bit tibi. /fa. 4o. Pater vefter, qui in coclis

m

,

efít, dabit bona petentibus fe- AMatthb. 7«

lini

Imo dat omnibus affluenter. ac. 1.

u

uid jam non det. filiis petentibus , cum

f

boc ante dederit , ut filii effet ? AUG.

h

12. Noli effe, quafi homo;, qui tentat

Deum. Eccl.1$. Qauia peccatores Deus

m

U'«N

non audit.

04M.9. Non quidem aggra-

10

11

j

vatà eft auris ejus , ut uon exaudiat: fed

iniquitates veftrz diviferunt inter vos ;

1

ER

Deum veílrum, & peccata veftra abfcon-

derunt faciem ejus à vobis, ne exaudiret.

L

]y

Jfa. y9. Oppofuifti nubem tibi, ne trans-

[

10

eat oratio. 7 /rez. 3-

Fis Deum te audire in tuis orationibus,

fil (

If,

cea t eum non. audias im fuis praceptis?

GREG.

, ül

14. Cüm oraveris, intra in cubiculumt

Ái

l ]lk

W

tuum , & claufó oftió ora Patrem tuum

in abícondito. ZMattb. 6. Effunde ficut

d

Y

aquam cor tuum ante confpe&tum Domi-

ni: levaad eum manus tuas. 7 bres. 2. Et

3

N

Pater tuus, qui videt in abfcondito, red-

"M

1

tà

det tibi. 144b. 6. [INam oratio humili

ag-

ts

^

"m

SEPTEMBER.

III

s

u

tis fe, nubes penetrabit : & non difce-

n

iM

det, donec Altiffimus afpiciat. Ecc/. 25.

[ C

Licet altum fit colum , audit tamen Deus

"

,qu

bowints linguam, f6 mundam babeat con-

Íaentiam. AUG.,

j, tf

1j Orate pro ínvícem, ut fafveminf!

W

multüm enim valet deprecatio jufti affidua.

J

il

4C. f. Sine intermiffione orate. r. T bef.

Du

f. Pro omnibus hominibus ,

pro Regi-

bus, & omnibus,

q

qui in fablimitate funt,

"u

üt quietam , X tranquillam vitam agamus

"

ín omni pietate , & caflitate. ;. Ti 2. Et

(

gratia regriet per juflitiam in vitam ater-

)

nam. Rom.f.

d

T

Pro þmaz"p[o IAMIO CiLHS ex;zudifz' "mere-

IMr,quanto m

dit. GREG.,

Agts dejz/atä pro aliis iuterce-

p

W[ W ,

j

16. Vigilate ita

que omni tempore oran-

tes, ut di

gni habeamini fugere ifta omnia,

que futur

a funt, & (lare ante filium ho-

btcuï

»

minis. Lac. 2 ;.' Qui judicabit orbem tet-

T&. Pf. o;, Ecce nunc benedicite Domi-

"

num. i/j2. 173. Etiam omni tempore be-

nDamï',

nedic Deurn: Et pete ab eo, ut vias tuas

f Z'A

, Girigat, & omnia con(iliatua in i

[f

pío per-

,aneant, Tob, ;,

ufmk i

/í

Scmnm. probibet itum. faginta ; fic ora-

310

n2

SEFEEMBER.

tio fervat 4 [ægitm féntentia ira Dei, BO-

NAV.

M

AFFECTIT. Loquar ad Dominum

meum. Gez. 14, Non dimittam te nifi be-

1

nedixeris mihi, ibid. 32. Exaudi ergo Do-

W

mine vocem deprecationis mea. Pf. 27.

H

17. COMMUNIO. Venite, come-

i

tl

ditepanem meum, & bibite vinum, quod

t

miícui vobis. Prov. g. Venite, emite abs-

(X

n/

li |

que argento. Z/z. 5 . Guítate, & videte,

m:

quoniam fuavis eft Dominus.Pf. 2 3. Com-

(

|

edite amici, & bibite, & inebriamini

Chariffimi. Cazr. ;. Nifi veró manduca-

H

4

veritis carnem filii hominis, & biberitis

d

ejus fanguinem , non habebitis vitam in

"llf

vobis.

042, 6.

l

0

Illud bibere, quid eff siff vivere ? mam

4], |

duca vitam , bibe vitam. AUG.

18. Ecce Agnus Dei : 'ecce, qui tollit

;:

"r

J

PC

ccatum mundi.

o4n.1. Hiceft panisde

No

cc

lo defcendens. ;bid. . 6. Manna abfcon-

4

ditum. -4poc. 2. Favus cum melle, vinum

V

cum lacte. Cagr. 5.. Angelorum eíca. Sap.

16. Frumentum Ele&torum. Zach. 9. Pu-

"r,ä '(

!

teus aquarum viventium. Cazt. 4« Si quis

exipfo manducaverit, non moriatur. Jfoat,

;;,,JJ

&. 6ed vivet in aternum, ilvia'f

Qu

SEPTEMBER,

I13

[ — —— ————Ó — —

b

Quomodo morietur, cni cibus vita eff ?

EY

AMBROS.

DI

1 9. Quis poterit flarein confpe&tu Do-

il

mini Dei Sancti hujus? ;. Reg. 6.. Coram

u

quo columnz ccli contremiícunt?

ob.

[ i

26. Si colli non funt mundi in confpectu

ejus, quantó. magis abominabilis , & in-

(f

utilis homo, qui bibit qua(i aquam ini-

qLE*

du

jh

quitatem. j5;4. 15. Solve ergo calceamen-

(

tum ( vitiorum ) de pedibus tuis: locus

N

enim, in quo flas, terra fan£ta efT. Exo4. .

fiif

Cogita , quali [is iafianitus bonore , quali

men[A fruavis. C

HRYVCOST

LAAXAORQVZO O

!

