cognofcis, in unione illius amoris & in-

N

tentionis, quà te ipfum in Cruce moriens

JA

obftulifti.

I

i

Vale, ó Dulciffime ]ESU! ad alia me

l

tuajam vocat San&a voluntas. Benedi-

j

cat igitur me x« tua omnipotentia, in-

quan-

flruat me s tua fapientia, repleat me Jl

$

tua

H

253 OFFIC. IMMACUL. CONCEPT.

[l dl

f

tua dulcedo , uniat me « tibi tua bonitas

i

l

in fxcula. Àmen.

fi

$

b

Officium-

4 ,

Parvum Immaculatz Conceptionis

i

B. V. Mariz.

Ad . Matutinum.

"u

Eja mea labia nunc annuntiate.

Laudes & przconia Virginis Beatz,

Y. Domine labia mea aperies.

E. Ec os meum annunciabit laudem

tuam.

D

Y . Deusin adjutorium mcum intende.

J

E. Domine ad adjuvandum me fe-

|

J

ftina.

I

Gloriía Patri & Filio & Spiritui Sanfto,

p

Yi

& in fecula feculorum. Amen,

ficut erat in principio & nunc & femper,

$

i

Hymnus.

m

Salve mundi Domina, colorum Re-

ina 5

d

Salve Virg

o Vïrgïnum,(ïeïla matutinas

Salve plena gratiz, clara lux Divinas

!

Mundi in auxilium Domina feftina.

navit

Ab &terno Dominus te praordi

Ma-

ïu[

j

'OFFIC. IMMACUL. CONCEPT. 105

r—

n

Matrem Un.igcniti Verbi, quo creavit ter

ram, pontum, zthera; te pulchram ador-

navit fibifponfam, in qua Adam non pece

"

€avit..

J

4Antipb. Elegit eamv Deus, & praclegit

exm, in tabernaculo fuo habitare facit

€am.

. y. Domine exaudí orationem meatri,

Ej. Et clamor meus ad te veniat.

Oremus.

ni

l

San&ta Maria Regina celorum, Mater

Domini nofltri JESU Chníti , & mundi

Domina, quz nullum derelinquis , & nul-

i

lum defpicis; refpice me, Domina, cle-

menter oculo pietatis, & impetra miti

apud tuum dilectum Filium cun&torum

77

veniam peccatoruni; ut qui nunc tuam

HPJ,

San(lam Conceptionem . devoto affe&tu

recolo, aterng im futurum Beatitudinis

u

bravium capiam, ipfo , quem Virgo peperi-

J

fti, donante Domino noítro JEta Chri:to,

qui cum Patre & Spiritu Sanclo vivit &

I

regrat im Trinirate perfecta Deus., in facue

fl

la (zculorum, Amen.

Ad Primam.

n

&-

l

?. Deus in adjutorium, öFCV

x. Do-

--

204. OFFIC. IMMACUL, CONCEPT.

& Domine ad adjuvandum, Gloria Pa-

tri &c.

f

Hymnus.

Salve Virgo Sapiens, Domus Deo di-

U

cáta, columná feptemplici, menfáque ex-

M

ornata, ab omni contagio mundi prafer-

vatas ante SanCla in utero parentis , quàm

Q

nata.

j

Í

'Tu Mater viventium , &

Porta €$ San-

&orum; novafílella Jacob; Domina An-

1

gelorum: Zabulo terribiliss Acies cafto-

rüm Portus, & Refugium fic Chriftia-

norum.

"Agtipb. Ipfe creavit illam in SpirituSan-

&o, & cffudit illam fuper omnia opera

4

fua.

y. Domine exaudi orat. &c,

E. Et clamor meus, &c.

Oremus.

San&ta Maria , Regina &c. Zf f2pra,

Ad Tertiam.

H

. Deus in adjutorium meum &c.

Ti

xi. Domine ad adjuvandum &c, Gloria Pa-

|

tri &c.

i

!u;

W

Hymnus.

Salve Arca foideris ,. Thronu

s Salo-

monis;

xsq

PTQ

OFFIC. IMMACUL. CONCEPT. 4of

n

sonis; Arcus pulcher etheris, Rubus vi-

fionis; Virga frondens germinis, vellus

Gedeonis; Porta claufa INuminis

.

-Fayüs—

lad

que Samfonis. -

(

Decebat tam nobilem Natum przca-

[b

:

vere ab originali labe matrisEvz, almata,

qh.u

quam elegerat, Genitricem veré nulli pror-

1us finens culpz fubjacere.

M.

4utph. Ego in altiffimis habito, &

d

thronus meus in columna nubis,

j

Y. Domine exaudi orat. &c,

[

X;. Et clamor meus &c.

Oremus,

Sancta Maria &c. Zr fupra.

uïg

I

af

|

" Ad Sextam.-

Y. Deus in adjutorium &c.

z. Domine ad adjuvandum,

Gloria Patri &c.

Hymnus.

j

Salve Virgo Puerpera, "emplum Tri-

nitatis; Angelorum Gaudium, Cella pu-

ritatis Solamen mocrentium , Hortus vo-

ZAP?

tatis.

luptatis; Palma patientie , Cedrus cafti-

Terraes Benedicta, & Sacerdotalis ;

ä;

V

Sancta & immunis culpz originalis; Ci-

]

17

vitas

206 OFFIC. IMRfACUL; CONCEPT.

—

vitas Altifimi , Porta Orïentali's;' in teeft

omnis graria Virgo fingularis.

ZAntipb.. Sicut lilium inter fpinas , fic

amica mea inter filias Ade,

- y. Domine exaudi , &c.

Ey. Ecclamor meus, &c.

