regnó Dei.. L. 9.

Homo , ff gebennam metuis, firegnum af-

If

fellas , ne vocatiouem fpernas. BASIL.

"muä

14. Obfecro vos, ut digné ambuletis

Üv

vocatione, qua vocati eftis, cum ommi

tüni

humilitate, & manfuetudine, cum patien-

tià , fupportantes invicem in. Cbaritate.

.;2',',. J

Epbef. 4. Per omnia placentes., in omní

LA

opere bono fru&tificantes. Coloff. 1. Ideb ego

.

( Deus) elegi vos, & pofui vos, ut eatis,

Tdd

& fru&um afferatis; & fru&tus vefter ma-

t

neat. Joam.15.

;

!

Ad Patiendxzm e

laborandum [cias te *uþ-

?

catum , non ad otiaudum (j fabulqndnm.

N

"GERSEN.

t

1. Vide miniflerium , quod accepifti

ürf

in Domino, ut illud impleas. Co/off. Vo-

Tfe (

cati ezim eítis in. focietatem filii ejus. 7.

[ma

Cor. :. Semper mortificationem JEfu iri

corpore no&ro circumferentes. 2. Cor. 4«

Igu

(ü

Mortui eftis, & vita veflra eft abícondita

! Pl'(

cum Chrifto in Deo. Colof- 3. Quare mun-

il

damini, qui fertis vafa Domini. lfa. $ 2.

U

Et nolite conformari huic faxculo. Rorz. 12.

Cr

mogg

139

d

NOVEMBER.

— —— — ——

"

u

Cur. faculum veliquifti ? womne ut Deo

u

res, C fpiritualis bomo fieres? GER-

jSErfvi

L]

1

m

16. Vg his, qui perdiderunt fuftinen-

d

tiam, & qui dereliquerunt vias rectas, &

'[]bUn

diverteruntin vias pravas ! & quid facient,

um

cüm infpicere coeperit Dominus ? Ecc. z.

iU

?

Nunquid ipfi (ibi damnationem acquirunt?

rItat

Rom. 13. Quarenolite deficere benefacien-

, o

tes. 2. Thef..3. Sed magis fatagite, ut per

[l«

bona opera certam veltram vocationem,

u o

& ele&tionem faciatis. 2. Perr. :.

l

du

Quid prodef? vocari, quod. uon es? anut

uomen Keligi(f depone, amt Religiofo dz;gna

ere

"

j

MM

AFFECT. Domine, quid me vis fa-

eere?. Act. 9. Loquere Domine, quia au-

| u

dit fefvus tuus. 1. Reg. 3. Vias tuas Do-

mine demonftra mihi, & femitas tuas edo-

f^

qur

ce me. Pf.25.

j

i7. PASSIO CHRISTI.

(

uis

,Ü

,

patitur? ) Deus fortis, Pater futuri fecu-

'

M

1

j

li, Princeps pacie. 7/7.9. Rex Regum,

,W'( mh

& Dominus Dominantium. lpoc. 1 9. Re-

fa

demptor tuus fanCtus Ifraél. //2. p4.. Pri-

À

n

mogenitus omnis Creatura. Co/off. 1. Can-

dpr

" NOVEMBER.

? i4o

&i

dor lucis zterne, & f:peculum fine macu-

la. Sap. 7. In quem defiderant Angeli pro-

m

0

fpicere. 7.Peir.1. Obftupefcite cocli fuper

hoc, & portz ejus defolamini vehemen-

hi

ter! Zerem. 2.

tl

Erige te, U apima! fangninem fudit uni-

f

€ut Dei filius , tauti vales. AUG.

Qu

18. (Quid ) Circumdederunt me canes

]

multi. P/4l. 2z. Supra dorfum meum fa-

Mi

|

bricaverunt peccatores. Pf. 128. FaQus

Om'

fum in derifum: omni populo. Trer. 3.

DN

li

Faciem meam confpüere non verentur.

Jfob. 2o. Foderunt manus meas, & pedes

f

meos. P/Z/. 21. Dederunt in efcam meam

(tt,

fe]: & in fiti mea potaverunt me acetó.

IPI'

W

ibid.68. Tasdem confixus fum cruci, G/.

Tin

2. Quid eft, quod debui ultra facere?

M

Jfa. f.

Ti

Tota vita Chrifli Crux fm't , C mar-

ftm.

"

Yium, t

Uij

GERSEN.

quaris requiem ej gaudium.

t

19. ( Ubi) In monte olivarum. La.22.

M

Ubi fa&us. e(t fudor ejus, ficut gutta fan-

hi

guinis decurrentis in terram. ibi4, z domo

l

Caiphe unus affi(lens miniftrorum dedit

M

alapam JEfu. oas. 18. In domo Herodis.

lj

Sprevit illum. Herodes cum exercitu fuo: — (j

E.

NQXEMBER;

I4I

— 9 od

M

& illufit indutum vefte alba. Lsc. 25. 7s

R n

j

domo Pilati. JEfum flagellatum tradidit

i

P

eis, ZMattb, 27.. EtpleCtentes coronam de

j

Mf

fpinis, pofuerunt fuper caput ejus. ;bi4.

in loco, qui vocatur Calvariz, ibi crucie

hn

fixerunt eum. Lac. 2;7. Quis audivit un-

quam tale ? J/2. 66.

ne u

INolo ,Domine , vivere fne vulnere , quia

te video uulaeratum. BONAV.

um )

Ya

20. (Quibüs auxiliis ) torcular calcavi

UL

li

folus, & de gentibus non eft vir mecum.

vertt

Jfa. 62. Dereliquerunt me propinqui mei,

d!

fob. 19. Difcipuli omnes, reli&tó eó, fu-

erunt. JZMattb. 26.

Omnes amici ejus

m

j

(

preverunt eum, & fa&i fuat ei inimici.

