OIESII liberaliſſime Pater animarum
noſtrarum, qui apertô ditiſſimô
Cordis tui gazophylaziò omnes ad te
accedentes ditas abundantiâ tuorum
bonorum: ecce confugio ad Cor tuum,
ad hoc gratiarum mare, unde vita, &
ſalus noſtra emanavit: ablue me ſalu-
tifera aqua, quæ effluxit de Corde tuo:
ciba & pota me tuo Sanguine, quem
nobis propinat amor Cordis tui in Sacra-
mento amoris. OQ Cor prodigum!
prodigum recipe filium; tuis divitijs
paupertatem meam ſubleva, & me an-
nulé tui amoris exorna. O JEſu Rex
Cordium! dona mihi Cor tuum, &
dives ſum ſatis, nec aliud quidquam à
te poſtulo: Qui vivis & regnas Deus
in ſæcula ſæculorum. Amen.

Ora-

An
nce
N
Voy.
nbdn
Gtuun,
nd ohn
ſtbi, gun

acnhme

4 Kwmmden

& en

n ti .

nmine

Kne

len.
6

Unimenm
9dtilin
nnes d de
Ononm

VrmuY,

efinE

fulgor in me tranſeat, & Cor meum tihbi

me ſclu.
0edu:
Ne, en
Uiigdan⸗
6,

Pnder

WN
Pülnun:
cnohen

1

.

05 (†) 80 157
Oratio

Specialis quâ petitur conformitas
ſui Cordis cum Corde [EstI.
Sacratiſſimum Cor Eſu, idea om-
O nis perfectionis, compendium
omnis Sanéctitatis, & Officina omnium
virtutum, da mihi Cor, quod tibi om-
ninò conforme ſit, Cor perfectum, &
tibi, quantum poſſibile eſt, omninè ſi-
mile: ſingulariter autem concede mihi
gratiam, hanc virtutem N. N. quam ſin-
gulari induſtriäâ hodie imitari pro-
pono, ſtudioſiſſimè exercendi, ut illius

in ea conforme reddat, imò penitus in
te transmutet. Amen.

Quadrans IV.

Litaniæ

Aliique pij affectus ad Cor
JESU.
Ex P. Joſepho de Galliffet &. J. Theol.

Yrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
G 7 Pa-

158 0 († ) 562 6

Pater de Cœlis DEus. Miſerere nobis. zn
Fili Redemptor mundi DEus. Miſerere Uuigen
nobis. . ütG
Spiritus ſancte DEus. Miſerere nobis. dans
Sancta Trinitas unus DEus. Milſerere Coſtuär⸗

nobis. cant te,

Cor Jeſu Verbo ſubſtantialiter uni- r eii
um. 1. un⸗
Cor Jeſu Dei Majeſtate dignum. 5˙ Crſäp
Cor Jeſu Dei ſanctitate ſanctum. 2 n rin
Cor Jeſu Dei bonitate bonum. 3 D
Cor Jeſu adoratione, Deo debita, & lan
* (.hie
adorandum. 24
Cor Jeſu amore, Deo dignò, aman- ecd 8
—dim. 5* lrülfinß
Cor Jeſu ineffabile. Nen
Cor Jeſu incomprehenſibile. 15 Kkhne
Cor das Patris æterni templum dig- 3. Cſtu⸗
niſſimum. l,
Cor Jeſu verum, ac proprium Spiri- 3 Nem .
tůs ſancti habitaculum. S Mptn
Cor Jeſu ſanctiſſimæ Trinitatis ſan- „ D
Gtuarium. Am
Cor Jeſu charitatis æternæ digniſſi- Nen
ma ſedes. 2 or elhin
Cor Jeſu in quo habitat omnis ple- 3 r ſei n
nitudo divinitatis. ) lkn

Cor

8

lerte ei
Iu Mer

ſererit
1. Mer

tilltern
V
4
inn
5
ld. 2
un.

Cor jJeſu pax, & reconciliatio noſtra.

„ (†) 0 1
Cor Jeſu, in quo ſunt omnes the-
ſauri ſapientiæ, & ſcientiæ.
Cor Jeſu theſaurus nunquam defi-
ciens.
Cor Jeſu dives in omnes, qui invo-
cant te.
Cor Jeſu, de cujus plenitudine om-
nes nos accepimus.

Cor Jeſu fons aquæ ſalientis in vi-
tam æternam.
Cor Jeſu puteus aquarum viven-
tium.
Cor Jeſu principium, & origo vir.S

sopar Cat „1οτι oEAI

tutum omnium. 5,
Cor Jeſu, in quo ſibi Pater benè
complacuit. 1

Cor jJeſu hoſtia vivens, ſancta, Deo S
placens.
Cor Jeſu propitatio pro peccatis
noſtris.
Cor Jeſu amaritudine npletam g

umnetu 100)

propter nos.
Cor Jeſu ſaturatum opprobrijs.
Cor jJeſu attritum propter ſcelera
noſtra
Cor

160 ca06 (†) 502»

Cor)Eſu usque ad mortem Crucis]
obediens facdtum.
Cor Jeſu lanceâ perforatum.
Cor Jeſu fons totius conſolationis.
Cor Jeſu ſolatium peregrinantis ani-
mæ.
Cor Jeſu refugium noſtrum in die
tribulationis.
Cor Jeſu ſalus in te ſperantium.
Cor Jeſu ſpes in te morientium.
Cor Jeſu cultorum tuorum dulce
præſidium.
Cor Jeſu deliciæ Sanctorum om-
nium. .
Cor Jeſu Agni DEl, qui tollit peccata
mundi. Parce nobis.
Cor Jeſu Agni DEl, qui tollit peccata
mundi. Exaudi nos.
Cor Jeſu Agni DEl, qui tollit peccata
mundi. Miſerere nobis.
J. Adoramus te Cor Jeſu, & benedici-
mus tibi.
*½. Quia per Crucem, ſpinas, & flam-
mas tuas redemiſti mundum.
Oratio.
LDrrene JEſu Chriſte, qui ineffabi-
les Cordis tui divitias Eccleſiæ tuæ
. novò

C

onb aιωποοιπ

V

6 Sopar

tl
guüͤneſon
enz
lemg.