Oremus.

fl

San&la Maria &c. & fopra.

hf

Ad Nonam.

D

y. Deus in adjutorium. &c.

E. Domine ad adjuvandum,

f

Gloria Patri &c.

li

Hymnus.

(JP

Salve Urbs refugii, turrisque munita

li

David propugnacul.s armisque infignita.

In Conceptione charitate ignità Draconis

D

poteflas eft àte contrita.

O Mulier fortis, & invicta ]udith,

ulchra Abifai Vireo verum fovens Da-

vid; Rachel Curatorem /Egypti geltavit,

Salvatorem mundi Maria portavit.

Anfipä. Tota pulchra es amica me4,

macula originalis nunquam fuit in te»

y. Domine exaudi orat. &c,

E. Ec clamor meus &c.

Ore-

t

EUHREDES R AaEm? erssmucmemaecaeee as ts

OFFIC. TMMACUL. CONCEPT. 207

MOR

Oremus.

i

SanGa María &c.. u fapra.,

P'r

Ad Vefpera.

Y'. Deus in adjutorrum &c.

& Domine ad adjuvandum.,

Hymnus.

Salve Horologium , quó retrogradiatur

fol in decem lineis, Verbum incarnatur :

homo ut ab inferis ad fümma attoll

atur;

Immenfus ab Angelis pauló minorat

üur,

Solis hujus radiis Maria corufcat; Au-

fora confurgens i Conceptu micat. Li-

liurn inter fpinas, qua ferpentis conterat

caput ; Pulchra ut Luna errantes colluflrat,

yit

Zintipb. Ego feci in calis ut oriretur

SW'

lumen indeficiens , & quafi nebula texi

U.

omnem terran?,

Y. Domine exaudi,

E. Et clamor meus.

[niïf?'

A

Oremus.

/

i

San&a Maria Gc. 3 [npra.

(l À

Ad Completorium.

$. Converte nos Deus falucaris nofter,

1

E. Et averte iram tuam à nobis.

?. Deus im adjutorium.

X Domine ad adjuvandum.

Glg: i'a P an'

u

Hym-

»»»»»

aog OFFIC. IMMACUL. CONCEPT.

[

Hvmnus.

m

(0

Salve Virgo florens. Mater illibata; Re-

gina clementiz , ftellis coronata ; fupra

T

omnes Angelos pura, Immaculata, atque

ad Regis dexteram ftans vefte deaurata.

Yi

Per te Mater Gratiz, dulcis fpes reo-

rum, fulgens ftella maris, Portus naufra-

gorum , patens cocli Janua, Salus infirmo-

rum, videamus Regem in Aula Sando-

rum. Amen.

i

Ü

Antipb. Oleum effufum Maria nomen

Ü

tuum ; Servi tui dilexerunt te nimis,

PH!

y .Domine exaudi.

&. Et clamor &c.

)

Oremus.

ng

San&ta Maria &c. z fApra.

Üu

Y. In Conceptione tua Virgo Imma-

culata fuifLi.

o

Ri. Ora pro nobis Patrem, cujus Filinm

i

peperitti.

l

N

Oremus.

l

Ms

Deus, qui per Immaculatam B. Virgi-

nis Conceptionem dignum Filio tuo ha-

n

bitaculum pra»paráfli, quzfamus, ut; ficut

4

ex morte ejusdem Filii tui. pravifa eam

M

uoque

[

ab omni labe vpræfervaiïi, itanos q

mmo

Ec. .

j

OFFIC. IMMACUL. CONCEP

Mbenneersssaensam — sstsl

mundos ejus interceffione ad te pervenire

Y

concedas , per eundem Chriftum Domi-

j

num noílrum , Amen.

pl

(l

Nos cum Prole pia bcncdicat Virgo

Maria, Amen.

K

j

Litania Lautetana.

D

I/ Ytrie cleifon.

i

i X Chrifle eleifon.

Kyrie eleifon.

n

Chriíte audi nos

Chrifte exaudi nos.

Pater de Coclis Deus, miferere nobis,

Fili Redemtor mundi Deus , miferere no»

bis.

Spiritus San&e Deus , miferere nobis..

l

SanCta Trinitas, U

h

bis.

nus Deus mifeyere no-

.*l'lin,;r'-

San&ta Maria, Ora pro nobis,

SanCla Dei Genitrix

San&a Virgo Virginum.

Mater Chriíli

d

f

Mater Divinz gratiz

B d

T

Mater puriffima

(c!

Mater caftiffima

Jau

Mater inviolata

srgou od eQ

p

,Iï/lager intemcra

X

aüo

*

t;!;

A2

2.10 MISSA. LITAN LAURETAN'.*"

m us

Mater amabilis

l

Mater admirabilis

N

Mater Creatoris

!t

Mater. Salvatoris

k

l

Virgo prudentiffima

Virgo veneranda

N

Virgo pradicanda

A

Virgo potens

N

k

Virgo clemens

Virgo fidelis

4

Speculum Juftitiz

Sedes Sapientiz

Caufa noílrz letitiz

o

Vas honorabile

Vas fpirituale

Vas infigne devotioni$

*siqou o1d e1o

Roía myfítica

ä&ä

'Turris Davidica

[

*furris eburnea

Domus aurea

tl

h

j

Faderis Arca

Janua cotli

fl

Stella matutina

N

Salus infirmorum

M

Refugium peccatorum

hn

j

10

Confolatrix afflictorum

Auxi

N

MISSA. LITAN LAURETAN. 2n

z

Auxilium Chriftianorum

Regina Angelorum

Regina Patriarcharum

Regina Prophetarum -

Regina Apoftolorum

M

Regina Martyrum

Regina Confefforum

'siqou oad t1

Regina Virginum

Regina SanCctoerum omnium

J

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, P

ce nobis Domine.

a;' -

Agnus Dei &c. Exaudi nos Domine,

|

Agnus Dei &c. Miferere nobis, -

ä

Chrifle audi nos,

!

