten
ö, elr
NNtN
leceſlol
Dio e
nRo
Immermm
tmonmn f,
telconn
Nr A
Ner.

2 (†) 0 103
me redemiſti: Spiritus ſancte qui me
juſtiſicaſti. Offero tibi hoc SS. Sacra-
mentum (quod conteci & ) ſuſcepi
unicè, ut tibi in eo, quàm ſuaviſſime
complaceas, & ego tibi per illud ſum-
mum honorem exhibeam. Adoro te,
O ſanctiſſima Domini mei Eſu Chriſti
humanitas, intra me nunc verse exi-
ſtentem. Adoro te in omnibus Eccle-
ſijs, in quibus per totum terrarum or-
bem SS. Euchariſtia aſſervatur. Sicut
de tuo deſpectu & offenſa ſummoperè
doleo, ita de exhibito tibi honore &
amore ſinceriſſimè gaudeo. Adoro te,
O benedicta Chriſti anima, pleniſſima
omnibus virtutibus & meritis: præ
nimia ſalutis meæ cura olim ad mortem
uſque contriſtata. Adoro te amantiſ=
mum, afflictiſſimum, miſericordiſſi-
mum, ſuaviſſimum, ſanctiſſimum cor
JEſu, in quo ceu in libro vitæ deſerip-
tum & eſſe, & ad extremum vitæ per-
manſurum me confido. Adoro te no-
biliſſimum, innocentiſſimum Domini
mei Corpus, tam dura, tam acerba,
tam ignominioſa, tam humiliter, tam
amanter, tam conſtanter paſſum. Ado-
E 4 ro,

104 († ) 80
ro, & exoſculor vos perfoſſæ manus;
perfoſſi pedes Salvatoris mei.
Adoro vos ſacroſancta genua, in
quibus tanquam ſacratiſſimo Altari,
Dominus meus Eſus Chriſtus ſacrifi-
cia laudis, gemituum, lacrymarum,
& orationum pro me Patri æterno ob-
tulit.
Adoro vos, Opuriſſimi oculi Re-
demptoris mei, toties pro me ad Pa-
trem miſericordiarum elevati; toties
ad me peccatorem pro conſolatione
mea converſi. Adoro vos, O miſeri-
cordiſſimæ aures, quæ afflicto mihi,
& peccatori ſemper patuiſtis. Ament,
laudent, & exaltent te mei locòͤ, O
IEſu, omnes Cherubini, ac Seraphini
in ſæcula.

Oblatio.

Omine DEUS Pater ſanctiſſime,

qui per abundantiam charitatis
tuæ dediſti nobis Unigenitum tuum,
ut theſauro meritorum ipfſius noſtri
ſuppleantur defectus; ego miſerri-
mus peccator, ſed tuàâ miſericordia
fidelis Chriſtianus, & ſervus Domini
mei

GWor k
Mpim 6
leetelt
in oe e
Cumonnn
inmemn

Cltten,

.
Cnik
nihuſt
Syenn
. Clne
S ere
re 4

R

il mun
i
kpen 5
n A,
Uilulif,
hnmn
nienre 4

ir Cllce
PomN.
Erni te
Clhtitr⸗
1Oniet-
co nin,
l hnen,
NRhe 90
Rnti

ſocine,
Gninn
üdum wn,
u ue
tin
1 mlamti
uhmi
1

* (†) 6 r15
mei JEſu Chriſti, velut Eccleſiæ mem-
brum eum indignus recepi, meéôque
in pectore realiter præſentem nune
complector tanquam rem meam, in-
timè mihi conjunctam. Atque ut ta-
lem in unione charitatis, quâ ſeipſum
largitus eſt, & obtulit pro me in cruce,
ſeque dedit, & communicavit modòè
in hoc Sacramento, tibi eum offero
cum omnibus meritis, atque virtutibus
in æternam gloriam, & laudem, ac infi-
nitam gratiam, & beneplacitum tuum,
ut in illo tibi perfec complaceas, &
ego, qui tibi placere de actibus meis non
valeo, dilectiſſimi filij tui meritis, &
patrocinio perfecte placeam. Offero
tibi Pater ſanctiſſime! omnem ejus
charitatem, religionem, obedientiam,
caſtitatem, paupertatem, humilita-
tem, abſtinentiam, taciturnitatem,
manſuetudinem, patientiam, cum alijs
omnibus virtutibus, quibus ornatus
fuit, ut illis totum, quod mihi deficit
ſuppleatur.
Cumque tibi debitas nequeam gra-
tias agere pro beneficijs omnibus in
corpore & anima mihi, totique mun-
E S 00

