IEſu mei, Joſeph ter mirabilis.
2. Dulces cunæ, dulces panni, dul-
ces dies, dulces anni, dum nutriſti Do-
minum, quâm fuit admiranda, tua vi-
ta veneranda, habens Dei filium!
3. JEſum oculis vidiſti, & in brachijs
tuliſt', ſuavis felicitas! genis genas
admoviſti, oſcula dans recepiſti, fe-
lix ſuavitas.
4. Modò Deum appellâſti, modè Re-
em nomindÜſti inter mille gaudia; mo-
dò Patrem adorandum, modò Natum
adamandum inter mille baſia.
5. JEſum brachijs tenere, atque to-
tum poſſidere, ò quantæ divitiæ cum
Maria converſari, Dei Natum amplexa-
ri, à quantæ deliciæ!
6. Quis eſt homo, qui amare, atque
Jeſulum portare nollet ſuis brachiis ²
nullus eſt, qui non ambiret, cunas has
qui non adiret pro tantis delicijs.
. mi Joſeph plùs amande, & præ
cunctis honorande, flos pudicitiæ,
tibi tanta ſors eſt data, quanta nulli eſt
collata ab Authore gratiæ. 8.0

328 2 († ) 50*
8. Ofelicem & beatum, cui tué fruĩ
datum ſemper eſt præſidiò, & qui me-
ruit habere te Patronum „ ac gaudere
tuo patrociniò.
2. Per Mariæ tuæ Matris, preces &
Joſephi Patris, Eſu tu me adjuva. Fac,
ut poſſim te videre, & æternum poſſi-
dere in cæleſti Patria.
Y. Valde honorandus & amandus eſt
B. Joſephus.

Be. Inter cujus brachia Dominus recu-
buit.

Oremus.

Virginee Sponſe S. Joſephe, Nu-
O tritie Eſu, afflictorum, & mo-
rientium Patrone fideliſſime, qui dig-
nus fuiſti, cui vivo obediret, & mori-
bundo aſſiſteret Cœlorum Dominus
cum Virgine tua Sponſa Maria, inter
quorum ſanctiſſimas manus beatiſſimum
tuum Spiritum in ſinum Creatoris tui
reddidiſti. Obſecro te per duo hæc
puriſſima Corda Eſu, & Mariæ, ade-
ſto mihi in omnibus actionibus, neceſ-
tatibus, & anguſtijs meis, præſertim in
agonia olim pro tota æternitate decer-
tan-

1

ſont

iwſerſin
Soldun⸗
Pcam
Ibron,
1,Ccom
genter duen
erlalume
1aaheren

1

en

ergt,,

UmIom,
muſtſhe
Um ili⸗
luelenes

e .,
Ube s i

I
1

Ill

Ildee
ß⸗ l
maolkenee
ſtniDonn
inen

3
,m..9,

„ († ) 30* 329

tanti : & ſicut te Deus de abſcondito in
Virgine tua Sponſa Verbi myſterio an-
xium, per ſubmiſſum Cœlitùs Angelum

ehalen

ime eſt conſolatus, ita tunc mortis angore,
V

& peccatorum meorum multitudine
turbatum, paterna tua protectione ſo-⸗
lari, & contra omnium hoſtium inſidias
leng potenter tueri digneris, ut corpore pa-
I . .
riter ſolutus cum Eſu & Maria tecum
in cœlo perenniter gaudere merear.

Ad SS. Joachim & Annam.

Autipb. Laudemus Joachim & An-
nam in generatione ſua; quia benedi-
Gionem omnium gentium dedit illis
Dominus, & Teſtamentum ſuum con-
firmavit ſuper caput eorum.
y. Erant juſti ambo coram Domino.
y. Incedentes in omnibus juſtificatio-
nibus cjus ſine querela.

Oremus.

EUS, qui præ omnibus Sanctis
tuis, beatis Joachim & Annæ gra-
tiam conferre dignatus es, ut genitricis
filij tui Domini noſtri Eſu Chriſti paren-
tes effici mererentur: concede propi-
tius,

330 68 (†) 502»
tius, ut quos devota mente veneramur, Mhen

corum quoque apud te patrocinia ſen- lunfi

tiamus. Per Chriſtum Dominum no- indk
ſtrum. Amen. meu
. Atun N
Ad S. P. Benedictum. .

1rten
Lme Monachorum Pater, gratiâ, iurdenne
A & Nomine à Deo Benedicte, ſpes, mjeliin
& ſolatium filiorum omnium, ad te toto untell
corde clamantium, te omni poſſibili de- Grpaly
votionis affectu ſaluto, te veneror, tuæ- glrfhi
que Paternæ protectioni me humiliter otigre
comendo, ut propter excellentiam meri- Mmnenl.
torum tuorum ab omnibus, quæ nociva in
ſunt animæ meæ, defendere me digneris, myum
mihique de pietatis divinæ ſuperabun- icin,
dantia donum, & ſpatium veræ pæniten- nm u
tiæ impetres, ut negligentias, & peccata nhlinn
in ſacro Ordine tuo à me commiſſa, dig- lekleig
nè plangere, téque Patrem amablliſk. li
mum conſtanter laudare, amare, & imi-
tarimercar. Ooliva, vitis, nimium
in domo Dei fructifera! O vas auri
ſolidum, ornatum omni gratiarum la-
pide pretioſo! te oro, te rogo, tibi-
que virtutum omnium Magiſter dulciſſi-
me ex totis animæ meæ viribus enixé

ſup-

ne ſne⸗
R

9 1

tſenern,
teſni
Muuun 1.

