em Paradiſum in hora mortis meæ.

Pro feria IV. ki
46. MkErnen dulceiſſime Eſu, u

eadem horâ mei cauſâ à cun- em
&is hominibus fueris derelictus. 47. Ut anen,
amici te tui tanquam extraneum non ungag
agnoverint. 48. Ut nudus, omnique hig

honore pariter ac veſte privatus pepen- ſeimni
derxis-

„
ſen

umnl⸗
n
nujl
Unie 8
iern
imtut
ntunde
ligezi
Monler⸗
enen
urgot

mihlcet

E

neſiuß,
ulie

Grien
N,

(†) 50 71
deris. 49. Ut omnipotens virtus tua
planè impotens viſa fuerit. 50. Ut te
crudeliſſimé absque ulla miſericordia
& humanitate tractaverint, tuque om-
nia tacitus, ac manſuetus pertuleris.
51. Ut graviſſimo Cordis dolore con-
fectus fueris, perſpiciens Matris pijſſi-
mæ ineffabiles anguſtias, tibi uni per-
fecte cognitas. 52. Ejus etiam miſe-
rabiles contemplans geſtus. 53. IIIius
lamentabiles audiens querimonias.
54. Atque in ipſa mortis conflictatio-

ne, jam jamque ab ea ſeparandus, diſ-

cipulo illam ceu matrem, omni pietate
ac fide proſequendam, commendave-
ris. 55. Denique & ipfſi Diſcipulum
aſſignans ceu fihium materna benevo-
lentia complectendum.

Oratio.

Præclariſſimum virtutum omnium
exemplar, Eſu ſapientiſſime, aufer

à me mortalium omnium pernicioſum
amorem, erga cognatos omnes inordi-
natum affedum, & ſollicitudinem. Li-
bera, & abſolve me ab omni occupa-
tione inutili. Præſta mihi animi con-
C2 ſtan-

.
wnei

52 (†)
ſtantiam, & firmitatem adverſus om- s
nes Spiritus malignos, & manſuetudi- m
nem erga quosvis importunos, ac tur- in
bulentos homines. Pijſſime Eſu, im- e

Ma

prime acerbiſſimam mortem tuam me- Rnn
dulis Cordis mei: reluceat illa in pre-
cibus meis, & operum exhibitione
declaretur. Ego me totum, ſuaviſſi- wren
me IEſu, commendo perpetuæ curæ
& fidei ſacratiſſimæ Matris tuæ, & cha- n
riſſimi Diſcipuli tui Joannis. Salve Ke- Fae

gina, vel Ave Maria. ſcte
amm,

De Compaſſione Virginis keine
Matris. an
76. Dmoneo te ſacratiſſima Virgo n
A Maria ineffabilis doloris illius, üin
quem in tuo ſenſiſti materno pectore, nd
ſimul atque inſpexiſti chariſſimum fi- n ⸗
lium tuum ab alta Cruce pendentem, iujn
mortis angoribus Correptum: 57. Nec unm
tamen ei opem ferre potuiſti. 58. Et hi
cùm filij tui agonem in cruce mæſtiſſima de,i
alpiceres. 59. Cùm eum miſerandum verine
in modum plangeres: 60. Et ille te loblee
benigniſſime conſolaretur. 61. Cuûm ken
erba illius audires, Cor tuum pijſſi- eß
muwo

. († ) 0* 73

i, mum ſauciantia: 62. Geſtus tui la-
Enies Mentabiles ſaxea adſtantium pectora
e Emollirent: 63. Maternas manus &
D brachia miſerabiliter ſurſum erigeres:
nim. *4. At Corpus dolore confectum, ac
Viribus deſtitutum collaberetur. 65. Sa-
cratiſſimo ore tuo Sanguinem fllij largi-
ter decurrentem deoſculareris.
run Eja ergo Mater totius gratiæ, Ma-
c der miſericotdiæ, ſerva, ac tuere me
. materna benignitate cunctis vitæ meæ
diebs: ſprotege me miſericorditer in
cxtremo ſpiritu conſtitutum, ea nam-
us que hora eſt, O Domina præſtantiſſi-
ma, cujus cauſâ toto vitæ tempore cu-
pio eſſe famulus, & cultor tuus. Ea
eſt terribilis illa hora, ad eujus memo-
riam Cor, animúsque terrore eorripi-
tur. Ceſſant tum preces, & implora-
tiones; neque novi Domina mea, ad
quem tum confugere debeam. Fja er-
go abyſſus inexhauſta Divinæ miſericor-
diæ, tuis advolutus hodiè veſtigijs, al-
ta ex imo pectore trahens ſuſpiria, oro;
& obſecro, dignus, ut tum effici me-
rear jucundiſſima præſentiâ tua. Qui
enim deſperare poterit, aut quis noce-
C.◻ 3 r6

un, Cuni.

fen
enehten

574 6225 († ) 50*
re illi queat, quem tu Mater ſanctiſſima
tueri voles ? defende me tunc unica
conſolatio mea à tetris, ac horridis
Dæmonum aſpectibus; ſuccurre mi-
ſero, & ab illorum cruentis me ſerva
manibus, ſolare tum miſerabiles gemi-
tus meos. Virium imbecillitatem, &
defectum ex mortis propinquitate acce-
dentem, oculis miſericordiæ tuæ reſpi-
cias placide, ac benigne. Pijſſimas
mihi porrige manus tuas. Suſcipe mi-
ſeram, ac deſolatam animam meam,
& roſeo vultu tuo perduc eam ad
ſummi jùdicis conſpectum, atque de
æterna beatitudine certam effice, &
confirma.

Pro feria V.

