at

22. Averte faciem tuam à muliere comwi

W

pta, &ne'ci*r;u*mfpjcigs fpeciem alie

nam.

Ecc].

a

24

FEBRUARIUS.

Eccl. 9. Speciem mulieris alienze multi ad-

mirati, reprobati.faGti funt. Colloquium

if

enim illius quafi ignis exardefcit. ibi. 1n-

ä

fidiatur in via, quafi latro, & quosincau-

/ha

T

tos viderit, interficit. Prov, 23. Generat

e»im mortem.

ACOD. 1.

I

Bec

li

Cum famina femper effe , && non pecc

pl eff , quam mortuum fufcitare. BERN.

23. Neattendas fallacize mulieris. Prov.

:GHW

f. Multos enim vulneratos dejecit, & for-

ts

tiffimi quique interfe£ti fünt ab ea. . ibi4. 7.

tit

Nam quicredit citó, levis corde eft, &

Wt

1

minorabitur. Eccl. 9. JNwnquid mulieres

d

apoftatare faciunt fapientes? 3b;2. g. Me-

"j

lior ergo eft iniquitas viri, quam mulier

|

benefaciens. ibid. 42.

h

:

wxta. ferpentem pofitus , non erts din il-

lfis. ISIDOR.

n

:

24. Annefcitis, quoniam membra ve-

í

ftra, cemplum funt Spiritüs SanGi? 1. Cor.

6. Neícitis, quoniam corpora veílra, mem-

u

bra funt Chrifti ? Tollens ergo membra

J

Chrifti, faciam membra meretricis? iliZ.

Sciat itaque unusquisque veftrum vas fuum

j

)!

l

i

poffidere in San&tificatione, & honore;

non in paffione defiderii, ficut & gentes,;

Yi

l

quaeignorant Deum. «. 7effal. 4.

doties |

FEBRUARIUS.'

i

um

"

b

70:1'&5

anima Deum nägat , qnatiä f'bo.

j flernitur voluptati. LAUR, JUST.

l

AFFECI. Quomodo ergo poffum

»! hoc malum facere, & peccare in Deum

t

meum? Ger. 22. Infelix ego homo, quis

me liberabit de corpore mortis hujus?

Rom. 7.

M

Á1)

- 25. IRA. Fili in manfuetüdine ferva

Ü

animam tuam. Ecc/. :e. Si preoccupatus

. fuerit homoiin aliquo deli&to, vos quifpi-

|

; rituales eftis, hujusmodi inftruitein fpiritu

" lenitatis. Ga/, $. Omnem oflendentes man-

w' fuetudinem ad omneshomines. 777. . lra

f

!

enim viri, juflitiam Dei non operatur. 7-

V cob. 1. nolite e

ggä lo;um dare di-abolo.

,

::. Epbef. 4.

J

Deum i

ntuere ? peccas tu quotidie, INum

ia V

propterea D

H

" itur.

enn A"'f*if"'f"'; ? abfit.. Etiam blan-

à

26. Non te ergo foip'c':rveti ira. fob 26

?

l:;

Sed define ab ira, & derelinque fürorem.

;

;

j

:« Pf. 36. Ira &furor, utraque execrabilia

W «

I

unt. Ecc/. 22.- Quare noli vinci à malo,

Y

, fed vince in bono malum. Row. 12 Ser-

20

vum ezim Domini:non oportet: litigare.:

d omnes, 2.777..24.

f?d-manfuetum effe a

B

Fin-

(b

s

26

FEBRUARIUS.

- "Vindicare vis?. files e funeflam dedifti |

inimico plagam. CHRYSOST.

27. Qui ad indignandum facilis eft, erit.

ad peccatum proclivior. Prov. 2:9. Qzuapro-

pter noli eíle ficut leo in domo tua. Eccl.

4. melior ezizz eftira rifu : quia per trifti-

|

tiam vultüs corrigitur animus delinquer- j

tis. Ecc]. 7. Refponfio mollis frangit iram, !

L

Prov. 15. Quiveró provocat iras, produ-

cit difcordias. ibid. ;o.

[

Ira[ci bominis eft, iram nonperfa

cere Chri- N

fliani. SALVIAN.

28. Ne fis velox ad irafcendum. Ecc/. 7

l

Fatuus ezimítatim indicat iram fuam. Prov.

42. Quia ira in finu ftulti requiefcit. Ecl. *

7. Videte ergo, ne quis malum pro malo ?

alicui reddat. ;. 7 Pef/al. y.. INam qui iraíci-

tur fratri fuo, reus erit judició. Z4atth. 7*

*

memorare timoris Domini, & nonirafcr| "

i

ris proximo. Eccl. 22.

Vindicarivis Chriflianus?. nondum vin^ "

dicatis ef! Chriffu, AUG.

. AFFECI. Miferere mei Dömine, quo* s

niam tribulor: conturbatus eft in ira ocU" ,

lus meus, anima mea, & venter meus. Pf l

$?.

lj

MAR-

MARTIUS.

27

i

MARTIUS.

-

I, INVIDIA.

Ti

Ui fibiinvidet, nihil eft illó nequius.

Eccl..14. JINam qui (ibi nequam

Jl

eft, cui alii bonus erit? & non

l

jucundabitur in bonis fuis. ;/;4. Igitur ma-

ledi&tus eris fuper terram. . Gez. 4.- Videbit

!

ezim, Giraícetur ; dentibus fuis fremet,

& tabefcet;. defiderium

peccatorum peri-

bit. Pfal. 111.

(

Quomodo poteruat fierá boni , qui funt in

bouo mali? PROSPER.

j

T

2. Infatiabilis oculus cupidi in parte

iniquitatis:. non fatiabitur, donec confu-

0p

mat arefaciens animam fuam. Eccl. 14.

ZNam fpiritus triftis exficcat offa. Prov.17.

