fum , impendere, & procurare, utab omni-

MJüm

bus tibi ferviatur; atque omnes homines

)

t

te glorificent, & ament Deum Creatorem

Y

fuum.

D

Tl

Gaudeo Summé de tua ate

fna feiicitate,

l

N

& exulto detua tam magna gloria, in cc*

N

lo &in terra,

Vg

Gra-

Rs

ACTUS PRUECIPUARUM — 165

Ü

.. Gratias tibi ago infinitas pro innumeris

N

beneficiis, quae mihi & toti mundo collata

funt, & in dies inceffanter à benigniffima

tua providentia conferuntur.

UI

, Àmo tuam infinitam Bonitatem pro-

i

pter feipfam , ex toto affeCtu cordis &

ff;

animz mez; & vellem, fipoffem , amare

€o amore, quo teamant Angeli & homi-

nev!

nes jufti, cum quorum amore conjungo

Kdo

imperfeCtiffimum amorem meum.

u

Offero Divinz Majeftati tux in unione

n

meritorum Paíhonis, vite & mortis Chris

1

fti, Beatiffimz femper Virginis, omnium-

p

i'

que San&orum, ex nunc, pro femper,

omnia opera mea pretiofiffimo (anguine

&)W

JESU Redem

u& j

luta.

ptoris noflri lolt,a & invo-

lma£

Statuo omninó participem me facere;

quantum poffibile eft , indul

L]

gentiarum per

»

aCtiones hu

modum íu

:

ra

us diei, & illas applicare per

LbGW

gii

pro animabus purgatorii,

4

fpecialiter pro N.

L

d

Volo etiam omneillud , quod poffum,

offerre in poenitentiam & fatisfa&tionem

4

/

í

meorum peéccatorum.

h n

Deus meus, cum tu fis infinité dignus

omi amore & fervitio: fiquidem tu es,

qui

70

PRECES VESPERTIN/E

qui es: doleo, quantut poffum maxime

m

de omnibus meis peccatis ,

€on

?

illaque dctc&o?

fupra omniaalia mala:

M

E

ime

veniam. , facio-

' Peto igitur humill

[

que firmiffimum propofitum , nunquam

offendendi tuam bonitatem in zternum.

f

EY

In tua Vulnera me projicio, ó JESU!

üþs

ibimeabíconde, & defende hodie & quo-

Ls

tidie, donec mihi largiaris gratiam viden-

Wi

N

dite & amandi in zternum. Amen.

N

A

PRECES VESPERTIN/E

g

"n

Gratiarum actio.

l i

Rofundiffimé te adoro San&tiffima Tri-

nitas , Pater , Filius & Spiritus SanCtus,

I

43 V(

Deus meus, Creator , Redemptor, & Illu-

ininator meus. Gratias ago tibi infinitas

Vj

Qu!m]

pro omnibus beneficiis, quacà te ego mi:

ferrimus peccator accepià primo momer-

4: m(E

to nativitatis mez ; pralertim veró pro

infinita mifericordia tua, qua me hodier-

|

lr

no dieiterum confervaíti. Gratias tibiago

Vs

pro omni bono, quod hodie per tuum

At

auxilium peregi. Et fupplex veniam rogo

ö)ï

quoc

u

P*'G omni malo, pro omni peccato ,

odie

P

PRECES VESPERTINJE, 17i

- i

Vr

J

!ïodic r Cþgz'mtiana. 2. Ferbo. 3. opere ,

l

!)

contra te 1. Deum meum. 2. contra: pró-

ximum. 3. contra me ip[um commifi.

f

CHic paululum fifle , 65* escamen . in-

n

j

jiitue. ) Adeflo mibi, ó Deus imeus &

amor meus! adefto , ut vitam meam dein-

p

ceps emendare valeam , *t'ibiqüe'cdnüan'o

if

tius fervire, & te ferventiüs amare. Si

j

veró hac no&e forfan 3 metepetis animar

àc vitam meam, fi vis me mori en me

paratum Domine! Fiat voluntas tuá! in

N

ä

manus tuas commendo ffiritum meum!

tantum Deu

ri, Amen.

$ propitius eftomihi peciitus

M

O Duilciffima Virgo--Maria ;*clcr-nentis.»

"

fima Mater, que me hoc die Materno tuo

M

favore protexifli ; füfcipe me etiam hac

n

noCte, & abomni tentatione Diaboli, ab

cgü

j

omni impuritate, ab omnimalo & pecca-

lvx

M

to cuflodi meper Filium JESUM. Amen,

(

Vobis quoque San&iffimi Patroni mei,

y

S. Angele mi; S. Jofephe N. N. gratias

j

d

vobis ago pro auxilio veftro, quo meho-

ii

die tam follicité adjuviftis. Vigilate, quz-

i

O, pro me etiam hac:noCte, ne Diaboli

,U

infidi noceant anime meg, & ut pre-

M

i

H23

fentes

172

QSPREACES VESPERTIN*Aä.

K

Q

fentes tenebras fine peccato tranfigere va-

leam ad eternam Dei gloriam. Amen.

Ti0

-Intentio ante fomnum. -

Domine JESU! hunc:fomnum fufci-

]

piam in ilo amore, quo tu eundem fan-

Wt

Gificafti, cüm in tua fan&tifima humani-

DI

tate con(imili utereris ad laudem Dei Pa*

tris, & falutem totius generis humani:

orans, ut in unione Divini amoris tui ce-

dat in augmentum falutis omnibus cacle-

eftribus , & purgandis. Amen,

lf?ibus ,tetr

. ; Benedidio.

| Benedic

at me Deus Pater ], qu

icuncta

creavit ex nihilo. Benedicat me Deus Fi-

P

lius $, qui hominem perditum ex fangui-

|

ne proprio reparavit. Benedicat me Deus

Spiritus fan&tus T, cujus me falvet piz con-

j

folationis infufio. Amen.

