in ſæculum ſit ſæculi. Alleluja.

Hymmnus.
Af ſalus infirmorum,

Et ſolamen miſerorum,
A furore fac pertriſti
Me defendas Mater Chriſti.
Maria Mater gratiæ,
Mater wiſericordiæ
Tu me ab hoſte protege,
In hora mortis ſuſcipe. Amen.

Antipb. Domina.
Pfal-.

a83 ℳ († ) 30
Pſalmus 6.
Miſerere mei Regina gloriæ, & hone-
ris: & ab omni periculo cuſtodi men-
tem meam.
Ad te Domina levavi animam meam:
in judicio tuis precibůs non eru-
beſcam.
Refugium meum tu es in omni neceſſi-
tate: & virtus potentior conterens
inimicum.
n conſpectu tuo fit omne deſiderium
meum: ſpes mea, & confidentis
mea.
Amicta ſolari lumine ſicut veſtimento:
duodecim ſtellarum corona rutilas ra-
dianti. Gloria Patri, & Filio, ſan-
Go ſimul Paraclito & e.
Antiph. Domina refugium facta es
nobis, in cunctis neceſſitatibus noſtris.

Capitulum.

Ui oculos in te conyciunt, ſalutis
naufragium non faciunt, ſed felici-
ter ad portum perveniunt. . Deo
gratias, & Mariæ.
Z. Virgo conterens caput ſerpentis.

g. Præſta mihi puritatem mentis.
1. Do-

lrint.
PIunner!

DVrgn
Dem
i
Fineene, l
lem, i
len A
hunkloong

nnmen,
r

Omitec⸗
Uenenn

tllhiin
Ctent

neno:
ilst⸗
hſe.

In e
huewtit.

ie
b4

ſ
WN

entd
N

1

(†) 289

. Domina exaudi Orationem meam.
. Et clamor meus ad te veniat.

Oremus.

Rotege me Domina, ſub dulci no-
mine tuo, ab omnibus diaboli inſi-
dijs ac dolis, ut quasvis tentationes
evincere, cunctâque vitia proſternere
valeam, illisque devictis, libere te
laudem, & glorificem. Per Eſum Chri-
ſtum filium tuum. Amen. & .

Ad Sextam,

Ave Maria.

v. Domina in adjutorium meum in-
tende.
. Me de manu hoſtium potenter
defende.
Gloria Patri, & Filio, ſanto ſimul
Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini
in ſæculum ſit ſæeuli. Amen. Allel.

Hyimnus.

Ve Virgo ſingularis
A&αα☛. per rubutn deſignaris;

Pro

290 0 († ) 50*

Pro me Chriſtum interpella,
Ut me ſervet à procella. tbn
Maria Mater gratiæ, ſacn
Mater miſericordiæ, Rlrri
Tu me ab hoſte protege; ſunzucht
In hora mortis ſuſcipe. Amen. *“
Autipb. Eſto mihi. fin
Pſalmus 7. en

Milſerere noſtri Domina in beneplacito P
tuo: & fac nos dignos glorificandi Nhin
nomen tuum.
ccedite ad eam cum reverentia, &
devotione: & delectetur Cor ve- e
ſtrum in ſalutatione cjus. Uuime
Recordare Domina ut loquaris pro no=⸗ Ummumn
bis bona: & indignationem Filij tui Iudten
avertas à nobis. Pringin
nveniant, quæſo, gratiam peccatores iſney
apud Deum: per te inventricem Ifünman
gratiæ, & ſalutis. krt
d Dominum accede rogatura pro no- lrn
bis: ut per te peccata noſtra delean- kl

tur. Gloria Patri, &. in bi
Antipb. Eſto mihi Domina turris lngie
fortitudinis, & petra duriſſima conte-
rens inimicum.

Nkuicto
6Arkercd
ernti,

1C e.

mn⸗

Unklün

henuner
Menten

ninen

nere.

.

0 (†) 291
Capitulum.

Icut is in æternum vivere, ac ſal-
O vus eſſe non poteſt, quem à te aver-
ſum deſpexeris, ita in æternum perire
non poteſt, quem ad te converſum re-
ſpexeris. ε. Deo gratias, & Mariæ.
J. In neceſſitate, & anguſtia.
. Succurre mihi Virgo Maria.
7. Domina exaudi Orationem meam-
Je. Et clamor meus ad te veniat.

Oremus.
Argire mihi Domina, ut tua gratiâ,
Ltrauſtorin cuncta deſpiciam, &
divinam voluntatem ſecundum exem-
plum & beneplacitum tuum tam in pro-
peris, quàm in adverſis conſtanti ani⸗
mòô ſemper perficiam. Per Eſum Chri-
ſtum filium tuum. Amen.
Z. Benedicamus Domino.
. Deo gratias, & Mariæ.
y. Fidelium animæ per miſericor-
diam Dei, & interceſſionem Mariæ Vir-
ginis requieſcant in pace. ꝑe. Amen.

N 2 Ad

292 623 (†) *
Ad Nonam, uni

Ave Maria. pceDon

y. Domina in adjutorium meum fmk
intende. Cdme
*. Me de manu hoſtium potenter m
defende. ltenele
Gloria Patri, & Filio, ſancto ſimul ii
Paraclito: laus quoque Mariæ Virgini nen)
in ſæculum ſit ſæculi. Amen. Allel. MWnnt

fcentten
Hymmnus. Crrihri

Ve cœli Imperatrix, 4
AHctcα conſolatrix, 1
Eſto Cuſtos cordis mei,
Signa me timore Dei.
Maria Mater gratiæ,
Mater miſericordiæ,
Tu me ab hoſte protege,
In hora mortis ſuſcipe. Amen.
Antiph. Tuus totus.

Pſalmus §.

Miſerere Domina filiorum Evæ perdi- pDoni
torum: exaudi ſalvatrix planctus ban
cordis noſtri. .
ſedibus tuis mitte nobis Sapientiam:
Per

.