L

i

Putredo offium invidia. i/i4 ; 4. Ne dede-

ris it4que in triflitia cor tuum Ecc. $.

)

Quoniam in mccrore animi dejicitur fpiri-

tus. Prov. 15.

"

Quis ibi malorum finis , ubi alterims

h

gum penaef * CHRYSOL.

h

3. Cain occidit Abel, quoniam opera

"

ejus malignaerant, fratris autem ejus ju-

»

4. 1. ffoan. 3. Quid facimus, quia hic

| homO multafxgna facit? j'oan. 2 1. MBfer !

[i

Z

quare

28

MARTIUS.

Jn

quare tu gemis 2 Exech. 21. (äld ad te?

Jfoan. 21. anne oculus tuus nequam eft,

(à

l«

quia ego bonus fum? Z4Zattb. 2o. Va il-

lis, qui in via Cainabierunt! 7dae. :1.

p/

Ts

Qnzare invides ju[lo? quia vis videri ju-

fius?. cito fac, quod melimeft , & facilim

Ti

erts. AUG.

4- Beatus vir, qui poft aurum non abiit.

| M

Eccl. 3 1. in hoc eziz vanitas, & cura fu-

i

jl

perflua eft. Eccl 4. Homini livido ad

quid aurum? Ecc/. 74, Nunquid invidià

X

diaboli mors introivit in orbem terrarum?

li

i

Sap. 2. mors veró illius mors nequiffima.

t

If.

Eccl.28. quoniam occidit animam. Sap. 7.

Jnvidia interimit animam, in qua ef,

D

€ coufumit. AUG.

"

j. Quid neceffe eft homini majora fe

quarere: cum ignoret, quid conducat fi-

bi in vitafua. Ecc], 7. Quoniam tanquam

W

fonum velociter arefcent , & tanquam

Í

olera herbarum citó decident. Pf. 3 6. Me-

|

lius eftergo videre, quodcupias, quàm de-

I Sfd

fiderare, quod nefcias. Sed & hoc vanitas

li.

elt. Eccl..6.

.

ht

Qmors c

la

opia , qua m eff Deus, egeftiat

s. AUG.

| N

brum,; i

6.- Si quid patitur unum mem

com- *

l

l

MAR TIUS.

29

t

L. s

'

compatiuntur omnia membra. 7. Cor. 72.

Ti

Cüm ergo ceciderit inimicus tuus, ne gau-

E

deas , &in ruina ejusnon exultet cor tuum.

Ti

Prov. 24. ANam qui in ruina lztatur alte-

1

J

rius,non erit impunitus. i. 77. Qui foe

4

n

veam fodit, incidet in illam. Ecc/. 27.

Dum quis Zeló in fratris odia converti-

m

ruv, gladjó fuó ne[cius. ip[à peritmitur, CYs

i

PRIAN.

7. Ne comedas cum homine invido, &

Yiv

ne defideres cibos ejus. . . comede , &

p

bibe, dicettibi: & mens ejus non eft te-

f

cum. Prov.23. Nam (imulator ore deci-

M

pit amicum fuum ; ZZ;4. : ;. Quoniam ho-

n

mo, qui blandis, fi&isque fermonibus

loquitur amico fuo,

"]

rete expandit greffi-

h

bus ejus. ibid. 29.

j

Fage, fuge ,f falutem amas; f"ge. La-

M

u

tet anguts in berba.

8.

"

uidam propter invidiam, & con-

u

tentionem Chriítum predicant. Phil. 1.

i

u

Sed talis homo non erit particeps fapien-

H0giAm invidiz , & odii fo-

u

tiæ. SdPo 6-

mitem miniftravit. Gez. 7 7. napropter no-

tgï";f

li emulari in malignantibus; neque zela-

,veris facientes iniquitatem. Pf. 36.

j

h-

qi

B5

30

MARTIUS.

L.

Invide quid. fufpivas?, propriumne ma-

lum , an aAlienum bonum ? BASIL.

pI

AFFECT. Contemplatus fum omnes

labores hominum, & indufílrias animad-

WV

3

verti patere invidiz proximi. Eccl. 4. 4f |

portio mea Domine, dixi, cuftodirelegem u

h

xuam. Pf. r:9.

.9. DETRACTIO. Nolite condem-

T

nate. Luc. 6. Nam, quomodo potes dice-

xe fratri tuo: Frater, fine, ejiciam feftu-

[

xxam de oculo tuo: ipfíe in,oculo tuo tra-

d

bem non videns? ibjd. Hypocrita, tolle,

h

xjuod ctuum eft. 7722:5.2 o. Et cjice primüm

"

&rabem de oculo tuo. Lsc. 6. Nunquid

;potefï cecus cecum ducere? ;jLi4.

|

i

ii

Nunquam alii detrahes , fi. bene te per-

-

ä

N

jþexeri:. ANSEL.

are non tímuiílis detrahere fetvo

j

10.Qu

meo? JVum. 12. Quifpernis, nónne

M

ipfe fperneris? 7/a. 23. Uetrahentem fe-

cretó proximofuo, huncperfequebar. Pf.

(ü

100, Quoniam non hominem fpernit, fc

t

Deum. ;. 7beffal. 4. Non ergofacies ca-

lumniam proximo tuo ; non eris crimi-

l

l-hj

nator , nec fufurro. Lev. ?.

f

Usnsquisque. attendat fibi ipfi, f fua

f

ipfw malacaveat. S. DOROTH,

I1. V2,

MARTIUS.

;

3

r 1. V, qui dicitis malum bonum ! //z.-

s. Multi ezim ceciderunt in ore gladii,

on

Eccl. 28.. Qui calumniatus eft, & vimfe-

cit fratri, ecce mortuus efl in iniquitate

Itl

fua. Ezech. 1$. Etfepultus eft ininferno.