—

On
wi⸗
Dinche
Gercin
(iii
Ausce
abconil
nr
s went
Mzrmun
UiCten

ontin

or
Varn
(Umam
Ainen

.

„* (†) 161

novô beneficiò aperire dignatus es:
concede, ut hujus ſacratiſſimi Cordis
amori reſpondere, & injurias eidem af-

enà, flictiſſimo Cordi ab ingratis hominibus
WS illatas, dignis obſequijs compenſare va-
niüce leamus. Per eundem Dominum.

4
8
Alia.
Omine JEſu, qui ineffabili Cordis
tui amoris miraculô te totum no-
bis in cibum in Altaris Sacramento tra-
dere dignatus es: concede, ut, qui
injurias, ac ſacrilegia, ab ingratis mor-
talibus adverſum te in hoc ſacro My-
ſKterio comiſſa, toto animò deteſtamur,
ac plangimus : ipſius ſacroſancti Cor-
k dis accendamur affectibůs ; & dignis
iiin æternum laudibus ejusdem diviniſſi-
Ies mi Cordis miſericordiam proſequamur.

Erlc Qui vivis &.
elelie⸗ . .
Exercitium laudis & adorationis
Uin ad Cor JESI.

un⸗ QO IEſu diviniſſimum, hominum
. atque Angelorum adoratione dig-
nife niſſimum! Tu, æterno Verbo indiſſo-
a lubili nexu conjunctum. Tu, ſummi
Dei

162 08 (†) 50

Dei verum Cor: ipſo Deo dignum:
Dei ſanctitate ſanctum. Divinæ boni-
tatis, charitatis, miſericordiæ vere par-
ticeps: cujus omnes affectiones & ſen-
ſus infinitæ Dei majeſtati condignas eſſe
neceſſe eſt. O Cor ineffabile ac vere
incomprehenſibile, infinitis laudibus in-
finitisque obſequiis merito proſequen-
dum! Tu, virtutum omnium origo.
Tu, donis omnibus cæleſtibus cumula-
tiſſime ditatum. Tu, bonorum om-
nium fons inexhauſtus. Tu, æternæ
& increatæ charitatis digniſſima ſedes.
Tu, ſola victima divinæ juſtitiæ digna:
iræ divinæ placandæ ſola potens ac ſuf-
ficiens. Tu unum, amore divinæ boni-
tatis ipſius digno, arſiſti: in te uno de-
mum ſancétiſſima Trinitas ſuper omnia

ſibi complacuit. Tu, Eccleſiæ neceſſi-

tatibus mira diſpenſatione providens,
charitate multorum refrigeſcente, eam

hoc tanto munere ditare voluiſti, ut e

amoris theſauros in te reconditos, in
cos, qui ſe tibi devovere vellent, effun-
deres. O me fortunatum! quem tua
licet indignum miſericordia, harum ta-
men divitiarum participem eſſe Kelur⸗
i:

ogniton
tenco,
ſenc. de
,OCN
De,tihn
nbrrun th
ten Wunt
un muen
ſitenadn

cigduen

noſco leg
jeech/
mnelueben⸗
luneß,
unſle,
ondld,
lucesKhn
nl⸗
Pigcim a
Weanceo: ,
unlrie,
m n n
et. Kn
shndiſin
o oo
ate he ,
tue 9

lenmn
nne bont
teen,
Ginnli.
doncgnutg
fbller fen
ühutbnf.
ooſeneen
nin oin
bis aunnt,
Cormmon⸗
li, eme
Inleles.
ie digna:
en a0 ſul.
Virboni⸗
te nd de⸗
perannia
leecelſi⸗
vohnidens,
nne eanm
Oichu
Cnccdd
ſlen ekn.
n entua
laymm u.
en 4 li⸗
i:

(†) 163

ſti, cognitionem tuorum mirabilium
infundendo, meque ad cultum tuum al-
liciendo. Ad te igitur ſupplex acce-
do, O Cor millies adorandum! Tu,
me, juſtiſſimum laudis & adorationis
tributum tibi debitum, deferre conan-
tem adjuva: atque in devotorum tuo-
rum numerum adſcribi ardenter cu-
ientem admitte. Ecce infinitam tuam
dignitatem & excellentiam pronus ag-
noſco. Te, quam poſſum, demilſiſſime
veneror, & proſtratus adoro. Verum,
cum plane ſentiam, te, vilibus affectio-
nibus meis, pro dignitate honorari neu-
tiquam poſſe; ut impotentiæ meæ quo-
quo modo, & quoad licet, ſuppleam,
laudes & honores tibi ab omnibus Ange-
lis & Sanctis in cælo delatos offero.
Majus etiam aliquid, ac te dignius de-
ferre audeo: videlicet Cor immacula-
tum Mariæ, quod unum ad te colen-
dum præ omnibus cæteris aptiſſimum
eſt. Affectiones ergo meas omnes hu-
jus ſanctiſſimi Cordis affectionibus con-
jungo : hocque fretus adjutorio ac So-
cietate me tibi totum offero, meaque

omnia tuæ gloriæ penitus conſecro.
Tu

164 225 († ) 50*

Tu vota clemens exaudi, ac perfice.
Amen.

Exercitium amoris ad Cor
JESII.

