infeſta tonitrua, noxiæ pluviæ, vento-
Ffumdue flamina fiant moderatè ſuſpen-
a.
Deſcendat, quæſumus, Domine de-
ſuper Spiritus S. & ſicut ad preces Sa-
muelis, agnum lactentem in holocau-
ſtum tuum mactantis, fragor aurarum
turbam repulit adverſantem (a) ita fu-
gatis omnibũs contrariæ poteſtatis vir=
tutibůs, fruges, mentes, & Corpora
ſidelium manus ſervent angelicæ prote-
Rtione ſuperna; & poſt ſopitos nu-
bium impetus, in laudis, & devotionis,
ac ſpiritualis amoris augmentum tran-
ſeat comminatio tempeſtatis. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum. Amen.
Sub tuum Præſidium confugimus
ſancta Dei genitrix & c. vel Salve Re-
ina.
2 Pre-

(a) 1. Regum cap. 7. v. 9. & 70.

190 —* (†)

Precatio in quovis ſubito pericu-
lo, terrore, aut caſu neceſſitatis.

Eus in adjurorium meum intende, gſſche
Domine ad adjuvandum me fe-
ſtina.
Adjuva nos Deus ſalutaris noſter & ) Euns
& propter gloriam nominis tui Domine t,
libera nos, & propitius eſto peccatis Di,
noſtris. Ein
In manus tuas commendo Spiritum Iufumn
meum, redemiſti me Domine Veri-
tatis.
Ineffabilem Miſericordiam tuam Do- s No
mine, nobis clementer oſtende: ut ſi⸗ “
mul nos & à peccatis omnibus exuas, n)
& à pænis, quas pro his meremur, eri- Muſinin
pias. Per Chriſtum Dominum noſtrum. AIuiil
Amen. Mumnm

Smnd Gtl
ent,

—
16 ſn

Hora )

0 Petien
urs,

nimnt,
nne

toiſeg
1l0nie
luit
.
chinn
he ler.

4

uunho.
uſ⸗
an,
n,ti⸗

nolnn

4

In

(†) §0* 151r

Hora Sexta

Examinis Particularis, & ſobriæ
refectionis.

Eatus vir, cujus eſt auxilium
abs te: Aſcenſiones (a) in cor-
de ſuo diſpoſuit in valle lacryma-
marum. Pſal. 83. v. 6.

Quadrans I.
Preces pro Examine particulari.

Nullum jurta ſanéctos Patres efzca-
cius remedium ad ertirpanda vitia, &
acquirendas virtutes reperitur, qudin
ſingulari certamine unumquodzue vi-
tium aggredi, & quotidis contra ip-
ſum pughare, donoc expugnes, & vir-
tuti contrariz aßſueſcas. Modus hujus
diſouſſtonis particularis, ſequens etz, ut
primô gratias agas, tum lumen defelctus
tuos cognoſcendi ab eo petas, qui ſoruta-
tur renes, & corda, Jequitur examen:
5 gu6

— — —
(a) Semitas & actus virtutum.

192 08 (†) 862
quö finit́ concipiendus eſt dolor de admiſ-
ſis, proponenda emendatio, & aſſumenda
brevis aligua pœænitentia. Sunt, gui
boo erxamen cum Veſpertino conjungunt,
idque neceſſarium erit Sacerdotibus mul-
tm occupatis, An autem ſeparatim an-
te, vel poſt refectionem meridianam fiat,
breviſſimis ſuſpiriis ita expediri poterit:

Uàm bonus, & liberalis erga me
hucusque fuiſti Deus meus, infini-
tê amabilis! humiliter id agnoſco, re-
verenter ſuſpicio, & toto Cordis affe-
Gtu gratias ago. Dignare Domine mi-
ſerationibus tuis plurimis, & maximis
hanc addere gratiam, ut lapſus contra
Dropoſtum meum cognoſcam, & emen-
em.

Initô autem numeròͤ lapſuum ſic do-
lebis:
Quàm ingratus fui erga te dulciſſime
Deus, quàâm quotidiè abutor bonitate
tua : intime doteo de his, & dmnibus
defectibus meis puré propterte; &
propono deinceps cautiùs vivere, &
me ſeriò emendare. Ignoſce Domine,
& perfice deſiderium meum.

6
mlul
e!
Hüluns,

eniſcned
Apür
lopmmmnd.
Mheitumm un
Coonterſa
xleeet
Kinzteronn
Nena
muin it
MWir ien
enu /min
tislkſaen
Um oen aten
dſemm gn
in n
ullniunt
liue,n
mmiſen le
(tmnneim
n tr
eoljtll
oriurathe
in, nnpi

.

ing,
lt,
uguit,
Ftlum.
nn tin A
tinnt,
ent

6 n ne
üi
Nolo,e
Ns.
nine ni⸗
muinis
cyr
Kene

N

liline
WNNRe
Wnds
ere/4
ſſer,
eDebe,

.

(

₰ (†) 5* 193
Si verò nullum deprebendis labſum,
gratias age:
Tibi laus, honor, & gloria, cle-
mentiſſime Pater, qui me ſic præſerva-
re, & gratiâ tua adjuvare dignatus es.
En paratum Cor meum ad omne bene-
placitum tuum: tu me cuſtodi, fove,
& conſerva præſidiò gratiæ tuæ, ut tibi
perfectè ſerviam, & placeam, & nunc,
& in æternum. Amen.

Poſt bac collatio inſtitui delet, in hoc
maximè poſita, ut defectus in ſecunda dif-
cuhſone repertos cum defectilus primæ
conferas; unius diei culpis diei prace-
dentis lapfus compares, banc bebdoma-
dam cum altera, quæ praceſſit, ut ſice
diſcernere queas, an profcias, vel deh-
cias. Tundem juvabit ad faciliorem
emendationem tot opera Pitenr ſpon-
ts aſhſutnere, quoties ean die in defectus ſeu
commiſſione ſeu omiſſtione circa propoſi-
taim materiam incidiſti. Unum adbuc
nota, ut per boc examen illi ſemper vitio
præ alijs bellum denunties, quod tibi per-
tinacius adbæret, & , quaſi radiæx cate-
rorum, mngis edicu ſec, eſt.

