nem , vide, ne nondum ceperts in Chriffo piä

vivere. AUG.

9

IC. ÀÁmen, amen dico vobis , quia plo-

Y

I:

rabitis, & flebitis vos; mundusautem gau-

M

debit, vos autem contriftabimini ; fed tri-

Uiv

ftitia veflra vertetur in

j

gaudium. 7»an.15.

m

& gaudium veftrum nemo tollet à vobis;

fet

ilid. Quarein omnibus exhibeamus nos-

sl

metipfos ficut Dei miniftros, in multa pa-

tientia, in tribulationibus. 2. Cor. 6.

"

M

Undeplangis? quod pateris , medicina eff ,

nonpwena; cafligatio, nondamnatio. AUG.

init

1 T. Tribulatio patientiam operatur : pa-

t VH'L

tïentia autem probation

em ; probatio veró

qu'

j

fpem.

ln

$

JULTUS.

fpem. Rom.;. Ergo viriliter agev: & con-

"

fortetur cor cuum. Pfal. 26. Ecce Deus

:

ipfe veniet , & falvabit vos. fa. 75. Si

T

moram fecerit, exípeCa illum: quia ve-

niens veniet, & non tardabit. Habzac. 2;

l')i

NNon confundetur populus meus in fempi-

ternum. ol z.

(

AMerito deberes libeuter modicum pati pro

ln

l:r[

Chriffo, cim wmulti majora patiantur pro

Id

m

mundo. GERSEN.

T

12. Si exprobramini in nomine Chrilli,

IT

beati eritis ; quoniam quod eft honoris,

N

lorig, & virtutis Dei , & qui eft ejus

j

j

P

iritus, fuper vos requieícit. z. Peir. 4-

X

T

Ibant ( Apoftoli) gaudentes,

d

confpectu

| Mï

concilit , quoniam digni habiti funt pro

V

nomine JEíu contumeliam pati. A. .

W

Communicantes: e7go Chrifli paffionibus

gaudete, ut & in revelatione ejus gaudea-

hi

tis exultantes. 7. Per. z.

Si viraperaris , forte vilior es? mipimt.

ls

sod es , bec es. INon vilior , féd fantlior.

Ti

13. ÍIn mundo preffuram habebitis; fed

9N

confdite ( ait Chriflus) ego vici mun-

l

!

dum. 7^oaz. r6. Omne ergo gaudium ex-

n

"y

iflimate, cüm in tentationes varias inci-

| lo'

deritis. Z4c. 1. Hac enim cft gratia Dei,

i

JULIUS.

83

: d

- -

1

fi propter Dei confcientiam fuftinet quis

D

u-

triltitias, patiens injufté. r. Perr. 2.

ziam Deus omnis gratiz modicum palíos

j t

ipíe perfcict , confirmabit, folidabitque.

L

ilid. s.

n

Quando Dens dat alicui , ut mortuos fu-

féitet , minus dat . quam cüm . dat donum pa

tiendi. CHRYSOST.

J f d

/l f

14. In tua infrmitate ne defpicias temet-

ipfum. Eccl. 3$.. Nam infirmitas hac non

I

eftad mortem, fed progloria Dei, utglo-

qoti

tificetur filius Dei per eam. /oaz.11. mul-

lw

tiplicatz funt ( ais j'nfxrmitates. Pfal. 15.

?

'Tantum modoó efto vir fortis. ;. Reg. 18.

In(truam te (ait Deus) in via hac, quà

M

gradiéris: firmabo fuper te oculos meos,

Pfal. 51.

Si dixeris, te son poffe multapati, quo-

m

modo [nfHinebis jgnem purgatorii? GERSEN.

15. Beati eftis, cüm maledixerint vo-

J

bis, & perfecuti vos fuerint, & dixerint

[

jl

omne malum adverfüm vos mentientes.

M L[L

Gaudete, & exultate, quoniam merces no-

u

ftra copiofa eftin coclis. Z44::b.5.. Gaude-

n2

te, quod nomina veftra fcripta funt in coc-

l

Y

lo. L0 Nolite ergo timere opprobrium

i

|

l

D6

ho-mi-y

il

l—

84

JULIUS.

hominum, &blasphemias eo

"

"

I:Um ne mc-

tuatis. 7/a. 51.

mf

m

In infidiis C& calumniis injuriam non pa-

zimur , fedilli, qui faciust. CHRYSOST.

16. Patientes eftote, ufquead adventum

lt

b

Domini, ecce agricola exfpe&at pretio-

fum fru&um terre, patienter ferens, do-

[

nec accipiat temporaneum, & ferotinum.

Dl

Jfacob. y. Nam , qui feminant in lacry-

mis, inexultatione metent. Pf. 12;. De-

Y

N

prime erge cor tuum. Fccl. 2. Et fuftine

Dominum. P/. 26.

uoniam à Domino

r

corripimur, ut non Cum hoc mundo da-

D

mnemur. 1. Cor. z.

W

Tole crucem tuam, eb [óquere TEfum,

Q ibis im vitam «teruam. GERSEN.

|

AFFECT. Mihi autem abfitgloriari,

Tij

nifi in cruce Domini noftri JEfu Chrifti:

W

per quem mihi mundus crucifixus eft, &

D

ego mundo! Gzl. £.

fj

17. CONFESSIO. Audite verbum

lj

Domini, percipite auribus Legem Dei

DOI

noflri, 7/z.1, Ecce, vir five mulier: cüm

V

fecerint ex omnibus peccatis, que folent

P

hominibus accidere, & per negligentiam

transgreffi fuerint mandatum Domini,

Ll

atque

LL-TLIUS.