"

j

Ml

Luc. 16.. Attende igitur , ne forte labaris

inlingua, & fit calus tuus infanabilis in

mortem. £cecl. 2 $,

nde

- Levis quidem. res. fevmo , leviter volat ,

dic

fid graviter vuluerat. BERN.

f

u

I2. Cave tibi, & attende diligenter au-

li

ditui tuo..Eccl. 1. Audilti verbum adver-

o

M

fus proximum tuum? commoriatur in te.

Pm

ibid. 19.']Neque in cogitatione tua Regi

uf

[i

( Superiori ) detrahas, & in fecreto cubi-

culi tui ne maledixeris. Eccl.1o. Et fi de-

H

feceritfenfu, ne fpernas eum. Eccl. 3. Ut

fis longevus fuper terram. Exed. 2o.

[

J

Pejor eff detratlio in magni neminis Vi-

vÍ, quam in plebeis. AUG.

t

p

13. Recede procul à calumnia. Z/a. 5 4.

Cum detra&toribus ne commifcearis: quo-

ilb

l

niam repenté confurget perditio eorum.

(s*

Ü

etit

Prov. 24.. Quare fepi aurestuas fpinis, &

linguam nequam noli audire. Ecc/. 2?, Ne

forté contentiones, diffenfiones ,- & de-

(j

tra&tiones fint inter vos. 2. Cor. 12.

B 4

Q»oi

j M

22

! MARTIUS.

Fpspasqutcs

E.

| Quot detra&lores audis, tot im. anribus !

Damones vecipis, BERNARDIN.:

(

f

14. Qui vult vitam diligere, & dies

p

videre bonos , coérceat linguam fuam à

malo. 1. Per. 3. Beatusergo vir, qui non

b

eft lapfus verbó in ore fuo. Eccl.14. INam,

qui cuftodit os fuum , cuftodit: animam

fuam. Prov.r;. Qnapropter rcmove à te

Q

os pravum : & detrahentialabia fint pro-

ff

cul àte. ibid.;.

Q

De malo alieno os tuum non coz'nqzin&?.

son detrabas peccatts, (ed condole. BERN.

1f. Nolitedetrahere alterutrüm fratres,

l

l)

Zacob. 4. Detra&tores Deo odibiles. Kom.

1. Abominatio hominum detractor. 2rov.

J

2

uod fr invicem mordetis; & com-

| lïF(

editis ; videte, ne ab invicem confuma

Cïï

k

mini. Gal, $. Quworiam lingua, univerfi-

l

tas iniquitatis . . . inquietum malum,

t

lena venenó mortiferó. 7ac. 3.

Detrattor devorat amplius , quam infer-

us , infernus devorat folum malos.

Ü

j BER-

NARDIN.

16. Ne infidieris, & quzras impieta-

ff

f

tem in domo juíti , neque vaftes requiem

'ejus. Septies enim cadet juftus, & refur-

H

l

e parcite

ggt. Prov.24. ;(Lmregä detraction

linguz,

-

MARTIUS. —

33

linguz, quoniam fermo obícurus in va-

m

cuum non ibit. $p 1. Qui eniz in altum

mittit lapidem ,.

|

Wpet capnt ejus cadet.

.

ff

Eul*

j

Quod in alio- detrahis ,. i

ANSEL.

7 ! te Pertime/;'e.

l

/,

If

AFFECTyrPone Doómine cuftodiam

t

ori meo, & oftium circumítantiz labiis

tg(&

meis. P. 140. Ut non' cadam, & lin

gua

mea perdat me. Eccí. 22.

lmfl

17.JUPICIUM TEMER A-

P

u

RIU M. Tu quis es, qui judicas alie-

num fervum? Domino fio ílat, aut ca-

L

J

dit. &om. 14.. 'Tu autem quid judicas fra-

trem tuum? . ibid. Quis conftituit te prin-

(

)

"

cipem, & judicem? Exo4. 2. Quid vides

feflucam in oculo fratris tui, & trabem

d

in oculo tuo non vides? ZZarzb.

Ti

ce cura te ipfum. Lzc. .

:

!

Te ipfum vefpice, tu qui alios judicas ,

l

efo aliquando tui judex. CYPRIAN.

1$8. In cogitationibus impii interrogatio

erit. Sap.r. Hi, quifunt? & unde vene-

;plö

u

runt? /poc. 7. Quare tu gemis? Execb.

[

£I.

uid tibi de iis, qui foris funt, ju-

dicate? 1. Cor. $. Nuzquid Deus judex

y

eft?

n

B ;

b

34

MARTIUS

eft? Pf 74. Et non eft alius. Dest. 4.

Quid ergo adte? . 7oaz. z1.

n

C

Si unnsquisque de proximo judicat , qmd

Deo reftrvamus ?* HIERONYM.

j

Óa

19. Nolite judicare fecundüm faciem,

0

Ü

a5. 7. Quis hominum fcit, qua funt

4

ominis? 1.Cer. 2. Ut

uid erge cogita-

tis mala in cordibus veftris ? Z4arth. s.

91*1

Propter quod inexcufabilis es ó homo

omnis, qui judicas; in quo enim judicas

alterum te ipfum condemnas ,eadem enim

X

o

agis, quz judicas. Ros. 2.

AMalus bomo fudicat in alzo quod fentit iu

Il

ly

fe' ipfo. AUG.

20. Nolite ante tempus judicare, quo-

V

Eu

aduíque veniat Dominus , .qui & illumi-

nabit abícondita tenebrarum, & rmanife-

ftabit confilia cordium. 1. Cor. 4, Omnes

]

enim ftabimus ante tribunal Chrifti. Roz, | ?

:y42. Nolite ergo ]udlcare ut non judice-

snini; in quo enim judicio judicaveritis,

ä l

]u-ixcabïmzm 7Mattb. 7.

N

u j»m*zcarz vir ? 1e zp/ï:m judica. DRE- | 1

XEL

!

