Gi2616
author: Schreger, Odilo

p

-

p

bidie

M

—

— — MPa

d

t

um

od

p

u At

"$

-

a

a

d

:

i

:

ORE

2

E

bt

AAE

29*

s

P

D ob

H

E

m

de

E

d

M

g

hs

*

MR

E

4

N

$

»

p

s

s

st

E

d

N

p

n

E

p r

M

OM s

p

,w..wm

d*

25

i

a

P

LU

j

RR

t

*

p

ET

z

g t

d

pl

Pa

Ls

(s

d

E

m

u

d

*

x

E

d

^s

*

5

ib dh

r

E

ne

s

EX

ss

t

3

d

At

&

P

F

ii

"

6

La

-

EE

m

Fa

T

d

W

MU

d

ia

a

Ms

Qu

£l*

m

n

dul

*

E

j

g

s

É

: 8r

z

E

I*

ET

Sore

r

NT

E

$

R

R

s

i

A

.N

*

As

d

?*

[2

w

E

i at

.W.

5

r

de

T

dep

N m

10.

V

.

*

us

A

P.

D.

5

UR

$s M

h

*

»»

EOY

P. g

FX

D*

um

A,

Bs

Qu i

:

»

t

u s Mu

v

us

a

Pt

Néiey

g

a

E

N«u&.

$od o

ce

us

P

s

3 d

g

R

d

x

E

A

A

J5

L

$

»

&

B

»

i

EE

»

z

x

s

—

o

t

*

Dd

t

E

i

E

1

E

P

W

"

oridd

*

T

EE

Md

i

.W.

-

i

—

——

Md

zi

x

s

TET

E

—

i Al o a LIB

;xuä Lt

T

ES

*

A

TE

«^

MU

T

"

z

£

s

-s

3

p

£

:

.

P

-

d

T g

$

e

A

-

W

df

p

Y

mMWw

TE

E

a

29v

d

4

V

L^

$4

(

aE

zb

N

W

d J

x

A

"t

T

-

»

52

"

s

"AE

E

24

Pa

I

x

s

:

Wm

17 d

—

n

Mw

X

—

1

——

-

-R

&

M

*

p

-

Ms

,

—

—

»

2 ,

A

o d

-

I

t

—

——

x

—

—

E

i

A

I

——

*

f

E

MWWWW

u,

X4

y-

E

e

W

L

emipamm

ss

—

L

——

—

i

od

£

1

MWWW

I

DN

x.hn

V

"

af

-

qURN

NA

À

[ x

x

s

Maicetery

f

us

ii n at

us

Qetoie

:

TE

T

^

MM

T

Mi

-

—€——À

P

at

——

s * WRECNE

EE

u-

..

M

u

-

dEs

z m

EUR R

|

J

(]

!

)

l

;

': N

le

à

m

- ASCETICO-BIBLICINN

.CALENDARIUM

Id eft

2

l

SENTENTLE SELE-

CIIORES EX SACRIS B

IBLIIS IN

TICAS

TRES VIAS AS(,DE

PRO SINGHLISE TTOTIUS ANNI

DIEBUS DISTRIBUTJE

P. ODILONE:

1

C hn.

BENEDICTINO E

NSDOREFE

CHREGER,

& p. t. PAROCHI

E VICARIM

ACCEDUNT

PRECES FAMILIARES UNA CC

AC

CESSU ET RECES$

IN GRA

TIAM TAM

SECULARIUM, (

CLERICORUM

ACCOMMODATA,

CUAM SPECIALI FACULTATE ET

BATIONE SUPERIORILA:.

APPRO—»

d)

»n ene/7,

IY5

APPUU RC

RATISBONE,

;Sumpt. ]

OAN. CONRADI PEEZII,

Ànno M DCC XXX,

1

—

ERE

— —

—

M

U m i m n n m m TT m s as

—

ï

! Rcverändimmo , Perilluftri

F

Ac

Ampliffimo Prafuli

—5 Domino . Domino

ANSELMO.

- Ord. S. Ben. Aütiq.u;ifïimki,

& Exempu Monaflcrii Ens-

dorffenfis ,

Abbati

Vigilanriffimo , Domino

aPatri

Meo Obfervandiífimo : ad Cf

E

quàm gratiofo,

X a

Rc-

&KS (0) 63N

— - —

- —

A

P

d

TA

D

2 —

A

N

pur

va'l

—

N

41

f

X

Z

&

H

572

/BYNNN

VET

d

I

D

Rcverendifïrïniciai Do- a

tu

H

| minc Pater.

H

ER

Agnum Magna dccen'-', .ä

Rj

"MAGNE Abba! Tean ,

]

ï

4 £,

ïä;

[h . minimé.

MAGNUM dubitem? li

)

C

—

—

1le MA- ]

GNUM déprzdicat in- ,

clytum Reichenbachium, ex quo ,.

Sacr& Profeffionis Lóco ;' " veluti &

Trojanó Equój ;;6am generofus ,

Chrifti Miles prodiifïi 4.1e MAÁ- j

GNUM Apollinem decantant Mu- ;

fz Benedictino -Frifingenfes; Te ,

MAGNUM Oeconomum decla-

mitat non fat encomiis celebran-

UM ,

;da,.iMichaölfckïla )5 1e MAGN

Da-

J

—

89 C 89

* Davidenm intonat. Chorus j jugitä

à te frequentàtus; Te MAGNUM

Hiítoricum commendat S. Otto,

Epifcopus Bambergenfis, Dotator

- noftri Afceterii aliorumque largis-

)o-äfimus, cujus-tám fancta gefta fub

tuoingeniofo calamo in procinctu

jamjam fufpirant lucem5. Te MA-

5 GNUM Ditatorem falutat tuum ,

" é Lutheri cenebris redivivum ( vel-

/! uti & funere Phoenix) Afceterium:

?. Tuum dico, à te tanquam altero

l^^ "Thebano : Hercule - füccollantibüs

i* humeris fuftentatum , reftauratum,

] & indies reftaurandum ; Te.MA-

l GNUM Architedorem conclami-

J tant tot; edificia, tua dexteritate

[' denovo ex(tru&a; Te MAGNUM

!*-in Confiliis Salomonem tota pro-

I mulgat Vicinia ; Te MAGNUM,

!* & poftliminió Primum Patrem tui

( venerantur filii, quos ad unum

J omnes Sacre Benedi&inz dicáfti

ini-

L]

)8':/i ,

K 3

LJ

s

æg(ozæ

£nilitiz. Plura fünce, MAGNE Ag:

u

ba! que Tuam MAGNITUDI-

NEM probant, quibus, fi condi-

Ü

gnam panegyrim adornare vellem,

nec Demofthenica, nec Tulliana

1n

faada fufficeret.