66. Eſu duleiſſime, qui ſummè places
Deo Patri omnipotenti, recorda-
re, obſecro, ut in Cruce ſuſpenſus præ-
ter externos graviſſimos Corporis do-
lores, mortisque anguſtias, etiam in-
tus fueris omni ſuavitate, & conſola-
tione penitus deſtitutus. 67. Ut Pa-
trem miſerabili voce invocaveris.
68. Ut voluntatem tuam illius prorſus
cOoh-

4
(uruerb,
zrlind
malomar⸗
Ctddd
gud
Cmmaune
Douorre
Ptinn tn
opxmendm
hllwuta
ulttet

d
e
6
Deis

udulbe
l
Miaunote
Ennüit
Umiruu
m aonn
Agtio n

In
ne
b
.

=☛ S==

0 (†) Fzy
adicnconſormaveris atque uniêris. 69. Ut
tme mias præ nimia ariditate corporaliter ſitieris
hons vehementiſſime. 70. Ut etiam præ
inen immenſo amore admodum ſitieris ſpiri-
umim taliter. Ei. Ut tam intolerabili cru-
iopn. ciĩiato ſiti fel & acetum tibi præbuerint.
liumn 72. Ut perac omnibus, dixeris: con⸗
ite, ſummatum eſt. 73. Ut Patri chariſſi-
lemerz. mo ad mortem uſque obediêris. 74. UIt
ng ſpiritum tuum ejus paternis manibus
Aen⸗ commendaveris. 75 Ut anima præ-
nner, clariſſima à ſanctiſſimo corpore tuo ſe-
eem a Parata fuerit.

r e Or atio.
n *. 1 1
n,8 N hujus Charitatis unione te obſec-

ro, pie, & ſuavis Domine Eſu, in
. a doliber afflictionibus meis mihi præ-
„ſtèò ſis pro bonitate tua: clamori ac
niinmein precibus meis paternas aures nunquam
eds non accomodes, & patefacias: volun-
ellin tatem mihi tribuas, tibi ſemper, & in
Unναν omnibus conformem, ac unitam: re-
lier rum corporalium, ac labentium om-
tei nium in me ſitim extinquas: ſpirita-
8. lr lia ac divina me ſitire facias: acerbiſſi-
e âι ma potio tua adverſitates meas omnes
Vmrrrhu C 4 mihi
N

576 886 (†) *
mihi vertat in dulcedinem. Præſta, ut
TLano;, ac pio ſenſu, & in bonis operibus
ad mortem usque perſeverem, nec un-
quam à tua obedientia deflectam. Com-
mendo hodiè clementiſſime Eſu ſpiri-
tum meum in manus tuas, ut e Corpo-
re diſcedens à te hilariter, & placidé
excipiatur. Præſta mihi Domine vi-
tam tibi placitam, & acceptam, ac be-

ne præparatam, & felicem obitum, vi- J

14

ne
e 1

(GNN
demi
Egrts
alneie

taque terminum, de futura beatitudine yn

ex tua gratia certum, ac ſecurum.
amara Mors tua ſarciat, & perficiat exi-
gua opera mea, ut ea hora ab omni
culpa ſimul & pœna omninòô abſolutus
hinc exeam.

Pro feria VI.
76. MEneme Domine Eſu, ut lan-

cea acuta tuum fixerit latus.
. Ut inde purpureus manärit ſan-

guis: 78. Simul etiam aqua vitalis
emerſerit. 79. Quanto labore, & do-
lore me redemeris. 80. Quâm præ-
clarè, & hilariter me in libertatem re-
ſtitueris, ac vindicàâris.

Ora-

Cuntn

1
640

lnle
nboperien
ennee n
Wn. Con⸗
nCd
tr, Anre

I.
eſovr
nientlen
Muntt
n n V

lbonAt

Nlbermmt

Oratio.
ljſſime Eſu, profundum tui late-
P ris vulnus protegat, ac muniat me
contra omnes hoſtes meos. Vitalis
unda inde manans, abluat, ac emun-
det me à peccatis omnibus. Purpureus
ſanguis tuus Omnigenis me virtutibus;
& gratiâ exornet. Labores, & dolores
tui meàâ cauſâ ſuſcepti, te mihi devin-

ciant, reddântque propitium. Atquęe

hocipſum, quèd me tam excellenter &
hilariter libertati reſtituiſti, perenni me

tibi unione conjungat.

Ad Matrem V. Doloroſam.

81. Unica, & ſingularis poſt Deum
conlſolatio peccatorum om-
nium, præclariſſima Regina, ſemper
Virgo Maria! memineris obſecro, ut
olim ſub Cruce ſteteris, videns emor-
tuum Filium tuum: utque ad illum co-
ram te pendentem exanimem ſæpè miſe-
randum in modum ſuſpezeris. 92.
Quanta pietate, quàm materno affetu
ejus à Cruce abſoluti brachia exceperis.
83. Qua fide, & charitate ſanguino-
C F lento

lento vultui tuo ea appreſſeris. 84. Ut
recentes ejus plagas, & vulnera, vul-
túmque emortuum exoſculata fueris.
85. Quaàm crebra illic mortifera in tuo
pectore vulnera acceperis. 86. Quàm
frequentes, altéôsque, ac lamentabiles
emiſeris gemitus. 87. Quâ⅛m innu-
meras, eâsque valdé acerbas fuderis
lacrymas. 88. Quàâm lamentabiles pro-
tuleris ſermones. 89. Quàm triſtis ac
lugubris fuerit vultus tuus alioqui ſe-
reniſſimus. 90. Ut denique cordis tui
immenſos dolores nec mortales ſimul
omnes conſolari potuiſſent.
Oratio.
Orum omnium admonita clemen-
tiſſima Domina, perpetua quæſo
ſis Cuſtos & fida moderatrix totius vi-
ta meæ; maternos Oculos ad me benig-
nè converte. Conſerva me fideliter à
quibuslibet hoſtibus meis ſub umbra ala-
rum dilectiſſimi filij tui. Sedula illa tua

exoſculatio vulnerum ejus, ipſum mihi

reconciliet. Mortiſera cordis tui vul-
nera veram mihi cordis Contritionem
impetrent; profunda ſuſpiria tua juge in
me Dei deſiderium excitent: verba tua
on-

mie

1i
Wäiane

Umk
Nengn

er aul

ſei gl
len l
eln ie
Tlenntn
ehnenhie
Nethu ilte⸗
nennhiespn⸗
Cnnnittrr
igil.
re canst
Vlles in
1

incdenen
emc
nurktis
es neben
lneflelter
tbunbras
Lebckilae
srinni
CrSn
8 Cmin!
hrnngt
dten ſan
N.