D

08 (†) 6 2533
per quam in omni veritate dulciter
illuſtremur.
eſpice Domina humilitatem, & mi-
ſeriam ſervorum tuorum: & lau-
dabunt te in generationibus ſæculo-
rum.
Intercede pro nobis ſalutifera Mater
Dei: quæ Angelorum, & hominum
ſalutem peperiſti.
Adorent te familiæ gentium: & glori-
ficent te omnes ordines Angelorum.
Gloria Patri, & Filio, ſancto ſimul &c.
Auntiph. Tuus totus ego ſum, & om-
nia mea tua ſunt, Virgo ſuper omnia
benedicta.

Capitulum.

Ub ſole nil eſt tam optabile miſe-
8 ris, tam neceſſarium perditis, tam
utile deſperatis Virgine Maria. Be. Deo
gratias, & Mariæ.
y. Tua laus cum dulcore.
R. Sit ſemper Virgo in meo ore.
V. Domina exaudi Orationem meam.
. Et clamor meus ad te veniat.

N 3 Ore-

294 .68 († ) 562

Oremus.

Ratiam veræ manſuetudinis, &
patientiæ mihi concede Domina,
quâ juxta præceptum, & exemplum
tuum pariter & Filij tui inimicos dili-
gam, his qui me oderunt benefaciam,
pro ijs, qui me lædunt, ac perſequun-
tur, humiles preces fundam, & eis ex
animo ignoſcam. Per Eſum Chriſtum
filium tuum. Amen.
y. Benedicamus Domino.
B. Deo gratias, & Mariæ.
7. Fidelium animæ per miſericor-
diam Dei, & interceſſionem Mariæ
Virginis requieſcant in pace. . Amen.

Ad Veſperas,
Ave Maria.

. Domina in adjutorium meum
intende.
ꝑ. Me de manu hoſtium potenter
defende.
Gloria Patri & Filio, ſancto ſimul
Paraclito &c. Vet

Glo-

ſtaſt
Cellnt
Rn.

en
ſeisee⸗
catren
orie,
1e or
ntnin
Cle lin
nes,n
Wiols
en En
Telleiznn
ee
Gim
dn
u. 0
6o UnI
Mui⸗
4en

W *¾(†) ς ,
Gloria ſit Trinitati individuæ; laus
quoque Mariæ Virgini Deiparæ. Amen.
Alleluja.
Antiph. Lætare anima.

ii, 4
enn
eng
inent⸗ Pſalmus 9.

Uelete . „—. . . .
, Miſerere miſericordiæ Mater nobis mi-
8 ſeris peccatoribus: qui retroacta pec-
rker cata pænitere negligimus, ac multæ

nin quotidie pænitenda committimus.
te procedit peccatorum medela:
pacis diſciplina, & fervor charitatis.
„ Recordamini in ſempiternum miſeri-
Mleno⸗ cordiæ illius: retinete in mente vir-
n Nri tutes, & mirabilia ejus.

pun In periculis, & rebus dubijs invocate
eam: & in neceſſitatibus veſtris in-

venietis auxilium & refrigerium dul-
ce.
Amplectamur Mariæ veſtigia peccato-
n wenm res: & ejus beatis pedibus advol-
5 vamur. Gloria Patri, & Filio, ſan-
mpter cto ſimul Paraclito: laus quoque

Mariæ Virgini in ſæculum ſit ſæculi.
ual Amen.

N 4 Pſal-

4
Pſalmus 10. lin e
Miſerere ſervorum tuorum, ſuper quos fe
invocatum eſt Nomen tuum : & ne rdt
ſinas eos anguſtiari in tentationibus à Inmm
ſuis. UesN
Accedite ad eam in tentationibus ve- Miwin
ſtris: & ſtabiliet vos ſerenitas vul- mhnn
tus ejus. ſadie
Reſpirate ad illam perditi peccatores: olude
& perducet vos ad indulgentiæ por- Auſ
tum. frellnu
Inclina vultum filij tui ſuper nos: co-
ge illum precibûs, nobis peccatori-=
bus miſereri.
Auxilium tuum, & gratiam tuam nobis
impende in omni tribulatione noſtra. ulin
Gloria Patri, & Filio, ſancto ſimul & e.

Pſalmus 11.

Miſerere noſtri Domina, & ora pro no-
bis: in ſanctam lætitiam converte
mæſtitiam noſtram.
Angelorum & hominum te laudet om-
nis linqua: & ante te omnia genux
incurventur.
Red-

IS A

4 ℳ (†) 8 297
Redde nobis propitium benedictum
fructum ventris tui: ut Spiritus S.
raen gratiâ repleamur.
nen Intuere, & conſidera opprobrium no-
uie ſtrum: aufer à nobis cunctas iniqui-
tates noſtras.
Adjutorium noſtrum in virtute ſit No-
minis tui: per te omnia opera no-
ſtra dirigantur. Gloria Patri, & Fi-
lio, ſanéto ſimul & e.
nn Antiph. Lætare anima mea in Vir-
zine Maria, quia multa bona ſunt ejus
W/a. Hudatoribus præparata.

Neconori Capitulum.
Llam Pater dilexit, filius inhabitavit,
wunnbis Spiritus ſanctus fœcundavit, & ſan-

Ra Trinitas honoravit. . Deo gra-
tias, & Mariæ.
Hymnus.
Ve Virgo ſpes Sanctorum,
Septa choris Angelorum;
Te aſſumptam ſuper cœlos
Dulce decet hymni melos.
Maria Mater gratiæ,
Mater miſericordiæ,
Tu me ab hoſte protege,
4 In hora mortis ſuſcipe. Amen.

„*
eh

29 (†) 9*
. Alma Virgo Virginum.
. Ora pro me Dominum.
7. Domina exaudi Orationem meam.
N. Et clamor meus ad te veniat.