SUS' NAZARENUS REX JU-

D/EORUM, titulus triumphalis defendat

rae ab omnibus malis. SanCte Deus, San-

l

€&e fortis, San&eimmortalis miferere mei.

Amen.

Si fomnus deeft; & ne ociofus

l

inle&o decumbas, recita vel Ro-

farium , vel meditare membrum |

quod- |

PRECES VESPER?*INE

——

7373

dy

quoddam ex præccdcnu calenda-

iUf

rio Afcetico, aut ex fequenti.

Stulte hac no&e repetent animam tuam

i

àte, & qux parafti, cujus erunt ? 45!

vl

utinam faperent , & intelligerent, ac no-

T

viffima providerent. Dewt. 32. v. 22.

pud

un' li

Utinam faperent

ul

«t

Tria Praterita cum dolore:

Deun.

d

1. Malum comx proximmim.

d

miflum econira J fé 1PF-'

i

4.Bonum oemif : ]

extzrpdre UIH4.

(

amplanmre vittutes.

h

fum neglzgmdo ]

tendere ad perfetlionem.

odl optabilius.

[pliï

3. Tempus : amxs

"H

)ml labilius.

j

fum quó

] vil pretiofrus.

(

U

Et mtclhgercnt "Tria. Prae-

C(M

fentia cum pudorc :

Amrmz.

Jul(m

diném i»

"

J eaterisque.

j

H 3

25 Mun'

f

w

174. - PRECES: VESPERTINE

|

] capmntær fuperbi.

3. Mundi Vamtatem

Ktrfmtmz*m' carnales.

qäd

j decipittur avari,

] Mundum allicientem,.

; Salvandi: dxf-

flcultatem eb

?Damonem zmpu CPAaHteM

]earuem. vepuguantem.

'Fh

i

"f

Ac noviffit ma provxdcrcnt

A

Tria fucura cum txmorc

*

Ó

:

rgü

Nil certins.

l

t. Dxcm mortxs qml

nil incertius.

h

] zil borribilius.

Ns,

1 Infex:ö:lzs propter jf

[

LHtanm.

,

b

. Facxcm ]'udxcls vinfallibilis propter S4-

li

qui cf»*

!

pzem* jATE.

D

mfug:ä:l:s propter pO'

d

J

tentiam.

zil infelicius.

3 Pænam mfemi

zil crudelins.

qsa

] nil intelevabilius.

1

Non eft, crede mihi, fapientis dicere: Fi-

| "

vam. Sera nimis vitá efi cralhna, vive

*W

hudxe.

| ME

Præ- |

m

—

PRJEPARATI

u f

ul x

cmeerbcioemrauNDO GD

171'

perä.

tio ad Confes-

am'k;

'—Pr—æpar)a

fionem.

"

J

I.

Gratiarum actio.

T

.

^TIbi, Ó liberali(hme Deus : imme'nfas

ex toto corde agogratias pro omni-

bus beneficiis, quibus me per totam mearm

vitam clementer affecifti. Creáfti me; chm

M

noneflem, & poftquam perieram, homo

pro me miferrimo fa&tus : 'Tuo fanguine

redemifti me: infacro baptifmo fanCtificà-

fti me: In Ecclefia Catholica, in officio

meo millies benefecifti mihi : à poenis etex-

i

nis, quibus tot millenos jam adjudicatos

]

lcio, przfervafti me. Pro his igiturorani-

bus;, proqueinfinita Bonitate tualaudo te,

!

L

bénedicote, glorifico te, unicé optans, ut

omnia tua »»

Amen,

ea fint , meaque omnia.444.

y !

2.

Invocatio S. Spiritus.

7]

Illumina me San&e Spiritus, ut cogno-

)((,' / ,

fcere valeam- omnia peccata , tam in priori

;'; yi

Confeffione omiffa,. quam ha&enus com-

miíla, quibus toties Divinam Majc(tatem.

4

tam,

r

176 — AD CONFESSIONEM.

-

E

tam, eheu! petulanter offendi. Da, ut ea-

Q

dem vera cordis contritione deteflari pos-

j

fim, ac deinceps emendare.

iolo

3'

Ími

ttid

Examen.

T

1. Quid peccavi contra Deuw cogitatiox?.

n

"verbà , e£ opere?

2. Quid contra proximwm cogitatione, ver-

bó, e opere ?

3. Qu

uid contra sse

P

pnn cogiwione vVer-

Q

6, ci opere ?

tile

f |

4- Quid peccaviowittendo, 4nt yfgligmdäf

i

4-

u

- — *»Contritio.

eiatis

eft, & plus quàm fatis. Satis JE-

i,

[^

SU mi dulciffime! Satis fudafti; Flagella

al

& fpinas fatis olerafli; in cruce pependi-

|

De

fti-fatis : quoties te, ó JESU dileGiffime! ita

faucium video, toties pudore , confufus ex-

;hfä |

clamare cogor:non amplius peccatum com-

,

mittam Domine, non amplius. Non am-

!

W

plius indulgebo ebrietati, non odiis, nonlu-

i

xuriz, non detra&tioni, non amplius perti-

naci inobedientie N. N. fatis eft Domine

(tin

JESU! doleo; pcnitet me ex toto corde,

i

quod unquam offenderim te, cantum ideó,

quia

m

177

n

nus.