(

20. Àmice, quomodo huc intráfli, non

blbfl'

(

4

habens veílem nuptialem ? . AZatth.. 22.

Nuuquid omnis, qui habuerit maculam,

non accedet offerre hoftias Domini ? Lev,

"L

21. Nauquid anima polluta, qua ederit

J

de carnibus hofliz , perilsit de populis fuis ?

gaï*!

ibid. 7. INunquid qui intingit mecum ma-

i

num in paro

püde, hic me ( [Efum ) tra-

xN

det? Zatib. 26.

Cl('

J

INon. eff audacia - ape accedere

(b

ET fäd ln'-

digzé vel femel. CHRYSOST.

31

M

21. JNuquid Patres veltri manducave-

runt Manna, & mortui fíunt?

044. Ó.

j

INunquid adhuc efca. eorum erant in ore

(f

ipfo-

7ENEEO.

4

5

SEPTIäMBER.

114

k--.

ipforum.; & ira ï)ei afcendit (uper eos? Pf:

D

li

77. Nunquid poft buccellam introivit in

j

L

eum ( Judam )Satanas? oar. 1 3. "Omnis

ergo homo, qui accefferit ad ea , qua con-

m

fecrata funt, in quo eft immunditia, peri-

«

bit coram Deo. Levit. 22.

Jsl

h

W

Non minns deteflabile ef im os pel'ntum,

i

)

uam in fferqnilinium mittere Dei filium.

1 ".Q

CHRYSOST.

n

22. Diligenter attende, qua appofita

hd

funt ante faciem tuam. Prov. 2;. Calix

j

benedi&ionis, cui benedicimus, mnonne

LU

communicatio fanguinis Chrifti eft? & pa-

i [

nis, quem frangimus, nonne participatio

1

corporis Domini eft?. 7. Cor. 70.

uATE

u

probet feipfum homo: & fic de pane illo

«l

edat , & decàlice bibat. 1. Cor. 1 7.

M(

"Accipe qtmtidiä, quod' quotidie tibi pra[t,'

j

fc vive , ut quotidi merearis accipere. AUG.

Irwe7 |

23. Si fanguis hircorum , & taurorum,

|

& cinis vitule afperfus , inquinatos fan-

l KX&

&ificat ad emundationem carnis; quantó

d

n

magis fanguis Chrifli , qui per fpiritum

"j

fancum fÍemetipfum obtulit immacula-

LU

*]

tum Deo, emundabit confcientiam no-

Hl

[

ftram ab operibus mortuis? Zebr. . INwn-

&

quid caro meaeft pro mundi vita? faagu ;;

SEPTEMBER.

— lil

I1j

LR

QW

Dum carocorpore && fauguine Chrifli e-

" fiitur,de Deo anima faginatur.'TER'TULL.

0t

24. Irritam quis faciens legem Moyf(i,

»c fineulla miferatione moritur : quantó pu-

,j tatis deteriora mereri fupplicia, quifilium

Dei conculcaverit, & fanguinem teftamen-

j; ti pollutum duxerit?. Hebr. xo. Mundami-

ij ni ergo , qui fertis vafa Domini. Z/z. 52.

Non enim poteftis calicem Domini bibe-

Wi re, & calicem Damoniorum? r. Cor. 10.

o

AMutet vitam , qui vult accipere vitam y

qi finon mutet vitam , ad

Judicium . accipies

L!

Í

j/ Vitfam. AUG.

|

M

;

i^ AFFECTI. Quid retribuam Domino

( pro omnibus, qua retribuit mihi? cali-

q/ cem falutaris accipiam : & nomen Domini

, invocabo. P/al r:;.

4

'

!

ä

h

[

ï'

2;. CULTUS SANCTORUM.

,J Ecce, quomodo: ( jufli). computati funt

uf inter flios Dei, & inter fanctos fors illo-

$ rumeft! Sap. z. plantati in Domo Domi-

;( ni , in atriis Domüs Dei noftri florebunt.

[ Pfal. 91.. Latabuntur in cubilibus fuis.

g ibid. 149. Veni, fequere. /Mattb. 9. Et

;Jmflf cum fan&o fan&tus eris , & cum ele&to

!

.M eleCtus eris

1

/

[

W

I

f

Qemf

M

7ï1167 N:

NSEE—TEMBER.

u

Quem dele&lat. alicugus. (andli meritum,

delettare debet par circà cultum . Dei obfé-

W

:

quium. CHRYS.

j

]

26. Hiempti funt ex hominibus primi-

tiz Deo & Agno; &inore eorum non eít |

WW

inventum mendacium: fine macula enim i

funt ante thronum Dei.Apoc. : 4. Higc erunt

!

j

ficuc Angeli in coclo. Z4azrh. 2 2. Vade ergo,

& fla in porta filiorum (Dei) /ferem.17.

/i

Pulfate, & aperietur vobis. Lac. 17. Com-

arate vobis fine argento. Zfa. 5 7.

Horrent bomines famptus. En absque fim-

ptt potas obtinere, quod vt ?. nondum vis ?

MP

27. Hifunt, qui venerunt de tribulatio-

Jaf

ne magna, & laverunt ftolas fuas , & deal-

baverunt eas in fangu'me Agni. Ideó funt

f

antethronum Dei. 74poc. 7.. Petite miferi ,

& accipietis. 7o4s. 16. Non ezim pote

homo accipere quidquam, nifi fuerit ei da-

Itj

D]

tum de calo. ibid. ?. Beatus itaque homo,

l

M

qui vigilat ad fores (SanCtorum) quotidie.

Prov. $.

. Quám potentiores [unt im collis, qui tampo

L:

K

^

tentes fuerunt interris! BERN,

28. Voca, fi eft, qui tibi refpon

deat, & ad Pm

aliquem Sané&torum convertete. 7ob.5. Qui ,,

pracedat te, & cuftodiat in via, & introdU-]fïgs

cat. . /

E

SEPTEMBER.