106 20 († ) 30

do collatis, offero tibi ſingulas laudes,
& gratiarum actiones, quas ipſe de-
dit; cùm viſibilis nobiſcum converſare-
tur in terra, & quas tibi inceſſanter
nunc offert in gloria. In ſatisfactio-
nem pro peccatis, & negligentijs meis
offero tibi omnes ejus labores, ſudo-
res, jeiunia, vigilias, fatigationes,
orationes, quidquid denique fecit, aut
pertulit à primo inſtanti conceptionis
ſuæ, donec expiravit in cruce, omnes
dolores, ac tormenta paſſionis, om-
nem ſanguinem pro me effuſum, om-
nia vulnera pro me accepta, ac mor-
tem pro me toleratam: hic eſt theſau-
rus, Pater clementiſſime, in quo totam
ſpem meam repoſui; hæ ſunt divitiæ,
quas offero in ſatisfactionem omnium
debitorum, & delictorum meorum.
Reſpice Domine Deus in faciem Chriſti
tui, & cùm hic ſit filius tuus dilectus,
in quo tibi ſemper benè complacuit,
te per hunc ipſum, qui nunc mihi eſt
intimè conjunctus, ſupplex rogo, ut
me quoque reſpicias oculis milſericor-
diæ tuæ. Ne permittas, obſecro, ut
pereat illa anima, quæ toties in ſe re-
cepir

ntaten
lꝛ in
We

lls lude
l ile d
hlanerlire
Nnlefinter
nlichd.
dl Rln l
Uünm,,
krrinn
l
Cnepini
Cnce, nne
Wns 1.
hn,n.
, nor
eln
nanomer
ut ürt,
Menmconir
un mepnn
Nenchi
n cleches
Cordnt,n
hune ni
Hernn
ls men

06 (†) 802 107
repit filium tuum unigenitum, qui à te
miſſus venit in mundum quærere, &
ſalvum facere quod perierat.

Conſecratio ſui ipſius & ſuppli-
catio.
lbi verò, O dulciſſime Eſu, qui
tui, tuorumque bonorum tam pro-
digus es largitor, viciſſim offero ani-
mam, & Corpus meum: utinam fiam
perpetuum quoddam holocauſtum, ar-
dens continuò ad beneplacitum & ho-
norem tuæ divinæ Majeſtatis. Offero in
primis voluntatem moriendi potiùs,
& quidvis aliud tolerandi, quàm te
gravi peccato deliberate ffendendi.
Offero voluntatem perſeverandi in ex-
acta obſervantia mandatorum tuorum,
Eccleſiæ (ſacræ meæ regulæ) congre-
gationis Marianæ &. Offero volunta-
tem patiendi quævis animæ & Corpo-
ris incommoda juxta providentiæ tuæ
ſuaviſſimam ordinationem. Offero vo-
luntatem, omnes, quos poſſum, ſpecia-
liter N. N. domeſticos, & ſubditos meos,
quoad in me erit, ad tui amorem, vVi-

tamque perfectam adducendi. Offe-
E 6 10

108 66 (†) 302

ro voluntatem, pro quavis anima„
quavis occaſione, loco, & tempore
me, operâmque omnem impendendi.
Offero voluntatem in actionibus meis
omnibus nihil præter Dei mei guſtum,
& gloriam quærendi. Offero volun-
tatem vivendi juxta Cor tuum. Fac
mecum, & pone me, ubi tibi quàm
maximum honorem, obſequium, amo-
rem reddere poſſim, nulla habita ratio-
ne meæ inclinationis honoris, ſanita-
tis, famæ, vitZ. O IEſu tibi dono
hoc Cor meum, hanc animam meam
hoc Corpus meum. Largire mihi tu
quoque cor tuum, cor humile, cor
manſuetum, cor purum, cor tibi ſem-
per obediens, proximo compatiens,
tuéque per omnia ſimile. Miſerere
denique Eccleſiæ tuæ; converte miſe-
ros peccatores, revoca Hæreticos, at-
que Schiſmaticos: illumina infideles,

te ignorantes. Miſerere omnium, pro
quibus orare teneor, & tu per me ſpe-
cialiter rogari vis. Da vivis veniam
& gratiam, da fidelibus defunctis re-
quiem. Luceémque ſempiternam.
Amen.

