re. Audietenimte,& ccuflodiet te ,&quafi

:defendens peccatum odiette. XEccl.19. Ca-

put fuum ;movébit , & ;p'"'laudät manu, «&

inulta fufurrans cemmutabit -vultum 'fu-

"um. zbid. 12.'Ec án orde fuoinfidiatur, ut

d

fübvertat tein foveam. abi4,

J

Hod taceri vts , prior ipfetaceas. Paruns

n

Afilentii ab alio.ex[pétlas, qui ip[e.snon obfervas.

N

4«Confiliarius fit tibi unus.de mille. KecZ,

i

6. Caufam ergo tuam tra&ta.cumamico

«

:tuo, & fecretum extraneo.ne revéles:nefor-

L

té infultet tibicüm audierit , Sexprobrare

inon ceffet. rov. 25, Et ne dicattibi:Bona

elt vitatua; & fletécontrario

;

videre, quid

fí

itibi eveniat. Ecc/, 27.

ANoli effe amicus enultzs , quiaplures funt

j

mali ; nec inimicus amalis

»quia [unt mnulti,

j

SSENECA.

f. Amicus flultorum fimilis «efficietur,

j

[

Prov. 15. :

uare.cum fatuis :confilium non

habeas:

jl

non erim poterunt diligere , nifi

qua eisplacent: Eccl..$. Nam ftultus(icut

, ^una mutatur. j/jZ. 27. Neque cum ftulto

mul-

C 3

j4

MAJUS.

multum loquaris. ibid. 22. Quwoniam cum

dormiente loquitur, qui enarrat ftulto fa-

CIP

pientiam. ibid.

Quis utilem fudicet cap[ aliena , quem

2&6

videt inutilem vita fmn! AMBROS.

u

6. Qui cum fapientibus graditur, fapiens

D

erit. Prov.13. Quare confilium femper à

f

fapiente perquire. 7ob. 4. Sineconfilio ni-

hil facias , & poft fa&um non pornitebis.

D

N

Excl. 3 2. Salus autem, ubi multa confilia.

Prov.i. Qui ver» confidit in corde fuo,

(

ftultus eft. ibid. 28.. Ezfepulturá afini fepe-

s

*

lietur.. Zerem. 22.

Ej

Prudens nil temer? agit , propriumque j*

N

dicium alieso confilio [ubjicit. BONA;.

CARD.

7. Abamicis tuis attende.. Ecc. 6. Natt

h

multi colunt perfonam potentis, & amici

funt dona tribuentis. Prov. 1 ?.. In ore fuo

acem cum amico fuo loquitur , & occulté

ü

D

ponit ei infidias. Zerem. o. Attende diligen-

ter. Eccl. 1 3. Meliora funt vulnera diligen-

li

tis, quàm fraudulenta ofcula blandientis.

li

Prov. 27. Nunquid Judas a

biitad fümmos

IC]

facerdotes, ut proderet eum

( Jefum ) illis?

l

—Marc. i.

Die

[

B

MAJUS.

Dincogita , an tibi in amicitia aliqu-þ': f't-

(;

cipiendus fit. SENEC.

8. Ne derelinquas amicum antiquum :

novus enim non erit fimilis illi. Eccl. 9. Si

13!5

eft cibi fervus fidelis, fittibi quafi anima tua:

Pli

quafi fratrem fic eum traCla, zbid. 22.. Quo-

]P-

niam amico fideli nulla eft comparatio. ;ziZ.

;

6. Diliges ergo amicum tuum ficut te

«

)

ipfum. Levit. 19. Et noli fieri pro amico

!

f

inimicus proximo tuo. Eccl. 6.

|

Amicitia tanto certior eff quantó vetuflior.

u

CASSIODOR,

AFFECI, Qzazm béatus, qui invenit

M

amicum verum ! £, zy.

CHiAUA2 l-

)

guentó, & variis odoribüs de

ii

atur cor :

& bonisamici con(iliis anima dulcoratur,

.

J

Prov. 27,

d

9. OBEDIENTIA. Audite rebelles,

Iu

Num. 20. Peribitis, f1 inobedientes fueri-

j

tis, Dent, $. llle fervus enim, qui cognovit

j

voluntatet Domini fui, & non fecit lecun-

ji

düm voluntatem ejus: vapulabit multis.

ï

d

Luc. 12. Vz illis, quiin contradi&ione Co-

fni

re periérunt! Zudas 11.

j

!

Vide , qualis fis in obediendo. Si bonus, £4Hu-

de: fimalus , farià emenda. Hoccape ,neca-

piarzs,

IQ

C 4

$6

MAJUS:

30. Non eft poteftas nifi à Deo: que

áutem funt,à Deó ordinatz funt.

Itaque,

j

qui refi(tit poteftati (majorum) Dei ordina-

tionirefiflit. Rom. 1z. Qui vos audit, me

l

(Deum)audit: &qui vos fpernit,mefper-

nit. Lec. 10. Noli ergo refiltere contra fa-

:

ciem potentis. Eccl. 4. Quienzim reiftunt,

ipfi fibi damnationem acquirunt. Rom.1 ;.

Obedientia ,qua majoribus prabetur , Dep

D

exbibetur. S. BENEDICT.

H

3 1; Servi obedite Domipis.cum timore,

1

& tremore, in fimplicitate cordis weflri fic-

!

ut Chrifíto. Epbef: 6.. Non ex triftitia, aut

ex neceflitate. 2. Cor. g. .Sed quodcunque

Qu

facitis,.ex animo operamini ficut Domino,

& non hominibus: ícientes , quod à De-

h

Q

mino accipietis retributionem hereditatis.

Coloff. 3.

W

INon durÁ ibi nece]fitate fervitur , uti dili-

)

- giter, quod jubetur. S. LEO.