Aft dicerem ta-

d

men,nifi modeftia, qua tibi àfronte

j

herer, digitó interdictionis mea

li

compefceret labia. Quid tandem

fu«

ego?annon & ego IeMAGNUM

Jl

dicam ,. qui mihi indigno cum fa-

cri Ordinis indumento Veftem de-

if

difti nuptialem , qua Pater Filio

qaf

defponfáfti Rachelem fpeciofiffi-

l

mam, Religionem Benedictinam?

heu! plané in gratítudinis Leges

b

peccarem , nifi Symboló | grate

mentis conteítarer animum : mil-

lies devin&um, & aliquale faleem

!

ratitudinis vectigal deponererm.

Scio, MAGNE Pater! Scio, ma-

num decere magna. ^At füperi!

Quid retribuam tam MAGNO Pa-

ï:;

£ri

"3

je

vi pro omnibus , quz retribuit

[-

mihi? En! pagellas hafce, é Sa-

cris cextibus compilatas , accipiam,

n,l

& Nomen MAGNITUDINIS tue

ld

invocabo. Biblica offero, Divigs

* dedico: Quid eff enim Sacra Scri*

* píura (ait $. Gregorius) mífi qua-

& dam Epiflola Omnipotentis Dei a4

" fuam Creaturam? an non ergo fac

M MAGNA offero, fi Epiftolam Di-

f

vinam dedico? Imó MAXIMA of-

k

j

fero , (üc gnome. obfervat ) qui

.

quàm pofuit, dat maxima , gratus

[H

abunde efl. Sufcipe ergo , MA-

)!

GNE Pater' grati animi Mnemno-

5cs

n

fynon, & hoc qualecunque obfe-

quii mei monumentum.

j

Rogo, ferená, utifoles, fronte

d

refpicias ; nec tam muneris te-

nuitatem intuere , quàm obfervan-

M

üiam offerentis , tam MAGNO Pa-

t

tri debitam. Ego denique nil aliud

(2

precor , quam ut DEUS tealterum

(

X 4

JU-

ä&ä&)æ

]USTITIA':. folem Ensdorffenfi af-

fixum Zodiaco diu fplendefcere ,

femperque. in Tui Regiminis:He-

misphario au4ire faciat: Zephyros

fj

re fecundos, donec MAGNUM

làtonis annum & terreftem egref-

fus horizontem , Coleftem MA-

&

GNUM Zodlacum ingrediaris :

quod dum animitüs voveo, me

ipfum quoque, libató Sacri Tuian-

!]

nuli ooículó,:gratiofis tuis favori- -

]

bus ætcrnum dcvovco

l

L

Revcrenddïlmæ ac per-

uam CGratiofz Patcr-4

nitatis Veftrae

Filiorum infimus

P. Odilo Schreger.

l;ä

Ad

j

Væ(o)ææi

|

[

NORSBIUAS- OR toaon

!

c

VOUARUE AUE

— ——

ää

!

Ad Le&Gorem.

Ccipe, mi LeQor! ea,

cï

qua defero, mente iít-

hoc Opufculum 5 mole

quidem.perexiguum, fat

iafgcn' 1na

gnum, fi Auctorem hu-

jus agnofcis.Deum $. Sententias

[«

enim € S.Bibliis,que non nifi Deum

üt Au&torem. adorant , decerpfi,

in Calendarium Afcetico- Biblicum

Coegi, ac in tres diítribui viaspur-

gativam, illuminativam, & uniti-

vam. Habes in fingulos totius an-

ni dies fententias fcle&tiores, quee

l

vel abducant à malo , vel incitent

ad bonum, aut quoque modo fpi-

ritüs promoveant profectum. Imó

d

f

—— — o

o

—

( 88

fi fingulis diebüs pro Examine par-

ticulari uti velis, non malé facies.

Conceptus híc forte petis? horum

nihil habes compendii gratià ; $ca-

tent tamen fontes , é quibus fat

conceptus ad. formandas concio-

nes haurire poteris. . Objicis forté

rigidior Ariftarchó: Lippis & ton-

foribus notam hanc effe materiam,

millenósque de hac argutiü

S tra-

&àffe. Noveris mi Le&or : [Vibil

üb calo novum ; Nec quidquam

ab aliis di&dtum, quod prius nemo

|

noverat. Sat fit, quód Zelediet va-

rvietas. Tolle; fite amas, & indies

l

i

ch'e—-,, Tibi mihique vak.

li

lllll

*

s

?f

u

&

F

$5f

D

-

SNS

,a

qt

1;'6//

A

MATLTA

n»m

— ..

k

WA

h

f

á

VIA

s

M

m

WZ

IN

Ü

,

M

u-

Wy

7Z

7j

JSS

N

N

)

:

)

*Xm

&&K

m

3

7

z

!

J

v2 t

MC

|VIA P

URGATA.

(

Expurgatio Veteris. Fermenti,

I. Cor. $.

l

JANUARIUS

j

I.PECCATUM.

ATA

f

xl Xï/«

U

Bftupefcite Cceli fuper hoc!

"K(

erem.2. Filios enutrivi,

i

fzx

s

j

exaltavi; ipfi autem fpre-

'MN

Wf)/

jd

(2

EXX

SS

verunt me ( Deum) Zaj.