117

lnl

—— - "—

]

D

)

n

catinlocum. ,Obferva eum, & audi vocem

[ Jf'

ejus. Exod. 22. Scapulis fuis obumbrabit

tibi: & fub pennis ejus fperabis. Pfzl. go.

: pri.ff

Facite ergo vobis Amicos . . . ut , cüm

nol

defeceritis, recipiant vosin eeterna taberna-

J

W

cula. Lzc. 16.

Hs

£t

[

- Fideles füut , prudentes

fnnt , potentai fwft,

!t

quid trepidamus ? BERIN.

n

29. Laudate Dominum in San&is ejus.

Cc

Pfal. 15o. Hymnusomnibus San&lis ejus.

ibid.148. Nam hoc honorecondignus eft,

M

quemcunque Rex ( Deus) voluerit honora-

l

re. Efb. 6.

4aYe Gcut fervi Dei omnes

(San&tos) honorate. ;. Pef.2. Quandiu fe-

k

ciftis uni ex: his fratribus meis minimis,

j

w*

mihi (Deo) feciftis. Matib. 2 j.

Q(miam

v

^ J

manifefti funtfilii Dei. .

Joan. 3.

jl

Czp Santli Deo per ch

aritatem intime frat

u

;

nniti, merito etiam propter Deum fs

';z gulflri-*

u

ter bonorautar. CYPR.

3o.Qui tetigerit vos (San&tos) tangit pu-

q"y

pillam oculi mei. Zacb. 2. Qui recipit vos ,

ILi

ïlf

me recipit,X qui me recipit,recipit eum,qui

memifit. ZZarb. 7 0. Quivos honorat, me

(

j

honorat. Hzc dicit Dominus Deus. Ezecb.

(

M

14. Omnia.ergo, quacunque orantes ( ab

h

ATCG,

U

ipíis) ;ïgtitis, credite, quia accipietis. 24

11

118 j

SEP TEMBER.

a cccmcs- EUR g. aM a. m s

JIT.

uoniam mirificavit Dominus San-

*

&um fuum. P/al. 4.

351!4

Santli abfitla capita geftantes , & in mt-

dium afferentes ,quacunque voluerunt , apud

Deurn impetrare poffant. CHRYSOST.-

A

D

AFFECT. Audite confinesSion ( San-

€ti) Barucb. 4. Pronobisipfisoratead Do-

w

in

minum Deum noflrum: quia peccavimus

l

Domino Dco noflro. zbid. 1.

)M

1

»s'

OCTOBER.

a

1. PRESENTIA DEI.

m

d

Ides filihominis, quz feniores Do-

müs Ifraél faciuntin tenebris? unus-

;-'!Fit

quisque in abfcondito cubiculi (ui?

lst

Dicunt enim : Non videt Dominus'nos.

PJS &

s

Execb., 8.

f

Putásne Deus é vicino ego fum, dicit

K

Dominus, & non Deus delonge? Si occul-

tabitur vir in abfconditis: & ego non vi-

ig

debo eum? nunquid non coclum & terram

M

ego impleo?

erem. 2 3.

y

Denm fugis? falleris. Is tibi magis ineft,

fïcin

quam anima tuo corpori , bec à corpore fipae

l IPR

rari potef?, a Deo non.

f*'ïqiu'

2, Pra-

119

AA

OCTSBER. '*

u

2. Pravum eft corlomnviïm , & infcruta-

€rem.

tabile (ais) quis cognofcet illud ?

( 77. Ánnon cogitas , quod Deus excelfior

;,4 €etlo fic, & fuper ftellarum verticem fubli-

g metur? Etdicis: Quid enim novit Deus?

i ob. 2 2. Nunquid omnes vie hominis pa-

] €

j tent oculis ejus: Spirituum ponderator eít

Dominus? Prov.16.

Deus totus oculus e[? , t0tus manus , totus

2 po s omnia videt,omnuia

operatur , ubique eff.,

"^" AUG,

j. Oculi Domini multó plüs lucidiores

funt (uper folem. Eccl. 2 2. Propterhoc, qui

loquitur iniqua, non poreft latere; nec pra-

,5) terietillum corripiens judicium. Sap.1. Re-

3» Ípicit (Deus) per feneftras illius, & in ja-

'

K

j nuis illius audiens. Eccl. : 4. Et omnes gref-

fus eorum confiderat. Job. 24.

: proniam

omnia videt oculusillius, Eec/. 2

3'

n

"Magna cuffodia tibi ueceffaria eff , quo-

:

g Tiam ante oculos udicis cuntla cernentis vi-

,j Vs BERN,

n

ii

4. Quis me(ais) videt? tenebrz circum-

t

dant me, X parietes cooperiuntme; &mne-

D

'

)

114 [

j mo circumípicit me, quem vereor? Ecc/, 2 g.

^

[

, Enipfe (Deus) ftat poft parictem noftrum,

I

ff

refpiciens perfene(tras, profpiciens per can-

cellos

n

OCTOBER.

p

——

— —

x — m

cellos. Cazt. 2. Domino enim Deo, ante- 7,

quam crearentur, omnia funt agnita: fic

poft perfectum refpicit omnia. Ecc/. 23.

zil

f;&

)ui peccat, agit, me omuis videntem

J.Uhs

videat, non autem , se ipfé videatur. GREG.

$. Peccálli. Gez. 4. && dixifli, Domt

ii

nus non videt. Exech. 9. Dixifi, Deum

Ti

non timeo, & hominem non revereor. Lzc.

huj

nt,þm

Ij. Nmzq.uid omnia corda fcrutatur. Do-

minus, ( univerías mentium cogitatio-

! ;:Fll;

nes intelligit: 1. Paral. 23. "Non funt te

t

nebrz, & non eft umbra mortis, ui ab-

i

fcendantur ibi, qui operantur iniquitatem.