Oremus.
Uæſo Virgo Maria, exora mihi
omnium gratiarum, & virtutum
copiam, averte à me omnis mali con-
cupiſcentiam, impetra in bonis, in tuo
præſertim obſequio, finalem perſeve-
rantiam. Per Eſum Chriſtum filium
tuum. Amen.
. Benedicamus Domino.
ꝶ. Deo gratias, & Mariæ.
v. FPidellum animæ per miſericor-
diam Dei, & interceſſionem Mariæ Vir-
ginis requieſcant in pace. ε. Amen.

Ad Completorium,
Ave Maria.
J. Convertat nos Domina, tuis pre-
cibus placatus JEſus Chriſtus filius tuus.
B. Et avertat iram ſuam à nobis.
y. Domina in adjutorium meum in-
tende.
. Me de manu hoſtium potenter
defende.
Glo⸗

uhn:
Kellacd n

4 ti 0

re n
cel/
Legntti
0trentim.
emb5
Peunimn
hienn
ln A
handon.
Dummcnt
Emor
Uiſtz e

Domigenn

in
lntanin

(† ) 2899
Gloria Patri, & Filio, ſanéto ſimul
Paraclyto: laus quoque Mariæ Virgini
eein in ſæculum ſit ſæculi. Amen. Allel.
Auntiph. Cum ſervo tuo.

Pſalmus 12.

Miſererc noſtri fulgentiſſima regina
cœli: & præſta nobis conſolationem
de gratia tua.
Affluentiam deſid erij ſancti per te ha-
beamus à Spiritu ſancto: & macula
peccati non turbet conſcientiam no-

—̃B ſtram.
Reſpiremus ad illam in omni actione
Mleior. noſtra, & reſerabit nobis atria trium-
Areſr. phantium.

3 Anen In anima contrita veniamus ad illam:
& non prævalebit adverſum nos cu-

n, piditas peceati.
Alrpu'vl omni perturbatione mala libera ſer-
htuse⸗ vos tuos: & fac nos vivere, ac mo-
Uung ri ſub pace, & protectione tua. Glo-
indh ria Patri, & Filio, ſancto ſimul Para-
mnmn,. clito: laus quoque Mariæ Virgini in
ſæculum ſit ſæculi. Amen.
npe Antiph. Cum ſervo tuo Domina fac

m iſericordiam nunc, & in hora mortis,
N 6 quia

300 († ) ℳ
quia per diem & noctem ad te clama-
VI.
Capitulum.

Er te accipit peccator veniam, ju-
ſtus gratiam, Angelus lætitiam„ In
in; is (untlun
adoranda Trinitas gloriam, & Patris

MKNt.

Verbum carnis ſubſtantiam. &. Deo V a
gratias, & Mariæ. 3 n
Hymnus. lanei,
Ve Roſa ſine ſpina, nüngtel
A Peccatorum medicina,
Laude digna Angelorum, t
Sume laudes peccatorum. Knn
Maria Mater gratiæ, hn
Mater miſericordiæ, Müin
Tu me ab hoſte protege, Cin
In hora mortis ſuſcipe. Amen. Nr n
J. Maria præclara maris ſtella. Nue

. Succurre mihi in mortis procella. lre
Z. Domina exaudi Orationem meam. Ah

z. Et clamor meus ad te veniat. N
Oremus. de
. . lIn
Uniatur Domina, per te tranſitus
meus de hoc mundo, fide, ſpe, ar

charitate, & Sacramentorum percep- Pllte
tio-

68 († ) 80 30
tione, ut anima mea de hoc Corpore
egrediens, meritis, & virtutibus tuis
veéſtita, à te miſericorditer recipiatur,
e tuéque Filio in Sanctorum gloria præ-
kind ſentetur. Per cundem IEſum Chri-
A ſtum filium tuum.
l Z. Benedicamus Domino.
. Deo gratias, & Mariæ.
V. Fidellum animæ per miſericor-
diam Dei, & interceſſionem Mariæ Vir-
ginis requieſcant in pace. à. Amen.

Oblatio.

Ve ſalus peccatorum,
Sinus, merces, ſpes tuorum
Tibi pſallo niſu toto,
Oris voce, cordis voto.
ren Mariæ Mater gratiæ,
ſele Mater miſericordiæ
imel Tu me ab hoſte protege,
In hora mortis ſuſcipe.
Ergo Virgo novi voti,
Poſce bona mundo toti,
Tuum pium adjuvamen,
Nek Sentiamus ſemper. Amen.
y. Ora pro me Mater clementiæ.
g. Ut tecum perfruar æterna requie.
N 7 Orem-

—

302 5 (†)
Oremus.
Deſto Domina mihi & omnibus,
qui ſe tuis precibus commendant,
aut commendati eſſe cupiunt, ut à ma-
lis præteritis, præſentibs, ac futuris
tua gratia, & interceſſione liberari, &
præſervari mereamur. Per Eſum Chri-
ſtum filium tuum.

Quadrans IV.

Cultus Matris Doloroſæ.
Luanctus E.
1.
Tabat Mater Doloroſa, juxta Cru-
cem lacrymoſa, dum pendebat Fi-
lius; cujus animam gementem, con-
triſtatam, & dolentem pertranſivit gla-
dius.
2. O quàm triſtis, & afflicta fuit illa
benedicta Mater Unigeniti! quæ mæ-
rebat, & dolebat, pia Mater dum vi-
debat Nati pœnas inclyti.
3. Quis eſt homo, qui non fleret;
Chriſti Matrem ſi videret in tanto ſup-
plicio? quis non poſſet contriſtari, piam
Matrem coutemplari, dolentem cùm
filiò e
4. Pro