L

$

1

atque deliquerint , confitebuntur pec&a-

tum fuum. z. . Da ergo gloriam Do-

l

mino Deo, & confitere.. fofz. 7.

s

Afcende tribanal mentis tua , eflo ibi ju-

YU

dex; torqueat te timor , erumpat confe[]ios

AUG.

m

j ul

18. Non confundaris confiteri peccata

Itf

tua. Ecl. 7. Si egim confiteamur . peccata

noftrà , fidelis eft ( Deus ) & juftus, ut re-

It

D.

mittat nobis peccata nollra, & emundet

!un ']l

nos abomni iniquitate, r. Zoan. 1. Si verà

Q

poenitentiam non egerimus, incidemus in

hd

manus Domini, &

num. Ec..

non in ma»nus homi-

j

Damnaberis tatitus ,. qui poffes liberari

!

confeffus. AUG.

19. Non demoreris in errore. impio-

rum, ante mortem confitere. A mortuo

quai nihil perit confeffio. . Confiteberis

d

vivens, vivus & fanus confiteberis , & lau-

dabis Deum, & gloriaberis in miferatio-

ím

nibus illius. Quam magna mifericordia

du

J

Domini, & propitiatio illius, .converten-

j cüm

tibus ad fe! Eccl. 17. Ite ergo, & oflen-

dite vos facerdotibus. Lc. ;7.

o

Qul

Cefat vinditla divina , ff confe[fro pre-

mm ]

Currat /mmmm. AMBROS,

a;qä( ",wui :

*

D7

aE

86

JULIUS.

| .

20. V ade, (;Rende te facerdoti. Zatth.

n

$. Et confitere, atque indica, quid fece-

i

M

ris, ne abícondas. ofz. 7. Nam , qui ab-

fcondit fcelera fua, non dirigetur: quiau-

f

tem confeffus fuerit, & reliqueritea , mi-

lil

fericordiam confequetur. . Prov. 28. Em

fons patens in ablutionem peccatorum.

il

Zach.13. Narraergo, fi quid ( peccati) ha-

ln

t

1

bes, ut juflificeris. Jfa. 45.

INon te pudeat cordm uno dicere , quod mon

N

ze puduit coram multis facere, AUG.

Prgc

l

Du

21. Colligata eft iniquitas Ephraim ,

abfconditum peccatum cujus

dolores

lu

parturientis venient ei. Ofce. 13. Quare

L

pro anima tua non con(undaris dicere ve-

rum: eft enim confufio adducens pecca-

J

tum , & eft confeffo adducens gloriam,

il

& gratiam. Eccl 4. Dic: veré ego pec-

cavi. 7ofm.7.

lt

Ut ribi celum aperiatur , aperi os tuum

xw

h

Jfacerdoti: bac fla eff porta paradift. AUG.

22. Peccaíli? Eccl. 21. Ergo vade,

lite

n

lavare fepties in Jordane, & recipiet caro

tua fanitatem, atque mundaberis. 4. Keg.

AI).

il

$. Em fanguis JEfu. Chrifli emundat nos

j

ab omni peccato. r. ozz. 1. Tpfe cftpro-

h

ATE

p;tiawtio pro peccatis noflris. iid. z. Q»

*

0"

&

97

JuLtUs.

l

hodie f1 vocem ejus a-udieritis. Pfal. 94.

Praoccupemus faciem ejus in confeffio-

ne. ibi4.

d

AMillies peccAfti , millies ponitere 5 a[frdue

l!

infunde medicementa. CHRYSOST.

23. Peccafti? non adjicias itérum. Ecc/.

j

21. Sed relinque peccata tua. jbi4. 1 7. Ecce

!

Jj

fanus fa&tus es: jam noli peccare, ne de-

terius tibialiquid contingat. oaz. 5. pro-

]i

jicite à vobis omnes pravaricationes ve-

flras, in quibus pravaricati eflis, & faci-

m

te vobis cor novum, &fpiritum novum.

TE

Ezecb. 18.

ul

dn quautum Hbi non peperceris, im tan-

i

n tibi parcet Deus. 'YERTULL.

24. De propitiato peccato noli effe (ine

?Ql

0!

metu, neque adjicias peccatum fuper pec-

mï

catum. Ecc. .. Scd de priftinis deprecare,

ut tibi dimittantur. z/i4, 2:. Et non erit

tn

vobis in ruinam iniquitas. Ezecb. 12. Sut-

W

geergo qui dormis. Epbef. j. Er conver-

tere ad Dominum. E. 17. Cor contri-

li

f;ü

ND

tum & humiliatum Deus n

E c?gfpicies.-

à

E&

T

u

Pf. s o.

i

du

Tunde peblus, tunde quotidie

esz'liæz-t',

qua intus latet, peflis.

j

AF-

:

$8

quusmmeusmung muncnEMDIAMÓÉ um

jutivs.

—

i

AEFECI. Con&tebor adverfum me ?

ánjuftitiam meam Domino. Pf. 53;. Re

i

hj

cogitabo tibi omnes annos in amaritudi-

ne animg mex. Jfz. $?. In inferno ezim

m(ä

f5 i

uis confitebitur tibi? Pf.6. -

IN

25.CORRECTIO FRATERNA.

lls

Nolite , fi quis non obedit verbo noftro,

Af

quafi inimicum exiftimare, fed corripite

üt fratrem. 2. 7 beffal. s. Videte ergo, ne

AHIKN

contemnatis unum ex his puGHis. AMattb.

i

L)

14. Venit enim filius hominis falvare, quod

perierat. ;bid. Quoniam potens eft Deus

A

de lapidibus iftis fufcitare filios Abraha.

"

ibid. 2.

d

Plus proficit amica corretio, quám acct-

V8

I

fatio tuibulesta. AMBROS.

R

26. Si peccaverit in te frater tuus, Va

b

de, & corripe eum inter te & ipfum lo-

jum. Si te audierit, lucratus eris fratremt

"

tuum. Siautem te mon audierit, adhibe

«

tecum adhuc unum, vel duos, ut in ore

dworum, veltrium teftium ftet omne ver-

hy

t

bum.

uod fi non audierit eos: dic Ec-

clefie. 2arttb.1$.