FPlu-

—
cuonn

ur

l
Wetain
(enkacil
Paübriil
Tlehurn
illinizrn
Wo pſen⸗

7

mtzen
Plimuls
ehris

an
e
hentene,
dtu nes
tl MMn
endan
dmn e
ditin
Un ,ano
nntn
Nb,lni.
ütticen
un en
lenmihitur
Nle,
niüen
Nnden
Mlenn
Nere nle
etcot,

infteles,
nuum do
Pne
GsNin
Cehrlin

mnplenu,

(† ) 80 109

Plures preces, tam Sacerdotibus
qum Saæcularibus bic communes pro
arbitrio devoti Cbriſtiani exbibent,
paginæ mox ſequentes 112. 121. 202.

Quadrans IV.

Praxis devotè audiendi Sa-
Crum.

Oratio præparatoria.

Emoriâ memor ero, clementiſſi-
mebPater, acerbiſſimæ Paſſionis, ac
mortis filij tui D. N.] Eſu Chriſti, qui ve-
rus Sacerdos in æternum ſecundum or-
dinem Melchiſedech in ultima ceœna ſub
panis & vini ſpecie ſanctiſſimum Eucha-
riſtiæ Sacramentum, & Miſſæ ſacrificium
inſtituit, ac per propriumsanguinem in-
troivit in ſancta, æterna redemptione
inventa, dum per Spiritum ſanctum ſe-
netipſum obtulit immaculatum Deo;
præcipiens Apoſtolis ſuis, eormque ſuc-
ceſſoribus : hboc facite in meam comme-
merationem. Hunc in finem ego indig-
nus famulus tuus offero tibi per manus
Sacerdotis incruentum hoc Miſſæ ſa-
E 7 cri-

110 0 († ) 562 61

crificium ad æternam tuam laudem, & hüͤnn
gloriam, in memoriam Paſſionis, ac cyn
mortis unigeniti tui, in honorem B. V. rhmmn
Mariæ &c. in gratiarum actionem pro
omnibus beneficijs mihi hucusque col- pid
latis; in remiſſionem omnium meo- mmn
rum, ac totius mundi peecatorum &α c«. ldiit
pro omnibus fidelibus vivis, atque de- HMiu,
functis, nominatim pro N. N. quibus mihiige
debitor ſum, & preces meas promiſi. mlanckſ
Reſpice ad ſalutem noſtram, O Pater (Enenel
Cœleſtis, reſpice in faciem Chriſti; -
quia quoties hujus hoſtiæ ſanctæ & im-
maculatæ commemoratio celebratur,
opus redemptionis noſtræ exercetur;
Per eundem Chriſtum Dominum noſt-
rum. Amen.

H

Domine Eſu Chriſte fili Dei, qui

ex voluntate Patris per mortem tuam is
mundum vivificaſti; libera nos per tre-
mendum Corporis & Sanguinis tui Sa
cramentum ab omnibus iniquitatibus
noſtris, & univerſis malis, & fac nos 4
tuis ſemper inhærere mandatis, & à te
nunquam ſeparari permittas.

O Ma-

nlolen
oren, .
Ginen N
Nhnnn
gtunmnn,
il, let
1NRank
en ni
n, Ohe
RenCrii,
ſickechin.
khnrn
enwenn
mmum⸗

fli,
en mu
aſer te
InN,
Iigänthr
ls, Aien
lenda
itus
l

(†) 90* 1I1

O Maria, mater pietatis, & miſeri-
cordiæ, ego miſer, & indignus pecca-
tor, te devoto cordis affectu deprecor;
ut ſicut dulciſſimo filio tuo in Cruce
pendenti adſtitiſti, & cum illo ſacrifi-
cium Corporis, & Sanguinis ejus in
mundi redemptionem Deo Patri obtu-

liſti: ita, & huic Sacerdoti, mihi,

omnibusque hodiè in tota Eceleſia Miſ-
ſam ſeu celebrantibus, ſeu audientibus
clementer aſſiſtere digneris, ut tuis ſem-
per adjuti precibs, dignam, & accep-
tabilem hoſtiam ſummæ Trinitati offer-
re, & divinos ejus fructus percipere va-
leamus. Amen.