Chrifte exaudi nos,

Kyrie eleifon.

Chrifle eleifon.

Kyrie cleifon. 4ve Aaria.

4utiph. Sub tuum prafidium conf'ugï.;i

mus Sanéla Dei Genitrix; noflras depre-

2

cationes ne defpicias in nece(fitatibus no-

flris, fedà periculis cun&is liberanos fem-

per Virgo Gloriofa & Benedicta: Domi-

na noflra, Mediatrix noítra , Advocata

noflra, tuo Filio nos reconcilia , tuo Fi-

|

lio nos c

ommenda , u Filio nos repra-

P

y. Ora

412 MISSA. LITAN. LAURETAN.

à Ea Á —— lÓ—MÀ . D— VR iÓÀ—M—À —— m—M's — á:

u

y. Ora pro nobis S. Dei Genitrix.

.. Ut digni efficiamur promiffionibus

Ti

-

-

K

Chri(ti

f

Oremus. ;

i

Í

fjl

Gratiam tuam , quefumus Domine,

i

mentibus noílris infunde, ut qui Ánge-

lo nunciante Chrifli Filii tui Incarnationem

cognovimus, per Paílionem ejus & Cru:

Hï]

cem ad Refurre&ionis Gloriam perduca-

mur. Per eundem . Chriftum Dominum

I/i

noftrum, Amen.

hr

y. Oxa pro nobis Beatiffime Jofeph,

E. Ut di

gni efficiamqr promiflionibus

Y

Cþriüi.

Oremus.

b

SanBiiffims Genitricis tue Sponfi, quz-

füumus Domine, meritis adjuvemur, ut

D

quod poffibilitas noftra non obtinet , ejus

nobis interceffione donetur, qui vivis

p

regnas in fecula feculorum , Amen,

Formula Votiva.

San&ta MARIA Mater Dei, & Virgo,

ego N. N. te hodie in Dominam , Patro-

Q

nam, & Advocatam cligo, frmiterque

flatuo, ac proprono, me nunquam te de-

fltc

relicturum, aut contra tealiquid di&turum,

qut

/—*&

É

i

HYMN. $. AMER. & AUG.

Mu um us st us qamouO) BR r m

4;11';

d

t

aut fa&turum , neque permiffurum, ut à

a.onï:f

meis fubditis aliquid contra tuum hono-

rem unquam agatur. Obfecro te igitur,

fuícipe me in fervum perpetuum , adfis

j

mihi in a&tionibus omnibus meis, nec me

deferas inhoramortis mez. Amen.

Ar

tf

r (

Hymnus $. Ambrofii & Auguftini.

j

Te Deum Laudamus: te Dominum

confitemur.

W

le aternum Patrem omnis terra ve-

fneratur.

)fCDLI

Tibi omnes Angeli: tibi cocli, & uni-

(

verfe Poteflates:

Tibi Cherubim & Seraphim ; inceffa-

bili voceproclamant:

Í

1j

San&us, SanCtus, San&tus: Dominus

Deus Sabaoth.

ff

^

Pleni funt cocli & terra: Majeftatis glo-

ris tux.

Te Gloriofus Apoftolorum chorus:

Te Prophetarum laudabilis numerus:

i

Te Martyrum candidatus laudat exer-

citus:

l

hi

Te per orbem terrarum : fanQa con-

il )

fitetur Ecclefia.

p

h

j

Patrem immen(e Majeftatis ;

N

Veneg

214 HYMN. S. AMBR. SEUG.-

Venerandum tuum verum & unicum

Qu

filium :

San&Ctum quoque Paraclitum Spiritum,

Tu Rex gloriz Chrifle.

3

— "Tu Patris fempiternus es filius.

Tu ad liberandum fufcepturus homi«

nem: non horruifli Virginis uterum.

Tu devicto mortis aculeo : aperuifti cre-

W')rg

dentibus regna coclorum.

!

1 M

Tu ad dexteram Dei fedes: in gloria

Patris.

"N

Judex crederis effe venturus.

Te ergo quafümus, tuis famulis fub-

lt

veni, quos pretiofo fanguine redemilti.

wm

.- KKterna fac cum fan&lis, in gloria nu-

T

merari.

m

Salvum fac populum tuum Domine, &

benedic hareditati tuz.

n

Et rege eos: & extolle illos ufque in

seternum.

1

»

W

Per (ingulos dies benedicimus te.

?

E: laudamus Nomen tuum in fzcu-

t

Jum, & infzculum fzculi.

- Dignare Domine die ifto: fine peccato

[

nos cuftodire.

n

ftri.

]

Miferere noflri Doxpine:-—mifcrcre no

Jiat

|

Nj

11

]

À

HYMN, de B. V. MARIA

.

21j

3

at o MR M mv

j*

Fiat mifericordiatua Domine füper nos:

quemadmodum iþeravimus in te.

]i

. In Te Domine fperavi: non confundar

in zternum. Amen.

hr

Hymnus de B. V. Maria.

n

'Te Matrem Dei Laudamus, te Mariam

, Virginem profitemur.

fhit

Te zeterni Patrís fponfam, omnis terra

Neneratur.

glov

Tibi omnes Angeli & Ar*changeli:, tibi

omnes Principatus humiliter ferviunt.

/

J

Tibi omnes Poteftates, & fupernz vir-

- tutes ccli celorum

.ili

, & univeríe dominaf

&

(b

; tiones obediunt.