I2. Omnia, qu&cunque dixerint vobis

T

( Prepofiti ) fervate, & facite. Z44arth. 23*

INam omnis, qui facit ea , affimilabitur viro

D

fapienti, qui edificavit domum fuam fupra

petram. zbjd. 7. Petra autem Chriftus. :.

J

il

Cor 10. Ecce benedictionem, fiobedieritis:

maledi&tionem, f1 non obedieritis! Det.

!

xo be"

11,

C

MAJUS

p

w eeAse u

y

"

v

Obedientia ai/itmmu JHibertas ! qua obtentá

at

«Vix po[fit bomopeccare. HIERON.

rit

13. Obedite prepofitis veftris,, & fübja-

It

«cete eis, ipfi enim pervigilant quafi ratio-

[

inem pro animabus veflrisreddituri;utcum

((

;gaudio hocfaciant, & nongementes. Z£ebr.

ln

4 3. Noncontriftes eum ( Przpofitum ) in

2

vita illius. XEccl. .. Quoniam non contra

Jj

inos éfl murmur veftrum, fed contraDomi-

mum. Exod. 16. Subditi ergo eftote in

m

-omnitimore, 2. Petr. 2.

il

Prapofitum timeas ut dominum ,dil.

ia u

[]

garentem. HIERON.

eum ]

14. Subjecli éflote omni humanz crea-

n

turz propter Deum, five Regi quafi precel-

Y

i

lenti, five ducibus tanquam ab eo miffis :

N

quia fic eft voluntas Dei, ;. Perr, ?. Nun-

quid vult Dominus holocaufta & victimas,

am

«X non potiüs ut obediatur voci Domini ?

Nurquid melior.eft obedientia quàm vitti-

ma? i. Reg. 15.

r

i

XIna obedientia

plus valet quam omnes viv-

tutes. AUG.,

u

.

1j. Vis nont'imereporefïztem( f'nperio-

[

v55)? bonum fac ; & habebis laudem ex

illa: Deienim minifter eft tibi inbonum.

f

1l

Si autem malum feceris, time: non enim

fine

p

c€;5

Em

I

M ATUS.

fine caufa gladi-u-m portat. Dei enim mi-

Q

nifter eft: vindex in iram ei, qui maluni

f

agit. Ideó neceffitate fubditi eftote, non fo-

lüm propter iram, fcd etiam propter confci-

4l

entiam. Rom, 1 3.

A

Solaobedientia tezet. palmam , fola obedi-

entiainvenit pauam. AUG.

I

W

16. Infpice, & facfecundüm exemplar.

Exod.z5. Em ! Chriftus factus obediens

usque ad mortem, mortem autem crucis.

Pbilip. 2. Vade, & tu fac (imiliter. L. ro.

Non ezim eft difcipulus fuper magiftrmm,

ï&:

nec fervus fuper Dominum fuum. atb

z c. Facies igztur, quodcunque dixerint, qui

rzfuntloco. Dezt. 17.

(i

l

Extremam Chriflus praflitit obedrentiam

P'raptsrm

accepit fupremum — bonortm.

CHRYSOST.

li

AFFECT. Loquere Domine, quia at

dit fervus tuus. 7. Reg. ?. Sicut mandatum

ä

dedit mihi Pater,fic facio. oan. 14-

D

17. PAUPERTAS. Nudus,egrefï'üs

J

fum de utero matris mez; & nudus t€

i

vertar illuc. ob. 1. Peritm crefcereme fecit

l

Deus in terra paupertatis ,.mez. Ge

H. 4 ls

Quoniam Dominus pauperem fecit, '& di-

|

L

tat, humiliac, & fublevat. 1..'Reg. 2. Ne-

gue

MAJUS.

j.9

)f

que in Fmem-oblivio erit pauperis; patien-

vlit

tia paupetüm nonperibit in finem. P/z/.2.

ni

Deus te fecit pauperem, ut [ufferendà bre-

a

Jem inopiam &IeTHATI Vitam. acquireres,

AUG.

TU

18. Si vis perfe&tus effe ,vade,vende, quz

habes, & da pauperibus , & habebis thefau-

N

n

rum in caclo. Zartb. 19.. Quoniam omnis;

did

qui reliquerit domum vel fratres

e

[]

e

N

propter nomen meum, centuplum accipiet,

L2

& vitám zternam poffidebit. j/i4. Accipiet

MFL"

centies totum nunc in temporehoc, & in

!ïll

ii

feculo futuro vitam sternam. 7Marc. 70.

rti

Parva dimifmus , ej grandia pqädemw,

centuplicato fanore promiffa Chrifli reddun-

n

i. HIERON,

1

19.Beati pauperes fpiritu: quoniam ipfo-

rum eftregnum cclorum. Z4arth. . No-

li ergo timere : pauperem quidem vitam

V

wnäj

gerimus,(ed multa bona habebimus. ToP, z.

dent ezim pauperes,& faturabuntur . . .

h

(f

viventcordaeorum in feculum fæculi.Pfal.

i

j

21. Nolite timerepufillus grex, quia com-

placuit Patri veflro dare vobis re

melï

Luc.12.

*

gnum,

(

[v&J

Fis nüffé, quam dives [it paupertas ? celum

À

emit, AUG,

D

(iæ

A

20, Be-

6o

MAJUS.

W oeeetamcacr

ft aurum non abiit,

20. Beatus, qui po

nec fperavit in pecunia,

& thefaurfs. . Eccl,

l

Í

31. Quare nolite poffidere aurum., neque

argentum, neque pecuniam in zonis veftris.

Mattb. 10. Thefaurizate autem vobDis the-

W

faurosin colo: ubi neque erugo,neque ti-

(i

nea demolitur ; &vubi furesnon effodiunt,

nec furantur. zbid.6.

!

Pauper fumq ais ) ; falleris.Deum fülum i

babes omnia babes, ergo pauper nonas.