4
ſece
ſen wnen
1 Weln
Galdtroe
5lnli
fin Crn
ſe ut mer
Cikonhe
,Gnche
iige ugs
lyulent
perusnen
6, Heneſe
Mocglete,e
1anden ken,
ininhindn
. Mor
mon sm
ſe keng
ßkecnn
(,Nne
Meimnin
Nitli, dre
enlisin e⸗
10 Ren
kione

li Men

unnbun
entn
efn
lbeni
eci

ville

C.
Nahnki⸗
Rncn⸗
muirg⸗.
did
ene
tnr⸗

4

4
ſenn!
N e

☚ - (†) * 303
4A. Pro peccatis ſuæ gentis vidit JE-
ſum in tormentis, & flagellis ſubdi-
tum: vidit ſuum dulcem Natum, mo-
riendô deſolatum, dum emiſit Spiritum.
5. Eja Mater fons amoris, me ſentire
vim doloris fac, ut tecum lugeam:
fac ut ardeat cor meum in amando
Chriſtum Deum, ut ſibi complaceam.
6. Sancta Mater iſtud agas, Crucifi-
xXi fige plagas cordi meo validé: tui
Nati vulnerati, tam dignati pro me pa-
ti, pœnas mecum divide.
7. Fac me verè tecum flere, Crucifi-
xo condolere, donec ego vixero: jux-
ta crucem tecum ſtare, te libenter ſo-
ciare in planctu deſidero.
8. Virgo Virginum præclara, mihi
jam non ſis amara, fac me tecum plan-
gere: fac ut portem Chriſti mortem,
paſſionis fac conſortem, & plagas reco-
lere.
9. Fac me plagis vulnerari, Cruce
hac inebriari ob amorem Filij: inflam-
matus, & accenſus per te Virgo ſim de-
fenſus in die judicij.
10. Fac me Cruce cuſtodiri, morte
Chriſti præmuniri, confoveri gratià:
quan-

304 (†) 80*
quando Corpus morietur, fac ut animæ
donetur paradiſi gloria. Amen.
v. Ora pro nobis Virgo doloroſiſſima. ed
&. Ut digni efficiamur promiſſionibus

bus Chriſti. (Phee⸗
ie⸗
Oremus. Chrikeam

I ear kenizn pro nobis, quæſumus, crcean
Domine DEUS, nunc, & in hora (ekeny
mortis noſtræ apud tuam clementiam whs
beatiſſima Virgo Maria, Mater tua, cu- ifnuslnd
jus ſanctiſſimam animam in tuæ paſſio- Mdh Iiui
nis hora doloris gladius pertranſivit, per (Mé
te [Eſu Chriſte Salvator mundi, qui rdne
cum Patre, & Spiritu S. vivis, & reg- Uhchele
nas in ſæcula. Amen. Er nnn
8,
Eeninge
„Docalnal
Cedhcunei
Nlettzihh
(Vflanmn
cten
Netlan
Ciencenin
Gannfi

Ii. Uebuiti

S—

(† ) 305
Lytaniæ
De doloribus Mariæ.

VYrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Pater de cœlis Deus. Miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi Deus. Miſerere
nobis.
Spiritus ſancte Deus. Miſerere nobis.
Sancta Trinitas unus Deus. Milerere
nobis.
Mater doloroſa;
Cui in diverſorio non fuit locus,
Quæ in ſtabulum divertere coacta
eS„
Quæ primogenitum tuum in præſe-
pio collocaſti,
Quæ circumciſionem Filij tui com-
miſerata aſpexiſti,
Quæ filium tuum in ſignum, cui con-
tradicetur eſſe poſitum audiviſti,
Quæ tuam animam gladio transfo-
diendam audiviſti,
Quæ cum Filio in Ægyptum fugere
gebuiſti.
Quæ

sqou oad vaO

366 6 (†) 862 66
Quæ cæde innocentum doluiſti, erten
Quæ duodennem Filium in templo) mahsln
amiſſum, triduo dolens quæſiviſti,
Quæ conſtans judæorum, in Filium CEiem

tuum, odium ſenſiſti, aeni
Quæ in die ultimæ cœnæ Filio Hie- Leflonn
roſolymam ad Paſſionem eunti zcrmin
triſtifſimum Vale dixiſti, polume
Quæ Filium à juda proditum, & ca- ti
ptivum abductum, cognoviſti, ziſepink
Quxæ Filium tanquam facinoroſum, — cthn
Principibus Sacerdotum traditum 5 lin um
vidiſti, 1„. paln 4
Quæ Filium falſò accuſatum, audi- 3 un den
viſti, . . 3 rnh
Quæ benedictam Filij faciem terribi. S. Rering
li alapa cæſam intellexiſti, * amniſinn
Quæ Filium à Judæis & lictoribus Enkij
crudeliſſimé tractatum, audiiſti,, Imm.
Quæ Filium Barabbæ poſtponi audi- Reetilune
viſti, . . . IInm
Quæ Filium flagellis cæſum, & ſpinis R
coronatum, conſpexiſti, nink
Quæ iniquiſſimam in Filium ſenten- rgenin
tiam pronuntiari audiviſti, rnitn
Quæ Filio Crucis pondere onuſto, le
obviam jviſti,

Qvsà

1 ( t ) Lon 107
. Quæ benedictas Filij manus & pedes
l herrendis clavis transfigi Buacher
1 „
, Quæ ſuprema Filij tui verba in Cru-I
ce excepiſti,
e Quæ Pilio in agone adſtitiſti, O◻
Quæ exanime Filij corpus de Cruce 2
depoſitum materno gremio exce- B
piſti, 2
nin Quæ à ſepulto Filij corpore tota tri- S.
ti ſtis & deſolata domum rediiſti.
O Regina Martyrum,
O Speculum afflictorum,
O Solatium infirmorum,
O Fortitudo puſillanimorum,
O Refugium peccatorum,
Per amariſſimam Paſſionem, & mor-
tem Filij tui, Libera nos, Regina
Martyrum,
Per acerbiſſimos dolores cordis tui,
Per ſummam triſtitiam, & deſola- E:
tionem tuam,
Per maximas anguſtias tuas,
Per gemitus & lachrymas tuas,
Per maternam compaſſionem tuam,
Per potentiſſimum patrocinium
tuum;