1. Si inimicus meus ma-

ledixi(ï'e mihi,

füftinuiffem utique, P/a/.

54. Tuveró homo unanimis, Dux meus,

& notusmeus. /ji4. propter hoc lugebit

terra. Ofce. 4. & fumus tormentorum eo-

rum aícendet in fecula fzculorum. 44

pv 14

Si Deus mancipium effet hominis; effet

modo ?

aliqnief , €Atr peccaret in Deum,. Af

h

a. S:

2

|

a ]ANP—.A RI U *

on

p—

.2. Si peccaverit vir in virum , placa- ï!;;ä

ri ei poteft Deus: Si autem in Dominum , u;

peccaverit vir, quis orabitproeo? ;.Reg. «

2. Scito, & vide, quia malum eft, &ama- fj

rum reliquiffe te Dominum Deum tuum. |lg

erem. 2. Deum, qui te genuit, dereli- |(.(

quifti, & oblitus es Domini creatoris tui. | (

Deuter. 22. an. parüm ergo vobis eft, quod ] l

peccáftis? ofua 22.

D

Luges corpus , à quo vece[fit anima , h.. vj

lnges euimam, Aqua vece[]it Deus. 'AUG. |

3. Qui facit peccatum, ex diabolo cft: n

quoniam .ab initio diabolus peccat. 7« J

ffoan. 3. concupifcentia cüm conceperit, jj

párit peccatum : peccatum veró cüm coti- j

füummatum fuerit, generat mortem. VL

cob. . anima ergo, qu& peccaverit, ina!&an

morietur. £zechb. 14. Stipendia esim pec w

cati, mors. Kow. 6. qui mortui fümus i,

peccato, quomodo adhuc vivemus in ii* tj

|

lo? ibid.

|

À

I

l

Homicida f&i eff , qui admifrt peccatum.

FBCc,;ï

zibus infidits ? evroris fai. Quo telü? of- . (.

fezfa Dei. TERTULL.

lii

à

4. V2 vobis viri impii , qui dereliqui-

|

"

ftis Legem Domini; in maledictione erit

I

pax veflra. Eccl. 4:1. Dominus recorda-

EY

- bitur

l "t

JANUARIUS.

;

e

bitur iniquitatem eorum, & vifitabit pec-

cata eorum. Zerem. 14. Pluet fuper pec-

catores . laqueos : Ignis, & fulphur, &

A

fpiritus procellarum. P/. :». Heu, heu,

n(

heu Domine mi! quid faciemus? 4. Reg.

l

6.

uis hnabitabitex vobis cum ardoribus

fempiternis? fa. 55.

Y

Peccare, quam amara ves! à mala pee-

cata! quàm faciles aditus , quam diffcilu

£xitus babetzs! AUG.

j. Qui faciunt peccatum EX ihiquita—

tem, hofles funt anime fue. Tob. ;2.

il

INam iniquitates fuüz capiunt impium , &

"

funibüs peccatorum íüorum conftrin

Á

gi-

tur. Prov, y.

cruciabitur igne, & fulp

hu-

re in confpe&

u Angelorum, San&orum à

& ante confp

e&um Agni. J4poc. /4. Con-

vertantur peccatores in infernum. P/al..

(i

on regnet i/444e peccatum .in veílro

*

mortali corpore.

Rom. 6.

INo2 times peccatum ; time,

ng perducit

/

peccatum.. AUG.

Ó

6. (ääm vilis ,.Vfa&a.es (ó anima ) m-—

mis, iterans vias tuas!. Zerems, 2. nomen

l

abes , quódvivas,

& mortuus es.. /fpoc.

i

3- INunquid egreflus eft à filia Sion omnis

(

decor ejus? quomodo obícuratum eft au-

TU

A 3

rum,

4

]ANUAiiI*Us.

[m

rum, mutatus eft color optimus ? Z/rer.

W

1. 7 4. INunquid iniquitates veftr divi-

ferunt inter vos , & Deum veflrum?

1

Jfa. $9.

Separari à Deo , bec eff tanta pana, quan-

|

!

lr

ens ipfe eff Deu.. AUG. -

» O vos omnes, qui tranfitis per viam,

ïtc

attendite, & videte, fieftdolor: ficut do-

lor meus, Threz.:. Supra dorfum meum

j

fabricaverunt peccatores. Pf. : 27. Faciem

l

meam conípuere non verentur. 7ob. 20.

4

Foderunt manus meas, & pedes meos.

]

Pf.21. à planta pedis ufque ad verticem

W

non eft ineo fanitas. Z/z. 7. Va nobis,quia

W

peccavimus. 7'rer. 5*

l

Agnofie bomo, quam gravia [unt unlnt

i

vA, pro quibus neceffe eff! Dominum Chri-

t

[lnm vulnerari, BERN.-

$. Quia non profertur ci

to conträ ma-»

N

los fententia, absque ullo timore filii ho-

^l

minum perpetrant mala. Eccl. 4. 44f pe

Prov. 10.

vor his, qui operantur malum.

Orientur ezi; in domibus ejus fpin

g,X

urtice : & erit cubile Draconum, & p !

fcua (truthionum , & occurrent Demonia. *

|

lfa. $4. & pro menfura peccati erit & pla*

Eui

/

garum modus. Dgn:f 24*

Defeer-

JANUARIUS.

y

D&Mg im infermum vivens, ne mor-

tuns defcendere cogarts. CHRYSOST.

AFFECT. Pater, peccavi in coe-

nus

lum, & coram te, jam non fum di

vocari filius tuus.. Lsc. 1.

uis

d

abit

capiti meo aquam, & oculis meis fon-

j

tem lacrymarum? | er. 9.

i

9. PROCRASTINATIO POE-

f

!

NITENTLE. Qui habet aures audien-

di, audiat. L»c. 14. Ecce nunc tempus

A

|

acceptabile, eccenunc diesfalutis. 2. Cor.