I Quad-

194 20 (†) e
Quadrans II.

Pia intentio ante, & poſt
Menſam.

Ante Menſam.

Am nunc bone Eſu! refectionem
Jr arlen ſumere volo purè prop-
ter te, ex illo amore, quòê tu cibos hos
ſanctificâſti, ſimilibũs in tua ſanctiſſima
humanitate utendòô.
Tu qui felle, & acetô potatus fui-
ſti in cruce, da mihi veram temperantiæ
virtutem ; & quia Corpus, quod cor-
rumpitur, corruptibili cibò ſuſtentari
præcipis, da ſic ei neceſſaria concede-
re, ut nec improbè inſoleſcat ex vitio-
ſa ſuperfluitate, nec deficiat ex indiſ-
creta parcitate.

Brevior.
JEſu! da nunc Corporis vires ex
OEecd ita reficere, ut tam
mentis, quàm Corporis puritas nullum
ex voluptate patiatur detrimentum.

Ad B. V. Mariam.
Specioſiſſima Virginum Virgo Ma-
O* ! per illa delicatiſſima gaudia,
quæ

Aethene
cne
6r
onnibisde
rint, En

l
R
el krn
(Aurſriun,
Atn

Noer.
wei hn
chmn
ſncdhin
lenmſ
Ferſ
(Nnen

1
Pone
mnanine
6koe in
4

(† ) 562 19 5
quæ ſenſiſti lactandò tuum, æternique
ok Patris filium; nec non per mellitiſſimam
dulcedinem, quam modèò hauris in cœ-
lo de quinque ejus vulneribus glorio-
ic, ſis, rogo te, impetra mihi, ut ſpretis
Gum omnibüs gulæ illecebris ad ſolum Deum
uin eſuriat, & ſitiat anima mea.
ang
iin Sub Menſa.
OE Amor mi! O Maria pulchri-
Ntensti⸗ tudo oculorum, theſaure Cordis
enme mei! hanc tecum portionem divido 5
uar. accipe illam, mihique pro ea tui amo-
Utemi rem, & gratiam N. retribue.

et. Vel
D Ropter te, O Eſu gaudium Cordis
mei, hunc cibum (bunc potum

intactum relinquo. Cedat id in hono-
rreum ſanctiſſimi cordis tui, & animæ
se meæx certam ſalutem.

um Vivat Eſus amor meus, & Maria
um 5 Mater ejus!
vemn Poſt Menſam.

Bone IEſu! propitius eſto mihi
maximo peccatori! quod in hac
refedtione intemperantius egi, & im-
1 2 mode-

196 WW0s (†) 8*

modeſtius, id totum commendo divi-
niſſimo cordi tuo emendandum, per-
ficiendum; tibique hoc ipſum cum om-

nibus tuis, & Sanctorum tuorum jeju- audn
&

nijs, & abſtinentijs offero in laudem
loriam ſempiternam. Reſponde, quæ-

4

02.6

men
n Gen

3

o, ſatisfac, & ſupple pro me plenifſimeè. HEe
bobe
Quadrans III. uVm

Refectio ſpiritualis ex S. Scriptu-
ra, & SS. Patribus à Sacerdote veré
devoto non negligenda.

Cibus 1. ex S. Scriptura.

Oli avidus eſſe in omni epulatio-
Ane, & non te effundas ſuper om-
nem eſcam; in multis enim eſcis erit
infirmitas, & aviditas appropinquabit
uſque ad choleram. Qui autem abſti-
nens eſt adyciet ad vitam. Eccl. 37.
Væ, qui conſurgitis manè ad ebrie-
tatem Aandam „& potandum uſque
ad Veſperam! Hai. 5.
Non eſt regnum Dei eſca, & po-
tus. Rom. 14.

Cibus

4

4
i
Nolant

inicbann
nebns
otue
Wn

Nlu⸗
Aute
linet wnn
Wedn
Gronmel
Momhe
gliem

enlo
Mum, Der.
mmcum 0.
hnnſe,.

nucken

honte e.
e e

bamn.
re en
tt

ighri⸗.
leren.
nelitent
pbupit
tenali⸗
l
len⸗
un

l

ASH

(†) 1997
Cibus 2. ex S. Chryſoſtomo.
Viniren accepiſti, ut nutrias, non

ut diſtendas; ut illi domineris,
non ut Dominum habeas.

3. Ex S. Auguſtino.

H Inc paſcor à vulnere, hinc lactor
ab ubere; poſitus in medio, quo
me vertam neſcio.

4. Ex S. Bernardo.

It tibi, O Sacerdos; JEſus ſemper
in Corde, & nunquam imago Cru-
cifixi ab animo tuo recedat. Hic tibi
ſit cibus, & potus, dulcedo, & conſola-
tie tua, mel tuum, & omne deſiderium
tuum.

5. Ex Eodem.

Eligioſus, ſi Sacerdos eſt. Totus
R'isiebe aſſiſtat, ad Menſam non
debet totus manducare. Quomodò
poteſt eſurire vel ſitire Chriſtum plenus
quotidiè ſiliquis porcorum? non poteſt
Monachus (Ove Sacerdos) bibere ſimul
calicem Chriſti, & calicem dœmonio-
rum; calix autem dæmoniorum cra-
pula, & ebrietas eſt, quæ cùm ſemel
I1 3 im-

193 2 (†) 80⸗

impleverint mentem vel ventrem Reli- plif
gioſi „Chriſtus in eo non inveniet lo-
Eum. = uuce 0
6. Ex S. Gregorio M. cutnln
Onſolatio divina adeò delicata eſt, Muiin
ut non detur admittentibus alie- Rr e
nam. . iit iin
tit funin
7. Ex S. Bonaventura. Cnfutu

Caralperemur vulneribus Filij, & eynftn
Matris Virgineæ uberibs lactemur, ginme
lac Matris cumSanguineFilij miſceamus,
& faciamus nobis unam dulciſſimam un
potionem ad depellendam omnem ani- hleigi,

mi triſtitiam.
8. Ex S. Chryſologo. es:
Brietas in alio crimen eſt, in Sacer. n

dote Sacrilegium.