Pï

21. Confide in Deo, & mane in loco

4

tuo facile eft enim in oculis Dei fubito

4,

honeftare pauperem. Ecc/. 1 ?. INonnébona

& mala, vita &«mors, paupertas & honeftas

55

à Deo funt? ibid. Nonné Deus eligit

pauperesinhoc mundo? acob. z. Nonmé

«t

b

potens eft Deus de lapidibus fufcitare filios

Abrahe? AMattb. 2.

)

Y6

Propter te Deusexcelfia de cailis adenit;

st te A terrentselevaret adcelum.ANSELM.

li

22.Melior eft pauper ambulans in fim-

Icg

ä

plicitatefua, quàm dives. Prov

.I9. Idcirco

j

audi hoc paupercula. Z/z. 51. Fá&um eft,

ut moreretur mendicus , « portarctur ab

Angelis in finum Abrahz 5mortuus eft.au-

!

tem & dives, & fepultus eft in inferno.

N

Lwsc. 16.

J

AMala

p

MHA] US.

&

A m

N

j

5144[4 Lazari purgavit ignisinopia , ci

BCN

bona divitz: remuneravit

felicitas wita pra-

í

u

feuti. . GREG. —

»üm

23. Va vobis divitibus , quia habetis

]

confolationem vefltram ! La 6. Quàm

difficile, qui pecunias habent, in regnum

lue i

jl

N

Dei introibunt? ZZzrc.10. Melius ergo eft

parum.cum timore Domini , quàm thefau-

l

fauri magni, & infatiabiles, R&v r5. «Qua-

propter divitie , i affluant , nolite cor appo-

MU

nere. P/al. á1.

n

Qnuid vobis. cum terrenis divitiis ,qua uec

Ic bM'

vera ynec veftra fant ?* BERN.

Y

24. Relpicein faciem.Chrifli tui. P/z].

$3. En! vulpes foveashabent, & volucres

di

N

«cali mdos: flius autem hominis non' ha-

Ui

bec,ubicaputreclinet. 247a::b. $.. "'Nonné

propter vosegenus fa&us eft, cüm effec di-

i

ves , ut illius inopià vos divites effetis ? z.

H

Ceor. g. 'Habenteswgo alimenta,.& quibüs

tegamur, lis contenti üimus. 1. T. 6

.

M^

l

n

f

Ajfatim diues

eff , qui cum C/yrg/iofpæfgper

n

£ff. HIERON.

u

AFFECI. Hi in curribus , & hi in

d

equis, P/al. /e. 'Ego autem in Domino

j

gaudebo : & exultábo in Deo Jefu meo.

Habac. 3.

/ g

C 6

in

62

MAJUS.

ass Aspngeeety

l

25. CASTITAS. O quim puldhra

$9

eft cafta generatio cum claritate: imortalis

eft enim memoria illius: quoniam & apud

[

Deum nota eft, & apud homines! Sap. 4.

f

Quam felix eft fterilis: & incoinquinata,

quae nefcivit thorum in deli&to ! habebit

fru&um in refpe&ione animarum fan&ta-

hi

rum. ibid. 7.

li

In carae prater carnem viuere, nou terrena

i !

vita eft, d celefl s. CHRYSOST,

]G

ü

26. Virginem ne confpicias , ne forté

?

fcandalizeris in decoreillius. Ecc/. g. Vide-

j

|

l

bant (Sufannam) fenes quotidie ingredien-

tem, & deambulantem : zz744i4 exarferunt

!j

in concupifcentiam ejus: & everterunt fen-

li

Hl

füm füum ? Da. 1 ?. Juditha ftetitante fa-

ciem (Holofernis) z4zquid cor Holofernis

(0n

concuffum eft? 7wdirh. :2.

INe dicatis vos babere animos pkdicos ; f

hg;;

»][]]'U

babeatzs oculos impndicos. AUG.

d

27. Adamnon eft fedu&tus, mulier au-

»O]'d

tem feducta in prevaricatione fuit. ;.Tim.

l

2. Ergoà muliere initium fa&um eft pecez-

ti, & Zen! per illam omnes morimur. Eccl.

X'[nu

i

35- Quare fuge dile&e mi, & affimilare

caprez, hinnulóque cervorum. Camt. $.

fijy

Mulier

] 3[

65

as

MAJUS.

LE

J

u

Mulier laqueus venatorum eft , & fagena

cor ejus. Eccl. 7.

of

ï

ïl

Propone tibi mmlier , son peccare ; occafro-

r

nem mn fugts ; frufera es. Evaftfei femel, poff

r

n n

gmfuim VHES.'

w

28. Templum Dei eflis, & Spiritus Dei

Áni

habitat in vobis, f1 quis autem templum

Dei violaverit, difperdet illum Deus.'Tem-

C

plum enim Dei fan&um eft : quod e(tis vos.

1. Cor. ?. Kl ergoeft voluntas Dei , San-

IC fOs

&ificatio veftra: ut fciat unusquisque ve-

]

|/

l

firüm vas fuum poffidere in San&ificatione

& honore. : . vef/2l. z.

gsed*x

M

Quanta eff virginitatis gratia , qnua me-

ruit 4 Chriffoelegi , ut effét corporale Dei tem-

n

jl

plum. AMBROS.

;lofæ-

29. Omnis ponderatio non eft digna

continentis animz. Ecc] 26. Nam, qui di-

ii

ligit cordis munditiam, propter gratiam la-

biorum fuorum, habebit amicum R

egem

j

(Deum.) Prov. 22. Qzuám beati m

undo

fí

corde : quoniam ipfi Deum videbunt ?

M

Matth. $.. Nonnéincorruptio facit effe pro-

la

T

ximum Deo? Sap. 6.