₰ (1†) e

longè triſtiſſima ac voces lamentabiles
omnem à me ſermonem otioſum exclu-
dant, ac aboleant: mæſtiſſimi geſtus tui
nullos in me geſtus, morésve diſſolutos
hærere patiantur: cor tuum deſolatiſſi-
mum faciat me caducum amorem om-
nem prorſus nihili pendere.

Pro Sabbatho.

91. QOercdo & candor lucis æter⸗
næ, quàm penitus extinctus es,
dum te anima mea in triſtiſſimæ Matris
ſinu exanimem contemplatur, & pijs
cum querimonijs ac laude complectitur
ſub Cruce: extinque in me ardentem
vitiorum omnium libidinem, & cupi-
ditatem. 92. O ſpeculum ſine macu-
la Dei Majeſtatis, ut præ amore, ſalutis
meæ cauſa contaminatum es; repur-
ga ſordentes & grandes maculas vitio-
rum meorum. 93. O imago lucidiſſi-
ma bonitatis Dei Patris, quantoperè
conſpurcata es: reforma, ac redin-
tegra depravatam animæ meæ imagi-
nem. 94. O agne innocentiſſime, quàm
immaniter, tractatus es: ſatisfac, &
expia noxiam & malè de te meritam vi-
C 6⁶ tam

6% ee († ) 802=
vitam meam. 95. O rex Regum &
Domine Dominantium, præſta mihi ob-
ſecro, ut quemadmodum anima mea
cum lamentis ac dolore te nunc adeò
abjectum complectitur; ita tu eam in
tua ſempiterna claritudine & gloria cir-

cumplectaris cum gaudio. ein
Ad condolentiſſimam Matrem Mun
IESII.
96. Acratiſſima Virge Maria, recor-.·
dare, quæſo, inæſtimabilis do-

loris illius, qui te invaſit, cùm exanime
flij tui Corpus à tuo pectore avellere-
tur. 97. Memineris triſtiſſimæ à ſepul-
chro filij diſceſſionis. 98. Veſtigio-
rum, ac Keſuum tuorum miſerabilium.
99. Mæſtiſkmi cordis, ad filium ſepul-
tum ſuſpirantis. 100. Conſtantiſſimæ
fidelitatis, & fidiſſimæ conſtantiæ, quam
tu ſola illi exhibuiſti in cunctis ejus an=
guſtijs ac neceſſitatibus, donec in mo-
numento reconditum cerneres.

7
. Werm
Oratio. an
eljias 7

Inen mihi pijſſima Mater apud di- ene
lectiſlimum filium tuum, ut illius virn
paſſione, & tui doloribus cunctas meas nani

affli-

1 Negen 4
üntick
mninn ne,
nde en
aem n!
0

Colntlter
lune,aen
beisͤen
ne a wo⸗
elen

num e

Er

0 (†) 6
affliiones, & dolores ſuperem; ut
in ejus ſepulchro à quibuslibet curis,
& oecupationibus temporarijs me
abſcondam ; ut totus hic mundus
mihi vertatur in exilium; adeèò illi uni
avidiſſimè ſuſpirem, atque in illius lau-
de, & tuo famulatu ad ultimum usque
Spiritum ſtabilis perſeverem. Amen.

Quadrans IV.
Devotio viæ S. Crucis.
Præparatio.
Immenſe, tlementiſſime DEus,
ego-miſera, & indigniſſima Crea-
tura, cum profundiſſima humilitate in
terram proſtrata, adoro te Deum, ac
Dominum meum. Credo in te, ſpero
in te, amo te ſuper omne bonum, &
ideo doleo ex intimo corde, quòd te
unicum & ſummum bonum meum un-
quam offenderim. Ad tuam gloriam,
meam ſalutem, & ad lucrandas indul-
gentias, quarum unam plenariam ani-
mæ meæ, reliquas verò omnes anima-
bus in purgatorio, in ſpecie N. N. apli-
care cupio, hanc evotiodlem aggredior;
7

62 († ) 500*

& juxta exemplum, & ſub præſidio do-
loroſæ Matris tuæ Virginis Mariæ, in
comitatu Angelt mei Cuſtodis, om-
niumque Sanctorum, morti tuæ fideliter
adſtantium, hanc ſanctam Crucis viam
gratia tua achuvante peragere intendo.

I. Statio.
Cbriſtus ad Mortem condemnatur.

J. Adoramus te Domine JEſu Chriſte,
& benedicimus tibi.
. Quia per S. Crucem tuam redemiſti
mundum.

Conſideratio.

D mortem damnatur Auctor vitæ;
ſemel tantum à Pilato, homine
ethnico, infideli, barbaro. Utinam non
idem ſæpius ſuſtinere deberet Chriſtus
ab homine fideli, Chriſtiano, Religio-
ſo, & Sacerdote!
Ahfectus. O Eſu! Pilatus fui ha-

Renus, quoties peccavi graviter: ſed

deinceps (dixi, nunc cæpi) ero Reli-
gioſus, amator, & ſectator tuus. FPa-
ter. Ave. Jſu Cbriſte Cruciſxe, mi-

Nri.
Jerere noſtri II.Sta-

M
Mrm
on

Ee
fihr⸗

Nihi N
em &
leclic,
M

X

N
A
Ent

N
N
linn
nfrm
um,

WSI 0 (†) 502 63

reſch .
ache II. Statio.
1 .—
ts gen ſus Juſcipit Crucem.
iein 7. Adoramus re⸗ &. ꝑ. Quia per Cru-
Anes feun cem tuam &.
VRnrnd, Conſideratio.

