Gi2618
author: Scheffler, Alexander

N 12c511988453 021

UIIIHENIIIENIIIII

UB Tübingen

1 vri riIns nnr.

uCIi
, “ 0 vPr te
EIS .
Bened tie
Ieiwnn
Cen

Cche
Mar

in

. Kane

HOROLOGIUM

manuale

Devoti Chriſtiani,

T'am

Sacerdotis, quam Laici,
monſtrans tot
Exquiſita pietatis diurnæ Exercçia
tia „ quot ſunt

Horæ Diei:

In commodum
Eorum maximéè literatoru

quibus cultus Euchariſticus, dolo-
roſiſſimi Cordis Eſu, & B. Mariæ
Virginis impenſiùs Cordi eſt;
Ex
Sanctorum, piorum, doctorüm-
que Virorum precibus & documentis
Concinnatum, * roboratum

ALeXan Dro SCheffl er a Lnetl
Marlanl pœnltentlarlo.

Cum Fermiſſu Superiorum.

— ——v——

Secundis typès Otroburanis.

.

Reſpondit EsiS: nonne duo- .
decim ſunt horæ diei? ſi U
quis ambulaverit in dicl, 0)
non offendit, quia lucem
hujus mundi videt. Joan. n⸗
cap. I1. V. 9.

Plæ hostlæ
CorDlIs IesyvV
aMatorl speClaLI.

Marlæ
Delferæ EI LerenslIs
4 CVLtorl Inslgnl,

irloen

IMpIgro baslII ICæ
Ottoburanæ
DIfICatorl,

Abbatl
optlMo, Professlone,
a SaCer Dotloò
bls IVbILæo.,

g

REVERENDISSIMO

PERILLUSTRI, ac AMPLIS-
SIMO S. R. I.

PRALATO A
DOMINO DOMINO

LIBERI, IMPERIALIS- len

EXEMPTI MONASTERII
OTTOBIRANI ſann

A BBATI

VIGILANTISSIMO,
S.C. M. Actuali Conſiliario, & Ca-

pellano perpetuo, &.
Pa VCas Istas
Horo Logll preCatorII paglnas

DeMlsse
D. D. D.
SsVperlor
&
CoLLeglIVM

ELDerense.

IM APPROBATIO
CENSORIS.

ore Orologium hoc Divini So-
W lis, ac Chriſtianæ diei paſſi-
0 bus examuſſim reſpondet,
ls digniſſimum proin, ut aſpiciatur,
N’ &S& inſpiciatur. Auguſtæ Vind.
118. Septembris. 1762.

40,
acr Franciſeus Zoſephus de Handl,
. Theol. Licent. Sereniſſ.
8 Reverend. S. K. I. Principis
D & Epiſcopi Auguſtani Con-
1⸗ ſiliarius Hõ „Ma-
Jor PIenitentiarius, & Li-
brorum Cenſor, nec non
. Inſignis Eccleſiæ Collegiatæ
ad S. Mauritium Cauon. &£
Gyn Farocbus mipr.

an

e XK 3 Index

Indezx

Horologij.
Hora 1. . Urgendi, Deubmque laudan-
di.
Hora 2. Piè Meditandi.
Hora 3. Confitendi, celebrandi, &
audiendi Sacrum.
Hora g Adorandi Incarnatam DEI Sa-
pientiam, ejusque ſanctiſſimum Cor.
Hora y. Orandi pro S. M. Eccleſia ad lu-
crandas Indulgentias.
Hora 6. Examinis particularis, ac ſo-
briæ refectionis.
Hora 7. Viſitandi Auguſtiſſimum Alta-
ris Sacramentum.
Hora . Deiparam Virginem impenſius
colendi.
Hora 9. Venerandi ſpeciales S. Patro-
nos.

Hora 1ο. Variarum Precationum.

Horam 1t. Faciendi examen Veſperti-
Dum.

Hora 12. Feliciter in Domino morien-

Devo-

e
4
In
ſute
Neb .
n..
erte
er
föhon

.

e
lianhn

.
en
N Rll

Uiene
n
Rwen
n
lnie
dle⸗
.
1 ſeno. N
manc
44.

(le⸗

4

Devoto Chriſtiano

ſalutem.

telntr Reces iſtæ ex primæva intentione
ad uſum piorum Sacerdotum,
Thaumaturgam Elderenſem ſæ-
piùs de more viſitantium compilatæ,
n nec non Anno 1762. Jubilæis Honori-
ne bus DD. ANSELMI Archimandritæ ve-
mnn re parthenij inſcriptæ, haud adeò ſunt
b omni ex parte peculiares, ut non cui-
vis homini literato (Clericus ille, ſive
μ Laicus) pro opportuno quotidianæ pie-
tatis penſo, ommiſſis omittendis, in-
mnn ſervire queant. Secundis hiſce typis
A. 1766. ex multorum deſiderio, ceu
nimeii pro munere peregrinantium devoto-
rum ter Jubilæo, præmittitur notitis
Shm brevis de origine Sacelli, & Imaginis
ejusdem miraculoſæ, ex chronicis par-
un tim Collegij Elderenſis ſeu membra-
, na originait, partim ex hodœporico Ma-
riano-Benedictino Caroli Stengelij ad
mmin limam criticam, prout ſequitur, revo-
cata.
Circa annum Chriſti 1466. ſub re-
gimin? Wilhelmi a. I. Abbatis Ottobu-

Ne 4 rani

Imi,6

rani præſens miraculoſa divæ Virginis
imago in quadam ſylvula, non ultra di-
midiæ horæ ſpatium à dicto O. S. B.
Monaſterio diſſicàâ, inventa eſt, & ab
accolis tali initio culta. (a) 5Ægra quæ-
dam in vicinia mulier, & morbo affe-
cta, cui nulla medicina fuit, in ſomnis à
numine edocta eſt, ſi ſanari vellet, in
proximam ſylvulam abiret, Matris Dei
effigiem quæreret, a Matre opem.
Abiit fide, & fiducia conceptâ, reper-
tâmque ex voto imaginem, ut primum
piè venerata eſt, ore preces fudit, opem
inveniſſe ſe ſenſit. Libera ab ægritu-
dine rem vulgavit, viciniam famâ, &
religione implevit.
Hinc