21. Nlolite judicare, & non judicabi- |

mini; nolite condemnare , & non con-

|

demnabimini. Lac.6, Non ergó ampliüs |

lii cindiseiqua d

—

v

invi- 1

MARTIUS.

35

w

ll

invicem judicemus: fed hoc judicate má-

is, ne ponatis offendiculum fratri, vel

j

C

andalum. Rorz. 14. Qui ezim judicat fra-

P,OIJ

trem fuum: detrahitlegi, & jqdicatqlegem-.

t

Si autem judicas legem: non es faétorle-

A

Àv

læ'

li

gis, fed Tudex. 7aceb. 2.

0

Vult fieri judex . alienarum

: c;ilpkfukig

i

qui gravatur. pondere faaram, GREG.

lat

,22 Quouíque irruitis inhominem! Pf

61. Ubi concordia fratrum, & amor pro-

yli

n

ximorum ? Eccl.2;. Ut quid fufpicamini

montes coagulatos? mons, in quo bene-

placitum eft Deo habitare in eo.. Pfzl. 67

gzn

ANuuquid Charitas non cogitat malüti? z.

Cor.13. 4f fcito, .quód pro omnibus his

adducet te Déüs in judicium. Ece/. 11..-

INon confideres saala , qua-alii; faciunt ,

m

féd confideres boua ,

E /

BERN.

qua m fac;re äebäb.

Ó

33. Tu quare fpernis frattem tuum ?

Ü

u

Rom.-14. Nonne &ipfe fperneris ? 7/2. 22.

Nunquid, qui laqueum alii ponit , petibit

4,0**

in illo ?* Eccl. 27. Tn qua ezim menfüra

g

menfi fueritis, remetietur vobis. zrrb.

j

7. Vz, qui cogitatis inutile! 7icbe 3.

Yil

Qnoniam maledi&us, qui clam

j

!

pþrcujferit

Dmt 27.

n

prq;imgquug.

m

"

T

536

MARTIUS.

Nonne iniquum eft, nt quis de alio j«

dicare velit, c& de fe judicare nolit? AUG.

[j

24: In via ftultus ambulans; cümipfe

ínfipiens fit ; omnésftultos aftimat. £cc/

[/

j?. Noli facere ftultitiam hanc. 2. Reg.r7.

V

Sed attende, ne feduttus in ftultitiam, hu-

miliéris, Eccl: 13. Itaque, qui fe exiftimat

l

Ílare, videat, ne cadat. r. Cor. 10. Quod

ergo juftum efl, judicate, Dewf. 1-.Quoniam

juffus, àt palma florebit. P/al. or.-

li

..'*-'.'

$

i

)

ic alios yudica , ut ipfe ab éis jädimri

"tups.ISIDOR. ^

. . AFFECT. Judica ( Domine ) judi-

&ium meum, & redime me. Pf.1r$. Mihi

b

q

autem pro minimo eft , utà vobis judicer.

V

1. Cor. 4... Quon

z

minuseft. zbid. ^ —

jam , qui i)ldicat;me»s Do-

25. MENDACI

UM. Domine quis

(

. qui lo-

habitabit in tabernaculo tuo?

lf

quitur veritatem in corde fuo. P/. 14. Ecce!

quam bonuslfrael Deus his, qui re&tofunt

corde! ibid. 72. Salvos facit re£tos corde.

Q

tl

ili. 7. ReGis corde latitia. jbi4. s6. Qua-

rein fimplicitate cordis querite Domt-

d)i

i

mnum. Sap.r.

-a

—

Inco, quód. non. fumus, mendaces ,

I

bomines [ummus , (éd Dii. S. REMIGIUS.

26, Omnis

m

:

MARTIUS.

um

27

/36. Omnis homo mendax. Pfng. à

T

j

Propheta ufque ad Sacerdotem cun&i fa-

ciunt mendacium; Ges. $. Vanalocuti funt

nj

D

unusquisque ad-proximum : fuum.. Pf. 11.

klgl!;?'

V& duplici corde! Eccl; 22 Nwmuid lpiri-

i

ts fan&tus difciplinz effugiet fi£tum ? Szp.

(it

1. Quoniam abominatio Domini eft omnis

ilufor? Prov..35.

H

Q

n

AMendacium ism ore opanzs bo

nminté petf-

caium efP' in :

Qre -Do*&p'ris $ S;zcrilegigm./

"

ii

ALB. M,

27. Né confundaris dicere verum. Ecc/.

4« Sed ante omnia opera verbum | verax

j

pracedat te. i/iZ. 27. Sit fermo veíler, eft,

AL

d

eft: Non,non: quod autem his abundan-

ME

tius eft, àmalo eft. ZMazb .. Nam pon-

dus & pondus, menfura & menfura: utrum-

L

que abominabile eft apud Deum. Prov. 20.

"

l

Sapientia jufforum. eft nibil per. oflenta-

"

W

tionem fingere. GREG.

.28. Filii hominum usquequo gravi

:

j

corde? utquid diligitis vanitatem & quz-

9?

ritis mendacium ?. Pf/zl. 4. Vos ex. Patre

f

diabolo eftis: & defideria patris veftri vul-

)

tis facere? ille homicida erat ab initio, &

, Quia non eft veritas

jj $

in verit.at;e non [letit

B7

in

[j

)

"

MARTIUS.

ineo. foan.$. Hew maledi&tus dolofus!

,

m

AMalacb. 1.

ih

m! Diabolus la

Deus Pater genuit filiu

^

fï-

1&

fées gennit mendacium. AUG.

r

dacium ' advegfüs

29. Noli arare men

l "

fratrem tuum: néque in amicum fimiliter

facias Eccl. 7. effo vere Ifraélita, in quo do-

lus non eft. Zoa».1. Nam amico fideli nul-

la eft comparatio , & non «(l digna;pon-

deratio auri & argenticontra bonitatem fi-

dei illius. Ecc/. ó.. Qui utem decipit juftos

in via mala,in interitu fuo corruet. Prov.2 $.