Ufn

n

Corripiendus eft frater tuus feor[um , nt,

NUA

D

Jf (emel pudorem amiferit , remaneat in pec-

&e4to, HIERON,

(f

27.8

b

.

JULIUS.

09

m

27. Si praoccupatus fuerit homo in

n J

aliquo delito, vos, qui fpirituales eflis,

I

hujusmodi inflruite in fpiritu lenitatis ,

) (j

confiderans temetipfum, ne & tu tente-

ris. Gal. 6 Ne defpicias hominem aver-

tentem feà peccato, neque improperes ei.

M

Memento, quoniam omnes in correptione

nl

(Jit

fumus. E. g.

f

Cedendum illis eff , dum. adbuc fervet

auimu; tumvero demum, ubiad [eé vedie-

l

du

rint, funt objurgandi. ISSOCRAT.

u

J

28. Si quis ex vobis erraverit à veri-

N

M

tate, & converterit quis illum, fcire de-

j

n

bet, quoniam qui converti fecerit pecca-

torem ab errore vie (uz, falvabit animam

"T

ejus à motte, & operiet multitudinem

peccatorum. 745. j.

uapropter praedica

u

J

verbum , iníta opporturé ; importuné:

"i

f

[!

argue, obfecra, increpa in omni patien-

tia' 2. ijl 4.

E

Facientis clpam. habet , qui quod. poteff

K

]^

"Ti

€orrigere , megligit emendare. GREG.

29. Qui increpationes relinquit, errat.

j j

Prov.1o. Qnia, qui abjicit difciplinam,

jl

j

defpicit animam fuam. ibid.1;. Qui odit

increpationes, in(ipiens eft. i/i2. 12. Qui

d

increpationes odit, morietur. i/id. 1. Viro,

j)

qui

!

ll

90

J]J.yïJ-I:—I-US.

L

Qqui corripientem dura cervice contemnit,

a

]

repentinus ei fuperveniet interitus, 5Li4. 29.

M.

Q»iwnqw sarripi E02 VI$, €Ham p

pterea corripiendus es, quia corripi non vis.

Ti

AUG.

Q

'

50- Perverfi difficilé corriguntur. Ecc/.

*

1. Quoniam plus proficit correptio apud

fapientem, quàm centum plagz apud ftul.

tum. Prov. 17. Non ewim recipit ftultus

verba prudentiz : nifi ea dixeris, qua ver-

fantur in corde ejus. ;bid. 18.. Quare' ho-

minem (hunc) poft unam & fecundam

COrTECpt

ionem devita; Íciens , quia fubver-

fus efl. 77* ;.

u

I

Quos Corrigere son valemus , peecatis eo-

D

(

KH non communicemus, AUG.

M

31. Corripe proximum, antequam com-

Tüm

mineris. Eccl. 19. Et priusquam rnterro-

L

h

ges, ne vituperesquemquam ; & cüm in-

]

terrogaveris , corripe jult&. zbi. 7. Ne

1

iterüm addat facere. jbid.re. Si vero po-

W

nitentiam egerit, dimitte illum. Lc. 17-

^

Peccantes 44102 coram omnibus argue,

t

ut cccteri timorem habeant. 7. 7zm. 5.

y'mu

Quiarguir, veritatem babeat t cogniter,

g

man-

z

AUGUSTUS.

Mému osenr um a

91

iant

tenit

man[uetudinem u Pater , j

ufz*iti.fzm kizt Jjn-

t/li

d [

dex. BERN.

n

AFFECI. Quam bonum eft, cor-

(0

reptum, manifeflare poenitentiam! Ecc.

20.

Honiam qui ac

quiefcit arguen;i, glo-

U b

'rificabitur. Prov.13.

t

juai

AUGUSTUS,

i

N

quæä

I. ZELUS ANIMARUM.

ut

gU

u

Ide minifterium , quod accepifli in

; i

Domino, ut illud impleas. Coloff. 3.

Attendite ergo Vobis, & univerfo

h

gregi. A. 20. Quoniam vos eftis Ptesby-

du

teri in populo Dei, & ex vobis pendet ani-

maillorum. 7adirb. . Si quis autem fuo-

j

rum, & maximé domeflicorum, curam non

a

habet, fidem ne

a

I 71m. $.

gavit, & efl infideli deteriorf

5

d ot occidimms ,

quot ad mortem ire quetidie

»

Jepidi cf» tacente;

Videmus. GREG.

ii

"

2. Bonus Paftor animam fuam dat

pro

U1J

(

ovibus fuis. Joan.10,

In hoc ezim cogno-

$

vimus charitatem Dei , quoniam ille ani-

;CW!

mam fuam pro nobis pofuit: &nos debe-

"

inus

92

AUGUSTUS.

mus pro fratribus animas ponere. 7. 7oas,

Wt

3. Ononiam pro omnibus mortuus cft

Chriftus: ut &, qui vivunt, jam non fibi

!0(

vivant, fed ei, qui pro ipfis mortuus eft.. 2,

Qor

Il

A

31

Gor. Ja

Omnium Divinorum. divinilmam efh ,

W

cooperariDeo ia falute animarum.JJONYS,

Z

3. Siíeparaveris pretiofum à vili , quafi

RU

os meum eris. erem.r;. Quonsiam, qui

ad juflitiam erudiunt multos , fulgebunt

!

quafi ftelle ad perpetuas eternitates. Da.

V

12. ANam qui fecerit, & docuerit, hic ma-

j

gnus vocabitur inregno coelorum, Matth,

7- Maledictus zzrem,qui facit opus Domini

l,

fraudulenter.

h

erem.4g.

