ſindone meritorum tuorum involve:
ut mea, quæ immunda ſunt, tuis co-
pulata mundentur, & quæ in me im-
perfecta ſunt, tuis unita perficiantur
ad laudem pijſſimi cordis & Nominis
tui. Amen. Eater. & Ave.

Ad Elevationem utriusque
Sacramenti.
Salutaris Hoſtia, quæ eœli pandis
oſtium, bella premunt hoſtiſta, da
robur, fer auxilium.
Te ergo quæſumus, tuis famulis
ſubveni, quos pretioſo Sanguine rede-
miſti.
Poſt Elevationem ſequitur

PFPars Secunda.
Diade mi Eſu, nunc verè præſem
in hoc Altari, rogo te per puriſſi-
mas

118 — (†) 1,40
mas illas lacrymas, quæ ex beatiſſimis inke
oculis tuis promanârunt; abſterge om. Paſuun
nes Oculorum meorum maculas, quas ulis
per viſus incontinentiam contraxi, ut pelti,l
finitô hujus vitæ curriculo, mente pu- unguln
ra tuam clariſſimam, mellitiſſimamque Mer
faciem contemplari merear. nungen
Dilecte mi Eſu, rogo te per cœle- Kymin
ſtem aurium tuarum pietatem, ablue Mühnnen
omnem ſordidarum aurium mearum ini- mikiim
quitatem: ut in hora mortis meæ ab Anhem
auditione mala ſecurus, ad evocatio- Mmmn
nem tuam libenter hinc emigrem, & (Mintn
te ſummô, atque unicòô bonòô in ſem-
piternum feliciter fruar.
Dilecte mi Eſu, rogo te per ſince-
riſſimam cogitationum tuarum inten-
tionem, ardentémque transfixi cordis
tui amorem, diſſolve omnem vitioſarum
cogitationum, & affectionum mearum
impurique cordis mei culpam. Ipſum
Cor tuum amore ruptum fiat mihi in
morte gratum umbraculum, & poſt mor-
tem ſit animæ meæ pereñe domicilium.
Dilecte mi Eſu, rogo te per dul-
cem vividâmque virtutem ſacratiſſimo-
rum verborum, quæ divino ore tuo pro-
tuliſti

8
rbentich
ſeheon
le,
r

Nis nee;
Wefveng
neen 16
MWinſem

d
uuun ime
Geknicut
UEtohnn
imeamm
n hhun
En

255 († ) 802 119

tuliſti, deterge omnem oris mei, & lin-
quæ meæ ſpurcitiam, atque offenſam,
ut immaculatus poſt hoc exilium ad te
perveniens, tibi laudes in æternum
cum gaudio, decantem.
Dilecte mi Eſu, rogo te per admi-
randam operum tuorum perfectionem,
& patentia manuum tuarum vulnera,
aufer omnem impiarum manuum mea-
rum fœditatem, & ſcelera: ut poſt-
quam defunctus fuero, illicò in ſuaviſſi-
mos amplexus tuos absque impedimen-
to ruere merear.
Dilecte mi Eſu, rogo te per dolen-

dam incontaminatorum pedum tuorum

fatigationem, terebrationémque, con-
dona mihi omnium pollutorum pedum
meorum transgreſſionem: ut ubi car-
nis ſareinam depoſuero, ſtatim locum
tabernaculi tui admirabilis, & thala-
mum vivi tui amoris expeditus ingre-
diar, ibique perenniter in te exultem.
Dilecte mi Eſu, rogo te per totius
vitæ tuæ innocentiam, ſenſuumque
tuorum venerandam ſanctitatem, dele
totius vitæ meæ, ac ſenſuum meorum
Oomnium horrenda peecata; ut poſt-
quam

.
120 (†) 80 etn
quam finita fuerit miſera hæc captivi ae

tas, totus mundus mox inveniar in te,
qui es vetus Paradiſus æternarum deli-
ciarum: ubi torrente voluptatis tuæ
inebriatus, jugiter cum jubilo glorifi-
cem nomen ſanctum tuum. Amen. Unäns
Communio ſpiritualis. lunm
u,G
Gnus Dei, qui tollis peccata mun·
Adi, miſerere nobis. Dic ter cum acha
Sacerdote: dein perge: int
Quemadmodum deſiderat cervus ad n
fontes aquarum, ita deſiderat anima ſecen
mea ad te Deus; atque utinam dignus e
eſſem, te de manu Sacerdotis in vene- m
rabili hoc Sacramento ſuſcipere, & in- en
troducere in cordis mei habitaculum!
càùm autem cœli coram divina Majeſtate hl
tua non ſint mundi, & univerſæ Cœlo- Mtn
rum columnæ contremiſcant; quo-
modò ego extremæ vilitatis ſentina præ-
ſumam te totius puritatis fontem in- ſu⸗
Cor meum introducere tot peccatis hnn
pollutum ? credo equidem, Oæterna 4
Veritas, Domine JEſu Chriſte, quòôd n
verè è ſummo Cœſorum ad verbum Sa- rn
cerdotis, ut me viſites, venire digna- Am
tus

“ e

C

e capt
Fhlarint
Inun det.
iiz tne⸗
Wlgais
Men

tulg

Urnnn
Uetn

Termgl
nr min
mdin
nſer.

elir

Muclun
uiseln
le

n, go⸗
aiure⸗

menir

Kpet
mOi
l
Curdr.
atignn
N

(†) 121
tus ſs; attamen conſcius infirmitatis
meæ, & ſcelerum meorum, de quibus
propter te vehementiſſime doleo, non
audeo Sacramentaliter ſuſcipere te, ſed
cum centurione percutiens pecëctus
meum ſupplex ingemino: Domine non
ſum dignus, ut intres ſub tectum meum,
ſed tantum dic verbo, & ſanabitur ani-
ma mea. & o. O Domine Eſu Chriſte,
fide viva, ſpe firma, & charitate per-
fecta tibi adhæreo; utinam mihi bone
JEſu intimè conjungaris! en tibi Cor
meum totum offero; tu illud ingrede-
re, & reple donis tuis cœleſtibůs. Cor-
pus tuum, Domine Eſu Chriſte, & ſan-
guis tuus cuſtodiant animam meam in
vitam æternam. Amen.