6, Non tardes ergo converti ad Domi-

num, &ne differas de die indiem. Subi-

|

tó enim veniet ira illius,, & in tempore

l

vindicte difperdet te. Eccl..g. Nifi pocni-

Hj

tentiam habueritis, omnes fimiliter peri-

bitis. Luc. 1.

.

^

De

l

Í

T

us panitenti,

€

N77 inän,lgentiam pra-

i

mifit , fed buic dilationi t

i

|

H& diem cm/ii(mq:

*

!

f'

"on promifit. AUG..—

"

.. 1O. Hodie , f1i vocem Domini aud

li

1en—

tis, nolite obdurare corda veflra. Pf 24.

]

!

&m .enim fecuris. ad radicem (vire) pofi-.

j

, V.elt. . Z attb, 2;. Ne dixeris: peccavi, &

3

; quid mihi accidit trifte? Altiffimus enim.

|

. Eccl, j. nolite itaque

il

c. Päïiens redditor

»

E3

A3.

- ertare,

ü

p

6

/]ANUARIUS.'

errare, Deus non irridetur; quzenim fe-

?

minaverit homo, hxc & metet. Gal. 6.

Qnantb diutinsex[pellat Deus, ut emen-

deris, tauto gravins vindicabit , ff neglexe-

vis. AUG.

lr. Venit nox, quando fiemo poteft

operati. 7o4w.o. Quazretis me (Deum)

& non invenictis , & in peccato veflro mo-

riemini. jbid. 7. & $. Quid ergo hic fta-

tis tota die otiofi? Z4dartb. 20. ambulate,

g

g

dum Lucem habetis, ut non vos tenebrz

(mortis) comprehendant. oam.:2. me-

|

mor efto, :

ä»l

Mionjim, o n Md

Eccl. 14.

i

Confundenttr fero ,

-qufiü þrïüää þæäïiekï:ü,

i

[

d i]?(lnbïi. *cpkfün*äik noluerunt.' AUG;

12. Filii hominum ufque quà gravi

|

corde? Pf 4. Vocavi, & renuiflis, de-

?

(

fpexiftis confilium meum, & increpatio-

nes meas neglexiftis; ego (Deüs) quoque

|

in interitu veflro ridebo , & fubfannabo,

éürh vobisid, quod timebatis; advenerit.

L

Prov. 1. Secundüm duritiem cuam, &im-

D

poenítens cor thefaurizas tibi irám in die

it£, G revelationis j

4

M

'De:

A:

E

Rvm "

i

i*

.JANUARIUS.

7

:

Potuit bomo effe felix , €? uoluit , modo

Ü

vult ci nequit: abforptus. peccato.

13. Nefcit homo finem fuum: Sed fi-

u

"

cut pifces capiuntur hamó , & ficut aves

laqueó comprehenduntur , fic capiuntur

(

homines in tempore malo. . Eccl. 9. Vigi-

]

late itaque omni tempore. Z4c. 2 ;. Quia

nefcitis diem, neque horam. A4zrib. 25.

'

Abjiciamus ergo opera tenebrarum, &in-

iU

duamur arma lucis. . Rom. : 3.

i

Fac penitentiam, dum certus es , certus

,nl

€& bóc momentó; alteró nou: ergo bóc mo-

d,

»ento fac.

14. Sifciret Pater Familias , qua ho«

il

ra fur veniret, vigilaret utique, & non fi-

neret perfodi domum fuam. Etvos eftote

parati: quia, qua hora non putatis, Filius

ä

(

Í

hominis veniet. Lzc. 12. difpone iragge

yu

domui tue, quia moriéris. Z/z. 22. Tem-

pus enim breveeft. 1. Cor. 7. Sicut fumus

j

ch'

dies. Pf. 101.

(

Si vis penitentiam agere , quando peccave

non potes, peccata te dimiferunt , non tu illa,

1m

À

^

Ü

j

' xvy.. Quod facis, fac citius. Jfoan. 13.

Si moratus fueris, reputabitur tibi in pec-

catum. Dest. 2;. Memento igiter creato-

rig

il

E

8

" JANUARIUS.

ris tui in diebus Juventutis tuz , anteduam

veniat tempus affli&tionis , & appropin-

quent anni, de quibus dicas: non mihi

placent. Eccl. 12.

ä

Satis eff à fide alienus , qui ad agendam

ponitentiam ,. te

wipus . fenetlutzs expetiat,

AUG.

16. Quàm angufla porta, & ar£ta via

eft, quze ducit ad vitam : & pauci funt,

qui inveniunt eam! ZZazzh. z.. Heu! f ju-

Ílus vix falvabitur ; impius & peccator

ubi parebunt?. ;, Pez. 4.. Non demoreris

[;

ergoin errore impiorum. Eccl.:7. Q&o-

siiam peccator centum annorum maledictus

f

erit.. J/2. 6 g.

]

O Homo , qui differs de die in diem , for-

j

8t babiturts bodie ultimum diem. AUG.

AFFECI. Cognovimus Domine im-

]

pietates noflras, quia peccavimus tibi.

Jferem. 14.. Cor mundum ;/aque crea in

q

me Deus: & Spiritum re&uminnova in

vifceribus meis. Pf. 5o.

p

[

17. SUPERBIA. Quid habes,quod

l

non accepifli ? quid gloriaris, quafi non

(

acceperis? ;. Cor..4. INuzquid bona

U

mala, vita& mors; paupertas & honeftas

d

àDeo

JANUARIUS,

9

äi)eo [funt—?-. Eccl. 41. Nnnqkid'pulvis"ïü:

1

mus: homo, ficut foenum dies ejus, tan-

l

quam flos agri fic efflorebit ?. Pf..702. Ho-

die efL, : ..eras in. clibanum imittitur?