2,6 S0u ra

Ab

308 6 (†) 86=
Ab immoderat triſtitia,
A puſillanimitate,
Ab omni occaſione & periculo pec-
cati,
Ab inſidiis diaboli,
A duritie cordis,
Ab impœnitentiâ,

—

9A° Sou ri

— —

90 MNeerren:
A ſubitaneà & improvisâ morte, W Dnteh
Ab æterna damnatione, J2 Ults not
Peccatores, Te rogamus audi nos. Aiſtari

Ut nos in vera fide, ſpe, & charita- inciin
te patrocinio tuo conſervare dig- H
neris,
Ut nobis à Filio tuo perfectum de
peccatis dolorem & pœnitentiam
impetrare digneris,
Ut invocantibus te conſolationem &
Opem ferre digneris,
Ut in agone mortis nobis ſuccurrere
digneris,
Ut beatum nobis vitæ exitum im-
petrare digneris, (NMUn⸗
Mater DEl, nf.
Agnus DEl, qui tollis peccata mundi, nl
Parce nobis Domine. ,
Agnus DEl, qui tollis peccata mundi, —
Exaudi nos Domine. ), ,
Agnus 4

30

Bdlean.

Ho
enennn
ſrer

sou Ipnr snur

—

(†) * 309
Agnus DEl, qui tollis peccata mundi.
Miſerere nobis.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Kyrie eleiſ. Chriſte eleiſ. Kyrie eleiſ.
. Pater noſter & c.

Oremus.
A Daamer . pro nobis, quæſumus,
à Domine DEUS, nunc, & in hora
mortis noſtræ apud tuam clementiam
beatiſſima Virgo Maria, Mater tua, cu-
jus ſanctiſſimam animam in tuæ paſſio-
nis hora doloris gladius pertranſivit, per
te Eſu Chriſte Salvator mundi, qui
cum Patre, & Spiritu S. vivis, & reg-
nas in ſæcula. Amen.

ed Hora Nona
m Venecrandi SS. Angelos, &
nin

A. ſpeciales Patronos,

, Daliquem Sanctorum conver-
tere (a) Laudate Dominum

in Sanétis ejus (b)
Quad-

¶a) Job. c. y. v, 11s (6) Plüalm

,„70. P. 12

Ien
AN

310 225 († ) 86
Quadrans I. 4
Cultus SS. Angelorum. a

Cuus

Hymnus, ſeu Officiolum de S. Mi- mih
cbaële Arcb- Angelo. ii

Sequenies duo Verſus ſingulis boris
Pramittantur. lre
v. In conſpectu Angelorum pſallam Ve
tibi Deus meus.
Adorabo ad templum S. tuum;,
& confitebor Nomini tuo.
V. Deus in adjutorium meum in-

Dekenls
Dn

tende. ſka
æ.. Domine ad adjuvandum me &c. k
Gloria Patri, & Filio & c. Umenan
Ad Maiutinas. Iwcd
Nvice Princeps Michael 4
I Exercitû⁴s celeſtis, e⸗

Quæ magna facta geſſeris, ll
Laudum canamus Hymnis. ut .
Primèò rebelles Angelos,
Apoſtatas ſuperbos
Victor tremendò præliò Dee
Ad tartarum truſiſti. M

Oratio cum ſus Verſu ut infra poſt llicti⸗
Completorium.

d ⸗

( †) 80 311
, Ad Primam.
un Rimos parentes flebiles
e P Solatus es poſt lapſum,
„Dicens à Dei filio
N.. Ees futuros ſalvos.
Aa Tertiam.
onnt Ucente te ignem, Iſrael
a D Olim per hnos multos
Defenſus eſt, & attigit
Promiſſionis terram.

Nen” Ad Sextam.
Icut olim juſſus es
nebe⸗ Præeſſe Synagogæ,
Nunc factus es Eccleſiæ
Protector univerſæ.

4 Ad Nonam.

M'NRes ſolutas Corpore
Tu ſuſcipis benigne;
Beatus eſt, quicunque te
Tunc ſenſerit Patronum.

3 Ad Veſperas.
H Er te cedet fidelibus
Infenſus Antichriſtus:
Tubs citabis mortuos,
Cùm judicabit Chriſtus.
Ad

i

312 55 (†) 562

Ad Completorium.
CHid Crucem tunc præferes
In gloria triumphans,
Cœle beatos inferes,
Et tartaro malignos.
v. Glorioſus apparuiſti in conſpectu
Domini.
ꝑ. Proptereà decorem induit te Do.
minus.

Oremus.
αNe Arch-Angele Michael,

Angeli mei Cuſtodis, & omnium ie!
cœleſtium ordinum Princeps gloriofiſ- u Pn

ſime, ac præpoſite Paradiſi inviétiſſime,

quem Dominus conſtituit ſuper omnes

Chriſtianorum animas ſuſcipiendas;
quique morientibus plurimis benigniſ-
ſimè adfuiſti: fac, quæſo, me tuo in-
terventu, & proteétione ita ſobriè,
& juſtè, & piè vivere, ut migrans de
hac vita, æternæ capiam hæreditatem
ſalutis per Eſum Chriſtum regem An-
gelorum, & Dominum noſtrum. Amen.

Ora-

lerbnet
(Deß

cbnmi
1, enmtin
Lititoyani
numcorlen
ohcteaun
Konir
Olon terpn
bculone

lki in
n lun
Ulltnts een
lnen
on
Noei
ok ia
1 Uney⸗

1 Cd

—

„ (4) ι 13

Oratio antiquiſſima ad
elte Eundem.