Tibi omnes Throni, tibi Cherubim &

l

nit

Seraphim exultantes affiftunt,

libi omnes Angelice Creaturz inces-

j

, fabili voce proclamant.

J

Sandla, Sancla , Sancla,

Dei Genitrix,

^

Mater & Vireo.

n

Pleni funt. codli & terr

a ,Maj*;ftatis glo-

tiz , fruCtus ventri tui.

"d

. Te;gloriofus Apoftolorum chorus , fui

Creatoris Matrem collaudat.

"Fe Martyrum catus candidatus Chrifti

9

M

,

j

-gþfxitrice,m glorificat.

H

Te

216

HYMN. de B. V. MARIA.

*—

Te glorïofus confefforum exercitus Tti-

[

fitatistemplum appellat.

'Te Santtarum Virginum chorus Ama-

bilis; Virginitatis & humilitatis Exem-

D

plum pradicat.

TTe tota cocleftis curia ceclorum Regi-

f

nam bonorat.

:qu

"Te per univerfim orbem Ecclefia San

&a invocandó concelebrat: Matrem Divi-

ln

naz Majeftatis.

Wl

Venerandam

& veram Regis cocleftis

Puerperam , Sanctam quoque

& piam.

t

tu Paradifi

Tu Angclorum Domina,

*

anua.

Tu fcala Regni cocleftis, tu Regis glo-

ri$ thalamus, tu Arca Pietatis & gratiz.

- Tu Vena mifericordie , tu Ípon/a

(

Mater Regis zterni.

N

crariurh Spiritus fan;

Tu templum & fa

Qi, tu totius Beatiffimz Trinitatis nobile

f

triclinium.

Tu mediatrix D

Ei, & hominum Ama:

äpc

trix.

"Tu agonizantium Pugnatrix, Advoce

R

ta pauperum, fo?ratrix &

Refugium pec* äaï

N

ca;oruvm. !

(

Ta|

P m

]

d

HYMN. de B. V. MARIA. -

217

j

Tu Eros

o

atrix munerum, fuperatrix ac

terror Demonum & fuperborum.

i

Tu Mundi Domina, cccli Regina, poft

u

Deum fola fpes noflra.-

Tu Salus te invocantium, Portus nau-

N

ragorum , miferorum folatium , pereun-

tium Refugium.

Sn

Tu Mater omnium beatorum , gaudium

!

plenum poft Deum , omnium fuperno-

rum civium folatium.

3j

TuPromotrix Juftorum, congregatrix

j

Errantium, Promiffio Patriarcharum.

[i

Tu Veritas Prophetarum, Preconium

& do&trix Apoftolorum &Magi&ra Evan-

1

geliftarum.

u

Tu fortitudo Martyrum , Exemplar

Yi

Confeflorum, Honor & feflivitas Virgi-

num.

l

"

Tu ad liberandum Exulem hominem,

^

flium Dei füfcepifliin uterum.

Per te expugnato hoíte antiquo , funt

]/

)

aperta fidelibus Regna calorum.

— Tu cum filio tuo fedes ad dexteram

j

Patris.

?^

Tu Ipfum pro nobis rogä Vitgo MA-

RIA , quem nosad judicandum credimus

élle venturum.,

K

Je

HYMN. de B. V. MARIA.

— a

- —

Te ergo quzfumus, nobis famulis fub-

veni, qui pretiofo fanguine fllii tui fum

tcdempti.

JÉterna

fac, Virgo Pia, hos cum San-

Gis tuis in gloria numerari,

Smn

Salvum fac populum tuum Domina,

)

ut fimus participes hereditatis fliitui.

X

Et rege. nos , & cuflodi nos uwfqu»e in

Á

eternunmi.

Dignate Domina die ifto: (ine peccato

nos cultodire.

.'!*Aï

Miferere noftri Domina : mi

f&rcre nq-

ld

ftri.

Fiat Mifericordia tua magna füper nos,

j

quiain te Virgo MARIA confidimus.

In te. clementiffima MARIA fíperamus,

defende nos inzternum. Amen.

Yo

PSALMI

Ti

(( Pofh. Menfam. alias confueti )

W

Sæpiuä fuo tempore ruminandie

In Nativitate Domini.

DA

Y- Verbum caro faétum eft.. Alleluja:

Wl

R. E.t. habitav

it in nobis. Alleluja.

In fhne.

Y. Notum fecit Dominus. Allcluja.

Ü

X Salutare fuum. Alleluja.

faj-

P

PSALM

219

i

Pífalmus 97

Imi

Antate Domino canticum . novum:

quia mirabilia fecit.

"

Salvavit fibi dextera ejus: & brachium

J

Sanctum ejus.

Notum fecit Dominus falutare fuum :

]i

in conípe&u gentium revelavit juftitiam

'Uf L

uam.

[Jl

Recordatus eft mifericordiz fuz: & ve-

ritatis fuze domui Iírael

Viderunt omnes termini terrz faluzæ»

u

re Dei noflri.

- Jubilate Deo omnis terra: cantate, &

IU

exultate & pfallite,

jB

Pfallite Domino in Cxthara, in cithara

& voce Pfalmi :

in tubis du&ilibus, &

Voce tubz cornez.

Jubilate in. confpe&tu Regis Domini,

moveatur terra, & plenitudo ejus , orbis

M

h

terrarum, & qui habitant in eo.

Flumina plaudent manu, fimul montes

l]l'

exultabunt à confpc&tu Domini: quoniam

venit judicare terram.

"

Judicabit orbem terrarum in Juüma.

( populos in dquitate.

jp

Gloria Patn &c.

K 2

n

PSALM.