^il

Jfob. 24.

M

l

$i peccare vis ,

quare , ubi tä zoz videdt

Q fac, quod vis. AUG.

li

6. Dixit infipiensin corde fu

o: non eft

Wa

|

Deus. Pf

13« fe fcito hodie, & cogita-

ym(

toin corde tuo, quod Dominus ipfe

fit

Af [

Deus in celo füurfüm , & in terra deorfum,

3

1

|

b

Deut. 4.. Neque enim eft alius Deus; . ve

N

h

in coclo, velinterra. ibid. z.. Quare omni-

L

bus diebus vite tuz in mente habeto

U

Deum. Tob. 4. Et eternum non peccabis,

"

Eccl. 7.

-. Qhem menoria Dei occupat , minns D*

3031

zet Aliis cogitationibus ,^ prafertim , malis

h

7«

U

(

IGNAT. M.

zi

l

121

OCTOBER.

i

i

.7. In omni loco oculi Domini con-

'ï,l

ä;

templantur bonos & malos. Proev.; j. Non

ä

',' M

'

J

eft ulla creatura inviibilis in confpe&tu

j £jus: omnia autem nuda & aperta funt

3. 'eculis ejus. Hebr. 4. Et noneft quidquam

[ abfconditumab oculis ejus. Ecc/. ? ». Ozo-

J tiam inipfo vivimus,

movemur , &íu.

q) mus. A. 17.. Quare ergo contempfifti

;] verbum Domini, ut faceres malum hoc

jti in confpe&tu ejus? z. Reg. 12.

w — 4NVon peccas coram "fudice , qui jur gk—

u M babets c peccas coram Deo

» qUi f&5 in-

j ferni babet ? ubi ratio?

8. Beatus Vir, qui in fapientia morabi-

,ij tr, & qui in juftitia fua meditabitur, &

in fenfa cogitabit circumfpe&ionem .Dei.

h

PFEZN

uoniam praeparabunt corda fua,

Ü

d &in confp

e&tu illius fan&tificabunt animas

,p AUas. IDid. 2. State €rgo coram Domino

?dcgfä emper. 7. Feg. 10. Ez ambula coram me

y,/ CDeo & elto perfe&us. Ge;, ;7.

^

/

i

Muliim vefi

vanat homines con[aientia ,f

p

jl Credamma nos

!

E

« FE'C

in canä)e&u Dei fqi*ver:. LA-

AFFECT. Qüóbiboà fpiritu tuoz?'äl

minüii qub à facie tua

fusiam? Pf.158, Melius

/ *;*' 970 elt mihi àbsque opere incidere in ma-

]

nus

t

122

OCTOBER.

nus (Damonum,? quam peccare in con-

ltiS

m

fpe&u Domini. Dzz.15.

m Dc,um

f

9. IIMOR DEI. Dominu

tuum timebis, &illi foli fervies. Dewr. 6 "

Quoniam unus eft Altiffimus Creator omnie /t

otens, & Rex potens, & metuendus ni- m

mis,, fedens fuper thronum illius, & Do-

minans Deus. Ecc/. . Si ergo Dominusego IN

fum, ubi eft timor meus? dicit Dominus (W'/

n

exercituum.- Malacb. 1.

Si fol & Ausa , C fflella

fieviunt Deo, *

o non firviam?: celum [ervit , Q

^

-qkm*e eg

D

zerra non fervit ? HIERON.

Ti

.10: Noli timerefili: pauperem quidem

vitam gerimus , fed multa bona habebi- i

inus, fi timuerimus Deum. Tob. . Pree ^

5 I)f,d.

cepit ezi»s nobis Dominus, ut timeamu

Dominum Deum noftrim, ut benefit no- ^i

bis cuné&tis diebus vita:noftra. Dent. £. | ^

«Melius ergo eft. parum 'cu

m timore Dél,

*RL(,.

l

Prov.1j.

quàm thefauri ma*gni ,; & infatiabiles

|

!3!

..

a

4Non eff- bona. lat

i, uifi in tz'mofe Dà SEFPU!

I

cum boza con[cientia. GERSEN.

-

.

11..Audi popule ftulte , qui non

habes (ïm

«or : qui habentes oculos, non videtis . "

timé ^^

fzufes ; &nonauditis., Me ergo non

-

*

bitis^

m

OCTOBER.

123

od

t

bitis? ait D-ominus. j'erem. j. Nunqzzi&ä

flius honorat. Patrem ;; & fervus Domi-

d

num fuum: fi ergo Pater ego fum, ubi eft

honor meus? A4alacb. 1,

uare timeDeum,

u

U

& mandata ejus obferva :

omnishomo, £Ecc. 12.

hqï ! e& enim

Y

ä',

Deum fi times , omnuis es bomo; ft uon ti-

!

yfuss

mes, nullus es bomo. Time Deum, nt be-

870 [/s.

n

12. Timenti Dominum non occurrent

, mala. Eccl. 2 3. Qnoniam timor Domini,

"

,ïgr'y/

1 pr?ncipium fapientiæ. Prov. 1. TimorDo-

mini, fons vita. ibid. 14. 'Timor Domini,

; Ticut paradifus benediCtionis. Ecc/. 0. 'Ti-

)

m L

;

j u

, mor Domini, ipíe eft thefaurus ejus. Zfa.

, 3. limor Dei initium Dile&tionis ejus,

h

t Ecel. 25.

Paucis : timor Deifuper omnia,

"P ibig,

"

Timor fundamentum félutis ef : timen-

, do

cavelimnus ,cavenudà

falvi erimis. 'TER-

"" TULL.

m Af,;u

13. Neterreamini ab his, qui occidunt

.€orpus, & poft hec non habent amplius,

" quid faciant. Oftendam autem vobis,

, Quem timeatis: timete eum, qui poft-

$ qnam occiderit, habet poteftatem mitte-

i^ xe in gehennam: ita dico vobis, hunc ti-

jl

Ü2

mete,

iF

OCTOBER.