äj

:

Quis decor e[fe

| potef? , ubz ruio,latrz;r fides ?

*

AMBROS.

30 Noli velle nie

ht*irï omne mendaci-

um ; affiduitas enim illius non eft. bona.

eccl.2. INam 08 , quod mentitur , occidit

animam. Sap. 1. Qui loquitur mendacia,

eribit. Prov. 12. Omnibus mendacibus,

arsillorum erit in f'agno ardenti igne, «

fülphure. ;4poc. 21. Opprobrium nequam

!

in homine mendacium. £ec. 20.

-d3Mendaces faciumt , t ej vera dicenti

hu

u credatur. HIERON. .

5

31. Ne quis circumveniat in. negotio

|

fratrem fuum. ;. Z beffal. 4. Non enim in-

'vepiet fraudulentuslucrum. Prov.2. JNam,

u

qui

MARTIUS.

L

N

(s

qui nititur mendaciis, hic pafcit ventos,

ibid.10.

uapropter fitis finceri, & fine of-

IHS Ln'

fenía in diem Chrifti, Pbilpp. 1. — Qui pec-

i l

Wf»

catum non fecit, nec inventuse& dolus in

:

ore ejus. 1. Per. 2.

ni

Rerum omnium potentilTima eff veritas,

lüOfw

( extrema malitie linea. ,. mendacium.

dj

BASIL.

l po.'

q

AFFECT.Scio, Deus meus, quod þro-

bes corda, & fimplicitatem diligas. r. Para-

)uü')

lip. 2 9. Quare vanitatem , & verba menda-

nj

cialonge fac àme. Prov. 20.

6&1& |

zi

AjP'RI/'LIS. |

D

1. CONTENTIO.

D

ldv

)

Nde bella, & lites in vobis ? nonrie

(il

hinc ? ex corcupifcentiis veflris ,

jild

que militant in membris veflris ?

u

u

J4cob. 4. Nonné carnales eftis, & (ecun-

düm hominem ambulatis? 1. Cor; 5.

uo-

jl

modo ergo poteflis bona loqui ,'cüm fitis

mali? /7Marb, z1. Aunquid malus homo

"d

de malo thefauro profert mala? ii4.

jl

Unde ifla inter fratres difcordia, qui licit

h

ff

AUG.

f:niri; HIeri', non /imf unius animi?

(

2« Ecce

D.

40

A? RILIS.

$. Ecce quàm bonum, & quàm jucun-

[

dum habitare fratres in unum. P/Al. 122.

l

Quapropter nolite contendere verbis : adni-

hil enim utileeft, nifi ad fübverfionem au-

hn

dientium. 2. 7i;z. z. Bonum autem 2mu-

lamini in bono femper : donec formetur

ü

.:

Chri(tusin vobis. Ga/. 4. Non eft diffen-

Yi

fionis Deus, fed pacis. 1. Cor. 4.

Iuj

Difcordarecum bomine,

e

2 dijäordare cum

i

Deo, qui fecit bominem. V ide , an hoc tibitu-

(

tum fit ?

t

3- Sex funt, que odit Dominus, & fepti*

l]

mum deteflatur anima ejus , qui feminat in-

ui enim

ter fratres diícordias. Prov. 6.

"i

medi:atur difcordias, diligic rixas,& qui eX-

f

altat oftium , quzrit ruinam. jbid. 17. quo-

N

niam, qui talia agunt, regnum Dei non cor-

u

fequentur. Gal. . Qux enim feminavetit

homo, hzc & metet. ibi4. 6.

(in

uidquid capit divifionem , & interitum

i

capiaf neceffe eff. LACTANT.

fe,(

. Servum Domini non oportet litigate.

2. Tim. 2. Quod (iquis non obedit, hunc

notate. 2. 7 /efal. ?. Et nolitequafi inimi-

M

cum exiflimare , fed corripite üt fratrem,

ibid. Ecf1 poenitentiam

egerit , dimitteilli.

Bo

i

te, dl'

Et fi fepties in die converíus fuerit ad

(te

cens ;

AP RILIS.

41

Wt

cens : poenitet me : dimitte illi, Luc. I7.

' 1:'!,'

Quare , quz pacisfunt , fe&emur. Kor. 14.

J

INunquam firvari concordia , uifi per fa-

1] à

lam patientiam, valet. GREG.

g

j. Stultus verba multiplicat. Ecclef. 10.

n

Et omni tempore jurgia feminat. Prov. 6.

dlw'

Vir ergo fapiens, ficum ftulto contenderit,

non inveniet requiem./i2. 9. INNuzquid ex-

12

pedit magis urfze occurrere raptis foctibüs,

J

n

quàm fatuo confidenti in ftultitia fua ? ;/;7.

i

17. Quiteti

getit picem,inquinabitur ab ea,

b

Eccl.15.

»

u

Plent vitloria eft, ad clanantem tacere, ci

i

nonvefpondere provocagti, S. VALERIAN.

Á

6. Àudio (cifluras effe inter vos. 1. Cor.7.

L q'ï

Nunquid ubizelus, & contentio , ibi incon-

J

ftantia, & omne opus pravum? Jacob. ?.

j

Nunquid. omne re

gnum in feipfum divi-

il

fum defolabitur, & domus fupra domum

lt

n

cadet? Lecert. Domus eziz divifa contra

fe ; non ftabit. AMattb. 12. Abfline te äxlitä",

jtt

minues peccata. Ecc/, 2.