9. Ex SS. Baſilio, & Antonio.
Llid ebrij aliud, quàm gentium ido- Nr
4

W
la ? Oculos habent, & non vi- ſenai⸗
dent. Quam ſpem habere poſſunt de verhr
Deo, & beatitudine, quorum DEus Unilin

2
venter eſt? mſogn
nt, aut
4

10. Ex

hen Re,
hreniet ,

.
Eelrs
tutbe g⸗

Plene
, R
ſtemn,
elinum
penanl-

0 (†) 8* 199

10. Ex revelat. S. Gertrudis
Magnæ.
Sanctæ CGertrudi olim uvis ſe re-
ereanti tali intentione, ut ipfum Domi-
num in ſemetipfa rehceret, dixit Cbri-
Nus, Je ex ejus, ita ſe reftcientis Corde,
indicibilem dulcedinem ſugere. Et quan-
tô tu purius, ajebat, ad laudem meam
Corpus tuum recreaveris, eò ſuavius ego
ne profteor in anima mea refectum; dic
ergo inter comedendum, & bibendum ſæ-
Pius:
Virtus tui divini amoris me totum
tibi, benigniſſime JEſu, incorporet.

Quadrans IV.

Brevis recolleétio ante collo-
quium, ſeu recreationem.

Ex S. Gertrude.

Omine [Eſu, eujus Sanguine tin-
gebat linquam ſuam ſancta Virgo
Gertrudis, antequam loqueretur; for-
met in corde, & ore meo verba omnia
Har lluinus amor tuus, ut nullum ver-
um loquar, quod ille mihi non ſuggeſ-
ſerit, aut probaverit.
I 4 2. Da

6
iemiin
Arin meel
s mOS
mei cmn
ocathril

—

200 W& (†) 5

2. Da mihi tacenti, & loquenti cam,
quam tibi in hac tua ſponſa dilecta po-
tiſſimum placere dixiſti, Cordis liberta-
tem, quàâ illa omni horàâ ad recipienda
nobiliora tua dona inveniebatur idonea,
quâ nunquam admittebat, ut rei crea-
tæ cuipiam Cor illius inhæreret, quæ o
dona tua impediret.
3. Deus meus volo loqui, ambulare ſſgne
ex motivo puriſſimi amoris tui, &
ſine hoc amore nec linquam, nec pe-

dem movebo &c. Mi,
B. V. Birgittæ, cùm, ait, loqui nt.
delectat, dicito: ln

4. JEſu Fili DEl, qui Coram judice
inſons tacuiſti, tene linguam meam,
donec cogitem, qualiter, & quid lo-

quar.
Ex S. Auguſtino. Dertin
y. Tu Domine Rex meus, & DEus 1
meus: tibi ſerviat quidquid in hac con- fin
verſatione utile audivi, ac didici. Ti- eun

bi ſerviat omne, quod loquor, ſceribo, gim
lego, aut numero. lhrth
Ex S. Gertrude. bminnt

Per tuum vulneratum Cor, trans- Md
fige

Uennenn,
lec N
telbert,
leeſien
tuidne
Unia.
klere: N

erege
n 8
1, *

nlce
nmem,

Kguoh

CDEne
ccN.
1. d à
eſetg

„

2 (†) §0 201
fige amantiſſime Domine [Eſu, meum,
& omnia mecum converſantium corda
jaculis amoris tui in tantum, ut nihil
terreni continere poſſint, ſed à ſola ef-
ficacia tuæ divinitatis contincantur.

Hora Septima.

Viſitandi SS. Altaris Sacramen-
tum.

Enite ad me omnes, qui labo-
ratis, & onerati eſtis, &
ego reficiam vos. Matth. 11.
V. 28.

Quadrans I.

Exercitium menſtruum Coram
Ven. Sacramento.

Etſi totus bic libellus plenusſit preci-
Züus, adcultum Numinis Euchariſtici in-
tenſiorem directis, quales ecialiter ex-
bilent hbora quarta, & quinta; bis ni-
bilominus ſequentes addo, probè gnarus,
720d Soceriot ,pracipuò Religioſo nul-
I 5 lum

202 065 (†) 80

ITum eltcacius inſtrumentum ad ferfe.
ctionen & unionem cuimm Deo gqudin ore-
bra pber diem Salvatoris noſ‚tri JTkſu
briſti, in &. Euchariſtiæ Sacramento
latentis viſitatio. Sequens Oratio ex
Ven. Bloſto depromta, ſemel ſaltem in *
menſe uſurpbanda, totum continet, quod nes el
nos cum Deo intimè jungit. e (Nn
n)inch⸗
Nimmenin
Coyiniofni

A Doramus te Domine Eſu Chriſte,
& benedicimus tibi; quia hoc Cor-
pore, & Sanguine redemiſti mundum.
Salve pie Eſu, DEus de Deo, Ver-
bum Patris, ſplendor gloriæ, Virginis
partus, Hoſtia Sacra, Panis vivus,
Princeps pacis, millies Salve. Fgo mi-
ſer peccator in te verum Deum ac Ho-
minem, ſub ſpeciebus his Euchariſticis
verè & glorioſè præſentem credo, in te
ſpero, te amo ſuper omnia, & flectens
genua tum Cordis, tum Corporis mei,

lepz tne,
nsporis

lee. a

emnes irreverentias, negligentias, & nue
eccata mea, contra te unquam comi-- N
a, cum ſummo animi dolore tibi con- 17
fteor. Ego peccavi, & malum coram n
te feci nimis. Peccavi in te benigniſ- wecn
10

ſimum conditorem: peccavi in te dul-
eiſſi-

A ens
glen
mn
fetin ,
n
ltiſetn

lr⸗

1
honcon,

, e.
Fipins
ns

1)
,e
Recen e

Nönei,
as&
n Cil.