T gnunr Judæi Chriſto Crucem gra-
. viſſimam: & non recuſat. Imponit
Wunmm, mihi Divina previdentia Crucem le-
lie, vem: & recuſo. O dedecus!
Srs. H ſancta Crux! te non
unntne recuſabo poſthac. ELater. Ave. JEſu
Cbriſte Cargre &c. s.

lritr III. Statio.
R , . . .
nyinte Eſus primò ſuccumbit Cruci.
Ummn y. Adoramus te & c. . Quia per Cru-
Henrii cem tuam &e.
w, lehn Conſideratio.
IESUS prima vice cadit ſub Cruce.
S Ah: quoties ego cecidi per impatien-
tiam, per N. N. nulla preſſus Cruce?
8) D Ahectus. O infirmitas Eſu mei!
n Confirma me! ut non cadam amplius.

Criun Pater. Ave. Jlſu Cbriſte &c.

mshit⸗

64 08 ( †¼ ) 502
IV. Statio.

Cbriſtus obviat Mariæ.
. Adoramus te &c. . Quia per Cru-

cem tuam &.

Conhideratio.
Ccurrit Mater filio, crucem fuam
bajulanti: aſpectus hic verè erat
doloroſus Matri: ſed doloroſior, dum
me videt à Cruce mortificationis fu-
gientem.
Ahfectus. Abſit à me tam turpis fuga.
Pater. Ave. Jkſu Cbriſte &.

V. Statio.
Simon cogitur ferre Crucem.
7y. Adoramus te & . . Quia per Cru-
cem tuam &c. 2
Conſideratio.
Ecuſavit Simon Crucem primitus;
ſed mutatus tulit eam. Tu, qui
cum Simone Crusem recuſaſti toties,
cum Simone tandem emendatus reſi-
piſce.
Abhfectus. O JEſu! deinceps ad Cru-

cem vocabis me ; & ego reſpondebo
tibi:

8
Mnnn
Geblie

UInit.
ei
Necct

08 (†) 8* 6
tibi: operi manuum tuarum porriges
dexteram. Puter nofer, & reliqua.

VI. Statio.

Veronica ecum ſudario.
y- Adoramus te & . ꝶ. Quia per Cru-
dtenſun cem tuam &.

ent Conſideratio.
Spice impreſſam velo faciem. Cu-
A jus eſt hæc imago? nunquid Cæla-
ris? Dei? reddidiftine, quæ ſunt Cæſa-
nai ris, Cæſari ? quæ ſunt Dei, Deo?
Affelzus. Ah! non reddidi; ſed,
quæ defraudavi, quæ omiſi, utrique
reddam, & compenſabo quadruplum.

Gue Pater. Ave. JTRſu Cbritze &.

End VII. Statio.
Alter Chriſti ſulb Cruce lanſus.
y. Adoramus te &c. . Quia per Cru-

mmpinins cem tuam &c.
n uan Conſideratio.
As Mmanitate militum, & carnificum
en e. .1* .
nem? debilitatus Eſus in terram ſecundo

corruit. Deſiſte O Carnifex; à tua fe-
emie rocia ? at ille reſpondet mihi: deſiſte
n tu à peccatis tuis, toties iteratis.
: . Achfe-

66 s (4†) 80

Aßffeltus. Ah deſiſtam! & non ady-
ciam ultra peccare Deo meo. Fater.
Ave. ZJhſu Chriſte &c.

VIII. Statio.

Mulieres plangunt 7Eſum.
y. Adoramus te &&. g. Quia per Cru-
cem tuam &o.
Conſideratio.
Un primum hæ mulieres viderunt
JEſum acerbiſſimè tractatum, mox-
flere cæperunt. Ego eum taliter tra-
Ctavi per peccata mea: ſed quando de-
flebo illa?
ARhectus. Nunc tandem, O oculi!
in fervidas erumpite lacrymas, & mea
deplorate ſcelera. Pater. Ave. Znſu
Cbriſte &c.

IX. Statio.
Iſus tertio ſul Cruce labitur.
J. Adoramus te & c. g. Quia per Cru-
cem tuam &.
Conſideratio.
Eſu, tertia vice cadenti, non parcunt
Judæi. Mihi millies cadenti pepercit
DEus. Quare? ut parcam Chriſto,
non parcens mihi.

AMWe-

—

o
Uah

n,

4

(† ) 80 6 7
ſteu Afhfectus. Abſit, ut in te, mi JEſu!
n, fuerim crudelis, & in me ſim benignus.
Later. Ave. hſu Chriſte &c.

X. Statio.
4 Cbrißzus exuitur veſtibijs.
H v. Adoramus te &c. . Quia per Cru-
cem tuam &ρ.
U . Conſiden atio. .
mun. Poliatur veſtibus , ſola tectus inno-
ilſen centiaâ, & ſanctitate. Tu, ſi cleri-

unhe, cali exueris, aut laicali habitu, habés-
ne, quo adhuc tegaris?
,Ooen AWectut. Ah! hoc in caſu plane
re nudus conſiſterem. Sed ex nunc inci-
t Fian mihi texere veſtem ex inaufferibi-
virtutum toga. Later. Ave. Ilſu

Cbriſte &c.
lin XI. Statio.
Nuen. Ikſus crucifigitur.

v. Adoramus te & c. . Quia per Cru-
cem tuam &τ ρ.

mrn Conſideratio.
enipnnt Oloroſiſſime crucifigitur DEIIS-
nneh), Homo; quia ſic nportuit pati

Chriſtum, ut intraret in gloriam luam.

4 Quid

68 08. (†) 50
Quid de me fiet, qui nec quidquam fa-
cio boni, nec quidquam tolero mali ?
Abectus. Abſit! ut ducam in bo-

nis dies meos, & in puncto ad inferna
deſcendam. FPater. Ave. &.