,W

qüia tam bonuses, tam es amari di

ii p

Imó necaliud magis dolet, quàmin

;

nito

dolore dolere:non poffe. . Ah utinam fuif-

fem incunis confoffus! Fuiffem anté fub-

latus de medio , quàm offendiffem te Deum

MIM

meum , füper creata omnia maxime amane

dum & amabilem.

z

$.

T

Propoficum.

t

O JESU, Deus animz mez! ignofce

mifero peccatori: exhoc die, abhoc ho-

n

]

ra, ex hoc momento nunquam te offen-

dam amplius. Propono eo amore, quo

poffum , firmiter, flatuoque , vitam meam

curá , ac ftudio fuper omnia maximo emen-

M

dare, ne füummum & infinitum Bonum

f

M

amplius offendam. Abfit à me, ut te, mi

T

Deus! novis pofthac offenfis irritem. E-

ln

heü quid perderem, fi peccare non defifte-

r

rem! exhorrefco, mi Deus!. perderem fa-

Y

mam, bonum utile, omnes voluptates ;

N

l

perderem, corpus & animam ; perderem

i

cclum, & pro dolor? Deum. Sit érgo:

05 n.'(ü

melius eft mihi mori, & mori millies;

p

quàm vel femel Deum tam bonum, Re-

cotüf

endere,

demptorem tam benignum of

ji

j

* Parce

i

178

CAD C??—WESSTONEM

X r a

L.

Parce igitur; :D-om-hïmne fervo ,pföptef k;uenä

101

non pepercifti &ljo tuo. -Ah! redde mihi

f

0

ftolam primam & veftem-gratiz ; annu:

lüm reftitue indiffolubilis amoris: in gra-

llj

tiatua vivere mihbibonum eft, & tatutum

i

il

firmiter ,, nunquam.amplius à te feparari

u

in zternum. O mi Deus! qui olim mihi

T

eris [udex, nunc autem Pateres , ne , quz-

--

fo , defis mihi,tuà:gratià. Amen.

i

j

:^ Ingreffurus Confetfionale dic.

IU

-^ Domine JESU Chrilte! digneris mere-

fpicere oculis tuz mifericordie , quibus

A

N

réfpexifti Petrum imatrio, Mariam Mag-

dalenam in convivio, &latronem in ctuw-

h

€is patibulo ;; & przíla, ut cum. Perro

W

né defleam, cum Maria

M

peccata mea di

Ü

Magdalena . per

j

e&é te . diligam ,« & cum

latrone in fzcula

V

-fæcqlqrum te viglcg-n;

Amen.

P

i

Uj

J

" Poft Con

fcmonem.

N

Sit tibi Domine, obí&cro , meritis fon-

ï.'

j

€iffimz Paffionis ac mortis tüg, bcat2

1

femper. Virginis Genitricis tue Mariz ,

j

J

& omnium San&torum, grata & aceepta

]

l

ifla confeffio mea: & quidquid mihi de-

l

fwämunc, & alias de (ufficientia contfi-

ionis ,

PRAPARATIO ^

179

H

tionis, de puritate & integritate confese

.

l

fionis , fuppleat pietas , & mifericordia tua,

& fecundum illam digneris me habereple-

Jl

;

niüs & perfe&tius abíolutum in celo. Ia

fatisfactionem pro meis peccatis accepto

ex hoc momento omnes labores G erume

n

nas, morbos & mortem ad nutum & be»

^j

0

n

eplacitum tuum , ó Deus meus ! & utite

offendi fine numero , ita te diligam (ine

*

meníura. En! reílituo tibi ex hac hora,

"

quidquid per peccata mea tuo fubtraxi ho-

t

Vl

nori. Reddo potentias anime mez; réd-

W

do Íenfus corporis mei, reddo in fervi-

tium tuum, ó Deus! quidquid fum, quid-

)

j

quid habeo. Reddo amorem meum, quem

ha&enus in creaturas tranítuli:: ament ali

divitias ac dignitates mundi: aft mes di-

;

ii

j

vitiz erunt, tibifervire: dignitas meaerit,

videre te infinite felicem , Deus meus &

omnia! tibi unicé mori opto, tibi unicé

f

vivere cupio ó Vita! ó (alus! ó gaudiuma

iil

meum! Adcíte ó Maria, ó fan&e Jofephe,

sl

Ó Angele mi, adeíle Patroni mei N. N. tu-

Mf

!

que voluntatem meam confirma Ó Bone

u

JESU, quodpet fanguinem tuum

tfupp&ex

uUbl

gt

pmqr. Amen,

ii

H6

^

Sufi

E

180

:AD CONFESSIONEM.

ï—

Sufpifi—t]m

Ad B. V. Mariam poft. confes-

fionem.

(

^« Dulcis Mater omnium

exora pro me filium!

li

Ó una falus hominum

ii

I

exora pro me Dominum!

atl

per Ejus Natalitium

1

Pauperiem, Jejunium ,

per quidquid paffus afperum,

4

l

per lanienam verberum,

n

fpinarum per aculeos,

ht

per alveos fanguineos,

per chlamydem coccineam,

y

h

per crucem , fel, & lanceam,

hiantia per vulnera,

per quaffa rogo vifcera,

if

ut tanta pro me Paffio

li

culparum fit Remiffio,

Posnarum condonatio,

Tgl

Virtutum Augmentatio.

Amen.

A

f

T

(

YUj

Pre-

p

--

L

I8I

PR*-J-EPARATIO

Gu

Preces

nïcs-

Antce Sacram Communionern.