220

In Epiphania.

f

yr. Reges Thar(is, & infule munera of-

ferent. Alleluja.

fc

m. Reges Arabum ,. & Saba dona ad-

d

ducent. Alleluja.

In fine.

1

v

y'. Omnes de Saba venient. Alleluja.

i. Aurum & thus deferentes. Alleluja.

hi

Pfalmus 71.

W

Deus judicium tuum Regi da: & ju-

flitiam tuam filio Regis.

Q

Judicare populum tuum

in juftitia: &

auperes tuos in judicio.

I

Suícipiant montes pa

cem populo: &

colles juftitiam.

]m

Judicabit pauperes p

opuli, & falvos

& humiliabit ca-

faciet filios pauperum :

lumniatorem.

Et permanebit cum

fole, & antelunam:

f

tionem & generationem:

!((l

in genera

Defcen

detficut pluvia in vellus: & ficut

d

fiillicidia ftillantia fuper terram.

Orietur in diebus ejus juftitia , &

abunf

dantia pacis:

donec auferatur luna.

[

- Et dominabitur à mari u

fque ad mare

& à flumine ufque ad terminos orbis ter- f

tarum.

Oo

S

-

PSALM.

.'2.2!'

d

.. Coram illo'prociden-t-v-./ïthio

pes: & ini-

n

mici ejus terram lingent.

Reges Tharfis, & infule munera offe-

rent; Reges Arabum & Saba dona ad-

"

ducent.

Et adorabunt eum omnes Reges ger-

re: omnes gentes fervient ei.

)

l)l

!

Quia liberabit pauperem à potente : &

pauperem , cui non erat adjutor.

Parcet pauperi & inopi: & animas pau-

perum falvas faciet.

Ex ufuris & iniquitate redimet animas

5

eorum & honorabile nomen eorum co-

!

"

ram illo.

Et vivet, & dabitur ei deauro Arabiz,

& adorabunt de ipfo femper,, tota diebe-

nedicent ei.

Et eritfrmamentum interra in fümmis

J

montium, fuperextolletur fuper Libanum

l4

fructus ejus, & florebunt de civitate ficut

"

fonum terrz.

fæcüla

n

Sit Nomen ejus benediftum in

ante folem permanet Nomen ejus.

QEM

- " Et benedicentur in ipfo omnes tribus

tetre: omnes gentes magnificabunt eum.

n

Benedi&us Dominus Deus Iftael:

qua

facit mirabilia folus.

cï

K 3

Et

2252

PSALM.

m

ï

Et benedidium Nomen Mäje&atis ejüs

in eternum: & replebitur Majeflate ejus

Y

omnis terra, fiat, fiat.

,' f

In coena Domini.

9

Y. Chriftus fa&us eft pro nobis obe-

diens.

J

EK. Uíque ad mortem.

Pfalmus 50.

li

Miferere mei Deus: fecundüm magnam

imifericordiam tuam.

;

Et fecundüm multitudinem miferatio-

num tuarum: dele iniquitatem meam.

Amplius lava me ab iniquitate mea: &

|

à pecceto meo munda me.

Quoniam iniquitatem. meam ego co-

gnoíco : & peccatum meum contvr'a me

elt femper.

Tibi foli peccavi, & malum coram te

l

feci: ut juftificeris in fermonibus tuis, &

vincas, cüm judicaris.

'Ecce enim in iniquitatibus. conceptus

(

fum, & in peccatis c,on-ce-pit me Matet

FO

mea.

- Ecce enim Veritatem

—.dilexï&i

' mcerta

i mihi.

& occulta fapi;ntiä tuz nianifeftaft

Afper-

T

PSALM.

223

j

Afperges me hyffopo & mundabor: la-

u

vabis me, & fuper nivem dealbabor.

Auditui meo dabis gaudium & lati-

tiam, & exultabunt offa humiliata.

Averte faciem tuam à peccatis meis: &

h

omnes:iniquitates meds dele.

[

Cor mundum crea in me Deus: &fpi-

ritüm re&tum innova in vifceribus meis.

Ne projicias me à facie tua : & fpiri-

tum fan&um tuum ne auferas à me.

Redde mihi letitiam falutaris tui: &

;mf

fpiritu principali confirma me.

Docébo iniquos vias tuas, & impii ad

|

j

)

te convertentur.

aL

Libera me de fanguinibus Deus, Deus

falutis mee : & exultabit lingua. mea ju-

]I

ftitiam tuam,

|

f

Dominelabia meaaperies : & os meum

annuntiabit laudem tuam.

Quoniam ífi voluiffes facrihcium, de-

(( «

diffem wutique :

)N

hglocagüis non deleCta-

beris.

i

Sactificium Deo fpiritus

| contribulatus:

T

W

li

j

cor contritum & humiliatum Deus non

defpicies, .

Benigne fac Domine in bona volunta-

t

'j]l

t£etuaSion: ut adificentur muri Jerufalem,

4

lunc

'

254

PSALM.

Tunc acceptabis facrificium juflitie:

oblationes & holocauíta: tunc imponent

m Vitulos,

;

fuper altate tuu

Oratio.

|

Refpice, quafümus Domine, fuper !

hanc familiam tuam,

ro qua Dominus

[

nofler JESUS Chriftus non dubitavit ma-

nibus tradi nocentium , & crucis fübire

tormentum.

Sabbäto Sancto.

Y. Vefpere autem fabbati , qua lucefcit

in prima fabbati, Alleluja.

E. Venit Maria Magdalena, & altera

Maria videre fepulchrum. Alleluja, Zz five,

» ante.

Pífalmus /I 16.

'Laüdate Dominum omnes gentes: lau-

date eum omnes populi,

Quoniam confirmata eft. fuper nos mi-

fericordia ejus: & veritas Domini manet

in &ternum.