, Ter ſanctiſſime Sacræ militiæ Prin-
ceps & adminiſter Michaél, An-
gelorum Coriphæe, ſancte Archiſatra-
pa, errantium Ductor, prolapſorum
excitator, animorum propugnator, Cor-
porum conſervator, Demonum extermi-
nator, creaturæ rationalis illuſtrator! te
re, & nomine Michael oro, & quantò
poſſum, devotionis ſenſuiobteſtor, ut fi⸗
lliu. dus cauſæ meæ Patronus adeſſe digne-
lumin ris; e vitæ hujus curriculo exituro
il. lætus olim apparcas, méque ſub hono-
rato alarum tuarum velamine ab omni
hoſte viſibili, & inviſibili protegas, &
ex cunétis vitæ hujus anguſtijs erep-
tum in locum tabernaculi admirabilis
conſtituas, deducens usque ad Domum
Dei. Amen.

Formula votiva
Pro ſodalibus hujus Confra-

1 ternitatis.
Saân Michaél Arch-Angele, Dux
& Princeps ) liti Ccœleſtis, ego

ſe.
N.
N

N. te

311 6 (†) 30=

N. te hodiè in Dominum, Patronum
& peculiarem corporis, & animæ pro-
tectorem eligo, firmitérque ſtatuo, ac
Propono, conſtantem me in tuo cultu,
veneratione permanſurum, neque
permiſſurum, ut à meis ſubditis aliquid
unquam agatur tuis oculis, ac benepla- ,igel
cito adverſum. Obſecro te igitur » Nunle
ſuſcipe me in ſervum ac clientem per- miem
Petuum; adſis mihi in actionibus om- iigſl
nibus meis, nec me deſeras in ultima 8a ein
mortis lucta, ſed contra omnes diaboli lne
verſutias munitum ad Paradiſi patriam 1 Vazin
perducas. Amen. .

Ad S. Raphaelem.

S Ancte Raphael, Medicina Dei, qui
fidelibus in ærumnoſo hoc ſæculo pe- Deimen
regrinantibus viatoribus Ductor, malé- lone 6
que habentibus Medicus ab initio con- Wran
ſtitutus, Saram à Dæmonio liberâſti, wien
Tobiæque cœcitatem illuminaſti; eſto en,

Uozinles

iher
medicus omnium morborum animæ, & –
corporis, illumina nos veritate fidei, menten
in via hujus peregrinationis fideliter Cu- mlet
ſtodi, diaboli inſidias à nobis repelle, aümn

in ſemita ſalutis nos conſtanter retine,
ut

268 († ) 86* 315
ut denique in cœleſtem Jeruſalem, fe-
liciſſimam noſtram patriam, confecto vi-
tæ curriculo, te duce & comite ſecuri
perveniamus.

Ad S8. Gabrielem.

Ancte Gabriel Arch-Angele, forti-
tudo Dei, Incarnationis verbi divini
Annunicator, & præco, illiusque Mini-
ſter fideliſſimus, qui ad debellandas aë-
reas poteſtates humilis quidem, ſed for-
tis, & potens in prælio apparere digna-
tus es; impetra nobis in profunda hu-
militate radicatam Dei fortitudinem,
ut omnes tentationes carnis, inſultus
diaboli, mundique falſas illecebras,
quibus indics hoſtis humani generis nos
à Dei amore, & obſequio, à ſtudio
religioſæ (Sacerdotalis) perfectionis
avertere conatur, viriliter te confor-
tante vincere, coronâmque victoriæ
certantibus in Cœlo promiſſam adipiſci,
& Deum ſanctum, Deum fortem, Deum
immortalem perpetuò laudare, atque
benedicere mereamur. Per Chriſtum
Dominum noſtrum. Amen.

2 Uni-

36 (†) 0.

Ad univerſos beatos Angelicos
Spiritus.

QO* omnes ſancti Angeli, Arch-
Angeli, Principatus „Poteſtates,
Virtutes, Dominationes, Throni, Che-
rubin, & Seraphin, mente puri, affe-
Etu benigni, unanimitate individui, pa-
ce ſecuri, Dei laudibus jugiter intenti,
Potentes, ſapientes, & amantes „ ex
affectu omnium vobis devotorum 5
meâque Eccleſiæ univerſalis devotioni
juncta devotione per ſuaviſſima Corda
Eſu regis, & Mariæ reginæ omnium
Angelorum vos ſaluto, laudo „& glori-
fico, vobisque de gloria, & beatitudi-
nc veſtra congratulor, & gratias Deo
vobiscum ago pro omnibus bonis, quæ
vobis, & per vos nobis collata ſunt, &
conferenda in æternum. Donate ob-
ſecro, nobis veſtras virtutes: veſtram
reverentiam, humilitatem, & mode-
ſtiam; veſtram puritatem, innocentiam
& obedientiam; veſtram ſimplicita-
tem, fidelitatem, & devotionem z Ve-
ſtram concordiam, charitatem & pa-
cem; veſtram prudentiam, diſcretio-
nem,

.

ld
1aten
unle
(Eumen
Gherene,
lener,
Pererern
Uulsbe,
kleiater
tdeſrioce
t le
(In,1 4
n /,nt,
b
en

(amig,
bne,
Duhcun
Elr e⸗
lena

„ (1) 17
nem, & Sapientiam; veſtram ſtrenui-
tatem, zelum, ac fervorem; veſtram
gratitudinem, laudem, & fruitionem,
& omnem denique ſpiritualem perfe-
ctionem, quàâ oculis divinæ Majeſtatis
ſemper placetis, ut his dignè ornati,
perſeverantiam boni operis, & gratiæ
Rinalis, beatam in Domino mortem, &
felicitatem ſempiternam ſub veſtro pa-
trocinio conſequi mereamur, præſtan-
te id Creatore, & Domino Angelo-
rum, ac hominum Eſu Chriſto, qui
cum Patre, & Spiritu S., unus Deus
vivit, & regnat per immortalia ſæcula.
Amen.