XII. Statio.

Crucifixus moritur.
. Adoramus te & c. ꝑ. Quia per Cru-
cem tuam &ρ.
Conſideratio.
Oritur Amore hominis IESIIS.
Ecce tanti te fecit Deus; vis ſci-
re, quanti tu illum facias ? propter
modicum lucrum, propter modicam
voluptatem offendis.
Ahfectus. O maledictum lucrum!
O execranda voluptas! quæ morte fi-
lij Dei comparatur. Pater. Ave. Jh-
Ju Cbriſte &.
XIII. Statio.
Eſus de Cruce deponitnr.
y. Adoramus te & c. &. Quia per Cru-
cem tuam &c.
Conſideratio.
E Cruce deponitur per manus Ni-
D codemi. Etiam meis deponi vult,
deſide-

(Cenns,vt
wnn,t
miszbe

W
RWI

oqusn

litr

ntnr

Ve
Wne
gins
ſt ai
len

uiſgtamt
Weol!

0sS (†) 502 69

deſiderans, ut manus, quas extendi ad
peccatum, extendam ad amplexum
mmnbe amoris, & boni operis.
Nademn Ahzectus. O]Eſu mi! amplector
te: Ah! pariter tu ſtringe me: non
to⸗ amplius dimittam te: & tu ne dere-
linquas me. Amen. Fater. Ave. JE-
ſu Cbriſte &c.

XIV. Statio.
Sepultura Chrifti.
unis J. Adoramus te & c. &. Quia per Cru-
Grzne cem tuam &e.
e min Conſideratio.
Elatus eſt ad ſepulchrum inter in-
Denarrabile Matris afflictiſſimæ
ſingultus. Ipſa nimirum optimè no-
vit, quid ſit Deum derelinquere, & à
Deo ſeparari. Utinam & ego hoc per-
. Pemdiidein
10 Aſectus. O Eſu! ego te ſæpè de-
mmm, reliqui. Ah! noli me pæna talionis
n punire. Adjutor meus eſto: & ne de-
relinquas me unquam, præſertim in ho-

ra mortis meæ. Pater. Ave, JEſu
Cbriſte &c.

☚
upe

Sta-

70 (†) 50*
XV. Statio.
Triumphbus S. Crucis.

J. Adoramus te &c. . Quia per Cru-

cem tuam &οc.
Conſideratio.

Lorioſiſſima eſt Chriſti crux; aſt
adeò glorioſa non foret, niſi in ea
mortuus eſſet Salvator. Pariter Crux
ſtatůs Clericalis, vel Religioſi inſtituti
non erit mihi glorioſa, niſi in eadem
mundo, & mihi mortuus fuerim.
Affectus. O Crux Chriſti! morti-
fica me, ut cum Eſu glorificem te. Fa-
ter noſßter. Ave Maria JEſu Cbrifte
Crucifzxe miſerere noſtri.
NB. Hæc ultima Statio ad viam
Crucis neceſſariò non requiritur.

Oblatio.
Bnigniſtinn JESU! demiſſiſſimas

gratias tibi ago pro infinita miſeri-
cordia tua, in hac via Crucis mihi ex-
hibita. En offero tibi denuò hanc exi-
guam devotionem meam, in honorem
& gratiarum actionem amariſſimæ Paſ-
ſionis, & mortis tuæ, pro remiffione

pec-

Etle
nnt
etemi

—

N
a

n

nnt
imn

I

—
,
E

WueCn

1
rlion
e ne
etrC

Mine
ermn
füil mon’
honte. H
ilhei
Nio n
tiinn

lerilina
Püntantei⸗
cstie
ennd uae
an lunn
nmulalt

85 († ) 50 71

peccatorum meorum, & pœnarum ex-

inde mihi imminentium, pro ſuffragio,
& ſolatio animarum in purgatorio, præ-
ſertim pro qua (vel quibus) has indul-
gentias lucrari ſtatui. Denique ſup-
plex rogo, OEſu! ne permittas inef-
fabile pretium Sanguinis, & mortis tuæ
gratis eſſe impenſum, & meam, quam
redemiſti, animam perire. Amen.

Hora Tertia
Confitendi, celebrandi, & au-
diendi Sacrum.

Robet (aà) autem ſeipſum Ho-
mo: & ſio de pane illo edat, &
de calice bibat; qui enim man-
ducat & bibit indigns, judicium
ſibi manducat & bibit, non dijudi-
cans (b) Corpus Domini. Cor. I.
cap. II. v. 28. & 9.
Quad-

(a) Examinet, & purifcet. (.) Dif

* ceruens d cateris cibis.

72 0 († )
Quadrans I.

Exercitium Sacramentalis Con-
feſſionis ad honorem 88. quinque
Vulnerum Chriſti.

Oratio I.
Ad vulnus manũs dextexæ.

Genuflexus Oſeulare boc S. vulnus Cbri-
ſi, eique gratias ige ro acceptis be-
ſunili modöé.

Ter Sancta, ter adoranda Trinitas,
Pater, Filius, & Spiritus S. Do-
minus meus, ac Deus meus! gratias
ago tibi per hoc Sanétiſſimum vulnus,
téque glorifico propter univerſa bene-
ficia tua, Humanitati Eſu Chrifſti, bea-
tiſſimæ Virgini Mariæ, univerſis Ange-
lis, Sanctis, hominibus omnibus, &
mihi ſingulariter per creationem, re-
demptionem, ſanctificationem, & vo-
cationem ad ſtatum (religioſum ac)
Sacerdotalem collata. O ſuaviſſime
JEſu! Sanctiſſima, & immaculata Vir-
go Maria, chariſſime Angele Cuſtos,
8, Pater N. & Patroni mei omnes! ſint
vo-