Tbren.1. Dicestes: Non novi hominem,

N

n m

AMatth. 26. Heu ! nemo novit filium (ho-

minis)? ibi4. z. Cognovit bos poflcífo-

e

rem fuum , & afinus prefepe Domini fui:

WJ**

Víraél autem me non cognovit? & popu-

lus meus non intellexit? Ifa. 1.

U

Solus mifer homo won compatitur, pre

"

quo tamen fülo Chriflus patitur. HIERON.,

j QMJ

21. (Cur) Venit filius hominis quzre-

&i

re, & (alvum facere, quod perierat. Lac,

1l

) Hü'Od'

19. Quoniam propter vos egenus fattug

eft, cum effec dives, ut illius inopià vos

m:W

divi-

142

W^N O VEMBER.

ha um eroam aR

rns

i'?o,

divites effetis. 2. Cor. $. Ipfe vulnerarus eft

propteriniquitates noftras. //z. ; 3. Chri-

Y

/

Ítus pro peccatis noflris mortuus eft, ju-

À

:

ftus pro injuflis , ut nos offerretDeo.. 7.

Jl

^

Petr. 3. Ut & , qui vivunt, jam non fibi

1

^

W

vivant, fed ei, qui pro ipfis mortuus efl.

TU

V

2. Cor. j. Chriftus paffus eft pro nobis,

.Vobis relinquens exemplum, ut fequamini

h

veftigia ejus. 7. Pet. 2.

li t

Domiue , qui mon [ervit til)i , quia rt-

A

demptus efl , meretur , ut novus pro ipfo in-

1y

feruus fiat. AUG.

Y

22. ( Quomodo ) Ecce Agnus Dei'

-?Mfl

Afoan.1. Sicut ovis ad occifionem duce-

D)

tur, & quafi Agnus coram tondente fe

obmutefcet. //2. ; 3. Ego quafi agnus man-

[

füuetus: qui portatur ad viCtimam. 7erew.

li

i, Cum omni bumilitate, & manfuetu-

4

dine, & patientia Epbef. 4. Qui, cüm ma-

äftc;

1l

lediceretur, non maledicebat. 1. Perr. 2.

i

Nihil refpondebat , ita ut miraretur Pila-

N

"Y

tus. JMarc. 15. Quis vidit huic fimile?

;*m&m

lfa.66. Quare per patientiam curramus ad

tdi

propofitum certamen, afpicientes in Con-

SW e

Íummatorem JEfum. Hebr. 12.

j

Chri-.

L

4AMibi ef opta?i/im, male pati p

" 0'

iudjïï

/

f

NOVEMBER.

143

u vt

camxifift

fo; quäm bonorari . pro C/a?iüo. Ef-iRy-

(

SOSF.

e[ï-. 3*

235 ((äando)" in die Defponfationis

)u.

ilius. Cazt. 3. In tempore vifitationis

o

fua.

erem. 6. In tempore hoc, 44o re-

tust

Ílitues regnum Ifrael. 4&. 1. In Juventute

j i

fua. Eccl. 47. Verno tempore. Gez. 3.

guam&.

Ante diem feftum Pafchz. — 7o27,12. Ho-

tá tertià crucifixerunt eum. Z4arc. 15. Ho-

1à fextà obícuratus eft fol. Lac. 25. àfex-

u

if

fa autem hora tenebre fa&te funt füper

univerfam terram ufque adhoram nonam.

AMatitb. 27. Circa horam nonam . . ..

J Dï*

am w

clamans

ili4.

.vOce magna, eþiüt "fpiyi;um.

jn:

wsr

Mo.ritur; ehegg ' 'vitq qeiernaf,,ui temor-

Vf

talem , reddat alernum.

i

24. O vos omnes, qui tranfitis per Viafn,

cit

attendite, & videte, fieft dolor: ficut do-

yuu

lor meüs. 75ren.1. Egredimini, & vide-

x f

te fili» Sion, Regem ( ccli, & terre ) in

diademate, ao coronavit illum mater fua

i h

5rr1m"533

in die defponfationis illius. Cazz. 3. Reco-

gt

gitate eum , qui talem fuftinuit à pecca-

tóribus adverfus femetipfum contradi&tio-

"1

n (

nem. Hebr.12. Interrogate gentes ,' qui$

!

fauidivïit;talia horribilia

-

tin)im'

ä !44 ;

"NOVEMBER. -

lgt'

timini itaque peccatores , & facite ju&itiam

N

coram Deo, credentes , quód faciet vo-

biscum mifericordiam fuam. T'ob. 15.

D

li

Caur addimus affitlionem affitlo, magt

aggravant Chrifhum vnulnera peccati nofiri,

i«

fii

nAm 'ulnera corports fui. BERN.

i

AFFECT. Juftus, ebeu !perit. 7/2.57.

[

Morte quidez turpiffima. .

4p. 2. Ab quis

n

dabit capiti meo aquam ,

&

oculis meis

1

fontem lacrymarum? — erem. ». Dixi:

W)l 1

nunc cxepi, Pf. 76. Poffbac mihi vivere

aM

Chriftuseft; & mori lucrum. P/ilipp. 1.

li

25. RESIGNATIO. Qui adhzret

Ti

Domino, unus fpiritus efl. r. Cor. 6. Sive

hb(m

enim vivimus , Domino vivimus : five mo-

^ij

rimur, Domino morimur. Sive ergovi-

U

vimus , five morimur, Domini fumus.

(l

Rom. 14-

uare reformamini in. novitate

l

fenfüs veftri, ut probetis, quz fit volune

j

tas Dei bona. Rom. 12. H&c eft autem vo-

"

luntas Dei, fan&tificatio veftra. . Z/ef. 4-

&l

Vis gaudium habere fempieruum ? a*

!

bare illi, qui [empiternus eff. AUG.