124.

Y

mete. Lsc. 12. Ergo cum metu, & tre-

more veftram falutem operamini. Pbilip. 2,

ANm

AMortem [empiternam time ; & pra[omem

t

& curabis. AUG.

A.

14. Quid Dominus Deus tuus petit à

It

m

te , nifi ut timeas Dominum Deum tuum,

& ambules in viis ejus, ac fervias Domi

l

tl

li

qo Deo tuo in toto corde tuo, & in totà

anima tua. Dewt. 1. Nunquid confide-

l

tafti fervum meum Job, quód non fit ei

fimilis; homo fimplex,

& re&tus, ac ti*

)

mens Deum, & receden

sàmalo? fob.r.

& recede à malo,

1

if

Ergotime Dominum ,

Preov. g.

L]

W

Hoc unumtimemus ,ue qui

4 magis quäw

nl

Deumn timeamu. GREG. NAZ.

i

mo ECC .

1j. Intotaanimatime Dominu

n funt

7. Ecce, qui ferviunt ei CDeo, ) no

i]) l

pravi-

ftabiles, & in Angelis fuis reperit

"

W

£atem: quantó magis hi, qui habita

ntdo-

^U

D

mosluteas, qui terrenum habent tunde

mentum, confumentur velut 3tinea? 7w,

(ua

4. Qua

ve, f1 non in timore Domini tc

J

l

nueris te inítanter, cito

fubvertetur do-

Vv

!

qmus tua. Eccl. 27.

ï

à

r

. fécurt.

7

BERN.

HATEUIS :[i: m tuto , "di, t

16. Dee

P

12j

Q-C-TOBER.*

"

16. Beati omnes , qui- timent.Domi-"

hl!f;! l

num, qui ambulant in viis ejus! P/faims.

:

127. Quoniam nihil melius eft, quàm ti-

mor Dei, & nihil dulcius , quàm refpi-

"

cere in mandatis Domini, Ecc/. 25.. JVanm

]u

timor Domini deleCtabitcor, & dabit l-

p

titiam, & gaudium, & longitudinem die-

i

rum. ilid. 1. Setva igitar timorem illius,

7)

& inillo veterafce. ibid. 2.

j

Teutiffma ves eff nibil timere pretr Deuns

!

D

LAUR. JUST.

AFFECTI. Si columnz ccli contre-

l

1

mifcunt, & pavent ad nutum ejus. 7ob.

26. Quis non timebit te ó Rex gentium?

(

J'erem. 10. Quoniam nullus eft fimilis

tui ? iLid.

17. PROVIDENTIA DEI

y

n

Nihil in terra (ine caufa &t. 7ob. y. (Deus)

nf

difponit omnia fuaviter. Sap. s. Omnia

bt

in menfura , & numero, & pondere. jjid.

yl

11. Pufillum & magnurm ipfe fecit, &

&qualiter cura eft illi de omnibus. ibid. 6;

il

jf

Non eft alius Deus quàm tu ( Domine)

4

cui cura eft deomnibus. ibid. 12.

MH0X1AN$

tua providentia ( cuntta ) gubernat.

' pw

ibid. 14.

F35

INullá

T

v

"

126

OCTOBER.

! Nul[n ereatira efl , quanon, velit nolit ,

xü'g

W$,

Divina Providentia férviat. AUG.

Ivrl

18. Dixerunt (impii) dereliquit Do-

minus terram , & Dominus non videt.

Md

[l

|

Exech. o. Dixerust: Nubes latibulum

T

ejus, non noflra confiderat , & circa car-

[

dines cocli perambulat.

ob. 22. Non fic

[

impii, nonfic! P/z/. . Ne dicas: noneft

"

providentia: ne forté iratus Deus contta

ï

fermones tuos, di(fipet cun&ta opera ma-

ï

nuumtuarum. Eccl.j.

: j

10n

- Quis tam. furiofus, ut, cum Dominum

Creatorem omnium nwon neget , gubemate-

Süg

li

vem neget ? GREG.

19. Nolite folliciti effe,

dicentes :- quïd

N

H

11

manducabimus, aut quid bibemus ? 44atth.

*

é. Scit enim Pater vefter, quia his omni-

(xul.

bus indigetis. ;b;. Quis praparat corvo

!I

:dd

efcam füam, quando pulli ejus clamant

y

ad Deum vagantes, eó quod non habeant

!

cibos? ob. ;$. Nonze Deus paícit illos?

!j

f

Luc. 12. Quare ja&afuper Dominum ctr

$

ram tuam, & ipfete enutriet. Pfal. 54«

ANon. in toto corde confitetur Deo, qui

Ttn

I

l

providentia ejus in aliquo dubitat. AUG.

l

!

20.

uis veftrum cogitandó poteíl ad- 'ti

jicere ad ftaturam fuam cubitum unum ? u

l

À

E

OCTOBER.

127

fiergo neque, quod minimum eft, pote-

ftis, quid de cceteris folliciti eftis?. confi-

il

ï

deratelilia , quomodo crefcunt : non la-

NI

borant, neque nent. Lzc. 12. Qxnapropter

ii

quarite primum Regnum Dei, & juftitiam

r

ejus, & hec omnia adjicientur vobis.

Mattb. 6.

Not |

n

Sit bomo , qui e[f. debet ; mosx ei adden-

con

tr ommia, per quem fabla fumt ommia.

HIERON.