M

AMattb. 6.. Rex hodie

*

e&, & cras morie-

fIti

v

.O efta vermium! à m(al

fapul

eris! àvos,

Yi

ó,vanitAs! cur frcextolleris ? JACOPON.

lt

..18. Non glorietur fapiens in fapientia

)U

füa, & nonglorietur fortis in fortitudine

VU

fua, & non glorietur dives in divitiis fuis;

!l

fed in hoc glorietur ,. qui. gloriatur fcire ;

li

& noffe Deum. er,.9.. Qui autem gloriaz,

ii

tur, in Domino glorietur. z. Cor. 70. Quia;

neque qui plantat;. eft aliquid ,. neque qui

rigat;. fed qui

j

1

. -inc;emenmm dat Deus. n

(,

Cor. 3.

*

4

4

'. "t ur » !-æc'mn

1

: Qui de wanitate glor

&leria, féd vera, miferia.. AUG...

g

u

19« Superbiam nunquam in tuo f&qfu ,

autin tuo verbo ,dominari permittas; in

T

ipfa enim,initium fump(it omnis perditio.,

Tob. 4.. Qui tenuerit illam, adimplebitur;

;qu

maledictis. .JEcc]. 10.- Vz, qui. Sapientes

n

eftis in oculis;vefltis , -& coram;vobise.

T

metipfis.

prugentes!

*

[u

« fa. g. Va ;gnq;g'id:guiï

e

fe ;xalta,t

humiliabitus ?.Lae,, 24«

p

Àj

I6

JANUARIUS.

li

"u fe fhi mag

;)(frum »con/fim?t ! /?ulta

fe'Blifcipulum fibdit: S.EEO. -

*

»-

4

uom

3

(-- :20-' ;

Qu

nodo éecidifti de €cclo L"m;i*-j

fer; qüi ane oriebaris? «éorruifli in ter-

ram, qui dicebasin-córdetuo: in ccclum-

conícendam, füper aftra Dei exaltabo fo-

|

3

lium meuüm. fa. t4. INwiquid: Deus'fu-

petbis refiflie? & Per. $: INunquid domum

füperborum demolietar" Dominus? Prov.

$. Nusquid "bormimatio Dorini /eft'

omhis'arrogans? Jbid. 16.

;

:

.

?

:

"

9Sr- fuperbientibus &Angelis Deus som pep

Gt ,

E

VL rl s u n

BERN.

* ar. In' veftitu , ne gloriéris unquam,

r[r(

'x

necin die honoris tui extolláris. Eccl 14«

Sed quantó magnus es, humilia tein omni-

[

bus. ibid. ;. ANam nifi converfi fueritis,

[

& efficiamini ficut parvuli , non intrabitis,

in regnum coloruf. /7Marrb. 15. Quim

anguíla porta; Grar&ta via eft, qua du-

l

cit ad vitam ! ibid. 7. Qui ergo fe humi-

à

j

liat, exaltabitur. ijb;d. 2;.

Ernbefcat bomo effe' faperbus , 'q(unndo

l

J

fttm et bumilis Deus. AUG.- -

/33. Ne gloriofus apparéás'coram Rege,

)

Y

us .e[ï:

iu lgco magnorum n;c*"qecdris.ï Mcli

enim

m

JANUARIUS.

ír

Lb

enim ut dicatur tibi: afcende huc, quär—nw

ut humilieris coram principe, Prev. 25.

Qui altam facit domium fuam;, quzrit rui-

nam. jbid.:7. Nam anima , quz per fu-

perbiam aliquid; commiferit, five civis fit

ile, five peregrinus, peribit de. populo.

fuo. Aazm. 15. ..

H

Melior eff peccator h

i

þmilïz':þ , quàna jufm

j?tPerbw. AUG.

äï

25. Sapï&nfts*-äbfcondunt Ícientiam.

Prov. 10.

marenoli aleüm fapere. Rosz.

1 1. Sed probate fpititus, f1 ex Deo (int.

j

?. "Toau. 4: Non enim , qui fe ipfüm com-

mendat, ille probatus eft, fed quem Deus

1

commendat, 2.Cor. 0. Nam fi quis exi-

H

ftimat fe aliquid 'effe, cüm n

::hil fit; 1pfc

J

fe feducit. Gal. 6.

Melior eft bumilis - Rufficus ,

"; Deo

jl

j

n

gïviï ,., qwïm fuperbm -P/jiloþphm: GER-:

ür

24. Humiliamini füb potenti ma;nu Dei.

n

1. Pet, . Sublevavitte cortuum, conten-

tus efto gloriá, & fedein domo tuà. 4. Reg.

1

1 4. Noli quarere fieri judex, nifi valeas

virtute irrumpere iniquitates. Ecc/. . Noli

egä

quarere à Rege cathedram honoris. ;bi4.

Ü

Neque adjicies exaltari amplius. Sopbor. 2.

6

INam

((

z

12

— JANUARIUS.

Nam quod altum eft hominibus, abomi-

natio. eft apud Deum. . Luc. 16.

Honor

querere. te deb;t;:,l.rfon-:þ[um ".

:

AUG.:.

AFFECT. Non nob

15 ïþDþ(o)mine, non

nobis, fed Nomini tuo"da gloriam! P/f.

113. Quoriam fubítantia mea tanquam

nihilum ante te. ;0ij4. 33 ^

25. GULA. Sehfus;.ï& co;gr,itatio.'hü-

mani cordis in malum prona funt ab ado*

lefcentia fua. Gex. $. Qui autezz. delicate à

pueritia nutrit fervum fuum (carzez ) po*

Íteà fentiet eum contumacem. : P7ov. 22«

Noli ezg? cibó tuó illum (azimam) per-

dere, pro quo Chriftus. mortuus eft. Rom.

14.

,

C RE MUEEOUE MESU ——N

, Pudeat. [ub fpinofà capi.

delicatum, BERN..

Lenimn

:

26. Attendite vobis,

as foni gv

tur €orda veflra in crapula, & ebrietate,

& fuperveniat in.vos repentina dies illa.

Luc, 12. Noli propter efcam deflruere

Í

opus Dei.. Ros. 74.

uoniam membra

veftratemplum funt Spiritus San&li. 7 .Cor.