!älma;

26. Si bona füfcepimus de manu Dei,

W d(l

mala quare non füícipiamus ?. fob. 2

mam

Quare nolite fieri imprudentes, fed intel-

!igentcs,

NOVEMBER. —

p

TAf

Ll

j

ïïgdntes','quæ ht voluntas Dei. Ephef: ?

Dicentes: Domini voluntas fiat. Af. z.

q

Dominus eft , quod bonum efít in oculis

)j

n

fuis faciat. 1. Reg. 3. Fiat voluntas tua ficut

in calo, & in terra.. ZZattb. 6. Domine

"

quid me vis facere? A4&. 9. Non mea vo-

luntas , fed tuafiat. Luc. 22.

Relinquete , vefrgna te ,

& frutris magna

j

interna pace.. GERSEN.

$ J

27. Quistu, ut timeres ab homine mor-

i

| vt

tali, &à filio hominis, qui qua(i feenum

lta arefcet , & oblitus es Domini fa&toris

p

tui, qui tetendit coclos , & fundavit ter-

dU ram? Jfz. y ;. Quis eft , qui vobis noceat,

M

7

fiboni emulatores fueritis? 1. Per, 3- INun-

i^. qid Ego vobiscum fum omnibus diebus?

« 4Martb. 28. Con

jungere ezgo Deo, & fu-

l

l

ine. Eccl.2.

]

!

n

Paffus es aliquid mali: £. velis , non ef

qU Palum; eratias 4ge Deo, e$ mutatur ma-

j In inbenum. CHRYS.

"

wl'

28. Levate in codlum -oculos veftros.

4)/ If 31 & venite ad me: audite , & vivet

|

anima veflra, ibid. ; ;. Ego DominusDeus.

,Jj tuus docens te utilia, gubernans tein via,

41 qua ambulas. ibid. 4$. Ego fponfabo te

j,m iinfempiternum: & fcies, quia ego

Qe

ï ,g. ,C?

146

ïmiNO VEM BER u

Dominus. Ofé.2. Et non eft ultra Deus,

I'D4

nec eít (imilis mei. Jfa. 46. Bonum elt erge

N

confidere in Domino, quàm confdere in

l l

homine P/al. 117.

N /

Projice te in De

um nafz fe fu

Etrabgþ', ut

cadas. AUG.

i

29. In modico

antim de'relfquï te. Jfa.

t

54. Qauare nolite timere.. ZZartb. 10.. In

1

fletu ( tribulati ) venient, & in mifericor-

h

dia reducam cos. Zerem. 31. Convertam

eos, quia miferebor eorum: & erunt , ficut

!ä

fuerunt. Zathb. 10. Et convertam luctum

eorum in gaudium. Zerem. 31. Quid ergo

timidi eflis modicz fidei ?. 4Zattb. . Àc-

quiefce pozizs ei ( Deo) , & habeto pacem,

ob. 22.

|

CIna agvotas , credis.te medico j ciim c-

€us es , comamittis te dutlori puero. Quis fw-

Wen

ror! zom Creatorà Deo?

lmf

20. Si Deus voluerit, & fi vixerimus,

faciemus hoc , & illud.' Zacob. 4. " Hoc fa-

AR

ciemus, fiquidem permiferit Deus. Her.

|Jng

6:. Quieurique enim ; fecerit voluntatem

i

Patris mei, quiineoclis'eft ; ipfe meusfra-

tdem

ter, & foror, G tnater eft. ZUfartbi12. 1nà

qui facit voluntatem Det, manet in zter-

iij

n dabit

(Deus) "

NOVEMBER. .

147

Jf

(Deus) in atermum fluCtuationem juíto;

S

lu

Pfalm. 54.

k

Hoc eff totum bonum bomini, ut confors

met fé voluntati Divina. S.. THOM.

nl

AFFECI. Doce me (Domine)) fa-

cere voluntatem tuam , quia Deus meus es

7

;!

tu. P/Al. 142. Mihi ezim adhzrere Deo

bonum eft: ponere in Domino Deo fpem.

d

a

meam, zbzd 22.

[ ;m

hr

il

DECEMBER.

L

p

1. FIDES.

Osmetípfos tentate, fi eftis in fide;

t

ipfi Vos probate. 2. Cor. 15. Sigua

L

autem eos, qui crediderint , hzc fe-

:

quentur: in Nomine meo damonia eji-

cient: linguis loquentur novis: ferpentes

g

tollent : & fi mortiferum 'quid. biberint ,

)

non eis nocebit : fu

per egros manus im-

"

ponent, G bené habebunt. Marc. :6.

3W

quod.ergo tu facis fienum ( Luthere!) ut

g

Videamus, &credamus tibi? 7oay. 6.

i

. Haretici, vera fidei figua mon. faciunt ,

j

faciunt tamen

fígua aterna damnationis.

"L

afci-

10

|.2. O. infenfati Galate, quis vos

2

navit

148

"DECEMBER.

navitxngn obedä'e veritati (Cat-l;)licæ) i

)

Gal. 3. Statefüper vias, & interrogate de

Q

t

femitis antiquis , qua.fitvia bona, & am-

bulate in ea: & invenietis refrigerium ani-

fii

mabus veílris. . erem. 6. Hodie dum lu-

j

cem habetis, credite in lucem, ut filii lu-

J

cis fitis. . oas.12. Ut non vos tenebra

;

comprehendant. j/i4.

AMagna in[ania eft. Evangelio mon crede-

ye, CujHs veritatem (anguis AMartyrum clae

D

mat. PICUS MIRAND.

| k

ivit veritati

non 6b€-

N

" $. Quis vos imped

*

dire? Gal. ;. Nwnaqui

d (cribe, & Phari-

l

[

(pi? AMattb. 7. juxta id,. quod ( Luthe-

rus ) jufferat, predicantes ?. 2. Paralip. 39*

li

TR

Ab attendite à fal(is Prophetis , qui. ve-

niunt ad vosin veltimentis ovium , intrin-

hj

fecus autem funt lupi rapaces!. à fructibus

eorum cognofcetis eos. Nunquid c

olli-

l7

unt de fpinis uvas, aut detribulis ficus:

Ü

"Mattb. 7.