4
,
lhninn,
Ulene denn
R
6 W
Nnnt

neng

lran

. 8 († ) 80 73

vobis infinitæ laudes, & grates pro om-
ni favore, & gratia, ad præſentem us-
ECon que horam mihi, & toti mundo præſtita.
Uee Oratio II.
Oſeulare vulnus ſiniſtræ, ac pete lumen.
Mi Eſu Salvator, ac Deus meus,
n per merita, & dolores hujus ſa-
ahrc. cratiſſimi vulneris, Sanguinisque tui
SS inde fuſi, precor ſuppliciter, ut mihi cæ-
OEο, ac miſero peccatori gratiam dare
digneris ad cognoſcenda omnia, & ſin-
lii, gula peccata mea, eadémque efficaci-
le ter deteſtanda, & ſeriò corrigenda 5
Auma ut vel ſic honor, & gloria, per eadem
nNI tibi ablata reſtituatur, & ignominia tuo
Wehte Nomini adorando illata reparetur. O
Crik,ie IEſu, ſis mihi Eſus! O lux vera, quæ
Gens illuminas omnem hominem, mentem
nb, quoque meam illumina.

neren L Oratio III.
r ¹QOſeulare vulnus FPedis dexteri, & eva-
n meing te.

urs
6 urtr Miſericordiſſime ESII, Salvator

meus, Jjudex meus, Dominus meus!
en proſtratus ad pedes Divinæ, ac im-
D menſæ

ſo⸗

74 —0 (†)
menſæ Majeſtatis tuæ infelix ego & ma-
zximus peccator agnoſco me peccaâſſe
Cogitatione &c. Verbo &c. Opere &c.
Omiſſione &c. Katione ſtatüs, S. regu-
læ, aut Olkcij mei &c. Al'ultima confeſ-
ſcone &c. Et per totam vitaim meam &c.

Oratio IV.
Oſeulare vulnus edis ſiniſtri, ac dole.

u; Amor dulciſſime! cum Ma-
ria Magdalena, omnibuúsque verè
pœnitentibus ante vulneratos pedes
tuos proſtratus tibi humillime ſupplico,
& per Sanguinem illum pretioſum, qui

ex his plagis in Cruce manavit, te ob-
teſtor, ignoſce O Eſu! peccatis, &

negligentijs meis. Ah i quâm con-
fundor, ac doleo, quòd te, O Deus,
O Bonitas, O Pulchritudo, & Majeſtas
infinita, toties, & tam graviter offen=
derim. O ſi poſſem annihilare omnia
& ſingula peccata, contra te commiſſa,
vellem hoc momentô mori, omnésque
inferni, aut purgatorij cruciatus lubens
ſubire, tantùͤm, ut tibi ſummo bono
offenſo aliqualiter ſaltem pro tot injurijs
ſatisfaciam. Revoco, retracto, & de-
t-

Guus un
enie,
Denihid
Nenli,&
nn. 0
ile/

heenle
eintin

(an u
Dnpn.
lüen
0o ltſe
lis ni

&n
deccſſe
ndt
1 nt.
nltnti⸗
nmande

Hoedt
Lanhr
Püguvt
tds Net
elplin
n, g
Nt,te
Euats,6
gune
e, 0Der
1 Meit
nierofen
lutonn
tonmſ

tomneng

eumeten
ünmton
nriinf
i

0 († ) 50* 75
teſtor, quidquid malè contra tuam ſan-
tiſſimam voluntatem, ac Profeſſionem
meam unquam cogitavi, dixi, feci,
aut omiſi: omnia delicta juventutis
meæ (omnes S. regulæ, ac votorum
transgreſſiones) omnésque omninò,
quas non agnoſco, totius vitæ negli-
gentiæ, & imperfectiones meæ ſum-
méèé mihi diſplicent, quia per has te
offendi, & irritavi, qui es Sanctitas in-
finita. O mi IEſu, ſuper omnia dile-

Gtiſſime! in apertas illas plagas tuas;»

& in abyſſum Divinæ Miſerationis tuæ
me totum projicio, ac per merita ama-
riſſimæ Paſſionis tuæ, per mortem &
Sanguinem tuum veniam oro, ac ſpe-
ro à divina clementia tua. Reſpice in
me, ac miſerere me i ſecundum magnam
miſericordiam tuam.

Oratio V.
COſculare Vulnus §&§. Cordis 71Efju, &

propone.
mantiſſime JEſu ab hoc momen-
to ſatisfaciam æquiſſimo deſiderio
Cordis tui dulciſſimi, pro mea ſalute ir
Cruce lanceâ transfixi. Nunc per vi.
D 2 1es

6 0 (†) 50

res gratiæ tuæ ſuperabundantis corri-
gam, quidquid maleè in tota vita deli-
qui, maximèe N. Dixi, nunc cæpi!
nunquam, nunquam te offendam am-
plius per N. Moriar prius tecum & pro
te, quâm in minimo ſciens, aut volens
mandata tua (S. regulam, aut vota
mea) transgrediar. Bonitas, ſummè
appretianda, confirma hæc propoſita
mea per virtutem, & efficaciam San-
guinis, & aquæ ex intimo cordis tui ſi-
nu pro me miſero, & ingrato profuſi.
Hunc Sanguinem, hanc aquam , hæc
quinque ſacratiſſima vulnera cum tota
vita, paſſione, ac morte tua in ablutio-
nem, remiſſionem, & ſatisfactionem
ſcelerum meorum omnium per manus
doloroſiſſimæ Virginis Matris tuæ, om-
niumque Sanctorum, Cruci fideliter
adſtantium, tibi millenis tot vicibũs offe-
ro, quot peecata commiſi. Fac, O Deus
meus, Amor meus, & omnia! ut in
poſterum vivam ſecundum cor tuum,
te perfectè agnoſcendo, diligendo, ac
glorificando in ſingulis operibus meis:
idque mecum præſtent omnes homines,
præſertim peccatores illi, quos ego pec-
cando

Uertn
neilu
Corttbr
Nun
N

ts evn.
lin gel.
r ordi
hhamam.
n
ddens
1 e
ts nn
ot
arin n.
Consul⸗
nono
um, e
ſcun ton
basbloti⸗
Kaionen
nemn
Stwr,
Nei elte
ſiebisokk
0ODen

Dn u 1

C wn
lgen,,
elbuness
neiunes
utnſee⸗

28 (†) 562 77

cando ſcandalizavi, aut improbitate
mea ad peccatum induxi, O IEſu Rex
cordium & Salvator; tu ſolus cum Pa-
tre, & Spiritu ſancto ſis in Cœlo, & in
terra ab omnibus, & ſuper omnia be-
nedictus, & glorificatus in ſæcula.
In Confeſſonali ſub' actuali al, ſolutio-
ne breviter ſuſpira:
Per tua Eſu vulnera, & piæ matris
merita, peceata mea ablue, & pœnitens
Cor tribue. Amen. Vel
Deus propitius eſto mihi maximo pec-
catori. JEſu Fili David miſerere mei!