In die Pafcae.

y. Hac dies

leluja.

quam f;cit Dominus. Al-

13&0 EX-

PSALM.

2i$

"

E. Exuïtemus, & lztemur in eä. All;

Qdl

luja. Z» fine , i prins.

Pfalmus 117.

i

Confitemini Domino quoniam bonus :

f

quoniam in fzculum mifericordia ejus.

Emyä-

Dicat nunc Ifrael ,

quoniam bonuse

j

quoniam in fzculum mifericordia ejus.

Dicat nunc domus Aaron, quoniam in

feculum mifericordia ejus..

Dicant nunc, qui timent Dominum:

l

quoniam in feculum mifericordia ejus.

De tribulatione invocavi Dominum:

l

iil

& exaudivit mein altitudine Dominus.

Dominus mihi.ad

!

il

jutor: & ego defþi-j

Cciam inimicos meos.

Bonum eft confidere in Domino, qu'am

confidere in homine.

Bonum eft fp

erare in Domino: quàm

fperarein Principibus.

n

Omnes gentes circuierunt me: & in

j

nomine Domini quia ultus fum in eos.

Circumdederunt me ficut apes, & ex-

atferunt ficut ignis in fpinis, & in nomine

Domini quia.ultus fum in eos.

j

Impulíus everíus fum ut. caderem: &

-

Dominus fufcepit me.

For-

;

K ;

PSALM.

r—— —

Bezeetyettac r m

Fortitudo mea, & lausmea Dominus:

& faCtus eft mihi in falutem.

f

Vox exultationis & falutis :

in taB&r-

naculis juftorum.

I

Dextera Domini fecit virtutem : dex-

tera Domini exaltavit me, dextera Domi-

ni fecit virtutem.

Non moriar, fed vivam :

—& narrabo

f

opera Domini.

Caftigans ca

ftigavit me Dominus, &

morti non tradidit me.

k

Aperite mihi portas juflitie , ingreffas

ineas confitebor Domino: hac porta Do-

mini, jufli intrabunt in ea.

Confitebor tibi quoniem exau

difti mlg:

l

& faQtus es mihi in falutem.

|

Lapidem quem reprobaverunt &difican-

l

tes: hic fa&tus eft in caput anguli.

A Domino fa&urm eft iftud, & e('cmt

rabile in oculis noflris.

[

Hzc dies, quam fecit Dominus : ex-

ultemus & letemur in ea.

O Domine falvum mefac, à

þDominc

À

bené profperare: benedi&tus , qui venitin

nomine Domini.

)

Benediximus vobis de domo Domini:

Dcus LDolminus & illuxit nobis.

on-

p

PSALM, ^

n t

izïy

ii

Conflituite diem folemnem in conden-

fis: usque ad cornu Altaris.

t

Deus meus es tu, & confitebor tibi :

Deus meus estu, & exaltabo te.

h

Confitebortibi, quoniam exaudiíli me:

Jot

& fa&tus es mihi in falutem,

Confitemini Domino, quoniam bonus:

a

quoniam in fzculum mifericordia ejus.

In Afícen(üione Domini.

"

Y. Afcendit Deus in jubilatione

7fp

leluja.

VAE

)

&& Et Dominus in voce tubaz. Alleluja.

In fine

M

: X. Afcendens Chriflus in altum. AI-

leluja.

B C

ptivam duxit captiVitat,enj. AI-

leluja.

!

Pfalmus 46

Omnes gentes plaudite manibus, jubi-

late Deo invoce exultationis.

Quoniam Dominus excelíus terribilis;

"

w

Rex magnus fuper omnem terram.

l

Subjecit populos nobis: & gentes fub

pedibus noflris.

-

i

Elegit nobis hereditatem fuam: fpe-

ciþm Jacob, quam dilexit.

W

A(CCH-:

258

PSALM.

Afcendit D-;us in jubilo: & D.ominus

in voce tuba.

Píalite Deo noftro , pfallite: Pfallite

Reginoftro, pfallite.

Quoniam Rex omnis terrz Deus: pfal-

lite fapienter.

]

Regnabit Deus fuper gentes: Deus fe-

det fuper fedem fanétam fuam.

j

Principes populorum .congregati funt

cum Deo Abraham: quoniam Dii fortes

terre vehementer elevati funt.

In Pentecofte.

y'. Spiritus Domini replevit orbem tet-

rarum. Alleluja.

s

5;. Ethoc, quod continet omnia , fcien-

tiam habet vocis. Alleluja.

In fine.

Y. Repleti funt. omnes Spiritu fantto.

Alleluja.

:

&. Et ceperunt loqui, Alleluja.

Pfalmus 47.

Magnus Dominus & laudabilis nimis

"A

in civitate Dei noflri , in monte fancto

"

ejus.

Fundatur exultatione univerfe terr?

1nons

PSALM, —

259

Ti

mons Sikon: latera aqt;i-l-onis, civitas Re-

gis magni.

E

J

i

Deus in Domibus ejuä cognofcetür:

cum fufcipiet eam.

('l

h

1

Quoniam ecce Reges terrze congregati

funt, convenerunt in unum.

wu) i

Ipfi videntes fic admirati funt, contur-

bati funt, commoti funt, tremor appre-

hendit eos.

u

3

-Ibi dolores ut parturientis : in

fpiritu ve-

hementi conteres naves tharfis.

Sicut audivimus, fic vidimus in civi-

tate Domini Virtutum, in civitate Dei no-

TU

I

flri: Deus fundavit eam in zternum.

Sufcepimus Deus mifericordiam tuam

in medio templi tui,

À

Secundüm Nomen tuum Deus, fic &

Laus tua in fines terra:

juftitià plena eft

M

dextera tua.

li

E!