(†) 50 203

ciſſimum Redemptorem: peccavi in te
amabiliſſimum benefactorem. Eheu!
quàm ingratus, atque infidelis tibi ſem-
per fui. Viliſſimus ſum: pulvis & ci-
nis ſum: nihil ſum. Milerere, miſe-
rere, miſerere mei. Ego omnes iniqui-
tates, negligentias & inordinationes
meas (quæ innumeræ graviſſimæque
ſunt) in chariſſima vulnera tua depono,
in immenſum amoris tui ignem proji-
cio, in infinitam miſerationum tuarum
abyſſum demergo. Utinam te nunquam
offendiſſem, nunquam gratiam tuam
in me impediviſſem! Utinam tibi ſem-
per placuiſſem, & tuis inſpirationibus
tuæque voluntati in omnibus obediviſ-
ſem ! Propono per gratiam tuam dein-
ceps vitare, quidquid tibi diſplicet: pa-
ratus potius mori, quàm velle te offen-
dere. Eja pie ] ESII, propitius mihi
eſto per merita ſanctiſſimæ humanitatis
tuæ, & per merita beatiſſimæ Genitri-
cis tuæ, omniumque Eledtorum tuo-
rum. Ablue me pretioſo Sanguine
tuo, & plenè emunda, perfecteque ſa-
na, ac ſanctifica. .
166 Ado-

243 — (†) 90*

Adoro, laudo, & gloriſico te: be-
nedico, & gratias ago tibi Domine E-
ſu, pro univerſis miſerationibus & be-
neficijs tuis. Gratias tibi ago, 6 Fili
DEI vivi, DElIs altiſſime, qui prop-
ter nimiam charitatem, qua dilexiſti
me, dignatus es homo fieri. Volui-
ſti pro me in ſtabulo naſci, infans pan-
niculis involvi, faſciolis ſtringi, in
præſepio reclinari, modico lacte Vir-
inis Matris ali, paupertatem & ege-
kacm tolerare, multiplicibus labori-
bus & ærumnis triginta tribus annnis
fatigari. Voluiſti ſudore ſanguineo
præ anguſtijs ſuffundi, ignominioſè
comprehendi, indigne ligari, injuſte
damnari, ſputis ſœdari, colaphis & ala-
pis cædi, veſte alba ridiculaque velut

amens indui & illudi. Voluiſti flagris

crudeliſſimè conſcindi, ſpinis dire co-
ronari, clavis atrociter cruci affigi,
felle & aceto inhumaniter potari. Tu
præclarus veſtitor ſiderum, nudus,
contemptus, vulneratus, & immenſis
doloribus afflictus, pro me pependiſti
in Cruee, pro me fudiſti puriſſimum
ſanguinem tuum, pro me mortuu es.
ja

4

lleßs
ſurſerre
1netelit
rbrncni
Cen
glem
Daridnar
Ne, in
ſete, aalre
Uulereh⸗
Unis wei⸗
loce, o
unclshe
In omnen
aiwign
Ohmmesdon
Ubosmeſ
onlito.
ne garn
Cartete,
Oming
Rdanid
8nnn
ſumore
lun,
Onnibrn

Nten

onineſt

u Ede.
E

N
ndlet
1 .
ng in
llel.
eng.
s bn⸗

6s nS

uineo
Gniniod
isKir.
gle ret
litenes
Ce.
iikg,,
i I
WIn,
Lionens
ernli
MwInm

—

05 (†) 50 205

Eja dulcis Eſu, unica ſalus mea, præ-
ſta, ut ferventiſſimo amore te diligam,
ac medullitùs tibi compatiar. Ample-
Gtor brachijs animæ meæ venerandam
crucem tuam, & eam pro tui honore

atque amore oſculor. Saluto roſea ac

ſuaviflua vulnera tua, quæ ſuſcepiſti pro
me, & in quibus deſcripſiſti me. Sal-
vete, ſalvete, ſalvete, vernantes & ſa-
lutiferæ Plagæ Domini mei, atque ama-
toris mei.
Ecce, colende Salvator, ego abo-
minandus peccator, in infimum locum
infra omnem creaturam me recipio:
quia indignus ſum quem terra ſuſtineat.
Omnes homines mihi præpono. Om-
nibus me ſubjicio, & omnium ſervum
conſtituo. Omnes, ac maximè eos qui
me gravant aut perſequuntur, ſincera
charitate, ſicut poſſum, complector.
Omni iniquitati & vanitati, omni dele-
Gtationi & inordinationi, omni propriæ
voluntati & immortificationi, pro tui
amore renuntio. Omnia quæ infra te
ſunt, relinquo & reſpuo: teque præ
omnibus eligo. Reſigno me tibi integ-
rè. Opto precéôérque, ut gratiſſima
17 vo-