JMagnum efh. virginitas, qua bominem in-

"m

corruptibili Deo frmillimum f acit. BASIL.

n

yo

3. Militia eft vita hominis füper terram.

Job,

64

MAJUS,

Jfob. 7. Caro enim concupifcit adverfus

fpiritum: fpiritusautem.adverfus carnem.

Gal. ;. Propterea accipite armaturam Dei,

ut poffitis refi(tere in die:malo. Ephef. 6.

'State fuccin&tilumbos vé(tros. i/i4. & fpe-

rate in eam , quz vobis ( àDeo) offertur,

lr

;.gratiam. 1. Petr.1.

Caflitas Angelos facit ,qui eam feruavit,

u

ul

Aangelus eft. .AMBROS.

31..Sunt Eunuchi, qui caftaverunt fe

üäh

ipfos propter regnum:eclorum. AMatthb.19.

7

Hi funt, qui cum.mulieribus non funtcoin-

quinati; virginesenim funt. — Hi fequun-

$1

tur Agnum quocunqueierit. Zfpoc. 14. In

refurreCtione neque nubent , neque nuben-

1n

f

tur, fed erunt ficut Angeli Dei in .coclo.

Mattb. 22.

Apo

o

Differunt quidem inter fé bomo pudims e

"Angelus, fid felicitate mon virtute. BERN.

fth

WS

AFFECT. Domine, quis habicabitin

j

tabernaculo tuo? Qui ingredikur fine ma-

cula. Pf2l. 14.. Eripe me ergo de luto, ut

p

non infigar. ibi4. 62.

4

|

d

(0n

f

AIf;

JU-

a

6;

]

«t

i

JUNIUS.

n

I. HUMILITAS.

iíi

Nivería vanitasomnis homo. /zl.

Ó

!

34$. Homo:natusde muliere,'brevi

!

f

vivens tempore,.repletur multis mi-

.slfe'riis..

Job. 14. Adnihllum valetultra, ni(i

T

uit conculcetur. Zdatth. y.. Quoniam in pec-

:catisnatus estotus. 7o42.9. .Ergohumi-

nunt

liare Deo, & exfpeQamanus ejus... Eccl. ? 5.

4l

4ltus eff Deus: erigis te , ch fugit à te:

n

ibumilias te,c$ defcendit ad te..AUG.

2. Quid gloriarisin malitia, qui potens

hr

i& in iniquitate? P/a/. 1. Dicis: Quod dives

D

fum, &locupletatus, & nulliusegeo: .er-

yd

genenefcis, quia tu es mifer & milerabilis?

4dpoc. 3. INuaquid vocavit (te) Deus ari-

damterram? Gez, 1. Terram miferiz, &

j

j

tenebrarum. Zob. 10. Jdcirco quantó :ma-

j

gnus es ,'humiliate inomnibus. Ecc]. 2.

Tanto fit quisque pretiofior Deo, q

HADLO »pro-

(

| IUW?&

pter eum fit vilior. BERNARDIN,

3. Humiliamini in confpe&tu Domini,

Tacob. 4. Nonenim eít bona gloriatio ve-

[

ra. 1. Cor. ;. 'Nunquid gloriabitur fecuris

?

'Conttra eum, qui fecat in ea:

.

autexaltabitut

0.

ferra contra eum,à quo frahitur ? fa.

$1

Li

/

EX

N

66

"- JUNIUS.

em m t

TA

Si Deus-;mturalibus ramis non pepercit: ne

,

1on

forté nectibiparcat. Rom. 7 1.

Si extollis te, Deus dejicittes frtn dejficis

IN

:;

:

1e, Deis elevat te. AU G-

i

T

4. Cüm vocatus fueris, vade, recumbe

innovi(fimoloco: ut,cum venerit , qui te

invitavit, dicattibi: amice afcende fupe

Qu

rius. Tuncerittibi gloria coram fimul dis-

cumbentibus. Luc& /4. Nam, qui humi-

A,e!;ï

liatus fuerit, erit in gloria. 7ob. 22. Siquis

l

Jly

veró vultprimus efle , erit omnium novi(fi-

mus. ZMart. 9.

l

Priiis tibi difpliceat, quod es, ut pafïs e[fe,

k

iUf

quoa' non es. AUG.

j. Omnis, qui

(feexaltat : humiliabitut :

;'

0f

& qui fe humiliat , exaltabitur. Lac. 14

;

:

Deusnofler, qui in altis habitat, & humilia

refpicitin coclo , & in terra. Pfal. 112. Et

NI

altaà longé cognofcit. Pfa/. 1 ?7. Depofuit

potentes de fede, & exaltavit humiles, Loe.

: k

1. Deus füperbis refiftit, humilibus autem

:('m

l

dat gratiam. r. Perr. j.

fn

Qnznes dele£l at celfitu

do, fed b umz;lz'w r

fin

(f

disefts a gma'u incipe,cä'afcendi j. AUG.

ufm !

NU

.6. Quàm angufla porta & ar£ia via elt,

u$ ducit ad vitam : & pauci inveniunt

W

eam! Z4atib. 7. Amen dico vobis, nifi con-

verii

i

*

'JUNIUS.

67

u

verfi fu;ritis, ö? efficiamini ücu?parvuli,

non intrabitis in regnum ccclorum. ibid. : 8.

D

Nam qui inclinaverit oculos , ipfe falvabi-

tur. fob. 22. Quonian vall

Qu

es abundabunt

frumentó. P/zl. 4.

»

Excelfa eff patria, bumilzs eff uia; ergo qui

T

quarit patriam, quidvecu[at viam? AUG.

nii

7. Quid füperbit terra & cinis? Ecc/. 16.

lt

Nuzquid humiliabitur fuperbia Ifrael ?

f

Ojfee. 7. Nunquid humiliabitur fuperbia

n

Affur? Zachar.10. Si quis ergo videtur in-

ter vos fapiens effe in hoc fzculo , flultus

»Q&J"

fiat, ut fitfapiens, 1. Cor. ?