AU

Grandis dignitas facerdotum , fcd gmndi;

M

vuina, fi peccant. GREG.

]

. Solicit&cura te ipfim probabilem ex-

i

dU

hibere Deo, operarium inconfufibilem , re-

&e tra&antem verbum veritatis. Profana

J

autem & vaniloquia devita; multüm enim

*

24(

^

protici

untadimpietatem. z. 7/m.2. Quart

?h

u

eílo tu populo in his, quz ad Deum perti-

1

UF

nent. Exod. 1$. Si hoc feceris, implebis im-

N[[

erium Dei. zb;4.

A

j

h

Inter [eculares, nug

& ftmtxttg&,, in ere fa-

ä

eerdotis blafpheszia. BERN.

(

//

;.Væ

AUGUSTUS.

93

ssl

j

j« Va Paftoribus, q—I.Ji difperdunt ,Mä( di-

d

acerant greges paícuge meez! Zerem.22.

n

Vos difperfiftis gregem meum, & ejeciftis

nr

|

eos, ecce ego (Deus) vifitabo fuper vos ma-

litiam ftadiorum veftrorum. ;bj4. Ecce

Hn !1'

ego ipfe fuper Paflores requiram gregem

OXH

meum de manu eorum , & ceffare faciam

| 1 qu

€os, ut ultrà non pafcant gregem. Ezech, 3 4.

9

Sacerdotes pro popalorum. iniquitate da-

eou

mnantttr, fl eos ignorantes non erudinnt, |SI-

1 D,þ:

DOR.

lj

(

6. O Paftor, & Idolum , derelinquens

ii

li

gregem ! Zachar. 11. Super omnem fa-

n

ciem terrg difperfi funt greges mei, &non

erat; qui requireret. Ezechb. 24. Vos reces«

eu

fiftis de via, & fcandalizáftis plurimos in le-

ge; irritum feciftis patum Levi: propter

il

quod & ego dedi vos contemptibiles, & hu-

j

miles omnibus populis. ZZalach. 2.

p

Quiquis peccantem fratrem mon arguit ,

n

quodam modo bortatur, ut peccet. AMMBROS,

7

j

7. V& PaftoribusIfraél , qui pafcebant fe-

n

metipíos: nonné greges à Paltoribus pa-

fï

[':b] l

fcuntur? lac comedebatis, & lanis operie-

bamini , & quod craffum erat, occidebatis :

"

ii

&regem autem meum non pafcebatis? E-

&(UP. 34. Quia tu ergo fcientiam repuli(ti,

V

repel-

94

AUASTUS-. |

081

repellam te , ne Sacerdotió fungaris mihi.

Ofc. 4.

Qmn

Quidquid prater neceffarium vi&lum , aut

Jimplicem veffitum de Altari vetines , facri-

j !l

i

legiumef?. BERN.

thtl

8. Pro Chriftolegatione fungimur, tan-

j

quam Deo exhortante per nos. 2. Cor. j.

tenl

Vadeergoad populum,& fan&ificaillos ho-

]

die G cras. Exod. 1. Miniflerium tuum

0j

hmm

imple. 2. 779. 4. Non aztem coacte, fed

fpontaneé fecundum Deum , neque turpis

hl

lucri gratià, fed voluntarié. ;. Per. .. Quo-

'may

niam ,cüm apparuerit Princeps paftorum,

LUR

wm

percipietis immarceffibilem glorie coro-

nam. zbid.

[ HP

i

Sacerdos omnibus provideat, ficut ci Deus,

eujus fungitur vice. CHRYSOST.

i

mï

Ti

AFFECT. Damihi animas (Domine)

1j

f

Gen.14« Quoniameló zelatus fum pro Do-

mino Deo , quia dereliquerunt pactum tu-

| W)] |

d

um (peccatores.) 3. Reg. ! 9.

105 1

9. DILECTIO PROXIMI. Hac

U

mando vobis,ut diligatis invicem. Zvean.17*

0A4H.

hnfd

Ethoc mandatum habemus à Deo. 1.

Ti

4. À Deo ergo didiciflis , ut diligatis in-

h.

vicem. 1. TLefal. 4. Qnaare diligamus

P

no$s

9j

j

n a

AUGUSTUS, —

— eÀ—ÀÁA€— n

fügss

l

)

nosinvicem: quia charitas exDeo eft; &

omnis;qui diligit, ex Deo natus efl. z. 7o7.

l,

4. Dcusenim charitas eft: & qui manet in

[f

charitate, in Deo manet, & Deus in eo. ibi4.

Oui fpiritualiter diligit proximum , quid

t.t

in co diligit, nifi Deup?. AUG.

1 r

1o. Diliges proximum tuum tanquam

teipfum. — Majus horum aliud mandatum

l

Uüa?

1 (

noneft. 7Marc.12.. Quoniam diligere pro-

Q

ximum tanquam fe ipum , majus eft omni-

büs holocautomatibüs , & facrificiis. ibi4.

[ u

li

Et majorem hac dileCtionem nemo habet,

, D

M

)a Ouw

Joan. 15. Omnis enim lex inuno fermo-

neimpletur: diliges proximum tuum , fic-

Jo w

ut teipfum. Ga/. y.

u

Ü

11. Non eftexDeo, qui non diligit fra-

trem fuum. r. 7oaz. ?. Inzo qui non diligit,

manetin morte. z/l/4. Siagtem diligamus

|

Dy

invicem, Deus in nobis manet, & charitas

j

i

d

in nobis perfe&la efL. i/i4. Omnia ergo quz-

cunque vultis, ut faciant vobis homines , &

vos facite illis. Z4artb, 7.

uod veró ab

j

alio oderisfieritibi; vide, netu aliquando

h l

alterifacias. Tob. 4.

)

;

Talés effo alits, quales optas effe alios circa

j

te. ANSEL.