Oratio alia ſpiritualiter, aut ſa-
cramentaliter Communicanti
peraccommoda.

V Eni O ſereniſſime animarum ho-
ſpes & Sponſe, Chriſte JEſu, dul-
cedo mea, pulchritudo mea, amor
meus, & omnia! veni, ac viſita ani-
mam meam ſordidam, tuisque vulneri-
bus Cor meum ſaucia, tuo Sanguine
F men-

122 20s (†) 802

6
mentem meam inebria, tuo Corpore ireſl
Corpus meum purifica, tuâ animâ ani-
mam meam ſanctifica, tuo ſpiritu Spiri- S
tum meum vivifica, tua divinitate me iter
totum in te transforma, ut quocunque

me vertero, te ſemper videam pro me
Crueifixum, & quidquid aſpexero, tuo
Sanguine mihi appareat rubricatum, ut
ſic totus in te tranſiens, nihil præter te unk
valeam invenire, nihil niſi tua vulnera uurdhin
intueri. Hæc mihi ſit conſolatio, te- Mun
cum mi Eſu deſpici, tecum pati, vul- ilſtun
nerari, & mori; hæc intima ſit affli- aul
ctio, ſine te aliquid meditari, aut extra urnnti
te conſolari. Non quieſcat Cor meum unmmn
Domine Eſu, donec inveniat; ac poſ- —
ſideat te centrum ſuum, ubi cubet, ubi W—
requieſcat, ubi ſuum terminet appeti-
tum. Da mihi dulciſſime Eſu, ſic te
panem vivum, qui de cœlo deſcendiſti, Uir
manducaresacramentaliter (ℳOirituali-
ter ut totus manducer àte, nec tu in
me, ſed ego transmuter in te, & vi-
vam deinceps propter te; ſicque tu
maneas in me, & ego in te per mei cor- pt
poris, & animæ transformationem: ut
totus exeam ex me in te, & nunquam re-
deam

luc,

wC 6 († ) 123
inis deam in me, ſed amittam me totum ab-
ringti ſorptum in te, nec unquam pateat mihi
fiem exitus à te: qui vivis, & regnas in
em æcula ſæculorum. Amen.
nnn Oblatio in fine Miſſæ.
lennht Laceat tibi, O ſanctiſſima Trinitas
obſequium ſervitutis noſtræ, & præ-
ſta, ut hoc Sacrificium, quod oculis
Ium tuæ divinæ Majeſtati oblatum eſt, tibi
nienm fiat acceptabile, mihique & omnibus
nei fidelibus vivis, atque defunctis, pro
uh6 quibus illud fuit oblatum, ſit te miſe-
Mem rante propitiabile. Per Chriſtum Do-
IGCrren minum noſtrum. Amen.

innr
uec Hora Quarta
rlit Diligendi æternam Sapientiam,
hkleni ejsque SS. Cor adorandi.
= Hriſtus Eſus factus eſt nohis
e,Un Sapientia (a) à Deo, & ju-
r ſtitia, & ſanciificatio, & Re-
nn demptio. (b) I. Cor. I. C. v. 30.
F 2 Quad-

(2) Dator Sapiertiæ, & juſtitia
(*) Janckiſicator, & Redemptor.

1224 „ (†) 1
Quadrans I. Tans
(bonus

De Incarnata DElI Sapientia. geni

. Ii hargn
lu⸗
Ad Matutinum, lauii
Sive pro die Dominico. ſuhmten

Alutem mentis & Corporis tribuat Imuen
O nobis Eſus Chriſtussapientia Patris. hhehe⸗
Hic Verſus ſingulis boris præmitti Ginnni,
Jolet. oi
Domine labia mea aperies: & os
meum &e. . enn
Deus in adjutorium meum inten-
de & c. Gloria Patri.

Hymnus.

Esu dulcis memoria,
Dans vera Cordi gaudia;
Sed ſuper mel & omnia
Ejus dulcis præſentia.
Nil canitur ſuavius,
Auditur nil jucundius,
Nil cogitatur dulcius,
Quàm [Eſus Dei filius.
IEſu

(† ) 502 125
JIEſu ſpes pænitentibus,
Quàm pius es petentibus,
N Quàm bonus te quærentibus:

1

Sed quid invenientibus?
Whenn Xterna Sapientia,

un Tibi, Patrique gloria
8 Cum parili ſit ſpiritu
hnite In ſempiterna ſæcula.

netti Halmus cum Antiph. O Sapientia.
kti Ubilate Deo omnis terra, Pſalmum
Mipe Y dicite nomini ejus; date gloriam lau-
Qi ejus.
ig en Dicite Deo, quàm terribilia ſunt
opera tua Domine: in multitudine vir-
nmm tutis tuæ mentientur tibi inimici tui.
Omnis terra adoret te, & pſallat ti-
bi; Pſalmum dicat Nomini tuo. Glo-
ria Patri.
Antiph. O Sapientia quæ ex ore al-
nui; tiſſimi prodiiſti, attingens à fine usque
dum ad finem fortiter, ſuavitérque diſpo-
g, nens omnia, veni ad docendum nos
viam prudentiæ.
Anal, Capitulum. Sapientiam amavi, &
m exquiſivi à juventute mea; & quæſivi
ils, eam mihi in ſponſam aſſumere, & ama-
T 3 tor