Ad Elevationem uſque recitari po-
teſt Roſarium B. V. vel ſequens pientiſſi-

mi Ploſij, ferreum etiain pectus emo-
liens Oratio.

α e

Obla-

112 806 (†)

Oblatio

Totius Paſſionis Dominicæ pro
venia ſeptem vitiorum capi-
talium.

Fars Prima.

Ee dulcis Eſu! ego omni tempo-
re vitæ meæ in te benigniſſimum
creatorem, & Redemptorem meum in-
gratus fui, téque graviter offendi, ve-
teribus delictis nova ſemper cumulans.
Gratiam tuam multiès modis impedivi,
& dona tua deſtruxi, non ſervans ea in-
tegra, neque ex ijs digne proficiens.
Fateor, prorſus indignus ſum filij no-
mine: verumtamen te Patrem eſſe ag-
noſco. Tu es verus Pater meus,
tu es tota fiducia mea: tu es fons mi-
ſerationum inexhauſtus, qui ſordidos
fugientes ad te non repellis, ſed abluis,
Ecce, O ſuave refugium meum, ecce
ego, omnium creaturarum tuarum per-
ipſema, venio ad te, nihil mecum adfe-
rens præter peccaterum ſarcinas. Hu-
militer procido ad pedes pietatis tuæ,
humiliter imploro tuam miſericordiam:
ignoſ-

ungn
etmn
allens .
mlune
Ctecentin
Püſchris
ſei
emine

48 (Koi

.
Wüamt
tentegre
Erlnmen
ülgts
nocke
ſen
A Uhe
usincun
mclen
gratis
ttatn

nien
I i⸗

homnitenn.
eninlinnn
enemnin.
Nlen, 1
ganhln
Sinpeli,
nbtri⸗
Pſcen⸗
Untlion
nenteg
Mer neni
esſn
ilantn
ſddlri;
ennet,
wnmge⸗
neenn

. 08 (†) 50 113

ignoſce mihi, obſecro, O ſpes mea cer-
tiſſima, & ſalva me propter ſanctum
nomen tuum.
O dulcis Eſu, ego in remiſſionem om-
nium peccatorum meorum, quæ per ſu-
erbiam, avaritiam aut prodigalitatem
Ractcnus commili, offero tibi ſtupen-
dam illam charitatem, humilitatem, &
obedientiam, quâà tu DElUsS æternæ
Majeſtatis, homo paſſibilis pro nobis
fieri, & plusquàâm triginta annis inter
multiplices labores, ærumnas, atque
perſecutiones fatigari non dedignatus
es. Offero illum mærorem, illum ſan-
guineum ſudorem, illas anguſtias, qui-
bus in horto afflictus fuiſti, quando Pa-
trem flexis terræ genibus orabas. Of-
fero ſummum illud patiendi deſiderium,
quò flagrabas, quando teipſum inimicis
tuis ultrò obtuliſti capiendum. Offero
vincula, verbera, improperia, convi-
tia, blaſphemias, alapas, colaphos,
ſputa, atque alia genera injuriarum,
quas in domo Annæ, & Caiphæ per to-
tam noètem paſſus fuiſti, hæc tibi offe-
ro, gratias agens, rogansque immen-
ſam pietatem tuam, ut horum meritis
me

114 (†) 50 6
me purifices, & tibi placentem reddas, cmimel
atque ad vitam æternam perducas. Pa- hn
ter. Ave &c. Pro libitu.
2. OQdulcis] Eſu, ego pro univerſis
flagitijs meis, quæ per luxuriam com- hihn
mili, offero tibi inauditam illam ig- qrilh
nominiam, quam ſuſtinuiſti, quando im it
cæſus, conſputus, ac vinctus manè du- elnis 0
cebaris, ad Pilatum, deinde à Pilato ad ndon
Herodem, rurſumque ab Herode ad Pi- ialop⸗
latum. Offero illud tuum ſanctum Si- mmemmn
lentium, quo humiliter tacuiſti ad illa- Iun
tas contumelias, & injurias. Offero
contemptum tui, & ridiculæ veſtis pro-
brum, quo ab Herode affectus fuiſti, gac⸗
Offero acerbiſſimam illam penam, (o
quam perpeſſus es, quando nudus add ſgine
columnàâm ligatus dire flagellabaris. mamn
Offero ipſerum flagrorum fulcos, &
purpurei Sanguinis rivulos, è ſanctiſſi- h
mis membris tuis undique proſilientes
Hæc tibi offero, gratias agens & c. Pa-
ter. & Ave. .
3. O dulcis Eſu! ego pro univer-
ſis iniquitatibus meis, per invidiam
commiſſis offero tibi ineffabilem illam