Ca) Annus primitivus pland incertus
eſt. Cbronologia Elderenhis cum F. Wi-
colao Elenbogio, anno 1voοv. Ottoburæ
Profeſſo, exin Priore, Cbronologo, & bona-
rum litterarum viro, apud Mabillonium
non incelebrato, hanc imaginem jam an-
te aunnum 146oο. mirè inventam, aſque
ad regimen W'ilbelmi Abbatis, eöôdem
annò electi, ſub' æ&dicula lignea, ſeu tabu-
lato vulgari, non ſine pia veneratione
multorum guieviſe meimorat.

nln.

,ter.
unimmn
lpgen
Benin.

UHr
iuntt
AL N
nne

Hine in cultu eſſe imago, & locus;
in quo ante temporis nunquam viſa,
ſed cœleſti monitô deprehenſa eſt,
beatæ Eirginis in Elderen, nuncupari:
ab arborum genere, quod frequens ibi-
dem ſuccreſcit, & germanicé Elern,
ſive Elderen, latinè Alnus appellatur.
Cultum inventæ Iconis miraculum mox
alterum auxit, & mirifice propagavit.
Nam cum quædam mulier Diezin
vocata, filiolum ê vicino colle ab dem
Berg altero oculo captum detuliſſet,
is Matre Matrem Virginem interpel-
lante, amiſſum lumen ſubitèò recepit.
Geminòô miraculò permotus Zodocus
Mayr, Keppelin poſteà dictus, e
proxima villa Reutten colonus ædi-
culam B. Virgini, & ligneum tabulis
tectum ſtruxit, ſub eôque Divam re-
poſuit, (a) & cunctorum expoſuit ve-
0 nera-

(a) Hac dein zdicula Mariana per-
altefatum Ottoburæz Präſulem Wilbel-
mum Choro ex lapidilus ſtructo ineluſa;
àlegitimo eſus ſucceſſöre Nicolao Köſele
dura Wonaſteri, Ffata, navi pre-
Portionata templi tandem aucta, in Ec-
eſzam conſärterit primam, die 29 Nov.
d. 44 1. ritcu Catbolico Conſecrutam.

aerationi. Indignè tulit orcus novæ
Pierati exordia, & improbi cujusdam
ominis, quem ad artificio vulgus den
groſſen Schueſter appellavit, in-
vidiam impulic, ut globo bombardæ
dimiſſo & ſacram hanc ædiculam, &
ipſam Virginem peteret. Non impunè.
nani unà cum globo ſacrilegam in veſti-
gio emiſit, atque amiſit animam, in
terra collapſus exanimis.

Plura Miracula ſecuta ſunt, quæ
Diva patravit, quibusque locum etiam
apud exteros famàâ inclytum reddidit.
Fulcra, ſcipiones, ligneique pedes in
diculam depoſiti teſtantur multos
adiiſſe membrorum uſu deſtitutos, re-
Gtos, alacrésque abiviſſe, abjectis ſci-
licet, & relictis iſtis adminiculis, qui-
bus ultrà non egebant. Sed hæc ego
te prima duntaxat, & pauca è multis
ſcire volui Matris Dei beneficia, divi-
næ potentiæ monumenta. Hucusque
Stengelius, & Chronologia Elderenſis.
Grevit ſucceſſu temporis ex vigili
cura, piaque DD. Abbatum Ottoburen-
ſium munificentia tantum inter alnos
virgineas devotio in Deiferam Ma-
trem, ut hàâc per inſtitutionem Cano-
nicam

(elre

Gin
nnz,

Nso

Pwerſan

4.
Ukee

1le

Cnnen
Preti
Meiata
enti

kon N
lc
hur
i.
wundrte
un
ninzne.
Iminneli⸗
inmm,5

, (le
Munttun
Nleltt.
eles
t mllos
nns te⸗
hecisſi⸗
Clszali
Allartt⸗
1enuls
lu, i⸗
uugee
Urſe
6An

nicam almæ Confraternitatis de Vene-
rabili Sacramento anno 1678. quàm
plurimum auctà, demum ad majorem
tum animarum ſalutem, tum pere-
grinantium æquè, ac poœnitentium
commoditatem, Eccleſiæ hucusque
ſolitariæ religioſum acceſſerit hoſpi-
tium, pre tribus, aut pluribus Con-
feſſarijs, Authoritate Celſiſſimi Or-
dinarij deſtinatum, primisque ab in-
uilinis ſub tutela & patrocinio S. Jo-
ephi Nutritij Eſu anno 1696. die 10.
Januarij, non ſine gaudio & fructu ſpi-
ritus inhabitatum.

Rupertus p. m. II. inter Mæcenates
mitràâ fulgentes nulli tamen ſecundus,
præter innumera alia, quæ in moder-
nam baſilicam, & domum Joſephino-
Elderenſem magniſice contulit benefi-
cia, cum cœtu Euchariſtico, ſub titulo,
& ſpe Adorationis perpetuæ nuper ere-
cto, & longè, latéque diffuſo cultum
quoque ſociavit, ac ſodalitatem divi-
niſſimi cordis Eſu a. 1712. 12. Junij, ex
Summorum Pontificum clementia mul-
tis gratiis, maximisque Indulgentijs lo-
cupletatam, velut ex teſſera patet mox
ſequenti.
Teſſe-

Teſſera
Confraternitatis Elderenſis

J. I.
SS. CORDIS ESU.

DEus charitas eſt; & qui manet
in charitate, in Deo manet, &
Deus in eo. I. Joan. 4. C. 16.
Finis.
1. T igitur Deo ter optimo maxi-
Eud mo;, gui prior dilexit nos, ex
Corde meo per Cor JEſu in omnibus
ſit digna laus, honor, amor, & gra-
tiarum actio: 2. Diviniſſimo huic
Cordi pro tanto amore & dolore, ho-
minibus impenſo, debita compenſatio:
3. Injurjarum veròô in SS. Altaris Sacra-
mento ab ingratis acceptarum aliqua-
lis expiatio; ineò almæ Confraterni-
tati ejusdem amantiſſimi Cordis, apud
Thaumaturgam Elderenſem an. 1712.
Canonicè erectæ nomen meum dedi

cum firmo propoſito ſingula fideliter
exequendi. Die
Annô Partûs Virginci 17

les
Coe
tunm.
uncd;
ludson
, In
Gi)ſen

Wn

arn

tenl

N.

iun
unn,
,cl,

lno mn..