16 W◻ (†) % 4
tor factus ſum formæ illius. Deo gra- 4I
tias. a⸗
j. Ego autem in Domino gaudebo.
Be. Et exultabo in Deo IEG meo. run
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Ky- aup
tie eleiſon. Pater noſter. Se
Domine exaudi orationem meam &c.
Ad libitut.
t
Oremus. Aun
QOernigne Domine Eſu Chriſte, Sa- Ri
pientia Patris, Stella ſplendida; Girt
& Matutina, qui vigilias noctis per par- e
tum glorioſæ Virginis Mariæ conſecrãaſti, Cen
& easdem Reſurrectionis tuæ lætà vi- nunnt
Ctoriâ ſerenâſti: ejusdem Virgineæ Pa- Diter
rentis tuæ meritès illumina Cor meum, Mnude
ut ſicut fur veniens in hora mortis, in- lun
venias me in bonis operibus vigilantem: Dti⸗
qui es ſplendor Patris, Filius Virginis, Iumnn
undcus chariſmate Spiritus S. Amen.
Domine exaudi orationem. Et cla-
mor meus. Benedicamus Domino. Deo!
gratias. Eterna Sapientia benedicat,
& Cuſtodiat ſemper corda, & corpora
noſtra. Amen. Ita Kniuutur omnes bo- u⸗

Ad

KW 25 (†) 562 127

Doogn Ad Primam,
ttn Seu pro Feria 2.
Klnn Alutem mentis & Corporis: Deus
itn K in adjutorium meum. Omnia ut
1 6 pra.
umenb, Hymnus.
Mor JEſu dulciſſimus,
A Et verè ſuaviſſimus,
Clese Plùs millies gratiſſimus,
ſini Quàm dicere ſufficimus.

IEſu decus Angelicum,
In aure dulce canticum,
In ore mel mirificum,
In corde nectar cælicum.
IEſu mi bone ſentiam
Amoris tui copiam;
Da mihi per præſentiam
Tuam videre gloriam.
Eterna Sapientia,
Tibi, Patrique gloria
wün der Cum parili ſit Spiritu
Uberle, In ſempiterna ſæcula. Amen.

vlng Palmus cum Antipb. Ego diligentes.

renbo⸗ Uditam fac mihi manè miſericor-
Adiam tuam 1 quia in te ſperavi.
F 4 No-

Cperr.
hnkeli

6 Fond
Amen,
Rcr

128 408 († ) 802

Notam fac mihi viam in qua ambu-
lem: quia ad te levavi animam meam.
Eripe me de inimicis meis Domine,
ad te confugi:
Doce me facere voluntatem tuam,
quia Deus meus es tu. Gloria Patri.
Antiph. Ego diligentes me diligo,
& qui mane vigilaverint ad me, inve-
nient me.
Capitulum. Sapientia clamitat in
plateis: ſi quis diligit Sapientiam, ad
me declinet, & eam cùͤm invenerit bea-
tus erit, ſi tenuerit eam. Deo gratias.

. Exurge O æterna Sapientia, ad-)

juva nos.
Be. Et libera nos propter nomen San-
QRum tuum.
J. Domine exaudi orationem & .

Oremus.

Ciâ noſtra quæſumus Domine,
4æternæ ſapientiæ ſplendor benigne
illuſtret, quò mundi hujus tenebris ca-
rere, & per ſemitas juſtitiæ tuæ ad pa-
triam Claritatis æternæ pervenire me-
reamur: Per eundem Chriſtum Domi-
num, qui eſt & c. Reliqua àt Ket.

(†) 962 129

a anbe .
mnem Ad Tertiam,
Dmir, Vel pro Feria 3. Præmiſſis alijs.
Wnhun Hymnus.
◻Ia IEſu dilectio

nn Grata mentis refectio
Replens ſinèe faſtidio,
Dans famem deſiderio.
Qui te guſtant, eſuriunt,
Qui bibunt, adhuc ſitiunt;
Deſiderare neſciunt
Niſi Eſum, quem diligunt.
Deſidero te millies,
Mi JEſu quando venies,
ohendr Me lætum quando facies?
De te me quando ſaties ?
en, terna Sapientia &.

Pſalmus cum Antipb. Da mihi Domine-

Donde, Piritus tuus bonus deducet me in
iene Q terram rectam : propter nomen
en tuum Domine vivificabis me in æquita-
enen, te tua. , .
Penne. Educes de tribulatione animam
meam! & in miſericordia tua diſper-
des omnes inimicos meos.
F Fy5 Et

130 ε☛6 (†) *

Et perdes omnes, qui tribulant me:
quoniam ego ſervus tuus ſam. Gloria
Patri.
Autiph. Da mihi Domine ſedium
tuarum aſſiſtricem Sapientiam, ut me-
cum ſit, mecum laboret; & ſciam,
quid acceptum ſit coram te omni tem-
pore.
Capitulum. Fili concupiſcens Sa-
ientiam conſerva juſtitiam, & præbe-
it eam tibi Dominus. Deo gratias.
J. Sit nomen Domini benedictum,
Be. Ex hoc nunc & usque in ſæculum.

Oremus.

Odenti æterna, cujus Spiritus
ſuper mel dulcis, quæque vincenti
dare manna abſconditum promiſiſti;
da nobis, ut ejusdem Spiritús dulcedi-
ne perfuſi, omnes mundi hujus delicias
reſpuere, & adverſa quævis propter te
fortiter ſuperare valeamus. Per eun-
dem Dominum &c.

) †+ Ee

Wn
Mncnn
MMonmr,
Tuane!
Pummiti

Unn
Memdnne
.

Uunene
1 Clori

telun
Nwe.
Kl
onlten⸗

Glten .
nbnre.
Nguig
Netun,
inlkenlnn.

a Dirn
Geyien
Monilſi
ls llet.
is elciu
Nopterte
aenn⸗

0s († ) 502 131
Ad Sextam,
Aut pro Feria 4.

Hymnus.