206 0s ( †¼) §0*

voluntas tua in me & de me fiat in tem-
pore atque æternitate. Offero me ti-
bi, paratum ad tolerandum per gratiam
tuam, pro gloria nominis tui, quamli-
bet ignominiam atque injuriam, quem-
libet mei contemptum, quodlibet op-
probrium, quamlibet tribulationem &
quemlibet dolorem. Paratus ſum care-
re quavis conſolatione ſenſibili. Non
recuſo vivere (ſi ita velis) in eadem
paupertate atque afflictione, in qua tu
vixiſti.
Eja ſuaviſſime ESU, mortifica in
me quidquid tibi diſplicet. Exorna me
merlitis ac virtutibus tuis. Da mihi ve-
ram humilitatem, obedientiam, man-
ſuetudinem, patientiam, & charita-
tem: da linguæ atque omnium mem-
brorum, omniumque ſenſuum perfectam
continentiam: da puritatem, nudita-
tem, libertatemque internam, & intro-
verſionem eſſentialem. Conforma ſpi-
ritum meum humano ac beato ſpiritui
tuo, animam meam ſanctæ animæ tuæ,
& corpus meum incontaminato corpori
tuo. Luce divinitatis tuæ ſerena atque
illuſtra intima mea. Credo te eſſe in
me

raue
cemhldl,
ntha
venetden
No Inng
ler dnl
Ne in nudn
unsſerint
Nenm: N
Une ſenti
Ctemercli
In leher t
amadhn
Ue,Donin
Rgn
De, ſert
Cnerbetet
Oalil

Mlenen

tiſfer /
Otame
iire-
newn.
CNrir⸗
umnen⸗
etkchen
Nucte⸗
Cindo⸗
naſſt⸗
olnn
imet,

une
Orkin
Ne

(†) 0* 207

me ſecundùm ipſam Divinitatem tuam:
digneris igitur per oculos meos adſpice-
re, per aures meas audire, per linguam
meam loqui, & per cætera membra mea
operari, quod tibi placitum eſt. Abſol-
ve me ab omnibus, quæ me præpediunt,
quo minus tibi perfecte uniri poſſim.
Per digniſſima vulnera tua introduc
me in nudum animæ meæ fundum, &
transfer in te DEUIM meum, originem
meam: ut venam aquarum viventium
in me ſentiam, te clarè cognoſcam, te
ardenter diligam, tibi ſine medio uniar,
& in te per tranquillam fruitionem qui-
eſcam ad laudem nominis tui. Exaudi
me, Domine mi, non pro mea volunta-
te, ſed pro tuo beneplacito: exaudi
me, ſicuti tuo honori, meœæque ſaluti
congruere noſti.
O altiſſima, clementiſſima, & be-
nigniſſima Trinitas, Pater & Filius &
Spiritus Sanéctus, unus Deus; doce,
dirige & adjuva me ſperantem in te.
Eja Pater, per infinitam potentiam
tuam, ſtabili memoriam meam in te, &

eam ſanctis divinisque cogitationibus

reple. Eja Fili per æternam ſapientiam
tuam

208 „6 (†) *

/

4

tuam, clarifica intellectum meum, & Cnlu n

eum agnitione ſummæ veritatis mea-
que vilitatis perorna. Eja ſancte Spiri-
tus, qui es Patris & Filij amor, per in-
comprehenſibilem bonitatem tuam,
transfer in te voluntatem meam, & eam
inextinquibili charitatis ardore ſuccen-
de. Utinam adoranda Trinitas, uti-
nam tam perfectè diligere & laudare te
poſſem, quàm perfectè diligunt lau-
dântque te omnes Sancti atque Angeli
tui! Ecce Domine, ſicut poſſum, mag-
nifico ſapientem & benignam omnipo-
tentiam tuam: benedico omnipotenti
& benignæ ſapientiæ tuæ: glorifico
ſapientem & omnipotentem benignita-
tem tuam. Sed quia te dignè laudare
non ſuffieio, tu te ipſum digneris perfe-
ctiſſime laudare in me. Si haberem
amorem omnium creaturarum, liben-
ter iſtum in te ſolum converterem.
O Domine Deus! 6 charum prin-
cipium meum! O eſſentia ſummè ſim-
plex, ſumméque tranquilla & ſumme
amabilis! O abyſſus ſummè dulcis,
ſummè delicioſa, & ſummè deſidera-
bilis! O ameœæna lux mea, & ſuavis ju-
cun-

Ztnulum
ttlum
aimuden
nend Kol
lumer!
6S unicun
Neum
n quen
e ne hol
grꝛoriin
namepe
Cen hen
ionhn
Eeinid
Unche idl
Cumehet
geſol

en
nn

anl
tis et,
denft
lerin⸗
Nn
n Ken
heſut.
lt m.
uurt
han u.
NeAN
n, ⸗
Cnnn.,
potenti
orko
nintr.
thudn:
bpel⸗
nbern
lben
en.
nr⸗
nmeln 5

* (†) 209

cunditas animæ meæ! O torrens in-
æſtimabilium voluptatum! O pelagus
ineffabilium gaudiorum! O incircum-
ſcripta plenitudo omnis boni! O Deus
meus & omnia! O ſumma ſufficien-
tia mea! Quid volo præter te ? Tu
es unicum & incommutabile bonum
meum. Te ſolum quærere debeo: te
ſolum quæro & concupiſco. Eja, tra-
he me poſt te. Concrema me igne
flagrantiſſimi amoris tui. Attende de-
ſolatam egeſtatem, ignorantiam & cœ-
citatem meam. Aperi mihi pulſanti:
aperi orphano te inclamanti. Immer-
ge me in abyſſum Divinitatis tuæ, to-
túmque abſorbe, & unum Spiritum te-
cum effice! ut delicias tuas in me ha-
bere poſſis nunc, & in æternum. Amen.

Quadrans II.

Exercitium Hebdomadale.