,N

zpd
1n l.
nte

ilue

Lex.

1. Diliges Dominum DEum tuum ex
toto Corde tuo, & in tota anima tua;
& in tota mente tua.
2. Diliges proximum tuum, maxi-
mè inimicos tuos, ficut teipſum, con-
donandò, & benefaciendô eis ex amore
Cordis ]Eſu.
3. Imaginem Cordis JEſu (vel Cru-
cifixi) ſemper habebis tecum, vel ſal-
tem in ædibus tuis, illudque ſub ſpe-
ciebus Euchariſticis verè abſconditum
adorabis ſæpè, ac devotè, Sacrifican-
do ei te, & omnia tua quotidiè 5 præ-
ſertim manè, & veſperi.
4. Magis fervide facies hoc feriaâ
ſextàâ cujuslibet hebdomadæ, patiendéô,
& compatiendô Cordi Eſu, in ara Cru-
cis pro te transfixo, ejusque merita cum
tuis precibus & operibus bonis offeres
pro inſcriptis, & converſione gravium
peccatorum.
Pia obſervatio.
I. QAcerdotes ſingulis annis legunt
unam Miſſam (non impediti duas)
pro vivis, & defunctis conſodalibus.
2. Laici (imè etiam Sacerdotes ſi
lubet) per unam anni horam, pro libi-
tu

tu eligendam, in ſpiritu & Veritate

adorant SS. Cor Eſu vel in Eccleſia, in
cubiculo, vel ruri ſuo, recitando ter
Coronam Chriſti, Roſarium, vel alias
reces cum iterato ſæpiùs verſiculo :
adean Cor 7 Eſu in &56. Sacramento.
3. Feſtum Cordis Eſu peculari cum
devotione, piõque Sacramentorum uſu
ſolenniter celebrant.
4. Teſſera hæc poſt obitum remitti-
tur ad Eceleſiam Elderenſem pro Con-
ſuetis ſuffragijs.
Indulgentiæ
F FPlenariæ in die inſcriptionis, articu-
lo mortis, & feſto principali SS. Cordis
IEſu, feria ſextâà poſt octavam Corpo-
ris Chriſti in Elderen celebrando.
Septem annorum, & Quadragena-
rum in feſtis S. Joſephi 19. Martij, S.
M. Annæ 26. Julij, 88. Simonis & Ju-
dæ 28. Octobris, & in Solennitate Im-
maculatæ Conceptionis 8. Decembris.
Sexiginta dierum pro quolibet opere
Chriſtianæ pietatis Clemens XI.
P. M. a. 1711. die 6. Maij.
Prætered altare Cordis Eſu Flde-
renſe privilegiatum eſt pro ſingulis fe-
riis ſextis, item pro die obitùs & de-
Po⸗

ſeine
kle,i
nlo ter
ililas
tiolo
nn.
luiann
wnn

Ptenite

n⸗

Ttio.
Cortis

ee
y/

en

poſitionis cujuslibet ſodalis eæ conceſ-

ſione ejusdem Clementis, a. 1719. & Be.

unedicti XIV. a. I75;75. die 10. Maij.
Pia ſuffragia pro defunctis.
1. Qkgine⸗ menſe in Elderen duo

leguntur Sacra, unum pro vi-
vis, alterum pro defunctis Sodalibus
& Benefactoribus Eccleſiæ hujus.
2. Per aſſignata quinque Sodalitatis
feſta recitantur poſt Concionem quin-
que Pater & Ave cum ſymbolo pro
defunctis, quorum nomina denuncia-
ta ſunt. 3. Infra Octavam Sancto-
rum Omnium ſpeciale agitur Anniver-
ſarium cum Veſperis Defunctorum, &
pluribus Miſſis pro ſolatio omnium, ex
Albo Elderenſi requiem & lucem per-
petuam expectantium.

Adoratio Cordis IEſu Euchar.
Aë* Cor JEſu Sacrarium SS. Trini-
tatis! Ave Cor Eſu Viaticum no-
ſtræ peregrinationis! Ave Cor ]Eſu ſo-
latium noſtræ expectationis! Ave Cor
JEſu pretium noſtræ redemptionis!
Ave Cor Eſu ſpes, & pignus noſtræ
Salvationis! jube dies, actus, & finem
vitæ noſtræ in tua gratia, charitate, &
pace

pace diſponi, & nos in Electorum con-
ſortio tecum numerari. Amen.

Series Indulgentiarum

In Eccleſia Elderenſi per annum
lucrandarum.

Plenariæ.

1 feſto Epiphaniæ, ſive 6. Januarij
pro Confratribus Ven. Sacramenti.
In feſto S. Mauri Abbatis 15. Jan. pro
omnibus.
In feſto S. V. & Matris Scholaſticæ
10. Februarij pro omnibus.
In feſto S8. P. Benedicti Abbatis 21.
Martij pro omnibus.
In teſto SS. Corporis Chriſti, &
Dominica infra Octavam pro Confra-
tribus Ven. Sacram.
In feſto doloroſiſſimi Cordis JEſu,
ferià 6tà poſt Octavam Corporis Chri-
ſti, pro Confratrilus &0. Cordis JEſu.
In feſto Mariano- principali B. Vir-
ginis, Eliſabetham Viſitantis 2. Julij
pro omnibus.
In feſto S. Michaélis Archangeli
29. Septemb, pro Confratribus Een. Sa-
gramenti.
In

n

N

N

1

Cate

nnen In feſto SS. Martyrum Placidi & So-
ciorum, 5. Octob. pro omnibus.