Ubi enim «ft

humilitas , ibi & fapientia. Prov, 1 1. Qui

i

poteft capere, capiat. Z4atib. 1.

n

Qui vert magnus eft , nibil de fé magni

Jentit , fed omnium [é wltimum. judiat.

hnmït

L

CHRYSOST.

m

8. Hocfentitein vobis, quod & in Chri-

6)

ft

fto Jefu :-qui cum in forma D«ieffet, non

T

rapinam arbitratus eft c(fe [eequalem Deo :

fed (emetipfum exinanivit formam fervi ac-

fj

cipiens. P/i/ip. 2. Ego fum vermis (ait) &

ie)

L

nonhomo: opprobrium hominum, & ab-

UL

je&tio plebis. P/al. 2:. Quare difciteà me,

«"

quia mitis fum, & humilis corde, AZarrb, : 1.

)

l

Dignare effc humilis propter te, quia Deus

1

digna-

—

68

JUNIUS.

Lsl

&

dignatus eft Ibumilzs effe ;:;;(jgpter ite, . AUG,

— AFEECT. Paternoflerestu, nos veró |

& P

Z

lutum. Zfz.64. Hincarrogantiam « fuper-

Ü

bbiam deteftor. Prov. $. SoliDeohonor & 9

glotia. ;.Z77. 1. INobis autem cconfufig,

Dün. '9.-

ït J

9. MISERICORDIA :HOMINIS.

ihi

(

Religio.munda;&immaculata apud Deum,

& Patrem haceft: vifitarepupillos & vi:

GR

.duas in tribulationeeorum. Z«cob. 1. Non

:defis ergo-plorantibus in.confolatione , &

i

fifitn

-cum-lugenti,busxambula. 'Nontepigeat vi-

N

fitate inürmum: .ex his enim in dile&tione

h

1 UV l

firmaberis. £cct. 7.

Tanto quisque perfetlor e[f, quanto perfe-

uego

m

Gins féntit dolores alienos. GREG.

10. Quom odo potueris , ita efto miferi-

Wt

Tits;

«cors. Simultim tibi fuerit, abundanter tti-

bue : fi exiguum tibi fuert, etiam «exe

!

Aäa

guum libenter impertiri ftude. Tob. 4. INam

J

«qui dat pauperi, nonindigebit : qui ver? de-

A

j

Ípicit deprecantem , fuflinébit penuriam.

Prov. 22, Date igitur, & dabitur vobis.

Vord

Luc. 6.

W

lv

ü

Crndele eff , st , de quo babes , n dai &

(

m

quem [cts non babere. AUG.

XT. 'Nedicas amico tuo:: vade, & revet-

!pf;

t£ge-

P

| JUNTUS.

69

À

"

terez crasdabotibi.:: cümäfï"at'im:pofïï."s--cIAa--ï

re, Prov. 3. Sed quod facis; fac citius. 7oas..

Y5

l

i 2« INam. qui pronus eft ad:mifericordiam,.

&

o

benedicetur. Prov. 22.. Quapropterin omni

dato hilarem:fac vultum tuum.. Ecc/. 7 ..

)

Hilarem: enim: datorem diligit Deus.. 2..

Cor. 9.

NY

Quidquid pau/fe;?i" dederzs' , t babebzs z

!l

[mod. pauperi, nom: dederis. , babebit: alter-

yÁ

CHRYSOL.

[ ^

(

12. Cümvideris nudum; operieum , &

carnem tuam ne defpexeris.. 7/2. ; $. Fran-

quüt

geefurienti panem tuum, & egenos, vagós--

u

que indue indomum tuam. i;2.. Quicun-

que potum dederit uni ex minimisiflis , ca--

p

licemaquz frigidz , amen dico Vobis, non

perdet mercedent füam. Zfattb. 10.. Inve-

lr

nies retributionem' magnam ;. & fi non ab

J

i ipfo,certéà Domino.. Eccl. ; z..

fiti

Da ,quod. nom potes vetinere, ut recipias ,

; quod'nonfpote&amiitere';- AUG.

W

4l

1 3. Beati mifericordes ; quoniam mife-

g

|

| ticordiam corfequentur.. Z2Zattb. 5 "Tunc

i

"' i'uv'ocabiS-',..&'Dbmidusexaudiec:cl'*a'mabis;.

& dicet :: Ecce adfum.. fa. 5?.. Quiautem.

! obturat aurem fuam ad clamorem pauperis;.

j & ipfe clamabit, & non.exaudietur. Prov.

p

7O

JUNIUS.

Areeeceta

Ls EPT

21. Eftote ergo mifericordes, ficut Pater

i

vefter mifericors eft. Luc. 6.

Quf

d

Mifericors babet multos interceffores, d

impn[hibile eff , multorum preces mon audiri..| z

3

HIERON.

Tnor

'

!

t iÀ

14.. Gratis accepiflis, gratis date. Zatth.

r

10. INam fibenefeceritis his, qui vobis be-

]

: D

nefaciunt, que vobis eft gratia? fiquidem

& peccatores hoc faciunt.

Et fi mutuum

x

dederitis his, à quibus fperatis recipere; quz

4

eratia eft vobis? nam & peccatores pecca:

E

toribus fomnerantur , ut recipiant 2q

Lnuc.6.

T'lali?'

i e?

Date omnibus : ne forte , cui non dederitts

SI Qu

ipfe fit Chriftus. AUG.

lv

r$. Conclude eleemofynam in corde

J

pauperis, & hec pro te exorabit ab omni

Bb

malo. Eccl 29. Peccata tua eleemofynis

jj

redime, & iniquitates tuas mifericordiis

Yl

pauperum. Daz.4. Date eleemofynam,

Mt

& ecceomnia munda funt vobis. L. f ?.