P

. Filii Dei vocantur , qui pacem facinnt

[

Satanafilii,qui confundust. GREG. NAZ.

il

ii

7. Honor efthomini,qui feparat fe à con-

jt

tentionibus, Prov. 20. Jdee togo vos, fra-

li

trés , utobfervetis eos, quidiflenfiones &

Ooicn-

[

42

APRILIS.

ass ,

offendicula faciunt ; & declinate ab illis.

hij

Rom.16. Nam certamen feftinatum incen-

"n

dit ignem : & lis feftinans effundit fangui-

[//

nem: & lingua teftificans adducit mortem.

Eccl.28.

!

Q1

AMelius. eff emigvare cum gratia , quám

fer

cobabitare cum difcordia. AMMBROS.

$.Cum iraeundo non facias rixam. Ecc.

i

$. Nam homo iracundus incendit litem. P.

Átt

24. Nelitiges cum homine potente, ne for-

li

"ATC ,

U

teincidas in manus illius. Ecc/. ?.

V,

qua viderunt oculi tui;ne proferas in jurgio

citó : ne poftea emendare non poffis , cum

dehoneftaveris amicum tuum. Prov. 25.

"t

Aln potentior te, aut imbecillior lafrt ? f im-

l

n

lecillior ? parceilli : ff potentior; tbi.SENEC.

d

AFFECT. Eripe me Domine ab ho-

t

mine malo: a viro iniquo eripe me. P/2/.

4]

249. Quoniam tu es protettor meus. i.

0.

1

b It

9. VANITAS MUNDI. Filiiho-

j

minum , ut quid diligitis vanitatem? P/a/.

lkl

4. Surgite, & ite, quia non habetis hic re-

quiem. Z4ich. 2. 'Tempus breve eft, reli-

[

quum eft , ut qui utuntur hóc mundó , tan-

d

gura

quam non utantur; praterit enim f

ujus

ly

APRILIS.

4ä

at

Y

hujus mundi, 1. Cor. 7. Mundus tranfit , &

XM'

concupifcentia ejus. z. 7'oaz. 2.

1

nr

JNon vis relinqzere mundum, relinqzet ;c

rE

mundus. AUG.

10. Usquequo claudicatis in duaspartes?

tf

fi Dominus eft Deus, fequimini eum : fi au-

tem Baal ( Afuzdu: ) fequimini illum. 3.

J

Reg. 1. Nemo poteft duobus Dominis

at

fervire: autenim unum odió habebit, &

u

alterum diliget. Z42::5. 6. Porróunum eft

W

neceffarium. Lac. 10. Deum ergotime, Ecci.

12, Etillofoli fervies. Dezr. 6.

L

N 1('"

Pereat mundi lucrum, ne fiat anima detri-

entum, S. EUCHERI.

Wn

II. MNolite conformari huic íxculo.

r/

Rom.12. Quoniam omne, quod eftin mun-

do, concupifcentia carnis eft: &

T

concupi.-

fcentia oculorum, & füperbia vite

ol

L. Toam.

:u ,,"*

2. Tuautem ó homo Dei hzc fü

ge. 1. Tim,

6. Quoniam nemo militans Deo

: implicat

fc negotiis fzcularibus. 2, T7;5. 2

9

)ïh

Si delettat temundus, immundu e$,

H

")5 Jemper e[fe i»mundo. AUG.

q?ia

2

12. Vanitas vanitatum, & omnia vani-

C&y f

tas. Eccl. 1.

uo0niam omnis caro fonum,

jOv

& omnis gl

í

u

oria ejus quafi flosagri. 7/a. 4.0.

Tanquam fpuma gracilis , quac à procella

W

difper-

x

APRILIS.

44

EHCS EUR

difpergitur. Sap. 5. T:;a-quam fumus, qui

ude

3 vento diffu(us efl. ibid. Ecce univería va-

Y

ini

nitas, & afflidio fpiritüs! Ecclr. — Qaare

nolite declinare poü vana. 1. Reg. 12.

V

AMundus [ola octlorum. deceptio eff $ &

f

t

priss.quam appareat, avolat. CH RYSOST.

w

13. Nolite diligere mundum, neque ea,

Ti

queinmundofunt. Si quis diligit mun-

dum, non eftcharitas Patrisineo. 1. oar.

D7

2.Exite hinc, pollutum nolitetangere; exite

M^

de medio ejus , mundamini, qui fertis vafa

!

Domini. Z/z. ;2. Naw, qui Chrifti funt,

Pup

]

carnem fuam crucifixerunt cum vitiis ,

concupifcentiisa Gal. y.

vt

INon potefl quis amare , quod aternum ef,

Uo/oj

—

t

nif defliterit amare , quod. temporale e.

AUG.

gïä'

Q

14. Mundus totus in maligno pofitus

d

eft. 1. 7o4s. s. Omnis quippe caro cor-

t

ruperat viam fuam fuper terram. Ge. 6

Fugiteitaque de medio Babylonis. erem.

1. Exite deilla, ut neparticipes fitis deli-

h

AA.

&orum ejus , & de plagis ejus non accipia-

tis. "fpoc. 1?, Recedite, recedite. //2. j 2

Vis 02 e[fe inimicus Dei , uoli efe amic

1

mundi. AUG,

D

2 L

cum- f& |

1 $. Factibi cultroslapideos, &cir

cde

l

APRILIS.

45

X

cide. 7ofz. . Mmz'r;r;z defideria multa,

Y

j

inutilia, & nociva, que mergunt homines

ininteritum. 1. 7777.6. Radixenim omni-

t

um malorum eft cupiditas. i/i4. — Quare

,Ih

fpiritu ambulate, & defideria carnis non

perficietis. GaJ. s. Si enim fecundüm car-

:

que

nam vixeritis, moriemini. Kozz. $.

um

M

j

Ad Imaginem Dei fa&äejf anima ratio-

f

nalisceteris rebus occ

"

npari poteft, replerä 0"

QW

petej. BERN.