6.. Comede ergo, quod fufficit tibi ,.nefor-

té fatiatus evomas illud. Prov, 25.

Fen-

. JANUARIUS.

41;

. Fentrem äccepz'/ii , Ht uHlrias , zon "

diflendas; ut illà dominerzs , non nt - domi

-j

'

num babeas: CHRYS. .

27. Noli avidus effe in omni epulatio-

ne, & non te effundas fuper omnem es-

f

cam. Eccl. 27. In multisenim efcis eritin-

[

firmitas, Gaviditas appropinquabit ufque

ad choleram. i/id. Panis ejus in üteto illius

vertetur in fel. Zob. 20.. Qui autem abfli-

nenseít, adjiciet vitam. .£cc/. 37.

)

AMelefl, quod afcendit in. labia ; fel eff,

!

quod de[cendit in viftera.. LAUR. JUST.

Fö"

728 V2 , quiconfurgitis mané ad ebrie-

T

tatem fectandam, & potandum ufque ad

Pd

vefperam ! //2. ;. Va, . qui trahitis iniqui-

V

tatem in funiculis vanitátis ! ibj4. Nunquid

ebrietatis animofitas imprudentis offenfio,

minorans virtutem ,. & faciens vulnera?

y

Eccl. 3 1, ANunquid. finis. interitus , quo-

j

rum Deus venter eft? . Phij. ?.

"

- Effo moleffus modo . aliquantulum .co

rpa-þ

A

Yi,

, HM

.

ru€«'f

üb;.

"e i/l:(d olim fit fine fine molefliffimum

j

29.Sacerdos & Propheta nefcierunt prae

J

ebrietáte, abforpti funt à vino; J/z. 28.

J

Er ecce! vinum damnatorum. bibebant in

domo Dei fui. /4mos 2. Va qui. poten-

; [

Á

tes

14

JANUARIUS.

tes eftis ad bibendum vinum. Jfa. ; mul-

i

tos enim exterminavit vinum. Z£ccel. ;1.

Nolite igiter inebriari vino,in quo lu-

xuria: fed implemini Spiritu Sancto.

J

Epbef. f.

l

Ebrietas in alio crimen eff , im Sacerdote

[/

fécrilegium. CHRYSOL. .

l

-/:30. Noli effe in conviviis potatorum ,

P«

necin comeffationibus. Prov. 23. Quia

nullum fecretum eft, ubi regnat ebrietas.

ibid, 37. Quoniam vinum & ebrietas au-

ferunt cor.. Ofé. 4.. Luxuriofa res vinum;

& tumultuofa ebrietas; quicunque hisde-

le&atur, non erit fapiens. Prov.20. Qx4-

proprer attende tibi.. 7. Tzm. 4.

Zl

a

d eb

[ 7 24

.

.

h

.

um idolai.?

liud, quam genti

lh

oculos babent, c$ won vident. BASIL.

Q

31. Vz vobis , qui faturati eflis;. quia

i tü

efürietis. Luc. 6.- (Quoniam , qui diligit

[

Ti

epulas, in ege(late.erit: qui amat vinum,

& pinguia, non ditabitur. Prov. 2;. Ne-

l7

queebriofi regnum Dei poffidebunt. 7.Cor.

6. Non eft enim regnum Dei efca & po-

tin

tus. Rom. r4. Sed gloria ejus flercus, &

vermis efl. 7. Z2Zach. 2.

a

17

[té ambulemus. Rom. : 3.

napropter Whonc-

D.

l

Quam fperm babere po[unt de Dro, cj bea-

MO

^

titudine,

1j

FEBRUAR-IQS.

l.

:itudine (q

h

TONIUS.

Morum Deu q-v/mter we/ll.?- AN-

B

W

AFFECT.- Animano

Pcfa jam naüfeac

o

füper cibo ifto levi(fimo. A. 2 1. Chri-

fti bonus odor fumus. 2. Cor. 2. Poft te

it

[]

rg

£? curremüs in'odorem béclou- p

tquum. Cant. 1.

iF

!d

-

1

FEBRUARIUS. ^

;

E erigas oculos tuos' ad. opes','qua'sA'

H

'non Poæs*;h.a'b;eæz- q-ui'a facietic f1-

Iwbi Pä.fmägä, "quaü aquile ,. & vo-

l

labunt in coclum. Prov. 25. Non fatura-

tur Oculus vifu ;; nec autis auditu imple-

gm:

tur. Eccl.. ».: Homitii ergo livido, ad quid:

lügïc

aürum ? Ecel 10.: Ngaqnid qui amac divis.

if

tias, fru&tum non-capiet ex eis *Eccl. r.

N

Si cuntia mundi velinquere aón potes ,'/ïCä

(/

tere, ut per ea nontenearis. GREG.

PO'

2. Quid prodeft (tulto habere divitias,

cüm fapientiam emere non poffit? Prov.

J

17. & quid prodeft poffeffori, nii.quod

cernit divitias oculis fuis? Ecc/. . Quid

M

fum lu-

j

prods& homini, (i mundum univer

I6

FEBRUARIUS.

-

cretur, anima veró fue detrimcxifiimpa-s

tiatur?. Z4artb. 16. Quafürfum funt , fa-

li

pite, non quz fuper terram. Colofs. 3.

- Define ea fequi , qua c& afféqui miferum

l

1

ef. BERN.

|

.. Nihil intulimus in hunc mundum :

lïS

haud dubium , quód nec auferre quid pof-

]

fumus. 1. Tim. 6. Sicut (homo ) egreflus

eft nudus de utero matris fuxz, fic rever-

j

tetur. Eccl. ;.. Q' Vanitas vanitatum , &

j

omnia vanitas! Eccl. 1. Qaid turbaris et-

l

go plurima ? -porró unum eftneceffarium

i

Cfequi Chriftum.) ;*

L

l&

(01

Dimitte amnia, £f invenies ompid : ve

linque: . cupi

d

Uf

jnem.y. &;ïi"w?ef Teqiien

*

l

GERSEN, -

4. Stulte,hac no£teani

mam iu am re;')þc':.-,i

CI']

tü

tunt.à te : qua autem parafli ; cujus erunt?