Porta inferi funt. bareticorum. do£lvint

"W

»

It

quas illeli bomines ducuntur ad tartard

H

IERON.

L

uoS,

i

4. Ne tranfgrediaris terminos antiq

Sea

os pofüerunt patrestui. Prov. 22..

f

M

i;;terroga patrcm tuum ,.& annunciabi!:f

tl-.

ls

DECEMBER.

149

IH

bi; majores tuos , & dicent tibi. Dew. 3 2.

xl

Que eft Ecclfia Dei. ;. Tim. ;. Quare

1

noli altum fapere, fed time. Rosz. 1. INam

f

ficut, qui multum mel comedit, non eft

ni

ei bonum, fic, qui fcrutator eft Majefta-

j

li

M

tis, opprimetur àgloria. Prov. 25..

W

Domine, fi eft error, quod credims , &

t decepti [umus. RICHARD. à S. VICT.

n

j.Si eflisinfide ( vera) 2. Cor. 15. Sta-

"T

te in fide. 1. Cor. 16. State fuccin&i lum-

bos veítros in veritate. Ephef. 6. Do&ri-

»

j

nis variis, G peregrinis nolite abduci. Hebr.

1

?

&1

13. Quoniam accepiflis illud non üàt ver-

n

bum hominum, fed, ficut veré eft, ver-

lp

bum Dei. ;. 7hef 2. Qui veró. verbum

y

meum audit, X credit ei, qui mifit me,

Y

hàbet vitam eternam. oa». 5.

ii

Eccleffam Catbolicam tene , à vegnla ve.

h

il

vitatis noli difeedere , &

protegeris a contra-

j

ditlione Iingtmmm. AUG.

€. Juftus ex fide vivit. Rom. 1. Quoniam

fl

«orde creditur ad juflitiam ;5 -ore autem

yi

confe(Tio fit ad falutem. ibid. 10. credidit

Abraham Deo, & reputatum eft illi ad

Jl

i

juftitiam. ibjd. 4. Ira San&i per fidem vi-

S)

À

€crunt regna, operati funt juftitiam , adepti

j

funt repromiffiones. Hebr. 1 1. ln omnibus

3

i:aqlu

-

DECEMBER.

m

dtaque fümentes fcutum gdei ,in quo poffi-

tis omnia tela iniquiíhimi ignea ex

f

a.'l

:

tingue-

te. Epbes. 6.

Q

Credenti pramium dabitur , fi quod. crt-

ditur , & geratur. CYPRIAN.

N

i

: 7. Fides eft fperandarum fubftantia re-

[

li

fum , argumentum non apparentium.

hf

Hebr. 1. Filius hominis veniens, putas,

fdem inveniet interra? Luc. 14. /4/e audi-

fl

te illufofes verbum Dei. /fz. 23. Qui in-

)

credulus eft ,non videbit vitam, fed ira Deí

ITH

manet fuper eum. oan. 3. Qui

non cre-

lg

á. Jm,

diderit, condemnabitur. 74arc. 1

qui non credit, jam judicatus efl. foar. 2

;

-Habere jam uon poteft Deum Patrem ,qii

Ecclefam non babet matrem. CYPRIAN. -

l mn

$. Quid proderit, fi fidem quis dicat fe

Qo

autem non habeat? nun-

tj

habere, opera

quid poterit fi

des falvare eum? . fac. 2

(idj

fi non babeat opera, mot-

ày

Nunugquid fides,

tua elt in femetipfa?

ibid. Nunquid ficut

L

ritu mortuume

P(, ita&a—-

]

corpus fine fpi

li

des fine operib

us mortua eft? ibid. Nune-

E.

quid ex operibus ju

ftificatur homo, & non

ex fidetantüm? ;jl;d.

*

n

Credis in Chriflum * fac -

aþem -Cbïä(i i v

ïper

st vivat fides tua. BERN. dun

uiüä)

DECEMBER.—

m

J

AFFECT. Teftimonia tua ( Ó Eccïä

(

fi4! ) credibilia fa&a funt nimis. P/al. 22.

Quid adhuc egemus teftibus? 74a:5.26.

d i

9. SPES. Qu eftifta fiducia, quani-

e .

teris? 4. R

7$. An fperasin baculo

m[ J [/)

arundineo, fuper quem, fiincubuerit ho*

1

at

mo,comminutus ingredietur manum ejus,

J

& perforabit eam ? 4/id. INwaquid qui con-

Z

fidit in divitiis füis, corruet? Prov. £ 1.

W

quare nolitefublime fapere, neque fperare

V

in incerto divitiarum,

fed in Deo viyo,

0

1. Tim. 6.

Il ,1"

Confidzs in fortuna,qua mendax eft.; non con-

W, l

Jídis in Deo, qui verax efl ? quanta dementia!

Afhy

10. In mundo preffuram habebitis ; fed

»

confidite , ego vici mundum. 4oan. 16.

i

Confide fili. Zattb, o.. Et erit tibi anima

d

tua in falutem, quia in me habuifti fidu-

D

ciam. Zerem.29. klabeigitur hiduciam in

14

,f

Domino Deo tuo. Prov. ?. Qworiam bo-

j

nus eft Dominus fperantibus in eum.

!(*üL

J bren. ?. Et confortans in die tribulatio-

E

| w

nis: &íciens fperantes infe, Nabum. 1. -

dl

d

Ponetotam fiduciam tuam in Deo, & fi

pf timor tuus , e$* amor 1uus. GERSEN.

i

y

Ir. Fiduciam autem talem habemus-

: non quod fuffi- -

a

(

per Chriftum ad Deum

4

cienteg

Yf2

DECEMBER.

m

cientes fimus cogitare aliquid à nobis, qua-

;

Y

fiex nobis: fed fufficientia nofltraex Deo

)2

&I

eft: 2. Cor. 3. Et hac eft fiducia, quam

habemus ad eum: quia, quodcunque pe-

Ui

tierimus fecundum voluntatem ejus, au-

M

dit nos. ;. 7oa45. 5. Beati igitur omnes,

fi

qui confidunt in eo. Pf. 2.