Odor amantiſſimum Eſu, adorandis
—Pilij Dei perfectionibus, amabiliſſi-
mas Filij hominis perfectiones ineffabili
modo conjungens! Tu, cordium om-
nium nobiliſſimum, generoſiſſimum,
latiſſimum, liberaliſſimum, magnifi-
centiſſimum; ſimulque mitiſſimum ,
humillimum, puriſſimum, innocentiſ-
ſimum, patientiſlimum, miſercordia
exuberantiſſimum , denique ardentiſſi-
ma erga homines charitate pleniſſi-
mum. Tu, Cor Redemptoris noſtri,
Benefactoris noſtri, Amici noſtri, Fra-
tris noſtri, Patris noſtri, Sponſi anima-
rum noſtrarum. Tu, immaculatæ Vir-
ginis Matris noſtræ puriſſimo ſanguine
tormatum: Tu, principium vitæ hu-
manæ amantiſſimi Servatoris. Tu, cau-
ſa & origo pretioſi illius Sanguinis, quo
redempti ſumus. Tu, verus noſtrum
omnium Amator, juſtos ſimul & pecca-
tores ineffabili charitate coimplcRans;
ons

cnpems
Nbgu
Trpnn
gruel
Naucun
Deiſute
ſaris
Uiterepo⸗
Cenins
UWmnun,
ewabtlchin
nnmnes
üne, imnn
Peict Me
e Wo en
Crecocunn

06 (†) 96* 165
Derſe fons perennis miſericordiæ. Tu, amore
noſtri, grandi vulnere lancea ſauciatum.
Tu, refugium animarum ſanéctarum.
Tu, grata columbæ requies. Tu, pec-
catorum noſtrorum innocens victima,
Wum Dei juſtitiæ pro noſtra ſalute immenſis
mul. doloribus immolata. Ecquæ igitur res
elt exiſtere poteſt, amore noſtro ac gratiis
mon te dignius ? Accipe ergo, O Cor ſan-
Hnm, Gtiſſimum, ſuaviſſimum, dulciſſimum,
mgne amabiliſſimum, accipe, quos offero,
mm, intimos cordis mei ſenſus, eosque te dig-
Nenl. nos effice. Tibi gratias immenſas ago
da pro tua in me & in omnes homines dile-
l. Ctione, innumerisque in nos collatis be-
eidk neficiis. Me tibi arctiſiime conjungo:
Smi, te toto cordis affectu, tenerrimoque
Ii, præcordiorum ſenſu complector, &
im amo. Me tibi totum devoveo;, mea-
eſr. que omnia tibi committo. Tibi laus,
ngle tibi gloria, tibi gratiarum actio, tibi
am. amor, tibi imperium cordium in ærer-
e num. Amen.

e Invocatio ad Cor ) ES U.

SCA
O Cor Eſu, cordium omnium domi-
natox legitime, imo & unice! Tu,
Cor⸗

166 05 (†) 50

corda noſtra tuæ illi tam juſtæ domina-. liniß⸗
tioni penitus ſubjice, ac jure tuo tota mnn
poſſide. Ingrata etiam atque rebellia
clementer & potenter tibi ſervire com- 1
pelle. Imperium illud tuum ſanctiſſi’Jal
mum, æquiſſimum, ſuaviſſimum in ea um
conſtanter exerce. Fac, ut in rebus in tun
omnibus voluntati tuæ ſubjecta, à te loy en
nusquam ac nullatenus diſcrepent. Ob- mehii,
ſecro etiam te, O Cor ſanctiſſimum, geonl
cordium omnium exemplar perfectiſſi- Wlm
mum, ut corda noſtra tibi ſimilia, hu- ibſpuir
militate, manſuetudine, patientia, al,
charitate, reddere digneris. Tu ter- Mini
reſtres, quibus premuntur, cupidita- nct
tes, Xleſtibus tuis affectionibus repri- mmmn
me, expelle, reſtingue: nutantia con- Nn
firma: egentia dita: ad res infimas Migyi
prona erige: inclinata ſubleva: dura Mut
emolli: immunda purifica; frigida, Mim
igne illo, quo ardes inflamma: imper- Lihept
S eorum benigne perfice: demum Ahamn
talia redde, ut te amare, te colere, te Niment⸗
imitari valeant, & in æternum te poſſi- (eſnn
deant. Amen. WN
End, Utet
toen

donin
tuo tor
tebelin
1e co⸗
rdic-
nunie
Ninnhe
,ir
.
lnm,
Neſtil.
nla,hr
teni,
Il ter⸗
hict.
bnl⸗
mat.
es hüna
fA
ſgiu,
inper⸗
Ceram
her,n
n ⸗

2 (†) 3 167
Pro injurijs Cordi JESU inflictis

voluntaria expiatio ad Cor
IESIU.

O Cor JEſu, amore homimum ardentiſ-
ſimum, ſimulque ob ſpretum amo-
rem tuum afflictiſſimum! Nihil à te
olim, dum in terris ageres, Reerermi.
ſum eſt, viribus etiam exhauſtis penitus
atque conſumptis, quo hunc tuum im-
menſum amorem certiſſimis ac ſtupen-
dis ſignis teſtatum relinqueres: neque
tamen tibi, tunc temporis quidquam ab
ingratis hominibus præter injurias, re-
penſum eſt. Tu, codem in nos amore
etiamnum in Euchariſtia flagras: non
ignotum, ut olim, ſed plane cognitum,
nobisque vicinum ac proximum, nec
propterea humanius in hoc myſterio à
multis amori tuo reſpondetur. Quæ
tuæ ergo cogitationes eſſe debent, qui
ſenſus, cum hos homines, à quibus om-
nia reverentiæ amoris argumenta expe-
Gare jure tuo debebas; in tantum ſe
tibi reverentes ac gratos non exhibere
cernis, ut etiam injurijs contumelijsque
te in hoc amoris Sacramento Maritlis
4*