Luc.it 2« En À pecunia. tua.tecum.fit in.

perditionerb; 44 $.. Gcufquead infernum.

fjj

demetgéris. Luc. 7o. cun&tis diebüs vite

fuz coriedit in tenebris, & in curis mul-

W

D

tis,&inarumna, atqué triftitia. Ecc/. y.

xi pectemia, férvit, &b prafentibus com-

ka ü

7

ped:ibm 607

-/hz'ngügr? e futur? pamt.nr.,*

;

CHRYS. ..

l,

;&ïc;dcüiüs; Ecci.i,ia;.'

: y 'Avaró: nihil.

»

Quia

FEBRUARIUS. —

17

P

.Qnia avarus , quod eft idolorum fervitus,

non habet hereditatem in regno Chrifti,

& Dei. Epbes. ;. ANam facilius eft, came-

n

lum per foramen acüs tranfire, quàm di-

vitem intrarein regnum coclorum. Zattb.

VU

19. Nunquid mortuus eft dives , & fepul-

po(

tus efFin inferno? Lzc. 79. .

Á

JAvarus , antequam lacretur ,. perdit fé

w

ipfum, & antequam aliquid capiat , capitur,

,

e

pü

6. Ubi funt - - - qui argentum thefau-

rizant, &aurum , inquo confidunt homi-

rriu:?

nes? adinferos defcenderunt, & alii locó

A

eorum fürrexerunt. Zarzch. ?. Agite nunc

h

divites, plorate ululantes in miferiis ve-

ftris , quz advenient vobis. Zacob. ;. Quid

W

ergo prodeft ei,

quöd laboravit in ven»

n

tum? Exc.;.

(

- O peflis mal

1

4

gna avaritia, fómper bouis

tl

animis deteflanda! CHRYSOL.

,U

7- Qui abícondit frumenta, maledice-

turinpopulis. Prov. rr, Hic enim &ani-

stj

j

1j

f)

mam fuam venalem habet, quoniamin vi-

ta fua projecit intima fua. Eccl. 70. Bene-

j

(

TA

di&tio autem füper caput vendentium.Prov.

'"» plgoniam,vqui odit avaritiam; 1

ongi

fient

0

P

Qs

18

| FEBFUARIUS.

|

fient dies ejus.ibid, 2 . Cavete ergoab omni

avaritia. Lc. 12.

|

Qui velinquenda firvat , alienorum en-

flos of , non Dominus fuorum, CHRYS.

Í

. $. Usquequó ftultiea, qua fibi funt no-

f

xia, cupient? Prov. 1. INuaquid, qui vo-

L

lunt divites Beri , incidunt in tentationem,

|Í

& in laqueum diaboli , & defideria multa

inutilia, & nociva, quaz mergunt homi-

Kf

H

nes ininteritum , & perditionem? «. Trz.

6.

ui ezim fe(linat ditari, noneritinno-

cens. Prov. 20. Vg ei, qui multiplicat

l

noníua! Habac 2.

-: Miféró eft. mifevior , qui miferiis ditatur

k

aliests. ZENO VERON.

P

AFFECT. Averte ( Domine) oculos

A

p

meos, ne videant vanitatem. P/al;. 118.

uouiam exiftimo , omnia detrimentum

A

i

effe. Philipp. 7-

li

9. ACEDIA. Homo nafcitur ad la-

borem , & avis ad volatum. 7ob. 7. ufque-

?

[

quando contur-

quó ergo piger dormies?

es à fomno tuo ? Prov.

6. Utinam frigi-

neg

dus effes , aut calidus: íed quia tepidus es

t()g

& nec frigidus, nec: calidus, incipiam t€

Wa

Wt

evomere ex ore meo. 4pac. 2

or

FEBR[.JARIUS.»

19

r cmescm

W

Imor operatur magna , [ ef? ; ff vero ope-

rarirennit, amor uon eff. GREG.

D

10. Vade ad formicam Ó piger, & con-

fidera vias ejus, & difce Sapientiam: pa-

rat in «ftate cibum fibi, & congregat in

u

meffe, quod comedat. Prov. 6. Diíce, ubi

,

fit prudentia. Barach. 3. Qui ergo con-

ü

l

gregat in meffe, filius fapiens eft: qui au-

f

tem [lertit e(tate , filius confufionis. Prov.

$

h

?0.;

n

Erubefte Chrifliane . quoniam infipientior

j

ll

jumentts , (* formicis comprobaris. AUG.

r 1. Sicitulti eftis, ut, cum fpiritu cze-

Mgf

pétitis, nunccarne confüummemini ? Gaf.

3. Videte itaque, quomodo cauté ambu-

Qu

letis: non quafi in(ipientes , fed üt fa-

IIH

pientes: redimentes tempus, Epbef. ;.

- Quoniam 'fcienti. bonum facere, & non

rnl

áctenti, peccatum eftilli.. 7c.

4- de

ftulto labore confumieris? E»o4.

18.

l

1

ANibil boni facere, nibil aliud

Ü

j

J

:/

f^cere aliquid mali. CHRYS.

q/Z' ; qtzäm

^

gnlüï'

.12. Maledictus, qui facit opus Domini

fig

negligenter. Jerem. a. Servus enim , qui

"

cognovit voluntatem Domini fui, & non

4 j

praparavit, : & nonfecit fecündüm volun-

Mit-

v ;gtcm ejus, vapulabit multis; Lac. 7 2.

"

tetur

20

FFBRU'ARIUS.

r—

tetur foras ficut palmes, & arefcet; & in

q

ignem mittetur, G ardet. foag. 15.

il

Jirtende, quid mereatur iniquitas , ff füla

N

J'ficit inutilitas ad damnationem. BERN.

(

13. Surge, qui dormis. Ephes. y. Noli

: t

negligere gratiam, quzintee(L. ;7. 775. .