— In feſto Omnium SS. Monachorum
Un Ordinis benedictini 13. Novembris, pro
ommnibus.

Lanmmn, In feſto Magnæ S. Gertrudis 17. No-

vembris, pro omnibus.

Non plenariæ, ſive 7. Annorum

CMnn & totidem Quadragenarum.
INelto Purificationis B. V. Marix 2,
Februarij pro omnibus.
coute In feſto Annuntiationis 25. Martij
bro omnibus. . . .
lrän In feſto Aſſumptionis Marianæ I/.

Auguſti pro omnibus.

,4 In feſto Nativitatis B. V. 8. Septemb.
nn Pro omnilus.

In feſto Præſentationis 21. Novemb.
Dro omnibus.

In feſto Immaculatæ Conceptionis
Mariæ 8. Decemb. pro omnibus.
In feſto S. Joſephi Nutritij Eſu 19.
Martij, pro Confratribus . Cordis
Ikſu.

3 In feſto S. Matris Annæ 26. Julij,
Pro Confratrilus &5. Cordis Ilſu.

In

In feſto SS. Apoſtolorum Simonis & 6
Judæ 28. Octobris, pro Confratribus 64
. Cordis Yſu. 7
In feſto Immaculatæ Conceptionis
B. V. M. 8. Decembris, pro Confratri-

bus &5. Cordis Jeſu. .
Authores, No
Ex quibus Horologium præſens n,
colle um fuit.
S. Auguſtinus. N
S. Bernardus. e
S§. Bonaventura. IIhen
S. Hencricus Suſo. n
S§. Thomas Aquines. nn
S§. Franciſeus Saleſtus. nund,
Joannes Bona Card. le
Ludovicus Bloſius.
P. Joſephus de Callifet §. g.
P. Joannes Graſſet §. g.

D. Leontij Eberlin Tericardium kmün
Cordis Zhſu. . u
Diverſa Kenia, partbenijs oblata- Dni

o, l

ſ
(Ronc.
Hora . ſ⸗

hlteif 0 (†) 90 1

ing 0r Pr Gr ael or
hngtnt . . F. & N. J. . Be

e e Ser eh r nen er e o⸗

Hora Prima
ngen Surgendi, Deumque Lau-
L dandi.

Orã ſurgendi non te trices:
præcurre autem prior in do-
mum tuam (a) & Beneditito
Dominum, qui fecit te, & ineb-
riiantem ( b) te ab omnibus bonis ſuis.
Eccleſ. cap. 32. v. 15. & 17.

4 WDW Quadrans I.

im Exercitium Matutinum prolixius 2
ex Card. Bona.
tlerieu A* te, à quo ſum, & per quem vi-
vo, ſentio, & intelligo : ad te
ſum-

(a) Conſcientiam tuam. (b) Im-
D plentem. CGloſa Erbardi.

2 0 († ) 50*

ſummum bonum meum, qui es princi-
ium meum, & finis ultimus: ad te
evo manus meas, & Cor meum, ſan-
cta Trinitas, Unus Deus; téque om-
nium creaturarum poſſibili affectu lau-
do, glorifico, & adoro toto Corde, &
Corpore proſtratus, atque in centrum
terræ, meique nihili infrà omnes erea-
turas me prorſus abdo, ac dimitto.
Dignus es Domine omni honore, &
gloria, & gratiarum actione; quia cùm
non eſſem, creâſti me ad imaginem, &
ſimilitudinem tuam: & cum perditus
eſſem, pretioſo filij tui Sanguine rede-
miſti me, & ſancti Spiritũs gratiâ ſan-
Rificaſti me: à multis malis me præ-
ſervaâſti, peccantem tolerâſti, &ad pœ-
nitentiam expectâſti, inſuper me inl.
niſſimum lſervum tuum ſpectabilem fe-
ciſti in domo tua, ut offerrem tibi quo-
tidiè ſacrificium Corporis, & Sanguinis
Domini mei Eſu Chriſti. Pro his, &
alijs innumeris beneficijs, quæ mihi mi-
ſericorditer præſtitiſti, præſertim quòd
noctem hanc tranquillam & incolumem
Conceſſeris, gratias ago tibi, rogans
humiliter, ut delicta mea multa, & mag-
na

iin
We

9
n
lnn,
ſeni
tnämm
nmmnt
nitir,
(euimdei⸗
n dite

(†) * 2

it na dimittas mihi; ea enim agnoſco, &
Ar Confiteor cum vero propoſito emmen-
n dationis. Ultinam te infinito amore
em digniſſimum ſemper perfectè amâſſem,
Ghl? & nunquam tot peccatis, & negligen-
nt, tijs meis offendiſſem. Doleo de his om-
Memm nibus & ſingulis ex totis præcordijs
mee meis, puré propter te Deum meum
dm ſummè amabilem. Ignoſce mihi Do-
eAàA mine, & infunde timorem tuum ſan-
fnan (Ctum, fidem vivam, ſpem firmam, ar-
en dentem charitatem, & omnes virtutes,
elims» quibs indigeo. Cuſtodi me hac die
len, ab omni malo, & doce me facere volun-
gülm tatem tuam. Dirige omnia verba, co-
ue gitationes, & opera mea ad majorem
tui gloriam, & ſalutem animæ meæ,
mmen; & fac me ita creaturis uti, ne me ſepa-
itene rent ab amore tuo; Portas ſenſuum
niio meorum ita Cuſtodi, ne quis eas intret
Gums niſi miſſus à te. Propter te Deus meus
NuNA Conabor hodie omnia peccata & defe-
uni: ctus cavere; præſertim loquacitatem,
vel N. & proficere in virtutibus, præ-
cipuè in humilitate, N. Da tu, quod
jubes, & jube, quod vis. Credo Do-
mine, quidquid per Eccleſiam tuam Ca-
A 3 tholi-