Ad peculiarem Angelum Cu-

gtonchen ſtodem.
ot’

che GAluto te, O ſancte Angele Dei, ver-
Nurii nans flos Cœli, Princeps nobilis, cui
Bon à Deo commiſſus ſum. Miſerere mei
n, peccatoris. Commendo me tibi hodie,
& ſemper. Deduc me, quæſo, in viam
mandatorum Dei, & ab hoſte maligno
jugſter defende, atque in gratia Dei
conſerva. Amen.

3 Quad-

(† ) 50*

Quadrans II.

Veneratio S8S. Apoſtolorum
ac Martyrum.
Precatio ad quemvis Apoſtolum.

Omine DEIIS, qui beatos Apoſto-
D los tuos præ omnibus Sanctis in
columnas, & prima Eccleſiæ tuæ fun-
damenta mirabiliter elegiſti, eosdém-
que primos omnium ſancti Evangelij
præcones in vaſtum terrarum orbem ab-
legàſti, eorum Evangelicam Doctrinam

318

admirandis operibus, & miraculis con-

firmans atque ſtabiliens; qui etiam nos
entes per eosdem ad cognitionem ac
audem nominis tui requiris, allicis, &
invitas: oramus, miſericorditer conce-
das, ut poſtquam nos ſuper Apoſtolicæ
confeſſionis petram fundati, & in ejus-
dem Apoſtolicæ fidei unitatem ad per-
petuum obſequium ac laudem tuam
vocati ſumus, & electi, ne erroribs,
aut tentationibus ſeducéti abs te ullò un-
quam tempore ſeparemur. Sine nos
ſancti N. omniumque aliorum Apôſto-
lorum interceſſionis fieri participes in
veræ fidei corroborationem, in vitæ
emen-

mettont
on
1d.

.

.

Unen
eiteo,
nun e
Fun ,nn

ſen
Uuned
Gihaden
Nesbenili
nir,gi
uCtrtr
Aemmng
( IbCredik
mlene
eegleelni
rulln
Ctnſi,n

une⸗

l,ing⸗

Uer

„.
Ne

95 (†) 3* 319
emendationem, & in fugam, evitatio-
némque omnis mali temporalis ac æter-

ni. Per Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen. Ex V. Letro Caniſio.

Ad S. Joannem Evangeliſtam
& B. V. M. ſimul.

Intemerata, & æternum benedi-
cta, ſingularis atque incomparabi-
lis Virgo, Dei genitrix Maria, gratiſſi-
mum Dei templum, Spirits S. ſacra-
rium, Janua regni cœlorum, per quam
poſt Deum totus vivit orbis terra-
rum. Inclina Mater miſericordiæ au-
res pietatis tuæ indignis ſupplicationi-
bus meis, & eſto mihi miſerrimo pecca-
tori pia in omnibus auxiliatrix. OJoan-
nes beatiſſime, Chriſti familiaris, &
amice, qui ab codem Domino noſtro
IEſu Chriſto Virgo es electus, & inter
cæteros magis diſectus, atque in myſte-
rijs cœleſtibus ultra omnes imbutus;
Apoſtolus enim, & Evangeliſta factus
es præclariſſimus: te etiam invoco cum
Maria Matre ejusdem Domini noſtri JE-
ſu Chriſti, ut mihi opem tuam cum ipſa
conferre digneris. OQduæ gemmæ c&ù;
4 leſtes

320 6s († ) 50*

leſtes Maria, & Joannes! O duo lumina-
xia, divinitus ante Deum lucentia! ve-
ſtris gratiarum radijs ſcelerum meorum
effugate nubila. Vos enim eſtis illi duo,
in quibus unigenitus Dei filius ob ſince-
riſſimæ Virginitatis meritum dilectionis
ſuæ ſpeciale confirmavit Privilegium,
in Cruce pendens uni veſtrum ita di-
cens: mulier ecce filius tuus. Dein
alteri: ecce Mater tua. Inhujus ergo
ſacratiſſimi amoris dulcedine, quàâ tunc
ore Domini velut Mater & filius adinvi-
cem conjuncti eſtis, vobis duobus ego
miſerrimus peccator commendo hodie
Corpus, & animam meam, ut omnibus
horis, ac momentis, interius, & exte-
riùs firmi cuſtodes, & pij apud Deum in-
terceſſores mihi exiſtere dignemini. Poſ-
cite mihi, quæſo Corporis & animæ ſalu-
tem: agite veſtris glorioſis precibus, ut
Cor meum inviſere, & inhabitare digne-
tur Spiritus ſanctus, gratiarum largitor
optimus, qui me à cunctis vitiorum ſor-
dibus expurget, virtutibus ſacris illuſtret
& exornet, in dilectione Dei & proximi
perfectò ſtare, & perſeverare me fa-

ciat: & poſt hujus vitæ Curſum ad gau-

dia

.
Alit
Nehnu

AbN

Nd
loi⸗
ejs

ſllicni,

6
ll

erbnm
enſes, in

(† ) 56 321

dia ducat ele torum ſuorum idem be-
nigniſſimus Paraclitus, qui cum Patre
& Filio Deus unus vivit & regnat in ſæ-
cula ſæculorum. Amen.

Ad S. Judam Thadæum.