Letetur mons Sion, exultent filie Ju-

d2, propter.Judicia tua Domine.

Circumdate Sion, & comple&Gimini

eam, narrate in turribus ejus.

[

Ponite corda veílra in virtute ejus, &

d

diflribuite domos ejus , ut enarretis in

progenie altera.

!

eus, Deus nofler in

: Quoniam hic:eft D

£

æt'ü'-

ajo - VISITATIO SS. VENERAB. -

l-

&temum, & in fzculum fzculi ; ipfe re-

&eet nos in fzcula.

Gloria Patri &c, -

h

T

Vifitatio five Commenda-

tio fui ad SS. Venerabile,

p

ESU Cor me offero,

Me tibi libens immolo,

h

"Totum ut me inhabites,

s

Liberrimeque onetes,

Tua profunda vulnera,

Sanguinis ftillieidia,

l

Corde meo fic imprime,

Sicque infixa retine,

Surdus, czcus ad omnia,

t

Quz tibi funt extranea;

Ut fim te folum diligens,

'Te crucifixum fentiens.

T

Cunéla fac me defpicere,

Meque totum relinquete ;

Ut tu fis mihi unicus,

Et omnia in omnibus;

fi

i

Amore tui langueat;

Mens mea femper ardeat;

]ESU , te folum fitiat ;

Et extra te nil fentiat;

Ad

|

L.

VISITATIO SS. VENERAB. "

vferf Ad aliena 'Hupic»lna,

In te recurrat ebria;

In te dulcis obdormiat,

Abfo'rpt-aque gaudeat;

"

Te femper laudans predicet,

Benedicat, glorificet ;

Pro te mens cuncta perferat,

ZEqualis in te referat ;

Amoris me vis penetret,

Ignita totum occupet ;

Exurens me.purificet,

'Transformans me inebriet;

JESU, te folum fentiam,

Ex toto corde diligam.

Unum in «unclis videam,

Semperque plüs proficiam.

Fac mundo totus moriar,

Abforptus tecum uniar;

Egrediens hinc, gaudia

Mox ducar ad c-ælcfh'a.k Amen.

"Adjunge tria Pater & Ave pro obtinen-

da gralia, extirpandi boc IN. vitium , vel

implantandi banc INv virtutem,

Obla-

l

252 OBLATIO AD JESUM &«

k

Oblatio Sui ad JESUM,

fer

Mariam, Jofeph..

N

O

JESU, Maria, Jofeph , creata &

(

beata trias, qua regnas in terris,

d

fine intermi(fione fufpicis, adoras , & imi-

j

taris Divinam trinitatem regnantem in cac-

]

Il

li....O JESU, Maria, Jofeph , hominum

falutis amantiffima trias, Ah! falutem

meam efficaciter opérare, atque in hunc

finem offer, JESU Salvator mi! tuo cc-

lefti Patri facra tua vulnera, fanguinem-

que pretiofum , quem amore mei pro-

fudifti. O Maria, detege cafla tua ubera,

& pro me oftende Deo Patri , fimul cum

la&e virgineo , quo VERBUM incarna-

ä

tum, Dei filium la&afti; O Jofeph , ma-

nus exhibe & labores, quorum ope JEfus

fuit enutritus.

O trias veré mifericors,

impertire mihi praepotentis Dei benedi-

&ionem. [ESUS fpargat in me plena ma-

nu ditiffimas largitiones, & gratias, quas

vitá, morteque fuüa promeritus eft. Ma-

ria dulcedinem fructus , quem facer ejus

ï:

uterus genuit, mecum communicet. Jo-

|

feph cumulet me benediCtionibus terrz,

reddendó me participem füdorum , la-

borum-

:

"

n

LITAN. de OMN. SA*ESA.*";&

Ó Í—MÓ

L

M

bon]mque fuorum. JESUS ,. Maiia, J;-

feph conjun&im , Sanctas efficiany meas

cogitationes , aCtiones, atque loquelas;

d

quo gratiffimus evadam Patri, Filio &

:fn';

Spiritui San&to, fiamque tam beatus, ut

If

cum in vita, tum in morte, tam in t&m-

n

pore, quam in zternitate, totus cedam

J

in potefatem JESU, Mariz, Jofeph. A-

u

men.

l

W

Litanize

ii

de omnibus San&is,

v

PI(

"Yrie eleifon. Chrifle eleifon. Kyrie

jv

j

eleifon.

(

"Chrifle audi nos. Chri&c exaudi.

Pater de clis Deus, Miferere nobis,

Fili Redemptor mundi Deus, Miferere

D»,

S

nobis.

t

Spiritus San&e Deus, Miferere nobis,

1

Sancla trinitas unus Deus , Miferere nobis.

l

San&a Maria, Ora pro nobis,

m

gu'

SanCta Dei Genitrix,

Ji

Sanda Virgo Virginum,

jl

San&te Michadl,

b d

jo

San&e Raphael,

f/

Omnes San&i An

geli & Arch - An

*siqou od t

geli, orate &c-

&

mv

ä

)

"

234 LITAN. de OMN. SANCTIS

Omnes San&üi bearorum fpmtuum]

NT

Ordines, orate &c.