IN

Eíto vigilans , & confirma cactera, qua mo-

ritura erant. Zfpoc. 3. Anima ezir operan-

?

tium impinguabitur. Prov. 13.. Quoniam ,

[

qui feminat in benedictionibus, de bene-

ul ZA«

dictionibus & metet. 2. Cor. 9.

]

1665 ÍeCatur otium , replebiktur egeltate,

l

Prov.28$.

W

Deletlat mentem magniwdo pravioram ,

lN

eur deterreat ceriamen lalorum? GREG. -

ïl(!(

I4. Vult, & non vult piger. Prov. 73«

Sicut oflium vertitur in cardine fuo, ita

X

piger in le&tulo fuo. jbjZ. 26. Mendicabit

ergo.zílate, & non dabitur illi. ilid, 26:

li

Nam , fiquis non vultoperari, nec mart-

ducet. 2. 7 bef. 3. Non defrauderis /444e

àdiebono, & particula boni doni

i

Gnon te

r

pratereat. |.Ecc/. 14.

4

JNon dormientibus. diviua: ben

qf(;'ia;ï fià

M,

ebfervantibus deferuatur.. AMBROS. .

1j. Quodcunque facere poteft. manus

tn]

tua, inflanter operare. Ecc/, 9. Ecce nunc;

Q

qui

FEBRUARIUS.

2l

Iema—— CXaó Es tEm A

M

i

qui dicitis : hodie aut craftino ibimus in

illam civitatem, & mercabimur, & lu-

j

crum faciemus: quiignoratis, quidericin

Z

craflino. 4c.4. Erit (icut hodie, fic &

j

cras , & multó ampliüs. Z/2. 56. Ergo du

! 4'

tempus habemus,operemur bonum. Ga/.6.

1

Quando mutaris ?. cras, inquis.. Ecce!

d

Wotits dicts CY 44 , Cras , fatbus eà corvus (Di-

/h

l«vii.) AUG.

N

16. Hzcfuitiniquitas Sodomz, otium

f

ipfius. Execb. 16. Noluerunt enim quid-

Wc

quam manus ejus operari. Prov. 21. Cur

oderis ergo laboriofa opera, & rufticatio-

/f,

nem creatam ab Altiffimo? /Ecc/. 7. INua-

IG'

quid omnisarbor, quz non facit fructum

ii

bonum, excidetur, &inignem mittetur?

,J

AMattb. 2.

Jfi

Quis teex tantis malzs evipiet? Deus ue?

r

ille , quem contempffti? BASIL.

ff

AFFECT. 'Tempus faciendi Domine'

u

TU

Pf. 118. Dormitavit quidez: anima. mea

pratedio. jbid. at dixi, nunc capi, ilid.

76.

"

17. LUXURIA. Væ,'"qui dormitis

in le&is eburneis, & lafcivitis in (lratis ve-

j

y

[lris, 4475 $.. Cüm enim dixerint; pax &

ecues

qL

EM

22

| FEBRIJ;ARIUS.

b

d

fecuritas; tunc repentinus eis fuperveniet

interitus. 1. 7 beffal. . & in pun&to adin- | )

ferna defcendunt. ob. 21. ibi erit fletus,

& (tridor dentium.. L«c. 73. Luet, que

l

N

fecit, omnia; nec tamen coníumetur.

ob. 20.

Czm lilidine pulfarzs , cogita ignem ater-

zum. BONAV.

18. Omnis, qui viderit mulierem ad

2

f

concupifcendum eam , jam mzchatus eít

'eam in cordefüo. Z4arttb. .. Quam fallax

Lj

gratia, & vanaeft pulchritudo! Prov.; 1.

Ingreditur blandé, fed in noviffimo mor-

[

debit üt coluber. 2/7..23. in medio ergo

mulierum noli commorari. Ecc/. 42. JNam

Du

qui amat periculum , in illo peribit. ijiZ. 3.

i

In periculo qui non vult fugere, vult pe-

rire. AUG.

d

19.| Qui fe jungit fornicariis, erit ne-

Wj

quam: putredo, & vermes hereditabunt

u

illum; Eccl, , '"TYurpitudinem, & igno-

Q

for

miniam congregat fibi, & opprobriumil-

lius non delebitur. Prov. 6. Attende ergo

tibi. 7ób. 4. ne des fornicariis animam

lnq

tuam imullo, ne perdas te, & hereditatem

Wim

tuam. Eccl. g. hocenim nefas eft, & ini-

quitas maxima. | Zob. 31.

h

4Me-

25

FEBRU—ARIUS.

li

AMelits eff morà , quam libidine macnlari.

ANSEL.

*

ii

t

20. Non concupifces. Dezt. s. 4/? ocu-

t

lus adulteri obfervat caliginem , diceus :

(l

non me videbit oculus. 7ob. 24. Ergéne

Dominus non videt? Ezech. 9. JNunquid

T

opera omnis carnis coram illo, & non eft

quidquam abíconditum ab oculis ejus?

u

Eccl. 29. V, qui profundi eftis corde, quo-

rum funtin tenebris o

M

pera, & dicunt: quis

oj

videt nos? Zfz. 2 g.

fj

Deum arbitrum omnium effe [cimus ,. t

€0 tefle peccamus? AMBROS,

t

[j

f

21. Videte, quomodo cauté ambuletis:

non quafi infipientes. Ep/ef: . Sicut equus,

hi

mulus, quibus non eft intelle&us. Pf

vl

$1. Nonficimpii, non fic. ibid. 1. Sed in-

duimini Dominum JE(umChriftum. Ross.

rt

13. ut & vita JEfu. manifeítetur in cor-

mäb*

poribus noflris. 2. Cor. 4. Ne jtaque Ye-

ri'

quaris in fortitudine tua concupifcentiam

5[ j

f

cordistui. Ecc. s.

d

Quid tibi neceffe eft. in ea. verfari domo ,

j

jn qua neceffe babes quotidie aut perire aut

vincere? HIER.

it