Lorioſe Chriſti cognate, Apoſto-
le, & Martyr S. uda Thadæe, qui
vaſtiſſimis, in regionibus fidem effera-
tis gentibus diſſeminâſti, virtutibus,
& prodigiis clarus innumerabiles Eſu
Chriſto, filios peperiſti: per illum,

ire qui ſe tibi Apoſtolum delegit, humiliter
dde Precor, ut me miſerum à peccatorum

lE

mæeorum conſuetudine abſtrachas, do-
num contritionis, & lacrymarum gra-
tiam impetres, à cogitationibus, & de-
ſiderijs immundis me tuis meritâs præ-
ſerves, & in rebus deſperatis, præſer-
tim in hac neceſſitate N. tuo mihi adſis
fideli ac potenti patrociní. O ſpecia-
liſſime ſancte Patrone mi, gratioſiùs,
quæſo, ſemper mei cauſam agas apud
Deum omnipotentem, ne ſecundum
mala culpzę, quæ commiſi peccator,
ſentiam mala penæ, quæ merui reus.
De commiſſis omnibus peccatis pro-
5 prijs,

322 (†) *

prijs, & alienis ex toto Corde doleo, &
emendationem vitæ firmiſſiméè ſtatuo.
Ah obtine ſincerum in me fidei, ſpei, &
charitatis augmentum, Cor purum, pa-
cem Chriſti, divinam in agendis omni-
bus gratiam, & hanc demum, quâ felix
pendet æternitas, exora finalem in bo-
no perſeverantiam, ad æternam ſanctiſ-
ſimæ Trinitatis laudem & gloriam.
Amen. D
Hymnus *M
Seu Officiolum de S. Joanne Mmg
Nepomuceno M. Drlee
7. Domine labia mea aperies. Hiak
&. Et os meum annunciabit laudem
tuam. J
y. Deus in adjutorium &.
. Domine ad adjuvandum me &.
Gloria Patri & c.

Ad Matutinum.
Rbi Nepomucum dedit,
Te Joannes ſuum credit
Patronum Bohemia.

Pokende
Sn

In qua tuæ pietatis, lrg ſe
Admirandæ ſanctitatis
Coruſcant inſignia.

Mniun

49 ſei 4

ilenz,
ennli

a

(†) — 3
Ad Primam.

EI Mater impetravit,
Quod ſis, miré declaravit
Natus thoro ſterili,
FPlammæ cœli confirmârunt,
Prolem ſanctam te monſtrârunt
Signòô non fallibili.
Ad Tertiam.
IXx Sacerdos ordinatus
Es ferventer mox zZelatus
Solam Dei gloriam.
Divinum ſemen ſparliſti,
Populos poſt te traxiſti.
Miram per facundiam.
Ad Sextam.
TE reginæ Confeſſorem
Virtus fecit, & Cenſorem
Miranda prudentia.
Ab hac Pater nominatus,
Unus ſuæx declaratus
Teſtis conſcientiæ.
Ad Nonam.
S piger Imperator,
Iners ille ſuſpicator
Minitatur peſſima;
Ni, quæ dixit Sacramento,
O 6 Tu

„
☚—

4

324 25 (†) 80*

Tu reveles in momento öfle,
Uxoris peccamina. i
1eAla?
Ad Veſperas. Man

„ R
Rceanum Cuſtodiviſti, ſ

*à Ob quod lætus ſubiviſti id
Tormentorum genera; 448
Aquis tandem ſuffocatus, gonn
Eflectus quòd ſis beatus, ”
Prodiderunt ſydera. tl.
Ad Completorium. ummn,
Tmulatus nunc quieſcis, R
Et in dies illuceſcis ü

Præclaris miraculis.
Famæ certus es Patronus, ſtl
Nos à malæ famæ pronus Pll
Defendas periculis.
7. Sancte Joannes Nopomucene ora I

pro me.
E. Et pro omnibus, qui colunt te.

Oremus.
LD: pro cujus honore S. Joannes

Nepomucenus famulus tuus, ne
ſecretum Confeſſionis proderet, in
aquis merſus eſt, gloriosè vitam fun-
dens, concede nobis famulis tuis, ut
me-

0 (†) 50* 325
meritis ejus, & interceſſione, ab omni
periculo, confuſione, famæque macu-
la hic, & in æternum conſervari merea-
mur. Per Chriſtum Dominum no-
ſtrum. . Amen.

Ad S8S8S. Martyres, & Patronos,
quorum Reliquiæ in Eccleſia Sa-
cerdotis quieſcunt.

S Antiph. Iſtorum eſt enim regnorum
im Cclorum, qui contempferunt vitam
,„ mundi, & pervenerunt ad præmia reg-
ni, & laverunt ſtolas ſuas in Sanguine
agni.
7y. Glorioſus Deus in ſanctis ſuis.
. Mirabilis Deus in Majeſtate ſua.

Oremus.

Nfirmitatem noſtram reſpice omni-
otens Deus, & omnia mala, quæ ju-
ſte pro peccatis noſtris meremur, per in-
terceſſionem & merita ſanctorum Mar-
tyrum tuorum N. N. aliorumque hie
quieſcentium, miſericorditer averte.
Per Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen.

—.

doneneeen
AKRAN

yre
3RE

NNeN,1
MW

326 32 (†) 562
Ad quemvis S. Martyrem.
LN, qui beatum Martyrem tuum
N. in tua fide, & dilectione tam
ardenter ſolidâſti, ut nullis carnalibus
blandimentis, nullis Tyranorum mi-
nis, nullisque carnificum gladijs, aut
tormentis, à tuo cultu potuerit revoca-
ri: da nobis miſeris peccatoribus per
digna ejus merita, & interceſſiones in
tribulatione auxilium, in perſecutione
ſolatium, in morte finalem gratiam?,
ut poſſimus contra omnes inſidias dia-
bolicas viriliter dimicare „ mundum,
ac quæ in eo ſunt, deſpicere, & nulla
ejus adverſa formidare ; ſed potius
ca, quæ revelante te pie credimus,
ac ſperamus, te largiente feliciter con-
ſequi, & æternum poſſidere mereamur.
Per Eſum Chriſtum, regem Martyrum,
& Dominum noſtrum. Amen.

Quadrans III.
Devotio ad S. Joſephum, aliõs-
que glorioſos Dei Confeſſores.
Hymmnus de S. Joſepho.
1. „ * Pater Salvatoris! ſalve QCu-
bi-

GDesvd
Din n 6 3
1Venerant
oriki,
Eluuis

mpler
acomer

„me
cs lon
titnan
lia a 4

₰ (†) ° 327
ſtos Redemptoris, Joſeph ter amabilis 5
ſelve Sponſe Matris Dei, ſalve hoſpes