4 ID

21. Refpicite volatilia cocli , quoniam

wtitl

non ferunt, neque metunt, neque con-

gregant in horrea : & Pater vefler cocle-

d

[tis pafcit illa, nonne vos magis pluris eftis

illis? ZZzzb. 6. Nolite ergo folliciti effe in

craftinum. ijbid. Sed omnem follicitudi-

»

nem veítram projicientesin eum , quia ipfr

j

curaeít devobis. ;. Petr. j. Er Pater tuus

(

Af

reddettibi. Zarzb. 6.

(

- Pafcet te , qui fecit te:. i non vellet pafce-

re te, non feciffet te.

x

22. Scit Pater vefter, quid opusfit vo-

j

h

bis. ZMattb. 6.. Nolite igitur folliciti effe

animz veltrz , quid manducetis neque cor-

/ 4;"';

pori, quid induamini. Anima plus eft,

!

ottül

quàm eíca, & corpus plus, quàm veftimen-

tum. Lac. 1 2. Si autem focnum agri, quod

U;;ïüti

F4

hodie

A

?

128

OCTOBER.

hodie eft, & cras in clibanumü mittitur,

$i

Deus fic veftit: quantó magis vos modicz

(ilus

f£dei? AMatib. 6.

hi,

;te bomi-

Chm efuris aut fitis j committis

Á

si,qui te(atiat.. Quis furor effet , non Crea-

LU

W

t0ri Deo?

Vl

22. Viriliter agite, & confortamini:

hd

nolitetimere. 2. Paralip. 22. quoniam no-

j

biscum Dominus Deus nofler, qui auxi-

dl

liator eft nofter. ibid. Si ergo Deus pro

:

lh

h

nobis, quis contranos? Rom. $. Quis fl

N

qui vobis noceat, i boni zemulatores fue-

Ts

ritis? 1. Pemr. 3. Nunquid in manu illius

Qu

(Dei) & nos, & fermones noftri? $ap.

D MH

7. Nolite ergo timere. Zzzth. 10.

L

Deo te. totum committe, quautum potei:

V

nibil tibi evenire permittit , nifí. quod iil

proft. AUG.

Non eft

nj

24. Ne dicas coram Angelo:

4

providentia. EccL . Nunquid Angelis

].

fuis ( Deus) mandavit dete: ut cuítodiant

sy

tein omnibus viis tuis, in manibus pot*

)

IIf

tabuntte: neforté offendas.,

idem pe-

:veftri ca-

b

dem tuum? P/zi. 9o. IV

W

pilli capitis omnes numerati

fuüt

.

^

? Matth

.

xo, Etunus ex illis non cadet

(

-

fuper t

«

ff

fine Patre veftro ?. ibi4.

|

"—

OCTOBER.

d

ïä

Vs

"

Sic Deu unum?uemqne äajfmm ;anqua;:

m

foólum cuvat , G frc omnes. tanquam fimgne

los. AUG.

77

AFFECT. Quàim magnificata funt

t

opera tua Domine! omnia in fapientia fe-

n

cfti. Pf /o;. Omnia inmenfura, &nu-

mero, &ponderedifpofuifli. Sap. 7 1.

u

j 4

25. MISERICORDIA DEI.

Quàminagna mifericordia Domini! Ecc/.

j p

17. Cüm adhuc peccatores effemus, fe-

LM

cundum tempus Chriftus pro nobis mor-

)[PS

h

tuds eft: multó igitur magis nunc juflifi-

m

j

r

]

E

cati in fanguine ipfius, falvi erimus ab ira

per ipfum. Rzw. f. Si quis ergo peccave-

,

Wt:fl

rit, Advocatum habemus apud Patrem

JEfum Chriftum. 1. foan. 2.

"

Impium te quafrvit Deus, ut vedimeret;

redempmm quomodo deféret? AUG.

w

M

26. Oquàm bonus, & fuavis eft Do-

NU

mine fpiritus tuusin omnibus Sap. 12. Mi-

fereris omnium, quia omnia potes , & dif-

pl

fimulas peccata hominum propter pocni-

j

L

tentiam. jlid. n. Eos, qui exerrant, cor-

r

/r

ripis, & de quibus peccant, admones &

| Mg:

alloqueris, ut, relictà malitià, credant in

t

te Domine. ibid, 12.

^

i

I

F ;

à

Tam

A

1;

o

ocïo BER.

n

Tam Pater nemo, tam pius nemo, quam

Dewu. 'YERTULL.

yti

27. Quàm magna mifericordia Domi-

yeir

ni, & propitiatio illius convertentibus ad

Wl

fe! Eccl. 17. 'Tufornicata es cum amato-

l

l

ribus multis: tamen revertere ad me, di-

Vr

W

cit Dominus, & ego fufcipiam. erew. ?.

M A

i

Nunquid oblivifci poteft mulier infantem

fuum, ut non mifereatur filio uteri fui?

i

etfi illa oblita fuerit, ego tamen non obli-

r

|

4l

vifcar tui. Z/4. 4.9.

Oni nos tantó pretió redemit , uon «ult

(uoi

lf.

perire quos emit. AUG.

f

28. Ne dixeris: peccavi, &quid mihi

accidit trifte? Eccl. 5. 44z ignoras, quo-

Qd

l

niam benignitas Dei ad pornitentiam te

pm

adducit? Rom. 2. Oware ne dicas: mie

ratio Domini magna eft, multitudinis pec-

J

catorum meorum miferebitur; mifericot-

LA ;(

dia enim , & ira ab illo citó proximant,

L,hfä

in peccatores refpicit iraillius. EccL. 5.

MM

ulh. [

imendum eft , ue, dum multim fjeras

de mifericordia , incidas in jadicium, AUS.

T05

29. Suftinuit ( Deus) in multapatien-

K

H

AQQ]

tia, vafa irz, apta in interitum. Rom: 9.