D]

12. Ante omnia mutuam in vobismet-

D

?püs

"AUGUSTUS.

96

um UE p

p

Vä

IN

ipfis charitatem con

tinuam habentes: qui

charitas operit multitadinem peccatorum. j

1.Pet. 4« Ipo univerfa deliCta operit chari-

n

tas. Prov.Io,

Unusquisque ergo proximo

;

ii

fuo auxiliabitur. //2. 47. Quoniamin hoc

|

cognofcent omnes, quia difcipuli mei (Dei)

(

h

eftis, (1dileftionem habueritis adinvicem.

hU

fagm. 12.

Dilettio proximi

bominem facit a'z'/äipu/-

]

h

lum Dei. Non vis cito effe difeipulus Dei f

Il

Jf won citb ; timeo, ne fero.

d

153. Nemini quidquam debeatis, nifiut

4

[

invicem diligatis. Rom.1;. Qnuoniam ple-

JQQ

nitudo legis eft dile&tio. z//2. Qui ergo di-

g

Vl

ligit proximum, legem implevit. ibid. Fi-

nis autem przcepti eít charitas, in corde

AUR

puro, & conícientia bona, & fidenon fi-

)

Qa. . Timz. 1. Quare alter alterius onera

W /f,

portate; & fic adimplebitis legem Ch

uRA

—

Gal. 6.

N

Mf

D

ÀN

INulla res Deo gratior eft, qu)zm ut uni-

ghtl:

ver(am vitam ad commune commodum com

feras. CHRYSOST,

A

j

!

14. Ne avertas faciem tuam à proximo

tuo. Zccl 4;. Nunquid non Pater unus

p

omniüum noftrum ? nunquid non Deus

(

:

cit üunus-

vïWl]

ugus creavitnos? quare ergo defpi

quisque

*

.

AUGUSTU*S. :

À

"

Lesense ER

ul

quisque noftrüm fratrem fuum ? 44,

A

lacb.2.

(ot

Nunquid qui defpicit proximum, peccat?

t

Prov. 14. Patientes ergo e(tote ad omnes.,

Oj

1. T beff. . Incharitateradicati, & fundati.

,mï

Ephef- 2.

E

Charitas Religiofos , charitas monacbos fa-

e'x*;iï

"i

cit: fiue bac m

g;znjkria [gattartara, HIE-

RON.

7('/'7?*

15. Dile&io proximi malum non ope-

/

;Di

rTatur. Rorz. 1 ?. Benedicite ergo , & nolíte

i

maledicere. bi4. 12.

Qnuoniam omnes vos

ff

fratres eflis. Z4attb. 25.. Sicutenim inuno

in?w F"

Ccorpore multa membra habemus , omnia

u

L

autem membranon eundem actum habent:

/

Ita multi unum cor

H

pus fumus inChrifto,(in-

gul

j

i autem alter alterius membra. Kom. 1 2.

u

Propter boc fcemus Congregatiin unum , ut

j

in [ervitio Dei uuum ag

iuuwna babeamms.

BERN.

j C'qr.

16. Hoc eft preceptum meum , ut dili-

T

gatisinvicem, ficut dilexi vos. Joan. 15.

j

Mifit filium fuum propitiatione

m pro pec-

catis noflris. Chariffimi (i

fic Deus dilexit

q't( P0$ . & nos debemus alterutrum diligere,

w

042, 4..

i

ïïcu

&are ambulate in dile&tione,

Y

t & Chriftüs dilexit nos. Epbef. 5 .

g—

tit

4 ""lam majorem hac dileCtionem nem

O na-

W.

L

äuiääïi

bet

28

/AUGU ST US.

jue

bet, utanimam fuam ponat quis pro amicis

fuis. 7oan. 15.

n

Non dedignetur, quod fecit Chrifeus f acere

Chriflianus. AUG.

Dj

AFFECI. Ecce, quàm bonum eft,

j

h

lj

quàm jucundum habitare fratres in unum!

Píal.132. Quoniam funt probata coram

tj

Opo

Deo & hominibus concordia fratrüm , &

amor proximorum. Ecc]. 2 .

900

V

Yi

'fdf(

17. DILECTIO INIMICI. Dimit-

D

tite, & dimittemini. Lac. . Si enim dimi-

Ü

feritishominibus peccata eorum: Dimit-

N

tet & vobis Pater vefler cacleflis delicta

4l

veftra. Si autem non dimiferitis homini-

70l

bus: Nec Pater veíler dimittet vobis pec-

cata veítra, 7MMattb. 6.. Eàdem menfurá, qua

I

menfi fueritis, remetietur vobis. L. 6

Dum uegas fratri mif[iricordiam,tibi clat-

| SICI

dis Patrts indulgentiam. AUG.

*

18. Qui dicit fe in luce effe, & fratrem

MLWK

fuum odit, in tenebris eft usque adhuc.

L

' * .704"- 20

Quoviam, qui non diligit, m

Nty;;,l

-—petin morte. z

bid. ;. Ne dicas, quomodo

fecit mihi, fic faciamilli. Prov. 24. Nedi-

Ü

cas, reddam malum. ibid. 20. Sed relinque

N

LY

roximo tuo nocenti te, & tunc deprecanti

tibi peccata folventur. Ecc/. 2 $.

uT

Remittt

n n

AqGUSTg&S

99

vjl

- Remitte peccanti , ut , cim. peccaverzs, ve-

penfetur in veniam. PETR. CHRYSOL.

;fw!*

19. Pater (exclamabat Chriftus) dimit-

te illis, non enim fciunt , quid faciunt. Lac.

f

m

23. Et mox Deus in Chrifto donavit vobis.

j

Ephef. 4..Setve nequam , omne debitum di-

a

miíi tibi, quoniam rogáfti me : nonnéergo

il

oportuit & te mifereri con(ervi tui, ficut

€go (Deus) tui mifertus (üm? Aarrb. 15.