Mnipotens fempitetne Deus! ecceac-

O

cedo ad facramentum Unigeniti Filii

Tui Domini noftri JESU Chrifti.. Accedo

tanquam infirmus ad medicum vitz, im-

mundus ad fontem mifericordie , coccus

ad Lumen claritatiszterng, pauper & ege-

nus ad Dominum coli & terrz, nudus

ad Regem gloriz. Rogo ergo immenfze

largitatis tuz abundantiam, ut meam cu-

rare digneris infirmitatem, lavare focdi-

tatem, illuminare czcitatem, ditare pau-

pertatem, veflire nuditatem ; ut Panem

Angelorum, Regem Regum, Dominum

Dominantium tantà füfcipiam reverentiá

& humilitate, tali timore & amore , tanta

fide, puritate & devotione, tali propofi-

to & intentione, ficut decet gloriofum &

magnificum Nomen tuum , & expedit fa-

luti animz mez.

Da mihi quzfo , Do-

minici Corporis non folüm fufcipere Sa-

cramentum, fed etiam rem & virtütem

Sacramenti.

O amantiffime Pater! con-

cede mihi diletum Filium tuum , quem

nunc velatum in via fufcipere propono,

Itg-

W

f

182 AD CONFESSIONEM.

E

p

rcvrnelaa)ä tandem facie in cxlefti patria per- tf

petuo contemplari. Qui tecum vivit &

u

It

rcgnat in unitate Spiritus San&i Deus,

per omnia fzcula fzculorum. Amen.

11

D

bh

In Ipfo acceffu.

ch

YRedo & firmiffima fide confiteor, te

RT

verum effe Chriftum, filium Dei vi-

u

ventis, natum de Maria Virgine, pro me

h

affum & immolatum tn Cruce. O Amor

meus! O defiderium cordis mei! ó Deus

meus & omnia! unica fpes mea in zter-

num [ESU Chrifle! veré non fum dignus,

ut intres fub teftum meum : Sed quia tu

dignaris venire ad me, ecce me fervum

H

tuum, & filium ancille tuz Matris tuz

l

Mariz. O pie JESU! Ah (ufcipe me, ut

VX

P

ego tanto amoré, quantó digmus es, l-

ii

fcipiam te! pafce me. ut ego cum gaudio

fruarte! requieíce in me, ut ego ip atet-

dbc/

num requieícam in te, Amen,

Lt

M

Ín Ipfo receffu.

lite

li

A Nima CHRISTI fanctifica me!

Corpus CHRISTI falva me!

QBQ

hm

Sanguis CHRISTI inebria me!

l

Aqua lateris CHRIS?I lava ze!

affio

E

/SPRIEPARATIO 77

183

sl

Paffio CHRISTI conforta me!

i

W

O Bone JESU exaudi me!

Dui

Intra vulnera tua abfconde me't

Ne permittas me feparari à te!

Ab hofte maligno defende me!

In hora mortis vocame!

u

Et jube me venire ad te!

f

Ut cum San&is tuis laudem te!

»?e

0f

In (zcula. feculorum. Amen.

A

Yu

a

-Pof S. Communionem.

jot

T YOmine Deus meus, in cujus confpe-

j

&uíto, coram quo tremunt univer-

((

f

poteflates, & omnia funt,. quafi non

3

fint,. adore. te in. boc facramento vere la-

n

tentem , X unice tibi fervire Ftatuo,atque

&

ex nunc abrenuncie mundo, carni, dia-

q

bolo, omnique ereaturz, qua me àteab-

y?

ducit. Ah ! utinam nunquam te offendif-

fem. O Deus! qui infinité dignus es, ut

tibi ab omni creatura ferviatur; qui infi-

nité dignuses, ut ab omni creatura ame-

tis, & honoreris.

Verüm, ecce, redeo

8

)

ego filius pmdigüs ad te Patrem meum,

Dominum & Deum meum; volotibi ad-

harere fide viva, fpe fixma, chasitate per-

ia

f

184

C AD COWFESSIONEM.

:

feQa. Credo, quidquïxä' fantta Mater Eccle-

p

fia ( revelante te) credit. Spero à te , Ó

i

Deus meus! gratiam '& remiffionem

omnium peccatorum meorum , ac denique

vitam zternam. 44 te, Ó Bonitas infi-

nita! fuperomnia, &intimé doleo, quód

non femper amaverim te. — Gratias 4go

tibi, Ó

ater mifericordiarum! pro hoc

fuf

randi beneficio , & omnibus gratiis, quas

UOfir

per totam meam vitam accepi àte. 246

]i

roximum meum propter te, condono ipfi

omnia, qua peccavit in me, & propono

illi facere bené, quantum erit inme. Nul-

Ntt

Ji placere appeto, vel difplicere timeo nifi

[

"t

tibi ó JESU! vilefcunt mihi omnia trani-

toria, & chara mihi funt omnia tua pro-

(

Non ad aliud revertor nifi adte;

M

ter t€.

Amantiffime Servator ! video inclinatum

Ut

caput, ut pacem mihi offeras: video ex-

dl

panfa brachia, ut me redeuntem flringas:

Ti

Video apertum latus, ut me fuaviffimo

cordi penitus includas: Ah! qui tuo fan-

"

guine redemifti me, füfcipe me & omaes,

vtl

l

fingulariter pro quibus N. N. orare teneor

& volo, Amen.

d

Y

A

Pra-

PRJEPARATIO AD MISSAM.