13

An ideà divitias bonitatis ejus, & patiem-

ii

2e

»tiæ,. & longanimica;is contemnis ? j/;4.

on

OCTOBER?*z

131

d at

Non fic impii ,non fic! Pfal. 1. Nam Deus

n n

patienter agit propter vos, nolens aliquos

"

perire, fed omnesad ponitentiam reverti,

1t

bui

*2- P€f. 30

at

ldeo Deus parcit , nt corrigaris, non ut

aT

in malignitate permaneas. AUG.

(

jo. Si peccaverimus , tui ( Domine)

jl

At

fumus , fcientes magnitudinem tuam. Sap.

(l

li

1;j. Quoniam pius & mifericors eft Deus,

ao

G remittet in die tribulationis peccata.

Eccl. 2. Sinon peccaverimus,, Ícimus,

qno

quoniam apud te funaus computati. $zp.

1f. Mifericordias itaque Domini in zter-

num cantabo. P/; 4$. Deus meus, mife-

gmd

u

ticordia mea ! z/;4. ; g.

45

4Miféricordie Dei nec menfieras poffemua

n

us "

ponere , nec tempora definire. S.LEO.

udH.S

31. Quia ergo patiens Dominus eft , in

hoc ipfo poeniteamus , & indulgentiam

ml

t

(f

ejus fufis lacrymis poftulemus : non enim

quafi homo fic Deus.comminabitur.

"-

4

w')

ditb. $. Etideó humiliemus illi animas no-

n

if

[;

(lras, & in fpiritu conftituti humiliato,,

j

fervientes illi, dicamus flentes Domino,

!

l

P It

(

2

ut fecundum voluntatem füam fic faciat

nobiscum mifericordiam fuam. ibid,

PQW

|

H

F6

Pec-

lLA

M

-

O-CTOBER.

hd EM

Peccator es; dic: peccavi ; ey folvifli i

peecatum. CHRYSOST.

tbil

AFFECT. Miferere mei Deus, fecun«.— i

düm magnam mifericordiam tuam. P(zl,, V.

$0. Nam fi iniquitates obfíervaveris Do-

t

|

mine, Domine quis fuftinebit? ii4.12 g.

:

— ï!m';

j

1

NOVEMBER.

n

l

hi.

1

1. JUSTITIA DEL

(

ii

:

l

J

-T Cce dies Domini veniet, crudelis,

f;f()CQ:

& indignationis plenus, & irz, fu-. q

J

rorisque. Z/a. » 3. Dies ire diesilla, ji;

dies tribulationis & anguílie, dies cala*

F(Ln

mitatis & miferiz. Sophon. 1, Erit tunc tri-,

|

T

?

]

bulatio magna, qualis non fuit ab initio

znundi ufque modo! Z4arb. 24. Hen!

!u

quis poterit cogitare diem

li

»:-xdve-ntüs ejus?

JMalach. 3.

ft

Quid ad te, quando veniet * fc vive,

ulms

quafr venturus fit 5 & non timeais , em

! Wlp

yenerit. AUG.

tli

2. Dominus ad judicium veniet cum

lh

fenibus populi fui , & principibus ejus.

ïD,

Jfa.s. Et Dominus illuminabit abfcon-

lic

dita tenebrarum , & manifcílabit confilia

(nq(

€0t:

æi'

"um

155

NQVEMBEg.'

» bepabeibi( MOu

b

f

cordium. 1. Cor, 4. Nu.l-l.;x &R

je

creatura invi-

fibilis in conípe£tu ejus: omnia autem

j fü

nuda & aperta fünc oculis ejus. . Hieb. 4.

3

n. F,//f';

sHen ! quid facietis in die vifitationis

v

j D

tI./Zz. 0.

hm

dpfe erit. judex . caufa tua, qui modo eff

—

tef)55 vita tue. AUG.

3. Ecce venit Dominus in fan&tis mil-

libus fuis facere judictum contra omnes,

& arguere omnes impios dc omnibus ope-

"

ribus impietatis eorum. EpifZ. Jds. Et

gmäc-ff.

procedent, qui bona fecerunt, in refurre-

( J

4l

&ionem vitz: qui veró mala egerunt, in

ylis

refurrectionem judicii, a. y. Ibunt hi

(r] dï?g

in fupplicium aternum, juíli autem in vi-

!1,;;'.9

tam aternam; ZZattb. 2 .

[

p

Domine , bic ure, h

20 féca , mtdi in ater-.

"14

"um barcasAUG. —

yn

.

4- Uicet Rex (cocleflis) his , qui à dextris

tjus erunt : venite benedicti Patris mei ,

M.

l

(

po(fidete paratum vobis regnum

à

confti-

,

tutione mundi. Aatib. 25.

'Tunc dicet

m

& his, qui à finiflris erunt: difcedite à me

fi a

maledicti in ignem aternum, qui paratus

eft-Diabolo, & angelis ejus. ibid. — Heg, !

s (

ENG

abm"

àd cujus confugietis auxilium ? Ubi dere-

T )

.iqqgctis gloriam veftram? fa, ; o.

r

g

134

; NOET-EMBER.

!

u)z;a-lugulare erit bomini , Deum wid&ra

MC

e perdere,b ante pretü f'ti perire confpetlum!

EUSEB.

yp

. Non fecundum vifionem oculorum.

f d

ii

l

judicabit, neque fecundum auditum aurium "

arguet: fed judicabit in juflitia. //2.11. Quia

Xeq

[^

iq

non eftperfonarum acceptor Deus, A. 10.

CunQa, qua;fiunt, adducet Deus in judici-

D)

um, pro omni errato, five bonum , five ma-

b

lum illud fit. Eccl. 12. Hez ! Si juftus vix

falvabitur , impius ; & peccator ubi pare-

t

bunt? :;.Per. 4.

V

Q

Zz

em ultorem timetis, facite vobis debite-

AMBROS.

ren.

Ij

6. Abfit àDeo impietas, & ab omnipo-

l

tenteiniquitas. . Opus enim hominis red-

det ei, & juxta vias fingulorum reftituet eis.