OW

idete ergo,ne quis malum

pro malo alicui

(

reddat. ;. T hbe[fal. $.

"i

j

Din

Si ego

( Deus ) prior. dimifi , dimitte vel

S emX

poflea: S

; imitari non vis,exhered,

tAYi di/þa-

»i, AUG,

hi

(s

20. Eflo confentiens adverfario tuo citó,

Vr

"

um esin via cum eo: neforte tradat te ad-

verfarius Judici, 2zzrb. g.

j;./

Nunquid poteft

Ti

homo abícondere ignem in

finufuo? Prov,

6. Sicut Cain, qui exmalign

O erat, & occi-

/ f(&»

(

"]

dit fratrem fuum. ;, 04H,

3- Sic non dor-

Á

, iunt(adverfarii) nifi male

y ^

D

fecerint.Prov.4.

!

£

Jf vis cavere ini-

j

if

MHÍCHPO, AUG.

ifce diligere inimicum ,

i

"

21. Pofitis genibüs , clamavit voce ma-

Bna Stephanus) dicens: Domine nefta-

;'(cïiüqr

"

tuas illis hoc

peccatum; & cüm hoc di-.

p

xiffet,

obdormivitin Domino, 4&. 7. Efto-

j

Ea2

te

100

AUGUSTUS.

Rs

—

-

D)

te C vos invicem benigni , & mifericordes,

donantes invicem. Ephef. 4. Et orate pro

N

erfequentibus & calumniantibus vos, ut

firis filii Patris. veflri , qui eft in. caclis.

Atl

AMattb. s.

M

j

Nibil facit bomines ita Deo frmiles , ficnt

Q

ànimicts parcere. CHRYSOSTI.

ït*

22. Non quzras ultionem, nec memot

li

W

erisinjurig. Levit.:9. Sed omnis injuri&

3

proximi ne memineris , & nihil agas in ope-

ribusinjuriz. Eccl. 10. INam qui vindicari

vult, 3 Domino inveniet vindictam,ibid. 2 £.

Dj )

Quiniam Altiffimus impiis & peccatoribus

zeddet vindictam , cuftodiens eog in diem

[j

vindi&lz, ibid. 12.

li

1

B

Gloriofius ef

inj

priam 'daccvidi fzgeke' ;

lum1

qwïm reþa;zdwdö

fiperare. GREG. NAZ

Qs

.-.2(;.

Diligite inimicos veílros. Lmuc. 6.

Supp

ortantes invicem , éX donantes

vobis-

metip

fis.. Coloff. 2.. . Et erit merces veltra

| 'm?

1nulta, & eritis filii Alti

ffimi, quia ipfe benij

W.

alos. L. 6. 51

gnus e[t (uper ingratos & m

llum: f&

æpr

&rgo efarierit inimicus tuus, ciba i

"ml

fitit, potum da illi; Floc enim faciens; cat-

Mum

bones ignis congeres fuper.caput ejus.

f&w

Rom. 12-

i

j

- . Cogit tenog inim

d tfl?z; 11' jfi Lenefa-

4

Z'C'Ok',-.t[t*'

£ere

AUG US TU

S.

107

Xovemetnei 7

— À — N

ais asss

of

i

Cere : 202 nmimioum di!ige-re ^ fm' Deo obedire,

it

j

CHRYSOST.

J

24. i diligitis eos, qui vos diligunt,que

a

vobiseftgratia? Nam & peccatores dili-

gentes fe diligunt. Zzc. 6. . Si diligitis eos,

h

qui vos diligunt, quam mercedem habcbi-

tis?. Nonné & Publicani hoc faciuat ?

u

ZMatth. 5.. &t i benefeceritis his , quivobis

jril

benefaciunt, qu£ vobis eft gratia ? Siqui-

D)

dem & peccatoreshoc faciunt.. Lc. 6

.

i

"u

4micos diligere omniumefl : inimicos ag

Aem , [olorum chriflianorum. 'YERTULL.:

A

AEFECT. Refpice (Domine) inimicos

. Jf»

meos,quoniam odió iniqué oderun

t me.P/f.

24. /t Domine ne ftatuas illis h

Oc pecca*

uf|

tum. ZA4&. 7. Non enim fci

U

ciunt. Zzc. 2 5.

unt, q.uic? *fg—

]

25. IIMOR MORTIS.

(

Quis eft

omo, qui vivet, & non vide

bit mor-

[4] !

tem ?. Pf. $9. Nemo eft,

qui femper vi-

,

vat. Eccl. . Non eítinh

i

ominis pote(ta-

te prohibere fpiritum , ne

C

habet pote(ta-

j

tem in die mortis, ;j;4, .

Onoziam Íta-

[Gï!

i

tutum efít hominibus feme

u

)r

l mori, poft

hocautem judicium. Hebr.2.

Semel , à fémel ! Ab fi liceret faltem bis!

n;/fï

E 3

effa,

IOZ

AUGT:JSTUS.

(

eflo. Si autem , ne[cis vel[emel mori; qui

ftu

GT

fcies bis?

26. Omnes morimur , & quafi aque

m

dilabimur in terram ; que nonrevertuntur.

lil

2. Reg. 14.. Nonenim cít reverfio finis no-

j&p

l

flri. Sap.2. Quoniamibithomo in domum

eternitatis fue. Eccl. 1 2. Ó mors quàm

Wi

D

amara eft memoriatua! Ecc£. 47. Va ergo

!

vobis viri impii , qui dercliquiftis legem

!

Domini Altiffimi ; 1 mortui fueritis ! ibiZ

!

D

JManet impios borror im exitu , dolor im

r

D

D

tranfitu , pudor im confpetiu magni Dei.

BERN.