1683 2005 (†) *

laceſſant? His ego injurijs & contume-
lijs vehementer comotus, tibi amantiſſi-
mo & afflictiſſimo Cordi ſupplex accido,
veniamque ſubmiſſiſſime precor. Ingra=
ti animi vitium, quo memetipſum reum
agnoſco, injuriasque amori tuo à me-
metipſo inflictas deteſtor, & abominor.
Aliorum quoque hominum peccata ac
ſacrilegia in te commiſſa odi, & execror.
Violatum honorem tuum hac mea ſub-
miſſione ac voluntaria expiatione, quo-
ad licet, reſarcire cupio. Utinam &
lacrymis & Sanguine, omnia in te per-
petrata eluere & abolere penitus poſ-
ſem! Utinam novo quodam & inuſitato
honoris ac ſubmiſſionis genere, tot ir-
reverentias, convitia, ſacrilegia com-
penſare liceret! OQquam præclare me-
cum agi putarem, ſi tam juſta de cauſa
vitam profundere poſſem! Veniam igi-
tur, O Cor Elſu dulciſſimum, mihi pro-
pitius indulge, propoſitumque animo
conceptum gratia tua confirma: fixum
namque mihi ratumque eſt, viribus
omnibus eniti, ut nulla ex parte honori
tibi debito in poſterum delſim: firmum
eſt, irreverentias priſtinas, ſumma re-
Ve=

en
lüen uih
Deng
Auoctake
hordomn
ena Condle
o, Me
etun mhe
(el.

—

tr
a

Oraince
letin

—

(† ) 50* 169
onnumm verentia: negligentiam, diligentia: ob-
ewalti livionem tui, frequenti memoria com-
erkeith penſare. Denique nihil omittere, quod
ules ad amorem meum gratumque animum
Numnmn teſtificandum, abolendaque priora pec-
di in eata conducere arbitrabor. Hoc ſta-
n, tu/ „hoc firmiſſime decerno, gratia-
Gur que tua adjutus me effecturum confido.

enn. Amen.
1eell

Hora Quinta

—

ua Orandi pro Eccleſia ad lucran-
inltrto das indulgentias.
nt⸗ KRate pro ea (a) ad Domi-
ae num : quia in pace illius erit
leeng pax vobis. Jerem. cap. 29.
nhipro⸗
“ Quadrans I.

m Oratio devota pro omni ſtatu
Eccleſiæ militantis, & pur-
gantis.

H Se-

(4) Eccleſa.

190 — (†) se= .

Sequens Oratioadluerandas indulgentins inink
Stationum Romanarum, j. aut 7. Al. Nbdn
taribus conceſſas, maxime idonea, pro
beneplacito orantis diſßungi, vel con-
trabi, & abbreviari poteſt. Mum
lere
. e
Pro S. M. Eccleſia. lel

Xaudi orationem Servi tui, Domi- ede en
ne DEus noſter miſericors, & cle- fiſontl
mens, &ñ oſtende faciem tuam ſuper Ec- nsſe
cleſiam tuam, quam ædificaâſti tibi in Ping
fortitudine tua, & in magnitudine bra- unmmte
chij tui: percute dorſa inimicorum iſtimi,
ejus, & qui oderunt eam, non conſurgant. ernd
Conſerva eam quietam, & tranquillam wdenn
usque ad conſummationem mundi, & Ammml
portæ inferi non prævaleant adverſus Nno u
cam. Ne defſpicias populum tuum, quem Frkehi
redemiſti tibi pretioſo ſanguine Filij tui; l
permaneat in ſanétificatione Eecleſia lut
tua, & ne claudas ora canentium te. ut ur
omnes gentes agnoſcant, quia tu es aench
DEUS „& non eſt alius præter te. Denn
Auge in nobis puritatem fidei, mundi- eko dn
tiam ſanctitatis: converte omnes infi⸗ i, o
deles, errores, ac hæreſes omnes extir-
pa

39

open

4

05 (†) 860* 171

llem pa, ut fiat unum ovile, & unus Paſtor.
7, 4 Pauter. & Ave ad lilitum.
lumn
idelcan. 2. ,D
Pro ſummo Pontifice totôque
Clero.
ſi M Iſerere Romani Pontificis N. quem
W IH Eccleſiæ tuæ præeſſe voluiſti, ut
“ verbò & exemplò cunctis præluceat, da
E illi jucunditatem cordis, ſanitatem Cor-
hrſhate. poris, fieri pacem in diebus ſuis, am-
litii⸗ plificare gloriam tuam, & populum
Miri, tuum corroborare: ſit gregi ſibi com-
mum miſſo forma juſtitiæ, Sanétimoniæ ſpecu-
mſinm, jum, pictatis exemplar. Da Cardina-
nlm Iibus Romanæ Eccleſiæ, ut ſint ſal terræ,
mmn,6 & lux mundi, & quaſi Sol refulgeant in
tfes Domo tua. Da famulis tuis, quos
unmgen Archi -Epiſcopos, & Epiſcopos elegiſti,
gid fungi Sacerdotio ſine reprehenſione, &
leeli habere laudem in Nomine tuo. Con-
nNHH cede, ut prædicandé, & exercendé,
hns quæ recta ſunt, exemplum bonorum
t, operum cunctis fidelibus præbeant.
ium. Adeſto Parochis, Presbyteris, Confeſ-
Ese ſarijs, & omni Glero, ut & ipſi poten-
el tes ſint opere, & ſermonce: nulli præ-
II 2 beant

72 „55 († ) 80

beant ſcandali occaſionem, diligant pu-
ritatem, & ea inſtanter ſequantur, quæ
pacis ſunt, ac tuæ gloriæ. Eſto propi-
tius omnibus religioſis, quos ſeparaſti
tibi in hæreditatem de univerſis populis,
ut per anguſtam viam ſequerentur Chri-
ſtum. Ba illis, & mihi præprimis nu-
dam paupertatem, puriflimam caſtita-
tem, & perfectiſſimam obedientiam:
fac ut omnes in ſua vocatione ſancte
vivant, votâque ſua, & regulas exactiſ-
ſimé obſervent: Prælati verò ſollicitè
vigilent ſuper gregem ſibi commiſſum
in omni doctrina, & patientia. Præ-
cipus verò pro hac congregatione, ad
quam me vocare dignatus es, preces ef-
fundo in conſpectu Majeſtatis tuæ, ut
ſpiritualibus proficiat inſtitutis, & tem-
poralibus non deſtituatur auxilijs. Mit-
te nobis auxilium de Sancto, & de Sion
tuere nos ; & da nobis veram charita-
tem, & coneordiam, quæ tibi ſit placi-
ta. Recordare denique omnium, qui
laborant in vinea tua, ut palmites ejus.
extendant usque ad mare, & per uni-
verſam terram propagines ejus. Tater

uaſter, &J Ave.