N

Quoniam eleemofyna ab omni peccato,

[/

à morte liberat. ToP. 4.

li

Peccattis tuis venundatus es ?. vedime t

DN

pectmia" t44. AMBROS.

16. Induite vos ergo ficut ele&i Dei,

e. Co- |

Sgn&i, & dile£&ti, vifcera mifericordi

loff. 3

JUNIUS.

v

]

lof 3. Miferationes: facite unusquisque

cum fratrefuo. Et viduam, & pupillum, &

]

advenam, & pauperem nolite calurnniari.

n

Zath. z. Sedfacite vobis amicos de mam-

monainiquitatis: ut, cüm defeceritis, reci-

»

piant vosin zterna tabernacula. Lzc. 16.

0

J

INon memini me legiffe ,mala mrte mor-

J

li

tnuium , qui libenter

TU

HIERON.

opera cbaritatis exercui(.

ul

AFFECT. Beatus, quiintelligit fupra

(u

egenum , & pauperem: in die mala libera-

qll

biteum Dominus. P/al. 40.

17. CUSIODIA LINGUJX.

:

Si quis putat, fereligiofum effe , non refrz-

nans linguam fuam , hujus vana cft religio,

0^

Jacobi 1. Quarenolite multum loqui (icut

l[avc

Ethnici. Adartb. 6.

INam omnia tempus

Wmeü

habent. Ecc/. ?. E/f tempus tacendi, & tem-

feni

pusloquendi. bj4. Malaaureain leClis ar-

qof

genteis, qui loquitur verbum in tem

uo. Prov. 25.

pore

J

Pe([j'*;*

Religa linguam tuam , ff vis effeveligiofus.

Sine linguæ

religaiione religio vana eft.

IS8. Qui multis utitur verbis , ledet ani-

jj mam fuam, Eccl, 20.. Quoniam in multilo-

l

j j

quio

l

J

v

M TENIUS.

quionon deeritpeecatumi Prov.10.. Nam

1

l

vas,quod nonBabuerit operculum , nec li-

gaturanrdefüper, immundunr erit. IVum.

19. Nunquid quimulta loquitur, non & au-

!

diet ? Aut vir verbofus: juftificabitur ?

ob. 1 t.-

t»[

In férmone fs breuts.. Si bonts fiat, avidias

Ül

auditur ; ff malis : parumeos gravat.. 'TH.

(

AQUIN.

V

/

19. Priusquam: au

dias:, ne refï)c;ndeasï

T

verbum: Et in medio fermonum neadji-

wDH

cias loqui- Ecc/.. r 1 . Nam;qui priüs refpon-

V

det, quàm audiat ;; flultum fe effe demon-

E

/

flrat, & confufione dignum: Prov. r$. Au-

di ergo'tacens, & pro reverentia accedet tibi

| !

bona gratia. Eccl. 32.. Er propter gratiam

Hlan

labiorum fuorum habebit amicum Regem.

J[Uf

Prov..22,

l*m

Loqui, & taceve Ma iffrum condecet ; t4»

'wm

Jh

cere; && andire difcipulo convenit. S.. BENE-

n

DICT.

]

20; Noli citatus effe in linguatua.Fecl. z«

il

odibilis ezim eft ,. qui procax elt adloquen-

!

dum. ibi4. 2o.. Qui ver? moderatur fermo-

u

nes , doCtus &-prïædïens: eft.. Prov. 17. St

]

autem bis interrogatus fueris, habeat caput

4

refponfum: tuum.. In multis effo quaft in-

Ícius;

"

73

.JUNIUS.

fius , & audi tacens fimul. & quarens,

T

|

Eccl. 22.

i

- Male fibi atteudit, qui l;

u

atiezudit. BONA, CARD.

ngua jngiter 7/105-,

B

Q

21. Homo fapiens tacebit usque ad

tempus. Eccl. 2e. Tacitus ezi & fenfa-

jb

tus honorabitur. i/iZ. z1. Imoítultus quo-

Ti

que fi tacuerit, fapiens fÉputabitur. Prov.17.

Sierga eft tibiintelle&us, refponde proxi-

du

mo tuo: fin' autem ;. fit manus tua fuper

i

05 tuum , né capiarisin verbo indifciplina-

h

]

to, & confundaris. Eccl. f.

*

:

1

Nibil loquaris , quod tacuiffe melim

Y^ a

" d

BONA. CARD.

ii

22. Cave, ne appelleris fufurro, & linguá

[aüäfï

tuà ne capiaris,& confundaris. Eccl. . Narm

q

ufurro coinquinabit animam fuam , & in

omnibus odietur: & qui cüm eo manferit,

4 odiofus erit, zbid. 2 ;.

Mapropter de ea re,

j* quete non moleftat , ne certeris. ibiZ. 7 7.

£

Honiam woulti ceciderunt in ore.

i

gladii.

T

Id

l

nïl

ibidn 2 g(

l

j

Nam nulli tacu

ifle mocet; Hocet ejä lam?

kmw tttn. CATO,

h*

23. Effufus es ficut aqua, non crefcas.

uj Gen. 4 0. Namubi verba funt plurima, ibi

"i requenter egeflas, P7ov. 14. Quare verbis

tuis

llk

[

74

JUNIUS.

——

tuis fácito ftateram. Eccl. 2$.

uoniam ex

N

verbis tuis ju(tificaberis, & ex verbis tuis

V

condemnaberis. Z4attb. 1 2. Inlinguaenim

fapientia dignofcitur. Ecc. z. Sicut ex fru-

Iü

&u arbor agnofcitür. Zdatth.12.

| il

"Ubi multume loquentia, ibiparum [apientia.

SALLUST.

N

24. Attende, ne"forté labaris inlingua.

Kcc. 2 $. Dico autem vobis, quoniam omne

verbum otiofum , quod locüti fuerint ho-

&

fnines, reddent de eo rationemin die judicii.

fl

2 sMattb.12. En! mors & vita in manulin*

Ü

gue: quidiligunteam ; comedent fru&us

| gw

ejus. Prov. 1$. QZare noli effe verbofus.