Oratio VI.

Cſculare denique Sanktiſſimum Cbriſti
caput, atque ſatigfac.
Patientiſſime Eſu! quoniam mihi
impoſſibile eſt videre, quòd pro
tot, ac tantis à me tibi irrogatis inju-
rijs nullo honore, & obſequio recipro-
co afficiaris, ideò cum ſumma humili-
tate, & animi reſignatione me tibi ſub-
jiciens, juſtùmque tuum ſuper me ju-
dicium ambobus brachijs amplexans„
injunctam mihi à Confeſſario pœniten-
D 3 tiam,

78 5 († ) 50
tiam, ſeu hanc d te immiſſam udverſita-
tem N. in me gratanter ſuſcipio, eâm-
que tibi per te, tuis unitam meritis, &
Orationibus, pérque manus dulciſſimæ
Virginis Matris tuæ Mariæ, omniúm-
que Sanctorum pro aliquali ſaltem com-
miſſorum ſatisfa tione, ad infinitam
laudem, & gloriam, omnémque poſſi-
bilem oblectationem tuam humiliter of-
fero, & perſolvo. Tu, O IEſu vulne-
ratiſſime! tu pro me, meisque pecca-
tis pendes in Cruce, ſpinis acutiſſimis
coronatus, tu pro me fundis pretioſiſſi-
mum Sanguinem, & crudeliſſimam in-
nocens ſuſtines mortem; & ego, ego
miſerrimus peccator ob tui amorem, &
honorem non dicam hanc brevem ora-
tionem, vel, non feram banc leviſſimam
tribulationem, dolorem, contemptum &c.
abſit, O IEſu, tanta erga te ingratitu-
do, abſit in æternum: tantùm me adju-
va, ut patiar tecum, & pro te, mihi-
que deinceps moriar vivus, ac in tuis
vulneribus conſepultus dulciter requieſ-
eam. Amen.

Quad-

u
S
ſld
omn
Peten
Multieo
1 Dor
Rte
dononee
t h a⸗
uſen
Nnhal
Plis nen
CienDn
60eor
Non
6 1
umrim
gei
is
ne 4
30
it Ven
Am

luſſee.
l, ein.
t,&
lelne
Omnn.
en
Uihin
nireol
ol
Ce eger
Crlis
etoll.
nam ir
Weg
dken S
lefenor
liſinn
ndt
huri
nmerde⸗
V
vini
tennae.

(†) 80* 79
Quadrans II.

Actus pœnitentiæ breviores.

1. TESIU mi, peccavi, doleo ſum-
mè, quia te Deum meum amo ſu-
per omnia in æternum: & deteſtor
peccata mea ſuper omnia alia mala. Te
poſthac cum gratia tua non offendam-
2. Dominus meus, & Deus meus-»
ob te læſum ſummum, & infinitum,
bonum, cui omni poſſibili amore prop-
ter ſe digniſſimo nequit comparari
aliud ſive in Cœlo, ſive in terra, de
omnibus & ſingulis peccatis, ac negli⸗
gentijs meis ex intimo Corde doleo;
doleo, O mi Deus, vehementiſſiméque
doleo. O bone Eſu! quod mihi de
vero dolore deficit, digneris ſupplere
pro me, Deéôque Patri omnem dolo-
rem, & amaritudinem, quam per to-
tam vitam tuam, præſertim in monte
oliveti, & Crucis patibulo ſuper meis,
totidsque mundi peccatis habuiſti, of-
ferre.
3. O IEſu ſpes mea, propter pecca-
tores Veniſti in hunc mundum. Ego
maximus peccator ſum, fac in me, ob
D 4 quod

80 0⁸ (†) 0

quod veniſti. Ego te jam toto corde
amo, & ex amore doleo, quòd te ſic
amantem me offenderim: non fiet am-
plius, dum vivo.
4. Domine JESII, etiamſi omnes
honores, delitiæ, & divitiæ mihi obve-
nirent ex peccato, & ijs per multa ſæ-
cula ſine remorſu conſcientiæ frui poſ-
ſem: adhæc, ſi certus eſſem de tua
venia, & condonatione, nollem tamen
te offendere, boc peccatum N. in ſpecie
comittere; quia tibi omnis Amor, re-
verentia, & gloria debetur, & ego per
amorem & gratiam tuam cupio tecum
eſſe ſemper quid unum.
5. Etſi Eſu mi, deberem ſubire in-
famiam, dolorem, mortem, niſi pecca-
rem, nollem tamen à te recedere,
tuam dimittere gratiam, & amicitiam;
quia tu es ille, qui es, & quia me indig-
niſſimum, & ſœtidiſſimum ſic amdÜſti.
6. Manaſſes enormis peccator in
catenis pœnitens ſuſtulit oculos ad te,
& tu ad miſericordiam motus eum, in
gratiam recepiſti. Luxerunt Ninivi-
tæ, flevit Petrus, Latro unus te in Cruce
imploravit, & eorum miſertus es Ego
um

leule⸗
ſamen,
Ptuine
ican
lwcpn
Drlon
71
Neren
Mhlcame
elach
Aluummn
armon
Non
Uplen
AN