"m

Orania po[nmus im eo

»

, fine quo ni(?il p()j-'-

/ïnnü.S:]LE().

Tf

12. Nolite amittere confidentiam. Hebr.

(

40. Sed coníolamini , confolamini. Jfa.

n

Xt

40. Quoniam Deus fempiternus Dominus

* . . qui datlaffo virtutem; & his, qui

)

noníunt, fortitudinem, & robur multi-

ht

plicat. zbia. Cogitate per generationem

TU

du

generatiofiem , quia omnes, qui fperantin

| ]

eum, noniinfirmantur. 1. Z4dachab. 2. Quo-

UT

ziam , qui fperant in Domino, mutabunt

fortitudinem. lfa. 40.

l(;,

1]

JNibil Omnipotentiam Dei clariorem red-

Wl

dit, quam quod omnipotentes facit eos , qui

hn

jaeïant' in fe. GRANAT.

/13. Refpicite filii nationes hominum:

[tdg

& fcitote, quia nullus fperavit in Domino,

V

& confufus eft. Eccl. 2.. In te (Domine)

hy

fperaverunt Patres noflri, fperaverunt,

Iny

Cbgp

Hm

üþcraüi cos. Z 2;. Non ergo tim

qui

A

DECEMBER.

153

N

Quid faciat mihi homo. ibid. 55. Q;;o:

"

equ

niam faGus efl mihi Dominus in refugium,

& Deus meus in adjutorium fpei mez.

u

?

u

ilid 95.

L

; d

Sic Deus intendit fnguli

$, 4C fí -vacktä

f

euntlis, & fic omnibus fimnl intendit , ac fi

[]

vacet à fingulis. GREG,

14. Ne paveas repentino terrore , &

:'51'12"

irruentes tibi potentias impiorum. Domi-

i

nus enim erit in latere tuo , & cuftodiet

*

pedem tuum , ne capiaris. Prov. 3. Si di-

m

xeris: ab vires non füppetunt! ibid. 24.

P QJ

Ne timeas. /4&f. 27. Sed Íperain eo: & ipfe

9

faciet. Pfal. 26. Reddetque homini juxta

(

opera fua. Prov. 24.

gt

Protegitur mortalis À mortalibus , cb

F,

2!

curus. efh : protegitur smortalis ab immorta-

"

li, c trepidabit? AUG.

1f. Habe fiduciam inDomino ex toto

:MM

corde tuo: &non innitaris prudentiz tuz,

wi;/

Prov. 3. Nam qui confidit in cognitioni-

bus fuis, impié agit. ibid. 12. Qui ver? con-

)

fidunt in Domino ficut mons Sion : noxy

d

commovebitur in aternum. Pal . 24.

4) ([v

"d

Benedi&tus igi;zr vir, qui confidit in Do-

mw

mino; & erit Dominus f*duaa ejus. e'

vem. I7,

P

G ;

Fa

A

" DECEMBER.

MU

Fac, quod in te eff, e& Deus aderit bonavo-

;

luntatitus. GERSEN.

16. Nolitimere, Ecce Deus vefler: Ec-

ce Dominus Deus in fortitudine veniet ,

|

brachium ejus dominabitur : ficut. Paftor

n

gregem fuum pafcet: in brachio fuo con:

t

gregabit agnos, & in finu fuo levabit, foctas

ipfe portabit. Z/2. 4o. Beatus igitur vit,

3

L

cujus eft nomen Domini fpes ejus. P/zl. $9

uóniam qui (perancin Domino. , , . cut-

D

Ó

rent & non laborabunt ,.ambulabunt , &

non deficient. fa. 4.0..

/

*

(l

l

JTantum per nos opera

bitur Deus, quantim

5

fé nofira ineum fiducia extenderit. BASIL.

p

AFFECT. Siconfiftant adverstim me

caftra;non timebit cor meum, P/al, 26. Quo-

hi

viam Dominus illuminatio mea, & falus

Ri

mea, quem timebo ? Dominus Prote&or

L

vitz mez,à quo trepidabo ?. ;//4.

hG

17. CHARITAS DEI. Super omniá

Mn

hzccharitatem habete , quod eft vinculum

D

perfe&tionis. Colof. 3. Silinguis hominum

L

loquar, & Angelorum , charitatem autem

y!

nonhabeam,

?a&us fum velut zs fonans,

V

aut cymbalum tinniens. . Et fi habuero

omnem fidem ita, ut montes transferam,

«hari-

m

»DFSEMBER'.

w

charitatem autem non habuero , nihil fum.

r.Cor.:3. Quare amulamini charifmata

r'H

ineliora. £/iZ. 72.

dRa

INibil majus eft animo babente charitatem,

4

prater eum, qui dedit charitatem. AUG.

(

18. in omni virtute tua diligeeum , qui

L

te fecit. Eccl. 7. Quoniam Deus prior dile-

r Y

xitnos, z. 7o4z.4. Creavit Deus ccelum

lJ

Q terram. Gez. 1. - Utbenéfitnobis. , fe-

D)

vEn. 42.

Deus creavit de terrahominem,

Y

& fecundüm imaginem fuam | fecit illum,

Eccl. 17. Redemit vos de domo fervitutis

n

(diabolicze) Deur. 1 3.. Videte, qualem cha-

J

ritatem deditnobis Pater. z. ozz. 3. -

Ipþmvümm

J

mü

7 amare pigebat, faltem nünc

i

redamare »onpigeat. AUG.