4 *08 (†) 50*
tholicam eredendum propoſuiſti, om-
nem ſpem meam in tua bonitate, meri-
tisque Domini mei Eſu Chriſti repono.
Diligo te totis viribůs, tota mente, to-
ta virtute; tuæ legi obediens ero usque
ad Mortem, quam pro tuo amore & ho-
nore lubens ſubire paratus ſum, qua- ujf
cunque horâ tibi placuerit. Adverſa ull
omnia de manu tua libenter accepto, i
omnes amicos & inimicos propter te, ch
& in te diligere volo; ſi aliter fecero, uc
errantem revoca, & meam etiam rebel- y
lem ad te compelle propitius volunta-iman
tem. Renovo propoſita (ſeu vota) ul
mea, quæ diſtinxerunt labia mea, eâ- uln
que tibi offero, & cum illis quidquid ha- Qunm
beo, quidquid ſum, quidquid poſſum. und
Offero tibi filij tui ardentiſſimum in te um
amorem, B. Virginis ſanctitatem, purita- l
tem Angelorum, Patriarcharum fidem, mu!
Prophetarum conſtantiam, laboresApo- nh)
ſtolorum, pœnas Martyrum, Confefſo- bu
rum patientiam, Caſtimoniam Virgi-Kiill
num, omniumque juſtorum virtutes; ut Men
l dai tibi placent, pro me intercedant, uſi
meam ſuppleant imperfectionem. Wam
Quod ſi mihi tot vitæ forent, uor gret⸗ weir
.

.

Miti 101
ue, e
iliteporn
eme, ,
Wenige
Ke
wln,n
Ai
rmt,
Punrtt,
Alertten
netinneke
tigfolnn
(Euppa
Dn nen,e
Ricgnchk
icgidpr
tinume
Penen pun
chumnten
nlboreen
DW
Umonm

el
eNN
GN
1

08 († ) 800 5
læ in Cœlo: ſi omnia regna, & divitias
Mundi poſſiderem, cuncta libenter Ma-
jeſtatis tuæ obſequio impenderem,
Confirma Domine hanc voluntatem,
& exaudi orationem ſervi tui.
Tu quoque poſt Deum tota ratio ſpei

meæ, beatiſſima Virgo Maria, Domina

mea, & Patrona mea benigniſſima, ade-
ſio mihi miſerrimo peccatori, gratias
ago tibi, quòd tuis meritis, & patroci-
nio usque ad hanc horam perveni, ego
me hodièe, & quotidie tuæ fidei, & tui-
tioni committo. Sulſcipe me, Mater
amabiliſſima in ſervum, & filium tuum
indigniſſimum, & præſerva ab omni ma-
lo animam meam, nec me deſeras in ho-
ra mortis. Impetra mihi omnium pec-
catorum remiſſionem, impetra perfe-
Ram mortificationem & introverſio-
nem, ut ſim homo ſecundum Cor Eſu
filij tui, Dei mei.
Et tu Angele ſancte, potentiſſime,
& fideliſſime Cuſtos animæ meæ, de-
fende me ab omnibus inſidijs maligno-
rum ſpirituum, omnes peccandi occa-
ſiones amove, ſanétas cogitationes in-
ſpira, dirige verba & opera mea ſecun-
A 3 dum

6 05 († ) 90*

dum Dei voluntatem, tuere me in ulti-
mo vitæ agone, & pro me ſemper in-
tercede. Gratias tibi ago pro Cuſto-
dia, quam indigno clienti tuo hac no-
Ge impendiſti hl omnésque tecum bea-
tiſſimos ſpiritus imploro, ut in omnibus
neceſſitatibus & anguſtijs meis adſiſtant
mihi.
Vos item invoco, Sancti, & Electi
Dei omnes, vos præſertim Patroni mei
ſuaviſſimi, & quandoquidem de veſtra
falute jam ſecuri eſtis, etiam de mea ſol-
lieſti eſſe dignemini. Laudate, bene-
dicite, & ſuperexaltate Dominum me-
cum, & pro me; mihique gratiam ob-
tinete, illum perfecte cognoſcendi, &
amandi in via, ut demum in patria eo
perfruar vobiscum in æternum.
Sed nunc iterum Coram te effundo
deprecationem meam Domine Deus
meus,„tibique omnes hodie commen-
do, pro quibus Orare teneor, ut in cun-
ctis neceſſitatibus ſuis opem tuam ſibi
ſentiant adeſſe. Reſpice Eccleſiam
tuam, eâmque pacificare, cuſtodire,
coadunare, & regere digneris una cum
Papa noſtro N. cunctisque Epiſcopis,
&

n Ke
daK
Cnez
ſgnitt
el
lnal
lumn
(Manin
amin
numn
b,in

n

4i
lrder
, an
in 6
ne N⸗
An )

(†) 5* 3
& Paſtoribus, omnique clero: fac eos
lnprs in tuo ſervitio ferventes, ut cum grege
nln ſibi commiſſo ad vitam perveniant ſem-
hed Piternam. Reſpice Reges & Principes,
vehtter omnemque Magiſtratum, da illis Sapien-
fumin tiam;, & concordiam, zelumque juſti⸗
Nitr die, & religionis. Commendo tibi
omnes domeſticos & familiares, Con-
Eeg ſanguineos, & affines, benefactores „
Nennne & Adverſarios meos; concedo omni-
mntenh Pus & ſingulis, quod ſcis eis expedire ad
ſalutem mentis & Corporis. Da affli-
Gtis conſolationem, infirmis ſanitatem,
peccatoribus veniam, juſtis perſeve-
rantiam, vivis pacem, & requiem de-

girie functis, Amen.

nnmma . Quadrans II.
uun Aliud Exercitium pro Religioſo.

leeſfn .
mie en Doro, laudo, & glorifico te, O
Pomie eu. . . . .17
N orRen Sanctiſſima Trinitas, Pater, Filius,
leoannen De
rEnN S Spiritus S. tres Perſonæ, unus & ſo-
enun lus Deus, ac opitulante gratiâ tua effi-
caci, quam ſupplex imploro, dejicio
e me in abyſſo mei nihili ſub Conſpectu
divinæ Majeſtatis tuæ, quia tu es im-
menſumi pelagus eſſentiarum, & perfe-
A 4 io·

inole

enerll
te ben⸗.