4

3. Pro

6

PMocn

Cunkenn
(Pwcnns

lceshinen
n, Atit
Onon tuon
im Alre
* Deni
Kind, r
olitbuln
ianchen
m ands,
aun ghen
Aeene
Dte
nemn
m, An
mingel
thrn
um l
Uunindi
Vetbicker
Ulten
rle m
Unnamin

mun, 4
opropi
ſennrl

ſans 4

emur.
Phininn.
mmaali.
Cenin .
e lnd
endie
bleis
nmiſun⸗
„M.
0ne ad
nechef.
e,
Gten.
Mt.
eion
clurita
egee.
n,i⸗
ineßt.
Fn⸗
Me

o

0 7 †) 50* 173

3.
Pro Principibus ſæcularibus &.

Ffunde miſerationes tuas in Impera-
E torem noſtrum N. reges, & Catho-
licos Principes omnes ; junge eos pace
tua, & dirige illos obſervantia manda-
torum tuorum: fac eos diligere juſti-
tiam, & facere judicium in omni tempo-
re. Præmiis bonos, & malos pænis af-
ficiant, tuâque protectione muniti de
hoſtibus ſanctæ Crucis lætam ſemper vi-
Storiam obtineant. Tuum etiam auxi-
lium cunctis Magiſtratibus præbe, ut
pacata gubernatione ſubjectos regant,
teque ſemper timeant in judicijs ſuis, &
tibi jugiter placere contendant. Me-
mento pijſſime Pater Parentum meo-
rum, affinium, & conſanguineorum,
omniumque illorum, qui me corporali-
ter & ſpiritualiter educàrunt; quorum
curam, & ſingula, quæ erga me ege-
runt, ſanctiſſimis operibus Filij tui unio,
ac tibi offero ad laudem tuam, & eorum
ſalutem ſempiternam: fac eos Domi-
ne ſic tranſire per bona temporalia,
ut non amittant æterna. Pater, & Ave.

H 3 4. Pro

1774 (†) 80*
4. V
Pro afflictis &.

U, qui in miſericordia diſponis om-
nia, exaudi me, clementiam tuam
implorantem pro univerſis, qui in car-
cere & captivitate ſunt: pro ægrotis,

tentatis, tribulatis, deſolatis, & affli-

Stis; pro his, qui in peccato mortali
obdurati ſunt, & computreſcunt in ſor-
dibus ſuis; pro his, qui perſecutionem
patiuntur; pro conſtitutis in agone

mortis, aut in aliqua gravi neceſſitate,

ut ex tua largitate libertatem, ſalutem,
conſolationem, victoriam, gratiam, do-
num contritionis, felicem mortem, ſua-
rumque neceſſitatum corporalium, ac
ſpiritualium ſalutare remedium conſe-
quantur. Fater noſter, & Ave.

5.
Pro inimicis &e.
Sen item oro te, benigniſſime
DEus, pro omnibus inimicis meis,
quos intimèé propter te diligo; pro ijs
qui pravo affectu, & mala voluntate er-
a me ſunt, vel aliquid contra me mo-

iuntur: quos ego unquam offendi,
aut

Itebiuu
Cat;
tasnonan
nazun
pocenin
oinmel
(Cpwonnl
ctiborate
,Kenn
ſerd,c
h poge,
innin
Weravet,
müntdid
1.

Min

E
de

Alerkn

tonum
Ws nad
lant,
,5.
; Gel

hnkon⸗

Mande

Niiner
Mozant⸗
ſs G A.

n noral

kouminhr.
fürninen
in e
eeſſar,
lalten,
Nam o.
ten,.
lum,e
um rnle.
1,
snet,
ß

lutne⸗
tnn.
adl,

wiine

* (†) νò
aut ſeandalizavi, & ad peccatum indu-
xi; vel qui me factis aut verbis offen-
derunt, vel ad peccatum induxerunt,
ut eis in omnibus benefacias, & pro in-
famiaâ, quâà me affecerunt, honorem;
pro detractionibus bonam famam; pro
odio in me ſanctiſſimum amorem tuum;
& pro omnibus malis adverſum me irro-
gatis bona temporalia, ſaluti eorum uti-
a „& æternam vitam retribuas: illos
verò, quos ego offendi, aut ſcandaliza-
vi, protege, & defende ab omni malo,
& gratiam tuam eis concede, ut per ve-
ram emendationem, & Confeſſionem
omnium delictorum Veniam conſequan-
tur.

5.
Pro infidelibus, & familiaribus
amicis.
Iſerere omnium hominum, quos
creaſti, Deus optime, maxime-
& oſtende univerſis populis lucem miſe-
rationum tuarum. Immitte ſuper bar-
baras nationes timorem tuum, ut cog-
noſeant, quia non eſt alius Deus, niſi tu
Solus, & ennarrent magnalia tua. Ilu-
H 4 mina