EsII ſumma benignitas,
Mira cordis jucunditas;
Incomprehenſa bonitas,
Tua me ſtringat charitas.
Bonum mihi diligere
JEſum, nil uftra quærere,
Mihi prorſus deficere,
Ut illi queam vivere.
IEſu mi dilectiſſime,
Spes ſuſpirantis animæ,
Te quærunt piæ lacrymæ,
Et clamor mentis intimæ.
Kterna Sapientia &c.
Pſal. cuin Antiph. Dominus poſſedit me.
Nima noſtra ſuſtinet Dominum:
A quoniam adjutor, & protector no-
ſter eſt. .
Quia in eo lætabitur Cor noſtrum;
& in nomine Sancto ejus ſperavimus.
Fiat Miſericordia tua Domine ſuper
nos: quemadmodum ſperavimus in te.
Gloria Patri.
F 6 An.-

432 2 (†) e
Antiph. Dominus poſſedit me ab ini-
tio viarum ſuarum, antequam quid-
quam faceret, à principio.
Capit. Sapientia Candor eſt lucis
ætetnæ, & ſpeculum ſine macula divi-
næ Majeſtatis, & imago bonitatis illius.
Deo graria.
7. A ſolis ortu usque ad occaſum.
. Laudabile nomen Domini &c.

Oremus.

Xaudi nos omnipotens, & miſeri-
cors DEus, ac mentibus noſtris Sa-
pientiæ tuæ lumen benignus oſtende,
& ſpretâ carnis prudentiâ, legem tuam
Sanctam, & immaculatam ſemper cu-
ſtodire concede: Per eundem Dominum
neſtrum Eſum Chriſtum, qui eſt ſplen.
dor Patris, Virginis Filius & . Amen.

Ad Nonam,
Sive pro Feria 5.
Hymnus.
Uocunque loco fuero,
Eſum mecum deſidero:

uàm lætus cum invenero,

Quàm felix cuͤm tenuero.
Tunc

4
n l

ogeen
pien

pruce

ℳ

meahin
n guit.

8
Coern

Poniaide,

6,nie
enolttis

1s Oſtend.

legentun
tlenper n
nDorinn
Aiekhen
7, Aen

(†) ° 133
Tunc amplexus, tunc oſcula,
Quæ vincunt mellis pocula:
Sed in his parva morula,
JEſum ſequar per ſæcula.
Jam quod quæſivi, video,
Quod concupivi teneo:
Amore Eſu lanqueo,
In corde totus ardeo.
Eterna Sapientia &c.
Plalmus cum Antiph. Nec dum erant.
CQCo mundum crea in me DEus: &
Spiritum rectum innova in viſceri-
bus meis.
Ne projicias me à facie tua: & Spiri-
tum ſanctum tuum ne aufferas à me.
Redde mihi lætitiam ſalutaris tui: &
Spiritu principali eonfirma me. Gloria
Patri.
Antiph. Necdum erant abyſſi, & ego
parturiebar: quando præparabat cœlos,
aderam cum eo cunéta componens.
Capitulum. Sapientia ſpecioſior eſt
ſole, & ſuper omnem diſpoſitionem ſtel-
larum luci comparata, invenitur prior.
Deo gratias.
7. Sapientia requieſcit in corde ejus.
ꝑ. Et prudentia in ſermone oris illius & .
F 6 Ore-

134 0s (†) 56

Oremus.
1 ne quæſumus Domine cordibus
noſtris lumen Sapientiæ tuæ ut te ve-
raciter agnoſcentes, ſpei noſtræ con-
feſſionem firmiter teneamus: Per eun-
dem Dominum &ec.

Ad Veſperas,
Seu pro Feria 6.

Hymmnus. ſbictt ſp
EsI ſole ſerenior, Wlnun
Et Balſamo ſuavior, daſte N
Omni dulcore dulcior, ,Ilt
Præ cunctis amabilior. unemn.
Tu mentis delectatio, Phun

Amoris conſummatio;
Tu mea gloriatio,
Eſu mundi Salvatio.
IEſus Auctor clementiæ.
Totius ſpes lætitiæ,
Dulcoris fons, & gratiæ,
Veræ cordis deliciæ.
terna Sapientia &.
Plalmus cum Antiph. Omnis Sapientia.
Raen ptionem miſit Dominus popu-
lo ſuo: mandavit in æternum te-
ſtamentum ſuum.

San-

Lcorcben
AUtere.
hn on.
len

.

6

Ner
unnte

WwW

205 (†) 802 135

Sanctum & terribile nomen ejus:
initium Sapientiæ timor Domini.
Intellectus bonus omnibus facien-
tibus eum: laudatio ejus manet in ſæ-
culum ſæculi. Gloria Patri. .
Autiph. Omnis Sapientia à Deo eſt,
& cum illo fuit ſemper, & eſt ante ævum.
Capitulum. Sapientia ædificavit ſibi
domum, excidit columnas ſeptem;
ſubdidit ſibi gentes ſuperborum, &
ſublimium colla propria virtute cal-
cavit. Deo gratias.
y. Bona eſt Sapientia Patris ſperan-
tibus in eam.
&. Et animæ quærenti illam.

Oremus.

Ls „qui per coæternam Sapien-
tiam hominem, cùm non eſſet,
condidiſti, perditůmque miſericorditer
reformaſti; præſta quæſumus, ut eâ-
dem pectora noſtra inſpirante, te tota
mente amemus, & ad te toto corde
curramus. Per eundem Dominum noſt-
rum, qui eſt ſplendor Patris, Virginis
Filius, unctus charismate Spiritüs ſan-
cti. Amen.
Ad

136 205 (†) 8002
Ad Completorium,

Seu pro Sabbato.

O urein mentis & Corporis. Con-
everte nos DEus ſalutaris noſter, E
& averte iram tuam à nobis. Deus in

„ e an 5, ikte
adjutorium meum & c. Gloria Patri. u 4

Hymnus. Duuleb
ESIS in pace imperat, Eee
Quæ omnem ſenſum ſuperat; i E
Hanc mea mens deſiderat,
Et ea frui properat,
Te cœli Chorus prædicat,
Et tuas laudes replicat 5
JEſus orbem lætificat,
Et nos Deo pacificat.
JEſus ad Patrem redijt,
Cœleſte regnum ſubijt:
Cor meum à me tranſijt,
Simul poſt Eſum abijt.
terna Sgpientis „

ARNN

ſatn

Tibi, Patrique gloria
Cum parili ſit Spiritu R
In ſempiterna ſæcula. Amen. Men
nl

Pſal.

in

füunte
6 Dauit
nilr

et
,

.

we

l.