Ann

5
n

„ (†) 331
ſupplico, exora clienti tuo indigniſſimo
à Chriſto Eſu bonorum omnium fonte,
gratiam efficacem, in vocatione mea
digne ambulandi, eâque omnia usque
ad finem vitæ fideliter adimplendi,
ad quæ benedictinæ profeſſionis fides,
ſacræ Regulæ præcepta, ſanctiſſimæque
converſationis tuæ hortantur exempla.
Accende, quæſo, in me amorem Evan-
gelicæ paupertatis, dona cuſtodiam an-
gelicæ puritatis, & promptam ad opera
Deo, tibique placita tribue obedientiæ
voluntatem. Largire mihi ſanctum Cor-
dis tui Spiritum, verum ſæculi con-
temptum, ſincerum humilitatis, mor-
tificationis , patientiæ, omniumque
virtutum tuarum ſtudium, ut juxta
menſuram gratiæ, deſuper mihi datæ,
indefeſſe ad bravium Monaſticæ perfe-
Sionis contendere, illudque tuis glo-
rioſis meritis, ac precibús ante obitum
conſequi merear.
Dignare denique, O Pater ſanctiſſi-
me, qui inter diſcipulorum tuorum ma-
nus ſtans, & orans expiraâſti, tuum in
hora mortis contra omnes inimicorum
inſidias potenter tueri filium, & ani-
mam

332 0s (†) 0*

mam meam in exitu ſuo à cunctis vitio-
rum ſordibus purgatam clementiſſimo
judici Chriſto Eſu feliciter præſentare,
qui cum Patre, & Spiritu Sancto vivit,
& regnat, Deus glorioſus in ſæcula.
Amen.

Ad S. Antonium Paduanum.

8! quæris miracula; mors error, ca-⸗
lamitas, deæmon, lepra fugiunt,
ægri ſurgunt ſani: pereunt peri-
cula, ceſſat, & neceſſitas; narrent hi,
qui ſentiunt, dicant Paduani. Ce-
dunt mare, vincula, membra, résque
perditas pedunt, & accipiunt juvenes,
& cani. Gloria Patri, & Filio, & Spi-
ritui Sancto. Cedunt mare, vincula,
membra, résque perditas petunt, & ¹
accipiunt juvenes, & cani.
J. Gloria & honore coronâſti eum Do-
mine.
. Et conſtituiſti eum ſuper opera ma-
nu um tuarum.

Oremus.

Itiſſime Deus, qui beatum Anto-
nium Confeſſorem tuum perpe-
tuis

B ⁸ (†) 8* 333

lin tuis illuſtras Miraculorum ſplendoribus,
uI concede propitius, ut quæ per glorioſa
ejus merita fideliter petimus, per ejus
interceſſionem efficaciter conſequamur.
Qui vivis & regnas in ſæcula ſæculorum.
Amen.

Ad honorem cujuslibet Sancti.

Ve rutilans cœli ſidus, & civis Pa-
radiſi feliciſſime, ſancte N. gratias
ago Domino pro omnibus bonis, quæ
in te contulit. Glorifico illum, & tibi
in augmentum gaudij, & gloriæ offero
totius boni, totiusque beatitudinis ga-
zophylacium, Cor JEſu Chriſti melli-
fluum. Eja obtine mihi, ut tuas vir-
tutes imitando Deo placere ſtudeam.
Commendo tibi finem vitæ meæ, com-
mendo miſeros peccatores. Ora pro
omnibus vivis, & fidelibus defunctis.

lende⸗ Amen.
ℳ )„*) (He⸗

WN
Quad-

3 MAR

334 6 (†) *

Quadrans IV.
Colendi SS. Virgines, omnés-
que Dei Electos.
Ureden

Hymnus ad B. V. Walburgam.
S E Margarita Angliæ, rhin
Walburga ſalutamus, ee
Ad tuæ fontem gratiæ H
Submiſſi advolamus. on
Prudentüům una Virginum len
Extiteras parata,
Hince caſto Sponſo cordium
In thorum adoptata.
Quotquot virtutum ſidera
Lucem tibi indulgent,
Quot ſanctæ mentis decora,
Tot in te gemmæ fulgent.

4

1 Wail
Kzrt Glen

Corona, ſceptrum, omnia, wnkmnn
Mundus quæ magna capit, nanl,c
Sunt vana tibi ſomnia, ſunm l
Unum te cœlum rapit. En 4en
Calcaſti regna integra, (AN
Honores deriſiſti, 3
Quæz polus dat imperia, Ohnnn
Ardenter ambiviſti. ,
Tuo fruamur lumine, aihn

Mundi dolorum feſſi,

8 * (†) ι 335
Triſti culparum pondere
. Ad terram usque preſſi.
s Veni V irgo! propera,
Multiplica medelam,
UIn Aufer, quæ torquent aſpera;
Componito querelam.
I Dum vigor erit animæ,
Dum vires ſuperabunt,
Noſtro hærebis pectore
1 Te Corda dilaudabunt.

Oremus.

Eus, qui per mirabilem Thauma-
turgi liquoris fluxum beatæ Vir-
ginis Walburgæ nomen, velut oleum
in tuorum corda fidelium effudiſti, con-
cede, ut ejusdem meritis pretioſis tua-
rum fluenta gratiarum & in hoc ſæculo
. ſentiamus, & in futuro vitam hauria-
mus æternam. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Amen.

Ad S. Barbaram V. & M.

O Ra pro me ſine mora
Sancta Virgo Barbara,
Ut ſim dignus ex hac hora
Semper Dei gratià.

Ora-

336 05 (†) 5*

Oratio
On s mihi, quæſo, Domine E-
ſu Chriſte miſericordiæ tuæ abun-
dantiam, quam in ſanctiſſima Virgine,
& Martyre tua Barbara pijſſimè oſtendi-
ſti, ut ipſius precibûs & meritis ab im-
proviſa mala morte liberer, & ante
diem, vel horam exitüs mei ritè con-
feſſus, tui ſacratiſſimi Corporis, & San-
guinis, ſacræque unctionis Sacramen-
tis ſalubriter muniar; eâque interce-
dente ab omni hoſtium incurſu prote-
gar, & ad te pia cum lætitia perducar:
qui vivis & regnas per per omnia ſæ-
ecula. Amen.