1976 († ) 80 4
mina omnes gentes, à fide alienas,
turcas, Ethnicos, Judæos, Hære- n ant
ticos, atque ſchismaticos: aufer ve- EMhin
lamen à cordibus eorum, & in domum untin
Eccleſiæ tuæ eos intrare compelle. Lu- ſtuhmn
geo coram te Domine, hos fratres meos, Anmen

qui te non noverunt, & fi poſſem, om- um ü⸗

nium iſtorum intellectibùs in te crede- laifti
rem, omnium voluntatibus te amarem, Mollsclu
omnium viribs tibi ſervirem. Adeſto Mhence
omnibus, qui ſe commendaverunt in- Hin umm
Agnz orationibus, & ſacrificijs meis; uuͤfit⸗
vel quibus ex quacunque cauſa debitor pilißt
ſum: omnibus item amicis, familiari- Anilel
bus, confœderatis, benefactoribus, Mufn
confeſſarijs, Superioribus, atque Con-
fratribus meis; omnibus illis, quorum
confeſſiones audivi, & qui ſe meo pa. niin
trocinio, curæ, ac tutelæ commen- l
daverunt; erue illos à peccatis præte-
ritis, cuſtodi ab imminentibus, præſer-
va à futuris. Tater noſter, & Av0e. ln

7 Orin
Pro defunctis. 6,
Incat te pietas tua, Rex æterne, mon,
cui omnia vivunt; & propitiare Mngn
ani-

alien
Hen.
uler e.
inconmn

Nele dr⸗

ezen,
Nen, n⸗
nteete⸗
timmn,
n Ned
Nennin
ers,
1Cehinr/
ileri.
huibus,
nen.
glann
MeH .
Unnen-
nere⸗
Neer⸗
4
4

0s (†) 90 177

amimabus omnium fidelium Defuncto-
rum, Sacerdotum, Laicorum, Paren-
tum meôrum, conſanguineorum; af-
finium, confœdderatorum, amicorum, &
benefactorum; ſuper quos invocatum
eſt nomen tuum. Oſtende illis faciem
tuam, & pone in conſpectu tuo preces
& ſacrificia Eccleſiæ ſponſæ tuæx, quæ
pro illis clamat ad te die, ac nocte, li-
bera eas de ore Leonis, ut cantare inci-
piant canticum novum, miſericordias
tuas fideles, téque collaudent cum cæ-
teris ſanctis tuis glorioſum, & benedi-
ctum in ſæcula ſæculorum. Amen. FPa-
ter noſten, & Ave.

Quadrans II.

Exercitium brevius lucrandi in-
dulgentias quasvis.

Oratio I.

Pro Extirpatione hæreſum.

Omine [Eſu Chriſte, vera lux mun-
di, obſecro te pertuum Ppretioſum
Sanguinem, per vulnera, paſſionem, &
mortem quibũs nos redemiſti, & ad ag-
H 5 nitio-⸗

178 (†) 80*
nitionem veræ fidei pervenire feciſti,
omnes errorum tenebras, & hæreſum
ſectas extirpare digneris, ut omnes tuo
lumine illuſtrati veram fidem in gremio
ſanctæ Matris Eccleſiæ corde & ore pro-
fiteantur. FPater. Ave.

Oratio 2.

Pro exaltatione S. M. Eccleſiæ.

Omine Eſu Chriſte, fundamen-
tum, & caput Eccleſiæ vivificum:
obſecro te per tuum pretioſum ſangui-
nem, per vulnera, paſſionem, & mor-
tem tuam, quibus Eccleſiam fundaâſti,
& ædificâſti, nésque ejusdem membra
conſtituiſti ; eandem Eccleſiam tuam
conſervare, & exaltare, atque omnibus
ejus membris gratiam uberem largiri
digneris, ut in vera fide, Chriſtiana
charitate, & ſancta converſatione us-
que ad finem perſeverent. Amen. Za-
ter. Ave.

26 6) (T)( Pe⸗

Ora-

en

NE
ſmunpri
ny eſinl
sketenml
izlae
nbes
Cen Cn
Vr
zni⸗

hol.
uon⸗
Naln,
Mwented
ig
ſerdo Ke
ſeer I
i get
Unrele,

e keeſti

(† ) * 175

hereſnn Oratio 3.
nesw Pro Concordia Chriſtianorum
lngeni Principum.

n. LDSs JEſu Chriſte, Amator pa-

eſe⸗

nimer.
iffenn:
nlng.
5
dnnor.
ltiti
menbra
n un
Onnibns
n kuori
ätiuu
e

N.

cis „& unitatis, obſecro te per
tuum pretioſum Sanguinem, per vulne-
ra, paſſionem & mortem tuam, quibus
nos redemiſti, & æterno Patri reconci-
liaſti; largiri digneris Regibus, & Prin-
cipibus Chriſtianis veram inter ſe pa-
cem, & concordiam, tuâmque gratiam,
ut populos ſibi ſubjectos ſine bellorum
& diſſenſionum tumultibus pacificè re-
gant, & dirigant. Amen. Later. Ave.
Oratio 4.
Pro ſummo Pontifice, &
Epiſcopo loci.
Eus omnium Fidelium Paſtor, &
Rector, famulum tuum N. quem
paſtorem Eccleſiæ tuæ præeſſe voluiſti;
propitius reſpice: da ei, quæſumus,
verbòô, & exemplô, quibus præeſt, pro-
ficere: ut ad vitam unà cum grege
ſibi credito perveniat ſempiternam.

Concede, quæſumus Domine etiam fa-
H 6 mulo

18⁰ († ) 50

mulo tuo Epiſcopo noſtro N. ut prædi-
candò & exercendò, quæ recta ſunt,
per exemplum bonorum operum ani-
mos ſuorum inſtruat ſubditorum, &
æternæ remunerationis mercedem à te
pijſſimo paſtore recipiat. Pater. Ave.

Oratio 5.
Pro Romano Imperatore.

Eus regnorum omnium, & Chri-
ſtiani maximè protector imperij:
da ſervo tuo Imperatori noſtro N. trium-
phum virtutis tuæ ſcienter excolerce:
ut, qui tua inſtitutione eſt Princeps,
tuo ſit ſemper munere potens. Zater.
Ave.

Oratio 6.

Pro quacunque neceſſitate.