0 (†) 0* 137

Pſalmus cum Antiph. Ego in altiſſimis.
TLlumina oculos meos, ne unquam
obdormiam in mortem: nequando
dicat inimicus meus, prævalui ad ver-
ſus eum.
Qui tribulant me, exultabunt, ſi
motus fuero: ego autem in miſericor-
dia tua ſperavi.
Exultabit Cor meum in ſalutari tuo;
cantabo Domino, qui bona tribuit mi-
hi: & Pfſallam nomini Domini altiſſi-

mi. Gloria Patri.

Antiph. Ego in altiſſimis habito, &
Thronus meus in columna nubis.
Capitulum. Sapientia ſobrietatem
& juſtitiam, & virtutem docet, quibus
nihil eſt utilius in vita hominibus. Deo
gratias.
7. Diligam te Domine Eſu,
. Virtus mea. Kyrie eleiſon.
Pater noſter.
Domine exaudi orationem meam &c.

Oremus.

PFeneen noſtram quæſumus
Domine, propitius reſpice, & ſa-
porem nobis æternæ Sapientiæ benig-
nus

1338 20 (†) 0*
nus infunde, ut ejus dulcedine melliflua
præguſtata, omnia terrena valeamus
deſpicere, & tibi ſummo bono ardenti
deſideriò jugiter adhærere per eundem
Dominum noſtrum Eſum Chriſtum,
qui eſt ſplendor Patris, Virginis Fi-
lius, unctus charismate Spiritus ſancéti.
Amen.
Domine exaudi orationem. Bene-
dicamus Domino. Deo gratias. Æter-
na Sapientia benedicat, & cuſtodiat ſem-
per corda, & Corpora noſtra. Amen.

Canticum breve de æterna
Sapientia.
E Chriſtum laudamus. Te Eſum
benedicimus. Te Regem Regum,
& Dominum Dominantium confitemur.
Te Crucifixum colimus, dulcem, &
amabilem Redemptorem. Qui nos
aſperſione tui Sanguinis redemiſti. Dig-
nus es Domine Eſu DEus noſter, ac-
cipere laudem, benediétionem, & glo-
riam, & honorem. Exultet tibi om-

nis caro, & omnis vivens glorificet no-

men tuum. Humilietur omnis facies
pedibus tuis, & omnis ereatura tua ſer-
Vilat

4
tinn
et,
(r
zd
luls⸗

Ner
tads
Dechbls
Monen
(yrM1

nilijn
alr
n G

nelicn viat tibi: laudet, & extollat te, bene-

dicat te, & glorificet te in æternum.
ent

v. Da mihi Domine ſedium tuarum
aſſiſtricem Sapientiam.
. Et noli me repobare à pueris
tuis.

Oremus.

len Rex glorioſe, qui inter Sanctos
ig E. tuos ſemper es laudabilis, & tamen
ünn ineffabilis: tu in nobis es Domine, &
„Aun Nomen Sanctum tuum invocatum eſt
ten ſuper nos, ne derelinquas nos Deus no-
ſter, ut in die Judicij nos collocare dig-
neris inter Sanctos & electos tuos Rex
EEun benedicte qui cum Patre, & Spiritu’S.
nhem vivis & regnas in æternum. Amen.
dnnemn B. Henricus Suſo Ord. §. Dominici
en, Sacerdos adbuc juvenis ex Lectione men-
ln ſali adeò exarſit in amore Divinæ Sapien-
N, tizæ, ut ejus pulchbritudine captus, ean-
Ued. dem ſibi in Sponſam delegerit, & ſpeciali
Oicio gquotidisè hbonoraverit. u Sa-
cerdos, quisquis es, exemplum ſequere
viri bujus Sanctitate, eruditione, & mi-
raculis olariſſimi, nec non pro bona ani-
marui directione, tuaque robne Ja⸗
ute

140 08 († ) 50
lute ſæpius divinam implora Sapiens
tiaom, & boc ohzciolo ſaltem in conluetis
. Sacramenti viſitationibus familia-
riuùs utere.

Quadrans II.

CAhoniin

Mnieki

De SS. Nomine ESI. Uhgten

n obedie

Vrie eleiſon. Chriſte eleiſon.
Kyrie eleiſon.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudi nos.
Pater de Cœlis DEus. Miſerere nobis.
Fili Redemptor mundi DEus. Miſerere
nobis.
Spiritus S. DEus. Miſerere nohis.
Sancta Trinitas unus DEus.
JEſu Fili DEl vivi.
JEſu Fili Mariæ Virginis.
Eſu potentiſſime.
IEſu fortiſſime.
IEſu perfectiſſime.
Eſu glorioſiſſime.
IEſu mirifice.
IEſu jucundiſſime.
IEſu chariſſime.

SsIqou alodoN.

(† ) 50 141
8el e JEſu clarior Sole. 1
lenin, JEſu Blchrior Luna.
nie, JEſu ſplendidior Stellis.
ſu admirabilis.
JEſu delectabilis.
I. JEſu honorabilis.
. JEſu humillime.
IEſu pauperrime.
JEſu mitiſſime.
ee IEſu patientiſſime.
tile ee JElu obedientiſſime.
Fſu caſtiſſime.
leeul. JEſu Amator caſtitatis.
Mteten. Eſu Amator pacis.
Mhu M⸗ Eſu Amator noſter.
Eſu Speculum vitæ.
IEſu Exemplar virtutum.
Eſu Decus morum.
Eſu Zelator animarum.
IEſu Refugium noſtrum.
IEſu Pater pauperum.
Eſu Conſolatio afflictorum.
Eſu Theſaurus fidelium.
Eſu Gemma pretioſa.
Eſu Armarium perfectionis.
Eſu bone Paſtor ovium.
Eſu Stella maris. .
JEſu