19. Áudi: Dominus Deusno

fter, Do-

i

minusunus eft. Dezt. 6.. Unus eft Altiffi-

Mp

mus Creator; Eccl. ;; — Unus eft Magifler

veller, Z4attb. 22.

Unus eft Pater veller;

p

ibid. 25. Unus & mediator Dei , & homi-

j

num homo Chriltus Jefus , qui dedit re-

(

demptionem: femetipíum pro omnibus,

J

jf

n

1. Tim. 2. Diligas ergo Dóminum Deum

tuum., Degr. 3 0. Et illi foli fervies. Luc.2.

u

7

ler (

Soli-Deo debe(nr amor, ;q'm'a mzm d fo

£

p

!6

DECEMBER.-

F

s? Dem ; quidquid. eff , aut Deus eff , aut

^

Deicf?.

t

20. Non diligamus verbó, nequelinguá,

fed opere & veritate; in hoc cognofcimus,

|p

quoniam ex veritate fumus. 1. 7oaz. 2. Hxec

j VEG

exim e(tcharitasDei, ut mandata ejus cu-

Ítodiamus. ibj7. *. Qui verb habet mandata

L

$ea, & fervat ea, ille eft, qui diligit me

(Chriftum). qui autem diligit me, diligetur

[

à Patre meo: -& ego diligam eum , ( ma-

^

nifeftabo ei meipfum, oaz. 14.

[]

Fs effe filius aterni Patris , ama.

"/mor

)

yrabit gvatiam s gratia trabit naturam Di« | V

Winam.

:

)

21. Omni vitatua dilige Deum. Ecc/.

A

z;. Qoniam diligentibus Deum , omnia

cooperantur in bonum. Rom. $. Nasz qui

?

diligit Deum, exorabit pro peccatis, & con-

tinebit fe ab illis, & in oratione dierum ex-

t

audietur. Ecc/. 3. . Remittuntur ei peccata

deg

soulta, quoniam dilexit multum.Luc.7. Inmà

Ts

D

univerfa delicta opetit charitas. Prov. 7 0.

INon fine pramio dil

hi

igitur , qui frue p;fææü:

g'fdilïgendw. BERN.

N

22. Quid turbaris erga p

Iurim'ä? Po;rrb

u

unum el? neceffarium (amare Deunr) L.

;

l L] Tim.

zo, Namfuis praccepti e-fc charitas.

zPFe ;

"R,

DECEMBEAR.*

— À

j7

L

2. Plenitudo legis eft dile&tio. Ro z . Qui

ergo diligunt Deum,replebuntur lege ipfius.

I

n

Eccl. 2.

zare hoc tantüm diligentiffimé

[m

i

przcavete, ut diligatis Dominum Deum

É

veltrum. Zo[z. 2 3.

u

Tene unum verbum ( amo ) , quod eff omne

yii

verbum, c fafficit tibi. ANN'TONIUS.

;itm*

23. Unus eft bonus Deus. ZZa::5.19. Si

j

e€rgo nemo bonus, nifi folus Deus . Lsc. 1$.

m

Utquid diligatis vanitatem (mundi)? P/z/.

4. Usquequo parvuli diligitis infantiam ?

J

Prov.1. Nunquid nemo fervus potelt duo-

n

bus Dominis fetvire: aut unum odiet, &

alterum diliget? Zzc. 17. Ergo odite ma-

lum, & diligitebonum. 4mo;. r.

oni

Si terram amas , terra &: fi Deum ATA ,

YT

quid vis, ut dicam, Deus e, AUG.

i)&ü

24. Si dederit homo omnem fubítan-

cw*ï

tiam domüs fuz pro dilectione, quafi nihil

[ "

defpiciet eam. Cazz. $

uare diligas Do-

ml*x

minum Deum tuum in tóto corde tuo , &

2

in tota anima tua. Dezf. 2o. Et füper ho-

^

minum gloriam—dilig&ris. Eccl.3. Nam

L.

quis diligitme .

. .

& Pater meus diliget

f

eum, & ad eum veniemus, & manfioriem

n

apudeum faciemus. foan. 14.

G 7

;

E

Nj

;

E

Semt

ku5'8

DEEEMB-E*R.V

Nibil profunt catera dona fine cbaritate:

dj

adde charitatem, & pro[unt omnia. AUG.

l

AFFECT. Surgam,& circuibo civita-

tem: per vicos, & plateas quzram , quem

3

diligit anima mea. Casr. 3. Quoniam tu

pulcher es dile&te mi ( Jefu ) , & decorus.

8

ibid.1.-

fl

l

l

ij. PERSEVERANTIA. laque

fratres mei dilc&ti, ftabiles eftote, & immo-

i

H

E

biles;abundantes in opere Domini femper,

fcientes, quód labor vefter non eft inanisin

"

Domino. 1.Cor. 15.. Videte vosmetipfos,

h

ne perdatis , quz operati eftis:

fed ut mer-

hr

cedem plenam accipiatis.

2. foam. ". $.

il

uouiam nemo mittens manum

fuam ad

aritrum , & refpiciens retró , aptus eft

yET

teonó Dei. Lzuc. 9.

Non eft beatus , qui bonum facit , fed f

I

'u Ig

inceffabiliter. facit. ISIDOR.

26. Nefcitis, quöd i,

qui in ftadio cur-

M

fed unus

funt, omnes quidem currunt;

.