Eus refuglum noſtrum, & virtus:
LDadedo pijs Eccleſiæ tuæ precibus
auctor ipſe pietatis, & præſta: ut,
uod fideliter petimus, efficaciter con-
equamur. Per Dominum noſtrum [E-
ſum Chriſtum. Amen. Fater. Ave. Cre-

co.
Quad-

6

Menm

GT Niet
Mie⸗
Chrite and
Uterdel.
El Reten
nodis.
urun
Snr Tn
s
n.
ecdeide
ndayn
Onnes R
Omal
es

Unme F

i.
Omdlnd
Ornde
Onnes
Onnes
Unnes .
mer 5.

It pre.
G lint
fum i⸗

nm,

Genin,

e

e⸗
(t.
Unhei,
Viun.
ere,
en,
er.

e
in :

Kobs
1
eren
hunk⸗
le⸗

nes. O◻—
Omnes SSs. Principatus, & Poteſta- =
tes. 4.
Omnes ſanctæ Virtutes Cœlorum.
Omnes SS. Cherubim & Seraphim. 3
Omnes SS. Patriarchæ & Prophetæ. 8.

. (†) ν. 181
Quadrans III.

Litaniæ minores de omnibus
Sanctis.

W Vrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
K Kyrie eleiſon.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Pater de Cœlis Deus. Miſerere nobis.

pili Redemptor mundi Deus. Milerere

nobis.
Spiritus ſancte Deus. Miſerere nobis.
Sancta Trinitas unus Deus. Miſerere
nobis.

Sancta Maria. Ora pro nobis.

Sancta Dei Genitrix. Ora pro nobis.
Sancta Virgo Virginum. Ora pro nobis.
Omnes SS. Angeli & Arch-Angeli.]
Omnes SS. Throni, & Dominatio-

Omnes SS. Apoſtoli & Evangeliſtæ.
Omnes SS. Martyres & Confeſſores.
Omnes S8. Pontifices & Doctores.
H 7 Om-

*sI

182 665 († ) 5*

Omnes 8S. Sacerdotes & Levitæ.
Omnes 88. Monachi & Eremitæ.
Omnes SS. Virgines & Viduæ.
Omnes S8. Conjugatæ & Pæniten-
tes.
Omnes Sancti, & ſanctæ Dei.
Propitius eſto. Parce nobis Domine.
Propitius eſto. Exaudi nos Domine.
Ab omni peccato. .
Ab ira tua.
A peſte, fame, & bello.
A fulgure & tempeſtate.

—,— ——

,.6% Oad oara

—,—

Ab omni malo. C7
A ſubitanea, & improviſa morte. &
Per Myſterium S. Incarnationis &
tuæ. 8
Per ſanctam Nativitatem & vitam .
tuam. S
Per Paſſionem, Crucem, & Mor-S.
tem tuam. 5

Per ſanctam reſurrectionem, & Aſ-
cenſionem tuam.
Per Adventum Spirits ſancti Para-
cliti.
In die Judicij. .
Peccatores. Te rogamus audi nor
t

(RNWNNen
Nn
Ilt Ponthe⸗
um,
Ortcines
ſernate
Uriniicss
Coreni
Uegbuc
en d
Uuecgre
om
En An
1
ltnpeii
Colchrer
Ner⸗
nentdz
(Liaen
Ukomdn
En
Ranima;

₰ℳ (†) ☛ 133
te)) Ut nobis parcas.
e, 1 IIt nobis indulgeas.
„ ( Ut ad veram pœnitentiam nos per-
itn ducere digneris.
Ut Eccleſiam tuam Sanétam rege-
Nre, & conſervare digneris.
ne Ut Pontificem, & Epiſcopum noſt-
Donie rum, omnésque Eccleſiaſticos
Ordines in Sancta religione con-
ſervare digneris.
Ut inimicos S. Eccleſiæ humiliare
digneris.
Ut regibus & Principibus Chriſtianis
pacem, & veram concordiam do-
nare digneris.
IIt cuncto populo Chriſtiano pa-
flum cem, & unitatem largiri digne-
ris.
Ut nosmetipſos in tuo S. ſervitio
confortare, & conſervare dig-
neris.
Ut mentes noſtras ad cœleſtia deſi-
N deria erigas.
Utt omnibus benefactoribus noſtris
ſempiterna bona retribuas.
s Ut animas noſtras, fratrum, pro-
1 bin-

sOu pne snuo „.

—S1

——

=

184 8 (†) 56 4
pinquorum, & benefactorum no- gina
ſtrorum ab æterna damnatione = ſyntir⸗

eripias. . 9 cumibre
Ut fructus terræ dare, & conſerva- S ,aäenimen
re digneris. „ en
Ut omnibus fidelibus defunctis re- 2 tennn,
quiem æternam donare digneris. =. Somin
Ut nos exaudire digneris. 8 Nlelhil
Fili Dei, & Mariæ Virginis. 8 laet

Agnus DEl, qui tollis peccata mundi. menl
Parce nobis Domine. otvenlen
Agnus DEI, qui tollis peccata mundi. liilti
Exaudi nos Domine. (uts aunen
Agnus DEI, qui tollis peccata mundi. zaunh
Miſerere nobis Domine.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.

1
ge eama

Donnnm
Pater noſter. Ave Maria.
Oremus. Meetton

Eus, qui culpàâ offenderis, pœni-
D tentia placaris, preces populi tui
ſupplicantis propitius reſpice, & flagel-
la tuæ iracundiæ, quæ pro peccatis noſt- (

.
Deret

Atth
ris meremur, averte. Mnn
Omnipotens DEus, ac Pater miſeri- rz

cors, qui etiam filios tuos propter pecca-

. . . n
ta, morbis, fame, bello, ac omnnigeni af⸗ 8 en
12

,hen.
lini
Ccg

GsWe 3

(†) 5 185
Ai Rionibus caſtigas, & flagellas; mi-
ſere noſtri pro paterna tua benignitate,
qui magnis nefandisque peccatis noſtris
caſtigationem omnem commeruimus.
CGonverte Cor noſtrum ad veram pæ-
nitentiam, libera afflictos Chriſtianos
ab omni tribulatione, & anguſtia, re-
pelle Chriſtiani nominis hoſtes, & om-
nes Eccleſiæ inimicos: Cuſtodi, & ſer-
va nos in Corporis & animæ bonis, ut
immenſæ miſerationis tuæ erecti ſolatiò,
in Catholicæ fidei, pacis, ac tranquili-
tatis unanimi co Enin „ te verum,
æternum Deum laudare, amare, & co-
lere valeamus. Per Eſum Chriſtum
Dominum noſtrum. Amen.