—

sqon oloaeIN

ere nehis
is

—,—° e

—

—.SIAOρH S

——.,&— —,— ß

S —

142 228 (†)
Eſu Lux vera.
Jeſu Sapientia æterna.
Jeſu Bonitas infinita.
Jeſu Gaudium Angelorum.
Jeſu Rex Patriarcharum.
Jeſu Inſpirator Prophetarum.
ſeſu Magiſter Apoſtolorum.

nCnN
aC
Perolei

—

sIqou oa9IN
—

Jeſu Doctor Evangeliſtarum. nun⸗
Jeſu Fortitudo Martyrum. er ier
Jeſu Lumen Confeſſorum. Conn
Jeſu Sponſe Virginum. rud
Jeſu Corona Sanctorum Omnium. Mr

Propitius eſto. Parce nobis Jeſu.
Propitius eſto. Exaudi nos Jeſu.
Ab omni malo.
Ab omni periculo.
Ab ira tua.

Ab inſidijs diaboli.
A peſte, fame, & bello. E
A transgreſſione mandatorum tuo- & „
rum. *S à
Ab incurſu omnium malorum. 2
Per Incarnationem tuam. .
Per Adventum tuam. 8 1
Per Nativitatem tuam.
Per Circumciſionem tuam. 77 te
Per Dolores tuos. . E
er

Per Flagella tua.
Per Mortem tuam.
Per Reſurrectionem tuam.
Per Aſcenſionem tuam.
Per Gaudia tua.
Per Gloriam tuam.
Per dulciſſimam Virginem Matrem
tuam.
Per interceſſionem Omnium San-
Ktorum tuorum.
Agnus DEI, qui tollis peccata mundi,
Parce nobis Eſu.
Agnus DEl, qui tollis peccata mundi,
Exaudi nos Eſu.
Agnus DEl, qui tollis peccata mundi,
Miſerere nobis Eſu.
JEſu audi nos, Eſu exaudi nos.
Pater noſter. .
Y. Sit nomen Domini benedictum.
. Ex hoc nunc, & usque in ſæcu-
um.

— +
„—

nyoſ Sou raoqr

— — — —

Oremus.
LD „ qui glorioſiſſimum Nomen
JEſu Chriſti filij tui Domini noſtri
feciſti fidelibus tuis ſummo ſuavitatis
aflectu amabile, & malignis ſpiritibus
. tre-

144 „* (†) 302 4

tremendum atque terribile: concede uinu

ropitius, ut omnes, qui hoc nomen Dooioe
EA devotè venerantur in terris, ſan-
— Conſolationis dulcedinem in præ- (pühn
ſenti percipiant, & in futuro gaudium (ſgene

exultationis, & interminabilis beati-
tudinis abtineant in cœlis. Per eun-
dem Dominum noſtrum & c. ſin

Recitantibus devotè has Litanias; ell

Sigtus V. Indulgentias concelſit 300. om
dieruim. 2t. Julij 2 Sd7. Mrn
l
Quadrans III. (E(inn
(le⸗

(lnnel
Sacratiſſimi Cordis ESI zen
pro Feria ſexta. S

–w n
Ad Matutinum. ue

Doro te Cor IEſu in Sacramento; imi iu
nunc, & in hora mortis, mei me- (ſ
mento. I

7. Domine labia mea aperies. S
ꝑꝶ. Et os meum annuntiabit laudem

li,
7. Deus

tuam.

Ulu

.
66ℳ (†) %— 145
e n J. Deus in adjutorium meum intende.
d H. Domine ad adjuvandum me fe-
ſtina. . . .
Ne. Gloria Patri, & Filio, & Spiritui S.

En ſicut erat in Principio & c. Alleluja.

Ne Hymnus.
Ummi Regis Cor aveto,
Te ſaluto corde læto:
Te complecti me delectat,
Et hoc meum Cor affectat:
Ut ad te loquar animes.
Quò amore vincebaris,
Quò dolore torquęharis,
Cuùm te totum exhaurires,
Ut te nobis impertires,
N Et nos à morte tolleres? .
Antipb. O ſacrum Cor IEſu, Patris
voluntati ad mortem usque Crucis ex
amore noſtri obſequentiſſimum! in-
clina ad te corda noſtra, ut quæ placi-
umemnd; ta ſunt ei, faciamus ſemper.
aHe Yy. Cor [Eſu flagrans amore mei,
bke. Inflamma Cor meum amore tui,
eign Otemus.
in T Eſpice', quæſumus, milericordiſſi-
8. me DEus in Cor Eſu dilectiſſimi
N G Fi=

onet

linir
ta

146 0 († ) 50* , 6
Filij tui, in quo tibi benè complacuiſti; (ne
ejũsque ſacratiſſimi cordis mæroribs, Lmemk
quos noſtri cauſa pertulit, & dignis ſa- Erh
tisfactionibus, quas pro nobis tibi per- iſh
folvit, placats, concede corde contri- (mWnſten
to petentibus noſtrorum nobis veniam aghu
peccatorum; & tanto Chriſti amore nerti.
Cor noſtrum accende, ut ipſius divini j(r
cordis affectibus toti incenſi, ſecundum n

Cor tuum inveniri mereamur: Per (
cundem Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen. L
Ad Primam. ſe
u C

Doro te Cor Eſu in Sacramento;
A nunc & in hora meortis, mei me- mn
mento. Deun
y. Deus in adjutorium meum & cce. Fnli
Gloria Patri.

.
Hommnus. 1
Mors illa, quàm amara, 43 8
Quàm immitis, quùâm avara, lamd
Quæ per cellam introivit; ah
In qua mundi vita vivit,
Te mordens Cor dulciſſimum. Krenn
Propter mortem, quàm tuliſti, ell

Quaudo pro me defeciſti, mani⸗

Corx⸗

Phonſt
ſerorbi
tonisl
tbi er.