Jl

Eccl. 7.

l

Refrena igitur lingudm , & f nom patitur

I

seticere , dentium wiov(u quie[cat. CHRY-

SOST.

n

771

AFFECT. Dixi:cuftodiam vias meas:

|

mea: pofui oit

ütnon delinquam in lingua

meo cuftodiam. P/Z/. $.

Ut non lingua

j

mea perdat me. £cc/. 22.

*

^

Euj

J

25. MODESTIA. Exem

plum dedi

vobis, ut quemadmodum cgo feci vobis;

ä-'fIUc

,

ita & vos faciatis. 7oa7.15. Infpice, & fac

^

h

Ui

fecundüm exemplar , quod tibi in mont*

mmorr-

^

W

l

p

JUNIUS,

75

K

(

monftratum efít. -Exoa'. 25. Imitantur au-

tf

tem illum, qui funt ex parte illius. Sap. 2.

Quaprepter unusquisque veftrüm proximo

(

Íuo placeat in bonum, a

&

Rom.1;.

E

d ædiüc&tioncm.

n

;qze e)f. GREG.

N

sz; Chriffus, modeflia qu

n

26. Noli negligereeratiam, qua in te e(t.

(]])

1. Tim. 4. Sed in omnibus teipfum prabe

j

exemplum bonorum operum. 7;z. 2

ua-

W

cunque pudica , quzcunquejufta , quecun-

D

j

quefan&a, quecunque amabilia, quzcun-

que bonz famz , hzc co

'*0y

gitate. PLilip, 5.

Siceft eziz voluntas Dei,

ut bené facientes,

obmutefcere faciatis imp

rudegtium homi-

»

num ignorantiam. r. Pej, 2,

. Pracones quidam animi

» COPapofiti motus

corporzz, GREG. NAZ,

gf

17. Rog

amus vos , fratres,ut quieti fi-

;oiL

tis, & honeíle 3

funt. 1. 75

mbuletis ad eos, qui foris

n J

effal. 4. — Quoniam fpe&aculum

acti fu

mus mundo,

& Angelis , & homini-

i

bus. z. Cor. 4,

lde» obíecro vos per man-

|!

uetudinem , & modeftiam Chrifti. 2. Cor,

1o.Induite vos, ficut ele&ti Dei, modeíliam.

Coloff $.. Ut modeftia veftranota fit omni-

f

1':

bus hOïninibus. Pbhi

lip. 4.

D 23

INan

76

JU NIUS.

INox uotaculo corporif,þcl inzoceuiiaac m«

lMA

deflia frguó, Chrifliani dignoftáimur, MINU-

f

AIUS FEE,

M

28. Ami&lus corporis , & rifus dentium;,

J

& ingreffus hominis enuntiant deillo. Ecc/.

N

19. Fatuus ezimin rifuexaltat vocem fuam:

nj

Vir autem fapiens vix tacité ridebit. ibid.

zI.

)uare glorificate, & portate Deum i

nj

corpore veltro. . Cor. 6.

unoniam ex xi-

fu cognofcitur vir , & ab occurfu faciei co-

T

gnofcitur fenfatus. EccL. 19.

Til

Sit iu geftu tu0 gravitas , iu rmotp fmpli

t

|

citas , in ince[fa boneflas, [SYDOR. PELU-

E

SIOTA.

29. Exemplum efto fidelium in vetbo, it

convetfatione. 1. 777. 4. Utin eo, quod de-

trahunt vobis, confundantur, qui calamni-

antur veflram bonam in Chrifto converfa-

tionem. ;. Pez, ?. Erutineo, quod detra*

|

€ant de vobistanquam de malefactoribus;

j

ex bonis operibus vos confiderantes, glori-

fcent Deum. r. Per. 2.

4

Plertsque, jufli afpe£lus , admonitio corre

T

& iozzs efl. AMBROS.

U

20. Sic luceat lux veflra coram homini-

bus, ut videant opera veftra bona , & glori-

A

ficent. Patrem vefirum , qui in coclis eft.

AMatti.

JUNIUS.

77

N

AMattb. 5. :,ngn-z'am vos eftislux mundi.

N

Non potefteivitas abícondi fupra montem

pofita. z54. Relinquite ergo infantiam,

j

Prov. . Curam potiz; habe de bono nomi-

l

ne: hocenim magis permanebittibi, quàm

Iw

M

mille thefauri pretiofi, Ecc/. z7.

Comverfómnr quafi Dei templa , & Deum

if

3n nobrs confHet babitare, CYPRIAN.,

,

dl

AFFECT. Conf&ge(Domine)timore

tüo carnes meas. Pf 118. Quoniamtfnis

modeítie timor Domini. Prov. 22. Loque-

n

bar 4uidem üt parvulus. r. Cor. z2, — At

Ü

exempló didici difciplinam. Prov. 27.

h

V

yi

JULIUS.

[

LUNUX.

ii

Onfolamini , confolamini 'populus

lv

meus , dicit Deus vefler. Z/z. 4o.

j

Quomodoó fi cui mater blandiatur,

ita ego confolabor vos. lfa. 66. Ego, ego

ipfeconfolabor vos. ibid. 1. Nolite ergo

Ti

timere, neque conturbemini. iLid. 44. No-

vitezii Dominus pios de tentatione eripe-

yt

1€. 2. Pet. 2. Potens eíteis ,qui tentantur,

atf

auxiliari. Hebr, 2.

Ü

]

D 3

Nibil

|

f

78

(ESZTBDR EE NRER

JULIUS.

;

-

Nibil coutra nos adver[Arius poteft , uiff

D

Dent ante permiferit. CYPRIAN.