Jfob. 24. Non fubtrahet perfonam cujus-

quam Deus, nec verebitur magnitudincm

Nr

cujusquam. Sap. 6.

Sed unusquisque no-

ftrüm pro fe rationem reddet Deo. Rom. 14

Ut referat unusquisque propria corporis,

;

IL71

proutgeffit, fivebonum, five malum. 2.

Cor. F.

Mi

Si Dem ita di/fri'&ä modo percutit , qud'

lu

parcit ; quomodopercu[fnrus eff, quando non

(it

iparcmä iudicabit. GREG.,

7.

on

I35

NOVEMBER.

À ———HA pÓ ——

1 ewld

7. Non parcetZD;us-)win"

die vindiclz,

nec acquiefcet cujusquam precibus , nec fuü-

Pe&uw

Ícipiet pro redemtione dona plurima, Prov.

Jorz

6. Sed juxta multitudinem adinventionum

quni

fuarum, (ic & (impius) fuftinebit. Zwb. 20.

t

Neque ultra eft in poteftate hominis , ut ve-

uis

i

niat in judicium ad Deum. i//7. 24.

] de( j

ergoin confpeCtu tuo (Domine) veniet vin-

dex iniquorum hominum ? Sap. 12.

YS y

Hen peccator! . fic deprebenfus quo fugies *

if

latere evit impo[JiVile, apparere intolerabile.

ANSEL.

, ili

8. Sijuftum & impium iudicabit Deus,

Eccl. 3. Propter quid ergoirritavit impius

/fi ?f'

Deum? P/al.10. Nunquid omne verbum

i.

otiofum, quod locuti fuerint homines , red-

jut^

dent rationem de co in die judicii ? 2Zarib.

nd

12. Heu! gensabsque confilio eft , & (ine

jui

prudentia ; utinam faperent, & intellige-

qu'

rent ac novi(fima providerent. Dezt. 32.

h

uid dicam ego mifir , cim pra[intatus

o

fuera ante tribunal Chrifli? va diei , in quo

y

2

peccavi. BERN.

n

AFFECT. Quidfaciam, cüm furrexe-

j

rit ad judicandum Deus? Et cüm quae-

fierit, quid refpondebo illi? 7ob. ;z, Nun-

quid

2

156

| NO"VEWMBE R.

L

p— — P

äi&ium meum ? Etk

(att

quid irritum facies ju

n

condemnabis me, ut juftificeris ? ;/;4. 4.

ipl

9. VOCATIO DEL Egredere-de

!

l4

terra tua, & decognatione tua, & de domo

N

patristui, & veni. Gez. 72. Vade, vende,

UY

I

quzx habes, & da pauperibus, & habebisthe-

faurum incclo: veni, & fequere me(Chri-

du

Ítum) 7Mattb. r9.. Faciámque te ingentern

(Ulp

magnam, & benedicam tibi , & magnifica:

Vi

bo nomen tuum, erísque benediQtus.. Gez,

7 2.

Facile eff iter ad Deum , quoniam exont-

itt

randà itir.. Effét autem grave , ff onerandà

!

iretur. WIDO.

H

0. Quis fafcinavit vos non obedire ve-

sl

lil.

ritati( Divinz)? Gal. 3. INunquid vocavi,

& renuiílis? extendi manum meam, & non

(s

f

fuit, qui afpiceret ? defpexiflis omne confi-

f!fg;

lummeum . ...

Ego quoquein inter-

itu vellro ridebo, &fubfannabo . . cüm

UE

irruerit repentina calamitas , & intcritus,

BN

quafi tempeftas , ingruerit : tunc invoca-

bunt me,

non exaudiam. P»ov.I.

H

d

Qni fpreverunt voluntatem Dei invitan-

U

tem , Voluntatem Dei

W

je(?zient windimntem.

It t

AU .

'Ms

11. Omnis, quireliquerit domum , vd

I$*

NOVEMBER.

137

l

Jm

fratres , aut forores, aut patrem , aut ma-

ii

tuplum accipiet, & vitam eternam poffide-

egett

dor

bit. ZZartb.19.

Si quis 4zterz venit ad me,

& non odit patrem füum , & matrem . . .

W

adhuc & animam fuam, non poteft meus

obisti

C(Chlx

effe difcipulus. Lac. 74. Eligite jam hodie,

H

cui potiffimüm fervire debeatis.

of. 24.

gfm

7[]/6&

J'am incipio Chrifi e(fé difcipulus, uibil

; Ü

trum qu& funt inmundo , defiderans, 1G«

NAT. M.

n

p

/il

12. Dirupifti (hedie) vincula mea, tibi

r

u

facrificabo hoftiam laudis. P/2/. 115 Elegi

enim abje&us effein domo Dei mei magis;

M

?

quàm habitare in tabernaculis peccatorum.

ibid. $2. Quia melioreft dies una in atriis

)

V

tuis fuper millia, jbj4. —Haxc requies meain

"

mp o

feculum íeculi, híc habitabo, quoniam

clegi eam. i;4, ; 2 s.

2

[b*w

ci

j

O grata. && jucuuda Dei fervitus, qua

n

0030 "Veraciter

TU

GERSEN.

e[iïcitur liber. g jämffw.

j

(

13.Nullus egrediatut delocofuo. Exod,

II

"i

iil

16. Sed unusquisque, in qua vocatione vo-

J

"

catus eft, in ea permaneat. 1. Cor, 7 Ma-

j

ne inloco tuo..Ecc/. 1. Ettene, quod ha-

(d

bes, ut nemo accipiat coronam tuam.

I

j

4fpor,

]

68

NOVEMBER.

NU $um

Apoc. 3. Nemo eni; mittens manumvfuam

u

ad aratrum , & refpiciens retró , aptus eft

Il

X