D

27. Pretiofain confpectu Domini mors

fbj

fanCtorum ejus. Pfal. u-

uoniam juttus

MU

i

fi morte przoccupatus fuerit, in refrigerio

1

erit. Sap. 4. INam timenti Dominum be-

né erit in extremis, & in die defun&ionis

fuxe benedicetur. Eccl. :. Moriatur erge

J

anima mea morte juftorum , & fiant no-

W

^y

viffima mea horum fimilia. Nzm. 2.

lQ

O st ben? moriar! manum admove, (

jl

Nam mors bona non nafcitur , fed fit.

ib

if

fet.

b

28. Dies mei breviabuntur, &

folum

Q

mibi fuüpereft fepulchrum. 7ob. ;7. Sub-

D )

f()þ

ter te flernetür tinea, X operimentunt

tuum erunt vermes. Z/z. 14. Fleu ! dies mei

1cut

Em

P

AUGUSTUS.

d

163

ficut umbra declinaverunt, & ego ch-;

W

focnum atui. Pf.101. En morior, quid mi-

d

hi proderunt primogenita? Ges. 25. Qxo-

JfLU)

ziam in dimidio dierum meorum vadam

jm?

ad portas inferi. /fa. 35,

ortut

Bene eft , quód timeas mortem; [éd eam

qw

mortem debes timere , quam tibi ipfe facis.

*

AUG.

Tæ((jï

hat

29. Si ceciderit lignum ad Auftrum ,

,ï 'm

autad Aquilonem, in quocunque loco ce-

j

ciderit, ibi erit. Fecl. 17. Mortuus eft

q,: Dll

( David) in fene&utebona, & plenus die-

rum & glorià. 1. Paralip. 29. Contrá mox-

j

tuus eft Zambri in peccatis füis. ?. Reg.15.

Et fepultus eft ininferno. Lauc. 16. Difpo-

! (uph

j

ne ergo domui tuz, quoniam morieristu,

& nonvives /fz. 5$.

uf y

Fac modo, qua moriens fatla fuiffe voles,

N

m

3o. Nefcit homo fnem fuum. Ecc/. 9.

n

Cüm dixerint pax, & fecuritas: tunc re-

D

pentinus eis fuperveniet interitus. ;. T Jefz

"

.

4are in omnibus operibus tuis me-

morare noviíTima tua. Ecc/. 7. Si veronon

/M/)t'

vigilaverís, veniam ad te tanquam fur.

j

u

4poc. ?. Ego ( Deus) autemiin interitu ve-

j

O ridebo, & fubfannabo. Prov. z.

E 4

AMe-

jf

i

AUGUSTUS.

104.

Ll

Moviar: fortt non modo?

fed ludis bo- |

$w0! morieris: cj forte modo.

31. Umbrz tran(itus eft. tempus no-

firum. Sap. z. Noli ergo effe ftultus, ne

Q//z

moriaris in tempore non tuo. Ecc/. 7. Sed

quodcunque facere poteft manus tua, in-

|

ftanter operare: quianec opus, nec ratio,

nec fapientia, nec fcientia erunt apud in-

feros, quó tu properas. ;jbid. s. Quart

ante obitum tuum operare juíticiam.

Eccl. 14.

In omni opere [uo dicant fibi ipfi, fi mori-

turus modo effes, faceres iflud? BERN.

[

AFFECT. Lignum habet fpem : fi

ä!'l.

M

7

pracifum fuerit, rurfum virefcit. 7eb. 14

Homo veroó cüm mortuus fuerit, &nu-

D

datus, atque confumptus, ubi , quxfo,

þmg

D

eft? dnd

!)

Cl

5l']

n

Ti

;

i.

AL

ÁN

L

lm

i

!

VIA

SEPTEMBER. -

40j

m

l

j)

VIA UNITIVA.

pu

l$,

szi adhe

vef Domino, unus [piritus

"

eji. Ls COR 6.

W

[

i

«

SEPTEMBER.

J

J

j

I. INTENTIO.

h[l |

Mne, quodcunque facitisin verbo,

aut in opere, omnia in Nomine

LU

,

Domini JEfu Chrifli facite, gra-

r'RX'

tias agentes Deo, & Patri per ipfum., Co.

"

3. Sive ergo manducatis , five bibitis, fi-

ve aliud quid facitis: omnia in gloriam

fa

Dei facite;. ;; Cor. 1. Onsoniam univería

L

propter femetipfüm operatus eft Dominus.

Prov. 76.

Fis femper landare Deum

ybene f^c omnuia,

Q laudafhi Deum. AUG..

5. Ambulate di

gné Deo per omnia pla-

centes: in omni opere bono fructificantes,

Co.. ;, Non quafi hominibus placentes,

fed Deo , qui probat corda noftra. .T bef.

4. Non ad oculum fervientes , quafi ho-

minibus placentes ; fed ut fervi Chrifti,

facientes voluntatem Dei exanimo. £p/..

(/

E j

AMulta

106

SEP TEMBER.

1

Multa videntur bona , qua uon funt , quia

m

l

Lonó animó son fiunt. GREG.

Atett

;. Omnes, que íua funt, quzrunt;

hd

non, quz funt JEfu Chrifti. Phil. 2. Qui-

Et/l

dam propter invidiam, & contentionem;

| fit

quidam autem propter bonam volunta-

N fæ

tem Chriftum predicant. ;jiZ. ;. Va du-

Wdl

plici corde, & labiis fceleflis !'Ecc/. z. Quo-

J

ziam mercedem non habebitis apud Pa-

ll;

trem veftrum, quiin catliseft. 2Martb.6.