Gtionum omnium, Principium, & finis
meus ultimus.
Credo firmiſſimè, paratus mille vi-
tas profundere in conteſtationem om-
nium eorum, quæ nobis in ſacra ſcrip-
tura revelàſti, & per Eccleſiam tuam
Catholicam credenda propoſuiſti.
Omnem ſpem meam in te Colloeo;
& quidquid poſſum habere boni, ſive
ſpiritualis, ſive corporalis, tam in hac,
uàâàm in altera vita, id totum deſidero;
ſpero, & volo ſolùm conſequi de libera-
li manu tua, Deus meus, vita, Spes,
unica ſalus, & beatitudo mea. Conſig-
no tibi hodiè, & in perpetuum Corpus,
& animam meam, omnes poten-
tias, & ſenſus, maximè autem intel-
lectum, & voluntatem, linquam, &
Oculos meos: proteſtor me non con-
ſentire, neque conſenſurum unquam,
quantum in me, meisque ſubditis eſt,
in ullam cogitationem, verbum, ſive

rem, quæ fiat vel cuùm minima offenſa

tuæ adorandæ Sanctitatis. Propono
firmiſſime, impendere omne eſſe meum
ad promovendam gloriam, & perficien-
dam ſanctiſſimam voluntatem tuaen .
1-

ki
Wn
„Munvn
(Lnter

l
n in
Imlut
rmc
Niben
3

lle

ne
k
D
(oriz
Per 1

Et

unler.
Onen O,
lentei
nm dun
liſki.
telen
boni, ſ
zuninu,

WNlib
iee.

lin Ger,
4 Cnſs
InCd
m en
uen N
,lnnum,l

e R

mNuN
elhatsekt
Gethmn,
. leet
iummecket
Nynm
dmretben
nlntien
ren wn

—„ (†) 9

ſique mihi tot vitæ forent, quot ſtellæ
in cœlo; ſi omnia regna, & divitias
mundi poſſiderem, cuncta libenter Ma-
jeſtatis tuæ divinæ obſequio, honori,
& animarum, Sanguine Chriſti redemp-
tarum ſaluti impendesem. Confirma
Domine Deus hanc voluntatem, &
mitte mihi auxilium de Sancto.
Paratus ſum ſuſcipere omnes adver-
ſitates, infirmitates, vitæ hujus, mor-
tisque anguſtias, quas mihi paterna tua
manus immiſerit ad dandum unicèe gu-
ſtum beatiſlimo Cordi tuo. .
Vellem me totum, quantus quantus
ſum, impendere, & procurare, ut ab
omnibus creaturis ſicut in cœlo, ita &
in terra tibi ſerviatur, téque omnes om-
ninò homines, prælertim Hærertici, in-
fideles, ac maximi peccatores mecum
agnoſcant, timeant, ament, atque
glorificent Deum Creatorem, Redemp-

torem, & Sanctificatorem ſuum.

Gaudeo ſummoperè de tua æterna
felicitate, & exulto te tua tam Magna
Gloria in cœlo, & in terra: ſique polſ-
ſem per impoſſibile eſſe Deus, nollem
tantum ideò, ut tu ſolus ſis, & æternum
. A 5 ma-

140 es († ) 80

maneas, quod à te ipſo es, eſſentiale,

& ſummum bonum.
Gratias tibi ago, O Deus meus, per
Cor Eſu filij tui infinitas, non modò,
quèòd noctem hanc ſine peccato tran-
uillam, & incolumem conceſſeris,
e pro innumeris quoque beneficijs, &
donis, ſanctiſſimæ Hummanitati Chri-
ſti, beatiſſimæ Virgini Mariæ, S. N. mi-
hi, totique mundo collatis, & inceſſan-
ter à benigniſſima tua Providentia tam
in hac, quaàm in altera vita conferendis.
Amo tuam infinitam bonitatem, &
Pulchritudinem propter ſeipſam ex to-
to affectu cordis, & animæ meæx; &
vellem, ſi poſſem, te amare illo amore,
quô dignus es, qué amant te Dei-
para Virgo Maria, ardentiſſimi Sera-
phin, omnes Sancti & juſti, cum quo-
rum amore unio, & offero tibi imperfe-
Gtiſſimum amorem meum.
Offero prætereà ſupremæ Majeſta-
ti, ac individuæ Trinitati tuæ, per
quam ſum vivo, ſentio, & intelligo, ad
laudem, & gloriam ſempiternam cum
hodierno miſſæ Sacrificio omnes cogita-
tiones, verba, preces, & opera pretio-

—

ſohenove

rolut.
itr
eriſtoe,
unm lte
Engum
enperino
lere ni.
end ei⸗
Güin
e,gemum
m, Crten
fun, rfun
ury nocun
ur,,i⸗
a,Dentcin⸗
Gle neisz
1z, nitige
anonmniſ
me it, In
e dgn
tölcieren
feſciſhn
extitpatin
uküinzn