Nhtenti⸗

Ciwein
H i mn
tihluhi

lLaneir

mn: Ne
un

anmen;
etnei ne⸗

madt

0 (†) 80 147

Cordis mei Cor dilectum
In te meum fer affectum:
Hoc eſt, quod opto plurimùm.
Antiph. O ſacrum Cor )Elu ſalutis
noſtræ ſitientiſſimum: revoca nos pec-
catores ad Cor, ut non moriamur in
peccatis noſtris.
7. Cor ] Eſu Saturatum opprobrũs,
&&. Purga Cor meum à cunctis vitiis.
Oratio ùt ſuprd.

Ad Tertiam.

Doro te Cor Eſu in Sacramento;
nunc, & in hora mortis, mei me-
mento.
J. Deus in adjutorium meum &.
Gloria Patri.

Hymnus.

O Cor IEſu prædilectum,
Meum Cor mundô infectum,
Et in vanis induratum,
Pium fac, & timoratum
Repullſo mentis frigore.
Per medullam Cordis mei
Peccatoris, atque rei
G 2 Tuus

148 ☛ (†) 50 1
Tuus Amor transferatur,
Quò Cor totum rapiatur
Lanquens amoris vulnere.
;Antiphb. O ſacrum Cor Eſu, purita- qmuin
tis Exemplar perfectiſſimum; fac nos (uid
eſſe mundo Corde, ut ſecundum Cor
tuum inveniri mereamur. D

. Cor Eſu purum, mite, & humile. 4
B. Fiat Cor meum tibi ter ſimile.
Oratio ùt ſuprd.
Ad Sextam.
P Doro te Cor Eſu in Sacramento, 4

nunc & in hera mortis, mei me- Qum
mento. Dn
F. Deus in adjutorium meum &e. (Mulen⸗
Gloria Patri.
Mymnus.

Ilatare, aperire,
D Tanquam roſa fragrans mirè
Cordi meo te conjunge,
Unge illud, & compunge;
Qui amat te, quid patitur?
Quidnam agat neſcit verè,
Nec ſe valet cohibere;
Nullum modum dat amori,
Multa morte vellet mori,
Amnore quisquis vincitur.
utibb,

nin.
i
tn
Ehont
rnie

Aen,
MeNe.

n e
)

l.

Aie

0s (†) * 149

Antiph. O ſacrum Cor Eſu, erga
hoſtes tuos mitiſſimum! exultet pax tua
in Corde noſtro, ut perſequentibus, &
calumniantibus nos remittamus de Cor-
dibus noſtris.
J. Cor Eſu flos vernans patientiæ.
. Da ſequi odorem virtutis tuæ.
Oratio ùt ſuprd.

Ad Nonam.

Doro te Cor Eſu in Sacramento;
nunc, & in hora mortis, mei me-
mento.
V. Deus in adjutorium meum &c.
Gloria Patri.
Hymnus.

Iva Cordis voce clamo:
VE Cor te ſemper amo,
Ad Cor meum inclinare,
Ut ſe poſſit applicare
Devoto tibi pectore.
Tuo vivat in amore;
Ob commiſſa cum dolore
Ad te ploret, ad te oret,
Te adoret, te honoret,
Te colat omni tempore.
C 3 ℳo⸗

10“ 23 (†) 88*

Autiph. O ſacrum Cor Eſu attritum pemu
propter ſcelera noſtra, da nobis Cor iunngt
contritum, & humiliatum, ut fructus ic
dignos pœnitentiæ in hac vita faciamus. ſ

1y. Cor ]Eſu Salus in te ſperantium. pn

N. Sis mihi eontra hoſtes refugium, Un
Oratio ſuperior.
Ad Veſperas.
A Doro te Cor JEſu in Sacramento;

nunc, & in hora mortis, mei me-
mento.
J. Deus in adjutorium meum &c. „
Gloria Patri. e⸗

men,
Cn

RN
Hymnus. ln
B Otrus Cordis nectar funde, cb.
Quod nos paſcit mimabundè: Denn
Sitin noſtram recreare fi Un

Vivòô ſæpiùs dignare
Cruoris tui Balſamô.

Carne tua nos cibari, IIOln
Cor da Cordi ſociari: Imen
Per te ut inebriemur, Lberncean
Tibi ut incorporemur erhunte
Fac mortis in articulo. Led tur

Antiph. O ſacrum Cor IEſu Rches nn ſali
tatis in vita, & morte amantiſſimum! benm
po-

6 ( †) 380* 151

üatinn pone nos ut ſignaculum ſuper te: &

h bs

neufnc
Vhe ns
Menminn.
leinnpin

las⸗

1 uennen
ris, meine

neun :

rune,
lebunse

in te unico theſauro noſtro totum ſit
Cor, & deſiderium noſtrum.
7. Cor Eſu Sacramentum vivificum
Be. Eſto mihi in morte Viaticum.
Oratio eadem.

Ad Completorium.

ADoro te Cor JEſu in Sacramento;
nunc, & in mortis hora, mei me-
mento.
7. Converte nos Deus ſalutaris no-
ſter.
B. Et averte iram tuam à nobis.
J. Deus in adjutoerium meum in-
tende.
. Domine ad adjuvandum me fe-
ſtina. Gloria Patri.

Hymnus.

Orà mortis meus flatus
Intret hians Eſu latus:
Liber in Cor tuum vadat,
Nec hunc leo trux invadat,
Sed tutus ibi maneat.

e⸗ nen In hac foſſa ſepeliri,

uN Dun
N.