$

SanGle Joannes Baptiíta,

N

M

San&te Jofephe,

Omnes San&i. Patriarchz & Prophe-

N

t?, orate &c,

N

SanGle Petre,

N

SanCte Paule,

M

SanCte Andrea ,

(

Sancte Jacobe,

San&e Joannes,

Sancdte Thoma,

Sancte Jacobe,

b s

Santte Philippe,

Sanéte Bartholomaze,

siqou o1d e3(y

San&te Matthze,

of—/ainncnmmï,

San&te Simon,

SanCte Thaddze,

San&le Matthia,

Sancle Barnaba,

M

SanCte Luca,

N

SanCte Marce,

N

M

Omnes San&i Apoüoh & Evange-

D

lifte, orate &c,

Omnes Sanüi dx(c:puh Domini ,

N

orate &t,

Omnes SanGti Innocentes , orate &c. ]

Sancté |

LITAN. de OMN. SANCTIS. »5;

TSOUNNGNDE

ia i

San&le Stephane,

1

SanCte Laurenti ,

SanGe Vincenti,

Sanéle Placide cum fociis tuís,

San&Gi Fabiane & Sebaftiane, orate &c

SanGli Joannes & Paule, orate &c

SanGti Cofma & Damiane, orate &c

SanCi Gervafi & Protafi, orate &e.

Omnes Sancti Martyres , orate &c.

.

Sancte Sylvefter,

* San&e Gregon i

San&». Ambrofi, '

d

San&te Auguftine,

San&e Hieronyme;

SanCle Mattine ,

Sancte Nicolae,

siqou oad v1Q

Omnes San&i Pontxflces & Confet-

Ores, orate ée,

Omnes San&i Doctores, orate &c

Sancte Benedicle,

San&e Antoni,

SanCte Maure,

'ï

SanGe Bernarde,

SanGte Dominice,

San&e Francifce ,

Omnes San&ti cherdotes & Levxtæ,

/!

Orate (c.-

J

"

OQmnes

P -

216 IITAN. de OMN. SANCTIS.

|1

—2

Omnes San&i. Monachi. & Eremitz,]

h

orate &c.

Ir

L]

G

San&ta Maria Magdalenä "

San&a Agatha,

!

San&a Lucia,

hi

San&ta Agnes,

h

SanCta Czcilia ,

l

SanCta Catharina,

l

San&a Anítafia,

siqou o1d v1Q

h

San&ta Scholáflica,

"

Omnes Sancte Virgines & vidus,

h

orate &c.

J

?

Omnes San&i & SanQz Dei, intercedi-

U

te pro nobis.

l

Propitius efto, patce nobis Domine.

Propitius efto, exaudi nos Domine.

Ab omni malo, libera nos Domine.

]

U

Ab .omni peccato,

Ab ira tua,

Ü

A fubitamea & improvifa morte,

Ab infidiis diaboli,

Ü

Ab ira, & odio, & omni mala volun- S

tate;

AÀ Spiritu fornicationis,

Ü

A fulgure & tempeftate,

vw

suruo(] sou e1eqrT

A morte perpetua,

Per myílerium San&æ Incarnationis ]

tuax ;

er

; LITAN.de OMN. SANCTIS.-

Pcr Adventum tuum.

1

Per Nativitatem tuam,

,ä

Per baptifmum , & SanQum Jeju-

nium tuum,

?

Per crucem & Pa(fionem tuam.

?

.Er

Per Mortem & fepulturam tuam,

Per fan&am Refurre&tionem tuam,

Per admirabilem Afcen(ionem tuam ,

1?

Per Adventum Spiritus San&i Para-

"(uiuio(T sou t1sqr]

clic ,

In die Tudicii.

g

Peccatores, te rogamus audi nos,

(

Ut nobis parcas,

:

Ut nobis indulgeas,

Ut ad veram poenitentiam nos perdu-

cere digneris,

Ut Ecclefiam tuam fanCtam regere &

confervare digneris,

n

][ï

Ut Domum Apoftolicum & omnes

;

Ecclefiaflicos ordines in San&ta Re-

ligione confervare digneris,

Ut inimicos SanCtz Ecclefie humilia-

|

'sou ;pne snueZoy 23

re digneris,

ä

Ut Regibus & principibus Chriftia-

nis pacem & veram concordiam

donare digneris,

L

Ut

i

238 LITAN.de OMN. SANCTIS.

.

Ut ;:un&o populo Chrilliano pacem

Pa:

& unitatem largiri digneris,

Ut nosmetipfos in tuo fan&o fervitio

confortare, & confervare digneris,

ï

Ut mentes noflras ad cocleflia defide- !

ria erigas,

Ut omnibus benefaCtoribus | noftris

fempiterna bona retribuas,

ï)

Ut animas no(ílras, fratrum, propin-

H

i

N

quorum, & benefa&torum notlro- |

N

rum ab aterna damnatione eri-|

*SO0u jpng snuie2o 33

pias,

Ut fru

Qus terrz dar& & confervare

digneris,

Ut omnibus fdelibus defunGis re-

quiem aternam donare dignetis,

Ut nos exaudire digneris,

Fili Dei,

Á

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi,

Parce nobis Domine.

Agnus Dei &c. Exaudi nos Domine,

Aenus Dei &c. Miferere nobis,

Chri(te audi nos.

Chrifte exaudi . nos.

í

Chrifte €

-

Kyrie, eleifon.

Ieifvbn.( Kyrie

eleifon.

Pätcsf

. LITAN. de OMN. SANCTIS.

—

— — —

Pater.r;-o'[ïäg

Y. Et ne nos inducas in ten»

tationem, E Sed libera nos à malo.

-z-

| Pfaïmüä 69.

Eus in adjutorium meum intende:

ïg

D

Domine ad adjuvandum mefeftina,

Confundantur & reverentur , qui quz-

runt animam meam:

"

Avertantur retrorfum , & erubefcant

qui volunt mihi mala.

;ï;

Avertantur ítatim erubefcentes ,. qui

l

dicunt mihi: Euge, euge

Exultent & latentur in te omnes , qui

quarunt te, & dicant femper: Magni£-