Ad S. Mariam Magdalenam
poœnitentium Patronam.
Ratias tibi ago, liberaliſſime mi-
ſericordiarum Pater, pro lacrymis,
quas e corde & oculis S. Magdalenæ
dulciſſima amoris tui vi elicuiſti, & quas
illa ad ſanctiſſimos pedes Chriſti filij tui
fudit: gratias tibi pro amore, quò illa
ejusdem pedes lavit, crinibs terſit 3
pro amore, quem tunc animæ, & cor-
di illius infudiſti, càmque totam v
VIIII.⸗

Me
Chrtvan
(loynu
N er en
Niene ken,
Mnd fi
emnrpellu
i, Ee
men.

Meatto

DMri
Nnel,

Conem)
Uunie,ſizr
nionte,
Els,lt,nt
hirzrene
nmhimg,
Crnid nd
nuten
niner
1 ien
Nie .d
Poſenprn

6 laten 4

lonie,

aen

tüenler.
Eomnule

* († ) 50 337

viſti. Rogo te per omnem illam miſe-
ricordiam tuam, per JEſum, per Mag-
dalenæ ſanctum amorem, contritiones,
& lacrymas, ut des cordi meo aridiſſi-
mo veræ compuncétionis gratiam, pœ-
nitentiæ lacrymas, & amorem caſtum
infundas frigidiſſimo huic pectori, te
deincepꝑs uſque ad mortem ſemper am-
plius, & perfectiùs amare cupienti.
Amen.

Precatio ad quamvis Vir-
ginem S.

Lhe qui inter cœtera potentiæ tuæ
miracula, etiam in ſexu fragili
victoriam Martyrij, aut immaculatæ ca-
ſtitatis, Virginibus, viduis, atque Ma-
tronis confers, ac tribuis: largire pro-

pitius, ut, qui inter alias ſanctas tuas

Virgines ac viduas etiam beatæ N. me-
rita recolimus, ejus interceſſione, &
exemplô, carnis illecebras, & mundi
voluptates contemnere, omniâque tum
animæ tum Corporis pericula in vera
fide ſuperare poſſimus, & in tuo ob-
ſequio ſemper magis ferventes, unàcum
ipſis tandem ad nuptias agni, & gaudia
P Spon-

338 2W8 (†) 502

Sponſi cœleſtis pertingamus æterna.-
Amen.

. 6
Pro Feſto ſeu honore omnium
Sanctorum. miser
ilhin
unngon
ilbice
Deusel
nmepote

Vete Sanéti, ſanctæque Dei om-
nes, qui æterna beatitudine dona-
ti, Dominum cum jubilo jugiter lauda-
tis. Avete Spiritus angelici, qui ama-
bilem faciem Dei ſemper cum jucundi- e
tate contemplamini. Salve ſancte an-
gele cuſtos mei fideliſſime, cui à Do- ./
mino commiſſus ſum. Vos eſtis ruti- y
lantia cœli ſidera, vernantes Paradiſi flo- nn
res, ſupernam Jeruſalem mirificè exor- )imn
nantes. Ego vos veneror, vos invo-
co, & vobis in augmentum gaudij, ac
gloriæ offero totius boni, totiusque 1,
beatitudinis gazophylacium, Cor JEſu
Chriſti mellifluum. Gratias ago ipſi &
Domino Deo noſtro, qui vos elegit, ulmen
& in ſuis bencdictionibus prævenit;:
gratias ago pro omnibus bonis, quæ vo- lehn
bis contulit. Eja beati amici Dei, im- l
pPetrate mihi plenam omnium peccato-
rum meorum remiſſionem, & perfectam
mortificationem, atque abnegationem.

Im- 4

Irnun 8
Moren,

⁸ (†) 80 339

m Impetrate Spirits nuditatem, & liber-
tatem, ardentémque Dei amorem: ut
ipſe Dominus delicias ſuas in me habere
poſſit. Orate pro me nunc, & in hora
mortis meæ: ut veſtris precibs adju-
rA, tus, aliquando ſanctam Trinitatem vo-
biscum glorificem in dulciſſima illa pa-
tria, ubi dies una melior eſt ſuper millia,
ubi Deus eſt omnibus omnia, quæ deſi-
derare poteſt mens pia. Amen.

Hora Decima
Variarum Precationum.

kaid Rationi inſtate, vigilantes in
mk ea, in gratiarum actione.
(a)

eumnn
)

uadrans I.
Acctus Virtutum Theologicarum.
Rwen Actus Fidei.
ndn Redo in Deum vivum, & verum;

inih⸗ trinum & unum, Creatorem Re-
e demptorem, & Sanctificatorem meum.
enln P. 2 Cre-

ru Ca) As Coloſ. c. g. . 2.

340⁰ 0 († ) 562 —
Credo, & confiteor fidem illam Sanctiſ- cli
ſimam, quam JEſus Chriſtus docuit, Nurhn
ꝗuam Apoſtoli prædicârunt, quam ſan-
Cta Romana tenet, & profitetur Eccle-Ikli
ſia. In hac ſancta Fide proteſtor me vi- ani
vere, & pro ea mori velle millies, quia len!

tu, O DEus, illam revelaſti, qui es pri- imn-

ma, Ge infallibilis veritas, 4

S eie in Miſericordia tua infinita, dlliſnk
O Deus auxiliator unice, & Ppotentiſ- ſuin/
ſime Corporis, & animæ meæ! ſpero in rnd
pretioſo Sanguine Eſu Chriſti Domini, uwin ſie
ac Salvatoris mei, cum tanta Charitate D,U
pro me effuſo, quòd mihi remiſſurus ſis tinn
omnia, & ſingula peccata totius vitæ iis gin
meæ, & daturus vitam æternam, quia Peer,
promiſiſti, & es omnipotens, ac fidelis-
in adimplendis promiſſis tuis. ir

Actus Charitatis. Nr

WMn
leiiee

Mo te, O Deus, propter ſummam
ac infinitam bonitatem, & pulchri- men
tudinem tuam, ob quam digniſſimus es ii
amari ab omnibus, & ſuper omnia. V ſe
Utinam te poſſem amare illo ardentiſſi- Ai
. mo

„, W0 († ) 80* 341

lne mo amore, quô dignus es, teipſum
s amas, quéque amant te, & in æternum
num amabunt beatiſſima Virgo Maria, om-
eri, nes Angeli, Sancti, & juſti in cœlo, &
in terra, cum quorum amore unio,
& offero imperfectiſſimum amorem
meum.
Actus Contritionis.