1'8;'

x atf

EC&

Præpärati-o ad Miffam,

t

frnt

Sacerdotis facienda;

,Pm -oppgrtpnitate

eu

IN

$1

Acceffus ad AI-c'arc..

n

Nüpboza, Ne reminifcaris. Domine

u

À

delida noflra, vel parentum noftro-

n

rum, neque vindictam fumas de peccatis

L

noft

"

A

luja.

ris. Tempore Pafibali gdfiitær : Alle-

W

ï(

Pfalmuä 83.'

o

)

-- Quam dileGa tabernacula tzà Domine

virtutum! concupifcit & deficit anima mea

nc Ji

inatria Domini.

fiti

W

Cor meum & car

x

in Deum vivum.

o mea cxgit:iïgyugg

J

il

j

Etenim paffer invenit fibi domum, &

'ldc*

turtur nidum fibi , ubi ponat pullos fuos.

Altaria tua Domine vittutum : Rex

lr

meus, & Deus meus.

NI

| ["0

Beati, quilabitant in domo tua Domi-

A^.

*e: in fzcula fzculorum laudabunt te.

am

d

Beatus vir, cujus eft auxilium abs te:

afcenfiones in corde fuo difpofuit, in val-

le lacrymarum, in loco, quem pofuit.

Etenim benedi&tionem dabit legislator,

1

ibunt

186-

"CPRUEPARATIO AD MISSAM..

| .

ibunt de Virtute in virtutem: vide

l

aT

Deus Deorum in Sion.

tbl

.Domine Deus virtutum exaudi ora-

tionem meam : auribus percipe Deus

:l[fr

Jacob.

^

l!

Prote&tor nofter afpice Deus : & refpi-

ce in faciem Chrifli tui.

n

uia melior eft dies una in atiiis this

*

füper millia..

;

j

g

Elegi a

bje&tus effe in domo Dei mei:

magis quàm habitare in tabernaculis pec-

u

catorum.

Quia mifericordiam & veritatem dili-

u

m

git Deus: gratiam & gloxfiäiþ dabit De»

minus.

i

fU

i

; Non privabit bonis eos, qui ambulant

ininnocentia: Domine Virtutum , be

':þxtus

ütt

homo, qui fperat inte.

.Gloria Patri &

hjf

&0 1 &CO

Fijio :

& Spirifui Si-an-

J

VR

Pfalmüs $4«

[

r |

- Bcnedixi&i, Domine, terram tuäm:

l

avertifti captivitatem Jacob.

in

Remififti iniquitatem plebis tue:

Y

H

ly

mi&i omzia peccata eorum.

Mitiga-

m

yi ,PRJF—PARATIO AD MISSA

. I87

ORX o Wrtrg ]

Ju

Mitigäüi'omþeni iram tuam : averti(li

ab iraindienationis tux.

ju

Converte nos Deus falutaris nofler: &

]i averte iram tuam à riobis.

Nunquid in zternum irafceris nobis :

jj aut extendes iram tuam à generatione in

generationem ?

jU; Deus tu Convcrftis. vivificabis nos :

plebs tua ltabitur in te.

D

Oftende nobis Domine mifericordiam

yr tuara: & falutare tuum da nobis.

. Audiam, quid loquatur in me Dominus

;j Deus: quoniam loqu'et'ur. pacem in plebem

j) Juam.

"

. Ét füper fan&tos fuos & meos

»

convertuntur ad cor..-

'qi

r

Verumtamen propé timentes eum falu-

tare i

.

"

noftra.

pfius: ,utfinhabitöt gloriva in terra

Mifericordia. & veritas obviaverunt ü;

bi: juítitia & pax ofculata funt.

Veritas de terra orta eft

j5

: & juflitia de

czlo profpexit.

jí, Etenim Dominus dabit benignitatem:

X terra noftra dabit fructum füum.

"

»;92

*

Juftitia ant

e eum ambulabit & -pqng;

in vig greffus fuos,.

i

Pfl-

j

188 PRUEPARATIO AD MISSAM.

L

Pfalmus 8.

VPCG

Inclina Domine aurem cuam , & exati: u

di me: quoniam inops & pauper fum ego. n z

Cuftodi animam meam, quoniam San- (|

&us fum: falvum fac fervum tuum Deus «;

meus fperantem in te.

t

Miferere mei Domine, quoniam adte ]

clamavi tota die; Lztifica animam fervi ;

tui, quoniam

j

m

levavi.

ad t-c*Dominc agimam meam

891'"3(

Quoniam tu Domine fuavis & mitis:. Y

& multe miferic

tibus te.

þ;d;æ omnibus invocam- i

r

Auribus percipe Domine orationtm ]

meam: & intende voci deprecationis mea.

k

Yi

In die tribulationis mez clamavi ad te:

r

! 'Rw

|

quia exaudifli me.

Non eft fimilis

tui in Diis Domine: &

dey

non eft íecundüm opera tua.

Ug

!t

Oninesgentes, quafcunque fecifli, ve-

nient, & adorabunt coràm te Domi'nc':

& glorificabunt nomen tuum.

(

Quoniam magnus estu, & faciens mi-

ràbilia: tues Deus folus.

j

u

Deduc me Domine in via tua, &ingte

t

B

diar in veritate tua:- Lztetur co

M

l' me:un.!-

u :ifmcat nomen tuum, -

D

Cona'

RE

PIUEPARATIO AD MISSAM. 189

À

MemosaNo t as m

( us ass Quitssetocipail

Confitetor tibi Domine Deus meusin

&i« toto corde meo, & glorificabo nomen tuum

[m; in zternum.

m .. Quia. mifericordia tua magna eft fuper

me: & eruifli animam meam ex inferno

nb

inferiori.