Oram te, & auguſtiſſimum Divini
amoris Sacramentum, Myſterium
fidei, animarum Sponſe, Rex Cordium,
& theſaure Cordis mei unice, Chriſte
IEſu, Coram te cum ſumma reverentia
pro-

210 as († ) 802»

procido, & cum Virginea tua Matre, wna
cum omnibus Angelis, & Arch-Ange- N
lis, cum Thronis, & Dominationibus, uliihl
cumque omni militia cœliſtis exercitûsMonmm
Hymnum gloriæ tuæ concino dicens: Myun
laudetur, adoretur, & ametur infinities Mhlen
millies ab omnibus, in omnibus, & ſu- xcett
per omnia Eſus Chriſtus, Dei & Mariæ uilie.
filius in ſanctiſſimo hoc Altaris Sacra- lrole
mento. Credo mi ] ESII firmiſſimèe, guime
quòd ſub hac modica panis ſpecie tu Do- Mein
minus meus, & Deus meus totus cum mr
tota Hummanitate tua verè continearis. 6 Okn
Innovo, & offero tibi omnes affectus, & ) lſ
actus adorationis, ſalutationis, fidei, lſenn
& amoris hic, & ubique per totam Ec- Munit
cleſiam Catholicam elicitos, & impen- uißi
ſos. I, Me
Gratias tibi ago Domine, pro the- mtbtip
ſauris omnium beneficiorum, quæ hic ium
aliquando contuliſti, & conferes: gra- ilem
tias ago pro beneficijs proprijs, pro eom- Mön
munibus, toti Eccleſiæ, huic Dioœceſi,² I
Communitati & univerſo mundo col- len
latis. Doleo de omnibus peccatis, eullin
negligentijs, & irreverentijs, quibus à ſenn
me, vel ab ullo unquam alio homine in (in
. oc

min,
kcen⸗
tns aun
Mritents,5
kah 5
Eftei .
Wnde⸗

Kinger

ſhole⸗
Crhie
8 gn.
Wenn.
Nerh“
unchar
ens,

205 ( †) 80 211

hec loco offenſus es, & quotidiè offen-
deris. Deteſtor ſimul & abominor pec-
cata totius mundi, præcipuè ea, quæ
hodiè commiſſa ſunt. Opto ex ani-
mo, ut meo Sanguine deleri poſſint.
Malo deinceps millies mori, quàm ulli
peccato deliberato, etiam veniali con-
ſentire.
Ignoſco Domine ompnibus, ac ſingu-
lis, qui me aliqua injuriâ, aut moleſtia
in hac vita affecerunt; ignoſco, in-
quam, propter te, eôsque ſincerè dili-
go. Offero me ad omnem nutum divi-
næ, juſtiſſimæque voluntatis tuæ tam
in proſperis, quàm in adverſis, undæ-
cunque mihi impendentibus. Omnia
quæ tibi placent, mihique amara viden-
tur-, agere, aut pati volo, ut ſatisfa-
ciam tibi pro tot peccatis à me commiſ-
ſis, ut pœnas ijsdem debitas in hac vi-
ta deleam, tibique ſemper, & in om-
nibus placeam.
Omnia, quæ feci, aut facere debeo,
ſubſterno pedibus tuis, OJEſu! & quia
menſuram meritorum meorum, quam
hactenus implere debui, non implevi,

ideò inveſtio me ſuperexceſſivo Sangui-
ne

212 (†) 500

ne ruo, O JEſu! quia quod potuiſti
ſanguinis guttâ, redemiſti unda. Ti-
bi, ergo, O bone Eſu! me totum
commendo. Intra mellifluum Cor
tuum abſconde me, nec permitte me
in æternum ſeparari à te: ſis mihi in
vita ſolatium, in morte viaticum, in
æternitate præmium; id rogo te pro
me, omnibus amicis meis, per lacry-

mas, ſudorem, & ſanguinem tuum,
Amen.

Quadrans III.

Exercitium triplex, continens to-
tam Chriſti vitam pro diverſitate
temporum.

Wrumnæ Chriſti Nati, & præ-

dicantis.

Ve dulcis Eſu! adoro te, & gratias
ago tibi Fli Dei vivi, qui ex volun-
tate Patris, cooperante Spiriru S. in ca-
ſtiſſimo utero beatæ Mariæ Virginis con-
cipi, homo paſſibilis pro me fieri, & ad E-
Hidhbetham portari voluiſti. O bone E-
ſu, quàm inæſtimabili atque incompre-
henſibili charitate dilexiſti me, qunciin
5

(Muimsſ
erinyili,
Pbens nens
ſiegoir
jeidunm!
(Cot
Lrichon
Domunehe
heem
Dirablli v
Uligeno,i
Eore rrn
(ninen
ecl
bnothn
W
eiene
ſtonete
we ccl
nluge
cüm
diNrn
Teclnan.
Kri no
Mmine
reamn
ire

17

tui
,
e tötn
n Cr
ie N .
smii
tani
e
N .
en

5
hengto⸗
ltne

hre

Cgrrin
N
nr.
uniser⸗
eidet.
Dlenl⸗

e⸗

Nbcun

ℳ☚ (+†) 50 213

ſis Dominus ſummæ Majeſtatis, teipſum
exinaniviſti, formam ſervi acipiens!
tu Deus meus, factus es Frater meus,
quid pro iſta pietate & miſericordia tibi
retribuam ? Ecce, ego animam meam
& Corpus meum tibi offero in laudem
& victimam æternam. Miſerere mei
Domine Deus meus: Concede, ut ti-
bi placcam, téque in hoc Sacramento
mirabili veré præſentem ſuper omnia
diligens, in vita & mortis hora ſemper
digne recipiam: O unica ſpes, & ſa-
lus animæ meæ!
Ave duleis Eſu! adoro te, & gra-
tias ago tibi Fili Dei vivi, pro ſacratiſſi-
ma Nativitate tua, quà tu in ſtabulo
ſæviente hiemis aſperitate, ex Maria
Virgine tenallus infantulus editus fuiſti.
Salve dulciſſime puſio! ſalve Rex glo-
riæ, lux gentium, Salvator defiderabi-
lis, qui pro me panniculis involvi, faſ-
ciolis ſtringi, in præſepio ſuper fænum
reclinari, atque uberibs Virgineis la-
Gtari non dedignatus es, miſerere mei
Domine Deus meus: Concede, ut tibi
placeam, téque in hoc Sacramento mi-
rabili verè præſentem, ſuper omnj⸗ di-