6 Ev* hoc purifſimo, & vehementiſſi-
mo amore ſumoperè doleo, quòd
te dilectiſſlſimum Deum meum unquam
. offenderim. Abominor, deteſtor, exe-
cror, & retracto omnia, & ſingula pec-
cata totius vitæ meæ. O ſi facere poſ-
ſem, ut ea nunquam commiſiſſem!
malo deinceps pati omnia, imò mori
nm potids, quàm te, amandiſſime Deus;
unn ullo peccato, præſertim gravi, offen-
i dere.

Deſiderium bonæ mortis.

Eſidero mi DEUS! firmitérque
propono, cum tua ſancta gratia
Mem me ſæpius velle pie ſuſcipere ſanctiſſima
u Sacramenta pænitentiæ, & Euchari-
ſtiæ; idéque præcipuè in hora mortis
Q meæ. Si ſcirem veròô, me non eſſe ri-
P 3 t

.
Non e
N

342 28 (†) 8*

tê baptizatum, vellem Sacramentum
iſtud ſummè neceſſarium adhuc hodie
ſuſcipere, aut in Sanguine meo proprio

baptizari. Quod ut fiat, rogo te per

Cor, vulnera, & Sanguinem Domini
noſtri Eſu Chriſti, per merita B. Mariæ
Virginis, omniumque Angelorum, &
Sanctorum, cum quibus te ſummum
bonum amare, laudare, & glorificare
cupio hic, & in æternum. Amen.
Elicientibus bos, aut ſimiles Actus
Benedictus XIII. P. M. anno 1725. die
715. Jan. indulſit 7. annorum Indulgen-
tias: præmiſßsa §. Communtone ſémel
in menſe, ac bora mortis etiam plena-
rias quas Benedictus XII. confirina-
Dit.

Quadrans II.

Actus pro tempore Bachanalium-

1.
Pater æterne, Deus omnipotens,
& clemens! tibi offero nunc om-
ne exercitium ſanctiſſimi Cordis unige-
niti tui Eſu Chriſti, quò unquam laſ-
ſatus eſt nobiscum converſandò, in
tua

Unpanen
prr Ag
Myer mhe
2 0kne
e elerctin
ublinente
ſerborun n
ntinu,o

Unt, Fen

Uholaakisc
Umndenunn
Limntlon,

botun nl

N. AN

Imcigr
Mmerlrone
e innoren
gunge

1

chutlon⸗

ℳ☚ (†) 343

cua laude, gratiarum actione, amore,
ac ſalutis noſtræ deſiderio & labore, ad
expiationem omnium terrenarum, &
carnalium delectationum, ac perverſa-
rum voluptatum, quibus præſenti tem-
pore aliquod cor implicatur humanum.
Pater noſten. Ave Maria.
2. Offero etiam O Pater cœleſtis om-
ne exercitium innocentiſſimi oris cjus
in abſtinentia tam cibi & pot⁴s, quâàm
Verborum in prædicatione & oratione
continua, quibus pro humana ſalute in-
ſudavit, ad emendationem, & expia-
tionem omnium peccatorum in Fecleſia
Catholica his diebus commiſſorum, vel
committendorum in gula, & ebrietate,
ac inutilium, ſcurrilium, & nocivorum
verborum multiplicatione. Tater no-
Ker. Ave Maria.
3. Tibi denique, O Pater Miſeri-
cordiarum, offero omne exercitium
ſanctiſſimi Corporis unigeniti tui, cum
omnibus motibus ſingulorum membro-
rum ejus, ac totam ſeriem perfectiſſimæ
converſationis ejus, cum omni amaritu-
dine innocentiſſimæ paſſionis, & mor-
tis, quam pertulit pro redemptione ge-
P 4 neris

344 065 (†) 0*

neris humani, in emendationem & ſa-
tisfactionem omnium peccatorum, quæ
tempore iſto quocúnque modò, vel mo-
tu ſingulorum membrorum mundus
contra propriam ſalutem ſæviendò com-
mittit. Later noſter. Ave WMaria.

Pſalmus 116.

Audate Dominum omnes gentes:
L laudate eum omnes populi.
Quoniam confirmata eſt ſuper nos
miſericordia ejus: & veritas Domini
manet in æternum. Gloria Patri, &
Filio, & Spiritui Sancto &.
Superiores tres ac»vus, paucis mutatis,
Sacerdos ac Miniſter devotus Sacramenti
vœnitentiæ ſæpius uſurpabit pro emenda-
tione, & ſalute ſuorum pænitentium.
Accedit.

Acceſſus Sacerdotis ad Con-
feſſionale.