Geſenti

Densnens 1
6,Non mot
rento n
0 Ctſeri
nebereſcſs
nuntn,
nkNn
Mordenunn
aannken,
Uniarn,
ſihliner d⸗
im mee; &
meiioanore,
NENR
glenriſnn e⸗
Lluli,cung
rotblimen
dun.
rene Nin
nitani we,,
Einrlet
enpitenunn
cioonnenm⸗

eſ

2 (†) 50* 11

ſiſſimo ſanguine Eſu Redemptoris noſtri
lota, & involuta, in unione meritorum
ſanctiſſimæ vitæ, Paſſionis, & morxtis
ejus, beatiſſimæ Virginis Mariæ, S. N.
omniumque Angelorum & Sanctorum,
quorum perfecliſſimas intentiones,
quas unquam in vita ſua habuére, &
egoſemper in omnibus actionibus meis
habere cupio.
Statuo etiam per preces & opera
diei hujus omnino me participem face-
re, quantum poſſibile eſt, Indulgentia-
rum, Sacrificiorum, & bonorum om-
nium, quæ fiunt hodiè in tota Eccleſia;
illique applicare, ſicuti nunc verè ap-
plico per modum ſuffragij pro animabus
purgatorij, ijs præcipue, quæ Cordi
Eſuù, Beatiſſimæ Virgini Mariæ, San-
Gisque meis tutelaribus præ cæteris
ratæ, mihique ſpeciali titulo conjun-
æ, aut commiſſæ ſunt. Volo inſuper
omne illud, quod boni poſſum, offer-
re, actúque offero in pænitentiam, &
ſatisfactionem meorum peccatorum,
pro felici ſtatu S. Matris Eccleſiæ, N. N.
pro extirpatione Hæreſum, Chriſtia-
norum Principum Concordia, omnium
A 6 Supe-

6 (†) *
Superiorum, Confratrum, Propinquo-
rum, & benefactorum meorum ſalute
temporali, & æterna.
Deus, Deus meus! cùm tu ſis in-
finité dignus omni poſſibili honore,
amore, & obſequiò, ſiquidem tu ſolus
es, qui es: doleo ex toto corde de om-
nibus peccatis, offenſionibus, & negli-
gentis meis, cogitatione, verbo, ope-
re, vel omiſſione commiſſis, illâque
deteſtor plùs quàm omnia alia mala
mundi, & tormenta inferni unicè, quia
tibi Deo optimo Maximo, quem appre-
tior, & diligo ſuper omnia in cœlo & in
terra, ſummoperè diſplicent. Peto
igitur humillime veniam, faciôque
firmiſſimum propoſitum, nunquam de-
liberatè offendendi divinam Majeſtatem
tuam in æternum. Locò imperfecti do-
loris mei offero tibi illos dolores, & pœ-
nas, quas Chriſtus Eſus in monte oli-
veti & patibulo Crucis pro meis & te-
tius mundi peccatis ſuſtinuit, cum omni
pænitentiâ, quam unquam egéêre S. Da-
vid, S. Petrus, Maria Magdalena, S. Au-
guſtinus, Maria Ægyptiaca, Margarita
de Cortona, aliique verè F nitanrss.
ar-

e⸗
Al
hnn
Onn
ſuumdt
Wdoen
lpen
Uoavn
Cmi

On
Aarmnn
enüin
Ui r
lrn
unſun
) ld
ſren
n, gi
feet
nn

.
Dpnon⸗
n haer

uln.
Uone „
ndſas
Nnetedn
ng
Gth,lp

mik, u
C, Ein
n. beto
mcnre
mn

Pelktil
Nen ⸗
none ol⸗
ms Enr⸗
Ucmmwnt
erilr

0 ( †) 30* 13

Largire Domine, ut plangam negligen-
tias & peccata mea in ſacro ordine com-
miſſa, ſimulque pro ijs, ac omnibus
alijs totius vitæ ſatisfaciam, antequam
moriar; fiant Oculi mei fontes lacry-
marum die ac nocte, & da mihi omnium
Sanctorum Pœnitentium contritiones.
Mollifica, quæſo, Cor meum durum,
& lapideum tua omnipotenti, & ſacra-
tiſſima unctione, & fac, ut per gratiam
tuam ſuperabundantem ex vaſe iræ mu-
ter in vas Miſericordiæ, tantéque liber
ab omnibus vitijs & peccatis, efficiar in
amando te ſummo bono ferventior;
quantò hactenus frigidior extiti.
O DEus, Amor meus, & omnia!
ad æternam tuam gloriam, novo fervo-
re, niſi jam promiſiſſem, promitto, vo-
veo, & renovo tibi perpetuam Caſtita-
tem, paupertatem, Obedientiam, N.
ac ſeriam converſionem morum meo-
rum juxta regulam ſanctiſſimi Patris mei
N. ah, qui dediſti velle, da etiam per-
ficere per interceſſionem, & merita eo-
rum, qui in hoc ſacro Ordine & loco,
tibi fideliter, & ſanétè ſervierunt. Ex-
cita in corde meo Spiritum, cui idem
A 7 ſan-

14 (†) 80
ſanctiſſimus Pater & Legislator meus in
hac vita ſervivit, ut eôdem repletus
ſemper ſtudeam amare, quod amavit,
& opere exercere, quod docuit.
Largire denique mihi Cor manſue-
tum, & patiens in adverſis, ut omni
confuſione, & mortificatione me dig-
num exiſtimans, nemini iraſcar, ignoſ-
cam ſingulis, juſt6que ob tot commiſſa
peccata me ſolum perſequens odio, om-
nes propter te homines, adverſarios
præſertim meos ſincerè diligam, tibi-
que omnem poſſibilem laudem, amo-

rem, & gloriam pro tot illatis à me in-

jurijs hic, & in æternum retribuam.
Pone inſuper Cuſtodiam ori meo, ut
non delinquam hodiè in linqua mea,
ſed ſilenda ſileam, & loquendo non lo-
quar, niſi quæ neceſſaria ſunt, tibique
placita. Dignare, quæſo, tu Domi-

ne ESU, per merita Virgineæ Matris

tuæ Mariæ, & omnium Sanctorum
largam mihi dare benedictionem,
uberémque gratiam, tibi ſemper,
& in omnibus ſic placendi, ut te pa-
ne Angelorum quotidiè digne fruar