214 s († ) 50*

ligens, in vita & mortis horâ ſemper
dignè recipiam: Ounica ſpes, & ſalus,
animæ meæ!
Ave dulcis Eſu! adoro te, & gra-
tias ago tibi Fili Dei vivi, & Mariæ
Virginis pro tui Circumciſione doloro-
ſa, pro apparitione, quâ gentibus ſtel-
la duce revelatus fuiſti, pro tui præſen-
tatione in templo, pro fuga in £Ægyp-
tum, & pro univerſis neceſſitatibus ac
pœnis, quas in ſanctiſſima infantia,
pueritia, atque adoleſcentia tupertuli-
ſti. Miſerere mei Domine DEus meus:
Contede ut tibi placeam, téque in hoc
Sacramento mirabili verè præſentem,
ſuper omnia diligens, in vita, & mor-
tis horâ ſemper dignè recipiam; O uni-
ca ſpes, & falus animæ meæ.
Ave dulcis Eſu! adoro te, & gra-
tias ago tibi Fili Dei vivi, & Mariæ Vir-
ginis pro Venerando Baptiſmo, quem
tu Creator cœli & terræ à Joanne ſervo
tuo humiliter ſuſcepiſti, & pro jejunio
quadraginta dierum, ac quadraginta
noctium, quòô attritus in deſerto fuiſti,
prôque tentationibus, quibus à diabolo
impeti non reculaſti. Miterer⸗ mei
02

Dirte Dlus
bie⸗
ſe tus
am)
(intuf
Siraorls,d
ſis, proit
ſabus den
Ter ſalnte
ali whuſce
Dene,
Aelli⸗
Votdikil
Dögoedein
Adeni
e)uonm n
nene kll
1 Uler
u: Cone
Me
rniß
n, Prol

(cbilich

n uchn

Gs 8

iſen
Elli

ide
Mr
NiNer.
nbuk.
dmetr.
.

RS
nn,
npennl.
Meeng:
eintoe
Leren,
KNN.
mO.

Gyr.
tefi
,en

nſend 4

Poßeſmn
udrn
temeli,
io

8 (†) 80* 215
Domine DEus meus: Concede, ut
tibi & c.
Ave dulcis Eſu! adoro te, & gra-
tias ago tibi, Fili Dei vivi, & Mariæ
Virginis, pro ſalutari doctrina tua, pro
Miraculis, & beneficijs, mundo exhi-
bitis, pro itineribus, laboribus, ærum-
nis, ſiti, frigore, æſtu, atque multi-
plicibus perſecutionibus, quibus pro
mea ſalute triginta tribus annis fati-
gari voluiſti. Miſerere mei Domine
Deus &0ρc.
Arrve dulcis Eſu! adoro te, & gra-
tias ago tibi Fili Dei vivi, & Mariæ Vir-
ginis pro admiranda illa tui ſubmiſſione,
quâ tu humilis Magiſter poſt cœnam
ultimam, linteò præcinctus, pedes diſ-
cipulorum tuorum fixis terræ genibs,
benigne abluiſti, eodémque linteô ter-
ſiſti. Miſerere mei Domine DEUS
meus: Concede, ut tibi placeam & c.
Ave dulcis Eſu! adoro te, & gra-
tias ago tibi Fili Dei vivi, & Mariæ Vir-
ginis, pro illa ſtupenda liberalitate, &
indicibili charitate, quâ hoc Sacramen-
tum Euchariſtiæ inſtituiſti, tuumque
Corpus & Sanguinem ſub panis & vini

ſpe-

216 ☚ (†) 50

ſpecie nobis in cibum, ac potum dedi-
ſti, ut nobiſcum etiam corporaliter
maneres usque ad conſummationem ſæ-
culi: miſerere mei Domine DEUS
meus: Concede, ut tibi placeam, té-
que in hoc Sacramento mirabili veré
præſentem, ſuper omnia diligens, in vita,
& mortis hora ſemper digne recipiam;
O unica ſpes, & ſalus animæ meæ.
Amen.

Septem Stationes Chriſti patientis.

Ve dulcis Eſu, Salvator mi! qui
ſudâſti Sanguinem, & aquam in
monte olivarum ex conſideratione tor-
mentorum, & peccatorum meorum ;
qui expoliaſti te fortitudine tua, ut in-

dueres infirmitates meas; adoro te, un-

dique perfuſum Sanguine tuo. Gratias
ago ſacratiſſimo Cordi tuo, quod pro
me tam acerbè fuerit afflicum. De-
teſtor omnia peecata, quæ cauſa fuêre
tanti mæroris tui. Statuo firmiter,
mori potius, quàm unquam deinceps
te offendere. Largire mihi gratiam,
ut poſſim, ſicut tu, concipere dolorem
intenſiſſimum de iniquitatibus mer⸗ „ut
reſi ·

46
rone
NPremons
ntgannn⸗
Wom!
Nen⸗
e d
ifuitian
ſweeree
2: Noto
meiam
ſahene
ſeynl
vmuen
mmeliouer
MI. Mnn
Nedn
unome
Eunpume
1 fümm .

5 0 († ) 50* 217

en reſiſtam usque ad Sanguinem tentatio-
mninent nibus Dæmonis „ G carnis, atque ut tuo
nn Nl exemplô animatus, me in rebus omni-
len, bus voluntati Patris tui plenè confor-
niin mem. . õ
lint Ave dulcis ESII,„ Dominc mi!
lnze qui fuiſti alapis percuſſus „illuſus, &
R peſſimè exceptus in domo Annæ, & Cai-
phæ: adoro te, & gratias ago tibi,
quoòd mei amore tot injurias, & oppro-
enint. bria ſis perpeſſus. Heu! quoties ala-
prs te percuſſi, & opprobrijs affeci in
Mperſona proximi mei ? quia tibi ipfi il-
iun in jatum æſtimas omne malum, quod alijs
neigt infertur. Rogo humillimè veniam, &
nmemm; firmiter ſtatuo, deinceps tui amore to-
Emyu lerare omnes injurias mihi inferendas,
uwtn nunquam amplius te offendere in per-
n is ſona Fratrum meorum, nec opere, nec
Kttin linquâ, nec judiciò, nec voluntate.
im he. Ave dulcis Eſu, Pater mi! qui fui-
nunien ſti ludibrio habitus ab Herode, & Ju-
minm, dæis, quando tibi prætulerunt latronem
um us ſeditioſlſum, & homicidam: te adoro,

hinn, & gratias agens, veniam à te peto, quòd

.