Ij

2. Omnes,qui pie volunt vivere in Chri-

lqu

Íto Jefu, perfecutionem patientur. 2. 777.3.

!

Quare noli negligere diciplinam Domini:

IK

l En(

neque fatigeris, dum ab eo argueris. Quem

enim diligit Dominus, caftigat, flagellat au-

2

I!

tem omnem filium, quem recipit. Zehr. 12.

Ect quafi Pater in filio complacet (ibi.

Prov. 3.

INoli repellere flagellum , ff non vis vepelli ab

l 42(,41

bereditate. AUG.

f

3. Quid turbati eftis? Luc. 24. Nuuquid

m

juxta eft Dominus iis, qui tribulato funt

J

corde? Pf/zl. 3. Nunquid tanquam filiis

Xb

vobis offert fe Deus? quis enim filius, quem

É

non corripit Pater? Hebr. 12.. Nuzquid fi-

liiSan&torum fumus, & vitam illam exfpe-

n

&amus, quam Deus daturus eít his, qui fi-

lh

llj

dem fuam nunquam mutant ab eo? 7ob. .

j

Aunulus figuum eff defpon[ationis s. tribu-

"

Latio cum patientia , pradefHinationss.. BLO-

SIUS.

|'r

4- Noli flere. Tob. . INam , fi bona fu-

&

l]

Ícepimus de manu Dei , mala quare non fu-

i

Ícipiamus ? Job.2. MNonué meritó hac pa-

tlrib

timur ; quia peccavimus in fratrem no-

W

ftrum?

JULIUS,

VEBSE RRR

79

[/]

flrum? (Chriftum) Gez. 42. Utizamintel-

ligeres , quód multó minora exigaris ab eo,

lu

quam meretur iniquitas tua. . fob. 1. Re-

i

putantes ergo peccatis noftris hiec ipía fup-

fl

plicia minera effe credamus. 7»dirb. $.

Q

Siexceptus es à pa[fione flagellorum , exce-

!

pis es à numero filiorum. AUG.

Wi

£. Vafafiguli probat fornax , & homines

Li

juftos tentatio tribulationis. Eccl. 27. Ten-

l

tàti funt patres no(h'i, ut p—robarentur. 4-

m

dith.$. Siclíaac, fic Jacob, fic Moyfes , &

omnes, qui placuerunt Deo, per multas tri-

i

bulationes tranfierunt fideles. ;/;4. Quare

qt0;»

IITTL

nimig

noli effe pufilla

E.. Quia tentat

Til

vos Dominus Deus vefler, ut palàm fiat,

J

ütrum diligatis eum. Dezr. 17.

il

Gaudeat Chriflianus in adverfss ;

qm'a aM

j

ü

Ü

probasur , ff jufius of ;

4Ht ff peccator eff.,

"P

emendatur. AUG,

Ti

6. Non funt condignz paffiones hujus

)

temporis ad futuram gloriam. Rom. $.

D

Omnis di(ciplina in przfenti quidem vide-

tur non efíe gaudii, fed mocroris : pofteà au-

(

tem fru&um pacatiffimum exercitatis per

j0

eam reddet juftitiz.. Hebr. 12. Quoziamleve

du

tribulationis noftrz zternum glorie pon-

u^

dus operaturin nobis. 2. Cor. 4.

(v

D 4

Certa

$o

']ULI-US:

m

i

Certa W;rilifer, ['afline patienter ; frne la-

'lcg

bore non pervenitur ad reguum. GERSEN.

7. Recogitate eum, qui talem fuftinuità

peccatoribus adversüum femetipfum con-

(,A'll

tradiCtionem. Hebr. 12.

Qui tamen pecea-

ïf;m

tumnon fecit, necinventus eíft dolus in ore

J

jj

ejus. 1. Pet. z. Noneftawtem (ervus majot

]

Doininó fuó. 7oas.15.

JIno fafficit fervo,

l

f

!

ut fit ficut Dominus ejus. 7Z4125.10. Siergo

b

mundus vos odit, (citote , quia me priorem

i

vobis odió habuit. 7oaz 15.

LM!

Oportet te aliorum graviora ad mentem vt-

t

ducere , ut levins feraa tua minima. GER-

SEN.

"t

$. Nemo moveatur

'in tribu'latïonibus

1(

iftis, 1. Theffal. ?. Quoniam per multas tri-

hi

)j

bulationes oportet nos intrare in Regnum

i

Dei. A. 14.

Nonné haec oportuicChri-

l

ftum pati , & ita intrare in gloriam fuam?

|

ln

Luc. 24. Beatus ergohomo, qui fuffertten-

tationem , quoniam cüm probatus fuerit,

JP

accipiet coronam vita. 'cob. 1.

?h

l](

Delicatus es miles, ff vts gaudere cum [acn-

lUn

lo, £ poflea regnare cum Chriflo. HIERON.

WWE

AFFECIT. Libenter gloriabor in infir-

mitatibus meis , ut inhabitet in me virtus

d

E

li

Hac requies mea in

Chr?üi. 2. Cer. zzf

fzcu-

-

/—'*x

&

T

T

Juri US.

i

feculum fzculi : hic habitabo ,'qüoniam

elegieam. Pal 171.

N

hm

9. PATIENTIA. Patientia vobis ne-

n

ceflariaeílt : ut voluntatem Dei facientes,

P?.C

reportetis promimoncm. Hebr.10. Inhoc

$M

enim vocatieflis: Quia & Chriftus paffus

150

eft pro nobis, vobis relinquens exemplum,

ii

ut fequamini vefligia ejus. 7. Pez. 2. Veni,

MT

fequere. 44attb.ro. Donatum eft ezim vo-

Pï lt

bis pro Chrifto , non folüm ut in eum cre-

datis , fed ut & pro illo patiamini, Pbilp. 7.

j

Si non paterzs pro Chriffo nllam tribulatio-

(