) 2;5

Deus, iniqui infürrexerunt fuper me, &

7) M

Synagoga potentium quafierunt animam

JJ

meam: & non propofuerunt te in confpe-

&u fuo.

LYl

Et tu Domine Deus miferator & mife-

y

ticors: patiens & multz mifericordig , &

verax.

7

»/

Refpice in me & miferere mei : da im-

7

perium tuum puero tuo,

& falvum fac

TL

£lium ancille tuz.

Fac mecum ngum in bdnuni, ut vi-

deant, qui oderunt me, & confundantur:

,

quoniam tu Domine adjuvifti me, & con-

folatus es me.

a!ïh

Pfalmus 11r5.

W

Credidi, propter quod locutus fum:

n

ego autem humiliatus fum nimis.

Ego dixi in exceffu meo: omnis homo

mendax.

&ing

uid retribuam Domino:

pro f)lilniF

þus? qua retribuit mihi?

Cali-

"

!

]

ii PRJEPARATIO AD MISSAM,

Calicem falutaris accipiam:' & nomen (

Domini invocabo.

p

Votamea Domino reddam coram omni !

populo ejüs : pretiofa in confpe&u Domi- i

!

ni mors San&torum ejus.

O Domine, quia ego fervus tuus: ego

fervus tuus, & filius Ancille tuz.

j

Dirupifli vincula mea: tibi facrificabo

kií

hoftiam laudis, & nomen Domini invo-

l

cabo.

!

Vota mea Domino reddam in confpe-

&u omnis populi ejus: in atriis domüs Do*

mini, in medio tui EJcrufalem.

ä

u

l

- Pfalmus r2 9.

De profundis clamavi ad te Domine:

Domine exaudi 'vocem meam.

ï

Fiant aures tue intendentes in vocem

s

deprecationis inez.

Siiniquitates obfervaveris Domine; Do-

mine quis fuftinebit?

-/"Quia apud te propitiatio eft: & propter

legem tuam fuftinui te Domine.

Suftinuit anima mea in verbo ejus: fpe-

tavit anima mea in Domino.

A Cuílodia matutina u

;

fque ad no&em:

E;ï

fþef-ct Ifracl in Domino.

J

an

;Fx

j — PRUEPARATIO AD MISSAM..

"

-

$

«Quia apud Dominum mifericordia: &

Copiofa apud eum Redemptio.

m

*. Et ipfe redimet Ifrael: cx omnibus ini-

quitatibus eju.

Zntiph. Ne reminifcatis Domine. Ut

J

,

]itpm.

3

K

;//Zi"'rä

eleifon.

yrie eleifon. Chrifle clciff)n. .Kyr

Pater nofler &c.

[ um

Y. Etne nosinducas in tentationem,

Bt. Sedlibera nos à malo.

(

ni

Y. Ego dixi Domine, miferere mei,

E. Sana animam

meam, quia peccáe

vi tibi.

Y. Convertere Domine aliquantulum. |

y

R. .Et deprecare fuper fervos tuos.

V. Fiat miericordia tua Domine füper

x

J s

nos.

E. Qemädmbdum fperavinius in te,

7

F. Sacerdotes tui induantur juftitiam.

E&. Et San&i tui exultent.

"

Y. Aboccultis meis munda meDomine,

R. Ecab alienis parce fervo tuo.

Y. Domine exaudi orationem meam,

u fæ

E. Et clamor meus ad te veniat.

"d

y. Dominus vobiscum.

15: Et cum Spiritu tug..

w

Ore-

192 PRJEPARATIO AD MISSAM. -

Oremus.

iM

Ures tug pietatis, Mitiffime Deus! in-

hi

À

clina precibus noftris: & gratia Sar*

Dd

&i Spiritus illumina cor noftrum, uttuis

Qi

myfteriis digné miniftrare , teque aeterna

H

N

Charitate diligere mereamur.

Deus, cui omne cor patet, & omnis

voluntas loquitur, & quem nullum latet

fecretum:purifica per infufionem fan£ti Spi-

ritus cogitationes cordis no(tri, ut te per-

fe&e diligere, &dignélaudare mereamur.

:

Ure igne San&ti Spiritus renes noftros,

& cor noítrum, Domine : ut tibi caflo

o

h

corpore ferviamus, & mundo corde pla-

ceamus. -

lt

TTl

Mentes noflras, quefumus Domine,

W

Paracletus, qui à te procedit, illuminet:

& inducat in omnem, (icut tuus promifit

hU

z

fllius, veritatem.

&?1

- Adfit nobis, quzfumus Domine, vir-

iQ

tus Spiritus fanti, que & cotda noftra

(

clementer expurget, &

z

ab omnjbüs tuea-

(f

tur adverfis.

Deus, qui cord

a fidelium Sah&i Spiri-

?Hg]

tus illuftratione docui

fti, da nobis in eo- !ii

dem Spiritu reCta fapere : & de ejus fcm- | Q(aï

t

P—,cf »confolaciogegaudcre.

- Con-

PRJEPARATIO BREVIOR?

i

193

Co;nfcientias noftras , quefumus Domi-

Yi

ne, vifitandó purifica: ut veniens Do«

minus-nofler . JESUS Chriftus filius tuus

n

u)

paratam fibi in nobis inveniat manfionem,

Qui tecum vivit G regnat.in unitate.-Spi-

at

ritus SanCli Deus ,.

per Omfliaþfæï.culorgg?

u

Amex;.