2 . . de lont
Patientiam, quam exhibuiſti, quando 3
AI, 4
veſte

ilisg i
1 (Een
kſeti⸗
lſc
fomn
Lpeltrri
legs,6
lintſl⸗

08 (†) 50 115
veſte coccinea in majus ludibrium indu-
tus, ſpinis coronabaris, nugatoriè ſa-
lutabaris, impiè conſpuebaris, alapis,
& arundine cædebaris, ante tribunal ſta-
tuebaris, injuſté damnabaris, demùúùm-
que ad Calvariæ locum, Crucem pro-
priam bajulans ignominioſe protra-
hebaris. Offero dolendam illam ſacra-
tiſſimi Corporis tui fatigationem, & la-
borioſos pedum tuorum greſſus, atque
humerorum tuorum graviſſimam prel-
ſuram. Offero ſudores, ſitim, & cæ-
tera omnia, quæ mitiſſimo, promptiſſi-
môque corde mei cauſa tunc pertuliſti.
Hæc tibi offero & . Pater. & Ave.
4. O dulcis Eſu, ego pro univerſis
delictis meis, per iram, & impatien-
tiam commiſſis, offero tibi atrociſſimos
illos dolores, quos paſſus es, quando
ſanctiſſimi Corporis tui vulnera veſti-
mentorum detractione innovabantur,
quando manus, & pedes tui Cruci affi-
gebantur, quando membrorum tuorum
compages ſolvebantur, quando pretio-
ſus Sanguis tuus é vulneribus tuis, ve-
lut e fontibus largiter profluens funde-
batur. Offero ſingulas roſei illius cruo-
11S

11⁵ 25 (†) 362
ris guttas. Offero inexplicabilem il-
lam manſuetudinem, qua iniquorum ti-
bi infultantium proterviam patientiſſi-
mè tolerâſti. Hæc tibi offero & c. La-
ter. & Ave.
5. O duleis Eſu, ego pro univer-
ſis culpis, & exceſſibus meis, quos per
gulam commiſi, offero tibi incompre-
henſibiles illos cruciatus, quos pertuli-
ſti, quando anguſtijs totus expoſitus,
miſerabiliter in Cruce pendebas medius
inter latrones, & quando vehementiſſi-
ma ſiti æſtuans, aceto potabaris. Of-
fero benigniſſimam illam miſericor-
diam, quàâ tu caput venerandum incli-
nans, pro nobis emiſiſti ſpiritum. Of-
fero pretioſum illum Sanguinem, &
aquam ſalutiferam, quæ de tuo latere
lanceâ confeſſo effluxerunt. Hæc tibi
offero & . Fater. &- Ave.
6. O dulcis Eſu! ego in perfectam
remiſſionem omnium vanitatum, neg-
ligentiarum, & offenſarum, quas in te
quovis modo, maximè autem per ace-
diam hattenus admiſi, offero tibi totam
redemptionis noſtræ diſpenſationem,
quam peregiſti. Offero Incarnatio-
nem,

66

er AMoren.

CeKcgudi
Eninind

montüſ⸗
,Küte

Des aumd
mocelttun
Umshalgun
ne nerin
Neae
Phhn nunen
ſelkcrin
(Alungil
lon N

AMentn
N
ſderi
Nn tel
Uin krai
epgn
i D

Ull N

Uecer
lpeg

8
labien
lgo umn 4
Mierit.
6e. lr.

Monn⸗
Eene
hi Mne
uſemnl⸗
tnbim,
thezmeig
leneniil
s C.
Fileieor⸗
mminl.
Fuun. 0C.
nen 6
enolhen
Metit

ſetelum
n

Annt

1
1

(† ) §50* 117

nem, Paſſionem, & Mortem tuam.
Offero quidquid in glorioſiſſima Geni-
trice tua Maria, & cæteris Sanctis tuis
unquam tibi placuit. Eja ſuaviſſime
JEſu, ſatisfaciat quæſo pro peccatis
meis coram Patre tuo æterno ſumma
innocentia tua. Totam vitam meam,
nimis indignam ac ſceleratam puriſſima