(f5

ia

u

du

16. Qua furfüm funt, fapite, non que

fuperterram. — Mortui enim eftis, & vita

(s iV

veftra eft abfcondita cum Chrifto in Deo.

J

Colof. ?. Mortificate ergo membra veftra,

qua funt fuper terram. ibid..— Nam, nifi

T

granum frumenti cadens in terram mor-

tuum fuerit ; ipfum folum manet, fi

p

autem mortuum fuerit, multum fructum

40

[j

altert. foan.12.

jf

"id vagarts , ó bomuncio? quare unum

^

boustn im quo eff omne bonum

[u

;

"

ANSEL.

) € f:a]iï'cif.

"E

AFPECT. :Domine Pater, & Deüs vi'-

m

te?mez, omnedefiderium averté à me.Ecci.

23. Quoniam mihi mundus crucifixus eft,

u

& ego mundo. Gal. 6.

170 SO'

46

APRILIS.

MM — ÁÁ

17. SOCIETAS MALA. Attendite

à fal(is prophetis, qui veniuntad vos in ve-

i.

flimentis ovium, intrinfecüs autem funt

lupi rapaces: à fructibus eorum cogaofce-

I

LR

tiseos. /Mattb, . Quoniam ex abundantía

cordis osloquitur. Lzc« 6. Caveteergo,ne

T

hw

forte decipiatur cor veftrum. Dewr. u1.

Socios malos ff fequeris ;; vide , quid con(c«

Tot

quaris; eundem cum ipfis exitum, exitium.

fl

I8. Si te JaCtaverint peccatores , ne ac

ln

quieícas eis. Si dixerint: veni nobifcum .

. . . ne ámbules cum eis, prohibe pedem

lj

tuumàífemitiseorum. Pedesenimillorum

1

ad malum currunt. Prov. 1. Qui tebeatum

It

dicunt, ipfi tedecipiunt; & viam greffuum

bt

tuorum di(fipant. 7/2. 5.

Fnge perfonas , in quibus poteft mala con-

W

ver[ationts e[fe [ufpicio. HIERON.

fUP(

dllm

19. Noli effe amicus homini iracundo,

neque ambules cum viro furiofo. Prov. 22.

dæls

uoniam cum perverfo pervertéris. P/zl.17,

)

Séd cum viro San&o affiduus efto , quem-

VUn

cunque cognoveris obfervantem timorem

D

Dei. Eccl. 77.

uoniam cum San&o San-

f

NT

&us eris, & cum viro innocente innocens

lQ

er;s. Pfal.17.

d

Tald

APRILIS.

47

tbl

Tales babeto focios , quorum con]örtia' 40A

osir.y'-f

infameria. HIERON.

d

20. Omnis homo fimili fuo fociabitur,

)gnoi.

Eccl.13. Qui ergo cum Sapientibus gradi-

tur, Sapienserit; amicus ftultorum, fimi-

d

lis efficitur, Prov.'12. Quapropter fubtra-

[QCV;:

hatis vos ab omnifratre ambulante inordi-

W. H'

naté. 2. T/effal. ?. Ne forté difcas femitas

jl

u

ejus , & fümas fcandalum animz tuz,

Prov. 22.

,

N

Qni cum pejoribus conver[ari apþetit j jk-

X pdf

ts Je depravatum oftendit. HUGO VICT.

vilot

21. Recedite à tabernaculis hominum

g

impiorum, & nolite tangere, que ad cos

pertinent, ne involvamini in peccatis eo-

gref:f

rum. Awm.16. Nam, quitetigerit picem,

inquinabitur ab ea: & qui communicaverit

m

q'

füperbo, induet fuperbiam. Kcc!. r?. Egre-

j

dimini igitur de Babylone, fugite à Chal-

dzis. lfa. 489.

fri

Ver(ari intev fpinas , cf» minimt ladi , di-

&S-Pf'?

vine potentia eff , non virtutis tus. BERN.

)f

t

22. Noli manducare , & bibere cum

peccatoribus. 7ob. .

Hujufcemodi enim

j 1

Chrifto Domino noftro non ferviunt , fed

;mnocï

fuo ventri: & per dulces fermones, & bene-

diciones feducunt corda innocentum.

Ross,

48

APRI gr S,

Rom.16.. Quid communicabit cacabus ad

f

Qr

ollam? quando enim fe colliferint , con-

fringetur. Eccl.13. :

j

AMelius eft babere ma

lovum -onvlizm , fqääm

cosifortium. ISIDOR.

n

23. Ne amuleris vi

ros malos, ne deüd;

qu

í

res effe cum eis. Prov. 24.

Abominantur

]l

enim impii eos, quiin reCta funt via.ibid.27.

te(

Cave ergo, ne cum habitatoribus terra;il-

te]

lius jungas amicitias. Exod. 24. Corrum-

Uf

punt ezim. mores bonos- colloquia mala.

ftí

1. Cor. 15. "Modicum fermentum totam

mafílam corrumpit. Gz. 5.

L.

M

Boni uominuis ac fama colorem amittit , qui

D

y

fócios tam dilut4 p'rabimnk, 4

1

t

&

dþittit. DRE-

XEL.

L

j

24 Quis miferebitu

r- inc'ahtatoriþ à rfkr-

A

pente percuffo, & omnibus , qui appropiant

.

beftiis? & (ic, qui comitatur cum viro ini-

li

quo, & obvolutus eft in peccatisejus. Eccl.

lg

arifzo-

12. Attendite ergo à fermento ph

T

rum. Lzce1z, Diícede ab iniquo; &dgü-

^

-

cient mala abste. Eccl. 7.

fhy

Boza multa babet communuzs witas

autlo-

ZF

Yutn , fic plurima mala

m

rgum. ISIDOR.

xgïert Socigw qnalo-

U

"0s

AFFECT. Difcediteà

sdlomussuqié

t

o?äfa-

p

APRILIS.