? fic currite, ut compre-

)

accipit bravium

hendatis. 1. Cor. g. Quare

bonum facien-

[

tes non deficiamus : tempore cnim Juo

metemus non deficientas. Ga/, 6. INam

t

n, pet-

cum ?)paruerit Princeps Paftorur

cipictis

I9

DECEMBER. —

lälvvl

cipietis immarc-e(ï':bilem | gloriæ corona

1. Petr. y.

;

m

(

Oledientia [emen v

D

ecipit , patie?ztia fru-

Ut

Eificat ,. perfeuerantia . metit.... BONA-

VENT.

n

27. Non coronatur , nifi q

ui legitimé

)

certaverit. 2. Tip. 2. .5j perman(iftis me-

cum in tentationibus meis, & ego ( Chri-

5

ftus) difpono vobis, ficut difpofuit mihi

quu

Pater meus, regnum. Lzc. 22, Dabo ei

d

federe mecumin throno meo. lpoc. 3. Efto

i

ergo fidelis uíque ad mortem, & dabo ti-

j

bi coronam vitz. i,i4. 2. 'Tene, quod ha-

TUS

bes, ut nemo accipiat coronam tuam.

alid. 3.

"W

lia virtutes coronam 'Meräntär, ]Ed fola

N

perfeverantia coronatur. BONAVENT. -

28. Quomodo cecidifli de codlo Luci-

P

i

fer, qui mané oriebaris? //g. 14.. Nun-

quid vir duplex animo ( erat ), incon(tans.

in omnibus viis fuis?. Zacob. 3. Quomo-

&w*ü

,

m»-

4lo Uxor Lot vería eft in ftatuam falis? Gez.

"]

o

19. Nunquid refpiciens poft fe?. ibid. Vg

j

igitur his, qui perdiderunt fuftinentiam ,

/i

D

o^

& qui dereliquerunt vias re&tas , & diver-

N

terunt in vias pravas. Ech a.

m!F

k

Klix

Ns

J?Ws

3

Xogust

160

1

DEXCVEX;N-IABEQ

- Felix fapientia, qua ex aliorum difcitur hï;

infipientia. SENECA.

m

29. Sic flulti eftis, ut, cüm fpiritu cz-

ot

peritis, nunc carne confummemini ? Gal.

n

3. 44b! noli facere ftultitiam hanc. 2. Rer.

lu

73. Sed (icut accepiftis JEfum Chriftum

k

Dominum, in ipío ambulate , radicati,

h

)

& füperzdificati in ipfo. Colsf. 2. Nam

ominis, qui recedit, & non permanet in

'S

do&tina Chrifti, Déum non habet: qui

ermanet in do&trina, hic & Patrem, &

n!?"j

filium habet. 2.

4"- .z/o 9.

D

Quid prodeft. Chriffum [equi , fi mom con-

»

tingat confequi? BERNARD.

((j

30. Non ventiles te in omnem ventum,

t

& non eas inomnem viam. Eccl. s. . Sed

u

fi

h

unusquisque, in qua vocatione vocatus e

in ea permaneat. 7. Cor. 7. Ibi manete, &

inde ne exeatis. Lsc. 1:. Qnuoriam QUi

manet in me ( Chrifto) , & ego in eo, hic

fert fru£tum multum . . . fi quis in me

non manferit : mittetur foras ficut. pak

mes ,. & arefcet.. 7foan. 15.

Scias , diabolum foli perfeuerantia invi-

dere, quam [olam novit à Domino corenari.

BERN.

H

erit ufque in finem ,

j Ql perfeveray

ic

um

T d

.DECEMBER.

161

hic falvus erit.. Zdaztb. 10.

l:fmä

uare ne fati-

gemini animis veflris deficientes, Hebr. ; 2.

It

Sed in difciplina perfeverate. ibid. Et in

opere mandatorum .tuorum veterafce,

)'R(

Eccl. 11. Utinomnibushonorificetur Deus

nfï"

per JEfum Chriftum : cuieft gloria , & im-

j

J(a

!

perium in fecula fculorum : Amen. ;.

-

)

Petr. 4.

ha

INoz

c]lmagn;tm inchoare , quod bonuma.

&f , féd con

!

el. AUG.

WIIhAYC , bch folum perfetium

AFFECT. Dixi: nunc c&pi. Pj: ;6.

y

Donec deficiam, non recedam ab innge

centia mea, Juftificationem meam, quam

n

, €&pi tenere, non deferam, Jfob. 27. Con-

j

firma ergo hoc Deus, quod operatus e

(

in DObiQ. P(- 670

ancü-ï

i

a

il

u

T

W,Fif"j'

( fyfh

INDEX

ä?ääää ääääääääääïä o äæä

UPV RRE

H

j

Ó

INDEX

4

Materiarum in hoc Libello

2')

conténtarutrn.

y;

I. Cedla. Vide 9. Februarii,

|

.2. Àmicitia. V. 1. Maji.

3. Avaritia, V. x. Februar.

4 Caftitas. V. z. Maji.

,gg

j- Charitas Dei. V. 17. Decembr.

;

6. Communio. V. 17. Septembr.

7. Confeffio. V. 17. Julii.

l

$. Contentio. V. 1. April.

]

9. Corre£tio fraterna. V. 25. Juli,-

ä

Io. Crux. V. r. Julii.

|

1I, Cultus SS. V. 25. Septemb.

»

I12. Cuftodia lingue. V. 17. Junii.

. Martii.

4

;

13. Detractio. V.

14. Dilectio Immm. V, 17. Auguft.

15. Di*

"7R

INDEX

——

ERsess c um*

)

Dileftio Proximi. V. 9. Auguft. .

16

Fides. V. T. Dccemb

17

Gula. V. 25. Januar.

18

Humilitas. V. r. Junii.

19

Intentio. V. r.Septembr,

20

Invidia. V. r. Martii

2I

Ira.. V. 2£. Febr.

la)v

22

Judicium temerarium.. V. 17. Martx

25

Juftitia Dei. V. r. Novembr.

24

Luxuria. V. 17. Februar.

Mendacium. V. 25. Martii.

A

26

Mifericordia Dei. V. 25. O&obr. -

27

Mifericordia Hominis, V, 9. ]unu.

28

Modeftia. V. 2 s. Junii."

29

Obedientia. V, 9. Maji. -

30

Oratio. V.

9. Septemb.

31.

Paffio Chnül V. 17. Novemb. -

32.