Omine Eſu, hoc ſacrum pœni-
tentiæ Sacramentum adminiſtrare
volo in amore illo ſuperexcellenti, quò
illum ſanctificaſti, cùm præ vehemen-
tiſſimo ſalutis noſtræ deſiderio illum in-
ſtituiſti, & ab Apoſtolis, eorumque uc-⸗
ceſ-

Demunſdn
nlis nen⸗
Prenhain,
efcere, 4
onſpren
n Hytoni

(lelo
Onde

lchehe
m nunate
Degtin Rte
Pe Negenor
e)rlitt
Rrunenin
Untl ren
lntkeiin
initi e
Utcunnen
plren

C.

onm e,
manntr

lateilet
Heruſend⸗

08 (†) * 34 5

ceſſoribus adminiſtrari voluiſti, ad lau-
dem Dei Patris & ſalutem totius generis
humani;; rogans, ut in unione amoris
tui tam mihi, quàm omnibus, & ſingu-
lis, quibus id miniſtrabo, cedat in aug-
mentum ſalutis, & beatitudinis æternæ.
Spiritûs S. gratia ita illuminet Cor, &
ſenſus meos, ut juxta tuum ſummum
Beneplacitum injunctum Miniſterium
perficere, & ab omnium tentationum
incurſu præmuniri, & præſervari mere-
ar. In nomine Patris, & Filij & c.

Receſſus à ſacro tribunali.

Omine Eſu Chriſte fili Dei vivi,
LDacie hoc obſequij mei Miniſte-
rium in amore illo ſuperdigniſſimo, quò
beatam Mariam Magdalenam, omnés-
que peccatores ad te confugientes &
verê pœnitentes abſolviſti. Quidquid
in Sacramenti hujus adminiſtratione ig-
noranter, negligenter, minusque digne
perfeci, tu per teipſum ſupplere, & ſa-
tisfacere digneris. Omnes & ſingulos,
qui mihi hodie, vel unquam confeſſi
ſunt, commendo dulciſſimo cordi tuo;
rogans, ut eosdem in corpore & anima
P F cuſto-

346 — (†) S02
cuſtodias, à relapſu præſerves, in tua
gratia, & ſancto propoſito confirmes,
atque poſt hujus vitæ miſeriam tecum
ad gaudia æterna perducas. Amen.
Inter vel poſzt Confeſſiones auditas
dic ſoæpius.
Per tua Eſu vulnera, & piæ Matris
ubera peccata noſtra ablue, & pœni-
tens Cor tribue. *

Quadrans III.

Affectus ad Chriſtum patientem
pro feria V. & VI. ad pulſum Agoniæ,
aut tempore Quadrageſimæ.

OM Deus amor meus, corde toto
amo te; nec te amo, ò mi Deus, ut
æternùm ſalves me; nec quòd igne ſem-
piterno non amantes crucies; nec quòd
præmiòô æternòô te amantes muneres.
Tu mi Eſu me amaſti, prior tu me
diligis, ſanguinem pro me ſudaſti, ſan-
guine me redimis; juſtus tu pro me
tuliſti ſpinas, clavos, lanceam, inſons
pro me ſubiiſti multam ignominam.
Tu ſudores, & angores, probra mil-
le ſuſtines, poſt innumeros dolores pro
me

KCoenS

een. (n
Umnenſne
(en: ano
Ano, we
igeni,n
imnogsint
i,cnetn
Conlti tonn
On E

ges,en

1.

1 ctenen

n onnr
1

06 (4) 6 o 347

me Crucifixus es: derelictus pependi-
ſti duro Crucis ſtipite, & pre me oc-
cubuiſti turpi mortis genere.
Ad me totum amplexandum bina
tendis brachia, reſerata ad amandum
cordis patent oſtia. Caput præbes in-
clinatum ad ferenda oſcula, totum cor-
us ſauciatum fit amoris hoſtia.
Et hæc pro me peccatore inſons fers
ſupplicia, fuſo proprio cruore mea luis
ſcelera. Cur non igitur te amem, JE-
Iu amendiſſime ? cur non jugiter ex-
clamem : amo [Eſu, amo te.
Amo, non quòèd te amanti dones
cœli præmia, nec quòd dira non aman-
ti irroges ſuplicia. Amo ſicut me amâ-
ſti, corde toto amo te; dono, ſieut te
doniâſti, totum tibi dono me.-
O mi IEſu! te amabo, ſolùm quia
JEſus es; totum tibi me ſacra bo, quia
totus amor es. Ah ut poſſem te amare
infinitis cordibus! ah ut poſſim te lau-
dare infinitis vocibs! .
y. Adoramus te Chriſte JEſu, & bene-
dicimus tibi.
ge. Quia per Crucem & mortem tuam
redemiſti mundum.
P 6 Ore-

0 (†) 50*

Oremus.
Eſpice, quæſumus, Domine ſuper
hanc familiam tuam, pro qua Do-
minus noſter Eſus Chriſtus non dubita-
vit manibus tradi nocentium, & Cru-
cis ſubire tormentum: qui tecum vi-
vit & regnat &e.

Brevior ad Cor Eſu doloroſum.

Ijſſimum Cor Eſu! per acerbiſſi-
P mos dolores, & angores, quos amo-
re mei in monte olivarum orans, & San-
guinem ſudans ſuſtinuiſti, miſerere mei,
N. N. nunc, & in hora mortis. Amen.
Die veneris die: Quos pro me Cru-
cem bajulans, vel tribûs horis in Cruce
pendens, pertuliſti. &. Adde tria la-
ter, & Ave.

Adoratio ſanctæ Crucis.

Crux Ave ſpes unica,
Salutis noſtræ gloria!
Beata cujus brachijs
Mundi pependit pretium.
Arbor decora & fulgida,
Ornata Regis purpura.
Auge pijs juſtitiam,
Reisque dona veniam.

348

Ora-⸗

Polornm
Cunumins
Coie
hen,
Uer ſucickn
Ime, Knm
Komnib

W ſen
Nanmnten
etkinm 5
Unmü
ditiss
ummmi

„0 (†) 09 349
Oratio ex S. Nicolao Tolentino.