Em toties tibi prætulerim Deęmonem;, ac
bure viliſſimas creaturas. Promitto, nun-
N⸗ K quam

218 (†)

quam deinceps amplius te deſpicere. Tu
ſemper eris Rex Cordis mei. Moriar
potiùs, quàm ut, quod hactenus, pròô
dolor! ſæpius egi, te abyciam infra
pedes Luciferi, latronis ſeditioſi, & ho-
micidæ omnium hominum.
Ave ])Eſu puriſſime, & caſtiſſime in-
ter omnes homines! cujus caro inno-
cens lacerata fuit ictibus flagellorum in
domo Pilati, ut expiares delectationes
ſceleſtas, quas indulſimus carni noſtræ.
Adoro te, & gratias agens, agnoſco,
quògd mei amore ſuſtinueris tormenta us-
que adeò crudelia. Doleo ſummè, quod
te tot vulneribus conſciderim, & toties
ea renovarim per voluptates illicitas,
quas ſenſibus meis indulſi. Obſecro te
per dolores tuos, ut ſanctifices Corpus
meum, & animam meam, câmque la-
ves pretioſo tuo Sanguine ab omnibus
iniquitatibus ſuis, neque unquam per-
mittas, ut caro mea Sanguine tuo emun-
data, ullo deinceps peccatô maculetur.
Ave dulcis Eſu Rex Regum! qui
fuiſti ſpinis coronatus: & humeris tuis
ortâſti ſignum regale Principatus tui.
Ee adoro te, & gratias agens, agnoſco
ac

4
Lſent
Uome
hann
idim
Un W—
Neo l
nfcels
mezpt
Aed
ihon
Wguie
erzlen
ſuuenn
cein
Elati;
Ponetcke
Imtüban⸗
C 1
delnret
Munn,
(Me
Gr i
Muine,
licent
erer⸗

Ue,
(

4

Gttim
mnin,
1, nlo,
lomennrs⸗
Nné,nod
Atie⸗
mer lan,
.Maor
ſiteonn
einge l⸗
Poonbus
mun er⸗
Vdemmn.
waclem
Neen
humint
lrſnti.
—HZ
1

0 († ) 30 119

ac veneror te, ut Regem meum, quan-
tumcunque ſis deſpectus, & deforma-
tus. Et quoniam in toto Corpore tuo
non fuit inventa ſanitas, nolo deinceps

ullam voluptatem indulgere Corpori

meo: ſed vivere cupio in dolore, ut
ſim fidelis ſervus tuus, & dignum memb-

rum capitis, mei amore ſpinis coronati.

Ave dulcis Eſu, Redemptor mi!
qui pro me fuiſti Crucifixus, & omnem
Sanguinem tuum profudiſti, ut me eri-
peres de poteſtate dæmonis, cui man-
cipatus eram: adoro te, & gratias ago
tibi de incomparabali hoc amore, quò
me dilexiſti; de tantis tormentis, quæ
pro me ſuſtinuiſti: exoſculor cum reve-
rentia ſacros pedes tuos, & ſacras ma-
nus tuas, pro me clavis perforatas.
Adoro ſacrum tuum Cor, quod mei
amore lanceâ fuit apertum, & promitto
potius mori, quàm deinceps unquam te
intra Cor meum crucifigere.
Ave dulcis Eſu, vita mea! qui
mortuus es pro me, atque à Patre tuo
fuiſti derclidtas, ne ego in morte dere-
linquerer & adoro te, & gratias ago tibi,
O mitiſſime Agne, pro ſalute hominum
K 2 in

—

2²⁰ ₰ (†) 80.

in ara Crucis immolate! victima amo-
ris, & patientiæ, qui fuiſti conſumptus
atrocitate dolorum. O Sancte Sancto-
rum! ORex Regum! quid agere poſ- Inkuifl.
fum, ut gratum me ſiſtam bonitati ſois,bmmn
A tuæ ? utinam mori poſſem pro te, ſicut giind

tu mortuus es pro me. m Cor
. . ,ſ; Dlirunm
. en
Reſurrectio, & gloria Cbriſti imh

Doro te dulcis Eſu! laus tibi ſit, Meyt
A honor, & gratiarum actio Fili DEI u
vivi, & Mariæ Virginis, qui poſt mor- ye
tem magno amicorum tuorum luctu de n cn
Cruce depoſitus, aromaticis unquentis gef
condiri, ſindone involvi, alienéque
ſepulchro inferri voluiſti. Omnes,
quæſo, ſenſus meos, omnésque vires, & Aneke
affectiones meas in te ſepeli, ut ego per Mlien ů
efficacem amorem tibi conjunctus, red- llinie,
dar ad omnia alia veluti ſtupidus, te ſo- eltig,
lum ſciam, & ſentiam unicum Redemp- Aue
torem animæ meæx, unicum bonum (n N
meum. : . E e
Adoro te dulcis Eſu! laus tibi ſit, *MR
honor, & gratiarum actio Fili Dei vivi, eni
& Mariæ Virginis, qui diaboli poteſtate üs
contrita, potenter ad inferos deitenhens, 8
a-

Unt

W ₰6 (1) ꝛ1
linn Patres ibi detentos tui præſentiâ exhi-
Kegen larâſti 3 & eos illinc eductos „ad in-
. Anck comprehenſibilem Paradiſi amænitatem
Nient. tranſtuliſti. Deſcendat nunc oro, paſ-