49

N

operamini iniquitatem, Pfal.6.. Non fä—glï'

u

cun concilio vanitatis ,. & cum iniquage-

rentibusnon introibo. zb;d. z..

i

|

af. SCANDALUM. Vz mundo À

fcandalis ? /atzb. z9.Quoniam blafphema-

M

!

m

re feci(tiinimicos Dominipropter verbum

I

hoc,filius(ChrifIus) qui natus e(Ttibiymor-

J

|

i

te (inte) morietur, 2. Reg.12.. Veruntamen

"

va hominiilli, per quem fcandalum venit;

QU ULfartb. 1

&- Bonum: erat ei , (1 natus non.

ii

! fuiffet homo ille.. ibi4. 24..

totd

Qui funt inimici Ecclefe? Phgani? Tu-

dei ? omnibás

:

i! AUG.

Pejw, vivunt mali Chrifliani.

J' . 26. Videte, ne forté hac [icentia veftra

ottendiculum fiat infirmis. r. Cor. $.. Vide-

ji! te, necontemrratis urruni ex pufillis: 24artb.

«!/ 24. Qui autem fcandalizaverit unum: de pu-

j)! fillis,expedit ei;utfüfpendatur molaa(inaria

3

^

; in collo ejus, & demergatur in

profundum

J maris. ibid,

gl le illepeccat, qui ad ,pecwn'düm i'mpulit,;

| quam quipetcavit. ORIGEN..

(f — 27« Vae vobis fcribee, & pharifzi , quia

,1)/ elauditis: regnum coclorum ante homines ;

Vos eninr nom intratis, nec introeuntes

s ( finitis intrare, ZMarrb. 2 5. Mittet filius ho-

C

minis

-

APRILIS.

$o

mirgs Angelos fuos , & coxil—ig&htqde fegno

ejus omnia fcandala, & eos , qui faciunt ini-

gf

quitatem: & mittent eos in caminum ignis.

|q

ibid.13.

[

Pro tantis veus quisque eft , quantos tra

j

werit adveatum; SALVIAN.

i

28. Quidhoc? Lrc.16. Sietiam facer-

dos, qui un&us eft , peccaverit, delinquere

h

if

faciens populum ? Levir. 4. Nunquid pet-

ibitinfirmus intua fcientia frater , proptet

quem Chriftus mortuus eft? . Cor. $.. Va

:

qui devorant plebera Domini ficut eícam

uoniam maledi&tus , qui

panis! Pf2l. 17.

N

errare facit coecum in itinere. Dezt. 27*

Y

Longä plus nocet f alfus Catbolicus , qnäm

ff verus appareret bareticus. BERN.

29. Ab omnifpecie mala abítinete vos.

1. Theffal. y.. Ecce,ad vos mandatum hocó

Sacerdotes. ZMalach. 2. Vosautem recelit-

ftis de via, & fcandalizaftis plurimos inlege.

ilid. Propter quod & ego (Deus) dedi vos

contemptibiles, & humiles omnibus popt

lis.ibjd. Unusquisque ergo veflrüm proxi-

mo fuo placeat in bonum ad zdificationen.

Rom.1;.

not quis tefes [ua ini

quitatis babet , totl

dijäipulos eü?:cit. AUG.

30. Sint|

APliILIS.

o

f1

! li'ïg.ü

30? Sine offenfione eftote Judzis, &

d

gentibus , & Ecclefie Dei, z. Cor.10.. Ne-

n

mini dantes ullam offenfionem , utnon vi-

tuperetur minifterium noflrum. 2. Cor. 6.

iM

Si vero oculus tuus fcandalizat ce, erue etim,

& projice abs te: bonum tibi eft cum uno

7l

oculo in vitam intrare, quàm duos oculos

nf

habentem mitt

7A

1&.

i il:i gehennam ignis. Z4zttb.

PïOt

Dubliciter veus ef? , qui ape*riä delinquit ,

1]

quia agit c$ docet, facit ci faadet. ISIDOR,

L e

AFFECT. Ab occultis meis munda

W5

me, &b alienis parce fervo tuo. P/al, 1£.

';l

!

woniam juxta iter (candalum

1 h

mihi. ibid. 15 9.

pofuerum:

!

n

T

fni

5l

j

u

n

|

j

ng:!ä

C5

VIA

")

nl

b

$2

M.A-[US?..'-

VIÀ ILLUMINA-

M

TIVA.

fi

In lumine £uo videbimus: lumem,

n

Pfal. 5 ..

i

!

MAJUS.

r. AMICILIIA.

i

:

l

ï'- H"g'ge proximum:,. & conjungere fide

cunzillo; Eccl; 27. INaz melius ell:

Á

L,

: effe: duos fimub quàmy unum ; ha-

bentenim emolumentum focietatis fuz. Si

unus:ceciderit, ab alterofulcietur;. Eccl. 4«

Amicus fidelis protetiofortis; qui aucen

'UO

t

V

invenitillum; invenicthefaurum:. Eccl. 6*

Vr

Juid: dulcius ,. quamr babere,. quocum

h

omnia audeas [s: loqui st tecum ? CICERO.

tii

2.Sipoffidesamicum, in.tentatione pos-

fide eums, & nefacile credasei. E(t enim

U

i

amicus fecundüm tempus füum,& non per-

manebitindietribulationis; Ecc/: 6. Sodalis

N

amicus conjucundatur ir oble£tationibus;

& im rempore tribulationis: adverfarius

n

'&'m

erit. ii g

*

.. Eftamicus folo nom'ine'am-ig

]

m'-z'-*'e.

Ani-

"

MATUS.

f5

.Am:cw wideri vult adulator ; nibilamico

Ll'

animicum magis. CYPRIAN,

3.Amico,.Xinimiiconolinarrare fenfum

tuum: fi efttibideli£tum;noli denuda-

(