His aromats condiri
G 4 Meum

152 *28 (†) 9*

Meum Corpus dum caleſcit,
In hac Sola ſpe quieſcit; uend
Ut mortuum refloreat.
Antiph. O ſacrum Cor Eſu amanti- man
bus te beneficentiſſimum! deficiat in 4
te caro noſtra, & Cor noſtrum, ut ſis
Deus Cordis noſtri, & pars noſtra Deus 0 N
in æternum. cenri
J. Cor Jeſu cœleſtis Aulæ gloria. (ociti
g. Cum Sanctis fruamur te in patria. quumin
Oratio prima. leiuſt
Ut bia te varietas delectet in cultu tenn u⸗
§§. Cordis JEſu, adjungere pblacuit (mrani
uasdam alias Orationes, guilus vel in güinin
Sos ofcio, vel alias Coram Venerabili miag
uti bPotes.
Oratio Prima.
Eſu Creator, Salvator, & Rex ani-
marum potentiſſime! exæſtuans Cor- ile
dis tui Amor rubore ſuffundat tepida mn
Corda noſtra: fac ut in meditatione 1
tanti tui amoris in Cordibus noſtris ex-

4

ardeſcat flamma amoris tui: immit-

2 . . otrodue
timus gelida Corda noſtra in Cor tuum, ni⸗

. . . MumCorn
quod eſt cibanus amoris ardentiſſimus, in Ee
2 .△ . .
ut in eo ſcoriâ terreni amoris purga- „ e
s

ti immutentur renes noſtri, & eo di-
lectio-

GnIn)
ghin
reüt

e .
eſlun
lhur v in
oupani
NaA
AunC.
nr kit
ediatone
8ise
r .
nCn
Notng,
n gr.

ſ.
4
WN

2s (†) 80 13

lectionis ardore inflammentur Corda
noſtra, ut potius mori eligamus, quàm
eidem Cordi tuo diſplicere: qui vivis
& regnas in ſæcula ſæculorum. Amen.

Oratio Secunda.

OEtI animarum Sponſe caſtiſſime,
decora Corda noſtra divini Cordis
innocenti, & propter admirandam
Cordis tui puritatem, Cormundum, &
novum in nobis crea, ut omnes carnis
delicias faſtidientes in Corde tuo habi-
temus, quod eſt candidiſſimum caſta-
rum apum alveare: da, ut in munito
Cordis tui propugnaculo fortiter hoſtis
impuri conatus infringamus, & pro tui
Cordis gloria feliciter, & generoſè pu-
ritatem Cordis noſtri ad imitationem
ejusdem Cordis tui conſervemus: qui
vivis & regnas in ſæcula ſæculorum.
Amen.
Oratio Tertia.

EstuI humillime animarum Magiſter,
introduc animas noſtras in ſacratilſſi-
mum Cor tuum, quod eſt virtutum om-
nium Academia; in hac doce nos vir-
tutes Cordis tui humilitatem & man-
G 5 ſue-

154 65 (†) 36
ſuetudinem, ut in oculis noſtris parvuli
magni ſimus in Corde tuo, quod exaltat
humiles, & ſuperbos deponit. Da,
O humillime Jeſu per Cor tuum, quod
eſt humillitatis domicilium, ut non va-
na ſæculi gloria ſeducti in altis nidum
ponamus, ſed in humili corde tuo re-
quiem animabus noſtris inveniamus.
Qui vivis &.
Oratio Quarta.

Suaiſene JESII, ecce, ego miſer
peccator revertor ad Cor tuum amo-
re mei liquefatum: Ah! miriſca mi-
ſericordiam Cordis tui in me tanto pec-
catore: effunde oleum miſericordiæ
tuæ, quod tam copioſè de oliva Cordis
tui emanat, ut vulnus ſcelerum meo-
rum coaleſcat, ego verò inunctus gra-
tia Cordis tui incipiam ambulare de vir-
tute in virtutem. En ad Cor tuum re-
vertor plenus confuſione, quèòd Cor
adeò amabile hactenus non dilexerim:
fateor iram merui, ſed hanc ut evitem
ad Cor tuum confugio, quod eſt om-
nium peccatorum aſylum, in hoc Cor-
de me protege ab ira æterni Patris,
cum

cet ries
VEerlum.

O

Werihn
5 yerm
Hodeeperin
Trilones, 11
glcant col
glces e
Farelet
N Nln
zigihen

Rutemmnn
n1560 Aen

0
Ulletil
Cecein
C Cr
Penſtt,on
Untiun nlta
geniſeten
leut colan

6noltis
, oten
epont.

r duun

hum,umn
kin en
hllontenn
rs ineenin.

latta

e, eone
Cr CNe
nitiſezm.
netmuopee.
Tlercorce
eleCNS
Celenm ner.
inuncmen.
Dholureceri⸗
n wum re.
(er
DWnArein:
ſlbnentetn
Pater
lum nhcr⸗
n Lenn ns

cum quo vivis & regnas Deus in ſæcu-
la ſæculorum. Amen.

Oratio Quinta.

Adentiſſime Eſu, qui præſtabilis es
ſuper malitia hominum, qui vel
hodiè per impia probra, contemptus,
irriſiones, ac Sacrilegia Cordis tui mul-
tiplicant dolores : te per Cor tuum
ſupplices deprecamur, ut efficaci tua
gratiâ velis furorem noſtrum cohibere,
ne vulnus Cordis tui ultra ingratitudi-
nis noſtræ lanceâ renovemus, ſed po-
tius ingenti charitate injurias, ab in-
gratis mortalibus Cordi tuo iilatas, per
majora dilectionis, & pietatis opera
ſtudeamus reparare: Qui vivis & reg-
nas & c. Amen.

Oratio Sexta.

Anſuetiſſime Eſu, qui non niſi
Corde invito peccatores punis,
cujus Cor quàm primum peccator in-
gemſcit, convertitur, emolleſcit, ſen-
tentiam mutat, & pænam revocat: en
ingemiſcit anima mea, quæ fuit ſedu-
ta ſicut columba non habens Cor. Ah!
G 6 et-

1y5 26 (†) S=

etſi ſerò veniat, ſeriè tamen, & verè

contrito Corde venit: introduc eam
per oſtium ſalutis, per plagam tui la-
teris ad Cor tuum, ut in hoc foramine
petræ defendatur ab infernali accipitre:
Qui vivis & regnas & c. Amen.

Oratio Septima.