Nie ſr
Nen Alve Crux pretioſa, quæ ſola fuiſti
ie digna portare pretium hujus mundi
dlr. Eſum Chriſtum, qui in te quievit, pro
liaf Crueifixoribus ſuis Deum Patrem roga-

vit, latroni pœnitenti Paradiſlum pro-
D miſit, & Matrem Virginem diſcipulo
EVirgini commendavit: ille me per te,
O Crux ſancta benedicat, & ab omni
, hoſte maligno defendat nunc, & in hora
n. mortis. Amen.
nleeeg. V. Hoc ſignum Crucis erit in Cœlo.
A α;-Cum Dominus ad judicandum venerit.
neln Oremus.
Memnne Omine JEſu Chriſte, pone paſſio-
Atul . LDem „Crucem & mortem tuam
inter judicium tuum, & animam meam
cs nunc, & in hora mortis meæ, mihique,
& omnibus largiri digneris gratiam &
miſericordiam, Eccleſiæ tuæ pacem, &
unitatem, ac cunctis tuis fidelibus, vi-
y» vis atque defunctis vitam piam, finem
perfectum & gloriam ſempiternam:
„Aui vivis & regnas cum Patre in unita-
te Spiritüs S. Deus largitor bonorum
ounmnium in ſecula ſæculorum. Amen.

354 WWs (†) 50
Quadrans IV.

Oratio Dominica pro una, vel plu-
ribus animabus defunctis, à Chriſto D.
S. Mechtildi poſt S. Communio-
nem inſpirata.
Ater noſter, qui es in Cælis, obſe-
P cro, digneris animæ huic N. (ani-
mabus) in purgatorio ignoſcere, quod
te ſuum venerandum, dilectùmque Pa-
trem, qui eam (eas) ex mera gratia in
filios (filium) adoptaſti, non dilexe-
rint, nec debitum honorem exhibuerint,
ſed è ſuo corde (ſuis cordibus, inquibus
vel) quo habitare ſemper deſiderabas,
ejecerint. Et in ſuppletionem hujus
culpæ ipſarum (ipfſius) offero tibi il-
lum amorem, & honorem, quem dile-
Gus filius tuus in terris tibi exhibuit:
illamque copioſam ſatisfactionem, quâ
omnia ipſarum (ipſius) peccata San-
guine ſuo abluit. Amen.

Sunctifcetur Nomen tuum. Obſe- *

cro te pie Pater, digneris animæ (ani-
mabus) Deſunctorum ignoſcere, quòd
S. Nomen tuum nunquam digne hono-
raverint, rariusque ejusdem devotè re-
cor-

Wi
lann i
fero tbihne
Uibis wolute
Aen.
itulut
temt. O
is uin)
Gonmn, men
fubnnin
un Lenon
Wionnt

cordati fuerint, ſed idipſum ſæpius in
vanum aſſumpſerint, ac per turpem vi-
tam ſuam Chriſtiani nominis ſe indignos
fecerint. Et pro ſatisfactione hujus pec-
cati offero tibi perfectiſſimam Filij tui
Sanctitatem, quâ benedictum Nomen
tuum prædicandô exaltavit, & in om-
nibus ſanctiſſimis operibus ſuis hono-
ravit. Amen.
Adveniat Regnum tuum. Obſecro
te pie Pater digneris animæ N. (anima-
bus) Defunctorum ignoſcere, quod te,
regnumque tuum, in quo ſolo couſtitit
vera requies, æternâque gloria, nun-
quam cum fervore deſideraverint, nec
ſtudiosè quæſierint pro qua ipſarum ace-
dia, quam in omni bono habuerunt,
offero tibi ſanctiſſima filij tui deſideria,
quibũs voluit eos eſſe regni tui cohære-
des. Amen.

gen a⸗ Fiat voluntas tua ſicut in Celo, &
in terra. Obſecro te pie Pater, dig-
m. e“ neris animæ N. (animabus) Defun-

„KGKorum, maximè verô animabus Reli-
gioſorum ignoſcere; quòèd voluntatem
tuam ſuæ non præpoſuerunt, nec ean-
dem in omnibus dilexerunt, ſed raliic
1 re-

352 5 (†) 50
frequenter ſecundum voluntatem ſuam
vixerunt, & fecerunt. Et in emenda-
tionem hujus ſuæ inobedientiæ, offero
tibi unionem intimam dulciſſimi cordis
JElu filij tui cum tua voluntate ſicut
& promptiſſimam ejus obedientiam,
quà tibi obediens fuit uſque ad mortem
Crucis. Amen.
Lanem noſtrum quotidianum da no-
bis hodis. Oblſecro te pie Pater, dig-
neris animæ N. (animabus) Defun-
Ctorum, præcipuè Sacerdotum ignoſ-
cere, quòd nobiliſſimum Altaris Sacra-
mentum non cum integro deſiderio,
devotione, & amore ſuſceperint; ſed
multæ earum ſe planeè ejusdem indig-
nas reddiderint; & multæ idipſum ſa-
crilegé, rarò, aut planè nunquam re-
ceperint. Pro quo ejus (earum) pec-
cato offero tibi maximam Filij tui ſancti-
tatem, & devotionem, ſicut & ferven-
tem ejus amorem, ac ineffabile deſide-
rium, quò hunce pretioſum theſaurum
nobis in cœna ultima donavit, & donat
quotidiè usque ad finem mundi. Amen.
Et dimitte nobis debita noſtra, ſicut
& nos dimittimus debitorilus D

mee.
rNe,

Peenu,

nie⸗
pratuck
ten lun
cöhö
Rt!
tewreſe
Gammtts

hermn Eet
Rclleleen
weri. l
kecati ole
cnim,
ſict, leut
,un ien 8

ehin
Umimabo
ikiiju
Wonen

uente
tnel
e⸗ Uken
i

IUNuN.
cin /,.