V

J

[

Perit omne lonum , quod non fit. propter

Ly

ummum Bouun.

li

(f

4. Noli offerre munera prava, non enim

,

( Deus ) fufcipiet illa. EceL, 3 F. Donaenz'nf

1

11

iniquorum non probat Altiffimus , nec

Iu,

refpicit in. oblationes iniquorum : nec if

"

multitudine facrificiorum eorum propitia-

D

bitur peccatis. zUid. 24. ermp oblatio ju«

,

fti impinguat altare, & odor fuavitatise

lj

in confpectu Altiffimi. ;5;2. 7 5.

MP

Oblata Deo, mon pretió fed affettu peu-

IOT

[antur. S. SALVIAN. -

n

j. Mané femina femen tuum, & vefpe-

,BOHO

re, ne ceffet manus tua.. Eccl 1:,. Qu£

T

enim feminaverit homo , hzec & metet.

N

:

uoniam, qui feminat im carne fua, de

utem

[[h

31

came & metet corrupt;onem: qui a

emi-

SEPTEMBER.

107

Wi

n

feminat in fpiritu, de fpi—;i-tu metet vita,m

eternam, Ga/. 6. Spiritu ergo ambulate,

g

N

ibid. 5. Et Deo dignas oblationes offer,

T

E. 1.

od

Tot C tanta pbfe: pro auro , pro lucra ,

vt

pro faculo? cumr mom potes pro Deo, lucro

t

inaudito ?

.l

6. Quarite Deum , & vivet anima ve-

ul

flra. Pf $.. quarite faciem ejus femper.

Vlþ',öv

ibid. /0.4. Non enim oronis , qui dicit mi-

?T

l

hi: Domine, Domine, intrabitin regnum

cclorum: fed qui facit voluntatem Patris

mar If

fï

mei, qui in coclis eft, ipfé intrabit in re-

o

gnum calorum. Z4arrh. 7.

uoniam Glo-

ji"

ria, & honor, &

pax omni operanti bo-

'neï

nium. Rom. 2.

N

]

Memento, quia vegnum colorum, nom

!

It

tepidi, monm defides , [fé

d vioelenti rapiuat,

'Vi[']æüïAUG.

7- Lucerna corporis tuí eft oculus tuus,

(j Si oculus tuus fuerit fimplex: totum core

, pus tuum lucidum erit, Zdarb. 6.. Ergo

(* in bono oculo ad inventionem facito ma-

, U nuum tuarum : quoniam Dominus retri-

pt buens eft, & fepties cantum ! reddet tibi,

f ! Eccl 35, Bonó animó gloriam redde Deo,

5

ji

/

p

"3

109

S-EPTEMBER.'

& non minuas primitias manuum tua-

rum.

ibia.

ár

$]

Santlum non efl , quod agitur fantium,

eifi fantit,

quod fantium ff , peragano

Co(ol

Ti

9. Quid prodeft ei; quód laboravit in

|

W

ventum? Ecd. ;. Nunquid unus Deus,

N

unus & mediator Dei, & hominum ho-

!

mo Chriftus [Efus. r. Z?m. 2. Nuwnquid

Eco fum A, & O, principium & finis?

IT'«

li

Zlpoc. 1, Flonora ergo Dóminum de tua

fubítantia, & de primitiis omnium fru-

L

gum tuarum da ei. Prov. 3.

h

" Téta vatio vivendi bomimis Chriffiani

umum fcopum babet , gloriam Dei. BASIL. -

,

l

AEFEECT. Gloriam meam alteri non D:

dabo. J/z. 42. ANifr foli Deo , cui honor & n

loria in fzcula feculorum. 1. 7 zz. 1-

il

9. ORATIO. Ante orationem pt

gü(iä

Quoniam

para animam tuam. Eccl.18.

W

hominis eft animam preparare : & Do-

hü 1

mini gubernare linguam. Prov.16.: AINam

-hm

fpiritus eft Deus: erge & eos, qui ado

rant eum , in fpiritu, & veritate oport«et

adorare. 7oa5. 4. Si ita mundus,

. te

l

&us incefferis, ftatim evigilabit ad te. 7^f*

lj

ió

SEP TEMBE R.

—

109

Lsl

f

Vis loqui cum D?o * attende fis.. I is att-

diri? ie ip[um prims, quid loquarts , andi.

lnäk

S. EPHREM.

43':(!»

10. Orationi inflate, vigilantes in ca.

Coloff 4, Scitote, quoniam exaudiet Do-

minus preces veflras, fi manentes perfe-

[

M

j

D

veraveritis. 7uditb. ;. Et fi illeperfevera-

verit pulfans : & fi ( Deus ) non dabit illi

n

furgens , có quód amicus ejus fit, proptet

d

iW

4

improbitatem tamen ejus furget, &dabit

i

illi; quotquot habet neceffarios. Lzc. r 1.

n i

INe deficias im oratione; . Deus quod pro-

mifit, conce[furus efl. Etfcdiffert, non an-

fert. A

e

p

1I. Petite, & dabitur vobis: quarite,

& invenietis: pulate, & aperietur vobis.

J

p5

Omnis enim, qui petit, accipit. Lac. rr.

[ ho:l

Poftulet autemin fide nihil hafitans. 7ac.

f

)!

i. Adeamus ergocum fiducia ad thronum

Jl

grati ejus (Dei), ut mifericordiam con-

/

equamur , & gratiam inveniamus in auxi-

lio opportuno. Hebr. 4.

ul

t

Oratio juffi clavis eff celi . afcendit pre-

catio, C? defcendit Dei mi[ératio. AUG.

:

12. Triflatur aliquis veftrum ? oret.

li

Jaob. 5.. Etnon impediaris orare femper,

1&1& !

/

ln

/

Etcl, 18.. $ed. credite ,. quia accipietis,

:(

7

4Mare,

SEPTEMBER,

TIO

p

—— —— á l Àl aR

AMarc. 11.. Quoniam ad vocem clamoris

(s f

it,

tui ffatim, ut audierit ( Deus ), refponde-

!