Patientia. V. 9. Julii.

33*

Paupertas V. 17. Maji.

34

Peccatum. V. r. [anuar.

2j-

Perfeverantia. V.25. Decembr.

36.

Prafentia Dei. V. 1. Oéctobr.

l

37. Procraflinatio Pocnitentiz. V. 9. Tan,

38.

Providentia Dei. V. 17. OGobr.

39.

Refignatio. V. 25. Novembr.

40. Scandalum V. 2$* April.

41. So-

j

i

E

INDEX.

41« Societas tala. V. 17. Apnl

i

42. Spes, V. 9. Decembr.

43. Superbia. V. t7, Jan.

44- Yimor Dei. V. 9. Octobr,

/

4j. limor Mortis. V. 25. Auguft.

46. Vanitas Mundi. V. 9. April,

47. Vocatio Dei. V. 9. Novembr.

48. Zelus Animarum. V Auguü

Ne. quædam bic vacarent pdgella ; mþm:

l

ef? benevole leflor , 182 wtilitatis gratià

quosdam familiares. preces fubmäm.

Tufrnuere , valt.

Sa

N

Ti]

N

I

'&gg'

NT

N

PRE- »3

Éd

. PRECES. FAMI-

s OBDARES,

Uni cum

1

Acceffu &5 Receffu

ad JAras ac ab Aris.

$ PRECES MATUTINUE,

TU

N Nomäe Patris ,& Filii, & Spiritus

SanCli, Amen.

ESUS T NAZ A-

]

RENUS Y REX

UDAEORUAM 1.

Titulus triumphalis defendat me ab omni-

bus malis.

In Nomine Domini noftri JE(u Chrifti

furgo, ille me benedicat, regat, cuíto-

diat, & ad vitam

Amen..

perducat æt;r,nam.

Maria Mater gfatiæ.,

Mater mifericordiz ,

'Tu nos ab hoíle protege,

& hora mortis fuícipe.

à

Angele San&e Dei

; qui cuflos es mei,

)

me

166 PRECES

| FAMILI'AïäES;

L

me tibi commiffum pietate fuperna, hac

V

die illumina , cuftodi , rege, & guberna.

Vos quoque omnes Sandi & San&dz

lm;

Qu

Dei, pracipué Patroni mei N. N. inter-

n

cedite pro me Cliente veftro ad Dominum

(

Deum meum, utab eo merear adjuvari,

l

& falvari; ficque diem hunc fine peccato

tranfigere vglegma

i

Ixiteg;ïö Matutina.

O Deus meus & omnia! quid retri-

buam tibi Domine pro omnibus, qua te-

tribuifti mihi? fed ecce! omnes animi mei

cogitationes , omnia verba , & operaque-

] |

cunque, hodie & quotidie tuo honori ex

intimo cordis affe&u confecro , cali inten-

l

tione & modo, quem tu Deus meus ad-

j

invenire , & optare potes: & imn unione

illius amoris quo Filius tuus de caclo de-

JC//

f

«

fcendit, & omne opus humanz Redem-

ptionis, maximé tempore Paffionis füz

jl

?Mm

perfecit. Suícipe me totum Domine& fi

eft in me aliqua fanguinis gutta; vel unica

m

lU

mentis cogitatio, qua tibi difplicet, tu

emunda eam, ut totus tibi ferviam, tu&-

i

m(h

que SanGiffimze

h

,voluqtgti'- -","i,ce, .fc-mger

p!ï;g'eam'. Amen.

Pl' &-

167

Prafertim da mihi gratiam, ut ho

c N,

|

f

K. vitium evitem; hanc N. N. virtutem

"

implantem; hoc N. N. bonum Opus,

m

riam

quod hodie exequi propono, adtuam glo-

Á

peragere valeam ad honorem N. pro

n'mu?

N. cozfirma boc Deus,

quod. opemm: e5 m

"

tobis. P(al. 67. Amen.

«

ACTUS PR/ECIPUA-

RUM VIRIUIUM.

j

[?

Sive

qbZ

Exercitium. Spivituale

j

n

Mi

à quovis quotidie vel

femel exercendum.:

ytt

Wb

Doro te SanCiffima-

"Trinitas, Pater,

Y

& Filius,

& Spiritus SanCtus, tres

n

Perfonz, unus

& folus Deus.

d

fo:lü

ejicio me in ab

yffum mei nihili, fub

confpectu Divinz

Majeftatis tuz.

L

t

, Credo fitmitfime , paratus mille vitas

( lM

Il

; profunderein conteftationem omnium eo-

J

W

, 'üm , queriobis in facra fcriptura reveláfti,

du

/

i

& per Ecclefiam

j

Ca;holicam gredenda pro-

i!.' po

fuifti.

n" Q

mnem fpem meam in te colloco, &

ij qurd

quid poffum habere boni; five fpiri-

tualis,

/t

168

" VIRTUTUM.

ss

tualis, five corporalis, & inhac & in al-

tera vita , idtotum defidero, fpero, & vo-

btne

lo folàm confequi de tua manu, Deus meus,

lt

vita mea, & unica fpes mea!

M?p;

Confi

no tibi hodie & in perpetuum

D

Corpus

&

animam meam, omnes poten-

3

tias meas, memoriam, intelledtum, &

Anty

omnes fenfus meos.

LUP

Proteflor me non confentire, neque

DT

ii

confenfurum unquam , quantum in me eit,

w

i

in ullam rem, qua fiat vel cum minima of-

(

fenfa tux Divinz Majeftatis.

SIN

Propono firmiffimé impendere omne

k

effé meum, facultates & vires meas ad fer-

IN

vitium & gloriam tuam..

nj

Paratus fum accipere, quascunque ad-

N

verfitates mihi paterna tua manus immi-

lis,

ferit ad dandum. guítum beatiffimo Cor-

M

di tuo.

QU

Vellem me totum , quantus quantus

D

n