05 († ) 0 353

Obſecro te pie Pater, digneris animæ
N. (animabus) Defunéctorum ignoſcere
omnia peccata, quæ commiſit (com-
miſerunt) in ſeptem peccatis capitali-
bus, maxime, quòd ijs, qui eam (eas)
offenderant, ignoſcere noluerint, nec
inimicos ſuos dilexerint; pro omnibus
his peccatis offero tibi ſuavifluam Ora-
tionem, quam Filius tuus in Cruce pro

inimicis ſuis oravit. Amen.

Et ne nos inducas in tentationem.
Obſecro te pie Pater, digneris animæ
N. (animabus) Defunctorum ignoſce-
re, quéd vitijs & concupiſcentijs non
reſtiterint, ſed ſæpiùs diabolo, & carni
ſuæ conſenſerint, multisque malis ſe ir-
retierint. Pto quibus multiplicibus
peccatis offero tibi glorioſam Filij tui
victoriam, quà mundum, & diabolum
devicit, ſicut & totam ejus Sanctiſſi-
mam vitam & converſationem, cum
omni ſuo labore, defatigatione, amariſi-
mque Paſſione, & morte ejus. Amen.
Sed libera nos, & ipſam (ipſas) ab
omni malo culpæ, ac pænæ per dilectiſ-
ſimi Filij tui Cor, & merita, per inter-
ceſſionem Mariæ Virginis, ommde
an-

354 0 († ) 56

Sanctorum: & perduc nos una cum illa

(illis) ad regnum gloriæ tuæ, quod tu
ipſe es. Amen.

Hora Undecima

Examinis generalis, ac Ve-
ſpertini.
Irigatur Oratio mea ſicut
incenſum in conſpectu tuo:

elevatio manuum mearum
Jacrificium Veſpertinum. (a)

Quadrans I.

Exercitium breve pro quovis
Examine generali.
1.
Gratias age.
Eus meus, & omnia, pro ſingu-
lis naturæ, & gratiæ donis, mihi
& toti mundo collatis, & conferendis,
ſit tibi æterna laus, honor, amor, & gra-
tiarum actio per Cor Eſu, à me, & ab
omni creatura in eœlo, & in terra.

2. Tete
Ca) Hatl. 140. v. 2.

11,RI
en ondes
Nctca

Cnetagt
immn
4

Melda ne⸗
abeſch,
ne Condehn

ke
M I
ſeccaton
mederen
noneztnn

o bool⸗
1

mruti

N
ünel
Küm
7

—

17

08 ( †) * 355

2.
Pete lumen.

Emitte Spiritum tuum, mentisque
meæ tenebras lucis tuæ radiéô illumi-
na, ut videam, cognoſcam & emen-
dem omnes defectus, negligentias, &
peccata mea.
3.
Examina te.
Cireca cogitationes, verba, opera &
olligationes ſtatus, aut olcij tui.

4.
Dole.
Delicta mea Deus paveſco, & ante
te erubeſceo, dum veneris judicare, no-
li me condemnare. Ah! doleo, Deus
cordis mei, doleo ſummè, quèòd toties
offenderim te; ex nuncte amo, & ama-
re volo ſuper omnia, in perpetuum.

5.
Propone, & ſatisfac.
DEIS propitius eſto mihi maximo
peccatori! en paratum Cor meum ad
omne beneplacitum tuum; poſthac juſti-
ficationes tuas cuſtodiam, non me dere-
linquas usquequaque. In plenam ſa-
tis

356 (†) 50*

tisfactionem omnis culpæ ac negligen-
tiæ meæ offero tibi, Pater æterne, Cor
JEſu Unigeniti tui, cum omni dolore,
& amore, quem tibi pro me obtulit
in terris, & offert etiamnum in cœlis.
Suſcipe hoc Sacrificium laudis tibi gra-
tiſſimum, & miſerere mei, dum adhuc
tempus eſt miſerendi.

Quadrans II.

Aliud Exercitium examinis
Nocturni.

Tater noſter &c. Ave Maria &.

KRatias tibi ago Domine DEUS
meus, quia ex æternitate dilexiſti
me, & (ut de tua miſericordia infinita
ſpero) ad gloriam tuam efficaciter ele-
giſti. Gratias tibi ago, quia ex nihilo
me ad tuam imaginem & ſimilitudinem
feciſti. Gratias tibi ago, quia me pre-
tioſo vulnerum tuorum Sanguine re-
demiſti, & per merita ac paſſiones tuas
à diaboli ſervitute liberàâſti. Gratias
tibi ago, quia me tam longa duratione
conſervas, & ſuaviſſimâ providentiâ
tua gubernas. Gratias tibi ago, quia
Imne

lu lr
e,el
le tun ſete

Prnit
Uneri,ite

.
beno we

no

tenWInn
ſend,
ok enn
Enlltet ne

w
eN

208 († ) 80⁰ 357

me inter paucos ad tui Nominis cogni-
tionem, profeſſionem, & obſequium
vocaâſti, & in hunc ſtatum miſericotdi-
ter adduxiſti. Gratias tibi ago pro plu-
rimis tum externis, tum internis bene-
ficijs & donis, quibs me in tota vita
mea affeciſti, & afficere quotidiè non
ceſſas. Et tu liberaliſſime Domine!
nunc, quæſo, illud adjunge, ut lucem
de tua ſede demittas, quâ poſſim pec-
cata mea cognoſcere, & eorum, quæ
adverſus Majeſtatem tuam commiſi, ad
amaram cordis coram te pænitudinem
recordari. &. Amen.

Poſt Examen conſcientiæ.
Acltus Tenitentig.