,

J

i

! Pfæpafjäfiöv'chvior. ii

«

Go volo celebrare Miffam , & coan

un

lopïk

4 cere Corpus & fanguinem Domini

noftri JESU. Chrifli, juxta' ritum Santtze-

M

j

M

Romane Ecclefie , 'ad: laudem! & glo-

riam Omnipotentis Dei , :tótiusque curiae

n

triumphantis: ad utilitatem meam , to-

tiusque curie militantis : pro omnibus,

J

qui fe commendarunt oratiónibus meis in

genere & in fpecie, & pro felici ftatu fane

fl

&z Romanz Ecclefiz ; precipue offero ti-

bi, ó Deus meus/ & omnia! ; hoc Miffze (i-

Y

l

crificium , in memoriam. San&iffimz in-

carnationis, vit , Paffionisacimortis tua,

ful

in gratiarum aCtionem pro omnibus do-

H

nis & beneficiis SanCtiffimz Matri tuz, S,

»

j

Jofepho, omnibusqueEle&tis, ac Patronis

:!u) X*

o pec-

fï/lwcis N. N. mihi quoqueindigniffim

(

catori

(94. PRJEPARATIO BREVIOR.

— À 5

m a

catori ab in[lanti conceptionis mez inhanc

ufque horam collatis : in propitiationem

omnium meorum. peccatorum , & totius

£nundi : in folatium omnium fidelium tam

vivorum , quam defunctorum ; fpeciali-

ter autem, & primario pro IN. N. fecur

Th

darió pro N. N.

A

Credo in te, Ó

fupren&a Veritas! Spero

h

in te, Ó aterna felicitas! Revereor t€; O

treménda Majeftas! o te , Ó infinita Bo-

u

fütas! Glerifico té, 9 fanCi(fima Deitas!

doleo medullitüs , ó:inexhaufta Benignitas!

D

quód.ünquam offenderim te. Propono , nun-

uam offendere te in zternum.

l

— Adefte ó Maria, 6S.Jofephe, ó Ange

[

femi, adefíte omnes Ele& ac Patroni mei

N. N. prafertim ó San&e N. cujus 1eitum

t

colimus 5 adeíle, ut veftris precibus &me-

itis adjutus, dignam & acceptabilem Ho

ln

nti offerre valeam a

ftiam Deo omnipote

Qu

lauderi & gloriam:

Nominis fui , & ad

k

Y

:utilitatem meam;. tot

msque Ecclefiz lu&

]

?an&æ.- Amen.-c7 (

-

i

)

ntüx

Rc-

RECESSUS AB ALTARL —

195

ln

0

Receflfus ab Altari.

u

Npb. Trium puerorum cantemus

i

À

hymnum , quem cantabant fancti in

d.

camino ignis, benedicentes Dominum.

f

Jempore Pafcheli additur.. Alleluja.

Canticum trium pserorum.

!SFI

Benedicite omnia opera Domini Domi-

&

no: Laudate & fuperexaltate eum in fze-

7

€ula.

sU

Benedicite Angeli Domini Domino: be-

gni'ï

nedicite cocli Domino.

j

Benedicite aquz omnes, quz füper cce-

losfunt, Domino: benedicite omnes vit-

H

i

tutes Domini Doinino.

»

Benedicite fol & luna Domino:

benedi-

ld

cite ftelle cecli Domino.

6&

Benedicite omnis imber, & rosDomi-

j

n0: benedicite omn

es fpiritus Dei Do-

]uf

mino,

H

W

Benedicitei

gnis , & eftus Domino: be-

p

nedicite frigus & zftus Domino.

|

Benediciterores & pruina Domino : Be-

nedicite gelu & frigus Domino.

Benedicite lux & tenebre Domino :Be-

nedicite fulgura & nubes Domino.

M

1

Bcn"e-*

56 RECESSUS AB ALTARI.

Bencä*ärcavt- teira Dominum :—iaudet ,«

j

t

fuperexaltet eum in fzecula,

Benedicite montes & colles Domino:

benedicite univería germinantia in tetra

Domino.

à

Benedicite fontes Domino : benedicite

maria & flumina Domino.

l

Benedicite cete & omnia, quz moven-

li

turinaquis, Domino: benedicite omnes

volucres cocli Domino.

Benedicite omnes beftie , & pecora

Domino: benedicite filii hominum Do*

,

fmino.

Benedicat Ifrael Dominum, laudet, &

Á

fuperexaltet eum in fzcula.

::

" "Benedicitefacerdotes Domini Domino:

benedicite fervi Domini Domino.

[

Benedicite fpiritus & anima juftorum

Domino: benedicite San&i & humiles

.

ü

€orde Domino.

Benedicite Anania, Azaria , Mifael Do

mino; Laudate & fuperexaltate eum in

fzcula.

n

Benedicamus Patrem & filium cum fan-

Éo Spiritu: Laudemus & fuperexaltemus

eum in fzcula.

|

|

Benedictus es Domine in firma

mentg

l

cocli: |

RECESSUS AB ALTAR'L,;,,.,197

ssl

t

-c-oäi: & laudabilis & gloriofus & füper-

exaltatus in fzecula.

wmïh

Pífalmus 150.

[

Laudate Dominum in fan&is ejus: Lau

date eum in firmamento virtutis ejus.

d

j

Laudate eum in virtutibus ejus: Lau-

date eum fecundüm multitudinem magni-

,

jn,

tudinis ejus,

Wil

Laudate eum in fono tubz: Laudate eum

in P(alterio, & Cythara.

Laudate eum in tympano, & Choro:

W

)

Laudate eum in chordis, & organo.

Laudate eum in cymbalis bene fonan-

,

tibus, laudate eumin Cymbalis jubilatio-

nis: omnis Spiritus laudet Dominum.