lo I
lllesce
y ne
nlan

dcort⸗
lte ſe
fetam⸗

Dnes
nmüae.
mlal,
enip.
ne
lentmen
Pit en
yor,t.
lenge
otecuan

Hllüni⸗
hſ hece⸗
Ueebele
Mmictinn
neloei,
meli⸗
ecnt ,
l,
wen
un t⸗
tebCnct
s l

in

0s (†) 8e* 81
ſum illis longè pejor, & major peccator:
ſcio tamen, quòd omnia peccata mea
ſint minima gutta in comparatione im-
menſi oceani miſericordiarum tuarum.
Ecce ego nunc per gratiam tuam amo te,
& amabo ſuper omnia; pœnitentem, &
meliora promittentem me recipe.
7. Præ multitudine, & confuſio-
ne peccatorum meorum non audeo, ut
Publicanus, attollere oculos meos ad
te, ſed clamo ex intimo cordis: Deus
Salvator meus, propitius eſto mihi pec-
catori! utinam poſſem cum beato Pe-
tro ex amore flere amarèé, & lacrymis
meis cum Magdalena pœnitente pedes
tuos lavare!
8. Peccavi in cœlum, & coram te:
doleo. Reſpice me Domine, & miſe-
rere mei.
9. Indignus ſum nomine filij; quan-
tum poſſum, doleo, quòd receſſerim à
te, Vita mea. Projicio me in tuas in-
finitas Miſericordias, miſerere mei.
10. Timeo infernum, peccatis meis
millies debitum; ſed tantum ideò ti-
meo, ne ſim ex illis, qui blaſpemant

nomen ſanctum tuum, O bone DEus!
D S &

82 5 (†) 50

& quia tibi debetur omnis laus, nolo
eſſe cum illis, qui tibi maledicunt, ſed
te laudabo, & benedicam in æternum.
II. O. unica ſalus mea Chriſte IE-

ſu! da ut per ſaluberrimam mortem

tuam deleantur omnia delicta, & ſacri-
legia mea. OQ Eſu amore mei Cruei-
fixe! unicam Sanguinis tui guttam
mitte in animæ meæ vulnera, & deſi-
nent eſſe vulnera.
12. Opus manuum tuarum Domi-
ne ne deſpicias; Ecce in manibus tuis
deſcripſiſti me, O Eſu! lege ipſe ſcrip-
turam tuam, & ſalva me, quia ego ſer-
Vus tuus ſum, & filius ancillæ tuæ Vir-

gineæ Matris Mariæ, cujus ubera prop-

ter me ſuxiſti.
13. Verbum Patris æterni, IESI
pijſſime! qui dixiſti: in qua hora con-
verſus fuerit peccator, omnium iniqui-
tatum ejus non recordabor; Ah, me-
mento mei in regno tuo, qui meminiſſe
dignatus es latronis, tecum Crucifixi.

ℳ ()
Quad-

elas
e
d
fe
Celce ne
mlenl
Ctsdolri

turmrntn
Aut
nn

ligi

INN

Uune,
bertne
1 aſen
lelee

us, 1
fannt, 4
Klemmum.
Cnrike 1
immonen
da As
eelCn
gn
Uela, A

Munmon
Manbus
D
luegoſs
lemen
achenzre

ten,
ulne
mominig
1; Ah,n
Ulnenii,

nCi?

*

5 (†) 80 83

Quadrans III.

Acceſſus & Receſſus Sacerdotis
devotè celebrantis.

Acceſſus ad Miſſam.

Autiph. Ne reminiſcaris Domine,
delicta noſtra, vel parentum noſtro-
rum, neque vindictam ſummas de pec-
catis noſtris. Temp. Paſoeb. Alleluja.

Pſalmus ÿ3.
Uèm dilecta tabernacula tua Do-
Qae virtutum: concupiſcit, &
deficit anima mea in atria Domini.
Cor meum, & caro mea exultave-
runt in Deum vivum.
Etenim paſſer invenit ſibi Domum: &
turtur nidum ſibi, ubi ponat pullos ſuos.
Altaria tua Domine virtutum: Rex
meus, & Deus meus.
Beati, qui habitant in domo tua Do-
mine: in ſæcula ſæculorum lauda-
bunt te.
Beatus vir, cujus eſt auxilium abs
te: aſcenſiones in corde ſuo diſpoſuit
in valle laerymarum, in loco, quem po-

ſuit.
D 6 Ete-

984 25 (†) 6* .
Etenim benedictionem dabit legisla- en
tor: ibunt de virtute in virtutem, vi- wein
debitur Deus Deorum in Sion. mmid
Domine Deus virtutum exaudi ora-
tionem meam: auribus percipe Deus
Jacob. Mn
Protector noſter aſpice Deus, & re- eht

ſpice in faciem Chriſti tui. Oen
Quia melior eſt dies una in atrijs dmnam
tuis ſuper millia. Aucim

Elegi abjectus eſſe in Domo Dei miun en
mei: magis quàm habitare in taber- uni
naculis peccatorum. k
Quia miſericordiam & veritatem di- anemn
ligit Deus: gratiam, & gloriam dabit ſanmiu
Dominus. Aumhl
Non privabit bonis eos, qui ambu- uin
lant in innocentia: Domine Virtu- ei
tum, beatus homo, qui ſperat in te. mſie
Gloria Patri & c. Ti
1u
Pſalmus . elenn
Enedixiſti Domine terram tuam: Wn
avertiſti captivitatem Jacob. n

Remiſiſti iniquitatem plebis tuæ: ſn,
operuiſti omnia peccata eorum. lt
Mitigaſti omnem iram tuam: aver- etin
tiſti ab ira indignationis tuæ. ibe⸗
Con-

1

it igi
lem,p 5
.
Inllior⸗
ee den⸗

Den n
1
n ſd zr

in Donn-
e in tle

Feriatent
Poram c

gulmm
onine
enrint

mn dun
luch
N
donn
wu aNe

„ († ) 8* 85