Rredo Domine quod tu dixiſti, &
promiſiſti, veniam te daturum pec-
catori, à te humiliter petenti; pro-
ſterno me pedibus Crucifixi Filij tui,
& peto: Ignoſce, qui non vis mor-
tem noſtram, ſed ut ad te revertamur.
Venio, & in Bonitate tua confido,
quòd veniam & miſericordiam dabis:
pænitet me peccâſſe, & malum feciſſe
coram te, & contra te, te Deum meum

383 08 (†) 80=

& ſummum bonum offendiſſe, & poſt-
poſuiſſe, quod jam præfero omnibus,
&, ùt dignum eſt, appretior & dilige
ſuper omnia. Propono etiam poſthàâc à
te nunquam amplius recedere, tui amo-
rem & beneplacitum anteferre omnibus
bonis, peccatúmque tuæ bonitati con-
trarium deteſtari ſuper omnia, tibi uni
adhærere per omnia, qui es benedictus
in omnibus & ſuper omnia. Opto
ctiam omnipotens Deus, ut omnes ho-
mines & Angeli, quo dignus es, ſummo
te honore, amore, laude, & obedien-
tia proſequantur. Domine Deus meus!
tibi cupio Deitatem tuam, beatitudi-
nem, amorem, & honorem, quibũs tu
te ipſum proſequeris; Omnipotentiam
quoque, Sapientiam, Beneficentiam-
Miſericordiam, JIuſtitiam, totumque
diviniſſimarum virtutum, quô dives
es, perfectiſſimum theſaurum te feli-
ciſſime poſſidere ex intimo affectu &
corde gaudeo. In te ſpero, & tuæ mi-
ſericordiæ me humiliter committo ;
ſuſcipe me ſecundùm eloquium tuum,
& vivam, & non confundas me ab ex-
ſpectatione mea, unica ſpes ſalutis ani⸗
Mm&

H
1e :
atee,

e
Men.

„ I
Mehent

Ii
Chri

Frecke
Uilead
Ulleeu
Uretr
6 latmn
ebs⸗
rulace
Ndh Iint
di
e Mri
lu ele
erCri.
(N liin
in Murſi
r altli
ſtr mole
Krigtenen

N nitl

e 4

Matcr Amabilis.

Mater divinæ Gratiæ.

₰ (†) 3555

mæ meæ: Deus meus! in te credo,
in te ſpero, non confundar in æternum.
B. Amen.

Litaniæ Lauretanæ
Pro lucrandis Indulgentijs 200. dierum.
Yrie eleiſon. . Kyrie eleiſon.
Chriſte eleiſon. &. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon. . Kyrie eleiſon.
Chriſte audi nos. ꝑ. Chriſte audi nos.
Chriſte exaudi nos. α. Chriſte exaudi
nos.
Pater de Cœlis DEIIS. Miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi DElIS. Miſere-
re nobis.
Spiritus ſancte DEIIS. Miſerere nobis.
Sancta Trinitas unus DEIIS. Miſerere
nobis.
Sancta Maria.
Sancta Dei Genitrix.
Sancta Virgo Virginum.
Mater Chrfſti.

——

qou oad vi0

Mater puriſſima.
Mater caſtiſſima.
Mater inviolata.
Mater intemerata.

*sI

—
——— —

360 6005 (†.) 50

Mater admirabilis.
Mater Creatoris.
Mater Salvatoris.
Virgo prudentiſſima.
Virgo Veneranda.
Virgo prædicanda.
Virgo potens.
Virgo Clemens.
Virgo fidelis.
Speculum jJuſtitiæ.

Sedes Sapientiæ. 0 Muud
Cauſa noſtræ Lætitiæ. J7 bull,
Vas ſpirituale. — uuli
Vas honorabile. „3 ulll
Vas inſigne devotionis. 3 Umnen
Roſa Myſtica. S. (lltul
Turris Davidica. 7* (in
Turris eburnea. 4
Domus aurea. 4
Fæderis Arca. n
Janua Ccœli. he
Stella Matutina. nnei
Salus infirmorum. tn
Refugium peccatorum. nkre
Conſolatrix Afflictorum. mmnſte
Auxilium Chriſtianorum. iloltz,

Regina Angelorum.

— (†) 80* 361

Regina Patriarcharum. .

Regina Prophetarum.
Regina Apoſtolorum. 5
Regina Martyrum. ₰
Regina Confeſſorum. *S
Regina Virginum. 3
Regina Sanéctorum Omnium. S.
Regina ſacratiſſimi Roſarij. *
Regina ſacratiſſima Scapularis.

Agnus DEI, qui tollis peccata mundi.
Parce nobis Domine.

Agnus DElI, qui tollis peccata mundi.

Eð

Exaudi nos Domine.
Agnus DEI, qui tollis peccata mundi,
Miſerere nobis.
J. Chriſte audi nos. æ. Chriſte exau
di nos.

Ave Maria &e.

Slb tuum præſidium confugimus
O ſancta Dei Genitrix, noſtras depre-
cationes ne deſpicias in neceſſitatibus

noſtris: ſed à periculis cunctis libera

nos ſemper Virgo glorioſa & benedicta.
Domina noſtra, Mediatrix noſtra, Ad-
vocata noſtra, tuo filio nos reconcilia,
tuo

362 05 (†) 50*
tuo filio nos commenda, tuo filio nos
repræſenta.
F. Ora pro nobis S. Dei Genitrix.
. Ut digni, &c.

Oremus.

( eiam tuam, quæſumus, Domi-
ne, mentibus noſtris infunde, ur
qui Angelo nuntiante Chriſti filij tui In-

Seonpenerer
Glookecen
Ne
OMonc co

Carnationem cognovimus, per paſſio- elntarg

8

nem ejus & Crucem ad Reſurrectionis
gloriam perducamur. Per eundem
Chriſtum Dominum noſtrum.
ν. Amen.
v. Ora pro nobis beatiſſime Joſepk.
ꝑ. UIt digni, &Jc. niiplan
Oremus. Cnin
Anctiſſimæ Genitricis tuæ Sponſi, Elim
8 quæſumus Domine, meritis adjuve- vllhn