Wf

ZAntipb. "Yrium puerorum cantemus &c,

p fupra.

l

cl

Kyrie eleifon. Chrifte eleifon. Kyrie

iu

eleifon. Pater nofler &c.

1

V. Et ne nos inducas in tentationem.

n

&£. Sed libera nos à malo.

t

y. Confteantur tibi Domine quiig

J

opera tua.

il

&. Et fanQi tui benedicant tibi.

j

y. Exultabunt fan&i in gloria.

R. Latabuntur in cubilibus fui

s; 68

W if

3

Y.Non

v

198 — RECESSUS AB ALTARI. |

y. Non nobis Domine, non nobis.

N

E. Sed Nomini tuo da gloriam.

y. Domine exaudi orationem meam.

E. Et clamor meus ad te veniat.

Y. Dominus vobiscum.

ïtf

X. Etcum Spiritu tuo.

Oremus.

/

k

y

Eus, qui tribus pueris mitigafli flam-

i

mas ignium , concede propitius: ut

nos famulos tuos non exurat flamma vi-

tiorum.

h

)

AGiones noflras, quzfumus Domine,

afpirando preveni , & adjuvando profe-

h

quere, ut cuncta noflra oratio & opera-

tio à te femper incipiat , 4X pet te capta

finiatur.

Ó

Da nobis quzfumus Domine, vitio-

rum noflrorum flammas extinguere: qui

beato Laurentio Martyri tuo tribuifli tor-

mentorum (uorum incendia fupcrarc. Pet

S!

Chriftum Dominum noftrum. Amen.

Al

,Rïï

Brevior Keceffus.

(

. In ipfo Receffu ab Alcati.

Anima Chrifti fan&ifica me,

- Corpus Chrifli falva me,

San*

22

BR*EVER RE'CESSUS.i —

Y

Sanguis Chrifli inebria me,

Aaqua lateris Chrifti lava me;

Paffio Chrifti conforta me ,.

z

O bone JESU exaudi me.

Intra Vulnera tua abfconde me;.

Nec permittas me feparari àte5

Ab hofte maligno defende me,

In hora mortis voca me,

l

Et jube me venire ad te,

. Ut cumSan&is tuis laudem te.

E

In fecula fzculorum. Amen,

Ave Cor [ESU in corde MARLE,

f

i

h

Ave Cor MARUE in corde JESU

(t

O Dulciffima Corda

|

JESU, & MARLE!

u

Vobis dono Cor meum cum anima mea,

p

j

Poft Receffum.

|

Alve, ó JESU dulciffime! ter quatet-

[

$

que benedi&us fit adventus tuus in

WJL

animam meams; benedi&a fit dulcedo

amoris tui , quz teinduxit me vifitare pec-

Catorem maximum,

Cum fumma humilitate, profundiffi-

maque reverentia coram te procidens, fa-

,ado-

cratiffimosque pcdeg tuos exofculans

to th

lw;

POST RECESSUM.

|

200

hi

56 te, Laudo te, glorificb te ) Domine Á

Deus meus. -

di

Fide viva credo te Deum.'meum füb

n

modica panis & vini fpecie, cum corpo-

! Du

It

re & fanguine, animá & Divinitate i2

domo cordis mei nunc hofpitari.

Pro qua immenía bonitate tibi gratias

p

Y

ago, quas poffum , maximas; pro tanto

amore te, quantum poffum, ex toto cot-

Ü

y

de amo ; pro tanta tua dignatione me,

quantum poffum, in abyflum vilitatis mez

I

dimitto, tibique fubjicio. Veni, defide-

Q

h

ratiffime JESU * in amplexos meos, non

dimittam te nifi benedixeris mihi; Q quia

[

tu, óDeus meus ! ex te ipfo fumme es

amabilis, toto peCtore teamare defidero;

T

al

ilaperfeCione, quà te amarunt, amant,

& in eternum, amabunt omnes Beati.

t

uid jam non fperem à te, qui teipfum

hOI

| U

mihi tam profufa liberalitate communic?-

fti? O' utinam te nunquam . offendiffem!

b

[

penitet me, & quantum poffum , doleo

de omnibus meis peccatis contra te un-

quam commiffis; heu! doleo, quod hác

[ |

ü

horanon fentiam tantum dolorem, quan-

tum vellem & deberem habere.

I

Eccc, Ó bone JESU ! przbeo, & of-

ero

POST RECESSUM, —

20X

dirin

(f

fero tibi corpus & animam meam, « fi

aliquid per impoffibile poffiderem , quo

mlL

tu careres ; illud omne tibi libentiffime tri-

oD

buerem ; imó fi poffem effe Deus, nollem,

tantüm ideoó, ut tu folus effes Deus.

K

O JESU! ignofce mihi , quód tamte-

n

pidé Sacro Altari tuoafliterim, tam irre-

(dUi

verenter te traCtaverim , tam indignä te

«

Dominum meum in cor meum recepe-

I

rim. Ignofce, & per faluberrimam mor-

Qu

tem tuam deleiniquitatem meam , & quid-

t

!

quid per me negle&tum eft , tu per te , qua-

t ff

Ío, fupplere digneris.

U

Su(cipe igitur, à fuaviffime JESU! fa-

"

crificium meum intra facratiffimum Cor

M

tuum, teque offer tuo Coclefli Patri fuper

f

altare cordis meitali intentione, quam z-

J

4

terna tuá fapientià mihi & iis, pro quibus

hoc facrificium obtuli, maximéfalutarem

u

j