Quadrans IV.

Precationes aliquot pro diverſis
neceſſitatibus.
Precatio tempore graſſantis Pe-
Nilentic.
Antiph. Recordare Domine teſta-
menti tui, & dic Angelo percutienti:
ceſſet jam manus tua, ut non deſoletur
terra, & ne perdas omnem animam vi-

Ventem.
17. Qui-

186 ₰ (†) .

7. Quieſcat ira tua Domine à po-
pulo tuo.
e. Et à civitate Sancta tua.
Pater noſter, Ave Maria.

Oremus.
Reces populi tui Domine, quæſumus,
P clementer exaudi, ut qui juſteé pro
peccatis noſtris affligimur, pro tui no-
minis gloria miſericorditer liberemur.
DEus, qui nos in tantis periculis con-
ſtitutos, pro humana ſcis fragilitate non
poſſe ſubſiſtere, da nobis ſalutem men-
tis, & Corporis, ut ea, quæ pro pecca-
tis noſtris patimur, te adjuvante vin-
camus.
Da nobis, quæſumus Domine piæ
ſupplicationis effectum, & peſtilentiam
à nobis propitiatus averte, ut morta-
lium Corda cognoſcant, & te indignan-
te talia flagella prodire, & te miſeran-
te eadem ceſſare. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum.

Tempore multæ pluviæ.
L nine Deus, qui in miniſterio
aquarum, ſalutis tuæ nobis Sacra-

menta Sanxiſti, exaudi orationem po-
puli

6
in
ceſice
Semie
zieudl
Aauden
Annduck
Dowvioum

Terpel

Nera
onin
Lene ens
nthen
uumnotonn
ire tnni
Veiu Mn
raml e
, keln,
Uuls:
kur
rs,d
Iem W
Dinumen
.
Uls,
Natore

ine 1

Nenm,
ie 1n
Wtuino.
leen,
onlin.
ltrenn
en⸗
peltr
terin⸗

ſne e
lenrun

Morn.
ſpnr⸗
ſeran⸗
udo.

(†) * 187

uli tui, & jube terrores inundantium
P 1

ceſſare pluviarum, flagellumque hujus
elementi ad effectum tui converte My-
ſterij, ut qui ſe regenerantibs aquis

gaudent recreatos, gaudeant his caſti-

gantibũs eſſe correctos. Per Chriſtum
Dominum noſtrum.

Tempore diuturnæ ſiccitatis.

Bſecramus miſericordiam tuam
Domine ſancte Pater, omnipotens,
æterne Deus, ut ſqualentes agri fæcun-
dis imbribus irrigentur, quibs pariter
æſtivi mitigentur ardores, & ſævien-
tium morborum reſtringatur acceſſio,
ſalusque hominibus, & jumentis pro-
veniat. Atque ut, te hoc largiente me-
reamur, peccata, quæ nobis adverſan-
tur, relaxa, qui pluis ſuper juſtos, &
injuſtos : & ſam noſtris offenſionibus
relaxatis, expectata nubium munera
largiaris, quibůs & ſalus nobis, & ali-
menta præſtentur. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum. Amen.
Temporc belli.
Eus, qui conteris bella, & impug-
natores in te ſperantium poten-
ti

188 († ) 30

tiâ tuæ defenſionis expugnas: auxi-
liare famulis tuis implorantibus miſeri-
cordiam tuam, ut inimicorum ſuorum
feritate depreſſa, inceſſabili te gratia-
rum actione laudemus.
Deus à quo ſancta deſideria, recta
conſilia, & juſta ſunt opera: da ſervis
tuis illam, quam mundus dare non po-
teſt pacem: ut & corda noſtra man-
datis tuis dedita, & hoſtium ſublata for-
midine, tempora ſint tua protectione
tranquilla. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Amen.

Precatio in magna tempeſtate.

R* æterni imperij omnipotens Deus,
qui das eſcam omni carni, qui ope-
ris cœlum nubibus, & paras terræ plu-
viam; qui mandas nuhbibus deſuper,
& januas cæli aperis; qui transfers Auſt-
rum de cœlo, & inducis in virtute tua
Afrioum. Qui rigas montes de Supe-
rioribus ſuis, & de fructu operum tuo-
rum ſatiatur terra; qui Angelo præce-
piſti, ne terræ, mari, neque arboribus
noceret, parce Domine metuentibus,
& propitiare ſupplicantibus.
6

nin De
ieneiti
ime In
wzuibel
n,cimin
gue Vhhin
gnelbert
ela won
Unce fu
14
Deſend
ſyerhhin
Cpele,un
untumn
temnl
MWnnd
Undin in
ſtilunnn
kone ſye
minenn
Eind
. Kücwmen
lhun Don
ubn
Uche

u.

——
(G.Xà

6 4Ir.
mier.
nſonn
epate.

tiun
ahi
eho N
Munn.
Ulutn.
ſatedlee
Ming

lrte

Nder
Ull e.
ne .
le,
dule⸗
tetn
.
NNe
oer

85 (†) 56 189
Te enim Domine per Cor Eſu Filij
tui, per merita B. Mariæ Virginis, om-
nidmque Sanéctorum ſupplices exora-
mus;, ut procul abſcedat incurſio turbi-
num, calamitas tempeſtatum, fragôr-
que grandinum, percuſlio fulminum,
& quælibet inſidiæ inimici temperentur,