. . 2 .
in terris, & æternùm beateè in cœlis;

qui

eun Pate
Virie

ven
Il

kimcorun
iunen, N
un mmie
d en,
Durb, Mane
Wlncl,
Ids;W
run, ou

6
PMon
o MMeumad

lenga in ma
Mel

ur ene
en tegſenn
d amayi,
eit.
r menl.
Utomni
RNEg.
lanil.
Ronniſa
cddon.
Meknic
lpem, in
gen, a.
Nsnein.
tenbran.
Gi ed, u
Emawer,
nendo wonl⸗
it, chihe
b Dom;-
nee Mers
Enborum
licionn,
i ene,
Uur
uberis;
G

„06 († ) 50* 15
qui cum Patre & Spiritu ſancto Deus
unus vivis & regnas in ſæcula ſæculorum
Amen.
Etiam coram te me proſterno, O Do-
mina mea, Refugium, ſpes, & gau-
dium animæ meæ, ſanécta Maria! ſa-
luto, amo, & veneror te filiam æterni
Patris, Marrem Dei filij, ſponſam Spiri-
tus ſancti, templum Sanctiſſimæ Tri-
nitatis; tibi commendo, tibi dono me
totum, quidquid ſum, quidquid ha-
beo, Cor, Corpus, & animam meam;
omnes actiones & neceſſitates meas, ac
præcipuè horam mortis mex. Ah Ma-
ter gratiæ, Mater pulchræ dilectionie
agnitionis, & ſanctæ Spei, converte
Gor meum ad veram pænitentiam; ac-
cende in me Divini, tuique amoris ig-
nem; cuſtodi me ab omni gravi pecca-
to, ſcandalo, confuſione, famæque ma-
cula: aſſiſte mihi in Omnibus officijs,
& functionibus meis: nec deſere me
in quacunque tribulatione, ſed mon-
ſtra te eſſe Matrem, & fidam totius
vitæ meæ Moderatricem, O clemens,
O pia, O dulcis Virge Maria! Amen-
Angele ſancte Dei, qui Cuſtos es
mei,

16 5s (2† ) 86
mei, tuæ protectioni me meâque om-
nia committo, Orans ſuppliciter, ut
me quantumvis ingratum, ac monitis
tuis rebellem ne deſeras, ſed benignus
dirigas ertantem, doceas ignorantem,
juves periclitantem, & per vitæ hujus
adverſitates ad patriam perducas cœle-
ſtem. Vos pariter ſancti mei Tutela-
res N. N. vos omnes electi Dei, ino-
pem juvate, jacentem erigite, & pere-
grinanti in hoc exilio, atque in tenebris
ſedenti lumen, opem & perſeverantiam
impetrate, ut Deum vobiſcum in hac
vVita ferventer amare, poſt mortem

veròô feliciter videre, & pereniter
laudare merear. Amen.

Quadrans III.

Simile Exercitium pro ſæculari-
bus.

Eus, DEus meus, ad te de luce vi-
1 gilo, & in nomine Domini mei E-
ſu Chriſti e lecto ſurgens incolumis ,
tuam divinam & immenlam Majeſtatem
ubique, maximè tamen in 88. Altaris,

&

7

een
er U
40 Monitis
beng

ei urel

ſei, i.

Cn in tae
norten
Perite

⸗

ſecnti

tedae
Cwinme t

(†) 506 17
& amoris Sacramento verè præſen-
tem, ego miſer homunico de abyſſo mei
nihili Venerabundus millies ſaluto, &
adoro.
Omnia & ſingula, quæ ſancta Mater
Eccleſia de hoc Venerabili Sacramento,
aliisque fidei Myſterijs credit, & cre-
denda proponit, firmiſſimè teneo, ac
rofiteor, quia Veritas tua Divina, &
infallibilis omnia & ſingula revelavit.
In te, à te, & per te, O JEſu, ſpe-
ro omnia bona Corporalia, & ſpiritua-
lia, maximè felicitatem æternam, quia
tu Deus in promiſis tuis fideliſſimus es,
& immutabilis. Te ſolum diligo, & ap-
pretior ſuper omnia, quia infinitè bo-
nus es, & propter offenſam divinam
bonitatem tuam ſummoperè doleo, ac
deteſtor omnia peccata mea, firmitèr-
que propono, nunquam amplius conſen-
tire in ullam rem, quæ diſplicet amabi-
liſſimæ Majeſtati tuæ: de commiſſis
verò proxima occaſione verè contritus,
in ſacro tribunali me accuſabo, & cona-
bor ſeriam, ac ſeveram agere poœniten-
tiam. Et quia, mi Eſu, tuus totus eſſe

volo, ideò⅛ commendo, & conſecro tibi
ho-

18 05 (†) se
hodiè & in perpetuum, Corpus & ani-
mam meam omnésque potentias, ſen-
ſus, & motus illorum.
Tibi offero omnes meas cogitatio-
nes, verba, & opera præſertim hujus
diei ad Majorem gloriam ſanctiſſimæ Tri-
nitatis Patris, Filij, & Spiritus S. ad ho-
norem ſanctiſſimæ Humanitatis, per-
fectiſſimæ vitæ, & afflictiſſimæ mortis
tuæ: ad honorem immaculatæ Virgi-
nis Mariæ: ad honorem fideliſſimi mei,
amandiſſimique Genij tutelaris: ad ho-
norem Sanctorum Patronorum, & om-
nium Electorum Dei.
Omnes operationes meas, inſuper
offero in gratiarum actionem pro cun-
ctis beneficijs mihi, & toti mundo col-
latis, pro ijs maximè, propter quæ
mortales ingrati nullas tibi referunt gra-
tias.
